О внесении изменений в совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 1 ноября 2018 года № 1520 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 ноября 2018 года № 55 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в сфере регистрации прав на недвижимое имущество"
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 ноября 2022 года № 936 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 ноября 2022 года № 83. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2022 года № 30650
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 1 ноября 2018 года № 1520 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 ноября 2018 года № 55 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в сфере регистрации прав на недвижимое имущество" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17723) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЕМ:";
приложения 1 и 2 к приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Министр юстиции
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров__________ К. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 ноября 2022 года № 83
и Министр юстиции
Республики Казахстан
от 16 ноября 2022 года № 936
Утвержден
совместным приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 1 ноября 2018 года № 1520
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 55
Критерии оценки степени риска в сфере регистрации прав на недвижимое имущество
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере регистрации прав на недвижимое имущество (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Предпринимательским Кодексом Республики Казахстан (далее - Кодекс), Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество", Правила формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577) и форм проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371).

"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 1 қарашадағы № 1520 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 2 қарашадағы № 55 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2022 жылғы 16 қарашадағы № 936 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 18 қарашадағы № 83 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 22 қарашада № 30650 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 1 қарашадағы № 1520 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 2 қарашадағы № 55 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17723 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметтерді ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсің.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
К. Мусин
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуратурасының
Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу
жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 18 қарашадағы
№ 83 мен
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2022жылғы 16 қарашадағы
№ 936 Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 1 қарашадағы
№ 1520 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 55 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 шілдедегі № 48 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) тексеру парақтарының нысандарына сәйкес әзірленді.

2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) субъект контроля – филиалы Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан", осуществляющие государственную регистрацию по месту нахождения недвижимого имущества (далее - регистрирующий орган);
2) незначительные нарушения – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество в части:
непредставления статистической и иной отчетной информации в области государственной регистрации прав на недвижимое имущество ежеквартально, с нарастающим итогом к 5 числу месяца следующего за отчетным периодом в бумажном виде;
неотправления заявки для блокировки логина уволенного сотрудника, используемого для работы в ГБД "РН".
3) значительные нарушения – нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество, связанных с:
недопущением истребования от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем;
недопущением необоснованного приостановления в проведении государственной регистрации прав на недвижимое имущество;
непредоставлением регистрирующим органом копии документов, находящихся в регистрационном деле правового кадастра, не позднее трех рабочих дней со дня подачи запроса на получение информации;
соблюдением услугодателем бизнес-процессов оказания государственной услуги;
наличием одной и более подтвержденной жалобы или обращения;
использованием для работы в ГБД "РН" сотрудниками логина другого ответственного сотрудника;
4) грубые нарушения – нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество, которое может привести к существенным нарушениям прав, свобод и законных интересов услугополучателей, а именно:
недопущение проведения государственной регистрации прав на недвижимое имущество при несоответствии субъектов и объектов правоотношений, вида права или обременения права на недвижимое имущество и иных объектов регистрации либо оснований их возникновения, изменения или прекращения требованиям законодательства;
недопущение проведения государственной регистрации прав на недвижимое имущество при наличии в правовом кадастре обременений (ареста), исключающих государственную регистрацию права или иного объекта государственной регистрации;
недопущение проведения регистрации обременений, налагаемых государственными органами и иными уполномоченными лицами, а также юридических притязаний с момента поступления заявления в регистрирующий орган;
недопущение проведения государственной регистрации права на лицо, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма;
недопущение проведения государственной регистрации прав на недвижимое имущество при неполном пакете документов, необходимых для государственной регистрации прав на недвижимое имущество;
недопущение необоснованного отказа в государственной регистрации прав на недвижимое имущество;
соблюдение сроков проведения государственной регистрации;
недостоверное заполнение Государственной базы данных "Регистр недвижимости" (далее – ГБД РН);
надлежащее ведение и хранение регистрационных дел;

2. Осы өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъекті – жылжымайтын мүліктің орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының филиалдары (бұдан әрі – тіркеуші орган);
2) болмашы бұзушылықтар – жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген келесі талаптарды бұзу:
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы статистикалық және өзге де есептік ақпаратты қағаз жүзінде өсу қорытындысымен тоқсан сайын келесі есептік кезеңнен кейінгі айдың 5-і күніне ұсынбау;
"Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік деректер қорында (бұдан әрі - "ЖМТ" МДК) жұмыс жасау үшін пайдаланылатын қызметінен босатылған қызметкердің логинін бұғаттау үшін өтінімді жолдамау.
3) елеулі бұзушылықтар –жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген келесі талаптарды бұзу:
көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол бермеу;
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу кезінде негізсіз тоқтата тұруға жол бермеу;
тіркеуші органның құқықтық кадастрдың тіркеу ісіндегі құжаттардың көшірмелерін ұсынбауы ақпарат алуға сұрау салу берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей;
көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес үдерістерін сақтау;
бір және одан астам расталған шағымның немесе арыздың болуы;
лауазымды тұлғалардың "ЖМТ" МДК-да жұмыс жасау үшін басқа лауазымды тұлғаның жеке логинін пайдалануы.
4) өрескел бұзушылықтар - жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу кезінде көрсетілетін қызметті алушылардың құқықтары мен бостандықтары, заңды мүдделерiн елеулi бұзуға әкеп соғуы мүмкін заңдылықты бұзу, атап айтқанда:
құқықтық қатынастардың субъектiлерi мен объектiлерi, жылжымайтын мүлiкке және өзге де тiркеу объектiлерiне құқық немесе құқық ауыртпалығы түрi не олардың туындау, өзгеру немесе тоқтатылу негiздерi заңнама талаптарына сәйкес келмеген кезде мемлекеттік тіркеу жүргізуге жол бермеу;
құқықты кадастрда құқықты немесе өзге де мемлекеттiк тiркеуді болғызбайтын ауыртпалықтар (тыйым салу) болған кезде жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүргізуге жол бермеу объектiсiн мемлекеттiк тiркеу;
мемлекеттік органдар және өзге де уәкілетті адамдар салатын ауыртпалықтарды, сондай-ақ заңдық талаптарды тіркеу тіркеуші органға өтініш түскен сәттен бастап тіркеу жүргізу;
терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген өтініш берушіге құқықтарды мемлекеттік тіркеу жүргізуге жол бермеу;
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу жүргізу үшін қажетті құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде мемлекеттік тіркеу жүргізуге жол бермеу;
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуден негізсіз бас тартуына жол бермеу;
мемлекеттік тіркеу жүргізу мерзімдерін сақтау;
"ЖМТ" МДК-на мәліметтерді сенімсіз енгізу;
тіркеу істерінің дұрыс жүргізілуі және сақталуы.

5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта контроля;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта контроля;
3. Критерии оценки степени риска для профилактического контроля с посещением субъекта контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. По объективным критериям к высокой степени риска относится деятельность регистрирующего органа.
Деятельность регистрирующего органа относится к высокой степени риска в зависимости от вероятности причинения вреда законным интересам физических лиц, интересам государства в результате деятельности субъектов контроля, связанной с обеспечением сохранности информации о гражданах (персональные данные) и других правообладателях, за исключением данных, идентифицирующих правообладателя (фамилия, имя, отчество (при его наличии) и дата рождения физического лица, наименование и регистрационный номер юридического лица), которое может привести к незаконному распространению информации о гражданах (персональные данные) и других правообладателях и повлечь нарушение гарантированных государством прав и свобод граждан. При получении государственной услуги граждане предоставляют письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
5. В отношении регистрирующих органов проводятся внеплановые проверки и профилактический контроль с посещением субъекта контроля.
В отношении субъектов контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля.
Глава 3. Субъективные критерии
6. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка риска.

5) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
3. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
4. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне тіркеуші орган қызметі жатады.
Тіркеуші органның қызметі құқық иеленушіні сәйкестендіретін деректерді (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) мен туған күні, заңды тұлғаның атауы мен тіркеу нөмірін) қоспағанда, азаматтар (дербес деректер) мен басқа да құқық иеленушілер туралы ақпараттардың сақталуын қамтамасыз етумен байланысты қызметінің нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне зиян келтіру ықтималдылығына байланысты тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады, ол азаматтар (дербес деректер) мен басқа да құқық иеленушілер туралы ақпараттың заңсыз таратылуына және азаматтардың мемлекет кепілдік берген құқықтары мен бостандықтарының бұзылуына әкелуі мүмкін. Мемлекеттік қызметті алу кезінде азаматтар ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісімін береді.
5. Тіркеуші органға қатысты жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектілеріне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне қатысты бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатымен субъективті өлшемшарттар қолданылады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
6. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерін қолданыла отырып жүзеге асырылады.

7. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов контроля, нарушающих законодательство в сфере регистрации прав на недвижимое имущество.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями;
2) результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъектов контроля;
3) анализ официальных интернет - ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
4) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями.
8. На основании имеющихся источников информации субъективные критерии подразделяются на три степени нарушения: грубые, значительные, незначительные.
Для отнесения субъекта контроля к степени риска применяется следующий расчет показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Субъективные критерии к оценке степени риска деятельности субъектов контроля приведены в приложении к настоящим Критериям.
По показателям степени риска субъект контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;

7. Деректер қорын қалыптастыру және ақпарат жинау жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласындағы заңнаманы бұзатын бақылау субъектілерін анықтау үшін қажет.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) бұрынғы бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері;
3) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау;
4) уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері пайдаланылады.
8. Бар ақпарат көздері негізінде субъективті өлшемшарттар бұзушылықтың үш дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы.
Бақылау субъектіні тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін мынадай тәуекел дәрежесі көрсеткішін есептеу пайдаланылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған жағдайда бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты ерекше тәртіп бойынша тексеру немесе бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бақылау субъектілер қызметінің тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшартары осы Өлшемшарттарға қосымшада көрсетілген.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;

2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 41 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 40 включительно.
При анализе информации и оценке риска не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного субъекта контроля.
Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще двух раз в год.
Профилактический контроль с посещением субъекта контроля проводятся на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта контроля, формируемых в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Кодекса.
Списки профилактического контроля с посещением субъекта контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Приложение к Критериям
оценки степени риска
в сфере регистрации прав
на недвижимое имущество
Субъективные критерии к оценке степени риска деятельности субъектов контроля
Критерии оценки степени риска в сфере регистрации прав на недвижимое имущество
Степень нарушения
1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями
1)
недостоверное заполнение Государственной базы данных "Регистр недвижимости" (далее - ГБД РН)
Грубое
2)
неотправление заявки для блокировки логина уволенного работника, используемого для работы в ГБД "РН"
Незначительное
3)
использование для работы в ГБД "РН" сотрудниками логина другого ответственного сотрудника
Значительное
4)
непредставление статистической и иной отчетной информации в области государственной регистрации прав на недвижимое имущество ежеквартально, с нарастающим итогом к 5 числу месяца следующего за отчетным периодом в бумажном виде: отчет о проделанной работе по государственной регистрации прав на недвижимое имущество; отчет о вырученных средствах Государственной корпорацией за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество; отчет о поступивших жалобах физических и юридических лиц; отчет о количестве вынесенных решений (постановлений) суда по вопросам государственной регистрации прав на недвижимое имущество; отчет о проведенных за отчетный период государственными органами проверках деятельности Государственной корпорации в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество; отчет о наложенных дисциплинарных взысканиях на работников Государственной корпорации за ненадлежащее исполнение обязанностей в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество за отчетный период; отчет о возбужденных уголовных делах, связанных с деятельностью в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество за отчетный период.
Незначительное

2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 41-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 40-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
Бұл ретте, ақпаратты талдау және бағалау кезінде нақты бір бақылау субъектісіне қатысты бұрын есепке алынған және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері қолданылмайды.
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына ең көбі екі реттен аспайды.
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 141-бабының 5-тармағына сәйкес құрылатын бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жарты жылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің барынша жоғары көрсеткіші бар бақылау субъектісінің басымдығы ескеріле отырып жасалады.
Жылжымайтын мүлікке
құқықтарды тіркеу саласында
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
қосымша
Бақылау субъектілер қызметінің тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшартары
Жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Бұзушылық дәрежесі
1. Бақылау субъектісі ұсынатын, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1)
"Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік деректер қорына мәліметтерді сенімсіз енгізу (бұдан әрі – "ЖМТ" МДК)
Өрескел
2)
қызметінен босатылған лауазымды тұлғаның "ЖМТ" МДК-да жұмыс жасау үшін пайдаланылатын логинін бұғаттау үшін өтінім жолдамау
Болмашы
3)
лауазымды тұлғалардың "ЖМТ" МДК-да жұмыс жасау үшін басқа лауазымды тұлғаның жеке логинін пайдалануы
Елеулі
4)
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы статистикалық және өзге де есептік ақпаратты қағаз жүзінде өсу қорытындысымен тоқсан сайын келесі есептік кезеңнен кейінгі айдың 5-і күніне ұсынбау: жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу бойынша атқарылған жұмыс туралы есеп;
жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттік тiркегені үшін Мемлкеттік корпорацияға түскен қаржы туралы есеп; жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен шағым арыздар туралы есеп;
жеке және заңды тұлғалардың келіп түскен шағымдар туралы есеп; жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша шығарылған сот шешімдерінің (қаулыларының) саны туралы есеп;
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы Мемлекеттік корпорацияның қызметіне есептік кезеңде мемлекеттік органдардың жүргізген тексерулері туралы есеп; жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласында міндеттерін тиісінше орындамағаны үшін Мемлекеттік корпорацияның қызметкерлеріне есептік кезеңде қолданылған тәртіптік жаза туралы есеп;
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы қызметпен байланысты есептік кезеңде қозғалған қылмыстық істер туралы есеп.
Болмашы

2. Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъектов контроля (степень тяжести нарушения устанавливается при несоблюдении перечисленных требований)
1)
недопущение проведения государственной регистрации прав на недвижимое имущество при несоответствии субъектов и объектов правоотношений, вида права или обременения права на недвижимое имущество и иных объектов регистрации либо оснований их возникновения, изменения или прекращения требованиям законодательства
Грубое
2)
недопущение истребования от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем
Значительное
3)
недопущение проведения государственной регистрации прав на недвижимое имущество при наличии в правовом кадастре обременений (ареста), исключающих государственную регистрацию права или иного объекта государственной регистрации
Грубое
4)
проведение регистрации обременений, налагаемых государственными органами и иными уполномоченными лицами, а также юридических притязаний с момента поступления заявления в регистрирующий орган
Грубое
5)
недопущение проведения государственной регистрации права на лицо, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма
Грубое
6)
недопущение проведения государственной регистрации прав на недвижимое имущество при неполном пакете документов, необходимых для государственной регистрации прав на недвижимое имущество
Грубое
7)
предоставление копии документов, находящиеся в регистрационном деле правового кадастра, должны быть предоставлены регистрирующим органом не позднее трех рабочих дней со дня подачи запроса на получение информации
Значительное
8)
недопущение необоснованного отказа в государственной регистрации прав на недвижимое имущество
Грубое
9)
соблюдение сроков проведения государственной регистрации
Грубое
10)
соблюдение услугодателем бизнес - процессов оказания государственной услуги
Значительное
11)
недопущение необоснованного приостановления в проведении государственной регистрации прав на недвижимое имущество
Значительное
12)
надлежащее ведение и хранение регистрационных дел
Грубое
13)
недостоверное заполнение Государственной базы данных "Регистр недвижимости"
Грубое
3. Анализ официальных интернет - ресурсов государственных органов, средств массовой информации
1)
наличие на официальных интернет - ресурсах и в печатных изданиях информации о фактах незаконной регистрации прав на недвижимое имущество
Незначительное
2)
наличие на официальных интернет - ресурсах и в печатных изданиях информации о разглашении персональных данных граждан, в том числе тайну личной жизни при регистрации прав на недвижимое имущество
Грубое

2. Бұрынғы бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері пайдаланылады (бұзушылықтың ауырлық дәрежесі көрсетілген талаптардың сақталмау жағдайында белгіленеді)
1)
құқықтық қатынастардың субъектiлерi мен объектiлерi, жылжымайтын мүлiкке және өзге де тiркеу объектiлерiне құқық немесе құқық ауыртпалығы түрi не олардың туындау, өзгеру немесе тоқтатылу негiздерi заңнама талаптарына сәйкес келмеген кезде мемлекеттік тіркеу жүргізуге жол бермеу
Өрескел
2)
көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол бермеу
Елеулі
3)
құқықты немесе өзге де мемлекеттiк тiркеу объектiсiн мемлекеттiк тiркеудi болғызбайтын ауыртпалықтар болған кезде мемлекеттік тіркеу жүргізуге жол бермеу
Өрескел
4)
мемлекеттік органдар және өзге де уәкілетті адамдар салатын ауыртпалықтарды, сондай-ақ заңдық талаптарды тіркеу тіркеуші органға өтініш түскен сәттен бастап тіркеу жүргізу
Өрескел
5)
терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген өтініш берушіге құқықтарды мемлекеттік тіркеу жүргізуге жол бермеу
Өрескел
6)
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу жүргізу үшін қажетті құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде мемлекеттік тіркеу жүргізуге жол бермеу
Өрескел
7)
құқықтық кадастрдың тіркеу ісіндегі құжаттардың көшірмелерін тіркеуші орган ақпарат алуға сұрау салу берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей беруге тиіс
Елеулі
8)
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуден негізсіз бас тартуына жол бермеу
Өрескел
9)
мемлекеттік тіркеу жүргізу мерзімдерін сақтау
Өрескел
10)
көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес үдерістерін сақтау
Елеулі
11)
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу кезінде негізсіз тоқтата тұруға жол бермеу
Елеулі
12)
тіркеу істерінің дұрыс жүргізілуі және сақталуы
Өрескел
13)
"Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік деректер қорына мәліметтерді сенімсіз толтыру
Өрескел
3. Мемлекеттік органдардың ресми интернет - ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын
1)
ресми интернет - ресурстары мен баспа шығарылымдарда жылжымайтын мүлікті заңсыз тіркеу фактілері туралы ақпараттың болуы
Болмашы
2)
ресми интернет - ресурстары мен баспа шығарылымдарда жылжымайтын мүлікті тіркеу кезінде азаматтардың жеке деректерін, оның ішінде жеке өмірінің құпиясын, ақпараттың болуы
Өрескел

4. Результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями
1)
наличие фактов вынесения судами частных постановлений или определений в отношении субъекта контроля
Грубое
2)
наличие фактов вынесения судом вступившего в законную силу решения о признании факта регистрации недействительной, в котором указана его вина
Грубое
3)
наличие фактов вынесения судом вступившие в законную силу решения, в отношении субъекта контроля, согласно обоснованных жалоб на действия или бездействие должностных лиц, в котором указана его вина
Грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 ноября 2022 года № 83
и Министр юстиции
Республики Казахстан
от 16 ноября 2022 года № 936
Утвержден
совместным приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 1 ноября 2018 года № 1520
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 55
Проверочный лист
в сфере регистрации прав на недвижимое имущество
____________________________________________________________________
(в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан)
в отношении деятельности филиалов Некоммерческого акционерного общества
"Государственная корпорация "Правительство для граждан" (регистрирующих
органов), осуществляющих регистрацию прав на недвижимое имущество
_____________________________________________________________________
(наименование однородной группы субъектов контроля)
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта контроля
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта контроля
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(№ , дата)
Наименование субъекта контроля
_______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта контроля
_______________________________________________________________________
Адрес места нахождения
_______________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
недопущение проведения государственной регистрации прав на недвижимое имущество при несоответствии субъектов и объектов правоотношений, вида права или обременения права на недвижимое имущество и иных объектов регистрации либо оснований их возникновения, изменения или прекращения требованиям законодательства
2
недопущение истребования от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем
3
недопущение проведения государственной регистрации прав на недвижимое имущество при наличии в правовом кадастре обременений (ареста), исключающих государственную регистрацию права или иного объекта государственной регистрации
4
проведение регистрации обременений, налагаемых государственными органами и иными уполномоченными лицами, а также юридических притязаний с момента поступления заявления в регистрирующий орган
5
недопущение проведения государственной регистрации права на лицо, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма
6
недопущение проведения государственной регистрации прав на недвижимое имущество при неполном пакете документов, необходимых для государственной регистрации прав на недвижимое имущество
7
предоставление копии документов, находящиеся в регистрационном деле правового кадастра, должны быть предоставлены регистрирующим органом не позднее трех рабочих дней со дня подачи запроса на получение информации
8
недопущение необоснованного отказа в государственной регистрации прав на недвижимое имущество
9
соблюдение сроков проведения государственной регистрации:
- государственная регистрация прав на недвижимое имущество (обременений таких прав) должна быть произведена в течение трех рабочих дней с момента поступления заявления в регистрирующий орган;
- электронная регистрация должна быть произведена не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления в информационную систему правового кадастра подтверждения об оплате за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество или освобождении от оплаты;
- государственная регистрация прав на недвижимое имущество нотариально не удостоверенной сделки должна быть произведена в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления в регистрирующий орган;
- государственная регистрация прав (обременений прав) на недвижимое имущество в ускоренном порядке производится по желанию заявителя не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления заявления в регистрирующий орган;
- регистрация обременений, налагаемых государственными органами и иными уполномоченными лицами, а также юридических притязаний должна быть произведена немедленно с момента поступления заявления в регистрирующий орган;
- государственная регистрация прекращения обременений, а также юридических притязаний должна быть произведена в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления в регистрирующий орган.
10
соблюдение услугодателем бизнес - процессов оказания государственной услуги
11
недопущение необоснованного приостановления в проведении государственной регистрации прав на недвижимое имущество
12
надлежащее ведение и хранение регистрационных дел
13
недостоверное заполнение Государственной базы данных "Регистр недвижимости"
Должностное (ые) лицо (а):
__________________________________________________________________
должность подпись
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
___________________________________________________ ______________
должность подпись
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)

4. Уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
1)
соттың бақылау субъектіге қатысты жеке қаулы немесе ұйғарым шығару фактісінің орын алуы
Өрескел
2)
кінәсі көрсетіліп, тіркелу фактісін жарамсыз деп тану туралы заңды күшіне енген соттың шешімді шығаруы фактісінің болуы
Өрескел
3)
соттың бақылау субъектіге қатысты лауазымды адамдардың әрекетіне немесе әрекетсіздігіне негізделген шағымға сәйкес заңды күшіне енген шешімді шығаруы фактісінің болуы
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің
2022 жылғы 18 қарашадағы
№ 83 мен
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2022 жылғы 16 қарашадағы
№ 936 Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 1 қарашадағы
№ 1520 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 55 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Тексеру парағы
жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласында ___________________
__________________________
(Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес) жылжымайтын мүлікке
құқықтарды тіркеуді жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік
корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының филиалдары (тіркеуші
органдардың) қызметіне қатысты ____________________________________________
(бақылау субъектілерінің біртекті тобының атауы)
Тексеруді/бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды
тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________________
___________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау
туралы акт ____________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің атауы _______________________________________________
_________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру
нөмірі __________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________________
Талап тізбесі
Талап-тарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
1
2
5
6
1
құқықтық қатынастардың субъектiлерi мен объектiлерi, жылжымайтын мүлiкке және өзге де тiркеу объектiлерiне құқық немесе құқық ауыртпалығы түрi не олардың туындау, өзгеру немесе тоқтатылу негiздерi заңнама талаптарына сәйкес келмеген кезде мемлекеттік тіркеу жүргізуге жол бермеу
2
көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол бермеу
3
құқықты немесе өзге де мемлекеттiк тiркеу объектiсiн мемлекеттiк тiркеудi болғызбайтын ауыртпалықтар болған кезде мемлекеттік тіркеу жүргізуге жол бермеу
4
мемлекеттік органдар және өзге де уәкілетті адамдар салатын ауыртпалықтарды, сондай-ақ заңдық талаптарды тіркеу тіркеуші органға өтініш түскен сәттен бастап тіркеу жүргізу
5
терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген өтініш берушіге құқықтарды мемлекеттік тіркеу жүргізуге жол бермеу
6
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу жүргізу үшін қажетті құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде мемлекеттік тіркеу жүргізуге жол бермеу
7
құқықтық кадастрдың тіркеу ісіндегі құжаттардың көшірмелерін тіркеуші орган ақпарат алуға сұрау салу берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей беруге тиіс
8
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуден негізсіз бас тартуына жол бермеу
9
мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдерін сақтау:
- жылжымайтын мүлікке құқықтарды (осындай құқықтар ауыртпалықтарын) мемлекеттік тіркеу тіркеуші органға өтініш келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізілуге тиіс;
- электрондық тiркеу құқықтық кадастрдың ақпараттық жүйесiне жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркегенi үшiн ақының төленгенi немесе ақы төлеуден босатылғаны туралы растау келіп түскен күннен кейiнгi бір жұмыс күнінен кешiктiрiлмей жүргiзiлуге тиiс;
- нотариат куәландырмаған мәміленің жылжымайтын мүлікке құқықтарын мемлекеттік тіркеу өтініш тіркеуші органға келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде жүргізілуге тиіс;
- жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) жеделдетілген тәртіппен мемлекеттік тіркеу өтініш иесінің қалауы бойынша, тіркеуші органға өтініш келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі;
- мемлекеттік органдар және өзге де уәкілетті адамдар салатын ауыртпалықтарды, сондай-ақ заңдық талаптарды тіркеу тіркеуші органға өтініш түскен сәттен бастап дереу жүргізілуге тиіс;
- ауыртпалықтардың, сондай-ақ заңдық талаптардың тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу тіркеуші органға өтініш келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде жүргізілуге тиіс.
10
көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес үдерістерін сақтау
11
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу кезінде негізсіз тоқтата тұруға жол бермеу
12
тіркеу істерінің дұрыс жүргізілуі және сақталуы
Лауазымды адам (адамдар) _______________________________________
_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
________________ _____________
лауазымы       қолы
Бақылау субъектісінің басшысы
____________________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
________________ ___________
Лауазымы       қолы