Об утверждении типовых квалификационных характеристик должностей руководителей организации в сфере регулирования торговой деятельности
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 3 ноября 2022 года № 421-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 ноября 2022 года № 30401. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 12 сентября 2023 года № 337-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 12.09.2023 № 337-НҚ (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые типовые квалификационные характеристики должностей руководителей организации в сфере регулирования торговой деятельности.
2. Департаменту кадровой работы и документационного обеспечения Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 3 ноября 2022 года
№ 421-НҚ
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей организации в сфере регулирования торговой деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей организации в сфере регулирования торговой деятельности (далее – квалификационные характеристики) разработаны в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) и направлены на обеспечение правильного подбора, использования, расстановки кадров, эффективного распределения труда между руководителем и его заместителями в организации торговой деятельности и определение их квалификационных характеристик.

Сауда қызметін реттеу саласындағы ұйымның басшылары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2022 жылғы 3 қарашадағы № 421-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 3 қарашада № 30401 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 12 қыркүйектегі № 337-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 12.09.2023 № 337-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған сауда қызметін реттеу саласындағы ұйымның басшылары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Кадр жұмысы және құжаттамалық қамтамасыз ету департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 3 қарашадағы
№ 421-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Сауда қызметін реттеу саласындағы ұйымның басшылары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1–тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сауда қызметін реттеу саласындағы ұйымның басшылары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі - біліктілік сипаттамалары) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі - Еңбек кодексі) 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес әзірленген және кадрларды дұрыс іріктеуді, пайдалануды, орналастыруды, олардың біліктілік сипаттамаларын айқындауды қамтамасыз етуге, сауда қызметі ұйымның басшысы мен оның орынбасарлары арасындағы еңбектің тиімді бөлінуін қамтамасыз етуге бағытталған.

2. Квалификационные характеристики должностей советника, бухгалтера и специалистов Торгового представительства Республики Казахстан в Российской Федерации определены в Квалификационном справочнике должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденном приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
3. При разработке должностных инструкций допускается уточнение перечня работ, которые свойственны соответствующей должности в конкретных организационно-технических условиях, и устанавливаются требования к необходимой специальной подготовке работников.
Глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей организации в сфере регулирования торговой деятельности
Параграф 1. Торговый представитель Республики Казахстан в Российской Федерации
4. Должностные обязанности:
непосредственно руководит работой Торгового представительства;
определяет режим рабочего времени и время отдыха сотрудников и работников Торгового представительства в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, местными условиями и традициями государства пребывания;
определяет полномочия заместителей Торгового представителя, сотрудников и работников Торгового представительства;
издает приказы, обязательные для исполнения сотрудниками и работниками Торгового представительства;
совершает от имени Торгового представительства юридические действия;
подписывает документы по вопросам кадрового обеспечения, финансовой, бухгалтерской, оперативно-хозяйственной деятельности, а также документы, направляемые в государственные органы по каналам специальной связи;
на период отсутствия издает приказы о возложении своих полномочий на одного из заместителей;
вносит представление первому руководителю уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности (далее – уполномоченный орган) для приема на работу сотрудников в Торговое представительство и отделение Торгового представительства;
утверждает структуру и штатное расписание Торгового представительства в пределах лимита штатной численности, установленного постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2008 года № 339 "Об утверждении лимитов штатной численности министерств и иных центральных исполнительных органов с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений", по согласованию с уполномоченным органом;
противодействует коррупции и несет персональную ответственность за соблюдение законодательства о противодействии коррупции Республики Казахстан и государства пребывания;
согласовывает свою деятельность с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Казахстан в Российской Федерации и представляет ежеквартально в Посольство Республики Казахстан в Российской Федерации отчет о проделанной работе.

2. Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілдігінің кеңесшісі, бухгалтері және мамандарының біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 533 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында айқындалған (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
3. Лауазымдық нұсқаулықтарды әзірлеген кезде нақты ұйымдастыру-техникалық жағдайларда тиісті лауазымға тән жұмыстардың тізбесін нақтылауға жол беріледі және жұмыскерлерді қажетті арнайы дайындауға талаптар белгіленеді.
2–тарау. Сауда қызметін реттеу саласындағы ұйымның басшылары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілі
4. Лауазымдық міндеттері:
Сауда өкілдігінің жұмысына тікелей басшылық етеді;
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына, болу мемлекетінің жергілікті жағдайлары мен дәстүрлеріне сәйкес Сауда өкілдігінің қызметкерлері мен жұмыскерлерінің жұмыс уақыты мен демалу уақытының режимін анықтайды;
Сауда өкілі орынбасарларының, Сауда өкілдігінің қызметкерлері мен жұмыскерлерінің өкілеттіктерін анықтайды;
Сауда өкілдігінің қызметкерлері мен жұмыскерлері орындауға міндетті бұйрықтар шығарады;
Сауда өкілдігінің атынан заңдық әрекеттер жасайды;
кадрмен қамтамасыз ету, қаржылық, бухгалтерлік қамтамасыз ету, сондай-ақ жедел-шаруашылық қызмет мәселелеріне қатысты барлық құжаттарға, сонымен қатар арнайы байланыс арналары бойынша мемлекеттік органдарға жолданатын құжаттарға қол қояды;
өзі болмаған кезеңге өз өкілеттіліктерін орынбасарларының біреуіне жүктеу туралы бұйрықтар шығарады;
Сауда өкілдігіне және Сауда өкілдігінің бөлімшесіне қызметкерлерді жұмысқа қабылдау үшін сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) бірінші басшысына ұсыныс енгізеді;
"Министрліктер мен өзге де орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 сәуірдегі № 339 қаулысымен белгіленген штат санының лимиті шегінде Сауда өкілдігінің құрылымы мен штаттық кестесін уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасайды және Қазақстан Республикасының және болу мемлекетінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауға дербес жауапты болады;
өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Төтенше және Өкілетті Елшісімен келіседі және тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Елшілігіне атқарылған жұмыс туралы есеп береді..

5. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Гражданский кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
нормативные правовые акты Республики Казахстан и страны пребывания в сфере регулирования трудовых отношений, внешней и внутренней торговли, инвестиций, защиты интеллектуальной собственности, налоговых и таможенных отношений;
основы, принципы и направления развития двухсторонних отношений Республики Казахстан и страны пребывания.
6. Требования к квалификации:
высшее или послевузовское образование по специальностям: социальные науки, экономика и бизнес, право (юриспруденция, международное право) или гуманитарные науки (международные отношения);
не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
Параграф 2. Заместитель Торгового представителя Республики Казахстан в Российской Федерации
7. Должностные обязанности:
в период отсутствия Торгового представителя осуществляет общее руководство деятельностью Торгового представительства на основании приказа Руководителя аппарата Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан;
несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Торговое представительство задач и осуществление им функций;
совершает от имени Торгового представительства юридические действия;
противодействует коррупции и несет персональную ответственность за соблюдение законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции и государства пребывания.
8. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Гражданский кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
нормативные правовые акты Республики Казахстан и страны пребывания в сфере регулирования трудовых отношений, внешней и внутренней торговли, инвестиций, защиты интеллектуальной собственности, налоговых и таможенных отношений;
основы, принципы и направления развития двухсторонних отношений Республики Казахстан и страны пребывания.
9. Требования к квалификации:
высшее или послевузовское образование по специальностям: социальные науки, экономика и бизнес, право (юриспруденция, международное право) или гуманитарные науки (международные отношения);
наличие не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях.

5. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек қатынастарын, сыртқы және ішкі сауданы, инвестицияларды, зияткерлік меншікті қорғауды, салық және кедендік қатынастарды реттеу саласындағы Қазақстан Республикасы мен жергілікті елдің нормативтік-құқықтық актілерін;
Қазақстан Республикасы мен жергілікті елдің екі жақты қатынастарын дамытудың негіздері, қағидалары мен бағыттарын білуі тиіс.
6. Біліктілік талаптары:
әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес, құқық (құқықтану, халықаралық құқық), гуманитарлық ғылымдар (халықаралық қатынастар) мамандықтары бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің;
осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес еңбек өтілінің болуы.
2-параграф. Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілінің орынбасары
7. Лауазымдық міндеттері:
Сауда өкілі болмаған кезеңде Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Аппарат басшысының бұйрығы негізінде Сауда өкілдігінің қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
Сауда өкілдігіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларының жүзеге асырылуына жеке жауаптылықта болады;
Сауда өкілдігі атынан заңдық іс-қимылдар жасайды;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы тұра отырып, Қазақстан Республикасының және жергілікті мемлекеттің сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының сақталуына дербес жауапты болады.
8. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек қатынастарын, сыртқы және ішкі сауданы, инвестицияларды, зияткерлік меншікті қорғауды, салық және кедендік қатынастарды реттеу саласындағы Қазақстан Республикасы мен жергілікті елдің нормативтік-құқықтық актілерін;
Қазақстан Республикасы мен жергілікті елдің екі жақты қатынастарын дамытудың негіздерін, қағидалары мен бағыттарын білуі тиіс.
9. Біліктілік талаптары:
әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес, құқық (құқықтану, халықаралық құқық), гуманитарлық ғылымдар (халықаралық қатынастар) мамандықтары бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің;
осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес еңбек өтілінің болуы.