Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 ноября 2022 года № 207. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2022 года № 30570.
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 7, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти рабочих дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 15 ноября 2022 года № 207
Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-1 статьи 7, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон) и определяют порядок отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки.
Действие настоящих Правил распространяется на органы гражданской защиты и лиц, поступающих на первоначальную профессиональную подготовку на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава органов гражданской защиты.

Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларын және одан өту шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 15 қарашадағы № 207 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 қарашада № 30570 болып тіркелді.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7 - бабының 2-1-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он жұмыс күні өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2022 жылғы 15 қарашадағы
№ 207 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабы 2-1-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне сәйкес әзірленді және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу тәртібін және оны өткеру шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін айқындайды.
Осы Қағидалардың күші азаматтық қорғау органдарына және азаматтық қорғау органдарының қатардағы, кіші және орта басшы құрамдар лауазымдарына алғашқы кәсіптік даярлыққа түсетін адамдарға қолданылады.

Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) первоначальная профессиональная подготовка – форма профессионального обучения для лиц, поступающих на службу в правоохранительные органы, направленная на приобретение профессиональных навыков;
2) показатель конкурентоспособности – формализованное числовое выражение профессионального потенциала кандидата на службу и сотрудника, основанное на профессиональных компетенциях, а также ключевых для должности показателях и объективных данных о профессиональных достижениях;
3) отбор на первоначальную профессиональную подготовку (далее – отбор) – комплекс мероприятий, осуществляемый приемными комиссиями Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, (далее – территориальные органы), государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – государственные учреждения), направленных на изучение кандидатов на предмет соответствия условиям и требованиям, предусмотренным статьями 6 и 10 Закона, а также квалификационным требованиям к категориям должностей, утвержденным в соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона (далее – квалификационные требования), в целях направления их для дальнейшего прохождения первоначальной профессиональной подготовки;
4) кандидат – лицо, проходящее отбор;
5) учебные центры организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – учебные центры) – подразделения Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Академия), расположенные в областях, городах республиканского значения и столице и осуществляющие обучение в рамках первоначальной профессиональной подготовки и направление слушателей в территориальные органы, государственные учреждения для прохождения ими стажировки;
6) балльно-рейтинговая буквенная система оценки учебных достижений – система оценки уровня учебных достижений в баллах, соответствующих принятой в международной практике буквенной системе с цифровым эквивалентом;
7) слушатель – лицо, зачисленное на первоначальную профессиональную подготовку;
8) уполномоченный руководитель – руководитель областного (города республиканского значения, столицы) или приравненного к нему специализированного подразделения правоохранительного органа, руководитель учреждения, ведомства правоохранительного органа;

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) алғашқы кәсіптік даярлық – құқық қорғау органдарына қызметке кіріп жатқан адамдар үшін кәсіптік дағдылар алуға бағытталған кәсіптік оқыту нысаны;
2) бәсекеге қабілеттіліктің көрсеткіші – қызметке кандидаттың және қызметкердің кәсіби құзыреттеріне, сондай-ақ лауазым үшін негізгі көрсеткіштеріне және кәсіби жетістіктері туралы объективті деректеріне негізделген кәсіби әлеуетінің нысандық сандық мәні;
3) алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу (бұдан әрі - іріктеу) – кандидаттарды Заңның 6 және 10-баптарында көзделген шарттар мен талаптарына, сондай-ақ Заңның 29-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілген лауазымдардың санаттарына қойылатын біліктілік талаптарына (бұдан әрі - біліктілік талаптары) сәйкестігі тұрғысынан зерделеуге бағытталған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі - аумақтық органдар), Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің (бұдан әрі – мемлекеттік мекемелер) қабылдау комиссиялары оларды одан әрі алғашқы кәсіптік даярлықтан өту үшін жіберу мақсатында жүзеге асыратын іс-шаралар кешені;
4) кандидат –іріктеуден өтетін адам;
5) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдарының оқу орталықтары (бұдан әрі - оқу орталықтары) – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының (бұдан әрі - Академия) облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада орналасқан және алғашқы кәсіптік даярлық шеңберінде оқытуды және тыңдаушыларды тағылымдамадан өту үшін аумақтық органдар, мемлекеттік мекемелерге жіберуді жүзеге асыратын бөлімшелері;
6) оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі – халықаралық практикада қабылданған әріптік жүйенің сандық баламасына сәйкес келетін баллдардағы оқу жетістіктерінің деңгейін бағалау жүйесі;
7) тыңдаушы – алғашқы кәсіптік даярлыққа қабылданған адам;
8) уәкілетті басшы – құқық қорғау органының облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе оған теңестірілген мамандандырылған бөлімшесінің басшысы, құқық қорғау органы мекемесінің, ведомствосының басшысы;

9) весовое значение - количественное (цифровое) выражение качественных показателей кандидата на первоначальную профессиональную подготовку, полученных по результатам отбора и результатов изучения документов, предусмотренных в подпунктах 2), 4), 6) и 12) пункта 4-3 настоящих Правил, влияющих на определение его эффективности и конкурентоспособности.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Лица, поступающие на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава в рамках первоначальной профессиональной подготовки проходят обучение в учебных центрах, а стажировку в территориальных органах, государственных учреждениях.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ежегодно 2 раза в год, кадровой службой центрального аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС) до 1 декабря и до 1 июня разрабатываются и утверждаются курирующим вице-министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – вице-министр) план-графики первоначальной профессиональной подготовки на полугодие на основании поданных заявок подразделениями кадровой службы территориальных органов, государственных учреждений.
Изменения и дополнения в план-график вносятся по решению вице-министра.
Глава 1-1. Организация отбора на первоначальную профессиональную подготовку
Сноска. Правила дополнены главой 1-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. Организация отбора кандидатов на первоначальную профессиональную подготовку возлагается на кадровую службу территориальных органов, государственных учреждений и включает в себя ряд следующих мероприятий:
1) информационно-организационные (публикация объявления о проведении отбора, а также информирование населения);
2) прием документов от кандидатов, изъявивших желание принять участие в отборе;
3) предварительное изучение кандидатов на соответствие условиям и требованиям, установленными статьями 6 и 10 Закона и квалификационным требованиям;
4) направление кандидатов на медицинское и психофизиологическое освидетельствование в военно-врачебные комиссии (далее - ВВК) и полиграфологическое исследование;

9) үлестік мән - алғашқы кәсіптік даярлыққа кандидаттың оның тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілігін айқындауға әсер ететін іріктеудің нәтижелері және осы Қағидалардың 4-3-тармағының 2), 4), 6) және 12) тармақшаларында көзделген құжаттарды зерделеу нәтижелері бойынша алынған сапалық көрсеткіштерінің сандық (цифрлық) көрінісі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қатардағы, кіші және орта басшы құрам лауазымдарына кіретін адамдар алғашқы кәсіптік даярлық шеңберінде оқуды оқу орталықтарында, ал тағылымдаманы аумақтық органдарда, мемлекеттік мекемелерде өтеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жыл сайын, жылына 2 рет Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі орталық аппаратының (бұдан әрі - ТЖМ) кадр қызметі 1 желтоқсанға дейін және 1 маусымға дейін аумақтық органдардың, мемлекеттік мекемелердің кадр қызметі бөлімшелері берген өтінімдер негізінде жартыжылдыққа арналған алғашқы кәсіптік даярлық жоспар-кестелерін әзірлейді және жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министрімен (бұдан әрі – вице-министр) бекітеді.
Жоспар-кестеге өзгерістер мен толықтырулар вице-министрдің шешімі бойынша енгізіледі.
1-1-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеуді ұйымдастыру
Ескерту. Қағидалар 1-1-тараумен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1. Алғашқы кәсіптік даярлыққа кандидаттарды іріктеуді ұйымдастыру аумақтық органдардың, мемлекеттік мекемелердің кадр қызметтеріне жүктеледі және келесі шараларды қамтиды:
1) ақпараттық-ұйымдастырушылық (іріктеу туралы хабарландыруды жариялау, сондай-ақ халықты ақпараттандыру);
2) іріктеуге қатысуға ниет білдірген кандидаттардан құжаттар қабылдау;
3) кандидаттардың Заңның 6 және 10-баптарында белгіленген шаттар мен талаптарға және біліктілік талаптарына сәйкестігін алдын-ала зерделеу;
4) кандидаттарды әскери-дәрігерлік комиссияларда медициналық және психофизиологиялық куәландырудан (бұдан әрі - ӘДК) және полиграфологиялық зерттеуден өтуге жолдау;

5) формирование учебных дел кандидатов.
4-2. Объявление о проведении отбора (далее – объявление) размещается на интернет-ресурсах территориальных органов, Академии. При этом, объявление публикуется одновременно на казахском и русском языках. Объявление государственных учреждений размещается на интернет-ресурсах территориальных органов.
Информирование населения включает в себя публикацию в средствах массовой информации, на официальных интернет- страницах, социальных сетях территориальных органов, государственных учреждений сведений о должностях, по которым проводится отбор и предъявляемых к ним квалификационных требований, о порядке поступления на правоохранительную службу и об условиях службы, дату начала и окончания приема документов.
Объявление содержит следующие сведения:
1) срок приема документов (десять рабочих дней со дня публикации объявления);
2) наименование должностей с обозначением основных функциональных обязанностей, размера заработной платы;
3) квалификационные требования;
4) ограничения, связанные с пребыванием сотрудника на правоохранительной службе и антикоррупционные ограничения, установленные Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
5) сведения о местонахождении территориального органа, государственного учреждения, принимающего заявления, его почтового адреса, контактных номеров телефонов;
6) перечень необходимых документов, предусмотренных пунктом 4-3 настоящих Правил.
4-3. Кандидат подает в кадровые службы нарочно или по общедоступным информационным системам, соответствующим требованиям законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, следующие документы:
1) заявление на участие в отборе на занятие должности по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан либо его электронной формы, содержащего индивидуальный идентификационный номер;
3) копию водительского удостоверения, подтверждающего право управления транспортным средством соответствующей категории либо его электронной формы, если кандидат претендует на должности водителей;
4) копии документов об образовании, а также документы, подтверждающие прохождение процедуры признания документов об образовании в соответствии с приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33219) или приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32800);

5) кандидаттардың оқу істерін қалыптастыру.
4-2. Іріктеу өткізу туралы хабарландыру (бұдан әрі - хабарландыру) аумақтық органдардың, Академияның интернет-ресурстарында орналастырылады. Бұл ретте хабарландыру бір мезгілде қазақ және орыс тілдерінде жарияланады. Мемлекеттік мекемелердің хабарландыруы аумақтық органдардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
Халықты ақпараттандыру бұқаралық ақпарат құралдарында, аумақтық органдардың, мемлекеттік мекемелердің ресми интернет-беттерінде, әлеуметтік желілерінде іріктеу жүргізілетін лауазымдар және оларға қойылатын біліктілік талаптары туралы, құқық қорғау қызметіне кіру тәртібі және қызмет көрсету шарттары, құжаттарды қабылдаудың басталу және аяқталу күні туралы мәліметтерді жариялауды қамтиды.
Хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) құжаттарды қабылдау мерзімі (хабарландыру жарияланған күннен бастап он жұмыс күні);
2) негізгі функционалдық міндеттері, жалақы мөлшері белгіленген лауазымдардың атауы;
3) біліктілік талаптары;
4) қызметкердің құқық қорғау қызметінде болуына байланысты шектеулер және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулер;
5) өтінішті қабылдайтын аумақтық органның, мемлекеттік мекеменің орналасқан жері, оның пошталық мекенжайы, байланыс телефондарының нөмірлері туралы мәліметтер;
6) осы Қағидалардың 4-3-тармағында көзделген қажетті құжаттар тізбесі.
4-3. Кандидат мынадай құжаттарды кадр қызметтеріне қолма-қол ұсынады немесе Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жалпыға қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы тапсырады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бос лауазымға орналасуға арналған іріктеуге қатысуға өтініш;
2) жеке сәйкестендіру нөмірі бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың немесе оның электрондық нысанының көшірмесін;
3) егер кандидат жүргізушілер лауазымына үміткер болса, тиісті санаттағы көлік құралын басқару құқығын растайтын жүргізуші куәлігінің немесе оның электрондық нысанының көшірмесін;
4) білім туралы құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 230 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) немесе "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) сәйкес білім туралы құжаттарды тану рәсімдерінен өткенін растайтын құжаттарды;

5) заполненную подробную автобиографию, написанную собственноручно, с указанием близких родственников, в том числе бывших супругов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
6) военный билет или приписное свидетельство, либо сертификат о завершении обучения по программе подготовки военнообученного резерва (при наличии);
7) документы, подтверждающие трудовую деятельность кандидата в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при наличии);
8) цветные фотографии размером 3х4 (6 штук);
9) документы, подтверждающие представление кандидатом и его супругой (супругом) в органы государственных доходов по месту жительства декларации о доходах и имуществе в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
10) анкету кандидата по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
11) личный листок по учету кадров (далее – личный листок) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
12) документы, подтверждающие наличие спортивного разряда (при их наличии).
Представление недостоверной информации и неполного пакета документов является основанием для отказа в их рассмотрении.
Сноска. Пункт 4-3 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-4. Кадровые службы на основании представленных кандидатами документов, перечисленных в пункте 4-3 настоящих Правил, осуществляют их рассмотрение на соответствие условиям и требованиям, установленными статьями 6 и 10 Закона и квалификационным требованиям, а также одновременно в отношении них проводят проверку по учетам информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
При отсутствии у кандидата военного билета или приписного свидетельства, кадровыми службами посредством общедоступных информационных систем, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, проверяется отношение кандидата к воинской службе для решения вопроса о соответствии его статье 10 Закона.
Допускается предоставление кандидатами в кадровые службы информации (документы), подтверждающие отношение кандидата к воинской службы, полученные посредством общедоступных информационных систем, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.
При соответствии кандидатов условиям и требованиям, установленным статьями 6 и 10 Закона и квалификационным требованиям, для определения пригодности к службе кадровые службы выдают направления на ВВК и полиграфологическое исследование.

5) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жақын туыстарын, оның ішінде бұрынғы жұбайларын көрсете отырып, өз қолымен жазылған толық өмірбаян;
6) әскери билет немесе тіркеу куәлігі, немесе әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқуды аяқтағаны туралы сертификат (бар болса);
7) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес кандидаттың еңбек қызметін растайтын құжаттар (бар болса);
8) 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосуреттер (6 дана);
9) кандидат пен оның жұбайының (зайыбының) "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кірістері мен мүлкі туралы декларацияны тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кіріс органдарына ұсынғанын растайтын құжаттар;
10) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидаттың сауалнамасы;
11) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадрларды есепке алу жөніндегі жеке іс парағы;
12) спорттық разрядтың бар екендігін растайтын құжаттар (бар болған жағдайда).
Дұрыс емес ақпарат пен (немесе) құжаттардың толық емес пакетін ұсыну оларды қараудан бас тартуға негіз болып табылады.
Ескерту. 4-3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-4. Кадр қызметтері кандидаттар ұсынған осы Қағидалардың 4-3-тармағында санамаланған құжаттардың негізінде олардың Заңның 6 және 10-баптарында белгіленген шаттар мен талаптарға және біліктілік талаптарына сәйкестігін қарауды жүзеге асырады және бір мезгілде оларға қатысты Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің ақпараттық сервисінің есепке алулары бойынша тексеру жүргізеді.
Кандидатта әскери билет немесе тіркеу куәлігі болмаған кезде кадр қызметтері Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жалпыға қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы кандидаттың Заңның 10-бабына сәйкестігі туралы мәселені шешу үшін әскери қызметке қатынасын тексереді.
Кадр қызметіне кандидаттардың кандидаттың әскери қызметке қатынасын растайтын, Қазақстан Республикасының Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жалпыға қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы алынған ақпаратты (құжаттарды) ұсынуына жол беріледі.
Кандидаттар Заңның 6 және 10-баптарында белгіленген шаттар мен талаптарға және біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда, қызметке жарамдылығын айқындау үшін кадр қызметтері ӘДК-ға және полиграфологиялық зерттеуге жолдамалар береді.

ВВК осуществляется в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21580).
Полиграфологическое исследование кандидатов проводится в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683 "Об утверждении Правил прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 4-4 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-5. После получения результатов ВВК и полиграфологического исследования формируются учебные дела кандидатов, состоящие из документов, предусмотренных в пункте 4-3 настоящих Правил.
Признание кандидата негодным/ограниченно годным к прохождению службы по состоянию здоровья и/или не прохождение им полиграфологического исследования, является основанием для отказа в дальнейшем прохождении отбора.
Глава 2. Порядок отбора на первоначальную профессиональную подготовку
5. Отбор включает в себя ряд следующих последовательных этапов:
1) формирование списков кандидатов, допущенных к отбору на основании сформированных учебных дел;
2) сдача кандидатами нормативов по физической подготовке, указанных в пункте 30 настоящих Правил;
3) прохождение кандидатами собеседования с приемной комиссией.
Прохождение каждого этапа отбора допускается только один раз. Кандидат, не прошедший предыдущий этап отбора, к следующему этапу отбора не допускается.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Прохождение этапа отбора, указанного в подпункте 3) пункта 5 настоящих Правил, осуществляется на казахском и русском языках по выбору кандидата и при наличии документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан либо его электронной формы, содержащей индивидуальный идентификационный номер.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

ӘДК "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21580 болып тіркелді) сәйкес жүзеге асырылады.
Кандидаттарды полиграфологиялық зерттеу "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-5. ӘДК және полиграфологиялық зерттеудің нәтижелерін алғаннан кейін, осы Қағидалардың 4-3-тармағында көзделген құжаттардан тұратын кандидаттардың оқу істері қалыптастырылады.
Кандидатты қызметке денсаулық жағдайы бойынша жарамсыз/шектелген жарамды деп тану және/немесе оның полиграфологиялық тексеруден өтпеуі іріктеуден одан әрі өтуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
2-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу тәртібі
5. Іріктеу келесі бірқатар дәйекті кезеңдерден тұрады:
1) қалыптастырылған оқу істері негізінде іріктеуге жіберілген кандидаттардың тізімін қалыптастыру;
2) кандидаттардың осы Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруы;
3) кандидаттардың қабылдау комиссиясымен әңгімелесуден өтуі.
Іріктеудің әр кезеңінен тек бір рет өтуге рұқсат етіледі. Іріктеудің алдыңғы кезеңінен өтпеген кандидат іріктеудің келесі кезеңіне жіберілмейді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген кезеңнен өту кандидаттың таңдауы бойынша қазақ және орыс тілдерінде және жеке сәйкестендіру нөмірі бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат немесе оның электрондық нысаны болған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Прохождение этапов отбора, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил фиксируется с помощью технических средств записи (аудио-, видеозапись).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Неявка кандидатов на этапы отбора, предусмотренные в подпунктах 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, являются основаниями для отказа в дальнейшем прохождении этапов отбора и (или) первоначальной профессиональной подготовки.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Для проведения отбора, при территориальных органах, государственных учреждениях создаются приемные комиссии.
Состав приемной комиссии утверждается уполномоченным руководителем.
В состав приемной комиссии входят председатель приемной комиссии и другие члены приемной комиссии.
Общее количество членов приемной комиссии состоит из нечетного числа. Приемную комиссию возглавляет председатель.
При отсутствии председателя приемной комиссии его полномочия осуществляет лицо его замещающее.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Председателем приемной комиссии назначается:
в территориальных органах – начальник территориального органа или его заместитель либо исполняющие их обязанности;
в государственных учреждениях – начальник государственного учреждения или его заместитель либо исполняющие их обязанности.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Членами приемной комиссии назначаются начальники кадровых служб, а также представители инспекции по личному составу, служб, на которые возложена функция по осуществлению физической подготовки, аппарата территориальных органов, государственных учреждений, курирующих деятельность подразделений, на должности которых проходит отбор.

7. Осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген кезеңдерден өту техникалық жазба құралдарының (аудио-бейнежазба) көмегімен тіркеледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Кандидаттардың осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген кезеңдерге келмеуі іріктеу кезеңдерінен одан әрі өтуден және (немесе) алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге бас тартуға негіз болып табылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Іріктеу жүргізу үшін аумақтық органдардың, мемлекеттік мекемелердің жанынан қабылдау комиссиялары құрылады.
Қабылдау комиссиясының құрамын уәкілетті басшы бекітеді.
Қабылдау комиссиясының құрамына қабылдау комиссиясының төрағасы және қабылдау комиссиясының өзге мүшелері кіреді.
Қабылдау комиссиясы мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Қабылдау комиссиясын төраға басқарады.
Қабылдау комиссиясының төрағасы болмаған кезде оның өкілеттігін оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қабылдау комиссиясының төрағасы болып:
аумақтық органдарда - аумақтық органның бастығы немесе оның орынбасары, немесе олардың міндетін атқарушылар;
мемлекеттік мекемелерде - мемлекеттік мекеменің бастығы немесе оның орынбасары, немесе олардың міндетін атқарушылар тағайындалады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Қабылдау комиссиясының мүшелері болып кадр қызметтерінің (бұдан әрі - кадр қызметтері) бастықтары, сондай-ақ жеке құрам бойынша инспекцияның, дене шынықтыру даярлығын жүзеге асыру бойынша функция жүктелген қызметтерінің, орналасуға іріктеу өтетін бос лауазымдары бар құрылымдық бөлімшенің қызметіне жетекшілік ететін аумақтық органдардың, мемлекеттік мекемелердің аппаратының өкілдері тағайындалады.

Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Замещение отсутствующих членов приемной комиссии не допускается.
Изменение состава приемной комиссии осуществляется по решению лиц, предусмотренных пунктом 12 настоящих Правил путем издания приказа о внесении изменений и/или дополнений в состав приемной комиссии.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Секретарь приемной комиссии, назначаемый из числа сотрудников кадровых служб, осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Рабочим органом приемной комиссии являются кадровые службы.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Для обеспечения прозрачности и объективности работы приемной комиссии на этапы отбора, предусмотренные подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, приглашаются наблюдатели.
В качестве наблюдателей могут присутствовать депутаты Парламента Республики Казахстан и местных представительных органов, представители других государственных органов, общественных объединений, неправительственных организаций, коммерческих организаций и политических партий.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Для присутствия в качестве наблюдателя лицо регистрируется в кадровой службе не позднее одного рабочего дня до начала этапов отбора, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил.
Для регистрации лицо предоставляет в кадровую службу копию документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан либо его электронную форму, содержащего индивидуальный идентификационный номер и копии документа, подтверждающего принадлежность его к организации.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказами Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Қабылдау комиссиясының қатыспаған мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
Қабылдау комиссиясының құрамын өзгерту осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген адамдардың шешімі бойынша қабылдау комиссиясының құрамына өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы бұйрық шығару арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Қабылдау комиссиясының хатшысы кадр қызметі қызметкерлерінің қатарынан тағайындалады, оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Қабылдау комиссиясының жұмыс органы кадр қызметтері болып табылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Қабылдау комиссиясы жұмысының ашықтылығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген іріктеу кезеңдеріне байқаушылар шақырылады.
Байқаушылар ретінде Қазақстан Республикасы Парламентінің және жергілікті өкілді органдардың депутаттары, басқа мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің, үкіметтік емес ұйымдардың, коммерциялық ұйымдардың және саяси партиялардың өкілдері қатыса алады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Бақылаушы ретінде қатысу үшін тұлға осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген іріктеу кезеңдері басталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей кадр қызметіне тіркеледі.
Тіркелу үшін тұлғалар кадр қызметіне жеке сәйкестендіру нөмірі бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың немесе оның электрондық нысанының көшірмесін және оның ұйымдарға тиесілілігін растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

19. Не допускается совершение наблюдателями действий, препятствующих работе приемной комиссии, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных кандидатов, процедур отбора, в которых принимают участие кандидаты, использование ими технических средств записи.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Наблюдатели не участвуют в голосовании и могут представить свое мнение о работе приемной комиссии в письменной форме лицам, предусмотренным пунктом 12 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В отборе участвуют лица, прошедшие тестирование, в том числе оценку личных качеств в уполномоченном органе по делам государственной службы.
При этом кандидаты, поступающие на первоначальную профессиональную подготовку на должность рядового и младшего начальствующего состава, участвуют в отборе без сдачи тестирования, в том числе оценки личных качеств в уполномоченном органе по делам государственной службы.
22. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Байқаушыларға қабылдау комиссиясының жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, кандидаттардың дербес деректеріне, кандидаттар қатысатын іріктеу рәсімдеріне қатысты мәліметтерді жариялауға, олардың техникалық жазба құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Байқаушылар дауыс беруге қатыспайды және қабылдау комиссиясының жұмысы туралы өз пікірін осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген адамдарға жазбаша нысанда бере алады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Іріктеуге мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда тестілеуден, оның ішінде жеке қасиеттерін бағалаудан өткен адамдар қатысады.
Бұл ретте қатардағы және кіші басшы құрам лауазымының алғашқы кәсіптік даярлығына түсетін кандидаттар мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда тестілеуден, оның ішінде жеке қасиеттерін бағалаудан өтпестен іріктеуге қатысады.
22. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

28-1. На основании сформированных учебных дел кандидатов, приемной комиссией формируется список кандидатов, допущенных к отбору (в произвольной форме), который утверждается председателем приемной комиссии и размещается на интернет-ресурсах территориальных органов, Академии. Список кандидатов, допущенных к отбору в государственных учреждениях, размещается на интернет-ресурсах территориальных органов.
Кандидаты, включенные в список кандидатов, допущенных к отбору, допускаются к следующему этапу отбора - сдаче нормативов по физической подготовке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При сдаче нормативов по физической подготовке кандидаты делятся на медико-возрастные группы кандидатов согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
30. Уровень физической подготовки кандидатов определяется путем сдачи ими следующих нормативов:
1) мужчины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров либо челночный бег (10 метров по 10 раз);
на выбор – подтягивание на перекладине, либо поднятие туловища в упоре на брусьях;
на выбор – бег на дистанцию 1000 метров, либо комплекс силовых упражнений (отжимание в упоре лежа, переход с упора лежа в положение полного приседа, выпрыгивание из положения полного приседа, поднятие туловища из положения лежа на спине);
2) женщины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров либо челночный бег (10 метров по 10 раз);
на выбор – поднятие туловища из положения лежа на спине, либо отжимание в упоре лежа;
на выбор – бег на дистанцию 1000 метров, либо выпрыгивание из положения упора лежа.
31. Результаты выполнения нормативов по физической подготовке оцениваются по бальной системе оценки нормативов по физической подготовке кандидатов в соответствии с приложением 6 к настоящим Правилам.
32. Индивидуальные оценки кандидатов по физической подготовке определяются с учетом набранных баллов при выполнении нормативов по таблице оценки уровня физической подготовки кандидатов согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
33. Содержание нормативов по физической подготовке и условия выполнения спортивных упражнений доводятся до сведения кандидатов не позднее, чем за 24 часа до начала проведения сдачи нормативов по физической подготовке.
34. Непосредственно перед началом сдачи нормативов по физической подготовке, члены приемной комиссии ознакамливают их с техникой безопасности под роспись.

28-1. Кандидаттардың қалыптастырылған оқу істерінің негізінде қабылдау комиссиясы іріктеуге жіберілген кандидаттардың тізімін (еркін нысанда) қалыптастырады, оны қабылдау комиссиясының төрағасы бекітеді және аумақтық органдардың, Академияның интернет-ресурстарында орналастырады. Мемлекеттік мекемелерде іріктеуге жіберілген кандидаттардың тізімі аумақтық органдардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
Іріктеуге жіберілген кандидаттардың тізіміне енгізілген кандидаттар іріктеудің келесі кезеңіне - дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруға жіберіледі.
Ескерту. Қағидалар 28-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Дене шынықтыру даярлығының нормативтерін тапсыру кезінде кандидаттар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес кандидаттардың медициналық жас топтарына бөлінеді.
30. Кандидаттардың дене дайындығының деңгейі мынадай нормативтерді тапсыру арқылы анықталады:
1) ерлер:
таңдауы бойынша – 100 метр қашықтыққа жүгіру, немесе сырғымалы жүгіру (10 метр 10 реттен);
таңдауы бойынша – белтемірде тартылу, немесе бөренеге тіреліп денені көтеру;
таңдауы бойынша – 1000 метр қашықтыққа жүгіру, немесе кешенді күштік жаттығулар (жатқан қалпында көтерілу, жатқан қалпынан толық отыру қалпына келу, толық отыру қалпынан секіру, денені арқамен жатқан қалпынан көтеру);
2) әйелдер:
таңдауы бойынша – 100 метр қашықтыққа жүгіру, немесе сырғымалы жүгіру (10 метр 10 реттен);
таңдауы бойынша – арқамен жатқан қалпынан денені көтеру, немесе жатқан қалпынан көтерілу;
таңдауы бойынша – 1000 метр қашықтыққа жүгіру, немесе жатқан қалпынан секіру.
31. Дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді орындау нәтижелері осы Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес кандидаттардың физикалық даярлығының нормативтерін бағалаудың балдық жүйесі бойынша бағаланады.
32. Кандидаттардың дене шынықтыру дайындығына жеке бағалары осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес кандидаттардың физикалық дайындығының деңгейін бағалау кестесі бойынша нормативтерді орындау кезінде жинаған ұпайлары ескеріле отырып айқындалады.
33. Дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтердің мазмұны және спорттық жаттығуларды орындау шарттары кандидаттардың назарына дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру басталғанға дейін 24 сағаттан кешіктірмей жеткізіледі.
34. Дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру басталар алдында қабылдау комиссиясының мүшелері оларды техникалық қауіпсіздік шараларымен қол қойдыра отырып таныстырады.

Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Результаты сдачи каждого спортивного упражнения фиксируются членами приемной комиссии в ведомостях сдачи спортивных упражнений (в произвольной форме) и доводятся до кандидата под роспись. После фиксации результатов выполнения упражнения пересдача не допускается.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. На основании данных, содержащихся в ведомостях сдачи спортивных упражнений, составляется сводная ведомость сдачи нормативов по физической подготовке по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
37. Кандидат, выполнивший нормативы по физической подготовке (на оценку "удовлетворительно" и выше), допускается к следующему этапу отбора – собеседованию.
Получение неудовлетворительной оценки по физической подготовке является основанием для отказа кандидату в дальнейшем прохождении этапов отбора.
38. График проведения собеседования с указанием даты, времени и места его проведения, а также список кандидатов, допущенных к собеседованию (в произвольной форме), в течение одного рабочего дня после завершения приема нормативов по физической подготовке, размещаются на интернет-ресурсах территориальных органов, Академии и информационных стендах, в местах общего доступа территориального органа, государственного учреждения. График проведения собеседования, а также список кандидатов, допущенных к собеседованию в государственных учреждениях размещаются на интернет-ресурсах территориальных органов.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Собеседование проводится индивидуально с каждым кандидатом в обстановке корректности и доброжелательности.
40. Материалы, зафиксированные в ходе собеседования с помощью технических средств записи, хранятся в кадровой службе в течение одного года.
41. В ходе собеседования каждому кандидату задаются профильный, ситуационный и мотивационный вопросы.
Кандидату на должности рядового и младшего начальствующего состава дополнительно задается вопрос для определения уровня коммуникативных навыков.
Приемная комиссия формирует перечень вопросов для каждой должности, по который объявлен отбор. Перечень вопросов не подлежит разглашению.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Қабылдау комиссиясының мүшелері әрбір спорттық жаттығуды тапсыру нәтижелерін спорттық жаттығулардан өту туралы ведомостке (еркін нысанда) жазып, кандидатқа қол қойдыра отырып жеткізеді. Жаттығу нәтижелері жазылғаннан кейін қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Спорттық жаттығуларды тапсыру ведомостінде қамтылған деректер негізінде осы Қағиданың 8-қосымшасына сәйкес нысанда дене шынықтыру жаттығуларын тапсыру нормативтерінің жиынтық парағы құрастырылады.
37. Дене дайындығы бойынша нормативтерді ("қанағаттанарлық" және одан жоғары бағаланған) орындаған кандидат іріктеудің келесі кезеңіне – әңгімелесуге жіберіледі.
Дене дайындығы бойынша қанағаттанарлықсыз баға алған кандидатты одан әрі іріктеу кезеңдерін өтуден бас тартуға негіз болып табылады.
38. Күні, уақыты және оны өткізу орны көрсетілген әңгімелесу өткізу кестесі, сондай-ақ дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді қабылдау аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімі (еркін нысанда) аумақтық органдардың, Академияның интернет-ресурстарында және аумақтық органның, мемлекеттік мекеменің ақпараттық стендтерінде, жалпы қолжетімділік орындарында орналастырылады. Мемлекеттік мекемелерде әңгімелесу өткізу кестесі, сондай-ақ әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімі аумақтық органдардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Әңгімелесу әрбір кандидатпен жеке сыпайы және ізгі ниет жағдайында өткізіледі.
40. Әңгімелесу кезінде техникалық жазу құралдарының көмегімен жазылған материалдар кадр қызметінде бір жыл сақталады.
41. Әңгімелесу кезінде әрбір кандидатқа бейіндік, ситуациялық және мотивациялық сұрақтар қойылады.
Қатардағы және кіші басшы құрам лауазымына кандидатқа коммуникативті деңгейін анықтау үшін қосымша сұрақ қойылады.
Қабылдау комиссиясы әрбір жарияланған лауазым бойынша сұрақтар тізімін қалыптастырады. Сұрақтар тізімі жария етілмейді.

Сноска. Пункт 41 с изменениями, внесенными приказами Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Кандидату допускается задавать уточняющие вопросы членам комиссии.
43. Кандидатам, претендующим на одну и ту же должность, вопросы задаются в равном количестве.
44. По окончании собеседования члены приемной комиссии выставляют баллы по каждому вопросу в соответствии с листом оценки кандидата по результатам собеседования по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – лист оценки кандидата).
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Кандидат, не показавший способности вести беседу в ходе собеседования (получивший 0 баллов оценки кандидата по результатам собеседования хоть у одного члена комиссии), считается не прошедшим собеседование и не допускается к прохождению первоначальной профессиональной подготовки.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Результаты оценки кандидатов заносятся каждым членом приемной комиссии в лист оценки кандидата по результатам собеседования, по каждому кандидату в отдельности.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. В день окончания проведения собеседования, приемная комиссия осуществляет отбор из числа кандидатов для направления на первоначальную профессиональную подготовку с учетом их показателя конкурентоспособности по следующим критериям:
1) уровень образования;
2) отношение к воинской службе;
3) оценка по результатам сдачи нормативов по физической подготовке;
4) спортивный разряд;
5) оценка кандидата по результатам собеседования;
6) для лиц, претендующих на должности среднего начальствующего состава - среднее количество правильных ответов по результатам тестирования (на основании данных сертификата о прохождении тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан, выданного в соответствии с требованиями приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 20 сентября 2016 года № 1 "Об утверждении Правил, программ и организации тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14317) (далее - приказ № 1);

Ескерту. 41-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Кандидатқа комиссия мүшелеріне нақтылау сұрақтарын қоюына рұқсат етіледі.
43. Бір лауазымға үміткер кандидаттарға сұрақтар тең мөлшерде қойылады.
44. Әңгімелесу аяқталғаннан кейін қабылдау комиссиясының мүшелері осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысанда әңгімелесу нәтижелері бойынша кандидаттарды бағалау парағындағы (бұдан әрі – кандидатты бағалау парағы) әр сұрақ бойынша ұпай береді.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Әңгімелесу барысында әңгімелесу жүргізу қабілетін көрсетпеген кандидат (комиссияның кем дегенде бір мүшесінен әңгімелесу нәтижелері бойынша кандидаттарды бағалаудан 0 балл алған) әңгімелесуден өтпеген болып есептеледі және алғашқы кәсіптік даярлықтан одан әрі өтуге жіберілмейді.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Кандидаттарды бағалау нәтижелерін қабылдау комиссиясының әрбір мүшесі әңгімелесу нәтижелері бойынша кандидатты бағалау парағына, әрбір кандидат бойынша жеке-жеке енгізеді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Әңгімелесу өткізу аяқталған күні қабылдау комиссиясы алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу үшін кандидаттар қатарынан олардың бәсекеге қабілеттілігінің көрсеткішін ескере отырып, мынадай өлшемшарттар бойынша іріктеуді жүзеге асырады:
1) білім деңгейі;
2) әскери қызметке қатынасы;
3) дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру нәтижелері бойынша бағалау;
4) спорттық разряд;
5) әңгімелесу нәтижелері бойынша кандидатты бағалау;
6) орта басшы құрам лауазымдарына кандидат тұлғалар үшін - тестілеу нәтижелері бойынша дұрыс жауаптардың орташа саны ("Құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 20 қыркүйектегі № 1 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14317 болып тіркелген) талаптарына сәйкес берілген мемлекеттік тілді және Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуден өткені туралы сертификат деректері негізінде) (бұдан әрі - № 1 бұйрық);

7) для лиц, претендующих на должности среднего начальствующего состава - результаты оценки личных качеств (на основании данных заключения по результатам тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность правоохранительной службы, выданного в соответствии с требованиями приказа № 1).
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными приказами Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Каждому критерию конкурентоспособности кандидата присваивается весовое значение.
Показатель конкурентоспособности кандидата рассчитывается по следующей формуле:
ПКК= k1+ k2+ k3+ k4+ k5+ k6+ k7
где,
ПКК - показатель конкурентоспособности кандидата;
k - весовое значение по критериям конкурентоспособности кандидата.
49. К весовым значениям критериев показателей конкурентоспособности кандидата относятся:
уровень образования "k1":
среднее образование (весовое значение "5");
послесреднее образование (весовое значение "10");
высшее образование (весовое значение "15");
послевузовское образование (весовое значение "20");
отношение к воинской службе "k2":
освобождение или наличие отсрочки от призыва на срочную воинскую службу (весовое значение "0");
прохождение подготовки по военно-техническим и иным специальностям (весовое значение "5");
прохождение срочной воинской службы или военной подготовки граждан по программе сержантов запаса (весовое значение "10");
военная подготовка граждан по программе офицеров запаса (весовое значение "15");
оценка по результатам сдачи нормативов по физической подготовке "k3":
удовлетворительно (весовое значение "5");
хорошо (весовое значение "10");
отлично (весовое значение "15");
спортивный разряд "k4":
отсутствие спортивного разряда (весовое значение "0");
не ниже "кандидат в мастера спорта" (весовое значение "5");
оценка кандидата по результатам собеседования "К5":
весовое значение принимается равным итоговому количеству баллов по результатам собеседования (итоговое количество баллов по результатам собеседования определяется путем сложения всех оценок кандидатов по результатам собеседования, определенных листами оценки, и деления итоговой суммы на количество членов комиссии);
среднее количество правильных ответов по результатам тестирования "k6" (для лиц, претендующих на должности среднего начальствующего состава):
от 5 до 8 (весовое значение "5");

7) орта басшы құрам лауазымдарына кандидат тұлғалар үшін - жеке қасиеттерін бағалау нәтижелері (№ 1 бұйрықтың талаптарына сәйкес берілген құқық қорғау қызметі лауазымына кандидаттың жеке қасиеттерін бағалауға тестілеу нәтижелері бойынша қорытынды деректерінің негізінде).
Ескерту. 47-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
48. Кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің әрбір критерийіне үлестік мән беріледі.
Кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі::
КБҚК= k1 + k2 + k3 + k4 + k5 + k6 + k7
онда,
КБҚК - кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші;
K - кандидаттың бәсекеге қабілеттілік өлшемшарттары бойынша салмақтық мәні.
49. Кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштері өлшемшарттарының салмақ мәндеріне мыналар жатады:
"k1" білім деңгейі:
орта білім (салмақтық мәні "5");
орта білімнен кейінгі білім (салмақтық мәні "10");
жоғары білім (салмақтық мәні "15");
жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру (салмақтық мәні "20");
"k2" әскери қызметіне қатынасы:
мерзімді әскери қызметке шақырудан босату немесе кейінге қалдыру (үлестік мәні "0");
әскери - техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлықтан өту (салмақтық мәні "5");
мерзімді әскери қызметті немесе запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша азаматтардың әскери даярлығын өткеру (салмақтық мәні "10");
азаматтарды запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлау (салмақтық мәні "15");
"k3" дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру нәтижелері бойынша бағалау:
қанағаттанарлық (салмақтық мәні "5");
жақсы (салмақтық мәні "10");
өте жақсы (салмақтық мәні "15");
"k4" спорттық разряды:
спорттық разрядтың болмауы (салмақтық мәні "0");
"спорт шеберіне кандидат" тан төмен емес ("5" салмақтық мәні);
"k5" кандидатты әңгімелесу нәтижелері бойынша бағалау:
салмақтық мәні әңгімелесу нәтижелері бойынша балдардың қорытынды санына тең болып қабылданады (әңгімелесу нәтижелері бойынша балдардың қорытынды саны бағалау парақтарымен айқындалған әңгімелесу нәтижелері бойынша кандидаттарды бағалауларды қосу және қорытынды сомманы комиссия мүшелерінің санына бөлу жолымен айқындалады);
"k6" тестілеу нәтижелері бойынша дұрыс жауаптардың орташа саны (орта басшы құрам лауазымдарына кандидат тұлғалар үшін):
5-тен 8-ге дейін (салмақтық мәні "5");

от 9 до 12 (весовое значение "10");
13 и выше (весовое значение "15");
результаты оценки личных качеств "k7" (для лиц, претендующих на должности среднего начальствующего состава): в случае получения кандидатом результата оценки по личному качеству в "зоне риска" (за исключением личного качества "нетерпимость к коррупции") весовое значение составляет "- 5". При получении результата оценки выше "зоны риска" - по каждому личному качеству весовое значение составляет "5". При расчете по данному критерию учитываются только результаты оценки личных качеств, предусмотренных программой для категории должности, на которую претендует кандидат.
В случае получения кандидатом результата оценки по личному качеству "нетерпимость к коррупции" в "зоне риска", весовое значение составляет "- 10".
Сноска. Пункт 49 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Показатель конкурентоспособности кандидата рассчитывается секретарем приемной комиссии по итогам этапов отбора и результатов изучения документов, предусмотренных в подпунктах 2), 4), 6) и 12) пункта 4-3 настоящих Правил.
Расчет показателя конкурентоспособности кандидата отражается в листе оценки конкурентоспособности кандидата по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Лист оценки конкурентоспособности кандидата подписывается председателем приемной комиссии, членами приемной комиссии, секретарем приемной комиссии, а также кандидатом для ознакомления.
При расчете показателя конкурентоспособности кандидата по каждому критерию конкурентоспособности учитывается только одна позиция. При наличии у кандидата двух или более позиций по одному критерию конкурентоспособности, учитывается позиция с наибольшим весовым значением.
Сноска. Пункт 51 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Приемная комиссия по итогам отбора принимает одно из следующих решений:
1) рекомендовать к прохождению первоначальной профессиональной подготовки;
2) рекомендовать к зачислению в ведомственный банк данных кандидатов (далее – Банк данных).
Решение, предусмотренное подпунктом 1) настоящего пункта, принимается в отношении кандидатов, прошедших все этапы отбора и набравших наивысший показатель конкурентоспособности.
В случае равенства показателей конкурентоспособности, кандидатом, получившим решение приемной комиссии, предусмотренное подпунктом 1) настоящего пункта, считается кандидат, набравший наибольшее количество баллов по физической подготовке.
Решение, предусмотренное подпунктом 2) настоящего пункта, принимается в отношении остальных кандидатов, прошедших все этапы отбора, при этом набравших меньший показатель конкурентоспособности (количество баллов по физической подготовке) по сравнению с показателями конкурентоспособности (количество баллов по физической подготовке) кандидатов, указанных в части второй настоящего пункта.
При этом, сроки реализации справки о медицинском освидетельствовании, заключения психофизиологического обследования, заключения полиграфологического исследования, а также сертификата о прохождении тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан и заключения по результатам тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность правоохранительной службы (на должности среднего начальствующего состава) должны быть действительны на момент принятия решений приемной комиссией.
Лица, ранее не прошедшие отбор и повторно участвовавшие в отборе, при наличии не истекшего срока реализации справки о медицинском освидетельствовании, заключения психофизиологического обследования, заключения полиграфологического исследования, в отбор участвуют без повторного прохождения ВВК и полиграфологического исследования.

9-дан 12-ге дейін (салмақтық мәні "10");
13 және одан жоғары (салмақтық мәні "15");
"k7" жеке қасиеттерін бағалау нәтижелері (орта басшы құрам лауазымдарына кандидат тұлғалар үшін): кандидат жеке қасиеті бойынша "тәуекел аймағында" бағалау нәтижесін алған жағдайда ("сыбайлас жемқорлыққа төзбеушілік" жеке сапасын қоспағанда) үлестік мәні "-5" құрайды. "Тәуекел аймағынан" жоғары бағалау нәтижесін алған жағдайда - әрбір жеке қасиеті бойынша салмақтық мәні "5" құрайды. Осы өлшем бойынша есептеу кезінде кандидат үміттеніп отырған лауазым санаты үшін бағдарламада көзделген жеке қасиеттерін бағалау нәтижелері ғана ескеріледі.
Кандидат "сыбайлас жемқорлыққа төзбеушілік" жеке қасиеті бойынша "тәуекел аймағында" бағалау нәтижесін алған жағдайда, үлестік мәні "-10" құрайды.
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін іріктеу кезеңдерінің және осы Қағидалардың 4-3-тармағының 2), 4), 6) және 12) тармақшаларында көзделген құжаттарды зерделеу қорытындылары бойынша қабылдау комиссиясының хатшысы есептейді.
Кандидаттың бәсекеге қабілеттілігі көрсеткішінің есебі осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін бағалау парағында көрсетіледі.
Кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін бағалау парағына қабылдау комиссиясының төрағасы, қабылдау комиссиясының мүшелері, қабылдау комиссиясының хатшысы, сондай-ақ танысу үшін кандидат қол қояды.
Бәсекеге қабілеттіліктің әрбір критерийі бойынша кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін есептеу кезінде бір ғана позиция ескеріледі. Кандидатта бәсекеге қабілеттіліктің бір критерийі бойынша екі немесе одан да көп позиция болған кезде ең үлкен салмақтық мәні бар позиция ескеріледі.
Ескерту. 50-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Қабылдау комиссиясы іріктеудің нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге ұсыну;
2) кандидаттарды ведомстволық деректер банкіне (бұдан әрі - Деректер банкі) енгізуге ұсыну.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген шешім іріктеудің барлық кезеңінен өткен және бәсекеге қабілеттіліктің ең жоғары көрсеткішін жинаған кандидаттарға қатысты қабылданады.
Бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштері тең болған жағдайда, қабылдау қомиссиясының осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген шешімін алған кандидат болып, дене шынықтыру даярлығы бойынша ең көп балл жинаған кандидат есептеледі.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген шешім іріктеудің барлық кезеңінен өткен, бірақ бәсекеге қабілеттіліктің көрсеткішін (дене шынықтыру даярлығы бойынша балл) осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген кандидаттардың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштерімен (дене шынықтыру даярлығы бойынша баллдарымен) салыстырғанда төмен жинаған қалған кандидаттарға қатысты қабылданады.
Дегенмен, медициналық куәландыру анықтамасын, психофизиологиялық зерттеу қорытындысын, полиграфологиялық зерттеу қорытындысын, сондай-ақ мемлекеттік тілді және Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуден өткені туралы сертификатты және құқық қорғау қызметі лауазымына кандидаттың жеке қасиеттерін бағалауға тестілеу нәтижелері бойынша қорытындыны (орта басшы құрам лауазымдарына) іске асыру мерзімдері қабылдау комиссиясымен шешімдер қабылдау кезінде жарамды болуы тиіс.
Бұрын іріктеуден өтпей қалған және қайта іріктеуге қатысқан адамдар, егер іске асыру мерзімі өтпеген медициналық куәландыру анықтамасы, психофизиологиялық зерттеу қорытындысы, полиграфологиялық зерттеу қорытындысы бар болған жағдайда, іріктеуге ӘДК және полиграфологиялық зерртеуден өтпестен қатысады.

Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-1. Срок пребывания кандидатов в Банке данных составляет не более одного года со дня их зачисления.
Кандидаты, зачисленные в Банк данных, в течение одного года с момента их зачисления с их согласия направляются на первоначальную профессиональную подготовку без прохождения отбора.
Отказ кандидата от предложения о направлении его на первоначальную профессиональную подготовку и/или истечение срока пребывания в Банке данных, предусмотренного в настоящем пункте, являются основаниями для исключения его из Банка данных.
При этом, сроки реализации справки о медицинском освидетельствовании, заключения психофизиологического обследования, заключения полиграфологического исследования, а также сертификата о прохождении тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан и заключения по результатам тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность правоохранительной службы (на должности среднего начальствующего состава) должны быть действительны на момент направления кандидата на первоначальную профессиональную подготовку.
В случае истечения срока реализации вышеперечисленных документов, кандидаты обеспечивают их обновление до направления их на первоначальную профессиональную подготовку.
Кадровая служба территориального органа, государственного учреждения ведет ведомственный банк данных кандидатов на службу с отражением их показателя конкурентоспособности, полученного по итогам отбора в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 51-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Решение приемной комиссии оформляется в виде протокола в произвольной форме, который подписывается председателем и членами приемной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Решение приемной комиссии считается правомочным, если листы оценки конкурентоспособности кандидатов заполнили не менее двух третьих от ее состава.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51-1. Кандидаттардың Деректер банкінде болу мерзімі оларды енгізген күннен бастап бір жылдан артық емес болып табылады.
Деректер банкіне енгізілген кандидаттар, оларды енгізген күннен бастап бір жылдың ішінде олардың келісімімен алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеуден өткізбестен жолданады.
Кандидаттың оны алғашқы кәсіптік даярлыққа жолдау туралы ұсыныстан бас тартуы және/немесе осы тармақта көзделген Деректер банкінде болу мерзімінің өтуі оны Деректер банкінен алып тастауға негіздер болып табылады.
Дегенмен, медициналық куәландыру анықтамасын, психофизиологиялық зерттеу қорытындысын, полиграфологиялық зерттеу қорытындысын, сондай-ақ мемлекеттік тілді және Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуден өткені туралы сертификатты және құқық қорғау қызметі лауазымына кандидаттың жеке қасиеттерін бағалауға тестілеу нәтижелері бойынша қорытындыны (орта басшы құрам лауазымдарына) іске асыру мерзімдері кандидатты алғашқы кәсіптік даярлыққа жолдау кезінде жарамды болуы тиіс.
Жоғарыда санамаланған құжаттардың іске асыру мерзімі өтіп кеткен жағдайда, кандидаттар оларды алғашқы кәсіптік даярлыққа жолдағанға дейін жаңартуды қамтамасыз етеді.
Аумақтық органның, мемлекеттік мекеменің кадр қызметі қызметке кандидаттардың ведомстволық деректер банкін осы Қағидаларға сәйкес іріктеу нәтижесінде жинаған олардың бәсекеге қабілеттілігінің көрсеткішін көрсете отырып жүргізеді.
Ескерту. 2-тарау 51-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Қабылдау комиссиясының шешімі еркін нысандағы хаттама түрінде ресімделеді, оған қабылдау комиссиясының төрағасы мен мүшелері, сондай-ақ хаттамалауды жүзеге асыратын хатшы қол қояды.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Қабылдау комиссиясының шешімі, егер кандидаттардың бәсекеге қабілеттілігін бағалау парақтары оның құрамының кемінде үштен екісін толтырса, заңды деп есептеледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

54. В течение одного рабочего дня после принятия решения приемной комиссии на интернет-ресурсе территориального органа, Академии размещаются решение приемной комиссии и списки кандидатов, рекомендованных к прохождению первоначальной профессиональной подготовки и зачисленных в Банк данных (в произвольной форме). Решение приемной комиссии, списки кандидатов, рекомендованных к прохождению первоначальной профессиональной подготовки и зачисленных в Банк данных в государственных учреждениях, размещаются на интернет-ресурсах территориальных органов.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Секретарь приемной комиссии, в течение двух рабочих дней со дня внесения решения приемной комиссии, извещает кандидатов о принятых решениях приемной комиссии, посредством звонка на номера контактных телефонов и/или направления сообщения на электронную почту, указанные в заявлении.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Обжалование решения приемной комиссии осуществляется в порядке, предусмотренном статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Условия прохождения первоначальной профессиональной подготовки
58. Территориальный орган, государственное учреждение по результатам отбора, за семь дней до начала первоначальной профессиональной подготовки, обеспечивает поступление в учебные центры:
1) копия решения приемной комиссии;
2) копия удостоверения личности кандидатов;
3) контракт по форме, согласно приложению 10-1 к настоящим Правилам;
4) сведения о кандидате по форме, согласно приложению 10-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Зачисление кандидатов на первоначальную профессиональную подготовку в учебные центры осуществляется на основании решения приемной комиссии приказом начальника Академии.

54. Қабылдау комиссиясының шешімі қабылданғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде аумақтық органның, Академияның интернет-ресурсында қабылдау комиссиясының шешімі және алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге ұсынылған және Деректер банкіне енгізілген кандидаттардың тізімі (еркін нысанда) орналастырылады. Қабылдау комиссиясының шешімі, алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге ұсынылған және Деректер банкіне енгізілген кандидаттардың тізімі мемлекеттік мекемелерде аумақтық органдардың интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Қабылдау комиссиясының хатшысы қабылдау комиссиясының шешімі енгізілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде кандидаттарға қабылдау комиссиясымен қабылданған шешімдер туралы өтініште көрсетілген байланыс телефондарының нөмірлері және/немесе электрондық поштаға хабарлама жіберу арқылы хабарлайды.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Қабылдау комиссиясының шешіміне шағымдану Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлықтан өту шарттары
58. Аумақтық орган, мемлекеттік мекеме іріктеу нәтижелері бойынша алғашқы кәсіптік даярлық басталғанға дейін жеті күн бұрын оқу орталықтарына:
1) қабылдау комиссиясы шешімінің көшірмесінің;
2) кандидаттардың жеке басын куәландыратын құжаттарының көшірмесінің;
3) осы Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес нысандағы келісімшарттың;
4) осы Қағидаларға 10-2-қосымшаға сәйкес нысандағы кандидат туралы ақпараттың түсуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Алғашқы кәсіптік даярлыққа кандидаттарды оқу орталықтарына қабылдау Қабылдау комиссиясының шешімі негізінде және Академия бастығының бұйрығымен жүзеге асырылады.

73. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Приказ является основанием для назначения слушателя стажером в территориальный орган, государственное учреждение.
75. Территориальный орган, государственное учреждение в течение трех рабочих дней со дня подписания приказа заключает с ним трудовой договор.
76. Слушателю в соответствии с трудовым договором за время прохождения первоначальной профессиональной подготовки выплачивается должностной оклад, предусмотренный по занимаемой должности штатным расписанием.
77. После зачисления на первоначальную профессиональную подготовку со слушателями заключается контракт по форме согласно приложению 10-1 к настоящим Правилам.
Контракт подписывается со стороны:
1) Академии – начальником Академии или исполняющим его обязанности, либо на основании доверенности – начальниками учебных центров;
2) территориальных органов, государственных учреждений – начальниками территориальных органов, государственных учреждений или исполняющими их обязанности.
Выдача доверенности осуществляется в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. В соответствии с пунктом 3 статьи 11 Закона, в контракте устанавливаются взаимные обязательства и ответственность лица, поступающего на первоначальную профессиональную подготовку, правоохранительного органа и организации образования правоохранительного органа, а также предусматриваются условия и сроки дальнейшего прохождения службы в правоохранительных органах после окончания первоначальной профессиональной подготовки.
79. Первоначальная профессиональная подготовка включает в себя обучение в учебном центре и стажировку.
80. Срок обучения для слушателей в период первоначальной профессиональной подготовки определяется Академией по согласованию с МЧС исходя из содержаний образовательных программ.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Слушателям необходимо при себе иметь:
1) удостоверение личности;
2) одежду делового стиля;
3) спортивную форму и обувь;
4) предметы личной гигиены;
5) письменные принадлежности.

73. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Бұйрық тыңдаушыны аумақтық органда, мемлекеттік мекемеде тағылымдамадан өтуші ретінде тағайындау үшін негіз болып табылады.
75. Аумақтық орган, мемлекеттік мекеме бұйрыққа қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тыңдаушымен еңбек шартын жасасады.
76. Тыңдаушыға еңбек шартына сәйкес алғашқы кәсіптік даярлықтан өткен уақыты үшін штаттық кестеде атқарып отырған лауазымы бойынша көзделген лауазымдық жалақы төленеді.
77. Алғашқы кәсіптік даярлыққа қабылданғаннан кейін тыңдаушылармен осы Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісімшарт жасалады.
Келісімшартқа келесі тараптармен қол қойылады:
1) Академиядан – Академия бастығымен не оның міндеттерін атқарушылармен, немесе сенімхат негізінде – оқу орталықтарының бастықтарымен;
2) аумақтық органдардан, мемлекеттік мекемелерден – аумақтық органдардың, мемлекеттік мекемелердің бастықтарымен не олардың міндеттерін атқарушылармен.
Сенімхатты беру Қазақстан Республикасының Азматтық кодексінің 167-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Заңның 11-бабы 3-тармағына сәйкес, келісімшартта алғашқы кәсіптік даярлыққа түсетін адамның, құқық қорғау органының және құқық қорғау органы білім беру ұйымының өзара міндеттемелері мен жауаптылығы белгіленеді, сондай-ақ алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтағаннан кейін құқық қорғау органдарында одан әрі қызметті өткеру шарттары мен мерзімдері көзделеді.
79. Алғашқы кәсіптік даярлық оқу орталығында оқытуды және тағылымдаманы қамтиды.
80. Тыңдаушыларды алғашқы кәсіптік даярлық шеңберінде оқытудың мерзімі ТЖМ келісу бойынша Академиямен оқу бағдарламалары мамзұнына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Тыңдаушының өзімен бірге:
1) жеке куәлігі;
2) іскерлік стильдегі киімі;
3) спорттық киімі және аяқ киімі;
4) жеке гигиена заттары;
5) жазу құралдары болуы керек.

82. Слушателям на период обучения в учебном центре предоставляется общежитие, также они обеспечиваются питанием.
83. На лиц, проходящих первоначальную профессиональную подготовку, распространяется действие подпунктов 1), 5), 8), 11), 12), 13), 14) и 15) пункта 1 статьи 16, подпунктов 5), 6), 7) и 8) пункта 1 и пункта 3 статьи 17 Закона.
84. Слушатель на период обучения в учебном центре:
1) соблюдает трудовой распорядок и дисциплину в учебном центре;
2) посещает все виды занятий и выполняет в установленные сроки все виды заданий, предусмотренные и утвержденные программами обучения, эффективно использует время, отведенное на самостоятельную работу;
3) обеспечивает академическую успеваемость в процессе обучения не ниже оценки эквивалентной оценке "удовлетворительно";
4) проявляет уважение к преподавательскому, учебно-вспомогательному и иному составу учебного центра, обучающимся, не посягает на их честь и достоинство;
5) проживает в общежитии учебного центра;
6) обеспечивает сохранность государственного имущества;
7) незамедлительно сообщает о фактах совершения правонарушений, привлечения к административной или уголовной ответственности, а также участия в уголовном процессе либо административном производстве;
8) пользуется учебными аудиториями, учебно-методическими кабинетами, спортивными, читальными, актовыми залами, компьютерными классами, библиотекой, учебно-методической и научной базами;
9) получает групповые и индивидуальные консультации по изучаемым образовательных программам.
85. Обучение в период первоначальной профессиональной подготовки проводится в соответствии с план-графиком утверждаемым вице-министром, по образовательным программам, разработанными Академией. Образовательные программы согласовываются со структурными подразделениями МЧС и утверждаются начальником Академии.
Академия самостоятельно определяет форму проведения итогового контроля знаний (далее – экзамен), который устанавливается решением коллегиального органа управления Академии.
Один академический час применительно ко всем видам учебных занятий составляет не менее 40 минут.
86. По итогам обучения в учебном центре слушатели сдают экзамен.
87. Для приема экзамена в учебном центре приказом начальника Академии создается экзаменационная комиссия.
88. Председателем экзаменационной комиссии назначается начальник учебного центра.
89. Члены экзаменационной комиссии назначаются из числа преподавательского состава учебного центра.
90. Секретарь экзаменационной комиссии назначается из числа сотрудников учебного центра.

82. Тыңдаушыларға оқу орталығында оқу кезеңінде жатақхана беріледі, сондай-ақ тамақпен қамтамасыз етіледі.
83. Алғашқы кәсіптік даярлықтан өтетін тұлғаларға Заңның 16-бабының 1-тармағының 1), 5), 8), 11), 12), 13), 14) және 15) тармақшаларының, 17-бабының 1-тармағының 5), 6), 7) және 8) тармақшаларының және 3-тармағының күші қолданылады.
84. Оқу орталығында оқу кезеңінде тыңдаушы:
1) оқу орталығында еңбек тәртібі мен тәртіпті сақтайды;
2) сабақтардың барлық түрлеріне қатысады және оқу бағдарламаларында көзделген және бекітілген тапсырмалардың барлық түрлерін белгіленген мерзімде орындайды, өзіндік жұмысқа бөлінген уақытты тиімді пайдаланады;
3) оқу процесінде "қанағаттанарлық" баламалы бағадан төмен емес академиялық үлгерімді қамтамасыз етеді;
4) оқу орталығының оқытушылық, оқу-көмекші және өзге де құрамына, білім алушыларға құрмет көрсетеді, олардың ар-намысы мен қадір-қасиетіне қол сұқпайды;
5) оқу орталығының жатақханасында тұрады;
6) мемлекеттік мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
7) құқық бұзушылықтар жасау, әкімшілік немесе қылмыстық жауаптылыққа тарту, сондай-ақ қылмыстық процеске не әкімшілік іс жүргізуге қатысу фактілері туралы дереу хабарлайды;
8) оқу аудиторияларын, оқу-әдістемелік кабинеттерді, спорт, оқу, акт залдарын, компьютерлік сыныптарды, кітапхананы, оқу-әдістемелік және ғылыми базаларды пайдаланады;
9) оқытылатын білім беру бағдарламалары бойынша топтық және жеке консультациялар алады.
85. Алғашқы кәсіптік даярлық кезеңінде оқыту Академия әзірлеген білім беру бағдарламалары бойынша вице-министр бекітетін жоспар-кестеге сәйкес жүргізіледі. Білім беру бағдарламалары ТЖМ құрылымдық бөлімшелерімен келісіледі және Академия бастығымен бекітіледі.
Академия білімді қорытынды бақылауды (бұдан әрі – емтихан) жүргізу нысанын дербес айқындайды, ол Академияның алқалық басқару органының шешімімен белгіленеді.
Оқу сабақтарының барлық түрлеріне қатысты бір академиялық сағат кемінде 40 минутты құрайды.
86. Оқу орталығында оқу қорытындысы бойынша тыңдаушылар емтихан тапсырады.
87. Оқу орталығында емтихан қабылдау үшін Академия бастығының бұйрығымен емтихан комиссиясы құрылады.
88. Емтихан комиссиясының төрағасы болып оқу орталығының бастығы тағайындалады.
89. Емтихан комиссиясының мүшелері оқу орталығының оқытушылар құрамынан тағайындалады.
90. Емтихан комиссиясының хатшысы оқу орталығының қызметкерлерінің қатарынан тағайындалады.

91. Экзамен принимается по образовательной программе обучения по направлениям подготовки, предусмотренным пунктом 85 настоящих Правил.
92. Процесс принятия экзамена фиксируется учебным центром с помощью технических средств записи (аудио-, видеозапись).
93. Для оценки результатов экзамена используется балльно-рейтинговая буквенная система оценки учебных достижений согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
94. Результаты экзамена объявляются слушателям по его завершению.
При получения неудовлетворительной оценки, слушателям предоставляется возможность пересдачи экзамена. При повторном получении неудовлетворительной оценки слушатель отчисляется с первоначальной профессиональной подготовки.
95. Слушатели, успешно сдавшие экзамен (на "удовлетворительно" и выше), направляются для прохождения стажировки в территориальный орган, государственное учреждение.
Сноска. Пункт 95 с изменениями, внесенными приказами Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Слушатели проходят стажировку до получения положительного заключения обязательной специальной проверки, но не менее одного месяца.
97. Кадровая служба определяет место и руководителя стажировки -наставника.
98. В период стажировки слушатель:
1) в установленные сроки выполняет мероприятия, предусмотренные индивидуальным планом стажировки;
2) соблюдает установленный распорядок дня и трудовую дисциплину;
3) ведет учет проделанной работы;
4) не разглашает сведения, полученные в процессе стажировки;
5) действует в пределах поручений руководителя стажировки - наставника, принимает участие в мероприятиях, проводимых правоохранительными органами, за исключением мероприятий, осуществляемых на режимных объектах, требующих допуска к государственным секретам, а также случаев, когда возникает угроза его жизни и здоровью;
6) проявляет уважение к сотрудникам и работникам территориального органа, государственного учреждения, не посягает на их честь и достоинство;
7) бережно относится к служебному имуществу и техническим средствам;
8) незамедлительно сообщает руководителю стажировки – наставнику о фактах совершения правонарушений, привлечения к административной или уголовной ответственности, а также участия в уголовном процессе либо административном производстве;
9) придерживается делового стиля в одежде.

91. Емтихан осы Қағидалардың 85-тармағында көзделген даярлау бағыттары бойынша білім беру бағдарламасына сәйкес қабылданады.
92. Емтихан қабылдау процесін оқу орталығы техникалық жазба құралдарының (аудио-, бейнежазба) көмегімен тіркейді.
93. Емтихан нәтижелерін бағалау үшін осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі пайдаланылады.
94. Емтихан нәтижелері тыңдаушыларға емтихан аяқталғаннан кейін хабарланады.
Қанағаттанарлықсыз баға алған жағдайда тыңдаушыларға емтиханды қайта тапсыру мүмкіндігі беріледі. Қанағаттанарлықсыз баға қайтадан алынған кезде тыңдаушы алғашқы кәсіптік даярлықтан шығарылады.
95. Емтиханды сәтті тапсырған тыңдаушылар (қанағаттанарлық және одан жоғары) тағылымдамадан өту үшін аумақтық органға, мемлекеттік мекемеге жіберіледі.
Ескерту. 95-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
96. Тыңдаушылар міндетті арнайы тексерудің оң қорытындысын алғанға дейін, бірақ кемінде бір ай тағылымдамадан өтеді.
97. Кадр қызметі тағылымдаманың орны мен жетекшісі-тәлімгерді анықтайды.
98. Тағылымдама кезеңінде тыңдаушы:
1) тағылымдаманың жеке жоспарында көзделген іс-шараларды белгіленген мерзімде орындайды;
2) белгіленген күн тәртібі мен еңбек тәртібін сақтайды;
3) атқарылған жұмыстың есебін жүргізеді;
4) тағылымдама процесінде алынған мәліметтерді жария етпейді;
5) тағылымдама жетекшісі - тәлімгердің тапсырмалары шегінде әрекет етеді, мемлекеттік құпияларға рұқсатты талап ететін режимдік объектілерде жүзеге асырылатын іс-шараларды, сондай-ақ оның өмірі мен денсаулығына қатер төнген жағдайларды қоспағанда, құқық қорғау органдары өткізетін іс-шараларға қатысады;
6) аумақтық органның, мемлекеттік мекеменің қызметкерлері мен жұмыскерлеріне құрмет көрсетеді, олардың ар-намысы мен қадір-қасиетіне қол сұқпайды;
7) қызметтік мүлікке және техникалық құралдарға ұқыпты қарайды;
8) тағылымдама жетекшісі - тәлімгеріне құқық бұзушылықтар жасау, әкімшілік немесе қылмыстық жауаптылыққа тарту, сондай-ақ қылмыстық процеске не әкімшілік іс жүргізуге қатысу фактілері туралы дереу хабарлайды;
9) киімнің іскерлік стилін ұстанады.

99. Руководитель стажировки – наставник:
1) разрабатывает и утверждает индивидуальный план стажировки;
2) ознакамливает слушателя с функциональными обязанностями, организацией работы территориального органа, государственного учреждения;
3) оказывает необходимую методическую и практическую помощь в изучении вопросов, предусмотренных индивидуальным планом стажировки;
4) контролирует своевременное выполнение индивидуального плана стажировки.
100. По истечении срока стажировки слушатель составляет письменный отчет с отражением результатов выполнения индивидуального плана стажировки.
101. По итогам стажировки руководителем стажировки – наставником составляется характеристика на слушателя (в произвольной форме).
102. В характеристике дается оценка уровню теоретических знаний и навыкам практической работы, указываются моральные и деловые качества слушателя, его отношение к трудовой и исполнительской дисциплине, а также сведения, характеризующие личность слушателя и рекомендации по повышению профессиональных компетенций (при необходимости).
103. Не позднее одного рабочего дня после дня завершения стажировки, территориальные органы, государственные учреждения направляют на служебную электронную почту Академии уведомление о завершении слушателем стажировки в связи с получением положительного заключения обязательной специальной проверки по форме согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам (далее - уведомление).
Сноска. Пункт 103 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
105. Академия в течение трех рабочих дней со дня поступления уведомления подписывает начальником Академии либо лицом, его замещающим приказ об отчислении слушателей в связи с завершением первоначальной профессиональной подготовки и размещает на своем интернет-ресурсе сертификаты (в электронном формате) по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам, подтверждающие завершение первоначальной профессиональной подготовки.
Сноска. Пункт 105 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. Лица, завершившие первоначальную профессиональную подготовку, получают сертификат и зачисляются в кадры территориального органа или государственного учреждения, по направлению деятельности которого пройдена первоначальная профессиональная подготовка.

99. Тағылымдама жетекшісі - тәлімгер:
1) тағылымдаманың жеке жоспарын әзірлейді және бекітеді;
2) тыңдаушыны аумақтық органның, мемлекеттік мекеменің функционалдық міндеттерімен, жұмысын ұйымдастырумен таныстырады;
3) тағылымдаманың жеке жоспарында көзделген мәселелерді зерделеуде қажетті әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
4) тағылымдаманың жеке жоспарының уақтылы орындалуын бақылайды.
100. Тағылымдама мерзімі аяқталғаннан кейін тыңдаушы тағылымдаманың жеке жоспарын орындау нәтижелерін көрсете отырып, жазбаша есеп жазады.
101. Тағылымдама қорытындысы бойынша тағылымдама жетекшісі – тәлімгер тыңдаушыға мінездеме жазады (еркін нысанда).
102. Мінездемеде теориялық білім деңгейіне және практикалық жұмыс дағдыларына баға беріледі, тыңдаушының моральдық және іскерлік қасиеттері, оның еңбек және орындаушылық тәртіпке қатынасы, сондай-ақ тыңдаушының жеке басын сипаттайтын мәліметтер және кәсіби құзыреттілігін арттыру бойынша ұсынымдар (қажет болған жағдайда) көрсетіледі.
103. Тағылымдама аяқталған күннен кейін бір жұмыс күнінен кешітірмей аумақтық органдар, мемлекеттік мекемелер Академияның қызметтік электрондық почтасына осы Қағидаларға 11-1-қосымшадағы нысанға сәйкес міндетті арнайы тексерудің оң қорытындысын алуға байланысты тыңдаушымен тағылымдаманың аяқталғандығы туралы хабарландыру (бұдан әрі - хабарландыру) жолдайды.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. Академия хабарландыру түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде алғашқы кәсіптік даярлығының аяқталуына байланысты тыңдаушыларды оқудан шығару туралы бұйрыққа Академия бастығы немесе оны алмастыратын адам қол қояды және өзінің интернет-ресурсында алғашқы кәсіптік даярлықтың аяқталғандығын растайтын осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысанда сертификаттарды (электрондық форматта) орналастырады.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
106. Алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтаған тұлғалар сертификат алады және қызмет бағыты бойынша алғашқы кәсіптік даярлықтан өткен аумақтық органның немесе мемлекеттік мекеменің кадрына қабылданады.

107. При назначении лица, прошедшего первоначальную профессиональную подготовку, на должность в территориальном органе или государственном учреждении, срок прохождения первоначальной профессиональной подготовки засчитывается в стаж правоохранительной службы (выслугу лет).
108. Решение о назначении лица, завершившего первоначальную профессиональную подготовку на должность, принимает уполномоченный руководитель.
109. В соответствии с пунктом 6 статьи 11 Закона, лица, завершившие первоначальную профессиональную подготовку, обязаны проходить службу в правоохранительных органах не менее трех лет.
Глава 4. Основания отчисления от первоначальной профессиональной подготовки
110. Основаниями отчисления от первоначальной профессиональной подготовки являются:
1) нарушение трудового распорядка и дисциплины;
2) нарушение одного из требований, предусмотренных пунктами 84 и 98 настоящих Правил;
3) отсутствие по месту обучения и/или прохождения стажировки без уважительных причин более трех дней за весь период первоначальной профессиональной подготовки;
4) неисполнение или ненадлежащее исполнение условий контракта;
5) по собственному желанию;
6) сдача экзамена по итогам обучения по образовательной программе первоначальной профессиональной подготовки на оценку "неудовлетворительно";
7) отрицательные результаты обязательной специальной проверки;
8) завершение первоначальной профессиональной подготовки.
111. Копия приказа Академии об отчислении слушателя с первоначальной профессиональной подготовки в течение двух рабочих дней направляется в территориальный орган, государственное учреждение.
112. Отчисление слушателя по подпунктам 1), 2), 3) и 4) пункта 110 настоящих Правил, осуществляется на основании заключения служебного расследования, в течении месячного срока со дня обнаружения проступка.
113. В соответствии с пунктом 7 статьи 11 Закона, в случае отказа лица, завершившего первоначальную профессиональную подготовку, от дальнейшего прохождения службы в правоохранительном органе либо отчисления из организации образования правоохранительных органов в связи с неуспеваемостью и (или) нарушением дисциплины, а также по собственному желанию оно обязано возместить государству бюджетные средства, затраченные на подготовку, питание и проживание в период его подготовки, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Данная обязанность не распространяется на сотрудника в случае его увольнения со службы в течение трех лет по состоянию здоровья на основании заключения ВВК о непригодности или ограниченной пригодности к службе либо в связи с сокращением штата, реорганизацией или ликвидацией правоохранительного органа в случаях невозможности использования в другой должности, а также его перевода в другой правоохранительный орган либо специальный государственный орган.
Приложение 1 к Правилам
отбора на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной
службы, а также основания их
отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
Заявление на участие в отборе на занятие должности
Прошу допустить меня к участию в отборе на первоначальную профессиональную
подготовку на занятие должности __________________________.
С основными требованиями Правил отбора на первоначальную профессиональную
подготовку и условиями ее прохождения для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной службы, а также основаниями их отчисления от
первоначальной профессиональной подготовки ознакомлен (ознакомлена), согласен
(согласна) и обязуюсь их выполнять.
Выражаю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных.
Подтверждаю подлинность представленных документов.
Прилагаемые документы:
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
Адрес_________________________________________________
Номера контактных телефонов: ___________________________
e-mail: ________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер _______________
________________ ______________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" _______________ 20__ год.
Приложение 2 к Правилам
отбора на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной
службы, а также основания их
отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
Автобиография
Автобиография исполняется без помарок и исправлений в хронологической последовательности собственноручно проверяемым лицом чернилами фиолетового или черного цвета с обязательным указанием следующих сведений:
Ваша фамилия, имя, отчество (при наличии), дата (число, месяц, год) и место (село, район, город, область) рождения, гражданство:
населенные пункты где Вы проживали, с указанием точных адресов и периодов жительства;
когда, где и в каких средних специальных, средних технических, высших учебных заведениях Вы учились, номера (наименование)групп, факультетов, полученная специальность по образованию. При наличии документа об образовании, выданного зарубежными учебными заведениями, укажите сведения о признании или нострификации Вашего диплома;
когда и каким департаментом (управлением, отделом) по делам обороны Вы призывались на воинскую службу; укажите сведения о прохождении службы в учебных заведениях; службу в Вооруженных силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан или других стран Содружества независимых государств; род войск; воинскую специальность; должность; места дислокации и номера воинских частей; дату увольнения в запас; постановку на учет в военкомате, его наименование;
трудовую деятельность: укажите местонахождение, адрес и точное юридическое наименование всех предприятий и государственных учреждений где Вы работали, время работы, занимаемая должность, основание увольнения либо перевода;
семейное положение: когда вступил в брак; фамилия, имя, отчество (при наличии), год рождения, место рождения, национальность, гражданство супруги (супруга) (фамилия указывается до и после брака); если вступил в брак вторично укажите подробные сведения бывшего (-ей) супруга (супруги), номер и дата свидетельства о расторжении брака, где, когда, кем выдано;
если Вы и Ваши супруг (супруга) или близкие родственники (отец, мать, полнородные братья, сестра и дети) изменяли фамилию, имя, отчество (при наличии) укажите их прежние фамилию, имя, отчество (при наличии);
выезжали ли Вы и Ваши супруг (супруга) или близкие родственники (отец, мать, полнородные братья, сестра и дети) за пределы Республики Казахстан (где, когда, с какой целью);
имеются ли у Вас или супруга (супруги), близкие родственники, проживающие за пределами Республики Казахстан, или которые раннее проживали за границей, в том числе в странах Содружества независимых государств (кто, в какой стране, степень родства);
состоял ли кто-либо из Ваших близких родственников или супруга (супруги) в иностранном гражданстве или подданные (фамилия, имя, отчество (при наличии), степень родства); когда и с кем из вышеперечисленных лиц Вы или супруг (супруга) или их родственники поддерживали контакты (письменные или иные связи, в т.ч. через глобальную сеть Интернет);
имеется ли у Вас или супруга (супруги), а также близких родственников (отец, мать, полнородные братья, сестра, дети) судимость;
возбуждались ли в отношении Вас или супруга (супруги), а также близких родственников (отец, мать, полнородные братья и сестра, дети) уголовные дела, которые в последствии были прекращены органом уголовного преследования или судом, либо отказаны в возбуждении уголовного дела органом уголовного преследования по нереабилитирующим основаниям;
привлекались ли Вы к ответственности за совершение административных, либо коррупционных правонарушений;
увольняли ли Вас с государственной службы по отрицательным мотивам;
Ваше место работы и должность в настоящее время, место фактического проживания и прописки (при наличии).
Подпись, дата
Примечание:
При изложении автобиографии лицо, поступающее на правоохранительную службу, дает однозначные ответы на все перечисленные выше вопросы.
Приложение 3 к Правилам
отбора на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной
службы, а также основания их
отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
Анкета кандидата

107. Алғашқы кәсіптік даярлықтан өткен тұлғаны аумақтық органдағы немесе мемлекеттік мекемедегі лауазымға тағайындау кезінде алғашқы кәсіптік даярлықтан өту мерзімі құқық қорғау қызметінің өтіліне (еңбек сіңірген жылдарына) есептеледі.
108. Алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтаған тұлғаны лауазымға тағайындау туралы шешімді уәкілетті басшы қабылдайды.
109. Заңның 11-бабы 6-тармағына сәйкес, алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтаған адамдар құқық қорғау органдарында кемінде үш жыл қызмет өткеруге міндетті.
4-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері
110. Алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері:
1) еңбек тәртіптемесі мен тәртібін бұзу;
2) Осы Қағидалардың 84 және 98-тармақтарында көзделген талаптардың бірін бұзу;
3) алғашқы кәсіптік даярлықтың барлық кезеңінде дәлелді себепсіз оқу және/немесе тағылымдамадан өту орнында үш күннен артық болмауы;
4) келісімшарт талаптарын орындамау немесе тиісінше орындамау;
5) өз қалауы бойынша;
6) алғашқы кәсіптік даярлықтың білім беру бағдарламасы бойынша оқыту қорытындылары бойынша "қанағаттанарлықсыз" бағаға емтихан тапсыру;
7) міндетті арнайы тексерудің теріс нәтижелері;
8) алғашқы кәсіптік даярлықты бітіру.
111. Академияның тыңдаушыны алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару туралы бұйрығының көшірмесі екі жұмыс күні ішінде аумақтық органға, мемлекеттік мекемеге жолданады.
112. Осы Қағидалардың 110-тармағының 1)-4) тармақшалары бойынша тыңдаушыны шығару теріс қылық анықталған күннен бастап бір ай мерзім ішінде қызметтік тергеу қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
113. Заңның 11-бабы 7-тармағына сәйкес, алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтаған адам құқық қорғау органында одан әрі қызмет өткеруден бас тартқан не үлгермеуіне және (немесе) тәртіп бұзуына байланысты, сондай-ақ өз еркімен құқық қорғау органдарының білім беру ұйымынан шығарылған жағдайда, ол даярлыққа, өзін даярлауға, тамағы мен тұру орнына жұмсалған бюджет қаражатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекетке өтеуге міндетті.
Бұл міндет үш жыл ішінде әскери-дәрігерлік комиссияның қызметке жарамсыздығы немесе жарамдылығы шектеулі екені туралы қорытындысы негізінде денсаулық жағдайы бойынша не құқық қорғау органы штатының қысқартылуына, оны қайта ұйымдастыруға немесе таратуға байланысты қызметтен шығарған жағдайда, оны басқа лауазымда пайдалану, сондай-ақ басқа құқық қорғау органына не арнаулы мемлекеттік органға ауыстыру мүмкін болмаған жағдайларда қызметкерге қолданылмайды.
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
1-қосымша
Нысан
Лауазымға орналасуға арналған іріктеуге қатысуға өтініш
Мені __________________ лауазымына орналасу үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеуге қатысуға жіберуіңізді сұраймын.
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларымен және одан өту шарттарымен, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерімен таныстым, олармен келісемін және орындауға міндеттеме аламын.
Прошу допустить меня к участию в отборе на первоначальную профессиональную подготовку на занятие должности __________________________.
С основными требованиями Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условиями ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основаниями их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки ознакомлен (ознакомлена), согласен (согласна) и обязуюсь их выполнять.
Менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісімімді білдіремін.
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Қоса беріліп отырған құжаттар:
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________
Байланыс телефондарының нөмірлері: _____________________
e-mail: ________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________________________________________
________________ _______________________________________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"____" _______________ 20__ жыл.
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
2-қосымша
Нысан
Өмірбаяны
Өмірбаянды хронологиялық реттілікпен түзетулерсіз өз қолымен тексерілетін тұлға міндетті түрде мынадай мәліметтерді көрсете отырып, күлгін немесе қара түсті сиямен орындайды:
Сіздің тегіңіз, атыңыз, әкеңіздің аты (бар болса), туған күніңіз (күні, айы, жылы) және туған жеріңіз (ауыл, аудан, қалаа, облыс), азаматтығыңыз;
нақты мекенжайлары мен тұрғылықты кезеңдері көрсетілген, Сіз тұрған елді мекендер;
қашан, қайда және қандай арнаулы орта, техникалық орта, жоғары оқу орындарында оқыдыңыз, топтардың, факультеттердің нөмірлері (атауы), біліміңіз бойынша алған мамандығыңыз;
Егер Сізде, шетелдік оқу орындары берген білім туралы құжат болса, дипломыңызды тану немесе нострификациялау туралы ақпаратты көрсетіңіз;
қашан және қандай қорғаныс істері жөніндегі департаментпен (басқармамен, бөліммен) Сіз әскери қызметке шақырылдыңыз; оқу орындарында қызмет өткеру туралы мәліметтерді; Қазақстан Республикасының немесе Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының басқа елдерінің Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру туралы мәліметтерді көрсетіңіз; әскер түрі; әскери мамандығыңыз; лауазымыңыз; әскери бөлімдердің орналасқан жері және нөмірлері; запасқа шығарылған күні; әскери комиссариатқа есепке қою, оның атауы;
еңбек қызметі: Сіз жұмыс істеген барлық кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелердің орналасқан жерін, мекен-жайын және нақты заңды атауын, жұмыс уақытын, лауазымын, жұмыстан босату немесе ауыстыру негізін көрсетіңіз;
отбасылық жағдайыңыз: некеге тұрған кезіңіз; жұбайыңыздың (зайыбыңыздың) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған жылы, туған жері, ұлты, азаматтығы (тегі некеге дейін және одан кейін көрсетіледі); егер некеге тұрған болса, екінші рет бұрынғы жұбайыңыздың (зайыбыңыздың) толық мәліметтерін, нөмірін және нөмірін көрсетіңіз. некені бұзу туралы куәліктің күні, қайда, қашан, кім берді;
Егер Сіз және Сіздің жұбайыңыз (зайыбыңыз) немесе жақын туысқандарыңыз (әкесі, анасы, ата-анасы бір аға-інілері, апа-сіңлілері және балалары) тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) өзгерткен болса, олардың бұрынғы тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) көрсетіңіз;
Сіз және Сіздің жұбайыңыз (зайыбыңыз) немесе жақын туысқандарыңыз (әкесі, анасы, ата-анасы бір аға-інілері, апа-сіңлілері және балалары) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шықтыма (қайда, қашан, қандай мақсатпен);
Сізде немесе жұбайыңызда (зайыбыңызда), Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын немесе бұрын шетелде, оның ішінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінде тұрған жақын туыстарыңыз бар ма (кім, қай елде, туыстық дәрежесі);
Сіздің жақын туыстарыңыздың немесе жұбайыңыздың (зайыбыңыздың) біреуі шет ел азаматтығында болды ма немесе азаматтары (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туыстық дәрежесі); жоғарыда аталған адамдардың қайсысымен және қашан Сіз немесе жұбайыңыз немесе олардың туыстары байланыс орнатқан (жазбаша немесе басқа байланыстар, соның ішінде ғаламдық Интернет желісі арқылы);
Сіздің немесе жұбайыңыздың (зайыбыңыздың), сондай-ақ жақын туыстарыңыздың (әкесі, анасы, ата-анасы бір аға-інілері, апа-сіңлілері, балалары) сотталғандығы бар ма;
Сізге немесе жұбайыңызға (зайыбыңызға), сондай-ақ жақын туыстарыңызға (әке, ана, ата-анасы бір аға-інілері мен апа-сіңлілері, балалары) қатысты кейіннен қылмыстық қудалау органы немесе сот қысқартқан не ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық қудалау органы қылмыстық іс қозғаудан бас тартқан қылмыстық істер қозғалды ма;
Сіз әкімшілік немесе сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін жауаптылыққа тартылдыңыз ба;
Сізді мемлекеттік қызметтен теріс себептер бойынша босатты ма;
Қазіргі уақытта сіздің жұмыс орныңыз және лауазымыңыз, нақты тұрғылықты және тіркелген мекенжайыңыз (бар болса).
қолы, күні
Ескертпе:
Өмірбаянды толтыру кезінде құқық қорғау қызметіне кіретін адам жоғарыда аталған барлық сұрақтарға бір мәнді жауаптар береді.
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
3-қосымша
Нысан
Сауалнама (өз қолымен толтырылады)

Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(заполняется собственноручно)
Место
для фотографии
1. Фамилия _____________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) __________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер ________________________
2. Число, месяц, год, и место рождения (село, город, район, область, край, республика).
3. Гражданство (если изменял, то укажите, когда и по какой причине).
4. Если изменяли фамилию, имя, отчество (при наличии), то укажите прежние полные установочные данные, а также когда, где и по какой причине изменяли их (к анкете необходимо приложить подтверждающие документы).
5. Документы удостоверяющие личность – удостоверение личности и паспорт (регистрационный номер, дата выдачи, кем выдан каждый документ)
6. Адрес прописки (регистрации) и адрес фактического места проживания
7. Домашний, рабочий, сотовый телефон, электронная почта, социальные сети и аккаунты
8. Образование (когда и какие учебные заведения окончили, серия и номер дипломов, дата выдачи), специальность по диплому, квалификация по диплому.
При наличии документа об образовании, выданного зарубежными учебными учреждениями серия и регистрационный номер удостоверения о признании или нострификации (к анкете необходимо приложить подтверждающие документы)
9. Ученая степень, ученое звание (когда присвоены, серия и номер дипломов)
10. Какими иностранными языками и языками народов Казахстан владеете, можете объясняться (владеете свободно).
11. Были ли Вы, супруг (супруга), в том числе бывшие, или Ваши близкие родственники (отец, мать, полнородные братья и сестра, дети) судимы (когда и за что).
12. Были ли в отношении Вас, супруги (супруга) или Ваших близких родственников (отец, мать, полнородные братья и сестра, дети) заведены уголовные дела, прекращенные органом уголовного преследования или судом по нереабилитирующим основаниям либо по материалам доследственной проверки приняты процессуальные решения об отказе в возбуждении уголовного дела (начала досудебного расследования) по нереабилитирующим основаниям (когда и за что)
13. Привлекались ли Вы когда-либо к ответственности за совершение коррупционного правонарушения (когда, за совершение какого правонарушения, какие меры по отношению к Вам были приняты)
14. Увольняли ли Вас ранее с государственной службы по отрицательным мотива (когда, за совершение какого дисциплинарного проступка, на основании какого пункта законодательства, дата и номер приказа об увольнении)

Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
фотосуретке
арналған
орын
1. Тегі_____________________________
Аты_________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________
2. Туған күні, айы, жылы және жері (ауыл, қала, аудан, облыс, өлке, республика).
3. Азаматтығы (егер өзгертілген болса, онда қашан және қандай себеппен көрсетіңіз).
4. Егер тегіңізді, атыңызды, әкеңіздің атын (бар болса) өзгертсеңіз, онда бұрынғы толық анықтамалық деректерді, сондай-ақ оларды қашан, қайда және қандай себеппен өзгерткенінізді көрсетіңіз (сауалнамаға растайтын құжаттарды қоса беру қажет).
5. Жеке басты куәландыратын құжаттар-жеке куәлік және паспорт (тіркеу нөмірі, берілген күні, әрбір құжатты кім берген).
6. Тіркелген (тіркелген) мекенжайы және нақты тұратын жерінің мекенжайы.
7. Үй, жұмыс, ұялы телефон, электрондық пошта, әлеуметтік желілер және аккаунттар.
8. Білімі (қашан және қандай оқу орындарын бітіргені, дипломдардың сериясы мен нөмірі, берілген күні), диплом бойынша мамандығы, диплом бойынша біліктілігі.
Шетелдік оқу орындары берген білімі туралы құжат болған жағдайда тану немесе нострификациялау туралы куәліктің сериясы мен тіркеу нөмірі (сауалнамаға растайтын құжаттарды қоса беру қажет).
9. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы (қашан берілді, дипломдардың сериясы мен нөмірі)
10. Қандай шет тілдерін және Қазақстан халықтарының тілдерін білесіз, түсіндіре аласыз (еркін білесіз).
11. Сіз, жұбайыңыз (зайыбы), оның ішінде бұрынғы немесе жақын туыстарыңыз (әкесі, анасы, ата-анасы бір аға-інілері мен апа-сіңлілері, балалары) сотталды ма (қашан және не үшін).
12. Сізге, жұбайыңызға (зайыбыңызға) немесе жақын туыстарыңызға (әкеңізге, анаңызға, ата-анасы бір аға-інілеріңізге, апа-сіңлілеріңізге, балаларыңызға) қатысты қылмыстық қудалау органы немесе сот ақталмайтын негіздер бойынша қысқартқан қылмыстық істер басталды ма не тергеуге дейінгі тексеру материалдары бойынша ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық іс қозғаудан (сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастау) бас тарту туралы процестік шешімдер қабылданды ма (қашан және не үшін)
13.Сіз сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін жауаптылыққа тартылдыңыз ба (қашан, қандай құқық бұзушылық жасағаны үшін, Сізге қатысты қандай шаралар қабылданды)
14. Сізді бұрын мемлекеттік қызметтен теріс себептер бойынша босатты ма (қашан, қандай тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін, заңнаманың қандай тармағы негізінде, қызметтен шығару туралы бұйрықтың күні мен нөмірі)

15. Налагались ли на Вас в течение одного года до проведения специальной проверки в судебном порядке административное взыскание за совершение правонарушения (когда и за что)
16. Выезжали ли Вы за границу (где, когда и с какой целью)
17. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности включая учебу в высших и средних учебных заведениях, воинскую службу (предприятия, учреждения и организации указывать так, как они именовались на тот период времени, воинскую службу указать с отражением должности и номера воинской части).
Месяц и год
Должность с указанием организации
Местонахождение организации
Поступления
Ухода
18. Сведения о близких родственниках (отец, мать, полнородные братья и сестра, дети), супруг (супруга), в том числе и ранее состоявших с Вами в браке. Если родственники изменяли фамилию, имя и отчество (при наличии), то необходимо указать их прежнюю фамилию, имя, отчество (при наличии), а также по какой причине изменили фамилию.
Степень родства
Фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер
Дата, месяц, год и место рождения
Место работы, должность
Адрес места жительства
19. Имеются ли у Вас или супруга (супруги) близкие родственники, постоянно проживающие за границей (укажите фамилию, имя, отчество (при наличии), год рождения, степень родства, место жительства, страну проживания, с какого периода проживают за границей).
20. Отношение к воинской обязанности и воинское звание. Военный билет (приписное свидетельство), серия, номер, кем и когда выдан (при наличии)
21. Дополнительные сведения (государственные награды, участие в выборных представительных органах, а также другая информация, которую Вы желаете сообщить о себе)
Мне известно, что заведомо ложные сведения, в частности непредставление или умышленное искажение сведений, сообщенных в анкете, могут повлечь отказ в поступлении на правоохранительную службу.
На проведение в отношении меня специальной проверки органами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и подразделением по специальной проверке
________________________________________________________________________
согласен (на)
(наименование организации)
"___"______________20___год
Подпись _____________________
Фотография, данные о трудовой деятельности и учебе проверяемого лица соответствуют документам, удостоверяющим личность, записям в трудовой книжке документам об образовании и воинской службе.
М.П. ____________________________________________________
(подпись, фамилия работника кадровой службы)
Примечание:
При изложении анкеты лицо, поступающее на правоохранительную службу, дает однозначные ответы на все перечисленные выше вопросы.
Приложение 4 к Правилам
отбора на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной
службы, а также основания их
отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
Жеке іс парағы
Личный листок

15. Сізге сот тәртібімен арнайы тексеру жүргізілгенге дейін бір жыл ішінде құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жаза қолданылды ма (қашан және не үшін)
16. Сіз шетелге шықтыңыз ба (қайда, қашан және қандай мақсатпен)
17. Еңбек қызметі басталғаннан бастап орындалатын жұмыс жоғары және орта оқу орындарындағы оқуды, әскери қызметті қоса алғанда (кәсіпорындар, мекемелер мен ұйымдар сол уақыт кезеңінде қалай аталғаны көрсетілсін, әскери қызметті лауазымы мен әскери бөлімнің нөмірі көрсетіле отырып көрсетілсін).
Айы және жылы
Ұйым көрсетілген лауазымы
Ұйымның
орналасқан жері
Түскен
Шыққан
18. Жақын туыстары (әкесі, анасы, ата-анасы бір аға-інілері мен апа-сіңлілері, балалары), жұбайы (зайыбы), оның ішінде Сізбен бұрын некеде болған адамдар туралы мәліметтер. Егер туыстары тегін, атын және әкесінің атын (бар болса) өзгерткен болса, онда олардың бұрынғы тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), сондай-ақ қандай себеппен тегін өзгерткенін көрсету қажет.
Туыстық дәрежесі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі
Туған күні, айы, жылы және жері
Жұмыс орны, лауазымы
Тұрғылықты мекенжайы
19. Сіздің немесе жұбайыңыздың (зайыбыңыздың) шетелде тұрақты тұратын жақын туыстары бар ма (тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), туған жылын, туыстық дәрежесін, тұрғылықты жерін, тұратын елін, қай кезеңде шетелде тұратынын көрсетіңіз).
20. Әскери міндеттілікке қатынасы және әскери атағы. Әскери билет (тіркеу куәлігі), сериясы, нөмірі, кім және қашан берді (бар болса).
21. Қосымша мәліметтер (мемлекеттік наградалар, сайланбалы өкілді органдарға қатысу, сондай-ақ өзіңіз туралы хабарлағыңыз келетін басқа да ақпарат).
Маған жалған мәліметтер, атап айтқанда сауалнамада хабарланған мәліметтерді ұсынбау немесе қасақана бұрмалау құқық қорғау қызметіне тұрудан бас тартуға әкеп соғуы мүмкін екені ескертілді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті органдары мен арнайы тексеру бөлімшесінің маған қатысты арнайы тексеру жүргізуіне
_________________________________________________________________ келісемін
(ұйымның атауы)
"___"______________20___жыл                   Қолы _____________________
Тексерілетін адамның фотосуреті, еңбек қызметі және оқуы туралы деректері жеке басты куәландыратын құжаттарға, еңбек кітапшасындағы жазбаларға білімі және әскери қызметі туралы құжаттарға сәйкес келеді.
М.О. ____________________________________________________
(кадр қызметі қызметкерінің қолы, тегі)
Ескертпе:
Сауалнаманы баяндау кезінде құқық қорғау қызметіне кіретін адам жоғарыда аталған барлық сұрақтарға бір мәнді жауаптар береді.
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
4-қосымша
Нысан
Жеке іс парағы Личный листок

Сноска. Приложение 4 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
кадр есебі жөніндегі
по учету кадров
1. Тегі ______________________________________________________________________
Фамилия
Аты-жөні _______________Әкесінің аты (бар болған жағдайда) ______________________
Имя Отчество (при его наличии)
2. Жынысы ___________
3. Туылған жылы, күні мен айы ___________________________
Пол Год, число и месяц рождения
4. Туылған жері ______________________________________________________________
Место рождения _____________________________________________________________
5. Ұлты ______________________________
6. Азаматтығы __________________________
Национальность Гражданство
7. Білімі _____________________________________________________________________
Образование
Оқу орнының атауы және оның орналасқан жері
Название учебного заведения и его местонахождение
Факультеті немесе бөлімшесі
Факультет или отделение
Түскен жылы
Год поступление
Бітірген немесе шыққан жылы
Год окончания или ухода
Бітірмесе, қай курстан шықты
Если не окончил, то с какого курса ушел
Оқу орнын бітірген соң қай мамандықты алды, диплом немесе куәліктің номері
Какую специальность получил в результате окончания учеб, заведения, номер диплома или удостоверения
8. Ана тілі, басқа қандай тілдерді, қандай дәрежеде білесіз ____________________________________________
Родной язык, какими другими языками владеете в какой степени
__________________________________________________________________________
(оқи, сөздікпен аудара, түсінісі аласыз ба, еркін сөйлейсіз бе)
(читаете и переводите со словарем, читаете и можете объясниться, владеете, свободно)
9. Ғылыми дәрежесі, атағы ______________________________________________________________________
Ученая степень, ученое звание
10. Қандай ғылыми еңбектеріңіз бен жаңалықтарыңыз бар ____________________________________________
Какие имеете научные труды и изобретения
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
11. Сіз немесе жұбайыңыз (зайыбыңыз),
сондай-ақ жақын туыстарыңыз сотталған ба _______________________________________________________
Имеется ли у Вас или супруга (супруги), а также близких родственников
судимость (қашан, неүшін кім соттады, жазалау шарасы) (кем, когда и за что осужден, мера наказания)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жақын туыстары: ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар,
ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер.
Близкие родственники: родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные),
полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки.

Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
кадр есебі жөніндегі
по учету кадров
1. Тегі _______________________________________________________________ Фамилия
Аты-жөні _____________ Әкесінің аты (бар болған жағдайда) ________________ Имя Отчество (при его наличии)
2. Жынысы __________ 3. Туылған жылы, күні мен айы _____________________ Пол Год, число и месяц рождения
4. Туылған жері _______________________________________________________
Место рождения
______________________________________________________________
5. Ұлты ____________________________
6. Азаматтығы _____________________ Национальность Гражданство
7. Білімі _____________________________________________________________
Образование
Оқу орнының атауы және оның орналасқан жері
Название учебного заведения и его местонахождение
Факультеті немесе бөлімшесі
Факльтет или отделение
Түскен жылы
Год поступление
Бітірген немесе шыққан жылы
Год окончания или ухода
Бітірмесе, қай курстан шықты
Если не окончил, то с какого курса ушел
Оқу орнын бітірген соң қай мамандықты алды, диплом немесе куәліктің номері
Какую специальность получил в результате окончания учеб, заведения, номер диплома Или удостоверения
8. Ана тілі, басқа қандай тілдерді, қандай дәрежеде білесіз ________________________
Родной язык, какими другими языками владеете в какой степени
__________________________________________________________________________
(оқи, сөздікпен аудара, түсінісі аласыз ба, еркін сөйлейсіз бе)
(читаете и переводите со словарем, читаете и можете объясниться, владеете, свободно)
9. Ғылыми дәрежесі, атағы __________________________________________________
Ученая степень, ученое звание
10. Қандай ғылыми еңбектеріңіз бен жаңалықтарыңыз бар ________________________
Какие имеете научные труды и изобретения
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
11. Сіз немесе жұбайыңыз (зайыбыңыз),
сондай-ақ жақын туыстарыңыз сотталған ба ___________________________________
Имеется ли у Вас или супруга (супруги), а также близких родственников
судимость (қашан, неүшін кім соттады, жазалау шарасы) (кем, когда и за что осужден, мера наказания)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жақын туыстары: ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер.
Близкие родственники: родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки.

17. Қандай үкімет наградаларыңыз бар ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(қашан, немен, кім марапаттады)
__________________________________________________________________________
(когда, кем и за что награжден)
__________________________________________________________________________
18. Төлқұжат __________________________________________________________________________
Паспорт
__________________________________________________________________________
(сериясы, номері, қашан, кім берген, тіркелген тұрығының мекен-жайы)
__________________________________________________________________________
(серия, номер, кем и когда выдан, адрес прописки)
__________________________________________________________________________
19. Тұрғылықты жері
__________________________________________________________________________
Место жительства
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
"______" ____________________ ____________ жыл/год
Өзінің қолы ______________________
Личная подпись
Приложение 5 к Правилам
отбора на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения для лиц,
поступающих в органы
государственной противопожарной
службы, а также основания их
отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Медико-возрастные группы кандидатов
Медико-возрастная группа
Возраст, пол
Мужчины
Женщины
1.
I группа
до 23 лет
до 23 лет
2.
II группа
23 – 29 лет
23 – 29 лет
3.
III группа
30 лет и старше
30 лет и старше
Приложение 6 к Правилам
отбора на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения для лиц,
поступающих в органы
государственной противопожарной
службы, а также основания их
отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Балловая система оценки нормативов по физической подготовке кандидатов
Скоростная подготовка Бег на дистанцию 100 метров
Мужчины
Женщины
Время (секунды)
Баллы
Время (секунды)
Баллы

17. Қандай үкімет наградаларыңыз бар _________________________________________
__________________________________________________________________________
(қашан, немен, кім марапаттады)
__________________________________________________________________________
(когда, кем и за что награжден)
__________________________________________________________________________
18. Төлқұжат _____________________________________________________________
Паспорт
__________________________________________________________________________
(сериясы, номері, қашан, кім берген, тіркелген тұрығының мекен-жайы)
__________________________________________________________________________
(серия, номер, кем и когда выдан, адрес прописки)
__________________________________________________________________________
19. Тұрғылықты жері
__________________________________________________________________________
Место жительства
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
"______" ________ _______ жыл/год.             Өзінің қолы __________________
Личная подпись
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
5-қосымша
Кандидаттардың медициналық-жас топтары
Медициналық-жас тобы
Жасы, жынысы
Ерлер
Әйелдер
1.
I топ
23 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2.
II топ
23 – 29 жас
23 – 29 жас
3.
III топ
30 жас және одан жоғары
30 жас және одан жоғары
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан
шығару негіздеріне
6-қосымша
Кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді бағалаудың балдық жүйесі Жылдам дайындық 100 метр қашықтыққа жүгіру
Ерлер
Әйелдер
Уақыт (секунд)
Балы
Уақыт (секунд)
Балы

4) поднятие туловища из положения лежа на спине выполняется из исходного положения – горизонтальное положение тела лицом вверх, лопатки касаются пола, руки согнуты в локтях, ладони за головой, либо руки согнуты в локтях и скрещены, ладони на плечах, ноги прямые сомкнуты, либо согнуты в коленях, стопы касаются пола.
Упражнение считается выполненным при поднятии туловища от пола на 90 градусов и более. Не допускается срыв хвата рук за голову и плечи при выполнении поднятия туловища.
На месте сдачи зачета подаются команды "ПРИГОТОВИТЬСЯ!", "ПРИСТУПИТЬ!".

4) арқада жатып денені көтеру алғашқы қалпынан орындалады – дененің көлденең жағдайы бетпен жоғары, иық пышақтары еденге тиеді, қолдар шынтақта бүгілген, алақандар бастың артында, немесе қолдар шынтақта бүгілген және қиылысқан, алақандар иықта, аяқтар түзу жабық немесе тізе бүгілген, аяқтар еденге тиеді.
Жаттығу денені еденнен 90 градусқа немесе одан да көп көтерген кезде орындалды деп саналады. Денені көтеруді орындау кезінде қолды бас пен иыққа ұстауға жол берілмейді.
Сынақты тапсыру орнында "ДАЙЫНДАЛ!", "КІРІС!" командасы беріледі.

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город ____________ "___" ________20___год
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Вид спортивных упражнений
Итоговая оценка (балл)
Подпись кандидата
Наименование норматива
Наименование норматива
Наименование норматива
результат
оценка (балл)
результат
оценка (балл)
результат
оценка (балл)
Председатель приемной комиссии
__________ _____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены приемной комиссии
___________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь приемной комиссии
___________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 9 к Правилам
отбора на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной службы,
а также основания
их отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
Лист оценки кандидата по результатам собеседования
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата _______________
Должность, на которую претендует кандидат ______________________
Вопросы
Балл
1
Профильный вопрос (ПВ)
2
Ситуационный вопрос (СВ)
3
Мотивационный вопрос (МВ)
4
Вопрос, направленный на определение уровня коммуникативных навыков (КВ)
Оценка кандидата по результатам собеседования (ОС):
__________________________________________
(подпись члена приемной комиссии)
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена приемной комиссии)
"__" _____ 20__ год.
Примечание:
баллы выставляется от 0 до 5 баллов;
вопрос, направленный на определение уровня коммуникативных навыков, задается кандидату, претендующему на должности рядового и младшего начальствующего состава.
Ответ на вопрос 1 (профильный):
0 баллов – кандидат не ответил на вопрос;
1 – 2 балла – кандидат имеет общее представление о теме заданного вопроса;
3 – 4 балла – кандидат хорошо владеет темой заданного вопроса;
5 баллов – кандидат полностью владеет темой заданного вопроса.
Ответ на вопрос 2 (ситуационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ;
1 – 2 балла – кандидат описал неприемлемый подход к ситуации;
3 – 4 балла – кандидат в общем описал правильный подход, но не представил полный алгоритм действий;
5 баллов – кандидат описал правильный подход, представил обоснованный алгоритм действий.
Ответ на вопрос 3 (мотивационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ;
1 – 2 балла – обоснование кандидата слабо аргументировано, непоследовательно, кандидат не имеет ясного представления о дальнейших планах;
3 – 4 балла – обоснование кандидата в целом аргументировано, но не обозначены четкие цели;
5 баллов – обоснование кандидата, аргументировано, направлено на успешное достижение поставленных целей.
Коммуникативные навыки:
0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу;
1 балл – кандидат ведет беседу скованно, не реагирует на наводящие вопросы;
2 балла – кандидат ведет беседу скованно, иногда реагирует на наводящие вопросы;
3 балла – кандидат ведет беседу скованно, но реагирует на наводящие вопросы;
4 балла – кандидат достаточно легко ведет беседу по профессиональной тематике;
5 баллов – кандидат свободно ведет беседу по профессиональной тематике, легко реагирует на вопросы на любую тему.
Оценка кандидата по результатам собеседования рассчитывается по следующей формуле:
ПВ+СВ+МВ+КВ/4 = ОС (на должности рядового и младшего начальствующего состава)
где,
ОС – оценка кандидата по результатам собеседования;
ПВ – балл по профильному вопросу;
СВ – балл по ситуационному вопросу;
МВ – балл по мотивационному вопросу;
КВ – балл по вопросу, направленному на определение уровня коммуникативных навыков.
ПВ+СВ+МВ/3 = ОС (на должности среднего начальствующего состава)
где,
ОС – оценка кандидата по результатам собеседования;
ПВ – балл по профильному вопросу;
СВ – балл по ситуационному вопросу;
МВ – балл по мотивационному вопросу.
Приложение 10
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной службы,
а также основания их
отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
Лист оценки конкурентоспособности кандидата

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________ қаласы                               "___" ________20___жыл
№№
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Спорттық жаттығулардың түрі
Қорытынды баға (балл)
Кандидаттың қолы
Нормативтің атауы
Нормативтің атауы
Нормативтің атауы
нәтижесі
бағасы (балл)
нәтижесі
бағасы (балл)
нәтижесі
бағасы (балл)
Қабылдау комиссиясының төрағасы _____________ ____________________________
(қолы)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қабылдау комиссиясының мүшелері _____________ _____________________________
(қолы)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________ _____________________________
(қолы)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________ _____________________________
(қолы)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қабылдау комиссиясының хатшысы ____________ ______________________________
(қолы)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан
шығару негіздеріне
9-қосымша
Нысан
Кандидатты әңгімелесу нәтижелері бойынша бағалау парағы
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_____________
Кандидат үміткер лауазымы _____________________________
Сұрақтар
Балл
1
Бейінді сұрақ (БС)
2
Ситуациялық сұрақ (СС)
3
Мотивациялық сұрақ(МС)
4
Қарым-қатынас дағдыларының деңгейін анықтауға бағытталған сұрақ (ҚС)
Кандидатты әңгімелесу нәтижелері бойынша бағалау (ӘБ):
_________________________________
(қабылдау комиссия мүшесінің қолы)
_________________________________________________________________
(қабылдау комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) "__" _______ 20__ жыл.
Ескертпе:
0-ден 5 баллға дейін қойылады
қарым-қатынас дағдыларының деңгейін анықтауға бағытталған сұрақтар қатардағы және кіші басшы құрамдағы лауазымдарға кандидат кандидаттарға қойылады
1-сұраққа жауап (бейінді):
0 балл-кандидат сұраққа жауап берген жоқ
1 – 2 балл-кандидат қойылған сұрақтың тақырыбы туралы жалпы түсінікке ие
3 – 4 балл-кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын жақсы меңгерген
5 балл – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын толық меңгерген
2-сұраққа жауап (ситуациялық):
0 балл – кандидат жауап бермеді
1 – 2 балл-кандидат жағдайға қолайсыз көзқарасты сипаттады
3 – 4 балл-кандидат жалпы дұрыс тәсілді сипаттады, бірақ іс-қимылдардың толық алгоритмін ұсынбады
5 балл – кандидат дұрыс тәсілді сипаттап, іс-әрекеттің негізделген алгоритмін ұсынды
3-сұраққа жауап (мотивациялық):
0 балл – кандидат жауап бермеді
1-2 балл-кандидаттың негіздемесі әлсіз дәлелденген, дәйексіз, кандидаттың алдағы жоспарлары туралы анық түсінігі жоқ
3 – 4 балл-кандидаттың негіздемесі дәлелденген, бірақ нақты мақсаттары көрсетілмеген
5 балл – кандидаттың негіздемесі, дәлелденген, қойылған мақсаттарға табысты қол жеткізуге бағытталған
Қарым-қатынас дағдылары:
0 балл – кандидат әңгіме жүргізу қабілетін көрсеткен жоқ
1 балл – кандидат әңгімені шектеп жүргізеді, жетекші сұрақтарға жауап бермейді
2 балл-кандидат әңгімелесуді шектеулі жүргізеді, кейде жетекші сұрақтарға жауап береді
3 балл-кандидат әңгімені шектеп жүргізеді, бірақ жетекші сұрақтарға жауап береді
4 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімелесуді оңай жүргізеді
5 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша еркін әңгіме жүргізеді, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді.
Кандидатты әңгімелесу нәтижелері бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
БС+СС+МС+ҚС/4 = ӘБ (қатардағы және кіші басшы құрам лауазымдарына)
онда,
ӘБ - кандидатты әңгімелесу нәтижелері бойынша бағалау;
БС – бейінді сұрақ бойынша балл;
СС – ситуациялық сұрақ бойынша балл;
МС – мотивациялық сұрақ бойынша балл;
ҚС - қарым-қатынас дағдыларының деңгейін анықтауға бағытталған сұрақ бойынша балл.
БС+СС+МС/3 = ӘБ (орта басшы құрам лауазымдарына)
онда,
ӘБ - кандидатты әңгімелесу нәтижелері бойынша бағалау;
БС – бейінді сұрақ бойынша балл;
СС – ситуациялық сұрақ бойынша балл;
МС – мотивациялық сұрақ бойынша балл.
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
10-қосымша
Нысан
Кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін бағалау парағы

Для лиц, поступающих на должности рядового и младшего начальствующего состава столбцы 6 (среднее количество правильных ответов по результатам тестирования) и 7 (результаты оценки личных качеств) листа оценки конкурентоспособности кандидата не заполняются.
Председатель приемной комиссии
________________ ___________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены приемной комиссии
____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь приемной комиссии _________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С листом оценки конкурентоспособности кандидата ознакомлен
_______________ (подпись) ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 10-1
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной службы,
а также основания их
отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
КОНТРАКТ
(о прохождении первоначальной профессиональной подготовки)
Сноска. Правила дополнены приложением 10-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город ______________                  "____" _______ 20__ год.
Настоящий Контракт о прохождении первоначальной профессиональной подготовки
заключен между организацией образования Министерства по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан, расположенной по адресу:_____________________,
в лице ___________________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при наличии)),
действующего на основании Устава (доверенности), именуемой в дальнейшем
"Организация образования МЧС" (с первой стороны), территориальным
органом/государственным учреждением Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан, направившем кандидата на обучение в Организацию
образования МЧС в рамках первоначальной профессиональной подготовки,
в лице ___________________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при наличии)),
действующего на основании Положения (доверенности), именуемом в дальнейшем
"территориальный орган/государственное учреждение" (со второй стороны),
и лицом, зачисленным на обучение в рамках первоначальной профессиональной
подготовки в организацию образования МЧС _________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии), ИИН) именуемым (ой) в дальнейшем
"слушатель", проживающим (ей) по адресу: __________________________________
(с третьей стороны), о нижеследующем:
Глава 1. Предмет Контракта

Қатардағы және кіші басшы құрам лауазымдарына түсетін адамдар үшін кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін бағалау парағының 6 (тестілеу нәтижелері бойынша дұрыс жауаптардың орташа саны) және 7 (жеке қасиеттерді бағалау нәтижелері) бағандары толтырылмайды.
Қабылдау комиссиясының төрағасы _________________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қабылдау комиссиясының мүшелері ________________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
________________________________________
(қолы)(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
________________________________________
(қолы)(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қабылдау комиссиясының хатшысы ___________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін
бағалау парағымен танысты____________________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
10-1-қосымша
Нысан
Келісімшарт
Ескерту. Қағидалар 10-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(алғашқы кәсіптік даярлықтан өту туралы)
қала ______________                                     "____" ______ 20__ жыл.
Осы алғашқы кәсіптік даярлықтан өту туралы келісімшарт ___________________ мекенжайы бойынша орналасқан, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының атынан Жарғы (сенміхат) негізінде әрекет ететін __________ (лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) бұдан әрі "ТЖМ білім беру ұйымы" деп аталатын (бірінші жақтан), кандидатты алғашқы кәсіптік даярлық щеңберінде ТЖМ білім беру ұйымына оқуға жолдаған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органының/мемлекеттік мекемесінің атынан Ереже (сенімхат) негізінде әрекет ететін ________ ( лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) бұдан әрі "аумақтық орган/мемлекеттік мекеме" деп аталатаын (екінші жақтан) және алғашқы кәсіптік даярлық щеңберінде ТЖМ білім беру ұйымына оқуға қабылданған__________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН) бұдан әрі "тыңдаушы" деп аталатын, ______ мекенжайда тұратын тұлғамен (үшінші жақтан) төмендегілер туралы жасалған:
1 тарау. Келісімшарттың мәні

1. Организация образования МЧС принимает на себя обязательства по организации обучения слушателя по образовательным программам первоначальной профессиональной подготовки по направлению деятельности ______ (наименование направления деятельности).
2. Территориальный орган/государственное учреждение принимает на себя обязательства по организации стажировки после окончания обучения и, после ее завершения, назначению на должность в территориальном органе, государственном учреждении, по направлению деятельности которого пройдена первоначальная профессиональная подготовка.
Сроки организации стажировки: до получения положительного заключения обязательной специальной проверки, но не менее одного месяца.
3. Слушатель принимает на себя обязательства по овладению знаний, умений и практических навыков в соответствии с образовательными программами первоначальной профессиональной подготовки и, после завершения первоначальной профессиональной подготовки, прохождению службы не менее трех лет в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), его ведомствах, территориальных органах, подведомственных государственных учреждениях.
Глава 2. Права и обязанности сторон
4. Организация образования МЧС имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать данный Контракт;
2) поощрять слушателя, привлекать его к дисциплинарной и материальной ответственности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) взыскивать денежные средства за вред, причиненный слушателем имуществу организации образования МЧС.
5. Организация образования МЧС обязана:
1) обеспечить слушателя условиями получения образования в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и требованиями нормативных правовых актов МЧС;
2) создать условия для обучения;
3) приобщить к учебному/личному делу слушателя справку о расходах на его обучение (в произвольной форме);
4) направить слушателя на стажировку в территориальный орган/государственное учреждение после успешной сдачи экзамена по итогам обучения в рамках первоначальной профессиональной подготовки.
6. Слушатель имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать данный Контракт;
2) на условия обучения и проживания, отвечающие требованиям безопасности и гигиены.
7. Слушатель обязан:
1) добросовестно овладеть всеми видами учебной и профессиональной деятельности по образовательной программе;
2) соблюдать служебную дисциплину;
3) относиться бережно к имуществу организации образования МЧС;

1. ТЖМ білім беру ұйымы алғашқы кәсіптік даярлықтың білім беру бағдарламалары бойынша тыңдаушыны ______________(қызмет бағытының атауы) оқытуды ұйымдастыру бойынша өзіне міндеттемелер алады.
2. Аумақтық орган/мемлекеттік мекеме оқу аяқталғаннан кейін тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру және ол аяқталғаннан кейін аумақтық органда, мемлекеттік мекемеде алғашқы кәсіптік даярлықтан өткен қызметінің бағыты бойынша лаузымға тағайындау туралы міндеттемелерді өзіне алады.
Тағылымдаманы ұйымдастыру мерзімдері: міндетті арнайы тексерудің оң қорытындысын алғанға дейін, бірақ кемінде бір ай.
3. Тыңдаушы алғашқы кәсіптік даярлықтың білім беру бағдарламаларына сәйкес білімді, іскерлікті және практикалық дағдыларды меңгеру және алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінде (бұдан әрі - ТЖМ), оның ведомстволарында, аумақтық органдарында, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінде кемінде үш жыл қызмет өткеру жөніндегі міндеттемелерді өзіне алады.
2 тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. ТЖМ білім беру ұйымы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы Келісімшартты өзгертуге және бұзуға;
2) тыңдаушыны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көтермелеуге, оны тәртіптік және материалдық жауаптылыққа тартуға;
3) ТЖМ білім беру ұйымының мүлкіне тыңдаушының келтірген зияны үшін ақшалай қаражатты өндіріп алуға құқылы.
5. ТЖМ білім беру ұйымы:
1) тыңдаушыны "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы ТЖМ нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес білім алу шарттарымен қамтамасыз етуге;
2) оқу үшін жағдай жасауға;
3) тыңдаушының оқу/жеке ісіне оны оқытуға арналған шығыстар туралы анықтама (еркін нысанда) қоса беруге;
4) тыңдаушыны алғашқы кәсіптік даярлық шеңберінде оқыту қорытындысы бойынша емтиханды сәтті тапсырғаннан соң аумақтық органға/мемлекеттік мекемеге тағылымдамаға жіберуге міндетті.
6. Тыңдаушы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы Келісімшартты өзгертуге және бұзуға;
2) қауіпсіздік және гигиена талаптарына жауап беретін оқу және тұру жағдайларына құқылы.
7. Тыңдаушы:
1) білім беру бағдарламасы бойынша оқу және кәсіптік қызметтің барлық түрлерін адал меңгеруге;
2) қызметтік тәртіпті сақтауға;
3) ТЖМ білім беру ұйымының мүлкіне ұқыпты қарауға;

4) выполнять требования правил по охране труда, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм;
5) не разглашать доверенные ему в соответствии с его должностным положением сведения, составляющие служебную и иную охраняемую законом тайну;
6) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей, сохранности имущества организации образования МЧС и обучаемых;
7) в случаях изменения семейного положения, привлечения его или близких родственников к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное местожительство за границу доложить об этом рапортом непосредственному начальнику в трехдневный срок;
8) после направления на стажировку прибыть к месту ее прохождения в течение трех рабочих дней;
9) отслужить в МЧС, его ведомствах, территориальных органах, подведомственных государственных учреждениях не менее трех лет после завершения профессиональной первоначальной подготовки;
10) в случае отказа от дальнейшего прохождения службы в МЧС, его ведомствах, территориальных органах, подведомственных государственных учреждениях до истечения действия настоящего Контракта, либо отчисления из организации образования МЧС в связи с неуспеваемостью и (или) нарушением дисциплины, а также по собственному желанию возместить государству бюджетные средства, затраченные на подготовку, питание и проживание в период его подготовки.
8. Территориальный орган/государственное учреждение имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать данный Контракт;
2) в случае нарушения и/или несоблюдения слушателем требований подпунктов 1), 5), 8), 11), 12), 13), 14) и 15) пункта 1 статьи 16, подпунктов 5), 6), 7) и 8) пункта 1 и пункта 3 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" проводить служебное расследование и привлекать его к дисциплинарной ответственности;
3) взыскивать бюджетные средства, затраченные на подготовку, питание и проживание в период подготовки слушателя, в случае отчисления из организации образования МЧС в связи с неуспеваемостью, нарушением дисциплины, а также в случае его отказа от дальнейшего прохождения службы в МЧС, его ведомствах, территориальных органах, подведомственных государственных учреждениях до истечения действия настоящего Контракта.
9. Территориальный орган, государственное учреждение обязан:
1) определить место стажировки и руководителя стажировки – наставника;
2) обеспечить в период прохождения стажировки соблюдение правил по охране труда, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм;

4) еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларының және санитариялық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындауға;
5) өзінің лауазымдық жағдайына сәйкес оған сеніп тапсырылған, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етпеуге;
6) адамдардың өмірі мен денсаулығына, ТЖМ білім беру ұйымы мен білім алушылардың мүлкінің сақталуына қауіп төндіретін туындаған жағдай туралы хабарлауға;
7) отбасылық жағдайы өзгерген, оның немесе жақын туыстарының қылмыстық жауаптылыққа тартылған, олардың қайсысы шетелге тұрақты тұруға кеткен жағдайларда бұл туралы тікелей бастыққа үш күн мерзімде баянатпен баяндауға;
8) тағылымдамаға жіберілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оның өтетін жеріне келуге;
9) ТЖМ-де, оның ведомстволарында, аумақтық органдарында, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінде алғашқы кәсіптік даярлық аяқталғаннан кейін кемінде үш жыл қызмет етуге;
10) осы Келісімшарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін ТЖМ, оның ведомстволарында, аумақтық органдарында, ведомстволық мемлекеттік мекемелерінде одан әрі қызмет өткеруден бас тартқан, немесе үлгерімсіздігіне және (немесе) тәртіптің бұзылуына байланысты, сондай-ақ өз қалауы бойынша ТЖМ білім беру ұйымынан шығарылған жағдайда, оны даярлауға жұмсалған даярлау, тамақтануға және тұруға бюджет қаражатын мемлекетке өтеуге міндетті.
8. Аумақтық орган/мемлекеттік мекеме:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы Келісімшартты өзгертуге және бұзуға;
2) тыңдаушы Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңның 16-бабы 1-тармағының 1), 5), 8), 11), 12), 13), 14) және 15) тармақшаларының, 17-бабы 1-тармағының 5), 6), 7) және 8) тармақшаларының және 3-тармағының талаптарын бұзған және/немесе сақтамаған жағдайда қызметтік тергеу жүргізу және оны тәртіптік жауаптылыққа тартуға;
3) үлгерімсіздігіне және (немесе) тәртіптің бұзылуына байланысты ТЖМ білім беру ұйымынан шығарылған, осы Келісімшарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін ТЖМ, оның ведомстволарында, аумақтық органдарында, ведомстволық мемлекеттік мекемелерінде одан әрі қызмет өткеруден бас тартқан жағдайда даярлауға жұмсалған даярлау, тамақтануға және тұруға бюджет қаражатын өндіріп алуға құқылы.
9. Аумақтық орган, мемлекеттік мекеме:
1) тағылымдаман өту орны мен тағылымдама жетекшісі – тәлімгерді анықтауға;
2) тағылымдамадан өту кезеңінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалардың және санитариялық-гигиеналық нормалардың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті;

3) назначить на должность слушателя после завершения им первоначальной профессиональной подготовки по направлению деятельности, которого пройдена первоначальная профессиональная подготовка.
Глава 3. Ответственность сторон
10. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение сторонами своих обязанностей, предусмотренных настоящим Контрактом, они несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. За неисполнение подпунктов 9) или 10) пункта 7 настоящего Контракта, слушатель возмещает государству бюджетные средства, затраченные на подготовку, питание и проживание в период прохождения им первоначальной профессиональной подготовки.
Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за весь срок прохождения первоначальной профессиональной подготовки.
Глава 4. Порядок разрешения споров
12. Разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего Контракта, рассматриваются непосредственно сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений.
13. Вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан или в судебном порядке.
Глава 5. Действие Контракта при возникновении непреодолимой силы и обстоятельств, не зависящих в разумных пределах от контроля сторон
14. При возникновении непреодолимой силы, таких как наводнение, пожар, другие стихийные бедствия, война или военные действия, а также при любых других обстоятельствах, не зависящих в разумных пределах от контроля сторон и возникших после заключения Контракта, ответственность сторон не наступает.
15. Обстоятельствами, не зависящими от контроля сторон, признается издание органами власти и управления актов, делающих невозможным исполнение обязательств по настоящему Контракту хотя бы одной из сторон.
16. Исполнение обязательств сторонами соразмерно переносится на срок действия обстоятельств, предусмотренных пунктами 14 и 15 настоящего Контракта и их последствий.
Глава 6. Срок действия, порядок изменения условий Контракта и его расторжение
17. Настоящий Контракт вступает в силу со дня его подписания сторонами и прекращает свое действие по истечении трех лет службы слушателя в МЧС, его ведомствах, территориальных органах, подведомственных государственных учреждениях после окончания первоначальной профессиональной подготовки.
18. Условия настоящего Контракта могут быть изменены и дополнены по взаимному письменному соглашению сторон.
19. Контракт расторгается по соглашению сторон или инициативе одной из сторон, а также в случае нарушения условий Контракта.

3) тыңдаушы алғашқы кәсіптік даярлықтан өткен қызмет бағыты бойынша алғашқы кәсіптік даярлығы аяқталғаннан кейін лауазымға тағайындауға міндетті.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
10. Тараптардың осы келісімшартта көзделген өз міндеттерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін олар заңнамаға сәйкес жауапты болады.
11. Осы Келісімшарттың 7-тармағының 9) немесе 10) тармақшаларын орындамағаны үшін тыңдаушы алғашқы кәсіптік даярлықтан өту кезеңінде мемлекетке даярлауға, тамақтануға және тұруға жұмсалған бюджет қаражатын өтейді.
Ұстауға жататын сома алғашқы кәсіптік даярлықтан өткен әрбір мерзімге пропорционалды түрде есептеледі.
4-тарау. Дауларды шешу тәртібі
12. Осы Келісімшартты орындау барысында туындайтын келіспеушіліктер мен дауларды тараптар өзара қолайлы шешімдерді әзірлеу мақсатында тікелей қарайды.
13. Тараптар келіссөздері, өзара қолайлы шешімдер әзірлеу жолымен шешілмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес немесе сот тәртібімен шешіледі.
5-тарау. Бой бермейтiн күш пен тараптардың ақылға қонымды бақылауынан тыс мән-жайлар туындаған жағдайларда келісімшарттың қолданылуы
14. Су тасқыны, өрт, басқа да табиғи апаттар, соғыс немесе соғыс әрекеттері сияқты бой бермейтiн күш орын алған жағдайларда, сондай-ақ тараптардың ақылға қонымды бақылауынан тыс мән-жайлар және келісімшарт жасалғаннан кейін туындаған жағдайларда тараптардың жауапкершілігі туындамайды.
15. Тараптардың ақылға қонымды бақылауынан тыс мән-жайлар болып билік және басқару органдарының осы Келісімшарт бойынша тараптардың кемінде біреуінің міндеттемелерін орындауын мүмкін етпейтін актілер шығаруы деп танылады.
16. Тараптардың міндеттемелерді орындауы және олардың салдары осы Келісімшарттың 14 және 15-тармақтарында көзделген жағдайлардың қолданылу мерзіміне сәйкес түрде ауыстырылады.
6-тарау. Келісімшарттың қолдану мерзімі, талаптарын өзгерту тәртібі және оны бұзу
17. Осы Келісімшарт тараптар оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді және тыңдаушының ТЖМ, оның ведомстволарында, аумақтық органдарында, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінде алғашқы кәсіптік даярлығы аяқталғаннан кейін үш жыл қызмет еткеннен кейін өзінің қолданысын тоқтатады.
18. Осы Келісімшарттың талаптары тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін.
19. Келісімшарт тараптардың келісімі немесе тараптардың бірінің бастамасы бойынша, сондай-ақ келісімшарт талаптары бұзылған жағдайда бұзылады.

20. Настоящий Контракт заключается в 3 экземплярах, на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу. Один экземпляр остается в Организации образования МЧС, второй направляется в соответствующий территориальный орган/государственное учреждение для приобщения в учебное/личное дело слушателя, третий экземпляр выдается слушателю.
Организация образования МЧС:
Банковские реквизиты:
ИИК _________________________
БИК _________________________
БИН _________________________
Код 16 _______________________
Подписывающий:___________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Подпись ______________
Дата
М.П.
Территориальный орган/
государственное учреждение:
_________________________________
(наименование территориального
органа/государственного учреждения)
Банковские реквизиты:
ИИК ______________________________
БИК ______________________________
БИН ______________________________
Код 16 ____________________________
Подписывающий:___________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Подпись _________
Дата _________
М.П.
Слушатель: __________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
слушателя)
№_______________________________
документа, удостоверяющего личность
ИИН ____________________________
Адрес ___________________________
Телефон _________________________
Электронная почта ________________
Подпись ______________
Дата
Приложение 10-2 к Правилам
отбора на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной службы,
а также основания их
отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
Кандидат туралы мәліметтер
Сведения о кандидате
Сноска. Правила дополнены приложением 10-2 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Тегі ____________________________
Фамилия
Аты ______________________________
Имя
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
___________________________
Отчество (при его наличии)
2. Жынысы _________________
Пол
3. Туған күні, айы және жылы _______________________________
Год, число и месяц рождения
4. Туған жері ______________________________________________
Место рождения (село, ауыл, қала, облыс, республика)
(село, деревня, город, район, область, республика)
5. Ұлты __________________________________________________
Национальность
6. Азаматтығы ____________________________________________
Гражданство
7. Білімі _________________________________________________
Образование

20. Осы Келісімшарт бірдей заңды күші бар 3 данада, мемлекеттік және орыс тілдерінде жасасады. Бір данасы ТЖМ білім беру ұйымында қалады, екіншісі тыңдаушының оқу/жеке ісіне қосу үшін тиісті аумақтық органға/мемлекеттік мекемеге жолданадыі, үшінші данасы тыңдаушыға беріледі.
ТЖМ білім беру ұйымы
Банктік реквизиттер:
ИИК_________________________
БИК_________________________
БИН_________________________
Код 16_______________________
Қол қоюшы:___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) Күні
_________
М.О.
Аумақтық орган/мемлекеттік мекеме:
_____________________________________
(аумақтық органның/мемлекеттік мекеменің атауы)
Банктік реквизиттер:
ИИК_________________________
БИК_________________________
БИН_________________________
Код 16_______________________
Қол қоюшы:___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) Күні
_________
М.О.
Тыңдаушы:
______________________________________
(тыңдаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
№____________________________________
жеке басын куәландыратын құжат
ЖСН__________________________________
Мекенжайы_____________________________
Телефон_______________________________
Электрондық пошта______________________
Қолы ______________ Күні ___________
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан
шығару негіздеріне
10-2-қосымша
Нысан
Кандидат туралы мәліметтер Сведения о кандидате
Ескерту. Қағидалар 10-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тегі ____________________________
Фамилия
Аты _________________________________
Имя
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
______________________________
Отчество (при его наличии)
2. Жынысы _________________
Пол
3. Туған күні, айы және жылы _______________________________
Год, число и месяц рождения
4. Туған жері ______________________________________________
Место рождения (село, ауыл, қала, облыс, республика)
(село, деревня, город, район, область, республика)
5. Ұлты __________________________________________________
Национальность
6. Азаматтығы ____________________________________________
Гражданство
7. Білімі _________________________________________________
Образование

Сноска. Правила дополнены приложением 11-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящим уведомляем Вас о завершении слушателем
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее - Ф.И.О.) слушателя)
на должность _________________________________________________
(наименование должности)
прохождения стажировки в связи с получением положительного результата
обязательной специальной проверки (дата, номер письма органов национальной
безопасности).
Начальник территориального органа/государственного учреждения
Должность, звание, Ф.И.О.
Приложение 12
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной службы,
а также основания их
отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
КАЗАКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ТӨТЕНШЕ ЖАFДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІНІҢ
М. FАБДУЛЛИН АТЫНДАҒЫ АЗАМАТТЫК
КОРҒАУ АКАДЕМИЯСЫ
(бiлiм беру уйымының атауы)
СЕРТИФИКАТ
Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
___________________________________________________ берілді
Teri, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ол _________________________________________________________
(оқудан өткен мерзімі)
_______________________________________________________ санаты бойынша
(санат атауы)
_______________________________________________________________________
(оқудан өткен орны, оқудың түрі)
________________________________________________________ емтихан бағасы
_______________________________________________________________________
тағылымдамадан өткен орны мен мерзімі
Место для QR – кода
QR – код орны
Академия бастығы _______________________________
Көкшетау қаласы 20__
Тіркеу №_______

Ескерту. Қағидалар 11-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осымен Сізге міндетті арнайы тексерудің оң нәтижесін алуға (ұлттық қауіпсіздік органдары хатының нөмірі, күні) байланысты ______________ лауазымына (лауазымның атауы) тыңдаушы ___________________ (тыңдаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) тағыламдамадан өтуді аяқтағаны туралы хабарлаймыз.
Аумақтық органның/мемлекеттік мекеменің бастығы
Лауазымы, атағы, Т.А.Ә.
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан
шығару негіздеріне
12-қосымша
Нысан
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КАЗАКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАFДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІНІҢ М. FАБДУЛЛИН АТЫНДАҒЫ АЗАМАТТЫК КОРҒАУ АКАДЕМИЯСЫ (бiлiм беру уйымыныңатауы)
СЕРТИФИКАТ
_________________________________________________________берілді
Teri, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
ол _______________________________________________________________
(оқудан өткен мерзімі)
__________________________________________________ санаты бойынша
(санат атауы)
____________________________________________________________________
(оқудан өткен орны, оқудың түрі)
_______________________________
емтихан бағасы
____________________________________________________________________
тағылымдамдан өткен орны мен мерзімі
Место для QR - кода
QR – код орны
Академия бастығы________________________________________
Көкшетау қаласы 202_ жыл
Тіркеу №______________