Об утверждении типовых учебных программ цикла или модуля общеобразовательных дисциплин для организаций технического и профессионального образования
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2023 года № 31666.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 19.06.2023 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 40) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Математика" педагогического направления согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Информатика" педагогического направления согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык" педагогического направления согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахская литература" педагогического направления согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык и литература" педагогического направления согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык" педагогического направления согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русская литература" педагогического направления согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык и литература" педагогического направления согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Иностранный язык" педагогического направления согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "История Казахстана" педагогического направления согласно приложению 10 к настоящему приказу;

Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары үшін жалпы білім беретін пәндер циклінің немесе модулінің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 1 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 қаңтарда № 31666 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 19.06.2023 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 40) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Орыс әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Шетел тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;

11) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Физическая культура" педагогического направления согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" педагогического направления согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Химия" педагогического направления согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Биология" педагогического направления согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Всемирная история" педагогического направления согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "География" педагогического направления согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Графика и проектирование" педагогического направления согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Физика" педагогического направления согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) типовую учебную программу технического и профессионального образования по обязательному курсу "Глобальные компетенции" педагогического направления согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Математика" социально-экономического направления согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Информатика" социально-экономического направления согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык" социально-экономического направления согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахская литература" социально-экономического направления согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык и литература" социально-экономического направления согласно приложению 24 к настоящему приказу;

11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Алғашқы әскери-технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Графика және дизайн" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес педагогикалық бағыттың "Жаһандық құзыреттер" міндетті курсының техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;

25) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык" социально-экономического направления согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русская литература" социально-экономического направления согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык и литература" социально-экономического направления согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Иностранный язык" социально-экономического направления согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "История Казахстана" социально-экономического направления согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Физическая культура" социально-экономического направления согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" социально-экономического направления согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Химия" социально-экономического направления согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Биология" социально-экономического направления согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Всемирная история" социально-экономического направления согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "География" социально-экономического направления согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Графика и проектирование" социально-экономического направления согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Физика" социально-экономического направления согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) типовую учебную программу технического и профессионального образования по обязательному курсу "Глобальные компетенции" социально-экономического направления согласно приложению 38 к настоящему приказу;

25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Орыс әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Шетел тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес әлеуметтік - экономикалық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Графика және дизайн" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Жаһандық құзыреттер" міндетті курсы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;

39) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Математика" технико-технологического направления согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Информатика" технико-технологического направления согласно приложению 40 к настоящему приказу;
41) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык" технико-технологического направления согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахская литература" технико-технологического направления согласно приложения 42 к настоящему приказу;
43) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык и литература" технико-технологического направления согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык" технико-технологического направления согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русская литература" технико-технологического направления согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык и литература" технико-технологического направления согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Иностранный язык" технико-технологического направления согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "История Казахстана" технико-технологического направления согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Физическая культура" технико-технологического направления согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" технико-технологического направления согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Химия" технико-технологического направления согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Биология" технико-технологического направления согласно приложению 52 к настоящему приказу;

39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Орыс әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
46) осы бұйрыққа 46 сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Шетел тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Алғашқы әскери-технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;

53) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Всемирная история" технико-технологического направления согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "География" технико-технологического направления согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Графика и проектирование" технико-технологического направления согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Физика" технико-технологического направления согласно приложению 56 к настоящему приказу;
57) типовую учебную программу технического и профессионального образования по обязательному курсу "Глобальные компетенции" технико-технологического направления согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Математика" художественно-технологического направления согласно приложению 58 к настоящему приказу;
59) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Информатика" художественно-технологического направления согласно приложению 59 к настоящему приказу;
60) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык" художественно-технологического направления согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахская литература" художественно-технологического направления согласно приложению 61 к настоящему приказу;
62) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык и литература" художественно-технологического направления согласно приложению 62 к настоящему приказу;
63) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык" художественно-технологического направления согласно приложению 63 к настоящему приказу;
64) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русская литература" художественно-технологического направления согласно приложению 64 к настоящему приказу;
65) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык и литература" художественно-технологического направления согласно приложению 65 к настоящему приказу;

53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Графика және дизайн" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес техникалық-технологиялық бағыттың "Жаһандық құзыреттер" міндетті курсы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес көркемөнерөнер-технологиялық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
61) осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
62) осы бұйрыққа 62-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
63) осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
64) осы бұйрыққа 64-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Орыс әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
65) осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;

66) типовые учебные программы технического и профессионального образования по дисциплине "Иностранный язык" художественно-технологического направления согласно приложению 66 к настоящему приказу;
67) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "История Казахстана" художественно-технологического направления согласно приложению 67 к настоящему приказу;
68) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Физическая культура" художественно-технологического направления согласно приложению 68 к настоящему приказу;
69) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" художественно-технологического направления согласно приложению 69 к настоящему приказу;
70) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Химия" художественно-технологического направления согласно приложению 70 к настоящему приказу;
71) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Биология" художественно-технологического направления согласно приложению 71 к настоящему приказу;
72) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Всемирная история" художественно-технологического направления согласно приложению 72 к настоящему приказу;
73) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "География" художественно-технологического направления согласно приложению 73 к настоящему приказу;
74) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Графика и проектирование" художественно-технологического направления согласно приложению 74 к настоящему приказу;
75) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Физика" художественно-технологического направления согласно приложению 75 к настоящему приказу;
76) типовую учебную программу технического и профессионального образования по обязательному курсу "Глобальные компетенции" художественно-технологического направления согласно приложению 76 к настоящему приказу;
77) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Математика" аграрно-технологического направления согласно приложению 77 к настоящему приказу;
78) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Информатика" аграрно-технологического направления согласно приложению 78 к настоящему приказу;

66) осы бұйрыққа 66-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Шетел тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
67) осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
68) осы бұйрыққа 68-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
69) осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Алғашқы әскери-технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
70) осы бұйрыққа 70-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
71) осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
72) осы бұйрыққа 72-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
73) осы бұйрыққа 73-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
74) осы бұйрыққа 74-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Графика және дизайн" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
75) осы бұйрыққа 75-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
76) осы бұйрыққа 76-қосымшаға сәйкес көркемөнер-технологиялық бағыттың "Жаһандық құзыреттер" міндетті курсы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
77) осы бұйрыққа 77-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
78) осы бұйрыққа 78-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;

79) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык" аграрно-технологического направления согласно приложению 79 к настоящему приказу;
80) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахская литература" аграрно-технологического направления согласно приложения 80 к настоящему приказу;
81) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык и литература" аграрно-технологического направления согласно приложению 81 к настоящему приказу;
82) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык" аграрно-технологического направления согласно приложению 82 к настоящему приказу;
83) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русская литература" аграрно-технологического направления согласно приложению 83 к настоящему приказу;
84) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык и литература" аграрно-технологического направления согласно приложению 84 к настоящему приказу;
85) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Иностранный язык" аграрно-технологического направления согласно приложению 85 к настоящему приказу;
86) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "История Казахстана" аграрно-технологического направления согласно приложению 86 к настоящему приказу;
87) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Физическая культура" аграрно-технологического направления согласно приложению 87 к настоящему приказу;
88) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" аграрно-технологического направления согласно приложению 88 к настоящему приказу;
89) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Химия" аграрно-технологического направления согласно приложению 89 к настоящему приказу;
90) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Биология" аграрно-технологического направления согласно приложению 90 к настоящему приказу;
91) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Всемирная история" аграрно-технологического направления согласно приложению 91 к настоящему приказу;
92) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "География" аграрно-технологического направления согласно приложению 92 к настоящему приказу;

79) осы бұйрыққа 79-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
80) осы бұйрыққа 80-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
81) осы бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
82) осы бұйрыққа 82-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
83) осы бұйрыққа 83-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Орыс әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
84) осы бұйрыққа 84-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
85) осы бұйрыққа 85-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Шетел тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
86) осы бұйрыққа 86-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
87) осы бұйрыққа 87-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
88) осы бұйрыққа 88-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Алғашқы әскери-технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
89) осы бұйрыққа 89-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
90) осы бұйрыққа 90-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
91) осы бұйрыққа 91-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
92) осы бұйрыққа 92-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;

93) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Графика и проектирование" аграрно-технологического направления согласно приложению 93 к настоящему приказу;
94) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Физика" аграрно-технологического направления согласно приложению 94 к настоящему приказу;
95) типовую учебную программу технического и профессионального образования по обязательному курсу "Глобальные компетенции" аграрно-технологического направления согласно приложению 95 к настоящему приказу;
96) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Математика" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 96 к настоящему приказу;
97) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Информатика" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 97 к настоящему приказу;
98) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык" общественно-гуманитарного направления согласно приложения 98 к настоящему приказу;
99) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахская литература" общественно-гуманитарного направления согласно приложения 99 к настоящему приказу;
100) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык и литература" общественно-гуманитарного направления согласно приложения 100 к настоящему приказу;
101) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 101 к настоящему приказу;
102) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русская литература" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 102 к настоящему приказу;
103) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык и литература" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 103 к настоящему приказу;
104) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Иностранный язык" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 104 к настоящему приказу;
105) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "История Казахстана" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 105 к настоящему приказу;

93) осы бұйрыққа 93-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Графика және дизайн" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
94) осы бұйрыққа 94-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
95) осы бұйрыққа 95-қосымшаға сәйкес аграрлық-технологиялық бағыттың "Жаһандық құзыреттер" міндетті курсы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
96) осы бұйрыққа 96-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
97) осы бұйрыққа 97-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
98) осы бұйрыққа 98-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
99) осы бұйрыққа 99-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
100) осы бұйрыққа 100-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
101) осы бұйрыққа 101-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
102) осы бұйрыққа 102-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Орыс әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
103) осы бұйрыққа 103-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
104) осы бұйрыққа 104-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Шетел тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
105) осы бұйрыққа 105-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;

106) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Физическая культура" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 106 к настоящему приказу;
107) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 107 к настоящему приказу;
108) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Химия" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 108 к настоящему приказу;
109) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Биология" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 109 к настоящему приказу;
110) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Всемирная история" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 110 к настоящему приказу;
111) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "География" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 111 к настоящему приказу;
112) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Графика и проектирование" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 112 к настоящему приказу;
113) типовую учебную программу технического и профессионального образования по дисциплине "Физика" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 113 к настоящему приказу;
114) типовую учебную программу технического и профессионального образования по обязательному курсу "Глобальные компетенции" общественно-гуманитарного направления согласно приложению 114 к настоящему приказу.
2. Департаменту технического и профессионального образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.

106) осы бұйрыққа 106-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
107) осы бұйрыққа 107-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Алғашқы әскери-технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
108) осы бұйрыққа 108-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
109) осы бұйрыққа 109-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
110) осы бұйрыққа 110-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
111) осы бұйрыққа 111-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
112) осы бұйрыққа 112-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Графика және дизайн" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
113) осы бұйрыққа 113-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы;
114) осы бұйрыққа 114-қосымшаға сәйкес қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Жаһандық құзыреттер" міндетті курсы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Техникалық және кәсіптік білім департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Математика" педагогического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Математика" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Математика" - овладение математическими знаниями, необходимыми для применения в практической и профессиональной деятельности педагогического направления, для изучения смежных дисциплин продолжения образования, интеллектуального развития обучающихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) создание условий для качественного освоения основ математики, дальнейшего формирования и развития математических знаний, умений и навыков, направленных на развитие интеллектуальных качеств личности;
2) содействие применению математического языка и основных математических законов, изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направление знаний обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач, и обратно, интерпретирование математических моделей, которые описывают реальные процессы;
4) развитие логического и критического мышления, творческих способностей для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
1-қосымша
Педагогикалық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1- тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Математика" пәнін оқытудың мақсаты - педагогикалық бағыттың практикалық және кәсіби қызметінде қолдану үшін, білім беруді жалғастырудың сабақтас пәндерін зерделеу үшін, жалпыадамзаттық құндылықтар мен ұлттық мәдениеттің үздік дәстүрлері негізінде білім алушылардың зияткерлік дамуын қажетті математикалық білімді меңгеру.
3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) Математика негіздерін сапалы меңгеру, тұлғаның зияткерлік қасиеттерін дамытуға бағытталған математикалық білімді, іскерліктер мен дағдыларды одан әрі қалыптастыру және дамыту үшін жағдайлар жасау;
2) математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, әртүрлі контексттердегі есептерді шешу үшін сандық қатынастар мен кеңістіктік формаларды зерттеуге ықпал жасау;
3) білім алушылардың білімдерін есептерді шешу мақсатында математикалық модельдер жасауға және кері қарай нақты процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді түсіндіруге бағыттау;
4) практикалық есептерді шешу кезінде қолайлы математикалық әдістерді таңдау, алынған нәтижелерді бағалау және олардың дұрыстығын анықтау үшін логикалық және сыни ойлауды, шығармашылық қабілеттерін дамыту;

5) развитие коммуникативных навыков, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, а также использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
6) развитие личностных качеств, такие как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
7) развитие навыков использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из следующих разделов и тем:
1) "Функция, ее свойства и график". Функция и способы ее задания. Преобразование графиков функций. Свойства функции. Понятие обратной функции. Сложная функция.
2) "Тригонометрические функции". Тригонометрические функции, их свойства и графики. Построение графиков тригонометрических фикций с помощью преобразований.
3) "Обратные тригонометрические функции". Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики.
4) "Тригонометрические уравнения и неравенства". Простейшие тригонометрические уравнения. Методы решения тригонометрических уравнений и их систем. Решение тригонометрических неравенств.
5) "Вероятность". Элементы комбинаторики и их применение к нахождению вероятностей. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближенных вычислений. Вероятность события и ее свойства. Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей.
6) "Предел функции и непрерывность". Предел функции в точке и на бесконечности. Непрерывность функции в точке и на бесконечности. Асимптоты графика функции. Предел числовой последовательности. Непрерывность функции в точке и на множестве. Нахождение пределов.
7) "Производная". Определение производной. Понятие дифференциала функции. Правила нахождения производных. Производная сложной функции. Физический и геометрический смысл производной. Уравнение касательной к графику.
8) "Применение производной". Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума функции. Исследование функции с помощью производной и построение еҰ графика. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке.
9) "Случайные величины и их числовые характеристики". Случайные величины. Дискретные и непрерывные случайные величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин. Виды распределения дискретных случайных величин.
10) "Первообразная и интеграл". Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл. Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач.

5) коммуникативтік дағдыларды, оның ішінде ақпаратты дәл және сауатты беру, сондай-ақ жарияланымдар мен электрондық құралдарды қоса алғанда, әртүрлі көздерден алынған ақпаратты пайдалану қабілетін дамыту;
6) өз бетінше жұмыс істеу үшін де, командада жұмыс істеу үшін де қажет тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық, толеранттылық сияқты жеке қасиеттерді дамыту;
7) математиканы оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану дағдыларын дамыту.
4. Оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерден және тақырыптардан тұрады:
1) "Функция, оның қасиеттері және графигі". Функция және оның берілу тәсілдері. Функция графигін түрлендіру. Функцияның қасиеттері. Кері функция ұғымы. Күрделі функция.
2) "Тригонометриялық функциялар". Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Түрлендірулер арқылы тригонометриялық функциялардың графигін салу.
3) "Кері тригонометриялық функциялар". Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері.
4) "Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер". Қарапайым тригонометриялық теңдеулер. Тригонометриялық теңдеулер және олардың жүйелерін шешу әдістері. Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу.
5) "Ықтималдық". Комбинаторика элементтері және олардың ықтималдықтарды табуға қолданылуы. Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) жуықтап есептеулер үшін қолдану. Оқиғаның ықтималдығы және оның қасиеттері. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері.
6) "Функцияның шегі және үзіліссіздік". Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі үзіліссіздігі. Функция графигінің асимптоталары. Сан тізбегінің шегі. Шектерді табу.
7) "Туынды". Туындының анықтамасы. Функцияны дифференциалдау туралы түсінік. Туындыларды табу ережелері. Күрделі функцияның туындысы. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы.
8) "Туындыны қолдану". Функцияның өсу және кему шарттары. Функцияның экстремум нүктелері. Функцияны туынды арқылы зерттеу және оның графигін құру. Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері.
9) "Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары". Кездейсоқ шамалар. Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлері.
10) "Алғашқы функция және интеграл". Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интегралдың қасиеттері. Анықталған интеграл. Қисық трапеция және оның ауданы. Геометриялық және физикалық есептерді шығаруда анықталған интегралды қолдану.

11) "Степени и корни. Степенная функция". Корень n-ой степени и его свойства. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем. Преобразование иррациональных выражений. Степенная функция, ее свойства и график. Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем.
12) "Иррациональные уравнения и неравенства". Иррациональные уравнения и их системы. Иррациональные неравенства.
13) "Показательная и логарифмическая функции". Показательная функция, ее свойства и график. Логарифм числа и его свойства. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Производная и интеграл показательной функции. Производная логарифмической функции.
14) "Показательные и логарифмические уравнения и неравенства". Показательные уравнения и их системы. Показательные неравенства. Логарифмические уравнения и их системы. Логарифмические неравенства.
15) "Элементы математической статистики". Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным.
16) "Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве". Аксиомы стереометрии и их следствия. Взаимное расположение прямых в пространстве. Взаимное расположение прямой и плоскости. Взаимное расположение двух плоскостей.
17) "Перпендикулярность в пространстве". Перпендикулярность прямой и плоскости. Перпендикуляр и наклонная. Теорема о трҰх перпендикулярах. Расстояние в пространстве. Углы в пространстве. Перпендикулярность плоскостей. Ортогональная проекция плоской фигуры на плоскость и ее площадь.
18) "Прямоугольная система координат и векторы в пространстве". Векторы в пространстве и действия над ними. Коллинеарность и компланарность векторов. Прямоугольная система координат в пространстве. Координаты вектора в пространстве. Сложение и вычитание векторов в координатах, умножение вектора на число в координатах. Разложение вектора по трем некомпланарным векторам. Расстояние между двумя точками. Деление отрезка в данном отношении. Координаты середины отрезка. Скалярное произведение векторов. Уравнение сферы. Уравнение прямой в пространстве.
19) "Применение уравнений прямой и плоскости в пространстве". Взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве. Расстояние от точки до плоскости в пространстве. Нахождение угла между двумя прямыми, угла между прямой и плоскостью в пространстве.
20) "Многогранники". Понятие о многогранном угле, геометрическом теле. Понятие многогранника. Призма и ее элементы. Прямая и правильная призмы. Прямоугольный параллелепипед и его свойства. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхностей призмы. Пирамида и ее элементы. Усеченная пирамида. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхностей пирамиды. Площадь поверхности усечҰнной пирамиды. Сечение многогранников плоскостью. Правильные многогранники.

11) "Дәреже мен түбірлер. Дәрежелік функциясы". n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Иррационал өрнектерді түрлендіру. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі. Нақты көрсеткіші бар дәрежелік функциясының туындысы және интегралы.
12) "Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер". Иррационал теңдеулер және олардың жүйелері. Иррационал теңсіздіктер.
13) "Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар". Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі. Көрсеткіштік функцияның туындысы және интегралы. Логарифмдік функцияның туындысы.
14) "Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер". Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері. Көрсеткіштік теңсіздіктер. Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері. Логарифмдік теңсіздіктер.
15) "Математикалық статистика элементтері". Бас жиынтық және таңдама. Дискретті және аралық вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау.
16) "Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы". Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары. Кеңістіктегі түзулердің өзара орналасуы. Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Екі жазықтықтың өзара орналасуы.
17) "Кеңістіктегі перпендикулярлық". Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Перпендикуляр және көлбеу. Үш перпендикуляр туралы теорема. Кеңістіктегі қашықтық. Кеңістіктегі бұрыштар. Жазықтықтардың перпендикулярлығы. Жазық фигураның жазықтықтағы ортогональ проекциясы және оның ауданы.
18) "Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар". Кеңістіктегі векторлар және оларға қолданылатын амалдар. Коллинеар және компланар векторлар. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі. Кеңістіктегі вектордың координаталары. Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту. Вектордың үш компланар емес векторларға жіктелуі. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Кесіндінің ортасының координаталары. Векторлардың скаляр көбейтіндісі. Сфера теңдеуі. Кеңістіктегі түзудің теңдеуі.
19) "Кеңістіктегі түзу және жазықтық теңдеулерін қолдану". Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Кеңістіктегі нүктеден жазықтыққа дейінгі қашықтық. Екі түзу арасындағы бұрышты, кеңістіктегі түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу.
20) "Көпжақтар". Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік. Дұрыс көпжақтар ұғымы. Призма және оның элементтері. Тік және дұрыс призмалар. Тікбұрышты параллелепипед және оның қасиеттері. Призманың бүйір және толық беттерінің ауданы. Пирамида және оның элементтері. Қиық пирамида. Пирамиданың бүйір және толық беттерінің ауданы. Қиық пирамида бетінің ауданы. Дұрыс көпжақтар. Дұрыс көпжақты жазықтықпен қию.

21) "Тела вращения и их элементы". Цилиндр и его элементы. РазвҰртка, площадь боковой полной поверхности цилиндра. Конус и его элементы. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхности конуса. Усеченный конус и его элементы. Площадь поверхности усечҰнного конуса. Сфера, шар и их элементы. Площадь поверхности сферы. Касательная плоскость к сфере. Сечения тел вращений плоскостью.
22) "Объемы тел". Общие свойства объемов тел. Объем призмы. Объемы пирамиды и усеченной пирамиды. Объем цилиндра. Объемы конуса и усеченного конуса. Подобие пространственных фигур. Объем шара и его частей. Комбинации геометрических тел.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;

21) "Айналу денелері және олардың элементтері". Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің толық және бүйір бетінің ауданы. Конус және оның элементтері. Конустың бүйір және толық бетінің ауданы. Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың бетінің ауданы. Сфера, шар және олардың элементтері. Сфера бетінің ауданы. Сфераға жүргізілген жанама жазықтық. Айналу денелерін жазықтықпен қию.
22) "Денелердің көлемі". Дене көлемінің жалпы қасиеттері. Призманың көлемі. Пирамида мен қиық пирамиданың көлемі. Цилиндрдің көлемі. Конус пен қиық конустың көлемі. Шар және оның бөліктерінің көлемі. Кеңістіктік фигуралардың ұқсастығы.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;

2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.

2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін Бөлімдер мен тақырыптарға бөлуге (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің Бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.

Тема 7.1.2. Нахождение пределов.
7.2. Непрерывность функции и числовой последовательности.
+
+
+
Тема 7.2.1. Непрерывность функции в точке и на бесконечности. Асимптоты графика функции.
Тема 7.2.2. Предел числовой последовательности. Непрерывность функции в точке и на множестве.
Раздел 8. Производная и ее применение.
8.1. Производная .
+
+
+
Тема 8.1.1. Определение производной. Понятие дифференциала функции. Правила нахождения производных.
Тема 8.1.2. Производная степенной функции с действительным показателем.
Тема 8.1.3. Производная сложной функции.
Тема 8.1.4. Производные тригонометрических функций.
Тема 8.1.5. Производные показательной и логарифмических функции.
Тема 8.1.6. Физический и геометрический смысл.
8.2. Применение производной производной. Уравнение касательной к графику функции.
+
+
+
Тема 8.2.1. Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума.
Тема 8.2.2. Исследование функции с помощью производной и построение еҰ графика.
Тема 8.2.3 Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке. Решение прикладных задач на нахождение максимальных (минимальных) значений функции.
Раздел 9. Первообразная и интеграл. Определенный интеграл.
9.1. Первообразная и неопределенный интеграл.
+
+
+
Тема 9.1.1. Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла.
Тема 9.1.2. Интеграл элементарных функций.
9.2. Определенный интеграл.
+
+
+
Тема 9.2.1. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл.
9.3. Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач.
+
+
+
Тема 9.3.1. Вычисление площадей плоских фигур с помощью определенного интеграла. Вычисление площади учебных аудиторий по количеству обучающихся.
Тема 9.3.2. Вычисление объемов тел вращения с помощью определенного интеграла.
Раздел 10. Математическая статистика и теория.
10.1. Вероятность вероятностей.
+
+
+
Тема 10.1.1. Элементы комбинаторики и их применение к нахождению вероятностей. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближенных вычислений.
Тема 10.1.2. Вероятность события и ее свойства. Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей.
Тема 10.2. Элементы математической статистики.
+
+
+
Тема 10.2.1. Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным. Решение задач по вычислению результатов исследования с использованием средней арифметической величины, частоту изменений.
Тема 10.2.2. Случайные величины. Дискретные и непрерывные случайные величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин. Виды распределения дискретных случайных величин. Показать результаты защиты проектов обучающихся через полигон частот и гистограмму.
Раздел 11. Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве.
+
+
+

Тақырып 7.1.2. Шектерді табу.
7.2. Функцияның үзіліссіздігі және сан тізбегінің шегі.
+
+
+
Тақырып 7.2.1. Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі үзіліссіздігі. Функция графигінің асимптоталары.
Тақырып 7.2.2. Сан тізбегінің шегі.
8 бөлім. Туынды және оның қолданылуы.
8.1.Туынды
+
+
+
Тақырып 8.1.1. Туындының анықтамасы. Функцияның дифференциалы туралы түсінік. Туындыларды табу ережелері.
Тақырып 8.1.2. Нақты көрсеткіші бар дәрежелік функциясының туындысы.
Тақырып 8.1.3. Күрделі функцияның туындысы.
Тақырып 8.1.4. Тригонометриялық функциялардың туындылары.
Тақырып 8.1.5. Көрсеткіштік және логарифмдік функциялардың туындылары.
Тақырып 8.1.6. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі.
8.2.Туындыны қолдану.
+
+
+
Тақырып 8.2.1. Функцияның өсу және кему шарттары. Экстремум нүктелері.
Тақырып 8.2.2. Функцияны туынды арқылы зерттеу және оның графигін салу.
Тақырып 8.2.3. Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері.
9 бөлім. Алғашқы функция және интеграл. Анықталмаған интеграл.
9.1. Алғашқы функция және анықталмаған интеграл
+
+
+
Тақырып 9.1.1. Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интегралдың қасиеттері.
Тақырып 9.1.2. Элементар функциялардың интегралы.
9.2. Анықталған интеграл.
+
+
+
Тақырып 9.2.1. Қисық сызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл.
9.3. Геометриялық және физикалық есептерді шешуде анықталған интегралды қолдану.
+
+
+
Тақырып 9.3.1. Анықталған интегралдың көмегімен жазық фигуралардың аудандарын есептеу.
Тақырып 9.3.2. Анықталған интегралдың көмегімен айналу денелерінің көлемін есептеу.
10 бөлім. Математикалық статистика және ықтималдықтар теориясы.
10.1. Ықтималдық.
+
+
+
Тақырып 10.1.1. Комбинаторика элементтері және олардың ықтималдықтарды табуға қолдану.
Тақырып 10.1.2. Оқиғаның ықтималдығы және оның қасиеттері. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері. Ықтималдық әдістерін қолдана отырып, практикалық есептерді шешу.
10.2. Математикалық статистика элементтері
+
+
+
Тақырып 10.2.1. Бас жиынтық және таңдама. Дискретті және аралық вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау.
Тақырып 10.2.2. Кездейсоқ шамалар. Дискретті және үзіліссіз кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Дискретті кездейсоқ шамалардың таралу түрлері. Математикалық статистика элементтерін қолдана отырып, практикалық есептерді шешу.
11 бөлім. Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы.
+
+
+

11.1. Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве".
+
+
+
Тема 11.1.1. Аксиомы стереометрии и их следствия. Взаимное расположение двух прямых в пространстве.
Тема 11.1.2. Взаимное расположение прямой и плоскости.
Тема 11.1.3. Взаимное расположение двух плоскостей. Решение практических задач (доска, парта, стенды).
11.2. Углы в пространстве.
+
+
+
Тема 11.2.1. Угол между прямыми в пространстве. Перпендикуляр и наклонная. Перпендикулярность прямой и плоскости.
Тема 11.2.2. Угол между прямой и плоскостью. Теорема о трҰх перпендикулярах.
Тема 11.2.3. Угол между двумя плоскостями. Двугранный угол. Расстояние в пространстве.
Тема 11.2.4. Перпендикулярность плоскостей. Ортогональная проекция плоской фигуры на плоскость и ее площадь.
Раздел 12. Прямоугольная система координат и векторы в пространстве.
12.1. Векторы в пространстве.
+
+
+
Тема 12.1.1. Векторы в пространстве и действия над ними. Коллинеарность и компланарность векторов.
12.2. Прямоугольная система координат в пространстве.
+
+
+
Тема 12.2.1. Координаты вектора в пространстве. Сложение и вычитание векторов в координатах, умножение вектора на число в координатах.
Тема 12.2.2. Скалярное произведение векторов. Длина вектора. Разложение вектора по трем некомпланарным векторам.
Тема 12.2.3. Расстояние между двумя точками. Деление отрезка в данном отношении. Координаты середины отрезка.
Тема 12.2.4. Уравнение сферы. Уравнение прямой в пространстве.
Тема 12.2.5. Расстояние между двумя точками. Координаты середины отрезка.
Раздел 13. Многогранники и тела вращения.
13.1. Многогранники.
+
+
+
Тема 13.1.1. Понятие о многогранном угле, геометрическом теле. Понятие многогранника. Многогранники. Сечение многогранников плоскостью.
13.2. Призма и ее элементы.
+
+
+
Тема 13.2.1. Прямоугольный параллелепипед и его свойства. Куб.
Тема 13.2.2. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхностей призмы.
13.3. Пирамида и ее элементы.
+
+
+
Тема 13.3.1. Пирамида и ее элементы. Усеченная пирамида.
Тема 13.3.2. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхностей пирамиды. Площадь поверхности усечҰнной пирамиды.
Раздел 14. Тела вращения и их элементы.
14.1. Цилиндр и его элементы.
+
+
+
Тема 14.1.1. Цилиндр и его элементы. РазвҰртка, площадь боковой полной поверхности цилиндра. Применение цилиндра и его элементов.
14.2. Конус и его элементы.
+
+
+
Тема 14.2.1. Конус и его элементы. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхности конуса.
Тема 14.2.2. Усеченный конус и его элементы. Площадь поверхности усечҰнного конуса.
14.3. Сфера, шар и их элементы.
+
+
+

11.1. Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы.
+
+
+
Тақырып 11.1.1. Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары. Кеңістіктегі екі түзудің өзара орналасуы.
Тақырып 11.1.2. Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы
Тақырып 11.1.3. Екі жазықтықтың өзара орналасуы.
11.2. Кеңістіктегі бұрыштар.
+
+
+
Тақырып 11.2.1. Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш. Перпендикуляр және көлбеу. Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы.
Тақырып 11.2.2. Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш. Үш перпендикуляр туралы теорема.
Тақырып 11.2.3. Екі жазықтықтың арасындағы бұрыш. Екі жақты бұрыш. Кеңістіктегі қашықтық.
Тақырып 11.2.4. Жазықтықтардың перпендикулярлығы. Жазық фигураның жазықтықтағы ортогональ проекциясы және оның ауданы.
12 бөлім. Тікбұрышты координаталар жүйесі және кеңістіктегі векторлар.
12.1. Кеңістіктегі векторлар
+
+
+
Тақырып 12.1.1. Кеңістіктегі векторлар және оларға қолданылатын амалдар. Коллинеар мен компланар векторлар.
12.2. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі.
+
+
+
Тақырып 12.2.1. Кеңістіктегі вектордың координаталары. Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту.
Тақырып 12.2.2. Векторлардың скалярлық көбейтіндісі. Вектордың ұзындығы. Вектордың компланар емес үш векторға жіктелуі.
Тақырып 12.2.3. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Кесіндніңі ортасының координаталары.
Тақырып 12.2.4. Сфера теңдеуі. Кеңістіктегі түзудің теңдеуі.
13 бөлім. Көпжақтар және айналу денелері.
13.1. Көпжақтар.
+
+
+
Тақырып 13.1.1. Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік. Көпжақтар туралы ұғымы. Дұрыс көпжақтар.
13.2. Призма және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 13.2.1. Призма, тікбұрышты параллелепипед және олардың қасиеттері. Куб.
Тақырып 13.2.2. Призманың бүйір және толық беттерінің ауданы.
13.3. Пирамида және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 13.1.1. Пирамида және оның элементтері. Қиық пирамида. Египет пирамидалары.
Тақырып 13.3.2. Пирамиданың бүйір және толық беттерінің ауданы. Қиық пирамиданың бүйір және толық беттерінің ауданы
14. Айналу денелері және олардың элементтері.
14.1. Цилиндр және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 14.1.1. Цилиндр және оның элементтері. Цилиндр бетінің ауданы.
14.2. Конус және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 14.2.1. Конус және оның элементтері. Конус бетінің ауданы.
Тақырып 14.2.2. Киық конус және оның элементтері. Қиық конус бетінің ауданы.
14.3. Сфера, шар және олардың элементтері.
+
+
+

Тема 14.3.1. Сфера, шар и их элементы. Площадь поверхности сферы.
Тема 14.3.2. Касательная плоскость к сфере. Сечения тел вращений плоскостью.
Раздел 15. Объемы тел.
15.1. Общие свойства объемов тел. Объемы многогранников.
+
+
+
Тема 15.1.1. Объем тела. Общие свойства объемов тел. Объем призмы.
Тема 15.1.2. Объемы пирамиды. Объем усеченной пирамиды.
15.2. Объемы тел вращения.
+
+
+
Тема 15.2.1. Объем цилиндра.
Тема 15.2.2. Объем конуса. Объем усечҰнного конуса.
Тема 15.2.3. Объем шара и его частей.
Тема 15.2.4. Подобие пространственных фигур. Комбинации геометрических тел.

Тақырып 14.3.1. Сфера, шар және олардың элементтері. Сфера бетінің ауданы.
Тақырып 14.3.2. Сфераға жүргізілген жанама жазықтық. Айналу денелерін жазықтықпен қию.
15.1. Денелердің көлемі.
15.1. Денелер көлемінің жалпы қасиеттері. Көпжақтар көлемі.
+
+
+
Тақырып 15.1.1. Дененің көлемі. Дене көлемінің жалпы қасиеттері. Призманың көлемі.
Тақырып 15.12. Пирамиданың көлемі. Қиық пирамиданың көлемі.
15.2. Айналу денелерінің көлемі
+
+
+
Тақырып 15.1.1. Цилиндрдің көлемі.
Тақырып 15.1.2. Конустың көлемі. Қиық конустың көлемі.
Тақырып 15.1.3. Шар және оның бөліктерінің көлемі.
Тақырып 15.1.4. Кеңістіктіктегі фигуралардың ұқсастығы.

Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Функция, ее свойства и график
Функция и свойства
1) Характеризовать понятие, виды функции для отработки навыков построения графика и исследования функций;
2) раскрыть свойства функций на основе аналитического определения и графического изображения.
1) Разъясняет определение функции;
2) различает способы задания и виды функции;
3) выполняет преобразования для заданных функций;
4) находит область определения и область значений заданной функции.
Виды функции
1) Распознавать сложную функцию f(g(x));
2) сравнивать
графики взаимно обратных функций.
1) Объясняет содержание формулы сложной функции;
2) составляет композицию функций;
3) объясняет последовательность определения обратной функции.
Тригонометрические функции
Тригонометрические функции и их графики
1)Объяснить тригонометрические функции;
2)читать свойства по графикам тригонометрических функции.
1) Определяет тригонометрические функции;
2) объясняет свойства тригонометрических функций;
3) строит графики и описывает свойства тригонометрических функций по графику;
4) выполняет преобразования выражений, содержащие тригонометрические функции.
Обратные тригонометрические функции
1) Объяснить обратные тригонометрические функции;
2) читать свойства по графикам обратных тригонометрических функции.
1) Определяет значения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса;
2) объясняет свойства обратных тригонометрических функций;
3) строит графики и описывает свойства обратных тригонометрических функций по графику.
Тригонометрические уравнения
1)Решать тригонометрические уравнения;
2)решать тригонометрические системы.
1) Знает методы решения
тригонометрических уравнений и систем.
Тригонометрические неравенства
1) Решать простые тригонометрические неравенства.
1) Объясняет решение тригонометрических неравенств;
2) изображает на координатной плоскости множества решений простейших тригонометрических неравенств и их систем.
Степени и корни.
Иррациональные уравнения и неравенства.
Степенная функция
1) Преобразовать алгебраические выражения.
1) Устанавливает соответствие
определения корня п-ой степени и арифметического корня п-ой степени;
2) применяет свойства корня п-ой степени и степени с рациональным показателем для преобразования иррациональных и алгебраических выражений.
Степенная функция, ее свойства и график
1) Строить график степенной функции.
1) Использует свойства степенной функции для отработки навыков построения графика;

3-тарау. Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлімнің атауы
Бөлімшенің атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Функция, оның қасиеттері және графигі
Функция және қасиеттері
1) График салу және функцияларды зерттеу дағдыларын пысықтау үшін функция ұғымын, түрлерін сипаттау;
2) аналитикалық анықтама және графикалық сурет негізінде функциялардың қасиеттерін көрсету.
1) Функцияның анықтамасын түсіндіреді;
2) функция түрлерін және берілу тәсілдерін ажыратады;
3) берілген функциялар үшін түрлендірулерді орындайды;
4) берілген функцияның анықталу және мәндер облысын табады.
Функцияның түрлері
1) f(G(x) күрделі функциясын таба білу;
2)
өзара кері функциялардың графиктерін салыстыру.
1) Күрделі функция формуласының мазмұнын түсіндіреді;
2) функциялардың құрамын құрайды;
3) кері функцияны анықтау ретін түсіндіреді.
Тригонометриялық функциялар
Тригонометриялық функциялар және олардың графигі
1) Тригонометриялық функцияларды түсіндіру;
2) тригонометриялық функциялардың графиктері бойынша қасиеттерді оқу.
1) Тригонометриялық функцияларды анықтайды;
2) тригонометриялық функциялардың қасиеттерін түсіндіреді;
3) графиктер салады және график бойынша тригонометриялық функциялардың қасиеттерін сипаттайды;
4) тригонометриялық функциялары бар графиктерін түрлендіруді орындайды.
Кері тригонометриялық функциялар;
1) Кері тригонометриялық функцияларды түсіндіру;
2) кері тригонометриялық функциялардың графиктері бойынша қасиеттерді оқу.
1) Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс мәндерін анықтайды;
2) кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін түсіндіреді;
3) графиктерді құрастырады және график бойынша кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін сипаттайды.
Тригонометриялық теңдеулер
1)Тригонометриялық теңдеулерді шешу;
2) тригонометриялық жүйелерді шешу.
1)Тригонометриялық теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістерін біледі.
Тригонометриялық теңсіздіктер
1) Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешу.
1) Тригонометриялық теңсіздіктердің шешімін түсіндіреді;
2) координаталық жазықтықта қарапайым тригонометриялық теңсіздіктер мен олардың жүйелері шешімдерінің жиынын көрсетеді.
Дәреже мен түбірлер
Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер.
Дәрежелік функция
1) Алгебралық өрнектерді түрлендіру.
1) n дәрежесінің түбірін және n дәрежесінің арифметикалық түбірін анықтауда сәйкестікті белгілейді;
2) иррационалды және алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін n дәрежелі және рационал көрсеткішті түбірдің қасиеттерін қолданады.
Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі.
1) Дәрежелік функцияның графигін салу.
1) График құру дағдыларын пысықтау үшін дәрежелік функциясының қасиеттерін пайдаланады;

2) исследует свойства степенной функции по заданному графику.
Иррациональные уравнения и системы
1) Усвоить алгоритм решения иррациональных уравнений и систем уравнений.
1) Объясняет содержание определения иррационального уравнения и
находит область допустимых значений иррационального уравнения;
2) решает иррациональные уравнения методом возведения обеих частей уравнения в n-ую степень;
3) решает иррациональные уравнения методом замена переменной.
Иррациональные неравенства и системы
1) Усвоить алгоритм решения иррациональных неравенств и систем неравенств.
1) Объясняет содержание определения иррационального неравенства, систем и
находит область допустимых значений иррационального неравенств, систем;
2) решает иррациональные неравенства методом возведения обеих частей уравнения в n-ую степень;
3) решает иррациональные неравенства и методом замена переменной.
Показательная и логарифмическая функция
Показательная функция
1) Описывать по графику свойства показательной функции.
1) Разъясняет определение показательной функции и строит ее график;
2) применяет свойства показательной функции в зависимости от основания;
3) строит графики показательных функций.
Логарифмическая функция
1) Вычислять значения выражений, содержащих логарифм;
2) описывать по графику свойства логарифмической функции в зависимости от основания.
1) Определяет логарифм числа, значения десятичного и натурального логарифма;
2) применяет свойства логарифмов для преобразования логарифмических выражений;
3) строит график логарифмической функции.
Показательные, логарифмические уравнения и неравенства
Показательные уравнения и неравенства
1) Решать показательные уравнения, системы уравнений и неравенств.
1) Использует алгоритм решения показательного уравнения;
2) применяет свойства показательной функции в зависимости от основания
при решении показательных уравнений, неравенств;
3) называет способы решения показательных уравнений и систем;
4) решает показательные неравенства.
Логарифмические уравнения и неравенства
1) Решать логарифмические уравнения, их системы уравнений и неравенства.
1) Объясняет способы решения логарифмических уравнений и систем;
2) решает логарифмические неравенства.
Предел функции и непрерывность
Предел функции
1) Определять непрерывность функции в точке и на промежутке.
1) Вычисляет предел функции в точке, на бесконечности;
2) умеет использовать свойства пределов при решении задач.
Непрерывность функции и числовой последовательности
1) Строить асимптоты графика функции.
1) Применяет свойства непрерывности функции;
2) вычисляет предел последовательности.
Производная и ее применение
Производная

2) берілген график бойынша дәрежелік функцияның қасиеттерін зерттейді.
Иррационал теңдеулер мен жүйелер
1) Иррационал теңдеулер мен теңдеулер жүйесін шешу алгоритмін меңгеру.
1) Иррационал теңдеу анықтамасының мазмұнын түсіндіреді және иррационал теңдеудің анықталу облысын табады;
2) иррационал теңдеулерді теңдеудің екі жағын n-ші дәрежеге шығару әдісімен шешеді;
3) иррационал теңдеулерді айнымалыны ауыстыру әдісімен шешеді.
Иррационалды теңсіздіктер мен жүйелер
1) Иррационалды теңсіздіктер мен теңсіздіктер жүйелерін шешу алгоритмін меңгеру.
1) Иррационал теңсіздіктердің анықталу облысын табады;
2) иррационал теңсіздіктерді және жүйелерді теңсіздіктің екі жағын n-ші дәрежеге шығару әдісімен шешеді;
3) иррационал теңсіздік және жүйелерді айнымалыны ауыстыру әдісі арқылы шешеді.
Көрсеткіштік және логарифмдік функция
Көрсеткіштік функция
1) График бойынша көрсеткіштік функцияның қасиеттерін сипаттау.
1) Көрсеткіштік функциясының анықтамасын түсіндіреді және оның графигін салады;
2) негізге байланысты көрсеткіштік функцияның қасиеттерін қолданады;
3) көрсеткіштік функцияларының графиктерін салады.
Логарифмдік функция
1) Логарифмі бар өрнектердің мәндерін есептеу;
2) негізге байланысты логарифмдік функцияның қасиеттерін график бойынша сипаттау.
1) Санның логарифмін, ондық және натурал логарифмнің мәндерін анықтайды;
2) логарифмдік өрнектерді түрлендіру үшін логарифмдердің қасиеттерін қолданады;
3) логарифмдік функцияның графигін салады.
Көрсеткіштік, логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
Көрсеткіштік теңдеулер мен теңсіздіктер
1) Көрсеткіштік теңдеулер, теңсіздіктер мен жүйелерді шешу.
1) Көрсеткіштік теңдеуді шешу алгоритмін қолданады;
2) көрсеткіштік теңдеулерді, теңсіздіктерді шешуде негізге байланысты көрсеткіштік функцияның қасиеттерін қолданады;
3) көрсеткіштік теңдеулер жүйелерін шешу жолдарын атайды;
4) көрсеткіштік теңсіздіктер жүйелерін шешеді.
Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
1) Логарифмдік теңдеулер, теңсіздіктер мен жүйелерді шешу.
1) Логарифмдік теңдеулер мен жүйелерді шешу жолдарын түсіндіріп, шешеді.
Функцияның шегі және үзіліссіздік
Функцияның шегі
1) Нүктеде және шексіздікте функцияның шегін анықтау
1) Функцияның шегін нүктеде, шексіздікте есептейді;
2) есептерді шешуде шектердің қасиеттерін қолдана алады.
Функцияның үзіліссіздігіжәне сан тізбегінің шегі
1) Функция графигінің асимптоталарын салу.
1) Функцияның үзіліссіздік қасиеттерін қолданады;
2) сан тізбегінің шегін есептейді.
Туынды және оның қолданылуы
Туынды

1)Вычислять производные функций;
2)усвоить геометрический и физический смысл производной;
3)находить производные сложных функций.
1) Находит производную функции по определению;
2) применяет правила дифференцирования функций;
3) раскрывает физический и геометрический смысл производной функции;
4) вычисляет скорость и ускорение движения;
5) определяет и конструирует сложную функцию;
6) применяет правило вычисления производной сложных функций.
Применение производной
1) Исследовать функции на монотонность;
2) создать математические модели задач на
определение наибольшего и наименьшего значения функции на отрезке.
1)Составляет уравнение касательной к графику функции по алгоритму;
2)применяет необходимое и достаточное условие возрастания (убывания) функции на интервале;
3)анализирует свойства функции с помощью производной и строит еҰ график;
4) находит наибольшее и наименьшее значения функции.
Первообразная и интеграл
Первообразная и неопределенный интеграл
1) Находить первообразную функции и неопределенный интеграл.
1) Раскрывает содержание понятия первообразной функции и неопределенного интеграла;
2) применяет формулы нахождения неопределҰнных интегралов;
3) использует таблицу неопределенных интегралов при решении задач.
Определенный интеграл
1) Вычислять определенный интеграл.
1) Применяет формулу Ньютона-Лейбница для нахождения площади криволинейной трапеции;
2) вычисляет площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
3) вычисляет объем тела вращения.
Математическая статистика и теория вероятностей
Вероятность
1)Решать комбинаторные задачи путем систематического перебора возможных вариантов и с использованием правила умножения;
2) объяснить основы теории вероятности, теоремы сложения и умножения вероятностей.
1) Применяет для вычислений Бином Ньютона (с натуральным показателем);
2)вычисляет вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
3)объясняет правила сложения и умножения вероятностей.
Элементы математической статистики
1)Объяснять взаимосвязь между математическим ожиданием дискретной случайной величиной, дисперсии и среднее квадратическое (стандартное) отклонение;
2) характеризовать случайные величины по выборочным данным.
1) Характеризует случайные величины по выборочным данным;
2) вычисляет
математическое ожидание дискретной случайной величины;
3) вычисляет дисперсию и среднее квадратическое (стандартное) отклонение дискретной случайной величины;
Случайные величины

1) Функциялардың туындыларын есептеу;
2) туындының геометриялық және физикалық мағынасын меңгеру;
3) күрделі функциялардың туындыларын табу.
1) Анықтама бойынша функцияның туындысын табады;
2) функцияларды дифференциалдау ережелерін қолданады;
3) функция туындысының физикалық және геометриялық мағынасын ашады;
4) қозғалыс жылдамдығы мен үдеуін есептейді;
5) күрделі функцияны анықтайды және құрастырады;
6) күрделі функциялардың туындысын есептеу ережесін қолданады.
Туындыны қолдану
1) Функцияларды монотондылыққа зерттеу;
2) кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін анықтау.
1) Функция графигіне жүргізілген жанаманың қатысты теңдеуді құрастырады;
2) интервалда функцияның өсуі (кемуі) қажетті және жеткілікті шартын қолданады;
3) туынды көмегімен функцияның қасиеттерін талдайды және оның графигін салады;
4) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табады.
Алғашқы функция және интеграл
Алғашқы функция және анықталмаған интеграл.
1) Алғашқы функция және анықталмаған интегралды табу.
1) Алғашқы функция және анықталмаған интеграл ұғымының мазмұнын ашады;
2) анықталмаған интегралдарды табу формулаларын қолданады;
3) есептерді шешуде анықталмаған интегралдар кестесін пайдаланады.
Анықталған интеграл
1) Анықталған интегралды есептеу;
2) интегралдың физикалық мағынасын түсіндіру.
1) Қисық сықыты трапецияның ауданын табу үшін Ньютон-Лейбниц формуласын қолданады;
2) берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептейді;
3) айналу денесінің көлемін есептейді.
Математикалық статистика және ықтималдықтар теориясы
Ықтималдық
1) Комбинаториялық есептерді ықтимал нұсқаларды жүйелі түрде таңдау және көбейту ережесін қолдану арқылы шешу;
2) ықтималдықтар теориясының негіздерін, ықтималдықтарды қосу және көбейту теоремаларын түсіндіру;
3) ықтималдық әдістерін қолдана отырып, практикалық есептерді түсіндіру.
1) Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) есептеу үшін қолданады;
2) ықтималдық қасиеттерін қолдану арқылы кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептейді;
3) ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелерін түсіндіреді.
Математикалық статистика элементтері
1) Дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясы және математикалық күтім арасындағы байланысты, орташа квадраттық ауытқуды түсіндіру;
2) кездейсоқ шамаларды таңдамалы түрде сипаттау.
1) Дискретті кездейсоқ шама, дисперсия математикалық нәтижесі және орташа квадраттық (стандартты) ауытқу арасындағы байланысты түсіндіреді;
кездейсоқ шамаларды таңдама мәліметтері бойынша сипаттайды;
2) дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептейді;
3) дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясын және орташа квадраттық (стандартты) ауытқуын есептейді.
Кездейсоқ шамалар

1)Объяснить понятия
дискретной, непрерывной случайной
величины;
2)решать задачи с применением дискретной случайной величины.
1) Сопоставляет дискретные и непрерывные случайные величины;
2) составляет таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин.
Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве
Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве
1)Объяснить аксиомы стереометрии и их следствия;
2)представлять взаимное расположение прямых, плоскостей, прямой и плоскости в пространстве.
1)Поясняет содержание аксиом стереометрии, их следствий;
2)применяет знание о свойствах параллельных и скрещивающихся прямых в пространстве при решении задач;
3)объясняет признаки, свойства параллельности и перпендикулярности прямых, применяет их при решении задач.
Углы в пространстве
1)Усвоить понятие угла между двумя прямыми в пространстве, угла между прямой и плоскостью;
2)объяснить теорему о трех перпендикулярах.
1) Раскрывает смысл перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной в пространстве;
2) объясняет признаки, свойства параллельности и перпендикулярности прямой и плоскости;
3) применяет признаки параллельности и перпендикулярности плоскостей при решении задач;
4) определяет угол между двумя прямыми в пространстве;
5) изображает угол между прямой и плоскостью, угол между плоскостями;
6) применяет теорему о трех перпендикулярах при решении задач.
Прямоугольная система координат и векторы в пространстве
Векторы в пространстве
1) Усвоить определение вектора и действий с векторами в пространстве;
2) выполнять расчеты расстояния между двумя точками, середины отрезка.
1) Изображает вектор на плоскости и в пространстве, описывает его;
2) находит координаты и длину вектора;
3) выполняет сложение и вычитание векторов, умножение вектора на число;
4) находит скалярное произведение векторов;
5) определяет расстояние между двумя точками;
6) находит координаты середины отрезка в пространстве.
Прямоугольная система координат в пространстве
1)Усвоить условие коллинеарности и компланарности векторов;
2)разлагать вектор по трем некомпланарным векторам;
3)составлять уравнение сферы.
1) Определяет коллинеарность и компланарность векторов в пространстве;
2) применяет условие коллинеарности и компланарности векторов при решении задач;
3) решает задачи на уравнение сферы.
Многогранники и тела вращения
Многогранники

1) Дискретті, үздіксіз кездейсоқ шамалары ұғымдарын түсіндіру;
2) дискретті кездейсоқ шаманы қолдана отырып есептерді шығару.
1) Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамаларды салыстырады;
2) кейбір дискретті кездейсоқ шамалардың таралу заңының кестесін жасайды.
Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы
Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы
1) Стереометрия аксиомалары және олардың салдарларын түсіндіру;
2) кеңістіктегі түзулердің, жазықтықтардың, түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуын бейнелеу.
1) Стереометрия аксиомаларының мазмұнын, олардың салдарларын түсіндіреді;
2) есептерді шешу кезінде кеңістіктегі параллель және қиылысатын түзулердің қасиеттері туралы білімді қолданады;
3) түзулердің параллельдік және перпендикулярлық белгілерін, қасиеттерін түсіндіреді, оларды есептерді шешуде қолданады.
Кеңістіктегі бұрыштар
1) Кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш, түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш ұғымын меңгеру;
2) үш перпендикуляр туралы теоремасын түсіндіру.
1) Кеңістіктегі перпендикулярдың, көлбеу және көлбеу проекцияның мағынасын ашады;
2) түзу мен жазықтықтың параллельдік және перпендикулярлық белгілерін, қасиеттерін түсіндіреді;
3) есептерді шешу кезінде жазықтықтардың параллельдік және перпендикулярлық белгілерін қолданады;
4) кеңістіктегі екі түзудің арасындағы бұрышты анықтайды;
5) түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты, жазықтықтар арасындағы бұрышты бейнелейді;
6) есептерді шешуде үш перпендикуляр туралы теореманы қолданады.
Тікбұрышты координаталар жүйесі және кеңістіктегі векторлар
Кеңістіктегі векторлар
1) Вектордың анықтамасын және кеңістіктегі векторлармен амалдарды меңгеру;
2) екі нүкте арасындағы қашықтықты, кесіндінің ортасын есептеуді орындау.
1) Жазықтықта және кеңістікте векторды бейнелейді, оны сипаттайды;
2) вектордың координаталары мен ұзындығын табады;
3) векторларды қосу мен азайтуды, векторды санға көбейтуді орындайды;
4) векторлардың скалярлық көбейтіндісін табады;
5) екі нүкте арасындағы қашықтықты анықтайды;
6) кеңістіктегі сегменттің ортаңғы координаттарын табады.
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі
1) Векторлардың коллинеарлық және компланарлық шарттарын меңгеру;
2) векторды үш компланарлы емес вектор бойынша жіктеу;
3) сфера теңдеуін құрастыру;
4) қолданбалы есептерді шешуде координаталар мен векторларды пайдалану.
1) Кеңістіктегі векторлардың коллинеарлығы мен компланарлығын анықтайды;
2) есептерді шешу кезінде векторлардың коллинеарлығы мен компланарлығы шартын қолданады;
3) сфера теңдеуіне есептерді шешеді.
Көпжақтар және айналу денелері
Көпжақтар

1)Усвоить понятие многогранника, правильного многогранника, призмы, параллелепипеда, куба, пирамиды, усеченной пирамиды;
2) решать задачи на нахождение элементов многогранников, построение сечении многогранников.
1) Раскрывает содержание
понятия многогранника и его элементов;
2) объясняет свойства многогранников по видам;
3) изображает многогранники и выполняет их развҰртки;
4) определяет виды правильных многогранников;
5) решает задачи на нахождение элементов многогранников.
Призма и ее элементы
1) Усвоить определение призмы и ее элементов;
2) вычислять площади боковой поверхности, полной поверхности призмы.
1) Применяет формулы площади боковой и полной поверхности призмы при решении задач.
Пирамида и ее элементы
1) Усвоить определение пирамида, усеченной пирамиды и их элементов;
2) вычислять площади боковой поверхности, полной поверхности тел пирамиды, усеченной пирамиды.
1) Применяет формулы площади боковой и полной поверхности пирамиды и усеченной пирамиды при решении задач.
Тела вращения и их элементы
Цилиндр и его элементы
1) Определять виды тела вращения (цилиндр);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов цилиндра.
1) Определяет
цилиндр и его элементы;
2) распознает на чертежах и моделях цилиндр;
3) изображает цилиндр на плоскости и различает его развҰртки;
4) изображает
сечения цилиндра плоскостью;
5) решает задачи на нахождение элементов цилиндра.
Конус и его элементы
1) Определять виды тела вращения (конус, усеченный конус);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов конуса, усеченного конуса.
1) Определяет
конус, усеченный конус и их элементы;
2) распознает на чертежах и моделях конус, усеченный конус;
3) изображает конус, усеченный конус на плоскости и различает их развҰртки;
4) решает задачи на нахождение элементов конуса, усеченного конуса.
Сфера, шар и их элементы
1) Определять виды тела вращения (сфера, шар и их элементы);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов сферы, шара.
1) Распознает на чертежах и моделях сферу, шар;
2) изображает сферу, шар на плоскости и различает их развҰртки;
3) решает задачи на нахождение элементов сферы, шара.
Объемы тел
Общие свойства объемов тел. Объемы многогранников
1) Усвоить определение объема призмы, пирамиды и усеченной пирамиды.
1) Применяет формулу нахождения объема призмы, пирамиды и усеченной
пирамиды.
Объемы тел вращения

1) Көпжақтар, дұрыс көпжақтар, призма, параллелепипед, куб, пирамида, қиық пирамида ұғымын меңгеру;
2) көпжақтар элементтерін табу, көпжақтар қималарын құру есептерін шығару
1) Көпжақтар және олардың элементтері туралы түсінік береді;
2) көпжақтар қасиеттерін түрлері бойынша түсіндіреді;
3) көпжақтарды бейнелейді;
4) дұрыс көпжақтардың түрлерін анықтайды;
5) көпжақтар элементтерін табу есептерін шығарады.
Призма және оның элементтері
1) Призма мен оның элементтерінің анықтамасын меңгеру;
2) призманың толық бетінің бүйір бетінің аудандарын есептеу
1) Есептерді шығару кезінде призманың бүйір және толық бетінің ауданының формулаларын қолданады.
Пирамида және оның элементтері
1) Пирамида, қиық пирамида және олардың элементтерінің анықтамасын меңгеру;
2) пирамида, қиық пирамиданың бүйір беті мен толық бетінің аудандарын есептеу.
1) Есептерді шешу кезінде пирамиданың және қиық пирамиданың бүйір және толық бетінің ауданы формулаларын қолданады.
Айналу денелері және оның элементтері
Цилиндр және оның элементтері
1) Айналу денесінің түрлерін анықтау (цилиндр);
2) цилиндр элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шешу;
3) есептерді шығаруда цилиндрдің қасиеттерін және оның элементтерін пайдалану.
1) Цилиндр және оның элементтерін анықтайды;
2) сызбалар мен модельдерде цилиндрді таниды;
3) цилиндрді жазықтықта бейнелейді;
4) цилиндрдің жазықтықпен қималарын бейнелейді;
5) цилиндр элементтерін элементтері және бетінің ауданын табуға есептер шығарады.
Конус және оның элементтері
1) Айналу денесінің түрлерін анықтау (конус, қиық конус);
2) конус, қиық конустың элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шығару.
1) Конус, қиық конус және олардың элементтерін анықтайды;
2) сызбалар мен модельдерде конусты, қиық конусты таниды;
3) жазықтықта конусты, қиық конусты бейнелейді;
4) конустың, қиық конустың элементтері және бетінің ауданын табуға есептер шығарады.
Сфера, шар және оның элементтері
1) Айналу денесінің түрлерін (сфера, шар және олардың элементтері) анықтау;
2) сфера, шар элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шығарады.
1) Сфера, шар және олардың элементтерін анықтайды;
2) сызбалар мен модельдерде сфераны, шарды таниды;
3) сфераны, шарды жазықтықта бейнелейді;
4) сфера, шар элементтері және бетінің ауданын табуға есептер шығарады.
Дененің көлемі
Денелер көлемінің жалпы қасиеттері. Көпжақтардың көлемі
1) Призма, пирамида және қиық пирамиданың көлемін анықтауды меңгеру.
1) Призма, пирамида және қиық пирамиданың көлемін табу формуласын қолданады.
Айналу денелерінің көлемі

1) Усвоить определение объема цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара.
1) Использует формулу нахождения объема цилиндра, конуса и усеченного конуса, шара;
2) решает основные типы базовых стереометрических задач на вычисление объемов тел вращения.
Приложение 2 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Информатика" педагогического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Информатика" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения учебной дисциплины "Информатика" является формирование у обучающихся глубоких знаний и навыков по использованию современных информационных технологии в будущей профессиональной деятельности.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующе задачи:
1) формировать у обучающихся понимание роли информационных процессов в обществе, возможностей и перспектив использования информационных технологий в будущей педагогической деятельности;
2) ознакомить обучающихся современными принципами и подходами в развитии мощностей и эффективности вычислительных систем, в том числе компьютеров;
3) научить обучающихся решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
4) развивать у обучающихся логическое, алгоритмическое, а также вычислительное мышление, включающее способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
5) формировать у обучающихся информационную культуру – следовать общепринятым правилам и действовать в интересах личности и всего казахстанского общества;
6) способствовать овладению академического языка и обогащению терминологического словаря обучающимися в рамках предмета;

1) Цилиндр, конус, қиық конус, шардың көлемін анықтауды меңгеру.
1) Цилиндр, конус, қиық конус, шардың көлемін табу формуласын қолданады;
2) айналу денелерінің көлемін есептеу үшін есептер шығарады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
2-қосымша
Педагогикалық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Информатика" оқу пәнін оқытудың мақсаты – білім алушылардың болашақ кәсіби қызметте заманауи ақпараттық технологияларды пайдалану бойынша терең білім мен дағдыларын қалыптастыру.
3. Оқу пәнін жүзеге асыру келесі міндеттерді қамтиды:
1) білім алушыларда қоғамдағы ақпараттық процестердің рөлін, болашақ педагогикалық қызметте ақпараттық технологияларды пайдалану мүмкіндіктері мен перспективаларын түсінуді қалыптастыру;
2) білім алушыларды есептеу жүйелерінің, оның ішінде компьютерлердің қуаты мен тиімділігін дамытудағы заманауи қағидаттар мен тәсілдермен таныстыру;
3) талдау, абстракциялау, модельдеу және бағдарламалау арқылы білім алушыларды әртүрлі есептерді шығаруға үйрету;
4) білім алушылардың логикалық, алгоритмдік, сондай-ақ есептеуіш ойлауын дамыту, оның ішінде жалпылау және ұқсастық, есепті құрамдас бөліктерге бөлу және ортақ заңдылықтарды бөліп көрсету, тапсырмаларды шешудің тиімді және ұтымды жолдарын табу;
5) білім алушылар арасында ақпараттық мәдениетті – жалпы қабылданған ережелерді сақтауға және жеке адамның және бүкіл қазақстандық қоғамның мүдделері үшін әрекет етуге қалыптастыру;
6) пән аясында білім алушылардың академиялық тілді меңгеруіне және терминологиялық сөздік қорын байытуына ықпал ету;

7) познакомить обучающихся с принципами и методами разработки, конструирования и программирования управляемых электронных устройств на базе вычислительной платформы;
8) развить навыки программирования в современной среде программирования;
9) углубить знания, повысить мотивацию к обучению путем их практического применения;
10) развить интерес к научным исследованиям и разработке образовательных ресурсов в области образования.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 7 разделов:
1) Здоровье и безопасность.
2) Аппаратно-техническое и программное обеспечение.
3) Представление данных.
4) Информационные процессы и системы.
5) Создание и преобразование информационных объектов.
6) Разработка приложений.
7) Компьютерные сети.
5. Содержание учебной дисциплины состоит из следующих разделов и тем:
1) "Здоровье и безопасность" включает следующие темы: Эргономика рабочего места. Информационная безопасность. Защита информации и интеллектуальной собственности. Основы кибербезопасности и киберкультуры.
2) "Аппаратно-техническое и программное обеспечение" включает следующие темы: Аппаратно-техническое обеспечение современных цифровых устройств. Мобильные устройства. Иммерсивные технологии обучения. Виды программных средств (программного обеспечения) в области образования. Программные средства для управления образовательным процессом. Программные средства для организации дистанционного обучения. Использование общедоступных и коммерческих программных средств в процессе обучения.
3) "Представление данных" включает следующие темы: Кодирование информации. Двоичная система счисления. Преобразование чисел в различные системы счисления. Логические операции, таблица истинности и ее создание.
4) "Информационные процессы и системы" включает следующие темы: Структура информационной системы. Основные понятия базы данных: данные и атрибуты, ключи, поле, запись и связь. Реляционная база данных. Создание реляционной базы данных: типы данных, создание структуры баз данных, определение связей между данными. Формы, расчеты. Структурированные запросы: создание запросов выбора в режиме дизайнера, SQL команды, связь с базой данных на веб-страницах; примеры создания и использования базы данных в образовании.
Наука о данных (Data Science). Аналитика больших данных. Использование методов машинного обучения для анализа больших данных. Основы искусственного интеллекта. Перспективы искусственного интеллекта в образовании.
Современные цифровые технологии. Технология блокчейн (Blockchain). Перспективы, опыт и проблемы использования блокчейн в открытом образовании.
Цифровизация в Казахстане. Электронное правительство. Цифровая трансформация системы образования Казахстана. Влияние глобальной цифровизации на социально-эконмическое развитие казахстанского общества.

7) білім алушыларды есептеу платформасы негізінде басқарылатын электрондық құрылғыларды әзірлеу, құрастыру, бағдарламалау принциптері және әдістерімен таныстыру;
8) заманауи бағдарламалау ортасында бағдарламалау дағдыларын дамыту;
9) практикалық қолдану арқылы білімді тереңдету, оқуға деген ынтасын арттыру;
10) білім беру саласындағы ғылыми зерттеулерге және білім беру ресурстарын әзірлеуге қызығушылықты дамыту.
4. Пәннің мазмұны 7 Бөлімнен тұрады:
1) Денсаулық және қауіпсіздік.
2) Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету.
3) Мәліметтерді ұсыну.
4) Ақпараттық процестер мен жүйелер.
5) Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру.
6) Қосымшаларды әзірлеу.
7) Компьютерлік желілер.
5. Оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерден және тақырыптардан тұрады:
1) "Денсаулық және қауіпсіздік" келесі тақырыптарды қамтиды: Жұмыс орнының эргономикасы. Ақпараттық қауіпсіздік. Ақпарат пен зияткерлік меншікті қорғау. Киберқауіпсіздік және киберкультура негіздері.
2) "Аппараттық-техникалық және бағдарламалық қамтамасыз ету" келесі тақырыптарды қамтиды: Заманауи цифрлық құрылғыларды аппараттық-техникалық қамтамасыз ету. Мобильді құрылғылар. Иммерсивті оқыту технологиялары. Білім беру саласындағы бағдарламалық құралдардың (бағдарламалық қамтамасыз етудің) түрлері. Білім беру процесін басқаруға арналған бағдарламалық құралдар. Қашықтықтан оқытуды ұйымдастыруға арналған бағдарламалық құралдар. Оқу процесінде қоғамдық және коммерциялық бағдарламалық құралдарды пайдалану.
3) "Мәліметтерді ұсыну" келесі тақырыптарды қамтиды: Ақпаратты кодтау. Екілік санау жүйесі. Сандарды әртүрлі санау жүйелеріне түрлендіру. Логикалық операциялар, ақиқат кестесі және оны құру.
4) "Ақпараттық процестер мен жүйелер" келесі тақырыптарды қамтиды: Ақпараттық жүйенің құрылымы. Мәліметтер базасының негізгі түсініктері: деректер мен атрибуттар, кілттер, өріс, жазба және байланыс. Реляциялық мәліметтер базасы. Реляциялық мәліметтер базасын құру: мәліметтер типтері, мәліметтер базасының құрылымын құру, мәліметтер арасындағы байланыстарды анықтау. Формалар, есептеулер. Құрылымдық сұраулар: дизайнер режимінде таңдау сұрауларын құру, команданың SQL, веб-парақшадағы мәліметтер базасымен байланыс; білім беруде мәліметтер базасын құру және пайдалану мысалдары.
Деректер туралы ғылым (Data Science). Үлкен деректерді талдау. Үлкен деректерді талдау үшін машиналық оқыту әдістерін қолдану. Жасанды интеллект негіздері. Білім берудегі жасанды интеллекттің болашағы.
Заманауи цифрлық технологиялар. Блокчейн (Blockchain) технологиясы. Ашық білім беруде блокчейнді қолданудың болашағы, тәжірибесі және мәселелері.
Қазақстандағы цифрландыру. Электрондық үкімет. Қазақстанның білім беру жүйесінің цифрлық трансформациясы. Жаһандық цифрландырудың қазақстандық қоғамның әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері.

5) "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие темы: Задачи и классификация облачных технологий. Области применения облачных технологий. Сервисы облачных технологий. Облачные сервисы Google.
Программы для работы с видео. Съемка, монтаж и редактирование видеоконтентов. Практикум. Разработка и защита проекта.
3D представление объектов; 3D - панорама и виртуальный тур; Создание 3D-панорамы; Создание виртуального тура и сферической панорамы; Виртуальная реальность (VR, Virtual reality) и дополненная реальность (AR, Augmented reality); Применение технологий VR и AR в образовании.
Дизайн в образовании. Принципы и подходы цифрового дизайна; Основы компьютерного дизайна; Web-дизайн. Разработка сайта: структура, дизайн, главная страница сайта, содержание, мультимедиа, публикация и продвижение сайта; Шаблоны и дизайн образовательных сайтов.
6) "Разработка приложений" включает следующие темы: Основные этапы проектирования и разработки приложений. Среды разработки. Пользовательские функции и процедуры; работа с файлами; методы сортировки; графики и их использование в алгоритмах; Разработка мобильных приложений. Дизайн интерфейса мобильных приложений. Конструкторы мобильных приложений. Разработка мобильных приложений для образовательных целей.
IT-стартап. Цели и задачи стартап проектов обучающихся. Особенности стартапов с использованием IT в области образования. Основы коммерциализации стартап-проектов: запуск, продвижение и маркетинг. Практикум по проектированию и разработке образовательных стартапов.
7) "Компьютерные сети" включает следующие темы: Компьютерные сети. Организация компьютерных сетей; Классификация сетей. Протоколы передачи данных. Система адресации в сети. Доменные имена, IP-адрес, DNS. Локальные и глобальные сети.
6. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.

5) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" келесі тақырыптарды қамтиды: Бұлтты технологияның міндеттері мен жіктелуі. Бұлтты технологияларды қолдану салалары. Бұлтты технологиялар қызметтері. Google бұлтты қызметтері.
Бейнелермен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар. Бейнеконтект түсіру, монтаждау және өңдеу. Практикум. Жобаны әзірлеу және қорғау.
3D нысанды ұсыну; 3D панорама және виртуалды тур; 3D панорама құру; Виртуалды тур және сфералық панорама құру; виртуалды шындық (VR, Virtual reality) және толықтырылған шындық (AR, Augmented reality); білім беруде VR және AR технологияларын қолдану.
Білім берудегі дизайн. Сандық дизайн принциптері мен тәсілдері; компьютерлік дизайн негіздері; Web-дизайн. Сайтты әзірлеу: құрылымы, дизайны, сайттың басты беті, мазмұны, мультимедиа, сайтты жариялау және жылжыту; білім беру сайттарының шаблондары мен дизайны.
6) "Қосымшаларды әзірлеу" келесі тақырыптарды қамтиды: Қосымшаларды жобалау мен дамытудың негізгі кезеңдері. Даму орталары. Пайдаланушы функциялары мен рәсімдері; файлдармен жұмыс; сұрыптау әдістері; графиктер және оларды алгоритмдерде қолдану; Мобильді қосымшаларды әзірлеу. Мобильді қолданба интерфейсінің дизайны. Мобильді қосымшаларды құрастырушылар. Білім беру мақсаттары үшін мобильді қосымшаларды әзірлеу.
IT-стартап. Білім алушылардың стартап жобаларының мақсаттары мен міндеттері. Білім беру саласында IT қолданатын стартаптардың ерекшеліктері. Стартап-жобаларды коммерцияландыру негіздері: іске қосу, жылжыту және маркетинг. Білім беру стартаптарын жобалау және әзірлеу бойынша практикум.
7) "Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік" келесі тақырыптарды қамтиды: Компьютерлік желілер. Компьютерлік желілерді ұйымдастыру; желілерді жіктеу. Деректерді беру хаттамалары. Желідегі адрестеу жүйесі. Домендік атаулар, IP мекенжайы, DNS. Жергілікті және ғаламдық желілер.
6. Оқу жоспарларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндіктері:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, нысандарын, ұйымдастыру әдістерін және оқу процесін бақылау түрлерін таңдауға;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін Бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге сүйене отырып, пәннің Бөлімдері мен тақырыптарының ретін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.

7. Объем учебной нагрузки составляет от 48 - 72 часов (2-3 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Всего
Количество часов
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Здоровье и безопасность
1.1 Эргономика и безопасность.
+
+
+
Тема 1.1.1. Эргономика рабочего места. Техника безопасности в рабочем месте.
Тема 1.1.2. Информационная безопасность.

7. Оқу жүктемесінің көлемі оқыту бағыттары мен біліктілігіне байланысты 48 - 72 сағат (2-3 кредит) аралығында.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Барлығы
Сағат саны
Дәрістер
Теориялық
Практикалық
1 Бөлім. Денсаулық және қауіпсіздік.
1.1. Эргономика және қауіпсіздік.
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Жұмыс орнының эргономикасы. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы.
Тақырып 1.1.2. Ақпараттық қауіпсіздік.

Тема 1.1.3. Информационная безопасность. Защита информации и интеллектуальной собственности.
Тема 1.1.4. Кибербезопасность. Правила и методы защиты информации в глобальной сети.
Тема 1.1.5. Киберкультура. Правила и поведение общения в сети. Сетевой этикет.
Раздел 2. Аппаратно-техническое и программное обеспечение.
2.1 Аппаратно-техническое обеспечение.
+
+
+
Тема 2.1.1. Аппаратно-техническое обеспечение современных цифровых устройств. Мобильные устройства. Иммерсивные технологии обучения.
2.2 Программное обеспечение.
Тема 2.1.2. Виды программных средств (программного обеспечения) в области образования.

Тақырып 1.1.3. Ақпараттық қауіпсіздік. Ақпаратты және зияткерлік меншікті қорғау.
Тақырып 1.1.4. Киберқауіпсіздік. Ғаламдық желідегі ақпаратты қорғау ережелері мен әдістері.
Тақырып 1.1.5. Киберкультура. Желідегі байланыс ережелері мен мінез-құлқы. Желілік этикет.
2 Бөлім. Аппараттық-техникалық және бағдарламалық қамтамасыз ету.
2.1. Аппараттық-техникалық қамтамасыз ету.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Заманауи цифрлық құрылғыларды аппараттық-техникалық қамтамасыз ету. Мобильді құрылғылар. Иммерсивті оқыту технологиялары.
2.2. Бағдарламалық қамтамасыз ету.
Тақырып 2.1.2. Білім беру саласындағы бағдарламалық құралдардың (бағдарламалық қамтамасыз етудің) түрлері.

Тема 2.1.3. Программные средства для управления образовательным процессом.
Тема 2.1.4. Программные средства для организации дистанционного обучения. Использование общедоступных и коммерческих программных средств в процессе обучения.
Раздел 3. Представление данных.
3.1 Системы счисления.
+
+
+
Тема 3.1.1. Кодирование информации. Двоичная система счисления.
Тема 3.1.2. Перевод чисел в различные системы счисления.
3.2 Логика.
+
+
+
Тема 3.2.1. Логические операции. Таблица истинности и ее создание.
Раздел 4. Информационные процессы и системы.
4.1. База данных.
+
+
+
Тема 4.1.1. Структура информационной системы. Основные понятия базы данных: данные и атрибуты, ключи, поле, запись и связь.
Тема 4.1.2. Виды базы данных. Реляционная база данных.
Тема 4.1.3. Создание реляционной базы данных: типы данных, создание структуры баз данных, определение связей между данными.
Тема 4.1.4. Формы. Расчеты.
+
+
+
Тема 4.1.5. Запросы. Структурированные запросы: создание запросов выбора в режиме дизайнера, SQL, связь с базой данных на веб-страницах.
Тема 4.1.6. Примеры создания и использования базы данных в образовании.
4.2 Информационные процессы.
+
+
+
Тема 4.2.1. Наука о данных (Data Science). Аналитика больших данных. Использование методов машинного обучения для анализа больших данных.
Тема 4.2.2. Основы искусственного интеллекта. Перспективы искусственного интеллекта в образовании.
Тема 4.2.3. Современные цифровые технологии. Технология блокчейн (Blockchain). Перспективы, опыт и проблемы использования блокчейн в открытом образовании.
4.3. Цифровизация в Казахстане.
+
+
+

Тақырып 2.1.3. Білім беру процесін басқаруға арналған бағдарламалық құралдар.
Тақырып 2.1.4. Қашықтықтан оқытуды ұйымдастыруға арналған бағдарламалық құралдар. Оқу процесінде қоғамдық және коммерциялық бағдарламалық құралдарды пайдалану.
3 Бөлім. Мәліметтерді ұсыну.
3.1. Санау жүйелері.
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Ақпаратты кодтау. Екілік санау жүйесі.
Тақырып 3.1.2. Сандарды әртүрлі санау жүйелеріне аудару.
3.2. Логика.
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Логикалық операциялар. Ақиқат кестесі және оны құру.
4 Бөлім. Ақпараттық процестер мен жүйелер.
4.1. Мәліметтер базасы.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Ақпараттық жүйенің құрылымы. Мәліметтер базасының негізгі түсініктері: деректер мен атрибуттар, кілттер, өріс, жазба және байланыс.
Тақырып 4.1.2. Мәліметтер базасының түрлері. Реляциялық мәліметтер базасы.
Тақырып 4.1.3. Реляциялық мәліметтер базасын құру: мәліметтер типтері, мәліметтер базасының құрылымын құру, мәліметтер арасындағы байланыстарды анықтау.
Тақырып 4.1.4. Формалар. Есептеулер.
+
+
+
Тақырып 4.1.5. Сұраулар. Құрылымдық сұраныстар: конструкторлық режимде таңдаулы сұраныстарды құру, SQL, веб-парақшаларда мәліметтер базасымен байланыс.
Тақырып 4.1.6. Педагогикалық бағытта деректер қорын құру және пайдалану мысалдары.
4.2. Ақпараттық процестер.
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Деректер туралы ғылым (Data Science). Үлкен деректерді талдау. Үлкен деректерді талдау үшін машиналық оқыту әдістерін қолдану.
Тақырып 4.2.2. Жасанды интеллект негіздері. Білім берудегі жасанды интеллекттің болашағы.
Тақырып 4.2.3. Заманауи цифрлық технологиялар. Блокчейн (Blockchain) технологиясы. Ашық білім беруде блокчейнді қолданудың болашағы, тәжірибесі және мәселелері.
4.3. Қазақстандағы цифрландыру
+
+
+

Тема 4.3.1. Современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане. Электронное правительство.
Тема 4.3.2. Цифровая трансформация системы образования Казахстана.
Тема 4.3.3. Влияние глобальной цифровизации на социально-экономическое развитие казахстанского общества.
4.4 Компьютерные сети.
+
+
+
Тема 4.4.1. Компьютерные сети. Организация компьютерных сетей.
Тема 4.4.2. Классификация сетей. Протоколы передачи данных. Система адресации в сети. Доменные имена, IP-адрес, DNS.
Тема 4.4.3. Локальные и глобальные сети.
Раздел 5. Создание и преобразование информационных объектов.
5.1. Облачные технологии.
+
+
+
Тема 5.1.1. Задачи и классификация облачных технологий.
Тема 5.1.2. Области применения облачных технологий.
Тема 5.1.3. Области применения облачных технологий. Сервисы облачных технологий.
Тема 5.1.4. Облачные сервисы Google.
5.2. Создание видео контента.
Тема 5.2.1. Программы для работы с видеоконтентами.
Тема 5.2.2. Съемка, монтаж и редактирование видеоконтентов.
Тема 5.2.3. Программы редактирования видеоконтентов.
Тема 5.2.4. Стандартные программы просмотра видеоконтентов.
Тема 5.2.5. Практикум. Разработка и защита проекта.
5.3. Создание и преобразование информационных объектов.
Тема 5.3.1. 3D представление объектов. 3D-моделирование.
Тема 5.3.2. 3D - панорама и виртуальный тур.
Тема 5.3.3. Создание 3D-панорамы. Панорамное 3D видео.
Тема 5.3.4. Создание виртуального тура и сферической панорамы.

Тақырып 4.3.1. Қазақстандағы цифрландыру процесінің заманауи үрдістері. Электрондық үкімет.
Тақырып 4.3.2. Қазақстанның білім беру жүйесінің цифрлық трансформациясы.
Тақырып 4.3.3. Жаһандық цифрландырудың қазақстандық қоғамның әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері.
Бөлім 5. Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
5.1. Бұлтты технологиялар.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Бұлтты технологияның міндеттері мен жіктелуі.
Тақырып 5.1.2. Бұлтты технологияларды қолдану салалары.
Тақырып 5.1.3. Бұлтты технологияларды қолдану салалары. Бұлтты технологиялар қызметтері.
Тақырып 5.1.4. Google бұлтты қызметтері.
5.2. Бейне контентті жасау.
Тақырып 5.2.1. Бейне контентпен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар.
Тақырып 5.2.2. Бейне контент түсіру, монтаждау және өңдеу.
Тақырып 5.2.3. Бейне контент өңдеу бағдарламалары.
Тақырып 5.2.4. Бейне контент қараудың стандартты бағдарламалары.
Тақырып 5.2.5. Практикум. Жобаны әзірлеу және қорғау.
5.3. Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру.
Тақырып 5.3.1. Нысандардың 3D көрінісі. 3D модельдеу.
Тақырып 5.3.2. 3D - панорама және виртуалды тур.
Тақырып 5.3.3. 3D панорама құру. Панорамалық 3D бейне.
Тақырып 5.3.4. Виртуалды тур мен сфералық панорама құру.

Тема 5.3.5. Виртуальная реальность (VR, Virtual reality) и дополненная реальность (AR, Augmented reality).
Тема 5.3.6. Применение технологий VR и AR в образовании. Введение в иммерсивное обучение.
5.3.7. Реализация конструктивисткого подхода к обучению с помощью VR/AR.
5.4. Дизайн в образовании.
+
+
+
Тема 5.4.1. Принципы и подходы цифрового дизайна. Основы компьютерного дизайна.
Тема 5.4.2. Структура сайта: главная страница сайта, содержание контента, элементы мультимедиа.

Тақырып 5.3.5. Виртуалды шындық (VR, Virtual reality) және толықтырылған шындық (AR, Augmented reality).
Тақырып 5.3.6. Білім беруде VR және AR технологияларын қолдану. Иммерсивті оқытуға кіріспе.
Тақырып 5.3.7. VR/AR көмегімен оқытудың конструктивистік тәсілін жүзеге асыру.
5.4. Білім берудегі дизайн.
+
+
+
5.4.1. Тақырып Сандық дизайн принциптері мен тәсілдері; Компьютерлік дизайн негіздері.
Тақырып 5.4.2. Сайт құрылымы: сайттың басты беті, контент мазмұны, мультимедиа элементтері.

Тема 5.4.3. Web-дизайн. Шаблоны и дизайн образовательных сайтов.
Тема 5.4.4. Практикум. Дизайн сайта.
5.5. Проектирование и разработка Web-сайта.
Тема 5.5.1. Создание дизайна сайта. Проектирование главной страницы сайта.
Тема 5.5.2. Проектирование содержания сайта и выбор образовательных контентов.
Тема 5.5.3. Включение таблицы, графических объектов и мультимедиа элементов.
Тема 5.5.4. Публикация и продвижение сайта.
Раздел 6. Разработка приложений.

Тақырып 5.4.3. Web-дизайн. Білім беру сайттарының үлгілері мен дизайны.
Тақырып 5.4.4. Практикум. Сайт дизайны.
5.5. Web-сайтты жобалау және әзірлеу.
+
+
+
Тақырып 5.5.1. Сайт дизайнын жасау. Сайттың басты бетін жобалау.
Тақырып 5.5.2. Сайт мазмұнын жобалау және білім беру мазмұнын таңдау.
Тақырып 5.5.3. Кесте, графикалық нысандар және мультимедиялық элементтер.
Тақырып 5.5.4. Сайтты жариялау және жылжыту.
6 Бөлім. Қосымшаларды әзірлеу.

6.1. Алгоритмизация и программирование.
+
+
+
Тема 6.1.1. Пользовательские функции и процедуры.
Тема 6.1.2. Работа с файлами.
Тема 6.1.3. Методы сортировки.
Тема 6.1.4. Программирование графических объектов.
6.2. Разработка мобильных приложений.
Тема 6.2.1. Основные этапы проектирования и разработки приложений. Среды разработки.
+
+
+
Тема 6.2.2. Современные мобильные приложения. История мобильного интернета и мобильных приложений. Виды мобильных приложений.
Тема 6.2.3. Конструкторы для разработки мобильных приложений.
Тема 6.2.4. Дизайн интерфейса мобильного приложения.
Тема 6.2.5. Разработка и установка мобильных коннекторов.
Тема 6.2.6. Обзор рынка мобильных приложений, используемых в педагогическом направлении.
Тема 6.2.7. Разработка мобильных приложений для образовательных целей.
6.3. IT-стартап.
+
+
+

6.1. Алгоритмдеу және бағдарламалау.
+
+
+
Тақырып 6.1.1. Пайдаланушылар функциясы мен рәсімдері.
Тақырып 6.1.2. Файлдармен жұмыс.
Тақырып 6.1.3. Сұрыптау әдістері.
Тақырып 6.1.4. Графикалық объектілерді бағдарламалау.
6.2. Мобильді қосымшаларды әзірлеу.
Тақырып 6.2.1. Қосымшаларды жобалау мен әзірлеудің негізгі кезеңдері. Әзірлеу орталары.
+
+
+
Тақырып 6.2.2. Қазіргі заманғы мобильді қосымшалар. Мобильді интернет пен мобильді қосымшалардың тарихы. Мобильді қосымшалардың түрлері.
Тақырып 6.2.3. Мобильді қосымшаларды әзірлеуге арналған конструкторлар.
Тақырып 6.2.4. Мобильді қосымша интерфейсі.
Тақырып 6.2.5. Мобильді коннекторларды әзірлеу және орнату.
Тақырып 6.2.6. Педагогикалық бағытта қолданылатын мобильді қосымшалар нарығына шолу.
Тақырып 6.2.7. Білім беру мақсаттары үшін мобильді қосымшаларды әзірлеу.
6.3. IT-стартап.
+
+
+

Тема 6.3.1. Цели и задачи стартап проектов обучающихся. Особенности стартапов с использованием IT в области образования.
Тема 6.3.2. Основы коммерциализации стартап-проектов: запуск, продвижение и маркетинг.
Тема 6.3.3. Практикум по проектированию и разработке образовательных стартапов.
+
+
+
Раздел 7. Компьютерные сети.
7.1 Сетевые компоненты и безопасность.
+
+
+
Тема 7.1.1. Компьютерные сети. Организация компьютерных сетей.

Тақырып 6.3.1. Білім алушылардың стартап жобаларының мақсаттары мен міндеттері. Білім беру саласында IT қолданатын стартаптардың ерекшеліктері.
Тақырып 6.3.2. Стартап-жобаларды коммерцияландыру негіздері: іске қосу, жылжыту және маркетинг.
Тақырып 6.3.3. Білім беру стартаптарын жобалау және әзірлеу бойынша практикум.
+
+
+
Бөлім 7. Компьютерлік желілер.
7.1 Желілік компоненттер және қауіпсіздік.
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Компьютерлік желілер. Компьютерлік желілерді ұйымдастыру.

Тема 7.1.2. Классификация сетей. Протоколы передачи данных. Система адресации в сети. Доменные имена, IP-адрес, DNS.
Тема 7.1.3. Локальные и глобальные сети.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Название раздела
Название подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Здоровье и безопасность
Эргономика и безопасность
1) Применять здоровье сберегающие способы при работе с различными электронными устройствами;
2) соблюдать правила безопасности в сети;
3) использовать антивирусные программы для защиты компьютера;
4) объяснять значение терминов
"Информационная
безопасность", "конфиденциальность" и "целостность информации".
1) Эффективно использует методы защиты от нежелательных эффектов, исходящих от различных электронных устройств;
2) использует антивирусное программное обеспечение для защиты компьютера от вредоносных программ;
3) раскрывает содержание понятий "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "неприкосновенность";
4) меры безопасности, в том числе описывает концепции резервного копирования и шифрования данных;
5) изучает процесс обеспечения доступности, целостности и конфиденциальности информации.
Аппаратно-техническое и программное обеспечение
Аппаратное обеспечение
1) Описать функции и принцип работы компонентов центрального процессора;
2) объяснять характеристики основных компонентов мобильных устройств.
1) Описывает функции (устройство управления), АЛК (арифметико-логическое устройство) и регистра памяти как отдельных частей процессора;
2) сравнивает характеристики основных компонентов мобильных устройств (планшетов, телефонов).
Программное обеспечение
1) Объяснять использование виртуальной памяти; обоснование выбора программного обеспечения для конкретных целей.
1) Описывает работу виртуальных машин;
2) приводит примеры программного обеспечения в образовании.
Представление данных
Система счисления
1) Переводить числа из одной системы счисления в другую.
1) Преобразовывает целые числа от десятичной системы счисления в двоичные, восьмеричные, шестнадцатеричные.
Логика
1) Понимать суть основных логических операции: "и", "или", "обратное";
2) создать логические схемы и выражения.
1) Использует логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия);
2) создает таблицы истинности для заданного логического выражения;
3) преобразует логические выражения в логические схемы и наоборот;
4) сравнивает
таблицы кодировки
символов
Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)и́).
Информационные процессы и системы
База данных
1) Описывать основные понятия базы данных;

Тақырып 7.1.2. Желілерді жіктеу. Деректерді беру хаттамалары. Желідегі адрестеу жүйесі. Домендік атаулар, IP мекенжайы, DNS.
Тақырып 7.1.3. Жергілікті және ғаламдық желілер.
3-тарау. Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Денсаулық және қауіпсіздік
Эргономика және қауіпсіздік
1) Әртүрлі электрондық құрылғылармен жұмыс істеу кезінде денсаулық сақтау әдістерін қолдану;
2) желідегі қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау;
3) компьютерді қорғау үшін антивирустық бағдарламаларды пайдалану;
4) "ақпарат және қауіпсіздік", "құпиялылық" және "тұтастық".
терминдердің мағынасын түсіндіру.
1) Әр түрлі электронды құрылғылардан келетін жағымсыз әсерлерден қорғау әдістерін тиімді қолданады;
2) компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық жасақтаманы қолданады;
3) "ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялылық" және "иммунитет" ұғымдарының мазмұнын ашады;
4) қауіпсіздік шаралары, оның ішінде деректердің сақтық көшірмесін жасау және шифрлау ұғымдарын сипаттайды;
5) ақпараттың қолжетімділігін, тұтастығын және құпиялылығын қамтамасыз ету процесін зерттейді.
Аппараттық-техникалық және бағдарламалық қамтамасыз ету
Аппараттық құрал
1) Орталық процессор компоненттерінің функциялары мен жұмыс принципін білу;
2) мобильді құрылғылардың негізгі компоненттерінің сипаттамаларын түсіндіру.
1) Процессордың жеке бөліктері ретінде функцияларды (басқару блогы), ALC (арифметикалық логикалық блок) және жад регистрін сипаттайды;
2) мобильді құрылғылардың (планшет, телефондар) негізгі құрамдас бөліктерінің сипаттамаларын салыстырады.
Бағдарламалық қамтамасыз ету
1) Виртуалды жад қолданылуын түсіндіру;
2) нақты мақсаттар үшін бағдарламалық құралды таңдау.
1) Виртуалды машиналар қалай жұмыс істейтінін сипаттайды;
2) педагогикалық бағыттағы бағдарламалық қамтамасыз ету мысалдарын келтіреді.
Мәліметтерді ұсыну
Санау жүйесі
1) Сандарды бір санау жүйесінен екіншісіне ауыстыру.
1) Бүтін сандарды оннан екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне түрлендіреді.
Логика
1) Компьютерлік логикалық схемаларда қолданылатын ЖӘНЕ, НЕМЕСЕ, КЕРІ негізгі элементтерін түсіну; логикалық схемалар мен логикалық өрнектерді құру.
1) Логикалық амалдарды (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия) қолданады;
2) берілген логикалық өрнек үшін ақиқат кестелерін құрады;
3) логикалық өрнектерді логикалық схемаларға және керісінше түрлендіреді;
4) Unicode (юникод) және ASCII (аск(и)и́) таңбалары кодтау кестелерін салыстырады.
Ақпараттық процестер мен жүйелер
Мәліметтер базасы
1) Мәліметтер қорының негізгі ұғымдарын сипаттау;

2) создать простую однотабличную базу данных;
3) создать многотабличные базы данных; систематизация типов данных;
4) создает отчеты, формы, запросы в базе данных.
1) Объясняет понятие "реляционная база данных";
2) формулирует определения терминов: поле, запись, индекс;
3) создает многотабличные базы данных;
4) создает образец запроса с помощью конструктора.
Информационные процессы
1) Знать ответы на вопросы "Что такое искусственный интеллект и блокчейн-технология?";
2) описать области применения и и искусственного интеллекта, и технологии блокчейн;
3) представить перспективы применения искусственного интеллекта и технологии блокчейн в образовании.
1) Объясняет принципы машинного обучения, нейронные сети (нейроны и синапсы);
2) описывает возможности использования искусственного интеллекта в педагогическом направлении;
3) описывает области применения метода "Обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта.
Цифровизация в Казахстане
1) Объяснить тенденции цифровизации казахстанского общества;
2) применять электронные услуги, в том числе в области образования, предоставляемые е –правительством Казахстана;
3) использовать
цифровые ресурсы и услуги казахстанских разработчиков.
1) Анализирует современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
2) использует виды услуг, предоставляемые в педагогическом направлении портала электронного правительства.
Создание и преобразование информационных объектов
Облачные технологии
1) Дифференцировать облачные технологий по задачам;
2) уметь открывать доступ к своим документам для удаленного редактирования, с применением облачных технологий;
3) совместно редактировать документы.
1) Знает понятия "облачные вычисления", "облачные технологии";
2) знает виды и описывает области облачных технологий;
3) умеет организовать работу с облачными сервисами;
3) рассматривает модели внедрения облачных технологий, обсуждает их использование в личной жизни и бизнесе;
4) использует удаленно и совместно обрабатывает файлы специальных возможностей (текстовые документы, календари, презентации, таблицы);
5) различает преимущества и недостатки облачных технологий.
Создание видео контента
1) Создать видеоконтент;
2) создать видеоклипы по сценарию редактировать и добавлять звуки, изображения, эффекты, переходы и текст;
3) исследовать и использовать программы для работы с видео;
4) освоить способы и функции монтажа видеороликов;
5) различать форматы графических файлов.
1) Называет основные принципы киносъемки и видеомонтажа;

2) бір кестелік мәліметтер қорын жасайды;
3) көп кестелі мәліметтер қорын құру; мәліметтер типтерін жүйелеу;
4) мәліметтер базасында есептерді, нысандарды, сұраныстарды жасау.
1) "Реляциялық деректер қоры" түсінігін түсіндіреді;
2) терминдерге: өріс, жазба, көрсеткіш анықтамаларын тұжырымдайды
3) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды;
4) конструкторды пайдаланып сұрау үлгісін жасайды.
Ақпараттық процестер
1) "Жасанды интеллект және блокчейн технологиясы дегеніміз не?" деген сұрақтарға жауап беру;
2) Қолдану салаларын және жасанды интеллект пен блокчейн технологиясын сипаттау;
3) Білім беруде жасанды интеллект пен блокчейн технологиясын қолдану перспективаларын ұсыну.
1) Машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондар мен синапстарды) түсіндіреді;
2) педагогикалық бағытта жасанды интеллектті пайдалану мүмкіндіктерін сипаттайды;
3) жасанды интеллект әзірлеуде "Мұғаліммен бірге оқу" әдісін қолдану салаларын сипаттайды.
Қазақстандағы цифрландыру
1) Қазақстандық қоғамды цифрландыру үрдістерін білу;
2) электрондық қызметтерді, оның ішінде білім беру саласында Е-Қазақстан Үкіметі ұсынатын қызметтерді қолдану;
3) Қазақстандық әзірлеушілердің цифрлық ресурстары мен қызметтерін білу және пайдалану.
1) Қазақстандағы цифрландыру процесінің заманауи үрдістерін талдайды;
2) электрондық үкімет порталының педагогикалық бағытында көрсетілетін қызмет түрлерін пайдаланады.
Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
Бұлтты технологиялар.
1) Бұлтты технологияларды тапсырмалар бойынша ажырату;
2) бұлттық технологияларды пайдалана отырып, қашықтан өңдеу үшін құжаттарыңызға қолжетімділікті аша білу;
3) құжаттарды бірлесіп өңдеу.
1) "Бұлтты есептеулер", "бұлтты технологиялар" ұғымдарын біледі;
2) бұлтты технологиялардың түрлері мен бағыттарын сипаттайды;
3) бұлтты қызметтермен жұмысты ұйымдастыра алады;
4) бұлтты есептеулерді енгізудің үш моделін қарастырады, олардың жеке өмірде және бизнесте қолданылуын талқылайды;
5) қолжетімділік файлдарын (мәтіндік құжаттар, күнтізбелер, презентациялар, электрондық кестелер) қашықтан пайдаланады және бірлесіп өңдейді;
5) бұлтты есептеулердің артықшылықтары мен кемшіліктерін ажыратады
Бейне контентті құру
1) Бейне контентті жасау;
2) сценарийлік бейнеклиптерді жасау, дыбыстарды, кескіндерді, эффектілерді, ауысуларды және мәтінді өңдеу және қосу;
3) бейнемен жұмыс істеуге арналған бағдарламаларды зерттеу және пайдалану;
4) бейнені өңдеудің әдістері мен функцияларын меңгеру;
5) графикалық файл пішімдерін ажырату.
1) Түсірілім мен бейнені өңдеудің негізгі принциптерін атайды;

2) знакомится с программами для работы с видео и правилами видеомонтажа;
3) следует основным принципам видеомонтажа и видеозаписи;
4) использует программы для работы с видео; редактирует видеоклипы;
5) различает форматы графических файлов и конвертирует их;
6) создает ролики по собственному сценарию, добавляя звуки, картинки, эффекты, движение и текст;
7) сравнивает возможности программ для работы с видео;
8) использует на практике программы видеомонтажа.
3D моделирование
1) Создать 3D панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица;
2) объяснять принцип работы виртуальной реальности и эффекты от нее;
3) объяснять принцип работы дополненной реальности;
4) понимать отличия виртуальной реальности от 360 видео, виртуальной реальности от дополненной реальности.
1) Объясняет влияние виртуальной дополненной реальности на психическое и физическое здоровье человека;
2) сравнивает позитивы и негативы "виртуальной жизни";
3) описывает понятие виртуального тура;
4) знакомится с этапами создания 3D панорамы;
5) использует программные приложения для создания виртуальных туров;
6) объясняет возможности использования технологий VR и AR в педагогическом направлении;
7) создает 3D-панораму - виртуальный тур.
Web - дизайн
1) Разработать дизайн-макета сайта с использованием графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики;
2) создать сайт с помощью конструктора сайтов для образовательных целей;
3) включать элементов мультимедии на веб-страницу (аудио и видео);
4) опубликовать веб страницу;
5) объяснить методы продвижения сайта.
1) Объясняет понятия "педагогический дизайн";
2) различает понятия "сайт" и "дизайн";
3) знает принципы и подходы к дизайну сайта;
4) разрабатывает макет сайта с использованием различных элементов дизайна;
5)создает образовательный сайт с помощью конструкторов сайтов.
Разработка приложений
Алгоритмизация и программирование
1) Разработать алгоритм с использованием функции и процедур;
2) разработать алгоритмы с использованием различных методов сортировки.
1) Использует функции и процедуры при решении задач;
2) решает задачи с использованием алгоритмов сортировки.
Мобильные приложения
1) Разработать интерфейс мобильного приложения, используя компоненты конструктора приложений;
2) создать проект "Умный дом";
3) разработать мобильное приложение для обучения.
1) Разрабатывает интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
2) разрабатывает программу для управления устройством умного дома;
3) организует передачу данных с датчиков умного дома;

2) бейнемен жұмыс істеу бағдарламаларымен және бейнені өңдеу ережелерімен танысады;
3) бейнежазбаны өңдеудің және бейнежазбаның негізгі принциптерін ұстанады;
4) бейнемен жұмыс істеуге арналған бағдарламаларды қолданады; бейнеклиптерді өңдейді;
5) графикалық файл пішімдерін ажырату және оларды түрлендіреді;
6) дыбыстарды, суреттерді, эффектілерді, қимыл-қозғалысты және мәтінді қосып, өз сценарийі бойынша бейнероликтер жасайды;
7) бейнемен жұмыс істеуге арналған бағдарламалардың мүмкіндіктерін салыстырады;
8) тәжірибеде бейне өңдеу бағдарламаларын қолданады.
3D модельдеу
1) Адам көрінісімен 3D панорама (виртуалды тур) жасау;
2) виртуалды шындықтың жұмыс принципін және оның әсерін түсіндіру;
3) толықтырылған шындықтың жұмыс принципін түсіндіру;
4) виртуалды шындық пен 360 бейне, виртуалды шындық пен толықтырылған шындық арасындағы айырмашылықтарды білу.
1) Виртуалды толықтырылған шындықтың адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсерін түсіндіреді;
2) "виртуалды өмірдің" жақсы және жаман жақтарын салыстырады;
3) виртуалды тур түсінігін сипаттау;
4) 3D панораманы құру кезеңдерімен танысады;
5) виртуалды турларды құру үшін бағдарламалық қосымшаларды пайдаланады;
6) педагогикалық бағытта VR және AR технологияларын қолдану мүмкіндіктерін түсіндіреді;
7) 3D панорама-виртуалды тур жасайды.
Web-дизайн
1) Веб эргономикасының ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактордың көмегімен сайттың дизайн макетін әзірлеу;
2) білім беру мақсаттары үшін сайт құрастырушысының көмегімен сайт жасау;
3) веб-парақшаға мультимедианы ендіру (аудио және бейне);
4) веб парақшаны жариялау;
5) сайтты жылжыту әдістерін білу және түсіндіру.
1) "Педагогикалық дизайн" ұғымдарын түсіндіреді;
2) "сайт" және "дизайн" ұғымдарын ажыратады;
3) сайт дизайнының принциптері мен тәсілдерін біледі;
4) әр түрлі дизайн элементтерін қолдана отырып сайттың макетін жасайды;
5) констуктор көмегімен білім беру сайтын жасайды.
Қосымшаларды әзірлеу
Алгоритмдеу және бағдарламалау
1) Функция мен процедураларды қолдана отырып алгоритм жасау;
2) әр түрлі сұрыптау әдістерін қолдана отырып алгоритмдер жасаңыз.
1) Тапсырмаларды шешуде функциялар мен процедураларды қолданады;
2) сұрыптау алгоритмдерін қолдана отырып есептерді шешеді.
Мобильді қосымшалар
1) Қосымшаны конструктор компоненттерін қолдана отырып, мобильді қосымшаның интерфейсін жасау;
2) "смарт үй" жобасын жасау;
3) оқытуға арналған мобильді қосымшаны әзірлеу.
1) Конструкторда мобильді қосымшаның интерфейсін әзірлейді;
2) смарт үй құрылғысын басқару бағдарламасын әзірлейді;
3) смарт үй құрылғысы басқару бағдарламасын дамытады;

3) разрабатывает приложение, используемое в педагогическом направлении.
IT Startup
1) Описать концепцию стартап проектов;
2) объяснить особенности стартапов с использованием IT в области образования.
1) Представляет концепцию стартап;
2) объясняет принципы работы краудфандинговых платформ;
3) представляет основных этапов коммерциализации стартап-проектов.
Компьютерные сети
Сетевые компоненты и безопасность
1) Описывать работу сетевых компонентов (сетевые узлы, маршрутизаторы, коммутаторы);
2) разъяснять систему адресации в сети.
1) Знает классификацию компьютерных сетей;
2) объясняет систему адресации в сети;
3) определяет доменные имена, IP-адрес, DNS;
4) объясняет предназначения, возможности и функции глобальных и локальных сетей.
Приложение 3 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "__"______20__года №
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык" педагогического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа технического и профессионального образования по предмету "Казахский язык" педагогического направления разработана приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170) и Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Казахский язык" - является обучение личности, уважающего родной язык, который понимает общественное значение, а также сохранение и правильное применение казахского литературного языка, обучение свободному общению и свободному владению языком.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) признает казахский язык как родной, развивает навыки грамотности в форме коммуникативной деятельности (аудирование, чтение, письмо, письмо) в соответствии с их жизненными потребностями;
2) формирует у обучающихся навыки познания казахского языка на основе языковых закономерностей из средств общения, которые они добровольно используют в повседневной жизни;
3) распознавать подсистемы казахской языковой системы, языковые единицы и их природу;

3) смарт үй сенсорларынан деректерді беруді ұйымдастырады;
4) педагогикалық бағытта қолданылатын қосымшаны әзірлейді.
IT Startup
1) Стартап жобалар тұжырымдамасын сипаттау;
2) білім беру саласындағы IT пайдалана отырып, стартаптардың ерекшеліктерін білу.
1) Startup тұжырымдамасын білдіреді;
2) краудфандинг алаңдарының жұмыс істеу принциптерін түсіндіреді;
3) стартап-жобаларды коммерцияландыру кезеңдерінің негіздерін ұсынады.
Компьютерлік желілер
Желі компоненттері және қауіпсіздік
1) Желілік компоненттердің жұмысын сипаттау (желі түйіндері, маршрутизаторлар, коммутаторлар);
2) желідегі адрестеу жүйесін түсіндіру.
1) Компьютерлік желілердің жіктелуін біледі;
2) желідегі адрестеу жүйесін түсіндіреді;
3) домендік атауларды, IP мекенжайын, DNS анықтайды;
4) ғаламдық және жергілікті желілердің мақсаттарын, мүмкіндіктері мен функцияларын түсіндіреді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
3- қосымша
Педагогикалық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу -ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ тілі" пәнін оқытудың мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, сондай-ақ қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3."Қазақ тілі" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін ана тілі ретінде тани отырып, өмірлік қажеттіліктерінде коммуникативтік әрекеттер түрінде (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) сауаттылықпен қолдану дағдыларын қалыптастырады;
2) білім алушылардың қазақ тілін күнделікті өмірде өзі еркімен қолданып жүрген қарым-қатынас құралынан енді оны тілдік заңдылықтар негізінде танып-білу дағдыларын қалыптастырады;
3) қазақ тілі жүйесін құраушы кіші жүйелерді, тіл бірліктерін және олардың табиғатын танып біледі;

4) распознавать функционально-коммуникативную направленность языковых единиц, передавать мысли, становиться инструментом познания и сохранять навыки хранения информации, формировать соответствующие навыки и способности;
5) программа дисциплины "Казахский язык" предусматривает развитие у обучающегося языковой грамотности и речевой грамотности, слаженности, способности к свободному общению с окружающими, совершенствование мышления и познавательных навыков.
Особенностью учебной программы является то, что особое внимание уделяется не только формированию предметных знаний, но и развитию различных навыков.
Результаты обучения основаны на формировании у обучающихся следующих основных ценностей: патриотизм и гражданская ответственность, уважение, сотрудничество, труд и творчество, открытость, образование в течение всей жизни.
4. Цели обучения состоят из 4 разделов, отражающих последовательность и преемственность, которые позволяют педагогу и обучающимся обмениваться мнениями о будущих шагах, планировать и оценивать их:
1) аудирование и говорение;
2) чтение;
3) письменность;
4) норма литературного языка.
Раздел "Аудирование и говорение" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) анализ текстов различных жанров;
3) определение основной мысли;
4) составление и оценка вопросов по материалам аудирования;
5) развитие культуры речи;
Раздел "Чтение" состоит из следующих подразделов:
1) понимание информации;
2) распознавание стилевой специфики текста;
3) различие жанровых особенностей текста;
4) сравнительный анализ текстов;
5) умение обрабатывать данные;
6) получение необходимой информации из различных источников ресурса.
Раздел "Письмо" состоит из следующих разделов:
1) получение необходимой информации из различных источников ресурса;
2) представление письменных работ в различных формах;
3) написание эссе;
4) написание компактного текста на основе материалов чтения и аудирования;
5) творческая работа;
6) исправление и редактирование текстов.
Раздел нормы литературного языка состоит из следующих подразделов:
1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
5. Содержание учебной дисциплины состоит из 10 разделов:
"Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет: "Тіл және алаш идеясы. Сөз мәдениеті", "Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет. Сөз мәдениеті", "Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Тілдік жүйе және норма", "Экономикалық интеграция – бүгінгі күннің даму үрдісі. Тілдік жүйе және норма", "Білім. Ғылым. Инновация. Тілдік жүйе және норма", "Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік. Тілдік жүйе және стиль", "Сәулет өнері. Стильдік ерекшеліктер", "Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер. Пунктуация", "Сөз мәдениеті және шешендік өнер. Пунктуация", "Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік сөздер", "Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік сөздер", "Жастар мәдениеті және мәселесі. Шешендік сөздер", "Қазіргі қоғам. Миграция. Зияткерлік миграция. Шешендік сөздер", "Әлемді өзгерткен өнертабыстары. Шешендік сөздер", "Бейбітшілік, қауіпсіздік және жаһандық экономика. Шешендік сөздер", "Ұлттың тарихи жәдігерлерін сақтау. Шешендік сөздер", "Табиғат және экология. Шешендік сөздер", "Жаңа әлемдегі театр мен киноматография. Шешендік сөздер", "Еңбек нарығы және сұраныс. Шешендік сөздер".
Содержание:

4) тіл бірліктерінің қарым-қатынас құралы болу, ойды білдіру, таным құралы болу, ақпаратты сақтау құралы болу қасиеттерін функционалдық-коммуникативтік бағдарда танып біледі, соған лайықты машықтар мен дағдыларды қалыптастырады;
5) "Қазақ тілі" пәні бағдарламасы білім алушының тіл сауаттылығы мен сөйлеу сауаттылығын, сөз байлығын, басқалармен еркін қарым-қатынасқа түсу қабілетін дамытуды және ойлау қабілеті мен танымдық дағдыларын жетілдіруді көздейді.
Оқу бағдарламасының ерекшелігі – тек пәндік білімді қалыптастыруға ғана емес, сонымен қатар әртүрлі дағдыларды дамытуға ерекше көңіл бөлінеді.
Оқыту нәтижелері білім алушылар бойында келесі негізгі құндылықтарды қалыптастыруға негізделген: патриотизм және азаматтық жауапкершілік, сыйластық, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.
4. Оқу мақсаттары педагог пен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормасы.
"Тыңдалым және айтылым" Бөлімі келесі Бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) негізгі ойды анықтау;
4) тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау;
5) сөйлеу мәдениетін дамыту;
"Оқылым" Бөлімі келесі Бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің стильдік ерекшелігін тану;
3) мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) мәліметтерді өңдей білу;
6) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
"Жазылым" Бөлімі келесі Бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу;
2) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
3) эссе жазу;
4) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
5) шығармашылық жұмыс;
6) мәтіндерді түзету және редакциялау.
Әдеби тіл нормасы Бөлімі келесі Бөлімшелерден тұрады:
1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
5. Қазақ тілі пәнінің үлгілік бағдарламасында 10 Бөлім қарастырылған:
"Тіл және алаш идеясы. Сөз мәдениеті", "Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет. Сөз мәдениеті", "Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Тілдік жүйе және норма", "Экономикалық интеграция – бүгінгі күннің даму үрдісі. Тілдік жүйе және норма", "Білім. Ғылым. Инновация. Тілдік жүйе және норма", "Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік. Тілдік жүйе және стиль", "Сәулет өнері. Стильдік ерекшеліктер", "Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер. Пунктуация", "Сөз мәдениеті және шешендік өнер. Пунктуация", "Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік сөздер", "Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік сөздер", "Жастар мәдениеті және мәселесі. Шешендік сөздер", "Қазіргі қоғам. Миграция. Зияткерлік миграция. Шешендік сөздер", "Әлемді өзгерткен өнертабыстары. Шешендік сөздер", "Бейбітшілік, қауіпсіздік және жаһандық экономика. Шешендік сөздер", "Ұлттың тарихи жәдігерлерін сақтау. Шешендік сөздер", "Табиғат және экология. Шешендік сөздер", "Жаңа әлемдегі театр мен киноматография. Шешендік сөздер", "Еңбек нарығы және сұраныс. Шешендік сөздер".
Мазмұны:

1) Аудирование и говорение: прогнозирование по фрагментам текста, продолжение темы с опорой на свои знания, умение определять соответствующую информацию, анализировать термины и понятия для целевой аудитории в специальных текстах узкой специализации (лекция, интервью, дискуссия, статья, видеоролик), языковые обороты, фрагменты текста, анализировать информацию в прослушанном тексте как глобальную (отечественную), умение соотносить проблемы, сравнивать, определять основную мысль, анализируя поднятую в тексте проблему, позицию автора (общественно-политическую, научную), формулировать и критически оценивать вопросы обсуждения с учетом отношения автора и читателя к проблеме, поднятой в тексте, правильно публично выступать в соответствии с коммуникативной ситуацией, оказывать влияние на слушателей, речи, различать и уместно использовать лексические, фонетико-морфологические, синтаксические особенности речи.
2) Чтение: сопоставительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условный знак), выявление основных тенденций, распознавание чисто научных и публицистических стилей языковыми средствами (термины, понятия, условные обозначения, синтаксическая структура), умение находить жанровые особенности текстов разных стилей, правильное использование стилевого рельефа устной речи, уметь правильно использовать стилевый рельеф языка публицистического произведения, правильно использовать рельеф языка официальной деятельности, правильно использовать рельеф языка художественной литературы, сопоставлять тематику, авторскую точку зрения, деятельность в соответствии с целевой аудиторией, структуру, языковые особенности текстов различных стилей (фонетический уровень, лексический уровень, морфологический уровень, синтаксический на основе уровня), определять основную мысль в тексте, обрабатывать и дополнять предоставленные данные и мнения, систематически использовать стратегии чтения для определенной цели, извлекать данные из СМИ (средства массовой информации), энциклопедических, научно-популярных, научных трудов, знать способы цитирования.
3) Письмо: составление видов плана (сложный, тезисный, план в виде опорной схемы), составление текста в разговорном стиле в соответствии с социальными условиями, написание формального документа в рамках официального общения: доверенность, задаток, заявка, заказ, договор, трудовое соглашение, составление текстов, научный доклад, статья, лекция, тезисы доклада, аннотация, резюме, рецензия, составление текстов с учетом стилевых и жанровых особенностей публицистического стиля, написание статьи, репортажа, интервью, информации, информационного сообщения, эссе, памфлета, с учетом стилевых и жанровых особенностей стиля художественной литературы, составление текстов (по выбору), сопоставление данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ важных моментов и тенденций, самостоятельное формулирование, умение академически писать эссе по поднятой проблеме, анализ преимуществ и недостатков проблемы, овладение различными способами постукивания (конспектирования) по материалам чтения и аудирования, подбор информации, умение рационально использовать художественные средства по различным темам, предлагать творческие работы (стихотворение, рассказ, память, сочинение), делить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические и стилевые коррективы, редактировать.

1) Тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру, тиісті ақпаратты анықтай білу, мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау, коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу; сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану.
2) Оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау, таза ғылыми және публицистикалық стильдерін тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми іс-қағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу.
3) Жазылым: жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар), ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру, ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі, мәтіндер құрастыру, ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, лекция, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия, мәтіндер құрастыру, публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, информациялық хабар, очерк, памфлет жазу, көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша), мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау, көтерілген мәселе бойынша академиялық тұрғыдан эссе жаза білу, мәселенің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдап жазу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу, әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу, жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау.

4) Нормы литературного языка: написание языковых единиц по контексту в соответствии с современной орфографической нормой, написание слов на основе фонетического принципа, написание слов на основе морфолого-фонематического принципа, написание слов на основе историко-традиционного принципа, использование интонационных компонентов в речевом потоке: мелодия, тембр, темп, пауза в соответствии с речевым стилем, социально-уметь правильно использовать речевую этику и манеру речи в рамках политико-ораторского отношения, соблюдать нормы текста (структура текста, абзац, части текста, заголовок), использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста.
6. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и на разделов, подразделов и тем.
7. Объем учебной нагрузки составляет от 96-120 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
8. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Всего
Количество часов
Занятия
Теоретические
Практические
1 Раздел. Тіл және алаш идеясы. Фонетика.

4) Әдеби тіл нормалары: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді қазіргі орфографиялық нормаға сай жазу, сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу, сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу, сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, әлеуметтік-саяси шешендік қатынас аясында сөз әдебі мен сөйлеу мәнерін дұрыс қолдану, мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып), мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.
6. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін Бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің Бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
7. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 96-120 сағатты (4-5 кредит) құрайды.
8. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру қарастырылады.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Барлығы
Сағат саны
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 Бөлім. Тіл және алаш идеясы. Фонетика.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Казахская литература" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "Казахская литература" - развитие мышления, национального духа, эстетического чувства обучающихся через ценности национального наследия, формирование духовно-нравственного мира личности, познавательно-эмоционального интеллекта, читательской культуры. Поддерживать их умение свободно выражать свои мысли в устной форме и писать, приводить аргументы, сравнивать и анализировать, формировать навыки оценки, направлять их на креативное мышление.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) развитие грамотности обучающихся, литературных и эстетических чувств, формирование познавательных и коммуникативных навыков;
2) совершенствование оценки роли казахской литературы в межкультурной коммуникации, сложившейся истории казахского народа через искусство языка, создаваемый литературой на протяжении веков;
3) прививать уважение к казахской литературе как ценности, с учҰтом еҰ важного места в национальной культуре;
4) способность адаптироваться к различным ситуациям и сформировать навыки самостоятельного принятия решений;
5) развитие навыков письменной и устной речи и совершенствование мировоззрения в соответствии с современным, научным и общественным развитием.
4. Содержание дисциплины состоит из следующих разделов: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ". Данный раздел программы содержит ожидаемые результаты по дисциплине.
Раздел 1. "Понимание и ответы по тексту" состоит из следующих подразделов:
1) содержание и форма художественного произведения;
2) концепция литературного произведения;
3) образ в художественном произведении;
4) работа с фрагментами сочинения;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу -ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнін оқытудың мақсаты – ұлтымыздың құнды мұралары арқылы білім алушылардың ой-танымын, ұлттық рухын, эстетикалық танымы мен талғамын дамыту, тұлғаның рухани-адамгершілік әлемін, танымдық-эмоционалдық зиятын, оқырмандық мәдениетін қалыптастыру. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру, креативті ойлауға бағыттау.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру;
2) мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, қазақ халқының қалыптасқан тарихын әдебиеттің ғасырлар бойы жасаған өнердің бір түрі, тіл өнері арқылы бағалауды жетілдіру;
3) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтеуге, бағалауға баулу;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес жазба және ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту және дүниетанымын жетілдіру.
4. Пәннің мазмұны келесі Бөлімдерден тұрады: "түсіну және жауап беру", "анализ және интерпретация", "бағалау және салыстыру". Бағдарламаның бұл Бөлімі пән бойынша күтілетін нәтижелерден тұрады.
"Түсіну және жауап беру" Бөлімі келесі Бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;

5) знать место национальных ценностей в мире в казахской литературе.
Раздел 2. "Анализ и интерпретация текста", состоит из следующих подразделений:
1) композиция литературного произведения;
2) образ автора;
3) язык художественного произведения;
4) творческая работа;
5) ценности в казахской и мировой литературе.
Раздел 3. "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих подразделений:
1) историческая и художественная ценность;
2) современность и новаторство;
3) литературное эссе;
4) литературная критика.
Содержание:
1) Понимание и ответы по тексту: понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному, самостоятельно находить в тексте фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции, пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства, связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации.
2) Анализ и интерпретация: определение композиционных особенностей литературного произведения в зависимости от его жанра, связь авторской идеи в произведении с реалиями жизни, раскрытие связи идеи произведения с художественными средствами, написание творческой работы с точки зрения самостоятельного подхода к поднятым проблемам в литературном произведении, анализ созвучия общих ценностей в мировой и казахской литературе.
3) Оценка и сравнение: сопоставление произведения с образцами мировой литературы, оценка исторической и художественной ценности, сопоставление картины времени и современности в художественном произведении, анализ произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности, написание литературного эссе, сопоставление произведения с идейно-содержательным произведением, написание литературной критики.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.

5) қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
"Анализ және интерпретация" Бөлімі келесі Бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
"Бағалау және салыстыру" Бөлімі келесі Бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
1) Түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну, әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау, көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер мен дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану, ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру.
2) Анализ және интерпретация: әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау, шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы, шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын ашу, әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу, әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау;
3) Бағалау және салыстыру: шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау, көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау, шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу, шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін Бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің Бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.

6. Объем учебной нагрузки составляет от 96 -120 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
7. При реализации учебного предмета предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Количество часов
Наименования разделов, подразделов и тем
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
1 Раздел. Қалың елім, қазағым
+
+
+
Тема 1.1.Абай шығармашылығы. "Сегіз аяқ" өлеңі.

6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 96-120 сағатты (4-5 кредит) құрайды.
7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру қарастырылады.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Бар
лығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 Бөлім. Қазақ халқының ағартушы педагог ғалымдары.
+
+
+
Тақырып 1.1. Ы. Алтынсарин ағартушылық қызметі.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Казахский язык и литература" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "Казахский язык и литература" – совершенствование языковых навыков обучающихся на основе интегрированного обучения казахскому языку и литературе, сохранение языковых норм, развитие навыков свободной речи и грамотного письма, формирование уважительного отношения к государственному языку.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) воспитание у обучающихся чувства уважения к государственному языку через знакомство с культурой казахского народа;
2) обучение казахскому языку как государственному для успешной интеграции человечества;
3) формирование ценностного отношения к казахскому языку и литературе;
4) развитие навыков использования всех видов речевой деятельности в социальной среде на основе коммуникативного обучения;
5) развитие навыков творческой работы, критического мышления на основе признания стилистических и жанровых особенностей казахской литературы;
6) воспитание личности, готовой к реализации лингвистической потребности в поликультурной среде;
7) формирование личности с высоким уровнем знаний, развитым мышлением.
4. Требования к знаниям, умениям и навыкам обучающихся по дисциплине "Казахский язык и литература" на уровне общего среднего образования определены исходя из СEFR-общеевропейского уровня компетенции владения иностранным языком (B2-С1).
5. Содержание дисциплины состоит из следующих разделов: "Еңбек нарығы және сұраныс", "Отандық өнеркәсіп өнімі қазақ киносы мен театрының қазіргі келбеті", "Ұлттық экологиялық мәдениет", "Мұхит – тіршілік мекені", "Ұлттық таным және мерекелер", "Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда", "Бұқаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне", "Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар", "Әлеуметтік теңсіздік: адам құқықтары және көмек", "Жастардың денсаулығы - қоғам байлығы", "Сандық технологияны пайдаланудағы теңсіздік", "Қоғам және заң", "Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік", "Экология. Мұнай және атомдық индустрия", "Тіл. Өнер. Әдебиет", "Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі", "Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі", "Ұлттық театр – өнер ордасы", "Туризм: Экотуризм", "Әлемдегі ерлер мен әйелдердің құқықтары мен теңдігі", "Жастар мәселесінің түйіткілдері", "Жастар мәселесінің түйіткілдері", "Жаһандық мәселелер: көші-қон саясаты", "Толеранттылық-елбірлігі", "Ұлт мұраты - ұлттық қауіпсіздік", "Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші".
Содержание:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу -ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің оқу мақсаты – қазақ тілі мен әдебиетін кіріктіріп оқыту негізінде білім алушылардың тілдік дағдыларын жетілдіру, тіл нормаларын сақтап, еркін сөйлеу және сауатты жазу дағдыларын дамыту, мемлекеттік тілге құрметпен қарауын қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) білім алушының мемлекеттік тілге деген құрмет сезімін қазақ халқының мәдениетімен танысу арқылы тәрбиелеу;
2) адамзаттық ойдағыдай кірігу үшін қазақ тілін мемлекеттік тіл ретінде оқыту;
3) қазақ тілі мен әдебиеті пәніне құндылық ретінде қарауды қалыптастыру;
4) коммуникативтік оқыту негізінде барлық сөйлеу әрекетінің түрлерін әлеуметтік ортада қолдану дағдыларын дамыту;
5) қазақ әдебиетінің стилистикалық және жанрлық ерекшеліктерін тану негізінде шығармашылық тұрғыда жұмыс істеу, сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту;
6) көпмәдени ортада лингвистикалық қажеттілікті іске асыруға дайын жеке тұлғаны тәрбиелеу;
7) білім деңгейі жоғары, ой-өрісі дамыған тұлғаны қалыптастыру.
4. Жалпы орта білім беру деңгейіндегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша білім алушылардың білім, білік және дағдыға қойылатын талаптары СEFR -Шет тілін меңгерудің жалпы еуропалық құзыреті деңгейлерін (B2-С1) негізге ала отырып айқындалған.
4. Пәннің мазмұны келесі Бөлімдерден тұрады: "Еңбек нарығы және сұраныс", "Отандық өнеркәсіп өнімі Қазақ киносы мен театрының қазіргі келбеті", "Ұлттық экологиялық мәдениет", "Мұхит – тіршілік мекені", "Ұлттық таным және мерекелер", "Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда", "Бұқаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне", "Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар", "Әлеуметтік теңсіздік: адам құқықтары және көмек", "Жастардың денсаулығы - қоғам байлығы", "Сандық технологияны пайдаланудағы теңсіздік", "Қоғам және заң", "Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік", "Экология. Мұнай және атомдық индустрия", "Тіл. Өнер. Әдебиет", "Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі", "Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі", "Ұлттық театр – өнер ордасы", "Туризм: Экотуризм", "Әлемдегі ерлер мен әйелдердің құқықтары мен теңдігі", "Жастар мәселесінің түйіткілдері", "Жастар мәселесінің түйіткілдері", "Жаһандық мәселелер: көші-қон саясаты", "Толеранттылық-елбірлігі", "Ұлт мұраты - ұлттық қауіпсіздік", "Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші".
Мазмұны:

1) Аудирование: прогнозирование по фрагментам текста, фиксация и систематизация основной и дополнительной информации в прослушанном тексте, понимание смысла слов и терминов в специальных текстах в рамках учебно-профессиональной, общественно-политической, социокультурной тематики и узкой специализированной области, прослушивание художественного произведения, работа с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка искусства, танца, живописи-скульптуры, архитектуры), составлять характеристику общности темы, определять основную мысль по тексту, анализируя позицию автора и отношение к поднятой проблеме, способ воздействия на слушателя, слушать и сравнивать тексты из различных источников по поднятой проблеме, логически верно, аргументированно и ясно излагать свои мысли.
2) Произношение: определение способа создания сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, целесообразное использование в устном текстообразовании, использование монолога и диалога с опорой на научные и профессиональные тексты, адекватное использование форм речевой этики и речевого этикета, общение со слушателями, компоненты интонации в речевом потоке: мелодия, тембр использование темпов, пауз в соответствии со стилем речи, выявление необходимой информации (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности, анализ цели их применения, уверенная и свободная речь с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях, использование в различных графических текстах (таблица, диаграмма (схема, условное обозначение), сравнительный анализ данных, выявление основных тенденций.
3) Чтение: выявление детальной информации из текста, факта и точки зрения, подтекста, обсуждение влияния информации на читателя и авторскую позицию, знание структуры и оформления текстов в научном и публицистическом стиле (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, печатный лист), анализ жанровых и языковых особенностей, социально-общественного характера, поднятых в литературном произведении, оценка проблемы и сравнение с образцами мировой литературы, сравнительный анализ (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) по текстам в научном и публицистическом стиле (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, печатный лист), критический анализ содержания текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников, систематическое, аргументированное изложение собственного видения текста с оценкой основной проблемы.

1) Тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тыңдалған мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды түртіп жазу және ақпараттарды жүйелеу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау, мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу;
2) Айтылым: ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану, ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монолог пен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау, көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
3) Оқылым: мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау, қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау, мәтінді негізгі мәселеге баға бере отырып, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу;

4) Письмо: уместно использовать языковые средства в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научного стиля, писать статьи, аннотации, печатные листы, тезисы, обращения, обоснованно использовать необходимую информацию, аргументировать свое мнение по поднятым вопросам, писать эссе (эссе согласиться, не согласиться, дискуссионное эссе, аргументативное эссе), оформлять творческие письменные работы, составление плана к тексту по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, презентация со ссылкой на источники (опорно-схема, ментальная карта, презентация), конкретизация основных лексических единиц в текстах профессиональной и публицистической направленности, выявление информационно-значимых фрагментов текста, компрессия составления, написание языковых единиц по контексту в соответствии с орфографической нормой; умение использовать знаки препинания на уровне текста.
5) Языковая ориентация: различать грамматические омонимы в словообразовательных, научных и профессиональных текстах, правильно употреблять в устной и письменной форме, употреблять синонимический ряд прилагательных в соответствии со стилевыми особенностями слов, употреблять в текстообразовании смысловые формы местоимений в соответствии со стилевыми особенностями, употреблять в текстах смысловые формы местоимений в соответствии со стилевыми особенностями, определять и употреблять в речи предложения, уместно использовать в построении устных и письменных текстов, использовать смысловые формы наречия в соответствии со стилевыми особенностями, знать функции предложений, обособленных слов, знать способы образования определительных членов (второстепенных, двойных, обособленных), уместно использовать в письменных работах.
6. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);

4) Жазылым: ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, баспасөз парағы, тезис, үндеу жазу, қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе), шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация), кәсіби және публицистикалық бағыттағы мәтіндердегі басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) Тілдік бағдар: сөз таптары, ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану, сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану, мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану, үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану, мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану, сөйлем, оқшау сөздердің қызметін білу, айқындауыш мүшелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін Бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);

7. Объем учебной нагрузки составляет от 96 -120 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
8. При реализации учебного предмета предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименования разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практичечкие
1.Раздел. Еңбек нарығы және сұраныс.
1.1. Қазақстандағы еңбек нарығы.
+
+
+
Тема 1.1.1. Қазақстандағы еңбек нарығы: сұраныс пен ұсыныс.

7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру қарастырылады.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1.Бөлім. Еңбек нарығы және сұраныс.
1.1. Қазақстандағы еңбек нарығы. А. Байтұрсынов шығармаларының тәлім-тәрбиелік мәні.
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Қазақстандағы еңбек нарығы: сұраныс пен ұсыныс.Жаңа формация мұғалімі.

1)Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға береді және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырады;
2)мәтіннен берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылайды;
3)ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастырады.
Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші
Бос уақытты жоспарлау
1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
1)Мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтай біледі;
2)көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасайды.
Приложение 6 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык" педагогического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Русский язык" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения учебной дисциплины "Русский язык" является развитие компетенций (языковой, лингвистической, коммуникативной, культуроведческой), формирование мировоззрения обучающегося, его художественно-эстетическое развитие, возможность пользоваться информацией различных сфер: социально-культурной, социально-экономической, социально-юридической, научно-технической, учебно-профессиональной; содействие в ориентировании путей развития общемирового образовательного пространства.
Дисциплина "Русский язык" способствует развитию творчески активной личности путем совершенствования функциональной/читательской грамотности обучающихся по всем видам речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) на основе сформированных знаний о языке, с учетом норм употребления средств разных уровней, активизации их в продуктивной речевой деятельности в профессиональной и иных сферах общения.
Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.

1) Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға береді және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырады;
2) мәтіннен берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылайды;
3) ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастырады.
Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші
Бос уақытты жоспарлау
1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтай біледі;
2) көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
6-қосымша
Педагогикалық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу - ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты - білім алушылардың құзыреттілігін (тілдік, лингвистикалық, коммуникативтік, мәдениеттану) дамыту, дүниетанымын қалыптастыру, оның көркемдік-эстетикалық дамуын, түрлі әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, әлеуметтік-құқықтық, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік ақпараттарды салаларында пайдалану мүмкіндігіне; әлемдік білім беру кеңістігін дамыту жолдарын бағдарлауға көмектесу болып табылады.
"Орыс тілі" пәні әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдалану нормаларын ескере отырып, тіл туралы қалыптасқан білім негізінде сөйлеу қызметінің барлық түрлері (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) бойынша білім алушылардың функционалдық/оқу сауаттылығын жетілдіру, олардың кәсіби және қарым-қатынастың өзге де салаларында тиімді сөйлеу қызметін жандандыру арқылы шығармашылық белсенді тұлға болып дамуына ықпал ету.
Пәнді оқыту барсында қазіргі заманғы орыс әдеби тілі, оның қазіргі заманғы полиэтникалық және көптілді Қазақстан жағдайында нақты жұмыс істеуі қарастырылады.

3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующие задачи:
1) использование знаний о русском языке, соблюдение норм литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правил речевого этикета в устной и письменной речи в профессиональной и других сферах и коммуникационных процессах разного уровня;
2) совершенствование навыков информационного поиска, извлечения и преобразования информации;
3) обогащение словарного запаса и расширение круга используемых грамматических средств академического языка;
4) совершенствование навыков критического мышления: анализа, синтеза, оценки, интерпретации полученной информации;
5) использование различных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач;
6) совершенствование навыков слушания и говорения;
7) совершенствование умений создавать монологическое высказывание в различных жанрах публичных выступлений, критически оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, в соответствии с ситуацией общения;
8) совершенствование умений успешного диалогического общения, ведения дискуссии в разных сферах и коммуникативных ситуациях, предлагая пути решения проблемы;
9) совершенствование стилистической грамотности при создании текстов разных жанров; формирование индивидуального авторского стиля; умение корректировать и редактировать текст; формирование индивидуального авторского стиля;
10) расширение представлений о национально-культурной специфике русского языка, о культуре русского, казахского и других народов;
11) воспитание сознательного отношения к языку как средству общения, источнику знаний, духовно-нравственной ценности, как к языковому капиталу, способствующему успешной социализации в обществе.
Грамматический материал изучается в контексте речевых тем. Обучение языку осуществляется через интеграцию с другими предметами посредством изучения сквозных тем, использования текстов различных предметных областей, развития академического языка.
4. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
Слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста; различие факта и мнения; высказывание критического отношения к позиции автора; определение основной мысли с учетом невербальных средств общения; определение основной мысли с опорой на цель и позицию автора текста; прогнозирование содержания по проблеме, поднимаемой в тексте; участие в дебатах, аргументация собственной позиции, предложение разных путей решения проблемы; построение развҰрнутого монолога (рассуждения на заданную тему, убеждение), включающего не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражение собственного мнения.
Чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, критическая оценка авторской позиции; с соотнесением информации, заключенной в тексте, с информацией из других источников/личным опытом; выявление роли примечаний, иллюстраций, подзаголовков, цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста; понимание применения специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов разных жанров, особенностей текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); формулирование вопросов и идей для исследования по прочитанному тексту; использование приемов просмотрового чтения, сканирования и детального чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий; извлечение и синтез информации из различных источников, сопоставление разных точек зрения; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора; интерпретация содержания предложения, абзаца, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией.
Письмо: составление разных видов плана, в том числе назывного и вопросного; изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли; представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в том числе с помощью информационных коммуникационных технологий; создание текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе критического, анализ научной и публицистической литературы, выражение и обоснование своего согласия/несогласия с автором; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием средств воздействия на читателя; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя.
Соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях.

3. Оқу пәнін іске асыру келесі міндеттерді қарастырады:
1) орыс тілі туралы білімді пайдалану, әдеби тіл нормаларын (орфоэпиялық, орфографиялық, лексикалық және грамматикалық) және әртүрлі деңгейдегі кәсіби, басқа салалардағы және коммуникациялық процестерде ауызша және жазбаша тілде сөйлеу этикеті ережелерін сақтау;
2) ақпаратты алудың ақпараттық іздеу, алу және түрлендіру дағдыларын жетілдіру;
3) сөздік қорын байыту және академиялық тілдің қолданылатын грамматикалық құралдарының шеңберін кеңейту;
4) сыни ойлау дағдыларын жетілдіру: алынған ақпаратты талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіру;
5) коммуникативтік міндеттерге байланысты оқытудың әртүрлі түрлерін пайдалану;
6) тыңдау және сөйлеу дағдыларын жетілдіру;
7) көпшілік алдында сөйлеудің әртүрлі жанрларында монологиялық сөз құра білу, қарым-қатынас жағдайына сәйкес нормативтілік тұрғыдан тілдік құралдарды сыни тұрғыдан бағалау және таңдау қабілеттерін жетілдіру;
8) мәселені шешу жолдарын ұсына отырып, табысты диалогтік қарым-қатынас жасау, түрлі салаларда және коммуникативтік жағдайларда пікірталас жүргізу дағдыларын жетілдіру;
9) әр түрлі жанрдағы мәтіндерді жасау кезінде стилистикалық сауаттылықты жетілдіру; жеке авторлық стильді қалыптастыру; мәтінді түзету және редакциялау мүмкіндігін; жеке авторлық стильді қалыптастыру;
10) орыс тілінің ұлттық-мәдени ерекшелігі, орыс, қазақ және басқа да халықтардың мәдениеті туралы түсініктерді кеңейту;
11) тілге қарым-қатынас құралы, білім көзі, рухани-адамгершілік құндылық ретінде, қоғамда табысты әлеуметтенуге ықпал ететін тілдік капитал ретінде саналы қатынасты тәрбиелеу.
Грамматикалық материал сөйлеу тақырыптары аясында оқытылады. Тілді оқыту басқа пәндермен интеграция арқылы, әр түрлі пәндік салалардағы мәтіндерді қолдану, академиялық тілді дамыту арқылы жүзеге асырылады.
4. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) сөйлеу нормаларын сақтау.
Тыңдалым және айтылым: мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; факт пен пікірдің айырмашылығы; автордың позициясына сыни көзқарас білдіру; вербалды емес қарым-қатынас құралдарын ескере отырып, негізгі ойды анықтау; мәтін авторының мақсаты мен ұстанымына сүйене отырып, негізгі ойды анықтау; мәтінде көтерілген мәселе бойынша мазмұнды болжау; пікірталасқа қатысу, өз ұстанымын дәлелдеу, мәселені шешудің әртүрлі жолдарын ұсыну; кеңейтілген монолог құру (берілген тақырып бойынша пайымдау, сендіру), қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени және оқу-ғылыми салалар шегінде кемінде 3 микротақырыпты қамту; тыңдалған материалды ақпараттың дұрыстығы, өзектілігі тұрғысынан бағалау, өз пікірін білдіру.
Оқылым: әр түрлі мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратын түсіну, авторлық позицияны сыни бағалау; мәтінде қамтылған ақпараттың басқа көздерден алынған ақпарат/жеке тәжірибемен байланысы барын; мәтіннің негізгі ойының берілуіндегі ескертпелер, иллюстрациялар, субтитрлер, түс, қаріптердің әртүрлілігін, дыбыс пен графикалық кескіндерін, гиперсілтемелердің рөлін анықтау; мәтіндегі арнайы лексика, аббревиатура, перифраза, тұспалдау, эвфемизмдер және басқа да мәнерлілік құралдарының қолданылуын түсіну; әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін, ғылыми-танымал ішкі стильдегі мәтіндердің ерекшеліктерін (эссе, очерк, мақала), публицистикалық стильді (ескерту, пресс-релиз, жол очерктері) анықтау; оқылған мәтін бойынша зерттеу үшін сұрақтар мен идеяларды тұжырымдау; оқылған мәтінге байланысты сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолдану оқырман өзіне қоятын коммуникативті міндеттерді қарастыру; әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, әртүрлі көзқарастарды салыстыру; тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру; сөйлемнің, абзацтың мазмұнын түсіндіру, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық позициямен байланыстыру.
Жазылым: жоспардың әртүрлі түрлерін, оның ішінде атаулы және сұраулы түрлерін құрастыру; тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын баяндау, негізгі ойды сақтай отырып, бастапқы материалды парафразалау; ақпаратты график, кесте, диаграмма, схема, инфографика, оның ішінде АКТ көмегімен ұсыну; ғылыми-танымал ішкі стильдің мәтіндерін (эссе, мақала), публицистикалық стиль (ескерту, пресс-релиз, жол нобайы) жасау; мақсат, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, эссенің әртүрлі түрлерін, оның ішінде сыни эссе жазу, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдау, автормен келісімін/келіспеушілігін білдіру және негіздеу; оқырманға әсер ету құралдарын пайдалана отырып, әртүрлі жанрдағы мәтін-сипаттамалар мен мәтіндер-әңгімелер жазу; мақсат, мақсатты аудиторияны, жағдайды ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау қарым-қатынас және оқырманға әсер ету.
Сөйлеу нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау; қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іскерлік стильдің, публицистикалық және ғылыми стильдердің, стилистикалық фигуралардың лексикасын қолдану; сөзжасамдық және морфологиялық (абстрактілі семантика етістіктерін, қазіргі заманның жетілмеген етістіктерін қолдану) нормаларды сақтау; қарапайым, қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Русская литература" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью дисциплины "Русская литература" является приобщение обучающихся к богатствам русской и мировой художественной литературы, развитие их способности эстетического восприятия и оценки произведений литературы и отраженных в ней явлений жизни, формирование эстетических вкусов, потребностей, гражданской идейно-нравственной позиции. Изучение данной дисциплины должно воздействовать на интеллектуально-нравственное и мировоззренческое развитие личности, на освоение передовых современных технологий, использование и трансферт которых способны обеспечить модернизацию системы образования и личностный карьерный рост будущих педагогов начальных классов.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) осуществление профессиональных функций на уровне педагога, готового к воспроизведению знаний и умений, решению типичных задач начального образования;
2) владение способами методической деятельности, готовности к сознательной исполнительской деятельности по основным, используемым в практике, программам обучения младших школьников;
3) применение знаний о русском языке, соблюдение норм (орфоэпических, орфографических, пунктуационных, лексических, грамматических, стилистических) литературного языка и правил речевого этикета в устной и письменной речи в разных сферах и ситуациях общения;
4) формирование понимания ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
5) совершенствование навыков критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Орыс әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Орыс әдебиеті" пәнінің мақсаты - білім алушыларды орыс және әлемдік көркем әдебиеттің байлығымен таныстыру, олардың әдебиет туындылары мен онда көрініс тапқан өмір құбылыстарын эстетикалық қабылдау және бағалау қабілетін дамыту, эстетикалық талғамдарды, қажеттіліктерді, азаматтық идеялық-адамгершілік позицияны қалыптастыру.
Бұл пәнді оқыту тұлғаның интеллектуалды-адамгершілік және дүниетанымдық дамуына, озық заманауи технологияларды игеруге әсер етуі керек, олардың қолданылуы мен трансферті жеке кәсіби және мансаптық өсуді қамтамасыз ете алады.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді шешуді көздейді:
1) Орыс тілі туралы білімді қолдану, әдеби тілдің нормаларын (орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық, лексикалық, грамматикалық, стилистикалық) және қарым-қатынастың әртүрлі салалары мен жағдайларында ауызша және жазбаша тілде сөйлеу этикеті ережелерін сақтау;
2) қазіргі әлемнің жаһандануы жағдайында әдебиеттің рухани мұра ретіндегі құндылығын түсінуді қалыптастыру;
3) сыни талдау, салыстыру, жалпылау дағдыларын жетілдіру, ұқсастықтар мен себеп-салдарлық байланыстарды белгілеу, құбылыстарды жіктеу, шығармаларды талдау негізінде логикалық және сыни пайымдаулар, ойлар мен қорытындылар құру;
4) оқудың рухани және зияткерлік қажеттілігін қалыптастыру, әрбір білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, мәтінді сыни оқу және түсіндіру дағдыларын жетілдіру;
5) әр түрлі жанрдағы шығармалардың идеялық-көркемдік, әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін терең түсіну, талдау негізінде коммуникативтік дағдыларды дамыту;

6) формирование духовной и интеллектуальной потребности читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
7) развитие коммуникативных навыков на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
8) совершенствование навыков оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
9) совершенствование способностей контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели;
10) понимание сущности и социальной значимости будущей педагогической деятельности, проявление к ней устойчивого интереса.
4. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
Раздел 1. "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
Раздел 2. "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
Раздел 3. "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства (хореографии, живописи, архитектуры, музыки и др.)
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Содержание учебной дисциплины "Русская литература" организовано по разделам обучения.
Содержание учебной дисциплины включает следующие разделы:
- Лишние люди;
- Герой нашего времени;
- Человек и право;
- Семейные ценности;
- Человек в эпоху перемен;
- Человек в эпоху тоталитарного режима;
- Война в судьбах людей;
- Тема нравственного выбора.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;

6) зерттеу мәдениеті саласында құзыреттілігін көрсете отырып, шығарма, әдеби-сын мақалалардың мазмұнын ауызша немесе жазбаша түрде бағалау дағдыларын жетілдіру;
7) әдеби құбылыстарды контекстік қарау қабілеттерін, әдеби фактілерді салыстыру, ұқсастықтар жасау, әдеби параллельдер құру қабілетін жетілдіру;
8) болашақ кәсіби қызметтің мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту.
4. Оқу пәнінің мазмұны 3 Бөлімнен тұрады: "Мәтін бойынша түсіну және жауаптар беру", "Мәтінді талдау және түсіндіру", "Бағалау және салыстырмалы талдау".
"Мәтін бойынша түсіну және жауаптар беру" Бөлімі келесі Бөлімшелерді қамтиды:
1) терминдерді түсіну;
2) көркем шығарманы түсіну;
3) жатқа оқу және дәйексөз;
4) жоспар құру;
5) қайталау;
6) сұрақтарға жауаптар.
"Мәтінді талдау және түсіндіру" Бөлімі келесі Бөлімшелерді қамтиды:
1) жанр;
2) тақырып және идея;
3) композиция;
4) эпизодтарды талдау;
5) батырлардың сипаттамасы;
6) әр түрлі формадағы шығарманың көркемдік әлемі;
7) автордың көзқарасы;
8) көркемдік-бейнелеу құралдары;
9) шығармашылық жазу.
"Бағалау және салыстырмалы талдау" Бөлімі келесі Бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарманы бағалау;
2)көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен (хореография, кескіндеме, сәулет, музыка және т. б.) салыстыру
3) әдебиет туындыларын салыстыру;
4) мәлімдемелерді бағалау.
"Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны оқыту Бөлімдері бойынша ұйымдастырылған.
Оқу пәнінің мазмұны келесі Бөлімдерді қамтиды:
- Артық адамдар;
-Біздің заманымыздың батылары;
- Адам және құқық;
- Отбасылық құндылықтар;
-Өзгеріс дәуіріндегі адам;
-Тоталитарлық режим дәуіріндегі адам;
- Адамдардың тағдырындағы соғыс;
- Моральдық таңдау тақырыбы.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін Бөлімдер мен тақырыптарға бөлуге (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің Бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;

Тема 3.1.2. Н.А. Островский "Бесприданница".
Тема 3.1.3.Тема торга и власти денег в произведении
Н.А. Островского "Бесприданница".
Тема 3.1.4.Психолого-педагогические аспекты нравственного воспитания произведений Ф.М. Достоевского и Н.А. Островского.
Раздел 4. Семейные ценности.
4.1. "Мысль семейная" в русской литературе.
+
+
+
Тема 4.1.1. Л.Н. Толстой. "Война и мир".
Тема 4.1.2.Л.Н. Толстой и мировая литература.
Тема 4.1.3. А.В. Вампилов "Старший сын".
Тема 4.1.4. Педагогические условия воспитания основ нравственной культуры через семейные ценности.
Раздел 5. Человек в эпоху перемен.

Тақырып 3.1.2. Н.А. Островский "Бесприданница".
Тақырып 3.1.3.Тақырып торга и власти денег в произведении Н.А. Островского "Бесприданница".
Тақырып 3.1.4.Психолого-педагогические аспекты нравственного воспитания произведений Ф.М. Достоевского и Н.А. Островского.
Бөлім 4. Семейные ценности.
4.1. "Мысль семейная" в русской литературе.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Л.Н. Толстой. "Война и мир".
Тақырып 4.1.2.Л.Н. Толстой и мировая литература.
Тақырып 4.1.3. А.В. Вампилов "Старший сын".
Тақырып 4.1.4. Педагогические условия воспитания основ нравственной культуры через семейные ценности.
Бөлім 5. Человек в эпоху перемен.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Русский язык и литература" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан"(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения учебной дисциплины "Русский язык и русская литература" (Я2) – совершенствование навыков речевой деятельности, основанных на владении системой разноуровневых языковых средств, соблюдении правил и норм русского литературного языка, правил речевого этикета, что способствует развитию функциональной грамотности обучающихся.
Овладение русским языком и знакомство с русской и мировой литературой поможет обучающимся адаптироваться к условиям быстро меняющегося мира, успешно регулировать ситуативно-речевое поведение как в учебной, так и в будущей профессиональной деятельности; использовать различные источники информации и современные информационные технологии для выражения и обоснования собственного мнения.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующе задачи:
1) развитие навыков слушания, говорения, чтения, письма, необходимых для общения в социально-культурной, социально-экономической, научно-технической, учебно-профессиональной сферах жизни;
2) совершенствование знаний о единицах языковой системы, правилах их сочетания, функционирования, навыках и умениях конструирования синтаксических структур в соответствии с нормами и правилами русского языка, а также знание теоретико-литературных понятий;
3) развитие умения анализировать художественный текст, определять род и жанр литературного произведения, характеризовать роль изобразительно-выразительных средств, формулировать идею и проблематику произведения;
4) развитие умения выражать собственное отношение к прочитанному, выявлять авторскую позицию;
5) совершенствование навыков создания связного текста (устного и письменного) на соответствующую тему с учетом норм русского литературного языка;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Орыс тілі және әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Орыс тілі және орыс әдебиеті" оқу пәнін оқытудың мақсаты – көп деңгейлі тілдік құралдар жүйесін меңгеруге, орыс әдеби тілінің ережелері мен нормаларын, сөйлеу этикеті ережелерін сақтауға негізделген сөйлеу іс-әрекетінің дағдыларын жетілдіру, агроөнеркәсіптік салада қолданылатын білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға ықпал ету.
Орыс тілін меңгеру, орыс және әлемдік әдебиеттермен танысу білім алушыларға тез өзгеретін әлемнің жағдайына бейімделуге, оқу және болашақ кәсіби қызметтегі ситуациялық-сөйлеу мінез-құлқын сәтті реттеуге; өз пікірін білдіру және негіздеу үшін әртүрлі ақпарат көздері мен заманауи ақпараттық технологияларды пайдалануға көмектеседі.
3. Оқу пәнін іске асыру мынадай міндеттерді қарастырады:
1) өмірдің әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми-техникалық, білім беру және кәсіптік салаларында қарым-қатынас жасау үшін қажетті тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу дағдыларын дамыту;
2) орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес тілдік жүйенің бірліктері, оларды біріктіру, жұмыс істеу ережелері, синтаксистік құрылымдарды құрастыру дағдылары мен біліктіліктеі туралы білімді жетілдіру, сондай-ақ теориялық-әдеби ұғымдарды білу;
3) көркем мәтінді талдау, әдеби шығарманың түрі мен жанрын анықтау, бейнелеу - экспрессивті құралдардың рөлін сипаттау, шығарманың идеясы мен проблематикасын тұжырымдау қабілетін дамыту;
4) оқығанына өз көзқарасын білдіру, авторлық ұстанымын анықтау қабілетін дамыту;
5) орыс әдеби тілінің нормаларын ескере отырып, тиісті тақырыпқа үйлесімді мәтін (ауызша және жазбаша) құру дағдыларын жетілдіру;

6) совершенствование умений и навыков, связанных с поиском, переработкой и фиксацией информации;
7) совершенствование навыков критического мышления, направленных на формирование у обучающихся навыков на основе чтения и письма, исследовательских умений, навыков анализа, синтеза, оценки, интерпретации информации, полученной на других предметах;
8) использование различных видов чтения в соответствии с коммуникативными задачами;
9) обогащение словарного запаса обучающихся узкоспециальной лексикой;
10) совершенствование навыков использования информационно-коммуникационных и компьютерных технологий;
11) формирование толерантного отношения к языкам и культурам различных этносов, проживающих в Казахстане и за рубежом.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 11 разделов: "Туризм. Экотуризм", "Человек и Родина", "Наука и этика", "Планета. Земля. Океаны", "Литература и искусство", "Тема социального неравенства в СМИ (средства массовой информации) и литературе", "Торговля и помощь. Справедливая торговля", "Значение труда в жизни человека и общества", "Показатель развития общества: экология, биоресурсы".
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
6. Объем учебной нагрузки составляет от 96 -120 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
7. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименования разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Введение. В мире языка и литературы.
Раздел 1. Туризм. Экотуризм.

6) ақпаратты іздеу, өңдеу және тіркеумен байланысты дағдылар мен біліктіліктерді жетілдіру;
7) басқа пәндерден алынған ақпаратты оқу және жазу, зерттеу дағдылары, талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіру дағдылары негізінде білім алушылардың дағдыларын қалыптастыруға бағытталған сыни ойлау дағдыларын жетілдіру;
8) коммуникативтік міндеттерге сәйкес оқытудың әртүрлі түрлерін пайдалану;
9) білім алушылардың сөздік қорын кәсіби жоғары арнаулы лексикамен байыту;
10) ақпараттық-коммуникациялық және компьютерлік технологияларды пайдалану дағдыларын жетілдіру;
11) Қазақстанда және шетелде тұратын түрлі этностардың тілдері мен мәдениеттеріне толерантты қатынасты қалыптастыру.
4. Пәннің мазмұны 9 Бөлімнен тұрады: "Туризм. Экотуризм", "Человек и Родина", "Наука и этика", "Планета. Земля. Океаны", "Литература и искусство", "Тақырып социального неравенства в СМИ и литературе", "Торговля и помощь. Справедливая торговля", "Значение труда в жизни человека и общества", "Показатель развития общества: экология, биоресурсы".
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін Бөлімдер мен тақырыптарға бөлуге (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің Бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлықтың бағыттары мен біліктілігіне байланысты 96-120 сағатты (4-5 кредит) құрайды.
7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру қарастырылады.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлімдердің, бөлімшелердің және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
Введение. В мире языка и литературы.
Бөлім 1. Туризм. Экотуризм.

2. Целью обучения учебной дисциплины "Иностранный язык" формирование высокого уровня языковых навыков, а также развитие педагогических навыков посредством: различных задач, способствующих анализу, оценке и творческому мышлению; воздействию широкого спектра разговорных и письменных источников; изучения базовых методических и педагогических технологий в процессе обучения иностранному языку.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующие задачи:
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе изучения иностранного языка, рассматривая его взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию средствами литературы изучаемого языка;
3) формировать понимание ценности изучения иностранного языка в условиях глобализации современного мира; умения представлять свою страну, ее культуру в условиях межкультурного общения;
4) совершенствовать навыки критического мышления, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, понимать широкий спектр незнакомой лексики из контекста; говорить с соответствующим уровнем беглости, точности, ударения слов, интонации и стиля;
5) использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации для выражения своих чувств, мыслей и потребностей, планирования и регуляции своей деятельности; владение устной и письменной речью, монологической контекстной речью;
6) дать возможность учащимся распознавать и использовать язык как средство мышления, размышления, самовыражения и обучения по другим предметам, а также как инструмент повышения грамотности; приобщить к процессу изучения языка, который включает интеграцию языковых, культурных и социальных компонентов;
7) взаимодействовать со сверстниками для гипотезы и давать мнения, комментарии и ответы, полезные для обучающихся с целью использовать английский язык в колледже и за его пределами; успешно общаться с носителями английского языка и не носителями английского языка;
8) формировать социокультурную компетенцию через приобщение к культуре, традициям и реалиям стран изучаемого языка в рамках тем, сфер и ситуаций, соответствующих программе курса.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из следующих разделов: Legend or Truth, Controversial Issues, Virtual reality, Outer Space, Stress and Fear, Art and Creativity, Reading for Pleasure, Different Ways of Living, Amazing places, Work and inventions, Future Career Perspectives.
Содержание: Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работе в группах, предоставления конструктивных отзывов своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить доходчиво информацию для других. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.
Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения, конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки преподавателя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения. Точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем.
Говорение. Использование формального и неформального стилей речи, обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем.
Чтение. Понимание основной идеи объемных текстов, распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тем, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной, научной и публицистической литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Делать выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Модели развития длинных текстов (интервал между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла, и углубленного понимания. Определение несоответствия аргументов, сопоставление, анализ и синтез информации в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы.
Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием растущего разнообразия лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное письмо с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой преподавателя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, используя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности.
Использование английского языка. Использование разнообразны составных и сложных именных словосочетаний, разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний, разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы, широкое разнообразие структур детерминативов и предетерминатов, широкий спектр разновидностей вопросов, относительные, указательные, неопределенные, количественные местоимения, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени - so far, lately, all my life), различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи, формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем, структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, предглагольных, послеглагольных и крайних наречий, растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени, включая must have, can’t have, might have /для выражения предположения и заключения о прошлом, предложных фраз перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после возросшего числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции If / if only / в третьем типе условных предложений, употребление относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

2. "Шетел тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – тілдік дағдылардың жоғары деңгейін қалыптастыру, сонымен қатар кәсіби шеберлікті мыналар арқылы дамыту: талдау, бағалау және шығармашылық ойлауға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар; ауызша және жазбаша дереккөздердің кең ауқымымен танысу; шет тілін оқыту үдерісінде негізгі әдістемелік-педагогикалық технологияларды оқып үйрену.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) шет тілін меңгеру негізінде оның қазақ және әлем әдебиетімен және мәдениетімен байланысын ескере отырып, табысты әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
2) оқытылатын тілдегі әдебиеттер арқылы отансүйгіштікке, азаматтыққа, белсенді өмірлік ұстанымға тәрбиелеу;
3) қазіргі әлемнің жаһандануы жағдайында шет тілін үйренудің құндылығы туралы түсінік қалыптастыру; мәдениетаралық коммуникация тұрғысынан өз елін, оның мәдениетін көрсете білу;
4) сыни тұрғыдан ойлау, салыстыру, жалпылау, ұқсастықтар мен себеп-салдар байланыстарын орнату дағдыларын жетілдіру, контекстен кең ауқымды бейтаныс лексиканы түсіну; тиісті деңгейде еркін сөйлеу, дәлдік, сөз екпіні, интонация және стиль;
5) қарым-қатынас міндетіне сәйкес сөйлеу құралдарын өзінің сезімін, ойы мен қажеттіліктерін білдіру үшін пайдалануға, өз қызметін жоспарлауға және реттеуге; ауызша және жазбаша сөйлеуді, монологтық контекстік сөйлеуді меңгеру;
6) білім алушылардың тілді ойлау, ой елегінен өткізу, өз ойын жеткізу және басқа пәндер бойынша оқу құралы, сондай-ақ сауаттылығын арттыру құралы ретінде тануға және пайдалануға мүмкіндік беру; лингвистикалық, мәдени және әлеуметтік компоненттерді біріктіруді қамтитын тілді үйрену үдерісіне қосу;
7) шет тілін колледжде және одан тыс жерлерде қолдану үшін студенттерге пайдалы гипотеза жасау және пікірлер, түсініктемелер және жауаптар беру үшін құрдастарымен өзара әрекеттесу; ағылшын тілінде сөйлейтіндермен және ағылшын тілінде сөйлемейтіндермен сәтті қарым-қатынас жасау;
8) оқу бағдарламасына сәйкес тақырыптар, салалар және жағдайлар шеңберінде оқытылатын тіл елдерінің мәдениетімен, дәстүрлерімен және шындықтарымен танысу арқылы әлеуметтік-мәдени құзыреттілігін қалыптастыру.
4. Пәннің мазмұны келесі Бөлімдерден тұрады: Legend or Truth, Controversial Issues, Virtual reality, Outer Space, Stress and Fear, Art and Creativity, Reading for Pleasure, Different Ways of Living, Amazing places, Work and inventions, Future Career Perspectives.
Мазмұны: Тыңдау және сөйлеу дағдыларын шығармашылық есептерді шешу және топтық жұмыс үшін пайдаланыңыз, құрдастарыңызға сындарлы кері байланыс беріңіз. Әртүрлі көзқарастарды құрметтеу. Алынған кері байланысты бағалаңыз және сындарлы жауап беріңіз, жеке оқу мақсаттарын қою үшін кері байланысты пайдаланыңыз. Басқаларға түсінікті ақпаратты ұйымдастырыңыз және беріңіз. Сөйлеу немесе жазу кезінде логикалық дәлелді құрастырыңыз және қорғаңыз. Оқу және талқылау арқылы мәдениетаралық сезімталдықты дамыту. Ойларды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды пайдаланыңыз. Пікірталас немесе жазуды дүниетанымдардың ауқымын көрсету және зерттеу құралы ретінде пайдаланыңыз.
Есту. Еркін пікірталастың негізгі мазмұнын, жалпы және оқу бағдарламаларының алуан түрлі тақырыптары бойынша мұғалімнің қолдауынсыз ұзақ талқылауда нақты ақпарат пен дәлелдің егжей-тегжейлерін түсіну, оның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша талқылау.
Жалпы және оқу бағдарламаларының үлкен саны бойынша еркін пікірталас барысында, оның ішінде шектеулі сандағы таныс емес тақырыптар бойынша пікірталас кезінде спикер(лердің) көзқарасын немесе пікірін мойындау. Еркін талқылау контекстінен мағынаны анықтау. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша спикерлердің көзқарастары мен айқын келісу дәрежесі. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымы бойынша еркін пікірталастағы дәлелдердегі қайшылықтарды анықтау.
Сөйлеу. Ресми және бейресми сөйлеу мәнерлерін пайдалану, әртүрлі жалпы және оқу бағдарламалары бойынша ақпарат алу үшін қиын сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу, жалпы және тәрбиелік тақырыптардың саны артып келе жатқан пікірталас мазмұнының әртүрлілігі аясында басқа адамдардың пікірлерін бағалау және түсініктеме беру. Әртүрлі жалпы және білім беру тақырыптары бойынша гипотезаларды ұсыну мақсатында құрдастарымен өзара әрекеттесу. Пікірталастың ағымын басқару және пікірталас кезінде перефраза және түзету арқылы тілді өзгерту. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымында сәйкес арнайы сөздік пен синтаксисті пайдалану.
Оқу. Көлемді мәтіндердің негізгі идеясын түсіну, таныс тақырыптар бойынша, оқу бағдарламасының тақырыптары мен таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі стильдер мен жанрлардағы көлемді мәтіндерден нақты ақпарат пен бөлшектерді тану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша жақынырақ оқуға лайық мәтіндердің мазмұнын анықтау үшін ұзақ мәтіндерді қайталап оқу. Таныс және бейтаныс тақырыптар бойынша, сонымен қатар оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша әртүрлі көркем әдебиет мәтіндерін, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді оқу. Оқу бағдарламасындағы әртүрлі таныс және тақырыптар бойынша, сондай-ақ кейбір таныс емес тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің мазмұнына негізделген қорытынды жасаңыз. Оқу бағдарламасынан таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің авторының көзқарасы мен пікірін анықтау. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша ұзақ мәтіндерді (абзац аралығы) әзірлеу үлгілері. Мағынаны нақтылау және терең түсіну үшін таныс және бейтаныс қағаз және сандық ақпараттық ресурстардың кең ауқымын пайдалану. Дәлелдердің сәйкессіздігін анықтау, оқу жоспарындағы әртүрлі жалпы тақырыптар мен тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердегі ақпаратты салыстыру, талдау және синтездеу.
Хат. Тақырыпқа және жанрға сәйкес және әртүрлі жазба жанрларында дұрыс жазылған сөздік қорын пайдаланып, мәтін деңгейінде жеке жоспарлау, жазу, өңдеу және түзету. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымы бойынша өсіп келе жатқан жазба жанрларының тиісті деңгейіне жету үшін сөйлеу мәнерін пайдаланып грамматикалық дұрыс жазу. Логикалық дәлелдерді оқытушының қолдауымен және қажет болған жағдайда, жалпы және оқу бағдарламасына таныс тақырыптар бойынша жазбаша жанрлардың үлкен санының ішінде мысалдар мен себептермен тұжырымдаңыз. Таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша әртүрлі байланыстыратын сөздерді қолданып, мәтін деңгейінде үйлесімді жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша мәтін деңгейінде сәйкес жоспарды өз бетінше қолдану. Әртүрлі мүмкіндіктер арқылы сөйлесудегі жаңалықтар мен сезімдерді жеткізу және оларға жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы тыныс белгілерінің дұрыстығы жоғары мәтін деңгейінде қойылуы.
Ағылшын тілін қолдану. Күрделі және күрделі зат есімнің сан алуан тіркестерінің, есептік және саналмайтын зат есімдерге арналған жиынтық көрсеткіштердің алуан түрлілігі, сонымен қатар есімдік сөз тіркестері, күрделі сын есімдердің алуан түрлері, сын есімдердің жіктік жалғауы, салыстырмалы құрылымдары және күшейткіш сын есімдердің әртүрлі ортақ мағынада қолданылуы. оқу жоспарынан таныс тақырыптар мен тақырыптар, анықтауыш және алдын ала анықтау құрылымдарының алуан түрлілігі, сұрақ түрлерінің кең ауқымы, салыстырмалы, демонстративті, белгісіз, сан есімдіктері, сонымен қатар оқу жоспарындағы әртүрлі жалпы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша рефлексивті есімдік құрылымдары. Уақыт септіктерінің көмегімен белсенді және пассивті дауыста тамаша үздіксіз формалардың, сонымен қатар бірқатар жетілген формалардың қолданылуы, келер және келер үздіксіз шақтағы белсенді және пассивті дауыстардың әртүрлі формалары, хабарлы сөйлемдер мен жанама сөйлеудегі осы, өткен және өткен кемел шақтағы белсенді және пассивті дауыстардың алуан түрлі формалары, белсенді және пассивті дауыстардың формалары оқу жоспарындағы әртүрлі жалпы тақырыптар мен таныс тақырыптар үшін қазіргі үздіксіз және өткен үздіксіз шақтарда. Әртүрлі жанама сөйлеу мәлімдемелері мен сұрау формаларын белгілі жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдану, тұрақты және тұрақсыз үстеулерге қатысты үстеу құрылымдары, превербальды, кейінгі және шектен тыс үстеулер, модальды етістіктердің өткен шақ формаларының көбеюі, соның ішінде must have, can’t have, might have өткен шақ туралы болжам мен қорытындыны, зат есім мен сын есімнің алдындағы көсемшелерді, зат есімнен, сын есім мен етістіктен кейінгі тәуелдік жалғауларды айту. Көбейген етістіктер мен сын есімдерден кейін инфинитивтік формалардың, көптеген етістіктер мен көсемшелерден кейін герунд формаларының, көптеген көсемше және фразалық етістіктердің қолданылуы. Әртүрлі таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша кәсіподақтардың алуан түрлілігі. Конструкциялар If / if only шартты сөйлемнің үшінші түрінде сабақтас құрмалас сөйлемнің қолданылуы, оның ішінде әртүрлі жалпы және оқу бағдарламалары бойынша таныс тақырыптар.

Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Module 1. Legend or Truth.
+
+
+
Theme 1.1. Introductory lesson. Module Objectives.
Theme 1.2 Legend or truth (analyzing and telling legends) (optional focus on Kazakhstan).
Theme 1.3. Extreme weather with focus on teaching vocabulary techniques.
Theme 1.4. The Black Climber. Listening comprehension.

2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
Module 1. Legend or Truth.
+
+
+
Theme 1.1. Introductory lesson. Module Objectives.
Theme 1.2 Legend or truth (analyzing and telling legends) (optional focus on Kazakhstan).
Theme 1.3. Extreme weather with focus on teaching vocabulary techniques.
Theme 1.4. The Black Climber. Listening comprehension.

1.1. Центральноазиатские цивилизации: многообразие и
культурная общность.
+
+
+
Тема 1.1.1. Центральная Азия: исторические и географические аспекты понятия.
Тема 1.1.2. История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии.
Тема 1.1.3. Древние очаги центральноазиатских цивилизаций.
1.2. Цивилизация Великой Степи.
+
+
+
Тема 1.2.1. "Великая Степь": историко-географическая характеристика.
Тема 1.2.2. Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы).
Тема 1.2.3. Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников.
1.3. Центральная Азия и мировая цивилизация.
Тема 1.3.1. Вклад народов Центральной Азии в развитие мировой культуры.
Исследовательская работа: Великая Степь в истории мировой цивилизации.
Раздел 2. Этнические и социальные процессы.
2.1. Истоки происхождения казахского народа.
+
+
+
Тема 2.1.1. Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана.
2.2. Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация.
+
+
+
Тема 2.2.1. Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов.
Тема 2.2.2. Особенности социальной стратификации традиционного казахского общества.
Исследовательская работа: Этносоциальная организация традиционного казахского общества.
Раздел 3. Из истории государства, войн и революций.
3.1. Ранние государства на территории Казахстана.
+
+
+
Тема 3.1.1. Политическая организация ранних государств на территории Казахстана.
3.2. Империи кочевников Великой степи.
+
+
+
Тема 3.2.1. Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Преемники Тюркской империи.
Тема 3.2.2. Империя Чингисхана и ее наследники.
3.3. Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии.
+
+
+
Тема 3.3.1. Ак Орда – основа Казахского ханства.
Тема 3.3.2. Казахское ханство: политические институты государства.
3.4. Путь к независимости и возрождение национальной государственности.
+
+
+
Тема 3.4.1. Борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета.
Тема 3.4.2. Советская форма казахской государственности.
Тема 3.4.3. Возрождение национальной государственности.
Исследовательская работа: Эволюция казахской государственности.
Раздел 4. Развитие культуры.
4.1. Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации.
+
+
+
Тема 4.1.1. Материальная культура и прикладное искусство казахского народа.
Тема 4.1.2. Традиционное мировоззрение казахов.
Тема 4.1.3. Духовно-нравственные ценности казахского народа: обычаи и традиции.
Тема 4.1.4. Памятники истории и культуры.
Тема 4.1.5. Традиционная музыкальная культура казахов.

1.1. Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы.
Тақырып 1.1.1. Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері.
Тақырып 1.1.2. Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы.
Тақырып 1.1.2. Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары.
1.2. "Ұлы Дала" өркениеті.
Тақырып 1.2.1. "Ұлы Дала" ұғымының тарихи-географиялық сипаттамасы.
Тақырып 1.2.2. Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі).
Тақырып 1.2.3. Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті.
+
+
+
1.3. Орталық Азия және әлемдік өркениет.
Тақырып 1.3.1. Әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесі.
Зерттеу жұмысы. Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы Дала.
Бөлім 2. Этникалық және әлеуметтік процестер.
2.1. Қазақ халқының шығу тегі.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер.
Тақырып 2.1.2. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары.
Тақырып 2.1.3. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері.
Зерттеу жұмысы. Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы.
3-Бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан.
3.1. Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттер.
+
+
+
Тақырып 3.1.1.Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы.
3.2. Ұлы Дала көшпенділерінің империялары.
Тақырып 3.2.1. Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері.
Тақырып 3.2.2. Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері.
3.3. Қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет.
Тақырып 3.3.1. Ақ Орда - Қазақ хандығының негізі.
+
+
+
Тақырып 3.3.2. Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси институттары.
3.4. Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы.
Тақырып 3.4.1. Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресі.
Тақырып 3.4.2. Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі.
Тақырып 3.4.3. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы.
Зерттеу жұмысы. Қазақ мемлекеттілігінің эволюциясы.
4 Бөлім. Мәдениеттің дамуы.
+
+
+
4.1. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы.
Тақырып 4.1.1. Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері.
Тақырып 4.1.2. Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы.
Тақырып 4.1.3. Әлеуметтік-экономикалық дамудың қазақтардың дәстүрлі дүниетанымының қалыптастырудағы орны.
Тақырып 4.1.4. Тарихи және мәдени ескерткіштер.
Тақырып 4.1.5. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы.
+
+
+

4.2. Культура Казахстана в советский период.
+
+
+
Тема 4.2.1. Достижения и противоречия в области культуры советского периода.
4.3. Культура в период национального возрождения.
+
+
+
Тема 4.3.1. Развитие культуры на современном этапе.
Исследовательская работа: Культура и традиции как генетический код нации.
Раздел 5 Цивилизация: особенности экономического развития.
5.1. Традиционная система жизнеобеспечения казахов.
+
+
+
Тема 5.1.1. Развитие кочевого скотоводства и земледелия на территории Казахстана.

4.2. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті.
Тақырып 4.2.1. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар.
4.3. Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет.
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Мәдениеттің қазіргі кезеңдегі дамуы.
Зерттеу жұмысы. Мәдениет және дәстүр – ұлттың генетикалық коды.
5 Бөлім. Өркениет: экономикалық даму ерекшеліктері.
5.1. Қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі.
Тақырып 5.1.1. Қазақстанда көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің дамуы.

Тема 5.1.2. Промыслы и ремесла.
5.2. Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние.
Тема 5.2.1. Роль Великого Шелкового пути в развитии городской культуры Казахстана.
Тема 5.2.2. Экономическое и культурное взаимодействие и взаимовлияние.
Тема 5.2.3. развитие городской культуры в Х -ХІІ вв.
Тема 5.2.4. Социально-экономическое развитие Казахстана в ХVІІІ –ХІХ вв.
Тема 5.2.5. Распад традиционного казахского хозяйства в начале ХХ века.

Тақырып 5.1.2. Қолөнер мен кәсіптер.
+
+
+
5.2. Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері.
Тақырып 5.2.1. Қазақстан қала мәдениетінің дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі.
Тақырып 5.2.2. Экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынас және өзара әсері.
Тақырып 5.2.3. Х ғ.-ХІІ ғ. қала мәдениетінің дамуы.
Тақырып 5.2.4. ХVІІІ –ХІХ ғғ.Қазақстанның әлеуметтік – экономикалық дамуы.
Тақырып 5.2.5. ХХ ғасырдың басындағы қазақтың дәстүрлі шаруашылығының күйреуі.

Тема 5.2.6. Развитие экономики Казахстана в ХХ веке.
Тема 5.2.7. Развитие экономики Республики Казахстан.
Исследовательская работа: Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды.
Раздел 6. Политико-правовые процессы.
6.1. История формирования полиэтнического общества в Казахстане.
+
+
+
Тема 6.1.1. Изменение моноэтнического состава населения Казахстана (XVIII - начало XX века).
Тема 6.1.2. Формирование полиэтнического общества в советский период.
6.2 Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений.

Тақырып 5.2.6. ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы.
+
+
+
Тақырып 5.2.7. Қазақстан Республикасының экономикалық даму бағыты.
Зерттеу жұмысы. Әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктері.
6-Бөлім. Саяси-құқықтық процестер.
+
+
+
6.1. Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы.
Тақырып 6.1.1. Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы).
Тақырып 6.1.2. Кеңестік кезеңде Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасуы.
6.2 Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты.

Тема 6.2.1. Миграционная политика Республики Казахстан.
Тема 6.2.2. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия.
Тема 6.2.3. Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана.
Исследовательская работа: Этносы Казахстана: история и судьбы
Раздел 7. Развитие общественно-политической мысли.
7.1. Эволюция общественно-политической мысли Казахстана.
+
+
+
Тема 7.1.1. Истоки и развитие общественно-политической мысли.
Тема 7.1.2. Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства.
Тема 7.1.3. Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман". Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века.
Тема 7.1.4. Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века.
7.2. "Алаш" – общественная мысль и национальная идея.
+
+
+

Тақырып 6.2.1. Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты.
Тақырып 6.2.2. Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісі.
Тақырып 6.2.3. Қазақстанның қоғамдық-саяси және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі.
Зерттеу жұмысы.
7 Бөлім. Қоғамдық-саяси ойдың дамуы.
7.1. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы.
Тақырып 7.1.1. Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы.
Тақырып. 7.1.2. Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы.
Тақырып 7.1.3. "Зарзаман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары.
Тақырып 7.1.4. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары.
7.2. "Алаш" –қоғамдық ой және ұлттық идея.

Тема 7.2.1. Концептуальные основы национальной идеи "Алаш".
Тема 7.2.2. Движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов.
7.3. Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке.
Тема 7.3.1. Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел".
Тема 7.3.2. Общенациональные ценности казахстанского общества.
Исследовательская работа: Консолидирующая роль общественно-политической мысли.
Раздел 8. Развитие образования и науки.
8.1. Научное наследие средневекового Казахстана.
+
+
+
Тема 8.1.1. Развитие науки в средневековом Казахстане.
8.2. Развитие образования и науки в Казахстане в XVIII -XX вв.
Тема 8.2.1. Исследование Казахстана в XVIII - начале XX века.
Тема 8.2.2. Деятельность образовательных учреждений Казахстана в XIX - начале ХХ века.
Тема 8.2.3. Светские школы и учебные заведения начала ХХ века.
Тема 8.2.4. Достижения и противоречия советской системы образования.
Тема 8.2.5. Развитие системы среднего образования, профессионального и технического образования Казахстана в советский период.
Тема 8.2.6. Академия Наук Казахской ССР – крупнейший научный центр СССР.
8.3. Казахстанская система образования и науки на современном этапе.
Тема 8.3.1 Изменения в системе образования Республики Казахстан.
Тема 8.3.2 Проблемы и перспективы развития образования и науки Республики Казахстан
Исследовательская работа: Вклад деятелей малой родины в развитие науки и образования.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Цивилизация: особенности развития
Центральноазиатские цивилизации: многообразие и культурная общность
1) Использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона;
1) Характеризует историко-географические особенности Центральной Азии;
2) определяет факторы возникновения цивилизаций в Центральной Азии.
2) исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации;
1) Характеризует взгляды ученых, исследовавших роль Центральной Азии в мировой истории;
2) определяет особенности истории Центральной Азии как вклад в мировую цивилизацию.
3) характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций.
1) Определяет особенности древних центрально-азиатских цивилизаций;
2) анализирует факторы, повлиявшие на формирование и развитие древних центрально-азиатских цивилизаций.
Цивилизация Великой Степи
1) Анализировать истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи;

Тақырып 7.2.1. "Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері.
Тақырып 7.2.2. "Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары.
7.3. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы - ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз.
Тақырып 7.3.1. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі.
Тақырып. 7.3.2. Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары.
Зерттеу жұмысы.
8 Бөлім. Білім мен ғылымның дамуы.
8.1. Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы.
Тақырып 8.1.1. Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы.
8.2. XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы.
Тақырып 8.2.1. XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы зерттеулер.
Тақырып 8.2.2. XIX - ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы оқу орындарының қызметі.
Тақырып 8.2.3. ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы ғылыми мекемелер мен кешенді зерттеулер.
Тақырып 8.2.4. Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары.
Тақырып 8.2.5. Кеңестік кезеңде Қазақстанның орта білім беру, кәсіптік және техникалық білім беру жүйесін дамыту.
Тақырып 8.2.6. Қазақ КСР Ғылым Академиясы – КСРО-ның ірі ғылыми орталығы.
8.3. Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі.
Тақырып 8.3.1. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесіндегі өзгерістер.
Тақырып 8.3.2. Қазақстан Республикасы білімімен ғылымы дамуының мәселелері мен болашағы.
Зерттеу жұмысы. Білім мен ғылымға үлес қосқан менің өлкемнің тұлғалары.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше
атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
1.Өркениет: даму ерекшеліктері
Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы
1) "Орталық Азия" ұғымын аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану;
1) "Орталық Азия" ұғымының тарихи және географиялық ерекшеліктерін талдайды;
2) әлемдік өркениеттегі Орталық Азия өркениетінің рөлін талдайды.
2) әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірлері негізінде қорытынды жасау;
1) Орта Азияның әлемдік өркениетке қосқан рөлін анықтайды;
2) әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірлерін талдайды.
3) орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау.
1) Орта Азияның ежелгі өркениетінің ерекшеліктерін анықтайды;
2) Орталық Азия өркениетінің ежелгі ошақтарының қалыптасуы мен дамуын талдайды.
"Ұлы Дала" өркениеті
1) Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасу ерекшеліктерін түсіндіру.

1) Характеризует географические особенности региона "Евразийская степь";
2) определяет историко-культурные составляющие "Великой Степи" на основе анализа исторических источников;
3) устанавливает преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи.
2) характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстана.
1) Определяет характерные особенности цивилизации Великой Степи по периодам (энеолит, эпоха бронзы);
2) оценивает влияние ранних кочевых цивилизаций на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения.
Центральная Азия и мировая цивилизация
1) Анализировать достижения материальной и духовной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс.
1) Характеризует взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений;
2) раскрывает роль достижений материальной и духовной культуры народов Центральной Азии в развитии мирового прогресса.
Этнические и социальные процессы
Истоки происхождения казахского народа
1) Определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов.
1) Объясняет этнические процессы на территории Казахстана, используя понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос";
2) характеризует этапы этногенеза на территории Казахстана, устанавливая связи между историческими событиями древности и средневековья;
3) определяет преемственность этнических процессов.
Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация
1) Анализировать формирование родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов;
1) Описывает этническую структуру казахов, используя понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел";
2) характеризует этносоциальную структуру традиционного казахского общества;
3) дает оценку роли
родоплеменной организации казахов.
2) раскрыть функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества.
1) Использует понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов";
2) определяет консолидирующую роль родоплеменной организации казахов.
Из истории государства, войн и революций
Ранние государства на территории Казахстана
1) Анализировать исторические этапы формирования ранних государств на территории Казахстана.
1) Определяет ранние государства на территории Казахстана;
2) характеризует этапы развития ранних государств на территории Казахстана, используя историческую хронологию;
3) выделяет на основе сопоставительного анализа особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана.
Империи кочевников Великой степи

1) "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтайды;
2) тарихи дереккөздерді талдау негізінде "Ұлы Даланыңә тарихи-мәдени құрамдас бөліктерін айқындайды;
3) Ұлы Даланың ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығы мен өзара ықпалын белгілейді.
2) Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктерін сипаттау.
1) Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасу ерекшеліктерін анқтайды (энеолит, қола дәуірі);
2) Ұлы дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдайды.
Орталық Азия және әлемдік өркениет
1) Орталық Азия халықтарының материалдық мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін анықтау.
1) Отырықшы-егіншілік және көшпелі өркениет арасындағы сауда-экономикалық байланысты сипаттайды;
2) әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесін саралайды.
Этника
лық және әлеуметтік процестер
Қазақ халқының шығу тегі
1) Этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау.
1) Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдаланады;
2) Қазақстан аумағындағы ежелгі және ортағасырлық тарихи оқиғалар арқылы этногенездің кезеңдерін сипаттайды.
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы
1) Тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау;
1) Қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен" ұғымдарын пайдаланады;
2) Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттарын атайды;
3) дәстүрлі қазақ қоғамындағы ру-тайпалық құрылымына баға береді.
2) дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін ашып көрсету.
1) Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек ", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдаланады;
2) қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін анықтайды.
Мемлекет соғыс және революциялар тарихынан
Қазақстан территория
сындағы ерте мемлекеттер
1) Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру.
1) Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттерді анықтайды;
2) Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін анықтайды;
3) Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымы туралы дереккөздері мәліметтерін саралайды.
Ұлы Дала көшпенділе
рінің империялары

1) Исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников;
1) Объясняет особенности политико-экономического развития Тюркской империи.
2) характеризовать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии.
1) Определяет влияние государств XIII-XV веков на ход исторических процессов в Евразии;
2) анализирует особенности улусной системы правления на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства.
Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии
1) Обосновывать исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
1) Определяет и анализирует факты исторической преемственности Ак Орды и Казахского ханства;
2) на основе исторических источников доказывает образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана;
3) оценивает роль казахских ханов в создании и укреплении государства.
2) исследовать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства.
1) Доказывает преемственность форм государственного устройства кочевых цивилизаций на основе сравнительного анализа политических институтов Казахского ханства и предыдущих кочевых государств.
Путь к независимости и возрождение национальной государственности
1) Исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета;
1)Устанавливает причинно- следственные связи утраты государственного суверенитета
Казахстана;
2) характеризует этапы национально-освободительной борьбы казахского народа;
3) определяет влияние общественно-политической мысли начала ХХ века на развитие национального самосознания казахского народа;
4) оценивает роль казахской интеллигенции в борьбе за восстановление государственного суверенитета.
2) анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период;
1) Характеризует советскую форму казахской государственности, используя понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство";
2) характеризует достижения общественно-политического развития Казахстана в советский период;
3) определяет причины противоречий общественно-политического развития Казахстана в советский период.
3) исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан.
1) Проводит сравнительный анализ содержания государственных стратегий и программ и уровня достигнутых изменений страны на современном этапе;

1) Деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау;
1) Түркі империясының саяси-экономикалық даму ерекшелігін түсіндіреді.
2) XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау.
1) XIII-XVғ.ғ. мемлекеттердің Еуразиядағы басты тарихи оқиғалардағы белсенділігін сипаттайды;
2) мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің ерекшелігін талдайды
Қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет
1) Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
1) Ақ Орда мен Қазақ хандығының тарихи сабақтастығы фактілерін анықтайды және талдайды.
2) тарихи дереккөздер негізінде Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің табиғи нәтижесі ретінде дәлелдейді;
3) мемлекет құру мен нығайтудағы Қазақ хандарының рөлін бағалайды.
2) Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу.
1) Қазақ хандығының саяси институттары мен ерте көшпелі мемлекеттерін салыстырмалы талдау негізінде көшпелі өркениеттердің мемлекеттік құрылымы нысандарының сабақтастығын дәлелдейді
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттілік
тің қайта жаңғыртылуы
1) Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресін зерттеу;
1) Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуының себеп-салдарын анықтайды;
2) Қазақ халқының ұлт-азаттық көтерілістерінің кезеңдерін сипаттайды;
3) ХХ ғасырдың басындағы қоғамдық-саяси ойдың қазақ халқының ұлттық сана-сезімін дамытуға әсерін айқындайды;
4) мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін күресте қазақ зиялыларының рөлін бағалайды.
2) Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі кезеңіндегі қоғамдық-саяси дамуындағы жетістіктері мен қарама-қайшылықтарын талдау;
1) "Автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын
пайдалану арқылы Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін талдау;
2) кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктерін сипаттайды;
3) Қазақстанның кеңестік кезеңдегі қоғамдық-саяси дамуындағы қайшылықтардың себебін анықтайды.
3) Мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау.
1)Мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын саралай келе қазіргі кезеңдегі қол жеткізген табыстар мен салыстырады;

2) прогнозирует перспективы развития Республики Казахстан.
Развитие культуры
Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации.
1) Анализировать важнейшие достижения материальной культуры казахского народа;
1) Используя понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" анализирует культурные достижения казахского народа;
2) определяет значение материальной культуры в сохранении национальной идентичности;
3) обосновывает преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана.
2) доказать, что традиционное мировоззрение казахов является продолжением цивилизации Великой Степи;
1) Использует понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа.
3) характеризовать духовно-нравственные ценности казахского народа;
1) Исследует духовно-нравственные ценности, обычаи и традиции казахского народа.
4) характеризовать известные памятники истории и культуры степной цивилизации;
1) Исследует известные памятники истории и культуры степной цивилизации;
2) классифицирует памятники истории и культуры, учитывая их типологические особенности.
5) характеризовать достижения казахской литературы и, традиционной музыкальной культуры отражающие духовно-нравственные ценности народа.
1) Определяет значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа;
2) определяет истоки и особенности традиционной музыкальной культуры на основе анализа произведений фольклора.
Культура Казахстана в советский период
1) Анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода;
1) Определяет новые направления и жанры культуры Казахстана в советский период;
2) характеризует особенности достижений и противоречий социалистической культуры Казахстана;
3) выявляет причины противоречий в области культуры советского периода.
2) анализировать достижения образования и науки в Казахстане в советский период, определяя трудности их развития.
1) Определяет достижения в развитии образования и науки Казахстана в советский период;
2) определяет влияние командно-административной системы государства на развитие образования и науки в советский период.
Культура в период национального возрождения
1) Характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан.
1) Выделяет особенности новых направлений и жанров в области культуры Республики Казахстан;
2) раскрывает значимость процесса интеграции в международное культурное пространство.
Цивилизация: особенности экономического развития
Традиционная система жизнеобеспечения казахов. Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние

2) Қазақстанның болашақтағы дамуына байланысты болжамдар жасайды.
Мәдениеттің дамуы
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы
1) Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнердегі жеткен жетістіктерін талдау;
1) "Мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану арқылы қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттайды;
2) Қазақ халқының ұлттық ерекшелігін сақтауда материалдық мәдениет пен қолданбалы өнердің орнын айқындайды;
3) Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдайды.
2) Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы Ұлы Дала өркениетінің жалғасы екендігін дәлелдеу;
1) "Әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану арқылы қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтайды.
3) Қазақ халқының рухани адамгершілік құндылықтарын сипаттау;
1) қазақ халқының рухани адамгершілік құндылықтарын, салт дәстүрін зертеу
4) дала өркениетінің тарихы мен мәдениетінің көрнекті ескерткіштерін сипаттау;
1) Дала өркениетінің тарихы мен мәдениетінің көрнекті ескерткіштерін зерттейді;
2) типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдениет ескерткіштерін жіктейді.
5) Қазақ әдебиеті мен музыкалық мұрасының маңызды жетістіктерін халықтың рухани -адамгершілік құндылықтары тұрғысынан сипаттау.
1) Қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиетінің маңызын анықтайды;
2) фольклор және зерттеушілер еңбектерінің негізінде дәстүрлі музыкалық мәдениеттің бастаулары мен ерекшеліктерін айқындайды.
Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті
1) Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтарды талдау;
1) Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті саласындағы жаңа бағыттарды және жанрларды анықтайды;
2) кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай отырып, жетістіктерді сипаттайды;
3) кеңестік дәуірдегі мәдениет саласындағы қайшылықтардың себебін анықтайды.
2) кеңестік кезеңдегі Қазақстандағы білім мен ғылымның жетістіктерін талдау, олардың даму қиындықтарын анықтау.
1) Кеңестік кезеңдегі Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуындағы жетістіктерді анықтайды;
2) кеңестік кезеңдегі білім мен ғылымның дамуына мемлекеттің әміршіл-әміршіл жүйесінің ықпалын анықтайды.
Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет
1) Мәдениеттің қазіргі кезеңдегі дамуы сипаттау.
1) Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды сипаттайды;
2) халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесін түсіндіреді.
Өркениет: экономикалық дамудың ерекшеліктері
Қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі.
Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері

1) Определять особенности кочевого скотоводства и земледелия;
1) Определяет влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана в разные исторические периоды;
2) характеризует особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема".
2) характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов;
1) Анализирует развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов;
2) исследует современные ремесла Казахстана, определяя наличие или отсутствие взаимосвязи с традиционными ремеслами и промыслами казахов.
3) анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана;
1) Определяет значение Великого Шелкового пути в хозяйственно-культурном обмене и дипломатии стран-участников торговли;
2) оценивает роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана;
3) анализирует причины упадка Великого Шелкового пути.
4) характеризовать взаимодействие оседлого и кочевого населения;
1) Раскрывает пути и формы взаимодействия оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений;
2) анализирует на основе источников культурное взаимовлияние оседлого и кочевого населения.
5) анализировать особенности развития городской культуры на Великом Шелковом пути в Х-ХІІвв;
1) Используя карту определяет расположение городов на Великом Шелковом пути;
2) анализирует особенности средневековой городской культуры.
6) характеризовать социально-экономическое развитие Казахстана в ХVІІІ-ХІХ вв;
1) Анализирует социально-экономическое развитие края в период колониальной политики России;
2) характеризует развитие капиталистических отношений.
7) определить причины кризиса традиционного хозяйства казахов в начале ХХ века.
1) Анализирует влияние колониальной политики России на кризис традиционного хозяйства казахов;
2) анализирует влияние экономических реформ советской власти на существование казахского народа.
Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время
1) Анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке;
1) Используя понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" анализирует особенности экономического развития Казахстана;
2) выделяет положительные и отрицательные факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке.
2) анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности.
1) Характеризует основные этапы и особенности развития экономики Республики Казахстан на современном этапе;
2) проводит сравнительный анализ содержания государственных стратегий и программ и основных направлений социально-экономического развития Казахстана;

1) Көшпелі мал шаруашылығы мен егін шаруашылығының ерекшеліктерін анықтаңыз;
1) Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттейді;
2) көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі" , "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып талдайды.
2) Қазақ қолөнері мен кәсібінің дамуын этнографиялық материалдар негізінде сипаттау;
1) Қазақ қолөнері мен кәсібінің дамуын этнографиялық материалдар негізінде талдайды;
2) Қазіргі қазақ қолөнерінің даму бағыттарын сипаттайды.
3) Қазақстандағы қала мәдениетінің дамуына Ұлы Жібек жолының тигізген рөлін талдау;
1) Картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттейді;
2) Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөліне баға береді;
3) Ұлы Жібек жолының құлдырауының себептерін талдайды.
4) Отырықшы және көшпелі өркениет арасындағы өзара байланыстарды сипаттау;
1) Сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесінде көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттайды;
2) отырықшы және көшпелі халықтың өзара мәдени байланысын талдайды
5) Х-ХІІ ғасырлардағы Ұлы Жібек жолындағы қалалық мәдениеттің даму ерекшеліктерін талдау;
1) Картаны пайдалана отырып, Ұлы Жібек жолындағы қалалардың орналасуын айқындайды;
2) ортағасырлық қалалық мәдениеттің ерекшеліктерін талдайды.
6) ХVІІІ –ХІХ ғғ. Қазақстандағы әлеуметтік – экономикалық дамуын сипаттайтын факторларды талдау;
1) Ресейдің отаршылдық саясаты кезеңіндегі аймақтың әлеуметтік-экономикалық дамуын талдайды;
2) капиталистік қатынастардың дамуын сипаттайды.
7) ХХ ғасырдың басындағы қазақтың дәстүрлі шаруашылығының күйреу себебін анықтау;
1) Дәстүрлі мал шаруашылығының бұзылуына Ресейдің отарлау саясатының тигізген әсерін талдайды;
2) кеңес өкіметінің жүргізген экономикалық реформаларының қазақ ұлтының жойылып кету қаупіне тигізген әсерін зерттейді.
Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы
1) ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы бағыттарын айқындайтын факторларды талдау;
1) "Экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалана отырып, Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктеріне талдау жасау;
2) ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының даму бағыттарындағы басымдылықтар мен қайшылықтарды талдайды.
2) Қазақстан Республикасының экономикасының дамуы кезеңдері мен ерекшеліктерін талдау.
1) Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдайды, олардың қазіргі кездегі ерекшеліктерін анықтайды;
2) мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын және Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарын талдайды;

3) прогнозирует перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан.
Политико-правовые процессы
История формирования полиэтнического общества в Казахстане
1) Исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана;
1) Объясняет процесс изменения этнического состава населения на территории Казахстана, используя понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав";
2) определяет причины изменения этнического состава населения на территории Казахстана; 3.Характеризует этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана.
2) характеризовать особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период.
1) Объясняет процесс формирования полиэтнического общества Казахстана, используя понятия "депортация", "спецпереселенцы", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность";
2) определяет особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период.
Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений
1) Анализировать миграционную политику Республики Казахстан;
2) анализировать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия;
3)
характеризовать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении национального единства и казахстанской идентичности.
1) Определяет особенности миграционной политики, используя понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирредента";
2) объясняет основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ;
3) характеризует основные факторы межэтнической стабильности в Казахстане.
Раздел.
Развитие общественно-политической мысли
Эволюция общественно-политической мысли Казахстана
1) Анализировать общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана;
1) Определяет основные идеи мыслителей древнего и средневекового Казахстана;
2) оценивает значение правовых уложений Казахского ханства;
3) определяет актуальность взглядов древних и средневековых мыслителей в настоящее время
2) оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана.
1) Объясняет основные идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности;
2) анализирует общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века;
3) оценивает вклад казахских просветителей XIX века развитие общественно-политической мысли Казахстана.
"Алаш" – общественная мысль и национальная идея
1) Определять исторические основы национальной идеи "Алаш";
2) характеризовать национально-демократическое направление автономии "Алаш".
1) Определяет консолидирующую роль национальной идеи "Алаш";
2) исследует деятельность А. Букейханова как политического лидера;

3) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болашағына болжау жасайды.
Саяси-құқық
тық процестер
Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы
1) Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу;
1) "Аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалана отырып, Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісіне талдау жасайды;
2) Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеруінің себептерін анықтайды;
3) Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеруінің себептерін талдайды.
2) кеңестік кезеңдегі Қазақстан этностарының мәдени өзара ықпалының ерекшеліктерін сипаттау.
1) "Депортация", "арнайы қоныс аударушылар", "ұлттық саясат", "интернационализм", "толеранттылық" ұғымдарын пайдалана отырып, Қазақстанның полиэтникалық қоғамын қалыптастыру процесін түсіндіреді;
2) кеңестік кезеңдегі Қазақстан этностарының мәдени өзара ықпалының ерекшеліктерін айқындайды..
Қазақстан Республикасы
ның этносаралық қатынастар саласындағы саясаты
1) Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты талдау.
1) Көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдаланады;
2) Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын талдайды;
2) Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделін талдау.
1) Мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісіне баға береді.
3) Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі айқындау.
1) Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін анықтайды.
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы
1) Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын талдау;
1) Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтайды;
2) Қазақ хандығының құқықтық ережелерінің маңыздылығын бағалайды;
3) Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесіне баға береді.
2) тарихи қайраткерлердің Қазақстанның қоғамдық-саяси ойының дамуына қосқан үлесін бағалау.
1) Қазақ ұлттық мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдері идеяларының маңыздылығын зерттейді;
2 ) ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарын талдайды;
3) Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына ХІХ ғасырдағы тарихи қайраткерлердің қосқан үлесіне баға береді.
"Алаш" –қоғамдық ой және ұлттық идея
1) "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау;
2) Алаш автономиясының ұлттық-демократиялық бағытын сипаттау.
1) "Алаш" ұлттық идеясының біріктіруші рөлін айқындайды;
2) А. Бөкейхановтың саяси көшбасшы ретіндегі қызметін зерттейді;

3) дает оценку исторической роли национальной интеллигенции и автономии "Алаш".
Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке
1) Определять значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел".
1) Анализирует основные ценности общенациональной идеи
"Мәңгілік Ел";
2) объясняет политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта –Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства";
3) оценивает консолидирующую роль идеи "Мәңгілік Ел".
Развитие образования и науки
Научное наследие средневекового Казахстана
1) Исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний.
1) Оценивает вклад средневековых мыслителей в развитие научных знаний Казахстана;
2) выделяет основные направления научных исследований Казахстана в XVIII - начале XX века;
3) определяет ценность трудов ученых-исследователей Казахстана.
Развитие образования и науки в Казахстане в XVIII -XX вв.
1) Анализировать изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века;
1) Объясняет изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века;
2) характеризует образовательные учреждения, исходя из специфики их деятельности.
2) анализировать историю становления светского образования и формирования казахской интеллигенции в начале ХХ века;
1) Характеризует образование в аульных школах Степного края;
2) анализирует влияние формирования казахской интеллигенции на пробуждение нации.
3) анализировать реформы советской системы образования и развитие науки в Казахстане;
1) Характеризует основные этапы развития советской системы образования и науки в Казахстане;
2) определяет роль АН Казахской ССР в развитии науки Казахстана;
3) оценивает вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период.
4) анализировать достижения и противоречия советской системы образования в сфере среднего, профессионального и технического образования в Казахстане.
1) Анализирует достижения и противоречия в сфере профессионального и технического образования в Казахстане.
Казахстанская система образования и науки на современном этапе
1) Анализировать проблемы и перспективы развития образования и науки Республики Казахстан в контексте интеграции в мировое образовательное и научное пространство.
1) Определяет предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан;

3) ұлттық зиялы қауым мен"Алаш" автономиясы ның тарихи рөліне баға береді.
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы - ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз
1)"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізін анықтау Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтарын талдау.
1) "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізін анықтайды;
2) "Мәңгілік Ел – патриоттық актісін" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасын" зерттеу негізінде мемлекеттің идеология саласындағы саясатын түсіндіреді;
3) "Мәңгілік Ел" идеясының топтастырушы рөлін бағалайды.
Білім мен ғылымның дамуы
Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы
1) Ғылымның дамуына Қазақстандағы ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу.
1) Ортағасырлық ойшылдардың Қазақстанның ғылыми білімін дамытуға қосқан үлесін бағалайды;
2) XVIII-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын анықтайды;
3) XVIII-ХХ ғасырдың басындағы білім беру мекемелерінің негізгі қызметін талдайды
XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы
1) XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан аумағында оқу орындардың дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты анықтау;
1) ХІХ - ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы білім беру мекемелерінің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты түсіндіреді;
2) білім беру мекемелерін олардың қызметінің ерекшелігін сипаттайды.
2) ХХ ғасырдың басында зайырлы білім беру мен қазақ зиялыларының қалыптасу тарихын талдау.
1) Дала өлкесінің ауылдық мектептерінде білім беруді сипаттайды;
2) қазақ зиялыларының қалыптасуының ұлттың оянуына әсерін талдайды.
3) Кеңестік білім беру жүйесінің реформаларын және Қазақстандағы ғылымның дамуын талдау.
1) Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесінің және ғылымның даму кезеңдерін сипаттайды;
2) Қаз КСР Ғылым Академиясының Қазақстан ғылымының дамуына қосқан үлесіне баға береді;
3) кеңестік кезеңдегі ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалайды.
4) Қазақстандағы орта, кәсіптік және техникалық білім беру саласындағы кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтарын талдау.
1) Қазақстандағы кәсіптік және техникалық білім беру саласындағы жетістіктер мен қайшылықтарды талдайды.
Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі
1) Әлемдік білім беру және ғылыми кеңістікке интеграциялау контекстінде Қазақстан Республикасының Білім және ғылымын дамытудың проблемалары мен перспективаларын талдау.
1) Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерделеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңғыртудың алғышарттары мен маңызын айқындайды;

2) характеризует основные направления интеграции образования и науки Республики Казахстан в мировое образовательное и научное пространство.
Приложение 11
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Физическая культура" педагогического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Физическая культура" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "Физическая культура" - является формирование основ физической культуры, направленных на здоровое физическое развитие, приобретение спортивно-специфических двигательных навыков и физических способностей.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) развитие теоретических знаний и практических навыков в области физического воспитания и спорта;
2) мотивация стремления укрепить свое физическое и психическое здоровье;
3) развитие двигательных навыков обучающихся, способствующих выносливости, быстроте, силе, ловкости и гибкости;
4) воспитание чувства патриотизма, уважения, ответственности и взаимопонимания, морально-волевых и этических качеств;
5) стимулирование обучающихся вести здоровый образ жизни на протяжении всей жизни и применять приобретенные навыки в дальнейшем;
6) формирование представления о физической культуре как части общечеловеческой культуры.
7) воспитание потребности и умения самостоятельно заниматься физическими упражнениями, сознательно применять их в целях отдыха, тренировки, повышения работоспособности, укрепления здоровья;
8) обмен практическими навыками и теоретическими знаниями и развития здоровой конкуренции, в процессе обучения, посредством организации соревновательной деятельности;
9) использование информационных коммуникационных технологий при изучении теории (правила спорт игр, изучение тактики, тестирование и другие);

2) Қазақстан Республикасының Білім және ғылымын әлемдік білім беру және ғылыми кеңістікке интеграциялаудың негізгі бағыттарын сипаттайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
11 - қосымша
Педагогикалық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Дене шынықтыру" пәнін оқытудың мақсаты - салауатты дене дамуына, спортқа тән қозғалыс дағдылары мен дене қабілеттерін игеруге бағытталған дене шынықтыру негіздерін қалыптастыру болып табылады.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді шешуді көздейді:
1) дене шынықтыру және спорт саласында теориялық білім мен практикалық дағдыларды дамыту;
2) өзінің физикалық және психикалық денсаулығын жақсартуға ұмтылу мотивациясы;
3) төзімділікке, жылдамдыққа, күшке, ептілік пен икемділікке ықпал ететін білім алушылардың қозғалыс дағдыларын дамыту;
4) патриотизм, құрмет, жауапкершілік және өзара түсіністік сезімін тәрбиелеу;
5) білім алушыларды өмір бойы салауатты өмір салтын ұстануға ынталандыру және одан әрі алған дағдыларын қолдану;
6) жалпы адамзаттық мәдениеттің бір бөлігі ретінде дене шынықтыру туралы идеяны қалыптастыру;
7) дене шынықтырумен өз бетінше айналысуға, оларды демалу, жаттығу, жұмысқа қабілеттілігін арттыру, денсаулықты нығайту мақсатында саналы түрде қолдануға қажеттілік пен дағдыға тәрбиелеу;
8) жарыс қызметін ұйымдастыру арқылы оқу процесінде практикалық дағдылар мен теориялық білімдермен алмасу және салауатты бәсекелестікті дамыту;
9) теорияны зерделеу кезінде АКТ қолдану (ойын спорты ережелері, тактиканы үйрену, тестілеу және т. б.);

Тема 1.1.1. Техника безопасности на занятиях Физическая культура. Самоконтроль при занятиях физкультурой и спортом.
Тема 1.1.2. История развития физкультуры и спорта в Казахстане.
Тема 1.1.3. Личная гигиена. Закаливание. Пищевой рацион и режим питания.
Тема 1.1.4. Вредные привычки. Их влияние на здоровье человека.
Тема 1.1.5. Физическая культура и спорт в современном обществе.
Тема 1.1.6. Здоровый образ жизни и его составляющие.
Раздел 2. Легкая атлетика.

Тақырып 1.1.1. Дене шынықтыру сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Дене шынықтыру және спортпен шұғылдану кезінде өзін-өзі бақылау.
Тақырып 1.1.2. Қазақстанда дене шынықтыру мен спорттың даму тарихы.
Тақырып 1.1.3. Жеке гигиена. Шынығу. Тамақтану және тамақтану режимі.
Тақырып 1.1.4. Жаман әдеттер. Олардың адам денсаулығына әсері.
Тақырып 1.1.5. Қазіргі қоғамдағы дене шынықтыру және спорт.
Тақырып 1.1.6. Салауатты өмір салты және оның компоненттері.
2 Бөлім. Жеңіл атлетика.

2.1. Легкоатлетические упражнения .
+
+
+
Тема 2.1.1. Техника безопасности. Бег на короткие дистанции.
Тема 2.1.2 Низкий старт.
Тема 2.1.3 Бег на средние дистанции.
Тема 2.1.4 Высокий старт.
Тема 2.1.5 Бег на длинные дистанции.
Тема 2.1.6 Техника финиширования.
Тема 2.1.7 Техника прыжка в длину с места.
Тема 2.1.8 Техника прыжка в длину с разбега.
Тема 2.1.9 Метание гранаты.
Тема 2.1.10 Эстафетный бег. Техника передачи эстафетной палочки.
Раздел 3. Спортивные игры. Футбол.
3.1. Основные правила игры футбол.
+
+
+
Тема 3.1.1. Техника безопасности. Основные правила игры.
Тема 3.1.2. Перемещение игроков по полю. Развитие основных элементов техники владения мячом.
Тема 3.1.3. Владение мячом.
Тема 3.1.4. Индивидуальные действия игроков в нападении и защите.
Тема 3.1.5. Командные действия игроков. Основы тактических действий игроков в футболе.
Тема 3.1.6. Двухсторонняя игра. Судейство игры футбол.
Раздел 4. Спортивные игры. Волейбол.
4.1. Основные правила игры волейбол.
+
+
+

2.1. Жеңіл атлетика жаттығулары.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Қауіпсіздік техникасы. Қысқа қашықтыққа жүгіру.
Тақырып 2.1.2. Төменгі старт.
Тақырып 2.1.3. Орта қашықтыққа жүгіру.
Тақырып 2.1.4. Жоғары старт.
Тақырып 2.1.5. Ұзақ қашықтыққа жүгіру.
Тақырып 2.1.6. Мәреге жету техникасы.
Тақырып 2.1.7. Ұзындыққа секіру техникасы.
Тақырып 2.1.8. Жүгіруден ұзындыққа секіру техникасы.
Тақырып 2.1.9. Граната лақтыру.
Тақырып 2.1.10. Эстафеталық жүгіру. Эстафеталық таяқшаны беру техникасы.
3 Бөлім. Спорттық ойындар. Футбол.
3.1. Футбол ойынның негізгі ережелері.
+
+
+
Тақырып 3.1 Қауіпсіздік техникасы. Ойынның негізгі ережелері.
Тақырып 3.2 Ойыншылардың алаң бойымен қозғалысы. Допты иелену техникасының негізгі элементтерін дамыту.
Тақырып 3.3 Допты иелену.
Тақырып 3.4 Ойыншылардың шабуыл мен қорғаныстағы жеке әрекеттері.
Тақырып 3.5 Ойыншылардың командалық әрекеттері. Футболдағы ойыншылардың тактикалық әрекеттерінің негіздері.
Тақырып 3.6 Екі жақты ойын. Төрелік ойындар футбол.
4 Бөлім. Спорттық ойындар. Волейбол.
4.1. Волейбол ойынның негізгі ережелері.
+
+
+

Тема 4.1.1. Техника безопасности. Основные правила игры.
Тема 4.1.2. Перемещение игроков.
Тема 4.1.3. Стойка волейболиста.
Тема 4.1.4. Передача мяча сверху.
Тема 4.1.5. Передача мяча снизу.
Тема 4.1.6. Подача мяча.
Тема 4.1.7. Прием мяча с подачи.
Тема 4.1.8. Атакующие действия.
Тема 4.1.9. Игра в защите.
Тема 4.1.10. Совершенствование навыков приема и передачи мяча сверху двумя руками. Учебная игра в волейбол.

Тақырып 4.1.1. Қауіпсіздік техникасы. Ойынның негізгі ережелері.
Тақырып 4.1.2. Ойыншылардың қозғалысы.
Тақырып 4.1.3. Волейболшының ұстанымы.
Тақырып 4.1.4. Допты жоғарыдан беру.
Тақырып 4.1.5. Допты төменнен беру.
Тақырып 4.1.6. Допты беру.
Тақырып 4.1.7. Допты берудегі қабылдау.
Тақырып 4.1.8. Шабуыл әрекеттері.
Тақырып 4.1.9. қорғаныстағы ойын.
Тақырып 4.1.10. допты жоғарыдан екі қолмен қабылдау және беру дағдыларын жетілдіру. Оқу волейбол ойыны.

Тема 4.1.11 Совершенствование навыков перемещения. Двухсторонняя игра.
4.1.12 Судейство игры волейбол.
Раздел 5. Спортивные игры. Баскетбол.
5.1. Основные правила игры баскетбол.
+
+
+
Тема 5.1.1. Техника безопасности. Правила игры.
Тема 5.1.2 Перемещение игроков на площадке.
Тема 5.1.3 Техника игры в нападении.
Тема 5.1.4 Техника игры в защите.
Тема 5.1.5 Передачи мяча в движении.
Тема 5.1.6 Перехваты и выбивания мяча.
Тема 5.1.7 Штрафной бросок.

Тақырып 4.1.11 қозғалыс дағдыларын жетілдіру. Екі жақты ойын.
4.1.12 Волейбол ойындарына төрелік.
5 Бөлім. Спорттық ойындар. Баскетбол.
5.1. Баскетбол ойынның негізгі ережелері.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырып 5.1.2. Ойыншылардың қозғалысы.
Тақырып 5.1.3. Шабуылда ойнау техникасы.
Тақырып 5.1.4. Қорғаудағы ойын техникасы.
Тақырып 5.1.5. Допты қозғалыста беру.
Тақырып 5.1.6. Допты ұстап алу және қағу.
Тақырып 5.1.7. Еркін лақтыру.

Тема 5.1.8 Судейство игры баскетбол.
Раздел 6. Настольный теннис.
6.1. Основные правила настольного тенниса.
+
+
+
Тема 6.1.1. Настольный теннис. Техника безопасности. Правила игры.
Тема 6.1.2. Стойка и передвижение.
Тема 6.1.3. Подачи и приемы.
Раздел 7. Гимнастика.
7.1. Гимнастические упражнения.
+
+
+
Тема 7.1.1. Техника безопасности. Виды гимнастики.
Тема 7.1.2. Элементы строевых упражнений.
Тема 7.1.3. Общеразвивающие упражнения. Обучение гигиенической гимнастики (утренняя гимнастика, физкультминутка, физкультпауза).

Тақырып 5.1.8. Баскетбол ойынына төрешілік ету.
6 Бөлім. Үстел теннисі.
6.1. Үстел теннисінің негізгі ережелер.
+
+
+
Тақырып 6.1.1. үстел теннисі. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырып 6.1.2. Ойын кезіндегі тұрыс пен қозғалыс.
Тақырып 6.1.3. Берулер мен қабылдаулар.
7 Бөлім. Гимнастика.
7.1. Гимнастикалық жаттығулар
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Қауіпсіздік техникасы. Гимнастика түрлері.
Тақырып 7.1.2 .Саптық жаттығулардың элементтері.
Тақырып 7.1.3. Жалпы дамыту жаттығулары. Гигиеналық гимнастиканы оқыту (таңертеңгі гимнастика, дене шынықтыру минуты, дене шынықтыру паузасы).

Тема 7.1.4. Элементы оздоровительной гимнастики.
Тема 7.1.5. Прикладные упражнения.
Тема 7.1.6. Акробатические упражнения.
Тема 7.1.7 Упражнения на гимнастических снарядах.
Тема 7.1.8 Элементы ритмической гимнастики.
Тема 7.1.9 Элементы производственной гимнастики.
Тема 7.1.10 Элементы атлетической гимнастики.
Тема 7.1.11 Элементы оздоровительной гимнастики.
Раздел 8. Национальные виды спорта.
8.1. Правила и техника безопасности в национальных играх.
+
+
+
Тема 8.1.1. Тогыз кумалак. Техника безопасности. Правила игры.
Тема 8.1.2. Тоғыз кумалақ Технико-тактические действия нападения.
Тема 8.1.3. Тогыз кумалак. Технико-тактические действия защиты.
Тема 8.1.4. Асык ату. Техника безопасности. Правила игры.
Тема 8.1.5. Асык ату.Технико-тактические действия.
Тема 8.1.6. Бестас. Правила игры.
Тема 8.1.7. Элементы национальных игр в подвижных играх.
Тема 8.1.8. Казакша-курес. Основные правила.
Тема 8.1.9. Техника казакша-курес.
Раздел 9. Зимние виды спорта.

Тақырып 7.1.4 .Сауықтыру гимнастикасының элементтері.
Тақырып 7.1.5. Қолданбалы жаттығулар.
Тақырып 7.1.6. Акробатикалық жаттығулар.
Тақырып 7.1.7. Гимнастикалық құрал-жабдықтардағы жаттығулар.
Тақырып 7.1.8. Ритмикалық гимнастиканың элементтері.
Тақырып 7.1.9. Өндірістік гимнастиканың элементтері.
Тақырып 7.1.10. Спорттық гимнастика элементтері.
Тақырып 7.1.11. Сауықтыру гимнастикасының элементтері.
8 Бөлім. Ұлттық спорт түрлері.
8.1. Ұлттық ойындардағы қауіпсіздік ережелері мен әдістері.
+
+
+
Тақырып 8.1.1. Тоғызқұмалақ. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырып 8.1.2. Тоғызқұмалақ шабуылдың техникалық-тактикалық әрекеттері.
Тақырып 8.1.3. Тоғызқұмалақ. Қорғаудың техникалық-тактикалық әрекеттері.
Тақырыбы 8.1.4. Асық ату. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырыбы 8.1.5. Асық ату.Техникалық-тактикалық іс-әрекеттер.
Тақырып 8.1.6. Бестас. Ойын ережелері.
Тақырып 8.1.7. Ашық ойындардағы Ұлттық ойындардың элементтері.
Тақырыбы 8.1.8. қазақша-күрес. Негізгі ережелер.
Тақырыбы 8.1.9. қазақша-күрес техникасы.
9 Бөлім. Қысқы спорт түрлері.

9.1. Правила и техника безопасности в зимних видах спорта.
+
+
+
Тема 9.1.1. Лыжный спорт. Техника безопасности. Одновременный двухшажный коньковый ход.
Тема 9.1.2. Лыжный спорт. Полуконьковый ход.
Тема 9.1.3. Лыжный спорт. Коньковый ход без отталкивания руками.
Тема 9.1.4. Лыжный спорт. Попеременный коньковый ход.
Тема 9.1.5 Лыжный спорт. Одновременный одношажный коньковый ход.
Тема 9.1.6. Конькобежный спорт. Техника безопасности. Основные методы катания.

9.1. Қысқы спорт түрлеріндегі қауіпсіздік ережелері мен техникасы.
+
+
+
Тақырып 9.1.1. Шаңғы спорты. Қауіпсіздік техникасы. Бір мезгілде екі сатылы конькимен сырғанау.
Тақырып 9.1.2. Шаңғы спорты. Жартылай конькимен жүгіру.
Тақырып 9.1.3. Шаңғы спорты. Қолмен итерусіз конькимен сырғанау.
Тақырып 9.1.4. Шаңғы спорты. Ауыспалы конькимен сырғанау.
Тақырып 9.1.5. Шаңғы спорты. Бір мезгілде бір сатылы конькимен сырғанау.
Тақырып 9.1.6. Конькимен жүгіру. Қауіпсіздік техникасы. Конькимен сырғанаудың негізгі әдістері.

Тема 11.1.1. Туризм. Правила туризма.
Тема 11.1.2. Узлы. Переправы.
Тема 11.1.3. Первая помощь при травмах. Установка палатки.
Тема 11.1.4 Карты. Компас.
Тема 11.1.5 Виды костров.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценки
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценки
Знания о физической культуре
О физической культуре
1) Объяснять технику безопасности на занятиях физической культуры и необходимость ведения здорового образа жизни, основы и принципы оказания первой доврачебной помощи.
1) Перечисляет правила техники безопасности на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности и правила поведения в спортивных залах, на стадионе, в бассейне, на катке и на спортивных площадках;
3) объясняет необходимость ведения здорового образа жизни для улучшения физических качеств.
2) Объяснять о личной гигиене, рациональном суточном режиме, его влиянии на здоровье и работоспособность, о закаливании, о пищевом рационе и режиме питания.
Определять вредные привычки и их влиянии на здоровье человека.
1) Знает и выполняет правила личной гигиены. рационального суточного режиме, его влиянии на здоровье и работоспособность. О закаливании и пищевом рационе и режиме питания;
2) определяет и перечисляет вредные привычки и их влиянии на здоровье человека.
3) Определять физические упражнения для предотвращения профессиональных заболеваний.
Объяснять значение производственной гимнастики для профилактики травматизма. Определять о здоровом образе жизни и его составляющих
1) Определяет и выполняет упражнения для предотвращения профессиональные заболевания с помощью физических;
2) знает и выполняет производственную гимнастику для профилактики травматизма.
Легкая атлетика
Легкоатлетические упражнения
1) Объяснять правила техники безопасности легкой атлетики на занятиях физической культуры. Выполнять общеразвивающие и специально-беговые упражнения.
1) Объясняет правила техники безопасности легкой атлетики на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности и правила поведения в спортивных залах и на стадионе при занятиях легкой атлетикой;
3) соблюдает гигиенические правила на занятиях физической культуры;
4) объясняет основы физиологии и профилактики травматизма;
5) анализирует функциональное состояние собственного организма при выполнении физических упражнений с целью достижения оздоровительного эффекта и совершенствования физических кондиций.
2) Владеть технико-тактической подготовкой в беге на средние и дальние дистанции.
1) Различает фазы бега на короткие, средние и дальние дистанции;
2) применяет технико-тактическую подготовку в беге на средние и дальние дистанции;
3) выполняет подводящие упражнения для овладения техникой бега на средние и дальние дистанции;
4) различает технику низкого и высокого старта.
3) Владеть техникой прыжка в длину с места и техникой прыжка в длину с разбега.
1) Различает фазы прыжка в длину с места и прыжка в длину с разбега;
2) выполняет подводящие упражнения для овладения техникой прыжка в длину с места и техникой прыжка в длину с разбега;
3) использует технико-тактическую подготовку в прыжке в длину с места и в длину с разбега.
4) Владеть техникой метания гранаты и техникой толкания ядра.
1) Определяет фазы метания гранаты и фазы толкания ядра;
2) выполняет подводящие упражнения для овладения техникой метания гранаты и техникой толкания ядра;
3) выполняет элементы технико-тактической подготовки в метании гранаты и техникой толкания ядра.
5) Владеть техникой передачи эстафетной палочки.
1) Объясняет и выполняет технику передачи эстафетной палочки.
Спортивные игры. Футбол
Основные правила игры футбол
1) Объяснять правила техники безопасности по игровым видам спорта на занятиях физической культуры.
Понимать правила игры по видам спорта футбол.
1) Объясняет правила техники безопасности по игровым видам спорта на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности по игровым видам спорта и правила поведения в спортивных залах;
3) соблюдает гигиенические правила на занятиях спортивных игр;
4) перечисляет правила игры по футболу;
5) различает жесты судей в игровых видах спорта.
2) Владеть технической и тактической подготовкой к игре в футбол.
1) Различает технические действия в футболе (перемещение, владение мячом, удары по воротам действия в защите и в нападении);
2) выполняет подводящие упражнения для овладения технико-тактическими в футболе;
3) объясняет ошибки в технике выполнения приемов и в игровых ситуациях в футболе.
3) Объяснять правила в футболе и уметь выполнять судейство в игре
1) Объясняет правила в футболе и умеет выполнять судейство в игре.
Спортивные игры. Волейбол
Основные правила игры волейбол
1) Объяснять правила техники безопасности по игровым видам спорта на занятиях физической культуры.
Знать правила игры по видам спорта (волейбол).
1) Объясняет правила техники безопасности по игровым видам спорта на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности по игровым видам спорта и правила поведения в спортивных залах;
3) соблюдает гигиенические правила на занятиях спортивных игр.
4) перечисляет правила игры по видам спорта (волейбол);
5) различает жесты судей в игровых видах спорта.
2) Владеть технической и тактической подготовкой к игре в волейбол.
1) Различает технические действия в волейболе (передвижения, передачи, прием мяча, действия в защите и в нападения);
2) выполняет подводящие упражнения для овладения технико-тактическими действиями в волейболе;
3) объясняет ошибки в технике выполнения приемов и в игровых ситуациях в волейболе;
4) выполняет технические и тактические действия в волейболе (передвижения, передачи, прием мяча, действия в защите и в нападении).
3) Объяснять правила волейбола и уметь выполнять судейство в игре
1) Объясняет правила волейбола и умеет выполнять судейство в игре.
Спортивные игры. Баскетбол
Основные правила игры баскетбол
1) Объяснять правила техники безопасности по игровым видам спорта на занятиях физической культуры.
Понимать правила игры по видам спорта (баскетбол).
1) Объясняет правила техники безопасности по игровым видам спорта на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности по игровым видам спорта и правила поведения в спортивных залах;
3) соблюдает гигиенические правила на занятиях спортивных игр.
4) перечисляет правила игры по видам спорта (баскетбол);
5) различает жесты судей в игровых видах спорта.
2) Владеть технической и тактической подготовкой к игре в баскетбол.
1) Различает технические действия в баскетболе (передвижения, ведение, передачи, броски в кольцо, действия в защите и в нападении, финты);
2) выполняет подводящие упражнения для овладения технико-тактическими действиями в баскетболе;
3) объясняет ошибки в технике выполнения приемов и в игровых ситуациях в баскетболе;
4) выполняет технические и тактические действия по баскетболу (передвижения, ведение, передачи, броски в кольцо, действия в защите и в нападении, финты).
3) Объяснять правила баскетбола и уметь выполнять судейство в игре.
1) Объясняет правила баскетбола и умеет выполнять судейство в игре.
Настольный теннис
Основные правила настольного тенниса
1) Владеть технической и тактической подготовкой к игре в настольный теннис.
1) Различает технические действия в настольном теннисе (стойки и передвижение, подачи и приемы, действия в защите и в нападении);
2) выполняет подводящие упражнения для овладения технико-тактическими действиями в настольном теннисе;
3) объясняет ошибки в технике выполнения приемов и в игровых ситуациях в настольном теннисе;
4) выполняет технические и тактические действия в настольном теннисе (стойки и передвижение, подачи и приемы, действия в защите и в нападении).
Гимнастика
Гимнастические упражнения
1) Объяснить технику безопасности по гимнастике на занятиях физической культуры.
Выполнять элементы оздоровительной гимнастики
1) Объясняет технику безопасности в гимнастике на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности в гимнастике, правила поведения в спортивных залах;
3) соблюдает гигиенические правила на занятиях гимнастики.
4) определяет и выполняет элементы оздоровительной гимнастики.
2) Выполнять базовые строевые, общеразвивающие, прикладные и акробатические упражнения в гимнастике.
1) Различает и выполняет элементы ритмической гимнастики, элементы производственной гимнастики, элементы атлетической гимнастики и элементы оздоровительной гимнастики;
2) различает строевые, общеразвивающие, прикладные и акробатические упражнения;
3. называет термины гимнастики.
3) Выполнять базовые упражнения на гимнастических снарядах.
1) Определяет уровни сложности выполняемых двигательных действий;
2) применяет основные технико-тактические действия в процессе выполнения специально созданного комплекса упражнений;
3) демонстрирует выполнение упражнений на гимнастических снарядах.
Национальные виды спорта
Правила и техника безопасности в национальных играх
1) Объяснять технику безопасности и правила игры по национальным видам спорта на занятиях физической культуры.
1) Объясняет правила техники безопасности по национальным видам спорта на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности по национальным видам спорта и правила поведения в спортивных залах;
3) соблюдает гигиенические правила во время проведения учебных игр;
4) объясняет правила игры в национальных видах спорта (тогыз кумалак, асык ату);
5) объясняет ошибки в национальных видах спорта.
2) Выполнять технико-тактические действия в национальных видах спорта.
1) Различает технико-тактические действия в игре тогыз кумалак;
2) различает технико-тактические действия в игре асык ату;
3) демонстрирует навыки игры в национальных видах спорта в игровых ситуациях на уроке;
4) демонстрирует элементы борьбы казакша-курес.
Зимние виды спорта
Правила и техника безопасности в зимних видах спорта
1) Объяснять технику безопасности по лыжному и конькобежному спорту на занятиях физической культуры.
1) Объясняет правила техники безопасности по зимним видам спорта на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности по зимним видам спорта и правила поведения в спортивных залах и на улице;
3) соблюдает гигиенические правила во время проведения занятий.
2) Объяснять технику передвижения на лыжах.
1) Различает технику передвижения на лыжах: коньковым и полуконьковым ходом, поперечным и одновременным коньковым ходом;
2) выполняет технику передвижения на лыжах: коньковым и полуконьковым ходом, поперечным и одновременным коньковым ходом;
3) оценивает функциональное состояние организма и физическую работоспособность.
Плавание
Основные правила в плавании
1) Объяснять технику безопасности в бассейне и на суше на уроках физической культуры.
Владеть специальными упражнениями для пловцов.
1) Перечисляет правила техники безопасности в бассейне и на суше на уроках физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности в бассейне и на суше на уроках физической культуры;
3) соблюдает гигиенические правила во время проведения занятий в бассейне и на суше на уроках физической культуры.
Туризм
Туризм в системе физического воспитания
1) Объяснять о туризме и о его правилах.
Различать техники, узлы, переправы в туризме.
Понимать о правилах оказания первой помощи при травмах
1) Знает и различает виды туризма и о его правилах;
2) различает и применяет техники, узлы, переправы в туризме;
3) знает и умеет оказать первую помощь при травмах.

Тақырып 11.1.1. Туризм. Туризм ережелері.
Тақырып 11.1.2. Түйіндер. Өткелдер.
Тақырып 11.1.3. Жарақаттарға алғашқы көмек. Шатырды орнату.
Тақырып 11.1.4 Карталар. Компас.
Тақырып 11.1.5. От жағу түрлері.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлімнің атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Дене шынықтыру туралы білім
Дене шынықтыру туралы білім
1) Дене шынықтыру пәнінде қауіпсіздік техникасын және салауатты өмір салтын ұстану қажеттілігін, дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетудің негіздері мен қағидаттарын түсіндіру.
1) Дене шынықтыру пәнінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын тізімдейді;
2) спорт залдарында, стадионда, бассейнде, мұз айдынында және спорт алаңдарында қауіпсіздік техникасының талаптарын және мінез-құлық қағидаларын орындайды;
3) физикалық қасиеттерді жақсарту үшін салауатты өмір салтын ұстану қажеттілігін түсіндіреді.
4) түрлі жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі (медициналық) алғашқы көмек көрсетудің негіздері мен қағидаттарын тізімдейді;
5) әртүрлі жарақаттар мен қан кетулердің тән белгілерін айқындайды.
2) Жеке гигиена, ұтымды тәуліктік режим, оның денсаулық пен жұмысқа қабілеттілікке әсері, шынығу, тамақтану рационы және тамақтану режимі туралы түсіндіру. Жаман әдеттерді және олардың адам денсаулығына әсерін анықтау.
1) Рационалды тәуліктік режим, оның денсаулық пен өнімділікке әсері. шынығу және тамақтану және тамақтану режимі туралы, жеке гигиена ережелерін біледі және орындайды;
2) зиянды әдеттерді және олардың адам денсаулығына әсерін анықтайды және тізімдейді.
3) Кәсіптік аурулардың алдын алу үшін дене жаттығуларын анықтау. Жарақаттанудың алдын алу үшін өндірістік гимнастиканың маңыздылығын түсіндіру.
Салауатты өмір салты және оның компоненттері туралы анықтау.
1) Дене жаттығулары арқылы кәсіптік аурулардың алдын алу бойынша жаттығуларды анықтайды және орындайды;
2) жарақаттардың алдын алу бойынша өндірістік гимнастиканы біледі және орындайды;
3) салауатты өмір салты мен оның құрамдас бөліктерінің ережелерін біледі және сақтайды.
Жеңіл атлетика
Жеңіл атлетика жаттығулары
1) Дене шынықтыру пәнінде жеңіл атлетиканың қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіруі. Жалпы дамыту және арнайы жүгіру жаттығуларын орындау.
1) Дене шынықтыру пәнінде жеңіл атлетиканың қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді;
2) жеңіл атлетикамен айналысу кезінде спорт залдарында және стадионда қауіпсіздік техникасының талаптарын және мінез-құлық қағидаларын орындайды;
3) Дене шынықтыру пәнінде гигиеналық ережелерді сақтайды;
4) дене жаттығуларын орындаудың тиімділігін бағалайды;
5) жарақаттанудың физиологиясы мен алдын алу негіздерін түсіндіреді;
6) сауықтыру әсеріне қол жеткізу және физикалық жағдайларын жетілдіру мақсатында дене жаттығуларын орындау кезінде өз ағзасының функционалдық жай-күйін талдайды;
7) арнайы жүгіру жаттығуларын орындау кезінде техникалық-тактикалық іс-қимылдарды орындайды;
8) жалпы дамыту және арнайы жүгіру жаттығуларын ажыратады.
2) Орта және алыс қашықтықтарға жүгіруде техникалық-тактикалық дайындықты меңгеруге міндетті.
1) Қысқа, орта және ұзақ қашықтыққа жүгіру фазаларын ажыратады;
2) орта және алыс қашықтықтарға жүгіруде техникалық-тактикалық дайындықты қолданады;
3) орта және алыс қашықтыққа жүгіру техникасын меңгеру үшін жеткізу жаттығуларын орындайды;
4) төмен және жоғары старт техникасын ажыратады.
3) Орнынан ұзындыққа секіру техникасын және жүгіруден ұзындыққа секіру техникасын меңгеру.
1) Орнынан ұзындыққа секіру және жүгіруден ұзындыққа секіру фазаларын ажыратады;
2) орнынан ұзындыққа секіру техникасын және жүгіруден ұзындыққа секіру техникасын меңгеру үшін жеткізу жаттығуларын орындайды;
3) орнынан ұзындыққа және жүгіруден ұзындыққа секіруде техникалық-тактикалық дайындықты пайдаланады.
4) Граната лақтыру техникасын және ядроны итеру техникасын меңгеру.
1) Граната лақтыру фазаларын және ядроның итеру фазаларын анықтайды;
2) граната лақтыру техникасын және ядроны итеру техникасын меңгеру үшін жеткізу жаттығуларын орындайды;
3) граната лақтыруда және ядроны итеру техникасында техникалық-тактикалық дайындық элементтерін орындайды.
5) Эстафеталық таяқшаны беру техникасын меңгеру.
1) Эстафеталық таяқшаны беру техникасын түсіндіреді және орындайды.
Спорттық ойындар. Футбол
Футбол ойынның негізгі ережелері
1) Дене шынықтыру пәнінде спорттың ойын түрлері бойынша техника қауіпсіздігі қағидаларын түсіндіру. Футбол спорт түрлері бойынша ойын ережелерін түсіну.
1) Дене шынықтыру пәнінде спорттың ойын түрлері бойынша Қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді;
2) спорттың ойын түрлері бойынша Қауіпсіздік техникасының талаптарын және спорт залдарындағы тәртіп қағидаларын орындайды;
3) спорттық ойындар сабақтарында гигиеналық ережелерді сақтайды.
4) футбол ойынының ережелерін тізімдейді
5) спорттық ойындардың тарихы мен даму кезеңдерін ашады;
6) ойын спортындағы төрешілердің қимылдарын ажыратады.
2) Футбол ойнауға техникалық және тактикалық дайындықты меңгеру.
1) Футболдағы техникалық әрекеттерді ажыратады (қозғалу, допқа ие болу, қорғаныс пен шабуылда әрекет ету қақпасына соғу);
2) футболда техникалық-тактикалық жаттығуларды меңгеру үшін жеткізу жаттығуларын орындайды;
3) әдістерді орындау техникасындағы және футболдағы ойын жағдайларындағы қателіктерді түсіндіреді;
4) футболда техникалық және тактикалық іс-әрекеттерді орындайды (қозғалу, допқа ие болу, қорғаныс пен шабуылда әрекет ету қақпасына соғу).
3) Футболдағы ережелерді түсіндіріп, ойында төрелік ете білу.
1) Футболдағы ережелерді түсіндіреді және ойында төрелік етуді біледі.
Спорттық ойындар. Волейбол
Волейбол ойынның негізгі ережелері
1) Дене шынықтыру пәнінде спорттың ойын түрлері бойынша техника қауіпсіздігі қағидаларын түсіндіру.
Спорт түрлері бойынша ойын ережелерін білу (волейбол).
1) Дене шынықтыру пәнінде спорттың ойын түрлері бойынша Қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді;
2) спорттың ойын түрлері бойынша Қауіпсіздік техникасының талаптарын және спорт залдарындағы мінез-құлық қағидаларын орындайды;
3) спорттық ойындар сабақтарында гигиеналық ережелерді сақтайды.
4) спорт түрлері (волейбол) бойынша ойын ережелерін тізімдейді;
5) спорттық ойындардың тарихы мен даму кезеңдерін ашады;
6) ойын спортындағы төрешілердің қимылдарын ажыратады.
2) Волейбол ойнауға техникалық және тактикалық дайындықты меңгеру.
1) Волейболдағы техникалық әрекеттерді ажыратады (қозғалыстар, берілістер, допты қабылдау, қорғаныстағы және шабуылдардағы әрекеттер);
2) волейболдағы техникалық-тактикалық іс-әрекеттерді меңгеру үшін жеткізу жаттығуларын орындайды;
3) әдістерді орындау техникасындағы және волейболдағы ойын жағдайындағы қателіктерді түсіндіреді; 4) волейболда техникалық және тактикалық іс-қимылдарды (қимылдарды, берілістерді, допты қабылдауды, қорғаудағы және шабуыл жасаудағы іс-қимылдарды) орындайды.
3) Волейбол ережелерін түсіндіріп, ойында төрелік ете білу
1) Волейбол ережелерін түсіндіреді және ойында төрелік етуді біледі.
Спорттық ойындар. Баскетбол
Баскетбол ойынының негізгі ережелері
1) Дене шынықтыру пәнінде спорттың ойын түрлері бойынша техника қауіпсіздігі қағидаларын түсіндіру. Спорт (баскетбол) бойынша ойын ережелерін түсіну.
1) Дене шынықтыру пәнінде спорттың ойын түрлері бойынша қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді;
2) спорттың ойын түрлері бойынша Қауіпсіздік техникасының талаптарын және спорт залдарындағы тәртіп қағидаларын орындайды;
3) спорттық ойындар сабақтарында гигиеналық ережелерді сақтайды.
4) спорт түрлері бойынша ойын ережелерін (баскетбол) тізімдейді;
5) спорттық ойындардың тарихы мен даму кезеңдерін ашады;
6) ойын спортындағы төрешілердің қимылдарын ажыратады.
2) Баскетбол ойнауға техникалық және тактикалық дайындықты меңгеру.
1) Баскетболдағы техникалық әрекеттерді (қозғалыс, жүргізу, Пас беру, сақинаға лақтыру, қорғаныстағы және шабуылдағы әрекеттер, финттер) ажыратады;
2) баскетболда техникалық-тактикалық іс-қимылдарды меңгеру үшін жеткізу жаттығуларын орындайды;
3) әдістерді орындау техникасындағы және Баскетболдағы ойын жағдайларындағы қателіктерді түсіндіреді;
4) баскетбол бойынша техникалық және тактикалық іс-қимылдарды (қозғалыстар, жүргізу, Пас беру, сақинаға лақтыру, қорғаныстағы және шабуылдағы іс-қимылдар, финттер) орындайды.
3) Баскетбол ережелерін түсіндіріп, ойында төрелік ете білу
1) Баскетбол ережелерін түсіндіреді және ойында төрелік етуді біледі
Үстел теннисі
Үстел теннисінің негізгі ережелері
1) Үстел теннисі ойынына техникалық және тактикалық дайындықты меңгеру.
1) Үстел теннисіндегі техникалық әрекеттерді ажыратады (стендтер мен қозғалыстар, алаңдар мен тәсілдер, қорғаныстағы және шабуылдағы әрекеттер);
2) үстел теннисіндегі техникалық-тактикалық іс-қимылдарды меңгеру үшін жеткізу жаттығуларын орындайды;
3) әдістерді орындау техникасындағы және үстел теннисіндегі ойын жағдайларындағы қателіктерді түсіндіреді;
4) үстел теннисінде техникалық және тактикалық іс-әрекеттерді орындайды (стендтер мен қозғалыстар, беру және қабылдау, қорғау және шабуыл жасау әрекеттері).
Гимнастика
Гимнастикалық жаттығулар
1) Дене шынықтыру пәнінде гимнастика бойынша қауіпсіздік техникасын түсіндіруге міндетті. Сауықтыру гимнастикасының элементтерін орындау.
1) Дене шынықтыру пәнінде гимнастикадағы қауіпсіздік техникасын түсіндіреді;
2) гимнастикадағы қауіпсіздік техникасының талаптарын, спорт залдарындағы тәртіп ережелерін орындайды;
3) гимнастика сабақтарында гигиеналық ережелерді сақтайды;
4) сауықтыру гимнастикасының элементтерін анықтайды және орындайды.
1) Гимнастикада негізгі саптық, жалпы дамыту, қолданбалы және акробатикалық жаттығуларды орындауға міндетті.
1) Ритмикалық гимнастика элементтерін, өндірістік гимнастика элементтерін, спорттық гимнастика элементтерін және сауықтыру гимнастикасы элементтерін ажыратады және орындайды;
2) саптық, жалпы даму, қолданбалы және акробатикалық жаттығуларды ажыратады;
3) гимнастика терминдерін атайды.
3) Гимнастикалық снарядтарда негізгі жаттығуларды орындау.
1) Орындалатын қозғалыс әрекеттерінің күрделілік деңгейлерін айқындайды;
2) арнайы құрылған жаттығулар кешенін орындау процесінде негізгі техникалық-тактикалық іс-қимылдарды қолданады;
3) гимнастикалық снарядтардағы жаттығулардың орындалуын көрсетеді.
Ұлттық спорт түрлері
Ұлттық ойындардағы қауіпсіздік ережелері мен әдістері
1) Дене шынықтыру пәнінде ұлттық спорт түрлері бойынша Қауіпсіздік техникасы мен ойын ережесін түсіндіру.
1) Дене шынықтыру пәнінде ұлттық спорт түрлері бойынша Қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді;
2) ұлттық спорт түрлері бойынша техника қауіпсіздігі талаптарын және спорт залдарында жүріс-тұрыс қағидаларын орындайды;
3) оқу ойындарын өткізу кезінде гигиеналық ережелерді сақтайды;
4) ұлттық спорт түрлеріндегі ойын ережелерін түсіндіреді (тоғызқұмалақ, асық ату);
5) ұлттық спорт түрлерінің тарихы мен даму кезеңдерін ашады;
6) ұлттық спорт түрлеріндегі қателіктерді түсіндіреді.
2) Ұлттық спорт түрлерінде техникалық-тактикалық іс-қимылдарды орындау.
1) Тоғызқұмалақ ойынындағы техникалық-тактикалық іс-қимылдарды ажыратады;
2) асық ату ойынындағы техникалық-тактикалық іс-қимылдарды ажыратады;
3) сабақта ойын жағдайларында ұлттық спорт түрлерінде ойнау дағдыларын көрсетеді;
4) қазақша күрестің күрес элементтерін көрсетеді.
Қысқы спорт түрлері
Қысқы спорт түрлеріндегі қауіпсіздік ережелері мен техникасы
1) Дене шынықтыру пәнінде шаңғы және конькимен жүгіру спортынан қауіпсіздік техникасын түсіндіру.
1) Дене шынықтыру пәнінде қысқы спорт түрлері бойынша Қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді;
2) қысқы спорт түрлері бойынша техника қауіпсіздігі талаптарын және спорт залдарында және көшеде жүріс-тұрыс ережелерін орындайды;
3) сабақтарды өткізу кезінде гигиеналық ережелерді сақтайды.
2) Шаңғымен жүру техникасын түсіндіру.
1) Шаңғымен жүру техникасын ажыратады: конькимен және жартылай конькимен, көлденең және бір мезгілде конькимен сырғанау;
2) шаңғымен: конькимен және жартылай конькимен, көлденең және бір мезгілде конькимен сырғанаумен қозғалу техникасын орындайды;
3) ағзаның функционалдық жай-күйін және физикалық жұмысқа қабілеттілігін бағалайды.
Жүзу
Жүзудегі негізгі ережелер
1) Дене шынықтыру пәнінде бассейнде және құрлықта қауіпсіздік техникасын түсіндіру. Жүзушілерге арналған арнайы жаттығуларды меңгеру.
1) Дене шынықтыру пәнінде бассейнде және құрлықта қауіпсіздік техникасы қағидаларын тізімдейді;
2) Дене шынықтыру пәнінде бассейнде және құрлықта қауіпсіздік техникасының талаптарын орындайды;
3) Дене шынықтыру пәнінде бассейнде және құрлықта сабақ өткізу кезінде гигиеналық ережелерді сақтайды;
4) сауықтыру әсеріне қол жеткізу және физикалық жағдайларын жетілдіру мақсатында дене жаттығуларын орындау кезінде өз ағзасының функционалдық жай-күйін айқындайды;
5) жүзу техникасын жетілдіру үшін жеткізу жаттығуларын орындайды;
6) жүзушілерге арналған арнайы жаттығуларды орындайды.
2) Жүзу техникасын меңгеру.
1) Жүзу стильдерін ажыратады;
2) дұрыс тыныс алуды және суда ұстауды біледі;
3) "кеудемен жүзудегі", "шалқалап жүзудегі", "брасс" тәсілдерімен жүзу техникасын ажыратады.
Туризм
Дене шынықтыру жүйесіндегі Туризм
1) Туризм және оның ережелері туралы түсіндіру. Туризмдегі техниканы, тораптарды, өткелдерді ажыратыңыз. Жарақат алған кезде алғашқы көмек көрсету ережелері туралы түсіну.
1) Туризм түрлерін және оның ережелері туралы біледі және ажыратады;
2) туризмдегі техниканы, тораптарды, өткелдерді ажыратады және қолданады;
3) жарақат алған кезде алғашқы көмек көрсетуді біледі және біледі.

8,5 –8,1
8,0
Кистевая динамометрия (правая)
26,0
19,5
20,0 –22,5
23,0 -29,0
29,5 – 32,0
32,5
Приложение 12
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" педагогического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

8,5 –8,1
8,0
Орнынан ұзындыққа секіру
26,0
19,5
20,0 –22,5
23,0 -29,0
29,5 – 32,0
32,5
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
12-қосымша
Педагогикалық бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. Цель дисциплины "Начальная военная и технологическая подготовка" – формирование у обучающихся представления об основах обороны государства, назначении Вооруженных Сил Республики Казахстан, их характере и особенностях, воспитание осознанного отношения к воинской службе как священному долгу и обязанности гражданина Республики Казахстан.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формирование знаний об основных требованиях военной присяги, уставах Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) ознакомление с вооружением и военной техникой воинских частей, с размещением и бытом личного состава;
3) формирование в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) воспитание у обучающихся высокого казахстанского патриотизма и чувства верности своему Отечеству;
5) воспитание должного отношения к профессиям, связанным с военным делом;
6) формирование сознательного и ответственного отношения к вопросам личной безопасности и безопасности окружающих.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 12 разделов: "Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства", "Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", "Тактическая подготовка", "Огневая подготовка", "Строевая подготовка", "Военная топография", "Основы военной робототехники", "Основы безопасности жизнедеятельности и информационных технологий", "Правовые основы воинской службы", "Огневая подготовка" (2), "Технологическая подготовка", "Основы безопасности жизнедеятельности" и "Учебно-полевые (лагерные) сборы".
При составлении разделов, подразделов и тем учитывалось профессиональная специфика направленности подготовки кадров с углубленным изучением темы для формирования у обучающихся определенных профессиональных навыков.
5. Базовое содержание учебного предмета "Начальная военная и технологическая подготовка":
1) Учебно-воспитательный процесс подготовки обучающихся к военной службе. Подготовка к воинской службе как педагогическое явление.
2) Конституционные основы обороны государства – основные положения Конституции Республики Казахстан в обеспечении безопасности государства. Особенности подготовки обучающихся к военной службе в образовательных организациях. Защита Родины важное направление государственной политики. Вооруженные Силы Республики Казахстан, их состав и назначение.
3) Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан – воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан. Боевое знамя части. Требования военной присяги к военнослужащим. Воинская служба как священный долг и обязанность граждан Республики Казахстан. Педагогическая технология воспитания молодҰжи при подготовке к воинской службе.

2. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнін оқыту мақсаты – білім алушыға мемлекетті қорғау негіздері туралы ойының қалыптасуын, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінің арналуын және түрлері мен ерекшеліктерін түсіндіру, әскери қызметтің маңызын, Қазақстан Республикасының әр азаматының қасиетті парызы және міндетін оқыту.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) әскери анттың, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жарғыларының негізгі талаптары туралы білімін қалыптастыру;
2) әскери бөлімдердің қару-жарағы мен әскери техникасы, жеке құрамның өмірі мен орналасуымен таныстыру;
3) білім жүйесі мен ғылыми дүниетаным негіздерін меңгеру процесінде қалыптастыру; шығармашылық дербестік пен сыни тұрғыдан ойлау, зерттеу дағдылары;
4) білім алушыларға қазақстандық патриотизм мен Отанына деген адалдық сезімін дарытуға тәрбиелеу;
5) әскери істерге байланысты мамандық кәсібіне оң көз-қараста тәрбиелеу;
6) жеке қауіпсіздік және қоршаған ортаның қауіпсіздігі мәселелеріне саналы және жауапты қарым-қатынасты қалыптастыру.
4. Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәні 12 Бөлімнен тұрады: "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері – мемлекеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі", "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құрылымдарының жалпыәскери жарғылары", "Тактикалық дайындық", "Атыс дайындығы", "Саптық дайындық", "Әскери топография", "Әскери роботты техникалардың негіздері", "Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері", "Әскери қызметтің құқықтық негіздері", "Атыс дайындығы" (2), "Технологиялық дайындық", "Өмір қауіпсіздігінің негіздері" және "Оқу-далалық (лагерлік) жиыны".
Бөлімдерді, бөлімшелерді және тақырыптарды құрастыру кезінде білім алушылардың белгілі бір кәсіби дағдыларын қалыптастыру үшін тақырыпты тереңдетіп оқытатын кадрларды даярлау бағытының кәсіби ерекшелігі ескерілді.
5. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнінің негізгі мазмұны:
1) Білім алушыларды әскери қызметке даярлаудың оқу-тәрбие процесі. Педагогикалық құбылыс ретінде әскери қызметке дайындық.
2) Мемлекет қорғанысының конституциялық негіздері – Мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі Қазақстан Республикасы Конституциясының негізгі ережелері. Білім алушыларды білім беру ұйымдарында әскери қызметке даярлау ерекшеліктері. Отанды қорғау-ме.млекеттік саясаттың маңызды бағыты. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, олардың құрамы және атқаратын қызметтері.
3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері. Әскери Бөлімнің жауынгерлік туы. Әскери анттың әскери қызметкерлерге қоятын талаптары. Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының қасиетті борышы және міндеттері. Әскери қызметке дайындық кезінде жастарды тәрбиелеудің педагогикалық технологиясы.

4) Экстремизм и терроризм как угроза национальной безопасности – виды экстремизма: политический, религиозный, экономический и экологический. Экстремизм, терроризм, их характерные черты. Причины возрастания террористических угроз в современном мире.
5) Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" – общие положения общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, их значение в жизни и деятельности воинского коллектива. Общие обязанности военнослужащих. Воинские звания и знаки различия.
6) Военнослужащие и взаимоотношения между ними – начальники и подчиненные, старшие и младшие, их права и обязанности. Правила воинской вежливости и поведения военнослужащих. Приказ, порядок его отдачи и выполнения. Обращение к начальникам и старшим. Военно-патриотическое воспитание молодежи как комплексная образовательная технология.
7) Воинская дисциплина, ее сущность и значение – воинская дисциплина, поощрения и дисциплинарные взыскания. Обязанности военнослужащих по соблюдению воинской дисциплины. Поощрения, применяемые к солдатам. Дисциплинарные взыскания, налагаемые на солдат. Правовые основы подготовки обучающихся к военной службе.
8) Организация и боевые возможности мотострелкового отделения – организация отделения. Штатное вооружение и боевая техника. Боевые возможности отделения.
9) Автомат и ручной пулемет Калашникова – меры безопасности при обращении с оружием и патронами. Назначение, боевые свойства, общее устройство и принцип работы автомата и ручного пулемета Калашникова.
10) Неполная разборка и сборка автомата Калашникова – неполная разборка и сборка автомата. Назначение, устройство частей и механизмов автомата Калашникова и патронов.
11) Подготовка автомата Калашникова к стрельбе – принадлежности автомата. Порядок чистки и смазки автомата после стрельбы. Хранение автомата. Осмотр и подготовка автомата и патронов к стрельбе. Возможные задержки при стрельбе и способы их устранения.
12) Ручные осколочные гранаты – назначение, боевые свойства ручных осколочных гранат (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО). Устройство гранат и запалов. Работа частей и механизмов гранаты при броске. Подготовка гранаты к метанию.
13) Строи и их элементы. Строевая стойка – строи и их элементы. Предварительная и исполнительная команды. Обязанности солдата перед построением и в строю. Строевая стойка. Выполнение команд "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Заправиться!", "Отставить!" "Головные уборы (головной убор) – СНЯТЬ!", "Головные уборы (головной убор) – НАДЕТЬ!".

4) Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары – экстремизм түрлері: саяси, діни, экономикалық және экологиялық. Экстремизм, терроризм, олардың тән белгілері. Қазіргі әлемде террористік қауіптердің арту себептері.
5) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары, олардың әскери ұжым қызметі мен тұрмыс-тіршілігіндегі маңызы. Әскери қызметкерлердің жалпы міндеттері. Әскери атақ және айыру белгілері.
6) Әскери қызметкерлер және олардың өзара қарым-қатынастары –бастықтар және бағыныштылар, аға және кіші әскерилер, олардың құқықтары мен міндеттері. Әскери әдептілік ережесі және әскери қызметкерлердің тәртібі. Бұйрық, оны беру жəне орындау тәртібі. Бастықтарға жəне шені жоғарылармен тілдесу ережелері.
7) Әскери тәртіп, оның мәні мен мағынасы – әскери тәртіп, марапаттау және жазалау. Әскери тәртіпті сақтау бойынша әскери қызметшілердің міндеттері. Сарбаздарға көрсетілетін марапат түрлері. Сарбаздарға берілетін тәртіптік жазалар. Білім алушыларды әскери қызметке даярлаудың құқықтық негіздері.
8) Мотоатқыштар Бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері – бөлімшені ұйымдастыру. Штаттық қарулану және ұрыстық техникасы. Бөлімшенің ұрыстық мүмкіндіктері.
9) Калашников автоматы және қол пулеметі – қару және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Калашников автоматы және қол пулеметінің атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеті, жалпы құрылысы және жұмыс істеуі.
10) Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау – автоматты жартылай бөлшектеу және жинақтау; Калашников автоматының атқаратын қызметі, бөлшектері мен механизмдерінің, патронының құрылысы.
11) Калашников автоматын (қол пулеметін) атуға дайындау –автоматтың керек жарақтары. Автоматтың атудан кейінгі тазалау және майлау тәртібі. Автоматты сақтау. Автоматтың оқтарын тексеру және атысқа дайындау. Ату кезіндегі кідірістер және оны жою амалдары.
12) Жарықшақты қол гранаталары – жарықшақты қол гранаталарының (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО) атқаратын қызметі және ұрыстық қасиеті. Гранаталар мен тұтандырғыштың құрылысы. Гранатаны лақтырған кездегі бөлшектері мен механизмдерінің жұмысы. Гранатаны лақтыруға дайындау.
13) Сап және оның элементтері. Саптық тұрыс – сап және оның элементтері. Алдын-ала және орындауға берілетін пәрмендер. Сапқа тұрғанға дейінгі және саптағы сарбаздың міндеттері Саптық тұрыс. "Сапқа тұр!", "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Реттел!", "Тоқтат!", "Бас киімдеріңді (киімді) ШЕШ!", "Бас киімдеріңді (бас киімді) КИ!" пәрмендерін орындау.

14) Повороты на месте. Строевой и походный шаг – повороты на месте. Перестроение из одношереножного строя в двухшереножный и обратно. Движение строевым и походным шагом.
15) Ориентирование на местности без карты – понятие об ориентировании. Определение сторон горизонта по компасу, небесным светилам и местным предметам. Доклад о своем местонахождении.
16) Определение магнитного азимута – азимут и его определение. Современное индивидуальное оборудование для ориентирования на местности. Общие сведения о спутниковых навигационных системах: GPS (Global Positional System), ГЛОНАСС, Galileo.
17) Основы военной робототехники – общие сведения о роботах. Применение роботов в военном деле. Начальная военная подготовка с использованием новых педагогических технологий. Военные знания и практические навыки по робототехнике.
18) Алгоритм управления роботом – планирование траектории движения робота. Модели и алгоритмы коллективного управления группой роботов.
19) Задачи для роботов – функциональные возможности роботов. Постановка и решение частных тактических задач: ориентирование на местности, поведение робота в критических ситуациях.
20) Гражданская защита объекта хозяйствования – организационная структура гражданской защиты объекта хозяйствования (организации образования) и ее задачи. Невоенизированные формирования гражданской защиты, их назначение и оснащение.
21) Ядерное оружие и его характеристика – виды ядерных взрывов. Поражающие факторы ядерного взрыва и способы защиты от них. Очаг ядерного поражения, его характеристика. Особенности поражающего действия нейтронных боеприпасов.
22) Химическое оружие – химическое оружие, признаки его применения. Краткая характеристика отравляющих веществ, их поражающие свойства и способы защиты от них. Очаг химического поражения, первичная и вторичная зоны заражения.
23) Биологическое (бактериологическое) оружие – биологическое (бактериологическое) оружие, его поражающее действие, признаки применения. Краткая характеристика бактериальных средств, их поражающие действия и средства защиты от них. Очаг бактериологического поражения, его характеристика. Мероприятия, проводимые в очаге бактериологического поражения. Карантин и обсервация.
24) Средства защиты органов дыхания – общевойсковой противогаз, его назначение и устройство. Особенности устройства гражданских противогазов. Подбор шлема-маски (маски), проверка исправности, сборка и укладка противогаза. Правила ношения противогаза и пользования им, приемы надевания противогаза на пораженного. Пользование неисправным противогазом. Простейшие средства защиты органов дыхания.

14) Бір орында орындалатын бұрылулар. Саптық және жорықтық адым – бір қатарлы саптан екі қатарлы сапқа және қайтадан бір қатарлы сапқа тұру. Саптық және жорықтық адым.
15) Жергілікті жерде картасыз бағдарлау – бағдарлау туралы түсінік. Компаспен, аспан денелерінің және жергілікті заттар бойынша көкжиек тұстарын анықтау. Өзінің орналасқан жері туралы мәлімдеу.
16) Магнитті азимутты анықтау – азимут және оны анықтау. Жергілікті жерде бағдарлаудың заманауи дербес жабдықтары. Спутниктік-навигациялық жүйелер туралы жалпы мәліметтер: GPS (Global Positional System), ГЛОНАСС, Galileo.
17) Әскери роботты техникалардың негіздері – роботтар туралы жалпы мәліметтер. Роботтарды әскери істе пайдалануы. Жаңа педагогикалық технологияларды қолдана отырып, алғашқы әскери дайындық. Робототехника бойынша әскери білім және практикалық дағдылар.
18) Роботты басқару алгоритмі – роботтың қозғалу траекториясын жоспарлау. Роботтар тобын ұжымдық басқару үлгісі және алгоритмдері.
19) Роботтарға арналған тапсырмалар – Роботтардың атқара алатын қызметтері. Жекелеген тактикалық міндеттерді шешу: жергілікті жерлерде бағдарлау, роботтардың қиын жағдайларда қызмет ету тәртібі.
20) Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысы – шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысын (оқу орындарын) ұйымдастырудың құрылымы және оның міндеттері. Азаматтық қорғанысының əскери емес құрылымдар қызметі жəне жабдықталуы.
21) Ядролық қару және оның сипаттамасы – ядролық жарылыстардың түрлері. Ядролық жарылыстың зақымдаушы факторлары және олардан қорғану тәсілдері. Ядролық зақымдау ошағы және оның сипаттамасы. Нейтронды оқ-дәрілердің зақымдаушы әсерінің ерекшеліктері.
22) Химиялық қару – химиялық қару және оны қолдану белгілері. Улаушы заттар, олардың улағыш қасиеті және олардан қорғану тәсілдері туралы қысқаша түсінік. Химиялық зақымдау ошағы, алғашқы және екінші зақымдау аймақтары.
23) Биологиялық (бактериологиялық) қару – биологиялық (бактериологиялық) қару, оның зақымдаушы әсері, қолдану белгілерін анықтау. Бактериологиялық құралдар, олардың улағыш әсері және олардан қорғану құралдары туралы қысқаша сипаттама. Бактериологиялық зақымдау ошағы, оның сипаттамасы. Бактериологиялық зақымдау ошағында жүргізілетін іс-шаралар. Карантин және обсервация.
24) Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары – жалпы әскери газтұмылдырық, оның атқаратын қызметі және құрылысы. Азаматтық газтұмылдырықтар құрылысының ерекшеліктері. Сауыт-қорғанысты (маска) таңдау, жарамдылығын тексеру, газтұмылдырықты жинау және қалтаға салу. Газтұмылдырықты алып жүру және пайдалану тәртібі, зақымдалған адамға газтұмылдырық кигізу тәсілдері. Жарамсыз газтұмылдырықты пайдалану. Тыныс алу мүшелерін қорғаудың қарапайым құралдары.

25) Индивидуальные средства защиты кожи – подручные средства защиты кожи, повышение их защитных свойств путем дополнительной герметизации и пропитки. Общее знакомство с назначением специальной защитной одежды (легкий защитный костюм Л-1, защитная фильтрующая одежда, общевойсковой защитный комплект) и правила пользования ею.
26) Средства коллективной защиты – убежища и противорадиационные укрытия, их защитные свойства, общее устройство и внутреннее оборудование помещений. Укрытия простейшего типа.
27) Эвакуация и рассредоточение населения – сигналы оповещения гражданской защиты и порядок действия по ним. Способы и порядок проведения эвакуации и рассредоточения. Обязанности эвакуируемых, их экипировка, необходимые личные вещи, документы и продукты питания. Правила поведения на сборном эвакопункте, в пути следования и по прибытии на место размещения.
28) Безопасность населения в условиях террористической угрозы – действия граждан при угрозе акта терроризма и его совершении. Правила поведения при различных уровнях террористических опасностей. Информационные технологии как эффективное средство противодействия террористическим воздействиям.
29) Действия населения в районах стихийных бедствий – стихийные бедствия, аварии и катастрофы, их характеристика и возможные последствия. Правила поведения населения при стихийных бедствиях, авариях и катастрофах. Участие населения в ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф, а также в проведении спасательных работ.
30) Первая помощь при ранениях, кровотечениях и ожогах – понятие о ранах и их осложнениях. Виды кровотечений и их характеристика. Причины ожогов и их степень тяжести. Причины возникновения шока. Первая помощь при ранениях и кровотечении. Понятие об асептике и антисептике.
31) Первая помощь при различных несчастных случаях – понятие о переломах костей и их признаки. Ушибы, вывихи, растяжение связок, их признаки. Основные положения наложения шины. Способы оказания первой помощи при различных несчастных случаях. Понятие об обморожениях, солнечном и тепловом ударах, их профилактика и оказание первой помощи. Первая помощь при электротравме и меры безопасности при ее оказании.
32) Воинская служба – особый вид государственной службы граждан Республики Казахстан – необходимость прохождения воинской службы. Основные направления подготовки обучающихся к военной службе. Законы Республики Казахстан о воинской обязанности граждан.

25) Теріні қорғаудың жеке құралдары – теріні қорғауға арналған қарапайым құралдар, қосымша герметизациялау және сіңдіру арқылы олардың қорғаныс қасиеттерін арттыру. Арнайы қорғаныс киімінің (Л-1 жеңіл қорғаныс кеудеше, сүзгілі қорғаныс киімі, жалпыәскери қорғаныс жабдығы) атқаратын қызметімен және оларды пайдалану ережелерімен танысу;
26) Ұжымдық қорғану құралдары – радиацияға қарсы тасалар мен панаханалар, олардың қорғау қасиеттері, жалпы құрылысы және іштей жабдықталуы. Қарапайым паналар.
27) Эвакуациялау жəне халықты белгілеп шоғырландыру – азаматтық қорғаныс дабылы және ол бойынша әрекет ету тәртібі. Эвакуациялау және орналастыру тәсілдері мен тәртібі. Эвакуацияланаушылардың міндеттері, олардың керек-жарақтары, қажетті жеке мүліктері, құжаттары мен азық-түліктері. Эвакуация бекетіндегі тəртіп, жүру бағыты жəне орналасатын орынға келу ережелер тәртібі.
28) Террорлық қауіп-қатер кезіндегі адамдардың қауіпсіздігі – террорлық актілер бойынша қауіп-қатер төнген және террор болған кездегі азаматтардың атқаратын әрекеттері. Түрлі деңгейдегі қауіп-қатер төнген кезде әрекет ету тәртібі. Лаңкестік қауіпінің алдын алуда ақпараттық технологияның тиімділігі.
29) Табиғи апат аймақтарындағы адамдардың әрекеттері – табиғи апаттар, зілзалалар, олардың сипаттамалары және келтіруі мүмкін салдары. Табиғи апаттар және зілзалалар кезіндегі адамдардың әрекет ету тәртібі. Адамдардың табиғи апат салдарын жоюға, сондай-ақ құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысуы.
30) Жарақат алу, қан ағу және күйік шалу кезінде көрсетілетін алғашқы көмек – жарақат және олардың асқыну себептері туралы түсінік. Қансырау түрлері және олардың сипаттары. Күйік шалу себептері және олардың ауырлық деңгейлері. Естен танудың себебі. Жарақат алу және қансыраған кезде көрсетілетін алғашқы көмек. Асептика және антисептика туралы түсінік.
31) Түрлі қайғылы оқиға орын алған жағдайда көрсетілетін алғашқы көмек – сүйектің сынуы және оларды анықтау туралы түсінік. Соғып алу, шығып кету, буынның созылуы және оларды анықтау белгілері. Шина салудың негізгі ережелері. Түрлі қайғылы оқиға орын алған кезде алғашқы көмек көрсету тәсілдері; Үсік шалу, күнге күю және жылудың әсері, олардың алдын алу және көрсетілетін алғашқы көмек. Электр тогы соққан кезде көрсетілетін алғашқы көмек және көмек көрсеткен кезде сақтауы керек қауіпсіздік шаралары.
32) Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттік қызметінің ерекше түрі – әскери қызметті өткеру қажеттілігі. Білім алушыларды әскери қызметке даярлаудың негізгі бағыттары. Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттері туралы заңдар.

33) Содержание воинской обязанности граждан Республики Казахстан – воинский учет, подготовка к воинской службе, поступление на воинскую службу. Программа подготовки граждан к военной службе. Порядок организации психолого-педагогической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан. Воинская служба по призыву и контракту, пребывание в запасе.
34) Основы стрельбы – явление выстрела. Начальная скорость полета пули. Отдача оружия. Образование траектории. Пробивное и убойное действие пули. Практическое значение прямого выстрела.
35) Правила стрельбы – способы определения дальности и применение формулы тысячной. Элементы наводки. Выбор прицела и точки прицеливания при стрельбе по неподвижным целям.
36) Основы и правила вождения колесных машин – законы и иные правовые акты Республики Казахстан в области дорожного движения. Категории транспортных средств. Рабочее место водителя.
37) Обязанности участников дорожного движения – основные понятия и термины, содержащиеся в Правилах дорожного движения Республики Казахстан. Обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Документы, которые водитель обязан иметь при себе.
38) Сигналы светофора и регулировщика – сигналы светофора и регулировщика. Применение специальных сигналов. Применение аварийной сигнализации и знака аварийной остановки. Маневрирование. Расположение транспортных средств на проезжей части дороги.
39) Дорожные знаки – предупреждающие знаки. Знаки приоритета. Запрещающие знаки. Предписывающие знаки. Информационно-указательные знаки. Знаки сервиса. Знаки дополнительной информации (таблички).
40) Дорожные разметки и их характеристики – классификация разметки. Действия водителей в соответствии с требованиями горизонтальной и вертикальной разметки. Основные положения по допуску транспортных средств к эксплуатации.
41) Основы безопасности и классификация опасностей – основные понятия и классификация опасностей. Техника безопасности, охрана труда и охрана окружающей среды.
42) Окружающая среда и безопасность человека – воздействие на здоровье человека посредством физических, химических и биологических факторов.
43) Обеспечение личной безопасности в различных бытовых ситуациях – безопасное обращение с электричеством и бытовым газом. Меры безопасности при пользовании средствами бытовой химии. Меры безопасности при пользовании компьютером.
44) Опасности техногенного характера – промышленные аварии, их краткая характеристика и возможные последствия. Аварии на пожаро-взрывоопасных объектах. Гидродинамические аварии.

33) Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттерін сақтау – әскери есепке алу, әскери қызметке даярлау, әскери қызметке кірісу. Азаматтарды әскери қызметке даярлау бағдарламасы. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен психологиялық-педагогикалық жұмысты ұйымдастыру тәртібі. Әскери қызмет (баламалы, келісімшарт бойынша), запаста болу.
34) Ату негіздері – атыс құбылысы. Оқтың бастапқы ұшу жылдамдығы. Қарудың тебілісі. Траекторияның пайда болуы. Оқтың тесіп өту және қиратқыш әрекеті. Тура атудың практикалық маңызы.
35) Ату ережесі – арақашықтықты мыңдық формула арқылы анықтау тәсілдері. Көздеу (дәлдеу) элементтері. Қозғалмайтын нысандар бойынша көздеу нүктесін және көздеуішті тағайындау.
36) Дөңгелекті машиналарды жүргізу негіздері мен ережелері – Қазақстан Республикасының жол жүру саласындағы заңдары мен өзге де құқықтық актілері. Көлік құралдарының санаттары. Жүргізушінің жұмыс орны.
37) Жол қозғалысына қатысушылардың міндеттері – Қазақстан Республикасы Жол қозғалысы ережелерінде қамтылған негізгі ұғымдар мен терминдер. Жүргізушілердің, жаяу жүргіншілер мен жолаушылардың міндеттері. Жүргізушінің өзімен бірге болуы тиіс құжаттары.
38) Бағдаршамдар мен реттеушінің сигналдары – бағдаршам мен реттеушінің сигналдары. Арнайы сигналдарды қолдану. Авариялық сигнал беру және авариялық тоқтату белгісін қолдану. Маневрлеу. Көлік құралдарын жолдың жүру бөлігіне қою.
39) Жол белгілері – ескерту белгілері. Басымдық белгілері. Тыйым салу белгілері. Алдын ала жазылатын белгілер. Ақпараттық-көрсеткіш белгілері. Сервис белгілері. Қосымша ақпарат белгілері (тақтайшалар).
40) Жол таңбалары және олардың сипаттамалары – таңбалардың жіктелуі. Көлденең және тік таңбалардың талаптарына сәйкес жүргізушілердің іс-әрекеті. Көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережелері.
41) Қауіпсіздік негіздері және қауіптерді жіктеу – қауіптердің негізгі ұғымдары мен жіктелуі. Техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау қауіпсіздігі;
42) Қоршаған орта мен адамның қауіпсіздігі – физикалық, химиялық және биологиялық факторлар арқылы адам денсаулығына әсер ету.
43) Әртүрлі тұрмыстық жағдайларда жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету – электрлік және тұрмыстық газбен қауіпсіз жұмыс жүргізу. Тұрмыстық химия құралдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Компьютерді пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
44) Техногендік сипаттағы қауіптілік – өнеркәсіптік апаттар (авариялар), олардың қысқаша сипаттамасы және ықтимал салдары. Жарылыстық-өрт қаупі бар нысандардағы апаттар (авариялар). Гидродинамикалық апаттар.

45) Экологическая безопасность – загрязнение воздушной и водной среды. Использование минеральных удобрений и пестицидов. Загрязнение почвы.
46) Автономное существование в природных условиях – добровольная и вынужденная автономия. Способы выживания. Носимый аварийный запас.
47) Основы безопасного поведения в криминогенных ситуациях – Безопасность на улице. Безопасность в общественных местах. Безопасность в местах массового скопления людей.
48) Обеспечение личной безопасности при угрозе террористического акта – правила поведения при возникновении опасности взрыва. Если вы оказались в заложниках.
49) Основы кибербезопасности в информационном пространстве – основные понятия кибербезопасности. Правила безопасного общения в социальных сетях. Правила безопасного использования сетей Wi-Fi с открытым доступом.
50) Первая помощь при массовых поражениях – особенности оказания первой помощи. Виды помощи. Порядок эвакуации пострадавших из очагов поражения.
51) Вооружение и боевая техника воинской части (подразделения) – ознакомление с вооружением и боевой техникой воинской части (подразделения), их назначение, тактико-техническая характеристика. Показ вооружения и боевой техники в действии.
52) Боевой и походный порядок отделения – боевой и походный порядок отделения. Обязанности солдата в бою. Управление отделением.
53) Тренировка в использовании индивидуальных средств защиты – выполнение нормативов: надевание противогаза, надевание респиратора, надевание противогаза на "пораженного", надевание общевойскового защитного комплекта. Аптечка индивидуальная и индивидуальный противохимический пакет, их назначение и порядок пользования ими.
54) Действия солдата в бою – способы передвижения солдата в бою при действиях в пешем порядке. Действия при вспышке ядерного взрыва.
55) Солдат в обороне – занятие огневой позиции (места для стрельбы). Самоокапывание и маскировка. Действия при применении противником ядерного оружия, начале огневой подготовки, при сигналах оповещения о воздушном противнике, о радиоактивном, химическом и бактериологическом заражении. Отражение атак танков и пехоты противника с различных направлений. Ведение огня по воздушным целям.
56) Солдат в наступлении – действия при подготовке к атаке. Выдвижение солдата в колонне при наступлении с ходу и занятие им места в боевом порядке отделения. Преодоление заграждений по проходам и атака. Приемы уничтожения противника в траншее огнем, гранатами, в рукопашном бою. Овладение объектом атаки. Действия на местности, зараженной радиоактивными (отравляющими) веществами в ходе наступления.

45) Экологиялық қауіпсіздік – ауа және су құрамының ластануы. Минералды тыңайтқыштар мен пестицидтерді пайдалану. Топырақтың ластануы. Әлеуметтік-экономикалық салдар.
46) Табиғи жағдайда автономды өмір сүру-ерікті және мәжбүрлі автономия. Өмір сүру тәсілдері. Қажетті авариялық қор.
47) Криминогендік жағдайларда өзін-өзі қауіпсіз ұстау негіздері – көшедегі қауіпсіздік. Қоғамдық орындардағы қауіпсіздік. Адамдар көп жиналатын жерлердегі қауіпсіздік.
48) Террористік акт қаупі кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету – жарылыс қаупі пайда болған жағдайдағы тәртіп ережелері. Кепілдікке алынған жағдайда.
49) Ақпараттық кеңістіктегі киберқауіпсіздік негіздері – киберқауіпсіздіктің негізгі ұғымдары. Әлеуметтік желілерде қауіпсіз қарым-қатынас жасау ережелері. Ашық қол жетімді Wi-fi желілерін қауіпсіз пайдалану ережелері.
50) Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету – алғашқы көмек көрсету ерекшеліктері. Көмектің түрлері. Зардап шеккендерді зақымдану ошақтарынан эвакуациялау тәртібі.
51) Әскери Бөлімнің (Бөлімшенің) қару-жарағы және әскери техникасы – әскери Бөлімнің (Бөлімшенің) қарулануымен және әскери техникасымен, олардың атқаратын қызметтерімен, техникалық-тактикалық сипаттамаларымен танысу. Қарулану түрлері мен әскери техникаларды іс жүзінде көрсетуді.
52) Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі – бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі. Ұрыстағы сарбаздың міндеттері. Бөлімшені басқаруды.
53) Қорғанудың дербес құралдарын қолдануға жаттығу – нормативтерді орындау: газтұмылдырықты кию, респираторды кию, "зақымдалушыға" газтұмылдырықты кигізу, жалпыәскери қорғаныс жабдығын кию. Дербес қобдиша және химиялық улануға қарсы пакет, олардың атқаратын қызметтері және пайдалану тәртібі.
54) Ұрыстағы сарбаздың әрекеттері – сарбаздың ұрыс кезінде жаяу әрекет ете отырып қозғалу тәсілдері. Ядролық жарылыс кезіндегі әрекетті.
55) Қорғаныстағы сарбаз – ату позициясына (атыс жүргізуге арналған орынға) орналасу. Оқпана қазу және оны бүркемелеу. Қарсылас ядролық қару қолданғанда, атысқа дайындық басталғанда, әуе қарсыласы туралы дабыл қағылғанда, радиоактивті, химиялық және бактериологиялық зақымдау туралы дабыл қағылғанда орындалатын әрекеттер. Қарсыластың танкілері мен жаяу әскерлері түрлі бағыттан шабуылдаған кезде тойтарыс беру. Әуе нысандары бойынша оқ атуды.
56) Шабуылдағы сарбаз – шабуылға дайындалған кезде орындалатын әрекеттер. Жүріп келе жатып шабуылдау кезіндегі сарбаздың колоннада қозғалуы және Бөлімшенің ұрыстық сапындағы өз орнын алуы. Өткелдердегі кедергілерден өту және шабуылдау. Траншеядағы жауды ату, граната лақтыру, қоян-қолтық ұрыс арқылы жою тәсілдері. Шабуыл кезінде радиоактивті (улаушы) заттармен зақымдалған жергілікті жерде әрекет етуді.

57) Солдат-наблюдатель – выбор места для наблюдения, его оборудование и маскировка. Обнаружение целей и доклад о результатах наблюдения. Составление схемы местности и нанесение целей на схему.
58) Солдат в дозоре – действия солдата, назначенного дозорным. Движение дозорных, осмотр местности и местных предметов. Доклад о результатах наблюдения.
59) Тренировка в неполной разборке и сборке автомата Калашникова –неполная разборка и сборка автомата и изучение положения частей и механизмов автомата до заряжания, работа механизмов автомата при заряжании и стрельбе.
60) Тренировка в изготовке к стрельбе (АК-74, пневматическая винтовка) – снаряжение магазина патронами и укладывание его в сумку. Изготовка к стрельбе (принятие положения для стрельбы и заряжание автомата). Производство стрельбы (установка прицела и переводчика, прикладка, прицеливание, спуск курка и удержание автомата при стрельбе). Прекращение стрельбы, разряжание и осмотр автомата после стрельбы.
61) Метание ручных гранат – метание ручных осколочных и противотанковых гранат.
62) Стрельба из автомата (пневматической винтовки) – практическая стрельба из автомата (пневматической винтовки).
63) Размещение, жизнь и быт военнослужащих воинской части (подразделения) – история воинской части (подразделения). Размещение военнослужащих. Комната информационно-воспитательной работы. Комната для хранения оружия. Учебные городки, спортивная база, солдатская столовая.
64) Обязанности дневального по роте – назначение, состав и вооружение суточного наряда роты. Обязанности дневального по роте. Оборудование и оснащение поста, на котором очередной дневальный выполняет свои обязанности. Действия очередного дневального при прибытии прямых начальников, в случае поступления сигнала "Сбор", тревоги и пожара. Обязанности дневального свободной смены. Порядок доклада дневального по телефону. Действия дневального при прибытии в роту военнослужащих не своей роты, при выносе имущества из расположения роты.
65) Обязанности часового – назначение и задачи караульной службы, обязанности часового. Пост, его оборудование и оснащение. Действия часового при нападении на пост. Порядок применения оружия.
66) Действия часового на посту – порядок заряжания оружия. Положение оружия у часового на посту. Действия часового при приеме и сдаче поста, при возникновении на посту пожара и при нарушении порядка вблизи своего поста или на соседнем посту.

57) Бақылаушы сарбаз – бақылау жүргізуге арналған орынды таңдау, оны жабдықтау және бүркемелеу. Нысандарды анықтау және бақылау нәтижелері туралы мәлімдеме жасау. Жергілікті жердің үлгісін құру және нысандарды үлгіде белгілеу.
58) Шолушы сарбаз – шолушы болып тағайындалған сарбаздың әрекеттері. Шолушылардың қозғалу, жергілікті жерді және заттарды шолу тәсілдері. Бақылау нәтижелері туралы мәлімдеу.
59) Калашников автоматын жартылай бөлшектеу жəне жинақтау жаттығулары – автоматты жартылай бөлшектеу жəне жинақтау, автоматтың бөлшектері мен механизмдерінің оқтауға дейінгі орналасу қалпын және ату кезіндегі бөлшек механизмдерінің жұмыс істеуімен танысу.
60) Атуға ыңғайлануға жаттығу (АК-74, пневматикалық винтовка) – оқжатарды патрондармен оқтау және оқжатарды сөмкеге салу. Атуға ыңғайлану (атуға қажет қалыпты қабылдау және автоматты оқтау). Ату (қарауыл мен өткізгішті орнату, иыққа тіреу, көздеу, шүріппені басу және ату кезінде автоматты мықтап ұстау). Атуды тоқтату, оқжатарды алу және атып болған соң автоматты тексеру.
61) Қол гранаталарын лақтыру – жарықшақты қол гранаталарын және танкіге қарсы гранаталарды лақтыру.
62) Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) ату – автоматтан (пневматикалық винтовкадан) іс жүзінде ату.
63) Әскери Бөлімнің (Бөлімшенің) орналасуы, өмірі және күнделікті тұрмыс-тіршілігі – әскери Бөлімнің (Бөлімшенің) тарихы. Әскери қызметшілердің орналасуы. Ақпараттық-тәрбие жұмысына арналған бөлме. Қару сақтауға арналған бөлме. Сарбаз асханасы, спорт базасы, оқу қалашықтары.
64) Рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері – ротаның тəуліктік нарядының атқаратын қызметтері, құрамы жəне қарулануы, рота бойынша күндізгі кезекшінің атқаратын міндеттері. Өзінің кезекті міндетін атқаратын күндізгі кезекшінің бекетін жабдықтау жəне жарақтандыру, тікелей бастықтары келген кездегі, "Жиын" белгісі берілгенде, дабыл жəне өрт болған жағдайдағы күндізгі кезекшінің əрекеттері. Бос ауысымдағы күндізгі кезекшінің əрекеттері, күндізгі кезекшінің телефон бойынша мəлімдеме беру тəртібі. Ротаға басқа ротаның əскери қызметшілер келген кездегі, рота аумағынан мүліктерді шығару кезіндегі күндізгі кезекшінің əрекеттері.
65) Сақшының міндеттері – қарауылдық қызметке тағайындалу және қарауылдың атқаратын міндеттері. Бекет және оны жабдықтау, жарақтандыру. Бекетке шабуыл жасалған кездегі сақшының әрекеттерін. Қаруды қолдану тәртібі.
66) Бекеттегі сақшының орындайтын әрекеттері – қаруды оқтау тәртібі. Бекетте тұрған сақшы қаруының орналасу қалпы. Бекетті тапсырған және қабылдаған, бекетте өрт болған және өзінің немесе көрші бекет маңында тәртіп бұзушылық орын алған жағдайдағы сақшының әрекеттері.

67) Воинские приветствия – выполнение приемов воинского приветствия на месте и в движении.
68) Выход из строя и возвращение в строй – Подход к начальнику и отход от него.
69) Строевые приемы и движение с оружием – выполнение приемов "Автомат на грудь!", "На ремень!", "Положить оружие!", "К оружию!", "В ружье!".
70) Строи отделения – построение отделения в развернутый и походный строи. Перестроение отделения из развернутого строя в походный и обратно. Размыкание и смыкание отделения.
71) Движение по азимутам. Тренировка в определении сторон горизонта и магнитных азимутов.
6. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.

67) Әскери сәлемдесу – бір орында және қозғалыс кезінде орындалатын әскери сәлемдесу.
68) Саптан шығу және сапқа қайта тұру – саптан шығу және сапқа қайта тұру. Бастыққа келу және одан кету.
69) Саптық тәсілдер және қарумен орындалатын іс-қимылдар – "Автоматты кеудеге!", "Белдікке!", "Қаруды қой!", "Қаруға!", "Қаруды!" тәсілдерін орындау.
70) Бөлімшенің сабы – бөлімшені өрістетілген сапқа және жорықтық сапқа тұрғызу. Бөлімшені өрістетілген саптан жорықтыққа сапқа тұрғызу және қайтадан өрістетілген сапқа тұрғызу. Бөлімшенің жинақталуы және жазылуы.
71) Азимут бойынша қозғалыс – көкжиек тұстарын және магнитті азимутты анықтауға жаттығу. Азимут бойынша қозғалыс.
6. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін Бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің Бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.

7. Объем учебной нагрузки составляет 96 часов (4 кредита).
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Вводное занятие.
+
+
Учебно-воспитательный процесс подготовки обучающихся к военной службе. Подготовка к воинской службе как педагогическое явление.
Раздел 1. Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства.
+
+

7. Оқу жүктемесінің көлемі 96 сағатты (4 кредит) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
теориялық
практикалық
Кіріспе сабағы.
+
+
Білім алушыларды әскери қызметке даярлаудың оқу-тәрбие процесі. Педагогикалық құбылыс ретінде әскери қызметке дайындық.
1 Бөлім. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері – мемлекеттік қауіпсіздіктің кепілі.

Тема 1.1. Конституционные основы обороны государства.
Тема 1.2. Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан. Военная символика.
Тема 1.3. Экстремизм и терроризм как угроза национальной безопасности.
Раздел 2. Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
+
+
Тема 2.1. Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан. Дизайн военной формы.

Тақырып 1.1. Мемлекет қорғанысының конституциялық негіздері.
+
+
Тақырып 1.2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері.
Тақырып 1.3. Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары.
2 Бөлім. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпы әскери жарғылары.
+
+
Тақырып 2.1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары.

Тема 8.1. Гражданская защита объекта хозяйствования.
Тема 8.2. Ядерное оружие и его характеристика.
Тема 8.3. Химическое оружие.
Тема 8.4. Биологическое (бактериологическое) оружие.
Тема 8.5. Средства защиты органов дыхания.
Тема 8.6. Индивидуальные средства защиты кожи.
Тема 8.7. Средства коллективной защиты. Военная архитектура.
Тема 8.8. Эвакуация и рассредоточение населения.
Тема 8.9. Безопасность населения в условиях террористической угрозы. Культура против терроиризма.

Тақырып 8.1. Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысы.
Тақырып 8.2. Ядролық қару және оның сипаттамасы.
Тақырып 8.3. Химиялық қару.
Тақырып 8.4. Биологиялық (бактериологиялық) қару.
Тақырып 8.5. Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары.
Тақырып 8.6. Теріні қорғаудың жеке құралдары.
Тақырып 8.7. Ұжымдық қорғану құралдары.
Тақырып 8.8. Эвакуациялау жəне халықты белгілеп шоғырландыру.
Тақырып 8.9. Террорлық қауіп-қатер кезіндегі адамдардың қауіпсіздігі.

Тема 8.10. Действия населения в районах стихийных бедствий.
Тема 8.11. Первая помощь при ранениях, кровотечениях и ожогах.
Тема 8.12. Первая помощь при различных несчастных случаях.
Раздел 9. Правовые основы воинской службы.
+
+
Тема 9.1. Воинская служба – особый вид государственной службы граждан Республики Казахстан. Военный оркестр.
Тема 9.2. Содержание воинской обязанности граждан Республики Казахстан.
Раздел 10. Огневая подготовка.
+
+
+

Тақырып 8.10. Табиғи апат аймақтарындағы адамдардың әрекеттері.
Тақырып 8.11. Жарақат алу, қан ағу және күйік шалу кезінде көрсетілетін алғашқы көмек.
Тақырып 8.12. Түрлі қайғылы оқиға орын алған жағдайда көрсетілетін алғашқы көмек.
9 Бөлім. Әскери қызметтің құқықтық негіздері.
+
+
Тақырып 9.1. Әскери қызмет.
Тақырып 9.2. Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттерін сақтау.
10-Бөлім. Атыс дайындығы (2).
+
+
+

Тема 10.1. Основы стрельбы.
Тема 10.2. Правила стрельбы.
Раздел 11. Технологическая подготовка.
+
+
Тема 11.1. Основы и правила вождения колесных машин.
Тема 11.2. Обязанности участников дорожного движения.
Тема 11.3. Сигналы светофора и регулировщика.
Тема 11. 4. Дорожные знаки.
Тема 11.5. Дорожные разметки и их характеристики.
Раздел 12. Основы безопасности жизнедеятельности.
+
+
Тема 12.1 Основы безопасности и классификация опасностей.
Тема 12.2 Окружающая среда и безопасность человека.
Тема 12.3 Обеспечение личной безопасности в различных бытовых ситуациях.
Тема 12.4 Опасности техногенного характера.
Тема 12.5 Экологическая безопасность.
Тема 12.6 Автономное существование в природных условиях.
Тема 12.7 Основы безопасного поведения в криминогенных ситуациях.
Тема 12.8 Обеспечение личной безопасности при угрозе террористического акта.
Тема 12.9 Основы кибербезопасности в информационном пространстве.
Тема 12.10 Первая помощь при массовых поражениях.
Учебно-полевые (лагерные) сборы.
Раздел 1 Тактическая подготовка.
+
+
Тема 1.1. Вооружение и боевая техника воинской части (подразделения).
Тема 1.2. Боевой и походный порядок отделения.
Тема 1.3. Тренировка в использовании индивидуальных средств защиты.
Тема 1.4. Действия солдата в бою.
Тема 1.5. Солдат в обороне.
Тема 1.6. Солдат в наступлении.
Тема 1.7. Солдат- наблюдатель.
Тема 1.8. Солдат в дозоре.
Раздел 2. Огневая подготовка.
+
+
Тема 2.1. Тренировка в неполной разборке и сборке автомата Калашникова.
Тема 2.2. Тренировка в изготовке к стрельбе (АК-74, пневматическая винтовка).
Тема 2.3. Метание ручных гранат.
Тема 2.4. Стрельба из автомата (пневматической винтовки).
Раздел 3. Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
+
+
Тема 3.1. Размещение, жизнь и быт военнослужащих воинской части (подразделения). Дизайн воинской части.
Тема 3.2. Обязанности дневального по роте.
Тема 3.3. Обязанности часового.
Тема 3.4. Действия часового на посту.
Раздел 4. Строевая подготовка.
+
+
Тема 4.1. Воинские приветствия.
Тема 4.2. Выход из строя и возвращение в строй.
Тема 4.3. Строевые приемы и движение с оружием.
Тема 4.4. Строи отделения.
Раздел 5. Военная топография.
+
+
Тема 5.1. Движение по азимутам.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результат обучения
Критерии оценивания
Вводное занятие
Учебно-воспитательный процесс подготовки обучающихся к военной службе. Подготовка к воинской службе как педагогическое явление
1) Объяснять цели и задачи начальной военной и технологической подготовки и правовые основы организации начальной военной и технологической подготовки;
2) иметь представление о требованиях, предъявляемых к военнослужащим;
3) обладать знаниями об основных задачах идеологической работы в Вооруженных силах.
1) Определяет цели и задачи начальной военной и технологической подготовки;
2) называет нормативно-правовые основы организации начальной военной и технологической подготовки;
3) выполняет требования, предъявляемые к обучающимся в соответствии с Законом "О воинской службе и статусе военнослужащих".
Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства
Конституцион
ные основы обороны государства.
1) Выработать знание Конституционных основ обороны Республики Казахстан.

Тақырып 10.1. Ату негіздері.
Тақырып 10.2 Ату ережесі.
11 Бөлім. Технологиялық дайындық.
+
+
Тақырып 11.1 Дөңгелекті машиналарды жүргізу негіздері мен ережелері.
Тақырып 11.2. Жол қозғалысына қатысушылардың міндеттері.
Тақырып 11.3. Бағдаршамдар мен реттеушінің сигналдары.
Тақырып 11.4. Жол белгілері.
Тақырып 11.5. Жол таңбалары және олардың сипаттамалары.
12 Бөлім. Өмір қауіпсіздігі негіздері.
+
+
Тақырып 12.1. Қауіпсіздік негіздері және қауіптерді жіктеу.
Тақырып 12.2 Қоршаған орта мен адамның қауіпсіздігі.
Тақырып 12.3. Әртүрлі тұрмыстық жағдайларда жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Тақырып 12.4.Техногендік сипаттағы қауіптілік.
Тақырып 12.5. Экологиялық қауіпсіздік.
Тақырып 12.6. Табиғи жағдайда автономды өмір сүру.
Тақырып 12.7. Криминогендік жағдайларда өзін-өзі қауіпсіз ұстау негіздері.
Тақырып 12.8. Террористік акт қаупі кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Тақырып 12.9. Ақпараттық кеңістіктегі киберқауіпсіздік негіздері.
Тақырып 12.10. Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету.
Оқу-далалық (лагерьлік) жиындар.
1 Бөлім. Тактикалық дайындық.
+
+
Тақырып 1.1 Әскери Бөлімнің (Бөлімшенің) қару-жарағы және әскери техникасы.
Тақырып 1.2. Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі.
Тақырып 1.3. Қорғанудың дербес құралдарын қолдануға жаттығу.
Тақырып 1.4. Ұрыстағы сарбаздың әрекеттері.
Тақырып 1.5. Қорғаныстағы сарбаз.
Тақырып 1.6. Шабуылдағы сарбаз.
Тақырып 1.7. Бақылаушы сарбаз.
Тақырып 1.8. Шолушы сарбаз.
2 Бөлім. Атыс дайындығы.
+
+
Тақырып 2.1. Калашников автоматын жартылай бөлшектеу жəне жинақтау жаттығулары.
Тақырып 2.2. Атуға ыңғайлануға жаттығу (АК-74, пневматикалық винтовка).
Тақырып 2.3. Қол гранаталарын лақтыру.
Тақырып 2.4. Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) ату.
3 Бөлім. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары.
+
+
Тақырып 3.1. Әскери Бөлімнің (Бөлімшенің) орналасуы, өмірі және күнделікті тұрмыс-тіршілігі.
Тақырып 3.2. Рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері.
Тақырып 3.3. Сақшының міндеттері.
Тақырып 3.4. Бекеттегі сақшының орындайтын әрекеттері.
4 Бөлім. Саптық дайындық.
+
+
Тақырып 4.1. Әскери сәлемдесу.
Тақырып 4.2. Саптан шығу және сапқа қайта тұру.
Тақырып 4.3. Саптық тәсілдер және қарумен орындалатын іс-қимылдар.
Тақырып 4.4. Бөлімшенің сабы.
5 Бөлім. Әскери топография.
+
+
Тақырып 5.1. Азимут бойынша қозғалыс.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлімнің атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Кіріспе
1) Білім алушыларды әскери қызметке даярлаудың оқу-тәрбие процесі. Педагогикалық құбылыс ретінде әскери қызметке дайындық
1) Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнін ұйымдастырудағы құқықтық негіздер және алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнінің мақсаты мен міндеттерін білу.
1) Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнінің мақсаты мен міндетін анықтайды;
2) алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнін ұйымдастырудағы нормативті-құқықтық негіздерін атайды.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері – мемлекеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері – мемлекеттік қауіпсіздіктің кепілі
Конституция мемлекет қорғанысының жаңа негіздері
1) Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнінде білім алушылардың міндеттері мен құқықтарын білу;
2) Қарулы Күштердегі идеологиялық жұмыстың негізгі міндеттерін білу.
1) Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнінде білім алушылардың міндеттері мен құқықтарын атайды;
2) Қазақстан Республикасының "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің статусы" туралы Заңына сәйкес білім алушыларға қойылған талаптарды орындайды;
3) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Заңына сәйкес білім алушыларға қойылатын талаптарды орындайды.
Конституция мемлекет қорғанысының жаңа негіздері
1) Қазақстан Республикасы қорғанысының конституциялық негіздері туралы білімдді дамыту.

1) Объясняет 36 статью
Конституции Республики Казахстан, систему подготовки кадров для Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Вооруженные Силы Республики Казахстан, их состав и назначение.
1) Осознать роль и значение Вооруженных Сил нашей страны в обеспечении безопасности;
2) иметь представление об особенностях подготовки обучающихся к военной службе в образовательных организациях. Защита Родины важное направление государственной политики;
3) обладать знаниями в области педагогической технологии воспитания молодежи при подготовке к воинской службе.
1) Поясняет организационную структуру и различает состав Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) определяет значение различных символов Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Экстремизм и терроризм как угроза национальной безопасности.
1) Производить анализ факторов, представляющих угрозу национальной безопасности.
1) Называет виды экстремизма и терроризма, их характерные черты;
2) делает выводы о роли обороны Республики Казахстан по обеспечению безопасности государства.
Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
1) Обладать знаниями об общих положениях и правовых основах уставов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) сформировать понятие - военно-патриотическое воспитание молодежи как комплексная образовательная технология.
1) Называет виды уставов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) раскрывает общее содержание воинских уставов;
3) знает правовые основы подготовки обучающихся к военной службе.
Военнослужащие и взаимоотношения между ними.
1) Выработать знание требований
уставов в обеспечении надлежащего воинского порядка, дисциплины, учебно-воспитательного процесса и поддержания на должном уровне боевой готовности Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) выработать знание воинской иерархии.
1) Цитирует статьи из уставов о воинской дисциплине в Вооруженных Силах Республики Казахстан.
Воинская дисциплина, ее сущность и значение.
1) Сформировать личностные качества: силу воли, дисциплинированность, организованность, чувство долга, добросовестное отношение в изучении начальной военной и технологической подготовки.
1) Применяет требования уставов.
Тактическая подготовка
1) Организация и боевые возможности мотострелкового отделения. Организация отделения. Штатное вооружение и боевая техника. Боевые возможности отделения.
1)Усвоить вопросы теории и практики боя как важнейшего средства для достижения победы над врагом;
2) иметь понимание термина "общевойсковой бой".
1) Характеризует виды и особенности ведения современного боя;
2) раскрывает организацию и боевые возможности мотострелкового отделения;

1) Қазақстан Республикасы Конституциясының 36 бабын түсіндіреді.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, олардың құрамы мен мақсаты
1) Еліміздің Қарулы Күштерінің қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі рөлі мен маңызын түсіну;
2) білім беру ұйымдарында білім алушыларды әскери қызметке дайындаудың ерекшеліктері туралы түсінікке ие болу. Отанды қорғау – мемлекеттік саясаттың маңызды бағыты;
3) жастарды әскери қызметке даярлаудың педагогикалық технологиясы саласында білімге ие болу.
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ұйымдық құрылымын түсіндіреді және құрамын ажыратады;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әртүрлі рәміздерінің мағынасын айқындайды.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарының жалпы әскери жарғылары
Экстремизм мен терроризм ұлттық қауіпсіздікке қатер ретінде
1) Ұлттық қауіпсіздікке қауіп төндіретін факторларды талдау.
1) Экстремизм мен терроризмнің түрлерін, оларға тән белгілерін атайды;
2) Қазақстан Республикасы қорғанысының мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі рөлі туралы қорытындылар жасайды.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарының жалпы әскери жарғылары
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери жарғыларының жалпы негіздері мен құқықтық ережелерін білу;
2) жан-жақты тәрбие технологиясы ретінде жастарды әскери-патриоттық тәрбиелеу тұжырымдамасын қалыптастыру.
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері жарғыларының түрлерін атайды;
2) әскери жарғылардың жалпы мазмұнын ашады.
3) ) білім алушыларды әскери қызметке дайындаудың құқықтық негіздерін біледі.
Әскери қызметкерлер және олардың арасындағы қарым-қатынас
1) Талаптар туралы, тиісті әскери тәртіпті, оқу-тәрбие процесін және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери қызметкерлер әзірлігін тиісті деңгейде ұстау жөніндегі жарғыларын қамтамасыз ету;
2) әскери иерархия туралы білімдерін дамыту.
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріндегі әскери тәртіп туралы жарғыларының баптарын айқындайды.
тактикалық дайындық
Тактикалық дайындық.
Әскери тәртіп, оның мәні мен маңызы
1) Мотоатқыштар Бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері – Бөлімшені ұйымдастыру. Штаттық қарулану және ұрыстық техника. Бөлімшенің ұрыстық мүмкіндіктері
1) Жеке тұлғалық қасиеттер: ерік-жігерді, тәртіпті, ұйымшылдықты, парыз сезімін, алғашқы әскери-технологиялық дайындықты меңгеруде саналы көзқарасты қалыптастыру.
1) Жарғы талаптарын қолданады.
1) Жауды жеңудің ең маңызды құралы ретінде ұрыс теориясы мен практикасының мәселелерін меңгеру;
2) "Біріккен қарулы күрес" термині туралы түсіну.
1) Қазіргі заманғы ұрысты іске асыру мен оның ерекшеліктерін және түрлерін сипаттайды;
2) мотоатқыштар бөлімшесінің ұрыстық мүмкіндігі мен ұйымдасуын ашады;

3) объясняет действия военнослужащего в составе отделения, в обороне и в наступлении, передвижения под огнем противника, преодоления различных препятствий;
4) поддерживает действия по сигналам "Воздух!" "Газы!", "Химическая тревога!".
1) Усвоить основные задачи тактической подготовки для изучения основ общевойскового боя, выработки начальных навыков боевых действий, умение применять стрелковое оружие в условиях боевой обстановки.
1)Показывает знания и умения при отработке практических навыков передвижения на любой местности, выборе места для наблюдения и стрельбы, а также самоокапывания в бою.
Огневая подготовка
Автомат и ручной пулемет Калашникова
1) Усвоить
материальную часть рассматриваемого оружия, основные меры безопасности при обращении с ним, боеприпасами и гранатами.
1) Характеризует основы стрельбы из стрелкового оружия.
Неполная разборка и сборка автомата Калашникова.
Подготовка автомата Калашникова к стрельбе.
1) Усвоить начальные навыки практического применения стрелкового оружия.
1) Производит осмотр, разбор и сборку оружия;
2) показывает и объясняет назначение, боевые свойства, общее устройство и принцип работы автомата (пулемета).
Ручные осколочные гранаты – Назначение, боевые свойства ручных осколочных гранат (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО).
1) Усвоить
назначение боевых свойств гранаты РГД-5, Ф-1, РГО, РГН;
2)усвоить устройство гранат и запалов, работу частей и механизмов гранаты при броске.
1) Соблюдает меры безопасности при обращении с оружием, гранатами и боеприпасами.
Строевая подготовка
Строи и их элементы.
1)Усвоить
общие положения и требования Строевого устава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
1) Определяет элементы строя, подает команды для построения и движения строя;
2) выполняет команды и действия по строевой подготовке, как одиночные приемы, так и в составе
отделения и взвода;
3) квалифицирует основные элементы строя и их определения.
Повороты на месте. Строевой и походный шаг
1) Усвоить основные элементы строя и их определений;
2) применять
приобретенные навыки на уроках по тактической, огневой, физической подготовке.
1)Выполняет действия по соответствующим командам;
2) выполняет и группирует повороты, движения строевым и походным шагом.
Военная топография
Ориентирование на местности
1) Усвоить основные способы ориентирования на незнакомой местности;
2) уметь выделять основные ориентиры для доклада о своем местонахождении.
1) Определяет стороны горизонта по компасу и по местным предметам;
2) ориентируется на местности без карты,
двигается по нужному азимуту;

3) әр түрлі бөгеттерді өтуде, қарсыластың оқ жаудыру кезінде қозғалыс жасауда, шабуылда және қорғаныста әскери қызметкелердің Бөлімше құрамымен іс-әрекет жасауын түсіндіреді;
4) "Химиялық дабыл!", "Газдар!", "Әуе!" дыбыстары бойынша іс-әрекет жасауды түсіндіреді.
өрт жаттығулары
Атыс дайындығы
Калашников автоматы және жеңіл пулеметі
1) Ұрыс жағдайында атыс қаруын қолдануды, ұрыс әрекеттерін ұйымдастыруда бастапқы дағдыларды бекітуді, жалпы ұрыс негіздерін меңгеруде негізгі тактикалық дайындық міндеттерін меңгеру.
1) Алған білімдерін ұрыс кезінде өздеріне оқпана қазу, бақылау мен атыс жүргізу үшін арнайы жер таңдау, кез-келге жерде қозғалыс жасауда тәжірибелік дағдыларын көрсету кезінде қолданады.
1) Калашников автоматы және қол пулеметі
1) Граната және оқ-дәрілермен, қарумен жұмыс жасаған кездегі негізгі қауіпсіздік ережелері мен қарастырып отырған қарудың бөлшектерін білу.
1) Атыс қаруынан атыс жүргізу негіздерін сипаттайды.
1) Қарумен, гранатамен және оқ-дәрімен жұмыс істеген кезде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Қолды бөлшектеу гранаталары - Қолды бөлшектеу гранаталарының мақсаты, жауынгерлік қасиеттері (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО).
1) РГД-5, Ф-1, РГО, РГН гранаталарының қасиеттерін меңгеру;
2) гранаталар мен сақтандырғыштардың конструкциясын, лақтырылған кезде гранаталардың бөлшектері мен механизмдерінің жұмысын меңгеру.
1) Қару, граната және оқ-дәрілермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Саптық дайындық
Сап және оның элементтері
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарының саптық жарғыларының жалпы негіздері мен талаптарын орындау және білу.
1) Сапқа тұрғызу, қозғалыс жасау үшін пәрмендер береді, сап элеметтерін анықтайды;
2) взвод және бөлім құрамында жекеленген саптық тәсілдер бойынша саппен қозғалыс жасау үшін берілген пәрменді орындайды;
3) жүйенің негізгі элементтерін және олардың анықтамаларын квалификациялайды.
Орнында бұрылу. Сап және марш қадамы
1) Жүйенің негізгі элементтерін және олардың анықтамаларын білу;
2) меңгерген физикалық, атыс, тактикалық дайындық бойынша дағдыларын сабақ кезінде қолдану.
1) Берілген бұйрыққа бойынша іс-әрекет жасайды;
2) жорықтық және саптық адыммен қозғалады, бұрылыстар жасайды.
Әскери топография.
Жерге бағдарлау
1) Бейтаныс рельефте бағдарлаудың негізгі тәсілдерін меңгеру;
2) олардың орналасқан жері туралы есептің негізгі белгілерін бөліп көрсете білу.
1) Құлабыз (компас) және жергілікті нысандар бойынша көкжиек тұстарын анықтайды;
2) жергілікті жерде картасыз, қажетті азимут бойынша бағдарлайды;

3) использует информацию беспилотного дистанционно- пилотируемого летательного аппарата для ориентирования на местности.
Определение магнитного азимута.
1)Усвоить методы ориентирования на местности.
1) Поясняет важность знаний по военной топографии для эффективного применения оружия и техники в бою;
2) оценивает информацию Глобальной Навигационной Спутниковой Системы и рекомендует правильный маршрут движения.
Основы военной робототехники
Основы военной робототехники. Алгоритм управления роботом.
Задачи для роботов.
1) Обладать знанием основных направлений развития робототехники и отличительные признаки роботов;
2) обладать знанием функциональных возможностей боевых роботов;
3) иметь понимание значения робототехники как прикладной науки для повышения обороноспособности нашей страны;
4) иметь знание о начальной военной подготовки с использованием новых педагогических технологий.
1)Раскрывает возможности применения роботов в военном деле;
2) определяет и классифицирует роботов по их назначениям;
3) анализирует перспективы использования военной робототехники;
4) раскрывает использование робототехнических технологий в различных сферах человеческой жизни;
5) иметь военные знания и практические навыки по робототехнике.
Основы безопасности жизнедеятельности
и информационных технологий
Гражданская защита объекта хозяйствования
1) Усвоить основные мероприятия, осуществляемые в мирное и военное время по защите населения Республики Казахстан от последствий стихийных бедствий, крупных аварий, катастроф и актов терроризма.
1) Раскрывает цели и задачи Гражданской защиты, организации в учебном заведении и организации невоенизированных формирований.
Ядерное оружие и его характеристика
1) Иметь сформированные знания о видах ядерного оружия и последствиях его применения.
1) Демонстрирует знания характеристик ядерного оружия, его видов и поражающих факторов.
Химическое оружие
1) Усвоить виды и типы химического оружия.
1) Демонстрирует знание международных актов относительно химического оружия;
2) анализирует возможные нештатные ситуации при применении современных средств поражения;
3) называет средства защиты;
4) использует средства индивидуальной защиты, способы защиты от оружия массового поражения (ОМП).
Биологическое (бактериологическое) оружие
1) Усвоить основные способы применения биологического (бактериологического) оружия;
2) осознавать значение терминов "зона биологического заражения" и "очаги биологического поражения".
1) Называет особенности бактериологического оружия;
2) анализирует возможные нештатные ситуации при применении современных средств поражения;

3) жергілікті жерде бағдарлану үшін ұшқышсыз қашықтықтан басқарылатын ұшу аппаратының ақпараттарын қолданады.
Магниттік азимутты анықтау
1) Жерде бағдарлау әдістерін меңгеру.
1) Қару-жарақ пен техниканы ұрыста тиімді пайдалану үшін әскери топографияны білудің маңыздылығын түсіндіреді;
2) Ғаламдық навигациялық спутниктік жүйенің ақпаратын бағалайды және дұрыс бағытты ұсынады.
Әскери роботты техникалардың негіздері.
1) Әскери роботты техникалардың негіздері. Роботтарды басқару алгоритмі
1) Робототехниканың негізгі даму бағыттары мен роботтардың ерекшелік белгілерін білу;
2) жауынгерлік роботтардың функционалдық мүмкіндіктері туралы білу;
3) робототехниканың еліміздің қорғаныс қабілетін арттыру үшін қолданбалы ғылым ретіндегі маңыздылығы туралы түсіну;
4) жаңа педагогикалық технологияларды пайдалана отырып, алғашқы әскери дайындық бойынша білу.
1) Роботтарды әскери істерде қолдану мүмкіндіктерін ашады;
2) мақсатына қарай роботтарды анықтайды және жіктейді;
3) әскери робототехниканы қолдану перспективаларын талдайды;
4) адам өмірінің әртүрлі салаларында роботтық технологияларды қолдануды ашады;
5) робототехника бойынша әскери білімі мен практикалық дағдыларын біледі.
Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері
Кәсіпкерлік объектіні азаматтық қорғау
1) Қазақстан Республикасының халқын табиғи апаттардың, ірі авариялардың, апаттардың және терроризм актілерінің зардаптарынан қорғау бойынша бейбіт және соғыс уақытында жүргізілетін негізгі іс-шараларды меңгеру.
1) Азаматтық қорғаныстың, оқу орнындағы азаматтық қорғауды ұйымдастырудың және әскери емес құрамаларды ұйымдастырудың мақсаттары мен міндеттерін ашады.
Ядролық қару және олардың сипаттамасы
1) Ядролық қарудың түрлері және оны қолданудың зардаптары туралы жақсы қалыптасқан білімге ие болу.
1) Ядролық қарудың сипаттамалары, оның түрлері және зақымдаушы факторлары туралы білімдерін көрсетеді.
Химиялық қару
1) Химиялық қарудың түрлері мен түрлерін білу.
1) Химиялық қаруға қатысты халықаралық құжаттарды білуді көрсету;
2) қазіргі заманғы қаруды қолдану кезінде болуы мүмкін төтенше жағдайларды талдайды;
3) қорғау құралдарын атайды;
4) жеке қорғану құралдарын, жаппай қырып-жою қаруынан (ЖҚҚ) қорғау әдістерін пайдаланады.
Биологиялық (бактериологиялық) қарулар.
1) Биологиялық (бактериологиялық) қаруды қолданудың негізгі әдістерін меңгеру;
2) "биологиялық ластану аймағы" және "биологиялық зақымдану ошақтары" терминдерінің мағынасын білу.
1) Бактериологиялық қарудың ерекшеліктерін атайды;
2) қазіргі заманғы қаруды қолдану кезінде болуы мүмкін төтенше жағдайларды талдайды;

3) называет правила первой помощи при массовых поражениях.
Средства защиты органов дыхания. Индивидуальные средства защиты кожи
1) Усвоить знание современных видов индивидуальной защиты органов дыхания в условиях применения оружия массового поражения и техногенных катастроф.
1) Демонстрирует навыки применения респиратора, противогаза;
2) демонстрирует знание назначения и классификации средств защиты кожи в условиях применения оружия массового поражения и техногенных катастроф;
3) использует средства индивидуальной защиты, способы защиты от оружия массового поражения (ОМП).
Средства коллективной защиты
1) Усвоить различные типы и виды средств коллективной защиты.
1) Демонстрирует знание назначения и классификации средств защиты кожи в условиях применения оружия массового поражения и техногенных катастроф;
2) классифицирует опасности техногенного характера;
3) называет виды средств коллективной защиты.
Эвакуация и рассредоточение населения
1) Усвоить правила организации эвакуации и рассредоточения населения.
1) Называет способы и порядок проведения эвакуации и рассредоточения населения;
2) оперирует понятиями "локальная" и "местная эвакуация".
Безопасность населения в условиях террористической угрозы
1) Обладать знанием мер безопасности населения в условиях террористической угрозы.
1) Определяет уровни террористической опасности;
2) объясняет правила поведения в криминогенных ситуациях;
3) называет профилактические меры антитеррористической направленности.
Действия населения в районах стихийных бедствий
1) Осознавать важность подготовки населения к умелым действиям при угрозе нападения противника, по сигналам оповещения гражданской защиты, в различных чрезвычайных ситуациях и террористической угрозе;
2) иметь сформированные
навыки оказания помощи пострадавшим в районах стихийных бедствий.
1) Анализирует правила безопасного общения в социальных сетях, использования сетей с открытым доступом;
2) демонстрирует навыки оказания помощи пострадавшим.
Первая помощь при ранениях, кровотечениях и ожогах
1) Усвоить правила первой медицинской помощи при ранениях, кровотечениях и ожогах.
1) Демонстрирует знание правил оказания первой помощи при ранениях, кровотечениях и ожогах;
2) демонстрирует навыки накладывания бинтовой повязки при различных видах поражения.
Первая помощь при различных несчастных случаях
1) Усвоить общие правила и комплекс мер оказания первой помощи при различных несчастных случаях.
1) Демонстрирует знание правил оказания первой помощи при несчастных случаях;
2) демонстрирует навыки оказания первой медицинской помощи пострадавшим при дорожно-транспортном происшествии.
Правовые основы воинской службы
Воинская служба – особый вид государственной службы граждан Республики Казахстан

3) жаппай жеңіліске ұшыраған кездегі алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін атайды.
Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары. Теріге арналған жеке қорғаныс құралдары.
1) Жаппай қырып-жоятын қаруды қолдану және техногендік апаттар жағдайында тыныс алу мүшелерін жеке қорғаудың заманауи түрлері туралы білімді меңгеру.
1) Респираторды, противогазды қолдану дағдыларын көрсетеді;
2) жаппай қырып-жою қаруын қолдану және техногендік апаттар жағдайында теріні қорғау құралдарының мақсаты мен жіктелуі туралы білімін көрсетеді;
3) жеке қорғану құралдарын, жаппай қырып-жою қаруынан (ЖҚҚ) қорғау әдістерін пайдаланады.
Ұжымдық қорғаныс құралдары.
1) Ұжымдық қорғаныс құралдарының түрлері мен түрлерін білу.
1) Жаппай қырып-жою қаруын қолдану және техногендік апаттар жағдайында тері қорғау құралдарының мақсаты мен жіктелуі туралы білімін көрсетеді;
2) техногендік сипаттағы қауіптерді жіктейді;
3) ұжымдық қорғаныс құралдарының түрлерін атайды.
Халықты эвакуациялау және тарату
1) Халықты эвакуациялау және таратуды ұйымдастыру ережелерін білу.
1) Халықты эвакуациялау және тарату әдістері мен тәртібін атайды;
2) "жергілікті" және "жергілікті эвакуация" ұғымдарымен әрекет етеді.
Террорлық қауіп жағдайында халықтың қауіпсіздігі
1) Террористік қауіп жағдайында халықтың қауіпсіздік шаралары туралы білу.
1) террористік қауіптілік деңгейлерін анықтайды;
2) криминогендік жағдайларда өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіру;
3) терроризмге қарсы бағытталған алдын алу шараларын атайды.
Табиғи апат аймақтарындағы халықтың әрекеті
1) Жау шабуылы қаупі, азаматтық қорғаныстың дабылы, әртүрлі төтенше жағдайлар мен террористік қауіп-қатер кезінде халықты шебер әрекеттерге дайындаудың маңыздылығын мойындау;
2) қалыптасты табиғи апат аймақтарында зардап шеккендерге көмек көрсету дағдылары.
1) Әлеуметтік желілерде қауіпсіз байланыс, ашық қолжетімді желілерді пайдалану ережелерін талдайды;
2) зардап шеккендерге көмек көрсету дағдыларын көрсетеді.
Жаралар, қан кету және күйік кезіндегі алғашқы көмек.
1) Жарақат, қан кету және күйік кезіндегі алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін білу.
1) Жарақат, қан кету және күйік кезіндегі алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері туралы білімін көрсетеді;
2) әртүрлі зақымдану түрлеріне таңғыш таңғышты қолдану дағдыларын көрсетеді.
Түрлі жазатайым оқиғаларға алғашқы көмек көрсету.
1) Жалпы ережелерді және әртүрлі жазатайым оқиғаларға алғашқы көмек көрсету шараларының кешенін білу.
1) Жазатайым жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету туралы білімдерін көрсетеді;
2) жол-көлік оқиғасынан зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету дағдыларын көрсетеді.
Әскери қызметтің құқықтық негіздері.
Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттік қызметінің ерекше түрі.

1) Усвоить требования Закона о воинской службе граждан Республики Казахстан;
2) усвоить порядок организации психолого-педагогической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан.
1) Объясняет статьи Закона "О воинской службе и статусе военнослужащих";
2) объясняет Программу подготовки граждан к военной службе;
3) раскрывает содержание статьи Законов о воинской обязанности граждан Республики Казахстан.
1) Иметь понятие о статусе военнослужащего, его права и обязанности;
2) принимать
воинскую службу как особый вид государственной службы Республики Казахстан.
1) Называет сроки прохождения военной службы по призыву и по контракту;
2) объясняет порядок прохождения воинской службы.
Содержание воинской обязанности граждан РК
1) Осознать цель и Правила воинского учета военнообязанных и призывников.
1) Демонстрирует знание и понимание содержания воинской службы.
Огневая подготовка
Основы стрельбы
1) Иметь знания о материальной части рассматриваемого оружия, основные меры безопасности при обращении с ним, боеприпасами и гранатами;
2) усвоить начальные навыки практического применения стрелкового оружия.
1) Характеризует основы стрельбы из стрелкового оружия;
2) объясняет назначение, боевые свойства, общее устройство и принцип работы автомата (пулемета);
3) производит осмотр, разбор и сборку оружия;
4) соблюдает меры безопасности при обращении с оружием, гранатами и боеприпасами.
Правила стрельбы
1) Иметь представления о способах определения дальности;
2) иметь знания об элементах наводки, выборе прицела и точке прицеливания.
1) Определяет дальность при стрельбе по неподвижным целям;
2) применяет формулу тысячной.
Технологическая подготовка
Основы и правила вождения колесных машин
1) Усвоить законы и иные правовые акты Республики Казахстан в области дорожного движения;
2) усвоить
основы и правила вождения колҰсных машин, обязанности участников дорожного движения, дорожные знаки и разметки.
1)Характеризует основы и правила вождения колесных машин;
2) демонстрирует знание категорий транспортных средств;
3) называет обязанности участников дорожного движения, сигналы светофора и регулировщика, дорожные знаки и разметки.
Обязанности участников дорожного движения
1) Усвоить правила дорожного движения;
2) усвоить основные понятия и термины, содержащихся в Правилах дорожного движения Республики Казахстан.

1) Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери қызметі туралы Заңының талаптарын меңгеру;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен психологиялық-педагогикалық жұмысты ұйымдастыру тәртібін меңгеру.
1) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Заңының баптарын түсіндіреді;
2) азаматтарды әскери қызметке даярлау жөніндегі бағдарламаны түсіндіреді;
3) Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери борышы туралы Заңдар бабының мазмұнын ашады.
1) Әскери қызметшiнiң мәртебесi, оның құқықтары мен мiндеттерi туралы түсiну;
2)
Қазақстан Республикасының әскери қызметтің мемлекеттік қызметінің ерекше түрі ретінде қабылдау.
1) Әскерге шақыру бойынша және келісім-шарт бойынша әскери қызметтің мерзімдерін атайды;
2) әскери қызмет өткеру тәртібін түсіндіреді.
Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери борышының мазмұны
1) Әскери міндеттілер мен мерзімді әскери міндеттілерді әскери есепке алудың мақсаты мен ережелерін түсіну.
1) Әскери қызметтің мазмұны бойынша білімі мен түсінігін көрсетеді.
Өрт жаттығулары
Түсіру негіздері
1) Қарастырылып отырған қарудың материалдық бөлігін, онымен жұмыс істеу кезіндегі негізгі қауіпсіздік шараларын, оқ-дәрілер мен гранаталарды білу;
2) атыс қаруын практикалық қолданудың негізгі дағдыларын меңгеру.
1) Атқыш қарудан ату негіздерін сипаттайды;
2) пулеметтің мақсатын, жауынгерлік қасиеттерін, жалпы құрылымын және жұмыс істеу принципін түсіндіреді;
3) қаруды қарайды, бөлшектейді және жинайды;
4) қарумен, гранатамен және оқ-дәрімен жұмыс істеген кезде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Түсіру ережелері
1) Диапазонды қалай анықтау керектігі туралы түсінікке ие болу;
2) көздеу элементтері, көздеу және көздеу нүктесін таңдау туралы білу.
1) Тұрақты нысаналарды ату кезінде қашықтықты анықтайды;
2) мыңыншы формуланы қолданады.
Технологиялық дайындық
Доңғалақты көліктерді басқару негіздері мен ережелері
1) Қазақстан Республикасының жол жүрісі саласындағы заңдары мен өзге де құқықтық актілерін білу;
2) доңғалақты көлік құралдарын жүргізу негіздері мен ережелері, жол қозғалысына қатысушылардың міндеттері, жол белгілері мен таңбаларын үйрену.
1) Доңғалақты көлік құралдарын жүргізудің негіздері мен ережелерін сипаттайды;
2) көлік құралдарының санаттары туралы білімін көрсетеді;
3) жол қозғалысына қатысушылардың, бағдаршамдар мен жол диспетчерлерінің міндеттерін, жол белгілері мен таңбаларын атайды.
Жол қозғалысына қатысушылардың міндеттері
1) Жолда жүру ережелерін білу;
2) Қазақстан Республикасының Жол жүрісі қағидаларында қамтылған негізгі ұғымдар мен терминдерді меңгеру.

1) Объясняет обязанности водителей и пешеходов;
2) называет виды дорожных знаков и правила движения транспортных средств.
Сигналы светофора и регулировщика
1) Усвоить сигналы светофора и регулировщика;
2) иметь понятия о маневрировании и расположении транспортных средств на проезжей части.
1) Объясняет правила применения специальных сигналов;
2) объясняет правила применения аварийной сигнализации и знака аварийной остановки.
Дорожные знаки
1) Иметь знания о классификации дорожных знаков.
1) Объясняет значение дорожных знаков.
Дорожные разметки и их характеристики
1)Усвоить основные положения по допуску транспортных средств к эксплуатации.
1)Раскрывает значение действия водителей в соответствии с требованиями горизонтальной и вертикальной разметки.
Основы безопасности жизнедеятельности
и информационных технологий
Основы безопасности и классификация опасностей
1) Иметь понятия об основах безопасной жизнедеятельности;
2) иметь понятия об опасностях, угрожающих человеку, закономерностях их проявления и способах защиты от них.
1) Раскрывает основные понятия и классификацию опасностей;
2) демонстрирует знания техники безопасности, охраны труда и охраны окружающей среды.
Окружающая среда и безопасность человека
1) Иметь представление о формах взаимодействия общества и природы;
2) осознавать необходимость охраны окружающей природной среды с целью сохранения человека как биологического и социального организма и его естественной среды обитания.
1) Демонстрирует знания об экономном потребление ресурсов природы;
2) демонстрирует о последствиях загрязнения окружающей природной среды;
истощении природных ресурсов; разрушении природной среды.
Обеспечение личной безопасности в различных бытовых ситуациях
1) Выработать
навыки безопасного обращения с электричеством и бытовым газом.
1) Называет меры безопасности при пользовании средствами бытовой химии;
2) называет меры безопасности при пользовании компьютерной техникой;
3) объясняет правила безопасного общения в социальных сетях, использования сетей с открытым доступом.
Опасности техногенного характера
1) Иметь понимание об опасностях техногенного характера;
2) иметь понимание сущности гидродинамических аварий, аварий на пожаро-взрывоопасных объектах.
1) Определяет виды промышленных аварий;
2) дает характеристику промышленным авариям и возможным последствиям.
Экологическая безопасность
1) Иметь понимание об объектах, целях и задачах экологической безопасности;
2) иметь представление о последствиях загрязнения почвы.
1) Демонстрирует знания о причинах и последствиях загрязнения воздушной и водной среды;

1) Жүргізушілер мен жаяу жүргіншілердің міндеттерін түсіндіреді;
2) жол белгілерінің түрлерін және көлік құралдарының қозғалысы ережелерін атайды.
Бағдаршам және жол диспетчері
1) Бағдаршам мен жол диспетчерінің сигналдарын білу;
2) көлік құралдарының жолдың жүру бөлігінде маневр жасауы және орналасуы туралы түсіну.
1) Арнайы сигналдарды қолдану ережелерін түсіндіреді;
2) дабыл және ескерту үшбұрыштарын пайдалану ережелерін түсіндіреді.
Жол белгілері
1) Жол белгілерінің жіктелуін білу.
1) Жол белгілерінің мағынасын түсіндіреді.
Жол белгілері және олардың сипаттамалары
1) Көлік құралдарын пайдалануға жіберудің негізгі ережелерін білу.
1) Көлденең және тік таңбалау талаптарына сәйкес жүргізушілердің әрекеттерінің мәнін ашады.
Тіршілік қауіпсіздігінің негіздері
және ақпараттық технологиялар
Қауіпсіздік негіздері және қауіптілік классификациясы
1) Қауіпсіз өмір сүру негіздері туралы түсіну;
2) адамға қауіп төндіретін қауіптер, олардың көріну заңдылықтары және олардан қорғану тәсілдері туралы түсіну.
1) Қауіптердің негізгі ұғымдары мен жіктелуін ашады;
2) қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімдерін көрсетеді.
Қоршаған орта және адам қауіпсіздігі
1) Қоғам мен табиғаттың өзара әрекеттесу формалары туралы түсініктері болу;
2) адамды биологиялық және әлеуметтік организм және оның табиғи мекендеу ортасы ретінде сақтау үшін табиғи ортаны қорғау қажеттілігін білу.
1) Табиғи ресурстарды үнемді тұтыну туралы білімдерін көрсетеді;
2) қоршаған ортаның ластануының зардаптарын көрсетеді;
табиғи ресурстардың сарқылуы; табиғи ортаның бұзылуы.
Түрлі тұрмыстық жағдайларда жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету
1) Жаттығу электр және тұрмыстық газбен қауіпсіз жұмыс істеу.
1) Тұрмыстық химияны пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын атайды;
2) компьютерлік техниканы пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын атайды;
3) әлеуметтік желілерде қауіпсіз қарым-қатынас жасау, қолжетімділік ашық желілерді пайдалану ережелерін түсіндіреді.
Техногендік қауіптер
1) Техногендік қауіптер туралы түсінікке ие болу;
2) гидродинамикалық апаттардың, өрт-жарылыс қауіпті объектілердегі авариялардың мәні туралы түсінікке ие болу.
1) Өндірістегі жазатайым оқиғалардың түрлерін анықтайды;
2) өндірістегі жазатайым оқиғаларды және ықтимал зардаптарды сипаттайды.
Экологиялық қауіпсіздік
1) Экологиялық қауіпсіздіктің объектілері, мақсаттары мен міндеттері туралы түсінікке ие болу;
2) топырақтың ластануының зардаптары туралы түсінікке ие болу.
1) Ауа мен судың ластануының себептері мен салдары туралы білімдерін көрсетеді;

2) объясняет правила
использования минеральных удобрений и пестицидов
Автономное существование в природных условиях
1) Иметь понимание о причинах и особых условиях добровольной и вынужденной автономии человека в природной среде.
1) Демонстрирует знания об элементарных способах выживания в природной среде;
2) объясняет сущность носимого аварийного запаса.
Основы безопасного поведения в криминогенных ситуациях
1) Иметь представление о возможных ситуациях криминогенного характера на улице, в общественных местах; правилах поведения.
1) Демонстрирует знания безопасного поведения на улице;
2) объясняет правила безопасного поведения в общественных местах и в местах массового скопления.
Обеспечение личной безопасности при угрозе террористического акта
1) Иметь знания правил безопасного поведения при угрозе террористического акта.
1) Демонстрирует знание правил поведения при возникновении опасности взрыва;
2) демонстрирует знание правил поведения заложника.
Основы кибербезопасности в информационном пространстве
1) Иметь знания об основных понятиях кибербезопасности.
1) Объясняет правила безопасного общения в социальных сетях;
2) объясняет правила безопасного использования сетей Wi-Fi с открытым доступом.
Первая помощь при массовых поражениях.
1) Иметь понятие об особенностях оказания первой помощи при массовых поражениях.
1) Демонстрирует знания видов первой помощи;
2) объясняет порядок эвакуации пострадавших из очагов поражения.
Тактическая подготовка
Вооружение и боевая техника воинской части (подразделения)
1) Иметь знания о боевой технике и вооружении Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) умело пользоваться оружием и средствами защиты.
1) Сравнивает характеристики боевой техники и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан и иностранных государств;
2) использует личное оружие и индивидуальные средства защиты.
Боевой и походный порядок отделения
1) Иметь представление о боевом и походном порядке отделения.
1) Демонстрирует знания о порядке действий солдата в различных видах боя;
2) объясняет обязанности солдата в бою;
3) объясняет порядок управления отделением.
Тренировка в использовании индивидуальных средств защиты
1) Иметь знание о назначении и порядке использования индивидуальных средств защиты.
1)Выполняет нормативы: надевание противогаза, респиратора, противогаза на "пораженного", общевойскового защитного комплекта.
Действия солдата в бою – Способы передвижения солдата в бою при действиях в пешем порядке
1) Выработать способы передвижения солдата в бою при действиях в пешем порядке.

2) ережелерді түсіндіреді минералды тыңайтқыштар мен пестицидтерді қолданады.
Табиғи жағдайда автономды тіршілік ету
1) Табиғи ортада адамның ерікті және мәжбүрлі дербестігінің себептері мен ерекше жағдайлары туралы түсінікке ие болу.
1) Табиғи ортада тіршілік етудің қарапайым тәсілдері туралы білімдерін көрсетеді;
2) портативті авариялық қоректендірудің мәнін түсіндіреді.
Криминогендік жағдайларда қауіпсіз мінез-құлық негіздері
1) Көшеде, қоғамдық орындарда орын алуы мүмкін криминогендік жағдайлар туралы түсінікке ие болу; мінез-құлық ережелері.
1) Көшеде қауіпсіз жүріс-тұрыс туралы білімдерін көрсетеді;
2) қоғамдық орындарда және адамдар көп жиналатын орындарда қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелерін түсіндіреді.
Террорлық шабуыл кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету
1) Террористік акт қаупі төнген жағдайда қауіпсіз мінез-құлық ережелерін білу.
1) Жарылыс қаупі кезінде өзін-өзі ұстау ережелері туралы білімін көрсетеді;
2) кепілге алу ережелері туралы білімдерін көрсетеді.
Ақпараттық кеңістіктегі киберқауіпсіздік негіздері
1) Киберқауіпсіздіктің негізгі түсініктерін білу.
1) Әлеуметтік желілерде қауіпсіз қарым-қатынас ережелерін түсіндіреді;
2) Жалпыға ортақ Wi-Fi желілерін қауіпсіз пайдалануды түсіндіреді.
Жаппай қырып-жою кезіндегі алғашқы көмек
1) Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету ерекшеліктері туралы түсінікке ие болу.
1) Алғашқы көмек көрсету туралы білімдерін көрсетеді;
2) зардап шеккендерді зақымдану орындарынан эвакуациялау тәртібін түсіндіреді.
тактикалық дайындық
Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қару-жарағы мен әскери техникасы
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери техникасы мен қару-жарағы туралы білімі болу;
2) қару мен қорғаныс құралдарын шебер пайдалану.
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің және шет мемлекеттердің әскери техникасы мен қару-жарақтарының сипаттамаларын салыстырады;
2) жеке қару мен жеке қорғану құралдарын пайдаланады.
Бөлімнің жауынгерлік және марш тәртібі
1) Отрядтың ұрыс және жорық тәртібі туралы түсінікке ие болу.
1) Жауынгердің әр түрлі ұрыс түрлеріндегі іс-әрекет тәртібі туралы білімін көрсетеді;
2) жауынгердің ұрыстағы міндеттерін түсіндіруге;
3) бөлімді басқару тәртібін түсіндіреді.
Жеке қорғаныс құралдарын пайдалануды үйрету
1) Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану мақсаты мен тәртібін білу.
1) Противогазды, респираторды, "зардап шеккендерге" противогазды кию, қолды біріктірілген қорғаныс жинағы, нормаларын орындайды.
Жауынгердің ұрыстағы іс-әрекеттері - Жаяу операция кезіндегі жауынгердің ұрыстағы қозғалыс тәсілдері
1) Жаяу әрекет кезінде жауынгерді ұрыста жылжыту тәсілдерін әзірлеу.

1) Объясняет порядок действия при вспышке ядерного взрыва.
Солдат в обороне
1) Выработать знание действий солдата в обороне; действий при применении противником ядерного оружия, начале огневой подготовки, при сигналах оповещения о воздушном противнике, о радиоактивном, химическом и бактериологическом заражении.
1) Демонстрирует порядок самоокапывания и маскировки;
2) объясняет способы занятия огневой позиции;
3) демонстрирует знания о порядке ведения огня по воздушным целям.
Солдат в наступлении
1) Выработать знание порядка действий солдата в наступлении;
2) выработать знание порядка действий на местности, зараженной радиоактивными (отравляющими) веществами в ходе наступления.
1) Демонстрирует порядок действия при подготовке к атаке; выдвижении солдата в колонне при наступлении с ходу и занятие им места в боевом порядке отделения; преодолении заграждений по проходам и атака;
2) демонстрирует знание приемов уничтожения противника в траншее огнем, гранатами, в рукопашном бою; овладения объектом атаки.
Солдат- наблюдатель
1) Выработать знание порядка действий в положении "солдат-наблюдатель".
1) Демонстрирует знание правил выбора места для наблюдения, его оборудования и маскировки;
2) объясняет способы обнаружения целей и составления схем местности.
Солдат в дозоре
1) Выработать знание порядка действий солдата в дозоре.
1) Объясняет правила движения дозорных, осмотр местности и местных предметов.
Огневая подготовка
Тренировка в неполной разборке и сборке автомата Калашникова
1)Иметь сформированное знание строения автомата Калашникова.
1) Производит осмотр, разбор и сборку оружия;
2) соблюдает меры безопасности при обращении с оружием, гранатами и боеприпасами.
Тренировка в изготовке к стрельбе (АК-74, пневматическая винтовка)
1) Выработать правила действия обращения с пневматической винтовкой.
1) Выполняет нормативы по снаряжению магазина патронами и укладывание его в сумку.
Метание ручных гранат. Метание ручных осколочных и противотанковых гранат
1) Знать приемы метания ручных осколочных и противотанковых гранат.
1) Выполняет нормативы по метанию гранаты на дальность;
2) выполняет нормативы по метанию гранаты на точность.
Стрельба из автомата (пневматической винтовки)
1) Выработать правила практической стрельбы из автомата (пневматической винтовки).
1) Демонстрирует порядок изготовки к стрельбе,
производства стрельбы, прекращения стрельбы;
2) демонстрирует порядок разряжание автомата, осмотра автомата после стрельбы.
Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстана
Размещение, жизнь и быт военнослужащих воинской части (подразделения).

1) Ядролық жарылыстың шығу тәртібін түсіндіреді.
Қорғаныстағы жауынгер.
1) Қорғаныстағы жауынгердің іс-әрекеті туралы білімдерін дамыту; қарсыластың ядролық қаруын қолдану, атыс даярлығын бастау, әуе жауы туралы, радиоактивті, химиялық және бактериологиялық ластану туралы ескерту сигналдары кезіндегі әрекеттерін білу.
1) Өздігінен қазу және камуфляж жасау тәртібін көрсетеді;
2) атыс позициясын алу тәсілдерін түсіндіреді;
3) әуе нысандарына оқ ату тәртібі туралы білімдерін көрсетеді.
Шабуылдағы солдат
1) Шабуыл кезіндегі жауынгердің іс-әрекет тәртібі туралы білімдерін дамыту;
2) шабуыл кезінде радиоактивті (улы) заттармен ластанған жердегі іс-әрекеттер тәртібі туралы білімін дамыту.
1) Шабуылға дайындалу тәртібін көрсетеді; қозғалыстағы шабуыл кезінде жауынгерді колоннада ілгерілету және оның отрядтың ұрыс тәртібінде орнын алу; өткелдердегі кедергілерді еңсеру және шабуыл жасау;
2) жауды окопта атыспен, гранаталармен, қоян-қолтық ұрыста жою тәсілдерін білуін көрсетеді; шабуыл объектісін меңгерген.
Солдат-бақылаушы
1) "Солдат-бақылаушы" позициясындағы іс-әрекет тәртібі туралы білімдерін дамыту.
1) Бақылау орнын таңдау ережелері, оның жабдықталуы және камуфляжы туралы білімін көрсетеді;
2) нысаналарды анықтау және жер бедерін картаға түсіру жолдарын түсіндіреді.
Патрульдегі солдат
1) Патрульдегі жауынгердің іс-әрекет тәртібі туралы білімдерін дамыту.
1) Сақшылардың қозғалысы, аумақты және жергілікті объектілерді тексеру ережелерін түсіндіреді.
өрт жаттығулары
Калашников автоматын толық емес бөлшектеу және құрастыру бойынша оқыту
1) Калашников автоматының құрылымы туралы жақсы қалыптасқан білімге ие болу.
1) Қаруды тексереді, бөлшектейді және құрастырады;
2) қарумен, гранатамен және оқ-дәрімен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Атуға дайындық жаттығулары (АК-74, пневматикалық мылтық)
1) Пневматикалық мылтықпен жұмыс істеу ережелерін әзірлеу.
1) Журналды патрондармен жабдықтау және сөмкеге салу нормаларын орындайды.
Қол гранаталарын лақтыру. Қол сынықтарын және танкке қарсы гранаталарды лақтыру
1) Қол сынықтарын және танкке қарсы гранаталарды лақтыру тәсілдерін білу.
1) Гранатаны қашықтыққа лақтыру нормаларын орындайды;
2) дәлдік үшін гранаталарды лақтыру нормаларын орындайды.
Автоматтан ату (пневматикалық мылтық)
1) Пневматикалық мылтықтан (пневматикалық винтовкадан) практикалық ату ережесін әзірлеу.
1) Түсірілімге дайындық тәртібін көрсетеді, ату, атуды тоқтату;
2) пулеметті түсіру, атыстан кейін пулеметті қарау тәртібін көрсетеді.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпы әскери жарғылары
Әскери бөлімнің (бөлімнің) әскери қызметшілерінің тұруы, тұрмысы және тұрмысы

1) Иметь знание об учебно- материальной базе воинских частей;
2) осознавать важность значения истории воинской части (подразделения).
1) Перечисляет материальную базу воинских частей;
2) объясняет сущность и назначение помещений, входящих в материальную базу воинских частей.
Обязанности дневального по роте
1) Обладать знаниями о назначении, составе и вооружении суточного наряда роты;
2) выработать знания об обязанностях лиц суточного наряда роты.
1) Перечисляет и выполняет обязанности дневального по роте;
2) квалифицирует действия дневального по роте по прибытии в роту прямых начальников;
3) объясняет правила распорядка дня в воинских частях.
Обязанности часового
1) Иметь понимание о назначении и задачах караульной службы, обязанностях часового;
2) усвоить практические действия часового на посту.
1) Объясняет назначение поста, его оборудование и оснащение;
2) объясняет действия часового при нападении на пост;
3) объясняет правила хранения оружия и боеприпасов.
Действия часового на посту
1) Усвоить порядок заряжания оружия;
2) усвоить действия часового при приеме и сдаче поста в чрезвычайной ситуации.
1) Объясняет и демонстрирует положение оружия у часового на посту;
2) объясняет порядок действий часового при
приеме и сдаче поста, при возникновении на посту пожара и при нарушении порядка вблизи своего поста или на соседнем посту.
Строевая подготовка
Воинские приветствия
1) Усвоить приемы воинского приветствия на месте и в движении.
1) Демонстрирует строевые навыки по воинскому приветствию.
Выход из строя и возвращение в строй
1) Усвоить строевые навыки.
1) Демонстрирует порядок выхода и возвращения в строй.
Строевые приемы и движение с оружием
1) Усвоить строевые приемы.
1) Демонстрирует приемы и движения с оружием.
Строи отделения
1) Усвоить правила и порядок построения отделения.
1) Объясняет и демонстрирует порядок построения и перестроения отделения.
Военная топография
Тренировка в определении сторон горизонта и магнитных азимутов
1) Определять стороны горизонта и магнитный азимут;
2) ориентироваться на местности с помощью магнитного компаса;
3) определять размер своего шага и измерять расстояние в парах шагов.
1) Объясняет основные способы ориентирования на незнакомой местности без карт;
2) использует местные предметы для определения сторон горизонта;
3) определяет размер своего шага и измеряет расстояние в парах шагов;
4) составляет схему движения по азимутам.
Приложение 13 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Химия" педагогического направления

1) Әскери бөлімдердің оқу-материалдық базасы туралы білімі болуы;
2) әскери бөлімнің (бөлімнің) тарихының маңыздылығын білу.
1) Әскери бөлімдердің материалдық базасын көрсетеді;
2) әскери бөлімдердің материалдық базасына кіретін үй-жайлардың мәні мен мақсатын түсіндіреді.
Кәсіпорындағы тәртіп сақшыларының міндеттері
1) Ротаның күнделікті жасақтарының мақсаты, құрамы және қарулануы туралы білімге ие болу;
2) ротаның күнделікті кезекшілік міндеттері туралы білімді дамыту.
1) Серіктестік үшін тәртіптік міндеттерді тізеді және орындайды;
2) тiкелей бастықтардың серiктестiгiне келгеннен кейiн серiктестiктiң iс-әрекетiн сараптайды;
3) әскери бөлімдердегі күнделікті тәртіп ережелерін түсіндіреді.
Күзетші міндеттері
1) Қарауыл қызметінің мақсаты мен міндеттері, қарауылдың міндеттері туралы түсінікке ие болу;
2) посттағы қарауылдың практикалық іс-әрекетін үйрену.
1) Посттың мақсатын, оның жабдықтары мен жабдықтарын түсіндіреді;
2) постқа шабуыл жасау кезінде қарауылдың іс-әрекетін түсіндіреді;
3) қару мен патрондарды сақтау ережелерін түсіндіреді.
Поштадағы қарауылдың іс-әрекеті
1) Қаруды оқтау тәртібін білу;
2) төтенше жағдай кезінде постты қабылдау және тапсыру кезіндегі қарауылдың іс-әрекетін білу.
1) Посттағы қарауылдағы қарудың орнын түсіндіреді және көрсетеді;
2) қарауылдың қай кездегі іс-әрекет тәртібін түсіндіреді постты қабылдау және тапсыру, постта өрт болған жағдайда және оның постының жанында немесе көрші постта тәртіп бұзылған жағдайда.
Бұрғылау
Әскери сәлемдесу
1) Әскери сәлемдесу тәсілдерін орнында және қозғалыста меңгерту.
1) Әскери сәлемдесу арқылы жауынгерлік дағдыларын көрсетеді.
Пайдаланудан шығару және қызметке қайтару
1) Жауынгерлік дағдыларды меңгеру.
1) Кезекшілікке шығу және қайта оралу тәртібін көрсетеді.
Жауынгерлік техника және қарумен қозғалыс
1) Ұрыс техникасын меңгеру.
1) Қарумен техника мен қимылдарды көрсетеді.
Құрылыс бөлімдері
1) Бөлім құру ережелері мен тәртібін білу.
1) Бөлімді қалай құру және қайта құру керектігін түсіндіреді және көрсетеді.
Әскери топография
Горизонттың қабырғалары мен магниттік азимуттарды анықтауға жаттықтыру
1) Горизонттың қабырғалары мен магниттік азимутты анықтау;
2) магниттік компасты пайдаланып жер бедерін шарлау;
3) қадамның өлшемін анықтау және қашықтықты жұп қадаммен өлшеу.
1) Картасыз бейтаныс рельефте бағдарлаудың негізгі жолдарын түсіндіреді;
2) көкжиек жақтарын анықтау үшін жергілікті объектілерді пайдаланады;
3) өз қадамының өлшемін анықтайды және қашықтықты жұп қадаммен өлшейді;
4) азимуттардағы қозғалыс диаграммасын құрастырады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
13- қосымша
Педагогикалық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Химия" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Химия" - предоставление обучающимся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющих зависимость свойств веществ от их состава и строения, предоставление обучающимся возможности приобретения понимания химических процессов, законов и их закономерностей для безопасного применения в реальной жизни, критической оценки информации и принятия решений.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) усвоение практико-ориентированных знаний, понятий, теорий и законов химической науки;
2) овладение умениями наблюдать и объяснять химические явления, происходящие в природе, лаборатории, на производстве и в повседневной жизни;
3) развитие умений обращаться с веществами и лабораторным оборудованием на практических занятиях, с соблюдением правил техники безопасности;
4) развитие познавательных интересов и интеллектуальных способностей, обучающихся в процессе проведения химического эксперимента, выработка потребности самостоятельно приобретать химические знания;
5) воспитание отношения к химии как к одному из фундаментальных компонентов естествознания и элементу общечеловеческой культуры;
6) раскрытие общественной значимости, гуманистической направленности химии, ее возрастающей роли в решении проблем, стоящих перед человечеством;
7) использование полученных теоретических знаний для объяснения химических явлений и свойств веществ, для безопасного использования их в быту, сельском хозяйстве и на производстве, предупреждения явлений, наносящих вред здоровью человека и окружающей среде;
8) формирование опыта ценностных и критических отношений к объектам или средствам деятельности человека, его проявление в отношении к окружающему миру, формирование ключевых и предметных компетентностей, способствующих решению жизненных проблем каждого члена общества.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты білім алушыларға заттар және олардың түрленуі, заттардың қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін беру, білім алушылрге мүмкіндік беру. өмірде қауіпсіз пайдалану үшін химиялық процестер, заңдылықтар және олардың заңдылықтары туралы түсінік алу, ақпаратты сыни бағалау және шешім қабылдау.
3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) практикаға бағытталған білімдерді, химия ғылымының тұжырымдамаларын, теориялары мен заңдылықтарын игеру;
2) табиғатта, зертханада, өндірісте және күнделікті өмірде болып жатқан химиялық құбылыстарды бақылап, түсіндіре білуді меңгеру;
3) практикалық сабақтарда қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, заттармен және зертханалық жабдықтармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;
4) химиялық эксперимент жүргізу барысында оқушылардың танымдық қызығушылықтары мен интеллектуалдық қабілеттерін дамыту, химиялық білімді өз бетінше меңгеру қажеттілігін дамыту;
5) жаратылыстанудың іргелі құрамдас бөліктерінің бірі және жалпы адамзаттық мәдениеттің элементі ретінде химияға көзқарасты тәрбиелеу;
6) химияның әлеуметтік мәнін, гуманистік бағыттылығын, оның адамзат алдында тұрған мәселелерді шешудегі өсіп келе жатқан рөлін ашу;
7) химиялық құбылыстар мен заттардың қасиеттерін түсіндіру, оларды күнделікті өмірде, ауыл шаруашылығы мен өндірісте қауіпсіз пайдалану, адам денсаулығы мен қоршаған ортаға зиян келтіретін құбылыстардың алдын алу үшін алған теориялық білімдерін пайдалану;
8) адам қызметінің объектілеріне немесе құралдарына құнды және сыни көзқарас тәжірибесін қалыптастыру, оның қоршаған әлемге қатысты көрінісі, қоғамның әрбір мүшесінің өмірлік мәселелерін шешуге ықпал ететін негізгі және пәндік құзыреттерді қалыптастыру.

4. Содержание учебной дисциплины состоит из 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности протекания химических реакций;
3) Энергетика химических реакций;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
Раздел 1. "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) Состав и строение атома
2) Распределение и движение электронов в атомах
3) Виды химической связи
Раздел 2. "Закономерности химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая таблица химических элементов;
2) окислительно-восстановительные реакции.
Раздел 3. "Энергетика химических реакций" включает следующие подразделы:
1) скорость химических реакций;
2) химическое равновесие;
Раздел 4. "Химия вокруг нас" состоит из следующих подразделов:
1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
Раздел 5. "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
5. Базовое содержание дисциплины "Химия":
1) "Состав и строение атома". Атом – сложная частица, радиоактивность, энергетические уровни и подуровни квантовые числа и орбитали; Решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы". природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов.
2) "Распределение и движение электронов в атомах" характеристики и значения квантовых чисел; составление электронных конфигурации первых 36 химических элементов.
3) "Виды химической связи". Электроотрицательность, валентность и степень окисления химических элементов, химическая связь, Ионная связь. Металлическая связь. Водородная связь. Кристаллические решетки Ковалентная связь, свойства ковалентной связи, электроотрицательность и полярность связи, ионная связь, теория отталкивания электронных пар, металлическая связь, водородная связь. Основные стехиометрические законы химии; относительная атомная и молекулярная масса, количество вещества.
Лабораторная работа№ 1: "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)".
4) "Окислительно-восстановительные реакции" Окислительно-восстановительные реакции, гальванические элементы, электролиз.
5) "Скорость химической реакции" влияние концентрации на скорость химических реакций, влияние давления на скорость химических реакций, влияние температуры на скорость химических реакций, катализ.
Лабораторная работа№ 2: "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции";
6) "Химическое равновесие". Влияние различных факторов на равновесие, принцип Ле-Шателье-Брауна, константа равновесия, химическое равновесие в промышленных процессах;
Лабораторная работа№ 3: "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов";
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций".

4. Оқу пәнінің мазмұны 5 Бөлімнен тұрады:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың заңдылықтары;
3) химиялық реакциялардың энергетикасы;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
"Заттардың бөлшектері" Бөлімі келесі Бөлімшелерден тұрады:
1) Атомның құрамы мен құрылысы;
2) Атомда электрондардың қозғалысы және таралуы.
"Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" Бөлімі келесі Бөлімшелерден тұрады:
1) химиялық элементтердің периодтық заңы мен периодтық жүйесі;
2) тотығу-тотықсыздану реакциялары.
"Химиялық реакциялар энергетикасы" Бөлімі келесі Бөлімшелерден тұрады:
1) химиялық реакциялардың жылдамдығы;
2) химиялық тепе-теңдік;
"Химия және қоршаған орта" Бөлімі келесі Бөлімшелерден тұрады:
1) Жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
"Химия және өмір" Бөлімі "Биохимия" Бөлімшесінен тұрады:
"Химия" пәнінің негізгі мазмұны:
1) "Атомның құрамы мен құрылысы". Атом – күрделі бөлшек, радиоактивтілік, энергетикалық деңгейлері және кванттық сандар мен орбитальдардың ішкі деңгейлері; "Орташа салыстырмалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару. Радиоактивтіліктің табиғаты және радиоактивті изотоптардың қолданылуы;
2) "Атомдардағы электрондардың таралуы және қозғалысы" кванттық сандардың сипаттамалары мен мәндері; алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын құрастыру.
3) "Химиялық байланыстың түрлері". Химиялық элементтердің электртерістігі, валенттілігі және тотығу дәрежесі, химиялық байланыс, иондық байланыс. Металл байланысы. Сутектік байланыс. Кристалл торлары. Коваленттік байланыс, коваленттік байланыстың қасиеттері, байланыстың электртерістігі мен полярлығы, иондық байланыс, электрон жұптарының тебілу теориясы, металдық байланыс, сутектік байланыс. Химияның негізгі стехиометриялық заңдары; салыстырмалы атомдық және молекулалық массасы, зат мөлшері;
№1 зертханалық жұмыс: "Ковалентті байланысы бар заттардың (N2, O2, алмаз) модельдерін құрастыру".
5) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". Тотығу-тотықсыздану реакциялары, гальваникалық элементтер, электролиз.
6) "Химиялық реакция жылдамдығы". Химиялық реакциялардың жылдамдығына концентрацияның әсері, химиялық реакциялар жылдамдығына қысымның әсері, химиялық реакциялардың жылдамдығына температураның әсері, катализ.
№2 зертханалық жұмыс: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі катализаторлардың әсер ету тиімділігін зерттеу".

7) "Периодический закон и периодическая система", Элементы 17 группы". Закономерности изменения свойств галогенов, окислительно-восстановительные свойства галогенов, определение галогенид-ионов в водном растворе, применение галогенов и их соединений; Элементы 2 (II) группы". Физические свойства элементов 2 (II) группы, химические свойства элементов 2 (II) группы, природные карбонаты; Аналитические методы в современных; Мрамор в скульптуре. Известняк в архитектуре. Стекло как переохлажденная жидкость. Зависимость свойств стекла от химического состава. Некоторые распространенные пигменты красок для живописи и их химическая природа. Строение и свойства молекулы азота и аммиака; Промышленное производство азотных удобрений; Контактный способ получения серной кислоты; Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов и диоксида серы на окружающую среду; Получение металлов и сплавов. Производство чугуна и стали Чугунные и стальные конструкции в архитектуре. Общая характеристика переходных металлов. Историческое применение металлов для создания произведений искусства. Комплексные соединения. "Элементы 14 (IV) группы". Изменение свойств элементов 14 (IV) группы, химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений, свойства оксидов элементов 14 (IV) группы, формы нахождения в природе и способы получения простых веществ; "Азот и сера". Особенности строения и свойства молекулы азота, аммиак и соли аммония, промышленное производство азотных удобрений, экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду, сероводород и сульфиды, диоксиды серы, влияние на окружающую среду и применение, контактный способ получения серной кислоты. Получение металлов и сплавов, применение электролиза в промышленности, проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов; Демонстрация: "Окислительные свойства серной и азотной кислот";
8) "Химия земли" 12 принципов "зеленой химии", загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы, разрушение озонового слоя Земли, глобальное потепление. "Переходные металлы". Общая характеристика переходных металлов; биологическая роль переходных металлов, комплексные соединения; "Разработка новых веществ и материалов". Разработка и создание новых материалов, природные и синтетические соединения с физиологической активностью, разработка и синтез лекарственных препаратов, нанотехнология структура наноуглеродных частиц, разработка новых полимеров, практическое значение новых материалов. Оксиды и соли металлов, и комплексные соединения как основа красок.

7) "Химиялық тепе-теңдік". Тепе-теңдікке әртүрлі факторлардың әсері, Ле Шателье -Браун принципі, тепе-теңдік константасы, өндірістік процестердегі химиялық тепе-теңдік.
№3 зертханалық жұмыс: "Әртүрлі факторлардың әсерінен динамикалық тепе-теңдіктің ығысуын зерттеу".
"Тепе-теңдік константасын және тепе-теңдік концентрациясын табу" тақырыбына есептер шығару.
8) "Периодтық заң және периодтық жүйе", 17-топ элементтері". Галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиеттері, сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау, галогендер мен олардың қосылыстарының қолданылуы; 2 (ІІ) топтың элементтері". 2 (II) топтағы элементтердің физикалық қасиеттері, 2 (II) топтағы элементтердің химиялық қасиеттері, табиғи карбонаттар; Қазіргі заманғы аналитикалық әдістер. Азот және аммиак молекулаларының құрылымы мен қасиеттері; Азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік өндірісі; Күкірт қышқылын алудың байланыс әдісі; Азот оксидтері мен нитраттардың және күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері; Металдар мен қорытпаларды алу. Шойын және болат өндірісі Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы. күрделі қосылыстар. "14 (IV) топтың элементтері". 14 (IV) топ элементтерінің қасиеттерін, 14 (IV) топ элементтерінің химиялық қасиеттерін және олардың қосылыстарын, 14 (IV) топ элементтерінің оксидтерінің қасиеттерін, болылу формаларын өзгерту табиғатта және жай заттарды алу әдістерінде; "Азот және күкірт". Азот молекуласының, аммиак және аммоний тұздарының құрылымы мен қасиеттерінің ерекшеліктері, азот тыңайтқыштарының өнеркәсіптік өндірісі, азот оксидтері мен нитраттарының қоршаған ортаға әсері, күкіртті сутегі мен сульфидтер, күкірт диоксиді, қоршаған ортаға әсері және қолданылуы, алудың байланыс әдісі. күкірт қышқылы. Металдар мен қорытпаларды алу, өнеркәсіпте электролизді қолдану, металдар өндірісінде қоршаған ортаны қорғау мәселелері; Көрнекілік: "Күкірт және азот қышқылдарының тотығу қасиеттері";

9) "Химия углерода и его соединений" Введение в органическую химию. Состав и структура органических веществ, функциональные группы, гомологические ряды, номенклатура IUPAC алифатических соединений, виды изомерии, алканы, продукты сгорания алканов, свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов, галогенирование. Непредельные углеводороды. Состав, структура и реакционная способность алкенов, стереоизомерия; Галогеноалканы. Получение галогеноалканов; Спирты: одноатомные, многоатомные. Классификация и химические свойства спиртов, промышленное производство этилового спирта. Строение молекулы бензола, получение бензола и его гомологов, химические свойства бензола и его гомологов; Фенол, его строение и свойства. Строение и номенклатура карбонильных соединений, получение и свойства альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, реакция этерификации, сложные эфиры и мыла; Мыла и синтетические моющие средства.
Высокомолекулярные соединения, реакции полимеризации, реакции поликонденсации, полиамиды и полиэфиры, применение, воздействие пластиков на окружающую среду; Уголь. Коксование каменного угля. Уголь – восстановитель металлов и пигмент в живописи. Применение и воздействие пластиков на окружающую среду. Высокомолекулярные соединения. Реакции поликонденсации. Полиамиды и полиэфиры. Разработка новых веществ и материалов. Нанотехнология. Распознавание пластмасс и волокон
Лабораторная работа№ 4: "Полимеры и их свойства";
Практическая работа № 1: "Распознавание пластмасс и волокон";
10) "Органический синтез". Основные функциональные группы в органических соединениях, генетическая связь органических веществ;
Лабораторная работа№ 5: "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
Лабораторная работа№6 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты
Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и по гомологическим рядам".
11) "Биохимия". Классификация углеводов и их строение, свойства и применение углеводов; Амины и аминокислоты". Классификация и номенклатура аминов, физические, химические свойства и получение аминов, состав, строение, биологическая роль аминокислот, физические и химические свойства аминокислот; пептидная связь; образование белков; Белки, структуры белковых молекул, определение структуры полипептидов, роль и применение ферментов, нуклеиновые кислоты: состав и структура ДНК, РНК, биологически значимые элементы, загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами, влияние тяжелых металлов на белки;
Лабораторная работа № 7: "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал";
Лабораторная работа № 8: "Составление моделей молекул аммиака и аминов";
Лабораторная работа № 9: "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
Лабораторная работа № 10: "Свойства аминокислот";
6. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:

9) "Жер химиясы" "Жасыл химияның" 12 қағидасы, атмосфераның, гидросфераның, литосфераның ластануы, жердің озон қабатының бұзылуы, жаһандық жылыну. "Өтпелі металдар". Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы; өтпелі металдардың, комплексті қосылыстардың биологиялық рөлі; "Жаңа заттар мен материалдарды әзірлеу". Жаңа материалдарды, физиологиялық белсенділігі бар табиғи және синтетикалық қосылыстарды жасау, дәрілік заттардың дамуы және синтезі, нанокөміртекті бөлшектердің нанотехнологиялық құрылымы, жаңа полимерлерді игеру, жаңа материалдардың практикалық маңызы. Бояулардың негізі ретінде металдардың оксидтері мен тұздары және күрделі қосылыстар.
10) "Көміртек және оның қосылыстарының химиясы" Органикалық химияға кіріспе. Органикалық заттардың құрамы мен құрылымы, функционалдық топтары, гомологиялық қатарлары, алифатты қосылыстардың IUPAC номенклатурасы, изомерия түрлері, алкандар, алкандардың жану өнімдері, алкандардың орынбасу реакциясының бос радикалды механизмі, галогендеу. Қанықпаған көмірсутектер. Алкендердің құрамы, құрылысы және реакциялық қабілеті , стереоизомериясы; Галогеноалкандар. Галоалкандарды дайындау; Спирттер: бір атомды, көп атомды. Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиеттері, этил спиртінің өнеркәсіптік өндірісі. Бензол молекуласының құрылысы, бензол және оның гомологтарын алу, бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері; Фенол, оның құрылымы және қасиеттері. Карбонилді қосылыстардың құрылымы мен номенклатурасы, альдегидтер мен кетондардың, карбон қышқылдарының алынуы және қасиеттері, эфирлену реакциясы, күрделі эфирлер мен сабындар; Сабын және синтетикалық жуғыш заттар.
Макромолекулалық қосылыстар, полимерлену реакциялары, поликонденсация реакциялары, полиамидтер мен полиэфирлер, қолданылуы, пластмассалардың қоршаған ортаға әсері; Көмір. Көмірді кокстеу. Көмір - металды қалпына келтіретін агент және кескіндемедегі пигмент. Пластмассалардың қолданылуы және қоршаған ортаға әсері. жоғары молекулалық қосылыстар. Поликонденсация реакциялары. Полиамидтер және полиэфирлер. Жаңа заттар мен материалдарды игеру. Нанотехнология. Пластмассалар мен талшықтарды тану
№4 зертханалық жұмыс: "Полимерлер және олардың қасиеттері";
№1 практикалық жұмыс: "Пластиктер мен талшықтарды тану";
12) "Органикалық синтез". Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар, органикалық заттардың генетикалық байланысы;
№5 зертханалық жұмыс: "Байланыстың қанықпауына сапалық реакциялар".
№6 зертханалық жұмыс "Спирттердің суда ерігіштігі, спирттердің жануы, бір атомды және көп атомды спирттерге сапалық реакциялары".
"Жану өнімдері және гомологтық қатарлар бойынша заттың молекулалық формуласын анықтау" тақырыбына есептер шығару.
13) "Биохимия". Көмірсулардың жіктелуі және олардың құрылысы, қасиеттері және көмірсулардың қолданылуы; Аминдер және аминқышқылдары. Аминдердің жіктелуі мен номенклатурасы, аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы, амин қышқылдарының құрамы, құрылымы, биологиялық рөлі, аминқышқылдарының физикалық және химиялық қасиеттері; пептидтік байланыс; ақуыздың түзілуі; Ақуыздар, ақуыздар молекулаларының құрылымдары, полипептидтердің құрылымын анықтау, ферменттердің, нуклеин қышқылдарының рөлі мен қолданылуы: ДНҚ, РНҚ, биологиялық маңызды элементтердің құрамы мен құрылымы, қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы, ауыр металдардың белоктарға әсері.
№7 зертханалық жұмыс: "Глюкозаның альдегидті спирт ретіндегі химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалы реакция";
№ 8 зертханалық жұмыс: "Аммиак және аминдер молекулаларының модельдерін құрастыру";
9-зертхана: аминқышқылдарының молекулаларын құрастыру және ассиметриялық көміртек атомын анықтау
№10 зертханалық жұмыс: "Амин қышқылдарының қасиеттері";
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:

Тема 3.1.1. Химические реакции, и их классификации.
Тема 3.1.2. Влияние условий на скорость химических реакций. Катализ.
3.2. Химическое равновесие.
+
+
+
Тема 3.2 1. Химическое равновесие. Влияние различных факторов на равновесие.
Раздел 4. Закономерности протекания химических реакций.
4.1. Периодический закон и периодическая система.
+
+
+
Тема 4.1.1. Аналитические методы в современных исследованиях.
Тема 4.1.2. Элементы (VIIА) группы.

Тақырып 3.1.1. Химиялық реакциялар және олардың жіктелуі.
Тақырып 3.1.2. Химиялық реакциялардың жылдамдығына әсер ететін факторлар. Катализ.
3.2 Химиялық тепе-теңдік.
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Химиялық тепе-теңдік. Тепе-теңдікке әртүрлі факторлардың әсері.
4 Бөлім. Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары.
4.1 Периодтық заң және периодтық жүйе.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Заманауи зерттеулердегі аналитикалық әдістер.
Тақырып 4.1.2. (VIIA)Топтың элементтері.

Тема 4.1.3. Изучение свойств галогенов и определение галогенид-ионов в водном растворе.
Тема 4.1.4. Элементы (VIА) группы.
Тема 4.1.5. Элементы (VА) группы.
Тема 4.1.6. Элементы (IVА) группы.
Тема 4.1.7. Формы нахождения в природе и способы получения простых веществ.
Тема 4.1.8. Строение и свойства молекулы азота и аммиака.
Тема 4.1.9. Промышленное производство азотных удобрений.
Тема 4.1.10. Контактный способ получения серной кислоты.
Тема 4.1.11. Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов и диоксида серы на окружающую среду.
Тема 4.1.12. Получение металлов и сплавов.
Тема 4.1.13. Производство чугуна и стали.
Тема 4.1.14. Общая характеристика переходных металлов. "Металлы в искусстве".
Тема 4.1.15. Комплексные соединения.
Раздел 5. Химия вокруг нас.
5.1 Химия земли.
+
+
+
Тема 5.1.1. Научные принципы химического производства.
Тема 5.1.2. Проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов.
Тема 5.1.3. 12 принципов "Зеленой химии".
5.2 Углерод и его соединения.
+
+
+
Тема 5.2.1. Введение в органическую химию.
Тема 5.2.2. Классификация органических веществ.
Тема 5.2.3. Предельные углеводороды.
Тема 5.2.4. Непредельные углеводороды. Алкены.
Тема 5.2.5. Реакция полимеризации. Производство полиэтилена.
Тема 5.2.6. Составление моделей молекул органических веществ.
Тема 5.2.7. Качественные реакции на ненасыщенность связи.
Тема 5.2.8. Алкадиены. Алкины.
Тема 5.2.9. Соединения ароматического ряда.
Тема 5.2.10. Гетероциклические соединения.
Тема 5.2.11. Источники углеводородов. Природный газ. Попутные нефтяные газы Нефть.
Тема 5.2.12. Переработка нефтепродуктов.
Тема 5.2.13. Кислородсодержащие органические соединения. Спирты одноатомные, многоатомные.
Тема 5.2.14. Фенолы.
Тема 5.2.15. Карбонильные соединения. Альдегиды и кетоны.
Тема 5.2.16. Карбоновые кислоты.
Тема 5.2.17. Сложные эфиры.
Тема 5.2.18. Жиры.
Тема 5.2.19. Мыла и синтетические моющие средства.
Тема 5.2.20. Высокомолекулярные соединения.
Тема 5.2.21. Реакции поликонденсации. Полиамиды и полиэфиры.
Тема 5.2.22. Применение и воздействие пластиков на окружающую среду.
Тема 5.2.23. Распознавание пластмасс и волокон.
Тема 5.2.24. Разработка новых веществ и материалов.
Тема 5.2.25. Нанотехнология.
Раздел 6. Химия и жизнь.
6.1 Биохимия.
+
+
+
Тема 6.1.1. Углеводы: моно, ди, полисахариды.
Тема 6.1.2. Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал.
Тема 6.1.3. Амины.

Тақырып 4.1.3. Галогендердің қасиеттерін зерттеу және сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау.
Тақырып 4.1.4. (VIA) тобының элементтері.
Тақырып 4.1.5. (VA) тобының элементтері.
Тақырып 4.1.6. (IVA) тобының элементтері.
Тақырып 4.1.7. Жай заттардың табиғаттағы таралуы және алу жолдары.
Тақырып 4.1.8. Азот және аммиак молекулаларының құрылымы мен қасиеттері.
Тақырып 4.1.9. Азот тыңайтқыштарының өнеркәсіптік өндірісі.
Тақырып 4.1.10. Күкірт қышқылын алудың контактілі әдісі.
Тақырып 4.1.11. Азот оксидтері мен нитраттардың және күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері.
Тақырып 4.1.12. Металдар мен құймаларды алу.
Тақырып 4.1.13. Шойын және болат өндірісі. Сәулет өнеріндегі шойын және болат конструкциялар.
Тақырып 4.1.14. Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы.
Тақырып 4.1.15. Комплексті қосылыстар.
5 Бөлім. Химия және қоршаған орта.
5.1 Жер химиясы.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Химиялық өндірістің ғылыми принциптері.
Тақырып 5.1.2. Металл өндірісіндегі экологиялық проблемалар.
Тақырып 5.1.3. "Жасыл химияның" 12 қағидасы.
5.2 Көміртегі және оның қосылыстары.
+
+
+
Тақырып 5.2.1. Органикалық химияға кіріспе.
Тақырып 5.2.2. Органикалық заттардың жіктелуі.
Тақырып 5.2.3. Қанықпаған көмірсутектер.
Тақырып 5.2.4. Қанықпаған көмірсутектер. Алкендер.
Тақырып 5.2.5. Полимерлену реакциясы. Полиэтилен өндірісі.
Тақырып 5.2.6. Органикалық заттардың молекулаларының модельдерін құру.
Тақырып 5.2.7. Қанықпаған байланыстықа сапалық реакциялар.
Тақырып 5.2.8. Алкадиендер. Алкиндер.
Тақырып 5.2.9. Ароматты қосылыстар.
Тақырып 5.2.10. Гетероциклді қосылыстар
Тақырып 5.2.11. Көмірсутектердің көздері. Табиғи газ. ІМұнайға серік газдар .
Тақырып 5.2.12. Мұнай өнімдерін қайта өңдеу.
Тақырып 5.2.13. Құрамында оттегі бар органикалық қосылыстар. Спирттер бір атомды, көп атомды.
Тақырып 5.2.14. Фенолдар.
Тақырып 5.2.15. Карбонильді қосылыстар. Альдегидтер және кетондар.
Тақырып 5.2.16. Карбон қышқылдары.
Тақырып 5.2.17. Күрделі эфирлер.
Тақырып 5.2.18. Майлар.
Тақырып 5.2.19. Сабын және синтетикалық жуғыш заттар.
Тақырып 5.2.20. Жоғары молекулалық қосылыстар.
Тақырып 5.2.21. Поликонденсация реакциялары. Полиамидтер және полиэфирлер.
Тақырып 5.2.22. Пластмассалардың қолданылуы және қоршаған ортаға әсері.
Тақырып 5.2.23. Пластмассалар мен талшықтарды тану.
Тақырып 5.2.24. Жаңа заттар мен материалдарды игеру.
Тақырып 5.2.25. Нанотехнология.
6-Бөлім. Химия және өмір.
6.1. Биохимия.
+
+
+
Тақырып 6.1.1. Көмірсулар: моно, ди , полисахаридтер.
Тақырып 6.1.2. Альдегидті спирт ретіндегі глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция.
Тақырып 6.1.3. Аминдер.

Тема 6.1.4. Аминокислоты.
Тема 6.1.5. Белки, строение, свойства.
Тема 6.1.6. Роль и применение ферментов.
Тема 6.1.7. Структура нуклеиновых кислот.
Тема 6.1.8. Денатурация и цветные реакции белков.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Частицы и вещества
Состав и строение атома
1) Объяснять современную теорию строения атома и важнейшие характеристики частиц вещества и атома.
1) Перечисляет основные положения современной теории строения атома;
2) объясняет физический смысл протонов, нейтронов, электронов, нуклонов и нуклидов;
3) раскрывает содержание понятий изотопы, изотоны.
2) Объяснять природу радиоактивности и причину
распада радиоактивных изотопов.
1) Определяет природу радиоактивности и причину распада изотопов;
2) поясняет содержание природных изотопов;
3) различает a -лучи, b-лучи, g-лучи;
4) называет типы радиоактивного распада веществ.
Распределение и движение электронов в атомах
1) Объяснять электронные конфигурации первых 36 химических элементов периодической системы.
1) Перечисляет характеристики и значения квантовых чисел и атомных орбиталей;
2) различает формы s, p, d, f орбиталей;
3) применяет принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда, правило Клечковского для заполнения электронных орбиталей.
Закономерности химических реакций
Периодический закон и периодическая система
окислительно-восстановительные реакции
1) Объяснять периодический закон и периодическую систему химических элементов, как графическое изображение закона.
1) Объясняет физический смысл периодического закона;
2) определяет валентность и степень окисления атомов;
3) описывает закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления.
Частицы и вещества
Виды химической связи.
1) Объяснять понятия периодичности изменения свойств элементов в периодах и группах, закономерности изменения кислотно-основных и окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
1) Объясняет закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам;
2) прогнозирует свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе;
3) перечисляет основные направления развития науки, связанные с периодическим законом.

Тақырып 6.1.4. Амин қышқылдары.
Тақырып 6.1.5. Нәруыздар, құрылысы, қасиеттері.
Тақырып 6.1.6. Ферменттердің рөлі және қолданылуы.
Тақырып 6.1.7. Нуклеин қышқылдарының құрылысы.
Тақырып 6.1.8. Нәруыздардың денатурациясы және түс реакциялары.
3-тарау. Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Заттардың бөлшектері
Атомның құрамы мен құрылысы
1) Атом құрылысының заманауитеориясын және зат бөлшектері мен атомның маңызды сипаттамаларын түсіндіру.
1) Атом құрылысының заманауи теориясының негізгі ережелерін атайды;
2) протондардың, нейтрондардың, электрондардың, нуклондардың және нуклидтердің физикалық мағынасын түсіндіреді;
изотондар ұғымдарының мазмұнын ашады .
2) Радиоактивтіліктің табиғаты мен радиоактивті изотоптардың ыдырау
себебін түсіндіру.
1) Радиоактивтіліктің табиғатын және изотоптардың ыдырау себебін анықтайды;
2) табиғи изотоптардың құрамын түсіндіру;
3) a-сәулелерді, b-сәулелерді, g-сәулелерді ажыратады;
4) заттардың радиоактивті ыдырау түрлерін атайды.
Атомдардағы электрондардың таралуы және қозғалысы
1) Периодтық жүйенің алғашқы 36 химиялық элементінің электрондық конфигурациясын түсіндіру
1) Кванттық сандар мен атомдық орбитальдардың сипаттамалары мен мәндерін анықтайды;
s, p, d, f орбитальдарының түрлерін ажыратады ;
орбитальдарды толтыру үшін минималды энергия принципін, Паули принципін, Хунд ережесін, Клечковский ережесін қолданады .
Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары
Периодтық заң және периодтық жүйе
тотығу-тотықсыздану реакциялары
1) Периодтық заң мен химиялық элементтердің периодтық жүйесін заңның графикалық көрінісі ретінде түсіндіру.
1) Периодтық заңның физикалық мағынасын түсіндіреді;
2) атомдардың валенттілігі мен тотығу дәрежесін анықтайды
3) химиялық элементтер атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын сипаттайды: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыш, электртерістілігі және тотығу дәрежесі.
Заттардың бөлшектері
Химиялық байланыстың түрлері.
1) Периодтар мен топтардағы элементтердің қасиеттерінің өзгеру заңдылығы туралы түсініктерді, периодтар мен топтардағы қосылыстардың қышқылдық-негіздік және тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру.
1) Периодтар мен топтар бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутегі қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;
2) периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементтер мен олардың қосылыстарының қасиеттерін болжайды;
3) периодтық заңға байланысты ғылымның дамуындағы негізгі бағыттарды атайды.

1) Характеризовать механизмы образования ковалентной связи.
1) Описывает свойства ковалентной полярной и ковалентной неполярной связи;
2) объясняет образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
3) составляет диаграмму Льюиса для молекул H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3;
4) различает типы гибридизации;
5) обосновывает зависимость свойств веществ от электронного и пространственного строения молекул на примере BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2.
Виды химической связи
1) Объяснять механизмы образования ионной, металлической, водородной связей.
1) Показывает образование ионной связи в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
2) объясняет природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов;
3) раскрывает на примерах механизм образования водородной связи.
2) Различать типы кристаллических решеток веществ.
1) Называет различные типы кристаллических решеток веществ;
2) определяет тип кристаллической решетки вещества;
3) прогнозирует свойства соединений с различными видами связей и типами кристаллических решеток.
Закономерности химических реакций
Окислительновосстановительные реакций
1) Определять степень окисления элементов.
1) Составляет окислительные и восстановительные уравнения, используя метод электронного баланса;
2) объясняет процессы, протекающие при прохождении электрического тока через раствор и расплав.
Энергетика химических реакций
Скорость химической реакции
1) Определять скорость протекания химической реакции.
1) Формулирует понятие скорость химической реакции;
2) производит расчеты средней скорости реакций;
3) вычисляет скорость для гомогенных и гетерогенных химических реакций.
1) Выполнять практическую работу.
1) Применяет закон действующих масс для химических реакций;
2) производит расчеты, используя закон действующих масс;
3) разъясняет влияние давления и температуры на скорость химической реакции.
Энергетика химических реакций
Химическое равновесие
1) Определять химическое равновесие в обратимых химических реакциях.
1) Раскрывает понятия обратимая реакция, химическое равновесие;
2) объясняет влияние различных факторов на смещение равновесия;
3) объясняет принцип Ле-Шателье-Брауна;
4) поясняет влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
5) составляет выражения константы равновесия;
6) объясняет динамический характер химического равновесия.
Закономерности протекания химических реакций
Периодический закон и периодическая система
1) Характеризовать аналитические методы химии.
1) Называет аналитические методы в современных исследованиях химии;
2) описывает принцип разделения веществ методом бумажной хромотографии;
3) раскрывает термины неподвижная, подвижная фазы.
Периодический закон и периодическая система
1) Объяснять закономерности изменения свойств галогенов в группе.
1) Дает характеристику галогенам по расположению их в периодической системе;
2) определяет степень окисления,
электроотрицательность, окислительно-восстановительные свойства галогенов;
3) характеризует галогены по физическим и химическим свойствам;

1) Коваленттік байланыстың түзілу механизмдерін сипаттау.
1) Коваленттік полюсті және ковалентті полюссіз байланыстардың қасиеттерін сипаттайды;
2) алмасу және донор-акцепторлық механизмдер арқылы коваленттік байланыстың түзілуін түсіндіреді;
3) H2, Cl2, O2, N2, HCl , NH3 молекулалары үшін Льюис диаграммасын құрастырады;
4) гибридтелу түрлерін ажыратады; 5) BF3, CH4, NH3, H2O, BeCl2 мысалында заттардың қасиеттерінің молекулалардың электрондық және кеңістіктік құрылымына тәуелділігін негіздейді.
Химиялық байланыстың түрлері
1) Иондық, металдық, сутектік байланыстың түзілу механизмдерін түсіндіру.
1) Қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде иондық байланыстың түзілуін көрсетеді;
2) металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіреді;
3) мысалдар арқылы сутегі байланысының түзілу механизмін ашады.
2) Заттардың кристалдық торларының түрлерін ажырату.
1) Заттардың кристалдық торларының әртүрлі түрлерін атайды;
2) заттың кристалдық торының түрін анықтайды;
3) кристалдық торлардың түрлері мен байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжайды.
Химиялық реакциялардың заңдылықтары
Тотығу-тотықсыздану реакциялары
1) Элементтердің тотығу дәрежесін анықтау.
1) Электрондық баланс әдісі арқылы тотығу және тотықсыздану теңдеулерін құрастырады;
2) ерітінді мен балқыма арқылы электр тогы өткенде болатын процестерді түсіндіреді .
Химиялық реакциялардың энергетикасы
Химиялық реакцияның жылдамдығы
1) Химиялық реакцияның жылдамдығын анықтау.
1) Химиялық реакцияның жылдамдығы туралы ұғымды тұжырымдайды;
2) реакциялардың орташа жылдамдығын есептейді;
3) біртекті және гетерогенді химиялық реакциялардың жылдамдығын есептейді
1) Практикалық жұмысты орындау
1) Химиялық реакциялар үшін массалардың әсер ету заңын қолданады;
2) Массалардың әрекеттесу заңын пайдалана отырып есептеулер жасайды;
3) қысым мен температураның химиялық реакция жылдамдығына әсерін түсіндіреді.
Химиялық реакциялардың энергетикасы
Химиялық тепе-теңдік
Қайтымды химиялық реакциялардағы химиялық тепе-теңдікті анықтау.
1) Қайтымды реакция, химиялық тепе-теңдік ұғымдарын түсіндіреді;
2) тепе-теңдіктің ығысуына әртүрлі факторлардың әсерін түсіндіреді;
3) Ле Шателье -Браун принципін түсіндіреді;
4)температураның, концентрацияның және қысымның өзгеруінің химиялық тепе-теңдікке әсерін түсіндіреді;
5) тепе-теңдік константасына өрнектер құрастырады;
6) химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіреді.
Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары
Периодтық заң және периодтық жүйе
1) Химияның аналитикалық әдістеріне сипаттама беру.
1) Қазіргі химия зерттеулеріндегі аналитикалық әдістерді атайды;
хроматографиясы арқылы заттарды бөлу принципін сипаттайды ;
3) стационарлық, жылжымалы фазалар терминдерін ашады.
Периодтық заң және периодтық жүйе
1) Топтағы галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру.
1) Галогендерді периодтық жүйеде орналасуы бойынша сипаттайды;
2) тотығу дәрежесін анықтайды;
галогендердің электртерістілігі, тотығу-тотықсыздану қасиеті;
3) галогендерді физикалық және химиялық қасиеттері бойынша сипаттайды;

4) объясняет закономерности изменения свойств галогенов в группе;
5) проводит качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, ионы;
6) объясняет биологическую роль йода в организме человека, возникновение болезней, связанных с дефицитом йода.
Периодический закон и периодическая система
1) Выполнять практической работы.
1) Проводит работу по экспериментальному распознаванию галогенид - ионов;
2) объясняет использование хлора для обеззараживания воды и оценивает преимущества и недостатки данного процесса; 3) определяет физиологическую роль галогенов и их соединений.
1) Объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов (IVА) группы.
1) Описывает физические и химические свойства углерода, кремния и их соединений;
2) объясняет качественные реакции на карбонат-, силикат- ионы;
3) определяет степень окисления соединений.
1) Объяснять формы нахождения в природе и способы получения простых веществ элементов 14 (IVА) группы.
1) Описывает нахождение элементов в природе,
распространении и применении простых веществ элементов 14 (IVА) группы;
2) осуществляет генетическую связь через написание химических уравнений;
3) составляет схему круговорота карбонатов в природе и называть области их применения;
4) характеризует основные химические свойства кремния и его соединений, составлять уравнения реакций.
1) Объяснять строение и свойства молекулы азота и аммиака.
1) Поясняет низкую химическую активность азота на основе строения молекулы;
2) составляет уравнения реакций, характеризующих получение и химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора;
3) описывает способы промышленного производства аммиака и азотной кислоты и отрасли применения.
1) Раскрыть технологию промышленного производства азотных удобрений.
1) Описывает влияние азотных удобрений на растения;
2) описывает промышленное производство азотных удобрений.
Химия вокруг нас
Элементы группы 17 (7А)
1) Объяснять закономерности изменения свойств галогенов в группе.
1) Дает характеристику расположения галогенов в периодической таблице;
2) определяет окислительно-восстановительные свойства галогенов, степень окисления;

4) топтағы галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;
5) хлорид-, бромид-, йодид-, иондарға сапалық реакциялар жүргізеді;
6) йодтың адам ағзасындағы биологиялық рөлін, йод тапшылығына байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіреді.
Периодтық заң және периодтық жүйе
1) Практикалық жұмысты орындау
1) Галогенді иондарды тәжірибелік тану жұмыстарын жүргізеді;
2) суды залалсыздандыру үшін хлорды қолдануды түсіндіреді және бұл процестің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалайды;
3) галогендер мен олардың қосылыстарының физиологиялық рөлін анықтайды.
1) Топ элементтерінің (ІVА) физикалық-химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру.
1) Көміртектің, кремнийдің және олардың қосылыстарының физика-химиялық қасиеттерін сипаттайды;
2) карбонатты, силикат иондарына сапалық реакцияларды түсіндіреді;
3) қосылыстардың тотығу дәрежесін анықтайды.
1) 14 топ (IVA) элементтерінің жай заттарының табиғатта таралуын және алу әдістерін түсіндіру
1) Табиғатта элементтердің болуын, 14 (IVA) топтың элементтерінің жай заттарының таралуы және қолданылуын сипаттайды;
2) химиялық теңдеулерді жазу арқылы генетикалық байланысты жүзеге асырады;
3) табиғаттағы карбонаттар айналымының сызбасын құрастырады және оларды қолдану аймақтарын атайды;
4) Сұйылтылған қышқылдардың белгілі бір карбонаттармен әрекеттесуін біледі, көмірқышқыл газына сапалық реакцияны практикада жүргізе алады.
5 ) кремнийдің қолданылуын және оның жартылай өткізгіш ретіндегі маңызын түсіндіреді;
кристалдық тордың түрін және кремнийдің, кремний диоксиді мен кремний карбидінің химиялық байланысының түрін сипаттайды;
6) кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттайды, реакция теңдеулерін құрастырады,.
1) Азот және аммиак молекулаларының құрылысы мен қасиеттерін түсіндіру.
1) Молекуланың құрылымына сүйене отырып, азоттың реакциялық қабілетінің төмендігін түсіндіреді;
2) газ тәріздес аммиак пен оның сулы ерітіндісінің алынуын және химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады;
3) аммиак пен азот қышқылын өнеркәсіптік өндіру әдістерін және өнеркәсіптік қолдануды сипаттайды.
1) Азотты тыңайтқыштарды өнеркәсіптік өндіру технологиясын ашу.
1) Азотты тыңайтқыштардың өсімдіктерге әсерін сипаттайды;
2) азот тыңайтқыштарының өнеркәсіптік өндірісін сипаттайды.
Химия және қоршаған орта
17 (7А)Топ элементтері
1. Топтағы галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын білу.
1) Галогендердің периодтық жүйеде орналасуына сипаттама береді;
2) галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетін, тотығу дәрежесін анықтайды;

3) характеризует галогены по физическим и химическим свойствам;
4) понимает закономерности изменения свойств галогенов в группе;
5) проводит качественные реакции на хлорид -, бромид -, йодид -, ионы;
6) объясняет биологическую роль йода в организме человека, возникновение заболеваний, связанных с дефицитом йода.
Определение ионов галогенида в водном растворе
Выполнять практическую работу №2.
1) Владеет навыками проведения практической работы;
2) соблюдает технику безопасности;
3) выполняет практическую работу;
4) записывает выводы, отражаемые в отчете.
Элементы группы 2 (IIA)
1. Характеризовать элементы группы 2 (IIA) периодической таблицы.
1) Понимает закономерности изменения физических свойств элементов группы 2 (ІІА;
2) пишет уравнения жесткости воды и способы ее устранения;
3) знает область применения важнейших соединений щелочноземельных металлов;
4) объясняет биологическую роль соединений кальция и магния;
5) составляют уравнения реакций, характеризующих основные свойства кальция, магния и их важнейших соединений.
Решение экспериментальных задач 1
1) Выполнять практическую работу №.
1) Показывает навыки решения экспериментальных задач по химии;
2) умеет писать уравнения реакций;
3) изучает качественные реакции на ионы кальция (окраска пламени);
4) умеет распознавать ионы Cu2+, Zn2+;
5) соблюдает технику безопасности;
6) выполняет практическую работу;
7) пишет выводы для отчета.
Химия земли
1) Раскрыть контактный способ получения серной кислоты.
1) Обосновывает значение серной кислоты для промышленности;
2) объясняет контактный процесс промышленного производства серной кислоты;
3) сравнивает свойства разбавленной и концентрированной серной кислот.
Химия земли
1) Выполнять практическую работу.
1) Анализирует воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
2) объясняет роль диоксида серы на формирование кислотных дождей и их воздействие на окружающую среду;
3) описывает образование диоксида серы при горении серосодержащего ископаемого топлива;
4) раскрывает вредное воздействие на окружающую среду оксидов азота, нитратов и диоксида серы;
5) предлагает пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота и фосфора на окружающую среду.
1) Объяснять способы получения металлов и сплавов.
1) Называет месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане;
2) объясняет свойства и применение меди, цинка, хрома и их важнейших соединений;
3) описывает применение алюминия и его сплавов;

3) галогендерді физикалық және химиялық қасиеттері бойынша сипаттайды;
4) топтағы галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсінеді;
5) хлорид -, бромид -, йодид -, иондарға сапалық реакциялар жүргізеді;
6) йодтың адам ағзасындағы биологиялық рөлін, йод тапшылығына байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіреді.
Сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау
№ 2 практикалық жұмысты жасау.
1) Тәжірибелік жұмыстарды жүргізу дағдыларын меңгереді;
2) қауіпсіздік ережелерін сақтайды;
3) практикалық жұмыстарды орындайды;
4) есепте көрсетілген қорытындыларды жазады.
2-топ элементтері (IIA)
1. Периодтық жүйенің 2 (IIA) тобының элементтеріне сипаттама беру
1) 2-топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсінеді (ІІА;
2) су кермектігінің теңдеулерін және оны жою жолдарын жазады;
3) сілтілі жер металдарының аса маңызды қосылыстарының қолдану аймағын біледі;
4) кальций мен магний қосылыстарының биологиялық рөлін түсіндіру;
5) кальций, магний және олардың ең маңызды қосылыстарының негізгі қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады.
Эксперименттік есептерді шешу 1.
1) Практикалық жұмысты орындау.
1) Химиядан эксперименттік есептерді шығару дағдыларын көрсетеді;
2) реакция теңдеулерін жазуды біледі;
3) кальций иондарына сапалық реакцияларды (жалынның түсі) зерттейді;
4) Cu2+, Zn2+иондарын тани алады;
5) қауіпсіздік ережелерін сақтайды;
6) практикалық жұмыстарды орындайды;
7) баяндамаға қорытынды жазады.
Жер химиясы
1) Күкірт қышқылын алудың контактілік әдісін түсіндіру.
1) Күкірт қышқылының өнеркәсіп үшін маңызын негіздейді;
2) күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің контактілі процесін түсіндіреді;
3) сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстырады.
Жер химиясы
1) Практикалық жұмысты орындау
1) Азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топырақ пен су ресурстарына әсерін талдайды;
2) күкірт диоксидінің қышқыл жаңбыр түзудегі рөлін және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді;
3) құрамында күкірті бар қазба отындарын жағу кезінде күкірт диоксидінің түзілуін сипаттайды;
4) азот оксидтерінің, нитраттардың және күкірт диоксидінің қоршаған ортаға зиянды әсерін анықтайды;
5) азот пен фосфор қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселесін шешу жолдарын ұсынады.
1) Металдар мен құймаларды алу әдістерін түсіндіру.
1) Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындарын атайды;
2) мыс, мырыш, хром және олардың ең маңызды қосылыстарының қасиеттері мен қолданылуын түсіндіреді;
3) алюминий мен оның құймаларының қолданылуын сипаттайды;

4) объясняет коррозию, причины ее возникновения и негативное влияние на срок эксплуатации металлических конструкций;
5) называет состав важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугун, сталь, латунь, бронза, мельхиор, дюраль;
6) описывает способы получения чугуна и стали и их свойства.
1) Усвоить основы технологии и производства получения чугуна и стали.
1) Называет химические и технологические процессы, происходящие при получении чугуна;
2) характеризует исходные материалы для получения стали;
3) объясняет особенности переработки чугуна в сталь.
4) понимает физические и химические свойства углерода и их соединений
1) Характеризовать переходные металлы.
1) Раскрывает понятие и
свойства переходных металлов;
2) раскрывает биологическую роль переходных металлов.
Химия земли
1) Объяснять комплексные соединения.
1) Объясняет понятие внутренняя координационная сфера, внешняя координационная сфера;
2) разъясняет термины комплексообразователь, лиганда, координационное число;
3) объясняет свойства и применение хрома и его соединений;
4) распознает ионы Fe2+, Fе3+;
5) объясняет свойства и применение меди, цинка и их важнейших соединений.
1) Объяснять основные научные принципы химического производства.
1) Перечисляет основные принципы химического производства;
2) определяет материалы, подвергающиеся вторичной переработке;
3) разъясняет значение непрерывности химического производства.
1) Объяснять проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов.
1) Прогнозирует экологические проблемы в различных отраслях химической промышленности Казахстана;
2) раскрывает экологические проблемы химических производств Казахстана;
3) оценивает воздействие отходов химического и металлургического производств на окружающую среду;
4) предлагает пути решения проблемы деградации земель, загрязнителей воздуха, промышленных стоков;
5) объясняет биологическую роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов.
1) Объяснять 12 принципов "Зеленой химии".
1) Называет и объясняет12 принципов "Зеленой химии";
2) перечисляет источники загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы;
3) предлагает пути решения глобальных экологических проблем;
4) объясняет проблему "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя.
Химия вокруг нас
Химия углерода и его соединений
1) Объяснять основы органической химии как производные углерода и его соединений.
1) Отличает органические вещества от неорганических;
2) описывает гибридизацию углерода в углеводородах;
3) объясняет особенности строения атома углерода и способность образовывать -СС связи;
4) называет основные положения теории А.М. Бутлерова;
5) различает эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов; 6) называет виды изомерии.
1) Объяснять состав и структуру органических веществ.
1) Составляет формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
2) раскрывает структуру и роль радикалов в жизни живых организмов;

4) коррозияны, оның пайда болу себептерін және металл конструкцияларының қызмет ету мерзіміне кері әсерін түсіндіреді;
5) ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын ең маңызды құймалардың құрамын атайды: шойын, болат, латунь, қола, мельхиор, дуралюминий;
6) шойын мен болатты алу әдістерін және олардың қасиеттерін сипаттайды.
1) Шойын мен болат өндіру технологиясы мен өндірісінің негіздерін білу.
1) Шойын өндіру кезінде болатын химиялық және технологиялық процестерді атайды;
2) болат өндіруге арналған шикізатты сипаттайды;
3) шойынды болатқа өңдеу ерекшеліктерін түсіндіреді.
4) көміртектің және олардың қосылыстарының физика-химиялық қасиеттерін түсінеді
1) Ауыспалы металдарға сипаттама беру.
1) және ұғымын ашады ауыспалы металдардың қасиеттері;
2) ауыспалы металдардың биологиялық рөлін ашады.
Жер химиясы
1) Комплексті қосылыстарды түсіндіру.
1) Ішкі сферасы, сыртқы сферасы ұғымдарын түсіндіреді;
лиганд , координациялық сан терминдерін түсіндіреді ;
3) хром және оның қосылыстарының қасиеттері мен қолданылуын түсіндіру;
4) Fe2+, Fe3+ иондарын таниды;
5) мыс, мырыш және олардың ең маңызды қосылыстарының қасиеттері мен қолданылуын түсіндіреді.
1) Химиялық өндірістің негізгі ғылыми принциптерін түсіндіру.
1) Химиялық өндірістің негізгі принциптерін атайды;
2) қайта өңдеуге жататын материалдарды анықтайды;
3) химиялық өндірістің үздіксіздігінің маңыздылығын түсіндіреді.
1) Металл өндірісіндегі экологиялық мәселелерді түсіндіру.
1) Қазақстандағы химия өнеркәсібінің әртүрлі салаларындағы экологиялық проблемаларды болжайды;
2) Қазақстандағы химиялық өндірістің экологиялық проблемаларын ашады;
3) химия және металлургиялық өнеркәсіп қалдықтарының қоршаған ортаға әсерін бағалайды;
4) Топырақтың тозу, атмосфералық ауаны ластаушы заттар, өндiрiстiк ағынды сулар проблемаларын шешу жолдарын ұсынады;
5) металдар мен бейметалдардың тірі организмдер тіршілігіндегі биологиялық рөлін түсіндіреді.
1) Жасыл химияның 12 қағидасын түсіндіру
1) "Жасыл химияның" 12 қағидасын атайды және түсіндіреді;
2) атмосфераның, гидросфераның және литосфераның ластану көздерін атайды;
3) ғаламдық экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсынады;
4) "парниктік эффект" және озон қабатының бұзылуы мәселесін түсіндіреді.
Химия және қоршаған орта
Көміртек және оның қосылыстары
1) Көміртек және оның қосылыстарының туындылары ретінде органикалық химия негіздерін түсіндіру.
1) Органикалық заттарды бейорганикалық заттардан ажыратады;
2) көмірсутектердегі көміртектің гибридтенуін сипаттайды;
3) көміртек атомының құрылымдық ерекшеліктерін және -СС байланысын түзу қабілетін түсіндіреді
4) А.М Бутлеров теориясының негізгі ережелерін атайды.;
5) көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату;
6) изомерия түрлерін атайды.
1) Органикалық заттардың құрамы мен құрылысын түсіндіру.
1) Изомерлердің формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыс орындары, функционалдық топтар және классаралық;
2) радикалдардың құрылысы мен тірі ағзалар тіршілігіндегі рөлін ашады;

3) поясняет формирование гомологических рядов;
4) объясняет различие и сходство свойств гомологов;
5) составляет структурные формулы соединений и называет их по номенклатуре ИЮПАК (IUPAC-международный союз теоретической и прикладной химии).
1) Усвоить классификацию органических веществ.
1) Описывает строение функциональных групп спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров;
2) раскрывает значение органических соединений в жизни человека;
3) раскрывает вклад казахстанских ученых в развитие органической химии.
1) Объяснять предельные углеводороды.
1) Называет продукты сгорания алканов и оценивает их влияние на окружающую среду;
2)определяет молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания;
3)находит простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров;
4)характеризует гомологический ряд, строение, химические и физические свойства циклоалканов;
5)составляет структурные формулы и формулы изомеров, называет вещества по номенклатуре ИЮПАК (IUPAC-международный союз теоретической и прикладной химии).
1) Объяснять непредельные углеводороды.
1) Составляет гомологический ряд непредельных углеводородов;
2) объясняет строение, физические и химические свойства непредельных углеводородов;
3) раскрывает способы их получения;
4) описывает качественные реакции на алкены (ненасыщенность);
5) составляет структурные формулы алкенов.
1) Характеризовать реакции полимеризации и производство полиэтилена.
1) Составляет реакции полимеризации (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид);
2) различает понятия "мономер", "элементарное звено",
"олигомер", "полимер", "степень полимеризации";
3) составляет уравнение реакции полимеризации и поликонденсации;
4) называет области применения полиэтилена и других полимеров.
1) Выполнять практическую работу.
1) Собирает модели молекул органических веществ;
2) объясняет структуру молекулы органических веществ;
3) выполняет требования техники безопасности;
4) подводит итоги.
1) Выполнять практическую работу.
1) Проводит качественные реакции на ненасыщенность связи;
2) объясняет термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения;
3) экспериментально доказывает ненасыщенность связей в алкенах.
1) Усвоить знания по алкадиенам и алкинам.
1) Объясняет строение, свойства алкадиенов и алкинов;
2) объясняет свойства алкадиенов и алкинов на основе их строения;

3) гомологтық қатарлардың түзілуін түсіндіреді;
4) гомологтардың қасиеттерінің айырмашылығы мен ұқсастығын түсіндіреді;
5) қосылыстардың құрылымдық формулаларын құрастырады және оларды атайды. IUPAC номенклатурасына сәйкес
1) Органикалық заттардың классификациясын білу.
1) Спирттердің, альдегидтердің және кетондардың, карбон қышқылдарының, күрделі эфирлердің функционалдық топтарының құрылымын сипаттайды;
2) органикалық қосылыстардың адам өміріндегі маңызын ашады;
3) қазақ ғалымдарының органикалық химияның дамуына қосқан үлесін ашады.
1) Қаныққан көмірсутектерді түсіндіру.
Алкандардың жану өнімдерін атайды және олардың қоршаған ортаға әсерін бағалайды;
2) берілген жану өнімдері бойынша заттың молекулалық формуласын анықтайды;
3) элементтердің массалық үлестері және олардың буларының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым және молекулалық формулаларын табады;
4) циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрылымын, химиялық және физикалық қасиеттерін сипаттайды;
5) изомерлердің құрылымдық формулалары мен формулаларын құрастырады, IUPAC номенклатурасы (IUPAC-Халықаралық таза және қолданбалы химия одағы) бойынша заттарды атайды.
1) Қанықпаған көмірсутектерді түсіндіру.
1) Қанықпаған көмірсутектердің гомологтық қатарын құрайды;
2) қанықпаған көмірсутектердің құрылымын, физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіреді;
3) оларды өндіру әдістерін ашады;
алкендерге (қанықпауға) сапалық реакцияларды сипаттайды ;
алкендердің құрылымдық формулаларын құрайды .
1) Полимерлену реакцияларын және полиэтилен өндірісін сипаттау.
1) Полимерлену реакцияларын құрастырады (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид);
2) "мономер", "элементар буын" ұғымдарын ажыратады,
"олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі";
3) полимерлену және поликонденсациялау реакция теңдеуін құрастыру;
4) полиэтилен және басқа полимерлердің қолдану аймақтарын атайды.
1) Практикалық жұмысты орындау
1) Органикалық заттардың молекулаларының модельдерін жинайды;
2) органикалық заттар молекуласының құрылысын түсіндіреді;
3) қауіпсіздік талаптарын орындайды;
4) қорытындылайды.
1) Практикалық жұмысты орындау
1) Байланыстың қанықпауына сапалық реакциялар жүргізеді;
2) "қанықпау" терминін және қанықпаған байланыстардың қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіреді; 3) алкендердегі байланыстардың қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдейді .
1) Алкадиендер мен алкиндер туралы білім алу.
1) Алкадиендер мен алкиндердің құрылысын, қасиеттерін түсіндіреді
2) Алкадиендер мен алкиндердің құрылысына қарай қасиеттерін түсіндіру;
3) диендердің полимерлену (изопрен) реакция өнімдерінің моделін құрастырады;
4) алкадиендер мен алкиндердің гомологтық қатарын құрайды .
1) Ароматты қосылыстарға сипаттама беру.
1) Бензол молекуласының құрылымын электрондардың делокализациясы тұрғысынан түсіндіреді ;
2) бензолға және оның гомологтарына тән қасиеттерді сипаттайды;

3) собирает шаростержневые модели продуктов реакции
полимеризации диенов (изопрен);
4) составляет гомологический ряд алкадиенов и алкинов.
1) Характеризовать соединения ароматического ряда.
1) Объясняет структуру молекулы бензола с позиции делокализации электронов;
2) описывает свойства, характерные для бензола и его гомологов;
3) составляет реакции получения бензола и его гомологов;
4) объясняет применение бензола в органическом синтезе.
Химия углерода и его соединений
1) Характеризовать гетероциклические соединения.
1) Раскрывает структуру молекулы гетероциклических соединений;
2) объясняет номенклатуру и изомерию гетероциклических соединений;
3) раскрывает область применения гетероциклических соединений.
1) Объяснять источники углеводородов.
1) Раскрывает использование углеродсодержащих соединений в качестве топлива;
2) определяет по карте месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане.
1) Характеризовать природный газ, попутные нефтяные газы как источники тепловой энергии.
1) Объясняет происхождение попутных нефтяных и природного газов;
2) называет состав и применение попутных нефтяных и природного газов;
3) составляет уравнения химических реакций.
1) Объяснять происхождение каменного угля и процесс коксования.
1) Называет области применения углеродсодержащих соединений в качестве топлива;
2) объясняет процесс коксования каменного угля;
3) определяет по карте месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане;
4) знает свойство угля как адсорбента.
Углерод и его соединений
1) Объяснять механизм реакций получения галогеноалканов.
1) Объясняет важность галогеноалканов для органического синтеза;
2) перечисляет методы получения галогеноалканов;
3) объясняет влияние галогеноалканов на окружающую среду.
1) Объяснять кислородсодержащие органические соединения, одноатомные и многоатомные спирты.
1) Перечисляет способы получения и области применения спиртов;
2) раскрывает токсичные действия спиртов на организм человека;
3) составляет структурные формулы спиртов и называет их по номенклатуре ИЮПАК (IUPAC-международный союз теоретической и прикладной химии);
4) классифицирует и составляет формулы изомеров: структурных, функциональных групп и межклассовых.
1) Выполнять практическую работу.
1) Составляет уравнения реакций, характеризирующих химические свойства спиртов;
2) проводит качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты;
3) объясняет химические свойства спиртов на основе взаимного влияния атомов.
1) Объяснять фенолы, их строение и свойства.
1) Называет способы получения фенолов; 2) составляет уравнения реакций, характеризирующие химические свойства фенолов; 3) называет области применения фенолов.
1) Объяснять альдегиды и кетоны.
1) Составляет структурные формулы альдегидов и кетонов;
2) называет альдегиды и кетоны по номенклатуре ИЮПАК 2) составляет уравнения реакций получения альдегидов и кетонов;

3) бензолды және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастырады ;
4) бензолдың органикалық синтезде қолданылуын түсіндіреді.
Көміртек және оның қосылыстарының химиясы
1) Гетероциклді қосылыстарға сипаттама беру.
1) Гетероциклді қосылыстардың молекуласының құрылымын ашады;
2) гетероциклді қосылыстардың номенклатурасы мен изомериясын түсіндіреді;
3) гетероциклді қосылыстардың қолданылу аясын ашады.
1) Көмірсутектердің қайнар көздерін білу.
1) Көміртекті қосылыстарды отын ретінде пайдалануды ашады;
2) картада Қазақстандағы көмір, мұнай және табиғи газ кен орындарын анықтайды.
1) Табиғи газды, ілеспе мұнай газдарын жылу энергиясының көздері ретінде сипаттау.
1) Мұнайға серік газдар мен табиғи газдардың шығу тегін түсіндіреді;
2) Мұнайға серік газдар мен табиғи газдардың құрамы мен пайдаланылуын атайды;
3) химиялық реакция теңдеулерін құрастырады.
1) Тас көмірдің шығу тегі мен кокстеу процесін түсіндіру.
1) Құрамында көміртегі бар қосылыстарды отын ретінде қолдану аймақтарын атайды;
2) көмірді кокстеу процесін түсіндіру;
3) картада көмір, мұнай және кен орындарын анықтайды Қазақстандағы табиғи газ;
4 ) көмірдің адсорбент ретіндегі қасиетін біледі.
Көміртек және оның қосылыстары
Галогеналкандарды алу реакцияларының механизмін түсіндіру.
1) Галоалкандардың органикалық синтез үшін маңызын түсіндіреді ;
2) галоалкандарды алу әдістерін көрсетеді ;
3) галогеналкандардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді.
1) Құрамында оттегі бар органикалық қосылыстар, бір атомды және көп атомды спирттер туралы түсінік беру.
1) Спирттерді алу әдістері мен қолдану аймақтарын атайды;
2) спирттердің адам ағзасына улы әсерін анықтайды;
3) спирттердің құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау ;
4) изомерлерді жіктейді және тұжырымдайды: құрылымдық, функционалдық және классаралық топтар.
1) Практикалық жұмысты орындау.
1) Спирттердің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады;
2) бір атомды және көп атомды спирттерге сапалық реакциялар жүргізеді;
3) атомдардың өзара әсер етуі негізінде спирттердің химиялық қасиеттерін түсіндіреді.
1) Фенолдар, олардың құрылысы мен қасиеттерін түсіндіру.
1) Фенолдарды алу әдістерін атайды;
2) фенолдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
3) фенолдардың қолдану аймақтарын атайды.
1) Альдегидтер мен кетондарды түсіндіру.
1) Альдегидтер мен кетондардың құрылымдық формулаларын құрастырады;
Альдегидтер мен кетондарды атайды IUPAC номенклатурасы бойынша
2) альдегидтер мен кетондарды алу реакцияларының теңдеулерін құрастырады

3) называет продукты окисления и восстановления альдегидов и кетонов.
углерода и его соединений
1) Объяснять карбоновые кислоты.
1) Составляет структурные формулы карбоновых кислот и называет их по международной номенклатуре;
2) объясняет физические свойства и способы получения карбоновых кислот;
3) записывает уравнения реакций, характеризующих химические свойства карбоновых кислот;
4) называет области применения карбоновых кислот.
1) Объяснять строение сложных эфиров, мыл и жиров.
1) Составляет структурные формулы эфиров и называет их по международной номенклатуре;
2) описывает состав и строение жиров;
3) объясняет функции жиров;
4) проводит качественную реакцию на жиры;
5) называет продукты гидролиза и омыления жиров;
6) описывает состав и строение жиров.
1) Объяснять получение мыла и его применение. Объяснять влияние синтетических моющих средств на окружающую среду.
1) Описывает способы получения мыла, синтетических моющих средств;
2) объясняет свойства поверхностно-активных веществ (ПАВ);
3) раскрывает необходимость защиты природы от загрязнения синтетическими моющими средствами.
1) Объяснять химию высокомолекулярных соединений.
1) Экспериментально распознает пластмассы и волокна;
2) различает виды полимеров, производимые в Казахстане;
3) называет свойства и области применения некоторых полимеров и пластмасс;
4) составляет схему генетической связи основных классов органических соединений;
5) рассчитывает выход продукта, количество (объем, массу)
продукта реакции по количеству реагента (объему, массе).
1) Объяснять реакции поликонденсации, получения полиамидов и полиэфиров.
1) Определяет реакцию поликонденсации;
2) записывает реакции получения полиамидов и полиэфиров;
3) раскрывает классификацию важнейших видов волокон.
1) Оценивать применение и воздействие пластиков на окружающую среду.
1) Называет области применения пластиков;
2) характеризует воздействие пластиков на окружающую среду;
3) раскрывает производство полимеров в Казахстане.
1) Выполнять практическую работу.
1) Экспериментально доказывает относительную инертность пластиков по отношению к химическим реагентам;
2) называет области применения пластмасс и волокон;
3) оценивает значимость продуктов их переработки.
Подраздел 4.2 химия углерода и его соединений
1) Объяснять способы разработки новых веществ и материалов.
1) Разъясняет способы получения новых материалов с использованием современных методов;

3) альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану өнімдерін атайды.
Көміртек және оның қосылыстары
1) Карбон қышқылдарын түсіндіру.
1) Карбон қышқылдарының құрылымдық формулаларын құрастырады және оларды халықаралық номенклатура бойынша атайды;
2) карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алу әдістерін түсіндіреді;
3) карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін жазады;
4) карбон қышқылдарының қолданылу аймақтарын атайды.
Күрделі эфирлердің, сабындардың және майлардың құрылысын түсіндіру.
1) Эфирлердің құрылымдық формулаларын құрастырады және оларды халықаралық номенклатура бойынша атайды;
2) майлардың құрамы мен құрылымын сипаттау;
3) майлардың қызметін түсіндіреді;
4) майларға сапалық реакция жүргізеді;
5) майлардың гидролизі мен сабындану өнімдерін атайды;
6) майлардың құрамы мен құрылымын сипаттайды.
1) Сабын өндірісі және оның қолданылуын түсіндіру. Синтетикалық жуғыш заттарды қоршаған ортаға әсерін түсіндіру.
1) Сабын, синтетикалық жуғыш заттарды өндіру әдістерін сипаттайды;
2) беттік-белсенді заттардың (беттік белсенді заттардың) қасиеттерін түсіндіреді;
3) табиғатты синтетикалық жуғыш заттармен ластанудан қорғау қажеттілігін ашады.
1) Жоғары молекулалық қосылыстардың химиясын түсіндіру.
1) Пластмассалар мен талшықтарды тәжірибе жүзінде таниды;
2) Қазақстанда өндірілетін полимерлердің түрлерін ажыратады;
3) кейбір полимерлер мен пластмассалардың қасиеттері мен қолданылуын атайды;
4) органикалық қосылыстардың негізгі кластардың генетикалық байланысының диаграммасын құрастырады;
5) өнімнің шығымын реагант мөлшері (көлем. масса) және реакция өнімнің берілген шамасы ( көлем, массса) бойынша есептейді
1) Поликонденсация, полиамидтер мен полиэфирлерді алу реакцияларын түсіндіру.
1) Поликонденсация реакциясын анықтайды;
2) полиамидтер мен полиэфирлерді алу реакцияларын жазады;
3) талшықтардың маңызды түрлерінің классификациясын ашады.
1) Пластмассалардың қолданылуы мен қоршаған ортаға әсерін бағалау.
1) Пластмассаларды қолдану аймақтарын атайды;
2) пластмассалардың қоршаған ортаға әсерін сипаттайды;
3) Қазақстандағы полимерлер өндірісін сипаттайды.
1) Практикалық жұмысты орындау.
1) Химиялық реагенттерге қатысты пластмассалардың салыстырмалы инерттілігін тәжірибе жүзінде дәлелдейді;
2) пластмассалар мен талшықтарды қолдану аймақтарын атайды;
3) оларды қайтаөңдеу өнімдерінің маңыздылығын бағалайды.
4.2 Бөлімше Көміртек және оның қосылыстары
1) Жаңа заттар мен материалдарды қалай жасау керектігін түсіндіру.
1) Заманауи әдістер арқылы жаңа материалдарды алу жолдарын түсіндіреді;

2) объясняет значение новых полимеров;
3) составляет структурные формулы веществ;
4) поясняет практическое значение новых материалов;
5) раскрывает способ разработки и синтез лекарственных препаратов.
1) Объяснять о нанотехнологии как современной отрасли науки.
1) Объясняет физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия";
2) называет методы синтеза, исследования и области применения наночастиц.
Раздел 5. Химия и жизнь
Подраздел Биохимия
1) Объяснять класс углеводов.
1) Различает формулы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
2) составляет уравнения реакций спиртового, молочнокислого брожения глюкозы;
3) называет продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
4) сравнивает строение и свойства крахмала и целлюлозы.
1) Выполнять практическую работу.
1) Экспериментально определяет наличие функциональных групп в глюкозе;
2) проводит качественную реакцию на крахмал.
1) Объяснять знания об аминах.
1) Раскрывает классификацию и номенклатуру аминов;
2) сравнивает структуры и основные свойства аммиака, аминов и анилина;
3) объясняет физические свойства аминов и анилина;
4) составляет уравнения реакций получения аминов и анилина.
1) Объяснять аминокислоты.
1) Перечисляет тривиальные и систематические названия аминокислот;
2) описывает состав и строение молекул аминокислот;
3) раскрывает амфотерность аминокислот.
1) Усвоить образование белковой молекулы, структуру и пептидные связи.
1) Называет продукты гидролиза белков;
2) поясняет образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот;
3) составляет первичную, вторичную, третичную и четвертичную структуры молекулы белка;
4) описывает функции белков.
1) Объяснять роль и применение ферментов.
1) Объясняет роль ферментов;
2) описывает селективность, эффективность ферментов;
3) раскрывает область применения ферментов.
1) Объяснять структуру дезоксирибонуклеиновых кислот (ДНК) и рибонуклеиновых кислот (РНК).
1) Описывает строение нуклеиновых кислот и их классификацию;
2) сравнивает структуры дезоксирибонуклеиновых кислот (ДНК) и рибонуклеиновых кислот (РНК);
3) объясняет биологическую роль дезоксирибонуклеиновых кислот (ДНК) и рибонуклеиновых кислот (РНК);
4) раскрывает значимость генной инженерии и биотехнологии.
1) Выполнять практической работы.
1) Объясняет свойство денатурации белков;
2) проводит качественные реакции на белки;
3) применяет ранее полученные знания по теме.
Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал

2) жаңа полимерлердің маңызын түсіндіреді;
3) заттардың құрылымдық формулаларын құрастырады;
4) жаңа материалдардың практикалық маңызын түсіндіру;
5) дәрілік заттарды әзірлеу және синтездеу әдісін ашады.
1) Нанотехнологияны қазіргі ғылым саласы ретінде түсіндіру.
нанохимия ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіреді ;
2) нанобөлшектерді синтездеу, зерттеу және қолдану әдістерін атайды.
5-Бөлім. Химия және өмір
Биохимия Бөлімшелері
1) Көмірсулар класын түсіндіру.
1) Глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза молекулаларының формулаларын ажыратады;
2) глюкозаның спирттік, сүтқышқылды ашыту реакцияларының теңдеулерін құрастырады;
3) сахарозаның, крахмалдың және целлюлозаның гидролиз өнімдерін атайды;
4) крахмал мен целлюлозаның құрылысы мен қасиеттерін салыстырады.
1) Практикалық жұмысты орындау
1) Глюкозада функционалдық топтардың болуын тәжірибе жүзінде анықтайды;
2) крахмалға сапалық реакция жүргізеді.
1) Аминдер туралы түсіндіру.
1) Аминдердің классификациясы мен номенклатурасын ашады;
2) аммиак, амин және анилиннің құрылымы мен негізгі қасиеттерін салыстырады;
3) аминдер мен анилиннің физикалық қасиеттерін түсіндіреді;
4) аминдер мен анилин алу реакцияларының теңдеулерін құрастырады.
1) Аминқышқылдарды түсіндіру.
1) Амин қышқылдарының тривиальды және жүйелі атауларын атайды;
2) аминқышқылдарының молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттайды ;
3) аминқышқылдарының амфотерлілігін анықтайды.
1) Нәруыз молекуласының түзілуін, құрылымын және пептидтік байланыстарын білу.
1) Нәруыз гидролизінің өнімдерін атайды;
2) а-амин қышқылдарынан нәруыз ды алу кезінде пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіреді;
3) Нәруыз молекуласының біріншілік, екіншілік, үшіншілік және төрттік құрылымдарын құрайды;
4) Нәруыз дардың қызметін сипаттайды.
1) Ферменттердің рөлі мен қолданылуын түсіндіру.
1) Ферменттердің рөлін түсіндіреді;
2) ферменттердің селективтілігін, тиімділігін сипаттайды;
3) ферменттердің қолданылу аясын ашады.
1) Дезоксирибонуклеин қышқылдарының (ДНҚ) және рибонуклеин қышқылдарының (РНҚ) құрылысын түсіндіру.
1) Нуклеин қышқылдарының құрылысын және олардың жіктелуін сипаттайды;
2) дезоксирибонуклеин қышқылдарының (ДНҚ) және рибонуклеин қышқылдарының (РНҚ) құрылымдарын салыстырады;
3) дезоксирибонуклеин қышқылдарының (ДНҚ) және рибонуклеин қышқылдарының (РНҚ) биологиялық рөлін түсіндіреді;
4) гендік инженерия мен биотехнологияның маңыздылығын ашады.
1) Практикалық жұмысты орындау
1) Белоктың денатурациялану қасиетін түсіндіреді;
2) белоктарға сапалық реакциялар жүргізеді;
3) тақырып бойынша бұрын алған білімдерін қолданады.

1) Выполнять практическую работу№9.
1) Экспериментально определяет наличие функциональных групп в глюкозе;
2) владеет знаниями и навыками по проведению практической работы;
3) может написать заключение.
Амины. Аминокислоты. Белки.
1)Усвоить знания об аминах;
2) изучить аминокислоты как важного класса соединений;
3) объяснять образование, структуры белковой молекулы, пептидных связей.
1) знает классификацию и номенклатуру аминов;
2) сравнивает структуру и основные свойства аммиака, аминов и анилина;
3) объясняет физические свойства аминов и анилина;
4) составляют уравнение реакций получения аминов и анилина;
1) знает тривиальные и систематические названия аминокислот;
2) характеризует состав и структуру молекул аминокислот;
3) раскрывает амфотерность аминокислот;
4) знает продукты гидролиза белка;
5) белок-понимает образование пептидных связей при получении белка из аминокислот;
6) образует первую, вторую, третью и четвертую структуру белковой молекулы;
7) характеризует функции белков.
Приложение 14 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Биология" педагогического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Биология" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Биология" является развитие современных биологических знаний и умений у обучающихся; понимание сущности, развития и проявления жизни на разных уровнях ее организации; подготовка всесторонне развитой личности, которая понимает значение жизни как наивысшей ценности.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) расширение значимых биологических знании и умении, определяющие роль человека в природе на основе понимания законов ее развития;

1) No9 практикалық жұмысты орындау.
Альдегидті спирт ретіндегі глюкозаның химиялық қасиеттері . Крахмалға сапалық реакция
1) Глюкозада функционалдық топтардың болуын тәжірибе жүзінде анықтайды;
2) практикалық жұмыстарды орындау үшін білімі мен дағдысы бар;
3) қорытынды жаза алады.
1) Аминдер туралы білім алу;
2) қосылыстардың маңызды класы ретінде аминқышқылдарын зерттеу;
3) Нәруыз молекуласының түзілуін, құрылысын, пептидтік байланыстарды түсіндіру Аминдер. Амин қышқылдары. Тиіндер.
1) аминдердің жіктелуін және номенклатурасын біледі;
2) аммиак, амин және анилиннің құрылысы мен негізгі қасиеттерін салыстырады;
3) аминдер мен анилиннің физикалық қасиеттерін түсіндіреді;
4) аминдер мен анилин алу реакция теңдеуін құрастыру;
5) аминқышқылдарының тривиальды және жүйелі атауларын біледі;
2) аминқышқылдарының молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттайды;
3) аминқышқылдарының амфотерлілігін ашады;
4) Нәруыз гидролизінің өнімдерін біледі;
5) Нәруыз – аминқышқылдарынан белок алу кезінде пептидтік байланыстың түзілуін түсінеді;
6) Нәруыз молекуласының бірінші, екінші, үшінші және төртінші құрылымын құрайды;
7) Нәруыз дардың қызметін сипаттайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
14-қосымша
Педагогикалық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Шетел тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – білім алушылардың қазіргі заманғы биологиялық білімі мен дағдыларын дамыту; оны ұйымдастырудың әртүрлі деңгейлеріндегі өмірдің мәнін, дамуы мен көрінісін түсіну; өмірдің маңыздылығын ең жоғары құндылық ретінде түсінетін жан-жақты дамыған тұлғаны дайындау болып табылады.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) адамның табиғаттағы рөлін оның даму заңдылықтарын түсіну негізінде айқындайтын маңызды биологиялық білім мен дағдыны кеңейту;

2) применение законов развития и функционирования природы в качестве основы и средства для приобретения новых знаний, их дальнейшего расширения и углубления;
3) формирование в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) развитие качества инициативной личности, позволяющие свободно ориентироваться в окружающей действительности, с готовностью принимать самостоятельные решения, связанные этическими вопросами и с личным участием в социальной жизни общества и в трудовой деятельности;
5) развитие у обучающихся интеллектуальные умения, необходимые для продолжения образования и самообразования.
4. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Многообразие, структура и функции живых организмов;
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие;
3) Организмы и окружающая среда.
4) Прикладные интегрированные науки.
Раздел 1. "Многообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:
1) разнообразие живых организмов;
2) питание;
3) транспорт веществ;
4) дыхание;
5) выделение;
6) движение;
7) координация и регуляция.
Раздел 2. "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:
1) размножение;
2) клеточный цикл;
3) рост и развитие;
4) закономерности наследственности и изменчивости;
5) основы селекции;
6) эволюционное развитие.
Раздел 3. "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) биосфера, экосистема, популяция;
2) экология и влияние человека на окружающую среду.
Раздел 4. "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) молекулярная биология и биохимия;
2) клеточная биология;
3) биотехнология;
4) биомедицина и биоинформатика.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
6. Объем учебной нагрузки составляет от 72 - 96 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.

2) жаңа білім алудың негізі мен құралы ретінде табиғаттың дамуы мен қызмет ету заңдылықтарын қолдану, оларды одан әрі кеңейту және тереңдету;
3) білім жүйесін және ғылыми дүниетаным негіздерін меңгеру процесінде шығармашылық дербестік пен сыни ойлауды, зерттеу дағдыларын қалыптастыру;
этикалық мәселелермен және қоғамның әлеуметтік өміріне және еңбек қызметіне жеке қатысумен байланысты дербес шешімдер қабылдауға дайын бола отырып, қоршаған шындықты еркін бағдарлауға мүмкіндік беретін бастамашыл тұлғаның сапасын дамыту;
5) білім алушыларда білім беруді жалғастыру және өзін-өзі тәрбиелеу үшін қажетті зияткерлік дағдыларды дамыту.
4. Пәнінің мазмұны 4 Бөлімнен тұрады:
1. Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылысы және қызметі;
2.Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму;
3. Организмдер және қоршаған орта.
4. Қолданбалы интеграцияланған ғылымдар.
1 бөлім. "Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі" Бөлімі келесі Бөлімдерді қамтиды:
1) тірі организмдердің әртүрлілігі;
2) тамақтану;
3) заттарды тасымалдау;
4) тыныс алу;
5) бөлінуі;
6) қозғалыс;
7) үйлестіру және реттеу.
2 бөлім. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму" Бөлімі келесі Бөлімдерді қамтиды:
1) көбею;
2) жасушалық цикл;
3) өсу және даму;
4) тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары;
5) селекция негіздері;
6) эволюциялық даму.
3 бөлім."Организмдер және қоршаған орта" Бөлімі келесі Бөлімдерді қамтиды:
1) биосфера, экожүйе, популяция;
2) экология және адамның қоршаған ортаға әсері.
4 бөлім. "Қолданбалы интеграцияланған ғылымдар" Бөлімі келесі Бөлімдерді қамтиды:
1) молекулалық биология және биохимия;
2) жасуша биологиясы;
3) биотехнология;
4) биомедицина және биоинформатика.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін Бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің Бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 72-96 сағатты (3-4 кредит) құрайды.

7. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
теоретические
практические
4. "Прикладные и интегрированные науки".
4.1 Молекулярная биология и биохимия.
+
+
+
Тема 4.1.1. Значение воды для жизни на Земле.
Тема 4.1.2. Классификация углеводов. Химическая структура.
Тема 4.1.3. Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров.
Тема 4.1.4. Классификация белков по составу и функциям.
Лабораторная работа №1 "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков".
Тема 4.1.5. Содержание белков в биологических объектах. Лабораторная работа № 2. "Определение содержания белков в биологических объектах".

7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру қарастырылады.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлімдердің, бөлімшелердің және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
теориялық
практикалық
4. Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар.
4.1 молекулалық биология және биохимия.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Судың Жердегі тіршілік үшін маңызы.
Көмірсулардың жіктелуі. Химиялық құрылым.
Тақырып 4.1.2. Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың қасиеттері мен функциялары.
Тақырып 4.1.3. Ақуыздардың құрамы мен қызметі бойынша жіктелуі. № 1 зертханалық жұмыс "Ақуыздардың құрылымына әртүрлі жағдайлардың (температура, РН) әсері".
Тақырып 4.1.4. Биологиялық объектілердегі ақуыз мөлшері. № 2 зертханалық жұмыс. "Биологиялық объектілердегі ақуыздың құрамын анықтау".
Тақырып 4.1.5. Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының құрылымы.

Тема 4.1.6. Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты.
Тема 4.1.7. Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты.
Тема 4.1.8. Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты.
Тема 4.1.9. Механизм взаимодействия между антигеном и антителом.
Тема 4.1.10. Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость.
4.2 Клеточная биология.
+
+
+
Тема 4.2.1. Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки.
Тема 4.2.2. Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны.

Тақырып 4.1.6. Рибонуклеин қышқылы молекулаларының құрылымы мен қызметі.
Тақырып 4.1.7. Дезоксирибонуклеин қышқылы мен рибонуклеин қышқылы молекулаларының құрылымындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтар.
Тақырып 4.1.8. Антиген мен антидене арасындағы өзара әрекеттесу механизмі.
Тақырып 4.1.9. Генетикалық кодтың қасиеттері: үштік, деградация, әмбебаптық, қабаттаспау.
4.2 Жасуша биологиясы.
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Жасушадағы органоидтардың құрылымы мен функцияларының ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері.
Тақырып 4.2.2. Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері мен функциялары арасындағы байланыс.

1. Многообразие, структура и функции живых организмов.
+
+
+
1.2 Питание.
Тема 1.2.1. Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Лабораторная работа №3 "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений".
Тема 1.2.2. Световая и темновая фазы фотосинтеза.
Тема 1.2.3. Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза.
1.3 Транспорт веществ.
+
+
+
Тема 1.3.1. Влияние соотношения площади поверхности к объему на скорость диффузии. Значение отношения величины поверхности клеток эритроцитов к объему.
Тема 1.3.2. Механизм пассивного транспорта: простая диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия.
Механизм активного транспорта.
1.4 Дыхание.
+
+
+
Тема 1.4.1. Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты .
Тема 1.4.2. Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы.
Тема 1.4.3. Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена.
Тема 1.4.4. Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания.
1.5 Выделение.
+
+
+
Тема 1.5.1. Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция.
Тема 1.5.2. Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ.
Тема 1.5.3. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки.
2. Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие.
2.2 Клеточный цикл.
+
+
+
Тема 2.2.1. Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений.
Тема 2.2.2. Возникновение онкологических новообразований.
Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний.
Тема 2.2.3. Старение. Теории о процессе старения.
2.4 Закономерности наследственности и изменчивости.
+
+
+
Тема 2.4.1. Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков. Моделирование "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой".
Тема 2.4.2. Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании. Наследование, сцепленное с полом. Решение задач.
Тема 2.4.3. Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Комплиментарность. Полимерия. Множественный аллелизм.
Тема 2.4.4. Спонтанные и индуцированные мутации. Генные, хромосомные, геномные, мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций".

1. Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі.
1.2. Тамақтану.
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Хлоропласттың құрылымдық компоненттері және олардың қызметі. Фотосинтез пигменттері. №3 Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдіктер жасушаларындағы фотосинтез пигменттерінің мазмұнын зерттеу".
Тақырып 1.2.2. Фотосинтездің жарық және қараңғы фазалары.
Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары.
1.3 Заттарды тасымалдау.
+
+
+
Тақырып 1.3.1. Диффузия жылдамдығына бетінің көлеміне қатынасының әсері. Эритроциттер жасушаларының бетінің көлеміне қатынасының мәні.
Тақырып 1.3.2. Пассивті тасымалдау механизмі: мембраналық арналар арқылы қарапайым диффузия, жеңілдетілген диффузия. Белсенді көлік механизмі.
1.4 Тыныс алу.
+
+
+
Тақырып 1.4.1. Аденозинтрифосфор қышқылының құрылымы мен қызметі.
Тақырып 1.4.2. Аденозинтрифосфор қышқылының синтезі: глюкозаның аэробты және анаэробты ыдырау кезеңдері.
Тақырып 1.4.3. Метаболизм түрлері. Энергия алмасу кезеңдері.
Тақырып 1.4.4. Митохондриялардың құрылымдық компоненттері және олардың қызметі. Митохондрия құрылымы мен жасушалық тыныс алу процестерінің байланысы.
1.5 Бөлінуі.
+
+
+
Тақырып 1.5.1. Су алмасуын реттеу. Мақсатты органдар. Әрекет әсері. Гипофункция. Гиперфункция.
Тақырып 1.5.2. Адам ағзасындағы қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ принципі. Диализ әдістері: перитонеальді, гемодиализ.
Тақырып 1.5.3. Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі. Бүйрек трансплантациясы және диализ. Артықшылықтары мен кемшіліктері.
2. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму.
2.2 Жасушалық цикл.
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі Спорогенез және гаметогенез.
Тақырып 2.2.2. Қатерлі ісіктердің пайда болуы. Қатерлі ісікке дейінгі жағдайлардың пайда болуына ықпал ететін факторлар.
Тақырып 2.2.3. Қартаю. Қартаю процесі туралы теориялар.
2.4 Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары.
+
+
+
Тақырып 2.4.1. Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгергіштігінің вариациялық қатарлары. "Модификациялық өзгергіштікті зерттеу, Вариациялық қатар мен қисық сызықты құру" модельдеу.
Тақырып 2.4.2. Белгілердің тұқым қуалауының цитологиялық негіздері. Дигибридті крест кезінде хромосомалардың тәуелсіз таралуы. Жынысқа байланысты мұрагерлік. Мәселелерді шешу.
Тақырып 2.4.3. Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Комплимент. Полимерия. Көп аллелизм.
Тақырып 2.4.4. Өздігінен және индукцияланған мутациялар. Гендік, хромосомалық, геномдық, мутациялар. Модельдеу "Адамның хромосомалық жиынтығының кариограммасын құру. Геномдық мутацияларды зерттеу".

Тема 2.4.5. Мировой проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиноой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта.
2.6 Эволюционное развитие.
+
+
+
Тема 2.6.1. Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны.
Тема 2.6.2. Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические, молекулярно-генетические, эмбриологические, палеонтологические, биогеографические, биохимические доказательства.
Тема 2.6.3. Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Полиплоидия и гибридизация.
2.5 Основы селекции.
+
+
+
Тема 2.5.1. Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности. Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства.
1. Многообразие живых организмов.
+
+
+
1.1 Разнообразие живых организмов.
Тема 1.1.1. Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические древья. Кладограммы. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев.
1.7 Координация и регуляция.
+
+
+
Тема 1.7.1. Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга.
Тема 1.7.2. Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи.
Тема 1.7.3. Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини.
Тема 1.7.4. Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы.
Тема 1.7.5. Механизм действия гормонов на клетки - мишени на примере инсулина и эстрогена.
Тема 1.7.6. Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина.
1.6 Движение.
+
+
+
Тема 1.6.1. Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (саркомеры, актин, миозин и другие). Механизм сокращения мышечного волокна.
Тема 1.6.2. Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон.
4.4 "Биомедицина и биоинформатика".
+
+
+
Тема 4.4.1. Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелетоны, робототехника и другие). Биомеханика медицинская (протезирование и другие).
Тема 4.4.2. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение.

Тақырып 2.4.5. "Адам геномы" әлемдік жобасы. Адамның геномдық дезоксирибонуклеин қышқылының реттілігі. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің биологиялық маңызы.
2.6 Эволюциялық даму.
+
+
+
Тақырып 2.6.1. Тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланыс. Тұқым қуалайтын өзгергіштік эволюцияның негізі болып табылады. Комбинативті өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыптау. Өмір үшін күрес. Гендік Дрейф. Популяция толқындары.
Тақырып 2.6.2. Эволюцияның дәлелі. Салыстырмалы-анатомиялық, молекулалық-генетикалық, эмбриологиялық, палеонтологиялық, биогеографиялық, биохимиялық дәлелдер.
Тақырып 2.6.3. Түрлену механизмдері. Спецификацияның оқшаулау механизмдері. Спецификациядағы репродуктивті оқшаулаудың рөлі. Полиплоидия және будандастыру.
2.5 Селекция негіздері.
+
+
+
Тақырып 2.5.1. Өнімділікті арттыруға арналған заманауи ауылшаруашылық технологиялары. Жоғары өнімді ауыл шаруашылығының жаңа балама жолдары.
1. Тірі организмдердің алуан түрлілігі.
1.1 тірі организмдердің әртүрлілігі.
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Жердегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. Филогенетикалық ағаштар. Кладограммалар. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылықтары.
1.7 үйлестіру және реттеу.
+
+
+
Тақырып 1.7.1. Орталық жүйке жүйесінің құрылымы. Мидың құрылымы мен қызметі. Жұлынның құрылымы мен қызметі.
Тақырып 1.7.2. Холинергиялық синапстың құрылымы мен қызметі арасындағы байланыс. Синаптикалық берілу механизмі.
Тақырып 1.7.3. Механорецепторлардың түрлері. Пачини денелерінің мысалында тітіркендіргіштердің өзгеруіне механорецепторлардың реакциясы.
Тақырып 1.7.4. Биологиядағы басқару жүйелері. Биологиядағы "Басқару жүйесі" ұғымы. Көмірқышқыл газы/глюкоза температурасын / деңгейін реттеу мысалындағы кері байланыс принципі.
Тақырып 1.7.5. Биологиядағы басқару жүйелері. Биологиядағы "Басқару жүйесі" ұғымы. Көмірқышқыл газы/глюкоза температурасын / деңгейін реттеу мысалындағы кері байланыс принципі.
Тақырып 1.7.6. Өсу заттары. Өсу заттарының өсімдікке әсер ету механизмі. Ауксин мен гиббереллиннің әсері.
1.6 Қозғалыс .
+
+
+
Тақырып 1.6.1. Жолақты бұлшықет тінінің құрылымы. Миофибрилланың құрылымы (саркомерлер, актин, миозин және тағыда басқалар). Бұлшықет талшығының жиырылу механизмі.
Тақырып 1.6.2. Жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылымы, орналасуы және жалпы қасиеттері.
4.4 "Биомедицина және биоинформатика".
+
+
+
Тақырып 4.4.1. Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік Биомеханика (экзоскелетондар, робототехника және тағыда басқалар). Медициналық Биомеханика (протездеу және т. б.).
Тақырып 4.4.2. Жүрек автоматикасы механизмі. Жүректегі қозу жылдамдығы. Жүрек бұлшықетінің жиырылуы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы.

Тема 4.4.3. Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека.
Тема 4.4.4. Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании.
Тема 4.4.5. Метод экстракорпорального оплодотворения и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения.
Тема 4.4.6. Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител.

Тақырып 4.4.3. Электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері.
Тақырып 4.4.4. "Биоинформатика" ұғымы. Зерттеуде биоинформатика құралдарын қолдану.
Тақырып 4.4.5. Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері.
Тақырып 4.4.6. Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелер өндірісі. Моноклоналды антиденелермен ауруларды диагностикалау және емдеу.

4.3 Биотехнология.
+
+
+
Тема 4.3.1. Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Значение генной инженерии.
Тема 4.3.2. Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании дезоксирибонуклеиновой кислоты, мутагенезе.

4.3 Биотехнология.
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста микроорганизмдерді пайдаланудың оң және теріс жақтары. Гендік инженерияның маңызы.
Тақырып 4.3.2. Полимеразды тізбекті реакцияны (ПТР) қолдану. Полимеразды тізбекті реакцияның сот сараптамасындағы, әке болуды анықтаудағы, медициналық диагностикадағы, жекелендірілген медицинадағы, генді клондаудағы, дезоксирибонуклеин қышқылының реттілігіндегі, мутагенездегі маңызы.

Тема 4.3.3. Положительные и отрицательные стороны использования обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов. Этические вопросы применения обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов.
Тема 4.3.4. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий.
Тема 4.3.5.Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Понятие "клонирование".
Тема 4.3.6. Способы клонирования организмов.
Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.
3. Организмы и окружающая среда.
+
+
+

Тақырып 4.3.3. Пайдаланудың оң және теріс жақтары генетикалық түрлендірілген организмдерді қолданудың этикалық мәселелерін талқылау. Қолданудың этикалық мәселелері генетикалық түрлендірілген организмдерді қолданудың этикалық мәселелерін талқылау.
Тақырып 4.3.4. Грам оң және грам теріс бактериялардың құрылымдық ерекшеліктері.
Тақырып 4.3.5. "Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылдарын алу әдістері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылдарын қолдану. "Клондау" ұғымы.
Тақырып 4.3.6. Организмдерді клондау әдістері.
Тақырып 4.3.7. Ферменттерді медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолдану.
3. Организмдер және қоршаған орта

3.1 Биосфера, экосистема,популяция.
Тема 3.1.1. Взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем. Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Харди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных.
Тема 3.1.2. Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.
3.2 Экология и влияние человека на окружающую среду.
+
+
+

3.1 Биосфера, экожүйе, популяция.
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Биоәртүрлілік пен экожүйенің тұрақтылығы арасындағы байланыс. Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди-Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерін сақтау.
Тақырып 3.1.2. Жергілікті экожүйе организмдерінің көптігі мен таралуын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоәртүрлілігін анықтаудағы кездейсоқ іріктеудің мәні.
3.2 Экология және адамның қоршаған ортаға әсері.
+
+
+

Тема 3.2.1. Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование: "Компьютерное моделирование глобального потепления климата".
Тема 3.2.2. Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
Тема 3.2.3. Внедрение зеленых технологии в Казахстане. Утилизация и переработка отходов.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Прикладные и интегрированные науки
Молекулярная биология и биохимия
1) Оценить значение и функции неорганических и органических веществ для жизни;
2) описывать функции жиров;
3) проводить эксперименты по определению органических веществ.
1) Объясняет фундаментальное значение воды для жизни на Земле;
2) классифицирует углеводы по их структуре, составу и функциям;
3) описывает химическое строение и функции жиров;
4) классифицирует белки по их структуре, составу и функциям;
5) определяет влияние различных условий на структуру белков;
6) определять содержание белков в биологических объектах;
7) описывает процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты;
8) сравнивает строение молекул рибонуклеиновой кислоты и дезоксирибонуклеиновой кислоты.
Клеточная биология
1) Исследовать полупроницаемость мембраны;
2) сравнивать клетки прокариот и эукариот.
1) Объясняет особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Питание
1) Анализировать особенности процессов фотосинтеза и функции хлоропласта;
2) определять воздействие различных факторов на активность ферментов;
3) определять воздействие различных факторов на фотосинтез.
1)Устанавливает взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта;
2)объясняет процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза;
3)исследует и объясняет лимитирующие факторы фотосинтеза.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Транспорт веществ
1) Систематизировать разные типы транспорта веществ;
2) объяснять механизм разных типов транспорта веществ.
1) Сравнивает механизмы пассивного и активного транспорта;
2) сравнивает механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану;
3) определяет роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Дыхание
1) Объяснять значение аденозинтрифосфата (АТФ);
2) анализировать механизм клеточного дыхания.
1) Описывает строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ);
2) сравнивает синтез АТФ в аэробном и анаэробном дыхании;
3) устанавливает взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Выделение

Тақырып 3.2.1. Жаһандық жылыну: себептері, салдары,шешімдері. Модельдеу: "Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу".
Тақырып 3.2.2. Қазақстан Республикасының экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
Тақырып 3.2.3. Қазақстанда жасыл технологияларды енгізу. Қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
Молекулалық биология және биохимия
1) Бейорганикалық және органикалық заттардың тіршілік үшін маңызы мен қызметін бағалау;
2) майлардың қызметтерін сипаттау;
3) органикалық заттарды анықтау бойынша тәжірибелер жүргізу.
1) Судың Жердегі тіршілік үшін іргелі маңыздылығын түсіндіреді;
2) көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметі бойынша жіктейді;
3) майлардың химиялық құрылымы мен қызметін сипаттайды;
4) ақуыздарды құрылымы, құрамы және қызметі бойынша жіктейді;
5) белоктардың құрылымына әртүрлі жағдайлардың әсерін анықтайды;
6) биологиялық объектілердегі ақуыздардың құрамын анықтайды;
7) дезоксирибонуклеин қышқылының репликация процесін сипаттайды;
8) рибонуклеин қышқылы мен дезоксирибонуклеин қышқылы молекулаларының құрылымын салыстырады.
Жасуша биологиясы
1) Мембрананың жартылай өткізгіштігін зерттеу;
2) прокариоттар мен эукариоттардың жасушаларын салыстыру.
1) Электронды микроскоппен көрінетін жасуша органоидтарының құрылымы мен қызметінің ерекшеліктерін түсіндіреді.
Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Тамақтану
1) Фотосинтез процестерінің ерекшеліктерін және хлоропласт функцияларын талдау;
2) ферменттердің белсенділігіне әртүрлі факторлардың әсерін анықтау;
3) фотосинтезге әртүрлі факторлардың әсерін анықтау.
1) Хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнатады;
2) фотосинтездің Жарық фазасында жүретін процестерді түсіндіреді;
3) фотосинтездің шектеуші факторларын зерттейді және түсіндіреді.
Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Заттарды тасымалдау
1) Заттарды тасымалдаудың әртүрлі түрлерін жүйелеу;
2) заттарды тасымалдаудың әртүрлі түрлерінің механизмін түсіндіру.
1) Пассивті және белсенді тасымалдау механизмдерін салыстырады;
2 жасуша мембранасы арқылы заттарды тасымалдаудың әртүрлі түрлерінің механизмін салыстырады;
3) мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдаудың рөлін анықтайды.
Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Тыныс алу
1)Аденозинтрифосфаттың (АТФ) мәнін түсіндіру;
2) жасушалық тыныс алу механизмін талдау.
1) Аденозинтрифосфаттың (АТФ) құрылымы мен қызметін сипаттайды;
2) аэробты және анаэробты тыныс алудағы АТФ синтезін салыстырады;
3) митохондрия құрылымы мен жасушалық тыныс алу процестерінің өзара байланысын орнатады.
Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Выделение

1) Анализировать функции почек в процессе очищения крови человека;
2) объяснить причины нарушения функции почек.
1) Объясняет механизм фильтрации и образования мочи;
2) объясняет роль антидиуретического гормона (АДГ) в регуляции уровня воды в организме;
3) объясняет механизм диализа;
4) называет преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа.
Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
Клеточный цикл. Рост и размножение
1) Определять значение клеточного цикла в размножении и развитии живых организмов;
2) объяснить меры по профилактике онкологических заболеваний.
1) Исследует фазы митоза с помощью готовых микропрепаратов;
2) объясняет особенности формирования гамет у растений и животных,
различия между сперматогенезом и оогенезом;
3) анализирует схему гаметогенеза у человека;
4) объясняет возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток;
5) объясняет процесс старения.
Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
Рост и развитие
1) Объяснить практическое применение стволовых клеток в медицине.
1) Объясняет процесс специализации стволовых клеток;
2) объясняет практическое применение стволовых клеток.
Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
Закономерности наследственности и изменчивости
1) Объяснять основные закономерности наследственности путем решения задач;
2) объяснять влияние техногенной среды на развитие мутаций;
3) анализировать причины и последствия мутаций.
1)Исследует закономерности модификационной изменчивости;
2) применяет цитологические основы дигибридного скрещивания, наследования признаков, сцепленных с полом и множественный аллелизм при решении задач;
3) сравнивает взаимодействие аллельных и неаллельных генов;
4) обсуждает значение проекта "Геном человека".
Разнообразие, структура и функции живых организмов и эволюционное развитие
Эволюционное развитие.
Основы селекции.
Многообразие живых организмов.
1) Объяснить основные положения теории эволюции; 2) объяснять механизм эволюции;
3) изучить способы и механизмы видообразования;
4) изучить этапы антропогенеза
1) Объясняет взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
2) анализирует факторы, влияющие на процесс эволюции;
3) прогнозируют последствия возможного глобального потепления климата;
4) называет способы видообразования; этапы антропогенеза;
5) классифицирует основные механизмы видообразования.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Координация и регуляция
1) Объяснять механизм координации и регуляции;

1) Адамның қанын тазарту процесінде бүйрек қызметін талдау;
2) бүйрек функциясының бұзылу себептерін түсіндіру.
1) Зәрді сүзу және қалыптастыру механизмін түсіндіреді;
2) организмдегі су деңгейін реттеудегі антидиуретикалық гормонның (ADH) рөлін түсіндіреді;
3) диализ механизмін түсіндіреді;
4) бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін атайды.
Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
Жасуша циклі. Өсу және көбею
1) Тірі организмдердің көбеюі мен дамуындағы жасушалық циклдің маңыздылығын анықтау;
2) онкологиялық аурулардың алдын алу шараларын түсіндіру.
1) Дайын микропрепараттар арқылы митоздың фазаларын зерттейді;
2) өсімдіктер мен жануарларда гаметалардың түзілу ерекшеліктерін түсіндіреді;
3) адамдағы гаметогенездің схемасын талдайды;
4) жасушалардың бақыланбайтын бөлінуімен онкологиялық ісіктердің пайда болуын түсіндіреді;
5) қартаю процесін түсіндіреді.
Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
Өсу және даму
1) Медицинада бағаналы жасушаларының практикалық қолданылуын түсіндіру.
1) Бағаналы жасушаларының мамандану процесін түсіндіреді;
2) бағаналы жасушаларының практикалық қолданылуын түсіндіреді.
Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары
1) Міндеттерді шешу арқылы тұқым қуалаушылықтың негізгі заңдылықтарын түсіндіру;
2) мутациялардың дамуына техногендік ортаның әсерін түсіндіру;
3) мутациялардың себептері мен салдарын талдау.
1) Модификациялық өзгергіштік заңдылықтарын зерттейді;
2) дигибридті қиылысудың цитологиялық негіздерін, жынысқа байланысты белгілерді мұрагерлікті және есептерді шешуде көп аллелизмді қолданады;
3) аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстырады;
4) "Адам геномы" жобасының маңыздылығын талқылайды.
Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы мен қызметі және эволюциялық дамуы
Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тірі организмдердің алуан түрлілігі.
1) Эволюция теориясының негізгі ережелерін түсіндіру;
2) эволюция механизмін түсіндіру;
3) түрленудің тәсілдері мен механизмдерін зерделеу;
4) антропогенез кезеңдерін зерттеу.
1) Тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланысты түсіндіреді;
2) эволюция процесіне әсер ететін факторларды талдайды;
3) климаттың ықтимал жаһандық жылынуының салдарын болжайды;
4) спецификация әдістерін атайды; антропогенез кезеңдері;
5) түрленудің негізгі тетіктерін жіктейді.
Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Үйлестіру және реттеу
1) Үйлестіру және реттеу механизмін түсіндіру;

2) объяснять системы управления в биологии.
1)Описывать системы управления в биологии;
2)объясняет механизм действия гормонов;
3) описывает реакцию механорецепторов (тельца Пачини) на раздражители; системы управления в биологии.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Движение
1) Интерпретировать ультраструктуру поперечнополосатой мышечной ткани на микрофотографии;
2) сравнивать функции мышц.
1) Объясняет ультраструктуру поперечнополосатых мышц;
2) объясняет механизм мышечного сокращения с помощью теории скользящих нитей;
3) различает быстрые и медленные мышечные волокна;
4) устанавливает связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон.
Прикладные и интегрированные науки
Биомедицина и
биоинформатика
1) Понимать интеграцию биологии, физики, механики и информатики.
1) Раскрывает применение биомеханики в робототехнике;
2) объясняет механизм работы сердца с использованием электрокардиограммы;
3) объясняет воздействие электромагнитных и звуковых волн на организм человека; значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов;
1) Описывать роль и методы биоинформатики.
1) Объясняет значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО).
Прикладные и интегрированные науки
Биотехнология
1) Оценивать роль и значение биотехнологии в жизни человека.
1) Называет преимущества и недостатки
живых организмов, используемых в биотехнологии;
2) описывает значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике;
3) объясняет этапы генно-инженерных манипуляций.
1) Планировать эксперимент по определению микроорганизмов, описывать результаты и формулировать выводы.
1) Описывает и объясняет этапы микробиологических исследований; методы микроклонального размножения растений;
2) сравнивает грамположительные и
грамотрицательные бактерии.
Организмы и окружающая среда
Биосфера, экосистема, популяция
1) Решать экологические задачи и экологические ситуации.
1) Устанавливает взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем;
2) исследует экосистемы своего региона в полевых условиях с использованием статистических методов анализа;
3) изучает флору и фауну родного края.
1) Применять знания основ экологической культуры.
1) Составляет презентации по биоразнообразию местной экосистемы.
Организмы и окружающая среда
Экология и влияние человека на окружающую среду
1) Анализировать влияние человека на окружающую среду
1) Прогнозирует последствия глобального потепления климата;
2) приводит примеры путей решения экологических проблем Казахстана.
3) обсуждает внедрение зеленых технологий; утилизации и переработки отходов.
Приложение 15 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Всемирная История" педагогического направления

2) биологиядағы басқару жүйелерін түсіндіру.
1) Биологиядағы басқару жүйелерін сипаттау;
2) гормондардың әсер ету механизмін түсіндіреді;
3) механорецепторлардың (Пачини денелерінің) тітіркендіргіштерге реакциясын сипаттайды.
Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Қозғалыс
1) Микрографта жолақты бұлшықет тінінің ультрақұрылымын түсіндіру;
2) бұлшықет функцияларын салыстыру.
1) Жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымын түсіндіреді;
2) жылжымалы жіп теориясы арқылы бұлшықеттің жиырылу механизмін түсіндіреді;
3) жылдам және баяу бұлшықет талшықтарын ажыратады;
4) жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылымын, орналасуын және жалпы қасиеттерін байланыстырады.
Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
Биомедицина және биоинформатика
1) Биология, физика, механика және информатиканың интеграциясын түсіну.
1) Робототехникада биомеханиканың қолданылуын ашады;
2) электрокардиограмманы қолдану арқылы жүректің жұмыс істеу механизмін түсіндіреді;
3) электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсерін түсіндіреді;
4) гендер тізбегіне әсер етпейтін гендерді реттеу механизмдерін зерттеудегі эпигенетиканың маңызы.
1) Биоинформатиканың рөлі мен әдістерін сипаттау.
1) Экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісінің маңыздылығын түсіндіреді.
Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
Биотехнология
1) Адам өміріндегі биотехнологияның рөлі мен маңыздылығын бағалау.
1) Биотехнологияда қолданылатын тірі организмдердің артықшылықтары мен кемшіліктерін атайды;
2) таксономиядағы, медицинадағы және криминалистикадағы полимеразды тізбекті реакцияның маңыздылығын сипаттайды;
3) организмдерді клондау тәсілдерін түсіндіреді.
1) Микроорганизмдерді анықтау бойынша экспериментті жоспарлау, нәтижелерді сипаттау және қорытындыларды тұжырымдау.
1) Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдерін сипаттайды және түсіндіреді;
2) грам оң және грам теріс бактерияларын сипатайды.
Тірі ағзалар және қоршаған орта
Биосфера, экожүйе, популяция
1) Экологиялық міндеттер мен экологиялық жағдайларды шешу.
1) Биоәртүрлілік пен экожүйенің тұрақтылығы арасындағы байланысты орнатады;
2) статистикалық талдау әдістерін пайдалана отырып, өз өңірінің экожүйелерін далалық жағдайларда зерттейді.
1) Экологиялық мәдениет негіздері туралы білімді қолдану.
1) Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігі бойынша презентациялар жасайды.
Тірі ағзалар және қоршаған орта
Экология және адамның қоршаған ортаға әсері
1) Адамның қоршаған ортаға әсерін талдау.
1) Жаһандық климаттың жылынуының салдарын болжайды;
2) Қазақстанның экологиялық проблемаларын шешу жолдарының мысалдарын келтіреді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
15-қосымша
Педагогикалық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Биология" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "Всемирная история" - на основе изучения ключевых событий и процессов всемирной истории способствовать формированию личности учащегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, уважающего национальные и общечеловеческие ценности, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества в различные исторические периоды;
2) воспитание патриотизма, толерантности, уважения гуманистических традиций и демократических ценностей, выработанных человечеством на протяжении всей истории;
3) формирование целостного представления о всемирно-историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий, и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
6) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
7) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
8) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Дүниежүзі тарихы" пәнін оқыту мақсаты – дүниежүзі тарихының негізгі оқиғалары мен процестерін оқу негізінде тарихи санасы қалыптасқан, азаматтық-патриоттық қасиеттерге ие, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды құрметтейтін, тарихи білім мен дағдыларын оқу процесінде және әлеуметтік жағдайда белсенді әрі шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) әртүрлі тарихи кезеңдегі қоғамдағы негізгі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси, мәдени мәселелер туралы білімдерді қалыптастыру;
2) тарихи кезеңдер бойы адамзат қалыптастырған патриотизмді, толеранттылықты, гуманистік ғұрыптар мен демократиялық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу;
3) әлемдік-тарихи процесс туралы толық біртұтас білім қалыптастыру;
4) оқиғалар мен құбылыстарды тарихи себептілігі, салыстырмалылығы мен әртүрлі көзқарастар, тарихи оқиғалар және тұлғаларға баға беруде сыни тұрғыдан зерттеу барысында, өткен және қазіргі таңдағы пікірталастық мәселелерге білім алушы тарапынан өзіндік көзқарас білдіруді дамыту;
5) тарихи деректердің әртүрлі типтерімен жұмыс жасау, іздеу және тарихи материалды жіктеу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі деректерді қолдана отырып жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени мәселелерді ұғыну үшін тарихи білімдері мен дағдыларынқолдана білу қабілетін дамыту;
8) коммукативтік дағдыларды дамыту: өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық жеткізе білу, топта жұмыс жасау, әртүрлі деректерден алынған ақпараттарды пайдалану.

9) профессиональная ориентация обучающихся, развитие учебно-умений и навыков по педагогическому направлению.
10) Развитие потенциала по направлению педагогического образования с учетом исторического опыта и формирования общечеловеческих ценностей, заданных по содержанию дисциплины в целях подготовки, обучающихся к самореализации как будущих педагогов
4. Формирование навыков исторического мышления и эффективная реализация целей обучения по дисциплине "Всемирная история" базируется на следующих исторических концептах (понятиях):
1) доказательство;
2) изменение и преемственность;
3) причина и следствие;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
Содержание дисциплины состоит из 8 разделов: "Цивилизация: особенности развития", "Этнические и социальные процессы", "Из истории государства, войн и революций", "Развитие культуры", "Цивилизация: особенности развития", "Политико-правовые процессы", "Развитие общественно-политической мысли", "Развитие образования и науки".
1) Цивилизация: особенности развития. Цивилизация: теории и подходы к изучению. Понятие "цивилизация". Основные подходы к изучению понятия "цивилизация". Классификация цивилизаций. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая. Индустриальный и постиндустриальный этапы развития цивилизации. Влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации. История мировых цивилизаций. Цивилизации Древнего мира (Древний Египет, Древнее Двуречье, Древний Китай, Древняя Индия, Древняя Греция, Древний Рим). Древние религиозные верования (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейство, даосизм). Древние философские учения (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Традиционные цивилизации Африки (бушмены, нубии, Гана, Мали, Сунгай), Америки (майя, инки, ацтеки), Австралии и Океании (полинезийцы, таитяне, гавайцы). Мировые религии и развитие цивилизаций (буддизм, христианство, ислам). Тенденции развития мировых религий в современном мире. Современные деструктивные религиозные организации и течения. Взаимодействие цивилизаций. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций (Великий шелковый путь, международные организации: Всемирная торговая организация (ВТО), Международный валютный фонд (МВФ), Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Евразийский экономический союз (ЕАЭС)). Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатия как фактор сближения цивилизаций. Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций (завоевательные походы, колониальная экспансия, военно-политические союзы, мировые войны, холодная война, локальные конфликты, межэтнические столкновения). Диалог культур (взаимодействие и взаимовлияние культур, глобализация);

9) Білім алушыларды кәсіптік бағдарлау, педагогикалық бағыт бойынша оқу-дағдылары мен қабілеттерін дамыту.
10) Білім алушыларды болашақ педагог ретінде өзін-өзі жүзеге асыруға дайындық мақсатында пән мазмұны бойынша берілген жалпы адамзаттық құндылықтарды қалыптастыру мен тарихи тәжірибені бағамдай отырып, педагогикалық білім беру бағыты бойынша әлеуетін дамыту
4. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқыту мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) дәлел;
2) өзгеріс пен сабақтастық;
3) себеп пен салдар;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
Пәннің мазмұны 8 Бөлімнен тұрады: "Өркениет: даму ерекшеліктері", "Этникалық және әлеуметтік процестер", "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан", "Мәдениеттің дамуы", "Өркениет: даму ерекшеліктері", "Саяси-құқықтық процестер", "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы", "Білім мен ғылымның дамуы".
1) Өркениет: даму ерекшеліктері. Өркениет: зерттеудің теориялары мен тәсілдері. "Өркениет" түсінігі. "Өркениет" түсінігін зерттеудегі негізгі тәсілдер. Өркениеттердің жіктелуі. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлы) түрі: отырықшы-егіншілік, көшпелі. Өркениет дамуының индустриалдық және постиндустриалдық кезеңдері. Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы. Әлем өркениеттерінің тарихы. Ежелгі әлем өркениеттері (Ежелгі Египет, Ежелгі Месопотамия, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим). Ежелгі діни наным-сенімдер (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейлік, даосизм). Ежелгі философиялық ілімдер (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Африка (бушмендер, нубийлер, Гана, Мали, Сунгай), Америка (майя, инктер, ацтектер) және Австралия мен Океанияның (полинезиялық, Таити аралының тайпалары, гавайлықтар) дәстүрлі өркениеттері. Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы (буддизм, христиандық, ислам). Қазіргі заманғы әлемдік діндердің даму тенденциялары. Қазіргі заманғы деструктивті діни ұйымдар мен ағымдар. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі. Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (Ұлы жібек жолы, халықаралық ұйымдар: Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ), Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы(МЭЕҰ), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО) және тағы басқалар. Өркениеттердің дипломатиялық саладағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара ықпалдары).

2) Этнические и социальные процессы. Антропогенез и этногенез. Теории происхождения человека (религиозная, космическая, эволюционная). Понятия "этнос", "этногенез", "нация". Теории происхождения этносов. Этническая карта мира: история и современность (образование и распад национальных государств, понятие "национальная идентичность", ассимиляция этносов, проблема малых этносов). Межэтнические отношения в мировой истории. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Причины и последствия межнациональных конфликтов (национализм, шовинизм, расовая дискриминация, нацизм). Способы мирного взаимодействия этносов (международная интеграция, Организация объединенных наций (ООН), Европейский союз (ЕС), Международная организация тюркской культуры (ТюрКСОЙ), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Ассамблея народа Казахстана). Исторические формы социальной организации общества. Разнообразие теорий о социогенезе (формационный подход, цивилизационный подход). Исторические формы социальной организации общества (кровнородственный, соседско-территориальный, макроэтнический принципы организации общества). Социальная стратификация современного общества;
3) Из истории государства, войн и революций: Исторические типы и формы государства и политические режимы. Понятия "государство", "власть", "институт управления". Теории происхождения государства (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс). Эволюция форм государства: от древности до современности (монархия, республика, теократические государства). Типы политических режимов (тоталитарные, авторитарные, демократические). Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории. Образование мировых империй в эпоху античности (Персидская империя, империя Александра Македонского, Римская империя). Завоевательные походы гуннов как один из факторов падения Западной Римской империи и перехода от античности к средневековью. Арабские завоевания и Крестовые походы (создание и распад Арабского халифата и государств крестоносцев). Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии (Монгольская империя, Золотая Орда, империя эмира Тимура, Московское государство, государство Хубилая, Ильханат). Влияние походов Наполеона на изменение Европы (ускорение капиталистического развития, распространение либеральных общественных идей в Европе). Мировые войны и система международных отношений: Версальско-Вашингтонская, Ялтинско-Потсдамская системы. Революция как один из факторов трансформации общества. Буржуазные революции как катализатор формирования индустриального общества (Английская буржуазная революция XVII века, Французская буржуазная революция XVIII века, Война за независимость США, "весна народов" 1848 года в Европе). Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства (Октябрьская социалистическая революция 1917 года, гражданская война 1946-1949 годов в Китае, Кубинская революция 1959 года). Изменение социальной структуры общества в результате социалистических революций. Революции новейшего времени: причины и последствия ("бархатные революции" 1989-1990 годов в Восточной Европе, "Арабская весна" 2010-2011 годов на Ближнем Востоке, "цветные революции" на постсоветском пространстве). Последствия революционного способа решения проблем общества.

2) Этникалық және әлеуметтік процестер. Антропогенез және этногенез. Адамның пайда болуы туралы теориялар (діни, ғарыштық, эволюциялық). "Этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдары. Этностардың пайда болуына байланысты теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заман және қазіргі уақытта (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы мен ыдырауы, "ұлттық сана", этностардың ассимиляциясы, шағын этностардың проблемалары). Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар. Ұлтаралық қатынастар: мәселелер және қарама-қайшылықтар. Ұлтаралық қақтығыстардың себептері мен салдарлары (ұлтшылдық, шовинизм, нәсілдік кемсітушілік, нацизм). Этностардың бейбіт өзара әрекеттесуінің тәсілдері (халықаралық интеграция, Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропа Одағы (ЕО), Түркі мәдениетін және өнерін дамыту халықаралық ұйымы(ТҮРКСОЙ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО), Ислам Ынтымақтастық Ұйымы (ИЫҰ), Қазақстан халқы Ассамблеясы және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары. Социогез туралы теориялардың әртүрлілігі (формациялық тәсіл, өркениеттік тәсіл және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары (қоғам ұйымдасуының қандық-туыстық, көршілік-аумақтық, макроэтникалық қағидалары). Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясы.
3) Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер. "Мемлекет", "билік", "басқару институты" ұғымдары. Мемлекеттің пайда болу теориялары (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс және тағы басқалар). Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (монархия, республика, теократиялық мемлекеттер). Саяси режимдердің типтері (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық). Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери - саяси оқиғалар. Антикалық дәуірдегі әлемдік империяларының қалыптасуы (Парсы империясы, Александр Македонский империясы, Рим империясы). Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары Батыс Рим империясының ыдырауы мен антикалық кезеңінен орта ғасырларға көшу процесінің бір факторы ретінде. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары (Араб халифаты мен кресшілер мемлекеттерінің құрылуы мен ыдырауы). Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының әсері (Моңғол империясы, Алтын Орда, Әмір Темір империясы, Мәскеу мемлекеті, Құбылай мемлекеті, Ильханат). Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері (капиталистік дамудың жеделдетілуі, Еуропада либералдық әлеуметтік идеялардың таратылуы). Дүниежүзілік соғыстар және халықаралық қатынастар жүйесі: Версаль - Вашингтон, Ялта - Потсдам жүйелері. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде. Буржуазиялық революциялар индустриалды қоғам қалыптасуының катализаторы ретінде (XVII ғасырдағы Ағылшын буржуазиялық революциясы, XVIII ғасырдағы Француз буржуазиялық революцияы, АҚШ-ғы тәуелсіздік үшін соғыс, Еуропадағы 1848 жылғы "ұлттар көктемі"). Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды тәсілі ретінде (1917 жылғы Қазан Социалистік революциясы, Қытайдағы 1946-1949 жылдардағы Азаматтық соғыс, 1959 жылғы Куба революциясы). Социалистік революциялар нәтижесіндегі қоғамдық құрылымының өзгеруі. Қазіргі заманның революциялары: себептері мен салдарлары (Шығыс Еуропадағы 1989-1990 жылдардағы "барқыт революциясы", Таяу Шығыстағы 2010-2011 жылдардағы "Араб көктемі", бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі "түрлі-түсті революциялар"). Қоғам проблемаларын революциялық жолмен шешудің салдарлары.

4) Развитие культуры. Сохранение культурного наследия человечества. Деятельность специализированного учреждения Организации ОбъединҰнных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) по сохранению историко-культурного наследия человечества. Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества (Эрмитаж, Лувр, Британский музей, Метрополитен, Национальный музей Японии, Египетский музей, Галерея Уффицы, Национальный музей Республики Казахстан). Роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира. Искусство – отражение развития общества. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек). Влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства. Тенденции развития современного искусства. Массовая культура и ее влияние на современное общество (кино, радио, телевидение, интернет, спорт, музыка, современная литература, современное изобразительное искусство). Духовно-нравственные ценности современного общества. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей (религиозные и философские идеи, национальные обычаи и традиции, фольклор, традиционная музыка и литература, семейные ценности). Трансформация ценностей в контексте исторических событий (формирование национальных государств, мировые войны, окончание холодной войны). Исторические события ХХ века, оказавшие влияние на переоценку нравственных ценностей общества. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации (прагматизм, рационализм, крайний индивидуализм, нигилизм, конформизм, социальная апатия, потребительская психология, религиозный фанатизм, неофашизм, неформальные молодежные организации).
5) Цивилизации: особенности развития. Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность. Экономика и типы экономических систем (понятия "экономика" и "экономическая система"). Особенности экономического развития стран. Традиционная (аграрная) экономика. Рыночная экономика (либеральная экономика). Плановая (социалистическая) экономика. Смешанный тип экономики. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами (страны Персидского залива, Канада, Австралия, Турция, Бразилия и другие). Исторические примеры преодоления влияния ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств (Япония, Израиль, Сингапур, Малайзия). Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития. Проблема неравномерности экономического развития стран на современном этапе (экономическое развитие бывших колоний, неоколониализм, сырьевая направленность экономики). Роль международных организаций и государств в преодолении бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира;

4) Мәдениеттің дамуы. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары. Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалуға бағытталған ЮНЕСКО-ның қызметі. ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұрасының тізімі. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы (Эрмитаж, Лувр, Британ мұражайы, Метрополитен, Жапония Ұлттық мұражайы, Египет мұражайы, Уффици галереясы, Қазақстан Республикасының Ұлттық мұражайы және тағы басқалар). Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтау барысындағы мұражайлардың рөлі. Өнер – қоғам дамуының көрінісі. Тарихи процестер аясындағы өнердің бағыттары мен стильдері (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек стилі және тағы басқалар). Өнердің бағыттары мен стильдерінің дамуына қоғамдық процестердің тигізетін әсері. Қазіргі кездегі өнердің даму тенденциялары. Бұқаралық мәдениет және оның қазіргі қоғамға тигізетін әсері (кино, радио, теледидар, интернет, спорт, музыка, қазіргі заманғы әдебиет, қазіргі заманғы бейнелеу өнері). Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары. Жалпыадамзаттық моральдық құндылықтардың қалыптасуы (діни және философиялық идеялар, ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер, фольклор, дәстүрлі музыка мен әдебиет, отбасылық құндылықтар). Тарихи оқиғалар аясындағы құндылықтардың өзгеруі (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыстың аяқталуы). Қоғамның адамгершілік құндылықтарды қайта бағалауына ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғалары. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі (прагматизм, рационализм, шектен тыс дарашылдық, нигилизм, конформизм, әлеуметтік апатия, тұтынушылық психология, діни фанатизм, неофашизм, бейресми жастар ұйымдары);
5) Өркениеттер: даму ерекшеліктері. Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері ("экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдары). Елдердің экономикалық дамуының ерекшеліктері. Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Нарықтық экономика (либералды экономика). Жоспарлы (социалистік) экономика. Аралас экономика. Табиғи және географиялық факторлардың мемлекеттердің экономикалық дамуына тигізетін әсері. Табиғи және географиялық факторларға байланысты елдердің экономикалық мамандандырылуы (Парсы шығанағы елдері, Канада, Австралия, Түркия, Бразилия және тағы басқалар). Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары (Жапония, Израиль, Сингапур, Малайзия және тағы басқалар). Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Қазіргі кезеңдегі мемлекеттердің біркелкі емес экономикалық даму мәселелері (бұрынғы отарлардың экономикалық дамуы, неоколониализм, шикізатқа бағытталған экономикалар). Мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлі.

6) Политико-правовые процессы. Правовое государство и гражданское общество. Понятие, принципы и исторические предпосылки формирования правового государства (принцип разделения властей, верховенство закона, гарантия прав и свобод). Исторический опыт реализации принципов правового государства (Декларация прав человека и гражданина, Декларация независимости США, Акт об отмене рабства в США, Всеобщая декларация прав человека, Конституция Республики Казахстан). Понятие и общая характеристика гражданского общества (неправительственные организации (НПО), лоббизм, общественные организации и движения). Современные тенденции развития политико-правовой системы государств. Неправительственные организации и их роль в становлении и развитии гражданского общества. Современная политическая система мира. Трансформация мировой политической системы. Причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений. Особенности биполярной системы мира. Постбиполярная система мироустройства. Понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир". Современные тенденции развития международных отношений. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе.Современные вызовы и угрозы международной безопасности (сепаратизм, терроризм, фундаментализм, экстремизм, проблемы беженцев, противостояние ведущих держав). Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности. Международные и региональные организации: Организация объединенных наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Организация Североатлантического договора (НАТО), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ);
7) Развитие общественно-политической мысли: Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время (либерализм, национализм, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке. Борьба за свободу и гражданские права. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления (сатьяграха, сварадж, свадеши). Великая мечта Мартина Лютера Кинга (расовая дискриминация, сегрегация, борьба за гражданские права). Н. Манделла - борец против апартеида (апартеид, гражданские права). Выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века.Роль личности в истории государств. Мустафа Кемаль Ататюрк – основатель Турецкой Республики (светское государство, этатизм). Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс". Особенности внутренней и внешней политики Ф.Рузвельта в мирное и военное время. Шарль де Голль: возрождение величия Франции (голлизм, Пятая республика). Институт сильной президентской власти. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор ("социализм с китайской спецификой", "одна страна - две системы"). Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый" ("экономическое чудо", "азиатский прорыв", новые индустриальные страны). Н.А. Назарбаев и казахстанская модель модернизации. Стратегии развития "Казахстан - 2030", "Казахстан- 2050". Общенациональная идея "Мәңгілік Ел".Значение реформ в переходные периоды истории государства;

6) Саяси-құқықтық процестер. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемелекет ұғымы, принциптері мен қалыптасуының тарихи алғышарттары (мемлекеттік билікті бөлу принципі, заңның үстемдігі, құқықтар мен бостандықтардың кепілдігі). Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі (Адам мен азаматтың құқықтары туралы декларациясы, АҚШ-тың тәуелсіздік туралы декларациясы, АҚШ-та құлдықты жою туралы Заң, Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы, Қазақстан Республикасының Конституциясы). Азаматтық қоғамның түсінігі мен жалпы сипаттамасы (Үкіметтік емес ұйымдар, лоббизм, қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар). Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің қазіргі заманғы даму тенденциялары. Үкіметтік емес ұйымдар және олардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлі. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі. Халықаралық қатынастардағы Ялта-Потсдам жүйесінің ыдырау себептері. Әлемнің биполярлы жүйесінің ерешеліктері. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі. "Постбиполярлы жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдары. Халықаралық қатынастардың қазіргі замандағы тенденциялары. Қазіргі кезеңдегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі. Халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі кездегі қауіп-қатерлері (сепаратизм, ланкестік, фундаментализм, экстремизм, босқындар мәселесі, ірі мемлекеттердің қарсыласуы). Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы мемлекеттердің бірлескен әрекеттері. Халықаралық және аймақтық ұйымдары: Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы (ЕҚЫҰ), НАТО, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Азиядағы Өзара Ықпалдастық және Сенім Шаралары жөніндегі Кеңес (АӨСШК), Ұжымдық Қауіпсіздік туралы Шарт Ұйымы (ҰҚШҰ) және тағы басқалар.
7) Қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары (либерализм, ұлтшылдық, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер. Бостандық пен азаматтық құқықтар үшін күрес. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (сатьяграха, свараджа, свадеши). Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы (нәсілдік кемсітушілік, сегрегация, азаматтық құқықтар үшін күрес).
Н. Манделла – апартеидке қарсы күресуші (апартеид, азаматтық құқықтар).
ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар. Мемлекет тархындағы тұлғаның ролі. Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы (зайырлы мемлекет, этатизм). Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты". Ф. Рузвельттің бейбіт және соғыс кезіндегі ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктері. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта өрлеуі (голлизм, Бесінші республика). Дэн Сяопин – көрнекті Қитай реформаторы ("қытайлық ерекшелігі бар социализм", "бір ел – екі жүйе"). Ли Куан Ю, Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге" ("экономикалық ғажайып", "азиялық серпініс", жаңа индустриалды елдер). Н.Ә.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі. "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" даму стратегиялары, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы. Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығы.

8) Развитие образования и науки: Образование как общечеловеческая ценность. Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества (пиктография, иероглифы, клинопись, руническое письмо, книгопечатание и другие). Школьное образование: от древности до современности (гимнасия, палестра, академия, спартанская школа, схоластика, семь "свободных искусств", мектебы, медресе, воскресные церковные, ремесленные школы). Современные модели школьного образования. Система высшего образования: история и современность (университет, ректор, декан, факультет, студент, кафедра. Кордова, Пражский университет, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна). Роль первых университетов в распространении просвещения и науки. Современные модели высшего образования. Научно-технический прогресс. Исторические этапы научно-технического прогресса. Понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция". Роль научно-технической революции в развитии современной цивилизации. Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности. Современные научные технологии. Современные информационные технологии. Влияние информационных технологий на развитие общества. Перспективные отрасли современной науки (робототехника, космонавтика, нанотехнология, генная инженерия).
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;

8) Білім мен ғылымның дамуы. Білім алу жалпы адамзаттық құндылық ретінде. Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері (пиктография, иероглифтер, сына жазу, руникалық жазу, кітап бастыру және тағы басқалары). Мектептегі білім беру: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін (гимнасия, палестра, академия, спарталық мектеп, схоластика, жеті "еркін өнер", мектебтер, медреселер, жексенбілік мектептер, қолөнер мектептері және тағы басқалар). Мектептегі білім берудің заманауи модельдері. Жоғары білім беру жүйесі: тарих пен қазіргі кезең (Кордова, Прага, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна университеттері және тағы басқалары). Ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлі. Жоғарғы білім берудің заманауи модельдері. Ғылыми-техникалық прогресс. Ғылыми-техникалық прогрестің тарихи кезеңдері. "Өнеркәсіп төңкерісі", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдары. Қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау. Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық мәселелері. Қазіргі кездегі ғылыми технологиялар. Қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар. Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсері. Қазіргі ғылымның перспективалық салалары (робототехника, космонавтика, гендік инженерия).
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін Бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің Бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;

Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Всего
Теоретические
Практические
Раздел 1. Цивилизация: особенности развития.
1.1. Цивилизация: теории и подходы к изучению.
+
+
+
Тема 1.1.1. Понятие "цивилизация".
1.2. Классификация цивилизаций.
Тема 1.2.1. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая.
Тема 1.2.2. Индустриальный этап развития цивилизации
Постиндустриальный этап развития цивилизации.

2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
практикалық
1 Бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері.
1.1. Өркениет: зерттеудің теориялары мен әдістері.
+
+
+
Тақырып 1.1.1. "Өркениет" түсінігі.
1.2. Өркениеттердің жіктелуі.
Тақырып 1.2.1. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлық)түрі: көшпелі және отырықшы-егіншілік.
Тақырып 1.2.2. Өркениеттің индустриалдық даму кезеңі. Өркениеттің постиндустриалды даму кезеңі
Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы.

1.3. История мировых цивилизаций.
+
+
+
Тема 1.3.1. Цивилизация Древнего мира.
Тема 1.3.2. Традиционные цивилизации Африки, Америки, Австралии и Океании.
Мировые религии и развитие цивилизаций.
1.4. Взаимодействие цивилизаций.
+
+
+
Тема 1.4.1. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций.
Тема 1.4.2. Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций.
Тема 1.4.3. Военно-политическая сфера взаимодействия цивилизаций.
Тема 1.4.4. Диалог культур.
Раздел 2. Этнические и социальные процессы.
2.1. Антропогенез и этногенез.
+
+
+
Тема 2.1.1. Теория происхождения человека.
Тема 2.1.2. Теория о происхождении этносов.
Тема 2.1.3. Этническая карта мира: история и современность.
2.2. Межэтнические отношения в мировой истории.
+
+
+
Тема 2.2.1. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия.
Тема 2.2.2. Межнациональные отношения: способы мирного взаимодействия.
2.3. Исторические формы социальной организации общества.
+
+
+
Тема 2.3.1. Разнообразие теорий о социогенезе.
Тема 2.3.2. Исторические формы социальной организации общества.
Раздел 3. Из истории государства, войн и революций.
3. 1. Исторические типы и формы государства и политические режимы.
+
+
+
Тема 3.1.1. Понятие государства. Теории происхождения государства.
Тема 3.1.2. Эволюция форм государства: от древности до современности.
Тема 3.1.3. Типы политических режимов.
3.2. Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории.
+
+
+
Тема 3.2.1. Образование мировых империй в эпоху античности.
Тема 3.2.2. Завоевательные походы гуннов как один из факторов перехода от античности к средневековью.
Тема 3.2.3. Арабские завоевания и Крестовые походы.
Тема 3.2.4. Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии.
Тема 3.2.5. Влияние походов Наполеона на изменение Европы.
Тема 3.2.6. Влияние мировых войн ХХ века на систему международных отношений.
3.3. Революция как один из факторов трансформации общества.
+
+
+
Тема 3.3.1. Буржуазные революции - катализатор формирования индустриального общества.
Тема 3.3.2. Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства.

1.3. Әлем өркениеттерінің тарихы.
+
+
+
Тақырып 1.3.1. Ежелгі әлем өркениеті Ежелгі Шығыс өркениеттеріндегі тәрбие мен оқыту (Шумер, Вавилон, Ассирия, Египет, Үндістан, Қытай). Ежелгі Грецияның негізгі білім беру жүйелері — спартандық және афиналық: мәдени тіршілік ету ортасы, оқыту мен тәрбиенің мазмұны. Римдік тәрбие мен білім беру жүйесі, оның азаматтық-патриоттық бағыты.
Тақырып 1.3.2. Африка, Америка, Австралия және Океанияның дәстүрлі өркениеттері.
Тақырып 1.3.3. Әлемдік діндер және өркениеттердің дамуы.
1.4. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі.
+
+
+
Тақырып 1.4.1. Өркениеттер әрекеттестігінің сауда-экономикалық саласы.
Тақырып 1.4.2. Өркениеттер әрекеттестігінің дипломатиялық саласы.
Тақырып 1.4.3. Өркениеттер әрекеттестігінің әскери-саяси саласы.
Тақырып 1.4.4. Мәдениеттер диалогі.
2 Бөлім. Этникалық және әлеуметтік процестер.
2.1. Антропогенез және этногенез.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Адамның шығу тегі теориялары.
Тақырып 2.1.2. Этностардың пайда болуы туралы теориялар.
Тақырып 2.1.3. Әлемнің этникалық картасы: өткен заманда және қазіргі уақытта.
2.2. Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар.
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары.
Тақырып 2.2.2. Этносаралық қатынастар: бейбіт өзара әрекеттестік тәсілдері.
2.3. Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары.
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі.
Тақырып 2.3.2. Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары.
3 Бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
3.1. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер.
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Мемлекет түсінігі. Мемлекеттің пайда болу теориялары
Тақырып 3.1.2. Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін
Тақырып 3.1.3. Саяси режимдердің типтері
3.2. Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Антикалық кезеңдегі әлемдік империялардың қалыптасуы.
Тақырып 3.2.2. Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан орта ғасырларға өтудің бір факторы ретінде.
Тақырып 3.2.3. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары.
Тақырып 3.2.4. Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы.
Тақырып 3.2.5. Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері.
Тақырып 3.2.6. ХХ ғасырдағы дүниежүзілік соғыстардың халықаралық қатынастар жүйесіне әсері.
3.3. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде.
+
+
+
Тақырып 3.3.1. Буржуазиялық революциялар – индустриалды қоғамның құрылуының катализаторы.
Тақырып 3.3.2. Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды әдісі ретінде.

Тема 3.3.3. Революции новейшего времени: причины и последствия.
Глава 4. Развитие культуры.
4.1. Сохранение культурного наследия человечества.
+
+
+
Тема 4.1.1. Деятельность ЮНЕСКО по сохранению историко-культурного наследия человечества.
Тема 4.1.2. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества. Роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира.
Тема 4.1.3. Самые известные, знаменитые театры мира – это плоды профессионального мастерства.
4.2. Искусство - отражения развития общества.
+
+
+
Тема 4.2.1. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов.
Тема 4.2.2. Тенденции развития современного искусства.
4.3. Духовно-нравственные ценности современного общества.
+
+
+
Тема 4.3.1. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей.
Тема 4.3.2. Трансформация ценностей в контексте исторических событий.
Исторические события ХХ века, способствовавшие переоценке нравственных ценностей обществом.
Тема 4.3.3. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации.
Раздел 5. Цивилизация: особенности развития.
5.1. Исторические типы экономических систем: изменение и преемственность.
+
+
+
Тема 5.1.1. Экономика и типы экономических систем.
Тема 5.1.2. Традиционная (аграрная) экономика.
Тема 5.1.3. Рыночная экономика.
Тема 5.1.4. Плановая (социалистическая) экономики.
Тема 5.1.5. Смешанный тип экономики.
5.2. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств.
+
+
+
Тема 5.2.1. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами.
Тема 5.2.2. Исторические примеры преодоления ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств.
5.3. Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории.
+
+
+
Тема 5.3.1. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития.
Тема 5.3.2. Пути преодоления бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира.
Глава 6. Политико-правовые процессы.
6.1. Правовое государство и гражданское общество.
+
+
+
Тема 6.1.1. Понятие правового государства.
Тема 6.1.2. Исторический опыт реализации принципов правового государства.
Тема 6.1.3. Понятие и общая характеристика гражданского общества.
Тема 6.1.4. Неправительственные организации в гражданском обществе.
6.2. Современная политическая система мира.
+
+
+
Тема 6.2.1. Трансформация мировой политической системы.
Тема 6.2.2. Постбиполярная система мироустройства.
6.3. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе.
+
+
+
Тема 6.3.1. Современные вызовы и угрозы международной безопасности .

Тақырып 3.3.3. Қазіргі кездегі революциялар: себептері мен салдары.
4 Бөлім. Мәдениеттің дамуы.
4.1. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның қызметі.
Тақырып 4.1.2. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы.
Тақырып 4.1.3. Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтау барысындағы мұражайлардың рөлі.
4.2. Өнер – қоғам дамуының бейнесі.
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Тарихи процестер контекстіндегі өнердің бағыттары мен стильдері.
Тақырып 4.2.2. Заманауи өнердің даму тенденциялары.
4.3. Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары.
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың қалыптасуы.
Тақырып 4.3.2. Тарихи оқиғалар контекстіндегі құндылықтардың өзгеруі.
Тақырып 4.3.3. Қоғамның адамгершілік құндылықтарды қайта бағалауына ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғалары.
Тақырып 4.3.4. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі.
5 Бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері.
5.1. Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері.
Тақырып 5.1.2. Дәстүрлі (аграрлық) экономика.
Тақырып 5.1.3. Нарықтық экономика.
Тақырып 5.1.4. Жоспарлы социалистік экономика.
Тақырып 5.1.5. Экономиканың аралас түрлері.
5.2. Мемлекеттің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері.
+
+
+
Тақырып 5.2.1.Табиғи географиялық факторларға қарай мемлекеттердің шаруашылық мамандандырылуы.
Тақырып 5.2.2. Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары.
5.3. Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі.
+
+
+
Тақырып 5.3.1. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі.
Тақырып 5.3.2. Жекелеген мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілікке және экономикалық артта қалушылыққа төтеп беру жолдары.
6 Бөлім. Саяси-құқықтық процестер.
6.1. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам.
+
+
+
Тақырып 6.1.1. Құқықтық мемлекет түсінігі.
Тақырып 6.1.2. Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі.
Тақырып 6.1.3. Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы.
Тақырып 6.1.4. Азаматтық қоғамдағы үкіметтік емес ұйымдар.
6.2. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі.
+
+
+
Тақырып 6.2.1. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі.
Тақырып 6.2.2. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі.
6.3. Қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі.
+
+
+
Тақырып 6.3.1. Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер.

Тема 6.3.2. Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности.
Раздел 7. Развитие общественно-политической мысли.
7.1. Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время.
+
+
+
Тема 7.1.1. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время.
7.2. Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке.
Тема 7.2.1. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления.
Тема 7.2.2. Великая мечта Мартина Лютера Кинга.
Тема 7.2.3. Н. Мандела - борец против апартеида.

Тақырып 6.3.2. Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауда мемлекеттердің бірлескен әрекеттері.
7 Бөлім. Қоғамдық-саяси ойдың дамуы.
7.1. Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы.
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары.
7.2. ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер.
Тақырып 7.2.1. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы
Тақырып 7.2.2. Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы
Тақырып 7.2.3. Н. Мандела –апартеидке қарсы күресуші

7.3. Выдающиеся политики-реформаторы XX века-начала XXI века.
+
+
+
Тема 7.3.1. Мустафа Кемаль Ататюрк - основатель Турецкой Республики.
Тема 7.3.2. Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс".
Тема 7.3.3. Шарль де Голль: возрождение величия Франции.
Тема 7.3.4. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор.
Тема 7.3.5. Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира.
Тема 7.3.6. Н. Назарбаев и казахстанская модель модернизации.
Тема 7.3.7. Роль личности в истории. Политика выдающихся политиков-реформаторов в области просвещения.
Раздел 8. Развитие образования и науки.

7.3. ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар
+
+
+
Тақырып 7.3.1. Мұстафа Кемал Ататүрік –Түрік Республикасының негізін қалаушы.
Тақырып 7.3.2. Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты".
Тақырып 7.3.3. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта жаңғыруы.
Тақырып 7.3.4. Дэн Сяопин – көрнекті қытай реформаторы.
Тақырып 7.3.5. Ли Куан Ю и Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге".
Тақырып 7.3.6. Н.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі.
Тақырып 7.3.7. Тарихтағы тұлғаның ролі. Көрнекті саясаткер-реформаторлардың оқу-ағарту саласындағы саясаты.
8 Бөлім. Білім мен ғылымның дамуы.

8.1. Образование как общечеловеческая ценность.
+
+
+
Тема 8.1.1. Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества.
Тема 8.1.2. Ценности-отношения, ценности-качество, ценности-знание.
Тема 8.1.3. Воспитание и обучение в древневосточных цивилизациях (Шумер, Вавилон, Ассирия, Египет, Индия, Китай). Основные системы образования Древней Греции-спартанская и афинская: культурная среда обитания, содержание обучения и воспитания. Римская система воспитания и образования, ее гражданско-патриотическая направленность. Школьное образование: от древности до современности (гимнасия, палестра, академия, спартанская школа, схоластика, семь "свободных искусств", мектебы, медресе, воскресные церковные, ремесленные школы).
Школа и воспитание в странах Западной Европы XIX-XX веков.
Тема 8.1.4. Система высшего образования: история и современность
Роль первых университетов в распространении просвещения и науки. Современные модели высшего образования.
Тема 8.1.5. Роль и место образования в современном мире. Современные тенденции развития образования. Понимание понятия знания в мировом образовательном пространстве.
Тема 8.1.6. Педагогическая интеграция как средство решения глобальных проблем образования. Интеграционные педагогические процессы.
8.2. Научно-технический прогресс.
+
+
+

8.1. Білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде.
+
+
+
Тақырып 8.1.1. Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері.
Тақырып 8.1.2. Құндылықтар-қатынастар, құндылықтар-сапа, құндылықтар-білім.
Тақырып 8.1.3. Мектептегі білім беру: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (гимнасия, палестра, академия, спарталық мектеп, схоластика, жеті "еркін өнер", мектебтер, медреселер, жексенбілік мектептер, қолөнер мектептері және тағы басқалар). Мектептегі білім берудің заманауи модельдері.
Батыс еуропа елдеріндегі ХІХ-ХХ ғасырлардағы мектеп пен тəрбие.
Тақырып 8.1.4. Жоғары білім беру жүйесі: өткені мен бүгіні Ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлі. Жоғарғы білім берудің заманауи модельдері.
Тақырып 8.1.5. Қазіргі әлемдегі білім берудің рөлі мен орны. Білім беруді дамытудың қазіргі тенденциялары. Әлемдік білім беру кеңістігіндегі білім ұғымын түсіну.
Тақырып 8.1.6. Педагогикалық интеграция білім берудің жаһандық мәселелерін шешу құралы ретінде. Интеграциялық педагогикалық процестер.
8.2. Ғылыми-техникалық прогресс.
+
+
+

Тема 8.2.1. Исторические этапы научно-технического прогресса
Прогресс науки, техники и технологии производства.
Тема 8.2.2. Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности.
8.3. Современные научные технологии.
+
+
+
Тема 8.3.1. Современные информационные технологии.
Тема 8.3.2. Перспективные отрасли современной науки.
(робототехника, космонавтика, нано-технология, генная инженерия).
Тема 8.3.3. История издательского дела. Современные методы в полиграфическом производстве.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Цивилизация: особенности развития
Цивилизация: теории и подходы к изучению
1) Использовать термины "цивилизация", "тип цивилизации" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
2) объяснять основные методы исследования понятия "цивилизация".
1) Анализирует мнения ученых при определении понятия "цивилизация";
2) определяет основные направления познания понятия "цивилизация";
3) характеризует различия эволюционного и цивилизационного направлений в определении понятия "цивилизация".
Классификация цивилизаций
1) Объяснять истории мировых цивилизаций и их взаимодействия;
2) объяснять особенности традиционного типа цивилизации.
1) Описывает виды цивилизации;
2) определяет особенности древних цивилизаций на основе сравнительного анализа характерных для них признаков;
3) анализирует связь между хозяйственной деятельностью и цивилизационным развитием;
1) Объяснять особенности индустриального типа цивилизации;
2) объяснять постиндустриализм цивилизации
особенности развития.
1) Характеризует индустриальный и постиндустриальный типы цивилизации;
2) определяет влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации;
3) анализирует различия между Индустриальной и постиндустриальной цивилизациями.
4) определяет влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации.
История мировых цивилизаций
1) Выявлять особенности древних цивилизаций, характерных для них признаков на основе сравнительного анализа;
2) анализировать историю, особенности развития мировых цивилизаций и религий.
1) Определяет влияние религиозных верований на развитие древних цивилизаций;
2) анализирует связь между хозяйственной деятельностью и цивилизационным развитием;
3) изучает античные философские учения о развитии государства и общества.
4) выявляет и оценивает значение эллинизма в развитии истории Запада и Востока.
2) Выявлять особенности
локальных цивилизаций, их характерные признаки на основе сравнительного анализа.
1) Называет очаги традиционной цивилизации и показывает на карте местоположение;

Тақырып 8.2.1. Ғылыми-техникалық прогресстің тарихи кезеңдері Ғылымның, техниканың және өндіріс технологиясының ілгерілеуі.
Тақырып 8.2.2. Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық проблемалары.
8.3. Қазіргі заманғы ғылыми технологиялар.
+
+
+
Тақырып 8.3.1. Қазіргі кездегі ақпараттық технологиялар.
Тақырып 8.3.2. Қазіргі ғылымның перспективті салалары. (робототехника, космонавтика, гендік инженерия және тағы басқалар).
Тақырып 8.3.3. Баспа ісінің тарихы. Полиграфиялық өндірістегі қазіргі заманғы әдістер.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Тарау атауы
Бөлім атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Өркениет: даму ерекшеліктері
Өркениет: зерттеудің теориялары мен әдістері
1) Тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "өркениет", "өркениет типі" терминдерін қолдану;
2) "Өркениет" түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру.
1) "Өркениет" ұғымын анықтаудағы ғалымдардың пікірлерін талдайды;
2) "Өркениет" ұғымын танудың негізгі бағыттарын анықтайды;
3) "Өркениет" ұғымын анықтаудағы эволюциялық және өркениеттілік бағыттардың айырмашылықтарын сипаттайды.
Өркениеттердің жіктелуі
1) Әлем өркениеттерінің тарихы мен олардың өзара әрекеттесуін түсіндіру;
2) өркениеттің дәстүрлі түрінің ерекшеліктерін түсіндіру.
1) Өркениеттің түрлерін сипаттайды;
2) ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтайды;
3) шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдайды;
1) Өркениеттің индустриалды түрінің ерекшеліктерін түсіндіру;
2) өркениеттің постиндустриал ды дамуының ерекшеліктерін түсіндіру.
1) Өркениеттің индустриалды және постиндустриалды түрлерін сипаттайды;
2) ақпараттық технологиялардың қазіргі өркениеттің дамуына әсерін анықтайды;
3) индустриалды және постиндустриалды өркениеттердің айырмашылықтарын талдайды.
4) Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық техноло-гиялардың ықпалын анықтайды.
Әлем өркениеттерінің тарихы
1) Ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін, оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау;
2) әлем өркениеттері мен діндердің даму тарихын, ерекшеліктерін сараптау.
1) Ежелгі өркениеттердің дамуына діни сенімдердің әсерін анықтайды;
2) шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдайды;
3) мемлекет пен қоғамның дамуы туралы ежелгі философиялық ілімдерді зерделейді.
4) батыс пен шығыс тарихының дамуындағы эллинизмнің маңыздылығын анықтайды және бағалайды..
2) Локальді өркениеттердің ерекшеліктерін, оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау.
1) Дәстүрлі өркениет ошақтарын атайды және орналасқан жерін картадан көрсетеді;

2) выявляет причины трансформации цивилизационных особенностей регионов;
3) анализирует связь между хозяйственной деятельностью и цивилизационным развитием.
1) Определить общечеловеческие ценности в учении мировых религий;
2) охарактеризовать этапы и особенности развития мировых религий.
1) Определяет философские основы мировых религий;
2) характеризует тенденции развития мировых религий в условиях современной цивилизации;
3) оценивает влияние современных деструктивных религиозных организаций и течений на общество.
Взаимодействие цивилизаций
1) Определить роль мировой торговли в развитии цивилизации, выявив причинно-следственные связи.
1) Определяет роль международных организаций в развитии мировой экономики;
2) называет ведущие современные международные организации, оценивает значимость их деятельности.
2) Определить роли дипломатии в развитии современной цивилизации.
1) Определяет значение дипломатии как фактора сближения цивилизаций;
2) анализирует вклад дипломатии в сближение цивилизаций.
3) Определить причинно-следственные связи колониальной экспансии и глобальных проблем современности.
1) Определяет причины завоевательных походов в древности и средневековье;
2) анализирует особенности и последствия военных конфликтов в контексте развития современной цивилизации.
4) Описать взаимодействия и взаимовлияния культур с изучением достижений цивилизаций.
1) Анализирует цивилизованный уровень взаимодействия культур;
2) выявляет положительные и отрицательные стороны глобализации, оценить ее влияние на духовное развитие общества.
5) Оценить причины, связи завоевательных походов, колониальной экспансии и глобальные проблемы в истории человечества.
1) Определяет причины завоевательных походов в древности и средневековье, причинно-следственную связь колониальной экспансии и глобальных проблем современности;
2) анализирует особенности и последствия военных конфликтов в контексте развития современной цивилизации;
3) выявляет положительные и отрицательные стороны глобализации, обобщает ее влияние на духовное развитие общества.
Этнические и социальные процессы
Антропогенез и этногенез
1) Выявлять связи антропологических, этнических и социальных процессов.
1) Использует понятия "этнос", "этногенез", "нация", "социогенез", "формационный метод", "цивилизационный метод" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
2) объясняет причинно-следственную связь возникновения межнациональных конфликтов.
Межэтнические отношения в мировой истории
Исторические формы социальной организации общества
1) Обосновать характер межнациональных отношений, эффективности интеграционных процессов.
1) Объясняет характер межнациональных отношений в настоящее время на основе анализа исторических событий;

2) аймақтардың өркениеттік ерекшеліктер трансформациясының себептерін анықтайды;
3) шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдайды.
1) Әлемдік діндер іліміндегі жалпы адамгершілік құндылықтарды анықтау;
2) әлемдік діндердің даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау.
1) Әлемдік діндердің философиялық негіздерін анықтайды;
2) қазіргі кездегі өркениет жағдайында әлемдік діндердің даму тенденцияларын сипаттайды;
3) қазіргі кездегі деструктивті діни ұйымдар мен ағымдардың қоғамға әсерін бағалайды.
Өркениеттердің өзара әрекеттесуі
1) Себеп-салдарлық байланысты анықтай отырып, әлемдік сауданың өркениет дамуындағы рөлін анықтау.
1) Әлемдік экономиканың дамуындағы халықаралық ұйымдардың рөлін анықтайды;
2) қазіргі заманғы жетекші халықаралық ұйымдарды атайды, олардың іс-әрекетінің маңыздылығын бағалайды.
2) Қазіргі өркениеттің дамуындағы дипломатияның рөлін анықтау.
1) Өркениеттерді жақындастыру факторы ретінде дипломатияның маңызын анықтайды;
2) өркениеттерді жақындастыруда дипломатияның үлесін саралайды.
3) Отаршыл экспансия мен қазіргі замандағы жаһандық мәселелердің себеп-салдарлық байланысын анықтау.
1) Ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін анықтайды;
2) қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын талдайды.
4) Өркениеттердің жетістіктерін зерттей отырып, мәдениеттердің өзара әрекеттестігі мен өзара ықпалын сипаттау.
1) Мәдениеттердің өзара әрекеттесуінің өркениетті деңгейін талдайды;
2) жаһанданудың оң және теріс жақтарын анықтайды, оның қоғамның рухани дамуына әсерін бағалайды.
5) Адамзат тарихындағы жаулап алушылық жорықтар, отаршыл экспансия және жаһандық мәселелердің себептерін, байланысын бағалау.
1) Ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін, отаршыл экспансия мен қазіргі замандағы жаһандық мәселелердің себеп-салдарлық байланысын анықтайды;
2) қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын талдайды;
3) жаһанданудың жағымды және жағымсыз жақтарын анықтай отырып, оның қоғамның рухани дамуына әсерін қорытындылайды.
Этникалық және әлеуметтік процестер
Антропогенез және этногенез
1) Антропологиялық, этникалық және әлеуметтік үдерістердің байланыстарын анықтау.
1) Тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "этнос", "этногенез", "ұлт", "социогенез", "формациялық әдіс", "өркениеттік әдіс" ұғымдарын қолданады;
2) ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын түсіндіреді.
Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар
Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
1) Ұлтаралық қатынастардың сипатын, интеграциялық процестердің тиімділігін негіздеу.
1) Тарихи оқиғаларды талдау негізінде қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын түсіндіреді;

2) сравнивает эффективность современных интеграционных процессов;
3) анализирует возможность мирного взаимодействия между этносами на примере казахстанской модели межнационального согласия;
1) Сформулировать этнические и культурные
разнообразия, различные теории антропогенеза.
1) Изучает социальное расслоение современного общества;
2) обобщает важность сохранения разнообразия;
3) систематизирует различные теории антропогенеза;
4) предполагает социальное расслоение в обществе.
Из истории государства, войн и революций
Исторические типы, формы и политические режимы государства
1) Сформулировать причины и последствия Первой и Второй мировых войн, и буржуазных революций.
1) Объясняет исторические события и процессы, использует термины "государство", "власть", "институт управления;
2) на основе анализа исторических документов - определяет причины и последствия первой и Второй мировых войн;
3) дифференцирует изменения в социальной структуре в результате буржуазных революций.
Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории
Революция как один из факторов трансформации общества
1) Сравнить, выражать мнения о причинах и последствиях империй эпохи античности, арабских нашествий и крестовых походов, и монгольского нашествия.
1) Определяет характерные черты исторических форм государств;
2) систематизирует особенности перехода от тоталитарного политического режима к современной демократии;
3) обосновывает причины и последствия возникновения империй в эпоху античности;
4) делает последовательные выводы, выявляет причины арабских нашествий и крестовых походов;
5) анализирует влияние монгольского нашествия на процесс формирования национальных государств в Евразии.
1) Оценивать закономерность исторического развития, положительные и отрицательные последствия революций.
1) На основе исторических данных формулирует закономерность перехода от античности к Средневековью;
2) выявляет положительные и отрицательные последствия революций;
3) делает выводы о последствиях революционного подхода к решению общественных проблем.
Развитие культуры
Сохранение культурного наследия человечества
1) Определить значимости историко-культурного наследия на примере памятников списка объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО.
1) Разъясняет пути сохранения историко-культурного наследия на примере деятельности ЮНЕСКО.
Искусство отражение развития общества
1) Разъяснять творчество выдающихся деятелей культуры, значения общечеловеческих нравственных ценностей;
2) определить пути сохранения историко-культурного наследия, особенности музеев мира, ценности.
1) Анализирует творческие произведения выдающихся представителей мировой культуры;

2) қазіргі кездегі интеграциялық процестердің тиімділігін салыстырады ;
3) ұлтаралық келісімнің қазақстандық үлгісінің мысалында этностар арасындағы бейбіт әрекеттестіктің мүмкіндігін талдайды;
1) Этникалық және мәдени әртүрлілікті, антропогенездің әртүрлі теорияларын тұжырымдау.
1) Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясын зерттейді;
2) әртүрлілікті сақтаудың маңыздылығын қорытындылайды;
3) антропогенездің әртүрлі теорияларын жүйелейді;
4) қоғамдағы әлеуметтік стратификацияны болжайды.
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер
1) Бірінші және екінші дүниежүзілік соғыстар мен буржуазиялық революциялардың себептері мен салдарларын тұжырымдау.
1) Тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "мемлекет", "билік", "басқару институты" терминдерін қолданады;
2) тарихи құжаттарды талдау негізінде - бірінші және екінші дүниежүзілік соғыстардың себептері мен салдарларын айқындайды;
3) буржуазиялық революциялардың нәтижесіндегі әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді саралайды.
Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар
Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде
1) Антика дәуіріндегі империялардың, араб шапқыншылықтары мен крест жорықтарының және моңғол шапқыншылығының себептері мен салдарын салыстыру, пікір білдіру.
1) Мемлекеттердің тарихи формаларына тән белгілерін анықтайды;
2) тоталитарлық саяси режимнен қазіргі замандағы демократияға ауысудың ерекшеліктерін жүйелейді;
3) антика дәуірінде империялардың пайда болуының себептері мен салдарларын негіздейді;
4) дәйекті қорытындылар жасай отырып, араб шапқыншылықтары мен крест жорықтарының себептерін анықтайды;
5) моңғол шапқыншылығының Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдайды.
1) Тарихи дамудың заңдылығын, революциялардың жағымды және жағымсыз салдарларын бағалау.
1)Тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта ғасырларға өту заңдылығын тұжырымдайды;
2) революциялардың жағымды және жағымсыз салдарын анықтайды;
3) қоғамдық мәселелерді шешудің революциялық тәсілінің салдары жайлы қорытынды жасайды.
Мәдениеттің дамуы
Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары
1) ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра нысандар тізімі ескерткіштерінің мысалында тарихи-мәдени мұраның маңыздылығын анықтау.
1) ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұраны сақтау жолдарын түсіндіреді.
2) әлемдегі ең ірі мұражайлардың ерекшеліктерін анықтайды.
1) Тарихи-мәдени мұраны сақтау жолдарын, әлем мұражайларының ерекшеліктерін, құндылықтарын айқындау;

2) обосновывает особенности массовой культуры, ее влияние на современное общество;
3) сопоставляет значение общечеловеческих нравственных ценностей современного мира для устойчивого развития общества;
4) определяет особенности крупнейших музеев мира.
Духовно-нравственные ценности современного общества
1) Объяснить явления в культуре второй половины XX-начала XXI века;
2) объяснить направления и стили искусства в контексте исторических процессов.
1) Использует термины "абстракционизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм", "хайтек;
2) анализирует творческие произведения выдающихся представителей мировой культуры и определяют их особенности.
1) Выявлять причинные последствия, связи, особенности исторических событий XX века.
1) Объясняет новые явлений в культуре второй половины ХХ-начала ХХІ века;
2) обобщает влияние глобализации на национально-культурное развитие.
Цивилизация: особенности развития
Исторические типы экономических систем: изменение и преемственность
1) Выявлять исторические типы экономических систем, влияние природно-географического фактора, объяснять экономическую классификацию стран мира на современном этапе.
1) Для анализа особенностей экономического развития государств использует понятия "экономика" и "экономическая система;
2) анализирует характерные черты традиционного (аграрного) типа экономики на примере различных государств;
3) объясняет особенности экономического развития, используя знания о видах экономических систем.
Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государства
1) Дифференцировать специфику рыночной экономики, оценить значение, роль природно-географического фактора.
1) Выявляет факторы, влияющие на хозяйственную систему;
2) анализирует характерные особенности рыночной экономики на примере разных стран;
3) обосновывает роль природно-географического фактора в формировании хозяйственной специализации государств и регионов;
4) сравнивает неравномерное экономическое развитие государств и регионов.
Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории
1) Оценить специфику смешанной экономики и роль международных организаций в содействии развивающихся государств, регионов.
1) Анализирует причины перехода к смешанному типу экономики, выявляя характерные черты;
2) формулирует примеры успешного экономического развития государств в условиях ограничивающих природно-географических факторов в современной истории;
выявлять исторические предпосылки неравномерного экономического развития стран и регионов.
1) Оценить роль международных организаций в преодолении бедности и экономической отсталости стран и регионов.
1) Анализирует причины перехода к смешанному типу экономики с выявлением характерных признаков;

2) әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтап қалудағы мұражайлардың рөлін түсіндіру.
1) Әлемдік мәдениеттің көрнекті өкілдерінің шығармашылық туындыларын талдайды;
2) бұқаралық мәдениеттің ерекшеліктерін, оның қазіргі қоғамға әсерін негіздейді;
3) қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтарының маңызын салыстырады;
4) әлемдегі ең ірі мұражайлардың ерекшеліктерін анықтайды.
Өнер – қоғам дамуының бейнесі
1) ХХ ғасырдың екінші жартысы мен ХХІ ғасырдың басындағы мәдениеттегі тың құбылыстарды түсіндіру;
2) тарихи процестер контекстіндегі өнердің бағыттары мен стильдерін білу;
1) Қоғамдағы өзгерістерді түсіну үшін "абстракционизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм", "хайтек" терминдерін қолданады;
2) әлем мәдениетінің көрнекті өкілдерінің шығармашылық туындыларын талдап, олардың ерекшеліктерін анықтайды.
Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары
1) XX ғасырдың тарихи оқиғаларының себеп салдарын, байланыстыру, ерекшеліктерін анықтау.
1) Қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға септігін тигізген XX ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін талдайды;
2) жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін қорытындылайды.
Өркениет: даму ерекшеліктері
Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық
1) Экономикалық жүйелердің тарихи типтерін, табиғи-географиялық фактордың әсерін анықтау, қазіргі кезеңдегі әлем елдерінің экономикалық жіктелуін түсіндіру.
1) Мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолданады;
2) әртүрлі мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлы) түріне тән белгілерін талдайды;
3) экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіреді.
Мемлекеттің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері
Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі
1) Нарықтык экономиканың ерекшелігін саралау, табиғи-географиялық фактордың маңызын, рөлін бағалау.
1) Шаруашылық жүйеге әсер ететін факторларды анықтайды;
2) әртүрлі елдердің мысалында нарықтық экономиканың сипаттамалық ерекшеліктерін талдайды;
3) мемлекеттер мен өңірлердің шаруашылық мамандануын қалыптастырудағы табиғи-географиялық фактордың рөлін негіздейді;
4) мемлекеттер мен өңірлердің біркелкі емес экономикалық дамуын салыстырады.
1) Аралас экономиканың ерекшелігін және дамушы мемлекеттердің, аймақтардың артта қалушылығына көмектесудегі халықаралық ұйымдардың рөлін бағалау.
1) Экономиканың аралас түріне тән белгілерді анықтай отырып, оған көшудің себептерін талдайды;
жолдарын болжайды;

2) обобщает примеры успешного экономического развития стран в условиях ограничивающих природно-географических факторов в новейшей истории;
3) оценивать роль международных организаций в преодолении бедности и экономической отсталости стран и регионов;
4) прогнозировать возможные пути преодоления социально-экономического отставания развивающихся стран.
Политико-правовые процессы
Правовое государство и гражданское общество
1) Разъяснять современную политическую систему мира, сохранение мира и безопасность
прогнозирование политического развития государств.
1) Изучает предпосылки формирования правового государства;
2) для описания политико-правовых процессов и современных международных отношений правовое государство, гражданское общество использует понятия" "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир";
3) определяет историческую связь образования правового государства и гражданского общества.
Современная политическая система мира
1) Разъяснять современные тенденций развития политико-правовой системы государств.
1) Использует понятие "гражданское общество" для объяснения современных тенденций развития политико-правовой системы государств;
2) анализирует формирование гражданского общества, общую декларацию прав человека;
3) определяет роль неправительственных организаций в становлении и развитии гражданского общества.
Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе
1) Анализировать тенденций развития международных отношений в настоящее время, деятельность международных организаций.
1) Объясняет тенденции развития международных отношений в настоящее время на основе анализа исторических событий, процессов и явлений;
2) прогнозирует возможные пути развития безопасного мира;
3) формулирует деятельность международных организаций, направленную на сохранение мира и безопасности.
Развитие общественно-политической мысли
Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время
1) Показать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права,
оценить роль личности в общественно-политической жизни.
1) Выражает важность идей эпохи Просвещения для развития общественно-политической мысли;
2) изучает особенности развития философской мысли об общественном строительстве XIX-XX веков;
3) использует понятия развитие общественной мысли "либерализм", "национализм", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм",
"гандизм", "расовая дискриминация" сегрегация;
4) подводит итоги о роли личности в общественно-политической жизни.
Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке
Выдающиеся политики-реформаторы XX -начала XXI века
1) Объяснить о развитии общественно-политической мысли Нового времени и современности, выдающихся политиках-реформаторах ХХ и ХХІ века.
1) Использует понятия "этатизм", "светское государство" для объяснения исторических событий;

2) қазіргі тарихтағы табиғи-географиялық факторларды шектейтін жағдайларда мемлекеттердің табысты экономикалық дамуының мысалдарын тұжырымдайды;
елдер мен өңірлердің біркелкі емес экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтайды.
Саяси-құқықтық процестер
Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
1) Әлемнің қазіргі саяси жүйесі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау бағытындағы мемлекеттердің саяси дамуын болжау.
1) Құқықтық мемлекеттің қалыптасуының алғышарттарын зерттейді;
2) саяси-құқықтық процестер мен қазіргі кездегі халықаралық қатынастарды сипаттау үшін құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам "постбиполярлық жүйе", "көпвекторлы саясат", "бір полярлы әлем" ұғымдарын қолданады;
3) құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның құрылуының тарихи байланысын анықтайды;
Әлемнің қазіргі саяси жүйесі
Қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі
1) Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру.
1) Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "азаматтық қоғам" ұғымын қолданады;
2) азаматтық қоғамның қалыптасуын, адам құқықтарының Жалпы Декларациясын талдайды;
3)азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуында үкіметтік емес ұйымдардың рөлін айқындайды.
1) Қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын, халықаралық ұйымдардың қызметін талдау.
1) Тарихи оқиғалар, процестер мен құбылыстарды талдау негізінде қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын түсіндіреді;
2) қауіпсіз әлем дамуының ықтимал жолдарын болжайды;
3) бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауға бағытталған халықаралық ұйымдардың қызметін тұжырымдайды.
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы
1) Азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын,
қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлін бағалау.
1) Қоғамдық-саяси ойдың дамуы үшін Ағартушылық дәуір идеяларының маңыздылығын пікір білдіреді;
2) XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттейді;
3) қоғамдық ойдың дамуын "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", прагматизм", "позитивизм", "гандизм", "нәсілдік кемсітушілік", "сегрегация" ұғымдарын қолданады;
4) қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлі туралы қортындылар жасайды.
ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер
1) Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық саяси ойдың дамуы, ХХ және ХХІ ғасырдың көрнекті саясаткер-реформаторлар туралы баяндау.
1) Тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "этатизм", "зайырлы мемлекет" ұғымдарын қолданады;

2) обосновывает роль личности в истории государства;
3) разъясняет особенности внутренней и внешней политики Ф. Рузвельта, Ш. Голля, М. Ататюрка, Дэна Сяопина, Ли Куан Ю и Махатхира Мохаммада истории государств;
4) анализирует причины перехода от плановой экономики к рыночной на примере КНР;
5) анализирует факторы "экономического чуда" в Юго-Восточной Азии на основе анализа исторических событий.
1) Сформулировать труды Первого президента Н.А.Назарбаева, основоположника независимого Казахстана, основные направления стратегических программ страны.
1) Оценивает роль Первого Президента Республики Казахстан в построении и реализации казахстанской модели модернизации;
2) на примере стратегий "Казахстан – 2030", "Казахстан – 2050" исследует необходимость долгосрочного планирования развития государства;
3) доказывает актуальность представления общенациональной идеи Первого Президента Республики Казахстан "Мәңгілік Ел";
4) обобщает значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права.
Развитие образования и науки
Образование как общечеловеческая ценность
Научно-технический прогресс
1) Определить значимость образования в социально-экономическом развитии стран;
2) определить место образования как общечеловеческой ценности;
3) сформировать представление о воспитании и обучении в цивилизациях Древнего Востока.
1) Определяет роль образования в социально-экономическом развитии государств;
2) характеризует изменения и преемственность в развитии образования в контексте истории человечества;
3) знает о воспитании и обучении в цивилизациях Древнего Востока.
1) Анализировать результаты промышленной революции в различных государствах;
2) объяснить ценности знаний, научно-технического прогресса;
3) исследовать историю возникновения высших учебных заведений, выявляя общие тенденции их развития;
4) охарактеризовать современные тенденции развития образования и
определить роль знания в мировом образовательном пространстве.
1) Для анализа социально-экономического развития государства использует понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция;
2) выявляет особенности промышленной революции в разных государствах, их сходства и различия.
3) определяет роль первых университетов в развитии просвещения и науки;

2) мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлін негіздейді;
3) мемлекеттер тарихындағы Ф. Рузвельт, Ш.Голль, М.Ататүрік, Дэн Сяопин, Ли Куан Ю и Махатхир Мохаммадтың ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктерін түсіндіру;
4) ҚХР мысалында жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшу себептерін талдайды;
5) тарихи оқиғаларды талдау негізінде Оңтүстік-Шығыс Азиядағы "экономикалық ғажайып" факторларын саралайды.
ХХ ғасырдағы – ХХI ғасыр дың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар
1) Тұңғыш Президент Н.Ә.Назарбаевтың, тәуелсіз Қазақстанның негізін қалаушының еңбектерін, елдің стратегиялық бағдарламаларының негізгі бағыттарын тұжырымдау.
1) Қазақстандық модернизация үлгісін құрастыру және жүзеге асырудағы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің рөлін бағалайды;
2) "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" стратегияларының мысалында мемлекет дамуын ұзақ мерзімді жоспарлау қажеттілігін зерттейді;
3) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясын ұсыну өзектілігін дәлелдейді;
4) азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын қорытындылайды.
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде
1) Елдердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің маңыздылығын айқындау;
2) білім беру орнын жалпыадамзаттық құндылық ретінде айқындау;
3) Ежелгі шығыс өркениеттерінде тәрбие мен оқыту туралы түсінік қалыптастыру;
1) Мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлін айқындайды;
2) адамзат тарихы контекстіндегі білім беруді дамытудағы өзгерістер мен сабақтастықты сипаттайды;
3) Ежелгі Шығыс өркениеттеріндегі тәрбие мен оқыту туралы біледі.
Ғылыми-техникалық прогресс
1) Әртүрлі мемлекеттердегі өнеркәсіптік революцияның нәтижелерін талдау;
2) білімнің, ғылыми-техникалық прогрестің құндылықтарын түсіндіру;
3) жоғары оқу орындарының пайда болу тарихын зерттеу, олардың дамуының жалпы тенденцияларын анықтау;
4 білім беруді дамытудың қазіргі тенденцияларын сипаттау және білімнің әлемдік білім беру кеңістігіндегі рөлін анықтау
1) Мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өнеркәсіптік революция", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын пайдаланады;
2) әртүрлі мемлекеттердегі өнеркәсіптік революцияның ерекшеліктерін, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды;
3) білім мен ғылымды дамытудағы алғашқы университеттердің рөлін айқындайды;
4) қазіргі әлемдегі білім берудің рөлі мен орнын айқындайды, қазіргі заманғы үрдістерді сипаттайды.
1) Білім құндылығы, ғылыми-техникалық прогресс, ғылыми технологиялардың дамуын болжау.
1) Адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттайды;
2) мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлі анықтайды;
3) мектептегі білім берудің заманауи үлгілерін салыстырады;

4) определяет роль и место образования в современном мире, характеризует современные тенденции.
Современные научные технологии
1) Показать значение развития современных видов науки и техники для решения глобальных проблем современности.
2) Рассказать историю возникновения, развития первого издательства, печатных материалов;
3) объяснить историческую значимость издательского дела в истории человечества;
4) рассказать о первых типографиях, в том числе на казахском языке, связывая их с историей книгопечатного дела;
5) владеть терминами, используемыми в типографском деле.
1) Изучает влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности;
2) Оценивает значение, роль научно-технической революции;
3) Прогнозирует возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации;
4) Знает историю типографии, типографскую продукцию, специальных специалистов и термины, используемые в издательском деле, в том числе на казахском языке; 5) объясняет историю книгопечатного дела; 6) прогнозирует возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации.
Приложение 16 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "География" педагогического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "География" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "География" - создание условий для применения у обучающихся педагогических, географических знаний, умений и навыков, направленных на решение геоэкологических, геоэкономических, социальных, геополитических и глобальных проблем, возникающих на всех уровнях общества и географического пространства.

4) ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлін айқындайды.
Қазіргі заманғы ғылыми технологиялар
1) Қазіргі заманның жаһандық проблемаларын шешу үшін ғылым мен техниканың қазіргі заманғы түрлерін дамытудың маңыздылығын көрсету;
2) бірінші баспаның, баспа материалдарының пайда болу, даму тарихын айту;
3) адамзат тарихындағы баспа ісінің тарихи маңыздылығын түсіндіру;
4) алғашқы баспаханалар туралы, оның ішінде қазақ тілінде, оларды кітап басып шығару ісінің тарихымен байланыстыра отырып, айту;
5) типографиялық істе қолданылатын терминдерді меңгеру.
1) Ғылыми-техникалық прогрестің қазіргі заманның жаһандық проблемаларының туындауына әсерін зерделейді;
2) ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын, рөлін бағалайды;
3) адамзат өркениетін дамыту үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктердің ықтимал салдарын болжайды;
4) баспахана тарихын, баспа өнімін, арнайы мамандарды және баспа ісінде, оның ішінде қазақ тілінде қолданылатын терминдерді біледі;
5) баспа ісінің тарихын түсіндіреді;
6) адамзат өркениетін дамыту үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктердің ықтимал салдарын болжайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
16 - қосымша
Педагогикалық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "География" пәнін оқыту мақсаты - білім алушылардың қоғам мен географиялық кеңістіктің барлық деңгейлерінде туындаған геоэкологиялық, геоэкономикалық, әлеуметтік, геосаяси және ғаламдық проблемаларды шешуге бағытталған педагогикалық, географиялық білімдерін, біліктері мен дағдыларын қолдану үшін жағдай жасау.

Глава 2. Структура и содержание программы
Наименования разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Методы географических исследований.
1.1. Общегеографические методы.
+
+
+
Тема 1.1.1. Выбор темы исследования по географии.
Тема 1.1.2. Методы географического мониторинга.
Тема 1.1.3. Методы сравнения в географии.
1.2.Актуальные географические методы исследования.
+
+
+
Тема 1.2.1. Алгоритм и виды географического анализа.
Тема 1.2.2. Методы экспертной оценки.

2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 Бөлім. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы географиялық әдістер
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Географиядан зерттеу тақырыбын таңдау.
Тақырып 1.1.2. Географиялық мониторинг әдістері
Тақырып 1.1.3. Географиядағы салыстыру әдістері.
1.2. Өзекті географиялық зерттеу әдістері
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Географиялық сараптаманың алгоритмі және түрлері.
Тақырып 1.2.2. Эксперттік бағалау әдістері.

Тема 1.2.3. Методы моделирования в географии.
Раздел 2. Картография и геоинформатика.
2.1. Картография.
+
+
+
Тема 2.1.1. Современные картографические методы.
Тема 2.1.2. Основы геоинформатики.
Тема 2.1.3. Географические базы данных. Визуализация географических данных.
Тема 2.1.4. Пути применения современных картографических методов.
2.2. Основы геоинформатики.
+
+
+
Тема 2.2.1. Особенности геоинформационных методов и технологий геоинформационных систем.
Тема 2.2.2. Связь технологий геоинформационных систем с другими науками и отраслями производства. Применение технологии геоинформационных систем в педагогических специальностях.
Раздел 3. Природопользование и геоэкология.
3.1. Природопользование.
+
+
+
Тема 3.1.1. Виды природопользования.
Тема 3.1.2. Оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду.
Тема 3.1.3. Принципы, обучающегося и воспитательного значения эффективного природопользования.
3.2. Методы геоэкологических исследований.
+
+
+

Тақырып 1.2.3. Географиядағы модельдеу әдістері.
2 Бөлім. Картография және геоинформатика
2.1. Картография
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Заманауи картографиялық әдістер
Тақырып 2.1.2. Геоинформатика негіздері.
Тақырып 2.1.3. Географиялық деректер базасы. Географиялық деректерді визуализациялау.
Тақырып2.1.4.Заманауи картографиялық әдістерді қолдану жолдары
2.2. Геоинформатика негіздері
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Геоақпараттық әдістер мен геоақпараттық жүйелер технологияларының ерекшеліктері.
Тақырып 2.2.2. Геоақпараттық жүйелер технологияларының басқа ғылымдармен және өндіріс салаларымен байланысы. Педагогикалық мамандықтарда геоақпараттық жүйелер технологиясын қолдану.
3 Бөлім. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1. Табиғатты пайдалану
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Табиғатты пайдалану түрлері
Тақырып 3.1.2. Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау
Тақырып 3.1.3. Табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары, оқыту және тәрбиелік мәні
3.2. Геоэкологиялық зерттеу әдістері
+
+
+

Тема 3.2.1. Предмет и актуальность исследования геоэкологии.
Тема 3.2.2. Загрязнение геосфер.
Тема 3.2.3. Геоэкологическое районирование.
Тема 3.2.4. Антропогенные факторы в геоэкологии.
Тема 3.2.5. Глобальные экологические проблемы.
Тема 3.2.6. Определение роли закономерностей географической оболочки в геоэкологических процессах.
Тема 3.2.7. Мировой опыт в решении глобальных экологических проблем.
Тема 3.2.8. Инновационные технологии в решении экологических проблем.

Тақырып 3.2.1. Геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі
Тақырып 3.2.2. Геосфералардың ластануы
Тақырып 3.2.3. Геоэкологиялық аудандастыру
Тақырып 3.2.4. Геоэкологиядағы антропогендік факторлар
Тақырып 3.2.5. Ғаламдық экологиялық мәселелер
Тақырып 3.2.6. Геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау.
Тақырып 3.2.7. Ғаламдық экологиялық мәселелерді шешудегі әлемдік тәжірибе
Тақырып 3.2.8. Экологиялық мәселелерді шешудегі инновациялық технологиялар

Тема 3.2.9. Экологические проблемы Казахстана, формирование и воспитание экологической культуры.
3.3. Регулирование природопользования.
+
+
+
Тема 3.3.1. Регулирование процессов природопользования.
Тема 3.3.2. Природоохранные мероприятия.
Тема 3.3.3. Роль личности в охране природы.
Тема 3.3.4. Принципы воспитательного значения рационального использования природных ресурсов в Республике Казахстан.
3.4. Основы геологических исследований.
+
+
+
Тема 3.4.1. Концепция природопользования.
Тема 3.4.2. Антропогенные изменения окружающей среды.
Тема 3.4.3. Природопользование.
Тема 3.4.4. Оценка качества окружающей среды.
Тема 3.4.5. Экология и здоровье человека.
Тема 3.4.6. Геоэкологические индикаторы.
Тема 3.4.7. Педагогические основы развития экологической культуры.
Тема 3.4.8. Переход к устойчивому развитию.
Раздел 4. Геоэкономика.

Тақырып 3.2.9. Қазақстанның экологиялық мәселелері, экологиялық мәдениетті қалыптастыру және тәрбиелеу
3.3. Табиғатты пайдалануды реттеу
+
+
+
Тақырып 3.3.1. Табиғатты пайдалану үдерістерін реттеу
Тақырып 3.3.2. Қоршаған ортаны қорғау шаралары
Тақырып 3.3.3. Табиғатты қорғаудағы жеке тұлғаның рөлі
Тақырып 3.3.4. Қазақстан Республикасындағы табиғи ресурстарды тиімді пайдаланудың принциптері және тәрбиелік мәні
3.4. Геологиялық зерттеулер негіздері
+
+
+
Тақырып 3.4.1. Табиғатты пайдалану тұжырымдамасы
Тақырып 3.4.2. Қоршаған ортаның антропогендік өзгерістері
Тақырып 3.4.3. Табиғатты пайдалану
Тақырып 3.4.4. Қоршаған ортаның сапасын бағалау
Тақырып 3.4.5. Экология және адам денсаулығы.
Тақырып 3.4.6. Геоэкологиялық индикаторлар
Тақырып 3.4.7. Экологиялық мәдениетті дамытудың педагогикалық негіздері
Тақырып 3.4.8. Тұрақты дамуға көшу
4 Бөлім. Геоэкономика

Тема 6.4.1 Рейтинг Казахстана в области образования.
Тема 6.4.2 Значимость, субъекты и потребители прикладной страноведческой информации.
Раздел 7. Глобальные проблемы человечества.
7.1. Решение глобальных проблем.
+
+
+
Тема 7.1.1 Проблемы развития человечества и критерии их определения.
Тема 7.1.2 Глобальные проблемы в развивающихся странах.
Тема 7.1.3 Проблемы образования в условиях глобализации.
7.2. Пути решения глобальных проблем.
+
+
+

Тақырып 6.4.1 Қазақстанның білім беру саласындағы рейтингі
Тақырып 6.4.2 Қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығы, субъектілері мен тұтынушылары
7 Бөлім. Адамзаттың ғаламдық проблемалары
7.1. Ғаламдық мәселелерді шешу
+
+
+
Тақырып 7.1.1 Адамзат дамуындағы мәселелер және оларды анықтау критерийлері
Тақырып 7.1.2 Дамушы елдердегі жаһандық проблемалар
Тақырып 7.1.3 Жаһандану жағдайындағы білім беру мәселелері
7.2. Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары
+
+
+

Тема 7.2.1 Мировой опыт в решении глобальных проблем человечества.
Тема 7.2.2 Проявления глобальных проблем на территории Казахстана.
Тема 7.2.3 Место молодого педагога на пути модернизации нового Казахстана.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Методы географических исследований
Общие географические методы
1) Владеть методами общегеографического исследования.
1) Использует количественные, качественные методы географического мониторинга в соответствии с темой исследования.
Актуальные географические методы исследования
1) Эффективно и грамотно использовать актуальные географические методы по теме исследования.
1) Использует методы оценки экспертного моделирования в соответствии с темой исследования;
2) готовит электронные версии результатов исследования.
Картография и геоинформатика
Картография
1) Характеризовать современные картографические методы изучая
основы геоинформатики;
2) использовать географические базы данных, читать и анализировать цифровые и другие
карты.
1) Работает с электронными картами с использованием картографических методов;
2) использует компьютерные программы, в том числе Microsoft Excel, и создает географические базы данных.
Основы геоинформатики
1) Понять особенности технологий геоинформатических систем и их связь с педагогическим направлением.
1) Сравнивает преимущества компьютерных программ и
обобщая географические данные,
использует геоинформатику по своей специальности.
Природопользование и геоэкология
Природопользование
1) Оценивать влияние природопользования на окружающую среду и выявлять пути решения проблем, использовать принципы эффективного использования;
2) дать предложения по повышению эффективности природопользования, связанные с выбранной специальностью.
1) Понимает потребность между природопользованием и специальностью;
2) готовит экологические чистые производственные проекты.
Методы геоэкологических исследований
1) Представлять актуальность предмета геоэкологического исследования;
2) объяснить антропогенные факторы в геоэкологическом пространстве;
3) дать характеристику инновационных технологий в решении проблем экологической ситуации.
1) Определяет роль закономерностей географической оболочки в геоэкологических процессах;
2) понимает глобальные экологические проблемы, может определить роль инновационных технологий в их решении.
Регулирование природопользования
1) Оценивать эффективность природоохранных мероприятий (на основе местного/регионального компонента);
2) определить роль личности в природопользовании

Тақырып 7.2.1 Адамзаттың ғаламдық проблемаларын шешудегі әлемдік тәжірибе
Тақырып 7.2.2 Ғаламдық проблемалардың Қазақстан аумағындағы көріністері
Тақырып 7.2.3 Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас педагогтың орны.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Географиялық зерттеу әдістері
Жалпы географиялық әдістер
1) Жалпы географиялық зерттеу әдістерін
меңгеру.
1) Зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдісінің элементтерін сандық салыстырмалы, әдістерді қолданады.
Өзекті географиялық зерттеу әдістері
1) Зерттеу тақырыбындағы өзекті географиялық әдістерді тиімді және сауатты пайдалану;
1) Зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік модельдеуді бағалау әдістерін қолданады;
2) зерттеу нәтижелерінің электрондық нұсқаларын дайындайды.
Картография және геоинформатика
Картография
1) Заманауи картографиялық әдістерге сипаттама бере отырып геоинформатика негіздерімен таныстыру;
2) географиялық деректер базасын пайдалана отырып сандық т.б карталарды оқу және талдау.
1) Картографиялық әдістерді қолдана отырып электронды карталармен жұмыс істейді;
2) тақырыпқа сай компьютерлік бағдарламаларды, соның ішінде, Microsoft Excel-ді қолдану және географиялық деректер базасын құрады.
Геоинформатика негіздері
1) Геоинформатика негіздері игере отырып Геоақпараттық жүйелер технологияларының ерекшеліктерін, басқада педагогикалық зерттеулерімен байланыстарын түсіндіру.
1) Компьютерлік бағдарламалардың артықшылықтарын салыстырып географиялық деректерді жинақтап, таңдаулы мамандықтары бойынша геоинформатиканы қолданады.
Табиғатты пайдалану және геоэкология
Табиғатты пайдалану
1) Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтап, бағалап тиімді пайдаланудың қағидаттарын білу;
2) мамандыққа байланысты табиғатты пайдалану түрлерімен тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар беру.
1) Табиғатты пайдалану және мамамдық арасындағы қажеттілікті түсінеді;
2) экологиялық таза өндірістік жобаларды дайындайды.
Геоэкологиялық зерттеу әдістері
1) Геоэкологиялық зерттеу пәнінің өзектілігін түсіну;
2) геоэкологиялық кеңістіктегі антропогендік факторларды білу;
3) экологиялық жағдайдың мамандыққа қатысты мәселелерін шешудегі инновациялық технологияларға сипаттама беру.
1) Геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтайды;
2) ғаламдық экологиялық мәселелерді біледі, оны шешудегі инновациялық технологиялардың рөлін анықтай алады.
Табиғатты пайдалануды реттеу
1) Табиғатты қорғау іс-шараларының тиімділігін бағалау (жергілікті / өңірлік компонент негізінде);
2) табиғатты пайдаланудағы тұлғаның рөлін анықтау;

3) научить воспитательным принципам рационального использования природных ресурсов.
1) Анализирует механизм регулирования природопользования по отраслям хозяйства;
2) определяет роль личности в природопользовании;
3) знает принципы воспитательного значения рационального использования природных ресурсов
Основы геологических исследований
1) Анализировать антропогенные изменения окружающей среды,
классификацию и оценку показателей качества среды;
2) анализировать влияния антропогенных факторов на окружающую среду по специальности,
объяснить, что является важным геоэкологическим фактором.
1) Объясняет исторические аспекты взаимодействия человеческого общества с окружающей средой антропогенных изменений, влияющих на природу, способы природопользования;
2) объясняет нормы и виды качества окружающей среды, необходимые для жизнедеятельности.
Геоэкономика
Основы геоэкономики. Предмет и актуальность исследования геоэкономики
1) Охарактеризовать основные понятия, цели и задачи направления геоэкономики;
2) определить роли педагогического пространства в процессе изучения геоэкономики
1) Объясняет цели и задачи, основные категории геоэкономики;
2) определяет роль педагогического пространства в процессе изучения геоэкономики.
Факторы и условия организации хозяйства
1) Определить основные факторы организации хозяйства и
характеристику факторов современного позиционирования.
1) Анализирует совокупность факторов и условий размещения предприятий различных отраслей хозяйства.
Структура мирового хозяйства
1) Объяснить хозяйственную структуру стран мира.
1) Понимает взаимосвязь хозяйственной структуры приграничных стран с экономикой Казахстана.
Территориальные модели мирового хозяйства
1) Ознакомить с территориальной структурой и моделями мирового хозяйства;
2) дать характеристику территориальной структуры хозяйства по специальностям и
описать особенности территориального устройства.
1) Объясняет территориальные модели мирового хозяйства;
2) понимает особенности и характеристику территориального устройства по специальности.
Показатели экономического развития стран мира
1) Ознакомить с показателями экономического развития стран мира, классификацией по уровню развития;
2) Ознакомить группой развивающихся стран в образовании
1) Сравнивает показатели экономического развития стран мира,
умеет классифицировать и описывать;
2) знает группы развивающихся стран в образовании.
Мировой опыт в экономическом развитии
1) Анализировать целевые показатели стратегии экономического развития стран мира.

3) табиғи ресурстарды ұтымды пайдаланудың тәрбиелік қағидаттарын үйрету.
1) Шаруашылық салалары бойынша табиғат пайдалануды реттеу тетігін талдайды;
2) табиғатты пайдаланудағы тұлғаның рөлін айқындайды;
3) табиғи ресурстарды ұтымды пайдаланудың тәрбиелік маңызы қағидаттарын біледі.
Геологиялық зерттеулер негіздері
1) Қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін талдап, орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу және бағалау;
2) антропогендік факторларының қоршаған ортаға әсерін талдау барысында мамандық бойынша маңызды геоэкологиялық фактор екенін түсіну.
1) Табиғатқа әсер етуші антропогендік өзгерістердің адамзат қоғамының қоршаған ортамен өзара әрекеттесуінің тарихи аспектілерін, табиғатты пайдалану жолдарын біледі;
2) қоршаған орта сапасының нормалары мен түрлерін тіршілік үшін қажеттілігін біледі.
Геоэкономика
Геоэкономика негіздері. Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
1) Геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттері, негізгі түсініктерін сипаттау;
2) Қазақстан аймақтарының экономикалық әлеуметтік дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін айқындау.
1) Геоэкономиканың мақсаттары мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсінеді;
2) Қазақстан аймақтарының экономикалық әлеуметтік және демографиялық жағдайын географиялық кеңістіктегі ролін айқындайды.
Шаруашылықты ұйымдастырудың факторлары мен шарттары
1) Шаруашылықты ұйымдастырудың негізгі факторларын айқындау және заманауи орналасу факторларын сипаттау.
1) Шаруашылықтың түрлі салаларындағы кәсіпорындарды орналастыру факторлары мен шарттарының жиынтығын талдайды.
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
1) Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын білу.
1) Шекаралас елдерінің шаруашылық құрылымын салыстырмалы түрде Қазақстан экономикасымен байланысын біледі.
Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы және модельдері
1)Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы мен модельдерімен танысу;
2) шаруашылықты мамандықтар бойынша аумақтық құрылымына сипаттама беру және аумақтық құрылымының ерекшеліктерін сипаттау.
1) Дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерімен танысу;
2) мамандық бойынша аумақтық құрылымының сипаттамасын және ерекшіліктерін біледі.
Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері
1) Әлем елдерінің Экономикалық даму көрсеткіштерімен, даму деңгейі бойынша сыныптамамен таныстыру;
2) білім берудегі дамушы елдер тобымен таныстыру.
1)Әлем елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстырады, жіктеуді және сипаттауды біледі;
2) білім берудегі дамушы елдердің топтарын біледі.
Экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе
1) Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегияларын.
мақсатты көрсеткіштерін талдау.

1) Оценивает стратегии экономического развития стран мира и знает целевые показатели.
Геоэкономическое состояние и потенциал регионов Республики Казахстан
1) Описать отраслевые структуры экономики Казахстана.
1) Определяет эффективную хозяйственную структуру, соотношение отраслей, территориальную структуру и эффективные показатели экономического развития.
Стратегии геоэкономического развития
1) Объяснить основные цели и задачи импортозамещения.
1) понимает концепции импортозамещения, может предлагать стратегические проекты.
Геополитика
Основы геополитики. Актуальность геополитики
1) Объяснить основные цели и задачи геополитики;
2) анализировать геополитические объекты и субъекты.
Описать основные средства оказания геополитического влияния.
1) Понимает основные цели и сущность современной геополитики;
2) определяет основные объекты и субъекты геополитики.
Геополитическое пространство мира
1) Оценивать геополитические пространства современного мира.
2) Определять тренды и факторы, влияющие на образовательную геополитику.
1) Знакомится с многообразием геополитического пространства мира и анализирует его;
2) знакомится с геополитическими трендами и факторами влияющие на образовательную геополитику.
Географические факторы в геополитике
1) Объяснить значения физико-географических факторов в геополитике;
2) оценивает значимость педагогических, политических, факторов в геополитике.
1) Оценивает роль физико-географических, факторов в геополитике;
2) анализирует современные геополитические процессы в образовании.
Морфология государственной территории
1) Описывать морфологические особенности государственной территории и их
Классификацию.
1) Анализирует морфологические особенности государственной территории и может классифицировать по особенностям.
Государственная граница
1) Определять функции, виды, и установление государственных границ;
2) определять процессы формирования, ключевых показателей государственных границ Казахстана.
1) Анализирует функции, виды, мероприятия по выявлению и проведению государственной границы;
2) понимает основные показатели, динамику и меры по укреплению формирования государственной границы.
Современные геополитические процессы
1) Объяснить характеристику геополитическим процессам в современном мире.
1) Выявляет особенности геополитических процессов в современном мире и характеризует их.
Геополитическое положение Казахстана
1) Комментировать геополитическое положение Казахстана.

1) Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегияларына баға береді және мақсатты көрсеткіштерін біледі.
Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті
1) Қазақстан экономикасының салалық құрылымын сипаттау.
1) Тиімді шаруашылық құрылымын, салаларының арақатынасын, аумақтық құрылымын және экономикалық дамудың тиімді көрсеткіштерін айқындайды.
Геоэкономикалық даму стратегиялары
1) Қазақстанның арнайы экономикалық аймақтары мен технопарктеріне сипаттама беру;
2) Қазақстан өнер кәсіптік кластерлік бастамаларын талдау.
1) Қазақстанның арнайы экономикалық аймақтары мен технопарктердің қызметін біледі;
2) кластер тұжырымдамаларын түсінеді, стратегиялық жобаларын ұсына алады.
Геосаясат
Геосаясат негіздері. Геосаясаттың өзектілігі
1) Геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін білу. негізгі;
2) геосаяси объектілері мен субъектілерін талдау.
Геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдарын сипаттау.
1) Қазіргі геосаясаттың негізгі мақсаттары мен мәнін түсінеді;
2) геосаясаттың негізгі объектілері мен субъектілерін айқындай алады.
Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
1) Қазіргі заманғы дүниежүзінің геосаяси кеңістігіне баға беру;
2) білім беру геосаясатына әсер ететін трендтер мен факторларды айқындау.
1) Дүниежүзінің геосаяси кеңістігінің алуан-түрлілігімен танысып, оны талдайды;
2) білім беру геосаясатына әсер ететін геосаяси трендтермен және факторлармен танысады.
Геосаясаттағы географиялық факторлар
1) Геосаясаттағы физика-географиялық факторлардың мәндерін түсіндіру;
2) геосаясаттағы педагогикалық, саяси, факторлардың маңыздылығын бағалайды.
1) Геосаясаттағы физика-географиялық, факторлардың рөлін бағалайды;
2) білім берудегі қазіргі геосаяси процестерді талдайды.
Мемлекеттік аумақтың морфологиясы
1) Мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін сипаттау және жіктеу.
1) Мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдайды және ерекшеліктері бойынша жіктей алады.
Мемлекеттік шекара
1) Мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу;
2) Қазақстанның мемлекеттік шекараларының қалыптасу үдерісін, басты көрсеткіштерін айқындау.
1) Мемлекеттік шекараны анықтау және өткізу жөніндегі функцияларды, түрлерді, іс-шараларды талдайды;
2) мемлекеттік шекараның қалыптасуын оның негізгі көрсеткіштерін, серпінін және нығайту жөніндегі шараларды біледі.
Заманауи геосаяси үдерістер
1) Қазіргі дүниедегі геосаяси үдерістерге сипаттама беру.
1) Қазіргі дүниедегі геосаяси үдерістердің ерекшеліктерін айқындап, оларды сипаттай алады.
Геосаяси жағдай
1) Қазақстанның геосаяси жағдайына түсініктеме беру.

1) Дает комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан.
Геополитическая безопасность Казахстана
1) Выявлять и анализировать факторы, влияющие на геополитическую безопасность Республики Казахстан.
1) Определяет факторы, влияющие на геополитическую безопасность Республики Казахстан.
Геополитическая интеграция Казахстана
1) Изучить связи Казахстана с международными и региональными организациями в области образования и ознакомиться с путями их усиления.
1) Изучает связи Казахстана с международными и региональными организациями в области образования, знает пути их усиления;
2) анализирует внешнеполитические инициативы, дает оценку связям с международными организациями.
Страноведение
Регионы мира. Комплексное географическое районирование.
1) Уметь и анализировать на карте деление мира на физико-географические районы по различным признакам.
1) Объясняет деление мира на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы.
Методы сравнения стран мира. Сравнительное страноведение
1) Ознакомить с показателями, используемыми при сравнении стран мира.
2) ознакомить с особенностями развития образовательных технологий в странах мира.
1) Определяет показатели, применяемые при сравнении стран мира;
2) знает образовательные технологии в странах мира.
Место Казахстана на карте регионов мира
1) Выявить изменения местоположения, прогнозировать состояния и рисков на карте географических регионов Казахстана.
1) Определяет положение Казахстана в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
2) объясняет изменение геополитического, исторического и современного положения Республики Казахстан.
Сравнение стран мира
1) Объяснить и оценить рейтинг Казахстана в области образования;
2) определить значимости, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации.
1) Понимает динамику места Казахстана в индексах и рейтингах в области образования;
2) определяет географические, социальные, экономические и образовательные факторы, влияющие на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей.
Глобальные проблемы человечества
Решение глобальных проблем
1) Определить проблемы развития человечества и их критерия;
2) выявить и группировать причины и последствий возникновения глобальных проблем.
1) Классифицирует, знает и определяет глобальные проблемы развития человечества;
2) определяет роль понятия геоглобалистика в решении глобальных проблем и его связь с географией.
Пути решения глобальных проблем

1) Қазақстан Республикасының геосаяси жағдайына кешенді баға береді.
Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі
1) Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсерететін факторларды анықтап, талдау жасау.
1) Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне ықпал ететін факторларды айқындайды.
Қазақстанның геосаяси интеграциясы
1) Қазақстанның білім беру саласындағы халықаралық және аймақтық ұйымдармен байланыстарын зерделеу және оларды нығайту жолдарымен танысу.
1) Қазақстанның білім беру саласындағы халықаралық және аймақтық ұйымдармен байланысын зерттейді, оларды нығайту жолдарын біледі;
2) сыртқы саяси бастамаларды талдайды, халықаралық ұйымдармен байланыстарға баға береді.
Елтану
Дүниежүзі аймақтары. Кешенді географиялық аудандастыру.
1) Дүниежүзінің түрлі белгілері бойынша физикалық- географиялық аудандарға бөлінуін картадан көрсете білі және талдау.
1) Әлемнің физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық және геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіреді.
Дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері. Салыстырмалы елтану
1) Дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштермен танысу;
2) әлем елдерінде білім беру технологияларын дамыту ерекшеліктерімен таныстыру.
1) Әлем елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштерді айқындайды;
2) әлем елдеріндегі білім беру технологияларын біледі.
Дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны
1) Қазақстанның географиялық аймақтар картасындағы орнының өзгеруін анықтау, жағдайы мен қатерлерін болжау.
1) Қазақстанның физикалық-географиялық, тарихи-географиялық және геосаяси аймақтарындағы жағдайын айқындай алады;
2) Қазақстан Республикасының геосаяси, тарихи және қазіргі жағдайының өзгеруін түсіндіре алады.
Дүниежүзі елдерін салыстыру
1) Білім беру саласындағы Қазақстанның рейтингін түсіндіру және бағалау;
2)қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын айқындауға міндетті.
1) Білім беру саласындағы индекстер мен рейтингтердегі Қазақстанның орнының динамикасын түсінеді;
2) көрсеткіштер жиынтығы бойынша есептелетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстанның орнына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және білім беру факторларын айқындайды.
Адамзаттың ғаламдық проблемалары
Ғаламдық мәселелерді шешу
1) Адамзат дамуындағы мәселелер және олардың критерийлерін анықтау;
2) ғаламдық мәселелерінің пайда болу, себептерін және салдарын анықтау және топтастыру.
1) Адамзаттың дамуындағы ғаламдық проблемаларды жіктейді, біледі және айқындайды;
2) ғаламдық мәселелерді шешудегі геоглобалистика ұғымының рөлін және оның географиямен байланысын анықтайды.
Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары

1) Анализировать, выявить мировой опыт человечества в решении глобальных проблем;
2) выявить проявления глобальных проблем на территории Казахстана;
3) определить роль молодого педагога на пути модернизации нового Казахстана.
1) Понимает мировой опыт в решении глобальных проблем человечества;
2) представляет свои проекты по решению глобальных проблем, в том числе возникающих на территории Казахстана;
3) определяет роль молодого педагога на пути модернизации нового Казахстана.
Приложение 17
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовой учебный план Технического и профессионального образования по дисциплине "Графика и проектирование" педагогическое направление
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Графика и проектирование" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения дисциплины "Графика и проектирование" является познакомить обучающихся с проекционными методами, законами графического моделирования и основами теории изображений, влияние на развитие проектно-творческой деятельности, формирование графической культуры и навыков использования современных и традиционных графических средств и создание условий для их практического использования.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующие задачи:
1) способствовать формированию представления о том, что первичная функция графического изображения - средство познания, средство предоставления визуальной наглядной информации;
2) продемонстрировать знание законов проекционных методов, создавать формированию и способствовать передавать традиционные и современные средства – инструментов и оборудовании;
3) содействие развитию интеллектуальных способностей и исследовательских навыков обучающихся, связанных с различной графической деятельностью, развитию образного, пространственного, логического, абстрактного и творческого мышления обучающихся;

1) Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешудегі әлемдік тәжірибесін саралау, анықтау;
2) ғаламдық мәселелердің Қазақстан аумағындағы көріністерін анықтау;
3) Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас педагогтың рөлін айқындау.
1) Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешуде әлемдік тәжірибені түсінеді;
2) ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында көрініс табатын мәселелерді шешу бойынша өз жобаларын ұсынады;
3) Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас педагогтың рөлін айқындайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
17- қосымша
Педагогикалық бағыттың "Графика мен жобалау" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Графика мен жобалау" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Графика және жобалау" пәнін оқытудың мақсаты білім алушыларды проекциялау әдістерімен, графикалық модельдеу заңдылықтарымен және кескіндер теориясының негіздерімен таныстыру, жобалық және шығармашылық іс-әрекеттің дамуына әсері, графикалық мәдениетін қалыптастыруына әсер ету. және заманауи және дәстүрлі графикалық құралдарды қолдану дағдылары және оларды практикалық қызметте қолдану үшін жағдай жасау.
3. Оқу пәнін жүзеге асыру үшін келесі міндеттерді құрайды:
1) білім алушылардың бойында графикалық кескіннің бастапқы функциясы таным құралы, визуалды ақпарат беру құралы деген түсініктің қалыптасуына ықпал ету;
2) проекциялау әдістері заңдылықтары туралы білімдерінің, ақпартты көрсету, құру және берудің дәстүрлі және қазіргі құрал – жабдықтары туралы түсініктердің білімін қалыптастыруға ықпал ету;
3) білім алушылардың әр түрлі графикалық іс – әрекетпен байланысты интеллектуалды қабілеттері мен зерттеу дағдыларын дамыту және кеңейтуге, бейнелі, кеңістік, логиклық, абстрактілі және шығармашылық ойлау қабілеттерін дамытуға ықпал ету;

4) способствовать овладению обучающихся методами проектирование, графического моделирования и макетированию, а так же формирование навыков использования информационных коммуникационных технологий во всех образовательных услугах (проектирование, исследование, демонстрация), формирование и развитие навыков чтения и визуализации информации в графической форме;
5) развитие эстетических вкусов в процессе творческого проектирования.
4. Содержание учебной дисциплины включает 8 разделов:
1) Графические способы и средства визуализации информации;
2) Основные виды изображений и их построение;
3) Преобразование изображения;
4) Формообразование и конструирование;
5) Преобразование формы;
6) Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики;
7) Проектирование. Проектная графика;
8) Творческие задании.
Раздел 1. "Графические способы и средства визуализации информации" включает следующие подразделы:
1) роль изображений в визуализации информации;
2) средства визуализации информации;
3) основные виды компьютерной графики.
4) геометрические построения на чертежах.
Раздел 2. "Основные виды изображений и их построение" включает следующие подразделы:
1) методы проецирования;
2) способы построения основных видов графических изображений;
3) чтение и выполнение чертежей предметов;
4) сечения и разрезы.
Раздел 3. "Преобразование изображения" включает следующий подраздел:
1) преобразование вида и состава изображения.
Раздел 4. "Формообразование и конструирование" состоит из следующих подразделов:
1) законы формообразования геометрических тел;
2) развертка поверхностей;
3) конструирование форм.
Раздел 5. "Преобразование формы" включает следующий подраздел:
1) преобразование пространственного положения и частей предмета.
Раздел 6. "Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики" включает следующие подразделы:
1) стандартизация;
2) соединение деталей. сборочный чертеж;
3) элементы архитектурно-строительной графики;
4) инфографика (схемы, графики, диаграммы).
Раздел 7. "Проектирование. Проектная графика" включает следующие подразделы:
1) методы проектирования. Основные этапы проектирования;
2) визуализация проектных предложений.
Раздел 8. "Творческие задании" включает следующие подразделы:
1) задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности;
2) творческие задачи с элементами проектной деятельности.
5. Базовое содержание дисциплины "Графика и проектирование".
1) "Графические способы и средства визуализации информации". Роль изображений в визуализации информации. История изображений. Роль изображений в различных сферах деятельности человека (в науке, технике и искусстве). Методы выполнения графических изображений; средства визуализации информации; основные чертежные инструменты; способы работы чертежными инструментами и организация рабочего места; основные правила выполнения чертежа; типы линий; правила оформления чертежа: Стандарт, формат, масштаб, основная надпись; практические работы: типы линий, шрифты чертежные, нанесение размеров; геометрические построения на чертежах; деление отрезка, угла и окружности на равные части; сопряжения. Основные виды компьютерной графики; программы для растровой и векторной графики, трехмерной графики, фрактальной графики; программное обеспечение для создания 2D изображений; создание 2D изображений; цветовые модели растровой графики и векторной графики; графические операции растровой графики и векторной графики; оформление чертежа с применением возможностей графического редактора; создание 2D объектов с использованием примитивов (библиотек); геометрические построения с использованием примитивов; сохранение 2D объектов в нужном формате, вывод изображений в 2D объекте на печать.

4) білім алушылардың жобалау, графикалық моделдеу мен макеттеу әдістерін меңгерулеріне ықпал ету, сонымен қатар барлық оқу қызметтерінде АКТ қолдану дағдыларын қалыптастыру (жобалау, зерттеу, көрсетілім), графикалық формада ақпаратты оқу және визуализациялау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
5) шығармашылық жобалау үрдісінде эстетикалық талғамдарын дамыту.
4. Педагогикалық бағытына арналған "Графика және жобалау" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасында 8 Бөлім қарастырылған:
1) "Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары";
2) "Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау";
3) "Кескіндерді түрлендіру";
4) "Пішін қалыптастыру және құрылымдау";
5) "Пішінді түрлендіру";
6) "Техникалық, сәулет– құрылыс және ақпараттық графика элементтері";
7) "Жобалау. Жоба графикасы";
8) "Шығармашылық тапсырмалар".
1 бөлімі "Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Ақпаратты визуализациялаудағы кескіндердің ролі;
2) Ақпаратты визуализациялау құралдары;
3) Сызбаны орындаудағы негізгі ережелер;
4) Сызбадағы геометриялық құрылым.
2 бөлімі "Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Проециялау әдістері;
2) Графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру әдістері;
3) Нәрселердің сызбаларын орындау және оқу;
4) Қима мен тіліктер.
3 бөлімі "Кескіндерді түрлендіру" бөлімшелерді қамтиды:
1) Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру.
4 бөлімі "Пішін қалыптастыру және құрылымдау" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Геометриялық денелердің пішіндерін қалыптастыру зандылықтары;
2) Беттердің жазбасы;
3) Пішін құрылымдау.
5 бөлімі "Пішінді түрлендіру" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Нәрсенің немесе оның бөліктерінің кеңістіктегі жағдайын түрлендіру.
6 бөлімі "Техникалық, сәулет– құрылыс және ақпараттық графика элементтері" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Стандарттау;
2) Тетіктерді біріктіру, құрастыру сызбасы;
3) Сәулет-құрылыс графикасының элементтері;
4) Инфографика /сұлбалар, графикалар және диаграммалар.
7 бөлімі "Жобалау және жобалау графикасы" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Жобалау әдістері, жобалаудың негізгі кезеңдері;
2) Жобалық ұсыныстарды визуалдау.
8 бөлімі "Шығармашылық тапсырмалар" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар;
2) Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар.
"Графика және жобалау" пәнінің негізгі мазмұны
1) "Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары". Кескіндердің ақпараттық визуализациялаудың рөлі мен кескін тарихы, адам қызметінің әртүрлі салаларындағы (ғылымда, техникада және өнерде) кескіндердің рөлі туралы түсінік берe. Графикалық кескіндерді орындау әдістері; ақпаратты визуализациялау құралдары; негізгі сызу құралдары; олармен жұмыс істеу тәсілдері және жұмыс орнын ұйымдастыру; сонымен қатар сызбаны орындаудағы негізгі ережелер; сызба сызық түрлері; сызбаны жобалау ережелері; стандарт, формат, масштаб, негізгі жазба; практикалық жұмыс: сызба сызықтарының түрлері, сызба қаріптері, сызбағы өлшемдерді түсіру; сызбалардағы геометриялық конструкциялар; кесіндіні, шеңберді және бұрышты тең бөліктерге бөлу; түйіндесуді орындау жайында түсінік беру. Компьютерлік графиканың негізгі түрлері; растрлық, векторлық, үшөлшемді және фракталды графикаға арналған бағдарламалар; 2D кескіндерді жасауға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету; 2D кескіндерді жасау; растрлық және векторлық графиканың түсті модельдері; растрлық және векторлық графиканың графикалық операциялары; графикалық редактордың мүмкіндіктерін пайдалана отырып, сызбаны жобалау; примитивтерді (кітапханаларды) пайдаланып 2D объектілерін құру; примитивтерді қолданып геометриялық құрылымдар жасау; 2D нысандарын қажетті пішімде сақтау, 2D нысанында кескіндерді басып шығару.

2) "Основные виды изображений и их построение". Методы проецирования; основные методы проецирования; прямоугольное проектирование на две и три плоскости проекций; способы построения основных видов графических изображений; аксонометрические проекции; технический рисунок и эскиз; чтение и выполнение чертежей предметов (геометрических тел); нанесение размеров на чертежах; условности и упрощения на чертежах; чтение и выполнение чертежей. Сечения и разрезы; виды сечений и разрезов; правила применения сечения и разрезов на чертежах. Основные приемы твердотельного и поверхностного моделирования средствами компьютерной графики; основные этапы создания 3D модели; возможности растровых и векторных программ для создания 3D моделей (аксонометрическая проекция, технический рисунок); создание 3D модели на основе операций твердотельного моделирования; определение видов визуализации 3D модели; выбор способов построения 3D моделей; текстура и фактура 3D модели; выбор ПО для выполнения сечений и разрезов 2D объекта; приемы твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов.
3) "Преобразование изображения". Преобразование вида и состава изображений (графическая работа); реконструкция изображений (графическая работа). Преобразование вида и состава изображений (работа в графическом редакторе).
4) "Формообразование и конструирование". Законы формообразования геометрических тел; Развертка поверхностей геометрических тел (предметов); конструирование форм предметов (геометрических тел); преобразование формы предмета; преобразование пространственного положения и частей предмета. Выполнение развертки поверхностей геометрических тел (предметов) средствами компьютерной графики; Конструирование форм; Анализ понятия- "конструирование"; конструирование формы предмета по заданным параметрам.
5) "Преобразование формы". Выполнение преобразовании формы с изменеием простанственного положения предмета, формы с изменением простроанственного взаимоотношения частей предмета; Преобразование 3D модели методом выдавливания и удаления частей; преобразование 3D модели путем перемещения частей.
6) "Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики". Стандартизация; общие понятия о стандартизации, взаимозаменяемости, унификации, деталях и сборочных единицах; сборочный чертеж; соединение деталей; разъемные и неразъемные соединения; правила выполнения и оформления сборочного чертежа; элементы архитектурно строительной – графики; общие сведения о строительных чертежах (план, генеральный план, фасад, разрез); выполнение и чтение несложных строительных чертежей. 3D модель сборочной единицы; работа с библиотекой графических программ; строительные чертежи в графическом редакторе; инфографика (схемы, графики, диаграммы). Инфографика в различных сферах деятельности.

2) "Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау". Проекция, проециялаудың негізгі әдістері; екі және үш проекциялық жазықтықтағы тікбұрышты проекция; графикалық кескіндерді құрастырудың негізгі тәсілдері; аксонометриялық проекциялар; техникалық сызба және эскиз; заттардың (геометриялық денелердің) сызбаларын оқу және сызу; сызбаға өлшемдерді түсіру; сызбалардағы шарттылықтар мен ықшамдаулар; сызбаны оқу және сызу. Қималар мен тіліктер; қималар мен тіліктердің түрлері; сызбалардағы қималар мен тіліктерді қолдану ережелері. Компьютерлік графиканың көмегімен көлемді модельдеудің негізгі әдістері; 3D моделін құрудың негізгі кезеңдері; 3D модельдерді құруға арналған растрлық және векторлық бағдарламалардың мүмкіндіктері (аксонометриялық проекция, техникалық сурет); көлемді модельдеу операциялары негізінде 3D моделін құру; 3D модельдің визуализация түрлерін анықтау; 3D модельдерді құру әдістерін таңдау; 3D модельдің текстурасы мен фактурасы; 2D объектінің қималары мен тіліктерін орындау үшін бағдарламалық құралды таңдау; қималар мен тіліктерді сызу үшін көлемді модельдеу әдістерін қарастыру.
3) "Кескіндерді түрлендіру". Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс); Кескіндерді қайта құру (графикалық жұмыс). Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық редакторда жұмыс).
4) "Пішін қалыптастыру және құрылымдау". Геометриялық денелердің пішінін құрылымдау заңдылықтары; геометриялық денелердің (заттардың) жазбасы; заттардың (геометриялық денелердің) пішіндерін құрылымдау; нысанның пішінін өзгерту; объектінің кеңістіктегі орны мен бөліктерін түрлендіру. Компьютерлік графиканың көмегімен геометриялық денелердің (заттардың) жазбасын орындау; пішін құрылымдау; "құрылымдау" - ұғымын талдау; берілген параметрлер бойынша нысанның пішінін құрылымдау.
5) "Пішінді түрлендіру". Заттың кеңістіктегі орнын өзгерту арқылы пішінін түрлендіру, объект бөліктерінің кеңістіктегі қатынасын өзгертумен пішінді түрлендіруді жүзеге асырады; Бөлшектерді ығыстыру және өшіру әдістері арқылы 3D моделін түрлендіру; бөлшектерді жылжыту арқылы 3D моделін түрлендіру.
6) "Техникалық, сәулет– құрылыс және ақпараттық графика элементтері". Стандарттау; стандарттау жайында жалпы мағлұматтар, өзара алмастыру, бөлшектер мен құрастыру бірліктерінің жалпы түсініктері; құрастыру сызбасы; бөлшектерді қосу; ажыратылатын және ажыратылмайтын қосылыстар; құрастыру сызбасын орындау және рәсімдеу ережелері; архитектуралық құрылыс графика - элементтері; құрылыс сызбалары туралы жалпы мәліметтер (жоспар, бас жоспар, қасбет, тілік); қарапайым құрылыс сызбаларын орындау және оқу. Құрастыру сызбасының 3D моделі; графикалық бағдарламалар кітапханасымен жұмыс істеу; графикалық редактордағы құрылыс сызбалары; инфографика (схемалар, графиктер, диаграммалар). Әр түрлі қызмет салаларындағы инфографика.

7) "Проектирование. Проектная графика". Методы проектирования; основные этапы проектирования; требования к проектируемым объектам (функциональные, эстетические); визуализация проектных предложений; графические документы; состав технической документации и их особенности; визуализация творческих идей; графические средства визуализации проектных предложений (эскиз, чертеж, макет.
8) "Творческие задании". Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности; особенности творческих задач; задания от идеи до проекта; задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/ дизайна/архитектуры, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование); творческий проект по заданной теме; творческие задачи с элементами проектной деятельности; разработка национальный орнамент используя техники киригами; построение праздничных флажков и игрушек, используя технику киригами; построение архитектурного объекта, используя технику киригами; моделирование подставку для цветов; моделирование подставку для книг; моделирование подарочного упаковки для книг; разработка дизайна подставки-трансформера для сотового телефона; разработка дизайна орнамента подставки- трансформера для сотового телефона; разработка дизайна казахского национального сосуда для кумыса; разработка дизайна входной группы и зоны отдыха колледжа; разработка проект пандуса для фасада здания магазина книг; разработка проекта "Дом моей мечты".
6. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
7. Объем учебной нагрузки составляет от 48 -72 часов (2-3 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
8. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.

7) "Жобалау. Жоба графикасы". Жобалау әдістері; жобалаудың негізгі кезеңдері; жобаланған объектілерге қойылатын талаптар (функционалдық, эстетикалық); жобалық ұсыныстарды визуализациялау; графикалық құжаттар; техникалық құжаттаманың құрамы және олардың ерекшеліктері; шығармашылық идеяларды визуализациялау; жобалық ұсыныстарға арналған графикалық визуализация құралдары (эскиз, сызба, макет).
8) "Шығармашылық тапсырмалар". Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар; шығармашылық тапсырмалардың ерекшеліктері; идеядан жобаға дейінгі тапсырмалар; жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар; техника/дизайн/ сәулет салалары бойынша жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмаларды түрлі графика құралдарымен (қолмен орындалатың/ компьютерлік графика/ макеттеу) орындау; берілген тақырып бойынша шығармашылық жоба; жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар; киригами техникасы арқылы ұлттық ою-өрнек жасау; киригами техникасы арқылы мерекелік жалаулар мен ойыншықтарды құрастыру; киригами техникасы арқылы сәулет нысанын орындау; гүл қоятын сөрені модельдеу; кітап қоятын сөрені модельдеу; кітапті безендіруге арналған қорапты модельдеу; ұялы телефонға арналған трансформер –тіреуіштің дизайнын әзірлеу; ұялы телефонға арналған трансформатор- тіреуішке ою-өрнектерді қойып дизайнын әзірлеу; қазақтың қымыз құятын ұлттық ыдысының дизайнын әзірлеу; колледжге кіру алаңы мен демалыс аймағын дизайнын әзірлеу; кітап дүкені ғимаратының қасбетіне пандус жобасын әзірлеу; "Менің арманымдағы үй" жобасын әзірлеу.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін Бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің Бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 48-72 сағатты (2-3 кредит) құрайды.
7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру қарастырылады.

Глава 2. Структура и содержание программы
Разделы, подразделы и наименование тем
Количество часов
Всего
занятия
теорические
практические
Раздел 1. Графические способы и средства визуализации информации.
1. 1 Роль изображений в визуализации информации.
+
+
+
Тема 1.1.1. История возникновения и значение изображений.
Тема 1.1.2. Методы выполнения графических изображений.
Тема 1.1.3. Основные виды компьютерной графики.

2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімшелер және - тақырыптардың атаулары
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
теориялық
практикалық
1 Бөлім. Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары.
1.1 Ақпаратты визуализациялаудағы кескіндердің ролі.
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Кескіннің мәні мен тарихы.
Тақырып 1.1.2. Графикалық кескінді орындау әдістері.
Тақырып 1.1.3. Компьютерлік графиканың негізгі түрлері.

1.2 Средства визуализации информации.
+
+
+
Тема 1.2.1. Чертежные инструменты и принадлежности.
Тема 1.2.2. Организация рабочего места и рациональные приемы работы чертежными инструментами.
Тема 1.2.3. Программное обеспечение для создания 2D изображений.
Тема 1.2.4. Инструменты графического редактора для создания 2D объектов.
Тема 1.2.5. Анализ цветовых моделей в векторной и в растровой графике.
Тема 1.2.6. Применение графических операций для создания 2D объектов, создание, копирование, дубликат, удаление, сохранение.
1.3 Основные правила оформления чертежа.
+
+
+

1.2 Ақпаратты визуализациялау құралдары.
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Сызу аспаптары мен құрал жабдықтары.
Тақырып 1.2.2. Жұмыс орнын ұйымдастыру және сызу құралдарымен жұмыс істеудің тиімді әдістері.
Тақырып 1.2.3. 2D кескінін құру үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету).
Тақырып 1.2.4. 2D кескіндерді құруға арналған графикалық редакторлар.
Тақырып 1.2.5. Векторлық және растрлық графикадағы түстік модельдерді талдау.
Тақырып 1.2.6. 2D нысандарын құру үшін "құру", "көшіру", "көшірме", "жою", "сақтау" графикалық операцияларын қолдану.
1.3 Сызбаны орындаудағы негізгі ережелер.
+
+
+

Тема 1.3.1. Общие сведения о стандартах ЕСКД.
Тема 1.3.2. Форматы и основная надпись.
Тема 1.3.3. Типы линий чертежа.
Тема 1.3.4. Шрифты чертежные.
Тема 1.3.5. Основные правила нанесения размеров.
Тема 1.3.6. Правила оформления (формат, масштаб).
Тема 1.3.7. Правила оформления (основная надпись).
1.4 Геометрические построения на чертежах.
+
+
+
Тема 1.4.1. Построение параллельных и взаимно перпендикулярных прямых. Деление отрезка и угла на равные части.
Тема 1.4.2. Деление окружности на равные части.
Тема 1.4.3. Сопряжения. Виды сопряжения.

Тақырып 1.3.1. Стандарттар туралы түсінік. КҚБЖ.
Тақырып 1.3.2. Пішімдер және негізгі жазбалар.
Тақырып 1.3.3. Сызба сызықтары түрлері.
Тақырып 1.3.4. Сызба қаріптері.
Тақырып 1.3.5. Сызбаға өлшемдерді түсірудің негізгі ережелері.
Тақырып 1.3.6.Сызбаны рәсімдеу ережелері (пішім, масштаб).
Тақырып 1.3.7. Негізгі жазбаны рәсімдеу ережелері.
1.4 Сызбадағы геометриялық құрылым.
+
+
+
Тақырып 1.4.1. Параллель және өзара перпендикуляр түзулерді салу. Кесіндіні және бұрыштарды тең бөліктерге бөлу.
Тақырып 1.4.2. Шеңберді тең бөліктерге бөлу.
Тақырып 1.4.3. Түйіндесу. Түйіндесудің түрлері.

Тема 1.4.4. Создание текст для визитки и поздравления с использованием примитивов 2D объектов.
Тема 1.4.5. Создание структуры педагогического портфолио и списка документов с использованием примитивов 2D объектов.
Тема 1.4.6. Документ-модели для создание резюме, клип-арты, используемые при разработке 2D объектов.
Тема 1.4.7. Геометрические построения
с использованием примитивов.
Раздел 2. Основные виды изображений и их построение.

Тақырып 1.4.4. 2D нысандарының примитивтерін пайдалана отырып, құттықтау мен визиткаға мәтін жасау.
Тақырып 1.4.5. 2D объектінің примитивтерін пайдаланып педагогикалық портфолио құрылымы мен құжаттар тізімін құру.
Тақырып 1.4.6. Түйіндеме, құжат-үлгілер, клип-арттар, кiтапханалар әзірлеу кезінде қолданылатын 2D нысандар.
Тақырып 1.4.7. Примитивтерді қолдана отырып, геометриялық құрылымдар орындау.
2 Бөлім. Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау.

2.1 Методы проецирования.
+
+
+
Тема 2.1.1. Основные методы проецирования.
Тема 2.1.2. Прямоугольное проекцирование на две и три плоскости проекций.
Тема 2.1.3. Чертежи тел в системе прямоугольных проекций.
Тема 2.1.4. Правила построения изображений предметов на технических чертежах.
2.2 Способы построения основных видов графических изображений.
+
+
+
Тема 2.2.1. Общие сведения об аксонометрических проекциях
Тема 2.2.2. Аксонометрические проекции многогранников и тел вращения.

2.1 Проециялау әдістері.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Проециялаудың негізгі әдістері.
Тақырып 2.1.2. Екі және үш жазықтыққа тік бұрыштап проекциялау.
Тақырып 2.1.3. Тік бұрышты проекциялар жүйесіндегі денелердің сызбасы.
Тақырып 2.1.4. Техникалық сызбаларда нәрселердің кескіндерін орындау ережелері.
2.2 Графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру әдістері.
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Аксонометриялық проекциялар туралы жалпы түсінік.
Тақырып 2.2.2. Көпбұрыштар мен айналу денелерінің аксонометриялық проекциялары.

Тема 2.2.3. Технический рисунок.
Тема 2.2.4. Понятие об эскизах.
Тема 2.2.5. Основные этапы 3D модели.
Тема 2.2.6. Создание 3D модели простых геометрических тел.
Тема 2.2.7. Возможности растровых и векторных программ для создания 3D модели.
Тема 2.2.8. Создание 3D модели на основе операций твердотельного моделирования.
2.3 Чтение и выполнение чертежей предметов.
+
+
+
Тема 2.3.1. Нанесение размеров на чертежах.

Тақырып 2.2.3. Техникалық сурет.
Тақырып 2.2.4. Нобай туралы түсінік.
Тақырып 2.2.5. 3D моделін құрудың негізгі кезеңдері.
Тақырып 2.2.6. Қарапайым геометриялық денелердің 3D моделін салу.
Тақырып 2.2.7. 3D моделін құрудағы растрлық және векторлық бағдарлама мүмкіндіктері.
Тақырып 2.2.8. Көлемді моделдеу операциясының негізіне сүйеніп 3D моделін құру.
2.3 Нәрселердің сызбаларын орындау және оқу.
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Сызбаларға өлшемдерді түсіру.

Тема 2.3.2. Условности и упращения на чертежах.
Тема 2.3.3. Определение видов визуализации 3D модели.
Тема 2.3.4. Выбор способов построения 3D моделей.
Тема 2.3.5. Текстура и фактура 3D модели.
2.4 Сечения и разрезы.
+
+
+
Тема 2.4.1. Общие сведения о разрезах.
Тема 2.4.2. Простые разрезы.
Тема 2.4.3. Сложные разрезы.
Тема 2.4.4. Соединение видов и разреза.
Тема 2.4.5. Сечения. Различия между разрезами и сечениями.

Тақырып 2.3.2. Сызбаны орындау кезіндегі шарттылықтар мен ықшамдаулар.
Тақырып 2.3.3. 3D моделдердің визуалдау түрлерін анықтау.
Тақырып 2.3.4. 3D моделдерін тұрғызу тәсілдерін таңдау.
Тақырып 2.3.5. 3D моделдерін текстурасы мен фактурасы.
2.4 Қима мен тіліктер
+
+
+
Тақырып 2.4.1. Тіліктер туралы жалпы мәлімет
Тақырып 2.4.2. Қарапайым тіліктер
Тақырып 2.4.3. Күрделі тіліктер
Тақырып 2.4.4. Көрініс пен тілікті біріктіру
Тақырып 2.4.5. Қималар. Тіліктер мен қималардың айырмашылығы

Тема 2.4.6. Выбор ПО для выполнения разреза 2D обьекта.
Тема 2.4.7. Приемы твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов.
Раздел 3. Преобразование изображения.
3.1. Преобразование вида и состава изображения.
+
+
+
Тема 3.1.1. Преобразование вида и состава изображений.
Тема 3.1.2. Реконструкция изображений.
Раздел 4. Формообразование и конструирование.
4.1 Законы формообразования геометрических тел.
+
+
+
Тема 4.1.1. Понятие о предмете и его форме.
Тема 4.1.2. Законы формообразования геометрических тел.
4.2 Развертка поверхностей.
+
+
+
Тема 4.2.1. Общие сведения о развертках.
Тема 4.2.2. Развертка поверхностей геометрических тел.
Тема4.2.3. Разработка бумажных моделей для педагогического совета: благодарственное письмо, поздравительное письмо, сертификат, конверт и поздравительная открытка.
4.3 Конструирование форм.
+
+
+
Тема 4.3.1. Конструирование форм.
Раздел 4.3.2. Преобразование формы.
5.1 Преобразование пространственного положения и частей предмета.
+
+
+
Тема 5.1.1. Преобразование формы предмета.
Тема 5.1.2. Преобразование пространственного положения и частей предмета.
Раздел 5.1.3. Элементы технической, архитектурно-строительной и информационной графики.
6.1 Стандартизация.
+
+
+
Тема 6.1.1. Стандартизация.
Тема 6.1.2. Изделия, детали и их элементы.
6.2 Соединение деталей. Сборочный чертеж.
+
+
+
Тема 6.2.1. Общие сведения о соединениях.
Разъемные соединения.
Тема 6.2.2. Основные сведения о резьбе.
Тема 6.2.3. Изображения и обозначения резьбы.
Тема 6.2.4. Резьбовые соединения.
Тема 6.2.5 Неразъемные соединения.
Тема 6.2.6 Общие сведения о сборочных чертежах и о деталировании.
Тема 6.2.7. Выполнение эскизов деталей сборочной единицы.
Тема 6.2.8. 3D -модель сборочной единицы.
6.3 Элементы архитектурно-строительной графики.
+
+
+
Тема 6.3.1. Общие сведения о строительных чертежах.
Тема 6.3.2. План, фасад и разрез здания.
Тема 6.3.3. Условные обозначения на строительных чертежах.
Тема 6.3.4. Чтение и выполнение строительных чертежей.
Тема 6.3.5. Элементы строительного чертежей.
6.4 Инфографика /схемы, графики, диаграммы.
+
+
+
Тема 6.4.1. Инфографика в различных сферах деятельности.
Раздел 7. Проектирование. Проектная графика.
7.1. Методы проектирования. Основные этапы проектирования.
+
+
+

Тақырып 2.4.6. 2D нысанның тілігін орындау үшін БЖ(бағдарламалық жасақтаманы) таңдау
Тақырып 2.4.7. Тілікті орындауға арналған көлемді моделдеу тәсілдері
3 Бөлім. Кескіндерді түрлендіру
3.1. Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру
Тақырып 3.1.2. Кескіндерді қайта құру
4 Бөлім. Пішін қалыптастыру және құрылымдау
4.1 Геометриялық денелердің пішіндерін қалыптастыру зандылықтары
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Нәрсе және оның пішімі туралы ұғым
Тақырып 4.1.2. Геометриялық денелердің пішіндерін қалыптастыру зандылықтары
4.2 Беттердің жазбасы
Тақырып 4.2.1. Жазбалар туралы мәліметтер
Тақырып 4.2.2. Геометриялық дене беттерінің жазбасы
Тақырып 4.2.3. Педагогикалық кеңеске арналған
қағаз модельдің жазбасы: алғыс хат және құттықтау хаты, сертификат, конверт және ашық құттықтау хат
4.3 Пішін құрылымдауы
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Пішін құрылымдауы
5 Бөлім. Нәрсенің пішінін түрлендіруі
5.1 Нәрсенің немесе оның бөліктерінің кеңістіктегі жағдайын түрлендіруі
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Нәрсенің пішінін түрлендіруі
Тақырып 5.1.2. Нәрсенің немесе оның бөліктерінің кеңістіктегі жағдайын түрлендіруі
6-Бөлім. Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері
6.1 Стандарттау
+
+
+
Тақырып 6.1.1. Стандарттау
Тақырып 6.1.2. Бұйым, бөлшек және оның элементтері
6.2 Тетіктерді біріктіру Құрастыру сызбасы
+
+
+
Тақырып 6.2.1. Біріктірулер туралы жалпы мәлімет. Ажырайтын біріктірулер
Тақырып 6.2.2. Бұранда туралы жалпы мәлімет
Тақырып 6.2.3. Бұранданы кескіндеу және сызбада белгілеуі
Тақырып 6.2.4. Бұрандалы біріктірулер
Тақырып 6.2.5. Ажырамайтын біріктірулер
Тақырып 6.2.6. Құрастыру сызбалары және бөлшектеу туралы жалпы түсінік
Тақырып 6.2.7. Құрастырылатын бұйым тетіктерінің нобайын орындау
Тақырып 6.2.8. Құрастыру бiрлiгінің 3D-моделі
6.3 Сәулет-құрылыс графикасының элементтері
+
+
+
Тақырып 6.3.1. Құрылыс сызбалары туралы жалпы мағлұмат
Тақырып 6.3.2. Ғимараттың жоспары, қасбеті мен тілігі
Тақырып 6.3.3. Құрылыс сызбаларындағы шартты белгілер
Тақырып 6.3.4. Құрылыс сызбаларын оқу және орындау
Тақырып 6.3.5. Құрылыс сызбаларының элементтері
6.4 Инфографика /сұлбалар, графикалар және диаграммалар
+
+
+
Тақырып 6.4.1. Әр түрлі саладағы инфографика
7 Бөлім. Жобалау және жобалау графикасы
7.1 Жобалау әдістері. Жобалаудың негізгі кезеңдері
+
+
+

Тема 7.1.1. Методы проектирование.
Тема 7.1.2. Этапы процесса проектирования.
Тема 7.1.3. Требования к проектируемым объектам.
Тема 7.1.4. Выполнение требовании к проектируемым объектам.
7.2 Визуализация проектных предложений.
+
+
+
Тема 7.2.1. Графические документы.
Тема 7.2.2. Спецификация, расчетно- пояснительная записка.
Тема 7.2.3. Визуализация творческих идей.
Тема 7.2.4. Виды электронных технических документов.
Раздел 8. Творческие задания.
8.1 Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности.
+
+
+

Тақырып 7.1.1. Жобалау әдістері
Тақырып 7.1.2. Жобалау үрдісінің кезендері
Тақырып 7.1.3. Жобалау нысандарға қойылатын талаптар
Тақырып 7.1.4. Жобаланатын обьектерге қойылатын талаптардың орындалуы
7.2 Жобалық ұсыныстарды визуалдау
+
+
+
Тақырып 7.2.1. Графикалық құжаттар
Тақырып 7.2.2. Спецификация, есеп жүргізу және түсіндірме жазба.
Тақырып 7.2.3. Шығармашылық идеяларды визуалдау
Тақырып 7.2.4. Электрондық техникалық құжаттардың түрлері.
8 Бөлім. Шығармашылық тапсырмалар
8.1 Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар
+
+
+

Тема 8.1.1. Особенности творческих задач.
8.2 Творческие задачи с элементами проектной деятельности.
Тема 8.2.2. Творческие задачи с элементами проектной деятельности.
Тема 8.2.3. Разработка национальный орнамент используя техники киригами.
Тема 8.2.4. Построение праздничных флажков и игрушек, используя технику киригами.
Тема 8.2.5. Построение архитектурного объекта, используя технику киригами.
Тема 8.2.6. Моделирование подставку для цветов.
Тема 8.2.7. Моделирование подставку для книг.
Тема 8.2.8. Моделирование подарочного упаковки для книг.
Тема 8.2.9. Разработка дизайна подставки-трансформера для сотового телефона.
Тема 8.2.10. Разработка дизайна орнамента подставки- трансформера для сотового телефона.
Тема 8.2.11. Разработка дизайна казахского национального сосуда для кумыса.
Тема 8.2.12. Разработка дизайна входной группы колледжа.
Тема 8.2.13. Разработка дизайна зоны отдыха колледжа.
Тема 8.2.14. Разработка проект пандуса для фасада здания магазина книг.
Тема 8.2.15. Разработка проекта "Дом моей мечты".
Глава 3. Результат обучения и критерий оценивания
Название раздела
Название подраздела
Результат обучении
Критерий оценивания
Графические способы и средства визуализации информации
Роль изображений в визуализации информации
1) Объяснить роль изображений в визуализации передаче информации в жизни и различных сферах деятельности человека;
2) использовать различные приемы и средства исполнения графического изображение на практике.
3) различать виды компьютерной графики и использовать их на практике.
1)Определяет понятия "графика", "карты", "схема", "диаграмма", "чертежи", "рисунки";
2)определяет понятие "компьютерная графика", разделяет 4 вида компьютерной графики: растровая графика, векторная графика, трехмерная графика и фрактальная графика;
3)определяет достоинтсво и недостатки, а так же различия и сходство растровой и векторной графики;
4)выполняет примеры в растровой векторной, трехмерной и фрактальной графике.
Средства визуализации информации
1) Демонстрировать практические навыки работы с чертежными инструментами и приспособлениями при выполнении графических работ;
2) определить программное обеспечение для создания 2D изображений, определяет возможности векторной и растровой графики.
1)Умеет правильно пользоваться чертежными инструментами и оборудованием по назначению и в соответствии с требованиями;
2)пользуется работой с инструментами и возможности графического редактора для создания 2D объектов и распечатывает на принтере выполненные практические работы;

Тақырып 8.1.1. Шығармашылық тапсырмалардың ерекшеліктері
8.2 Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
+
+
+
Тақырып 8.2.1. Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
Тақырып 8.2.2. Киригами техникасы арқылы ұлттық ою-өрнек жасау
Тақырып 8.2.3. Киригами техникасы арқылы мерекелік жалаулар мен ойыншықтарды құрастыру
Тақырып 8.2.4. Киригами техникасы арқылы сәулет нысанын орындау
Тақырып 8.2.5. Гүл қоятын сөрені модельдеу
Тақырып 8.2.6. Кітап қоятын сөрені модельдеу
Тақырып 8.2.7. Кітапті безендіруге арналған қорапты модельдеу
Тақырып 8.2.8. Ұялы телефонға арналған трансформер -тіреуіштің дизайнын әзірлеу
Тақырып 8.2.9. Ұялы телефонға арналған трансформатор- тіреуішке ою-өрнектерді қойып дизайнын әзірлеу
Тақырып 8.2.10. Қазақтың қымыз құятын ұлттық ыдысының дизайнын әзірлеу
Тақырып 8.2.11. Колледжге кіру алаңынын дизайнын әзірлеу
Тақырып 8.2.12. Колледждің демалыс аймағын жобалау
Тақырып 8.2.13. Кітап дүкені ғимаратының қасбетіне пандус жобасын әзірлеу
Тақырып 8.2.14. "Менің арманымдағы үй" жобасын әзірлеу
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары
Ақпаратты визуализациялаудағы кескіндердің ролі
1) Адам өмірі мен тіршілігіне байланысты әртүрлі салдағы (ғылым, техника, өнер) ақпаратты визуалдау және көрсетудегі (жеткізу) кескіндеудің маңызын түсінеді және білу;
растрлық, векторлық, үш өлшемді және фракталдық графикалық редакторлардың негіздерін, олардың қолданылуын меңгеру.
1) Кескіннің мәні мен тарихын біледі;
2) "графика", "карта", "сұлба", "диаграмма", "сызбалар", "суреттер" ұғымдарына анықтама береді;
3) "топографиялық сызбалар", "жазбаларға" түсініктеме береді;
4) "компьютерлік графика" ұғымына анықтама береді, компьютерлік графиканың 4 түрін бөледі: растрлық графика, векторлық графика, үш өлшемді графика, фракталдық графика;
5) Растрлық графика мен векторлық графиканың артықшылық пен кемшілігін, сонымен қатар ұқсастық пен айырмашылығын көрсете алады;
6) Растрлық графика, векторлық графика, үшөлшемді графика мен фракталдық графикада қолданатын компьютерлік редакторларды анықтайды;
7) растрлық графика мысалдарын орындайды;
8) векторлық графикадағы мысалдарды орындайды;
9) үш өлшемді графикадағы мысалдарды орындайды;
10) фракталдық графикада мысалдарды орындайды;
11) компьютерлік графика түрлерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды;
12) графикалық жұмыстарды орындағанда сақтау, көшіру, түзету, өшіру амалдарын орындайды;
13) растрлық және векторлық графикалық редакторларда біздің күн жүйесінің (Күн, Жер, Ай) және аспан денелерінің суретінің аттарын орналастырады.
Ақпаратты визуализациялау құралдары
1) Сызу аспаптарымен жабдықтарын біледі, графикалық жұмыстарды орындау кезінде сызу аспаптары және жабдықтарымен жұмыс істеудің тәжірибелік дағдыларын көрсету;
2) 2D кескіндерді құруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етуді анықтау, векторлық және растрлық графиканың мүмкіндіктерін сауатты қолдану;
3) кескінді принтерде сақтауды және басып шығаруды білу.
1) Сызу аспаптары мен жабдықтарын тағайындалуы бойынша, талап ережеге сәйкес дұрыс қолдана алады;
2) сызғыш, қарындаш сызу құралдарын қолдана отырып, түзу, перпендикуляр және параллель сызықтарды сызады;

3)анализирует и различает цветовые модели в векторной и растровой графике;
4)применяет графических операций для создания 2D объектов.
Основные правила оформления чертежа
1) Соблюдать правила оформление и выполнение чертежа по стандарту.
1)Классифицирует ГОСТ стандарты по типам;
2)запоминает и различает понятия "форматы" и "масштабы";
3)вычерчивает чертежные линии по задании, определяет их по назначению, правильно называет и выполняет при практических работах;
4)вычерчивает прямой шрифт типа Б и шрифт типа Б с наклоном 750.
Геометрические построения на чертежах
1) Выполнять геометрические построения на чертежах различными инструментами;
2) демонстрировать способы вычерчивание различных видов сопряжений, овалов и кривых линий;
3) создать геометрические построения
с использованием примитивов.
1)Разделяет отрезок на два и более равные части с помощью циркуля;
2)разделяет углы на два и более равные части с помощью циркуля;
3)разделяет окружность на два и более равные части с помощью циркуля и прямоугольной треугольной линейки;
4)определяет сопряжение по видам: внешнее, внутреннее, комбинированное;
5)вычерчивает сопряжения,
определяет примеры использования сопряжении в окружающем пространстве, в мебели, в строительстве, в машиностроении, в одежде, в бытовом технике, в промышленности;
6)создает 2D объектов с использованием примитивов;
7)вычерчивает геометрические построения с использованием примитивов;
8)разделяет окружность и квадраты с помощью модулей на равные части, создает абстрактные и правильные фигуры используя шаблоны 2D объекта;
9) создает структуры педагогического портфолио и списка документов с использованием примитивов 2D объектов;
10)создает текст для визитки и поздравления с использованием примитивов 2D объектов;
11)выполяет документ-модели для создание резюме, используемые при разработке 2D объектов.
Основные виды изображений и их построение
Методы проецирования
1) Понимать и выполнять виды проецирования;
2) определять правила построения изображений предметов на технических чертежах.
1)Определяет основные методы проецирования: (центральное проецирование, аксонометрическое проецирование, прямоугольное (ортогональное) проектирование, проекция с числовыми отметками);
2)выполняет прямоугольное проекцирование на две и три плоскости проекций;
3)вычерчивает чертежи тел в системе прямоугольных проекций: проекции точки, отрезка, треугольника;
4)вычерчивает и запоминает правила построения изображений предметов на технических чертежах.
Способы построения основных видов графических изображений
1) Понимать способы построения плоских геометрических фигур и обьемных предметов (аксонометрия);
2) выполнять аксонометрические проекции по заданным видам предмета, демонстрируя знания правил построения;
3)узнать и определять особенности техничекского рисунка и эскиза; 4)решать графические задачи; предлагая рациональные способы выполнения;
создает 3D модели простых геометрических тел.
1)Определяет понятия "аксонометрия", "аксонометрические проекции", "изометрия", "диметрия", "триметрия";
2)вычерчивают изометрию и диметрию куба, окружности,

3) транспортирмен 300, 450, 600,1200,1350,1500;бұрыштарды сызады;
4) циркульмен доға, шеңбер сызады;
5) векторлық және растрлық графикадағы түстік модельдерді ажыратады және талдайды;
6) 2D нысандарды құруға арналған графикалық редактордың құралдары мен мүмкіндіктерін қолданады;
7) 2D нысандарды құруға арналған графикалық операцияларды қолдануды бағдарламада көрсетеді;
8) құрылған 2D объектілерінің қызметін анықтайды, орындалған практикалық жұмысты принтерде сақтайды және басып шығарады.
Сызбаны орындаудағы негізгі ережелер
1) Стандарт бойынша сызбаны ресімдеу және орындау ережелерін біледі және сақтау;
2) масштабтар, сызба сызықтарының және қаріптерінің түрлері мен типтерін, негізгі жазба жайында ақпараттарды білу.
1) МЕСТ стандарттарын түрлері бойынша жіктейді;
2) "форматтар" және "масштаб" ұғымдарын есте сақтайды және ажыратады;
3) тапсырма бойынша сызба сызықтарын сызады, тағайындалуына қарай ажыратады, дұрыс атайды және практикалық жұмыс кезінде қолданады;
4) МЕСТ 2.304-81 бойынша Б типті қаріпті сызады;
5) Б типті қаріпті сызу тәртібі мен ережесін біледі;
6) негізгі жазбаны сызады, бағандардың аталуы мен тағайындалуын анықтайды;
7) көркем шығармадан үзіндіні, Абайдың қара сөздерін, ұлы ғұлама ағартушылар даналық сөздерін Б түрі 750 көлбеу қаріппен сызады (таңдау бойынша).
Сызбадағы геометриялық құрылым
1) Түрлі сызу құралдарымен геометриялық сызбаларды сыза білу;
2) түйіндесу, сопақ және қисық сызықтардың әртүрлі түрлерін қалай сызу керектігін көрсете білу;
3) примитивтерді қолданып геометриялық сызбаны сызу;
4) примитивтерді қолдану, 2D нысандарды құру және 2D нысандарды әзірлеу кезінде қолданылатын құжат-үлгілер, клипарттар, кiтапханаларды тиімді қолдану.
1) Циркульдің көмегімен кесіндіні екі немесе одан да көп тең бөліктерге бөледі;
2) бұрыштарды циркульдің көмегімен екі немесе одан да көп тең бөліктерге бөледі;
3) циркуль мен тікбұрышты бұрыштықтарды қолданып шеңберді екі немесе одан да көп тең бөліктерге бөледі;
4) ішкі, сыртқы, аралас түйіндесуді түрлері бойынша анықтайды;
5) түйіндесуді сызады, түйіндесудің қоршаған кеңістікте, жиһазда, құрылыста, машина жасауда, киімде, тұрмыстық техникада, өнеркәсіпте қолдану мысалдарын анықтайды;
6) примитивтерді қолданып, 2D нысандарды құрады;
7) примитивтерді қолданып геометриялық сызбаны сызады;
8) модульдер арқылы шеңбер мен шаршыларды тең бөліктерге бөледі, 2D нысанының шаблондарын қолданып абстрактілі және дұрыс пішіндерді жасайды;
9) 2D объектінің примитивтерін пайдаланып педагогикалық портфолио құрылымы мен құжаттар тізімін құрады;
10) 2D нысандарының примитивтерін пайдалана отырып, құттықтау мен визиткаға мәтін жасайды;
11) түйіндеме құруға арналған құжат-үлгіні қолданып, 2D нысандарды әзірлейді.
Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау
Проециялау әдістері
1) Проециялау әдістері мен тәсілдерін біледі және түсіну;
2) техникалық сызбаларда нәрселердің кескіндерін орындау ережелерін сызбаны сызу барысында қолдану, анықтау.
1) Проециялаудың негізгі әдістерін (орталық проекциялау, аксонометриялық проекциялау, тікбұрышты проекциялау, сандық өлшемдік проекция) түсіндіреді;
2) екі және үш проекция жазықтығында тікбұрышты проекцияны орындайды;
3) нүктенің, кесіндінің, үшбұрыштың тікбұрышты проекция сызады;
4) техникалық сызбаларда нәрселердің кескіндерін орындау ережелерін графикалық жұмысты орындау барысында қолданады.
Графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құру
1) Жазық геометриялық денелер мен көлемді пішіндердің (аксонометрия) бейнеленуін білу және түсіну;
2) заттың берілген көріністеріне.
1) "Аксонометрия", "аксонометриялық проекциялар", "изометрия", "диметрия", "триметрия" ұғымдарын түсіндіреді және анықтайды;
2) кубтың, шеңбердің изометриясын және диметриясын сызады;
3) заттың берілген
1) Аксонометриялық проекцияларын анықтайды;
аксонометриялық проекцияны сыза білу;
2) техникалық сурет пен заттың нобайын сызудың ерекшеліктерін білу және анықтау;

3)вычерчивает аксонометрические проекции по заданным видам предмета;
4)определяет особенности техничекского рисунка и эскиза;
5)выполняет эскиз детали с натуры;
6)определяет создание 3D модели простых геометрических тел;
7)определяет возможности растровых и векторных графики для создания 3D модели и выполняет практические задании;
8)выполняет практические работы по созданию 3D модели на основе операций твердотельного моделирования.
Чтение и выполнение чертежей предметов
1) Демонстрировать знания нанесения размеров на чертежах с учетом свойств геометрической формы предметов;
2) выполнять чертежи методом проецирования, используя условности и упрощения на чертежах;
3)читать и выполнять чертежи на основе анализа геометрической формы предмета;
4)Определять виды визуализации 3D модели.
1)Анализирует геометрическую форму предмета и наносят размеры на чертежах;
2)узнает и вычерчивает условности и упрощения на чертежах;
3)по ГОСТ-у наносить размеры на чертежах;
4)умеет читать и выполнять чертежи;
5)выбирает и анализирует способы построения 3D моделей;
6)определяет текстуру и фактуру 3D модели.
Сечения и разрезы
1)Понимать целесообразность применения сечений и разрезов на чертежах:
2)узнать и применят ьправила изображения сечения и разрезы на чертеже; применят условности и упрощения при выполнении сечений и разрезов;
3) анализировать выбор ПО для выполнения сечений и разрезов 2D обьекта.
1)Определяет разрезы, определение виды разрезов, а также знает их назначение и вычерчивание на чертежах;
2)узнает графическое оформление разреза;
3)различает простые и сложные разрезы;
4)определяет местные и наклонные разрезы, вычерчивание на чертеже;
5)определяет вынесенные и наложенные сечения, определяет различие и сходство между ними;
6)узнает правила оформления и обозначения на чертежах;
7)применяет условности и упрощения при выполнении сечений и разрезов,
8)использует условности и упрощения в практических работах;
9)выбирает ПО для выполнения сечений и разрезов 2D обьекта;
10)определяет и использует в практических работах приемы твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов.
Преобразование изображения
Преобразование вида и состава изображений

3) графикалық есептерді шешу;
4) қарапайым геометриялық денелердің 3D моделін сыза білу.
көріністеріне сүйене отырып аксонометриялық проекциясын сызады;
4) техникалық сурет пен нобайдың ерекшеліктерін анықтайды;
5) нақты заттың нобайын сызады;
6) қарапайым геометриялық денелердің 3D моделін сызады;
7) 3D моделін құру үшін растрлық және векторлық графиканың мүмкіндіктерін анықтайды және тәжірибелік тапсырмаларды орындайды;
8) қатты модельдеу операциялары негізінде 3D моделін құру бойынша практикалық жұмыстарды орындайды.
Нәрселердің сызбаларын орындау және оқу
1) Нәрселердің геометриялық пішінінің қасиеттерін ескере отырып, өлшем қою туралы білімдерін және өлшемдерді түсіру шеберлігін көрсете білу;
2) сызбада шартты белгілер және ықшамдауларды пайдаланып, проекциялау тәсілдері негізінде сызбаларды орындай білу;
3) бұйымдардың геометриялық формаларын талдай отырып, сызбаларды оқу, сыза алу.
1) Заттардың геометриялық пішінін талдайды және сызбаларға өлшемдерді түсіреді;
2) сызбадағы шартты белгілер және ықшамдауларды қолданып сызбаларды орындайды;
3) МЕСТ бойынша сызбаларға өлшемдерді түсіреді;
4) сызбаларды оқи алады және сыза алады;
5) 3D модельдерді құру әдістерін таңдайды және талдайды;
6) 3D моделінің текстурасы мен фактурасын анықтайды. 7)3D моделдердің визуалдау түрлері мен тәсілдерін таңдап, анықтайды.
Қима мен тіліктер
1) Сызбалардағы қималар мен тіліктерді қолданудың мақсатын білу;
2) сызбада қималар мен тіліктерді орындау ережелерін білу және қолдану;
3) қималар мен тіліктерді орындаудың шарттылықтары мен ықшамдаулардын қолдану;
3) 2D нысанның қимасы мен тілігін орындау үшін БЖ(бағдарламалық жасақтаманы) таңдау;
4) 2D обьектіде тіліктер мен қималардың құрылуы үшін көлемді денелерді модельдеудің негізгі үрдістерін анықтау.
1) Тіліктердің барлық түрін анықтайды, сонымен қатар оның арналуын және сызбада сызылу жолдарын біледі;
2) тіліктің графикалық рәсімделуін біледі;
3) қарапайым және күрделі тіліктерді ажыратады;
4) сызбада жергілікті және қиғаш тіліктерді анықтап сызады;
5) жүргізілген және қабаттасқан қималарды анықтайды;
6) сызбалар бойынша ресімдеу және белгілеу ережелерін біледі;
7) қималар мен тіліктерді орындау кезінде шарттылықтар мен ықшамдауларды қолданады;
8) тәжірибелік жұмыста шарттылықтар мен ықшамдауларды қолданып көрсетеді;
9) 2D обьектіні (қималар мен тіліктер) жасау үшін (растырлық немесе векторлық) бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдайды;
10) қималар мен тіліктерді орындау үшін көлемді модельдеу әдістерін анықтайды және тәжірибелік жұмыста қолданады.
Кескіндерді түрлендіру
Кескіндерді қайта құру

1)Выполнять чертежи предметов с изменениям методов проецирования; выполнять чертежи предметов с измерением вида и состава изображений или с изменением масштаба;
2)узнать и понимать целесообразность способов реконструкции изображений.
1)Определяет и анализирует понятия "преобразование";
2)Умеет воссоздать образ обьекта (предмета) по частичным изображением;
3)Вычерчивает чертеж или графическое изображение обьекта по словесному описанию.
4)Выполняет преобразование вида и состава изображений (графическая работа);
5)Вычерчивает реконструкция изображений (графическая работа).
6)Выполняет преобразование вида и состава изображений (работа в графическом редакторе).
Формообразование и конструирование
Законы формообразования геометрических тел
1) Объяснить основные законы и принципы формообразования геометрических тел и других предметов; 2)демонстрировать знание и понимание способов формообразования различных видов поверхности.
1) Понимает и определяет законы и способы формообразования геометрических тел;
2) использует для формообразования, операции - приращение, удаление; чередование; симметрирование;
3) вычерчивает эскиз детали с применением разрезов, преобразовав ее форму.
Развертка поверхностей
1) Объяснить особенности изображения развертываемых и неразвертываемых поверхностей;
2) выполнять чертежи разверток простых геометрических тел.
3) описывать последовательность черчения моделей гоеметрических тел с использованием движения, вращения кинематического подхода.
1)Анализирует и определяет использование термина "развертка";
2)определяет и вычерчивает развертку простых геометрических тел;
3)определяет особенности изображения развертываемых и неразвертываемых поверхностей;
4)выполняет развертку упаковок елочной игрушек, кондитерских, косметических или других изделий;
5)вычерчивает запись криволинейных поверхностей и простых геометрических тел с помощью средств компьютерной графики;
6)разрабатывает развертку бумажных моделей для педагогического совета: благодарственное письмо, поздравительное письмо, сертификат, конверт и поздравительная открытка.
Конструирование форм
1) Получить первоначальные сведения о конструировании и проектировании, этапах создания технического проекта.
1)Анализирует понятия- "конструирование";
2)конструирует форму предмета по заданным параметрам;
3)понимает и анализирует технические этапы интерграции проекта;
4)определяет структурирование формы объекта по заданным параметрам.
Преобразование формы
Преобразование пространственного положения и частей предмета
1)Выполнять преобразование формы предмета методом выдавливание и удаление частей.

1) Проекциялау әдістерін өзгерту арқылы заттардың сызбаларын орындай алу;
2) кескіндердің түрі мен құрамын немесе масштабын өзгерте отырып, заттардың сызбаларын орындай алу;
3) кескіндерді қайта құру әдістерін меңгеру және білу.
1) "Қайта құру" түсінігіне анықтама береді және талдайды;
2) кескіннің бөліктері арқылы обьектінің кескінін қайта құрай алады;
3) сөздік сипаттамаға сүйеніп обьектінің сызбасын немесе графикалық кескінін сызады;
4) кескіннің түрі мен құрамын түрлендіруді орындайды (графикалық жұмыс);
5) кескінді қайта құрып сызады(графикалық жұмыс);
6) графикалық редакторда кескіннің түрі мен құрамын түрлендіріп сызады.
Пішін қалыптастыру және құрылымдау
Геометриялық денелердің пішіндерін қалыптастыру зандылықтары
1) Геометриялық денелерді және басқа да заттарды кескіндеудің негізгі заңдылықтары мен принциптерін меңгеру;
2) әр түрлі беттердің пішінін қалыптастыру туралы білімі мен түсінігін көрсете білу.
1) Геометриялық денелерді кескіндеу заңдылықтары мен әдістерін түсінеді және анықтайды;
2) "ұлғайту", "жою", "кезектестіру" тәсілдерін қолданып пішін құрастырады;
3) пішінін өзгерте отырып, тіліктерді пайдаланып бөлшектің нобайын сызады.
Беттердің жазбасы
1) Жазылатын және жазылмайтын беттердің кескін ерекшеліктерін біледі және түсіну;
2) қарапайым геометриялық денелердің жазбасын сыза біледі және орындау;
3) компас-3D кітапханасының не екенін білу;
4) жылжыту, айналдыру, кинематикалық тәсілді қолданып геометриялық денелер модельдерін салу ретіне сипаттама беру.
1) "Жазба" терминінің қолданылуын талдайды және анықтайды;
2) қарапайым геометриялық денелердің жазбасын анықтайды және сызады;
3) жазылатын және жазылмайтын беттердің кескін ерекшеліктерін анықтайды;
4) шырша әшекейлерінің, кондитерлік өнімдердің, косметикалық немесе басқа да өнімдердің қаптамаларын жазуды жүзеге асырады;
5) компьютерлік графика құралдары арқылы қисық беттердің және қарапайым геометриялық денелердің жазбасын сызады;
6) педагогикалық кеңеске арналған қағаз модельдің жазбасы: алғыс хат және құттықтау хаты, сертификат, конверт және ашық құттықтау хат жасайды.
Пішін құрылымдау
1) Құрылымдау және жобалау, техникалық жобаны құру кезеңдері туралы бастапқы мәліметтерді алады.
1) "Құрылымдау" түсінігіне талдау жасайды;
2) берілген параметрлер бойынша заттың пішінін құрылымдап сызады;
3) жобаны біріктірудің техникалық кезеңдерін түсінеді және талдайды;
4) көрсетілген параметрлер бойынша нысанының құрылымдалуын анықтайды.
Нәрсенің пішінін түрлендіру
Нәрсенің немесе оның бөліктерінің кеңістіктегі жағдайын түрлендіру
1) Қосу және кесіп алу тәсілін қолданып нәрсенің пішінін түрлендіреді;
бөлшектерді ауыстыру арқылы 3D моделін түрлендіреді.

1)Выполняет преобразование формы с изменеием простанственного положения предмета;
2)выполняет преобразование формы с изменением простроанственного взаимоотношения частей предмета;
3)выполняет преобразование 3D модели методом выдавливания и удаления частей;
4)представляет графическое преобразование 3D модели путем размещения и печати деталей.
Элементы технической, архитектурно-строительной и информационной графики
Стандартизация
1)Объяснить общие понятия о стандартизации, взаимозаменяемости, унификации, деталях и сборочных единицах.
1)Определяет общие понятия "Стандартизация", "взаимозаменяемость", "унификации", "сборочный чертеж";
2)анализирует и понимает понятия "изделия", "деталь", "сборочная единица", "комплект", "комплекс";
3)анализирует взаимосвязь и различия между понятиями "деталь" и сборочная единица";
4)анализирует изображения изделии;
5)определяет изображение "детали" или "сборочной единицы".
Соединение деталей. Сборочный чертеж
1) Объяснить разъемные и не разъемные соединения и правила их изображения;
2) объяснить правила выполнения и оформления сборочного чертежа; 3) выполнять деталирование и эскизы сборочного чертежа, 3D модель сборочной единицы.
1)Определяет общее сведение о сборочный чертежах;
2)определяет разъемные и неразъемные соединение;
3) анализирует резьбовое соединение, виды формы профиля резьбы, обозначение резьбы, деталирование;
4) вычерчивает резьбовое соединение;
5)выполняет эскизы деталей сборочной единицы;
6) вычерчивает спецификацию по ГОСТу.
7) определяет и анализирует 3D модель сборочной единицы.
Элементы архитектурно-строительной графики
1) Объяснить особенности архитектурно- строительного чертежа и его назначение;
2) выполнять и читать несложные строительные чертежи, применяя условные обозначения; общие правила и стандарты ГОСТ.
1)Определяет общие сведения о строительных чертежах, особенности архитектурно- строительного чертежа и его назначение;
2)определяет понятия "генеральный план", "план", "фасад" и "разрез здания", "условные обозначения на строительных чертежах";
3) анализирует и узнает этапы строительство гражданских и производственных сооружениях;
4)узнает общие понятия о строительных материалах;
5)определяет строительные терминах используемых в строительных чертежах;
6) анализирует вычерчивание строительных чертежей в графическом редакторе, применяя условные обозначения.
Инфографика / схемы, графики, диаграммы

1) Заттың кеңістіктегі орын өзгерту арқылы пішін түрлендіруді орындайды;
2) нәрсенің немесе оның бөліктерінің кеңістіктегі жағдайын түрлендіру арқылы пішінін өзгертеді;
3) бөлшектерді ығыстыру және өшіру әдістерін қолдану арқылы 3D модельді түрлендіруді орындайды;
4) бөлшектерді қою және басып шығару арқылы 3D модельді түрлендіруді графикалық түрде ұсынады.
Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері
Стандарттау
1) Стандарттау, өзара алмастыру, бұйым, бөлшек және оның құраушы элементтері туралы жалпы түсініктерді меңгереді.
1) "Стандарттау", "өзара алмастыру", "біріктіру", "құрастыру сызбасы" жалпы ұғымдарын анықтайды;
2) "бұйым", "бөлшек", "құрастыру бірлігі", "жиынтық", "кешен" ұғымдарын талдайды және түсінеді;
3) "Тетікбөлшек", "құрастыру бірліктері" ұғымының өзара байланысы мен айырмашылығын талдайды;
4) бұйымның кескіндеріне талдау жасайды;
5) тетіктің немесе құрастыру бірлігінің бейнесін анықтайды.
Тетіктерді біріктіру Құрастыру сызбасы.
1) Ажырайтын және ажырамайтын біріктірулер және оларды бейнелеу ережелерін біледі;
құрастыру сызбасын рәсімдеу және орындау ережелерін біледі және орындайды;
2) құрастыру сызбасының нобайы мен бұйым тетіктерінің сызылуын біледі және орындайды;
жиынтық бірлігінің 3D моделін орындайды.
1) құрастыру сызбалары туралы жалпы ақпарат береді;
2) ажырайтын және ажырамайтын біріктірулерді анықтайды;
3) бұрандалы қосылымды, бұрамда профилінің пішіндерінің түрлерін, бұрамданың белгіленуін және бөлшектерін талдайды;
4 )бұрандалы біріктірулерді сызады;
5) құрастыру сызбасының нобайы мен бұйым тетіктерінің сызбасын орындайды;
6) МЕСТ бойынша спецификацияны сызады;
7) құрастыру бірлігінің 3D модельін анықтайды және талдайды.
Сәулет-құрылыс графикасының элементтері
1) Сәулет-құрылыс сызбасының ерекшеліктерін және оның мақсатын біледі;
2) шартты белгілер арқылы қарапайым құрылыс сызбаларын орындайды және оқиды;
3) жалпы ережелер мен анықтамалық әдебиеттерді оқып талдайды.
1) Құрылыс сызбалары туралы жалпы мәліметтерді, сәулет-құрылыс сызбасының ерекшеліктерін және оның мақсатын анықтайды;
2) "бас жоспар", "жоспар"", "қасбет" және "ғимарат тілігі", "құрылыс сызбаларындағы шартты белгілер" ұғымдарын анықтайды;
3) азаматтық және өндіріс ғимараттарының құрылыс кезеңдерін біледі және талдайды;
4) құрылыс материалдары туралы жалпы мағлүмат алады;
5) құрылыс сызбасында қолданылатын құрылыс терминдерін анықтайды;
6) шартты белгілерді пайдалана отырып, графикалық редакторда құрылыс сызбаларының сызбасын сызып, талдайды.
Инфографика /сұлбалар, графикалар және диаграммалар

1) Объяснить общие сведение о инфографике, схеме, графики, диаграммы.
1)Определяет понятия "инфографика", "исследования", "скетч", "столбчатая диаграмма";
2)определяет роль инфографики в различных сферах деятельности;
3) визуализирует информацию о результате исследования средствами инфографики (графики, диаграммы, схемы);
4)создает рассказ или эссе с использованием символа и знаков инфографики;
5)определяет роль инфографики в защите эссе, публикации, презентации.
Проектирование. Проектная графика
Методы проектирования
1) Определять основные методы и этапы проектирования в различных областях деятельности.
1)Анализирует и определяет понятия "проект", "проектирование", "методы проектирование", "этапы проектирование";
2) определяет основные требования к проектируемым объектам (функциональные, эстетические).
Визуализация проектных предложений
1) Объяснять виды и состав технической документации, их особенности и отличия.
1)Определяет графические документы состав технической документации и их особенности;
2)Определяет визуализацию творческих идей;
3)анализирует графические средства визуализации проектных предложений (эскиз, чертеж, макет).
Творческие задания
Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности
1) Определять цели и задачи, этапы проектирования.
1) Анализирует и определяет значимость выбора и проектирование проектной деятельности.
Творческие задачи с элементами проектной деятельности
1) Выполнять задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/ дизайна/архитектуры,применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование)
1)Умеет анализировать и определить значимость выбора и проектирование проектной деятельности.
применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование) разрабатывает творческий проект на заданную тему:
2)разрабатывает национальный орнамент используя техники киригами;
3)разрабатывает флажки и игрушек, используя технику киригами;
4)разрабатывает архитектурный объект, используя технику киригами;
5)моделирует подставку для цветов;
6)моделирует подставку для книг;
7)Моделирует упаковки для книг;
8)разрабатывает дизайн подставки-трансформера для сотового телефона;

1) Инфографика, сұлба, графикалар және диаграммалар жөнінде жалпы мағлұматтарды біледі.
1) "Инфографика", "зерттеу", "эскиз", "бағаналы диаграмма" ұғымдарына анықтама береді;
2) қызметтің әртүрлі салаларындағы инфографиканың рөлін анықтайды;
3) инфографика зерттеу нәтижесі туралы ақпаратты (графикалар, диаграммалар, сұлбалар) арқылы көрнекі түрде көрсетеді;
4) инфографика символ мен белгілерін қолдана отырып, әңгіме немесе эссе жасайды;
5) эсселерді, жарияланымдарды, презентацияларды қорғаудағы инфографиканың рөлін анықтайды.
Жобалау және жобалау графикасы
Жобалау әдістері
1) Әр түрлі саладағы жобалау әдістерімен танысу және кезеңдерін анықтайды.
1)"Жоба", "жобалау", "жобалау әдістері", "жобалау кезеңдері" ұғымдарын талдайды және анықтайды;
2)жобаланатын объектілерге қойылатын негізгі функционалдық, эстетикалық және басқа талаптарды анықтайды.
Жобалық ұсыныстарды визуалдау
1) Техникалық құжаттаманың түрлері мен құрамын, олардың ерекшеліктері мен айырмашылықтарын біледі.
1) Графикалық құжаттарды, техникалық құжаттаманың құрамын және олардың ерекшеліктерін таниды және анықтайды;
2) шығармашылық идеялардың көрнекілігін анықтайды;
жобалық ұсыныстардың графикалық визуализация құралдарын талдайды (эскиз, сызба, макет).
Шығармашылық тапсырмалар
Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар
1) Жобаламас бұрын, алдыға қойылған мақсаты мен міндеттерін, жобалау кезеңдерін анықтайды.
Жобалық іс- шараларға дайындықты анықтауға арналған тапсырмалар:
1) дағдылар тізбесін талдау және анықтау, тақырып пен бағытты таңдау, сондай ақ осы жобаны топтық немесе жеке жүзеге асыруды таңдау;
2) жұмыс орынын дайындау (компьютер, дайын шаблондар мен символдар, материалдар- картон немесе тәжірибелік жұмысқа арналған басқа құрылғылар, сызу құралдары);
3) сызба эскиздерін құру және оқытушымен бекіту.
Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
1) Техника/дизайн/ сәулет салалары бойынша жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмаларды түрлі графика құралдарымен (қолмен орындалатың/компьютерлік графика/ макеттеу) орындайды.
2) Жеке немесе топпен жұмыс істеу амалын таңдайды, сонымен қатар шаблон мен символдар, макеттеуге арналған материалдар, жобаны далпы әсемдеуге және негізін таңдайды, алдын ала эскиз сызбасын бекітіп, жобаны жүзеге асырудың кезеңдік міндеттері мен әдістерін анықтайды.
1) Жобалық іс-әрекетті таңдау мен жобалаудың маңыздылығын талдай және анықтай алады.
Әртүрлі графикалық құралдарды қолданып (қолмен / компьютерлік графика / макет) берілген тақырыптарға шығармашылық жоба әзірлейді:
2) киригами техникасы арқылы ұлттық ою-өрнек жасау;
3) Киригами техникасы арқылы мерекелік жалаулар мен ойыншықтарды құрастыру;
4) киригами техникасын қолдану арқылы сәулет нысанын жасайды;
5) гүл қоятын сөрені модельдеу;
6) Кітап қоятын сөрені модельдеу;
7) кітапті орауға арналған қорапты модельдеу;
8) ұялы телефонға арналған трансформер- тіреуіштің дизайнын әзірлеу;

9)разрабатывает дизайн орнамента подставки-трансформера для сотового телефона;
10)разрабатывает дизайн казахского национального сосуда для кумыса;
11)разрабатывает дизайн входной группы и зоны отдыха колледжа;
12)разрабатывает проект пандуса для фасада здания магазина книг;
13)разрабатывает проект "Дома моей мечты".
Приложение 18
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Физика" педагогического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Физика" педагогичекого направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Физика" - формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формировать у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач;
2) содействие освоению обучающимися знаний о фундаментальных физических законах и принципах, лежащих в основе современной физической картины мира, методах научного познания природы;
3) способствовать развитию у обучающихся интеллектуальной, информационной, коммуникативной и рефлексивной культуры, навыков выполнения физического эксперимента и исследования;
4) способствовать формированию у обучающихся представления о том, что физика является элементом общечеловеческой культуры, о связи развития физики с развитием общества, техники и других наук;
5) способствовать овладению обучающимися использовать усвоенные физические знания для разрешения проблемных ситуаций в повседневной жизни, в учебе и дальнейшей трудовой деятельности;

9) ұялы телефонға арналған трансформатор- тіреуішке ою-өрнектерді қойып дизайнын әзірлеу;
10) Қазақтың қымыз құятын ұлттық ыдысының дизайнын әзірлеу;
11) колледжге кіру алаңынын және демалыс аймағын дизайнын әзірлеу;
13) кітап дүкені ғимаратының қасбетіне пандус жобасын әзірлеу;
14) "Менің арманымдағы үй" жобасын әзірлеу.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
18- қосымша
Педагогикалық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Физика" оқу пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларда ғылыми дүниетаным негіздерін, әлемнің жаратылыстану-ғылыми бейнесін тұтас қабылдауды, өмірлік маңызды практикалық міндеттерді шешу үшін табиғат құбылыстарын байқау, талдау және жазу қабілетін қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) білім алушыларда ғылыми дүниетаным негіздерін, әлемнің жаратылыстану-ғылыми бейнесін тұтас қабылдауды, өмірлік маңызды практикалық міндеттерді шешу үшін табиғат құбылыстарын байқау, талдау және жазу қабілетін қалыптастыру;
2) білім алушылардың әлемнің қазіргі заманғы физикалық бейнесінің негізінде жатқан іргелі физикалық заңдар мен қағидаттар, табиғатты ғылыми тану әдістері туралы білімдерін игеруіне жәрдемдесу;
3) білім алушылардың интеллектуалдық, ақпараттық, коммуникативтік және рефлексивті мәдениетін, физикалық эксперимент пен зерттеуді орындау дағдыларын дамытуға ықпал ету;
4) білім алушыларда физика жалпыадамзаттық мәдениеттің элементі болып табылатыны туралы, Физика дамуының қоғам, техника және басқа да ғылымдардың дамуымен байланысы туралы түсініктерді қалыптастыруға ықпал етуге;
5) білім алушылардың күнделікті өмірде, оқуда және одан әрі еңбек қызметінде проблемалық жағдайларды шешу үшін үйренген физикалық білімдерін пайдалануға игеруіне ықпал етуге;

6) развивать у обучающихся понимание различных физических явлений и свойств предметов, использования физических терминов, физического знания, уровня культуры в отношении интеллектуального и общего искусства.
Для развития интереса, творческих способностей и мотивации, обучающихся к обучению физике, можно эффективно использовать задачи на всех этапах усвоения физических знаний. При этом строго пользоваться Международной системой единиц, еҰ основными и производными, кратными и дольными единицами. В программе отводится до 10 % учебного времени на проведение лабораторных работ.
В программе предусмотрена преемственность в изучении материала, межпредметная связь с математикой, биологией, химией, географией, историей.
4. Содержание учебного предмета включает 9 разделов:
1) Механика;
2) Молекулярная физика;
3) Электричество и магнетизм;
4) Колебания;
5) Волны;
6) Оптика;
7) Квантовая физика;
8) Нанотехнология и наноматериалы;
9) Космология.
Раздел 1. "Механика" включает следующие подразделы:
1) Кинематика;
2) Динамика;
3) Статика и гидростатика;
4) Законы сохранения;
5) Гидродинамика.
Раздел 2. "Молекулярная физика" включает следующие подразделы:
1) Молекулярная физика;
2) Газовые законы;
3) Основы термодинамики;
4) Жидкие и твердые тела.
Раздел 3."Электричество и магнетизм" включает следующие подразделы:
1) Электростатика;
2) Постоянный ток;
3) Электрический ток в различных средах;
4) Магнитное поле;
5) Электромагнитная индукция.
Раздел 4. "Колебания" включает следующие подразделы:
1) Механические колебания;
2) Электромагнитные колебания;
3) Переменный ток.
Раздел 5. "Волны" включает следующие подразделы:
1) Электромагнитные волны.
Раздел 6. "Оптика" включает следующие подразделы:
1) Волновая оптика;
2) Геометрическая оптика.
Раздел 7. "Квантовая физика" включает следующие подразделы:
1) Атомная и квантовая физика;
2) Физика атомного ядра.
5. Базовое содержание учебного предмета "Физика":
1) "Кинематика".
Графики и уравнения кинематики движения тела; относительное движение; кинематика криволинейного движения.
2) "Динамика".
Силы; сложение сил; законы Ньютона; закон Всемирного тяготения; движение тела в гравитационном поле.
3) "Статика и гидростатика".
Центр масс; виды равновесия; сообщающиеся сосуды; принцип Паскаля; атмосферное давление; опыт Торричелли.
4) "Законы сохранения".
Законы сохранения импульса и механической энергии; упругое и неупругое соударение.
5) "Гидродинамика".
Ламинарное и турбулентное течение жидкостей и газов; движение тела в вязкой жидкости.
Лабораторная работа № 1. Исследование движения шарика в жидкостях различной вязкости.

6) білім алушыларда заттардың әртүрлі физикалық құбылыстары мен қасиеттерін, физикалық терминдерді, физикалық білімді, зияткерлік және жалпы өнерге қатысты мәдениет деңгейін түсінуді дамыту.
Физиканы оқуға деген қызығушылықты, шығармашылық қабілеттер мен мотивацияны дамыту үшін физикалық білімді игерудің барлық кезеңдерінде тапсырмаларды тиімді пайдалануға болады. Бұл ретте Бірліктердің Халықаралық жүйесін, оның негізгі және туындыларын, еселіктерін және үлестік бірліктерін қатаң пайдалану қажет. Бағдарламада зертханалық жұмыстарды жүргізуге Оқу уақытының 10% дейін бөлінеді.
Бағдарламада материалды зерттеудегі сабақтастық, математика, биология, химия, география, тарихпен пәнаралық байланыс қарастырылған.
4. Оқу пәнінің мазмұны 9 Бөлімді қамтиды:
1) механика;
2) молекулалық физика;
3) электр және магнетизм;
4) тербелістер;
5) толқындар;
6) оптика;
7) кванттық физика;
8) нанотехнология және наноматериалдар;
9) космология.
1 бөлім. "Механика" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) кинематика;
2) динамика;
3) статика және гидростатика
4) сақталу заңдары;
5) гидродинамика.
2 бөлім. "Молекулалық физика" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалық физика;
2) газ заңдары;
3) термодинамика негіздері;
4) сұйық және қатты денелер.
3 бөлім. "Электр және магнетизм" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) электростатика;
2) тұрақты ток;
3) әртүрлі ортадағы электр тогы.
4) магнит өрісі;
5) электромагниттік индукция.
4 бөлім. "Тербелістер" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) механикалық тербелістер;
2) электромагниттік тербелістер;
3) айнымалы ток.
5 бөлім. "Толқындар" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) электромагниттік толқындар.
6 бөлім. "Оптика" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) толқындық оптика;
2) геометриялық оптика.
7 бөлім. "Кванттық физика" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдық және кванттық физика;
2) атом ядросының физикасы.
"Физика" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) "Кинематика".
Дене қозғалысы кинематикасының негізгі теңдеулері мен графиктері; салыстырмалы қозғалыс; қисық сызықты қозғалыс кинематикасы.
2) "Динамика".
Күштер; күштерді қосу; Ньютон заңдары; бүкіл әлемдік тартылыс заңы; гравитациялық өрістегі дене қозғалысы;
3) "Статика және гидростатика".
Массалар центрі; тепе-теңдік түрлері; қатынас ыдыстар; Паскаль заңы; атмосфералық қысым; Торричелли тәжірибесі.
4) "Сақталу заңдары".
Механикадағы импульс және энергияның сақталу заңдары; серпімді және серпімсіз соқтығысулар;
5) "Гидродинамика".
Газдар мен сұйықтардың ламинарлық және турбуленттік ағысы; денелердің тұтқыр сұйықтағы қозғалысы;
№ 1 Зертханалық жұмыс: "Тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың қозғалысын зерттеу".

6) "Молекулярная физика".
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов; кристаллические и некристаллические вещества; модели твердых тел; жидкостей и газов; термодинамические параметры; идеальный газ; основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов.
7) "Газовые законы".
Уравнение состояния идеального газа; изопроцессы; графики изопроцессов; адиабатный процесс.
8) "Основы термодинамика".
Внутренняя энергия идеального газа; термодинамическая работа; количество теплоты; первый закон термодинамики; применение первого закона термодинамики к изопроцессам; адиабатный процесс; второй закон термодинамики; тепловые двигатели.
9) "Жидкие и твердые тела".
Насыщенные и ненасыщенные пары; влажность воздуха; точка росы; поверхностное натяжение жидкости; передача; капиллярные явления.
10) "Электростатика".
Электрический заряд; закон Кулона; электрическое поле; напряженность электрического поля; связь между напряженностью электрического поля и потенциалами в однородном электрическом поле; электроотрицательность; конденсаторы; единица измерения емкости и энергия электрического поля.
11) "Постоянный ток".
Электрический ток. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; Работа и мощность электрического тока; коэффициент полезного действия источника тока; стоимость потребляемого тока.
Практическая работа. Расчеты стоимости работы и мощности бытовых приборов.
12) "Электрический ток в различных средах".
Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах; электрический ток в вакууме.
Лабораторная работа № 2. Исследование условия возникновения тока в электролитах.
13) "Магнитное поле".
Магнитное поле; взаимодействие проводников с током; опыты Ампера; вектор магнитной индукции; правило буравчика; сила Ампера; правило левой руки; движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества; искусственные магниты; соленоид.
14) "Электромагнитная индукция".
Магнитный поток; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.
15) "Механические колебания".
Уравнения и графики гармонических колебаний.
16) "Электромагнитные колебания".
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания; сходство между механическими колебаниями и электромагнитными колебаниями.
17) "Переменный ток".
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; резонанс напряжений в электрической цепи; производство; трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
Лабораторная работа № 3. Определение числа витков в обмотках трансформатора.

6) "Молекулалық физика".
Молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары; термодинамикалық параметрлер; кристалл және кристалл емес заттар; қатты денелердің; сұйықтар мен газдардың моделі; молекулакинетикалық теорияның негізгі теңдеуі;
7) "Газ заңдары".
Идеал газ күйінің теңдеуі; изопроцестер; адиабаталық процесс.
8) "Термодинамика негiздерi".
Идеал газдың ішкі энергиясы; термодинамикалық жұмыс; жылу мөлшері; жылусыйымдылық; термодинамиканың бірінші заңы; термодинамиканың бірінші заңын әртүрлі процестерге қолдану; адиабаталық процесс; термодинамиканың екінші заңы; жылу қозғалтқыштары.
9) "Сұйық және қатты денелер".
Қаныққан және қанықпаған бу; ауаның ылғалдылығы; шық нүктесі; сұйықтың беттік керілуі; жұғу; қылтүтіктік құбылыстар.
10) "Электростатика".
Электр заряды; Кулон заңы; электр өрісі; электр өрісінің кернеулігі; біртекті электр өрісіндегі электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар арасындағы байланыс; электрсыйымдылық; конденсаторлар; сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр өрісінің энергиясы.
11) "Тұрақты ток".
Электр тогы; ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі; толық тізбек үшін Ом заңы; электр тогының жұмысы мен қуаты; ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті; пайдаланылған энергия құны.
Практикалық жұмыс: "Тұрмыстық құралдардың тұтынатын қуаты мен жұмысын есептеу".
12) "Әртүрлі ортадағы электр тогы".
Металдардағы электр тогы; асқын өткізгіштік; жартылай өткiзгiштердегi электр тогы; жартылай өткізгішті құралдар; электролит ерiтiндiлерiндегi электр тогы; электролиз заңы; газдардағы және вакуумдегi электр тогы.
№ 2 Зертханалық жұмыс: "Электролиттердегі электр тогының пайда болуын зерттеу".
13) "Магнит өрісі".
Магнит өрісі; тогы бар өткізгіштердің әсері; Ампер тәжірибесі; магнит индукциясының векторы; бұрғы ережесі; Ампер күші; зарядталған бөлшектердің магнит өрісіндегі қозғалысы; заттардың магниттік қасиеттері; жасанды магниттер; соленоид.
14) "Электромагниттiк индукция".
Магнит ағыны; электромагниттiк индукция; электромагниттiк индукция заңы; Ленц ережесі; магнит өрісінің энергиясы; электрқозғалтқыш және тұрақты токтың электрогенераторы.
15) "Механикалық тербелістер".
Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері.
16) "Электромагниттік тербелістер".
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер; механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық.
17) "Айнымалы ток".
Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; айнымалы ток; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану.
№ 3 Зертханалық жұмыс: "Трансформатор орамасындағы орам санын анықтау".

18) "Электромагнитные волны".
Излучение и прием электромагнитных волн; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
19) "Волновая оптика".
Интерференция света; Дифракция света. Дифракционные решетки; поляризация света.
Лабораторная работа № 4. Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки.
Лабораторная работа № 5. Наблюдение поляризации света.
20) "Геометрическая оптика".
Геометрические законы оптики; преломление в плоскопараллельной пластине; полное внутреннее отражение; оптические приборы.
Лабораторная работа № 6. Определение показателя преломления стекла.
21) "Атомная и квантовая физика".
Единство корпускулярно-волновой природы света; виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; лазеры; голография; фотография; томография.
22) "Физика атомного ядра".
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Лабораторная работа № 7. Определение периода полураспада".
23) "Нанотехнология и наноматериалы.
Основные достижения нанотехнологии; проблемы и перспективы развития наноматериалов.
24) "Космология".
Звездная Вселенная; расстояние до звезды; переменные звезды; наша Галактика; открытие других галактик; квазары; Теория Большого взрыва; красное смещение и определение расстояния до галактики; черная дыра; увеличение Вселенной; основные этапы эволюции Вселенной; модели Вселенной; размышления о жизни и Вселенной; темная материя; нетронутые звезды; сверхновые звезды; Диаграмма Герцшпрунга-Рассела.
6. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;

18) "Электромагниттік толқындар".
Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы; радиобайланыс; детекторлы радиоқабылдағыш; аналогты-сандық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары.
19) "Толқындық оптика".
Жарықтың интерференциясы; жарықтың дифракциясы; дифракциялық торлар; жарықтың поляризациясы.
№ 4 Зертханалық жұмыс: "Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау".
№ 5 Зертханалық жұмыс: "Поляризация құбылысын бақылау".
20) "Геометриялық оптика".
Геометриялық оптика заңдары; жазықпараллель пластинадан шағылу; толық ішкі шағылу; оптика-талшықты тасымалдаушылар; оптикалық құралдар.
№ 6 Зертханалық жұмыс: "Шынының сыну көрсеткішін анықтау".
21) "Атомдық және кванттық физика".
Жарықтың корпускулярлықтолқындық табиғатының біртұтастығы; сәулеленудің түрлері; спектрлер; спектрлік құралдар; спектрлік анализ; инфракызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; электромагниттік сәулелену шкаласы; фотоэффект; фотоэффектіні қолдану; жарық қысымы; жарықтың химиялық әсері; лазерлер; голография; фотография; томография.
22) "Атом ядросының физикасы".
Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атомдық ядро; ядроның нуклондық моделі; изотоптар; ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардық бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; сындық масса; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар.
№ 7 Зертханалық жұмыс: "Жартылай ыдырау периодын анықтау".
23) "Нанотехнология және наноматериалдар".
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері; өзекті мәселелелері және дамуы; наноматериалдар.
24) "Космология".
Жұлдыздар әлемі; жұлдызға дейінгі қашықтық; айнымалы жұлдыздар; біздің Галактика; басқа Галактикалардың ашылуы; квазарлар; Үлкен жарылыс теориясы; қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау; қара құрдым; Әлемнің ұлғаюы; Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері; әлемнің моделдері; өмір және Әлем туралы ойлар; қара материя; нетронды жұлдыздар; аса жаңа жұлдыздар; Герцшпрунг-Рассел диаграммасы.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;

Тема 6.1.1. Интерференция света Дифракция света.
Дифракционные решетки №4 Лабораторная работа: "Определение длины волны света с помощью дифракционной решетки".
Поляризация света. Лабораторная работа №5: "Контроль поляризации света".
6.2.Геометрическая оптика.
+
+
+
Тема 6.2.1. Законы геометрической оптики. Оптические приборы.
Лабораторная работа №6: Определение показателя преломления стекла с помощью плоской параллельной пластины.
Раздел 7.Квантовая физика.
7.1.Атомная и квантовая физика.
+
+
+
Тема 7.1.1. Единство корпускулярно-волновой природы света. Спектральный анализ. Шкала электромагнитного излучения. Использование фотоэффекта. Химическое действие света. Рентгеновское излучение. Лазеры.
7.2. Физика атомного ядра.
+
+
+

Тақырып 6.1.1. Жарықтың интерференциясы Жарықтың дифракциясы.
Дифракциялық торлар № 4 Зертханалық жұмыс: "Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау".
Жарықтың поляризациясы. № 5 Зертханалық жұмыс: "Жарықтың поляризациясын бақылау".
6.2. Геометриялық оптика.
+
+
+
Тақырып 6.2.1. Геометриялық оптика заңдары. Оптикалық құралдар.
№ 6 Зертханалық жұмыс: "Шынының сыну көрсеткішін жазық паралель пластинаның көмегімен анықтау".
Бөлім 7. Кванттық физика.
7.1. Атомдық және кванттық физика.
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы. Спектрлік талдау. Электромагниттік сәулелену шкаласы. Фотоэффектіні қолдану. Жарықтың химиялық әсері. Рентгендік сәулелену. Лазерлер.
7. 2. Атом ядросының физикасы.
+
+
+

Тема 7.2.1. Естественная радиоактивность. Закон радиоактивного распада. Ядерные реакции. Тяжелое ядерное деление. Цепная ядерная реакция. Биологическое действие радиоактивных лучей. Радиационная защита. Ядерного реактора. Ядерная энергия.
Лабораторная работа №7: "Определение периода полураспада".
Раздел 8.Нанотехнологии и наноматериалы.
8.1.Нанотехнологии и наноматериалы.
+
+
+
Тема 8.1.1. Основные достижения нанотехнологий, актуальные проблемы и этапы развития. Наноматериалы.
Раздел 9.Космология.

Тақырып 7.2.1. Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы. Ядролық реакциялар. Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция. Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану. Ядролық реактор. Ядролық энергетика.
№7 Зертханалық жұмыс: "Жартылай ыдырау периодын анықтау".
Бөлім 8.Нанотехнология және наноматериалдар.
8.1. Нанотехнология и наноматериалы.
+
+
+
Тақырып 8.1.1. Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар.
Бөлім 9. Космология.

9.1. Космология.
+
+
+
Тема 9.1.1. Мир звезд. Звездные величины. Классификация звезд. Определение расстояния. Темная энергия. Ускорение и расширение Вселенной. Теория большого взрыва. Красное смещение.
Физический практикум.
Глава 3. Результаты обучения и критерий оценивания
Название раздела
Название отдела
Результаты обучения
Критерии оценки
Механика
Кинематика.Динамика. Статика и гидростатика. Законы сохранения. Гидродинамика
1) Применять законы механического движения и использовать их при описании и объяснении механического движения в природе и технике.
1) При расчете использует уравнения кинематики;
2)понимает законы Ньютона, описывает закон Паскаля;
3)применяет в расчетах законы сохранения импульса и полной механической энергии.
Теплофизика
Молекулярная физика.
Газовые законы. Основы термодинамики
Жидкости и твердые вещества
1) Уметь использовать информационных коммуникационных технологий при объяснении основных свойств газов.
1) Описывает основные принципы информационных коммуникационных технологий и идеального газа, использует газовые законы при решении задач;
2) описывает смысл первого и второго законов термодинамики, определяет относительную влажность воздуха;
3) определяет значения коэффициента внутреннего трения исходя из скорости движения мяча.
Электричество и магнетизм
Электростатика.
Постоянный ток.
Электрический ток в различных средах.
Магнитное поле.
Электромагнитная индукция.
1) Описывать явления в однородных и неоднородных электростатических полях и сопоставлять гравитационное поле с описательными величинами;
2) применять закон Ома в однородной и неоднородной замкнутой цепи.
1) Описывает действие электрического поля на движущиеся заряды,применяет закон Ома для полной цепи, производит практические расчеты стоимости и мощности бытовых электроприборов;
2) определяет параметры, характеризующие магнитное поле проводников, за счет изменения магнитного потока
объясняет происхождение электродвижущей силы, объясняет принцип действия электромагнитных устройств;
3) экспериментально определяет условия образования тока в электролитах.
Вибрации
Механические вибрации.
Электромагнитные колебания.
Переменный ток.
1) Находить сходство между механическими колебаниями и электромагнитными колебаниями.
1) Сопоставляет механические колебания и электромагнитные колебания, описывает условия возникновения свободных и непроизвольных колебаний;
2) определяет количество обмоток трансформатора;
3) называет условия возникновения свободных и непроизвольных колебаний;;
4) изучает графики изменения заряда и силы тока во времени с помощью компьютерного моделирования.
Волны
Электромагнитные волны.

9.1. Космология.
+
+
+
Тақырып 9.1.1. Жұлдыздар әлемі. Жұлдыздық шамалар. Жұлдыздардың классификациясы. Қашықтықты анықтау. Күңгірт энергия. Әлемнің үдеуі мен ұлғаюы. Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу.
Физикалық практикум.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Механика
Кинематика. Динамика. Статика және гидростатика. Сақталу заңдары. Гидродинамика
1) Механикалық қозғалыс заңдарын білу және табиғатта, техникада механикалық қозғалысты сипаттау және түсіндіруде қолдану.
1) Кинематика теңдеулерін есеп шығару барысында қолданады;
2) Ньютон заңдарын түсінеді, Паскаль заңын сипаттайды;
3) импульстің және толық механикалық энергияның сақталу заңдарын есептер шығаруда қолданады.
Жылу физикасы
Молекулалық физика.
Газ заңдары. Термодинамика негiздерi.
Сұйық және қатты денелер
1) Газдардың негізгі қасиетін түсіндіруде молекулалық кинетикалық теорияны білу және қолдана алу.
1) Молекулалық кинетикалық теорияның негізгі қағидалары мен идеал газды сипаттайды, газ заңдарын есептерді шығаруда қолданады;
2) термодинамиканың бірінші және екінші заңдарының мәнін сипаттайды, ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтайды;
3) шардың жылдамдығы бойынша оның ішкі үйкеліс коэффициентінің мәндерін анықтайды.
Электр және магнетизм
Электростатика.
Тұрақты электр тогы.
Әртүрлі ортадағы электр тогы.
Магнит өрiсi.
Электромагниттiк индукция
1) Біртекті және біртекті емес электростатикалық өрістердегі құбылыстарды сипаттай білу және гравитациялық өрісті сипаттаушы шамалармен сәйкестендіру;
2) Ом заңын біртекті және біртекті емес, тұйық тізбекте қолдана алу.
1) Электр өрісінің қозғалыстағы зарядтарға әсерін сипаттайды, толық тізбек үшін Ом заңын қолданады, тұрмыстағы электр құралдарының жұмыс құны мен қуатына практикалық есептеулер жүргізеді;
2) өткізгіштердің магнит өрісін сипаттайтын шамаларды анықтайды, магнит ағыны өзгеру салдарынан электр қозғаушы күштің пайда болуын түсіндіреді, электромагниттік құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіреді;
3) электролиттерде токтың пайда болу шарттарын эксперимент арқылы анықтайды.
Тербелістер
Механикалық тербелістер.
Электромагниттік тербелістер.
Айнымалы ток
1) Механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастықтарды ажырату.
1) Механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіреді, еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттайды;
2) трансформатор орамдарының санын анықтайды;
3) еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын атайды;
4) компьютерлік моделдеу арқылы заряд пен ток күшінің уақытқа тәуелді графиктерін зерттейді.
Толқындар
Электромагниттік толқындар

1) Объяснять механизмом распространения электромагнитных волн.
1) Объясняет условия образования электромагнитных волн и описывает их свойства, объясняет принцип работы радиоприемника.
Оптика
Волновая оптика.
Геометрическая оптика.
1) Объяснять законы геометрической оптики, описывать волновые свойства света.
2) Применять принципы Гюйгенса и Френеля в реальных задачах.
1) Описывает условия интерференции и дифракции световых волн;
2) экспериментально исследует явление поляризации света;
3) рисует и объясняет ход лучей в системе линз (телескоп, микроскоп и увеличительное стекло). Показатель преломления стекла определяется экспериментально.
Квантовая физика
Атомная и квантовая физика.
Физика атомного ядра.
1) Уметь группировать источники света, уметь пользоваться формулами Стефана-Больцмана, Вина и Планка для описания освещенности абсолютно черного тела;
2) Использовать уравнения Эйнштейна и законы фотоэффекта при решении задач.
1) Приводит примеры, доказывающие корпускулярно-волновую природу электромагнитного излучения;
2) различает электромагнитные излучения по характеру их появления и взаимодействия с веществом;
3) определяет период полураспада графическим методом.
Нанотехнологии и наноматериалы
Нанотехнологии, наноматериалы.
1) Объяснять основные достижения нанотехнологий.
1) Описывает физические свойства наноматериалов и способы их получения и называет их применение.
Космология
Космология
1) Описывать свойства и эволюцию Вселенной в целом.
1) Описывает звездное небо и основные принципы звездной ориентации, использует закон Хаббла для определения возраста Вселенной.
Приложение 19
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по курсу "Глобальные компетенции" педагогического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Глобальные компетенции" педагогического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

1) Электромагниттік толқынның таралу механизмімен түсіндіру.
1) Электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіреді және олардың қасиеттерін сипаттайды, радио қабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіреді.
Оптика
Толқындық оптика.
Геометриялық оптика
1) Геометриялық оптика заңдарын түсіндіре білу, жарықтың толқындық қасиетін сипаттау.
2) Нақты есептерде Гюйгенс және Френель принциптерін қолдану.
1) Жарық толқындарының интерференциясы және дифракциясы пайда болу шарттарын сипаттайды;
2) жарықтың поляризация құбылысын эксперимент арқылы зерттейді;
3) линзалар жүйесінде (телескоп, микроскоп және лупадағы) сәулелердің жолын салады және түсіндіреді. Шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтайды.
Кванттық физика
Атомдық және кванттық физика.
Атом ядросының физикасы
1) Жарық көздерін топтастыра білу, Стефан-Больцман, Вин және Планк формуласын абсолют қара дененің жарықталынуын сипаттауда қолдана білу;
2) Эйнштейн теңдеуі мен фотоэффект заңдарын есептер шығаруда қолдану.
1) Электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатын дәлелдейтін мысалдар келтіреді;
2) электромагниттік сәулеленуді, олардың пайда болу табиғаты мен затпен әрекеттесуіне қарай ажыратады;
3) Графикалық тәсіл арқылы жартылай ыдырау периодын анықтайды.
Нанотехнология және наноматериалдар
Нанотехнология, наноматериалы
1) Нанотехнологияның негізгі жетістікерін түсіндіру.
1) Наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын сипаттайды және қолданылуын атайды.
Космология
Космология
1) Жалпы Ғаламның қасиеттері мен эволюциясын сипаттау.
1) Жұлдызды аспан мен негізгі қағидаларды жұлдыздар бойынша бағдарлауды сипаттайды, Хаббл заңын қолданып, әлемнің жасын анықтайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
19- қосымша
Педагогикалық бағыттың "Жаһандық құзыреттілік" курсы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық бағыттың "Жаһандық құзыреттілік" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. Цель изучения курса "Глобальные компетенции" - формирование конкурентоспособной личности, соответствующей стандартам культуры поведения и обладающей глобальными компетенциями. Курс "Глобальные компетенции" способствует формированию у обучающихся ценностных ориентиров, коммуникативных навыков, этических норм и поведенческих установок обучающихся.
3. Реализация программы курса предусматривает следующие задачи:
1) развитие критического и аналитического мышления обучающихся, их коммуникативных и исследовательских навыков;
2) развитие понимания местных, глобальных проблем и вопросов межкультурного взаимодействия;
3) формирование умения распознавать, анализировать, оценивать информацию и формулировать аргументы;
4) формирование аналитического оценочного понимания обучающимися глобальных событий и их причин, и последствий;
5) формирование у обучающегося системы ценностей, способствующей осознанию собственной культурной идентичности и пониманию культурного многообразия мира;
6) развитие финансовой, экологической культуры;
7) формирование умения конструировать свое мышление посредством исследования, связанного с реальной жизнью.
4. Содержание курса состоит из 4 разделов: "Глобальные компетенции", "Финансовая грамотность", "Решение проблем местного и глобального значения", "Понимание различных культур и мировоззрений, участие в эффективном межкультурном взаимодействии".
Раздел 1."Глобальные компетенции", включает следующие подразделы:
1) Что такое глобальные компетенции.
2) Культура глобальной компетентности.
3) Применение глобальных компетенций.
4) Пути развития глобальных компетенций.
Раздел "Финансовая грамотность" включает следующие подразделы:
1) Доходы в личных финансах.
2) Расходы в личных финансах.
3) Семейный бюджет.
4) Сбережения и накопления.
Раздел 2. "Решение проблем местного и глобального значения" включает
следующие подразделы:
1) Культура взаимоотношений.
2) Конфликты. Понятие. Типы. Пути решения.
3) Социальные проблемы.
4) Экологические конфликты.
5) Изменение климата. Загрязнение воздуха и воды.
Раздел 3. "Понимание различных культур и мировоззрений, участие в эффективном межкультурном взаимодействии" включает следующие подразделы:
1) Гражданская позиция и социальная ответственность.
2) Формирование культурной идентичности.
3) Системы ценностей разных культур. Межкультурная коммуникация.
4) Способность понимать и принимать точку зрения другого человека.
Раздел 4. "Специализированный компонент художественно-технологического направления" включает следующие подразделы:
1) Глобальные компетенций в профессии.

2. "Жаһандық құзыреттілік" курсын оқытудың мақсаты - мінез-құлық мәдениетінің стандарттарына сәйкес келетін және жаһандық құзыреттілікке ие бәсекеге қабілетті тұлғаны қалыптастыру. "Жаһандық құзыреттілік" курсы білім алушылардың құндылық бағдарларын, коммуникативтік дағдыларын, этикалық нормаларын және мінез-құлық көзқарастарын қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Курс бағдарламасын іске асыру мынадай міндеттерді көздейді:
1) білім алушылардың сыни және талдамалық ойлауын, олардың коммуникативтік және зерттеу дағдыларын дамыту;
2) жергілікті, жаһандық проблемалар мен мәдениетаралық өзара іс-қимыл мәселелерін түсінуді дамыту;
3) ақпаратты тану, талдау, бағалау және дәлелдерді тұжырымдау қабілетін қалыптастыру;
4) білім алушылардың жаһандық оқиғалар мен олардың себептері мен салдарлары туралы талдамалық бағалау түсінігін қалыптастыру;
5) білім алушының өзіндік мәдени бірегейлігін түсінуге және әлемнің мәдени әртүрлілігін түсінуге ықпал ететін құндылықтар жүйесін қалыптастыру;
6) қаржылық, экологиялық мәдениетті дамыту;
7) нақты өмірмен байланысты зерттеу арқылы өз ойлауын құра білу қабілетін қалыптастыру.
4. Курстың мазмұны 4 Бөлімнен тұрады: "Жаһандық құзыреттілік", "Қаржылық сауаттылық", "Жергілікті және жаһандық маңызы бар мәселелерді шешу", "Әртүрлі мәдениеттер мен дүниетанымдарды түсіну, тиімді мәдениетаралық өзара іс-қимылға қатысу", "Аграрлық-технологиялық бағыттың мамандандырылған компоненті".
"Жаһандық құзыреттілік" Бөлімі келесі Бөлімшелерді қамтиды:
1) Жаһандық құзыреттер дегеніміз не.
2) Жаһандық құзыреттілік мәдениеті.
3) Жаһандық құзыреттерді қолдану.
4) Жаһандық құзыреттерді дамыту жолдары.
"Қаржылық сауаттылық" Бөлімі келесі Бөлімшелерді қамтиды:
1) Жеке қаржыдағы кірістер.
2) Жеке қаржыдағы шығыстар.
3) Отбасылық бюджет.
4) Жинақтау және жинақтау.
"Жергілікті және жаһандық маңызы бар мәселелерді шешу" Бөліміне
келесі Бөлімшелер кіреді:
1) Қарым-қатынас мәдениеті.
2) Қақтығыстар. Ұғым. Түрлері. Шешу жолдары.
3) Әлеуметтік мәселелер.
4) Экологиялық қақтығыстар.
5) Климаттың өзгеруі. Ауа мен судың ластануы.
"Әртүрлі мәдениеттер мен дүниетанымдарды түсіну, тиімді мәдениетаралық өзара әрекеттесуге қатысу" Бөлімі келесі Бөлімшелерді қамтиды:
1) Азаматтық ұстаным және әлеуметтік жауапкершілік.
2) Мәдени бірегейлікті қалыптастыру.
3) Әртүрлі мәдениеттердің құндылықтар жүйесі. Мәдениетаралық байланыс.
4) Басқа адамның көзқарасын түсіну және қабылдау қабілеті.
"Аграрлық-технологиялық бағыттың мамандандырылған компоненті" Бөлімі келесі Бөлімшелерді қамтиды:
1) Мамандықтағы жаһандық құзыреттер.

2) Профессиональный менеджмент.
3) Инновационная политика компании.
4) Управление проектами и процессами.
5) Этические принципы делового поведения.
5. Базовое содержание курса "Глобальные компетенции":
1) "Что такое глобальные компетенции". Определение, виды глобальных компетенций; формирование функциональной грамотности; развитие аналитического и критического мышления; способность исследовать местные, глобальные и межкультурные проблемы; понимание мировоззрения и точек зрения других; участие в открытом, уместном и эффективном взаимодействии с представителями разных культур; содействие для коллективного благополучия и устойчивого развития.
2) "Культура глобальной компетентности". Осознание глобальных проблем и межкультурных различий; построение уважительного отношения к другим; признание человеческого достоинства каждой личности; способность понимания и признания убеждений других людей; проявление культуры глобальной компетентности в повседневной жизни, в работе; поддержка развития культуры глобальной компетентности; профессиональное развитие и культура глобальной компетентности.
3) "Применение глобальных компетенций". Традиции и ценности, способствующие развитию глобальных компетенций; партнерство между семьей и сообществом; навыки применения полученных знаний в жизни; планирование и принятие решений; социальная ответственность и справедливость; соблюдение здорового образа жизни и навыки безопасного поведения; навыки исследовательской, проектной, волонтерской работы.
4) "Пути развития глобальных компетенций". Проведение исследований, отбор информации и доказательств, имеющих отношение к аргументу или проблеме; обсуждение альтернативных точек зрения; анализ современных проблем общества; развитие и пропаганда инновационных идеи; принятие мер для улучшения условий жизнедеятельности для себя и других людей.
5) "Доходы в личных финансах". Активный и пассивный доходы; способы повышения личного дохода; функции денег; методы и формы оценки труда; национальная и иностранная валюта.
6) "Расходы в личных финансах". Эффективное использование карманных денег; крупные покупки; эмоциональные покупки; ипотека; кредит на жилье; закредитованность (банкротство физических лиц); как составлять бюджет семейных мероприятий.
7) "Семейный бюджет". Доходы семейного бюджета; обязательные расходы семейного бюджета; необязательные расходы семейного бюджета; типы семейного бюджета; планирование семейного бюджета; финансовые цели семьи; правила ведения семейного бюджета.
8) "Сбережения и накопления". Финансовая подушка безопасности; способы создания накоплений; денежные накопления: в банке, в недвижимости; виды финансового мошенничества; финансовая пирамида; финансовый достаток; инвестиции; виды финансовых рисков.

2) Кәсіби менеджмент.
3) Компанияның инновациялық саясаты.
4) Жобалар мен процестерді басқару.
5) Іскерлік мінез-құлықтың этикалық принциптері.
5. "Жаһандық құзыреттілік" курсының негізгі мазмұны:
1) "Жаһандық құзыреттілік дегеніміз не". Жаһандық құзыреттіліктің анықтамасы, түрлері; функционалдық сауаттылықты қалыптастыру; аналитикалық және сыни ойлауды дамыту; жергілікті, жаһандық және мәдениетаралық мәселелерді зерттеу қабілеті; дүниетаным мен басқалардың көзқарасын түсіну; әртүрлі мәдениеттердің өкілдерімен ашық, орынды және тиімді өзара іс-қимылға қатысу; ұжымдық әл-ауқат пен тұрақты дамуға жәрдемдесу.
2) "Жаһандық құзыреттілік мәдениеті". Жаһандық проблемалар мен мәдениетаралық айырмашылықтарды түсіну; басқаларға құрметпен қарауды қалыптастыру; әр адамның адамдық қадір-қасиетін тану; басқа адамдардың сенімдерін түсіну және тану қабілеті; күнделікті өмірде, жұмыста жаһандық құзыреттілік мәдениетін көрсету; жаһандық құзыреттілік мәдениетін дамытуды қолдау; кәсіби даму және жаһандық құзыреттілік мәдениеті.
3) "Жаһандық құзыреттілікті қолдану". Жаһандық құзыреттілікті дамытуға ықпал ететін дәстүрлер мен құндылықтар; отбасы мен қоғамдастық арасындағы серіктестік; алған білімдерін өмірде қолдану дағдылары; жоспарлау және шешім қабылдау; әлеуметтік жауапкершілік пен әділеттілік; салауатты өмір салтын ұстану және қауіпсіз мінез-құлық дағдылары; зерттеу, жобалау, еріктілік жұмыс дағдылары.
4) "Жаһандық құзыреттерді дамыту жолдары". Зерттеулер жүргізу, дәлелге немесе мәселеге қатысты ақпарат пен дәлелдемелерді іріктеу; баламалы көзқарастарды талқылау; қоғамның қазіргі заманғы проблемаларын талдау; инновациялық идеяларды дамыту және насихаттау; өзі және басқа адамдар үшін өмір сүру жағдайларын жақсарту үшін шаралар қабылдау.
5) "Жеке қаржыдағы кірістер". Белсенді және пассивті кірістер; жеке табысты арттыру тәсілдері; ақша функциялары; еңбекті бағалау әдістері мен нысандары; ұлттық және шетел валютасы.
6) "Жеке қаржыдағы шығыстар". Қалта ақшасын тиімді пайдалану; ірі сатып алулар; эмоционалды сатып алулар; ипотека; тұрғын үй несиесі; несиелендіру (жеке тұлғалардың банкроттығы); отбасылық іс-шараларды қалай бюджеттеуге болады.
7) "Отбасылық бюджет". Отбасы бюджетінің кірістері; отбасы бюджетінің міндетті шығыстары; отбасы бюджетінің міндетті емес шығыстары; отбасы бюджетінің түрлері; отбасы бюджетін жоспарлау; отбасының қаржылық мақсаттары; отбасы бюджетін жүргізу ережелері.
8) "Жинақ және жинақтау". Қаржылық қауіпсіздік жастығы; жинақтау тәсілдері; ақшалай жинақтар: банкте, жылжымайтын мүлікте; қаржылық алаяқтық түрлері; қаржы пирамидасы; қаржылық байлық; инвестициялар; қаржылық тәуекелдердің түрлері.

9) "Культура взаимоотношений". Культура общения; гуманизм, уважение к людям, вежливость, доброжелательность и терпимость; умение не навязывать свое мнение другим; деликатность, коммуникативные компетенции; культура деловой беседы; эталоны и принципы общения; культурное разнообразие, межкультурная коммуникация.
10) "Конфликты. Понятие. Типы. Пути решения". Внутриличностные конфликты: мотивационный, нравственный, ролевой и адаптационный; межличностные конфликты; межгрупповые конфликты; причины конфликтов; пути решения конфликтов; стратегии разрешения конфликта; медиация; снижение уровня тревожности.
11) "Социальные проблемы". Социальные проблемы общества; виды социальных проблем (по источнику происхождения, по степени охвата, по уровню, характеру и сфере отношений и др.); оценочное понимание социальных проблем, их причин и последствий; региональные, национальные и глобальные социальные проблемы современного общества, и их решение; социальное неравенство.
12) Экологические конфликты". Причины экологических конфликтов; виды экологических конфликтов; способы урегулирования экологических конфликтов; экологическая активность; социально-экологические конфликты и их решение с личной, региональной, национальной и глобальной точек зрения.
13) "Изменение климата". Загрязнение воздуха и воды". Экологические угрозы; рост населения, деградацию окружающей среды; дефицит пресной воды; последствия изменения климата: массовая миграция и конфликты низкий уровень безопасности.
14) "Гражданская позиция и социальная ответственность". Качества личности, позволяющие осознавать себя гражданином страны, чувствовать свою принадлежность к Родине и готовность служить ее интересам; социальная ответственность; личностные качества: честность, порядочность, этичность, доброжелательность, умение работать в коллективе; правовая культура.
15) "Формирование культурной идентичности". Особенности формирования и развития культурной идентичности; национальная идентичность; мультикультурализм; язык как основа для обеспечения сплоченности общества и культурной идентичности;
16) "Системы ценностей разных культур. Межкультурная коммуникация". Понимание и уважение мировоззрения и точки зрения других; навык критического анализа мультикультурных проблем; позитивное и эффективное взаимодействие в мультикультурном обществе; формирование активных граждан страны и мира, принимающих участие в решении местных и глобальных проблем.
17) "Специализированный компонент педагогического направления. Глобальные компетенций в профессии; партнерство в обучении педагогические стратегии; технологическая грамотность; профессиональное развитие.
6. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:

9) "Қарым-қатынас мәдениеті". Қарым-қатынас мәдениеті; гуманизм, адамдарға құрмет, сыпайылық, ізгі ниет және төзімділік; өз пікірін басқаларға таңа алмау мүмкіндігі; нәзіктік, коммуникативті құзыреттілік; іскерлік әңгіме мәдениеті; қарым-қатынас стандарттары мен принциптері; мәдени әртүрлілік, мәдениетаралық қарым-қатынас.
10) "Қақтығыстар. Түсінгі. Түрлері. Шешу жолдары". Тұлғаішілік қақтығыстар: мотивациялық, моральдық, рөлдік және бейімделу; тұлғааралық қақтығыстар; топаралық қақтығыстар; қақтығыстардың себептері; қақтығыстарды шешу жолдары; жанжалды шешу стратегиялары; медиация; алаңдаушылық деңгейін төмендету.
11) "Әлеуметтік проблемалар". Қоғамның әлеуметтік проблемалары; әлеуметтік проблемалардың түрлері (шығу тегі бойынша, қамту дәрежесі бойынша, қарым-қатынас деңгейі, сипаты және саласы бойынша және тағыда басқалар); әлеуметтік проблемаларды, олардың себептері мен салдарын бағалап түсіну; қазіргі қоғамның өңірлік, ұлттық және жаһандық әлеуметтік проблемалар және оларды шешу; әлеуметтік теңсіздік.
12) "Экологиялық қақтығыстар". Экологиялық қақтығыстардың себептері; экологиялық қақтығыстардың түрлері; экологиялық қақтығыстарды реттеу тәсілдері; экологиялық белсенділік; әлеуметтік-экологиялық қақтығыстар және оларды жеке, аймақтық, ұлттық және жаһандық тұрғыдан шешу.
13) "Климаттың өзгеруі". Ауа мен судың ластануы. Экологиялық қауіптер; халықтың өсуі, қоршаған ортаның деградациясы; Тұщы су тапшылығы; климаттың өзгеруінің салдары: жаппай көші-қон және қақтығыстар қауіпсіздіктің төмен деңгейі.
14) "Азаматтық ұстаным және әлеуметтік жауапкершілік". Өзін елдің азаматы ретінде сезінуге, өз Отанына тиесілігін сезінуге және оның мүдделеріне қызмет етуге дайын болуға мүмкіндік беретін жеке қасиеттер; әлеуметтік жауапкершілік; жеке қасиеттер: адалдық, әдептілік, әдептілік, ізгі ниет, ұжымда жұмыс істей білу; құқықтық мәдениет.
15) "Мәдени бірегейлікті қалыптастыру". Мәдени бірегейлікті қалыптастыру және дамыту ерекшеліктері; ұлттық бірегейлік; көпмәдениеттілік; қоғам мен мәдени бірегейлікті қамтамасыз етудің негізі ретінде тіл;
16) "Әртүрлі мәдениеттердің құндылықтар жүйесі. Мәдениетаралық коммуникация". Дүниетаным мен басқалардың көзқарасын түсіну және құрметтеу; көпмәдениетті проблемаларды сыни талдау дағдысы; көпмәдениетті қоғамдағы оң және тиімді өзара іс-қимыл; жергілікті және жаһандық проблемаларды шешуге қатысатын елдің және әлемнің белсенді азаматтарын қалыптастыру.
17) "Педагогикалық бағыттың мамандандырылған компоненті". Мамандықтағы жаһандық құзыреттер. Білім берудегі серіктестік. Педагогикалық стратегиялар. Технологиялық сауаттылық. Кәсіби даму.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:

1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
7. Объем учебной нагрузки составляет 24 часа (1 кредит) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименования разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Глобальные компетенции.
1.1 Культура глобальной компетентности.
+
+
+
Тема 1.1 Что такое глобальные компетенции.
Тема 1.2 Культура глобальной компетентности.
Тема 1.3 Применение глобальных компетенций.
Тема 1.4 Пути развития глобальных компетенций.
Раздел 2. Финансовая грамотность.
2.1 Доходы в личных финансах.
+
+
+
Тема 2.1 Активный доход.
Тема 2.2 Пассивный доход.
Тема 2.3 Способы повышения личного дохода.
Тема 2.4 Функции денег.
Тема 2.5 Методы и формы оценки труда.
Тема 2.6 Национальная и иностранная валюта.
2.2 Расходы в личных финансах.
+
+
+
Тема 2.7 Эффективное использование карманных денег.
Тема 2.8 Крупные покупки.
Тема 2.9 Эмоциональные покупки.
Тема 2.10 Ипотека. Кредит на жилье.
Тема 2.11 Закредитованность (банкротство физических лиц).
Тема 2.12 Как составлять бюджет семейных мероприятий.

1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін Бөлімдер мен тақырыптарға бөлуге (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің Бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлықтың бағыттары мен біліктілігіне байланысты 24 сағатты (1 кредит) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімшелер және тақырыптардың атаулары
Сағаттар саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 Бөлім. Жаһандық құзыреттілік.
1.1 Жаһандық құзыреттілік мәдениеті.
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Жаһандық құзыреттілік дегеніміз не.
Тақырып 1.1.2. Жаһандық құзыреттілік мәдениеті.
Тақырып 1.1.3. Жаһандық құзыреттілікті қолдану.
Тақырып 1.1.4. Жаһандық құзыреттілікті дамыту жолдары.
2 Бөлім. Қаржылық сауаттылық.
2.1 Жеке қаржыдағы кірістер.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Белсенді табыс.
Тақырып 2.1.2. Пассивті табыс.
Тақырып 2.1.3. Жеке табысты арттыру жолдары.
Тақырып 2.1.4 Ақша функциялары.
Тақырып 2.1.5. Еңбекті бағалаудың әдістері мен формалары.
Тақырып 2.1.6. Ұлттық және шетел валютасы.
2.2 Жеке қаржы шығындары.
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Қалта ақшасын тиімді пайдалану.
Тақырып 2.2.2. Ірі сатып алулар.
Тақырып 2.2.3. Эмоционалды сатып алу.
Тақырып 2.2.4. Ипотека. Тұрғын үй несиесі.
Тақырып 2.2.5. Кредиттеу (жеке тұлғалардың банкроттығы).
Тақырып 2.2.6. Отбасылық іс-шаралардың бюджетін қалай құруға болады.

2.3. Семейный бюджет.
+
+
+
Тема 2.13 Доходы семейного бюджета.
Тема 2.14 Обязательные расходы семейного бюджета.
Тема 2.15 Необязательные расходы семейного бюджета.
Тема 2.16 Типы семейного бюджета.
Тема 2.17 Планирование семейного бюджета. Финансовые цели семьи.
Тема 2.18 Правила ведения семейного бюджета.
2.4. Сбережения и накопления.
+
+
+
Тема 2.19 Финансовая подушка безопасности.
Тема 2.20 Способы создания накоплений.
Тема 2.21 Денежные накопления: в банке, в недвижимости.
Тема 2.22 Виды финансового мошенничества. Финансовая пирамида.
Тема 2.23 Финансовый достаток.
Тема 2.24 Инвестиции. Виды финансовых рисков.
Раздел 3. Решение проблем местного и глобального значения.
3.1 Виды проблем.
+
+
+
Тема 3.1 Культура взаимоотношений.
Тема 3.2 Конфликты. Понятие. Типы. Пути решения.
Тема 3.3 Социальные проблемы.
Тема 3.4 Экологические конфликты.
Тема 3.5 Изменение климата. Загрязнение воздуха и воды.
Раздел 4. Понимание различных культур и мировоззрений.
4.1 Участие в эффективном межкультурном взаимодействии.
+
+
+
Тема 4.1 Гражданская позиция и социальная ответственность.
Тема 4.2 Формирование культурной идентичности.
Тема 4.3 Системы ценностей разных культур. Межкультурная коммуникация.
Тема 4.4 Способность понимать и принимать точку зрения другого человека.

2.3. Отбасылық бюджет.
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Отбасылық бюджеттің кірістері.
Тақырып 2.3.2. Отбасылық бюджеттің міндетті шығыстары.
Тақырып 2.3.3. Отбасылық бюджеттің қосымша шығындары.
Тақырып 2.3.4. Отбасылық бюджеттің түрлері.
Тақырып 2.3.5. Отбасылық бюджетті жоспарлау. Отбасының қаржылық мақсаттары.
Тақырып 2.3.6. Отбасылық бюджетті жүргізу ережелері.
2.4. Жинақ және жинақтау.
+
+
+
Тақырып 2.4.1. Қаржылық қауіпсіздік жастығы.
Тақырып 2.4.2. Жлайинақтау тәсілдері.
Тақырып 2.4.3. Ақша жинақтар: банкте, жылжымайтын мүлікте.
Тақырып 2.4.4. Қаржылық алаяқтық түрлері. Қаржылық пирамида.
Тақырып 2.4.5. Қаржылық байлық.
Тақырып 2.4.6. Инвестициялар. Қаржылық тәуекелдердің түрлері.
3 Бөлім. Жергілікті және жаһандық маңызы бар проблемаларды шешу.
3.1 Проблемалар түрі.
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Қарым-қатынас мәдениеті.
Тақырып 3.1.2. Қақтығыстар. Түсінігі. Түрлері. Шешу жолдары.
Тақырып 3.1.3. Әлеуметтік проблемалар.
Тақырып 3.1.4. Экологиялық қақтығыстар.
Тақырып 3.1.5. Климаттың өзгеруі. Ауа мен судың ластануы.
4 Бөлім. Әр түрлі мәдениеттер мен дүниетанымдарды түсіну.
4.1 Тиімді мәдениетаралық өзара іс-қимылға қатысу.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Азаматтық ұстаным және әлеуметтік жауапкершілік.
Тақырып 4.1.2. Мәдени бірегейлікті қалыптастыру.
Тақырып 4.1.3. Әртүрлі мәдениеттердің құндылықтар жүйесі. Мәдениетаралық байланыс.
Тақырып 4.1.4. Басқа адамның көзқарасын түсіну және қабылдау қабілеті.

Раздел 5. Специализированный компонент
педагогического направления.
+
+
+
Тема 5.1 Глобальные компетенций в профессии.
Тема 5.2 Партнерство в обучении.
Тема 5.3 Педагогические стратегии.
Тема 5.4 Технологическая грамотность.
Тема 5.5 Профессиональное развитие.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Глобальные компетенции
Культура глобальной компетентности
1) Понимать значение глобальных компетенций для развития личности;
2) пропагандировать культуру глобальной компетентности.
1) Описывает глобальные компетенций.
1) Сформировать навыки исследовательской, проектной, волонтерской работы.
1) Формирует оценивания результатов исследования.
Финансовая грамотность
Доходы в личных финансах
1) Понимать значение активного и пассивного доходов;
2) объяснять способы повышения личного дохода.
1) Определяет факторы, влияющих на личные доходы.
Расходы в личных финансах
1) Сформировать навыки эффективного использования карманных денег.
1) Понимает проблему закредитованности и не допускает спонтанных кредитов.
Семейный бюджет
1) Уметь анализировать доходы и расходы семейного бюджета;
2) сформировать навыки планирования и
ведения семейного бюджета.
1) Составляет этапы планирования семейного бюджета.
Сбережения и накопления
1) Формировать финансовую подушку безопасности семьи.
1) Составляет перечень источников денежных накоплений и списка расходов с обоснованием их необходимости;
2) знает способы создания денежных накоплений;
3) анализирует виды финансовых рисков, не допуская участия в финансовых пирамидах.
Решение проблем местного и глобального значения
Виды проблем
1) Сформировать этику взаимоотношений на основе эмпатии и способности сотрудничать.
1) Понимает и принимает убеждения других людей;
2) анализирует существующие проблемы во взаимоотношениях сверстников.
2) Понимать сущность и причины конфликтов.
1) Составляет алгоритм решения конфликта;
2) знает основы медиации и способы разрешения конфликтов.
3) Сформировать аналитическое и критическое мышление и нвнавык оценивания социальных проблем местного и глобального значения.
1) Оценивает социальный проект, волонтерских акций и инициатив.
4) Сформировать навыки проведения исследования и анализа
доказательств по экологическим проблемам.
1) Предлагает пути решения экологических конфликтов на местном и глобальном уровнях.
Понимание различных культур и мировоззрений
Участие в эффективном межкультурном взаимодействии
1) Проявлять гражданскую позицию, умеют отстаивать собственную точку зрения.

5-Бөлім. Педагогикалық бағыттың мамандандырылған компоненті.
Тақырып 5.1 Мамандықтағы жаһандық құзыреттер .
Тақырып 5.2 Білім берудегі серіктестік.
Тақырып 5.3 Педагогикалық стратегиялар.
Тақырып 5.4 Технологиялық сауаттылық.
Тақырып 5.5 Кәсіби даму.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Жаһандық құзыреттілік
Жаһандық құзыреттілік мәдениеті
1) Жеке тұлғаны дамыту үшін жаһандық құзыреттіліктің маңыздылығын түсіну;
2) жаһандық құзыреттілік мәдениетін насихаттау.
1) Жаһандық құзыреттілікті сипаттайды.
1) Зерттеу, жобалау, волонтерлік жұмыс дағдыларын қалыптастыру.
1) Зерттеу нәтижелерін бағалауды қалыптастырады.
Қаржылық сауаттылық
Жеке қаржыдағы кірістер
1) Белсенді және пассивті кірістердің мәнін түсіну;
2) жеке табысты арттыру тәсілдерін түсіндіру.
1) Жеке табысқа әсер ететін факторларды айқындайды.
Жеке қаржы шығындары
1) Қалта ақшасын тиімді пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
1) Несиелендіру мәселесін түсінеді және қиындық тудыратын несиелерге жол бермейді.
Отбасылық бюджет
1) Отбасылық бюджеттің кірістері мен шығыстарын талдай білу;
2) жоспарлау дағдыларын қалыптастыру және отбасылық бюджетті жүргізу.
1) Отбасылық бюджетті жоспарлау кезеңдерін құрайды.
Жинақ және жинақтау
1) Отбасының қаржылық қауіпсіздік жастығын қалыптастыру.
1) Ақшалай жинақтау көздерінің тізбесін және олардың қажеттілігін негіздей отырып шығыстар тізімін жасайды;
2) ақша жинақтарын құру тәсілдерін біледі;
3) қаржы пирамидаларына қатысуға жол бермей, қаржылық тәуекелдердің түрлерін талдайды.
Жергілікті және жаһандық маңызы бар проблемаларды шешу
Проблемалар түрлері
1) Эмпатия мен ынтымақтастық қабілетіне негізделген қарым-қатынас этикасын қалыптастыру.
1) Басқа адамдардың сенімдерін түсінеді және қабылдайды;
2) құрдастарының қарым-қатынасындағы бар проблемаларды талдайды.
2) Қақтығыстардың мәні мен себептерін түсіну.
1) Қақтығысты шешу алгоритмін құрайды;
2) медиация негіздерін және қақтығыстарды шешу тәсілдерін біледі.
3) Аналитикалық, сыни ойлау, жергілікті және жаһандық маңызы бар әлеуметтік проблемаларды бағалау дағдысын қалыптастыру.
1) Әлеуметтік жобаны, волонтерлік акциялар мен бастамаларды бағалайды.
1) Экологиялық проблемалар бойынша дәлелдемелерді зерттеу және талдау жүргізу дағдыларын қалыптастыру.
1) Жергілікті және жаһандық деңгейде экологиялық проблемалрды шешу жолдарын ұсынады.
Әр түрлі мәдениеттер мен дүниетанымдарды түсіну
Тиімді мәдениетаралық өзара іс-қимылға қатысу

1) Понимает значение социальной ответственности.
1) Оценивать значение культурной идентичности в обществе.
1) Приводит
доказательства для обоснования
собственной точки зрения о ценности разных культур;
2) осознает и понимает культурное разнообразие и межкультурные различия.
1) Определять глобальные проблемы и межкультурные различия;
2) сформировать навык построения коммуникации на основе уважительного отношения к представителям других культур.
1) Осознает, каким образом культурные, религиозные и другие различия влияют на взгляды окружающих; 2) составляет правила межкультурной коммуникации в обществе.
1) Уметь отбирать информацию,
доказательства, аргументы по проблеме.
1) Критически оценивает полученную информацию, разные точки зрения
утверждений.
Специализированный компонент
педагогического направления
Глобальные компетенций в профессии
1) Описывать глобальные компетенции по педагогическому направлению;
2) определять возможности применения глобальных компетенций по направлению.
1) Разрабатывает матрицы сформированности глобальных компетенций по педагогическому направлению.
Партнерство в обучении
1) Применять технологии партнерства.
1) Проявляет самостоятельность в интеллектуальном поведении;
2) умеет оказать поддержку;
3) применяет технологии партнерства.
Педагогические стратегии
1) Уметь критически мыслить и оценивать ситуацию;
2) уметь выстраивать педагогические стратегии в обучении и воспитании, управлении педагогическим процессом.
1) Применяет педагогические тактики в решении профессиональных проблем.
Технологическая грамотность
1) Применять методики, технологии коллективного способа обучения;
2) владеть совокупностью средств и способов достижения высоких результатов.
1) Владеет технологической грамотностью, умеет
компетентно и эффективно выполнять задачи и разрешать проблемы в сфере профессиональных занятий.
Профессиональное развитие
1) Уметь планировать свое профессиональное развитие;
2)
владеть профессиональными компетенциями.
1) Применяет полученные знания и умения в конкретной практической ситуации.
Приложение 20 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Математика" социально-экономического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Математика" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

1) Азаматтық ұстанымын көрсете алу, өз көзқарасын қорғай білу.
1) Әлеуметтік жауапкершіліктің маңыздылығын түсінеді.
2) Қ оғамдағы мәдени бірегейліктің маңыздылығын бағалау.
1) Әр түрлі мәдениеттердің құндылығы туралы өзіндік көзқарасын дәлелдеу үшін дәлелдер келтіреді;
2) мәдени әртүрлілік пен мәдениетаралық айырмашылықтарды біледі және түсінеді.
1) Жаһандық проблемалар мен мәдениетаралық айырмашылықтарды анықтау;
2) басқа мәдениеттердің өкілдеріне құрметпен қарау негізінде коммуникация құру дағдысын қалыптастыру.
1) Мәдени, діни және басқа да айырмашылықтардың басқалардың көзқарастарына қалай әсер ететінін түсінеді;
2) қоғамда мәдениетаралық коммуникация ережелерін жасайды.
1) Мәселе бойынша дәлелдер, айғақтар, ақпаратты таңдай білу.
1) алынған ақпаратты, әртүрлі көзқарастарды сыни тұрғыдан бағалайды.
Педагогикалық бағыттың мамандандырылған компоненті
Мамандықтағы жаһандық құзыреттілік
1) Педагогикалық бағыт бойынша жаһандық құзыреттерді сипаттау;
2) бағыт бойынша жаһандық құзыреттерді қолдану мүмкіндіктерін айқындау.
1) Педагогикалық бағыт бойынша жаһандық құзыреттердің қалыптасу матрицаларын әзірлейді.
Оқытудағы серіктестік
1) Серіктестік технологияларын қолдану.
1) Зияткерлік мінез-құлықта дербестік танытады;
2) қолдау көрсете алады;
3) серіктестік технологияларын қолданады.
Педагогикалық стратегиялар
1) Жағдайды сыни тұрғыдан ойлай және бағалай білу;
2) оқыту мен тәрбиелеуде, педагогикалық процесті басқаруда педагогикалық стратегияларды құра білу.
1) Кәсіби мәселелерді шешуде педагогикалық тактиканы қолданады.
Технологиялық сауаттылық
1) Ұжымдық оқыту тәсілінің әдістемелерін, технологияларын қолдану;
2) жоғары нәтижелерге қол жеткізу құралдары мен тәсілдерінің жиынтығын меңгеруге міндетті.
1) Технологиялық сауаттылықты меңгерген, кәсіби сабақтар саласындағы міндеттерді сауатты және тиімді орындау және проблемаларды шешу.
Кәсіби даму
1) Өзінің кәсіби дамуын жоспарлай білу;
2) кәсіби құзыреттілікке ие болу .
1) Алған білімдері мен дағдыларын нақты практикалық жағдайда қолданады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
20-қосымша
Әлеуметтік- экономикалық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік- экономикалық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

6) "Предел функции и непрерывность". Предел функции в точке и на бесконечности. Непрерывность функции в точке и на бесконечности. Асимптоты графика функции. Предел числовой последовательности. Нахождение пределов.
7) "Производная". Определение производной. Понятие дифференциала функции. Правила нахождения производных. Производная сложной функции. Физический и геометрический, экономический смысл производной. Уравнение касательной к графику.
8) "Применение производной". Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума функции. Исследование функции с помощью производной и построение еҰ графика. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке.
9) "Случайные величины и их числовые характеристики". Случайные величины. Дискретные и непрерывные случайные величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин. Виды распределения дискретных случайных величин.
10) "Первообразная и интеграл". Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл. Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач.
11) "Степени и корни. Степенная функция". Корень n-ой степени и его свойства. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем. Преобразование иррациональных выражений. Степенная функция, ее свойства и график. Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем.
12) "Иррациональные уравнения и неравенства". Иррациональные уравнения и их системы. Иррациональные неравенства и и их системы.
13) "Показательная и логарифмическая функции". Показательная функция, ее свойства и график. Логарифм числа и его свойства. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Производная и интеграл показательной функции. Производная логарифмической функции.
14) "Показательные и логарифмические уравнения и неравенства". Показательные уравнения и их системы. Показательные неравенства. Логарифмические уравнения и их системы. Логарифмические неравенства и их системы.
15) "Элементы математической статистики". Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным.
16) "Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве". Аксиомы стереометрии и их следствия. Взаимное расположение прямых в пространстве. Взаимное расположение прямой и плоскости. Взаимное расположение двух плоскостей.

6) "Функцияның шегі және үзіліссіздік". Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі үзіліссіздігі. Функция графигінің асимптоталары. Сан тізбегінің шегі. Шектерді табу.
7) "Туынды". Туындының анықтамасы. Функцияны дифференциалдау туралы түсінік. Туындыларды табу ережелері. Күрделі функцияның туындысы. Туындының физикалық және геометриялық, экономикалық мағынасы. Функция графигіне жүргізілген жанаманң теңдеуі.
8) "Туындыны қолдану". Функцияның өсу және кему шарттары. Функцияның кризистік нүктелері және экстремум нүктелері. Функцияны туынды арқылы зерттеу және оның графигін құру. Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері.
9) "Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары". Кездейсоқ шамалар. Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлері.
10) "Алғашқы функция және интеграл". Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интегралдың қасиеттері. Анықталған интеграл. Қисық сызықты трапеция және оның ауданы. Геометриялық және физикалық есептерді шығаруда анықталған интегралды қолдану.
11) "Дәреже мен түбірлер. Дәрежелік функция". n-ші түбір және оның қасиеттері. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Иррационал өрнектерді түрлендіру. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі. Нақты көрсеткіші бар дәрежелік функциясының туындысы және интегралы.
12) "Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер". Иррационал теңдеулер және олардың жүйелері. Иррационал теңсіздіктер және олардың жүйелері..
13) "Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар". Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі. Көрсеткіштік функцияның туындысы және интегралы. Логарифмдік функцияның туындысы.
14) "Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер". Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері. Көрсеткіштік теңсіздіктер және олардың жүйелері. Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері. Логарифмдік теңсіздіктер және олардың жүйелері.
15) "Математикалық статистика элементтері". Бас жиынтық және таңдама. Дискретті және аралық вариациялық қатарлар. Кездейсооқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау.
16) "Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы". Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары. Кеңістіктегі түзулердің өзара орналасуы. Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Екі жазықтықтың өзара орналасуы.

17) "Перпендикулярность в пространстве". Перпендикулярность прямой и плоскости. Перпендикуляр и наклонная. Теорема о трҰх перпендикулярах. Расстояние в пространстве. Углы в пространстве. Перпендикулярность плоскостей. Ортогональная проекция плоской фигуры на плоскость и ее площадь.
18) "Прямоугольная система координат и векторы в пространстве". Векторы в пространстве и действия над ними. Коллинеарность и компланарность векторов. Прямоугольная система координат в пространстве. Координаты вектора в пространстве. Сложение и вычитание векторов в координатах, умножение вектора на число в координатах. Разложение вектора по трем некомпланарным векторам. Расстояние между двумя точками. Деление отрезка в данном отношении. Координаты середины отрезка. Скалярное произведение векторов. Уравнение сферы. Уравнение прямой в пространстве.
19) "Применение уравнений прямой и плоскости в пространстве". Взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве. Расстояние от точки до плоскости в пространстве. Нахождение угла между двумя прямыми, угла между прямой и плоскостью в пространстве.
20) "Многогранники". Понятие о многогранном угле, геометрическом теле. Понятие многогранника. Призма и ее элементы. Прямая и правильная призмы. Прямоугольный параллелепипед и его свойства. Площадь боковой и полной поверхностей призмы. Пирамида и ее элементы. Усеченная пирамида. Площадь боковой и полной поверхностей пирамиды. Площадь поверхности усечҰнной пирамиды. Сечение многогранников плоскостью. Правильные многогранники.
21) "Тела вращения и их элементы". Цилиндр и его элементы. Площадь боковой полной поверхности цилиндра. Конус и его элементы. Площадь боковой и полной поверхности конуса. Усеченный конус и его элементы. Площадь поверхности усечҰнного конуса. Сфера, шар и их элементы. Площадь поверхности сферы. Касательная плоскость к сфере. Сечения тел вращений плоскостью.
22) "Объемы тел". Общие свойства объемов тел. Объем призмы. Объемы пирамиды и усеченной пирамиды. Объем цилиндра. Объемы конуса и усеченного конуса. Подобие пространственных фигур. Объем шара и его частей. Комбинации геометрических тел.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;

17) "Кеңістіктегі перпендикулярлық". Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Перпендикуляр және көлбеу. Үш перпендикуляр туралы теорема. Кеңістіктегі қашықтық. Кеңістіктегі бұрыштар. Жазықтықтардың перпендикулярлығы. Жазық фигураның жазықтыққа ортогональды проекциясы және оның ауданы.
18) "Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар". Кеңістіктегі векторлар және оларға қолданылаын амалдар. Коллинеар және компланар векторлар. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі. Кеңістіктегі вектордың координаталары. Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту. Вектордың үш компланарлы емес векторларға жіктелуі. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Кесіндінің ортасының координаталары. Векторлардың скаляр көбейтіндісі. Сфера теңдеуі. Кеңістіктегі түзудің теңдеуі.
19) "Кеңістіктегі түзу және жазықтық теңдеулерін қолдану". Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Кеңістіктегі нүктеден жазықтыққа дейінгі қашықтық. Екі түзу арасындағы бұрышты, кеңістіктегі түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу.
20) "Көпжақтар". Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік. Дұрыс көпжақтар ұғымы. Призма және оның элементтері. Тік және дұрыс призмалар. Тікбұрышты параллелепипед және оның қасиеттері. Призманың бүйір және толық беттерінің ауданы. Пирамида және оның элементтері. Қиық пирамида. Пирамиданың бүйір және толық беттерінің ауданы. Қиық пирамиданың бетінің ауданы. Жазықтықтағы дұрыс көпжақтың көлденең қимасы. Дұрыс көпжақтар.
21) "Айналу денелері және олардың элементтері". Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің бетінің ауданы. Конус және оның элементтері. Конустың бетінің ауданы. Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың бетінің ауданы. Сфера, шар және олардың элементтері. Сфераның бетінің ауданы. Сфераға жанама жазықтық. Айналу денелерін жазықтықпен қию.
22) "Денелердің көлемі". Дене көлемінің жалпы қасиеттері. Призманың көлемі. Пирамида мен қиық пирамиданың көлемі. Цилиндр көлемі. Конус пен қиық конустың көлемі. Кеңістіктік фигуралардың ұқсастығы. Шар және оның бөліктерінің көлемі.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;

Тема 1.1.1. Функция и способы ее задания. Преобразования графиков функций. Графики, используемые в экономике. Функции спроса и предложения.
Тема 1.1.2. Свойства функции. Линейная, квадратичная и дробно-линейная функции в экономике.
1.2.Виды функции.
+
+
+
Тема 1.2.1. Понятие обратной функции.
Тема 1.2.2. Сложная функция.
Раздел 2. Тригонометрические функции.
2.1. Тригонометрические функции и их графики.
+
+
+
Тема 2.1.1. Тригонометрические функции, их свойства и графики.
Тема 2.1.2. Построение графиков тригонометрических функций с помощью преобразований.
2.2. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики.
+
+
+
Тема 2.2.1. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс.
Тема 2.2.2. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики.
2.3. Тригонометрические уравнения и неравенства.
+
+
+
Тема 2.3.1. Простейшие тригонометрические уравнения.
Тема 2.3.2. Методы решения тригонометрических уравнений и их систем.
2.4. Тригонометрические неравенства.
+
+
+
Тема 2.4.1. Решение простейших тригонометрических неравенств и их систем.
Раздел 3. Степени и корни. Степенная функция.
3.1. Степени и корни
+
+
+
Тема 3.1.1. Корень n-ой степени и его свойства. Преобразование иррациональных выражений.
Тема 3.1.2. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем.
3.2. Степенная функция, ее свойства и график.
+
+
+
Тема 3.2.1. Степенная функция, ее свойства и график. Степенная функция и ее применение в экономике.
4. Иррациональные уравнения и неравенства.
4.1. Иррациональные уравнения и системы.
+
+
+
Тема 4.1.1. Иррациональные уравнения и их системы.
Тема 4.1.2. Методы решения иррациональных уравнений и их систем.
4.2. Иррациональные неравенства.
+
+
+
Тема 4.2.1. Иррациональные неравенства и системы, методы их решений.
Раздел 5. Показательная и логарифмическая функция.
5.1. Показательная функция.
+
+
+
Тема 5.1.2. Показательная функция, ее свойства и график. Применение показательной функций в экономике.
5.2. Логарифмическая функция.
+
+
+
Тема 5.2.1. Логарифм числа и его свойства. Применение свойств логарифмов в экономике.
5.2.2. Логарифмическая функция, ее свойства и график.
Раздел 6. Показательные, логарифмические уравнения и неравенства.
6.1. Показательные уравнения и неравенства.
+
+
+
Тема 6.1.1. Показательные уравнения и их системы.
Тема 6.1.2. Показательные неравенства и их системы.
6.2. Логарифмические уравнения и неравенства.
+
+
+
Тема 6.2.1. Логарифмические уравнения и их системы.

Тақырып 1.1.1. Функция және оның берілу тәсілдері. Функция графигін түрлендіру. Экономикада қолданылатын графиктер. Сұраныс пен ұсыныс функциялары.
Тақырып 1.1.2. Функцияның қасиеттері. Экономикадағы сызықтық, квадраттық және бөлшек-сызықтық функциялар.
1.2. Функция түрлері.
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Кері функция ұғымы.
Тақырып 1.2.2. Күрделі функция.
2 бөлім. Тригонометриялық функциялар.
2.1. Тригонометриялық функциялар және олардың графиктері.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері.
Тақырып 2.1.2. Түрлендірулер арқылы тригонометриялық функциялардың графигін салу.
2.2. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері.
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс.
Тақырып 2.2.2. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері.
2.3. Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер.
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Қарапайым тригонометриялық теңдеулер.
Тақырып 2.3.2. Тригонометриялық теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
Тақырып 2.4. Тригонометриялық теңсіздіктер.
+
+
+
Тақырып 2.4.1. Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктер мен жүйелерді шешу
3 бөлім. Дәрежелер мен түбірлер. Дәрежелік функция.
3.1. Дәрежелер мен түбірлер.
+
+
+
Тақырып 3.1.1. n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Иррационал өрнектерді түрлендіру.
Тақырып 3.1.2. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру.
3.2. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі.
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі Дәрежелік функция және оны экономикада қолдану.
4 бөлім. Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер.
4.1. Иррационал теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Иррационал теңдеулер және олардың жүйелері.
Тақырып 4.1.2. Иррационал теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
4.2. Иррационал теңсіздіктер.
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Иррационал теңсіздіктер және жүйелерді шешу әдістері
5 бөлім. Көрсеткіштік және логарифмдік функция.
5.1. Көрсеткіштік функция.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі.Көрсеткіштік функцияны экономикада қолдану.
5.2. Логарифмдік функция.
+
+
+
Тақырып 5.2.1. Санның логарифмі және оның қасиеттері.
Тақырып 5.2.2. Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі.
6 бөлім. Көрсеткіштік, логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер.
6.1. Көрсеткіштік теңдеулер мен теңсіздіктер.
+
+
+
Тақырып 6.1.1. Көрсеткіштік теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
Тақырып 6.1.2. Көрсеткіштік теңсіздіктер мен жүйелерді шешу әдістері.
6.2. Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер.
+
+
+
Тақырып 6.2.1. Логарифмдік теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.

Тема 6.2.2. Логарифмические неравенства и их системы.
Раздел 7. Предел функции и непрерывность.
7.1. Предел функции.
+
+
+
Тема 7.1.1. Предел функции в точке и на бесконечности.
Тема 7.1.2. Нахождение пределов.
7.2. Непрерывность функции и предел числовой последовательности.
+
+
+
Тема 7.2.1. Непрерывность функции в точке и на бесконечности. Асимптоты графика функции.
Тема 7.2.2. Предел числовой последовательности.
Раздел 8. Производная и ее применение.
8.1.Производная.
+
+
+
Тема 8.1.1. Определение производной. Понятие дифференциала функции. Правила нахождения производных.
Тема 8.1.2. Производная степенной функции с действительным показателем.
Тема 8.1.3. Производная сложной функции.
Тема 8.1.4. Производные тригонометрических функций.
Тема 8.1.5. Производные показательной и логарифмических функции.
Тема 8.1.6. Физический и геометрический смысл производной. Экономический смысл производной. Применение производных для решения экономических задач. Уравнение касательной к графику функции.
8.2 Применение производной.
+
+
+
Тема 8.2.1. Признаки возрастания и убывания функции. Точки экстремума. Максимумы и минимумы в экономических задачах.
Тема 8.2.2. Исследование функции с помощью производной и построение еҰ графика. Исследование функций в экономике. Предельные производительность, спрос, предложения.
Тема 8.2.3 Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке.
Раздел 9. Первообразная и интеграл. Определенный интеграл.
9.1. Первообразная и неопределенный интеграл.
+
+
+
Тема 9.1.1. Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла.
Тема 9.1.2. Интеграл элементарных функций.
9.2. Определенный интеграл.
+
+
+
Тема 9.2.1. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл.
9.3. Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач.
+
+
+
Тема 9.3.1. Вычисление площадей плоских фигур с помощью определенного интеграла.
Тема 9.3.2. Вычисление объемов тел вращения с помощью определенного интеграла.
Тема 9.3.3. Экономический смысл интеграла. Применение определенного интеграла в экономике.
Раздел 10. Математическая статистика и теория вероятностей.
10.1. Вероятность.
+
+
+
Тема 10.1.1. Элементы комбинаторики и их применение к нахождению вероятностей. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближенных вычислений. Формула бинома Ньютона и приближенные вычисления эффективной годовой ставки.
Тема 10.1.2. Вероятность события и ее свойства. Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей.
10.2.Элементы математической статистики.
+
+
+
Тема 10.2.1. Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным. Теория вероятностей и ее применение в области экономики.

Тақырып 6.2.2. Логарифмдік теңсіздіктер мен жүйелерді шешу әдістері.
7 бөлім. Функцияның шегі және үзіліссіздік.
7.1. Функцияның шегі.
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі.
Тақырып 7.1.2. Шектерді табу.
7.2. Функцияның үзіліссіздігі және сан тізбегінің шегі.
+
+
+
Тақырып 7.2.1. Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі үзіліссіздігі. Функция графигінің асимптоталары.
Тақырып 7.2.2. Сан тізбегінің шегі.
8 бөлім. Туынды және оның қолданылуы.
8.1.Туынды.
+
+
+
Тақырып 8.1.1. Туындының анықтамасы. Функцияның дифференциалы туралы түсінік. Туындыларды табу ережелері.
Тақырып 8.1.2. Нақты көрсеткіші бар дәрежелік функциясының туындысы.
Тақырып 8.1.3. Күрделі функцияның туындысы.
Тақырып 8.1.4. Тригонометриялық функциялардың туындылары.
Тақырып 8.1.5. Көрсеткіштік және логарифмдік функциялардың туындылары.
Тақырып 8.1.6. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Туындының экономикалық мағынасы. Экономикалық есептерді шешу үшін туындыларды қолдану. Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі.
8.2.Туындының қолданылуы.
+
+
+
Тақырып 8.2.1. Функцияның өсу және кему шарттары. Экстремум нүктелері. Экономикалық есептердегі максимумдар мен минимумдар.
Тақырып 8.2.2. Функцияны туынды арқылы зерттеу және оның графигін салу. Экономикадағы функцияларды зерттеу. Шекті өнімділік, сұраныс, ұсыныстар.
Тақырып 8.2.3. Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері.
9 бөлім. Алғашқы функция және интеграл. Анықталмаған интеграл.
9.1. Алғашқы функция және анықталмаған интеграл.
+
+
+
Тақырып 9.1.1. Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интегралдың қасиеттері.
Тақырып 9.1.2. Элементар функциялардың интегралы.
9.2. Анықталған интеграл.
+
+
+
Тақырып 9.2.1. Қисық сызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл.
9.3. Геометриялық және физикалық есептерді шешуде анықталған интегралды қолдану.
+
+
+
Тақырып 9.3.1. Анықталған интегралдың көмегімен жазық фигуралардың аудандарын есептеу.
Тақырып 9.3.2. Анықталған интегралдың көмегімен айналу денелерінің көлемін есептеу.
Тақырып 9.3.3. Интегралдың экономикалық мағынасы. Экономикада анықталған интегралды қолдану.
10 бөлім. Математикалық статистика және ықтималдықтар теориясы.
10.1. Ықтималдық.
+
+
+
Тақырып 10.1.1. Комбинаторика элементтері және олардың ықтималдықтарды табуға қолдану Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) жуықтап есептеулер үшін қолдану. Ньютонның биномдық формуласы және тиімді жылдық мөлшерлеменің шамамен есептеулері.
Тақырып 10.1.2. Оқиғаның ықтималдығы және оның қасиеттері. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері. Ықтималдық әдістерін қолдана отырып, практикалық есептерді шешу.
10.2. Математикалық статистика элементтері.
+
+
+
Тақырып 10.2.1. Бас жиынтық және таңдама. Дискретті және аралық вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау.

Тема 10.2.2. Случайные величины. Дискретные и непрерывные случайные величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин. Виды распределения дискретных случайных величин.
Раздел 11. Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве.
+
+
+
11.1. Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве".
+
+
+
Тема 11.1.1. Аксиомы стереометрии и их следствия. Взаимное расположение двух прямых в пространстве.
Тема 11.1.2. Взаимное расположение прямой и плоскости.
Тема 11.1.3. Взаимное расположение двух плоскостей.
11.2. Углы в пространстве.
+
+
+
Тема 11.2.1. Угол между прямыми в пространстве. Перпендикуляр и наклонная. Перпендикулярность прямой и плоскости.
Тема 11.2.2. Угол между прямой и плоскостью. Теорема о трҰх перпендикулярах.
Тема 11.2.3. Угол между двумя плоскостями. Двугранный угол. Расстояние в пространстве.
Тема 11.2.4. Перпендикулярность плоскостей. Ортогональная проекция плоской фигуры на плоскость и ее площадь.
Раздел 12. Прямоугольная система координат и векторы в пространстве.
12.1. Векторы в пространстве.
+
+
+
Тема 12.1.1. Векторы в пространстве и действия над ними. Коллинеарность и компланарность векторов.
12.2. Прямоугольная система координат в пространстве.
+
+
+
Тема 12.2.1. Координаты вектора в пространстве. Сложение и вычитание векторов в координатах, умножение вектора на число в координатах.
Тема 12.2.2. Скалярное произведение векторов. Длина вектора. Разложение вектора по трем некомпланарным векторам.
Тема 12.2.3. Расстояние между двумя точками. Деление отрезка в данном отношении. Координаты середины отрезка.
Тема 12.2.4. Уравнение сферы. Уравнение прямой в пространстве.
Тема 12.2.5. Расстояние между двумя точками. Координаты середины отрезка.
Раздел 13. Многогранники и тела вращения.
13.1. Многогранники.
+
+
+
Тема 13.1.1. Понятие о многогранном угле, геометрическом теле. Понятие многогранника. Правильные многогранники. Сечение многогранников плоскостью.
13.2. Призма и ее элементы.
+
+
+
Тема 13.2.1. Прямоугольный параллелепипед и его свойства. Куб.
Тема 13.2.2. Площадь боковой и полной поверхностей призмы.
13.3 Пирамида и ее элементы.
+
+
+
Тема 13.3.1. Пирамида и ее элементы. Усеченная пирамида. Египетские пирамиды.
Тема 13.3.2. Площадь боковой и полной поверхностей пирамиды. Площадь поверхности усечҰнной пирамиды.
14. Тела вращения и их элементы.
14.1. Цилиндр и его элементы.
+
+
+

Тақырып 10.2.2. Кездейсоқ шамалар. Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлері. Математикалық статистика элементтерін қолдана отырып, практикалық есептерді шешу.
11 бөлім. Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы.
+
+
+
11.1. Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы.
+
+
+
Тақырып 11.1.1. Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары. Кеңістіктегі екі түзудің өзара орналасуы.
Тақырып 11.1.2. Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы.
Тақырып 11.1.3. Екі жазықтықтың өзара орналасуы.
11.2. Кеңістіктегі бұрыштар.
+
+
+
Тақырып 11.2.1. Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш. Перпендикуляр және көлбеу. Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы.
Тақырып 11.2.2. Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш. Үш перпендикуляр туралы теорема.
Тақырып 11.2.3. Екі жазықтықтың арасындағы бұрыш. Екі жақты бұрыш. Кеңістіктегі қашықтық.
Тақырып 11.2.4. Жазықтықтардың перпендикулярлығы. Жазық фигураның жазықтықтағы ортогональ проекциясы және оның ауданы.
12 бөлім. Тікбұрышты координаталар жүйесі және кеңістіктегі векторлар.
12.1. Кеңістіктегі векторлар.
+
+
+
Тақырып 12.1.1. Кеңістіктегі векторлар және оларға қолданылатын амалдар. Коллинеар мен компланар векторлар.
Тақырып 12.2. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі.
+
+
+
Тақырып 12.2.1. Кеңістіктегі вектордың координататалары. Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту.
Тақырып 12.2.2. Векторлардың скалярлық көбейтіндісі. Вектордың ұзындығы. Вектордың компланар емес үш векторға жіктелуі.
Тақырып 12.2.3. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Кесінді ортасының координаталары.
Тақырып 12.2.4. Сфера теңдеуі. Кеңістіктегі түзудің теңдеуі.
13 бөлім. Көпжақтар және айналу денелері.
13.1. Көпжақтар.
+
+
+
Тақырып 13.1.1. Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік. Көпжақтар туралы ұғымы.. Дұрыс көпжақтар. Көпжақтарды жазықтықпен қию.
13.2. Призма және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 13.2.1. Призма, тікбұрышты параллелепипед және олардың қасиеттері. Куб.
Тақырып 13.2.2. Призманың бүйір және толық беттерінің ауданы.
13.2. Пирамида және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 13.2.1. Пирамида және оның элементтері. Қиық пирамида. Египет пирамидалары.
Тақырып 13.2.2. Пирамиданың бүйір және толық беттерінің ауданы. Қиық пирамида бүйір және толық беттерінің ауданы .
14. Айналу денелері және олардың элементтері.
14.1. Цилиндр және оның элементтері.
+
+
+

Тема 15.1.1. Объем тела. Общие свойства объемов тел. Объем призмы.
Тема 15.1.2. Объемы пирамиды. Объем усеченной пирамиды.
15.2. Объемы тел вращения.
+
+
+
Тема 15.2.1. Объем цилиндра.
Тема 15.2.2. Объем конуса. Объем усечҰнного конуса.
Тема 15.2.3. Объем шара и его частей.
Тема 15.2.4. Подобие пространственных фигур. Комбинации геометрических тел.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Функция, ее свойства и график
Функция и свойства
1) Характеризовать понятие, виды функции для отработки навыков построения графика и исследования функций;
2) раскрыть свойства функций на основе аналитического определения и графического изображения.
1) Разъясняет определение функции;
2) различает способы задания и виды функции;
3) выполняет преобразования для заданных функций;
4) описывает свойства функции;
5) находит область определения и область значений заданной функции;
6) разъясняет значение функции в экономике;
7) показывает линейной, квадратичной и дробно-линейной функции в экономике.
Виды функции
1) Распознавать сложную функцию f(g(x));
2) сравнивать
графики взаимно обратных функций;
3) демонстрировать функций и графики при моделировании экономических задач.
1) Объясняет содержание формулы сложной функции;
2) составляет композицию функций;
3) объясняет последовательность определения обратной функции;
4) разъясняет функции спроса и предложения;
5) применяет свойства функций и графиков к моделированию экономических задач.
Тригонометрические функции
Тригонометрические функции и их графики
1)Объяснить тригонометрические функции;
2)читать свойства по графикам тригонометрических функции.
1) Определяет тригонометрические функции;
2) объясняет свойства тригонометрических функций;
3) строит графики и описывает свойства тригонометрических функций по графику;
4) выполняет преобразования выражений, содержащие тригонометрические функции.
Обратные тригонометрические функции
1) Объяснить обратные тригонометрические функции;
2) читать свойства по графикам обратных тригонометрических функции.
1) Определяет значения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса;
2) объясняет свойства обратных тригонометрических функций;
3) строит графики и описывает свойства обратных тригонометрических функций по графику;
4) выполняет преобразования выражений, содержащие обратных тригонометрические функции.
Тригонометрические уравнения
1)Решать тригонометрические уравнения;
2)решать тригонометрические системы.
1) Называет формулы для решения тригонометрических уравнений;
2) применяет формулы корней простейших тригонометрических уравнений при решении задач;
3) называет виды тригонометрических уравнений;
4) различает методы решения
тригонометрических уравнений их систем.
Тригонометрические неравенства

Тақырып 15.1.1. Дене көлемі. Дене көлемінің жалпы қасиеттері. Призманың көлемі.
Тақырып 15.1.2. Пирамиданың көлемі. Қиық пирамиданың көлемі.
15.2. Айналу денелерінің көлемі.
+
+
+
Тақырып 15.2.1. Цилиндрдің көлемі.
Тақырып 15.2.2. Конустың көлемі. Қиық конустың көлемі.
Тақырып 15.2.3. Шар және оның бөліктернің көлемі.
Тақырып 15.2.4. Кеңістіктіктегі фигуралардың ұқсастығы.
3- тарау. Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлімнің атауы
Бөлімшенің атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Функция, оның қасиеттері және графигі
Функция және қасиеттері
1) График салу және функцияларды зерттеу дағдыларын пысықтау үшін функция ұғымын, түрлерін сипаттау;
2) аналитикалық анықтама және графикалық сурет негізінде функциялардың қасиеттерін көрсету.
1) Функцияның анықтамасын түсіндіреді;
2) функция түрлерін және берілу тәсілдерін ажыратады;
3) берілген функциялар үшін түрлендірулерді орындайды;
4) функцияның қасиеттерін сипаттайды;
5) берілген функцияның анықталу және мәндер облысын табады.
Функция түрлері
1) f(G(x) күрделі функциясын таба білу;
2) өзара кері функциялардың графиктерін салыстыру.
1) Күрделі функция формуласының мазмұнын түсіндіреді;
2) функциялардың құрамын құрайды;
3) кері функцияны анықтау ретін түсіндіреді.
Тригонометриялық функциялар
Тригонометриялық функциялар және олардың графигі
1) Тригонометриялық функцияларды түсіндіру;
2) тригонометриялық функциялардың графиктері бойынша қасиеттерді оқу.
1) Тригонометриялық функцияларды анықтайды;
2) тригонометриялық функциялардың қасиеттерін түсіндіреді;
3) графиктер салады және график бойынша тригонометриялық функциялардың қасиеттерін сипаттайды;
4) тригонометриялық функциялары бар графиктерін түрлендіруді орындайды.
Кері тригонометриялық функциялар
1) Кері тригонометриялық функцияларды түсіндіру;
2) кері тригонометриялық функциялардың графиктері бойынша қасиеттерді оқу.
1) Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс мәндерін анықтайды;
2) кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін түсіндіреді.
3) графиктерді құрастырады және график бойынша кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін сипаттайды.
Тригонометриялық теңдеулер
1)Тригонометриялық теңдеулерді шешу;
2)тригонометриялық жүйелерді шешу.
1) Тригонометриялық теңдеулерді шешуге арналған формулаларды атайды;
2) тригонометриялық теңдеулердің түрлерін атайды;
3) тригонометриялық теңдеулер және жүйелердің шешу әдістерін ажыратады
Тригонометриялық теңсіздіктер

1) Решать тригонометрические уравнения;
2) решать простейшие тригонометрические неравенства.
1) Называет формулы для решения тригонометрических неравенств;
2) различает методы решения
тригонометрических неравенств;
3) объясняет решение тригонометрических неравенств;
4) изображает на координатной плоскости множества решений простейших тригонометрических неравенств и их систем.
Степени и корни.
Иррациональные уравнения и неравенства.
Степенная функция
1) Преобразовать алгебраические выражения.
1) Устанавливает соответствие определения корня п-ой степени и арифметического корня п-ой степени;
2) применяет свойства корня п-ой степени и степени с рациональным показателем для преобразования иррациональных и алгебраических выражений.
Степенная функция, ее свойства и график
1) Строить график степенной функции;
2) использовать свойства степенной функций для решения экономических задач.
1) Использует свойства степенной функции для отработки навыков построения графика;
2) исследует свойства степенной функции по заданному графику;
3) применяет свойства степенной функции для решения экономических задач.
Иррациональные уравнения и системы
1) Усвоить алгоритм решения иррациональных уравнений и систем уравнений.
1) Объясняет содержание определения иррационального уравнения и
находит область допустимых значений иррационального уравнения;
2) решает иррациональные уравнения методом возведения обеих частей уравнения в n-ую степень;
3) решает иррациональные уравнения методом замена переменной;
4) решает иррациональные системы уравнений.
Иррациональные неравенства и системы
1) Усвоить алгоритм решения иррациональных неравенств и систем неравенств.
1) Объясняет содержание определения иррационального неравенства, систем и
находит область допустимых значений иррационального неравенств, систем;
2) решает иррациональные неравенства методом возведения обеих частей уравнения в n-ую степень;
3) решает иррациональные неравенства и методом замена переменной;
4) решает иррациональные системы неравенств.
Показательная и логарифмическая функция
Показательная функция
1) Описывать по графику свойства показательной функции.
1) Разъясняет определение показательной функции и строит ее график;
2) применяет свойства показательной функции в зависимости от основания;
3) строит графики показательных функций.
Логарифмическая функция
1) Вычислять значения выражений, содержащих логарифм;
2) описывать по графику свойства логарифмической функции в зависимости от основания;
3) использовать свойства показательной и логарифмической функции для решения экономических задач.

1) Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді және теңсіздіктер жүйесін шешу.
1) Тригонометриялық теңсіздіктерді шешудің формулаларын атайды;
2) тригонометриялық теңсіздіктерді шешу әдістерін ажыратады
3) тригонометриялық теңсіздіктердің шешімін түсіндіреді;
6) координаталық жазықтықта қарапайым тригонометриялық теңсіздіктер мен олардың жүйелерінің шешімдерін бейнелейді.
Дәреже мен түбірлер
Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер.
Дәрежелік функция
1) Алгебралық өрнектерді түрлендіру.
1) n дәрежесінің түбірін және n дәрежесінің арифметикалық түбірін анықтауда сәйкестікті белгілейді;
2) иррационалды және алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін n дәрежелі және рационал көрсеткішті түбірдің қасиеттерін қолданады.
Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі
1) Дәрежелік функцияның графигін құру.
1) График құру дағдыларын пысықтау үшін дәрежелік функциясының қасиеттерін пайдаланады;
2) берілген график бойынша дәрежелік функцияның қасиеттерін зерттейді.
Иррационал теңдеулер мен жүйелер
1) Иррационал теңдеулер мен теңдеулер жүйесін шешу алгоритмін игеру.
1) Иррационал теңдеу анықтамасының мазмұнын түсіндіреді және иррационал теңдеудің анықталу облысын табады;
2) иррационал теңдеулерді теңдеудің екі жағын n-ші дәрежеге шығару әдісімен шешеді;
3) иррационал теңдеулерді айнымалыны ауыстыру әдісімен шешеді;
4) иррационалды жүйелерді шешеді.
Иррационал теңсіздіктер мен жүйелер
1) Иррационал теңсіздіктер мен теңсіздіктер жүйелерін шешу алгоритмін игеру.
1) Иррационал теңсіздіктердің анықталу облысын табады;
2) иррационал теңсіздіктерді теңсіздіктің екі жағын n-ші дәрежеге шығару әдісімен шешеді;
3) иррационал және айнымалыны ауыстыру әдісі арқылы шешеді;
4) иррационал теңсіздіктер жүйелерін шешеді.
Көрсеткіштік және логарифмдік функция
Көрсеткіштік функция
1) График бойынша көрсеткіштік функцияның қасиеттерін сипаттау.
1) Көрсеткіштік функциясының анықтамасын түсіндіреді және оның графигін салады;
2) негізге байланысты көрсеткіштік функцияның қасиеттерін қолданады;
3) көрсеткіштік функцияларының графиктерін салады.
Логарифмдік функция
1) Логарифмі бар өрнектердің мәндерін есептеу.
2) негізге байланысты логарифмдік функцияның қасиеттерін график бойынша сипаттау.

1) Определяет логарифм числа, значения десятичного и натурального логарифма;
2) применяет свойства логарифмов для преобразования логарифмических выражений;
3) разъясняет определение логарифмической функции и описывает ее свойства;
4) строит график логарифмической функции;
5) применяет свойства логарифма, правила логарифмирования при решении экономических задач.
Показательные, логарифмические уравнения и неравенства
Показательные уравнения и неравенства
1) Решать показательные уравнения, системы уравнений и неравенств.
1) Использует алгоритм решения показательного уравнения;
2) применяет свойства показательной функции в зависимости от основания
при решении показательных уравнений, неравенств;
3) решает показательные уравнения и системы уравнение;
4) решает показательные неравенства и системы неравенств.
Логарифмические уравнения и неравенства
1) Решать логарифмические уравнения, их системы уравнений и неравенства.
1) Использует алгоритм решения логарифмического уравнения;
2) применяет свойства логарифмической функции в зависимости от основания
при решении логарифмических уравнений, неравенств;
3) объясняет способы решения логарифмических уравнений и систем;
4) решает логарифмические неравенства и системы
Предел функции и непрерывность
Предел функции
1) Определять предел функции в точке и на промежутке.
1) Вычисляет предел функции в точке, на бесконечности;
2) умеет использовать свойства пределов при решении задач.
Непрерывность функции и предел числовой последовательности
1) Строить асимптоты графика функции.
1) Применяет свойства непрерывности функции;
2) вычисляет предел последовательности.
Производная и ее применение
Производная
1)Вычислять производные функций;
2)усвоить геометрический и физический смысл производной;
3)находить производные сложных функций;
4) раскрыть экономический смысл производной.
1) Находит производную функции по определению;
2) применяет правила дифференцирования функций;
3) раскрывает физический и геометрический смысл производной функции;
4) вычисляет скорость и ускорение движения;
5) определяет и конструирует сложную функцию;
6) применяет правило вычисления производной сложных функций;
7) решает экономические задачи применяя
формулу производных.
Применение производной
1) Исследовать функции на монотонность;
2)создать математические модели задач на
определение наибольшего и наименьшего значения функции на отрезке.
1)Составляет уравнение касательной к графику функции по алгоритму;
2)применяет необходимое и достаточное условие возрастания (убывания) функции на интервале;
3)анализирует свойства функции с помощью производной и строит еҰ график;
4) находит наибольшее и наименьшее значения функции.
Первообразная и интеграл
Первообразная и неопределенный интеграл

1) Санның логарифмін, ондық және натурал логарифмнің мәндерін анықтайды;
2) логарифмдік өрнектерді түрлендіру үшін логарифмдердің қасиеттерін қолданады.
3) логарифмдік функцияның анықтамасын түсіндіреді және оның қасиеттерін сипаттайды;
4) логарифмдік функцияның графигін салады.
Көрсеткіштік, логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
Көрсеткіштік теңдеулер мен теңсіздіктер
1) Көрсеткіштік теңдеулер, теңсіздіктер және жүйелерді шешу.
1) Көрсеткіштік теңдеуді шешу алгоритмін қолданады;
2) көрсеткіштік теңдеулерді, теңсіздіктерді шешуде негізге байланысты көрсеткіштік функцияның қасиеттерін қолданады;
3)көрсеткіштік теңдеулер мен жүйелерді шешу жолдарын атайды;
4) көрсеткіштік теңсіздіктер мен жүйелерді шешеді
Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
1) Логарифмдік теңдеулерді, олардың теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесін шешу.
1) Логарифмдік теңдеуді шешу алгоритмін қолданады;
2) логарифмдік теңдеулерді, теңсіздіктерді шешуде негізге байланысты логарифмдік функцияның қасиеттерін қолданады;
3) логарифмдік теңдеулер мен жүйелерді шешу жолдарын түсіндіреді;
4) логарифмдік теңсіздіктер мен жүйелерді шешеді.
Функцияның шегі және шексіздік
Функция шегі
1) Нүктеде және аралықта функцияның шегін анықтау.
1) Функцияның шегін нүктеде, шексіздікте есептейді;
2) есептерді шешуде шектердің қасиеттерін қолдана алады
Функцияның үзіліссіздігі және сан тізбегінің шегі
1) Функция графигінің асимптоталарын салу.
1) Функцияның шексіздік қасиеттерін қолданады;
2) сан тізбегінің шегін есептейді
Туынды және оның қолданылуы
Туынды
1) Функциялардың туындыларын есептеу;
2) туындының геометриялық және физикалық мағынасын игеру;
3) күрделі функциялардың туындыларын табу.
1) Анықтама бойынша функцияның туындысын табады;
2) функцияларды дифференциалдау ережелерін қолданады;
3) функция туындысының физикалық және геометриялық мағынасын ашады;
4) қозғалыс жылдамдығы мен үдеуін есептейді.
5) күрделі функцияны анықтайды және құрастырады;
6) күрделі функциялардың туындысын есептеу ережесін қолданады
Туындыны қолдану
1) Функцияларды монотондылыққа зерттеу;
2) есептердің математикалық модельдерін жасау;
3) кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін анықтау;
4) туындының механикалық мағынасын ашу.
1) Алгоритм бойынша функцияның графигіне қатысты теңдеу құрайды;
2) функцияның өсуі (кемуі) қажетті және жеткілікті шартын интервалда қолданады;
3) туынды көмегімен функцияның қасиеттерін талдайды және оның графигін салады.
4) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табады.
Алғашқы функция және интеграл
Алғашқы функция және анықталмаған интеграл

1) Находить первообразную функции и неопределенный интеграл.
1) Раскрывает содержание понятия первообразной функции и неопределенного интеграла;
2) применяет формулы нахождения неопределҰнных интегралов;
3) использует таблицу неопределенных интегралов при решении задач.
Определенный интеграл
1) Вычислять определенный интеграл;
2) интерпретировать экономический смысл интеграла.
1) Применяет формулу Ньютона-Лейбница для нахождения площади криволинейной трапеции;
2) вычисляет площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
3) вычисляет объем тела вращения;
4) решает экономические задачи применяя
формулу определенного интеграла.
Математическая статистика и теория вероятностей
Вероятность
1)Решать комбинаторные задачи путем систематического перебора возможных вариантов и с использованием правила умножения;
2) объяснить основы теории вероятности, теоремы сложения и умножения вероятностей.
1) Применяет Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближенных вычислений эффективной годовой ставки;
2)вычисляет вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
3)объясняет правила сложения и умножения вероятностей.
Элементы математической статистики
1)Объяснять взаимосвязь между математическим ожиданием дискретной случайной величиной, дисперсии и среднее квадратическое (стандартное) отклонение;
2) характеризовать случайные величины по выборочным данным.
1) Объяснять взаимосвязь между математическим ожиданием дискретной случайной величиной, дисперсии и среднее квадратическое (стандартное) отклонение;
характеризовать случайные величины по выборочным данным;
2) вычисляет математическое ожидание дискретной случайной величины;
3) вычисляет дисперсию и среднее квадратическое (стандартное) отклонение дискретной случайной величины.
оценивает числовые характеристики случайных величин по выборочным данным.
Случайные величины
1)Объяснить понятия
дискретной, непрерывной случайной
величины;
2)решать задачи с применением дискретной случайной величины;
3) решать экономические задачи, применяя основы и свойства теории вероятности.
1) Сопоставляет дискретные и непрерывные случайные величины;
2) составляет таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин;
3) применяет теорию вероятность в области экономики;
4) применяет понятие теорию вероятностей для решения экономических задач, возникающих в теории и практике.
Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве
Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве
1)Объяснить аксиомы стереометрии и их следствия;
2)представлять взаимное расположение прямых, плоскостей, прямой и плоскости в пространстве.

1) Алғашқы функция және анықталмаған интегралды табу.
1) Алғашқы функция және анықталмаған интеграл ұғымының мазмұнын ашады;
2) анықталмаған интегралдарды табу формулаларын қолданады;
3) есептерді шешуде анықталмаған интегралдар кестесін пайдаланады
Анықталған интеграл
1) Анықталған интегралды есептеу;
2) интегралдың физикалық мағынасын түсіндіру.
1) Қисық сызықты трапецияның ауданын табу үшін Ньютон-Лейбниц формуласын қолданады;
2) берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептейді;
3) айналу денесінің көлемін есептейді.
Математикалық статистика және ықтималдықтар теориясы
Ықтималдық
1) Комбинаторлық есептерді ықтимал нұсқаларды жүйелі түрде таңдау және көбейту ережесін қолдану арқылы шешу;
2) ықтималдықтар теориясының негіздерін, ықтималдықтарды қосу және көбейту теоремаларын түсіндіру;
3) ықтималдық әдістерін қолдана отырып, практикалық есептерді түсіндіру.
1)Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) есептеу үшін қолданады
2) ықтималдық қасиеттерін қолдану арқылы кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептейді;
3) ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелерін түсіндіреді;
4) ықтималдық әдістерін қолдана отырып, практикалық есептерді шығарады
Математикалық статистика элементтері
1) Дискретті кездейсоқ шаманың дисперсия және математикалық күтілім арасындағы байланысты, орташа квадраттық ауытқуды түсіндіру;
2) кездейсоқ шамаларды таңдама арқылы сипаттау.
1) Дискретті кездейсоқ шама, дисперсия, математикалық күтілім және орташа квадраттық (стандартты) ауытқу арасындағы байланысты түсіндіреді;
кездейсоқ шамаларды таңдамаа мәліметтері бойынша сипаттайды;
2) дискретті кездейсоқ шаманы математикалық күтілімін есептейді;
3) дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясын және орташа квадраттық (стандартты) ауытқуын есептейді;
4) кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын таңдама мәліметтері бойынша бағалайды.
Кездейсоқ шамалар
1) Дискретті, үздіксіз кездейсоқ шамалары ұғымдарын түсіндіру;
2) дискретті кездейсоқ шаманы қолдана отырып есептерді шығару;
3) практикалық есептерді шығару үшін математикалық статистика элементтерін қолдану алгоритмін табу
1) Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамаларды салыстырады;
2) кейбір дискретті кездейсоқ шамалардың таралу заңының кестесін жасайды;
3) математикалық статистика элементтерін қолдана отырып, практикалық есептерді шешеді.
Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы
Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы
1) Стереометрия аксиомалары және олардың салдарларын түсіндіру;
2) кеңістіктегі түзулердің, жазықтықтардың, түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуын бейнелеу.

1) Применяет формулы площади боковой и полной поверхности призмы при решении задач.
Пирамида и ее элементы
1)
Усвоить определение пирамида, усеченной пирамиды и их элементов;
2) вычислять площади боковой поверхности, полной поверхности тел пирамиды, усеченной пирамиды.
1) Применяет формулы площади боковой и полной поверхности пирамиды и усеченной пирамиды при решении задач.
Тела вращения и их элементы
Цилиндр и его элементы
1) Определять виды тела вращения (цилиндр);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов цилиндра.
1) Определяет
цилиндр и его элементы;
2) распознает на чертежах и моделях цилиндр;
3) изображает цилиндр на плоскости и различает его развҰртки;
4) изображает сечения цилиндра плоскостью;
5) решает задачи на нахождение элементов цилиндра.
Конус и его элементы
1) Определять виды тела вращения (конус, усеченный конус);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов конуса, усеченного конуса.
1) Определяет конус, усеченный конус и их элементы;
2) распознает на чертежах и моделях конус, усеченный конус;
3) Изображает конус, усеченный конус на плоскости и различает их развҰртки;
4) изображает сечения конуса, усеченного конуса плоскостью;
5) решает задачи на нахождение элементов конуса, усеченного конуса.
Сфера, шар и их элементы
1) Определять виды тела вращения (сфера, шар и их элементы);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов сферы, шара
1) Определяет сферу, шар и их элементы;
2) распознает на чертежах и моделях сферу, шар;
3) Изображает сферу, шар на плоскости и различает их развҰртки;
4) изображает сечения сферы, шара плоскостью;
5) решает задачи на нахождение элементов сферы, шара.
Объемы тел
Общие свойства объемов тел. Объемы многогранников
1) Усвоить определение объема призмы, пирамиды и усеченной пирамиды.
1) Применяет формулу нахождения объема призмы, пирамиды и усеченной
пирамиды.
Объемы тел вращения
1) Усвоить определение объема цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара.
1) Использует формулу нахождения объема цилиндра, конуса и усеченного конуса, шара;
2) решает основные типы базовых стереометрических задач на вычисление объемов тел вращения.
Приложение 21 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Информатика" социально-экономического направления

1) Есептерді шығару кезінде призманың бүйір және толық бетінің ауданының формулаларын қолданады;
Пирамида және оның элементтері
1)Пирамида, қиық пирамида және олардың элементтерінің анықтамасын меңгеру;
2) пирамида, қиық пирамиданың бүйір беті мен толық бетінің аудандарын есептеу.
1) Есептерді шешу кезінде пирамиданың және қиық пирамиданың бүйір және толық бетінің ауданы формулаларын қолданады.
Айналу денелері және оның элементтері
Цилиндр және оның элементтері
1) Айналу денесінің түрлерін анықтау (цилиндр);
2) цилиндр элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шешу;
3) есептерді шығаруда цилиндрдің қасиеттерін және оның элементтерін пайдалану.
1) Цилиндр және оның элементтерін анықтайды;
2) сызбалар мен модельдерде цилиндрді таниды;
3) цилиндрді жазықтықта бейнелейді;
4) цилиндрдің жазықтықпен қималарын бейнелейді;
5) цилиндр элементтерін элементтері және бетінің ауданын табуға есептер шығарады.
Конус және оның элементтері
1) Айналу денесінің түрлерін анықтау (конус, қиық конус);
2) конус, қиық конустың элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шығару;
3) есептерді шығару кезінде конус, қиық конустың қасиеттерін және оның элементтерін пайдалану.
1) Конус, қиық конус және олардың элементтерін анықтайды;
2) сызбалар мен модельдерде конусты, қиық конусты таниды;
3) жазықтықта конусты, қиық конусты бейнелейді;
4) конустың көлденең қимасы, конустың жазықтықпен қимасын бейнелейді;
5) конустың, қиық конустың элементтері элементтері және бетінің ауданын табуға есептер шығарады.
Сфера, шар және оның элементтері
1)Айналу денесінің түрлерін (сфера, шар және олардың элементтері) анықтау;
2) сфера, шар элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шығарады;
3) есептерді шығару кезінде сфера, шар және олардың элементтерінің қасиеттерін пайдаланады.
1) Сфера, шар және олардың элементтерін анықтайды;
2) сызбалар мен модельдерде сфераны, шарды таниды;
3) сфераны, шарды жазықтықта бейнелейді;
4) сфераның, шардың жазықтықтағы қималарын бейнелейді;
5) сфера, шар элементтері және бетінің ауданын табуға есептер шығарады.
Дене көлемі
Денелер көлемінің жалпы қасиеттері. Көпжақтардың көлемі
1) Призма, пирамида және қиық пирамиданың көлемін анықтауды игеру.
1) Призма, пирамида және қиық пирамиданың көлемін табу формуласын қолданады.
Айналу денелерінің көлемі
1) Цилиндр, конус, қиық конус, шардың көлемін анықтауды игеру.
1) Цилиндр, конус, қиық конус, шардың көлемін табу формуласын қолданады;
2) айналу денелерінің көлемін есептеу үшін есептер шығарады
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
21-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Информатика" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения учебной дисциплины "Информатика" - является сформирование у обучающихся навыки использования современных информационных технологии и программ в профессиональной сфере в социально-экономическом направлении.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующе задачи:
1) Формировать у обучающихся понимание роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в сфере;
2) обеспечение обучающихся пониманием базовых принципов работы компьютеров;
3) формированию у обучающихся технологического мышления, развитию художественно-эстетического вкуса, творческих способностей, памяти, пространственного воображения, фантазии, моторики рук, совершенствованию глазомера обучающихся.
4) научить обучающихся решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
5) развивать у обучающихся логическое, алгоритмическое, а также вычислительное мышление, включающее способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
6) формировать у обучающихся информационную культуру – следовать общепринятым правилам и действовать в интересах личности и всего казахстанского общества;
7) способствовать овладению академического языка и обогащению терминологического словаря обучающимися в рамках предмета;
8) познакомить обучающихся с принципами и методами разработки, конструирования и программирования управляемых электронных устройств на базе вычислительной платформы;
9) развить навыки программирования в современной среде программирования;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. Оқу пәнін оқытудың мақсаты "Информатика" – білім алушылардың әлеуметтік-экономикалық бағытта кәсіби салада заманауи ақпараттық технологиялар мен бағдарламаларды қолдану дағдыларын қалыптастыру .
3. Оқу пәнін жүзеге асыру келесі міндеттерді қамтиды:
1) білім алушыларда ақпараттық процестердің қоғамдағы рөлі, салада ақпараттық технологияларды қолданудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективалары туралы түсінік қалыптастыру;
2) білім алушыларға компьютердің негізгі принциптері туралы түсінік беру;
3) білім алушылардың технологиялық ойлауын қалыптастыру, көркемдік-эстетикалық талғамын, шығармашылық қабілетін, есте сақтау қабілетін, кеңістіктік қиялын, қиялын, қол моторикасын дамыту, білім алушылардың көзін жетілдіру.
4) талдау, абстракциялау, модельдеу және бағдарламалау арқылы білім алушыларды әртүрлі есептерді шығаруға үйрету ;
5) білім алушылардың логикалық, алгоритмдік, сондай-ақ есептеуіш ойлауын дамыту, оның ішінде жалпылау және ұқсастық, есепті құрамдас бөліктерге бөлу және ортақ заңдылықтарды бөліп көрсету, тапсырмаларды шешудің тиімді және ұтымды жолдарын табу;
6) білім алушылар арасында ақпараттық мәдениетті қалыптастыру – жалпы қабылданған ережелерді сақтауға және жеке адамның және бүкіл қазақстандық қоғамның мүдделері үшін әрекет етуге;
7) пән аясында білім алушылардың академиялық тілді меңгеруіне және терминологиялық сөздік қорын байытуына ықпал ету;
8) білім алушыларды есептеу платформасы негізінде басқарылатын электрондық құрылғыларды әзірлеу, құрастыру және бағдарламалау принциптерімен және әдістерімен таныстыру;
9) заманауи бағдарламалау ортасында бағдарламалау дағдыларын дамыту;

10) углубить знания, повысить мотивацию к обучению путем их практического применения;
11) развить интерес к научно–техническому разработкам;
12) развить творческие способности обучающихся.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 6 разделов:
1) Здоровье и безопасность.
2) Аппаратное и программное обеспечение.
3) Представление данных.
4) Информационные процессы и системы.
5) Создание и преобразование информационных объектов.
6) Разработка приложений.
7) Компьютерные сети.
Раздел 1. "Здоровье и безопасность" включает следующие темы:
Эргономика рабочего места. Отрицательные стороны использования компьютера. Антивирусная безопасность. Онлайн-безопасность и онлайн-этикет.
Раздел 2. "Аппаратное и программное обеспечение" включает следующие темы: Аппаратное обеспечение, описание мобильных устройств; Программное обеспечение, виртуальные машины; Возможности использования виртуальных машин в социально-экономическом направлении; Примеры программного обеспечения для социально-экономического направления.
Раздел 3. "Представление данных" включает следующие темы: Цифровые системы, преобразование чисел из одной системы счисления в другую; Логические операции, таблица истинности и ее создание; Элементы компьютерной логики и основы.
Раздел 4. "Информационные процессы и системы" включает следующие темы: Основные понятия базы данных, реляционная база данных; Первичный ключ в базе данных; Разработка базы данных, создание баз данных, типов данных, однотабличных и многотабличных баз данных; Формы, расчеты; Структурированные запросы: создание запросов выбора в режиме дизайнера, SQL, связь с базой данных на веб-страницах; примеры создания и использования базы данных в социально-экономическом направлении; современные процессы в развитии информационных технологий, принципы машинного обучения, нейронные сети; сфера применения искусственного интеллекта. Возможности использования искусственного интеллекта в социально-экономическом секторе; технология Blockchain (блокчейн); современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане, цифровизация социально-экономического сектора Казахстана; электронная цифровая подпись и сертификат; портал электронного правительства, виды услуг, предоставляемых в социально-экономической сфере на портале электронного правительства.
Раздел 5. "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие темы: Виртуальная и дополненная реальность, человек в виртуальной реальности; применение технологий VR и AR в социально-экономической сфере, моделирование цифровых чувств; создание 3D-панорамы и (виртуального путешествия); 3D панорама в социально-экономической сфере; теория дизайна, дизайн в нашей жизни, принципы "хорошего дизайна"; создание дизайна сайта, главная страница сайта; содержание, мультимедиа на веб-странице; шаблоны и дизайн сайтов для социально-экономического направления; опубликовать сайт, продвижение сайта.
Раздел 6. "Разработка приложений" включает следующие темы: Пользовательские функции и процедуры; работа с файлами; методы сортировки; графики и их использование в алгоритмах; мобильные приложения; интерфейс мобильного приложения; разработка и установка мобильных коннекторов; разработка приложений, используемых в социально-экономической сфере; умный дом, разработка программ для управления устройствами умного дома; ИТ-стартап. Как запустить социально-экономический стартап; платформа Crowdfunding (краудфандинг); продвижение проекта и маркетинг.
Раздел 7. "Компьютерные сети" включает следующие темы:
Организация компьютерных сетей; сетевые компоненты, IP-адрес, DNS, частные виртуальные сети; информационной безопасности, меры безопасности при работе в сети.

10) практикалық қолдану арқылы білімді тереңдету, оқуға деген ынтасын арттыру;
11) ғылыми-техникалық әзірлемелерге қызығушылықты дамыту;
12) білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
4. Пәннің мазмұны 6 бөлімнен тұрады:
1) Денсаулық және қауіпсіздік;
2) Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету;
3) Мәліметтерді ұсыну
4) Ақпараттық процестер мен жүйелер
5) Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
6) қосымшаларды әзірлеу
7) компьютерлік желілер
1 бөлім. "Денсаулық және қауіпсіздік" келесі тақырыптарды қамтиды:
Жұмыс орнының эргономикасы. Компьютерді пайдаланудың кемшіліктері. Вирусқа қарсы қауіпсіздік. Интернеттегі қауіпсіздік және желідегі этикет.
2-бөлім. "Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету" келесі тақырыптарды қамтиды: Аппараттық қамтамасыз ету, мобильді құрылғылардың сипаттамасы; Бағдарламалық қамтамасыз ету, виртуалды машиналар; Әлеуметтік-экономикалық бағытта виртуалды машиналарды қолдану мүмкіндіктері ; Әлеуметтік-экономикалық бағыттағы бағдарламалық қамтамасыз ету мысалдары .
3 бөлім. "Деректерді көрсету" келесі тақырыптарды қамтиды: Сандық жүйелер, сандарды бір санау жүйесінен екіншісіне түрлендіру; Логикалық амалдар, ақиқат кестесі және оны құру; Компьютерлік логиканың элементтері және негіздері.
4 бөлім. "Ақпараттық процестер мен жүйелер" " келесі тақырыптарды қамтиды:
Мәліметтер қорының негізгі түсініктері, реляциялық мәліметтер қоры; Мәліметтер қорындағы бастапқы кілт; Мәліметтер қорын әзірлеу, мәліметтер қорын, мәліметтер типтерін, бір кестелі және көп кестелі мәліметтер қорын құру; Формалар, есептеулер; Құрылымдық сұраныстар: конструкторлық режимде таңдаулы сұраныстарды құру, SQL, веб-беттерде мәліметтер қорымен байланыс; әлеуметтік-экономикалық бағытта деректер қорын құру және пайдалану мысалдары; ақпараттық технологияларды дамытудағы заманауи процестер, машиналық оқыту принциптері, нейрондық желілер; жасанды интеллект ауқымы. Жасанды интеллектті әлеуметтік-экономикалық секторда қолдану мүмкіндіктері; Blockchain технологиясы (blockchain); Қазақстандағы цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері, Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық секторын цифрландыру; электрондық цифрлық қолтаңба және сертификат; электрондық үкімет порталы , электрондық үкімет порталында әлеуметтік-экономикалық салада көрсетілетін қызмет түрлері .
5 бөлім. "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" келесі тақырыптарды қамтиды: Виртуалды және толықтырылған шындық, виртуалды шындықтағы адам; әлеуметтік-экономикалық салада VR және AR технологияларын қолдану , цифрлық сезімдерді модельдеу; 3D панораманы құру және (виртуалды саяхат); Әлеуметтік-экономикалық саладағы 3D панорама; дизайн теориясы, біздің өміріміздегі дизайн, "жақсы дизайн" принциптері; сайттың дизайнын, сайттың негізгі бетін құру; веб-беттегі контент, мультимедиа; әлеуметтік-экономикалық бағыттағы сайттардың шаблондары мен дизайны; веб-сайтты жариялау, веб-сайтты жылжыту .
6 бөлім. "Қосымшаларды әзірлеу" келесі тақырыптарды қамтиды: Теңшелетін функциялар мен процедуралар; файлдармен жұмыс істеу; сұрыптау әдістері; графиктер және оларды алгоритмдерде қолдану; мобильді қосымшалар; мобильді қосымша интерфейсі; жылжымалы қосқыштарды әзірлеу және орнату; әлеуметтік-экономикалық салада қолданылатын қосымшаларды әзірлеу; смарт үй, смарт үй құрылғыларын басқару бағдарламаларын әзірлеу; IT іске қосу. Әлеуметтік-экономикалық стартапты қалай іске қосу керек; платформа краудфандинг (краудфандинг); жобаны жылжыту және маркетинг.
7 бөлім. "Компьютерлік желілер" келесі тақырыптарды қамтиды:
Компьютерлік желілерді ұйымдастыру; желі құрамдастары, IP мекенжайы, DNS, жеке виртуалды желілер; ақпараттық қауіпсіздік, желіде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары

6. Объем учебной нагрузки составляет от 48- 72 часов (2-3 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Всего
Количество часов
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Здоровье и безопасность.
1.1. Эргономика и безопасность.
+
+
+
Тема 1.1.1. Эргономика рабочего места. Отрицательные стороны использования компьютера.
Тема 1.1.2. Антивирусная безопасность. Онлайн-безопасность и онлайн-этикет.
Раздел 2. Аппаратное и программное обеспечение.
2.1. Аппаратное обеспечение.
+
+
+
Тема 2.1.1. Аппаратное обеспечение. Описание мобильных устройств.

6. Оқу жүктемесінің көлемі оқыту бағыттары мен біліктілігіне байланысты 48 - 72 сағат (2-4 кредит) аралығында.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, және тақырыптардың атауы
Барлығы
Сағат саны
Дәрістер
Теориялық
Практикалық
1 бөлім Денсаулық және қауіпсіздік.
1.1. Эргономика және қауіпсіздік.
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Жұмыс орнының эргономикасы. Компьютерді пайдаланудың жағымсыз жақтары.
Тақырып 1.1.2. Вирусқа қарсы қауіпсіздік. Интернеттегі қауіпсіздік және желідегі этикет.
2 бөлім. Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету.
2.1 Аппараттық құрал.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Аппараттық құрал. Мобильді құрылғылардың сипаттамасы.

2.2. Программное обеспечение.
Тема 2.1.2. Программное обеспечение. Виртуальные машины.
Тема 2.1.3. Возможности использования виртуальных машин в социально-экономическом направлении.
Тема 2.1.4. Примеры программного обеспечения для социально-экономического направления.
Раздел 3. Представление данных.
3.1. Системы счисления.
+
+
+
Тема 3.1.1. Цифровые системы. Преобразование чисел из одной системы счисления в другую.
3.2. Логика.
+
+
+
Тема 3.1.2. Логические операции. Таблица истинности и ее создание.
Тема 3.1.3. Элементы компьютерной логики и основы.
Раздел 4. Информационные процессы и системы.
4.1. База данных.
+
+
+
Тема 4.1.1. Bigdata. Основные понятия базы данных. Реляционная база данных.
Тема 4.1.2. Первичный ключ в базе данных.
Тема 4.1.3. Разработка базы данных. Создание баз данных, типов данных, однотабличных и многотабличных баз данных.
Тема 4.1.4. Формы. Расчеты.
+
+
+
Тема 4.1.5. Запросы. Структурированные запросы: создание запросов выбора в режиме дизайнера, SQL, связь с базой данных на веб-страницах.
Тема 4.1.6. Примеры создания и использования базы данных в социально-экономическом направлении.
4.2. Информационные процессы.
+
+
+
Тема 4.2.1. Современные процессы в развитии информационных технологий. Принципы машинного обучения, нейронные сети.
Тема 4.2.2. Сфера применения искусственного интеллекта. Возможности использования искусственного интеллекта в социально-экономическом направлении.
Тема 4.2.3. Технология Blockchain (блокчейн).
4.3. Цифровизация в Казахстане.
+
+
+
Тема 4.3.1. Современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане. Цифровизация социально-экономического сектора Казахстана.
Тема 4.3.2. Электронная цифровая подпись и сертификат.
Тема 4.3.3. Портал электронного правительства. Виды услуг, предоставляемых в социально-экономической сфере на портале электронного правительства.
Раздел 5. Создание и преобразование информационных объектов.
5.1. 3D-моделирование
+
+
+
Тема 5.1.1. Виртуальная и дополненная реальность. Человек в виртуальной реальности.
Тема 5.1.2. Применение технологий VR и AR в социально-экономической сфере. Моделирование цифровых чувств.
Тема 5.1.3. Создание 3D-панорамы и (виртуального путешествия).
Тема 5.1.4. 3D панорама в социально-экономической сфере.
5.2. Web дизайн.
+
+
+
Тема 5.2.1. Теория дизайна. Дизайн в нашей жизни. Принципы "хорошего дизайна".
Тема 5.2.2. Создание дизайна сайта. Главная страница сайта.
Тема 5.2.3. Содержание. Мультимедиа на веб-странице.
Тема 5.2.4. Шаблоны и дизайн сайтов для социально-экономического направления.
Тема 5.2.5. Опубликовать сайт. Продвижение сайта.
Раздел 6. Разработка приложений.

2.2. Бағдарламалық қамтамасыз ету.
Тақырып 2.2.1. Бағдарламалық қамтамасыз ету. Виртуалды машиналар.
Тақырып 2.2.2. Әлеуметтік-экономикалық бағытта виртуалды машиналарды қолдану мүмкіндіктері.
Тақырып 2.2.3. Әлеуметтік-экономикалық бағыттағы бағдарламалық қамтамасыз ету мысалдары.
3 бөлім. Мәліметтерді ұсыну.
3.1. Сандық санау жүйелері.
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Санау жүйелері. Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру.
3.2. Логика.
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Логикалық операциялар. Ақиқат кестесі және оны құру.
Тақырып 3.2.2. Компьютерлік логиканың элементтері және негіздері.
4 бөлім. Ақпараттық процестер мен жүйелер.
4.1. Мәліметтер базасы.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Үлкен деректер . Мәліметтер қорының негізгі түсініктері. Реляциялық мәліметтер базасы.
Тақырып 4.1.2. Мәліметтер қорындағы негізгі кілт.
Тақырып 4.1.3. Мәліметтер базасын әзірлеу. Мәліметтер қорын, мәліметтер типтерін, бір кестелі және көп кестелі мәліметтер қорын құру.
Тақырып 4.1.4. Пішіндер. Есептер.
+
+
+
Тақырып 4.1.5. Сұраулар. Құрылымдық сұраныстар: конструкторлық режимде таңдаулы сұраныстарды құру, SQL, веб-беттерде дерекқорға қосылу.
Тақырып 4.1.6. Әлеуметтік-экономикалық бағытта мәліметтер қорын құру және пайдалану мысалдары.
4.2. Ақпараттық процестер.
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Ақпараттық технологияның дамуындағы қазіргі заманғы процестер. Машиналық оқыту принциптері, нейрондық желілер.
Тақырып 4.2.2. Жасанды интеллект саласы. Жасанды интеллектті әлеуметтік-экономикалық бағытта қолдану мүмкіндіктері.
Тақырып 4.2.3. Блокчейн технологиясы ( блокчейн ).
4.3. Қазақстандағы цифрландыру.
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Қазақстандағы цифрландыру процесінің заманауи тенденциялары. Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық секторын цифрландыру.
Тақырып 4.3.2. Электрондық цифрлық қолтаңба және сертификат.
Тақырып 4.3.3. Электрондық үкімет порталы. Электрондық үкімет порталында әлеуметтік-экономикалық салада көрсетілетін қызмет түрлері.
5 бөлім. Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру.
5.1. 3D модельдеу.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Виртуалды және толықтырылған шындық. Виртуалды шындықтағы адам.
Тақырып 5.1.2. VR және AR технологияларын әлеуметтік-экономикалық салада қолдану. Сандық сезімдерді модельдеу.
Тақырып 5.1.3. 3D панорама жасау және (виртуалды саяхат).
Тақырып 5.1.4. Әлеуметтік-экономикалық саладағы 3D панорама.
5.2. Веб-дизайн.
+
+
+
Тақырып 5.2.1. Дизайн теориясы. Біздің өміріміздегі дизайн. "Жақсы дизайн" принциптері.
Тақырып 5.2.2. Веб-сайт дизайнын құру. сайттың басты беті.
Тақырып 5.3.3. Мазмұны. Веб-беттегі медиа.
Тақырып 5.3.4. Әлеуметтік-экономикалық бағыттағы веб- сайт үлгілері мен дизайны.
Тақырып 5.3.5. Сайтты жариялау. Веб-сайтты жылжыту.
6 бөлім. Қосымшаларды әзірлеу.

7.1. Сетевые компоненты и безопасность.
+
+
+
Тема 7.1.1. Организация компьютерных сетей.
Тема 7.1.2. Сетевые компоненты, IP-адрес, DNS, частные виртуальные сети.
Тема 7.1.3. Информационная безопасность. Меры безопасности при работе в сети.
7.2. Облачные технологии.
+
+
+
Облачные технологии.
Области применения облачных технологий в социально-экономическом направлении.
Сервисы облачных технологий в социально-экономическом направлении.

7.1. Желі құрамдастары және қауіпсіздік.
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Компьютерлік желілерді ұйымдастыру.
Тақырып 7.1.2. Желі компоненттері, IP мекенжайы, DNS, жеке виртуалды желілер.
Тақырып 7.1.3. Ақпараттық қауіпсіздік. Желілік қауіпсіздік шаралары.
7.2. Бұлтты технологиялар.
+
+
+
Тақырып 7.2.1. Бұлтты технологиялар.
Тақырып 7.2.2. Әлеуметтік-экономикалық бағытта бұлтты технологияларды қолдану салалары.
Тақырып 7.2.3. Әлеуметтік-экономикалық бағыттағы бұлтты технология қызметтері.

Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Название раздела
Название подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Здоровье и безопасность
Эргономика и безопасность
1) Применять способы защиты от воздействия различных электронных устройств на организм человека;
2) соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети;
3) использовать антивирусные программы для защиты компьютера.
1) Эффективно использует методы защиты от воздействия различных электронных устройств на организм человека;
2) использует антивирусное программное обеспечение для защиты компьютера от вредоносных программ.
Аппаратное и программное обеспечение
Аппаратное обеспечение
1) Представлять функции и принцип работы компонентов центрального процессора;
2) объяснять характеристики основных компонентов мобильных устройств.
1) Описывает функции (устройство управления), АЛК (арифметико-логическое устройство) и регистра памяти как отдельных частей процессора;
2) сравнивает характеристики основных компонентов мобильных устройств (планшетов, телефонов).
Программное обеспечение
1) Объяснять использование виртуальной памяти; обоснование выбора программного обеспечения для конкретных целей.
1) Описывает работу виртуальных машин;
2) приводит примеры программного обеспечения в социально-экономическом направлении.
Представление данных
Система счисления
1) Переносить номера из одной системы нумерации в другую.
1) Преобразовывает целые числа от десяти в двоичные, восьмеричные, шестнадцатеричные.
Логика
1) Понимать основные элементы И, ИЛИ, ОБРАТНОЕ, используемые в компьютерных логических схемах; создание логических схем и логических выражений.
1) Использует логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия);
2) создает таблицы истинности для заданного логического выражения;
3) преобразует логические выражения в логические схемы и наоборот;
4) сравнивает
таблицы кодировки
символов
Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)и́).
Информационные процессы и системы
База данных
1) Описывать основные понятия базы данных;
2) создает однотабличную базу данных;
3) уметь создать многотабличные базы данных; систематизация типов данных;
4) создает отчеты, формы, запросы в базе данных.
1) Объясняет понятие "реляционная база данных";
2) формулирует определения терминов: поле, запись, индекс
3) создает многотабличные базы данных;
4) создает образец запроса с помощью конструктора.
Информационные процессы
1) Иметь представление применения и принцип работы машинного обучения и технологии блокчейн в области применения искусственного интеллекта в социально-экономическом направлении.

3-тарау. Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Денсаулық және қауіпсіздік
Эргономика және қауіпсіздік
1) Әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін қолдану;
2) желіде пайдаланушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау;
3) компьютерді қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдалану.
1) Әртүрлі электронды құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады;
2) зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады.
Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету
Аппараттық құрал
1) Орталық өңдеу блогының құрамдас бөліктерінің функциялары мен жұмыс принципін көрсету;
2) мобильді құрылғылардың негізгі компоненттерінің сипаттамаларын түсіндіру.
1) Процессордың жеке бөліктері ретінде функцияларды (басқару блогы), ALC (арифметикалық логикалық блок) және жады регистрін сипаттайды;
2) мобильді құрылғылардың (планшет, телефондар) негізгі құрамдас бөліктерінің сипаттамаларын салыстырады.
Бағдарламалық қамтамасыз ету
1) Виртуалды жадтың қолданылуын түсіндіру; нақты мақсаттар үшін бағдарламалық құралды таңдаудың негіздеу.
1) Виртуалды машиналар қалай жұмыс істейтінін сипаттайды;
2) әлеуметтік-экономикалық бағыттағы бағдарламалық қамтамасыз етудің мысалдарын келтіреді .
Деректерді көрсету
Белгілеу
1) Сандарды бір санау жүйесінен екіншісіне ауыстыру.
1) Бүтін сандарды оннан екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне түрлендіреді.
Логика
1) Компьютерлік логикалық схемаларда қолданылатын ЖӘНЕ, НЕМЕСЕ, КЕРІ негізгі элементтерін түсіну; логикалық схемалар мен логикалық өрнектерді құру.
1) Логикалық амалдарды (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия) қолданады;
2) берілген логикалық өрнек үшін ақиқат кестелерін құрады;
3) логикалық өрнектерді логикалық схемаларға және керісінше түрлендіреді;
4) салыстырады кодтау кестелері кейіпкерлер Юникод (уникод) және ASCII ( (u)ú сұрау ).
Ақпараттық процестер мен жүйелер
Мәліметтер базасы
1) Мәліметтер қорының негізгі ұғымдарын сипаттау;
2) бір кестелік мәліметтер қорын жасау;
3) көп кестелік мәліметтер қорын құра білу; мәліметтер типтерін жүйелеу;
4) мәліметтер базасында есептерді, нысандарды, сұраныстарды жасау.
1) "Реляциялық деректер қоры" түсінігін түсіндіреді;
2) терминдерге: өріс, жазба, көрсеткіш анықтамаларын тұжырымдайды;
3) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды;
4) конструкторды пайдаланып үлгі сұрауды жасайды.
Ақпараттық процестер
1) Әлеуметтік-экономикалық бағытта жасанды интеллектті қолдану саласында машиналық оқыту және блокчейн технологиясының қолданылуы мен жұмыс істеу принципі туралы түсінігі болуы керек.

1) Объясняет принципы машинного обучения, нейронные сети (нейроны и синапсы);
2) описывает возможности использования искусственного интеллекта в социально-экономической сфере;
3) описывает области применения метода "Обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта.
Цифровизация в Казахстане
1) Показать современные тенденции цифровизации в Казахстане, используя функции портала электронного правительства; использование услуг, предоставляемых в социально-экономической сфере.
1) Анализирует современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
2) использует виды услуг, предоставляемые в социально-экономической сфере портала электронного правительства.
Создание и преобразование информационных объектов
3D моделирование
1) Создать 3D панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица.
1) Объясняет влияние виртуальной дополненной реальности на психическое и физическое здоровье человека;
2) объясняет возможности использования технологий VR и AR в социально-экономическом направлении;
3) создает 3D-панораму -
виртуальный тур.
Web дизайн
1) Разрабатывать дизайн-макета сайта с использованием графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики;
2) создать сайт с помощью конструктора сайтов для социально-экономического направления;
3) вставлять мультимедию на веб-странице (аудио и видео);
4) использоватьт файлы для публикации и распространения результатов проекта;
5) описывать методы продвижения сайта.
1) Объясняет понятия "дизайн" и "использование";
2) разрабатывает дизайн-макет сайта с использованием графического редактора;
3) создает сайт для социально-экономической сферы с помощью конструктора сайтов.
Разработка приложений
Алгоритмизация и программирование
1) Создает алгоритм решения задачи, используя программный код, функции и процедуры.
1) Пишет код на языке программирования, используя функции и процедуры;
2) реализует алгоритмы сортировки для решения практических задач.
Мобильные приложения
1) Создать алгоритм сортировки; проект "Умный дом";
2) создать интерфейс мобильного приложения, используя компоненты конструктора приложений.
1) Создает удобный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
2) организует передачу данных с датчиков умного дома;
3) разрабатывает программу для управления устройством умного дома;
4) разрабатывает приложение, используемое в социально-экономическом направлении.
IT Startup
1) Описывать концепцию Startup и принципов работы краудфандинговой платформы.
1) Описывает концепцию Startup;
2) объясняет принципы работы краудфандинговых платформ;

1) Машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондар мен синапстарды) түсіндіреді;
2) әлеуметтік-экономикалық салада жасанды интеллектті пайдалану мүмкіндіктерін сипаттайды;
3) аймақтарды сипаттайды дамытуда "Бақылай отырып оқыту" әдісін қолдану жасанды интеллект.
Қазақстандағы цифрландыру
1) электрондық үкімет порталының функцияларын пайдалана отырып, Қазақстандағы цифрландырудың ағымдағы үрдістерін көрсету; әлеуметтік-экономикалық салада көрсетілетін қызметтерді пайдалану.
1) Қазақстандағы цифрландыру үдерісіндегі ағымдағы үрдістерді талдайды;
2) электрондық үкімет порталының әлеуметтік-экономикалық саласында көрсетілетін қызмет түрлерін пайдаланады.
Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
3D модельдеу
1) Бірінші адам көрінісімен 3D панорама (виртуалды тур) жасау.
1) Виртуалды толықтырылған шындықтың адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсерін түсіндіреді;
2) әлеуметтік-экономикалық салада VR және AR технологияларының мүмкіндіктері мен қолданылуын түсіндіреді;
3) 3D панораманы жасайды - виртуалды тур.
Веб-дизайн
1) Веб эргономикасының ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактордың көмегімен сайттың дизайн макетін әзірлеу;
2) әлеуметтік-экономикалық бағыттағы веб-сайт құрастырушыны пайдалана отырып, веб-сайт құру;
3) веб-беттегі мультимедиа кірістіру (аудио және бейне);
4) жобалардың нәтижелерін жариялау және тарату үшін файлдарды пайдалану ;
5) веб-сайтты жылжыту әдістерін сипаттау.
1) "Дизайн" және "пайдалану" ұғымдарын түсіндіреді;
2) графикалық редактордың көмегімен сайттың дизайн макетін әзірлейді;
3) веб-сайт құрастырушыны пайдалана отырып, әлеуметтік-экономикалық салаға арналған веб-сайтты жасайды.
Қосымшаларды әзірлеу
Алгоритмдеу және бағдарламалау
1) Программалық кодты, функцияларды және процедураларды пайдаланып есепті шешу алгоритмін құру.
1) Функциялар мен процедураларды пайдаланып программалау тілінде код жазады;
2) практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін жүзеге асырады.
Мобильді қосымшалар
1) Сұрыптау алгоритмін құру; "Ақылды үй" жобасы;
2) қосымшалар құрастырушысының құрамдас бөліктерін пайдалана отырып, мобильді қосымша интерфейсін құру.
1) Конструкторда ыңғайлы мобильді қосымша интерфейсін жасайды;
2) смарт үй сенсорларынан деректерді беруді ұйымдастырады;
3) дамиды басқару бағдарламасы смарт үй құрылғысы;
4) әлеуметтік-экономикалық бағытта қолданылатын қосымшаны әзірлейді .
IT іске қосу
1) Стартап тұжырымдамасын және краудфандинг платформасының қалай жұмыс істейтінін сипаттау.
1) Startup тұжырымдамасын сипаттайды ;
2) краудфандинг алаңдарының жұмыс істеу принциптерін түсіндіреді;

3) показывает способы продвижения стартапа для социально-экономического направления.
Компьютерные сети
Сетевые компоненты и безопасность
1) Демонстрировать работу сетевых компонентов (сетевые узлы, маршрутизаторы, коммутаторы); 2) разъяснять регистрации и услуг IP-адреса, презентация; применение мер информационной безопасности в отношении пользовательской информации.
1) Объясняет IP (i-pi) регистрацию и услуги, и представление адреса;
2) объясняет значение терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность", а также меры безопасности, связанные с пользовательской информацией;
3) оценивает потребность в шифровании данных.
Облачные технологии
1) Применять облачные технологии.
1) Знает термин "облачные технологии";
2) использует файлы (текстовые документы, календари, презентаций, таблицы) в общем доступе, удаленно и совместно их редактирует.
Приложение 22 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык" социально-экономического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Информатика" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Казахский язык" - является обучение личности, уважающего родной язык, который понимает общественное значение, а также сохранение и правильное применение казахского литературного языка, обучение свободному общению и свободному владению языком.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
признает казахский язык как родной, развивает навыки грамотности в форме коммуникативной деятельности (аудирование, чтение, письмо, письмо) в соответствии с их жизненными потребностями;
1) Формирует у обучающихся навыки познания казахского языка на основе языковых закономерностей из средств общения, которые они добровольно используют в повседневной жизни;

3) әлеуметтік-экономикалық бағыттағы стартапты алға жылжыту жолдарын көрсетеді.
Компьютерлік желілер
Желі компоненттері және қауіпсіздік
1) Желінің құрамдас бөліктерінің жұмысын көрсету (желілік түйіндер, маршрутизаторлар, коммутаторлар);
2) IP мекенжайларының тіркелуін және қызметтерін түсіндіру, көрсету; пайдаланушы ақпаратына қатысты ақпараттық қауіпсіздік шараларын қолдану.
1) IP (i - pi ) тіркеуін және қызметтерін және мекенжайды көрсетуді түсіндіреді;
2) "ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялылық", "тұтастық" және "қолжетімділік" терминдерінің мағынасын, сондай-ақ пайдаланушы ақпаратымен байланысты қауіпсіздік шараларын түсіндіреді;
3) деректерді шифрлау қажеттілігін бағалайды.
Бұлтты технологиялар
1) Бұлтты технологияларды қолдану.
1) "Бұлтты технологиялар" терминін біледі;
2) жалпыға ортақ игіліктегі файлдарды (мәтіндік құжаттарды, күнтізбелерді, презентацияларды, электрондық кестелерді) пайдаланады, оларды қашықтан және бірлесіп өңдейді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
22- қосымша
Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ тілі" пәнін оқытудың мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, сондай-ақ қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін ана тілі ретінде тани отырып, өмірлік қажеттіліктерінде коммуникативтік әрекеттер түрінде (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) сауаттылықпен қолдану дағдыларын қалыптастырады;

2) распознавать подсистемы казахской языковой системы, языковые единицы и их природу;
3) распознавать функционально-коммуникативную направленность языковых единиц, передавать мысли, становиться инструментом познания и сохранять навыки хранения информации, формировать соответствующие навыки и способности;
4) программа дисциплины "Казахский язык" предусматривает развитие у обучающегося языковой грамотности и речевой грамотности, слаженности, способности к свободному общению с окружающими, совершенствование мышления и познавательных навыков.
Особенностью учебной программы является то, что особое внимание уделяется не только формированию предметных знаний, но и развитию различных навыков.
Результаты обучения основаны на формировании у обучающихся следующих основных ценностей: патриотизм и гражданская ответственность, уважение, сотрудничество, труд и творчество, открытость, образование в течение всей жизни.
Цели обучения состоят из 4 разделов, отражающих последовательность и преемственность, которые позволяют педагогу и обучающимся обмениваться мнениями о будущих шагах, планировать и оценивать их:
1) Аудирование и говорение;
2) чтение;
3) письменность;
4) норма литературного языка.
Раздел 1. "Аудирование и говорение" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) анализ текстов различных жанров;
3) определение основной мысли;
4) составление и оценка вопросов по материалам аудирования;
5) развитие культуры речи;
Раздел 2. "Чтение" состоит из следующих подразделов:
1) понимание информации;
2) распознавание стилевой специфики текста;
3) различие жанровых особенностей текста;
4) сравнительный анализ текстов;
5) умение обрабатывать данные;
6) получение необходимой информации из различных источников ресурса.
Раздел 3. "Письмо" состоит из следующих разделов:
1) получение необходимой информации из различных источников ресурса;
2) представление письменных работ в различных формах;
3) написание эссе;
4) написание компактного текста на основе материалов чтения и аудирования;
5) творческая работа;
6) исправление и редактирование текстов.
Раздел 4. Нормы литературного языка состоит из следующих подразделов:
1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 10 разделов:
"Қазіргі қоғам құндылықтары: Мәдениет және өркениет. Сөз мәдениеті", "Индустрияландыру: ұлттық өндіріс. Сөз мәдениеті", "Адамзат дамуының жаһандық мәселелері. Тілдік жүйе және норма", "Адам өмірін сақтау. Тілдік жүйе және норма", "Сәулет өнері. Тілдік жүйе және норма", "Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі", "Экология: ядролық және мұнай өндірістері", "Қазіргі қоғам: миграция және зияткерлік миграция", "Әлемді өзгерткен өнертабыстар", "Туризм: экотуризм".
Содержание:

2) білім алушылардың қазақ тілін күнделікті өмірде өзі еркімен қолданып жүрген қарым-қатынас құралынан енді оны тілдік заңдылықтар негізінде танып-білу дағдыларын қалыптастырады;
3) қазақ тілі жүйесін құраушы кіші жүйелерді, тіл бірліктерін және олардың табиғатын танып біледі;
4) тіл бірліктерінің қарым-қатынас құралы болу, ойды білдіру, таным құралы болу, ақпаратты сақтау құралы болу қасиеттерін функционалдық-коммуникативтік бағдарда танып біледі, соған лайықты машықтар мен дағдыларды қалыптастырады;
5) "Қазақ тілі" пәні бағдарламасы білім алушының тіл сауаттылығы мен сөйлеу сауаттылығын, сөз байлығын, басқалармен еркін қарым-қатынасқа түсу қабілетін дамытуды және ойлау қабілеті мен танымдық дағдыларын жетілдіруді көздейді.
Оқу бағдарламасының ерекшелігі – тек пәндік білімді қалыптастыруға ғана емес, сонымен қатар әртүрлі дағдыларды дамытуға ерекше көңіл бөлінеді.
Оқыту нәтижелері студенттердің бойында келесі негізгі құндылықтарды қалыптастыруға негізделген: патриотизм және азаматтық жауапкершілік, сыйластық, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.
Оқу мақсаттары педагог пен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормасы.
"Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) негізгі ойды анықтау;
4) тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау;
5) сөйлеу мәдениетін дамыту;
"Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің стильдік ерекшелігін тану;
3) мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) мәліметтерді өңдей білу;
6) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
"Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу;
2) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
3) эссе жазу;
4) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
5) шығармашылық жұмыс;
6) мәтіндерді түзету және редакциялау.
Әдеби тіл нормасы бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
4. Қазақ тілі пәнінің үлгілік бағдарламасында 10 бөлім қарастырылған.
Олар: "Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Сөз мәдениеті", "Индустрияландыру: ұлттық өндіріс. Сөз мәдениеті", "Адамзат дамуының жаһандық мәселелері. Тілдік жүйе және норма", "Адам өмірін сақтау. Тілдік жүйе және норма", "Сәулет өнері. Тілдік жүйе және норма", "Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі", "Экология: ядролық және мұнай өндірістері", "Қазіргі қоғам: миграция және зияткерлік миграция", "Әлемді өзгерткен өнертабыстар", "Туризм: экотуризм".
Мазмұны:

1) Аудирование и говорение: прогнозирование по фрагментам текста, продолжение темы с опорой на свои знания, умение определять соответствующую информацию, анализировать термины и понятия для целевой аудитории в специальных текстах узкой специализации (лекция, интервью, дискуссия, статья, видеоролик), языковые обороты, фрагменты текста, анализировать информацию в прослушанном тексте как глобальную (отечественную), умение соотносить проблемы, сравнивать, определять основную мысль, анализируя поднятую в тексте проблему, позицию автора (общественно-политическую, научную), формулировать и критически оценивать вопросы обсуждения с учетом отношения автора и читателя к проблеме, поднятой в тексте, правильно публично выступать в соответствии с коммуникативной ситуацией, оказывать влияние на слушателей, речи, различать и уместно использовать лексические, фонетико-морфологические, синтаксические особенности речи.
2) Чтение: сопоставительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условный знак), выявление основных тенденций, распознавание чисто научных и публицистических стилей языковыми средствами (термины, понятия, условные обозначения, синтаксическая структура), умение находить жанровые особенности текстов разных стилей, правильное использование стилевого рельефа устной речи, уметь правильно использовать стилевый рельеф языка публицистического произведения, правильно использовать рельеф языка официальной деятельности, правильно использовать рельеф языка художественной литературы, сопоставлять тематику, авторскую точку зрения, деятельность в соответствии с целевой аудиторией, структуру, языковые особенности текстов различных стилей (фонетический уровень, лексический уровень, морфологический уровень, синтаксический на основе уровня), определять основную мысль в тексте, обрабатывать и дополнять предоставленные данные и мнения, систематически использовать стратегии чтения для определенной цели, извлекать данные из СМИ (средства массовой информации), энциклопедических, научно-популярных, научных трудов, знать способы цитирования.
3) Письмо: составление видов плана (сложный, тезисный, план в виде опорной схемы), составление текста в разговорном стиле в соответствии с социальными условиями, написание формального документа в рамках официального общения: доверенность, задаток, заявка, заказ, договор, трудовое соглашение, составление текстов, научный доклад, статья, лекция, тезисы доклада, аннотация, резюме, рецензия, составление текстов с учетом стилевых и жанровых особенностей публицистического стиля, написание статьи, репортажа, интервью, информации, информационного сообщения, эссе, памфлета, с учетом стилевых и жанровых особенностей стиля художественной литературы, составление текстов (по выбору), сопоставление данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ важных моментов и тенденций, самостоятельное формулирование, умение академически писать эссе по поднятой проблеме, анализ преимуществ и недостатков проблемы, овладение различными способами постукивания (конспектирования) по материалам чтения и аудирования, подбор информации, умение рационально использовать художественные средства по различным темам, предлагать творческие работы (стихотворение, рассказ, память, сочинение), делить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические и стилевые коррективы, редактировать.

1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру, тиісті ақпаратты анықтай білу, мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау, коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу; сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау, таза ғылыми және публицистикалық стильдерін тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми іс-қағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу;
3) жазылым: жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар), ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру, ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі, мәтіндер құрастыру, ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, лекция, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия, мәтіндер құрастыру, публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, информациялық хабар, очерк, памфлет жазу, көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша), мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау, көтерілген мәселе бойынша академиялық тұрғыдан эссе жаза білу, мәселенің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдап жазу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу, әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу, жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;

2. Цель обучения дисциплины "Казахская литература" развитие мышления, национального духа, эстетического вкуса обучающихся через ценности национального наследия, формирование духовно-нравственного мира личности, познавательно-эмоционального интеллекта, читательской культуры. Поддерживать их умение свободно выражать свои мысли в устной форме и писать, приводить аргументы, сравнивать и анализировать, формировать навыки оценки, направлять их на креативное мышление.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) Развитие грамотности обучающихся, их литературных и эстетических вкусов и чувств, формирование мыслительных способностей и познавательных, коммуникативных навыков;
2) совершенствование оценки роли казахской литературы в межкультурной коммуникации, сложившейся истории казахского народа через искусство языка, вид искусства, создаваемый литературой на протяжении веков;
3) прививать уважение к казахской литературе как ценности, с учҰтом еҰ важного места в национальной культуре;
4) формирует умение адаптироваться к различным ситуациям и навыки самостоятельного принятия решений;
5) развитие навыков письменной и устной речи и совершенствование мировоззрения в соответствии с современным, научным и общественным развитием.
4. Содержание дисциплины состоит из следующих разделов: "понимание и ответ", "анализ и интерпретация", "оценка и сравнение". Данный раздел программы содержит ожидаемые результаты по дисциплине.
Раздел 1. "Понимание и ответ" состоит из следующих подразделов:
1) Содержание и форма художественного произведения;
2) концепция литературного произведения;
3) образ в художественном произведении;
4) работа с фрагментами сочинения;
5) знать место национальных ценностей в мире в казахской литературе.
Раздел 2. "Анализ и интерпретация" состоит из следующих подразделений:
1) Композиция литературного произведения;
2) образ автора;
3) язык художественного произведения;
4) творческая работа;
5) ценности в казахской и мировой литературе.
Раздел 3. "Оценка и сравнение" состоит из следующих подразделений:
1) Историческая и художественная ценность;
2) современность и новаторство;
3) литературное эссе;
4) литературная критика.
1) Понимать и отвечать: понимать жанровую специфику литературного произведения через сюжетно-композиционный анализ, анализировать жанровую специфику литературного произведения в сравнении с другими жанрами, отражать реалии жизни через накопление и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении, использовать в творческих работах отрывки, крылатые выражения и цитаты из художественных произведений, соотносить значение национальных ценностей с контекстами глобальной тематики связывание.

2. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнін оқытудың мақсаты – ұлтымыздың құнды мұралары арқылы білім алушылардың ой-танымын, ұлттық рухын, эстетикалық танымы мен талғамын дамыту, тұлғаның рухани-адамгершілік әлемін, танымдық-эмоционалдық зиятын, оқырмандық мәдениетін қалыптастыру. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру, креативті ойлауға бағыттау.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру;
2) мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, қазақ халқының қалыптасқан тарихын әдебиеттің ғасырлар бойы жасаған өнердің бір түрі, тіл өнері арқылы бағалауды жетілдіру;
3) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтеуге, бағалауға баулу;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес жазба және ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту және дүниетанымын жетілдіру.
4. Пәннің мазмұны келесі бөлімдерден тұрады: "Түсіну және жауап беру", "Анализ және интерпретация", "Бағалау және салыстыру". Бағдарламаның бөлімі пән бойынша күтілетін нәтижелерден тұрады.
"Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
"Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
"Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
1) Түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну, әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау, көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер мен дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану, ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру;

2) Анализ и интерпретация: определение композиционных особенностей литературного произведения в зависимости от его жанра, , связь авторской идеи в произведении с реалиями жизни, раскрытие связи идеи произведения с художественными средствами, написание творческой работы с точки зрения самостоятельного подхода к поднятым проблемам в литературном произведении, анализ созвучия общих ценностей в мировой и казахской литературе.
3) Оценка и сравнение: сопоставление произведения с образцами мировой литературы, оценка исторической и художественной ценности, сопоставление картины времени и современности в художественном произведении, анализ произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности, написание литературного эссе, сопоставление произведения с идейно-содержательным произведением, написание литературной критики.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
6. Объем учебной нагрузки составляет от 96- 120 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.

2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау, шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы, шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын ашу, әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу, әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау, көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау, шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу, шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту
6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 96-120 сағатты (4-5 кредит) құрайды.

1) Әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;
2) шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
3) шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
4) әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
5) әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау.
1) Шығарманың жанрын анықтайды және композициялық ерекшеліктерін талдайды, өзі пікірін айтады;
2) шығармадағы автордың идеясын өмір шындығымен байланыстырады;
3) шығарманың идеясы мен көркемдегіш құралдарың байланысын талдайды;
4) шығармадағы көтерілген мәселелерге өз көзқарасын дәлелдеп, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазады;
5) әлем әдебиеті мен қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтайды, олардың үндестігін талдайды.
Бағалау және салыстыру
1) Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау.
1) Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырады, сыни баға береді.
Приложение 24
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык и литература" социально-экономического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Казахский язык и литература" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "Казахский язык и литература" – совершенствование языковых навыков обучающихся на основе интегрированного обучения казахскому языку и литературе, сохранение языковых норм, развитие навыков свободной речи и грамотного письма, формирование уважительного отношения к государственному языку.

1) Әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;
2) шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
3) шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
4) әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
5) әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау.
1) Шығарманың жанрын анықтайды және композициялық ерекшеліктерін талдайды, өзі пікірін айтады;
2) шығармадағы автордың идеясын өмір шындығымен байланыстырады;
3) шығарманың идеясы мен көркемдегіш құралдарың байланысын талдайды;
4) шығармадағы көтерілген мәселелерге өз көзқарасын дәлелдеп, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазады;
5) әлем әдебиеті мен қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтайды, олардың үндестігін талдайды.
Бағалау және салыстыру
1) Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау.
1) Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырады, сыни баға береді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
24-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің оқу мақсаты – қазақ тілі мен әдебиетін кіріктіріп оқыту негізінде білім алушылардың тілдік дағдыларын жетілдіру, тіл нормаларын сақтап, еркін сөйлеу және сауатты жазу дағдыларын дамыту, мемлекеттік тілге құрметпен қарауын қалыптастыру.

1) Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру.
1) Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға береді және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырады;
2) мәтіннен берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылайды;
3) ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастырады.
Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші
Бос уақытты жоспарлау
1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтай біледі;
2) көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасайды.
Приложение 25
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык" социально-экономического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Русский язык" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения дисциплины "Русский язык" является формирование практико-ориентированного социально-гуманитарного мировоззрения студентов в контексте общенациональной идеи духовной и образовательной модернизации, предполагающей развитие на основе национального сознания и культурного кода качеств интернационализма, толерантного отношения к мировым культурам и языкам как трансляторам знаний мирового уровня, передовых современных технологий, использование и трансферт которых способны обеспечить личностный профессиональный и карьерный рост.
Дисциплина "Русский язык" способствует развитию творчески активной личности путем совершенствования функциональной/читательской грамотности обучающихся по всем видам речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) на основе сформированных знаний о языке, с учетом норм употребления средств разных уровней, активизации их в продуктивной речевой деятельности в профессиональной и иных сферах общения.
Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.

1) Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру.
1) Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға береді және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырады;
2) мәтіннен берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылайды;
3) ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастырады.
Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші
Бос уақытты жоспарлау
1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтай біледі;
2) көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
25-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу - ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты - білім алушылардың құзыреттілігін (тілдік, лингвистикалық, коммуникативтік, мәдениеттану) дамыту, дүниетанымын қалыптастыру, оның көркемдік-эстетикалық дамуын, түрлі әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, әлеуметтік-құқықтық, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік ақпараттарды салаларында пайдалану мүмкіндігіне; әлемдік білім беру кеңістігін дамыту жолдарын бағдарлауға көмектесу болып табылады.
"Орыс тілі" пәні әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдалану нормаларын ескере отырып, тіл туралы қалыптасқан білім негізінде сөйлеу қызметінің барлық түрлері (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) бойынша білім алушылардың функционалдық/оқу сауаттылығын жетілдіру, олардың кәсіби және қарым-қатынастың өзге де салаларында тиімді сөйлеу қызметін жандандыру арқылы шығармашылық белсенді тұлға болып дамуына ықпал ету.
Пәнді оқыту барсында қазіргі заманғы орыс әдеби тілі, оның қазіргі заманғы полиэтникалық және көптілді Қазақстан жағдайында нақты жұмыс істеуі қарастырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Русский язык и литература" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения учебной дисциплины "Русский язык и русская литература" (Я2) – совершенствование навыков речевой деятельности, основанных на владении системой разноуровневых языковых средств, соблюдении правил и норм русского литературного языка, правил речевого этикета, что способствует развитию функциональной грамотности обучающихся.
Овладение русским языком и знакомство с русской и мировой литературой поможет обучающимся адаптироваться к условиям быстро меняющегося мира, успешно регулировать ситуативно-речевое поведение как в учебной, так и в будущей профессиональной деятельности; использовать различные источники информации и современные информационные технологии для выражения и обоснования собственного мнения.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующе задачи:
1) Развитие навыков слушания, говорения, чтения, письма, необходимых для общения в социально-культурной, социально-экономической, научно-технической, учебно-профессиональной сферах жизни;
2) совершенствование знаний о единицах языковой системы, правилах их сочетания, функционирования, навыках и умениях конструирования синтаксических структур в соответствии с нормами и правилами русского языка, а также знание теоретико-литературных понятий;
3) развитие умения анализировать художественный текст, определять род и жанр литературного произведения, характеризовать роль изобразительно-выразительных средств, формулировать идею и проблематику произведения;
4) развитие умения выражать собственное отношение к прочитанному, выявлять авторскую позицию;
5) совершенствование навыков создания связного текста (устного и письменного) на соответствующую тему с учетом норм русского литературного языка;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Орыс тілі және әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу - ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Орыс тілі және орыс әдебиеті" оқу пәнін оқытудың мақсаты – көп деңгейлі тілдік құралдар жүйесін меңгеруге, орыс әдеби тілінің ережелері мен нормаларын, сөйлеу этикеті ережелерін сақтауға негізделген сөйлеу іс-әрекетінің дағдыларын жетілдіру, агроөнеркәсіптік салада қолданылатын білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға ықпал ету.
Орыс тілін меңгеру, орыс және әлемдік әдебиеттермен танысу білім алушыларға тез өзгеретін әлемнің жағдайына бейімделуге, оқу және болашақ кәсіби қызметтегі ситуациялық-сөйлеу мінез-құлқын сәтті реттеуге; өз пікірін білдіру және негіздеу үшін әртүрлі ақпарат көздері мен заманауи ақпараттық технологияларды пайдалануға көмектеседі.
3. Оқу пәнін іске асыру мынадай міндеттерді қарастырады:
1) өмірдің әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми-техникалық, білім беру және кәсіптік салаларында қарым-қатынас жасау үшін қажетті тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу дағдыларын дамыту;
2) орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес тілдік жүйенің бірліктері, оларды біріктіру, жұмыс істеу ережелері, синтаксистік құрылымдарды құрастыру дағдылары мен біліктіліктеі туралы білімді жетілдіру, сондай-ақ теориялық-әдеби ұғымдарды білу;
3) көркем мәтінді талдау, әдеби шығарманың түрі мен жанрын анықтау, бейнелеу - экспрессивті құралдардың рөлін сипаттау, шығарманың идеясы мен проблематикасын тұжырымдау қабілетін дамыту;
4) оқығанына өз көзқарасын білдіру, авторлық ұстанымын анықтау қабілетін дамыту;
5) орыс әдеби тілінің нормаларын ескере отырып, тиісті тақырыпқа үйлесімді мәтін (ауызша және жазбаша) құру дағдыларын жетілдіру;

3) определяет авторскую позицию, жанровые и стилистические особенности текстов.
М.И. Цветаева "Родина"
1) Анализировать содержание художественных произведений, сравнивая их с другими художественными произведениями или произведениями других видов искусств.
1) Анализирует содержание стихотворения;
2) использует при анализе цитаты из стихотворения;
3) выражает свою точку зрения, используя ПОПС (позиция, объяснение, пример, содествие) формулу.
П. Васильев "Переселенцы". Сложное предложение
1) Использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения;
2) иметь представление о социальных, экономических и демографических аспектах миграции.
1) Владеет словарным запасом, включающим лексику социальнокультурной, общественно
политической сфер (иммиграция и эмиграция);
2) соблюдает
Пунктационные нормы в сложных предложениях.
Приложение 28
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Иностранный язык" социально-экономического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Иностранный язык" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения дисциплины "Иностранный язык" является формирование высокого уровня языковых навыков, а также развитие педагогических навыков посредством: различных задач, способствующих анализу, оценке и творческому мышлению; воздействию широкого спектра разговорных и письменных источников; изучения базовых методических и педагогических технологий в процессе обучения иностранному языку.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) Формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе изучения иностранного языка, рассматривая его взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;

3) определяет авторскую позицию, жанровые и стилистические особенности текстов.
М.И. Цветаева "Родина"
1) Анализировать содержание художественных произведений, сравнивая их с другими художественными произведениями или произведениями других видов искусств.
1) Анализирует содержание стихотворения;
2) использует при анализе цитаты из стихотворения;
3) выражает свою точку зрения, используя ПОПС формулу.
П. Васильев "Переселенцы". Сложное предложение
1) Использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения.
1) Владеет словарным запасом, включающим лексику социальнокультурной, общественно политической сфер (иммиграция и эмиграция);
2) соблюдает пунктационные нормы в сложных предложениях.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
28- қосымша
Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Шетел тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Шетел тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Шетел тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – тілдік дағдылардың жоғары деңгейін қалыптастыру, сонымен қатар кәсіби шеберлікті мыналар арқылы дамыту: талдау, бағалау және шығармашылық ойлауға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар; ауызша және жазбаша дереккөздердің кең ауқымымен танысу; шет тілін оқыту үдерісінде негізгі әдістемелік-педагогикалық технологияларды оқып үйрену.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) шет тілін меңгеру негізінде оның қазақ және әлем әдебиетімен және мәдениетімен байланысын ескере отырып, табысты әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;

Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Legend or Truth
Subunit. Survival
1) Организовать и четко представлять информацию другим;
2) выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Формирует и предоставляет четкое представление информации другим;
2) выделяет и структурирует конкретную информацию и основные моменты.
Introduction
1) Воспринимать конкретную информацию в неподдерживаемых расширенных выступлениях по широкому кругу общих и учебных тем, включая выступления по ограниченному кругу незнакомых тем.
1) Демонстрирует воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) дискуссирует, чтобы сделать гипотезы по теме;
3) определяет смысл аргумента в неподдерживаемом расширенном выступлении.
Legend or truth. Life skills: the world around you: being a tourist (storytelling)
1) Обосновывать детали аргументации в неподдерживаемом расширенном выступлении по широкому кругу общих и учебных тем, включая выступления на ограниченный круг незнакомых тем;
2) воспринимать подробную информацию в неподдерживаемом расширенном диапазоне общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем.
1) Взаимодействует с обучающимися формулирует вопросы;
2) применяет структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями.
Economics. General Information. Making a presentation
1) Использовать навыки говорения и слушания для творческого и совместного решения проблем в группах.
1) Воспроизводит корректно прослушанную информацию;
2) применяет навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах.
Architecture on the Ancient Kazakh land (History, Geography)
1) Использовать формальные и неформальные языковые регистры в беседах по широкому кругу общих и учебных тем.
1) Использует различные структуры наречий сравнительной степени в широком спектре знакомых общих и учебных тем.
Degrees of Adjectives. Buildings
1) Использовать различные структуры наречий сравнительной степени с регулярными и нерегулярными наречиями
используйте широкий спектр предвербальных, поствербальных и конечных наречий по широкому кругу знакомых общих и учебных тем.
1) Практикует ранее приобретенные знания по литературе;
2) демонстрирует соответствующие исследовательские навыки;
3) умело пользуется различными цифровыми ресурсами;
4) применяет навыки публичной речи при пересказе материала.
Reading the text “Microeconomics and Macroeconomics”, comparing ideas

3-тарау. Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Legend or Truth
Subunit . Survival
1) Басқаларға ақпаратты ұйымдастыру және анық ұсыну;
2) тақырып бойынша өз пікірін ауызша және жазбаша білдіру.
1) Ақпаратты басқаларға нақты ұсынуды қалыптастырады және қамтамасыз етеді;
2) нақты ақпарат пен ерекшеліктерді бөлектеп, құрылымдайды.
Theme 1. Introduction
1) Жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген әңгімелерде, соның ішінде бейтаныс тақырыптардың шектеулі ауқымындағы әңгімелерде нақты ақпаратты қабылдау.
1) Ойларын, идеяларын, тәжірибелері мен сезімдерін білдіру үшін қиялын көрсетеді;
2) тақырып бойынша гипотеза жасау үшін талқылайды;
3) қолдаусыз кеңейтілген сөздегі аргументтің мағынасын анықтайды.
Theme 2. Legend or truth. Life skills: the world around you: being a tourist (storytelling)
1)Жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген презентациядағы аргументтің егжей-тегжейлерін негіздеңіз, оның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі ауқымында сөйлеу;
2) жалпы және оқу бағдарламаларының қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген ауқымы, оның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша әңгімелер бойынша толық ақпаратты қабылдау.
1) Білім алушылармен араласады, сұрақтар құрастырады;
2) тұрақты және тұрақсыз үстеулері бар салыстырмалы етістік құрылымдарын қолданады.
Theme 3. Economics. General Information. Making a presentation
1) Шығармашылық және бірлескен мәселелерді топта шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдалану.
1) Дұрыс тыңдалған ақпаратты қайталайды;
2)шығармашылық және бірлескен мәселелерді топта шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдаланады.
Theme 4. Architecture on the Ancient Kazakh land (History, Geography)
1) Жалпы және академиялық тақырыптардың кең ауқымы бойынша сөйлесулерде ресми және бейресми тілдік регистрлерді пайдалану.
1) Таныс жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша әртүрлі салыстырмалы үстеу құрылымдарын қолданады.
Theme 5. Degrees of Adjectives. Buildings
1) Тұрақты және тұрақсыз үстеулермен әртүрлі салыстырмалы үстеулерді қолдану;
2) таныс жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымында вербалға дейінгі, вербалдан кейінгі және соңғы үстеулердің кең ауқымын қолдану.
1) Әдебиет бойынша бұрын алған білімдерін жаттығады;
2) сәйкес зерттеу дағдыларын көрсетеді;
3) әртүрлі цифрлық ресурстарды шебер пайдаланады;
4) материалды қайталау кезінде көпшілік алдында сөйлеу дағдыларын қолданады.
Theme 6. Reading the text “Microeconomics and Macroeconomics”, comparing ideas

1) Анализировать последовательные аргументы, подкрепленные, при необходимости, примерами и доводами в пользу широкого спектра письменных жанров по знакомым общим темам и учебным планам.
1) Развивает связную письменную речь с примерами и доводами в знакомых темах.
Controversial Issues
Subunit. The environment
1) Использовать навыки говорения и аудирования для творческого решения проблем и сотрудничества в группах.
1) Развивает воображения для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) обсуждает со сверстниками, чтобы выдвинуть гипотезы по теме
Discussing pros and cons of immigration
1) Использовать формальные и неформальные языковые регистры в беседах по широкому кругу общих и учебных тем.
1) Поясняет формальные и неформальные языковые регистры в контексте;
2) определяет основные пункты текста по темам при быстром чтении.
Topic Vocabulary
1) Использовать различные предложные фразы перед существительными и прилагательными используйте ряд зависимых предлогов после существительных и прилагательных, и различные предлоги после глаголов по широкому кругу знакомых общих и учебных тем.
1) Составляет четкий план высказывания; пишет текст, проверяет письменный черновик.
Cities and houses. Moving to the MEGACITIES
1) Использовать формальные и неформальные языковые регистры в разговорах по широкому кругу общих и учебных тем;
2) использовать соответствующие связующие слова.
1) Модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для написания эссе размышления.
Expressing opinions about gender equality issues
1) Самостоятельно планировать, писать, редактировать и вычитывать работу на уровне текста по целому ряду общих и учебных тем.
1) Выражает свое мнение, вступает в дискуссию.
Managing your budget
1) Анализировать текст, определять способы выражения авторского отношения к написанному, давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст и выражая собственное мнение по теме.
1) Выражает последовательно аргументации в устной или письменной формах.
Money and Its Function (Discussion)
1) Распознавать отношение или мнение спикера (ов) в неподдерживаемом расширенном выступлении по широкому кругу общих и учебных тем, включая выступления на ограниченный круг незнакомых тем.
1) Выражает последовательно аргументации в устной форме с использованием связующих слов.
Virtual Reality
Subunit. The future

1) Таныс ортақ тақырыптар мен оқу бағдарламалары бойынша жазу жанрларының кең ауқымына мысалдар мен дәлелдер арқылы қажет болған жағдайда дәйекті дәлелдерді талдау.
1) Таныс тақырыптарда мысалдар мен дәлелдер келтіре отырып, бірізді жазуды дамытады.
Controversial Issues
Subunit. The environment
1)Шығармашылық есептерді шешу және топта бірлесіп жұмыс істеу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын қолдану.
1) Ойларын, идеяларын, тәжірибелері мен сезімдерін білдіру үшін қиялын дамытады;
2) тақырып бойынша гипотеза құру үшін талқылайды.
Theme 1. Discussing pros and cons of immigration
1) Жалпы және академиялық тақырыптардың кең ауқымы бойынша сөйлесулерде ресми және бейресми тілдік регистрлерді пайдалану.
1) Формальды және бейресми тіл регистрлерін контексте түсіндіреді;
2) тез оқу барысында тақырып бойынша мәтіннің негізгі ойларын анықтайды.
Theme 2. Topic Vocabulary
1) Зат есімдер мен сын есімдердің алдында әртүрлі көсемше тіркестерін қолдану;
2) жалпы және оқу бағдарламасының кең ауқымы бойынша таныс тақырыптарда зат есімдер мен сын есімдерден кейін және етістіктерден кейін әртүрлі көсемшелерді пайдалану.
1) Көркем сөздің нақты жоспарын жасайды; мәтінді жазады, жазба жобасын тексереді.
Theme 3. Cities and houses. Moving to the MEGACITIES
1) Жалпы және академиялық тақырыптардың кең ауқымы бойынша сөйлесулерде ресми және бейресми тілдік регистрлерді пайдалану;
2) сәйкес байланыстыратын сөздерді қолдану.
1) Рефлексия эссе жазу үшін сәйкес рубрикаларды, үлгілерді және байланыстыратын сөздерді өзгертеді.
Theme 4. Expressing opinions about gender equality issues
1) Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымы бойынша мәтін деңгейіндегі жұмысты өз бетінше жоспарлау, жазу, өңдеу және түзету.
1) Өз пікірін білдіреді, жолдастарымен пікірталасқа түседі.
Theme 5. Managing your budget
1)Мәтінді талдау, жазылғанға автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау, проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру, мәтінге сілтеме жасау және тақырып бойынша өзіндік пікірін айту.
1) Мәтінді талдау, жазылғанға автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау, проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру, мәтінге сілтеме жасау және тақырып бойынша өзіндік пікірін айтады.
Theme 6. Money and Its Function (Discussion)
1) Жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша, оның ішінде бейтаныс тақырыптардың шектеулі ауқымында сөйлеуді қоса алғанда, қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген баяндамада спикер(лердің) көзқарасын немесе пікірін тану.
1) Тізбектелген аргументтерді байланыстырушы сөздер арқылы ауызша айтады.
Virtual Reality
Subunit. The future

1) Использовать навыки говорения и слушание для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем.
1) Воспроизводит корректно прослушанную информацию;
2) применяет навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
3) имитирует и адаптирует соответствующий предметный словарь и синтаксис для обсуждения темы.
Art supplies. Digital art
1) Использовать воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) применять ранее полученные знания по другим дисциплинам (межпредметная связь, CLIL).
1) Использует навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
3) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы;
4) применяет Future Continuous, Future Perfect, Future simple Passive в устной и письменной речи.
Innovations in architecture
1) Объяснять и обосновывать свою и чужую точку зрения по широкому кругу общих и учебных тем.
1) Логично и связно представляет свою речь. Использует сильные аргументы;
2) конструктивно анализирует чужую речь.
Advantages of the Web
1) Оценивать и комментировать мнения других людей во всем большем разнообразии контекстов выступлений по большему кругу общих и учебных тем.
1) Объясняет плюсы применения интернета; 2) демонстрирует соответствующие навыки исследования;
3) умело использует различные ресурсы.
High technologies
1) Объяснять и обосновывать свою и чужую точку зрения по широкому кругу общих и учебных тем; объяснять и обосновывать свою и чужую точку зрения по широкому кругу общих и учебных тем.
1) Применяет навыки говорения и аудирования для творческого решения проблем и сотрудничества в группах.
CLIL. Project work “Virtual Reality Exhibition”
1) Применять ранее полученные знания по другим дисциплинам (межпредметная связь, CLIL).
1) Проводит мини исследование на межпредметные темы.
Outer Space
Subunit. Space and space exploration

1) Сөйлеу және тыңдау дағдыларын топтарда шығармашылық және бірлескен мәселелерді шешу үшін пайдалану;
2) жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген сұхбаттардағы нақты ақпаратты және маңызды сәттерді, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі ауқымындағы әңгімелерді бөлектеу.
1)Дұрыс тыңдаған ақпаратты қайталайды;
2) шығармашылық және бірлескен есептерді топта шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын қолданады;
3)тақырыпты талқылау үшін сәйкес пәндік лексика мен синтаксиске еліктеп, бейімдейді.
Theme 1. Art supplies. Digital art
1) Ойларды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды пайдалану;
2) бұрын алған білімдерін басқа пәндерде қолдану (пәнаралық байланыс,CLIL).
1)Шығармашылық және бірлескен мәселелерді топта шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдаланады;
2)тақырыптың нақты ақпараты мен маңызды сәттерін анықтайды;
3)тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті қолданады;
4) сөйлеу мен жазуда Future Continuous, Future Perfect, Future simple Пассивті қолданады.
Theme 2. Innovations in architecture
1) Жалпы және білім беру тақырыптарының кең ауқымы бойынша өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу;
2) кең ауқымды жалпы және білім беру тақырыптары бойынша өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу.
1) Кітапқа шолу жазу үшін сәйкес рубрикаларды, үлгілерді өзгертеді және байланыстыратын сөздерді, жалғаулықтарды, күрделі сын есімдерді қолданады.
2) өз сөзін қисынды және дәйекті түрде баяндайды. Мықты аргументтерді қолданады. Басқа біреудің сөзін құрылымдық түрде талдайды.
Theme 3. Advantages of the Web
1) Жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша сөйлеу мәнмәтіндерінің әртүрлілігінде басқалардың көзқарастарын бағалаңыз және оларға түсініктеме беру;
1)Интернетті пайдаланудың артықшылықтарын түсіндіреді;
2) сәйкес зерттеу дағдыларын көрсетеді ;
3)түрлі ресурстарды шебер пайдаланады.
Theme 4. High technologies
1) Жалпы және білім беру тақырыптарының кең ауқымы бойынша өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу; кең ауқымды жалпы және білім беру тақырыптары бойынша өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу.
1) Шығармашылық есептерді шешу және топта бірлесіп жұмыс істеу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдаланады.
Theme 5. CLIL. Project work “Virtual Reality Exhibition”
1) Бұрын алған білімдерін басқа пәндерде (пәнаралық байланыс, CLIL) қолдану.
1) Басқа пәндермен байланысып, зерттеу жүргізеді.
Outer Space
Subunit. Space and space exploration

1) Пересказывать текст, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие.
1) Передает содержание текста путем творческого воспроизведения.
Things you didn’t know about space
1) Владеть навыками чтения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах.
1) Обсуждает со сверстниками аргументы за и против иммиграции, чтобы сделать гипотезы по теме;
2) строит доказательное высказывание с опорой на текст, используя активную лексику;
3) использует рубрики и цифровые справочные ресурсы, чтобы проверить значение и расширить понимание.
Space Exploration. Reading and listening comprehension with focus on teaching intonation (word stress and weak vowels)
1) Объяснять подробную информацию в неподдерживаемом расширенном диапазоне общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем;
2) использовать формальные и неформальные языковые регистры в беседах по широкому кругу общих и учебных тем.
1) Использует навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
3) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы;
4) применяет Reported speech в устной и письменной речи.
A sci-fi video review. Reported Speech
1) Применять навыки анализа рубрик и моделей при написании эссе-обзора после просмотра фильма;
2) использовать соответствующие связующие слова.
1) Модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для написания эссе-обзора.
A sci-fi film review. Listening. Around the World in eighty days
1) Использовать навыки говорения и слушание для творческого решения проблем и сотрудничества в группах.
1) Практикует навык слушание и говорения, выражая мысли об услышанном.
Discussion (question-answers)
1) Объяснять и обосновывать свою и чужую точку зрения по широкому кругу общих и учебных тем.
1) Выражает точку зрения в устной форме.
Stress and Fear
Subunit. Fear and phobias
1) Использовать обратную связь, чтобы установить личные цели обучения;
2) оценивать и конструктивно реагировать на отзывы других;
3) пересказывать текст, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие.
1) Использует навыки говорения и слушания для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
3) демонстрирует навыки ораторского искусства.
Writing an article on "Building your confidence"

1) Автордың өзіндік ерекшелігін сақтай отырып, мазмұнын шығармашылықпен қайта ойластырып, мәтінді қайталау.
1) Мәтін мазмұнын шығармашылық жаңғырту арқылы жеткізеді.
Theme 1. Things you didn’t know about space
1)Шығармашылық және топта бірлесіп тапсырмаларды шешу үшін оқу және тыңдау дағдыларын меңгеру.
1) Тақырып бойынша гипотеза жасау үшін иммиграцияны қолдайтын және оған қарсы дәлелдерді құрбыларымен талқылайды;
2) белсенді сөздіктерді пайдалана отырып, мәтін бойынша демонстрациялық сөйлем құрастырады;
3) мағынаны тексеру және түсінуді кеңейту үшін рубрикалар мен сандық анықтамалық ресурстарды пайдаланады.
Theme 2. Space Exploration. Reading and listening comprehension with focus on teaching intonation (word stress and weak vowels)
1) Қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген жалпы және оқу тақырыптары, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша әңгімелер туралы толық ақпаратты түсіндіру;
2) жалпы және академиялық тақырыптардың кең ауқымы бойынша сөйлесулерде ресми және бейресми тілдік регистрлерді пайдалану.
1) Сөйлеу және тыңдау дағдыларын топта шығармашылық және бірлескен мәселелерді шешу үшін пайдаланады;
2) тақырыптың нақты ақпараты мен маңызды сәттерін анықтайды;
3) тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті пайдаланады;
4) есепті сөйлеуді ауызша және жазбаша сөйлеуде қолданады.
Theme 3. A sci-fi video review. Reported Speech
1)Фильмді көргеннен кейін шолу эссе жазу кезінде айдар мен үлгіні талдау дағдыларын қолдану;
2)сәйкес байланыстыратын сөздерді қолдану.
1) Шолу эссе жазу үшін сәйкес тақырыптарды, үлгілерді және байланыстыратын сөздерді өзгертеді.
Theme 4. A sci-fi film review. Listening. Around the World in eighty days.
1) Шығармашылық есептерді шешу және топта бірлесіп жұмыс істеу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдалану.
1) Тыңдалым, айтылым дағдыларына жаттықтыру, естігені туралы ойларын жеткізеді.
Theme 5. Discussion (question-answers)
1) Жалпы және білім беру тақырыптарының кең ауқымы бойынша өзіңіздің және басқалардың көзқарасын түсіндіріп, негіздеу.
1) Өз көзқарасын ауызша білдіреді.
Stress and Fear
Subunit. Fear and phobias
1) Жеке оқу мақсаттарын қою үшін кері байланысты пайдалану;
2)басқалардың пікірлерін бағалау және сындарлы жауап беру;
3)автордың өзіндік ерекшелігін сақтай отырып, мазмұнын шығармашылықпен қайта ойлай отырып, мәтінді қайталап айту.
1) Шығармашылық және бірлескен мәселелерді топта шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдаланады;
2) тақырыптың нақты ақпараты мен маңызды сәттерін анықтайды;
3) шешендік өнерін көрсетеді.
Theme 1. Writing an article on “Building your confidence”

1) Выражать последовательные аргументы в письменном виде, подкрепленные, при необходимости, примерами и доводами в пользу широкого спектра письменных жанров по знакомым общим темам и учебным планам
1) Демонстрирует соответствующие навыки письма с использованием соответствующие временные структуры;
2) строит доказательное высказывание с опорой на текст, используя активную лексику.
How can I improve my self-esteem? Discussion
1) Оценивать и конструктивно реагировать на отзывы сверстников.
1) Конструктивно реагирует на отзывы сверстников;
2) использует навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
3) определяет конкретную информацию и основные моменты темы.
Giving advice on how to reduce stress (psychology). Simple Passive Voice Tenses
1) Определять значение из контекста;
2) определять правила применения пассивного залога в контексте.
1) Передает содержание текста путем творческого воспроизведения;
2) применяет диалогическую речь как средство для размышления и изучения целого ряда точек зрения на мир.
Analysing and describing phobias and frightening situations. Grammar in context
1) Проанализировать и описывать фобии в различных ситуациях.
1) Модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для написания электронного письма-совета.
Theme 5. Writing an email giving advice
1) Написать письмо с советом по борьбе с фобией.
1) Выражает свою точку зрения в письменном виде.
Principles of Management
Subunit. Levels and Types of Managers
1) Владеть навыками Skimming Reading;
2) выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Использует навыки чтения для выделения необходимой информации (Skimming Reading);
2) применяет навыки исследования и нахождения необходимой информации.
Who are Managers? Levels and Types of Managers (Mind-map)
1) Воспринимать различные точки зрения докладчиков по ряду общих и учебных тем;
2) владеть навыками чтения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах.
1) Передает содержание текста путем творческого воспроизведения;
2) применяет диалогическую речь как средство для размышления и изучения целого ряда точек зрения на мир.
Use of English. Relative clauses, determiners and quantifiers. The Functions of Managers
1) Использовать надлежащим образом широкий спектр активных и пассивных простых форм настоящего и прошедшего времени, а также простых форм прошедшего совершенного времени в повествовательной речи по широкому кругу знакомых общих и учебных тем.
1) Демонстрирует воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме;

1) Белгілі ортақ тақырыптар мен оқу бағдарламалары бойынша жазу жанрларының кең ауқымына мысалдар мен дәлелдер арқылы қажет болған жағдайда дәйекті жазба дәлелдерін көрсету.
1) Тиісті шақ құрылымдарын қолдана отырып, тиісті жазу дағдыларын көрсетеді;
2) белсенді лексиканы пайдалана отырып, мәтін бойынша демонстрациялық сөйлем құрастырады.
Theme 2. How can I improve my self-esteem? Discussion
1) Білім алушылардың кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру.
1) Білім алушылардың пікіріне сындарлы жауап береді;
2) шығармашылық және бірлескен мәселелерді топта шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдаланады;
3)тақырыптың нақты ақпараты мен маңызды тұстарын анықтайды.
Theme 3. Giving advice on how to reduce stress (psychology). Simple Passive Voice Tenses.
1)Мәтін бойынша мәнді анықтау;
2)контексте пассивті дауысты қолдану ережелерін анықтау.
1) Мәтін мазмұнын шығармашылық қайта жаңғырту арқылы жеткізеді;
2) диалогтік сөйлеуді дүние туралы бірқатар көзқарастарды ой елегінен өткізу және зерттеу құралы ретінде пайдаланады.
Theme 4. Analysing and describing phobias and frightening situations. Grammar in context.
1) Әртүрлі жағдайларда фобияларды талдаңыз және сипаттау.
1) Кеңес электрондық поштасын жазу үшін сәйкес тақырыптарды, үлгілерді және байланыстыратын сөздерді өзгертеді.
Theme 5. Writing an email giving advice.
1) Фобиямен күресу үшін кеңес хатын құрастыру.
1) Жазбаша пікірін білдіреді.
Unit 6. Principles of Management
Subunit. Levels and Types of Managers
1) Skimming Reading бағдарламасын меңгеру;
2) тақырып бойынша өз пікірін ауызша және жазбаша білдіру.
1) Қажетті ақпаратты бөлектеу үшін оқу дағдыларын пайдаланады (Skimming Reading);
2) зерттеу және қажетті ақпаратты табу дағдыларын қолданады.
Theme 1. Who are Managers? Levels and Types of Managers (Mind-map)
1) Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша сөйлеушілердің әртүрлі көзқарастарын қабылдау;
2)шығармашылық және топта бірлесіп есептерді шешу үшін оқу және тыңдау дағдыларын меңгеру.
1) Мәтін мазмұнын шығармашылық қайта жаңғырту арқылы жеткізеді;
2) диалогтік сөйлеуді дүние туралы бірқатар көзқарастарды ой елегінен өткізу және зерттеу құралы ретінде пайдаланады.
Theme 2. Use of English. Relative clauses, determiners and quantifiers. The Functions of Managers
1) Белсенді және пассивті қарапайым қазіргі және өткен шақтардың кең ауқымын, сондай-ақ жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша әңгімелесуде қарапайым өткен шақтарды қолдану.
1) Ойларын, идеяларын, тәжірибелері мен сезімдерін білдіру үшін қиялын көрсетеді;
2)тақырып бойынша гипотеза жасау үшін құрбыларымен талқылайды;

3) интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме.
Organizational Structure
1) Применять навыки анализа рубрик и моделей для написания статьи;
2) использовать соответствующие связующие слова.
1) Модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для написания статьи.
A portrait of an effective manager
1) Использовать обратную связь для постановки личных целей обучения.
1) Объясняет собственную и чужую точки зрения по широкому кругу общих и учебных тем.
Preparing a Business Plan
Theme 6. Progress Check 6 (Test)
1) Выражать собственное мнение по теме в письменной форме.
1) Читает текст и самостоятельно выражает мысли в письменной форме по целому ряду учебных тем.
Reading for Pleasure
Subunit. Types of fiction books
1) Анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры, объяснять, с какой целью их использует автор.
1) Выделяет способы создания в произведении художественного пространства и времени;
2) находит в тексте выразительные средства и фигуры речи;
3) обосновывает использование автором фигур речи и выразительных средств языка.
My best romance book
1) Выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Читает текст и самостоятельно выражает мысли в устной и письменной формах по целому ряду учебных тем.
A biography of my favourite author
1) Использовать формальные и неформальные языковые регистры в разговорах по широкому кругу общих и учебных тем.
1) Определение основных проблемных моментов.
Pros and cons of reading a book. Writing a blog post
1) Использовать совершенные непрерывные формы и множество простых совершенных активных и пассивных форм, включая временные наречия до сих пор, в последнее время, всю мою жизнь, по широкому кругу знакомых общих и учебных тем.
1) Читает текст и самостоятельно выражает мысли в устной и письменной формах по целому ряду учебных тем.
Different Ways of Living
Subunit. People around the world
1) Использовать воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств.
1) Определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
2) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы;
3) использует навыки чтения для выделения необходимой информации (Skimming Reading).
Grammar in context. Conditional sentences
1) Использовать if (если) только в третьем типе условных предложений.
1) Передает содержание текста путем творческого воспроизведения.
Shop clothes for women and men

3)тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мағынаны контекстен түсіндіреді.
Theme 3. Organizational Structure
1) Мақала жазу үшін тақырыптар мен үлгілерді талдау дағдыларын қолдану;
2) сәйкес байланыстыратын сөздерді қолдану.
1) Мақала жазу үшін сәйкес тақырыптарды, үлгілерді және байланыстыратын сөздерді өзгертеді.
Theme 4. A portrait of an effective manager
1) Жеке оқу мақсаттарын қою үшін кері байланысты пайдалану.
1) Жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіреді.
Theme 5. Preparing a Business Plan
Theme 6. Progress Check 6 (Test)
1) Тақырып бойынша өз пікіріңізді жазбаша білдіру.
1) Мәтінді оқиды және оқу тақырыптарының ауқымы бойынша өз ойларын жазбаша түрде жеткізеді.
Reading for Pleasure
Subunit. Types of fiction books
1) Бейнелерді, көркемдік кеңістік пен уақытты, көрнекі құралдар мен фигураларды жасаудың құралдары мен тәсілдерін талдаңыз, автордың оларды пайдалану мақсатын түсіндіру.
1) Шығармадағы көркемдік кеңістік пен уақытты құру жолдарын көрсетеді;
2) мәтіннен экспрессивтік құралдар мен сөз тіркестерін табады;
3) автордың сөз өнері мен тілдің мәнерлі құралдарын қолдануын негіздейді.
Theme 1. My best romance book
1) Тақырып бойынша өз пікірді ауызша және жазбаша түрде білдіру.
1) Мәтінді оқиды және оқу тақырыптарының ауқымы бойынша өз ойларын ауызша және жазбаша түрде жеткізеді.
Theme 2. A biography of my favourite author
1) Жалпы және академиялық тақырыптардың кең ауқымы бойынша сөйлесулерде ресми және бейресми тілдік регистрлерді пайдалану.
1) Негізгі проблемалық нүктелерді анықтайды.
Theme 3. Pros and cons of reading a book. Writing a blog post
1) Үздіксіз формаларды және әртүрлі қарапайым тамаша белсенді және пассивті формаларды, соның ішінде шақ үстеулерін қолдану, осы уақытқа дейін, соңғы кездері, менің бүкіл өмірім, таныс жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша.
1) Мәтінді оқиды және оқу тақырыптарының ауқымы бойынша өз ойларын ауызша және жазбаша түрде жеткізеді.
Different Ways of Living
Subunit. People around the world
1)Ойларды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды пайдалану.
1) Тақырыптың нақты ақпараты мен маңызды сәттерін анықтайды;
2) тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті қолданады;
3) тиісті ақпаратты бөлектеу үшін оқу дағдыларын пайдаланады (Skimming Reading).
Theme 1. Grammar in context. Conditional sentences
1) Іf (if) тек шартты сөйлемнің үшінші түрінде ғана қолдану.
1) Мәтін мазмұнын шығармашылық қайта жаңғырту арқылы жеткізеді.
Theme 2. Shop clothes for women and men

1) Владеть навыками Skimming Reading;
2) выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Использует навыки чтения для выделения необходимой информации (Skimming Reading);
2) использует в речи и на письме активную лексику по теме.
Discussing whether money brings happiness. Skimming reading
1) Применять навыки анализа рубрик и моделей при написании эссе размышления.
1) Модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для написания эссе размышления.
Amazing places
Subunit. Holiday activities, situations and accommodation
1) Демонстрировать навыки чтения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) использовать диалогическую речь как средство для размышления и изучения целого ряда точек зрения на мир.
1) Обсуждает со сверстниками аргументы за и против иммиграции, чтобы сделать гипотезы по теме;
2) строит доказательное высказывание с опорой на текст, используя активную лексику.
Grammar in context. Active and Passive Voice Perfect forms
1) Использовать надлежащим образом широкий спектр активных и пассивных простых форм настоящего и прошедшего времени, а также простых форм прошедшего совершенного времени в повествовательной речи по широкому кругу знакомых общих и учебных тем.
1) Демонстрирует воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме;
3) интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме.
Describing photos from holiday
1) Выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Демонстрирует соответствующие навыки исследования.
Future Continuous Tense. A future city design
1) Применять различные будущие активные и пассивные, а также будущие непрерывные формы по широкому кругу знакомых общих и учебных тем.
1) Модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для написания эссе-рассуждения.
Dream House: Design a home
1) Использовать воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) применять ранее полученные знания по другим дисциплинам (межпредметная связь, CLIL);
3) Создавать презентацию по теме;
4) использовать навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах.
1) Использует навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
3) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы.
Places I’d like to visit. Presentation
1) Применять ранее полученные знания по истории;

1) Дағдыларды меңгеру Skimming Reading;
2) тақырып бойынша пікірді ауызша және жазбаша түрде білдіру.
1)Тиісті ақпаратты бөлектеу үшін оқу дағдыларын пайдаланады (Skimming Reading);
2) тақырып бойынша белсенді лексиканы сөйлеуде және жазуда қолданады.
Theme 3. Discussing whether money brings happiness. Skimming reading.
1) Рефлексия эссе жазу кезінде тақырыптар мен үлгілерді талдау дағдыларын қолдану.
1) Рефлексия эссе жазу үшін сәйкес айдарларды, үлгілерді және байланыстыратын сөздерді өзгертеді.
Amazing places
Subunit. Holiday activities, situations and accommodation
1) Топта шығармашылық және бірлескен есептерді шешу үшін оқу және тыңдау дағдыларын көрсету;
2) диалогтік сөйлеуді әлемге көптеген көзқарастарды ой елегінен өткізу және зерттеу құралы ретінде пайдалану.
1) Тақырып бойынша гипотеза жасау үшін иммиграцияны қолдайтын және оған қарсы дәлелдерді құрбыларымен талқылайды;
2) белсенді сөздіктерді пайдалана отырып, мәтін бойынша демонстрациялық сөйлем құрастырады.
Theme 1. Grammar in context. Active and Passive Voice Perfect forms
1) Белсенді және пассивті қарапайым қазіргі және өткен шақтардың кең ауқымын, сондай-ақ жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша әңгімелесуде қарапайым өткен шақтарды қолдану.
1)Ойларын, идеяларын, тәжірибелері мен сезімдерін білдіру үшін қиялын көрсетеді;
2) тақырып бойынша гипотеза жасау үшін құрбыларымен талқылайды;
3) тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мағынаны контекстен түсіндіреді.
Theme 2. Describing photos from holiday
1) Тақырып бойынша өз пікірін ауызша және жазбаша түрде білдіру.
1) Сәйкес зерттеу дағдыларын көрсетеді.
Theme 3. Future Continuous Tense. A future city design
1) Әртүрлі болашақ белсенді және пассивті, сондай-ақ болашақ үздіксіз формаларды кең ауқымды таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша қолдану.
1) Дәлелді эссе жазу үшін сәйкес тақырыптарды, үлгілерді және байланыстыратын сөздерді өзгертеді.
Theme 4. Dream House: Design a home
1) Ойларды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды пайдалану;
2) бұрын алған білімдерін басқа пәндерде (пәнаралық байланыс, CLIL) қолдану;
3) тақырып бойынша презентация құру;
4) сөйлеу және тыңдау дағдыларын топтарда шығармашылық және бірлескен мәселелерді шешу үшін пайдалану.
1) Сөйлеу және тыңдау дағдыларын топта шығармашылық және бірлескен мәселелерді шешу үшін пайдаланады;
2) тақырыптың нақты ақпараты мен маңызды сәттерін анықтайды;
3) тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті пайдаланады.
Theme 5. Places I’d like to visit. Presentation
1)Тарихтан бұрын алған білімдерін қолдану;

2) владеть навыками исследования и презентации материала. Выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем.
1) Объясняет собственную и чужую точки зрения по широкому кругу общих и учебных тем;
2) применять различные будущие активные и пассивные, а также будущие непрерывные формы по широкому кругу знакомых общих и учебных тем.
Work and inventions
Various occupations
1) Владеть навыками чтения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Демонстрирует воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме;
3) интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме.
Investigating the world of work. Fashion vs Architecture
1) Применять полученные знания в знакомых и незнакомых ситуациях.
1) Владеет грамматическим и лексическим материалом по пройденной теме;
2) применяет корректно все языковые навыки.
Дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме.
Considering success in business
1) Выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Применяет навыки исследования и нахождения необходимой информации.
Future Career Perspectives
Subunit. Thoughts around us
1) Давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос;
2) выражать собственное мнение по теме, проблеме.
1) Строит доказательное высказывание с опорой на текст;
2) высказывает свое отношение к теме и поднятой проблеме;
3) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы.
Opinions about future career. Discussion
1) Оценивать устные и письменные высказывания с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы;
2) выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем.
1) Использует навыки говорения и аудирования для творческого решения проблем и сотрудничества в группах;
2) изменяет соответствующую тематическую лексику и синтаксис, чтобы говорить о теме.
Приложение 29
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "История Казахстана" социально-экономическое направления

2)материалды зерттеу және баяндау дағдыларын меңгеру. Жалпы және академиялық тақырыптардың кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген сұхбаттардағы, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі ауқымындағы әңгімелердегі нақты ақпаратты және маңызды сәттерді бөлектеу.
1) Жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіреді;
2)әртүрлі болашақ белсенді және пассивті, сондай-ақ келешек үздіксіз формаларды кең ауқымды таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша қолданады.
Work and inventions
Various occupations
1)Шығармашылық және топта бірлесіп тапсырмаларды шешу үшін оқу және тыңдау дағдыларын меңгеру;
2) тақырып бойынша өз пікірін ауызша және жазбаша білдіру.
1) Ойларын, идеяларын, тәжірибелері мен сезімдерін білдіру үшін қиялын көрсетеді;
2) тақырып бойынша гипотеза жасау үшін құрбыларымен талқылайды;
3) тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мағынаны контекстен түсіндіреді.
Theme 1. Investigating the world of work. Fashion vs Architecture
1) Алған білімдерін таныс және бейтаныс жағдайларда қолдану.
1) Өтілген тақырып бойынша грамматикалық және лексикалық материалды меңгереді;
2) барлық тілдік дағдыларды дұрыс қолданады.
Тақырып бойынша гипотеза жасау үшін құрбыларымен талқылайды.
Theme 2. Considering success in business
1) Тақырып бойынша пікірді ауызша және жазбаша түрде білдіру.
1) Зерттеу және қажетті ақпаратты табу дағдыларын қолданады.
Future Career Perspectives
Subunit. Thoughts around us
1) Проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру;
2) ттақырып, мәселе бойынша өзіндік пікір айту.
1) Мәтін бойынша демонстрациялық сөйлем құрастырады;
2) тақырыпқа және көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді;
3)тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті пайдаланады.
Theme 1. Opinions about future career. Discussion
1)Тақырыпты ашудың толықтығы мен тереңдігі тұрғысынан ауызша және жазбаша мәлімдемелерді бағалайды;
2) жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген сұхбаттардағы нақты ақпаратты және маңызды сәттерді, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі ауқымындағы әңгімелерді бөлектеу.
1) Шығармашылық есептерді шешу және топта бірлесіп жұмыс істеу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдаланады;
2) тақырып бойынша сөйлесу үшін сәйкес тақырып лексикасы мен синтаксисін өзгертеді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
29-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "История Казахстана" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра просвещения Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "История Казахстана" - развитие личности обучающегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности на основе изучения ключевых событий и процессов отечественной истории.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) Формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества на территории Казахстана в различные исторические периоды;
2) воспитание гражданственности, казахстанской идентичности, развитие мировоззренческих убеждений, обучающихся на основе осмысления исторически сложившихся культурных, национальных традиций, нравственных и социальных норм;
3) формирование целостного представления о месте и роли Казахстана в мировом историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий, и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков анализа достижений отечественной культуры;
6) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
7) развитие навыков проектной деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
8) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
9) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мақсаты – отандық тарихтың негізгі оқиғалары мен процестерін оқыту негізінде тарихи санаға, азаматтылық пен отансүйгіштік қасиеттерге ие, тарихи білім мен дағдыларды оқу және қоғамдық іс-әрекеттерде тиімді және шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
3. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан аумағындағы қоғамның әртүрлі тарихи кезеңдеріндегі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси және мәдени дамуының негізгі мәселелері туралы білім қалыптастыру;
2) тарихи қалыптасқан мәдени, ұлттық дәстүр, әлеуметтік және адамгершілік нормаларды білім алушылардың түсінуі негізінде оларда азаматтылық пен қазақстандық бірегейлікті, дүниетанымдық ұстанымдарды тәрбиелеу;
3) әлемдік тарихи процестегі Қазақстанның орны мен рөлі туралы жалпы тұтас түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғалар, құбылыстарды тарихи заңдылықтарды ескере отырып зерттеу, оқиғалар мен тұлғаларға қатысты пікірлер мен берілген бағаларды салыстыру және сыни тұрғыдан талдау дағдыларын дамыту, өткен кезеңмен қазіргі уақытқа қатысты пікірталастық мәселелерге өзіндік көзқарасты қалыптастыру;
5) өлке тарихын зерделеу, өлкетанулық жұмыстарды жүргізу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі тарихи деректермен жұмыс істеу, тарихи ақпаратты іздеу және жүйелеу дағдыларын дамыту;
7) әртүрлі деректерді қолдана отырып, жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
8) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерді түсіну үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
9) коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, оның ішінде, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қолдану.

4. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
Формирование навыков исторического мышления, а также эффективная реализация целей обучения по предмету "История Казахстана" осуществляется на основе исторических концептов (понятий): 1) изменение и преемственность; 2) причина и следствие; 3) доказательство; 4) сходство и различие; 5) значимость; 6) интерпретация.
Содержание дисциплины состоит из 8 разделов
1) Цивилизации: особенности развития. Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность. Исторические и географические аспекты понятия "Центральная Азия". История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии. Факторы возникновения цивилизации Центральной Азии. Особенности центрально-азиатских очагов цивилизации. Цивилизация Великой Степи. Историко-географическая характеристика понятия "Великая Степь". Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы). Особенности древних археологических культур на территории Казахстана. Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников. Преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи. Влияние ранних кочевников на ход мировых исторических процессов. Центральная Азия и мировая цивилизация. Вклад народов Центральной Азии в развитие материальной культуры мира. Вклад народов Центральной Азии в развитие духовной культуры мира. Исследовательская работа: Великая Степь в истории мировой цивилизации;
2) этнические и социальные процессы. Истоки происхождения казахского народа. Понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос". Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана. Формирование казахского этноса как результат многовекового этнического процесса. Культурно-генетический код как основа нации. Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация. Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов. Эволюция родоплеменной организации казахов. Функциональное значение принципа родства и родовой структуры. Понятия "устная историология", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел". Консолидирующая роль родоплеменной организации казахов. Социальная стратификация казахского традиционного общества. Понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр". Функции социальных институтов в традиционном обществе казахов. Исследовательская работа: Этносоциальная организация казахского общества;

4. Оқу бағдарламасы тарихи ойлаудың негізгі дағдыларын қалыптастыруға бағытталған: тарихи дереккөздерді түсіндіру, уақыт пен кеңістіктегі бағдар, тарихи талдау және түсіндіру дағдылары.
Тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру, сондай-ақ "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оқыту мақсаттарын тиімді іске асыру: 1) өзгеріс пен сабақтастық; 2) себеп пен салдар; 3) дәлел; 4) ұқсастық пен айырмашылық; 5) маңыздылық; 6) интерпретация.
Пәннің мазмұны 8 бөлімнен тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы. "Орталық Азия" ұғымының тарихи және географиялық аспектілері. Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы. Орталық Азия өркениеттері пайда болуының факторлары. Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктері. Ұлы Дала өркениеті. "Ұлы Дала" ұғымының тарихи-географиялық сипаттамасы. Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі). Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктері. Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті. Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығы және өзара байланысы. Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсері. Орталық Азия және әлемдік өркениет. Орталық Азия халықтарының әлемдік материалдық мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Орталық Азия халықтарының әлемдік рухани мәдениеттің дамуына қосқан үлесі;
2) этникалық және әлеуметтік процестер. Қазақ халқының шығу тегі. "Антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы этногенез және этникалық процестер. Қазақ этносының қалыптасуы – көп ғасырлық этникалық процестердің нәтижесі. Мәдени-генетикалық код - ұлттың негізі. Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы. Қазақтарда ру-тайпалық құрылым қалыптасуының тарихи шарттары. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының эволюциясы. Туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызы. "Ауызша тарихнама", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "атамекен", "ел" ұғымы. Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлі. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуі. "Ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдары. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың қызметі;

3) из истории государства, войн и революций. Ранние государства на территории Казахстана. Политическая организация ранних государств на территории Казахстана. Понятия "государство", "власть", "политическая организация". Империи кочевников Великой степи. Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Становление и развитие Великого Тюркского каганата. Преемники Тюркской империи. Преемственность форм государственного устройства. Геополитическая активность тюркских государств раннего и развитого средневековья. Роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира. империя Чингисхана и ее наследники. Роль Чингисхана в мировой истории. Развитие улусной системы на территории Казахстана. Геополитическая активность государств XIII-XV веков и их влияние на ход исторических процессов в Евразии. Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии. Историческая преемственность Ак Орды и Казахского ханства. Образование Казахского ханства – закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана. Роль казахских ханов в создании и укреплении Казахского государства. Политические институты Казахского ханства. Преемственность форм государственного устройства. Роль предков в защите и сохранении благодатной земли. Путь к независимости и возрождение национальной государственности. Утрата государственного суверенитета. Национально-освободительная борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета. Восстановление государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий. Советская форма казахской государственности. Понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство". Достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период. Возрождение национальной государственности. Роль Первого Президента Н.А. Назарбаева в возрождении национальной государственности. Восстановление государственной независимости Казахстана – закономерный результат исторического процесса. Государственные стратегии и программы развития Республики Казахстан. Исследовательская работа: Эволюция казахской государственности;
4) развитие культуры. Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации. Материальная культура и прикладное искусство казахского народа. Понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие". Эволюция и преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана. Традиционное мировоззрение казахов. Понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет". Духовные и нравственные ценности казахского народа: обычаи и традиции. Патриотизм как особое отношение к родной земле, культуре и традициям. Памятники истории и культуры степной цивилизации. Классификация памятников истории и культуры. Духовные святыни Казахстана – каркас национальной идентичности. Литературное и музыкальное наследие казахского народа: истоки, традиции, современность. Культура Казахстана в советский период. Достижения и противоречия развития культуры советского периода. Новые направления и жанры. Культура в период национального возрождения. Развитие казахстанской культуры. Новые направления и жанры. Интеграция в международное культурное пространство. Исследовательская работа: Культура и традиции как генетический код нации;

3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы. "Мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдары. Ұлы Дала көшпенділерінің империялары. Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Ұлы Түрік қағанатының қалыптасуы мен дамуы. Түркі империясының мұрагерлері. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігі. Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы түркі империясының рөлі. Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері. Шыңғысханның әлем тарихындағы рөлі. Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуы. XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігі және олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер етуі. Қазақ хандығы – Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет. Ақ Орда мен Қазақ хандығының тарихи сабақтастығы. Қазақ хандығының құрылуы – Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақ хандарының Қазақ мемлекетінің қалыптасуы мен нығаюындағы рөлі. Қазақ хандығының саяси институттары. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Бабаларымыздың ұлан-ғайыр аумақты қорғап сақтаудағы рөлі. Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы. Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуы. Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген ұлт-азаттық күресі. Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендіктің қалпына келтірілуі. Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі. "Автономдық кеңес республикасы", "Кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтары. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлі. Қазақстанның мемлекеттік тәуелсіздігінің қалпына келтірілуі – тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стратегиялары мен бағдарламалары;
4) мәдениеттің дамуы. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті – дала өркениетінің мұрасы. Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері. "Мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдары. Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің эволюциясы және сабақтастығы. Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы. "Әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдары. Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтары: әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер. Туған жерге, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрмет көрсету- шынайы патриотизмнің көрінісі. Дала өркениеті тарихымен мәдениетінің ескерткіштері. Тарихи және мәдени ескерткіштердің классификациясы. Қазақстанның рухани құндылықтары – ұлттық бірегейліктің негізі. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы: бастауы, дәстүрі, қазіргі уақыттағы дамуы. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет. Қазақстандық мәдениеттің дамуы. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесі;

5) цивилизация: особенности экономического развития. Традиционная система жизнеобеспечения казахов. Кочевое скотоводство и земледелие на территории Казахстана. Влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана. Понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема". Классификация традиционной хозяйственной деятельности. Промыслы и ремесла в традиционной системе жизнеобеспечения казахского народа. Этнографическое изучение ремесел и промыслов казахов. Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние. Направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана. Роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана. Взаимодействие и взаимовлияние оседлого и кочевого населения в экономической и культурной сфере. Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время. Понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика". Факторы, определившие направления экономического развития Казахстана в ХХ веке. Этапы развития экономики Республики Казахстан. Перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан. Исследовательская работа: Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды;
6) политико-правовые процессы. История формирования полиэтнического общества в Казахстане. Понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав". Этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана. Формирование полиэтнического общества Казахстана в советский период. Понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм". Культурное взаимовлияние этносов Казахстана в советский период. Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений. Понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента". Основные направления и приоритеты миграционной политики Республики Казахстан. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана. Исследовательская работа: Этносы Казахстана: история и судьбы;
7) развитие общественно-политической мысли. Эволюция общественно-политической мысли Казахстана. Общественно-политическая мысль древнего и средневекового Казахстана. Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства. Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман". Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века. "Алаш" – общественная мысль и национальная идея. Концептуальные основы национальной идеи "Алаш". Общественно-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности (движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов). Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке. Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел". Общенациональные ценности казахстанского общества. Значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел". Политика государства в области идеологии ("Патриотический акт – Мәңгілік Ел", "Концепция укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"). Исследовательская работа: Консолидирующая роль общественно-политической мысли;

5) өркениет: экономикалық даму ерекшеліктері. Қазақтардың тіршілігін қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі. Қазақстан аумағындағы көшпелі мал шаруашылығы және егіншілік. Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсері. "Тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі", "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдары. Дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерінің классификациясы. Қазақ халқының тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесіндегі кәсіптері мен қолөнері. Қазақтардың қолөнері мен кәсіптерінің этнографиялық зерттелуі. Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері. Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдары. Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі. Отырықшы және көшпенді халықтардың экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынасы және өзара әсері. Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік-экономикалық дамуы. "Экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдары. ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторлар. Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдері. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болашағы;
6) саяси-құқықтық процестер. Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы. "Аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдері. Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы. "Депортация", "арнайы қоныс аударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлері. Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты. "Көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдары. Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтары. Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі;
7) қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы. Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы. "Зар заман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары. "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея. "Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері. Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастары ("Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары). "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі. Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары. "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші құндылықтарының маңыздылығы. Мемлекеттің идеология саласындағы саясаты;

8) развитие образования и науки. Научное наследие средневекового Казахстана. Развитие науки в средневековом Казахстане. Выдающиеся ученые и мыслители средневекового Казахстана. Развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках. Исследование Казахстана в XVIII- начале XX века. Вклад исследователей в развитие науки. Возникновение и развитие образовательных учреждений в Казахстане в XIX веке. Специфика деятельности образовательных учреждений Казахстана XIX-начала ХХ века. Достижения и противоречия советской системы образования. Ликвидация безграмотности. Школьное, профессиональное и высшее образование. Реформы советской системы образования в Казахстане. Роль АН КазССР в развитии науки Казахстана. Выдающиеся ученые Казахстана. Сложности и противоречия развития науки в Казахстане в условиях советской политической системы. Казахстанская система образования и науки на современном этапе. Развитие системы образования и науки Республики Казахстана в годы независимости: успехи, проблемы и перспективы. Модернизация системы образования Республики Казахстан. Интеграция Казахстана в мировое образовательное и научное пространство. Стратегии и программы Республики Казахстан в области образования и науки. Международная образовательная программа Республики Казахстан "Болашак". Инновационные организации образования и науки Республики Казахстан. Исследовательская работа: Вклад деятелей малой родины в развитие науки и образования.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
6. Объем учебной нагрузки составляет от 72 -96 часов (3-4 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.

8) білім мен ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы. Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның көрнекті ғалымдары мен ойшылдары. XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы. XVIII-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы зерттеулер. Зерттеушілердің Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесі. XIX ғасырда Қазақстанда оқу орындарының пайда болуы мен дамуы. XIX ғасырда -ХХ ғасырдың басында Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерінің ерекшеліктері. Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары. Сауатсыздықты жою. Мектептік, кәсіби және жоғары білім беру. Кеңестік білім беру жүйесінің реформалары. Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлі. Қазақстанның көрнекті ғалымдары. Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтары және қарама-қайшылықтары. Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан Республикасының білім және ғылым жүйесінің дамуы: жетістіктері, проблемалары және болашағы. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесінің жаңғыртылуы. Қазақстанның әлемдік білім және ғылым кеңістігіне кірігуі. Қазақстан Республикасының білім және ғылым саласындағы стратегиялары мен бағдарламалары. Қазақстан Республикасының "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасы. Қазақстан Республикасының инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдары.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 72-96 сағатты (3-4 кредит) құрайды.

Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
теоретические
практические
Раздел1. Цивилизация: особенности развития.
1.1.Центральноазиатские цивилизации: многообразие и культурная общность.
+
+
+
Тема 1.1.1. Центральная Азия: исторические и географические аспекты понятия.
Тема 1.1.2. История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии.
Тема 1.1.3 Древние очаги центральноазиатских цивилизаций.

2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырып атаулары
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
теориялық
практикалық
1 бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері.
1.1.Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы.
+
+
+
1.11-тақырып. Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері.
Тақырып 1.1.2.Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы.
Тақырып 1.1.3. Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары.

1.2.Цивилизация Великой Степи.
+
+
+
Тема 1.2.1. "Великая Степь": историко-географическая характеристика.
Тема 1.2.2. Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы).
Тема 1.2.3. Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников.
1.3.Центральная Азия и мировая цивилизация.
Тема 1.3.1. Вклад народов Центральной Азии в развитие мировой культуры.
Исследовательская работа: Великая Степь в истории мировой цивилизации.
Раздел 2. Этнические и социальные процессы.

1.2."Ұлы Дала" өркениеті.
+
+
+
Тақырып 1.2.1. "Ұлы Дала" ұғымының тарихи-географиялық сипаттамасы.
Тақырып 1.2.2. Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі).
Тақырып 1.2.3. Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті.
1.3.Орталық Азия және әлемдік өркениет.
Тақырып 1.3.1. Әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесі
Тақырып 1.3.2. Зерттеу жұмысы. Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы Дала
2 бөлім. Этникалық және әлеуметтік процестер

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Физическая культура" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "Физическая культура" - является формирование основ физической культуры, направленных на здоровое физическое развитие, приобретение спортивно-специфических двигательных навыков и физических способностей.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) обеспечение прикладными знаниями о профессии социально-экономической области, о физических и психических качествах, необходимых для успешного выполнения финансовых и иных операций, для проявления повышенной работоспособности в условиях будущей профессиональной деятельности;
2) мотивация стремления укрепить свое физическое и психическое здоровье;
3) развитие двигательных навыков обучающихся, способствующих выносливости, быстроте, силе, ловкости и гибкости;
4) воспитание чувства патриотизма, уважения, ответственности и взаимопонимания;
5) стимулирование обучающихся вести здоровый образ жизни на протяжении всей жизни и применять приобретенные навыки в дальнейшем;
6) формирование представления о физической культуре как части общечеловеческой культуры.
7) воспитание потребности и умения самостоятельно заниматься физическими упражнениями, сознательно применять их в целях отдыха, тренировки, повышения работоспособности, укрепления здоровья;
8) обмен практическими навыками и теоретическими знаниями и развития здоровой конкуренции, в процессе обучения, посредством организации соревновательной деятельности
9) использование информационных коммуникационных технологий при изучении теории (правила спорт игр, изучение тактики, тестирование и другие.)
10) ориентация на индивидуальную профессионально-прикладную физическую подготовку при выборе прогнозируемой (будущей) профессии
В процессе проведения занятий по физической культуре осуществляются межпредметные связи со следующими дисциплинами:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Дене шынықтыру" пәнін оқытудың мақсаты - болашақ мамандардың кәсіби іс-әрекетінің әлеуметтік-экономикалық бағыты бойынша кәсіби қолданбалы дене мәдениетін қалыптастыру үдерісін жетілдіру болып табылады.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді шешуді көздейді:
1) әлеуметтік-экономикалық саланың кәсібі туралы, қаржылық және басқа операцияларды сәтті орындау үшін қажетті физикалық және психикалық қасиеттер туралы, болашақ кәсіби қызмет жағдайында жоғары жұмыс қабілеттілігін көрсету үшін қолданбалы біліммен қамтамасыз ету;
2) төзімділікке, жылдамдыққа, күшке, ептілік пен икемділікке ықпал ететін білім алушылардың қозғалыс дағдыларын дамыту;
3) патриотизм, құрмет, жауапкершілік және өзара түсіністік сезімін тәрбиелеу;
4) білім алушыларды өмір бойы салауатты өмір салтын ұстануға ынталандыру және одан әрі алған дағдыларын қолдану;
5) жалпы адамзаттық мәдениеттің бір бөлігі ретінде дене шынықтыру туралы идеяны қалыптастыру;
6) дене шынықтырумен өз бетінше айналысуға, оларды демалу, жаттығу, жұмысқа қабілеттілігін арттыру, денсаулықты нығайту мақсатында саналы түрде қолдануға қажеттілік пен дағдыға тәрбиелеу;
7) жарыс қызметін ұйымдастыру арқылы оқу процесінде практикалық дағдылар мен теориялық білімдермен алмасу және салауатты бәсекелестікті дамыту;
8) теорияны зерделеу кезінде АКТ қолдану (ойын спорты ережелері, тактиканы үйрену, тестілеу және т. б.);
9) болжанатын (болашақ) кәсіпті таңдау кезінде жеке кәсіптік-қолданбалы дене шынықтыру даярлығына бағдарлану.
"Дене шынықтыру" пәнін өткізу барысында келесі пәндермен пәнаралық байланыстар жүзеге асырылады:

1) "Казахский язык", "Русский язык", "Английский язык": пополнение словарного запаса терминами из области физической культуры;
2) "Физика": использование знаний, полученных о понятиях "механическая работа", "сопротивление воздуха", "масса тела", "неравномерное и равномерное скольжение", "мощность";
3) "Алгебра и начала анализа", "Геометрия": измерение длины, высоты, скорости, расстояния, времени, расчет разбега при прыжках в длину и высоту;
4) "Биология": использование материала о негативном влиянии курения и алкоголя на организм, об обмене веществ;
5) "История Казахстана", "Всемирная история": история олимпийского движения; история возникновения казахских национальных видов спорта;
6) "География": знание сторон света, умение ориентироваться на местности по различным признакам, по карте;
7) "Начальная военная и технологическая подготовка": использование строевых упражнений; прохождение полос препятствий; обучение жизненно важным двигательным навыкам и умениям, применению их в различных по сложности условиях; воспитание патриотизма, любви к своей Родине.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 11 разделов:
1) Знание о физической культур
2) Легкая атлетик
3) Спортивные игры. Футбо
4) Спортивные игры. Волейбол.
5) Спортивные игры. Баскетбол.
6) Настольный теннис.
7) Гимнастика.
8) Национальные виды спорта.
9) Зимние виды спорта. Лыжный спорт. Конькобежный спорт.
10) Плавание.
11) Туризм.
12) Средства активного отдыха.
Базовое содержание дисциплины:
Раздел 1.Техника безопасности на занятиях "Физическая культура". Гиподинамия. Профилактика дефицита двигательной активности. Вредные привычки. Их влияние на здоровье человека. Здоровый и малоподвижный образ жизни: характеристики. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Раздел 2. Легкая атлетика.
Техника безопасности. Бег на короткие дистанции. Низкий старт. Бег на средние дистанции. Высокий старт. Бег на длинные дистанции. Техника финиширования. Техника прыжка в длину с места. Техника прыжка в длину с разбега. Эстафетный бег. Техника передачи эстафетной палочки.
Раздел 3. Спортивные игры. Футбол.
Техника безопасности. Основные правила игры. Перемещение игроков по полю. Развитие основных элементов техники владения мячом. Владение мячом. Индивидуальные действия игроков в нападении и защите. Командные действия игроков. Основы тактических действий игроков в футболе. Двухсторонняя игра. Судейство игры футбол.
Раздел 4. Спортивные игры. Волейбол.
Техника безопасности. Основные правила игры. Перемещение игроков. Стойка волейболиста. Передача мяча сверху. Передача мяча снизу. Подача мяча. Прием мяча с подачи. Атакующие действия. Игра в защите. Совершенствование навыков приема и передачи мяча сверху двумя руками. Учебная игра в волейбол. Совершенствование навыков перемещения. Двухсторонняя игра. Судейство игры волейбол.
Раздел 5. Спортивные игры. Баскетбол. Стритбол.
Техника безопасности. Правила игры. Перемещение игроков на площадке. Техника игры в нападении. Техника игры в защите. Передачи мяча в движении. Перехваты и выбивания мяча. Штрафной бросок. Судейство игры баскетбол.
Раздел 6. Спортивные игры. Настольный теннис
Техника безопасности. Правила игры. Стойка и передвижение при игре. Подачи и приемы. Тактические действия игры.
Раздел 7. Гимнастика
Техника безопасности. Роль страховки при выполнении упражнений. Виды гимнастики. Элементы строевых упражнений. Общеразвивающие упражнения. Обучение гигиенической гимнастики (утренняя гимнастика, физкультминутка, физкультпауза). Элементы оздоровительной гимнастики Комплексы специальных гимнастических упражнений, применяемых в режиме рабочего дня. Обучение гигиенической гимнастики (утренняя гимнастика, физкультминутка, физкультпауза). ОРУ с использованием спортивного инвентаря (гимнастическая палка, обруч, фитбол). Элементы оздоровительной гимнастики. Акробатические упражнения. Упражнения на гимнастических снарядах. Элементы ритмической гимнастики. Виды фитнес-тренинг направлений (йога, стретчинг, пилатес, табата и другие). Элементы атлетической гимнастики. Упражнения на равновесие и вестибулярную устойчивость.
Раздел 8. Национальные виды спорта. Асык ату. Бестас. Тогызкумалак. Казакша-курес. Виды национальных игр. Техника безопасности. Правила игры. Техника игры. Тактические действия игры.
Раздел 9. Зимние виды спорта. Лыжный спорт. Конькобежный спорт.
Техника безопасности. Виды ходов. Виды поворотов. Виды подъемов. Полу коньковый ход. Коньковый ход без отталкивания руками. Попеременный коньковый ход. Одновременный одношажный коньковый ход. Техники разминки и восстановления для подходящих видов деятельности. Основы тактики прохождения дистанции. Конькобежный спорт. Техника безопасности. Основные методы катания. Повороты. Торможение. Катание задним ходом. Катания по виражу.
Раздел 10. Плавание.
Техника безопасности. Специальные упражнения для пловцов на суше. Сухое плавание. Постановка техники плавания. Вращение корпуса и дыхание. Скольжение и баланс. Стили плавания. Кроль на груди. Кроль на спине. Плавание. Брасс. Плавание. Финальный заплыв 50 м. в свободном стиле.
Раздел 11. Туризм.
Правила туризма. Организация, планирование и проведение туристических поездок. Разработка программ туров, турпакетов, экскурсионных программ и других продуктов туристской деятельности. Туризм в Казахстане.
Раздел 12. Средства активного отдыха.
Непрофессиональное занятие видами спорта. Принципы ведения здорового образа жизни. Фитнес-культура.

1) "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Ағылшын тілі": дене шынықтыру саласындағы терминдермен сөздік қорын толықтыру;
2) "Физика": "механикалық жұмыс", "ауаға төзімділік", "дене салмағы", "біркелкі емес және біркелкі сырғанау", "қуат" ұғымдары туралы алынған білімді пайдалану;
3) "Алгебра және анализ бастамалары", "геометрия": ұзындықты, биіктікті, жылдамдықты, қашықтықты, уақытты өлшеу, ұзындық пен биіктікке секіру кезінде жүгіруді есептеу;
4) "Биология": темекі шегу мен алкогольдің ағзаға, зат алмасуға теріс әсері туралы материалды пайдалану;
5) "Қазақстан тарихы", "Дүниежүзі тарихы": олимпиадалық қозғалыс тарихы; қазақтың ұлттық спорт түрлерінің пайда болу тарихы;
6) "География": жер бедерін білу, түрлі белгілер бойынша, карта бойынша жер бедерін бағдарлай білу;
7) "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық": саптық жаттығуларды пайдалану; кедергілер жолақтарынан өту; өмірлік маңызды қозғалыс дағдылары мен дағдыларына үйрету, оларды күрделілігі әртүрлі жағдайларда қолдану; патриотизмге, өз Отанына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
4. Оқу пәнінің мазмұны 12 бөлімнен тұрады:
1) Дене шынықтыру туралы білім
2) Жеңіл атлетика
3) Спорттық ойындар. Футбол
4) Спорттық ойындар. Волейбол
5) Спорттық ойындар. Баскетбол
6) Спорттық ойындар. Үстел теннисі
7) Гимнастика
8) Ұлттық спорт түрлері.
9) Қысқы спорт түрлері. Шаңғы спорты. Конькимен жүгіру.
10) Жүзу
11) Туризм
12) Белсенді дем алу құралдары.
Пәннің негізгі мазмұны:
1 бөлім. "Дене шынықтыру" пәніндегі қауіпсіздік техникасы. Гиподинамия. Қозғалыс белсенділігі тапшылығының алдын алу. Жаман әдеттер. Олардың адам денсаулығына әсері. Салауатты және отырықшы өмір салты: сипаттамалары. Кәсіби және қолданбалы дене шынықтыру.
2 бөлім. Жеңіл атлетика.
Қауіпсіздік техникасы. Қысқа қашықтыққа жүгіру. Төменгі мәре. Орта қашықтыққа жүгіру. Жоғары бастама. Ұзақ қашықтыққа жүгіру. Аяқтау техникасы. Орнынан ұзындыққа секіру техникасы. Жүгіруден ұзындыққа секіру техникасы. Эстафеталық жүгіру. Эстафеталық таяқшаны беру техникасы.
2 бөлім. Спорттық ойындар. Футбол.
Қауіпсіздік ережесі. Ойынның негізгі ережелері. Ойыншылардың алаң бойымен қозғалысы. Допқа иелік ету техникасының негізгі элементтерін дамыту. Допқа иелік ету. Шабуылдағы және қорғаныстағы ойыншылардың жеке әрекеттері. Ойыншылардың командалық әрекеттері. Футболдағы ойыншылардың тактикалық әрекеттерінің негіздері. Екі жақты ойын. Футбол ойынына төрешілік ету.
4 бөлім. Спорттық ойындар. Волейбол.
Қауіпсіздік ережесі. Ойынның негізгі ережелері. Ойыншылардың қозғалысы. Волейбол алаңы. Допты жоғарыдан беру. Допты төменнен беру. Допты беру. Жоғарыдан допты қабылдау. Шабуыл әрекеттері. Қорғаныс ойыны. Допты екі қолмен жоғарыдан қабылдау және беру дағдыларын жетілдіру. Оқыту ойыны волейбол. Қозғалыс дағдыларын жетілдіру. Екі жақты ойын. Волейбол ойынына төрешілік ету.
5 бөлім. Спорттық ойындар. Баскетбол. Стритбол.
Қауіпсіздік ережесі. Ойын ережесі. Ойыншылардың алаңдағы қозғалысы. Шабуыл техникасы. Қорғаныс техникасы. Қозғалыста допты беру. Допты ұстап алу және соғу. Еркін лақтыру. Баскетбол ойынына төрешілік ету.
6 бөлім. Спорттық ойындар. Үстел теннисі
Қауіпсіздік ережесі. Ойын ережесі. Ойын кезіндегі тұрыс пен қозғалыс. Беру және алу. Ойынның Тактикалық әрекеттері.
7 бөлім. Гимнастика
Қауіпсіздік ережесі. Жаттығу кезіндегі сақтандырудың рөлі. Гимнастиканың түрлері. Жауынгерлік жаттығулардың элементтері. Жалпы дамыту жаттығулары. Гигиеналық гимнастика бойынша жаттығулар (таңертеңгілік жаттығулар, дене шынықтыру минуты, дене шынықтыру үзілісі). Сауықтыру гимнастикасының элементтері Жұмыс күнінде қолданылатын арнайы гимнастикалық жаттығулар кешендері. Гигиеналық гимнастика бойынша жаттығулар (таңертеңгілік жаттығулар, дене шынықтыру минуты, дене шынықтыру үзілісі). Спорттық жабдықтарды (гимнастикалық таяқ, құрсау, фитбол) пайдаланатын сыртқы тарату құрылғылары. Сауықтыру гимнастикасының элементтері. Акробатикалық жаттығулар. Гимнастикалық құрал-жабдықтардағы жаттығулар. Көркем гимнастика элементтері. Фитнес жаттықтыру аймақтарының түрлері (йога, стрейтинг, пилатес, табата және т.б.). Жеңіл атлетикалық гимнастиканың элементтері. Тепе-теңдік пен вестибулярлық тұрақтылыққа арналған жаттығулар.
8 бөлім. Ұлттық спорт түрлері. Асық ату. Бестас. Тоғызқұмалақ. Қазақша-күрес. Ұлттық ойындардың түрлері. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері. Ойын техникасы. Ойынның тактикалық әрекеттері.
9 бөлім. Қысқы спорт түрлері. Шаңғы спорты. Конькимен жүгіру. Қауіпсіздік техникасы. Қозғалыс түрлері. Бұрылу түрлері. Көтерілу түрлері. Жартылай конькимен сырғанау. Қолмен итерусіз конькимен сырғанау. Ауыспалы конькимен сырғанау. Бір мезгілде бір сатылы конькимен сырғанау. Тиісті іс-шараларға арналған жылыту және қалпына келтіру әдістері. Қашықтықты өту тактикасының негіздері. Конькимен жүгіру. Қауіпсіздік техникасы. Сырғанаудың негізгі әдістері. Бұрылыстар. Тежеу. Артқа сырғанау. Сырғанау.
10 бөлім. Жүзу. Қауіпсіздік техникасы. Құрлықтағы жүзушілерге арналған арнайы жаттығулар. Құрғақ жүзу. Жүзу техникасын қою. Денені айналдыру және тыныс алу. Сырғанау және тепе-теңдік. Жүзу стильдері. Артпен жүзу. Жүзу. Брасс. Жүзу. Соңғы жүзу 50 м. еркін стильде.
11 бөлім. Туризм.
Туристік сапарларды ұйымдастыру, жоспарлау және өткізу. Турлар, турпакеттер, экскурсиялық бағдарламалар және туристік қызметтің басқа да өнімдерін әзірлеу. Қазақстандағы туризм.Туризм ережелері. Түйіндер. Өткелдер. Жарақат кезіндегі алғашқы көмек. Шатыр орнату. Карталар. Компас. Өрт түрлері.
12 бөлім. Белсенді демалыс құралдары.
Кәсіби емес спортпен шұғылдану. Салауатты өмір салтын ұстану принциптері. Фитнес мәдениеті.

5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем;
5) При разработке рабочих учебных программ рекомендуется с учетом местных климатических условий заменять зимние виды спорта занятиями оздоровительного бега и другими аэробными нагрузками;
6) При отсутствии возможности заниматься плаванием время, отведенное на реализацию программы по плаванию, по решению педагогического совета используется для дальнейшего совершенствования навыков в спортивных играх, гимнастике.
6. Объем учебной нагрузки составляет 120 часов (5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
теоретические
практические
Раздел 1. Знания о физической культуре.

5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту;
5) Жұмыс жаттығуларының бағдарламаларын әзірлеу кезінде жергілікті климаттық жағдайларды ескере отырып, қысқы спорт түрлерін рекреациялық жүгірумен және басқа аэробтық жаттығулармен ауыстыру ұсынылады;
6) Жүзумен айналысу мүмкіндігі болмаған жағдайда, жүзу бағдарламасын іске асыруға бөлінген уақыт педагогикалық кеңестің шешімімен спорттық ойындар, гимнастика бойынша дағдыларды одан әрі жетілдіруге пайдаланылады.
6. Оқу жүктемесінің көлемі 120 сағатты (5 кредит) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырып атаулары
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
теориялық
практикалық
1 бөлім. Дене шынықтыру туралы білім

Тема 7.4. Элементы оздоровительной гимнастики.
Тема 7.5. Прикладные упражнения.
Тема 7.6. Акробатические упражнения.
Тема 7.7. Упражнения на гимнастических снарядах.
Тема 7.8. Элементы ритмической гимнастики. Виды фитнес-тренинг направлений (йога, стретчинг, пилатес, табата и другие).
Тема 7.9. Элементы производственной гимнастики.
Тема 7.10. Элементы атлетической гимнастики.
Тема 7.11. Элементы оздоровительной гимнастики.
Раздел 8. Национальные виды спорта.
8.1. Правила и техника безопасности в национальных играх.
+
+
+
Тема 8.1. Тоғыз құмалаұ. Техника безопасности. Правила игры.
Тема 8.2. Тоғыз құмалақ Технико-тактические действия нападения.
Тема 8.3. Тоғыз құмалақ. Технико-тактические действия защиты.
Тема 8.4. Асық ату. Техника безопасности. Правила игры.
Тема 8.5. Асық ату. Технико-тактические действия.
Тема 8.6. Бестас. Правила игры.
Тема 8.7. Элементы национальных игр в подвижных играх.
Тема 8.8. Қазақша-күрес. Основные правила.
Тема 8.9. Техника қазақша-күрес.
Раздел 9. Зимние виды спорта.
9.1. Правила и техника безопасности в зимних видах спорта.
+
+
+
Тема 9.1. Лыжный спорт. Техника безопасности. Одновременный двухшажный коньковый ход.
Тема 9.2. Лыжный спорт. Полуконьковый ход.
Тема 9.3. Лыжный спорт. Коньковый ход без отталкивания руками.
Тема 9.4. Лыжный спорт. Попеременный коньковый ход.
Тема 9.5. Лыжный спорт. Одновременный одношажный коньковый ход.
Тема 9.6. Конькобежный спорт. Техника безопасности. Основные методы катания.
Тема 9.7. Конькобежный спорт. Повороты.
Тема 9.8. Конькобежный спорт. Торможение.
Тема 9.9. Конькобежный спорт. Катание задним ходом.
Тема 9.10. Конькобежный спорт. Катания по виражу.
Раздел 10. Плавание.
10.1. Основные правила в плавании.
+
+
+
Тема 10.1. Техника безопасности. Специальные упражнения для пловцов на суше.
Тема 10.2. Сухое плавание.
Тема 10.3. Постановка техники плавания.
Тема 10.4. Вращение корпуса и дыхание.
Тема 10.5. Скольжение и баланс.
Тема 10.6. Стили плавания.
Тема 10.7. Кроль на груди.
Тема 10.8. Кроль на спине.
Тема 10.9. Плавание. Брасс.
Тема 10.10. Плавание. Финальный заплыв 50 м. в свободном стиле.
Раздел 11. Туризм.
11.1. Туризм в системе физического воспитания.
+
+
+
Тема 11.1. Туризм. Правила туризма.
Тема 11.2. Организация, планирование и проведение туристических поездок.
Тема 11.3. Разработка программ туров, турпакетов, экскурсионных программ и других продуктов туристской деятельности.

Тақырып 7.4 Сауықтыру гимнастикасының элементтері
48
Тақырып 7.5 Арнайы қолданбалы жаттығулар
49
Тақырып 7.6 Акробатикалық жаттығулар
50
Тақырып 7.7 Гимнастикалық құрал-жабдықтардағы жаттығулар.
51
Тақырып 7.8 Ритмикалық гимнастиканың элементтері. Түрлері фитнес - тренинг бағыттары (йога, созылу, пилатес, табата және т. б.)
52
Тақырып 7.9 Өндірістік гимнастиканың элементтері
53
Тақырып 7.10 Спорттық гимнастика элементтері
54
Тақырып 7.11 Сауықтыру гимнастикасының элементтері
8 бөлім. Ұлттық спорт түрлері
8.1. Ұлттық ойындардағы қауіпсіздік ережелері мен әдістері
+
+
+
55
Тақырып 8.1 Тоғызқұмалақ. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері
56
Тақырып 8.2 Тоғызқұмалақ шабуылдың техникалық-тактикалық әрекеттері
57
Тақырып 8.3 Тоғызқұмалақ. Қорғаудың техникалық-тактикалық әрекеттері
58
Тақырыбы 8.4 Асық ату. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері
59
Тақырыбы 8.5 Асық ату.Техникалық-тактикалық іс-әрекеттер
60
Тақырып 8.6 Бестас. Ойын ережелері
61
Тақырып 8.7 Ашық ойындардағы Ұлттық ойындардың элементтері
62
Тақырыбы 8.8 Қазақша-күрес. Негізгі ережелер.
63
Тақырыбы 8.9 қазақша-күрес техникасы.
9 бөлім. Қысқы спорт түрлері
9.1. Қысқы спорт түрлеріндегі қауіпсіздік ережелері мен техникасы
+
+
+
64
Тақырып 9.1 Шаңғы спорты. Қауіпсіздік техникасы. Бір мезгілде екі сатылы конькимен сырғанау
65
Тақырып 9.2 Шаңғы спорты. Жартылай конькимен жүгіру
66
Тақырып 9.3 Шаңғы спорты. Қолмен итерусіз конькимен сырғанау
67
Тақырып 9.4 Шаңғы спорты. Ауыспалы конькимен сырғанау
68
Тақырып 9.5 Шаңғы спорты. Бір мезгілде бір сатылы конькимен сырғанау
69
Тақырып 9.6 Конькимен жүгіру. Қауіпсіздік техникасы. Конькимен сырғанаудың негізгі әдістері
70
Тақырып 9.7 Конькимен жүгіру. Бұрылыстар
71
Тақырып 9.8 Конькимен жүгіру. Тежеу
72
Тақырып 9.9 Конькимен жүгіру. Артқа сырғанау
73
Тақырып 9.10 Конькимен жүгіру. Айналмалы сырғанау
10 Бөлім. Жүзу
10.1. Жүзудегі негізгі ережелер
+
+
+
74
Тақырып 10.1 Қауіпсіздік техникасы. Құрлықтағы жүзушілерге арналған арнайы жаттығулар
75
Тақырып 10.2 Құрғақ жүзу
76
Тақырыбы 10.3 Жүзу техникасын қою
77
Тақырып 10.4 Өзекті айналдыру және тыныс алу
78
Тақырып 10.5 Сырғанау және тепе-теңдік
79
Тақырып 10.6 Жүзу стильдері
80
Тақырып 10.7 кеудемен жүзу–
81
Тақырып 10.8 Шалқалап жүзу
82
Тақырып 10.9 Жүзу. Брасс
83
Тақырып 10.10 Жүзу. Соңғы жүзу 50 м. еркін стильде
11-бөлім. Туризм
11.1. Дене шынықтыру жүйесіндегі туризм
+
+
+
84
Тақырып 11.1 Туризм. Туризм ережелері.
85
Тақырып 11.2 Туристік сапарларды ұйымдастыру, жоспарлау және өткізу.
86
Тақырып 11.3 Турлар, турпакеттер, экскурсиялық бағдарламалар және туристік қызметтің басқа да өнімдерін әзірлеу.
87
Тақырып 11.4 Қазақстандағы туризм.

Раздел 12. Средства активного отдыха.
12.1. Непрофессиональное занятие видами спорта.
Тема 12.1. Принципы ведения здорового образа жизни.
Тема 12.2. Фитнес-культура.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Знания о физической культуре
О физической культуре
1) Объяснять технику безопасности на занятиях физической культуры, основы и принципы оказания первой доврачебной помощи;
2) иметь представление о гиподинамии.
1) Перечисляет правила техники безопасности на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности и правила поведения в спортивных залах, на стадионе, в бассейне, на катке и на спортивных площадках;
3) перечисляет основы и принципы оказания первой доврачебной (медицинской) помощи при различных травмах и несчастных случаях;
4) объясняет методы профилактики дефицита двигательной активности.
1) Определять физические упражнения для предотвращения профессиональных заболеваний;
2) иметь понимание о здоровом образе жизни и его составляющих.
1) Определяет и выполняет упражнения для предотвращения профессиональные заболевания с помощью физических;
2) знает и выполняет производственную гимнастику для профилактики травматизма;
3) знает и соблюдает правила здорового образа жизни и его составляющих.
1) Определять физические упражнения для предотвращения профессиональных заболеваний;
2) иметь понимание о здоровом образе жизни и его составляющих.
1) Определяет и выполняет упражнения для предотвращения профессиональные заболевания с помощью физических;
2) знает и выполняет производственную гимнастику для профилактики травматизма;
3) знает и соблюдает правила здорового образа жизни и его составляющих
Легкая атлетика
Легкоатлетические упражнения
1) Объяснять правила техники безопасности легкой атлетики на занятиях физической культуры;
2) выполнять общеразвивающие и специально-беговые упражнения.
1) Объясняет правила техники безопасности легкой атлетики на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности и правила поведения в спортивных залах и на стадионе при занятиях легкой атлетикой;
3) соблюдает гигиенические правила на занятиях физической культуры;
4) оценивает эффективность выполнения физических упражнений;
5) объясняет основы физиологии и профилактики травматизма;
6) анализирует функциональное состояние собственного организма при выполнении физических упражнений с целью достижения оздоровительного эффекта и совершенствования физических кондиций;
7) выполняет технико-тактические действия при выполнении специальных беговых упражнений;

12-бөлім. Белсенді туризм құралдары.
12.1 Cпорт түрлерімен кәсіби емес айналысу.
+
+
+
88
12.1 Cалауатты өмір салтын ұстану принциптері.
89
12.2 Фитнес мәдениеті.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Дене шынықтыру туралы білім
Дене шынықтыру туралы
1) Дене шынықтыру сабақтарында қауіпсіздік техникасын, дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетудің негіздері мен қағидаттарын түсіндіру;
2) гиподинамия туралы түсінікке ие болу.
1) Дене шынықтыру сабақтарында қауіпсіздік техникасы қағидаларын тізімдейді;
2) спорт залдарында, стадионда, бассейнде, мұз айдынында және спорт алаңдарында қауіпсіздік техникасының талаптарын және өзін ұстау қағидаларын орындайды;
3) түрлі жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі (медициналық) алғашқы көмек көрсетудің негіздері мен қағидаттарын тізімдейді;
5) қозғалыс белсенділігі тапшылығының алдын алу әдістерін түсіндіреді.
3) кәсіптік аурулардың алдын алу үшін дене жаттығуларын анықтау;
1) Рационалды тәуліктік режим, оның денсаулық пен өнімділікке әсері. шынығу және тамақтану және тамақтану режимі туралы, жеке гигиена ережелерін біледі және орындайды;
2) зиянды әдеттерді және олардың адам денсаулығына әсерін анықтайды және тізімдейді.
4) салауатты өмір салты және оның құрамдас бөліктері туралы түсінікке ие болу.
1) Дене жаттығулары арқылы кәсіптік аурулардың алдын алу бойынша жаттығуларды анықтайды және орындайды;
2) жарақаттардың алдын алу бойынша өндірістік гимнастиканы біледі және орындайды;
3) салауатты өмір салты мен оның құрамдас бөліктерінің ережелерін біледі және сақтайды.
Жеңіл атлетика
Жеңіл атлетика жаттығулары
1) Дене шынықтыру пәнінде жеңіл атлетиканың қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіруі. Жалпы дамыту және арнайы жүгіру жаттығуларын орындау.
1) Дене шынықтыру пәнінде жеңіл атлетиканың қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді;
2) жеңіл атлетикамен айналысу кезінде спорт залдарында және стадионда қауіпсіздік техникасының талаптарын және мінез-құлық қағидаларын орындайды;
3) Дене шынықтыру пәнінде гигиеналық ережелерді сақтайды;
4) дене жаттығуларын орындаудың тиімділігін бағалайды;
5) жарақаттанудың физиологиясы мен алдын алу негіздерін түсіндіреді;
6) сауықтыру әсеріне қол жеткізу және физикалық жағдайларын жетілдіру мақсатында дене жаттығуларын орындау кезінде өз ағзасының функционалдық жай-күйін талдайды;
7) арнайы жүгіру жаттығуларын орындау кезінде техникалық-тактикалық іс-қимылдарды орындайды;

6) объясняет ошибки в национальных видах спорта.
1) Выполнять технико-тактические действия в национальных видах спорта.
1) Различает технико-тактические действия в игре тоғыз құмалақ;
2) различает технико-тактические действия в игре асық ату;
3) демонстрирует навыки игры в национальных видах спорта в игровых ситуациях на уроке;
4) демонстрирует элементы борьбы қазақша-күрес.
Зимние виды спорта
Правила и техника безопасности в зимних видах спорта
1) Объяснять технику безопасности по лыжному и конькобежному спорту на занятиях физической культуры.
1) Объясняет правила техники безопасности по зимним видам спорта на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности по зимним видам спорта и правила поведения в спортивных залах и на улице;
3) соблюдает гигиенические правила во время проведения занятий.
1) Объяснять технику передвижения на лыжах.
1) Различает технику передвижения на лыжах: коньковым и полуконьковым ходом, поперечным и одновременным коньковым ходом;
2) выполняет технику передвижения на лыжах: коньковым и полуконьковым ходом, поперечным и одновременным коньковым ходом;
3) оценивает функциональное состояние организма и физическую работоспособность.
Плавание
Основные правила в плавании
1) Объяснять технику безопасности в бассейне и на суше на уроках физической культуры;
2) владеть специальными упражнениями для пловцов.
1) Перечисляет правила техники безопасности в бассейне и на суше на уроках физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности в бассейне и на суше на уроках физической культуры;
3) соблюдает гигиенические правила во время проведения занятий в бассейне и на суше на уроках физической культуры;
4) определяет функциональное состояние собственного организма при выполнении физических упражнений с целью достижения оздоровительного эффекта и совершенствования физических кондиций;
5) выполняет подводящие упражнения для совершенствования техники плавания;
6) выполняет специальные упражнения для пловцов.
1) Владеть техникой плавания.
1) Различает стили плавания;
2) умеет правильно дышать и держаться на воде;
3) различает технику плавания способом "кроль на груди", "кроль на спине", "брасс".
Туризм
Туризм в системе физического воспитания
1) Объяснять о туризме и о его правилах;
2) иметь представление о методах организации, планирования и проведения туристических поездок.
1) Знает и различает виды туризма и о его правилах;
2) объясняет о способах разработки программ туров, турпакетов, экскурсионных программ и других пакетов туристической деятельности;
3) называет туристические маршруты Казахстана.
Средства активного отдыха
Непрофессиональное занятие видами спорта
1) Иметь навыки здорового образа жизни.
1) Объясняет понятие "Фитнес-культура", ее характеристики.

6) ұлттық спорт түрлеріндегі қателіктерді түсіндіреді.
2) Ұлттық спорт түрлерінде техникалық-тактикалық іс-қимылдарды орындау.
1) Тоғызқұмалақ ойынындағы техникалық-тактикалық іс-қимылдарды ажыратады;
2) асық ату ойынындағы техникалық-тактикалық іс-қимылдарды ажыратады;
3) сабақта ойын жағдайларында ұлттық спорт түрлерінде ойнау дағдыларын көрсетеді;
4) қазақша күрестің күрес элементтерін көрсетеді.
Қысқы спорт түрлері
Қысқы спорт түрлеріндегі қауіпсіздік ережелері мен техникасы
1) Дене шынықтыру пәнінде шаңғы және конькимен жүгіру спортынан қауіпсіздік техникасын түсіндіру.
1) Дене шынықтыру пәнінде қысқы спорт түрлері бойынша Қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді;
2) қысқы спорт түрлері бойынша техника қауіпсіздігі талаптарын және спорт залдарында және көшеде жүріс-тұрыс ережелерін орындайды;
3) сабақтарды өткізу кезінде гигиеналық ережелерді сақтайды.
2) Шаңғымен жүру техникасын түсіндіру.
1) Шаңғымен жүру техникасын ажыратады: конькимен және жартылай конькимен, көлденең және бір мезгілде конькимен сырғанау;
2) шаңғымен: конькимен және жартылай конькимен, көлденең және бір мезгілде конькимен сырғанаумен қозғалу техникасын орындайды;
3) ағзаның функционалдық жай-күйін және физикалық жұмысқа қабілеттілігін бағалайды.
Жүзу
Жүзудегі негізгі ережелер
1) Дене шынықтыру пәнінде бассейнде және құрлықта қауіпсіздік техникасын түсіндіру. Жүзушілерге арналған арнайы жаттығуларды меңгеру.
1) Дене шынықтыру пәнінде бассейнде және құрлықта қауіпсіздік техникасы қағидаларын тізімдейді;
2) Дене шынықтыру пәнінде бассейнде және құрлықта қауіпсіздік техникасының талаптарын орындайды;
3) Дене шынықтыру пәнінде бассейнде және құрлықта сабақ өткізу кезінде гигиеналық ережелерді сақтайды;
4) сауықтыру әсеріне қол жеткізу және физикалық жағдайларын жетілдіру мақсатында дене жаттығуларын орындау кезінде өз ағзасының функционалдық жай-күйін айқындайды;
5) жүзу техникасын жетілдіру үшін жеткізу жаттығуларын орындайды;
6) жүзушілерге арналған арнайы жаттығуларды орындайды.
2) Жүзу техникасын меңгеру.
1) Жүзу стильдерін ажыратады;
2) дұрыс тыныс алуды және суда ұстауды біледі;
3) "кеудемен жүзудегі", "шалқалап жүзудегі", "брасс" тәсілдерімен жүзу техникасын ажыратады.
Туризм
Дене шынықтыру жүйесіндегі туризм
1) туризм және оның ережелері туралы түсіндіру.
2) туристік сапарларды ұйымдастыру, жоспарлау және өткізу әдістері туралы түсінікке ие болуға міндетті.
1) Туризм түрлерін және оның ережелері туралы біледі және ажыратады;
2) турлар, турпакеттер, экскурсиялық бағдарламалар және туристік қызметтің басқа да пакеттерін әзірлеу тәсілдері туралы түсіндіреді;
3) Қазақстанның туристік бағыттарын атайды.
Белсенді демалыс құралдары
Cпорт түрлерімен кәсіби емес айналысу.
1) Салауатты өмір салты дағдыларына ие болу.
1) "Фитнес-мәдениет" ұғымын, оның сипаттамаларын түсіндіреді

8,5 –8,1
8,0
Кистевая динамометрия (правая)
26,0
19,5
20,0 –22,5
23,0 -29,0
29,5 – 32,0
32,5
Приложение № 31
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" социально-экономического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

8,5 –8,1
8,0
Орнынан ұзындыққа секіру
26,0
19,5
20,0 –22,5
23,0 -29,0
29,5 – 32,0
32,5
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
31-қосымша
Әлеуметтік- экономикалық бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу -ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. Цель дисциплины "Начальная военная и технологическая подготовка" – формирование у обучающихся представления об основах обороны государства, назначении Вооруженных Сил Республики Казахстан, их характере и особенностях, воспитание осознанного отношения к воинской службе как священному долгу и обязанности гражданина Республики Казахстан.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формирование знаний об основных требованиях военной присяги, уставах Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) ознакомление с вооружением и военной техникой воинских частей, с размещением и бытом личного состава;
3) формирование в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) воспитание у обучающихся высокого казахстанского патриотизма и чувства верности своему Отечеству;
5) воспитание должного отношения к профессиям, связанным с военным делом;
6) формирование сознательного и ответственного отношения к вопросам личной безопасности и безопасности окружающих.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 12 разделов: "Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства", "Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", "Тактическая подготовка", "Огневая подготовка", "Строевая подготовка", "Военная топография", "Основы военной робототехники", "Основы безопасности жизнедеятельности и информационных технологий", "Правовые основы воинской службы", "Огневая подготовка" (2), "Технологическая подготовка", "Основы безопасности жизнедеятельности" и "Учебно-полевые (лагерные) сборы".
При составлении разделов, подразделов и тем учитывалось профессиональная специфика направленности подготовки кадров с углубленным изучением темы для формирования у обучающихся определенных профессиональных навыков.
Базовое содержание учебного предмета "Начальная военная и технологическая подготовка":
1) Цели, задачи и содержание начальной военной и технологической подготовки обучающихся.
2) Конституционные основы обороны государства – Основные положения Конституции Республики Казахстан в обеспечении безопасности государства. Основные направления социально-экономической политики государства по обороноспособности, безопасности, поддержания общественного порядка. Вооруженные Силы Республики Казахстан, их состав и назначение.
3) Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан – Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан. Боевое знамя части. Требования военной присяги к военнослужащим. Воинская служба как священный долг и обязанность граждан Республики Казахстан.

2. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнін оқыту мақсаты – білім алушыға мемлекетті қорғау негіздері туралы ойының қалыптасуын, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінің арналуын және түрлері мен ерекшеліктерін түсіндіру, әскери қызметтің маңызын, Қазақстан Республикасының әр азаматының қасиетті парызы және міндетін оқыту.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) әскери анттың, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жарғыларының негізгі талаптары туралы білімін қалыптастыру;
2) әскери бөлімдердің қару-жарағы мен әскери техникасы, жеке құрамның өмірі мен орналасуымен таныстыру;
3) қажетті әскери білім мен практикалық дағдыларды ақпараттық технологияны пайдалана отырып робототехникада, дөңгелекті машиналарды жүргізудің негіздері және төтенше жағдайда адам өмірі қауіпсіздігі негіздерінде қалыптастыру;
4) жастарға қазақстандық патриотизм мен Отанына деген адалдық сезімін дарытуға тәрбиелеу;
5) әскери істерге байланысты мамандық кәсібіне оң көз-қараста тәрбиелеу;
6) жеке қауіпсіздік және қоршаған ортаның қауіпсіздігі мәселелеріне саналы және жауапты қарым-қатынасты қалыптастыру.
4. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні 12 бөлімнен тұрады: "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері – мемлекеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі", "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құрылымдарының жалпыәскери жарғылары", "Тактикалық дайындық", "Атыс дайындығы", "Саптық дайындық", "Әскери топография", "Әскери роботты техникалардың негіздері", "Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері", "Әскери қызметтің құқықтық негіздері", "Атыс дайындығы" (2), "Технологиялық дайындық", "Өмір қауіпсіздігінің негіздері" және "Оқу-далалық (лагерлік) жиыны".
Бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды құрастыру кезінде білім алушылардыңң белгілі бір кәсіби дағдыларын қалыптастыру үшін тақырыпты тереңдетіп оқытатын кадрларды даярлау бағытының кәсіби ерекшелігі ескерілді.
"Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнінің негізгі мазмұны:
1) Білім алушылардың алғашқы әскери және технологиялық дайындықтарының пәнінің мақсаты, міндеттері және мазмұны;
2) Мемлекет қорғанысының конституциялық негіздері – Мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі Қазақстан Республикасы Конституциясының негізгі ережелері. Мемлекеттің қорғаныс қабілеті, қауіпсіздігі, қоғамдық тәртіпті сақтау жөніндегі әлеуметтік-экономикалық саясатының негізгі бағыттары. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, олардың құрамы мен тағайындалуы.;
3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері. Әскери бөлімнің жауынгерлік туы. Әскери анттың әскери қызметкерлерге қоятын талаптары. Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының қасиетті борышы және міндеттері;

4) Экстремизм и терроризм как угроза национальной безопасности – Виды экстремизма: политический, религиозный, экономический и экологический. Социально-экономические и политические причины экстремизма, терроризма в современном мире.
5) Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" – Общие положения общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, их значение в жизни и деятельности воинского коллектива. Общие обязанности военнослужащих. Воинские звания и знаки различия.
6) Военнослужащие и взаимоотношения между ними – Начальники и подчиненные, старшие и младшие, их права и обязанности. Правила воинской вежливости и поведения военнослужащих. Приказ, порядок его отдачи и выполнения. Обращение к начальникам и старшим.
7) Воинская дисциплина, ее сущность и значение – Воинская дисциплина, поощрения и дисциплинарные взыскания. Обязанности военнослужащих по соблюдению воинской дисциплины. Поощрения, применяемые к солдатам. Дисциплинарные взыскания, налагаемые на солдат.
8) Организация и боевые возможности мотострелкового отделения – Организация отделения. Штатное вооружение и боевая техника. Боевые возможности отделения.
9) Автомат и ручной пулемет Калашникова – Меры безопасности при обращении с оружием и патронами. Назначение, боевые свойства, общее устройство и принцип работы автомата и ручного пулемета Калашникова.
10) Неполная разборка и сборка автомата Калашникова – Неполная разборка и сборка автомата. Назначение, устройство частей и механизмов автомата Калашникова и патронов.
11) Подготовка автомата Калашникова к стрельбе – Принадлежности автомата. Порядок чистки и смазки автомата после стрельбы. Хранение автомата. Осмотр и подготовка автомата и патронов к стрельбе. Возможные задержки при стрельбе и способы их устранения.
12) Ручные осколочные гранаты – Назначение, боевые свойства ручных осколочных гранат (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО). Устройство гранат и запалов. Работа частей и механизмов гранаты при броске. Подготовка гранаты к метанию.
13) Строи и их элементы. Строевая стойка – Строи и их элементы. Предварительная и исполнительная команды. Обязанности солдата перед построением и в строю. Строевая стойка. Выполнение команд "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Заправиться!", "Отставить!" "Головные уборы (головной убор) – СНЯТЬ!", "Головные уборы (головной убор) – НАДЕТЬ!".

4) Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары – Экстремизм түрлері: саяси, діни, экономикалық және экологиялық. Қазіргі әлемдегі экстремизмнің, лаңкестіктің әлеуметтік-экономикалық және саяси себептері.;
5) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары, олардың әскери ұжым қызметі мен тұрмыс-тіршілігіндегі маңызы. Әскери қызметкерлердің жалпы міндеттері. Әскери атақ және айыру белгілері;
6) Әскери қызметкерлер және олардың өзара қарым-қатынастары –Бастықтар және бағыныштылар, аға және кіші әскерилер, олардың құқықтары мен міндеттері. Әскери әдептілік ережесі және әскери қызметкерлердің тәртібі. Бұйрық, оны беру жəне орындау тәртібі. Бастықтарға жəне шені жоғарылармен тілдесу ережелері;
7) Әскери тәртіп, оның мәні мен мағынасы – Әскери тәртіп, марапаттау және жазалау. Әскери тәртіпті сақтау бойынша әскери қызметшілердің міндеттері. Сарбаздарға көрсетілетін марапат түрлері. Сарбаздарға берілетін тәртіптік жазалар;
8) Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері – Бөлімшені ұйымдастыру. Штаттық қарулану және ұрыстық техникасы. Бөлімшенің ұрыстық мүмкіндіктері;
9) Калашников автоматы және қол пулеметі – Қару және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Калашников автоматы және қол пулеметінің атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеті, жалпы құрылысы және жұмыс істеуі;
10) Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау – Автоматты жартылай бөлшектеу және жинақтау; Калашников автоматының атқаратын қызметі, бөлшектері мен механизмдерінің, патронының құрылысы;
11) Калашников автоматын (қол пулеметін) атуға дайындау –Автоматтың керек жарақтары. Автоматтың атудан кейінгі тазалау және майлау тәртібі. Автоматты сақтау. Автоматтың оқтарын тексеру және атысқа дайындау. Ату кезіндегі кідірістер және оны жою амалдары;
12) Жарықшақты қол гранаталары – Жарықшақты қол гранаталарының (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО) атқаратын қызметі және ұрыстық қасиеті. Гранаталар мен тұтандырғыштың құрылысы. Гранатаны лақтырған кездегі бөлшектері мен механизмдерінің жұмысы. Гранатаны лақтыруға дайындау;
13) Сап және оның элементтері. Саптық тұрыс – Сап және оның элементтері. Алдын-ала және орындауға берілетін пәрмендер. Сапқа тұрғанға дейінгі және саптағы сарбаздың міндеттері Саптық тұрыс. "Сапқа тұр!", "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Реттел!", "Тоқтат!", "Бас киімдеріңді (киімді) ШЕШ!", "Бас киімдеріңді (бас киімді) КИ!" пәрмендерін орындау;

14) Повороты на месте. Строевой и походный шаг – Повороты на месте. Перестроение из одношереножного строя в двухшереножный и обратно. Движение строевым и походным шагом.
15) Ориентирование на местности без карты – Понятие об ориентировании. Определение сторон горизонта по компасу, небесным светилам и местным предметам. Доклад о своем местонахождении.
16) Определение магнитного азимута – Азимут и его определение. Современное индивидуальное оборудование для ориентирования на местности. Логистика местности. Общие сведения о спутниковых навигационных системах: GPS (Global Positional System), ГЛОНАСС, Galileo.
17) Основы военной робототехники – Общие сведения о роботах. Применение роботов в военном деле.
18) Алгоритм управления роботом – Планирование траектории движения робота. Модели и алгоритмы коллективного управления группой роботов.
19) Задачи для роботов – Функциональные возможности роботов. Постановка и решение частных тактических задач: ориентирование на местности, поведение робота в критических ситуациях.
20) Гражданская защита объекта хозяйствования – Организационная структура гражданской защиты объекта хозяйствования (организации образования) и ее задачи. Невоенизированные формирования гражданской защиты, их назначение и оснащение.
21) Ядерное оружие и его характеристика – Виды ядерных взрывов. Поражающие факторы ядерного взрыва и способы защиты от них. Очаг ядерного поражения, его характеристика. Социально-экономические последствия. Особенности поражающего действия нейтронных боеприпасов.
22) Химическое оружие – Химическое оружие, признаки его применения. Краткая характеристика отравляющих веществ, их поражающие свойства и способы защиты от них. Очаг химического поражения, первичная и вторичная зоны заражения.
23) Биологическое (бактериологическое) оружие – Биологическое (бактериологическое) оружие, его поражающее действие, признаки применения. Краткая характеристика бактериальных средств, их поражающие действия и средства защиты от них. Очаг бактериологического поражения, его характеристика. Мероприятия, проводимые в очаге бактериологического поражения. Карантин и обсервация.
24) Средства защиты органов дыхания – Общевойсковой противогаз, его назначение и устройство. Особенности устройства гражданских противогазов. Подбор шлема-маски (маски), проверка исправности, сборка и укладка противогаза. Правила ношения противогаза и пользования им, приемы надевания противогаза на пораженного. Пользование неисправным противогазом. Простейшие средства защиты органов дыхания.

14) Бір орында орындалатын бұрылулар. Саптық және жорықтық адым – Бір қатарлы саптан екі қатарлы сапқа және қайтадан бір қатарлы сапқа тұру. Саптық және жорықтық адым;
15) Жергілікті жерде картасыз бағдарлау – Бағдарлау туралы түсінік. Компаспен, аспан денелерінің және жергілікті заттар бойынша көкжиек тұстарын анықтау. Өзінің орналасқан жері туралы мәлімдеу;
16) Магнитті азимутты анықтау – Азимут және оны анықтау. Жергілікті жерде бағдарлаудың заманауи дербес жабдықтары. Спутниктік-навигациялық жүйелер туралы жалпы мәліметтер: GPS (Global Positional System), ГЛОНАСС, Galileo;
17) Әскери роботты техникалардың негіздері – Роботтар туралы жалпы мәліметтер. Роботтарды әскери істе пайдалануы;
18) Роботты басқару алгоритмі – Роботтың қозғалу траекториясын жоспарлау. Роботтар тобын ұжымдық басқару үлгісі және алгоритмдері;
19) Роботтарға арналған тапсырмалар – Роботтардың атқара алатын қызметтері. Жекелеген тактикалық міндеттерді шешу: жергілікті жерлерде бағдарлау, роботтардың қиын жағдайларда қызмет ету тәртібі;
20) Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысы – Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысын (оқу орындарын) ұйымдастырудың құрылымы және оның міндеттері. Азаматтық қорғанысының əскери емес құрылымдар қызметі жəне жабдықталуы;
21) Ядролық қару және оның сипаттамасы – Ядролық жарылыстардың түрлері. Ядролық жарылыстың зақымдаушы факторлары және олардан қорғану тәсілдері. Ядролық зақымдау ошағы және оның сипаттамасы. Әлеуметтік-экономикалық салдары. Нейтронды оқ-дәрілердің зақымдаушы әсерінің ерекшеліктері;
22) Химиялық қару – Химиялық қару және оны қолдану белгілері. Улаушы заттар, олардың улағыш қасиеті және олардан қорғану тәсілдері туралы қысқаша түсінік. Химиялық зақымдау ошағы, алғашқы және екінші зақымдау аймақтары;
23) Биологиялық (бактериологиялық) қару – Биологиялық (бактериологиялық) қару, оның зақымдаушы әсері, қолдану белгілерін анықтау. Бактериологиялық құралдар, олардың улағыш әсері және олардан қорғану құралдары туралы қысқаша сипаттама. Бактериологиялық зақымдау ошағы, оның сипаттамасы. Бактериологиялық зақымдау ошағында жүргізілетін іс-шаралар. Карантин және обсервация;
24) Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары – Жалпыәскери газтұмылдырық, оның атқаратын қызметі және құрылысы. Азаматтық газтұмылдырықтар құрылысының ерекшеліктері. Сауыт-қорғанысты (маска) таңдау, жарамдылығын тексеру, газтұмылдырықты жинау және қалтаға салу. Газтұмылдырықты алып жүру және пайдалану тәртібі, зақымдалған адамға газтұмылдырық кигізу тәсілдері. Жарамсыз газтұмылдырықты пайдалану. Тыныс алу мүшелерін қорғаудың қарапайым құралдары;

25) Индивидуальные средства защиты кожи – Подручные средства защиты кожи, повышение их защитных свойств путем дополнительной герметизации и пропитки. Общее знакомство с назначением специальной защитной одежды (легкий защитный костюм Л-1, защитная фильтрующая одежда, общевойсковой защитный комплект) и правила пользования ею.
26) Средства коллективной защиты – Убежища и противорадиационные укрытия, их защитные свойства, общее устройство и внутреннее оборудование помещений. Укрытия простейшего типа.
27) Эвакуация и рассредоточение населения – Сигналы оповещения гражданской защиты и порядок действия по ним. Способы и порядок проведения эвакуации и рассредоточения. Обязанности эвакуируемых, их экипировка, необходимые личные вещи, документы и продукты питания. Правила поведения на сборном эвакопункте, в пути следования и по прибытии на место размещения.
28) Безопасность населения в условиях террористической угрозы – Действия граждан при угрозе акта терроризма и его совершении. Правила поведения при различных уровнях террористических опасностей. Информационные технологии как эффективное средство противодействия террористическим воздействиям.
29) Действия населения в районах стихийных бедствий – Стихийные бедствия, аварии и катастрофы, их характеристика и возможные последствия. Правила поведения населения при стихийных бедствиях, авариях и катастрофах. Участие населения в ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф, а также в проведении спасательных работ.
30) Первая помощь при ранениях, кровотечениях и ожогах – Понятие о ранах и их осложнениях. Виды кровотечений и их характеристика. Причины ожогов и их степень тяжести. Причины возникновения шока. Первая помощь при ранениях и кровотечении. Понятие об асептике и антисептике.
31) Первая помощь при различных несчастных случаях – Понятие о переломах костей и их признаки. Ушибы, вывихи, растяжение связок, их признаки. Основные положения наложения шины. Способы оказания первой помощи при различных несчастных случаях. Понятие об обморожениях, солнечном и тепловом ударах, их профилактика и оказание первой помощи. Первая помощь при электротравме и меры безопасности при ее оказании.
32) Воинская служба – особый вид государственной службы граждан Республики Казахстан – Необходимость прохождения воинской службы. Социальные и экономические стимулы прохождения военной службы. Законы Республики Казахстан о воинской обязанности граждан. Социально-экономические права военнослужащих.

25) Теріні қорғаудың жеке құралдары – Теріні қорғауға арналған қарапайым құралдар, қосымша герметизациялау және сіңдіру арқылы олардың қорғаныс қасиеттерін арттыру. Арнайы қорғаныс киімінің (Л-1 жеңіл қорғаныс кеудеше, сүзгілі қорғаныс киімі, жалпыәскери қорғаныс жабдығы) атқаратын қызметімен және оларды пайдалану ережелерімен танысу;
26) Ұжымдық қорғану құралдары – Радиацияға қарсы тасалар мен панаханалар, олардың қорғау қасиеттері, жалпы құрылысы және іштей жабдықталуы. Қарапайым паналар;
27) Эвакуациялау жəне халықты белгілеп шоғырландыру – Азаматтық қорғаныс дабылы және ол бойынша әрекет ету тәртібі. Эвакуациялау және орналастыру тәсілдері мен тәртібі. Эвакуацияланаушылардың міндеттері, олардың керек-жарақтары, қажетті жеке мүліктері, құжаттары мен азық-түліктері. Эвакуация бекетіндегі тəртіп, жүру бағыты жəне орналасатын орынға келу ережелер тәртібі;
28) Террорлық қауіп-қатер кезіндегі адамдардың қауіпсіздігі – Террорлық актілер бойынша қауіп-қатер төнген және террор болған кездегі азаматтардың атқаратын әрекеттері. Түрлі деңгейдегі қауіп-қатер төнген кезде әрекет ету тәртібі. Лаңкестік қауіпінің алдын алуда ақпараттық технологияның тиімділігі;
29) Табиғи апат аймақтарындағы адамдардың әрекеттері – Табиғи апаттар, зілзалалар, олардың сипаттамалары және келтіруі мүмкін салдары. Табиғи апаттар және зілзалалар кезіндегі адамдардың әрекет ету тәртібі. Адамдардың табиғи апат салдарын жоюға, сондай-ақ құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысуы;
30) Жарақат алу, қан ағу және күйік шалу кезінде көрсетілетін алғашқы көмек – Жарақат және олардың асқыну себептері туралы түсінік. Қансырау түрлері және олардың сипаттары. Күйік шалу себептері және олардың ауырлық деңгейлері. Естен танудың себебі. Жарақат алу және қансыраған кезде көрсетілетін алғашқы көмек. Асептика және антисептика туралы түсінік;
31) Түрлі қайғылы оқиға орын алған жағдайда көрсетілетін алғашқы көмек – Сүйектің сынуы және оларды анықтау туралы түсінік. Соғып алу, шығып кету, буынның созылуы және оларды анықтау белгілері. Шина салудың негізгі ережелері. Түрлі қайғылы оқиға орын алған кезде алғашқы көмек көрсету тәсілдері; Үсік шалу, күнге күю және жылудың әсері, олардың алдын алу және көрсетілетін алғашқы көмек. Электр тогы соққан кезде көрсетілетін алғашқы көмек және көмек көрсеткен кезде сақтауы керек қауіпсіздік шаралары;
32) Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттік қызметінің ерекше түрі – Әскери қызметті өткеру қажеттілігі. Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттері туралы заңдар. Қарулы Күштерді жасақтау үшін техникалық-технологиялық бағыттар бойынша азаматтарды даярлау;

33) Содержание воинской обязанности граждан Республики Казахстан – Воинский учет, подготовка к воинской службе, поступление на воинскую службу. Социальные, экономические гарантии и компенсации военнослужащим, проходящим службу по контракту. Воинская служба по призыву и контракту, пребывание в запасе.
34) Основы стрельбы – Явление выстрела. Начальная скорость полета пули. Отдача оружия. Образование траектории. Пробивное и убойное действие пули. Практическое значение прямого выстрела.
35) Правила стрельбы – Способы определения дальности и применение формулы тысячной. Элементы наводки. Выбор прицела и точки прицеливания при стрельбе по неподвижным целям.
36) Основы и правила вождения колесных машин – Законы и иные правовые акты Республики Казахстан в области дорожного движения. Категории транспортных средств. Рабочее место водителя.
37) Обязанности участников дорожного движения – Основные понятия и термины, содержащиеся в Правилах дорожного движения Республики Казахстан. Обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Документы, которые водитель обязан иметь при себе.
38) Сигналы светофора и регулировщика – Сигналы светофора и регулировщика. Применение специальных сигналов. Применение аварийной сигнализации и знака аварийной остановки. Маневрирование. Расположение транспортных средств на проезжей части дороги.
39) Дорожные знаки – Предупреждающие знаки. Знаки приоритета. Запрещающие знаки. Предписывающие знаки. Информационно-указательные знаки. Знаки сервиса. Знаки дополнительной информации (таблички).
40) Дорожные разметки и их характеристики – Классификация разметки. Действия водителей в соответствии с требованиями горизонтальной и вертикальной разметки. Основные положения по допуску транспортных средств к эксплуатации.
41) Основы безопасности и классификация опасностей – Основные понятия и классификация опасностей. Техника безопасности, охрана труда и охрана окружающей среды.
42) Окружающая среда и безопасность человека – Воздействие на здоровье человека посредством физических, химических и биологических факторов.
43) Обеспечение личной безопасности в различных бытовых ситуациях – Безопасное обращение с электричеством и бытовым газом. Меры безопасности при пользовании средствами бытовой химии. Меры безопасности при пользовании компьютером.
44) Опасности техногенного характера – Промышленные аварии, их краткая характеристика и возможные последствия. Аварии на пожаро-взрывоопасных объектах. Гидродинамические аварии.

33) Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттерін сақтау – Әскери есепке алу, әскери қызметке даярлау, әскери қызметке кірісу. Әскери қызметті өткерудің әлеуметтік және экономикалық ынталандырулары. Азаматтардың әскери міндеттері туралы Қазақстан Республикасының заңдары. Әскери қызметшілердің әлеуметтік-экономикалық құқықтары.;
34) Ату негіздері – Атыс құбылысы. Оқтың бастапқы ұшу жылдамдығы. Қарудың тебілісі. Траекторияның пайда болуы. Оқтың тесіп өту және қиратқыш әрекеті. Тура атудың практикалық маңызы;
35) Ату ережесі – Арақашықтықты мыңдық формула арқылы анықтау тәсілдері. Көздеу (дәлдеу) элементтері. Қозғалмайтын нысандар бойынша көздеу нүктесін және көздеуішті тағайындау;
36) Дөңгелекті машиналарды жүргізу негіздері мен ережелері – Қазақстан Республикасының жол жүру саласындағы заңдары мен өзге де құқықтық актілері. Көлік құралдарының санаттары. Жүргізушінің жұмыс орны;
37) Жол қозғалысына қатысушылардың міндеттері – Қазақстан Республикасы Жол қозғалысы ережелерінде қамтылған негізгі ұғымдар мен терминдер. Жүргізушілердің, жаяу жүргіншілер мен жолаушылардың міндеттері. Жүргізушінің өзімен бірге болуы тиіс құжаттары;
38) Бағдаршамдар мен реттеушінің сигналдары – Бағдаршам мен реттеушінің сигналдары. Арнайы сигналдарды қолдану. Авариялық сигнал беру және авариялық тоқтату белгісін қолдану. Маневрлеу. Көлік құралдарын жолдың жүру бөлігіне қою;
39) Жол белгілері – Ескерту белгілері. Басымдық белгілері. Тыйым салу белгілері. Алдын ала жазылатын белгілер. Ақпараттық-көрсеткіш белгілері. Сервис белгілері. Қосымша ақпарат белгілері (тақтайшалар);
40) Жол таңбалары және олардың сипаттамалары – Таңбалардың жіктелуі. Көлденең және тік таңбалардың талаптарына сәйкес жүргізушілердің іс-әрекеті. Көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережелері;
41) Қауіпсіздік негіздері және қауіптерді жіктеу – Қауіптердің негізгі ұғымдары мен жіктелуі. Техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау қауіпсіздігі;
42) Қоршаған орта мен адамның қауіпсіздігі – Физикалық, химиялық және биологиялық факторлар арқылы адам денсаулығына әсер ету;
43) Әртүрлі тұрмыстық жағдайларда жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету – Электрлік және тұрмыстық газбен қауіпсіз жұмыс жүргізу. Тұрмыстық химия құралдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Компьютерді пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
44) Техногендік сипаттағы қауіптілік – Өнеркәсіптік апаттар (авариялар), олардың қысқаша сипаттамасы және ықтимал салдары. Жарылыстық-өрт қаупі бар нысандардағы апаттар (авариялар). Гидродинамикалық апаттар;

45) Экологическая безопасность – Загрязнение воздушной и водной среды. Использование минеральных удобрений и пестицидов. Загрязнение почвы. Социально-экономические последствия.
46) Автономное существование в природных условиях – Добровольная и вынужденная автономия. Способы выживания. Носимый аварийный запас.
47) Основы безопасного поведения в криминогенных ситуациях – Безопасность на улице. Безопасность в общественных местах. Безопасность в местах массового скопления людей.
48) Обеспечение личной безопасности при угрозе террористического акта – Правила поведения при возникновении опасности взрыва. Если вы оказались в заложниках.
49) Основы кибербезопасности в информационном пространстве – Основные понятия кибербезопасности. Правила безопасного общения в социальных сетях. Правила безопасного использования сетей Wi-fi с открытым доступом.
50) Первая помощь при массовых поражениях – Особенности оказания первой помощи. Виды помощи. Порядок эвакуации пострадавших из очагов поражения.
51) Вооружение и боевая техника воинской части (подразделения) – Ознакомление с вооружением и боевой техникой воинской части (подразделения), их назначение, тактико-техническая характеристика. Показ вооружения и боевой техники в действии.
52) Боевой и походный порядок отделения – Боевой и походный порядок отделения. Обязанности солдата в бою. Управление отделением.
53) Тренировка в использовании индивидуальных средств защиты – Выполнение нормативов: надевание противогаза, надевание респиратора, надевание противогаза на "пораженного", надевание общевойскового защитного комплекта. Аптечка индивидуальная и индивидуальный противохимический пакет, их назначение и порядок пользования ими.
54) Действия солдата в бою – Способы передвижения солдата в бою при действиях в пешем порядке. Действия при вспышке ядерного взрыва;
55) Солдат в обороне – Занятие огневой позиции (места для стрельбы). Самоокапывание и маскировка. Действия при применении противником ядерного оружия, начале огневой подготовки, при сигналах оповещения о воздушном противнике, о радиоактивном, химическом и бактериологическом заражении. Отражение атак танков и пехоты противника с различных направлений. Ведение огня по воздушным целям.
56) Солдат в наступлении – Действия при подготовке к атаке. Выдвижение солдата в колонне при наступлении с ходу и занятие им места в боевом порядке отделения. Преодоление заграждений по проходам и атака. Приемы уничтожения противника в траншее огнем, гранатами, в рукопашном бою. Овладение объектом атаки. Действия на местности, зараженной радиоактивными (отравляющими) веществами в ходе наступления.

45) Экологиялық қауіпсіздік – Ауа және су құрамының ластануы. Минералды тыңайтқыштар мен пестицидтерді пайдалану. Топырақтың ластануы;
46) Табиғи жағдайда автономды өмір сүру-ерікті және мәжбүрлі автономия. Өмір сүру тәсілдері. Қажетті авариялық қор;
47) Криминогендік жағдайларда өзін-өзі қауіпсіз ұстау негіздері – Көшедегі қауіпсіздік. Қоғамдық орындардағы қауіпсіздік. Адамдар көп жиналатын жерлердегі қауіпсіздік;
48) Террористік акт қаупі кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету – Жарылыс қаупі пайда болған жағдайдағы тәртіп ережелері. Кепілдікке алынған жағдайда;
49) Ақпараттық кеңістіктегі киберқауіпсіздік негіздері – Киберқауіпсіздіктің негізгі ұғымдары. Әлеуметтік желілерде қауіпсіз қарым-қатынас жасау ережелері. Ашық қол жетімді Wi-fi желілерін қауіпсіз пайдалану ережелері;
50) Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету – Алғашқы көмек көрсету ерекшеліктері. Көмектің түрлері. Зардап шеккендерді зақымдану ошақтарынан эвакуациялау тәртібі;
51) Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қару-жарағы және әскери техникасы –Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қарулануымен және әскери техникасымен, олардың атқаратын қызметтерімен, техникалық-тактикалық сипаттамаларымен танысу. Қарулану түрлері мен әскери техникаларды іс жүзінде көрсетуді;
52) Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі – Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі. Ұрыстағы сарбаздың міндеттері. Бөлімшені басқаруды;
53) Қорғанудың дербес құралдарын қолдануға жаттығу – Нормативтерді орындау: газтұмылдырықты кию, респираторды кию, "зақымдалушыға" газтұмылдырықты кигізу, жалпыәскери қорғаныс жабдығын кию. Дербес қобдиша және химиялық улануға қарсы пакет, олардың атқаратын қызметтері және пайдалану тәртібі;
54) Ұрыстағы сарбаздың әрекеттері – Сарбаздың ұрыс кезінде жаяу әрекет ете отырып қозғалу тәсілдері. Ядролық жарылыс кезіндегі әрекетті;
55) Қорғаныстағы сарбаз – Ату позициясына (атыс жүргізуге арналған орынға) орналасу. Оқпана қазу және оны бүркемелеу. Қарсылас ядролық қару қолданғанда, атысқа дайындық басталғанда, әуе қарсыласы туралы дабыл қағылғанда, радиоактивті, химиялық және бактериологиялық зақымдау туралы дабыл қағылғанда орындалатын әрекеттер. Қарсыластың танкілері мен жаяу әскерлері түрлі бағыттан шабуылдаған кезде тойтарыс беру. Әуе нысандары бойынша оқ атуды;
56) Шабуылдағы сарбаз – Шабуылға дайындалған кезде орындалатын әрекеттер. Жүріп келе жатып шабуылдау кезіндегі сарбаздың колоннада қозғалуы және бөлімшенің ұрыстық сапындағы өз орнын алуы. Өткелдердегі кедергілерден өту және шабуылдау. Траншеядағы жауды ату, граната лақтыру, қоян-қолтық ұрыс арқылы жою тәсілдері. Шабуыл кезінде радиоактивті (улаушы) заттармен зақымдалған жергілікті жерде әрекет етуді;

57) Солдат- наблюдатель – Выбор места для наблюдения, его оборудование и маскировка. Обнаружение целей и доклад о результатах наблюдения. Составление схемы местности и нанесение целей на схему.
58) Солдат в дозоре – Действия солдата, назначенного дозорным. Движение дозорных, осмотр местности и местных предметов. Доклад о результатах наблюдения.
59) Тренировка в неполной разборке и сборке автомата Калашникова –Неполная разборка и сборка автомата и изучение положения частей и механизмов автомата до заряжания, работа механизмов автомата при заряжании и стрельбе.
60) Тренировка в изготовке к стрельбе (АК-74, пневматическая винтовка) – Снаряжение магазина патронами и укладывание его в сумку. Изготовка к стрельбе (принятие положения для стрельбы и заряжание автомата). Производство стрельбы (установка прицела и переводчика, прикладка, прицеливание, спуск курка и удержание автомата при стрельбе). Прекращение стрельбы, разряжание и осмотр автомата после стрельбы.
61) Метание ручных гранат – Метание ручных осколочных и противотанковых гранат.
62) Стрельба из автомата (пневматической винтовки) – Практическая стрельба из автомата (пневматической винтовки).
63) Размещение, жизнь и быт военнослужащих воинской части (подразделения) – История воинской части (подразделения). Размещение военнослужащих. Комната информационно-воспитательной работы. Комната для хранения оружия. Учебные городки, спортивная база, солдатская столовая.
64) Обязанности дневального по роте – Назначение, состав и вооружение суточного наряда роты. Обязанности дневального по роте. Оборудование и оснащение поста, на котором очередной дневальный выполняет свои обязанности. Действия очередного дневального при прибытии прямых начальников, в случае поступления сигнала "Сбор", тревоги и пожара. Обязанности дневального свободной смены. Порядок доклада дневального по телефону. Действия дневального при прибытии в роту военнослужащих не своей роты, при выносе имущества из расположения роты.
65) Обязанности часового – Назначение и задачи караульной службы, обязанности часового. Пост, его оборудование и оснащение. Действия часового при нападении на пост. Порядок применения оружия.
66) Действия часового на посту – Порядок заряжания оружия. Положение оружия у часового на посту. Действия часового при приеме и сдаче поста, при возникновении на посту пожара и при нарушении порядка вблизи своего поста или на соседнем посту.

57) Бақылаушы сарбаз – Бақылау жүргізуге арналған орынды таңдау, оны жабдықтау және бүркемелеу. Нысандарды анықтау және бақылау нәтижелері туралы мәлімдеме жасау. Жергілікті жердің үлгісін құру және нысандарды үлгіде белгілеу;
58) Шолушы сарбаз – Шолушы болып тағайындалған сарбаздың әрекеттері. Шолушылардың қозғалу, жергілікті жерді және заттарды шолу тәсілдері. Бақылау нәтижелері туралы мәлімдеу;
59) Калашников автоматын жартылай бөлшектеу жəне жинақтау жаттығулары – Автоматты жартылай бөлшектеу жəне жинақтау, автоматтың бөлшектері мен механизмдерінің оқтауға дейінгі орналасу қалпын және ату кезіндегі бөлшек механизмдерінің жұмыс істеуімен танысу;
60) Атуға ыңғайлануға жаттығу (АК-74, пневматикалық винтовка) – Оқжатарды патрондармен оқтау және оқжатарды сөмкеге салу. Атуға ыңғайлану (атуға қажет қалыпты қабылдау және автоматты оқтау). Ату (қарауыл мен өткізгішті орнату, иыққа тіреу, көздеу, шүріппені басу және ату кезінде автоматты мықтап ұстау). Атуды тоқтату, оқжатарды алу және атып болған соң автоматты тексеру;
61) Қол гранаталарын лақтыру – Жарықшақты қол гранаталарын және танкіге қарсы гранаталарды лақтыру;
62) Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) ату – Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) іс жүзінде ату;
63) Әскери бөлімнің (бөлімшенің) орналасуы, өмірі және күнделікті тұрмыс-тіршілігі – Әскери бөлімнің (бөлімшенің) тарихы. Әскери қызметшілердің орналасуы. Ақпараттық-тәрбие жұмысына арналған бөлме. Қару сақтауға арналған бөлме. Сарбаз асханасы, спорт базасы, оқу қалашықтары;
64) Рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері – Ротаның тəуліктік нарядының атқаратын қызметтері, құрамы жəне қарулануы, рота бойынша күндізгі кезекшінің атқаратын міндеттері. Өзінің кезекті міндетін атқаратын күндізгі кезекшінің бекетін жабдықтау жəне жарақтандыру, тікелей бастықтары келген кездегі, "Жиын" белгісі берілгенде, дабыл жəне өрт болған жағдайдағы күндізгі кезекшінің əрекеттері. Бос ауысымдағы күндізгі кезекшінің əрекеттері, күндізгі кезекшінің телефон бойынша мəлімдеме беру тəртібі. Ротаға басқа ротаның əскери қызметшілер келген кездегі, рота аумағынан мүліктерді шығару кезіндегі күндізгі кезекшінің əрекеттері;
65) Сақшының міндеттері – Қарауылдық қызметке тағайындалу және қарауылдың атқаратын міндеттері. Бекет және оны жабдықтау, жарақтандыру. Бекетке шабуыл жасалған кездегі сақшының әрекеттерін. Қаруды қолдану тәртібі;
66) Бекеттегі сақшының орындайтын әрекеттері – Қаруды оқтау тәртібі. Бекетте тұрған сақшы қаруының орналасу қалпы. Бекетті тапсырған және қабылдаған, бекетте өрт болған және өзінің немесе көрші бекет маңында тәртіп бұзушылық орын алған жағдайдағы сақшының әрекеттері;

67) Воинские приветствия – Выполнение приемов воинского приветствия на месте и в движении.
68) Выход из строя и возвращение в строй – Подход к начальнику и отход от него.
69) Строевые приемы и движение с оружием – Выполнение приемов "Автомат на грудь!", "На ремень!", "Положить оружие!", "К оружию!", "В ружье!".
70) Строи отделения – Построение отделения в развернутый и походный строи. Перестроение отделения из развернутого строя в походный и обратно. Размыкание и смыкание отделения.
71) Движение по азимутам. Тренировка в определении сторон горизонта и магнитных азимутов.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.

67) Әскери сәлемдесу – Бір орында және қозғалыс кезінде орындалатын әскери сәлемдесу;
68) Саптан шығу және сапқа қайта тұру – Саптан шығу және сапқа қайта тұру. Бастыққа келу және одан кету;
69) Саптық тәсілдер және қарумен орындалатын іс-қимылдар – "Автоматты кеудеге!", "Белдікке!", "Қаруды қой!", "Қаруға!", "Қаруды!" тәсілдерін орындау;
70) Бөлімшенің сабы – Бөлімшені өрістетілген сапқа және жорықтық сапқа тұрғызу. Бөлімшені өрістетілген саптан жорықтыққа сапқа тұрғызу және қайтадан өрістетілген сапқа тұрғызу. Бөлімшенің жинақталуы және жазылуы;
71) Азимут бойынша қозғалыс – Көкжиек тұстарын және магнитті азимутты анықтауға жаттығу. Азимут бойынша қозғалыс.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.

1) Знать цели и задачи начальной военной и технологической подготовки и правовые основы организации начальной военной и технологической подготовки;
2) иметь представление о требованиях, предъявляемых к военнослужащим.
1) Определяет цели и задачи начальной военной и технологической подготовки;
2) называет нормативно-правовые основы организации начальной военной и технологической подготовки;
3) выполняет требования, предъявляемые к обучающимся в соответствии с Законом "О воинской службе и статусе военнослужащих".
Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства
Конституционные основы обороны государства
1) Выработать знание Конституционных основ обороны Республики Казахстан;
2) обладать знаниями об основных направлениях социально-экономической политики государства по обороноспособности, безопасности, поддержания общественного порядка.
1) Объясняет 36 статью
Конституции Республики Казахстан, систему подготовки кадров для Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Вооруженные Силы Республики Казахстан, их состав и назначение
1) Осознание роль и значение Вооруженных Сил нашей страны в обеспечении безопасности;
2) иметь представление об особенностях подготовки, обучающихся к военной службе в образовательных организациях. Защита Родины важное направление государственной политики.
1) Поясняет организационную структуру и различает состав ВС РК;
2) определяет значение различных символов Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Экстремизм и терроризм как угроза национальной безопасности
1) Производить анализ факторов, представляющих угрозу национальной безопасности;
2) анализировать социально-экономические и политические причины экстремизма, терроризма в современном мире.
1) Называет виды экстремизма и терроризма, их характерные черты;
2) делает выводы о роли обороны Республики Казахстан по обеспечению безопасности государства.
Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
1) Обладать знаниями об общих положениях и правовых основах уставов Вооруженных Сил Республики Казахстан.
1) Называет виды уставов Вооруженных Сил Республики Казахстан;

1) Білім алушылардың Бастапқы әскери және технологиялық даярлығының мақсаттары, міндеттері мен мазмұны.
1) Бастапқы әскери және технологиялық даярлықтың мақсаттары мен міндеттерін айқындайды;
2) Бастапқы әскери және технологиялық даярлықты ұйымдастырудың нормативтік-құқықтық негіздерін атайды;
3) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Заңға сәйкес білім алушыларға қойылатын талаптарды орындайды.
Өнер Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріндегі идеологиялық жұмыстың құралы ретінде.
1) Заңнамамен Қарулы Күштерге жүктелген міндеттерді ойдағыдай шешуге моральдық-психологиялық дайындықты қалыптастырудағы әр түрлі өнер түрлерінің рөлі туралы түсінікке ие болу.
1) Қарулы Күштердегі идеологиялық жұмыстың негізгі міндеттерін атайды.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері – мемлекеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі
Конституция
мемлекет қорғанысының негіздері
1) Қазақстан Республикасы қорғанысының конституциялық негіздері туралы білімдді дамыту;
2) мемлекеттің қорғаныс қабілеті, қауіпсіздігі, қоғамдық тәртіпті сақтау жөніндегі әлеуметтік-экономикалық саясатының негізгі бағыттары туралы білімге ие болу.
1) Қазақстан Республикасы Конституциясының 36 бабын түсіндіреді.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, олардың құрамы мен мақсаты
1) Еліміздің Қарулы Күштерінің қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі рөлі мен маңызын түсіну;
2) білім беру ұйымдарында білім алушыларды әскери қызметке дайындаудың ерекшеліктері туралы түсінікке ие болу. Отанды қорғау – мемлекеттік саясаттың маңызды бағыты;
3) жастарды әскери қызметке даярлаудың педагогикалық технологиясы саласында білімге ие болу.
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ұйымдық құрылымын түсіндіреді және құрамын ажыратады;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әртүрлі рәміздерінің мағынасын айқындайды.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарының жалпы әскери жарғылары
Экстремизм мен терроризм ұлттық қауіпсіздікке қатер ретінде
Ұлттық қауіпсіздікке қауіп төндіретін факторларды талдау.
қазіргі әлемдегі экстремизмнің, терроризмнің әлеуметтік-экономикалық және саяси себептерін талдау.
1) Экстремизм мен терроризмнің түрлерін, оларға тән белгілерін атайды;
2) Қазақстан Республикасы қорғанысының мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі рөлі туралы қорытындылар жасайды.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарының жалпы әскери жарғылары
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери жарғыларының жалпы негіздері мен құқықтық ережелерін білу;
2) жан-жақты тәрбие технологиясы ретінде жастарды әскери-патриоттық тәрбиелеу тұжырымдамасын қалыптастыру.
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері жарғыларының түрлерін атайды;

2) раскрывает общее содержание воинских уставов.
Военнослужащие и взаимоотношения между ними
1) Выработать знание требований уставов в обеспечении надлежащего воинского порядка, дисциплины, учебно-воспитательного процесса и поддержания на должном уровне боевой готовности Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) выработать знание воинской иерархии.
1) Цитирует статьи из уставов о воинской дисциплине в Вооруженных Силах Республики Казахстан.
Воинская дисциплина, ее сущность и значение
1) Сформировать личностные качества: силу воли, дисциплинированность, организованность, чувство долга, добросовестное отношение в изучении начальной военной и технологической подготовки.
1) Применяет требования уставов.
Тактическая подготовка
1) Организация и боевые возможности мотострелкового отделения. Организация отделения. Штатное вооружение и боевая техника. Боевые возможности отделения
1) Усвоить вопросы теории и практики боя как важнейшего средства для достижения победы над врагом;
2) иметь понимание термина "общевойсковой бой".
1) Характеризует виды и особенности ведения современного боя;
2) раскрывает организацию и боевые возможности мотострелкового отделения;
3) объясняет действия военнослужащего в составе отделения, в обороне и в наступлении, передвижения под огнем противника, преодоления различных препятствий;
4) поддерживает действия по сигналам "Воздух!" "Газы!", "Химическая тревога!".
1) усвоить основные задачи тактической подготовки для изучения основ общевойскового боя, выработки начальных навыков боевых действий, умение применять стрелковое оружие в условиях боевой обстановки.
1) Показывает знания и умения при отработке практических навыков передвижения на любой местности, выборе места для наблюдения и стрельбы, а также самоокапывания в бою.
Огневая подготовка
Автомат и ручной пулемет Калашникова
1) Усвоить материальную часть рассматриваемого оружия, основные меры безопасности при обращении с ним, боеприпасами и гранатами.
1) Характеризует основы стрельбы из стрелкового оружия.
Неполная разборка и сборка автомата Калашникова.
Подготовка автомата Калашникова к стрельбе
1) Усвоить начальные навыки практического применения стрелкового оружия.
1) Производит осмотр, разбор и сборку оружия;
2) показывает и объясняет назначение, боевые свойства, общее устройство и принцип работы автомата (пулемета);
3) соблюдает меры безопасности при обращении с оружием, гранатами и боеприпасами.
Ручные осколочные гранаты – Назначение, боевые свойства ручных осколочных гранат (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО)
1) Усвоить назначение боевых свойств гранаты РГД-5, Ф-1, РГО, РГН;

2) әскери жарғылардың жалпы мазмұнын ашады.
3) білім алушыларды әскери қызметке дайындаудың құқықтық негіздерін біледі.
Әскери қызметкерлер және олардың арасындағы қарым-қатынас
1) Талаптар туралы, тиісті әскери тәртіпті, оқу-тәрбие процесін және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери қызметкерлер әзірлігін тиісті деңгейде ұстау жөніндегі жарғыларын қамтамасыз ету;
2) әскери иерархия туралы білімдерін дамыту.
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріндегі әскери тәртіп туралы жарғыларының баптарын айқындайды.
Тактикалық дайындық.
Әскери тәртіп, оның мәні мен маңызы
1) Мотоатқыштар Бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері – Бөлімшені ұйымдастыру. Штаттық қарулану және ұрыстық техника. Бөлімшенің ұрыстық мүмкіндіктері
1) Жеке тұлғалық қасиеттер: ерік-жігерді, тәртіпті, ұйымшылдықты, парыз сезімін, алғашқы әскери-технологиялық дайындықты меңгеруде саналы көзқарасты қалыптастыру.
1) Жарғы талаптарын қолданады.
1) Жауды жеңудің ең маңызды құралы ретінде ұрыс теориясы мен практикасының мәселелерін меңгеру;
2) "Біріккен қарулы күрес" термині туралы түсіну.
1) Қазіргі заманғы ұрысты іске асыру мен оның ерекшеліктерін және түрлерін сипаттайды;
2) мотоатқыштар бөлімшесінің ұрыстық мүмкіндігі мен ұйымдасуын ашады;
3) әр түрлі бөгеттерді өтуде, қарсыластың оқ жаудыру кезінде қозғалыс жасауда, шабуылда және қорғаныста әскери қызметкелердің Бөлімше құрамымен іс-әрекет жасауын түсіндіреді;
4)"Химиялық дабыл!", "Газдар!", "Әуе!" дыбыстары бойынша іс-әрекет жасауды түсіндіреді.
Өрт жаттығулары
Атыс дайындығы
Калашников автоматы және жеңіл пулеметі
1) Ұрыс жағдайында атыс қаруын қолдануды, ұрыс әрекеттерін ұйымдастыруда бастапқы дағдыларды бекітуді, жалпы ұрыс негіздерін меңгеруде негізгі тактикалық дайындық міндеттерін меңгеру.
1) Алған білімдерін ұрыс кезінде өздеріне оқпана қазу, бақылау мен атыс жүргізу үшін арнайы жер таңдау, кез-келге жерде қозғалыс жасауда тәжірибелік дағдыларын көрсету кезінде қолданады.
1) Калашников автоматы және қол пулеметі
1) Граната және оқ-дәрілермен, қарумен жұмыс жасаған кездегі негізгі қауіпсіздік ережелері мен қарастырып отырған қарудың бөлшектерін білу.
1) Атыс қаруынан атыс жүргізу негіздерін сипаттайды.
2) Қарумен, гранатамен және оқ-дәрімен жұмыс істеген кезде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Қолды бөлшектеу гранаталары - Қолды бөлшектеу гранаталарының мақсаты, жауынгерлік қасиеттері (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО).
1) РГД-5, Ф-1, РГО, РГН гранаталарының қасиеттерін меңгеру;

2) ориентироваться на местности с помощью магнитного компаса;
3) определять размер своего шага и измерять расстояние в парах шагов.
1) Объясняет основные способы ориентирования на незнакомой местности без карт;
2) использует местные предметы для определения сторон горизонта;
3) определяет размер своего шага и измеряет расстояние в парах шагов;
4) составляет схему движения по азимутам.
Приложение 32
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Химия" социально-экономического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Химия" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Химия" - предоставление обучающимся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющих зависимость свойств веществ от их состава и строения, предоставление обучающимся возможности приобретения понимания химических процессов, законов и их закономерностей для безопасного применения в реальной жизни, критической оценки информации и принятия решений.
3.Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) Усвоение практико-ориентированных знаний, понятий, теорий и законов химической науки;
2) овладение умениями наблюдать и объяснять химические явления, происходящие в природе, лаборатории, на производстве и в повседневной жизни;
3) развитие умений обращаться с веществами и лабораторным оборудованием на практических занятиях, с соблюдением правил техники безопасности;
4) развитие познавательных интересов и интеллектуальных способностей, обучающихся в процессе проведения химического эксперимента, выработка потребности самостоятельно приобретать химические знания;
5) воспитание отношения к химии как к одному из фундаментальных компонентов естествознания и элементу общечеловеческой культуры;

2) магниттік компасты пайдаланып жер бедерін шарлау;
3) қадамның өлшемін анықтау және қашықтықты жұп қадаммен өлшеу.
1) Картасыз бейтаныс рельефте бағдарлаудың негізгі жолдарын түсіндіреді;
2) көкжиек жақтарын анықтау үшін жергілікті объектілерді пайдаланады;
3) өз қадамының өлшемін анықтайды және қашықтықты жұп қадаммен өлшейді;
4) азимуттардағы қозғалыс диаграммасын құрастырады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
32 - қосымша
Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Химия " пәні пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты білім алушыларға заттар және олардың түрленуі, заттардың қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін беру, білім алушыларге мүмкіндік беру. өмірде қауіпсіз пайдалану үшін химиялық процестер, заңдылықтар және олардың заңдылықтары туралы түсінік алу, ақпаратты сыни бағалау және шешім қабылдау.
3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) практикаға бағытталған білімдерді, химия ғылымының тұжырымдамаларын, теориялары мен заңдылықтарын игеру;
2) табиғатта, зертханада, өндірісте және күнделікті өмірде болып жатқан химиялық құбылыстарды бақылап, түсіндіре білуді меңгеру;
3) практикалық сабақтарда қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, заттармен және зертханалық жабдықтармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;
4) химиялық эксперимент жүргізу барысында білім алушылардың танымдық қызығушылықтары мен интеллектуалдық қабілеттерін дамыту, химиялық білімді өз бетінше меңгеру қажеттілігін дамыту;
5) жаратылыстанудың іргелі құрамдас бөліктерінің бірі және жалпы адамзаттық мәдениеттің элементі ретінде химияға көзқарасты тәрбиелеу;

5) "Окислительно-восстановительные реакции" Окислительно-восстановительные реакции, гальванические элементы, электролиз.
6) "Скорость химической реакции" влияние концентрации на скорость химических реакций, влияние давления на скорость химических реакций, влияние температуры на скорость химических реакций, катализ.
Лабораторная работа №2: "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции".
6) "Химическое равновесие". Влияние различных факторов на равновесие, принцип Ле-Шателье-Брауна, константа равновесия, химическое равновесие в промышленных процессах.
Лабораторная работа №3: "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов".
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций".
7) "Периодический закон и периодическая система", Элементы 17 группы". Закономерности изменения свойств галогенов, окислительно-восстановительные свойства галогенов, определение галогенид-ионов в водном растворе, применение галогенов и их соединений; Элементы 2 (II) группы". Физические свойства элементов 2 (II) группы, химические свойства элементов 2 (II) группы, природные карбонаты; Аналитические методы. Строение и свойства молекулы азота и аммиака; Промышленное производство азотных удобрений; Контактный способ получения серной кислоты; Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов и диоксида серы на окружающую среду; Получение металлов и сплавов. Производство чугуна и стали. Комплексные соединения. "Элементы 14 (IV) группы". Изменение свойств элементов 14 (IV) группы, химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений, свойства оксидов элементов 14 (IV) группы, формы нахождения в природе и способы получения простых веществ; "Азот и сера". Особенности строения и свойства молекулы азота, аммиак и соли аммония, промышленное производство азотных удобрений, экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду, сероводород и сульфиды, диоксиды серы, влияние на окружающую среду и применение, контактный способ получения серной кислоты. Получение металлов и сплавов, применение электролиза в промышленности, проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов; Демонстрация: "Окислительные свойства серной и азотной кислот";

5) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". Тотығу-тотықсыздану реакциялары, гальваникалық элементтер, электролиз.
6) "Химиялық реакция жылдамдығы". Химиялық реакциялардың жылдамдығына концентрацияның әсері, химиялық реакциялар жылдамдығына қысымның әсері, химиялық реакциялардың жылдамдығына температураның әсері, катализ.
№2 зертханалық жұмыс: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі катализаторлардың әсер ету тиімділігін зерттеу".
7) "Химиялық тепе-теңдік". Тепе-теңдікке әртүрлі факторлардың әсері, Ле Шателье-Браун принципі, тепе-теңдік константасы, өндірістік процестердегі химиялық тепе-теңдік.
№3 зертханалық жұмыс: "Әртүрлі факторлардың әсерінен динамикалық тепе-теңдіктің ығысуын зерттеу".
"Тепе-теңдік константасын және тепе-теңдік концентрациясын табу" тақырыбына есептер шығару.
8) "Периодтық заң және периодтық жүйе", 17-топ элементтері". Галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиеттері, сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау, галогендер мен олардың қосылыстарының қолданылуы; 2 (ІІ) топтың элементтері". 2 (II) топтағы элементтердің физикалық қасиеттері, 2 (II) топтағы элементтердің химиялық қасиеттері, табиғи карбонаттар; Қазіргі заманғы аналитикалық әдістер. Азот және аммиак молекулаларының құрылымы мен қасиеттері; Азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік өндірісі; Күкірт қышқылын алудың байланыс әдісі; Азот оксидтері мен нитраттардың және күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері; Металдар мен қорытпаларды алу. Шойын және болат өндірісі Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы. күрделі қосылыстар. "14 (IV) топтың элементтері". 14 (IV) топ элементтерінің қасиеттерін, 14 (IV) топ элементтерінің химиялық қасиеттерін және олардың қосылыстарын, 14 (IV) топ элементтерінің оксидтерінің қасиеттерін, болылу формаларын өзгерту табиғатта және жай заттарды алу әдістерінде; "Азот және күкірт". Азот молекуласының, аммиак және аммоний тұздарының құрылымы мен қасиеттерінің ерекшеліктері, азот тыңайтқыштарының өнеркәсіптік өндірісі, азот оксидтері мен нитраттарының қоршаған ортаға әсері, күкіртті сутегі мен сульфидтер, күкірт диоксиді, қоршаған ортаға әсері және қолданылуы, алудың байланыс әдісі. күкірт қышқылы. Металдар мен қорытпаларды алу, өнеркәсіпте электролизді қолдану, металдар өндірісінде қоршаған ортаны қорғау мәселелері; Көрнекілік: "Күкірт және азот қышқылдарының тотығу қасиеттері";
9) "Жер химиясы" "Жасыл химияның" 12 қағидасы, атмосфераның, гидросфераның, литосфераның ластануы, жердің озон қабатының бұзылуы, жаһандық жылыну. "Өтпелі металдар". Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы; өтпелі металдардың, комплексті қосылыстардың биологиялық рөлі; "Жаңа заттар мен материалдарды әзірлеу". Жаңа материалдарды, физиологиялық белсенділігі бар табиғи және синтетикалық қосылыстарды жасау, дәрілік заттардың дамуы және синтезі, нанокөміртекті бөлшектердің нанотехнологиялық құрылымы, жаңа полимерлерді игеру, жаңа материалдардың практикалық маңызы. Бояулардың негізі ретінде металдардың оксидтері мен тұздары және күрделі қосылыстар.

13) "Биохимия". Классификация углеводов и их строение, свойства и применение углеводов; Амины и аминокислоты". Классификация и номенклатура аминов, физические, химические свойства и получение аминов, состав, строение, биологическая роль аминокислот, физические и химические свойства аминокислот; пептидная связь; образование белков; Белки, структуры белковых молекул, определение структуры полипептидов, роль и применение ферментов, нуклеиновые кислоты: состав и структура ДНК, РНК, биологически значимые элементы, загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами, влияние тяжелых металлов на белки.
Лабораторная работа №7: "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал".
Лабораторная работа №8: "Составление моделей молекул аммиака и аминов".
Лабораторная работа №9: "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода".
Лабораторная работа №10: "Свойства аминокислот".
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;

13) "Биохимия". Көмірсулардың жіктелуі және олардың құрылысы, қасиеттері және көмірсулардың қолданылуы; Аминдер және аминқышқылдары. Аминдердің жіктелуі мен номенклатурасы, аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы, амин қышқылдарының құрамы, құрылымы, биологиялық рөлі, аминқышқылдарының физикалық және химиялық қасиеттері; пептидтік байланыс; ақуыздың түзілуі; Ақуыздар, ақуыздар молекулаларының құрылымдары, полипептидтердің құрылымын анықтау, ферменттердің, нуклеин қышқылдарының рөлі мен қолданылуы: ДНҚ, РНҚ, биологиялық маңызды элементтердің құрамы мен құрылымы, қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы, ауыр металдардың белоктарға әсері.
№7 зертханалық жұмыс: "Глюкозаның альдегидті спирт ретіндегі химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалы реакция";
№ 8 зертханалық жұмыс: "Аммиак және аминдер молекулаларының модельдерін құрастыру";
№9 зертханалық жұмыс: аминқышқылдарының молекулаларын құрастыру және ассиметриялық көміртек атомын анықтау
№10 зертханалық жұмыс: "Амин қышқылдарының қасиеттері";
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;

7. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
всегоо
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Частицы вещества.
1.1. Состав и строение атома.
+
+
+
1.1.1. Современная теория строения атомов, движение электронов в атоме.
Подраздел 1.2. Распределение и движение электронов в атомах.
+
+
+
1.2.1. Распределение и движение электронов в атомах.
1.3. Виды химической связи.
1.3.1. Электроотрицательность, валентность и степень окисления химических элементов.
1.3.2. Химическая связь.
1.3.3. Ионная связь. Металлическая связь. Водородная связь. Кристаллические решетки.
Раздел 2. Закономерности протекания химических реакций.

7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру қарастырылады.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сағаттар
Теориялық
Практикалық
1 бөлім. Заттың бөлшектері.
1.1 Атомның құрамы және құрылысы.
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Атомдар құрылысының қазіргі теориясы, атомдағы электрондардың қозғалысы.
1.2. Атомдардағы электрондардың таралуы және қозғалысы.
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Атомдардағы электрондардың таралуы және қозғалысы.
1.3. Химиялық байланыстың түрлері.
Тақырып 1.3.1. Химиялық элементтердің электртерістігі, валенттілігі және тотығу дәрежесі.
Тақырып 1.3.2. Химиялық байланыс.
Тақырып 1.3.3. Иондық байланыс. Металл байланысы. Сутектік байланыс. Кристалдық торлар.
2 бөлім Химиялық реакциялардың заңдылықтары.

2.1. Окислительно-восстановительные реакции.
+
+
+
2.1.1. Окислительно- восстановительные процессы.
Раздел 3. Энергетика химических реакций.
3.1. Скорость химических реакций.
+
+
+
3.1.1. Химические реакции, и их классификации.
3.1.2. Влияние условий на скорость химических реакций. Катализ.
3.2. Химическое равновесие.
+
+
+
3.2.1. Химическое равновесие. Влияние различных факторов на равновесие.
Раздел 4. Закономерности протекания химических реакций.
3.3. Периодический закон и периодическая система.
+
+
+
3.3.1. Аналитические методы в современных исследованиях.
3.3.2. Элементы (VIIА) группы.
3.3.3. Изучение свойств галогенов и определение галогенид-ионов в водном растворе.
3.3.4. Элементы (VIА) группы.
3.3.5. Элементы (VА) группы.
3.3.6. Элементы (IVА) группы.
3.3.7. Формы нахождения в природе и способы получения простых веществ.
3.3.8. Строение и свойства молекулы азота и аммиака.
3.3.9. Промышленное производство азотных удобрений.
3.3.10. Контактный способ получения серной кислоты.
3.3.11. Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов и диоксида серы на окружающую среду.
3.3.12. Получение металлов и сплавов.
3.3.13. Производство чугуна и стали.
3.3.14. Общая характеристика переходных металлов. "Металлы в искусстве".
3.3.15. Комплексные соединения.
Раздел 4. Химия вокруг нас.
4.1. Химия земли.
+
+
+
4.1.1. Научные принципы химического производства.
4.1.2. Проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов.
4.1.3. 12 принципов "Зеленой химии".
4.2. химия углерода и его соединений.
+
+
+
4.2.1. Введение в органическую химию.
4.2.2. Классификация органических веществ.
4.2.3. Предельные углеводороды.
4.2.4. Непредельные углеводороды. Алкены.
4.2.5. Реакция полимеризации. Производство полиэтилена.
4.2.6. Составление моделей молекул органических веществ.
4.2.7. Качественные реакции на ненасыщенность связи.
4.2.8. Алкадиены. Алкины.
4.2.9. Соединения ароматического ряда.
4.2.10. Гетероциклические соединения.
4.2.11. Источники углеводородов. Природный газ. Попутные нефтяные газы
4.2.12. Нефть. Переработка нефтепродуктов. Бензин и понятие об октановом числе.
4.2.13. Кислородсодержащие органические соединения. Спирты одноатомные, многоатомные.
4.2.14. Фенолы.
4.2.15. Карбонильные соединения. Альдегиды и кетоны.
4.2.16. Карбоновые кислоты.
4.2.17. Жиры.
4.2.18. Мыла и синтетические моющие средства.
4.2.19. Высокомолекулярные соединения.
4.2.20. Реакции поликонденсации. Полиамиды и полиэфиры.
4.2.21. Применение и воздействие пластиков на окружающую среду.
4.2.22. Распознавание пластмасс и волокон.
4.2.23. Разработка новых веществ и материалов.
4.2.24. Нанотехнология.
4.2.25. Развитие химической науки и химизация народного хозяйства.
Раздел 5. Химия и жизнь.
5.1. Биохимия.
+
+
+
5.1.1. Углеводы: моно, ди, полисахариды.
5.1.2. Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал.
5.1.3. Амины. Аминокислоты.
5.1.4. Охрана окружающей среды от химического загрязнения.
5.1.5. Белки, строение, свойства.
5.1.6. Роль и применение ферментов.
5.1.7. Структура нуклеиновых кислот.
5.1.8. Денатурация и цветные реакции белков.

2.1. Тотығу-тотықсыздану реакциялары.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Тотығу-тотықсыздану процестері.
3 бөлім Химиялық реакциялардың энергиясы.
3.1. Химиялық реакциялардың жылдамдығы.
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Химиялық реакциялар және олардың классификациясы.
Тақырып 3.1.2. Химиялық реакциялардың жылдамдығына жағдайлардың әсері. Катализ.
3.2. Химиялық тепе-теңдік.
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Химиялық тепе-теңдік. Тепе-теңдікке әртүрлі факторлардың әсері.
4 бөлім Химиялық реакциялардың заңдылықтары.
4.1. Периодтық заң және периодтық жүйе.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Қазіргі зерттеулердегі аналитикалық әдістер.
Тақырып 4.1.2. Топтың элементтері (VIIA).
Тақырып 4.1.3. Галогендердің қасиеттерін зерттеу және сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау.
Тақырып 4.1.4. Элементтері ( V IA).
Тақырып 4.1.5. Элементтер ( V A) тобы.
Тақырып 4.1.6. Топтың элементтері (IVA).
Тақырып 4.1.7. Табиғаттағы болмыс формалары және жай заттарды алу жолдары.
Тақырып 4.1.8. Азот және аммиак молекулаларының құрылымы мен қасиеттері.
Тақырып 4.1.9. Азот тыңайтқыштарының өнеркәсіптік өндірісі.
Тақырып 4.1.10. Күкірт қышқылын алудың контактілі әдісі.
Тақырып 4.1.11. Азот оксидтері мен нитраттардың және күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері.
Тақырып 4.1.12. Металдар мен қорытпаларды алу.
Тақырып 4.1.13. Шойын және болат өндірісі.
Тақырып 4.1.14. Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы. "Өнердегі металдар".
Тақырып 4.1.15. Күрделі қосылыстар.
5 бөлім. Химия және қоршаған орта.
5.1. Жер химиясы.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Химиялық өндірістің ғылыми принциптері.
Тақырып 5.1.2. Металл өндірісіндегі экологиялық проблемалар.
Тақырып 5.1.3. "Жасыл химияның" 12 қағидасы.
5.2. Көміртек және оның қосылыстарының химиясы.
+
+
+
Тақырып 5.2.1. Органикалық химияға кіріспе.
Тақырып 5.2.2. Органикалық заттардың классификациясы.
Тақырып 5.2.3. Көмірсутектерді шектеңіз.
Тақырып 5.2.4. Қанықпаған көмірсутектер. Алкендер.
Тақырып 5.2.5. Полимерлену реакциясы. Полиэтилен өндірісі.
Тақырып 5.2.6. Органикалық заттардың молекулаларының модельдерін құру.
Тақырып 5.2.7. Байланыстың қанықпауына сапалық реакциялар.
Тақырып 5.2.8. Алкадиендер. Алкиндер.
Тақырып 5.2.9. Ароматты қосылыстар.
Тақырып 5.2.10. Гетероциклді қосылыстар.
Тақырып 5.2.11. Көмірсутектердің көздері. Табиғи газ. Мұнайға серік газдар.
Тақырып 5.2.12. Мұнай. Мұнай өнімдерін өңдеу. Бензин және октан туралы түсінік.
Тақырып 5.2.13. Құрамында оттегі бар органикалық қосылыстар. Спирттер бір атомды, көп атомды.
Тақырып 5.2.14. Фенолдар.
Тақырып 5.2.15. Карбонил қосылыстары. Альдегидтер және кетондар.
Тақырып 5.2.16. Карбон қышқылдары.
Тақырып 5.2.17. Майлар.
Тақырып 5.2.18. Сабын және синтетикалық жуғыш заттар.
Тақырып 5.2.19. Макромолекулалық қосылыстар.
Тақырып 5.2.20. Поликонденсация реакциялары. Полиамидтер және полиэфирлер.
Тақырып 5.2.21. Пластмассалардың қолданылуы және қоршаған ортаға әсері.
Тақырып 5.2.22. Пластмассалар мен талшықтарды тану.
Тақырып 5.2.23. Жаңа заттар мен материалдарды игеру.
Тақырып 5.2.24. Нанотехнология.
Тақырып 5.2.25. Химия ғылымының дамуы және халық шаруашылығын химияландыру.
6 бөлім. Химия және өмір.
6.1. Биохимия.
+
+
+
Тақырып 6.1.1. Көмірсулар: моно, ди, полисахаридтер.
Тақырып 6.1.2. Альдегидті спирт ретіндегі глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция.
Тақырып 6.1.3. Аминдер. Амин қышқылдары.
Тақырып 6.1.4. Қоршаған ортаны химиялық ластанудан қорғау.
Тақырып 6.1.5. Белоктар, құрылысы, қасиеттері.
Тақырып 6.1.6. Ферменттердің рөлі және қолданылуы.
Тақырып 6.1.7. Нуклеин қышқылдарының құрылысы.
Тақырып 6.1.8. Белоктардың денатурациясы және түс реакциялары.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Биология" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Биология" является развитие современных биологических знаний и умений у обучающихся; понимание сущности, развития и проявления жизни на разных уровнях ее организации; подготовка всесторонне развитой личности, которая понимает значение жизни как наивысшей ценности.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) Расширение значимых биологических знании и умении, определяющие роль человека в природе на основе понимания законов ее развития;
2) применение законов развития и функционирования природы в качестве основы и средства для приобретения новых знаний, их дальнейшего расширения и углубления;
3) формирование в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) развитие качества инициативной личности, позволяющие свободно ориентироваться в окружающей действительности, с готовностью принимать самостоятельные решения, связанные этическими вопросами и с личным участием в социальной жизни общества и в трудовой деятельности;
5) развитие у обучающихся интеллектуальные умения, необходимые для продолжения образования и самообразования.
4. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Многообразие, структура и функции живых организмов.
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие.
3) Организмы и окружающая среда.
4) Прикладные интегрированные науки.
Раздел 1. "Многообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:
1) Разнообразие живых организмов;
2) питание;
3) транспорт веществ;
4) дыхание;
5) выделение;
6) движение;
7) координация и регуляция.
Раздел 2. "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Техникалық- технологиялық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Биология" пәнін оқытудың мақсаты білім алушылардың қазіргі заманғы биологиялық білімі мен дағдыларын дамыту; оны ұйымдастырудың әртүрлі деңгейлеріндегі өмірдің мәнін, дамуы мен көрінісін түсіну; өмірдің маңыздылығын ең жоғары құндылық ретінде түсінетін жан-жақты дамыған тұлғаны дайындау болып табылады.
3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) адамның табиғаттағы рөлін оның даму заңдылықтарын түсіну негізінде айқындайтын маңызды биологиялық білім мен іскерлікті кеңейту;
2) табиғаттың дамуы мен жұмыс істеу заңдарын жаңа білім алу, оларды одан әрі кеңейту және тереңдету үшін негіз және құрал ретінде қолдану;
3) білім жүйесін және ғылыми дүниетаным негіздерін меңгеру процесінде шығармашылық дербестік пен сыни ойлауды, зерттеу дағдыларын қалыптастыру;
4) этикалық мәселелермен және қоғамның әлеуметтік өміріне және еңбек қызметіне жеке қатысумен байланысты дербес шешімдер қабылдауға дайын бола отырып, қоршаған шындықты еркін бағдарлауға мүмкіндік беретін бастамашыл тұлғаның сапасын дамыту;
5) білім алушыларда білім беруді жалғастыру және өзін-өзі тәрбиелеу үшін қажетті зияткерлік дағдыларды дамыту.
4. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімнен тұрады:
1 бөлім.Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі;
2 бөлім.Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму;
3 бөлім. Организмдер және қоршаған орта.
4 бөлім. Қолданбалы интеграцияланған ғылымдар.
5 бөлім. "Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) тірі организмдердің әртүрлілігі;
2) тамақтану;
3) заттардың тасымалы;
4) тыныс алу;
5) бөлу;
6) қозғалыс;
7) үйлестіру және реттеу.
6 бөлім. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:

1.1. Молекулярная биология и биохимия.
+
+
+
Тема 1.1.1. Значение воды для жизни на Земле.
Тема 1.1.2. Классификация углеводов. Химическая структура.
Тема 1.1.3. Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров.
Тема 1.1.4. Классификация белков по составу и функциям.
Лабораторная работа №1 "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков".
Тема 1.1.5. Содержание белков в биологических объектах. Лабораторная работа № 2. "Определение содержания белков в биологических объектах".
Тема 1.1.6. Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты.

1.1. Молекулалық биология және биохимия.
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Судың Жердегі тіршілік үшін маңызы.
Тақырып 1.1.2. Көмірсулардың жіктелуі. Химиялық құрылым.
Тақырып 1.1.3. Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың қасиеттері мен функциялары.
Тақырып 1.1.4. Ақуыздардың құрамы мен қызметі бойынша жіктелуі.
№ 1 зертханалық жұмыс. "Әр түрлі жағдайлардың (температура, РН) ақуыз құрылымына әсері".
Тақырып 1.1.5. Биологиялық объектілердегі ақуыздардың мөлшері. Жануарлардың тамақтануында ақуыздардың рөлі.
№ 2 Зертханалық жұмыс. "Биологиялық объектілердегі ақуыздардың құрамын анықтау".
Тақырып 1.1.6. Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының құрылымы.

3. Организмы и окружающая среда.
3.1. Биосфера, экосистема, популяция.
+
+
+
Тема 3.1.1. Взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем. Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Харди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных.
Тема 3.1.2. Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.
3.2. Экология и влияние человека на окружающую среду.
+
+
+
Тема 3.2.1. Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование: "Компьютерное моделирование глобального потепления климата".

3. Организмдер және қоршаған орта
+
+
+
Тақырып 3.1 Биосфера, экожүйе, популяция
Тақырып 3.2 Биоәртүрлілік пен экожүйенің тұрақтылығы арасындағы байланыс. Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди-Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерін сақтау
Тақырып 3.3 Жергілікті экожүйе организмдерінің көптігі мен таралуын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоәртүрлілігін анықтаудағы кездейсоқ іріктеудің мәні.
+
+
+
3.2 Экология және адамның қоршаған ортаға әсері
Тақырып 3.2.1 Жаһандық жылыну: себептері, салдары,шешімдері. Модельдеу: "климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу"

Тема 3.2.2. Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
Тема 3.2.3. Основные направления биоэкономики в странах ЕЭС.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Прикладные и интегрированные науки
Молекулярная биология и биохимия
Клеточная биология
1) Оценить значение и функции неорганических и органических веществ для жизни;
2) описывать функции жиров;
3) проводить эксперименты по определению органических веществ;
3) Исследовать полупроницаемость мембраны;
4) сравнивать клетки прокариот и эукариот.
1) Объясняет фундаментальное значение воды для жизни на Земле;
2) классифицирует углеводы по их структуре, составу и функциям;
3) описывает химическое строение и функции жиров;
4) классифицирует белки по их структуре, составу и функциям;
5) определяет влияние различных условий на структуру белков;
6) определять содержание белков в биологических объектах;
7) описывает процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты;
8) сравнивает строение молекул рибонуклеиновой кислоты и дезоксирибонуклеиновой кислоты;
9) знает значение воды в жизни человека, способы ее эффективного использования:
10) Объясняет особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Питание
1) Анализировать особенности процессов фотосинтеза и функции хлоропласта;
2) определять воздействие различных факторов на активность ферментов;
3) определять воздействие различных факторов на фотосинтез.
1)Устанавливает взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта;
2)объясняет процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза; процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза;
3)исследует и объясняет лимитирующие факторы фотосинтеза.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Транспорт веществ
1) Систематизировать разные типы транспорта веществ;
2) объяснять механизм разных типов транспорта веществ.
1) Сравнивает механизмы пассивного и активного транспорта;
механизм пассивного транспорта; механизм транслокации веществ у растений; сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ;
2) сравнивает механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану;
3) определяет роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Дыхание
1) Объяснять значение аденозинтрифосфата (АТФ);
2) анализировать механизм клеточного дыхания.
1) Описывает строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ); виды метаболизма; этапы энергетического обмена;
2) сравнивает синтез АТФ в аэробном и анаэробном дыхании;
3) устанавливает взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Выделение

Тақырып 3.2.2 Қазақстан Республикасының экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары
3-тарау. Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
Молекулалық биология және биохимия
Жасуша биологиясы
1) Бейорганикалық және органикалық заттардың өмір үшін маңызы мен қызметін бағалау;
2 майлардың қызметін сипаттау;
3) органикалық заттарды анықтау бойынша эксперименттер жүргізу.
1) мембрананың жартылай өткізгіштігін зерттеу.
2) прокариот пен эукариот жасушаларын салыстыру.
1) Судың жердегі тіршілік үшін іргелі маңыздылығын өз аймағының мысалында түсіндіреді;
2) көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметі бойынша жіктейді;
3) майлардың химиялық құрылымы мен функцияларын анықтайды;
4) ақуыздарды құрылымы мен қызметін бойынша жіктейді;
5) белоктардың құрылымына әртүрлі жағдайлардың әсерін анықтайды;
6) биологиялық объектілердегі ақуыздардың құрамын анықтау;
7) дезоксирибонуклеин қышқылының репликация процесін сипаттайды;
8) рибонуклеин қышқылы мен дезоксирибонуклеин қышқылы молекулаларының құрылымын салыстырады;
9) адам өміріндегі судың маңыздылығын, оны тиімді пайдалану тәсілдерін біледі
1) электронды микроскоппен көрінетін жасуша органоидтарының құрылымы мен қызметінің ерекшеліктерін түсіндіреді.
Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Тамақтану
1)фотосинтез процестерінің ерекшеліктерін және хлоропласт функцияларын талдау;
2) ферменттердің белсенділігіне әртүрлі факторлардың әсерін анықтау;
3) фотосинтезге әртүрлі факторлардың әсерін анықтау.
1) хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнатады;
2) Фотосинтездің Жарық фазасында жүретін процестерді түсіндіреді; Фотосинтездің қараңғы фазасында жүретін процестер;
3) Фотосинтездің шектеуші факторларын зерттейді және түсіндіреді.
Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Заттарды тасымалдау
1) заттарды тасымалдаудың әртүрлі түрлерін жүйелеу;
2) 2)заттарды тасымалдаудың әртүрлі түрлерінің механизмін түсіндіру.
1) пассивті және белсенді тасымалдау механизмдерін салыстырады;
пассивті тасымалдау механизмі; өсімдіктердегі заттардың транслокация механизмі; заттарды тасымалдаудың симпластикалық, апопластикалық, вакуолярлық жолдарының мән
2) жасуша мембранасы арқылы заттарды тасымалдаудың әртүрлі түрлерінің механизмін салыстырады;
3) мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдаудың рөлін анықтайды.
Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Тыныс алу
1) Аденозинтрифосфаттың (АТФ) мәнін түсіндіріңіз;
2) жасушалық тыныс алу механизмін талдау.

1) Анализировать функции почек в процессе очищения крови человека;
2) объяснить причины нарушения функции почек.
1) Объясняет механизм фильтрации и образования мочи;
2) объясняет роль антидиуретического гормона (АДГ) в регуляции уровня воды в организме;
3) объясняет механизм диализа;
4) называет преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа.
Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
Клеточный цикл. Рост и размножение
1) Определять значение клеточного цикла в размножении и развитии живых организмов;
2) объяснить меры по профилактике онкологических заболеваний.
1) Исследует фазы митоза с помощью готовых микропрепаратов;
2) объясняет особенности формирования гамет у растений и животных,
различия между сперматогенезом и оогенезом;
3) анализирует схему гаметогенеза у человека;
4) объясняет возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток;
5) объясняет процесс старения.
Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
Рост и развитие
1) Объяснить практическое применение стволовых клеток в медицине.
1) Объясняет процесс специализации стволовых клеток;
2) объясняет практическое применение стволовых клеток.
Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
Закономерности наследственности и изменчивости
1) Объяснять основные закономерности наследственности путем решения задач;
2) объяснять влияние техногенной среды на развитие мутаций;
3) анализировать причины и последствия мутаций.
1)Исследует закономерности модификационной изменчивости;
2) применяет цитологические основы дигибридного скрещивания, наследования признаков, сцепленных с полом и множественный аллелизм при решении задач;
3) сравнивает взаимодействие аллельных и неаллельных генов;
4) обсуждает значение проекта "Геном человека".
Разнообразие, структура и функции живых организмов и эволюционное развитие
Эволюционное развитие.
Основы селекции.
Многообразие живых организмов
1) Объяснить основные положения теории эволюции; 2) объяснять механизм эволюции;
3) изучить способы и механизмы видообразования;

1) аденозинтрифосфаттың (АТФ) құрылымы мен функцияларын; метаболизм түрлерін; энергия алмасу кезеңдерін; Кребс циклін сипаттайды;
2) аэробты және анаэробты тыныс алудағы АТФ синтезін салыстырады;
3) митохондрия құрылымы мен жасушалық тыныс алу процестерінің өзара байланысын орнатады.
Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Бөліну
1) Адамның қанын тазарту процесінде бүйрек қызметін талдау;
2) бүйрек функциясының бұзылу себептерін түсіндіру.
1) зәрді сүзу және қалыптастыру механизмін түсіндіреді;
2) антидиуретикалық гормонның (ADH) ағзадағы су деңгейін реттеудегі рөлін түсіндіреді;
3) диализ механизмін түсіндіреді;
4) бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін атайды
Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
Жасушалық цикл. Өсу және көбею
1) Тірі организмдердің көбеюі мен дамуындағы жасушалық циклдің маңыздылығын анықтау;
2) онкологиялық аурулардың алдын алу шараларын түсіндіру.
1) Дайын микропрепараттардың көмегімен митоз фазаларын зерттейді;
2) өсімдіктер мен жануарларда гаметалардың пайда болу ерекшеліктерін түсіндіреді,
сперматогенез мен оогенез арасындағы айырмашылықтар;
3) адамдардағы гаметогенез схемасын талдайды;
4) жасушалардың бақыланбайтын бөлінуімен онкологиялық ісіктердің пайда болуын түсіндіреді;
5) қартаю процесін түсіндіреді.
Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
Өсу және даму
1) Медицинада бағаналы жасушаларының практикалық қолданылуын түсіндіріңіз
1)бағаналы жасушаларының пайда болу процесін түсіндіреді;
2)бағаналы жасушаларының практикалық қолданылуын түсіндіреді.
Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары
1) Міндеттерді шешу арқылы тұқым қуалаушылықтың негізгі заңдылықтарын түсіндіру;
2) эпистаздың, комплементарлықтың, полимерияның өсімдіктер мен жануарлардың жаңа сорттарын өсірудегі маңыздылығын түсіндіру;
3) Қазақстанның ядролық сынақтарының физикалық мутагендер санын ұлғайтудағы салдарын талдау.
1) модификациялық өзгергіштік заңдылықтарын зерттейді;
2) дигибридті қиылысудың цитологиялық негіздерін, жынысқа байланысты белгілерді тұқымқуалаушылықты және есептерді шешуде көп аллелизмді қолданады;
3) аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстырады;
4) "Адам геномы" жобасының маңыздылығын талқылайды.
Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы мен қызметі және эволюциялық дамуы
Эволюциялық даму.
Селекция негіздері.
Тірі ағзалардың алуан түрлілігі.
1) Эволюция теориясының негізгі ережелерін түсіндіру;
2) эволюция механизмін түсіндіру;
3) түрленудің тәсілдері мен тетіктерін білу;

4) изучить этапы антропогенеза.
1) Объясняет взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
2) анализирует факторы, влияющие на процесс эволюции;
3) прогнозируют последствия возможного глобального потепления климата;
4) называет способы видообразования; этапы антропогенеза;
5) классифицирует основные механизмы видообразования.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Координация и регуляция
1) Объяснять механизм координации и регуляции;
2) объяснять системы управления в биологии.
1)Описывать системы управления в биологии;
2)объясняет механизм действия гормонов;
3) описывает реакцию механорецепторов (тельца Пачини) на раздражители; системы управления в биологии.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Движение
1) Интерпретировать ультраструктуру поперечнополосатой мышечной ткани на микрофотографии;
2) сравнивать функции мышц.
1) Объясняет ультраструктуру поперечнополосатых мышц;
2) объясняет механизм мышечного сокращения с помощью теории скользящих нитей;
3) различает быстрые и медленные мышечные волокна;
4) устанавливает связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон.
Прикладные и интегрированные науки
Биомедицина и
биоинформатика
1) Понимать интеграцию биологии, физики, механики и информатики.
1) Раскрывает применение биомеханики в робототехнике;
2) объясняет механизм работы сердца с использованием электрокардиограммы;
3) объясняет воздействие электромагнитных и звуковых волн на организм человека; значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов.
1) Описывать роль и методы биоинформатики.
1) Объясняет значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО); использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний.
Прикладные и интегрированные науки
Биотехнология
1) Оценивать роль и значение биотехнологии в жизни человека.
1) Называет преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии; этические вопросы применения генетически модифицированных организмов (ГМО); возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности;
2) описывает значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике;
3) объясняет этапы генно-инженерных манипуляций; способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновой кислоты; способы клонирования организмов.
1) Планировать эксперимент по определению микроорганизмов, описывать результаты и формулировать выводы.
1) Описывает и объясняет этапы микробиологических исследований; методы микроклонального размножения растений;
2) сравнивает грамположительные и грамотрицательные бактерии.
Организмы и окружающая среда
Биосфера, экосистема, популяция

4) антропогенез кезеңдерін зерттеу.
1) тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланысты түсіндіреді;
2) эволюция процесіне әсер ететін факторларды талдайды;
3) климаттың ықтимал жаһандық жылынуының салдарын болжайды;
4) спецификация әдістерін атайды; антропогенез кезеңдері;
5) түрленудің негізгі тетіктерін жіктейді.
Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Үйлестіру және реттеу
1) Үйлестіру және реттеу механизмін түсіндіру;
2) биологиядағы басқару жүйелерін түсіндіру.
1)биологиядағы басқару жүйелерін сипаттау;
2) гормондардың әсер ету механизмін түсіндіреді;
3) механорецепторлардың (Пачини денелерінің) тітіркендіргіштерге реакциясын сипаттайды; биологиядағы басқару жүйелері.
Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Қозғалыс
1) Микрографта жолақты бұлшықет тінінің ультрақұрылымын түсіндіру;
2) бұлшықет функцияларын салыстыру.
1) жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымын түсіндіреді;
2) жылжымалы жіп теориясы арқылы бұлшықеттің жиырылу механизмін түсіндіреді;
3) жылдам және баяу бұлшықет талшықтарын ажыратады;
4) жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылымын, орналасуын және жалпы қасиеттерін байланыстырады.
Прикладные и интегрированные науки
Биомедицина и
биоинформатика
1) Понимать интеграцию биологии, физики, механики и информатики.
1) робототехникада биомеханиканың қолданылуын ашады;
2) электрокардиограмманы қолдану арқылы жүректің жұмыс істеу механизмін түсіндіреді;
3) электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсерін түсіндіреді; генетиканың гендер тізбегіне әсер етпейтін гендерді реттеу механизмдерін зерттеудегі маңызы;
1) биоинформатиканың рөлі мен әдістерін сипаттау.
1) экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісінің маңыздылығын түсіндіреді; ауруларды диагностикалау мен емдеуде моноклоналды антиденелерді қолдану.
Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
Биотехнология
1) адам өміріндегі биотехнологияның рөлі мен маңыздылығын бағалау.
1) артықшылықтары мен кемшіліктерін атайды биотехнологияда қолданылатын тірі организмдер; генетикалық түрлендірілген организмдерді (ГМО) қолданудың этикалық мәселелері; медицинада, химияда және өнеркәсіпте ферменттерді қолдану мүмкіндігі;
2) таксономиядағы, Медицинадағы және криминалистикадағы полимеразды тізбекті реакцияның маңыздылығын сипаттайды;
3) гендік-инженерлік манипуляциялардың кезеңдерін; рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін; организмдерді клондау тәсілдерін түсіндіреді.
1) Микроорганизмдерді анықтау бойынша экспериментті жоспарлау, нәтижелерді сипаттау және қорытындыларды тұжырымдау.

1) Решать экологические задачи и экологические ситуации.
1) Устанавливает взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем;
2) исследует экосистемы своего региона в полевых условиях с использованием статистических методов анализа.
1) Применять знания основ экологической культуры.
1) Составляет презентации по биоразнообразию местной экосистемы.
Организмы и окружающая среда
Экология и влияние человека на окружающую среду
1)Анализировать влияние человека на окружающую среду;
2)объяснить основные направления биоэкономики в странах ЕЭС.
1) Прогнозирует последствия глобального потепления климата;
2) приводит примеры путей решения экологических проблем Казахстана;
3) объясняет основные направления биоэкономики в странах ЕЭС.
Приложение 34
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Всемирная История" социально-экономического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Всемирная История" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Всемирная история" - на основе изучения ключевых событий всемирной истории и выявления социально-политических, экономических факторов, влияющих на ход истории, способствовать формированию личности обучающегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, уважающего национальные и общечеловеческие ценности, осознающей большое значение накопленного человечеством культурно – исторического опыта, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) Формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества в различные исторические периоды;

1) микробиологиялық зерттеулердің кезеңдерін сипаттайды және түсіндіреді; өсімдіктердің микроклоналды көбею әдістері;
2) грам-позитивті және грам теріс бактериялар.
Организмдер және қоршаған орта
Биосфера, экожүйе, популяция
1) Экологиялық міндеттер мен экологиялық жағдайларды шешу.
1) биоәртүрлілік пен экожүйенің тұрақтылығы арасындағы байланысты орнатады;
2) статистикалық талдау әдістерін пайдалана отырып, өз өңірінің экожүйелерін далалық жағдайларда зерттейді.
1) Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігі бойынша презентациялар жасайды.
Организмдер және қоршаған орта
Экология және адамның қоршаған ортаға әсері
1) Адамның қоршаған ортаға әсерін талдау;
2) БЭК елдеріндегі биоэкономиканың негізгі бағыттарын түсіндіру.
1) жаһандық климаттың жылынуының салдарын болжайды;
2) Қазақстанның экологиялық проблемаларын шешу жолдарының мысалдарын келтіреді;
3) БЭК елдеріндегі биоэкономиканың негізгі бағыттарын түсіндіреді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
34- қосымша
Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Дүниежүзі тарихы" пәнін оқыту мақсаты – дүниежүзі тарихының негізгі оқиғалары мен процестерін оқу негізінде тарихи санасы қалыптасқан, азаматтық-патриоттық қасиеттерге ие, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды құрметтейтін, тарихи білім мен дағдыларын оқу процесінде және әлеуметтік жағдайда белсенді әрі шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) әртүрлі тарихи кезеңдегі қоғамдағы негізгі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси, мәдени мәселелер туралы білімдерді қалыптастыру;

7.1. Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время.
+
+
+
Тема 7.1.1. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время.
7.2. Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке.
Тема 7.2.1. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления.
Тема 7.2.2. Великая мечта Мартина Лютера Кинга.
Тема 7.2.3. Н. Мандела - борец против апартеида.
7.3. Выдающиеся политики-реформаторы XX века-начала XXI века.
+
+
+
Тема 7.3.1. Мустафа Кемаль Ататюрк - основатель Турецкой Республики.
Тема 7.3.2. Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс".
Социальные и экономические программы Рузвельта.
Тема 7.3.3. Шарль де Голль: возрождение величия Франции
Доктрина голлизма и социально- политические процессы во Франции.
Тема 7.3.4. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор.
Тема 7.3.5. Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира.
Тема 7.3.6. Н. Назарбаев и казахстанская модель модернизации.
Раздел 8. Развитие образования и науки.

7.1. Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы.
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары.
7.2. ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер.
Тақырып 7.2.1. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы.
Тақырып 7.2.2. Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы.
Тақырып 7.2.3. Н. Мандела –апартеидке қарсы күресуші.
7.3. ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар.
+
+
+
Тақырып 7.3.1. Мұстафа Кемал Ататүрік –Түрік Республикасының негізін қалаушы.
Тақырып 7.3.2. Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты"
Рузвельттің әлеуметтік-экономикалық бағдарламалары.
Тақырып 7.3.3. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта жаңғыруы
Голлизм доктринасы және Франциядағы әлеуметтік - саяси процестер.
Тақырып 7.3.4. Дэн Сяопин – көрнекті қытай реформаторы.
Тақырып 7.3.5. Ли Куан Ю и Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге".
Тақырып 7.3.6. Н.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі.
8 бөлім. Білім мен ғылымның дамуы.

8.1. Образование как общечеловеческая ценность.
+
+
+
Тема 8.1.1. Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества.
Тема 8.1.2. Школьное образование: от древности до современности.
Тема 8.1.3. Система высшего образования: история и современность. Образование как фактор экономического роста.
8.2. Научно-технический прогресс.
+
+
+
Тема 8.2.1. Исторические этапы научно-технического прогресса
Научно-технический прогресс и его влияние на экономический рост.

8.1. Білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде.
+
+
+
Тақырып 8.1.1. Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері.
Тақырып 8.1.2. Мектептегі білім беру: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін.
Тақырып 8.1.3. Жоғары білім беру жүйесі: өткені мен бүгіні.
Білім экономикалық өсу факторы ретінде.
8.2. Ғылыми-техникалық прогресс.
+
+
+
Тақырып 8.2.1. Ғылыми-техникалық прогресстің тарихи кезеңдері Ғылыми-техникалық прогресс және оның экономикалық өсуге әсері.

7) оценивает значение социально –политических программ Ф. Рузвельта;
8) раскрывает основную идею "голлизма" и его влияние на социально- политические процессы во Франции.
Выдающиеся политики-реформаторы XX - начала XXI века
1) Сформулировать труды Елбасы
Н.А. Назарбаева, основоположника независимого Казахстана, основные направления стратегических программ страны.
1) Оценивает роль Первого Президента Республики Казахстан в построении и реализации казахстанской модели модернизации;
2) на примере стратегий "Казахстан – 2030", "Казахстан – 2050" исследует необходимость долгосрочного планирования развития государства;
3) доказывает актуальность представления общенациональной идеи Первого Президента Республики Казахстан "Мәңгілік Ел";
4) обобщает значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права.
Развитие образования и науки
Образование как общечеловеческая ценность
1) Определение значимости образования в социально-экономическом развитии стран;
2) определение изменений и преемственности в развитии системы высшего образования в контексте исторического развития.
1) Классифицирует типы письменности народов мира в контексте исторического развития;
2) для анализа социально-экономического развития государства использует понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция;
3) выявить особенности промышленной революции в разных государствах, их сходства и различия;
4) сравнивает современные модели школьного образования, определяет их преимущества.
Научно-технический прогресс
1) Анализ результатов промышленной революции в различных государствах;
2) ценность знаний, научно-технический прогресс, прогнозирование развития научных технологий.
1) Характеризует изменения и преемственность в развитии школьного образования в контексте истории человечества;
2) определяет роль образования в социально-экономическом развитии государств;
3) сопоставляет современные модели школьного образования;
4) определяет роль первых университетов в развитии просвещения и науки.
Современные научные технологии
1) Осмысливает значение развития современных видов науки и техники для решения глобальных проблем современности;
2) рассказать историю возникновения, развития первого издательства, печатных материалов, специалистов издательства, методы книгопродукции, объяснить историческую значимость издательского дела в истории человечества;
3) информировать о первых типографиях, в том числе на казахском языке, связывая их с историей книгопечатного дела;
4) владеть терминами, используемыми в типографском деле.
1) Изучает влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности;
2) объясняет значение научно-технической революции в развитии современной цивилизации;
3) оценивает значение, роль научно-технической революции;
4) прогнозирует возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации;
5) знает историю типографии, типографскую продукцию, специальных специалистов и термины, используемые в издательском деле; в том числе на казахском языке объясняет историю книгопечатного дела;
6) может дать историческую оценку истории издательской работы после Октябрьской революции, имен и деятельности исторических личностей, желавших ее основания.
Приложение 35
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "География" социально-экономического направления

7) экономикалық және әлеуметтік мәселелердегі голлизмге тән белгілерді айқындайды
8) Ф. Рузвельттің әлеуметтік-саяси бағдарламаларының маңыздылығын бағалайды
1) Тәуелсіз Қазақстанның негізін қалаған Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың еңбегін, еліміздің стратегиялық бағдарламаларының негізгі бағыттарын тұжырымдау.
1) Қазақстандық модернизация үлгісін құрастыру және жүзеге асырудағы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің рөлін бағалайды;
2) "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" стратегияларының мысалында мемлекет дамуын ұзақ мерзімді жоспарлау қажеттілігін зерттейді;
3) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясын ұсыну өзектілігін дәлелдейді;
4) Азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын қорытындылайды.
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде
Ғылыми-техникалық прогресс
1) Елдердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білімнің маңыздылығын анықтаңыз;
2) тарихи даму контекстінде жоғары білім беру жүйесін дамытудағы өзгерістер мен сабақтастықты айқындау.
1) Әртүрлі мемлекеттердегі өнеркәсіп революциясының нәтижесін талдау.
1) Тарихи даму контекстіндегі әлем халықтарының жазу түрлерін жіктейді;
2) мемлекетердің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өнеркәсіп революциясы", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын қолданады;
3) әртүрлі мемлекеттердегі өнеркәсіп революциясының ерекшеліктерін, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
Адамзат тарихы контекстіндегі мектеп білімінің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты сипаттайды;
4) елдердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы және экономикалық өсу серпініндегі білім берудің рөлін талдайды.
5) мектептегі білім берудің заманауи модельдерін салыстырады, олардың артықшылықтарын анықтайды
1) Білім құндылығы, ғылыми-техникалық прогресс, ғылыми технологиялардың дамуын болжау.
1) Адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттайды;
2) мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлі анықтайды;
3) мектептегі білім берудің заманауи үлгілерін салыстырады;
4) ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлін айқындайды.
1) Қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешу үшін ғылым мен техниканың заманауи түрлері дамуының маңызын тұжырымдау;
2) алғашқы баспаның шығу тарихын, дамуын, баспа материалдарын, баспа мамандарын, кітап көбейтудің әдістерін баяндау, баспа ісінің адамзат тарихында алатын тарихи маңыздылығын түсіндіру. Алғашқы баспаханаларды оның ішінде қазақ тілінде кітап басып шығару ісінің тарихымен байланыстыра отырып ақпараттар беру; баспахана ісінде қолданылатын терминдерді меңгеру.
1) Қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттейді;
2) қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын түсіндіреді;
3) ғылыми-техникалық революцияның маңызын, рөлін бағалайды;
4) адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктердің ықтимал салдарын болжайды.
5) баспахана тарихын, баспахана өнімдерін, арнайы мамандар мен баспа ісіндегі қолданылатын терминдерді біледі; оның ішінде қазақ тілінде кітап басып шығару ісінің тарихын түсіндіреді; Қазан төңкерісінен кейінгі баспа жұмысының тарихымен және оның ірге тасын қалаған тарихи тұлғалардың есімдері мен қызметіне тарихи баға бере алады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
35 - қосымша
Әлеуметтік – экономикалық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "География" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "География" - создание условий для применения у обучающихся географических знаний, умений и навыков, направленных на решение геоэкологических, геоэкономических, социально-экономических, геополитических и глобальных проблем, возникающих на всех уровнях общества и географического пространства.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) Развитие у обучающихся географического пространственного мышления, географической культуры и языка;
2) развитие понимания глобальных, региональных и локальных позиций для изучения геоэкологических, геополитических, геоэкономических, социальных процессов и явлений;
3) создание условий для применения обучающимся современных методов обработки геопространственных данных при изучении картографии, геоэкологии, геоэкономики, геополитики, страноведения и глобальных проблем человечества;
4) формирование у обучающегося системы ценностей в процессе изучения географической картины современного мира через действия;
4. Содержание дисциплины состоит из 7 разделов: "Методы географических исследований", "Картография и геоинформатика", "Природопользование и геоэкология", "Геоэкономика", "Геополитика", "Страноведение", "Глобальные проблемы человечества".
Раздел 1. "Методы географических исследований" включает следующие подразделы:
1) общегеографические методы;
2) актуальные географические методы исследования.
Раздел 2. "Картография и геоинформатика" включает следующие подразделы:
1) картография;
2) современные картографические методы;
3) основы геоинформатики;
Раздел 3. "Природопользование и геоэкология" включает следующие подразделы:
1) природопользование;
2) методы геоэкологических исследований;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік – экономикалық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "География" пәнін оқыту мақсаты - білім алушылардың қоғам мен географиялық кеңістіктің барлық деңгейлерінде туындаған геоэкологиялық, геоэкономикалық, әлеуметтік, геосаяси және ғаламдық проблемаларды шешуге бағытталған географиялық білімдерін, біліктері мен дағдыларын қолдану үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) білім алушылардың бойында географиялық кеңістіктік ойлауды, географиялық мәдениет пен тілді дамыту;
2) геоэкологиялық, геосаяси, геоэкономикалық, әлеуметтік үдерістер мен құбылыстарды зерттеу үшін ғаламдық, аймақтық және жергілікті ұстанымдардың түсінуін дамыту;
3) білім алушыларға картографияны, геоэкологияны, геоэкономиканы, геосаясатты, елтану мен адамзаттың ғаламдық проблемаларын зерттеу барысында геокеңістіктік деректерді өңдеудің заманауи әдістерін қолдану үшін жағдай жасау;
4) білім алушының бойында қазіргі дүниенің географиялық көрінісін іс-әрекеттер арқылы зерттеп-тану барысында құндылықтар жүйесін қалыптастыру.
4. Пәннің мазмұны 7 бөлімнен тұрады: "Географиялық зерттеу әдістері", "Картография және геоинформатика", "Табиғатты пайдалану және геоэкология", "Геоэкономика", "Геосаясат", "Елтану", "Адамзаттың ғаламдық проблемалары".
1 бөлім. "Географиялық зерттеу әдістері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жалпы географиялық әдістер;
2) өзекті географиялық зерттеу әдістері;
2 бөлім. "Картография және геоинформатика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) картография;
2) заманауи картографиялық әдістер;
3) геоинформатика негіздері;
3 бөлім. "Табиғатты пайдалану және геоэкология" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) табиғатты пайдалану;
2) геоэкологиялық зерттеу әдістері;

3) регулирование природопользования;
4) основы геологических исследований.
Раздел 4. "Геоэкономика" включает следующие подразделы:
1) основы геоэкономики, предмет и актуальность исследования геоэкономики;
2) факторы и условия организации хозяйства;
3) структура мирового хозяйства;
4) территориальные модели мирового хозяйства;
5) показатели экономического развития стран мира;
6) мировой опыт в экономическом развитии;
7) геоэкономическое состояние и потенциал регионов Республики Казахстан;
8) стратегии геоэкономического развития;
Раздел 5. "Геополитика" включает следующие подразделы:
1) Основы геополитики, актуальность геополитики;
2) геополитическое пространство мира;
3) географические факторы в геополитике;
4) морфология государственной территории;
5) государственная граница;
6) современные геополитические процессы;
7) геополитическое положение Казахстана;
8) геополитическая безопасность Казахстана;
9) геополитическая интеграция Казахстана.
Раздел 6. "Страноведение" включает следующие подразделы:
1) регионы мира, комплексное географическое районирование;
2) методы сравнения стран, сравнительное страноведение;
3) место Казахстана на карте регионов мира;
4) сравнение стран мира;
Раздел 7. "Глобальные проблемы человечества" включает следующие подразделы:
1) решение глобальных проблем;
2) пути решения глобальных проблем.
Базовое содержание дисциплины "География":
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; выбор темы исследования по географии; методы географического мониторинга; методы сравнения в географии. Актуальные географические методы исследования; алгоритм и виды географического анализа; методы экспертной оценки.
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; географические базы данных; визуализация географических данных; пути использования современных картографических методов при рассмотрении географии поселений. Современные картографические методы; цифровая модель карт. Основы геоинформатики; особенности геоинформационных методов и технологий геоинформационных систем; связь технологий геоинформационных систем с другими науками и отраслями производства. Применение технологии геоинформационных систем в экономическом секторе, туризме и другие.

3) табиғатты пайдалануды реттеу;
4) геологиялық зерттеулер негіздері;
4 бөлім. "Геоэкономика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) геоэкономика негіздері, геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі;
2) шаруашылықты ұйымдастырудың факторлары мен шарттары;
3) дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы;
4) дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері;
5) дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері;
6) экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе;
7) Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті;
8) Геоэкономикалық даму стратегиялары.
5 бөлім. "Геосаясат" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) геосаясат негіздері, геосаясаттың өзектілігі;
2) дүниежүзінің геосаяси кеңістігі;
3) геосаясаттағы географиялық факторлар;
4) мемлекеттік аумақтың морфологиясы;
5) мемлекеттік шекара;
6) заманауи геосаяси үдерістер;
7) Қазақстанның геосаяси жағдайы;
8) Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі;
9) Қазақстанның геосаяси интеграциясы;
6 бөлім. "Елтану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) дүниежүзі аймақтары, кешенді географиялық аудандастыру;
2) дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері, салыстырмалы елтану;
3) дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны;
4) дүниежүзі елдерін салыстыру;
7 бөлім. "Адамзаттың ғаламдық проблемалары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ғаламдық мәселелерді шешу;
2) ғаламдық мәселелерді шешу жолдары.
"География" пәнінің негізгі мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпы географиялық әдістер; география бойынша зерттеу тақырыбын таңдау; географиялық мониторинг әдістері; географиядағы салыстыру әдістері; географиядағы сандық әдістер; географиялық сараптама әдістері; географиялық аудандастыру әдістері. Өзекті географиялық зерттеу әдістері; Географиялық сараптаманың алгоритмі және түрлері; эксперттік бағалау әдістері; географиядағы модельдеу әдістері.
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; географиялық мәліметтер базасы; географиялық деректерді визуализациялау. Құрылыс және архитектура индустриясында заманауи картографиялық әдістерді қолдану жолдары. Заманауи картографиялық әдістер; карталардың сандық моделі. Геоинформатика негіздері; геоақпараттық жүйелердің геоақпараттық әдістері мен технологияларының ерекшеліктері; геоақпараттық жүйелер технологияларының басқа ғылымдармен және өндіріс салаларымен байланысы; геоақпараттық жүйелер технологиясын архитектура мен құрылыс жұмыстарында қолдану, болашақ дизайнерлерді кәсіби даярлаудағы графикалық қызмет және компьютерлік технологиялар, баспа-полиграфия ісінде геоақпараттық жүйелерді қолдану.

3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; виды природопользования; оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду. Методы геоэкологических исследований; предмет и актуальность исследования геоэкологии; загрязнение геосфер; геоэкологическое районирование; антропогенные факторы в геоэкологии; глобальные экологические проблемы; определение роли закономерностей географической оболочки в геоэкологических процессах; мировой опыт в решении глобальных экологических проблем; инновационные технологии в решении экологических проблем; экологические проблемы Казахстана. Регулирование природопользования; регулирование процессов природопользования в хозяйственной и потребительской сферах; механизм регулирования природопользования; законодательные аспекты государственного и местного природопользования; местная повестка дня – XXI век. Социальная, экологическая и экономическая эффективность; местное управление природопользованием; "экологический след" и устойчивое развитие; рациональное использование природных ресурсов в Республике Казахстан. Основы геологических исследований; концепция природопользования; экология и здоровье человека, пространственный характер качества окружающей среды в мире; анализ воздействия антропогенных факторов на окружающую среду, система производственного экологического контроля.
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; предмет исследования и актуальность геоэкономики; цели и задачи, основные понятия направления геоэкономики; роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов. Факторы и условия организации хозяйства; территориальные факторы организации хозяйства; факторы современного размещения отраслей мирового хозяйства. Структура мирового хозяйства; хозяйственная структура стран мира. Территориальные модели мирового хозяйства; территориальная структура и модели мирового хозяйства; классификация стран мира по уровню экономического и социального развития. Показатели экономического развития стран мира; сравнение показателей экономического развития стран мира; классификация стран мира по уровню экономического развития, развитые страны. Мировой опыт в экономическом развитии; стратегии экономического развития стран мира; целевые показатели Стратегии экономического развития Республики Казахстан. Геоэкономическое состояние и потенциал регионов Республики Казахстан; отраслевая структура экономики Казахстана; экономика регионов Казахстана; теория и практика экономико-географического районирования; инвестиционная привлекательность – механизм развития экономики Казахстана, выравнивание экономического развития регионов Казахстана; специализация и диверсификация-потенциал развития региональной экономики. Стратегии геоэкономического развития; производство товаров с высокой добавленной стоимостью; специальные экономические зоны и технопарки Казахстана; бренд-менеджмент - условие популяризации товаров и услуг.

3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалану түрлері; табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау; табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары. Геоэкологиялық зерттеу әдістері; геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі; геосфералардың ластануы; геоэкологиялық аудандастыру; геоэкологиядағы антропогендік факторлар; ғаламдық экологиялық мәселелер; геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау; ғаламдық экологиялық мәселелерді шешудегі әлемдік тәжірибе; экологиялық мәселелерді шешудегі инновациялық технологиялар; Қазақстанның экологиялық мәселелері. Табиғатты пайдалануды реттеу; табиғатты пайдалану үдерістерін шаруашылық және тұтыну салаларында реттеу; мұнай-газ саласындағы табиғатты пайдалануды реттеу механизмі; мемлекеттік және жергілікті табиғатты пайдаланудың заңнамалық аспектілері; жергілікті күн тәртібі – XXI ғасыр, әлеуметтік, экологиялық және экономикалық тиімділік; табиғатты пайдалануды жергілікті басқару; "Экологиялық із" және тұрақты даму; Қазақстан Республикасы қолөнер шаруашылығында табиғи ресурстарды тиімді пайдалану. Геологиялық зерттеулер негіздері; табиғатты пайдалану тұжырымдамасы; қоршаған ортаның антропогендік өзгерістері; табиғатты пайдалану; қоршаған ортаның сапасын бағалау; экология және адам денсаулығы, дүниежүзіндегі қоршаған орта сапасының кеңістік сипаты; өнеркәсіптік өндірістің антропогендік факторларының қоршаған ортаға әсерін талдау (жеңіл өнеркәсіп, мамандық бойынша); дүниежүзі халқының саны – маңызды геоэкологиялық фактор; геоэкологиялық индикаторлар; 3кологиялық менеджмент; тұрақты дамуға көшу.
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері, геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі; геоэкономика негіздері, геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі; геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттері, негізгі түсініктері; елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлі. Шаруашылықты ұйымдастырудың факторлары мен шарттары; шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары; дүниежүзілік шаруашылық салаларын заманауи орналастыру факторлары. Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы; дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымы; Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері; дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы және модельдері; дамыған елдердегі шаруашылықтың (жеңіл өнеркәсіптің, соның ішінде тоқыма, киім, аяқ киім және былғары өнеркәсіптерінің) аумақтық құрылымы; дамушы елдердегі шаруашылықтың (жеңіл өнеркәсіптің, соның ішінде тоқыма, киім, аяқ киім және былғары өнеркәсіптерінің) аумақтық құрылымы. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері; дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру; дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу, дамыған елдер; дамыған елдердің әлеуметтік-экономикалық даму модельдері; өтпелі экономика елдері; дамушы елдердің топтары. Экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе; дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегиялары; Қазақстан Республикасының экономикалық даму стратегиясының мақсатты көрсеткіштері. Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті; Қазақстан экономикасының салалық құрылымы; Қазақстан аймақтарының экономикасы; экономикалық-географиялық аудандастырудың теориясы мен практикасы; инвестициялық тартымдылық – Қазақстан экономикасының даму механизмі. Қазақстан аймақтарының экономикалық дамуын теңестіру; мамандану және әртараптандыру – аймақтық экономиканың даму әлеуеті; Қазақстанның өнеркәсіптерінің мамандануы мен әртараптандыруы. (тоқыма, киім тігу, аяқ киім және былғары өнеркәсіптері бойынша талдау). Геоэкономикалық даму стратегиялары; қосылған құны жоғары тауарлар өндірісі; Қазақстанның арнайы экономикалық аймақтары мен технопарктері; Қазақстанның кластерлік бастамалары; импортты алмастыру арқылы отандық өндірушілерді қолдау; Бренд-менеджмент – тауарлар мен қызметтерді танымал ету шарты.

5) "Геополитика". Основы геополитики, актуальность геополитики; цели и задачи геополитики, предмет исследования, основные категории; основные геополитические объекты и субъекты, основные инструменты геополитического влияния. Геополитическое пространство мира; геополитическое пространство современного мира. Географические факторы в геополитике; значение физико-географических и экономических факторов в геополитике. Морфология государственной территории; морфологические особенности государственной территории; классификация государственной территории по морфологическим особенностям. Государственная граница; функции, виды, меры выявления и установления государственных границ, динамика; государственные границы Республики Казахстан, отношения с соседними государствами, основные показатели и динамика. Современные геополитические процессы; геополитические процессы в современном мире. Геополитическое положение Казахстана; геополитическое положение Казахстана. Геополитическая безопасность Казахстана; факторы, влияющие на геополитическую безопасность Республики Казахстан. Геополитическая интеграция Казахстана; связи Казахстана с международными и региональными организациями.
6) "Страноведение". Регионы мира, комплексное географическое районирование; физико-географическое районирование мира; всемирное историко-культурное районирование. Методы сравнения стран мира, сравнительное страноведение; показатели, используемые при сравнении стран мира; расчет показателя совокупного внутреннего продукта. Место Казахстана на карте регионов мира; от космической съемки до спутниковой карты Казахстана; географическое положение государств: возможности и угрозы; страна Великой степи в Сердце Азии. Сравнение стран мира; рейтинг конкурентоспособности Казахстана; значимость, субъекты и потребители прикладной страноведческой информации.
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; проблемы развития человечества и критерии их определения; проблемы сохранения мира. Пути решения глобальных проблем; мировой опыт в решении глобальных проблем человечества; проявления глобальных проблем на территории Казахстана.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;

5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері, геосаясаттың өзектілігі; геосаясаттың мақсаты мен міндеттері, зерттеу пәні, негізгі категориялары; негізгі геосаяси объектілері мен субъектілері, геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдары. Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі; қазіргі заманғы дүниежүзінің геосаяси кеңістігі; Азиядағы геосаяси кеңістік; Еуропадағы геосаяси кеңістік; Америкадағы геосаяси кеңістік. Геосаясаттағы географиялық факторлар; геосаясаттағы физикалық-географиялық және экономикалық факторлардың маңызы; геосаясаттағы әлеуметтік және демографиялық факторлардың маңызы; геосаясаттағы саяси, әскери және технологиялық факторлардың маңызы. Мемлекеттік аумақтың морфологиясы; мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктері; мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеу. Мемлекеттік шекара; мемлекеттік шекаралардың функциясы, түрлері, анықтау және белгілеу шаралары, динамикасы; Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекаралары, көрші мемлекеттермен қарым қатынасы, басты көрсеткіштері мен динамикасы.Заманауи геосаяси үдерістер; қазіргі дүниедегі геосаяси үдерістер. Қазақстанның геосаяси жағдайы; Қазақстанның геосаяси жағдайы. Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі; Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторлар. Қазақстанның геосаяси интеграциясы; Қазақстанның халықаралық және аймақтық ұйымдармен байланыстары.
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары, кешенді географиялық аудандастыру; дүниежүзі физикалық- географиялық аудандастыру; заманауи бейнелеу өнерінің ерекшеліктері, Қазақ театр өнерінің қалыптасуы; дүниежүзі саяси-географиялық аудандастыру, геосаяси аудандар; дүниежүзі тарихи – географиялық аудандастыру. Дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері, салыстырмалы елтану; дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштер; жиынтық ішкі өнім көрсеткішін есептеу; дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын демографиялық көрсеткіштер; дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын әлеуметтік көрсеткіштер; дүниежүзі елдерінде ақпараттық технологиялардың даму ерекшеліктері; жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстері мен рейтингі; ғаламдық бәсекеге қабілеттілік индексі. Дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны; ғарыштық түсірілімнен Қазақстанның Жер серіктен түсірілген картасына дейін; мемлекеттердің географиялық жағдайы: мүмкіндіктер мен қатерлер; Азия жүрегіндегі Ұлы дала елі. Дүниежүзі елдерін салыстыру; Қазақстанның бәсекеге қабілеттілік рейтингі; қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығы, субъектілері мен тұтынушылары.
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық мәселелерді шешу; адамзат дамуындағы мәселелер және оларды анықтау критерийлері; бейбітшілікті сақтау мәселелері; энергетика және шикізат мәселелері; дамушы елдердегі ғаламдық мәселелер; дүниежүзілік мұхит мәселелері; геглобалистика. Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары; адамзаттың ғаламдық проблемаларын шешудегі әлемдік тәжірибе; ғаламдық проблемалардың Қазақстан аумағындағы көріністері.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;

Тема 3.2.1. Предмет и актуальность исследования геоэкологии.
Тема 3.2.2. Загрязнение геосфер.
Тема 3.2.3. Геоэкологическое районирование.
Тема 3.2.4. Антропогенные факторы в геоэкологии.
Тема 3.2.5. Глобальные экологические проблемы.
Тема 3.2.6. Определение роли закономерностей географической оболочки в геоэкологических процессах.
Тема 3.2.7. Мировой опыт в решении глобальных экологических проблем.
Тема 3.2.8. Инновационные технологии в решении экологических проблем.

Тақырып 3.2.1. Геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі.
Тақырып 3.2.2. Геосфералардың ластануы.
Тақырып 3.2.3. Геоэкологиялық аудандастыру.
Тақырып 3.2.4. Геоэкологиядағы антропогендік факторлар.
Тақырып 3.2.5. Ғаламдық экологиялық мәселелер.
Тақырып 3.2.6. Геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау.
Тақырып 3.2.7. Ғаламдық экологиялық мәселелерді шешудегі әлемдік тәжірибе.
Тақырып 3.2.8. Экологиялық мәселелерді шешудегі инновациялық технологиялар.

Тема 3.2.9. Экологические проблемы Казахстана.
3.3. Регулирование природопользования.
+
+
+
Тема 3.3.1. Регулирование процессов природопользования в хозяйственной и потребительской сферах.
Тема 3.3.2. Механизм регулирования природопользования.
Тема 3.3.3. Законодательные аспекты государственного и местного природопользования.
Тема 3.3.4. Местная повестка дня – XXI век. Социальная, экологическая и экономическая эффективность.
Тема 3.3.5. Местное управление природопользованием.
Тема 3.3.6. "Экологический след" и устойчивое развитие.

Тақырып 3.2.9. Қазақстанның экологиялық мәселелері, экологиялық мәдениетті қалыптастыру.
3.3. Табиғатты пайдалануды реттеу.
+
+
+
Тақырып 3.3.1. Табиғатты пайдалану үдерістерін шаруашылық және тұтыну салаларында реттеу.
Тақырып 3.3.2. Мұнай-газ саласындағы табиғатты пайдалануды реттеу механизмі.
Тақырып 3.3.3. Мемлекеттік және жергілікті табиғатты пайдаланудың заңнамалық аспектілері.
Тақырып 3.3.4. Жергілікті күн тәртібі – XXI ғасыр. Әлеуметтік, экологиялық және экономикалық тиімділік.
Тақырып 3.3.5. Табиғатты пайдалануды жергілікті басқару.
Тақырып 3.3.6. "Экологиялық із" және тұрақты даму.

Тема 3.3.7. Рациональное использование природных ресурсов Республике Казахстан.
3.4. Основы геологических исследований.
+
+
+
Тема 3.4.1. Концепция природопользования.
Тема 3.4.2. Экология и здоровье человека. Пространственный характер качества окружающей среды в мире.
Тема 3.4.3. Анализ воздействия антропогенных факторов на окружающую среду.
Тема 3.4.4. Система производственного экологического контроля.
Раздел 4. Геоэкономика.
4.1. Основы геоэкономики. Предмет и актуальность исследования геоэкономики.
+
+
+
Тема 4.1.1. Цели и задачи, основные понятия направления геоэкономики.
Тема 4.1.2. Роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов.
4.2. Факторы и условия организации хозяйства.
+
+
+
Тема 4.2.1. Территориальные факторы организации хозяйства.
Тема 4.2.2. Факторы современного размещения отраслей мирового хозяйства.
4.3. Структура мирового хозяйства.
+
+
+
Тема 4.3.1. Хозяйственная структура стран мира.
4.4. Территориальные модели мирового хозяйства.
+
+
+
Тема 4.4.1. Территориальная структура и модели мирового хозяйства.
Тема 4.4.2. Классификация стран мира по уровню экономического и социального развития.
4.5. Показатели экономического развития стран мира.
+
+
+
Тема 4.5.1. Сравнение показателей экономического развития стран мира.
Тема 4.5.2. Классификация стран мира по уровню экономического развития. Развитые страны.
4.6. Мировой опыт в экономическом развитии.
+
+
+
Тема 4.6.1. Стратегии экономического развития стран мира.
Тема 4.6.2. Целевые показатели Стратегии экономического развития Республики Казахстан.
4.7. Геоэкономическое состояние и потенциал регионов Республики Казахстан.
+
+
+
Тема 4.7.1. Отраслевая структура экономики Казахстана.
Тема 4.7.2. Экономика регионов Казахстана.
Тема 4.7.3. Теория и практика экономико-географического районирования.
Тема 4.7.4. Инвестиционная привлекательность – механизм развития экономики Казахстана. Выравнивание экономического развития регионов Казахстана.
Тема 4.7.5. Специализация и диверсификация-потенциал развития региональной экономики.
4.8. Стратегии геоэкономического развития.
+
+
+
Тема 4.8.1. Производство товаров с высокой добавленной стоимостью.

Тақырып 3.3.7. Қазақстан Республикасы қолөнер шаруашылығында табиғи ресурстарды тиімді пайдалану.
3.4. Геологиялық зерттеулер негіздері.
+
+
+
Тақырып 3.4.1. Табиғатты пайдалану тұжырымдамасы.
Тақырып 3.4.2. Қоршаған ортаны инженерлік қорғау.
Тақырып 3.4.3. Өндірістік экология.
Тақырып 3.4.4. Өндірістік экологияландыру технологиялары.
Тақырып 3.4.5. Экология және адам денсаулығы. Дүниежүзіндегі қоршаған орта сапасының кеңістік сипаты.
Тақырып 3.4.6. Өнеркәсіптік өндірістің антропогендік факторларының қоршаған ортаға әсерін талдау.
Тақырып 3.4.7. Өндірістік экологиялық бақылау жүргізу жүйесі.
4 бөлім. Геоэкономика.
4.1. Геоэкономика негіздері. Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттері, негізгі түсініктері.
Тақырып 4.1.2. Елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлі.
4.2. Шаруашылықты ұйымдастырудың факторлары мен шарттары.
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары.
Тақырып 4.2.2. Дүниежүзілік шаруашылық салаларын заманауи орналастыру факторлары.
4.3. Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы.
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымы.
4.4. Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері.
+
+
+
Тақырып 4.4.1. Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы және модельдері.
Тақырып 4.4.2. Дамыған елдердегі шаруашылықтың.
Тақырып 4.4.3. Дамушы елдердегі шаруашылықтың аумақтық құрылымы
4.5. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері.
+
+
+
Тақырып 4.5.1. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру.
Тақырып 4.5.2. Дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу. Дамыған елдер.
4.6. Экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе.
+
+
+
Тақырып 4.6.1. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегиялары.
Тақырып 4.6.2. Қазақстан Республикасының экономикалық даму стратегиясының мақсатты көрсеткіштері.
4.7. Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті.
+
+
+
Тақырып 4.7.1. Қазақстан экономикасының салалық құрылымы.
Тақырып 4.7.2. Қазақстан аймақтарының экономикасы.
Тақырып 4.7.3. Экономикалық-географиялық аудандастырудың теориясы мен практикасы.
Тақырып 4.7.4. Инвестициялық тартымдылық – Қазақстан экономикасының даму механизмі. Қазақстан аймақтарының экономикалық дамуын теңестіру.
Тақырып 4.7.5. Мамандану және әртараптандыру – аймақтық экономиканың даму әлеуеті.
Тақырып 4.7.6. Қазақстанның өнеркәсіптерінің мамандануы мен әртараптандыруы.
4.8. Геоэкономикалық даму стратегиялары.
+
+
+
Тақырып 4.8.1. Қосылған құны жоғары тауарлар өндірісі.

Тема 6.4.1. Рейтинг конкурентоспособности Казахстана.
Тема 6.4.2. Значимость, субъекты и потребители прикладной страноведческой информации.
Раздел 7. Глобальные проблемы человечества.
7.1. Решение глобальных проблем
+
+
+
Тема 7.1.1. Проблемы развития человечества и критерии их определения.
Тема 7.1.2. Проблемы сохранения мира.
7.2. Пути решения глобальных проблем.
+
+
+
Тема 7.2.1. Мировой опыт в решении глобальных проблем человечества.

Тақырып 6.4.1 Қазақстанның бәсекеге қабілеттілік рейтингі.
Тақырып 6.4.2 Қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығы, субъектілері мен тұтынушылары.
7 бөлім. Адамзаттың ғаламдық проблемалары.
7.1. Ғаламдық мәселелерді шешу.
+
+
+
Тақырып 7.1.1 Адамзат дамуындағы мәселелер және оларды анықтау критерийлері.
Тақырып 7.1.2 Бейбітшілікті сақтау мәселелері.
7.2. Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары.
+
+
+
Тақырып 7.2.1 Адамзаттың ғаламдық проблемаларын шешудегі әлемдік тәжірибе.

Тема 7.2.2. Проявления глобальных проблем на территории Казахстана.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Методы географических исследований
Общие географические методы
1) Владеть методами общегеографического исследования.
1) Использует количественные, качественные методы географического мониторинга в соответствии с темой исследования.
Актуальные географические методы исследования
1) Эффективно и грамотно использовать актуальные географические методы по теме исследования;
2) осваивает особенности педагогического исследования.
1) Использует методы оценки экспертного моделирования в соответствии с темой исследования;
2) готовит электронные версии результатов исследования;
3) анализирует педагогические методы в соответствии с темой исследования.
Картография и геоинформатика
Картография
1) Характеризовать современные картографические методы изучая
основы геоинформатики;
2) использовать географические базы данных, читать и анализировать цифровые и другие
карты.
1) Работает с электронными картами с использованием картографических методов;
2) использует компьютерные программы, в том числе Microsoft Excel, и создает географические базы данных.
Основы геоинформатики
1) Понять особенности технологий геоинформатических систем и их связь с педагогическим направлением.
1) Сравнивает преимущества компьютерных программ и
обобщая географические данные,
использует геоинформатику по своим специальностям.
Природопользование и геоэкология
Природопользование
1) Оценивать влияние природопользования на окружающую среду и выявлять пути решения проблем, использовать принципы эффективного использования;
2) дать предложения по повышению эффективности природопользования, связанные с выбранной специальностью.
1) Понимает потребность между природопользованием и специальностью;
2) готовит экологические чистые производственные проекты.
Методы геоэкологических исследований
1) Представлять актуальность предмета геоэкологического исследования;
2) объяснить антропогенные факторы в геоэкологическом пространстве;
3) дать характеристику инновационных технологий в решении проблем экологической ситуации.
1) Определяет роль закономерностей географической оболочки в геоэкологических процессах;
2) понимает глобальные экологические проблемы, может определить роль инновационных технологий в их решении.
Регулирование природопользования
1) Ознакомить с законодательными аспектами государственного и местного природопользования и классификацией социальной, экологической и экономической эффективности;
2) определять пути местного управления природопользованием и
умение эффективно использовать природные ресурсы.

Тақырып 7.2.2 Ғаламдық проблемалардың Қазақстан аумағындағы көріністері.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Географиялық зерттеу әдістері
Жалпы географиялық әдістер
1) Жалпы географиялық зерттеу әдістерін
меңгеру.
1) Зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдісінің элементтерін сандық
салыстырмалы, әдістерді қолданады.
Өзекті географиялық зерттеу әдістері
1) Зерттеу тақырыбындағы өзекті географиялық әдістерді тиімді және сауатты пайдалану;
2) зерттеудің ерекшеліктерін меңгеру.
1) Зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік модельдеуді бағалау әдістерін қолданады;
2) зерттеу нәтижелерінің электрондық нұсқаларын дайындайды;
3) зерттеу тақырыбына сәйкес әдістерді талдайды.
Картография және геоинформатика
Картография
1) Заманауи картографиялық әдістерге сипаттама бере отырып
геоинформатика негіздерімен таныстыру;
2) географиялық деректер базасын пайдалана отырып сандық т.б
карталарды оқу және талдау.
1) Картографиялық әдістерді қолдана отырып электронды карталармен жұмыс істейді;
2) тақырыпқа сай компьютерлік бағдарламаларды, соның ішінде, Microsoft Excel-ді қолдану және географиялық деректер базасын құрады.
Геоинформатика негіздері
1) Геоинформатика негіздері игере отырып Геоақпараттық жүйелер технологияларының ерекшеліктерін, басқада зерттеулерімен байланыстарын түсіндіру.
1)Компьютерлік бағдарламалардың артықшылықтарын салыстырып географиялық деректерді жинақтап, таңдаулы мамандықтары бойынша геоинформатиканы қолданады.
Табиғатты пайдалану және геоэкология
Табиғатты пайдалану
1) Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтап, бағалап тиімді пайдаланудың қағидаттарын білу;
2) мамандыққа байланысты табиғатты пайдалану түрлерімен тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар беру.
1) Табиғатты пайдалану және мамамдық арасындағы қажеттілікті түсінеді;
2) экологиялық таза өндірістік жобаларды дайындайды.
Геоэкологиялық зерттеу әдістері
1) Геоэкологиялық зерттеу пәнінің өзектілігін түсіну;
2) геоэкологиялық кеңістіктегі антропогендік факторларды білу;
3) экологиялық жағдайдың мамандыққа қатысты мәселелерін шешудегі инновациялық технологияларға сипаттама беру.
1) Геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтайды;
2) ғаламдық экологиялық мәселелерді біледі, оны шешудегі инновациялық технологиялардың рөлін анықтай алады.
Табиғатты пайдалануды реттеу
1) Мемлекеттік және жергілікті табиғатты пайдаланудың заңнамалық аспектілерімен танысу және әлеуметтік, экологиялық және экономикалық тиімділікті жіктеу;
2)табиғатты пайдалануды жергілікті басқарудың жолдарын анықтап, мамандық бойынша табиғат ресурстарын тиімді пайдалануды білу.

1) Описать отраслевые структуры экономики Казахстана.
2) дать оценку основным путям потенциала специализации и диверсификации развития региональной экономики;
3) анализировать диверсификацию казахстанского хозяйства по специализации в соответствии с учебными целями (текстиль, пошив одежды и другие).
1) Определяет эффективную хозяйственную структуру, соотношение отраслей, территориальную структуру и эффективные показатели экономического развития;
2) определяет потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
3) объясняет виды специализации и диверсификации. Понимает приоритет диверсификации.
Стратегии геоэкономического развития
1) Характеризовать специальные экономические зоны и технопарки Казахстана;
2) анализировать профессиональные кластерных инициатив Казахстана.
1) Понимает деятельность специальных экономических зон и технопарков Казахстана;
2) понимает концепции кластера, может предлагать стратегические проекты.
Геополитика
Основы геополитики. Актуальность геополитики
1) Объяснить основные цели и задачи геополитики;
2) анализировать геополитические объекты и субъекты.
Описать основные средства оказания геополитического влияния.
1) Понимает основные цели и сущность современной геополитики;
2) определяет основные объекты и субъекты геополитики.
Геополитическое пространство мира
1) Оценивать геополитические пространства современного мира;
2) определять особенности геополитического пространства Казахстана и
дать характеристику.
1) Знакомится с многообразием геополитического пространства мира и анализирует его;
2) знакомится с геополитическими факторами Казахстана, понимает геополитические отношения.
Географические факторы в геополитике
1) Объяснить значения физико-географических и экономических факторов в геополитике;
2) комментировать значение социальных и демографических факторов в геополитике;
3) оценивает значимость политических, военных и технологических факторов в геополитике.
1) Оценивает роль физико-географических, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов в геополитике;
2) анализирует современные геополитические процессы.
Морфология государственной территории
1) Описывать морфологические особенности государственной территории и их
Классификацию.
1) Анализирует морфологические особенности государственной территории и может классифицировать по особенностям.
Государственная граница
1) Определять функции, виды, и установление государственных границ;
2) определять процессы формирования, ключевых показателей государственных границ Казахстана.

1) Қазақстан экономикасының салалық құрылымын сипаттау;
2) мамандану және әртараптандыру – аймақтық экономиканың даму әлеуетінің негізгі жолына баға беру;
3) Қазақстан шаруашылығының мамандануы бойынша оқу мақсаттарына сай әртараптандыруын сипаттау (тоқыма, киім тігу, т.б) бойынша талдау.
1) Тиімді шаруашылық құрылымын, салаларының арақатынасын, аумақтық құрылымын және экономикалық дамудың тиімді көрсеткіштерін айқындайды;
2) Қазақстан өңірлерінің экономикалық даму әлеуетін айқындайды (өз өңірі мысалында);
3) мамандану және әртараптандыру түрлерін біледі. Әртараптандырудың басымдығын түсінеді.
Геоэкономикалық даму стратегиялары
1) Қазақстанның арнайы экономикалық аймақтары мен технопарктеріне сипаттама беру;
2) Қазақстан өнер кәсіптік кластерлік бастамаларын талдау.
1) Қазақстанның арнайы экономикалық аймақтары мен технопарктердің қызметін біледі;
2)кластер тұжырымдамаларын түсінеді, стратегиялық жобаларын ұсына алады.
Геосаясат
Геосаясат негіздері. Геосаясаттың өзектілігі
1) Геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін білу. негізгі;
2) геосаяси объектілері мен субъектілерін талдау. Геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдарын сипаттау.
1) Қазіргі геосаясаттың негізгі мақсаттары мен мәнін түсінеді;
2) геосаясаттың негізгі объектілері мен субъектілерін айқындай алады.
Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
1) Қазіргі заманғы дүниежүзінің геосаяси кеңістігіне баға беру.
Қазақстанның геосаяси кеңістік ерекшеліктерін анықтау және сипаттама беру.
1) Дүниежүзінің геосаяси кеңістігінің алуан-түрлілігімен танысып, оны талдайды;
2) Қазақстанның геосаяси факторлар жағдайымен танысады, геосаяси қарым-қатынастарын біледі.
Геосаясаттағы географиялық факторлар
1) Геосаясаттағы физикалық-географиялық және экономикалық факторлардың маңызын түсіну;
2) геосаясаттағы әлеуметтік және демографиялық факторлардың маңызына түсініктеме беру;
3) геосаясаттағы саяси, әскери және технологиялық факторлардың маңыздылығына баға беру.
1)Физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторлардың геосаясатындағы рөлін бағалайды;
2) қазіргі геосаяси процестерді талдайды.
Мемлекеттік аумақтың морфологиясы
1) Мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін сипаттау және жіктеу.
1) Мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдайды және ерекшеліктері бойынша жіктей алады.
Мемлекеттік шекара
1) Мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу;
2) Қазақстанның мемлекеттік шекараларының қалыптасу үдерісін, басты көрсеткіштерін айқындау.

1) Анализирует функции, виды, мероприятия по выявлению и проведению государственной границы;
2) понимает основные показатели, динамику и меры по укреплению формирования государственной границы.
Современные геополитические процессы
1) Объяснить характеристику геополитическим процессам в современном мире.
1) Выявляет особенности геополитических процессов в современном мире и характеризует их.
Геополитическое положение Казахстана
1) Комментировать геополитическое положение Казахстана.
1) Дает комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан.
Геополитическая безопасность Казахстана
1) Выявлять и анализировать факторы, влияющие на геополитическую безопасность Республики Казахстан.
1) Определяет факторы, влияющие на геополитическую безопасность Республики Казахстан.
Геополитическая интеграция Казахстана
1) Изучить связи Казахстана с международными и региональными организациями и ознакомиться с путями их усиления.
1) Изучает связи Казахстана с международными и региональными организациями, знает пути их усиления;
2) анализирует внешнеполитические инициативы, дает оценку связям с международными политическими организациями.
Страноведение
Регионы мира. Комплексное географическое районирование.
1) Уметь и анализировать на карте деление мира на физико-географические районы по различным признакам;
2) выявить и проанализировать связь характера современного изобразительного искусства в казахской культуре с историко-культурным районированием;
3) определить историко-географических зон мира, их состава и особенностей, географических характеристик.
1) Объясняет деление мира на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы;
2) в творческой форме понимает историко-географические зоны мира, их состав и особенности;
3) выявляет и анализирует связь характера современного изобразительного искусства в казахской культуре с историко-культурным районированием.
Методы сравнения стран мира. Сравнительное страноведение
1) Знакомство с показателями, используемыми при сравнении стран мира;
2) анализировать демографические показатели, используемых при сопоставлении стран мира;
3) знакомство с индексами и составлением рейтинга стран мира, рассчитываемых по совокупным показателям;
4) знакомство с глобальным индексом конкурентоспособности.
1) Определяет показатели, применяемые при сравнении стран мира;
2) понимает методику расчета одного из показателей, используемых в сопоставлении, знает на душу населения, баланс покупательной способности, гендерное равенство и другие;

1) Мемлекеттік шекараны анықтау және өткізу жөніндегі функцияларды, түрлерді, іс-шараларды талдайды;
2) мемлекеттік шекараның қалыптасуын оның негізгі көрсеткіштерін, серпінін және нығайту жөніндегі шараларды біледі.
Заманауи геосаяси үдерістер
1) Қазіргі дүниедегі геосаяси үдерістерге сипаттама беру.
1) Қазіргі дүниедегі геосаяси үдерістердің ерекшеліктерін айқындап, оларды сипаттай алады.
Қазақстанның геосаяси жағдайы
1) Қазақстанның геосаяси жағдайына түсініктеме беру.
1) Қазақстан Республикасының геосаяси жағдайына кешенді баға береді.
Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі
1) Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсерететін факторларды анықтап, талдау жасау.
1)Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне ықпал ететін факторларды айқындайды.
Қазақстанның геосаяси интеграциясы
1) Қазақстанның халықаралық және аймақтық ұйымдармен байланыстарын оқып-үйреніп, оларды күшейту жолдарымен танысу.
1) Қазақстанның халықаралық және аймақтық ұйымдармен байланыстарын оқып-үйренеді, оларды күшейту жолдарын біледі;
2) сыртқы саяси бастамаларды талдай отырып, халықаралық саяси ұйымдармен байланыстарына баға береді.
Елтану
Дүниежүзі аймақтары. Кешенді географиялық аудандастыру.
1) Дүниежүзінің түрлі белгілері бойынша физикалық- географиялық аудандарға бөлінуін картадан көрсете білі және талдау;
2) қазақ мәдениетіндегі заманауи бейнелеу өнерінің сипатының тарихи-мәдени аудандастырумен байланысын анықтап, талдау.
3) дүниежүзінің тарихи – географиялық аймақтарын, олардың құрамы мен ерекшеліктерін, географиялық сипаттамасын анықтау.
1) Әлемнің физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық және геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіреді;
2) шығармашылық нысанда әлемнің тарихи-географиялық аймақтарын, олардың құрамы мен ерекшеліктерін, географиялық сипаттамасын біледі;
3) қазақ мәдениетіндегі заманауи бейнелеу өнерінің сипатының тарихи-мәдени аудандастырумен байланысын анықтап, талдайды.
Дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері. Салыстырмалы елтану
1) Дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштермен танысу;
2) дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын демографиялық көрсеткіштерін саралау.
Жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстерімен танысу және рейтингін құрастыру;
3) ғаламдық бәсекеге қабілеттілік индексімен танысу.
1) Әлем елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштерді айқындайды;
2) салыстыруда қолданылатын көрсеткіштердің бірін есептеу әдістемесін түсінеді, халықтың жан басына шаққандағы, сатып алу қабілетінің тепе-теңдігі, гендерлік теңдік және т.б.) біледі;

3) умеет и описывает индексы и рейтинги стран мира.
Место Казахстана на карте регионов мира
1) Выявить изменения местоположения, прогнозировать состояния и рисков на карте географических регионов Казахстана.
1) Определяет положение Казахстана в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
2) объясняет изменение геополитического, исторического и современного положения Республики Казахстан.
Сравнение стран мира
1) Объяснить и оценить рейтинг конкурентоспособности Казахстана;
2) определить значимости, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации.
1) Понимает динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
2) определяет географические, социальные, экономические и политические факторы, влияющие на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей.
Глобальные проблемы человечества
Решение глобальных проблем
1) Определить проблемы развития человечества и их критерия;
2) выявить и группировать причины и последствий возникновения глобальных проблем.
1) Классифицирует, знает и определяет глобальные проблемы развития человечества;
2) определяет роль понятия геоглобалистика в решении глобальных проблем и его связь с географией.
Пути решения глобальных проблем
1) Анализировать, выявить мировой опыт человечества в решении глобальных проблем;
2) выявить проявления глобальных проблем на территории Казахстана;
3) Определить роль молодого специалиста на пути модернизации нового Казахстана.
1) Понимает мировой опыт в решении глобальных проблем человечества;
2) представляет свои проекты по решению глобальных проблем, в том числе возникающих на территории Казахстана;
3) определяет роль молодого специалиста на пути модернизации нового Казахстана.
Приложение 36
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовой учебный план технического и профессионального образования по дисциплине "Графика и проектирование" социально – экономического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Графика и проектирование" социально - экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

3) әлем елдерінің индекстері мен рейтингтерін сипаттай алады және біледі.
Дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны
1) Қазақстанның географиялық аймақтар картасындағы орнының өзгеруін анықтау, жағдайы мен қатерлерін болжау.
1) Қазақстанның физикалық-географиялық, тарихи-географиялық және геосаяси аймақтарындағы жағдайын айқындай алады;
2) Қазақстан Республикасының геосаяси, тарихи және қазіргі жағдайының өзгеруін түсіндіре алады.
Дүниежүзі елдерін салыстыру
1) Қазақстанның бәсекеге қабілеттілік рейтингін түсіну және баға беру;
2) қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау.
1) Көрсеткіштер жиынтығы бойынша анықталатын индекстер мен рейтингтердегі Қазақстанның орнының динамикасын біледі (таңдау бойынша бір рейтинг мысалында) ;
2) көрсеткіштер жиынтығы бойынша есептелетін индекстер мен рейтингтерде Қазақстанның орнына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды айқындай алады.
Адамзаттың ғаламдық проблемалары
Ғаламдық мәселелерді шешу
1) Адамзат дамуындағы мәселелер және олардың критерийлерін анықтау;
2) ғаламдық мәселелерінің пайда болу, себептерін және салдарын анықтау және топтастыру.
1) Адамзаттың дамуындағы ғаламдық проблемаларды жіктейді, біледі және айқындайды;
2) ғаламдық мәселелерді шешудегі геоглобалистика ұғымының рөлін және оның географиямен байланысын анықтайды.
Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары
1) Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешудегі әлемдік тәжірибесін саралау, анықтау;
2)ғаламдық мәселелердің Қазақстан аумағындағы көріністерін анықтау;
3) Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас маман рөлін айқындау.
1) Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешуде әлемдік тәжірибені түсінеді;
2) ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында көрініс табатын мәселелерді шешу бойынша өз жобаларын ұсынады;
3) Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас маман рөлін айқындайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
36- қосымша
Әлеуметтік - экономикалық бағыттың "Графика мен жобалау" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік - экономикалық бағыттың "Графика мен жобалау" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

1) законы формообразования геометрических тел;
2) развертка поверхностей;
3) конструирование форм.
Раздел 5. "Преобразование формы" включает следующий подраздел:
1) преобразование пространственного положения и частей предмета.
Раздел 6. "Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики" включает следующие подразделы:
1) стандартизация;
2) соединение деталей. Сборочный чертеж;
3) элементы архитектурно-строительной графики;
4) инфографика (схемы, графики, диаграммы).
Раздел 7. "Проектирование. Проектная графика" включает следующие подразделы:
1) методы проектирования. Основные этапы проектирования;
2) визуализация проектных предложений.
Раздел 8. "Творческие задания" включает следующие подразделы:
1) задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности;
2) творческие задачи с элементами проектной деятельности.
5. Базовое содержание дисциплины "Графика и проектирование":
1) "Графические способы и средства визуализации информации". Роль изображений в визуализации информации. История изображений. Роль изображений в различных сферах деятельности человека (в науке, технике и искусстве). Методы выполнения графических изображений; средства визуализации информации; основные чертежные инструменты; способы работы чертежными инструментами и организация рабочего места; основные правила выполнения чертежа; типы линий; правила оформления чертежа: Стандарт, формат, масштаб, основная надпись; практические работы: типы линий, шрифты чертежные, нанесение размеров; геометрические построения на чертежах; деление отрезка, окружности и угла на равные части; сопряжения. Основные виды компьютерной графики; программы для растровой и векторной графики; программное обеспечение для создания 2D изображений; создание 2D изображений; цветовые модели растровой и векторной графики; графические операции растровой и векторной графики; оформление чертежа с применением возможностей графического редактора; создание 2D объектов с использованием примитивов (библиотек); геометрические построения с использованием примитивов; сохранение 2D объектов в нужном формате, вывод изображений в 2D объекте на печать.
2) "Основные виды изображений и их построение". Методы проецирования; основные методы проецирования; прямоугольное проецирование на две и три плоскости проекций; способы построения основных видов графических изображений; аксонометрические проекции; технический рисунок и эскиз; чтение и выполнение чертежей предметов (геометрических тел); нанесение размеров на чертежах; условности и упрощения на чертежах; чтение и выполнение чертежей. Сечения и разрезы; виды сечений и разрезов; правила применения сечения и разрезов на чертежах. Основные приемы твердотельного и поверхностного моделирования средствами компьютерной графики; основные этапы создания 3D модели; возможности растровых и векторных программ для создания 3D моделей (аксонометрическая проекция, технический рисунок); создание 3D модели на основе операций твердотельного моделирования; определение видов визуализации 3D модели; выбор способов построения 3D моделей; текстура и фактура 3D модели; выбор ПО для выполнения сечений и разрезов 2D объекта; приемы твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов.

1) Геометриялық денелердің пішіндерін қалыптастыру зандылықтары;
2) Беттердің жазбасы;
3) Пішін құрылымдау.
"Пішінді түрлендіру" V-бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Нәрсенің немесе оның бөліктерінің кеңістіктегі жағдайын түрлендіру.
"Техникалық, сәулет– құрылыс және ақпараттық графика элементтері" VI-бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Стандарттау;
2) Тетіктерді біріктіру, құрастыру сызбасы;
3) Сәулет-құрылыс графикасының элементтері;
4) Инфографика /сұлбалар, графикалар және диаграммалар.
"Жобалау және жобалау графикасы" VII- бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Жобалау әдістері, жобалаудың негізгі кезеңдері;
2) Жобалық ұсыныстарды визуалдау.
"Шығармашылық тапсырмалар" VIII-бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар;
2) Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар.
"Графика және жобалау" пәнінің негізгі мазмұны
1) "Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары". Кескіндердің ақпараттық визуализациялаудың рөлі мен кескін тарихы, адам қызметінің әртүрлі салаларындағы (ғылымда, техникада және өнерде) кескіндердің рөлі туралы түсінік берe. Графикалық кескіндерді орындау әдістері; ақпаратты визуализациялау құралдары; негізгі сызу құралдары; олармен жұмыс істеу тәсілдері және жұмыс орнын ұйымдастыру; сонымен қатар сызбаны орындаудағы негізгі ережелер; сызық түрлері; сызбаны жобалау ережелері; стандарт, формат, масштаб, негізгі жазба; практикалық жұмыс: сызба сызықтарының түрлері, сызба қаріптері, сызбағы өлшемдерді түсіру; сызбалардағы геометриялық конструкциялар; кесіндіні, шеңберді және бұрышты тең бөліктерге бөлу; түйіндесуді орындау жайында түсінік беру. Компьютерлік графиканың негізгі түрлері; растрлық және векторлық графикаға арналған бағдарламалар; 2D кескіндерді жасауға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету; 2D кескіндерді жасау; растрлық және векторлық графиканың түсті модельдері; растрлық және векторлық графиканың графикалық операциялары; графикалық редактордың мүмкіндіктерін пайдалана отырып, сызбаны жобалау; примитивтерді (кітапханаларды) пайдаланып 2D объектілерін құру; примитивтерді қолданып геометриялық құрылымдар жасау; 2D нысандарын қажетті пішімде сақтау, 2D нысанында кескіндерді басып шығару.
2) "Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау". Проекция, проекциялаудың негізгі әдістері; екі және үш проекциялық жазықтықтағы тікбұрышты проекция; графикалық кескіндерді құрастырудың негізгі тәсілдері; аксонометриялық проекциялар; техникалық сызба және эскиз; заттардың (геометриялық денелердің) сызбаларын оқу және сызу; сызбаға өлшемдерді түсіру; сызбалардағы шарттылықтар мен ықшамдаулар; сызбаны оқу және сызу. Қималар мен тіліктер; қималар мен тіліктердің түрлері; сызбалардағы қималар мен тіліктерді қолдану ережелері. Компьютерлік графиканың көмегімен көлемді модельдеудің негізгі әдістері; 3D моделін құрудың негізгі кезеңдері; 3D модельдерді құруға арналған растрлық және векторлық бағдарламалардың мүмкіндіктері (аксонометриялық проекция, техникалық сурет); көлемді модельдеу операциялары негізінде 3D моделін құру; 3D модельдің визуализация түрлерін анықтау; 3D модельдерді құру әдістерін таңдау; 3D модельдің текстурасы мен фактурасы; 2D объектінің қималары мен тіліктерін орындау үшін бағдарламалық құралды таңдау; қималар мен тіліктерді сызу үшін көлемді модельдеу әдістерін қарастыру.

3) "Преобразование изображения". Преобразование вида и состава изображений (графическая работа); реконструкция изображений (графическая работа). Преобразование вида и состава изображений (работа в графическом редакторе).
4) "Формообразование и конструирование". Законы формообразования геометрических тел; Развертка поверхностей геометрических тел (предметов); конструирование форм предметов (геометрических тел); преобразование формы предмета; преобразование пространственного положения и частей предмета. Выполнение развертки поверхностей геометрических тел (предметов) средствами компьютерной графики; Конструирование форм; Анализ понятия- "конструирование"; конструирование формы предмета по заданным параметрам.
5) "Преобразование формы". Выполнение преобразовании формы с изменением пространственного положения предмета, формы с изменением пространственного взаимоотношения частей предмета; Преобразование 3D модели методом выдавливания и удаления частей; преобразование 3D модели путем перемещения частей.
6) "Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики". Стандартизация; общие понятия о стандартизации, взаимозаменяемости, унификации, деталях и сборочных единицах; сборочный чертеж; соединение деталей; разъемные и неразъемные соединения; правила выполнения и оформления сборочного чертежа; элементы архитектурно строительной – графики; общие сведения о строительных чертежах (план, генеральный план, фасад, разрез); выполнение и чтение несложных строительных чертежей. 3D модель сборочной единицы; работа с библиотекой графических программ; строительные чертежи в графическом редакторе; инфографика (схемы, графики, диаграммы). Инфографика в различных сферах деятельности.
7) "Проектирование. Проектная графика". Методы проектирования; основные этапы проектирования; требования к проектируемым объектам (функциональные, эстетические); визуализация проектных предложений; графические документы; состав технической документации и их особенности; визуализация творческих идей; графические средства визуализации проектных предложений (эскиз, чертеж, макет.
8) "Творческие задания". Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности; особенности творческих задач; задания от идеи до проекта; задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/ дизайна/архитектуры, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование); творческий проект по заданной теме; творческие задачи с элементами проектной деятельности; построение видов сервисной формы меню в технике киригами; построение архитектурного объекта, используя технику киригами; моделирование выставочного стенда с целью популяризации методов маркетинговых исследований туристических продуктов и услуг; разработка дизайна входной зоны туристического центра "Глобус"; проектирование зоны отдыха одного из объектов социальной значимости; разработка дизайна презентационной площадки программ, направленных на организацию и управление социальной сферой, социальной психологией; разработка дизайна рекламы парикмахерских и косметологических услуг; разработка проекта "Дом моей мечты".
6. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:

3) "Кескіндерді түрлендіру". Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс); Кескіндерді қайта құру (графикалық жұмыс). Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық редакторда жұмыс).
4) "Пішін қалыптастыру және құрылымдау". Геометриялық денелердің пішінін құрылымдау заңдылықтары; геометриялық денелердің (заттардың) жазбасы; заттардың (геометриялық денелердің) пішіндерін құрылымдау; нысанның пішінін өзгерту; объектінің кеңістіктегі орны мен бөліктерін түрлендіру. Компьютерлік графиканың көмегімен геометриялық денелердің (заттардың) жазбасын орындау; пішін құрылымдау; "құрылымдау" - ұғымын талдау; берілген параметрлер бойынша нысанның пішінін құрылымдау.
5) "Пішінді түрлендіру". Заттың кеңістіктегі орнын өзгерту арқылы пішінін түрлендіру, объект бөліктерінің кеңістіктегі қатынасын өзгертумен пішінді түрлендіруді жүзеге асырады; Бөлшектерді ығыстыру және өшіру әдістері арқылы 3D моделін түрлендіру; бөлшектерді жылжыту арқылы 3D моделін түрлендіру.
6) "Техникалық, сәулет– құрылыс және ақпараттық графика элементтері". Стандарттау; стандарттау жайында жалпы мағлұматтар, өзара алмастыру, бөлшектер мен құрастыру бірліктерінің жалпы түсініктері; құрастыру сызбасы; бөлшектерді қосу; ажыратылатын және ажыратылмайтын қосылыстар; құрастыру сызбасын орындау және рәсімдеу ережелері; архитектуралық құрылыс графика - элементтері; құрылыс сызбалары туралы жалпы мәліметтер (жоспар, бас жоспар, қасбет, тілік); қарапайым құрылыс сызбаларын орындау және оқу. Құрастыру сызбасының 3D моделі; графикалық бағдарламалар кітапханасымен жұмыс істеу; графикалық редактордағы құрылыс сызбалары; инфографика (схемалар, графиктер, диаграммалар). Әр түрлі қызмет салаларындағы инфографика.
7) "Жобалау. Жоба графикасы". Жобалау әдістері; жобалаудың негізгі кезеңдері; жобаланған объектілерге қойылатын талаптар (функционалдық, эстетикалық); жобалық ұсыныстарды визуализациялау; графикалық құжаттар; техникалық құжаттаманың құрамы және олардың ерекшеліктері; шығармашылық идеяларды визуализациялау; жобалық ұсыныстарға арналған графикалық визуализация құралдары (эскиз, сызба, макет).
8) "Шығармашылық тапсырмалар". Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар; шығармашылық тапсырмалардың ерекшеліктері; идеядан жобаға дейінгі тапсырмалар; жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар; техника/дизайн/ сәулет салалары бойынша жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмаларды түрлі графика құралдарымен (қолмен орындалатың/ компьютерлік графика/ макеттеу) орындау; берілген тақырып бойынша шығармашылық жоба; жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар; киригами техникасы арқылы мәзірдің қызмет көрсету формасының түрлерін жасау; киригами техникасы арқылы сәулет нысанын салу; маркетингтік зерттеулер әдістерін туризм өнімдері мен қызметтерін жылжытуға бағытталған көрме сөресін модельдеу; "Жер шары" туристік орталық кіру алаңының дизайнын әзірлеу; әлуметтің маңызы бар нысандардың бірінің демалыс аймағын жобалау; әлеуметтік саланы, әлеуметтік психологияны ұйымдастыру және басқаруға бағытталған бағдарламалар презентациясы алаңының дизайнын әзірлеу; шаштараз және косметологиялық қызметтер жанрамасының дизайнын әзірлеу; менің арманымдағы үй" жобасын әзірлеу.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:

1.2. Средства визуализации информации.
+
+
+
Тема 1.2.1. Чертежные инструменты и принадлежности.
Тема 1.2.2. Организация рабочего места и рациональные приемы. работы чертежными инструментами.
Тема 1.2.3. Программное обеспечение для создания 2D изображений.
Тема 1.2.4. Графические редакторы для создания 2D изображений.
Тема 1.2.5. Анализ цветовых моделей в векторной и растровой графике.
Тема 1.2.6. Графических операций для создания 2D объектов.
1.3. Основные правила оформления чертежа.
+
+
+
Тема 1.3.1. Общие сведения о стандартах ЕСКД. Форматы и основная надпись.
Тема 1.3.2. Типы линий чертежа.
Тема 1.3.3. Шрифты чертежные.
Тема 1.3.4. Основные правила нанесения размеров.
Тема 1.3.5. Правила оформления (формат, масштаб, основная надпись).
1.4. Геометрические построения на чертежах.
+
+
+
Тема 1.4.1. Построение параллельных и взаимно перпендикулярных прямых. Деление отрезка, угла и окружности на равные части.
Тема 1.4.2. Сопряжения. Виды сопряжения.
Тема 1.4.3. Составление списка основных понятий и функций финансового рынка с использованием примитивов 2D объекта.
Тема 1.4.4. Создание текста из прогнозирования разницы между бухгалтерским и налоговым учетом в учетных регистрах с использованием примитивов 2D объекта.
Тема 1.4.5. Документ-модели, клип-арты, используемые при разработке 2D объектов.
Раздел 2. Основные виды изображений и их построение.
2.1. Методы проецирования.
+
+
+
Тема 2.1.1. Основные методы проецирования. Прямоугольное проецирование на две и три плоскости проекций.
Тема 2.1.2. Правила построения изображений предметов на технических чертежах. Основные, дополнительные и местные виды на чертежах.
2.2. Способы построения основных видов графических изображений.
+
+
+
Тема 2.2.1. Общие сведения об аксонометрических проекциях.
Тема 2.2.2. Аксонометрические проекции многогранников и тел вращения.
Тема 2.2.3. Технический рисунок. Понятие об эскизах.
Тема 2.2.4. Основные этапы 3D модели.
Тема 2.2.5. Создание 3D модели простых геометрических тел.
Тема 2.2.6. Возможности растровых и векторных программ для создания 3D модели
Тема 2.2.7. Создание 3D модели на основе операций твердотельного моделирования.
2.3. Чтение и выполнение чертежей предметов.
+
+
+
Тема 2.3.1. Нанесение размеров на чертежах. Условности и упрощения на чертежах.
Тема 2.3.2. Определение видов визуализации 3D модели.
Тема 2.3.3. Выбор способов построения 3D моделей.

1.2. Ақпаратты визуализациялау құралдары.
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Сызу аспаптары мен құрал жабдықтары.
Тақырып 1.2.2. Жұмыс орнын ұйымдастыру және сызу құралдарымен жұмыс істеудің тиімді әдістері.
Тақырып 1.2.3. 2D кескінін құру үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету).
Тақырып 1.2.4. 2D кескіндерді құруға арналған графикалық редакторлар.
Тақырып 1.2.5. Векторлық және растырлық графикадағы түстік модельдерді талдау.
Тақырып 1.2.6. 2D нысандарды құруға арналған графикалық операцияларды қолдану.
1.3. Сызбаны орындаудағы негізгі ережелер.
+
+
+
Тақырып 1.3.1. Стандарттар туралы түсінік. КҚБЖ. Пішімдер және негізгі жазулар.
Тақырып 1.3.2. Сызба сызықтарының түрлері.
Тақырып 1.3.3. Сызба қаріптері.
Тақырып 1.3.4. Сызбаға өлшемдерді түсірудің негізгі ережілері.
Тақырып 1.3.5. Сызбаны рәсімдеу ережелері (пішім, масштаб, негізгі жазба).
1.4. Сызбадағы геометриялық құрылым.
+
+
+
Тақырып 1.4.1. Параллель және өзара перпендикуляр түзулерді салу. Кесіндіні және бұрыштарды, шеңберлерді тең бөліктерге бөлу.
Тақырып 1.4.2. Түйіндесу. Түйіндесудің түрлері.
Тақырып 1.4.3. 2D объектінің примитивтерін пайдаланып қаржы нарығының негізгі ұғымдары мен функцияларын ажыратып тізімін құру.
Тақырып 1.4.4. 2D нысандарының примитивтерін пайдалана отырып есеп регистрлеріндегі бухгалтерлік есеп пен салықтық есеп арасындағы айырмашылықты болжап мәтін жасау.
Тақырып 1.4.5. 2D нысандарды әзірлеу кезінде қолданылатын құжат-үлгілер, клип-арттар, кiтапханалар.
2 бөлім. Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау.
2.1. Проекциялау әдістері.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Проекциялаудың негізгі әдістері. Екі және үш жазықтыққа тік бұрыштап проекциялау.
Тақырып 2.1.2. Техникалық сызбаларда нәрселердің кескіндерін орындау ережелері. Сызбадағы негізгі, қосымша және жергілікті көріністер.
2.2. Графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру әдістері.
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Аксонометриялық проекциялар тулалы жалпы мағлұмат.
Тақырып 2.2.2. Көпбұрыштар мен айналу денелерінің аксонометриялық проекциялары.
Тақырып 2.2.3. Техникалық сурет. Нобай туралы түсінік.
Тақырып 2.2.4. 3D моделін құрудың негізгі кезеңдері.
Тақырып 2.2.5. Қарапайым геометриялық денелердің 3D моделін салу.
Тақырып 2.2.6. 3D моделін құрудағы расторлық және векторлық бағдарлама мүмкіндіктері.
Тақырып 2.2.7. Көлемді моделдеу операциясының негізіне сүйеніп 3D моделін құру.
2.3. Нәрселердің сызбаларын орындау және оқу.
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Сызбаларға өлшемдерді түсіру. Сызбаны орындау кезіндегі шарттылықтар мен ықшамдаулар.
Тақырып 2.3.2. 3D моделдердің визуалдау түрлерін анықтау.
Тақырып 2.3.3. 3D моделдерін тұрғызу тәсілдерін таңдау.

Тема 6.2.1. Общие сведения о соединениях. Разъемные соединения.
Тема 6.2.2. Основные сведения о резьбе. Изображения и обозначения резьбы.
Тема 6.2.3. Резьбовые соединения. Неразъемные соединения.
Тема 6.2.4. Общие сведения о сборочных чертежах и деталировании.
Тема 6.2.5. 3D -модель сборочной единицы.
6.3. Элементы архитектурно-строительной графики.
+
+
+
Тема 6.3.1. Общие сведения о строительных чертежах.
Тема 6.3.2. План, фасад и разрез здания.

Тақырып 6.2.1. Біріктірулер туралы жалпы мәлімет. Ажырайтын біріктірулер.
Тақырып 6.2.2. Бұранда туралы жалпы мәлімет. Бұранданы кескіндеу және сызбада белгілеуі.
Тақырып 6.2.3. Бұрандалы біріктірулер. Ажырамайтын біріктірулер.
Тақырып 6.2.4. Құрастыру сызбалары және бөлшектеу туралы жалпы түсінік.
Тақырып 6.2.5. Құрастыру бiрлiгінің 3D-моделі.
6.3. Сәулет-құрылыс графикасының элементтері.
+
+
+
Тақырып 6.3.1. Құрылыс сызбалары туралы жалпы мағлұмат.
Тақырып 6.3.2. Ғимараттың жоспары, қасбеті мен тілігі.

Тема 6.3.3. Условные обозначения на строительных чертежах
Тема 6.3.4. Чтение и выполнение строительных чертежей.
Тема 6.3.5. Элементы строительного чертежей.
6.4. Инфографика /схемы, графики, диаграммы.
Тема 6.4.1. Общие сведения о инфографики. Инфографика в различных сферах деятельности.
Раздел 7. Проектирование. Проектная графика.
7.1. Методы проектирования. Основные этапы проектирования.
+
+
+
Тема 7.1.1. Методы проектирование. Этапы процесса проектирования.
Тема 7.1.2. Требования к проектируемым объектам.
7.2. Визуализация проектных предложений.
Тема 7.2.1. Графические документы. Спецификация, расчетно- пояснительная записка.
Тема 7.2.2. Визуализация творческих идей. Виды электронных технических документов.
Раздел 8. Творческие задания.
8.1. Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности.
+
+
+

Тақырып 6.3.3. Құрылыс сызбаларындағы шартты белгілер.
Тақырып 6.3.4. Құрылыс сызбаларын оқу және орындау.
Тақырып 6.3.5. Құрылыс сызбаларының элементтері.
6.4. Инфографика /сұлбалар, графикалар және диаграммалар.
Тақырып 6.4.1. Инфографика туралы жалпы мәлімет. Әр түрлі саладағы инфографика.
7 бөлім. Жобалау және жобалау графикасы.
7.1. Жобалау әдістері. Жобалаудың негізгі кезеңдері.
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Жобалау әдістері. Жобалау үрдісінің кезендері.
Тақырып 7.1.2. Жобалау нысандарға қойылатын талаптар .
7.2. Жобалық ұсыныстарды визуалдау.
Тақырып 7.2.1. Графикалық құжаттар. Спецификация, есеп жүргізу және түсіндірме жазба.
Тақырып 7.2.2. Шығармашылық идеяларды визуалдау. Электрондық техникалық құжаттардың түрлері.
8 бөлім. Шығармашылық тапсырмалар.
8.1. Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар.
+
+
+

Тема 8.1.1. Особенности творческих задач.
8.2. Творческие задачи с элементами проектной деятельности.
+
+
+
Тема 8.2.1. Творческие задачи с элементами проектной деятельности.
Тема 8.2.2. Построение видов сервисной формы меню в технике киригами.
Тема 8.2.3. Построение архитектурного объекта, используя технику киригами.
Тема 8.2.4. Моделирование выставочного стенда с целью популяризации методов маркетинговых исследований туристических продуктов и услуг.

Тақырып 8.1.1. Шығармашылық тапсырмалардың ерекшеліктері.
8.2. Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар.
+
+
+
Тақырып 8.2.1. Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар.
Тақырып 8.2.2. Киригами техникасы арқылы мәзірдің қызмет көрсету формасының түрлерін жасау.
Тақырып 8.2.3. Киригами техникасы арқылы сәулет нысанын салу.
Тақырып 8.2.4. Маркетингтік зерттеулер әдістерін туризм өнімдері мен қызметтерін жылжытуға бағытталған көрме сөресін модельдеу.

Тема 8.2.5. Разработка дизайна входной зоны туристического центра "Глобус".
Тема 8.2.6. Проектирование зоны отдыха одного из объектов социальной значимости.
Тема 8.2.7. Разработка дизайна презентационной площадки программ, направленных на организацию и управление социальной сферой, социальной психологией.
Тема 8.2.8. Разработка дизайна рекламы парикмахерских и косметологических услуг.
Тема 8.2.9. Разработка проекта "Дом моей мечты".
Глава 3. Результаыт обучения и критерий оценивания
Название раздела
Название подраздела
Результаты обучении
Критерий оценивания
Графические способы и средства визуализации информации
Роль изображений в визуализации информации
1) Объяснить роль изображений в визуализации передаче информации в жизни и различных сферах деятельности человека;
2) использовать различные приемы и средства исполнения графического изображение на практике;
3) различать виды компьютерной графики и использовать их на практике.
1)Определяет понятия "графика", "карты", "схема", "диаграмма", "чертежи", "рисунки";
2)определяет понятие "компьютерная графика", разделяет 4 вида компьютерной графики: растровая графика, векторная графика, трехмерная графика и фрактальная графика;
3)определяет достоинство и недостатки, а также различия и сходство растровой и векторной графики;
4)выполняет примеры в растровой графике, векторной графике, трехмерной графике и фрактальной графики.
Средства визуализации информации
1) Демонстрировать практические навыки работы с чертежными инструментами и приспособлениями при выполнении графических работ;
2) определить программное обеспечение для создания 2D изображений, определяет возможности векторной и растровой графики.
1)Умеет правильно пользоваться чертежными инструментами и оборудованием по назначению и в соответствии с требованиями;
2)пользуется работой с инструментами и возможности графического редактора для создания 2D объектов и распечатывает на принтере выполненные практические работы;
3)анализирует и различает цветовые модели в векторной и растровой графике;
4)применяет графических операций для создания 2D объектов.
Основные правила оформления чертежа
1) Соблюдать правила оформления и выполнение чертежа по стандарту.
1)Классифицирует ГОСТ стандарты по типам;
2)запоминает и различает понятия "форматы" и "масштабы";
3)вычерчивает чертежные линии по задании, определяет их по назначению, правильно называет и выполняет при практических работах;
4)вычерчивает прямой шрифт типа Б и шрифт типа Б с наклоном 750.
Геометрические построения на чертежах

Тақырып 8.2.5. "Жер шары" туристік орталық кіру алаңының дизайнын әзірлеу.
Тақырып 8.2.6. Әлуметтің маңызы бар нысандардың бірінің демалыс аймағын жобалау.
Тақырып 8.2.7. Әлеуметтік саланы, әлеуметтік психологияны ұйымдастыру және басқаруға бағытталған бағдарламалар презентациясы алаңының дизайнын әзірлеу.
Тақырып 8.2.8. Шаштараз және косметологиялық қызметтер жанрамасының дизайнын әзірлеу.
Тақырып 8.2.9. "Менің арманымдағы үй" жобасын әзірлеу.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
1.Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары
Ақпаратты визуализациялаудағы кескіндердің ролі
1) Бейнелеудегі, адам өміріндегі және қызметінің әртүрлі салаларындағы ақпаратты берудегі бейнелеудің рөлін түсіндіру;
2) графикалық бейнені орындаудың әртүрлі тәсілдері мен құралдарын практикада қолдану;
3) компьютерлік графиканың түрлерін ажырату және оларды іс жүзінде қолдану.
1) "Графика", "карталар", "схема", "диаграмма", "сызбалар", "сызбалар" ұғымдарын айқындайды;
2) "компьютерлік графика" ұғымын айқындайды, компьютерлік графиканың 4 түрін бөледі: растрлық графика, векторлық графика, үш өлшемді графика және фракталдық графика;
3) растрлық және векторлық графиканың қадір-қасиеті мен кемшіліктерін, сондай-ақ айырмашылықтары мен ұқсастықтарын айқындайды;
4) растрлық графикада, векторлық графикада, үш өлшемді графикада және фракталдық графикада мысалдар орындайды.
Ақпаратты визуализациялау құралдары
1) Графикалық жұмыстарды орындау кезінде сызу құралдарымен және құрылғылармен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын көрсету;
2) 2D кескін жасауға арналған бағдарламалық жасақтаманы анықтау, векторлық және растрлық графиканың мүмкіндіктерін анықтау.
1) Мақсаты бойынша және талаптарға сәйкес сызу құралдары мен жабдықтарын дұрыс пайдалана алады;
2) 2D объектілерін құру үшін графикалық редактордың құралдарымен және мүмкіндіктерімен жұмысты пайдаланады және орындалған практикалық жұмыстарды принтерге басып шығарады;
3) векторлық және растрлық графикадағы түс модельдерін талдайды және ажыратады;
4) 2D нысандарын құру үшін графикалық операцияларды қолданады.
Сызбаны орындаудағы негізгі ережелер
1) Сызбаны стандарт бойынша ресімдеу және орындау ережелерін сақтауға.
1) ГОСТ стандарттарын түрлері бойынша жіктейді;
2) "форматтар" және "масштабтар" ұғымдарын есте сақтайды және ажыратады;
3) тапсырма бойынша сызба сызықтарын сызады, оларды мақсаты бойынша анықтайды, практикалық жұмыстар кезінде дұрыс атайды және орындайды;
4) Б типіндегі қаріпті тік және 750 көлбей сызу.
Сызбадағы геометриялық құрылым

1)Выполнять геометрические построения на чертежах различными инструментами; демонстрирует способы вычерчивание различных видов сопряжений, овалов и кривых линий;
создать геометрические построения
с использованием примитивов.
1)Разделяет окружность на два и более равные части с помощью циркуля и прямоугольной треугольной линейки;
2)определяет сопряжение по видам: внешнее, внутреннее, комбинированное;
3)вычерчивает сопряжения,
определяет примеры использования сопряжении в окружающем пространстве, в мебели, в строительстве, в машиностроении, в одежде, в бытовом технике, в промышленности;
4)создает 2D объектов с использованием примитивов;
5)вычерчивает геометрические построения с использованием примитивов;
6)разделяет окружность и квадраты с помощью модулей на равные части, создает абстрактные и правильные фигуры используя шаблоны 2D объекта;
7)создает текст из прогнозирования разницы между бухгалтерским и налоговым учетом в учетных регистрах с использованием примитивов 2D объекта;
8)формирует список основных понятий и функций финансового рынка с использованием примитивов 2D объекта.
Основные виды изображений и их построение
Методы проецирования
1) Понимать и выполнять виды проецирования;
2) определять правила построения изображений предметов на технических чертежах.
1)Определяет основные методы проецирования: (центральное проецирование, аксонометрическое проецирование, прямоугольное (ортогональное) проецирование, проекция с числовыми отметками);
2)выполняет прямоугольное проецирование на две и три плоскости проекций;
3)вычерчивает чертежи тел в системе прямоугольных проекций: проекции точки, отрезка, треугольника;
4)вычерчивает и запоминает правила построения изображений предметов на технических чертежах.
Способы построения основных видов графических изображений.
1) Понимать способы построения плоских геометрических фигур и объҰмных предметов (аксонометрия); выполнять аксонометрические проекции по заданным видам предмета, демонстрируя знания правил построения; узнать и определять особенности технического рисунка и эскиза; решает графические задачи; предлагая рациональные способы выполнения;
создать 3D модели простых геометрических тел.
1)Определяет понятия "аксонометрия", "аксонометрические проекции", "изометрия", "диметрия", "триметрия";
2)вычерчивают изометрию и диметрию куба, окружности,
3)вычерчивает аксонометрические проекции по заданным видам предмета;
4)определяет особенности технического рисунка и эскиза;
5)выполняет эскиз детали с натуры;
6)определяет создание 3D модели простых геометрических тел;

1)сызбаларда геометриялық құрылыстарды әртүрлі құралдармен орындау;
2) әртүрлі конъюгацияларды, сопақшаларды және қисық сызықтарды салу тәсілдерін көрсету;
3) геометриялық құрылымдар жасаңыз примитивтерді қолдану.
1)Циркуль мен тікбұрышты бұрыштықтарды қолданып шеңберді екі немесе одан да көп тең бөліктерге бөледі;
2)ішкі, сыртқы, аралас түйіндесуді түрлері бойынша анықтайды;
3)түйіндесуді сызады, түйіндесудің қоршаған кеңістікте, жиһазда, құрылыста, машина жасауда, киімде, тұрмыстық техникада, өнеркәсіпте қолдану мысалдарын анықтайды;
4)примитивтерді қолданып, 2D нысандарды құрады;
5)примитивтерді қолданып геометриялық сызбаны сызады;
6)модульдер арқылы шеңбер мен шаршыларды тең бөліктерге бөледі, 2D нысанының шаблондарын қолданып абстрактілі және дұрыс пішіндерді жасайды;
7)2D объектінің примитивтерін пайдаланып қаржы нарығының негізгі ұғымдары мен функцияларын ажыратып тізімін құрады;
8)2D нысандарының примитивтерін пайдалана отырып есеп регистрлеріндегі бухгалтерлік есеп пен салықтық есеп арасындағы айырмашылықты болжап мәтін жасайды.
2.Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау
Проекциялау әдістері
1) Проекциялау әдістері мен тәсілдерін біледі және түсіну;
2) техникалық сызбаларда нәрселердің кескіндерін орындау ережелерін сызбаны сызу барысында қолданады, анықтау.
1)Проекциялаудың негізгі әдістері (орталық проекциялау, аксонометриялық проекциялау, тікбұрышты проекциялау, сандық өлшемдік проекция) түсіндіреді;
2)екі және үш проекция жазықтығында тікбұрышты проекцияны орындайды;
3)нүктенің, кесіндінің, үшбұрыштың тікбұрышты проекция сызады;
4)техникалық сызбаларда нәрселердің кескіндерін орындау ережелерін графикалық жұмысты орындау барысында қолданады.
Графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құру
1) Жазық геометриялық денелер мен көлемді пішіндердің (аксонометрия) бейнеленуін біледі және түсіну;
2) заттың берілген көріністеріне қарап аксонометриялық проекцияларын анықтау;
3) аксонометриялық проекцияны сыза білу;
4) техникалық сурет пен заттың нобайын сызудың ерекшеліктерін біледі және анықтау;
5) графикалық есептерді шешу;
6) қарапайым геометриялық денелердің 3D моделін сыза білу.
1)"Аксонометрия", "аксонометриялық проекциялар", "изометрия", "диметрия", "триметрия" ұғымдарын түсіндіреді және анықтайды;
2)кубтың, шеңбердің изометриясын және диметриясын сызады;
3)заттың берілген көріністеріне сүйене отырып аксонометриялық проекциясын сызады;
4)техникалық сурет пен нобайдың ерекшеліктерін анықтайды;
5)нақты заттың нобайын сызады;
6)қарапайым геометриялық денелердің 3D моделін сызады;

7)определяет возможности растровых и векторных графики для создания 3D модели и выполняет практические задании;
8)выполняет практические работы по созданию 3D модели на основе операций твердотельного моделирования.
Чтение и выполнение чертежей предметов
1) Демонстрировать знания нанесения размеров на чертежах с учетом свойств геометрической формы предметов; выполнять чертежи методом проецирования, используя условности и упрощения на чертежах; читать и выполняет чертежи на основе анализа геометрической формы предмета;
Определить виды визуализации 3D модели.
1)Анализирует геометрическую форму предмета и наносят размеры на чертежах;
2)узнает и вычерчивает условности и упрощения на чертежах;
3)по ГОСТу наносить размеры на чертежах;
4)умеет читать и выполнять чертежи;
5)выбирает и анализирует способы построения 3D моделей;
6)определяет текстуру и фактуру 3D модели.
Сечения и разрезы
1) Понимать целесообразность применения сечений и разрезов на чертежах;
узнать и применять правила изображения сечения и разрезы на чертеже; применять условности и упрощения при выполнении сечений и разрезов;
анализировать выбор ПО для выполнения сечений и разрезов 2D объекта.
1)Определяет разрезы, определение виды разрезов, а также знает их назначение и вычерчивание на чертежах;
2)узнает графическое оформление разреза;
3)различает простые и сложные разрезы;
4)определяет местные и наклонные разрезы, вычерчивание на чертеже;
5)определяет вынесенные и наложенные сечения, определяет различие и сходство между ними;
6)узнает правила оформления и обозначения на чертежах;
7)применяет условности и упрощения при выполнении сечений и разрезов,
8)использует условности и упрощения в практических работах;
9)выбирает ПО для выполнения сечений и разрезов 2D объекта;
10)определяет и использует в практических работах приемы твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов.
Преобразование изображения
Формообразование и конструирование
Преобразование вида и состава изображений
1) Выполнять чертежи предметов с изменениями методов проецирования; выполнять чертежи предметов с измерением вида и состава изображений или с изменением масштаба;
узнает и понимает целесообразность способов реконструкции изображений.
1)Определяет и анализирует понятия "преобразование";
2)умеет воссоздать образ объекта (предмета) по частичным изображением;
3)вычерчивает чертеж или графическое изображение объекта по словесному описанию.
4)выполняет преобразование вида и состава изображений (графическая работа);
5)вычерчивает реконструкция изображений (графическая работа).

7)3D моделін құру үшін растрлық және векторлық графиканың мүмкіндіктерін анықтайды және тәжірибелік тапсырмаларды орындайды;
8)қатты модельдеу операциялары негізінде 3D моделін құру бойынша практикалық жұмыстарды орындайды.
Нәрселердің сызбаларын орындау және оқу
1) Нәрселердің геометриялық пішінінің қасиеттерін ескере отырып, өлшем қою туралы білімдерін және өлшемдерді түсіру шеберлігін көрсете білу;
2) сызбада шартты белгілер және ықшамдауларды пайдаланып, проекциялау тәсілдері негізінде сызбаларды орындау;
3) бұйымдардың геометриялық формаларын талдай отырып, сызбаларды оқу, сызу;
4) 3D моделдердің визуалдау түрлері мен тәсілдерін таңдау, анықтау;
5) 3D моделдерін текстурасы мен фактурасын оқып үйрену.
1)Заттардың геометриялық пішінін талдайды және сызбаларға өлшемдерді түсіреді;
2)сызбадағы шартты белгілер және ықшамдауларды қолданып сызбаларды орындайды;
3)МЕСТ бойынша сызбаларға өлшемдерді түсіреді;
4)сызбаларды оқи алады және сыза алады;
5)3D модельдерді құру әдістерін таңдайды және талдайды;
6)3D моделінің текстурасы мен фактурасын анықтайды.
Қима мен тіліктер
1) Сызбалардағы қималар мен тіліктерді қолданудың мақсатын білу;
2) сызбада қималар мен тіліктерді орындау ережелерін біледі және қолдану;
3) қималар мен тіліктерді орындаудың шарттылықтары мен ықшамдаулардын қолдану;
4) 2D нысанның қимасы мен тілігін орындау үшін БЖ(бағдарламалық жасақтаманы) таңдау;
5) 2D обьектіде тіліктер мен қималардың құрылуы үшін көлемді денелерді модельдеудің негізгі үрдістерін анықтау.
1)Тіліктердің барлық түрін анықтайды, сонымен қатар оның арналуын және сызбада сызылу жолдарын біледі;
2)тіліктің графикалық рәсімделуін біледі;
3)қарапайым және күрделі тіліктерді ажыратады;
4)сызбада жергілікті және қиғаш тіліктерді анықтап сызады;
5)жүргізілген және қабаттасқан қималарды анықтайды;
6)сызбалар бойынша ресімдеу және белгілеу ережелерін біледі;
7)қималар мен тіліктерді орындау кезінде шарттылықтар мен ықшамдауларды қолданады;
8)тәжірибелік жұмыста шарттылықтар мен ықшамдауларды қолданып көрсетеді;
9)2D обьектіні (қималар мен тіліктер) жасау үшін (растырлық немесе векторлық) бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдайды;
10)қималар мен тіліктерді орындау үшін көлемді модельдеу әдістерін анықтайды және тәжірибелік жұмыста қолданады.
3.Кескіндерді түрлендіру
Кескіндерді қайта құру
1) Проекциялау әдістерін өзгерту арқылы заттардың сызбаларын орындау;
2) кескіндердің түрі мен құрамын немесе масштабын өзгерте отырып, заттардың сызбаларын орындау;
3) кескіндерді қайта құру әдістерін меңгереді және білу.
1)"Қайта құру" түсінігіне анықтама береді және талдайды;
2)кескіннің бөліктері арқылы обьектінің кескінін қайта құрай алады;
3)сөздік сипаттамаға сүйеніп обьектінің сызбасын немесе графикалық кескінін сызады;
4)кескіннің түрі мен құрамын түрлендіруді орындайды (графикалық жұмыс);
5)кескінді қайта құрып сызады(графикалық жұмыс);

6)выполняет преобразование вида и состава изображений (работа в графическом редакторе).
Законы формообразования геометрических тел
1) Объяснить основные законы и принципы формообразования геометрических тел и других предметов; демонстрировать
знание и понимание способов формообразования различных видов поверхности.
1) Понимает и определяет законы и способы формообразования геометрических тел;
2) использует для формообразования, операции - приращение, удаление; чередование; симметрирование;
3) вычерчивает эскиз детали с применением разрезов, преобразовав ее форму.
Развертка поверхностей
1) Объяснить особенности изображения развертываемых и не развҰртываемых поверхностей; выполняет чертежи разверток простых геометрических тел;
2) описывать последовательность черчения моделей геометрических тел с использованием движения, вращения кинематического подхода.
1)Анализирует и определяет использование термина "развертка";
2)определяет и вычерчивает развертку простых геометрических тел;
3)определяет особенности изображения развертываемых и не развҰртываемых поверхностей;
4)выполняет развертку упаковок елочной игрушек, кондитерских, косметических или других изделий;
5)вычерчивает запись криволинейных поверхностей и простых геометрических тел с помощью средств компьютерной графики;
6)разрабатывает развертку бумажных моделей: благодарственное письмо, поздравительное письмо, сертификат, конверт и поздравительная открытка.
Конструирование форм
1) Получить первоначальные сведения о конструировании и проектировании, этапах создания технического проекта.
1)Анализирует понятия- "конструирование";
2)конструирует форму предмета по заданным параметрам;
3)понимает и анализирует технические этапы интеграции проекта;
4)определяет структурирование формы объекта по заданным параметрам.
Преобразование формы
Преобразование пространственного положения и частей предмета
1) Выполнять преобразование формы предмета методом выдавливание и удаление частей.
1)Выполняет преобразование формы с изменением пространственного положения предмета;
2)выполняет преобразование формы с изменением пространственного взаимоотношения частей предмета;
3)выполняет преобразование 3D модели методом выдавливания и удаления частей;
4)представляет графическое преобразование 3D модели путем размещения и печати деталей.
Элементы технической, архитектурно-строительной и информационной графики
Стандартизация
1) Объяснить общие понятия о стандартизации, взаимозаменяемости, унификации, деталях и сборочных единицах.

6)графикалық редакторда кескіннің түрі мен құрамын түрлендіріп сызады.
4.Пішін қалыптастыру және құрылымдау
Геометриялық денелердің пішіндерін қалыптастыру зандылықтары
1) Геометриялық денелерді және басқа да заттарды кескіндеудің негізгі заңдылықтары мен принциптерін меңгеру;
2) әр түрлі беттердің пішінін қалыптастыру туралы білімі мен түсінігін көрсете білу.
1)Геометриялық денелерді кескіндеу заңдылықтары мен әдістерін түсінеді және анықтайды;
2) "ұлғайту", "жою", "кезектестіру" тәсілдерін қолданып пішін құрастырады;
3)пішінін өзгерте отырып, тіліктерді пайдаланып бөлшектің нобайын сызады.
Беттердің жазбасы
1) Жазылатын және жазылмайтын беттердің кескін ерекшеліктерін білу және түсіну;
2) қарапайым геометриялық денелердің жазбасын
3) сыза білу және орындау;
4) Компас-3D кітапханасының не екенін біледі;
5) жылжыту, айналдыру, кинематикалық тәсілді қолданып геометриялық денелер модельдерін салу ретіне сипаттама беру.
1)"Жазба" терминінің қолданылуын талдайды және анықтайды;
2)қарапайым геометриялық денелердің жазбасын анықтайды және сызады;
3)жазылатын және жазылмайтын беттердің кескін ерекшеліктерін анықтайды;
4)шырша әшекейлерінің, кондитерлік өнімдердің, косметикалық немесе басқа да өнімдердің қаптамаларын жазуды жүзеге асырады;
5)компьютерлік графика құралдары арқылы қисық беттердің және қарапайым геометриялық денелердің жазбасын сызады;
6) қағаз модельдің жазбасын жасайды: алғыс хат және құттықтау хаты, сертификат, конверт және ашық құттықтау хат.
Пішін құрылымдау
1) Құрылымдау және жобалау, техникалық жобаны құру кезеңдері туралы бастапқы мәліметтерді алу.
1)"Құрылымдау" түсінігіне талдау жасайды;
2)берілген параметрлер бойынша заттың пішінін құрылымдап сызады;
3)жобаны біріктірудің техникалық кезеңдерін түсінеді және талдайды;
4)көрсетілген параметрлер бойынша нысанының құрылымдалуын анықтайды.
5. Нәрсенің пішінін түрлендіру
Нәрсенің немесе оның бөліктерінің кеңістіктегі жағдайын түрлендіру
1) Қосу және кесіп алу тәсілін қолданып нәрсенің пішінін түрлендіру;
2) бөлшектерді ауыстыру арқылы 3D моделін түрлендіру.
1)Заттың кеңістіктегі орын өзгерту арқылы пішін түрлендіруді орындайды;
2)нәрсенің немесе оның бөліктерінің кеңістіктегі жағдайын түрлендіру арқылы пішінін өзгертеді;
3)бөлшектерді ығыстыру және өшіру әдістерін қолдану арқылы 3D модельді түрлендіруді орындайды;
4)бөлшектерді қою және басып шығару арқылы 3D модельді түрлендіруді графикалық түрде ұсынады.
6.Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері
Стандарттау
1) Стандарттау, өзара алмастыру, бұйым, бөлшек және оның құраушы элементтері туралы жалпы түсініктерді меңгеру.

1)Определяет общие понятия "Стандартизация", "взаимозаменяемость", "унификации", "сборочный чертеж";
2)анализирует и понимает понятия "изделия", "деталь", "сборочная единица", "комплект", "комплекс";
3)анализирует взаимосвязь и различия между понятиями "деталь" и сборочная единица";
4)анализирует изображения изделии;
5)определяет изображение "детали" или "сборочной единицы".
Соединение деталей. Сборочный чертеж
1) Объяснить разъемные и не разъемные соединения и правила их изображения; 2) выполнять деталирование и эскизы сборочного чертежа, 3D модель сборочной единицы.
1)Определяет общее сведение о сборочных чертежах;
2)определяет разъемные и неразъемные соединение;
3) анализирует резьбовое соединение, виды формы профиля резьбы, обозначение резьбы, деталирование;
4) вычерчивает резьбовое соединение;
5)выполняет эскизы деталей сборочной единицы;
6) вычерчивает спецификацию по ГОСТу.
7) определяет и анализирует 3D модель сборочной единицы.
Элементы архитектурно-строительной графики
1) Объяснить особенности архитектурно- строительного чертежа и его назначение; выполнять и читать несложные строительные чертежи, применяя условные обозначения; общие правила и стандарты ГОСТ.
1)Определяет общие сведения о строительных чертежах, особенности архитектурно- строительного чертежа и его назначение;
2)определяет понятия "генеральный план", "план", "фасад" и "разрез здания", "условные обозначения на строительных чертежах";
3) анализирует и узнает этапы строительство гражданских и производственных сооружениях;
4)узнает общие понятия о строительных материалах;
5)определяет строительные терминах, используемых в строительных чертежах;
6) анализирует вычерчивание строительных чертежей в графическом редакторе, применяя условные обозначения.
Инфографика / схемы, графики, диаграммы
1) Объяснить общие сведения о инфографике, схеме, графики, диаграммы.
1)Определяет понятия "инфографика", "исследования", "скетч", "столбчатая диаграмма";
2)определяет роль инфографики в различных сферах деятельности;
3) визуализирует информацию о результате исследования средствами инфографики (графики, диаграммы, схемы);
4)создает рассказ или эссе с использованием символа и знаков инфографики;
5)определяет роль инфографики в защите эссе, публикации, презентации.
Проектирование. Проектная графика
Методы проектирования

1)"Стандарттау", "өзара алмастыру", "біріктіру", "құрастыру сызбасы" жалпы ұғымдарын анықтайды;
2)"бұйым", "бөлшек", "құрастыру бірлігі", "жиынтық", "кешен" ұғымдарын талдайды және түсінеді;
3)"тетікбөлшек", "құрастыру бірліктері" ұғымының өзара байланысы мен айырмашылығын талдайды;
4)бұйымның кескіндеріне талдау жасайды;
5)тетіктің немесе құрастыру бірлігінің бейнесін анықтайды.
Тетіктерді біріктіру Құрастыру сызбасы.
1) Ажырайтын және ажырамайтын біріктірулер және оларды бейнелеу ережелерін білу;
2) құрастыру сызбасын рәсімдеу және орындау ережелерін білу және орындау;
3) құрастыру сызбасының нобайы мен бұйым тетіктерінің сызылуын білу және орындау;
4) жиынтық бірлігінің 3D моделін орындау.
1)Құрастыру сызбалары туралы жалпы ақпарат береді;
2)ажырайтын және ажырамайтын біріктірулерді анықтайды;
3)бұрандалы қосылымды, бұрамда профилінің пішіндерінің түрлерін, бұрамданың белгіленуін және бөлшектерін талдайды;
4)бұрандалы біріктірулерді сызады;
5)құрастыру сызбасының нобайы мен бұйым тетіктерінің сызбасын орындайды;
6)МЕСТ бойынша спецификацияны сызады;
7)құрастыру бірлігінің 3D модельін анықтайды және талдайды.
Сәулет-құрылыс графикасының элементтері
1) Сәулет-құрылыс сызбасының ерекшеліктерін және оның мақсатын білу;
2) шартты белгілер арқылы қарапайым құрылыс сызбаларын орындау және оқу;
3) жалпы ережелер мен анықтамалық әдебиеттерді оқып талдау.
1)Құрылыс сызбалары туралы жалпы мәліметтерді, сәулет-құрылыс сызбасының ерекшеліктерін және оның мақсатын анықтайды;
2)"бас жоспар", "жоспар", "қасбет" және "ғимарат тілігі", "құрылыс сызбаларындағы шартты белгілер" ұғымдарын анықтайды;
3)азаматтық және өндіріс ғимараттарының құрылыс кезеңдерін біледі және талдайды;
4)құрылыс материалдары туралы жалпы мағлүмат алады;
5)құрылыс сызбасында қолданылатын құрылыс терминдерін анықтайды;
6)шартты белгілерді пайдалана отырып, графикалық редакторда құрылыс сызбаларының сызбасын сызып, талдайды.
Инфографика /сұлбалар, графикалар және диаграммалар
1) Инфографика, сұлба, графикалар және диаграммалар жөнінде жалпы мағлұматтарды білу.
1)"Инфографика", "зерттеу", "эскиз", "бағаналы диаграмма" ұғымдарына анықтама береді;
2)қызметтің әртүрлі салаларындағы инфографиканың рөлін анықтайды;
3)инфографика зерттеу нәтижесі туралы ақпаратты (графикалар, диаграммалар, сұлбалар) арқылы көрнекі түрде көрсетеді;
4)инфографика символ мен белгілерін қолдана отырып, әңгіме немесе эссе жасайды;
5)эсселерді, жарияланымдарды, презентацияларды қорғаудағы инфографиканың рөлін анықтайды.
7. Жобалау және жобалау графикасы
Жобалау әдістері

1) Определять основные методы и этапы проектирования в различных областях деятельности.
1)Анализирует и определяет понятия "проект", "проектирование", "методы проектирование", "этапы проектирование";
2) определяет основные требования к проектируемым объектам (функциональные, эстетические).
Визуализация проектных предложений
1) Объясняет виды и состав технической документации, их особенности и отличия.
1)Определяет графические документы, состав технической документации и их особенности;
2)определяет визуализацию творческих идей;
3)анализирует графические средства визуализации проектных предложений (эскиз, чертеж, макет).
Творческие задания
Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности
1) Определять цели и задачи, этапы проектирования.
1) Анализирует и определяет значимость выбора и проектирование проектной деятельности.
Творческие задачи с элементами проектной деятельности
1) Выполнять задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/ дизайна/архитектуры, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование).
1)Умеет анализировать и определить значимость выбора и проектирование проектной деятельности,
применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование) разрабатывает творческий проект на заданную тему;
2)создает виды формы обслуживания меню, используя технику киригами;
3)моделирует выставочный стенд, направленный на продвижение туристских продуктов и услуг, с использованием методов маркетинговых исследований;
4)разработает дизайн входной зоны туристического центра "Глобус";
5)проектирует зону отдыха одного из объектов социальной значимости;
6)разрабатывает дизайн презентационной площадки программ, направленных на организацию и управление социальной сферой, социальной психологией;
7)разрабатывает дизайн рекламы парикмахерских и косметологических услуг;
8)разрабатывает проект дома моей мечты.
Приложение 37
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Физика" социально-экономического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Физика" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

1) Әр түрлі саладағы жобалау әдістерімен танысу және кезеңдерін анықтау.
1)"Жоба", "жобалау", "жобалау әдістері", "жобалау кезеңдері" ұғымдарын талдайды және анықтайды;
2)жобаланатын объектілерге қойылатын негізгі функционалдық, эстетикалық және басқа талаптарды анықтайды.
Жобалық ұсыныстарды визуалдау
1) Техникалық құжаттаманың түрлері мен құрамын, олардың ерекшеліктері мен айырмашылықтарын білу.
1)Графикалық құжаттарды, техникалық құжаттаманың құрамын және олардың ерекшеліктерін таниды және анықтайды;
2)шығармашылық идеялардың көрнекілігін анықтайды;
жобалық ұсыныстардың графикалық визуализация құралдарын талдайды (эскиз, сызба, макет).
8. Шығармашылық тапсырмалар
Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар
1) Жобалаудың мақсаттары мен міндеттерін, кезеңдерін анықтау.
1) Жобалау қызметін таңдау мен жобалаудың маңыздылығын талдайды және айқындайды.
Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
1) Әр түрлі графикалық құралдарды( қолмен/ компьютерлік графика/ макеттеу)қолдана отырып, инженерлік / дизайн / сәулет саласындағы жобалау және жобалау элементтерімен тапсырмаларды орындау
1) Жобалау қызметін таңдау мен жобалаудың маңыздылығын талдай және анықтай алады, әр түрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (қолмен/ компьютерлік графика/ макет) берілген тақырып бойынша шығармашылық жоба жасайды;
2) киригами техникасы арқылы мәзірдің қызмет көрсету формасының түрлерін жасайды;
3) киригами техникасы арқылы сәулет нысанын салады;
4) маркетингтік зерттеулер әдістерін туризм өнімдері мен қызметтерін жылжытуға бағытталған көрме сөресін модельдейді;
5) "Жер шары" туристік орталық кіру алаңының дизайнын әзірлейді;
6) әлуметтің маңызы бар нысандардың бірінің демалыс аймағын жобалайды;
7) әлеуметтік саланы, әлеуметтік психологияны ұйымдастыру және басқаруға бағытталған бағдарламалар презентациясы алаңының дизайнын әзірлейді;
8) шаштараз және косметологиялық қызметтер жанрамасының дизайнын әзірлейді;
9) Менің арманымдағы үйдің жобасын жасайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
37-қосымша
Әлеуметтік – экономикалық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік - экономикалық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. Цель обучения учебному предмету "Физика" - формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) Формировать у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач;
2) содействие освоению обучающимися знаний о фундаментальных физических законах и принципах, лежащих в основе современной физической картины мира, методах научного познания природы;
3) способствовать развитию у обучающихся интеллектуальной, информационной, коммуникативной и рефлексивной культуры, навыков выполнения физического эксперимента и исследования;
4) способствовать формированию у обучающихся представления о том, что физика является элементом общечеловеческой культуры, о связи развития физики с развитием общества, техники и других наук;
5) способствовать овладению обучающимися использовать усвоенные физические знания для разрешения проблемных ситуаций в повседневной жизни, в учебе и дальнейшей трудовой деятельности;
6) развивать у обучающихся понимание различных физических явлений и свойств предметов, использования физических терминов, физического знания, уровня культуры в отношении интеллектуального и общего искусства.
Для развития интереса, творческих способностей и мотивации, обучающихся к обучению физике, можно эффективно использовать задачи на всех этапах усвоения физических знаний. При этом строго пользоваться Международной системой единиц, еҰ основными и производными, кратными и дольными единицами. В программе отводится до 10 % учебного времени на проведение лабораторных работ.
В программе предусмотрена преемственность в изучении материала, межпредметная связь с математикой, биологией, химией, географией, историей.
4. Содержание учебного предмета включает 9 разделов:
1) Механика.
2) Тепловая физика.
3) Электричество и магнетизм.
4) Колебания.
5) Волны.
6) Оптика.
7) Квантовая физика.
8) Нанотехнология и наноматериалы.
9) Космология.
Раздел 1."Механика" включает следующие подразделы:
1) Кинематика.
2) Динамика.
3) Статика и гидростатика.
4) Законы сохранения.
5) Гидродинамика.
Раздел 2. "Тепловая физика" включает следующие подразделы:
1) Тепловая физика.
2) Газовые законы.
3) Основы термодинамики.
4) Жидкие и твердые тела.
Раздел 3. "Электричество и магнетизм" включает следующие подразделы:

2. "Физика" оқу пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларда ғылыми дүниетаным негіздерін, әлемнің жаратылыстану-ғылыми бейнесін тұтас қабылдауды, өмірлік маңызды практикалық міндеттерді шешу үшін табиғат құбылыстарын байқау, талдау және сақтап қалу қабілетін қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді қарастырады:
1) білім алушыларда ғылыми дүниетаным негіздерін, әлемнің жаратылыстану-ғылыми бейнесін тұтас қабылдауды, өмірлік маңызды практикалық міндеттерді шешу үшін табиғат құбылыстарын байқау, талдау және жазу қабілетін қалыптастыру;
2) қазіргі заманғы физикалық бейнесінің негізінде білім алушылардың әлемнің іргелі физикалық заңдары мен қағидаттарын, табиғатты ғылыми тану әдістері туралы білімдерін игеруіне көметесу;
3) білім алушылардың интеллектуалдық, ақпараттық, коммуникативтік және рефлексивті мәдениетін, физикалық эксперимент пен зерттеуді орындау дағдыларын дамытуға ықпал ету;
4) білім алушыларда физика жалпыадамзаттық мәдениеттің элементі болып табылатыны туралы, физиканың дамуы қоғам, техника және басқа да ғылымдардың дамуымен байланысы туралы түсініктерді қалыптастыруға ықпал ету;
5) білім алушылардың күнделікті өмірде, білім алу барысында меңгерген физикалық білімдерін пайдалануға ықпал ету;
6) білім алушыларда заттардың әртүрлі физикалық құбылыстары мен қасиеттерін, физикалық терминдерді, физикалық білімді, зияткерлік және жалпы ғылымға қатысты мәдениет деңгейін түсінуді дамыту.
Физиканы оқуға деген қызығушылықты, шығармашылық қабілеттер мен мотивацияны дамыту үшін физикалық білімді игерудің барлық кезеңдерінде тапсырмаларды тиімді пайдалануға болады.
Оқу пәнінің мазмұны 9 бөлімді қамтиды:
1) механика;
2) жылу физикасы;
3) электр және магнетизм;
4) тербелістер;
5) толқындар;
6) оптика;
7) кванттық физика;
8) нанотехнология және наноматериалдар;
9) космология.
"Механика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) кинематика;
2) динамика;
3) статика және гидростатика
4) сақталу заңдары;
5) гидродинамика.
"Жылу физикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалық физика;
2) газ заңдары;
3) термодинамика негіздері;
4) сұйық және қатты денелер.
"Электр және магнетизм" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:

1) Электростатика.
2) Постоянный ток.
3) Электрический ток в различных средах.
4) Магнитное поле.
5) Электромагнитная индукция.
Раздел 4. "Колебания" включает следующие подразделы:
1) Механические колебания.
2) Электромагнитные колебания.
3) Переменный ток.
Раздел 5. Волны" включает следующие подразделы:
1) Электромагнитные волны.
Раздел 6. "Оптика" включает следующие подразделы:
1) Волновая оптика.
2) Геометрическая оптика.
Раздел 7. "Квантовая физика" включает следующие подразделы:
1) Атомная и квантовая физика.
2) Физика атомного ядра.
Базовое содержание учебного предмета "Физика":
1)"Кинематика".
Графики и уравнения кинематики движения тела; относительное движение; кинематика криволинейного движения.
2) "Динамика".
Силы; сложение сил; законы Ньютона; закон Всемирного тяготения; движение тела в гравитационном поле.
3) "Статика и гидростатика".
Центр масс; виды равновесия; сообщающиеся сосуды; принцип Паскаля; атмосферное давление; опыт Торричелли.
4) "Законы сохранения".
Законы сохранения импульса и механической энергии; упругое и неупругое соударение.
5) "Гидродинамика".
Ламинарное и турбулентное течение жидкостей и газов; движение тела в вязкой жидкости.
6) "Тепловая физика".
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов; кристаллические и некристаллические вещества; модели твердых тел; жидкостей и газов; термодинамические параметры; идеальный газ; основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов.
7) "Газовые законы".
Уравнение состояния идеального газа; изопроцессы; графики изопроцессов; адиабатный процесс.
8) "Основы термодинамика".
Внутренняя энергия идеального газа; термодинамическая работа; количество теплоты; первый закон термодинамики; применение первого закона термодинамики к изопроцессам; адиабатный процесс; второй закон термодинамики; тепловые двигатели.
9) "Жидкие и твердые тела".
Насыщенные и ненасыщенные пары; влажность воздуха; точка росы; поверхностное натяжение жидкости; передача; капиллярные явления.
10) "Электростатика".
Электрический заряд; закон Кулона; электрическое поле; напряженность электрического поля; связь между напряженностью электрического поля и потенциалами в однородном электрическом поле; электроотрицательность; конденсаторы; единица измерения емкости и энергия электрического поля.
11) "Постоянный ток".
Электрический ток. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; Работа и мощность электрического тока; коэффициент полезного действия источника тока; стоимость потребляемого тока.
12) "Электрический ток в различных средах".
Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах; электрический ток в вакууме.

1) электростатика;
2) тұрақты ток;
3) әртүрлі ортадағы электр тогы.
4) магнит өрісі;
5) электромагниттік индукция.
"Тербелістер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) механикалық тербелістер;
2) электромагниттік тербелістер;
3) айнымалы ток.
"Толқындар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) электромагниттік толқындар.
"Оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) толқындық оптика;
2) геометриялық оптика.
"Кванттық физика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдық және кванттық физика;
2) атом ядросының физикасы.
"Физика" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) "Кинематика".
Дене қозғалысы кинематикасының негізгі теңдеулері мен графиктері; салыстырмалы қозғалыс, қисық сызықты қозғалыс кинематикасы;
2) "Динамика".
Күштер; күштерді қосу; Ньютон заңдары; бүкіл әлемдік тартылыс заңы; гравитациялық өрістегі дене қозғалысы;
3) "Статика және гидростатика".
Массалар центрі; тепе-теңдік түрлері, қатынас ыдыстар; Паскаль заңы, атмосфералық қысым, Торричелли тәжірибесі.
4) "Сақталу заңдары".
Механикадағы импульс және энергияның сақталу заңдары, серпінді және серпінсіз соқтығысулар;
5) "Гидродинамика".
Газдар мен сұйықтардың ламинарлық және турбуленттік ағысы, денелердің тұтқыр сұйықтағы қозғалысы;
6) "Молекулалық физика".
Молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары, термодинамикалық параметрлер; кристалл және кристалл емес заттар, қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың моделі, молекулалық-кинетикалық теорияның негізгі теңдеуі;
7) "Газ заңдары".
Идеал газ күйінің теңдеуі; изопроцестер; адиабаталық процесс;
8) "Термодинамика негiздерi".
Идеал газдың ішкі энергиясы, термодинамикалық жұмыс, жылу мөлшері, жылусыйымдылық, термодинамиканың бірінші заңы, термодинамиканың бірінші заңын әртүрлі процестерге қолдану, адиабаталық процесс, термодинамиканың екінші заңы, жылу қозғалтқыштары;
9) "Сұйық және қатты денелер".
Қаныққан және қанықпаған бу, ауаның ылғалдылығы, шық нүктесі, сұйықтың беттік керілуі, жұғу, қылтүтіктік құбылыстар;
10) "Электростатика".
Электр заряды, Кулон заңы, электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі, біртекті электр өрісіндегі электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар арасындағы байланыс, электрсыйымдылық; конденсаторлар; сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр өрісінің энергиясы;
11) "Тұрақты ток".
Электр тогы, ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі; толық тізбек үшін Ом заңы, электр тогының жұмысы мен қуаты, ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті, пайдаланылған энергия құны;
12) "Әртүрлі ортадағы электр тогы".
Металдардағы электр тогы; асқын өткізгіштік, жартылай өткiзгiштердегi электр тогы, жартылай өткізгішті құралдар, электролит ерiтiндiлерiндегi электр тогы, электролиз заңы, газдардағы және вакуумдегi электр тогы;

13) "Магнитное поле".
Магнитное поле; взаимодействие проводников с током; опыты Ампера; вектор магнитной индукции; правило буравчика; сила Ампера; правило левой руки; движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества; искусственные магниты; соленоид.
14) "Электромагнитная индукция".
Магнитный поток; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.
15) "Механические колебания".
Уравнения и графики гармонических колебаний.
16) "Электромагнитные колебания".
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания; сходство между механическими колебаниями и электромагнитными колебаниями.
17) "Переменный ток".
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; резонанс напряжений в электрической цепи; производство; трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
18) "Электромагнитные волны".
Излучение и прием электромагнитных волн; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
19) "Волновая оптика".
Интерференция света; Дифракция света. Дифракционные решетки; поляризация света.
20) "Геометрическая оптика".
Геометрические законы оптики; преломление в плоскопараллельной пластине; полное внутреннее отражение; оптические приборы.
21) "Атомная и квантовая физика".
Единство корпускулярно-волновой природы света; виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; лазеры; голография; фотография; томография.
22) "Физика атомного ядра".
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
23) "Нанотехнология и наноматериалы.
Основные достижения нанотехнологии; проблемы и перспективы развития наноматериалов.
24) "Космология".
Звездная Вселенная; расстояние до звезды; переменные звезды; наша Галактика; открытие других галактик; квазары; Теория Большого взрыва; красное смещение и определение расстояния до галактики; черная дыра; увеличение Вселенной; основные этапы эволюции Вселенной; модели Вселенной; размышления о жизни и Вселенной; темная материя; нетронутые звезды; сверхновые звезды; Диаграмма Герцшпрунга-Рассела.

13) "Магнит өрісі".
Магнит өрісі; тогы бар өткізгіштердің әсері, Ампер тәжірибесі, магнит индукциясының векторы; бұрғы ережесі; Ампер күші; зарядталған бөлшектердің магнит өрісіндегі қозғалысы; заттардың магниттік қасиеттері; жасанды магниттер; соленоид;
14) "Электромагниттiк индукция".
Магнит ағыны, электромагниттiк индукция, электромагниттiк индукция заңы; Ленц ережесі; магнит өрісінің энергиясы; электрқозғалтқыш және тұрақты токтың электрогенераторы;
15) "Механикалық тербелістер".
Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері;
16) "Электромагниттік тербелістер".
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер; механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық;
17) "Айнымалы ток".
Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; айнымалы ток; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану;
18) "Электромагниттік толқындар".
Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы; радиобайланыс; детекторлы радиоқабылдағыш; аналогты-сандық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары;
19) "Толқындық оптика".
Жарықтың интерференциясы; жарықтың дифракциясы; дифракциялық торлар; жарықтың поляризациясы;
20) "Геометриялық оптика".
Геометриялық оптика заңдары, жазықпараллель пластинадан шағылу, толық ішкі шағылу; оптика-талшықты тасымалдаушылар, оптикалық құралдар;
21) "Атомдық және кванттық физика".
Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы; сәулеленудің түрлері; спектрлер; спектрлік құралдар; спектрлік анализ; инфракызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; электромагниттік сәулелену шкаласы; фотоэффект; фотоэффектіні қолдану; жарық қысымы; жарықтың химиялық әсері; лазерлер; голография; фотография; томография;
22) "Атом ядросының физикасы".
Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атомдық ядро; ядроның нуклондық моделі; изотоптар; ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардық бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; сындық масса; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар;
23) "Нанотехнология және наноматериалдар".
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелелері және дамуы; наноматериалдар;
24) "Космология".
Жұлдыздар әлемі; жұлдызға дейінгі қашықтық; айнымалы жұлдыздар; біздің Галактика; басқа Галактикалардың ашылуы; квазарлар; Үлкен жарылыс теориясы; қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау; қара құрдым; Әлемнің ұлғаюы; Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері; әлемнің моделдері; өмір және Әлем туралы ойлар; қара материя; нетронды жұлдыздар; аса жаңа жұлдыздар; Герцшпрунг-Рассел диаграммасы.

4.3. Переменный ток.
+
+
+
Тема 4.3.1. Генератор переменного тока. Непроизвольные электромагнитные колебания. Переменный ток. Резонанс в цепи переменного тока. Производство, передача и использование электроэнергии, трансформатор. Производство и использование электроэнергии в Казахстане и мире.
Лабораторная работа №3: "Определение количества витков в обмотке трансформатора".
Раздел 5.Волны.
5.1. Электромагнитные волны.
+
+
+
Тема 5.1.1. Поглощение и излучение электромагнитных волн. Радиосвязь. Аналого-цифровые преобразования. Каналы связи. Средства связи.
Раздел 6.Оптика.
6.1.Волновая оптика.
+
+
+
Тема 6.1.1. Интерференция света Дифракция света.
Дифракционные решетки №4 Лабораторная работа: "Определение длины волны света с помощью дифракционной решетки".
Поляризация света. Лабораторная работа №5: "Контроль поляризации света".
6.2.Геометрическая оптика.
+
+
+
Тема 6.2.1. Законы геометрической оптики. Оптические приборы.
Лабораторная работа №6: Определение показателя преломления стекла с помощью плоской параллельной пластины.
Раздел 7.Квантовая физика.
7.1.Атомная и квантовая физика.
+
+
+
Тема 7.1.1. Единство корпускулярно-волновой природы света. Спектральный анализ. Шкала электромагнитного излучения. Использование фотоэффекта. Химическое действие света. Рентгеновское излучение. Лазеры.
7.2. Физика атомного ядра.
+
+
+

4.3. Айнымалы ток.
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Айнымалы ток генераторы. Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток. Айнымалы ток тізбегіндегі резонанс. Электр энергиясын өндіру, тасымалдау және қолдану, трансформатор. Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану.
Тақырып 4.3.2. № 3 Зертханалық жұмыс: "Трансформатор орамасындағы орам санын анықтау"
Бөлім 5. Толқындар.
5.1. Электромагниттік толқындар.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы. Радиобайланыс. Аналогты-сандық түрлендірулер. Байланыс арналары. Байланыс құралдары.
6 бөлім. Оптика.
6.1. Толқындық оптика.
+
+
+
Тақырып 6.1.1. Жарықтың интерференциясы Жарықтың дифракциясы
Тақырып 6.1.2. Дифракциялық торлар № 4 Зертханалық жұмыс: "Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау".
Жарықтың поляризациясы. № 5 Зертханалық жұмыс: "Жарықтың поляризациясын бақылау".
6.2. Геометриялық оптика.
+
+
+
Тақырып 6.2.1 Геометриялық оптика заңдары. Оптикалық құралдар.
Тақырып 6.2.2. № 6 Зертханалық жұмыс: "Шынының сыну көрсеткішін жазық паралель пластинаның көмегімен анықтау".
7 бөлім. Кванттық физика.
7.1. Атомдық және кванттық физика.
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы. Спектрлік талдау. Электромагниттік сәулелену шкаласы. Фотоэффектіні қолдану. Жарықтың химиялық әсері. Рентгендік сәулелену. Лазерлер.
7. 2. Атом ядросының физикасы.
+
+
+

9.1. Космология.
+
+
+
Тема 9.1.1. Мир звезд. Звездные величины. Классификация звезд. Определение расстояния. Темная энергия. Ускорение и расширение Вселенной. Теория большого взрыва. Красное смещение.
Физический практикум.
Глава 3. Результаты обучения и критерий оценивания
Наименование раздела
Наименоваение подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Механика
Кинематика.Динамика. Статика и гидростатика. Законы сохранения. Гидродинамика
1) Применять законы механического движения и использовать их при описании и объяснении механического движения в природе и технике.
1) При расчете использует уравнения кинематики;
2) понимает законы Ньютона, описывает закон Паскаля;
3) применяет в расчетах законы сохранения импульса и полной механической энергии.
Тепловая физика
Молекулярная физика.
Газовые законы. Основы термодинамики.
Жидкости и твердые вещества
1) Уметь использовать информационных коммуникационных технологий при объяснении основных свойств газов.
1) Описывает основные принципы информационных коммуникационных технологий и идеального газа, использует газовые законы при решении задач;
2) описывает смысл первого и второго законов термодинамики, определяет относительную влажность воздуха;
3) определяет значения коэффициента внутреннего трения исходя из скорости движения мяча.
Электричество и магнетизм
Электростатика.
Постоянный ток.
Электрический ток в различных средах.
Магнитное поле.
Электромагнитная индукция
1) Описывать явления в однородных и неоднородных электростатических полях и сопоставлять гравитационное поле с описательными величинами;
2) применять закон Ома в однородной и неоднородной замкнутой цепи.
1) Описывает действие электрического поля на движущиеся заряды,применяет закон Ома для полной цепи, производит практические расчеты стоимости и мощности бытовых электроприборов;
2) определяет параметры, характеризующие магнитное поле проводников, за счет изменения магнитного потока
объясняет происхождение электродвижущей силы, объясняет принцип действия электромагнитных устройств;
3) экспериментально определяет условия образования тока в электролитах.
Колебания
Механические колебания.
Электромагнитные колебания.
Переменный ток
1) Находить сходство между механическими колебаниями и электромагнитными колебаниями.
1) Сопоставляет механические колебания и электромагнитные колебания, описывает условия возникновения свободных и непроизвольных колебаний;
2) определяет количество обмоток трансформатора;
3) называет условия возникновения свободных и непроизвольных колебаний;
4) изучает графики изменения заряда и силы тока во времени с помощью компьютерного моделирования.
Волны
Электромагнитные волны

9.1. Космология.
+
+
+
Тақырып 9.1.1. Жұлдыздар әлемі. Жұлдыздық шамалар. Жұлдыздардың классификациясы. Қашықтықты анықтау. Күңгірт энергия. Әлемнің үдеуі мен ұлғаюы. Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу.
Тақырып 9.1.2. Физикалық практикум.
3-тарау. Оқыту нәтижелері мен бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
бағалау критерийлері
Механика
Кинематика. Динамика. Статика және гидростатика. Сақталу заңдары. Гидродинамика
1) Механикалық қозғалыс заңдарын білу және табиғатта, техникада механикалық қозғалысты сипаттау және түсіндіруде қолдану.
1)Кинематика теңдеулерін есеп шығару барысында қолданады;
2) Ньютон заңдарын түсінеді, Паскаль заңын сипаттайды;
3) импульстің және толық механикалық энергияның сақталу заңдарын есептер шығаруда қолданады.
Жылу физикасы
Молекулалық физика.
Газ заңдары. Термодинамика негiздерi.
Сұйық және қатты денелер
1)Газдардың негізгі қасиетін түсіндіруде молекулалық кинетикалық теориясын білу және қолдана алу.
1) Молекулалық кинетикалық теория негізгі қағидалары мен идеал газды сипаттайды, Газ заңдарын есептерді шығаруда қолданады;
2) термодинамиканың бірінші және екінші заңдарының мәнін сипаттайды, Ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтайды;
3) шардың жылдамдығы бойынша оның ішкі үйкеліс коэффициентінің мәндерін анықтайды.
Электр және магнетизм
Электростатика
Тұрақты электр тогы.
Әртүрлі ортадағы электр тогы.
Магнит өрiсi.
Электромагниттiк индукция
1)Біртекті және біртекті емес электростатикалық өрістердегі құбылыстарды сипаттай білу және гравитациялық өрісті сипаттаушы шамалармен сәйкестендіру;
2) Ом заңын біртекті және біртекті емес, тұйық тізбекте қолдана алу.
1)Электр өрісінің қозғалыстағы зарядтарға әсерін сипаттайды, Толық тізбек үшін Ом заңын қолданады;
2)тұрмыстағы электр құралдарының жұмыс құны мен қуатына практикалық есептеулер жүргізеді;
3)өткізгіштердің магнит өрісін сипаттайтын шамаларды анықтайды, Магнит ағыны өзгеру салдарынан электр қозғаушы күштің пайда болуын түсіндіреді;
4)электромагниттік құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіреді.
Электролиттерде токтың пайда болу шарттарын эксперимент арқылы анықтайды.
Тербелістер
Механикалық тербелістер.
Электромагниттік тербелістер.
Айнымалы ток
1)Механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастықтарды ажырату.
1)Механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіреді, еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттайды;
2) трансформатор орамдарының санын анықтайды.
Толқындар
Электромагниттік толқындар

1) Объяснять механизмом распространения электромагнитных волн.
1) Объясняет условия образования электромагнитных волн и описывает их свойства, объясняет принцип работы радиоприемника.
Оптика
Волновая оптика.
Геометрическая оптика
1) Объяснять законы геометрической оптики, описывать волновые свойства света;
2) применять принципы Гюйгенса и Френеля в реальных задачах.
1) Описывает условия интерференции и дифракции световых волн;
2) экспериментально исследует явление поляризации света;
3) рисует и объясняет ход лучей в системе линз (телескоп, микроскоп и увеличительное стекло). Показатель преломления стекла определяется экспериментально.
Квантовая физика
Атомная и квантовая физика.
Физика атомного ядра
1) Уметь группировать источники света, уметь пользоваться формулами Стефана-Больцмана, Вина и Планка для описания освещенности абсолютно черного тела;
2) использовать уравнения Эйнштейна и законы фотоэффекта при решении задач.
1) Приводит примеры, доказывающие корпускулярно-волновую природу электромагнитного излучения;
2) различает электромагнитные излучения по характеру их появления и взаимодействия с веществом;
3) определяет период полураспада графическим методом.
Нанотехнологии и наноматериалы
Нанотехнологии, наноматериалы
1) Объяснять основные достижения нанотехнологий.
1) Описывает физические свойства наноматериалов и способы их получения и называет их применение.
Космология
Космология
1) Описывать свойства и эволюцию Вселенной в целом.
1) Описывает звездное небо и основные принципы звездной ориентации, использует закон Хаббла для определения возраста Вселенной.
Приложение 38
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по курсу "Глобальные компетенции" социально-экономического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Глобальные компетенции" социально-экономического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

1)Электромагниттік толқынның таралу механизмімен танысу.
1)Электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіреді және олардың қасиеттерін сипаттайды;
2)радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіреді.
Оптика
Толқындық оптика.
Геометриялық оптика
1)Геометриялық оптика заңдарын түсіндіре білу, жарықтың толқындық қасиетін сипаттау. Нақты есептерде Гюйгенс және Френель принциптерін қолдану.
1)Жарық толқындарының интерференциясы және дифракциясы пайда болу шарттарын сипаттайды;
2) жарықтың поляризация құбылысын эксперимент арқылы зерттейді;
3) линзалар жүйесінде (телескоп, микроскоп және лупадағы) сәулелердің жолын салады және түсіндіреді;
4) шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтайды.
Кванттық физика
Атомдық және кванттық физика.
Атом ядросының физикасы
1)Жарық көздерін топтастыра білу, Стефан-Больцман, Вин және Планк формуласын абсолют қара дененің жарықталынуын сипаттауда қолдана білу;
2)Эйнштейн теңдеуі мен фотоэффект заңдарын есептер шығаруда қолдану.
1)Электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатын дәлелдейтін мысалдар келтіреді;
2) электромагниттік сәулеленуді, олардың пайда болу табиғаты мен затпен әрекеттесуіне қарай ажыратады;
3) графикалық тәсіл арқылы жартылай ыдырау периодын анықтайды.
Нанотехнология және наноматериалдар
Нанотехнология и наноматериалы
1)Нанотехнологияның негізгі жетістікерін білу.
1)Наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын сипаттайды және қолданылуын атайды.
Космология
Космология
1)Жалпы Ғаламның қасиеттері мен эволюциясын білу.
1)Жұлдызды аспан мен негізгі қағидаларды жұлдыздар бойынша бағдарлауды сипаттайды, Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын анықтайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
38-қосымша
Әлеуметтік – экономикалық бағыттың "Жаһандық құзыреттілік" курсы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік-экономикалық бағыттың "Жаһандық құзыреттілік" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. Цель изучения курса "Глобальные компетенции" - формирование конкурентоспособной личности, соответствующей стандартам культуры поведения и обладающей глобальными компетенциями. Курс "Глобальные компетенции" способствует формированию у обучающихся ценностных ориентиров, коммуникативных навыков, этических норм и поведенческих установок обучающихся.
3. Реализация программы курса предусматривает следующие задачи:
1) Развитие критического и аналитического мышления обучающихся, их коммуникативных и исследовательских навыков;
2) развитие понимания местных, глобальных проблем и вопросов межкультурного взаимодействия;
3) формирование умения распознавать, анализировать, оценивать информацию и формулировать аргументы;
4) формирование аналитического оценочного понимания обучающимися глобальных событий и их причин, и последствий;
5) формирование у обучающегося системы ценностей, способствующей осознанию собственной культурной идентичности и пониманию культурного многообразия мира;
6) развитие финансовой, экологической культуры;
7) формирование умения конструировать свое мышление посредством исследования, связанного с реальной жизнью.
Содержание курса состоит из 5 разделов: "Глобальные компетенции", "Финансовая грамотность", "Решение проблем местного и глобального значения", "Понимание различных культур и мировоззрений, участие в эффективном межкультурном взаимодействии", "Специализированный компонент социально-экономического направления".
Раздел 1."Глобальные компетенции", включает следующие подразделы:
1) Что такое глобальные компетенции.
2) Культура глобальной компетентности.
3) Применение глобальных компетенций.
4) Пути развития глобальных компетенций.
Раздел 2. "Финансовая грамотность" включает следующие подразделы:
1) Доходы в личных финансах.
2) Расходы в личных финансах.
3) Семейный бюджет.
4) Сбережения и накопления.
Раздел 3. "Решение проблем местного и глобального значения" включает следующие подразделы:
1) Культура взаимоотношений.
2) Конфликты. Понятие. Типы. Пути решения.
3) Социальные проблемы.
4) Экологические конфликты.
5) Изменение климата. Загрязнение воздуха и воды.
Раздел 4. "Понимание различных культур и мировоззрений, участие в эффективном межкультурном взаимодействии" включает следующие подразделы:
1) Гражданская позиция и социальная ответственность.
2) Формирование культурной идентичности.
3) Системы ценностей разных культур. Межкультурная коммуникация.
4) Способность понимать и принимать точку зрения другого человека.
Раздел 5. "Специализированный компонент социально-экономического направления" включает следующие подразделы:
1) Глобальные компетенций в профессии.
2) Системы оплаты труда и поощрений работников организации.
3) Работа с большими объемами информации.
4) Управление проектами и процессами.
5) Сфера услуг и этика менеджера.

2. "Жаһандық құзыреттілік" курсын оқытудың мақсаты - мінез-құлық мәдениетінің стандарттарына сәйкес келетін және жаһандық құзыреттілікке ие бәсекеге қабілетті тұлғаны қалыптастыру. "Жаһандық құзыреттілік" курсы білім алушылардың құндылық бағдарларын, коммуникативтік дағдыларын, этикалық нормаларын және мінез-құлық көзқарастарын қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Курс бағдарламасын іске асыру мынадай міндеттерді көздейді:
1) білім алушылардың сыни және талдамалық ойлауын, олардың коммуникативтік және зерттеу дағдыларын дамыту;
2) жергілікті, жаһандық проблемалар мен мәдениетаралық өзара іс-қимыл мәселелерін түсінуді дамыту;
3) ақпаратты тану, талдау, бағалау және дәлелдерді тұжырымдау қабілетін қалыптастыру;
4) білім алушылардың жаһандық оқиғалар мен олардың себептері мен салдарлары туралы талдамалық бағалау түсінігін қалыптастыру;
5) білім алушының өзіндік мәдени бірегейлігін түсінуге және әлемнің мәдени әртүрлілігін түсінуге ықпал ететін құндылықтар жүйесін қалыптастыру;
6) қаржылық, экологиялық мәдениетті дамыту;
7) нақты өмірмен байланысты зерттеу арқылы өз ойлауын құра білу қабілетін қалыптастыру.
4. Курстың мазмұны 5 бөлімнен тұрады: "Жаһандық құзыреттілік", "Қаржылық сауаттылық", "Жергілікті және жаһандық маңызы бар мәселелерді шешу", "Әртүрлі мәдениеттер мен дүниетанымдарды түсіну, тиімді мәдениетаралық өзара іс-қимылға қатысу", "Әлеуметтік-экономикалық бағыттың мамандандырылған құрамы".
1 бөлім. "Жаһандық құзыреттілік" бөлімі келесі бөлімшелерден қамтиды:
1) Жаһандық құзыреттілік дегеніміз не.
2) Жаһандық құзыреттілік мәдениеті.
3) Жаһандық құзыреттілікті қолдану.
4) Жаһандық құзыреттілікті дамыту жолдары.
2 бөлім. "Қаржылық сауаттылық" бөлімі келесі бөлімшелерден қамтиды:
1) Жеке қаржыдағы кірістер.
2) Жеке қаржыдағы шығыстар.
3) Отбасылық бюджет.
4) Жинақ және жинақтау.
3 бөлім. "Жергілікті және жаһандық маңызы бар мәселелерді шешу" бөліміне келесі бөлімшелер кіреді:
1) Қарым-қатынас мәдениеті.
2) Қақтығыстар. Ұғым. Түрлері. Шешу жолдары.
3) Әлеуметтік мәселелер.
4) Экологиялық қақтығыстар.
5) Климаттың өзгеруі. Ауа мен судың ластануы.
4 бөлім. "Әртүрлі мәдениеттер мен дүниетанымдарды түсіну, тиімді мәдениетаралық өзара әрекеттесуге қатысу" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Азаматтық ұстаным және әлеуметтік жауапкершілік.
2) Мәдени бірегейлікті қалыптастыру.
3) Әртүрлі мәдениеттердің құндылықтар жүйесі. Мәдениетаралық байланыс.
4) Басқа адамның көзқарасын түсіну және қабылдау қабілеті.
5 бөлім. "Әлеуметтік-экономикалық бағыттың мамандандырылған құрамы".

5. Базовое содержание курса "Глобальные компетенции":
1) "Что такое глобальные компетенции". Определение, виды глобальных компетенций; формирование функциональной грамотности; развитие аналитического и критического мышления; способность исследовать местные, глобальные и межкультурные проблемы; понимание мировоззрения и точек зрения других; участие в открытом, уместном и эффективном взаимодействии с представителями разных культур; содействие для коллективного благополучия и устойчивого развития.
2) "Культура глобальной компетентности". Осознание глобальных проблем и межкультурных различий; построение уважительного отношения к другим; признание человеческого достоинства каждой личности; способность понимания и признания убеждений других людей; проявление культуры глобальной компетентности в повседневной жизни, в работе; поддержка развития культуры глобальной компетентности; профессиональное развитие и культура глобальной компетентности.
3) "Применение глобальных компетенций". Традиции и ценности, способствующие развитию глобальных компетенций; партнерство между семьей и сообществом; навыки применения полученных знаний в жизни; планирование и принятие решений; социальная ответственность и справедливость; соблюдение здорового образа жизни и навыки безопасного поведения; навыки исследовательской, проектной, волонтерской работы.
4) "Пути развития глобальных компетенций". Проведение исследований, отбор информации и доказательств, имеющих отношение к аргументу или проблеме; обсуждение альтернативных точек зрения; анализ современных проблем общества; развитие и пропаганда инновационных идеи; принятие мер для улучшения условий жизнедеятельности для себя и других людей.
5) "Доходы в личных финансах". Активный и пассивный доходы; способы повышения личного дохода; функции денег; методы и формы оценки труда; национальная и иностранная валюта.
6) "Расходы в личных финансах". Эффективное использование карманных денег; крупные покупки; эмоциональные покупки; ипотека; кредит на жилье; закредитованность (банкротство физических лиц); как составлять бюджет семейных мероприятий.
7) "Семейный бюджет". Доходы семейного бюджета; обязательные расходы семейного бюджета; необязательные расходы семейного бюджета; типы семейного бюджета; планирование семейного бюджета; финансовые цели семьи; правила ведения семейного бюджета.
8) "Сбережения и накопления". Финансовая подушка безопасности; способы создания накоплений; денежные накопления: в банке, в недвижимости; виды финансового мошенничества; финансовая пирамида; финансовый достаток; инвестиции; виды финансовых рисков.

5. "Жаһандық құзыреттілік" курсының негізгі мазмұны:
1) "Жаһандық құзыреттілік дегеніміз не". Жаһандық құзыреттіліктің анықтамасы, түрлері; функционалдық сауаттылықты қалыптастыру; аналитикалық және сыни ойлауды дамыту; жергілікті, жаһандық және мәдениетаралық мәселелерді зерттеу қабілеті; дүниетаным мен басқалардың көзқарасын түсіну; әртүрлі мәдениеттердің өкілдерімен Ашық, орынды және тиімді өзара іс-қимылға қатысу; ұжымдық әл-ауқат пен тұрақты дамуға жәрдемдесу.
2) "Жаһандық құзыреттілік мәдениеті". Жаһандық проблемалар мен мәдениетаралық айырмашылықтарды түсіну; басқаларға құрметпен қарауды қалыптастыру; әр адамның адамдық қадір-қасиетін тану; басқа адамдардың сенімдерін түсіну және тану қабілеті; күнделікті өмірде, жұмыста жаһандық құзыреттілік мәдениетін көрсету; жаһандық құзыреттілік мәдениетін дамытуды қолдау; кәсіби даму және жаһандық құзыреттілік мәдениеті.
3) "Жаһандық құзыреттілікті қолдану". Жаһандық құзыреттілікті дамытуға ықпал ететін дәстүрлер мен құндылықтар; отбасы мен Қоғамдастық арасындағы серіктестік; алған білімдерін өмірде қолдану дағдылары; жоспарлау және шешім қабылдау; әлеуметтік жауапкершілік пен әділеттілік; салауатты өмір салтын ұстану және қауіпсіз мінез-құлық дағдылары; зерттеу, жобалау, еріктілік жұмыс дағдылары.
4) "Жаһандық құзыреттілікті дамыту жолдары". Зерттеулер жүргізу, дәлелге немесе мәселеге қатысты ақпарат пен дәлелдемелерді іріктеу; баламалы көзқарастарды талқылау; қоғамның қазіргі заманғы проблемаларын талдау; инновациялық идеяларды дамыту және насихаттау; өзі және басқа адамдар үшін өмір сүру жағдайларын жақсарту үшін шаралар қабылдау.
5) "Жеке қаржыдағы кірістер". Белсенді және пассивті кірістер; жеке табысты арттыру тәсілдері; ақша функциялары; еңбекті бағалау әдістері мен нысандары; ұлттық және шетел валютасы.
6) "Жеке қаржыдағы шығыстар". Қалта ақшасын тиімді пайдалану; ірі сатып алулар; эмоционалды сатып алулар; ипотека; тұрғын үй несиесі; несиелендіру (жеке тұлғалардың банкроттығы); отбасылық іс-шараларды қалай бюджеттеуге болады.
7) "Отбасылық бюджет". Отбасылық бюджеттің кірістері; отбасылық бюджеттің міндетті шығыстары; отбасылық бюджеттің міндетті емес шығыстары; отбасылық бюджеттің түрлері; отбасылық бюджетті жоспарлау; отбасының қаржылық мақсаттары; отбасылық бюджетті жүргізу ережелері.
8) "Жинақ және жинақтау". Қаржылық қауіпсіздік жастығы; жинақтау тәсілдері; ақшалай жинақтар: банкте, жылжымайтын мүлікте; қаржылық алаяқтық түрлері; қаржы пирамидасы; қаржылық байлық; Инвестициялар; қаржылық тәуекелдердің түрлері.

9) "Культура взаимоотношений". Культура общения; гуманизм, уважение к людям, вежливость, доброжелательность и терпимость; умение не навязывать свое мнение другим; деликатность, коммуникативные компетенции; культура деловой беседы; эталоны и принципы общения; культурное разнообразие, межкультурная коммуникация.
10) "Конфликты. Понятие. Типы. Пути решения". Внутриличностные конфликты: мотивационный, нравственный, ролевой и адаптационный; межличностные конфликты; межгрупповые конфликты; причины конфликтов; пути решения конфликтов; стратегии разрешения конфликта; медиация; снижение уровня тревожности.
11) "Социальные проблемы". Социальные проблемы общества; виды социальных проблем (по источнику происхождения, по степени охвата, по уровню, характеру и сфере отношений и другие); оценочное понимание социальных проблем, их причин и последствий; региональные, национальные и глобальные социальные проблемы современного общества, и их решение; социальное неравенство.
12) Экологические конфликты". Причины экологических конфликтов; виды экологических конфликтов; способы урегулирования экологических конфликтов; экологическая активность; социально-экологические конфликты и их решение с личной, региональной, национальной и глобальной точек зрения.
13) "Изменение климата". Загрязнение воздуха и воды". Экологические угрозы; рост населения, деградацию окружающей среды; дефицит пресной воды; последствия изменения климата: массовая миграция и конфликты низкий уровень безопасности.
14) "Гражданская позиция и социальная ответственность". Качества личности, позволяющие осознавать себя гражданином страны, чувствовать свою принадлежность к Родине и готовность служить ее интересам; социальная ответственность; личностные качества: честность, порядочность, этичность, доброжелательность, умение работать в коллективе; правовая культура.
15) "Формирование культурной идентичности". Особенности формирования и развития культурной идентичности; национальная идентичность; мультикультурализм; язык как основа для обеспечения сплоченности общества и культурной идентичности;
16) "Системы ценностей разных культур. Межкультурная коммуникация". Понимание и уважение мировоззрения и точки зрения других; навык критического анализа мультикультурных проблем; позитивное и эффективное взаимодействие в мультикультурном обществе; формирование активных граждан страны и мира, принимающих участие в решении местных и глобальных проблем.
17) "Специализированный компонент социально-экономического направления". Глобальные компетенций в профессии. Методы и формы оценки труда для оплаты и поощрений работников. Умение концентрироваться и структурировать информацию, выделять главное для эффективного развития профессиональной карьеры. Анализ информации, умение изложить и доказать свою точку зрения. Навык самоорганизации и планирования времени. Сфера услуг. Соблюдение этических норм. Процесс принятия решений. Эффективное управление проектами и процессами.

9) "Қарым-қатынас мәдениеті". Қарым-қатынас мәдениеті; гуманизм, адамдарға құрмет, сыпайылық, ізгі ниет және төзімділік; өз пікірін басқаларға таңа алмау мүмкіндігі; нәзіктік, коммуникативті құзыреттілік; іскерлік әңгіме мәдениеті; қарым-қатынас стандарттары мен принциптері; мәдени әртүрлілік, мәдениетаралық қарым-қатынас.
10) "Қақтығыстар. Ұғым. Түрлері. Шешу жолдары". Тұлғаішілік қақтығыстар: мотивациялық, моральдық, рөлдік және бейімделу; тұлғааралық қақтығыстар; топаралық қақтығыстар; қақтығыстардың себептері; қақтығыстарды шешу жолдары; жанжалды шешу стратегиялары; медиация; алаңдаушылық деңгейін төмендету.
11) "Әлеуметтік мәселелер". Қоғамның әлеуметтік мәселелері; әлеуметтік проблемалардың түрлері (шығу тегі бойынша, қамту дәрежесі бойынша, қарым-қатынас деңгейі, сипаты және саласы бойынша және т.б.); әлеуметтік проблемаларды, олардың себептері мен салдарын бағалап түсіну; қазіргі қоғамның өңірлік, ұлттық және жаһандық әлеуметтік мәселелері және оларды шешу; әлеуметтік теңсіздік.
12) "Экологиялық қақтығыстар". Экологиялық қақтығыстардың себептері; экологиялық қақтығыстардың түрлері; экологиялық қақтығыстарды реттеу тәсілдері; экологиялық белсенділік; әлеуметтік-экологиялық қақтығыстар және оларды жеке, аймақтық, ұлттық және жаһандық тұрғыдан шешу.
13) "Климаттың өзгеруі". Ауа мен судың ластануы". Экологиялық қауіптер; халықтың өсуі, қоршаған ортаның деградациясы; Тұщы су тапшылығы; климаттың өзгеруінің салдары: жаппай көші-қон және қақтығыстар қауіпсіздіктің төмен деңгейі.
14) "Азаматтық ұстаным және әлеуметтік жауапкершілік". Өзін елдің азаматы ретінде сезінуге, өз Отанына тиесілігін сезінуге және оның мүдделеріне қызмет етуге дайын болуға мүмкіндік беретін жеке қасиеттер; әлеуметтік жауапкершілік; жеке қасиеттер: адалдық, әдептілік, әдептілік, ізгі ниет, ұжымда жұмыс істей білу; құқықтық мәдениет.
15) "Мәдени бірегейлікті қалыптастыру". Мәдени бірегейлікті қалыптастыру және дамыту ерекшеліктері; ұлттық бірегейлік; көпмәдениеттілік; қоғам мен мәдени бірегейлікті қамтамасыз етудің негізі ретінде тіл;
16) "Әртүрлі мәдениеттердің құндылықтар жүйесі. Мәдениетаралық коммуникация". Дүниетаным мен басқалардың көзқарасын түсіну және құрметтеу; көпмәдениетті проблемаларды сыни талдау дағдысы; көпмәдениетті қоғамдағы оң және тиімді өзара іс-қимыл; жергілікті және жаһандық проблемаларды шешуге қатысатын елдің және әлемнің белсенді азаматтарын қалыптастыру.
17) "Әлеуметтік-экономикалық бағыттың мамандандырылған құрамы". Мамандықтағы жаһандық құзыреттілік. Қызметкерлерге ақы төлеу және көтермелеу үшін еңбекті бағалау әдістері мен формалары. Ақпаратты шоғырландыру және құрылымдау, кәсіби мансапты тиімді дамыту үшін ең бастысы. Ақпаратты талдау, өз көзқарасын айта және дәлелдей білу. Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты жоспарлау дағдысы. Қызмет көрсету саласы. Этикалық нормаларды сақтау. Шешім қабылдау процесі. Жобалар мен процестерді тиімді басқару.

Тема 1.1.1. Что такое глобальные компетенции.
Тема 1.1.2. Культура глобальной компетентности.
Тема 1.1.3. Применение глобальных компетенций.
Тема 1.1.4. Пути развития глобальных компетенций.
Раздел 2. Финансовая грамотность.
2.1. Доходы в личных финансах.
+
+
+
Тема 2.1.1. Активный доход.
Тема 2.1.2. Пассивный доход.
Тема 2.1.3. Способы повышения личного дохода.
Тема 2.1.4. Функции денег.
Тема 2.1.5. Методы и формы оценки труда.

Тақырып 1.1.1.Жаһандық құзыреттілік дегеніміз не.
Тақырып 1.1.2. Жаһандық құзыреттілік мәдениеті.
Тақырып 1.1.3. Жаһандық құзыреттілікті қолдану.
Тақырып 1.1.4. Жаһандық құзыреттілікті дамыту жолдары.
2 бөлім. Қаржылық сауаттылық.
2.1 Жеке қаржыдағы кірістер.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Белсенді табыс.
Тақырып 2.1.2. Пассивті табыс.
Тақырып 2.1.3 Жеке табысты арттыру жолдары.
Тақырып 2.1.4 Ақша функциялары.
Тақырып 2.1.5. Еңбекті бағалаудың әдістері мен формалары.

Тема 2.1.6. Национальная и иностранная валюта.
2.2. Расходы в личных финансах.
+
+
+
Тема 2.2.1. Эффективное использование карманных денег.
Тема 2.2.2. Крупные покупки.
Тема 2.2.3. Эмоциональные покупки.
Тема 2.2.4. Ипотека. Кредит на жилье.
Тема 2.2.5. Закредитованность (банкротство физических лиц).
Тема 2.2.6. Как составлять бюджет семейных мероприятий.
2.3. Семейный бюджет.
+
+
+
Тема 2.3.1. Доходы семейного бюджета.
Тема 2.3.2. Обязательные расходы семейного бюджета.
Тема 2.3.3. Необязательные расходы семейного бюджета.
Тема 2.3.4. Типы семейного бюджета.
Тема 2.3.5. Планирование семейного бюджета. Финансовые цели семьи.
Тема 2.3.6. Правила ведения семейного бюджета.

Тақырып 2.1.6. Ұлттық және шетел валютасы.
2.2 Жеке қаржы шығындары.
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Қалта ақшасын тиімді пайдалану.
Тақырып 2.2.2. Ірі сатып алулар.
Тақырып 2.2.3. Эмоционалды сатып алу.
Тақырып 2.2.4. Ипотека. Тұрғын үй несиесі.
Тақырып 2.2.5. Кредиттеу (жеке тұлғалардың банкроттығы).
Тақырып 2.2.6. Отбасылық іс-шаралардың бюджетін қалай құруға болады.
2.3. Отбасылық бюджет.
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Отбасылық бюджеттің кірістері.
Тақырып 2.3.2. Отбасылық бюджеттің міндетті шығындары.
Тақырып 2.3.3. Отбасылық бюджеттің қосымша шығындары.
Тақырып 2.3.4. Отбасылық бюджеттің түрлері.
Тақырып 2.3.5. Отбасылық бюджетті жоспарлау. Отбасының қаржылық мақсаттары.
Тақырып 2.3.6. Отбасылық бюджетті жүргізу ережелері.

Тема 3.1.2. Конфликты. Понятие. Типы. Пути решения.
Тема 3.1.3. Социальные проблемы.
Тема 3.1.4. Экологические конфликты.
Тема 3.1.5. Изменение климата. Загрязнение воздуха и воды.
Раздел 4. Понимание различных культур и мировоззрений.
4.1. Участие в эффективном межкультурном взаимодействии.
+
+
+
Тема 4.1.1. Гражданская позиция и социальная ответственность.
Тема 4.1.2. Формирование культурной идентичности.
Тема 4.1.3. Системы ценностей разных культур. Межкультурная коммуникация.
Тема 4.1.4. Способность понимать и принимать точку зрения другого человека.
Раздел 5. Специализированный компонент социально-экономического направления.
5.1. Глобальные компетенций в профессии.
+
+
+

Тақырып 3.1.2. Қақтығыстар. Ұғым. Түрлері. Шешу жолдары.
Тақырып 3.1.3. Әлеуметтік мәселелер.
Тақырып 3.1.4. Экологиялық қақтығыстар.
Тақырып 3.1.5. Климаттың өзгеруі. Ауа мен судың ластануы.
4 бөлім. Әр түрлі мәдениеттер мен дүниетанымдарды түсіну.
4.1 Тиімді мәдениетаралық өзара іс-қимылға қатысу.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Азаматтық ұстаным және әлеуметтік жауапкершілік.
Тақырып 4.1.2. Мәдени бірегейлікті қалыптастыру.
Тақырып 4.1.3. Әртүрлі мәдениеттердің құндылықтар жүйесі. Мәдениетаралық байланыс.
Тақырып 4.1.4. Басқа адамның көзқарасын түсіну және қабылдау қабілеті.
5 бөлім. Әлеуметтік-экономикалық бағыттың мамандандырылған құрамы.
5.1. Мамандықтағы жаһандық құзыреттер.
+
+
+

Тема 5.1.1. Глобальные компетенций в профессии.
Тема 5.1.2. Системы оплаты труда и поощрений работников организации.
Тема 5.1.3. Работа с большими объемами информации.
Тема 5.1.4. Управление проектами и процессами.
Тема 5.1.5. Сфера услуг и этика менеджера.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Глобальные компетенции
Культура глобальной компетентности
1) Понимать значение глобальных компетенций для развития личности;
2) пропагандировать культуру глобальной компетентности.
1) Описывает глобальные компетенций.
1) Сформировать навыки исследовательской, проектной, волонтерской работы.
1) Формирует оценивания результатов исследования.
Финансовая грамотность
Доходы в личных финансах
1) Понимать значение активного и пассивного доходов;
2) объяснять способы повышения личного дохода.
1) Определяет факторы, влияющих на личные доходы.
Расходы в личных финансах
1) Сформировать навыки эффективного использования карманных денег.
1) Понимает проблему закредитованности и не допускает спонтанных кредитов.
Семейный бюджет
1) Уметь анализировать доходы и расходы семейного бюджета;
2) сформировать навыки планирования и ведения семейного бюджета.
1) Составляет этапы планирования семейного бюджета.
Сбережения и накопления
1) Формировать финансовую подушку безопасности семьи.
1) Составляет перечень источников денежных накоплений и списка расходов с обоснованием их необходимости;
2) знает способы создания денежных накоплений;
3) анализирует виды финансовых рисков, не допуская участия в финансовых пирамидах.
Решение проблем местного и глобального значения
Виды проблем
1) Сформировать этику взаимоотношений на основе эмпатии и способности сотрудничать.
1) Понимает и принимает убеждения других людей;
2) анализирует существующие проблемы во взаимоотношениях сверстников.
1) понимать сущность и причины конфликтов.
1) Составляет алгоритм решения конфликта;
2) знает основы медиации и способы разрешения конфликтов.
1) сформировать аналитическое и критическое мышление и навык оценивания социальных проблем местного и глобального значения.
1) Оценивает социальный проект, волонтерских акций и инициатив.
1) Сформировать навыки проведения исследования и анализа
доказательств по экологическим проблемам.
1) Предлагает пути решения экологических конфликтов на местном и глобальном уровнях.
Понимание различных культур и мировоззрений
Участие в эффективном межкультурном взаимодействии
1) Проявлять гражданскую позицию, умеют отстаивать собственную точку зрения.
1) Понимает значение социальной ответственности.
1) Оценивать значение культурной идентичности в обществе.
1) Приводит
доказательства для обоснования
собственной точки зрения о ценности разных культур;
2) осознает и понимает культурное разнообразие и межкультурные различия.
1) Определять глобальные проблемы и межкультурные различия;
2) сформировать навык построения коммуникации на основе уважительного отношения к представителям других культур.
1) Осознает, каким образом культурные, религиозные и другие различия влияют на взгляды окружающих;
2) составляет правила межкультурной коммуникации в обществе.
1) Уметь отбирать информацию,
доказательства, аргументы по проблеме.
1) Критически оценивает полученную информацию, разные точки зрения
утверждений.
Специализированный компонент
социально-экономического направления
Глобальные компетенций в профессии
1) Описать глобальные компетенции по социально-экономическому направлению;
2) определить возможности применения глобальных компетенций по социально-экономическому направлению.
1) Разработать матрицы сформированности глобальных компетенций по социально-экономическому направлению.
Системы оплаты труда и поощрений работников организации
1) Использовать методы и формы оценки труда для оплаты и поощрений работников.
1) Знает критерии оценивания эффективности работы персонала по направлению.
Работа с большими объемами информации
1) Уметь концентрироваться и структурировать информацию.
1) Имеет навык работы с большими объемами информации;
2) эффективно использует навыки для профессиональной карьеры.
Управление проектами и процессами
1) Иметь навык самоорганизации и планирования времени.
1) Умеет выделять приоритеты деятельности компании, использует нужную информацию и анализировать ее;
2) грамотно излагает и доказывает свою точку зрения.
Сфера услуг и этика менеджера
1) Соблюдать этические нормативы, в том числе в процессах принятия решений.
1) Знает этические нормативы и критерии оценивания разработанных этических рекомендаций в сфере услуг.
Приложение 39 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Математика" технико-технологического направления

Тақырып 5.1.1. Мамандықтағы жаһандық құзыреттер.
Тақырып 5.1.2. Ұйым қызметкерлеріне еңбекақы төлеу және көтермелеу жүйелері.
Тақырып 5.1.3. Ақпараттың үлкен көлемімен жұмыс.
Тақырып 5.1.4. Жобалар мен процестерді басқару.
Тақырып 5.1.5. Қызмет көрсету саласы және менеджер этикасы.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Жаһандық құзыреттілік
Жаһандық құзыреттілік мәдениеті
1) Жеке тұлғаны дамыту үшін жаһандық құзыреттердің маңыздылығын түсіну;
2)жаһандық құзыреттілік мәдениетін насихаттау.
1) Жаһандық құзыреттілікті сипаттайды.
1) Зерттеу, жобалау, волонтерлік жұмыс дағдыларын қалыптастыру.
1) Зерттеу нәтижелерін бағалауды қалыптастырады.
Қаржылық сауаттылық
Жеке қаржыдағы кірістер
1) Белсенді және пассивті кірістердің мәнін түсіну;
2) жеке табысты арттыру тәсілдерін түсіндіруге міндетті.
1) Жеке табысқа әсер ететін факторларды айқындайды.
Жеке қаржы шығындары
1) Қалта ақшасын тиімді пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
1) Несиелендіру мәселесін түсінеді және қиындық тудыратын несиелерге жол бермейді.
Отбасылық бюджет
1)Отбасы бюджетінің кірістері мен шығыстарын талдай білу;
2) жоспарлау дағдыларын қалыптастыру және отбасылық бюджетті жүргізу.
1) Отбасылық бюджетті жоспарлау кезеңдерін құрайды.
Жинақ және жинақтау
1) Отбасының қаржылық қауіпсіздік жастығын қалыптастыру.
1) Ақшалай жинақтау көздерінің тізбесін және олардың қажеттілігін негіздей отырып шығыстар тізімін жасайды;
2) ақша жинақтарын құру тәсілдерін біледі;
3)қаржы пирамидаларына қатысуға жол бермей, қаржылық тәуекелдердің түрлерін талдайды.
Жергілікті және жаһандық маңызы бар мәселелерді шешу
Мәселелердің түрлері
1) Эмпатия мен ынтымақтастық қабілетіне негізделген қарым-қатынас этикасын қалыптастыру.
1) Басқа адамдардың сенімдерін түсінеді және қабылдайды;
2) құрдастарының қарым-қатынасындағы бар проблемаларды талдайды.
2) Жанжалдардың мәні мен себептерін түсіну.
1) Жанжалды шешу алгоритмін құрайды;
2)Медиация негіздерін және жанжалдарды шешу тәсілдерін біледі.
3) Аналитикалық және сыни ойлауды және жергілікті және жаһандық маңызы бар әлеуметтік мәселелерді бағалау дағдысын қалыптастыру.
1)Әлеуметтік жобаны, волонтерлік акциялар мен бастамаларды бағалайды.
1) Зерттеу және талдау жүргізу дағдыларын қалыптастыру экологиялық мәселелер бойынша дәлелдемелер
1) Жергілікті және жаһандық деңгейде экологиялық қақтығыстарды шешу жолдарын ұсынады.
Әр түрлі мәдениеттер мен дүниетанымдарды түсіну
Тиімді мәдениетаралық өзара іс-қимылға қатысу
1) Азаматтық ұстанымын көрсете алады, өз көзқарасын қорғай алады.
1) Әлеуметтік жауапкершіліктің маңыздылығын түсінеді.
1) Қоғамдағы мәдени бірегейліктің маңыздылығын бағалау.
1)Әр түрлі мәдениеттердің құндылығы туралы өзіндік көзқарасын дәлелдеу үшін дәлелдер келтіреді;
2) мәдени әртүрлілік пен мәдениетаралық айырмашылықтарды біледі және түсінеді.
1) Жаһандық мәселелер мен мәдениетаралық айырмашылықтарды анықтау;
2)басқа мәдениеттердің өкілдеріне құрметпен қарау негізінде коммуникация құру дағдысын қалыптастыру.
1) Мәдени, діни және басқа да айырмашылықтардың басқалардың көзқарастарына қалай әсер ететінін түсінеді;
2) мәдениетаралық коммуникация ережелерін жасайды в обществе.
1) Мәселе бойынша дәлелдер, айғақтар, ақпаратты таңдай білу.
1)Алынған ақпаратты, әртүрлі көзқарастарды сыни тұрғыдан бағалайды.
Әлеуметтік-экономикалық бағыттың мамандандырылған құрамы
Мамандықтағы жаһандық мәселелер
1) Әлеуметтік-экономикалық бағыт бойынша жаһандық құзыреттілікті сипаттау;
2) әлеуметтік-экономикалық бағыт бойынша жаһандық құзыреттерді қолдану мүмкіндіктерін айқындау.
1) Әлеуметтік-экономикалық бағыт бойынша жаһандық құзыреттердің қалыптасу матрицаларын әзірлеу.
Ұйым қызметкерлеріне еңбекақы төлеу және көтермелеу жүйелері
1) Қызметкерлерге ақы төлеу және көтермелеу үшін еңбекті бағалау әдістері мен нысандарын пайдалана білу.
1) Бағыт бойынша персонал жұмысының тиімділігін бағалау критерийлері
Үлкен көлемдегі ақпаратпен жұмыс
1) Ақпаратты шоғырландыра және құрылымдай білу.
1) Үлкен көлемдегі ақпаратпен жұмыс істеу дағдысы бар;
2) кәсіби мансап үшін дағдыларды тиімді пайдаланады.
Жобалар мен процестерді басқару
1) Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты жоспарлау дағдыларына ие болу.
1) Компания қызметінің басымдықтарын ажырата алады, қажетті ақпаратты пайдаланады және оны талдай алады;
2) өз көзқарасын сауатты баяндайды және дәлелдейді.
Қызмет көрсету саласы және менеджер этикасы
1) Этикалық нормативтерді, оның ішінде шешім қабылдау процестерінде сақтауға міндетті.
1) Бағыт бойынша персонал жұмысының тиімділігін бағалау критерийлері.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
39-қосымша
Техника- технологиялық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Математика" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения учебной дисциплины "Математика" - овладение математическими знаниями, необходимыми для применения в практической и профессиональной деятельности технико-технологического направления, для изучения смежных дисциплин продолжения образования, интеллектуального развития обучающихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) создание условий для качественного освоения основ математики, дальнейшего формирования и развития математических знаний, умений и навыков, направленных на развитие интеллектуальных качеств личности;
2) содействие применению математического языка и основных математических законов, изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направление знаний обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач, и обратно, интерпретирование математических моделей, которые описывают реальные процессы;
4) развитие логического и критического мышления, творческих способностей для подбора математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
5) развитие коммуникативных навыков, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, а также использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
6) развитие личностных качеств, такие как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
7) развитие навыков использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Математика" оқу пәнін оқытудың мақсаты - техника-технологиялық бағыттың практикалық және кәсіби қызметінде қолдану үшін, білім беруді жалғастырудың сабақтас пәндерін зерделеу үшін, жалпыадамзаттық құндылықтар мен ұлттық мәдениеттің үздік дәстүрлері негізінде білім алушылардың зияткерлік дамуын қажетті математикалық білімді меңгеру.
3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) математика негіздерін сапалы меңгеру, тұлғаның зияткерлік қасиеттерін дамытуға бағытталған математикалық білімді, іскерліктер мен дағдыларды одан әрі қалыптастыру және дамыту үшін жағдайлар жасау;
2) математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, әртүрлі контексттердегі есептерді шешу үшін сандық қатынастар мен кеңістіктік формаларды зерттеуге ықпал жасау;
3) есептерді шешу мақсатында білім алушылардың білімдерін математикалық модельдер жасауға және керісінше нақты процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді түсіндіруге бағыттау;
4) практикалық есептерді шешу кезінде қолайлы математикалық әдістерді таңдау, алынған нәтижелерді бағалау және олардың дұрыстығын анықтау үшін білім алушылардың логикалық және сыни ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
5) коммуникативтік дағдыларды, оның ішінде ақпаратты дәл және сауатты беру, сондай-ақ жариялымдар мен электрондық құралдарды қоса алғанда, әртүрлі көздерден алынған ақпаратты пайдалану қабілетін дамыту;
6) өз бетінше жұмыс істеу үшін де, командада жұмыс істеу үшін де қажет болатын тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық, толеранттылық сияқты жеке қасиеттерді дамыту;
7) математиканы оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану дағдыларын дамыту.

4. Содержание учебной дисциплины состоит из следующих разделов и тем:
1) "Функция, ее свойства и график". Функция и способы ее задания. Преобразование графиков функций. Свойства функции. Понятие обратной функции. Сложная функция.
2) "Тригонометрические функции". Тригонометрические функции, их свойства и графики. Построение графиков тригонометрических фикций с помощью преобразований.
3) "Обратные тригонометрические функции". Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики.
4) "Тригонометрические уравнения и неравенства, системы". Простейшие тригонометрические уравнения. Методы решения тригонометрических уравнений и их систем. Решение тригонометрических неравенств и их систем.
5) "Вероятность". Элементы комбинаторики и их применение к нахождению вероятностей. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближенных вычислений. Вероятность события и ее свойства. Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей.
6) "Предел функции и непрерывность". Предел функции в точке и на бесконечности. Непрерывность функции в точке и на бесконечности. Асимптоты графика функции. Предел числовой последовательности. Нахождение пределов.
7) "Производная". Определение производной. Понятие дифференциала функции. Правила нахождения производных. Производная сложной функции. Физический и геометрический смысл производной и их применение в технико-технологическом процессе. Уравнение касательной к графику функции.
8) "Применение производной". Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума функции. Исследование функции с помощью производной и построение еҰ графика. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке.
9) "Случайные величины и их числовые характеристики". Случайные величины. Дискретные и непрерывные случайные величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин. Виды распределения дискретных случайных величин.
10) "Первообразная и интеграл". Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл. Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач по технико-технологическому направлению.
11) "Степени и корни. Степенная функция". Корень n-ой степени и его свойства. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем. Преобразование иррациональных выражений. Степенная функция, ее свойства и график. Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем.

4. Оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерден және тақырыптардан тұрады:
1) "Функция, оның қасиеттері және графигі". Функция және оның берілу жолдары. Функция графигін түрлендіру. Функцияның қасиеттері. Кері функция ұғымы. Күрделі функция.
2) "Тригонометриялық функциялар". Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Түрлендірулер арқылы тригонометриялық функциялардың графигін салу.
3) "Кері тригонометриялық функциялар". Арксинус, арккосинус, арктангенс, арктангенс. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері.
4) "Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер". Қарапайым тригонометриялық теңдеулер. Тригонометриялық теңдеулер және олардың жүйелерін шешу әдістері. Тригонометриялық теңсіздіктер мен жүйелерді шешу.
5) "Ықтималдық". Комбинаторика элементтері және олардың ықтималдықтарды табуға қолданылуы. Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) жуықтап есептеулер үшін қолдану. Оқиғаның ықтималдығы және оның қасиеттері. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері.
6) "Функцияның шегі және үзіліссіздік". Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі үзіліссіздігі. Функция графигінің асимптоталары. Сан тізбегінің шегі. Шектерді табу.
7) "Туынды". Туындының анықтамасы. Функцияны дифференциалдау туралы түсінік. Туындыларды табу ережелері. Күрделі функцияның туындысы. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы және оларды техника-технологиялық процестермен байланысты есептерде қолдану. Функция графигіне жүргізідген жанаманың теңдеуі.
8) "Туындыны қолдану". Функцияның өсу және кему шарттары. Функцияның кризистік және экстремум нүктелері. Функцияны туынды арқылы зерттеу және оның графигін салу. Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері.
9) "Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары". Кездейсоқ шамалар. Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлері.
10) "Алғашқы функция және интеграл". Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интегралдың қасиеттері. Қисық сызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл.
11) "Дәреже мен түбірлер. Дәрежелік функция". n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Иррационал өрнектерді түрлендіру. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі. Нақты көрсеткіші бар дәрежелік функциясының туындысы және интегралы.

12) "Иррациональные уравнения и неравенства, системы". Иррациональные уравнения и их системы. Иррациональные неравенства и их системы.
13) "Показательная и логарифмическая функции". Показательная функция, ее свойства и график. Логарифм числа и его свойства. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Производная и интеграл показательной функции. Производная логарифмической функции.
14) "Показательные и логарифмические уравнения и неравенства, системы". Показательные уравнения и их системы. Показательные неравенства и их системы. Логарифмические уравнения и их системы. Логарифмические неравенства и их системы.
15) "Элементы математической статистики". Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным.
16) "Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве". Аксиомы стереометрии и их следствия. Взаимное расположение прямых в пространстве. Взаимное расположение прямой и плоскости. Взаимное расположение двух плоскостей.
17) "Перпендикулярность в пространстве". Перпендикулярность прямой и плоскости. Перпендикуляр и наклонная. Теорема о трҰх перпендикулярах. Расстояние в пространстве. Углы в пространстве. Перпендикулярность плоскостей. Ортогональная проекция плоской фигуры на плоскость и ее площадь.
18) "Прямоугольная система координат и векторы в пространстве". Векторы в пространстве и действия над ними. Коллинеарность и компланарность векторов. Прямоугольная система координат в пространстве. Координаты вектора в пространстве. Сложение и вычитание векторов в координатах, умножение вектора на число в координатах. Разложение вектора по трем некомпланарным векторам. Расстояние между двумя точками. Деление отрезка в данном отношении. Координаты середины отрезка. Скалярное произведение векторов. Уравнение сферы. Уравнение прямой в пространстве.
19) "Применение уравнений прямой и плоскости в пространстве". Взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве. Расстояние от точки до плоскости в пространстве. Нахождение угла между двумя прямыми, угла между прямой и плоскостью в пространстве.
20) "Многогранники". Понятие о многогранном угле, геометрическом теле. Понятие многогранника. Призма и ее элементы. Прямая и правильная призмы. Прямоугольный параллелепипед и его свойства. Площадь боковой и полной поверхностей призмы. Пирамида и ее элементы. Усеченная пирамида. Площадь боковой и полной поверхностей пирамиды. Площадь поверхности усечҰнной пирамиды. Правильные многогранники.

12) "Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер". Иррационал теңдеулер және олардың жүйелері. Иррационал теңсіздіктер мен жүйелер.
13) "Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар". Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі. Көрсеткіштік функцияның туындысы және интегралы. Логарифмдік функцияның туындысы.
14) "Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер". Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері. Көрсеткіштік теңсіздіктер және олардың жүйелері. Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері. Логарифмдік теңсіздіктер мен жүйелер.
15) "Математикалық статистика элементтері". Бас жиынтық және таңдама. Дискретті және аралық вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау.
16) "Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы". Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары. Кеңістіктегі түзулердің өзара орналасуы. Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Екі жазықтықтың өзара орналасуы.
17) "Кеңістіктегі перпендикулярлық". Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Перпендикуляр және көлбеу. Үш перпендикуляр туралы теорема. Кеңістіктегі қашықтық. Кеңістіктегі бұрыштар. Жазықтықтардың перпендикулярлығы. Жазық фигураның жазықтыққа ортогональды проекциясы және оның ауданы.
18) "Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар". Кеңістіктегі векторлар және оларға қолданылатын амалдар. Коллинеар және компланар векторлар. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі. Кеңістіктегі вектордың координаталары. Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту. Вектордың үш компланарлы емес векторларға жіктелуі. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Кесіндінің ортасының координаталары. Векторлардың скаляр көбейтіндісі. Сфера теңдеуі. Кеңістіктегі түзудің теңдеуі.
19) "Кеңістіктегі түзу және жазықтық теңдеулерін қолдану". Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Кеңістіктегі нүктеден жазықтыққа дейінгі қашықтық. Екі түзу арасындағы бұрышты, кеңістіктегі түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу.
20) "Көпжақтар". Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік. Дұрыс көпжақтар ұғымы. Призма және оның элементтері. Тік және дұрыс призмалар. Тікбұрышты параллелепипед және оның қасиеттері. Призманың бүйір және толық беттерінің ауданы. Пирамида және оның элементтері. Қиық пирамида. Пирамиданың бүйір және толық беттерінің ауданы. Қиық пирамиданың бүйір және толық беттерінің ауданы. Дұрыс көпжақтар.

21) "Тела вращения и их элементы". Цилиндр и его элементы. Площадь боковой полной поверхности цилиндра. Конус и его элементы. Площадь боковой и полной поверхности конуса. Усеченный конус и его элементы. Площадь поверхности усечҰнного конуса. Сфера, шар и их элементы. Площадь поверхности сферы. Касательная плоскость к сфере. Сечения тел вращений плоскостью.
22) "Объемы тел". Общие свойства объемов тел. Объем призмы. Объемы пирамиды и усеченной пирамиды. Объем цилиндра. Объемы конуса и усеченного конуса. Подобие пространственных фигур. Объем шара и его частей. Комбинации геометрических тел. Решение прикладных задач технико-технологического профиля.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;

21) "Айналу денелері және олардың элементтері". Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің толық бүйір бетінің ауданы. Конус және оның элементтері. Конустың бүйір және толық бетінің ауданы. Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың бетінің ауданы. Сфера, шар және олардың элементтері. Сфераның бетінің ауданы. Сфераға жүргізілген жанама жазықтық. Айналу денелерін жазықтықпен қию.
22) "Денелердің көлемі". Дене көлемінің жалпы қасиеттері. Призманың көлемі. Пирамида мен қиық пирамиданың көлемі. Цилиндр көлемі. Конус пен қиық конустың көлемі. Шар және оның бөліктерінің көлемі. Кеңістіктіктегі фигуралардың ұқсастығы. Геометриялық денелердің комбинациясы.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;

Тема 1.1.1. Функция и способы ее задания. Преобразования графиков функций. Графики, используемые в технико-технологическом процессе.
Тема 1.1.2. Свойства функции.
1.2. Виды функции
+
+
+
Тема 1.2.1. Понятие обратной функции.
Тема 1.2.2. Сложная функция.
Раздел 2. Тригонометрические функции
2.1. Тригонометрические функции и их графики
+
+
+
Тема 2.1.1. Тригонометрические функции, их свойства и графики.
Тема 2.1.2. Построение графиков тригонометрических функций с помощью преобразований
2.2. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики
+
+
+
Тема 2.2.1. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс.
Тема 2.2.2. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики.
2.3. Тригонометрические уравнения и неравенства
+
+
+
Тема 2.3.1. Простейшие тригонометрические уравнения.
Тема 2.3.2. Методы решения тригонометрических уравнений и их систем.
2.4. Тригонометрические неравенства
+
+
+
Тема 2.4.1. Решение простейших тригонометрических неравенств.
Раздел 3. Степени и корни. Степенная функция
3.1. Степени и корни
+
+
+
Тема 3.1.1. Корень n-ой степени и его свойства. Преобразование иррациональных выражений.
Тема 3.1.2. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем.
3.2. Степенная функция, ее свойства и график.
+
+
+
Тема 3.2.1. Степенная функция, ее свойства и график.
4. Иррациональные уравнения и неравенства.
4.1. Иррациональные уравнения и системы.
+
+
+
Тема 4.1.1. Иррациональные уравнения и их системы.
Тема 4.2.1. Методы решения иррациональных уравнений.
4.2. Иррациональные неравенства
+
+
+
Тема 4.2.1. Иррациональные неравенства и методы их решений
Раздел 5. Показательная и логарифмическая функция
5.1. Показательная функция
+
+
+
Тема 5.1.1. Показательная функция, ее свойства и график.
5.2. Логарифмическая функция
+
+
+
Тема 5.2.1. Логарифм числа и его свойства.
Тема 5.2.2. Логарифмическая функция, ее свойства и график
Раздел 6. Показательные, логарифмические уравнения и неравенства
6.1. Показательные уравнения и неравенства
+
+
+
Тема 6.1.1. Показательные уравнения и их системы
Тема 6.1.2. Показательные неравенства.
6.2. Логарифмические уравнения и неравенства
+
+
+
Тема 6.2.1. Логарифмические уравнения и их системы
Тема 6.2.2. Логарифмические неравенства.
Раздел 7. Предел функции и непрерывность

Тақырып 1.1.1.Функция және оның берілу тәсілдері. Функция графигін түрлендіру. Техника-технологиялық процесте графиктерді сызып, қолдану.
Тақырып 1.1.2.Функцияның қасиеттері.
1.2. Функция түрлері.
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Кері функция ұғымы.
Тақырып 1.2.2. Күрделі функция.
2 бөлім. Тригонометриялық функциялар.
2.1. Тригонометриялық функциялар және олардың графиктері
+
+
+
Тақырып 2.1.1.Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері.
Тақырып 2.1.2.Түрлендірулер арқылы тригонометриялық функциялардың графигін салу. Техника-технологиялық процесте тригонометриялық функциялардың графиктерін қолдану.
2.2. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері.
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс.
Тақырып 2.2.2. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері.
2.3. Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер.
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Қарапайым тригонометриялық теңдеулер.
Тақырып 2.3.2. Тригонометриялық теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
2.4. Тригонометриялық теңсіздіктер мен жүйелер..
+
+
+
Тақырып 2.4.1.Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктер мпен жүйелерді шешу.
3 бөлім. Дәреже мен түбірлер. Дәрежелік функция.
3.1. Дәреже мен түбірлер.
+
+
+
Тақырып 3.1.1. n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Иррационал өрнектерді түрлендіру.
Тақырып 3.1.2. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру.
3.2. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі.
+
+
+
Тақырып 3.2.1.Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі.
4. Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер.
4.1. Иррационал теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Иррационал теңдеулер және олардың жүйелері.
Тақырып 4.1.2. Иррационал теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
Тақырып 4.1.3. Иррационал теңсіздіктер және олардың жүйелерін шешу әдістері.
5 бөлім. Көрсеткіштік және логарифмдік функция.
5.1. Көрсеткіштік функция.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі.
5.2. Логарифмдік функция.
+
+
+
Тақырып 5.2.1. Санның логарифмі және оның қасиеттері.
Тақырып 5.2.2. Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі.
6 бөлім. Көрсеткіштік, логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер.
6.1. Көрсеткіштік теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер.
+
+
+
Тақырып 6.1.1. Көрсеткіштік теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
Тақырып 6.1.2. Көрсеткіштік теңсіздіктер мен жүйелерді шешу әдістері.
6.2. Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер.
+
+
+
Тақырып 6.2.1. Логарифмдік теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
Тақырып 6.2.2.Логарифмдік теңсіздіктер мен жүйелерді шешу әдістері.
7бөлім. Функцияның шегі және үзіліссіздік .

7.1. Предел функции
+
+
+
Тема 7.1.1. Предел функции в точке и на бесконечности.
Тема 7.1.2. Нахождение пределов.
7.2. Непрерывность функции и предел числовой последовательности
+
+
+
Тема 7.2.1. Непрерывность функции в точке и на бесконечности. Асимптоты графика функции.
Тема 7.2.2. Предел числовой последовательности.
Раздел 8. Производная и ее применение
8.1. Производная
+
+
+
Тема 8.1.1. Определение производной. Понятие дифференциала функции. Правила нахождения производных.
Тема 8.1.2. Производная степенной функции с действительным показателем.
Тема 8.1.3. Производная сложной функции.
Тема 8.1.4. Производные тригонометрических функций.
Тема 8.1.5. Производные показательной и логарифмических функции.
Тема 8.1.6. Физический и геометрический смысл производной. Применение производных для решения технико-технологических задач. Уравнение касательной к графику функции.
8.2. Применение производной
+
+
+
Тема 8.2.1. Признаки возрастания и убывания функции. Точки экстремума. Максимумы и минимумы в технико-технологических задачах.
Тема 8.2.2. Исследование функции с помощью производной и построение еҰ графика.
Тема 8.2.3. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке.
Раздел 9. Первообразная и интеграл. Определенный интеграл.
9.1. Первообразная и неопределенный интеграл
+
+
+
Тема 9.1.1. Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Табличные интегралы
Тема 9.1.2. Интегрирование методом замены переменной, по частям
9.2. Определенный интеграл.
+
+
+
Тема 9.2.1. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл.
9.3. Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач.
+
+
+
Тема 9.3.1. Вычисление площадей плоских фигур с помощью определенного интеграла.
Тема 9.3.2. Вычисление объемов тел вращения с помощью определенного интеграла.
Тема 9.3.3. Применение определенного интеграла в технико-технологических задачах.
Раздел 10. Математическая статистика и теория вероятностей
10.1. Вероятность
+
+
+
Тема 10.1.1. Элементы комбинаторики и их применение к нахождению вероятностей. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближенных вычислений. Размещения, сочетания и перестановки с повторениями и без повторений. Решение комбинаторных задач.

7.1. Функцияның шегі.
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі.
Тақырып 7.1.2. Шектерді табу.
7.2. Функцияның үзіліссіздігі және сан тізбегінің шегі.
+
+
+
Тақырып 7.2.1. Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі үзіліссіздігі. Функция графигінің асимптоталары.
Тақырып 7.2.2. Сан тізбегінің шегі.
8 бөлім. Туынды және оның қолданылуы.
8.1 Туынды.
+
+
+
Тақырып 8.1.1.Туындының анықтамасы. Функцияның дифференциалы туралы түсінік. Туындыларды табу ережелері.
Тақырып 8.1.2. Нақты көрсеткіші бар дәрежелік функциясының туындысы.
Тақырып 8.1.3. Күрделі функцияның туындысы.
Тақырып 8.1.4. Тригонометриялық функциялардың туындылары.
Тақырып 8.1.5. Көрсеткіштік және логарифмдік функциялардың туындылары.
Тақырып 8.1.6.Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Техникалық-технологиялық процестерге байланысты есептерді шешу үшін туындыларды қолдану. Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы және оларды техника-технологиялық процестермен байланысты есептерде қолдану.
8.1 Туындының қолданылуы.
+
+
+
Тақырып 8.2.1. Функцияның өсу және кему шарттары. Функцияның кризистік және экстремум нүктелері. Техникалық-технологиялық процестерге байланысты есептердегі максимум және минимум нүктелерін табуға есептер шығару.
Тақырып 8.2.2. Функцияны туынды арқылы зерттеу және оның графигін салу.
Тақырып 8.2.3.Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері.
9 бөлім. Алғашқы функция және интеграл. Анықталмаған интеграл.
9.1. Алғашқы функция және анықталмаған интеграл.
+
+
+
Тақырып 9.1.1. Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интегралдың қасиеттері. Таблицалық интегралдар.
Тақырып 9.1.2. Айнымалыны ауыстыру және бөліктеп интегралдау әдісі.
9.2. Анықталған интеграл.
+
+
+
Тақырып 9.2.1. Қисық сызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл.
9.3. Геометриялық және физикалық есептерді шешуде анықталған интегралды қолдану.
+
+
+
Тақырып 9.3.1.Анықталған интегралдың көмегімен жазық фигуралардың аудандарын есептеу.
Тақырып 9.3.2.Анықталған интегралдың көмегімен айналу денелерінің көлемін есептеу.
Тақырып 9.3.3. Техника-технологиялық бағыт бойынша геометриялық және физикалық есептерді шығаруда анықталған интегралды қолдану.
10 бөлім. Математикалық статистика және ықтималдықтар теориясы.
10.1. Ықтималдық.
+
+
+
Тақырып 10.1.1.Комбинаторика элементтері және олардың ықтималдықтарды табуға қолданылуы. Ньютон биномы (натурал көрсеткішпен) жуықтап есептеулер үшін қолдану. Орналастырулар, комбинациялар және қайталанулармен және қайталануларсыз ауыстырулар. Комбинаторлық есептерді шешу.

Тема 10.1.2. Вероятность события и ее свойства. Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей.
10.2. Элементы математической статистики
+
+
+
Тема 10.2.1. Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным.
Тема 10.2.2. Случайные величины. Дискретные и непрерывные случайные величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин. Виды распределения дискретных случайных величин.
Раздел 11. Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве
+
+
+
11.1. Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве.
+
+
+
Тема 11.1.1. Аксиомы стереометрии и их следствия. Взаимное расположение двух прямых в пространстве.
Тема 11.1.2. Взаимное расположение прямой и плоскости
Тема 11.1.3. Взаимное расположение двух плоскостей.
11.2. Углы в пространстве
+
+
+
Тема 11.2.1. Угол между прямыми в пространстве. Перпендикуляр и наклонная. Перпендикулярность прямой и плоскости.
Тема 11.2.2. Угол между прямой и плоскостью. Теорема о трҰх перпендикулярах.
Тема 11.2.3. Угол между двумя плоскостями. Двугранный угол. Расстояние в пространстве.
Тема 11.2.4. Перпендикулярность плоскостей. Ортогональная проекция плоской фигуры на плоскость и ее площадь
Раздел 12. Прямоугольная система координат и векторы в пространстве
12.1. Векторы в пространстве
+
+
+
Тема 12.1.1. Векторы в пространстве и действия над ними. Коллинеарность и компланарность векторов.
12.2. Прямоугольная система координат в пространстве.
+
+
+
Тема 12.2.1. Координаты вектора в пространстве. Сложение и вычитание векторов в координатах, умножение вектора на число в координатах.
Тема 12.2.2. Скалярное произведение векторов. Длина вектора. Разложение вектора по трем некомпланарным векторам
Тема 12.2.3. Расстояние между двумя точками. Деление отрезка в данном отношении. Координаты середины отрезка.
Тема 12.2.4. Уравнение сферы. Уравнение прямой в пространстве.
Тема 12.2.5. Расстояние между двумя точками. Координаты середины отрезка.
Раздел 13. Многогранники и тела вращения

Тақырып 10.1.2. Оқиғаның ықтималдығы және оның қасиеттері. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері.
10.2. Математикалық статистика элементтері.
+
+
+
Тақырып 10.2.1. Бас жиынтық және таңдама. Дискретті және аралық вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау.
Тақырып 10.2.2. Кездейсоқ шамалар. Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлері. Математикалық статистика элементтерін қолдана отырып, практикалық есептерді шешу.
11 бөлім. Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы
+
+
+
11.1. Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы.
+
+
+
Тақырып 11.1.1. Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары. Кеңістіктегі екі түзудің өзара орналасуы.
Тақырып 11.1.2. Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. . Техника-технологиялық бағыт бойынша есептерде кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуын қолдану.
Тақырып 11.1.3. Екі жазықтықтың өзара орналасуы.
11.2. Кеңістіктегі бұрыштар.
+
+
+
Тақырып 11.2.1. Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш. Перпендикуляр және көлбеу. Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы.
Тақырып 11.2.2. Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш. Үш перпендикуляр туралы теорема.
Тақырып 11.2.3. Екі жазықтықтың арасындағы бұрыш. Екі жақты бұрыш. Кеңістіктегі қашықтық.
Тақырып 11.2.4. Жазықтықтардың перпендикулярлығы. Жазық фигураның жазықтықтағы ортогональ проекциясы және оның ауданы. Техника-технологиялық бағыт бойынша есептерде кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығын қолдану.
12 бөлім. Тікбұрышты координаталар жүйесі және кеңістіктегі векторлар.
12.1. Кеңістіктегі векторлар.
+
+
+
Тақырып 12.1.1. Кеңістіктегі векторлар және оларға қолданылатын амалдар. Коллинеар мен компланар векторлар.
12.2. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі.
+
+
+
Тақырып 12.2.1.Кеңістіктегі вектордың координаталары. Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту.
Тақырып 12.2.2. Векторлардың скалярлық көбейтіндісі. Вектордың ұзындығы. Вектордың компланар емес үш векторға жіктелуі. Техника-технологиялық бағыттағы қолданбалы есептерді шешуде координаталар мен векторларды пайдалану.
Тақырып 12.2.3. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Кесіндніңі ортасының координаталары. Техника-технологиялық бағыт бойынша есептерде кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы қолдану.
Тақырып 12.2.3.Сфера теңдеуі. Кеңістіктегі түзудің теңдеуі.
13 бөлім. Көпжақтар және айналу денелері

13.1. Многогранники
+
+
+
Тема 13.1.1. Понятие о многогранном угле, геометрическом теле. Понятие многогранника. Многогранники в технико-технологическом процессе. Правильные многогранники. Применение правильных многогранников в технико-технологическом процессе.
13.2. Призма и ее элементы.
+
+
+
Тема 13.2.1. Призма, прямоугольный параллелепипед и его свойства. Куб. Сечение многогранников плоскостью.
Тема 13.2.2. Площадь боковой и полной поверхностей призмы.
13.3. Пирамида и ее элементы.
+
+
+
Тема 13.3.1. Пирамида и ее элементы. Усеченная пирамида. Египетские пирамиды
Тема 13.3.2. Площадь боковой и полной поверхностей пирамиды. Площадь поверхности усечҰнной пирамиды.
Тема 13.3.3. Сечение многогранников плоскостью.
14. Тела вращения и их элементы
14.1. Цилиндр и его элементы.
+
+
+
Тема 14.1.1. Цилиндр и его элементы. Площадь поверхности цилиндра. Применение цилиндра и его элементов в технико-технологическом процессе.
14.2. Конус и его элементы.
+
+
+
Тема 14.2.1. Конус и его элементы. Площадь поверхности конуса. Применение конуса и его элементов в технико-технологическом процессе.
Тема 14.2.2. Усеченный конус и его элементы. Площадь поверхности усечҰнного конуса
Тема 14.2.3. Сечения тел вращений плоскостью: цилиндра и конуса, усеченного конуса. Решение практических задач.
14.3. Сфера, шар и их элементы
+
+
+

13.1. Көпжақтар.
+
+
+
Тақырып 13.1.1. Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік. Көпжақтар туралы ұғымы. Дұрыс көпжақтар. Техникалық-технологиялық процестегі көпжақтар. Дұрыс көпжақтар. Техникалық-технологиялық процесте дұрыс көпжақтарды қолдану.
13.2. Призма және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 13.2.1.Призма, тікбұрышты параллелепипед және олардың қасиеттері. Куб.
Тақырып 13.2.2. Призманың бүйір және толық беттерінің ауданы.
13.3. Пирамида және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 13.3.1.Пирамида және оның элементтері. Қиық пирамида. Египет пирамидалары.
Тақырып 13.3.2. Пирамиданың бүйір және толық беттерінің ауданы. Қиық пирамида бүйір және толық беттерінің ауданы .
Тақырып 13.3.2.. Техника-технологиялық бейінде көпжақтардың қолданылуы. Техника-технологиялық бейіндегі көпжақтарды пайдаланып қолданбалы есептерді шығару. Көпжақтарды жазықтықпен қию.
14. Айналу денелері және олардың элементтері.
14.1. Цилиндр және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 14.1.1. Цилиндр және оның элементтері. Цилиндр бетінің ауданы. Цилиндр мен оның элементтерін техникалық-технологиялық процесте қолдану.
14.2. Конус және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 14.2.1. Конус және оның элементтері. Конус бетінің ауданы.
Тақырып 14.2.2. Киық конус және оның элементтері. Қиық конустың бетінің ауданы. Конус және оның элементтерін техникалық-технологиялық процесте қолдану.
14.3. Сфера, шар және олардың элементтері.
+
+
+

Тема 14.3.1. Сфера, шар и их элементы. Площадь поверхности сферы.
Тема 14.3.2. Касательная плоскость к сфере. Пересечение двух сфер. Пересечение тел вращения плоскостью
Раздел 15. Объемы тел
15.1. Общие свойства объемов тел. Объемы многогранников
+
+
+
Тема 15.1.1. Объем тела. Общие свойства объемов тел. Объем призмы.
Тема 15.1.2. Объемы пирамиды. Объем усеченной пирамиды.
15.2. Объемы тел вращения
+
+
+
Тема 15.2.1. Объем цилиндра.

Тақырып 14.3.1. Сфера, шар және олардың элементтері. Техникалық- технологиялық процестегі шар мен сфераның элементтері. Сфера бетінің ауданы.
Тақырып 14.3.2. Сфераға жанама жазықтық. Екі сфераның қиылысуы. Айналу денелерін жазықтықпен қию.
15 бөлім. Денелердің көлемі.
15.1. Денелер көлемінің жалпы қасиеттері. Көпжақтардың көлемі.
+
+
+
Тақырып 15.1.1. Дене көлемі. Дене көлемінің жалпы қасиеттері. Призманың көлемі.
Тақырып 15.1.2. Пирамиданың көлемі. Қиық пирамиданың көлемі.
15.2. Айналу денелерінің көлемі.
+
+
+
Тақырып 15.2.1. Цилиндр көлемі.

6) применяет правило вычисления производной сложных функций;
7) решает прикладные задачи применяя
формулу производных.
Применение производной
1) Исследовать функции на монотонность;
2) создать математические модели задач на
определение наибольшего и наименьшего значения функции на отрезке;
3) использовать при нахождении максимумов и минимумов;
4) раскрыть механический смысл производной.
1) Составляет уравнение касательной к графику функции по алгоритму;
2) применяет необходимое и достаточное условие возрастания (убывания) функции на интервале;
3) анализирует свойства функции с помощью производной и строит еҰ график.
1)находит наибольшее и наименьшее значения функции;
2)решает задачи по технико-технологическому направлению применяя формулу производных.
Первообразная и интеграл
Первообразная и неопределенный интеграл
1) Находить первообразную функции и неопределенный интеграл.
1) Раскрывает содержание понятия первообразной функции и неопределенного интеграла;
2) применяет формулы нахождения неопределҰнных интегралов;
3) использует таблицу неопределенных интегралов при решении задач.
Определенный интеграл
1) Вычислять определенный интеграл;
2) интерпретировать физический смысл интеграла.
1) Применяет формулу Ньютона-Лейбница для нахождения площади криволинейной трапеции;
2) вычисляет площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
3) вычисляет объем тела вращения;
4) решает по технико-технологическому направлению применяя
формулу определенного интеграла.
Математическая статистика и теория вероятностей
Вероятность
1) Решать комбинаторные задачи путем систематического перебора возможных вариантов и с использованием правила умножения;
2) объяснить основы теории вероятности, теоремы сложения и умножения вероятностей.
1) Применяет Бином Ньютона (с натуральным показателем) для вычислений;
2) вычисляет вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
3) объясняет правила сложения и умножения вероятностей;
4) решает практические задачи с применением вероятностных методов.
Элементы математической статистики
1) объяснять взаимосвязь между математическим ожиданием дискретной случайной величиной, дисперсии и среднее квадратическое (стандартное) отклонение;
2) характеризовать случайные величины по выборочным данным;
3) интерпретировать практические задачи с применением вероятностных методов.
1) Объяснять взаимосвязь между математическим ожиданием дискретной случайной величиной, дисперсии и среднее квадратическое (стандартное) отклонение;
характеризовать случайные величины по выборочным данным;
2) вычисляет
математическое ожидание дискретной случайной величины;
3) вычисляет дисперсию и среднее квадратическое (стандартное) отклонение дискретной случайной величины;
оценивает числовые характеристики случайных величин по выборочным данным.
Случайные величины
1) Объяснять понятия
дискретной, непрерывной случайной
величины;
2) решать задачи с применением дискретной случайной величины;
3) находить алгоритм применения элементов математической статистики для решения практических задач по профиляю.
1) Сопоставляет дискретные и непрерывные случайные величины;
2) составляет таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин;
3) решает практические задачи по профилю с применением элементов математической статистики.
Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве
Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве"
1) Объяснять аксиомы стереометрии и их следствия;
2) представлять взаимное расположение прямых, плоскостей, прямой и плоскости в пространстве.
1) Поясняет содержание аксиом стереометрии, их следствий;
2) применяет знание о свойствах параллельных и скрещивающихся прямых в пространстве при решении задач;
3) объясняет признаки, свойства параллельности и перпендикулярности прямых, применяет их при решении задач.
Углы в пространстве
1) Усвоить понятие угла между двумя прямыми в пространстве, угла между прямой и плоскостью;
2) объяснить теорему о трех перпендикулярах.
1) Раскрывает смысл перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной в пространстве;
2) объясняет признаки, свойства параллельности и перпендикулярности прямой и плоскости;
3) применяет признаки параллельности и перпендикулярности плоскостей при решении задач;
4) определяет угол между двумя прямыми в пространстве;
5) изображает угол между прямой и плоскостью, угол между плоскостями;

6) координаталық жазықтықта қарапайым тригонометриялық теңсіздіктер мен олардың жүйелерінің шешімдерін бейнелейді.
Дәреже мен түбірлер
Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер.
Дәрежелік функция
1) Алгебралық өрнектерді түрлендіру.
1) n дәрежесінің түбірін және n дәрежесінің арифметикалық түбірін анықтауда сәйкестікті белгілейді;
2) иррационал және алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін n дәрежелі және рационал көрсеткішті түбірдің қасиеттерін қолданады.
Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі.
1) Дәрежелік функцияның графигін құру
1) График құру дағдыларын пысықтау үшін дәрежелік функцияның қасиеттерін пайдаланады;
2) берілген график бойынша дәрежелік функцияның қасиеттерін зерттейді.
Иррационал теңдеулер мен жүйелер
1) Иррационал теңдеулер мен теңдеулер жүйесін шешу алгоритмін игеру.
1) Иррационал теңдеу анықтамасының мазмұнын түсіндіреді және иррационал теңдеудің анықталу облысын табады;
2) иррационал теңдеулерді теңдеудің екі жағын n-ші дәрежеге шығару әдісімен шешеді;
3) иррационал теңдеулерді айнымалыны ауыстыру әдісімен шешеді;
4) иррационалды жүйелерді шешеді.
Иррационалд теңсіздіктер мен жүйелер
1) Иррационалд теңсіздіктер мен теңсіздіктер жүйелерін шешу алгоритмін игеру.
1) Иррационал теңсіздіктердің анықталу облысын табады;
2) иррационал теңсіздіктерді теңсіздіктің екі жағын n-ші дәрежеге шығару әдісімен шешеді;
3) иррационал теңсіздіктерді айнымалыны ауыстыру әдісі арқылы шешеді;
4) иррационал теңсіздіктер жүйесін шешеді.
Көрсеткіштік және логарифмдік функция
Көрсеткіштік функция
1) График бойынша көрсеткіштік функцияның қасиеттерін сипаттау.
1) Көрсеткіштік функциясының анықтамасын түсіндіреді және оның графигін салады;
2) негізге байланысты көрсеткіштік функцияның қасиеттерін қолданады;
3) көрсеткіштік функцияларының графиктерін салады.
Логарифмдік функция
1) Логарифмі бар өрнектердің мәндерін есептеу.
2) негізге байланысты логарифмдік функцияның қасиеттерін график бойынша сипаттау.
1) Санның логарифмін, ондық және натурал логарифмнің мәндерін анықтайды;
2) логарифмдік өрнектерді түрлендіру үшін логарифмдердің қасиеттерін қолданады.
3) логарифмдік функцияның анықтамасын түсіндіреді және оның қасиеттерін сипаттайды;
4) логарифмдік функцияның графигін салады.
Көрсеткіштік, логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер
Көрсеткіштік теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер
1) Көрсеткіштік теңдеулер, теңсіздіктер мен жүйелерді шешу.
1) Көрсеткіштік теңдеуді шешу алгоритмін қолданады;
2) көрсеткіштік теңдеулерді, теңсіздіктерді шешуде
негізге байланысты көрсеткіштік функцияның қасиеттерін қолданады;
3)көрсеткіштік теңдеулер мен жүйелерді шешеді;
4) көрсеткіштік теңсіздіктер мен жүйелерді шешеді.
Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер
1) Логарифмдік теңдеулерді, теңсіздіктер және жүйелерді шешу
1) Логарифмдік теңдеуді шешу алгоритмін қолданады;
2) логарифмдік теңдеулерді, теңсіздіктерді шешуде негізге байланысты логарифмдік функцияның қасиеттерін қолданады;
3) логарифмдік теңдеулер мен жүйелерді шешу жолдарын түсіндіреді;
4) логарифмдік теңсіздіктер мен жүйелерді
шешеді.
Функция шегі және шексіздік
Функцияның шегі
1) Нүктедегі және аралықтағы функцияның шегін анықтау
1) Функцияның шегін нүктеде, шексіздікте есептейді;
2) есептерді шешуде шектердің қасиеттерін қолдана алады
Функцияның үзіліссіздігі және сан тізбегінің шегі
1) Функция графигінің асимптоталарын салу
1) Функцияның шексіздік қасиеттерін қолданады;
2) сан тізбегінің шегін есептейді
Туынды және оның қолданылуы
Туынды
1) Функциялардың туындыларын есептеу;
2) туындының геометриялық және физикалық мағынасын игеру;
3) күрделі функциялардың туындыларын табу
1) Анықтама бойынша функцияның туындысын табады;
2) функцияларды дифференциалдау ережелерін қолданады;
3) функция туындысының физикалық және геометриялық мағынасын ашады;
4) қозғалыс жылдамдығы мен үдеуін есептейді.
5) күрделі функцияны анықтайды және құрастырады;

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Информатика" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения учебной дисциплины "Информатика" - является сформирование у обучающихся навыков использования современных информационных технологии и программ в профессиональной сфере в технико-технологическом направлении.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующие задачи:
1) формировать у обучающихся понимание роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в сфере;
2) обеспечение обучающихся пониманием базовых принципов работы компьютеров;
3) формированию у обучающихся технологического мышления, развитию творческих способностей, памяти, пространственного воображения, фантазии, моторики рук, совершенствованию глазомера обучающихся.
4) научить обучающихся решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
5) развивать у обучающихся логическое, алгоритмическое, а также вычислительное мышление, включающее способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
6) формировать у обучающихся информационную культуру – следовать общепринятым правилам и действовать в интересах личности и всего казахстанского общества;
7) способствовать овладению академического языка и обогащению терминологического словаря обучающимися в рамках предмета;
8) познакомить обучающихся с принципами и методами разработки, конструирования и программирования управляемых электронных устройств на базе вычислительной платформы;
9) развить навыки программирования в современной среде программирования;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. Оқу пәнін оқытудың мақсаты "Информатика " – білім алушылардың техника-технологиялық бағытта кәсіби салада заманауи ақпараттық технологиялар мен бағдарламаларды пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
3. Оқу пәнін жүзеге асыру келесі міндеттерді қамтиды:
1) білім алушыларда ақпараттық процестердің қоғамдағы рөлі, салада ақпараттық технологияларды қолданудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективалары туралы түсінік қалыптастыру;
2) білім алушыларға компьютердің негізгі принциптері туралы түсінік беру;
3) білім алушылардың технологиялық ойлауын қалыптастыру, шығармашылық қабілеттерін, есте сақтау, кеңістіктік қиялдау, қиялдау, қол моторикасын дамыту, білім алушылардың көзін жетілдіру.
4) талдау, абстракциялау, модельдеу және бағдарламалау арқылы білім алушыларды әртүрлі есептерді шығаруға үйрету;
5) білім алушылардың логикалық, алгоритмдік, сондай-ақ есептеуіш ойлауын дамыту, оның ішінде жалпылау және ұқсастық, есепті құрамдас бөліктерге бөлу және ортақ заңдылықтарды бөліп көрсету, тапсырмаларды шешудің тиімді және ұтымды жолдарын табу;
6) білім алушылар арасында ақпараттық мәдениетті қалыптастыру – жалпы қабылданған ережелерді сақтауға және жеке адамның және бүкіл қазақстандық қоғамның мүдделері үшін әрекет етуге;
7) пән аясында білім алушылардың академиялық тілді меңгеруіне және терминологиялық сөздік қорын байытуына ықпал ету;
8) білім алушыларда есептеу платформасы негізінде басқарылатын электрондық құрылғыларды әзірлеу, құрастыру және бағдарламалау принциптерімен және әдістерімен таныстыру;
9) заманауи бағдарламалау ортасында бағдарламалау дағдыларын дамыту;

10) углубить знания, повысить мотивацию к обучению путем их практического применения;
11) развить интерес к научно–техническому разработкам;
12) развить творческие способности обучающихся.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 7 разделов:
1) Здоровье и безопасность;
2) Аппаратное и программное обеспечение;
3) Представление данных
4) Информационные процессы и системы
5) Создание и преобразование информационных объектов
6) Разработка приложений
7) Компьютерные сети и информационная безопасность
Раздел 1. "Здоровье и безопасность" включает следующие темы: Эргономика рабочего места. Отрицательные стороны использования компьютера. Антивирусная безопасность. Онлайн-безопасность и онлайн-этикет.
Раздел 2. "Аппаратное и программное обеспечение" включает следующие темы: Аппаратное обеспечение, описание и характеристики мобильных устройств; Программное обеспечение, виртуальные машины; Возможности использования виртуальных машин в технико-технологическом направлении; Примеры программного обеспечения для технико-технологического направления.
Раздел 3. "Представление данных" включает следующие темы: Цифровые системы счисления; Преобразование чисел из одной системы счисления в другую; Логические операции и выражения; Таблица истинности и ее создание; Элементы компьютерной логики и логические схемы; Кодирование информации.
Раздел 4. "Информационные процессы и системы" включает следующие темы: Bigdata (бигдейта) (большие данные); Основные понятия базы данных, реляционная база данных, первичный ключ в базе данных; Разработка базы данных SQL: типы данных, однотабличные и многотабличные базы данных; Формы, отчеты; Структурированные запросы: создание запросов выбора в режиме дизайнера, SQL, связь с базой данных на веб-страницах; Примеры создания и использования базы данных в технико-технологическом направлении; Современные процессы в развитии информационных технологий, принципы машинного обучения, нейронные сети; Искусственный интеллект, сфера применения искусственного интеллекта; Возможности использования искусственного интеллекта в технико-технологическом направлении; технология Blockchain (блокчейн); Облачные технологии, назначении, классификация; Сервисы облачных технологий, сферы применения облачных технологий в технико-технологическом направлении; Интернет-вещей, принципы работы, перспективы развития; Современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане, цифровизация технико-технологического направления Казахстана; Электронная цифровая подпись и сертификат, назначение, алгоритм использования; Портал электронного правительства, виды услуг, предоставляемых в технико-технологической сфере на портале электронного правительства; Цифровая грамотность. Правовая защита информации.
Раздел 5. "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие темы: Виртуальная и дополненная реальность, человек в виртуальной реальности; Применение технологий VR и AR в технико-технологической сфере; создание 3D-панорамы и (виртуального путешествия); 3D панорама в технико-технологическом направлении; HTML-документ, главная страница сайта; Использование каскадных таблиц стилей (CSS) для оформления страниц сайта; Наполнение сайта (контент), мультимедиа на веб-странице; шаблоны и дизайн сайтов для технико-технологической отрасли; Публикация сайта и его продвижение.
Раздел 6. "Разработка приложений" включает следующие темы: Пользовательские функции и процедуры; Работа с файлами, строками; методы сортировки; Алгоритмы поиска на графах; Мобильные приложения; Интерфейс мобильного приложения, требования к интерфейсу мобильных приложений; Конструкторы мобильных приложений и среда разработки мобильных приложений; Разработка приложений, используемых в технико-технологической сфере; умный дом, разработка программ для управления устройствами умного дома; ИТ-стартап. Как запустить технико-технологический стартап; платформа Crowdfunding (краудфандинг), принцип работы платформ; продвижение проекта и маркетинг.
Раздел 7. "Компьютерные сети и информационная безопасность" включает следующие темы: Организация компьютерных сетей, компоненты сети; IP-адрес, DNS, частные виртуальные сети; Информационная безопасность, меры безопасности при работе в сети - пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация.

10) практикалық қолдану арқылы білімді тереңдету, оқуға деген ынтасын арттыру;
11) ғылыми-техникалық әзірлемелерге қызығушылықты дамыту;
12) білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
4. Оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімнен тұрады:
1) денсаулық және қауіпсіздік;
2) аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету;
3) мәліметтерді ұсыну;
4) ақпараттық процестер мен жүйелер;
5) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру;
6) қосымшаларды әзірлеу;
7) компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік.
1 бөлім. "Денсаулық және қауіпсіздік" келесі тақырыптарлы қамтиды: Жұмыс орнының эргономикасы. Компьютерді пайдаланудың кемшіліктері Вирусқа қарсы қауіпсіздік. Интернеттегі қауіпсіздік және желідегі этикет.
2 бөлім. "Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету" келесі тақырыптарды қамтиды: Аппараттық қамтамасыз ету, мобильді құрылғылардың сипаты және сипаттамалары; Бағдарламалық қамтамасыз ету, виртуалды машиналар; Техника-технологиялық бағытта виртуалды машиналарды пайдалану мүмкіндігі; Техника-технологиялық бағыттағы бағдарламалық қамтамасыз ету мысалдары.
3 бөлім. "Деректерді көрсету" келесі тақырыптарды қамтиды: Сандық санау жүйелері; Сандарды бір санау жүйесінен екіншісіне түрлендіру; Логикалық амалдар мен өрнектер; Ақиқат кестесі және оны құру; Компьютерлік логика және логикалық схемалар элементтері; Ақпаратты кодтау.
4 бөлім. "Ақпараттық процестер мен жүйелер" келесі тақырыптарды қамтиды: Bigdata (bigdata) (үлкен деректер); Мәліметтер қорының негізгі түсініктері, реляциялық мәліметтер базасы, мәліметтер қорындағы бастапқы кілт; SQL деректер қорын әзірлеу: деректер типтері, бір кестелік және көп кестелік деректер қорлары; Формалар, есептер; Құрылымдық сұраныстар: конструкторлық режимде таңдаулы сұраныстарды құру, SQL, веб-беттерде мәліметтер қорымен байланыс; Техника-технологиялық бағытта деректер қорын құру және пайдалану мысалдары; Ақпараттық технологияның дамуындағы заманауи процестер, машиналық оқыту принциптері, нейрондық желілер; Жасанды интеллект, жасанды интеллект ауқымы; Техника-технологиялық бағытта жасанды интеллект қолдану мүмкіндіктері; Блокчейн технологиясы (блокчейн); Бұлтты технологиялар, мақсаты, классификациясы; Бұлтты технологиялар қызметтері, техника-технологиялық бағытта бұлтты технологияларды қолдану салалары; заттар интернеті, жұмыс принциптері, даму перспективалары; Қазақстандағы цифрландыру процесінің заманауи үрдістері, Қазақстанның техника-технологиялық бағытын цифрландыру; Электрондық цифрлық қолтаңба және сертификат, мақсаты, қолдану алгоритмі; электрондық үкімет порталы, электрондық үкімет порталында техникалық-технологиялық салада көрсетілетін қызмет түрлері; цифрлық сауаттылық. Ақпаратты құқықтық қорғау.
5 бөлім. "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендір" келесі тақырыптарды қамтиды: Виртуалды және толықтырылған шындық, виртуалды шындықтағы адам; VR және AR технологияларын техника-технологиялық салада қолдану; 3D панораманы құру және (виртуалды саяхат); Техника -технологиялық бағыттағы 3D панорама; HTML құжаты , сайттың негізгі беті; Веб-сайт беттерін жобалау үшін каскадтық стиль кестелерін (CSS) пайдалану; Сайтты толтыру (контент), веб-беттегі мультимедиялық; техника-технологиялық салаға арналған шаблондар мен веб-сайт дизайны; Веб-сайтты жариялау және жылжыту.
6 бөлім. "Қосымшаларды әзірлеу" келесі тақырыптарды қамтиды: Қолдану функциялары мен процедуралары; Файлдармен, сызықтармен жұмыс істеу; сұрыптау әдістері; Графиктер бойынша іздеу алгоритмдерін; Мобильді қосымшалар; Мобильді қосымша интерфейсі, мобильді қосымша интерфейсіне қойылатын талаптар; Мобильді қосымшаларды құрастырушылар және мобильді қосымшаларды әзірлеу ортасы; Техника-технологиялық салада қолданылатын қосымшаларды әзірлеу; смарт үй, смарт үй құрылғыларын басқару бағдарламаларын әзірлеу; IT іске қосу. Техника-технологиялық стартапты қалай іске қосу керек; платформа Crowdfunding (краудфандинг), платформалар принципі; жобаны жылжыту және маркетинг.
7 бөлім. "Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік" келесі тақырыптарды қамтиды: Компьютерлік желілерді ұйымдастыру, желі компоненттері; IP мекенжайы, DNS, жеке виртуалды желілер; Ақпараттық қауіпсіздік, желіде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары - парольдер, тіркелгілер, аутентификация, биометриялық аутентификация.

Тема 1.1.1. Эргономика рабочего места. Отрицательные стороны использования компьютера
Тема 1.1.2. Антивирусная безопасность. Онлайн-безопасность и онлайн-этикет
Раздел 2. Аппаратное и программное обеспечение
2.1. Аппаратное обеспечение
+
+
+
Тема 2.1.1. Аппаратное обеспечение.
Тема 2.1.2. Описание и характеристики мобильных устройств.
2.2. Программное обеспечение
Тема 2.2.1. Программное обеспечение.
Тема 2.2.2. Виртуальные машины.
Тема 2.2.3. Возможности использования виртуальных машин в технико-технологическом направлении
Тема 2.2.4. Примеры программного обеспечения для технико-технологического направления
Раздел 3. Представление данных

Тақырып 1.1.1. Жұмыс орнының эргономикасы. Компьютерді пайдаланудың жағымсыз жақтары.
Тақырып 1.1.2. Вирусқа қарсы қауіпсіздік. Интернеттегі қауіпсіздік және желідегі этикет.
2 бөлім Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету.
2.1. Аппараттық құрал.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Аппараттық құрал.
Тақырып 2.1.2 Мобильді құрылғылардың сипаты және сипаттамалары.
2.2. Бағдарламалық қамтамасыз ету.
Тақырып 2.1.3. Бағдарламалық қамтамасыз ету.
Тақырып 2.1.4. Виртуалды машиналар.
Тақырып 2.1.5. Техника-технологиялық бағытта виртуалды машиналарды қолдану мүмкіндіктері.
Тақырып 2.1.6. Техника-технологиялық бағыттағы бағдарламалық қамтамасыз ету мысалдары.
3 бөлім. Мәліметтерді ұсыну.

3.1. Системы счисления
+
+
+
Тема 3.1.1. Цифровые системы счисления.
Тема 3.1.2. Преобразование чисел из одной системы счисления в другую
3.2. Логические основы компьютера
+
+
+
Тема 3.2.1. Логические операции и выражения.
Тема 3.2.2. Таблица истинности и ее создание.
Тема 3.2.3. Элементы компьютерной логики и логические схемы.
Тема 3.2.4. Кодирование информации.
Раздел 4. Информационные процессы и системы
4.1. База данных
+
+
+
Тема 4.1.1. Bigdata (большие данные)
Тема 4.1.2. Основные понятия базы данных. Реляционная база данных. Первичный ключ в базе данных.
Тема 4.1.3. Разработка базы данных SQL: типы данных, однотабличные и многотабличные базы данных.
Тема 4.1.4. Формы. Отчеты.
Тема 4.1.5. Структурированные запросы: создание запросов выбора в режиме дизайнера, SQL, связь с базой данных на веб-страницах.
Тема 4.1.6. Примеры создания и использования базы данных в технико-технологическом направлении.
4.2. Информационные процессы
+
+
+
Тема 4.2.1. Современные процессы в развитии информационных технологий. Принципы машинного обучения. Нейронные сети.
Тема 4.2.2. Искусственный интеллект. Сфера применения искусственного интеллекта.
Тема 4.2.3. Возможности использования искусственного интеллекта в технико-технологическом направлении.
Тема 4.2.4. Технология Blockchain (блокчейн).
Тема 4.2.5. Облачные технологии. Назначение. Классификация.
Тема 4.2.6. Сервисы облачных технологий. Сферы применения облачных технологий в технико-технологическом направлении.
Тема 4.2.7. Интернет-вещей. Принципы работы, перспективы развития.
4.3. Цифровизация в Казахстане
+
+
+
Тема 4.3.1. Современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане. Цифровизация технико-технологического направления Казахстана.
Тема 4.3.2. Электронная цифровая подпись и сертификат. Назначение, алгоритм использования.
Тема 4.3.3. Портал электронного правительства. Виды услуг, предоставляемых в технико-технологической сфере на портале электронного правительства.
4.3.4. Цифровая грамотность. Правовая защита информации.
Раздел 5. Создание и преобразование информационных объектов
5.1. 3D-моделирование
+
+
+
Тема 5.1.1. Виртуальная и дополненная реальность. Человек в виртуальной реальности.
Тема 5.1.2. Применение технологий VR и AR в технико-технологической сфере.
Тема 5.1.3. Создание 3D-панорамы и (виртуального путешествия)
Тема 5.1.4. 3D панорама в технико-технологическом направлении
5.2. Web-проектирование
+
+
+
Тема 5.2.1. HTML-документ. Главная страница сайта.
Тема 5.2.2. Использование каскадных таблиц стилей (CSS) для оформления страниц сайта.

3.1. Санау жүйелері.
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Сандық санау жүйелері.
Тақырып 3.1.2. Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру.
3.2. Компьютердің логикалық негіздері.
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Логикалық амалдар мен өрнектер.
Тақырып 3.2.2. Ақиқат кестесі және оны құру.
Тақырып 3.2.3. Компьютерлік логиканың элементтері және логикалық схемалар.
Тақырып 3.2.4. Ақпаратты кодтау.
4 .өлім. Ақпараттық процестер мен жүйелер.
4.1. Мәліметтер базасы.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Үлкен деректер (үлкен деректер).
Тақырып 4.1.2. Мәліметтер қорының негізгі түсініктері. Реляциялық мәліметтер базасы. Мәліметтер қорындағы негізгі кілт.
Тақырып 4.1.3. SQL деректер қорын әзірлеу: деректер типтері, бір кестелік және көп кестелік мәліметтер базасы.
Тақырып 4.1.4. Пішіндер. Есептер.
Тақырыпы 4.1.5. Құрылымдық сұраныстар: конструкторлық режимде таңдаулы сұраныстарды құру, SQL, веб-беттерде мәліметтер қорымен байланыс.
Тақырып 4.1.6. Техника-технологиялық бағытта деректер қорын құру және пайдалану мысалдары.
4.2. Ақпараттық процестер.
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Ақпараттық технологияның дамуындағы қазіргі заманғы процестер. Машиналық оқытудың принциптері. Нейрондық желілер.
Тақырып 4.2.2. Жасанды интеллект. Жасанды интеллектіні қолдану саласы.
Тақырып 4.2.3. Техника-технологиялық бағытта жасанды интеллектті қолдану мүмкіндіктері.
Тақырып 4.2.4. Блокчейн технологиясы (блокчейн).
Тақырыпы 4.2.5. Бұлтты технологиялар. Кездесу. Классификация.
Тақырып 4.2.6. Бұлтты технология қызметтері. Техника-технологиялық бағытта бұлтты технологияларды қолдану салалары.
Тақырып 4.2.7. Заттардың интернеті. Жұмыс принциптері, даму перспективалары.
4.3. Қазақстандағы цифрландыру.
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Қазақстандағы цифрландыру процесінің заманауи тенденциялары. Қазақстанның техника-технологиялық бағытын цифрландыру.
Тақырып 4.3.2. Электрондық цифрлық қолтаңба және сертификат. Мақсаты, қолдану алгоритмі.
Тақырып 4.3.3. электрондық үкімет порталы. Электрондық үкімет порталында техника-технологиялық салада көрсетілетін қызмет түрлері.
Тақырып 4.3.4. цифрлық сауаттылық. Ақпаратты құқықтық қорғау.
5 бөлім. Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру.
5.1. 3D модельдеу.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Виртуалды және толықтырылған шындық. Виртуалды шындықтағы адам.
Тақырып 5.1.2. VR және AR технологияларын техника-технологиялық салада қолдану.
Тақырып 5.1.3. 3D панорама жасау және (виртуалды саяхат).
Тақырып 5.1.4. Техника-технологиялық бағыттағы 3D панорама.
5.2. веб-дизайн.
+
+
+
Тақырып 5.2.1. HTML құжаты. Сайттың басты беті.
Тақырып 5.2.2. Веб-сайт беттерін стильдеу үшін каскадтық стиль кестелерін ( CSS) пайдалану.

Тема 6.2.1. Мобильные приложения
Тема 6.2.2. Интерфейс мобильного приложения. Требования к интерфейсу мобильных приложений.
Тема 6.2.3. Конструкторы мобильных приложений и среда разработки мобильных приложений.
Тема 6.2.4. Разработка приложений, используемых в технико-технологической сфере
Тема 6.2.5. Умный дом, разработка программ для управления устройствами умного дома.
6.3. IT Startup
+
+
+
Тема 6.3.1. ИТ-стартап. Как запустить технико-технологический стартап.

Тақырып 6.2.1. Мобильді қрсымшалар.
Тақырып 6.2.2. Мобильді қосымша интерфейсі. Мобильді қосымшалардың интерфейсіне қойылатын талаптар.
Тақырып 6.2.3. Мобильді осымшаларды құрастырушылар және мобильді қосымшаларды әзірлеу ортасы.
Тақырып 6.2.4. Техника-технологиялық салада қолданылатын қосымшаларды әзірлеу.
Тақырып 6.2.5. Ақылды үй, смарт үй құрылғыларын басқару бағдарламаларын әзірлеу.
6.3. IT іске қосу.
+
+
+
Тақырып 6.3.1. IT іске қосу. Техника-технологиялық стартапты қалай іске қосу керек.

Тема 6.3.2. Платформа Crowdfunding (краудфандинг). Принцип работы платформ.
Тема 6.3.3. Продвижение проекта и маркетинг.
Раздел 7. Компьютерные сети и информационная безопасность
7.1. Сетевые компоненты и безопасность
+
+
+
Тема 7.1.1. Организация компьютерных сетей. Компоненты сети.
Тема 7.1.2. IP-адрес, DNS, частные виртуальные сети
Тема 7.1.3. Информационная безопасность. Меры безопасности при работе в сети - пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Здоровье и безопасность
Эргономика и безопасность
1) Применять способы защиты от воздействия различных электронных устройств на организм человека;
2) соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети;
3) использовать антивирусные программы для защиты компьютера.
1) Эффективно использует методы защиты от воздействия различных электронных устройств на организм человека;
2) применяет основные правила для обеспечения безопасной работы в сети;
3) использует антивирусное программное обеспечение для защиты компьютера от вредоносных программ.
Аппаратное и программное обеспечение
Аппаратное обеспечение
1) Знает функции и принцип работы компонентов центрального процессора;
2) объясняет характеристики основных компонентов мобильных устройств.
1) Описывает функции (устройство управления), АЛК (арифметико-логическое устройство) и регистра памяти как отдельных частей процессора;
2) сравнивает характеристики основных компонентов мобильных устройств (планшетов, телефонов).
Программное обеспечение
1) Объясняет использование виртуальной памяти;
2) обосновывает выбор программного обеспечения для конкретных целей.
1) Описывает работу виртуальных машин;
2) приводит примеры программного обеспечения в технико-технологическом направлении.
Представление данных
Система счисления
1) Переводить числа из одной системы счисления в другую систему счисления;
1) Преобразовывает целые числа из десятичных в двоичные, восьмеричные, шестнадцатеричные и обратно.
Логические основы компьютера
1) Понимает основные элементы И, ИЛИ, ОБРАТНОЕ, используемые в компьютерных логических схемах;
2) умеет строить таблицы истинности;
3) создаҰт логические схемы и выражения;
4) кодирует и декодирует информацию.
1) Использует логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия);
2) Создает таблицы истинности для заданного логического выражения;
3) преобразует логические выражения в логические схемы и наоборот;

Тақырып 6.3.2. Краудфандинг платформасы (краудфандинг). Платформалардың принципі.
Тақырып 6.3.3. Жобаны жылжыту және маркетинг.
7 бөлім. Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік.
7.1 Желі құрамдастары және қауіпсіздік.
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Компьютерлік желілерді ұйымдастыру. Желі компоненттері.
Тақырып 7.1.2. IP мекенжайы, DNS, жеке виртуалды желілер.
Тақырып 7.1.3. Ақпараттық қауіпсіздік. Желінің қауіпсіздік шаралары – парольдер, тіркелгілер, аутентификация, биометриялық аутентификация.
3 тарау. Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Денсаулық және қауіпсіздік
Эргономика және қауіпсіздік
1) Әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін қолдану;
2) желіде пайдаланушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау;
3) компьютерді қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдалану.
1) Әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады;
2) қауіпсіз желіні қамтамасыз ету үшін негізгі ережелерді қолданады;
3) компьютеріңізді зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады.
Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету
Аппараттық құрал
1) Орталық өңдеу блогының құрамдас бөліктерінің функциялары мен жұмыс принципін білу;
2)мобильді құрылғылардың негізгі компоненттерінің сипаттамаларын түсіндіру.
1) Процессордың жеке бөліктері ретінде функцияларды (басқару блогы), ALC (арифметикалық логикалық блок) және жады регистрін сипаттайды;
2) мобильді құрылғылардың (планшет, телефондар) негізгі құрамдас бөліктерінің сипаттамаларын салыстырады.
Бағдарламалық қамтамасыз ету
1) Виртуалды жадтың қолданылуын түсіндіру;
2) нақты мақсаттар үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдауды негіздеу.
1) Виртуалды машиналар қалай жұмыс істейтінін сипаттайды;
2) техника- технологиялық бағыттағы бағдарламалық қамтамасыз ету мысалдарын келтіреді.
Мәліметтерді ұсыну
Санау жүйесі
1) Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру.
1) Бүтін сандарды ондық жүйеден екілік, сегіздік, он алтылық және керісінше түрлендіреді.
Компьютердің логикалық негіздері
1) Компьютерлік логикалық схемаларда қолданылатын ЖӘНЕ, НЕМЕСЕ, КЕРІ негізгі элементтерін түсіну;
2) ақиқат кестелерін құруды білу;
3) логикалық схемалар мен өрнектерді құрады;
4) ақпаратқа код беру және қайта код беру.
1) Логикалық амалдарды (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия) қолданады;
2) берілген логикалық өрнек үшін ақиқат кестелерін құрады;
3) логикалық өрнектерді логикалық схемаларға және керісінше түрлендіреді;

4) сравнивает
таблицы кодировки
символов
Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)и́).
Информационные процессы и системы
База данных
1) Описывает основные понятия базы данных;
2) создает однотабличную базу данных;
3) создает многотабличные базы данных;
4) систематизирует типы данных;
5) создает отчеты, формы, запросы в базе данных.
1) Объясняет понятие "реляционная база данных";
2) формулирует определения терминов: поле, запись, индекс;
3) создает многотабличные базы данных;
4) создает образец запроса с помощью конструктора;
5) оценивает положительные и отрицательные стороны использования Bigdata (бигдейта).
Информационные процессы
1) Объясняет применение и принцип работы машинного обучения и технологии блокчейн в области применения искусственного интеллекта в технико-технологической сфере;
2) объясняет принцип
применения облачных технологий в технико-технологическом направлении.
1) Объясняет принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейроны и синапсы);
2) описывает возможности использования искусственного интеллекта в технико-технологической сфере;
3) описывает области применения метода "Обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта;
4) описывает возможности использования облачных технологий в технико-технологической сфере;
5) использовать файлы (текстовые документы, календари, презентаций, таблицы) в общем доступе, удаленно и совместно их редактировать;
6) описывать принципы работы "интернета вещей";
7) прогнозирует перспективы развития "интернета вещей".
Цифровизация в Казахстане
1) Объясняет современные тенденции цифровизации в Казахстане, используя функции портала электронного правительства;
2) пользуется услугами, предоставляемыми в технико-технологической сфере.
1) Анализирует современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
2) использует виды услуг, предоставляемые в технико-технологической сфере портала электронного правительства;
3) обосновывает необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан).
Создание и преобразование информационных объектов
3D моделирование
1) Создает 3D панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица.
1) Объясняет влияние виртуальной дополненной реальности на психическое и физическое здоровье человека;
2) объясняет возможности использования технологий VR и AR в технико-технологической сфере;
3) создает 3D-панораму -
виртуальный тур.
5.2. Web-проектирование
1) Разрабатывает сайт с использованием HTML-тегов;
2) использует CSS при разработке web-страниц;
3) вставляет мультимедию на веб-странице (аудио и видео);

4) Юникод (уникод) және ASCII (ask(i)u) кодтау кестелерін салыстырады.
Ақпараттық процестер мен жүйелер
Мәліметтер қоры
1) Мәліметтер қорының негізгі ұғымдарын сипаттау;
2) бір кестелік мәліметтер қорын жасау;
3) көп кестелі мәліметтер қорын жасау;
4) деректер түрлерін жүйелеу;
5) мәліметтер базасында есептерді, нысандарды, сұраныстарды жасау.
1) "Реляциялық деректер қоры" түсінігін түсіндіреді;
2) өріс, жазба, көрсеткіш анықтамаларын тұжырымдайды
3) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды;
4) конструкторды пайдаланып үлгі сұрауды жасайды.
5) Bigdata (bigdata) пайдаланудың оң және теріс аспектілерін бағалайды.
Ақпараттық процестер
1) Техника-технологиялық салада жасанды интеллект саласында машиналық оқыту және блокчейн технологиясының қолданылуы мен жұмыс істеу принципін түсіндіру;
2) техника-технологиялық бағытта бұлтты технологияларды қолдану.
1) Машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондар мен синапстарды) түсіндіреді;
2) техника-технологиялық салада жасанды интеллектті пайдалану мүмкіндіктерін сипаттайды;
3) жасанды интеллект әзірлеуде
"Мұғаліммен бірге оқу" әдісін қолдану салаларын сипаттайды;
4) техника-технологиялық салада бұлтты технологияларды пайдалану мүмкіндіктерін сипаттайды;
5) жалпыға қолжетімді қолданыстағы файлдарды (мәтіндік құжаттарды, күнтізбелерді, презентацияларды, электрондық кестелерді) пайдалануға, оларды қашықтан және бірлесіп өңдейді;
6) "Заттардың интернеті" жұмыс істеу принциптерін сипаттайды;
7) "Заттар интернетінің" даму болашағын болжайды.
Қазақстандағы цифрландыру
1) электрондық үкімет порталының функцияларын пайдалана отырып, Қазақстандағы цифрландырудың ағымдағы үрдістерін түсіндіру;
2) техника-технологиялық салада көрсетілетін қызметтерді пайдалану.
1) Қазақстандағы цифрландыру үдерісіндегі ағымдағы үрдістерді талдайды;
2) электрондық үкімет порталының техника-технологиялық саласында көрсетілетін қызмет түрлерін пайдаланады;
3) ақпаратты және зияткерлік меншікті қорғау қажеттілігін негіздейді (Қазақстан Республикасының заңдары).
Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
3D модельдеу
1) Бірінші адамның көрінісі бар 3D панораманы (виртуалды тур) жасау.
1) Виртуалды толықтырылған шындықтың адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсерін түсіндіреді;
2) техника-технологиялық салада VR және AR технологияларын қолдану мүмкіндіктерін түсіндіреді;
3) 3D панораманы - виртуалды тур. Жасайды.
Веб-бағдарламалау
1) HTML тегтері арқылы веб-сайтты әзірлеу;
2) веб-беттерді әзірлеу кезінде CSS қолданады;
3) веб-парақшаға мультимедианы ендіру (аудио және бейне);

4) использует файлы для публикации и распространения результатов проекта;
5) описывает методы продвижения сайта.
1) создает сайт для технико-технологической отрасли с помощью HTML и CSS –тегов.
Разработка приложений
Алгоритмизация и программирование
1) Создает алгоритм решения задачи, используя программный код, функции и процедуры
1) Пишет код на языке программирования, используя функции и процедуры;
2) реализует алгоритмы сортировки для решения практических задач.
Мобильные приложения
1) Создает алгоритм сортировки; проект "Умный дом",
2) создает интерфейс мобильного приложения, используя компоненты конструктора приложений.
1) Создает удобный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
2) организует передачу данных с датчиков умного дома;
3) разрабатывает программу для управления устройством умного дома;
3) разрабатывает приложение, используемое в технико-технологической сфере.
IT Startup
1) Описывает концепцию Startup и принципов работы краудфандинговой платформы.
1) Описывает концепцию Startup;
2) объясняет принципы работы краудфандинговых платформ;
3) показывает способы продвижения стартапа для технико-технологической отрасли.
Компьютерные сети и информационная безопасность
Сетевые компоненты и безопасность
1) Описывает работу сетевых компонентов (сетевые узлы, маршрутизаторы, коммутаторы); 2) разъясняет регистрации и услуг IP-адреса, презентация; применение мер информационной безопасности в отношении пользовательской информации;
3) использует различные меры безопасности данных пользователя: пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация.
1) Объясняет IP (i-pi) регистрацию и услуги, и представление адреса;
2) объясняет значение терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность", а также меры безопасности, связанные с пользовательской информацией;
3) оценивает потребность в шифровании данных.
Приложение 41
к приказу №
Республики Казахстан
Министра просвещения
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык" технико-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа технического и профессионального образования по предмету "Казахский язык" технико-технологического направления разработана приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170) и Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

4) жоба нәтижелерін жариялау және тарату үшін файлдарды пайдалану;
5) веб-сайтты жылжыту әдістерін сипаттау.
1) HTML және CSS тегтерін пайдалана отырып, техника-технологиялық салаға арналған веб-сайтты жасайды.
Қосымшаларды әзірлеу
Алгоритмдеу және бағдарламалау
1) Программалық кодты, функцияларды және процедураларды пайдаланып есепті шешу алгоритмін құру;
1) Функциялар мен процедураларды пайдаланып программалау тілінде код жазады;
2) практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін жүзеге асырады.
Мобильді қосымшалар
1) "Ақылды үй" жобасының сұрыптау алгоритмін құру;
2) қосымшаларды құрастырушы компоненттерін пайдалана отырып, мобильді қосымша интерфейсін жасау.
1) Конструкторда ыңғайлы мобильді қосымша интерфейсін жасайды;
2) смарт үй сенсорларынан деректерді беруді ұйымдастырады;
3) смарт үй құрылғысы
басқару бағдарламасы дамытады;
3) техника-технологиялық салада қолданылатын қосымшаны әзірлейді.
Startup
1) Startup тұжырымдамасын және краудфандинг платформасының қалай жұмыс істейтінін сипаттау.
1) Startup тұжырымдамасын сипаттайды;
2) краудфандинг алаңдарының жұмыс істеу принциптерін түсіндіреді;
3) техника--технологиялық сала үшін стартапты қалай алға жылжыту керектігін көрсетеді.
Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
Желі құрамдастары және қауіпсіздік
1) Желілік компоненттердің жұмысын сипаттау (желі түйіндері, маршрутизаторлар, коммутаторлар);
2) IP мекенжайларының тіркелуін және қызметтерін, көрсетуді түсіндіру; пайдаланушы ақпаратына қатысты ақпараттық қауіпсіздік шараларын қолдану;
3) пайдаланушы деректерінің әртүрлі қауіпсіздік шараларын қолдану: парольдер, тіркелгілер, аутентификация, биометриялық аутентификация .
1) IP (i-pi) тіркеуі мен қызметтерін және мекенжайды ұсынуды түсіндіреді;
2) "ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялылық", "тұтастық" және "қолжетімділік" терминдерінің мағынасын, сондай-ақ пайдаланушы ақпаратымен байланысты қауіпсіздік шараларын түсіндіреді;
3) деректерді шифрлау қажеттілігін бағалайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
41- қосымша
Техника-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2) представление письменных работ в различных формах;
3) написание эссе;
4) написание компактного текста на основе материалов чтения и аудирования;
5) творческая работа;
6) исправление и редактирование текстов.
Раздел 4. Нормы литературного языка состоит из следующих подразделов:
1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 10 разделов:
Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Сөз мәдениеті", "Индустрияландыру: ұлттық өндіріс. Сөз мәдениеті", "Адамзат дамуының жаһандық мәселелері. Тілдік жүйе және норма", "Адам өмірін сақтау. Тілдік жүйе және норма", "Сәулет өнері. Тілдік жүйе және норма", "Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі", "Экология: ядролық және мұнай өндірістері", "Қазіргі қоғам: миграция және зияткерлік миграция", "Әлемді өзгерткен өнертабыстар", "Туризм: экотуризм".
Содержание:
1) аудирование и говорение: прогнозирование по фрагментам текста, продолжение темы с опорой на свои знания, умение определять соответствующую информацию, анализировать термины и понятия для целевой аудитории в специальных текстах узкой специализации (лекция, интервью, дискуссия, статья, видеоролик), языковые обороты, фрагменты текста, анализировать информацию в прослушанном тексте как глобальную (отечественную), умение соотносить проблемы, сравнивать, определять основную мысль, анализируя поднятую в тексте проблему, позицию автора (общественно-политическую, научную), формулировать и критически оценивать вопросы обсуждения с учетом отношения автора и читателя к проблеме, поднятой в тексте, правильно публично выступать в соответствии с коммуникативной ситуацией, оказывать влияние на слушателей, речи, различать и уместно использовать лексические, фонетико-морфологические, синтаксические особенности речи;
2) чтение: сопоставительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условный знак), выявление основных тенденций, распознавание чисто научных и публицистических стилей языковыми средствами (термины, понятия, условные обозначения, синтаксическая структура), умение находить жанровые особенности текстов разных стилей, правильное использование стилевого рельефа устной речи, уметь правильно использовать стилевый рельеф языка публицистического произведения, правильно использовать рельеф языка официальной деятельности, правильно использовать рельеф языка художественной литературы, сопоставлять тематику, авторскую точку зрения, деятельность в соответствии с целевой аудиторией, структуру, языковые особенности текстов различных стилей (фонетический уровень, лексический уровень, морфологический уровень, синтаксический на основе уровня), определять основную мысль в тексте, обрабатывать и дополнять предоставленные данные и мнения, систематически использовать стратегии чтения для определенной цели, извлекать данные из СМИ (средства массовой информации), энциклопедических, научно-популярных, научных трудов, знать способы цитирования;

2) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
3) эссе жазу;
4) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
5) шығармашылық жұмыс;
6) мәтіндерді түзету және редакциялау.
4 бөлім. Әдеби тіл нормасы бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
4. Қазақ тілі пәнінің үлгілік бағдарламасында 10 бөлім қарастырылған.
Олар: "Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Сөз мәдениеті", "Индустрияландыру: ұлттық өндіріс. Сөз мәдениеті", "Адамзат дамуының жаһандық мәселелері. Тілдік жүйе және норма", "Адам өмірін сақтау. Тілдік жүйе және норма", "Сәулет өнері. Тілдік жүйе және норма", "Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі", "Экология: ядролық және мұнай өндірістері", "Қазіргі қоғам: миграция және зияткерлік миграция", "Әлемді өзгерткен өнертабыстар", "Туризм: экотуризм".
Мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру, тиісті ақпаратты анықтай білу, мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау, коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу; сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау, таза ғылыми және публицистикалық стильдерін тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми іс-қағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, Бұқаралық ақпарат құралдары (БАҚ), энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу;

3) письмо: составление видов плана (сложный, тезисный, план в виде опорной схемы), составление текста в разговорном стиле в соответствии с социальными условиями, написание формального документа в рамках официального общения: доверенность, задаток, заявка, заказ, договор, трудовое соглашение, составление текстов, научный доклад, статья, лекция, тезисы доклада, аннотация, резюме, рецензия, составление текстов с учетом стилевых и жанровых особенностей публицистического стиля, написание статьи, репортажа, интервью, информации, информационного сообщения, эссе, памфлета, с учетом стилевых и жанровых особенностей стиля художественной литературы, составление текстов (по выбору), сопоставление данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ важных моментов и тенденций, самостоятельное формулирование, умение академически писать эссе по поднятой проблеме, анализ преимуществ и недостатков проблемы, овладение различными способами постукивания (конспектирования) по материалам чтения и аудирования, подбор информации, умение рационально использовать художественные средства по различным темам, предлагать творческие работы (стихотворение, рассказ, память, сочинение), делить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические и стилевые коррективы, редактировать;
4) нормы литературного языка: написание языковых единиц по контексту в соответствии с современной орфографической нормой, написание слов на основе фонетического принципа, написание слов на основе морфолого-фонематического принципа, написание слов на основе историко-традиционного принципа, использование интонационных компонентов в речевом потоке: мелодия, тембр, темп, пауза в соответствии с речевым стилем, социально-уметь правильно использовать речевую этику и манеру речи в рамках политико-ораторского отношения, соблюдать нормы текста (структура текста, абзац, части текста, заголовок), использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов и содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.

3) жазылым: жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар), ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру, ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі, мәтіндер құрастыру, ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, лекция, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия, мәтіндер құрастыру, публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, информациялық хабар, очерк, памфлет жазу, көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша), мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау, көтерілген мәселе бойынша академиялық тұрғыдан эссе жаза білу, мәселенің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдап жазу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу, әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу, жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді қазіргі орфографиялық нормаға сай жазу, сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу, сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу, сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, әлеуметтік-саяси шешендік қатынас аясында сөз әдебі мен сөйлеу мәнерін дұрыс қолдану, мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып), мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.

1) Әртүрлі эссе түрлерін, соның ішінде сыни, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдай отырып, автормен келіспейтініңізді/келіспегеніңізді білдіріп, дәлелдеу.
1) Эссенің әр түрін жазады.
2) ғылыми-публицистикалық әдебиеттердегі мәліметтерді салыстырады;
3) автормен келіспейтінін/келіспегенін білдіреді және негіздейді.
1) Әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, әртүрлі көзқарастарды салыстыру.
1) Түрлі көздерден ақпарат алады;
2) түрлі көздерден алынған ақпаратты біріктіреді;
3) әртүрлі көзқарастарды салыстырады.
Приложение 42 к приказу
Республики Казахстан
Министра просвещения
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Казахская литература" технико-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Казахская литература" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Казахская литература" развитие мышления, национального духа, эстетического вкуса обучающихся через ценности национального наследия, формирование духовно-нравственного мира личности, познавательно-эмоционального интеллекта, читательской культуры. Поддерживать их умение свободно выражать свои мысли в устной форме и писать, приводить аргументы, сравнивать и анализировать, формировать навыки оценки, направлять их на креативное мышление.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) развитие грамотности обучающихся, их литературных и эстетических вкусов и чувств, формирование мыслительных способностей и познавательных, коммуникативных навыков;
2) совершенствование оценки роли казахской литературы в межкультурной коммуникации, сложившейся истории казахского народа через искусство языка, вид искусства, создаваемый литературой на протяжении веков;

1) Әртүрлі эссе түрлерін, соның ішінде сыни, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдай отырып, автормен келіспейтініңізді/келіспегеніңізді білдіріп, дәлелдеу.
1) Эссенің әр түрін жазады.
2) ғылыми-публицистикалық әдебиеттердегі мәліметтерді салыстырады;
3) автормен келіспейтінін/келіспегенін білдіреді және негіздейді.
1) Әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, әртүрлі көзқарастарды салыстыру.
1) Түрлі көздерден ақпарат алады;
2) түрлі көздерден алынған ақпаратты біріктіреді;
3) әртүрлі көзқарастарды салыстырады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
42-қосымша
Техника-технологиялық бағыттың "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Техникалық-технологиялық бағыттың "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ әдебиеті" оқу бағдарламасының мақсаты: білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Техника-технологиялық бағытта жазылған ақын-жазушылардың шығармаларының өзектілігін айқындап, ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру;
2) мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, қазақ халқының қалыптасқан тарихын әдебиеттің ғасырлар бойы жасаған өнердің бір түрі, тіл өнері арқылы бағалауды жетілдіру;

3) прививать уважение к казахской литературе как ценности, с учҰтом еҰ важного места в национальной культуре;
4) формирует умение адаптироваться к различным ситуациям и навыки самостоятельного принятия решений;
5) развитие навыков письменной и устной речи и совершенствование мировоззрения в соответствии с современным, научным и общественным развитием.
4. Содержание дисциплины состоит из следующих разделов: "понимание и ответ", "анализ и интерпретация", "оценка и сравнение". Данный раздел программы содержит ожидаемые результаты по дисциплине.
Раздел 1. "Понимание и ответ" состоит из следующих подразделов:
1) содержание и форма художественного произведения;
2) концепция литературного произведения;
3) образ в художественном произведении;
4) работа с фрагментами сочинения;
5) знать место национальных ценностей в мире в казахской литературе.
Раздел 2. "Анализ и интерпретаци" состоит из следующих подразделений:
1) композиция литературного произведения;
2) образ автора;
3) язык художественного произведения;
4) творческая работа;
5) ценности в казахской и мировой литературе.
Раздел 3. "Оценка и сравнение" состоит из следующих подразделений:
1) историческая и художественная ценность;
2) современность и новаторство;
3) литературное эссе;
4) литературная критика.
1) Понимать и отвечать: понимать жанровую специфику литературного произведения через сюжетно-композиционный анализ, анализировать жанровую специфику литературного произведения в сравнении с другими жанрами, отражать реалии жизни через накопление и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении, использовать в творческих работах отрывки, крылатые выражения и цитаты из художественных произведений, соотносить значение национальных ценностей с контекстами глобальной тематики связывание;
2) анализ и интерпретация: определение композиционных особенностей литературного произведения в зависимости от его жанра, , связь авторской идеи в произведении с реалиями жизни, раскрытие связи идеи произведения с художественными средствами, написание творческой работы с точки зрения самостоятельного подхода к поднятым проблемам в литературном произведении, анализ созвучия общих ценностей в мировой и казахской литературе;

3) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтеуге, бағалауға баулу;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес жазба және ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту және дүниетанымын жетілдіру.
4. Пәннің мазмұны келесі бөлімдерден тұрады: "түсіну және жауап беру", "анализ және интерпретация", "бағалау және салыстыру". Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша күтілетін нәтижелерден тұрады.
1 бөлім. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
2 бөлім. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
3 бөлім. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну, әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау, көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер мен дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану, ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау, шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы, шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын ашу, әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу, әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау;

3) оценка и сравнение: сопоставление произведения с образцами мировой литературы, оценка исторической и художественной ценности, сопоставление картины времени и современности в художественном произведении, анализ произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности, написание литературного эссе, сопоставление произведения с идейно-содержательным произведением, написание литературной критики.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:

3) бағалау және салыстыру: шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау, көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау, шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу, шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:

1. Типовая учебная программа по дисциплине "Казахский язык и литература" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "Казахский язык и литература" – совершенствование языковых навыков обучающихся на основе интегрированного обучения казахскому языку и литературе, сохранение языковых норм, развитие навыков свободной речи и грамотного письма, формирование уважительного отношения к государственному языку.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) воспитание у обучающихся чувства уважения к государственному языку через знакомство с культурой казахского народа;
2) обучение казахскому языку как государственному для успешной интеграции человечества;
3) формирование ценностного отношения к казахскому языку и литературе;
4) развитие навыков использования всех видов речевой деятельности в социальной среде на основе коммуникативного обучения;
5) развитие навыков творческой работы, критического мышления на основе признания стилистических и жанровых особенностей казахской литературы;
6) воспитание личности, готовой к реализации лингвистической потребности в поликультурной среде;
7) формирование личности с высоким уровнем знаний, развитым мышлением.
4. Требования к знаниям, умениям и навыкам обучающихся по дисциплине "Казахский язык и литература" на уровне общего среднего образования определены исходя из СEFR-общеевропейского уровня компетенции владения иностранным языком (B2-С1).
4. Содержание дисциплины состоит из следующих разделов: "Еңбек нарығы және сұраныс", "Отандық өнеркәсіп өнімі қазақ киносы мен театрының қазіргі келбеті", "Ұлттық экологиялық мәдениет", "Мұхит – тіршілік мекені", "Ұлттық таным және мерекелер", "Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда", "Бұқаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне", "Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар", "Әлеуметтік теңсіздік: адам құқықтары және көмек", "Жастардың денсаулығы - қоғам байлығы", "Сандық технологияны пайдаланудағы теңсіздік", "Қоғам және заң", "Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік", "Экология. Мұнай және атомдық индустрия", "Тіл. Өнер. Әдебиет", "Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі", "Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі", "Ұлттық театр – өнер ордасы", "Туризм: Экотуризм", "Әлемдегі ерлер мен әйелдердің құқықтары мен теңдігі", "Жастар мәселесінің түйіткілдері", "Жастар мәселесінің түйіткілдері", "Жаһандық мәселелер: көші-қон саясаты", "Толеранттылық-елбірлігі", "Ұлт мұраты - ұлттық қауіпсіздік", "Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші".
Содержание:

1. Техника-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің оқу мақсаты – қазақ тілі мен әдебиетін кіріктіріп оқыту негізінде білім алушылардың тілдік дағдыларын жетілдіру, тіл нормаларын сақтап, еркін сөйлеу және сауатты жазу дағдыларын дамыту, мемлекеттік тілге құрметпен қарауын қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) білім алушының мемлекеттік тілге деген құрмет сезімін қазақ халқының мәдениетімен танысу арқылы тәрбиелеу;
2) адамзаттық ойдағыдай кірігу үшін қазақ тілін мемлекеттік тіл ретінде оқыту;
3) қазақ тілі мен әдебиеті пәніне құндылық ретінде қарауды қалыптастыру;
4) коммуникативтік оқыту негізінде барлық сөйлеу әрекетінің түрлерін әлеуметтік ортада қолдану дағдыларын дамыту;
5) қазақ әдебиетінің стилистикалық және жанрлық ерекшеліктерін тану негізінде шығармашылық тұрғыда жұмыс істеу, сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту;
6) көпмәдени ортада лингвистикалық қажеттілікті іске асыруға дайын жеке тұлғаны тәрбиелеу;
7) білім деңгейі жоғары, ой-өрісі дамыған тұлғаны қалыптастыру.
4. Жалпы орта білім беру деңгейіндегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша білім алушылардың білім, білік және дағдыға қойылатын талаптары СEFR -Шет тілін меңгерудің жалпы еуропалық құзыреті деңгейлерін (B2-С1) негізге ала отырып айқындалған.
Пәннің мазмұны келесі бөлімдерден тұрады: "Еңбек нарығы және сұраныс", "Отандық өнеркәсіп өнімі Қазақ киносы мен театрының қазіргі келбеті", "Ұлттық экологиялық мәдениет", "Мұхит – тіршілік мекені", "Ұлттық таным және мерекелер", "Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда", "Бұқаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне", "Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар", "Әлеуметтік теңсіздік: адам құқықтары және көмек", "Жастардың денсаулығы - қоғам байлығы", "Сандық технологияны пайдаланудағы теңсіздік", "Қоғам және заң", "Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік", "Экология. Мұнай және атомдық индустрия", "Тіл. Өнер. Әдебиет", "Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі", "Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі", "Ұлттық театр – өнер ордасы", "Туризм: Экотуризм", "Әлемдегі ерлер мен әйелдердің құқықтары мен теңдігі", "Жастар мәселесінің түйіткілдері", "Жастар мәселесінің түйіткілдері", "Жаһандық мәселелер: көші-қон саясаты", "Толеранттылық – ел бірлігі", "Ұлт мұраты - ұлттық қауіпсіздік", "Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші".
Мазмұны:

1) аудирование: прогнозирование по фрагментам текста, фиксация и систематизация основной и дополнительной информации в прослушанном тексте, понимание смысла слов и терминов в специальных текстах в рамках учебно-профессиональной, общественно-политической, социокультурной тематики и узкой специализированной области, прослушивание художественного произведения, работа с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка искусства, танца, живописи-скульптуры, архитектуры), составлять характеристику общности темы, определять основную мысль по тексту, анализируя позицию автора и отношение к поднятой проблеме, способ воздействия на слушателя, слушать и сравнивать тексты из различных источников по поднятой проблеме, логически верно, аргументированно и ясно излагать свои мысли;
2) произношение: определение способа создания сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, целесообразное использование в устном текстообразовании, использование монолога и диалога с опорой на научные и профессиональные тексты, адекватное использование форм речевой этики и речевого этикета, общение со слушателями, компоненты интонации в речевом потоке: мелодия, тембр использование темпов, пауз в соответствии со стилем речи, выявление необходимой информации (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности, анализ цели их применения, уверенная и свободная речь с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях, использование в различных графических текстах (таблица, диаграмма (схема, условное обозначение), сравнительный анализ данных, выявление основных тенденций;
3) чтение: выявление детальной информации из текста, факта и точки зрения, подтекста, обсуждение влияния информации на читателя и авторскую позицию, знание структуры и оформления текстов в научном и публицистическом стиле (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, печатный лист), анализ жанровых и языковых особенностей, социально-общественного характера, поднятых в литературном произведении, оценка проблемы и сравнение с образцами мировой литературы, сравнительный анализ (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) по текстам в научном и публицистическом стиле (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, печатный лист), критический анализ содержания текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников, систематическое, аргументированное изложение собственного видения текста с оценкой основной проблемы;

1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тыңдалған мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды түртіп жазу және ақпараттарды жүйелеу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау, мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу;
2) айтылым: ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану, ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монолог пен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау, көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
3) оқылым: мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау, қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау, мәтінді негізгі мәселеге баға бере отырып, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу;

4) письмо: уместно использовать языковые средства в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научного стиля, писать статьи, аннотации, печатные листы, тезисы, обращения, обоснованно использовать необходимую информацию, аргументировать свое мнение по поднятым вопросам, писать эссе (эссе согласиться, не согласиться, дискуссионное эссе, аргументативное эссе), оформлять творческие письменные работы, составление плана к тексту по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, презентация со ссылкой на источники (опорно-схема, ментальная карта, презентация), конкретизация основных лексических единиц в текстах профессиональной и публицистической направленности, выявление информационно-значимых фрагментов текста, компрессия составления, написание языковых единиц по контексту в соответствии с орфографической нормой; умение использовать знаки препинания на уровне текста;
5) языковая ориентация: различать грамматические омонимы в словообразовательных, научных и профессиональных текстах, правильно употреблять в устной и письменной форме, употреблять синонимический ряд прилагательных в соответствии со стилевыми особенностями слов, употреблять в текстообразовании смысловые формы местоимений в соответствии со стилевыми особенностями, употреблять в текстах смысловые формы местоимений в соответствии со стилевыми особенностями, определять и употреблять в речи предложения, уместно использовать в построении устных и письменных текстов, использовать смысловые формы наречия в соответствии со стилевыми особенностями, знать функции предложений, обособленных слов, знать способы образования определительных членов (второстепенных, двойных, обособленных), уместно использовать в письменных работах.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов и содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
6. Объем учебной нагрузки составляет от 96 -120 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.

4) жазылым: ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, баспасөз парағы, тезис, үндеу жазу, қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе), шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация), кәсіби және публицистикалық бағыттағы мәтіндердегі басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бағдар: сөз таптары, ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану, сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану, мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап, оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану, үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану, мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану, сөйлем, оқшау сөздердің қызметін білу, айқындауыш мүшелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 96-120 сағатты (4-5 кредит) құрайды.

7. При реализации учебного предмета предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Еңбек нарығы және сұраныс
1.1. Қазақстандағы еңбек нарығы
+
+
+
Тема 1.1.1 Қазақстандағы еңбек нарығы: сұраныс пен ұсыныс
Тема 1.1.2. Іскерлік әлемі. Келіссөз жүргізу әдебі
Тема 1.1.3. Әлеуметтік сұраныс және отандық өнім

7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру қарастырылады.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 бөлім. Еңбек нарығы және сұраныс
1.1. Қазақстандағы еңбек нарығы
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Қазақстандағы еңбек нарығы: сұраныс пен ұсыныс
Тақырып 1.1.2. Іскерлік әлемі. Келіссөз жүргізу әдебі
Тақырып 1.1.3. Әлеуметтік сұраныс және отандық өнім

1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
1)Мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтай біледі;
2)көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасайды.
Приложение 44
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык" технико-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Русский язык" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения учебной дисциплины "Русский язык" является развитие компетенций (языковой, лингвистической, коммуникативной, культуроведческой), формирование мировоззрения обучающегося, его художественно-эстетическое развитие, возможность пользоваться информацией различных сфер: социально-культурной, социально-экономической, социально-юридической, научно-технической, учебно-профессиональной; содействие в ориентировании путей развития общемирового образовательного пространства.
Дисциплина "Русский язык" способствует развитию творчески активной личности путем совершенствования функциональной/читательской грамотности обучающихся по всем видам речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) на основе сформированных знаний о языке, с учетом норм употребления средств разных уровней, активизации их в продуктивной речевой деятельности в профессиональной и иных сферах общения.
Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующие задачи:

1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтай біледі;
2) көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
44- қосымша
Техникалық-технологиялық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Техникалық-технологиялық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты - білім алушылардың құзыреттілігін (тілдік, лингвистикалық, коммуникативтік, мәдениеттану) дамыту, дүниетанымын қалыптастыру, оның көркемдік-эстетикалық дамуын, түрлі әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, әлеуметтік-құқықтық, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік ақпараттарды салаларында пайдалану мүмкіндігіне; әлемдік білім беру кеңістігін дамыту жолдарын бағдарлауға көмектесу болып табылады.
"Орыс тілі" пәні әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдалану нормаларын ескере отырып, тіл туралы қалыптасқан білім негізінде сөйлеу қызметінің барлық түрлері (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) бойынша білім алушылардың функционалдық/оқу сауаттылығын жетілдіру, олардың кәсіби және қарым-қатынастың өзге де салаларында тиімді сөйлеу қызметін жандандыру арқылы шығармашылық белсенді тұлға болып дамуына ықпал ету.
Пәнді оқыту барсында қазіргі заманғы орыс әдеби тілі, оның қазіргі заманғы полиэтникалық және көптілді Қазақстан жағдайында нақты жұмыс істеуі қарастырылады.
3. Оқу пәнін іске асыру келесі міндеттерді қарастырады:

2. Целью дисциплины "Русская литература" является приобщение обучающихся к богатствам русской и мировой художественной литературы, развитие их способности эстетического восприятия и оценки произведений литературы и отраженных в ней явлений жизни, формирование эстетических вкусов, потребностей, гражданской идейно-нравственной позиции. Изучение данной дисциплины должно воздействовать на интеллектуально-нравственное и мировоззренческое развитие личности, на освоение передовых современных технологий, использование и трансферт которых способны обеспечить личностный профессиональный и карьерный рост.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) понимать роль литературы как одного из важнейших достижений культуры, значение художественной литературы в жизни человека; литературные термины и литературные направления, роды и жанры, тему, идею, проблематику произведения, позицию автора в произведении, образную природу художественных произведений; открыто выраженный и скрытый смыслы произведений;
2) применять приобретенные знания, умения и навыки при подготовке сообщения, доклада, интервью на литературную тему; при написании эссе, при создании собственного текста аналитического характера, в процессе создания собственной интерпретации изученного текста с привлечением информационно-коммуникационных технологий; для определения актуального для себя круга чтения и оценки художественных произведений, участия в дебатах или в публичных выступлениях; для поиска необходимой информации;
3) анализировать произведения разной жанровой природы, аргументированно формулируя свое отношение к прочитанному; тему, идею и особенности композиции, сюжета произведения, языковые особенности произведения, ключевые эпизоды, действия и поступки героев; особенности стиля писателя; сравнивает их с произведениями мировой литературы и произведениями других видов искусства;
4) синтезировать полученные знания, умения и навыки для сопоставления фактов, деталей с историческими фактами; создания разных видов плана; для создания письменных текстов с использованием различных ресурсов; соотносить ценностную составляющую произведений с ценностями казахского и других народов;
5) оценивать изучаемые произведения с точки зрения композиционного, стилевого единства, языкового оформления и эффективности достижения поставленных коммуникативных задач; интерпретацию художественного текста, созданную средствами других видов искусства.
6) применение знаний о русском языке, соблюдение норм (орфоэпических, орфографических, пунктуационных, лексических, грамматических, стилистических) литературного языка и правил речевого этикета в устной и письменной речи в разных сферах и ситуациях общения;
7) формирование понимания ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
8) совершенствование навыков критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
9) формирование духовной и интеллектуальной потребности читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
10) развитие коммуникативных навыков на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
11) совершенствование навыков оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
12) совершенствование способностей контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели;
13) понимание сущности и социальной значимости будущей профессиональной деятельности, проявление к ней устойчивого интереса.
4. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
Раздел 1. "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
Раздел 2. "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
Раздел 3. "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства (хореографии, живописи, архитектуры, музыки и другие);
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Содержание учебной дисциплины "Русская литература" организовано по разделам обучения.
Содержание учебной дисциплины включает следующие разделы:
- Лишние люди;
- Герой нашего времени;
- Человек и право;
- Семейные ценности;
- Человек в эпоху перемен;
- Человек в эпоху тоталитарного режима;
- Война в судьбах людей;
- Тема нравственного выбора.

2. "Орыс әдебиеті" пәнінің мақсаты - білім алушыларды орыс және әлемдік көркем әдебиеттің байлығымен таныстыру, олардың әдебиет туындылары мен онда көрініс тапқан өмір құбылыстарын эстетикалық қабылдау және бағалау қабілетін дамыту, эстетикалық талғамдарды, қажеттіліктерді, азаматтық идеялық-адамгершілік позицияны қалыптастыру.
Бұл пәнді оқыту тұлғаның интеллектуалды-адамгершілік және дүниетанымдық дамуына, озық заманауи технологияларды игеруге әсер етуі керек, олардың қолданылуы мен трансферті жеке кәсіби және мансаптық өсуді қамтамасыз ете алады.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді шешуді көздейді:
1) Орыс тілі туралы білімді қолдану, әдеби тілдің нормаларын (орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық, лексикалық, грамматикалық, стилистикалық) және қарым-қатынастың әртүрлі салалары мен жағдайларында ауызша және жазбаша тілде сөйлеу этикеті ережелерін сақтау;
2) қазіргі әлемнің жаһандануы жағдайында әдебиеттің рухани мұра ретіндегі құндылығын түсінуді қалыптастыру;
3) сыни талдау, салыстыру, жалпылау дағдыларын жетілдіру, ұқсастықтар мен себеп-салдарлық байланыстарды белгілеу, құбылыстарды жіктеу, шығармаларды талдау негізінде логикалық және сыни пайымдаулар, ойлар мен қорытындылар құру;
4) оқудың рухани және зияткерлік қажеттілігін қалыптастыру, әрбір білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, мәтінді сыни оқу және түсіндіру дағдыларын жетілдіру;
5) әр түрлі жанрдағы шығармалардың идеялық-көркемдік, әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін терең түсіну, талдау негізінде коммуникативтік дағдыларды дамыту;
6) зерттеу мәдениеті саласында құзыреттілігін көрсете отырып, шығарма, әдеби-сын мақалалардың мазмұнын ауызша немесе жазбаша түрде бағалау дағдыларын жетілдіру;
7) әдеби құбылыстарды контекстік қарау қабілеттерін, әдеби фактілерді салыстыру, ұқсастықтар жасау, әдеби параллельдер құру қабілетін жетілдіру;
8) болашақ кәсіби қызметтің мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту.
4. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады: "Мәтін бойынша түсіну және жауаптар беру", "Мәтінді талдау және түсіндіру", "Бағалау және салыстырмалы талдау".
1 бөлім. "Мәтін бойынша түсіну және жауаптар беру" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) терминдерді түсіну;
2) көркем шығарманы түсіну;
3) жатқа оқу және дәйексөз;
4) жоспар құру;
5) қайталау;
6) сұрақтарға жауаптар.
2 бөлім. "Мәтінді талдау және түсіндіру" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жанр;
2) тақырып және идея;
3) композиция;
4) эпизодтарды талдау;
5) батырлардың сипаттамасы;
6) әр түрлі формадағы шығарманың көркемдік әлемі;
7) автордың көзқарасы;
8) көркемдік-бейнелеу құралдары;
9) шығармашылық жазу.
3 бөлім. "Бағалау және салыстырмалы талдау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарманы бағалау;
2) көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен (хореография, кескіндеме, сәулет, музыка және т. б.) салыстыру
3) әдебиет туындыларын салыстыру;
4) мәлімдемелерді бағалау.
4 бөлім. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған.
Оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
- Артық адамдар;
- Біздің заманымыздың батырлары;
- Адам және құқық;
- Отбасылық құндылықтар;
- Өзгеріс дәуіріндегі адам;
- Тоталитарлық режим дәуіріндегі адам;
- Адамдардың тағдырындағы соғыс;
- Моральдық таңдау тақырыбы.

6. Объем учебной нагрузки составляет от 96 – 120 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
7. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Лишние люди
1.1. Образы "лишних людей" в русской литературе.
+
+
+
Тема 1.1.1. А. С. Пушкин. "Евгений Онегин".

6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлықтың бағыттары мен біліктілігіне байланысты 96-120 сағатты (4-5 кредит) құрайды.
7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру көзделеді.
2- тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
Раздел 1. Лишние люди
1.1. Образы "лишних людей" в русской литературе.
+
+
+
Тема 1.1.1. А. С. Пушкин. "Евгений Онегин".

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Русский язык и литература" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения учебной дисциплины "Русский язык и русская литература" (Я2) – совершенствование навыков речевой деятельности, основанных на владении системой разноуровневых языковых средств, соблюдении правил и норм русского литературного языка, правил речевого этикета, что способствует развитию функциональной грамотности обучающихся, применяемой в технико-технологической сфере деятельности.
Овладение русским языком и знакомство с русской и мировой литературой поможет обучающимся адаптироваться к условиям быстро меняющегося мира, успешно регулировать ситуативно-речевое поведение как в учебной, так и в будущей профессиональной деятельности; использовать различные источники информации и современные информационные технологии для выражения и обоснования собственного мнения.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующе задачи:
1) развитие навыков слушания, говорения, чтения, письма, необходимых для общения в социально-культурной, социально-экономической, научно-технической, учебно-профессиональной сферах жизни;
2) совершенствование знаний о единицах языковой системы, правилах их сочетания, функционирования, навыках и умениях конструирования синтаксических структур в соответствии с нормами и правилами русского языка, а также знание теоретико-литературных понятий;
3) развитие умения анализировать художественный текст, определять род и жанр литературного произведения, характеризовать роль изобразительно-выразительных средств, формулировать идею и проблематику произведения;
4) развитие умения выражать собственное отношение к прочитанному, выявлять авторскую позицию;
5) совершенствование навыков создания связного текста (устного и письменного) на соответствующую тему с учетом норм русского литературного языка;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың "Орыс тілі және әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Орыс тілі және орыс әдебиеті" оқу пәнін оқытудың мақсаты – көп деңгейлі тілдік құралдар жүйесін меңгеруге, орыс әдеби тілінің ережелері мен нормаларын, сөйлеу этикеті ережелерін сақтауға негізделген сөйлеу іс-әрекетінің дағдыларын жетілдіру, өнеркәсіптік салада қолданылатын білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға ықпал ету.
Орыс тілін меңгеру, орыс және әлемдік әдебиеттермен танысу білім алушыларға тез өзгеретін әлемнің жағдайына бейімделуге, оқу және болашақ кәсіби қызметтегі ситуациялық-сөйлеу мінез-құлқын сәтті реттеуге; өз пікірін білдіру және негіздеу үшін әртүрлі ақпарат көздері мен заманауи ақпараттық технологияларды пайдалануға көмектеседі.
3. Оқу пәнін іске асыру мынадай міндеттерді қарастырады:
1) өмірдің әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми-техникалық, білім беру және кәсіптік салаларында қарым-қатынас жасау үшін қажетті тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу дағдыларын дамыту;
2) орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес тілдік жүйенің бірліктері, оларды біріктіру, жұмыс істеу ережелері, синтаксистік құрылымдарды құрастыру дағдылары мен біліктіліктеі туралы білімді жетілдіру, сондай-ақ теориялық-әдеби ұғымдарды білу;
3) көркем мәтінді талдау, әдеби шығарманың түрі мен жанрын анықтау, бейнелеу - экспрессивті құралдардың рөлін сипаттау, шығарманың идеясы мен проблематикасын тұжырымдау қабілетін дамыту;
4) оқығанына өз көзқарасын білдіру, авторлық ұстанымын анықтау қабілетін дамыту;
5) орыс әдеби тілінің нормаларын ескере отырып, тиісті тақырыпқа үйлесімді мәтін (ауызша және жазбаша) құру дағдыларын жетілдіру;

4) Применяет Future Continuous, Future Perfect, Future simple Passive в устной и письменной речи.
Theme 2. Gamification (discussion)
1) Объяснять и обосновывать свою и чужую точку зрения по широкому кругу общих и учебных тем;
1)Логично и связно представляет свою речь. Использует сильные аргументы. Конструктивно анализирует чужую речь.
Theme 3. Advantages of the Web
1) Оценивать и комментировать мнения других людей во всем большем разнообразии контекстов выступлений по большему кругу общих и учебных тем.
1) Объясняет плюсы применения интернета; 2) демонстрирует соответствующие навыки исследования;
3) умело использует различные ресурсы.
Theme 4. CLIL. Project work "Virtual Reality Exhibition"
1) Применять ранее полученные знания по другим дисциплинам (межпредметная связь, CLIL).
1) Проводит мини исследование на межпредметные темы.
Mining and Environment
Subunit. Mining
1) Пересказывать текст, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие.
1) Передает содержание текста путем творческого воспроизведения.
2) определяет конкретную информацию и основные моменты темы.
Theme 1. Mining and Sediments
1) Владеть навыками чтения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах.
1) строит доказательное высказывание с опорой на текст, используя активную лексику;
2) использует рубрики и цифровые справочные ресурсы, чтобы проверить значение и расширить понимание.
Theme 2. "Advantages and disadvantages of Plastics"
Reading and listening comprehension with focus on teaching intonation (word stress and weak vowels)
1)Объяснять подробную информацию в неподдерживаемом расширенном диапазоне общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем;
2) использовать формальные и неформальные языковые регистры в беседах по широкому кругу общих и учебных тем.
1) Использует навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) определяет конкретную информацию и основные моменты темы.
Theme 3. A scientific video review. Reported Speech
1) Применять навыки анализа рубрик и моделей при написании эссе-обзора после просмотра фильма;
2) использовать соответствующие связующие слова.
1) Модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для написания эссе-обзора;
2) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы;
3) применяет Reported speech в устной и письменной речи.
Theme 4. BOOPPPS. "Karachaganak Field"
1) Объяснять и обосновывать свою и чужую точку зрения по широкому кругу общих и учебных тем.
1) Выражает точку зрения в устной форме.
2) использует рубрики и цифровые справочные ресурсы, чтобы проверить значение и расширить понимание.
Reading for pleasure
Subunit. Reading Activity
1) пересказывать текст, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие.
1) Использует навыки говорения и слушания для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) Читает текст и самостоятельно выражает мысли в устной и письменной формах по целому ряду учебных тем.
Theme 1. Reading a non-fiction text "What is "Gamification? "
1) Выражать последовательные аргументы в письменном виде, подкрепленные, при необходимости, примерами и доводами в пользу широкого спектра письменных жанров по знакомым общим темам и учебным планам.
1) Демонстрирует соответствующие навыки письма с использованием соответствующие временные структуры;
2) строит доказательное высказывание с опорой на текст, используя активную лексику.
Theme 2. "Kanysh Satbaev" Skimming reading.
1) Оценивать и конструктивно реагировать на отзывы сверстников.
1) Конструктивно реагирует на отзывы сверстников;
2) использует навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
3) определяет конкретную информацию и основные моменты темы.
Theme 3. Giving advice on how to reduce stress (psychology). Simple Passive Voice Tenses.
1) Определять значение из контекста;
2) определять правила применения пассивного залога в контексте.
1) Передает содержание текста путем творческого воспроизведения;
2) применяет диалогическую речь как средство для размышления и изучения целого ряда точек зрения на мир.
Theme 4. Pros and cons of reading a book. Writing a blog post
1) Использовать формальные и неформальные языковые регистры в разговорах по широкому кругу общих и учебных тем.
1) Модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для написания пост.
Electronics and automation
Subunit. Electronics
1)Владеть навыками Skimming Reading;
2)выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Использует навыки чтения для выделения необходимой информации (Skimming Reading);
2) применяет навыки исследования и нахождения необходимой информации.
Theme 1. Functions of mechatronics (Mind-map)
1) Воспринимать различные точки зрения докладчиков по ряду общих и учебных тем;
2) владеть навыками чтения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах.
1) Передает содержание текста путем творческого воспроизведения;
2) Выделяет способы создания в произведении художественного пространства и времени.
Theme 2. Use of English. Relative clauses, determiners and quantifiers. Creative people (Geology, Engineering, IT)
1) Использовать надлежащим образом широкий спектр активных и пассивных простых форм настоящего и прошедшего времени, а также простых форм прошедшего совершенного времени в повествовательной речи по широкому кругу знакомых общих и учебных тем.
1) Демонстрирует воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме.
Theme 3. Reading biographies of famous people in IT
1) Использовать формальные и неформальные языковые регистры в разговорах по широкому кругу общих и учебных тем.
2) использовать соответствующие связующие слова.
1) интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме.
Theme 4. The process of welding (Analyzing video)
1) Использовать обратную связь для постановки личных целей обучения.
1) Объясняет собственную и чужую точки зрения по широкому кругу общих и учебных тем.
Breakthrough technologies
Subunit. Types of technologies
1) Анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры, объяснять, с какой целью их использует автор.
1) Выделяет способы создания в произведении художественного пространства и времени;
2) находит в тексте выразительные средства и фигуры речи;
3) обосновывает использование автором фигур речи и выразительных средств языка.
Theme 1 Nanotechnology Making PPT
1) Выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме;
2) продемонстрировать навыки исследования и презентации материала.
1) Использует навыки чтения для выделения необходимой информации (Skimming Reading);
2) Демонстрирует соответствующие навыки исследования.
Theme 2 Robotics
1) Использовать формальные и неформальные языковые регистры в разговорах по широкому кругу общих и учебных тем.
1) Определение основных проблемных моментов.
2) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы.
Energy X
Subunit. Things you did not know about Energy and Power
1) Использовать воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств.
1) Определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
2) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы;
3) использует навыки чтения для выделения необходимой информации (Skimming Reading).
Theme 1. Grammar in context. Conditional sentences
1)Использовать if (если) только в третьем типе условных предложений.
1) Передает содержание текста путем творческого воспроизведения.
Theme 2. A scientific video review (physics, biology, economics)
1) Владеть навыками Skimming Reading;
2) выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Использует навыки чтения для выделения необходимой информации (Skimming Reading);
2) использует в речи и на письме активную лексику по теме.
Theme 3. "Solar Energy" Skimming reading.
1)Демонстрировать навыки чтения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах.
1) Использует навыки чтения для выделения необходимой информации (Skimming Reading).
Materials Production
Subunit. Materials
2) демонстрировать навыки чтения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
3) использовать диалогическую речь как средство для размышления и изучения целого ряда точек зрения на мир.
1) Обсуждает со сверстниками аргументы за и против, чтобы сделать гипотезы по теме;
2) строит доказательное высказывание с опорой на текст, используя активную лексику.
Theme 1. Grammar in context. Active and Passive Voice Perfect forms
1) Использовать надлежащим образом широкий спектр активных и пассивных простых форм настоящего и прошедшего времени, а также простых форм прошедшего совершенного времени в повествовательной речи по широкому кругу знакомых общих и учебных тем.
1) Демонстрирует воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме;
3) интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме.
Theme 2. "Floor Materials" Skimming reading.
1) Выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Демонстрирует соответствующие навыки исследования.
2) Использует навыки чтения для выделения необходимой информации (Skimming Reading).
Theme 3. Future Continuous Tense. A future city design
1) Применять различные будущие активные и пассивные, а также будущие непрерывные формы по широкому кругу знакомых общих и учебных тем.
1) Модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для написания эссе-рассуждения.
Theme 4. Dream House: Design a home
1) Использовать воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) применять ранее полученные знания по другим дисциплинам (межпредметная связь, CLIL);
3) создавать презентацию по теме;

4) сөйлеу мен жазуда Future Continuous, Future Perfect, Future simple Пассивті қолданады.
Theme 2. Gamification (discussion)
1) кең ауқымды жалпы және білім беру тақырыптары бойынша өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу.
1) Өз сөзін қисынды және дәйекті түрде баяндайды. Мықты аргументтерді қолданады. Басқа біреудің сөзін құрылымдық түрде талдайды.
Theme 3. Advantages of the Web
1) Жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша сөйлеу мәнмәтіндерінің әртүрлілігінде басқалардың көзқарастарын бағалау және оларға түсініктеме беру.
1) Интернетті пайдаланудың артықшылықтарын түсіндіреді;
2) сәйкес зерттеу дағдыларын көрсетеді ;
3) түрлі ресурстарды шебер пайдаланады.
Theme 5. CLIL. Project work “Virtual Reality Exhibition”
1) Бұрын алған білімдерін басқа пәндерде (пәнаралық байланыс, CLIL) қолдану.
1) Басқа пәндермен байланысып, зерттеу жүргізеді.
Mining and Environment
Subunit. Mining
1) Автордың өзіндік ерекшелігін сақтай отырып, мазмұнын шығармашылықпен қайта ойластырып, мәтінді қайталау.
1) Мәтін мазмұнын шығармашылық жаңғырту арқылы жеткізеді.
2) тақырыптың нақты ақпараты мен маңызды сәттерін анықтайды.
Theme 1. Mining and Sediments
1) Шығармашылық және топта бірлесіп тапсырмаларды шешу үшін оқу және тыңдау дағдыларын меңгеру.
1) Белсенді сөздіктерді пайдалана отырып, мәтін бойынша демонстрациялық сөйлем құрастырады;
2) мағынаны тексеру және түсінуді кеңейту үшін рубрикалар мен сандық анықтамалық ресурстарды пайдаланады.
Theme 2. "Advantages and disadvantages of Plastics" Reading and listening comprehension with focus on teaching intonation (word stress and weak vowels)
1) Қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген жалпы және оқу тақырыптары, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша әңгімелер туралы толық ақпаратты түсіндіру;
2) жалпы және академиялық тақырыптардың кең ауқымы бойынша сөйлесулерде ресми және бейресми тілдік регистрлерді пайдалану.
1) Сөйлеу және тыңдау дағдыларын топта шығармашылық және бірлескен мәселелерді шешу үшін пайдаланады;
2) тақырыптың нақты ақпараты мен маңызды сәттерін анықтайды.
Theme 3. A scientific video review. Reported Speech
1) Фильмді көргеннен кейін шолу эссе жазу кезінде айдар мен үлгіні талдау дағдыларын қолдану;
2) сәйкес байланыстыратын сөздерді қолдану.
1) Шолу эссе жазу үшін сәйкес тақырыптарды, үлгілерді және байланыстыратын сөздерді өзгертеді.
2) тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті қолданады;
3) ауызша және жазбаша сөйлеуде Reported speech қолданады.
Theme 4. BOOPPPS. "Karachaganak Field"
1) кең ауқымды жалпы және білім беру тақырыптары бойынша өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу.
1) Өз ойларын ауызша түрде жеткізеді.
2) түсінікті кеңейтіп, мағынаны анықтау үшін рубрикалар мен цифрлық анықтамалық ресурстарды қолдану
Reading for pleasure
Subunit. Reading Activity
1) Автор ерекшелігін сақтай және мазмұнды шығармашылықпен өзгерте отырып, мәтінді айтып беру.
1) шығармашылық және бірлескен мәселелерді топта шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын қолданады;
2) мәтінді оқиды және оқу тақырыптарының ауқымы бойынша өз ойларын ауызша және жазбаша түрде жеткізеді.
Theme 1. Reading a non-fiction text "What is “Gamification?"
1) Белгілі ортақ тақырыптар мен оқу бағдарламалары бойынша жазу жанрларының кең ауқымына мысалдар мен дәлелдер арқылы қажет болған жағдайда дәйекті жазба дәлелдерін көрсету.
1) Тиісті шақ құрылымдарын қолдана отырып, тиісті жазу дағдыларын көрсетеді;
2) белсенді лексиканы пайдалана отырып, мәтін бойынша демонстрациялық сөйлем құрастырады.
Theme 2. "Kanysh Satbaev" Skimming reading.
1) Білім алушылардың кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру.
1) Білім алушылардың пікіріне сындарлы жауап береді;
2) шығармашылық және бірлескен мәселелерді топта шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдаланады;
3)тақырыптың нақты ақпараты мен маңызды тұстарын анықтайды.
Theme 3. Giving advice on how to reduce stress (psychology). Simple Passive Voice Tenses.
1) Мәтін бойынша мәнді анықтау;
2) мәнмәтінде пассивті етісті қолдану ережелерін анықтау.
1) Мәтін мазмұнын шығармашылық қайта жаңғырту арқылы жеткізеді;
2) диалогтік сөйлеуді дүние туралы бірқатар көзқарастарды ой елегінен өткізу және зерттеу құралы ретінде пайдаланады.
Theme 4. Pros and cons of reading a book. Writing a blog post
1) Жалпы және академиялық тақырыптардың кең ауқымы бойынша сөйлесулерде ресми және бейресми тілдік регистрлерді пайдалану.
1) Пост жазу үшін сәйкес тақырыптарды, үлгілерді және байланыстыратын сөздерді өзгертеді.
Electronics and automation
Subunit. Electronics
1) Skimming Reading бағдарламасын меңгеру;
2) тақырып бойынша өз пікірін ауызша және жазбаша білдіру.
1) Қажетті ақпаратты бөлектеу үшін оқу дағдыларын пайдаланады (Skimming Reading);
2) зерттеу және қажетті ақпаратты табу дағдыларын қолданады.
Theme 1. Functions of mechatronics (Mind-map)
1) Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша сөйлеушілердің әртүрлі көзқарастарын қабылдау;
2) шығармашылық және топта бірлесіп есептерді шешу үшін оқу және тыңдау дағдыларын меңгеру.
1) Мәтін мазмұнын шығармашылық қайта жаңғырту арқылы жеткізеді;
2) шығармадағы көркемдік кеңістік пен уақытты құру жолдарын көрсетеді.
Theme 2. Use of English. Relative clauses, determiners and quantifiers. Creative people (Geology,Engineering,IT )
1) Белсенді және пассивті қарапайым қазіргі және өткен шақтардың кең ауқымын, сондай-ақ жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша әңгімелесуде қарапайым өткен шақтарды қолдану.
1) Ойларын, идеяларын, тәжірибелері мен сезімдерін білдіру үшін қиялын көрсетеді;
2) тақырып бойынша гипотеза жасау үшін құрбыларымен талқылайды.
Theme 3. Reading biographies of famous people in IT
1) Жалпы және академиялық тақырыптардың кең ауқымы бойынша сөйлесулерде ресми және бейресми тілдік регистрлерді пайдалану;
2) сәйкес байланыстыратын сөздерді қолдану.
1) тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мағынаны контекстен түсіндіреді.
Theme 4. The process of welding (Analyzing video)
1) Жеке оқу мақсаттарын қою үшін кері байланысты пайдалану.
1) Жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіреді.
Breakthrough technologies
Subunit. Types of technologies
1) Бейнелерді, көркемдік кеңістік пен уақытты, көрнекі құралдар мен фигураларды жасаудың құралдары мен тәсілдерін талдаңыз, автордың оларды пайдалану мақсатын түсіндіру.
1) Шығармадағы көркемдік кеңістік пен уақытты құру жолдарын көрсетеді;
2) мәтіннен экспрессивтік құралдар мен сөз тіркестерін табады;
3) автордың сөз өнері мен тілдің мәнерлі құралдарын қолдануын негіздейді.
Theme 1 Nanotechnology Making PPT
1) Тақырып бойынша өз пікірді ауызша және жазбаша түрде білдіру.
2)материалды зерттеу мен презентациялау дағдысын көрсету.
1) Қажетті ақпаратты бөлектеу үшін оқу дағдыларын пайдаланады (Skimming Reading);
2) зерттеу және қажетті ақпаратты табу дағдыларын қолданады.
Theme 2 Robotics
1) Жалпы және академиялық тақырыптардың кең ауқымы бойынша сөйлесулерде ресми және бейресми тілдік регистрлерді пайдалану.
1) Негізгі проблемалық мәселелерді анықтайды;
2) тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті қолданады.
Energy X
Subunit. Things you did not know about Energy and Power
1) Ойларды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды пайдалану.
1) Тақырыптың нақты ақпараты мен маңызды сәттерін анықтайды;
2) тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті қолданады;
3) тиісті ақпаратты бөлектеу үшін оқу дағдыларын пайдаланады (Skimming Reading).
Theme 1. Grammar in context. Conditional sentences
1) Іf (if) тек шартты сөйлемнің үшінші түрінде ғана қолдану.
1) Мәтін мазмұнын шығармашылық қайта жаңғырту арқылы жеткізеді.
Theme 2. A scientific video review (physics, biology, economics)
1) Дағдыларды меңгеру Skimming Reading;
2) тақырып бойынша пікірді ауызша және жазбаша түрде білдіру.
1) Тиісті ақпаратты бөлектеу үшін оқу дағдыларын пайдаланады (Skimming Reading);
2) тақырып бойынша белсенді лексиканы сөйлеуде және жазуда қолданады.
Theme 3. "Solar Energy" Skimming reading
1) Топта шығармашылық және бірлескен есептерді шешу үшін оқу және тыңдау дағдыларын көрсету.
1) Тиісті ақпаратты бөлектеу үшін оқу дағдыларын пайдаланады (Skimming Reading).
Materials Production
Subunit. Materials
1) Топта шығармашылық және бірлескен есептерді шешу үшін оқу және тыңдау дағдыларын көрсету;
2) диалогтік сөйлеуді әлемге көптеген көзқарастарды ой елегінен өткізу және зерттеу құралы ретінде пайдалану.
1) Тақырып бойынша гипотеза жасау үшін қолдайтын және оған қарсы дәлелдерді құрбыларымен талқылайды;
2) белсенді сөздіктерді пайдалана отырып, мәтін бойынша демонстрациялық сөйлем құрастырады.
Theme 1. Grammar in context. Active and Passive Voice Perfect forms
1) Белсенді және пассивті қарапайым қазіргі және өткен шақтардың кең ауқымын, сондай-ақ жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша әңгімелесуде қарапайым өткен шақтарды қолдану.
1) Ойларын, идеяларын, тәжірибелері мен сезімдерін білдіру үшін қиялын көрсетеді;
2) тақырып бойынша гипотеза жасау үшін құрбыларымен талқылайды;
3) тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мағынаны контекстен түсіндіреді.
Theme 2. "Floor Materials" Skimming reading
1) Тақырып бойынша өз пікірін ауызша және жазбаша түрде білдіру.
1) Сәйкес зерттеу дағдыларын көрсетеді;
2) тиісті ақпаратты бөлектеу үшін оқу дағдыларын пайдаланады (Skimming Reading);
Theme 3. Future Continuous Tense. A future city design
1) Әртүрлі болашақ белсенді және пассивті, сондай-ақ болашақ үздіксіз формаларды кең ауқымды таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша қолдану.
1) Дәлелді эссе жазу үшін сәйкес тақырыптарды, үлгілерді және байланыстыратын сөздерді өзгертеді.
Theme 4. Dream House: Design a home
1) Ойларды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды пайдалану;
2) бұрын алған білімдерін басқа пәндерде (пәнаралық байланыс, CLIL) қолдану;
3) тақырып бойынша презентация құру;

1. Типовая учебная программа по дисциплине "История Казахстана" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра просвещения Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года №348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "История Казахстана" - развитие личности обучающегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности на основе изучения ключевых событий и процессов отечественной истории.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества на территории Казахстана в различные исторические периоды;
2) воспитание гражданственности, казахстанской идентичности, развитие мировоззренческих убеждений, обучающихся на основе осмысления исторически сложившихся культурных, национальных традиций, нравственных и социальных норм;
3) формирование целостного представления о месте и роли Казахстана в мировом историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий, и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков анализа достижений отечественной культуры;
6) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
7) развитие навыков проектной деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
8) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
9) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.

1. Техника-технологиялық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мақсаты – отандық тарихтың негізгі оқиғалары мен процестерін оқыту негізінде тарихи санаға, азаматтылық пен отансүйгіштік қасиеттерге ие, тарихи білім мен дағдыларды оқу және қоғамдық іс-әрекеттерде тиімді және шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
3. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан аумағындағы қоғамның әртүрлі тарихи кезеңдеріндегі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси және мәдени дамуының негізгі мәселелері туралы білім қалыптастыру;
2) тарихи қалыптасқан мәдени, ұлттық дәстүр, әлеуметтік және адамгершілік нормаларды білім алушылардың түсінуі негізінде оларда азаматтылық пен қазақстандық бірегейлікті, дүниетанымдық ұстанымдарды тәрбиелеу;
3) әлемдік тарихи процестегі Қазақстанның орны мен рөлі туралы жалпы тұтас түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғалар, құбылыстарды тарихи заңдылықтарды ескере отырып зерттеу, оқиғалар мен тұлғаларға қатысты пікірлер мен берілген бағаларды салыстыру және сыни тұрғыдан талдау дағдыларын дамыту, өткен кезеңмен қазіргі уақытқа қатысты пікірталастық мәселелерге өзіндік көзқарасты қалыптастыру;
5) өлке тарихын зерделеу, өлкетанулық жұмыстарды жүргізу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі тарихи деректермен жұмыс істеу, тарихи ақпаратты іздеу және жүйелеу дағдыларын дамыту;
7) әртүрлі деректерді қолдана отырып, жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
8) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерді түсіну үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
9) коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, оның ішінде, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қолдану.

Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Цивилизация: особенности развития
1.1. Центральноазиатские цивилизации: многообразие и культурная общность
+
+
+
Тема 1.1.1. Центральная Азия: исторические и географические аспекты понятия.
Тема 1.1.2. История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии
Тема 1.1.3. Древние очаги центральноазиатских цивилизаций.

2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері
1.1 Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері.
Тақырып 1.1.2. Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы.
Тақырып 1.1.3. Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары.

1.2. Цивилизация Великой Степи.
+
+
+
Тема 1.2.1. "Великая Степь": историко-географическая характеристика
Тема 1.2.2. Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы).
Тема 1.2.3. Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников.
1.3.Центральная Азия и мировая цивилизация.
+
+
+
Тема 1.3.1. Вклад народов Центральной Азии в развитие мировой культуры
Исследовательская работа: Великая Степь в истории мировой цивилизации
Раздел 2. Этнические и социальные процессы
2.1. Истоки происхождения казахского народа.
+
+
+
Тема 2.1.1. Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана.
2.2. Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация
+
+
+
Тема 2.2.1. Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов.
Тема 2.2.2. Особенности социальной стратификации традиционного казахского общества.
Исследовательская работа: Этносоциальная организация традиционного казахского общества
Раздел 3. Из истории государства, войн и революций
3.1. Ранние государства на территории Казахстана
+
+
+
Тема 3.1.1. Политическая организация ранних государств на территории Казахстана
3.2. Империи кочевников Великой степи
+
+
+
Тема 3.2.1. Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Преемники Тюркской империи
Тема 3.2.2. Империя Чингисхана и ее наследники
3.3. Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии
+
+
+
Тема 3.3.1. Ак Орда – основа Казахского ханства
Тема 3.3.2. Казахское ханство: политические институты государства
3.4. Путь к независимости и возрождение национальной государственности
+
+
+
Тема 3.4.1. Борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета
Тема 3.4.2. Советская форма казахской государственности.
Тема 3.4.3. Возрождение национальной государственности.
3.5. Казахстан в годы Великой Отечественной войны
+
+
+
Тема 3.5.1. Казахстан – арсенал фронта.
Тема 3.5.2. Казахстанцы на фронтах Великой Отечественной войны
Тема 3.5.3. Исследовательская работа: Эволюция казахской государственности
Раздел 4. Развитие культуры
4.1. Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации.
+
+
+
Тема 4.1.1. Материальная культура и прикладное искусство казахского народа
Тема 4.1.2. Традиционное мировоззрение казахов
Тема 4.1.3. Духовно-нравственные ценности казахского народа: обычаи и традиции
Тема 4.1.4. Памятники истории и культуры
Тема 4.1.5. Традиционная музыкальная культура казахов
4.2. Культура Казахстана в советский период
+
+
+
Тема 4.2.1. Достижения и противоречия в области культуры советского периода.

1.2. "Ұлы Дала" өркениеті.
+
+
+
Тақырып 1.2.1. "Ұлы Дала" ұғымының тарихи-географиялық сипаттамасы
Тақырып 1.2.2. Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі)
Тақырып 1.2.3. Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті.
1.3. Орталық Азия және әлемдік өркениет.
Тақырып 1.3.1. Әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесі
Зерттеу жұмысы. Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы Дала
2 бөлім. Этникалық және әлеуметтік процестер
2.1. Қазақ халқының шығу тегі.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер.
2.2. Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары.
Тақырып 2.2.2. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері.
Зерттеу жұмысы. Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы
3 бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
3.1. Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттер
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы
3.2. Ұлы Дала көшпенділерінің империялары
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері
Тақырып 3.2.2. Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері
3.3. Қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет
+
+
+
Тақырып 3.3.1. Ақ Орда - Қазақ хандығының негізі
Тақырып 3.3.2. Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси институттары
3.4. Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы
+
+
+
Тақырып 3.4.1. Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресі.
Тақырып 3.4.2. Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі.
Тақырып 3.4.3. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы.
Зерттеу жұмысы. Қазақ мемлекеттілігінің эволюциясы
4 бөлім. Мәдениеттің дамуы
4.1. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері
Тақырып 4.1.2. Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы.
Тақырып 4.1.3. Әлеуметтік-экономикалық дамудың қазақтардың дәстүрлі дүниетанымының қалыптастырудағы орны
Тақырып 4.1.4. Тарихи және мәдени ескерткіштер
Тақырып 4.1.5. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы
4.2. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар.

4.3. Культура в период национального возрождения
+
+
+
Тема 4.3.1. Развитие культуры на современном этапе.
Тема 4.3.2. Исследовательская работа: Культура и традиции как генетический код нации
Раздел 5. Цивилизация: особенности экономического развития
5.1. Традиционная система жизнеобеспечения казахов.
+
+
+
Тема 5.1.1. Развитие кочевого скотоводства и земледелия на территории Казахстана.
Тема 5.1.2. Промыслы и ремесла.
5.2. Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние
+
+
+
Тема 5.2.1. Роль Великого Шелкового пути в развитии городской культуры Казахстана.
Тема 5.2.2. Экономическое и культурное взаимодействие и взаимовлияние.
Тема 5.2.3. Развитие городской культуры в Х -ХІІ вв.
Тема 5.2.4. Социально-экономическое развитие Казахстана в ХVІІІ –ХІХ вв.
Тема 5.2.5. Распад традиционного казахского хозяйства в начале ХХ века
Тема 5.2.6. Развитие экономики Казахстана в ХХ веке.
Тема 5.2.7. Развитие экономики Республики Казахстан
Исследовательская работа: Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды
Раздел 6. Политико-правовые процессы.
6.1. История формирования полиэтнического общества в Казахстане
+
+
+
Тема 6.1.1. Изменение моноэтнического состава населения Казахстана (XVIII - начало XX века).
Тема 6.1.2. Формирование полиэтнического общества в советский период.
6.2. Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений
+
+
+
Тема 6.2.1. Миграционная политика Республики Казахстан
Тема 6.2.2. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана.
Тема 6.2.3. Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана.
Исследовательская работа: Этносы Казахстана: история и судьбы
Раздел 7. Развитие общественно-политической мысли.
7.1. Эволюция общественно-политической мысли Казахстана
+
+
+

4.3. Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Мәдениеттің қазіргі кезеңдегі дамуы.
Тақырып 4.3.2. Зерттеу жұмысы. Мәдениет және дәстүр – ұлттың генетикалық коды
5 бөлім. Өркениет: экономикалық даму ерекшеліктері
5.1. Қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Қазақстанда көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің дамуы.
Тақырып 5.1.2. Қолөнер мен кәсіптер.
5.2. Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері
Тақырып 5.2.1. Қазақстан қала мәдениетінің дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі.
Тақырып 5.2.2. Экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынас және өзара әсері.
Тақырып 5.2.3. Х ғ.-ХІІ ғ. қала мәдениетінің дамуы
Тақырып 5.2.4.ХVІІІ –ХІХ ғғ. Қазақстанның әлеуметтік – экономикалық дамуы
Тақырып 5.2.5. ХХ ғасырдың басындағы қазақтың дәстүрлі шаруашылығының күйреуі
Тақырып 5.2.6. ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы
Тақырып 5.2.7. Қазақстан Республикасының экономикалық даму бағыты
Зерттеу жұмысы. Әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктері
6 бөлім. Саяси-құқықтық процестер.
6.1. Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы
+
+
+
Тақырып 6.1.1. Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы).
Тақырып 6.1.2. Кеңестік кезеңде Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасуы.
6.2. Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты
Тақырып 6.2.1. Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты
Тақырып 6.2.2. Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісі.
Тақырып 6.2.3. Қазақстанның қоғамдық-саяси және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі.
Зерттеу жұмысы. Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры
7 бөлім. Қоғамдық-саяси ойдың дамуы.
7.1. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы
+
+
+

7.3. Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке
Тема 7.3.1. Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел".
Тема 7.3.2. Общенациональные ценности казахстанского общества.
Исследовательская работа: Консолидирующая роль общественно-политической мысли
Раздел 8. Развитие образования и науки
8.1. Научное наследие средневекового Казахстана
+
+
+
Тема 8.1.1. Развитие науки в средневековом Казахстане.

7.3. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы - ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз
Тақырып 7.3.1. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі.
Тақырып 7.3.2. Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары.
Зерттеу жұмысы. Қоғамдық-саяси ойдың біріктіруші рөлі
8 бөлім. Білім мен ғылымның дамуы
8.1. Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы
+
+
+
Тақырып 8.1.1. Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы

8.2. Развитие образования и науки в Казахстане в XVIII -XX вв.
Тема 8.1.1. Исследование Казахстана в XVIII - начале XX века.
Тема 8.1.2. Деятельность образовательных учреждений Казахстана в XIX - начале ХХ века.
Тема 8.1.3. Светские школы и учебные заведения начала ХХ века
Тема 8.1.4. Достижения и противоречия советской системы образования.
Тема 8.1.5. Развитие системы среднего образования, профессионального и технического образования Казахстана в советский период
Тема 8.1.6. Академия Наук Казахской ССР – крупнейший научный центр СССР
8.3. Казахстанская система образования и науки на современном этапе
+
+
+
Тема 8.3.1. Изменения в системе образования Республики Казахстан
Тема 8.3.2. Проблемы и перспективы развития образования и науки Республики Казахстан
Тема 8.3.3. Научно- технический прогресс в Республики Казахстан
Тема 8.3.4. Современные информационные технологии Республики Казахстан
Тема 8.3.5. Перспективные отрасли современной науки Республики Казахстан
Исследовательская работа: Вклад деятелей малой родины в развитие науки и образования
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Цивилизация: особенности развития
Центральноазиатские цивилизации: многообразие и культурная общность
1) Использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона.
1) Характеризует историко-географические особенности Центральной Азии;
2) определяет факторы возникновения цивилизаций в Центральной Азии.
1) исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации.
1) Характеризует взгляды ученых, исследовавших роль Центральной Азии в мировой истории;
2) определяет особенности истории Центральной Азии как вклад в мировую цивилизацию.
1) характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций.
1) Называет древние очаги центрально-азиатской цивилизации, показывает на карте места их локализации;
2) описывает древние очаги центрально-азиатской цивилизации;
3) определяет факторы возникновения центрально-азиатской цивилизации.
Цивилизация Великой Степи
1) анализировать истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи.
1) Характеризует географические особенности региона "Евразийская степь";
2) определяет историко-культурные составляющие "Великой Степи" на основе анализа исторических источников;
3) устанавливает преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи.
1) характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстана.
1) Определяет характерные особенности цивилизации Великой Степи по периодам (энеолит, эпоха бронзы);

8.2. XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы
Тақырып 8.2.1. XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы зерттеулер.
Тақырып 8.2.2. XIX - ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы оқу орындарының қызметі
Тақырып 8.2.3. ХХ ғасырдың басындағы оқу орындары мен зайырлы мектептер
Тақырып 8.2.4. Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары
Тақырып 8.2.5. Кеңестік кезеңде Қазақстанның орта білім беру, кәсіптік және техникалық білім беру жүйесін дамыту
Тақырып 8.2.6. Қазақ КСР Ғылым Академиясы – КСРО-ның ірі ғылыми орталығы
8.3. Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі
Тақырып 8.3.1. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесіндегі өзгерістер
Тақырып 8.3.2. Қазақстан Республикасы білімімен ғылымы дамуының мәселелері мен болашағы
Зерттеу жұмысы. Білім мен ғылымға үлес қосқан менің өлкемнің тұлғалары.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше
атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Өркениет: даму ерекшеліктері
Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы
1) "Орталық Азия" ұғымын аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану.
1) "Орталық Азия" ұғымының тарихи және географиялық ерекшеліктерін талдайды;
2) Әлемдік өркениеттегі Орталық Азия өркениетінің рөлін талдайды.
1) Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірлері негізінде қорытынды жасау.
1) Орта Азияның әлемдік өркениетке қосқан рөлін анықтайды;
2) Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірлерін талдайды.
1) Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау.
1) Орта Азияның ежелгі өркениетінің ерекшеліктерін анықтайды;
2) Орталық Азия өркениетінің ежелгі ошақтарының қалыптасуы мен дамуын талдайды.
"Ұлы Дала" өркениеті.
1) Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасу ерекшеліктерін түсіндіру.
1) "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтайды;
2) тарихи дереккөздерді талдау негізінде "Ұлы Даланың тарихи-мәдени құрамдас бөліктерін айқындайды;
3) Ұлы Даланың ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығы мен өзара ықпалын белгілейді.
1) Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктерін сипаттау.
1) Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасу ерекшеліктерін анықтайды (энеолит, қола дәуірі);

2) оценивает влияние ранних кочевых цивилизаций на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения.
Центральная Азия и мировая цивилизация
1) анализировать достижения материальной и духовной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс.
1) Характеризует взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений;
2) раскрывает роль достижений материальной и духовной культуры народов Центральной Азии в развитии мирового прогресса.
Этнические и социальные процессы
Истоки происхождения казахского народа
1) Определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов.
1) Объясняет этнические процессы на территории Казахстана, используя понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос";
2) характеризует этапы этногенеза на территории Казахстана, устанавливая связи между историческими событиями древности и средневековья;
3) определяет преемственность этнических процессов.
Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация
1) анализировать формирование родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов.
1) Описывает этническую структуру казахов, используя понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел";
2) характеризует этносоциальную структуру традиционного казахского общества;
3) дает оценку роли родоплеменной организации казахов.
1) раскрыть функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества.
1) Использует понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов";
2) определяет консолидирующую роль родоплеменной организации казахов;
3) использует данные устной историологии
(шежере и генеологические предания) для обьяснения особенностей родоплеменной структуры казахов.
Из истории государства, войн и революций
Ранние государства на территории Казахстана
1) Анализировать исторические этапы формирования ранних государств на территории Казахстана.
1) Определяет ранние государства на территории Казахстана;
2) характеризует этапы развития ранних государств на территории Казахстана, используя историческую хронологию;
3) выделяет на основе сопоставительного анализа особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана.
Империи кочевников Великой степи
1) исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников.
1) Объясняет особенности политико-экономического развития Тюркской империи.
1) характеризовать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии.
1) Определяет влияние государств XIII-XV веков на ход исторических процессов в Евразии;

2) Ұлы дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдайды.
Орталық Азия және әлемдік өркениет
1) Орталық Азия халықтарының материалдық мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін анықтау.
1) Отырықшы-егіншілік және көшпелі өркениет арасындағы сауда-экономикалық байланысты сипаттайды;
2) Әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесін саралайды.
Этникалық және әлеуметтік процестер
Қазақ халқының шығу тегі
1) Этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау.
1) Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдаланады;
2) Қазақстан аумағындағы ежелгі және ортағасырлық тарихи оқиғалар арқылы этногенездің кезеңдерін сипаттайды;
3) этникалық процестердің сабақтастығын анықтайды.
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы
1) Тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау.
1) Қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен" ұғымдарын пайдаланады;
2) Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттарын атайды;
3) Дәстүрлі қазақ қоғамындағы ру-тайпалық құрылымына баға береді.
1) Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін ашып көрсету.
1) Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдаланады;
2) Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін анықтайды.
Мемлекет соғыс және революциялар тарихынан
Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттер
1) Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру.
1) Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттерді анықтайды;
2) Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін анықтайды;
3) Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымы туралы дереккөздері мәліметтерін саралайды.
Ұлы Дала көшпенділерінің империялары
1) Деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау.
1)1) Түркі империясының саяси-экономикалық даму ерекшелігін түсіндіреді.
1) XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау.
1) XIII-XVғ.ғ. мемлекеттердің Еуразиядағы басты тарихи оқиғалардағы белсенділігін сипаттайды;

2) анализирует особенности улусной системы правления на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства.
Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии
1) обосновывать исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
2) осознавать важную роль триады власти для кочевой государственности кочевников Великой Степи.
1) Определяет и анализирует факты исторической преемственности Ак Орды и Казахского ханства;
2) на основе исторических источников доказывает образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана;
3) оценивает роль казахских ханов в создании и укреплении государства.
1) исследовать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства.
1) Доказывает преемственность форм государственного устройства кочевых цивилизаций на основе сравнительного анализа политических институтов Казахского ханства и предыдущих кочевых государств.
Путь к независимости и возрождение национальной государственности
1) исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета.
1) Устанавливает причинно- следственные связи утраты государственного суверенитета Казахстана;
2) характеризует этапы национально-освободительной борьбы казахского народа;
3) определяет влияние общественно-политической мысли начала ХХ века на развитие национального самосознания казахского народа;
4) оценивает роль казахской интеллигенции в борьбе за восстановление государственного суверенитета.
1) анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период;
2) определить вклад Казахстана в развитие экономики СССР в годы ВОВ
1) Характеризует советскую форму казахской государственности, используя понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство";
2) характеризует достижения общественно-политического развития Казахстана в советский период;
3) демонстрирует знания основных этапов эвакуации и размещения промышленных предприятий на территории Казахстана;
4) определяет причины противоречий общественно-политического развития Казахстана в советский период.
1) исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан.
1) Проводит сравнительный анализ содержания государственных стратегий и программ и уровня достигнутых изменений страны на современном этапе;
3) прогнозирует перспективы развития Республики Казахстан.
Развитие культуры
Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации
1) Анализировать важнейшие достижения материальной культуры казахского народа.
1) Используя понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" анализирует культурные достижения казахского народа;

2) Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің ерекшелігін талдайды
Қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет
1) Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру.
1) Ақ Орда мен Қазақ хандығының тарихи сабақтастығы фактілерін анықтайды және талдайды;
2) тарихи деректер негізінде Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдайды;
3) мемлекетті құру мен күшейтудегі қазақ хандарының рөлін бағалайды
1) Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу.
1) Қазақ хандығының саяси институттары мен ерте көшпелі мемлекеттерін салыстырмалы талдау негізінде көшпелі өркениеттердің мемлекеттік құрылымы нысандарының сабақтастығын дәлелдейді
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы
1) Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресін зерттеу.
1) Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуының себеп-салдарын анықтайды;
2) Қазақ халқының ұлт-азаттық көтерілістерінің кезеңдерін сипаттайды;
3) ХХ ғасырдың басындағы қоғамдық-саяси ойдың қазақ халқының ұлттық сана-сезімін дамытуға әсерін айқындайды;
4) мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін күресте қазақ зиялыларының рөлін бағалайды.
1) Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі кезеңіндегі қоғамдық-саяси дамуындағы жетістіктері мен қарама-қайшылықтарын талдау.
1) "Автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын пайдалану арқылы Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін талдау;
2) Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктерін сипаттайды;
3) Қазақстанның кеңестік кезеңдегі қоғамдық-саяси дамуындағы қайшылықтардың себебін анықтайды.
1) Мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау.
1) Мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын саралай келе қазіргі кезеңдегі қол жеткізген табыстар мен салыстырады;
2) Қазақстанның болашақтағы дамуына байланысты болжамдар жасайды.
Мәдениеттің дамуы
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы
1) Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнердегі жеткен жетістіктерін талдау.
1) "Мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану арқылы қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттайды;
2) Қазақ халқының ұлттық ерекшелігін сақтауда материалдық мәдениет пен қолданбалы өнердің орнын айқындайды;
3) Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдайды.
1) Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы Ұлы Дала өркениетінің жалғасы екендігін дәлелдеу.
1) "Әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану арқылы қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтайды.
1) Қазақ халқының рухани адамгершілік құндылықтарын сипаттау.
1) Қазақ халқының рухани адамгершілік құндылықтарын, салт дәстүрін зертеу.
1) дала өркениетінің тарихы мен мәдениетінің көрнекті ескерткіштерін сипаттау.
1) Дала өркениетінің тарихы мен мәдениетінің көрнекті ескерткіштерін зерттейді;

2) определяет значение материальной культуры в сохранении национальной идентичности;
3) обосновывает преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана.
1) доказать, что традиционное мировоззрение казахов является продолжением цивилизации Великой Степи.
1) Использует понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа.
1) Осмыслить эффективность национальной кухни, сформированной в зависимости от продуктов животноводства.
1) Определяет особое место национальной кухни в материальной культуре казахского народа.
1) анализировать значение обычаев казахского народа, связанных с гостеприимством.
1) Описывает обычаи казахского народа, связанные с гостеприимством как памятники истории и культуры степной цивилизации;
2) соотносит обычаи с духовно-нравственными ценностями.
1) характеризовать достижения казахской литературы и, традиционной музыкальной культуры отражающие духовно-нравственные ценности народа.
1) Определяет значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа;
2) определяет истоки и особенности традиционной музыкальной культуры на основе анализа произведений фольклора.
Культура Казахстана в советский период
1) анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода.
1) Определяет новые направления и жанры культуры Казахстана в советский период;
2) характеризует особенности достижений и противоречий социалистической культуры Казахстана;
3) выявляет причины противоречий в области культуры советского периода.
1) анализировать достижения образования и науки в Казахстане в советский период, определяя трудности их развития.
1) Определяет достижения в развитии образования и науки Казахстана в советский период;
2) определяет влияние командно-административной системы государства на развитие образования и науки в советский период.
Культура в период национального возрождения
1) характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан.
1) Выделяет особенности новых направлений и жанров в области культуры Республики Казахстан;
2) раскрывает значимость процесса интеграции в международное культурное пространство.
Цивилизация: особенности экономического развития
Традиционная система жизнеобеспечения казахов. Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние
1) Определять особенности кочевого скотоводства и земледелия.
1) Определяет влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана в разные исторические периоды;

2) типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдениет ескерткіштерін жіктейді..
1) Қазақ әдебиеті мен музыкалық мұрасының маңызды жетістіктерін халықтың рухани -адамгершілік құндылықтары тұрғысынан сипаттау.
1) Қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиетінің маңызын анықтайды;
2) Фольклор және зерттеушілер еңбектерінің негізінде дәстүрлі музыкалық мәдениеттің бастаулары мен ерекшеліктерін айқындайды.
Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті
1) Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтарды талдау.
1) Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті саласындағы жаңа бағыттарды және жанрларды анықтайды;
2) Кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай отырып, жетістіктерді сипаттайды;
3) Кеңестік дәуірдегі мәдениет саласындағы қайшылықтардың себебін анықтайды.
Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет
1) Мәдениеттің қазіргі кезеңдегі дамуы сипаттау.
1) Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды сипаттайды;
2) Халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесін түсіндіреді.
Өркениет: экономикалық дамудың ерекшеліктері
Қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі
Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері
1) Қазақстанда көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің дамуы ерекшеліктерін айқындау.
1) Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттейді;
2) Көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі" , "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып талдайды.
1) Қазақ қолөнері мен кәсібінің дамуын этнографиялық материалдар негізінде сипаттау.
1) Қазақ қолөнері мен кәсібінің дамуын этнографиялық материалдар негізінде талдайды;
2) Қазіргі қазақ қолөнерінің даму бағыттарын сипаттайды.
1) Қазақстандағы қала мәдениетінің дамуына Ұлы Жібек жолының тигізген рөлін талдау.
1) Картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттейді;

2) характеризует особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема".
1) характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов.
1) Анализирует развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов;
2) исследует современные ремесла Казахстана, определяя наличие или отсутствие взаимосвязи с традиционными ремеслами и промыслами казахов.
1) анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана;
2) иметь представление о расположении городов на Великом Шелковом пути.
1) Определяет значение Великого Шелкового пути в хозяйственно-культурном обмене и дипломатии стран-участников торговли;
2) оценивает роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана;
3) анализирует причины упадка Великого Шелкового пути.
1) анализировать особенности ремесленного дела ХVІІІ-ХІХ вв. в Казахстане.
1) Раскрывает пути и формы взаимодействия оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений;
2) аанализирует и классифицирует виды ведения подсобного хозяйства казахов.
1) анализировать особенности развития городской культуры на Великом Шелковом пути в Х-ХІІ вв.
1) Используя карту, определяет расположение городов на Великом Шелковом пути;
2) анализирует особенности средневековой городской культуры.
1) характеризовать социально-экономическое развитие Казахстана в ХVІІІ-ХІХ вв.
1) Анализирует социально-экономическое развитие края в период колониальной политики России;
2) характеризует развитие капиталистических отношений.
1) определить причины кризиса традиционного хозяйства казахов в начале ХХ века.
1) Анализирует влияние колониальной политики России на кризис традиционного хозяйства казахов;
2) анализирует влияние экономических реформ советской власти на существование казахского народа.
Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время
1) анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке.
1) Используя понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" анализирует особенности экономического развития Казахстана;

2) Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөліне баға береді;
1) Отырықшы және көшпелі өркениет арасындағы өзара байланыстарды сипаттау.
1) Сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесінде көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттайды;
2) Дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін талдайды;
3) Ұлы Жібек жолының құлдырау себептерін талдайды.
1) Көшпелі және отырықшы мәдениеттің өзара байланысын сипаттау.
1) Сауда-экономикалық қатынастар жүйесіндегі отырықшы және көшпелі халықтың мәдениетінің өзара әсерін сипаттайды;
2) Отырықшы және көшпелі халықтың өзара мәдени байланысын талдайды;
1) Х-ХІІ ғасырлардағы Ұлы Жібек жолындағы қалалық мәдениеттің даму ерекшеліктерін талдау.
1) картаны пайдалана отырып, Ұлы Жібек жолындағы қалалардың орналасуын айқындайды;
2) ортағасырлық қалалық мәдениеттің ерекшеліктерін талдайды.
1) ХVІІІ –ХІХ ғғ. Қазақстандағы әлеуметтік – экономикалық дамуын сипаттайтын факторларды талдау.
1) Ресейдің отаршылдық саясаты кезеңіндегі аймақтың әлеуметтік-экономикалық дамуын талдайды;
2) капиталистік қатынастардың дамуын сипаттайды.
1) ХХ ғасырдың басындағы қазақтың дәстүрлі шаруашылығының күйреу себебін анықтау.
1) Дәстүрлі мал шаруашылығының бұзылуына Ресейдің отарлау саясатының тигізген әсерін талдайды;
2) Кеңес өкіметінің жүргізген экономикалық реформаларының қазақ ұлтының жойылып кету қаупіне тигізген әсерін зерттейді.
Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы
1) ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы бағыттарын айқындайтын факторларды талдау.
1) "Экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалана отырып, Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктеріне талдау жасау;
2) ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының даму бағыттарындағы басымдылықтар мен қайшылықтарды талдайды.
1) Қазақстан Республикасының экономикасының дамуы кезеңдері мен ерекшеліктерін талдау.
1) Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдайды, олардың қазіргі кездегі ерекшеліктерін анықтайды;
2) Мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын және Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарын талдайды;
3) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болашағына болжау жасайды.
Саяси-құқықтық процестер
Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы
1) Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу.
1) "Аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалана отырып, Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісіне талдау жасайды;

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Физическая культура" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года №348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью изучения дисциплины "Физическая культура" - является формирование основ физической культуры, направленных на здоровое физическое развитие, приобретение спортивно-специфических двигательных навыков и физических способностей для дальнейшей трудовой деятельности
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) развитие и совершенствование профессионально важных физических и психофизиологических качеств, также повышение общей и неспецифической устойчивости организма будущих специалистов к факторам неблагоприятной среды;
2) повышение уровня физических качеств, функциональной подготовки, улучшение основных показателей физического развития;
3) развитие двигательных навыков обучающихся, способствующих выносливости, быстроте, силе, ловкости и гибкости;
4) воспитание чувства патриотизма, уважения, ответственности и взаимопонимания;
5) стимулирование обучающихся вести здоровый образ жизни на протяжении всей жизни и применять приобретенные навыки в дальнейшем;
6) формирование представления о физической культуре как части общечеловеческой культуры.
7) воспитание потребности и умения самостоятельно заниматься физическими упражнениями, сознательно применять их в целях отдыха, тренировки, повышения работоспособности, укрепления здоровья;
8) обмен практическими навыками и теоретическими знаниями и развития здоровой конкуренции, в процессе обучения, посредством организации соревновательной деятельности
9) использование Информационно-коммуникационных технологий при изучении теории (правила спорт игр, изучение тактики, тестирование и други.)
10) ориентация на индивидуальную профессионально-прикладную физическую подготовку при выборе прогнозируемой (будущей) профессии
В процессе проведения занятий по физической культуре осуществляются межпредметные связи со следующими дисциплинами:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу -ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Дене шынықтыру" пәнін оқудың мақсаты – білім алушылардың оқу барысында алған теориялық білімдері мен практикалық дағдыларын техника-технологиялық бағыттағы маманның кәсіби құзыреттілігіне қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді шешуді көздейді:
1) кәсіби маңызды физикалық және психофизиологиялық қасиеттерді дамыту және жетілдіру, сондай-ақ қолайсыз орта факторларына болашақ мамандар ағзасының жалпы және спецификалық емес тұрақтылығын арттыру;
2) дене қасиеттерінің деңгейін, функционалдық даярлығын арттыру, дене дамуының негізгі көрсеткіштерін жақсарту;
3) төзімділікке, жылдамдыққа, күшке, ептілік пен икемділікке ықпал ететін білім алушылардың қозғалыс дағдыларын дамыту;
4) патриотизм, құрмет, жауапкершілік және өзара түсіністік сезімін тәрбиелеу;
5) білім алушыларды өмір бойы салауатты өмір салтын ұстануға ынталандыру және одан әрі алған дағдыларын қолдану;
6) жалпы адамзаттық мәдениеттің бір бөлігі ретінде дене шынықтыру туралы идеяны қалыптастыру;
7) дене шынықтырумен өз бетінше айналысуға, оларды демалу, жаттығу, жұмысқа қабілеттілігін арттыру, денсаулықты нығайту мақсатында саналы түрде қолдануға қажеттілік пен дағдыға тәрбиелеу;
8) жарыс қызметін ұйымдастыру арқылы оқу процесінде практикалық дағдылар мен теориялық білімдермен алмасу және салауатты бәсекелестікті дамыту;
9) теорияны зерделеу кезінде АКТ қолдану (ойын спорты ережелері, тактиканы үйрену, тестілеу және т. б.);
10) болжанатын (болашақ) кәсіпті таңдау кезінде жеке кәсіптік-қолданбалы дене шынықтыру даярлығына бағдарлану.
Дене шынықтыру пәнін өткізу барысында келесі пәндермен пәнаралық байланыстар жүзеге асырылады:

1) "Казахский язык", "Русский язык", "Английский язык": пополнение словарного запаса терминами из области физической культуры;
2) "Физика": использование знаний, полученных о понятиях "механическая работа", "сопротивление воздуха", "масса тела", "неравномерное и равномерное скольжение", "мощность";
3) "Алгебра и начала анализа", "Геометрия": измерение длины, высоты, скорости, расстояния, времени, расчет разбега при прыжках в длину и высоту;
4) "Биология": использование материала о негативном влиянии курения и алкоголя на организм, об обмене веществ;
5) "История Казахстана", "Всемирная история": история олимпийского движения; история возникновения казахских национальных видов спорта;
6) "География": знание сторон света, умение ориентироваться на местности по различным признакам, по карте;
7) "Начальная военная и технологическая подготовка": использование строевых упражнений; прохождение полос препятствий; обучение жизненно важным двигательным навыкам и умениям, применению их в различных по сложности условиях; воспитание патриотизма, любви к своей Родине.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 11 разделов:
1) Знание о физической культуре
2) Легкая атлетика
3) Спортивные игры. Футбол
4) Спортивные игры. Волейбол
5) Спортивные игры. Баскетбол
6) Спортивные игры. Настольный теннис
7) Гимнастика
8) Национальные виды спорта.
9) Зимние виды спорта. Лыжный спорт. Конькобежный спорт.
10) Плавание
11) Туризм
12) Современные фитнес-технологии.
Базовое содержание дисциплины:
Раздел 1. Техника безопасности на занятиях "Физическая культура". Профессионально-прикладная физическая подготовка. Вредные привычки. Их влияние на здоровье человека. Рекреационные и реабилитационные средства физической культуры.
Раздел 2. Легкая атлетика.
Техника безопасности. Бег на короткие дистанции. Низкий старт. Бег на средние дистанции. Высокий старт. Бег на длинные дистанции. Техника финиширования. Техника прыжка в длину с места. Техника прыжка в длину с разбега. Эстафетный бег. Техника передачи эстафетной палочки.
Раздел 3. Спортивные игры. Футбол.
Техника безопасности. Основные правила игры. Перемещение игроков по полю. Развитие основных элементов техники владения мячом. Владение мячом. Индивидуальные действия игроков в нападении и защите. Командные действия игроков. Основы тактических действий игроков в футболе. Двухсторонняя игра. Судейство игры футбол.
Раздел 4. Спортивные игры. Волейбол.
Техника безопасности. Основные правила игры. Перемещение игроков. Стойка волейболиста. Передача мяча сверху. Передача мяча снизу. Подача мяча. Прием мяча с подачи. Атакующие действия. Игра в защите. Совершенствование навыков приема и передачи мяча сверху двумя руками. Учебная игра в волейбол. Совершенствование навыков перемещения. Двухсторонняя игра. Судейство игры волейбол.
Раздел 5. Спортивные игры. Баскетбол. Стритбол.
Техника безопасности. Правила игры. Перемещение игроков на площадке. Техника игры в нападении. Техника игры в защите. Передачи мяча в движении. Перехваты и выбивания мяча. Штрафной бросок. Судейство игры баскетбол.
Раздел 6. Спортивные игры. Настольный теннис
Техника безопасности. Правила игры. Стойка и передвижение при игре. Подачи и приемы. Тактические действия игры.
Раздел 7. Гимнастика
Техника безопасности. Роль страховки при выполнении упражнений. Виды гимнастики. Элементы строевых упражнений. Общеразвивающие упражнения. Обучение гигиенической гимнастики (утренняя гимнастика, физкультминутка, физкультпауза). Элементы оздоровительной гимнастики Комплексы специальных гимнастических упражнений, применяемых в режиме рабочего дня. Обучение гигиенической гимнастики (утренняя гимнастика, физкультминутка, физкультпауза). ОРУ с использованием спортивного инвентаря (гимнастическая палка, обруч, фитбол). Элементы оздоровительной гимнастики. Акробатические упражнения. Упражнения на гимнастических снарядах. Элементы ритмической гимнастики. Виды фитнес-тренинг направлений (йога, стретчинг, пилатес, табата и други). Элементы атлетической гимнастики. Упражнения на равновесие и вестибулярную устойчивость.
Раздел 8. Национальные виды спорта. Асык ату. Бестас. Тогызкумалак. Казакша-курес. Виды национальных игр. Техника безопасности. Правила игры. Техника игры. Тактические действия игры.
Раздел 9. Зимние виды спорта. Лыжный спорт. Конькобежный спорт.
Техника безопасности. Виды ходов. Виды поворотов. Виды подъемов. Полу коньковый ход. Коньковый ход без отталкивания руками. Попеременный коньковый ход. Одновременный одношажный коньковый ход. Техники разминки и восстановления для подходящих видов деятельности. Основы тактики прохождения дистанции. Конькобежный спорт. Техника безопасности. Основные методы катания. Повороты. Торможение. Катание задним ходом. Катания по виражу.
Раздел 10. Плавание.
Техника безопасности. Специальные упражнения для пловцов на суше. Сухое плавание. Постановка техники плавания. Вращение корпуса и дыхание. Скольжение и баланс. Стили плавания. Кроль на груди. Кроль на спине. Плавание. Брасс. Плавание. Финальный заплыв 50 м. в свободном стиле.
Раздел 11. Туризм.
Правила туризма. Узлы. Переправы. Первая помощь при травмах. Установка палатки. Карты. Компас. Виды костров
Раздел 12. Инновационные технологии в физической культуре
Современные фитнес-технологии. Понятие, разработка и специфические особенности. Фитнес индустрия.

1) "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Ағылшын тілі": дене шынықтыру саласындағы терминдермен сөздік қорын толықтыру;
2) "Физика": "механикалық жұмыс", "ауаға төзімділік", "дене салмағы", "біркелкі емес және біркелкі сырғанау", "қуат" ұғымдары туралы алынған білімді пайдалану;
3) "Алгебра және анализ бастамалары", "геометрия": ұзындықты, биіктікті, жылдамдықты, қашықтықты, уақытты өлшеу, ұзындық пен биіктікке секіру кезінде жүгіруді есептеу;
4) "Биология": темекі шегу мен алкогольдің ағзаға, зат алмасуға теріс әсері туралы материалды пайдалану;
5) "Қазақстан тарихы", "Дүниежүзі тарихы": олимпиадалық қозғалыс тарихы; қазақтың ұлттық спорт түрлерінің пайда болу тарихы;
6) "География": жер бедерін білу, түрлі белгілер бойынша, карта бойынша жер бедерін бағдарлай білу;
7) "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық": саптық жаттығуларды пайдалану; кедергілер жолақтарынан өту; өмірлік маңызды қозғалыс дағдылары мен дағдыларына үйрету, оларды күрделілігі әртүрлі жағдайларда қолдану; патриотизмге, өз Отанына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
4. Оқу пәнінің мазмұны 11 бөлімнен тұрады:
1) Дене шынықтыру туралы білім
2) Жеңіл атлетика
3) Спорттық ойындар. Футбол
4) Спорттық ойындар. Волейбол
5) Спорттық ойындар. Баскетбол
6) Спорттық ойындар. Үстел теннисі
7) Гимнастика, көркем гимнастика
8) ұлттық спорт түрлері.
9) Қысқы спорт түрлері. Шаңғы спорты. Конькимен жүгіру.
10) Жүзу
11) Туризм
12) Замануи фитнес-технологиялар.
Пәннің негізгі мазмұны:
1 бөлім. "Дене шынықтыру" пәндегі қауіпсіздік техникасы. Кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық. Жаман әдеттер. Олардың адам денсаулығына әсері. Дене шынықтырудың рекреациялық және оңалту құралдары.
2 бөлім. Жеңіл атлетика.
Қауіпсіздік техникасы. Қысқа қашықтыққа жүгіру. Төменгі мәре. Орта қашықтыққа жүгіру. Жоғары бастама. Ұзақ қашықтыққа жүгіру. Аяқтау техникасы. Орнынан ұзындыққа секіру техникасы. Жүгіруден ұзындыққа секіру техникасы. Эстафеталық жүгіру. Эстафеталық таяқшаны беру техникасы.
3бөлім. Спорттық ойындар. Футбол.
Қауіпсіздік ережесі. Ойынның негізгі ережелері. Ойыншылардың алаң бойымен қозғалысы. Допқа иелік ету техникасының негізгі элементтерін дамыту. Допқа иелік ету. Шабуылдағы және қорғаныстағы ойыншылардың жеке әрекеттері. Ойыншылардың командалық әрекеттері. Футболдағы ойыншылардың тактикалық әрекеттерінің негіздері. Екі жақты ойын. Футбол ойынына төрешілік ету.
4 бөлім. Спорттық ойындар. Волейбол.
Қауіпсіздік ережесі. Ойынның негізгі ережелері. Ойыншылардың қозғалысы. Волейбол алаңы. Допты жоғарыдан беру. Допты төменнен беру. Допты беру. Жоғарыдан допты қабылдау. Шабуыл әрекеттері. Қорғаныс ойыны. Допты екі қолмен жоғарыдан қабылдау және беру дағдыларын жетілдіру. Оқыту ойыны волейбол. Қозғалыс дағдыларын жетілдіру. Екі жақты ойын. Волейбол ойынына төрешілік ету.
5 бөлім. Спорттық ойындар. Баскетбол. Стритбол.
Қауіпсіздік ережесі. Ойын ережесі. Ойыншылардың алаңдағы қозғалысы. Шабуыл техникасы. Қорғаныс техникасы. Қозғалыста допты беру. Допты ұстап алу және соғу. Еркін лақтыру. Баскетбол ойынына төрешілік ету.
6 бөлім. Спорттық ойындар. Үстел теннисі
Қауіпсіздік ережесі. Ойын ережесі. Ойын кезіндегі тұрыс пен қозғалыс. Беру және алу. Ойынның Тактикалық әрекеттері.
7 бөлім. Гимнастика
Қауіпсіздік техникасы. Жаттығуларды орындаудағы сақтандырудың рөлі. Гимнастика түрлері. Саптық жаттығулардың элементтері. Жалпы дамыту жаттығулары. Гигиеналық гимнастиканы оқыту (таңертеңгі гимнастика, дене шынықтыру минуты, дене шынықтыру паузасы). Сауықтыру гимнастикасының элементтері. Жұмыс күні режимінде қолданылатын арнайы гимнастикалық жаттығулар кешені. Гигиеналық гимнастиканы үйрету (таңертеңгі гимнастика, дене шынықтыру минуты, дене шынықтыру паузасы). Спорттық құралдарды (гимнастикалық таяқ, құрсау, фитбол) қолдана отырып жалпы дамыту жаттығулары. Сауықтыру гимнастикасының элементтері. Акробатикалық жаттығулар. Гимнастикалық снарядтардағы жаттығулар. Ритмикалық гимнастиканың элементтері. Түрлері фитнес - тренинг бағыттары (йога, созылу, пилатес, табата және тағы басқалар). Атлетикалық гимнастиканың элементтері. Тепе-теңдік және вестибулярлық тұрақтылық жаттығулары.
8 бөлім. Ұлттық спорт түрлері.
Асық ату. Бестас. Тоғызқұмалақ. Қазақша-күрес. Ұлттық ойындардың түрлері. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері. Ойын техникасы. Ойынның тактикалық әрекеттері.
9 бөлім. Қысқы спорт түрлері.
Шаңғы спорты. Конькимен жүгіру. Қауіпсіздік техникасы. Қозғалыс түрлері. Бұрылу түрлері. Көтерілу түрлері. Жартылай конькимен сырғанау. Қолмен итерусіз конькимен сырғанау. Ауыспалы конькимен сырғанау. Бір мезгілде бір сатылы конькимен сырғанау. Тиісті іс-шараларға арналған жылыту және қалпына келтіру әдістері. Қашықтықты өту тактикасының негіздері. Конькимен жүгіру. Қауіпсіздік техникасы. Сырғанаудың негізгі әдістері. Бұрылыстар. Тежеу. Артқа сырғанау. Сырғанау.
10 бөлім. Жүзу.
Қауіпсіздік техникасы. Құрлықтағы жүзушілерге арналған арнайы жаттығулар. Құрғақ жүзу. Жүзу техникасын қою. Денені айналдыру және тыныс алу. Сырғанау және тепе-теңдік. Жүзу стильдері. Кеудемен алға жүзу. Артпен жүзу. Жүзу. Брасс. Жүзу. Еркін стильде 50 м. соңғы жүзу.
11 бөлім. Туризм.
Туризм ережелері. Түйіндер. Өткелдер. Жарақат кезіндегі алғашқы көмек. Шатыр орнату.
12 бөлім. Дене шынықтырудағы инновациялық технологиялар.
Замануи фитнес технологиялар. Түсінігі, дамуы және арнайы ерекшеліктері. Фитнес индустриясы.

5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25%: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем;
5) При разработке рабочих учебных программ рекомендуется с учетом местных климатических условий заменять зимние виды спорта занятиями оздоровительного бега и другими аэробными нагрузками;
6) При отсутствии возможности заниматься плаванием время, отведенное на реализацию программы по плаванию, по решению педагогического совета используется для дальнейшего совершенствования навыков в спортивных играх, гимнастике.
6. Объем учебной нагрузки составляет не менее 120 часов (5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
теоретические
практические
Раздел 1. Знания о физической культуре
1. 1. О физической культуре
+
+
+
Тема 1.1.1. Техника безопасности на занятиях "Физическая культура".
Тема 1.1.2 Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Тема 1.1.3. Рекреационные и реабилитационные средства физической культуры.
Тема 1.1.4. Вредные привычки. Их влияние на здоровье человека.
Раздел 2. Легкая атлетика

5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту;
5) жұмыс жаттығуларының бағдарламаларын әзірлеу кезінде жергілікті климаттық жағдайларды ескере отырып, қысқы спорт түрлерін рекреациялық жүгірумен және басқа аэробтық жаттығулармен ауыстыру ұсынылады;
6) жүзумен айналысу мүмкіндігі болмаған жағдайда, жүзу бағдарламасын іске асыруға бөлінген уақыт педагогикалық кеңестің шешімімен спорттық ойындар, гимнастика бойынша дағдыларды одан әрі жетілдіруге пайдаланылады.
6. Оқу жүктемесінің көлемі 120 сағатты (5 кредит) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 бөлім. Дене шынықтыру туралы білім.
1.1. Жалпы мәдени және кәсіптік дайындықтағы дене шынықтыру.
+
+
+
Тақырып 1.1.1. "Дене шынықтыру" пәндегі қауіпсіздік техникасы.
Тақырып 1.1.2. Кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық.
Тақырып 1.1.3. Жаман әдеттер. Олардың адам денсаулығына әсері.
Тақырып 1.1.4. Дене шынықтырудың рекреациялық және оңалту құралдары.
2 бөлім. Жеңіл атлетика.

Тема 3.1.1 Техника безопасности. Основные правила игры.
Тема 3.1.2 Перемещение игроков по полю. Развитие основных элементов техники владения мячом
Тема 3.1.3 Владение мячом.
Тема 3.1.4 Индивидуальные действия игроков в нападении и защите
Тема 3.1.5 Командные действия игроков. Основы тактических действий игроков в футболе.
Тема 3.1.6 Двухсторонняя игра. Судейство игры футбол.
Раздел 4. Спортивные игры. Волейбол
4.1. Основные правила игры волейбол
+
+
+
Тема 4.1.1 Техника безопасности. Основные правила игры
Тема 4.1.2 Перемещение игроков
Тема 4.1.3 Стойка волейболиста
Тема 4.1.4 Передача мяча сверху
Тема 4.1.5 Передача мяча снизу
Тема 4.1.6 Подача мяча
Тема 4.1.7 Прием мяча с подачи
Тема 4.1.8 Атакующие действия

Тақырып 3.1.1 Қауіпсіздік техникасы. Ойынның негізгі ережелері.
Тақырып 3.1.2 Ойыншылардың алаң бойымен қозғалысы. Допты иелену техникасының негізгі элементтерін дамыту.
Тақырып 3.1.3 Допты иелену.
Тақырып 3.1.4 Ойыншылардың шабуыл мен қорғаныстағы жеке әрекеттері.
Тақырып 3.1.5 Ойыншылардың командалық әрекеттері. Футболдағы ойыншылардың тактикалық әрекеттерінің негіздері.
Тақырып 3.1.6 Екі жақты ойын. Төрелік ойындар футбол.
4 бөлім. Спорттық ойындар. Волейбол.
4.1. Волейбол ойынның негізгі ережелері.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Қауіпсіздік техникасы. Ойынның негізгі ережелері.
Тақырып 4.1.2. Ойыншылардың қозғалысы.
Тақырып 4.1.3. Волейболшының ұстанымы.
Тақырып 4.1.4. Допты жоғарыдан беру.
Тақырып 4.1.5. Допты төменнен беру.
Тақырып 4.1.6. Допты беру.
Тақырып 4.1.7. Допты берудегі қабылдау.
Тақырып 4.1.8. Шабуыл әрекеттері.

Тема 4.1.9 Игра в защите
Тема 4.1.10 Совершенствование навыков приема и передачи мяча сверху двумя руками. Учебная игра в волейбол
Тема 4.1.11 Совершенствование навыков перемещения. Двухсторонняя игра
4.1.12 Судейство игры волейбол
Раздел 5. Спортивные игры. Баскетбол
5.1. Основные правила игры баскетбол
+
+
+
Тема 5.1 Техника безопасности. Правила игры
Тема 5.2 Перемещение игроков на площадке
Тема 5.3 Техника игры в нападении
Тема 5.4 Техника игры в защите
Тема 5.5 Передачи мяча в движении
Тема 5.6 Перехваты и выбивания мяча
Тема 5.7 Штрафной бросок
Тема 5.8 Судейство игры баскетбол
Раздел 6. Спортивные игры. Настольный теннис

Тақырып 4.1.9. Қорғаныстағы ойын.
Тақырып 4.1.10. допты жоғарыдан екі қолмен қабылдау және беру дағдыларын жетілдіру. Оқу волейбол ойыны.
Тақырып 4.1.11 қозғалыс дағдыларын жетілдіру. Екі жақты ойын.
4.1.12 Волейбол ойындарына төрелік.
5 бөлім. Спорттық ойындар. Баскетбол.
5.1. Баскетбол ойынның негізгі ережелері.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырып 5.1.2. Ойыншылардың қозғалысы.
Тақырып 5.1.3. Шабуылда ойнау техникасы.
Тақырып 5.1.4. Қорғаудағы ойын техникасы.
Тақырып 5.1.5. Допты қозғалыста беру.
Тақырып 5.1.6. Допты ұстап алу және қағу.
Тақырып 5.1.7. Еркін лақтыру.
Тақырып 5.1.8. Баскетбол ойынына төрешілік ету.
6 бөлім. Спорттық ойындар. Үстел теннисі.

6.1. Основные правила настольного тенниса
+
+
+
Тема 6.1.1 Настольный теннис. Техника безопасности. Правила игры
Тема 6.1.2 Стойка и передвижение
Тема 6.1.3 Подачи и приемы
Раздел 7. Гимнастика
7.1. Гимнастические упражнения
+
+
+
Тема 7.1.1 Техника безопасности. Виды гимнастики
Тема 7.1.2 Элементы строевых упражнений
Тема 7.1.3 Общеразвивающие упражнения. Обучение гигиенической гимнастики (утренняя гимнастика, физкультминутка, физкультпауза)

6.1. Үстел теннисінің негізгі ережелер.
+
+
+
Тақырып 6.1.1. үстел теннисі. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырып 6.1.2. Ойын кезіндегі тұрыс пен қозғалыс.
Тақырып 6.1.3. Берулер мен қабылдаулар.
7 бөлім. Гимнастика.
7.1. Гимнастикалық жаттығулар
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Қауіпсіздік техникасы. Гимнастика түрлері.
Тақырып 7.1.2 Саптық жаттығулардың элементтері.
Тақырып 7.1.3. Жалпы дамыту жаттығулары. Гигиеналық гимнастиканы оқыту (таңертеңгі гимнастика, дене шынықтыру минуты, дене шынықтыру паузасы).

Тема 7.1.4 Элементы оздоровительной гимнастики. Комплексы специальных гимнастических упражнений, применяемых в режиме рабочего дня
Тема 7.1.5 Обучение гигиенической гимнастики (утренняя гимнастика, физкультминутка, физкультпауза).
Тема 7.1.6 Элементы оздоровительной гимнастики. ОРУ с использованием спортивного инвентаря (гимнастическая палка, обруч, фитбол).
Тема 7.1.7 Элементы оздоровительной гимнастики. Акробатические упражнения.
Упражнения на гимнастических снарядах.
Тема 7.1.8 Элементы ритмической гимнастики. Виды фитнес-тренинг направлений (йога, стретчинг, пилатес, табата и другие)
Тема 7.1.9 Элементы ритмической гимнастики. Виды фитнес-тренинг направлений (йога, стретчинг, пилатес, табата и другие).
Тема 7.1.10 Элементы атлетической гимнастики.
Тема 7.1.11 Упражнения на равновесие и вестибулярную устойчивость.
Раздел 8. Национальные виды спорта
8.1. Правила и техника безопасности в национальных играх
+
+
+
Тема 8.1.1 Тоғыз құмалақ. Техника безопасности. Правила игры
Тема 8.1.2 Тоғыз құмалақ Технико-тактические действия нападения
Тема 8.1.3 Тоғыз құмалақ. Технико-тактические действия защиты
Тема 8.1.4 Асық ату. Техника безопасности. Правила игры
Тема 8.1.5 Асық ату. Технико-тактические действия
Тема 8.1.6 Бестас. Правила игры
Тема 8.1.7 Элементы национальных игр в подвижных играх
Тема 8.1.8 Қазақша-күрес. Основные правила.
Тема 8.1.9 Техника қазақша-күрес.
Раздел 9. Зимние виды спорта
9.1. Правила и техника безопасности в зимних видах спорта
+
+
+
Тема 9.1.1 Лыжный спорт. Техника безопасности. Одновременный двухшажный коньковый ход
Тема 9.1.2 Лыжный спорт. Полуконьковый ход
Тема 9.1.3 Лыжный спорт. Коньковый ход без отталкивания руками
Тема 9.1.4 Лыжный спорт. Попеременный коньковый ход
Тема 9.1.5 Лыжный спорт. Одновременный одношажный коньковый ход
Тема 9.1.6 Конькобежный спорт. Техника безопасности. Основные методы катания
Тема 9.1.7 Конькобежный спорт. Повороты
Тема 9.1.8 Конькобежный спорт. Торможение

Тақырып 7.1.4. Сауықтыру гимнастикасының элементтері. Жұмыс күні режимінде қолданылатын арнайы гимнастикалық жаттығулар кешені.
Тақырып 7.1.5. Гигиеналық гимнастиканы үйрету (таңертеңгі гимнастика, дене шынықтыру минуты, дене шынықтыру паузасы).
Тақырып 7.1.6. Спорттық құралдарды (гимнастикалық таяқ, құрсау, фитбол) қолдана отырып жалпы дамыту жаттығулары.
Тақырып 7.1.7. Сауықтыру гимнастикасының элементтері. Акробатикалық жаттығулар.
Тақырып 7.1.8. Гимнастикалық снарядтардағы жаттығулар.
Тақырып 7.1.9. Ритмикалық гимнастиканың элементтері. Фитнес - тренинг түрлерінің бағыттары (йога, созылу, пилатес, табата және тағы басқалар).
Тақырып 7.1.10. Атлетикалық гимнастиканың элементтері.
Тақырып 7.1.11. Тепе-теңдік және вестибулярлық тұрақтылық жаттығулары.
8 бөлім. Ұлттық спорт түрлері.
8.1. Ұлттық ойындардағы қауіпсіздік ережелері мен әдістері.
+
+
+
Тақырып 8.1.1. Тоғызқұмалақ. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырып 8.1.2. Тоғызқұмалақ шабуылдың техникалық-тактикалық әрекеттері.
Тақырып 8.1.3. Тоғызқұмалақ. Қорғаудың техникалық-тактикалық әрекеттері.
Тақырыбы 8.1.4. Асық ату. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырыбы 8.1.5. Асық ату.Техникалық-тактикалық іс-әрекеттер.
Тақырып 8.1.6. Бестас. Ойын ережелері.
Тақырып 8.1.7. Ашық ойындардағы Ұлттық ойындардың элементтері.
Тақырыбы 8.1.8. Қазақша-күрес. Негізгі ережелер.
Тақырыбы 8.1.9. Қазақша-күрес техникасы.
9 бөлім. Қысқы спорт түрлері.
9.1. Қысқы спорт түрлеріндегі қауіпсіздік ережелері мен техникасы.
+
+
+
Тақырып 9.1.1. Шаңғы спорты. Қауіпсіздік техникасы. Бір мезгілде екі сатылы конькимен сырғанау.
Тақырып 9.1.2. Шаңғы спорты. Жартылай конькимен жүгіру.
Тақырып 9.1.3. Шаңғы спорты. Қолмен итерусіз конькимен сырғанау.
Тақырып 9.1.4. Шаңғы спорты. Ауыспалы конькимен сырғанау.
Тақырып 9.1.5. Шаңғы спорты. Бір мезгілде бір сатылы конькимен сырғанау.
Тақырып 9.1.6. Конькимен жүгіру. Қауіпсіздік техникасы. Конькимен сырғанаудың негізгі әдістері.
Тақырып 9.1.7. Конькимен жүгіру. Бұрылыстар.
Тақырып 9.1.8. Конькимен жүгіру. Тежеу.

Тема 9.1.9 Конькобежный спорт. Катание задним ходом
Тема 9.1.10 Конькобежный спорт. Катания по виражу
10 раздел. Плавание
10.1. Основные правила в плавании
+
+
+
Тема 10.1.1 Техника безопасности. Специальные упражнения для пловцов на суше
Тема 10.1.2 Сухое плавание
Тема 10.1.3 Постановка техники плавания
Тема 10.1.4 Вращение корпуса и дыхание
Тема 10.1.5 Скольжение и баланс
Тема 10.1.6 Стили плавания
Тема 10.1.7 Кроль на груди
Тема 10.1.8 Кроль на спине
Тема 10.1.9 Плавание. Брасс
Тема 10.1.10 Плавание. Финальный заплыв 50 м. в свободном стиле
Раздел 11. Туризм
11.1. Туризм в системе физического воспитания
+
+
+
Тема 11.1.1. Туризм. Правила туризма.
Тема 11.1.2. Узлы. Переправы.
Тема 11.1.3. Первая помощь при травмах. Установка палатки.
Раздел 12. Инновационные технологии в физической культуре.
12.1 Современные фитнес-технологии
+
+
+

Тақырып 9.1.9 .Конькимен жүгіру. Артқа сырғанау.
Тақырып 9.1.10 Конькимен жүгіру. Айналмалы сырғанау.
10 бөлім. Жүзу.
10.1. Жүзудегі негізгі ережелер.
+
+
+
Тақырып 10.1.1. Қауіпсіздік техникасы. Құрлықтағы жүзушілерге арналған арнайы жаттығулар.
Тақырып 10.1.2 . Құрғақ жүзу.
Тақырыбы 10.1.3. Жүзу техникасын қою.
Тақырып 10.1.4. Өзекті айналдыру және тыныс алу.
Тақырып 10.1.5. Сырғанау және тепе-теңдік.
Тақырып 10.1.6. Жүзу стильдері.
Тақырып 10.1.7.Кеудемен алға жүзу.
Тақырып 10.1.8. Артпен жүзу.
Тақырып 10.1.9. Жүзу. Брасс.
Тақырып 10.1.10. Жүзу. Еркін стильде 50 м. соңғы жүзу.
11 бөлім. Туризм.
11.1. Дене шынықтыру жүйесіндегі туризм.
+
+
+
Тақырып 11.1.1. Туризм. Туризм ережелері.
Тақырып 11.1.2. Түйіндер. Өткелдер.
Тақырып 11.1.3. Жарақаттарға алғашқы көмек. Шатырды орнату.
12 бөлім. Дене шынықтырудағы инновациялық технологиялар
12.1. Замануи фитнес технологиялар

Тема 12.1.1. Современные фитнес-технологии. Понятие, разработка и специфические особенности фитнес-технологии
Тема 12.1.2. Фитнес индустрия.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Знания о физической культуре
О физической культуре
1) Объяснять технику безопасности на занятиях физической культуры, основы и принципы оказания первой доврачебной помощи;
2) иметь представление о методах профессионально-прикладной физической подготовке;
1) Перечисляет правила техники безопасности на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности и правила поведения в спортивных залах, на стадионе, в бассейне, на катке и на спортивных площадках;
3) перечисляет основы и принципы оказания первой доврачебной (медицинской) помощи при различных травмах и несчастных случаях;
4) Владеет упражнениями для ликвидации дефицита двигательной активности работающих, их профессионально-прикладной физической подготовки..
3) определять физические упражнения для предотвращения профессиональных заболеваний.
4) иметь понимание о рекреационных и реабилитационных средствах физической культуры
1) Определяет и выполняет упражнения для предотвращения профессиональные заболевания с помощью физических;
2) знает и выполняет производственную гимнастику для профилактики травматизма;
3) знает и соблюдает правила здорового образа жизни и его составляющих
Легкая атлетика
Легкоатлетические упражнения
1) Объяснять правила техники безопасности легкой атлетики на занятиях физической культуры;
2) выполнять общеразвивающие и специально-беговые упражнения.
1) Объясняет правила техники безопасности легкой атлетики на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности и правила поведения в спортивных залах и на стадионе при занятиях легкой атлетикой;
3) соблюдает гигиенические правила на занятиях физической культуры;
4) оценивает эффективность выполнения физических упражнений;
5) объясняет основы физиологии и профилактики травматизма;
6) анализирует функциональное состояние собственного организма при выполнении физических упражнений с целью достижения оздоровительного эффекта и совершенствования физических кондиций;
7) выполняет технико-тактические действия при выполнении специальных беговых упражнений;
8) различает общеразвивающие и специальные беговые упражнения.
3) владеть технико-тактической подготовкой в беге на средние и дальние дистанции.
1) Различает фазы бега на короткие, средние и дальние дистанции;
2) применяет технико-тактическую подготовку в беге на средние и дальние дистанции;
3) выполняет подводящие упражнения для овладения техникой бега на средние и дальние дистанции;
4) различает технику низкого и высокого старта.
4) владеть техникой прыжка в длину с места и техникой прыжка в длину с разбега.
1) Различает фазы прыжка в длину с места и прыжка в длину с разбега;
2) выполняет подводящие упражнения для овладения техникой прыжка в длину с места и техникой прыжка в длину с разбега;
3) использует технико-тактическую подготовку в прыжке в длину с места и в длину с разбега.

Тақырып 12.1.1. Қазіргі заманғы фитнес технологиялар. Түсінігі, дамуы және арнайы ерекшеліктері.
Тақырып 12.1.2. Фитнес индустриясы.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Дене шынықтыру туралы білім
Дене шынықтыру туралы
1) дене шынықтыру сабақтарында қауіпсіздік техникасын, дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетудің негіздері мен қағидаттарын түсіндіру;
2) кәсіби-қолданбалы дене шынықтыру даярлығы әдістері туралы түсінікке ие болу;
1) дене шынықтыру сабақтарында қауіпсіздік техникасы қағидаларын тізімдейді;
2) спорт залдарында, стадионда, бассейнде, мұз айдынында және спорт алаңдарында қауіпсіздік техникасының талаптарын және өзін-өзі ұстау қағидаларын орындайды;
3) түрлі жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі (медициналық) алғашқы көмек көрсетудің негіздері мен қағидаттарын тізімдейді;
4) жұмыс істеушілердің қозғалыс белсенділігінің тапшылығын, олардың кәсіби-қолданбалы дене шынықтыру даярлығын жоюға арналған жаттығуларды меңгереді.
3) кәсіби аурулардың алдын алу үшін дене жаттығуларын анықтау.
4) дене шынықтырудың рекреациялық және оңалту құралдары туралы түсінікке ие болу
1) Физикалық аурулардың көмегімен кәсіби аурулар алдын алу үшін жаттығуларды анықтайды және орындайды;
2) жарақаттанудың алдын алу үшін өндірістік гимнастиканы біледі және орындайды;
3) салауатты өмір салты мен оның құрамдас бөліктерінің ережелерін біледі және сақтайды
Жеңіл атлетика
Жеңіл атлетика жаттығулары
1) Дене шынықтыру сабақтарында жеңіл атлетиканың қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіру;
2) жалпы дамытушы және арнайы-жүгіру жаттығуларын орындау;
1) Дене шынықтыру пәнінде жеңіл атлетиканың қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді;
2) жеңіл атлетикамен айналысу кезінде спорт залдарында және стадионда қауіпсіздік техникасының талаптарын және мінез-құлық қағидаларын орындайды;
3) Дене шынықтыру пәнінде гигиеналық ережелерді сақтайды;
4) дене жаттығуларын орындаудың тиімділігін бағалайды;
5) жарақаттанудың физиологиясы мен алдын алу негіздерін түсіндіреді;
6) сауықтыру әсеріне қол жеткізу және физикалық жағдайларын жетілдіру мақсатында дене жаттығуларын орындау кезінде өз ағзасының функционалдық жай-күйін талдайды;
7) арнайы жүгіру жаттығуларын орындау кезінде техникалық-тактикалық іс-қимылдарды орындайды;
8) жалпы дамыту және арнайы жүгіру жаттығуларын ажыратады.
3) орта және алыс қашықтыққа жүгіруде техникалық-тактикалық дайындықты меңгеру;
1) Қысқа, орта және ұзақ қашықтыққа жүгіру фазаларын ажыратады;
2) орта және алыс қашықтықтарға жүгіруде техникалық-тактикалық дайындықты қолданады;
3) орта және алыс қашықтыққа жүгіру техникасын меңгеру үшін жеткізу жаттығуларын орындайды;
4) төмен және жоғары старт техникасын ажыратады.
4) Орнынан ұзындыққа секіру техникасын және жүгіруден ұзындыққа секіру техникасын меңгеру.
1) Орнынан ұзындыққа секіру және жүгіруден ұзындыққа секіру фазаларын ажыратады;
2) орнынан ұзындыққа секіру техникасын және жүгіруден ұзындыққа секіру техникасын меңгеру үшін жеткізу жаттығуларын орындайды;
3) орнынан ұзындыққа және жүгіруден ұзындыққа секіруде техникалық-тактикалық дайындықты пайдаланады.

5) раскрывает историю и этапы развития национальных видов спорта;
6) объясняет ошибки в национальных видах спорта.
3) выполнять технико-тактические действия в национальных видах спорта.
1) Различает технико-тактические действия в игре тоғыз құмалақ;
2) различает технико-тактические действия в игре асық ату;
3) демонстрирует навыки игры в национальных видах спорта в игровых ситуациях на уроке.
4) демонстрирует элементы борьбы қазақша-күрес.
Зимние виды спорта
Правила и техника безопасности в зимних видах спорта
1) Объяснять технику безопасности по лыжному и конькобежному спорту на занятиях физической культуры;
1) Объясняет правила техники безопасности по зимним видам спорта на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности по зимним видам спорта и правила поведения в спортивных залах и на улице;
3) соблюдает гигиенические правила во время проведения занятий.
2) объяснять технику передвижения на лыжах.
1) Различает технику передвижения на лыжах: коньковым и полуконьковым ходом, поперечным и одновременным коньковым ходом;
2) выполняет технику передвижения на лыжах: коньковым и полуконьковым ходом, поперечным и одновременным коньковым ходом;
3) оценивает функциональное состояние организма и физическую работоспособность.
Плавание
Основные правила в плавании
1) Объяснять технику безопасности в бассейне и на суше на уроках физической культуры;
2) владеть специальными упражнениями для пловцов;
1) Перечисляет правила техники безопасности в бассейне и на суше на уроках физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности в бассейне и на суше на уроках физической культуры;
3) соблюдает гигиенические правила во время проведения занятий в бассейне и на суше на уроках физической культуры;
4) определяет функциональное состояние собственного организма при выполнении физических упражнений с целью достижения оздоровительного эффекта и совершенствования физических кондиций;
5) выполняет подводящие упражнения для совершенствования техники плавания;
6) выполняет специальные упражнения для пловцов.
3) владеть техникой плавания.
1) Различает стили плавания;
2) умеет правильно дышать и держаться на воде;
3) различает технику плавания способом "кроль на груди", "кроль на спине", "брасс".
Туризм
Туризм в системе физического воспитания
1) Объяснять о туризме и о его правилах;
2) различать техники, узлы, переправы в туризме;
3) понимать о правилах оказания первой помощи при травмах.
1) Знает и различает виды туризма и о его правилах;
2) различает и применяет техники, узлы, переправы в туризме;
3) знает и умеет оказать первую помощь при травмах
Инновационные технологии в физической культуре
Современные фитнес-технологии
1) Иметь представление о специфических особенностях фитнес технологии.
1) Имеет навыки составления алгоритма действий, реализуемого определенным образом в интересах повышения эффективности оздоровительного процесса;
2) объясняет методы выполнения упражнений, обеспечивающие гарантированное достижение результата, с использованием инновационных средств, методов, организационных форм занятий фитнеса, современного инвентаря и оборудования.
2) обладать знаниями классификации техники и оборудования фитнес-центров.
1) Дает подробную классификацию и определение тренажеров, оборудования фитнес центров.

5) ұлттық спорт түрлерінің тарихы мен даму кезеңдерін ашады;
6) ұлттық спорт түрлеріндегі қателіктерді түсіндіреді.
2) Ұлттық спорт түрлерінде техникалық-тактикалық іс-қимылдарды орындау.
1) Тоғызқұмалақ ойынындағы техникалық-тактикалық іс-қимылдарды ажыратады;
2) асық ату ойынындағы техникалық-тактикалық іс-қимылдарды ажыратады;
3) сабақта ойын жағдайларында ұлттық спорт түрлерінде ойнау дағдыларын көрсетеді;
4) қазақша күрестің күрес элементтерін көрсетеді.
Қысқы спорт түрлері
Қысқы спорт түрлеріндегі қауіпсіздік ережелері мен техникасы
1) Дене шынықтыру пәнінде шаңғы және конькимен жүгіру спортынан қауіпсіздік техникасын түсіндіру;
1) Дене шынықтыру пәнінде қысқы спорт түрлері бойынша Қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді;
2) қысқы спорт түрлері бойынша техника қауіпсіздігі талаптарын және спорт залдарында және көшеде жүріс-тұрыс ережелерін орындайды;
3) сабақтарды өткізу кезінде гигиеналық ережелерді сақтайды.
2) шаңғымен жүру техникасын түсіндіру.
1) Шаңғымен жүру техникасын ажыратады: конькимен және жартылай конькимен, көлденең және бір мезгілде конькимен сырғанау;
2) шаңғымен: конькимен және жартылай конькимен, көлденең және бір мезгілде конькимен сырғанаумен қозғалу техникасын орындайды;
3) ағзаның функционалдық жай-күйін және физикалық жұмысқа қабілеттілігін бағалайды.
Жүзу
Жүзудегі негізгі ережелер
1) Дене шынықтыру пәнінде бассейнде және құрлықта қауіпсіздік техникасын түсіндіру;
2) жүзушілерге арналған арнайы жаттығуларды меңгеру.
1) Дене шынықтыру пәнінде бассейнде және құрлықта қауіпсіздік техникасы қағидаларын тізімдейді;
2) Дене шынықтыру пәнінде бассейнде және құрлықта қауіпсіздік техникасының талаптарын орындайды;
3) Дене шынықтыру пәнінде бассейнде және құрлықта сабақ өткізу кезінде гигиеналық ережелерді сақтайды;
4) сауықтыру әсеріне қол жеткізу және физикалық жағдайларын жетілдіру мақсатында дене жаттығуларын орындау кезінде өз ағзасының функционалдық жай-күйін айқындайды;
5) жүзу техникасын жетілдіру үшін жеткізу жаттығуларын орындайды;
6) жүзушілерге арналған арнайы жаттығуларды орындайды.
3) Жүзу техникасын меңгеру.
1) Жүзу стильдерін ажыратады;
2) дұрыс тыныс алуды және суда ұстауды біледі;
3) "кеудемен жүзудегі", "шалқалап жүзудегі", "брасс" тәсілдерімен жүзу техникасын ажыратады.
Туризм
Дене тәрбиесі жүйесіндегі Туризм
1) Туризм саласының мүмкіндіктерін және оның ережелері туралы түсіндіру;
2) шатыр орнату дағдыларына ие болу.
1) Туризм түрлерін және оның ережелері туралы біледі және ажыратады;
2) карталарды, компасты түсіндіреді және қолданады.
Дене шынықтырудағы инновациялық технологиялар
Замануи фитнес технологиялар
1) Фитнес мәдениетінің даму тарихы туралы түсінікке ие болу;
2) фитнес-тренинг бағыттарының түрлерін ажырату.
1) сауықтыру процесінің тиімділігін арттыру мүддесінде белгілі бір жолмен іске асырылатын іс-қимыл алгоритмін жасау дағдыларына ие;
2) инновациялық құралдарды, әдістерді, фитнес сабақтарының ұйымдастырушылық нысандарын, заманауи құрал-жабдықтар мен жабдықтарды пайдалана отырып, нәтижеге кепілді қол жеткізуді қамтамасыз ететін жаттығуларды орындау әдістерін түсіндіреді.
1) Фитнес технологиясының ерекшеліктері туралы түсінікке ие болу;
2) фитнес-орталықтардың техникасы мен жабдықтарын жіктеу біліміне ие болу міндеті.
1) Фитнес орталықтарының тренажерлерін, жабдықтарын егжей-тегжейлі жіктеуді және анықтауды береді.

8,5 –8,1
8,0
Кистевая динамометрия (правая)
26,0
19,5
20,0 –22,5
23,0 -29,0
29,5 – 32,0
32,5
Приложение 50
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" технико-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

8,5 –8,1
8,0
Орнынан ұзындыққа секіру
26,0
19,5
20,0 –22,5
23,0 -29,0
29,5 – 32,0
32,5
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
50-қосымша
Техника-технологиялық бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы)
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу -ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

6. Объем учебной нагрузки составляет от 96 часов (4 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Вводное занятие
+
+
Цели, задачи и содержание начальной военной и технологической подготовки обучающихся
Раздел 1. Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства
+
+
Тема 1.1.1. Конституционные основы обороны государства.
Тема 1.1.2. Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан. Военная символика
Тема 1.1.3. Экстремизм и терроризм как угроза национальной безопасности.
Раздел 2. Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
+
+
Тема 2.1.1. Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан. Дизайн военной формы
Тема 2.1.2. Военнослужащие и взаимоотношения между ними
Тема 2.1.3. Воинская дисциплина, ее сущность и значение.
Раздел 3. Тактическая подготовка
+
+
Тема 3.1.1. Организация и боевые возможности мотострелкового отделения
Раздел 4. Огневая подготовка
+
+
+
Тема 4.1.1. Автомат и ручной пулемет Калашникова
Тема 4.1.2. Неполная разборка и сборка автомата Калашникова
Тема 4.1.3. Подготовка автомата Калашникова к стрельбе
Тема 4.1.4. Ручные осколочные гранаты
Раздел 5. Строевая подготовка
+
+
Тема 5.1.1. Строи и их элементы. Строевая стойка
Тема 5.1.2. Повороты на месте. Строевой и походный шаг
Раздел 6. Военная топография
+
+
Тема 6.1.1. Ориентирование на местности без карты
+
Тема 6.1.2. Определение магнитного азимута.
Раздел 7. Основы военной робототехники
+
+
Тема 7.1.1. Основы военной робототехники
Тема 7.1.2. Алгоритм управления роботом
Тема 7.1.3. Задачи для роботов
Раздел 8. Основы безопасности жизнедеятельности и информационных технологий
+
+
+
Тема 8.1.1. Гражданская защита объекта хозяйствования
Тема 8.1.2. Ядерное оружие и его характеристика.
Тема 8.1.3 Химическое оружие
Тема 8.1.4. Биологическое (бактериологическое) оружие
Тема 8.1.5. Средства защиты органов дыхания
Тема 8.1.6. Индивидуальные средства защиты кожи
Тема 8.1.7. Средства коллективной защиты. Военная архитектура
Тема 8.1.8. Эвакуация и рассредоточение населения
Тема 8.1.9. Безопасность населения в условиях террористической угрозы. Культура против терроризма
Тема 8.1.10. Действия населения в районах стихийных бедствий
Тема 8.1.11. Первая помощь при ранениях, кровотечениях и ожогах
Тема 8.1.12. Первая помощь при различных несчастных случаях
Раздел 9. Правовые основы воинской службы
+
+
Тема 9.1.1. Воинская служба – особый вид государственной службы граждан Республики Казахстан. Военный оркестр
Тема 9.1.2. Содержание воинской обязанности граждан Республики Казахстан.

6. Оқу жүктемесінің көлемі 96 сағатты (4 кредит) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
теориялық
практикалық
Кіріспе сабағы.
+
+
Білім алушылардың алғашқы әскери және технологиялық дайындықтарының пәнінің мақсаты, міндеттері және мазмұны.
1 Бөлім. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері – мемлекеттік қауіпсіздіктің кепілі.
Тақырып 1.1. Мемлекет қорғанысының конституциялық негіздері.
+
+
Тақырып 1.2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері.
Тақырып 1.3. Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары.
2 Бөлім. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпы әскери жарғылары.
+
+
Тақырып 2.1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары.
Тақырып 2.2. Әскери қызметкерлер және олардың өзара қарым-қатынастары.
Тақырып 2.3. Әскери тәртіп, оның мәні мен мағынасы.
3 Бөлім. Тактикалық дайындық.
+
+
Тақырып 3.1. Мотоатқыштар Бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері.
4 Бөлім. Атыс дайындығы.
+
+
+
Тақырып 4.1. Калашников автоматы және қол пулеметі.
Тақырып 4.2. Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау.
Тақырып 4.3. Калашников автоматын (қол пулеметін) атуға дайындау.
Тақырып 4.4. Жарықшақты қол гранаталары.
5 Бөлім. Саптық дайындық.
+
+
Тақырып 5.1. Сап және оның элементтері. Саптық тұрыс.
Тақырып 5.2. Бір орында орындалатын бұрылулар. Саптық және жорықтық адым.
6 Бөлім. Әскери топография.
+
+
Тақырып 6.1. Жергілікті жерде картасыз бағдарлау.
Тақырып 6.2. Магнитті азимутты анықтау.
7 Бөлім. Әскери роботты техникалардың негіздері.
+
+
Тақырып 7.1. Әскери роботты техникалардың негіздері.
Тақырып 7.2. Роботты басқару алгоритмі.
Тақырып 7.3. Роботтарға арналған тапсырмалар.
8 Бөлім. Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері.
+
+
+
Тақырып 8.1. Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысы.
Тақырып 8.2. Ядролық қару және оның сипаттамасы.
Тақырып 8.3. Химиялық қару.
Тақырып 8.4. Биологиялық (бактериологиялық) қару.
Тақырып 8.5. Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары.
Тақырып 8.6. Теріні қорғаудың жеке құралдары.
Тақырып 8.7. Ұжымдық қорғану құралдары.
Тақырып 8.8. Эвакуациялау жəне халықты белгілеп шоғырландыру.
Тақырып 8.9. Террорлық қауіп-қатер кезіндегі адамдардың қауіпсіздігі.
Тақырып 8.10. Табиғи апат аймақтарындағы адамдардың әрекеттері.
Тақырып 8.11. Жарақат алу, қан ағу және күйік шалу кезінде көрсетілетін алғашқы көмек.
Тақырып 8.12. Түрлі қайғылы оқиға орын алған жағдайда көрсетілетін алғашқы көмек.
9 Бөлім. Әскери қызметтің құқықтық негіздері.
+
+
Тақырып 9.1. Әскери қызмет.
Тақырып 9.2. Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттерін сақтау.

Раздел 10. Огневая подготовка (2)
+
+
+
Тема 10.1.1. Основы стрельбы
Тема 10.1.2. Правила стрельбы
Раздел 11. Технологическая подготовка
+
+
Тема 11.1.1. Основы и правила вождения колесных машин
Тема 11.1.2. Обязанности участников дорожного движения
Тема 11.1.3. Сигналы светофора и регулировщика
Тема 11.1.4. Дорожные знаки
Тема 11.1.5. Дорожные разметки и их характеристики.
Раздел 12. Основы безопасности жизнедеятельности
+
+
Тема 12.1.1. Основы безопасности и классификация опасностей
Тема 12.1.2. Окружающая среда и безопасность человека
Тема 12.1.3. Обеспечение личной безопасности в различных бытовых ситуациях
Тема 12.1.4. Опасности техногенного характера
Тема 12.1.5. Экологическая безопасность
Тема 12.1.6. Автономное существование в природных условиях
Тема 12.1.7. Основы безопасного поведения в криминогенных ситуациях
Тема 12.1.8. Обеспечение личной безопасности при угрозе террористического акта
Тема 12.1.9. Основы кибербезопасности в информационном пространстве
Тема 12.1.10. Первая помощь при массовых поражениях
Раздел 1 Тактическая подготовка
+
+
Тема 1.1.1. Вооружение и боевая техника воинской части (подразделения)
Тема 1.1.2. Боевой и походный порядок отделения
Тема 1.1.3. Тренировка в использовании индивидуальных средств защиты
Тема 1.1.4. Действия солдата в бою
Тема 1.1.5. Солдат в обороне
Тема 1.1.6. Солдат в наступлении
Тема 1.1.7. Солдат- наблюдатель
Тема 1.1.8. Солдат в дозоре
Раздел 2. Огневая подготовка
+
+
Тема 2.1.1. Тренировка в неполной разборке и сборке автомата Калашникова
Тема 2.1.2. Тренировка в изготовке к стрельбе (АК-74, пневматическая винтовка)
Тема 2.1.3. Метание ручных гранат
Тема 2.1.4. Стрельба из автомата (пневматической винтовки)
Раздел 3. Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
+
+
Тема 3.1.1. Размещение, жизнь и быт военнослужащих воинской части (подразделения). Дизайн воинской части
Тема 3.1.2. Обязанности дневального по роте
Тема 3.1.3. Обязанности часового
Тема 3.1.4. Действия часового на посту
Раздел 4. Строевая подготовка
+
+
Тема 4.1.1. Воинские приветствия
Тема 4.1.2. Выход из строя и возвращение в строй
Тема 4.1.3. Строевые приемы и движение с оружием
Тема 4.1.4. Строи отделения
Раздел 5. Военная топография
+
+
Тема 5.1.1. Движение по азимутам
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование тем
Результаты обучения
Критерии оценивания
Вводное занятие
1) Цели, задачи и содержание начальной военной и технологической подготовки обучающихся.
1) Знать цели и задачи начальной военной и технологической подготовки и правовые основы организации начальной военной и технологической подготовки;
2) иметь представление о требованиях, предъявляемых к военнослужащим;
3) обладать знаниями об основных задачах идеологической работы в Вооруженных силах.
1) Определяет цели и задачи начальной военной и технологической подготовки;
2) называет нормативно-правовые основы организации начальной военной и технологической подготовки;
3) выполняет требования, предъявляемые к обучающимся в соответствии с Законом "О воинской службе и статусе военнослужащих".
Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства
Конституционные основы обороны государства
1) Выработать знание Конституционных основ обороны Республики Казахстан;
2) иметь представление о подготовке военно-технических и иных специалистов.

10-Бөлім. Атыс дайындығы (2).
+
+
+
Тақырып 10.1. Ату негіздері.
Тақырып 10.2 Ату ережесі.
11 Бөлім. Технологиялық дайындық.
+
+
Тақырып 11.1 Дөңгелекті машиналарды жүргізу негіздері мен ережелері.
Тақырып 11.2. Жол қозғалысына қатысушылардың міндеттері.
Тақырып 11.3. Бағдаршамдар мен реттеушінің сигналдары.
Тақырып 11.4. Жол белгілері.
Тақырып 11.5. Жол таңбалары және олардың сипаттамалары.
12 Бөлім. Өмір қауіпсіздігі негіздері.
+
+
Тақырып 12.1. Қауіпсіздік негіздері және қауіптерді жіктеу.
Тақырып 12.2 Қоршаған орта мен адамның қауіпсіздігі.
Тақырып 12.3. Әртүрлі тұрмыстық жағдайларда жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Тақырып 12.4.Техногендік сипаттағы қауіптілік.
Тақырып 12.5. Экологиялық қауіпсіздік.
Тақырып 12.6. Табиғи жағдайда автономды өмір сүру.
Тақырып 12.7. Криминогендік жағдайларда өзін-өзі қауіпсіз ұстау негіздері.
Тақырып 12.8. Террористік акт қаупі кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Тақырып 12.9. Ақпараттық кеңістіктегі киберқауіпсіздік негіздері.
Тақырып 12.10. Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету.
Оқу-далалық (лагерьлік) жиындар.
1 Бөлім. Тактикалық дайындық.
+
+
Тақырып 1.1 Әскери Бөлімнің (Бөлімшенің) қару-жарағы және әскери техникасы.
Тақырып 1.2. Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі.
Тақырып 1.3. Қорғанудың дербес құралдарын қолдануға жаттығу.
Тақырып 1.4. Ұрыстағы сарбаздың әрекеттері.
Тақырып 1.5. Қорғаныстағы сарбаз.
Тақырып 1.6. Шабуылдағы сарбаз.
Тақырып 1.7. Бақылаушы сарбаз.
Тақырып 1.8. Шолушы сарбаз.
2 Бөлім. Атыс дайындығы.
+
+
Тақырып 2.1. Калашников автоматын жартылай бөлшектеу жəне жинақтау жаттығулары.
Тақырып 2.2. Атуға ыңғайлануға жаттығу (АК-74, пневматикалық винтовка).
Тақырып 2.3. Қол гранаталарын лақтыру.
Тақырып 2.4. Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) ату.
3 Бөлім. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары.
+
+
Тақырып 3.1. Әскери Бөлімнің (Бөлімшенің) орналасуы, өмірі және күнделікті тұрмыс-тіршілігі.
Тақырып 3.2. Рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері.
Тақырып 3.3. Сақшының міндеттері.
Тақырып 3.4. Бекеттегі сақшының орындайтын әрекеттері.
4 Бөлім. Саптық дайындық.
+
+
Тақырып 4.1. Әскери сәлемдесу.
Тақырып 4.2. Саптан шығу және сапқа қайта тұру.
Тақырып 4.3. Саптық тәсілдер және қарумен орындалатын іс-қимылдар.
Тақырып 4.4. Бөлімшенің сабы.
5 Бөлім. Әскери топография.
+
+
Тақырып 5.1. Азимут бойынша қозғалыс.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлімнің атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Кіріспе сабақ
Білім алушылардың Бастапқы әскери және технологиялық даярлығының мақсаттары, міндеттері мен мазмұны.
1) Білім алушылардың Бастапқы әскери және технологиялық даярлығының мақсаттары, міндеттері мен мазмұны.
1) Бастапқы әскери және технологиялық даярлықтың мақсаттары мен міндеттерін айқындайды;
2) Бастапқы әскери және технологиялық даярлықты ұйымдастырудың нормативтік-құқықтық негіздерін атайды;
3) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Заңға сәйкес білім алушыларға қойылатын талаптарды орындайды.
Өнер Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріндегі идеологиялық жұмыстың құралы ретінде.
1) Заңнамамен Қарулы Күштерге жүктелген міндеттерді ойдағыдай шешуге моральдық-психологиялық дайындықты қалыптастырудағы әр түрлі өнер түрлерінің рөлі туралы түсінікке ие болу.
1) Қарулы Күштердегі идеологиялық жұмыстың негізгі міндеттерін атайды.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері – мемлекеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері – мемлекеттік қауіпсіздіктің кепілі
Конституция мемлекет қорғанысының жаңа негіздері
1) Қазақстан Республикасы қорғанысының конституциялық негіздері туралы білімдді дамыту;
2) әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлау туралы түсінікке ие болу.

3) определять размер своего шага и измерять расстояние в парах шагов.
1) Объясняет основные способы ориентирования на незнакомой местности без карт;
2) использует местные предметы для определения сторон горизонта;
3) определяет размер своего шага и измеряет расстояние в парах шагов;
4) составляет схему движения по азимутам.
Приложение 51
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Химия" технико-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Химия" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения учебной дисциплины "Химия" - предоставление обучающимся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющих зависимость свойств веществ от их состава и строения, предоставление обучающимся возможности приобретения понимания химических процессов, законов и их закономерностей для безопасного применения в реальной жизни, критической оценки информации и принятия решений.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формирования системы знаний о веществах и закономерностях их взаимодействия друг с другом (факты, понятия, законы, теории);
2) формирования опыта осуществления известных способов деятельности в виде интеллектуальных и экспериментальных умений и навыков;
3) формирования опыта творческой, поисковой деятельности по решению новых проблем, требующих самостоятельного претворения ранее усвоенных знаний и умений в новых ситуациях, формирование новых способов деятельности на основе уже известных;
4) формирование опыта ценностных и критических отношений к объектам или средствам деятельности человека, его проявление в отношении к окружающему миру, что представляется в совокупности вкладом предмета "Химия" в формирование ключевых и предметных компетенций, способствующих в решении жизненных проблем каждого члена общества.
5) формирование опыта ценностных и критических отношений к объектам или средствам деятельности человека, его проявление в отношении к окружающему миру, формирование ключевых и предметных компетентностей, способствующих решению жизненных проблем каждого члена общества.

3) қадамның өлшемін анықтау және қашықтықты жұп қадаммен өлшеу.
1) Картасыз бейтаныс рельефте бағдарлаудың негізгі жолдарын түсіндіреді;
2) көкжиек жақтарын анықтау үшін жергілікті объектілерді пайдаланады;
3) өз қадамының өлшемін анықтайды және қашықтықты жұп қадаммен өлшейді;
4) азимуттардағы қозғалыс диаграммасын құрастырады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
51- қосымша
Техника-технологиялық бағыттағы "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларға заттар және олардың түрленуі, заттардың қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін беру, студенттерге мүмкіндік беру. өмірде қауіпсіз пайдалану үшін химиялық процестер, заңдылықтар және олардың заңдылықтары туралы түсінік алу, ақпаратты сыни бағалау және шешім қабылдау.
3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) заттар және олардың бір-бірімен әрекеттесу заңдылықтары (фактілер, ұғымдар, заңдар, теориялар) туралы білім жүйесін қалыптастыру;
2) интеллектуалдық-эксперименттік дағдылар мен дағдылар түріндегі белгілі әрекет әдістерін жүзеге асыру тәжірибесін қалыптастыру;
3) бұрын алған білімдері мен дағдыларын жаңа жағдайларда өз бетінше жүзеге асыруды талап ететін жаңа міндеттерді шешу үшін шығармашылық, ізденіс әрекетіндегі тәжірибені қалыптастыру, бұрыннан белгілі болғандардың негізінде әрекеттің жаңа әдістерін қалыптастыру;
4) адам іс-әрекетінің объектілеріне немесе құралдарына құнды және сыни көзқарас тәжірибесін қалыптастыру, оның қоршаған әлемге қатысты көрінісі, бұл жиынтықта "Химия" пәнінің негізгі және пәндік құзыреттерді қалыптастыруға ықпал ететін үлесі болып табылады қоғамның әрбір мүшесінің өмірлік мәселелерін шешу.
8) адам қызметінің объектілеріне немесе құралдарына құнды және сыни көзқарас тәжірибесін қалыптастыру, оның қоршаған әлемге қатысты көрінісі, қоғамның әрбір мүшесінің өмірлік мәселелерін шешуге ықпал ететін негізгі және пәндік құзыреттерді қалыптастыру.

4. Содержание учебной дисциплины состоит из 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности протекания химических реакций;
3) Энергетика химических реакций;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
Раздел 1. "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) Состав и строение атома
2) Распределение и движение электронов в атомах
3) Виды химической связи
Раздел 2. "Закономерности химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая таблица химических элементов;
2) окислительно-восстановительные реакции.
Раздел 3. "Энергетика химических реакций" включает следующие подразделы:
1) скорость химических реакций;
2) химическое равновесие;
Раздел 4. "Химия вокруг нас" состоит из следующих подразделов:
1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
10. Раздел 5 "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
Базовое содержание дисциплины "Химия":
1) "Состав и строение атома". Атом – сложная частица, радиоактивность, энергетические уровни и подуровни квантовые числа и орбитали; Решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы". Природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов
2) "Распределение и движение электронов в атомах" характеристики и значения квантовых чисел; составление электронных конфигурации первых 36 химических элементов (от водорода до криптона).
3) "Виды химической связи". Электроотрицательность, валентность и степень окисления химических элементов, химическая связь, Ионная связь. Металлическая связь. Водородная связь. Кристаллические решетки. Ковалентная связь, свойства ковалентной связи, электроотрицательность и полярность связи, ионная связь, теория отталкивания электронных пар, металлическая связь, водородная связь. Основные стехиометрические законы химии; относительная атомная и молекулярная масса, количество вещества;
Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)".
5) "Окислительно-восстановительные реакции" Окислительно-восстановительные реакции, гальванические элементы, электролиз.
6) "Скорость химической реакции" влияние концентрации на скорость химических реакций, влияние давления на скорость химических реакций, влияние температуры на скорость химических реакций. Катализ.
Лабораторный опыт № 2: "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции";
6) "Химическое равновесие". Влияние различных факторов на равновесие, принцип Ле-Шателье-Брауна, константа равновесия, химическое равновесие в промышленных процессах;
Лабораторный опыт № 3: "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов";
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций".

4. Оқу пәнінің мазмұны 5 бөлімнен тұрады:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың заңдылықтары;
3) химиялық реакциялардың энергиясы;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
1 бөлім. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Атомның құрамы мен құрылысы
2) Атомда электрондардың қозғалысы және таралуы;
3) Химиялық байланыстың түрлері
2 бөлім. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) химиялық элементтердің периодтық заңы мен периодтық жүйесі;
2) тотығу-тотықсыздану реакциялары.
"Химиялық реакциялар энергетикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) химиялық реакциялардың жылдамдығы;
2) химиялық тепе-теңдік;
3 бөлім. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
4 бөлім. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады:
5 бөлім. "Химия" пәнінің негізгі мазмұны:
1) "Атомның құрамы мен құрылысы". Атом – күрделі бөлшек, радиоактивтілік, энергия деңгейлері мен кванттық сандар мен орбитальдардың ішкі деңгейлері; "Орташа салыстырмалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару. Радиоактивтіліктің табиғаты және радиоактивті изотоптардың қолданылуы
2) "Атомдардағы электрондардың таралуы және қозғалысы" кванттық сандардың сипаттамалары мен мәндері; алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын құрастыру (сутектен криптонға дейін).
3) "Химиялық байланыстың түрлері". Химиялық элементтердің электртерістігі, валенттілігі және тотығу дәрежесі, химиялық байланыс, иондық байланыс. Металл байланысы. Сутектік байланыс. Кристалдық торлар. Коваленттік байланыс, коваленттік байланыстың қасиеттері, байланыстың электртерістігі мен полярлығы, иондық байланыс, электронды жұптың тежелу теориясы, металдық байланыс, сутектік байланыс. Химияның негізгі стехиометриялық заңдары; салыстырмалы атомдық және молекулалық массасы, зат мөлшері;
№1 зертханалық тәжірибе: "Ковалентті байланысы бар заттардың (N2, O2, алмаз) модельдерін құрастыру".
5) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары" Тотығу-тотықсыздану реакциялары, гальваникалық элементтер, электролиз.
6) "Химиялық реакцияның жылдамдығы" концентрацияның химиялық реакциялардың жылдамдығына әсері, химиялық реакциялардың жылдамдығына қысымның әсері, химиялық реакциялардың жылдамдығына температураның әсері. Катализ.
№2 зертханалық тәжірибе: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі катализаторлардың әсер ету тиімділігін зерттеу";
6) "Химиялық баланс". Әртүрлі факторлардың тепе-теңдікке әсері, Ле Шателье-Браун принципі, тепе-теңдік константасы, өндірістік процестердегі химиялық тепе-теңдік;
№3 зертханалық тәжірибе: "Әртүрлі факторлардың әсерінен динамикалық тепе-теңдіктің ығысуын зерттеу";
"Тепе-теңдік константасын және тепе-теңдік концентрациясын табу" тақырыбына есептер шығару.

7) "Периодический закон и периодическая система", "Элементы (VII А) группы". Закономерности изменения свойств галогенов, окислительно-восстановительные свойства галогенов, определение галогенид-ионов в водном растворе, применение галогенов и их соединений; Элементы (IIА) группы". Физические свойства элементов (IIА) группы, химические свойства элементов (IIА) группы, природные карбонаты; Аналитические методы в современных исследованиях; Строение и свойства молекулы азота и аммиака; Промышленное производство азотных удобрений; Контактный способ получения серной кислоты; Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов и диоксида серы на окружающую среду; Получение металлов и сплавов. Производство чугуна и стали. Общая характеристика переходных металлов. Комплексные соединения. "Элементы (IVА) группы". Изменение свойств элементов (IVА) группы, химические свойства элементов (IVА) группы и их соединений, свойства оксидов элементов (IVА) группы, формы нахождения в природе и способы получения простых веществ; "Азот и сера". Особенности строения и свойства молекулы азота, аммиака и соли аммония, промышленное производство азотных удобрений, экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду, сероводород и сульфиды, диоксиды серы, влияние на окружающую среду и применение, контактный способ получения серной кислоты. Получение металлов и сплавов, применение электролиза в промышленности, проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов; "Переходные металлы". Общая характеристика переходных металлов; биологическая роль переходных металлов, комплексные соединения; "Разработка новых веществ и материалов". Разработка и создание новых материалов, природные и синтетические соединения с физиологической активностью, разработка и синтез лекарственных препаратов, нанотехнология структура наноуглеродных частиц, разработка новых полимеров, практическое значение новых материалов.
Демонстрация: "Окислительные свойства серной и азотных кислот";
10) "Химия земли" 12 принципов "зеленой химии", загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы, разрушение озонового слоя Земли, глобальное потепление.
11) "Химия углерода и его соединений" Введение в органическую химию. Состав и структура органических веществ, функциональные группы, гомологические ряды, номенклатура IUPAC алифатических соединений, виды изомерии, алканы, продукты сгорания алканов, свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов, галогенирование. Непредельные углеводороды. Состав, структура и реакционная способность алкенов, стереоизомерия; Галогеноалканы. Получение галогеноалканов; Спирты: одноатомные, многоатомные. Классификация и химические свойства спиртов, промышленное производство этилового спирта. Строение молекулы бензола, получение бензола и его гомологов, химические свойства бензола и его гомологов; Фенол, его строение и свойства. Строение и номенклатура карбонильных соединений, получение и свойства альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, реакция этерификации, сложные эфиры и мыла;
Высокомолекулярные соединения, реакции полимеризации, реакции поликонденсации, полиамиды и полиэфиры, применение, воздействие пластиков на окружающую среду;
Лабораторная работа № 4: "Полимеры и их свойства";
Практическая работа № 1: "Распознавание пластмасс и волокон";

7) "Периодтық заң және периодтық жүйе" , Топ элементтері (VII А). Галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиеттері, сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау, галогендер мен олардың қосылыстарының қолданылуы ; Топтың элементтері (IIA). Топ элементтерінің (IIA) физикалық қасиеттері, топ элементтерінің (IIA) химиялық қасиеттері, табиғи карбонаттар; Қазіргі зерттеулердегі аналитикалық әдістер; Азот және аммиак молекулаларының құрылымы мен қасиеттері; Азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік өндірісі; Күкірт қышқылын алудың байланыс әдісі; Азот оксидтері мен нитраттардың және күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері; Металдар мен қорытпаларды алу. Шойын және болат өндірісі. Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы. күрделі қосылыстар. "Топтың элементтері (IVA)". Топ элементтерінің (ІВА) қасиеттерінің өзгеруі, топ элементтерінің (ИВА) химиялық қасиеттерінің және олардың қосылыстарының, топ элементтерінің оксидтерінің (ІВА) қасиеттерінің, табиғатта пайда болу формалары мен қарапайым заттарды алу әдістері ; "Азот және күкірт". Азот, аммиак және аммоний тұзы молекуласының құрылымы мен қасиеттерінің ерекшеліктері, азот тыңайтқыштарының өнеркәсіптік өндірісі, азот оксидтері мен нитраттарының қоршаған ортаға әсері, күкіртсутек пен сульфидтер, күкірт диоксиді, қоршаған ортаға әсері және қолданылуы, байланыс әдісі. күкірт қышқылын түзеді. Металдар мен қорытпаларды алу, өнеркәсіпте электролизді қолдану, металдар өндірісінде қоршаған ортаны қорғау мәселелері; "Өтпелі металдар". Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы; өтпелі металдардың, комплексті қосылыстардың биологиялық рөлі; "Жаңа заттар мен материалдарды әзірлеу". Жаңа материалдарды, физиологиялық белсенділігі бар табиғи және синтетикалық қосылыстарды жасау және жасау, дәрілік заттардың дамуы және синтезі, нанокөміртекті бөлшектердің нанотехнологиялық құрылымы, жаңа полимерлерді игеру, жаңа материалдардың практикалық маңызы.
Көрнекілік: "Күкірт және азот қышқылдарының тотығу қасиеттері";
10) "Жер химиясы" "Жасыл химияның" 12 қағидасы, атмосфераның, гидросфераның, литосфераның ластануы, жердің озон қабатының бұзылуы, жаһандық жылыну.
11) "Көміртек және оның қосылыстарының химиясы" Органикалық химияға кіріспе. Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы, функционалдық топтары, гомологиялық қатарлары, алифатты қосылыстардың IUPAC номенклатурасы, изомерия түрлері, алкандар, алкандардың жану өнімдері, алкандардың орын басу реакциясының бос радикалды механизмі, галогендеу. қанықпаған көмірсутектер. Алкендердің құрамы, құрылысы және әрекеттесуі, стереоизомериясы; Галогеноалкандар. Галоалкандарды дайындау; Спирттер: бір атомды, көп атомды. Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиеттері, этил спиртінің өнеркәсіптік өндірісі. Бензол молекуласының құрылысы, бензол және оның гомологтарын алу, бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері; Фенол, оның құрылымы және қасиеттері. Карбонилді қосылыстардың құрылымы мен номенклатурасы, альдегидтер мен кетондардың, карбон қышқылдарының алынуы және қасиеттері, эфирлену реакциясы, күрделі эфирлер мен сабындар;
Макромолекулалық қосылыстар, полимерлену реакциялары, поликонденсация реакциялары, полиамидтер мен полиэфирлер, қолданылуы, пластмассалардың қоршаған ортаға әсері;
№4 зертханалық жұмыс: "Полимерлер және олардың қасиеттері";
№1 практикалық жұмыс: "Пластиктер мен талшықтарды тану";

12) "Органический синтез". Основные функциональные группы в органических соединениях, генетическая связь органических веществ;
Лабораторный опыт № 5: "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
Лабораторный опыт №6 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты
Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и по гомологическим рядам".
13) "Биохимия". Классификация углеводов и их строение, свойства и применение углеводов; Амины и аминокислоты". Классификация и номенклатура аминов, физические, химические свойства и получение аминов, состав, строение, биологическая роль аминокислот, физические и химические свойства аминокислот; пептидная связь; образование белков; Белки, структуры белковых молекул, определение структуры полипептидов, роль и применение ферментов, нуклеиновые кислоты: состав и структура ДНК, РНК, биологически значимые элементы, загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами, влияние тяжелых металлов на белки;
Лабораторная работа № 7: "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал";
Лабораторная работа № 8: "Составление моделей молекул аммиака и аминов";
Лабораторная работа № 9: "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
Лабораторная работа № 10: "Свойства аминокислот";

12) "Органикалық синтез". Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар, органикалық заттардың генетикалық байланысы;
№5 зертханалық тәжірибе: "Байланыстың қанықпауына сапалық реакциялар".
Зертханалық тәжірибе №6 "Спирттердің суда ерігіштігі, спирттердің жануы, бір атомды және көп атомды спирттерге сапалық реакциялары.
"Жану өнімдері және гомологтық қатарлар бойынша заттың молекулалық формуласын анықтау" тақырыбына есептер шығару.
13) " Биохимия ". Көмірсулардың жіктелуі және олардың құрылысы, қасиеттері және көмірсулардың қолданылуы; Аминдер және аминқышқылдары. Аминдердің жіктелуі мен номенклатурасы, аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы, амин қышқылдарының құрамы, құрылымы, биологиялық рөлі, аминқышқылдарының физикалық және химиялық қасиеттері; пептидтік байланыс; ақуыздың түзілуі; Белоктар, белок молекулаларының құрылымдары, полипептидтердің құрылымын анықтау, ферменттердің, нуклеин қышқылдарының рөлі мен қолданылуы: ДНҚ, РНҚ, биологиялық маңызды элементтердің құрамы мен құрылымы, қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы, ауыр металдардың белоктарға әсері. ;
№7 зертханалық жұмыс : "Глюкозаның альдегидті спирт ретіндегі химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалы реакция";
№8 зертханалық жұмыс: "Аммиак және аминдер молекулаларының модельдерін құрастыру";
№9 зертханалық жұмыс: аминқышқылдарының молекулаларын құрастыру және ассиметриялық көміртек атомын анықтау
№10 зертханалық жұмыс: "Амин қышқылдарының қасиеттері";

6. Объем учебной нагрузки составляет от 96 -120 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
7. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Частицы вещества
1.1. Состав и строение атома
+
+
+
Тема 1.1.1. Состав и строение атома. Атом – сложная частица. Радиоактивность. Ядерные реакции.

6. Оқу жүктемесінің көлемі оқытудың бағыттары мен біліктілігіне байланысты 96 -120 сағатты (4-5 кредит) құрайды.
7. Оқу пәнін орындау кезінде дәптер мен жазба жұмыстарын тексеру жоспарланады.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 бөлім. Заттардың бөлшектері
1.1 Атомның құрамы және құрылысы
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Атомның құрамы мен құрылысы. Атом – күрделі бөлшек. Радиоактивтілік. Ядролық реакциялар.

1.2. Распределение и движение электронов в атомах;
+
+
+
Тема 1.2.1. Распределение и движение электронов в атомах. Энергетические уровни и подуровни. Квантовые числа и орбитали.
1.3. Виды химической связи
+
+
+
Тема 1.3.1. Химическая связь. Электроотрицательность и полярность связи. Ковалентная связь. Свойства ковалентной связи.
Тема 1.3.2. Ионная связь. Металлическая связь. Водородная связь. Кристаллические решетки. Теория отталкивания электронных пар.
Раздел 2. Закономерности протекания химических реакций
2.1. Периодический закон и периодическая система химических элементов
+
+
+
Тема 2.1.1. Периодический закон и периодическая система. Периодичность изменения свойств элементов в периодах и группах. Закономерность изменения кислотно-основных и окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах
2.2. Закон сохранения массы веществ
+
+
+
Тема 2.2.1. Стехиометрические законы химии. Основные стехиометрические законы химии. Относительная атомная и молекулярная масса. Количество вещества.
2.3. Окислительно-восстановительные реакции
+
+
+
Тема 2.3.1. Окислительно-восстановительные процессы. Составление уравнений окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса
Лабораторная работа №1 Составление электрохимического ряда напряжений металлов
Тема 2.3.2. Стандартные электродные потенциалы. Электрохимический ряд потенциалов. Гальванические элементы. Электролиз.
Раздел 3. Энергетика химических реакций
3.1. Скорость химических реакций
+
+
+
Тема 3.1.1. Внутренняя энергия и энтальпия. Закон Гесса. Энтропия. Свободная энергия Гиббса. Скорость химической реакции. Гомогенная химическая реакция. Гетерогенная химическая реакция
Тема 3.1.2. Влияние условий на скорость химических реакций. Катализ. Влияние концентрации и давления на скорость химических реакций. Влияние температуры на скорость химической реакции. Катализаторы. Ингибиторы
3.2. Химическое равновесие
+
+
+

1.2. Атомдардағы электрондардың таралуы және қозғалысы;
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Атомдардағы электрондардың таралуы және қозғалысы. Энергетикалық деңгейлер және ішкі деңгейлер. Кванттық сандар және орбитальдар.
1.3 Химиялық байланыстың түрлері
+
+
+
Тақырып 1.3.1. Химиялық байланыс. Электртерістігі және байланыс полярлығы. коваленттік байланыс. Коваленттік байланыстың қасиеттері.
Тақырып 1.3.2. Иондық байланыс. Металл байланысы. Сутектік байланыс. Кристалдық торлар. Электрондық жұптардың тебілу теориясы.
2 бөлім. Мерзімділік. Химиялық реакциялардың заңдылықтары
2.1 Периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Периодтық заң және периодтық жүйе. Периодтар мен топтардағы элементтердің қасиеттерінің өзгеру жиілігі. Периодтар мен топтардағы қосылыстардың қышқылдық-негіздік және тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылығы
2.2. Заттардың массасының сақталу заңы
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Химияның стехиометриялық заңдары. Химияның негізгі стехиометриялық заңдары. Салыстырмалы атомдық және молекулалық массалар. Заттың мөлшері.
2.3. Тотығу-тотықсыздану реакциялары
+
+
+
Тотығу-тотықсыздану процестері. Электрондық баланс әдісі арқылы тотығу-тотықсыздану реакцияларының теңдеулерін құру
Зертханалық жұмыс №1 Металл кернеулерінің электрохимиялық қатарын құру
Стандартты электродтық потенциалдар. Потенциалдардың электрохимиялық қатары. Гальваникалық элементтер. Электролиз.
3 бөлім. Химиялық реакциялардың энергиясы
3.1. Химиялық реакциялардың жылдамдығы
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Ішкі энергия және энтальпия. Гесс заңы. Энтропия. Гиббс бос энергиясы. Химиялық реакцияның жылдамдығы. біртекті химиялық реакция. гетерогенді химиялық реакция
Тақырып 3.1.2. Химиялық реакциялардың жылдамдығына жағдайлардың әсері. Катализ. Химиялық реакциялардың жылдамдығына концентрация мен қысымның әсері. Температураның химиялық реакция жылдамдығына әсері. Катализаторлар. Ингибиторлар
3.2. Химиялық тепе-теңдік
+
+
+

Тема 3.2.1. Химическое равновесие. Обратимые реакции. Химическое равновесие. Константа равновесия. Влияние различных факторов на равновесие. Принцип Ле-Шателье-Брауна. Химическое равновесие в промышленных процессах. Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций.
Раздел 4. Химия вокруг нас
4.1. Важнейшие p- элементы и их соединения
+
+
+
Тема 4.1.1. Элементы 17 (7А) группы. Галогены, закономерности изменения свойств галогенов, применение

Тақырып 3.2.1. Химиялық тепе-теңдік. қайтымды реакциялар. химиялық тепе-теңдік. Тепе-теңдік константасы. Тепе-теңдікке әртүрлі факторлардың әсері. Ле Шателье-Браун принципі. Өндірістік процестердегі химиялық тепе-теңдік. Химиялық реакциялардың жылдамдығына әртүрлі факторлардың әсерін зерттеу.
4 бөлім. Химия және қоршаған орта
4.1. Ең маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Топтың 17 (7А) элементтері. Галогендер, галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, қолданылуы

Тема 4.1.2. Элементы 14 (IVА) группы. Изменение свойств элементов 14 (IVА) группы. Химические свойства элементов 14 (IVА) группы и их соединений.
Формы нахождения в природе и способы получения простых веществ. Формы нахождения в природе и способы получения простых веществ.
Тема 4.1.3. Строение и свойства молекулы азота и аммиака. Особенности строения и свойства молекулы азота. Аммиак и соли аммония. Промышленное получение аммиака.
Лабораторная работа №3 "Получение аммиака, изучение свойств водного раствора аммиака."
Тема 4.1.4. Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов и диоксида серы на окружающую среду. Вредное воздействие на окружающую среду оксидов азота, нитратов и диоксида серы.
4.2. Общая характеристика металлов и их сплавов
+
+
+

Тақырып 4.1.2. Топтың 14 (IVA) элементтері. 14-ші (IVA) топ элементтерінің қасиеттерін өзгерту. 14-ші (IVA) топ элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері.
Табиғаттағы болмыс формалары және жай заттарды алу жолдары. Табиғаттағы болмыс формалары және жай заттарды алу жолдары.
Тақырып 4.1.3. Азот және аммиак молекулаларының құрылымы мен қасиеттері. Азот молекуласының құрылысы мен қасиеттерінің ерекшеліктері. Аммиак және аммоний тұздары. Аммиактың өнеркәсіптік өндірісі.
Тақырып 4.1.4. Зертханалық жұмыс №3 "Аммиакты алу, аммиактың сулы ерітіндісінің қасиеттерін зерттеу . "
Тақырып 4.1.5. Азот оксидтері мен нитраттардың және күкірт диоксидінің қоршаған ортаға экологиялық әсері. Азот оксидтерінің, нитраттардың және күкірт диоксидінің қоршаған ортаға зиянды әсері.
4.2. Металдар мен олардың қорытпаларының жалпы сипаттамасы
+
+
+

Тема 4.2.1. Металлы, химические элементы и простые вещества. Физические и химические свойства металлов.
Причины возникновения и меры борьбы с коррозией.
Тема 4.2.2. Элементы 2 (IIА) группы. Физические свойства элементов 2 (II) группы. Химические свойства элементов 2 (II) группы. Природные карбонаты.
Лабораторная работа №2 Ознакомление с образцами важнейших солей магния и кальция
Тема 4.2.3. Получение металлов и сплавов. Металлургия. Способы получения металлов. Сплавы. Состав, свойства.
Лабораторная работа №4 "Ознакомление с образцами сплавов цветных металлов."
Тема 4.2.4. Производство чугуна и стали. Производство чугуна. Технология процесса. Производство стали. Способы получения стали.
Лабораторная работа №5 "Ознакомление с образцами железа и его сплавами"
Тема 4.2.5. Общая характеристика переходных металлов. Биологическая роль переходных металлов. Свойства переходных металлов.
Тема 4.2.6. Научные принципы химического производства.
Тема 4.2.7. Проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов. Деградация земель. Загрязнители воздуха. Промышленные стоки.
Тема 4.2.8. 12 принципов "Зеленой химии". Загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы. Разрушение озонового слоя Земли. Глобальное потепление.
4.3. Углерод и его соединения
*
*
*
Тема 4.3.1. Введение в органическую химию. Состав и структура органических веществ. Теория А.М. Бутлерова.
Тема 4.3.2. Классификация органических веществ. Основные функциональные группы в органических соединениях. Номенклатура.
Тема 4.3.3. Предельные углеводороды. Алканы. Гомологический ряд. Номенклатура и изомерия, свойства алканов. Циклоалканы.
Лабораторная работа №6 Составление моделей молекул органических веществ
Тема 4.3.4. Непредельные углеводороды. Алкены, состав, структура, гомологи и изомеры. Физические и химические свойства алкенов.
Тема 4.3.5. Реакция полимеризации. Производство полиэтилена. Реакционная способность алкенов. Применение
Лабораторная работа №7 Качественные реакции на ненасыщенность связи.
Тема 4.3.6. Алкадиены. Каучук и резина Алкины. Ацетилен. Вклад казахстанских ученых в развитие органической химии.
Тема 4.3.7. Соединения ароматического ряда. Строение молекулы бензола и его гомологов. Химические свойства бензола и его гомологов.
Тема 4.3.8. Источники углеводородов. Нефть. Переработка нефтепродуктов.
Тема 4.3.9. Природный газ. Попутные и нефтяные газы. Уголь. Коксование каменного угля.
Лабораторная работа №8 "Ознакомление с образцами нефтяной переработки и продуктов коксования каменного угля."
Тема 4.3.10. Кислородсодержащие органические соединения. Спирты одноатомные, многоатомные. Классификация и химические свойства спиртов. Промышленное производство этилового спирта. Фенолы. Строение и свойства фенолов.
Лабораторная работа №9 Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на многоатомные спирты

Тақырып 4.2.1. Металдар, химиялық элементтер және жай заттар. Металдардың физикалық және химиялық қасиеттері.
Тақырып 4.2.2. Коррозиямен күресу себептері мен шаралары.
Тақырып 4.2.3. 2 (IIA) топтың элементтері. 2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттері. 2 (II) топ элементтерінің химиялық қасиеттері. табиғи карбонаттар.
Тақырып 4.2.4. Зертханалық жұмыс №2 Магний мен кальцийдің маңызды тұздарының үлгілерімен танысу.
Тақырып 4.2.5. Металдар мен қорытпаларды алу. Металлургия. Металдарды алу әдістері. Қорытпалар. Құрамы, қасиеттері.
Тақырып 4.2.6. Зертханалық жұмыс №4 "Түсті металдар қорытпаларының үлгілерімен танысу".
Тақырып 4.2.7. Шойын және болат өндірісі. Шойын өндірісі. Процесс технологиясы. Болат өндірісі. Болат алу әдістері.
Тақырып 4.2.8. Зертханалық жұмыс №5 "Темір және оның қорытпаларының үлгілерімен танысу"
Тақырып 4.2.9. Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы. Өтпелі металдардың биологиялық рөлі. Өтпелі металдардың қасиеттері.
Тақырып 4.2.10. Химиялық өндірістің ғылыми принциптері.
Тақырып 4.2.11. Металл өндірісінде қоршаған ортаны қорғау мәселелері. Жердің деградациясы. Ауаны ластаушы заттар. Өнеркәсіптік дренаждар.
Тақырып 4.2.12. "Жасыл химияның" 12 қағидасы. Атмосфераның, гидросфераның, литосфераның ластануы. Жердің озон қабатының бұзылуы. Жаһандық жылыну.
4.3. Көміртек және оның қосылыстары
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Органикалық химияға кіріспе. Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы. А.М. теориясы. Бутлеров.
Тақырып 4.3.2. Органикалық заттардың классификациясы. Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар. Номенклатура.
Тақырып 4.3.3. Көмірсутектерді шектеңіз. Алкандар. гомологтық қатар. Алкандардың номенклатурасы және изомериясы, қасиеттері. Циклоалкандар.
Тақырып 4.3.4. Зертханалық жұмыс №6 Органикалық заттардың молекулаларының модельдерін құрастыру
Тақырып 4.3.5. Қанықпаған көмірсутектер. Алкендер, құрамы, құрылысы, гомологтары және изомерлері. Алкендердің физикалық және химиялық қасиеттері.
Тақырып 4.3.6. Полимерлену реакциясы. Полиэтилен өндірісі. Алкендердің реактивтілігі. Қолдану
Тақырып 4.3.7. Зертханалық жұмыс №7 Байланыстың қанықпауына сапалық реакциялар.
Тақырып 4.3.8. Алкадиендер. Резеңке және резеңке Alkyna. Ацетилен. Қазақ ғалымдарының органикалық химияның дамуына қосқан үлесі.
Тақырып 4.3.9. Ароматты қосылыстар. Бензол молекуласының құрылысы және оның гомологтары. Бензолдың және оның гомологтарының химиялық қасиеттері.
Тақырып 4.3.10. Көмірсутектердің көздері. Мұнай. Мұнай өнімдерін өңдеу.

Тема 4.3.11. Карбонильные соединения. Альдегиды и кетоны. Строение и номенклатура карбонильных соединений. Получение и свойства альдегидов и кетонов.
Тема 4.3.12. Карбоновые кислоты. Строение и номенклатура карбоновых кислот. Получение и свойства карбоновых кислот.
Лабораторная работа №10 "Получение и изучение химических свойств уксусной кислоты"
Тема 4.3.13. Сложные эфиры и мыла. Жиры.
Мыла и синтетические моющие средства. Состав, свойства мыла и синтетических моющих средств (СМС). Производство мыла и синтетических моющих средств (СМС).
Тема 4.3.14. Высокомолекулярные соединения. Природные и синтетические полимеры. Строение полимеров. Реакция полимеризации. Производство полиэтилена
Лабораторная работа №11 Полимеры и их свойства
Тема 4.3.15. Реакции поликонденсации. Полиамиды и полиэфиры. Реакции поликонденсации. Химические волокна. Применение в технико-технологическом процессе
Тема 4.3.16. Применение и воздействие пластиков на окружающую среду. Производство полимеров в Казахстане. Применение. Воздействие пластиков на окружающую среду
Лабораторная работа №12 "Распознавание пластмасс и волокон"
Тема 4.3.17. Разработка новых веществ и материалов. Разработка и создание новых материалов. Разработка и синтез лекарственных препаратов.
Тема 4.3.18. Нанотехнология. Нанообъекты. Способы получения, структура наноуглеродных частиц. Способы получения наноматериалов. Разработка новых полимеров. Практическое значение новых материалов.
Раздел 5. Химия и жизнь.
5.1. Биохимия
+
+
+
Тема 5.1.1. Углеводы. Классификация углеводов. Строение углеводов. Свойства и применение углеводов
Лабораторная работа №13 "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал."
Тема 5.1.2. Амины. Классификация и номенклатура аминов. Физические, химические свойства аминов.
Аминокислоты. Состав, строение, биологическая роль аминокислот. Физические и химические свойства аминокислот
Лабораторная работа №14 "Составление моделей молекул аммиака и аминов"
Тема 5.1.3. Белки, строение, свойства. Пептидная связь. Образование белков. Структуры белковых молекул.
Роль и применение ферментов. Биологически значимые элементы.
Тема 5.1.4. Структура нуклеиновых кислот. Структура дезоксирибонуклеиновых кислот (ДНК) и рибонуклеиновых кислот (РНК).
Лабораторная работа №15 "Денатурация и цветные реакции белков"
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Частицы вещества
Состав и строение атома

Тақырып 4.3.11. Табиғи газ. Ілеспе және мұнай газдары. Көмір. Көмірді кокстеу.
Тақырып 4.3.12. Зертханалық жұмыс №8 "Мұнай өңдеу және көмір кокстеу өнімдерінің үлгілерімен танысу".
Тақырып 4.3.13. Құрамында оттегі бар органикалық қосылыстар. Спирттер бір атомды, көп атомды. Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиеттері. Этил спиртінің өнеркәсіптік өндірісі. Фенолдар. Фенолдардың құрылымы мен қасиеттері.
Тақырып 4.3.14. Зертханалық жұмыс №9 Спирттердің суда ерігіштігі, спирттердің жануы, көп атомды спирттерге сапалық реакциялары.
Тақырып 4.3.15. Карбонил қосылыстары. Альдегидтер және кетондар. Карбонилді қосылыстардың құрылымы мен номенклатурасы. Альдегидтер мен кетондардың алынуы және қасиеттері.
Тақырып 4.3.16. Карбон қышқылдары. Карбон қышқылдарының құрылымы мен номенклатурасы. Карбон қышқылдарының алынуы және қасиеттері.
Тақырып 4.3.17. Зертханалық жұмыс №10 "Сірке қышқылының химиялық қасиеттерін алу және зерттеу"
Тақырып 4.3.18. Күрделі эфирлер мен сабындар. Майлар.
Сабын және синтетикалық жуғыш заттар. Сабын және синтетикалық жуғыш заттардың (СМК) құрамы, қасиеттері. Сабын және синтетикалық жуғыш заттар (SMC) өндірісі.
Тақырып 4.3.19. Жоғары молекулалық қосылыстар. табиғи және синтетикалық полимерлер. Полимерлердің құрылымы. полимерлену реакциясы. Полиэтилен өндірісі
Тақырып 4.3.20. Зертханалық жұмыс №11 Полимерлер және олардың қасиеттері
Тақырып 4.3.21. Поликонденсация реакциялары. Полиамидтер және полиэфирлер. Поликонденсация реакциялары. Химиялық талшықтар. Техника-технологиялық процесте қолданылуы
Тақырып 4.3.22. Пластмассалардың қолданылуы және қоршаған ортаға әсері. Қазақстандағы полимерлер өндірісі. Қолдану. Пластмассалардың қоршаған ортаға әсері
Тақырып 4.3.23. Зертханалық жұмыс №12 "Пластиктер мен талшықтарды тану"
Тақырып 4.3.24. Жаңа заттар мен материалдарды игеру. Жаңа материалдарды әзірлеу және жасау. Дәрілік заттардың дамуы және синтезі.
Тақырып 4.3.25. Нанотехнология. Нанообъектілер. Өндіріс әдістері, нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы. Наноматериалдарды алу әдістері. Жаңа полимерлердің дамуы. Жаңа материалдардың практикалық құндылығы.
5 бөлім. Химия және өмір.
5.1 Биохимия
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Көмірсулар. Көмірсулардың классификациясы. Көмірсулардың құрылымы. Көмірсулардың қасиеттері мен қолданылуы
Тақырып 5.1.2. Зертханалық жұмыс №13 "Глюкозаның альдегидті спирт ретіндегі химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция.
Тақырып 5.1.3. Аминдер. Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы. Аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері.
Амин қышқылдары. Аминқышқылдарының құрамы, құрылысы, биологиялық рөлі. Амин қышқылдарының физикалық және химиялық қасиеттері
Тақырып 5.1.4. Зертханалық жұмыс №14 "Аммиак және аминдер молекулаларының модельдерін құрастыру"
Тақырып 5.1.5. Белоктар, құрылысы, қасиеттері. пептидтік байланыс. Белоктың түзілуі. Белок молекулаларының құрылымдары.
Ферменттердің рөлі және қолданылуы. биологиялық маңызды элементтер.
Тақырып 5.1.6. Нуклеин қышқылдарының құрылысы. Дезоксирибонуклеин қышқылдарының (ДНҚ) және рибонуклеин қышқылдарының (РНҚ) құрылымы.
Тақырып 5.1.7. Зертханалық жұмыс №15 "Белоктардың денатурациясы және түс реакциялары"
3-тарау Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижесі
Бағалау критерийлері
Бөлшектер мен заттар
Атомның құрамы мен құрылысы

1) Изучить современную теорию строения атома и важнейшие характеристики частиц вещества и атома.
1) Перечисляет основные положения современной теории строения атома;
2) Объясняет физический смысл протонов, нейтронов, электронов, нуклонов и нуклидов;
3) Раскрывает содержание понятий изотопы, изотоны.
1) Объяснять природу радиоактивности и причину распада радиоактивных изотопов;
2) Определять условия протекания ядерных реакций.
1) Определяет природу радиоактивности и причину распада изотопов;
2) Поясняет содержание природных изотопов;
3) Различает a -лучи, b-лучи, g-лучи;
4) Называет типы радиоактивного распада веществ.
Распределение и движение электронов в атомах;
1) Уметь писать электронные конфигурации химических элементов периодической системы.
1) Перечисляет характеристики и значения квантовых чисел и атомных орбиталей;
2) Различает формы s, p, d, f орбиталей;
3) Применяет принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда, правило Клечковского для заполнения электронных орбиталей.
Виды химической связи
1) Объяснять природу химической связи и ее виды.
1) Разъясняет физический смысл понятия электроотрицательности химического элемента;
2) Определяет значение электроотрицательности по положению химического элемента в Периодической системе;
3) Определяет вид химической связи.
1) Характеризовать механизмы образования ковалентной связи.
1) Объясняет образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
2) Описывает свойства ковалентной связи;
3) Понимает механизм образования ковалентной связи.
1) Разъяснять механизмы образования ионной, металлической, водородной связей.
1) Понимает, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
2) Объясняет природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов;
3) понимать механизм образования водородной связи;
1) Различать типы кристаллических решеток веществ.
1) Определяет тип кристаллической решетки вещества;
2) Прогнозирует свойства соединений с различными видами связей и типами кристаллических решеток.
Закономерности протекания химических реакций
Периодический закон и периодическая система химических элементов
1) Объяснять периодический закон и периодическую систему химических элементов, как графическое изображение закона.
1) Объясняет строение периодической таблицы;
2) Объясняет физический смысл периода, группы, порядкового номера элемента;
3) Понимает, что элементы одной группы содержат на внешнем уровне одинаковое количество электронов, а элементы одного периода имеют одинаковое число энергетических уровней;

1) Атом құрылысының қазіргі теориясын және зат бөлшектері мен атомның маңызды сипаттамаларын оқып үйрену.
1) Атом құрылысының қазіргі теориясының негізгі ережелерін атайды;
2) Протон, нейтрон, электрон, нуклон және нуклидтердің физикалық мағынасын түсіндіреді;
3) Изотоптар, изотондар ұғымдарының мазмұнын ашады.
1) Радиоактивтіліктің табиғаты мен себебін түсіндіріңіз радиоактивті изотоптардың ыдырауы;
2) ядролық реакциялардың пайда болу шарттарын анықтау.
1) Радиоактивтіліктің табиғатын және изотоптардың ыдырау себебін анықтайды;
2) Табиғи изотоптардың құрамын түсіндіреді;
3) a-сәулелерді, b-сәулелерді, g-сәулелерді ажыратады;
4) Заттардың радиоактивті ыдырау түрлерін атайды.
Атомдардағы электрондардың таралуы және қозғалысы;
1) Периодтық жүйенің химиялық элементтерінің электрондық конфигурацияларын жаза білу.
1) Кванттық сандар мен атомдық орбитальдардың сипаттамалары мен мәндерін көрсетеді;
2) s, p, d, f орбитальдардың пішіндерін ажыратады;
3) Электрондық орбитальдарды толтыру үшін минималды энергия принципін, Паули принципін, Хунд ережесін, Клечковский ережесін қолданады.
Химиялық байланыстың түрлері
1) Химиялық байланыстың табиғатын және оның түрлерін түсіндіру.
1) Химиялық элементтің электртерістігі ұғымының физикалық мағынасын түсіндіреді;
2) Периодтық жүйедегі химиялық элементтің орны бойынша электртерістіктің мәнін анықтайды;
3) Химиялық байланыстың түрін анықтайды.
1) Коваленттік байланыстың түзілу механизмдерін сипаттау.
1) Алмасу және донор-акцепторлық механизмдер арқылы коваленттік байланыстың түзілуін түсіндіреді;
2) Коваленттік байланыстың қасиеттерін сипаттайды;
3) Коваленттік байланыстың түзілу механизмін түсінеді.
1) Иондық, металдық, сутектік байланыстың түзілу механизмдерін түсіндіру.
1) Қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде иондық байланыс түзілетінін түсінеді ;
2) Металлдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіреді;
3) сутегі байланысының түзілу механизмін түсіну;
1) Заттардың кристалдық торларының түрлерін ажырату.
1) Заттың кристалдық торының түрін анықтайды;
2) Әр түрлі байланыс түрлері мен кристалдық торлардың типтері бар қосылыстардың қасиеттерін болжайды.
Химиялық реакциялардың заңдылықтары
Периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі
1) Периодтық заң мен химиялық элементтердің периодтық жүйесін, заңның графикалық көрінісі ретінде түсіндіру.
1) Периодтық жүйенің құрылымын түсіндіреді;
2) Элементтің периодының, тобының, реттік санының физикалық мағынасын түсіндіреді;
3) Бір топтың элементтерінде сыртқы деңгейде бірдей электрондар болатынын, ал сол периодтың элементтерінің энергетикалық деңгейлері бірдей болатынын түсінеді;

4) Применяет понятия валентность и валентные возможности атома для составления формул.
1) Усвоить понятия периодичности изменения свойств элементов в периодах и группах, закономерности изменения кислотно-основных и окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
1) Прогнозирует закономерности изменения свойств химических элементов в периодах и в группах;
2) Прогнозирует окислительно-восстановительные свойства элементов в периодах и в группах;
3) Прогнозирует свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе.
Закон сохранения массы веществ.
1) Называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро.
1) Объясняет формулировки стехиометрических законов химии;
2) Рассчитывает массовые и объемные отношения между регентами и продуктами в химической реакции;
3) Решает задачи с использованием законов: сохранения массы, объемных отношений, Авогадро.
Окислительно-восстановительные реакции
1) Понимать, что процессы окисления и восстановления можно рассматривать как присоединение или отдачу электронов.
1) Умеет определять, как изменяется степень окисления элементов в химических реакциях;
2) Понимает, что такое окисление и восстановление элементов в окислительно-восстановительных реакциях;
3) Умеет использовать метод электронного баланса для уравнивания химических реакции.
1) Объяснять химическую активность металлов на основании электрохимического ряда напряжений металлов.
1) Объясняет расположение металлов в электрохимическом ряду напряжений металлов Бекетова;
2) Прогнозирует исход и результаты химических реакций металлов с использованием ряда активности;
3) Раскрывает содержание понятия "гальванический элемент" как устройство преобразования химической энергии в электрическую;
4) Объясняет принцип работы гальванического элемента;
5) Экспериментально сравнивает активность металлов на примере реакций взаимодействия их с растворами кислот и солей.
1) Объяснять процесс электролиза в растворах и расплавах электролитов.
1) Определяет продукты электролиза, образующиеся на электродах в растворах и расплавах электролитов;
2) Составляет схемы процессов электролиза расплавов и растворов;
3) Раскрывает области применения электролиза в технике- процессы гальваностегии и гальванопластики.
Энергетика химических реакций
Внутренняя энергия и энтальпия

4) Формулаларды тұжырымдау үшін атомның валенттілік және валенттілік мүмкіндіктері туралы түсініктерді пайдаланады.
1) Периодтар мен топтардағы элементтер қасиеттерінің өзгеру периодтылығы, периодтар мен топтардағы қосылыстардың қышқылдық-негіздік және тотықсыздану-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары туралы түсініктерді меңгеру.
1) Химиялық элементтердің периодтар мен топтар бойынша қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын болжайды;
2) Элементтердің периодтар мен топтар бойынша тотығу-тотықсыздану қасиеттерін болжайды;
3) Периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементтер мен олардың қосылыстарының қасиеттерін болжайды;
Заттардың массасының сақталу заңы.
1) Химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдары мен қолданылу шегін атаңыз: массаның сақталу заңы, көлемдік қатынас заңы, Авогадро заңы.
1) Химияның стехиометриялық заңдарының тұжырымдалуын түсіндіреді;
2) Химиялық реакциядағы әрекеттесуші заттар мен өнімдер арасындағы массалық және көлемдік қатынасты есептейді;
3) Заңдарды пайдаланып есептер шығарады: массаның сақталуы, көлемдік қатынас, Авогадро
Тотығу-тотықсыздану реакциялары
1) Тотығу және тотықсыздану процестерін электрондардың қосылуы немесе бөлінуі ретінде қарастыруға болатынын түсіну.
1) Химиялық реакцияларда элементтердің тотығу дәрежесі қалай өзгеретінін анықтай алады;
2) Тотығу-тотықсыздану реакцияларындағы элементтердің тотығу және тотықсыздануының не екенін түсінеді;
3) Химиялық реакцияларды теңестіру үшін электронды таразы әдісін қолдануды біледі
1) Метал кернеулерінің электрохимиялық қатары негізінде металдардың химиялық белсенділігін түсіндіру.
1) Бекетов металдарының кернеулерінің электрохимиялық қатарындағы металдардың орналасуын түсіндіреді;
2) Іс-әрекеттер қатарын пайдалана отырып, металдардың химиялық реакцияларының нәтижесі мен нәтижелерін болжайды;
3) Түрлендіру құрылғысы ретіндегі "Гальваникалық элемент" ұғымының мазмұнын ашады
химиялық энергияны электр энергиясына;
4) Гальваникалық элементтің жұмыс істеу принципін түсіндіреді;
5) Металдардың қышқылдар мен тұздардың ерітінділерімен әрекеттесу реакциялары мысалында олардың белсенділігін тәжірибе жүзінде салыстырады.
1) Электролиттердің ерітінділеріндегі және балқымаларындағы электролиз процесін түсіндіру.
1) Электролиттердің ерітінділері мен балқымаларындағы электродтарда түзілетін электролиз өнімдерін анықтайды;
2) Балқымалар мен ерітінділердің электролизі процестерінің сызбаларын құрастырады;
3) Технологиядағы электролиздің қолданылу аясын ашады – электропландау және электропішімдеу процестері.
Химиялық реакциялардың энергиясы
Ішкі энергия және энтальпия

1) Объяснять, что изменения внутренней энергии и энтальпии являются тепловыми эффектами.
1) Классифицирует химические реакции по тепловому эффекту;
2) Объясняет значимость теплового эффекта химических реакций.
Скорость химических реакций
1) Разъяснить и научить определять скорость протекания химической реакции.
1) Различает гомогенные и гетерогенные реакции;
2) Проводит вычисления, используя выражения скорости для гомогенной и гетерогенной реакции.
1) Объяснить учащимся влияние концентрации, давления, температуры и катализаторов на скорость химических реакций.
1) Различает факторы, влияющие на скорость химических реакции;
2) Объясняет влияние давления, температуры и катализаторов на скорость химических реакций.
Химическое равновесие.
1) Определять химическое равновесие в обратимых химических реакциях.
1) Раскрывает понятия обратимая реакция, химическое равновесие;
2) Объясняет влияние различных факторов на смещение равновесия;
3) Объясняет принцип Ле-Шателье-Брауна;
4) Поясняет влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
5) Составляет выражения константы равновесия;
6) Объясняет динамический характер химического равновесия.
Теории кислот и оснований. Теория Аррениуса. Теория Льюиса. Теория БрҰнстада-Лоури. Электролиты. Неэлектролиты.
1) Знать известные теории кислот и оснований.
1) Раскрывает теорию Аррениуса, Льюиса, теорию БрҰнстада-Лоури;
2) Различает кислоты и основания;
3) Объясняет различия электролитов и неэлектролитов.
Химия вокруг нас
Важнейшие
p- элементы и их соединения
1) Рассмотреть закономерности изменения свойств галогенов в группе.
1) Дает характеристику галогенам по расположению их в периодической системе;
2) Определяет степень окисления, электроотрицательность, окислительно-восстановительные свойства галогенов;
3) Характеризует галогены по физическим и химическим свойствам;
4) Объясняет закономерности изменения свойств галогенов в группе;
5) Объясняет биологическую роль йода в организме человека, возникновение болезней, связанных с дефицитом йода.
1) Рассмотреть физические и химические свойства углерода, кремния и их соединений.
1) Описывает физические и химические свойства углерода, кремния и их соединений;
2) Раскрывает причины и последствия увеличения концентрации углекислого газа в атмосфере
1) Характеризовать строение и свойства молекулы азота и аммиака.
1) Характеризует азот по положению в Периодической таблице;
2) На основе строения предсказывает свойства простого вещества азота;

1) Ішкі энергия мен энтальпияның өзгеруі жылулық әсер екенін түсіндіру;
1) Химиялық реакцияларды жылу эффектісіне қарай жіктейді;
2) Химиялық реакциялардың жылу эффектінің маңызын түсіндіреді.
Химиялық реакциялардың жылдамдығы
1) Химиялық реакцияның жылдамдығын анықтауды түсіндіру және үйрету.
1) Гомогенді және гетерогенді реакцияларды ажыратады;
2) Біртекті және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнектерін пайдаланып есептеулерді орындаңыз.
1) Оқушыларға концентрацияның, қысымның, температураның және катализаторлардың химиялық реакциялардың жылдамдығына әсерін түсіндіру.
1) Химиялық реакциялардың жылдамдығына әсер ететін факторларды ажыратады;
2) Химиялық реакциялардың жылдамдығына қысымның, температураның және катализаторлардың әсерін түсіндіреді.
химиялық тепе-теңдік.
1) Қайтымды химиялық реакциялардағы химиялық тепе-теңдікті анықтау.
1) Қайтымды реакция, химиялық тепе-теңдік ұғымдарын ашады;
2) Тепе-теңдіктің ығысуына әртүрлі факторлардың әсерін түсіндіреді;
3) Ле Шателье-Браун принципін түсіндіреді;
4) Температураның, концентрацияның және қысымның өзгеруінің химиялық тепе-теңдікке әсерін түсіндіреді;
5) Тепе-теңдік тұрақтысының өрнектерін жасайды;
6) Химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіреді.
Қышқылдар мен негіздердің теориялары. Аррениус теориясы. Льюис теориясы. Бронстад-Лоури теориясы. электролиттер. Бейэлектролиттер.
1) Қышқылдар мен негіздердің белгілі теорияларын білу.
1) Аррениус теориясын ашады, Льюис, Бронстад-Лоури теориясы;
2) Қышқылдар мен негіздерді ажыратады;
3) Электролиттер мен бейэлектролиттердің айырмашылығын түсіндіреді.
Айналадағы химия
Ең маңызды
p – элементтер және олардың қосылыстары
1) Топтағы галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын қарастыру.
1) Галогендердің периодтық жүйеде орналасуы бойынша сипаттамасын береді;
2) Тотығу дәрежесін анықтайды,
галогендердің электртерістігі, тотығу-тотықсыздану қасиеті;
3) Галогендерді физикалық және химиялық қасиеттері бойынша сипаттайды;
4) Топтағы галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;
5) Йодтың адам ағзасындағы биологиялық рөлін, йод тапшылығына байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіреді.
1) Көміртектің, кремнийдің және олардың қосылыстарының физика-химиялық қасиеттерін қарастыру.
1) Көміртектің, кремнийдің және олардың қосылыстарының физика-химиялық қасиеттерін сипаттайды;
Атмосферадағы көмірқышқыл газының концентрациясының жоғарылауының себептері мен салдарын анықтайды.
1) Азот және аммиак молекулаларының құрылысы мен қасиеттерін сипаттау.
1) Периодтық жүйедегі орны бойынша азотты сипаттайды;
2) Құрылымына сүйене отырып, азоттың жай затының қасиеттерін болжайды;

3) Объясняет способ получения, свойства газообразного аммиака и его раствора;
4) Экспериментально получает аммиак и исследует свойства водного раствора аммиака.
1) Раскрыть контактный способ получения серной кислоты.
1) Обосновывает значение серной кислоты для промышленности;
2) Объясняет контактный процесс промышленного производства серной кислоты.
1) Объяснять экологическое воздействие оксидов азота, нитратов и диоксида серы на окружающую среду.
1) Анализирует воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
2) Объясняет роль диоксида серы на формирование кислотных дождей и их воздействие на окружающую среду;
3) Описывает образование диоксида серы при горении серосодержащего ископаемого топлива;
4) Раскрывает вредное воздействие на окружающую среду оксидов азота, нитратов и диоксида серы;
5) Предлагает пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота и серы на окружающую среду.
Общая характеристика металлов и их сплавов
1) Описать особенности строения атомов металлов, а также образуемых ими ионов.
1) Характеризует металлы как химические элементы, включая радиус атома, энергию ионизации, сродство к электрону;
2) Определяет свойства металлов, исходя из строения атома;
3) Раскрывает типы кристаллических решҰток металлов.
1) Рассмотреть виды коррозии, причины ее возникновения и объяснять ее негативное влияние на срок эксплуатации металлических конструкций.
1) Перечисляет виды коррозии и причины ее возникновения
2) Объясняет ее негативное влияние на срок эксплуатации металлических конструкций;
3) Предлагает способы защиты от коррозии.
1) Характеризовать элементы 2 (IIА) группы периодической системы.
1) Объясняет закономерности изменения физических свойств элементов 2 (IIА) группы;
2) Составляет уравнения жесткости воды и называет способы ее устранения;
3) Раскрывает применение важнейших соединений щелочноземельных металлов;
4) Объясняет биологическую роль соединений кальция и магния;
5) Составляет уравнения реакций, характеризующие основные свойства кальция, магния и их важнейших соединений.
1) Рассмотреть способы получения металлов и сплавов и область их применения.
1) Анализирует важнейшие способы получения металлов: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия и оценивать их достоинства и недостатки;
2) называет состав важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугун, сталь, латунь, бронза, мельхиор, дюралюминия;
3) объясняет свойства и применение меди, цинка, железа, хрома и их важнейших соединений;

3) Газ тәріздес аммиак және оның ерітіндісін алу тәсілін, қасиеттерін түсіндіреді;
4) Аммиакты тәжірибе жүзінде алады және аммиактың сулы ерітіндісінің қасиеттерін зерттейді.
1) Күкірт қышқылын алудың контактілік әдісін ашу.
1) Күкірт қышқылының өнеркәсіп үшін маңызын негіздейді;
2) Күкірт қышқылының өнеркәсіптік өндірісінің контактілі процесін түсіндіреді.
1) Азот оксидтерінің, нитраттардың және күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру.
1) Азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топырақ пен су ресурстарына әсерін талдайды;
2) Күкірт диоксидінің қышқыл жаңбырдың пайда болуындағы рөлін және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді;
3) Құрамында күкірті бар қазба отындарын жағу кезінде күкірт диоксидінің түзілуін сипаттайды;
4) Азот оксидтерінің, нитраттардың және күкірт диоксидінің қоршаған ортаға зиянды әсерін анықтайды;
5) Қоршаған ортаға азот пен күкірт қосылыстарының әсерін азайту мәселесін шешу жолдарын ұсынады.
Металдар мен олардың қорытпаларының жалпы сипаттамасы
1) Металл атомдарының құрылымдық ерекшеліктерін, сондай-ақ олар түзетін иондарды сипаттау.
1) Металдарды химиялық элементтер ретінде сипаттайды, оның ішінде атом радиусы, иондану энергиясы, электронға жақындығы;
2) Атом құрылысына қарай металдардың қасиеттерін анықтайды;
3) Металдардың кристалдық торларының түрлерін ашады.
1) Коррозияның түрлерін, оның пайда болу себептерін қарастыру және оның металл конструкцияларының қызмет ету мерзіміне кері әсерін түсіндіру;
1) Коррозияның түрлерін және оның пайда болу себептерін атайды
2) Металл конструкцияларының қызмет ету мерзіміне оның кері әсерін түсіндіреді;
3) Коррозиядан қорғау жолдарын ұсынады
1) Периодтық жүйенің 2 (IIA) тобының элементтеріне сипаттама беру.
1) 2 (IIA) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;
2) Су кермектігінің теңдеулерін құрастырады және оны жою жолдарын атайды;
3) Сілтілік жер металдарының аса маңызды қосылыстарының қолданылуын ашады;
4) Кальций мен магний қосылыстарының биологиялық рөлін түсіндіреді;
5) Кальций, магний және олардың ең маңызды қосылыстарының негізгі қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады.
1) Металдар мен қорытпаларды алу әдістерін және олардың қолданылу аясын қарастыру.
1) Металдарды алудың маңызды әдістерін талдайды: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктеріне баға береді;
2) ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын аса маңызды қорытпалардың құрамын атайды: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дуралюминий;
3) мыс, мырыш, темір, хром және олардың ең маңызды қосылыстарының қасиеттері мен қолданылуын түсіндіреді;

4) описывает область применение алюминия, железа и их сплавов;
5) раскрывает понятие "Композиционные материалы на металлической основе" и объясняет область их применения.
1) Усвоить основы технологии и производства получения чугуна и стали.
1) Описывает способы получения и свойства чугуна и стали;
2) описывает работу доменной печи и составляет уравнения реакции химических процессов, протекающих в доменной печи;
3) называет основные виды чугунов и область их применения;
4) раскрывает влияние постоянных примесей на структуру и свойства чугунов;
5) характеризует исходные материалы для получения стали;
6) объясняет особенности переработки чугуна в стали.
1) Характеризовать переходные металлы.
1) раскрывает понятие и свойства переходных металлов;
2) раскрывает биологическую роль переходных металлов.
1) Рассмотреть основные научные принципы химического производства.
1) перечисляет основные принципы химического производства;
2) определяет материалы, подвергающиеся вторичной переработке;
3) разъясняет значение непрерывности химического производства.
1) Рассмотреть проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов.
1) Прогнозирует экологические проблемы в различных отраслях химической промышленности Казахстана;
2) раскрывает экологические проблемы химических производств Казахстана;
3) оценивает воздействие отходов химического и металлургического производств на окружающую среду;
4) предлагает пути решения проблемы деградации земель, загрязнителей воздуха, промышленных стоков.
1) Усвоить 12 принципов "Зеленой химии".
1) Называет и объясняет12 принципов "Зеленой химии";
2) перечисляет источники загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы;
3) предлагает пути решения глобальных экологических проблем;
4) объясняет проблему "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя.
Химия и жизнь
Биохимия
1) Усвоить класс углеводов.
1) Различает формулы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
2) составляет уравнения реакций спиртового, молочнокислого брожения глюкозы;
3) называет продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
4) сравнивает строение и свойства крахмала и целлюлозы.
1) Выполнение практической работы
1) Экспериментально определяет наличие функциональных групп в глюкозе;
2) проводит качественную реакцию на крахмал.
1) Усвоить знания об аминах.
1) раскрывает классификацию и номенклатуру аминов;
2) сравнивает структуры и основные свойства аммиака, аминов и анилина;
3) объясняет физические свойства аминов и анилина;
4) составляет уравнения реакций получения аминов и анилина.

4) алюминий, темір және олардың қорытпаларының қолданылу саласын сипаттайды;
5) "Металл негізіндегі композициялық материалдар" түсінігін ашып, олардың қолданылу аясын түсіндіреді.
1) Шойын мен болат өндірісінің технологиясы мен негіздерін білу.
1) Шойын мен болатты алу әдістері мен қасиеттерін сипаттайды;
2) домна пешінің жұмысын сипаттайды және домна пешінде жүретін химиялық процестер реакциясының теңдеулерін құрастырады;
3) шойынның негізгі түрлерін және олардың қолданылу аясын атайды;
4) шойындардың құрылымы мен қасиеттеріне тұрақты қоспалардың әсерін анықтайды;
5) болат өндіруге арналған шикізатты сипаттайды;
6) шойынды болатқа өңдеу ерекшеліктерін түсіндіру;
1) Өтпелі металдарға сипаттама беру.
1) ұғымын ашады және өтпелі металдардың қасиеттері;
2) өтпелі металдардың биологиялық рөлін ашады.
1) Химиялық өндірістің негізгі ғылыми принциптерін қарастыру.
1) химиялық өндірістің негізгі принциптерін атайды;
2) қайта өңдеуге болатын материалдарды анықтау;
3) химиялық өндірістің үздіксіздігінің маңыздылығын түсіндіреді.
1) Металл өндірісінде қоршаған ортаны қорғау мәселелерін қарастыру.
1) Қазақстандағы химия өнеркәсібінің әртүрлі салаларындағы экологиялық проблемаларды болжайды;
Қазақстандағы химиялық өндірістің экологиялық проблемаларын ашады ;
3) химия және металлургиялық өнеркәсіп қалдықтарының қоршаған ортаға әсерін бағалайды;
4) жердің тозуы, ауаны ластаушы заттар, өнеркәсіптік ағынды сулар мәселесін шешу жолдарын ұсынады.
1) Жасыл химияның 12 қағидасын білу.
1) "Жасыл химияның" 12 қағидасын атайды және түсіндіреді;
2) атмосфераның, гидросфераның және литосфераның ластану көздерін көрсетеді;
3) ғаламдық экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсынады;
4) "парниктік эффект" және озон қабатының бұзылуы мәселесін түсіндіреді.
Химия және өмір
Биохимия
1) Көмірсулар класын ассимиляциялау.
1) Глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза молекулаларының формулаларын ажыратады;
2) глюкозаның спирттік, сүтқышқылды ашыту реакцияларының теңдеулерін құрастырады
3) сахарозаның, крахмалдың және целлюлозаның гидролиз өнімдерін атайды;
4) крахмал мен целлюлозаның құрылысы мен қасиеттерін салыстырады;
1) Практикалық жұмысты орындау.
1) Глюкозада функционалдық топтардың болуын тәжірибе жүзінде анықтайды;
2) крахмалға сапалық реакция жүргізеді;
1) Аминдер туралы білу.
1) аминдердің жіктелуін және номенклатурасын ашады;
2) аммиак, амин және анилиннің құрылысы мен негізгі қасиеттерін салыстырады
3) аминдер мен анилиннің физикалық қасиеттерін түсіндіреді;
4) аминдер мен анилин алу реакцияларының теңдеулерін құрастырады .

1) Знать аминокислоты, как о важнейшем классе белков.
1) Перечисляет тривиальные и систематические названия аминокислот;
2) описывает состав и строение молекул аминокислот;
3) раскрывает амфотерность аминокислот.
1) Усвоить образование белковой молекулы, структуру и пептидные связи.
1) Называет продукты гидролиза белков;
2) поясняет образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот;
3) составляет первичную, вторичную, третичную и четвертичную структуры молекулы белка;
4) описывает функции белков.
1) Знать роль и применение ферментов.
1) Объясняет роль ферментов;
2) описывает эффективность ферментов;
3) раскрывает область применения ферментов.
1) Знать структуру дезоксирибонуклеиновых кислот (ДНК) и рибонуклеиновых кислот (РНК).
1) Описывает строение нуклеиновых кислот и их классификацию;
2) сравнивает структуры дезоксирибонуклеиновых кислот (ДНК) и рибонуклеиновых кислот (РНК);
3) объясняет биологическую роль дезоксирибонуклеиновых кислот (ДНК) и рибонуклеиновых кислот (РНК);
4) раскрывает значимость генной инженерии и биотехнологии.
1) Выполнение практической работы.
1) Объясняет свойство денатурации белков;
2) проводит качественные реакции на белки;
3) применяет ранее полученные знания по теме.
Приложение 52
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Биология" технико-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Биология" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель учебной дисциплины: развитие современных биологических знаний и умений у обучающихся; понимание сущности, развития и проявления жизни на разных уровнях ее организации; формирование практических навыков через объяснение основных закономерностей, свойственных живым организмам; подготовка всесторонне развитой личности, которая понимает значение жизни как наивысшей ценности и применяет предметные знаний в области аграрно-технического направления.

1) Аминқышқылдарды белоктардың ең маңызды класы ретінде білу.
1) Амин қышқылдарының тривиальды және жүйелі атауларын санайды;
2) аминқышқылдарының молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттайды;
3) аминқышқылдарының амфотерлілігін ашады.
1) Белок молекуласының түзілуін, құрылымын және пептидтік байланыстарын білу.
1) Ақуыз гидролизінің өнімдерін атайды;
2) а-амин қышқылдарынан белоктарды алу кезінде пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіреді;
3) белок молекуласының біріншілік, екіншілік, үшіншілік және төрттік құрылымдарын құрайды;
4) белоктардың қызметін сипаттайды.
1) Ферменттердің рөлі мен қолданылуын білу.
1) Ферменттердің рөлін түсіндіреді;
2) ферменттердің тиімділігін сипаттайды;
3) ферменттердің қолданылу аясын ашады.
1) Дезоксирибонуклеин қышқылдарының (ДНҚ) және рибонуклеин қышқылдарының (РНҚ) құрылысын білу.
1) Нуклеин қышқылдарының құрылысын және олардың жіктелуін сипаттайды;
2) дезоксирибонуклеин қышқылдарының (ДНҚ) және рибонуклеин қышқылдарының (РНҚ) құрылымдарын салыстырады;
3) дезоксирибонуклеин қышқылдарының (ДНҚ) және рибонуклеин қышқылдарының (РНҚ) биологиялық рөлін түсіндіреді;
4) гендік инженерия мен биотехнологияның маңызын ашады;
1) Практикалық жұмысты орындау.
1) Белоктың денатурациялану қасиетін түсіндіреді;
2) белоктарға сапалық реакциялар жүргізеді;
3) тақырып бойынша бұрын алған білімдерін қолданады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
52 қосымша
Техника- технологиялық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. Оқу пәнінің мақсаты: білім алушыларда қазіргі заманғы биологиялық білім мен дағдыларды дамыту; оны ұйымдастырудың әртүрлі деңгейлеріндегі өмірдің мәнін, дамуы мен көрінісін түсіну; тірі организмдерге тән негізгі заңдылықтарды түсіндіру арқылы практикалық дағдыларды қалыптастыру; өмірдің маңыздылығын ең жоғары құндылық ретінде түсінетін және техника-технологиялық бағыт саласында пәндік білімді қолданатын жан-жақты дамыған тұлғаны дайындау.

3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) расширить значимые биологические знания и умения, определяющие роль человека в природе на основе понимания законов ее развития в области аграрно-технического направления;
2) применять законы развития и функционирования природы в качестве основы и средства для приобретения новых знаний, их дальнейшего расширения и углубления в области аграрно-технического направления;
3) формировать в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) развивать качества инициативной личности, позволяющие свободно ориентироваться в окружающей действительности, с готовностью принимать самостоятельные решения, связанные этическими вопросами и с личным участием в социальной жизни общества и в трудовой деятельности аграрного сектора;
5) развивать у обучающихся интеллектуальные умения, необходимые для продолжения образования и самообразования.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 19 подразделов: "Молекулярная биология и биохимия", "Клеточная биология", "Питание", "Транспорт веществ", "Дыхание", "Выделение", "Клеточный цикл", "Размножение", "Рост и развитие", "Закономерности наследственности и изменчивости", "Эволюционное развитие", "Основы селекции", "Многообразие живых организмов", "Координация и регуляция", "Движение", "Биомедицина и биоинформатика", "Биотехнология", "Биосфера, экосистема, популяция", "Экология и влияние человека на окружающую среду".
Изучение подразделов предусматривает достижение следующих целей обучения: подраздел 1.1 "Молекулярная биология и биохимия", цели обучения: объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле, классифицировать углеводы по составу и функциям; описывать функции жиров,; описывать белки по составу и свойствам; объяснять роль белков для живых организмов; объяснять этапы транскрипции и трансляции; описывать значение генетического кода; подраздел 1.2 "Клеточная биология", цели обучения: объяснять особенности, влияние состояния окружающей среды на возникновение онкологических новообразований; подраздел 3.2 "Рост и развитие", цели обучения описывать свойства стволовых клеток; подраздел 3.3 "Закономерности наследственности и изменчивости", цели обучения: изучить модификационную изменчивость, изучить цитологические основы наследования признаков; сравнивать моногибридное и дигибридное скрещивание; объяснять закономерности наследования признаков, решать генетические задачи; объяснять значение эпистаза, комплементарности, полимерии в выведение новых сортов растений и пород животных; изучить теорию мутации Хуго де Фриза; анализировать последствия ядерных испытаний Казахстана в увеличении количества физических мутагенов; изучение геномных мутаций человека, составление кариограммы хромосомного набора человека; объяснять хромосомные заболевания человека, анализировать влияние техногенной среды на возникновение мутаций человека; описывать связь мутаций с репарацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты; обсуждать значение проекта "Геном человека"; подраздел 4.1 "Эволюционное развитие", цели обучения: объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией; анализировать доказательства эволюции; анализировать этапы формирования жизни на Земле; составлять кладограммы, филогенетические деревья; изучить способы видообразования, объяснять влияние техногенных факторов на видообразование; изучить методы селекции, анализировать развитее селекции в Казахстане; анализировать способы селекции для улучшения сортов растений и пород животных; изучить этапы антропогенеза; объяснять роль труда в развитие человека, человек и техника на современном этапе; подраздел 5.1 "Координация и регуляция", цели обучения: описывать и объяснять строение нервных клеток; центральной нервной системы, объяснять роль рефрактерного периода; изучить профилактику травм головы при работе на технике, изучить способы оказания первой помощи при повреждении позвоночника; описывать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя; устанавливать взаимосвязь строения и функции холинергического синапса; изучить системы управления в биологии, объяснять механизм действия ростовых веществ; подраздел 5.2 "Движение", цели обучения: изучить строение поперечно-полосатой мышечной ткани, объяснять механизм сокращения мышечных волокна; изучить строение, локализацию и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон; подраздел 6.1 "Биомедицина и биоинформатика", цели обучения: описывать роль биомедицины, объяснять значение бионики, изучить биомеханику движений наземных живых организмов; объяснять механизмы автоматики сердца, исследовать электрические процессы, протекающие в сердце; анализировать особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека; объяснять понятия "эпигенетика", "биоинформатика", области их применения; объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения; подраздел 6.2 "Биотехнология", цели обучения: изучить использование микроорганизмов в различных областях экономики, рассказать об использовании микроорганизмов в сельском хозяйстве; объяснять применение полимеразной цепной реакции; описывать этапы генно-инженерных манипуляций; анализировать положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов; описывать этапы микробиологических исследований; сравнивать положительные и отрицательные стороны использования ГМО (генетически модифицированных организмов); исследовать микрофлору кисломолочных продуктов; изучить значение грамположительных и грамотрицательных бактерий; объяснять понятия "рекомбинантная дезоксирибо-нуклеиновая кислота", "клонирование"; изучить способы клонирования; анализировать действия клонирования и генной инженерии как инструментов повышения производительности в сельском хозяйстве; объяснять понятие "микроклональное размножение"; изучить применение ферментов в медицине, химии и промышленности; объяснять роль ферментов в создании полимеров, применяемых в технике; подраздел 18.1 Биосфера, экосистема, популяция, цели обучения: составление схем передачи энергии в пищевых цепях, объяснять закон генетического равновесия Харди-Вайнберга; объяснять использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы; исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа; подраздел 19.1 "Экология и влияние человека на окружающую среду", цели обучения: анализировать последствия глобального потепления; изучить экологические проблемы Казахстана; анализировать влияние развития техники и технологий на возникновение экологических проблем Казахстана; анализировать взаимосвязь развития аграрного сектора и ухудшение экологического состояния страны, предлагать пути решения экологических проблем страны и региона.

3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) техника-технологиялық бағыт саласындағы оның даму заңдарын түсіну негізінде адамның табиғаттағы рөлін айқындайтын маңызды биологиялық білім мен іскерлікті кеңейту;
2) табиғаттың дамуы мен жұмыс істеу заңдарын жаңа білім алу, оларды техника-технологиялық бағыт саласында одан әрі кеңейту және тереңдету үшін негіз және құрал ретінде қолдануға;
3) білім жүйесін және ғылыми дүниетаным негіздерін меңгеру процесінде шығармашылық дербестік пен сыни ойлауды, зерттеу дағдыларын қалыптастыруға;
4) этикалық мәселелермен және қоғамның әлеуметтік өміріне және аграрлық сектордың еңбек қызметіне жеке қатысумен байланысты дербес шешімдер қабылдауға дайын бола отырып, қоршаған шындыққа еркін бағдарлануға мүмкіндік беретін бастамашыл тұлғаның қасиеттерін дамытуға;
5) білім алушылардың бойында білім алуды және өзін-өзі тәрбиелеуді жалғастыру үшін қажетті зияткерлік дағдыларды дамытуға міндетті.
4. Оқу пәнінің мазмұны 19 бөлімнен тұрады: "Молекулалық биология және биохимия", "Жасуша биологиясы", "Тамақтану", "Заттарды тасымалдау"," тыныс алу", "Оқшаулау", "Жасушалық цикл", "Көбею", "Өсу және даму", "Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары","Эволюциялық даму", "Селекция негіздері", "Тірі ағзалардың әртүрлілігі", "Үйлестіру және реттеу", "Қозғалыс", "Биомедицина және биоинформатика", "Биотехнология", "Биосфера, экожүйе, популяция", "Экология және адамның қоршаған ортаға әсері".
Бөлімшелерді зерделеу мынадай оқыту мақсаттарына қол жеткізуді көздейді: 1.1. бөлім "Молекулалық биология және биохимия", оқыту мақсаттары: Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңыздылығын түсіндіру, көмірсуларды құрамы мен қызметі бойынша жіктеу; майлардың функцияларын сипаттау,; құрамы мен қасиеттері бойынша ақуыздарды сипаттау; тірі организмдер үшін ақуыздардың рөлін түсіндіру; транскрипция және трансляция кезеңдерін түсіндіру; генетикалық кодтың мәнін сипаттау; 1.2.бөлім "Жасуша биологиясы", оқыту мақсаттары: онкологиялық ісіктердің пайда болуына қоршаған орта жағдайының ерекшеліктерін, әсерін түсіндіру; 3.2. бөлім "Өсу және даму", оқыту мақсаттары бағаналы жасушалардың қасиеттерін сипаттау; 3.3.бөлім "Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары", оқыту мақсаттары: модификациялық өзгергіштікті зерттеу, белгілердің тұқым қуалауының цитологиялық негіздерін зерттеу; моногибридті және дигибридті қиылысуды салыстыру; белгілердің тұқым қуалаушылық заңдылықтарын түсіндіру, генетикалық мәселелерді шешу; эпистаздың, комплементарлылықтың, полимерияның маңыздылығын түсіндіру өсімдіктер мен жануарлардың жаңа сорттарын өсіру; Уго де Фриздің мутация теориясын зерттеу; физикалық мутагендер санының ұлғаюындағы Қазақстанның ядролық сынақтарының салдарын талдау; адамның геномдық мутацияларын зерттеу, адамның хромосомалық жиынтығының кариограммасын жасау; адамның хромосомалық ауруларын түсіндіру, техногендік ортаның адам мутацияларының пайда болуына әсерін талдау; мутациялардың дезоксирибонуклеин қышқылының репарациясымен, дезоксирибонуклеин қышқылының рекомбинациясымен, дезоксирибонуклеин қышқылының репликациясымен байланысын сипаттау; "Адам геномы" жобасының маңыздылығын талқылау; 4.1.бөлім" Эволюциялық даму", оқыту мақсаттары: тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланысты түсіндіру; эволюция дәлелдерін талдау; жердегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін талдау; кладограммалар, филогенетикалық ағаштар жасау; түрлену тәсілдерін зерттеу, түрленуге техногендік факторлардың әсерін түсіндіру; селекция әдістерін зерделеу, Қазақстанда селекцияның дамуын талдау; жер бетіндегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін талдау; өсімдік сорттары мен жануарлар тұқымдарын жақсарту; антропогенез кезеңдерін зерттеу; қазіргі кезеңде адамның, адам мен техниканың дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру; 5.1. бөлім "Үйлестіру және реттеу", оқыту мақсаттары: жүйке жасушаларының құрылымын сипаттау және түсіндіру; орталық жүйке жүйесі, отқа төзімді кезеңнің рөлін түсіндіру; техникада жұмыс істеу кезінде бас жарақаттарының алдын алуды зерттеу, омыртқаның зақымдануы кезінде алғашқы көмек көрсету тәсілдерін зерттеу; механорецепторлар тітіркендіргіштің өзгеруіне қалай жауап береді; холинергиялық синапстың құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнату; биологиядағы басқару жүйелерін зерттеу, өсу заттарының әсер ету механизмін түсіндіру; 5.2.бөлім "Қозғалыс", оқыту мақсаттары: жолақты бұлшықет тінінің құрылымын зерттеу, бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмін түсіндіру; жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылымын, локализациясын және жалпы қасиеттерін зерттеу; 6.1. бөлім "Биомедицина және биоинформатика", оқыту мақсаттары: сипаттау биомедицинаның рөлі, биониканың маңыздылығын түсіндіру, жердегі тірі организмдердің қозғалысының биомеханикасын зерттеу; жүрек автоматикасының механизмдерін түсіндіру, Жүректе болатын электрлік процестерді зерттеу; электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсер ету ерекшеліктерін талдау; "эпигенетика", "биоинформатика" ұғымдарын, оларды қолдану салаларын түсіндіру; экстракорпоральды ұрықтандыру әдісінің маңыздылығын түсіндіру; 6.2. бөлім "Биотехнология", оқыту мақсаттары: экономиканың әртүрлі салаларында микроорганизмдерді пайдалануды зерттеу, ауыл шаруашылығында микроорганизмдерді пайдалану туралы айту; полимеразды тізбекті реакциялар; гендік-инженерлік манипуляция кезеңдерін сипаттау; генетикалық түрлендірілген организмдерді қолданудың оң және теріс жақтарын талдау; микробиологиялық зерттеулердің кезеңдерін сипаттау; ГМО (генетикалық түрлендірілген организмдер) қолданудың оң және теріс жақтарын салыстыру; ашытылған сүт өнімдерінің микрофлорасын зерттеу; оң және теріс грам бактериялардың маңыздылығын зерттеу; "Рекомбинантты дезоксирибо-нуклеин қышқылы", "Клондау" ұғымдарын түсіндіру; клондау әдістерін зерттеу; ауыл шаруашылығында өнімділікті арттыру құралы ретінде клондау және гендік инженерия әрекеттерін талдау; "Микроклоналды көбею" ұғымын түсіндіру; медицинада, химияда және өнеркәсіпте ферменттердің қолданылуын зерттеу; техникада қолданылатын полимерлерді жасаудағы ферменттердің рөлін түсіндіру; 18.1. бөлім Биосфера, экожүйе, популяция, оқыту мақсаттары: тамақ тізбектерінде энергия беру схемаларын құру, Харди-Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңын түсіндіріңіз; жергілікті экожүйе организмдерінің саны мен таралуын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдануды түсіндіру; талдаудың статистикалық әдістерін пайдалана отырып, өз өңірінің экожүйесінің жай-күйін зерттеу; 19.1. бөлім "Экология және адамның қоршаған ортаға әсері", оқыту мақсаттары: жаһандық жылынудың салдарын талдау; Қазақстанның экологиялық проблемаларын зерделеу; техника мен технологиялардың дамуының экологиялық проблемалардың туындауына әсерін талдау Қазақстан; аграрлық секторды дамытудың өзара байланысын және елдің экологиялық жай-күйінің нашарлауын талдау, ел мен өңірдің экологиялық проблемаларын шешу жолдарын ұсыну.

5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов и содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
6. Объем учебной нагрузки составляет от 72 - 96 часов (3-4 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
7. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Прикладные и интегрированные науки
1.1. Молекулярная биология и биохимия
+
+
+
Тема 1.1.1. Значение воды для жизни на Земле. Водные ресурсы Казахстана. Роль воды в развитии промышленного комплекса.
Тема 1.1.2. Классификация углеводов. Химическая структура. Углеводы как источник энергии для живых организмов, источники углеводов в рационе питания животных.
Тема 1.1.3. Редуцирующие и нередуцирующие сахара.
Лабораторная работа №1. "Исследование восстановительной способности редуцирующих и нередуцирующих сахаров"
Тема 1.1.4. Структурные компоненты липидов. Использование жиров в технике
Тема 1.1.5. Классификация белков по составу и функциям.
Лабораторная работа №2. "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков"
Тема 1.1.6. Содержание белков в биологических объектах. Роль белков в рационе питания животных.
Лабораторная работа № 3. "Определение содержания белков в биологических объектах"
Тема 1.1.7. Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра).
Тема 1.1.8. Механизм взаимодействия между антигеном и антителом
Тема 1.1.9. Конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов.
Лабораторная работа № 4. "Влияние ингибиторов и активаторов на скорость ферментативных реакции"
Тема 1.1.10. Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты
Тема 1.1.11. Механизм репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК).
Тема 1.1.12. Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты

5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлуге (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлықтың бағыттары мен біліктілігіне байланысты 72-96 сағатты (3-4 кредит) құрайды.
7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру көзделеді.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағаттар саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 бөлім. "Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар"
1.1. Молекулалық биология және биохимия
+
+
+
Тақырып 1.1.1 Судың Жердегі тіршілік үшін маңызы. Қазақстанның су ресурстары. Өнеркәсіптік кешенді дамытудағы судың рөлі.
Тақырып 1.1.2. Көмірсулардың жіктелуі. Химиялық құрылым. Көмірсулар тірі ағзалар үшін энергия көзі, жануарлардың диетасындағы көмірсулар көзі ретінде.
Тақырып 1.1.3. Төмендететін және төмендетпейтін қанттар.
№ 1 зертханалық жұмыс. "Төмендететін және төмендетпейтін қанттардың қалпына келтіру қабілетін зерттеу"
Тақырып 1.1.4. Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың қасиеттері мен функциялары.
Тақырып 1.1.5. Ақуыздардың құрамы мен қызметі бойынша жіктелуі.
№ 2 зертханалық жұмыс. "Әр түрлі жағдайлардың (температура, РН) ақуыз құрылымына әсері"
Тақырып 1.1.6. Биологиялық объектілердегі ақуыздардың мөлшері. Жануарлардың тамақтануында ақуыздардың рөлі. № 3 Зертханалық жұмыс. "Биологиялық объектілердегі ақуыздардың құрамын анықтау"
Тақырып 1.1.7. Антиденелердің құрылымы мен құрылымы. Антиденелердің ерекшелігі (белсенді Орталық).
Тақырып 1.1.8. Антиген мен антидене арасындағы өзара әрекеттесу механизмі
Тақырып 1.1.9. Ферменттердің бәсекеге қабілетті және бәсекеге қабілетсіз тежелуі.
№ 4 зертханалық жұмыс. "Ингибиторлар мен активаторлардың ферментативті реакция жылдамдығына әсері"
Тақырып 1.1.10. Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының құрылымы
Тақырып 1.1.11. Дезоксирибонуклеин қышқылының (ДНҚ) репликация механизмі.
Тақырып 1.1.12. Рибонуклеин қышқылы молекулаларының құрылымы мен қызметі

Тема 1.1.13. Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты
Тема 1.1.14. Транскрипция. Этапы трансляции.
Тема 1.1.15. Свойства генетического кода.
1.2. Клеточная биология
+
+
+
Тема 1.2.1. Особенности строения и функций органоидов в клетке.
Тема 1.2.2. Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны.
Лабораторная работа № 5. "Влияние различных факторов на мембрану клеток"

Тақырып 1.1.13. Дезоксирибонуклеин қышқылы мен рибонуклеин қышқылы молекулаларының құрылымындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтар
Тақырып 1.1.14. Транскрипция. Трансляция кезеңдері.
Тақырып 1.1.15. Генетикалық кодтың қасиеттері.
1.2. Жасуша биологиясы
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Жасушадағы органоидтардың құрылымы мен функцияларының ерекшеліктері.
Тақырып 1.2.2. Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері мен функциялары арасындағы байланыс. № 5 зертханалық жұмыс. "Жасуша мембранасына әртүрлі факторлардың әсері"

Тема 1.2.3. Особенности структуры и функции клеток бактерий, грибов, растений и животных
Тема 1.2.4. Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа № 6. "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий"
Тема 1.2.5. Расчет линейного увеличения органелл.
Лабораторная работа № 7. "Определение фактического размера клеток с использованием микрометра и объектмикрометра". Микрометр в технике и биологии.
Раздел 2. Многообразие, структура и функции живых организмов
2.1. Питание
+
+
+
Тема 2.1.1. Факторы и условия, влияющие на активность ферментов.
Лабораторная работа № 8. "Влияние различных условий на активность ферментов"
Тема 2.1.2. Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Значение Rf.
Лабораторная работа № 9. "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений"
Тема 2.1.3. Световая фаза фотосинтеза.
Фотофосфолирование.
Тема 2.1.4. Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина
Тема 2.1.5. Анатомия листа С3 и С4 растений.
Тема 2.1.6. Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза.
Лабораторная работа № 10. "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза"

Тақырып 1.2.3. Бактериялар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер мен жануарлар жасушаларының құрылымы мен қызметінің ерекшеліктері
Тақырып 1.2.4. Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау. № 6 зертханалық жұмыс. "Микрофотографияны қолдана отырып, жасушалардың негізгі компоненттерін сипаттау"
Тақырып 1.2.5. Органеллалардың сызықтық ұлғаюын есептеу. № 7 зертханалық жұмыс. "Микрометр мен объектмикрометрін қолдана отырып нақты жасуша өлшемін анықтау". Техника мен биологиядағы микрометр.
2 бөлім. Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
2.1. Тамақтану
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Ферменттердің белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар. № 8 зертханалық жұмыс. "Әр түрлі жағдайлардың ферменттердің белсенділігіне әсері"
Тақырып 2.1.2. Хлоропласттың құрылымдық компоненттері және олардың қызметі. Rf Мәні. №9 зертханалық жұмыс. "Әртүрлі өсімдік жасушаларындағы фотосинтез пигменттерінің мазмұнын зерттеу"
Тақырып 2.1.3. Фотосинтездің жарық фазасы. Фотофосфорлану.
Тақырып 2.1.4. Фотосинтездің қараңғы фазасы. Кальвин Циклі
Тақырып 2.1.5. Өсімдіктердің С3 және С4 жапырақтарының анатомиясы.
Тақырып 2.1.6. Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлар. № 10 зертханалық жұмыс. "Фотосинтез қарқындылығына шектеу факторларының әсері"

Тема 2.1.7. Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза.
2.2 Транспорт веществ
+
+
+
Тема 2.2.1. Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека.
Тема 2.2.2. Влияние соотношения площади поверхности к объему на скорость диффузии. Понятие и роль диффузии в технике и биологических процессах.
Лабораторная работа "Определение отношения величины поверхности к объему клетки"
Тема 2.2.3. Механизм транслокации веществ у растений
Тема 2.2.4. Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение
Тема 2.2.5. Механизм пассивного транспорта. Типы транспорта веществ через клеточную мембрану.

Тақырып 2.1.7. Химосинтез. Фотосинтез және химосинтез процестерін салыстыру.
2.2. Заттарды тасымалдау
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Адамның гемоглобині мен миоглобинінің құрылымы мен қызметі.
Тақырып 2.2.2. Диффузия жылдамдығының аудан көлемінің қатынасының әсері. Диффузияның технологиядағы және биологиялық процестердегі түсінігі мен рөлі. № 11 зертханалық жұмыс. "Аудан көлемінің жасуша көлеміне қатынасын анықтау"
Тақырып 2.2.3. Өсімдіктердегі заттардың транслокация механизмі
Тақырып 2.2.4. Заттарды тасымалдаудың симпластикалық, апопластикалық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы
Тақырып 2.2.5. Пассивті тасымалдау механизмі. Жасуша мембранасы арқылы заттарды тасымалдау түрлері.

Тема 2.2.6. Механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса. Сравнение принципов работы топливного насоса высокого давления в технике и биологических насосов.
Тема 2.2.7. Водный потенциал. Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
Лабораторная работа № 12. "Определение водного потенциала клеток в растворах с различной концентрацией солей"
2.3 Дыхание
+
+
+
Тема 2.3.1. Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ).
Тема 2.3.2. Синтез аденозинтрифосфорной кислоты. Этапы анаэробного и аэробного распада глюкозы
Тема 2.3.3. Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена.
Тема 2.3.4. Структурные компоненты митохондрий и их функции.

Тақырып 2.2.6. Натрий-калий сорғысының мысалында белсенді тасымалдау механизмі.
Тақырып 2.2.7. Су әлеуеті. Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдаудың рөлі. № 12 зертханалық жұмыс. "Тұздардың әртүрлі концентрациясы бар ерітінділердегі жасушалардың су потенциалын анықтау"
2.3 Тыныс алу
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Аденозинтрифосфор қышқылының (АТФ) құрылымы мен қызметі.
Тақырып 2.3.2. Аденозинтрифосфор қышқылының синтезі. Глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері
Тақырып 2.3.3. Метаболизм түрлері. Энергия алмасу кезеңдері.
Тақырып 2.3.4. Митохондриялардың құрылымдық компоненттері және олардың қызметі.

Тема 2.3.5. Цикл Кребса.
Тема 2.3.6. Значение электронно-транспортной цепи для биологических систем
2.4 Выделение
+
+
+
Тема 2.4.1. Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи
Тема 2.4.2. Регуляция обмена воды. Органы мишени
Тема 2.4.3. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Меры первой помощи при отравлении продуктами сгорания углеводородов
Тема 2.4.4. Методы диализа
Тема 2.4.5. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ.
Раздел 3. Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие

Тақырып 2.3.5. Кребс Циклі.
Тақырып 2.3.6. Биологиялық жүйелер үшін электрондық тасымалдау тізбегінің маңызы
2.4 Бөліну
+
+
+
Тақырып 2.4.1. Сіңіру және реабсорбция. Зәрдің пайда болуы
Тақырып 2.4.2. Су алмасуын реттеу. Мақсатты органдар
Тақырып 2.4.3. Жасанды қан тазарту
Тақырып 2.4.4 Диализ әдістері
Тақырып 2.4.5. Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі. Бүйрек трансплантациясы және диализ.
3 бөлім. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму

3.1. Клеточный цикл
+
+
+
Тема 3.1.1. Митоз. Лабораторная работа "Определение уровня митотической активности в клетках корешка лука"
Тема 3.1.2. Гаметогенез у животных.
Тема 3.1.3. Спорогенез и гаметогенез у растений.
Тема 3.1.4. Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека.
Тема 3.1.5. Возникновение онкологических новообразований. Влияние состояния окружающей среды на возникновение онкологических новообразований

3.1. Жасушалық цикл
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Митоз. "Пияз тамырының жасушаларындағы митоздық белсенділік деңгейін анықтау"зертханалық жұмысы
Тақырып 3.1.2. Жануарлардағы гаметогенез.
Тақырып 3.1.3. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез.
Тақырып 3.1.4. Гаметогенез. Адам гаметогенезінің кезеңдері.
Тақырып 3.1.5. Қатерлі ісіктердің пайда болуы. Қоршаған орта жағдайының қатерлі ісіктердің пайда болуына әсері

Тема 3.1.6. Старение. Теории о процессе старения.
3.2. Рост и развитие
+
+
+
Тема 3.2.1. Стволовые клетки: понятие и свойства.
3.3. Закономерности наследственности и изменчивости
+
+
+
Тема 3.3.1. Модификационная изменчивость.
Лабораторная работа № 13. "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой"
Тема 3.3.2. Цитологические основы наследования признаков. Решение задач
Тема 3.3.3. Дигибридное скрещивание

Тақырып 3.1.6. Қартаю. Қартаю процесі туралы теориялар.
3.2. Өсу және даму.
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Бағаналы жасушалары: түсінігі мен қасиеттері.
3.3. Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары
+
+
+
Тақырып 3.3.1. Модификациялық өзгергіштік. № 13 зертханалық жұмыс. "Модификациялық өзгергіштікті зерттеу, вариациялық қатар мен қисық сызықты құру"
Тақырып 3.3.2. Белгілердің тұқым қуалауының цитологиялық негіздері. Мәселелерді шешу
Тақырып 3.3.3. Дигибридті крест

Тема 3.3.4. Наследование, сцепленное с полом
Тема 3.3.5. Множественный аллелизм. Решение задач
Тема 3.3.6. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера
Тема 3.3.7. Хромосомная теория наследственности.
Тема 3.3.8. Взаимодействие аллельных и неаллельных генов.
Тема 3.3.9. Значение эпистаза, комплементарности, полимерии в выведение новых сортов растений и пород животных
Тема 3.3.10. Теория мутации Хуго де Фриза. Последствия ядерных испытаний Казахстана в увеличении количества физических мутагенов.
Тема 3.3.11. Геномные мутации человека. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций"
Тема 3.3.12. Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом. Влияние техногенной среды на возникновение мутаций
Тема 3.3.13. Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты
Тема 3.3.14. Статистические методы для анализа достоверности наследования признаков
(Х2 критерий, t-критерий).
Лабораторная работа № 14. "Анализ достоверности наследования признаков"
Тема 3.3.15. Проект "Геном человека"
Раздел 4. Эволюционное развитие. Основы селекции. Многообразие живых организмов.
4.1. Эволюционное развитие.
+
+
+
Тема 4.1.1. Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Ароморфозы растений и животных.
Тема 4.1.2. Доказательства эволюции.
Тема 4.1.3. Этапы формирования жизни на Земле
Тема 4.1.4. Филогенетические деревья. Кладограммы.
Моделирование "Составление кладограмм"
Тема 4.1.5. Способы видообразования. Механизмы видообразования. Влияние техногенного фактора на видообразование

Тақырып 3.3.4. Жынысқа байланысты тұқымқуалаушлық
Тақырып 3.3.5. Көп аллелизм. Мәселелерді шешу
Тақырып 3.3.6. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің мұрагерлік заңдылықтарын бұзу
Тақырып 3.3.7. Тұқым қуалаушылықтың хромосомалық теориясы.
Тақырып 3.3.8. Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі.
Тақырып 3.3.9. Эпистаздың, комплементарлықтың, полимерияның өсімдіктер мен жануарлардың жаңа сорттарын өсірудегі маңызы
Тақырып 3.3.10. Уго де Фриздің мутация теориясы. Физикалық мутагендер санының артуындағы Қазақстанның ядролық сынақтарының салдары.
Тақырып 3.3.11. Адамның геномдық мутациясы. "Адамның хромосомалық жиынтығының кариограммасын құруды" модельдеу. Геномдық мутацияларды зерттеу
Тақырып 3.3.12. Хромосомалардың қалыптан тыс санымен байланысты адамның хромосомалық аурулары. Мутациялардың пайда болуына техногендік ортаның әсері
Тақырып 3.3.13. Дезоксирибонуклеин қышқылының өздігінен мутациясы
Тақырып 3.3.14. Белгілердің тұқымқуалаушылығының дұрыстығын талдаудың статистикалық әдістері (X2 критерий, t-критерий). № 14 зертханалық жұмыс. "Белгілердің тұқым қуалаушылық сенімділігін талдау"
Тақырып 3.3.15. "Адам геномы" жобасы
4 бөлім. Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тірі организмдердің алуан түрлілігі.
4.1. Эволюциялық даму.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланыс. Өсімдіктер мен жануарлардың ароморфоздары.
Тақырып 4.1.2. Эволюцияның дәлелі.
Тақырып 4.1.3. Жердегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдері
Тақырып 4.1.4. Филогенетикалық ағаштар. Кладограммалар. "Кладограмма құрастыру" модельдеу
Тақырып 4.1.5. Спецификация әдістері. Түрлену механизмдері. Техногендік фактордың спецификацияға әсері

Тема 4.1.6. Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Развитие селекции в Казахстане.
Тема 4.1.7. Гибридизация, полиплодия, искусственный мутагенез как способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных
Тема 4.1.8. Этапы антропогенеза. Роль труда в развитии человека. Человек и техника на современном этапе.
Раздел 5. Разнообразие, структура и функции живых организмов

Тақырып 4.1.6. Селекция әдістері арқылы ауылшаруашылық өсімдіктері мен жануарларын жақсарту жолдары. Қазақстанда селекцияны дамыту.
Тақырып 4.1.7. Будандастыру, полиплоидия, жасанды мутагенез ауылшаруашылық өсімдіктері мен жануарларын жақсарту жолдары ретінде
Тақырып 4.1.8. Антропогенез кезеңдері. Адамның дамуындағы еңбектің рөлі. Қазіргі кезеңдегі адам мен техника.
5 бөлім. Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі

5.1. Координация и регуляция
+
+
+
Тема 5.1.1. Строение нервных клеток
Тема 5.1.2. Мембранный потенциал
Тема 5.1.3. Рефрактерный период и его роль
Тема 5.1.4. Строение центральной нервной системы
Тема 5.1.5. Строение и функции головного мозга. Профилактика травм головы при работе на технике
Тема 5.1.6. Строение и функции спинного мозга. Первая помощь при повреждении позвоночника
Тема 5.1.7. Виды механорецепторов.

5.1. Үйлестіру және реттеу
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Жүйке жасушаларының құрылымы
Тақырып 5.1.2. Мембраналық потенциал
Тақырып 5.1.3. Рефрактерлік кезең және оның рөлі
Тақырып 5.1.4. Орталық жүйке жүйесінің құрылымы
Тақырып 5.1.5. Мидың құрылымы мен қызметі. Техникада жұмыс істеу кезінде бас жарақаттарының алдын алу
Тақырып 5.1.6. Жұлынның құрылымы мен қызметі. Омыртқаның зақымдануына алғашқы көмек
Тақырып 5.1.7. Механорецепторлардың түрлері.

Тема 5.1.8. Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса.
Тема 5.1.9. Системы управления в биологии
Тема 5.1.10. Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение
5.2. Движение
+
+
+
Тема 5.2.1. Строение поперечнополосатой мышечной ткани
Тема 5.2.2. Механизм сокращения мышечного волокна.
Тема 5.2.3. Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон
Раздел 6. Прикладные и интегрированные науки
6.1. Биомедицина и биоинформатика
+
+
+

Тақырып 5.1.8. Холинергиялық синапстың құрылымы мен қызметі арасындағы байланыс.
Тақырып 5.1.9. Биологиядағы басқару жүйелері
Тақырып 5.1.10. Өсу заттары. Өсу заттарының өсімдікке әсер ету механизмі
5.2. Қозғалыс
+
+
+
Тақырып 5.2.1. Жолақты бұлшықет тінінің құрылымы
Тақырып 5.2.2. Бұлшықет талшығының жиырылу механизмі.
Тақырып 5.2.3. Жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылымы, орналасуы және жалпы қасиеттері
6 бөлім. "Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар"
6.1. Биомедицина және биоинформатика
+
+
+

Тема 6.1.1. Применение биомеханики в робототехнике. Бионика как наука. Моделирование "Изучение биомеханики движения наземных живых организмов"
Тема 6.1.2. Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца.
Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце"
Тема 6.1.3. Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
Тема 6.1.4. Понятие "Эпигенетика"
Тема 6.1.5. Понятие "Биоинформатика"

Тақырып 6.1.1. Биомеханиканы робототехникада қолдану. Бионика ғылым ретінде. "Жердегі тірі организмдердің қозғалысының биомеханикасын зерттеу" модельдеу
Тақырып 6.1.2. Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматикасы механизмі. "Жүректе болатын электрлік процестерді зерттеу" модельдеу
Тақырып 6.1.3. Электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері
Тақырып 6.1.4. "Эпигенетика" ұғымы
Тақырып 6.1.5. "Биоинформатика" ұғымы

Тема 6.1.6. Метод экстракорпоральное оплодотворение и его значение
6.2. Биотехнология
+
+
+
Тема 6.2.1. Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Использование микроорганизмов в сельском хозяйстве
Тема 6.2.2. Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР)
Тема 6.2.3. Этапы генно-инженерных манипуляций.
Тема 6.2.4. Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов

Тақырып 6.1.6. Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы
6.2. Биотехнология
+
+
+
Тақырып 6.2.1. Өнеркәсіпте, ауыл шаруашылықта, медицинада, тұрмыста микроағзаларды пайдаланудың оң және теріс жақтары. Ауыл шаруашылығында микроағзаларды қолдану
Тақырып 6.2.2. Полимеразды тізбекті реакцияны (ПТР) қолдану
Тақырып 6.2.3. Гендік-инженерлік манипуляция кезеңдері.
Тақырып 6.2.4. Генетикалық түрлендірілген ағзаларды қолданудың оң және теріс жақтары

Тема 6.2.5. Этапы микробиологических исследований.
Лабораторная работа № 15. "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах"
Тема 6.2.6. Грамположительные и грамотрицательные бактерии.
Тема 6.2.7. Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Понятие "клонирование"
Тема 6.2.8. Способы клонирования организмов
Тема 6.2.9. Генная инженерия как инструменты селекции растений и животных, для повышения производительности в сельском хозяйстве
Тема 6.2.10. Понятие "микроклональное размножение"
Тема 6.2.11. Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.
Раздел 18-19. Организмы и окружающая среда
Тема 18.1.1. Биосфера, экосистема, популяция
+
+
+
Тема 18.1.2. Моделирование "Составление схем передачи энергии в пищевых цепях". Решение экологических задач и экологических ситуаций.
Тема 18.1.3. Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Харди-Вайнберга.
Тема 18.1.4. Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы.
Лабораторная работа № 16 "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа"
19.1. Экология и влияние человека на окружающую среду
+
+
+
Тема 19.1.1. Глобальное потепление.
Тема 19.1.2. Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
Тема 19.1.3. Влияние развития техники и технологий на возникновение экологических проблем Казахстана.
Тема 19.1.4. Влияние развития аграрного сектора Казахстана на экологию
Тема 19.1.5. Опустынивание земель в Казахстане, пути восстановления плодородия земель
Тема 19.1.6. Проблемы водных ресурсов Казахстана, пути решения проблем
Тема 19.1.7. Красная книга Казахстана
Тема 19.1.8. Проектная работа "Исследование вариантов решения экологических проблем Казахстана"
Тема 19.1.9. Влияние развития технического прогресса региона на воздушный бассейн, пути решения проблемы.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Прикладные и интегрированные науки
Молекулярная биология и биохимия
1) Оценить значение и функции неорганических и органических веществ для жизни;
2) оценить значение водных ресурсов Казахстана на примере своего региона;
3) оценить роль воды для развития и функционирования промышленной отрасли;
4) описывать функции жиров.
1) Объясняет фундаментальное значение воды для жизни на Земле на примере своего региона;
роль воды для развития промышленного комплекса; взаимодействие между антигеном и антителом; механизм образования фермент-субстрат комплекса; свойства генетического кода;

Тақырып 6.2.5. Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері.
Тақырып 6.2.6. № 15 зертханалық жұмыс. "Әр түрлі қоректік ортадағы ашытылған сүт өнімдерінің микрофлорасын зерттеу"
Тақырып 6.2.7. Оң және теріс грам бактериялар.
Тақырып 6.2.8. "Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. "Клондау" ұғымы
Тақырып 6.2.9. Ағзаларды клондау әдістері
Тақырып 6.2.10. Гендік инженерия ауыл шаруашылығындағы өнімділікті арттыру үшін өсімдіктер мен жануарларды өсіру құралдары ретінде
Тақырып 6.2.11. "Микроклоналды көбею" ұғымы
Тақырып 6.2.12. Ферменттерді медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолдану.
7 бөлім. Ағзалар және қоршаған орта
7.1 Биосфера, экожүйе, популяция
+
+
+
Тақырып 7.1.1. "Азық-түлік тізбектерінде энергия беру схемаларын құру" модельдеу. Экологиялық міндеттер мен экологиялық жағдайларды шешу.
Тақырып 7.1.2. Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди-Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы.
Тақырып 7.1.3. Жергілікті экожүйе организмдерінің көптігі мен таралуын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдану.
Тақырып 7.1.4. № 16 зертханалық жұмысы "Статистикалық талдау әдістерін пайдалана отырып, өз өңірінің экожүйесінің жай-күйін зерттеу"
7.2 Экология және адамның қоршаған ортаға әсері
+
+
+
Тақырып 7.2.1. Жаһандық жылыну.
Тақырып 7.2.2. Қазақстан Республикасының экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
Тақырып 7.2.3. Техника мен технологиялардың дамуының Қазақстанның экологиялық проблемаларының туындауына әсері.
Тақырып 7.2.4. Қазақстанның аграрлық секторын дамытудың экологияға әсері
Тақырып 7.2.5. Қазақстандағы жердің шөлейттенуі, жердің құнарлылығын қалпына келтіру жолдары
Тақырып 7.2.6. Қазақстанның су ресурстарының проблемалары, проблемаларды шешу жолдары
Тақырып 7.2.7. Қазақстанның Қызыл кітабы
Тақырып 7.2.8. "Қазақстанның экологиялық проблемаларын шешу нұсқаларын зерттеу" жобалық жұмысы
Тақырып 7.2.9. Аймақтың техникалық прогресі дамуының әуе бассейніне әсері, мәселені шешу жолдары
3-тарау. Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
Молекулалық биология және биохимия
1) Бейорганикалық және органикалық заттардың өмір үшін маңызы мен қызметін бағалау;
2) өз өңірінің мысалында Қазақстанның су ресурстарының маңыздылығын бағалау;
3) өнеркәсіптік саланың дамуы мен жұмыс істеуі үшін судың рөлін бағалау;
4) майлардың қызметін сипаттау.
1) Судың жердегі тіршілік үшін іргелі маңыздылығын өз аймағының мысалында түсіндіреді;
өнеркәсіптік кешенді дамыту үшін судың рөлі; антиген мен антидене арасындағы өзара әрекеттесу; кешеннің фермент-субстратының түзілу механизмі; генетикалық кодтың қасиеттері;

2) классифицирует углеводы по их структуре, составу и функциям;
3) описывает химическое строение и функции жиров; роль жиров в технике; процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты;
транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка; роль белков для живых организмов, использование белков в рационе сельскохозяйственных животных;
4) различает строение и функции типов молекул рибонуклеиновой кислоты;
5) устанавливает связь между структурой дезоксирибонуклеиновой
кислоты и ее выполняемой функцией;
6) сравнивает строение молекул рибонуклеиновой кислоты и дезоксирибонуклеиновой кислоты.
1) Проводить эксперименты по определению органических веществ.
1) Исследует влияние различных условий на структуру белков;
2) определяет редуцирующие и не редуцирующие сахара; белки по их структуре, составу и функциям; содержание белков в биологических объектах.
Прикладные и интегрированные науки
Клеточная биология
1) Исследовать полупроницаемость мембраны.
1) Объясняет особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом;
2) определяет связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкостно – мозаичную модель.
1) Сравнивать клетки прокариот и эукариот;
3) сравнивать возможности использования микрометра в технике и биологии.
1) Определяет и описывает основные компоненты клеток с использованием микрофотографий;
2) определяет и описывает фактический размер компонентов клеток;
3) сравнивает возможности использования микрометра в технике и биологии.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Питание
1) Анализировать особенности процессов фотосинтеза и функции хлоропласта;
2) определять воздействие различных факторов на активность ферментов.
1) Устанавливает взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта;
2) объясняет процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза; процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза;
3) исследует и объясняет лимитирующие факторы фотосинтеза;
4) сравнивает процессы фотосинтеза и хемосинтеза.
1) Определять воздействие различных факторов на фотосинтез.
1) Исследует и объясняет лимитирующие факторы фотосинтеза.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Транспорт веществ
1) Систематизировать разные типы транспорта веществ.
1) Рассчитывает значение отношения величины реагируемой поверхности к объему клетки;
2) сравнивает механизмы пассивного и активного транспорта;
механизм пассивного транспорта; механизм транслокации веществ у растений; сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ.
1) Объяснять механизм разных типов транспорта веществ;
2) сравнивать механизмы транспорта веществ в биологических процессах.
1) Сравнивает механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану; механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса;
2) определяет роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала;

2) көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметі бойынша жіктейді;
3) майлардың химиялық құрылымы мен функцияларын; майлардың техникадағы рөлін; дезоксирибонуклеин қышқылының репликация процесін сипаттайды;
ақуыз биосинтезі процесінде транскрипция және трансляция; тірі организмдер үшін ақуыздардың рөлі, ауылшаруашылық жануарларының рационында ақуыздарды қолдану;
4) рибонуклеин қышқылы молекулалары түрлерінің құрылымы мен қызметін ажыратады;
5) дезоксирибонуклеин құрылымы арасында байланыс орнатады
қышқыл және оның атқаратын қызметі;
6) рибонуклеин қышқылы мен дезоксирибонуклеин қышқылы молекулаларының құрылымын салыстырады.
1) Органикалық заттарды анықтау бойынша эксперименттер жүргізу.
1) Белоктардың құрылымына әртүрлі жағдайлардың әсерін зерттейді;
2) төмендететін және азайтпайтын қанттардың, олардың құрылымы, құрамы мен қызметі бойынша ақуыздарды, биологиялық объектілердегі ақуыздардың құрамын айқындайды.
Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
Жасуша биологиясы
1) Мембрананың жартылай өткізгіштігін зерттеу.
1) Электронды микроскоппен көрінетін жасуша органоидтарының құрылымы мен функциясының ерекшеліктерін түсіндіреді;
2) сұйық – мозаикалық модельді қолдана отырып, жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері мен функциялары арасындағы байланысты анықтайды.
1) Прокариот пен эукариот жасушаларын салыстыру;
2) микрометрді техника мен биологияда қолдану мүмкіндіктерін салыстыру.
1) Микрофотографияны қолдана отырып, жасушалардың негізгі компоненттерін анықтайды және сипаттайды;
2) жасуша компоненттерінің нақты мөлшерін анықтайды және сипаттайды;
3) микрометрді техника мен биологияда қолдану мүмкіндіктерін салыстырады.
Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Тамақтану
1) Фотосинтез процестерінің ерекшеліктерін және хлоропласт функцияларын талдау;
2) ферменттердің белсенділігіне әртүрлі факторлардың әсерін анықтау.
1) Хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнатады;
2) Фотосинтездің Жарық фазасында жүретін процестерді түсіндіреді; Фотосинтездің қараңғы фазасында жүретін процестер;
3) Фотосинтездің шектеуші факторларын зерттейді және түсіндіреді;
4) фотосинтез және химосинтез процестерін салыстырады.
1) Фотосинтезге әртүрлі факторлардың әсерін анықтау.
1) Фотосинтездің шектеуші факторларын зерттейді және түсіндіреді.
Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Заттарды тасымалдау
1) Заттарды тасымалдаудың әртүрлі түрлерін жүйелеу.
1) Аудан бетінің жасуша көлеміне қатынасының мәнін есептейді;
2) пассивті және белсенді тасымалдау механизмдерін салыстырады;
пассивті тасымалдау механизмі; өсімдіктердегі заттардың транслокация механизмі; заттарды тасымалдаудың симпластикалық, апопластикалық, вакуолярлық жолдарының мәні.
1) Заттарды тасымалдаудың әртүрлі түрлерінің механизмін түсіндіру;
3) биологиялық процестердегі заттарды тасымалдау механизмдерін салыстыру.
1) Жасуша мембранасы арқылы заттарды тасымалдаудың әртүрлі түрлерінің механизмін салыстырады; натрий-калий сорғысының мысалында белсенді тасымалдау механизмі;
2) мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдаудың рөлін анықтайды;
1)1) биологиялық процестердегі заттарды тасымалдау механизмдерін салыстырады.
Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Тыныс алу
1) Аденозинтрифосфаттың (АТФ) мәнін түсіндіріңіз;
2) жасушалық тыныс алу механизмін талдау.
1) аденозинтрифосфаттың (АТФ) құрылымы мен функцияларын; метаболизм түрлерін; энергия алмасу кезеңдерін; Кребс циклін сипаттайды;
2) аэробты және анаэробты тыныс алудағы АТФ синтезін салыстырады;

3) сравнивает механизмы транспорта веществ в биологических процессах.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Дыхание
1) Объяснять значение аденозинтрифосфата (АТФ);
2) анализировать механизм клеточного дыхания.
1) Описывает строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ); виды метаболизма; этапы энергетического обмена; цикл Кребса;
2) сравнивает синтез АТФ в аэробном и анаэробном дыхании;
3) устанавливает взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Выделение
1) Анализировать функции почек в процессе очищения крови человека.
1) Объясняет механизм фильтрации и образования мочи;
2) объясняет роль антидиуретического гормона (АДГ) в регуляции уровня воды в организме.
2) Объяснить причины нарушения функции почек.
1) Объясняет механизм диализа;
2) называет преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа.
Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
Клеточный цикл. Рост и размножение
1) Определять значение клеточного цикла в размножении и развитии живых организмов.
1) Исследует фазы митоза с помощью готовых микропрепаратов;
2) объясняет особенности формирования гамет у растений и животных, различия между сперматогенезом и оогенезом;
3) анализирует схему гаметогенеза у человека.
1) Объяснить меры по профилактике онкологических заболеваний;
2) Знать влияние состояния окружающей среды на возникновение онкологических новообразований в своем регионе.
1) Объясняет возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток;
2) объясняет влияние состояния окружающей среды на возникновение онкологических новообразований;
3) объясняет процесс старения.
Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
Рост и развитие
1) Объяснить практическое применение стволовых клеток в медицине.
1) Объясняет процесс специализации стволовых клеток;
2) объясняет практическое применение стволовых клеток.
Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
Закономерности наследственности и изменчивости
1) Объяснять основные закономерности наследственности путем решения задач;
1) объяснять значение эпистаза, комплементарности, полимерии в выведение новых сортов растений и пород животных;
2) анализировать последствия ядерных испытаний Казахстана в увеличении количества физических мутагенов.
1) Исследует закономерности модификационной изменчивости;
2) применяет цитологические основы дигибридного скрещивания, наследования признаков, сцепленных с полом и множественный аллелизм при решении задач;

3) митохондрия құрылымы мен жасушалық тыныс алу процестерінің өзара байланысын орнатады.
Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Бөліну
1) Адамның қанын тазарту процесінде бүйрек қызметін талдау.
1) Зәрді сүзу және қалыптастыру механизмін түсіндіреді;
2) антидиуретикалық гормонның (ADH) ағзадағы су деңгейін реттеудегі рөлін түсіндіреді.
1) Бүйрек функциясының бұзылу себептерін түсіндіру.
1) Диализ механизмін түсіндіреді;
2) бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін атайды.
Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
Жасушалық цикл. Өсу және көбею
1) Тірі организмдердің көбеюі мен дамуындағы жасушалық циклдің маңыздылығын анықтау.
1) Дайын микропрепараттардың көмегімен митоз фазаларын зерттейді;
2) өсімдіктер мен жануарларда гаметалардың пайда болу ерекшеліктерін түсіндіреді,
сперматогенез мен оогенез арасындағы айырмашылықтар;
3) адамдардағы гаметогенез схемасын талдайды.
1) Онкологиялық аурулардың алдын алу шараларын түсіндіру.
2) өз өңірінде онкологиялық ісіктердің пайда болуына қоршаған орта жай-күйінің әсерін білу.
1) Жасушалардың бақыланбайтын бөлінуімен онкологиялық ісіктердің пайда болуын түсіндіреді;
2) Қоршаған орта жай-күйінің онкологиялық ісіктердің пайда болуына әсерін түсіндіреді;
3) қартаю процесін түсіндіреді.
Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
Өсу және даму
1) Медицинада бағаналы жасушаларының практикалық қолданылуын түсіндіріңіз
1) Бағаналы жасушаларының пайда болу процесін түсіндіреді;
2) бағаналы жасушаларының практикалық қолданылуын түсіндіреді.
Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары
1) Міндеттерді шешу арқылы тұқым қуалаушылықтың негізгі заңдылықтарын түсіндіру;
2) эпистаздың, комплементарлықтың, полимерияның өсімдіктер мен жануарлардың жаңа сорттарын өсірудегі маңыздылығын түсіндіру
3) Қазақстанның ядролық сынақтарының физикалық мутагендер санын ұлғайтудағы салдарын талдау.
1) Модификациялық өзгергіштік заңдылықтарын зерттейді;
2) дигибридті қиылысудың цитологиялық негіздерін, жынысқа байланысты белгілерді тұқымқуалаушылықты және есептерді шешуде көп аллелизмді қолданады;

3) сравнивает взаимодействие аллельных и неаллельных генов;
4) анализирует эпистаза, комплементарности, полимерии в выведение новых сортов растений и пород животных;
5) анализирует последствия ядерных испытаний Казахстана в увеличении количества физических мутагенов.
1) Анализировать причины и последствия мутаций.
1) Называет основные положения теории Хуго де Фриза;
причины мутагенеза и типы мутаций;
2) описывает хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые);
3) устанавливает связь мутаций репарацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, с рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты;
4) устанавливает связь между состоянием техногенной среды и возникновением мутаций;
5) обсуждает значение проекта "Геном человека".
Разнообразие, структура и функции живых организмов и эволюционное развитие
Эволюционное развитие.
Основы селекции.
Многообразие живых организмов
1) Объяснить основные положения теории эволюции.
1) Объясняет взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
2) анализирует факторы, влияющие на процесс эволюции.
1) Объяснять механизм эволюции;
2) изучить способы и механизмы видообразования; развитие селекции в Казахстане; селекционные способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных;
3) изучить этапы антропогенеза.
1) Анализирует влияние техногенного фактора на видообразование;
2) называет способы видообразования; этапы антропогенеза;
3) классифицирует основные механизмы видообразования;
4) раскрывает способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции;
5) анализирует роль труда в развитии человека, влияние технического прогресса на человечество
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Координация и регуляция
1) Объяснять механизм координации и регуляции;
2) объясняет применение мер первой помощи при травме головы и повреждении позвоночника.
1) Описывает и объясняет инициацию и трансмиссию потенциала действия в миелинизированных аксонов нейронов;
2) раскрывает значение рефрактерного периода и миелиновой оболочки;
3) описывает применение мер первой помощи при травме головы и повреждении позвоночника.
1) Объяснять системы управления в биологии.
1) Устанавливает взаимосвязь строения и функции холинергического синапса;
2) описывает реакцию механорецепторов (тельца Пачини) на раздражители; системы управления в биологии;
3) объясняет механизм действия гормонов.
Разнообразие, структура и функции живых организмов
Движение
1) Интерпретировать ультраструктуру поперечнополосатой мышечной ткани на микрофотографиях.
1) Исследует ультраструктуру поперечнополосатых мышц;
2) объясняет механизм мышечного сокращения с помощью теории скользящих нитей;

3) аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстырады;
4) эпистазды, комплементарлықты, полимерияны өсімдіктердің жаңа сорттары мен жануарлар тұқымдарын өсіруге талдайды;
5) Қазақстанның ядролық сынақтарының физикалық мутагендер санын көбейтудегі салдарын талдайды.
1) Мутациялардың себептері мен салдарын талдау.
1) Уго де Фриз теориясының негізгі ережелерін;
мутагенездің себептері және мутация түрлерін атайды;
2) хромосома санының ауытқуларымен байланысты адамның хромосомалық ауруларын сипаттайды (аутосомды және жыныстық);
3) дезоксирибонуклеин қышқылының репарациясымен, дезоксирибонуклеин қышқылының рекомбинациясымен мутациялардың байланысын орнатады;
4) техногендік ортаның жай-күйі мен мутациялардың пайда болуы арасындағы байланысты белгілейді;
5) "Адам геномы" жобасының маңыздылығын талқылайды.
Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы мен қызметі және эволюциялық дамуы
Эволюциялық даму.
Селекция негіздері.
Тірі ағзалардың алуан түрлілігі.
1) Эволюция теориясының негізгі ережелерін түсіндіру;
1) Тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланысты түсіндіреді;
2) эволюция процесіне әсер ететін факторларды талдайды.
1) Эволюция механизмін түсіндіру;
2) түрленудің тәсілдері мен тетіктерін; Қазақстанда селекцияны дамытуды; ауыл шаруашылығы өсімдіктері мен жануарларын жақсартудың селекциялық тәсілдерін зерделеу;
3) антропогенез кезеңдерін зерттеу.
1) Техногендік фактордың спецификацияға әсерін талдайды;
2) спецификация әдістерін атайды; антропогенез кезеңдері;
3) түрленудің негізгі тетіктерін жіктейді;
4) селекция әдістерінің көмегімен ауыл шаруашылығы өсімдіктері мен жануарларын жақсарту тәсілдерін ашады;
5) адам дамуындағы еңбектің рөлін, техникалық прогрестің адамзатқа әсерін талдайды
Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы және қызметів
Үйлестіру және реттеу
1) Үйлестіру және реттеу механизмін түсіндіру;
2) бас жарақаты мен омыртқаның зақымдануы кезінде алғашқы медициналық көмек шараларын қолдануды түсіндіру.
1) Миелинді нейрондық аксондардағы әрекет потенциалының инициациясы мен берілуін сипаттайды және түсіндіреді;
2) рефрактерлік кезең мен миелин қабығының мәнін ашады;
3) бас жарақаты мен омыртқаның зақымдануы кезінде алғашқы көмек шараларын қолдануды сипаттайды.
1) Биологиядағы басқару жүйелерін түсіндіру.
1) Холинергиялық синапстың құрылымы мен функциясының өзара байланысын белгілейді;
2)механорецепторлардың (Пачини денелерінің) тітіркендіргіштерге реакциясын сипаттайды; биологиядағы басқару жүйелері;
3) гормондардың әсер ету механизмін түсіндіреді;
Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
Қозғалыс
1) Микрографтардағы жолақты бұлшықет тінінің ультрақұрылымын интерпретациялау.
1) Көлденең жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымын зерттейді;
2) жылжымалы жіп теориясы арқылы бұлшықеттің жиырылу механизмін түсіндіреді;

3) различает быстрые и медленные мышечные волокна;
1) Сравнивать функции мышц.
1)Устанавливает связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон.
Прикладные и интегрированные науки
Биомедицина и биоинформатика
1) Понимать интеграцию биологии, физики, механики и информатики;
2) описывать роль и методы бионики.
1) Раскрывает применение биомеханики в робототехнике;
2) раскрывает роль бионики;
3) объясняет механизм работы сердца с использованием электрокардиограммы;
4) объясняет воздействие электромагнитных и звуковых волн на организм человека; значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов.
1) Описывать роль и методы биоинформатики.
1) Объясняет значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО); использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний.
Прикладные и интегрированные науки
Биотехнология
1) Оценивать роль и значение биотехнологии в жизни человека;
2) анализировать использование микроорганизмов в сельском хозяйстве;
3) оценить клонирование и генную инженерию как инструменты селекции растений и животных.
1) Называет преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии; этические вопросы применения генетически модифицированных организмов (ГМО); возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности;
2) описывает значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике;
3) объясняет этапы генно-инженерных манипуляций; способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновой кислоты; способы клонирования организмов;
4) анализирует использование микроорганизмов в сельском хозяйстве;
5) объясняет клонирование и генную инженерию как инструменты селекции растений и животных.
1) Планировать эксперимент по определению микроорганизмов, описывать результаты и формулировать выводы.
1) Описывает и объясняет этапы микробиологических исследований; методы микроклонального размножения растений;
2) сравнивает грамположительные и
грамотрицательные бактерии;
3) описывает роль ферментов.
Организмы и окружающая среда
Биосфера, экосистема, популяция
1) Решать экологические задачи и экологические ситуации.
1) Устанавливает взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем;
2) исследует экосистемы своего региона в полевых условиях с использованием статистических методов анализа.
1) Применять знания основ экологической культуры;
2) исследовать состояние экосистемы своего региона.
1) Составляет презентации по биоразнообразию местной экосистемы;
2) моделирует "Схемы передачи энергии в пищевых цепях";

3) жылдам және баяу бұлшықет талшықтарын ажыратады.
1) Бұлшықет қызметтерін салыстыру.
1) Жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылымын, орналасуын және жалпы қасиеттерін байланыстырады.
Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
Биомедицина және биоинформатика
1) Биология, физика, механика және информатиканың интеграциясын түсіну;
2) биониканың рөлі мен әдістерін сипаттаңыз.
1) Робототехникада биомеханиканың қолданылуын зерттейді;
2) биониканың рөлін ашады
3) электрокардиограмманы қолдану арқылы жүректің жұмыс істеу механизмін түсіндіреді;
4) электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсерін түсіндіреді; генетиканың гендер тізбегіне әсер етпейтін гендерді реттеу механизмдерін зерттеудегі маңызы.
1) Биоинформатиканың рөлі мен әдістерін сипаттау
1) Экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісінің маңыздылығын түсіндіреді; ауруларды диагностикалау мен емдеуде моноклоналды антиденелерді қолдану.
Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
Биотехнология
1) Адам өміріндегі биотехнологияның рөлі мен маңыздылығын бағалау;
2) ауыл шаруашылығында микроағзалардың қолданылуын талдау
3) клондау мен гендік инженерияны өсімдіктер мен жануарларды өсіру құралдары ретінде бағалау.
1) Артықшылықтары мен кемшіліктерін атайды
биотехнологияда қолданылатын тірі организмдер; генетикалық түрлендірілген ағзаларды (ГМО) қолданудың этикалық мәселелері; медицинада, химияда және өнеркәсіпте ферменттерді қолдану мүмкіндігі;
2) Таксономиядағы, медицинадағы және криминалистикадағы полимеразды тізбекті реакцияның маңыздылығын сипаттайды;
3) гендік-инженерлік манипуляциялардың кезеңдерін; рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін; организмдерді клондау тәсілдерін түсіндіреді;
4) ауыл шаруашылығында микроорганизмдердің қолданылуын талдайды;
5) клондау мен гендік инженерияны өсімдіктер мен жануарларды өсіру құралы ретінде түсіндіреді.
1) Микроағзаларды анықтау бойынша экспериментті жоспарлау, нәтижелерді сипаттау және қорытындыларды тұжырымдау.
1) Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдерін сипаттайды және түсіндіреді; өсімдіктердің микроклоналды көбею әдістері;
2) оң және теріс грам бактерияларды салыстырады;
3) ферменттердің рөлін сипаттайды.
Ағзалар және қоршаған орта
Биосфера, экожүйе, популяция
1) Экологиялық міндеттер мен экологиялық жағдайларды шешу.
1) Биоәртүрлілік пен экожүйенің тұрақтылығы арасындағы байланысты орнатады;
2) статистикалық талдау әдістерін пайдалана отырып, өз өңірінің экожүйелерін далалық жағдайларда зерттейді.
1) Экологиялық мәдениет негіздері туралы білімді қолдану;
2) өз аймағының экожүйесінің жай-күйін зерттеу.
1) Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігі бойынша презентациялар жасайды;
2)"тамақ тізбектеріндегі энергия беру схемаларын" модельдейді;

3) изучает флору и фауну родного края;
4) исследует состояние экосистемы своего региона.
Организмы и окружающая среда
Экология и влияние человека на окружающую среду
1) Анализировать влияние человека на окружающую среду;
2) анализировать влияние экологических проблем на техническийкомплекс.
1) Прогнозирует последствия глобального потепления климата;
2) приводит примеры путей решения экологических проблем Казахстана;
3) анализирует влияние техники на возникновение экологических проблем Казахстана.
4) анализирует влияние экологических проблем на технический комплекс.
Приложение 53
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Всемирная История" технико-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Всемирная История" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра просвещения Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Всемирная история" - на основе изучения ключевых событий всемирной истории и выявления социально-политических, экономических факторов, влияющих на ход истории, способствовать формированию личности обучающегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, уважающего национальные и общечеловеческие ценности, осознающей большое значение накопленного человечеством культурно – исторического опыта, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества в различные исторические периоды;
2) воспитание патриотизма, толерантности, уважения гуманистических традиций и демократических ценностей, выработанных человечеством на протяжении всей истории;

3) туған өлкенің флорасы мен фаунасын зерттейді;
4) өз аймағының экожүйесінің жай-күйін зерттейді.
Ағзалар және қоршаған орта
Экология және адамның қоршаған ортаға әсері
1) Адамның қоршаған ортаға әсерін талдау;
2) экологиялық проблемалардың өнеркәсіптік кешенге әсерін талдау.
1) Жаһандық климаттың жылынуының салдарын болжайды;
2) Қазақстанның экологиялық мәселелерін шешу жолдарының мысалдарын келтіреді;
3) техниканың Қазақстанның экологиялық проблемаларының туындауына әсерін талдайды.
4) экологиялық проблемалардың өнеркәсіптік кешенге әсерін талдайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
53- қосымша
Техника-технологиялық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Дүниежүзі тарихы" пәнін оқыту мақсаты – дүниежүзі тарихының негізгі оқиғалары мен процестерін оқу негізінде тарихи санасы қалыптасқан, азаматтық-патриоттық қасиеттерге ие, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды құрметтейтін, тарихи білім мен дағдыларын оқу процесінде және әлеуметтік жағдайда белсенді әрі шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) әртүрлі тарихи кезеңдегі қоғамдағы негізгі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси, мәдени мәселелер туралы білімдерді қалыптастыру;
2) тарихи кезеңдер бойы адамзат қалыптастырған патриотизмді, толеранттылықты, гуманистік ғұрыптар мен демократиялық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу;

3) формирование целостного представления о всемирно-историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий, и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
6) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
7) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
8) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.
4. Формирование навыков исторического мышления, и эффективная реализация целей обучения по дисциплине "Всемирная история" базируется на следующих исторических концептах (понятиях):
1) доказательство;
2) изменение и преемственность;
3) причина и следствие;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
Содержание дисциплины состоит из 8 разделов: "Цивилизация: особенности развития", "Этнические и социальные процессы", "Из истории государства, войн и революций", "Развитие культуры", "Цивилизация: особенности развития", "Политико-правовые процессы", "Развитие общественно-политической мысли", "Развитие образования и науки".
1) цивилизация: особенности развития. Цивилизация: теории и подходы к изучению. Понятие "цивилизация". Основные подходы к изучению понятия "цивилизация". Классификация цивилизаций. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая. Индустриальный и постиндустриальный этапы развития цивилизации. Влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации. История мировых цивилизаций. Цивилизации Древнего мира (Древний Египет, Древнее Двуречье, Древний Китай, Древняя Индия, Древняя Греция, Древний Рим). Древние религиозные верования (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейство, даосизм). Древние философские учения (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Традиционные цивилизации Африки (бушмены, нубии, Гана, Мали, Сунгай), Америки (майя, инки, ацтеки), Австралии и Океании (полинезийцы, таитяне, гавайцы). Мировые религии и развитие цивилизаций (буддизм, христианство, ислам). Тенденции развития мировых религий в современном мире. Современные деструктивные религиозные организации и течения. Взаимодействие цивилизаций. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций (Великий шелковый путь, международные организации: Всемирная торговая организация (ВТО), Международный валютный фонд (МВФ), Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Евразийский экономический союз (ЕАЭС)). Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатия как фактор сближения цивилизаций. Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций (завоевательные походы, колониальная экспансия, военно-политические союзы, мировые войны, холодная война, локальные конфликты, межэтнические столкновения). Диалог культур (взаимодействие и взаимовлияние культур, глобализация);

3) әлемдік-тарихи процесс туралы толық біртұтас білім қалыптастыру;
4) оқиғалар мен құбылыстарды тарихи себептілігі, салыстырмалылығы мен әртүрлі көзқарастар, тарихи оқиғалар және тұлғаларға баға беруде сыни тұрғыдан зерттеу барысында, өткен және қазіргі таңдағы пікірталастық мәселелерге білім алушы тарапынан өзіндік көзқарас білдіруді дамыту;
5) тарихи деректердің әртүрлі типтерімен жұмыс жасау, іздеу және тарихи материалды жіктеу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі деректерді қолдана отырып жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени мәселелерді ұғыну үшін тарихи білімдері мен дағдыларынқолдана білу қабілетін дамыту;
8) коммукативтік дағдыларды дамыту: өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық жеткізе білу, топта жұмыс жасау, әртүрлі деректерден алынған ақпараттарды пайдалану.
9) Білім алушыларды кәсіптік бағдарлау бойынша оқу-дағдылары мен қабілеттерін дамыту.
10) Бастапқы білімді қайталау, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
4. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқыту мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) дәлел;
2) өзгеріс пен сабақтастық;
3) себеп пен салдар;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
Пәннің мазмұны 8 бөлімнен тұрады: "Өркениет: даму ерекшеліктері", "Этникалық және әлеуметтік процестер", "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан", "Мәдениеттің дамуы", "Өркениет: даму ерекшеліктері", "Саяси-құқықтық процестер", "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы", "Білім мен ғылымның дамуы".
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Өркениет: зерттеудің теориялары мен тәсілдері. "Өркениет" түсінігі. "Өркениет" түсінігін зерттеудегі негізгі тәсілдер. Өркениеттердің жіктелуі. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлы) түрі: отырықшы-егіншілік, көшпелі. Өркениет дамуының индустриалдық және постиндустриалдық кезеңдері. Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы. Әлем өркениеттерінің тарихы. Ежелгі әлем өркениеттері (Ежелгі Египет, Ежелгі Месопотамия, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим). Ежелгі діни наным-сенімдер (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейлік, даосизм). Ежелгі философиялық ілімдер (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Африка (бушмендер, нубийлер, Гана, Мали, Сунгай), Америка (майя, инктер, ацтектер) және Австралия мен Океанияның (полинезиялық, Таити аралының тайпалары, гавайлықтар) дәстүрлі өркениеттері. Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы (буддизм, христиандық, ислам). Қазіргі заманғы әлемдік діндердің даму тенденциялары. Қазіргі заманғы деструктивті діни ұйымдар мен ағымдар. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі. Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (Ұлы жібек жолы, халықаралық ұйымдар: Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ), Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы(МЭЕҰ), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО) және тағы басқалар. Өркениеттердің дипломатиялық саладағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара ықпалдары);

2) этнические и социальные процессы. Антропогенез и этногенез. Теории происхождения человека (религиозная, космическая, эволюционная). Понятия "этнос", "этногенез", "нация". Теории происхождения этносов. Этническая карта мира: история и современность (образование и распад национальных государств, понятие "национальная идентичность", ассимиляция этносов, проблема малых этносов). Межэтнические отношения в мировой истории. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Причины и последствия межнациональных конфликтов (национализм, шовинизм, расовая дискриминация, нацизм). Способы мирного взаимодействия этносов (международная интеграция, Организация объединенных наций (ООН), Европейский союз (ЕС), Международная организация тюркской культуры (ТюрКСОЙ), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Ассамблея народа Казахстана). Исторические формы социальной организации общества. Разнообразие теорий о социогенезе (формационный подход, цивилизационный подход). Исторические формы социальной организации общества (кровнородственный, соседско-территориальный, макроэтнический принципы организации общества). Социальная стратификация современного общества;
3) из истории государства, войн и революций: Исторические типы и формы государства и политические режимы. Понятия "государство", "власть", "институт управления". Теории происхождения государства (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс). Эволюция форм государства: от древности до современности (монархия, республика, теократические государства). Типы политических режимов (тоталитарные, авторитарные, демократические). Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории. Образование мировых империй в эпоху античности (Персидская империя, империя Александра Македонского, Римская империя). Завоевательные походы гуннов как один из факторов падения Западной Римской империи и перехода от античности к средневековью. Арабские завоевания и Крестовые походы (создание и распад Арабского халифата и государств крестоносцев). Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии (Монгольская империя, Золотая Орда, империя эмира Тимура, Московское государство, государство Хубилая, Ильханат). Влияние походов Наполеона на изменение Европы (ускорение капиталистического развития, распространение либеральных общественных идей в Европе). Мировые войны и система международных отношений: Версальско-Вашингтонская, Ялтинско-Потсдамская системы. Революция как один из факторов трансформации общества. Буржуазные революции как катализатор формирования индустриального общества (Английская буржуазная революция XVII века, Французская буржуазная революция XVIII века, Война за независимость США, "весна народов" 1848 года в Европе). Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства (Октябрьская социалистическая революция 1917 года, гражданская война 1946-1949 годов в Китае, Кубинская революция 1959 года). Изменение социальной структуры общества в результате социалистических революций. Революции новейшего времени: причины и последствия ("бархатные революции" 1989-1990 годов в Восточной Европе, "Арабская весна" 2010-2011 годов на Ближнем Востоке, "цветные революции" на постсоветском пространстве). Последствия революционного способа решения проблем общества;

2) этникалық және әлеуметтік процестер. Антропогенез және этногенез. Адамның пайда болуы туралы теориялар (діни, ғарыштық, эволюциялық). "Этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдары. Этностардың пайда болуына байланысты теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заман және қазіргі уақытта (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы мен ыдырауы, "ұлттық сана", этностардың ассимиляциясы, шағын этностардың проблемалары). Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар. Ұлтаралық қатынастар: мәселелер және қарама-қайшылықтар. Ұлтаралық қақтығыстардың себептері мен салдарлары (ұлтшылдық, шовинизм, нәсілдік кемсітушілік, нацизм). Этностардың бейбіт өзара әрекеттесуінің тәсілдері (халықаралық интеграция, Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропа Одағы (ЕО), Түркі мәдениетін және өнерін дамыту халықаралық ұйымы(ТҮРКСОЙ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО), Ислам Ынтымақтастық Ұйымы (ИЫҰ), Қазақстан халқы Ассамблеясы және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары. Социогез туралы теориялардың әртүрлілігі (формациялық тәсіл, өркениеттік тәсіл және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары (қоғам ұйымдасуының қандық-туыстық, көршілік-аумақтық, макроэтникалық қағидалары). Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясы;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер. "Мемлекет", "билік", "басқару институты" ұғымдары. Мемлекеттің пайда болу теориялары (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс және тағы басқалар). Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (монархия, республика, теократиялық мемлекеттер). Саяси режимдердің типтері (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық). Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери - саяси оқиғалар. Антикалық дәуірдегі әлемдік империяларының қалыптасуы (Парсы империясы, Александр Македонский империясы, Рим империясы). Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары Батыс Рим империясының ыдырауы мен антикалық кезеңінен орта ғасырларға көшу процесінің бір факторы ретінде. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары (Араб халифаты мен кресшілер мемлекеттерінің құрылуы мен ыдырауы). Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының әсері (Моңғол империясы, Алтын Орда, Әмір Темір империясы, Мәскеу мемлекеті, Құбылай мемлекеті, Ильханат). Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері (капиталистік дамудың жеделдетілуі, Еуропада либералдық әлеуметтік идеялардың таратылуы). Дүниежүзілік соғыстар және халықаралық қатынастар жүйесі: Версаль - Вашингтон, Ялта - Потсдам жүйелері. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде. Буржуазиялық революциялар индустриалды қоғам қалыптасуының катализаторы ретінде (XVII ғасырдағы Ағылшын буржуазиялық революциясы, XVIII ғасырдағы Француз буржуазиялық революцияы, АҚШ-ғы тәуелсіздік үшін соғыс, Еуропадағы 1848 жылғы "ұлттар көктемі"). Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды тәсілі ретінде (1917 жылғы Қазан Социалистік революциясы, Қытайдағы 1946-1949 жылдардағы Азаматтық соғыс, 1959 жылғы Куба революциясы). Социалистік революциялар нәтижесіндегі қоғамдық құрылымының өзгеруі. Қазіргі заманның революциялары: себептері мен салдарлары (Шығыс Еуропадағы 1989-1990 жылдардағы "барқыт революциясы", Таяу Шығыстағы 2010-2011 жылдардағы "Араб көктемі", бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі "түрлі-түсті революциялар"). Қоғам проблемаларын революциялық жолмен шешудің салдарлары;

4) развитие культуры. Сохранение культурного наследия человечества. Деятельность специализированного учреждения Организации ОбъединҰнных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) по сохранению историко-культурного наследия человечества. Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества (Эрмитаж, Лувр, Британский музей, Метрополитен, Национальный музей Японии, Египетский музей, Галерея Уффицы, Национальный музей Республики Казахстан). Роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира. Искусство – отражение развития общества. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек). Влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства. Тенденции развития современного искусства. Массовая культура и ее влияние на современное общество (кино, радио, телевидение, интернет, спорт, музыка, современная литература, современное изобразительное искусство). Духовно-нравственные ценности современного общества. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей (религиозные и философские идеи, национальные обычаи и традиции, фольклор, традиционная музыка и литература, семейные ценности). Трансформация ценностей в контексте исторических событий (формирование национальных государств, мировые войны, окончание холодной войны). Исторические события ХХ века, оказавшие влияние на переоценку нравственных ценностей общества. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации (прагматизм, рационализм, крайний индивидуализм, нигилизм, конформизм, социальная апатия, потребительская психология, религиозный фанатизм, неофашизм, неформальные молодежные организации);
5) цивилизации: особенности развития. Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность. Экономика и типы экономических систем (понятия "экономика" и "экономическая система"). Особенности экономического развития стран. Традиционная (аграрная) экономика. Рыночная экономика (либеральная экономика). Плановая (социалистическая) экономика. Смешанный тип экономики. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами (страны Персидского залива, Канада, Австралия, Турция, Бразилия и другие). Исторические примеры преодоления влияния ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств (Япония, Израиль, Сингапур, Малайзия). Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития. Проблема неравномерности экономического развития стран на современном этапе (экономическое развитие бывших колоний, неоколониализм, сырьевая направленность экономики). Роль международных организаций и государств в преодолении бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира;

4) мәдениеттің дамуы. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары. Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалуға бағытталған ЮНЕСКО-ның қызметі. ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұрасының тізімі. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы (Эрмитаж, Лувр, Британ мұражайы, Метрополитен, Жапония Ұлттық мұражайы, Египет мұражайы, Уффици галереясы, Қазақстан Республикасының Ұлттық мұражайы және тағы басқалар). Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтау барысындағы мұражайлардың рөлі. Өнер – қоғам дамуының көрінісі. Тарихи процестер аясындағы өнердің бағыттары мен стильдері (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек стилі және тағы басқалар). Өнердің бағыттары мен стильдерінің дамуына қоғамдық процестердің тигізетін әсері. Қазіргі кездегі өнердің даму тенденциялары. Бұқаралық мәдениет және оның қазіргі қоғамға тигізетін әсері (кино, радио, теледидар, интернет, спорт, музыка, қазіргі заманғы әдебиет, қазіргі заманғы бейнелеу өнері). Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары. Жалпыадамзаттық моральдық құндылықтардың қалыптасуы (діни және философиялық идеялар, ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер, фольклор, дәстүрлі музыка мен әдебиет, отбасылық құндылықтар). Тарихи оқиғалар аясындағы құндылықтардың өзгеруі (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыстың аяқталуы). Қоғамның адамгершілік құндылықтарды қайта бағалауына ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғалары. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі (прагматизм, рационализм, шектен тыс дарашылдық, нигилизм, конформизм, әлеуметтік апатия, тұтынушылық психология, діни фанатизм, неофашизм, бейресми жастар ұйымдары);
5) өркениеттер: даму ерекшеліктері. Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері ("экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдары). Елдердің экономикалық дамуының ерекшеліктері. Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Нарықтық экономика (либералды экономика). Жоспарлы (социалистік) экономика. Аралас экономика. Табиғи және географиялық факторлардың мемлекеттердің экономикалық дамуына тигізетін әсері. Табиғи және географиялық факторларға байланысты елдердің экономикалық мамандандырылуы (Парсы шығанағы елдері, Канада, Австралия, Түркия, Бразилия және тағы басқалар). Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары (Жапония, Израиль, Сингапур, Малайзия және тағы басқалар). Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Қазіргі кезеңдегі мемлекеттердің біркелкі емес экономикалық даму мәселелері (бұрынғы отарлардың экономикалық дамуы, неоколониализм, шикізатқа бағытталған экономикалар). Мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлі;

6) политико-правовые процессы. Правовое государство и гражданское общество. Понятие, принципы и исторические предпосылки формирования правового государства (принцип разделения властей, верховенство закона, гарантия прав и свобод). Исторический опыт реализации принципов правового государства (Декларация прав человека и гражданина, Декларация независимости США, Акт об отмене рабства в США, Всеобщая декларация прав человека, Конституция Республики Казахстан). Понятие и общая характеристика гражданского общества (неправительственные организации (НПО), лоббизм, общественные организации и движения). Современные тенденции развития политико-правовой системы государств. Неправительственные организации и их роль в становлении и развитии гражданского общества. Современная политическая система мира. Трансформация мировой политической системы. Причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений. Особенности биполярной системы мира. Постбиполярная система мироустройства. Понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир". Современные тенденции развития международных отношений. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе. Современные вызовы и угрозы международной безопасности (сепаратизм, терроризм, фундаментализм, экстремизм, проблемы беженцев, противостояние ведущих держав). Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности. Международные и региональные организации: Организация объединенных наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Организация Североатлантического договора (НАТО), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ);
7) развитие общественно-политической мысли: Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время (либерализм, национализм, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке. Борьба за свободу и гражданские права. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления (сатьяграха, сварадж, свадеши). Великая мечта Мартина Лютера Кинга (расовая дискриминация, сегрегация, борьба за гражданские права). Н. Мандела - борец против апартеида (апартеид, гражданские права). Выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века. Роль личности в истории государств. Мустафа Кемаль Ататюрк – основатель Турецкой Республики (светское государство, этатизм). Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс". Особенности внутренней и внешней политики Ф. Рузвельта в мирное и военное время. Шарль де Голль: возрождение величия Франции (голлизм, Пятая республика). Институт сильной президентской власти. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор ("социализм с китайской спецификой", "одна страна - две системы"). Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый" ("экономическое чудо", "азиатский прорыв", новые индустриальные страны). Н.А. Назарбаев и казахстанская модель модернизации. Стратегии развития "Казахстан - 2030", "Казахстан- 2050". Общенациональная идея "Мәңгілік Ел". Значение реформ в переходные периоды истории государства;

6) саяси-құқықтық процестер. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемелекет ұғымы, принциптері мен қалыптасуының тарихи алғышарттары (мемлекеттік билікті бөлу принципі, заңның үстемдігі, құқықтар мен бостандықтардың кепілдігі). Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі (Адам мен азаматтың құқықтары туралы декларациясы, АҚШ-тың тәуелсіздік туралы декларациясы, АҚШ-та құлдықты жою туралы Заң, Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы, Қазақстан Республикасының Конституциясы). Азаматтық қоғамның түсінігі мен жалпы сипаттамасы (Үкіметтік емес ұйымдар, лоббизм, қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар). Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің қазіргі заманғы даму тенденциялары. Үкіметтік емес ұйымдар және олардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлі. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі. Халықаралық қатынастардағы Ялта-Потсдам жүйесінің ыдырау себептері. Әлемнің биполярлы жүйесінің ерешеліктері. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі. "Постбиполярлы жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдары. Халықаралық қатынастардың қазіргі замандағы тенденциялары. Қазіргі кезеңдегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі. Халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі кездегі қауіп-қатерлері (сепаратизм, ланкестік, фундаментализм, экстремизм, босқындар мәселесі, ірі мемлекеттердің қарсыласуы). Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы мемлекеттердің бірлескен әрекеттері. Халықаралық және аймақтық ұйымдары: Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы (ЕҚЫҰ), НАТО, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Азиядағы Өзара Ықпалдастық және Сенім Шаралары жөніндегі Кеңес (АӨСШК), Ұжымдық Қауіпсіздік туралы Шарт Ұйымы (ҰҚШҰ) және тағы басқалар;
7) қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары (либерализм, ұлтшылдық, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер. Бостандық пен азаматтық құқықтар үшін күрес. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (сатьяграха, свараджа, свадеши). Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы (нәсілдік кемсітушілік, сегрегация, азаматтық құқықтар үшін күрес).
Н. Мандела – апартеидке қарсы күресуші (апартеид, азаматтық құқықтар).
ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар. Мемлекет тархындағы тұлғаның ролі. Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы (зайырлы мемлекет, этатизм). Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты". Ф. Рузвельттің бейбіт және соғыс кезіндегі ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктері. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта өрлеуі (голлизм, Бесінші республика). Дэн Сяопин – көрнекті Қитай реформаторы ("қытайлық ерекшелігі бар социализм", "бір ел – екі жүйе"). Ли Куан Ю, Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге" ("экономикалық ғажайып", "азиялық серпініс", жаңа индустриалды елдер). Н.Ә.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі. "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" даму стратегиялары, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы. Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығы.

6. Объем учебной нагрузки составляет от 72 -96 часов (3-4 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Всего
Теоретические
Практические
Раздел 1. Цивилизация: особенности развития
1.1. Цивилизация: теории и подходы к изучению
+
+
+
Тема 1.1.1. Понятие "цивилизация".
1.2. Классификация цивилизаций
Тема 1.2.1. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая

6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 72-96 сағатты (3-4 кредит) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
практикалық
1 бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері
1.1. Өркениет: зерттеудің теориялары мен әдістері
+
+
+
Тақырып 1.1.1. "Өркениет" түсінігі.
1.2. Өркениеттердің жіктелуі
Тақырып 1.2.1.Өркениеттің дәстүрлі (аграрлық)түрі: көшпелі және отырықшы-егіншілік

Тема 1.2.2. Индустриальный этап развития цивилизации. Постиндустриальный этап развития цивилизации
1.3. История мировых цивилизаций
+
+
+
Тема 1.3.1. Цивилизация Древнего мира.
Тема 1.3.2. Мировые религии и развитие цивилизаций
1.4. Взаимодействие цивилизаций
+
+
+
Тема 1.4.1. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций
Тема 1.4.2. Военно-политическая сфера взаимодействия цивилизаций. Диалог культур
Раздел 2. Этнические и социальные процессы
2.1. Антропогенез и этногенез
+
+
+
Тема 2.1.1. Теория происхождения человека
Теория о происхождении этносов. Этническая карта мира: история и современность
2.2. Межэтнические отношения в мировой истории
+
+
+
Тема 2.2.1. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Межнациональные отношения: способы мирного взаимодействия
2.3. Исторические формы социальной организации общества
+
+
+
Тема 2.3.1. Разнообразие теорий о социогенезе. Исторические формы социальной организации общества
Раздел 3. Из истории государства, войн и революций
3.1. Исторические типы и формы государства, и политические режимы
+
+
+
Тема 3.1.1. Понятие государства. Теории происхождения государства. Эволюция форм государства: от древности до современности. Типы политических режимов
3.2. Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории
+
+
+
Тема 3.2.1. Образование мировых империй в эпоху античности
Тема 3.2.2. Завоевательные походы гуннов как один из факторов перехода от античности к средневековью
Тема 3.2.3. Арабские завоевания и Крестовые походы
Тема 3.2.3. Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии
Тема 3.2.4. Влияние походов Наполеона на изменение Европы
Тема 3.2.5. Влияние мировых войн ХХ века на систему международных отношений
3.3. Революция как один из факторов трансформации общества
+
+
+
Тема 3.3.1. Буржуазные революции - катализатор формирования индустриального общества
Тема 3.3.2. Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства
Тема 3.3.3. Революции новейшего времени: причины и последствия
Глава 4. Развитие культуры
4.1. Сохранение культурного наследия человечества
+
+
+

Тақырып 1.2.2.Өркениеттің индустриалдық даму кезеңі. Өркениеттің постиндустриалды даму кезеңі
Тақырып 1.2.3.Ақпараттық технологиялардың қазіргі өркениеттің дамуына әсері
1.3. Әлем өркениеттерінің тарихы
+
+
+
Тақырып 1.3.1.Ежелгі әлем өркениеті
Тақырып 1.3.2.Африка, Америка, Австралия және Океанияның дәстүрлі өркениеттері
Тақырып 1.3.3. Әлемдік діндер және өркениеттердің дамуы
Тақырып 1.3.4. Әлем өркенеттерінде технологияның дамуы
1.4. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі
+
+
+
Тақырып 1.4.1.Өркениеттер әрекеттестігінің сауда-экономикалық саласы
Тақырып 1.4.2.Өркениеттер әрекеттестігінің дипломатиялық саласы
Тақырып 1.4.3.Өркениеттер әрекеттестігінің әскери-саяси саласы
Тақырып 1.4.5.Мәдениеттер диалогі
2 бөлім. Этникалық және әлеуметтік процестер
2.1. Антропогенез және этногенез
+
+
+
Тақырып 2.1.1.Адамның шығу тегі теориялары
Тақырып 2.1.2.Этностардың пайда болуы туралы теориялар.
Тақырып 2.1.3.Әлемнің этникалық картасы: өткен заманда және қазіргі уақытта
2.2. Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар
+
+
+
Тақырып 2.2.1.Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары
Тақырып 2.2.2.Этносаралық қатынастар: бейбіт өзара әрекеттестік тәсілдері
2.3. Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
+
+
+
Тақырып 2.3.1.Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі.
Тақырып 2.3.2.Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
3 бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
3.1. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер
+
+
+
Тақырып 3.1.1.Мемлекет түсінігі. Мемлекеттің пайда болу теориялары
Тақырып 3.1.2.Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін
Тақырып 3.1.3.Саяси режимдердің типтері
3.2. Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар
+
+
+
Тақырып 3.2.1.Антикалық кезеңдегі әлемдік империялардың қалыптасуы
Тақырып 3.2.2.Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан орта ғасырларға өтудің бір факторы ретінде
Тақырып 3.2.3.Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары
Тақырып 3.2.4.Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
Тақырып 3.2.5.Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері
Тақырып 3.2.6.ХХ ғасырдағы дүниежүзілік соғыстардың халықаралық қатынастар жүйесіне әсері
3.3. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде
+
+
+
Тақырып 3.3.1.Буржуазиялық революциялар – индустриалды қоғамның құрылуының катализаторы
Тақырып 3.3.2.Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды әдісі ретінде
Тақырып 3.3.3.Қазіргі кездегі революциялар: себептері мен салдары
4 бөлім. Мәдениеттің дамуы
4.1. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары
+
+
+

Тема 4.1.1. Деятельность ЮНЕСКО по сохранению историко-культурного наследия человечества. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества
Тема 4.1.2. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества
4.2. Искусство - отражения развития общества
+
+
+
Тема 4.2.1. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов. Тенденции развития современного искусства.
Тема 4.2.2. Массовая культура и ее влияние на современное общество
4.3. Духовно-нравственные ценности современного общества
Тема 4.3.1. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей
Тема 4.3.2. Трансформация ценностей в контексте исторических событий. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации
Раздел 5. Цивилизация: особенности развития

Тақырып 4.1.1.Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның қызметі
Тақырып 4.1.2.Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы
4.2. Өнер – қоғам дамуының бейнесі
+
+
+
Тақырып 4.2.1.Тарихи процестер контекстіндегі өнердің бағыттары мен стильдері
Тақырып 4.2.2.Заманауи өнердің даму тенденциялары
4.3. Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары
+
+
+
Тақырып 4.3.1.Жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың қалыптасуы
Тақырып 4.3.2.Тарихи оқиғалар контекстіндегі құндылықтардың өзгеруі
Тақырып 4.3.3.Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі
5 бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері

5.1. Исторические типы экономических систем: изменение и преемственность
+
+
+
Тема 5.1.1. Экономика и типы экономических систем
5.2. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств
+
+
+
Тема 5.2.1. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами
Тема 5.2.2. Исторические примеры преодоления ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств.
5.3 Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории
+
+
+
Тема 5.3.1. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития
Тема 5.3.2. Пути преодоления бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира. "Китайское чудо": опыт экономического развития 1990-х годов
Глава 6. Политико-правовые процессы
6.1. Правовое государство и гражданское общество
+
+
+
Тема 6.1.1. Понятие, принципы и исторические предпосылки формирования правового государства.
Тема 6.1.2. Исторический опыт реализации принципов правового государства
Тема 6.1.3. Понятие и общая характеристика гражданского общества. Неправительственные организации в гражданском обществе.
6.2. Современная политическая система мира.
+
+
+
Тема 6.2.1. Трансформация мировой политической системы Постбиполярная система мироустройства. Трансформация и распад биполярной системы международных отношений.
6.3. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе
Тема 6.3.1. Современные тенденции развития международных отношений. Современные вызовы и угрозы международной безопасности
Тема 6.3.2. Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности
Раздел 7. Развитие общественно-политической мысли
7.1. Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время
+
+
+
Тема 7.1.1. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время. Идеи эпохи Просвещения. Основные направления общественно-политической мысли в XVIII-XX вв.
7.2. Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке
Тема 7.2.1. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления
Тема 7.2.2. Великая мечта Мартина Лютера Кинга. Н. Мандела – борец против апартеида
7.3. Выдающиеся политики-реформаторы XX века-начала XXI века
+
+
+
Тема 7.3.1. Мустафа Кемаль Ататюрк – основатель Турецкой Республики
Тема 7.3.2. Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс".
Тема 7.3.3. Шарль де Голль: возрождение величия Франции.
Тема 7.3.4. Дэн Сяопин – выдающийся китайский реформатор
Тема 7.3.5. Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира"

5.1. Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық
+
+
+
Тақырып 5.1.1.Экономика және экономикалық жүйелердің типтері
Тақырып 5.1.2.Дәстүрлі (аграрлық) экономика
Тақырып 5.1.3.Нарықтық экономика
Тақырып 5.1.4.Жоспарлы социалистік экономика
Тақырып 5.1.5.Экономиканың аралас түрлері
5.2. Мемлекеттің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері
+
+
+
Тақырып 5.2.1.Табиғи географиялық факторларға қарай мемлекеттердің шаруашылық мамандандырылуы
Тақырып 5.2.2.Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары
5.3. Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі
+
+
+
Тақырып 5.3.1.Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі
Тақырып 5.3.2.Жекелеген мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілікке және экономикалық артта қалушылыққа төтеп беру жолдары "Қытай кереметі": 1990 жылдардағы экономикалық даму тәжірибесі
6 бөлім. Саяси-құқықтық процестер
6.1. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
+
+
+
Тақырып 6.1.1.Құқықтық мемлекет түсінігі
Тақырып 6.1.2.Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі
Тақырып 6.1.3.Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы
Тақырып 6.1.4.Азаматтық қоғамдағы үкіметтік емес ұйымдар
6.2. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі
+
+
+
Тақырып 6.2.1.Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі
Тақырып 6.2.2.Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі
6.3. Қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі
+
+
+
Тақырып 6.3.1.Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер
Тақырып 6.3.2.Ғылым мен техниканың жетістіктері және олардың халықаралық қауіпсіздік пен қарусыздануға әсері
Тақырып 6.3.3.Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауда мемлекеттердің бірлескен әрекеттері
7 бөлім. Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
7.1. Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы
+
+
+
Тақырып 7.1.1.Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары
7.2. ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер
Тақырып 7.2.1.М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы
Тақырып 7.2.2.Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы
Тақырып 7.2.3. Н. Мандела –апартеидке қарсы күресуші
7.3. ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар
+
+
+
Тақырып 7.3.1.Мұстафа Кемал Ататүрік –Түрік Республикасының негізін қалаушы
Тақырып 7.3.2.Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты"
Тақырып 7.3.3.Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта жаңғыруы
Тақырып 7.3.4.Дэн Сяопин – көрнекті қытай реформаторы
Тақырып 7.3.5.Ли Куан Ю и Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге"

Тема 7.3.6. Н. Назарбаев и казахстанская модель модернизации
Раздел 8. Развитие образования и науки
8.1. Образование как общечеловеческая ценность
+
+
+
Тема 8.1.1. Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества
Тема 8.1.2. Система высшего образования: история и современность. Современные модели высшего образования
8.2. Научно-технический прогресс
+
+
+
Тема 8.2.1. Промышленная революция. Научно-техническая революция и ее последствия. Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности.

Тақырып 7.3.6.Н.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі
8 бөлім. Білім мен ғылымның дамуы
8.1. Білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде
+
+
+
Тақырып 8.1.1.Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері
Тақырып 8.1.2.Мектептегі білім беру: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін
Тақырып 8.1.3.Жоғары білім беру жүйесі: өткені мен бүгіні
8.2. Ғылыми-техникалық прогресс
+
+
+
Тақырып 8.2.1.Ғылыми-техникалық прогресстің тарихи кезеңдері

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "География" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "География" - создание условий для применения у обучающихся географических знаний, умений и навыков, направленных на решение геоэкологических, геоэкономических, социально-экономических, геополитических и глобальных проблем, возникающих на всех уровнях общества и географического пространства.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) развитие у обучающихся географического пространственного мышления, географической культуры и языка;
2) развитие понимания глобальных, региональных и локальных позиций для изучения геоэкологических, геополитических, геоэкономических, социальных процессов и явлений;
3) создание условий для применения обучающимся современных методов обработки геопространственных данных при изучении картографии, геоэкологии, геоэкономики, геополитики, страноведения и глобальных проблем человечества;
4) формирование у обучающегося системы ценностей в процессе изучения географической картины современного мира через действия;
4. Содержание дисциплины состоит из 7 разделов: "Методы географических исследований", "Картография и геоинформатика", "Природопользование и геоэкология", "Геоэкономика", "Геополитика", "Страноведение", "Глобальные проблемы человечества".
Раздел 1."Методы географических исследований" включает следующие подразделы:
1) общегеографические методы;
2) актуальные географические методы исследования.
Раздел 2. "Картография и геоинформатика" включает следующие подразделы:
1) картография;
2) современные картографические методы;
3) основы геоинформатики;
Раздел 3. "Природопользование и геоэкология" включает следующие подразделы:
1) природопользование;
2) методы геоэкологических исследований;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "География" пәнін оқыту мақсаты - білім алушылардың қоғам мен географиялық кеңістіктің барлық деңгейлерінде туындаған геоэкологиялық, геоэкономикалық, әлеуметтік, геосаяси және ғаламдық проблемаларды шешуге бағытталған географиялық білімдерін, біліктері мен дағдыларын қолдану үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) білім алушылардың бойында географиялық кеңістіктік ойлауды, географиялық мәдениет пен тілді дамыту;
2) геоэкологиялық, геосаяси, геоэкономикалық, әлеуметтік үдерістер мен құбылыстарды зерттеу үшін ғаламдық, аймақтық және жергілікті ұстанымдардың түсінуін дамыту;
3) білім алушыларға картографияны, геоэкологияны, геоэкономиканы, геосаясатты, елтану мен адамзаттың ғаламдық проблемаларын зерттеу барысында геокеңістіктік деректерді өңдеудің заманауи әдістерін қолдану үшін жағдай жасау;
4) білім алушының бойында қазіргі дүниенің географиялық көрінісін іс-әрекеттер арқылы зерттеп-тану барысында құндылықтар жүйесін қалыптастыру.
4. Пәннің мазмұны 7 бөлімнен тұрады: "Географиялық зерттеу әдістері", "Картография және геоинформатика", "Табиғатты пайдалану және геоэкология", "Геоэкономика", "Геосаясат", "Елтану", "Адамзаттың ғаламдық проблемалары".
1 бөлім. "Географиялық зерттеу әдістері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жалпы географиялық әдістер;
2) өзекті географиялық зерттеу әдістері;
2 бөлім. "Картография және геоинформатика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) картография;
2) заманауи картографиялық әдістер;
3) геоинформатика негіздері;
3 бөлім. "Табиғатты пайдалану және геоэкология" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) табиғатты пайдалану;
2) геоэкологиялық зерттеу әдістері;

3) регулирование природопользования;
4) основы геологических исследований.
Раздел 4. "Геоэкономика" включает следующие подразделы:
1) основы геоэкономики, предмет и актуальность исследования геоэкономики;
2) факторы и условия организации хозяйства;
3) структура мирового хозяйства;
4) территориальные модели мирового хозяйства;
5) показатели экономического развития стран мира;
6) мировой опыт в экономическом развитии;
7) геоэкономическое состояние и потенциал регионов Республики Казахстан;
8) стратегии геоэкономического развития;
Раздел 5. "Геополитика" включает следующие подразделы:
1) основы геополитики, актуальность геополитики;
2) геополитическое пространство мира;
3) географические факторы в геополитике;
4) морфология государственной территории;
5) государственная граница;
6) современные геополитические процессы;
7) геополитическое положение Казахстана;
8) геополитическая безопасность Казахстана;
9) геополитическая интеграция Казахстана.
Раздел 6. "Страноведение" включает следующие подразделы:
1) регионы мира, комплексное географическое районирование;
2) методы сравнения стран, сравнительное страноведение;
3) место Казахстана на карте регионов мира;
4) сравнение стран мира;
Раздел 7. "Глобальные проблемы человечества" включает следующие подразделы:
1) решение глобальных проблем;
2) пути решения глобальных проблем.
Базовое содержание дисциплины "География":
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; выбор темы исследования по географии; методы географического мониторинга; методы сравнения в географии. Актуальные географические методы исследования; алгоритм и виды географического анализа; методы экспертной оценки; методы моделирования в географии.
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; географические базы данных; визуализация географических данных; пути применения современных картографических методов в строительной и технической индустрии Современные картографические методы; цифровая модель карт. Основы геоинформатики; связь технологий геоинформационных систем с другими науками и отраслями производства; применение технологии геоинформационных систем в технических специальностях.
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; виды природопользования; оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду. Методы геоэкологических исследований; предмет и актуальность исследования геоэкологии; загрязнение геосфер; геоэкологическое районирование; антропогенные факторы в геоэкологии; глобальные экологические проблемы; определение роли закономерностей географической оболочки в геоэкологических процессах; мировой опыт в решении глобальных экологических проблем; инновационные технологии в решении экологических проблем; экологические проблемы Казахстана. Регулирование природопользования; регулирование процессов природопользования в технических сферах; механизм регулирования природопользования в нефтегазовой отрасли; законодательные аспекты государственного и местного природопользования; местная повестка дня – XXI век. Социальная, экологическая и экономическая эффективность; местное управление природопользованием; "экологический след" и устойчивое развитие; рациональное использование природных ресурсов в Республике Казахстан. Основы геологических исследований; концепция природопользования; промышленная защита окружающей среды; промышленная экология; технологии промышленной экологизации; экология и здоровье человека в технической сфере; анализ воздействия антропогенных факторов промышленного производства на окружающую среду.

3) табиғатты пайдалануды реттеу;
4) геологиялық зерттеулер негіздері;
4. "Геоэкономика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) геоэкономика негіздері, геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі;
2) шаруашылықты ұйымдастырудың факторлары мен шарттары;
3) дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы;
4) дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері;
5) дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері;
6) экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе;
7) Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті;
8) Геоэкономикалық даму стратегиялары.
5 бөлім. "Геосаясат" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) геосаясат негіздері, геосаясаттың өзектілігі;
2) дүниежүзінің геосаяси кеңістігі;
3) геосаясаттағы географиялық факторлар;
4) мемлекеттік аумақтың морфологиясы;
5) мемлекеттік шекара;
6) заманауи геосаяси үдерістер;
7) Қазақстанның геосаяси жағдайы;
8) Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі;
9) Қазақстанның геосаяси интеграциясы;
6 бөлім. "Елтану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) дүниежүзі аймақтары, кешенді географиялық аудандастыру;
2) дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері, салыстырмалы елтану;
3) дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны;
4) дүниежүзі елдерін салыстыру;
7 бөлім. "Адамзаттың ғаламдық проблемалары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ғаламдық мәселелерді шешу;
2) ғаламдық мәселелерді шешу жолдары.
"География" пәнінің негізгі мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпы географиялық әдістер; география бойынша зерттеу тақырыбын таңдау; географиялық мониторинг әдістері; географиядағы салыстыру әдістері. Зерттеудің өзекті географиялық әдістері; географиялық талдаудың алгоритмі мен түрлері; сараптамалық бағалау әдістері; географиядағы модельдеу әдістері.
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; Геоинформатика негіздері; географиялық мәліметтер базасы; географиялық деректерді визуализациялау; Құрылыс және техникалық индустрияда заманауи картографиялық әдістерді қолдану жолдары заманауи картографиялық әдістер; карталардың сандық моделі. Геоинформатика негіздері; геоақпараттық жүйелер технологияларының басқа ғылымдармен және өндіріс салаларымен байланысы; техникалық мамандықтарда геоақпараттық жүйелер технологиясын қолдану.
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғат пайдалану; табиғат пайдалану түрлері; табиғат пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау. Геоэкологиялық зерттеу әдістері; геоэкологияны зерттеудің мәні мен өзектілігі; геосфералардың ластануы; геоэкологиялық аудандастыру; геоэкологиядағы антропогендік факторлар; Жаһандық экологиялық проблемалар; геоэкологиялық процестердегі географиялық қабық заңдылықтарының рөлін айқындау; Жаһандық экологиялық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибе; экологиялық проблемаларды шешудегі инновациялық технологиялар; Қазақстанның экологиялық проблемалары. Табиғат пайдалануды реттеу; техникалық салалардағы табиғат пайдалану процестерін реттеу; Мұнай-газ саласындағы табиғат пайдалануды реттеу тетігі; мемлекеттік және жергілікті табиғат пайдаланудың заңнамалық аспектілері; жергілікті күн тәртібі-ХХІ ғасыр. Әлеуметтік, экологиялық және экономикалық тиімділік; табиғатты пайдалануды жергілікті басқару;" экологиялық із " және орнықты даму; Қазақстан Республикасында табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану. Геологиялық зерттеулердің негіздері; табиғатты пайдалану тұжырымдамасы; қоршаған ортаны өнеркәсіптік қорғау; Өнеркәсіптік экология; өнеркәсіптік экологияландыру технологиялары; техникалық саладағы экология және адам денсаулығы; өнеркәсіптік өндірістің антропогендік факторларының қоршаған ортаға әсерін талдау.

4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; предмет исследования и актуальность геоэкономики; цели и задачи, основные понятия направления геоэкономики; роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов. Факторы и условия организации хозяйства; территориальные факторы организации хозяйства; факторы современного размещения отраслей мирового хозяйства. Структура мирового хозяйства; хозяйственная структура стран мира. Территориальные модели мирового хозяйства; территориальная структура и модели мирового хозяйства; территориальная структура хозяйства в развитых странах; территориальная структура хозяйства в развивающихся странах. Показатели экономического развития стран мира; сравнение показателей экономического развития стран мира; классификация стран мира по уровню экономического и техничсектго развития, развитые страны. Мировой опыт в экономическом развитии; стратегии экономического развития стран мира; целевые показатели Стратегии экономического развития Республики Казахстан. Геоэкономическое состояние и потенциал регионов Республики Казахстан; отраслевая структура экономики технического производства в Казахстане; экономика регионов Казахстана; теория и практика экономико-географического районирования; инвестиционная привлекательность – механизм развития экономики Казахстана, выравнивание экономического развития регионов Казахстана; специализация и диверсификация-потенциал развития региональной экономики; специализация и диверсификация промышленности Казахстана. Стратегии геоэкономического развития; производство товаров с высокой добавленной стоимостью; специальные экономические зоны и технопарки Казахстана.
5) "Геополитика". Основы геополитики, актуальность геополитики; мировое геополитическое пространство; цели и задачи геополитики, предмет исследования, основные категории; основные геополитические объекты и субъекты, основные инструменты геополитического влияния. Геополитическое пространство мира; геополитическое пространство современного мира; геополитическое пространство в Азии; Геополитическое пространство в Европе; геополитическое пространство в Америке. Географические факторы в геополитике; значение физико-географических и экономических факторов в геополитике; значение социальных и демографических факторов в геополитике; значение политических, военных и технологических факторов в геополитике; основные геополитические объекты и субъекты, основные инструменты геополитического влияния. Морфология государственной территории; морфологические особенности государственной территории; классификация государственной территории по морфологическим особенностям. Государственная граница; функции, виды, меры выявления и установления государственных границ, динамика; государственные границы Республики Казахстан, отношения с соседними государствами, основные показатели и динамика. Современные геополитические процессы; геополитические процессы в современном мире. Геополитическое положение Казахстана; геополитическое положение Казахстана. Геополитическая безопасность Казахстана; факторы, влияющие на геополитическую безопасность Республики Казахстан. Геополитическая интеграция Казахстана; связи комплексное географическое районирование; физико-географическое районирование Казахстана с международными и региональными организациями.

4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; зерттеу пәні және геоэкономиканың өзектілігі; геоэкономика бағытының мақсаттары мен міндеттері, негізгі ұғымдары; елдер мен өңірлердің экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлі. Шаруашылықты ұйымдастырудың факторлары мен шарттары; шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары; әлемдік экономика салаларының қазіргі заманғы орналасу факторлары. Әлемдік экономиканың құрылымы; әлем елдерінің экономикалық құрылымы. Әлемдік экономиканың аумақтық модельдері; әлемдік экономиканың аумақтық құрылымы мен модельдері; дамыған елдердегі экономиканың аумақтық құрылымы; дамушы елдердегі экономиканың аумақтық құрылымы. Әлем елдерінің Экономикалық даму көрсеткіштері; әлем елдерінің Экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру; әлем елдерінің экономикалық және техникалық даму деңгейі бойынша жіктелуі, дамыған елдер. Экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе; әлем елдерінің Экономикалық даму стратегиялары; Қазақстан Республикасының Экономикалық даму стратегиясының нысаналы көрсеткіштері. Қазақстан Республикасы өңірлерінің геоэкономикалық жай-күйі мен әлеуеті; Қазақстандағы техникалық өндіріс экономикасының салалық құрылымы; Қазақстан өңірлерінің экономикасы; экономикалық-географиялық аудандастыру теориясы мен практикасы; инвестициялық тартымдылық-Қазақстан экономикасын дамыту тетігі, Қазақстан өңірлерінің экономикалық дамуын теңестіру; мамандандыру және әртараптандыру-өңірлік экономиканы дамыту әлеуеті; Қазақстан өнеркәсібін мамандандыру және әртараптандыру. Геоэкономикалық даму стратегиялары; қосылған құны жоғары тауарлар өндірісі; Қазақстанның арнайы экономикалық аймақтары мен технопарктері.
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері, геосаясаттың өзектілігі; әлемдік геосаяси кеңістік; геосаясаттың мақсаттары мен міндеттері, зерттеу пәні, негізгі категориялар; негізгі геосаяси объектілер мен субъектілер, геосаяси ықпалдың негізгі құралдары. Әлемнің геосаяси кеңістігі; қазіргі әлемнің геосаяси кеңістігі; Азиядағы геосаяси кеңістік; Еуропадағы геосаяси кеңістік; Америкадағы геосаяси кеңістік. Геосаясаттағы географиялық факторлар; геосаясаттағы физика-географиялық және экономикалық факторлардың маңызы; геосаясаттағы Әлеуметтік және демографиялық факторлардың маңызы; геосаясаттағы саяси, әскери және технологиялық факторлардың маңызы; негізгі геосаяси объектілер мен субъектілер, геосаяси ықпалдың негізгі құралдары. Мемлекеттік аумақтың морфологиясы; мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктері; мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктелуі. Мемлекеттік шекара; мемлекеттік шекараларды анықтау және белгілеу функциялары, түрлері, шаралары, динамикасы; Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекаралары, көрші мемлекеттермен қатынастар, негізгі көрсеткіштер мен динамика. Қазіргі геосаяси процестер; Қазіргі әлемдегі геосаяси процестер. Қазақстанның геосаяси жағдайы; Қазақстанның геосаяси жағдайы. Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі; Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторлар. Қазақстанның геосаяси интеграциясы; кешенді географиялық аудандастыру; Қазақстанның халықаралық және өңірлік ұйымдармен физикалық-географиялық аудандастырылуы.

6) "Страноведение". Регионы мира, мира; всемирное историко-культурное районирование. Методы сравнения стран мира, сравнительное страноведение; показатели, используемые при сравнении стран мира; расчет показателя совокупного внутреннего продукта; демографические показатели, используемые при сравнении стран мира; социальные показатели, используемые при сравнении стран мира; особенности развития информационных технологий в странах мира; индексы и рейтинги стран мира, рассчитываемые по совокупным показателям; глобальный индекс конкурентоспособности. Место Казахстана на карте регионов мира; от космической съемки до спутниковой карты Казахстана; географическое положение государств: возможности и угрозы; страна Великой степи в Сердце Азии. Сравнение стран мира; рейтинг конкурентоспособности Казахстана; значимость, субъекты и потребители прикладной страноведческой информации.
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; проблемы развития человечества и критерии их определения; проблемы сохранения мира; вопросы энергетики и сырья; глобальные проблемы в развивающихся странах; проблемы мирового океана; геглобалистика. Пути решения глобальных проблем; мировой опыт в решении глобальных проблем человечества; проявления глобальных проблем на территории Казахстана.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);

6) "Елтану". Бейбітшілік, бейбітшілік аймақтары; дүниежүзілік тарихи-мәдени аудандастыру. Әлем елдерін салыстыру әдістері, салыстырмалы елтану; әлем елдерін салыстыру кезінде пайдаланылатын көрсеткіштер; жиынтық ішкі өнім көрсеткішін есептеу; әлем елдерін салыстыру кезінде пайдаланылатын демографиялық көрсеткіштер; әлем елдерін салыстыру кезінде пайдаланылатын әлеуметтік көрсеткіштер; әлем елдеріндегі ақпараттық технологияларды дамыту ерекшеліктері; жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелетін әлем елдерінің индекстері мен рейтингтері; жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі. Қазақстанның әлем өңірлерінің картасындағы орны; ғарыштық түсірілімнен Қазақстанның спутниктік картасына дейін; мемлекеттердің географиялық жағдайы: мүмкіндіктер мен қауіптер; Азияның жүрегіндегі ұлы дала елі. Әлем елдерін салыстыру; Қазақстанның бәсекеге қабілеттілік рейтингі; қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығы, субъектілері мен тұтынушылары.
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық мәселелерді шешу; адамзат дамуындағы мәселелер және оларды анықтау критерийлері; бейбітшілікті сақтау мәселелері; энергетика және шикізат мәселелері; дамушы елдердегі ғаламдық мәселелер; дүниежүзілік мұхит мәселелері; геглобалистика. Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары; адамзаттың ғаламдық проблемаларын шешудегі әлемдік тәжірибе; ғаламдық проблемалардың Қазақстан аумағындағы көріністері;
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);

Тема 3.1.1. Виды природопользования
Тема 3.1.2. Оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду
Тема 3.1.3. Принципы, обучающегося и воспитательного значения эффективного природопользования
3.2. Методы геоэкологических исследований
+
+
+
Тема 3.2.1. Предмет и актуальность исследования геоэкологии
Тема 3.2.2. Загрязнение геосфер
Тема 3.2.3. Геоэкологическое районирование
Тема 3.2.4. Антропогенные факторы в геоэкологии
Тема 3.2.5. Глобальные экологические проблемы
Тема 3.2.6. Определение роли закономерностей географической оболочки в геоэкологических процессах.

Тақырып 3.1.1. Табиғатты пайдалану түрлері
Тақырып 3.1.2. Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау
3.2. Геоэкологиялық зерттеу әдістері
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі
Тақырып 3.2.2. Геосфералардың ластануы
Тақырып 3.2.3. Геоэкологиялық аудандастыру
Тақырып 3.2.4. Геоэкологиядағы антропогендік факторлар
Тақырып 3.2.5. Ғаламдық экологиялық мәселелер
Тақырып 3.2.6. Геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау.

Тема 3.2.7. Мировой опыт в решении глобальных экологических проблем
Тема 3.2.8. Инновационные технологии в решении экологических проблем
Тема 3.2.9. Экологические проблемы Казахстана, формирование экологической культуры
3.3. Регулирование природопользования
+
+
+
Тема 3.3.1. Регулирование процессов природопользования в технических сферах
Тема 3.3.2. Механизм регулирования природопользования в нефтегазовой отрасли
Тема 3.3.3. Законодательные аспекты государственного и местного природопользования
Тема 3.3.4. Местная повестка дня – XXI век. Социальная, экологическая и экономическая эффективность

Тақырып 3.2.7. Ғаламдық экологиялық мәселелерді шешудегі әлемдік тәжірибе
Тақырып 3.2.8. Экологиялық мәселелерді шешудегі инновациялық технологиялар
Тақырып 3.2.9. Қазақстанның экологиялық мәселелері, экологиялық мәдениетті қалыптастыру
3.3. Табиғатты пайдалануды реттеу
+
+
+
Тақырып 3.3.1. Техникалық салалардағы табиғатты пайдалану процестерін реттеу
Тақырып 3.3.2. Мұнай-газ саласындағы табиғатты пайдалануды реттеу механизмі
Тақырып 3.3.3. Мемлекеттік және жергілікті табиғатты пайдаланудың заңнамалық аспектілері
Тақырып 3.3.4. Жергілікті күн тәртібі – XXI ғасыр. Әлеуметтік, экологиялық және экономикалық тиімділік

Тема 3.3.5. Местное управление природопользованием.
Тема 3.3.6. "Экологический след" и устойчивое развитие
Тема 3.3.7. Рациональное использование природных ресурсов в Республике Казахстан.
3.4. Основы геологических исследований
+
+
+
Тема 3.4.1. Концепция природопользования
Тема 3.4.2. Промышленная защита окружающей среды
Тема 3.4.3. Промышленная экология
Тема 3.4.4. Технологии промышленной экологизации
Тема 3.4.5. Экология и здоровье человека в технической сфере. Пространственный характер качества окружающей среды в мире

Тақырып 3.3.5. Табиғатты пайдалануды жергілікті басқару.
Тақырып 3.3.6. "Экологиялық із" және тұрақты даму
Тақырып 3.3.7. Қазақстан Республикасы қолөнер шаруашылығында табиғи ресурстарды тиімді пайдалану.
3.4. Геологиялық зерттеулер негіздері
+
+
+
Тақырып 3.4.1. Табиғатты пайдалану тұжырымдамасы
Тақырып 3.4.2. Қоршаған ортаны қорғау
Тақырып 3.4.3. Өндірістік экология
Тақырып 3.4.4. Өндірістік экологияландыру технологиялары
Тақырып 3.4.5. Техникалық саласындағы экология және адам денсаулығы. Әлемдегі қоршаған орта сапасының кеңістіктік сипаты

Тема 3.4.6. Анализ воздействия антропогенных факторов промышленного производства на окружающую среду
Раздел 4. Геоэкономика
4.1. Основы геоэкономики. Предмет и актуальность исследования геоэкономики
+
+
+
Тема 4.1.1. Цели и задачи, основные понятия направления геоэкономики
Тема 4.1.2. Роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов
4.2. Факторы и условия организации хозяйства
+
+
+
Тема 4.2.1. Территориальные факторы организации хозяйства
Тема 4.2.2. Факторы современного размещения отраслей мирового хозяйства
4.3. Структура мирового хозяйства
+
+
+
Тема 4.3.1. Хозяйственная структура стран мира
4.4. Территориальные модели мирового хозяйства
+
+
+
Тема 4.4.1. Территориальная структура и модели мирового хозяйства
Тема 4.4.2. Территориальная структура хозяйства
Тема 4.4.3. Территориальная структура хозяйства в развивающихся странах
4.5. Показатели экономического развития стран мира
+
+
+
Тема 4.5.1. Сравнение показателей экономического развития стран мира
Тема 4.5.2. Классификация стран мира по уровню экономического и технического развития. Развитые страны.
4.6. Мировой опыт в экономическом развитии
+
+
+
Тема 4.6.1. Стратегии экономического развития стран мира
Тема 4.6.2. Целевые показатели Стратегии экономического развития Республики Казахстан
4.7. Геоэкономическое состояние и потенциал регионов Республики Казахстан
+
+
+
Тема 4.7.1. Отраслевая структура экономики Казахстана
Тема 4.7.2. Экономика регионов Казахстана
Тема 4.7.3. Теория и практика экономико-географического районирования
Тема 4.7.4. Инвестиционная привлекательность – механизм развития экономики технического производства в Казахстане.
Тема 4.7.5. Специализация и диверсификация-потенциал развития региональной экономики
Тема 4.7.6. Специализация и диверсификация промышленности Казахстана
4.8. Стратегии геоэкономического развития
+
+
+
Тема 4.8.1. Производство товаров с высокой добавленной стоимостью
Тема 4.8.2. Специальные экономические зоны и технопарки Казахстана
Раздел 5. Геополитика
5.1. Основы геополитики. Актуальность геополитики
+
+
+
Тема 5.1.1. Цели и задачи геополитики. Предмет исследования, основные категории
Тема 5.1.1. Основные геополитические объекты и субъекты. Основные инструменты геополитического влияния.
5.2. Геополитическое пространство мира
+
+
+
Тема 5.2.1 Геополитическое пространство современного мира
5.3. Географические факторы в геополитике
+
+
+
Тема 5.3.1 Значение физико-географических и экономических факторов в геополитике

Тақырып 3.4.6. Өнеркәсіптік өндірістің антропогендік факторларының қоршаған ортаға әсерін талдау
4 бөлім. Геоэкономика
4.1. Геоэкономика негіздері. Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттері, негізгі түсініктері
Тақырып 4.1.2. Елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлі
4.2. Шаруашылықты ұйымдастырудың факторлары мен шарттары
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары
Тақырып 4.2.2. Дүниежүзілік шаруашылық салаларын заманауи орналастыру факторлары
4.3. Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымы
4.4. Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері
+
+
+
Тақырып 4.4.1. Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы және модельдері
Тақырып 4.4.2. Дамыған елдердегі шаруашылықтың
Тақырып 4.4.3. Дамушы елдердегі шаруашылықтың аумақтық құрылымы
4.5. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері
+
+
+
Тақырып 4.5.1. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру
Тақырып 4.5.2. Дүниежүзі елдерін экономикалық және техникалық даму деңгейі бойынша жіктеу. Дамыған елдер.
4.6. Экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе
+
+
+
Тақырып 4.6.1. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегиялары
Тақырып 4.6.2. Қазақстан Республикасының экономикалық даму стратегиясының мақсатты көрсеткіштері
4.7. Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті
+
+
+
Тақырып 4.7.1. Қазақстан экономикасының салалық құрылымы
Тақырып 4.7.2. Қазақстан аймақтарының экономикасы
Тақырып 4.7.3. Экономикалық-географиялық аудандастырудың теориясы мен практикасы
Тақырып 4.7.4. Инвестициялық тартымдылық-Қазақстандағы техникалық өндіріс экономикасын дамыту механизмі.
Тақырып 4.7.5. Мамандану және әртараптандыру – аймақтық экономиканың даму әлеуеті
Тақырып 4.7.6. Қазақстанның өнеркәсіптерінің мамандануы мен әртараптандыруы.
4.8. Геоэкономикалық даму стратегиялары
+
+
+
Тақырып 4.8.1. Қосылған құны жоғары тауарлар өндірісі
Тақырып 4.8.2. Қазақстанның арнайы экономикалық аймақтары мен технопарктері
5 бөлім. Геосаясат
5.1. Геосаясат негіздері. Геосаясаттың өзектілігі
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Геосаясаттың мақсаты мен міндеттері. Зерттеу пәні, негізгі категориялары
Тақырып 5.1.1. Негізгі геосаяси объектілері мен субъектілері. Геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдары.
5.2. Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
+
+
+
Тақырып 5.2.1 Қазіргі заманғы дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
5.3. Геосаясаттағы географиялық факторлар
+
+
+
Тақырып 5.3.1 Геосаясаттағы физикалық-географиялық және экономикалық факторлардың маңызы

Тема 6.4.1. Рейтинг конкурентоспособности Казахстана
Тема 6.4.2. Значимость, субъекты и потребители прикладной страноведческой информации
Раздел 7. Глобальные проблемы человечества
7.1. Решение глобальных проблем
+
+
+
Тема 7.1.1. Проблемы развития человечества и критерии их определения
Тема 7.1.2. Проблемы сохранения мира
7.2. Пути решения глобальных проблем
+
+
+
Тема 7.2.1. Мировой опыт в решении глобальных проблем человечества

Тақырып 6.4.1 Қазақстанның бәсекеге қабілеттілік рейтингі
Тақырып 6.4.2 Қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығы, субъектілері мен тұтынушылары
7 бөлім. Адамзаттың ғаламдық проблемалары
7.1. Ғаламдық мәселелерді шешу
+
+
+
Тақырып 7.1.1 Адамзат дамуындағы мәселелер және оларды анықтау критерийлері
Тақырып 7.1.2 Бейбітшілікті сақтау мәселелері
7.2. Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары
+
+
+
Тақырып 7.2.1 Адамзаттың ғаламдық проблемаларын шешудегі әлемдік тәжірибе

2) понимает методику расчета одного из показателей, используемых в сопоставлении, знает на душу населения, баланс покупательной способности, гендерное равенство и другие;
3) умеет и описывает индексы и рейтинги стран мира.
Место Казахстана на карте регионов мира
1) Выявить изменения местоположения, прогнозировать состояния и рисков на карте географических регионов Казахстана.
1) Определяет положение Казахстана в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
2) объясняет изменение геополитического, исторического и современного положения Республики Казахстан.
Сравнение стран мира
1) Объяснить и оценить рейтинг конкурентоспособности Казахстана;
2) определить значимости, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации.
1) Понимает динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
2) определяет географические, социальные, экономические и политические факторы, влияющие на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей.
Глобальные проблемы человечества
Решение глобальных проблем
1) Определить проблемы развития человечества и их критерия;
2) выявить и группировать причины и последствий возникновения глобальных проблем.
1) Классифицирует, знает и определяет глобальные проблемы развития человечества;
2) определяет роль понятия геоглобалистика в решении глобальных проблем и его связь с географией.
Пути решения глобальных проблем
1) Анализировать, выявить мировой опыт человечества в решении глобальных проблем;
2) выявить проявления глобальных проблем на территории Казахстана;
3) Определить роль молодого специалиста на пути модернизации нового Казахстана.
1) Понимает мировой опыт в решении глобальных проблем человечества;
2) представляет свои проекты по решению глобальных проблем, в том числе возникающих на территории Казахстана;
3) определяет роль молодого специалиста на пути модернизации нового Казахстана.
Приложение 55
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовой учебный план Технического и профессионального образования по дисциплине "Графика и проектирование" технико-технологическое направление
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Графика и проектирование" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

2) салыстыруда қолданылатын көрсеткіштердің бірін есептеу әдістемесін түсінеді, халықтың жан басына шаққандағы, сатып алу қабілетінің тепе-теңдігі, гендерлік теңдік және тағы басқалар) біледі;
3) әлем елдерінің индекстері мен рейтингтерін сипаттай алады және біледі.
Дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны
1) Қазақстанның географиялық аймақтар картасындағы орнының өзгеруін анықтау, жағдайы мен қатерлерін болжау.
1) Қазақстанның физикалық-географиялық, тарихи-географиялық және геосаяси аймақтарындағы жағдайын айқындай алады;
2) Қазақстан Республикасының геосаяси, тарихи және қазіргі жағдайының өзгеруін түсіндіре алады.
Дүниежүзі елдерін салыстыру
1) Қазақстанның бәсекеге қабілеттілік рейтингін түсіну және баға беру;
2) қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау.
1) Көрсеткіштер жиынтығы бойынша анықталатын индекстер мен рейтингтердегі Қазақстанның орнының динамикасын біледі (таңдау бойынша бір рейтинг мысалында) ;
2) көрсеткіштер жиынтығы бойынша есептелетін индекстер мен рейтингтерде Қазақстанның орнына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды айқындай алады.
Адамзаттың ғаламдық проблемалары
Ғаламдық мәселелерді шешу
1) Адамзат дамуындағы мәселелер және олардың критерийлерін анықтау;
2) ғаламдық мәселелерінің пайда болу, себептерін және салдарын анықтау және топтастыру.
1) Адамзаттың дамуындағы ғаламдық проблемаларды жіктейді, біледі және айқындайды;
2) ғаламдық мәселелерді шешудегі геоглобалистика ұғымының рөлін және оның географиямен байланысын анықтайды.
Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары
1) Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешудегі әлемдік тәжірибесін саралау, анықтау;
2)ғаламдық мәселелердің Қазақстан аумағындағы көріністерін анықтау;
3) Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас маман рөлін айқындау.
1) Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешуде әлемдік тәжірибені түсінеді;
2) ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында көрініс табатын мәселелерді шешу бойынша өз жобаларын ұсынады;
3) Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас маман рөлін айқындайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
55- қосымша
Техника-технологиялық бағыттың "Графика мен жобалау" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың "Графика мен жобалау" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2) развертка поверхностей;
3) конструирование форм.
Раздел 5. "Преобразование формы" включает следующий подраздел:
23) преобразование пространственного положения и частей предмета.
Раздел 6. "Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики" включает следующие подразделы:
1) стандартизация;
2) соединение деталей. сборочный чертеж;
3) элементы архитектурно-строительной графики;
4) инфографика (схемы, графики, диаграммы).
Раздел 7. "Проектирование. Проектная графика" включает следующие подразделы:
1) методы проектирования. основные этапы проектирования;
2) визуализация проектных предложений.
Раздел 8. "Творческие задания" включает следующие подразделы:
1) задания, развивающие общую готовность к проектной деятельности;
2) творческие задания с элементами проектной деятельности.
Базовое содержание учебного предмета "Графика и проектирование".
1) "Графические способы и средства визуализации информации". Роль изображений в визуализации информации. История изображений. Роль изображений в различных сферах деятельности человека (в науке, технике и искусстве). Методы выполнения графических изображений; средства визуализации информации; основные чертежные инструменты; способы работы чертежными инструментами и организация рабочего места; основные правила выполнения чертежа; типы линий; правила оформления чертежа: Стандарт, формат, масштаб, основная надпись; практические работы: типы линий, шрифты чертежные, нанесение размеров; геометрические построения на чертежах; деление отрезка, окружности и угла на равные части; сопряжения. Основные виды компьютерной графики; программы для растровой и векторной графики; программное обеспечение для создания 2D изображений; создание 2D изображений; цветовые модели растровой графики, векторной графики, трехмерной и фрактальной графики; графические операции растровой графики и векторной графики; оформление чертежа с применением возможностей графического редактора; создание 2D объектов с использованием примитивов (библиотек); геометрические построения с использованием примитивов; сохранение 2D объектов в нужном формате, вывод изображений в 2D объекте на печать.
2) "Основные виды изображений и их построение". Методы проецирования; основные методы проецирования; прямоугольное проектирование на две и три плоскости проекций; способы построения основных видов графических изображений; аксонометрические проекции; технический рисунок и эскиз; чтение и выполнение чертежей предметов (геометрических тел); нанесение размеров на чертежах; условности и упрощения на чертежах; чтение и выполнение чертежей. Сечения и разрезы; виды сечений и разрезов; правила применения сечения и разрезов на чертежах. Основные приемы твердотельного и поверхностного моделирования средствами компьютерной графики; основные этапы создания 3D модели; возможности растровых и векторных программ для создания 3D моделей (аксонометрическая проекция, технический рисунок); создание 3D модели на основе операций твердотельного моделирования; определение видов визуализации 3D модели; выбор способов построения 3D моделей; текстура и фактура 3D модели; выбор ПО для выполнения сечений и разрезов 2D объекта; приемы твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов.

2) Беттердің жазбасы;
3) Пішін құрылымдау.
"Пішінді түрлендіру" 5-бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) Нәрсенің немесе оның бөліктерінің кеңістіктегі жағдайын түрлендіру.
"Техникалық, сәулет– құрылыс және ақпараттық графика элементтері" 6-бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Стандарттау;
2) Тетіктерді біріктіру, құрастыру сызбасы;
3) Сәулет-құрылыс графикасының элементтері;
4) Инфографика /сұлбалар, графикалар және диаграммалар.
"Жобалау және жобалау графикасы" 7- бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Жобалау әдістері, жобалаудың негізгі кезеңдері;
2) Жобалық ұсыныстарды визуалдау.
"Шығармашылық тапсырмалар" 8-бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар;
2) Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар.
"Графика және жобалау" пәнінің негізгі мазмұны
1) "Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары". Кескіндердің ақпараттық визуализациялаудың рөлі мен кескін тарихы, адам қызметінің әртүрлі салаларындағы (ғылымда, техникада және өнерде) кескіндердің рөлі туралы түсінік беру. Графикалық кескіндерді орындау әдістері; ақпаратты визуализациялау құралдары; негізгі сызу құралдары; олармен жұмыс істеу тәсілдері және жұмыс орнын ұйымдастыру; сонымен қатар сызбаны орындаудағы негізгі ережелер; сызық түрлері; сызбаны жобалау ережелері; стандарт, формат, масштаб, негізгі жазба; практикалық жұмыс: сызба сызықтарының түрлері, сызба қаріптері, сызбағы өлшемдерді түсіру; сызбалардағы геометриялық конструкциялар; кесіндіні, шеңберді және бұрышты тең бөліктерге бөлу; түйіндесуді орындау жайында түсінік беру. Компьютерлік графиканың негізгі түрлері; растрлық, векторлық графика, үшөлшемді және фракталды графикаға арналған бағдарламалар; 2D кескіндерді жасауға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету; 2D кескіндерді жасау; растрлық және векторлық графиканың түсті модельдері; растрлық және векторлық графиканың графикалық операциялары; графикалық редактордың мүмкіндіктерін пайдалана отырып, сызбаны жобалау; примитивтерді (кітапханаларды) пайдаланып 2D объектілерін құру; примитивтерді қолданып геометриялық құрылымдар жасау; 2D нысандарын қажетті пішімде сақтау, 2D нысанында кескіндерді басып шығару.
2) "Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау". Проекция, проециялаудың негізгі әдістері; екі және үш проекциялық жазықтықтағы тікбұрышты проекция; графикалық кескіндерді құрастырудың негізгі тәсілдері; аксонометриялық проекциялар; техникалық сызба және эскиз; заттардың (геометриялық денелердің) сызбаларын оқу және сызу; сызбаға өлшемдерді түсіру; сызбалардағы шарттылықтар мен ықшамдаулар; сызбаны оқу және сызу. Қималар мен тіліктер; қималар мен тіліктердің түрлері; сызбалардағы қималар мен тіліктерді қолдану ережелері. Компьютерлік графиканың көмегімен көлемді модельдеудің негізгі әдістері; 3D моделін құрудың негізгі кезеңдері; 3D модельдерді құруға арналған растрлық және векторлық бағдарламалардың мүмкіндіктері (аксонометриялық проекция, техникалық сурет); көлемді модельдеу операциялары негізінде 3D моделін құру; 3D модельдің визуализация түрлерін анықтау; 3D модельдерді құру әдістерін таңдау; 3D модельдің текстурасы мен фактурасы; 2D объектінің қималары мен тіліктерін орындау үшін бағдарламалық құралды таңдау; қималар мен тіліктерді сызу үшін көлемді модельдеу әдістерін қарастыру.

3) "Преобразование изображения". Преобразование вида и состава изображений (графическая работа); реконструкция изображений (графическая работа). Преобразование вида и состава изображений (работа в графическом редакторе).
4) "Формообразование и конструирование". Законы формообразования геометрических тел; Развертка поверхностей геометрических тел (предметов); конструирование форм предметов (геометрических тел); преобразование формы предмета; преобразование пространственного положения и частей предмета. Выполнение развертки поверхностей геометрических тел (предметов) средствами компьютерной графики; Конструирование форм; Анализ понятии - "конструирование"; конструирование формы предмета по заданным параметрам.
5) "Преобразование формы". Выполнение преобразовании формы с изменением пространственного положения предмета, формы с изменением пространственного взаимоотношения частей предмета; Преобразование 3D модели методом выдавливания и удаления частей; преобразование 3D модели путем перемещения частей.
6) "Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики". Стандартизация; общие понятия о стандартизации, взаимозаменяемости, унификации, деталях и сборочных единицах; сборочный чертеж; соединение деталей; разъемные и неразъемные соединения; правила выполнения и оформления сборочного чертежа; элементы архитектурно строительной – графики; общие сведения о строительных чертежах (план, генеральный план, фасад, разрез); выполнение и чтение несложных строительных чертежей. 3D модель сборочной единицы; работа с библиотекой графических программ; строительные чертежи в графическом редакторе; инфографика (схемы, графики, диаграммы). Инфографика в различных сферах деятельности.
7) "Проектирование. Проектная графика". Методы проектирования; основные этапы проектирования; требования к проектируемым объектам (функциональные, эстетические); визуализация проектных предложений; графические документы; состав технической документации и их особенности; визуализация творческих идей; графические средства визуализации проектных предложений (эскиз, чертеж, макет.
8) "Творческие задания". Задания, развивающие общую готовность к проектной деятельности; особенности творческих заданий; задания от идеи до проекта; задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/ дизайна/архитектуры, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование); Творческий проект по заданной теме; творческие задания с элементами проектной деятельности; Разработка национального орнамента используя техники киригами; Построение шрифтовой композиции, используя технику киригами; Построение архитектурного объекта, используя технику киригами; Моделирование подставку выставочной стенки и полки для материалов производства (стекло, бумага, пластик и дерево); Моделирование подставку для книг, смартфонов, и ноутбуков используя природные материалы; Разработка проекта "Создание баз данных и информационных сетей" для адаптации и передвижение по транспорту особенных детей в городской среде; Разработка дизайна скамейки для парка и сквера, используя переработанные экологические материалы; Разработка дизайна малой архитектурной композиции; Разработка дизайна остановки автобуса используя альтернативные источники энергии; Разработка дизайна входной группы и зоны отдыха колледжа; Разработка проекта центра обслуживания населении с автоматизации и управлениями технологическими процессами; Разработка проекта зоны игры и отдыха для детей в здании супермаркета; Разработка проекта юрты с альтернативными источниками энергии; Разработка проекта "Дом моей мечты".

3) "Кескіндерді түрлендіру". Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс); Кескіндерді қайта құру (графикалық жұмыс). Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық редакторда жұмыс).
4) "Пішін қалыптастыру және құрылымдау". Геометриялық денелердің пішінін құрылымдау заңдылықтары; геометриялық денелердің (заттардың) жазбасы; заттардың (геометриялық денелердің) пішіндерін құрылымдау; нысанның пішінін өзгерту; объектінің кеңістіктегі орны мен бөліктерін түрлендіру. Компьютерлік графиканың көмегімен геометриялық денелердің (заттардың) жазбасын орындау; пішін құрылымдау; "құрылымдау" - ұғымын талдау; берілген параметрлер бойынша нысанның пішінін құрылымдау.
5) "Пішінді түрлендіру". Заттың кеңістіктегі орнын өзгерту арқылы пішінін түрлендіру, объект бөліктерінің кеңістіктегі қатынасын өзгертумен пішінді түрлендіруді жүзеге асырады; Бөлшектерді ығыстыру және өшіру әдістері арқылы 3D моделін түрлендіру; бөлшектерді жылжыту арқылы 3D моделін түрлендіру.
6) "Техникалық, сәулет– құрылыс және ақпараттық графика элементтері". Стандарттау; стандарттау жайында жалпы мағлұматтар, өзара алмастыру, бөлшектер мен құрастыру бірліктерінің жалпы түсініктері; құрастыру сызбасы; бөлшектерді қосу; ажыратылатын және ажыратылмайтын қосылыстар; құрастыру сызбасын орындау және рәсімдеу ережелері; архитектуралық құрылыс графика - элементтері; құрылыс сызбалары туралы жалпы мәліметтер (жоспар, бас жоспар, қасбет, тілік); қарапайым құрылыс сызбаларын орындау және оқу. Құрастыру сызбасының 3D моделі; графикалық бағдарламалар кітапханасымен жұмыс істеу; графикалық редактордағы құрылыс сызбалары; инфографика (схемалар, графиктер, диаграммалар). Әр түрлі қызмет салаларындағы инфографика.
7) "Жобалау. Жоба графикасы". Жобалау әдістері; жобалаудың негізгі кезеңдері; жобаланған объектілерге қойылатын талаптар (функционалдық, эстетикалық); жобалық ұсыныстарды визуализациялау; графикалық құжаттар; техникалық құжаттаманың құрамы және олардың ерекшеліктері; шығармашылық идеяларды визуализациялау; жобалық ұсыныстарға арналған графикалық визуализация құралдары (эскиз, сызба, макет).
8) "Шығармашылық тапсырмалар". Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар; шығармашылық тапсырмалардың ерекшеліктері; идеядан жобаға дейінгі тапсырмалар; жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар; техника/дизайн/ сәулет салалары бойынша жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмаларды түрлі графика құралдарымен (қолмен орындалатың/ компьютерлік графика/ макеттеу) орындау; берілген тақырып бойынша шығармашылық жоба; жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар; Киригами техникасы арқылы ұлттық ою-өрнек жасау; Киригами техникасы арқылы қаріп композицияны құрастыру; Киригами техникасы арқылы сәулет нысанын орындау; Өндіріс материалдарға арналған көрме қабырға стенді мен сөрелерді модельдеу(шыны, қағаз, пластик, және ағаш); Табиғи материалдарды пайдалана отырып, кітаптарға, смартфонға және ноутбуктерге арналған тіреуішті модельдеу; Ерекше балаларды қалалық ортаға бейімдеу және тасымалдау үшін "Мәліметтер базасы мен ақпараттық желілерді құру" жобасын әзірлеу; Қайта өңделген экологиялық материалдарды қолдана отырып саябақ пен алаңға арналған орындықтардың дизайнын әзірлеу; Шағын сәулеттік композицияны жобалау; Баламалы энергия көздерін пайдалана отырып, аялдама дизайнын әзірлеу; Колледжге кіру алаңы мен демалыс аймағының дизайнын әзірлеу; Автоматтандыру және процестерді басқару арқылы халыққа қызмет көрсету орталығының жобасын әзірлеу; Супермаркет ғимаратында балаларға арналған ойын және демалыс аймағының жобасын әзірлеу; Баламалы энергия көздерін қолдана отырып, киіз үй жобасын әзірлеу; "Менің арманымдағы үй" жобасын әзірлеу.

5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов и содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
6. Объем учебной нагрузки составляет от 72 -96 часов (3-4 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
7. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Графические способы и средства визуализации информации
1.1 Роль изображений в визуализации информации
+
+
+
Тема 1.1.1. История возникновения и значение изображений
Тема 1.1.2. Методы выполнения графических изображений
Тема 1.1.3. Основные виды компьютерной графики
1.2. Средства визуализации информации
+
+
+
Тема 1.2.1. Чертежные инструменты и принадлежности
Тема 1.2.2. Организация рабочего места и рациональные приемы работы чертежными инструментами
Тема 1.2.3. Программное обеспечение для создания 2D изображений
Тема 1.2.4. Графические редакторы для создания 2D изображений
Тема 1.2.5. Инструменты графического редактора для создания 2D объектов
Тема 1.2.6. Графического редактора для создания 2D объектов
Тема 1.2.7. Анализ цветовых моделей в векторной графике и растровой графике
Тема 1.2.8. Анализ цветовых моделей в трехмерной и фрактальной графике
Тема 1.2.9. Графических операций для создания 2D объектов
Тема 1.2.10. Применение графических операций для создания 2D объектов, создание, копирование, дубликат, удаление, сохранение
1.3. Основные правила оформления чертежа
+
+
+
Тема 1.3.1. Общие сведения о стандартах ЕСКД
Тема 1.3.2. Форматы и основная надпись
Тема 1.3.3. Типы линий чертежа
Тема 1.3.3. Основные назначение чертежных линии
Тема 1.3.4. Шрифты чертежные
Тема 1.3.5. Шрифты чертежные, тип шрифта Б
Тема 1.3.6. Основные правила нанесения размеров
Тема 1.3.7. Правила оформления (формат, масштаб)

5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 72-96 сағатты (3-4 кредит) құрайды.
7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру қарастырылады.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
теориялық
практикалық
1 бөлім. Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары
1.1. Ақпаратты визуализациялаудағы кескіндердің ролі
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Кескіннің мәні мен тарихы
Тақырып 1.1.2. Графикалық кескінді орындау әдістері
Тақырып 1.1.3. Компьютерлік графиканың негізгі түрлері
1.2. Ақпаратты визуализациялау құралдары
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Сызу аспаптары мен құрал жабдықтары
Ттақырып 1.2.2. Жұмыс орнын ұйымдастыру және сызу құралдарымен жұмыс істеудің тиімді әдістері
Тақырып 1.2.3. 2D кескінін құру үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету)
Тақырып 1.2.4. 2D кескіндерді құруға арналған графикалық редакторлар
Тақырып 1.2.5. 2D нысандарын құруға арналған графикалық редактордың құралдары
Тақырып 1.2.6. 2D нысандарын құруға арналған графикалық редакторы, жылдам пернелер
Тақырып 1.2.7. Векторлық графикадағы түстік моделдерді талдау
Тақырып 1.2.8. Растрлық графикадағы түстік моделдерді талдау
Тақырып 1.2.9. 2D нысандарды құруға арналған графикалық операцияларды қолдану
Тақырып 1.2.10. 2D нысандарын құру үшін "құру", "көшіру", "көшірме", "жою", "сақтау" графикалық операцияларын қолдану
1.3. Сызбаны орындаудағы негізгі ережелер
+
+
+
Тақырып 1.3.1. Стандарттар туралы түсінік. КҚБЖ
Тақырып 1.3.2. Пішімдер және негізгі жазулар
Тақырып 1.3.3. Сызба сызықтары
Тақырып 1.3.4. Сызба сызықтарының негізгі тағайындалуы
Тақырып 1.3.5. Сызба қаріптері
Тақырып 1.3.6. Сызба қаріптері, Б (түріндегі) типіндегі қаріп
Тақырып 1.3.7. Сызбаға өлшемдерді түсіру

Тема 1.3.8. Правила оформления (основная надпись)
1.4. Геометрические построения на чертежах
+
+
+
Тема 1.4.1. Построение параллельных и взаимно перпендикулярных прямых. Деление отрезка и угла на равные части
Тема 1.4.2. Деление окружности на равные части с помощью циркуля
Тема 1.4.3. Деление окружности на равные части с помощью прямоугольного треугольника
Тема 1.4.4. Сопряжения. Виды сопряжения
Тема 1.4.5. Сопряжения детали

Тақырып 1.3.8. Сызбаны рәсімдеу ережелері (пішім, масштаб)
Тақырып 1.3.9. Негізгі жазбаны рәсімдеу ережелері
1.4. Сызбадағы геометриялық құрылым
+
+
+
Тақырып 1.4.1. Параллель және өзара перпендикуляр түзулерді салу. Кесіндіні және бұрыштарды тең бөліктерге бөлу
Тақырып 1.4.2. Циркуль арқылы шеңберді тең бөліктерге бөлу
Тақырып 1.4.3. Бұрыштықтардың көмегімен шеңберді тең бөліктерге бөлу
Тақырып 1.4.4. Түйіндесу. Түйіндесудің түрлері
Тақырып 1.4.5. Бөлшектердің түйіндесуі

Тема 1.4.6. Создание структуры технологической карты и списка документов с использованием примитивов 2D объектов
Тема 1.4.7. Создание текст для технического документации с использованием примитивов 2D объектов
Тема 1.4.8. Документ-модели, клипарты, используемые при разработке 2D объектов
Тема 1.4.9. Документ-модели для создания схемы и таблицы, используемые при разработке 2D объектов
Тема 1.4.10. Геометрические построения с использованием примитивов

Тақырып 1.4.6. 2D объектінің примитивтерін пайдаланып технологиялық карта құрылымы мен құжаттар тізімін құру
Тақырып 1.4.7. 2D нысандарының примитивтерін пайдалана отырып, техникалық құжат мәтінін жасау
Тақырып 1.4.8. 2D нысандарды әзірлеу кезінде қолданылатын құжат-үлгілер, клип-арттар, кiтапханалар
Тақырып 1.4.9. Сұлба мен кесте құруға арналған құжат-үлгіні қолданып, 2D нысандарды әзірлеу
Тақырып 1.4.10. Примитивтерді қолдана отырып, геометриялық құрылымдар орындау

Тема 1.4.11. Анализ геометрических форм детали
Раздел 2. Основные виды изображений и их построение
2.1. Методы проецирования
+
+
+
Тема 2.1.1. Основные методы проецирования
Тема 2.1.2. Прямоугольное проецирование на две и три плоскости проекций
Тема 2.1.3. Чертежи тел в системе прямоугольных проекций
Тема 2.1.4. Правила построения изображений предметов на технических чертежах
Тема 2.1.5. Основные, дополнительные и местные виды на чертежах

Тақырып 1.4.11. Бөлшектің геометриялық пішінін талдау
2 бөлім. Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау
2.1. Проециялау әдістері
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Проециялаудың негізгі әдістері
Тақырып 2.1.2. Екі және үш жазықтыққа тік бұрыштап проекциялау
Тақырып 2.1.3. Тік бұрышты проекциялар жүйесіндегі денелердің сызбасы
Тақырып 2.1.4. Техникалық сызбаларда нәрселердің кескіндерін орындау ережелері
Тақырып 2.1.5. Сызбадағы негізгі, қосымша және жергілікті көріністер

2.2. Способы построения основных видов графических изображений
+
+
+
Тема 2.2.1. Общие сведения об аксонометрических проекциях
Тема 2.2.2. Аксонометрические проекции многогранников
Тема 2.2.3. Аксонометрические проекции тел вращения
Тема 2.2.4. Технический рисунок
Тема 2.2.5. Понятие об эскизах
Тема 2.2.6. Основные этапы 3D модели
Тема 2.2.7. Создание 3D модели простых геометрических тел
Тема 2.2.8. Возможности растровых и векторных программ для создания 3D модели
Тема 2.2.9. Создание 3D модели на основе операций твердотельного моделирования
Тема 2.2.10. Преобразования и трансформация 3D модели на основе операций твердотельного моделирования
2.3. Чтение и выполнение чертежей предметов
+
+
+

2.2. Графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру әдістері
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Аксонометриялық проекциялар
Тақырып 2.2.2. Көпбұрыштардың аксонометриялық проекциялары
Тақырып 2.2.3. Айналу денелерінің аксонометриялық проекциялары
Тақырып 2.2.4. Техникалық сурет
Тақырып 2.2.5. Нобай туралы түсінік
Тақырып 2.2.6. 3D моделін құрудың негізгі кезеңдері
Тақырып 2.2.7. Қарапайым геометриялық денелердің 3D моделін салу
Тақырып 2.2.8. 3D моделін құрудағы растрлық және векторлық бағдарлама мүмкіндіктері
Тақырып 2.2.9. Көлемді моделдеу операциясының негізіне сүйеніп 3D моделін құру
Тақырып 2.2.10. Көлемді модельдеу операцияларына негізделген 3D моделін түрлендіру және қайта құру
2.3. Нәрселердің сызбаларын орындау және оқу
+
+
+

Тема 2.3.1. Нанесение размеров на чертежах
Тема 2.3.2. Условности и упрощения на чертежах
Тема 2.3.3. Определение видов визуализации 3D модели
Тема 2.3.4. Выбор способов построения 3D моделей
Тема 2.3.5. Текстура и фактура 3D модели
2.4. Сечения и разрезы
+
+
+
Тема 2.4.1. Общие сведения о разрезах
Тема 2.4.2. Простые разрезы
Тема 2.4.3. Соединение видов и разреза
Тема 2.4.4. Разрезы на симметричных деталях
Тема 2.4.5. Сложные разрезы

Тақырып 2.3.1. Сызбаларға өлшемдерді түсіру
Тақырып 2.3.2. Сызбаны орындау кезіндегі шарттылықтар мен ықшамдаулар
Тақырып 2.3.3. 3D моделдердің визуалдау түрлерін анықтау
Тақырып 2.3.4. 3D моделдерін орындау тәсілдерін таңдау
Тақырып 2.3.5. 3D моделдерін текстурасы мен фактурасы
2.4. Қима мен тіліктер
+
+
+
Тақырып 2.4.1. Тіліктер туралы жалпы мағлұмат
Тақырып 2.4.2. Қарапайым тіліктер
Тақырып 2.4.3. Көрініс пен тілікті біріктіру
Тақырып 2.4.4. Симметриялық бөлшектердегі тілік
Тақырып 2.4.5. Күрделі тіліктер

Тема 2.4.6. Сечения. Виды сечения
Тема 2.4.7. Различия между разрезами и сечениями
Тема 2.4.8. Условности и упрощения при выполнении сечений и разрезов
Тема 2.4.9. Выбор программного обеспечения для выполнения разреза 2D объекта
Тема 2.4.10. Выбор программного обеспечения для выполнения сечений 2D объекта
Тема 2.4.11. Приемы твердотельного моделирования
для образования разреза
Тема 2.4.12. Приемы твердотельного моделирования
для образования сечений
Раздел 3. Преобразование изображения

Тақырып 2.4.6. Қималар. Қималардың түрлері
Тақырып 2.4.7. Тіліктер мен қималардың айырмашылығы
Тақырып 2.4.8. Тілік және қиманы орындау кезіндегі шарттылықтар мен ықшамдаулар
Тақырып 2.4.9. 2D нысанның тілігін орындау үшін БЖ (бағдарламалық жасақтаманы) таңдау
Тақырып 2.4.10. 2D нысанның қимасын орындау үшін БЖ(бағдарламалық жасақтаманы) таңдау
Тақырып 2.4.11. Тілікті орындауға арналған көлемді моделдеу тәсілдері
Тақырып 2.4.12. Қиманы орындауға арналған көлемді моделдеу тәсілдері
3 бөлім. Кескіндерді түрлендіру

Тема 7.2.1. Графические документы
Тема 7.2.2. Спецификация, расчетно- пояснительная записка
Тема 7.2.3. Визуализация творческих идей
Тема 7.2.4. Виды электронных технических документов
Раздел 8. Творческие задания
8.1. Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности
+
+
+
Тема 8.1.1. Особенности творческих заданий
8.2. Творческие задания с элементами проектной деятельности
+
+
+
Тема 8.2.1. Творческие задания с элементами проектной деятельности

Тақырып 7.2.1. Графикалық құжаттар
Тақырып 7.2.2. Спецификация, есеп жүргізу және түсіндірме жазба
Тақырып 7.2.3. Шығармашылық идеяларды визуалдау
Тақырып 7.2.4. Электрондық техникалық құжаттардың түрлері
8 бөлім. Шығармашылық тапсырмалар
8.1. Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар
+
+
+
Тақырып 8.1.1. Шығармашылық тапсырмалардың ерекшеліктері
8.2. Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
+
+
+
Тақырып 8.2.1. Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар

Тема 8.2.2. Разработка национального орнамента, используя техники киригами
Тема 8.2.3. Построение шрифтовой композиции, используя технику киригами
Тема 8.2.4. Построение архитектурного объекта, используя технику киригами
Тема 8.2.5. Моделирование подставки выставочной стенки и полки для материалов производства (стекло, бумага, пластик и дерево)
Тема 8.2.6. Моделирование подставки для книг, смартфонов, и ноутбуков используя природные материалы
Тема 8.2.7. Разработка проекта "Создание баз данных и информационных сетей" для адаптации и передвижении по транспорту особенных детей в городской среде
Тема 8.2.8. Разработка дизайна скамейки для парка и сквера, используя переработанные экологические материалы
Тема 8.2.9. Разработка дизайна малой архитектурной композиции
Тема 8.2.10. Разработка дизайна остановки автобуса используя альтернативные источники энергии
Тема 8.2.11. Разработка дизайна входной группы и зоны отдыха колледжа
Тема 8.2.12. Разработка проекта центра обслуживания населении с автоматизации и управлениями технологическими процессами
Тема 8.2.13. Разработка проекта зоны игры и отдыха для детей в здании супермаркета
Тема 8.2.14. Разработка проекта юрты с альтернативными источниками энергии
Тема 8.2.15. Разработка проекта "Дом моей мечты"
Глава 3. Результаты обучения и критерий оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерий оценивания
Графические способы и средства визуализации информации
Роль изображений в визуализации информации
1) Объяснить роль изображений в визуализации передаче информации в жизни и различных сферах деятельности человека;
2) использовать различные приемы и средства исполнения графического изображение на практике.
3) различать виды компьютерной графики и использовать их на практике.
1) Определяет понятия "графика", "карты", "схема", "диаграмма", "чертежи", "рисунки";
2) определяет понятие "компьютерная графика", разделяет 4 вида компьютерной графики: растровая, векторная, трехмерная и фрактальная графика;
3) определяет достоинство и недостатки, а также различия и сходство растровой и векторной графики;
4) выполняет примеры в растровой векторной, трехмерной и фрактальной графике.
Средства визуализации информации
1) Демонстрировать практические навыки работы с чертежными инструментами и приспособлениями при выполнении графических работ;
2) определить программное обеспечение для создания 2D изображений, определяет возможности векторной и растровой графики.
1) Умеет правильно пользоваться чертежными инструментами и оборудованием по назначению и в соответствии с требованиями;

Тақырып 8.2.2. Киригами техникасы арқылы ұлттық ою-өрнек жасау
Тақырып 8.2.3. Киригами техникасы арқылы қаріптік композицияны құрастыру
Тақырып 8.2.4. Киригами техникасы арқылы сәулет нысанын орындау
Тақырып 8.2.5. Өндіріс материалдарға арналған көрме қабырға стенді мен сөрелерді моделдеу (шыны, қағаз, пластик, және ағаш)
Тақырып 8.2.6. Табиғи материалдарды пайдалана отырып, кітаптарға, смартфонға және ноутбуктерге арналған тіреуішті моделдеу
Тақырып 8.2.7. Ерекше балаларды қалалық ортаға бейімдеу және тасымалдау үшін "Мәліметтер базасы мен ақпараттық желілерді құру" жобасын әзірлеу
Тақырып 8.2.8. Қайта өңделген экологиялық материалдарды қолдана отырып саябақ пен алаңға арналған орындықтардың дизайнын әзірлеу
Тақырып 8.2.9. Шағын сәулеттік композицияны жобалау
Тақырып 8.2.10. Баламалы энергия көздерін пайдалана отырып, аялдама дизайнын әзірлеу
Тақырып 8.2.11. Колледжге кіру алаңы мен демалыс аймағын дизайнын әзірлеу
Тақырып 8.2.12. Автоматтандыру және процестерді басқару арқылы халыққа қызмет көрсету орталығының жобасын әзірлеу
Тақырып 8.2.13. Супермаркет ғимаратында балаларға арналған ойын және демалыс аймағының жобасын әзірлеу
Тақырып 8.2.14. Баламалы энергия көздерін қолдана отырып, киіз үй жобасын әзірлеу
Тақырып 8.2.15. "Менің арманымдағы үй" жобасын әзірлеу
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары
Ақпаратты визуализациялаудағы кескіндердің рөлі
1) Бейнелеудегі, адам өміріндегі және қызметінің әртүрлі салаларындағы ақпаратты берудегі бейнелеудің рөлін түсіндіру;
2) графикалық бейнені орындаудың әртүрлі тәсілдері мен құралдарын практикада қолдану;
3) компьютерлік графиканың түрлерін ажырату және оларды іс жүзінде қолдану.
1) "Графика", "карталар", "схема", "диаграмма", "сызбалар", "сызбалар" ұғымдарын айқындайды;
2) "компьютерлік графика" ұғымын айқындайды, компьютерлік графиканың 4 түрін бөліп ажыратады;
3) растрлық және векторлық графиканың ерекшелігін сондай-ақ кемшілігі мен ұқсастықтарын айқындайды;
4) растрлық графикада, векторлық графикада, үш өлшемді графикада және фракталдық графикада мысалдар орындайды.
Ақпаратты визуализациялау құралдары
1) Графикалық жұмыстарды орындау кезінде сызу құралдарымен және құрылғылармен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын көрсету;
2) 2D кескін жасауға арналған бағдарламалық жасақтаманы анықтау, векторлық және растрлық графиканың мүмкіндіктерін анықтау.
1) мақсаты бойынша және талаптарға сәйкес сызу құралдары мен жабдықтарын дұрыс пайдалана алады;

2) пользуется работой с инструментами и возможности графического редактора для создания 2D объектов и распечатывает на принтере выполненные практические работы;
3) анализирует и различает цветовые модели в векторной и растровой графике;
4) применяет графические операций для создания 2D объектов.
Основные правила оформления чертежа
1) Соблюдать правила оформление и выполнение чертежа по стандарту.
1) Классифицирует ГОСТ стандарты по типам;
2) запоминает и различает понятия "форматы" и "масштабы";
3) вычерчивает чертежные линии по задании, определяет их по назначению, правильно называет и выполняет при практических работах;
4) вычерчивает прямой шрифт типа Б и шрифт типа Б с наклоном 750.
Геометрические построения на чертежах
1) Выполнять геометрические построения на чертежах различными инструментами;
2) демонстрировать способы вычерчивание различных видов сопряжений, овалов и кривых линий;
3) создать геометрические построения с использованием примитивов.
1) Разделяет отрезок на два и более равные части с помощью циркуля;
2) разделяет углы на два и более равные части с помощью циркуля;
3) разделяет окружность на два и более равные части с помощью циркуля и прямоугольной треугольной линейки;
4) определяет сопряжение по видам: внешнее, внутреннее, комбинированное;
5) вычерчивает сопряжения, определяет примеры использования сопряжении в окружающем пространстве, в мебели, в строительстве, в машиностроении, в одежде, в бытовой технике, в промышленности;
6) создает 2D объектов с использованием примитивов;
7) вычерчивает геометрические построения с использованием примитивов;
8) разделяет окружность и квадраты с помощью модулей на равные части, создает абстрактные и правильные фигуры используя шаблоны 2D объекта;
1) выполняет документ-модели для создания резюме, используемые при разработке 2D объектов.
Основные виды изображений и их построение
Методы проецирования
1) Понимать и выполнять виды проецирования;
2) определять правила построения изображений предметов на технических чертежах.
1) Определяет основные методы проецирования: (центральная проекция, аксонометрическая проекция, прямоугольные (ортогональные) проекции, проекция с числовыми отметками);
2) выполняет прямоугольное проецирование на две и три плоскости проекций;
3) вычерчивает чертежи тел в системе прямоугольных проекций: проекции точки, отрезка, треугольника;
4) вычерчивает и запоминает правила построения изображений предметов на технических чертежах.
Способы построения основных видов графических изображений.
1) Понимать способы построения плоских геометрических фигур и объҰмных предметов (аксонометрия);
2) выполнять аксонометрические проекции по заданным видам предмета, демонстрируя знания правил построения;

2) 2D объектілерін құру үшін графикалық редактордың құралдарымен және мүмкіндіктерімен жұмысты пайдаланады және орындалған практикалық жұмыстарды принтерге басып шығарады;
3) векторлық және растрлық графикадағы түс моделдерін талдайды және ажыратады;
4) 2D нысандарын құру үшін графикалық операцияларды қолданады.
Сызбаны орындаудағы негізгі ережелер
1) Сызбаны стандарт бойынша ресімдеу және орындау ережелерін сақтау.
1) МЕСТ стандарттарын түрлері бойынша жіктейді;
2) "форматтар" және "масштабтар" ұғымдарын есте сақтайды және ажыратады;
3) тапсырма бойынша сызба сызықтарын сызады, оларды мақсаты бойынша анықтайды, практикалық жұмыстар кезінде дұрыс атайды және орындайды;
4) Б типті қаріпті сызу тәртібі мен ережесін, 750 көлбеулеп қаріптін Б түрін сыза біледі.
Сызбадағы геометриялық құрылым
1) Сызбаларда геометриялық құрылыстарды әртүрлі құралдармен орындау;
2) әртүрлі сопақшаларды және қисық сызықтарды салу тәсілдерін көрсету;
3) геометриялық құрылымдар жасап примитивтерді қолдану.
1) Циркульдің көмегімен кесіндіні екі немесе одан да көп тең бөліктерге бөледі;
2) бұрыштарды циркульдің көмегімен екі немесе одан да көп тең бөліктерге бөледі;
3) циркуль мен тікбұрышты бұрыштықтарды қолданып шеңберді екі немесе одан да көп тең бөліктерге бөледі;
4) түйіндесуді сызады, түйіндесудің қоршаған кеңістікте, жиһазда, құрылыста, машина жасауда, киімде, тұрмыстық техникада, өнеркәсіпте қолдану мысалдарын анықтайды;
3) примитивтерді қолданып, 2D нысандарды құрады;
4) примитивтерді қолданып геометриялық сызбаны сызады;
5) түйіндеме құруға арналған құжат-үлгіні қолданып, 2D нысандарды әзірлейді;
6) 2D объектінің примитивтерін пайдаланып техника-ехнологиялық құжаттаманың құрылымы мен құжаттар тізімін құрады.
Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау
Проециялау әдістері
1) Проекциялау әдістері мен тәсілдерін білу және түсіну;
техникалық сызбаларда нәрселердің кескіндерін орындау ережелерін сызбаны сызу барысында қолдану, анықтау.
1) Проециялаудың негізгі әдістерін (орталық проекциялау, аксонометриялық проекциялау, тікбұрышты проекциялау, сандық өлшемдік проекция) түсіндіреді;
2) екі және үш проекция жазықтығында тікбұрышты проекцияны орындайды;
3) нүктенің, кесіндінің, үшбұрыштың тікбұрышты проекциясын сызады;
4) техникалық сызбаларда нәрселердің кескіндерін орындау ережелерін графикалық жұмысты орындау барысында қолданады.
Графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құру
1) Жазық геометриялық денелер мен көлемді пішіндердің (аксонометрия) бейнеленуін білу және түсіну;
2) заттың берілген көріністеріне қарап аксонометриялық проекцияларын анықтау;

3) узнать и определять особенности технического рисунка и эскиза; 4) решать графические задачи; предлагая рациональные способы выполнения;
создает 3D модели простых геометрических тел.
1) Определяет понятия "аксонометрия", "аксонометрические проекции", "изометрия", "диметрия", "триметрия";
2) вычерчивает изометрию и диметрию куба, окружности,
3) вычерчивает аксонометрические проекции по заданным видам предмета;
4) определяет особенности технического рисунка и эскиза;
5) выполняет эскиз детали с натуры;
6) определяет создание 3D модели простых геометрических тел;
7) определяет возможности растровых и векторных графики для создания 3D модели и выполняет практические задании;
8) выполняет практические работы по созданию 3D модели на основе операций твердотельного моделирования.
Чтение и выполнение чертежей предметов
1) Демонстрировать знания нанесения размеров на чертежах с учетом свойств геометрической формы предметов;
2) выполнять чертежи методом проецирования, используя условности и упрощения на чертежах;
3) читать и выполнять чертежи на основе анализа геометрической формы предмета;
4) определять виды визуализации 3D модели.
1) Анализирует геометрическую форму предмета и наносит размеры на чертежах;
2) узнает и вычерчивает условности и упрощения на чертежах;
3) по ГОСТу наносить размеры на чертежах;
4) умеет читать и выполнять чертежи;
5) выбирает и анализирует способы построения 3D моделей;
6) определяет текстуру и фактуру 3D модели.
Сечения и разрезы
1) Понимать целесообразность применения сечений и разрезов на чертежах;
2) узнать и применять правила изображения сечения и разрезы на чертеже; применят условности и упрощения при выполнении сечений и разрезов;
3) Анализировать выбор ПО для выполнения сечений и разрезов 2D объекта.
1) Определяет разрезы, определение виды разрезов, а также знает их назначение и вычерчивание на чертежах;
2) узнает графическое оформление разреза;
3) различает простые и сложные разрезы;
4) определяет местные и наклонные разрезы, вычерчивание на чертеже;
5) определяет вынесенные и наложенные сечения, определяет различие и сходство между ними;
6) узнает правила оформления и обозначения на чертежах;
7) применяет условности и упрощения при выполнении сечений и разрезов,

3) аксонометриялық проекцияны сыза білу;
4) техникалық сурет пен заттың нобайын сызудың ерекшеліктерін білу және анықтау;
5) графикалық есептерді шешу;
6) қарапайым геометриялық денелердің 3D моделін сыза білу.
1) "Аксонометрия", "аксонометриялық проекциялар", "изометрия", "диметрия", "триметрия" ұғымдарын түсіндіреді және анықтайды;
2) кубтың, шеңбердің изометриясын және диметриясын сызады;
3) заттың берілген көріністеріне сүйене отырып аксонометриялық проекциясын сызады;
4) техникалық сурет пен нобайдың ерекшеліктерін анықтайды;
5) нақты заттың нобайын сызады;
6) қарапайым геометриялық денелердің 3D моделін сызады;
7) 3D моделін құру үшін растрлық және векторлық графиканың мүмкіндіктерін анықтайды және тәжірибелік тапсырмаларды орындайды;
8) қатты моделдеу операциялары негізінде 3D моделін құру бойынша практикалық жұмыстарды орындайды.
Нәрселердің сызбаларын орындау және оқу
1) Нәрселердің геометриялық пішінінің қасиеттерін ескере отырып, өлшем қою туралы білімдерін және өлшемдерді түсіру шеберлігін көрсете білу;
2) сызбада шартты белгілер және ықшамдауларды пайдаланып, проекциялау тәсілдері негізінде сызбаларды орындау;
3) бұйымдардың геометриялық формаларын талдай отырып, сызбаларды оқу, сызу;
4) 3D моделдердің визуалдау түрлері мен тәсілдерін таңдау, анықтау;
5) 3D моделдерін текстурасы мен фактурасын оқып үйрену.
1) Заттардың геометриялық пішінін талдайды және сызбаларға өлшемдерді түсіреді;
2) сызбадағы шартты белгілер және ықшамдауларды қолданып сызбаларды орындайды;
3) МЕСТ бойынша сызбаларға өлшемдерді түсіреді;
4) сызбаларды оқи алады және сыза алады;
5) 3D моделдерді құру әдістерін таңдайды және талдайды;
6) 3D моделінің текстурасы мен фактурасын анықтайды.
Қима мен тіліктер
1) Сызбалардағы қималар мен тіліктерді қолданудың мақсатын білу;
2) сызбада қималар мен тіліктерді орындау ережелерін біледі және қолдану;
қималар мен тіліктерді орындаудың шарттылықтары мен ықшамдауларды қолдану;
3) 2D нысанның қимасы мен тілігін орындау үшін БЖ(бағдарламалық жасақтаманы) таңдау;
4) 2D объектіде тіліктер мен қималардың құрылуы үшін көлемді денелерді модельдеудің негізгі үрдістерін анықтау.
1) Тіліктердің барлық түрін анықтайды, сонымен қатар оның арналуын және сызбада сызылу жолдарын біледі;
2) тіліктің графикалық рәсімделуін біледі;
3) қарапайым және күрделі тіліктерді ажыратады;
4) сызбада жергілікті және қиғаш тіліктерді анықтап сызады;
5) жүргізілген және қабаттасқан қималарды анықтайды;
6) сызбалар бойынша ресімдеу және белгілеу ережелерін біледі;
7) қималар мен тіліктерді орындау кезінде шарттылықтар мен ықшамдауларды қолданады;

8) использует условности и упрощения в практических работах;
9) выбирает ПО для выполнения сечений и разрезов 2D объекта;
10) определяет и использует на практических работах приемы твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов.
Преобразование изображения
Преобразование вида и состава изображений
1) Выполнять чертежи предметов с изменениями методов проецирования; выполнять чертежи предметов с измерением вида и состава изображений или с изменением масштаба;
2) узнать и понимать целесообразность способов реконструкции изображений.
1) Определяет и анализирует понятия "преобразование";
2) умеет воссоздать образ объекта (предмета) по частичным изображением;
3) вычерчивает чертеж или графическое изображение объекта по словесному описанию.
4) выполняет преобразование вида и состава изображений (графическая работа);
5) вычерчивает реконструкцию изображений (графическая работа).
6) выполняет преобразование вида и состава изображений (работа в графическом редакторе).
Формообразование и конструирование
Законы. формообразования геометрических тел
1) Объяснить основные законы и принципы формообразования геометрических тел и других предметов;
2) демонстрировать знание и понимание способов формообразования различных видов поверхности.
1) Понимает и определяет законы и способы формообразования геометрических тел;
2) использует для формообразования, операции - приращение, удаление; чередование; симметрирование;
3) вычерчивает эскиз детали с применением разрезов, преобразовав ее форму.
Развертка поверхностей
1) Объяснить особенности изображения развертываемых и неразвертываемых поверхностей;
2) выполнять чертежи разверток простых геометрических тел;
3) описывать последовательность черчения моделей геометрических тел с использованием движения, вращения кинематического подхода.
1) Анализирует и определяет использование термина "развертка";
2) определяет и вычерчивает развертку простых геометрических тел;
3) определяет особенности изображения развертываемых и неразвертываемых поверхностей;
4) выполняет развертку упаковок электрических, кондитерских, косметических или других изделий, а также упаковок из материалов дерево, стекла, керамики, и металла;
5) вычерчивает запись криволинейных поверхностей и простых геометрических тел с помощью средств компьютерной графики.
Конструирование форм
1) Получить первоначальные сведения о конструировании и проектировании, этапах создания технического проекта.
1) Анализирует понятия- "конструирование";
2) конструирует форму предмета по заданным параметрам;
3) понимает и анализирует технические этапы интеграции проекта;
4) определяет структурирование формы объекта по заданным параметрам.
Преобразование формы
Преобразование пространственного положения и частей предмета

8) тәжірибелік жұмыста шарттылықтар мен ықшамдауларды қолданып көрсетеді;
9) 2D объектіні (қималар мен тіліктер) жасау үшін (растырлық немесе векторлық) бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдайды;
10) қималар мен тіліктерді орындау үшін көлемді моделдеу әдістерін анықтайды және тәжірибелік жұмыста қолданады.
Кескіндерді түрлендіру
Кескіндерді қайта құру
1) Проекциялау әдістерін өзгерту арқылы заттардың сызбаларын орындау;
2) кескіндердің түрі мен құрамын немесе масштабын өзгерте отырып, заттардың сызбаларын орындау;
3) кескіндерді қайта құру әдістерін меңгереді және білу.
1) "Қайта құру" түсінігіне анықтама береді және талдайды;
2) кескіннің бөліктері арқылы объектінің кескінін қайта құрай алады;
3) сөздік сипаттамаға сүйеніп объектінің сызбасын немесе графикалық кескінін сызады;
4) кескіннің түрі мен құрамын түрлендіруді орындайды (графикалық жұмыс);
5) кескінді қайта құрып сызады(графикалық жұмыс);
6) графикалық редакторда кескіннің түрі мен құрамын түрлендіріп сызады.
Пішін қалыптастыру және құрылымдау
Геометриялық денелердің пішіндерін қалыптастыру заңдылықтары
1) Геометриялық денелерді және басқа да заттарды кескіндеудің негізгі заңдылықтары мен принциптерін меңгеру;
2)әр түрлі беттердің пішінін қалыптастыру туралы білімі мен түсінігін көрсете білу.
1) Геометриялық денелерді кескіндеу заңдылықтары мен әдістерін түсінеді және анықтайды;
2) "ұлғайту", "жою", "кезектестіру" тәсілдерін қолданып пішін құрастырады;
3) пішінін өзгерте отырып, тіліктерді пайдаланып бөлшектің нобайын сызады.
Беттердің жазбасы
1) Жазылатын және жазылмайтын беттердің кескін ерекшеліктерін білу және түсіну;
2) қарапайым геометриялық денелердің жазбасын сыза білу және орындау;
3) жылжыту, айналдыру, кинематикалық тәсілді қолданып геометриялық денелер модельдерін салу ретіне сипаттама беру.
1) "Жазба" терминінің қолданылуын талдайды және анықтайды;
2) қарапайым геометриялық денелердің жазбасын анықтайды және сызады;
3) жазылатын және жазылмайтын беттердің кескін ерекшеліктерін анықтайды;
4) электрлік, кондитерлік өнімдердің, косметикалық немесе ағаш, шыны, керамика, металл материалдарынан өнімдердің қаптамаларын жазбасын жүзеге асырады;
5) компьютерлік графика құралдары арқылы қисық беттердің және қарапайым геометриялық денелердің жазбасын сызады.
Пішін құрылымдау
1) Құрылымдау және жобалау, техникалық жобаны құру кезеңдері туралы бастапқы мәліметтерді алу.
1) "Құрылымдау" түсінігіне талдау жасайды;
2) берілген параметрлер бойынша заттың пішінін құрылымдап сызады;
3) жобаны біріктірудің техникалық кезеңдерін түсінеді және талдайды;
4) көрсетілген параметрлер бойынша нысанының құрылымдауын анықтайды.
Нәрсенің пішінін түрлендіру
Нәрсенің немесе оның бөліктерінің кеңістіктегі жағдайын түрлендіру

1) Выполнять преобразование формы предмета методом выдавливание и удаление частей.
1) Выполняет преобразование формы с изменением пространственного положения предмета;
2) выполняет преобразование формы с изменением пространственного взаимоотношения частей предмета;
3) выполняет преобразование 3D модели методом выдавливания и удаления частей;
4) представляет графическое преобразование 3D модели путем размещения и печати деталей.
Элементы технической, архитектурно-строительной и информационной графики
Стандартизация
1) Объяснить общие понятия о стандартизации, взаимозаменяемости, унификации, деталях и сборочных единицах.
1) Определяет общие понятия "стандартизация", "взаимозаменяемость", "унификации", "сборочный чертеж";
2) анализирует и понимает понятия "изделия", "деталь", "сборочная единица", "комплект", "комплекс";
3) анализирует взаимосвязь и различия между понятиями "деталь" и "сборочная единица";
4) анализирует изображения изделии;
5) определяет изображение "детали" или "сборочной единицы".
Соединение деталей. Сборочный чертеж
1) Объяснить разъемные и не разъемные соединения и правила их изображения;
2) объяснить правила выполнения и оформления сборочного чертежа;
3) выполнять деталирование и эскизы сборочного чертежа, 3D модель сборочной единицы.
1) Определяет общее сведение о сборочный чертежах;
2) определяет разъемные и неразъемные соединение;
3) анализирует резьбовое соединение, виды формы профиля резьбы, обозначение резьбы, деталирования;
4) вычерчивает резьбовое соединение;
5) выполняет эскизы деталей сборочной единицы;
6) вычерчивает спецификацию по ГОСТу;
7) определяет и анализирует 3D модель сборочной единицы.
Элементы архитектурно-строительной графики
1) Объяснить особенности архитектурно- строительного чертежа и его назначение;
2) выполнять и читать несложные строительные чертежи, применяя условные обозначения; общие правила и стандарты ГОСТ.
1) Определяет общие сведения о строительных чертежах, особенности архитектурно- строительного чертежа и его назначение;
2) определяет понятия "генеральный план", "план", "фасад" и "разрез здания", "условные обозначения на строительных чертежах";
3) анализирует и узнает этапы строительства гражданских и производственных сооружениях;
4) узнает общие понятия о строительных материалах;
5) определяет строительные термины, используемые в строительных чертежах;
6) анализирует вычерчивание строительных чертежей в графическом редакторе, применяя условные обозначения.
Инфографика / схемы, графики, диаграммы

1) Қосу және кесіп алу тәсілін қолданып нәрсенің пішінін түрлендіру;
2) бөлшектерді ауыстыру арқылы 3D моделін түрлендіру.
1) Заттың кеңістіктегі орын өзгерту арқылы пішін түрлендіруді орындайды;
2) нәрсенің немесе оның бөліктерінің кеңістіктегі жағдайын түрлендіру арқылы пішінін өзгертеді;
3) бөлшектерді ығыстыру және өшіру әдістерін қолдану арқылы 3D модельді түрлендіруді орындайды;
4) бөлшектерді қою және басып шығару арқылы 3D моделді түрлендіруді графикалық түрде ұсынады.
Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері
Стандарттау
1) Стандарттау, өзара алмастыру, бұйым, бөлшек және оның құраушы элементтері туралы жалпы түсініктерді меңгеру.
1) "Стандарттау", "өзара алмастыру", "біріктіру", "құрастыру сызбасы" жалпы ұғымдарын анықтайды;
2) "бұйым", "бөлшек", "құрастыру бірлігі", "жиынтық", "кешен" ұғымдарын талдайды және түсінеді;
3) "Тетік бөлшек", "құрастыру бірліктері" ұғымының өзара байланысы мен айырмашылығын талдайды;
4) бұйымның кескіндеріне талдау жасайды;
5) тетіктің немесе құрастыру бірлігінің бейнесін анықтайды.
Тетіктерді біріктіру Құрастыру сызбасы.
1) Ажырайтын және ажырамайтын біріктірулер және оларды бейнелеу ережелерін білу;
2) құрастыру сызбасын рәсімдеу және орындау ережелерін білу және орындау;
3) құрастыру сызбасының нобайы мен бұйым тетіктерінің сызылуын біледі және орындау;
4) жиынтық бірлігінің 3D моделін орындау.
1) құрастыру сызбалары туралы жалпы ақпарат береді;
2) ажырайтын және ажырамайтын біріктірулерді анықтайды;
3) бұрандалы қосылымды, бұрамда профилінің пішіндерінің түрлерін, бұрамданың белгіленуін және бөлшектерін талдайды;
4) бұрандалы біріктірулерді сызады;
5) құрастыру сызбасының нобайы мен бұйым тетіктерінің сызбасын орындайды;
6) МЕСТ стандарты бойынша спецификацияны сызады;
7) құрастыру бірлігінің 3D моделін анықтайды және талдайды.
Сәулет-құрылыс графикасының элементтері
1) Сәулет-құрылыс сызбасының ерекшеліктерін және оның мақсатын білу;
2) шартты белгілер арқылы қарапайым құрылыс сызбаларын орындау және оқу.
3) жалпы ережелер мен анықтамалық әдебиеттерді оқып талдау.
1) Құрылыс сызбалары туралы жалпы мәліметтерді, сәулет-құрылыс сызбасының ерекшеліктерін және оның мақсатын анықтайды;
2) "бас жоспар", "жоспар", "қасбет" және "ғимарат тілігі", "құрылыс" сызбаларындағы шартты белгілер" ұғымдарын анықтайды;
3) азаматтық және өндіріс ғимараттарының құрылыс кезеңдерін біледі және талдайды;
4) құрылыс материалдары туралы жалпы мағлұмат алады;
5) құрылыс сызбасында қолданылатын құрылыс терминдерін анықтайды;
6) шартты белгілерді пайдалана отырып, графикалық редакторда құрылыс сызбаларының сызбасын сызып, талдайды.
Инфографика /сұлбалар, графикалар және диаграммалар

1) Объяснить общие сведение о инфографике, схеме, графики, диаграммы.
1) Определяет понятия "инфографика", "исследования", "скетч", "столбчатая диаграмма";
2) определяет роль инфографики в различных сферах деятельности;
3) визуализирует информацию о
результате исследования средствами инфографики (графики, диаграммы, схемы);
4) создает рассказ или эссе с использованием символа и знаков инфографики;
5) определяет роль инфографики в защите эссе, публикации, презентации.
7. Проектирование. Проектная графика
Методы проектирования
1) Определять основные методы и этапы проектирования в различных областях деятельности.
1) Анализирует и определяет понятия "проект", "проектирование", "методы проектирование", "этапы проектирование";
2) определяет основные требования к проектируемым объектам (функциональные, эстетические).
Визуализация проектных предложений
1) Объяснять виды и состав технической документации, их особенности и отличия.
1) Определяет графические документы состав технической документации и их особенности;
2) определяет визуализацию творческих идей;
3) анализирует графические средства визуализации проектных предложений (эскиз, чертеж, макет).
Творческие задания
Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности
1) Определять цели и задачи, этапы проектирования.
1) Анализирует и определяет значимость выбора и проектирование проектной деятельности.
Творческие задачи с элементами проектной деятельности
1) Выполнять задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/ дизайна/архитектуры, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование).
1) Умеет анализировать и определить значимость выбора и проектирование проектной деятельности;
2) анализирует и определяет творческие задачи с элементами проектной деятельности, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование), разрабатывает творческий проект на заданную тему;
3) разрабатывает национальный орнамент используя техники киригами;
4) разрабатывает шрифтовой композиции, используя технику киригами;
5) разрабатывает архитектурный объект, используя технику киригами;
6) моделирует подставку выставочной стенки и полки для материалов производства (стекло, бумага, пластик и дерево);
7) моделирует подставку для книг, смартфонов, и ноутбуков используя природные материалы;

1) Инфографика, сұлба, графикалар және диаграммалар жөнінде жалпы мағлұматтарды білу.
1) "Инфографика", "зерттеу", "эскиз", "бағаналы диаграмма" ұғымдарына анықтама береді;
2) қызметтің әртүрлі салаларындағы инфографиканың рөлін анықтайды;
3) инфографика зерттеу нәтижесі туралы ақпаратты (графикалар, диаграммалар, сұлбалар) арқылы көрнекі түрде көрсетеді;
4) инфографика символ мен белгілерін қолдана отырып, әңгіме немесе эссе жасайды;
5) эсселерді, жарияланымдарды, презентацияларды қорғаудағы инфографиканың рөлін анықтайды.
Жобалау және жобалау графикасы
Жобалау әдістері
1) Әр түрлі саладағы жобалау әдістерімен танысу және кезеңдерін анықтау.
1) "Жоба", "жобалау", "жобалау әдістері", "жобалау кезеңдері" ұғымдарын талдайды және анықтайды;
2) жобаланатын объектілерге қойылатын негізгі функционалдық, эстетикалық және басқа талаптарды анықтайды.
Жобалық ұсыныстарды визуалдау
1) Техникалық құжаттаманың түрлері мен құрамын, олардың ерекшеліктері мен айырмашылықтарын білу.
1) Графикалық құжаттарды, техникалық құжаттаманың құрамын және олардың ерекшеліктерін таниды және анықтайды;
2) шығармашылық идеялардың көрнекілігін анықтайды;
3) жобалық ұсыныстардың графикалық визуализация құралдарын талдайды (эскиз, сызба, макет).
Шығармашылық тапсырмалар
8.1 Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар
1) Алдыға қойылған мақсаты мен міндеттерін, жобалау кезеңдерін анықтау.
1) Жобалық іс- шараларға дайындықты анықтауға арналған тапсырмаларды анықтайды;
2) дағдылар тізбесін талдайды және анықтайды, тақырып пен бағытты таңдайды, сондай ақ осы жобаны топтық немесе жеке жүзеге асыруды таңдайды.
Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
1) Техника/дизайн/ сәулет салалары бойынша жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмаларды түрлі графика құралдарымен (қолмен орындалатың/компьютерлік графика/ макеттеу) орындау.
1) Жобалық іс-әрекетті таңдайды мен жобалаудың маңыздылығын талдайды және анықтай алады;
2) киригами техникасы арқылы ұлттық ою-өрнек жасайды;
3) киригами техникасын қолдану арқылы сәулет нысанын орындайды;
4) өндіріс материалдарға арналған көрме қабырға стенді мен сөрелерді моделдеу (шыны, қағаз, пластик, және ағаш)моделдейді;
5) табиғи материалдарды пайдалана отырып, кітаптарға, смартфонға және ноутбуктерге арналған тіреуішті моделдейді;
6) ерекше балаларды қалалық ортаға бейімдеу және тасымалдау үшін "Мәліметтер базасы мен ақпараттық желілерді құру" жобасын әзірлейді;
7) қайта өңделген экологиялық материалдарды қолдана отырып саябақ пен алаңға арналған орындықтардың дизайнын әзірлейді;

8) разрабатывает проект "Создание баз данных и информационных сетей" для адаптации и передвижение по транспорту особенных детей в городской среды;
9) разрабатывает дизайн скамейки для парка и сквера, используя переработанные экологические материалы;
10) разрабатывает дизайн малой архитектурной композиции;
11) разрабатывает дизайн остановки автобуса используя альтернативные источники энергии;
12) разрабатывает дизайн входной группы и зоны отдыха колледжа;
13) разрабатывает проект центра обслуживания населения с автоматизации и управлениями технологическими процессами;
14) разрабатывает проект зоны игры и отдыха для детей в здании супермаркета;
15) разрабатывает проект юрты с альтернативными источниками энергии;
16) разрабатывает проект "Дом моей мечты".
Приложение 56
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Физика" технико-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Физика" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Физика" - формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формировать у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач;
2) содействие освоению обучающимися знаний о фундаментальных физических законах и принципах, лежащих в основе современной физической картины мира, методах научного познания природы;

8) баламалы энергия көздерін пайдалана отырып, аялдама дизайнын әзірлейді;
9) колледжге кіру алаңы мен демалыс аймағын дизайнын әзірлейді;
10) баламалы энергия көздерін қолдана отырып, киіз үй жобасын әзірлейді;
11) "Менің арманымдағы үй" жобасын әзірлейді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
56 - қосымша
Техника-технологиялық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу -ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Физика" оқу пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларда ғылыми дүниетаным негіздерін, әлемнің жаратылыстану-ғылыми бейнесін тұтас қабылдауды, өмірлік маңызды практикалық міндеттерді шешу үшін табиғат құбылыстарын байқау, талдау және жазу қабілетін қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) білім алушыларда ғылыми дүниетаным негіздерін, әлемнің жаратылыстану-ғылыми бейнесін тұтас қабылдауды, өмірлік маңызды практикалық міндеттерді шешу үшін табиғат құбылыстарын байқау, талдау және жазу қабілетін қалыптастыру;
2) білім алушылардың әлемнің қазіргі заманғы физикалық бейнесінің негізінде жатқан іргелі физикалық заңдар мен қағидаттар, табиғатты ғылыми тану әдістері туралы білімдерін игеруіне жәрдемдесу;

3) способствовать развитию у обучающихся интеллектуальной, информационной, коммуникативной и рефлексивной культуры, навыков выполнения физического эксперимента и исследования;
4) способствовать формированию у обучающихся представления о том, что физика является элементом общечеловеческой культуры, о связи развития физики с развитием общества, техники и других наук;
5) способствовать овладению обучающимися использовать усвоенные физические знания для разрешения проблемных ситуаций в повседневной жизни, в учебе и дальнейшей трудовой деятельности;
6) развивать у обучающихся понимание различных физических явлений и свойств предметов, использования физических терминов, физического знания, уровня культуры в отношении интеллектуального и общего искусства.
Для развития интереса, творческих способностей и мотивации, обучающихся к обучению физике, можно эффективно использовать задачи на всех этапах усвоения физических знаний. В программе отводится до 10 % учебного времени на проведение лабораторных работ.
В программе предусмотрена преемственность в изучении материала, межпредметная связь с математикой, биологией, химией, географией, историей.
4. Содержание учебного предмета включает 9 разделов:
1) Механика;
2) Молекулярная физика;
3) Электричество и магнетизм;
4) Колебания;
5) Волны;
6) Оптика;
7) Квантовая физика;
8) Нанотехнология и наноматериалы;
9) Космология.
Раздел 1. "Механика" включает следующие подразделы:
1) Кинематика;
2) Динамика;
3) Статика и гидростатика;
4) Законы сохранения;
5) Гидродинамика.
Раздел 2. "Тепловая физика" включает следующие подразделы:
1) Молекулярная физика;
2) Газовые законы;
3) Основы термодинамики;
4) Жидкие и твердые тела.
Раздел 3. "Электричество и магнетизм" включает следующие подразделы:
1) Электростатика;
2) Постоянный ток;
3) Электрический ток в различных средах;
4) Магнитное поле;
5) Электромагнитная индукция.
Раздел 4. "Колебания" включает следующие подразделы:
1) Механические колебания;
2) Электромагнитные колебания;
3) Переменный ток.
Раздел 5. "Волны" включает следующие подразделы:
1) Электромагнитные волны.
Раздел "Оптика" включает следующие подразделы:
1) Волновая оптика;
2) Геометрическая оптика.
Раздел 6. "Квантовая физика" включает следующие подразделы:
1) Атомная и квантовая физика;
2) Физика атомного ядра.
Базовое содержание учебного предмета "Физика":
1)"Кинематика".
Графики и уравнения кинематики движения тела; относительное движение; кинематика криволинейного движения.
2) "Динамика"
Силы; сложение сил; законы Ньютона; закон Всемирного тяготения; движение тела в гравитационном поле.

3) білім алушылардың интеллектуалдық, ақпараттық, коммуникативтік және рефлексивті мәдениетін, физикалық эксперимент пен зерттеуді орындау дағдыларын дамытуға ықпал ету;
4) білім алушыларда физика жалпыадамзаттық мәдениеттің элементі болып табылатыны туралы, Физика дамуының қоғам, техника және басқа да ғылымдардың дамуымен байланысы туралы түсініктерді қалыптастыруға ықпал етуге;
5) білім алушылардың күнделікті өмірде, оқуда және одан әрі еңбек қызметінде проблемалық жағдайларды шешу үшін үйренген физикалық білімдерін пайдалануға игеруіне ықпал етуге;
6) білім алушыларда заттардың әртүрлі физикалық құбылыстары мен қасиеттерін, физикалық терминдерді, физикалық білімді, зияткерлік және жалпы өнерге қатысты мәдениет деңгейін түсінуді дамыту.
Физиканы оқуға деген қызығушылықты, шығармашылық қабілеттер мен мотивацияны дамыту үшін физикалық білімді игерудің барлық кезеңдерінде тапсырмаларды тиімді пайдалануға болады. Бағдарламада зертханалық жұмыстарды жүргізуге оқу уақытының 10% дейін бөлінеді.
Бағдарламада материалды зерттеудегі сабақтастық, математика, биология, химия, география, тарихпен пәнаралық байланыс қарастырылған.
4. Оқу пәнінің мазмұны 9 бөлімді қамтиды:
1) Механика;
2) Жылу физикасы;
3) Электр және магнетизм;
4) Тербелістер;
5) Толқындар;
6) Оптика;
7) Кванттық физика;
8) Нанотехнология және наноматериалдар;
9) Космология.
1 бөлім. "Механика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Кинематика;
2) Динамика;
3) Статика және гидростатика
4) Сақталу заңдары;
5) Гидродинамика.
2 бөлім. "Молекулалық физика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Молекулалық физика;
2) Газ заңдары;
3) Термодинамика негіздері;
4) Сұйық және қатты денелер.
"Электр және магнетизм" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Электростатика;
2) Тұрақты ток;
3) Әртүрлі ортадағы электр тогы.
4) Магнит өрісі;
5) Электромагниттік индукция.
3 бөлім. "Тербелістер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Механикалық тербелістер;
2) Электромагниттік тербелістер;
3) Айнымалы ток.
4 бөлім. "Толқындар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Электромагниттік толқындар.
5 бөлім. "Оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Толқындық оптика;
2) Геометриялық оптика.
6 бөлім. "Кванттық физика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Атомдық және кванттық физика;
2) Атом ядросының физикасы.
7 бөлім. "Физика" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) "Кинематика".
Дене қозғалысы кинематикасының негізгі теңдеулері мен графиктері; салыстырмалы қозғалыс, қисық сызықты қозғалыс кинематикасы;
2) "Динамика".
Күштер; күштерді қосу; Ньютон заңдары; бүкіл әлемдік тартылыс заңы; гравитациялық өрістегі дене қозғалысы;

3) "Статика и гидростатика"
Центр масс; виды равновесия; сообщающиеся сосуды; принцип Паскаля; атмосферное давление; опыт Торричелли.
4) "Законы сохранения"
Законы сохранения импульса и механической энергии; упругое и неупругое соударение.
Ламинарное и турбулентное течение жидкостей и газов; движение тела в вязкой жидкости.
6) "Тепловая физика"
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов; кристаллические и некристаллические вещества; модели твердых тел, жидкостей и газов; термодинамические параметры; идеальный газ; основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов.
7) "Газовые законы"
Уравнение состояния идеального газа; изопроцессы; графики изопроцессов; адиабатный процесс.
8) "Основы термодинамика"
Внутренняя энергия идеального газа; термодинамическая работа; количество теплоты; первый закон термодинамики; применение первого закона термодинамики к изопроцессам; адиабатный процесс; второй закон термодинамики.
9) "Жидкие и твердые тела"
Насыщенный и ненасыщенный пар; влажность воздуха; критическое состояние вещества; поверхностное натяжение; смачивание; капиллярные явления; точка росы.
10) "Электростатика"
Напряженность электрического поля; потенциал; разность потенциалов электрического поля; электроемкость; энергия электрического поля.
11) "Постоянный ток"
Электрический ток. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; Работа и мощность электрического тока; Коэффициент полезного действия источника тока; стоимость потребляемого тока.
12) "Электрический ток в различных средах"
Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах; электрический ток в вакууме.
13) "Магнитное поле"
Магнитное поле; взаимодействие проводников с током; опыты Ампера; вектор магнитной индукции; правило буравчика; сила Ампера; правило левой руки; движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества.
14) "Электромагнитная индукция"
Магнитный поток; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.
15) "Механические колебания"
Уравнения и графики гармонических колебаний.
"Электромагнитные колебания"
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания.
"Переменный ток"
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.

3) "Статика және гидростатика".
Массалар центрі; тепе-теңдік түрлері, қатынас ыдыстар; Паскаль заңы, атмосфералық қысым, Торричелли тәжірибесі.
4) "Сақталу заңдары".
Механикадағы импульс және энергияның сақталу заңдары, серпімді және серпімсіз соқтығысулар;
5) "Гидродинамика".
Газдар мен сұйықтардың ламинарлық және турбуленттік ағысы, денелердің тұтқыр сұйықтағы қозғалысы;
6) "Молекулалық физика".
Молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары, термодинамикалық параметрлер; кристалл және кристалл емес заттар, қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың моделі, молекулакинетикалық теорияның негізгі теңдеуі;
7) "Газ заңдары".
Идеал газ күйінің теңдеуі; изопроцестер; адиабаталық процесс;
8) "Термодинамика негiздерi".
Идеал газдың ішкі энергиясы, термодинамикалық жұмыс, жылу мөлшері, жылусыйымдылық, термодинамиканың бірінші заңы, термодинамиканың бірінші заңын әртүрлі процестерге қолдану, адиабаталық процесс, термодинамиканың екінші заңы, жылу қозғалтқыштары;
9) "Сұйық және қатты денелер".
Қаныққан және қанықпаған бу, ауаның ылғалдылығы, шық нүктесі, сұйықтың беттік керілуі, жұғу, қылтүтіктік құбылыстар;
10) "Электростатика".
Электр заряды, Кулон заңы, электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі, біртекті электр өрісіндегі электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар арасындағы байланыс, электрсыйымдылық; конденсаторлар; сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр өрісінің энергиясы;
11) "Тұрақты ток".
Электр тогы, ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі; толық тізбек үшін Ом заңы, электр тогының жұмысы мен қуаты, ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті, пайдаланылған энергия құны;
12) "Әртүрлі ортадағы электр тогы".
Металдардағы электр тогы; асқын өткізгіштік, жартылай өткiзгiштердегi электр тогы, жартылай өткізгішті құралдар, электролит ерiтiндiлерiндегi электр тогы, электролиз заңы, газдардағы және вакуумдегi электр тогы;
13) "Магнит өрісі".
Магнит өрісі; тогы бар өткізгіштердің әсері, Ампер тәжірибесі, магнит индукциясының векторы; бұрғы ережесі; Ампер күші; зарядталған бөлшектердің магнит өрісіндегі қозғалысы; заттардың магниттік қасиеттері; жасанды магниттер; соленоид;
14) "Электромагниттiк индукция".
Магнит ағыны, электромагниттiк индукция, электромагниттiк индукция заңы; Ленц ережесі; магнит өрісінің энергиясы; электрқозғалтқыш және тұрақты токтың электрогенераторы;
15) "Механикалық тербелістер".
Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері;
"Электромагниттік тербелістер".
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер;
"Айнымалы ток".
Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; айнымалы ток; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану;

6. Объем учебной нагрузки составляет от 96 - 120 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
7. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Механика
1.1. Кинематика
+
+
+
1.
Графики и уравнения кинематики движения тела.
Относительное движение
Кинематика криволинейного движения.
Практическая работа № 1. Определение радиуса кривизны траектории, тангенциальное, центростремительное и полное ускорения тела при криволинейном движении
Лабораторная работа №1. Определение ускорения тела, движущего по наклонному желобу.

6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 96-120 сағатты (4-5 кредит) құрайды.
7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру көзделеді.
2- тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 бөлім. Механика
1.1 Кинематика
+
+
+
Дене қозғалысы кинематикасының теңдеулері мен графиктері.
Салыстырмалы қозғалыс.
Қисық сызықты қозғалыс кинематикасы.
№1 практикалық жұмыс. Траекторияның қисықтық радиусын анықтау, тангенциалды, центрге тартқыш және қисық қозғалыс кезінде дененің толық үдеуі
№1 зертханалық жұмыс. Көлбеу ойық бойымен қозғалатын дененің үдеуін анықтау.

1.2. Динамика
+
+
+
2.
Силы; сложение сил; законы Ньютона Закон Всемирного тяготения
Движение тела в гравитационном поле.
Лабораторная работа №2. Сложение сил, направленных под углом друг к другу.
1.3. Статика и гидростатика.
+
+
+
3.
Центр масс. Виды равновесия.
Сообщающиеся сосуды. Применение закона Паскаля. Опыт Торричелли. Атмосферное давление.
1.4. Законы сохранения
+
+
+
4.
Законы сохранения импульса и механической энергии. Упругое и неупругое соударение.
Практическая работа №2. Определение КПД механической работы.
1.5. Гидродинамика.
+
+
+
5.
Ламинарное и турбулентное течение жидкостей и газов; движение тела в вязкой жидкости.
Практическая работа.
Лабораторная работа № 3. Исследование движения шарика в жидкостях различной вязкости
Раздел 2. Тепловая физика
2.1. Молекулярная физика
+
+
+
6.
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов. Кристаллические и некристаллические вещества; модели твердых тел, жидкостей и газов; термодинамические параметры; идеальный газ.
Основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов.
2.2. Газовые законы.
+
+
+
7.
Уравнение состояния идеального газа. Изопроцессы. Адиабатный процесс.
Практическая работа №3. Определение массы воздуха в помещении.
Лабораторная работа №4. Проверка газовых законов.
Лабораторная работа №5. Определение универсальной газовой постоянной.
2.3. Основы термодинамики
+
+
+
8.
Внутренняя энергия идеального газа; термодинамическая работа.
Первый закон термодинамики; Адиабатный процесс; второй закон термодинамики.
Практическая работа №4. Определение теплоемкости воды.
Практическая работа №5 Тепловые двигатели.
2.4. Жидкие и твердые тела
+
+
+
9
Насыщенный и ненасыщенный пар; влажность воздуха; критическое состояние вещества.
Поверхностное натяжение; смачивание; капиллярные явления; точка росы.
Практическая работа №6. Определение жесткости пружины.
Раздел 3. Электричество и магнетизм
3.1. Электростатика
+
+
+
10
Напряженность электрического поля; потенциал; разность потенциалов электрического поля.
Электроемкость; энергия электрического поля.
Практическая работа №7. Расчет эквивалентной емкости схемы комбинированных подключенных конденсаторов и испытания в программе Electronic Workbench 5.12 (EWB).
3.2. Постоянный ток
+
+
+
11
Электрический ток. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; Работа и мощность электрического тока; Коэффициент полезного действия источника тока; стоимость потребляемого тока.
Практическая работа №8. Расчеты стоимости работы и мощности бытовых приборов.
Практическая работа №9. Определение удельного сопротивления провода.
Практическая работа №10. Расчет полного сопротивления сложной резистивной цепи и измерение мультиметром значений сопротивления на схеме.
Практическое работа №11. Расчет и измерение электрических величин (R, U, I) в резистивных цепях.
Лабораторная работа № 6. Определение электродвижущей силы и внутреннего сопротивления источников постоянного тока. Закон Ома для полной цепи.
Лабораторная работа № 7. Изучение закономерностей смешанного соединения проводников.

1.2. Динамика
+
+
+
Күштер. Күштерді қосу. Ньютон заңдары. Бүкіл әлемдік тартылыс заңы.
Гравитациялық өрістегі дененің қозғалысы.
№2 зертханалық жұмыс. Бір-біріне бұрышпен бағытталған күштерді қосу.
1.3. Статика және гидростатика.
+
+
+
Массалар центрі. Тепе-теңдік түрлері. Қатынас сосудтары. Паскаль заңын қолдану. Торичелли тәжірибесі. Атмосфералық қысым.
1.4. Сақталу заңдары
+
+
+
Механикалық энергия мен импульстың сақталу заңдары. Серпімді және серпімді емес соққы.
№ 2 практикалық жұмыс. Механикалық жұмыстың пайдалы әсер коэффициентін анықтау.
1.5. Гидродинамика.
+
+
+
Сұйықтықтар мен газдардың ламинарлы және турбулентті ағымы; тұтқыр сұйықтықтағы дененің қозғалысы.
№ 3 зертханалық жұмыс. Тұтқырлығы әртүрлі сұйықта қозғалатын шардың қозғалысын зерттеу.
2 бөлім. Жылу физикасы
2.1. Молекулалық физика
+
+
+
Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері қағидалары. Термодинамикалық параметрлер Кристалл және кристалл емес заттар; қатты, сұйық және газ модельдері; термодинамикалық параметрлер; идеалды газ.
Газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негізгі теңдеуі.
2.2. Газ заңдары.
+
+
+
Идеал газ күйінің теңдеуі Изопроцестер. Адиабаталық процесс.
№3 практикалық жұмыс. Бөлмедегі ауа массасын анықтау.
№4 зертханалық жұмыс. Газ заңдарын тексеру.
№5 зертханалық жұмыс. Әмбебап газ тұрақтысын анықтау.
2.3. Термодинамика негiздерi
+
+
+
Термодинамиканың бірінші заңы; адиабаталық процесс; термодинамиканың екінші заңы.
№4 практикалық жұмыс. Судың жылу сыйымдылығын анықтау.
№5 практикалық жұмыс. Жылу қозғалтқыштары.
2.4. Сұйық және қатты денелер
+
+
+
Қаныққан және қанықпаған бу; ауаның ылғалдылығы; заттың критикалық күйі.
Беттік керілу; сулану; капиллярлық құбылыстар; шық нүктесі.
№6 практикалық жұмыс. Серіппенің қаттылығын анықтау.
3 бөлім. Электр және магнетизм
3.1. Электростатика
+
+
+
Электр өрісінің кернеулігі; потенциал; электр өрісінің потенциалдар айырмасы.
Электр сыйымдылығы; электр өрісінің энергиясы.
№7 практикалық жұмыс. Біріктірілген қосылған конденсаторлар тізбегінің эквивалентті сыйымдылығын есептеу және Еlectronic Workbench 5.12 (EWB) бағдарламасында сынау.
3.2. Тұрақты электр тогы
+
+
+
Электр тогы. Электр қозғаушы күш және ток көзінің ішкі кедергісі. Толық тізбек үшін Ом заңы; электр тогының жұмысы мен қуаты; ток көзінің пайдалы әсер ету коэффициенті; тұтынылатын ток құны.
№8 практикалық жұмыс. Тұрмыстық техниканың жұмыс құны мен қуатын есептеу.
№9 практикалық жұмыс. Сымның кедергісін анықтау.
№10 практикалық жұмыс. Күрделі резистивті тізбектің толық кедергісін есептеу және тізбектегі кедергі мәндерін мультиметрмен өлшеу.
№11 практикалық жұмыс. Резистивті тізбектердегі электр шамаларын (R, U, I) есептеу және өлшеу.
№6 зертханалық жұмыс. Тұрақты ток көздерінің электр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау. Толық тізбек үшін Ом заңы.
№7 зертханалық жұмыс. Өткізгіштердің аралас қосылу заңдылықтарын зерттеу.

3.3. Электрический ток в различных средах
+
+
+
12
Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах; электрический ток в вакууме.
Лабораторная работа №8. Исследование условия возникновения тока в электролитах.
Лабораторная работа №9. Измерение электрического заряда одновалентного иона. Электропроводность электролитов. Закон электролиза
Лабораторная работа №10. Вольтамперная характеристика лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода.
3.4. Магнитное поле
+
+
+
13
Магнитное поле; взаимодействие проводников с током; опыты Ампера; вектор магнитной индукции; правило буравчика; сила Ампера; правило левой руки; движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества.
Практическая работа №12. Применение правила левой руки
3.5. Электромагнитная индукция
+
+
+
14
Магнитный поток; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.
Раздел 4. Колебания
4.1. Механические колебания
+
+
+
15
Уравнения и графики гармонических колебаний.
Практическая работа №13. Определение ускорения свободного падения тела с помощью математического маятника.
4.2. Электромагнитные колебания
+
+
+
16
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания
4.3. Переменный ток
+
+
+
17
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, транспортировка и применение электроэнергии, трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
Практическая работа №14. Вычисление полного напряжения и построение векторной диаграммы при последовательном соединении R, L, C элементов для переменного тока
Практическая работа № 15
Вычисление полного напряжения и построение векторной диаграммы при параллельном соединении R, L, C элементов для переменного тока
Лабораторная работа № 16. Определение числа витков в обмотках трансформатора.
Лабораторная работа №17. Изучение зависимости емкостного сопротивления от частоты переменного тока и емкости конденсатора"
Лабораторная работа № 18. Индуктивные сопротивления, их зависимость от частоты переменного тока и индуктивности катушки
Лабораторная работа №19. Изучение явления резонанса в цепи переменного тока
Раздел 5. Электромагнитные волны
5.1. Электромагнитные волны
+
+
+
19
Излучение и прием электромагнитных волн; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
Лабораторная работа №20. Определение скорости звука в воздухе.
Раздел 6. Оптика

3.3. Әртүрлі ортадағы электр тогы
+
+
+
Металдардағы электр тогы; асқын өткізгіштік; жартылай өткізгіштердегі электр тогы; электролиттердің ерітінділері мен балқымаларындағы электр тогы; электролиз заңдары; газдардағы электр тогы; вакуумдағы электр тогы.
№8 зертханалық жұмыс. Электролиттердегі токтың пайда болу жағдайын зерттеу.
№9 зертханалық жұмыс. Бір валентті ионның электр зарядын өлшеу. Электролиттердің электр өткізгіштігі. Электролиз заңы.
№10 зертханалық жұмыс. Қыздыру шамы, резистор және жартылай өткізгіш диодтың вольтампер сипаттамасы.
3.4. Магнит өрiсi
+
+
+
Магнит өрісі; өткізгіштердің токпен өзара әрекеттесуі; Ампер тәжірибелері; магниттік индукция векторы; бұрғы ережесі; Ампер күші; сол қол ережесі; магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектің қозғалысы; заттың магниттік қасиеттері.
№ 12 практикалық жұмыс. Сол қол ережесін қолдану
3.5. Электромагниттiк индукция
+
+
+
Магнит ағыны; электромагниттік индукция құбылысы; электромагниттік индукция заңы; Ленц ережесі; магнит өрісінің энергиясы; электр қозғалтқыш және тұрақты ток генераторы.
4 бөлім. Тербелістер
4.1. Механикалық тербелістер
+
+
+
Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері.
№13 практикалық жұмыс. Математикалық маятник арқылы дененің еркін түсу үдеуін анықтау.
4.2. Электромагниттік тербелістер
+
+
+
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер.
4.3. Айнымалы ток
+
+
+
Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; электр тізбегіндегі кернеулердің резонансы; электр энергиясын өндіру, тасымалдау және қолдану, трансформатор; Қазақстанда және әлемде электр энергиясын өндіру және пайдалану.
№14 практикалық жұмыс. Айнымалы ток үшін R, L, C элементтерін тізбектей қосқанда толық кернеуді есептеу және векторлық диаграмма құру
№15 практикалық жұмыс. Айнымалы ток үшін R, L, C элементтерінің параллель қосылуында толық кернеуді есептеу және векторлық диаграмма құру
№16 зертханалық жұмыс. Трансформатор орамаларындағы орам санын анықтау.
№17 зертханалық жұмыс. Сыйымдылық кедергісінің айнымалы ток жиілігіне және конденсатордың сыйымдылығына тәуелділігін зерттеу.
№ 18 зертханалық жұмыс. Индуктивті кедергілер, олардың айнымалы ток жиілігіне және катушканың индуктивтілігіне тәуелділігі.
№19 зертханалық жұмыс. Айнымалы ток тізбегіндегі резонанс құбылысын зерттеу
5 бөлім. Толқындар
5.1. Электромагниттік толқындар
+
+
+
Электромагниттік толқындарды сәулелендіру және қабылдау; аналогтық-цифрлық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары.
№20 зертханалық жұмыс. Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау.
6 бөлім. Оптика

6.1. Оптика
+
+
+
20
Интерференция света; Дифракция света. Дифракционные решетки; поляризация света.
Лабораторная работа №21. Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки.
Лабораторная работа №22. Наблюдение поляризации света.
Лабораторная работа №23. Наблюдение интерференции, дифракции и поляризации света.
6.2. Геометрическая оптика
+
+
+
21
Геометрические законы оптики; преломление в плоскопараллельной пластине; полное внутреннее отражение; оптические приборы.
Лабораторная работа №24. Определение показателя преломления стекла.
Раздел 7. Квантовая физика
7.1. Атомная и квантовая физика
+
+
+
22
Единство корпускулярно-волновой природы света; виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; лазеры; голография; фотография, томография.
Практическая работа № 16. Расчет средств защиты от электромагнитных излучений
Практическая работа №17. Определение скорости фотоэлектрона.
Лабораторная работа №25. Наблюдение сплошного и линейчатого спектров излучения
7. 2. Физика атомного ядра
+
+
+
23
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Практическая работа № 18. Расчет энергии связи нуклонов в ядре
Лабораторная работа №26. Определение периода полураспада.
Лабораторная работа №27. Изучение треков заряженных частиц по готовым фотографиям
Раздел 8. Нанотехнология и наноматериалы

6.1. Толқындық оптика
+
+
+
20
Жарықтың интерференциясы Жарықтың дифракциясы.
Дифракциялық торлар. Жарықтың поляризациясы.
№21 зертханалық жұмыс. Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау.
№22 зертханалық жұмыс. Жарықтың поляризациясын бақылау.
№23 зертханалық жұмыс. Интерференция, дифракция және жарықтың поляризациясын бақылау.
6.2. Геометриялық оптика
+
+
+
21
Оптиканың геометриялық заңдары; жазық параллель пластинадағы сыну; толық ішкі шағылысу; оптикалық құралдар.
№24 зертханалық жұмыс: Шынының сыну көрсеткішін анықтау.
7 бөлім. Кванттық физика
7.1. Атомдық және кванттық физика
+
+
+
22
Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы.; сәулелену түрлері; спектрлер; спектрлік аппараттар; спектрлік талдау; инфрақызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; электромагниттік сәулелену шкаласы; фотоэффект; фотоэффект қолдану; Жарық қысымы; жарықтың химиялық әрекеті; лазерлер; голография; фотография, томография.
№16 практикалық жұмыс. Электромагниттік сәулеленуден қорғау құралдарын есептеу
№17 практикалық жұмыс. Фотоэлектронның жылдамдығын анықтау.
№25 зертханалық жұмыс. Үздіксіз және сызықтық сәулелену спектрлерін бақылау
7. 2. Атом ядросының физикасы
+
+
+
23
Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атом ядросы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардың бөлінуі; тізбекті ядролық реакциялар; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар.
№7 Зертханалық жұмыс: "Жартылай ыдырау периодын анықтау".
№ 18 практикалық жұмыс. Ядродағы нуклондардың байланыс энергиясын есептеу.
№ 26 ж жұмыс. Жартылай ыдырау периодын анықтау
№ 27 зертханалық жұмыс. Дайын фотосуреттерден зарядталған бөлшектердің тректерін зерттеу
8 бөлім. Нанотехнология және наноматериалдар

8.1. Нанотехнология и наноматериалы.
+
+
+
24
Основные достижения нанотехнологии; проблемы и перспективы развития наноматериалов.
Практическая работа (по профилю)
Раздел 9. Космология
9.1. Космология
+
+
+
25
Мир звезд; расстояние до звезд; переменные звезды; наша Галактика; открытие других Галактик квазары; теория Большого взрыва; расширение Вселенной; основные этапы эволюции Вселенной; модели Вселенной; жизнь и разум во Вселенной; нейтронные звезды.
Практическая работа (по профилю)

8.1. Нанотехнология және наноматериалдар
+
+
+
24
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, наноматериалдарды дамытудың өзекті мәселелері және даму кезеңдері.
9 бөлім. Космология
9.1. Космология
+
+
+
25
Жұлдыздар әлемі; жұлдыздарға дейінгі қашықтық; айнымалы жұлдыздар; біздің Галактика; басқа галактикалардың ашылуы квазарлар; Үлкен жарылыс теориясы; ғаламның кеңеюі; ғалам эволюциясының негізгі кезеңдері; ғаламның модельдері; ғаламдағы өмір мен ақыл; нейтрондық жұлдыздар.
Практикалық жұмыс (бейіні бойынша)

Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Механика
Кинематика
1) Применять кинематические уравнения при решении задач, анализировать графики движения;
2) приводить примеры классического закона сложения скоростей и перемещений из повседневной жизни.
1) Применяет кинематические уравнения при решении задач и анализирует графики движения, а также определяет величины, характеризующие криволинейное движение.
Динамика
1) Усвоить законы Ньютона и определять равнодействующую силу;
2) объяснить закон всемирного тяготения и описывать движение космических аппаратов.
1) Раскрывает содержание законов Ньютона, определяет равнодействующую силу;
2) описывает изменения физических величин при движении тела, брошенного под углом к горизонту и вертикально.
Статика и гидростатика
1) Определять центр масс абсолютно твердого тела и объяснять различные виды равновесия;
2) описывать закон Паскаля.
1) Знает различные виды равновесия и применение закона Паскаля.
Законы сохранения
1) Объяснять законы сохранения импульса и полной механической энергии для тел замкнутой системы любых размеров: как для частиц микромира, так и космических тел.
1) Применяет законы сохранения импульса и энергии при решении задач.
Гидродинамика
1) Понимать условия равновесия материальных тел под действием сил и движение жидкостей и газов;
2) описывать движения жидкостей и газов, которые связаны с наличием внутреннего трения между их слоями и сжимаемостью;
3) определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины и учитывать точность измерений.
1) Объясняет и описывает ламинарное, турбулентное течения жидкостей и газов;
2) определяет факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения.
Молекулярная физика
Молекулярная физика
1) Понимать основы молекулярно- кинетической теории газов;
2) описывать модели твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярно-кинетическую теории.
1) Описывает основные положения молекулярно-кинетической теории и модель идеального газа;
2) различает структуры кристаллических и аморфных тел на примере различных твердых тел.
Газовые законы
1) Описывать уравнение, связывающие между собой термодинамические параметры;
2) различать графики газовых законов.
1) Объясняет законы Бойля-Мариотта, Гей-Люссака, закон Шарля и применяет эти законы при решении задач.
Основы термодинамики
1) Объяснять явления, связанные со взаимным превращением механической и внутренней энергий и передачей внутренней энергии от одного тела к другому.
1) Описывает смысл первого и второго законов термодинамики.
Жидкие и твердые тела
1)Объяснять механические свойства жидкостей и газов, их движение и движение твердых тел в них;
2) определять относительную влажность воздуха;

3-тарау. Оқыту нәтижелері мен бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Механика
Кинематика.
1) Есептерді шешуде кинематикалық теңдеулерді қолдану, қозғалыс графиктерін талдау;
2) күнделікті өмірден жылдамдықтар мен қозғалыстарды қосудың классикалық заңының мысалдар келтіру;
1) есептерді шешуде кинематикалық теңдеулерді қолданады және қозғалыс графиктерін талдайды, сондай-ақ қисық сызықты қозғалысты сипаттайтын шамаларды анықтайды.
Динамика
1) Ньютон заңдарын меңгеру және нәтиже күшін анықтау;
2) бүкіләлемдік тартылыс заңын түсіндіру және ғарыш аппараттарының қозғалысын сипаттау;
1) Ньютон заңдарының мазмұнын ашады, нәтиже күшін анықтайды;
2) дененің көлденең және тігінен бұрышпен лақтырылған қозғалысы кезіндегі физикалық шамалардың өзгеруін сипаттайды.
Статика және гидростатика
1) абсолютті қатты дененің масса центрін анықтаңыз және тепе-теңдіктің әртүрлі түрлерін түсіндіріңіз;
2) Паскаль заңын сипаттау
1) тепе-теңдіктің әртүрлі түрлерін және Паскаль заңының қолданылуын біледі.
Сақтау заңдары
1) кез-келген мөлшердегі жабық жүйенің денелері үшін импульстің және толық механикалық энергияның сақталу заңдылықтарын түсіндіру: микроәлем бөлшектері үшін де, ғарыштық денелер үшін де.
1) Иимпульс пен энергияны сақтау заңдарын есептерді шығаруда қолданады.
Гидродинамика
1) күштердің әсерінен материалдық денелердің тепе-теңдік шарттарын және сұйықтар мен газдардың қозғалысын түсіну;
2) сұйықтар мен газдардың қозғалысын, олардың қабаттары мен сығылу арасындағы ішкі үйкелістің болуымен байланысты сипаттау;
3) тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын (тұрақты) физикалық шамаларды анықтау және өлшеулердің дәлдігін ескеру;
1) Сұйықтар мен газдардың ламинарлы, турбулентті ағындарын түсіндіреді және сипаттайды;
2) эксперимент нәтижесіне әсер ететін факторларды анықтайды және оны жақсарту жолдарын ұсынады.
Жылу физикасы
Молекулалық физика
1) газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негіздерін түсіну;
2) молекулалық-кинетикалық теорияға негізделген қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың модельдерін сипаттау;
1) молекулалық-кинетикалық теорияның негізгі ережелерін және идеалды газ моделін сипаттайды;
2) әртүрлі қатты денелер мысалында кристалды және аморфты денелердің құрылымдарын ажыратады.
Газ заңдары
1) термодинамикалық параметрлерді өзара байланыстыратын теңдеуді сипаттауз;
2) газ заңдарының графиктерін ажырату.
1) Бойль-Мариотт, Гей-Люссак заңдарын, Чарльз Заңын түсіндіреді және осы заңдарды есетерді шешуде қолданады.
Термодинамика негіздері
1) механикалық және ішкі энергиялардың өзара түрленуіне және ішкі энергияның бір денеден екінші денеге берілуіне байланысты құбылыстарды түсіндіру.
1) термодинамиканың бірінші және екінші заңдарының мағынасын сипаттайды.
Сұйық және қатты заттар
1) Сұйықтықтар мен газдардың механикалық қасиеттерін, олардың қозғалысын және олардағы қатты денелердің қозғалысын түсіндіру;
1) ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау;
2) беттік керілудің табиғатын және капиллярлық құбылыстың күнделікті өмірдегі рөлін түсіндіру.
Электр және магнетизм
Электростатика
Біртекті және біртекті емес электростатикалық өрістердегі құбылыстарды сипаттай білу және гравитациялық өрісті сипаттаушы шамалармен сәйкестендіру.
1) есептерді шығаруда:
- тізбек учаскесі, толық тізбек үшін Ом заңын,
- тармақталған электр тізбектеріне қатысты Кирхгоф заңдарын,
- жұмыс және қуат формулаларын қолданады;
2) өткізгіштердің электр қосылыстары мен ЭҚК мен көз кернеуі арасындағы байланысты білетіндігін көрсетеді.
Тұрақты электр тогы
1) Тұрақты электр тогы табиғатын түсіну және оның негізгі заңдылықтары мен сипаттамаларын білу,
2) тұрақты токты қарапайым электр тізбектерінде есептей білу;

3) объяснять природу поверхностного натяжения и роль капиллярного явления в повседневной жизни.
1) Определяет относительную влажность воздуха и объясняет природу поверхностного натяжения и роль капиллярных явлений в повседневной жизни.
Электричество и магнетизм
Электростатика
1) Понимать суть взаимодействии неподвижных зарядов; уметь рассчитывать потенциал, энергию и работу электрического поля; иметь понятие о конденсаторе.
1) Применяет при решении задач законы сохранения электрического заряда и Кулона и формулу, связывающую силовую и электрическую характеристику электростатического поля;
2) определят напряженность электрического поля;
3) рассчитывает потенциал, работу и энергию электрического поля.
Постоянный ток
1. Понимать природу постоянного электрического тока и демонстрировать знание его основных законов и характеристик.
2. уметь рассчитывать простейшие электрические цепи постоянного тока.
бытовых приборов.
3) производить практические расчеты стоимости работы и мощности бытовых приборов
1) Применяет при решении задач:
- законы Ома для участка цепи, а также полной цепи,
- законы Кирггофа к разветвленным электрическим цепям,
- формулы работы, мощности;
2) демонстрирует знание электрических соединений проводников и связь между ЭДС и напряжением источника.
Электрический ток в различных средах.
Знать сущность возникновения электрического тока в различных средах и их практическое применение.
1. Описывает принцип возникновения электрического тока в металлах, полупроводниках, электролитах, газах и вакууме.
2. Анализирует зависимость сопротивления от температуры в металле и полупроводнике, умеет исследовать вольтамперную характеристику резистора.
Магнитное поле
1) Понимать суть явления, называемое магнитным полем, и знать сферы их применения и принцип действия.
1) Определяет величину, характеризующую магнитное поле проводников, и применяет правило левой руки, а также описывает действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы и на проводник с током;
2) объясняет принцип действия электроизмерительных приборов и электрических двигателей, знает магнитные свойства веществ.
Электромагнитная индукция
1. Знать суть явление электромагнитной индукции и сущность его законов, понимать принцип действия электромагнитных приборов.
1. Применяет закон электромагнитной индукции при решении задач;
2. Знает принцип действия простейшего электродвигателя;
3. Проводит аналогию между механической и электрической энергией.
Колебания
Механические колебания
1) Объяснять периодические изменения физической величины, описывающей механическое движение;
2) расширять и углублять свои знания о гармонических колебаниях.
1) Описывает гармонические колебания (х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически.
Электромагнитные колебания
1) Описывать условия возникновения свободных и вынужденных электромагнитных колебаний и проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями.
1) Знает условия возникновения свободных и вынужденных колебаний.
Переменный ток
1. Знать природу переменного электрического тока; понимать принцип работы генератора и трансформатора; описывать активную и реактивную нагрузки и объяснять условие резонанса.
1. Исследует принципы работы генератора переменного тока и трансформатора;
2. Характеризует переменный ток как синусоидальную функцию, используя такие физические величины период, частота, максимальное и эффективное / действующее значения напряжения, сила тока и электродвижущая сила;
3. Объясняет физический смысл понятий активная и реактивная мощность переменного тока и рассчитывает последовательную электрическую цепь, содержащее активное и реактивное сопротивление;
4. Демонстрирует экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии.
Волны.
Электромагнитные волны
1) Знать основы радиотехники, которая обеспечивается беспроводной связью источника высокочастотных колебаний с приемником посредством электромагнитных волн.
1) Объясняет условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства;
2) Объясняет условия возникновения электромагнитных волн и описывает их свойства, а также преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым сигналом.
Оптика
Волновая оптика
1. Описывать природу оптических явлений, как интерференция, дифракция, поляризация, дисперсия.
1. Объясняет методы определения скорости света;
2) Описывает условия, необходимые для наблюдения интерференции и дифракции световых волн;
3) экспериментально исследует поляризацию света.
Геометрическая оптика
1. Знает законы распространения световой энергии в прозрачных средах и объясняет ход лучей в системе линз.
1. Объясняет законы отражения и преломления света;
2) Объясняет преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов;
3) строит и объясняет ход лучей в системе линз (лупа, телескоп, микроскоп).
Квантовая физика.
Атомная и квантовая физика
1) описывать метод спектрального анализа и области его применения;
2) описывать химическое воздействие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии.
1) приводит примеры, доказывающие корпускулярно-волновую природу электромагнитного излучения;
2) различает электромагнитное излучение в зависимости от природы их возникновения и взаимодействия с веществом;

3) өткізгіштердің электр қосылыстары мен ЭҚК мен көз кернеуі арасындағы байланысты білу.
1) есептерді шығаруда:
- тізбек учаскесі, толық тізбек үшін Ом заңын,
- тармақталған электр тізбектеріне қатысты Кирхгоф заңдарын,
- жұмыс және қуат формулаларын қолданады;
2) тұрмыстық құралдардың жұмыс құны мен қуатының практикалық есептеулерін жүргізу
Әртүрлі ортадағы электр тогы
1) Әр түрлі ортада электр тогының пайда болу мәнін және олардың практикалық қолданылуын білу.
1. Металдарда, жартылай өткізгіштерде, электролиттерде, газдарда және вакуумда электр тогының пайда болу принципін сипаттайды;
2) кедергінің металдағы және жартылай өткізгіштегі температураға тәуелділігін талдайды, резистордың вольт-амперлік сипаттамасын зерттей алады.
Магнит өрiсi
1) Магнит өрісі құбылысының мәнін түсіну және оны қолданылу аясын және әрекет ету принципін білу.
1) өткізгіштердің магнит өрісін сипаттайтын шаманы анықтайды және сол қол ережесін қолданады; 2)магнит өрісінің қозғалатын зарядталған бөлшектерге және ток өткізгішке әсерін сипаттайды;
3) электр өлшеу құралдары мен электр қозғалтқыштарының жұмыс істеу принципін түсіндіреді, заттардың магниттік қасиеттерін біледі.
Электромагниттiк индукция
1. Электромагниттік индукция құбылысының мәнін және оның заңдарының мәнін білу, электромагниттік құрылғылардың жұмыс принципін түсіну.
1) Есептерді шешуде электромагниттік индукция заңын қолданады;
2) қарапайым электр қозғалтқышының жұмыс принципін біледі;
3) механикалық және электр энергиясының ұқсастығын жүргізеді.
Тербелістер
Механикалық тербелістер
1) механикалық қозғалысты сипаттайтын физикалық шаманың мерзімді өзгерістерін түсіндіру;
2) гармоникалық тербелістер туралы білімдерін кеңейту және тереңдету.
1) гармоникалық тербелістерді (x(t), v(t), a (t)) эксперименттік, аналитикалық және графикалық түрдесипаттайды.
Электромагниттік тербелістер
1) Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістердің пайда болу жағдайларын сипаттау және механикалық және электромагниттік тербелістер арасында ұқсастықтарды құрастыру
1) еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын біледі.
Айнымалы ток
1) Айнымалы электр тогының табиғатын білу;
2) генератор мен трансформатордың жұмыс принципін түсіну;
3) белсенді және реактивті жүктемелерді сипаттау және резонанс жағдайын түсіндіру.
1) Генератор мен трансформатордың жұмыс принциптерін зерттейді.
2) период, жиілік, кернеудің максималды және тиімді / тиімді мәндері, ток күші және электр қозғаушы күш сияқты физикалық шамаларды қолдана отырып, айнымалы токты синусоидалы функция ретінде сипаттайды;
3) белсенді және реактивті кедергісі бар тізбекті электр тізбегін есептейді.
4) электр энергиясын беру кезінде жоғары вольтты айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын көрсетеді.
Толқындар
Электромагниттік толқындар
1) жоғары жиілікті тербеліс көзінің электромагниттік толқындар арқылы қабылдағышпен сымсыз байланысымен қамтамасыз етілетін радиотехниканың негіздерін білу.
1) электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіреді және олардың қасиеттерін сипаттайды;
2) аналогтық сигналмен салыстырғанда цифрлық форматта сигнал берудің артықшылықтарын сипаттайды.
Оптика
Толқындық оптика
1) Оптикалық құбылыстардың табиғатын интерференция, дифракция, поляризация, дисперсия ретінде сипаттау.
1) Жарық жылдамдығын анықтау әдістерін түсіндіреді
2) жарық толқындарының интерференциясы мен дифракциясын бақылау үшін қажетті шарттарды сипаттайды, 3)жарықтың поляризациясын эксперименталды түрде зерттейді
Геометриялық оптика
1) Мөлдір ортада жарық энергиясының таралу заңдылықтарын біледі және линзалар жүйесіндегі сәулелерді түсіндіреді.
1) Жарықтың шағылысу және сыну заңдылықтарын біледі;
2) жарық сигналдарын беру кезінде талшықты-оптикалық технологияның артықшылықтарын түсіндіреді.
Кванттық физика
Атомдық және кванттық физика
1) Спектрлік талдау әдісін және оны қолдану саласын сипаттау;
2) фотосинтез және фотосуреттегі процестер мысалында жарықтың химиялық әсерін сипаттау
1) Электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатын дәлелдейтін мысалдар келтіреді.
2) электромагниттік сәулеленуді, олардың пайда болу табиғаты мен затпен әрекеттесуіне қарай ажыратады.

3) показывает применение инфракрасного излучения в техник.
Физика атомного ядра
1) объяснять явлениерадиоактивного распада (a, b и g) и термин период полураспада;
2) объяснять характер радиоактивного излучения ионизирующего воздействия и проникающей способности.
1) определяет период полураспада с помощью графического подхода;
2) характеризует технику обработки, применения, хранения и безопасности радиоактивных материалов.
Нанотехнология и наноматериалы
Нанотехнология и наноматериалы
Основные достижения нанотехнологий.
Описывает и называет физические свойства наноматериалов и способы их получения.
Космология
Космология
Знать свойства и эволюцию Вселенной в целом.
1) Описывает ориентацию звездного неба и основные принципы по звездам;
2) использует закон Хаббла, чтобы определить возраст Вселенной.
Приложение 57
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по курсу "Глобальные компетенции" технико-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Глобальные компетенции" технико-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года №348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения курса "Глобальные компетенции" - формирование конкурентоспособной личности, соответствующей стандартам культуры поведения и обладающей глобальными компетенциями. Курс "Глобальные компетенции" способствует формированию у обучающихся ценностных ориентиров, коммуникативных навыков, этических норм и поведенческих установок обучающихся.
3. Реализация программы курса предусматривает следующие задачи:
1) развитие критического и аналитического мышления обучающихся, их коммуникативных и исследовательских навыков;
2) развитие понимания местных, глобальных проблем и вопросов межкультурного взаимодействия;

3) техникада инфрақызыл сәулеленудің қолданылуын көрсетеді;
Атом ядросының физикасы
1) Радиоактивті ыдырау құбылыстарын (a, b және g) және жартылай ыдырау кезеңінің терминін түсіндіру;
2) иондаушы әсер және ену қабілетінің; радиоактивті сәулеленудің сипатын түсіндіру.
1) Графикалық тәсіл арқылы жартылай ыдырау периодын анықтайды;
2) радиоактивті материалдарды өңдеу, қолдану, сақтау және қауіпсіздік техникасын сипаттайды
Нанотехнология және наноматериалдар
Нанотехнология және наноматериалдар.
Нанотехнологияның негізгі жетістікерін білу.
Наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын сипаттайды және қолданылуын атайды.
Космология
Космология
Жалпы Ғаламның қасиеттері мен эволюциясын білу.
1) Жұлдызды аспан мен негізгі қағидаларды жұлдыздар бойынша бағдарлауды сипаттайды, 2)Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын анықтайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
57-қосымша
Техника – технологиялық бағыттың "Жаһандық құзыреттілік" курсы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Техника-технологиялық бағыттың "Жаһандық құзыреттілік" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Жаһандық құзыреттілік" курсын оқытудың мақсаты - мінез-құлық мәдениетінің стандарттарына сәйкес келетін және жаһандық құзыреттілікке ие бәсекеге қабілетті тұлғаны қалыптастыру. "Жаһандық құзыреттілір" курсы білім алушылардың құндылық бағдарларын, коммуникативтік дағдыларын, этикалық нормаларын және мінез-құлық көзқарастарын қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Курс бағдарламасын іске асыру мынадай міндеттерді көздейді:
1) білім алушылардың сыни және талдамалық ойлауын, олардың коммуникативтік және зерттеу дағдыларын дамыту;
2) жергілікті, жаһандық проблемалар мен мәдениетаралық өзара іс-қимыл мәселелерін түсінуді дамыту;

Тема 2.2.1 Эффективное использование карманных денег
Тема 2.2.2 Крупные покупки
Тема 2.2.3 Эмоциональные покупки
Тема 2.2.4Ипотека. Кредит на жилье
Тема 2.2.5 Закредитованность (банкротство физических лиц)
Тема 2.2.6 Как составлять бюджет семейных мероприятий
2.3. Семейный бюджет
+
+
+
Тема 2.3.1 Доходы семейного бюджета
Тема 2.3.2 Обязательные расходы семейного бюджета
Тема 2.3.3 Необязательные расходы семейного бюджета

Тақырып 2.2.1. Қалта ақшасын тиімді пайдалану
Тақырып 2.2.2. Ірі сатып алулар
Тақырып 2.2.3. Эмоционалды сатып алу
Тақырып 2.2.4. Ипотека. Тұрғын үй несиесі
Тақырып 2.2.5. Кредиттеу (жеке тұлғалардың банкроттығы)
Тақырып 2.2.6. Отбасылық іс-шаралардың бюджетін қалай құруға болады
2.3. Отбасылық бюджет
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Отбасылық бюджеттің кірістері
Тақырып 2.3.2. Отбасылық бюджеттің міндетті шығындары
Тақырып 2.3.3. Отбасылық бюджеттің қосымша шығындары

Тема 2.3.4 Типы семейного бюджета
Тема 2.3.5 Планирование семейного бюджета. Финансовые цели семьи
Тема 2.3.6 Правила ведения семейного бюджета
2.4. Сбережения и накопления
+
+
+
Тема 2.4.1 Финансовая подушка безопасности
Тема 2.4.2 Способы создания накоплений
Тема 2.4.3 Денежные накопления: в банке, в недвижимости
Тема 2.4.4 Виды финансового мошенничества. Финансовая пирамида
Тема 2.4.5 Финансовый достаток
Тема 2.4.6 Инвестиции. Виды финансовых рисков
Раздел 3. Решение проблем местного и глобального значения

Тақырып 2.3.4. Отбасылық бюджеттің түрлері
Тақырып 2.3.5. Отбасылық бюджетті жоспарлау. Отбасының қаржылық мақсаттары
Тақырып 2.3.6. Отбасылық бюджетті жүргізу ережелері
2.4. Жинақ және жинақтау
+
+
+
Тақырып 2.4.1. Қаржылық қауіпсіздік жастығы
Тақырып 2.4.2. Жинақтарды құру жолдары
Тақырып 2.4.3. Ақша жинақтары: банкте, жылжымайтын мүлікте
Тақырып 2.4.4. Қаржылық алаяқтық түрлері. Қаржы пирамидасы
Тақырып 2.4.5. Қаржылық байлық
Тақырып 2.4.6. Инвестициялар. Қаржылық тәуекелдердің түрлері
3 бөлім. Жергілікті және жаһандық маңызы бар мәселелерді шешу

Тема 4.1.3 Системы ценностей разных культур. Межкультурная коммуникация.
Тема 4.1.4 Способность понимать и принимать точку зрения другого человека
Раздел 5. Специализированный компонент технико-технологического направления
5.1 Глобальные компетенций в профессии
+
+
+
Тема 5.1.1 Глобальные компетенций в профессии
Тема 5.1.2 Методы и формы оценки труда
Тема 5.1.3 Работа с ИТ-системами
Тема 5.1.4 Управление проектами и процессами
Тема 5.1.5 Социальная ответственность и этика менеджера
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Глобальные компетенции
Культура глобальной компетентности
1) Понимать значение глобальных компетенций для развития личности;
2) пропагандировать культуру глобальной компетентности.
1) Описывает глобальные компетенций.
1) Сформировать навыки исследовательской, проектной, волонтерской работы.
1) Формирует оценивания результатов исследования.
Финансовая грамотность
Доходы в личных финансах
1) Понимать значение активного и пассивного доходов.
2) Объяснять способы повышения личного дохода.
1) Определяет факторы, влияющих на личные доходы.
Расходы в личных финансах
1) Сформировать навыки эффективного использования карманных денег.
1) Понимает проблему закредитованности и не допускает спонтанных кредитов.
Семейный бюджет
1) Уметь анализировать доходы и расходы семейного бюджета
2) Сформировать навыки планирования и ведения семейного бюджета.
1) Составляет этапы планирования семейного бюджета.
Сбережения и накопления
1) Формировать финансовую подушку безопасности семьи.
1) Составляет перечень источников денежных накоплений и списка расходов с обоснованием их необходимости;
2) знает способы создания денежных накоплений;
3) анализирует виды финансовых рисков, не допуская участия в финансовых пирамидах.
Решение проблем местного и глобального значения
Виды проблем
1) Сформировать этику взаимоотношений на основе эмпатии и способности сотрудничать.
1) Понимает и принимает убеждения других людей;
2) анализирует существующие проблемы во взаимоотношениях сверстников.
2) Понимать сущность и причины конфликтов.
1) Составляет алгоритм решения конфликта;
2) знает основы медиации и способы разрешения конфликтов.
3) Сформировать аналитическое и критическое мышление и навык оценивания социальных проблем местного и глобального значения.
1) Оценивает социальный проект, волонтерских акций и инициатив.
1) Сформировать навыки проведения исследования и анализа доказательств по экологическим проблемам
1) Предлагает пути решения экологических конфликтов на местном и глобальном уровнях.
Понимание различных культур и мировоззрений
Участие в эффективном межкультурном взаимодействии
1) Проявлять гражданскую позицию, умеют отстаивать собственную точку зрения.
1) Понимает значение социальной ответственности.
1) Оценивать значение культурной идентичности в обществе.
1) Приводит доказательства для обоснования собственной точки зрения о ценности разных культур;
2) осознает и понимает культурное разнообразие и межкультурные различия.
1) Определять глобальные проблемы и межкультурные различия;
2) сформировать навык построения коммуникации на основе уважительного отношения к представителям других культур.
1) Осознает, каким образом культурные, религиозные и другие различия влияют на взгляды окружающих; 2) составляет правила межкультурной коммуникации в обществе.
1) Уметь отбирать информацию, доказательства, аргументы по проблеме.
1) Критически оценивает полученную информацию, разные точки зрения утверждений.
Специализированный компонент технико-технологического направления
Глобальные компетенций в профессии
1) Описывать глобальные компетенции по технико-технологическому направлению.
1) Разрабатывает матрицы сформированности глобальных компетенций по направлению;
2) определяет возможности применения глобальных компетенций по технико-технологическому направлению.
Методы и формы оценки труда
1) Анализировать методы и формы оценки труда по технико-технологическому направлению для эффективного развития профессиональной карьеры.
1) Применяет критерии оценивания эффективности работы персонала по направлению.
Работа с ИТ-системами
1) Понимать цели развития бизнеса компании.
1) Умеет представить бизнес-процессы для их автоматизации;
2) осуществляет выбор информационной системы и определяет эффект по ее применению.
Управление проектами и процессами
1) Объяснить принципы построения проектного менеджмента.
1) Выполняет проект на основе процессов подготовки, планирования, реализации, контроля и завершения.
Приложение 58 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Математика" художественно-технологического направления

Тақырып 4.1.3. Әртүрлі мәдениеттердің құндылықтар жүйесі. Мәдениетаралық байланыс.
Тақырып 4.1.4. Басқа адамның көзқарасын түсіну және қабылдау қабілеті
5 бөлім. Техника-технологиялық бағыттың мамандандырылған құрамы
5.1 Техника-технологиялық бағыттың арнайы құрамы
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Мамандықтағы жаһандық құзыреттіліктер
Тақырып 5.1.2. Еңбекті бағалау түрлері мен формалары
Тақырып 5.1.3. АТ- жүйелерімен жұмыс
Тақырып 5.1.4. Жобалар мен үрдістерді басқару
Тақырып 5.1.5. Менеджердің әлеуметтік жауапкершілігі мен этикасы
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Жаһандық құзыреттілік
Жаһандық құзыреттілік мәдениеті
1) жеке тұлғаны дамыту үшін жаһандық құзыреттіліктің маңыздылығын түсіну;
2) жаһандық құзыреттілік мәдениетін насихаттау.
1) жаһандық құзыреттілікті сипаттайды.
1) зерттеу, жобалау, волонтерлік жұмыс дағдыларын қалыптастыру.
1) зерттеу нәтижелерін бағалауды қалыптастырады.
Қаржылық сауаттылық
Жеке қаржыдағы кірістер
1) белсенді және пассивті кірістердің мәнін түсіну;
2) жеке табысты арттыру тәсілдерін түсіндіруге міндетті.
1) Жеке табысқа әсер ететін факторларды айқындайды.
Жеке қаржы шығындары
1) қалта ақшасын тиімді пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
1) несиелендіру мәселесін түсінеді және қиындық тудыратын несиелерге жол бермейді.
Отбасылық бюджет
1) отбасы бюджетінің кірістері мен шығыстарын талдай білу;
2) жоспарлау дағдыларын қалыптастыру және отбасылық бюджетті жүргізу.
1) отбасылық бюджетті жоспарлау кезеңдерін құрайды.
Жинақ және жинақтау
1) отбасының қаржылық қауіпсіздік жастығын қалыптастыру.
1) ақшалай жинақтау көздерінің тізбесін және олардың қажеттілігін негіздей отырып шығыстар тізімін жасайды;
2) ақша жинақтарын құру тәсілдерін біледі;
3) қаржы пирамидаларына қатысуға жол бермей, қаржылық тәуекелдердің түрлерін талдайды.
Жергілікті және жаһандық маңызы бар мәселелерді шешу
Мәселелердің түрлері
1) эмпатия мен ынтымақтастық қабілетіне негізделген қарым-қатынас этикасын қалыптастыру.
1) басқа адамдардың сенімдерін түсінеді және қабылдайды;
2) құрдастарының қарым-қатынасындағы бар проблемаларды талдайды.
2) жанжалдардың мәні мен себептерін түсіну.
1) Жанжалды шешу алгоритмін құрайды;
2) Медиация негіздерін және жанжалдарды шешу тәсілдерін біледі.
3) аналитикалық және сыни ойлауды және жергілікті және жаһандық маңызы бар әлеуметтік мәселелерді бағалау дағдысын қалыптастыру.
1) әлеуметтік жобаны, волонтерлік акциялар мен бастамаларды бағалайды.
1) зерттеу және талдау жүргізу дағдыларын қалыптастыру экологиялық мәселелер бойынша дәлелдемелер
1) жергілікті және жаһандық деңгейде экологиялық қақтығыстарды шешу жолдарын ұсынады.
Әр түрлі мәдениеттер мен дүниетанымдарды түсіну
Тиімді мәдениетаралық өзара іс-қимылға қатысу
1) азаматтық ұстанымын көрсете алады, өз көзқарасын қорғай алады.
1) әлеуметтік жауапкершіліктің маңыздылығын түсінеді.
1) қоғамдағы мәдени бірегейліктің маңыздылығын бағалау.
1) әр түрлі мәдениеттердің құндылығы туралы өзіндік көзқарасын дәлелдеу үшін дәлелдер келтіреді;
2) мәдени әртүрлілік пен мәдениетаралық айырмашылықтарды біледі және түсінеді.
1) жаһандық мәселелер мен мәдениетаралық айырмашылықтарды анықтау;
2) басқа мәдениеттердің өкілдеріне құрметпен қарау негізінде коммуникация құру дағдысын қалыптастыру.
1) мәдени, діни және басқа да айырмашылықтардың басқалардың көзқарастарына қалай әсер ететінін түсінеді;
2) мәдениетаралық коммуникация ережелерін жасайды в обществе.
1) мәселе бойынша дәлелдер, айғақтар, ақпаратты таңдай білу.
1) алынған ақпаратты, әртүрлі көзқарастарды сыни тұрғыдан бағалайды.
Техника-технологиялық бағыттың мамандандырылған компоненті
Мамандықтағы жаһандық құзыреттілік
1) техника-технологиялық бағыт бойынша жаһандық құзыреттерді сипаттауға міндетті.
1) бағыт бойынша жаһандық құзыреттердің қалыптасу матрицаларын әзірлейді;
2) техника-технологиялық бағыт бойынша жаһандық құзыреттерді қолдану мүмкіндіктерін айқындайды.
Еңбекті бағалау әдістері мен формалары
1) кәсіби мансапты тиімді дамыту үшін техника-технологиялық бағыт бойынша еңбекті бағалау әдістері мен нысандарын талдау
Бағыт бойынша персонал жұмысының тиімділігін бағалау критерийлері
АТ- жүйелермен жұмыс
1) Компания бизнесін даму бағыттарын түсіну
1) оларды автоматтандыру үшін бизнес-процестерді ұсына алады;
2) ақпараттық жүйені таңдауды жүзеге асырады;
3) оны қолдану арқылы әсерді анықтайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
58-қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Математика" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Математика" - овладение математическими знаниями, необходимыми для применения в практической и профессиональной деятельности художественно-технологического направления, для изучения смежных дисциплин продолжения образования, интеллектуального развития обучающихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) создание условий для качественного освоения основ математики, дальнейшего формирования и развития математических знаний, умений и навыков, направленных на развитие интеллектуальных качеств личности;
2) содействие применению математического языка и основных математических законов, изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направление знаний обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач, и обратно, интерпретирование математических моделей, которые описывают реальные процессы;
4) развитие логического и критического мышления, творческих способностей для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
5) развитие коммуникативных навыков, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, а также использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
6) развитие личностных качеств, такие как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
7) развитие навыков использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Математика" пәнін оқытудың мақсаты - жалпы адамзаттық құндылықтар мен ұлттық мәдениеттің озық дәстүрлері негізінде білім алушылардың зияткерлік дамуын, білім беруді жалғастырудың сабақтас пәндерін зерделеу үшін көркемдік-технологиялық бағыттың практикалық және кәсіби қызметінде қолдану үшін қажетті математикалық білімді меңгеру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) математика негіздерін сапалы меңгеру, тұлғаның зияткерлік қасиеттерін дамытуға бағытталған математикалық білімді, іскерліктер мен дағдыларды одан әрі қалыптастыру және дамыту үшін жағдайлар жасау;
2) математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, әртүрлі контексттердегі есептерді шешу үшін сандық қатынастар мен кеңістіктік формаларды зерттеуге ықпал жасау;
3) есептерді шешу мақсатында білім алушылардың білімдерін математикалық модельдер жасауға және керісінше нақты процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді түсіндіруге бағыттау;
4) практикалық есептерді шешу кезінде қолайлы математикалық әдістерді таңдау, алынған нәтижелерді бағалау және олардың дұрыстығын анықтау үшін білім алушылардың логикалық және сыни ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
5) коммуникативтік дағдыларды, оның ішінде ақпаратты дәл және сауатты беру, сондай-ақ жариялымдар мен электрондық құралдарды қоса алғанда, әртүрлі көздерден алынған ақпаратты пайдалану қабілетін дамыту;
6) өз бетінше жұмыс істеу үшін де, командада жұмыс істеу үшін де қажет болатын тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық, толеранттылық сияқты жеке қасиеттерді дамыту;
7) математиканы оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану дағдыларын дамыту.

12) "Иррациональные уравнения и неравенства". Иррациональные уравнения и их системы. Иррациональные неравенства.
13) "Показательная и логарифмическая функции". Показательная функция, ее свойства и график. Логарифм числа и его свойства. Формулы нот через логарифмы. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Логарифмическая спираль в музыке. Производная и интеграл показательной функции. Производная логарифмической функции.
14) "Показательные и логарифмические уравнения и неравенства". Показательные уравнения и их системы. Система уравнений, используемая в прикладных проектах, описывающая математическую модель. Показательные неравенства. Логарифмические уравнения и их системы. Логарифмические неравенства.
15) "Элементы математической статистики". Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным.
16) "Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве". Аксиомы стереометрии и их следствия. Взаимное расположение прямых в пространстве. Понятие параллельности в музыке. Взаимное расположение прямой и плоскости. Взаимное расположение двух плоскостей.
17) "Перпендикулярность в пространстве". Перпендикулярность прямой и плоскости. Перпендикуляр и наклонная. Теорема о трҰх перпендикулярах. Расстояние в пространстве. Углы в пространстве. Перпендикулярность плоскостей. Ортогональная проекция плоской фигуры на плоскость и ее площадь.
18) "Прямоугольная система координат и векторы в пространстве". Векторы в пространстве и действия над ними. Коллинеарность и компланарность векторов. Прямоугольная система координат в пространстве. Координаты вектора в пространстве. Сложение и вычитание векторов в координатах, умножение вектора на число в координатах. Разложение вектора по трем некомпланарным векторам. Расстояние между двумя точками. Деление отрезка в данном отношении. Координаты середины отрезка. Скалярное произведение векторов. Уравнение сферы. Уравнение прямой в пространстве.
19) "Применение уравнений прямой и плоскости в пространстве". Взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве. Расстояние от точки до плоскости в пространстве. Нахождение угла между двумя прямыми, угла между прямой и плоскостью в пространстве.
20) "Многогранники". Понятие о многогранном угле, геометрическом теле. Понятие многогранника. Призма и ее элементы. Прямая и правильная призмы. Прямоугольный параллелепипед и его свойства. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхностей призмы. Пирамида и ее элементы. Усеченная пирамида. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхностей пирамиды. Площадь поверхности усечҰнной пирамиды. Принцип "золотого сечения" в живописи. Сечение многогранников плоскостью. Правильные многогранники.

12) "Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер". Иррационал теңдеулер және олардың жүйелері. Иррационал теңсіздіктер.
13) "Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар". Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі. Көрсеткіштік функцияның туындысы және интегралы. Логарифмдік функцияның туындысы.
14) "Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер". Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері. Көрсеткіштік теңсіздіктер. Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері. Логарифмдік теңсіздіктер.
15) "Математикалық статистика элементтері". Бас жиынтық және таңдама. Дискретті және аралық вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдама бойынша бағалау.
16) "Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы". Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары. Кеңістіктегі түзулердің өзара орналасуы. Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Екі жазықтықтың өзара орналасуы.
17) "Кеңістіктегі перпендикулярлық". Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Перпендикуляр және көлбеу. Үш перпендикуляр туралы теорема. Кеңістіктегі қашықтық. Кеңістіктегі бұрыштар. Жазықтықтардың перпендикулярлығы. Жазық фигураның жазықтықтағы ортогональды проекциясы және оның ауданы.
18) "Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар". Кеңістіктегі векторлар және оларға қолданылатын амалдар. Коллинеар және компланар векторлар. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі. Кеңістіктегі вектордың координаталары. Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту. Вектордың үш компланарлы емес векторларға жіктелуі. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Кесіндінің ортасының координаталары. Векторлардың скаляр көбейтіндісі. Сфера теңдеуі. Кеңістіктегі түзудің теңдеуі.
19) "Кеңістіктегі түзу және жазықтықтың теңдеуі". Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Кеңістіктегі нүктеден жазықтыққа дейінгі қашықтық. Екі түзу арасындағы бұрышты, кеңістіктегі түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу.
20) "Көпжақтар". Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік. Дұрыс көпжақтар ұғымы. Призма және оның элементтері. Тік және дұрыс призмалар. Тікбұрышты параллелепипед және оның қасиеттері. Призманың бүйір және толық беттерінің ауданы. Пирамида және оның элементтері. Қиық пирамида. Пирамиданың бүйір және толық беттерінің ауданы. Қиық пирамида бетінің ауданы. Дұрыс көпжақтар. Дұрыс көпжақты жазықтықтпен қию.

Тема 1.1.1. Функция и способы ее задания. Преобразования графиков функций.
Тема 1.1.2. Свойства функции.
Раздел 1.2. Виды функции.
+
+
+
Тема 1.2.1. Понятие обратной функции.
Тема 1.2.2. Сложная функция.
Раздел 2. Тригонометрические функции.
2.1. Тригонометрические функции и их графики.
+
+
+
Тема 2.1.1. Тригонометрические функции, их свойства и графики. Периодичность в музыке.
Тема 2.1.2. Построение графиков тригонометрических функций с помощью преобразований.
2.2. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики.
+
+
+
Тема 2.2.1. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс.
Тема 2.2.2. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики.
2.3. Тригонометрические уравнения и неравенства.
+
+
+
Тема 2.3.1. Простейшие тригонометрические уравнения.
Тема 2.3.2. Методы решения тригонометрических уравнений и их систем.
2.4. Тригонометрические неравенства.
+
+
+
Тема 2.4.1. Решение простейших тригонометрических неравенств.
Раздел 3. Степени и корни. Степенная функция.
3.1. Степени и корни.
+
+
+
Тема 3.1.1. Корень n-ой степени и его свойства. Преобразование иррациональных выражений.
Тема 3.1.2. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем.
3.2. Степенная функция, ее свойства и график.
+
+
+
Тема 3.2.1. Степенная функция, ее свойства и график.
4. Иррациональные уравнения и неравенства.
4.1. Иррациональные уравнения и системы.
+
+
+
Тема 4.1.1. Иррациональные уравнения и их системы.
Тема 4.1.2. Методы решения иррациональных уравнений.
4.2. Иррациональные неравенства.
+
+
+
Тема 4.2.1. Иррациональные неравенства и методы их решений.
Раздел 5. Показательная и логарифмическая функция.
5.1. Показательная функция.
+
+
+
Тема 5.1.1. Показательная функция, ее свойства и график.
5.2. Логарифмическая функция.
+
+
+
Тема 5.2.1. Логарифм числа и его свойства. Формулы нот через логарифмы.
Тема 5.2.2. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Логарифмическая спираль в музыке.
Раздел 6. Показательные, логарифмические уравнения и неравенства.
6.1. Показательные уравнения и неравенства.
+
+
+
Тема 6.1.1. Показательные уравнения и их системы. Система уравнений, используемая в прикладных проектах, описывающая математическую модель.
Тема 6.1.2. Методы решения показательных неравенств и систем.
6.2. Логарифмические уравнения и неравенства.
+
+
+
Тема 6.2.1. Логарифмические уравнения и их системы.
Тема 6.2.2. Логарифмические неравенства.
Раздел 7. Предел функции и непрерывность.

Тақырып 1.1.1. Функция және оның берілу тәсілдері. Функция графигін түрлендіру.
Тақырып 1.1.2. Функцияның қасиеттері.
1.2. Функцияның түрлері.
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Кері функция ұғымы.
Тақырып 1.2.2. Күрделі функция.
2 бөлім. Тригонометриялық функциялар.
2.1. Тригонометриялық функциялар және олардың графиктері.
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Музыкадағы кезеңділік.
Тақырып 2.1.2. Түрлендірулер арқылы тригонометриялық функциялардың графигін салу.
2.2. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері.
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс.
Тақырып 2.2.2. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері.
2.3. Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер.
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Қарапайым тригонометриялық теңдеулер.
Тақырып 2.3.2. Тригонометриялық теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
2.4. Тригонометриялық теңсіздіктер.
+
+
+
Тақырып 2.4.1. Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешу.
3 бөлім. Дәреже мен түбірлер. Дәрежелік функция.
3.1. Дәреже мен түбірлер.
+
+
+
Тақырып 3.1.1. n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Иррационал өрнектерді түрлендіру.
Тақырып 3.1.2. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру.
3.2. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі.
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі.
4. Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер.
4.1. Иррационал теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Иррационал теңдеулер және олардың жүйелері.
Тақырып 4.1.2. Иррационал теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
4.2. Иррационал теңсіздіктер.
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Иррационал теңсіздіктер және оларды шешу әдістері.
5-бөлім. Көрсеткіштік және логарифмдік функция.
5.1. Көрсеткіштік функция.
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі.
5.2. Логарифмдік функция.
+
+
+
Тақырып 5.2.1. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Музыкадағы логарифмдер
Тақырып 5.2.2. Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі. Музыкадағы логарифмдік спираль.
6 бөлім. Көрсеткіштік, логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
6.1. Көрсеткіштік теңдеулер мен теңсіздіктер
+
+
+
Тақырып 6.1.1. Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері. Математикалық модельді сипаттайтын қолданбалы жобаларда қолданылатын теңдеулер жүйесі.
Тақырып 6.1.2. Көрсеткіштік теңсіздіктер мен жүйелерді шешу әдістері.
6.2. Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер.
+
+
+
Тақырып 6.2.1. Логарифмдік теңдеулер мен жүйелері.
Тақырып 6.2.2. Логарифмдік теңсіздіктер мен жүйелері.
7 бөлім. Функцияның шегі және үзіліссіздік.

Тема 14.2.2. Усеченный конус и его элементы. Площадь поверхности усечҰнного конуса.
14.3. Сфера, шар и их элементы.
+
+
+
Тема 14.3.1. Сфера, шар и их элементы. Площадь поверхности сферы.
Тема 14.3.2. Касательная плоскость к сфере. Сечения тел вращений плоскостью.
Раздел 15. Объемы тел.
15.1. Общие свойства объемов тел. Объемы многогранников.
+
+
+
Тема 15.1.1. Объем тела. Общие свойства объемов тел. Объем призмы.

Тақырып 14.2.2. Киық конус және оның элементтері. Қиық конус бетінің ауданы.
14.3. Сфера, шар және олардың элементтері.
+
+
+
Тақырып 14.3.1. Сфера, шар және олардың элементтері. Көркемдік-технологиялық процестегі шар мен сфераның элементтері. Сфераның бетінің ауданы.
Тақырып 14.3.2. Сфераға жүргізілген жанама жазықтық. Жазықтықтағы айналу денелерінің қималары.
15.1. Дене көлемі.
15.1. Дене көлемінің жалпы қасиеттері. Көпжақтардың көлемі.
+
+
+
Тақырып 15.1.1. Дененің көлемі. Дене көлемінің жалпы қасиеттері. Призманың көлемі.

Тема 15.1.2. Объемы пирамиды. Объем усеченной пирамиды.
15.2. Объемы тел вращения.
+
+
+
Тема 15.2.1. Объем цилиндра.
Тема 15.2.2. Объем конуса. Объем усечҰнного конуса.
Тема 15.2.3. Объем шара и его частей.
Тема 15.2.4. Многогранники и тела вращения в архитектуре. Подобие пространственных фигур. Комбинации геометрических тел.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Функция, ее свойства и график
Функция и свойства
1) Характеризовать понятие, виды функции для отработки навыков построения графика и исследования функций;
2) раскрыть свойства функций на основе аналитического определения и графического изображения.
1) Разъясняет определение функции;
2) различает способы задания и виды функции;
3) выполняет преобразования для заданных функций;
4) описывает свойства функции;
5) находит область определения и область значений заданной функции.
Виды функции
1) Распознавать сложную функцию f(g(x));
2) сравнивать
графики взаимно обратных функций.
1) Объясняет содержание формулы сложной функции;
2) составляет композицию функций;
3) объясняет последовательность определения обратной функции
Тригонометрические функции
Тригонометрические функции и их графики
1)Объяснить тригонометрические функции;
2)читать свойства по графикам тригонометрических функции
1) Определяет тригонометрические функции;
2) объясняет свойства тригонометрических функций;
3) строит графики и описывает свойства тригонометрических функций по графику;
4) выполняет преобразования выражений, содержащие тригонометрические функции.
Обратные тригонометрические функции
1) Объяснить обратные тригонометрические функции;
2) читать свойства по графикам обратных тригонометрических функции
1) Определяет значения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса;
2) объясняет свойства обратных тригонометрических функций
3) строит графики и описывает свойства обратных тригонометрических функций по графику;
4) выполняет преобразования выражений, содержащие обратных тригонометрические функции.
Тригонометрические уравнения
1)Решать тригонометрические уравнения;
2)решать тригонометрические системы
1) Называет формулы для решения тригонометрических уравнений;
2) применяет формулы корней простейших тригонометрических уравнений при решении задач;
3) называет виды тригонометрических уравнений;
4) различает методы решения
тригонометрических уравнений их систем.
Тригонометрические неравенства
1) Решать тригонометрические уравнения;
2) решать простейшие тригонометрические неравенства.

Тақырып 15.1.2. Пирамиданың көлемі. Қиық пирамиданың көлемі.
15.2. Айналу денелерінің көлемі
+
+
+
Тақырып 15.2.1. Цилиндрдің көлемі.
Тақырып 15.2.2. Конустың көлемі. Қиық конустың көлемі.
Тақырып 15.2.3. Шар және оның бөліктернің көлемі.
Тақырып 15.2.4. Архитектурада қолданылатын көпжақтар және айналу денелері. Фигуралардың ұқсастығы. Геометриялық денелердің комбинациясы.
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Функция түрлері
Функция, оның қасиеттері және графигі
1) График құру және функцияларды зерттеу дағдыларын пысықтау үшін ұғымды, функция түрлерін сипаттау;
2) аналитикалық анықтамаға және графикалық кескінге негізделген функциялардың қасиеттерін ашу.
1) Функцияның анықтамасын түсіндіреді;
2) тапсырма тәсілдері мен функция түрлерін ажыратады;
3) берілген функциялар үшін түрлендірулерді орындайды;
4) функцияның қасиеттерін сипаттайды;
5) функцияның анықталу облысы мен мәндер облысын табады.
1) f(G(x) күрделі функциясын тану);
2) өзара кері функциялардың графиктері салыстыру.
1) Күрделі функция формуласының мазмұнын түсіндіреді;
2) функциялардың құрамын құрайды;
3) кері функцияны анықтау ретін түсіндіреді.
Тригонометриялық функциялар
Тригонометриялық функциялар және олардың графиктері
1)Тригонометриялық функцияларды түсіндіру;
2) тригонометриялық функциялардың графиктері бойынша қасиеттерді оқу.
1) Тригонометриялық функцияларды анықтайды;
2) тригонометриялық функциялардың қасиеттерін түсіндіреді;
3) графиктер салады және график бойынша тригонометриялық функциялардың қасиеттерін сипаттайды;
4) тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендіруді орындайды.
Кері тригонометриялық функциялар
1) Кері тригонометриялық функцияларды түсіндіру;
2) кері тригонометриялық функциялардың графиктері бойынша қасиеттерді оқу.
1) Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс мәндерін анықтайды;
2) кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін түсіндіреді;
3) графиктерді салады және график бойынша кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін сипаттайды;
4) кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендіруді орындайды.
Тригонометриялық теңдеулер
1) Тригонометриялық теңдеулерді шешу;
2) тригонометриялық жүйелерді шешу.
1) Тригонометриялық теңдеулерді шешуге арналған формулаларды атайды;
2) есептерді шешуде қарапайым тригонометриялық теңдеулердің негізгі формулаларын қолданады;
3) тригонометриялық теңдеулердің түрлерін атайды;
4) тригонометриялық теңдеулер мен олардың жүйелерінің шешімін табады.
Тригонометриялық теңсіздіктер
1) Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу;
2) тригонометриялық теңсіздіктер жүйелерін шешу.

1) Решать показательные уравнения, системы уравнений и неравенств;
1) Использует алгоритм решения показательного уравнения;
2) применяет свойства показательной функции в зависимости от основания
при решении показательных уравнений, неравенств;
3) называет способы решения показательных уравнений и систем;
4) решает показательные неравенства.
Логарифмические уравнения и неравенства
1) решать логарифмические уравнения, их системы уравнений и неравенства;
1) Использует алгоритм решения логарифмического уравнения;
2) применяет свойства логарифмической функции в зависимости от основания
при решении логарифмических уравнений, неравенств;
3) объясняет способы решения логарифмических уравнений и систем;
4) решает логарифмические неравенства;
5) составляет неравенства по условию задачи.
Предел функции и непрерывность
Предел функции
1) определять непрерывность функции в точке и на промежутке;
1) Вычисляет предел функции в точке, на бесконечности;
2) умеет использовать свойства пределов при решении задач.
Непрерывность функции и числовой последовательности
1) строить асимптоты графика функции;
1) Применяет свойства непрерывности функции;
2) вычисляет предел последовательности.
Производная и ее применение
Производная
1)вычислять производные функций;
2)усвоить геометрический и физический смысл производной;
3)находить производные сложных функций;
1) Находит производную функции по определению;
2) применяет правила дифференцирования функций;
3) раскрывает физический и геометрический смысл производной функции;
4) вычисляет скорость и ускорение движения.
5) определяет и конструирует сложную функцию;
6) применяет правило вычисления производной сложных функций.
Применение производной
1) исследовать функции на монотонность;
2) создать математические модели задач на
определение наибольшего и наименьшего значения функции на отрезке.
1)Составляет уравнение касательной к графику функции по алгоритму;
2)применяет необходимое и достаточное условие возрастания (убывания) функции на интервале;
3)анализирует свойства функции с помощью производной и строит еҰ график.
4) находит наибольшее и наименьшее значения функции.
Первообразная и интеграл
Первообразная и неопределенный интеграл
1) находить первообразную функции и неопределенный интеграл;
1) Раскрывает содержание понятия первообразной функции и неопределенного интеграла;
2) применяет формулы нахождения неопределҰнных интегралов;
3) использует таблицу неопределенных интегралов при решении задач.
Определенный интеграл
1) вычислять определенный интеграл;
1) Применяет формулу Ньютона-Лейбница для нахождения площади криволинейной трапеции;
2) вычисляет площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
3) вычисляет объем тела вращения.
Математическая статистика и теория вероятностей
Вероятность

1) Көрсеткіштік теңдеулер, теңсіздіктер, теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесін шешу;
1) Көрсеткіштік теңдеуді шешу алгоритмін қолданады; 2) негізге байланысты көрсеткіштік функцияның қасиеттерін қолданады көрсеткіштік теңдеулер, теңсіздіктерді шешеді;
3) көрсеткіштік теңдеулер мен жүйелерді шешеді;
4) көрсеткіштік теңсіздіктер мен жүйелерді шешеді.
Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
1) Логарифмдік теңдеулер, теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шешу.
1) Логарифмдік теңдеуді шешу алгоритмін қолданады;
2) логарифмдік теңдеулерді, теңсіздіктерді шешуде негізге байланысты логарифмдік функцияның қасиеттерін қолданады;
3) логарифмдік теңдеулер мен жүйелерді шешу жолдарын түсіндіреді;
4) логарифмдік теңсіздіктерді шешеді.
Функцияның шегі және үзіліссіздік
Функцияның шегі
1) Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегін табу.
1) Функцияның шегін нүктеде, шексіздікте есептейді;
2) есептерді шешуде шектердің қасиеттерін қолдана алады.
Функцияның үзіліссіздігі және сан тізбегінің шегі
1) Функция графигінің асимптоталарын құру;
1) Функцияның үзіліссіздік қасиеттерін қолданады;
2) сан тізбегінің шегін есептейді.
Туынды және оның қолданылуы
Туынды
1) Функциялардың туындыларын есептеу;
2) туындының геометриялық және физикалық мағынасын игеру;
3) күрделі функциялардың туындыларын табу.
1) Анықтама бойынша функцияның туындысын табады;
2) функцияларды дифференциалдау ережелерін қолданады;
3) функция туындысының физикалық және геометриялық мағынасын ашады;
4) қозғалыстың жылдамдығы мен үдеуін есептейді.
5) күрделі функциялардың туындысын есептеу ережесін қолданады.
Туындыны қолдану
1) Функцияларды монотондылыққа зерттеу;
2) кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін анықтау.
1) Алгоритм бойынша функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін құрайды;
2) функцияның өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын интервалда қолданады;
3) туындының көмегімен функцияның қасиеттерін талдайды және оның графигін салады;
. 4) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табады.
Алғашқы функция және интеграл
Алғашқы функция және анықталмаған интеграл
1)Алғашқы функцияны және анықталмаған интегралды табу.
1) алғашқы функция және анықталмаған интеграл ұғымының мазмұнын ашады;
2) анықталмаған интегралдарды табу формулаларын қолданады;
3) есептерді шешуде анықталмаған интегралдар кестесін пайдаланады.
Анықталған интеграл
1) Анықталған
интегралды есептеу.
1)Қисық сызықты трапецияның ауданын табу үшін Ньютон-Лейбниц формуласын қолданады;
2) берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептейді;
3) айналу денесінің көлемін есептейді.
Математикалық статистика және ықтималдықтар теориясы
Ықтималдық

1)решать комбинаторные задачи путем систематического перебора возможных вариантов и с использованием правила умножения;
2) объяснить основы теории вероятности, теоремы сложения и умножения вероятностей;
1) Применяет для вычислений Бином Ньютона (с натуральным показателем);
2)вычисляет вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
3)объясняет правила сложения и умножения вероятностей.
Элементы математической статистики
1)объяснять взаимосвязь между математическим ожиданием дискретной случайной величиной, дисперсии и среднее квадратическое (стандартное) отклонение;
2)характеризовать случайные величины по выборочным данным;
1) Объясняет взаимосвязь между математическим ожиданием дискретной случайной величиной, дисперсии и среднее квадратическое (стандартное) отклонение;
характеризовать случайные величины по выборочным данным;
2) вычисляет
математическое ожидание дискретной случайной величины;
3) вычисляет дисперсию и среднее квадратическое (стандартное) отклонение дискретной случайной величины;
оценивает числовые характеристики случайных величин по выборочным данным.
Случайные величины
1)объяснить понятия
дискретной, непрерывной случайной
величины;
2)решать задачи с применением дискретной случайной величины;
1) Сопоставляет дискретные и непрерывные случайные величины;
2) составляет таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин.
Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве
Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве
1)объяснить аксиомы стереометрии и их следствия;
2)представлять взаимное расположение прямых, плоскостей, прямой и плоскости в пространстве;
1)Поясняет содержание аксиом стереометрии, их следствий;
2)применяет знание о свойствах параллельных и скрещивающихся прямых в пространстве при решении задач;
3)объясняет признаки, свойства параллельности и перпендикулярности прямых, применяет их при решении задач.
Углы в пространстве
1)усвоить понятие угла между двумя прямыми в пространстве, угла между прямой и плоскостью;
2)объяснить теорему о трех перпендикулярах;
1) Раскрывает смысл перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной в пространстве;
2) объясняет признаки, свойства параллельности и перпендикулярности прямой и плоскости;
3) применяет признаки параллельности и перпендикулярности плоскостей при решении задач;
4) определяет угол между двумя прямыми в пространстве;
5) изображает угол между прямой и плоскостью, угол между плоскостями;
6) применяет теорему о трех перпендикулярах при решении задач.
Прямоугольная система координат и векторы в пространстве
Векторы в пространстве

1) Комбинаторлық есептерді ықтимал нұсқаларды жүйелі түрде таңдау және көбейту ережесін қолдану арқылы шешу;
2) Ықтималдықтар теориясының негіздерін, ықтималдықтарды қосу және көбейту теоремаларын түсіндіру.
1)Ньютон Биномын (табиғи көрсеткішпен) есептеу үшін қолданады;
2) ықтималдық қасиеттерін қолдану арқылы кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептейді;
3) ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелерін түсіндіреді.
Математикалық статистика элементтері
1) Дискретті кездейсоқ шама, дисперсия және математикалық күтім арасындағы байланысты, орташа квадраттық (стандартты) ауытқуды түсіндіру;
2) таңдама деректері бойынша кездейсоқ шамаларды сипаттау.
1) дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептейді;
2) дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясын және орташа квадраттық (стандартты) ауытқуын есептейді;
3) таңдама деректерден кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалайды.
Кездейсоқ шамалар
1)Дискретті, үздіксіз кездейсоқ
шамалар ұғымдарын түсіндіру;
2) дискретті кездейсоқ шаманы пайдаланып есептер шығару.
1) Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамаларды салыстырады;
2) кейбір дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім заңының кестесін жасайды.
Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы
Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы
1)Стереометрия аксиомаларын және олардың салдарын түсіндіру;
2) кеңістіктегі түзулердің, жазықтықтардың, түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуын бейнелеу.
1) Стереометрия аксиомаларының мазмұнын, олардың салдарын түсіндіреді;
2) есептерді шешу кезінде кеңістіктегі параллель және қиылысатын түзулердің қасиеттері туралы білімді қолданады;
3) сызықтардың параллельдігі мен перпендикулярлығының қасиеттерін түсіндіреді, оларды есептерді шешуде қолданады.
Кеңістіктегі бұрыштар
1) Кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш, түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш ұғымын меңгеру;
2) үш перпендикуляр теоремасын түсіндіру.
1) Кеңістіктегі перпендикулярдың, көлбеу және көлбеу проекцияның мағынасын ашады;
2) түзу мен жазықтықтың параллельдігі мен перпендикулярлығының қасиеттерін түсіндіреді;
3) есептерді шешу кезінде жазықтықтардың параллельдігі және перпендикулярлық белгілерін қолданады;
4) кеңістіктегі екі түзудің арасындағы бұрышты анықтайды;
5) түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты, жазықтықтар арасындағы бұрышты бейнелейді;
6) есептерді шешуде үш перпендикуляр теореманы қолданады.
Тікбұрышты координаталар жүйесі және кеңістіктегі векторлар
Кеңістіктегі векторлар

1) усвоить определение вектора и действий с векторами в пространстве;
2) выполнять расчеты расстояния между двумя точками, середины отрезка;
1) Изображает вектор на плоскости и в пространстве, описывает его;
2) находит координаты и длину вектора;
3) выполняет сложение и вычитание векторов, умножение вектора на число;
4) находит скалярное произведение векторов;
5) определяет расстояние между двумя точками;
6) находит координаты середины отрезка в пространстве.
Прямоугольная система координат в пространстве
1)усвоить условие коллинеарности и компланарности векторов;
2)разлагать вектор по трем некомпланарным векторам;
3)составлять уравнение сферы;
1) Определяет коллинеарность и компланарность векторов в пространстве;
2) применяет условие коллинеарности и компланарности векторов при решении задач;
3) решает задачи на уравнение сферы.
Многогранники и тела вращения
Многогранники
1)усвоить понятие многогранника, правильного многогранника, призмы, параллелепипеда, куба, пирамиды, усеченной пирамиды;
2)решать задачи на нахождение элементов многогранников, построение сечении многогранников
1) Раскрывает содержание
понятия многогранника и его элементов;
2) объясняет свойства многогранников по видам;
3) изображает многогранники и выполняет их развҰртки;
4) определяет виды правильных многогранников;
5) решает задачи на нахождение элементов многогранников.
Призма и ее элементы
1)
усвоить определение призмы и ее элементов;
2) вычислять площади боковой поверхности, полной поверхности призмы
1) Применяет формулы площади боковой и полной поверхности призмы при решении задач.
Пирамида и ее элементы
1)
усвоить определение пирамида, усеченной пирамиды и их элементов;
2) вычислять площади боковой поверхности, полной поверхности тел пирамиды, усеченной пирамиды;
1) Применяет формулы площади боковой и полной поверхности пирамиды и усеченной пирамиды при решении задач.
Тела вращения и их элементы
Цилиндр и его элементы
1) определять виды тела вращения (цилиндр);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов цилиндра;
1) Определяет
цилиндр и его элементы;
2) распознает на чертежах и моделях цилиндр;
3) изображает цилиндр на плоскости и различает его развҰртки;
4) изображает
сечения цилиндра плоскостью;
5) решает задачи на нахождение элементов цилиндра.
Конус и его элементы
1) определять виды тела вращения (конус, усеченный конус);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов конуса, усеченного конуса;
1) Определяет
конус, усеченный конус и их элементы;
2) распознает на чертежах и моделях конус, усеченный конус.
3) Изображает конус, усеченный конус на плоскости и различает их развҰртки;
4) изображает
сечения конуса, усеченного конуса плоскостью;
5) решает задачи на нахождение элементов конуса, усеченного конуса.
Сфера, шар и их элементы

1) Вектордың анықтамасын және кеңістіктегі векторлармен амалдарды меңгеру;
2) екі нүкте арасындағы қашықтықты, кесіндінің ортасын есептеуді орындау.
1) Жазықтықта және кеңістікте векторды бейнелейді, оны сипаттайды;
2) вектордың координаталары мен ұзындығын табады;
3) векторларды қосу мен азайтуды, векторды санға көбейтуді орындайды;
4) векторлардың скалярлық көбейтіндісін табады;
5) екі нүкте арасындағы қашықтықты анықтайды;
6) кеңістіктегі кесіндінің ортаңғы координаталарын табады.
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі
1) Векторлардың коллинеарлық және компланарлық шарттарын меңгеру;
2) векторды компланар емес үш вектор бойынша жіктеу;
3) сфера теңдеуін құрастыру.
1) Кеңістіктегі векторлардың коллинеарлығы мен компланарлығын анықтайды;
2) есептерді шешу кезінде векторлардың коллинеарлығы мен компланарлығы шартын қолданады;
3) сфера теңдеуіне есептер шығарады.
Көпжақтар және айналу денелері
Көпжақтар
1)Көпжақтар, дұрыс көпжақтар, призма, параллелепипед, куб, пирамида, қиық пирамида ұғымын білу;
2)көпжақтар элементтерін табу, көпжақтар қимасын салу.
1) Көпжақтар мазмұнын ашады және олардың элементтерін түсіндіреді;
2) көпжақтардың қасиеттерін түрлері бойынша түсіндіреді;
3) көпжақтарды бейнелейді;
4) дұрыс көпжақтардың түрлерін анықтайды;
5) көпжақтардың элементтерін табу есептерін шешеді.
Призма және оның элементтері
1) Призма мен оның элементтерінің анықтамасын білу;
2) призманың толық және бүйір бетінің аудандарын есептеу.
1) Есептерді шешуде призманың бүйір және толық бетінің ауданының формулаларын қолданады.
Пирамида және оның элементтері
1) Пирамида және қиық пирамида, олардың анықтамасы мен элементтерін меңгеру;
2) пирамида және қиық пирамиданың бүйір беті мен толық бетінің аудандарын есептеу.
1) Есептерді шешу кезінде пирамида және қиық пирамиданың бүйір және толық бетінің ауданы формулаларын қолданады.
Айналу денелері және олардың элементтері
Цилиндр және оның элементтері
1)Айналу денесінің түрлерін анықтау (цилиндр);
2) цилиндр элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шешу.
1) Цилиндр және оның элементтерін анықтайды;
2) сызбалар мен модельдерде цилиндрді таниды;
3) цилиндрді жазықтықта бейнелейді;
4) цилиндрдің жазықтықпен қималарын бейнелейді;
5) цилиндр элементтерін табу есептерін шешеді.
Конус және оның элементтері
1) Айналу денесінің түрлерін анықтау (конус, қиық конус);
2) конустың, қиық конустың элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шешу.
1) конус, қиық конус және олардың элементтерін анықтайды;
2) сызбалар мен модельдерде конусты, қиық конусты таниды;
3) конустың жазықтықпен қимасын бейнелейді;
5) конустың, қиық конустың элементтерін табу есептерін шешеді.
Шар және оның элементтері

1) определять виды тела вращения (сфера, шар и их элементы);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов сферы, шара;
1) Определяет
сферу, шар и их элементы;
2) распознает на чертежах и моделях сферу, шар;
3) изображает сферу, шар на плоскости и различает их развҰртки;
4) изображает
сечения сферы, шара плоскостью;
5) решает задачи на нахождение элементов сферы, шара.
Объемы тел
Общие свойства объемов тел. Объемы многогранников
1) усвоить определение объема призмы, пирамиды и усеченной пирамиды;
1) Применяет формулу нахождения объема призмы, пирамиды и усеченной
пирамиды.
Объемы тел вращения
1)усвоить определение объема цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара.
1) Использует формулу нахождения объема цилиндра, конуса и усеченного конуса, шара;
2) решает основные типы базовых стереометрических задач на вычисление объемов тел вращения
Приложение 59
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Информатика" художественно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Информатика" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения учебной дисциплины "Информатика" является формирование у обучающихся навыки использования современных информационных технологии и программ в профессиональной сфере в художественно-технологическом направлении.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующе задачи:
1) формировать у обучающихся понимание роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в сфере;
2) обеспечение обучающихся пониманием базовых принципов работы компьютеров;
3) формированию у обучающихся технологического мышления, развитию художественно-эстетического вкуса, творческих способностей, памяти, пространственного воображения, фантазии, моторики рук, совершенствованию глазомера обучающихся.

1)Айналу денесінің түрлерін (шар, сфера және олардың элементтері) анықтау;
2) сфера, шар элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шешу.
1) Шар, сфера және олардың элементтерін анықтайды;
2) сызбалар мен модельдерде шарды, сфераны таниды;
3) шарды, сфераны жазықтықта бейнелейді;
4) шар, сфераның жазықтықтағы қималарын бейнелейді;
5) шар, сфераның элементтерін табу есептерін шешеді.
Дене көлемі
Денелер көлемінің жалпы қасиеттері.
1) Призма, пирамида және қиық пирамиданың көлемін табу.
1) Призма, пирамида көлемін табу және қысқарту формуласын қолданады.
Айналу денелерінің көлемі
1)Цилиндр, конус, қиық конус, шардың көлемін анықтауды меңгеру.
1) Цилиндр, конус, қиық конус, шардың көлемін табу формуласын қолданады;
2) айналу денелерінің көлемін есептеу үшін есептер шығарады
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
59 - қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Информатика" оқу пәнін оқытудың мақсаты - білім алушылардың көркемдік-технологиялық бағытта кәсіби салада заманауи ақпараттық технологиялар мен бағдарламаларды пайдалану дағдыларын қалыптастыру болып табылады.
3. Оқу пәнін іске асыру мынадай міндеттерді көздейді:
1) білім алушыларда қоғамдағы ақпараттық процестердің рөлін, саладағы ақпараттық технологияларды пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективаларын түсінуді қалыптастыру;
2) білім алушыларды компьютерлер жұмысының базалық қағидаттарын түсінумен қамтамасыз ету;
3) білім алушылардың технологиялық ойлауын қалыптастыру, көркемдік-эстетикалық талғамын, шығармашылық қабілетін, есте сақтау қабілетін, кеңістіктік қиялын, қиялын, қол моторикасын дамыту, оқушылардың көз өлшегіштерін жетілдіру.

4) научить обучающихся решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
5) развивать у обучающихся логическое, алгоритмическое, а также вычислительное мышление, включающее способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
6) формировать у обучающихся информационную культуру – следовать общепринятым правилам и действовать в интересах личности и всего казахстанского общества;
7) способствовать овладению академического языка и обогащению терминологического словаря обучающимися в рамках предмета;
8) познакомить обучающихся с принципами и методами разработки, конструирования и программирования управляемых электронных устройств на базе вычислительной платформы;
9) развить навыки программирования в современной среде программирования;
10) углубить знания, повысить мотивацию к обучению путем их практического применения;
11) развить интерес к научно–техническому разработкам;
12) развить творческие способности обучающихся.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 7 разделов:
1) Здоровье и безопасность;
2) Аппаратное и программное обеспечение;
3) Представление данных
4) Информационные процессы и системы
5) Создание и преобразование информационных объектов
6) разработка приложений
7) компьютерные сети
Раздел 1. "Здоровье и безопасность" включает следующие темы:
Эргономика рабочего места. Отрицательные стороны использования компьютера. Антивирусная безопасность. Онлайн-безопасность и онлайн-этикет.
Раздел 2. "Аппаратное и программное обеспечение" включает следующие темы: Аппаратное обеспечение, описание мобильных устройств; Программное обеспечение, виртуальные машины; Возможности использования виртуальных машин в художественно-технологическом направлении; Примеры программного обеспечения для художественно-технологического направления.
Раздел 3. "Представление данных" включает следующие темы: Цифровые системы, преобразование чисел из одной системы счисления в другую; Логические операции, таблица истинности и ее создание; Элементы компьютерной логики и основы.
Раздел 4. "Информационные процессы и системы" включает следующие
темы: Основные понятия базы данных, реляционная база данных; Первичный ключ в базе данных; Разработка базы данных, создание баз данных, типов данных, однотабличных и многотабличных баз данных; Формы, расчеты; Структурированные запросы: создание запросов выбора в режиме дизайнера, SQL, связь с базой данных на веб-страницах; примеры создания и использования базы данных в художественно-технологическом направлении; современные процессы в развитии информационных технологий, принципы машинного обучения, нейронные сети; сфера применения искусственного интеллекта. Возможности использования искусственного интеллекта в художественно-технологическом секторе; технология Blockchain (блокчейн); современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане, цифровизация художественно-технологического сектора Казахстана; электронная цифровая подпись и сертификат; портал электронного правительства, виды услуг, предоставляемых в художественно-технологической сфере на портале электронного правительства.
Раздел 5. "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие темы: Виртуальная и дополненная реальность, человек в виртуальной реальности; применение технологий VR и AR в художественно-технологической сфере, моделирование цифровых чувств; создание 3D-панорамы и (виртуального путешествия); 3D панорама в художественно-технологической сфере; теория дизайна, дизайн в нашей жизни, принципы "хорошего дизайна"; создание дизайна сайта, главная страница сайта; содержание, мультимедиа на веб-странице; шаблоны и дизайн сайтов для художественно-технологической с отрасли; опубликовать сайт, продвижение сайта.
Раздел 6. "Разработка приложений" включает следующие темы: Пользовательские функции и процедуры; работа с файлами; методы сортировки; графики и их использование в алгоритмах; мобильные приложения; интерфейс мобильного приложения; разработка и установка мобильных коннекторов; разработка приложений, используемых в художественно-технологической сфере; умный дом, разработка программ для управления устройствами умного дома; ИТ-стартап. Как запустить художественно-технологический стартап; платформа Crowdfunding (краудфандинг); продвижение проекта и маркетинг.
Раздел 7. "Компьютерные сети" включает следующие темы:
Организация компьютерных сетей; сетевые компоненты, IP-адрес, DNS, частные виртуальные сети; информационной безопасности, меры безопасности при работе в сети

4) талдау, абстракциялау, модельдеу және бағдарламалау арқылы білім алушыларды әртүрлі есептерді шығаруға үйрету;
5) білім алушылардың логикалық, алгоритмдік, сондай-ақ есептеуіш ойлауын дамыту, оның ішінде жалпылау және ұқсастық, есепті құрамдас бөліктерге бөлу және ортақ заңдылықтарды бөліп көрсету, есептерді шешудің тиімді және ұтымды жолдарын табу;
6) білім алушыларда ақпараттық мәдениетті қалыптастыру-жалпы қабылданған ережелерді сақтау және жеке тұлға мен бүкіл қазақстандық қоғамның мүддесі үшін әрекет ету;
7) пән аясында студенттердің академиялық тілді меңгеруіне және терминологиялық сөздік қорын байытуына ықпал ету;
8) білім алушыларды есептеу платформасы негізінде басқарылатын электрондық құрылғыларды әзірлеу, құрастыру және бағдарламалау принциптері мен әдістерімен таныстыру;
9) заманауи бағдарламалау ортасында бағдарламалау дағдыларын дамыту;
10) практикалық қолдану арқылы білімді тереңдету, оқуға деген ынтасын арттыру;
11) ғылыми-техникалық әзірлемелерге қызығушылықты дамыту;
12) білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
4. Оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімнен тұрады:
1) Денсаулық және қауіпсіздік;
2) Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету;
3) Мәліметтерді ұсыну;
4) Ақпараттық процестер мен жүйелер;
5) Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру;
6) Қосымшаларды әзірлеу;
7) Компьютерлік желілер.
1 бөлім. "Денсаулық және қауіпсіздік" келесі тақырыптарды қамтиды: Жұмыс орнының эргономикасы. Компьютерді пайдаланудың кемшіліктері. Антивирустық қауіпсіздік. Онлайн қауіпсіздік және онлайн этикет.
2 бөлім. "Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету" мынадай тақырыптарды қамтиды: Аппараттық қамтамасыз ету, мобильді құрылғылардың сипаттамасы; Бағдарламалық қамтамасыз ету, виртуалды машиналар; Виртуалды машиналарды көркемдік-технологиялық бағытта пайдалану мүмкіндіктері; Көркемдік-технологиялық бағытқа арналған бағдарламалық қамтамасыз ету мысалдары.
3 бөлім. "Мәліметтерді ұсыну" келесі тақырыптарды қамтиды: Сандық жүйелер, сандарды бір санау жүйесінен екіншісіне түрлендіру; Логикалық операциялар, ақиқат кестесі және оны құру; Компьютерлік логика элементтері мен негіздері.
4 бөлім. "Ақпараттық процестер мен жүйелер" келесі тақырыптарды қамтиды: Мәліметтер базасының негізгі түсініктері, реляциялық мәліметтер базасы; Мәліметтер базасындағы бастапқы кілт; мәліметтер базасын құру, мәліметтер базасын, мәліметтер типтерін, бір кестелі және көп кестелі мәліметтер базасын құру; Формалар, есептеулер; Құрылымдық сұраныстар: дизайнер режимінде таңдау сұраныстарын құру, SQL, веб-парақшадағы мәліметтер базасымен байланыс; көркемдік-технологиялық бағытта мәліметтер базасын құру және пайдалану мысалдары; ақпараттық технологияларды дамытудағы заманауи процестер, машиналық оқыту принциптері, нейрондық желілер; жасанды интеллектті қолдану аясы. Көркемдік-технологиялық секторда жасанды интеллектті пайдалану мүмкіндіктері; Blockchain (блокчейн) технологиясы; Қазақстандағы цифрландыру процесінің заманауи үрдістері, Қазақстанның көркемдік-технологиялық секторын цифрландыру; электрондық цифрлық қолтаңба және сертификат; электрондық үкімет порталы, электрондық үкімет порталында көркемдік-технологиялық салада көрсетілетін қызметтер түрлері.
5 бөлім. "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" келесі тақырыптарды қамтиды: Виртуалды және кеңейтілген шындық, виртуалды шындықтағы адам; көркемдік-технологиялық салада VR және AR технологияларын қолдану, сандық сезімдерді модельдеу; 3D-панорама және (виртуалды саяхат) құру; көркемдік-технологиялық саладағы 3D панорама; дизайн теориясы, біздің өмірдегі дизайн, "жақсы дизайн" принциптері; сайт дизайнын жасау, сайттың басты беті; мазмұны, веб-парақшадағы мультимедиа; көркемдік-технологиялық саладағы сайттардың шаблондары мен дизайны; сайтты жариялау, сайтты ілгерілету.
6 бөлім. "Қосымшаларды әзірлеу" келесі тақырыптарды қамтиды: Пайдаланушылар функциялары мен процедуралары; файлдармен жұмыс; сұрыптау әдістері; графиктер және оларды алгоритмдерде қолдану; мобильді қосымшалар; мобильді қосымшаның интерфейсі; мобильді коннекторларды әзірлеу және орнату; көркемдік-технологиялық салада қолданылатын қосымшаларды әзірлеу; ақылды үй, ақылды үй құрылғыларын басқаруға арналған бағдарламаларды әзірлеу; IT-стартап. Көркемдік-технологиялық стартапты қалай бастау керек; Crowdfunding (краудфандинг) платформасы; жобаны ілгерілету және маркетинг.
7 бөлім. "Компьютерлік желілер" келесі тақырыптарды қамтиды: Компьютерлік желілерді ұйымдастыру; желілік компоненттер, IP-мекен-жай, DNS, жеке виртуалды желілер; ақпараттық қауіпсіздік, желіде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары.

1) Применять способы защиты от воздействия различных электронных устройств на организм человека;
2) соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети;
3) использовать антивирусные программы для защиты компьютера.
1) Эффективно использует методы защиты от воздействия различных электронных устройств на организм человека;
2) использует антивирусное программное обеспечение для защиты компьютера от вредоносных программ.
Раздел 2. Аппаратное и программное обеспечение
2.1 Аппаратное обеспечение
1) Знает функции и принцип работы компонентов центрального процессора;
2) объясняет характеристики основных компонентов мобильных устройств.
1) Описывает функции (устройство управления), АЛК (арифметико-логическое устройство) и регистра памяти как отдельных частей процессора;
2) сравнивает характеристики основных компонентов мобильных устройств (планшетов, телефонов).
Программное обеспечение
1) Объясняет использование виртуальной памяти; обоснование выбора программного обеспечения для конкретных целей.
1) Описывает работу виртуальных машин;
2) приводит примеры программного обеспечения в художественно-технологическом секторе.
Раздел 3. Представление данных
Система счисления
1) Переносить номера из одной системы нумерации в другую;
1) Преобразовывает целые числа от десяти в двоичные, восьмеричные, шестнадцатеричные.
3.2 Логика
1) Понимает основные элементы И, ИЛИ, ОБРАТНОЕ, используемые в компьютерных логических схемах; создание логических схем и логических выражений.
1) Использует логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия);
2) Создает таблицы истинности для заданного логического выражения;
3) преобразует логические выражения в логические схемы и наоборот;
4) сравнивает таблицы кодировки символов Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)и́ ).
Раздел 4. Информационные процессы и системы
База данных
1) Описывает основные понятия базы данных;
2) создает однотабличную базу данных;
3) создает многотабличные базы данных; систематизация типов данных;
4) создает отчеты, формы, запросы в базе данных;
1) Объясняет понятие "реляционная база данных";
2) формулирует определения терминов: поле, запись, индекс
3) создает многотабличные базы данных;
4) создает образец запроса с помощью конструктора.
Информационные процессы
1) Объясняет применения и принцип работы машинного обучения и технологии блокчейн в области применения искусственного интеллекта в художественно-технологической сфере.
1) Объясняет принципы машинного обучения, нейронные сети (нейроны и синапсы);

1) Адам ағзасына түрлі электрондық құрылғылардың әсерінен қорғау тәсілдерін қолдану;
2) пайдаланушының желідегі қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаларын сақтау;
3) компьютерді қорғау үшін антивирустық бағдарламаларды қолдану.
1) Адам ағзасына түрлі электрондық құрылғылардың әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады;
2) компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық жасақтаманы қолданады.
2 бөлім. Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету
Аппараттық қамтамасыз ету
1) Орталық процессор компоненттерінің функциялары мен жұмыс принципін біледі;
2) мобильді құрылғылардың негізгі компоненттерінің сипаттамаларын түсіндіреді.
1) Процессордың жеке бөліктері ретінде функцияларды (басқару құрылғысы), ALС (арифметикалық-логикалық құрылғы) және жад регистрін сипаттайды;
2) мобильді құрылғылардың (планшеттер, телефондар) негізгі компоненттерінің сипаттамаларын салыстырады.
Бағдарламалық қамтамасыз ету
1) Виртуалды жадтың қолданылуын түсіндіреді;
2) нақты мақсаттар үшін бағдарламалық жасақтаманы таңдаудың негіздемесі.
1) Виртуалды машиналардың жұмысын сипаттайды;
2) көркемдік-технологиялық секторда бағдарламалық қамтамасыз етудің мысалдарын келтіреді.
3 бөлім. Деректерді ұсыну
Санау жүйесі
1) Нөмірлерді бір нөмірлеу жүйесінен екіншісіне ауыстыру.
1) Оннан бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық сандарға түрлендіреді.
Логика
1) Компьютерлік логикалық схемаларда қолданылатын ЖӘНЕ, НЕМЕСЕ, КЕРІСІНШЕ негізгі элементтерді логикалық схемалар мен логикалық өрнектерді құруды түсінеді.
1) Логикалық операцияларды (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия) қолданады;
2) берілген логикалық өрнек үшін ақиқат кестелерін жасайды;
3) логикалық өрнектерді логикалық схемаларға және керісінше түрлендіреді;
4) Unicode (юникод) және ASCII (аск(и)и́) таңбалары кодтау кестелерін салыстырады
4 бөлім. Ақпараттық процестер мен жүйелер
Мәліметтер базасы
1) Мәліметтер базасының негізгі ұғымдарын сипаттайды; 2) бір кестелік мәліметтер базасын жасайды;
3) көп кестелі мәліметтер базасын құрады; деректер типтерін жүйелеу;
4) мәліметтер базасында есептер, нысандар, сұраулар жасайды;
1) "Реляциялық мәліметтер базасы" ұғымын түсіндіреді;
2) өріс, жазба, индекс терминдердің анықтамаларын тұжырымдайды;
3) көп кестелі мәліметтер базасын жасайды;
4) конструктордың көмегімен сұрау үлгісін жасайды.
Ақпараттық процестер
1) Көркемдік-технологиялық салада жасанды интеллектті қолдану саласындағы машиналық оқыту мен блокчейн технологиясының қолданылуы мен жұмыс принципін түсіндіреді.
1) Машиналық оқыту принциптерін түсіндіреді, нейрондық желілер (нейрондар мен синапстар);

2) описывает возможности использования искусственного интеллекта в художественно-технологической сфере;
3) описывает области применения метода "Обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта.
Цифровизация в Казахстане
1) Объясняет современные тенденции цифровизации в Казахстане, используя функции портала электронного правительства; использование услуг, предоставляемых в художественно-технологической сфере
1) Анализирует современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
2) использует виды услуг, предоставляемые в художественно-технологической сфере портала электронного правительства.
Раздел 5. Создание и преобразование информационных объектов
3D моделирование
1) Создает 3D панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица.
1) Объясняет влияние виртуальной дополненной реальности на психическое и физическое здоровье человека;
2) объясняет возможности использования технологий VR и AR в художественно-технологической сфере;
3) создает 3D-панораму -
виртуальный тур.
5.2. Web дизайн
1) Разрабатывает дизайн-макета сайта с использованием графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики;
2) создает сайт с помощью конструктора сайтов для художественно-технологического направления;
3) вставляет мультимедию на веб-странице (аудио и видео);
4) использует файлы для публикации и распространения результатов проекта;
5) описывает методы продвижения сайта
1) Объясняет понятия "дизайн" и "использование"
2) разрабатывает дизайн-макет сайта с использованием графического редактора;
3) создает сайт для художественно-технологической отрасли с помощью конструктора сайтов.
Раздел 6. Разработка приложений
6.1. Алгоритмизация и программирование
1) Создает алгоритм решения задачи, используя программный код, функции и процедуры
1) Пишет код на языке программирования, используя функции и процедуры;
2) реализует алгоритмы сортировки для решения практических задач.
6.2. Мобильные приложения
1) Создает алгоритм сортировки; проект "Умный дом", 2) создает интерфейс мобильного приложения, используя компоненты конструктора приложений.
1) Создает удобный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
2) организует передачу данных с датчиков умного дома;
3) разрабатывает программу для управления устройством умного дома;
4) разрабатывает приложение, используемое в художественно-технологической сфере.
IT Startup
1) Описывает концепцию Startup и принципов работы краудфандинговой платформы.
1) Описывает концепцию Startup;
2) объясняет принципы работы краудфандинговых платформ;
3) показывает способы продвижения стартапа для художественно-технологической отрасли.

2) көркемдік-технологиялық салада жасанды интеллектті пайдалану мүмкіндіктерін сипаттайды;
3) жасанды интеллект әзірлеу кезінде "мұғаліммен оқыту" әдісін қолдану аясын сипаттайды
Қазақстандағы цифрландыру
1) Электрондық үкімет порталының функцияларын пайдалана отырып, Қазақстандағы цифрландырудың қазіргі заманғы үрдістерін түсіндіреді; көркемдік-технологиялық салада көрсетілетін қызметтерді пайдаланады
1) Қазақстандағы цифрландыру процесінің заманауи үрдістерін талдайды;
2) электрондық үкімет порталының көркемдік-технологиялық саласында көрсетілетін қызмет түрлерін пайдаланады.
5-бөлім. Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
3D модельдеу
1) Адамның көрінісі бар 3D панорама (виртуалды тур) жасайды.
1) Виртуалды кеңейтілген шындықтың адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсерін түсіндіреді;
2) көркемдік-технологиялық салада VR және AR технологияларын пайдалану мүмкіндіктерін түсіндіреді;
3) виртуалды тур - 3D панорама жасайды.
Web дизайн
1) Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редакторды пайдалана отырып, сайттың дизайн-макетін әзірлейді;
2) көркемдік-технологиялық бағыт үшін сайт конструктордың көмегімен сайт жасайды;
3) мультимедияны веб-параққа енгізеді (аудио және бейне);
4) жоба нәтижелерін жариялау және тарату үшін файлдарды пайдаланады;
5) сайтты ілгерілету әдістерін сипаттайды
1) "Дизайн" және "пайдалану" ұғымдарын түсіндіреді;
2) графикалық редакторды пайдалана отырып, сайттың дизайн-макетін әзірлейді;
3) сайт құрастырушының көмегімен көркемдік-технологиялық сала үшін сайт жасайды.
6-бөлім. Қосымшаларды әзірлеу
Алгоритмдеу және бағдарламалау
1) Бағдарламалық кодты, функцияларды және процедураларды қолдана отырып, есепті шешу алгоритмін жасайды
1) Функциялар мен процедураларды қолдана отырып, кодты бағдарламалау тілінде жазады;
2) практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асырады.
Мобильді қосымшалар
1) Сұрыптау алгоритмін жасайды; "Ақылды үй" жобасы,
2) қосымшаны құрастырушы компоненттерін қолдана отырып, мобильді қосымшаның интерфейсін жасайды.
1) Конструкторда ыңғайлы мобильді қосымша интерфейсін жасайды;
2) ақылды үй датчиктерінен деректерді беруді ұйымдастырады;
3) ақылды үй құрылғысын басқару үшін бағдарлама әзірлейді;
4) көркемдік-технологиялық салада пайдаланылатын қосымшаны әзірлейді.
IT Startup
1) Startup тұжырымдамасын және краудфандинг платформасының жұмыс принциптерін сипаттайды.
1) Startup тұжырымдамасын сипаттайды;
2) краудфандинг платформаларының жұмыс принциптерін түсіндіреді;
3) көркемдік-технологиялық сала үшін стартапты ілгерілету тәсілдерін көрсетеді.

Раздел 7. Компьютерных сетей
7.1 Сетевые компоненты и безопасность
1) Описывает работу сетевых компонентов (сетевые узлы, маршрутизаторы, коммутаторы). 2) разъясняет регистрации и услуг IP-адреса, презентация; применение мер информационной безопасности в отношении пользовательской информации.
1) Объясняет IP (i-pi) регистрацию и услуги, и представление адреса;
2) объясняет значение терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность", а также меры безопасности, связанные с пользовательской информацией;
3) оценивает потребность в шифровании данных.
Приложение 60 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык" художественно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа технического и профессионального образования по предмету "Казахский язык" художественно-технологического направления разработана приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170) и Министром просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Казахский язык" - является обучение личности, уважающего родной язык, который понимает общественное значение, а также сохранение и правильное применение казахского литературного языка, обучение свободному общению и свободному владению языком.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) признает казахский язык как родной, развивает навыки грамотности в форме коммуникативной деятельности (аудирование, чтение, письмо, письмо) в соответствии с их жизненными потребностями;
2) формирует у обучающихся навыки познания казахского языка на основе языковых закономерностей из средств общения, которые они добровольно используют в повседневной жизни;
3) распознавать подсистемы казахской языковой системы, языковые единицы и их природу;
4) распознавать функционально-коммуникативную направленность языковых единиц, передавать мысли, становиться инструментом познания и сохранять навыки хранения информации, формировать соответствующие навыки и способности;

7-бөлім. Компьютерлік желілер
Желілік компоненттер және қауіпсіздік
1) Желілік компоненттердің жұмысын сипаттайды (желілік түйіндер, маршрутизаторлар, коммутаторлар);
2) IP-мекен-жайларды тіркеуді және көрсетілетін қызметтерді, презентацияны; пайдаланушы ақпаратына қатысты ақпараттық қауіпсіздік шараларын қолдануды түсіндіреді.
1) IP (i-pi) тіркеуді және қызметтерді және мекен-жай ұсынуды түсіндіреді;
2) "ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялылық, "тұтастық" және "қолжетімділік" терминдерінің мағынасын, сондай-ақ пайдаланушы ақпаратымен байланысты қауіпсіздік шараларын түсіндіреді;
3) деректерді шифрлау қажеттілігін бағалайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
60- қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ тілі" пәнін оқытудың мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, сондай-ақ қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін ана тілі ретінде тани отырып, өмірлік қажеттіліктерінде коммуникативтік әрекеттер түрінде (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) сауаттылықпен қолдану дағдыларын қалыптастырады;
2) білім алушылардың қазақ тілін күнделікті өмірде өзі еркімен қолданып жүрген қарым-қатынас құралынан енді оны тілдік заңдылықтар негізінде танып-білу дағдыларын қалыптастырады;
3) қазақ тілі жүйесін құраушы кіші жүйелерді, тіл бірліктерін және олардың табиғатын танып біледі;
4) тіл бірліктерінің қарым-қатынас құралы болу, ойды білдіру, таным құралы болу, ақпаратты сақтау құралы болу қасиеттерін функционалдық-коммуникативтік бағдарда танып біледі, соған лайықты машықтар мен дағдыларды қалыптастырады;

2) чтение: сопоставительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условный знак), выявление основных тенденций, распознавание чисто научных и публицистических стилей языковыми средствами (термины, понятия, условные обозначения, синтаксическая структура), умение находить жанровые особенности текстов разных стилей, правильное использование стилевого рельефа устной речи, уметь правильно использовать стилевый рельеф языка публицистического произведения, правильно использовать рельеф языка официальной деятельности, правильно использовать рельеф языка художественной литературы, сопоставлять тематику, авторскую точку зрения, деятельность в соответствии с целевой аудиторией, структуру, языковые особенности текстов различных стилей (фонетический уровень, лексический уровень, морфологический уровень, синтаксический на основе уровня), определять основную мысль в тексте, обрабатывать и дополнять предоставленные данные и мнения, систематически использовать стратегии чтения для определенной цели, извлекать данные из средств массовой информации, энциклопедических, научно-популярных, научных трудов, знать способы цитирования;
3) письмо: составление видов плана (сложный, тезисный, план в виде опорной схемы), составление текста в разговорном стиле в соответствии с социальными условиями, написание формального документа в рамках официального общения: доверенность, задаток, заявка, заказ, договор, трудовое соглашение, составление текстов, научный доклад, статья, лекция, тезисы доклада, аннотация, резюме, рецензия, составление текстов с учетом стилевых и жанровых особенностей публицистического стиля, написание статьи, репортажа, интервью, информации, информационного сообщения, эссе, памфлета, с учетом стилевых и жанровых особенностей стиля художественной литературы, составление текстов (по выбору), сопоставление данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ важных моментов и тенденций, самостоятельное формулирование, умение академически писать эссе по поднятой проблеме, анализ преимуществ и недостатков проблемы, овладение различными способами постукивания (конспектирования) по материалам чтения и аудирования, подбор информации, умение рационально использовать художественные средства по различным темам, предлагать творческие работы (стихотворение, рассказ, память, сочинение), делить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические и стилевые коррективы, редактировать;

2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау, таза ғылыми және публицистикалық стильдерін тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми іс-қағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, бұқаралық ақпарат құралдары, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу;
3) жазылым: жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар), ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру, ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі, мәтіндер құрастыру, ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, лекция, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия, мәтіндер құрастыру, публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, информациялық хабар, очерк, памфлет жазу, көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша), мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау, көтерілген мәселе бойынша академиялық тұрғыдан эссе жаза білу, мәселенің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдап жазу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу, әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу, жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;

4) нормы литературного языка: написание языковых единиц по контексту в соответствии с современной орфографической нормой, написание слов на основе фонетического принципа, написание слов на основе морфолого-фонематического принципа, написание слов на основе историко-традиционного принципа, использование интонационных компонентов в речевом потоке: мелодия, тембр, темп, пауза в соответствии с речевым стилем, социально-уметь правильно использовать речевую этику и манеру речи в рамках политико-ораторского отношения, соблюдать нормы текста (структура текста, абзац, части текста, заголовок), использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
6. Объем учебной нагрузки составляет от 96-120 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
7. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Всего
Количество часов
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Сөз мәдениеті.
1.1.Қоғамдық құндылық.
+
+
+
Тема 1.1.1. Қоғам құндылығы – халықтың тілі, мәдениеті, салт-дәстүрі. Орфографиялық норма. Сөйлеу тілі.
Тема 1.1.2. Ұлттық руханиятымыздың өзегі – тіл. Әдеби тіл. Дауысты дыбыстардың жазылуы.
Тема 1.1.3. Қазақ халқының салт-дәстүрлері. Әдеби тіл. Дауыссыз дыбыстардың жазылуы.
1.2. Қазақ халқының мәдениеті.
Тема 1.2.1. Қолөнер – сырлы өнер. Тоқыма өнері. Бірге және бөлек жазылатын сөздер.
Тема 1.2.2. Қазақ киносы – қазақ тарихы. Дефис арқылы жазылатын сөздер. Бас әріппен жазылатын сөздер. Тасымал
Тема 1.2.3. Қазақ театр өнерінің тарихы. Ауызекі сөйлеу стилі. Шылау және одағай сөздердің жазылуы.
Тема 1.2.4. Сөйлеу шеберлігі және тіл мәдениеті. Қосымшалардың жазылуы
Раздел 2. Индустрияландыру: ұлттық өндіріс. Сөз мәдениеті

4) әдеби тіл нормалары: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді қазіргі орфографиялық нормаға сай жазу, сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу, сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу, сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, әлеуметтік-саяси шешендік қатынас аясында сөз әдебі мен сөйлеу мәнерін дұрыс қолдану, мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып), мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4 жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 96-120 сағатты (4-5 кредит) құрайды.
7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру қарастырылады.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұн
Бөлім, бөлімшелер және тақырыптардың атаулары
Барлығы
Сағат саны
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 Бөлім. Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Сөз мәдениеті.
1.1.Қоғамдық құндылық.
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Қоғам құндылығы – халықтың тілі, мәдениеті, салт-дәстүрі. Орфографиялық норма. Сөйлеу тілі.
Тақырып 1.1.2. Ұлттық руханиятымыздың өзегі – тіл. Әдеби тіл. Дауысты дыбыстардың жазылуы.
Тақырып 1.1.3. Қазақ халқының салт-дәстүрлері. Әдеби тіл. Дауыссыз дыбыстардың жазылуы.
1.2. Қазақ халқының мәдениеті.
Тақырып 1.2.1. Қолөнер – сырлы өнер. Тоқыма өнері. Бірге және бөлек жазылатын сөздер.
Тақырып 1.2.2. Қазақ киносы – қазақ тарихы. Дефис арқылы жазылатын сөздер. Бас әріппен жазылатын сөздер. Тасымал
Тақырып 1.2.3. Қазақ театр өнерінің тарихы. Ауызекі сөйлеу стилі. Шылау және одағай сөздердің жазылуы.
Тақырып 1.2.4. Сөйлеу шеберлігі және тіл мәдениеті. Қосымшалардың жазылуы
2 Бөлім. Индустрияландыру: ұлттық өндіріс. Сөз мәдениеті

3) шығарма кейіпкерлерін жинақтайды, салыстырмалы талдау жасайды;
4) көркем шығармадан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолданады.
Анализ және интерпретация
1) Әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;
2) шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
3) шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
4) әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
5) әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау.
1) Шығарманың жанрын анықтайды және композициялық ерекшеліктерін талдайды, өзі пікірін айтады;
2) шығармадағы автордың идеясын өмір шындығымен байланыстырады;
3) шығарманың идеясы мен көркемдегіш құралдарың байланысын талдайды;
4) шығармадағы көтерілген мәселелерге өз көзқарасын дәлелдеп, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазады;
5) әлем әдебиеті мен қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтайды, олардың үндестігін талдайды.
Бағалау және салыстыру
Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау
Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырады, сыни баға береді.
Приложение 62
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык и литература" художественно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Казахский язык и литература" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года под № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "Казахский язык и литература" – совершенствование языковых навыков обучающихся на основе интегрированного обучения казахскому языку и литературе, сохранение языковых норм, развитие навыков свободной речи и грамотного письма, формирование уважительного отношения к государственному языку.

3) шығарма кейіпкерлерін жинақтайды, салыстырмалы талдау жасайды;
4) көркем шығармадан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолданады.
Анализ және интерпретация
1) Әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;
2) шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
3) шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
4) әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
5) әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау.
1) Шығарманың жанрын анықтайды және композициялық ерекшеліктерін талдайды, өзі пікірін айтады;
2) шығармадағы автордың идеясын өмір шындығымен байланыстырады;
3) шығарманың идеясы мен көркемдегіш құралдарың байланысын талдайды;
4) шығармадағы көтерілген мәселелерге өз көзқарасын дәлелдеп, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазады;
5) әлем әдебиеті мен қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтайды, олардың үндестігін талдайды.
Бағалау және салыстыру
Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау
Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырады, сыни баға береді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
62- қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің оқу мақсаты – қазақ тілі мен әдебиетін кіріктіріп оқыту негізінде білім алушылардың тілдік дағдыларын жетілдіру, тіл нормаларын сақтап, еркін сөйлеу және сауатты жазу дағдыларын дамыту, мемлекеттік тілге құрметпен қарауын қалыптастыру.

3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) воспитание у обучающихся чувства уважения к государственному языку через знакомство с культурой казахского народа;
2) обучение казахскому языку как государственному для успешной интеграции человечества;
3) формирование ценностного отношения к казахскому языку и литературе;
4) развитие навыков использования всех видов речевой деятельности в социальной среде на основе коммуникативного обучения;
5) развитие навыков творческой работы, критического мышления на основе признания стилистических и жанровых особенностей казахской литературы;
6) воспитание личности, готовой к реализации лингвистической потребности в поликультурной среде;
7) формирование личности с высоким уровнем знаний, развитым мышлением.
4. Требования к знаниям, умениям и навыкам обучающихся по дисциплине "Казахский язык и литература" на уровне общего среднего образования определены исходя из СEFR-общеевропейского уровня компетенции владения иностранным языком (B2-С1).
4. Содержание дисциплины состоит из следующих разделов: "Еңбек нарығы және сұраныс", "Отандық өнеркәсіп өнімі қазақ киносы мен театрының қазіргі келбеті", "Ұлттық экологиялық мәдениет", "Мұхит – тіршілік мекені", "Ұлттық таным және мерекелер", "Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда", "Бұқаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне", "Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар", "Әлеуметтік теңсіздік: адам құқықтары және көмек", "Жастардың денсаулығы - қоғам байлығы", "Сандық технологияны пайдаланудағы теңсіздік", "Қоғам және заң", "Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік", "Экология. Мұнай және атомдық индустрия", "Тіл. Өнер. Әдебиет", "Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі", "Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі", "Ұлттық театр – өнер ордасы", "Туризм: Экотуризм", "Әлемдегі ерлер мен әйелдердің құқықтары мен теңдігі", "Жастар мәселесінің түйіткілдері", "Жастар мәселесінің түйіткілдері", "Жаһандық мәселелер: көші-қон саясаты", "Толеранттылық-елбірлігі", "Ұлт мұраты - ұлттық қауіпсіздік", "Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші".
Содержание:
1) аудирование: прогнозирование по фрагментам текста, фиксация и систематизация основной и дополнительной информации в прослушанном тексте, понимание смысла слов и терминов в специальных текстах в рамках учебно-профессиональной, общественно-политической, социокультурной тематики и узкой специализированной области, прослушивание художественного произведения, работа с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка искусства, танца, живописи-скульптуры, архитектуры), составлять характеристику общности темы, определять основную мысль по тексту, анализируя позицию автора и отношение к поднятой проблеме, способ воздействия на слушателя, слушать и сравнивать тексты из различных источников по поднятой проблеме, логически верно, аргументированно и ясно излагать свои мысли;

3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) білім алушының мемлекеттік тілге деген құрмет сезімін қазақ халқының мәдениетімен танысу арқылы тәрбиелеу;
2) адамзаттық ойдағыдай кірігу үшін қазақ тілін мемлекеттік тіл ретінде оқыту;
3) қазақ тілі мен әдебиеті пәніне құндылық ретінде қарауды қалыптастыру;
4) коммуникативтік оқыту негізінде барлық сөйлеу әрекетінің түрлерін әлеуметтік ортада қолдану дағдыларын дамыту;
5) қазақ әдебиетінің стилистикалық және жанрлық ерекшеліктерін тану негізінде шығармашылық тұрғыда жұмыс істеу, сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту;
6) көпмәдени ортада лингвистикалық қажеттілікті іске асыруға дайын жеке тұлғаны тәрбиелеу;
7) білім деңгейі жоғары, ой-өрісі дамыған тұлғаны қалыптастыру.
4. Жалпы орта білім беру деңгейіндегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша білім алушылардың білім, білік және дағдыға қойылатын талаптары СEFR -Шет тілін меңгерудің жалпы еуропалық құзыреті деңгейлерін (B2-С1) негізге ала отырып айқындалған.
4. Пәннің мазмұны келесі бөлімдерден тұрады: "Еңбек нарығы және сұраныс", "Отандық өнеркәсіп өнімі Қазақ киносы мен театрының қазіргі келбеті", "Ұлттық экологиялық мәдениет", "Мұхит – тіршілік мекені", "Ұлттық таным және мерекелер", "Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда", "Бұқаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне", "Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар", "Әлеуметтік теңсіздік: адам құқықтары және көмек", "Жастардың денсаулығы - қоғам байлығы", "Сандық технологияны пайдаланудағы теңсіздік", "Қоғам және заң", "Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік", "Экология. Мұнай және атомдық индустрия", "Тіл. Өнер. Әдебиет", "Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі", "Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі", "Ұлттық театр – өнер ордасы", "Туризм: Экотуризм", "Әлемдегі ерлер мен әйелдердің құқықтары мен теңдігі", "Жастар мәселесінің түйіткілдері", "Жастар мәселесінің түйіткілдері", "Жаһандық мәселелер: көші-қон саясаты", "Толеранттылық-елбірлігі", "Ұлт мұраты - ұлттық қауіпсіздік", "Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші".
Мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тыңдалған мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды түртіп жазу және ақпараттарды жүйелеу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау, мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу;

5) языковая ориентация: различать грамматические омонимы в словообразовательных, научных и профессиональных текстах, правильно употреблять в устной и письменной форме, употреблять синонимический ряд прилагательных в соответствии со стилевыми особенностями слов, употреблять в текстообразовании смысловые формы местоимений в соответствии со стилевыми особенностями, употреблять в текстах смысловые формы местоимений в соответствии со стилевыми особенностями, определять и употреблять в речи предложения, уместно использовать в построении устных и письменных текстов, использовать смысловые формы наречия в соответствии со стилевыми особенностями, знать функции предложений, обособленных слов, знать способы образования определительных членов (второстепенных, двойных, обособленных), уместно использовать в письменных работах.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);

5) тілдік бағдар: сөз таптары, ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану, сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану, мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану, үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану, мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану, сөйлем, оқшау сөздердің қызметін білу, айқындауыш мүшелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);

25.2 Қазақстанның ұлттық қауіпсіздігі
1) Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру.
1)Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға береді және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырады;
2)мәтіннен берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылайды;
3)ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастырады.
Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші
26.1 Бос уақытты жоспарлау
1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
1)Мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтай біледі;
2)көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасайды.
Приложение 63
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык" художественно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Русский язык" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения дисциплины "Русский язык" является развитие компетенций (языковой, лингвистической, коммуникативной, культуроведческой), формирование мировоззрения обучающегося, его художественно-эстетическое развитие, возможность пользоваться информацией различных сфер: социально-культурной, социально-экономической, социально-юридической, научно-технической, учебно-профессиональной; содействие в ориентировании путей развития общемирового образовательного пространства.
Дисциплина "Русский язык" способствует развитию творчески активной личности путем совершенствования функциональной/читательской грамотности обучающихся по всем видам речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) на основе сформированных знаний о языке, с учетом норм употребления средств разных уровней, активизации их в продуктивной речевой деятельности в профессиональной и иных сферах общения.
Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.

25.2 Қазақстанның ұлттық қауіпсіздігі
1) Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру.
1)Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға береді және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырады;
2)мәтіннен берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылайды;
3)ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастырады.
Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші
26.1 Бос уақытты жоспарлау
1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
1)Мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтай біледі;
2)көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
63- қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде№ 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу - ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты - білім алушылардың құзыреттілігін (тілдік, лингвистикалық, коммуникативтік, мәдениеттану) дамыту, дүниетанымын қалыптастыру, оның көркемдік-эстетикалық дамуын, түрлі әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, әлеуметтік-құқықтық, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік ақпараттарды салаларында пайдалану мүмкіндігіне; әлемдік білім беру кеңістігін дамыту жолдарын бағдарлауға көмектесу болып табылады.
"Орыс тілі" пәні әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдалану нормаларын ескере отырып, тіл туралы қалыптасқан білім негізінде сөйлеу қызметінің барлық түрлері (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) бойынша білім алушылардың функционалдық/оқу сауаттылығын жетілдіру, олардың кәсіби және қарым-қатынастың өзге де салаларында тиімді сөйлеу қызметін жандандыру арқылы шығармашылық белсенді тұлға болып дамуына ықпал ету.
Пәнді оқыту барсында қазіргі заманғы орыс әдеби тілі, оның қазіргі заманғы полиэтникалық және көптілді Қазақстан жағдайында нақты жұмыс істеуі қарастырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Русская литература" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения дисциплины "Русская литература" является приобщение обучающихся к богатствам русской и мировой художественной литературы, развитие их способности эстетического восприятия и оценки произведений литературы и отраженных в ней явлений жизни, формирование эстетических вкусов, потребностей, гражданской идейно-нравственной позиции. Изучение данной дисциплины должно воздействовать на интеллектуально-нравственное и мировоззренческое развитие личности, формируя гуманистическое сознание и способность понимать себя и других в профессиональной и других сферах жизнедеятельности.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе русской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Орыс әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Орыс әдебиеті" пәнінің мақсаты - білім алушыларды орыс және әлемдік көркем әдебиеттің байлығымен таныстыру, олардың әдебиет туындылары мен онда көрініс тапқан өмір құбылыстарын эстетикалық қабылдау және бағалау қабілетін дамыту, эстетикалық талғамдарды, қажеттіліктерді, азаматтық идеялық-адамгершілік позицияны қалыптастыру.
Бұл пәнді оқыту тұлғаның интеллектуалды-адамгершілік және дүниетанымдық дамуына, озық заманауи технологияларды игеруге әсер етуі керек, олардың қолданылуы мен трансферті жеке кәсіби және мансаптық өсуді қамтамасыз ете алады.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді шешуді көздейді:
1) Орыс тілі туралы білімді қолдану, әдеби тілдің нормаларын (орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық, лексикалық, грамматикалық, стилистикалық) және қарым-қатынастың әртүрлі салалары мен жағдайларында ауызша және жазбаша тілде сөйлеу этикеті ережелерін сақтау;
2) қазіргі әлемнің жаһандануы жағдайында әдебиеттің рухани мұра ретіндегі құндылығын түсінуді қалыптастыру;
3) сыни талдау, салыстыру, жалпылау дағдыларын жетілдіру, ұқсастықтар мен себеп-салдарлық байланыстарды белгілеу, құбылыстарды жіктеу, шығармаларды талдау негізінде логикалық және сыни пайымдаулар, ойлар мен қорытындылар құру;
4) оқудың рухани және зияткерлік қажеттілігін қалыптастыру, әрбір білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, мәтінді сыни оқу және түсіндіру дағдыларын жетілдіру;
5) әр түрлі жанрдағы шығармалардың идеялық-көркемдік, әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін терең түсіну, талдау негізінде коммуникативтік дағдыларды дамыту;
6) зерттеу мәдениеті саласында құзыреттілігін көрсете отырып, шығарма, әдеби-сын мақалалардың мазмұнын ауызша немесе жазбаша түрде бағалау дағдыларын жетілдіру;

7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели;
9) понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
4. Содержание дисциплины составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства (хореографии, живописи, архитектуры, музыки и другие)
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Содержание учебной дисциплины "Русская литература" организовано по разделам обучения.
Содержание учебной дисциплины включает следующие разделы:
1) лишние люди;
2) герой нашего времени;
3) человек и право;
4) семейные ценности;
5) человек в эпоху перемен;
6) человек в эпоху тоталитарного режима;
7) война в судьбах людей;
8) тема нравственного выбора.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.

7) әдеби құбылыстарды контекстік қарау қабілеттерін, әдеби фактілерді салыстыру, ұқсастықтар жасау, әдеби параллельдер құру қабілетін жетілдіру;
8) болашақ кәсіби қызметтің мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту.
4. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады: "Мәтін бойынша түсіну және жауаптар беру", "Мәтінді талдау және түсіндіру", "Бағалау және салыстырмалы талдау".
"Мәтін бойынша түсіну және жауаптар беру" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) терминдерді түсіну;
2) көркем шығарманы түсіну;
3) жатқа оқу және дәйексөз;
4) жоспар құру;
5) қайталау;
6) сұрақтарға жауаптар.
"Мәтінді талдау және түсіндіру" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жанр;
2) тақырып және идея;
3) композиция;
4) эпизодтарды талдау;
5) батырлардың сипаттамасы;
6) әр түрлі формадағы шығарманың көркемдік әлемі;
7) автордың көзқарасы;
8) көркемдік-бейнелеу құралдары;
9) шығармашылық жазу.
"Бағалау және салыстырмалы талдау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарманы бағалау;
2)көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен (хореография, кескіндеме, сәулет, музыка және т. б.) салыстыру
3) әдебиет туындыларын салыстыру;
4) мәлімдемелерді бағалау.
"Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған.
Оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
- Артық адамдар;
-Біздің заманымыздың батылары;
- Адам және құқық;
- Отбасылық құндылықтар;
-Өзгеріс дәуіріндегі адам;
-Тоталитарлық режим дәуіріндегі адам;
- Адамдардың тағдырындағы соғыс;
- Моральдық таңдау тақырыбы.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлуге (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.

5) Находить информацию из разных источников о программе "Современная казахстанская культура в глобальном мире".
1) Сравнивает информацию разных источников о программе "Современная казахстанская культура в глобальном мире".
Приложение 66
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Иностранный язык" художественно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Иностранный язык" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения дисциплины "Иностранный язык" является формирование высокого уровня языковых навыков, а также развитие педагогических навыков посредством: различных задач, способствующих анализу, оценке и творческому мышлению; воздействию широкого спектра разговорных и письменных источников; изучения базовых методических и педагогических технологий в процессе обучения иностранному языку.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе изучения иностранного языка, рассматривая его взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию средствами литературы изучаемого языка;
3) формировать понимание ценности изучения иностранного языка в условиях глобализации современного мира; умения представлять свою страну, ее культуру в условиях межкультурного общения;
4) совершенствовать навыки критического мышления, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, понимать широкий спектр незнакомой лексики из контекста; говорить с соответствующим уровнем беглости, точности, ударения слов, интонации и стиля;

5) Находить информацию из разных источников о программе "Современная казахстанская культура в глобальном мире"
1) Сравнивает информацию разных источников о программе "Современная казахстанская культура в глобальном мире"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
66- қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Шетел тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Шетел тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Шетел тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – тілдік дағдылардың жоғары деңгейін қалыптастыру, сонымен қатар кәсіби шеберлікті мыналар арқылы дамыту: талдау, бағалау және шығармашылық ойлауға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар; ауызша және жазбаша дереккөздердің кең ауқымымен танысу; шет тілін оқыту үдерісінде негізгі әдістемелік-педагогикалық технологияларды оқып үйрену.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) шет тілін меңгеру негізінде оның қазақ және әлем әдебиетімен және мәдениетімен байланысын ескере отырып, табысты әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
2) оқытылатын тілдегі әдебиеттер арқылы отансүйгіштікке, азаматтыққа, белсенді өмірлік ұстанымға тәрбиелеу;
3) қазіргі әлемнің жаһандануы жағдайында шет тілін үйренудің құндылығы туралы түсінік қалыптастыру; мәдениетаралық коммуникация тұрғысынан өз елін, оның мәдениетін көрсете білу;
4) сыни тұрғыдан ойлау, салыстыру, жалпылау, ұқсастықтар мен себеп-салдар байланыстарын орнату дағдыларын жетілдіру, контекстен кең ауқымды бейтаныс лексиканы түсіну; тиісті деңгейде еркін сөйлеу, дәлдік, сөз екпіні, интонация және стиль;

4) использовать навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах.
1) Использует навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
3) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы.
Theme 5. Places I’d like to visit. Presentation
1) Применять ранее полученные знания по истории;
2) владеть навыками исследования и презентации материала. Выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем.
1) Объясняет собственную и чужую точки зрения по широкому кругу общих и учебных тем;
2) применять различные будущие активные и пассивные, а также будущие непрерывные формы по широкому кругу знакомых общих и учебных тем.
Work and inventions
Various occupations
1) Владеть навыками чтения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Демонстрирует воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме;
3) интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме.
Theme 1. Investigating the world of work. Fashion vs Architecture
1) Применять полученные знания в знакомых и незнакомых ситуациях.
1) Владеет грамматическим и лексическим материалом по пройденной теме;
2) применяет корректно все языковые навыки.
Дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме.
Theme 2. Considering success in business
1) Выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Применяет навыки исследования и нахождения необходимой информации.
Theme 3. My future profession. Presentation
1) Оценивать устные и письменные высказывания с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы
1) Использует навыки говорения и аудирования для творческого решения проблем и сотрудничества в группах;
2) изменяет соответствующую тематическую лексику и синтаксис, чтобы говорить о теме.
Приложение 67
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "История Казахстана" художественно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "История Казахстана" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

4) сөйлеу және тыңдау дағдыларын топтарда шығармашылық және бірлескен мәселелерді шешу үшін пайдалану.
1) Сөйлеу және тыңдау дағдыларын топта шығармашылық және бірлескен мәселелерді шешу үшін пайдаланады;
2) тақырыптың нақты ақпараты мен маңызды сәттерін анықтайды;
3) тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті пайдаланады.
Theme 5. Places I’d like to visit. Presentation
1)Тарихтан бұрын алған білімдерін қолдану;
2)материалды зерттеу және баяндау дағдыларын меңгеру. Жалпы және академиялық тақырыптардың кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген сұхбаттардағы, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі ауқымындағы әңгімелердегі нақты ақпаратты және маңызды сәттерді бөлектеу.
1) Жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіреді;
2)әртүрлі болашақ белсенді және пассивті, сондай-ақ келешек үздіксіз формаларды кең ауқымды таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша қолданады.
Work and inventions
Various occupations
1)Шығармашылық және топта бірлесіп тапсырмаларды шешу үшін оқу және тыңдау дағдыларын меңгеру;
2) тақырып бойынша өз пікірін ауызша және жазбаша білдіру.
1) Ойларын, идеяларын, тәжірибелері мен сезімдерін білдіру үшін қиялын көрсетеді;
2) тақырып бойынша гипотеза жасау үшін құрбыларымен талқылайды;
3) тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мағынаны контекстен түсіндіреді.
Theme 1. Investigating the world of work. Fashion vs Architecture
1) Алған білімдерін таныс және бейтаныс жағдайларда қолдану.
1) Өтілген тақырып бойынша грамматикалық және лексикалық материалды меңгереді;
2) барлық тілдік дағдыларды дұрыс қолданады.
Тақырып бойынша гипотеза жасау үшін құрбыларымен талқылайды.
Theme 2. Considering success in business
1) Тақырып бойынша пікірді ауызша және жазбаша түрде білдіру.
1) Зерттеу және қажетті ақпаратты табу дағдыларын қолданады.
Theme 3. My future profession. Presentation
1)Тақырыпты ашудың толықтығы мен тереңдігі тұрғысынан ауызша және жазбаша мәлімдемелерді бағалайды
1) Шығармашылық есептерді шешу және топта бірлесіп жұмыс істеу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдаланады;
2) тақырып бойынша сөйлесу үшін сәйкес тақырып лексикасы мен синтаксисін өзгертеді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
67 - қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. Цель обучения дисциплины "История Казахстана" - развитие личности обучающегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности на основе изучения ключевых событий и процессов отечественной истории.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества на территории Казахстана в различные исторические периоды;
2) воспитание гражданственности, казахстанской идентичности, развитие мировоззренческих убеждений, обучающихся на основе осмысления исторически сложившихся культурных, национальных традиций, нравственных и социальных норм;
3) формирование целостного представления о месте и роли Казахстана в мировом историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий, и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков анализа достижений отечественной культуры;
6) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
7) развитие навыков проектной деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
8) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
9) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.
4. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
Формирование навыков исторического мышления, а также эффективная реализация целей обучения по предмету "История Казахстана" осуществляется на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
1) цивилизация: особенности развития. Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность. Исторические и географические аспекты понятия "Центральная Азия". История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии. Факторы возникновения цивилизации Центральной Азии. Особенности центрально-азиатских очагов цивилизации; цивилизация Великой Степи. Историко-географическая характеристика понятия "Великая Степь". Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы). Особенности древних археологических культур на территории Казахстана. Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников. Преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи. Влияние ранних кочевников на ход мировых исторических процессов; Центральная Азия и мировая цивилизация. Вклад народов Центральной Азии в развитие материальной культуры мира. Вклад народов Центральной Азии в развитие духовной культуры мира. Древние города Великой степи. Древнее искусство саков. Исследовательская работа: Великая Степь в истории мировой цивилизации;
2) этнические и социально-политические процессы. Истоки происхождения казахского народа. Понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос". Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана. Формирование казахского этноса как результат многовекового этнического процесса. Культурно-генетический код как основа нации; традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация. Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов. Эволюция родоплеменной организации казахов. Функциональное значение принципа родства и родовой структуры. Понятия "устная историология", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел". Консолидирующая роль родоплеменной организации казахов; социальная стратификация казахского традиционного общества. Понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр". Функции социальных институтов в традиционном обществе казахов. Исследовательская работа: Этносоциальная организация казахского общества;
3) история государства и развитие общественно-политической мысли. Ранние государства на территории Казахстана. Политическая организация ранних государств на территории Казахстана. Понятия "государство", "власть", "политическая организация"; империи кочевников Великой степи. Тюркская империя - классический образец государственности кочевников. Становление и развитие Великого Тюркского каганата. Преемники Тюркской империи. Преемственность форм государственного устройства. Геополитическая активность тюркских государств раннего и развитого средневековья. Роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира; империя Чингисхана и ее наследники. Роль Чингисхана в мировой истории. Развитие улусной системы на территории Казахстана. Геополитическая активность государств XIII-XV веков и их влияние на ход исторических процессов в Евразии; Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии. Историческая преемственность Ак Орды и Казахского ханства. Образование Казахского ханства – закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана. Роль казахских ханов в создании и укреплении Казахского государства. Политические институты Казахского ханства. Преемственность форм государственного устройства. Роль предков в защите и сохранении благодатной земли;путь к независимости и возрождение национальной государственности. Утрата государственного суверенитета. Национально-освободительная борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета. Восстановление государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий; советская форма казахской государственности. Понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство". Достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период; возрождение национальной государственности. Роль Первого Президента Н.А.Назарбаева в возрождении национальной государственности. Восстановление государственной независимости Казахстана – закономерный результат исторического процесса. Государственные стратегии и программы развития Республики Казахстан. Исследовательская работа: Эволюция казахской государственности;
4) развитие культуры, образования и науки. Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации. Материальная культура и прикладное искусство казахского народа. Понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие". Эволюция и преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана; традиционное мировоззрение казахов. Понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет". Духовные и нравственные ценности казахского народа: обычаи и традиции. Патриотизм как особое отношение к родной земле, культуре и традициям; памятники истории и культуры степной цивилизации. Классификация памятников истории и культуры. Духовные святыни Казахстана - каркас национальной идентичности; литературное и музыкальное наследие казахского народа: истоки, традиции, современность; культура Казахстана в советский период. Достижения и противоречия развития культуры советского периода. Развитие образования и науки. Казахская литература и искусство советского периода. Развитие театра и кино. Новые направления и жанры; культура в период национального возрождения. Развитие казахстанской культуры. Новые направления и жанры. Народно-прикладное искусство современного Казахстана. Интеграция в международное культурное пространство. Исследовательская работа: Культура и традиции как генетический код нации;
5) цивилизация: особенности развития. Традиционная система жизнеобеспечения казахов. Кочевое скотоводство и земледелие на территории Казахстана. Влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана. Понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема". Классификация традиционной хозяйственной деятельности. Промыслы и ремесла в традиционной системе жизнеобеспечения казахского народа. Этнографическое изучение ремесел и промыслов казахов; степь и город: взаимодействие и взаимовлияние. Направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана. Роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана. Взаимодействие и взаимовлияние оседлого и кочевого населения в экономической и культурной сфере. Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время. Понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика". Факторы, определившие направления экономического развития Казахстана в ХХ веке. Этапы развития экономики Республики Казахстан. Перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан.
6) социально-политические процессы. История формирования полиэтнического общества в Казахстане. Понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав". Этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана. Формирование полиэтнического общества Казахстана в советский период. Понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм". Культурное взаимовлияние этносов Казахстана в советский период; политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений. Понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента". Основные направления и приоритеты миграционной политики Республики Казахстан; Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана. Исследовательская работа: Этносы Казахстана: история и судьбы;

2. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мақсаты – отандық тарихтың негізгі оқиғалары мен процестерін оқыту негізінде тарихи санаға, азаматтылық пен отансүйгіштік қасиеттерге ие, тарихи білім мен дағдыларды оқу және қоғамдық іс-әрекеттерде тиімді және шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
3. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан аумағындағы қоғамның әртүрлі тарихи кезеңдеріндегі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси және мәдени дамуының негізгі мәселелері туралы білім қалыптастыру;
2) тарихи қалыптасқан мәдени, ұлттық дәстүр, әлеуметтік және адамгершілік нормаларды білім алушылардың түсінуі негізінде оларда азаматтылық пен қазақстандық бірегейлікті, дүниетанымдық ұстанымдарды тәрбиелеу;
3) әлемдік тарихи процестегі Қазақстанның орны мен рөлі туралы жалпы тұтас түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғалар, құбылыстарды тарихи заңдылықтарды ескере отырып зерттеу, оқиғалар мен тұлғаларға қатысты пікірлер мен берілген бағаларды салыстыру және сыни тұрғыдан талдау дағдыларын дамыту, өткен кезеңмен қазіргі уақытқа қатысты пікірталастық мәселелерге өзіндік көзқарасты қалыптастыру;
5) өлке тарихын зерделеу, өлкетанулық жұмыстарды жүргізу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі тарихи деректермен жұмыс істеу, тарихи ақпаратты іздеу және жүйелеу дағдыларын дамыту;
7) әртүрлі деректерді қолдана отырып, жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
8) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерді түсіну үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
9) коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, оның ішінде, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қолдану.
4. Оқу бағдарламасы тарихи ойлаудың негізгі дағдыларын қалыптастыруға бағытталған: тарихи дереккөздерді түсіндіру, уақыт пен кеңістіктегі бағдар, тарихи талдау және түсіндіру дағдылары.
Тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру, сондай-ақ "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оқыту мақсаттарын тиімді іске асыру: 1) өзгеріс пен сабақтастық; 2) себеп пен салдар; 3) дәлел; 4) ұқсастық пен айырмашылық; 5) маңыздылық; 6) интерпретация.
Пәннің мазмұны 8 бөлімнен тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы. "Орталық Азия" ұғымының тарихи және географиялық аспектілері. Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы. Орталық Азия өркениеттері пайда болуының факторлары. Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктері. Ұлы Дала өркениеті. "Ұлы Дала" ұғымының тарихи-географиялық сипаттамасы. Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі). Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктері. Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті. Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығы және өзара байланысы. Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсері. Орталық Азия және әлемдік өркениет. Орталық Азия халықтарының әлемдік материалдық мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Орталық Азия халықтарының әлемдік рухани мәдениеттің дамуына қосқан үлесі; Ұлы даланың көне қалалары. Сақтардың ежелгі өнері. Зерттеу жұмысы: Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы дала
2) этникалық және әлеуметтік процестер. Қазақ халқының шығу тегі. "Антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы этногенез және этникалық процестер. Қазақ этносының қалыптасуы – көп ғасырлық этникалық процестердің нәтижесі. Мәдени-генетикалық код - ұлттың негізі. Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы. Қазақтарда ру-тайпалық құрылым қалыптасуының тарихи шарттары. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының эволюциясы. Туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызы. "Ауызша тарихнама", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "атамекен", "ел" ұғымы. Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлі. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуі. "Ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдары. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың қызметі;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы. "Мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдары. Ұлы Дала көшпенділерінің империялары. Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Ұлы Түрік қағанатының қалыптасуы мен дамуы. Түркі империясының мұрагерлері. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігі. Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы түркі империясының рөлі. Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері. Шыңғысханның әлем тарихындағы рөлі. Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуы. XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігі және олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер етуі. Қазақ хандығы – Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет. Ақ Орда мен Қазақ хандығының тарихи сабақтастығы. Қазақ хандығының құрылуы – Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақ хандарының Қазақ мемлекетінің қалыптасуы мен нығаюындағы рөлі. Қазақ хандығының саяси институттары. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Бабаларымыздың ұлан-ғайыр аумақты қорғап сақтаудағы рөлі. Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы. Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуы. Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген ұлт-азаттық күресі. Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендіктің қалпына келтірілуі. Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі. "Автономдық кеңес республикасы", "Кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтары. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлі. Қазақстанның мемлекеттік тәуелсіздігінің қалпына келтірілуі – тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стратегиялары мен бағдарламалары;
4) мәдениеттің дамуы. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті – дала өркениетінің мұрасы. Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері. "Мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдары. Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің эволюциясы және сабақтастығы. Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы. "Әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдары. Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтары: әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер. Туған жерге, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрмет көрсету- шынайы патриотизмнің көрінісі. Дала өркениеті тарихымен мәдениетінің ескерткіштері. Тарихи және мәдени ескерткіштердің классификациясы. Қазақстанның рухани құндылықтары – ұлттық бірегейліктің негізі. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы: бастауы, дәстүрі, қазіргі уақыттағы дамуы. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар. Білім мен ғылымның дамуы. Кеңестік кезеңдегі қазақ әдебиеті мен өнері. Театр мен кино өнерінің дамуы. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Қазіргі Қазақстанның халықтық қолданбалы өнері Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет. Қазақстандық мәдениеттің дамуы. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесі;
5) өркениет: экономикалық даму ерекшеліктері. Қазақтардың тіршілігін қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі. Қазақстан аумағындағы көшпелі мал шаруашылығы және егіншілік. Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсері. "Тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі", "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдары. Дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерінің классификациясы. Қазақ халқының тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесіндегі кәсіптері мен қолөнері. Қазақтардың қолөнері мен кәсіптерінің этнографиялық зерттелуі. Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері. Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдары. Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі. Отырықшы және көшпенді халықтардың экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынасы және өзара әсері. Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік-экономикалық дамуы. "Экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдары. ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторлар. Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдері. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болашағы;
6) саяси-құқықтық процестер. Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы. "Аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдері. Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы. "Депортация", "арнайы қоныс аударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлері. Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты. "Көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдары. Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтары. Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі;

7) история государства и развитие общественно-политической мысли. Эволюция общественно-политической мысли Казахстана. Общественно-политическая мысль древнего и средневекового Казахстана. Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства. Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман". Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века; "Алаш" – общественная мысль и национальная идея. Концептуальные основы национальной идеи "Алаш". Обществено-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности (движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов); общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке. Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел". Общенациональные ценности казахстанского общества. Значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел". Политика государства в области идеологии ("Патриотический акт – Мәңгілік Ел", "Концепция укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"). Исследовательская работа: Консолидирующая роль общественно-политической мысли;
8) развитие образования и науки. Научное наследие средневекового Казахстана. Развитие науки в средневековом Казахстане. Выдающиеся ученые и мыслители средневекового Казахстана; развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках. Исследование Казахстана в XVIII- начале XX века. Вклад исследователей в развитие науки; возникновение и развитие образовательных учреждений в Казахстане в XIX веке. Специфика деятельности образовательных учреждений Казахстана XIX - начала ХХ века. Достижения и противоречия советской системы образования. Ликвидация безграмотности. Школьное, профессиональное и высшее образование. Реформы советской системы образования в Казахстане; роль АН КазССР в развитии науки Казахстана. Выдающиеся ученые Казахстана. Сложности и противоречия развития науки в Казахстане в условиях советской политической системы;
Казахстанская система образования и науки на современном этапе. Развитие системы образования и науки Республики Казахстана в годы независимости: успехи, проблемы и перспективы. Модернизация системы образования Республики Казахстан. Интеграция Казахстана в мировое образовательное и научное пространство. Стратегии и программы Республики Казахстан в области образования и науки. Международная образовательная программа Республики Казахстан "Болашак". Инновационные организации образования и науки Республики Казахстан.

7) қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы. Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы. "Зар заман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары. "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея. "Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері. Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастары ("Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары). "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі. Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары. "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші құндылықтарының маңыздылығы. Мемлекеттің идеология саласындағы саясаты;
8) білім мен ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы. Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның көрнекті ғалымдары мен ойшылдары. XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы. XVIII-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы зерттеулер. Зерттеушілердің Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесі. XIX ғасырда Қазақстанда оқу орындарының пайда болуы мен дамуы. XIX ғасырда -ХХ ғасырдың басында Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерінің ерекшеліктері. Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары. Сауатсыздықты жою. Мектептік, кәсіби және жоғары білім беру. Кеңестік білім беру жүйесінің реформалары. Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлі. Қазақстанның көрнекті ғалымдары. Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтары және қарама-қайшылықтары. Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан Республикасының білім және ғылым жүйесінің дамуы: жетістіктері, проблемалары және болашағы. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесінің жаңғыртылуы. Қазақстанның әлемдік білім және ғылым кеңістігіне кірігуі. Қазақстан Республикасының білім және ғылым саласындағы стратегиялары мен бағдарламалары. Қазақстан Республикасының "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасы. Қазақстан Республикасының инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдары.

Тема 4.1.2. Традиционные ремесла казахов
Тема 4.1.3. Домашние промыслы казахов
Тема 4.1.4. Декоративно-прикладное искусство
Тема 4.1.5. Символика казахского орнамента
Тема 4.1.6. Традиционное мировоззрение казахов.
Тема 4.1.7. Памятники истории и культуры.
Тема 4.1.8. Сакральные объекты общенационального значения
Тема 4.1.9. Традиционная музыкальная культура казахов.
Тема 4.1.10. Музыкальные инструменты казахского народа

Тақырып 4.1.2.. Қазақтың дәстүрлі қолөнері.
Тақырып 4.1.3. Қазақтардың үй қолөнері.
Тақырып 4.1.4. Өнер және қолөнер.
Тақырып 4.1.5. Қазақ ою-өрнегінің символы.
Тақырып 4.1.6. Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы.
Тақырып 4.1.7. Тарихи және мәдени ескерткіштер.
Тақырып 4.1.8. Мемлекеттік маңызы бар киелі нысандар.
Тақырып 4.1.9. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы.
Тақырып 4.1.10. Қазақ халқының музыкалық аспаптары.

Тема 4.1.11. Традиционные праздники казахов
4.2. Культура Казахстана в советский период.
+
+
+
Тема 4.2.1. Достижения и противоречия в области культуры советского периода. Развитие образования и науки в Казахстане
Тема 4.2.2. Казахская литература советского периода
Тема 4.2.3. Развитие театра в Казахстане.
Тема 4.2.4. Становление казахской кинематографии. Ш.Айманов.
Тема 4.2.5. Музыкальное искусство.
Тема 4.2.6. Зарождение казахского изобразительного искусства. А.Кастеев.

4.1.11-тақырып. Қазақтың дәстүрлі мерекелері.
4.2. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті.
Тақырып 4.2.1. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар. Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы
Тақырып 4.2.2. Кеңестік кезеңдегі қазақ әдебиеті
Тақырып 4.2.3. Қазақстандағы театрдың дамуы.
Тақырып 4.2.4. Қазақ кинематографиясының қалыптасуы. Ш.Айманов.
Тақырып 4.2.5. Музыкалық өнер.
Тақырып 4.2.6. Қазақ бейнелеу өнерінің шығу тегі. Ә.Қастеев.

4.3. Культура в период национального возрождения.
+
+
+
Тема 4.3.1. Развитие культуры на современном этапе.
Тема 4.3.2. Новые жанры искусства Казахстана .
Тема 4.3.3. Народно-прикладное искусство современного Казахстана.
Тема 4.3.4. Архитектура современного Казахстана.
Исследовательская работа: Культура и традиции как генетический код нации.
Раздел 5 Цивилизация: особенности экономического развития.
5.1. Традиционная система жизнеобеспечения казахов.
+
+
+

4.3. Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет.
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Мәдениеттің қазіргі кезеңдегі дамуы.
Тақырып 4.3.2. Қазақстандағы өнердің жаңа жанрлары.
Тақырып 4.3.3. Қазіргі Қазақстанның халықтық қолданбалы өнері.
Тақырып 4.3.4. Қазіргі Қазақстанның сәулет өнері.
Зерттеу жұмысы. Мәдениет және дәстүр – ұлттың генетикалық коды.
5 Бөлім. Өркениет: экономикалық даму ерекшеліктері.
5.1. Қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі.

5) характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстана;
1) Определяет характерные особенности цивилизации Великой Степи по периодам (энеолит, эпоха бронзы);
2) оценивает влияние ранних кочевых цивилизаций на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения.
Центральная Азия и мировая цивилизация
6) анализировать достижения материальной и духовной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс;
1) Характеризует взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений;
2) раскрывает роль достижений материальной и духовной культуры народов Центральной Азии в развитии мирового прогресса.
7) характеризовать особенности древних городов и поселений Центральной Азии, сравнивая их строение с современными городами;
1) Определяет особенности древних городов и поселений Центральной Азии;
2) делает сравнительный анализ архитектуры древних и современных городов Центральной Азии.
8) анализировать артефакты сако-сарматских захоронений, оценивая их как ценности искусства.
1) Характеризует предметы сако-сарматских захоронений;
2) оценивает предметы сако-сарматской культуры как ценность искусства древности.
Этнические и социальные процессы
Истоки происхождения казахского народа
1) определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов;
1) Объясняет этнические процессы на территории Казахстана, используя понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос";
2) характеризует этапы этногенеза на территории Казахстана, устанавливая связи между историческими событиями древности и средневековья;
3) определяет преемственность этнических процессов.
Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация
2) анализировать формирование родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов;
1) Описывает этническую структуру казахов, используя понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел";
2) характеризует этносоциальную структуру традиционного казахского общества;
3) дает оценку роли
родоплеменной организации казахов.
3) раскрыть функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества.
1) Определяет характерные особенности социальной стратификации казахов, используя понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр";
2) характеризует функции социальных институтов традиционного казахского общества.
Из истории государства, войн и революций
Ранние государства на территории Казахстана

5) Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктерін сипаттау
1) Кезеңдер бойынша (энеолит, қола дәуірі)Ұлы Даланың ежелгі өркениеттерінің ерекшеліктерін айқындайды;
2)әртүрлі көзқарастарды талдай отырып, ерте көшпелі өркениеттердің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалайды.
Орталық Азия және әлемдік өркениет.
6) Орталық Азия халықтарының материалдық мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін анықтау;
1)Отырықшы-егіншілік және көшпелі өркениет арасындағы сауда-экономикалық байланысты сипаттайды;
2)әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесін саралайды.
7) Орталық Азияның ежелгі қалалары мен елді мекендерінің ерекшеліктерін олардың құрылымын қазіргі қалалармен салыстыра отырып сипаттау;
1) Орта Азияның ежелгі қалалары мен елді мекендерінің ерекшеліктерін анықтайды;
2) Орталық Азияның ежелгі және қазіргі қалаларының сәулет өнеріне салыстырмалы талдау жасайды.
8) сақ-сармат қорымдарының жәдігерлеріне талдау жасай отырып, оларды көркемдік құндылық ретінде бағалау.
1) Сақ-сармат қорымдарының объектілеріне сипаттама береді;
2) сақ-сармат мәдениетінің нысандарын көне өнердің құндылығы ретінде бағалайды.
Этникалық және әлеуметтік процестер
Қазақ халқының шығу тегі.
1)Этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау;
1)Қазақстан аумағындағы этникалық процестерді түсіндіреді;
2) ежелгі және орта ғасырлардағы тарихи оқиғалар арасында байланыс орната отырып, Қазақстан аумағындағы этногенез кезеңдерін сипаттайды;
3)этникалық процестердің сабақтастығын айқындайды.
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы
2)тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау;
1) Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік құрылымын сипаттайды;
2) дәстүрлі қазақ қоғамындағы ру-тайпалық құрылымына баға береді.
3) дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін ашып көрсету.
1)Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтай айқындайды;
2)дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік институттарының қызметін сипаттайды.
Мемлекет
соғыс және революция
лар тарихы
нан
Қазақстан территория сындағы ерте мемлекеттер

1) Анализировать исторические этапы формирования ранних государств на территории Казахстана;
1) Определяет признаки государственности у ранних кочевников на территории Казахстана, используя понятия "государство", "власть", "политическая организация";
2) характеризует этапы развития ранних государств на территории Казахстана, используя историческую хронологию;
3) выделяет на основе сопоставительного анализа особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана.
Империи кочевников Великой степи
2) исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников;
1) Анализирует геополитическую активность тюркских государств раннего и развитого средневековья;
2) оценивает роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира.
3) характеризовать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии;
1) Определяет влияние государств XIII-XV веков на ход исторических процессов в Евразии;
2) анализирует особенности улусной системы правления на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства;
3) определяет роль Чингисхана в мировой истории.
Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии
4) обосновывать образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана;
1) Определяет и анализирует факты исторической преемственности Ак Орды и Казахского ханства;
2) на основе исторических источников доказывает образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана;
3) оценивает роль казахских ханов в создании и укреплении государства.
5) исследовать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства;
1) анализирует особенности политических институтов Казахского ханства;
2) доказывает преемственность форм государственного устройства кочевых цивилизаций Евразии на основе сравнительного анализа политических институтов Казахского ханства и предыдущих кочевых государств.
Путь к независимости и возрождение национальной государственности
6) исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета;
1) Устанавливает причинно- следственные связи утраты государственного суверенитета
Казахстана;
2) характеризует этапы национально-освободительной борьбы казахского народа;
3) определяет влияние общественно-политической мысли начала ХХ века на развитие национального самосознания казахского народа;

1) Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін талдау;
1) Ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтайды;
2)Қазақстан аумағында ерте мемлекеттердің даму кезеңдерін сипаттайды;
3) салыстырмалы талдау негізінде Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін айқындайды.
Ұлы дала көшпенділері
нің империялары
2) Деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу;
1) Ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігін талдайды;
2) түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалайды.
3)XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау;
1) XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің Еуразиядағы тарихи процестер барысына ықпалын айқындайды;
2) мемлекеттік құрылым нысандарының сабақтастығын анықтай отырып, Ұлыстық басқару жүйесінің ерекшеліктерін талдайды;
3.Шыңғыс ханның әлемдік тарихтағы рөлін анықтайды
Қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет
4)Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде негіздеу;
1) Ақ Орда мен қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтайды және талдайды;
2) тарихи дереккөздер негізінде Қазақ хандығының құрылуын дәлелдейді;
3) Мемлекет құру мен нығайтудағы Қазақ хандарының рөлін бағалайды.
5) Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу;
1) Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін талдайды;
2) Қазақ хандығының саяси институттары мен бұрынғы көшпелі мемлекеттердің салыстырмалы талдауы негізінде көшпелі өркениеттердің мемлекеттік құрылымы нысандарының сабақтастығын дәлелдейді.
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттілік
тің қайта жаңғыртылуы
6) Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресін зерттеу;
1) Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуының себеп-салдарын анықтайды;
2) Қазақ халқының ұлт-азаттық көтерілістерінің кезеңдерін сипаттайды;
3) ХХ ғасырдың басындағы қоғамдық-саяси ойдың қазақ халқының ұлттық сана-сезімін дамытуға әсерін айқындайды;

4) анализирует роль Алашской и Туркестанской автономий в
восстановлении государственного суверенитета Казахстана;
5) оценивает роль казахской интеллигенции в борьбе за восстановление государственного суверенитета.
7) анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период;
1) Характеризует советскую форму казахской государственности, используя понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство";
2) характеризует достижения общественно-политического развития Казахстана в советский период;
3) определяет причины противоречий общественно-политического развития Казахстана в советский период.
8) исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан.
1) Проводит сравнительный анализ содержания государственных стратегий и программ и уровня достигнутых изменений страны на современном этапе;
3) прогнозирует перспективы развития Республики Казахстан.
Развитие культуры
Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации
1) Анализировать важнейшие достижения материальной культуры казахского народа;
1) Характеризует достижения материальной культуры казахского народа;
2) определяет значение материальной культуры в сохранении национальной идентичности;
3) обосновывает преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана.
2) определить значение величайшего изобретения кочевников – юрты, характеризуя ее особенности;
1) Характеризует особенности переносного жилища кочевников;
2) дает оценку значению величайшего изобретения - юрты в жизни кочевников.
3) характеризовать традиционные ремесла казахов, устанавливая сходства и различия с ремеслами современного периода;
1) Характеризует традиционные ремесла казахов;
2) устанавливает преемственность современных ремесел с традиционными ремеслами казахов.
4) определять значение предметов домашних промыслов в повседневной жизни кочевого народа;
1) Характеризует виды домашних промыслов казахского народа;
2) определяет значение предметов домашних промыслов в повседневной жизни кочевого народа.
5) характеризовать особенности эстетического оформления предметов ремесла и домашних промыслов казахского народа;
1) Характеризует особенности эстетического оформления предметов ремесла и домашних промыслов казахского народа;
2) оценивает особенность прикладного искусства как культурный код нации.
6) определять мотивы и значение орнаментов декоративно-прикладного искусства казахов;

4) Алаш және Түркістан автономиясының мемлекеттік егемендікті қалпына келтірудегі рөлін талдайды;
5) мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін күрестегі қазақ зиялыларының рөлін бағалайды.
7) Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі кезеңіндегі қоғамдық-саяси дамуындағы жетістіктері мен қарама-қайшылықтарын талдау;
1) Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін сипаттайды;
2) кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктерін сипаттайды;
3) кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуындағы қайшылықтардың себептерін айқындайды.
8) Қазақстан Республикасының даму перспективаларын болжай отырып, мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттеу.
1) Мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнына және қазіргі кезеңде елдегі қол жеткізілген өзгерістер деңгейіне салыстырмалы талдау жүргізеді;
3) Қазақстан Республикасының даму перспективаларын болжайды.
Мәдениеттің дамуы
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті-дала өркениетінің мұрасы.
1) Қазақ халқының материалдық мәдениетінің маңызды жетістіктерін талдау;
1) Қазақ халқының материалдық мәдениетінің жетістіктерін сипаттайды;
2) ұлттық бірегейлікті сақтаудағы материалдық мәдениеттің маңыздылығын айқындайды;
3) Қазақстан аумағындағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын негіздейді.
2) көшпенділердің ең үлкен өнертабысы – киіз үйдің ерекшеліктерін сипаттайтын маңыздылығын анықтау;
1) Көшпенділердің көшпелі тұрғын үйінің ерекшеліктерін сипаттайды;
2) көшпенділер өміріндегі ең үлкен өнертабыс - киіз үйдің маңыздылығына баға береді.
3) қазіргі кезеңдегі қолөнермен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай отырып, қазақтардың дәстүрлі қолөнеріне сипаттама беру;
1) Қазақтардың дәстүрлі қолөнеріне сипаттама береді;
2) қазіргі қолөнердің қазақтардың дәстүрлі қолөнерімен сабақтастығын белгілейді.
4) көшпелі халықтың күнделікті тұрмысындағы тұрмыстық заттардың маңызын анықтау;
1) Қазақ халқының тұрмыстық қолөнерінің түрлеріне сипаттама береді;
2) көшпелі халықтың күнделікті тұрмысындағы тұрмыстық заттардың маңызын анықтайды.
5) қазақ халқының қолөнері мен тұрмыстық қолөнер бұйымдарын эстетикалық безендіру ерекшеліктерін сипаттау;
1) Қазақ халқының қолөнері мен тұрмыстық бұйымдарын эстетикалық безендіру ерекшеліктерін сипаттайды;
2) қолданбалы өнердің ерекшелігін ұлттың мәдени коды ретінде бағалайды.
6) қазақтардың сәндік-қолданбалы өнері ою-өрнектерінің мотивтері мен мағынасын анықтау;

1) Проводит сравнительный анализ мотивов и особенностей казахского орнамента;
2) оценивает место казахского орнамента в современном дизайне казахстанского производства.
7) объяснять духовные и нравственные ценности казахского народа на основе исследований обычаев и традиций;
1) Выявляет особенности традиционного мировоззрения казахского народа, используя понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет";
2) описывает смысловое значение нравственных ценностей казахского народа, через анализ обычаев и традиций.
8) характеризовать известные памятники истории и культуры степной цивилизации;
1) Классифицирует памятники истории и культуры, учитывая их типологические особенности;
2) составляет сакральную карту Казахстана;
3) определяет значение духовных святынь Казахстана в формировании национальной идентичности казахского народа.
9) характеризовать важнейшие достижения казахской литературы, отражающие духовно-нравственные ценности народа;
1) Определяет значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа;
2) выделяет важнейшие достижения казахской литературы.
10) характеризовать особенности традиционной музыкальной культуры казахского народа;
1) Определяет истоки и особенности традиционной музыкальной культуры на основе анализа произведений фольклора и трудов исследователей;
2) оценивает значение традиций музыкальной культуры;
3) определяет место и роль национальных музыкальных инструментов в современных аранжировках музыкальных произведений.
11) определять значение традиционных праздников казахов, аргументируя примерами их присутствия в современных условиях;
1) Анализирует значение традиционных праздников казахов;
2) приводит примеры присутствия традиционных праздников казахов в современных условиях.
Культура Казахстана в советский период
12) анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода;
1) Определяет новые направления и жанры культуры Казахстана в советский период;
2) характеризует особенности достижений и противоречий социалистической культуры Казахстана;
3) выявляет причины противоречий в области культуры советского периода.
13) анализировать достижения образования и науки в Казахстане в советский период, определяя трудности их развития;
1) Определяет достижения в развитии образования и науки Казахстана в советский период;
2) определяет влияние командно-административной системы государства на развитие образования и науки в советский период.
14) анализировать достижения казахской литературы советского периода, определяя влияние тоталитарной системы на жизнь и творчество писателей и поэтов;

1) Қазақ ою-өрнектерінің мотивтері мен ерекшеліктеріне салыстырмалы талдау жасайды;
2) қазақ ою-өрнегінің қазақ өндірісінің заманауи дизайнындағы орнын бағалайды.
7) әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде қазақ халқының рухани және адамгершілік құндылықтарын түсіндіру;
1) Қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымының ерекшеліктерін анықтайды;
2) әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлерді талдау арқылы қазақ халқының адамгершілік құндылықтарының мәнін сипаттайды.
8) дала өркениетінің тарихы мен мәдениетінің көрнекті ескерткіштерін сипаттау;
1) Тарих және мәдениет ескерткіштерін жіктейді;
2) Қазақстанның киелі картасын жасайды;
3) қазақ халқының ұлттық болмысын қалыптастырудағы Қазақстанның рухани киелі орындарының маңызын анықтайды.
9) халықтың рухани-адамгершілік құндылықтарын бейнелейтін қазақ әдебиетінің жетістіктерін сипаттау;
1) Қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауызша халық шығармашылығының маңызын айқындайды;
2) қазақ әдебиетінің маңызды жетістіктерін анықтайды
10) қазақ халқының дәстүрлі музыкалық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау;
1) Фольклор шығармалары мен зерттеушілердің еңбектерін талдау негізінде дәстүрлі музыка мәдениетінің шығу тегі мен ерекшеліктерін анықтайды;
2) музыкалық мәдениет дәстүрлерінің маңыздылығын бағалайды;
3) музыкалық шығармаларды заманауи өңдеудегі ұлттық музыкалық аспаптардың орны мен рөлін анықтайды.
11) қазақтардың дәстүрлі мерекелерінің қазіргі жағдайда болуына мысалдар келтіре отырып, олардың мәнін анықтау;
1) Қазақтың дәстүрлі мерекелерінің мәнін талдайды;
2) қазіргі жағдайда қазақтың дәстүрлі мерекелерінің болуына мысалдар келтіреді.
Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті
12) кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтарды талдау
1) Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті саласындағы жаңа бағыттарды және жанрларды анықтайды;
2) Қазақстанның социалистік мәдениетінің жетістіктері мен қайшылықтарын сипаттайды;
3) кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы қайшылықтардың себептерін анықтайды.
13) кеңестік кезеңдегі Қазақстандағы білім мен ғылымның жетістіктерін талдау, олардың даму қиындықтарын анықтау;
1) Кеңестік кезеңдегі Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуындағы жетістіктерді анықтайды;
2) кеңестік кезеңдегі білім мен ғылымның дамуына мемлекеттің әміршіл-әміршіл жүйесінің ықпалын анықтайды.
14) тоталитарлық жүйенің жазушылар мен ақындардың өмірі мен шығармашылығына ықпалын анықтай отырып, кеңестік кезеңдегі қазақ әдебиетінің жетістіктерін талдау;

1) Характеризует достижения казахской литературы советского периода;
2) определяет влияние тоталитарной системы на жизнь и творчество казахских писателей и поэтов.
15) анализировать модернизацию в сфере искусства через исследование развития казахстанского профессионального театра;
1) Определяет истоки и особенности развития казахстанского театра;
2) выделяет важнейшие достижения профессионального театра Казахстана в советский период.
16) исследовать процесс возникновения и развития казахского кино, оценивая вклад в его становление режиссҰра Ш.Айманова;
1) Определяет истоки и особенности казахстанского кино;
2) оценивает правдивость отражаемой действительности советского кино;
3) оценивает вклад в развитие казахского кинорежиссҰра Ш.Айманова.
17) исследовать жанры музыкального искусства Казахстана в советский период, оценивая вклад композиторов и артистов в их развитие;
1) Анализирует развитие музыкальных жанров искусства Казахстана в советский период;
2) оценивает вклад заслуженных композиторов и артистов в развитие музыкального искусства Казахстана.
18) определить роль А.Кастеева в рождении казахского изобразительного искусства;
1) Анализирует отражение общественной жизни в произведениях изобразительного искусства казахстанских авторов;
2) оценивает место произведений А.Кастеева в мировом искусстве.
Культура в период национального возрождения
19) характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан;
1) Выделяет особенности новых направлений и жанров в области культуры Республики Казахстан;
2) раскрывает значимость процесса интеграции в международное культурное пространство.
20) анализировать приоритеты Республики Казахстан в области искусства;
1) Определяет основные направления модернизации в области искусства Казахстана;
2) обосновывает востребованность в казахском обществе новых жанров искусства;
3) оценивает место казахстанского искусства международном культурном пространстве.
21) определять перспективы развития народно-прикладного искусства современного Казахстана;
1) Определяет через сравнительный анализ сходства и различия народного ремесла прошлого и современного казахского общества;
2) оценивает уровень развития народных ремесел как вид предпринимательства;
3) прогнозирует перспективы развития народно-прикладного искусства в Новом Казахстане.
22) определять особенности казахской архитектуры современного Казахстана.
1) Характеризует основные направления политики государства по сохранению историко-культурного архитектурного наследия;
2) определяет особенности архитектуры независимого Казахстана;

1) Кеңестік кезеңдегі қазақ әдебиетінің жетістіктерін сипаттайды;
2) тоталитарлық жүйенің қазақ жазушылары мен ақындарының өмірі мен шығармашылығына ықпалын анықтайды.
15) қазақ кәсіби театрының дамуын зерттеу арқылы өнер саласындағы жаңғыртуды талдау;
1) Қазақ театрының шығу тегі мен даму ерекшеліктерін анықтайды;
2) Қазақстан кәсіби театрының кеңестік кезеңдегі ең маңызды жетістіктерін көрсетеді..
16) режиссер Ш.Аймановтың оның дамуына қосқан үлесін бағалай отырып, қазақ киносының пайда болу және даму процесін зерттеу;
1) Қазақ киносының шығу тегі мен ерекшеліктерін анықтайды;
2) кеңестік киноның бейнеленген шындығына баға береді;
3) қазақ кинорежиссері Ш.Аймановтың дамуына қосқан үлесін бағалайды.
17) композиторлар мен суретшілердің дамуына қосқан үлесін бағалай отырып, кеңестік кезеңдегі Қазақстанның музыка өнерінің жанрларын зерттеу;
1) Кеңестік кезеңдегі Қазақстан өнеріндегі музыкалық жанрлардың дамуын талдайды;
2) еңбек сіңірген композиторлар мен өнер қайраткерлерінің Қазақстанның музыка өнерінің дамуына қосқан үлесін бағалайды.
18) Ә.Қастеевтің қазақ бейнелеу өнерінің дүниеге келуіндегі рөлін анықтау;
1) Қазақ авторларының бейнелеу өнері шығармаларындағы қоғамдық өмірдің көрінісін талдайды;
2) Ә.Қастеев шығармаларының әлемдік өнердегі орнына баға береді..
Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет
19) Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттары мен жанрларын сипаттау;
1) Қазақстан мәдениетіндегі жаңа бағыттар мен жанрлардың ерекшеліктерін айқындайды;
2) халықаралық мәдени кеңістікке интеграциялау процесінің маңыздылығын сипаттайды.
20) Қазақстан Республикасының өнер саласындағы басымдықтарын талдайды;
1) Қазақстандағы өнер саласындағы жаңғыртудың негізгі бағыттарын айқындайды;
2) қазақ қоғамындағы өнердің жаңа жанрларына деген сұранысты негіздейді;
3) қазақ өнерінің халықаралық мәдени кеңістіктегі орнын бағалайды..
21) қазіргі Қазақстанның халық қолданбалы өнерінің даму перспективаларын айқындайды;;
1) Өткен және қазырғы қазақ қоғамының халық қолөнерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарының салыстырмала талдау арқылы айқындайды;
2) халық қолөнерінің даму деңгейін кәсiпкерлiк түрi ретiнде багалайды;
3) жаңа Қазақстан халықтық-қолданбалы өнер дамыту перспективалы болжайды.
22) Қазіргі Қазақстанның қазақ сәулет өнерінің ерекшеліктерін анықтау.
1) Тарихи-мәдени сәулет мұрасын сақтау жөніндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын сипаттайды;
2) Тәуелсіз Қазақстанның сәулет өнерінің ерекшеліктерін анықтайды;

3) составляет туристическую характеристику сакральных памятников Казахстана.
Цивилизация: особенности экономического развития
Традиционная система жизнеобеспечения казахов. Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние
1) Определять особенности кочевого скотоводства и земледелия;
1) Определяет влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана в разные исторические периоды;
2) характеризует особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема".
2) характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов;
1) Анализирует развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов;
2) исследует современные ремесла Казахстана, определяя наличие или отсутствие взаимосвязи с традиционными ремеслами и промыслами казахов.
3) анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана;
1) Определяет значение Великого Шелкового пути в хозяйственно-культурном обмене и дипломатии стран-участников торговли;
2) оценивает роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана;
3) анализирует причины упадка Великого Шелкового пути.
4) характеризовать взаимодействие оседлого и кочевого населения;
1) Раскрывает пути и формы взаимодействия оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений;
2)анализирует на основе источников культурное взаимовлияние оседлого и кочевого населения.
Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время
5) анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке;
1) Анализирует особенности экономического развития Казахстана, используя понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика";
2) выделяет положительные и отрицательные факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке.
6) анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности.
1) Характеризует основные этапы и особенности развития экономики Республики Казахстан на современном этапе;
2) проводит сравнительный анализ содержания государственных стратегий и программ и основных направлений социально-экономического развития Казахстана.
Политико-правовые процессы
История формирования полиэтнического общества в Казахстане
1) Исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана;
1) Объясняет процесс изменения этнического состава населения на территории Казахстана, используя понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав";
2) определяет причины изменения этнического состава населения на территории Казахстана; 3.Характеризует этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана.
2) характеризовать особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период;
1) Объясняет процесс формирования полиэтнического общества Казахстана, используя понятия "депортация", "спецпереселенцы", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность";
2) определяет особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период.
Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений
3) оценивать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия.
1) Определяет особенности миграционной политики, используя понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирредента";
2) объясняет основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ;

3) Қазақстанның киелі ескерткіштерінің туристік сипаттамасын құрастырады..
Өркениет: экономикалық дамудың ерекшеліктері
Қазақтардың тіршілігін қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі. Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері
1) Көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің ерекшеліктерін анықтау;
1) Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуы мен дамуына табиғи-географиялық фактордың әсерін айқындайды;
2) көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің ерекшеліктерін сипаттайды;
2) Этнографиялық материалдар негізінде қазақтарда қолөнер мен кәсіптердің дамуын сипаттау;
1) Этнографиялық материалдар негізінде қазақтарда қолөнер мен кәсіптердің дамуын талдайды;
2) қазақтардың дәстүрлі қолөнерімен және кәсіптерінің өзара байланысын айқындай отырып, Қазақстанның қазіргі заманғы қолөнерін зерттейді
3) Қазақстандағы қала мәдениетінің дамуына Ұлы Жібек жолының тигізген рөлін талдау;
1) Сауда қатынастарына қатысушы елдердің шаруашылық-мәдени алмасуы мен дипломатиясындағы Ұлы Жібек жолының маңыздылығын айқындайды;
2) Ұлы Жібек жолының Қазақстан қалаларының пайда болуы мен дамуындағы рөлін бағалайды;
3) Ұлы Жібек жолының құлдырау себептерін талдайды;
4) отырықшы және көшпелі өркениет арасындағы өзара байланыстарды сипаттау
1) Сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесінде көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттайды;
2) дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін анықтайды.
Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы
5) ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы бағыттарын айқындайтын факторларды талдау
1) Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктерін талдайды;
2) ХХ ғасырдағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуының оң және теріс факторларын бөліп көрсетеді.
6) Қазақстан Республикасы экономикасының ерекшеліктерін анықтау арқылы, даму кезеңдерін талдау
1) Қазіргі кезеңде Қазақстан экономикасының даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттайды;
2) мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнына және Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарына салыстырмалы талдау жүргізеді;
Саяси-құқықтық процестер
Қазақстанда полиэтника
лық қоғамның қалыптасу тарихы
1)Қазақстан территориясын
дағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу;
1)Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру процесін түсіндіреді;
2)Қазақстан аумағында халықтың этникалық құрамының өзгеру себептерін айқындайды;
3)Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін сипаттайды.
2)кеңестік кезеңдегі Қазақстан этностарының мәдени өзара ықпалының ерекшеліктерін сипаттау;
1) Қазақстанның полиэтникалық қоғамын қалыптастыру процесін түсіндіреді;
2) этностардың өзара мәдени байланыстарының ерекшеліктерін айқындайды.
Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты

3) характеризует основные факторы межэтнической стабильности в Казахстане.
Раздел.
Развитие общественно-политической мысли
Эволюция общественно-политической мысли Казахстана
1) Анализировать общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана;
1) Определяет основные идеи мыслителей древнего и средневекового Казахстана;
2) оценивает значение правовых уложений Казахского ханства;
3) определяет актуальность взглядов древних и средневековых мыслителей в настоящее время
2) оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана;
1) Объясняет основные идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности;
2) анализирует общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века;
3) оценивает вклад казахских просветителей XIX века развитие общественно-политической мысли Казахстана.
"Алаш" – общественная мысль и национальная идея
3) определять исторические основы национальной идеи "Алаш";
1) Определяет консолидирующую роль национальной идеи "Алаш";
2) сопоставляет общественно-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности;
3) оценивает вклад казахской интеллигенции в развитие общественно-политической мысли Казахстана.
Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке
4) определять значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел".
1) Анализирует основные ценности общенациональной идеи
"Мәңгілік Ел";
2) объясняет политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта –Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства";
3) оценивает консолидирующую роль идеи "Мәңгілік Ел".
Развитие образования и науки
Научное наследие средневекового Казахстана
1) Исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний;
1) Оценивает вклад средневековых мыслителей в развитие научных знаний Казахстана;
2) выделяет основные направления научных исследований Казахстана в XVIII - начале XX века;
3) Определяет ценность трудов ученых-исследователей Казахстана.
Развитие образования и науки в Казахстане в XVIII -XX вв
2) анализировать изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века;
1) Объясняет изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века;
2) характеризует образовательные учреждения, исходя из специфики их деятельности.

3) этносаралық, конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделін бағалау.
1) Көші-қон саясатының ерекшеліктерін айқындайды;
2) Заңнамалық актілер мен бағдарламалар негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіреді;
3) Қазақстандағы этносаралық тұрақтылықтың негізгі факторларын сипаттайды.
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Қазақстанның қоғамдық-саяси ойдың эволюциясы
1) Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын талдау;
1) Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтайды;
2) Қазақ хандығының құқықтық ережелерінің маңыздылығын бағалайды;
3) ежелгі және ортағасырлық ойшылдардың көзқарастарының қазіргі уақыттағы өзектілігін анықтайды.
2) тарихи тұлғалардың Қазақстанның қоғамдық-саяси ойының дамуына қосқан үлесін бағалау;
1. "Зарзаман" өкілдерінің негізгі идеяларын түсіндіреді;
2.XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдайды;
3. XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына қосқан үлесін бағалайды.
"Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея
3) "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін айқындау;
1) "Алаш" ұлттық идеясының біріктіруші рөлін айқындайды;
2) ұлттық зиялы қауымның қазақ мемлекеттілігін дамыту жолдары туралы қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстырады;
3) қазақ зиялыларының Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына қосқан үлесін бағалайды.
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы - ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз
4) "Мәңгілік Ел" идеясының біріктірушілік құндылықтарының маңыздылығын анықтау.
1) "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеяның негізгі құндылықтарын талдайды;
2) мемлекеттің идеология саласындағы саясатын "Мәңгілік Ел Патриоттық актісін" зерделеу негізінде түсіндіреді;
3) "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші рөлін бағалайды.
Білім мен ғылымның дамуы
Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы
1)Ғылымның дамуына Қазақстандағы ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу;
1) Ортағасырлық ойшылдардың Қазақстанның ғылыми білімін дамытуға қосқан үлесін бағалайды;
2) XVIII - XX ғасырдың басындағы Қазақстанның ғылыми зерттеулерінің негізгі бағыттарын анықтайды;
3) Қазақстан ғалым-зерттеушілерінің еңбектерінің құндылығын айқындайды.
XІХ-XX ғасырларда
ғы Қазақстанда
ғы білім мен ғылымның дамуы
2) ХІХ - ХХ ғасырдың басында Қазақстан аумағында білім беру мекемелерінің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты талдау;
1) ХІХ - ХХ ғасырдың басында Қазақстан аумағында білім беру мекемелерінің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты түсіндіреді;
2) білім беру мекемелерін олардың қызметінің ерекшелігіне қарай сипаттайды.

3) анализировать реформы советской системы образования и развитие науки в Казахстане;
1) Характеризует основные этапы развития советской системы образования и науки в Казахстане;
2) анализирует достижения и противоречия советской системы образования и науки в Казахстане;
3) определяет роль АН Казахской ССР в развитии науки Казахстана;
4) оценивает вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период.
Казахстанская система образования и науки на современном этапе
4) анализировать проблемы и перспективы развития образования и науки Республики Казахстан в контексте интеграции в мировое образовательное и научное пространство.
1) Определяет предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан;
2) характеризует основные направления интеграции образования и науки Республики Казахстан в мировое образовательное и научное пространство.
Приложение 68
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Физическая культура" художественно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Физическая культура" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью изучения дисциплины "Физическая культура" - является интеграция теоретических знаний и практических умений, приобретенных обучаемыми при изучении в профессиональную компетенцию специалиста художественно-технологического направления.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формирование у обучающихся профессионально значимых психофизических качеств, специальных знаний, умений и навыков;
2) приобретение опыта творческого использования физкультурно-спортивной деятельности в быту, семье и на производстве для достижения жизненных и профессиональных целей;

3) Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесінің реформаларын және ғылымның дамуын талдау;
1) Қазақстандағы кеңестік білім беру және ғылым жүйесін дамытудың негізгі кезеңдерін сипаттайды;
2) Қазақстандағы кеңестік білім және ғылым жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтарын талдайды;
3) Қазақ КСР Ғылым академиясының Қазақстан ғылымын дамытудағы рөлін айқындайды;
4) Қазақстанның көрнекті ғалымдарының кеңестік кезеңдегі ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалайды.
Қазіргі кезеңдегі қазақстандық білім және ғылым жүйесі
4) әлемдік білім беру және ғылыми кеңістікке интеграциялау контекстінде Қазақстан Республикасының білімі мен ғылымын дамытудың проблемалары мен перспективаларын талдау.
1) Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерделеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңғыртудың алғышарттары мен маңызын айқындайды;
2) Қазақстан Республикасының білімі мен ғылымын әлемдік білім беру және ғылыми кеңістікке интеграциялаудың негізгі бағыттарын сипаттайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
68 - қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Дене шынықтыру" пәнін оқудың мақсаты – білім алушылардың оқу барысында алған теориялық білімдері мен практикалық дағдыларын көркемөнер-технологиялық бағыттағы маманның кәсіби құзыреттілігіне қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді шешуді көздейді:
1) білім алушыларда кәсіби маңызды психофизикалық қасиеттерді, арнайы білімді, дағдыларды қалыптастыру;
2) өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету үшін үйде, отбасында және жұмыста дене шынықтыру және спорттық іс-шараларды шығармашылықпен пайдалану тәжірибесін жинақтау;

Раздел 7. Гимнастика, ритмическая гимнастика
Раздел 8. Национальные виды спорта.
Раздел 9. Зимние виды спорта. Лыжный спорт. Конькобежный спорт.
Раздел 10. Плавание
Раздел 11. Туризм
Раздел 12. Фитнес-культура
Базовое содержание дисциплины:
Раздел 1. Техника безопасности на занятиях "Физическая культура". Самоконтроль при занятиях физкультурой и спортом. История развития физкультуры и спорта в Казахстане. Личная гигиена. Закаливание. Пищевой рацион и режим питания. Вредные привычки. Их влияние на здоровье человека. Физическая культура и спорт в современном обществе. Здоровый образ жизни и его составляющие. Личная гигиена.
Раздел 2. Легкая атлетика.
Техника безопасности. Бег на короткие дистанции. Низкий старт. Бег на средние дистанции. Высокий старт. Бег на длинные дистанции. Техника финиширования. Техника прыжка в длину с места. Техника прыжка в длину с разбега. Эстафетный бег. Техника передачи эстафетной палочки.
Раздел 3. Спортивные игры. Футбол.
Техника безопасности. Основные правила игры. Перемещение игроков по полю. Развитие основных элементов техники владения мячом. Владение мячом. Индивидуальные действия игроков в нападении и защите. Командные действия игроков. Основы тактических действий игроков в футболе. Двухсторонняя игра. Судейство игры футбол.
Раздел 4. Спортивные игры. Волейбол.
Техника безопасности. Основные правила игры. Перемещение игроков. Стойка волейболиста. Техника передачи мяча сверху. Передача мяча снизу. Подача мяча. Прием мяча с подачи. Атакующие действия. Игра в защите. Совершенствование навыков приема и передачи мяча сверху двумя руками. Учебная игра в волейбол. Совершенствование навыков перемещения. Двухсторонняя игра. Судейство игры волейбол.
Раздел 5. Спортивные игры. Баскетбол. Стритбол.
Техника безопасности. Правила игры. Перемещение игроков на площадке. Техника игры в нападении. Техника игры в защите. Техника передачи мяча в движении. Перехваты и выбивания мяча. Штрафной бросок. Судейство игры баскетбол.
Раздел 6. Спортивные игры. Настольный теннис
Техника безопасности. Правила игры. Стойка и передвижение при игре. Подачи и приемы. Тактические действия игры.
Раздел 7. Гимнастика
Техника безопасности. Роль страховки при выполнении упражнений. Общеразвивающие упражнения. Обучение гигиенической гимнастики (утренняя гимнастика, физкультминутка, физкультпауза). Элементы оздоровительной гимнастики. Аэробная гимнастика. Базовые элементы комплекса упражнений. Безопасная техника. Комплекс ритмической гимнастики: разогревающие упражнения, интенсивные упражнения, восстановленине. "Вертикальная ударная нагрузка": безударная, низкоударная, высокоударная. "Степ-тач", "Марш", "Кросс-степ", "Грейн вайн". Комплекс силовых упражнений. Упражнения на гимнастических снарядах.

7-бөлім. Гимнастика, көркем гимнастика.
8-бөлім. Ұлттық спорт түрлері.
9-бөлім. Қысқы спорт түрлері. Шаңғы спорты. Конькимен жүгіру.
10-бөлім. Жүзу.
11-бөлім. Туризм.
12-бөлім. Фитнес мәдениет.
Пәннің негізгі мазмұны:
1-бөлім. "Дене шынықтыру" пәндегі қауіпсіздік техникасы. Дене шынықтыру және спортпен шұғылдану кезінде өзін-өзі бақылау. Қазақстанда дене шынықтыру мен спорттың даму тарихы. Жеке гигиена. Шынығу. Тамақтану және тамақтану режимі. Жаман әдеттер. Олардың адам денсаулығына әсері. Қазіргі қоғамдағы дене шынықтыру және спорт. Салауатты өмір салты және оның компоненттері. Жеке гигиена
2-бөлім. Жеңіл атлетика.
Қауіпсіздік техникасы. Қысқа қашықтыққа жүгіру. Төменгі мәре. Орта қашықтыққа жүгіру. Жоғары бастама. Ұзақ қашықтыққа жүгіру. Аяқтау техникасы. Орнынан ұзындыққа секіру техникасы. Жүгіруден ұзындыққа секіру техникасы. Эстафеталық жүгіру. Эстафеталық таяқшаны беру техникасы.
3-бөлім Спорттық ойындар. Футбол.
Қауіпсіздік ережесі. Ойынның негізгі ережелері. Ойыншылардың алаң бойымен қозғалысы. Допқа иелік ету техникасының негізгі элементтерін дамыту. Допқа иелік ету. Шабуылдағы және қорғаныстағы ойыншылардың жеке әрекеттері. Ойыншылардың командалық әрекеттері. Футболдағы ойыншылардың тактикалық әрекеттерінің негіздері. Екі жақты ойын. Футбол ойынына төрешілік ету.
4-бөлім. Спорттық ойындар. Волейбол.
Қауіпсіздік ережесі. Ойынның негізгі ережелері. Ойыншылардың қозғалысы. Волейбол алаңы. Допты жоғарыдан беру. Допты төменнен беру. Допты беру. Жоғарыдан допты қабылдау. Шабуыл әрекеттері. Қорғаныс ойыны. Допты екі қолмен жоғарыдан қабылдау және беру дағдыларын жетілдіру. Оқыту ойыны волейбол. Қозғалыс дағдыларын жетілдіру. Екі жақты ойын. Волейбол ойынына төрешілік ету.
5-бөлім. Спорттық ойындар. Баскетбол. Стритбол.
Қауіпсіздік ережесі. Ойын ережесі. Ойыншылардың алаңдағы қозғалысы. Шабуыл техникасы. Қорғаныс техникасы. Қозғалыста допты беру. Допты ұстап алу және соғу. Еркін лақтыру. Баскетбол ойынына төрешілік ету.
6-бөлім. Үстел теннисі
Қауіпсіздік ережесі. Ойын ережесі. Ойын кезіндегі тұрыс пен қозғалыс. Беру және алу. Ойынның Тактикалық әрекеттері.
7-бөлім. Гимнастика.
Қауіпсіздік техникасы. Жаттығуларды орындаудағы сақтандырудың рөлі. Жалпы дамыту жаттығулары. Гигиеналық гимнастиканы оқыту (таңертеңгі гимнастика, дене шынықтыру минуты, дене шынықтыру паузасы). Сауықтыру гимнастикасының элементтері. Аэробты гимнастика. Жаттығу кешенінің негізгі элементтері. Қауіпсіз техника. Ритмикалық гимнастика кешені: жылыту жаттығулары, қарқынды жаттығулар, қалпына келтіру. "Тік соққы жүктемесі": соққысыз, төмен соққы, жоғары соққы. "Степ-тач", "Марш", "Кросс-степ", "Грейн вайн". Күш жаттығуларының кешені. Гимнастикалық снарядтардағы жаттығулар.

Раздел 8. Национальные виды спорта. Асык ату. Бестас. Тогызкумалак. Казакша-курес. Виды национальных игр. Техника безопасности. Правила игры. Техника игры. Тактические действия игры.
Раздел 9. Зимние виды спорта. Лыжный спорт. Конькобежный спорт.
Техника безопасности. Виды ходов. Виды поворотов. Виды подъемов. Полу коньковый ход. Коньковый ход без отталкивания руками. Попеременный коньковый ход. Одновременный одношажный коньковый ход. Техники разминки и восстановления для подходящих видов деятельности. Основы тактики прохождения дистанции. Конькобежный спорт. Техника безопасности. Основные методы катания. Повороты. Торможение. Катание задним ходом. Катания по виражу.
Раздел 10. Плавание.
Техника безопасности. Специальные упражнения для пловцов на суше. Сухое плавание. Постановка техники плавания. Вращение корпуса и дыхание. Скольжение и баланс. Стили плавания. Кроль на груди. Кроль на спине. Плавание. Брасс. Плавание. Финальный заплыв 50 м. в свободном стиле.
Раздел 11. Туризм.
Правила туризма. Узлы. Переправы. Первая помощь при травмах. Установка палатки. Карты. Компас. Виды костров.
Раздел 12. Фитнес культура.
История фитнес культуры. Современная фитнес культура. Фитнес мода. Фитнес как современный вид двигательной активности. Виды фитнес-тренинг направлений (йога, стретчинг, пилатес, табата и другие).
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем;
5) При разработке рабочих учебных программ рекомендуется с учетом местных климатических условий заменять зимние виды спорта занятиями оздоровительного бега и другими аэробными нагрузками;
6) При отсутствии возможности заниматься плаванием время, отведенное на реализацию программы по плаванию, по решению педагогического совета используется для дальнейшего совершенствования навыков в спортивных играх, гимнастике.
6. Объем учебной нагрузки составляет не менее 120 часов (5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
2 Глава. Тематический план учебной дисциплины
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Знания о физической культуре.
1. 1. Физическая культура в общекультурной и профессиональной подготовке.
+
+
+

8-бөлім. Ұлттық спорт түрлері. Асық ату. Бестас. Тоғызқұмалақ. Қазақша-күрес. Ұлттық ойындардың түрлері. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері. Ойын техникасы. Ойынның тактикалық әрекеттері.
9-бөлім. Қысқы спорт түрлері. Шаңғы спорты. Конькимен жүгіру. Қауіпсіздік техникасы. Қозғалыс түрлері. Бұрылу түрлері. Көтерілу түрлері. Жартылай конькимен сырғанау. Қолмен итерусіз конькимен сырғанау. Ауыспалы конькимен сырғанау. Бір мезгілде бір сатылы конькимен сырғанау. Тиісті іс-шараларға арналған жылыту және қалпына келтіру әдістері. Қашықтықты өту тактикасының негіздері. Конькимен жүгіру. Қауіпсіздік техникасы. Сырғанаудың негізгі әдістері. Бұрылыстар. Тежеу. Артқа сырғанау. Сырғанау.
10-бөлім. Жүзу. Қауіпсіздік техникасы. Құрлықтағы жүзушілерге арналған арнайы жаттығулар. Құрғақ жүзу. Жүзу техникасын қою. Денені айналдыру және тыныс алу. Сырғанау және тепе-теңдік. Жүзу стильдері. Артпен жүзу. Жүзу. Брасс. Жүзу. Соңғы жүзу 50 м. еркін стильде.
11-бөлім. Туризм. Туризм ережелері. Түйіндер. Өткелдер. Жарақат кезіндегі алғашқы көмек. Шатыр орнату. Карталар. Компас. Өрт түрлері.
12-бөлім. Фитнес мәдениет. Фитнес мәдениетінің тарихы. Қазіргі фитнес мәдениеті. Фитнес сәні. Фитнес қозғалыс белсенділігінің заманауи түрі ретінде. Түрлі фитнес-тренинг бағыттары (йога, стретчинг, пилатес, табата және басқалар).
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту;
5) Жұмыс жаттығуларының бағдарламаларын әзірлеу кезінде жергілікті климаттық жағдайларды ескере отырып, қысқы спорт түрлерін рекреациялық жүгірумен және басқа аэробтық жаттығулармен ауыстыру ұсынылады;
6) Жүзумен айналысу мүмкіндігі болмаған жағдайда, жүзу бағдарламасын іске асыруға бөлінген уақыт педагогикалық кеңестің шешімімен спорттық ойындар, гимнастика бойынша дағдыларды одан әрі жетілдіруге пайдаланылады.
6. Оқу жүктемесінің көлемі 120 сағатты (5 кредит) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 Бөлім. Дене шынықтыру туралы білім.
1.1. Жалпы мәдени және кәсіптік дайындықтағы дене шынықтыру.
+
+
+

Тема 1.1.1. Социальная роль физической культуры в развитии личности и подготовке ее к профессиональной деятельности.
Тема 1.1.2. История развития физкультуры и спорта в Казахстане.
Тема 1.1.3. Физическая культура как базовая часть общей культуры.
Тема 1.1.4. Вредные привычки. Их влияние на здоровье человека.
Тема 1.1.5. Физическая культура как базовая часть общей культуры.
Тема 1.1.6. Спорт и искусство.
Раздел 2. Легкая атлетика.

Тақырып 1.1.1. Тұлға дамуы мен оны кәсіби іс-әрекетке дайындаудағы дене мәдениетінің әлеуметтік рөлі.
Тақырып 1.1.2. Қазақстанда дене шынықтыру мен спорттың даму тарихы.
Тақырып 1.1.3. Дене шынықтыру жалпы мәдениеттің негізгі бөлігі ретінде.
Тақырып 1.1.4. Жаман әдеттер. Олардың адам денсаулығына әсері.
Тақырып 1.1.5. Дене шынықтыру жалпы мәдениеттің негізгі бөлігі ретінде.
Тақырып 1.1.6. Спорт және өнер.
2 Бөлім. Жеңіл атлетика.

Тема 7.1.2. Элементы оздоровительной гимнастики
Тема 7.1.3. Аэробная гимнастика. Базовые элементы комплекса упражнений. Безопасная техника.
Тема 7.1.4. Комплекс ритмической гимнастики: разогревающие упражнения, интенсивные упражнения, восстановление.
Тема 7.1.5. "Вертикальная ударная нагрузка": безударная, низкоударная, высокоударная.
Тема 7.1.6. "Степ-тач", "Марш", "Кросс-степ", "Грейн вайн".
Тема 7.1.7. Комплекс силовых упражнений.
Тема 7.1.8. Упражнения на гимнастических снарядах.
Тема 7.1.9. Элементы производственной гимнастики
Тема 7.1.10. Элементы атлетической гимнастики
Тема 7.1.11. Элементы оздоровительной гимнастики
Раздел 8. Национальные виды спорта.
8.1. Правила и техника безопасности в национальных играх.
+
+
+
Тема 8.1.1. Тогызкумалак. Техника безопасности. Правила игры.
Тема 8.1.2. Тогызкумалак. Технико-тактические действия нападения.
Тема 8.1.3. Тогызкумалак. Технико-тактические действия защиты.
Тема 8.1.4. Асык ату. Техника безопасности. Правила игры.
Тема 8.1.5. Асык ату.Технико-тактические действия.
Тема 8.1.6. Бестас. Правила игры.
Тема 8.1.7. Элементы национальных игр в подвижных играх.
Тема 8.1.8. Казакша-курес. Основные правила.
Тема 8.1.9. Техника казакша-курес.
Раздел 9. Зимние виды спорта.

Тақырып 7.1.2. Сауықтыру гимнастикасының элементтері
Тақырып 7.1.3. Аэробты гимнастика. Жаттығу кешенінің негізгі элементтері. Қауіпсіз техника.
Тақырып 7.1.4. Ритмикалық гимнастика кешені: жылыту жаттығулары, қарқынды жаттығулар, қалпына келтіру.
Тақырып 7.1.5. "Тік соққы жүктемесі": соққысыз, төмен соққы, жоғары соққы.
Тақырып 7.1.6. "Степ-тач", "Марш", "Кросс-степ", "Грейн вайн".
Тақырып 7.1.7. Күш жаттығуларының кешені.
Тақырып 7.1.8. Гимнастикалық снарядтардағы жаттығулар.
Тақырып 7.1.9. Өндірістік гимнастиканың элементтері
Тақырып 7.1.10. Спорттық гимнастиканың элементтері
Тақырып 7.1.11. Сауықтыру гимнастикасының элементтері
8 Бөлім. Ұлттық спорт түрлері.
8.1. Ұлттық ойындардағы қауіпсіздік ережелері мен әдістері.
+
+
+
Тақырып 8.1.1. Тоғызқұмалақ. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырып 8.1.2. Тоғызқұмалақ шабуылдың техникалық-тактикалық әрекеттері.
Тақырып 8.1.3. Тоғызқұмалақ. Қорғаудың техникалық-тактикалық әрекеттері.
Тақырыбы 8.1.4. Асық ату. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырыбы 8.1.5. Асық ату.Техникалық-тактикалық іс-әрекеттер.
Тақырып 8.1.6. Бестас. Ойын ережелері.
Тақырып 8.1.7. Ашық ойындардағы Ұлттық ойындардың элементтері.
Тақырыбы 8.1.8. қазақша-күрес. Негізгі ережелер.
Тақырыбы 8.1.9. қазақша-күрес техникасы.
9 Бөлім. Қысқы спорт түрлері.

Тема 11.1.1. Туризм. Правила туризма. Первая помощь при травмах.
Тема 11.1.2. Установка палатки. Карты. Компас. Виды костров.
Раздел 12. Фитнес культура.
Фитнес индустрия.
+
+
+
Тема 12.1 История развития фитнес культуры.
Тема 12.2 Современная фитнес культура. Фитнес мода.
Тема 12.3 Виды фитнес-тренинг направлений (йога, пилатес, табата и другие).
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценки
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
О физической культуре
Физическая культура в общекультурной и профессиональной подготовке
1) Понимать роль физической культуры в развитии личности и подготовке к профессиональной деятельности;
2) объяснять технику безопасности на занятиях физической культуры и необходимость ведения здорового образа жизни, основы и принципы оказания первой доврачебной помощи;
1) Объясняет место физической культуры в общем понятии культуры;
2) перечисляет правила техники безопасности на занятиях физической культуры;
3) выполняет требования техники безопасности и правила поведения в спортивных залах, на стадионе, в бассейне, на катке и на спортивных площадках;
4) объясняет необходимость ведения здорового образа жизни для улучшения физических качеств;
5) перечисляет основы и принципы оказания первой доврачебной (медицинской) помощи при различных травмах и несчастных случаях;
6) определяет характерные признаки различных видов травм и кровотечений.
2) объяснять о личной гигиене, рациональном суточном режиме, его влиянии на здоровье и работоспособность, о закаливании;
3) определять вредные привычки и их влиянии на здоровье человека.
1) Знает и выполняет правила личной гигиены, рационального суточного режиме, его влиянии на здоровье и работоспособность;
2) определяет и перечисляет вредные привычки и их влиянии на здоровье человека.
1) Иметь представление об эстетическом проявлении спорта.
1) Объясняет эстетическое оформление спортивных площадок, снарядов, спортивной атрибутики, костюмов спортсменов и так далее.
Легкая атлетика
Легкоатлетические упражнения
1) Объяснять правила техники безопасности легкой атлетики на занятиях физической культуры;
2) выполнять общеразвивающие и специально-беговые упражнения;
1) Объясняет правила техники безопасности легкой атлетики на занятиях физической культуры;
2) выполняет требования техники безопасности и правила поведения в спортивных залах и на стадионе при занятиях легкой атлетикой;
3) соблюдает гигиенические правила на занятиях физической культуры;
4) оценивает эффективность выполнения физических упражнений;

Тақырып 11.1.1. Туризм. Туризм ережелері. Жарақаттарға алғашқы көмек.
Тақырып 11.1.2. Шатырды орнату. Карталар. Компас. От жағу түрлері.
12 бөлім. Фитнес мәдениеті.
Фитнес индустриясы.
Тақырып 12.1 Фитнес мәдениетінің даму тарихы.
Тақырып 12.2 Заманауи фитнес мәдениеті. Фитнес сәні.
Тақырып 12.3 Түрлері фитнес-тренинг бағыттары (йога, пилатес, табата және тағы басқалар).
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлімнің атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Дене шынықтыру туралы білім
Дене шынықтыру туралы білім
1) Жеке тұлғаны дамытудағы және кәсіби қызметке дайындықтағы дене шынықтырудың рөлін түсіну;
2) дене шынықтыру сабақтарындағы қауіпсіздік техникасын және салауатты өмір салтын ұстану қажеттілігін, дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетудің негіздері мен қағидаттарын түсіндіру.
1) Жалпы мәдениет ұғымындағы дене шынықтырудың орнын түсіндіреді;
2) дене шынықтыру сабақтарында қауіпсіздік техникасы қағидаларын тізімдейді;
3) спорт залдарында, стадионда, бассейнде, мұз айдынында және спорт алаңдарында қауіпсіздік техникасының талаптарын және мінез-құлық қағидаларын орындайды;
4) физикалық қасиеттерді жақсарту үшін салауатты өмір салтын ұстану қажеттілігін түсіндіреді;
5) түрлі жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі (медициналық) алғашқы көмек көрсетудің негіздері мен қағидаттарын тізімдейді;
6) әртүрлі жарақаттар мен қан кетулердің тән белгілерін айқындайды.
2) Жеке гигиена, ұтымды тәуліктік режим, оның денсаулық пен жұмысқа қабілеттілікке әсері, қатаю туралы түсіндіру;
3) жаман әдеттерді және олардың адам денсаулығына әсерін анықтау.
1) Жеке гигиена қағидаларын, ұтымды тәуліктік режимді, оның денсаулық пен жұмысқа қабілеттілікке әсерін біледі және орындайды;
2) зиянды әдеттерді және олардың адам денсаулығына әсерін анықтайды және тізімдейді.
1) Спорттың эстетикалық көрінісі туралы түсінікке ие болу.
1) Спорт алаңдарын, снарядтарды, спорттық атрибуттарды, спортшылардың костюмдерін және т. б. эстетикалық безендіруді түсіндіреді.
Жеңіл атлетика
Жеңіл атлетика жаттығулары
1) Дене шынықтыру сабақтарында жеңіл атлетиканың қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіру;
2) жалпы дамытушы және арнайы-жүгіру жаттығуларын орындау;
1) Дене шынықтыру пәнінде жеңіл атлетиканың қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді;
2) жеңіл атлетикамен айналысу кезінде спорт залдарында және стадионда қауіпсіздік техникасының талаптарын және мінез-құлық қағидаларын орындайды;
3) Дене шынықтыру пәнінде гигиеналық ережелерді сақтайды;
4) дене жаттығуларын орындаудың тиімділігін бағалайды;

8,5 –8,1
8,0
Кистевая динамометрия (правая)
26,0
19,5
20,0 –22,5
23,0 -29,0
29,5 – 32,0
32,5
Приложение 69
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" художественно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

8,5 –8,1
8,0
Орнынан ұзындыққа секіру
26,0
19,5
20,0 –22,5
23,0 -29,0
29,5 – 32,0
32,5
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
69 - қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. Цель дисциплины "Начальная военная и технологическая подготовка" – формирование у обучающихся представления об основах обороны государства, назначении Вооруженных Сил Республики Казахстан, их характере и особенностях, воспитание осознанного отношения к воинской службе как священному долгу и обязанности гражданина Республики Казахстан.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формирование знаний об основных требованиях военной присяги, уставах Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) ознакомление с вооружением и военной техникой воинских частей, с размещением и бытом личного состава;
3) формирование в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) воспитание у обучающихся высокого казахстанского патриотизма и чувства верности своему Отечеству;
5) воспитание должного отношения к профессиям, связанным с военным делом;
6) формирование сознательного и ответственного отношения к вопросам личной безопасности и безопасности окружающих;
7) воспитание чувство национального самосознания, уважения к историческому и культурному наследию народов Республики Казахстан.
4. Содержание дисциплины состоит из 12 разделов: "Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства", "Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", "Тактическая подготовка", "Огневая подготовка", "Строевая подготовка", "Военная топография", "Основы военной робототехники", "Основы безопасности жизнедеятельности и информационных технологий", "Правовые основы воинской службы", "Огневая подготовка" (2), "Технологическая подготовка", "Основы безопасности жизнедеятельности" и "Учебно-полевые (лагерные) сборы".
При составлении разделов, подразделов и тем учитывалась профессиональная специфика направленности подготовки кадров с углубленным изучением тем для формирования у обучающихся значения культурной составляющей идеологической работы в Вооруженных силах, художественно-эстетического восприятия символов вооруженных сил Республики Казахстан и воинских атрибутов для определенных профессиональных навыков.
Базовое содержание дисциплины "Начальная военная и технологическая подготовка":
1) Цели, задачи и содержание предмета начальной военной и технологической подготовки обучающихся;
2) Конституционные основы обороны государства – Основные положения Конституции Республики Казахстан в обеспечении безопасности государства. Важнейшие направления политики государства по обороноспособности, безопасности, поддержания общественного порядка. Вооруженные Силы Республики Казахстан, их состав и назначение;

2. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнін оқыту мақсаты – білім алушыға мемлекетті қорғау негіздері туралы ойының қалыптасуын, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінің арналуын және түрлері мен ерекшеліктерін түсіндіру, әскери қызметтің маңызын, Қазақстан Республикасының әр азаматының қасиетті парызы және міндетін оқыту.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) әскери анттың, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жарғыларының негізгі талаптары туралы білімін қалыптастыру;
2) әскери бөлімдердің қару-жарағы мен әскери техникасы, жеке құрамның өмірі мен орналасуымен таныстыру;
3) қажетті әскери білім мен практикалық дағдыларды ақпараттық технологияны пайдалана отырып робототехникада, дөңгелекті машиналарды жүргізудің негіздері және төтенше жағдайда адам өмірі қауіпсіздігі негіздерінде қалыптастыру;
4) жастарға қазақстандық патриотизм мен Отанына деген адалдық сезімін дарытуға тәрбиелеу;
5) әскери істерге байланысты мамандық кәсібіне оң көз-қараста тәрбиелеу;
6) жеке қауіпсіздік және қоршаған ортаның қауіпсіздігі мәселелеріне саналы және жауапты қарым-қатынасты қалыптастыру.
4. Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәні 12 бөлімнен тұрады: "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері – мемлекеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі", "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құрылымдарының жалпыәскери жарғылары", "Тактикалық дайындық", "Атыс дайындығы", "Саптық дайындық", "Әскери топография", "Әскери роботты техникалардың негіздері", "Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері", "Әскери қызметтің құқықтық негіздері", "Атыс дайындығы" (2), "Технологиялық дайындық", "Өмір қауіпсіздігінің негіздері" және "Оқу-далалық (лагерлік) жиыны".
Бөлімдерді, кіші бөлімдер мен тақырыптарды құрастыру кезінде білім алушылардың Қарулы Күштердегі идеологиялық жұмыстың мәдени құрамдас бөлігінің мәнін қалыптастыру үшін тақырыптарды тереңдетіп оқытатын кадрларды даярлау бағытының кәсіби ерекшелігі, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің рәміздері мен белгілі бір кәсіби дағдылар үшін әскери атрибуттарды көркемдік-эстетикалық қабылдау ескерілді.
"Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнінің негізгі мазмұны:
1) Білім алушылардың алғашқы әскери және технологиялық дайындықтарының пәнінің мақсаты, міндеттері және мазмұны;
2) Мемлекет қорғанысының конституциялық негіздері – Мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі Қазақстан Республикасы Конституциясының негізгі ережелері. Қорғаныс қабілеті, қауіпсіздік, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік саясаттың маңызды бағыттары. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, олардың құрамы және атқаратын қызметтері;

3) Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан – Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан. Боевое знамя части. Требования военной присяги к военнослужащим. Воинская служба как священный долг и обязанность граждан Республики Казахстан
4) Экстремизм и терроризм как угроза национальной безопасности –Виды экстремизма: политический, религиозный, экономический и экологический. Экстремизм, терроризм, их характерные черты. Причины возрастания террористических угроз в современном мире;
5) Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" – Общие положения общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, их значение в жизни и деятельности воинского коллектива. Общие обязанности военнослужащих. Воинские звания и знаки различия;
6) Военнослужащие и взаимоотношения между ними – Начальники и подчиненные, старшие и младшие, их права и обязанности. Правила воинской вежливости и поведения военнослужащих. Приказ, порядок его отдачи и выполнения. Обращение к начальникам и старшим;
7) Воинская дисциплина, ее сущность и значение – Воинская дисциплина, поощрения и дисциплинарные взыскания. Обязанности военнослужащих по соблюдению воинской дисциплины. Поощрения, применяемые к солдатам. Дисциплинарные взыскания, налагаемые на солдат;
8) Организация и боевые возможности мотострелкового отделения – Организация отделения. Штатное вооружение и боевая техника. Боевые возможности отделения;
9) Автомат и ручной пулемет Калашникова – Меры безопасности при обращении с оружием и патронами. Назначение, боевые свойства, общее устройство и принцип работы автомата и ручного пулемета Калашникова;
10) Неполная разборка и сборка автомата Калашникова – Неполная разборка и сборка автомата. Назначение, устройство частей и механизмов автомата Калашникова и патронов;
11) Подготовка автомата Калашникова к стрельбе – Принадлежности автомата. Порядок чистки и смазки автомата после стрельбы. Хранение автомата. Осмотр и подготовка автомата и патронов к стрельбе. Возможные задержки при стрельбе и способы их устранения;
12) Ручные осколочные гранаты – Назначение, боевые свойства ручных осколочных гранат (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО). Устройство гранат и запалов. Работа частей и механизмов гранаты при броске. Подготовка гранаты к метанию;

3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері. Әскери бөлімнің жауынгерлік туы. Әскери анттың әскери қызметкерлерге қоятын талаптары. Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының қасиетті борышы және міндеттері;
4) Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары – Экстремизм түрлері: саяси, діни, экономикалық және экологиялық. Экстремизм, терроризм, оларға тән белгілері. Қазіргі әлемде лаңкестік қауіптердің күшеюінің себептері;
5) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары, олардың әскери ұжым қызметі мен тұрмыс-тіршілігіндегі маңызы. Әскери қызметкерлердің жалпы міндеттері. Әскери атақ және айыру белгілері;
6) Әскери қызметкерлер және олардың өзара қарым-қатынастары –Бастықтар және бағыныштылар, аға және кіші әскерилер, олардың құқықтары мен міндеттері. Әскери әдептілік ережесі және әскери қызметкерлердің тәртібі. Бұйрық, оны беру жəне орындау тәртібі. Бастықтарға жəне шені жоғарылармен тілдесу ережелері;
7) Әскери тәртіп, оның мәні мен мағынасы – Әскери тәртіп, марапаттау және жазалау. Әскери тәртіпті сақтау бойынша әскери қызметшілердің міндеттері. Сарбаздарға көрсетілетін марапат түрлері. Сарбаздарға берілетін тәртіптік жазалар;
8) Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері – Бөлімшені ұйымдастыру. Штаттық қарулану және ұрыстық техникасы. Бөлімшенің ұрыстық мүмкіндіктері;
9) Калашников автоматы және қол пулеметі – Қару және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Калашников автоматы және қол пулеметінің атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеті, жалпы құрылысы және жұмыс істеуі;
10) Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау – Автоматты жартылай бөлшектеу және жинақтау; Калашников автоматының атқаратын қызметі, бөлшектері мен механизмдерінің, патронының құрылысы;
11) Калашников автоматын (қол пулеметін) атуға дайындау –Автоматтың керек жарақтары. Автоматтың атудан кейінгі тазалау және майлау тәртібі. Автоматты сақтау. Автоматтың оқтарын тексеру және атысқа дайындау. Ату кезіндегі кідірістер және оны жою амалдары;
12) Жарықшақты қол гранаталары – Жарықшақты қол гранаталарының (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО) атқаратын қызметі және ұрыстық қасиеті. Гранаталар мен тұтандырғыштың құрылысы. Гранатаны лақтырған кездегі бөлшектері мен механизмдерінің жұмысы. Гранатаны лақтыруға дайындау;

13) Строи и их элементы. Строевая стойка – Строи и их элементы. Предварительная и исполнительная команды. Обязанности солдата перед построением и в строю. Строевая стойка. Выполнение команд "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Заправиться!", "Отставить!" "Головные уборы (головной убор) – СНЯТЬ!", "Головные уборы (головной убор) – НАДЕТЬ!";
14) Повороты на месте. Строевой и походный шаг – Повороты на месте. Перестроение из одношереножного строя в двухшереножный и обратно. Движение строевым и походным шагом;
15) Ориентирование на местности без карты – Понятие об ориентировании. Определение сторон горизонта по компасу, небесным светилам и местным предметам. Доклад о своем местонахождении;
16) Определение магнитного азимута – Азимут и его определение. Современное индивидуальное оборудование для ориентирования на местности. Специфика местности. Общие сведения о спутниковых навигационных системах: GPS (Global Positional System), ГЛОНАСС, Galileo;
17) Основы военной робототехники – Общие сведения о роботах. Применение роботов в военном деле;
18) Алгоритм управления роботом – Планирование траектории движения робота. Модели и алгоритмы коллективного управления группой роботов;
19) Задачи для роботов – Функциональные возможности роботов. Постановка и решение частных тактических задач: ориентирование на местности, поведение робота в критических ситуациях;
20) Гражданская защита объекта хозяйствования – Организационная структура гражданской защиты объекта хозяйствования (организации образования) и ее задачи. Невоенизированные формирования гражданской защиты, их назначение и оснащение;
21) Ядерное оружие и его характеристика – Виды ядерных взрывов. Поражающие факторы ядерного взрыва и способы защиты от них. Очаг ядерного поражения, его характеристика. Социально-технологические последствия. Особенности поражающего действия нейтронных боеприпасов;
22) Химическое оружие – Химическое оружие, признаки его применения. Краткая характеристика отравляющих веществ, их поражающие свойства и способы защиты от них. Очаг химического поражения, первичная и вторичная зоны заражения;
23) Биологическое (бактериологическое) оружие – Биологическое (бактериологическое) оружие, его поражающее действие, признаки применения. Краткая характеристика бактериальных средств, их поражающие действия и средства защиты от них. Очаг бактериологического поражения, его характеристика. Мероприятия, проводимые в очаге бактериологического поражения. Карантин и обсервация;
24) Средства защиты органов дыхания – Общевойсковой противогаз, его назначение и устройство. Особенности устройства гражданских противогазов. Подбор шлема-маски (маски), проверка исправности, сборка и укладка противогаза. Правила ношения противогаза и пользования им, приемы надевания противогаза на пораженного. Пользование неисправным противогазом. Простейшие средства защиты органов дыхания;

13) Сап және оның элементтері. Саптық тұрыс – Сап және оның элементтері. Алдын-ала және орындауға берілетін пәрмендер. Сапқа тұрғанға дейінгі және саптағы сарбаздың міндеттері Саптық тұрыс. "Сапқа тұр!", "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Реттел!", "Тоқтат!", "Бас киімдеріңді (киімді) ШЕШ!", "Бас киімдеріңді (бас киімді) КИ!" пәрмендерін орындау;
14) Бір орында орындалатын бұрылулар. Саптық және жорықтық адым – Бір қатарлы саптан екі қатарлы сапқа және қайтадан бір қатарлы сапқа тұру. Саптық және жорықтық адым;
15) Жергілікті жерде картасыз бағдарлау – Бағдарлау туралы түсінік. Компаспен, аспан денелерінің және жергілікті заттар бойынша көкжиек тұстарын анықтау. Өзінің орналасқан жері туралы мәлімдеу;
16) Магнитті азимутты анықтау – Азимут және оны анықтау. Жергілікті жерде бағдарлаудың заманауи дербес жабдықтары. Жергілікті жердің спецификасы. Спутниктік-навигациялық жүйелер туралы жалпы мәліметтер: GPS (Global Positional System), ГЛОНАСС, Galileo;
17) Әскери роботты техникалардың негіздері – Роботтар туралы жалпы мәліметтер. Роботтарды әскери істе пайдалануы;
18) Роботты басқару алгоритмі – Роботтың қозғалу траекториясын жоспарлау. Роботтар тобын ұжымдық басқару үлгісі және алгоритмдері;
19) Роботтарға арналған тапсырмалар – Роботтардың атқара алатын қызметтері. Жекелеген тактикалық міндеттерді шешу: жергілікті жерлерде бағдарлау, роботтардың қиын жағдайларда қызмет ету тәртібі;
20) Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысы – Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысын (оқу орындарын) ұйымдастырудың құрылымы және оның міндеттері. Азаматтық қорғанысының əскери емес құрылымдар қызметі жəне жабдықталуы;
21) Ядролық қару және оның сипаттамасы – Ядролық жарылыстардың түрлері. Ядролық жарылыстың зақымдаушы факторлары және олардан қорғану тәсілдері. Ядролық зақымдау ошағы және оның сипаттамасы. Әлеуметтік-технологиялық салдар. Нейтронды оқ-дәрілердің зақымдаушы әсерінің ерекшеліктері;
22) Химиялық қару – Химиялық қару және оны қолдану белгілері. Улаушы заттар, олардың улағыш қасиеті және олардан қорғану тәсілдері туралы қысқаша түсінік. Химиялық зақымдау ошағы, алғашқы және екінші зақымдау аймақтары;
23) Биологиялық (бактериологиялық) қару – Биологиялық (бактериологиялық) қару, оның зақымдаушы әсері, қолдану белгілерін анықтау. Бактериологиялық құралдар, олардың улағыш әсері және олардан қорғану құралдары туралы қысқаша сипаттама. Бактериологиялық зақымдау ошағы, оның сипаттамасы. Бактериологиялық зақымдау ошағында жүргізілетін іс-шаралар. Карантин және обсервация;
24) Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары – Жалпыәскери газтұмылдырық, оның атқаратын қызметі және құрылысы. Азаматтық газтұмылдырықтар құрылысының ерекшеліктері. Сауыт-қорғанысты (маска) таңдау, жарамдылығын тексеру, газтұмылдырықты жинау және қалтаға салу. Газтұмылдырықты алып жүру және пайдалану тәртібі, зақымдалған адамға газтұмылдырық кигізу тәсілдері. Жарамсыз газтұмылдырықты пайдалану. Тыныс алу мүшелерін қорғаудың қарапайым құралдары;

25) Индивидуальные средства защиты кожи – Подручные средства защиты кожи, повышение их защитных свойств путем дополнительной герметизации и пропитки. Общее знакомство с назначением специальной защитной одежды (легкий защитный костюм Л-1, защитная фильтрующая одежда, общевойсковой защитный комплект) и правила пользования ею;
26) Средства коллективной защиты – Убежища и противорадиационные укрытия, их защитные свойства, общее устройство и внутреннее оборудование помещений. Укрытия простейшего типа;
27) Эвакуация и рассредоточение населения – Сигналы оповещения гражданской защиты и порядок действия по ним. Способы и порядок проведения эвакуации и рассредоточения. Обязанности эвакуируемых, их экипировка, необходимые личные вещи, документы и продукты питания. Правила поведения на сборном эвакопункте, в пути следования и по прибытии на место размещения;
28) Безопасность населения в условиях террористической угрозы – Действия граждан при угрозе акта терроризма и его совершении. Правила поведения при различных уровнях террористических опасностей. Информационные технологии как эффективное средство противодействия террористическим воздействиям;
29) Действия населения в районах стихийных бедствий – Стихийные бедствия, аварии и катастрофы, их характеристика и возможные последствия. Правила поведения населения при стихийных бедствиях, авариях и катастрофах. Участие населения в ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф, а также в проведении спасательных работ;
30) Первая помощь при ранениях, кровотечениях и ожогах – Понятие о ранах и их осложнениях. Виды кровотечений и их характеристика. Причины ожогов и их степень тяжести. Причины возникновения шока. Первая помощь при ранениях и кровотечении. Понятие об асептике и антисептике;
31) Первая помощь при различных несчастных случаях – Понятие о переломах костей и их признаки. Ушибы, вывихи, растяжение связок, их признаки. Основные положения наложения шины. Способы оказания первой помощи при различных несчастных случаях. Понятие об обморожениях, солнечном и тепловом ударах, их профилактика и оказание первой помощи. Первая помощь при электротравме и меры безопасности при ее оказании;
32) Воинская служба – особый вид государственной службы граждан Республики Казахстан – Необходимость прохождения воинской службы. Стимулы прохождения военной службы. Законы Республики Казахстан о воинской обязанности граждан.

25) Теріні қорғаудың жеке құралдары – Теріні қорғауға арналған қарапайым құралдар, қосымша герметизациялау және сіңдіру арқылы олардың қорғаныс қасиеттерін арттыру. Арнайы қорғаныс киімінің (Л-1 жеңіл қорғаныс кеудеше, сүзгілі қорғаныс киімі, жалпыәскери қорғаныс жабдығы) атқаратын қызметімен және оларды пайдалану ережелерімен танысу;
26) Ұжымдық қорғану құралдары – Радиацияға қарсы тасалар мен панаханалар, олардың қорғау қасиеттері, жалпы құрылысы және іштей жабдықталуы. Қарапайым паналар;
27) Эвакуациялау жəне халықты белгілеп шоғырландыру – Азаматтық қорғаныс дабылы және ол бойынша әрекет ету тәртібі. Эвакуациялау және орналастыру тәсілдері мен тәртібі. Эвакуацияланаушылардың міндеттері, олардың керек-жарақтары, қажетті жеке мүліктері, құжаттары мен азық-түліктері. Эвакуация бекетіндегі тəртіп, жүру бағыты жəне орналасатын орынға келу ережелер тәртібі;
28) Террорлық қауіп-қатер кезіндегі адамдардың қауіпсіздігі – Террорлық актілер бойынша қауіп-қатер төнген және террор болған кездегі азаматтардың атқаратын әрекеттері. Түрлі деңгейдегі қауіп-қатер төнген кезде әрекет ету тәртібі. Лаңкестік қауіпінің алдын алуда ақпараттық технологияның тиімділігі;
29) Табиғи апат аймақтарындағы адамдардың әрекеттері – Табиғи апаттар, зілзалалар, олардың сипаттамалары және келтіруі мүмкін салдары. Табиғи апаттар және зілзалалар кезіндегі адамдардың әрекет ету тәртібі. Адамдардың табиғи апат салдарын жоюға, сондай-ақ құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысуы;
30) Жарақат алу, қан ағу және күйік шалу кезінде көрсетілетін алғашқы көмек – Жарақат және олардың асқыну себептері туралы түсінік. Қансырау түрлері және олардың сипаттары. Күйік шалу себептері және олардың ауырлық деңгейлері. Естен танудың себебі. Жарақат алу және қансыраған кезде көрсетілетін алғашқы көмек. Асептика және антисептика туралы түсінік;
31) Түрлі қайғылы оқиға орын алған жағдайда көрсетілетін алғашқы көмек – Сүйектің сынуы және оларды анықтау туралы түсінік. Соғып алу, шығып кету, буынның созылуы және оларды анықтау белгілері. Шина салудың негізгі ережелері. Түрлі қайғылы оқиға орын алған кезде алғашқы көмек көрсету тәсілдері; Үсік шалу, күнге күю және жылудың әсері, олардың алдын алу және көрсетілетін алғашқы көмек. Электр тогы соққан кезде көрсетілетін алғашқы көмек және көмек көрсеткен кезде сақтауы керек қауіпсіздік шаралары;
32) Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттік қызметінің ерекше түрі – Әскери қызметті өткеру қажеттілігі. Әскери қызметке ынталандыру. Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттері туралы заңдар;

33) Содержание воинской обязанности граждан Республики Казахстан – Воинский учет, подготовка к воинской службе, поступление на воинскую службу. Гарантии и компенсации военнослужащим, проходящим службу по контракту. Воинская служба по призыву и контракту, пребывание в запасе;
34) Основы стрельбы – Явление выстрела. Начальная скорость полета пули. Отдача оружия. Образование траектории. Пробивное и убойное действие пули. Практическое значение прямого выстрела;
35) Правила стрельбы – Способы определения дальности и применение формулы тысячной. Элементы наводки. Выбор прицела и точки прицеливания при стрельбе по неподвижным целям;
36) Основы и правила вождения колесных машин – Законы и иные правовые акты Республики Казахстан в области дорожного движения. Категории транспортных средств. Рабочее место водителя;
37) Обязанности участников дорожного движения – Основные понятия и термины, содержащиеся в Правилах дорожного движения Республики Казахстан. Обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Документы, которые водитель обязан иметь при себе;
38) Сигналы светофора и регулировщика – Сигналы светофора и регулировщика. Применение специальных сигналов. Применение аварийной сигнализации и знака аварийной остановки. Маневрирование. Расположение транспортных средств на проезжей части дороги;
39) Дорожные знаки – Предупреждающие знаки. Знаки приоритета. Запрещающие знаки. Предписывающие знаки. Информационно-указательные знаки. Знаки сервиса. Знаки дополнительной информации (таблички);
40) Дорожные разметки и их характеристики – Классификация разметки. Действия водителей в соответствии с требованиями горизонтальной и вертикальной разметки. Основные положения по допуску транспортных средств к эксплуатации;
41) Основы безопасности и классификация опасностей – Основные понятия и классификация опасностей. Техника безопасности, охрана труда и охрана окружающей среды;
42) Окружающая среда и безопасность человека – Воздействие на здоровье человека посредством физических, химических и биологических факторов;
43) Обеспечение личной безопасности в различных бытовых ситуациях – Безопасное обращение с электричеством и бытовым газом. Меры безопасности при пользовании средствами бытовой химии. Меры безопасности при пользовании компьютером;
44) Опасности техногенного характера – Промышленные аварии, их краткая характеристика и возможные последствия. Аварии на пожаро-взрывоопасных объектах. Гидродинамические аварии;
45) Экологическая безопасность – Загрязнение воздушной и водной среды. Использование минеральных удобрений и пестицидов. Загрязнение почвы;

33) Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттерін сақтау – Әскери есепке алу, әскери қызметке даярлау, әскери қызметке кірісу. Келісімшарт бойынша қызмет ететін әскери қызметшілерге берілетін кепілдіктер мен өтемақылар. Әскери қызмет (баламалы, келісімшарт бойынша), запаста болу;
34) Ату негіздері – Атыс құбылысы. Оқтың бастапқы ұшу жылдамдығы. Қарудың тебілісі. Траекторияның пайда болуы. Оқтың тесіп өту және қиратқыш әрекеті. Тура атудың практикалық маңызы;
35) Ату ережесі – Арақашықтықты мыңдық формула арқылы анықтау тәсілдері. Көздеу (дәлдеу) элементтері. Қозғалмайтын нысандар бойынша көздеу нүктесін және көздеуішті тағайындау;
36) Дөңгелекті машиналарды жүргізу негіздері мен ережелері – Қазақстан Республикасының жол жүру саласындағы заңдары мен өзге де құқықтық актілері. Көлік құралдарының санаттары. Жүргізушінің жұмыс орны;
37) Жол қозғалысына қатысушылардың міндеттері – Қазақстан Республикасы Жол қозғалысы ережелерінде қамтылған негізгі ұғымдар мен терминдер. Жүргізушілердің, жаяу жүргіншілер мен жолаушылардың міндеттері. Жүргізушінің өзімен бірге болуы тиіс құжаттары;
38) Бағдаршамдар мен реттеушінің сигналдары – Бағдаршам мен реттеушінің сигналдары. Арнайы сигналдарды қолдану. Авариялық сигнал беру және авариялық тоқтату белгісін қолдану. Маневрлеу. Көлік құралдарын жолдың жүру бөлігіне қою;
39) Жол белгілері – Ескерту белгілері. Басымдық белгілері. Тыйым салу белгілері. Алдын ала жазылатын белгілер. Ақпараттық-көрсеткіш белгілері. Сервис белгілері. Қосымша ақпарат белгілері (тақтайшалар);
40) Жол таңбалары және олардың сипаттамалары – Таңбалардың жіктелуі. Көлденең және тік таңбалардың талаптарына сәйкес жүргізушілердің іс-әрекеті. Көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережелері;
41) Қауіпсіздік негіздері және қауіптерді жіктеу – Қауіптердің негізгі ұғымдары мен жіктелуі. Техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау қауіпсіздігі;
42) Қоршаған орта мен адамның қауіпсіздігі – Физикалық, химиялық және биологиялық факторлар арқылы адам денсаулығына әсер ету;
43) Әртүрлі тұрмыстық жағдайларда жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету – Электрлік және тұрмыстық газбен қауіпсіз жұмыс жүргізу. Тұрмыстық химия құралдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Компьютерді пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
44) Техногендік сипаттағы қауіптілік – Өнеркәсіптік апаттар (авариялар), олардың қысқаша сипаттамасы және ықтимал салдары. Жарылыстық-өрт қаупі бар нысандардағы апаттар (авариялар). Гидродинамикалық апаттар;
45) Экологиялық қауіпсіздік – Ауа және су құрамының ластануы. Минералды тыңайтқыштар мен пестицидтерді пайдалану. Топырақтың ластануы;

46) Автономное существование в природных условиях – Добровольная и вынужденная автономия. Способы выживания. Носимый аварийный запас;
47) Основы безопасного поведения в криминогенных ситуациях – Безопасность на улице. Безопасность в общественных местах. Безопасность в местах массового скопления людей;
48) Обеспечение личной безопасности при угрозе террористического акта – Правила поведения при возникновении опасности взрыва. Если вы оказались в заложниках;
49) Основы кибербезопасности в информационном пространстве – Основные понятия кибербезопасности. Правила безопасного общения в социальных сетях. Правила безопасного использования сетей Wi-fi с открытым доступом;
50) Первая помощь при массовых поражениях – Особенности оказания первой помощи. Виды помощи. Порядок эвакуации пострадавших из очагов поражения;
51) Вооружение и боевая техника воинской части (подразделения) – Ознакомление с вооружением и боевой техникой воинской части (подразделения), их назначение, тактико-техническая характеристика. Показ вооружения и боевой техники в действии;
52) Боевой и походный порядок отделения – Боевой и походный порядок отделения. Обязанности солдата в бою. Управление отделением;
53) Тренировка в использовании индивидуальных средств защиты – Выполнение нормативов: надевание противогаза, надевание респиратора, надевание противогаза на "пораженного", надевание общевойскового защитного комплекта. Аптечка индивидуальная и индивидуальный противохимический пакет, их назначение и порядок пользования ими;
54) Действия солдата в бою – Способы передвижения солдата в бою при действиях в пешем порядке. Действия при вспышке ядерного взрыва;
55) Солдат в обороне – Занятие огневой позиции (места для стрельбы). Самоокапывание и маскировка. Действия при применении противником ядерного оружия, начале огневой подготовки, при сигналах оповещения о воздушном противнике, о радиоактивном, химическом и бактериологическом заражении. Отражение атак танков и пехоты противника с различных направлений. Ведение огня по воздушным целям;
56) Солдат в наступлении – Действия при подготовке к атаке. Выдвижение солдата в колонне при наступлении с ходу и занятие им места в боевом порядке отделения. Преодоление заграждений по проходам и атака. Приемы уничтожения противника в траншее огнем, гранатами, в рукопашном бою. Овладение объектом атаки. Действия на местности, зараженной радиоактивными (отравляющими) веществами в ходе наступления;

46) Табиғи жағдайда автономды өмір сүру-ерікті және мәжбүрлі автономия. Өмір сүру тәсілдері. Қажетті авариялық қор;
47) Криминогендік жағдайларда өзін-өзі қауіпсіз ұстау негіздері – Көшедегі қауіпсіздік. Қоғамдық орындардағы қауіпсіздік. Адамдар көп жиналатын жерлердегі қауіпсіздік;
48) Террористік акт қаупі кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету – Жарылыс қаупі пайда болған жағдайдағы тәртіп ережелері. Кепілдікке алынған жағдайда;
49) Ақпараттық кеңістіктегі киберқауіпсіздік негіздері – Киберқауіпсіздіктің негізгі ұғымдары. Әлеуметтік желілерде қауіпсіз қарым-қатынас жасау ережелері. Ашық қол жетімді Wi-fi желілерін қауіпсіз пайдалану ережелері;
50) Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету – Алғашқы көмек көрсету ерекшеліктері. Көмектің түрлері. Зардап шеккендерді зақымдану ошақтарынан эвакуациялау тәртібі;
51) Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қару-жарағы және әскери техникасы –Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қарулануымен және әскери техникасымен, олардың атқаратын қызметтерімен, техникалық-тактикалық сипаттамаларымен танысу. Қарулану түрлері мен әскери техникаларды іс жүзінде көрсетуді;
52) Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі – Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі. Ұрыстағы сарбаздың міндеттері. Бөлімшені басқаруды;
53) Қорғанудың дербес құралдарын қолдануға жаттығу – Нормативтерді орындау: газтұмылдырықты кию, респираторды кию, "зақымдалушыға" газтұмылдырықты кигізу, жалпыәскери қорғаныс жабдығын кию. Дербес қобдиша және химиялық улануға қарсы пакет, олардың атқаратын қызметтері және пайдалану тәртібі;
54) Ұрыстағы сарбаздың әрекеттері – Сарбаздың ұрыс кезінде жаяу әрекет ете отырып қозғалу тәсілдері. Ядролық жарылыс кезіндегі әрекетті;
55) Қорғаныстағы сарбаз – Ату позициясына (атыс жүргізуге арналған орынға) орналасу. Оқпана қазу және оны бүркемелеу. Қарсылас ядролық қару қолданғанда, атысқа дайындық басталғанда, әуе қарсыласы туралы дабыл қағылғанда, радиоактивті, химиялық және бактериологиялық зақымдау туралы дабыл қағылғанда орындалатын әрекеттер. Қарсыластың танкілері мен жаяу әскерлері түрлі бағыттан шабуылдаған кезде тойтарыс беру. Әуе нысандары бойынша оқ атуды;
56) Шабуылдағы сарбаз – Шабуылға дайындалған кезде орындалатын әрекеттер. Жүріп келе жатып шабуылдау кезіндегі сарбаздың колоннада қозғалуы және бөлімшенің ұрыстық сапындағы өз орнын алуы. Өткелдердегі кедергілерден өту және шабуылдау. Траншеядағы жауды ату, граната лақтыру, қоян-қолтық ұрыс арқылы жою тәсілдері. Шабуыл кезінде радиоактивті (улаушы) заттармен зақымдалған жергілікті жерде әрекет етуді;

57) Солдат- наблюдатель – Выбор места для наблюдения, его оборудование и маскировка. Обнаружение целей и доклад о результатах наблюдения. Составление схемы местности и нанесение целей на схему
58) Солдат в дозоре – Действия солдата, назначенного дозорным. Движение дозорных, осмотр местности и местных предметов. Доклад о результатах наблюдения;
59) Тренировка в неполной разборке и сборке автомата Калашникова –Неполная разборка и сборка автомата и изучение положения частей и механизмов автомата до заряжания, работа механизмов автомата при заряжании и стрельбе;
60) Тренировка в изготовке к стрельбе (АК-74, пневматическая винтовка) – Снаряжение магазина патронами и укладывание его в сумку. Изготовка к стрельбе (принятие положения для стрельбы и заряжание автомата). Производство стрельбы (установка прицела и переводчика, прикладка, прицеливание, спуск курка и удержание автомата при стрельбе). Прекращение стрельбы, разряжание и осмотр автомата после стрельбы
61) Метание ручных гранат – Метание ручных осколочных и противотанковых гранат;
62) Стрельба из автомата (пневматической винтовки) – Практическая стрельба из автомата (пневматической винтовки);
63) Размещение, жизнь и быт военнослужащих воинской части (подразделения) – История воинской части (подразделения). Размещение военнослужащих. Комната информационно-воспитательной работы. Комната для хранения оружия. Учебные городки, спортивная база, солдатская столовая;
64) Обязанности дневального по роте – Назначение, состав и вооружение суточного наряда роты. Обязанности дневального по роте. Оборудование и оснащение поста, на котором очередной дневальный выполняет свои обязанности. Действия очередного дневального при прибытии прямых начальников, в случае поступления сигнала "Сбор", тревоги и пожара. Обязанности дневального свободной смены. Порядок доклада дневального по телефону. Действия дневального при прибытии в роту военнослужащих не своей роты, при выносе имущества из расположения роты;
65) Обязанности часового – Назначение и задачи караульной службы, обязанности часового. Пост, его оборудование и оснащение. Действия часового при нападении на пост. Порядок применения оружия;
66) Действия часового на посту – Порядок заряжания оружия. Положение оружия у часового на посту. Действия часового при приеме и сдаче поста, при возникновении на посту пожара и при нарушении порядка вблизи своего поста или на соседнем посту;

57) Бақылаушы сарбаз – Бақылау жүргізуге арналған орынды таңдау, оны жабдықтау және бүркемелеу. Нысандарды анықтау және бақылау нәтижелері туралы мәлімдеме жасау. Жергілікті жердің үлгісін құру және нысандарды үлгіде белгілеу;
58) Шолушы сарбаз – Шолушы болып тағайындалған сарбаздың әрекеттері. Шолушылардың қозғалу, жергілікті жерді және заттарды шолу тәсілдері. Бақылау нәтижелері туралы мәлімдеу;
59) Калашников автоматын жартылай бөлшектеу жəне жинақтау жаттығулары – Автоматты жартылай бөлшектеу жəне жинақтау, автоматтың бөлшектері мен механизмдерінің оқтауға дейінгі орналасу қалпын және ату кезіндегі бөлшек механизмдерінің жұмыс істеуімен танысу;
60) Атуға ыңғайлануға жаттығу (АК-74, пневматикалық винтовка) – Оқжатарды патрондармен оқтау және оқжатарды сөмкеге салу. Атуға ыңғайлану (атуға қажет қалыпты қабылдау және автоматты оқтау). Ату (қарауыл мен өткізгішті орнату, иыққа тіреу, көздеу, шүріппені басу және ату кезінде автоматты мықтап ұстау). Атуды тоқтату, оқжатарды алу және атып болған соң автоматты тексеру;
61) Қол гранаталарын лақтыру – Жарықшақты қол гранаталарын және танкіге қарсы гранаталарды лақтыру;
62) Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) ату – Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) іс жүзінде ату;
63) Әскери бөлімнің (бөлімшенің) орналасуы, өмірі және күнделікті тұрмыс-тіршілігі – Әскери бөлімнің (бөлімшенің) тарихы. Әскери қызметшілердің орналасуы. Ақпараттық-тәрбие жұмысына арналған бөлме. Қару сақтауға арналған бөлме. Сарбаз асханасы, спорт базасы, оқу қалашықтары;
64) Рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері – Ротаның тəуліктік нарядының атқаратын қызметтері, құрамы жəне қарулануы, рота бойынша күндізгі кезекшінің атқаратын міндеттері. Өзінің кезекті міндетін атқаратын күндізгі кезекшінің бекетін жабдықтау жəне жарақтандыру, тікелей бастықтары келген кездегі, "Жиын" белгісі берілгенде, дабыл жəне өрт болған жағдайдағы күндізгі кезекшінің əрекеттері. Бос ауысымдағы күндізгі кезекшінің əрекеттері, күндізгі кезекшінің телефон бойынша мəлімдеме беру тəртібі. Ротаға басқа ротаның əскери қызметшілер келген кездегі, рота аумағынан мүліктерді шығару кезіндегі күндізгі кезекшінің əрекеттері;
65) Сақшының міндеттері – Қарауылдық қызметке тағайындалу және қарауылдың атқаратын міндеттері. Бекет және оны жабдықтау, жарақтандыру. Бекетке шабуыл жасалған кездегі сақшының әрекеттерін. Қаруды қолдану тәртібі;
66) Бекеттегі сақшының орындайтын әрекеттері – Қаруды оқтау тәртібі. Бекетте тұрған сақшы қаруының орналасу қалпы. Бекетті тапсырған және қабылдаған, бекетте өрт болған және өзінің немесе көрші бекет маңында тәртіп бұзушылық орын алған жағдайдағы сақшының әрекеттері;

67) Воинские приветствия – Выполнение приемов воинского приветствия на месте и в движении;
68) Выход из строя и возвращение в строй – Подход к начальнику и отход от него;
69) Строевые приемы и движение с оружием – Выполнение приемов "Автомат на грудь!", "На ремень!", "Положить оружие!", "К оружию!", "В ружье!";
70) Строи отделения – Построение отделения в развернутый и походный строи. Перестроение отделения из развернутого строя в походный и обратно. Размыкание и смыкание отделения;
71) Движение по азимутам. Тренировка в определении сторон горизонта и магнитных азимутов.
5. При разработке образовательной программы организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25% процентов: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления, расширения перечня разделов и тем, вводить региональный компонент; включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.

67) Әскери сәлемдесу – Бір орында және қозғалыс кезінде орындалатын әскери сәлемдесу;
68) Саптан шығу және сапқа қайта тұру – Саптан шығу және сапқа қайта тұру. Бастыққа келу және одан кету;
69) Саптық тәсілдер және қарумен орындалатын іс-қимылдар – "Автоматты кеудеге!", "Белдікке!", "Қаруды қой!", "Қаруға!", "Қаруды!" тәсілдерін орындау;
70) Бөлімшенің сабы – Бөлімшені өрістетілген сапқа және жорықтық сапқа тұрғызу. Бөлімшені өрістетілген саптан жорықтыққа сапқа тұрғызу және қайтадан өрістетілген сапқа тұрғызу. Бөлімшенің жинақталуы және жазылуы;
71) Азимут бойынша қозғалыс – Көкжиек тұстарын және магнитті азимутты анықтауға жаттығу. Азимут бойынша қозғалыс.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемін және пәннің мазмұнын өзгерту 25% - дан аспайды;

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Химия" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Химия" - предоставление обучающимся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющих зависимость свойств веществ от их состава и строения, предоставление обучающимся возможности приобретения понимания химических процессов, законов и их закономерностей для безопасного применения в реальной жизни, критической оценки информации и принятия решений.
3.Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) усвоение практико-ориентированных знаний, понятий, теорий и законов химической науки;
2) овладение умениями наблюдать и объяснять химические явления, происходящие в природе, лаборатории, на производстве и в повседневной жизни;
3) развитие умений обращаться с веществами и лабораторным оборудованием на практических занятиях, с соблюдением правил техники безопасности;
4) развитие познавательных интересов и интеллектуальных способностей, обучающихся в процессе проведения химического эксперимента, выработка потребности самостоятельно приобретать химические знания;
5) воспитание отношения к химии как к одному из фундаментальных компонентов естествознания и элементу общечеловеческой культуры;
6) раскрытие общественной значимости, гуманистической направленности химии, ее возрастающей роли в решении проблем, стоящих перед человечеством;
7) использование полученных теоретических знаний для объяснения химических явлений и свойств веществ, для безопасного использования их в быту, сельском хозяйстве и на производстве, предупреждения явлений, наносящих вред здоровью человека и окружающей среде;
8) формирование опыта ценностных и критических отношений к объектам или средствам деятельности человека, его проявление в отношении к окружающему миру, формирование ключевых и предметных компетентностей, способствующих решению жизненных проблем каждого члена общества.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларға заттар және олардың түрленуі, заттардың қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін беру, білім алушыларге мүмкіндік беру. өмірде қауіпсіз пайдалану үшін химиялық процестер, заңдылықтар және олардың заңдылықтары туралы түсінік алу, ақпаратты сыни бағалау және шешім қабылдау.
3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) практикаға бағытталған білімдерді, химия ғылымының тұжырымдамаларын, теориялары мен заңдылықтарын игеру;
2) табиғатта, зертханада, өндірісте және күнделікті өмірде болып жатқан химиялық құбылыстарды бақылап, түсіндіре білуді меңгеру;
3) практикалық сабақтарда қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, заттармен және зертханалық жабдықтармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;
4) химиялық эксперимент жүргізу барысында оқушылардың танымдық қызығушылықтары мен интеллектуалдық қабілеттерін дамыту, химиялық білімді өз бетінше меңгеру қажеттілігін дамыту;
5) жаратылыстанудың іргелі құрамдас бөліктерінің бірі және жалпы адамзаттық мәдениеттің элементі ретінде химияға көзқарасты тәрбиелеу;
6) химияның әлеуметтік мәнін, гуманистік бағыттылығын, оның адамзат алдында тұрған мәселелерді шешудегі өсіп келе жатқан рөлін ашу;
7) химиялық құбылыстар мен заттардың қасиеттерін түсіндіру, оларды күнделікті өмірде, ауыл шаруашылығы мен өндірісте қауіпсіз пайдалану, адам денсаулығы мен қоршаған ортаға зиян келтіретін құбылыстардың алдын алу үшін алған теориялық білімдерін пайдалану;
8) адам қызметінің объектілеріне немесе құралдарына құнды және сыни көзқарас тәжірибесін қалыптастыру, оның қоршаған әлемге қатысты көрінісі, қоғамның әрбір мүшесінің өмірлік мәселелерін шешуге ықпал ететін негізгі және пәндік құзыреттерді қалыптастыру.

1) Объяснить современную теорию строения атома и важнейшие характеристики частиц вещества и атома.
1) Перечисляет основные положения современной теории строения атома;
2) объясняет физический смысл протонов, нейтронов, электронов, нуклонов и нуклидов;
3) раскрывает содержание понятий изотопы, изотоны.
2) Объяснять природу радиоактивности и причину
распада радиоактивных изотопов.
1) Определяет природу радиоактивности и причину распада изотопов;
2) поясняет содержание природных изотопов;
3) различает a -лучи, b-лучи, g-лучи;
4) называет типы радиоактивного распада веществ.
Распределение и движение электронов в атомах
1) Объяснить электронные конфигурации первых 36 химических элементов периодической системы.
1) Перечисляет характеристики и значения квантовых чисел и атомных орбиталей;
2) различает формы s, p, d, f орбиталей;
3) применяет принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда, правило Клечковского для заполнения электронных орбиталей.
Закономерности химических реакций
Периодический закон и периодическая система
окислительно-восстановительные реакции
1) Объяснить периодический закон и периодическую систему химических элементов, как графическое изображение закона.
1) Объясняет физический смысл периодического закона;
2) определяет валентность и степень окисления атомов;
3) описывает закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления.
Частицы и вещества
Виды химической связи.
1) Объяснить понятия периодичности изменения свойств элементов в периодах и группах, закономерности изменения кислотно-основных и окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
1) Объясняет закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам;
2) прогнозирует свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе;
3) перечисляет основные направления развития науки, связанные с периодическим законом.
1) Характеризовать механизмы образования ковалентной связи.
1) Описывает свойства ковалентной полярной и ковалентной неполярной связи;
2) объясняет образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам; 3) составляет диаграмму Льюиса для молекул H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3;
4) различает типы гибридизации; 5) обосновывает зависимость свойств веществ от электронного и пространственного строения молекул на примере BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2.
Виды химической связи
1) Объяснить механизмы образования ионной, металлической, водородной связей.
1) Показывает образование ионной связи в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
2) объясняет природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов;

1) Атом құрылысының қазіргі теориясын және заттардың бөлшектері мен атомның маңызды сипаттамаларын түсіндіру.
1) Атом құрылысының қазіргі теориясының негізгі ережелерін атайды;
2) протондардың, нейтрондардың, электрондардың, нуклондардың және нуклидтердің физикалық мағынасын түсіндіреді;
3)изотондар ұғымдарының мазмұнын ашады .
2) Радиоактивтіліктің табиғаты мен радиоактивті изотоптардың ыдырау
себебін түсіндіру.
1) Радиоактивтіліктің табиғатын және изотоптардың ыдырау себебін анықтайды;
2) табиғи изотоптардың құрамын түсіндіру;
3) a-сәулелерді, b-сәулелерді, g-сәулелерді ажыратады;
4) заттардың радиоактивті ыдырау түрлерін атайды.
Атомдардағы электрондардың таралуы және қозғалысы
Периодтық жүйенің алғашқы 36 химиялық элементінің электрондық конфигурациясын түсіндіру.
1) Кванттық сандар мен атомдық орбитальдардың сипаттамалары мен мәндерін санайды ;
орбитальдарының түрлерін ажыратады ;
орбитальдарды толтыру үшін минималды энергия принципін, Паули принципін, Хунд ережесін, Клечковский ережесін қолданады .
Химиялық реакциялардың заңдылықтары
Периодтық заң және периодтық жүйе
тотығу-тотықсыздану реакциялары
1) Периодтық заң мен химиялық элементтердің периодтық жүйесін заңның графикалық көрінісі ретінде түсіндіру.
1) Периодтық заңның физикалық мағынасын түсіндіреді;
2) атомдардың валенттілігі мен тотығу дәрежесін анықтайды;
3) химиялық элементтер атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын сипаттайды: радиусы, иондану энергиясы, электронға жақындығы, электртерістігі және тотығу дәрежесі.
Заттар және бөлшектер
Химиялық байланыстың түрлері.
1) Периодтар мен топтардағы элементтердің қасиеттерінің өзгеру периодтылығы туралы түсініктерді, периодтар мен топтардағы қосылыстардың қышқылдық-негіздік және тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру.
1) Периодтар мен топтар бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутегі қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;
2) периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементтер мен олардың қосылыстарының қасиеттерін болжайды;
3) периодтық заңға байланысты ғылымның дамуындағы негізгі бағыттарды санамалайды.
1) Коваленттік байланыстың түзілу механизмдерін сипаттау.
1) Коваленттік полюсті және ковалентті полюссіз байланыстардың қасиеттерін сипаттайды;
2) алмасу және донор-акцепторлық механизмдер арқылы коваленттік байланыстың түзілуін түсіндіреді; 3) H2, Cl2, O2, N2, HCl , NH3 молекулалары үшін Льюис диаграммасын құрастырады;
4) будандастыру түрлерін ажыратады; 5) BF3, CH4, NH3, H2O, BeCl2 мысалында заттардың қасиеттерінің молекулалардың электрондық және кеңістіктік құрылымына тәуелділігін негіздейді.
Химиялық байланыстың түрлері
1) Иондық, металдық, сутектік байланыстың түзілу механизмдерін түсіндіру.
1) Қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде иондық байланыстың түзілуін көрсетеді;
2) металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіреді;

6) объясняет динамический характер химического равновесия.
Закономерности протекания химических реакций
Периодический закон и периодическая система
1) Характеризовать аналитические методы химии.
1) Называет аналитические методы в современных исследованиях химии;
2) описывает принцип разделения веществ методом бумажной хромотографии;
3) раскрывает термины неподвижная, подвижная фазы.
Периодический закон и периодическая система
1) Объяснить закономерности изменения свойств галогенов в группе.
1) Дает характеристику галогенам по расположению их в периодической системе;
2) определяет степень окисления, электроотрицательность, окислительно-восстановительные свойства галогенов;
3) характеризует галогены по физическим и химическим свойствам;
4) объясняет закономерности изменения свойств галогенов в группе;
5) проводит качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, ионы;
6) объясняет биологическую роль йода в организме человека, возникновение болезней, связанных с дефицитом йода.
Периодический закон и периодическая система
1) Выполнение практической работы
1) Проводит работу по экспериментальному распознаванию галогенид - ионов;
2) объясняет использование хлора для обеззараживания воды и оценивает преимущества и недостатки данного процесса;
3) определяет физиологическую роль галогенов и их соединений.
1) Объяснить закономерности изменения физических и химических свойств элементов (IVА) группы.
1) Описывает физические и химические свойства углерода, кремния и их соединений;
2) объясняет качественные реакции на карбонат-, силикат- ионы;
3) определяет степень окисления соединений.
1) Объяснить формы нахождения в природе и способы получения простых веществ элементов 14 (IVА) группы
1) Описывает нахождение элементов в природе,
распространении и применении простых веществ элементов 14 (IVА) группы;
2) осуществляет генетическую связь через написание химических уравнений;
3) составляет схему круговорота карбонатов в природе и называть области их применения;
4) понимает влияние физических и химических воздействий на камни.
Знание реакции разбавленных кислот с некоторыми карбонатами, осуществлять на практике качественную реакцию на углекислый газ
5) объясняет области применения кремния и его значение в качестве полупроводника;
описывает тип кристаллической решетки и вид химической связи кремния, диоксида и карбида кремния;
6) характеризует основные химические свойства кремния и его соединений, составлять уравнения реакций знает химические материалы в реставрации камня
1) Объясняет строение и свойства молекулы азота и аммиака.

6) химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіреді.
Химиялық реакциялардың заңдылықтары
Периодтық заң және периодтық жүйе
1) Химияның аналитикалық әдістеріне сипаттама беру.
1) Қазіргі химия зерттеулеріндегі аналитикалық әдістерді атайды;
2)хроматографиясы арқылы заттарды бөлу принципін сипаттайды ;
3) стационарлық, жылжымалы фазалар терминдерін ашады.
Периодтық заң және периодтық жүйе
1) Топтағы галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру.
1) Галогендерді периодтық жүйеде орналасуы бойынша сипаттайды;
2) галогендердің тотығу дәрежесін электртерістігі, тотығу-тотықсыздану қасиетін анықтайды;
3) галогендерді физикалық және химиялық қасиеттері бойынша сипаттайды;
4) топтағы галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;
5) хлорид-, бромид-, йодид-, иондарға сапалық реакциялар жүргізеді;
6) йодтың адам ағзасындағы биологиялық рөлін, йод тапшылығына байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіреді.
Периодтық заң және периодтық жүйе
1) Практикалық жұмысты орындау
1) Галогенді иондарды тәжірибелік тану жұмыстарын жүргізеді;
2) суды залалсыздандыру үшін хлорды қолдануды түсіндіреді және бұл процестің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалайды;
3) галогендер мен олардың қосылыстарының физиологиялық рөлін анықтайды.
1) Топ элементтерінің (IVА) физикалық-химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру.
1) Көміртектің, кремнийдің және олардың қосылыстарының физика-химиялық қасиеттерін сипаттайды; 2) карбонатты, силикат иондарына сапалық реакцияларды түсіндіреді;
3) қосылыстардың тотығу дәрежесін анықтайды.
1) Табиғатта пайда болу формаларын және 14 (IVA)топ элементтерінің жай заттарын алу әдістерін түсіндіру.
1) Табиғатта элементтердің болуын сипаттайды,
14 (IVA) топ элементтерінің жай заттарының таралуы және қолданылуы;
2) химиялық теңдеулерді жазу арқылы генетикалық байланысты жүзеге асырады;
3) табиғаттағы карбонаттар айналымының сызбасын құрастыру және оларды қолдану аймақтарын атайды;
4) тастарға физикалық және химиялық әсерлердің әсерін түсінеді.
Сұйылтылған қышқылдардың белгілі бір карбонаттармен әрекеттесуін білу, көмірқышқыл газына сапалық реакцияны практикада жүргізуеді.
5 ) кремнийдің қолданылуын және оның жартылай өткізгіш ретіндегі маңызын түсіндіреді;
кристалдық тордың түрін және кремнийдің, кремний диоксиді мен кремний карбидінің химиялық байланысының түрін сипаттайды;
6) кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттайды, реакция теңдеулерін құрастырады, тасты қалпына келтірудегі химиялық материалдарды біледі.
1) Азот және аммиак молекулаларының құрылысы мен қасиеттерін түсіндіру.

4) описывает качественные реакции на алкены (ненасыщенность);
5) составляет структурные формулы алкенов.
1) Характеризовать реакции полимеризации и производство полиэтилена.
1) Составляет реакции полимеризации (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид);
2) различает понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации";
3) составляет уравнение реакции полимеризации и поликонденсации;
4) называет области применения полиэтилена и других полимеров.
1) Выполнение практической работы
1) Собирает модели молекул органических веществ;
2) объясняет структуру молекулы органических веществ;
3) выполняет требования техники безопасности;
4) подводит итоги.
1) Выполнение практической работы
1) Проводит качественные реакции на ненасыщенность связи;
2) объясняет термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения; 3) экспериментально доказывает ненасыщенность связей в алкенах.
1) Усвоить знания по алкадиенам и алкинам.
1) Объясняет строение, свойства алкадиенов и алкинов;
2) объясняет свойства алкадиенов и алкинов на основе их строения;
3) собирает шаростержневые модели продуктов реакции полимеризации диенов (изопрен);
4) составляет гомологический ряд алкадиенов и алкинов.
1) Характеризовать соединения ароматического ряда.
1) Объясняет структуру молекулы бензола с позиции делокализации электронов;
2) описывает свойства, характерные для бензола и его гомологов;
3) составляет реакции получения бензола и его гомологов;
4) объясняет применение бензола в органическом синтезе.
Подраздел 4.2 химия углерода и его соединений
1) Характеризовать гетероциклические соединения.
1) Раскрывает структуру молекулы гетероциклических соединений;
2) объясняет номенклатуру и изомерию гетероциклических соединений;
3) раскрывает область применения гетероциклических соединений.
1) Знать источники углеводородов.
1) Раскрывает использование углеродсодержащих соединений в качестве топлива;
2) определяет по карте месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане.
1) Характеризовать природный газ, попутные нефтяные газы как источники тепловой энергии.
1) Объясняет происхождение попутных нефтяных и природного газов;
2) называет состав и применение попутных нефтяных и природного газов;
3) составляет уравнения химических реакций.
1) Объяснить происхождение каменного угля и процесс коксования
1) Называет области применения углеродсодержащих соединений в качестве топлива;
2) объясняет процесс коксования каменного угля;
3) определяет по карте месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане;

4) циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрылымын, химиялық және физикалық қасиеттерін сипаттайды ;
5) IUPAC номенклатурасы (IUPAC-Халықаралық таза және қолданбалы химия одағы) бойынша заттарды атайды, изомерлердің құрылымдық формулалары мен формулаларын құрастырады,.
1) Қанықпаған көмірсутектерді түсіндіру.
1) Қанықпаған көмірсутектердің гомологтық қатарын құрайды;
2) қанықпаған көмірсутектердің құрылымын, физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіреді;
3) оларды өндіру әдістерін ашады;
4) алкендерге (қанықпауға) сапалық реакцияларды сипаттайды ;
5)алкендердің құрылымдық формулаларын құрайды .
1) Полимерлену реакцияларын және полиэтилен өндірісін сипаттау.
1) Полимерлену реакцияларын құрастырады (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид);
2) "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі"; "мономер", "элементар буын" ұғымдарын ажыратады;
3) полимерлену және поликонденсациялау реакция теңдеуін құрастырады;
4) полиэтилен және басқа полимерлердің қолдану аймақтарын атайды.
1) Практикалық жұмысты орындау
1) Органикалық заттардың молекулаларының модельдерін жинайды;
2) органикалық заттар молекуласының құрылысын түсіндіреді;
3) қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді;
4) қорытындылайды.
1) Практикалық жұмысты орындау
1) Байланыстың қанықпауына сапалық реакциялар жүргізеді;
2) "қанықпау" терминін және қанықпаудың қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
3) алкендердегі байланыстардың қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдейді .
1) Алкадиендер мен алкиндер туралы білім алу.
1) Алкадиендер мен алкиндердің құрылысын, қасиеттерін түсіндіреді;
2) алкадиендер мен алкиндердің құрылысына қарай қасиеттерін түсіндіреді;
3) диендердің полимерленуі (изопрен) реакция өнімдерінің шарикті үлгілерін құрастырады;
4) алкадиендер мен алкиндердің гомологтық қатарын құрайды .
1) Ароматты қосылыстарға сипаттама беру.
1) Бензол молекуласының құрылымын электрондардың делокализациясы тұрғысынан түсіндіреді;
2) бензолға және оның гомологтарына тән қасиеттерді сипаттайды;
3) бензолды және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастырады;

6. Объем учебной нагрузки составляет от 72 - 96 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
7. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
теоретические
практические
4. "Прикладные и интегрированные науки".
4.1 Молекулярная биология и биохимия.
+
+
+
1
Значение воды для жизни на Земле.
2
Классификация углеводов. Химическая структура.
3
Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров.
4
Классификация белков по составу и функциям.
Лабораторная работа №1 "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков"
5
Содержание белков в биологических объектах. Лабораторная работа № 2. "Определение содержания белков в биологических объектах".
6
Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты.
7
Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты.
8
Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты.
9
Механизм взаимодействия между антигеном и антителом.
10
Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость.
4.2 Клеточная биология
+
+
+
11
Особенности строения и функций органоидов в клетке.
Основные компоненты клетки.
12
Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны.
1. Многообразие, структура и функции живых организмов
+
+
+
1.2 Питание
13
Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Лабораторная работа №3 "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений"
14
Световая и темновая фазы фотосинтеза
15
Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза
1.3 Транспорт веществ
+
+
+
16
Влияние соотношения площади поверхности к объему на скорость диффузии. Значение отношения величины поверхности клеток эритроцитов к объему.
17
Механизм пассивного транспорта: простая диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия.
Механизм активного транспорта
1.4 Дыхание
+
+
+
18
Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты
19
Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы
20
Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена
21
Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
1.5 Выделение
+
+
+
22
Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция
23
Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ
24
Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки

6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 72-96 сағатты (3-4 кредит) құрайды.
7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру қарастырылады.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Тарау, бөлім және тақырып атаулары
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
теориялық
практикалық
4. Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
4.1 молекулалық биология және биохимия
+
+
+
1
Судың Жердегі тіршілік үшін маңызы.
2
Көмірсулардың жіктелуі. Химиялық құрылым.
3
Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың қасиеттері мен функциялары.
4
Ақуыздардың құрамы мен қызметі бойынша жіктелуі. № 1 зертханалық жұмыс "Ақуыздардың құрылымына әртүрлі жағдайлардың (температура, РН) әсері"
5
Биологиялық объектілердегі ақуыз мөлшері. № 2 зертханалық жұмыс. "Биологиялық объектілердегі ақуыздың құрамын анықтау"
6
Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының құрылымы
7
Рибонуклеин қышқылы молекулаларының құрылымы мен қызметі
8
Дезоксирибонуклеин қышқылы мен рибонуклеин қышқылы молекулаларының құрылымындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтар
9
Антиген мен антидене арасындағы өзара әрекеттесу механизмі
10
Генетикалық кодтың қасиеттері: үштік, деградация, әмбебаптық, қабаттаспау
4.2 Жасуша биологиясы
+
+
+
11
Жасушадағы органоидтардың құрылымы мен функцияларының ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері
12
Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері мен функциялары арасындағы байланыс.
1. Тірі организмдердің әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
1.2 Тамақтану
+
+
+
13
Хлоропласттың құрылымдық компоненттері және олардың қызметі. Фотосинтез пигменттері. №3 Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдіктер жасушаларындағы фотосинтез пигменттерінің мазмұнын зерттеу"
14
Фотосинтездің жарық және қараңғы фазалары
15
Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары
1.2 Заттарды тасымалдау
+
+
+
16
Диффузия жылдамдығына бетінің көлеміне қатынасының әсері. Эритроциттер жасушаларының бетінің көлеміне қатынасының мәні.
17
Пассивті тасымалдау механизмі: мембраналық арналар арқылы қарапайым диффузия, жеңілдетілген диффузия. Белсенді көлік механизмі
1.4 Тыныс алу
+
+
+
18
Аденозинтрифосфор қышқылының құрылымы мен қызметі
19
Аденозинтрифосфор қышқылының синтезі: глюкозаның аэробты және анаэробты ыдырау кезеңдері
20
Метаболизм түрлері. Энергия алмасу кезеңдері
21
Митохондриялардың құрылымдық компоненттері және олардың қызметі. Митохондрия құрылымы мен жасушалық тыныс алу процестерінің байланысы
1.5 Бөлінуі
+
+
+
22
Су алмасуын реттеу. Мақсатты органдар. Әрекет әсері. Гипофункция. Гиперфункция
23
Адам ағзасындағы қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ принципі. Диализ әдістері: перитонеальді, гемодиализ
24
Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі. Бүйрек трансплантациясы және диализ. Артықшылықтары мен кемшіліктері

2. Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие.
2.1 Клеточный цикл
+
+
+
25
Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений
26
Возникновение онкологических новообразований.
Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний
27
Старение. Теории о процессе старения
2.2 Закономерности наследственности и изменчивости
+
+
+
28
Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков. Моделирование "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой"
29
Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании. Наследование, сцепленное с полом. Решение задач
30
Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Комплиментарность. Полимерия. Множественный аллелизм
31
Спонтанные и индуцированные мутации. Генные, хромосомные, геномные, мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций"
32
Мировой проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиноой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта
2.3 Эволюционное развитие
+
+
+
33
Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны
34
Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические, молекулярно-генетические, эмбриологические, палеонтологические, биогеографические, биохимические доказательства
35
Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Полиплоидия и гибридизация
2.54Основы селекции.
+
+
+
36
Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности. Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства
1. Многообразие живых организмов
+
+
+
1.1 Разнообразие живых организмов
37
Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические древья. Кладограммы. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев
1.7 Координация и регуляция
+
+
+
38
Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга
39
Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи
40
Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини
41
Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы
42
Механизм действия гормонов на клетки - мишени на примере инсулина и эстрогена
43
Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина.

2. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму.
2.2 Жасушалық цикл
+
+
+
25
Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі Спорогенез және гаметогенез
26
Қатерлі ісіктердің пайда болуы. Қатерлі ісікке дейінгі жағдайлардың пайда болуына ықпал ететін факторлар
27
Қартаю. Қартаю процесі туралы теориялар
2.4 Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары
+
+
+
28
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгергіштігінің вариациялық қатарлары. "Модификациялық өзгергіштікті зерттеу, Вариациялық қатар мен қисық сызықты құру" модельдеу
29
Белгілердің тұқым қуалауының цитологиялық негіздері. Дигибридті крест кезінде хромосомалардың тәуелсіз таралуы. Жынысқа байланысты мұрагерлік. Мәселелерді шешу
30
Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Комплимент. Полимерия. Көп аллелизм
31
Өздігінен және индукцияланған мутациялар. Гендік, хромосомалық, геномдық, мутациялар. Модельдеу "Адамның хромосомалық жиынтығының кариограммасын құру. Геномдық мутацияларды зерттеу"
32
"Адам геномы" әлемдік жобасы. Адамның геномдық дезоксирибонуклеин қышқылының реттілігі. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің биологиялық маңызы
2.6 Эволюциялық даму
+
+
+
33
Тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланыс. Тұқым қуалайтын өзгергіштік эволюцияның негізі болып табылады. Комбинативті өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыптау. Өмір үшін күрес. Гендік Дрейф. Популяция толқындары
34
Эволюцияның дәлелі. Салыстырмалы-анатомиялық, молекулалық-генетикалық, эмбриологиялық, палеонтологиялық, биогеографиялық, биохимиялық дәлелдер
35
Түрлену механизмдері. Спецификацияның оқшаулау механизмдері. Спецификациядағы репродуктивті оқшаулаудың рөлі. Полиплоидия және будандастыру
2.5 Селекция негіздері.
+
+
+
36
Өнімділікті арттыруға арналған заманауи ауылшаруашылық технологиялары. Жоғары өнімді ауыл шаруашылығының жаңа балама жолдары
1. Тірі организмдердің алуан түрлілігі 1.1 тірі организмдердің әртүрлілігі
+
+
+
37
Жердегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. Филогенетикалық ағаштар. Кладограммалар. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылықтары
1.7 үйлестіру және реттеу
+
+
+
38
Орталық жүйке жүйесінің құрылымы. Мидың құрылымы мен қызметі. Жұлынның құрылымы мен қызметі
39
Холинергиялық синапстың құрылымы мен қызметі арасындағы байланыс. Синаптикалық берілу механизмі
40
Механорецепторлардың түрлері. Пачини денелерінің мысалында тітіркендіргіштердің өзгеруіне механорецепторлардың реакциясы
41
Биологиядағы басқару жүйелері. Биологиядағы "Басқару жүйесі" ұғымы. Көмірқышқыл газы/глюкоза температурасын / деңгейін реттеу мысалындағы кері байланыс принципі
42
Биологиядағы басқару жүйелері. Биологиядағы "Басқару жүйесі" ұғымы. Көмірқышқыл газы/глюкоза температурасын / деңгейін реттеу мысалындағы кері байланыс принципі
43
Өсу заттары. Өсу заттарының өсімдікке әсер ету механизмі. Ауксин мен гиббереллиннің әсері.

1.6 Движение
+
+
+
44
Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (саркомеры, актин, миозин и другие). Механизм сокращения мышечного волокна
45
Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон
4.4 "Биомедицина и биоинформатика"
+
+
+
46
Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелетоны, робототехника и другие). Биомеханика медицинская (протезирование и другие)
47
Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение
48
Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
49
Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании
50
Метод экстракорпорального оплодотворения и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения
51
Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител
4.3 Биотехнология
+
+
+
52
Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Значение генной инженерии.
53
Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании дезоксирибонуклеиновой кислоты, мутагенезе
54
Положительные и отрицательные стороны использования обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов. Этические вопросы применения обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
55
Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий
56
Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Понятие "клонирование"
57
Способы клонирования организмов
58
Применение ферментов в медицине, химии и промышленности
3. Организмы и окружающая среда
3.1 Биосфера, экосистема,популяция
+
+
+
59
Взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем. Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Харди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных
60
Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.

1.6 Қозғалыс
+
+
+
44
Жолақты бұлшықет тінінің құрылымы. Миофибрилланың құрылымы (саркомерлер, актин, миозин және тағы басқалар). Бұлшықет талшығының жиырылу механизмі
45
Жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылымы, орналасуы және жалпы қасиеттері
4.4 "Биомедицина және биоинформатика"
+
+
+
46
Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік Биомеханика (экзоскелетондар, робототехника және тағы басқалар). Медициналық Биомеханика (протездеу және тағы басқалар)
47
Жүрек автоматикасы механизмі. Жүректегі қозу жылдамдығы. Жүрек бұлшықетінің жиырылуы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы
48
Электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері
49
"Биоинформатика" ұғымы. Зерттеуде биоинформатика құралдарын қолдану
50
Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері
51
Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелер өндірісі. Моноклоналды антиденелермен ауруларды диагностикалау және емдеу
4.3 Биотехнология
+
+
+
52
Өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста микроорганизмдерді пайдаланудың оң және теріс жақтары. Гендік инженерияның маңызы.
53
Полимеразды тізбекті реакцияны (ПТР) қолдану. Полимеразды тізбекті реакцияның сот сараптамасындағы, әке болуды анықтаудағы, медициналық диагностикадағы, жекелендірілген медицинадағы, генді клондаудағы, дезоксирибонуклеин қышқылының реттілігіндегі, мутагенездегі маңызы
54
Пайдаланудың оң және теріс жақтары генетикалық түрлендірілген организмдерді қолданудың этикалық мәселелерін талқылау. Қолданудың этикалық мәселелері генетикалық түрлендірілген организмдерді қолданудың этикалық мәселелерін талқылау
55
Грам оң және грам теріс бактериялардың құрылымдық ерекшеліктері
56
"Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылдарын алу әдістері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылдарын қолдану. "Клондау" ұғымы
57
Организмдерді клондау әдістері
58
Ферменттерді медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолдану
3. Организмдер және қоршаған орта
3.1 Биосфера, экожүйе, популяция
+
+
+
59
Биоәртүрлілік пен экожүйенің тұрақтылығы арасындағы байланыс. Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди-Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерін сақтау
60
Жергілікті экожүйе организмдерінің көптігі мен таралуын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоәртүрлілігін анықтаудағы кездейсоқ іріктеудің мәні.

2) объясняет механизм мышечного сокращения с помощью теории скользящих нитей;
3) различает быстрые и медленные мышечные волокна;
4) устанавливает связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон.
Прикладные и интегрированные науки
Биомедицина и
биоинформатика
1) Понимать интеграцию биологии, физики, механики и информатики.
1) Раскрывает применение биомеханики в робототехнике;
2) Объясняет механизм работы сердца с использованием электрокардиограммы;
3) Объясняет воздействие электромагнитных и звуковых волн на организм человека; значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов;
1) Описывать роль и методы биоинформатики.
1) Объясняет значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО).
Прикладные и интегрированные науки
Биотехнология
1) Оценивать роль и значение биотехнологии в жизни человека.
1) Называет преимущества и недостатки
живых организмов, используемых в биотехнологии;
2) описывает значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике;
3) объясняет этапы генно-инженерных манипуляций.
1) Планировать эксперимент по определению микроорганизмов, описывать результаты и формулировать выводы.
1) Описывает и объясняет этапы микробиологических исследований; методы микроклонального размножения растений;
2) сравнивает грамположительные и
грамотрицательные бактерии.
Организмы и окружающая среда
Биосфера, экосистема, популяция
1) Решать экологические задачи и экологические ситуации.
1) Устанавливает взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем;
2) исследует экосистемы своего региона в полевых условиях с использованием статистических методов анализа;
3) изучает флору и фауну родного края.
1) Применять знания основ экологической культуры.
1) Составляет презентации по биоразнообразию местной экосистемы.
Организмы и окружающая среда
Экология и влияние человека на окружающую среду
1) Анализировать влияние человека на окружающую среду.
1) Прогнозирует последствия глобального потепления климата;
2) приводит примеры путей решения экологических проблем Казахстана.
3) обсуждает внедрение зеленых технологий; утилизации и переработки отходов.
Приложение 72 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Всемирная История" художественно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Всемирная История" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) приказами Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

2) жылжымалы жіп теориясы арқылы бұлшықеттің жиырылу механизмін түсіндіреді;
3) жылдам және баяу бұлшықет талшықтарын ажыратады;
4) жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылымын, орналасуын және жалпы қасиеттерін байланыстырады.
Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
Биомедицина және биоинформатика
1) Биология, физика, механика және информатиканың интеграциясын түсіну.
1) Робототехникада биомеханиканың қолданылуын ашады;
2) электрокардиограмманы қолдану арқылы жүректің жұмыс істеу механизмін түсіндіреді;
3) электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсерін түсіндіреді;
4) гендер тізбегіне әсер етпейтін гендерді реттеу механизмдерін зерттеудегі эпигенетиканың маңызы.
1) Биоинформатиканың рөлі мен әдістерін сипаттау.
1) Экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісінің маңыздылығын түсіндіреді.
Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
Биотехнология
1) Адам өміріндегі биотехнологияның рөлі мен маңыздылығын бағалау.
1) Биотехнологияда қолданылатын тірі организмдердің артықшылықтары мен кемшіліктерін атайды;
2) таксономиядағы, медицинадағы және криминалистикадағы полимеразды тізбекті реакцияның маңыздылығын сипаттайды;
3) организмдерді клондау тәсілдерін түсіндіреді.
1) Микроорганизмдерді анықтау бойынша экспериментті жоспарлау, нәтижелерді сипаттау және қорытындыларды тұжырымдау.
1) Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдерін сипаттайды және түсіндіреді;
2) грам оң және грам теріс бактерияларын сипатайды.
Тірі ағзалар және қоршаған орта
Биосфера, экожүйе, популяция
1) Экологиялық міндеттер мен экологиялық жағдайларды шешу.
1) Биоәртүрлілік пен экожүйенің тұрақтылығы арасындағы байланысты орнатады;
2) статистикалық талдау әдістерін пайдалана отырып, өз өңірінің экожүйелерін далалық жағдайларда зерттейді.
1) Экологиялық мәдениет негіздері туралы білімді қолдану.
1) Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігі бойынша презентациялар жасайды.
Тірі ағзалар және қоршаған орта
Экология және адамның қоршаған ортаға әсері
1) Адамның қоршаған ортаға әсерін талдау.
1) Жаһандық климаттың жылынуының салдарын болжайды;
2) Қазақстанның экологиялық проблемаларын шешу жолдарының мысалдарын келтіреді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
72- қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Дүние жүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Дүние жүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. Цель изучения дисциплины "Всемирная история" - на основе изучения ключевых событий и процессов всемирной истории способствовать формированию личности учащегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, уважающего национальные и общечеловеческие ценности, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества в различные исторические периоды;
2) воспитание патриотизма, толерантности, уважения гуманистических традиций и демократических ценностей, выработанных человечеством на протяжении всей истории;
3) учить определять и анализировать место искусства в исторический период, его значение в жизни человечества, влияние обменного процесса общества на искусство;
4) различать новые тенденции, ценности и стили в искусстве, воспитывать у обучающихся чувство элегантности;
5) знакомить обучающихся с культурным наследием древних цивилизаций, расширять их представления, объяснять важность их сохранения и защиты;
6) дать представление о деятельности организации ЮНЕСКО по охране мирового культурного наследия;
7) формирование целостного представления о всемирно-историческом процессе;
8) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
9) развитие навыков работы с различными типами исторических данных, поиска и классификации исторического материала;
10) Развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с использованием различных данных;
11) развитие умения применять исторические знания и навыки для осмысления политических, социально-экономических и культурных проблем современности;
12) развитие коммуникативных навыков: умение четко выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в группе, использовать информацию из различных источников.
4. Содержание дисциплины состоит из 8 разделов: "Цивилизация: особенности развития", "Этнические и социальные процессы", "Из истории государства, войн и революций", "Развитие культуры", "Цивилизация: особенности развития", "Политико-правовые процессы", "Развитие общественно-политической мысли", "Развитие образования и науки".
1) Цивилизация: особенности развития. Цивилизация: теории и подходы к изучению. Понятие "цивилизация" и "мировая культура". Основные подходы к изучению понятия "цивилизация". Классификация цивилизаций. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая культура. Индустриальный и постиндустриальный этапы развития цивилизации. Влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации. История мировых цивилизаций. Цивилизации Древнего мира (Древний Египет, Древнее Двуречье, Древний Китай, Древняя Индия, Древняя Греция, Древний Рим). Древние религиозные верования (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейство, даосизм). Древние философские учения (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Традиционные цивилизации Африки (бушмены, нубии, Гана, Мали, Сунгай), Америки (майя, инки, ацтеки), Австралии и Океании (полинезийцы, таитяне, гавайцы). Мировые религии и развитие цивилизаций (буддизм, христианство, ислам). Тенденции развития мировых религий в современном мире. Современные деструктивные религиозные организации и течения. Взаимодействие цивилизаций. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций (Великий шелковый путь, международные организации: Всемирная торговая организация (ВТО), Международный валютный фонд (МВФ), Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Евразийский экономический союз (ЕАЭС)). Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатия как фактор сближения цивилизаций. Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций (завоевательные походы, колониальная экспансия, военно-политические союзы, мировые войны, холодная война, локальные конфликты, межэтнические столкновения). Диалог культур (взаимодействие и взаимовлияние культур, глобализация);
2) этнические и социальные процессы. Антропогенез и этногенез. Теории происхождения человека (религиозная, космическая, эволюционная). Понятия "этнос", "этногенез", "нация". Теории происхождения этносов. Этническая карта мира: история и современность (образование и распад национальных государств, понятие "национальная идентичность", ассимиляция этносов, проблема малых этносов). Межэтнические отношения в мировой истории. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Причины и последствия межнациональных конфликтов (национализм, шовинизм, расовая дискриминация, нацизм). Способы мирного взаимодействия этносов (международная интеграция, Организация объединенных наций (ООН), Европейский союз (ЕС), Международная организация тюркской культуры (ТюрКСОЙ), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Ассамблея народа Казахстана). Культурно-исторические формы социальной организации общества. Разнообразие теорий о социогенезе (формационный подход, цивилизационный подход). Исторические формы социальной организации общества (кровно-родственный, соседско-территориальный, макроэтнический принципы организации общества). Социальная стратификация современного общества;

2. "Дүние жүзі тарихы" пәнін оқыту мақсаты – дүниежүзі тарихының негізгі оқиғалары мен процестерін оқу негізінде тарихи санасы қалыптасқан, азаматтық-патриоттық қасиеттерге ие, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды құрметтейтін, тарихи білім мен дағдыларын оқу процесінде және әлеуметтік жағдайда белсенді әрі шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) тарихи кезеңдегі қоғамдағы негізгі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси, мәдени мәселелер туралы білімдерді қалыптастыру;
2) тарихи кезеңдер бойы адамзат қалыптастырған патриотизмді, толеранттылықты, гуманистік ғұрыптар мен демократиялық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу;
3) тарихи кезеңде өнердің алатын орнын, оның адамзат өміріндегі маңыздылығын, қоғамның алмасу үдерісінің өнерге әсерін анықтап, талдауға үйрету;
4) өнердегі жаңа үрдістер, құндылықтар мен стильдердің мәнін ажырата білуге , білім алушыларды талғампаздыққа тәрбиелеу;
5) білім алушыларды ежелгі өркениеттердің мәдени мұраларымен таныстырып, көзқарастарын кеңейту, оларды сақтап, қорғаудың маңыздылығын түсіндіру;
6) ЮНЕСКО ұйымының әлемдік мәдени мұраларды қорғаудағы қызметі жайлы түсінік беру;
7) әлемдік-тарихи процесс туралы толық біртұтас білім қалыптастыру;
8) оқиғалар мен құбылыстарды тарихи себептілігі, салыстырмалылығы мен әртүрлі көзқарастар, тарихи оқиғалар және тұлғаларға баға беруде сыни тұрғыдан зерттеу барысында, өткен және қазіргі таңдағы пікірталастық мәселелерге білім алушы тарапынан өзіндік көзқарас білдіруді дамыту;
9) тарихи деректердің әртүрлі типтерімен жұмыс жасау, іздеу және тарихи материалды жіктеу дағдыларын дамыту;
10) деректерді қолдана отырып жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
11) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени мәселелерді ұғыну үшін тарихи білімдері мен дағдыларын қолдана білу қабілетін дамыту;
12) коммуникативтік дағдыларды дамыту: өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық жеткізе білу, топта жұмыс жасау, әртүрлі деректерден алынған ақпараттарды пайдалану.
4. "Дүние жүзі тарихы" пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқыту мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) дәлел;
2) өзгеріс пен сабақтастық;
3) себеп пен салдар;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
Пәннің мазмұны 8 бөлімнен тұрады: "Өркениет: даму ерекшеліктері", "Этникалық және әлеуметтік процестер", "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан", "Мәдениеттің дамуы", "Өркениет: даму ерекшеліктері", "Саяси-құқықтық процестер", "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы", "Білім мен ғылымның дамуы".
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Өркениет: зерттеудің теориялары мен тәсілдері. "Өркениет" және "әлемдік мәдениет" ұғымы. "Өркениет" түсінігін зерттеудегі негізгі тәсілдер. Өркениеттердің жіктелуі. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлы) түрі: отырықшы-егіншілік, көшпелі мәдениет. Өркениет дамуының индустриалдық және постиндустриалдық кезеңдері. Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы. Әлем өркениеттерінің тарихы. Ежелгі әлем өркениеттері (Ежелгі Египет, Ежелгі Месопотамия, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим). Ежелгі діни наным-сенімдер (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейлік, даосизм). Ежелгі философиялық ілімдер (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Африка (бушмендер, нубийлер, Гана, Мали, Сунгай), Америка (майя, инктер, ацтектер) және Австралия мен Океанияның (полинезиялық, Таити аралының тайпалары, гавайлықтар) дәстүрлі өркениеттері. Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы (буддизм, христиандық, ислам). Қазіргі заманғы әлемдік діндердің даму тенденциялары. Қазіргі заманғы деструктивті діни ұйымдар мен ағымдар. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі. Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (Ұлы жібек жолы, халықаралық ұйымдар: Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ), Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы(МЭЕҰ), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО) және тағы басқалар. Өркениеттердің дипломатиялық саладағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара ықпалдары);
2) этникалық және әлеуметтік процестер. Антропогенез және этногенез. Адамның пайда болуы туралы теориялар (діни, ғарыштық, эволюциялық). "Этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдары. Этностардың пайда болуына байланысты теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заман және қазіргі уақытта (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы мен ыдырауы, "ұлттық сана", этностардың ассимиляциясы, шағын этностардың проблемалары). Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар. Ұлтаралық қатынастар: мәселелер және қарама-қайшылықтар. Ұлтаралық қақтығыстардың себептері мен салдарлары (ұлтшылдық, шовинизм, нәсілдік кемсітушілік, нацизм). Этностардың бейбіт өзара әрекеттесуінің тәсілдері (халықаралық интеграция, Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропа Одағы (ЕО), Түркі мәдениетін және өнерін дамыту халықаралық ұйымы(ТҮРКСОЙ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО), Ислам Ынтымақтастық Ұйымы (ИЫҰ), Қазақстан халқы Ассамблеясы және тағы басқалар). Қоғамның-мәдени әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары. Социогез туралы теориялардың әртүрлілігі (формациялық тәсіл, өркениеттік тәсіл және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары (қоғам ұйымдасуының қандық-туыстық, көршілік-аумақтық, макроэтникалық қағидалары). Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясы;

3) из истории государства, войн и революций: Исторические типы и формы государства и политические режимы. Понятия "государство", "власть", "институт управления". Теории происхождения государства (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс). Эволюция форм государства: от древности до современности (монархия, республика, теократические государства). Типы политических режимов (тоталитарные, авторитарные, демократические). Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории. Образование мировых империй в эпоху античности (Персидская империя, империя Александра Македонского, Римская империя). Завоевательные походы гуннов как один из факторов падения Западной Римской империи и перехода от античности к средневековью. Арабские завоевания и Крестовые походы (создание и распад Арабского халифата и государств крестоносцев). Влияние походов Чингисхана на этно-культурное развитие Евразии (Монгольская империя, Золотая Орда, империя эмира Тимура, Московское государство, государство Хубилая, Ильханат). Последствие военных походов Наполеона на изменение культуры Европы (изменение облика Европейской культуры, распространение либеральных общественных идей в Европе). Мировые войны и система международных отношений: Версальско-Вашингтонская, Ялтинско-Потсдамская системы. Революция как один из факторов трансформации общества. Буржуазные революции как катализатор формирования индустриального общества (Английская буржуазная революция XVII века, Французская буржуазная революция XVIII века, Война за независимость США, "весна народов" 1848 года в Европе). Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства (Октябрьская социалистическая революция 1917 года, гражданская война 1946-1949 годов в Китае, Кубинская революция 1959 года). Изменение социальной структуры общества в результате социалистических революций. Революции новейшего времени: причины и последствия ("бархатные революции" 1989-1990 годов в Восточной Европе, "Арабская весна" 2010-2011 годов на Ближнем Востоке, "цветные революции" на постсоветском пространстве). Последствия революционного способа решения проблем общества;
4) развитие культуры. Сохранение культурного наследия человечества. Деятельность специализированного учреждения Организации ОбъединҰнных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) по сохранению историко-культурного наследия человечества. Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества (Эрмитаж, Лувр, Британский музей, Метрополитен, Национальный музей Японии, Египетский музей, Галерея Уффицы, Национальный музей Республики Казахстан). Роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира. Искусство – отражение развития общества. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек). Влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства. Тенденции развития современного искусства. Массовая культура и ее влияние на современное общество (кино, радио, телевидение, интернет, спорт, музыка, современная литература, современное изобразительное искусство). Духовно-нравственные ценности современного общества. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей (религиозные и философские идеи, национальные обычаи и традиции, фольклор, традиционная музыка и литература, семейные ценности). Трансформация ценностей в контексте исторических событий (формирование национальных государств, мировые войны, окончание холодной войны). Исторические события ХХ века, оказавшие влияние на переоценку нравственных ценностей общества. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации (прагматизм, рационализм, крайний индивидуализм, нигилизм, конформизм, социальная апатия, потребительская психология, религиозный фанатизм, неофашизм, неформальные молодежные организации);

3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер. "Мемлекет", "билік", "басқару институты" ұғымдары. Мемлекеттің пайда болу теориялары (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс және тағы басқалар). Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (монархия, республика, теократиялық мемлекеттер). Саяси режимдердің типтері (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық). Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери - саяси оқиғалар. Антикалық дәуірдегі әлемдік империяларының қалыптасуы (Парсы империясы, Александр Македонский империясы, Рим империясы). Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары Батыс Рим империясының ыдырауы мен антикалық кезеңінен орта ғасырларға көшу процесінің бір факторы ретінде. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары (Араб халифаты мен кресшілер мемлекеттерінің құрылуы мен ыдырауы). Шыңғыс хан жорықтарының Еуразияның этномәдени дамуына әсері (Моңғол империясы, Алтын Орда, Әмір Темір империясы, Мәскеу мемлекеті, Құбылай мемлекеті, Ильханат). Наполеонның Еуропа мәдениетін өзгертуге бағытталған әскери жорықтарының салдары (еуропалық мәдениеттің бет-бейнесін өзгерту, Еуропада либералдық әлеуметтік идеялардың таралуы). Дүниежүзілік соғыстар және халықаралық қатынастар жүйесі: Версаль - Вашингтон, Ялта - Потсдам жүйелері. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде. Буржуазиялық революциялар индустриалды қоғам қалыптасуының катализаторы ретінде (XVII ғасырдағы Ағылшын буржуазиялық революциясы, XVIII ғасырдағы Француз буржуазиялық революцияы, АҚШ-ғы тәуелсіздік үшін соғыс, Еуропадағы 1848 жылғы "ұлттар көктемі"). Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды тәсілі ретінде (1917 жылғы Қазан Социалистік революциясы, Қытайдағы 1946-1949 жылдардағы Азаматтық соғыс, 1959 жылғы Куба революциясы). Социалистік революциялар нәтижесіндегі қоғамдық құрылымының өзгеруі. Қазіргі заманның революциялары: себептері мен салдарлары (Шығыс Еуропадағы 1989-1990 жылдардағы "барқыт революциясы", Таяу Шығыстағы 2010-2011 жылдардағы "Араб көктемі", бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі "түрлі-түсті революциялар"). Қоғам проблемаларын революциялық жолмен шешудің салдарлары;
4) мәдениеттің дамуы. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары. Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалуға бағытталған ЮНЕСКО-ның қызметі. ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұрасының тізімі. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы (Эрмитаж, Лувр, Британ мұражайы, Метрополитен, Жапония Ұлттық мұражайы, Египет мұражайы, Уффици галереясы, Қазақстан Республикасының Ұлттық мұражайы және тағы басқалар). Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтау барысындағы мұражайлардың рөлі. Өнер – қоғам дамуының көрінісі. Тарихи процестер аясындағы өнердің бағыттары мен стильдері (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек стилі және тағы басқалар). Өнердің бағыттары мен стильдерінің дамуына қоғамдық процестердің тигізетін әсері. Қазіргі кездегі өнердің даму тенденциялары. Бұқаралық мәдениет және оның қазіргі қоғамға тигізетін әсері (кино, радио, теледидар, интернет, спорт, музыка, қазіргі заманғы әдебиет, қазіргі заманғы бейнелеу өнері). Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары. Жалпыадамзаттық моральдық құндылықтардың қалыптасуы (діни және философиялық идеялар, ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер, фольклор, дәстүрлі музыка мен әдебиет, отбасылық құндылықтар). Тарихи оқиғалар аясындағы құндылықтардың өзгеруі (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыстың аяқталуы). Қоғамның адамгершілік құндылықтарды қайта бағалауына ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғалары. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі (прагматизм, рационализм, шектен тыс дарашылдық, нигилизм, конформизм, әлеуметтік апатия, тұтынушылық психология, діни фанатизм, неофашизм, бейресми жастар ұйымдары);

5) цивилизации: особенности развития. Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность. Экономика и типы экономических систем (понятия "экономика" и "экономическая система"). Особенности экономического развития стран. Традиционная (аграрная) экономика. Рыночная экономика и ее влияние на развитие культуры . Плановая (социалистическая) экономика. Смешанный тип экономики. Влияние культурно-географического фактора на экономическое развитие государств. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами (страны Персидского залива, Канада, Австралия, Турция, Бразилия и другие). Исторические примеры преодоления влияния ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств (Япония, Израиль, Сингапур, Малайзия). Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития. Проблема неравномерности экономического развития стран на современном этапе (экономическое развитие бывших колоний, неоколониализм, сырьевая направленность экономики). Роль международных организаций и государств в преодолении бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира;
6) политико-правовые процессы. Правовое государство и гражданское общество. Понятие, принципы и культурно-исторические предпосылки формирования правового государства (принцип разделения властей, верховенство закона, гарантия прав и свобод). Исторический опыт реализации принципов правового государства (Декларация прав человека и гражданина, Декларация независимости США, Акт об отмене рабства в США, Всеобщая декларация прав человека, Конституция Республики Казахстан). Понятие и общая характеристика гражданского общества (неправительственные организации (НПО), лоббизм, общественные организации и движения). Современные тенденции развития политико-правовой системы государств. Неправительственные организации и их роль в становлении и развитии гражданского общества. Современная политическая система мира. Трансформация мировой политической системы. Причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений. Особенности биполярной системы мира. Постбиполярная система мироустройства. Понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир". Современные тенденции развития международных отношений. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе. Современные вызовы и угрозы международной безопасности (сепаратизм, терроризм, фундаментализм, экстремизм, проблемы беженцев, противостояние ведущих держав). Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности. Международные и региональные организации: Организация объединенных наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Организация Североатлантического договора (НАТО), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ);

5) өркениеттер: даму ерекшеліктері. Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері ("экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдары). Елдердің экономикалық дамуының ерекшеліктері. Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Нарықтық экономика және оның мәдениеттің дамуына әсері. Жоспарлы (социалистік) экономика. Аралас экономика. Мәдени-географиялық фактордың мемлекеттердің экономикалық дамуына әсері. Табиғи және географиялық факторларға байланысты елдердің экономикалық мамандандырылуы (Парсы шығанағы елдері, Канада, Австралия, Түркия, Бразилия және тағы басқалар). Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары (Жапония, Израиль, Сингапур, Малайзия және тағы басқалар). Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Қазіргі кезеңдегі мемлекеттердің біркелкі емес экономикалық даму мәселелері (бұрынғы отарлардың экономикалық дамуы, неоколониализм, шикізатқа бағытталған экономикалар). Мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлі;
6) саяси-құқықтық процестер. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемелекет ұғымы, принциптері мен қалыптасуының мәдени-тарихи алғышарттары (мемлекеттік билікті бөлу принципі, заңның үстемдігі, құқықтар мен бостандықтардың кепілдігі). Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі (Адам мен азаматтың құқықтары туралы декларациясы, АҚШ-тың тәуелсіздік туралы декларациясы, АҚШ-та құлдықты жою туралы Заң, Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы, Қазақстан Республикасының Конституциясы). Азаматтық қоғамның түсінігі мен жалпы сипаттамасы (Үкіметтік емес ұйымдар, лоббизм, қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар). Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің қазіргі заманғы даму тенденциялары. Үкіметтік емес ұйымдар және олардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлі. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі. Халықаралық қатынастардағы Ялта-Потсдам жүйесінің ыдырау себептері. Әлемнің биполярлы жүйесінің ерешеліктері. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі. "Постбиполярлы жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдары. Халықаралық қатынастардың қазіргі замандағы тенденциялары. Қазіргі кезеңдегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі. Халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі кездегі қауіп-қатерлері (сепаратизм, ланкестік, фундаментализм, экстремизм, босқындар мәселесі, ірі мемлекеттердің қарсыласуы). Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы мемлекеттердің бірлескен әрекеттері. Халықаралық және аймақтық ұйымдары: Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы (ЕҚЫҰ), НАТО, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Азиядағы Өзара Ықпалдастық және Сенім Шаралары жөніндегі Кеңес (АӨСШК), Ұжымдық Қауіпсіздік туралы Шарт Ұйымы (ҰҚШҰ) және тағы басқалар;

Тема 8.1.2. Ценности-отношения, ценности-качество, ценности-знание.
Тема 8.1.3.Культура и воспитание в странах Западной Европы XIX-XX веков.
8.2. Научно-технический прогресс.
+
+
+
Тема 8.2.1. Исторические этапы научно-технического прогресса.
Влияние технологических факторов на развитие культуры, науки, техники и технологии производства.
Тема 8.2.2. Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности.

Тақырып 8.1.2. Құндылықтар-қатынастар, құндылықтар-сапа, құндылықтар-білім.
Тақырып 8.1.3. Батыс еуропа елдеріндегі ХІХ-ХХ ғасырлардағы мектеп пен тəрбие.
8.2. Ғылыми-техникалық прогресс.
+
+
+
Тақырып 8.2.1. Ғылыми-техникалық прогрестің тарихи кезеңдері. Мәдениеттің, ғылымның, техниканың және өндіріс технологиясының дамуына технологиялық факторлардың әсері.
Тақырып 8.2.2. Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық проблемалары.

8) объяснять влияние городской жизни и быта, моды, каллиграфии;
9) показать, как новый этап в развитии культуры и искусства, утверждение социалистического реализма в искусстве массового искусства, патриотическую роль и героическое значение искусства в годы Великой Отечественной войны, единство художников и народа, борьбу за мир в трудах советских художников;
9) предоставить лучшие произведения мировой кинематографии, режиссеров, интерпретацию направления развития киноискусства в современном мире;
10) представлять современный облик мировой хореографии. Анализировать современные особенности танцевального движения, техник, тематику постановки, стиля танца.
11) объяснять новые явлений в культуре второй половины ХХ-начала ХХІ века; 12) показать постмодернизм и архитектуру. художественное решение в архитектуре, отражение элементов и стилей разных периодов и эпох, компьютерная технология, новые направления в архитектуре - хай-тек, органи-тек, эко-тек, параметрическую архитектуру. Знакомство с творчеством теоретика архитектуры Чарлза Дженкса;
13) рассказать историю постмодернизм в литературе, возникновения жанра в литературе, характерные особенности и знакомство с известным произведением.
1) Анализирует творческие произведения выдающихся представителей мировой культуры;
2) обосновывает особенности массовой культуры, ее влияние на современное общество;
3) сопоставляет значение общечеловеческих нравственных ценностей современного мира для устойчивого развития общества;
4) знает историю развития искусства в древности, наскальные рисунки Альтамира в Испании, пещеры Фон-де-грома во Франции и Тассилин-Аджера в Африке, сравнивает характерные символы античности, мегалитическую архитектуру бронзового века;
5) оценивает искусство средневековой эпохи, определяет специфику;
6) называет художественные и архитектурные особенности эпохи Возрождения, объясняет историческое значение произведений Леонардо да Винчи, Микеланджело, Рафаэля, Тициана, знает развитие культового и светского музыкальных жанров;
7) знает основные этапы развития европейского искусства, творческие пути Ж. Л. Давида, Д. Энгры;
8) знает основные этапы развития советского искусства, Б. В. Иогансон, А. А. Дейнеки, А. А. Пластов. С. А. Чуйков. П. Ф. Никонов, П. Д. Корин, Д. Д. Жилинский и другие;
9) Знает жанры кино, выделяет новые стили в хореографии, объясняет основные идеи постмодернизма.
1) Выявлять причинные последствия, связи, особенности исторических событий XX века.
1) Анализирует особенности исторических событий XX века, способствовавших переоценке нравственных ценностей общества;

8) Мәдениет пен өнердің дамуындағы жаңа кезең, бұқаралық өнердің өнердегі социалистік реализмнің орнығуы, Ұлы Отан соғысы жылдарындағы өнердің патриоттық ролі мен қаһармандық мәні, суретшілер мен халықтың бірлігі, бейбітшілік үшін күрес тақырыптарының кеңестік суретшілердің еңбектерінде қалай көрініс тапты түсіндіру;
9) Әлемдік кинематографияның үздік туындылары.
Кинемотографиядағы үздік туындылар, режиссерлар, кино өнерінің қазіргі замандағы даму бағытын түсіндіру;
10) Әлемдік хореографияның заманауи келбеті мен таныстыру. Би қимылындағы қазіргі ерекшеліктер, техникалар, қойылым тақырыбы, би стилін туралы сараптау.
11) ХХ ғасырдың екінші жартысы мен ХХІ ғасырдың басындағы мәдениеттегі тың құбылыстарды түсіндіру; 12) постмодернизм және архитектура. Архитектурадағы көркемдік шешім, әртүрлі кезеңдер мен дәуірдегі элементтер мен стильдердің көрінісі, компьютерлік технология ,архитектурадағы жаңа бағыттар- хай-тек, органи-тек, эко-тек, параметрикалық архитектура. Архитектураның теоретигі Чарлз Дженкстің шығармашылығымен таныстыру;
13) әдебиеттегі постмодернизм.
Жанрдың әдебиеттегі шығу тарихы, өзіне тән ерекшеліктері және атақты шығармаламен таныстыру.
1) Әлем мәдениетінің көрнекті өкілдерінің шығармашылық туындыларын талдайды;
2) бұқаралық мәдениеттің ерекшеліктерін, оның қазіргі қоғамға әсерін негіздейді;
3) қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың маңызын салыстырады;
4) ежелгі дәуірдегі өнердің даму тарихын, Испаниядағы Альтамир, Франциядағы Фон-де Гром үңгірлеріндегі және Африкадағы Тассилин-Аджера жартас суреттерін біледі, Ежелгі дәуірдің өзіне тән символдарын , қола дәуірінің мегалиттік архитектурасын салыстырады;
5) орта ғасырлық дәуірдің өнерін бағалайды, ерекшелігін айқындайды;
6) қайта өрлеу дәуірінің көркемсуреттік және архитектуралык өзіндік ерекшеліктерін атайды, Леонардо да Винчи, Микеланджело, Рафаэль, Тициан еңбектеріннің тарихи маңыздылығын түсіндіреді, культтік және зайырлы музыкалық жанрлардың дамуын біледі;
7)19 ғ. еуропалық өнердің дамуының негізгі кезеңдерін, Ж.Л.Давид, Д.кнграның шығармашылық жолдарын біледі;
8) Кеңестік өнердің дамуының негізгі кезеңдерін біледі, Б.В.Иогансон, А.А.Дейнеки, А.А.Пластов. С.А.Чуйков. П.Ф.Никонов, П.Д.Корин, Д.Д.Жилинский тағы басқа суретшілердің еңбектерін атайды;
9) кино жанрларын біледі, хореографиядағы жаңа стильдерді ажыратады, постмодернизмнің басты идеяларын түсіндіреді;
14) XX ғасырдың тарихи оқиғаларының себеп салдарын, байланыстыру, ерекшеліктерін анықтау.
1) Қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға септігін тигізген XX ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін талдайды;

4) обобщает значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права.
8. Развитие образования и науки
Образование как общечеловеческая ценность
Научно-технический прогресс
Современные научные технологии
1) Анализ результатов промышленной революции в различных государствах.
1) Классифицирует типы письменности народов мира в контексте исторического развития;
2) для анализа социально-экономического развития государства использует понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция;
3) выявить особенности промышленной революции в разных государствах, их сходства и различия.
1) Ценность знаний, научно-технический прогресс, прогнозирование развития научных технологий.
1) Характеризует изменения и преемственность в развитии школьного образования в контексте истории человечества;
2) определяет роль образования в социально-экономическом развитии государств;
3) сопоставляет современные модели школьного образования;
4) определяет роль первых университетов в развитии просвещения и науки.
1) Показать значение развития современных видов науки и техники для решения глобальных проблем современности.
2) рассказать историю возникновения, развития первого издательства, печатных материалов, специалистов издательства, методы книгопродукции, объяснить историческую значимость издательского дела в истории человечества. Информировать о первых типографиях, в том числе на казахском языке, связывая их с историей книгопечатного дела; владение терминами, используемыми в типографском деле
1) Изучает влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности;
2) объясняет значение научно-технической революции в развитии современной цивилизации;
3) оценивает значение, роль научно-технической революции;
4) прогнозирует возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации.
5) знает историю типографии, типографскую продукцию, специальных специалистов и термины, используемые в издательском деле; в том числе на казахском языке объясняет историю книгопечатного дела; может дать историческую оценку истории издательской работы после Октябрьской революции, имен и деятельности исторических личностей, желавших ее основания.
Приложение 73 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "География" художественно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "География" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

4) Азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын қорытындылайды.
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде
Ғылыми-техникалық прогресс
1) Әртүрлі мемлекеттердегі өнеркәсіп революциясының нәтижесін талдау.
1) Тарихи даму контекстіндегі әлем халықтарының жазу түрлерін жіктейді;
2) мемлекетердің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өнеркәсіп революциясы", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын қолданады;
3) әртүрлі мемлекеттердегі өнеркәсіп революциясының ерекшеліктерін, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
1) Білім құндылығы, ғылыми-техникалық прогресс, ғылыми технологиялардың дамуын болжау.
1) Адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттайды;
2) мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлі анықтайды;
3) мектептегі білім берудің заманауи үлгілерін салыстырады;
4) ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлін айқындайды.
1) Қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешу үшін ғылым мен техниканың заманауи түрлері дамуының маңызын тұжырымдау.
2) алғашқы баспаның шығу тарихын, дамуын, баспа материалдарын, баспа мамандарын, кітап көбейтудің әдістерін баяндау, баспа ісінің адамзат тарихында алатын тарихи маңыздылығын түсіндіру. Алғашқы баспаханаларды оның ішінде қазақ тілінде кітап басып шығару ісінің тарихымен байланыстыра отырып ақпараттар беру; баспахана ісінде қолданылатын терминдерді меңгеру.
1) Қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттейді;
2) қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын түсіндіреді;
3) ғылыми-техникалық революцияның маңызын, рөлін бағалайды;
4) адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктердің ықтимал салдарын болжайды.
5) баспахана тарихын, баспахана өнімдерін, арнайы мамандар мен баспа ісіндегі қолданылатын терминдерді біледі; оның ішінде қазақ тілінде кітап басып шығару ісінің тарихын түсіндіреді; Қазан төңкерісінен кейінгі баспа жұмысының тарихымен және оның ірге тасын қалаған тарихи тұлғалардың есімдері мен қызметіне тарихи баға бере алады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
73 - қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

Тема 3.3.2. Механизм регулирования природопользования в нефтегазовой отрасли
33
Тема 3.3.3. Законодательные аспекты государственного и местного природопользования
34
Тема 3.3.4. Местная повестка дня – XXI век. Социальная, экологическая и экономическая эффективность
35
Тема 3.3.5. Местное управление природопользованием.
36
Тема 3.3.6. "Экологический след" и устойчивое развитие
37
Тема 3.3.7. Рациональное использование природных ресурсов в ремесленном хозяйстве Республики Казахстан.
3.4. Основы геологических исследований
+
+
+
38
Тема 3.4.1. Концепция природопользования
39
Тема 3.4.2. Антропогенные изменения окружающей среды
40
Тема 3.4.3. Природопользование
41
Тема 3.4.4. Оценка качества окружающей среды
42
Тема 3.4.5. Экология и здоровье человека. Пространственный характер качества окружающей среды в мире
43
Тема 3.4.6. Анализ воздействия антропогенных факторов промышленного производства на окружающую среду (легкая промышленность)
44
Тема 3.4.7. Численность населения мира-важный геоэкологический фактор
45
Тема 3.4.8. Геоэкологические индикаторы
46
Тема 3.4.9. Экологический менеджмент
47
Тема 3.4.10. Переход к устойчивому развитию
Раздел 4. Геоэкономика
4.1. Основы геоэкономики. Предмет и актуальность исследования геоэкономики
+
+
+
48
Тема 4.1.1. Цели и задачи, основные понятия направления геоэкономики
49
Тема 4.1.2. Роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов
4.2. Факторы и условия организации хозяйства
+
+
+
50
Тема 4.2.1. Территориальные факторы организации хозяйства
51
Тема 4.2.2. Факторы современного размещения отраслей мирового хозяйства
4.3. Структура мирового хозяйства
+
+
+
52
Тема 4.3.1. Хозяйственная структура стран мира
4.4. Территориальные модели мирового хозяйства
+
+
+
53
Тема 4.4.1. Территориальная структура и модели мирового хозяйства
54
Тема 4.4.2. Территориальная структура хозяйства (легкой промышленности, в том числе текстильной, швейной, обувной и кожевенной промышленности) в развитых странах.
55
Тема 4.4.3. Территориальная структура хозяйства (легкой промышленности, в том числе текстильной, одежды, обуви и кожевенной промышленности) в развивающихся странах
4.5. Показатели экономического развития стран мира
+
+
+
56
Тема 4.5.1. Сравнение показателей экономического развития стран мира
57
Тема 4.5.2. Классификация стран мира по уровню экономического развития. Развитые страны.
58
Тема 4.5.3. Модели социально-экономического развития развитых стран
59
Тема 4.5.4. Страны переходной экономики
60
Тема 4.5.5. Группы развивающихся стран

Тақырып 3.3.2. Мұнай-газ саласындағы табиғатты пайдалануды реттеу механизмі
33
Тақырып 3.3.3. Мемлекеттік және жергілікті табиғатты пайдаланудың заңнамалық аспектілері
34
Тақырып 3.3.4. Жергілікті күн тәртібі – XXI ғасыр. Әлеуметтік, экологиялық және экономикалық тиімділік
35
Тақырып 3.3.5. Табиғатты пайдалануды жергілікті басқару.
36
Тақырып 3.3.6. "Экологиялық із" және тұрақты даму
37
Тақырып 3.3.7. Қазақстан Республикасы қолөнер шаруашылығында табиғи ресурстарды тиімді пайдалану.
3.4. Геоэкологиялық зерттеулер негіздері
+
+
+
38
Тақырып 3.4.1. Табиғатты пайдалану тұжырымдамасы
39
Тақырып 3.4.2. Қоршаған ортаның антропогендік өзгерістері
40
Тақырып 3.4.3. Табиғатты пайдалану
41
Тақырып 3.4.4. Қоршаған ортаның сапасын бағалау
42
Тақырып 3.4.5. Экология және адам денсаулығы. Дүниежүзіндегі қоршаған орта сапасының кеңістік сипаты
43
Тақырып 3.4.6. Өнеркәсіптік өндірістің антропогендік факторларының қоршаған ортаға әсерін талдау (жеңіл өнеркәсіп, мамандық бойынша)
44
Тақырып 3.4.7. Дүниежүзі халқының саны – маңызды геоэкологиялық фактор
45
Тақырып 3.4.8. Геоэкологиялық индикаторлар
46
Тақырып 3.4.9. Экологиялық менеджмент
47
Тақырып 3.4.10. Тұрақты дамуға көшу
4 . Геоэкономика
4.1. Геоэкономика негіздері. Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
+
+
+
48
Тақырып 4.1.1. Геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттері, негізгі түсініктері
49
Тақырып 4.1.2. Елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлі
4.2. Шаруашылықты ұйымдастырудың факторлары мен шарттары
+
+
+
50
Тақырып 4.2.1. Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары
51
Тақырып 4.2.2. Дүниежүзілік шаруашылық салаларын заманауи орналастыру факторлары
4.3. Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
+
+
+
52
Тақырып 4.3.1. Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымы
4.4. Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері
+
+
+
53
Тақырып 4.4.1. Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы және модельдері
54
Тақырып 4.4.2. Дамыған елдердегі шаруашылықтың (жеңіл өнеркәсіптің, соның ішінде тоқыма, киім, аяқ киім және былғары өнеркәсіптерінің) аумақтық құрылымы.
55
Тақырып 4.4.3. Дамушы елдердегі шаруашылықтың (жеңіл өнеркәсіптің, соның ішінде тоқыма, киім, аяқ киім және былғары өнеркәсіптерінің) аумақтық құрылымы
4.5. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері
+
+
+
56
Тақырып 4.5.1. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру
57
Тақырып 4.5.2. Дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу. Дамыған елдер.
58
Тақырып 4.5.3. Дамыған елдердің әлеуметтік-экономикалық даму модельдері
59
Тақырып 4.5.4. Өтпелі экономика елдері
60
Тақырып 4.5.5. Дамушы елдердің топтары

1) Определяет положение Казахстана в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
2) объясняет изменение геополитического, исторического и современного положения Республики Казахстан.
Сравнение стран мира
1) Объяснить и оценить рейтинг конкурентоспособности Казахстана;
2) определить значимости, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации.
1) Понимает динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
2) определяет географические, социальные, экономические и политические факторы, влияющие на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей.
7. Глобальные проблемы человечества
Решение глобальных проблем
1) Определить проблемы развития человечества и их критерия;
2) выявить и группировать причины и последствий возникновения глобальных проблем.
1) Классифицирует, знает и определяет глобальные проблемы развития человечества;
2) определяет роль понятия геоглобалистика в решении глобальных проблем и его связь с географией.
Пути решения глобальных проблем
1) Анализировать, выявить мировой опыт человечества в решении глобальных проблем;
2) выявить проявления глобальных проблем на территории Казахстана;
3) Определить роль молодого специалиста на пути модернизации нового Казахстана.
1) Понимает мировой опыт в решении глобальных проблем человечества;
2) представляет свои проекты по решению глобальных проблем, в том числе возникающих на территории Казахстана;
3) определяет роль молодого специалиста на пути модернизации нового Казахстана.
Приложение 74 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовой учебный план Технического и профессионального образования по дисциплине "Графика и проектирование" художественно-технологическое направление
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Графика и проектирование" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

1) Қазақстанның физикалық-географиялық, тарихи-географиялық және геосаяси аймақтарындағы жағдайын айқындай алады;
2) Қазақстан Республикасының геосаяси, тарихи және қазіргі жағдайының өзгеруін түсіндіре алады.
Дүниежүзі елдерін салыстыру
1) Қазақстанның бәсекеге қабілеттілік рейтингін түсіну және баға беру;
2) қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау.
1) Көрсеткіштер жиынтығы бойынша анықталатын индекстер мен рейтингтердегі Қазақстанның орнының динамикасын біледі (таңдау бойынша бір рейтинг мысалында) ;
2) көрсеткіштер жиынтығы бойынша есептелетін индекстер мен рейтингтерде Қазақстанның орнына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды айқындай алады.
Адамзаттың ғаламдық проблемалары
Ғаламдық мәселелерді шешу
1) Адамзат дамуындағы мәселелер және олардың критерийлерін анықтау;
2) ғаламдық мәселелерінің пайда болу, себептерін және салдарын анықтау және топтастыру.
1) Адамзаттың дамуындағы ғаламдық проблемаларды жіктейді, біледі және айқындайды;
2) ғаламдық мәселелерді шешудегі геоглобалистика ұғымының рөлін және оның географиямен байланысын анықтайды.
Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары
1) Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешудегі әлемдік тәжірибесін саралау, анықтау;
2)ғаламдық мәселелердің Қазақстан аумағындағы көріністерін анықтау;
3) Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас маман рөлін айқындау.
1) Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешуде әлемдік тәжірибені түсінеді;
2) ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында көрініс табатын мәселелерді шешу бойынша өз жобаларын ұсынады;
3) Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас маман рөлін айқындайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
74- қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Графика мен жобалау" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Графика мен жобалау" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

8) "Творческие задания". Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности; особенности творческих задач; задания от идеи до проекта; задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/ дизайна/архитектуры, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование); творческий проект по заданной теме; творческие задачи с элементами проектной деятельности; разработка национальный орнамент используя техники киригами; построение праздничных флажков и игрушек, используя технику киригами; построение архитектурного объекта, используя технику киригами; моделирование подставку для цветов; моделирование подставку для книг; моделирование подарочного упаковки для книг; разработка дизайна подставки-трансформера для сотового телефона; разработка дизайна орнамента подставки- трансформера для сотового телефона; разработка дизайна казахского национального сосуда для кумыса; разработка дизайна входной группы колледжа; разработка проект пандуса для фасада здания магазина книг; разработка проекта юрты; разработка проекта "Дом моей мечты".

8) "Шығармашылық тапсырмалар". Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар; шығармашылық тапсырмалардың ерекшеліктері; идеядан жобаға дейінгі тапсырмалар; жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар; техника/дизайн/ сәулет салалары бойынша жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмаларды түрлі графика құралдарымен (қолмен орындалатың/ компьютерлік графика/ макеттеу) орындау; берілген тақырып бойынша шығармашылық жоба; жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар; киригами техникасы арқылы ұлттық ою-өрнек жасау; киригами техникасы арқылы мерекелік жалаулар мен ойыншықтарды құрастыру; киригами техникасы арқылы сәулет нысанын салу; гүл қоятын сөрені модельдеу; кітап қоятын сөрені модельдеу; кітапті безендіруге арналған қорапты модельдеу; ұялы телефонға арналған трансформер -сөренің дизайнын әзірлеу; ұялы телефонға арналған трансформатор- сөреге ою-өрнектерді қойып дизайнын әзірлеу; қазақтың қымыз құятын ұлттық ыдысының дизайнын әзірлеу; колледжге кіру алаңынын дизайнын әзірлеу; колледждің демалыс аймағын жобалау; кітап дүкені ғимаратының қасбетіне пандус жобасын әзірлеу; киіз үй жобасын әзірлеу; "менің арманымдағы үй" жобасын әзірлеу.

2)определяет визуализацию творческих идей;
3)анализирует графические средства визуализации проектных предложений (эскиз, чертеж, макет).
Творческие задании
Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности
1) Определять цели и задачи, этапы проектирования.
1) Анализирует и определяет значимость выбора и проектирование проектной деятельности.
Творческие задачи с элементами проектной деятельности
1) Выполнять задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/ дизайна/архитектуры, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование)
1)Умеет анализировать и определить значимость выбора и проектирование проектной деятельности,
применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование) разрабатывает творческий проект на заданную тему:
2)разрабатывает национальный орнамент используя техники киригами;
3)моделирует стеллажи для одежды и обуви;
4)разрабатывает дизайн подставки-трансформера для рукоделия;
5)разрабатывает дизайн зоны отдыха колледжа;
6)разрабатывает проект пандуса для фасада здания "Дома моды";
7)разрабатывает проект юрты;
8)разрабатывает проект дома моей мечты.
Приложение 75
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Физика" художественно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Физика" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Физика" - формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.

2)шығармашылық идеялардың көрнекілігін анықтайды;
жобалық ұсыныстардың графикалық визуализация құралдарын талдайды (эскиз, сызба, макет).
Шығармашылық тапсырмалар
Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар
1) Жобалаудың мақсаттары мен міндеттерін, кезеңдерін анықтау.
1) жобалау қызметін таңдау мен жобалаудың маңыздылығын талдайды және айқындайды.
Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
1) Әр түрлі графикалық құралдарды( қолмен/ компьютерлік графика/ макеттеу)қолдана отырып, инженерлік / дизайн / сәулет саласындағы жобалау және жобалау элементтерімен тапсырмаларды орындау
1) жобалау қызметін таңдау мен жобалаудың маңыздылығын талдай және анықтай алады,
әр түрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (қолмен/ компьютерлік графика/ макет) берілген тақырып бойынша шығармашылық жоба жасайды:
2) киригами техникасын пайдалана отырып, ұлттық ою-өрнекті әзірлейді;
3) киім мен аяқ киімге арналған сөрелерді модельдейді;
4) қолөнерге арналған трансформаторлық стендтің дизайнын жасайды;
5) колледждің демалыс аймағының дизайнын әзірлейді;
6)"сән үйі" ғимаратының қасбеті үшін пандус жобасын әзірлейді;
7) киіз үй жобасын әзірлейді;
8) Менің арманымдағы үйдің жобасын жасайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
75- қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Физика" оқу пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларда ғылыми дүниетаным негіздерін, әлемнің жаратылыстану-ғылыми бейнесін тұтас қабылдауды, өмірлік маңызды практикалық міндеттерді шешу үшін табиғат құбылыстарын байқау, талдау және жазу қабілетін қалыптастыру.

Раздел 4. Колебания
4.1. Механические колебания
+
+
+
15
Уравнения и графики гармонических колебаний.
Практическая работа (по профилю)
4.2. Электромагнитные колебания
+
+
+
16
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания
Практическая работа (по профилю)
4.3. Переменный ток
+
+
+
17
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
18
Практическая работа
Лабораторная работа № 1. Определение числа витков в обмотках трансформатора.
Раздел 5. Волны
5.1. Электромагнитные волны
+
+
+
19
Излучение и прием электромагнитных волн; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
Практическая работа (по профилю)
Раздел 6. Оптика
6.1. Волновая оптика
+
+
+
20
Интерференция света; Дифракция света. Дифракционные решетки; поляризация света.
Практическая работа
Лабораторная работа № 2. Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки.
Лабораторная работа № 3.
Наблюдение поляризации света.
6.2. Геометрическая оптика
+
+
+
21
Геометрические законы оптики; преломление в плоскопараллельной пластине; полное внутреннее отражение; оптические приборы.
Практическая работа.
Лабораторная работа № 4. Определение показателя преломления стекла.
Практическая работа (по профилю)
Оптические иллюзии в архитектуре и строительстве.
Раздел 7. Квантовая физика
7.1. Атомная и квантовая физика
+
+
+
22
Единство корпускулярно-волновой природы света; виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; лазеры; голография; фотография, томография.
Практическая работа (по профилю)
7. 2. Физика атомного ядра
+
+
+
23
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Практическая работа (по профилю)
Лабораторная работа № 5. Определение периода полураспада".

4-бөлім Ауытқулар
4.1.Механикалық тербеліс
+
+
+
15
Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері.
Практикалық жұмыс (бейіні бойынша)
4.2.Электромагниттік тербеліс
+
+
+
16
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер
Практикалық жұмыс (бейіні бойынша)
4.3. Айнымалы тоқ
+
+
+
17
генератор; мәжбүрлі электромагниттік тербелістер; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; өндіріс, трансформатор; Қазақстанда және әлемде электр энергиясын өндіру және пайдалану.
18
Практикалық жұмыс
Зертханалық жұмыс № 3. Трансформатор орамаларының айналым санын анықтау.
5-бөлім Толқындар
5.1. Электромагниттік толқындар
+
+
+
19
Электромагниттік толқындарды шығару және қабылдау; аналогты-цифрлық түрлендіргіш; қосылу арналары; байланыс құралдары.
Практикалық жұмыс (бейіні бойынша)
6-бөлім Оптика
6.1.Толқындық оптика
+
+
+
20
Жарық кедергісі; Жарықтың дифракциясы. Дифракциялық торлар; жарық поляризациясы.
Практикалық жұмыс
Зертханалық жұмыс № 4. Дифракциялық тор арқылы жарықтың толқын ұзындығын анықтау.
Зертханалық жұмыс №5.
Жарықтың поляризациясын бақылау.
6.2. оптика
+
+
+
21
Оптиканың геометриялық заңдары; жазық-параллель пластинадағы сыну; толық ішкі рефлексия; оптикалық құрылғылар.
Практикалық жұмыс.
Зертханалық жұмыс №6. Шынының сыну көрсеткішін анықтау.
Практикалық жұмыс (бейіні бойынша)
Сәулет және құрылыстағы оптикалық иллюзиялар.
7-бөлім Кванттық физика
7.1.Атомдық және кванттық физика
+
+
+
22
Жарықтың корпускулалық-толқындық табиғатының бірлігі; сәулелену түрлері; спектрлер; спектрлік құрылғылар; спектрлік талдау; инфрақызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; электромагниттік сәулелену шкаласы; фотоэффект; фотоэффектіні қолдану; жеңіл қысым; жарықтың химиялық әрекеті; лазерлер; голография; фотосурет, томография.
Практикалық жұмыс (бейіні бойынша)
7.2. Атом ядросының физикасы
+
+
+
23
Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атом ядросы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардың бөлінуі; тізбекті ядролық реакциялар; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациялық қорғаныс; ядролық реактор; ядролық энергия; термоядролық реакциялар.
Практикалық жұмыс (бейіні бойынша)
Зертханалық жұмыс № 7. Жартылай ыдырау периодын анықтау.

Раздел 8. Нанотехнология и наноматериалы
8.1. Нанотехнология и наноматериалы.
+
+
+
24
Основные достижения нанотехнологии; проблемы и перспективы развития наноматериалов.
Практическая работа (по профилю)
Раздел 9. Космология
9.1. Космология
+
+
+
25
Мир звезд; расстояние до звезд; переменные звезды; наша Галактика; открытие других Галактик квазары; теория Большого взрыва; расширение Вселенной; основные этапы эволюции Вселенной; модели Вселенной; жизнь и разум во Вселенной; нейтронные звезды, сверхновые.
Практическая работа (по профилю)

8-бөлімНанотехнология және наноматериалдар
8.1.Нанотехнология және наноматериалдар.
+
+
+
24
Нанотехнологиядағы негізгі жетістіктер; наноматериалдарды дамытудың мәселелері мен перспективалары.
Практикалық жұмыс (бейіні бойынша)
9-бөлім. Космология
9.1. Космология
+
+
+
25
жұлдыздар әлемі; жұлдыздарға дейінгі қашықтық; айнымалы жұлдыздар; біздің галактика; басқа галактикалардың квазарларының ашылуы; үлкен жарылыс теориясы; ғаламның кеңеюі; Әлем эволюциясының негізгі кезеңдерін; ғаламның модельдері; ғаламдағы өмір мен ақыл; нейтрондық жұлдыздар, суперновалар.
Практикалық жұмыс (бейіні бойынша)

Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Механика
Кинематика
1) Применять кинематические уравнения при решении задач, анализировать графики движения;
2) приводить примеры классического закона сложения скоростей и перемещений из повседневной жизни;
3) определять величины, характеризующие криволинейное движение.
1) Применяет кинематические уравнения при решении задач и анализирует графики движения, а также определяет величины, характеризующие криволинейное движение.
Квантовая теория танца. Волновая механика
1) Объяснить законы Ньютона и определять равнодействующую силу;
2) объяснять определение танец- механическое явление;
3) описывать изменения физических величин при движении тела;
4) понимать законы физики и применять их в работе танцовщиков.
1) Понимает важный принцип запрета, относящийся к произвольным системам танцующих, и раскрывает содержание понятия теория танцев – волновая механика.
Динамика
1) Усвоить законы Ньютона и определять равнодействующую силу;
2) объяснить закон всемирного тяготения и описывать движение космических аппаратов;
3) описывать изменения физических величин при движении тела, брошенного под углом к горизонту и вертикально.
1) Раскрывает содержание законов Ньютона, определяет равнодействующую силу и описывает изменения физических величин при движении тела, брошенного под углом к горизонту и вертикально.
Статика и гидростатика
1) Определять центр масс абсолютно твердого тела и объяснять различные виды равновесия;
2) описывать закон Паскаля и его применение;
3) определить область проявления и учета основных законов физики в архитектуре фонтанов.
1) Определяет центр масс абсолютно твердого тела и поясняет различные виды равновесия, а также описывает закон Паскаля и объясняет его применение.
Законы сохранения
1) Объяснять законы сохранения импульса и полной механической энергии для тел замкнутой системы любых размеров: как для частиц микромира, так и космических тел.
1) Объясняет и применяет законы сохранения импульса и энергии при решении задач.
Гидродинамика
1) Понимать условия равновесия материальных тел под действием сил и движение жидкостей и газов;
2) описывать движения жидкостей и газов, которые связаны с наличием внутреннего трения между их слоями и сжимаемостью;
3) определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины и учитывать точность измерений;
4) определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения.

3-тарау. Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Механика
Кинематика
1) Есептер шығаруда кинематикалық теңдеулерді қолдану, қозғалыс графиктерін талдау;
2) жылдамдықтарды және орын ауыстыруларды қосудың классикалық заңына күнделікті өмірден мысалдар келтіру;
3) қисық сызықты қозғалысты сипаттайтын шамаларды анықтау.
1) Есептерді шешуде кинематикалық теңдеулерді қолданады және қозғалыс графиктерін талдайды, сонымен қатар қисық сызықты қозғалысты сипаттайтын шамаларды анықтайды.
Бидің кванттық теориясы. Толқын механикасы
1) Ньютон заңдарын түсіндіріп, нәтиже күшін анықтау;
2) би – механикалық құбылыстың анықтамасын түсіндіру;
3) дененің қозғалысы кезінде физикалық шамалардың өзгеруін сипаттау;
4) физика заңдарын түсініп, билердің шығармашылығында қолдану.
1) Билеушілердің ерікті жүйелеріне қатысты тыйымның маңызды принципін түсінеді және би теориясы - толқындық механика ұғымының мазмұнын ашады..
Динамика
1) Ньютон заңдарын біліп, нәтиже күшін анықтау;
2) бүкіл әлемдік тартылыс заңын түсіндіру және ғарыш аппараттарының қозғалысын сипаттау;
3) денені көкжиекке және тігінен бұрышпен лақтырған кезде физикалық шамалардың өзгеруін сипаттау.
1) Ньютон заңдарының мазмұнын ашады, нәтиже күшін анықтайды және горизонтқа бұрышпен және тік лақтырылған дененің қозғалысы кезінде физикалық шамалардың өзгеруін сипаттайды.
Статика және гидростатика
1) Абсолют қатты дененің массалар центрін анықтау және тепе-теңдіктің әртүрлі түрлерін түсіндіру;
2)Паскаль заңын және оның қолданылуын сипаттау;
3) субұрқақтар сәулетіндегі физиканың негізгі заңдылықтарының көріну және қарастырылу аймағын анықтау.
1) Абсолютті қатты дененің масса центрін анықтайды және тепе-теңдіктің әртүрлі түрлерін түсіндіреді, сонымен қатар Паскаль Заңын сипаттайды және оның қолданылуын түсіндіреді.
Сақталу заңдары
1) Кез-келген мөлшердегі жабық жүйенің денелері үшін импульстің және толық механикалық энергияның сақталу заңдылықтарын түсіндіру: микроәлем бөлшектері үшін де, ғарыштық денелер үшін де.
1) Мәселелерді шешуде импульс пен энергияның сақталу заңдарын түсіндіреді және қолданады.
Гидродинамика
1) Күштердің әсерінен және сұйықтар мен газдардың қозғалысы кезіндегі материалдық денелердің тепе-теңдік шарттарын түсіну;
2) олардың қабаттары арасындағы ішкі үйкелістің болуымен және сығылу қабілетімен байланысты сұйықтықтар мен газдардың қозғалысын сипаттау;
3) тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын (тұрақты) физикалық шамаларды анықтау және өлшемдердің дәлдігін есепке алу;
4) эксперимент нәтижесіне әсер ететін факторларды анықтау және оны жақсарту жолдарын ұсыну.

1) Объясняет и описывает ламинарное, турбулентное течения жидкостей и газов.
Молекулярная физика
Молекулярная физика
1) Понимать основы молекулярно- кинетической теории газов;
2) описывать модели твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярно-кинетическую теории; 3) различать структуры кристаллических и некристаллических твердых веществ.
1) Описывает основные положения молекулярно-кинетической теории и модель идеального газа.
Газовые законы
1) Описывать уравнение, связывающие между собой термодинамические параметры;
2) различать графики газовых законов.
1) Объясняет законы Бойля-Мариотта, Гей-Люссака, закон Шарля и применяет эти законы при решении задач.
Основы термодинамики
1) Объяснять явления, связанные со взаимным превращением механической и внутренней энергий и передачей внутренней энергии от одного тела к другому.
1) Описывает смысл первого и второго законов термодинамики.
Жидкие тела
1)Объяснять механические свойства жидкостей и газов, их движение и движение твердых тел в них;
2) определять относительную влажность воздуха;
3) объяснять природу поверхностного натяжения и роль капиллярного явления в повседневной жизни.
1) Определяет относительную влажность воздуха и объясняет природу поверхностного натяжения и роль капиллярных явлений в повседневной жизни.
Электричество и магнетизм
Электростатика
1) Обсуждать свойства электрического поля и определять его силовую характеристику;
2) описывать взаимодействие неподвижных зарядов;
3) описывать действие электростатического поля на движение заряда;
4) сравнивать характеристики гравитационного и электростатического полей.
1) Объясняет свойства электрического поля и определяет его силовую характеристику, описывает действие электростатического поля на движение заряда.
Постоянный ток
1) Объяснять законы постоянного тока;
2) объяснять понятия электродвижущая сила и внутреннее сопротивление; 3) объяснять различия между электродвижущей силой и падением напряжения во внешней цепи;
4) применять закон Ома для полной цепи и понимать последствия короткого замыкания;
5) производить практические расчеты стоимости работы и мощности бытовых приборов.
1) Применяет закон Ома для полной цепи и производит практические расчеты стоимости работы от мощности бытовых приборов.
Электрический ток в различных средах.
1) сравнивать принципы возникновения электрического тока в различных средах;
2) экспериментально определять условия возникновения тока в электролитах
3) приводить примеры использования полупроводниковых приборов

1) Сұйықтар мен газдардың ламинарлы, турбулентті ағынын түсіндіреді және сипаттайды.
Молекулалық физика
Молекулалық физика
1) Газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негіздерін түсіну;
2) молекулалық-кинетикалық теория негізінде қатты денелердің, сұйықтардың және газдардың модельдерін сипаттау; 3) кристалдық және кристалды емес қатты заттардың құрылымдарын ажырату.
1) Молекулярлық-кинетикалық теорияның және идеал газ моделінің негізгі ережелерін сипаттайды.
Газ заңдары
1) Термодинамикалық параметрлерге қатысты теңдеуді сипаттау;
2) газ заңдарының графиктерін ажырату.
1) Бойль-Мариотта, Гей-Люссак заңдарын, Шарль заңын түсіндіреді және осы заңдарды есептерді шығаруда қолданады.
Термодинамика негіздері
1) Механикалық және ішкі энергиялардың өзара түрленуімен және ішкі энергияның бір денеден екінші денеге ауысуымен байланысты құбылыстарды түсіндіру.
1) Термодинамиканың бірінші және екінші заңдарының мағынасын сипаттайды.
Сұйық денелер
1)Сұйықтар мен газдардың механикалық қасиеттерін, олардың қозғалысын және олардағы қатты заттардың қозғалысын түсіндіру;
2) ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау;
3) беттік керілу сипатын және капиллярлық құбылыстың күнделікті өмірдегі рөлін түсіндіру.
1) Ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтайды және беттік керілудің табиғатын және күнделікті өмірдегі капиллярлық құбылыстардың рөлін түсіндіреді.
Электр және магнетизм
Электростатика
1)Электр өрісінің қасиеттерін талқылап, оның қуат сипаттамасын анықтау;
2) тұрақты зарядтардың өзара әрекеттесуін сипаттау;
3) зарядтың қозғалысына электростатикалық өрістің әсерін сипаттау;
4) гравитациялық және электростатикалық өрістердің сипаттамаларын салыстыру.
1) Электр өрісінің қасиеттерін түсіндіреді және оның күштік сипаттамасын анықтайды, электростатикалық өрістің заряд қозғалысына әсерін сипаттайды
Тұрақты ток
1) Тұрақты токтың заңдылықтарын түсіндіру;
2) электр қозғаушы күш және ішкі кедергі ұғымдарын түсіндіру;
3) сыртқы тізбектегі электр қозғаушы күш пен кернеудің төмендеуінің айырмашылығын түсіндіру;
4) Ом заңын толық тізбекке қолдану және қысқа тұйықталудың салдарын түсіну;
5) тұрмыстық техниканың жұмыс құны мен қуатының практикалық есептеулерін жасау.
1) Толық тізбек үшін Ом заңын қолданады және тұрмыстық техниканың қуатынан жұмыс құнын практикалық есептеулер жүргізеді.
Әртүрлі ортадағы электр тогы.
1) Әртүрлі орталарда электр тогының пайда болу принциптерін салыстыру;
2) электролиттерде токтың пайда болу жағдайларын эксперименталды түрде анықтау;
3) жартылай өткізгіш құрылғыларды пайдалану мысалдарын келтіру.

1) Сравнивает принцип возникновения электрического тока в различных средах и описывает явление сверхпроводимости и его практическое применение.
Магнитное поле
1) Описывать вид материи, которая действует на движущийся заряд (проводники с током, тела, обладающие магнитным моментом);
2) описывать современные области использования магнитных материалов и обсуждать тенденции их применения.
1) Определяет величину, характеризующую магнитное поле проводников, и применяет правило левой руки, а также описывает действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы и на проводник с током.
Электромагнитная индукция
1) Описывать явление электромагнитной индукции.
1) Объясняет правило Ленца и принцип действия электромагнитных приборов, а также практическое значение магнитно-резонансной томографии.
Колебания
Механические колебания
1) Объяснять периодические изменения физической величины, описывающей механическое движение;
2) расширять и углублять свои знания о гармонических колебаниях.
1) Описывает гармонические колебания (х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически.
Электромагнитные колебания
1) Описывать условия возникновения свободных и вынужденных электромагнитных колебаний и проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями.
1) Описывает условия возникновения свободных и вынужденных колебаний.
Переменный ток
1) Описывать вынужденные электромагнитные колебания, которые возникают под действием внешней, периодически изменяющейся ЭДС;
2) объяснять условие резонанса и называть сферы его применения;
3) экспериментально определять число витков в обмотках трансформатора;
4) оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
1) Характеризует переменный ток, используя такие физические величины как период, частота и объясняет условие резонанса, называет сферы его применения.
Волны.
Электромагнитные волны
1) объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства;
2) объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым сигналом;
3) систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования.
1) Объясняет условия возникновения электромагнитных волн и описывает их свойства, а также преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым сигналом.
Оптика
Волновая оптика
1) Описывать условия необходимые для наблюдения интерференции и дифракции световых волн;
описывать применение 2) дифракционной решетки для определения длины волны;
3) экспериментально исследовать поляризацию света.

1) Әртүрлі ортадағы электр тогының әрекет ету принципін салыстырады және асқын өткізгіштік құбылысын және оның практикалық қолданылуын сипаттайды.
Магниттік өріс
1) Қозғалатын зарядқа әсер ететін заттың түрін сипаттау (ток өткізгіштер, магниттік моменті бар денелер);
2) магниттік материалдарды пайдаланудың заманауи салаларын сипаттау және оларды қолдану үрдістерін талқылау.
1) Өткізгіштердің магнит өрісін сипаттайтын шаманы анықтайды және сол қол ережесін қолданады, сондай-ақ магнит өрісінің қозғалатын зарядталған бөлшектерге және Ток өткізгішке әсерін сипаттайды.
Электромагниттік индукция
1) Электромагниттік индукция құбылысын сипаттау.
1) Ленц ережесін және электромагниттік құрылғылардың жұмыс істеу принципін, сонымен қатар магнитті-резонансты бейнелеудің практикалық маңызын түсіндіреді.
ауытқулар
Механикалық тербеліс
1) Механикалық қозғалысты сипаттайтын физикалық шамадағы периодтық өзгерістерді түсіндіру;
2) гармоникалық тербеліс туралы білімдерін кеңейту және тереңдету.
1) Гармоникалық тербелістерді (x(t), v(t), a(t)) эксперименталды, аналитикалық және графикалық түрде сипаттайды.
Электромагниттік тербеліс
1) Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау және механикалық электромагниттік тербелістердің ұқсастығын көрсету.
1) Еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттайды.
Айнымалы тоқ
1) Сыртқы, периодты түрде өзгеретін ЭҚК әсерінен болатын мәжбүрлі электромагниттік тербелістерді сипаттау;
2) резонанстық шартты түсіндіру және оның қолданылу аясын айту;
3) трансформатор орамдарының айналым санын тәжірибе жүзінде анықтау;
4) Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау.
1) Период, жиілік сияқты физикалық шамаларды пайдалана отырып, айнымалы токты сипаттайды және резонанс жағдайын түсіндіреді, оның қолданылу аясын атайды.
Толқындар.
Электромагниттік толқындар
1)Электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау;
2) цифрлық сигналды жіберудің аналогтық сигнал беруден артықшылығын түсіндіру;
3) байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жақсартудың мүмкін жолдарын ұсыну.
1) Электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіреді және олардың қасиеттерін сипаттайды, сонымен қатар аналогтық сигналмен салыстырғанда сигналды цифрлық форматта берудің артықшылықтарын сипаттайды.
Оптика
Толқындық оптика
1) Жарық толқындарының интерференциясы мен дифракциясын байқауға қажетті жағдайларды сипаттау;
2) толқын ұзындығын анықтау үшін дифракциялық тордың қолданылуын сипаттау;
3) жарықтың поляризациясын тәжірибе жүзінде зерттеу.

1) Описывает условия, необходимые для наблюдения интерференции и дифракции световых волн, экспериментально исследует поляризацию света.
Геометрическая оптика
1) экспериментально определять показатель преломления стекла;
2) объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов;
3) строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе
1) Объясняет преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов; строит и объясняет ход лучей в системе линз (лупа, телескоп, микроскоп).
Квантовая физика.
Атомная и квантовая физика
1) описывать метод спектрального анализа и область его применения;
2) различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом;
3) объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения;
4) описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии;
5) сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии;
6) объяснять действия и применение лазера;
7) обсуждать перспективы развития голографии.
1) Описывает метод спектрального анализа и область его применения,
объясняет природу фотоэффекта и приводит примеры его применения.
Физика атомного ядра
1) Объяснять явления радиоактивного распада (a, b и g) и термин периода полураспада;
2) уметь рассчитывать период полураспада графическим методом;
3) объяснять процессы распада и синтеза ядра;
4) объяснять природу ионизирующего эффекта и проникающей способности; радиоактивных излучений;
5) описывать обработку, применение, хранение и технику безопасности радиоактивных материалов;
6) описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов;
7) обсуждать перспективы развития ядерной энергетики.
1) Объясняет явления радиоактивного распада ( и ) и описывает обработку, применение, хранение и технику безопасности радиоактивных материалов.
Нанотехнология и наноматериалы
Нанотехнология и наноматериалы
1) Объяснять физические свойства наноматериалов, способы их получения и применения;
2) объяснять основные достижения нанотехнологии.
1) Объясняет физические свойства наноматериалов и способы их получения; называет сферы применения нанотехнологии.
Космология
Космология
1) Описывать использование метода "стандартные свечи" для определения расстояний;
2) обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии;
3) объяснять, что звезды классифицируются по яркости света и характеризуются понятиями: видимая звездная величина и абсолютная звездная величина;

1) Жарық толқындарының интерференциясы мен дифракциясын байқауға қажетті жағдайларды сипаттайды, жарықтың поляризациясын тәжірибе жүзінде зерттейді.
Геометриялық оптика
1) Шынының сыну көрсеткішін тәжірибе жүзінде анықтау;
2) жарық сигналдарын берудегі талшықты-оптикалық технологияның артықшылықтарын түсіндіру;
3) лупадағы, телескоптағы, микроскоптағы сәулелердің жүруін құрастыру және түсіндіру.
1) Жарық сигналдарын берудегі талшықты-оптикалық технологияның артықшылықтарын түсіндіреді; линзалар жүйесіндегі сәулелердің жүруін құрастырады және түсіндіреді (лупа, телескоп, микроскоп).
Кванттық физика.
Атомдық және кванттық физика
1) Спектрлік талдау әдісін және оның қолданылу саласын сипаттау;
2) электромагниттік сәулелерді пайда болу және затпен әрекеттесу сипатына қарай ажырату;
3) фотоэффекттің табиғатын түсіндіру және оның қолданылуына мысалдар келтіру;
4) фотосуреттегі фотосинтез және процестер мысалында жарықтың химиялық әсерін сипаттау;
5) есептеу және магнитті-резонансты бейнелеуді салыстыру;
6) лазердің жұмысы мен қолданылуын түсіндіру;
7) голографияның даму перспективаларын талқылау.
1) Спектрлік талдау әдісін және оның қолданылу саласын сипаттайды,
фотоэффекттің табиғатын түсіндіреді және оның қолданылуына мысалдар келтіреді.
Атом ядросының физикасы
1) Радиоактивті ыдырау құбылыстарын (a, b және g) және жартылай ыдырау периоды терминін түсіндіру;
2) жартылай ыдырау периодын графикалық әдіспен есептей білу;
3) ядроның ыдырауы мен қосылу процестерін түсіндіру;
4) фотосинтез және фотосуреттегі процестер мысалында жарықтың химиялық әсерін сипаттау;
5) компьютерлік және магниторезонанстық томографияны салыстыру;
6) лазердің әрекеттері мен қолданылуын түсіндіріңіз;
7) голографияны дамыту перспективаларын талқылау.
1) Радиоактивті ыдырау құбылыстарын түсіндіреді (a,b және g) және радиоактивті материалдардың өңделуін, қолданылуын, сақталуын және қауіпсіздігін сипаттайды.
Нанотехнология және наноматериалдар
Нанотехнология және наноматериалдар
1) Наноматериалдардың физикалық қасиеттерін, оларды алу және қолдану әдістерін түсіндіру;
2) нанотехнологияның негізгі жетістіктерін түсіндіру.
1) Наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алу жолдарын түсіндіреді; Нанотехнологияның қолдану салаларын атайды.
Космология
Космология
1) Қашықтықты анықтау үшін "стандартты шамдар" әдісін қолдануды сипаттау;
2) ғаламның үдеуі мен қара энергияның айналасындағы дауларды талқылау;
3) жұлдыздар жарықтың жарықтығына қарай жіктелетінін және ұғымдармен сипатталатынын түсіндіру: көрінетін шама және абсолютті шама;

4) объяснять основы науки астрономии.
1) Описывает звездное небо и основные принципы ориентирования по звездам и использует новые методы для определения расстояний.
Приложение 76
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по курсу "Глобальные компетенции" художественно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Глобальные компетенции" художественно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения курса "Глобальные компетенции" - формирование конкурентоспособной личности, соответствующей стандартам культуры поведения и обладающей глобальными компетенциями. Курс "Глобальные компетенции" способствует формированию у обучающихся ценностных ориентиров, коммуникативных навыков, этических норм и поведенческих установок обучающихся.
3. Реализация программы курса предусматривает следующие задачи:
1) развитие критического и аналитического мышления обучающихся, их коммуникативных и исследовательских навыков;
2) развитие понимания местных, глобальных проблем и вопросов межкультурного взаимодействия;
3) формирование умения распознавать, анализировать, оценивать информацию и формулировать аргументы;
4) формирование аналитического оценочного понимания обучающимися глобальных событий и их причин, и последствий;
5) формирование у обучающегося системы ценностей, способствующей осознанию собственной культурной идентичности и пониманию культурного многообразия мира;
6) развитие финансовой, экологической культуры;
7) формирование умения конструировать свое мышление посредством исследования, связанного с реальной жизнью.
4. Содержание курса состоит из 4 разделов: "Глобальные компетенции", "Финансовая грамотность", "Решение проблем местного и глобального значения", "Понимание различных культур и мировоззрений, участие в эффективном межкультурном взаимодействии".
Раздел "Глобальные компетенции", включает следующие подразделы:

4) астрономия ғылымының негіздерін түсіндіру.
1) Жұлдызды аспанды және жұлдыздар арқылы жүзудің негізгі принциптерін сипаттайды және қашықтықты анықтаудың жаңа әдістерін қолданады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
76- қосымша
Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Жаһандық құзыреттілік" курсы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көркемөнер-технологиялық бағыттың "Жаһандық құзыреттілік" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Жаһандық құзыреттілік" курсын оқытудың мақсаты - мінез-құлық мәдениетінің стандарттарына сәйкес келетін және жаһандық құзыреттілікке ие бәсекеге қабілетті тұлғаны қалыптастыру. "Жаһандық құзыреттілік" курсы білім алушылардың құндылық бағдарларын, коммуникативтік дағдыларын, этикалық нормаларын және мінез-құлық көзқарастарын қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Курс бағдарламасын іске асыру мынадай міндеттерді көздейді:
1) білім алушылардың сыни және талдамалық ойлауын, олардың коммуникативтік және зерттеу дағдыларын дамыту;
2) жергілікті, жаһандық проблемалар мен мәдениетаралық өзара іс-қимыл мәселелерін түсінуді дамыту;
3) ақпаратты тану, талдау, бағалау және дәлелдерді тұжырымдау қабілетін қалыптастыру;
4) білім алушылардың жаһандық оқиғалар мен олардың себептері мен салдарлары туралы талдамалық бағалау түсінігін қалыптастыру;
5) білім алушының өзіндік мәдени бірегейлігін түсінуге және әлемнің мәдени әртүрлілігін түсінуге ықпал ететін құндылықтар жүйесін қалыптастыру;
6) қаржылық, экологиялық мәдениетті дамыту;
7) нақты өмірмен байланысты зерттеу арқылы өз ойлауын құра білу қабілетін қалыптастыру.
4. Курстың мазмұны 4 бөлімнен тұрады: "Жаһандық құзыреттілік", "Қаржылық сауаттылық", "Жергілікті және жаһандық маңызы бар мәселелерді шешу", "Әртүрлі мәдениеттер мен дүниетанымдарды түсіну, тиімді мәдениетаралық өзара іс-қимылға қатысу", "Аграрлық-технологиялық бағыттың мамандандырылған компоненті".
"Жаһандық құзыреттілік" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:

1) Оценивать значение культурной идентичности в обществе.
1) Приводит
доказательства для обоснования
собственной точки зрения о ценности разных культур;
2) осознает и понимает культурное разнообразие и межкультурные различия.
1) Определять глобальные проблемы и межкультурные различия;
2) сформировать навык построения коммуникации на основе уважительного отношения к представителям других культур.
1) Осознает, каким образом культурные, религиозные и другие различия влияют на взгляды окружающих;
2) составляет правила межкультурной коммуникации в обществе.
1) Уметь отбирать информацию,
доказательства, аргументы по проблеме.
1) Критически оценивает полученную информацию, разные точки зрения
утверждений.
Специализированный компонент
художественно-технологического направления
Глобальные компетенций в профессии
1) Описывать глобальные компетенции по художественно-технологическому направлению;
2) определять возможности применения глобальных компетенций по направлению
1) Разработывает матрицы сформированности глобальных компетенций по художественно-технологическому направлению.
Профессиональный менеджмент
1) Сформировать коммуникативные навыки.
1) Знает принципы организации работы с персоналом.
Инновационная политика компании
1) Объяснять стратегии технологического перевооружения компании. (активизация позиций и технологический прорыв)
1) Имеет оперативное мышление и навык исследовательской работы.
Управление проектами и процессами
1) Иметь навык планирования процессов и проектов: от объема, графика и бюджета до способов управления ключевыми участниками
1) Использует навыки управления проектами и процессами.
Этические принципы делового поведения
1) Применять принципы делового поведения;
2) проявлять инициативу и ответственно относятся к выполняемой работе.
2) Понимать этику ведения бизнеса (от буквы закона к доверию; уважение правовых норм; поддержка многосторонних производственных отношений; забота об окружающей среде; отказ от противозаконных действий и другие)
Приложение 77
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Математика" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Математика" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

1) Әр түрлі мәдениеттердің құндылығы туралы өзіндік көзқарасын дәлелдеу үшін дәлелдер келтіреді;
2) мәдени әртүрлілік пен мәдениетаралық айырмашылықтарды біледі және түсінеді.
1) Жаһандық проблемалр мен мәдениетаралық айырмашылықтарды анықтау;
2) басқа мәдениеттердің өкілдеріне құрметпен қарау негізінде коммуникация құру дағдысын қалыптастыру.
1) Мәдени, діни және басқа да айырмашылықтардың басқалардың көзқарастарына қалай әсер ететінін түсінеді;
2) қоғамда мәдениетаралық коммуникация ережелерін жасайды.
1) Мәселе бойынша дәлелдер, айғақтар, ақпаратты таңдай білу.
1) алынған ақпаратты, әртүрлі көзқарастарды сыни тұрғыдан бағалайды.
Көркемөнер-технологиялық бағыттың мамандандырылған компоненті
Мамандықтағы жаһандық құзыреттер
1) көркемдік-технологиялық бағыт бойынша жаһандық құзыреттерді сипаттауға; 2) бағыт бойынша жаһандық құзыреттерді қолдану мүмкіндіктерін айқындау
1) көркемдік-технологиялық бағыт бойынша жаһандық құзыреттердің қалыптасу матрицаларын әзірлейді.
Кәсіби менеджмент
1) Коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру.
1) Персоналмен жұмысты ұйымдастыру қағидаттарын біледі.
Компанияның инновациялық саясаты
1) Компанияның технологиялық қайта жарақтандыру стратегияларын түсіндіру. (позицияларды белсендіру және технологиялық серпіліс)
1) Жедел ойлау қабілеті мен зерттеу жұмысының дағдысы бар.
Жобалар мен процестерді басқару
1) Процестер мен жобаларды жоспарлау дағдысына ие болу: көлемнен, кестеден және бюджеттен бастап негізгі қатысушыларды басқару тәсілдеріне дейін.
1) Жобалар мен процестерді басқару дағдыларын қолданады.
Іскерлік мінез-құлықтың этикалық принциптері
1) Іскерлік мінез-құлық қағидаттарын қолдану;
2) бастамашылық танытуға және орындалатын жұмысқа жауапкершілікпен қарау.
1) Бизнесті жүргізу этикасын түсінеді (Заңның әрпінен сенімге дейін; құқықтық нормаларды құрметтеу; көпжақты өндірістік қатынастарды қолдау; қоршаған ортаға қамқорлық жасау; заңсыз әрекеттерден бас тарту және т. б.)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
77-қосымша
Аграрлық-техникалық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-техникалық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

18) "Прямоугольная система координат и векторы в пространстве". Векторы в пространстве и действия над ними. Коллинеарность и компланарность векторов. Прямоугольная система координат в пространстве. Координаты вектора в пространстве. Сложение и вычитание векторов в координатах, умножение вектора на число в координатах. Разложение вектора по трем некомпланарным векторам. Расстояние между двумя точками. Деление отрезка в данном отношении. Координаты середины отрезка. Скалярное произведение векторов. Уравнение сферы. Уравнение прямой в пространстве.
19) "Применение уравнений прямой и плоскости в пространстве". Взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве. Расстояние от точки до плоскости в пространстве. Нахождение угла между двумя прямыми, угла между прямой и плоскостью в пространстве.
20) "Многогранники". Понятие о многогранном угле, геометрическом теле. Понятие многогранника. Призма и ее элементы. Прямая и правильная призмы. Прямоугольный параллелепипед и его свойства. Площадь боковой и полной поверхностей призмы. Пирамида и ее элементы. Усеченная пирамида. Площадь боковой и полной поверхностей пирамиды. Площадь поверхности усечҰнной пирамиды. Сечение многогранников плоскостью.
21) "Тела вращения и их элементы". Цилиндр и его элементы. Площадь боковой полной поверхности цилиндра. Конус и его элементы. Площадь боковой и полной поверхности конуса. Усеченный конус и его элементы. Площадь поверхности усечҰнного конуса. Сфера, шар и их элементы. Площадь поверхности сферы. Касательная плоскость к сфере. Сечения тел вращений плоскостью.
22) "Объемы тел". Общие свойства объемов тел. Объем призмы. Объемы пирамиды и усеченной пирамиды. Объем цилиндра. Объемы конуса и усеченного конуса. Подобие пространственных фигур. Объем шара и его частей. Комбинации геометрических тел.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;

18) "Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар". Кеңістіктегі векторлар және оларға қолданылатын амалдар. Коллинеар және компланар векторлар. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі. Кеңістіктегі вектордың координаталары. Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту. Вектордың үш компланарлы емес векторларға жіктелуі. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Кесіндінің ортасының координаталары.
19) "Кеңістіктегі түзу және жазықтықтың теңдеуі". Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Кеңістіктегі нүктеден жазықтыққа дейінгі қашықтық. Екі түзу арасындағы бұрышты, кеңістіктегі түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу.
20) "Көпжақтар". Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік. Дұрыс көпжақтар ұғымы. Призма және оның элементтері. Тік және дұрыс призмалар. Тікбұрышты параллелепипед және оның қасиеттері. Призманың бүйір және толық беттерінің ауданы. Пирамида және оның элементтері. Қиық пирамида. Пирамиданың бүйір және толық беттерінің ауданы. Қиық пирамида бүйір және толық беттерінің ауданы. Жазықтықтағы дұрыс көпжақтың көлденең қимасы.
21) "Айналу денелері және олардың элементтері". Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің толық және бүйір бетінің ауданы. Конус және оның элементтері. Конустың бүйір және толық бетінің ауданы. Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың бетінің ауданы. Сфера, шар және олардың элементтері. Сфера бетінің ауданы. Сфераға жүргізілген жанама жазықтық. Айналу денелерін жазықтықпен қию.
22) "Денелердің көлемі". Дене көлемінің жалпы қасиеттері. Призманың көлемі. Пирамида мен қиық пирамиданың көлемі. Цилиндрдің көлемі. Конус пен қиық конустың көлемі. Шар және оның бөліктерінің көлемі. Кеңістіктіктегі фигуралардың ұқсастығы. Геометриялық денелердің комбинациясы.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;

Тема 1.1.1. Функция и способы ее задания. Преобразования графиков функций. Графики, используемые в аграрно-технологическом процессе.
Тема 1.1.2. Свойства функции.
1.2 Виды функции.
+
+
+
Тема 1.2.1. Понятие обратной функции.
Тема 1.2.1. Сложная функция.
Раздел 2. Тригонометрические функции.
2.1. Тригонометрические функции и их графики.
+
+
+
Тема 2.1.1. Тригонометрические функции, их свойства и графики.
Тема 2.1.2. Построение графиков тригонометрических функций с помощью преобразований.
2.2. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики.
+
+
+
Тема 2.2.1. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс.
Тема 2.2.1. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики.
2.3. Тригонометрические уравнения и неравенства, системы.
+
+
+
Тема 2.3.1. Простейшие тригонометрические уравнения.
Тема 2.3.2. Методы решения тригонометрических уравнений и их систем.
2.4. Тригонометрические неравенства и системы.
+
+
+
Тема 2.4.1. Решение простейших тригонометрических неравенств, систем неравенств.
Раздел 3. Степени и корни. Степенная функция.
3.1. Степени и корни.
+
+
+
Тема 3.1.1. Корень n-ой степени и его свойства. Преобразование иррациональных выражений.
Тема 3.1.2. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем.
3.2. Степенная функция, ее свойства и график.
+
+
+
Тема 3.2.1. Степенная функция, ее свойства и график.
4. Иррациональные уравнения и неравенства.
4.1. Иррациональные уравнения и системы.
+
+
+
Тема 4.1.1. Иррациональные уравнения и их системы.
Тема 4.1.2. Методы решения иррациональных уравнений и систем.
4.2. Иррациональные неравенства и системы.
+
+
+
Тема 4.2.1. Иррациональные неравенства, системы и методы их решений.
Раздел 5. Показательная и логарифмическая функция.
5.1. Показательная функция.
+
+
+
Тема 5.1.1. Показательная функция, ее свойства и график.
5.2. Логарифмическая функция.
+
+
+
Тема 5.2.1. Логарифм числа и его свойства.
Тема 5.2.2. Логарифмическая функция, ее свойства и график.
Раздел 6. Показательные, логарифмические уравнения и неравенства и системы.
6.1. Показательные уравнения и неравенства, системы.
+
+
+
Тема 6.1.1. Показательные уравнения и их системы.
Тема 6.1.2. Показательные неравенства и их системы.
6.2. Логарифмические уравнения и неравенства.
+
+
+
Тема 6.2.1. Логарифмические уравнения и их системы.

Тақырып 1.1.1. Функция және оның берілу тәсілдері. Функция графигін түрлендіру. Аграрлық-технологиялық процесте қолданылатын графиктер.
Тақырып 1.1.2. Функцияның қасиеттері.
1.2. Функцияның түрлері
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Кері функция ұғымы.
Тақырып 1.2.2. Күрделі функция.
2 бөлім. Тригонометриялық функциялар
2.1. Тригонометриялық функциялар және олардың графиктері
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері.
Тақырып 2.1.2. Түрлендірулер арқылы тригонометриялық функциялардың графигін салу.
2.2. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс.
Тақырып 2.2.2. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері.
2.3. Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер.
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Қарапайым тригонометриялық теңдеулер мен теңдеулер жүйелері.
Тақырып 2.3.2. Тригонометриялық теңдеулер мен теңдеулер жүйелерін шешу әдістері.
2.4. Тригонометриялық теңсіздіктер мен жүйелер.
+
+
+
Тақырып 2.4.1. Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктер мен теңсіздіктер жүйелерін шешу.
3 бөлім. Дәрежелер мен түбірлер. Дәрежелік функция
3.1. Дәрежелер мен түбірлер.
+
+
+
Тақырып 3.1.1. n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Иррационал өрнектерді түрлендіру.
Тақырып 3.1.2. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру.
3.2. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі.
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі.
4. Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер.
4.1. Иррационал теңдеулер мен теңдеулер жүйелерін шешу әдістері.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Иррационал теңдеулер және олардың жүйелері.
Тақырып 4.1.2. Иррационал теңдеулер мен жүйелерді шешу әдістері.
4.2. Иррационал теңсіздіктер және олардың жүйелері.
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Иррационал теңсіздіктер және олардың жүйелерін шешу әдістері
5-бөлім. Көрсеткіштік және логарифмдік функция
5.1. Көрсеткіштік функция
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі.
5.2. Логарифмдік функция
+
+
+
Тақырып 5.2.1. Санның логарифмі және оның қасиеттері.
Тақырып 5.2.2. Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі
6 бөлім. Көрсеткіштік, логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер
6.1. Көрсеткіштік теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер.
+
+
+
Тақырып 6.1.1. Көрсеткіштік теңдеулер мен теңдеулер жүйелерін шешу әдістері.
Тақырып 6.1.2. Көрсеткіштік теңсіздіктер мен жүйелерді шешу әдістері.
6.2. Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер.
+
+
+
Тақырып 6.2.1. Логарифмдік теңдеулер мен теңдеулер жүйелерін шешу әдістері

Тема 6.2.2. Логарифмические неравенства их системы.
Раздел 7. Предел функции и непрерывность.
7.1. Предел функции.
+
+
+
Тема 7.1.1. Предел функции в точке и на бесконечности.
Тема 7.1.2. Нахождение пределов.
7.2. Непрерывность функции и числовой последовательности.
+
+
+
Тема 7.2.1. Непрерывность функции в точке и на бесконечности. Асимптоты графика функции.
Тема 7.2.2. Предел числовой последовательности.
Раздел 8. Производная и ее применение.
8.1 Производная.
+
+
+
Тема 8.1.1. Определение производной. Понятие дифференциала функции. Правила нахождения производных.
Тема 8.1.2. Производная степенной функции с действительным показателем.
Тема 8.1.3. Производная сложной функции.
Тема 8.1.4. Производные тригонометрических функций.
Тема 8.1.5. Производные показательной и логарифмических функции.
Тема 8.1.6. Физический и геометрический смысл производной. Применение производных для решения агротехнологических задач. Уравнение касательной к графику функции.
8.2. Применение производной.
+
+
+
Тема 8.2.1. Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума.
Тема 8.2.2. Исследование функции с помощью производной и построение еҰ графика.
Тема 8.2.3. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке. Максимумы и минимумы в агротехнологических задачах.
Раздел 9. Первообразная и интеграл. Определенный интеграл.
9.1. Первообразная и неопределенный интеграл.
+
+
+
Тема 9.1.1. Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Интеграл элементарных функций.
9.2. Определенный интеграл.
+
+
+
Тема 9.2.1. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл.
9.3. Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач по аграрно-технологическому направлению.
+
+
+
Тема 9.2.1. Вычисление площадей плоских фигур с помощью определенного интеграла.
Тема 9.3.2. Вычисление объемов тел вращения с помощью определенного интеграла.
Раздел 10. Математическая статистика и теория вероятностей.
10.1. Вероятность.
+
+
+
Тема 10.1.1. Элементы комбинаторики и их применение к нахождению вероятностей. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближенных вычислений.
Тема 10.1.2. Вероятность события и ее свойства. Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей. Решение практических задач с применением вероятностных методов.
10.2 Элементы математической статистики.
+
+
+
Тема 10.2.1. Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным.

Тақырып 6.2.2. Логарифмдік теңсіздіктер мен теңсіздіктер жүйелерін шешу әдістері.
7-бөлім. Функцияның шегі және үзіліссіздік
7.1. Функцияның шегі
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі.
Тақырып 7.1.2. Шектерді табу.
7.2. Функцияның үзіліссіздігі және сан тізбегінің шегі.
+
+
+
Тақырып 7.2.1. Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі үзіліссіздігі. Функция графигінің асимптоталары.
Тақырып 7.2.2. Сан тізбегінің шегі.
8 бөлім. Туынды және оның қолданылуы
8.1. Туынды
+
+
+
Тақырып 8.1.1. Туындының анықтамасы. Функцияның дифференциалы туралы түсінік. Туындыларды табу ережелері.
Тақырып 8.1.2. Нақты көрсеткіші бар дәрежелік функцияның туындысы.
Тақырып 8.1.3. Күрделі функцияның туындысы.
Тақырып 8.1.4.Тригонометриялық функциялардың туындылары.
Тақырып 8.1.5. Көрсеткіштік және логарифмдік функциялардың туындылары.
Тақырып 8.1.6. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі. Агротехнологиялық есептерді шығару үшін туындыларды қолдану.
8.1. Туындының қолданылуы
+
+
+
Тақырып 8.2.1. Функцияның өсу және кему шарттары. Кризистік нүктелер және экстремум нүктелері.
Тақырып 8.2.2. Функцияны туынды арқылы зерттеу және оның графигін салу.
Тақырып 8.2.3. Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері. Аграрлық-технологиялық бағыт бойынша есептердегі максимум және минимум нүктелері.
9 бөлім. Алғашқы функция және интеграл. Анықталмаған интеграл.
9.1. Алғашқы функция және анықталмаған интеграл
+
+
+
Тақырып 9.1.1. Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интегралдың қасиеттері.
Тақырып 9.1.2. Элементар функциялардың интегралы
9.2. Анықталған интеграл.
+
+
+
Тақырып 9.2.1. Қисық сызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл.
9.3. Аграрлық-технологиялық бағыт бойынша геометриялық және физикалық есептерді шешуде анықталған интегралды қолдану
+
+
+
Тақырып 9.3.1. Анықталған интегралдың көмегімен жазық фигуралардың аудандарын есептеу.
Тақырып 9.3.2. Анықталған интегралдың көмегімен айналу денелерінің көлемін есептеу.
10 бөлім. Математикалық статистика және ықтималдықтар теориясы
10.1. Ықтималдық
+
+
+
Тақырып 10.1.1. Комбинаторика элементтері және олардың ықтималдықтарды табуға қолдану.
Тақырып 10.1.2.Оқиғаның ықтималдығы және оның қасиеттері. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері. Ықтималдық әдістерін қолдана отырып, практикалық есептерді шешу.
10.2. Математикалық статистика элементтері
+
+
+
Тақырып 10.2.1. Бас жиынтық және таңдама. Дискретті және интервалдық қатарлар. Таңдама бойынша кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалау.

Тема 10.2.2. Случайные величины. Дискретные и непрерывные случайные величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин. Виды распределения дискретных случайных величин. Решение практических задач с применением элементов математической статистики.
Раздел 11. Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве.
+
+
+
11.1. Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве".
+
+
+
Тема 11.1.1. Аксиомы стереометрии и их следствия. Взаимное расположение двух прямых в пространстве.
Тема 11.1.2. Взаимное расположение прямой и плоскости.
Тема 11.1.3. Взаимное расположение двух плоскостей.
11.2. Углы в пространстве.
+
+
+
Тема 11.2.1. Угол между прямыми в пространстве. Перпендикуляр и наклонная. Перпендикулярность прямой и плоскости.
Тема 11.2.2. Угол между прямой и плоскостью. Теорема о трҰх перпендикулярах.
Тема 11.2.3. Угол между двумя плоскостями. Двугранный угол. Расстояние в пространстве.
Тема 11.2.4. Перпендикулярность плоскостей. Ортогональная проекция плоской фигуры на плоскость и ее площадь. Решение практических задач по аграрно-технологическому направлению.
Раздел 12. Прямоугольная система координат и векторы в пространстве.
12.1. Векторы в пространстве.
+
+
+
Тема 12.1.1. Векторы в пространстве и действия над ними. Коллинеарность и компланарность векторов.
12.2. Прямоугольная система координат в пространстве.
+
+
+
Тема 12.2.1. Координаты вектора в пространстве. Сложение и вычитание векторов в координатах, умножение вектора на число в координатах.
Тема 12.2.2. Скалярное произведение векторов. Длина вектора. Разложение вектора по трем некомпланарным векторам.
Тема 12.2.3. Расстояние между двумя точками. Деление отрезка в данном отношении. Координаты середины отрезка. Использование координат и векторов при решении прикладных задач аграрно-технологического профиля.
Тема 12.2.4. Уравнение сферы. Уравнение прямой в пространстве.
Тема 12.2.5. Расстояние между двумя точками. Координаты середины отрезка.
Раздел 13. Многогранники и тела вращения.
13.1. Многогранники.
+
+
+
Тема 13.1.1. Понятие о многогранном угле, геометрическом теле. Понятие многогранника. Многогранники в аграрно-технологическом секторе. Правильные многогранники. Сечение многогранников плоскостью. Применение правильных многогранников в аграрно-технологическом процессе.
13.2. Призма и ее элементы.
+
+
+
Тема 13.2.1. Прямоугольный параллелепипед и его свойства. Куб.
Тема 13.2.2. Площадь боковой и полной поверхностей призмы. Решение прикладных задач аграрно-технологического профиля.
13.2. Пирамида и ее элементы.
+
+
+
Тема 13.2.1. Пирамида и ее элементы. Усеченная пирамида. Египетские пирамиды.
Тема 13.2.2. Площадь боковой и полной поверхностей пирамиды. Площадь поверхности усечҰнной пирамиды. Решение прикладных задач аграрно-технологического профиля.

Тақырып 10.2.2. Кездейсоқ шамалар. Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Дискретті кездейсоқ шамалардың таралу түрлері. Математикалық статистика элементтерін қолдана отырып, аграрлық-технологиялық бағыттағы практикалық есептерді шешу.
11-бөлім. Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы
+
+
+
11.1. Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы.
+
+
+
Тақырып 11.1.1.Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары. Кеңістіктегі екі түзудің өзара орналасуы.
Тақырып 11.1.2.Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы
Тақырып 11.1.3. Екі жазықтықтың өзара орналасуы.
11.2. Кеңістіктегі бұрыштар
+
+
+
Тақырып 11.2.1.Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш. Перпендикуляр және көлбеу. Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы.
Тақырып 11.2.2. Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш. Үш перпендикуляр туралы теорема.
Тақырып 11.2.3. Екі жазықтықтың арасындағы бұрыш. Екі жақты бұрыш. Кеңістіктегі қашықтық.
Тақырып 11.2.4. Жазықтықтардың перпендикулярлығы. Жазық фигураның жазықтықтағы ортогональ проекциясы және оның ауданы. Аграрлық-технологиялық бағыт бойынша практикалық есептерді шығару.
12 бөлім. Тікбұрышты координаталар жүйесі және кеңістіктегі векторлар
12.1. Кеңістіктегі векторлар
+
+
+
Тақырып 12.1.1. Кеңістіктегі векторлар және оларға қолданылатын амалдар. Коллинеар мен компланар векторлар.
12.2. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі.
+
+
+
Тақырып 12.2.1. Кеңістіктегі вектордың координататалары. Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту.
Тақырып 12.2.2. Векторлардың скалярлық көбейтіндісі. Вектордың ұзындығы. Вектордың компланар емес үш векторға жіктелуі.
Тақырып 12.2.3. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Кесіндінің ортасының координаталары. Аграрлық-технологиялық бағыттағы қолданбалы есептерді шешуде координаталар мен векторларды пайдалану.
Тақырып 12.2.4. Сфера теңдеуі. Кеңістіктегі түзудің теңдеуі.
13 Бөлім. Көпжақтар және айналу денелері
13.1. Көпжақтар
+
+
+
Тақырып 13.1.1. Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік. Көпжақтар туралы ұғымы. Аграрлық-технологиялық сектордағы көпжақтар. Дұрыс көпжақтар. Көпжақтарды жазықтықпен қию. Аграрлық-технологиялық процесте дұрыс көпжақтарды қолдану.
13.2. Призма және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 13.2.1. Призма, тікбұрышты параллелепипед және олардың қасиеттері. Куб.
Тақырып 13.2.2. Призманың бүйір және толық беттерінің ауданы. Аграрлық-технологиялық бейіндегі қолданбалы есептерді шығару
13.3. Пирамида және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 13.3.1.Пирамида және оның элементтері. Қиық пирамида. Египет пирамидалары
Тақырып 13.3.2. Пирамиданың бүйір және толық беттерінің ауданы. Қиық пирамиданың бүйір және толық беттерінің ауданы . Аграрлық-технологиялық бейіндегі қолданбалы есептерді шығару

14. Тела вращения и их элементы.
14.1. Цилиндр и его элементы.
+
+
+
Тема 14.1.1. Цилиндр и его элементы. Площадь поверхности цилиндра. Применение цилиндра и его элементов в аграрно-технологическом секторе.
14.2. Конус и его элементы.
+
+
+
Тема 14.2.1. Конус и его элементы. Площадь поверхности конуса. Применение конуса и его элементов в аграрно-технологическом секторе.
Тема 14.2.2. Усеченный конус и его элементы. Площадь поверхности усечҰнного конуса.
14.3. Сфера, шар и их элементы.
+
+
+

14. Айналу денелері және олардың элементтері
14.1. Цилиндр және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 14.1.1. Цилиндр және оның элементтері. Цилиндр бетінің ауданы. Аграрлық-технологиялық секторда цилиндр мен оның элементтерін қолдану.
14.2. Конус және оның элементтері.
+
+
+
Тақырып 14.2.1. Конус және оның элементтері. Конус бетінің ауданы. Аграрлық-технологиялық секторда конус пен оның элементтерін қолдану. .
Тақырып 14.2.2. Киық конус және оның элементтері. Қиық конус бетінің ауданы
14.3. Сфера, шар және олардың элементтері
+
+
+

Тема 14.3.1. Сфера, шар и их элементы. Элементы шара и сферы в аграрно-технологическом процессе. Площадь поверхности сферы.
Тема 14.3.2. Касательная плоскость к сфере. Сечения тел вращений плоскостью.
Раздел 15. Объемы тел.
15.1. Общие свойства объемов тел. Объемы многогранников.
+
+
+
Тема 15.1.1. Объем тела. Общие свойства объемов тел. Объем призмы.
Тема 15.1.2. Объемы пирамиды. Объем усеченной пирамиды.

Тақырып 14.3.1. Сфера, шар және олардың элементтері. Аграрлық-технологиялық процестегі шар мен сфераның элементтері. Сфера бетінің ауданы.
Тақырып 14.3.2.Сфераға жанама жазықтық. Айналу денелерін жазықтықпен қию.
Дене көлемі
15.1. Денелер көлемінің жалпы қасиеттері. Көпжақтар көлемі
+
+
+
Тақырып 15.1.1. Дене көлемі. Дене көлемінің жалпы қасиеттері. Призманың көлемі.
Тақырып 15.1.2. Пирамиданың көлемі. Қиық пирамиданың көлемі.

15.2. Объемы тел вращения.
+
+
+
Тема 15.2.1. Объем цилиндра.
Тема 15.2.2. Объем конуса. Объем усечҰнного конуса.
Тема 15.2.3. Объем шара и его частей.
Тема 15.2.4. Подобие пространственных фигур. Комбинации геометрических тел. Решение прикладных задач аграрно-технологического профиля.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Функция, ее свойства и график
Функция и свойства.
1) Характеризовать понятие, виды функции для отработки навыков построения графика и исследования функций;
2) раскрыть свойства функций на основе аналитического определения и графического изображения.
1) Различает способы задания и виды функции;
2) выполняет преобразования графиков для заданных функций;
3) находит область определения и множество значений заданной функции.
Виды функции
1) Распознавать сложную функцию f(g(x));
2) сравнивать
графики взаимно обратных функций;
3) демонстрировать функций и графики при моделировании задач аграрно-технологического направления.
1) Составляет композицию функций;
2) объясняет последовательность нахождения обратной функции;
3) применяет свойства функций и графиков к моделированию задач аграрно-технологического направления.
Тригонометрические функции
Тригонометрические функции и их графики
1)Читать свойства по графикам тригонометрических функции
1) Строит графики и описывает свойства тригонометрических функций по графику;
2) выполняет преобразования выражений, содержащие тригонометрические функции.
Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики
1) Читать свойства по графикам обратных тригонометрических функции.
1) Находит значения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса;
2) знает свойства обратных тригонометрических функций
3) выполняет преобразования выражений, содержащие обратных тригонометрические функции.
Тригонометрические уравнения и системы
1)Знать методы решения тригонометрических уравнений и систем уравнений.
1) Применяет формулы для решения тригонометрических уравнений;
2) находит решение тригонометрических уравнений и их систем.
Тригонометрические неравенства и системы
1)Знать методы решения тригонометрических неравенств и систем неравенств.
1) применяет алгоритм решения тригонометрических неравенств и их систем с помощью графика тригонометрических функций;
2) применяет алгоритм решения тригонометрических неравенств и их систем с помощью единичной окружности.
Степени и корни
Иррациональные уравнения и неравенства
Степенная функция

15.2. Айналу денелерінің көлемі
+
+
+
Тақырып 15.1.1. Цилиндр көлемі.
Тақырып 15.1.2. Конустың көлемі. Қиық конустың көлемі.
Тақырып 15.1.3. Шар және оның бөліктерінің көлемі
Тақырып 15.1.4. Кеңістіктіктегі фигуралардың ұқсастығы. Геометриялық денелердің комбинациясы. Аграрлық-технологиялық бейіндегі қолданбалы есептерді шығару.
3-тарау. Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлімнің атауы
Бөлімшенің атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Функция, оның қасиеттері және графигі
Функция және қасиеттері
1) График салу және функцияларды зерттеу дағдыларын пысықтау үшін функция ұғымын, түрлерін сипаттау;
2) аналитикалық анықтама және графикалық сурет негізінде функциялардың қасиеттерін көрсету.
1) Функция түрлерін және берілу тәсілдерін ажыратады;
3) берілген функциялар үшін графиктік түрлендірулерді орындайды;
3) берілген функцияның анықталу облысы және мәндер жиынын табады.ы
Функция түрлері
1) f(G(x) күрделі функциясын таба білу;
2) өзара кері функциялардың графиктерін салыстыру;
3) аграрлық-технологиялық бағыттағы есептерді модельдеу кезінде функциялар мен графиктерді көрсету.
1) Функциялардың композициясын құрайды;
2) кері функцияны табу ретін түсіндіреді;
3) аграрлық-технологиялық бағыттағы есептерді модельдеуге функциялар мен графиктердің қасиеттерін қолданады.
Тригонометриялық функциялар
Тригонометриялық функциялар және олардың графигі
1) тригонометриялық функциялардың графиктері бойынша қасиеттерді оқу.
1) графиктер салады және график бойынша тригонометриялық функциялардың қасиеттерін сипаттайды;
4) тригонометриялық функциялары бар өрнетерді түрлендіруді орындайды.
Кері тригонометриялық функциялар
1) Кері тригонометриялық функциялардың графиктері бойынша қасиеттерді оқу.
1) Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс мәндерін табады;
2) кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін біледі.
3) кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендіруді орындайды.
Тригонометриялық теңдеулер мен жүйелер
1)Тригонометриялық теңдеулер мен теңдеулер жүйелерін шешу әдістерін білу;
1) Тригонометриялық теңдеулерді шешуге арналған формулаларды қолданады;
2) тригонометриялық теңдеулер мен теңдеулер жүйелерінің шешімін табады;
Тригонометриялық теңсіздіктер мен жүйелер
1) тригонометриялық теңсіздіктер және теңсіздіктер жүйелерін шешу әдістерін білу.
1) тригонометриялық функциялардың графигін пайдаланып тригонометриялық теңсіздіктер мен теңсіздіктер жүйелерді шешу алгоритмін қолданады;
2) бірлік шеңбер арқылы тригонометриялық теңсіздіктер мен жүйелерді шешу алгоритмін қолданады.
Дәрежелер мен түбірлер
Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер.
Дәрежелік функция

1) Преобразовать алгебраические выражения.
1) Устанавливает соответствие
определения корня п-ой степени и арифметического корня п-ой степени;
2) применяет свойства корня п-ой степени и степени с рациональным показателем для преобразования иррациональных и алгебраических выражений.
Степенная функция, ее свойства и график.
1) Строить график степенной функции.
1) Использует свойства степенной функции для отработки навыков построения графика;
2) исследует свойства степенной функции по заданному графику.
Иррациональные уравнения и системы
1) Усвоить алгоритм решения иррациональных уравнений и систем уравнений.
1) Знает определение иррационального уравнения и
находит область допустимых значений иррационального уравнения;
2) знает и применяет методы решений иррациональных уравнений и систем уравнений.
Иррациональные неравенства и системы
1) Усвоить алгоритм решения иррациональных неравенств и систем неравенств.
1) Знает определение иррационального неравенства и
находит область допустимых значений иррационального неравенства;
2) решает иррациональные неравенства и системы.
Показательная и логарифмическая функция
Показательная функция
1) Описывать по графику свойства показательной функции.
1) Знает определение показательной функции и строит ее график;
2) применяет свойства показательной функции в зависимости от основания.
Логарифмическая функция
1) Вычислять значения выражений, содержащих логарифм;
2) описывать по графику свойства логарифмической функции в зависимости от основания.
1) Определяет логарифм числа, значения десятичного и натурального логарифма;
2) применяет свойства логарифмов для преобразования логарифмических выражений;
3) знает определение логарифмической функции и описывает ее свойства;
4) строит график логарифмической функции.
Показательные, логарифмические уравнения и неравенства, системы
Показательные уравнения и неравенства, системы
1) Решать показательные уравнения, системы уравнений и неравенств.
1) Использует алгоритм решения показательного уравнения;
2) применяет свойства показательной функции при решении показательных уравненийи неравенств;
3) решает системы показательных уравнений неравенств.
Логарифмические уравнения и неравенства, системы
1) Решать логарифмические уравнения, их системы уравнений и неравенства.
1) Использует алгоритм решения логарифмического уравнения;
2) применяет свойства логарифмической функции
при решении логарифмических уравнений, неравенств;
3) решает логарифмические системы уравнений и неравенств.
Предел функции и непрерывность
Предел функции

1) Алгебралық өрнектерді түрлендіру.
1) n дәрежесінің түбірін және n дәрежесінің арифметикалық түбірін анықтауда сәйкестікті белгілейді;
2) иррационалды және алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін n дәрежелі және рационал көрсеткішті түбірдің қасиеттерін қолданады.
Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі.
1) Дәрежелік функцияның графигін құру
1) График құру дағдыларын пысықтау үшін дәрежелік функциясының қасиеттерін пайдаланады;
2) берілген график бойынша дәрежелік функцияның қасиеттерін зерттейді.
Иррационал теңдеулер мен жүйелер
1) Иррационал теңдеулер мен теңдеулер жүйесін шешу алгоритмін игеру,
1) Иррационал теңдеу анықтамасын біледі және иррационал теңдеудің анықталу облысын табады;
2) иррационал теңдеулер мен теңделур жүйесін шешу әдістерін біледі және қолданады.
Иррационалд теңсіздіктер мен жүйелер
1) Иррационалд теңсіздіктер мен теңсіздіктер жүйелерін шешу алгоритмін игеру.
1) Иррационал теңсіздік анықтамасын біледі және иррационал теңсіздіктің анықталу облысын табады;
2) иррационал теңсіздіктер мен теңсіздіктер жүйесін шешеді.
Көрсеткіштік және логарифмдік функция
Көрсеткіштік функция
1) График бойынша көрсеткіштік функцияның қасиеттерін сипаттау.
1) Көрсеткіштік функциясының анықтамасын біледі және оның графигін салады;
2) негізге байланысты көрсеткіштік функцияның қасиеттерін қолданады.
Логарифмдік функция
1) Логарифмі бар өрнектердің мәндерін есептеу.
2) негізге байланысты логарифмдік функцияның қасиеттерін график бойынша сипаттау.
1) Санның логарифмін, ондық және натурал логарифмнің мәндерін анықтайды;
2) логарифмдік өрнектерді түрлендіру үшін логарифмдердің қасиеттерін қолданады.
3) логарифмдік функцияның анықтамасын біледі және оның қасиеттерін сипаттайды;
4) логарифмдік функцияның графигін салады.
Көрсеткіштік, логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер.
Көрсеткіштік теңдеулер мен теңсіздіктер, жүйелер.
1) Көрсеткіштік теңдеулер мен теңсіздіктер, теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесін шешу.
1) Көрсеткіштік теңдеуді шешу алгоритмін қолданады;
2) көрсеткіштік теңдеулерді, теңсіздіктерді шешуде көрсеткіштік функцияның қасиеттерін қолданады;
3) көрсеткіштік теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесін шешеді.
Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер,жүйелер.
1) Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер, теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесін шешу
1) Логарифмдік теңдеуді шешу алгоритмін қолданады;
2) логарифмдік теңдеулерді, теңсіздіктерді шешуде логарифмдік функцияның қасиеттерін қолданады;
3) логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер жүйелерін шешеді.
Функцияның шегі және үзіліссіздік
Функцияның шегі

1) Знает определение конуса, усеченного конуса и их элементов;
2) распознает на чертежах и моделях конус, усеченный конус;
3) изображает конус, усеченный конус на плоскости и различает их развҰртки;
4) изображает сечения конуса, усеченного конуса плоскостью;
5) решает задачи на нахождение элементов конуса, усеченного конуса;
6) решает задачи с использованием конуса и его элементов в аграрно-технологическом секторе.
Сфера, шар и их элементы
1) Определять виды тела вращения (сфера, шар и их элементы);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов сферы, шара.
1) Знает определение сферы, шара и их элементов;
2) распознает на чертежах и моделях сферу, шар;
3) изображает сферу на плоскости и различает их развҰртки;
4) изображает сечения сферы, шара плоскостью;
5) решает задачи на нахождение элементов сферы, шара;
6) решает задачи с использованием сферы, шара и их элементов в аграрно-технологическом секторе.
Объемы тел
Общие свойства объемов тел. Объемы многогранников
1) Усвоить определение объема призмы, пирамиды и усеченной пирамиды.
1) Применяет формулу нахождения объема призмы, пирамиды и усеченной
пирамиды.
Объемы тел вращения
1) усвоить определение объема цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара.
1) использует формулу нахождения объема цилиндра, конуса и усеченного конуса, шара;
2) решает основные типы базовых стереометрических задач на вычисление объемов тел вращения.
Приложение 78
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
иповая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Информатика" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Информатика" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения учебной дисциплины "Информатика" - является сформирование у обучающихся навыков использования современных информационных технологии и программ в профессиональной сфере в аграрно-технологическом направлении.

1) Конус, қиық конус және олардың элементтерін анықтамасын біледі;
2) сызбалар мен модельдерде конусты, қиық конусты таниды;
3) жазықтықта конусты, қиық конусты бейнелейді;
4) конустың көлденең қимасы, конустың жазықтықпен қимасын бейнелейді;
5) конустың, қиық конустың элементтері элементтері және бетінің ауданын табуға есептер шығарады;
6) аграрлық-технологиялық сектордағы конус, қиық конустың және оның элементтерін пайдалана отырып, есептерді шығарады.
Сфера, шар және оның элементтері
1)Айналу денесінің түрлерін (сфера, шар және олардың элементтері) анықтау;
2) сфера, шар элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шығару.
1) Сфера, шар және олардың элементтерінің анықтамасын біледі;
2) сызбалар мен модельдерде сфераны, шарды таниды;
3) сфераны, шарды жазықтықта бейнелейді;
4) сфераның, шардың жазықтықтағы қималарын бейнелейді;
5) сфера, шар элементтері және бетінің ауданын табуға есептер шығарады;
6) аграрлық-технологиялық сектордағы сфераны, шарды және олардың элементтерін пайдалана отырып, есептер шығарады.
Дене көлемі
Денелер көлемінің жалпы қасиеттері. Көпжақтардың көлемі
1) Призма, пирамида және қиық пирамиданың көлемін анықтауды меңгеру.
1) Призма, пирамида және қиық пирамиданың көлемін табу формуласын қолданады.
Айналу денелерінің көлемі
1)Цилиндр, конус, қиық конус, шардың көлемін анықтауды меңгеру.
1) Цилиндр, конус, қиық конус, шардың көлемін табу формуласын қолданады;
2) айналу денелерінің көлемін есептеу үшін есептер шығарады
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
78-қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Информатика" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. Оқу пәнін оқытудың мақсаты "Информатика" - аграрлық-технологиялық бағытта кәсіптік салада заманауи ақпараттық технологиялар мен бағдарламаларды қолдануда білім алушылардың дағдыларын қалыптастыру .

Тема 2.1.2 Описание и характеристики мобильных устройств.
2.2 Программное обеспечение.
Тема 2.2.3. Программное обеспечение.
Тема 2.2.4. Виртуальные машины.
Тема 2.2.5. Возможности использования виртуальных машин в аграрно-технологическом направлении.
Тема 2.2.6. Примеры программного обеспечения для аграрно-технологического направления.
Раздел 3. Представление данных.
3.1 Системы счисления.
+
+
+
Тема 3.1.1. Цифровые системы счисления.
Тема 3.1.2. Преобразование чисел из одной системы счисления в другую.
3.2 Логические основы компьютера.
+
+
+
Тема 3.2.3. Логические операции и выражения.
Тема 3.2.4. Таблица истинности и ее создание.
Тема 3.2.5. Элементы компьютерной логики и логические схемы.
Тема 3.2.6. Кодирование информации.

Тақырып 2.1.2. Мобильді құрылғылардың сипаттамасы және сипаттамалары.
2.2. Бағдарламалық қамтамасыз ету
Тақырып 2.1.3. Бағдарламалық қамтамасыз ету.
Тақырып 2.1.4. Виртуалды машиналар.
Тақырып 2.1.5. Аграрлық-технологиялық бағытта виртуалды машиналарды қолдану мүмкіндіктері
Тақырып 2.1.6. Аграрлық-технологиялық бағыт бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету үлгілері
3 бөлім. Мәліметтерді ұсыну
3.1. Санау жүйелері
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Сандық санау жүйелері.
Тақырып 3.1.2. Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру
3. Компьютердің логикалық негіздері
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Логикалық амалдар мен өрнектер.
Тақырып 3.2.2. Ақиқат кестесі және оны құру.
Тақырып 3.2.3. Компьютерлік логиканың элементтері және логикалық схемалар.
3.2.6-тақырып. Ақпаратты кодтау.

Раздел 4. Информационные процессы и системы.
4.1. База данных.
+
+
+
Тема 4.1.1. Bigdata (большие данные).
Тема 4.1.2. Основные понятия базы данных. Реляционная база данных. Первичный ключ в базе данных.
Тема 4.1.3. Разработка базы данных SQL: типы данных, однотабличные и многотабличные базы данных.
Тема 4.1.4. Формы. Отчеты.
Тема 4.1.5. Структурированные запросы: создание запросов выбора в режиме дизайнера, SQL, связь с базой данных на веб-страницах.
Тема 4.1.6. Примеры создания и использования базы данных в аграрно-технологическом направлении.

4-бөлім. Ақпараттық процестер мен жүйелер
4.1. Мәліметтер базасы
+
+
+
4.1.1-тақырып. үлкен деректер (үлкен деректер)
4.1.2-тақырып. Мәліметтер қорының негізгі түсініктері. Реляциялық мәліметтер базасы. Мәліметтер қорындағы негізгі кілт.
4.1.3-тақырып. SQL деректер қорын әзірлеу: деректер типтері, бір кестелік және көп кестелік мәліметтер базасы.
4.1.4-тақырып. Пішіндер. Есептер.
4.1.5-тақырып. Құрылымдық сұраныстар: конструкторлық режимде таңдаулы сұраныстарды құру, SQL, веб-беттерде мәліметтер қорымен байланыс.
4.1.6-тақырып. Аграрлық-технологиялық бағытта мәліметтер қорын құру және пайдалану мысалдары.

4.2 Информационные процессы.
+
+
+
Тема 4.2.1. Современные процессы в развитии информационных технологий. Принципы машинного обучения. Нейронные сети.
Тема 4.2.2. Искусственный интеллект. Сфера применения искусственного интеллекта в аграрно-технологическом направлении.
Тема 4.2.3. Возможности использования искусственного интеллекта в аграрно-технологическом направлении.
Тема 4.2.4. Технология Blockchain (блокчейн).
Тема 4.2.5. Облачные технологии. Назначение. Классификация.
Тема 4.2.6. Сервисы облачных технологий. Сферы применения облачных технологий в аграрно-технологическом направлении.
Тема 4.2.7. Интернет-вещей. Принципы работы, перспективы развития.

4.2 Ақпараттық процестер
+
+
+
4.2.1-тақырып. Ақпараттық технологияның дамуындағы қазіргі заманғы процестер. Машиналық оқытудың принциптері. Нейрондық желілер.
4.2.2-тақырып. Жасанды интеллект. Аграрлық-технологиялық бағыттағы жасанды интеллект ауқымы.
4.2.3-тақырып. Аграрлық-технологиялық бағытта жасанды интеллект қолдану мүмкіндіктері.
4.2.4-тақырып. Блокчейн технологиясы (блокчейн).
4.2.5-тақырып. Бұлтты технологиялар. Кездесу. Классификация.
4.2.6-тақырып. Бұлтты технология қызметтері. Аграрлық-технологиялық бағытта бұлтты технологияларды қолдану салалары
4.2.7-тақырып. Заттардың интернеті. Жұмыс принциптері, даму перспективалары.

4.3. Цифровизация в Казахстане.
+
+
+
Тема 4.3.1. Современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане. Цифровизация аграрно-технологического направления Казахстана.
Тема 4.3.2. Электронная цифровая подпись и сертификат. Назначение, алгоритм использования.
Тема 4.3.3. Портал электронного правительства. Виды услуг, предоставляемых в аграрно-технологическом направлении на портале электронного правительства.
4.3.4. Цифровая грамотность. Правовая защита информации.
Раздел 5. Создание и преобразование информационных объектов.
5.1. 3D-моделирование.
+
+
+
Тема 5.1.1. Виртуальная и дополненная реальность. Человек в виртуальной реальности.
Тема 5.1.2. Применение технологий VR и AR в аграрно-технологической сфере.
Тема 5.1.3. Создание 3D-панорамы и виртуальное путешествия.
Тема 5.1.4. 3D панорама в аграрно-технологическом направлении. 3D панорама сельскохозяйственных угодий и полей.
5.2. Web-проектирование.
+
+
+
Тема 5.2.1. HTML-документ. Главная страница сайта.
Тема 5.2.2. Использование каскадных таблиц стилей (CSS) для оформления страниц сайта.
Тема 5.2.3. Наполнение сайта (контент). Мультимедиа на веб-странице.
Тема 5.2.4. Шаблоны и дизайн сайтов для аграрно-технологической отрасли.
Тема 5.2.5. Публикация сайта и его продвижение.
Раздел 6. Разработка приложений.
6.1. Алгоритмизация и программирование.
+
+
+
Тема 6.1.1. Пользовательские функции и процедуры.
Тема 6.1.2. Работа с файлами. Строками.
Тема 6.1.3. Методы сортировки.
Тема 6.1.4. Алгоритмы поиска на графах.
6.2. Мобильные приложения.
+
+
+

4.3. Қазақстандағы цифрландыру
+
+
+
4.3.1-тақырып. Қазақстандағы цифрландыру процесінің заманауи тенденциялары. Қазақстанның аграрлық-технологиялық бағытын цифрландыру .
4.3.2-тақырып. Электрондық цифрлық қолтаңба және сертификат. Мақсаты, қолдану алгоритмі.
4.3.3-тақырып. Электрондық үкімет порталы. Электрондық үкімет порталында аграрлық-технологиялық бағытта көрсетілетін қызмет түрлері .
4.3.4-тақырып. Цифрлық сауаттылық. Ақпаратты құқықтық қорғау.
5-бөлім. Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
5.1. 3D модельдеу
+
+
+
5.1.1-тақырып. Виртуалды және толықтырылған шындық. Виртуалды шындықтағы адам.
5.1.2-тақырып. Аграрлық-технологиялық салада VR және AR технологияларын қолдану.
5.1.3-тақырып. 3D панорама және виртуалды саяхат жасау.
5.1.4-тақырып. Аграрлық-технологиялық бағыттағы 3D панорама. Ауылшаруашылық жерлері мен егістіктерінің 3D панорамасы
5.2. Веб- дизайн
+
+
+
5.2.1-тақырып. HTML құжаты. Сайттың басты беті.
5.2.2-тақырып. Веб-сайт беттерін стильдеу үшін каскадтық стиль кестелерін ( CSS) пайдалану.
5.2.3-тақырып. Сайтты толтыру (мазмұн). Веб-беттегі мультимедиа.
5.2.4-тақырып. Аграрлық-технологиялық салаға арналған веб-сайт үлгілері мен дизайны .
5.2.5-тақырып. Веб-сайтты жариялау және жылжыту.
6-бөлім. Қосымшаларды әзірлеу
6.1. Алгоритмдеу және бағдарламалау
+
+
+
6.1.1-тақырып. Теңшелетін функциялар мен процедуралар
6.1.2-тақырып. Файлдармен жұмыс. Жолдар.
6.1.3-тақырып. Сұрыптау әдістері
6.1.4-тақырып. Графикалық іздеу алгоритмдері
6.2. Мобильді қосымшалар
+
+
+

Тема 6.2.1. Мобильные приложения.
Тема 6.2.2. Интерфейс мобильного приложения. Требования к интерфейсу мобильных приложений.
Тема 6.2.3. Конструкторы мобильных приложений и среда разработки мобильных приложений.
Тема 6.2.4. Разработка приложений, используемых в аграрно-технологическом направлении
Тема 6.2.5. Умный дом, разработка программ для управления устройствами умного дома.
6.3. IT Startup.
+
+
+
Тема 6.3.1. ИТ-стартап. Как запустить стартап в аграрно-технологическом направлении.

6.2.1-тақырып. Мобильді қосымшалар
6.2.2-тақырып. Мобильді қосымшалар интерфейсі. Мобильді қосымшалардың интерфейсіне қойылатын талаптар.
6.2.3-тақырып. Мобильді қосымшаларды құрастырушылар және мобильді қосымшаларды әзірлеу ортасы.
6.2.4-тақырып. Аграрлық-технологиялық бағытта қолданылатын қосымшаларды әзірлеу
6.2.5-тақырып. Ақылды үй, смарт үй құрылғыларын басқару бағдарламаларын әзірлеу.
6.3. IT іске қосу
+
+
+
6.3.1-тақырып. IT іске қосу. Аграрлық-технологиялық бағытта стартапты қалай іске қосу керек.

Тема 6.3.2. Платформа Crowdfunding (краудфандинг). Принцип работы платформ.
Тема 6.3.3. Продвижение проекта и маркетинг.
Раздел 7. Компьютерные сети и информационная безопасность.
7.1 Сетевые компоненты и безопасность.
+
+
+
Тема 7.1.1. Организация компьютерных сетей. Компоненты сети.
Тема 7.1.2. IP-адрес, DNS, частные виртуальные сети.
Тема 7.1.3. Информационная безопасность. Меры безопасности при работе в сети - пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация.

6.3.2-тақырып. Краудфандинг платформасы. Платформалардың принципі.
6.3.3-тақырып. Жобаны жылжыту және маркетинг.
7-бөлім. Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
7.1 Желі құрамдастары және қауіпсіздік
+
+
+
7.1.1-тақырып. Компьютерлік желілерді ұйымдастыру. Желі компоненттері.
7.1.2-тақырып. IP мекенжайы, DNS, жеке виртуалды желілер
7.1.3-тақырып. Ақпараттық қауіпсіздік. Желінің қауіпсіздік шаралары – парольдер, тіркелгілер, аутентификация, биометриялық аутентификация.

4) создает образец запроса с помощью конструктора;
5) оценивает положительные и отрицательные стороны использования Bigdata (бигдейта).
Информационные процессы
1) Объяснять применение и принцип работы машинного обучения и технологии блокчейн в области применения искусственного интеллекта в аграрно-технологической сфере;
2) объяснять принцип
применения облачных технологий в аграрно-технологическом направлении.
1) Объясняет принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейроны и синапсы);
2) описывает возможности использования искусственного интеллекта в аграрно-технологической сфере;
3) описывает области применения метода "Обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта;
4) описывает возможности использования облачных технологий в аграрно-технологической сфере;
5) использовать файлы (текстовые документы, календари, презентаций, таблицы) в общем доступе, удаленно и совместно их редактировать;
6) описывать принципы работы "интернета вещей";
7) прогнозирует перспективы развития "интернета вещей".
Цифровизация в Казахстане
1) Объяснять современные тенденции цифровизации в Казахстане, используя функции портала электронного правительства;
2) уметь использовать услуги, предоставляемыми в аграрно-технологической сфере.
1) Анализирует современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
2) использует виды услуг, предоставляемые в аграрно-технологической сфере портала электронного правительства;
3) обосновывает необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан).
Создание и преобразование информационных объектов
3D моделирование
1) Создать 3D панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица.
1) Объясняет влияние виртуальной дополненной реальности на психическое и физическое здоровье человека;
2) объясняет возможности использования технологий VR и AR в аграрно-технологической сфере;
3) создает 3D-панораму -
виртуальный тур.
Web-программирование
1) Разрабатывать сайт с использованием HTML-тегов;
2) использовать CSS при разработке web-страниц;
3) вставляет мультимедию на веб-странице (аудио и видео);
4) использовать файлы для публикации и распространения результатов проекта;
5) применять методы продвижения сайта.
1) Создает сайт для аграрно-технологической отрасли с помощью HTML и CSS –тегов.
Разработка приложений
Алгоритмизация и программирование
1) Создать алгоритм решения задачи, используя программный код, функции и процедуры.
1) Пишет код на языке программирования, используя функции и процедуры;
2) реализует алгоритмы сортировки для решения практических задач.
Мобильные приложения
1) Создать алгоритм сортировки; проект "Умный дом";

4) конструкторды пайдаланып үлгі сұрауды жасайды.
Bigdata (бигдейта) пайдаланудың оң және теріс аспектілерін бағалайды
Ақпараттық процестер
1) Аграрлық-технологиялық салада жасанды интеллект саласында машиналық оқыту және блокчейн технологиясының қолданылуы мен жұмыс істеу принципін түсіндіру ;
2) Аграрлық-технологиялық бағытта бұлтты технологияларды қолдану .
1) Машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондар мен синапстарды) түсіндіреді;
2) Аграрлық-технологиялық салада жасанды интеллект қолдану мүмкіндіктерін сипаттайды;
3) аймақтарды сипаттайды дамытуда "Бақылай отырып оқыту" әдісін қолдану жасанды интеллект;
4) Аграрлық-технологиялық салада бұлтты технологияларды қолдану мүмкіндіктерін сипаттайды;
5) жалпыға қолжетімді игіліктердегі файлдарды (мәтіндік құжаттарды, күнтізбелерді, презентацияларды, электрондық кестелерді) пайдалануға, оларды қашықтан және бірлесіп өңдеуге;
6) "Заттардың интернеті" жұмыс істеу принциптерін сипаттайды;
7) "Заттар интернетінің" даму болашағын болжайды.
Қазақстандағы цифрландыру
1) электрондық үкімет порталының функцияларын пайдалана отырып, Қазақстандағы цифрландырудың ағымдағы үрдістерін түсіндіру;
2) Аграрлық-технологиялық салада көрсетілетін қызметтерді пайдалана білу
1) Қазақстандағы цифрландыру үдерісіндегі ағымдағы үрдістерді талдайды;
2) электрондық үкімет порталының Аграрлық-технологиялық саласында көрсетілетін қызмет түрлерін пайдаланады;
3) ақпаратты және зияткерлік меншікті қорғау қажеттілігін негіздейді (Қазақстан Республикасының заңдары);
Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
3D модельдеу
1) Бірінші адам көрінісімен 3D панорама (виртуалды тур) жасау.
1) Виртуалды толықтырылған шындықтың адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсерін түсіндіреді;
2) Аграрлық-технологиялық салада VR және AR технологияларын қолдану мүмкіндіктерін түсіндіреді;
3) 3D виртуалды тур панораманы жасайды.
Веб- бағдарламалау
1) HTML тегтерін пайдаланып веб-сайтты әзірлеу;
2) веб- беттерді жасау кезінде CSS-ті қолдану ;
3) веб- парақшаға мультимедианы енгізу (аудио және бейне);
4) жоба нәтижелерін жариялау және тарату үшін файлдарды пайдалану;
5) веб-сайтты жылжыту әдістерін қолдану
1) HTML және CSS тегтерін пайдаланып Аграрлық-технологиялық салаға арналған веб-сайтты жасайды
Қосымшаларды әзірлеу
Алгоритмдеу және бағдарламалау
1) Программалық кодты, функцияларды және процедураларды пайдаланып есепті шешу алгоритмін құру
1) Функциялар мен процедураларды пайдаланып программалау тілінде код жазады;
2) практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін жүзеге асырады.
Мобильді қосымшалар
1) Сұрыптау алгоритмін құру; "Ақылды үй" жобасы,

2) создать интерфейс мобильного приложения, используя компоненты конструктора приложений.
1) Создает удобный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
2) организует передачу данных с датчиков умного дома;
3) разрабатывает программу для управления устройством умного дома;
3) разрабатывает приложение, используемое в аграрно-технологической сфере.
IT Startup
1) Представлять концепцию Startup и принципов работы краудфандинговой платформы.
1) Описывает концепцию Startup;
2) объясняет принципы работы краудфандинговых платформ;
3) показывает способы продвижения стартапа для аграрно-технологической отрасли.
Компьютерные сети и информационная безопасность
Сетевые компоненты и безопасность
1) Представлять работу сетевых компонентов (сетевые узлы, маршрутизаторы, коммутаторы);
2) разъяснять регистрации и услуг IP-адреса, презентация; применение мер информационной безопасности в отношении пользовательской информации;
3) использовать различные меры безопасности данных пользователя: пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация.
1) Объясняет IP (i-pi) регистрацию и услуги, и представление адреса;
2) объясняет значение терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность", а также меры безопасности, связанные с пользовательской информацией;
3) оценивает потребность в шифровании данных.
Приложение 79
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Казахский язык" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Казахский язык" - является обучение личности, уважающего родной язык, который понимает общественное значение, а также сохранение и правильное применение казахского литературного языка, обучение свободному общению и свободному владению языком.

2) қосымшалар құрастырушысының құрамдас бөліктерін пайдалана отырып, мобильді қосымша интерфейсін құру.
1) Конструкторда ыңғайлы мобильді қосымша интерфейсін жасайды;
2) смарт үй сенсорларынан деректерді беруді ұйымдастырады;
3) дамиды басқару бағдарламасы смарт үй құрылғысы;
3) Аграрлық-технологиялық салада қолданылатын қосымшаны әзірлейді.
IT Startup
Стартап тұжырымдамасын және краудфандинг платформасының жұмыс істеу принциптерін ұсыну.
Startup тұжырымдамасын сипаттайды ;
2) краудфандинг алаңдарының жұмыс істеу принциптерін түсіндіреді;
3) Аграрлық-технологиялық сала үшін стартапты қалай алға жылжыту керектігін көрсетеді.
Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
Желі компоненттері және қауіпсіздік
1) Желілік құрамдастардың жұмысын бейнелеу (желілік түйіндер, маршрутизаторлар, коммутаторлар).
2) IP мекенжайларының тіркелуін және қызметтерін түсіндіру, көрсету; пайдаланушы ақпаратына қатысты ақпараттық қауіпсіздік шараларын қолдану;
3) пайдаланушы деректерін қорғаудың әртүрлі шараларын қолдану: парольдер, тіркелгілер, аутентификация, биометриялық аутентификация .
1) IP (айпи) тіркеуін және қызметтерін және мекенжайды көрсетуді түсіндіреді;
2) "ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялылық", "тұтастық" және "қолжетімділік" терминдерінің мағынасын, сондай-ақ пайдаланушы ақпаратымен байланысты қауіпсіздік шараларын түсіндіреді;
3) деректерді шифрлау қажеттілігін бағалайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
79- қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ тілі" пәнін оқытудың мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, сондай-ақ қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.

1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
4. Содержание дисциплины состоит из следующих разделов: "Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Сөз мәдениеті", "Индустрияландыру: ұлттық өндіріс. Сөз мәдениеті", "Адамзат дамуының жаһандық мәселелері. Тілдік жүйе және норма", "Адам өмірін сақтау. Тілдік жүйе және норма", "Сәулет өнері. Тілдік жүйе және норма", "Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі", "Экология: ядролық және мұнай өндірістері", "Қазіргі қоғам: миграция және зияткерлік миграция", "Әлемді өзгерткен өнертабыстар", "Туризм: экотуризм".
Содержание:
1) Аудирование и говорение: прогнозирование по фрагментам текста, продолжение темы с опорой на свои знания, умение определять соответствующую информацию, анализировать термины и понятия для целевой аудитории в специальных текстах узкой специализации (лекция, интервью, дискуссия, статья, видеоролик), языковые обороты, фрагменты текста, анализировать информацию в прослушанном тексте как глобальную (отечественную), умение соотносить проблемы, сравнивать, определять основную мысль, анализируя поднятую в тексте проблему, позицию автора (общественно-политическую, научную), формулировать и критически оценивать вопросы обсуждения с учетом отношения автора и читателя к проблеме, поднятой в тексте, правильно публично выступать в соответствии с коммуникативной ситуацией, оказывать влияние на слушателей, речи, различать и уместно использовать лексические, фонетико-морфологические, синтаксические особенности речи.
2) Чтение: сопоставительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условный знак), выявление основных тенденций, распознавание чисто научных и публицистических стилей языковыми средствами (термины, понятия, условные обозначения, синтаксическая структура), умение находить жанровые особенности текстов разных стилей, правильное использование стилевого рельефа устной речи, уметь правильно использовать стилевый рельеф языка публицистического произведения, правильно использовать рельеф языка официальной деятельности, правильно использовать рельеф языка художественной литературы, сопоставлять тематику, авторскую точку зрения, деятельность в соответствии с целевой аудиторией, структуру, языковые особенности текстов различных стилей (фонетический уровень, лексический уровень, морфологический уровень, синтаксический на основе уровня), определять основную мысль в тексте, обрабатывать и дополнять предоставленные данные и мнения, систематически использовать стратегии чтения для определенной цели, извлекать данные из средств массовой информации, энциклопедических, научно-популярных, научных трудов, знать способы цитирования.

1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
4. Қазақ тілі пәнінің үлгілік бағдарламасында 10 бөлім қарастырылған.
Олар: "Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Сөз мәдениеті", "Индустрияландыру: ұлттық өндіріс. Сөз мәдениеті", "Адамзат дамуының жаһандық мәселелері. Тілдік жүйе және норма", "Адам өмірін сақтау. Тілдік жүйе және норма", "Сәулет өнері. Тілдік жүйе және норма", "Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі", "Экология: ядролық және мұнай өндірістері", "Қазіргі қоғам: миграция және зияткерлік миграция", "Әлемді өзгерткен өнертабыстар", "Туризм: экотуризм".
Мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру, тиісті ақпаратты анықтай білу, мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау, коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу; сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау, таза ғылыми және публицистикалық стильдерін тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми іс-қағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, бұқаралық ақпарат құралдары, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу;

2) шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
3) шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
4) әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
5) әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау.
1) Шығарманың жанрын анықтайды және композициялық ерекшеліктерін талдайды, өзі пікірін айтады;
2) шығармадағы автордың идеясын өмір шындығымен байланыстырады;
3) шығарманың идеясы мен көркемдегіш құралдарың байланысын талдайды;
4) шығармадағы көтерілген мәселелерге өз көзқарасын дәлелдеп, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазады;
5) әлем әдебиеті мен қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтайды, олардың үндестігін талдайды.
Бағалау және салыстыру
1) Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау
1) Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырады, сыни баға береді.
Приложение 81
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык и литература" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Казахский язык и литература" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "Казахский язык и литература" – совершенствование языковых навыков обучающихся на основе интегрированного обучения казахскому языку и литературе, сохранение языковых норм, развитие навыков свободной речи и грамотного письма, формирование уважительного отношения к государственному языку.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:

2) шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
3) шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
4) әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
5) әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау.
1) Шығарманың жанрын анықтайды және композициялық ерекшеліктерін талдайды, өзі пікірін айтады;
2) шығармадағы автордың идеясын өмір шындығымен байланыстырады;
3) шығарманың идеясы мен көркемдегіш құралдарың байланысын талдайды;
4) шығармадағы көтерілген мәселелерге өз көзқарасын дәлелдеп, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазады;
5) әлем әдебиеті мен қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтайды, олардың үндестігін талдайды.
Бағалау және салыстыру
Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау
Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырады, сыни баға береді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
81- қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің оқу мақсаты – қазақ тілі мен әдебиетін кіріктіріп оқыту негізінде білім алушылардың тілдік дағдыларын жетілдіру, тіл нормаларын сақтап, еркін сөйлеу және сауатты жазу дағдыларын дамыту, мемлекеттік тілге құрметпен қарауын қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:

1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
1)Мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтай біледі;
2)көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасайды.
Приложение 82 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Русский язык" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Русский язык" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения учебной дисциплины "Русский язык" является развитие компетенций (языковой, лингвистической, коммуникативной, культуроведческой), формирование мировоззрения обучающегося, его художественно-эстетическое развитие, возможность пользоваться информацией различных сфер: социально-культурной, социально-экономической, социально-юридической, научно-технической, учебно-профессиональной; содействие в ориентировании путей развития общемирового образовательного пространства.
Дисциплина "Русский язык" способствует развитию творчески активной личности путем совершенствования функциональной/читательской грамотности обучающихся по всем видам речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) на основе сформированных знаний о языке, с учетом норм употребления средств разных уровней, активизации их в продуктивной речевой деятельности в профессиональной и иных сферах общения.
Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующие задачи:

1) Мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
1)Мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтай біледі;
2)көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
82- қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Орыс тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты - білім алушылардың құзыреттілігін (тілдік, лингвистикалық, коммуникативтік, мәдениеттану) дамыту, дүниетанымын қалыптастыру, оның көркемдік-эстетикалық дамуын, түрлі әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, әлеуметтік-құқықтық, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік ақпараттарды салаларында пайдалану мүмкіндігіне; әлемдік білім беру кеңістігін дамыту жолдарын бағдарлауға көмектесу болып табылады.
"Орыс тілі" пәні әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдалану нормаларын ескере отырып, тіл туралы қалыптасқан білім негізінде сөйлеу қызметінің барлық түрлері (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) бойынша білім алушылардың функционалдық/оқу сауаттылығын жетілдіру, олардың кәсіби және қарым-қатынастың өзге де салаларында тиімді сөйлеу қызметін жандандыру арқылы шығармашылық белсенді тұлға болып дамуына ықпал ету.
Пәнді оқыту барсында қазіргі заманғы орыс әдеби тілі, оның қазіргі заманғы полиэтникалық және көптілді Қазақстан жағдайында нақты жұмыс істеуі қарастырылады.
3. Оқу пәнін іске асыру келесі міндеттерді қарастырады:

1)исследует и извлекает информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы (научные статьи, энциклопедия, средства массовой информации);
2)выдвигает и аргументирует собственные пути решения данной проблемы;
3)соблюдает орфографические нормы.
Наука и этика: киборги и клоны.
Что такое этика науки? Лексика.
Синтаксис и пунктуация. Стилистика.
1)Строить развернутый монолог для публичного выступления;
2)представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, графики, диаграммы, аудиофайлы, фотографии;
1) Употребляет специальную лексику в соответствии с целью и ситуацией общения;
2) рассматривает и анализирует проблему, представленную в разных источниках, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
3)применяет различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
4)использует знаки препинания в сложных предложениях.
3) Прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам.
1) Выдвигает предположение о содержании текста по таблицам;
2) предсказывает содержание текста по схемам.
Приложение 83
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Русская литература" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Русская литература" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью дисциплины "Русская литература" является приобщение обучающихся к богатствам русской и мировой художественной литературы, развитие их способности эстетического восприятия и оценки произведений литературы и отраженных в ней явлений жизни, формирование эстетических вкусов, потребностей, гражданской идейно-нравственной позиции. Изучение данной дисциплины должно воздействовать на интеллектуально-нравственное и мировоззренческое развитие личности, на освоение передовых современных технологий, использование и трансферт которых способны обеспечить личностный профессиональный и карьерный рост.

1)исследует и извлекает информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы (научные статьи, энциклопедия, средства массовой информации );
2)выдвигает и аргументирует собственные пути решения данной проблемы;
3)соблюдает орфографические нормы.
Наука и этика: киборги и клоны.
Что такое этика науки? Лексика.
Синтаксис и пунктуация. Стилистика.
1)Строить развернутый монолог для публичного выступления;
2)представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, графики, диаграммы, аудиофайлы, фотографии;
1) Употребляет специальную лексику в соответствии с целью и ситуацией общения;
2) рассматривает и анализирует проблему, представленную в разных источниках, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
3)применяет различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
4)использует знаки препинания в сложных предложениях.
4) Прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам.
1) Выдвигает предположение о содержании текста по таблицам;
2) предсказывает содержание текста по схемам.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
83-қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "Орыс әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Орыс әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Орыс әдебиеті" пәнінің мақсаты - білім алушыларды орыс және әлемдік көркем әдебиеттің байлығымен таныстыру, олардың әдебиет туындылары мен онда көрініс тапқан өмір құбылыстарын эстетикалық қабылдау және бағалау қабілетін дамыту, эстетикалық талғамдарды, қажеттіліктерді, азаматтық идеялық-адамгершілік позицияны қалыптастыру.
Бұл пәнді оқыту тұлғаның интеллектуалды-адамгершілік және дүниетанымдық дамуына, озық заманауи технологияларды игеруге әсер етуі керек, олардың қолданылуы мен трансферті жеке кәсіби және мансаптық өсуді қамтамасыз ете алады.

Глава 1. Общие положения
1.Типовая учебная программа по дисциплине "Иностранный язык" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения учебной дисциплины "Иностранный язык" формирование высокого уровня языковых навыков, а также развитие педагогических навыков посредством: различных задач, способствующих анализу, оценке и творческому мышлению; воздействию широкого спектра разговорных и письменных источников; изучения базовых методических и педагогических технологий в процессе обучения иностранному языку.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующие задачи:
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе изучения иностранного языка, рассматривая его взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию средствами литературы изучаемого языка;
3) формировать понимание ценности изучения иностранного языка в условиях глобализации современного мира; умения представлять свою страну, ее культуру в условиях межкультурного общения;
4) совершенствовать навыки критического мышления, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, понимать широкий спектр незнакомой лексики из контекста; говорить с соответствующим уровнем беглости, точности, ударения слов, интонации и стиля;
5) использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации для выражения своих чувств, мыслей и потребностей, планирования и регуляции своей деятельности; владение устной и письменной речью, монологической контекстной речью;
6) дать возможность учащимся распознавать и использовать язык как средство мышления, размышления, самовыражения и обучения по другим предметам, а также как инструмент повышения грамотности; приобщить к процессу изучения языка, который включает интеграцию языковых, культурных и социальных компонентов;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Шетел тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Шетел тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – тілдік дағдылардың жоғары деңгейін қалыптастыру, сонымен қатар кәсіби шеберлікті мыналар арқылы дамыту: талдау, бағалау және шығармашылық ойлауға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар; ауызша және жазбаша дереккөздердің кең ауқымымен танысу; шет тілін оқыту үдерісінде негізгі әдістемелік-педагогикалық технологияларды оқып үйрену.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) шет тілін меңгеру негізінде оның қазақ және әлем әдебиетімен және мәдениетімен байланысын ескере отырып, табысты әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
2) оқытылатын тілдегі әдебиеттер арқылы отансүйгіштікке, азаматтыққа, белсенді өмірлік ұстанымға тәрбиелеу;
3) қазіргі әлемнің жаһандануы жағдайында шет тілін үйренудің құндылығы туралы түсінік қалыптастыру; мәдениетаралық коммуникация тұрғысынан өз елін, оның мәдениетін көрсете білу;
4) сыни тұрғыдан ойлау, салыстыру, жалпылау, ұқсастықтар мен себеп-салдар байланыстарын орнату дағдыларын жетілдіру, контекстен кең ауқымды бейтаныс лексиканы түсіну; тиісті деңгейде еркін сөйлеу, дәлдік, сөз екпіні, интонация және стиль;
5) қарым-қатынас міндетіне сәйкес сөйлеу құралдарын өзінің сезімін, ойы мен қажеттіліктерін білдіру үшін пайдалануға, өз қызметін жоспарлауға және реттеуге; ауызша және жазбаша сөйлеуді, монологтық контекстік сөйлеуді меңгеру;
6) білім алушылардың тілді ойлау, ой елегінен өткізу, өз ойын жеткізу және басқа пәндер бойынша оқу құралы, сондай-ақ сауаттылығын арттыру құралы ретінде тануға және пайдалануға мүмкіндік беру; лингвистикалық, мәдени және әлеуметтік компоненттерді біріктіруді қамтитын тілді үйрену үдерісіне қосу;

7) взаимодействовать со сверстниками для гипотезы и давать мнения, комментарии и ответы, полезные для обучающихся с целью использовать английский язык в колледже и за его пределами; успешно общаться с носителями английского языка и не носителями английского языка;
8) формировать социокультурную компетенцию через приобщение к культуре, традициям и реалиям стран изучаемого языка в рамках тем, сфер и ситуаций, соответствующих программе курса.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из следующих разделов:
History of the agricultural industry, Natural Disasters, Virtual reality, Organic and non-organic worlds, Reading for pleasure, Electronics and automation in Farming, Breakthrough technologies, Energy, Making connections in biology, Soil. Tillage, Investigate and report on Engines and devices/Science video, Work and inventions, STEM, Recent advances in technology, Transport: Yesterday, Today, Tomorrow.
Содержание: Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работе в группах, предоставления конструктивных отзывов своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить доходчиво информацию для других. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.
Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения, конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки преподавателя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения. Точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем.
Говорение. Использование формального и неформального стилей речи, обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем.
Чтение. Понимание основной идеи объемных текстов, распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тем, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной, научной и публицистической литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Делать выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Модели развития длинных текстов (интервал между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла, и углубленного понимания. Определение несоответствия аргументов, сопоставление, анализ и синтез информации в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы.
Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием растущего разнообразия лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное письмо с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой преподавателя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, используя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности.
Использование английского языка. Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний, разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний, разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы, широкое разнообразие структур детерминативов и предетерминатов, широкий спектр разновидностей вопросов, относительные, указательные, неопределенные, количественные местоимения, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени – so far, lately, all my life), различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи, формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем, структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, предглагольных, послеглагольных и крайних наречий, растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом, предложных фраз перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после возросшего числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции If / if only в третьем типе условных предложений, употребление относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

7) шет тілін колледжде және одан тыс жерлерде қолдану үшін студенттерге пайдалы гипотеза жасау және пікірлер, түсініктемелер және жауаптар беру үшін сыныптастарымен өзара әрекеттесу; ағылшын тілінде сөйлейтіндермен және ағылшын тілінде сөйлемейтіндермен сәтті қарым-қатынас жасау;
8) оқу бағдарламасына сәйкес тақырыптар, салалар және жағдайлар шеңберінде оқытылатын тіл елдерінің мәдениетімен, дәстүрлерімен және шындықтарымен танысу арқылы әлеуметтік-мәдени құзыреттілігін қалыптастыру.
4. Пәннің мазмұны келесі бөлімдерден тұрады: History of the agricultural industry, Natural Disasters, Virtual reality, Organic and non-organic worlds, Reading for pleasure, Electronics and automation in Farming, Breakthrough technologies, Energy, Making connections in biology, Soil. Tillage, Investigate and report on Engines and devices/Science video, Work and inventions, STEM, Recent advances in technology, Transport: Yesterday, Today, Tomorrow
Мазмұны: Тыңдау және сөйлеу дағдыларын шығармашылық есептерді шешу және топтық жұмыс үшін пайдаланыңыз, сыныптастарымен сындарлы кері байланыс беру. Әртүрлі көзқарастарды құрметтеу. Алынған кері байланысты бағалаңыз және сындарлы жауап беріңіз, жеке оқу мақсаттарын қою үшін кері байланысты пайдаланыңыз. Басқаларға түсінікті ақпаратты ұйымдастырыңыз және беріңіз. Сөйлеу немесе жазу кезінде логикалық дәлелді құрастырыңыз және қорғаңыз. Оқу және талқылау арқылы мәдениетаралық сезімталдықты дамыту. Ойларды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды пайдаланыңыз. Пікірталас немесе жазуды дүниетанымдардың ауқымын көрсету және зерттеу құралы ретінде пайдаланыңыз.
Есту. Еркін пікірталастың негізгі мазмұнын, жалпы және оқу бағдарламаларының алуан түрлі тақырыптары бойынша мұғалімнің қолдауынсыз ұзақ талқылауда нақты ақпарат пен дәлелдің егжей-тегжейлерін түсіну, оның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша талқылау.
Жалпы және оқу бағдарламаларының үлкен саны бойынша еркін пікірталас барысында, оның ішінде шектеулі сандағы таныс емес тақырыптар бойынша пікірталас кезінде спикер(лердің) көзқарасын немесе пікірін мойындау. Еркін талқылау контекстінен мағынаны анықтау. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша спикерлердің көзқарастары мен айқын келісу дәрежесі. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымы бойынша еркін пікірталастағы дәлелдердегі қайшылықтарды анықтау.
Сөйлеу. Ресми және бейресми сөйлеу мәнерлерін пайдалану, әртүрлі жалпы және оқу бағдарламалары бойынша ақпарат алу үшін қиын сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу, жалпы және тәрбиелік тақырыптардың саны артып келе жатқан пікірталас мазмұнының әртүрлілігі аясында басқа адамдардың пікірлерін бағалау және түсініктеме беру. Әртүрлі жалпы және білім беру тақырыптары бойынша гипотезаларды ұсыну мақсатында сыныптастарымен өзара әрекеттесу. Пікірталастың ағымын басқару және пікірталас кезінде перефраза және түзету арқылы тілді өзгерту. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымында сәйкес арнайы сөздік пен синтаксисті пайдалану.
Оқу. Көлемді мәтіндердің негізгі идеясын түсіну, таныс тақырыптар бойынша, оқу бағдарламасының тақырыптары мен таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі стильдер мен жанрлардағы көлемді мәтіндерден нақты ақпарат пен бөлшектерді тану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша жақынырақ оқуға лайық мәтіндердің мазмұнын анықтау үшін ұзақ мәтіндерді қайталап оқу. Таныс және бейтаныс тақырыптар бойынша, сонымен қатар оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша әртүрлі көркем әдебиет мәтіндерін, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді оқу. Оқу бағдарламасындағы әртүрлі таныс және тақырыптар бойынша, сондай-ақ кейбір таныс емес тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің мазмұнына негізделген қорытынды жасаңыз. Оқу бағдарламасынан таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің авторының көзқарасы мен пікірін анықтау. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша ұзақ мәтіндерді (абзац аралығы) әзірлеу үлгілері. Мағынаны нақтылау және терең түсіну үшін таныс және бейтаныс қағаз және сандық ақпараттық ресурстардың кең ауқымын пайдалану. Дәлелдердің сәйкессіздігін анықтау, оқу жоспарындағы әртүрлі жалпы тақырыптар мен тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердегі ақпаратты салыстыру, талдау және синтездеу.
Хат. Тақырыпқа және жанрға сәйкес және әртүрлі жазба жанрларында дұрыс жазылған сөздік қорын пайдаланып, мәтін деңгейінде жеке жоспарлау, жазу, өңдеу және түзету. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымы бойынша өсіп келе жатқан жазба жанрларының тиісті деңгейіне жету үшін сөйлеу мәнерін пайдаланып грамматикалық дұрыс жазу. Логикалық дәлелдерді оқытушының қолдауымен және қажет болған жағдайда, жалпы және оқу бағдарламасына таныс тақырыптар бойынша жазбаша жанрлардың үлкен санының ішінде мысалдар мен себептермен тұжырымдаңыз. Таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша әртүрлі байланыстыратын сөздерді қолданып, мәтін деңгейінде үйлесімді жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша мәтін деңгейінде сәйкес жоспарды өз бетінше қолдану. Әртүрлі мүмкіндіктер арқылы сөйлесудегі жаңалықтар мен сезімдерді жеткізу және оларға жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы тыныс белгілерінің дұрыстығы жоғары мәтін деңгейінде қойылуы.
Ағылшын тілін қолдану. Күрделі және күрделі зат есімнің сан алуан тіркестерінің, есептік және саналмайтын зат есімдерге арналған жиынтық көрсеткіштердің алуан түрлілігі, сонымен қатар есімдік сөз тіркестері, күрделі сын есімдердің алуан түрлері, сын есімдердің жіктік жалғауы, салыстырмалы құрылымдары және күшейткіш сын есімдердің әртүрлі ортақ мағынада қолданылуы. оқу жоспарынан таныс тақырыптар мен тақырыптар, анықтауыш және алдын ала анықтау құрылымдарының алуан түрлілігі, сұрақ түрлерінің кең ауқымы, салыстырмалы, демонстративті, белгісіз, сан есімдіктері, сонымен қатар оқу жоспарындағы әртүрлі жалпы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша рефлексивті есімдік құрылымдары. Уақыт септіктерінің көмегімен белсенді және пассивті дауыста тамаша үздіксіз формалардың, сонымен қатар бірқатар жетілген формалардың қолданылуы, келер және келер үздіксіз шақтағы белсенді және пассивті дауыстардың әртүрлі формалары, хабарлы сөйлемдер мен жанама сөйлеудегі осы, өткен және өткен кемел шақтағы белсенді және пассивті дауыстардың алуан түрлі формалары, белсенді және пассивті дауыстардың формалары оқу жоспарындағы әртүрлі жалпы тақырыптар мен таныс тақырыптар үшін қазіргі үздіксіз және өткен үздіксіз шақтарда. Әртүрлі жанама сөйлеу мәлімдемелері мен сұрау формаларын белгілі жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдану, тұрақты және тұрақсыз үстеулерге қатысты үстеу құрылымдары, превербальды, кейінгі және шектен тыс үстеулер, модальды етістіктердің өткен шақ формаларының көбеюі, соның ішінде must have, can’t have, might have өткен шақ туралы болжам мен қорытындыны, зат есім мен сын есімнің алдындағы көсемшелерді, зат есімнен, сын есім мен етістіктен кейінгі тәуелдік жалғауларды айту. Көбейген етістіктер мен сын есімдерден кейін инфинитивтік формалардың, көптеген етістіктер мен көсемшелерден кейін герунд формаларының, көптеген көсемше және фразалық етістіктердің қолданылуы. Әртүрлі таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша кәсіподақтардың алуан түрлілігі. Конструкциялар If / if only шартты сөйлемнің үшінші түрінде сабақтас құрмалас сөйлемнің қолданылуы, оның ішінде әртүрлі жалпы және оқу бағдарламалары бойынша таныс тақырыптар.

1) Воспринимать содержание и основные задачи курса через знакомство сельского хозяйства в Казахстане;
2) находить необходимую информацию, направленную на развитие навыков говорения, письма, чтения или аудирования.
1) Имеет четкое представление о важности сельскохозяйственных угодий;
2) выделяет и структурирует конкретную информацию и основные моменты;
3) взаимодействует со сверстниками, формулирует вопросы.
Branches, problems, development
1) Объяснять содержание аудио и видео материала;
2) выделять конкретную информацию, проблемы и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем.
1) Демонстрирует воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме;
3) интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме.
Writing an article "What role does agriculture play in human life?"
1)Использовать письмо как средство размышления;
2) составлять план написания статьи с использованием рубрик.
1) Пишет статью по теме согласно схеме, используя план и рубрики;
2) использует связующие слова (linking words), союзы (conjunctions) точно и аккуратно;
3) модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для написания статьи.
Nature Disasters
Environmental Issues in Agriculture
1)Использовать воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) анализировать текст, определять способы выражения авторского отношения к написанному, давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст и выражая собственное мнение по теме.
1) Определяет основные особенности текста;
2) обсуждает со сверстниками проблемы, чтобы сделать гипотезы по теме;
3) строит высказывание с опорой на текст, используя активную лексику;
4) высказывает свое отношение к теме.
Focus on Kazakhstan: reporting on the causes and consequences of natural disasters
1) Оценивать и конструктивно реагировать на отзывы других;
2) продемонстрировать навыки исследования и презентации материала.
1) Определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
2) демонстрирует соответствующие исследовательские навыки;
3) умело пользуется различными
цифровыми ресурсами.
Prediction and prevention of natural disasters
1) Воспринимать подробную информацию в неподдерживаемом расширенном диапазоне общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу знакомых тем;
2) анализировать текст, определять способы выражения авторского отношения к написанному, давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст и выражая собственное мнение по теме;

1) Қазақстандағы ауыл шаруашылығымен танысу арқылы курстың мазмұны мен негізгі міндеттерін қабылдау;
2) сөйлеу, жазу, оқу немесе тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталған қажетті ақпаратты табу.
1) Ауыл шаруашылығы алқаптарының маңыздылығы туралы нақты түсінеді;
2) нақты ақпаратты және негізгі ойларды бөліп көрсетеді және құрылымдайды;
3) сыныптастарымен өзара іс-қимыл жасайды, сұрақтар тұжырымдайды.
Branches, problems, development
1) Аудио және бейне материалдарының мазмұнын түсіндіру;
2) бейтаныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша сөйлесуді қоса алғанда, жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген әңгімелерде нақты ақпаратты, мәселелерді және негізгі ойларды бөліп көрсету.
1) Ойларды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін сезімін көрсетеді;
2) тақырып бойынша гипотеза жасау үшін сыныптастарымен талқылайды;
3) тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны түсіндіреді.
Writing an article “What role does agriculture play in human life?”
1) Жазуды рефлексия құралы ретінде қолдану;
2) тақырыптарды пайдаланып мақала жазу жоспарын жасау.
1) Жоспарды қолдана отырып, схемаға сәйкес тақырып бойынша мақала жазады;
2) байланыстырушы сөздерді (linking words), жалғауларды (conjunctions) дәл және ұқыпты қолданады;
3) мақала жазу үшін тиісті , модельдер мен байланыстырушы сөздерді өзгертеді.
Nature Disasters
Environmental Issues in Agriculture
1) Ойларды, идеяларды, тәжірибелерді білдіру үшін сезімді пайдалану;
2) мәтінді талдау, жазылғанға авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау, мәтінге сілтеме жасай отырып және тақырып бойынша өз пікірін білдіре отырып, проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру.
1) Мәтіннің негізгі ерекшеліктерін анықтайды;
2) тақырып бойынша гипотеза жасау үшін сыныптастарымен мәселелерді талқылайды;
3) белсенді лексиканы қолдана отырып, мәтінге негізделген мәлімдеме жасайды;
4) тақырыпқа өз көзқарасын білдіреді.
Focus on Kazakhstan: reporting on the causes and consequences of natural disasters
1) Басқалардың пікірлерін бағалау және сындарлы жауап беру;
2) материалды зерттеу және таныстыру дағдыларын көрсету.
1) Нақты ақпаратты және тақырыптың негізгі тұстарын анықтайды;
2) тиісті зерттеу дағдыларын көрсетеді;
3) әр түрлі цифрлық ресурстармен еркін қолданады.
Prediction and prevention of natural disasters
1)Жалпы және толық ақпаратты қабылдау;
2) мәтінді талдау, жазылғанға авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау, мәтінге сілтеме жасай отырып және тақырып бойынша өз пікірін білдіре отырып, проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру;

3) применять ранее полученные знания по географии (CLIL, межпредметная связь)
1) Строит доказательное высказывание с опорой на текст, используя активную лексику;
2) высказывает свое отношение к теме;
3) использует рубрики и цифровые справочные ресурсы, чтобы проверить значение и расширить понимание.
Virtual Reality
Developing and evaluating for cars, tractors applications
1) Использовать навыки говорения и прослушивания для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем.
1) Воспроизводит корректно прослушанную информацию;
2) применяет навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
3) имитирует и адаптирует соответствующий предметный словарь и синтаксис для обсуждения темы.
Expressing and justifying opinions about 2D games
1) Выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме;
2) владеть навыками Skimming Reading.
1) Использует навыки чтения для выделения необходимой информации (Skimming Reading);
2) имитирует и адаптирует соответствующий предметный словарь и синтаксис для обсуждения темы;
3) дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме.
Writing an article "Using a drone in a farm"
1) Применять навыки анализа рубрик и моделей для написания статьи;
2) использовать соответствующие связующие слова.
1) Модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для написания статьи.
Organic and Non-organic Worlds
Discussing the difference between organic and non-organic food
1) Выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме;
2) владеть навыками чтения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах.
1) Использует в речи и на письме активную лексику по теме;
2) применяет навыки исследования и нахождения необходимой информации;
3) дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме.
Types of the GMOs. Benefit or harm
1) Применять ранее полученные знания по другим дисциплинам (межпредметная связь, CLIL);
2) создавать презентацию по теме;
3) давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос.
1) Высказывает свое отношение к теме и поднятой проблеме;
2) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы;
3) строит доказательное высказывание с опорой на текст.
Reading for
Pleasure
Learners read a Non-fiction Text
1) Анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры, объяснять, с какой целью их использует автор

3) география бойынша бұрын алған білімдерін қолдануға (CLIL, пәнаралық байланыс)
1) Белсенді лексиканы қолдана отырып, мәтінге сүйене отырып, дәлелді мәлімдеме жазады;
2) тақырыпқа өз көзқарасын білдіреді;
3) мағынаны тексеру және түсінуді кеңейту үшін рубрикалар мен цифрлық анықтамалық ресурстарды пайдаланады.
Virtual Reality
Developing and evaluating for cars, tractors applications
1) Топтардағы мәселелерді шығармашылық және бірлесіп шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын қолдану;
2) нақты ақпарат пен негізгі ойларды бөліп көрсету.
1) Дұрыс тыңдалған ақпаратты жаңғыртады;
2) топтардағы мәселелерді шығармашылық және бірлесіп шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын қолданады;
3) тақырыпты талқылау үшін тиісті пәндік сөздік пен синтаксисті имитация жаайды және бейімдейді.
Expressing and justifying opinions about 2D games
1) Тақырып бойынша өз пікірін ауызша және жазбаша түрде білдіру;
2) skimming Reading дағдыларын меңгеру.
1) Қажетті ақпаратты бөлектеу үшін оқу дағдыларын қолданады (skimming Reading);
2) тақырыпты талқылау үшін тиісті пәндік сөздік пен синтаксисті имитациялайды және бейімдейді;
3) тақырып бойынша гипотеза жасау үшін сыныптастарымен талқылайды.
Writing an article “Using a drone in a farm
1) Мақала жазу үшін рубрикалар мен модельдерді талдау дағдыларын қолдану;
2) тиісті байланыстырушы сөздерді қолдану.
1) Мақала жазу үшін тиісті айдарларды, модельдерді және байланыстырушы сөздерді өзгертеді.
Organic and Non-organic Worlds
Discussing the difference between organic and non-organic food
1) Тақырып бойынша өз пікірін ауызша және жазбаша түрде білдіру;
2) топтардағы мәселелерді шығармашылық және бірлесіп шешу үшін оқу және тыңдау дағдыларын меңгеру.
1) Сөйлеуде және жазуда тақырып бойынша белсенді лексиканы қолданады;
2) зерттеу және қажетті ақпаратты табу дағдыларын қолданады;
3) тақырып бойынша гипотеза жасау үшін сыныптастарымен талқылайды.
Types of the GMOs. Benefit or harm
1) Басқа пәндер бойынша бұрын алған білімдерін қолдану (пәнаралық байланыс, CLIL);
2) тақырып бойынша презентация жасау;
3) проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру.
1) Тақырыпқа және көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді;
2) тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті қолданады;
3) мәтінге сүйене отырып, дәлелді мәлімдеме жасайды.
Reading for
Pleasure
Learners read a Non-fiction Text
1) Бейнелерді, көркемдік кеңістік пен уақытты, бейнелеу құралдары мен фигураларды құрудың құралдары мен тәсілдерін талдауға, автордың оларды қандай мақсатта қолданатынын түсіндіру.

1) Выделяет способы создания в произведении художественного пространства и времени;
2) находит в тексте выразительные средства и фигуры речи;
3) обосновывает использование автором фигур речи и выразительных средств языка.
Electronics and automation in Farming
Investigate and report on the functions of mechatronics
1) Владеть навыками чтения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Демонстрирует воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
2) дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме;
3) интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме.
Multiple intelligences self-study project
1) Владеть навыками исследования и презентации материала;
2) анализировать текст, определять способы выражения авторского отношения к проекту, давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст и выражая собственное мнение по теме.
1) Демонстрирует соответствующие навыки исследования;
2) модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для проектной деятельности;
3) владеет навыками инновационных коммуникационных технологий.
The role of mechanization and automation of agricultural production
1) Объяснять подробную информацию в неподдерживаемом расширенном диапазоне общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем;
2) использовать формальные и неформальные языковые регистры в беседах по широкому кругу общих и учебных тем.
1) Использует навыки говорения для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
3) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы.
Break-
through technologies
Nanotechnology
1) Владеть навыками Skimming Reading;
2) выражать собственное мнение по теме в устной и письменной форме.
1) Использует навыки чтения для выделения необходимой информации (Skimming Reading);
2) использует в речи и на письме активную лексику по теме (robots, microscopic, biological membranes, global
warming, fuel efficiency, nanoparticles, mutation);
3) умеет строить продуктивное
взаимодействие со сверстниками, точно, правильно, логично
излагать свою точку зрения по проблеме.
Robotics in Farming
1) Выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем;
2) применять ранее полученные знания по другим дисциплинам
(межпредметная связь, CLIL).

1) Шығармада көркемдік кеңістік пен уақытты құру тәсілдерін бөліп көрсетеді;
2) мәтіннен экспрессивті құралдар мен сөйлеу фигураларын табады;
3) автордың сөйлеу фигуралары мен тілдің экспрессивті құралдарын қолдануын негіздейді.
Electronics and automation in Farming
Investigate and report on the functions of mechatronics
1) Топтардағы мәселелерді шығармашылық және бірлесіп шешу үшін оқу және тыңдау дағдыларын меңгеру;
2) тақырып бойынша өз пікірін ауызша және жазбаша түрде білдіру.
1) Ойларды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін ойын көрсетеді;
2) тақырып бойынша гипотеза жасау үшін сыныптастарымен талқылайды;
3) тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны түсіндіреді.
Multiple intelligences self-study project
1) Материалды зерттеу және таныстыру дағдыларын меңгеру;
2) мәтінді талдау, жобаға авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау, мәтінге сілтеме жасай отырып және тақырып бойынша өз пікірін білдіре отырып, проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру.
1) Тиісті зерттеу дағдыларын көрсетеді;
2) жобалау қызметі үшін тиісті айдарларды, модельдерді және байланыстырушы сөздерді өзгертеді;
3) ақпараттық-коммуникациялық технология дағдыларын меңгерген.
The role of mechanization and automation of agricultural production
1) Бейтаныс ақпаратты түсіндіру;
2) жалпы және академиялық тақырыптардың кең ауқымы бойынша сөйлесулерде ресми және бейресми тілдік регистрлерді пайдалану.
1) Сөйлеу дағдыларын топта шығармашылық және бірлескен мәселелерді шешу үшін пайдаланады;
2) тақырыптың нақты ақпараты мен негізгі тұстарын анықтайды;
3) тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті пайдаланады.
Break-
through technologies
Nanotechnology
1) Skimming Reading бағдарламасын меңгеру;
2) тақырып бойынша өз пікірін ауызша және жазбаша айту.
1) Қажетті ақпаратты бөлектеу үшін оқу дағдыларын қолданады (Skimming Reading);
2) сөйлеуде және жазуда тақырып бойынша белсенді сөздік қорды пайдаланады (роботтар, микроскопиялық, биологиялық мембраналар, ғаламдық жылыну, отынның тиімділігі, нанобөлшектер, мутация);
3) сыныптастарымен мәселе бойынша өз көзқарасын білдіреді.
Robotics in Farming
1) Жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген әңгімелерде нақты ақпарат пен негізгі ойларды бөліп көрсету;
2) басқа пәндер бойынша бұрын алған білімдерін қолдану (пәнаралық байланыс, CLIL);

3) выражать собственное мнение по теме, проблеме.
1) Применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы;
2) высказывает свое отношение к теме и поднятой проблеме;
3) строит доказательное высказывание с опорой на текст.
Innovative technologies of agricultural production of Kazakhstan
1)Оценивать устные и письменные высказывания (свои и сверстников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы;
2) выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем;
3) использовать диалогическую речь как средство для размышления и изучения целого ряда точек зрения на мир.
1) Характеризует диалогические и монологические высказывания на основе раскрытия темы;
2) излагает содержание произведения с соблюдением логической последовательности и правильности;
3) управляет ходом обсуждения;
4) интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме.
Energy
Using of the Solar Energy in Agriculture
1) Объяснять содержание аудио и видео материала;
2) выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем.
1) Интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме;
2) применяет навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
3) строит доказательное высказывание с опорой на текст, используя активную лексику.
Analysis of scientific film from different perspectives (physics, biology, economics)
1) Применять ранее полученные знания по другим дисциплинам (межпредметная связь, CLIL);
2) использовать навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах.
1) Использует навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
3) практикует разнообразные фразовые глаголы и сложные прилагательные.
Describing the process of cultivation grain crops. Features and interesting facts
1) Анализировать и описывать процессы зерновых культур;
2) выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем;
3) использовать диалогическую речь как средство для размышления особенностей, фактов.

3) тақырып, проблема бойынша өз пікірін білдіру.
1) Тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті қолданады;
2) тақырыпқа және көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді;
3) мәтінге сүйене отырып, дәлелді мәлімдеме жасайды.
Innovative technologies of agricultural production of Kazakhstan
1) Тақырыпты ашудың толықтығы мен тереңдігі тұрғысынан ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өздерінің және сыныптастарының) бағалау;
2) бейтаныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша сөйлесуді қоса алғанда, жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген әңгімелерде нақты ақпарат пен негізгі ойларды бөліп көрсету;
3) диалогтық сөйлеуді әлемге қатысты бірқатар көзқарастарды ойлау және зерттеу құралы ретінде пайдалану.
1) Тақырыпты ашу негізінде диалогтық және монологиялық мәлімдемелерді сипаттайды;
2) логикалық дәйектілік пен дұрыстықты сақтай отырып, туындының мазмұнын баяндайды;
3) талқылау барысын басқарады;
4) тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны түсіндіреді.
Energy
Using of the Solar Energy in Agriculture
1) Аудио және бейне материалдарының мазмұнын түсіндіру;
2) бейтаныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша сөйлесуді қоса алғанда, жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген әңгімелерде нақты ақпарат пен негізгі ойларды бөліп көрсету.
1) Тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны түсіндіреді;
2) топтардағы мәселелерді шығармашылық және бірлесіп шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын қолданады;
3) белсенді лексиканы қолдана отырып, мәтінге сүйене отырып, дәлелді мәлімдеме жасайды.
Analysis of scientific film from different perspectives (physics, biology, economics)
1) Басқа пәндер бойынша бұрын алған білімдерді қолдану (пәнаралық байланыс, CLIL);
2) топтардағы мәселелерді шығармашылық және бірлесіп шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдалану.
1) Топтардағы мәселелерді шығармашылық және бірлесіп шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын қолданады;
2) нақты ақпаратты және тақырыптың негізгі тұстарын айқындайды;
3) әр түрлі фразалық етістіктер мен күрделі сын есімдерді қолданады.
Describing the process of cultivation grain crops. Features and interesting facts
1) Дәнді дақылдардың процестерін талдау және сипаттау;
2) бейтаныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша сөйлесуді қоса алғанда, жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген әңгімелерде нақты ақпарат пен негізгі ойларды бөліп көрсету;
3) диалогтық сөйлеуді ерекшеліктер, фактілер туралы ойлау құралы ретінде қолдану.

1) Определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
2) строит доказательное высказывание с опорой на текст, используя активную лексику;
3) высказывает свое отношение к теме.
Independent project "The influence of solar energy on the growth and development of plants"
1) Владеть навыками исследования и презентации материала;
2) анализировать текст, определять способы выражения авторского отношения к проекту, давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст и выражая собственное мнение по теме.
1) Демонстрирует соответствующие навыки исследования;
2) модифицирует соответствующие рубрики, модели и связующие слова для проектной деятельности;
3) владеет навыками инновационных коммуникационных технологий.
Making connections in Biology
Introductory lessons
1) Применять полученные знания в знакомых и незнакомых ситуациях;
2) выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем.
1) Интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме;
2) характеризует диалогические и монологические высказывания на основе раскрытия темы.
Pesticides and agrochemicals
1) Давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос;
2) выражать собственное мнение по теме, проблеме;
3) воспринимать содержание аудио и видео материала.
1) Строит доказательное высказывание с опорой на текст;
2) высказывает свое отношение к теме и поднятой проблеме;
3) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы.
Journey biological understanding
1) Применять ранее полученные знания по другим дисциплинам
(межпредметная связь, CLIL);
2) использовать диалогическую речь как средство для размышления и изучения целого ряда точек зрения на мир.
1) Излагает содержание произведения с соблюдением логической последовательности и правильности;
2) управляет ходом обсуждения;
3) применяет такие средства как перефразирование и коррекция во время обсуждения;
4) интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме.
Soil. Tillage
Introduction to the topic
1) Выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем;
2) находить необходимую информацию, направленную на развитие навыков говорения, письма, чтения или аудирования.
1) Дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме;
2) интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме;

1) Тақырыптың нақты ақпараты мен негізгі тұстарын айқындайды;
2) Белсенді лексиканы қолдана отырып, мәтінге сүйене отырып, дәлелді мәлімдеме жасайды;
3) тақырыпқа өз көзқарасын білдіреді.
Independent project “The influence of solar energy on the growth and development of plants”
1) Материалды зерттеу және таныстыру дағдыларын меңгеру;
2) мәтінді талдау, жобаға авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау, мәтінге сілтеме жасай отырып және тақырып бойынша өз пікірін білдіре отырып, проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру.
1) Тиісті зерттеу дағдыларын көрсете біледі;
2) жобалау қызметі үшін тиісті айдарларды, модельдерді және байланыстырушы сөздерді өзгерте алады;
3) ақпараттық-коммуникациялық технология дағдыларын меңгерген.
Making connections in Biology
Introductory lessons
1) Алған білімдерін таныс және бейтаныс жағдайларда қолдану;
2) бейтаныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша сөйлесуді қоса алғанда, жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген әңгімелерде нақты ақпарат пен негізгі ойларды бөліп көрсету.
1) Тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны түсіндіреді;
2) тақырыпты ашу негізінде диалогтық және монологиялық мәлімдемелерді сипаттайды.
Pesticides and agrochemicals
1) Проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру;
2) тақырып, проблема бойынша өз пікірін білдіру;
3) аудио және бейне материалдарының мазмұнын қабылдау.
1) Мәтінге сүйене отырып, дәлелді мәлімдеме жасау;
2) тақырыпқа және көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді;
3) тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті қолданады.
Journey biological understanding
1) Басқа пәндер бойынша бұрын алған білімдерін қолдану (пәнаралық байланыс, CLIL);
2) диалогтық сөйлеуді әлемге қатысты бірқатар көзқарастарды ойлау және зерттеу құралы ретінде пайдалану.
1) Логикалық дәйектілік пен дұрыстықты сақтай отырып, туындының мазмұнын баяндайды;
2) талқылау барысын басқарады;
3) талқылау кезінде парафразалау және түзету сияқты құралдарды қолданады;
4) тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны түсіндіреді.
Soil. Tillage
Introduction to the topic
1) Выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем;
2) сөйлеу, жазу, оқу немесе тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталған қажетті ақпаратты табуға.
1) Тақырып бойынша гипотеза жасау үшін сыныптастарымен талқылайды;
2) тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны түсіндіреді;

3) использует актуальную лексику, которая соответствует теме.
Analyzing the specific features sowing of agricultural crops
1) Анализировать текст, определять способы выражения авторского отношения к написанному, давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст и выражая собственное мнение по теме;
2) выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем.
1) Строит доказательное высказывание с опорой на текст, используя активную лексику;
2) высказывает свое отношение к теме;
3) составляет четкий план высказывания.
Independent project "Seeds"
1) Владеть навыками исследования и презентации материала;
2) применять ранее полученные знания по основам посева с/х культур.
1) Владеет ранее полученными знаниями по биологии;
2) демонстрирует соответствующие навыки исследования;
3) умело использует различные ресурсы;
владеет навыками инновационных коммуникационных технологий.
Making PPT "Farms in the Future"
1) Применять ранее полученные знания по другим дисциплинам
(межпредметная связь, CLIL);
2) создавать презентацию по теме; 3) использовать навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах.
1) Характеризует монологические высказывания на основе раскрытия темы;
2) дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме;
3) демонстрирует соответствующие навыки исследования.
Weeds. Protection of plants from weeds, pests and diseases
1) Выражать собственное мнение по теме, проблеме;
2) использовать воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств;
3) применять навыки говорения для творческого и совместного решения проблем в группах.
1) Использует навыки говорения для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
3) применяет соответствующий активный словарь для обсуждения темы.
Investigate and report on Engines and devices/Science video
Introduction to the topic
1) Выделять конкретную информацию и основные моменты в неподдерживаемых расширенных разговорах по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем;
2) находить необходимую информацию, направленную на развитие навыков говорения, письма, чтения или аудирования.
1) Дискуссирует со сверстниками, чтобы сделать гипотезы по теме;
2) интерпретирует значение из контекста в расширенных текстах по теме;
3) использует актуальную лексику, которая соответствует теме.
The History of Engines. Past tenses

3) тақырыпқа сәйкес келетін өзекті лексиканы қолданады.
Analyzing the specific features sowing of agricultural crops
1) Мәтінді талдау, жазылғанға авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау, мәтінге сілтеме жасай отырып және тақырып бойынша өз пікірін білдіре отырып, проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру;
2) бейтаныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша сөйлесуді қоса алғанда, жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген әңгімелерде нақты ақпарат пен негізгі ойларды бөліп көрсету.
1) Белсенді лексиканы пайдалана отырып, мәтін бойынша демонстрациялық сөйлем құрастырады;
2) тақырыпқа өз көзқарасын білдіреді;
3) айтылымның нақты жоспарын жасайды.
Independent project “Seeds”
1) Материалды зерттеу және баяндау дағдыларын меңгеру;
2) ауыл шаруашылығы дақылдарын егу негіздері бойынша бұрын алған білімдерін қолдану.
1) Биологиядан бұрын алған білімін қолданады;
2) сәйкес зерттеу дағдыларын көрсетеді;
3) әртүрлі ресурстарды шебер пайдаланады;
ақпараттық-коммуникациялық технология дағдыларын қолданады.
Making PPT “Farms in the Future”
1) Бұрын алған білімдерін басқа пәндерде қолдану (пәнаралық байланыс, CLIL);
2) тақырып бойынша презентация құру; 3) топта шығармашылық және бірлескен мәселелерді шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдалану.
1) Тақырыпты ашу негізінде монологтық мәлімдемелерге мінездеме береді;
2) тақырып бойынша гипотеза жасау үшін сыныптастырмен талқылайды;
3) сәйкес зерттеу дағдыларын көрсетеді.
Weeds. Protection of plants from weeds, pests and diseases
1) Тақырып, мәселе бойынша өзіндік пікір айту;
2) ойды, идеяны, тәжірибе мен сезімді білдіру үшін қиялды пайдалану;
3) сөйлеу дағдыларын топтарда шығармашылық және бірлескен мәселелерді шешу үшін қолдану.
1) Топта шығармашылық және бірлескен мәселелерді шешу үшін сөйлеу дағдыларын пайдаланады;
2) тақырыптың нақты ақпараты мен негізгі тұстарын анықтайды;
3) тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді лексиканы пайдаланады.
Investigate and report on Engines and devices/Science video
Introduction to the topic
1) Жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген сұхбаттардағы нақты ақпаратты және маңызды сәттерді, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі ауқымындағы әңгімелерді бөлектеу;
2) сөйлеу, жазу, оқу немесе тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталған қажетті ақпаратты табу.
1) Тақырып бойынша гипотеза жасау үшін сыныптастарымен талқылайды;
2) тақырып бойынша кеңейтілген мәтіндердегі контекстен мағынаны түсіндіреді;
3) тақырыпқа сәйкес келетін өзекті лексиканы пайдаланады.
The History of Engines. Past tenses

1) Применять ранее полученные знания по другим дисциплинам
(межпредметная
связь, CLIL);
2) воспринимать подробную информацию в неподдерживаемом расширенном диапазоне общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному кругу незнакомых тем.
1) Имитирует и адаптирует соответствующий предметный словарь и синтаксис для обсуждения темы;
2)применяет Past Continuous, Past Perfect, Past simple Passive в устной и письменной речи;
3) определяет конкретную информацию и основные моменты темы.
Presenting the information through the PPT
1) Применять ранее полученные знания по истории;
2) владеть навыками исследования и презентации материала.
1) Владеет ранее полученными знаниями по истории;
2) демонстрирует соответствующие навыки исследования;
3) умело использует различные ресурсы;
4) демонстрирует навыки ораторского искусства.
Analysis of scientific film from different perspectives (physics, biology, economics)
1) Применять ранее полученные знания по другим дисциплинам
(межпредметная связь, CLIL);
2) использовать воображение для выражения мыслей, идей, переживаний и чувств.
1) Использует навыки говорения и аудирования для творческого и совместного решения проблем в группах;
2) определяет конкретную информацию и основные моменты темы;
3) применяет соответствующий активный словарь и синтаксис для обсуждения темы.
Приложение 86
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "История Казахстана" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "История Казахстана" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "История Казахстана" - развитие личности обучающегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности на основе изучения ключевых событий и процессов отечественной истории.

1) Бұрын алған білімдерін басқа пәндерде қолдану (пәнаралық байланыс, CLIL);
2) жалпы және оқу бағдарламаларының қолдау көрсетілмейтін кеңейтілген ауқымындағы егжей-тегжейлі ақпаратты, оның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі ауқымындағы әңгімелерді қабылдау.
1) Тақырыпты талқылау үшін сәйкес пәндік лексика мен синтаксисті имитациялайды және бейімдейді;
2) сөйлеуде және жазуда Past Continuous, Past Perfect, Past simple Passive қолданады;
3) тақырыптың нақты ақпараты мен негізгі тұстарын анықтайды.
Presenting the information through the PPT
1) Тарихтан бұрын алған білімдерін қолдану;
2) материалды зерттеу және баяндау дағдыларын меңгеру.
1) Тарихтан бұрын алған білімін қолданады;
2) сәйкес зерттеу дағдыларын көрсетеді;
3) әртүрлі ресурстарды шебер пайдаланады;
4) шешендік өнер дағдыларын көрсетеді.
Analysis of scientific film from different perspectives (physics, biology, economics)
1) Бұрын алған білімдерін басқа пәндерде қолдану (пәнаралық байланыс, CLIL);
2) ойларды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды пайдалану.
1) Топта шығармашылық және бірлескен мәселелерді шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын пайдаланады;
2) тақырыптың нақты ақпараты мен негізгі тұстарын анықтайды;
3) тақырыпты талқылау үшін тиісті белсенді сөздік пен синтаксисті қолданады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
86 - қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мақсаты – отандық тарихтың негізгі оқиғалары мен процестерін оқыту негізінде тарихи санаға, азаматтылық пен отансүйгіштік қасиеттерге ие, тарихи білім мен дағдыларды оқу және қоғамдық іс-әрекеттерде тиімді және шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.

3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества на территории Казахстана в различные исторические периоды;
2) воспитание гражданственности, казахстанской идентичности, развитие мировоззренческих убеждений, обучающихся на основе осмысления исторически сложившихся культурных, национальных традиций, нравственных и социальных норм;
3) формирование целостного представления о месте и роли Казахстана в мировом историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий, и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков анализа достижений отечественной культуры;
6) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
7) развитие навыков проектной деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
8) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
9) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.
4. Типовая учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
Формирование навыков исторического мышления, а также эффективная реализация целей обучения по предмету "История Казахстана" осуществляется на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана":
1) Цивилизация: особенности развития. Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность. Исторические и географические аспекты понятия "Центральная Азия". История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии. Факторы возникновения цивилизации Центральной Азии. Особенности центрально-азиатских очагов цивилизации; цивилизация Великой Степи. Историко-географическая характеристика понятия "Великая Степь". Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы). Особенности древних археологических культур на территории Казахстана. Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников. Преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи. Влияние ранних кочевников на ход мировых исторических процессов; Центральная Азия и мировая цивилизация. Вклад народов Центральной Азии в развитие материальной культуры мира. Вклад народов Центральной Азии в развитие духовной культуры мира. Исследовательская работа: Великая Степь в истории мировой цивилизации.
2) Этнические и социально-политические процессы. Истоки происхождения казахского народа. Понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос". Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана. Формирование казахского этноса как результат многовекового этнического процесса. Культурно-генетический код как основа нации; традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация. Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов. Эволюция родоплеменной организации казахов. Функциональное значение принципа родства и родовой структуры. Понятия "устная историология", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел". Консолидирующая роль родоплеменной организации казахов; социальная стратификация казахского традиционного общества. Понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр". Функции социальных институтов в традиционном обществе казахов. Исследовательская работа: Этносоциальная организация казахского общества.
3) История государства и развитие общественно-политической мысли. Ранние государства на территории Казахстана. Политическая организация ранних государств на территории Казахстана. Понятия "государство", "власть", "политическая организация"; империи кочевников Великой степи. Тюркская империя - классический образец государственности кочевников. Становление и развитие Великого Тюркского каганата. Преемники Тюркской империи. Преемственность форм государственного устройства. Геополитическая активность тюркских государств раннего и развитого средневековья. Роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира; империя Чингисхана и ее наследники. Роль Чингисхана в мировой истории. Развитие улусной системы на территории Казахстана. Геополитическая активность государств XIII-XV веков и их влияние на ход исторических процессов в Евразии; Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии. Историческая преемственность Ак Орды и Казахского ханства. Образование Казахского ханства – закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана. Роль казахских ханов в создании и укреплении Казахского государства. Политические институты Казахского ханства. Преемственность форм государственного устройства. Роль предков в защите и сохранении благодатной земли;путь к независимости и возрождение национальной государственности. Утрата государственного суверенитета. Национально-освободительная борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета. Восстановление государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий; советская форма казахской государственности. Понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство". Достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период; возрождение национальной государственности. Роль Первого Президента Н.А.Назарбаева в возрождении национальной государственности. Восстановление государственной независимости Казахстана – закономерный результат исторического процесса. Государственные стратегии и программы развития Республики Казахстан. Исследовательская работа: Эволюция казахской государственности.
4) Развитие культуры, образования и науки. Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации. Материальная культура и прикладное искусство казахского народа. Понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие". Эволюция и преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана; традиционное мировоззрение казахов. Понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет". Духовные и нравственные ценности казахского народа: обычаи и традиции. Патриотизм как особое отношение к родной земле, культуре и традициям; памятники истории и культуры степной цивилизации. Классификация памятников истории и культуры. Духовные святыни Казахстана - каркас национальной идентичности; литературное и музыкальное наследие казахского народа: истоки, традиции, современность; культура Казахстана в советский период. Достижения и противоречия развития культуры советского периода. Новые направления и жанры; культура в период национального возрождения. Развитие казахстанской культуры. Новые направления и жанры. Интеграция в международное культурное пространство. Исследовательская работа: Культура и традиции как генетический код нации.
5) Цивилизация: особенности развития. Традиционная система жизнеобеспечения казахов. Кочевое скотоводство и земледелие на территории Казахстана. Влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана. Понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема". Классификация традиционной хозяйственной деятельности. Промыслы и ремесла в традиционной системе жизнеобеспечения казахского народа. Этнографическое изучение ремесел и промыслов казахов; степь и город: взаимодействие и взаимовлияние. Направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана. Роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана. Взаимодействие и взаимовлияние оседлого и кочевого населения в экономической и культурной сфере. Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время. Понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика". Факторы, определившие направления экономического развития Казахстана в ХХ веке. Этапы развития экономики Республики Казахстан. Перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан.
6) Социально-политические процессы. История формирования полиэтнического общества в Казахстане. Понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав". Этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана. Формирование полиэтнического общества Казахстана в советский период. Понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм". Культурное взаимовлияние этносов Казахстана в советский период; политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений. Понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента". Основные направления и приоритеты миграционной политики Республики Казахстан; Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана. Исследовательская работа: Этносы Казахстана: история и судьбы.

3. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан аумағындағы қоғамның әртүрлі тарихи кезеңдеріндегі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси және мәдени дамуының негізгі мәселелері туралы білім қалыптастыру;
2) тарихи қалыптасқан мәдени, ұлттық дәстүр, әлеуметтік және адамгершілік нормаларды білім алушылардың түсінуі негізінде оларда азаматтылық пен қазақстандық бірегейлікті, дүниетанымдық ұстанымдарды тәрбиелеу;
3) әлемдік тарихи процестегі Қазақстанның орны мен рөлі туралы жалпы тұтас түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғалар, құбылыстарды тарихи заңдылықтарды ескере отырып зерттеу, оқиғалар мен тұлғаларға қатысты пікірлер мен берілген бағаларды салыстыру және сыни тұрғыдан талдау дағдыларын дамыту, өткен кезеңмен қазіргі уақытқа қатысты пікірталастық мәселелерге өзіндік көзқарасты қалыптастыру;
5) өлке тарихын зерделеу, өлкетанулық жұмыстарды жүргізу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі тарихи деректермен жұмыс істеу, тарихи ақпаратты іздеу және жүйелеу дағдыларын дамыту;
7) әртүрлі деректерді қолдана отырып, жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
8) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерді түсіну үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
9) коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, оның ішінде, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қолдану.
4. Оқу бағдарламасы тарихи ойлаудың негізгі дағдыларын қалыптастыруға бағытталған: тарихи дереккөздерді түсіндіру, уақыт пен кеңістіктегі бағдар, тарихи талдау және түсіндіру дағдылары.
Тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру, сондай-ақ "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оқыту мақсаттарын тиімді іске асыру: 1) өзгеріс пен сабақтастық; 2) себеп пен салдар; 3) дәлел; 4) ұқсастық пен айырмашылық; 5) маңыздылық; 6) интерпретация.
Пәннің мазмұны 8 бөлімнен тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы. "Орталық Азия" ұғымының тарихи және географиялық аспектілері. Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы. Орталық Азия өркениеттері пайда болуының факторлары. Орталық Азия өркениеттерінің желгі ошақтарының ерекшеліктері. Ұлы Дала өркениеті. "Ұлы Дала" ұғымының тарихи-географиялық сипаттамасы. Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі). Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктері. Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті. Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығы және өзара байланысы. Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсері. Орталық Азия және әлемдік өркениет. Орталық Азия халықтарының әлемдік материалдық мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Орталық Азия халықтарының әлемдік рухани мәдениеттің дамуына қосқан үлесі;
2) этникалық және әлеуметтік процестер. Қазақ халқының шығу тегі. "Антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы этногенез және этникалық процестер. Қазақ этносының қалыптасуы – көп ғасырлық этникалық процестердің нәтижесі. Мәдени-генетикалық код - ұлттың негізі. Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы. Қазақтарда ру-тайпалық құрылым қалыптасуының тарихи шарттары. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының эволюциясы. Туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызы. "Ауызша тарихнама", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "атамекен", "ел" ұғымы. Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлі. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуі. "Ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдары. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың қызметі;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы. "Мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдары. Ұлы Дала көшпенділерінің империялары. Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Ұлы Түрік қағанатының қалыптасуы мен дамуы. Түркі империясының мұрагерлері. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігі. Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы түркі империясының рөлі. Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері. Шыңғысханның әлем тарихындағы рөлі. Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуы. XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігі және олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер етуі. Қазақ хандығы – Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет. Ақ Орда мен Қазақ хандығының тарихи сабақтастығы. Қазақ хандығының құрылуы – Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақ хандарының Қазақ мемлекетінің қалыптасуы мен нығаюындағы рөлі. Қазақ хандығының саяси институттары. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Бабаларымыздың ұлан-ғайыр аумақты қорғап сақтаудағы рөлі. Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы. Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуы. Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген ұлт-азаттық күресі. Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендіктің қалпына келтірілуі. Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі. "Автономдық кеңес республикасы", "Кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтары. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлі. Қазақстанның мемлекеттік тәуелсіздігінің қалпына келтірілуі – тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стратегиялары мен бағдарламалары;
4) мәдениеттің дамуы. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті – дала өркениетінің мұрасы. Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері. "Мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдары. Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің эволюциясы және сабақтастығы. Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы. "Әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдары. Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтары: әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер. Туған жерге, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрмет көрсету- шынайы патриотизмнің көрінісі. Дала өркениеті тарихымен мәдениетінің ескерткіштері. Тарихи және мәдени ескерткіштердің классификациясы. Қазақстанның рухани құндылықтары – ұлттық бірегейліктің негізі. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы: бастауы, дәстүрі, қазіргі уақыттағы дамуы. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет. Қазақстандық мәдениеттің дамуы. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесі;
5) өркениет: экономикалық даму ерекшеліктері. Қазақтардың тіршілігін қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі. Қазақстан аумағындағы көшпелі мал шаруашылығы және егіншілік. Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсері. "Тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі", "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдары. Дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерінің классификациясы. Қазақ халқының тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесіндегі кәсіптері мен қолөнері. Қазақтардың қолөнері мен кәсіптерінің этнографиялық зерттелуі. Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері. Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдары. Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі. Отырықшы және көшпенді халықтардың экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынасы және өзара әсері. Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік-экономикалық дамуы. "Экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдары. ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторлар. Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдері. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болашағы;
6) саяси-құқықтық процестер. Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы. "Аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдері. Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы. "Депортация", "арнайы қоныс аударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлері. Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты. "Көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдары. Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтары. Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі;

7) История государства и развитие общественно-политической мысли. Эволюция общественно-политической мысли Казахстана. Общественно-политическая мысль древнего и средневекового Казахстана. Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства. Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман". Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века; "Алаш" – общественная мысль и национальная идея. Концептуальные основы национальной идеи "Алаш". Обществено-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности (движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов); общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке. Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел". Общенациональные ценности казахстанского общества. Значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел". Политика государства в области идеологии ("Патриотический акт – Мәңгілік Ел", "Концепция укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"). Исследовательская работа: Консолидирующая роль общественно-политической мысли.
8) Развитие образования и науки. Научное наследие средневекового Казахстана. Развитие науки в средневековом Казахстане. Выдающиеся ученые и мыслители средневекового Казахстана; развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках. Исследование Казахстана в XVIII- начале XX века. Вклад исследователей в развитие науки; возникновение и развитие образовательных учреждений в Казахстане в XIX веке. Специфика деятельности образовательных учреждений Казахстана XIX - начала ХХ века. Достижения и противоречия советской системы образования. Ликвидация безграмотности. Школьное, профессиональное и высшее образование. Реформы советской системы образования в Казахстане; роль АН КазССР в развитии науки Казахстана. Выдающиеся ученые Казахстана. Сложности и противоречия развития науки в Казахстане в условиях советской политической системы. Казахстанская система образования и науки на современном этапе. Развитие системы образования и науки Республики Казахстана в годы независимости: успехи, проблемы и перспективы. Модернизация системы образования Республики Казахстан. Интеграция Казахстана в мировое образовательное и научное пространство. Стратегии и программы Республики Казахстан в области образования и науки. Международная образовательная программа Республики Казахстан "Болашак". Инновационные организации образования и науки Республики Казахстан.

7) қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы. Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы. "Зар заман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары. "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея. "Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері. Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастары ("Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары). "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі. Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары. "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші құндылықтарының маңыздылығы. Мемлекеттің идеология саласындағы саясаты;
8) білім мен ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы. Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның көрнекті ғалымдары мен ойшылдары. XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы. XVIII-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы зерттеулер. Зерттеушілердің Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесі. XIX ғасырда Қазақстанда оқу орындарының пайда болуы мен дамуы. XIX ғасырда -ХХ ғасырдың басында Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерінің ерекшеліктері. Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары. Сауатсыздықты жою. Мектептік, кәсіби және жоғары білім беру. Кеңестік білім беру жүйесінің реформалары. Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлі. Қазақстанның көрнекті ғалымдары. Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтары және қарама-қайшылықтары. Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан Республикасының білім және ғылым жүйесінің дамуы: жетістіктері, проблемалары және болашағы. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесінің жаңғыртылуы. Қазақстанның әлемдік білім және ғылым кеңістігіне кірігуі. Қазақстан Республикасының білім және ғылым саласындағы стратегиялары мен бағдарламалары. Қазақстан Республикасының "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасы. Қазақстан Республикасының инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдары.

Тема 5.2.3. Развитие торговых связей между кочевыми и оседлыми земледельцами в средневековых городах.
Тема 5.2.4. ХVІІІ-ХІХ вв. кочевое скотоводство в Казахстане.
Тема 5.2.5. Распад традиционного казахского хозяйства в начале ХХ века.
Тема 5.2.6. Развитие экономики Казахстана в ХХ веке.
Тема 5.2.7. Развитие экономики Республики Казахстан.
Исследовательская работа: Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды.

Тақырып 5.2.3. Ортағасырлық қалалардағы көшпелі және отырықшы халықтар арасындағы сауда байланыстарының дамуы
Тақырып 5.2.4. ХVІІІ –ХІХ ғғ.Қазақстандағы көшпелі мал шаруашылығы
Тақырып 5.2.5. ХХ ғасырдың басындағы қазақтың дәстүрлі шаруашылығының күйреуі
Тақырып 5.2.6.. ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы
Тақырып 5.2.7. Қазақстан Республикасының экономикалық даму бағыты
Зерттеу жұмысы. Әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктері

2) раскрывает роль достижений материальной и духовной культуры народов Центральной Азии в развитии мирового прогресса.
Этнические и социальные процессы
Истоки происхождения казахского народа.
1) Определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов;
1) Объясняет этнические процессы на территории Казахстана, используя понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос";
2) характеризует этапы этногенеза на территории Казахстана, устанавливая связи между историческими событиями древности и средневековья; 3) определяет преемственность этнических процессов.
Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация
2) анализировать формирование родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов;
1) Описывает этническую структуру казахов, используя понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел";
2) характеризует этносоциальную структуру традиционного казахского общества;
3) дает оценку роли
родоплеменной организации казахов.
3) раскрыть функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества.
1) Использует понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов";
2) определяет консолидирующую роль родоплеменной организации казахов.
Из истории государства, войн и революций
Ранние государства на территории Казахстана
1) Анализировать исторические этапы формирования ранних государств на территории Казахстана;
1) Определяет ранние государства на территории Казахстана;
2) характеризует этапы развития ранних государств на территории Казахстана, используя историческую хронологию;
3) выделяет на основе сопоставительного анализа особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана.
Империи кочевников Великой степи
2) исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников;
1) Объясняет особенности политико-экономического развития Тюркской империи.
3) характеризовать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии;
1) Определяет влияние государств XIII-XV веков на ход исторических процессов в Евразии;
2) анализирует особенности улусной системы правления на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства.
Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии
4) обосновывать исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
1) Определяет и анализирует факты исторической преемственности Ак Орды и Казахского ханства;
2) на основе исторических источников доказывает образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана;
3) оценивает роль казахских ханов в создании и укреплении государства.

2)Әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесін саралайды.
Этника
лық және әлеуметтік процестер
Қазақ халқының шығу тегі
1)Этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау
1)Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдаланады;
2)Қазақстан аумағындағы ежелгі және ортағасырлық тарихи оқиғалар арқылы этногенездің кезеңдерін сипаттайды.
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы
2)Тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау;
1)Қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен" ұғымдарын пайдаланады;
2) Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттарын атайды;
3)Дәстүрлі қазақ қоғамындағы ру-тайпалық құрылымына баға береді.
3) Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін ашып көрсету.
1)Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек ", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдаланады;
2) Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін анықтайды.
Мемлекет соғыс және революциялар тарихынан
Қазақстан территория
сындағы ерте мемлекеттер
1)Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін талдау;
1)Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттерді анықтайды;
2)Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін анықтайды;
3)Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымы туралы дереккөздері мәліметтерін саралайды.
Ұлы Дала көшпенділерінің империялары
2)Деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау
1)1)Түркі империясының саяси-экономикалық даму ерекшелігін түсіндіреді.
3)Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуын зерттеу;
2)1)Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің ерекшелігін талдайды
4)XIII -XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау
1)XIII-XVғ.ғ. мемлекеттердің Еуразиядағы басты тарихи оқиғалардағы белсенділігін сипаттайды;
Қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет

5) исследовать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства;
1) Доказывает преемственность форм государственного устройства кочевых цивилизаций на основе сравнительного анализа политических институтов Казахского ханства и предыдущих кочевых государств.
Путь к независимости и возрождение национальной государственности
6) исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета;
1)Устанавливает причинно- следственные связи утраты государственного суверенитета
Казахстана;
2) характеризует этапы национально-освободительной борьбы казахского народа;
3) определяет влияние общественно-политической мысли начала ХХ века на развитие национального самосознания казахского народа;
4) оценивает роль казахской интеллигенции в борьбе за восстановление государственного суверенитета.
7) анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период;
1) Характеризует советскую форму казахской государственности, используя понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство";
2) характеризует достижения общественно-политического развития Казахстана в советский период;
3) определяет причины противоречий общественно-политического развития Казахстана в советский период.
8) исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан.
1) Проводит сравнительный анализ содержания государственных стратегий и программ и уровня достигнутых изменений страны на современном этапе;
3) прогнозирует перспективы развития Республики Казахстан.
Развитие культуры
Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации.
1) Анализировать важнейшие достижения материальной культуры казахского народа;
1) Используя понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" анализирует культурные достижения казахского народа;
2) определяет значение материальной культуры в сохранении национальной идентичности;
3) обосновывает преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана.
2) доказать, что традиционное мировоззрение казахов является продолжением цивилизации Великой Степи;
1) Использует понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа.
3) Осмыслить эффективность национальной кухни, сформированной в зависимости от продуктов животноводства;
1) Определяет особое место национальной кухни в материальной культуре казахского народа.
4) анализировать значение обычаев казахского народа, связанных с гостеприимством;
1) Описывает обычаи казахского народа, связанные с гостеприимством как памятники истории и культуры степной цивилизации;

5)Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру
1)Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттайды
6)Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде зерттеу
1)Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдайды;
7)Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу
1)Қазақ хандығының саяси институттары мен ерте көшпелі мемлекеттерін салыстырмалы талдау негізінде көшпелі өркениеттердің мемлекеттік құрылымы нысандарының сабақтастығын дәлелдейді
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттілік
тің қайта жаңғыртылуы
8)Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуының себеп-салдарын анықтау;
1)Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуының себеп-салдарын анықтайды;
2)Қазақ жеріндегі әскери бекіністердің мақсатын талдайды.
9)Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресін зерттеу
1) Қазақ халқының ұлт-азаттық көтерілістерінің кезеңдерін сипаттайды
10)Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі кезеңіндегі қоғамдық-саяси дамуындағы жетістіктері мен қарама-қайшылықтарын талдау
1)"Автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын пайдалану арқылы Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін талдау;
2)Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктерін сипаттайды;
3)Қазақстанның кеңестік кезеңдегі қоғамдық-саяси дамуындағы қайшылықтардың себебін анықтайды.
11)Мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау
1)Мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын саралай келе қазіргі кезеңдегі қол жеткізген табыстар мен салыстырады;
2) Қазақстанның болашақтағы дамуына байланысты болжамдар жасайды.
Мәдениеттің дамуы
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы
1)Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнердегі жеткен жетістіктерін талдау
1)"Мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану арқылы қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттайды;
2)Қазақ халқының ұлттық ерекшелігін сақтауда материалдық мәдениет пен қолданбалы өнердің орнын айқындайды;
3)Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдайды.
2)Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы Ұлы Дала өркениетінің жалғасы екендігін дәлелдеу
1)"Әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану арқылы қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтайды.
3) Мал шаруашылығы өнімдеріне байланысты қалыптасқан ұлттық тағамдардың тиімділігін түсіндіру
1) Қазақ халқының ұлттық тағамдардың ерекшелігін айқындайды.
4) Қазақ халқының қонақжайлылыққа байланысты әдет-ғұрыптарын талдау
1) Қазақ халқының қонақжайлылықпен байланысты әдет-ғұрыптарын сипаттайды;

2) оценивает роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана;
3) анализирует причины упадка Великого Шелкового пути.
4) анализировать особенностей кочевого скотоводства ХVІІІ-ХІХ вв. в Казахстане;
1) Раскрывает пути и формы взаимодействия оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений;
2) анализирует и классифицирует виды ведения подсобного хозяйства казахов.
5) анализировать особенности развития городской культуры на Великом Шелковом пути в Х-ХІІ вв.;
1) Используя карту, определяет расположение городов на Великом Шелковом пути;
2) анализирует особенности средневековой городской культуры.
6) характеризовать социально-экономическое развитие Казахстана в ХVІІІ-ХІХ вв.;
1) Анализирует социально-экономическое развитие края в период колониальной политики России;
2) характеризует развитие капиталистических отношений.
7) определить причины кризиса традиционного хозяйства казахов в начале ХХ века;
1) Анализирует влияние колониальной политики России на кризис традиционного хозяйства казахов;
2) анализирует влияние экономических реформ советской власти на существование казахского народа.
Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время
8) анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке;
1) Используя понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" анализирует особенности экономического развития Казахстана;
2) выделяет положительные и отрицательные факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке.
9) анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности.
1) Характеризует основные этапы и особенности развития экономики Республики Казахстан на современном этапе;
2) проводит сравнительный анализ содержания государственных стратегий и программ и основных направлений социально-экономического развития Казахстана;
3) прогнозирует перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан.
Политико-правовые процессы
История формирования полиэтнического общества в Казахстане
1) Исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана;
1) Объясняет процесс изменения этнического состава населения на территории Казахстана, используя понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав";
2) определяет причины изменения этнического состава населения на территории Казахстана; 3.Характеризует этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана.

2)Дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін талдайды;
1) Қазақ жеріндегі айырбастау саудасындағы негізгі өнімдерді айқындайды;;
2) Ортағасырлық қалалардың айырбас саудасын жүргізудегі рөлін бағалайды;
5)ХVІІІ –ХІХ ғғ. Қазақстандағы көшпелі мал шаруашылығының ерекшелігін талдау
1)Қазақтардың өміріндегі XVIII-XIX ғасырдағы мал шаруашылығының орнын анықтайды;
2) Қазақтардың қосалқы шаруашылығын жүргізу түрлерін талдайды және жіктейді;
7)ХХ ғасырдың басындағы қазақтың дәстүрлі шаруашылығының күйреу себебін анықтау
1)Дәстүрлі мал шаруашылығының бұзылуына Ресейдің отарлау саясатының тигізген әсерін талдайды;
2)Кеңес өкіметінің жүргізген экономикалық реформаларының қазақ ұлтының жойылып кету қаупіне тигізген әсерін зерттейді.
Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы
8)ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы бағыттарын айқындайтын факторларды талдау
1)"Экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалана отырып, Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктеріне талдау жасау;
2)ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының даму бағыттарындағы басымдылықтар мен қайшылықтарды талдайды.
9)Қазақстан Республикасының экономикасының дамуы кезеңдері мен ерекшеліктерін талдау
1)Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдайды, олардың қазіргі кездегі ерекшеліктерін анықтайды;
2)Мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын және Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарын талдайды;
3)Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болашағына болжау жасайды.
6.Саяси-құқық
тық процестер
Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы
1)Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу;
1) "Аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалана отырып, Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісіне талдау жасайды;
2)Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеруінің себептерін анықтайды;
3)Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеруінің себептерін талдайды.
2)Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның полиэтникалық қоғамның қалыптасуы ерекшелігін сипаттау
1)Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру себептерін талдайды;

2) характеризовать особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период;
1) Объясняет процесс формирования полиэтнического общества Казахстана, используя понятия "депортация", "спецпереселенцы", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность";
2) определяет особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период.
Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений
3) анализировать миграционную политику Республики Казахстан;
4) анализировать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия;
5)
характеризовать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении национального единства и казахстанской идентичности.
1) Определяет особенности миграционной политики, используя понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирредента";
2) объясняет основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ;
3) характеризует основные факторы межэтнической стабильности в Казахстане.
Развитие общественно-политической мысли
Эволюция общественно-политической мысли Казахстана
1) Анализировать общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана;
1) Определяет основные идеи мыслителей древнего и средневекового Казахстана;
2) оценивает значение правовых уложений Казахского ханства;
3) определяет актуальность взглядов древних и средневековых мыслителей в настоящее время
2) оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана;
1) Объясняет основные идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности;
2) анализирует общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века;
3) оценивает вклад казахских просветителей XIX века развитие общественно-политической мысли Казахстана.
"Алаш" – общественная мысль и национальная идея
3) определять исторические основы национальной идеи "Алаш";
4) характеризовать национально-демократическое направление автономии "Алаш";
5) анализировать проблемы земельного вопроса поднятых в программе партии "Алаш".
1) Определяет консолидирующую роль национальной идеи "Алаш";

2)Кеңестік кезеңдегі Қазақстан этностарының өзара мәдени байланысын зерттейді.
Қазақстан Республикасы
ның этносаралық қатынастар саласындағы саясаты
3)Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты талдау
1)Көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдаланады;
2) Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын талдайды;
4)Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделін талдау
1) Мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісіне баға береді.
5)Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі айқындау
1)Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін анықтайды.
7.Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы
1)Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын талдау
1) Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтайды;
2)Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесіне баға береді.
2)Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын талдау
1)Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларының мемлекеттің біртұтастығын сақтаудағы рөлін зерттейді.
3)"Зарзаман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтарын анықтау
1) Қазақ ұлттық мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдері идеяларының маңыздылығын зерттейді.
4)ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарын талдау
1)Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесіне баға береді.
"Алаш" –қоғамдық ой және ұлттық идея
5)"Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
1) Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдайды;
2)Қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау арқылы қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға береді;
3) Қазақ зиялыларының Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойының дамуына қосқан үлесін бағалайды
6) "Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастарын талдау
1)"Алаш" қозғалысының ұлттық сананың оянуына тигізген әсерін анықтайды;
2)ХХ ғасырдың басындағы ұлттық баспасөздің рөлін анықтайды.
8)Алашорда үкіметінің мемлекеттік бағдарламасындағы жер мәселесін талдау
1)Алашорда үкіметінің мемлекеттік бағдарламасындағы жер мәселесі шешімін талдайды;

2) исследует деятельность А. Букейханова как политического лидера;
3) дает оценку исторической роли национальной интеллигенции и автономии "Алаш";
4) анализирует решения по земельным вопросам партии "Алаш.
Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке
6) определять значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел".
1) Анализирует основные ценности общенациональной идеи "Мәңгілік Ел";
2) объясняет политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта – Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства";
3) оценивает консолидирующую роль идеи "Мәңгілік Ел".
Развитие образования и науки
Научное наследие средневекового Казахстана
1) Исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний;
1) Оценивает вклад средневековых мыслителей в развитие научных знаний Казахстана;
2) выделяет основные направления научных исследований Казахстана в XVIII - начале XX века;
3) определяет ценность трудов ученых-исследователей Казахстана.
Развитие образования и науки в Казахстане в XVIII -XX вв.
2) анализировать изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века;
1) Объясняет изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века;
2) характеризует образовательные учреждения, исходя из специфики их деятельности.
3) анализировать историю становления светского образования и формирования казахской интеллигенции в начале ХХ века;
1) Характеризует образование в аульных школах Степного края;
2) анализирует влияние формирования казахской интеллигенции на пробуждение нации.
4) анализировать реформы советской системы образования и развитие науки в Казахстане;
5) анализировать деятельность сельскохозяйственных школ, открытых на казахской земле в начале ХХ века;
1) Определяет цели Российской империи в открытии сельскохозяйственных школ на казахской земле в начале ХХ века;
2) определяет роль АН Казахской ССР в развитии науки Казахстана;
3) оценивает вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период.
6) анализировать достижения и противоречия советской системы образования в сфере среднего, профессионального и технического образования в Казахстане;
1) Анализирует достижения и противоречия в сфере профессионального и технического образования в Казахстане.
Казахстанская система образования и науки на современном этапе
7) анализировать проблемы и перспективы развития образования и науки Республики Казахстан в контексте интеграции в мировое образовательное и научное пространство.
1) Определяет предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан;

2)Қазақ зиялыларының жерді сату идеясына қарсылық білдіруінің себептерін анықтайды;
3.) "Алаш" партиясы бағдарламасының сәтсіздікке ұшырау себептерін зерттейді.
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы - ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз
9)"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізін анықтау
10)Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтарын талдау
1)"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізін анықтайды;
2)"Мәңгілік Ел – патриоттық актісін" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасын" зерттеу негізінде мемлекеттің идеология саласындағы саясатын түсіндіреді.
8.Білім мен ғылымның дамуы
Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы
1)Ғылымның дамуына Қазақстандағы ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу
1) Ортағасырлық ойшылдардың Қазақстанның ғылыми білімін дамытуға қосқан үлесін бағалайды
XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы
2)XVIII-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы зерттеулерлердің негізгі бағыттарына талдау жасау
1)XVIII-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын анықтайды;
2)XVIII-ХХ ғасырдың басындағы білім беру мекемелерінің негізгі қызметін талдайды.
3)XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан аумағында оқу орындардың дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты анықтау
1)XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан аумағында оқу орындардың бағыттарын анықтайды;
2. XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерін қызметтік ерекшеліктеріне сәйкес жіктеп баға береді.
4) ХХ ғасырдың басында қазақ жерінде ашылған ауыл шаруашылығы мектептерінің қызметін талдау
1) ХХ ғасырдың басында қазақ жерінде ауыл шаруашылығы мектептерін ашудағы Ресей империясының мақсаттарын айқындайды
5)Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтарын талдау
1)Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесінің даму кезеңдерін сипаттайды;
2)Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесін реформалауды талдай отырып, жетістіктері мен қайшылықтарын анықтайды
6)Алматы зоотехникалық және ветеринарлық институты мен Қазақ ауыл шаруашылығы институтын ашудың маңыздылығын айқындау
1)Алматы зоотехникалық және ветеринарлық институтының кеңестік кезеңде ауыл шаруашылығы мамандарын даярлауға қосқан үлесін сипаттайды;
2) Қазақ ауыл шаруашылығы институтының Қазақстанның ауыл шаруашылығы саласына қосқан үлесіне баға береді
7)Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлін анықтау
1)Қаз КСР Ғылым
Академиясының Қазақстан ғылымының дамуына қосқан үлесіне баға береді;
2)Кеңестік кезеңдегі ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалайды.
Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі
8)Қазақстан Республикасының білім және ғылым жүйесін жаңартудың алғышарттары мен маңызын талдау
1)Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерттеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңартудың алғышарттары мен маңызын талдайды;

2) характеризует основные направления интеграции образования и науки Республики Казахстан в мировое образовательное и научное пространство.
Приложение 87
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Физическая культура" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Физическая культура" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "Физическая культура" - является совершенствование процесса формирования профессионально-прикладной физической культуры у будущих специалистов аграрно-технологического направления профессиональной деятельности.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формирование теоретических знаний в области физической культуры и повышение качества подготовки к будущей профессиональной деятельности;
2) определение двигательных особенностей профессиональной деятельности специалистов "агроном" и "инженер", их модельных характеристик;
3) развитие двигательных навыков обучающихся, способствующих выносливости, быстроте, силе, ловкости и гибкости;
4) воспитание чувства патриотизма, уважения, ответственности и взаимопонимания;
5) стимулирование обучающихся вести здоровый образ жизни на протяжении всей жизни и применять приобретенные навыки в дальнейшем;
6) формирование представления о физической культуре как части общечеловеческой культуры.
7) воспитание потребности и умения самостоятельно заниматься физическими упражнениями, сознательно применять их в целях отдыха, тренировки, повышения работоспособности, укрепления здоровья;
8) обмен практическими навыками и теоретическими знаниями и развития здоровой конкуренции, в процессе обучения, посредством организации соревновательной деятельности

2)Білім беруді дамытуға бағытталған мемлекеттік бағдарламалардың жетістігіне баға береді.
9)Қазақстан Республикасы білімімен ғылымы дамуының мәселелері мен болашағы, әлемдік ғылымның даму бағытын сипаттау
1)Әлемдік білім және ғылым кеңістігіне ену үшін инновациялық ғылыми жаңалықтарды қазақстандық білім беру жүйесіне енгізудің маңыздылығын бағалайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
87 - қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Дене шынықтыру" пәнін оқытудың мақсаты - болашақ мамандардың кәсіби іс-әрекетінің агротехнологиялық бағыты бойынша кәсіби қолданбалы дене мәдениетін қалыптастыру үдерісін жетілдіру болып табылады.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді шешуді көздейді:
1) дене шынықтыру саласында теориялық білімдерді қалыптастыру және болашақ кәсіптік қызметке дайындық сапасын арттыру;
2) "агроном" және "инженер" мамандарының кәсіптік қызметінің қозғалыс ерекшеліктерін, олардың үлгілік сипаттамаларын анықтау;
3) төзімділікке, жылдамдыққа, күшке, ептілік пен икемділікке ықпал ететін білім алушылардың қозғалыс дағдыларын дамыту;
4) патриотизм, құрмет, жауапкершілік және өзара түсіністік сезімін тәрбиелеу;
5) білім алушыларды өмір бойы салауатты өмір салтын ұстануға ынталандыру және одан әрі алған дағдыларын қолдану;
6) жалпы адамзаттық мәдениеттің бір бөлігі ретінде дене шынықтыру туралы идеяны қалыптастыру;
7) дене шынықтырумен өз бетінше айналысуға, оларды демалу, жаттығу, жұмысқа қабілеттілігін арттыру, денсаулықты нығайту мақсатында саналы түрде қолдануға қажеттілік пен дағдыға тәрбиелеу;
8) жарыс қызметін ұйымдастыру арқылы оқу процесінде практикалық дағдылар мен теориялық білімдермен алмасу және салауатты бәсекелестікті дамыту;

Раздел 10. Плавание.
Техника безопасности. Специальные упражнения для пловцов на суше. Сухое плавание. Постановка техники плавания. Вращение корпуса и дыхание. Скольжение и баланс. Стили плавания. Кроль на груди. Кроль на спине. Плавание. Брасс. Плавание. Финальный заплыв 50 м. в свободном стиле.
Раздел 11. Туризм.
Правила туризма. Узлы. Переправы. Первая помощь при травмах. Установка палатки. Карты. Компас. Виды костров. Аграрный туризм.
Раздел 12. Спортивное питание.
Современные тенденции развития производства продуктов спортивного питания. Продукты для спортсменов. Эргогенная эффективность основных компонентов спортивного питания.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25%: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем;
5) При разработке рабочих учебных программ рекомендуется с учетом местных климатических условий заменять зимние виды спорта занятиями оздоровительного бега и другими аэробными нагрузками;
6) При отсутствии возможности заниматься плаванием время, отведенное на реализацию программы по плаванию, по решению педагогического совета используется для дальнейшего совершенствования навыков в спортивных играх, гимнастике.
6. Объем учебной нагрузки составляет не менее 120 часов (5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
теоретические
практические
Раздел 1. Знания о физической культуре.
1.1. О физической культуре.
+
+
+
Тема 1.1 Профессионально-прикладная физическая культура, ее региональная и профессиональная направленность.
Тема 1.2 Техника безопасности на занятиях Физическая культура. Самоконтроль при занятиях физкультурой и спортом.
Тема 1.3 Личная гигиена. Закаливание. Пищевой рацион и режим питания.
Тема 1.4 Вредные привычки. Их влияние на здоровье человека. Здоровый образ жизни и его составляющие.
Раздел 2. Легкая атлетика.
2.1. Легкоатлетические упражнения.
+
+
+

10-бөлім. Жүзу. Қауіпсіздік техникасы. Құрлықтағы жүзушілерге арналған арнайы жаттығулар. Құрғақ жүзу. Жүзу техникасын қою. Денені айналдыру және тыныс алу. Сырғанау және тепе-теңдік. Жүзу стильдері. Артпен жүзу. Жүзу. Брасс. Жүзу. Соңғы жүзу 50 м. еркін стильде.
11-бөлім. Туризм.
Туризм ережелері. Түйіндер. Өткелдер. Жарақат кезіндегі алғашқы көмек. Шатыр орнату. Карталар. Компас. Өрт түрлері.
12-бөлім. Спорттық тамақтану.
Спорттық тамақтану өнімдерін дамытудың қазіргі заманғы тенденциялары. Спортшыларға арналған өнімдер. Спорттық тамақтанудың негізгі компоненттерінің эргогендік тиімділігі.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту;
5) Жұмыс жаттығуларының бағдарламаларын әзірлеу кезінде жергілікті климаттық жағдайларды ескере отырып, қысқы спорт түрлерін рекреациялық жүгірумен және басқа аэробтық жаттығулармен ауыстыру ұсынылады;
6) Жүзумен айналысу мүмкіндігі болмаған жағдайда, жүзу бағдарламасын іске асыруға бөлінген уақыт педагогикалық кеңестің шешімімен спорттық ойындар, гимнастика бойынша дағдыларды одан әрі жетілдіруге пайдаланылады.
6. Оқу жүктемесінің көлемі 120 сағатты (5 кредит) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Тарау, бөлім және тақырып атаулары
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
теориялық
практикалық
1 бөлім. Дене шынықтыру туралы білім.
1. 1. Дене шынықтыру туралы.
+
+
+
Тақырып 1.1.1. Кәсіптік-қолданбалы дене шынықтыру, оның өңірлік және кәсіптік бағдары.
Тақырып 1.1.2. Сабақтардағы қауіпсіздік техникасы дене шынықтыру. Дене шынықтыру және спортпен шұғылдану кезінде өзін-өзі бақылау
Тақырып 1.1.3. Жеке гигиена. Қатаю. Тамақтану және тамақтану режимі.
Тақырып 1.1.4. Жаман әдеттер. Олардың адам денсаулығына әсері. Салауатты өмір салты және оның компоненттері.
1.2 дене шынықтыру мен спорттың даму тарихы

Тема 2.1.1 Техника безопасности. Бег на короткие дистанции.
Тема 2.1.2 Низкий старт.
Тема 2.1.3 Бег на средние дистанции.
Тема 2.1.4 Высокий старт.
Тема 2.1.5 Бег на длинные дистанции.
Тема 2.1.6 Техника финиширования.
Тема 2.1.7 Техника прыжка в длину с места.
Тема 2.1.8 Техника прыжка в длину с разбега.
Тема 2.1.9 Метание гранаты.
Тема 2.1.10 Эстафетный бег. Техника передачи эстафетной палочки.
Раздел 3. Спортивные игры. Футбол.
3.1. Основные правила игры футбол.
+
+
+
Тема 3.1.1 Техника безопасности. Основные правила игры.
Тема 3.1.2 Перемещение игроков по полю. Развитие основных элементов техники владения мячом.
Тема 3.1.3 Владение мячом.
Тема 3.1.4 Индивидуальные действия игроков в нападении и защите.
Тема 3.1.5 Командные действия игроков. Основы тактических действий игроков в футболе.
Тема 3.1.6 Двухсторонняя игра. Судейство игры футбол.
Раздел 4. Спортивные игры. Волейбол.
4.1. Основные правила игры волейбол.
+
+
+
Тема 4.1.1 Техника безопасности. Основные правила игры.
Тема 4.1.2 Перемещение игроков.
Тема 4.1.3 Стойка волейболиста.
Тема 4.1.4 Передача мяча сверху.
Тема 4.1.5 Передача мяча снизу.
Тема 4.1.6 Подача мяча.
Тема 4.1.7 Прием мяча с подачи.
Тема 4.1.8 Атакующие действия.
Тема 4.1.9 Игра в защите.
Тема 4.1.10 Совершенствование навыков приема и передачи мяча сверху двумя руками. Учебная игра в волейбол.
Тема 4.1.11 Совершенствование навыков перемещения. Двухсторонняя игра.
4.1.12 Судейство игры волейбол.

Тақырып 1.2.1. Олимпиада ойындары және Олимпиада қозғалысы
Тақырып 1.2.2. Шет елдердегі дене шынықтыру: тарихи және заманауи көзқарас.
Тақырып 1.2.3. Кеңес дәуіріндегі және Егеменді Қазақстандағы дене шынықтыру және спорт.
2 бөлім. Жеңіл атлетика.
2.1. Жеңіл атлетика жаттығулары.
+
+
+
Тақырып 2.1 Қауіпсіздік техникасы. Қысқа қашықтыққа жүгіру.
Тақырып 2.2 Төменгі старт.
Тақырып 2.3 Орта қашықтыққа жүгіру.
Тақырып 2.4 Жоғары старт.
Тақырып 2.5 Ұзақ қашықтыққа жүгіру.
Тақырып 2.6 Мәреге жету техникасы.
Тақырып 2.7 Ұзындыққа секіру техникасы.
Тақырып 2.8 Жүгіруден ұзындыққа секіру техникасы.
Тақырып 2.9 Граната лақтыру.
Тақырып 2.10 Эстафеталық жүгіру. Эстафеталық таяқшаны беру техникасы.
3 бөлім. Спорттық ойындар. Футбол.
3.1. Футбол ойынның негізгі ережелері.
+
+
+
Тақырып 3.1 Қауіпсіздік техникасы. Ойынның негізгі ережелері.
Тақырып 3.2 Ойыншылардың алаң бойымен қозғалысы. Допты иелену техникасының негізгі элементтерін дамыту.
Тақырып 3.3 Допты иелену.
Тақырып 3.4 Ойыншылардың шабуыл мен қорғаныстағы жеке әрекеттері.
Тақырып 3.5 Ойыншылардың командалық әрекеттері. Футболдағы ойыншылардың тактикалық әрекеттерінің негіздері.
Тақырып 3.6 Екі жақты ойын. Төрелік ойындар футбол.
4 бөлім. Спорттық ойындар. Волейбол.
4.1. Волейбол ойынның негізгі ережелері
+
+
+
Тақырып 4.1 Қауіпсіздік техникасы. Ойынның негізгі ережелері.
Тақырып 4.2 Ойыншылардың қозғалысы.
Тақырып 4.3 Волейболшының ұстанымы.
Тақырып 4.4 Допты жоғарыдан беру.
Тақырып 4.5 Допты төменнен беру.
Тақырып 4.6 Допты беру.
Тақырып 4.7 Допты берудегі қабылдау.
Тақырып 4.8 Шабуыл әрекеттері.
Тақырып 4.9 Қорғаныстағы ойын.
Тақырып 4.10 Допты жоғарыдан екі қолмен қабылдау және беру дағдыларын жетілдіру. Оқу волейбол ойыны
Тақырып 4.11 Қозғалыс дағдыларын жетілдіру. Екі жақты ойын.
4.12 Волейбол ойындарына төрелік.

Раздел 5. Спортивные игры. Баскетбол.
5.1. Основные правила игры баскетбол.
+
+
+
Тема 5.1.1 Техника безопасности. Правила игры.
Тема 5.1.2 Перемещение игроков на площадке.
Тема 5.1.3 Техника игры в нападении.
Тема 5.1.4 Техника игры в защите.
Тема 5.1.5 Передачи мяча в движении.
Тема 5.1.6 Перехваты и выбивания мяча.
Тема 5.1.7 Штрафной бросок.
Тема 5.1.8 Судейство игры баскетбол.
Раздел 6. Спортивные игры. Настольный теннис.

5-бөлім. Спорттық ойындар. Баскетбол.
5.1. Баскетбол ойынның негізгі ережелері .
+
+
+
Тақырып 5.1 Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырып 5.2 Ойыншылардың қозғалысы.
Тақырып 5.3 Шабуылда ойнау техникасы.
Тақырып 5.4 Қорғаудағы ойын техникасы.
Тақырып 5.5 Допты қозғалыста беру.
Тақырып 5.6 Допты ұстап алу және қағу.
Тақырып 5.7 Еркін лақтыру.
Тақырып 5.8 Баскетбол ойынына төрешілік ету.
6 бөлім. Спорттық ойындар. Үстел теннисі.

6.1. Основные правила настольного тенниса.
+
+
+
Тема 6.1.1 Настольный теннис. Техника безопасности. Правила игры.
Тема 6.1.2 Стойка и передвижение.
Тема 6.1.3 Подачи и приемы.
Раздел 7. Гимнастика.
7.1. Гимнастические упражнения.
+
+
+
Тема 7.1.1 Техника безопасности. Виды гимнастики.
Тема 7.1.2 Элементы строевых упражнений.
Тема 7.1.3 Общеразвивающие упражнения. Обучение гигиенической гимнастики (утренняя гимнастика, физкультминутка, физкультпауза).
Тема 7.1.4 Элементы оздоровительной гимнастики.
Тема 7.1.5 Специально-прикладные упражнения.
Тема 7.1.6 Акробатические упражнения.
Тема 7.1.7 Упражнения на гимнастических снарядах.
Тема 7.1.8 Элементы ритмической гимнастики. Виды фитнес-тренинг направлений (йога, стретчинг, пилатес, табата и другие).
Тема 7.1.9 Элементы производственной гимнастики.
Тема 7.1.10 Элементы атлетической гимнастики.
Тема 7.1.11 Элементы оздоровительной гимнастики.
Раздел 8. Национальные виды спорта.
8.1. Правила и техника безопасности в национальных играх.
+
+
+
Тема 8.1.1 Тоғыз құмалақ. Техника безопасности. Правила игры.
Тема 8.1.2 Тоғыз құмалақ. Технико-тактические действия нападения.
Тема 8.1.3 Тоғыз құмалақ. Технико-тактические действия защиты.
Тема 8.1.4 Асық ату. Техника безопасности. Правила игры.
Тема 8.1.5 Асық ату. Технико-тактические действия.
Тема 8.1.6 Бестас. Правила игры.
Тема 8.1.7 Элементы национальных игр в подвижных играх.
Тема 8.1.8 Қазақша-күрес. Основные правила.
Тема 8.1.9 Техника қазақша-күрес.
Раздел 9. Зимние виды спорта.
9.1. Правила и техника безопасности в зимних видах спорта.
+
+
+
Тема 9.1 Лыжный спорт. Техника безопасности. Одновременный двухшажный коньковый ход.
Тема 9.2 Лыжный спорт. Полуконьковый ход.
Тема 9.3 Лыжный спорт. Коньковый ход без отталкивания руками.
Тема 9.4 Лыжный спорт. Попеременный коньковый ход.
Тема 9.5 Лыжный спорт. Одновременный одношажный коньковый ход.
Тема 9.6 Конькобежный спорт. Техника безопасности. Основные методы катания.
Тема 9.7 Конькобежный спорт. Повороты .
Тема 9.8 Конькобежный спорт. Торможение.
Тема 9.9 Конькобежный спорт. Катание задним ходом.
Тема 9.10 Конькобежный спорт. Катания по виражу.
Раздел 10. Плавание.

6.1. Үстел теннисінің негізгі ережелері.
+
+
+
Тақырып 6.1 үстел теннисі. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырып 6.2 Ойын кезіндегі тұрыс пен қозғалыс.
Тақырып 6.3 Берулер мен қабылдаулар.
7. бөлім Гимнастика.
7.1. Гимнастикалық жаттығулар.
+
+
+
Тақырып 7.1 Қауіпсіздік техникасы. Гимнастика түрлері.
Тақырып 7.2 Саптық жаттығулардың элементтері.
Тақырып 7.3 жалпы дамыту жаттығулары. Гигиеналық гимнастиканы оқыту (таңертеңгі гимнастика, дене шынықтыру минуты, дене шынықтыру паузасы).
Тақырып 7.4 Сауықтыру гимнастикасының элементтері.
Тақырып 7.5 қолданбалы жаттығулар.
Тақырып 7.6 Акробатикалық жаттығулар.
Тақырып 7.7 Гимнастикалық құрал-жабдықтардағы жаттығулар.
Тақырып 7.8 Ритмикалық гимнастиканың элементтері. Түрлері фитнес - тренинг бағыттары (йога, созылу, пилатес, табата және т. б.).
Тақырып 7.9 Өндірістік гимнастиканың элементтері.
Тақырып 7.10 Спорттық гимнастика элементтері.
Тақырып 7.11 Сауықтыру гимнастикасының элементтері.
8 бөлім. Ұлттық спорт түрлері.
8.1. Ұлттық ойындардағы қауіпсіздік ережелері мен әдістері.
+
+
+
Тақырып 8.1 Тоғызқұмалақ. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырып 8.2 Тоғызқұмалақ шабуылдың техникалық-тактикалық әрекеттері.
Тақырып 8.3 Тоғызқұмалақ. Қорғаудың техникалық-тактикалық әрекеттері.
Тақырыбы 8.4 Асық ату. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырыбы 8.5 Асық ату.Техникалық-тактикалық іс-әрекеттер.
Тақырып 8.6 Бестас. Ойын ережелері.
Тақырып 8.7 Ашық ойындардағы Ұлттық ойындардың элементтері.
Тақырыбы 8.8 қазақша-күрес. Негізгі ережелер.
Тақырыбы 8.9 қазақша-күрес техникасы.
9 бөлім. Қысқы спорт түрлері.
9.1.Қысқы спорт түрлеріндегі қауіпсіздік ережелері мен техникасы.
+
+
+
Тақырып 9.1 Шаңғы спорты. Қауіпсіздік техникасы. Бір мезгілде екі сатылы конькимен сырғанау.
Тақырып 9.2 Шаңғы спорты. Жартылай конькимен жүгіру.
Тақырып 9.3 Шаңғы спорты. Қолмен итерусіз конькимен сырғанау.
Тақырып 9.4 Шаңғы спорты. Ауыспалы конькимен сырғанау.
Тақырып 9.5 Шаңғы спорты. Бір мезгілде бір сатылы конькимен сырғанау.
Тақырып 9.6 Конькимен жүгіру. Қауіпсіздік техникасы. Конькимен сырғанаудың негізгі әдістері.
Тақырып 9.7 Конькимен жүгіру. Бұрылыстар.
Тақырып 9.8 Конькимен жүгіру. Тежеу.
Тақырып 9.9 Конькимен жүгіру. Артқа сырғанау.
Тақырып 9.10 Конькимен жүгіру. Айналмалы сырғанау.
10 Бөлім. Жүзу.

10.1. Основные правила в плавании .
+
+
+
Тема 10.1.1 Техника безопасности. Специальные упражнения для пловцов на суше.
Тема 10.1.2 Сухое плавание.
Тема 10.1.3 Постановка техники плавания.
Тема 10.1.4 Вращение корпуса и дыхание.
Тема 10.1.5 Скольжение и баланс.
Тема 10.1.6 Стили плавания.
Тема 10.1.7 Кроль на груди.
Тема 10.1.8 Кроль на спине.
Тема 10.1.9 Плавание. Брасс.
Тема 10.1.10 Плавание. Финальный заплыв 50 м. в свободном стиле.
Раздел 11. Туризм.
11.1. Туризм в системе физического воспитания.
+
+
+
Тема 11.1.1 Туризм. Правила туризма.
Тема 11.1.2 Узлы. Переправы.
Тема 11.1.3 Первая помощь при травмах. Установка палатки.
Тема 11.1.4 Карты. Компас.
Тема 11.1.5 Виды костров.
Тема 11.1.6 Аграрный туризм.
Раздел 12. Спортивное питание.
12.1. Современные тенденции производства продуктов спортивного питания.
+
+
+

10.1. Жүзудегі негізгі ережелер.
+
+
+
Тақырып 10.1 қауіпсіздік техникасы. Құрлықтағы жүзушілерге арналған арнайы жаттығулар.
Тақырып 10.2 Құрғақ жүзу.
Тақырыбы 10.3 Жүзу техникасын қою.
Тақырып 10.4 Өзекті айналдыру және тыныс алу.
Тақырып 10.5 Сырғанау және тепе-теңдік.
Тақырып 10.6 Жүзу стильдері.
Тақырып 10.7 Кеудемен жүзу.
Тақырып 10.8 Шалқалап жүзу.
Тақырып 10.9 Жүзу. Брасс.
Тақырып 10.10 Жүзу. Соңғы жүзу 50 м. еркін стильде.
11-бөлім. Туризм.
11.1. Дене шынықтыру жүйесіндегі Туризм.
+
+
+
Тақырып 11.1 Туризм. Туризм ережелері.
Тақырып 11.2 Түйіндер. Өткелдер.
Тақырып 11.3 жарақаттарға алғашқы көмек. Шатырды орнату.
Тақырып 11.4 Карталар. Компас.
Тақырып 11.5 От жағу түрлері.
12-бөлім. Спорттық тамақтану
12.1. Спорттық тамақтану өнімдерін өндірудегі заманауи тенденциялар.
Тақырып 12.1.1. Спортшылардың тамақтануының жалпы принциптері.

1) Знает и различает виды туризма и о его правилах;
2) различает и применяет техники, узлы, переправы в туризме;
3) знает и умеет оказать первую помощь при травмах;
4) демонстрирует знания о направлениях аграрного туризма в Казахстане.
Спортивное питание
Современные тенденции производства продуктов спортивного питания
1) Иметь понимание об общих принципах сбалансированного питания;
2) иметь представление об энергетической ценности продуктов питания спортсменов.

1) Туризм түрлерін және оның ережелері туралы біледі және ажыратады;
2) туризмдегі техниканы, тораптарды, өткелдерді ажыратады және қолданады;
3) жарақат алған кезде алғашқы көмек көрсетуді біледі және біледі.
Спорттық тамақтану
Спорттық тамақтану өнімдерін өндірудің қазіргі тенденциялары
1) Теңдестірілген тамақтанудың жалпы принциптері туралы түсінікке ие болу;
2) спортшылардың тамақ өнімдерінің энергетикалық құндылығы туралы түсінікке ие болу.

8,5 –8,1
8,0
Кистевая динамометрия (правая)
26,0
19,5
20,0 –22,5
23,0 -29,0
29,5 – 32,0
32,5
Приложение 88
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1.Типовая учебная программа по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

8,5 –8,1
8,0
Орнынан ұзындыққа секіру
26,0
19,5
20,0 –22,5
23,0 -29,0
29,5 – 32,0
32,5
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
88-қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәніне арналған үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" бұйрықтарына сәйкес (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленген.

2. Цель дисциплины "Начальная военная и технологическая подготовка" – формирование у обучающихся представления об основах обороны государства, назначении Вооруженных Сил Республики Казахстан, их характере и особенностях, воспитание осознанного отношения к воинской службе как священному долгу и обязанности гражданина Республики Казахстан.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формирование знаний об основных требованиях военной присяги, уставах Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) ознакомление с вооружением и военной техникой воинских частей, с размещением и бытом личного состава;
3) формирование в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) воспитание у обучающихся высокого казахстанского патриотизма и чувства верности своему Отечеству;
5) воспитание должного отношения к профессиям, связанным с военным делом;
6) формирование сознательного и ответственного отношения к вопросам личной безопасности и безопасности окружающих.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 12 разделов: "Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства", "Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", "Тактическая подготовка", "Огневая подготовка", "Строевая подготовка", "Военная топография", "Основы военной робототехники", "Основы безопасности жизнедеятельности и информационных технологий", "Правовые основы воинской службы", "Огневая подготовка" (2), "Технологическая подготовка", "Основы безопасности жизнедеятельности" и "Учебно-полевые (лагерные) сборы".
При составлении разделов, подразделов и тем учитывалось профессиональная специфика направленности подготовки кадров с углубленным изучением темы для формирования у обучающихся определенных профессиональных навыков.
5. Базовое содержание учебной дисциплины "Начальная военная и технологическая подготовка": Вводное занятие Цели, задачи и содержание начальной военной и технологической подготовки обучающихся.
1) Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства: Конституционные основы обороны государства – Основные положения Конституции Республики Казахстан в обеспечении безопасности государства. Основные направления социально-экономической политики государства по обороноспособности, безопасности, поддержания общественного порядка. Вооруженные Силы Республики Казахстан, их состав и назначение. Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан – Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан. Боевое знамя части. Требования военной присяги к военнослужащим. Воинская служба как священный долг и обязанность граждан Республики Казахстан. Порядок организации социально-правовой работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан. Экстремизм и терроризм как угроза национальной безопасности – Виды экстремизма: политический, религиозный, экономический и экологический. Экстремизм, терроризм, их характерные черты. Причины возрастания террористических угроз в современном мире.
1)Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан: Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" – общие положения общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, их значение в жизни и деятельности воинского коллектива. Общие обязанности военнослужащих. Воинские звания и знаки различия. Военнослужащие и взаимоотношения между ними – Начальники и подчиненные, старшие и младшие, их права и обязанности. Правила воинской вежливости и поведения военнослужащих. Приказ, порядок его отдачи и выполнения. Обращение к начальникам и старшим. Воинская дисциплина, ее сущность и значение – Воинская дисциплина, поощрения и дисциплинарные взыскания. Обязанности военнослужащих по соблюдению воинской дисциплины. Поощрения, применяемые к солдатам. Дисциплинарные взыскания, налагаемые на солдат.
2)Тактическая подготовка: Организация и боевые возможности мотострелкового отделения – организация отделения. Штатное вооружение и боевая техника. Боевые возможности отделения. Зависимость использование, применение военной техники от уровня технической культуры призывника.

2. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнін оқыту мақсаты – білім алушыға мемлекетті қорғау негіздері туралы ойының қалыптасуын, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінің арналуын және түрлері мен ерекшеліктерін түсіндіру, әскери қызметтің маңызын, Қазақстан Республикасының әр азаматының қасиетті парызы және міндетін оқыту.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) әскери анттың, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жарғыларының негізгі талаптары туралы білімін қалыптастыру;
2) әскери бөлімдердің қару-жарағы мен әскери техникасы, жеке құрамның өмірі мен орналасуымен таныстыру;
3) қажетті әскери білім мен практикалық дағдыларды ақпараттық технологияны пайдалана отырып робототты техникалардың, дөңгелекті машиналарды жүргізудің негіздері және төтенше жағдайда адам өмірі қауіпсіздігі негіздерінде қалыптастыру;
4) жастарға қазақстандық патриотизм мен Отанына деген адалдық сезімін дарытуға тәрбиелеу;
5) әскери істерге байланысты мамандық кәсібіне оң көз-қараста тәрбиелеу;
6) жеке қауіпсіздік және қоршаған ортаның қауіпсіздігі мәселелеріне саналы және жауапты қарым-қатынасты қалыптастыру.
4. Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәні 12 бөлімнен тұрады: "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері – мемлекеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі", "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құрылымдарының жалпыәскери жарғылары", "Тактикалық дайындық", "Атыс дайындығы", "Саптық дайындық", "Әскери топография", "Әскери робототехниканың негіздері", "Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері", "Әскери қызметтің құқықтық негіздері", "Атыс дайындығы" (2), "Технологиялық дайындық", "Өмір қауіпсіздігінің негіздері" және "Оқу-далалық (лагерлік) жиыны".
Бөлімдерді, бөлімшелер және тақырыптарды құрастыру кезінде білім алушылардың белгілі бір кәсіби дағдыларын қалыптастыру үшін тақырыпты тереңдетіп оқытатын кадрларды даярлау бағытының кәсіби ерекшелігі ескерілді.
"Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнінің негізгі мазмұны:
1) Білім алушылардың алғашқы әскери және технологиялық даярлығының мақсаттары, міндеттері мен мазмұны. Мемлекет қорғанысының конституциялық негіздері – Мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі Қазақстан Республикасы Конституциясының негізгі ережелері. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, олардың құрамы және атқаратын қызметтері. Әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлау.Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері. Әскери бөлімнің жауынгерлік туы. Әскери анттың әскери қызметкерлерге қоятын талаптары. Болашақ Отан қорғаушының жалпы және кәсіби мәдениеті Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының қасиетті борышы және міндеттері. Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары – экстремизм түрлері: саяси, діни, экономикалық және экологиялық. Экстремизм, терроризм, олардың тән белгілері. Қазіргі әлемде Террористік қауіптердің арту себептері.
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары, олардың әскери ұжым қызметі мен тұрмыс-тіршілігіндегі маңызы. Әскери қызметкерлердің жалпы міндеттері. Әскери атақ және айыру белгілері. Білім беру мекемелеріндегі гуманистік тәрбие. Әскери қызметкерлер және олардың өзара қарым-қатынастары –Бастықтар және бағыныштылар, аға және кіші әскерилер, олардың құқықтары мен міндеттері. Әскери әдептілік ережесі және әскери қызметкерлердің тәртібі. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік құқықтық, психологиялық-педагогикалық жұмысты ұйымдастыру тәртібі. Бұйрық, оны беру жəне орындау тәртібі. Бастықтарға жəне шені жоғарылармен тілдесу ережелері. Әскери тәртіп, оның мәні мен мағынасы – Әскери тәртіп, марапаттау және жазалау. Әскери қызметкерлердің әскери тәртіпті сақтау жөніндегі міндеттері. Сарбаздарға көрсетілетін марапат түрлері. Сарбаздарға берілетін тәртіптік жазалар. Білім алушыларды әскери қызметке даярлаудың құқықтық негіздері.

1)Тактическая подготовка: Вооружение и боевая техника воинской части (подразделения) – Ознакомление с вооружением и боевой техникой воинской части (подразделения), их назначение, тактико-техническая характеристика. Показ вооружения и боевой техники в действии. Боевой и походный порядок отделения – Боевой и походный порядок отделения. Обязанности солдата в бою. Управление отделением. Тренировка в использовании индивидуальных средств защиты – Выполнение нормативов: надевание противогаза, надевание респиратора, надевание противогаза на "пораженного", надевание общевойскового защитного комплекта. Аптечка индивидуальная и индивидуальный противохимический пакет, их назначение и порядок пользования ими. Действия солдата в бою – Способы передвижения солдата в бою при действиях в пешем порядке. Действия при вспышке ядерного взрыва. Солдат в обороне – Занятие огневой позиции (места для стрельбы). Самоокапывание и маскировка. Действия при применении противником ядерного оружия, начале огневой подготовки, при сигналах оповещения о воздушном противнике, о радиоактивном, химическом и бактериологическом заражении. Отражение атак танков и пехоты противника с различных направлений. Ведение огня по воздушным целям. Солдат в наступлении – Действия при подготовке к атаке. Выдвижение солдата в колонне при наступлении с ходу и занятие им места в боевом порядке отделения. Преодоление заграждений по проходам и атака. Приемы уничтожения противника в траншее огнем, гранатами, в рукопашном бою. Овладение объектом атаки. Действия на местности, зараженной радиоактивными (отравляющими) веществами в ходе наступления. Солдат- наблюдатель – Выбор места для наблюдения, его оборудование и маскировка. Обнаружение целей и доклад о результатах наблюдения. Составление схемы местности и нанесение целей на схему. Солдат в дозоре – Действия солдата, назначенного дозорным. Движение дозорных, осмотр местности и местных предметов. Доклад о результатах наблюдения.
2)Огневая подготовка: Тренировка в неполной разборке и сборке автомата Калашникова –неполная разборка и сборка автомата и изучение положения частей и механизмов автомата до заряжания, работа механизмов автомата при заряжании и стрельбе. Тренировка в изготовке к стрельбе (АК-74, пневматическая винтовка) – снаряжение магазина патронами и укладывание его в сумку. Изготовка к стрельбе (принятие положения для стрельбы и заряжание автомата). Производство стрельбы (установка прицела и переводчика, прикладка, прицеливание, спуск курка и удержание автомата при стрельбе). Прекращение стрельбы, разряжание и осмотр автомата после стрельбы. Метание ручных гранат – Метание ручных осколочных и противотанковых гранат. Стрельба из автомата (пневматической винтовки) – Практическая стрельба из автомата (пневматической винтовки).

1) Тактикалық дайындық: Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қару-жарағы және әскери техникасы – Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қарулануымен және әскери техникасымен, олардың атқаратын қызметтерімен, техникалық-тактикалық сипаттамаларымен танысу. Қарулану түрлері мен әскери техникаларды іс жүзінде көрсету. Қару-жарақ, техника мен мүлік және техникалық құжаттама. Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі – Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі. Ұрыстағы сарбаздың міндеттері. Бөлімшені басқаруды. Қорғанудың дербес құралдарын қолдануға жаттығу – Нормативтерді орындау: газтұмылдырықты кию, респираторды кию, "зақымдалушыға" газтұмылдырықты кигізу, жалпыәскери қорғаныс жабдығын кию. Дербес қобдиша және химиялық улануға қарсы пакет, олардың атқаратын қызметтері және пайдалану тәртібі. Ұрыстағы сарбаздың әрекеттері – Сарбаздың ұрыс кезінде жаяу әрекет ете отырып қозғалу тәсілдері. Әскери істе модельдеуді қолдану. Ядролық жарылыс кезіндегі әрекетті. Қорғаныстағы сарбаз – Ату позициясына (атыс жүргізуге арналған орынға) орналасу. Оқпана қазу және оны бүркемелеу. Қарсылас ядролық қару қолданғанда, атысқа дайындық басталғанда, әуе қарсыласы туралы дабыл қағылғанда, радиоактивті, химиялық және бактериологиялық зақымдау туралы дабыл қағылғанда орындалатын әрекеттер. Қарсыластың танкілері мен жаяу әскерлері түрлі бағыттан шабуылдаған кезде тойтарыс беру. Әуе нысандары бойынша оқ ату. Шабуылдағы сарбаз – Шабуылға дайындалған кезде орындалатын әрекеттер. Жүріп келе жатып шабуылдау кезіндегі сарбаздың колоннада қозғалуы және бөлімшенің ұрыстық сапындағы өз орнын алуы. Өткелдердегі кедергілерден өту және шабуылдау. Траншеядағы жауды ату, граната лақтыру, қоян-қолтық ұрыс арқылы жою тәсілдері. Шабуыл кезінде радиоактивті (улаушы) заттармен зақымдалған жергілікті жерде әрекет етуді. Бақылаушы сарбаз – Бақылау жүргізуге арналған орынды таңдау, оны жабдықтау және бүркемелеу. Нысандарды анықтау және бақылау нәтижелері туралы мәлімдеме жасау. Жергілікті жердің үлгісін құру және нысандарды үлгіде белгілеу. Шолушы сарбаз – Шолушы болып тағайындалған сарбаздың әрекеттері. Шолушылардың қозғалу, жергілікті жерді және заттарды шолу тәсілдері. Бақылау нәтижелері туралы мәлімдеу.
2) Атыс дайындығы: Калашников автоматын жартылай бөлшектеу жəне жинақтау жаттығулары – Автоматты жартылай бөлшектеу жəне жинақтау, автоматтың бөлшектері мен механизмдерінің оқтауға дейінгі орналасу қалпын және ату кезіндегі бөлшек механизмдерінің жұмыс істеуімен танысу. Атуға ыңғайлануға жаттығу (АК-74, пневматикалық винтовка) – Оқжатарды патрондармен оқтау және оқжатарды сөмкеге салу. Атуға ыңғайлану (атуға қажет қалыпты қабылдау және автоматты оқтау). Ату (қарауыл мен өткізгішті орнату, иыққа тіреу, көздеу, шүріппені басу және ату кезінде автоматты мықтап ұстау). Атуды тоқтату, оқжатарды алу және атып болған соң автоматты тексеру. Қол гранаталарын лақтыру – Жарықшақты қол гранаталарын және танкіге қарсы гранаталарды лақтыру. Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) ату – Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) іс жүзінде ату.

3)Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан: Размещение, жизнь и быт военнослужащих воинской части (подразделения) – История воинской части (подразделения). Размещение военнослужащих. Комната информационно-воспитательной работы. Комната для хранения оружия. Учебные городки, спортивная база, солдатская столовая. Обязанности дневального по роте – Назначение, состав и вооружение суточного наряда роты. Обязанности дневального по роте. Оборудование и оснащение поста, на котором очередной дневальный выполняет свои обязанности. Действия очередного дневального при прибытии прямых начальников, в случае поступления сигнала "Сбор", тревоги и пожара. Обязанности дневального свободной смены. Порядок доклада дневального по телефону. Действия дневального при прибытии в роту военнослужащих не своей роты, при выносе имущества из расположения роты. Обязанности часового – Назначение и задачи караульной службы, обязанности часового. Пост, его оборудование и оснащение. Действия часового при нападении на пост. Порядок применения оружия. Действия часового на посту – Порядок заряжания оружия. Положение оружия у часового на посту. Действия часового при приеме и сдаче поста, при возникновении на посту пожара и при нарушении порядка вблизи своего поста или на соседнем посту.
4) Строевая подготовка: Воинские приветствия – выполнение приемов воинского приветствия на месте и в движении. Выход из строя и возвращение в строй – Подход к начальнику и отход от него. Строевые приемы и движение с оружием – Выполнение приемов "Автомат на грудь!", "На ремень!", "Положить оружие!", "К оружию!", "В ружье!". Строи отделения – Построение отделения в развернутый и походный строи. Перестроение отделения из развернутого строя в походный и обратно. Размыкание и смыкание отделения.
5)Военная топография: Движение по азимутам. Тренировка в определении сторон горизонта и магнитных азимутов.
6. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;

3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпы әскери жарғылары: Әскери бөлімнің (бөлімшенің) орналасуы, өмірі және күнделікті тұрмыс-тіршілігі – Әскери бөлімнің (бөлімшенің) тарихы. Әскери қызметшілердің орналасуы. Ақпараттық-тәрбие жұмысына арналған бөлме. Қару сақтауға арналған бөлме. Сарбаз асханасы, спорт базасы, оқу қалашықтары. Рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері – Ротаның тəуліктік нарядының атқаратын қызметтері, құрамы жəне қарулануы, рота бойынша күндізгі кезекшінің атқаратын міндеттері. Өзінің кезекті міндетін атқаратын күндізгі кезекшінің бекетін жабдықтау жəне жарақтандыру, тікелей бастықтары келген кездегі, "Жиын" белгісі берілгенде, дабыл жəне өрт болған жағдайдағы күндізгі кезекшінің əрекеттері. Бос ауысымдағы күндізгі кезекшінің əрекеттері, күндізгі кезекшінің телефон бойынша мəлімдеме беру тəртібі. Ротаға басқа ротаның əскери қызметшілер келген кездегі, рота аумағынан мүліктерді шығару кезіндегі күндізгі кезекшінің əрекеттері. Сақшының міндеттері – Қарауылдық қызметке тағайындалу және қарауылдың атқаратын міндеттері. Бекет және оны жабдықтау, жарақтандыру. Бекетке шабуыл жасалған кездегі сақшының әрекеттерін. Қаруды қолдану тәртібі. Бекеттегі сақшының орындайтын әрекеттері – Қаруды оқтау тәртібі. Бекетте тұрған сақшы қаруының орналасу қалпы. Бекетті тапсырған және қабылдаған, бекетте өрт болған және өзінің немесе көрші бекет маңында тәртіп бұзушылық орын алған жағдайдағы сақшының әрекеттері.
4) Саптық дайындық: Әскери сәлемдесу – Бір орында және қозғалыс кезінде орындалатын әскери сәлемдесу. Саптан шығу және сапқа қайта тұру – Саптан шығу және сапқа қайта тұру. Бастыққа келу және одан кету. Саптық тәсілдер және қарумен орындалатын іс-қимылдар – "Автоматты кеудеге!", "Белдікке!", "Қаруды қой!", "Қаруға!", "Қаруды!" тәсілдерін орындау. Бөлімшенің сабы – Бөлімшені өрістетілген сапқа және жорықтық сапқа тұрғызу. Бөлімшені өрістетілген саптан жорықтыққа сапқа тұрғызу және қайтадан өрістетілген сапқа тұрғызу. Бөлімшенің жинақталуы және жазылуы.
5) Әскери топография: Азимут бойынша қозғалыс – Көкжиек тұстарын және магнитті азимутты анықтауға жаттығу. Азимут бойынша қозғалыс.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;

3) объясняет правила хранения оружия и боеприпасов.
Действия часового на посту
1) Усвоить порядок заряжания оружия;
2) усвоить действия часового при приеме и сдаче поста в чрезвычайной ситуации.
1) Объясняет и демонстрирует положение оружия у часового на посту;
2) объясняет порядок действий часового при
приеме и сдаче поста, при возникновении на посту пожара и при нарушении порядка вблизи своего поста или на соседнем посту.
Строевая подготовка
Воинские приветствия
1) Усвоить приемы воинского приветствия на месте и в движении.
1) Демонстрирует строевые навыки по воинскому приветствию.
Выход из строя и возвращение в строй
1) Усвоить строевые навыки.
1) Демонстрирует порядок выхода и возвращения в строй.
Строевые приемы и движение с оружием
1) Усвоить строевые приемы.
1) Демонстрирует приемы и движения с оружием.
Строи отделения
1) Усвоить правила и порядок построения отделения.
1) Объясняет и демонстрирует порядок построения и перестроения отделения.
Военная топография
Тренировка в определении сторон горизонта и магнитных азимутов
1) Определять стороны горизонта и магнитный азимут;
2) ориентироваться на местности с помощью магнитного компаса;
3) определять размер своего шага и измерять расстояние в парах шагов.
1) Объясняет основные способы ориентирования на незнакомой местности без карт;
2) использует местные предметы для определения сторон горизонта;
3) определяет размер своего шага и измеряет расстояние в парах шагов;
4) составляет схему движения по азимутам.
Приложение 89
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Химия" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Химия" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

3) қару мен патрондарды сақтау ережелерін түсіндіреді.
Поштадағы қарауылдың іс-әрекеті
1) Қаруды оқтау тәртібін білу;
2) төтенше жағдай кезінде постты қабылдау және тапсыру кезіндегі қарауылдың іс-әрекетін білу.
1) Посттағы қарауылдағы қарудың орнын түсіндіреді және көрсетеді;
2) қарауылдың қай кездегі іс-әрекет тәртібін түсіндіреді постты қабылдау және тапсыру, постта өрт болған жағдайда және оның постының жанында немесе көрші постта тәртіп бұзылған жағдайда.
Бұрғылау
Әскери сәлемдесу
1) Әскери сәлемдесу тәсілдерін орнында және қозғалыста меңгерту.
1) Әскери сәлемдесу арқылы жауынгерлік дағдыларын көрсетеді.
Пайдаланудан шығару және қызметке қайтару
1) Жауынгерлік дағдыларды меңгеру.
1) Кезекшілікке шығу және қайта оралу тәртібін көрсетеді.
Жауынгерлік техника және қарумен қозғалыс
1) Ұрыс техникасын меңгеру.
1) Қарумен техника мен қимылдарды көрсетеді.
Құрылыс бөлімдері
1) Бөлім құру ережелері мен тәртібін білу.
1) Бөлімді қалай құру және қайта құру керектігін түсіндіреді және көрсетеді.
Әскери топография
Горизонттың қабырғалары мен магниттік азимуттарды анықтауға жаттықтыру
1) Горизонттың қабырғалары мен магниттік азимутты анықтау;
2) магниттік компасты пайдаланып жер бедерін шарлау;
3) қадамның өлшемін анықтау және қашықтықты жұп қадаммен өлшеу.
1) Картасыз бейтаныс рельефте бағдарлаудың негізгі жолдарын түсіндіреді;
2) көкжиек жақтарын анықтау үшін жергілікті объектілерді пайдаланады;
3) өз қадамының өлшемін анықтайды және қашықтықты жұп қадаммен өлшейді;
4) азимуттардағы қозғалыс диаграммасын құрастырады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
89- қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
Раздел 5. "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
Базовое содержание дисциплины "Химия":
1) "Состав и строение атома". Атом – сложная частица, радиоактивность, энергетические уровни и подуровни квантовые числа и орбитали; Решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы". Природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов.
2) "Распределение и движение электронов в атомах" характеристики и значения квантовых чисел; составление электронных конфигурации первых 36 химических элементов (от водорода до криптона).
3) "Виды химической связи". Электроотрицательность, валентность и степень окисления химических элементов, химическая связь, Ионная связь. Металлическая связь. Водородная связь. Кристаллические решетки. Ковалентная связь, свойства ковалентной связи, электроотрицательность и полярность связи, ионная связь, теория отталкивания электронных пар, металлическая связь, водородная связь. Основные стехиометрические законы химии; относительная атомная и молекулярная масса, количество вещества;
Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)".
4) "Окислительно-восстановительные реакции" Окислительно-восстановительные реакции, гальванические элементы, электролиз.
5) "Скорость химической реакции" влияние концентрации на скорость химических реакций, влияние давления на скорость химических реакций, влияние температуры на скорость химических реакций. Катализ.
Лабораторный опыт № 2: "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции".
6) "Химическое равновесие". Влияние различных факторов на равновесие, принцип Ле-Шателье-Брауна, константа равновесия, химическое равновесие в промышленных процессах.
Лабораторный опыт № 3: "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов";
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций".
7) "Периодический закон и периодическая система", Элементы (VII А) группы". Закономерности изменения свойств галогенов, окислительно-восстановительные свойства галогенов, определение галогенид-ионов в водном растворе, применение галогенов и их соединений; Элементы (IIА) группы". Физические свойства элементов (IIА) группы, химические свойства элементов (IIА) группы, природные карбонаты; Аналитические методы в современных исследованиях; Строение и свойства молекулы азота и аммиака; Промышленное производство азотных удобрений; Контактный способ получения серной кислоты; Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов и диоксида серы на окружающую среду; Получение металлов и сплавов. Производство чугуна и стали. Общая характеристика переходных металлов. Комплексные соединения. "Элементы (IVА) группы". Изменение свойств элементов (IVА) группы, химические свойства элементов (IVА) группы и их соединений, свойства оксидов элементов (IVА) группы, формы нахождения в природе и способы получения простых веществ; "Азот и сера". Особенности строения и свойства молекулы азота, аммиака и соли аммония, промышленное производство азотных удобрений, экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду, сероводород и сульфиды, диоксиды серы, влияние на окружающую среду и применение, контактный способ получения серной кислоты. Получение металлов и сплавов, применение электролиза в промышленности, проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов; "Переходные металлы". Общая характеристика переходных металлов; биологическая роль переходных металлов, комплексные соединения; "Разработка новых веществ и материалов". Разработка и создание новых материалов, природные и синтетические соединения с физиологической активностью, разработка и синтез лекарственных препаратов, нанотехнология структура наноуглеродных частиц, разработка новых полимеров, практическое значение новых материалов.
Демонстрация: "Окислительные свойства серной и азотных кислот".

1) Жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
"Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады:
"Химия" пәнінің негізгі мазмұны:
"Химия" пәнінің негізгі мазмұны:
1) "Атомның құрамы мен құрылысы". Атом – күрделі бөлшек, радиоактивтілік, энергия деңгейлері және кванттық сандар мен орбитальдардың ішкі деңгейлері; "Орташа салыстырмалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару. Радиоактивтіліктің табиғаты және радиоактивті изотоптардың қолданылуы
2) "Атомдардағы электрондардың таралуы және қозғалысы" кванттық сандардың сипаттамалары мен мәндері; алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын құрастыру (сутектен криптонға дейін).
3) "Химиялық байланыстың түрлері". Химиялық элементтердің электртерістігі, валенттілігі және тотығу дәрежесі, химиялық байланыс, иондық байланыс. Металл байланысы. Сутектік байланыс. Кристалдық торлар. Коваленттік байланыс, коваленттік байланыстың қасиеттері, байланыстың электртерістігі мен полярлығы, иондық байланыс, электронды жұптың тежелу теориясы, металдық байланыс, сутектік байланыс. Химияның негізгі стехиометриялық заңдары; салыстырмалы атомдық және молекулалық массасы, зат мөлшері;
№1 зертханалық тәжірибе: "Ковалентті байланысы бар заттардың (N2, O2, алмаз) модельдерін құрастыру".
4) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары" Тотығу-тотықсыздану реакциялары, гальваникалық элементтер, электролиз.
5) "Химиялық реакцияның жылдамдығы" концентрацияның химиялық реакциялардың жылдамдығына әсері, химиялық реакциялардың жылдамдығына қысымның әсері, химиялық реакциялардың жылдамдығына температураның әсері. Катализ.
№2 зертханалық тәжірибе: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі катализаторлардың әсер ету тиімділігін зерттеу";
6) "Химиялық баланс". Тепе-теңдікке әртүрлі факторлардың әсері, Ле Шателье -Браун принципі , тепе-теңдік константасы, өндірістік процестердегі химиялық тепе-теңдік;
№3 зертханалық тәжірибе: "Әртүрлі факторлардың әсерінен динамикалық тепе-теңдіктің ығысуын зерттеу";
"Тепе-теңдік константасын және тепе-теңдік концентрациясын табу" тақырыбына есептер шығару.
7) "Периодтық заң және периодтық жүйе" , Топ элементтері (VII А). Галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиеттері, сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау, галогендер мен олардың қосылыстарының қолданылуы ; Топтың элементтері (IIA). Топ элементтерінің (IIA) физикалық қасиеттері, топ элементтерінің (IIA) химиялық қасиеттері, табиғи карбонаттар; Қазіргі зерттеулердегі аналитикалық әдістер; Азот және аммиак молекулаларының құрылымы мен қасиеттері; Азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік өндірісі; Күкірт қышқылын алудың байланыс әдісі; Азот оксидтері мен нитраттардың және күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері; Металдар мен қорытпаларды алу. Шойын және болат өндірісі. Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы. күрделі қосылыстар. "Топтың элементтері (IVA)". Топ элементтерінің (ІВА) қасиеттерінің өзгеруі, топ элементтерінің (IVA) және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерінің, топ элементтерінің оксидтерінің ( ИВА) қасиеттерінің, табиғатта пайда болу формаларының және қарапайым заттарды алу әдістерінің өзгеруі. "Азот және күкірт". Азот молекуласының, аммиак және аммоний тұздарының құрылымы мен қасиеттерінің ерекшеліктері, азот тыңайтқыштарының өнеркәсіптік өндірісі, азот оксидтері мен нитраттарының қоршаған ортаға әсері, күкіртті сутегі мен сульфидтер, күкірт диоксиді, қоршаған ортаға әсері және қолданылуы, алудың байланыс әдісі. күкірт қышқылы. Металдар мен қорытпаларды алу, өнеркәсіпте электролизді қолдану, металдар өндірісінде қоршаған ортаны қорғау мәселелері; "Өтпелі металдар". Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы; өтпелі металдардың, комплексті қосылыстардың биологиялық рөлі; "Жаңа заттар мен материалдарды әзірлеу". Жаңа материалдарды, физиологиялық белсенділігі бар табиғи және синтетикалық қосылыстарды жасау және жасау, дәрілік заттардың дамуы және синтезі, нанокөміртекті бөлшектердің нанотехнологиялық құрылымы, жаңа полимерлерді игеру, жаңа материалдардың практикалық маңызы.
Көрнекілік: "Күкірт және азот қышқылдарының тотығу қасиеттері";

10) "Химия земли" 12 принципов "зеленой химии", загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы, разрушение озонового слоя Земли, глобальное потепление.
11) "Химия углерода и его соединений" Введение в органическую химию. Состав и структура органических веществ, функциональные группы, гомологические ряды, номенклатура IUPAC алифатических соединений, виды изомерии, алканы, продукты сгорания алканов, свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов, галогенирование. Непредельные углеводороды. Состав, структура и реакционная способность алкенов, стереоизомерия; Галогеноалканы. Получение галогеноалканов; Спирты: одноатомные, многоатомные. Классификация и химические свойства спиртов, промышленное производство этилового спирта. Строение молекулы бензола, получение бензола и его гомологов, химические свойства бензола и его гомологов; Фенол, его строение и свойства. Строение и номенклатура карбонильных соединений, получение и свойства альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, реакция этерификации, сложные эфиры и мыла.
Высокомолекулярные соединения, реакции полимеризации, реакции поликонденсации, полиамиды и полиэфиры, применение, воздействие пластиков на окружающую среду;
Лабораторная работа № 4: "Полимеры и их свойства".
Практическая работа № 1: "Распознавание пластмасс и волокон".
12) "Органический синтез". Основные функциональные группы в органических соединениях, генетическая связь органических веществ.
Лабораторный опыт № 5: "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
Лабораторный опыт №6 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты
Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и по гомологическим рядам".
13) "Биохимия". Классификация углеводов и их строение, свойства и применение углеводов; Амины и аминокислоты". Классификация и номенклатура аминов, физические, химические свойства и получение аминов, состав, строение, биологическая роль аминокислот, физические и химические свойства аминокислот; пептидная связь; образование белков; Белки, структуры белковых молекул, определение структуры полипептидов, роль и применение ферментов, нуклеиновые кислоты: состав и структура ДНК, РНК, биологически значимые элементы, загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами, влияние тяжелых металлов на белки.
Лабораторная работа № 7: "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал".
Лабораторная работа № 8: "Составление моделей молекул аммиака и аминов".
Лабораторная работа № 9: "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода".
Лабораторная работа № 10: "Свойства аминокислот".

10) "Жер химиясы" "Жасыл химияның" 12 қағидасы, атмосфераның, гидросфераның, литосфераның ластануы, жердің озон қабатының бұзылуы, жаһандық жылыну.
11) "Көміртек және оның қосылыстарының химиясы" Органикалық химияға кіріспе. Органикалық заттардың құрамы мен құрылымы, функционалдық топтары, гомологиялық қатарлары, алифатты қосылыстардың IUPAC номенклатурасы, изомерия түрлері, алкандар, алкандардың жану өнімдері, алкандардың орынбасу реакциясының бос радикалды механизмі, галогендеу. қанықпаған көмірсутектер. Алкендердің құрамы, құрылысы және реакциялық қабілеті, стереоизомериясы; Галогеноалкандар . Галоалкандарды дайындау; Спирттер: бір атомды, көп атомды. Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиеттері, этил спиртінің өнеркәсіптік өндірісі. Бензол молекуласының құрылысы, бензол және оның гомологтарын алу, бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері; Фенол, оның құрылымы және қасиеттері. Карбонилді қосылыстардың құрылымы мен номенклатурасы, альдегидтер мен кетондардың, карбон қышқылдарының алынуы және қасиеттері, эфирлену реакциясы, күрделі эфирлер мен сабындар;
Макромолекулалық қосылыстар, полимерлену реакциялары, поликонденсация реакциялары, полиамидтер мен полиэфирлер, қолданылуы, пластмассалардың қоршаған ортаға әсері;
№4 зертханалық жұмыс: "Полимерлер және олардың қасиеттері";
№1 практикалық жұмыс: "Пластиктер мен талшықтарды тану";
12) "Органикалық синтез". Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар, органикалық заттардың генетикалық байланысы;
№5 зертханалық тәжірибе: "Байланыстың қанықпауына сапалық реакциялар".
№6 зертханалық тәжірибе "Спирттердің суда ерігіштігі, спирттердің жануы, бір атомды және көп атомды спирттерге сапалық реакциялары.
"Жану өнімдері және гомологтық қатарлар бойынша заттың молекулалық формуласын анықтау" тақырыбына есептер шығару.
13) "Биохимия". Көмірсулардың жіктелуі және олардың құрылысы, қасиеттері және көмірсулардың қолданылуы; Аминдер және аминқышқылдары. Аминдердің жіктелуі мен номенклатурасы, аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы, амин қышқылдарының құрамы, құрылымы, биологиялық рөлі, аминқышқылдарының физикалық және химиялық қасиеттері; пептидтік байланыс; ақуыздың түзілуі; Ақуыздар, ақуыз молекулаларының құрылымдары, полипептидтердің құрылымын анықтау, ферменттердің, нуклеин қышқылдарының рөлі мен қолданылуы: ДНҚ, РНҚ, биологиялық маңызды элементтердің құрамы мен құрылымы, қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы, ауыр металдардың ақуыздарға әсері. ;
№7 зертханалық жұмыс: "Глюкозаның альдегидті спирт ретіндегі химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалы реакция";
№8 зертханалық жұмыс: "Аммиак және аминдер молекулаларының модельдерін құрастыру";
№9 зертханалық жұмыс: аминқышқылдарының молекулаларын құрастыру және ассиметриялық көміртек атомын анықтау
№10 зертханалық жұмыс: "Амин қышқылдарының қасиеттері";

4) изменять объем часов и содержание дисциплины не более 25%: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
6. Объем учебной нагрузки составляет от 96 -120 часов (4-5 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.

4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
6. Оқу жүктемесінің көлемі оқытудың бағыттары мен біліктілігіне байланысты 96 -120 сағатты (4-5 кредит) құрайды.

Тема 3.1.1 Химические реакции, и их классификации.
Тема 3.1.2 Влияние условий на скорость химических реакций. Катализ.
3.2. Химическое равновесие.
+
+
+
Тема 3.2.1 Химическое равновесие. Влияние различных факторов на равновесие.
Раздел 2. Закономерности протекания химических реакций.
2.2. Периодический закон и периодическая система.
+
+
+
Тема 2.2.1. Аналитические методы в современных исследованиях.
Тема 2.2.2 Элементы (VIIА) группы.
Тема 2.2.3 Изучение свойств галогенов и определение галогенид-ионов в водном растворе.
Тема 2.2.4 Элементы (VIА) группы.
Тема 2.2.5 Элементы (VА) группы.
Тема 2.2.6 Элементы (IVА) группы.
Тема 2.2.7 Формы нахождения в природе и способы получения простых веществ.
Тема 2.2.8 Строение и свойства молекулы азота и аммиака.
Тема 2.2.9 Промышленное производство азотных удобрений.
Тема 2.2.10 Контактный способ получения серной кислоты.
Тема 2.2.11 Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов и диоксида серы на окружающую среду.
Тема 2.2.12 Получение металлов и сплавов.
Тема 2.2.13 Производство чугуна и стали.
Тема 2.2.14 Общая характеристика переходных металлов.
Тема 2.2.15 Комплексные соединения.
Раздел 4. Химия вокруг нас.
4.1. Химия земли.
+
+
+
Тема 4.1.1 Научные принципы химического производства.
Тема 4.1.2 Проблемы охраны окружающей среды при производстве. металлов
Тема 4.1.3 12 принципов "Зеленой химии".
4.2. Химия углерода и его соединений.
+
+
+

Тақырып 3.1.1. Химиялық реакциялар және олардың классификациясы
Тақырып 3.1.2. Химиялық реакциялардың жылдамдығына жағдайлардың әсері. Катализ
3.2. Химиялық тепе-теңдік
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Химиялық баланс. Тепе-теңдікке әртүрлі факторлардың әсері.
2-бөлім Химиялық реакциялардың заңдылықтары
2.1. Периодтық заң және периодтық жүйе
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Қазіргі зерттеулердегі аналитикалық әдістер
Тақырып 2.1.2 (VIIA) тобының элементтері
Тақырып 2.1.3 Галогендердің қасиеттерін зерттеу және сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау.
Тақырып 2.1.4 (VIA) тобының элементтері.
Тақырып 2.1.5 (VА) тобының элементтері.
Тақырып 2.1.6 (IVA) тобының элементтері.
Тақырып 2.1.7 Табиғатта қарапайым заттарды болу формалары және алу жолдары
Тақырып 2.1.8 Азот және аммиак молекулаларының құрылымы мен қасиеттері
Тақырып 2.1.9 Азот тыңайтқыштарының өнеркәсіптік өндірісі
Тақырып 2.1.10 Күкірт қышқылын алудың контактілі әдісі
Тақырып 2.1.11 Азот оксидтері мен нитраттар мен күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері.
Тақырып 2.1.12 Металдар мен қорытпаларды алу.
Тақырып 2.1.13 Шойын және болат өндірісі
Тақырып 2.1.14 Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы.
Тақырып 2.1.15 Күрделі қосылыстар
4 бөлім. Химия және қоршаған орта
4.1. Жер химиясы
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Химиялық өндірістің ғылыми принциптері
Тақырып 4.1.2 Металл өндірісінде қоршаған ортаны қорғау мәселелері
Тақырып 4.1.3 "Жасыл химияның" 12 қағидасы.
4.2. Көміртек және оның қосылыстарының химиясы
+
+
+

Тема 4.2.1 Введение в органическую химию.
Тема 4.2.2 Классификация органических веществ.
Тема 4.2.3 Предельные углеводороды.
Тема 4.2.4 Непредельные углеводороды. Алкены.
Тема 4.2.5 Реакция полимеризации. Производство полиэтилена.
Тема 4.2.6 Составление моделей молекул органических веществ.
Тема 4.2.7Качественные реакции на ненасыщенность связи.
Тема 4.2.8 Алкадиены. Алкины.
Тема 4.2.9 Соединения ароматического ряда.
Тема 4.2.10 Гетероциклические соединения.
Тема 4.2.11 Источники углеводородов. Природный газ. Попутные нефтяные газы Нефть. Переработка нефтепродуктов.
Тема 4.2.12 Уголь. Коксование каменного угля.
Тема 4.2.13 Кислородсодержащие органические соединения. Спирты одноатомные, многоатомные.
Тема 4.2.14 Фенолы.
Тема 4.2.15 Карбонильные соединения. Альдегиды и кетоны.
Тема 4.2.16 Карбоновые кислоты.
Тема 4.2.17Сложные эфиры.
Тема 4.2.18 Жиры.
Тема 4.2.19 Мыла и синтетические моющие средства.
Тема 4.2.20 Высокомолекулярные соединения.
Тема 4.2.21 Реакции поликонденсации. Полиамиды и полиэфиры.
Тема 4.2.22 Применение и воздействие пластиков на окружающую среду.
Тема 4.2.23 Распознавание пластмасс и волокон.
Тема 4.2.24Разработка новых веществ и материалов.
Тема 4.2.25 Нанотехнология.
Раздел 5. Химия и жизнь.
5.1. Биохимия.
+
+
+
Тема 5.1.1 Углеводы: моно, ди, полисахариды.
Тема 5.1.2 Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал.
Тема 5.1.3 Амины.
Тема 5.1.4 Аминокислоты.
Тема 5.1.5 Белки, строение, свойства.
Тема 5.1.6 Роль и применение ферментов.
Тема 5.1.7 Структура нуклеиновых кислот.
Тема 5.1.8 Денатурация и цветные реакции белков.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Частицы и вещества
Состав и строение атома
1) Иметь представление о современной теории строения атома и важнейшие характеристики частиц вещества и атома.
1) Перечисляет основные положения современной теории строения атома;
2) объясняет физический смысл протонов, нейтронов, электронов, нуклонов и нуклидов;
3) раскрывает содержание понятий изотопы, изотоны.
2) Объяснять природу радиоактивности и причину
распада радиоактивных изотопов.
1) Определяет природу радиоактивности и причину распада изотопов;
2) поясняет содержание природных изотопов;
3) различает a -лучи, b-лучи, g-лучи;
4) называет типы радиоактивного распада веществ.
Распределение и движение электронов в атомах
1) Уметь писать электронные конфигурации первых 36 химических элементов периодической системы.

Тақырып 4.2.1 Органикалық химияға кіріспе
Тақырып 4.2.2 Органикалық заттардың классификациясы
Тақырып 4.2.3 Қаныққан көмірсутектер
Тақырып 4.2.4 Қанықпаған көмірсутектер. Алкендер
Тақырып 4.2.5 Полимерлену реакциясы. Полиэтилен өндірісі
Тақырып 4.2.6. Қанықпаған көмірсутектер.
Тақырып 4.2.7 Байланыстың қанықпауына сапалық реакциялар
Тақырып 4.2.8 Алкадиендер. Алкиндер
Тақырып 4.2.9. Ароматты қосылыстар
Тақырып 4.2.10. Гетероциклді қосылыстар
Тақырып 4.2.11 Көмірсутектердің көздері. Табиғи газ. Мұнайға серік газдар. Мұнай. Мұнай өнімдерін қайта өңдеу
Тақырып 4.2.12 Көмір. Көмірді кокстеу
Тақырып 4.2.13 Құрамында оттегі бар органикалық қосылыстар. Спирттер бір атомды, көп атомды
Тақырып 4.2.14 Фенолдар
Тақырып 4.2.15 Карбонилді қосылыстар. Альдегидтер және кетондар
Тақырып 4.2.16. Карбон қышқылдары
Тақырып 4.2.17 Күрделі эфирлер
Тақырып 4.2.18 Майлар
Тақырып 4.2.19 Сабын және синтетикалық жуғыш заттар
Тақырып 4.2.20. Жоғары молекулалық қосылыстар
Тақырып 4.2.21 Поликонденсация реакциялары. Полиамидтер және полиэфирлер
Тақырып 4.2.22 Пластмассалардың қолданылуы және қоршаған ортаға әсері
Тақырып 4.2.23. Пластмассалар мен талшықтарды тану
Тақырып 4.2.24 Жаңа заттар мен материалдарды игеру
Тақырып 4.2.25 Нанотехнология
5 бөлім. Химия және өмір
5.1. Биохимия
+
+
+
Тақырып 5.1.1 Көмірсулар: моно, ди , полисахаридтер
Тақырып 5.1.2 Альдегидті спирт ретіндегі глюкозаның химиялық қасиеттері . Крахмалға сапалық реакция
Тақырып 5.1.3 Аминдер
Тақырып 5.1.4 Аминқышқылдары
Тақырып 5.1.5 Ақуыздар, құрылысы, қасиеттері
Тақырып 5.1.6 Ферменттердің рөлі және қолданылуы
Тақырып 5.1.7 Нуклеин қышқылдарының құрылысы
Тақырып 5.1.8 Ақуыздардың денатурациясы және түс реакциялары
3-тарау Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Бөлшектер мен заттар
Атомның құрамы мен құрылысы
1) Атом құрылысының қазіргі теориясы және зат бөлшектері мен атомның маңызды сипаттамалары туралы түсінікке ие болу.
1) Атом құрылысының қазіргі теориясының негізгі ережелерін атайды;
2) протондардың, нейтрондардың, электрондардың, нуклондардың және нуклидтердің физикалық мағынасын түсіндіреді;
3) изотондар ұғымдарының мазмұнын ашады ;
2) Радиоактивті изотоптардың ыдырауы мен радиоактивтіліктің табиғаты мен себебін түсіндіру.
.
1) Радиоактивтіліктің табиғатын және изотоптардың ыдырау себебін анықтайды;
2) табиғи изотоптардың құрамын түсіндіреді;
3) a-сәулелерді, b-сәулелерді, g-сәулелерді ажыратады;
4) заттардың радиоактивті ыдырау түрлерін атайды;
Атомдардағы электрондардың таралуы және қозғалысы
1) Периодтық жүйенің алғашқы 36 химиялық элементінің электрондық конфигурациясын жаза білу.

1) Перечисляет характеристики и значения квантовых чисел и атомных орбиталей;
2) различает формы s, p, d, f орбиталей;
3) применяет принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда, правило Клечковского для заполнения электронных орбиталей.
Закономерности химических реакций
Периодический закон и периодическая система
окислительно-восстановительные реакции
1) Знать периодический закон и периодическую систему химических элементов, как графическое изображение закона.
1) Объясняет физический смысл периодического закона;
2) определяет валентность и степень окисления атомов; 3) описывает закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления.
Частицы и вещества
Виды химической связи.
1) Усвоить понятия периодичности изменения свойств элементов в периодах и группах, закономерности изменения кислотно-основных и окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
1) Объясняет закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам; 2) прогнозирует свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе; 3) перечисляет основные направления развития науки, связанные с периодическим законом.
2) Характеризовать механизмы образования ковалентной связи.
1) Описывает свойства ковалентной полярной и ковалентной неполярной связи;
2) объясняет образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам; 3) составляет диаграмму Льюиса для молекул H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3;
4) различает типы гибридизации; 5) обосновывает зависимость свойств веществ от электронного и пространственного строения молекул на примере BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2.
Виды химической связи
1) Показать механизмы образования ионной, металлической, водородной связей.
1) Показывает образование ионной связи в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
2) объясняет природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов;
3) раскрывает на примерах механизм образования водородной связи.
2) Различать типы кристаллических решеток веществ.
1) Называет различные типы кристаллических решеток веществ;
2) определяет тип кристаллической решетки вещества;
3) прогнозирует свойства соединений с различными видами связей и типами кристаллических решеток.
Закономерности химических реакций
Периодический закон и периодическая система

1) Кванттық сандар мен атомдық орбитальдардың сипаттамалары мен мәндерін тізеді;
2)орбитальдарының түрлерін ажыратады;
3)орбитальдарды толтыру үшін минималды энергия принципін, Паули принципін, Хунд ережесін, Клечковский ережесін қолданады ;
Химиялық реакциялардың заңдылықтары
Периодтық заң және периодтық жүйе
тотығу-тотықсыздану реакциялары
1) Периодтық заң мен химиялық элементтердің периодтық жүйесін, заңның графикалық көрінісі ретінде білу.
1) Периодтық заңның физикалық мағынасын түсіндіреді;
2) атомдардың валенттілігін және тотығу дәрежесін анықтайды;
3) химиялық элементтер атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын сипаттайды: радиусы, иондану энергиясы, электронға жақындығы, электртерістігі және тотығу дәрежесі;
Бөлшектер мен заттар
Химиялық байланыстың түрлері.
1) Периодтар мен топтардағы элементтердің қасиеттерінің өзгеру периодтылығы, периодтар мен топтардағы қосылыстардың қышқылдық-негіздік және тотықсыздану-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары туралы түсініктерді меңгеру.
1) Периодтар мен топтар бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутегі қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;
2) периодтық жүйедегі орнына қарай химиялық элементтер мен олардың қосылыстарының қасиеттерін болжайды;
3) периодтық заңға байланысты ғылымның дамуының негізгі бағыттарын санайды;
2) Коваленттік байланыстың түзілу механизмдерін сипаттау.
1) Коваленттік полюсті және ковалентті полюссіз байланыстардың қасиеттерін сипаттайды;
2) алмасу және донор-акцепторлық механизмдер арқылы коваленттік байланыстың түзілуін түсіндіреді;
3) H2, Cl2, O2, N2, HCl , NH3 молекулалары үшін Льюис диаграммасын құрастырады;
4) будандастыру түрлерін ажыратады;
5) BF3, CH4, NH3, H2O, BeCl2 мысалында заттардың қасиеттерінің молекулалардың электрондық және кеңістіктік құрылымына тәуелділігін негіздейді;
Химиялық байланыстың түрлері
1) Иондық, металдық, сутектік байланыстың түзілу механизмдерін білу.
1) Қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде иондық байланыстың түзілуін көрсетеді;
2) металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіреді;
3) мысалдар арқылы сутектік байланыстың түзілу механизмін ашады;
2) Заттардың кристалдық торларының түрлерін ажырату.
1) Заттардың кристалдық торларының әртүрлі түрлерін атайды;
2) заттың кристалдық торының түрін анықтайды;
3) әртүрлі типтегі байланыстар мен кристалдық торлардың типтері бар қосылыстардың қасиеттерін болжайды;
Химиялық реакциялардың заңдылықтары
Периодтық заң және периодтық жүйе

1)Знать периодический закон и периодическую систему химических элементов, как графическое изображение закона.
1) Объясняет физический смысл периодического закона; 2) определяет валентность и степень окисления атомов; 3) описывает закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления.
2) Усвоить понятия периодичности изменения свойств элементов в периодах и группах, закономерности изменения кислотно-основных и окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
1) Объясняет закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам; 2) прогнозирует свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе; 3) перечисляет основные направления развития науки, связанные с периодическим законом.
Окислительно-восстановительные реакций
Выполнение практической работы №2.
1) Определяет степень окисления элементов по химическим формулам веществ; 2) составляет окислительные и восстановительные реакции, используя метод электронного баланса; 3) объясняет процессы, протекающие при прохождении электрического тока через раствор и расплав веществ.
Энергетика химических реакций
Скорость химической реакции
1) Определять и знать скорость протекания химической реакции.
1) Формулирует понятие скорость химической реакции;
2) производит расчеты скорости химических реакций;
3) вычисляет скорость для гомогенных и гетерогенных химических реакций.
1) Выполнение практической работы.
1) Применяет закон действующих масс для химических реакций; 2) производит расчеты, используя закон сохранения масс; 3) разъясняет влияние давления и температуры на скорость химической реакции.
Энергетика химических реакций
Химическое равновесие
1)Определять химическое равновесие в обратимых химических реакциях.
1) Раскрывает понятия обратимой реакции, химическое равновесие;
2) объясняет влияние различных факторов на смещение равновесия; 3) объясняет принцип Ле-Шателье-Брауна;
4) поясняет влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие; 5) составляет выражения константы равновесия;
6) объясняет динамический характер химического равновесия.
Закономерности протекания химических реакций
Периодический закон и периодическая система
1) Характеризовать современные аналитические методы химии.
1) Называет аналитические методы в современных исследованиях химии;
2) описывает принцип разделения веществ методом бумажной хромотографии;
3) раскрывает термины неподвижные, подвижные фазы.
Периодический закон и периодическая система
1) Объяснять закономерности изменения свойств галогенов в группе.
1)Дает характеристику галогенам по расположению их в периодической системе;
2)определяет степень окисления, электроотрицательность элементов
3) характеризует галогены по физическим и химическим свойствам;

1) Периодтық заң мен химиялық элементтердің периодтық жүйесін, заңның графикалық көрінісі ретінде білу.
1) Периодтық заңның физикалық мағынасын түсіндіреді;
2) атомдардың валенттілігі мен тотығу дәрежесін анықтайды;
3) химиялық элементтер атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын сипаттайды: радиусы, иондану энергиясы, электронға жақындығы, электртерістігі және тотығу дәрежесі;
2) Периодтар мен топтардағы элементтер қасиеттерінің өзгеру периодтылығы, периодтар мен топтардағы қосылыстардың қышқылдық-негіздік және тотықсыздану-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары туралы түсініктерді меңгеру.
1) Периодтар мен топтар бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутегі қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;
2) периодтық жүйедегі орнына қарай химиялық элементтер мен олардың қосылыстарының қасиеттерін болжайды;
3) периодтық заңға байланысты ғылымның дамуының негізгі бағыттарын санайды;
Тотығу-тотықсыздану реакциялары
№2 практикалық жұмысты орындау
1) Заттардың химиялық формулалары бойынша элементтердің тотығу дәрежесін анықтайды;
2) тотығу және тотықсыздану реакцияларын электронды баланс әдісімен құрастырыды;
3) заттардың ерітіндісі мен балқымасынан электр тогы өткенде болатын процестерді түсіндіреді ;
Химиялық реакциялардың энергиясы
Химиялық реакцияның жылдамдығы
1) Химиялық реакцияның жылдамдығын білу және анықтау.
1) Химиялық реакцияның жылдамдығы туралы ұғымды тұжырымдайды;
2) химиялық реакциялардың жылдамдығын есептейді;
3) біртекті және гетерогенді химиялық реакциялардың жылдамдығын есептейді;
1) Практикалық жұмысты орындау
1) химиялық реакциялар үшін массаның әсер ету заңын қолданады;
2) массалардың сақталу заңын пайдалана отырып есептеулер жасайды;
3) қысым мен температураның химиялық реакция жылдамдығына әсерін түсіндіредіу;
Химиялық реакциялардың энергиясы
Химиялық тепе-теңдік
1)Қайтымды химиялық реакциялардағы химиялық тепе-теңдікті анықтау.
1) Қайтымды реакция, химиялық тепе-теңдік ұғымдарын ашады;
2) тепе-теңдіктің ығысуына әртүрлі факторлардың әсерін түсіндіреді;
3) Ле Шателье -Браун принципін түсіндіреді ;
4) температураның, концентрацияның және қысымның өзгеруінің химиялық тепе-теңдікке әсерін түсіндіру;
5) тепе-теңдік константасына өрнектер құрастырады;
6) химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіреді;
Химиялық реакциялардың заңдылықтары
Периодтық заң және периодтық жүйе
1) Химияның қазіргі аналитикалық әдістеріне сипаттама беру.
1) Қазіргі химия зерттеулеріндегі аналитикалық әдістерді атайды;
хроматографиясы арқылы заттарды бөлу принципін сипаттайды ;
2) жылжымалы фазалар терминдерін ашады ;
Периодтық заң және периодтық жүйе
2) Топтағы галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын білу.
1) Галогендерді периодтық жүйеде орналасуы бойынша сипаттайды;
2) элементтердің тотығу дәрежесін, электртерістігін анықтайды
3) галогендерді физикалық және химиялық қасиеттері бойынша сипаттайды;

4) объясняет закономерности изменения свойств галогенов в группе;
5) проводит качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, ионы; 6) объясняет биологическую роль йода в организме человека, возникновение болезней, связанных с дефицитом йода.
Периодический закон и периодическая система
1)Выполнение практической работы;
2) характеризовать элементы (VIА) главная подгруппа периодической системы.
1) Проводит работу по общей характеристике элементов (VIА) группы; 2) объясняет нахождение в природе кислорода и серы;
3) определяет способы получения кислорода и серы;
4) описывает общие свойства химических элементов.
1)Раскрыть контактный способ получения серной кислоты.
1) Обосновывает значение серной кислоты для промышленности;
2) объясняет контактный процесс промышленного производства серной кислоты; 3) сравнивает свойства разбавленной и концентрированной серной кислот.
1)Характеризовать элементы (VА) главная подгруппа периодической системы;
2)объяснить строение и свойства молекулы азота и аммиака.
1) Поясняет низкую химическую активность азота на основе строения молекулы; 2) составляет уравнения реакций, характеризующих получение и химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора; 3) описывает способы промышленного производства аммиака и азотной кислоты и отрасли применения.
1)Раскрыть технологию промышленного производства азотных удобрений.
1) Описывает влияние азотных удобрений на растения;
2) описывает промышленное производство азотных удобрений.
3) описывает пользу и вред азотных удобрении
4) описывает могущество азотных удобрении
5)описывает огромное значение азотных удобрении в увеличении урожайности растении.
1) Объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов (IVА) группы.
1) Описывает физические и химические свойства углерода, кремния и их соединений; 2) объясняет качественные реакции на карбонат-, силикат- ионы;
3) определяет степень окисления элементов.
2) Объяснять формы нахождения в природе и способы получения простых веществ элементов (IVА) группы.
1) Описывает нахождение элементов в природе свойства
и применение элементов (IVА) группы;
2) осуществляет генетическую связь химических соединении;
Химия земли
1) Выполнение практической работы
1) Анализирует воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву;
2) объясняет роль диоксида серы на формирование кислотных дождей и их воздействие на окружающую среду;
3) описывает образование диоксида серы при горении серосодержащего ископаемого топлива; 4) раскрывает вредное воздействие на окружающую среду оксидов азота, нитратов и диоксида серы;
5) предлагает пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота и фосфора на окружающую среду.
1) Объяснять способы получения металлов и сплавов.
1) Называет месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане; 2) объясняет свойства и применение меди, цинка, хрома и их важнейших соединений; 3)описывает применение алюминия и его сплавов; 4)объясняет коррозию, причины ее возникновения и негативное влияние на срок эксплуатации металлических конструкций; 5) называет состав важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугун, сталь, латунь, бронза, мельхиор, дюраль; 6) описывает способы получения чугуна и стали и их свойства.
1) Усвоить основы технологии и производства получения чугуна и стали.
1) Называет химические и технологические процессы, происходящие при получении чугуна;
2) характеризует исходные материалы для получения стали;
3) объясняет особенности переработки чугуна в сталь.
1) Характеризовать переходные металлы.
1) Раскрывает понятие и
свойства переходных металлов.
2) раскрывает биологическую роль переходных металлов.
Химия земли
1) Объяснять комплексные соединения.
1) Объясняет понятие внутренняя координационная сфера, внешняя координационная сфера;
2) разъясняет термины комплексообразователь, лиганда, координационное число.
1) Знать основные научные принципы химического производства.
1) Перечисляет основные принципы химического производства;
2) определяет материалы, подвергающиеся вторичной переработке;
3) разъясняет значение непрерывности химического производства.
3) Объяснять проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов.
1) Прогнозирует экологические проблемы в различных отраслях химической промышленности Казахстана;
2) раскрывает экологические проблемы химических производств Казахстана; 3) оценивает воздействие отходов химического и металлургического производств на окружающую среду;
4) предлагает пути решения проблемы деградации земель, загрязнителей воздуха, промышленных стоков;
о) объясняет биологическую роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов.

4) топтағы галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;
5) хлорид-, бромид-, йодид-, иондарға сапалық реакциялар жүргізеді; 6) йодтың адам ағзасындағы биологиялық рөлін, йод тапшылығына байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіреді;
Периодтық заң және периодтық жүйе
3) Практикалық жұмысты орындау;
4) периодтық жүйенің негізгі топшасы (VIA) элементтеріне сипаттама беру.
1) (VIА) элементтерінің жалпы сипаттамасы бойынша жұмыс жүргізеді;
2) табиғатта оттегі мен күкірттің болуын түсіндіреді;
3) оттегі мен күкіртті алу әдістерін анықтайды;
4) химиялық элементтердің жалпы қасиеттерін сипаттайды;
5) Күкірт қышқылын алудың контактілік әдісін ашу.
1) Күкірт қышқылының өнеркәсіп үшін маңызын негіздеу;
2) күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің контактілі процесін түсіндіреді;
3) сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылдарының қасиеттерін салыстырады;
1) Периодтық жүйенің негізгі топшасы (VA) элементтеріне сипаттама беру.
2) Азот және аммиак молекулаларының құрылысы мен қасиеттерін білу.
1) Азоттың төмен реактивтілігін молекуланың құрылымына сүйене отырып түсіндіреді;
2) газ тәріздес аммиак пен оның сулы ерітіндісінің алынуын және химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады ;
3) аммиак пен азот қышқылын өнеркәсіптік өндіру әдістерін және қолдану саласын сипаттайды;
3) Азот тыңайтқыштарының өнеркәсіптік өндірісінің технологиясын ашу.
1) Азотты тыңайтқыштардың өсімдіктерге әсерін сипаттайды;
2) азот тыңайтқыштарының өнеркәсіптік өндірісін сипаттайды,
3) азотты тыңайтқыштардың пайдасы мен зиянын сипаттайды,
4) азот тыңайтқышының қуатын сипаттайды,
5) азот тыңайтқыштарының өсімдік өнімділігін арттырудағы үлкен маңызын сипаттайды;
1) Топ элементтерінің (ІVА) физикалық-химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын білу.
1) Көміртектің, кремнийдің және олардың қосылыстарының физика-химиялық қасиеттерін сипаттайды;
2) карбонатты, силикат иондарына сапалық реакцияларды түсіндіреді;
3) элементтердің тотығу дәрежесін анықтайды;
2) Табиғатта пайда болу формаларын және топ элементтерінің қарапайым заттарын алу әдістерін (IVА) білу.
1) Мүліктің табиғатындағы элементтердің орналасуын сипаттайды және (IVA) топтың элементтерін пайдаланады;
2) химиялық қосылыстардың генетикалық байланысын жүзеге асырады;
Жер химиясы
2) Практикалық жұмысты орындау
1) Азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа әсерін талдайды;
2) күкірт диоксидінің қышқыл жаңбыр түзудегі рөлін және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді;
3) құрамында күкірті бар қазба отындарын жағу кезінде күкірт диоксидінің түзілуін сипаттайды;
4) азот оксидтерінің, нитраттардың және күкірт диоксидінің қоршаған ортаға зиянды әсерін анықтайды;
5) азот пен фосфор қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешу жолдарын ұсынады;
3) Металдар мен қорытпаларды алу әдістерін білу.
1) Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындарын атайды;
2) мыс, мырыш, хром және олардың маңызды қосылыстарының қасиеттері мен қолданылуын түсіндіреді;
3) алюминий мен оның қорытпаларының қолданылуын сипаттайды;
4) коррозияны, оның пайда болу себептерін және металл конструкцияларының қызмет ету мерзіміне кері әсерін түсіндіреді;
5) ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын ең маңызды қорытпалардың құрамын атайды: шойын, болат, латунь, қола, мельхиор, дуралюминий;
6) шойын мен болатты алу әдістерін және олардың қасиеттерін сипаттайды;
4) Шойын мен болат өндіру технологиясы мен өндірісінің негіздерін білу.
1) Шойын өндіру кезінде болатын химиялық және технологиялық процестерді атайды;
2) болат өндіруге арналған шикізатты сипаттайды;
3) шойынды болатқа өңдеу ерекшеліктерін түсіндіреді;
5) Өтпелі металдарға сипаттама беру.
1) Өтпелі металдардың ұғымын және қасиеттері ашады.
2) өтпелі металдардың биологиялық рөлін ашады;
Жер химиясы
6) Комплексті қосылыстарды білу.
1) Ішкі үйлестіру саласы, сыртқы үйлестіру саласы ұғымдарын түсіндіреді;
лиганда, координациялық сан терминдерін түсіндіреді ;
Химиялық өндірістің негізгі ғылыми принциптерін білу.
1) Химиялық өндірістің негізгі принциптерін атайды;
2) қайта өңдеуге жататын материалдарды анықтайды;
3) химиялық өндірістің үздіксіздігінің маңыздылығын түсіндіреді;
8) Металл өндірісіндегі қоршаған ортаны қорғау мәселелерін білу.
1) Қазақстандағы химия өнеркәсібінің әртүрлі салаларындағы экологиялық проблемаларды болжайды;
2) Қазақстандағы химиялық өндірістің экологиялық проблемаларын ашады;
3) химия және металлургиялық өнеркәсіп қалдықтарының қоршаған ортаға әсерін бағалайды;
4) жердiң тозу, атмосфералық ауаны ластаушы заттар, өндiрiстiк ағынды сулар проблемаларын шешу жолдарын ұсынады;
5) металдар мен бейметалдардың тірі организмдер тіршілігіндегі биологиялық рөлін түсіндіреді;
9) Жасыл химияның 12 қағидасын білу.

1) Объяснять 12 принципов "Зеленой химии".
1) Называет и объясняет12 принципов "Зеленой химии"; 2) перечисляет источники загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы;
3) предлагает пути решения глобальных экологических проблем; 4) объясняет проблему "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя.
Химия вокруг нас
Углерод и его соединений
1) Объяснять основы органической химии как производные углерода и его соединений.
1) Отличает органические вещества от неорганических;
2) описывает гибридизацию углерода в углеводородах; 3) объясняет особенности строения атома углерода и способность образовывать -С-С связи; 4) называет основные положения теории А.М. Бутлерова;
5) различает эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов; 6) называет виды изомерии.
1) Объяснять состав и структуру органических веществ.
1) Составляет формулы изомеров: структурных формул и функциональных групп соединении; 2) раскрывает структуру и роль радикалов в жизни живых организмов; 3) поясняет формирование гомологических рядов; 4) объясняет различие и сходство свойств гомологов; 5) составляет структурные формулы соединений и называет их по номенклатуре IUPAC (IUPAC-международный союз теоретической и прикладной химии).
1) Усвоить классификацию органических веществ.
1) Описывает строение функциональных групп спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров; 2) раскрывает значение органических соединений в жизни человека; 3) раскрывает вклад казахстанских ученых в развитие органической химии.
1) Объяснять предельные углеводороды.
1) Называет продукты сгорания алканов и оценивает их влияние на окружающую среду; 2) определяет молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания; 3) находит простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров; 4) характеризует гомологический ряд, строение, химические и физические свойства циклоалканов; 5) составляет структурные формулы и формулы изомеров, называет вещества по номенклатуре ИЮПАК (IUPAC-международный союз теоретической и прикладной химии).
1) Объяснять непредельные углеводороды.
1) Составляет гомологический ряд непредельных углеводородов;
2) объясняет строение, физические и химические свойства непредельных углеводородов;
3) раскрывает способы их получения;
4) описывает качественные реакции на алкены (ненасыщенность);
5) составляет структурные формулы алкенов.
5) Характеризовать реакции полимеризации и производство полиэтилена.
1) Составляет реакции полимеризации (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид);
2) различает понятия "мономер", "элементарное звено",
"олигомер", "полимер", "степень полимеризации"; 3) составляет уравнение реакции полимеризации и поликонденсации;
4)называет области применения полиэтилена и других полимеров.
1) Выполнение практической работы
1)Собирает модели молекул органических веществ;
2) объясняет структуру молекулы органических веществ;
3)выполняет требования техники безопасности;
4)подводит итоги.
1) Выполнение практической работы
1)Проводит качественные реакции на ненасыщенность связи;
2)объясняет термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения; 3) экспериментально доказывает ненасыщенность связей в алкенах.
1) Усвоить знания по алкадиенам и алкинам.
1) Объясняет строение, свойства алкадиенов и алкинов; 2) объясняет свойства алкадиенов и алкинов на основе их строения; 3) собирает шаростержневые модели продуктов реакции
полимеризации диенов (изопрен); 4) составляет гомологический ряд алкадиенов и алкинов.
1) Характеризовать соединения ароматического ряда.
1) Объясняет структуру молекулы бензола с позиции делокализации электронов;
2) описывает свойства, характерные для бензола и его гомологов; 3) составляет реакции получения бензола и его гомологов; 4) объясняет применение бензола в органическом синтезе.
Углерод и его соединения
1) Характеризовать гетероциклические соединения.
1) Раскрывает структуру молекулы гетероциклических соединений;
2) объясняет номенклатуру и изомерию гетероциклических соединений;
3) раскрывает область применения гетероциклических соединений.
1) Объяснять источники углеводородов.
1) Раскрывает использование углеродсодержащих соединений в качестве топлива; 2) определяет по карте месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане.
1) Характеризовать природный газ, попутные нефтяные газы как источников тепловой энергии.
1) Объясняет происхождение попутных нефтяных и природного газов;
2) называет состав и применение попутных нефтяных и природного газов;
3) составляет уравнения химических реакций.
1) Объяснять происхождение каменного угля и процесс коксования.
1) Называет области применения углеродсодержащих соединений
в качестве топлива;
2) объясняет процесс коксования каменного угля; 3) определяет по карте месторождения угля, нефти и
природного газа в Казахстане.
Углерод и его соединения
1) Усвоить механизм реакций получения галогеноалканов.
1) Объясняет важность галогеноалканов для органического синтеза;
2) перечисляет методы получения галогеноалканов;
3) объясняет влияние галогеноалканов на окружающую среду.
1) Объяснять кислородсодержащие органические соединения, одноатомные и многоатомные спирты.
1) Перечисляет способы получения и области применения спиртов; 2) раскрывает токсичные действия спиртов на организм человека; 3) составляет структурные формулы спиртов и называет их по номенклатуре IUPAC (IUPAC-международный союз теоретической и прикладной химии); 4) классифицирует и составляет формулы изомеров: структурных, функциональных групп и межклассовых.
1) Выполнение практической работы
1) Составляет уравнения реакций, характеризирующих
химические свойства спиртов; 2) проводит качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты;
3) объясняет химические свойства спиртов на основе взаимного влияния атомов;
1) Объяснять фенолы, их строение и свойства.
1) Называет способы получения фенолов; 2) составляет уравнения реакций, характеризирующие химические свойства фенолов; 3) называет области применения фенолов;
4) Знать альдегиды и кетоны.
1) Составляет структурные формулы альдегидов и кетонов;
2) называет альдегиды и кетоны
по номенклатуре ИЮПАК (IUPAC-международный союз теоретической и прикладной химии); 3) составляет уравнения реакций получения альдегидов и кетонов; 4) называет продукты окисления и восстановления альдегидов и кетонов.
Углерод и его соединения
1) Знать карбоновые кислоты.
1) Составляет структурные формулы карбоновых кислот и называет их по международной номенклатуре;
2) объясняет физические свойства и способы получения карбоновых кислот; 3) записывает уравнения реакций, характеризующих химические свойства карбоновых кислот; 4) называет области применения карбоновых кислот.
1) Знать сложные эфиры и мыла, жиры;
1) Составляет структурные формулы эфиров и называет их по международной номенклатуре;
2) описывает состав и строение жиров; 3) объясняет функции жиров; 4) проводит качественную реакцию на жиры; 4) называет продукты гидролиза и омыления жиров.
1) Усвоить мыла и синтетические моющие средства.
1) Описывает способы получения мыла, синтетических моющих средств;
2) объясняет свойства поверхностно-активных веществ (ПАВ); 3) раскрывает необходимость защиты природы от загрязнения синтетическими моющими средствами.
1) Объяснять химию высокомолекулярных соединений.
1) Распознает пластмассы и волокна; 2) различает виды полимеров, производимые в Казахстане;
3) называет свойства и области применения некоторых полимеров и пластмасс;
4) составляет схему генетической связи основных классов
органических соединений; 5) рассчитывает выход продукта, количество (объем, массу)
продукта реакции по количеству реагента (объему, массе).
1) Усвоить реакции поликонденсации, получения полиамидов и полиэфиров.
1) Определяет реакцию поликонденсации;
2) записывает реакции получения полиамидов и полиэфиров;
3) раскрывает классификацию важнейших видов волокон;
1) Оценивать применение и воздействие пластиков на окружающую среду.
1) Называет области применения пластиков в аграрно-технологическом направлении;
2) характеризует воздействие пластиков на окружающую среду;
3) раскрывает производство полимеров в Казахстане.
1) Выполнение практической работы.
1) Экспериментально доказывает относительную инертность пластиков по отношению к химическим реагентам; 2) называет области применения пластмасс и волокон в аграрно-технологическом направлении;
3) оценивает значимость продуктов их переработки в аграрно-технологическом направлении.
Химия углерода и его соединений
1) Знать способы разработки новых веществ и материалов.
1) Разъясняет способы получения новых материалов с использованием современных методов;
2) объясняет значение новых полимеров;
3) составляет структурные формулы веществ;
4) поясняет практическое значение новых материалов;
5) раскрывает способ разработки и синтез лекарственных препаратов.
1) Знать о нанотехнологии как современной отрасли науки.
1) Объясняет физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия";
2) называет методы синтеза, исследования и области применения наночастиц.
Химия и жизнь
Биохимия
1) Усвоить класс углеводов
1) Различает формулы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы; 2) составляет уравнения реакций спиртового, молочнокислого брожения глюкозы; 3) называет продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы; 4) сравнивает строение и свойства крахмала и целлюлозы.
1) Выполнение практической работы
1) Экспериментально определяет наличие функциональных групп в глюкозе;
2) проводит качественную реакцию на крахмал.
1) Усвоить знания об аминах.
1) Раскрывает классификацию и номенклатуру аминов; 2) сравнивает структуры и основные свойства аммиака, аминов и анилина; 3) объясняет физические свойства аминов и анилина; 4) составляет уравнения реакций получения аминов и анилина.
1) Знать аминокислоты, как о важнейшем классе белков.
1) Перечисляет тривиальные и систематические названия аминокислот; 2) описывает состав и строение молекул аминокислот; 3) раскрывает амфотерность аминокислот.
1) Усвоить образование белковой молекулы, структуру и пептидные связи.
1) Называет продукты гидролиза белков;
2) поясняет образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот; 3) составляет первичную, вторичную, третичную и четвертичную структуры молекулы белка;
4) описывает функции белков.
1) Знать роль и применение ферментов.
1) Объясняет роль ферментов;
2) описывает эффективность ферментов;
3) раскрывает область применения ферментов.
1) Знать структуру дезоксирибонуклеиновых кислот (ДНК) и рибонуклеиновых кислот (РНК).
1) Описывает строение нуклеиновых кислот и их классификацию; 2) сравнивает структуры дезоксирибонуклеиновых кислот (ДНК) и рибонуклеиновых кислот (РНК); 3) объясняет биологическую роль дезоксирибонуклеиновых кислот (ДНК) и рибонуклеиновых кислот (РНК); 4) раскрывает значимость генной инженерии и биотехнологии.
1) Выполнение практической работы
1) Объясняет свойство денатурации белков;
2) проводит качественные реакции на белки;
3) применяет ранее полученные знания по теме.
Приложение 90
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Биология" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1.Типовая учебная программа по дисциплине "Биология" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2.Цель учебной дисциплины: развитие современных биологических знаний и умений у обучающихся; понимание сущности, развития и проявления жизни на разных уровнях ее организации; формирование практических навыков через объяснение основных закономерностей, свойственных живым организмам; подготовка всесторонне развитой личности, которая понимает значение жизни как наивысшей ценности и применяет предметные знаний в области аграрно-технического направления.
3.Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1)расширить значимые биологические знания и умения, определяющие роль человека в природе на основе понимания законов ее развития в области аграрно-технического направления;
2)применять законы развития и функционирования природы в качестве основы и средства для приобретения новых знаний, их дальнейшего расширения и углубления в области аграрно-технического направления;
3)формировать в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4)развивать качества инициативной личности, позволяющие свободно ориентироваться в окружающей действительности, с готовностью принимать самостоятельные решения, связанные этическими вопросами и с личным участием в социальной жизни общества и в трудовой деятельности аграрного сектора;
5)развивать у обучающихся интеллектуальные умения, необходимые для продолжения образования и самообразования.

1) "Жасыл химияның" 12 қағидасын атайды және түсіндіреді;
2) атмосфераның, гидросфераның және литосфераның ластану көздерін атайды;
3) ғаламдық экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсынады;
4) "парниктік эффект" және озон қабатының бұзылуы мәселесін түсіндіреді;
Химия және қоршаған орта
Көміртек және оның қосылыстарының химиясы
1) Көміртек және оның қосылыстарының туындылары ретінде органикалық химия негіздерін білу.
1) Органикалық заттарды бейорганикалық заттардан ажыратады;
2) көмірсутектердегі көміртектің гибридтенуін сипаттайды;
3) көміртек атомының құрылымдық ерекшеліктерін және -С-С байланысын түзу қабілетін түсіндіреді;
4) А.М. Бутлеров теориясының негізгі ережелерін атайды;
5)көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажыратады;
6) изомерия түрлерін атайды.
1) Органикалық заттардың құрамы мен құрылысын білу.
1) Изомерлердің формулаларын құрастырады: қосылыстың құрылымдық формулалары мен функционалдық топтары;
2) радикалдардың құрылысы мен тірі ағзалар тіршілігіндегі рөлін ашады;
3) гомологтық қатарлардың түзілуін түсіндіреді;
4) гомологтардың қасиеттерінің айырмашылығы мен ұқсастығын түсіндіреді;
5) қосылыстардың құрылымдық формулаларын құрастырады және оларды IUPAC номенклатурасына сәйкес атайды (IUPAC-Халықаралық таза және қолданбалы химия одағы);
2) Органикалық заттардың классификациясын білу.
1) спирттердің, альдегидтердің және кетондардың, карбон қышқылдарының, күрделі эфирлердің функционалды топтарының құрылымын сипаттайды;
2) органикалық қосылыстардың адам өміріндегі маңызын ашады;
3) қазақ ғалымдарының органикалық химияның дамуына қосқан үлесін ашады.
3) Қаныққан көмірсутектерді білу.
1)Алкандардың жану өнімдерін атайды және олардың қоршаған ортаға әсерін бағалайды;
2) берілген жану өнімдері бойынша заттың молекулалық формуласын анықтайды;
3) элементтердің массалық үлестері және олардың буларының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым және молекулалық формулаларын табады;
4) гомологтық қатарды, құрылымын, химиялық құрамын және циклоалкандардың физикалық қасиеттерін сипаттайды.;
5) изомерлердің құрылымдық формулалары мен формулаларын құрастырады, IUPAC номенклатурасы (IUPAC – Халықаралық таза және қолданбалы химия одағы) бойынша заттарды атайды.
4) Қанықпаған көмірсутектерді білу.
1) Қанықпаған көмірсутектердің гомологтық қатарын құрайды;
2) қанықпаған көмірсутектердің құрылымын, физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіреді;
3) оларды өндіру әдістерін ашады;
4) алкендерге (қанықпауға) сапалық реакцияларды сипаттайды;
5) алкендердің құрылымдық формулаларын құрайды;
5) Полимерлену реакциялары мен полиэтилен өндірісін сипаттау.
1) Полимерлену реакцияларын құрайды (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид);
2) "мономер", "элементар буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" ұғымдарын ажыратады;
3) полимерлену және поликонденсациялау реакция теңдеуін құрастырады;
4) полиэтилен және басқа полимерлердің қолдану аймақтарын атайды;
6) Практикалық жұмысты орындау.
1) Органикалық заттардың молекулаларының үлгілерін жинайды;
2) органикалық заттар молекуласының құрылысын түсіндіреді;
3) қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді;
4) қорытындылайды.
7) Практикалық жұмысты орындау.
1) Байланыстың қанықпауына сапалық реакциялар жүргізеді;
2) "қанықпау" терминін және қанықпаудың қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіреді;
3) алкендердегі байланыстардың қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдейді ;
8) Алкадиендер мен алкиндер туралы білім алу.
1) Алкадиендер мен алкиндердің құрылысын, қасиеттерін түсіндіреді ;
2) алкадиендер мен алкиндердің құрылысына қарай қасиеттерін түсіндіру;
3) диендердің полимерленуі (изопрен) реакция өнімдерінің шарикті үлгілерін құрастырады;
4) алкадиендер мен алкиндердің гомологтық қатарын құрайды ;
9) Ароматты қосылыстарға сипаттама беру.
1) Делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласының құрылымын түсіндіреді;
2) бензолға және оның гомологтарына тән қасиеттерді сипаттайды;
3) бензолды және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастырады;
4) бензолдың органикалық синтезде қолданылуын түсіндіреді;
Көміртек және оның қосылыстарының химиясы
1) Гетероциклді қосылыстарға сипаттама беру.
1) Гетероциклді қосылыстардың молекуласының құрылысын ашады;
2) гетероциклді қосылыстардың номенклатурасы мен изомериясын түсіндіреді;
3) гетероциклді қосылыстардың қолданылу аясын ашады;
2) Көмірсутектердің қайнар көздерін білу.
1) Көміртекті қосылыстарды отын ретінде пайдалануды ашады;
2) картада Қазақстандағы көмір, мұнай және табиғи газ кен орындарын анықтайды;
3) Табиғи газды, мұнайға серік газдардың жылу энергиясының көздері ретінде сипаттау.
1) Мұнайға серік газдар мен табиғи газдардың шығу тегін түсіндіреді;
2) мұнайға серік газдар мен табиғи газдардың құрамы мен пайдаланылуын атайды;
3) химиялық реакция теңдеулерін құрастырады.
4) Тас көмірдің шығу тегі мен кокстеу процесін білу.
1) Құрамында көміртегі бар қосылыстардың отын ретінде қолдану аймақтарын атайды;
2) көмірді кокстеу процесін түсіндіреді;
3) картада Қазақстандағы табиғи газ, көмір, мұнай және кен орындарын анықтайды;
Көміртек және оның қосылыстарының химиясы
1)Галоалкандарды алу реакцияларының механизмін білу .
1) Галогеналкандардың органикалық синтез үшін маңызын түсіндіреді ;
2) галоалкандарды алу әдістерін көрсетеді ;
3) галогеналкандардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді;
2) Құрамында оттегі бар органикалық қосылыстарды, бір атомды және көп атомды спирттерді білу.
1) спирттерді алу әдістері мен қолдану аймақтарын тізіп көрсетеді;
2) спирттердің адам ағзасына улы әсерін анықтайды;
3) спирттердің құрылымдық формулаларын құрастырады және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атайды (IUPAC-Халықаралық таза және қолданбалы химия одағы);
4) изомерлерді жіктейді және тұжырымдайды: құрылымдық , функционалдық топтар және сыныпаралық.
3) Практикалық жұмысты орындау
1) Спирттердің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады;
2) бір атомды және көп атомды спирттерге сапалық реакциялар жүргізеді;
3) атомдардың өзара әсер етуі негізінде спирттердің химиялық қасиеттерін түсіндіреді;
3) Фенолдарды, олардың құрылысы мен қасиеттерін білу.
1) Фенолдарды алу әдістерін атайды;
2) фенолдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады;
3) фенолдардың қолдану аймақтарын атайды;
4) Альдегидтер мен кетондарды білу.
1) Альдегидтер мен кетондардың құрылымдық формулаларын IUPAC номенклатурасы бойынша (IUPAC-Халықаралық таза және қолданбалы химия одағы) құрастырады;
2) альдегидтер мен кетондарды атайды
3) альдегидтер мен кетондарды алу реакцияларының теңдеулерін құрастырады;
4) альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану өнімдерін атайды;
Көміртек және оның қосылыстарының химиясы
1) Карбон қышқылдарын білу.
1) Карбон қышқылдарының құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды халықаралық номенклатура бойынша атайды;
2) карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алу әдістерін түсіндіреді;
3) карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін жазады;
4) карбон қышқылдарының қолданылу аймақтарын атайды.
2) Күрделі эфирлер мен сабындарды, майларды білу.
1) Эфирлердің құрылымдық формулаларын құрастырады және оларды халықаралық номенклатура бойынша атайды;
2) майлардың құрамы мен құрылымын сипаттайды;
3) майлардың қызметін түсіндіреді;
4) майларға сапалық реакция жүргізеді;
5) майлардың гидролизі мен сабындану өнімдерін атайды.
3) Сабындар мен синтетикалық жуғыш заттарды білу.
1) Сабын, синтетикалық жуғыш заттарды өндіру әдістерін сипаттайды;
2) беттік-белсенді заттардың (беттік белсенді заттардың) қасиеттерін түсіндіреді;
3) табиғатты синтетикалық жуғыш заттармен ластанудан қорғау қажеттілігін ашады.
4) Макромолекулалық қосылыстардың химиясын білу.
1) Пластмассалар мен талшықтарды тәжірибе жүзінде таниды;
2) Қазақстанда өндірілетін полимерлердің түрлерін ажыратады;
3) кейбір полимерлер мен пластмассалардың қасиеттері мен қолданылуын атайды;
4) органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысы диаграммасын құрастырады;
5) реагент мөлшері бойынша реакция өнімі (көлемі, салмғы) өнім шығымын, санын (көлемін, салмағы) есептейді;
5) Поликонденсация, полиамидтер мен полиэфирлерді алу реакцияларын меңгеру.
1) Поликонденсация реакциясын анықтайды;
2) полиамидтер мен полиэфирлерді алу реакцияларын жазады;
3) талшықтардың маңызды түрлерінің классификациясын ашады;
6) Пластмассалардың қолданылуын және қоршаған ортаға әсерін бағалау.
1) Агротехнологиялық бағытта пластмассаларды қолдану аймақтарын атайды;
2) пластмассалардың қоршаған ортаға әсерін сипаттайды;
3) Қазақстандағы полимерлер өндірісін ашады;
7) Практикалық жұмысты орындау
1) Химиялық реагенттерге қатысты пластмассалардың салыстырмалы инерттілігін тәжірибе жүзінде дәлелдейді;
2) агротехнологиялық бағытта пластмассалар мен талшықтарды қолдану аймақтарын атайды;
3) агротехнологиялық бағытта оларды өңдеу өнімдерінің маңыздылығын бағалайды;
Көміртек және оның қосылыстарының химиясы
1) Жаңа заттар мен материалдарды қалай жасау керектігін білу.
1) Заманауи әдістерді қолдана отырып, жаңа материалдарды алу жолдарын түсіндіреді;
2) жаңа полимерлердің маңызын түсіндіреді;
3) заттардың құрылымдық формулаларын құрастырады;
4) жаңа материалдардың практикалық маңызын түсіндіреді;
5) дәрілік заттарды әзірлеу және синтездеу әдісін ашады;
2) Қазіргі ғылым саласы ретінде нанотехнология туралы білу.
1) Нанохимия " ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіреді ;
2) нанобөлшектерді синтездеу, зерттеу және қолдану әдістерін атайды;
Химия және өмір
Биохимия
1) Көмірсулар класын меңгеру.
1) Глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза молекулаларының формулаларын ажыратады;
2) глюкозаның спирттік, сүтқышқылды ашыту реакцияларының теңдеулерін құрастырады;
3) сахарозаның, крахмалдың және целлюлозаның гидролизі өнімдерін атайды;
4) крахмал мен целлюлозаның құрылысы мен қасиеттерін салыстырады;
2) Практикалық жұмысты орындау
1) Глюкозада функционалдық топтардың болуын эксперименталды түрде анықтайды;
2) крахмалға сапалық реакция жүргізеді;
3) Аминдер туралы білу.
1) Аминдердің жіктелуін және номенклатурасын ашады;
2) аммиак, амин және анилиннің құрылысы мен негізгі қасиеттерін салыстырады;
3) аминдер мен анилиннің физикалық қасиеттерін түсіндіреді;
4) аминдер мен анилин алу реакцияларының теңдеулерін құрастырады;
4) Аминқышқылдарды ақуыздардың ең маңызды класы ретінде білу.
1) Аминқышқылдарының тривиальды және жүйелі атауларын санайды;
2) аминқышқылдарының молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттайды;
3) аминқышқылдарының амфотерлілігін ашады.
5) Ақуыз молекуласының түзілуін, құрылымын және пептидтік байланыстарын білу.
1) Ақуыз гидролизінің өнімдерін атайды;
2) а-амин қышқылдарынан ақуыздарды алу кезінде пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіреді;
3) ақуыз молекуласының біріншілік, екіншілік, үшіншілік және төрттік құрылымдарын құрайды;
4) ақуыздардың қызметін сипаттайды;
6) Ферменттердің рөлі мен қолданылуын білу.
1) Ферменттердің рөлін түсіндіреді;
2) ферменттердің тиімділігін сипаттайды;
3) ферменттердің қолданылу аясын ашады.
7) Дезоксирибонуклеин қышқылдарының (ДНҚ) және рибонуклеин қышқылдарының (РНҚ) құрылысын білу.
1) Нуклеин қышқылдарының құрылысын және олардың классификациясын сипаттайды;
2) дезоксирибонуклеин қышқылдарының (ДНҚ) және рибонуклеин қышқылдарының (РНҚ) құрылымдарын салыстырады;
3) дезоксирибонуклеин қышқылдарының ( ДНҚ) және рибонуклеин қышқылдарының (РНҚ) биологиялық рөлін түсіндіреді ;
4) гендік инженерия мен биотехнологияның маңыздылығын ашады;
8) Практикалық жұмысты орындау
1) Ақуыздың денатурациялану қасиетін түсіндіреді;
2) ақуыздарға сапалық реакциялар жүргізеді;
3) тақырып бойынша бұрын алған білімдерін қолданады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
90-қосымша
Аграрлық-техникалық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-техникалық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. Оқу пәнінің мақсаты: білім алушыларда қазіргі заманғы биологиялық білім мен дағдыларды дамыту; оны ұйымдастырудың әртүрлі деңгейлеріндегі өмірдің мәнін, дамуы мен көрінісін түсіну; тірі организмдерге тән негізгі заңдылықтарды түсіндіру арқылы практикалық дағдыларды қалыптастыру; өмірдің маңыздылығын ең жоғары құндылық ретінде түсінетін және аграрлық-техникалық бағыт саласында пәндік білімді қолданатын жан-жақты дамыған тұлғаны дайындау.
3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) аграрлық-техникалық бағыт саласындағы оның даму заңдарын түсіну негізінде адамның табиғаттағы рөлін айқындайтын маңызды биологиялық білім мен іскерлікті кеңейту;
2) табиғаттың дамуы мен жұмыс істеу заңдарын жаңа білім алу, оларды аграрлық-техникалық бағыт саласында одан әрі кеңейту және тереңдету үшін негіз және құрал ретінде қолдануға;
3) білім жүйесін және ғылыми дүниетаным негіздерін меңгеру процесінде шығармашылық дербестік пен сыни ойлауды, зерттеу дағдыларын қалыптастыруға;
4) этикалық мәселелермен және қоғамның әлеуметтік өміріне және аграрлық сектордың еңбек қызметіне жеке қатысумен байланысты дербес шешімдер қабылдауға дайын бола отырып, қоршаған шындыққа еркін бағдарлануға мүмкіндік беретін бастамашыл тұлғаның қасиеттерін дамытуға;
5) білім алушылардың бойында білім алуды және өзін-өзі тәрбиелеуді жалғастыру үшін қажетті зияткерлік дағдыларды дамытуға міндетті.

4. Содержание учебной дисциплины состоит из 19 подразделов: "Молекулярная биология и биохимия", "Клеточная биология", "Питание", "Транспорт веществ", "Дыхание", "Выделение", "Клеточный цикл", "Размножение", "Рост и развитие", "Закономерности наследственности и изменчивости", "Эволюционное развитие", "Основы селекции", "Многообразие живых организмов", "Координация и регуляция", "Движение", "Биомедицина и биоинформатика", "Биотехнология", "Биосфера, экосистема, популяция", "Экология и влияние человека на окружающую среду".
Изучение подразделов предусматривает достижение следующих целей обучения: подраздел 1.1 "Молекулярная биология и биохимия", цели обучения: объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле, классифицировать углеводы по составу и функциям; описывать функции жиров,; описывать белки по составу и свойствам; объяснять роль белков для живых организмов; объяснять этапы транскрипции и трансляции; описывать значение генетического кода; подраздел 1.2 "Клеточная биология", цели обучения: объяснять особенности, влияние состояния окружающей среды на возникновение онкологических новообразований; подраздел 3.2 "Рост и развитие", цели обучения описывать свойства стволовых клеток; подраздел 3.3 "Закономерности наследственности и изменчивости", цели обучения: изучить модификационную изменчивость, изучить цитологические основы наследования признаков; сравнивать моногибридное и дигибридное скрещивание; объяснять закономерности наследования признаков, решать генетические задачи; объяснять значение эпистаза, комплементарности, полимерии в выведение новых сортов растений и пород животных; изучить теорию мутации Хуго де Фриза; анализировать последствия ядерных испытаний Казахстана в увеличении количества физических мутагенов; изучение геномных мутаций человека, составление кариограммы хромосомного набора человека; объяснять хромосомные заболевания человека, анализировать влияние техногенной среды на возникновение мутаций человека; описывать связь мутаций с репарацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты; обсуждать значение проекта "Геном человека"; подраздел 4.1 "Эволюционное развитие", цели обучения: объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией; анализировать доказательства эволюции; анализировать этапы формирования жизни на Земле; составлять кладограммы, филогенетические деревья; изучить способы видообразования, объяснять влияние техногенных факторов на видообразование; изучить методы селекции, анализировать развитее селекции в Казахстане; анализировать способы селекции для улучшения сортов растений и пород животных; изучить этапы антропогенеза; объяснять роль труда в развитие человека, человек и техника на современном этапе; подраздел 5.1 "Координация и регуляция", цели обучения: описывать и объяснять строение нервных клеток; центральной нервной системы, объяснять роль рефрактерного периода; изучить профилактику травм головы при работе на технике, изучить способы оказания первой помощи при повреждении позвоночника; описывать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя; устанавливать взаимосвязь строения и функции холинергического синапса; изучить системы управления в биологии, объяснять механизм действия ростовых веществ; подраздел 5.2 "Движение", цели обучения: изучить строение поперечно-полосатой мышечной ткани, объяснять механизм сокращения мышечных волокна; изучить строение, локализацию и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон; подраздел 6.1 "Биомедицина и биоинформатика", цели обучения: описывать роль биомедицины, объяснять значение бионики, изучить биомеханику движений наземных живых организмов; объяснять механизмы автоматики сердца, исследовать электрические процессы, протекающие в сердце; анализировать особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека; объяснять понятия "эпигенетика", "биоинформатика", области их применения; объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения; подраздел 6.2 "Биотехнология", цели обучения: изучить использование микроорганизмов в различных областях экономики, рассказать об использовании микроорганизмов в сельском хозяйстве; объяснять применение полимеразной цепной реакции; описывать этапы генно-инженерных манипуляций; анализировать положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов; описывать этапы микробиологических исследований; сравнивать положительные и отрицательные стороны использования ГМО (генетически модифицированных организмов); исследовать микрофлору кисломолочных продуктов; изучить значение грамположительных и грамотрицательных бактерий; объяснять понятия "рекомбинантная дезоксирибо-нуклеиновая кислота", "клонирование"; изучить способы клонирования; анализировать действия клонирования и генной инженерии как инструментов повышения производительности в сельском хозяйстве; объяснять понятие "микроклональное размножение"; изучить применение ферментов в медицине, химии и промышленности; объяснять роль ферментов в создании полимеров, применяемых в технике; подраздел 18.1 Биосфера, экосистема, популяция, цели обучения: составление схем передачи энергии в пищевых цепях, объяснять закон генетического равновесия Харди-Вайнберга; объяснять использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы; исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа; подраздел 19.1 "Экология и влияние человека на окружающую среду", цели обучения: анализировать последствия глобального потепления; изучить экологические проблемы Казахстана; анализировать влияние развития техники и технологий на возникновение экологических проблем Казахстана; анализировать взаимосвязь развития аграрного сектора и ухудшение экологического состояния страны, предлагать пути решения экологических проблем страны и региона.

4. Оқу пәнінің мазмұны 19 бөлімнен тұрады: "Молекулалық биология және биохимия", "Жасуша биологиясы", "Тамақтану", "Заттарды тасымалдау", "Тыныс алу", "Оқшаулау", "Жасушалық цикл", "Көбею", "Өсу және даму", "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары", "Эволюциялық даму", "Селекция негіздері", "Тірі организмдердің әртүрлілігі", "Үйлестіру және реттеу", "Қозғалыс", "Биомедицина және биоинформатика", "Биотехнология", "Биосфера, экожүйе, популяция", "Экология және адамның қоршаған ортаға әсері".
Бөлімшелерді зерделеу мынадай оқыту мақсаттарына қол жеткізуді көздейді: 1.1. бөлім "Молекулалық биология және биохимия", оқыту мақсаттары: Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңыздылығын түсіндіру, көмірсуларды құрамы мен қызметі бойынша жіктеу; майлардың функцияларын сипаттау,; құрамы мен қасиеттері бойынша ақуыздарды сипаттау; тірі организмдер үшін ақуыздардың рөлін түсіндіру; транскрипция және трансляция кезеңдерін түсіндіру; генетикалық кодтың мәнін сипаттау; 1.2.бөлім "Жасуша биологиясы", оқыту мақсаттары: онкологиялық ісіктердің пайда болуына қоршаған орта жағдайының ерекшеліктерін, әсерін түсіндіру; 3.2. бөлім "Өсу және даму", оқыту мақсаттары бағаналы жасушалардың қасиеттерін сипаттау; 3.3.бөлім "Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары", оқыту мақсаттары: модификациялық өзгергіштікті зерттеу, белгілердің тұқым қуалауының цитологиялық негіздерін зерттеу; моногибридті және дигибридті қиылысуды салыстыру; белгілердің тұқым қуалаушылық заңдылықтарын түсіндіру, генетикалық мәселелерді шешу; эпистаздың, комплементарлылықтың, полимерияның маңыздылығын түсіндіру өсімдіктер мен жануарлардың жаңа сорттарын өсіру; Уго де Фриздің мутация теориясын зерттеу; физикалық мутагендер санының ұлғаюындағы Қазақстанның ядролық сынақтарының салдарын талдау; адамның геномдық мутацияларын зерттеу, адамның хромосомалық жиынтығының кариограммасын жасау; адамның хромосомалық ауруларын түсіндіру, техногендік ортаның адам мутацияларының пайда болуына әсерін талдау; мутациялардың дезоксирибонуклеин қышқылының репарациясымен, дезоксирибонуклеин қышқылының рекомбинациясымен, дезоксирибонуклеин қышқылының репликациясымен байланысын сипаттау; "Адам геномы" жобасының маңыздылығын талқылау; 4.1.бөлім "Эволюциялық даму", оқыту мақсаттары: тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланысты түсіндіру; эволюция дәлелдерін талдау; жердегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін талдау; кладограммалар, филогенетикалық ағаштар жасау; түрлену тәсілдерін зерттеу, түрленуге техногендік факторлардың әсерін түсіндіру; селекция әдістерін зерделеу, Қазақстанда селекцияның дамуын талдау; жер бетіндегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін талдау; өсімдік сорттары мен жануарлар тұқымдарын жақсарту; антропогенез кезеңдерін зерттеу; қазіргі кезеңде адамның, адам мен техниканың дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру; 5.1. бөлім "Үйлестіру және реттеу", оқыту мақсаттары: жүйке жасушаларының құрылымын сипаттау және түсіндіру; орталық жүйке жүйесі, отқа төзімді кезеңнің рөлін түсіндіру; техникада жұмыс істеу кезінде бас жарақаттарының алдын алуды зерттеу, омыртқаның зақымдануы кезінде алғашқы көмек көрсету тәсілдерін зерттеу; механорецепторлар тітіркендіргіштің өзгеруіне қалай жауап береді; холинергиялық синапстың құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнату; биологиядағы басқару жүйелерін зерттеу, өсу заттарының әсер ету механизмін түсіндіру; 5.2.бөлім "Қозғалыс", оқыту мақсаттары: жолақты бұлшықет тінінің құрылымын зерттеу, бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмін түсіндіру; жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылымын, локализациясын және жалпы қасиеттерін зерттеу; 6.1. бөлім "Биомедицина және биоинформатика", оқыту мақсаттары: сипаттау биомедицинаның рөлі, биониканың маңыздылығын түсіндіру, жердегі тірі организмдердің қозғалысының биомеханикасын зерттеу; жүрек автоматикасының механизмдерін түсіндіру, Жүректе болатын электрлік процестерді зерттеу; электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсер ету ерекшеліктерін талдау; "эпигенетика", "биоинформатика" ұғымдарын, оларды қолдану салаларын түсіндіру; экстракорпоральды ұрықтандыру әдісінің маңыздылығын түсіндіру; 6.2. бөлім "Биотехнология", оқыту мақсаттары: экономиканың әртүрлі салаларында микроорганизмдерді пайдалануды зерттеу, ауыл шаруашылығында микроорганизмдерді пайдалану туралы айту; полимеразды тізбекті реакциялар; гендік-инженерлік манипуляция кезеңдерін сипаттау; генетикалық түрлендірілген организмдерді қолданудың оң және теріс жақтарын талдау; микробиологиялық зерттеулердің кезеңдерін сипаттау; ГМО (генетикалық түрлендірілген организмдер) қолданудың оң және теріс жақтарын салыстыру; ашытылған сүт өнімдерінің микрофлорасын зерттеу; грам-позитивті және грам-теріс бактериялардың маңыздылығын зерттеу; "Рекомбинантты дезоксирибо-нуклеин қышқылы", "Клондау" ұғымдарын түсіндіру; клондау әдістерін зерттеу; ауыл шаруашылығында өнімділікті арттыру құралы ретінде клондау және гендік инженерия әрекеттерін талдау; "Микроклоналды көбею" ұғымын түсіндіру; медицинада, химияда және өнеркәсіпте ферменттердің қолданылуын зерттеу; техникада қолданылатын полимерлерді жасаудағы ферменттердің рөлін түсіндіру; 18.1. бөлім биосфера, экожүйе, популяция, оқыту мақсаттары: тамақ тізбектерінде энергия беру схемаларын құру, Харди-Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңын түсіндіріңіз; жергілікті экожүйе организмдерінің саны мен таралуын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдануды түсіндіру; талдаудың статистикалық әдістерін пайдалана отырып, өз өңірінің экожүйесінің жай-күйін зерттеу; 19.1. бөлім "Экология және адамның қоршаған ортаға әсері", оқыту мақсаттары: жаһандық жылынудың салдарын талдау; Қазақстанның экологиялық проблемаларын зерделеу; техника мен технологиялардың дамуының Қазақстанның экологиялық проблемаларының туындауына әсерін талдау; аграрлық секторды дамытудың өзара байланысын және елдің экологиялық жай-күйінің нашарлауын талдау, ел мен өңірдің экологиялық проблемаларын шешу жолдарын ұсыну.

Тема 1.2.3. Особенности структуры и функции клеток бактерий, грибов, растений и животных.
Тема 1.2.4. Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа № 6. "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
Тема 1.2.5. Расчет линейного увеличения органелл.
Лабораторная работа № 7. "Определение фактического размера клеток с использованием микрометра и объект микрометра". Микрометр в технике и биологии.
Раздел 2. Многообразие, структура и функции живых организмов.
2.1. Питание.
+
+
+

Тақырып 1.2.3. Бактериялар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер мен жануарлар жасушаларының құрылымы мен қызметінің ерекшеліктері
Тақырып 1.2.4. Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау.
№ 6 зертханалық жұмыс. "Микрофотографияны қолдана отырып, жасушалардың негізгі компоненттерін сипаттау"
Тақырып 1.2.5. Органеллалардың сызықтық ұлғаюын есептеу.
№ 7 зертханалық жұмыс. "Микрометр мен объектмикрометрін қолдана отырып нақты жасуша өлшемін анықтау". Техника мен биологиядағы микрометр.
2 бөлім. Тірі ағзалардың әртүрлілігі, құрылымы және қызметі
2.1. Тамақтану
+
+
+

Тема 2.1.1. Факторы и условия, влияющие на активность ферментов.
Лабораторная работа № 8. "Влияние различных условий на активность ферментов".
Тема 2.1.2. Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Значение Rf.
Лабораторная работа № 9. "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений".
Тема 2.1.3. Световая фаза фотосинтеза.
Фотофосфолирование.
Тема 2.1.4. Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина.
Тема 2.1.5. Анатомия листа С3 и С4 растений.

Тақырып 2.1.1. Ферменттердің белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар.
№ 8 зертханалық жұмыс. “Әр түрлі жағдайлардың ферменттердің белсенділігіне әсері”
Тақырып 2.1.2. Хлоропласттың құрылымдық компоненттері және олардың қызметі. Rf Мәні.
№9 зертханалық жұмыс. "Әртүрлі өсімдік жасушаларындағы фотосинтез пигменттерінің мазмұнын зерттеу"
Тақырып 2.1.3. Фотосинтездің жарық фазасы. Фотофосфорлану.
Тақырып 2.1.4. Фотосинтездің қараңғы фазасы. Кальвин циклі
Тақырып 2.1.5. Өсімдіктердің С3 және С4 жапырақтарының анатомиясы.

Тема 2.1.6. Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза.
Лабораторная работа № 10. "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза".
Тема 2.1.7. Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза.
2.2 Транспорт веществ.
+
+
+
Тема 2.2.1. Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека.
Тема 2.2.2. Влияние соотношения площади поверхности к объему на скорость диффузии. Понятие и роль диффузии в технике и биологических процессах.
Лабораторная работа № 11. "Определение отношения величины поверхности к объему клетки".
Тема 2.2.3. Механизм транслокации веществ у растений.

Тақырып 2.1.6. Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлар.
№ 10 зертханалық жұмыс. "Фотосинтез қарқындылығына шектеу факторларының әсері"
Тақырып 2.1.7. Химосинтез. Фотосинтез және химосинтез процестерін салыстыру.
2.2. Заттарды тасымалдау
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Адамның гемоглобині мен миоглобинінің құрылымы мен қызметі.
Тақырып 2.2.2. Диффузия жылдамдығының аудан көлемінің қатынасының әсері. Диффузияның технологиядағы және биологиялық процестердегі түсінігі мен рөлі.
№ 11 зертханалық жұмыс. “Аудан көлемінің жасуша көлеміне қатынасын анықтау”
Тақырып 2.2.3. Өсімдіктердегі заттардың транслокация механизмі

Тема 2.2.4. Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение.
Тема 2.2.5. Механизм пассивного транспорта. Типы транспорта веществ через клеточную мембрану.
Тема 2.2.6. Механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса.
Тема 2.2.7. Водный потенциал. Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
Лабораторная работа № 12. "Определение водного потенциала клеток в растворах с различной концентрацией солей".
2.3 Дыхание.
+
+
+
Тема 2.3.1. Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ).
Тема 2.3.2. Синтез аденозинтрифосфорной кислоты. Этапы анаэробного и аэробного распада глюкозы.

Тақырып 2.2.4. Заттарды тасымалдаудың симпластикалық, апопластикалық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы
Тақырып 2.2.5. Пассивті тасымалдау механизмі. Жасуша мембранасы арқылы заттарды тасымалдау түрлері.
Тақырып 2.2.6. Натрий-калий сорғысының мысалында белсенді тасымалдау механизмі.
Тақырып 2.2.7. Су әлеуеті. Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдаудың рөлі.
№ 12 зертханалық жұмыс. "Тұздардың әртүрлі концентрациясы бар ерітінділердегі жасушалардың су потенциалын анықтау"
2.3. Тыныс алу
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Аденозинтрифосфор қышқылының (АТФ) құрылымы мен қызметі.
Тақырып 2.3.2. Аденозинтрифосфор қышқылының синтезі. Глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері

Тема 2.3.3. Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена.
Тема 2.3.4. Структурные компоненты митохондрий и их функции.
Тема 2.3.5. Цикл Кребса.
Тема 2.3.6. Значение электронно-транспортной цепи для биологических систем.
2.4 Выделение.
+
+
+
Тема 2.4.1. Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи.
Тема 2.4.2. Регуляция обмена воды. Органы мишени.
Тема 2.4.3. Искусственное очищение крови.
Тема 2.4.4. Методы диализа.

Тақырып 2.3.3. Метаболизм түрлері. Энергия алмасу кезеңдері.
Тақырып 2.3.4. Митохондриялардың құрылымдық компоненттері және олардың қызметі.
Тақырып 2.3.5. Кребс циклі.
Тақырып 2.3.6. Биологиялық жүйелер үшін электрондық тасымалдау тізбегінің маңызы
2.4. Бөліну
+
+
+
Тақырып 2.4.1. Сіңіру және реабсорбция. Зәрдің пайда болуы
Тақырып 2.4.2. Су алмасуын реттеу. Мақсатты органдар
Тақырып 2.4.3. Жасанды қан тазарту
Тақырып 2.4.4. Диализ әдістері

Тема 2.4.5. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ.
Раздел 3. Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие.
3.1 Клеточный цикл.
+
+
+
Тема 3.1.1. Митоз. Лабораторная работа №13 "Определение уровня митотической активности в клетках корешка лука".
Тема 3.1.2. Гаметогенез у животных.
Тема 3.1.3. Спорогенез и гаметогенез у растений.
Тема 3.1.4. Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека.

Тақырып 2.4.5. Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі. Бүйрек трансплантациясы және диализ.
3 бөлім. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
3.1. Жасушалық цикл
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Митоз.
№13 зертханалық жұмыс. "Пияз тамырының жасушаларындағы митоздық белсенділік деңгейін анықтау"
Тақырып 3.1.2. Жануарлардағы гаметогенез.
Тақырып 3.1.3. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез.
Тақырып 3.1.4. Гаметогенез. Адам гаметогенезінің кезеңдері.

Тема 3.1.5. Возникновение онкологических новообразований. Влияние состояния окружающей среды на возникновение онкологических новообразований.
Тема 3.1.6. Старение. Теории о процессе старения.
3.2 Рост и развитие.
+
+
+
Тема 3.2.1. Стволовые клетки: понятие и свойства.
3.3 Закономерности наследственности и изменчивости.
+
+
+
Тема 3.3.1. Модификационная изменчивость.
Лабораторная работа № 14. "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой".

Тақырып 3.1.5. Қатерлі ісіктердің пайда болуы. Қоршаған орта жағдайының қатерлі ісіктердің пайда болуына әсері
Тақырып 3.1.6. Қартаю. Қартаю процесі туралы теориялар.
3.2. Өсу және даму.
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Бағаналы жасушалары: түсінігі мен қасиеттері.
3.3. Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары
+
+
+
Тақырып 3.3.1. Модификациялық өзгергіштік.
№ 14 зертханалық жұмыс. "Модификациялық өзгергіштікті зерттеу, вариациялық қатар мен қисық сызықты құру"

Тема 3.3.2. Цитологические основы наследования признаков. Решение задач.
Тема 3.3.3. Дигибридное скрещивание.
Тема 3.3.4. Наследование, сцепленное с полом.
Тема 3.3.5. Множественный аллелизм. Решение задач.
Тема 3.3.6. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера.
Тема 3.3.7. Хромосомная теория наследственности.
Тема 3.3.8. Взаимодействие аллельных и неаллельных генов.
Тема 3.3.9. Значение эпистаза, комплементарности, полимерии в выведение новых сортов растений и пород животных.
Тема 3.3.10. Теория мутации Хуго де Фриза. Последствия ядерных испытаний Казахстана в увеличении количества физических мутагенов.
Тема 3.3.11. Геномные мутации человека. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций".
Тема 3.3.12. Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом. Влияние техногенной среды на возникновение мутаций.
Тема 3.3.13. Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты.
Тема 3.3.14. Статистические методы для анализа достоверности наследования признаков
(Х2 критерий, t-критерий).
Лабораторная работа № 15. "Анализ достоверности наследования признаков".
Тема 3.3.15. Проект "Геном человека".
Раздел 4. Эволюционное развитие. Основы селекции. Многообразие живых организмов.
4.1 Эволюционное развитие.
+
+
+
Тема 4.1.1. Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Ароморфозы растений и животных.
Тема 4.1.2. Доказательства эволюции.
Тема 4.1.3. Этапы формирования жизни на Земле
Тема 4.1.4. Филогенетические деревья. Кладограммы.
Моделирование "Составление кладограмм".
Тема 4.1.5. Способы видообразования. Механизмы видообразования. Влияние техногенного фактора на видообразование.

Тақырып 3.3.2. Белгілердің тұқым қуалауының цитологиялық негіздері. Мәселелерді шешу
Тақырып 3.3.3. Дигибридті крест
Тақырып 3.3.4. Жынысқа байланысты тұқымқуалаушлық
Тақырып 3.3.5.Көп аллелизм. Мәселелерді шешу
Тақырып 3.3.6. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің мұрагерлік заңдылықтарын бұзу
Тақырып 3.3.7. Тұқым қуалаушылықтың хромосомалық теориясы.
Тақырып 3.3.8 Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі.
Тақырып 3.3.9. Эпистаздың, комплементарлықтың, полимерияның өсімдіктер мен жануарлардың жаңа сорттарын өсірудегі маңызы
Тақырып 3.3.10. Уго де Фриздің мутация теориясы. Физикалық мутагендер санының артуындағы Қазақстанның ядролық сынақтарының салдары.
Тақырып 3.3.11. Адамның геномдық мутациясы. "Адамның хромосомалық жиынтығының кариограммасын құруды" модельдеу. Геномдық мутацияларды зерттеу
Тақырып 3.3.12.Хромосомалардың қалыптан тыс санымен байланысты адамның хромосомалық аурулары. Мутациялардың пайда болуына техногендік ортаның әсері
Тақырып 3.3.13. Дезоксирибонуклеин қышқылының өздігінен мутациясы
Тақырып 3.3.14. Белгілердің тұқымқуалаушылығының дұрыстығын талдаудың статистикалық әдістері
(X2 критерий, t-критерий).
№ 15 зертханалық жұмыс. "Белгілердің тұқым қуалаушылық сенімділігін талдау"
Тақырып 3.3.15. "Адам геномы" жобасы
4 бөлім. Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тірі организмдердің алуан түрлілігі.
4.1. Эволюциялық даму.
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланыс. Өсімдіктер мен жануарлардың ароморфоздары.
Тақырып 4.1.2. Эволюцияның дәлелі.
Тақырып 4.1.3. Жердегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдері
Тақырып 4.1.4. Филогенетикалық ағаштар. Кладограммалар. "Кладограмма құрастыру" модельдеу
Тақырып 4.1.5. Спецификация әдістері. Түрлену механизмдері. Техногендік фактордың спецификацияға әсері

Тема 5.1.1. Строение нервных клеток.
Тема 5.1.2. Мембранный потенциал.
Тема 5.1.3. Рефрактерный период и его роль.
Тема 5.1.4. Строение центральной нервной системы.
Тема 5.1.5. Строение и функции головного мозга. Профилактика травм головы при работе на технике.
Тема 5.1.6. Строение и функции спинного мозга. Первая помощь при повреждении позвоночника.
Тема 5.1.7. Виды механорецепторов.
Тема 5.1.8. Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса.

Тақырып 5.1.1. Жүйке жасушаларының құрылымы
Тақырып 5.1.2. Мембраналық потенциал
Тақырып 5.1.3. Рефрактерлік кезең және оның рөлі
Тақырып 5.1.4. Орталық жүйке жүйесінің құрылымы
Тақырып 5.1.5. Мидың құрылымы мен қызметі. Техникада жұмыс істеу кезінде бас жарақаттарының алдын алу
Тақырып 5.1.6. Жұлынның құрылымы мен қызметі. Омыртқаның зақымдануына алғашқы көмек
Тақырып 5.1.7. Механорецепторлардың түрлері.
Тақырып 5.1.8. Холинергиялық синапстың құрылымы мен қызметі арасындағы байланыс.

Тема 6.1.1. Применение биомеханики в робототехнике. Бионика как наука. Моделирование "Изучение биомеханики движения наземных живых организмов".
Тема 6.1.2. Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца.
Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце".
Тема 6.1.3. Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека.
Тема 6.1.4. Понятие "Эпигенетика".
Тема 6.1.5. Понятие "Биоинформатика".

Тақырып 6.1.1. Биомеханиканы робототехникада қолдану. Бионика ғылым ретінде. "Жердегі тірі организмдердің қозғалысының биомеханикасын зерттеу" модельдеу
Тақырып 6.1.2. Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматикасы механизмі. "Жүректе болатын электрлік процестерді зерттеу" модельдеу
Тақырып 6.1.3. Электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері
Тақырып 6.1.4. "Эпигенетика" ұғымы
Тақырып 6.1.5. "Биоинформатика" ұғымы

Тема 6.1.6. Метод экстракорпоральное оплодотворение и его значение.
6.2 Биотехнология.
+
+
+
Тема 6.2.1. Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Использование микроорганизмов в сельском хозяйстве.
Тема 6.2.2. Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР).
Тема 6.2.3. Этапы генно-инженерных манипуляций.
Тема 6.2.4. Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов .

Тақырып 6.1.6. Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы
6.2. Биотехнология
+
+
+
Тақырып 6.2.1. Өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста микроағзаларды пайдаланудың оң және теріс жақтары. Ауыл шаруашылығында микроағзаларды қолдану
Тақырып 6.2.2. Полимеразды тізбекті реакцияны (ПТР) қолдану
Тақырып 6.2.3. Гендік-инженерлік манипуляция кезеңдері.
Тақырып 6.2.4. Генетикалық түрлендірілген ағзаларды қолданудың оң және теріс жақтары

Тема 6.2.5. Этапы микробиологических исследований.
Тема 6.2.6. Лабораторная работа № 16. "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах".
Тема 6.2.7. Грамположительные и грамотрицательные бактерии.
Тема 6.2.8. Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Понятие "клонирование".
Тема 6.2.9. Способы клонирования организмов.
Тема 6.2.10. Генная инженерия как инструменты селекции растений и животных, для повышения производительности в сельском хозяйстве.
Тема 6.2.11. Понятие "микроклональное размножение".
Тема 6.2.12. Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.
Раздел 18-19. Организмы и окружающая среда.
18.1 Биосфера, экосистема, популяция.
+
+
+
Тема 18.1.1. Моделирование "Составление схем передачи энергии в пищевых цепях". Решение экологических задач и экологических ситуаций.
Тема 18.1.2. Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Харди-Вайнберга.
Тема 18.1.3. Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы.
Тема 18.1.4. Лабораторная работа № 17 "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа".
19.1 Экология и влияние человека на окружающую среду.
+
+
+
Тема 19.1.1. Глобальное потепление.
Тема 19.1.2. Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
Тема 19.1.3. Влияние развития техники и технологий на возникновение экологических проблем Казахстана.
Тема 19.1.4. Влияние развития аграрного сектора Казахстана на экологию.
Тема 19.1.5. Опустынивание земель в Казахстане, пути восстановления плодородия земель.
Тема 19.1.6. Проблемы водных ресурсов Казахстана, пути решения проблем.
Тема 19.1.7. Красная книга Казахстана.
Тема 19.1.8. Проектная работа "Исследование вариантов решения экологических проблем Казахстана".
Тема 19.1.9. Влияние развития технического прогресса региона на воздушный бассейн, пути решения проблемы.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результаты обучения
Критерии оценивания
Прикладные и интегрированные науки
Молекулярная биология и биохимия
1) Оценить значение и функции неорганических и органических веществ для жизни;
2) оценить значение водных ресурсов Казахстана на примере своего региона;
3) оценить роль воды для развития и функционирования агропромышленной отрасли;
4) описывать функции жиров.
1) Объясняет фундаментальное значение воды для жизни на Земле на примере своего региона;
роль воды для развития агропромышленного комплекса; взаимодействие между антигеном и антителом; механизм образования фермент-субстрат комплекса; свойства генетического кода;

Тақырып 6.2.5.Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері.
Тақырып 6.2.6. № 16 зертханалық жұмыс. "Әр түрлі қоректік ортадағы ашытылған сүт өнімдерінің микрофлорасын зерттеу"
Тақырып 6.2.7. Оң және теріс грам бактериялар.
Тақырып 6.2.8. "Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. "Клондау" ұғымы
Тақырып 6.2.9. Ағзаларды клондау әдістері
Тақырып 6.2.10. Гендік инженерия ауыл шаруашылығындағы өнімділікті арттыру үшін өсімдіктер мен жануарларды өсіру құралдары ретінде
Тақырып 6.2.11. "Микроклоналды көбею" ұғымы
Тақырып 6.2.12.Ферменттерді медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолдану.
18-19 бөлім. Ағзалар және қоршаған орта
18.1 Биосфера, экожүйе, популяция
+
+
+
Тақырып 18.1.1. "Азық-түлік тізбектерінде энергия беру схемаларын құру" модельдеу. Экологиялық міндеттер мен экологиялық жағдайларды шешу.
Тақырып 18.1.2. Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди-Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы.
Тақырып 18.1.3. Жергілікті экожүйе организмдерінің көптігі мен таралуын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдану.
Тақырып 18.1.4. № 17 зертханалық жұмыс "Статистикалық талдау әдістерін пайдалана отырып, өз өңірінің экожүйесінің жай-күйін зерттеу"
19.1 Экология және адамның қоршаған ортаға әсері
+
+
+
Тақырып 19.1.1. Жаһандық жылыну.
Тақырып 19.1.2. Қазақстан Республикасының экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
Тақырып 19.1.3. Техника мен технологиялардың дамуының Қазақстанның экологиялық проблемаларының туындауына әсері.
Тақырып 19.1.4. Қазақстанның аграрлық секторын дамытудың экологияға әсері
Тақырып 19.1.5. Қазақстандағы жердің шөлейттенуі, жердің құнарлылығын қалпына келтіру жолдары
Тақырып 19.1.6. Қазақстанның су ресурстарының проблемалары, проблемаларды шешу жолдары
Тақырып 19.1.7. Қазақстанның Қызыл кітабы
Тақырып 19.1.8. "Қазақстанның экологиялық проблемаларын шешу нұсқаларын зерттеу" жобалық жұмысы
Тақырып 19.1.9. Аймақтың техникалық прогресі дамуының әуе бассейніне әсері, мәселені шешу жолдары
3 тарау. Оқыту нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Қолданбалы және интеграцияланған ғылымдар
Молекулалық биология және биохимия
1) Бейорганикалық және органикалық заттардың өмір үшін маңызы мен қызметін бағалау;
2) өз өңірінің мысалында Қазақстанның су ресурстарының маңыздылығын бағалау;
3) агроөнеркәсіптік саланың дамуы мен жұмыс істеуі үшін судың рөлін бағалау;
4) майлардың қызметін сипаттау.
1) Судың жердегі тіршілік үшін іргелі маңыздылығын өз аймағының мысалында түсіндіреді;
агроөнеркәсіптік кешенді дамыту үшін судың рөлі; антиген мен антидене арасындағы өзара әрекеттесу; кешеннің фермент-субстратының түзілу механизмі; генетикалық кодтың қасиеттері;

5) объясняет клонирование и генную инженерию как инструменты селекции растений и животных.
1) Планировать эксперимент по определению микроорганизмов, описывать результаты и формулировать выводы.
1) Описывает и объясняет этапы микробиологических исследований; методы микроклонального размножения растений;
2) сравнивает грамположительные и
грамотрицательные бактерии;
3) описывает роль ферментов.
Организмы и окружающая среда
Биосфера, экосистема, популяция
1) Решать экологические задачи и экологические ситуации.
1) Устанавливает взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем;
2) исследует экосистемы своего региона в полевых условиях с использованием статистических методов анализа.
1) Применять знания основ экологической культуры;
2) исследовать состояние экосистемы своего региона.
1) Составляет презентации по биоразнообразию местной экосистемы;
2) моделирует "Схемы передачи энергии в пищевых цепях";
3) изучает флору и фауну родного края;
4) исследует состояние экосистемы своего региона.
Организмы и окружающая среда
Экология и влияние человека на окружающую среду
1) Анализировать влияние человека на окружающую среду;
2) анализировать влияние экологических проблем на агропромышленный комплекс.
1) Прогнозирует последствия глобального потепления климата;
2) приводит примеры путей решения экологических проблем Казахстана;
3) анализирует влияние техники на возникновение экологических проблем Казахстана;
4) анализирует влияние экологических проблем на агропромышленный комплекс.
Приложение 91
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Всемирная История" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Всемирная История" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

5) клондау мен гендік инженерияны өсімдіктер мен жануарларды өсіру құралы ретінде түсіндіреді.
1)микроағзаларды анықтау бойынша экспериментті жоспарлау, нәтижелерді сипаттау және қорытындыларды тұжырымдау.
1) Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдерін сипаттайды және түсіндіреді; өсімдіктердің микроклоналды көбею әдістері;
2) оң және теріс грам бактерияларды салыстырады;
3) ферменттердің рөлін сипаттайды.
Ағзалар және қоршаған орта
Биосфера, экожүйе, популяция
1) экологиялық міндеттер мен экологиялық жағдайларды шешу.
1) Биоәртүрлілік пен экожүйенің тұрақтылығы арасындағы байланысты орнатады;
2) статистикалық талдау әдістерін пайдалана отырып, өз өңірінің экожүйелерін далалық жағдайларда зерттейді.
1) Экологиялық мәдениет негіздері туралы білімді қолдану;
2) өз аймағының экожүйесінің жай-күйін зерттеу.
1) Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігі бойынша презентациялар жасайды;
2)”тамақ тізбектеріндегі энергия беру схемаларын” модельдейді;
3) туған өлкенің флорасы мен фаунасын зерттейді;
4) өз аймағының экожүйесінің жай-күйін зерттейді.
Ағзалар және қоршаған орта
Экология және адамның қоршаған ортаға әсері
1) адамның қоршаған ортаға әсерін талдау;
2) экологиялық проблемалардың агроөнеркәсіптік кешенге әсерін талдау.
1) Жаһандық климаттың жылынуының салдарын болжайды;
2) Қазақстанның экологиялық мәселелерін шешу жолдарының мысалдарын келтіреді;
3) техниканың Қазақстанның экологиялық проблемаларының туындауына әсерін талдайды.
4) экологиялық проблемалардың агроөнеркәсіптік кешенге әсерін талдайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
91- қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. Цель обучения дисциплины "Всемирная история" - на основе изучения ключевых событий всемирной истории и выявления социально-политических, экономических факторов, влияющих на ход истории, способствовать формированию личности обучающегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, уважающего национальные и общечеловеческие ценности, осознающей большое значение накопленного человечеством культурно – исторического опыта, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества в различные исторические периоды;
2) воспитание патриотизма, толерантности, уважения гуманистических традиций и демократических ценностей, выработанных человечеством на протяжении всей истории;
3) формирование целостного представления о всемирно-историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
6) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
7) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
8) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.
4. Формирование навыков исторического мышления и эффективная реализация целей обучения по дисциплине "Всемирная история" базируется на следующих исторических концептах (понятиях):
1) доказательство;
2) изменение и преемственность;
3) причина и следствие;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
Содержание дисциплины состоит из 8 разделов: "Цивилизация: особенности развития", "Этнические и социальные процессы", "Из истории государства, войн и революций", "Развитие культуры", "Цивилизация: особенности развития", "Политико-правовые процессы", "Развитие общественно-политической мысли", "Развитие образования и науки".
1) Цивилизация: особенности развития. Цивилизация: теории и подходы к изучению. Понятие "цивилизация". Основные подходы к изучению понятия "цивилизация". Классификация цивилизаций. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая. Индустриальный и постиндустриальный этапы развития цивилизации. Влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации. История мировых цивилизаций. Цивилизации Древнего мира (Древний Египет, Древнее Двуречье, Древний Китай, Древняя Индия, Древняя Греция, Древний Рим). Древние религиозные верования (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейство, даосизм). Древние философские учения (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Традиционные цивилизации Африки (бушмены, нубии, Гана, Мали, Сунгай), Америки (майя, инки, ацтеки), Австралии и Океании (полинезийцы, таитяне, гавайцы). Мировые религии и развитие цивилизаций (буддизм, христианство, ислам). Тенденции развития мировых религий в современном мире. Современные деструктивные религиозные организации и течения. Взаимодействие цивилизаций. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций (Великий шелковый путь, международные организации: Всемирная торговая организация (ВТО), Международный валютный фонд (МВФ), Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Евразийский экономический союз (ЕАЭС)). Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатия как фактор сближения цивилизаций. Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций (завоевательные походы, колониальная экспансия, военно-политические союзы, мировые войны, холодная война, локальные конфликты, межэтнические столкновения). Диалог культур (взаимодействие и взаимовлияние культур, глобализация).

2. "Дүниежүзі тарихы" пәнін оқыту мақсаты – дүниежүзі тарихының негізгі оқиғалары мен процестерін оқу негізінде тарихи санасы қалыптасқан, азаматтық-патриоттық қасиеттерге ие, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды құрметтейтін, тарихи білім мен дағдыларын оқу процесінде және әлеуметтік жағдайда белсенді әрі шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) әртүрлі тарихи кезеңдегі қоғамдағы негізгі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси, мәдени мәселелер туралы білімдерді қалыптастыру;
2) тарихи кезеңдер бойы адамзат қалыптастырған патриотизмді, толеранттылықты, гуманистік ғұрыптар мен демократиялық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу;
3) әлемдік-тарихи процесс туралы толық біртұтас білім қалыптастыру;
4) оқиғалар мен құбылыстарды тарихи себептілігі, салыстырмалылығы мен әртүрлі көзқарастар, тарихи оқиғалар және тұлғаларға баға беруде сыни тұрғыдан зерттеу барысында, өткен және қазіргі таңдағы пікірталастық мәселелерге білім алушы тарапынан өзіндік көзқарас білдіруді дамыту;
5) тарихи деректердің әртүрлі типтерімен жұмыс жасау, іздеу және тарихи материалды жіктеу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі деректерді қолдана отырып жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени мәселелерді ұғыну үшін тарихи білімдері мен дағдыларын қолдана білу қабілетін дамыту;
8) коммуникативтік дағдыларды дамыту: өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық жеткізе білу, топта жұмыс жасау, әртүрлі деректерден алынған ақпараттарды пайдалану.
4. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқыту мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) дәлел;
2) өзгеріс пен сабақтастық;
3) себеп пен салдар;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
Пәннің мазмұны 8 бөлімнен тұрады: "Өркениет: даму ерекшеліктері", "Этникалық және әлеуметтік процестер", "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан", "Мәдениеттің дамуы", "Өркениет: даму ерекшеліктері", "Саяси-құқықтық процестер", "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы", "Білім мен ғылымның дамуы".
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Өркениет: зерттеудің теориялары мен тәсілдері. "Өркениет" түсінігі. "Өркениет" түсінігін зерттеудегі негізгі тәсілдер. Өркениеттердің жіктелуі. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлы) түрі: отырықшы-егіншілік, көшпелі. Өркениет дамуының индустриалдық және постиндустриалдық кезеңдері. Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы. Әлем өркениеттерінің тарихы. Ежелгі әлем өркениеттері (Ежелгі Египет, Ежелгі Месопотамия, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим). Ежелгі діни наным-сенімдер (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейлік, даосизм). Ежелгі философиялық ілімдер (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Африка (бушмендер, нубийлер, Гана, Мали, Сунгай), Америка (майя, инктер, ацтектер) және Австралия мен Океанияның (полинезиялық, Таити аралының тайпалары, гавайлықтар) дәстүрлі өркениеттері. Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы (буддизм, христиандық, ислам). Қазіргі заманғы әлемдік діндердің даму тенденциялары. Қазіргі заманғы деструктивті діни ұйымдар мен ағымдар. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі. Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (Ұлы жібек жолы, халықаралық ұйымдар: Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ), Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы (МЭЕҰ), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО) және тағы басқалар. Өркениеттердің дипломатиялық саладағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара ықпалдары);

2) Этнические и социальные процессы. Антропогенез и этногенез. Теории происхождения человека (религиозная, космическая, эволюционная). Понятия "этнос", "этногенез", "нация". Теории происхождения этносов. Этническая карта мира: история и современность (образование и распад национальных государств, понятие "национальная идентичность", ассимиляция этносов, проблема малых этносов). Межэтнические отношения в мировой истории. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Причины и последствия межнациональных конфликтов (национализм, шовинизм, расовая дискриминация, нацизм). Способы мирного взаимодействия этносов (международная интеграция, Организация объединенных наций (ООН), Европейский союз (ЕС), Международная организация тюркской культуры (ТюрКСОЙ), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Ассамблея народа Казахстана). Исторические формы социальной организации общества. Разнообразие теорий о социогенезе (формационный подход, цивилизационный подход). Исторические формы социальной организации общества (кровно-родственный, соседско-территориальный, макроэтнический принципы организации общества). Социальная стратификация современного общества.
3) Из истории государства, войн и революций: Исторические типы и формы государства и политические режимы. Понятия "государство", "власть", "институт управления". Теории происхождения государства (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс). Эволюция форм государства: от древности до современности (монархия, республика, теократические государства). Типы политических режимов (тоталитарные, авторитарные, демократические). Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории. Образование мировых империй в эпоху античности (Персидская империя, империя Александра Македонского, Римская империя). Завоевательные походы гуннов как один из факторов падения Западной Римской империи и перехода от античности к средневековью. Арабские завоевания и Крестовые походы (создание и распад Арабского халифата и государств крестоносцев). Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии (Монгольская империя, Золотая Орда, империя эмира Тимура, Московское государство, государство Хубилая, Ильханат). Влияние походов Наполеона на изменение Европы (ускорение капиталистического развития, распространение либеральных общественных идей в Европе). Мировые войны и система международных отношений: Версальско-Вашингтонская, Ялтинско-Потсдамская системы. Революция как один из факторов трансформации общества. Буржуазные революции как катализатор формирования индустриального общества (Английская буржуазная революция XVII века, Французская буржуазная революция XVIII века, Война за независимость США, "весна народов" 1848 года в Европе). Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства (Октябрьская социалистическая революция 1917 года, гражданская война 1946-1949 годов в Китае, Кубинская революция 1959 года). Изменение социальной структуры общества в результате социалистических революций. Революции новейшего времени: причины и последствия ("бархатные революции" 1989-1990 годов в Восточной Европе, "Арабская весна" 2010-2011 годов на Ближнем Востоке, "цветные революции" на постсоветском пространстве). Последствия революционного способа решения проблем общества.

2) этникалық және әлеуметтік процестер. Антропогенез және этногенез. Адамның пайда болуы туралы теориялар (діни, ғарыштық, эволюциялық). "Этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдары. Этностардың пайда болуына байланысты теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заман және қазіргі уақытта (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы мен ыдырауы, "ұлттық сана", этностардың ассимиляциясы, шағын этностардың проблемалары). Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар. Ұлтаралық қатынастар: мәселелер және қарама-қайшылықтар. Ұлтаралық қақтығыстардың себептері мен салдарлары (ұлтшылдық, шовинизм, нәсілдік кемсітушілік, нацизм). Этностардың бейбіт өзара әрекеттесуінің тәсілдері (халықаралық интеграция, Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропа Одағы (ЕО), Түркі мәдениетін және өнерін дамыту халықаралық ұйымы(ТҮРКСОЙ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО), Ислам Ынтымақтастық Ұйымы (ИЫҰ), Қазақстан халқы Ассамблеясы және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары. Социогез туралы теориялардың әртүрлілігі (формациялық тәсіл, өркениеттік тәсіл және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары (қоғам ұйымдасуының қандық-туыстық, көршілік-аумақтық, макроэтникалық қағидалары). Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясы;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер. "Мемлекет", "билік", "басқару институты" ұғымдары. Мемлекеттің пайда болу теориялары (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс және тағы басқалар). Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (монархия, республика, теократиялық мемлекеттер). Саяси режимдердің типтері (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық). Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери - саяси оқиғалар. Антикалық дәуірдегі әлемдік империяларының қалыптасуы (Парсы империясы, Александр Македонский империясы, Рим империясы). Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары Батыс Рим империясының ыдырауы мен антикалық кезеңінен орта ғасырларға көшу процесінің бір факторы ретінде. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары (Араб халифаты мен кресшілер мемлекеттерінің құрылуы мен ыдырауы). Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының әсері (Моңғол империясы, Алтын Орда, Әмір Темір империясы, Мәскеу мемлекеті, Құбылай мемлекеті, Ильханат). Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері (капиталистік дамудың жеделдетілуі, Еуропада либералдық әлеуметтік идеялардың таратылуы). Дүниежүзілік соғыстар және халықаралық қатынастар жүйесі: Версаль - Вашингтон, Ялта - Потсдам жүйелері. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде. Буржуазиялық революциялар индустриалды қоғам қалыптасуының катализаторы ретінде (XVII ғасырдағы Ағылшын буржуазиялық революциясы, XVIII ғасырдағы Француз буржуазиялық революциясы, АҚШ-ғы тәуелсіздік үшін соғыс, Еуропадағы 1848 жылғы "ұлттар көктемі"). Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды тәсілі ретінде (1917 жылғы Қазан Социалистік революциясы, Қытайдағы 1946-1949 жылдардағы Азаматтық соғыс, 1959 жылғы Куба революциясы). Социалистік революциялар нәтижесіндегі қоғамдық құрылымының өзгеруі. Қазіргі заманның революциялары: себептері мен салдарлары (Шығыс Еуропадағы 1989-1990 жылдардағы "барқыт революциясы", Таяу Шығыстағы 2010-2011 жылдардағы "Араб көктемі", бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі "түрлі-түсті революциялар"). Қоғам проблемаларын революциялық жолмен шешудің салдарлары;

6) Политико-правовые процессы. Правовое государство и гражданское общество. Понятие, принципы и исторические предпосылки формирования правового государства (принцип разделения властей, верховенство закона, гарантия прав и свобод). Исторический опыт реализации принципов правового государства (Декларация прав человека и гражданина, Декларация независимости США, Акт об отмене рабства в США, Всеобщая декларация прав человека, Конституция Республики Казахстан). Понятие и общая характеристика гражданского общества (неправительственные организации (НПО), лоббизм, общественные организации и движения). Современные тенденции развития политико-правовой системы государств. Неправительственные организации и их роль в становлении и развитии гражданского общества. Современная политическая система мира. Трансформация мировой политической системы. Причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений. Особенности биполярной системы мира. Постбиполярная система мироустройства. Понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир". Современные тенденции развития международных отношений. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе. Современные вызовы и угрозы международной безопасности (сепаратизм, терроризм, фундаментализм, экстремизм, проблемы беженцев, противостояние ведущих держав). Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности. Международные и региональные организации: Организация объединенных наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Организация Североатлантического договора (НАТО), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
7) Развитие общественно-политической мысли: Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время (либерализм, национализм, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке. Борьба за свободу и гражданские права. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления (сатьяграха, сварадж, свадеши). Великая мечта Мартина Лютера Кинга (расовая дискриминация, сегрегация, борьба за гражданские права). Н. Мандела - борец против апартеида (апартеид, гражданские права). Выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века. Роль личности в истории государств. Мустафа Кемаль Ататюрк – основатель Турецкой Республики (светское государство, этатизм). Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс". Особенности внутренней и внешней политики Ф. Рузвельта в мирное и военное время. Шарль де Голль: возрождение величия Франции (голлизм, Пятая республика). Институт сильной президентской власти. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор ("социализм с китайской спецификой", "одна страна - две системы"). Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый" ("экономическое чудо", "азиатский прорыв", новые индустриальные страны). Н.А. Назарбаев и казахстанская модель модернизации. Стратегии развития "Казахстан - 2030", "Казахстан- 2050". Общенациональная идея "Мәңгілік Ел". Значение реформ в переходные периоды истории государства.

6) саяси-құқықтық процестер. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемелекет ұғымы, принциптері мен қалыптасуының тарихи алғышарттары (мемлекеттік билікті бөлу принципі, заңның үстемдігі, құқықтар мен бостандықтардың кепілдігі). Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі (Адам мен азаматтың құқықтары туралы декларациясы, АҚШ-тың тәуелсіздік туралы декларациясы, АҚШ-та құлдықты жою туралы Заң, Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы, Қазақстан Республикасының Конституциясы). Азаматтық қоғамның түсінігі мен жалпы сипаттамасы (Үкіметтік емес ұйымдар, лоббизм, қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар). Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің қазіргі заманғы даму тенденциялары. Үкіметтік емес ұйымдар және олардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлі. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі. Халықаралық қатынастардағы Ялта-Потсдам жүйесінің ыдырау себептері. Әлемнің биполярлы жүйесінің ерешеліктері. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі. "Постбиполярлы жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдары. Халықаралық қатынастардың қазіргі замандағы тенденциялары. Қазіргі кезеңдегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі. Халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі кездегі қауіп-қатерлері (сепаратизм, ланкестік, фундаментализм, экстремизм, босқындар мәселесі, ірі мемлекеттердің қарсыласуы). Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы мемлекеттердің бірлескен әрекеттері. Халықаралық және аймақтық ұйымдары: Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы (ЕҚЫҰ), НАТО, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Азиядағы Өзара Ықпалдастық және Сенім Шаралары жөніндегі Кеңес (АӨСШК), Ұжымдық Қауіпсіздік туралы Шарт Ұйымы (ҰҚШҰ) және тағы басқалар;
7) қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары (либерализм, ұлтшылдық, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер. Бостандық пен азаматтық құқықтар үшін күрес. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (сатьяграха, свараджа, свадеши). Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы (нәсілдік кемсітушілік, сегрегация, азаматтық құқықтар үшін күрес). Н. Мандела – апартеидке қарсы күресуші (апартеид, азаматтық құқықтар).
ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар. Мемлекет тархындағы тұлғаның ролі. Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы (зайырлы мемлекет, этатизм). Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты". Ф. Рузвельттің бейбіт және соғыс кезіндегі ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктері. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта өрлеуі (голлизм, Бесінші республика). Дэн Сяопин – көрнекті Қитай реформаторы ("қытайлық ерекшелігі бар социализм", "бір ел – екі жүйе"). Ли Куан Ю, Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге" ("экономикалық ғажайып", "азиялық серпініс", жаңа индустриалды елдер). Н.Ә.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі. "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" даму стратегиялары, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы. Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығы.

1.3. История мировых цивилизаций.
+
+
+
Тема 1.3.1. Цивилизация Древнего мира.
Тема 1.3.2. Хозяйственная деятельность древних цивилизаций. Система хозяйства древних цивилизаций.
Тема 1.3.3 Традиционные цивилизации Африки, Америки, Австралии и Океании.
Тема 1.3.4. Мировые религии и развитие цивилизаций.
1.4. Взаимодействие цивилизаций.
+
+
+
Тема 1.4.1. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций.
Тема 1.4.2. Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций.
Тема 1.4.3. Военно-политическая сфера взаимодействия цивилизаций.
Тема 1.4.4. Диалог культур.
Раздел 2. Этнические и социальные процессы.
2.1. Антропогенез и этногенез.
+
+
+
Тема 2.1.1. Теория происхождения человека.
Тема 2.1.2. Теория о происхождении этносов. Этническая карта мира: история и современность.
2.2. Межэтнические отношения в мировой истории.
+
+
+
Тема 2.2.1. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия.
Тема 2.2.2. Межнациональные отношения: способы мирного взаимодействия.
2.3. Исторические формы социальной организации общества.
+
+
+
Тема 2.3.1. Разнообразие теорий о социогенезе.
Тема 2.3.2. Исторические формы социальной организации общества.
Тема 2.3.3. Исследовательская работа: Великий шелковый путь.
Раздел 3. Из истории государства, войн и революций.
3.1. Исторические типы и формы государства и политические режимы.
+
+
+
Тема 3.1.1. Понятие государства. Теории происхождения государства. Эволюция форм государства: от древности до современности.
Тема 3.1.2. Типы политических режимов.
3.2. Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории.
+
+
+
Тема 3.2.1. Образование мировых империй в эпоху античности.
Тема 3.2.2. Завоевательные походы гуннов как один из факторов перехода от античности к средневековью.
Тема 3.2.3. Арабские завоевания и Крестовые походы.
Тема 3.2.4. Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии.
Тема 3.2.5. Влияние походов Наполеона на изменение Европы.
Тема 3.2.6. Влияние мировых войн ХХ века на систему международных отношений.
Тема 3.2.7. Сельское хозяйство в Великую отечественную войну.
3.3. Революция как один из факторов трансформации общества.
+
+
+
Тема 3.3.1. Буржуазные революции - катализатор формирования индустриального общества.
Тема 3.3.2 Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства.
Тема 3.3.3. Революции новейшего времени: причины и последствия.
Тема 3.3.4 Исследовательская работа: о работе аграрного хозяйства в годы ВОВ.
Глава 4. Развитие культуры.

1.3. Әлем өркениеттерінің тарихы
+
+
+
Тақырып 1.3.1. Ежелгі әлем өркениеті
Тақырып 1.3.2. Ежелгі өркениеттердің экономикалық қызметі. Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесі.
Тақырып 1.3.3. Африка, Америка, Австралия және Океанияның дәстүрлі өркениеттері
Тақырып 1.3.4. Әлемдік діндер және өркениеттердің дамуы
1.4. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі
+
+
+
Тақырып 1.4.1. Өркениеттер әрекеттестігінің сауда-экономикалық саласы
Тақырып 1.4.2. Өркениеттер әрекеттестігінің дипломатиялық саласы
Тақырып 1.4.3. Өркениеттер әрекеттестігінің әскери-саяси саласы
Тақырып 1.4.4. Мәдениеттер диалогі
2 бөлім. Этникалық және әлеуметтік процестер
2.1. Антропогенез және этногенез
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Адамның шығу тегі теориялары
Тақырып 2.2.1. Этностардың пайда болуы туралы теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заманда және қазіргі уақытта
2.2. Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар
Тақырып 2.2.1. Ұлтаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары
Тақырып 2.2.1. Ұлтаралық қатынастар: бейбіт өзара әрекеттестік тәсілдері
2.3. Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі.
Тақырып 2.3.2. Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
Тақырып 2.3.3. Зерттеу жұмысы. Ұлы Жібек жолы
3 бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
3.1. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер
+
+
+
Тақырып 3.1.1. Мемлекет түсінігі. Мемлекеттің пайда болу теориялары. Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін
Тақырып 3.1.2. Саяси режимдердің типтері
3.2. Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Антикалық кезеңдегі әлемдік империялардың қалыптасуы
Тақырып 3.2.2. Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан орта ғасырларға өтудің бір факторы ретінде
Тақырып 3.2.3. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары
Тақырып 3.2.4. Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
Тақырып 3.2.5. Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері
Тақырып 3.2.6. ХХ ғасырдағы дүниежүзілік соғыстардың халықаралық қатынастар жүйесіне әсері
Тақырып 3.2.7. Ұлы Отан соғысындағы ауыл шаруашылығы
3.3. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде
+
+
+
Тақырып 3.3.1. Буржуазиялық революциялар – индустриалды қоғамның құрылуының катализаторы
Тақырып 3.3.2. Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды әдісі ретінде
Тақырып 3.3.3. Қазіргі кездегі революциялар: себептері мен салдары
Тақырыбы 3.3.4. Зерттеу жұмысы: ҰОС жылдарындағы аграрлық шаруашылықтың жұмысы туралы
4 бөлім. Мәдениеттің дамуы

4.1. Сохранение культурного наследия человечества.
+
+
+
Тема 4.1.1. Деятельность ЮНЕСКО по сохранению историко-культурного наследия человечества. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества.
4.2. Искусство - отражения развития общества.
+
+
+
Тема 4.2.1. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов. Тенденции развития современного искусства.
4.3. Духовно-нравственные ценности современного общества.
Тема 4.3.1. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей.
Тема 4.3.2. Трансформация ценностей в контексте исторических событий. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации.
Тема 4.3.3. Исследовательская работа: Культура как отражение духовно-нравственных ценностей человечества.
Раздел 5. Цивилизация: особенности развития.
5.1. Исторические типы экономических систем: изменение и преемственность.
+
+
+
Тема 5.1.1. Экономика и типы экономических систем.
Тема 5.1.2. Традиционная (аграрная) экономика. Рыночная экономика.
Тема 5.1.3. Плановая (социалистическая) экономики. Смешанный тип экономики.
5.2. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств.
+
+
+
Тема 5.2.1. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами.
Тема 5.2.2. Исторические примеры преодоления ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств.
Тема 5.2.3. Способы преодоления природно-географических факторов в развитии сельского хозяйства.
5.3 Политика освоения целинных и залежных земель.
+
+
+
Тема 5.3.1. Сельское хозяйство СССР накануне освоения целины.
Тема 5.3.2. Причины и цель кампании по распашке новых земель.
Тема 5.3.2. Целинная компания в Башкирии, Алтае и в Казахстане.
Тема 5.3.3. Итоги эпохи освоения целины.
5.4 Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории.
+
+
+
Тема 5.4.1. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития.
Тема 5.4.2. Пути преодоления бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира.
Тема 5.4.3. Исследовательская работа. Перспективы преодоления ограничивающих природно-географических факторов Казахстана на основе анализа мирового опыта.
Глава 6. Политико-правовые процессы.
6.1. Правовое государство и гражданское общество.
+
+
+
Тема 6.1.1. Понятие правового государства. Исторический опыт реализации принципов правового государства.
Тема 6.1.2. Понятие и общая характеристика гражданского общества. Неправительственные организации в гражданском обществе.
6.2. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе.
+
+
+

4.1. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары
+
+
+
Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның қызметі. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы
4.2. Өнер – қоғам дамуының бейнесі
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Тарихи процестер контекстіндегі өнердің бағыттары мен стильдері. Заманауи өнердің даму тенденциялары
4.3. Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың қалыптасуы
Тақырып 4.3.2. Тарихи оқиғалар контекстіндегі құндылықтардың өзгеруі. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі
Тақырып 4.3.3. Зерттеу жұмысы: мәдениет адамзаттың рухани-адамгершілік құндылықтарының көрінісі ретінде
5 бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері
5.1. Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық
Тақырып 5.1.1. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері
Тақырып 5.1.2. Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Нарықтық экономика
Тақырып 5.1.3. Жоспарлы социалистік экономика. Экономиканың аралас түрлері
5.2. Мемлекеттің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері
+
+
+
Тақырып 5.2.1. Табиғи географиялық факторларға қарай мемлекеттердің шаруашылық мамандандырылуы
Тақырып 5.2.2. Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары
Тақырып 5.2.3. Ауыл шаруашылығын дамытудағы табиғи-географиялық факторларды еңсеру тәсілдері
5.3 Тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты
+
+
+
Тақырып 5.3.1. Тың игеру қарсаңында КСРО ауыл шаруашылығы
Тақырып 5.3.2. Жаңа жерлерді игеру науқанының себептері мен мақсаты
Тақырып 5.3.2. Башқұртстан, Алтай және Қазақстандағы тың компаниясы
Тақырып 5.3.3. Тың игеру дәуірінің нәтижелері
5.4. Жаңа тарих кезеңіндегі елдердің әлеуметтік-экономикалық дамуы
+
+
+
Тақырып 5.4.1. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі
Тақырып 5.4.2. Жекелеген мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілікке және экономикалық артта қалушылыққа төтеп беру жолдары
Тақырып 5.4.3. Зерттеу жұмысы. Әлемдік тәжірибені талдау негізінде Қазақстанның шектеуші табиғи-географиялық факторларын еңсеру перспективалары
6 бөлім. Саяси-құқықтық процестер
6.1. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
+
+
+
Тақырып 6.1.1. Құқықтық мемлекет түсінігі. Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі
Тақырып 6.1.2. Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы. Азаматтық қоғамдағы үкіметтік емес ұйымдар
6.2. Қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі
+
+
+

Тема 6.2.1. Современные вызовы и угрозы международной безопасности.
Тема 6.2.2. Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности .
Раздел 7. Развитие общественно-политической мысли.
7.1. Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время.
+
+
+
Тема 7.1.1. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время.
7.2. Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке.
Тема 7.2.1. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления.
Тема 7.2.2. Великая мечта Мартина Лютера Кинга.

Тақырып 6.2.1. Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер
Тақырып 6.2.2. Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауда мемлекеттердің бірлескен әрекеттері
Тақырып 6.2.3. Зерттеу жұмысы: ұлттық қауіпсіздіктің шарты ретінде азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
7 бөлім. Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
7.1. Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы
+
+
+
Тақырып 7.1.1. Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары
7.2. ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер
+
+
+
Тақырып 7.2.1. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы
Тақырып 7.2.2. Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы

Тема 7.2.3. Н. Мандела – борец против апартеида.
7.3. Выдающиеся политики-реформаторы XX века-начала XXI века.
+
+
+
Тема 7.3.1. Мустафа Кемаль Ататюрк – основатель Турецкой Республики.
Тема 7.3.2. Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс".
Тема 7.3.3. Шарль де Голль: возрождение величия Франции.
Тема 7.3.4. Дэн Сяопин – выдающийся китайский реформатор.
Тема 7.3.5. Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира".
Тема 7.3.6. Н. Назарбаев и казахстанская модель модернизации.
Раздел 8. Развитие образования и науки.

Тақырып 7.2.3. Н. Мандела –апартеидке қарсы күресуші
7.3. ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар
+
+
+
Тақырып 7.3.1. Мұстафа Кемал Ататүрік –Түрік Республикасының негізін қалаушы
Тақырып 7.3.2. Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты"
Тақырып 7.3.3. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта жаңғыруы
Тақырып 7.3.4. Дэн Сяопин – көрнекті қытай реформаторы
Тақырып 7.3.5. Ли Куан Ю и Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге"
Тақырып 7.3.6. Н.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі
8 бөлім. Білім мен ғылымның дамуы

1) Определить значимости историко-культурного наследия на примере памятников списка объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО.
1) Разъясняет пути сохранения историко-культурного наследия на примере деятельности ЮНЕСКО;
2) определяет особенности крупнейших музеев мира.
Искусство - отражение развития общества
1) Иметь знания о творчестве выдающихся деятелей культуры, о значении общечеловеческих нравственных ценностей;
2) знакомство с направлениями и стилями искусства в контексте исторических процессов
3) выявить тенденции развития современного искусства.
1) Использует термины "абстракционизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм", "хайтек;
2) анализирует творческие произведения выдающихся представителей мировой культуры;
3) сопоставляет значение общечеловеческих нравственных ценностей современного мира для устойчивого развития общества.
Духовно-нравственные ценности современного общества
1) Выявлять источники формирования духовно-нравственных ценностей человечества на основе анализа данных;
2) выявлять причинные последствия, связи, особенности исторических событий XX века.
1) Анализирует особенности исторических событий XX века, способствовавших переоценке нравственных ценностей общества;
2) делая последовательные выводы, исследует примеры изменения духовно-нравственных ценностей в контексте исторического развития общества;
3) прогнозирует возможные пути духовно-нравственного развития человечества, определяя нравственный образ человека в будущем.
Цивилизация: особенности развития
Исторические типы экономических систем: изменение и преемственность.
1) Использовать понятия "экономика" и "экономическая система" для анализа особенностей экономического развития государств;
2) выявить характерные черты рыночной экономики на примере стран;
3) выявить характерные черты плановой (социалистической) экономики на примере государств;
4) исследовать причины перехода к смешанному типу экономики, выявляя характерные черты.
1) Классифицирует экономические системы, объясняя их признаки исторических типов;
2) анализирует характерные черты традиционного (аграрного) типа экономики на примере различных государств;
3) объясняет особенности экономического развития, используя знания о видах экономических систем;
4) определяет исторические условия возникновения рынка;

1) ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра нысандар тізімі ескерткіштерінің мысалында тарихи-мәдени мұраның маңыздылығын анықтау.
1) ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұраны сақтау жолдарын түсіндіреді;
2) әлемнің ең ірі мұражайларының ерекшеліктерін анықтайды.
1) көрнекті мәдениет қайраткерлерінің шығармашылығы туралы, жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың маңызы туралы білімге ие болуға;
2) тарихи процестер контекстінде өнер бағыттары мен стильдерімен танысу
3) қазіргі заманғы өнердің даму тенденцияларын анықтау.
1) Қоғамдағы өзгерістерді түсіну үшін "абстракционизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм", "хайтек" терминдерін қолданады;
2) Әлем мәдениетінің көрнекті өкілдерінің шығармашылық туындыларын талдап, олардың ерекшеліктерін анықтайды;
3) қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтарының маңызын салыстырады
1) деректерді талдау негізінде адамзаттың рухани-адамгершілік құндылықтарын қалыптастыру көздерін анықтау;
2) XX ғасырдың тарихи оқиғаларының себеп салдарын, байланыстыру, ерекшеліктерін анықтау.
1) Қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға септігін тигізген XX ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін талдайды;
2) дәйекті тұжырымдар жасай отырып, қоғамның тарихи дамуы контекстіндегі рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мысалдарын зерттейді;
3) болашақта адамның адамгершілік бейнесін айқындай отырып, адамзаттың рухани-адамгершілік дамуының ықтимал жолдарын болжайды.
Өркениет: даму ерекшеліктері
Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық
Мемлекеттің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері
Тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты
Жаңа тарих кезеңіндегі елдердің әлеуметтік-экономикалық дамуы.
1) мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын пайдалану;
2) елдердің мысалында нарықтық экономиканың тән белгілерін анықтау;
3) мемлекеттер мысалында жоспарлы (социалистік) экономиканың тән белгілерін анықтау;
4) тән ерекшеліктерін анықтай отырып, экономиканың аралас түріне көшу себептерін зерттеу.
1) Тарихи типтердің белгілерін түсіндіре отырып, экономикалық жүйелерді жіктейді;
2) әртүрлі мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлық) түрінің сипаттамалық ерекшеліктерін талдайды;
3) экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімді пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіреді;
4) нарықтың пайда болуының тарихи жағдайларын айқындайды;

5) классифицирует признаки плановой экономики;
6) определяет роль государства в смешанной экономике;
7) анализирует казахстанскую модель экономического развития.
Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государства.
1) Дифференцировать специфику рыночной экономики, оценить значение, роль природно-географического фактора;
2) выявить исторические предпосылки неравномерного экономического развития государств и регионов.
1) Выявляет факторы, влияющие на хозяйственную систему;
2) анализирует характерные особенности рыночной экономики на примере разных стран;
2) обосновывает роль природно-географического фактора в формировании хозяйственной специализации государств и регионов (Япония, Сингапур);
3) сравнивает неравномерное экономическое развитие государств и регионов.
Политика освоения целинных и залежных земель
1) Обеспечить формирование у учащихся образного представления о процессе освоения целинных и залежных земель Башкирии, Алтая и Казахстана.
1) Формируют знания о процессе поднятия целинных и залежных земель, условия, которые вызвали данный процесс, итоги;
2) объясняют процесс освоения целинных земель, выделяют положительные и отрицательные моменты в поднятии целины.
Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории.
1) Оценить специфику смешанной экономики и роль международных организаций в содействии развивающихся государств, регионов.
1) На основе предпосылок классифицирует государства по уровню экономического развития;
2) формулирует примеры успешного экономического развития государств в условиях ограничивающих природно-географических факторов в современной истории;
3) исследует роль международных организаций в преодолении бедности и экономической отсталости государств и регионов;
4) прогнозирует возможные пути преодоления социально-экономической отсталости развивающихся стран.
Политико-правовые процессы
Правовое государство и гражданское общество.
1) использование понятия "правовое государство" для объяснения современных тенденций развития политико-правовой системы государств;
2) сопоставить особенности реализации принципов правового государства на примере государств;
3) использование понятия "гражданское общество" для объяснения современных тенденций развития политико-правовой системы государств;
4) определить роль неправительственных организаций в становлении и развитии гражданского общества.
1) Объясняет современные тенденции развития политико-правовой системы государств;
2) обосновывает и формулирует возникновение идеи государства права, его принципы;

5) жоспарлы экономиканың белгілерін жіктейді;
6) аралас экономикадағы мемлекеттің рөлін айқындайды;
7) экономикалық дамудың қазақстандық моделін талдайды.
1) нарықтық экономиканың ерекшелігін саралау, табиғи-географиялық фактордың маңыздылығын, рөлін бағалау;
2) мемлекеттер мен өңірлердің біркелкі емес экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау.
1) шаруашылық жүйеге әсер ететін факторларды анықтайды;
2) әртүрлі елдердің мысалында нарықтық экономиканың сипаттамалық ерекшеліктерін талдайды;
2)мемлекеттер мен өңірлердің (Жапония, Сингапур) шаруашылық мамандануын қалыптастырудағы табиғи-географиялық фактордың рөлін негіздейді;
3) мемлекеттер мен өңірлердің біркелкі емес экономикалық дамуын салыстырады.
1) білім алушыларда Башқұртстан, Алтай және Қазақстанның тыңайған және тыңайған жерлерін игеру процесі туралы бейнелі түсінік қалыптастыруды қамтамасыз ету
1) тың және тыңайған жерлерді көтеру процесі туралы білімді, осы процесті тудырған жағдайларды, қорытындыларды қалыптастырады;
2) тың жерлерді игеру процесін түсіндіреді, тың жерлерді көтерудің оң және теріс жақтарын ажыратады.
1) аралас экономиканың ерекшелігін және дамушы мемлекеттер, өңірлерге көмек көрсетуде халықаралық ұйымдардың рөлін бағалау.
1) алғышарттар негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктейді;
2) қазіргі тарихтағы табиғи-географиялық факторларды шектейтін жағдайларда мемлекеттердің табысты экономикалық дамуының мысалдарын тұжырымдайды;
3) мемлекеттер мен өңірлердің кедейлігі мен экономикалық артта қалуын еңсерудегі халықаралық ұйымдардың рөлін зерттейді;
4) дамушы елдердің әлеуметтік-экономикалық артта қалуын еңсерудің ықтимал жолдарын болжайды.
Саяси-құқықтық процестер
Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
Әлемнің қазіргі саяси жүйесі
Қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі
1) мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесін дамытудың қазіргі заманғы үрдістерін түсіндіру үшін "құқықтық мемлекет" ұғымын пайдалану;
2) мемлекеттер мысалында құқықтық мемлекет қағидаттарын іске асыру ерекшеліктерін салыстыру;
3) мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесін дамытудың қазіргі заманғы үрдістерін түсіндіру үшін "азаматтық қоғам" ұғымын пайдалану;
4) үкіметтік емес ұйымдардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлін айқындау.
1) мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесін дамытудың қазіргі заманғы үрдістерін түсіндіреді;
2) құқық мемлекеті идеясының, оның қағидаттарының пайда болуын негіздейді және тұжырымдайды;

3) изучает предпосылки становления правового государства;
4) анализирует пути становления правового государства на примере государств;
5) обосновывает и формулирует значение общей декларации прав человека в настоящее время;
6) оценивает деятельность неправительственных организаций в развитии современных государств
Современная политическая система мира.
1) Характеризовать особенности биполярной системы мира;
2) характеризовать тенденции развития международных отношений в настоящее время на основе анализа исторических событий, процессов и явлений.
1) Описывает особенности биполярной системы мира;
2) анализирует причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений;
3) для описания политико-правовых процессов и современных международных отношений правовое государство, гражданское общество используют понятия" "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир".
Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе
1) Использовать для объяснения исторических событий и процессов термины "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "беженец";
2) анализировать условия обеспечения продовольственной безопасности Республики Казахстан.
1) Проясняет причины и последствия распространения сепаратизма, экстремизма и международного терроризма;
2) прогнозирует возможные пути развития безопасного мира;
3) формулирует деятельность международных организаций, направленную на сохранение мира и безопасности.
Развитие общественно-политической мысли
Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время.
1) Показать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права,
оценить роль личности в общественно-политической жизни.
1) Выражает важность идей эпохи Просвещения для развития общественно-политической мысли;
2) изучает особенности развития философской мысли об общественном строительстве XIX-XX веков;
3) развитие общественной мысли "либерализм", "национализм", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм",
использует понятия "гандизм", "расовая дискриминация" сегрегация;
4) подводит итоги о роли личности в общественно-политической жизни.
Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке.
1) Выявить значимость идей мирного противостояния Индии в достижении национальной независимости;
2) использовать понятия "расовая дискриминация",
"сегрегация" для объяснения исторических событий в США;
3) оценивать значимость активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права.
1) Объясняет понятие "гандизм" как идеология общественно-политического развития Индии;

3) құқықтық мемлекеттің қалыптасуының алғышарттарын зерделейді;
4) мемлекеттер мысалында құқықтық мемлекеттің қалыптасу жолдарын талдайды;
5) қазіргі уақытта адам құқықтарының жалпы декларациясының мәнін негіздейді және тұжырымдайды;
6) қазіргі заманғы мемлекеттердің дамуындағы үкіметтік емес ұйымдардың қызметін бағалайды
1) әлемнің биполярлық жүйесінің ерекшеліктерін сипаттау;
2) тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды талдау негізінде қазіргі уақытта халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау.
1) Әлемнің биполярлық жүйесінің ерекшеліктерін сипаттайды;
2) Ялта-Потсдам халықаралық қатынастар жүйесінің ыдырау себептерін талдайды;
3) саяси-құқықтық процестерді және қазіргі заманғы халықаралық қатынастарды сипаттау үшін құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам "постбиполярлық жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдарын пайдаланады.
1) тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "көші-қон", "босқын" терминдерін қолдану;
2) Қазақстан Республикасы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету шарттарын талдау.
1) сепаратизм, экстремизм және халықаралық терроризмнің таралуының себептері мен салдарын айқындайды;
2) қауіпсіз әлемді дамытудың ықтимал жолдарын болжайды;
3) бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауға бағытталған халықаралық ұйымдардың қызметін тұжырымдайды.
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы
ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер
ХХ ғасырдағы – ХХI ғасыр дың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар
1) Азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын, қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлін бағалау.
1) Қоғамдық-саяси ойдың дамуы үшін Ағартушылық дәуір идеяларының маңыздылығын пікір білдіреді;
2) XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттейді;
3) қоғамдық ойдың дамуын "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", прагматизм", "позитивизм", "гандизм", "нәсілдік кемсітушілік", "сегрегация" ұғымдарын қолданады;
4) қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлі туралы қортындылар жасайды.
1) Үндістанның ұлттық тәуелсіздікке қол жеткізудегі бейбіт текетірес идеяларының маңыздылығын анықтау;
2) АҚШ-тағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "сегрегация", "нәсілдік кемсітушілік" ұғымдарын қолдану;
3) азаматтық құқықтар үшін күресте жеке тұлғаның белсенді азаматтық ұстанымының маңыздылығын бағалау.
1) "гандизм" ұғымын Үндістанның қоғамдық-саяси даму идеологиясы ретінде түсіндіреді;

2) обосновывает роль личности в истории государства;
3) использует понятие "апартеид" для объяснения исторических событий в Южно-Африканской Республике.
Выдающиеся политики-реформаторы XX -начала XXI века
1) Осмысливать понятия "этатизм", "светское государство" для объяснения исторических событий;
2) анализ причин перехода от плановой экономики к рыночной на примере КНР;
3) сравнение особенностей модернизации государства на примере Сингапура и Малайзии;
4) сформулировать труды Елбасы Н.А. Назарбаева, основоположника независимого Казахстана, основные направления стратегических программ страны.
1) Оценивает значимость реформ в переходные периоды истории государства;
2) описывает, формулирует реформы, связанные с созданием светского государства в Турции;
3) разъясняет особенности внутренней и внешней политики Ф. Рузвельта, Ш. Голля, М. Ататюрка, Дэна Сяопина, Ли Куан Ю и Махатхира Мохаммада истории государств;
4) анализирует факторы "экономического чуда" в Юго-Восточной Азии на основе анализа исторических событий;
5) использует понятие "социализм с китайской спецификой" для объяснения социально-экономических процессов;
6) Оценивает роль Первого Президента Республики Казахстан в построении и реализации казахстанской модели модернизации;
7) на примере стратегий "Казахстан – 2030", "Казахстан – 2050" исследует необходимость долгосрочного планирования развития государства;
8) доказывает актуальность представления общенациональной идеи Первого Президента Республики Казахстан "Мәңгілік Ел".
Развитие образования и науки
Образование как общечеловеческая ценность
1) Определить значение письменности и книгопечатания в развитии человеческой цивилизации;
2) определить значимость образования как фактора экономического роста;
3) описание изменений и преемственности в развитии школьного образования в контексте истории человечества;
4) исследовать влияние научно-технического прогресса на экономический рост страны;
5) охарактеризовать современные тенденции развития образования.
1) Классифицирует типы письменности народов мира в контексте исторического развития;
2) объясняет процесс превращения образования в социальный институт;
3) анализирует роль образования в социально-экономическом развитии государств;
4) характеризует исторические типы образования;
5) выявить и проанализировать понятия Палестра, Гимнасия Академия, спартанская школа" Медресе, воскресная школа;
6) определяет изменения и преемственность в развитии системы высшего образования в контексте исторического развития;
7) сопоставляет модели современного высшего образования, выявляет и анализирует преимущества и особенности.
Научно-технический прогресс.

2) мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлін негіздейді;
3) Оңтүстік Африка Республикасындағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "апартеид" ұғымын қолданады.
1) тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "статизм", "зайырлы мемлекет" ұғымдарын түсіну;
2) ҚХР мысалында жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшу себептерін талдау;
3) Сингапур мен Малайзия мысалында мемлекет модернизациясының ерекшеліктерін салыстыру;
4) Тәуелсіз Қазақстанның негізін қалаушы Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың еңбектерін, елдің стратегиялық бағдарламаларының негізгі бағыттарын тұжырымдау
1) Мемлекет тарихы кезеңіндегі реформаның маңыздылығын бағалайды;
2) Түркияда кеңес мемлекетін құруға байланысты реформаларды сипаттайды, тұжырымдайды;
3) мемлекет тарихында Ф. Рузвельт, Ш. Голль, М. Ататүрік, Дэн Сяопин, Ли Куан Ю және Махатхир Мұхаммедтің ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктерін түсіндіреді;
4) тарихи оқиғаларды талдау негізінде Оңтүстік-Шығыс Азиядағы "экономикалық ғажайып" факторын талдайды;
5) әлеуметтік-экономикалық процестерді зерттеу үшін "Қытай ерекшелігі бар социализм" түсінігін қолданады;
6) жаңғыртудың қазақстандық моделін құрудағы және іске асырудағы Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің рөлін бағалайды;
7) "Қазақстан-2030", "Қазақстан – 2050" стратегияларының мысалында мемлекеттің дамуын ұзақ мерзімді жоспарлау қажеттілігі болжанады;
8) Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясын ұсынудың өзектілігін құжаттайды.
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде
Ғылыми-техникалық прогресс
Қазіргі ғылыми технологиялар.
1) адамзат өркениетінің дамуындағы жазу мен басып шығарудың маңыздылығын анықтау;
2) білім берудің экономикалық өсу факторы ретіндегі маңыздылығын айқындау;
3) адамзат тарихы контекстіндегі мектептегі білім беруді дамытудағы өзгерістер мен сабақтастықты сипаттау;
4) ғылыми-техникалық прогрестің елдің экономикалық өсуіне әсерін зерттеу;
5) білім беруді дамытудың заманауи үрдістерін сипаттау.
1) тарихи даму контекстінде әлем халықтарының жазу түрлерін жіктейді;
2) білім беруді әлеуметтік институтқа айналдыру процесін түсіндіреді;
3) мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлін талдайды;
4) білім берудің тарихи түрлерін сипаттайды;
5) Палестра, гимнасия академиясы, Спартан мектебі, Медресе, жексенбілік мектеп ұғымдарын анықтайды және талдайды;
6) тарихи даму контекстінде жоғары білім беру жүйесін дамытудағы өзгерістер мен сабақтастықты айқындайды;
7) қазіргі заманғы жоғары білім беру модельдерін салыстырады, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтайды және талдайды.

1) Осмысливать ценность знаний, научно-технический прогресс, прогнозирование развития научных технологий;
2) выявлять особенности промышленной революции в разных странах, определяя сходства и различия;
3) оценивать значение научно-технической революции в развитии современной цивилизации;
4) исследовать влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности.
1) Для анализа социально-экономического развития государства использует понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция;
3) выявить особенности промышленной революции в разных государствах, их сходства и различия;
4) использует понятие "научно-технический прогресс" для объяснения особенностей социально-экономических процессов;
5) прогнозирует и исследует возможные пути развития научно-технического прогресса в решении глобальных проблем современности.
Современные научные технологии
1) Исследовать влияние информационных технологий на развитие общества;
2) использовать понятия "генная инженерия", "нано-технологии", "альтернативные источники энергии" для объяснения современных тенденций развития науки;
3) анализировать влияние достижений новых научных направлений на социально-экономическое развитие.
1) Изучает влияние робототехники и космонавтики на степень конкурентоспособности государств;
2) анализирует особенности исторических событий XX века, способствовавших переоценке моральных ценностей общества;
3) обобщает влияние глобализации на национально-культурное развитие;
4) прогнозирует возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации.
Приложение 92
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "География" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1.Типовая учебная программа по дисциплине "География" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

1) білімнің құндылығын, ғылыми-техникалық прогресті, ғылыми технологиялардың дамуын болжауды түсіну;
2) ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтай отырып, әртүрлі елдердегі өнеркәсіптік революцияның ерекшеліктерін анықтау;
3) қазіргі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау;
4) ғылыми-техникалық прогрестің қазіргі заманның жаһандық проблемаларының туындауына әсерін зерттеу.
1) мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өндірістік революция", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын пайдаланады;
3) әртүрлі мемлекеттердегі өнеркәсіптік революцияның ерекшеліктерін, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды;
4) әлеуметтік-экономикалық процестердің ерекшеліктерін түсіндіру үшін "ғылыми-техникалық прогресс" ұғымын пайдаланады;
5) қазіргі заманның жаһандық проблемаларын шешуде ғылыми-техникалық прогресті дамытудың ықтимал жолдарын болжайды және зерттейді.
1) ақпараттық технологиялардың қоғамның дамуына әсерін зерттеу;
2) ғылым дамуының қазіргі заманғы үрдістерін түсіндіру үшін "гендік инженерия", "нано-технологиялар", "баламалы энергия көздері" ұғымдарын пайдалану;
3)жаңа ғылыми бағыттар жетістіктерінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін талдау.
1) робототехника мен космонавтиканың мемлекеттердің бәсекеге қабілеттілік дәрежесіне әсерін зерделейді;
2) қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін талдайды;
3) жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін жинақтайды;
4) адамзат өркениетін дамыту үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктердің ықтимал салдарын болжайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
92 - қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "География" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. Цель изучения дисциплины "География" - создание условий для применения у обучающихся географических знаний, умений и навыков, направленных на решение геоэкологических, геоэкономических, социальных, геополитических и глобальных проблем, возникающих на всех уровнях общества и географического пространства.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) развитие у обучающихся географического пространственного мышления, географической культуры и языка;
2) развитие понимания глобальных, региональных и локальных позиций для изучения геоэкологических, геополитических, геоэкономических, социальных процессов и явлений;
3) создание условий для применения обучающимся современных методов обработки геопространственных данных при изучении картографии, геоэкологии, геоэкономики, геополитики, страноведения и глобальных проблем человечества;
4) формирование у обучающегося системы ценностей в процессе изучения географической картины современного мира через действия;
4. Содержание дисциплины состоит из 7 разделов: "Методы географических исследований", "Картография и геоинформатика", "Природопользование и геоэкология", "Геоэкономика", "Геополитика", "Страноведение", "Глобальные проблемы человечества".
Базовое содержание дисциплины "География":
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; выбор темы исследования по географии; методы географического мониторинга; методы сравнения в географии; численные методы в географии; методы географической экспертизы; методы географического районирования. Актуальные географические методы исследования; алгоритм и виды географического анализа; методы экспертной оценки; методы моделирования в географии; методы исследования.
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; географические базы данных; визуализация географических данных; пути применения современных картографических методов в строительной и архитектурной индустрии. Современные картографические методы; цифровая модель карт. Основы геоинформатики; особенности геоинформационных методов и технологий геоинформационных систем; связь технологий геоинформационных систем с другими науками и отраслями производства; применение ГИС-технологий в аграрном секторе (дифференцированное внедрение GPS-трекеров, датчиков расхода топлива, агрометеорологических станций, семян и удобрений в сельском хозяйстве). Графические услуги и компьютерные технологии в профессиональной подготовке будущих специалистов в отрасли, специализирующейся на обеспечении сельского хозяйства материально-технической базой, перерабатывающей промышленности и сельского хозяйства. Использование ГИС по эксплуатации транспортно-технологических машин и комплексов.

2. "География" пәнін оқыту мақсаты - білім алушылардың қоғам мен географиялық кеңістіктің барлық деңгейлерінде туындаған геоэкологиялық, геоэкономикалық, әлеуметтік, геосаяси және ғаламдық проблемаларды шешуге бағытталған географиялық білімдерін, біліктері мен дағдыларын қолдану үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) білім алушылардың бойында географиялық кеңістіктік ойлауды, географиялық мәдениет пен тілді дамыту;
2) геоэкологиялық, геосаяси, геоэкономикалық, әлеуметтік үдерістер мен құбылыстарды зерттеу үшін ғаламдық, аймақтық және жергілікті ұстанымдардың түсінуін дамыту;
3) білім алушыларға картографияны, геоэкологияны, геоэкономиканы, геосаясатты, елтану мен адамзаттың ғаламдық проблемаларын зерттеу барысында геокеңістіктік деректерді өңдеудің заманауи әдістерін қолдану үшін жағдай жасау;
4) білім алушының бойында қазіргі дүниенің географиялық көрінісін іс-әрекеттер арқылы зерттеп-тану барысында құндылықтар жүйесін қалыптастыру.
4. Пәннің мазмұны 7 бөлімнен тұрады: "Географиялық зерттеу әдістері", "Картография және геоинформатика", "Табиғатты пайдалану және геоэкология", "Геоэкономика", "Геосаясат", "Елтану", "Адамзаттың ғаламдық проблемалары".
"География" пәнінің негізгі мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпы географиялық әдістер; география бойынша зерттеу тақырыбын таңдау; географиялық мониторинг әдістері; географиядағы салыстыру әдістері; географиядағы сандық әдістер; географиялық сараптама әдістері; географиялық аудандастыру әдістері. Өзекті географиялық зерттеу әдістері; Географиялық сараптаманың алгоритмі және түрлері; эксперттік бағалау әдістері; географиядағы модельдеу әдістері.
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; географиялық мәліметтер базасы; географиялық деректерді визуализациялау. Құрылыс және архитектура индустриясында заманауи картографиялық әдістерді қолдану жолдары. Заманауи картографиялық әдістер; карталардың сандық моделі. Геоинформатика негіздері; геоақпараттық жүйелердің геоақпараттық әдістері мен технологияларының ерекшеліктері; геоақпараттық жүйелер технологияларының басқа ғылымдармен және өндіріс салаларымен байланысы; геоақпараттық жүйелер технологиясын архитектура мен құрылыс жұмыстарында қолдану, болашақ дизайнерлерді кәсіби даярлаудағы графикалық қызмет және компьютерлік технологиялар, баспа-полиграфия ісінде геоақпараттық жүйелерді қолдану.

3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; виды природопользования; оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду; повышение эффективности использования земельных ресурсов. Методы геоэкологических исследований; предмет и актуальность исследования геоэкологии; загрязнение геосфер; геоэкологическое районирование; антропогенные факторы в геоэкологии; глобальные экологические проблемы; технология автоматизированного выращивания дешҰвых кормов в теплице на экологичной гидропонике, биотехнология получения кремнеорганических мелиоративных удобрений для засоленных земель; рациональное природопользование в рамках производства конкурентноспособных экологически безопасных технологий и продуктов питания; эффективное использование природных ресурсов в аграрном производстве Республики Казахстан; экологические проблемы Казахстана, формирование экологической культуры. Регулирование природопользования; регулирование процессов природопользования в хозяйственной и потребительской сферах; механизм регулирования природопользования в нефтегазовой отрасли; законодательные аспекты государственного и местного природопользования; местная повестка дня – XXI век. Социальная, экологическая и экономическая эффективность; местное управление природопользованием; "экологический след" и устойчивое развитие; рациональное использование природных ресурсов в аграрном хозяйстве Республики Казахстан. Основы геологических исследований; концепция природопользования; антропогенные изменения окружающей среды; природопользование; оценка качества окружающей среды; экология и здоровье человека. Пространственный характер качества окружающей среды в мире; анализ воздействия антропогенных факторов аграрного производства на окружающую среду; численность населения мира-важный геоэкологический фактор; геоэкологические индикаторы; экологический менеджмент; переход к устойчивому развитию.
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; предмет исследования и актуальность геоэкономики; цели и задачи, основные понятия направления геоэкономики; территориальная структура экономики (животноводство и растениеводство) в развитых и развивающихся странах. Факторы и условия организации хозяйства; территориальные факторы организации хозяйства; факторы современного размещения отраслей мирового хозяйства. Структура мирового хозяйства; хозяйственная структура стран мира. Территориальные модели мирового хозяйства; территориальная структура и модели мирового хозяйства; территориальная структура хозяйства; территориальная структура хозяйства в развивающихся странах. Показатели экономического развития стран мира; сравнение показателей экономического развития стран мира; специализация и диверсификация отраслей промышленности Казахстана (анализ сельскохозяйственной деятельности: выращивание фруктов, овощеводство, тепличное и питомниководство, деятельность, связанная с выращиванием зерна и семян, сельское хозяйство промышленное и крупное, вспомогательная деятельность для сельского хозяйства); модели социально-экономического развития развитых стран; страны переходной экономики; группы развивающихся стран. Мировой опыт в экономическом развитии; стратегии экономического развития стран мира; целевые показатели Стратегии экономического развития Республики Казахстан. Геоэкономическое состояние и потенциал регионов Республики Казахстан; отраслевая структура экономики Казахстана; экономика регионов Казахстана; теория и практика экономико-географического районирования; инвестиционная привлекательность – механизм развития экономики Казахстана, выравнивание аграрного развития регионов Казахстана; специализация и диверсификация-потенциал развития региональной экономики; специализация и диверсификация промышленности Казахстана. Стратегии геоэкономического развития; производство товаров с высокой добавленной стоимостью; специальные экономические зоны и технопарки Казахстана; кластерные инициативы Казахстана; поддержка отечественных производителей путем импорта замещения; бренд-менеджмент - условие популяризации товаров и услуг.

3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалану түрлері; табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау; табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары. Геоэкологиялық зерттеу әдістері; геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі; геосфералардың ластануы; геоэкологиялық аудандастыру; геоэкологиядағы антропогендік факторлар; ғаламдық экологиялық мәселелер; геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау; ғаламдық экологиялық мәселелерді шешудегі әлемдік тәжірибе; экологиялық мәселелерді шешудегі инновациялық технологиялар; Қазақстанның экологиялық мәселелері. Табиғатты пайдалануды реттеу; табиғатты пайдалану үдерістерін шаруашылық және тұтыну салаларында реттеу; мұнай-газ саласындағы табиғатты пайдалануды реттеу механизмі; мемлекеттік және жергілікті табиғатты пайдаланудың заңнамалық аспектілері; жергілікті күн тәртібі – XXI ғасыр, әлеуметтік, экологиялық және экономикалық тиімділік; табиғатты пайдалануды жергілікті басқару; "Экологиялық із" және тұрақты даму; Қазақстан Республикасы қолөнер шаруашылығында табиғи ресурстарды тиімді пайдалану. Геологиялық зерттеулер негіздері; табиғатты пайдалану тұжырымдамасы; қоршаған ортаның антропогендік өзгерістері; табиғатты пайдалану; қоршаған ортаның сапасын бағалау; экология және адам денсаулығы, дүниежүзіндегі қоршаған орта сапасының кеңістік сипаты; өнеркәсіптік өндірістің антропогендік факторларының қоршаған ортаға әсерін талдау (жеңіл өнеркәсіп, мамандық бойынша); дүниежүзі халқының саны – маңызды геоэкологиялық фактор; геоэкологиялық индикаторлар; 3кологиялық менеджмент; тұрақты дамуға көшу.
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері, геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі; геоэкономика негіздері, геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі; геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттері, негізгі түсініктері; елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлі. Шаруашылықты ұйымдастырудың факторлары мен шарттары; шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары; дүниежүзілік шаруашылық салаларын заманауи орналастыру факторлары. Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы; дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымы; Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері; дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы және модельдері; дамыған елдердегі шаруашылықтың (жеңіл өнеркәсіптің, соның ішінде тоқыма, киім, аяқ киім және былғары өнеркәсіптерінің) аумақтық құрылымы; дамушы елдердегі шаруашылықтың (жеңіл өнеркәсіптің, соның ішінде тоқыма, киім, аяқ киім және былғары өнеркәсіптерінің) аумақтық құрылымы. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері; дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру; дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу, дамыған елдер; дамыған елдердің әлеуметтік-экономикалық даму модельдері; өтпелі экономика елдері; дамушы елдердің топтары. Экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе; дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегиялары; Қазақстан Республикасының экономикалық даму стратегиясының мақсатты көрсеткіштері. Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті; Қазақстан экономикасының салалық құрылымы; Қазақстан аймақтарының экономикасы; экономикалық-географиялық аудандастырудың теориясы мен практикасы; инвестициялық тартымдылық – Қазақстан экономикасының даму механизмі. Қазақстан аймақтарының экономикалық дамуын теңестіру; мамандану және әртараптандыру – аймақтық экономиканың даму әлеуеті; Қазақстанның өнеркәсіптерінің мамандануы мен әртараптандыруы. (тоқыма, киім тігу, аяқ киім және былғары өнеркәсіптері бойынша талдау). Геоэкономикалық даму стратегиялары; қосылған құны жоғары тауарлар өндірісі; Қазақстанның арнайы экономикалық аймақтары мен технопарктері; Қазақстанның кластерлік бастамалары; импортты алмастыру арқылы отандық өндірушілерді қолдау; Бренд-менеджмент – тауарлар мен қызметтерді танымал ету шарты.

5) "Геополитика". Основы геополитики, актуальность геополитики; мировое геополитическое пространство; цели и задачи геополитики, предмет исследования, основные категории; основные геополитические объекты и субъекты, основные инструменты геополитического влияния. Геополитическое пространство мира; геополитическое пространство современного мира; геополитическое пространство в Азии; Геополитическое пространство в Европе; геополитическое пространство в Америке. Географические факторы в геополитике; значение физико-географических и экономических факторов в геополитике; значение социальных и демографических факторов в геополитике; значение политических, военных и технологических факторов в геополитике; основные геополитические объекты и субъекты, основные инструменты геополитического влияния. Морфология государственной территории; морфологические особенности государственной территории; классификация государственной территории по морфологическим особенностям. Государственная граница; функции, виды, меры выявления и установления государственных границ, динамика; государственные границы Республики Казахстан, отношения с соседними государствами, основные показатели и динамика. Современные геополитические процессы; геополитические процессы в современном мире. Геополитическое положение Казахстана; геополитическое положение Казахстана. Геополитическая безопасность Казахстана; факторы, влияющие на геополитическую безопасность Республики Казахстан. Геополитическая интеграция Казахстана; связи Казахстана с международными и региональными аграрными организациями.
6) "Страноведение". Регионы мира, комплексное географическое районирование; физико-географическое районирование мира; всемирное историко-культурное районирование, особенности современного изобразительного искусства в казахской культуре, становление казахского театрального искусства; всемирное политико-географическое районирование, геополитические районы; всемирное историко-географическое районирование. Методы сравнения стран мира, сравнительное страноведение; показатели, используемые при сравнении стран мира; расчет показателя совокупного внутреннего продукта; демографические показатели, используемые при сравнении стран мира; социальные показатели, используемые при сравнении стран мира; особенности развития информационных технологий в странах мира; индексы и рейтинги стран мира, рассчитываемые по совокупным показателям; глобальный индекс конкурентоспособности. Место Казахстана на карте регионов мира; от космической съемки до спутниковой карты Казахстана; географическое положение государств: возможности и угрозы; страна Великой степи в Сердце Азии. Сравнение стран мира; рейтинг конкурентоспособности Казахстана; значимость, субъекты и потребители прикладной страноведческой информации.

5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері, геосаясаттың өзектілігі; геосаясаттың мақсаты мен міндеттері, зерттеу пәні, негізгі категориялары; негізгі геосаяси объектілері мен субъектілері, геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдары. Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі; қазіргі заманғы дүниежүзінің геосаяси кеңістігі; Азиядағы геосаяси кеңістік; Еуропадағы геосаяси кеңістік; Америкадағы геосаяси кеңістік. Геосаясаттағы географиялық факторлар; геосаясаттағы физикалық-географиялық және экономикалық факторлардың маңызы; геосаясаттағы әлеуметтік және демографиялық факторлардың маңызы; геосаясаттағы саяси, әскери және технологиялық факторлардың маңызы. Мемлекеттік аумақтың морфологиясы; мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктері; мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеу. Мемлекеттік шекара; мемлекеттік шекаралардың функциясы, түрлері, анықтау және белгілеу шаралары, динамикасы; Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекаралары, көрші мемлекеттермен қарым қатынасы, басты көрсеткіштері мен динамикасы. Заманауи геосаяси үдерістер; қазіргі дүниедегі геосаяси үдерістер. Қазақстанның геосаяси жағдайы; Қазақстанның геосаяси жағдайы. Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі; Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторлар. Қазақстанның геосаяси интеграциясы; Қазақстанның халықаралық және аймақтық ұйымдармен байланыстары.
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары, кешенді географиялық аудандастыру; дүниежүзі физикалық- географиялық аудандастыру; заманауи бейнелеу өнерінің ерекшеліктері, Қазақ театр өнерінің қалыптасуы; дүниежүзі саяси-географиялық аудандастыру, геосаяси аудандар; дүниежүзі тарихи – географиялық аудандастыру. Дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері, салыстырмалы елтану; дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштер; жиынтық ішкі өнім көрсеткішін есептеу; дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын демографиялық көрсеткіштер; дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын әлеуметтік көрсеткіштер; дүниежүзі елдерінде ақпараттық технологиялардың даму ерекшеліктері; жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстері мен рейтингі; ғаламдық бәсекеге қабілеттілік индексі. Дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны; ғарыштық түсірілімнен Қазақстанның Жер серіктен түсірілген картасына дейін; мемлекеттердің географиялық жағдайы: мүмкіндіктер мен қатерлер; Азия жүрегіндегі Ұлы дала елі. Дүниежүзі елдерін салыстыру; Қазақстанның бәсекеге қабілеттілік рейтингі; қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығы, субъектілері мен тұтынушылары.

7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; проблемы развития человечества и критерии их определения; проблемы сохранения мира; вопросы энергетики и сырья; глобальные проблемы в развивающихся странах; проблемы мирового океана; геглобалистика. Пути решения глобальных проблем; мировой опыт в решении глобальных проблем человечества; проявления глобальных проблем на территории Казахстана; место аграрного сектора на пути модернизации нового Казахстана.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов в темах и менять содержание дисциплины не более 25%: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
6. Объем учебной нагрузки составляет от 72 -96 часов (3-4 кредита) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименования разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Методы географических исследований.
1.1. Общегеографические методы.
+
+
+

7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық мәселелерді шешу; адамзат дамуындағы мәселелер және оларды анықтау критерийлері; бейбітшілікті сақтау мәселелері; энергетика және шикізат мәселелері; дамушы елдердегі ғаламдық мәселелер; дүниежүзілік мұхит мәселелері; геглобалистика. Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары; адамзаттың ғаламдық проблемаларын шешудегі әлемдік тәжірибе; ғаламдық проблемалардың Қазақстан аумағындағы көріністері; Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас маман рөлі.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыты мен біліктілігіне байланысты 72-96 сағатты (3-4 кредит) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 бөлім. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы географиялық әдістер
+
+
+

Тема 1.1.1. Выбор темы исследования по географии.
Тема 1.1.2. Методы географического мониторинга.
Тема 1.1.3. Методы сравнения в географии.
Тема 1.1.4. Численные методы в географии.
Тема 1.1.5. Методы географической экспертизы.
Тема 1.1.6 Методы географического районирования.
1.2. Актуальные географические методы исследования.
+
+
+
Тема 1.2.1. Алгоритм и виды географического анализа.
Тема 1.2.2. Методы экспертной оценки.

Тақырып 1.1.1. Географиядан зерттеу тақырыбын таңдау.
Тақырып 1.1.2. Географиялық мониторинг әдістері
Тақырып 1.1.3. Географиядағы салыстыру әдістері.
Тақырып 1.1.4. Географиядағы сандық әдістер.
Тақырып 1.1.5. Географиялық сараптама әдістері.
Тақырып 1.1.6. Географиялық аудандастыру әдістері.
1.2. Өзекті географиялық зерттеу әдістері
+
+
+
Тақырып 1.2.1. Географиялық сараптаманың алгоритмі және түрлері.
Тақырып 1.2.2. Эксперттік бағалау әдістері.

Тема 1.2.3. Методы моделирования в географии.
Тема 1.2.4. Методы исследования.
Раздел 2. Картография и геоинформатика.
2.1. Картография.
+
+
+
Тема 2.1.1. Современные картографические методы.
Тема 2.1.2. Основы геоинформатики.
Тема 2.1.3. Географические базы данных. Визуализация географических данных.
Тема 2.1.4. Пути использования современных картографических методов в аграрном секторе.
2.2. Современные картографические методы.
+
+
+
Тема 2.2.1. Цифровая модель карт.
2.3 Основы геоинформатики.
+
+
+
Тема 2.3.1. Особенности геоинформационных методов и технологий геоинформационных систем.
Тема 2.3.2. Применение ГИС-технологий в аграрном секторе (дифференцированное внедрение GPS-трекеров, датчиков расхода топлива, агрометеорологических станций, семян и удобрений в сельском хозяйстве). Графические услуги и компьютерные технологии в профессиональной подготовке будущих специалистов в отрасли, специализирующейся на обеспечении сельского хозяйства материально-технической базой, перерабатывающей промышленности и сельского хозяйства. Использование ГИС по эксплуатации транспортно-технологических машин и комплексов.
Раздел 3. Природопользование и геоэкология.
3.1. Природопользование .
+
+
+

Тақырып 1.2.3. Географиядағы модельдеу әдістері.
Тақырып 1.2.4. Зерттеу әдістері
2 бөлім. Картография және геоинформатика
2.1. Картография
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Заманауи картографиялық әдістер
Тақырып 2.1.2. Геоинформатика негіздері.
Тақырып 2.1.3. Географиялық деректер базасы. Географиялық деректерді визуализациялау.
Тақырып 2.1.4. Аграрлық секторда заманауи картографиялық әдістерді қолдану жолдары
2.2. Заманауи картографиялық әдістер
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Карталардың сандық моделі.
2.3. Геоинформатика негіздері
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Геоақпараттық әдістер мен геоақпараттық жүйелер технологияларының ерекшеліктері.
Тақырып 2.3.2. Аграрлық секторда ГАЖ-технологияларды қолдану (ауыл шаруашылығында GPS-трекерлерді, отын шығыны датчиктерін, агрометеорологиялық станцияларды, тұқымдар мен тыңайтқыштарды сараланған енгізу). Ауыл шаруашылығын материалдық-техникалық базамен, қайта өңдеу өнеркәсібімен және ауыл шаруашылығымен қамтамасыз етуге маманданған саладағы болашақ мамандарды кәсіптік даярлаудағы графикалық қызметтер және компьютерлік технологиялар. Көлік-технологиялық машиналар мен кешендерді пайдалану бойынша ГАЖ пайдалану
3 бөлім. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1. Табиғатты пайдалану
+
+
+

Тема 3.1.1. Виды природопользования.
Тема 3.1.2. Оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду.
Тема 3.1.3. Повышение эффективности использования земельных ресурсов.
3.2. Методы геоэкологических исследований.
+
+
+
Тема 3.2.1. Предмет и актуальность исследования геоэкологии.
Тема 3.2.2. Загрязнение геосфер.
Тема 3.2.3. Геоэкологическое районирование.
Тема 3.2.4. Антропогенные факторы в геоэкологии.
Тема 3.2.5. Глобальные экологические проблемы.
Тема 3.2.6. Технология автоматизированного выращивания дешҰвых кормов в теплице на экологичной гидропонике, биотехнология получения кремнеорганических мелиоративных удобрений для засоленных земель.
Тема 3.2.7. Рациональное природопользование в рамках производства конкурентноспособных экологически безопасных технологий и продуктов питания.
Тема 3.2.8. Эффективное использование природных ресурсов в аграрном производстве Республики Казахстан.
Тема 3.2.9. Экологические проблемы Казахстана, формирование экологической культуры.

Тақырып 3.1.1. Табиғатты пайдалану түрлері
Тақырып 3.1.2. Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау
Тақырып 3.1.3. Жер ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
3.2. Геоэкологиялық зерттеу әдістері
+
+
+
Тақырып 3.2.1. Геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі
Тақырып 3.2.2. Геосфералардың ластануы
Тақырып 3.2.3. Геоэкологиялық аудандастыру
Тақырып 3.2.4. Геоэкологиядағы антропогендік факторлар
Тақырып 3.2.5. Ғаламдық экологиялық мәселелер
Тақырып 3.2.6. Экологиялық гидропоникада жылыжайда арзан жемді автоматтандырылған өсіру технологиясы, тұзды жерлерге арналған кремний органикалық мелиоративтік тыңайтқыштарды алудың биотехнологиясы.
Тақырып 3.2.7. Бәсекеге қабілетті экологиялық қауіпсіз технологиялар мен азық-түлік өнімдерін өндіру шеңберінде табиғатты ұтымды пайдалану
Тақырып 3.2.8. Қазақстан Республикасының аграрлық өндірісінде табиғи ресурстарды тиімді пайдалану
Тақырып 3.2.9. Қазақстанның экологиялық мәселелері, экологиялық мәдениетті қалыптастыру

Тема 3.4.8. Геоэкологические индикаторы.
Тема 3.4.9. Экологический менеджмент.
Тема 3.4.10. Переход к устойчивому развитию.
Раздел 4. Геоэкономика.
4.1. Основы геоэкономики. Предмет и актуальность исследования геоэкономики.
+
+
+
Тема 4.1.1. Цели и задачи, основные понятия направления геоэкономики.
Тема 4.1.2. Территориальная структура экономики (животноводство и растениеводство) в развитых и развивающихся странах.
4.2. Факторы и условия организации хозяйства.
+
+
+
Тема 4.2.1. Территориальные факторы организации хозяйства.
Тема 4.2.2. Факторы современного размещения отраслей мирового хозяйства.
4.3. Структура мирового хозяйства.
+
+
+
Тема 4.3.1. Хозяйственная структура стран мира.
4.4. Территориальные модели мирового хозяйства.
+
+
+
Тема 4.4.1. Территориальная структура и модели мирового хозяйства.
Тема 4.4.2. Территориальная структура хозяйства.
Тема 4.4.3. Территориальная структура хозяйства в развивающихся странах.
4.5. Показатели экономического развития стран мира.
+
+
+
Тема 4.5.1. Сравнение показателей экономического развития стран мира.
Тема 4.5.2. Специализация и диверсификация отраслей промышленности Казахстана (анализ сельскохозяйственной деятельности: выращивание фруктов, овощеводство, тепличное и питомниководство, деятельность, связанная с выращиванием зерна и семян, сельское хозяйство промышленное и крупное, вспомогательная деятельность для сельского хозяйства).
Тема 4.5.3. Модели социально-экономического развития развитых стран.
Тема 4.5.4. Страны переходной экономики.
Тема 4.5.5. Группы развивающихся стран.
4.6. Мировой опыт в экономическом развитии.
+
+
+
Тема 4.6.1. Стратегии экономического развития стран мира.
Тема 4.6.2. Целевые показатели Стратегии экономического развития Республики Казахстан.
4.7. Геоэкономическое состояние и потенциал регионов Республики Казахстан.
+
+
+
Тема 4.7.1. Отраслевая структура экономики Казахстана.
Тема 4.7.2. Экономика регионов Казахстана.
Тема 4.7.3. Теория и практика экономико-географического районирования.
Тема 4.7.4. Инвестиционная привлекательность – механизм развития экономики Казахстана. Выравнивание аграрного развития регионов Казахстана.
Тема 4.7.5. Специализация и диверсификация-потенциал развития региональной экономики.
Тема 4.7.6. Специализация и диверсификация промышленности Казахстана .
4.8. Стратегии геоэкономического развития.
+
+
+
Тема 4.8.1. Производство товаров с высокой добавленной стоимостью.
Тема 4.8.2. Специальные экономические зоны и технопарки Казахстана.
Тема 4.8.3. Кластерные инициативы Казахстана.

Тақырып 3.4.8. Геоэкологиялық индикаторлар
Тақырып 3.4.9. Экологиялық менеджмент
Тақырып 3.4.10. Тұрақты дамуға көшу
4 бөлім. Геоэкономика
4.1. Геоэкономика негіздері. Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
+
+
+
Тақырып 4.1.1. Геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттері, негізгі түсініктері
Тақырып 4.1.2. Дамыған және дамушы елдердегі экономиканың аумақтық құрылымы (мал шаруашылығы және Өсімдік шаруашылығы).
4.2. Шаруашылықты ұйымдастырудың факторлары мен шарттары
+
+
+
Тақырып 4.2.1. Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары
Тақырып 4.2.2. Дүниежүзілік шаруашылық салаларын заманауи орналастыру факторлары
4.3. Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
+
+
+
Тақырып 4.3.1. Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымы
4.4. Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері
+
+
+
Тақырып 4.4.1. Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы және модельдері
Тақырып 4.4.2. Дамыған елдердегі шаруашылықтың
Тақырып 4.4.3. Дамушы елдердегі шаруашылықтың аумақтық құрылымы
4.5. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері
+
+
+
Тақырып 4.5.1. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру
Тақырып 4.5.2. Қазақстанның өнеркәсіп салаларын мамандандыру және әртараптандыру. (ауыл шаруашылығы қызметін талдау: жеміс-жидек өсіру, көкөніс өсіру, жылыжай және питомник шаруашылығы, астық пен тұқым өсіруге байланысты қызмет, өнеркәсіптік және ірі ауыл шаруашылығы, ауыл шаруашылығына көмекші қызмет).
Тақырып 4.5.3. Дамыған елдердің әлеуметтік-экономикалық даму модельдері
Тақырып 4.5.4. Өтпелі экономика елдері
Тақырып 4.5.5. Дамушы елдердің топтары
4.6. Экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе
+
+
+
Тақырып 4.6.1. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегиялары
Тақырып 4.6.2. Қазақстан Республикасының экономикалық даму стратегиясының мақсатты көрсеткіштері
4.7. Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті
+
+
+
Тақырып 4.7.1. Қазақстан экономикасының салалық құрылымы
Тақырып 4.7.2. Қазақстан аймақтарының экономикасы
Тақырып 4.7.3. Экономикалық-географиялық аудандастырудың теориясы мен практикасы
Тақырып 4.7.4. Инвестициялық тартымдылық – Қазақстан экономикасының даму механизмі. Қазақстан аймақтарының экономикалық дамуын теңестіру
Тақырып 4.7.5. Мамандану және әртараптандыру – аймақтық экономиканың даму әлеуеті
Тақырып 4.7.6. Қазақстанның өнеркәсіптерінің мамандануы мен әртараптандыруы.
4.8. Геоэкономикалық даму стратегиялары
+
+
+
Тақырып 4.8.1. Қосылған құны жоғары тауарлар өндірісі
Тақырып 4.8.2. Қазақстанның арнайы экономикалық аймақтары мен технопарктері
Тақырып 4.8.3. Қазақстанның кластерлік бастамалары

Тема 4.8.4. Поддержка отечественных производителей путем импортозамещения.
Тема 4.8.5. Бренд-менеджмент - условие популяризации товаров и услуг.
Раздел 5. Геополитика.
5.1. Основы геополитики. Актуальность геополитики.
+
+
+
Тема 5.1.1. Цели и задачи геополитики. Предмет исследования, основные категории.
Тема 5.1.1. Основные геополитические объекты и субъекты. Основные инструменты геополитического влияния.
5.2. Геополитическое пространство мира.
+
+
+
Тема 5.2.1. Геополитическое пространство современного мира.
Тема 5.2.2. Геополитическое пространство в Азии.
Тема 5.2.3. Геополитическое пространство в Европе.
Тема 5.2.4. Геополитическое пространство в Америке.
5.3. Географические факторы в геополитике.
+
+
+
Тема 5.3.1. Значение физико-географических и экономических факторов в геополитике.
Тема 5.3.2. Значение социальных и демографических факторов в геополитике.
Тема 5.3.3. Значение политических, военных и технологических факторов в геополитике.
5.4. Морфология государственной территории.
+
+
+
Тема 5.4.1. Морфологические особенности государственной территории.
Тема 5.4.2. Классификация государственной территории по морфологическим особенностям.
5.5. Государственная граница.
+
+
+
Тема 5.5.1. Функции, виды, меры выявления и установления государственных границ, динамика .
Тема 5.5.2. Государственные границы Республики Казахстан. Отношения с соседними государствами, основные показатели и динамика.
5.6. Современные геополитические процессы.
+
+
+
Тема 5.6.1. Геополитические процессы в современном мире.
5.7. Геополитическое положение Казахстана.
+
+
+
Тема 5.7.1. Геополитическое положение Казахстана.
5.8. Геополитическая безопасность Казахстана.
+
+
+
Тема 5.8.1. Факторы, влияющие на геополитическую безопасность Республики Казахстан.
5.9. Геополитическая интеграция Казахстана.
+
+
+
Тема 5.9.1. Связи Казахстана с международными и региональными аграрными организациями.
Раздел 6. Страноведение.
6.1. Регионы мира. Комплексное географическое районирование.
+
+
+
Тема 6.1.1. Физико-географическое районирование мира.
Тема 6.1.2. Всемирное историко-культурное районирование.
Тема 6.1.3. Всемирное политико-географическое районирование. Геополитические районы.
Тема 6.1.4. Всемирное историко-географическое районирование.
6.2. Методы сравнения стран мира. Сравнительное страноведение.
+
+
+
Тема 6.2.1. Показатели, используемые при сравнении стран мира.
Тема 6.2.2. Расчет показателя совокупного внутреннего продукта.
Тема 6.2.3. Демографические показатели, используемые при сравнении стран мира.
Тема 6.2.4. Социальные показатели, используемые при сравнении стран мира.

Тақырып 4.8.4. Импортты алмастыру арқылы отандық өндірушілерді қолдау
Тақырып 4.8.5. Бренд-менеджмент – тауарлар мен қызметтерді танымал ету шарты
5 бөлім. Геосаясат
5.1. Геосаясат негіздері. Геосаясаттың өзектілігі
+
+
+
Тақырып 5.1.1. Геосаясаттың мақсаты мен міндеттері. Зерттеу пәні, негізгі категориялары
Тақырып 5.1.1. Негізгі геосаяси объектілері мен субъектілері. Геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдары.
5.2. Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
+
+
+
Тақырып 5.2.1 Қазіргі заманғы дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
Тақырып 5.2.2 Азиядағы геосаяси кеңістік
Тақырып 5.2.3 Еуропадағы геосаяси кеңістік
Тақырып 5.2.4 Америкадағы геосаяси кеңістік
5.3. Геосаясаттағы географиялық факторлар
+
+
+
Тақырып 5.3.1 Геосаясаттағы физикалық-географиялық және экономикалық факторлардың маңызы
Тақырып 5.3.2 Геосаясаттағы әлеуметтік және демографиялық факторлардың маңызы
Тақырып 5.3.3 Геосаясаттағы саяси, әскери және технологиялық факторлардың маңызы
5.4. Мемлекеттік аумақтың морфологиясы
+
+
+
Тақырып 5.4.1 Мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктері
Тақырып 5.4.2 Мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеу
5.5. Мемлекеттік шекара
+
+
+
Тақырып 5.5.1 Мемлекеттік шекаралардың функциясы, түрлері, анықтау және белгілеу шаралары, динамикасы
Тақырып 5.5.2 Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекаралары. Көрші мемлекеттермен қарым қатынасы, басты көрсеткіштері мен динамикасы
5.6. Заманауи геосаяси үдерістер
+
+
+
Тақырып 5.6.1 Қазіргі дүниедегі геосаяси үдерістер
5.7. Қазақстанның геосаяси жағдайы
+
+
+
Тақырып 5.7.1 Қазақстанның геосаяси жағдайы
5.8. Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі
+
+
+
Тақырып 5.8.1 Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторлар
5.9. Қазақстанның геосаяси интеграциясы
+
+
+
Тақырып 5.9.1 Қазақстанның халықаралық және аймақтық ұйымдармен байланыстары
6 бөлім. Елтану
6.1. Дүниежүзі аймақтары. Кешенді географиялық аудандастыру.
+
+
+
Тақырып 6.1.1 Дүниежүзі физикалық- географиялық аудандастыру
Тақырып 6.1.2 Дүниежүзі тарихи-мәдени аудандастыру.
Тақырып 6.1.3 Дүниежүзі саяси-географиялық аудандастыру. Геосаяси аудандар.
Тақырып 6.1.4 Дүниежүзі тарихи – географиялық аудандастыру
6.2. Дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері. Салыстырмалы елтану
+
+
+
Тақырып 6.2.1 Дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштер
Тақырып 6.2.2 Жиынтық ішкі өнім көрсеткішін есептеу
Тақырып 6.2.3 Дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын демографиялық көрсеткіштер
Тақырып 6.2.3 Дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын әлеуметтік көрсеткіштер
Тақырып 6.2.4 Дүниежүзі елдерінде ақпараттық технологиялардың даму ерекшеліктері

Тема 6.2.5. Особенности развития информационных технологий в странах мира.
Тема 6.2.6. Индексы и рейтинги стран мира, рассчитываемые по совокупным показателям.
Тема 6.2.7. Глобальный индекс конкурентоспособности.
6.3. Место Казахстана на карте регионов мира.
+
+
+
Тема 6.3.1. От космической съемки до спутниковой карты Казахстана.
Тема 6.3.2. Географическое положение государств: возможности и угрозы.
Тема 6.3.3. Страна Великой степи в Сердце Азии.
6.4. Сравнение стран мира.
+
+
+

Тақырып 6.2.5 Жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстері мен рейтингі.
Тақырып 6.2.6 Ғаламдық бәсекеге қабілеттілік индексі
6.3. Дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны
+
+
+
Тақырып 6.3.1 Ғарыштық түсірілімнен Қазақстанның Жер серіктен түсірілген картасына дейін
Тақырып 6.3.2 Мемлекеттердің географиялық жағдайы: мүмкіндіктер мен қатерлер
Тақырып 6.3.3 Азия жүрегіндегі Ұлы дала елі
6.4. Дүниежүзі елдерін салыстыру
+
+
+

Тема 6.4.1. Рейтинг конкурентоспособности Казахстана.
Тема 6.4.2. Значимость, субъекты и потребители прикладной страноведческой информации.
Раздел 7. Глобальные проблемы человечества.
7.1. Решение глобальных проблем.
+
+
+
Тема 7.1.1. Проблемы развития человечества и критерии их определения.
Тема 7.1.2. Проблемы сохранения мира.
Тема 7.1.3. Вопросы энергетики и сырья.
Тема 7.1.4. Глобальные проблемы в развивающихся странах.
Тема 7.1.5. Проблемы мирового океана.
Тема 7.1.6. Геглобалистика.
7.2. Пути решения глобальных проблем.
+
+
+

Тақырып 6.4.1 Қазақстанның бәсекеге қабілеттілік рейтингі
Тақырып 6.4.2 Қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығы, субъектілері мен тұтынушылары
7 бөлім. Адамзаттың ғаламдық проблемалары
7.1. Ғаламдық мәселелерді шешу
+
+
Тақырып 7.1.1 Адамзат дамуындағы мәселелер және оларды анықтау критерийлері
Тақырып 7.1.2 Бейбітшілікті сақтау мәселелері
Тақырып 7.1.3 Энергетика және шикізат мәселелері
Тақырып 7.1.4 Дамушы елдердегі ғаламдық мәселелер
Тақырып 7.1.5 Дүниежүзілік мұхит мәселелері
Тақырып 7.1.6 Геглобалистика
7.2. Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары
+
+
+

1) Представлять актуальность предмета геоэкологического исследования;
2) объяснить антропогенные факторы в геоэкологическом пространстве;
3) дать характеристику инновационных технологий в решении проблем экологической ситуации.
1) Определяет роль закономерностей географической оболочки в геоэкологических процессах;
2) понимает глобальные экологические проблемы, может определить роль инновационных технологий в их решении.
Регулирование природопользования
1) Ознакомить с законодательными аспектами государственного и местного природопользования и классификацией социальной, экологической и экономической эффективности;
2) определять пути местного управления природопользованием и
умение эффективно использовать природные ресурсы;
3) описывать механизм регулирования природопользования в сфере сельского хозяйства.
1) Определяет соответствие видов природопользования нормам;
2) понимает структуру, роль местного управления в природопользовании;
3) умеет пользоваться правами и обязанностями в области охраны природы в повседневной жизни по специальности;
4) предлагает пути минимизации негативного воздействия типов природопользования на окружающую среду (использование земельных ресурсов);
5) раскрывает роль механизма регулирования природопользования в сфере сельского хозяйства.
Основы геологических исследований
1) Анализировать антропогенные изменения окружающей среды,
классификацию и оценку показателей качества среды;
2) анализировать влияния антропогенных факторов на окружающую среду по специальности,
объяснить, что является важным геоэкологическим фактором;
1) Объясняет исторические аспекты взаимодействия человеческого общества с окружающей средой антропогенных изменений, влияющих на природу, способы природопользования;
2) объясняет нормы и виды качества окружающей среды, необходимые для жизнедеятельности;
3) разрабатывает решения по повышению качества окружающей среды (использование природных ресурсов в аграрном производстве).
Проектирование экологически чистых производств
1) Определять и оценивать эффективность природоохранных мероприятий (на основе местного/регионального компонента
1) Анализирует механизм регулирования природопользования по отраслям хозяйства и потребления;
2) определяет соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/ регионального компонента);
3) определяет пути эффективного использования природных ресурсов в производстве.
Регулирование процессов природопользования в хозяйственной и потребительской сферах
1) Изучить регулирование процессов природопользования в хозяйственной и потребительской сферах.

1) Геоэкологиялық зерттеу пәнінің өзектілігін түсіну;
2) геоэкологиялық кеңістіктегі антропогендік факторларды білу;
3) экологиялық жағдайдың мамандыққа қатысты мәселелерін шешудегі инновациялық технологияларға сипаттама беру.
1) Геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтайды;
2) ғаламдық экологиялық мәселелерді біледі, оны шешудегі инновациялық технологиялардың рөлін анықтай алады.
Табиғатты пайдалануды реттеу
1) Мемлекеттік және жергілікті табиғатты пайдаланудың заңнамалық аспектілерімен танысу және әлеуметтік, экологиялық және экономикалық тиімділікті жіктеу;
2)табиғатты пайдалануды жергілікті басқарудың жолдарын анықтап, мамандық бойынша табиғат ресурстарын тиімді пайдалануды білу;
3) ) ауыл шаруашылығы саласындағы табиғат пайдалануды реттеу тетігін сипаттау.
1) Табиғатты пайдалану түрлерінің нормаларға сәйкестігін анықтайды;
2) табиғатты пайдаланудағы жергілікті басқарманың құрылымын, рөлін түсінеді;
3) табиғатты қорғау саласындағы құқықтар мен міндеттерін мамандық бойынша күнделікті тұрмыста пайдалана алады;
4) табиғат пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға теріс әсерін азайту жолдарын ұсынады (Жер ресурстарын пайдалану);
5) ауыл шаруашылығы саласындағы табиғатты пайдалануды реттеу тетігінің рөлін ашады.
Геологиялық зерттеулер негіздері
1)Қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін талдап, орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу және бағалау;
2) антропогендік факторларының қоршаған ортаға әсерін талдау барысында мамандық бойынша маңызды геоэкологиялық фактор екенін түсіну.
1) Табиғатқа әсер етуші антропогендік өзгерістердің адамзат қоғамының қоршаған ортамен өзара әрекеттесуінің тарихи аспектілерін, табиғатты пайдалану жолдарын біледі;
2) қоршаған орта сапасының нормалары мен түрлерін тіршілік үшін қажеттілігін біледі;
3) қоршаған ортаның сапасын арттыру (аграрлық өндірісте табиғи ресурстарды пайдалану) бойынша шешімдер әзірлейді.
Экологиялық таза өндірістерді жобалау
1) Табиғатты қорғау іс-шараларының тиімділігін анықтау және бағалау (жергілікті / өңірлік компонент негізінде)
1) Шаруашылық және тұтыну салалары бойынша табиғат пайдалануды реттеу тетігін талдайды;
2) табиғат пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен (жергілікті/ өңірлік компонент негізінде) белгіленген нормаларға сәйкестігін айқындайды;
3) өндірісте табиғи ресурстарды тиімді пайдалану жолдарын айқындайды.
Шаруашылық және тұтыну салаларындағы табиғатты пайдалану процестерін реттеу
1)Шаруашылық және тұтыну салаларындағы табиғат пайдалану процестерін реттеуді зерделеу.

1) Выделяет принципы концепции устойчивого развития;
2) определяет цель государственного регулирования природопользования;
3) определяет соответствие видов природопользования нормам, утвержденным законодательством.
Геоэкономика
Основы геоэкономики. Предмет и актуальность исследования геоэкономики
1) Охарактеризовать основные понятия, цели и задачи направления геоэкономики;
2) определить роли географического пространства в экономическом социальном развитии регионов Казахстана.
1) Объясняет цели и задачи, основные категории геоэкономики;
2) определяет роль регионов Казахстана в географическом пространстве в экономическом социальном и демографическом положении.
Факторы и условия организации хозяйства
1) Определить основные факторы организации хозяйства и
характеристику факторов современного позиционирования.
1) Анализирует совокупность факторов и условий размещения предприятий различных отраслей хозяйства;
2) анализирует выгодные для Казахстана экспортируемые сельскохозяйственные продукции.
Структура мирового хозяйства
1) Объяснить хозяйственную структуру стран мира.
1) Понимает взаимосвязь хозяйственной структуры приграничных стран с экономикой Казахстана.
Территориальные модели мирового хозяйства
1) Ознакомить с территориальной структурой и моделями мирового хозяйства;
2) дать характеристику территориальной структуры хозяйства по специальностям и
описать особенности территориального устройства;
3) описывать территориальные структуры экономики (животноводство и растениеводство) в развитых странах.
Описывать особенности территориальной структуры экономики (животноводство и растениеводство) в развивающихся странах.
1) Объясняет территориальные модели мирового хозяйства;
2) понимает особенности и характеристику территориального устройства по специальности;
3) характеризует территориальную структуру экономики (животноводство и растениеводство) в развитых странах;
4) определяет особенности территориальной структуры экономики (животноводство и растениеводство) в развивающихся странах
Показатели экономического развития стран мира
1) Ознакомить с показателями экономического развития стран мира, классификацией по уровню развития.
1) Сравнивает показатели экономического развития стран мира,
умеет классифицировать и описывать; знает место Казахстана в мире.
Мировой опыт в экономическом развитии
1) Анализировать целевые показатели стратегии экономического развития стран мира.
1) Оценивает стратегии экономического развития стран мира и знает целевые показатели.
Геоэкономическое состояние и потенциал регионов Республики Казахстан

1) Тұрақты даму тұжырымдамасының принциптерін бөліп көрсетеді;
2) табиғат пайдалануды мемлекеттік реттеу мақсатын айқындайды;
3) табиғат пайдалану түрлерінің заңнамамен бекітілген нормаларға сәйкестігін айқындайды.
Геоэкономика
Геоэкономика негіздері. Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
1) Геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттері, негізгі түсініктерін сипаттау;
2) Қазақстан аймақтарының экономикалық әлеуметтік дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін айқындау.
1) Геоэкономиканың мақсаттары мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсінеді;
2) Қазақстан аймақтарының экономикалық әлеуметтік және демографиялық жағдайын географиялық кеңістіктегі ролін айқындайды.
Шаруашылықты ұйымдастырудың факторлары мен шарттары
1) Шаруашылықты ұйымдастырудың негізгі факторларын айқындау және заманауи орналасу факторларын сипаттау.
1) Шаруашылықтың түрлі салаларындағы кәсіпорындарды орналастыру факторлары мен шарттарының жиынтығын талдайды.
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
1) Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын білу.
1) Шекаралас елдерінің шаруашылық құрылымын салыстырмалы түрде Қазақстан экономикасымен байланысын біледі;
2) Қазақстан үшін тиімді экспортталатын ауыл шаруашылығы өнімдерін талдайды.
Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері
1)Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы мен модельдерімен танысу;
2) шаруашылықты мамандықтар бойынша аумақтық құрылымына сипаттама беру және аумақтық құрылымының ерекшеліктерін сипаттау;
3) Дамыған елдердегі экономиканың аумақтық құрылымдарын (мал шаруашылығы және Өсімдік шаруашылығы) сипаттаңыз.
Дамушы елдердегі экономиканың аумақтық құрылымының (мал шаруашылығы және Өсімдік шаруашылығы) ерекшеліктерін сипаттау.
1)Дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерімен танысу;
2) мамандық бойынша аумақтық құрылымының сипаттамасын және ерекшіліктерін біледі;
3) дамыған елдердегі экономиканың аумақтық құрылымын (мал шаруашылығы және Өсімдік шаруашылығы) сипаттайды;
3) дамушы елдердегі экономиканың аумақтық құрылымының (мал шаруашылығы және Өсімдік шаруашылығы) ерекшеліктерін айқындайды.
Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері
1) Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерімен танысу, даму деңгейі бойынша жіктеу, сипаттама беру.
1)Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстырады, жіктейді және сипаттай алады, Қазақстаның экономикасын әлемдегі орнын біледі.
Экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе
1) Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегияларын. мақсатты көрсеткіштерін талдау.
1) Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегияларына баға береді және мақсатты көрсеткіштерін біледі.
Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті

1) Выявить изменения местоположения, прогнозировать состояния и рисков на карте географических регионов Казахстана.
1) Определяет положение Казахстана в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
2) объясняет изменение геополитического, исторического и современного положения Республики Казахстан.
Сравнение стран мира
1) Объяснить и оценить рейтинг конкурентоспособности Казахстана;
2) определить значимости, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации.
1) Понимает динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
2) определяет географические, социальные, экономические и политические факторы, влияющие на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей.
Глобальные проблемы человечества
Решение глобальных проблем
1) Определить проблемы развития человечества и их критерия;
2) выявить и группировать причины и последствий возникновения глобальных проблем.
1) Классифицирует, знает и определяет глобальные проблемы развития человечества;
2) определяет роль понятия геоглобалистика в решении глобальных проблем и его связь с географией.
Пути решения глобальных проблем
1) Анализировать, выявить мировой опыт человечества в решении глобальных проблем;
2) выявить проявления глобальных проблем на территории Казахстана;
3) Определить место аграрного сектора на пути модернизации нового Казахстана.
1) Понимает мировой опыт в решении глобальных проблем человечества;
2) представляет свои проекты по решению глобальных проблем, в том числе возникающих на территории Казахстана;
3) определяет место аграрного сектора на пути модернизации нового Казахстана.
Приложение 93
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовой учебный план Технического и профессионального образования по дисциплине "Графика и проектирование" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Графика и проектирование" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

1) Қазақстанның географиялық аймақтар картасындағы орнының өзгеруін анықтау, жағдайы мен қатерлерін болжау.
1) Қазақстанның физикалық-географиялық, тарихи-географиялық және геосаяси аймақтарындағы жағдайын айқындай алады;
2) Қазақстан Республикасының геосаяси, тарихи және қазіргі жағдайының өзгеруін түсіндіре алады.
Дүниежүзі елдерін салыстыру
1) Қазақстанның бәсекеге қабілеттілік рейтингін түсіну және баға беру;
2) қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау.
1) Көрсеткіштер жиынтығы бойынша анықталатын индекстер мен рейтингтердегі Қазақстанның орнының динамикасын біледі (таңдау бойынша бір рейтинг мысалында) ;
2) көрсеткіштер жиынтығы бойынша есептелетін индекстер мен рейтингтерде Қазақстанның орнына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды айқындай алады.
Адамзаттың ғаламдық проблемалары
Ғаламдық мәселелерді шешу
1) Адамзат дамуындағы мәселелер және олардың критерийлерін анықтау;
2) ғаламдық мәселелерінің пайда болу, себептерін және салдарын анықтау және топтастыру.
1) Адамзаттың дамуындағы ғаламдық проблемаларды жіктейді, біледі және айқындайды;
2) ғаламдық мәселелерді шешудегі геоглобалистика ұғымының рөлін және оның географиямен байланысын анықтайды.
Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары
1) Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешудегі әлемдік тәжірибесін саралау, анықтау;
2)ғаламдық мәселелердің Қазақстан аумағындағы көріністерін анықтау;
3) Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас маман рөлін айқындау.
1) Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешуде әлемдік тәжірибені түсінеді;
2) ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында көрініс табатын мәселелерді шешу бойынша өз жобаларын ұсынады;
3) Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас маман рөлін айқындайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
93- қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "Графика мен жобалау" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Графика мен жобалау" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. Целью обучения дисциплины "Графика и проектирование" является познакомить обучающихся с проекционными методами, законами графического моделирования и основами теории изображений, оказать влияние на развитие проектно-творческой деятельности, формирование графической культуры и навыков использования современных и традиционных графических средств и создание условий для их практического использования.
3. Реализация учебной дисциплины предусматривает следующие задачи:
1)способствовать формированию представления о том, что первичная функция графического изображения - средство познания, средство предоставления визуальной наглядной информации;
2)продемонстрировать знание законов проекционных методов, создавать формированию и способствовать передавать традиционные и современные средства – инструментов и оборудовании;
3)содействие развитию интеллектуальных способностей и исследовательских навыков обучающихся, связанных с различной графической деятельностью, развитию образного, пространственного, логического, абстрактного и творческого мышления обучающихся;
4)способствовать овладению обучающихся методами проектирование, графического моделирования и макетированию, а также формирование навыков использования инновационных коммуникационных технологий во всех образовательных услугах (проектирование, исследование, демонстрация), формирование и развитие навыков чтения и визуализации информации в графической форме;
5)развитие эстетических вкусов в процессе творческого проектирования.
4.Содержание учебной дисциплины включает 8 разделов:
1)графические способы и средства визуализации информации;
2)основные виды изображений и их построение;
3)преобразование изображения;
4)формообразование и конструирование;
5)преобразование формы;
6)элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики;
7)проектирование. Проектная графика.
8)творческие задания.
Раздел 1. "Графические способы и средства визуализации информации" включает следующие подразделы:
1)роль изображений в визуализации информации;
2)средства визуализации информации;
3)основные правила оформления чертежа;
4)геометрические построения на чертежах.
Раздел 2. "Основные виды изображений и их построение" включает следующие подразделы:
1)методы проецирования;
2)способы построения основных видов графических изображений;
3)чтение и выполнение чертежей предметов;
4)сечения и разрезы.
Раздел 3. "Преобразование изображения" включает следующий подраздел:
1)преобразование вида и состава изображения.
Раздел 4. "Формообразование и конструирование" состоит из следующих подразделов:

2. "Графика және жобалау" пәнін оқытудың мақсаты білім алушыларды проекциялау әдістері, графикалық модельдеу заңдылықтары және кескіндер теориясының негіздерімен таныстыру, жобалық және шығармашылық іс-әрекеттің дамуына, графикалық мәдениетін қалыптастыруына әсер ету, заманауи және дәстүрлі графикалық құралдарды қолдану дағдылары мен оларды практикалық қызметте қолдану үшін жағдай жасау.
3. Оқу пәнін жүзеге асыру келесі міндеттерді қарастырады:
1) білім алушылардың бойында графикалық кескіннің бастапқы функциясы таным құралы, визуалды ақпарат беру құралы деген түсініктің қалыптасуына ықпал ету;
2) проекциялау әдістері заңдылықтары туралы білім, ақпаратты көрсету, құру және берудің дәстүрлі және қазіргі құрал-жабдықтары туралы түсініктердің білімін қалыптастыруға ықпал ету;
3) білім алушылардың әр түрлі графикалық іс-әрекетпен байланысты интеллектуалды қабілеттері мен зерттеу дағдыларын дамыту және кеңейтуге, бейнелі, кеңістік, логикалық, абстрактілі және шығармашылық ойлау қабілеттерін дамытуға ықпал ету;
4) білім алушылардың жобалау, графикалық моделдеу мен макеттеу әдістерін меңгерулеріне ықпал ету, сонымен қатар барлық оқу қызметтерінде АКТ қолдану дағдыларын қалыптастыру (жобалау, зерттеу, көрсетілім), графикалық формада ақпаратты оқу және визуализациялау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
5) шығармашылық жобалау үрдісінде эстетикалық талғамдарын дамыту.
4. Аграрлық-технологиялық бағытына арналған "Графика және жобалау" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасында 8 бөлім қарастырылған:
1) ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары;
2) кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау;
3) кескіндерді түрлендіру;
4) пішін қалыптастыру және құрылымдау;
5) пішінді түрлендіру;
6) техникалық, сәулет– құрылыс және ақпараттық графика элементтері;
7) жобалау. Жоба графикасы;
8) шығармашылық тапсырмалар.
1 бөлім. "Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары" келесідей бөлімшелері қамтиды:
1) ақпаратты визуализациялаудағы кескіндердің ролі;
2) ақпаратты визуализациялау құралдары;
3) сызбаны орындаудағы негізгі ережелер;
4) сызбадағы геометриялық құрылым.
2 бөлім. "Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) проекциялау әдістері;
2) графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру әдістері;
3) заттардың сызбаларын орындау және оқу;
4) қима мен тіліктер.
3 бөлім. "Кескіндерді түрлендіру" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру.
4 бөлім. "Пішін қалыптастыру және құрылымдау" келесі бөлімшелерден тұрады:

1)законы формообразования геометрических тел;
2)развертка поверхностей;
3)конструирование форм.
Раздел 5. "Преобразование формы" включает следующий подраздел:
1) преобразование пространственного положения и частей предмета.
Раздел 6. "Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики" включает следующие подразделы:
1)стандартизация;
2)соединение деталей. Сборочный чертеж;
3)элементы архитектурно-строительной графики;
4)инфографика (схемы, графики, диаграммы).
Раздел 7. "Проектирование. Проектная графика" включает следующие подразделы:
1)методы проектирования. Основные этапы проектирования;
2)визуализация проектных предложений.
Раздел 8. "Творческие задания" включает следующие подразделы:
1)задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности;
2)творческие задачи с элементами проектной деятельности.
5. Базовое содержание дисциплины "Графика и проектирование":
1)"Графические способы и средства визуализации информации". Роль изображений в визуализации информации. История изображений. Роль изображений в различных сферах деятельности человека (в науке, технике и искусстве). Методы выполнения графических изображений; средства визуализации информации; основные чертежные инструменты; способы работы чертежными инструментами и организация рабочего места; основные правила выполнения чертежа; типы линий; правила оформления чертежа: Стандарт, формат, масштаб, основная надпись; практические работы: типы линий, шрифты чертежные, нанесение размеров; геометрические построения на чертежах; деление отрезка, окружности и угла на равные части; сопряжения. Основные виды компьютерной графики; программы для растровой и векторной графики; программное обеспечение для создания 2D изображений; создание 2D изображений; цветовые модели растровой и векторной графики; графические операции растровой и векторной графики; оформление чертежа с применением возможностей графического редактора; создание 2D объектов с использованием примитивов (библиотек); геометрические построения с использованием примитивов; сохранение 2D объектов в нужном формате, вывод изображений в 2D объекте на печать.
2)"Основные виды изображений и их построение". Методы проецирования; основные методы проецирования; прямоугольное проецирование на две и три плоскости проекций; способы построения основных видов графических изображений; аксонометрические проекции; технический рисунок и эскиз; чтение и выполнение чертежей предметов (геометрических тел); нанесение размеров на чертежах; условности и упрощения на чертежах; чтение и выполнение чертежей. Сечения и разрезы; виды сечений и разрезов; правила применения сечения и разрезов на чертежах. Основные приемы твердотельного и поверхностного моделирования средствами компьютерной графики; основные этапы создания 3D модели; возможности растровых и векторных программ для создания 3D моделей (аксонометрическая проекция, технический рисунок); создание 3D модели на основе операций твердотельного моделирования; определение видов визуализации 3D модели; выбор способов построения 3D моделей; текстура и фактура 3D модели; выбор ПО для выполнения сечений и разрезов 2D объекта; приемы твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов.

1) геометриялық денелердің пішіндерін қалыптастыру заңдылықтары;
2) беттердің жазбасы;
3) пішін құрылымдау.
5 бөлім. "Пішінді түрлендіру" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) заттың немесе оның бөліктерінің кеңістіктегі жағдайын түрлендіру.
6 бөлім. "Техникалық, сәулет–құрылыс және ақпараттық графика элементтері" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) стандарттау;
2) тетіктерді біріктіру, құрастыру сызбасы;
3) сәулет-құрылыс графикасының элементтері;
4) инфографика /сұлбалар, графикалар және диаграммалар.
7 бөлім. "Жобалау және жобалау графикасы" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жобалау әдістері, жобалаудың негізгі кезеңдері;
2) жобалық ұсыныстарды визуалдау.
8 бөлім. "Шығармашылық тапсырмалар" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар;
2) жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар.
"Графика және жобалау" пәнінің негізгі мазмұны
1) "Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары". Кескіндер, ақпараттық визуализациялаудың рөлі мен кескін тарихы, адам қызметінің әртүрлі салаларындағы (ғылымда, техникада және өнерде) кескіндердің рөлі туралы түсінік беру. Графикалық кескіндерді орындау әдістері; ақпаратты визуализациялау құралдары; негізгі сызу құралдары; олармен жұмыс істеу тәсілдері және жұмыс орнын ұйымдастыру; сонымен қатар сызбаны орындаудағы негізгі ережелер; сызық түрлері; сызбаны жобалау ережелері; стандарт, формат, масштаб, негізгі жазба; практикалық жұмыс: сызба сызықтарының түрлері, сызба қаріптері, сызбағы өлшемдерді түсіру; сызбалардағы геометриялық конструкциялар; кесіндіні, шеңберді және бұрышты тең бөліктерге бөлу; түйіндесуді орындау жайында түсінік беру. Компьютерлік графиканың негізгі түрлері; растрлық және векторлық графикаға арналған бағдарламалар; 2D кескіндерді жасауға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету; 2D кескіндерді жасау; растрлық және векторлық графиканың түсті модельдері; растрлық және векторлық графиканың графикалық операциялары; графикалық редактордың мүмкіндіктерін пайдалана отырып, сызбаны жобалау; примитивтерді (кітапханаларды) пайдаланып 2D объектілерін құру; примитивтерді қолданып геометриялық құрылымдар жасау; 2D нысандарын қажетті пішімде сақтау, 2D нысанында кескіндерді басып шығару.
2) "Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау". Проекция, проекциялаудың негізгі әдістері; екі және үш проекциялық жазықтықтағы тікбұрышты проекция; графикалық кескіндерді құрастырудың негізгі тәсілдері; аксонометриялық проекциялар; техникалық сызба және эскиз; заттардың (геометриялық денелердің) сызбаларын оқу және сызу; сызбаға өлшемдерді түсіру; сызбалардағы шарттылықтар мен ықшамдаулар; сызбаны оқу және сызу. Қималар мен тіліктер; қималар мен тіліктердің түрлері; сызбалардағы қималар мен тіліктерді қолдану ережелері. Компьютерлік графиканың көмегімен көлемді модельдеудің негізгі әдістері; 3D моделін құрудың негізгі кезеңдері; 3D модельдерді құруға арналған растрлық және векторлық бағдарламалардың мүмкіндіктері (аксонометриялық проекция, техникалық сурет); көлемді модельдеу операциялары негізінде 3D моделін құру; 3D модельдің визуализация түрлерін анықтау; 3D модельдерді құру әдістерін таңдау; 3D модельдің текстурасы мен фактурасы; 2D объектінің қималары мен тіліктерін орындау үшін бағдарламалық құралды таңдау; қималар мен тіліктерді сызу үшін көлемді модельдеу әдістерін қарастыру.

3)"Преобразование изображения". Преобразование вида и состава изображений (графическая работа); реконструкция изображений (графическая работа). Преобразование вида и состава изображений (работа в графическом редакторе).
4)"Формообразование и конструирование". Законы формообразования геометрических тел; Развертка поверхностей геометрических тел (предметов); конструирование форм предметов (геометрических тел); преобразование формы предмета; преобразование пространственного положения и частей предмета. Выполнение развертки поверхностей геометрических тел (предметов) средствами компьютерной графики; Конструирование форм; Анализ понятия- "конструирование"; конструирование формы предмета по заданным параметрам.
5)"Преобразование формы". Выполнение преобразовании формы с изменеием простанственного положения предмета, формы с изменением простроанственного взаимоотношения частей предмета; Преобразование 3D модели методом выдавливания и удаления частей; преобразование 3D модели путем перемещения частей.
6)"Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики". Стандартизация; общие понятия о стандартизации, взаимозаменяемости, унификации, деталях и сборочных единицах; сборочный чертеж; соединение деталей; разъемные и неразъемные соединения; правила выполнения и оформления сборочного чертежа; элементы архитектурно строительной – графики; общие сведения о строительных чертежах (план, генеральный план, фасад, разрез); выполнение и чтение несложных строительных чертежей. 3D модель сборочной единицы; работа с библиотекой графических программ; строительные чертежи в графическом редакторе; инфографика (схемы, графики, диаграммы). Инфографика в различных сферах деятельности.
7)"Проектирование. Проектная графика". Методы проектирования; основные этапы проектирования; требования к проектируемым объектам (функциональные, эстетические); визуализация проектных предложений; графические документы; состав технической документации и их особенности; визуализация творческих идей; графические средства визуализации проектных предложений (эскиз, чертеж, макет.
8)"Творческие задания". Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности; особенности творческих задач; задания от идеи до проекта; задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/ дизайна/архитектуры, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование); творческий проект по заданной теме; творческие задачи с элементами проектной деятельности; разработка пазов для деталей сельскохозяйственной техники используя техники киригами; построение архитектурного объекта, используя технику киригами; моделирование машин для переработки и хранения сельскохозяйственной продукции; моделирование выставочной полки сельхозтоваров; моделирование почвообрабатывающего плуга; разработка дизайна конструкции полки- трансформера для молочных продуктов разработка дизайна входной группы колледжа; разработка дизайна орнамента полки- трансформера для молочных продуктов; разработка дизайна букета, собранных из садовых продуктов; разработка дизайна входной группы колледжа; разработка дизайна зоны отдыха колледжа; разработка проекта пандуса фасада здания предприятия по производству мясной продукции; разработка проекта "Дом моей мечты".
6. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:

3) "Кескіндерді түрлендіру". Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс); Кескіндерді қайта құру (графикалық жұмыс). Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық редакторда жұмыс).
4) "Пішін қалыптастыру және құрылымдау". Геометриялық денелердің пішінін құрылымдау заңдылықтары; геометриялық денелердің (заттардың) жазбасы; заттардың (геометриялық денелердің) пішіндерін құрылымдау; нысанның пішінін өзгерту; объектінің кеңістіктегі орны мен бөліктерін түрлендіру. Компьютерлік графиканың көмегімен геометриялық денелердің (заттардың) жазбасын орындау; пішін құрылымдау; "құрылымдау" - ұғымын талдау; берілген параметрлер бойынша нысанның пішінін құрылымдау.
5) "Пішінді түрлендіру". Заттың кеңістіктегі орнын өзгерту арқылы пішінін түрлендіру, объект бөліктерінің кеңістіктегі қатынасын өзгертумен пішінді түрлендіруді жүзеге асырады; Бөлшектерді ығыстыру және өшіру әдістері арқылы 3D моделін түрлендіру; бөлшектерді жылжыту арқылы 3D моделін түрлендіру.
6) "Техникалық, сәулет-құрылыс және ақпараттық графика элементтері". Стандарттау; стандарттау жайында жалпы мағлұматтар, өзара алмастыру, бөлшектер мен құрастыру бірліктерінің жалпы түсініктері; құрастыру сызбасы; бөлшектерді қосу; ажыратылатын және ажыратылмайтын қосылыстар; құрастыру сызбасын орындау және рәсімдеу ережелері; архитектуралық құрылыс графика - элементтері; құрылыс сызбалары туралы жалпы мәліметтер (жоспар, бас жоспар, қасбет, тілік); қарапайым құрылыс сызбаларын орындау және оқу. Құрастыру сызбасының 3D моделі; графикалық бағдарламалар кітапханасымен жұмыс істеу; графикалық редактордағы құрылыс сызбалары; инфографика (схемалар, графиктер, диаграммалар). Әр түрлі қызмет салаларындағы инфографика.
7) "Жобалау. Жоба графикасы". Жобалау әдістері; жобалаудың негізгі кезеңдері; жобаланған объектілерге қойылатын талаптар (функционалдық, эстетикалық); жобалық ұсыныстарды визуализациялау; графикалық құжаттар; техникалық құжаттаманың құрамы және олардың ерекшеліктері; шығармашылық идеяларды визуализациялау; жобалық ұсыныстарға арналған графикалық визуализация құралдары (эскиз, сызба, макет).
8) "Шығармашылық тапсырмалар". Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар; шығармашылық тапсырмалардың ерекшеліктері; идеядан жобаға дейінгі тапсырмалар; жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар; техника/дизайн/ сәулет салалары бойынша жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмаларды түрлі графика құралдарымен (қолмен орындалатың/ компьютерлік графика/ макеттеу) орындау; берілген тақырып бойынша шығармашылық жоба; жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар; киригами техникасы арқылы ауыл шаруашылық техникасы бөлшектерінің өткерме ойықтарын жасау; киригами техникасы арқылы ауыл шаруашылық дақылдары мен жануарлардың 3D моделін құрастыру; киригами техникасы арқылы сәулет нысанын салу; ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және сақтау машиналарын модельдеу; ауыл шаруашылық заттарының көрме -сөресін модельдеу; топырақ өңдейтін соқаны модельдеу; сүт өнімдеріне арналған трансформер сөренің дизайнын әзірлеу; сүт өнімдеріне арналған трансформатор сөреге ою-өрнектерді қойып дизайнын әзірлеу, бау - бақша өнімдерінен жиналған букет дизайнын әзірлеу; колледжге кіру алаңының дизайнын әзірлеу; колледждің демалыс аймағын жобалау; ет өнімдерін өндіретін кәсіп орын ғимаратының қасбетіне пандус жобасын әзірлеу; "менің арманымдағы үй" жобасын әзірлеу.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:

Тема 1.2.1. Чертежные инструменты и принадлежности.
Тема 1.2.2. Организация рабочего места и рациональные приемы работы чертежными инструментами.
Тема 1.2. Программное обеспечение для создания 2D изображений.
Тема 1.2.3 Инструменты и возможности графического редактора для создания 2D объектов.
Тема 1.2.4 Анализ цветовых моделей в векторной и растровой графике.
Тема 1.2.5 Применение графических операций для создания 2D объектов, создание, копирование, дубликат, удаление, сохранение.

Тақырып 1.2.1. Сызу аспаптары мен құрал жабдықтары
Тақырып 1.2.2. Жұмыс орнын ұйымдастыру және сызу құралдарымен жұмыс істеудің тиімді әдістері
Тақырып 1.2.3. 2D кескінін құру үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету)
Тақырып 1.2.4. 2D кескіндерді құруға арналған графикалық редакторлар
Тақырып 1.2.5. Векторлық және растрлық графикадағы түстік модельдерді талдау
Тақырып 1.2.6. 2D нысандарын құру үшін "құру", "көшіру", "көшірме", "жою", "сақтау" графикалық операцияларын қолдану

1.3 Основные правила оформления чертежа.
+
+
+
Тема 1.3.1 Общие сведения о стандартах ЕСКД.
Тема 1.3.2 Форматы и основная надпись.
Тема 1.3.3 Типы линий чертежа.
Тема 1.3.4 Шрифты чертежные.
Тема 1.3.5 Основные правила нанесения размеров.
Тема 1.3.6 Правила оформления чертежа (формат, масштаб).
Тема 1.3.7 Правила оформления (основная надпись).
1.4 Геометрические построения на чертежах.
+
+
+
Тема 1.4.1 Построение параллельных и взаимно перпендикулярных прямых. Деление отрезка и угла на равные части.

1.3 Сызбаны орындаудағы негізгі ережелер
+
+
+
Тақырып 1.3.1. Стандарттар туралы түсінік. КҚБЖ
Тақырып 1.3.2. Пішімдер және негізгі жазулар
Тақырып 1.3.3. Сызба сызықтары
Тақырып 1.3.4.. Сызба қаріптері
Тақырып 1.3.5. Сызбаға өлшемдерді түсірудің негізгі ережелері
Тақырып 1.3.6. Сызбаны рәсімдеу ережелері (пішім, масштаб)
Тақырып 1.3.7. Негізгі жазбаны рәсімдеу ережелері
1.4 Сызбадағы геометриялық құрылым
+
+
+
Тақырып 1.4.1. Параллель және өзара перпендикуляр түзулерді салу. Кесіндіні және бұрыштарды тең бөліктерге бөлу

Тема 1.4.2 Деление окружности на равные части.
Тема 14.3 Сопряжения. Виды сопряжения.
Тема 1.4.4 Создание текста для технического чертежа с использованием примитивов 2D объектов.
Тема 1.4.5 Создание списка аграрно-технологических оборудовании, аппаратов и машин с использованием примитивов 2D объектов.
Тема 1.4.6 Документ-модели, клип-арты, используемые при разработке 2D объектов.
Тема 1.4.7 Геометрические построения
с использованием примитивов.
Раздел 2. Основные виды изображений и их построение.

Тақырып 1.4.2. Шеңберлерді тең бөліктерге бөлу
Тақырып 1.4.3.Түйіндесу. Түйіндесудің түрлері
Тақырып 1.4.4. 2D нысандарының примитивтерін пайдалана отырып, техникалық сызбаларға мәтін жазу
Тақырып 1.4.5. 2D объектінің примитивтерін пайдаланып аграрлық-технологиялық жабдықтар, аппарттар мен машиналардың тізімін құру
Тақырып 1.4.6. 2D нысандарды әзірлеу кезінде қолданылатын құжат-үлгілер, клип-арттар, кiтапханалар
Тақырып 1.4.7. Примитивтерді қолдана отырып, геометриялық құрылымдар орындау
2 бөлім. Кескіндердің негізгі түрлері және оларды орындау

2.1 Методы проецирования.
+
+
+
Тема 2.1.1 Основные методы проецирования.
Тема 2.1.2 Прямоугольное проецирование на две и три плоскости проекций.
Тема 2.1.3 Чертежи тел в системе прямоугольных проекци.й
Тема 2.1.4 Правила построения изображений предметов на технических чертежах .
2.2 Способы построения основных видов графических изображений.
+
+
+
Тема 2.2.1 Общие сведения об аксонометрических проекциях.
Тема 2.2.2 Аксонометрические проекции многогранников и тел вращения.

2.1 Проециялау әдістері
+
+
+
Тақырып 2.1.1. Проециялаудың негізгі әдістері
Тақырып 2.1.2. Екі және үш жазықтыққа тік бұрыштап проециялау
Тақырып 2.1.3.Тік бұрыштап проекциялар жүйесіндегі денелердің сызбасы
Тақырып 2.1.4.Техникалық сызбаларда заттардың кескіндерін орындау ережелері
2.2 Графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру әдістері
+
+
+
Тақырып 2.2.1. Аксонометриялық проекциялар туралы жалпы мағлүмат
Тақырып 2.2.2. Көпбұрыштар мен айналу денелерінің аксонометриялық проекциялары

Тема 2.2.3 Технический рисунок.
Тема 2.2.4 Понятие об эскизах.
Тема 2.2.5 Основные этапы 3D модели.
Тема 2.2.6 Создание 3D модели простых геометрических тел.
Тема 2.2.7 Возможности растровых и векторных программ для создания 3D модели.
Тема 2.2.8 Создание 3D модели на основе операций твердотельного моделирования.
2.3 Чтение и выполнение чертежей предметов.
+
+
+
Тема 2.3.1 Нанесение размеров на чертежах.
Тема 2.3.2 Условности и упрощения на чертежах.

Тақырып 2.2.3. Техникалық сурет
Тақырып 2.2.4. Нобай туралы түсінік
Тақырып 2.2.5. 3D моделін құрудың негізгі кезеңдері
Тақырып 2.2.6. Қарапайым геометриялық денелердің 3D моделін салу
Тақырып 2.2.7. 3D моделін құрудағы растрлық және векторлық бағдарлама мүмкіндіктері
Тақырып 2.2.8..Көлемді моделдеу операциясының негізіне сүйеніп 3D моделін құру
2.3 Заттардың сызбаларын орындау және оқу
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Сызбаларға өлшемдерді түсіру
Тақырып 2.3.2. Сызбаны орындау кезіндегі шарттылықтар мен ықшамдаулар

Тема 2.3.3 Определение видов визуализации 3D модели.
Тема 2.3.4 Выбор способов построения 3D моделей.
Тема 2.3.5 Текстура и фактура 3D модели.
2.4 Сечения и разрезы.
+
+
+
Тема 2.4.1 Общие сведения о разрезах.
Тема 2.4.2 Простые разрезы.
Тема 2.4.3 Соединение видов и разреза.
Тема 2.4.4 Сечения. Различия между разрезами и сечениями.
Тема 2.4.5 Различия между разрезами и сечениями.
Тема 2.4.6 Выбор ПО для выполнения сечений и разрезов 2D объекта

Тақырып 2.3.3. 3D моделдердің визуалдау түрлерін анықтау
Тақырып 2.3.4. 3D моделдерін тұрғызу тәсілдерін таңдау
Тақырып 2.3.5. 3D моделдерін текстурасы мен фактурасы
2.4 Қима мен тіліктер
+
+
+
Тақырып 2.4.1. Тіліктер туралы жалпы мағлұмат
Тақырып 2.4.2. Қарапайым тіліктер
Тақырып 2.4.3. Көрініс пен тілікті біріктіру
Тақырып 2.4.4. Қималар. Қималардың түрлері
Тақырып 2.4.5. Тіліктер мен қималардың айырмашылығы
Тақырып 2.4.6. 2D нысанның тілігін орындау үшін БЖ (бағдарламалық жасақтаманы) таңдау

Тема 7.2.1 Графические документы.
Тема 7.2.2 Спецификация, расчетно- пояснительная записка.
Тема 7.2.3 Визуализация творческих иде
Тема 7.2.4 Виды электронных технических документов.
8. Творческие задания.
8.1 Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности.
+
+
+
Тема 8.1.1 Особенности творческих задач.
8.2 Творческие задачи с элементами проектной деятельности.
+
+
+
Тема 8.2.1 Творческие задачи с элементами проектной деятельности.

Тақырып 7.2.1. Графикалық құжаттар
Тақырып 7.2.2. Спецификация, есеп жүргізу және түсіндірме жазба.
Тақырып 7.2.3. Шығармашылық идеяларды визуалдау.
Тақырып 7.2.4. Электрондық техникалық құжаттардың түрлері.
8 бөлім. Шығармашылық тапсырмалар
8.1 Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар
+
+
+
Тақырып 8.1.1. Шығармашылық тапсырмалардың ерекшеліктері
8.2 Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
+
+
+
Тақырып 8.2.1. Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар

Тема 8.2.2 Разработка пазов для деталей сельскохозяйственной техники используя техники киригами.
Тема 8.2.3 Построение 3 D моделей сельскохозяйственных культур и животных в технике киригами.
Тема 8.2.4 Построение архитектурного объекта, используя технику киригами.
Тема 8.2.5 Моделирование машин для переработки и хранения сельскохозяйственной продукции.
Тема 8.2.6 Моделирование выставочной полки сельхозтоваров.
Тема 8.2.7 Моделирование почвообрабатывающего плуга.
Тема 8.2.8 Разработка дизайна конструкции полки- трансформера для молочных продуктов.
Тема 8.2.9 Разработка дизайна орнамента полки- трансформера для молочных продуктов.
Тема 8.2.10 Разработка дизайна букета, собранных из садовых продуктов.
Тема 8.2.11 Разработка дизайна входной группы колледжа.
Тема 8.2.12 Разработка дизайна зоны отдыха колледжа.
Тема 8.2.13 Разработка проекта пандуса фасада здания предприятия по производству мясной продукции .
Тема 8.2.14 Разработка проекта дома моей мечты.
Глава 3. Результаты обучения и критерий оценивания
Название раздела
Название подраздела
Результаты обучения
Критерий оценивания
Графические способы и средства визуализации информации
Роль изображений в визуализации информации
1) Объяснить роль изображений в визуализации передаче информации в жизни и различных сферах деятельности человека;
2) использовать различные приемы и средства исполнения графического изображение на практике;
3) различать виды компьютерной графики и использовать их на практике.
1)Определяет понятия "графика", "карты", "схема", "диаграмма", "чертежи", "рисунки";
2)определяет понятие "компьютерная графика", разделяет 4 вида компьютерной графики: растровая графика, векторная графика, трехмерная графика и фрактальная графика;
3)определяет достоинство и недостатки, а также различия и сходство растровой и векторной графики;
4)выполняет примеры в растровой графике, векторной графике, трехмерной графике и фрактальной графики.
Средства визуализации информации
1) Демонстрировать практические навыки работы с чертежными инструментами и приспособлениями при выполнении графических работ;
2) определить программное обеспечение для создания 2D изображений, определяет возможности векторной и растровой графики.
1)Умеет правильно пользоваться чертежными инструментами и оборудованием по назначению и в соответствии с требованиями;
2)пользуется работой с инструментами и возможности графического редактора для создания 2D объектов и распечатывает на принтере выполненные практические работы;

Тақырып 8.2.2. Киригами техникасы арқылы ауыл шаруашылық техникасы бөлшектерінің өткерме ойықтарын жасау
Тақырып 8.2.3. Киригами техникасы арқылы ауыл шаруашылық дақылдары мен жануарлардың 3D моделін құрастыру
Тақырып 8.2.4. Киригами техникасы арқылы сәулет нысанын салу
Тақырып 8.2.5. Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және сақтау машиналарын модельдеу
Тақырып 8.2.6. Ауыл шаруашылық заттарының көрме -сөресін модельдеу
Тақырып 8.2.7. Топырақ өңдейін соқаны модельдеу
Тақырып 8.2.8. Сүт өнімдеріне арналған трансформер сөренің дизайнын әзірлеу
Тақырып 8.2.9. Сүт өнімдеріне арналған трансформатор сөреге ою-өрнектерді қойып дизайнын әзірлеу
Тақырып 8.2.10. Бау - бақша өнімдерінен жиналған букет дизайнын әзірлеу
Тақырып 8.2.11. Колледжге кіру алаңының дизайнын әзірлеу
Тақырып 8.2.12. Колледждің демалыс аймағын жобалау
Тақырып 8.2.13. Ет өнімдерін өндіретін кәсіпорын ғимаратының қасбетіне пандус жобасын әзірлеу
Тақырып 8.2.14. "Менің арманымдағы үй" жобасын әзірлеу
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары
Ақпаратты визуализациялаудағы кескіндердің ролі
1) Бейнелеудегі, адам өміріндегі және қызметінің әртүрлі салаларындағы ақпаратты берудегі бейнелеудің рөлін түсіндіру;
2) графикалық бейнені орындаудың әртүрлі тәсілдері мен құралдарын практикада қолдану;
3) компьютерлік графиканың түрлерін ажырату және оларды іс жүзінде қолдану.
1) "графика", "карталар", "схема", "диаграмма", "сызбалар", "сызбалар" ұғымдарын айқындайды;
2) "компьютерлік графика" ұғымын айқындайды, компьютерлік графиканың 4 түрін бөледі: растрлық графика, векторлық графика, үш өлшемді графика және фракталдық графика;
3) растрлық және векторлық графиканың қадір-қасиеті мен кемшіліктерін, сондай-ақ айырмашылықтары мен ұқсастықтарын айқындайды;
4) растрлық графикада, векторлық графикада, үш өлшемді графикада және фракталдық графикада мысалдар орындайды.
Ақпаратты визуализациялау құралдары
1) Графикалық жұмыстарды орындау кезінде сызу құралдарымен және құрылғылармен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын көрсету;
2) 2D кескін жасауға арналған бағдарламалық жасақтаманы анықтау, векторлық және растрлық графиканың мүмкіндіктерін анықтау.
1) Мақсаты бойынша және талаптарға сәйкес сызу құралдары мен жабдықтарын дұрыс пайдалана алады;
2) 2D объектілерін құру үшін графикалық редактордың құралдарымен және мүмкіндіктерімен жұмысты пайдаланады және орындалған практикалық жұмыстарды принтерге басып шығарады;

5)определяет роль инфографики в защите эссе, публикации, презентации.
Проектирование. Проектная графика
Методы проектирования
1) Определять основные методы и этапы проектирования в различных областях деятельности.
1)Анализирует и определяет понятия "проект", "проектирование", "методы проектирование", "этапы проектирование";
2) определяет основные требования к проектируемым объектам (функциональные, эстетические).
Визуализация проектных предложений
1) Объясняет виды и состав технической документации, их особенности и отличия.
1)Определяет графические документы, состав технической документации и их особенности;
2)определяет визуализацию творческих идей;
3)анализирует графические средства визуализации проектных предложений (эскиз, чертеж, макет).
Творческие задания
Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности
1) Определять цели и задачи, этапы проектирования.
1) Анализирует и определяет значимость выбора и проектирование проектной деятельности.
Творческие задачи с элементами проектной деятельности
1) Выполнять задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/ дизайна/архитектуры, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование).
1)Умеет анализировать и определить значимость выбора и проектирование проектной деятельности,
применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование) разрабатывает творческий проект на заданную тему:
2)разрабатывает деталь с отверстиями для сельскохозяйственной техники;
3)разрабатывает дизайн подставки- трансформера для молочных продуктов;
4)разрабатывает дизайн букета, собранного садовых продуктов;
5)разрабатывает дизайн зоны отдыха колледжа;
6)моделирование выставочной полки сельхозтоваров;
7)разрабатывает проект животноводческой фермы;
8)разрабатывает проект дома моей мечты.
Приложение 94
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Физика" аграрно-технологического направления
Глава 1. Общие положения
1.Типовая учебная программа по дисциплине "Физика" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

5)эсселерді, жарияланымдарды, презентацияларды қорғаудағы инфографиканың рөлін анықтайды.
Жобалау және жобалау графикасы
Жобалау әдістері
1) Әр түрлі саладағы жобалау әдістерімен танысу және кезеңдерін анықтау.
1)"Жоба", "жобалау", "жобалау әдістері", "жобалау кезеңдері" ұғымдарын талдайды және анықтайды;
2)жобаланатын объектілерге қойылатын негізгі функционалдық, эстетикалық және басқа талаптарды анықтайды.
Жобалық ұсыныстарды визуалдау
1) Техникалық құжаттаманың түрлері мен құрамын, олардың ерекшеліктері мен айырмашылықтарын білу.
1)Графикалық құжаттарды, техникалық құжаттаманың құрамын және олардың ерекшеліктерін таниды және анықтайды;
2)шығармашылық идеялардың көрнекілігін анықтайды;
жобалық ұсыныстардың графикалық визуализация құралдарын талдайды (эскиз, сызба, макет).
Шығармашылық тапсырмалар
Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар
1) Жобалаудың мақсаттары мен міндеттерін, кезеңдерін анықтау.
1) Жобалау қызметін таңдау мен жобалаудың маңыздылығын талдайды және айқындайды.
Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
1) Әр түрлі графикалық құралдарды( қолмен/ компьютерлік графика/ макеттеу)қолдана отырып, инженерлік / дизайн / сәулет саласындағы жобалау және жобалау элементтерімен тапсырмаларды орындау
1) жобалау қызметін таңдау мен жобалаудың маңыздылығын талдай және анықтай алады,
әр түрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (қолмен/ компьютерлік графика/ макет) берілген тақырып бойынша шығармашылық жоба жасайды:
2) киригами техникасы арқылы ауыл шаруашылық техникасы өткерме ойықтарымен бөлшектерді жасайды;
3) сүт өнімдеріне арналған трансформер сөренің дизайнын әзірлейді;
4) бау - бақша өнімдерінен жиналған букеттің дизайнын әзірлейді;
5) колледждің демалыс аймағының дизайнын әзірлейді;
6) ет өнімдерін өндіретін кәсіп орын ғимаратының қасбетіне пандус жобасын әзірлейді;
7) мал фермасының жобасын әзірлейді;
8) "Менің арманымдағы үйдің" жобасын жасайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
94 - қосымша
Аграрлық-технологиялық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

3.3. Электрический ток в различных средах.
+
+
+
Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах; электрический ток в вакууме.
Лабораторная работа №8. Исследование условия возникновения тока в электролитах.
Лабораторная работа №9. Вольтамперная характеристика лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода.
3.4. Магнитное поле
+
+
+
Магнитное поле; взаимодействие проводников с током; опыты Ампера; вектор магнитной индукции; правило буравчика; сила Ампера; правило левой руки; движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества.
Практическая работа №6. Применение правила левой руки.
3.5. Электромагнитная индукция.
+
+
+
Магнитный поток; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.
Раздел 4. Колебания.
4.1. Механические колебания.
+
+
+
Уравнения и графики гармонических колебаний.
Практическая работа №7. Определение ускорения свободного падения тела с помощью математического маятника.
4.2. Электромагнитные колебания.
+
+
+
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания.
4.3. Переменный ток.
+
+
+
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, транспортировка и применение электроэнергии, трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
Лабораторная работа № 10. Определение числа витков в обмотках трансформатора.
Лабораторная работа №11. Изучение зависимости емкостного сопротивления от частоты переменного тока и емкости конденсатора
Лабораторная работа № 12. Индуктивные сопротивления, их зависимость от частоты переменного тока и индуктивности катушки
Лабораторная работа №13. Изучение явления резонанса в цепи переменного тока.
Раздел 5. Электромагнитные волны.
5.1. Электромагнитные волны.
+
+
+
Излучение и прием электромагнитных волн; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
Лабораторная работа №14. Определение скорости звука в воздухе.
Раздел 6. Оптика.
6.1. Оптика .
+
+
+
Интерференция света; Дифракция света. Дифракционные решетки; поляризация света.
Лабораторная работа №15. Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки.
Лабораторная работа №16. Наблюдение интерференции, дифракции и поляризации света.
6.2. Геометрическая оптика.
+
+
+
Геометрические законы оптики; преломление в плоскопараллельной пластине; полное внутреннее отражение; оптические приборы.
Лабораторная работа №17. Определение показателя преломления стекла.
Раздел 7. Квантовая физика.

3.3. Әртүрлі ортадағы электр тогы
+
+
+
Тақырып 3.3.1 Металдардағы электр тогы; асқын өткізгіштік; жартылай өткізгіштердегі электр тогы; электролиттердің ерітінділері мен балқымаларындағы электр тогы; электролиз заңдары; газдардағы электр тогы; вакуумдағы электр тогы.
№8 зертханалық жұмыс. Электролиттердегі токтың пайда болу жағдайын зерттеу.
№9 зертханалық жұмыс. Қыздыру шамы, резистор және жартылай өткізгіш диодтың вольтампер сипаттамасы.
3.4. Магнит өрiсi
+
+
+
Тақырып 3.4.1 Магнит өрісі; өткізгіштердің токпен өзара әрекеттесуі; Ампер тәжірибелері; магниттік индукция векторы; бұрғы ережесі; Ампер күші; сол қол ережесі; магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектің қозғалысы; заттың магниттік қасиеттері.
№ 6 практикалық жұмыс. Сол қол ережесін қолдану
3.5. Электромагниттiк индукция
+
+
+
Тақырып 3.5.1 Магнит ағыны; электромагниттік индукция құбылысы; электромагниттік индукция заңы; Ленц ережесі; магнит өрісінің энергиясы; электр қозғалтқыш және тұрақты ток генераторы.
4 бөлім. Тербелістер
4.1. Механикалық тербелістер
+
+
+
Тақырып 4.1.1 Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері.
№7 практикалық жұмыс. Математикалық маятник арқылы дененің еркін түсу үдеуін анықтау.
4.2. Электромагниттік тербелістер
+
+
+
Тақырып 4.2.1 Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер.
4.3. Айнымалы ток
+
+
+
Тақырып 4.3.1 Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; электр тізбегіндегі кернеулердің резонансы; электр энергиясын өндіру, тасымалдау және қолдану, трансформатор; Қазақстанда және әлемде электр энергиясын өндіру және пайдалану.
№10 зертханалық жұмыс. Трансформатор орамаларындағы орам санын анықтау.
№11 зертханалық жұмыс. Сыйымдылық кедергісінің айнымалы ток жиілігіне және конденсатордың сыйымдылығына тәуелділігін зерттеу.
№ 12 зертханалық жұмыс. Индуктивті кедергілер, олардың айнымалы ток жиілігіне және катушканың индуктивтілігіне тәуелділігі.
№13 зертханалық жұмыс. Айнымалы ток тізбегіндегі резонанс құбылысын зерттеу
5 бөлім. Толқындар
5.1. Электромагниттік толқындар
+
+
+
Тақырып 5.1.1 Электромагниттік толқындарды сәулелендіру және қабылдау; аналогтық-цифрлық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары.
№14 зертханалық жұмыс. Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау.
6 бөлім. Оптика
6.1. Толқындық оптика
+
+
+
Тақырып 6.1.1 Жарықтың интерференциясы Жарықтың дифракциясы.
Дифракциялық торлар. Жарықтың поляризациясы.
№15 зертханалық жұмыс. Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау.
№16 зертханалық жұмыс. Интерференция, дифракция және жарықтың поляризациясын бақылау.
6.2. Геометриялық оптика
+
+
+
Тақырып 6.2.1 Оптиканың геометриялық заңдары; жазық параллель пластинадағы сыну; толық ішкі шағылысу; оптикалық құралдар.
№17 зертханалық жұмыс: Шынының сыну көрсеткішін анықтау.
7 бөлім. Кванттық физика

7.1. Атомная и квантовая физика.
+
+
+
Единство корпускулярно-волновой природы света; виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; лазеры; голография; фотография, томография.
Практическая работа № 8. Расчет средств защиты от электромагнитных излучений
Практическая работа №9. Определение скорости фотоэлектрона.
Лабораторная работа №18. Наблюдение сплошного и линейчатого спектров излучения.
7. 2. Физика атомного ядра.
+
+
+
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Практическая работа № 9. Расчет энергии связи нуклонов в ядре
Лабораторная работа №19. Определение периода полураспада.
Лабораторная работа №20. Изучение треков заряженных частиц по готовым фотографиям.
Раздел 8. Нанотехнология и наноматериалы.

7.1. Атомдық және кванттық физика
+
+
+
Тақырып 7.1.1 Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы.; сәулелену түрлері; спектрлер; спектрлік аппараттар; спектрлік талдау; инфрақызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; электромагниттік сәулелену шкаласы; фотоэффект; фотоэффект қолдану; Жарық қысымы; жарықтың химиялық әрекеті; лазерлер; голография; фотография, томография.
№8 практикалық жұмыс. Электромагниттік сәулеленуден қорғау құралдарын есептеу
№9 практикалық жұмыс. Фотоэлектронның жылдамдығын анықтау.
№18 зертханалық жұмыс. Үздіксіз және сызықтық сәулелену спектрлерін бақылау
7.2. Атом ядросының физикасы
+
+
+
Тақырып 7.1.1 Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атом ядросы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардың бөлінуі; тізбекті ядролық реакциялар; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар.
№19 Зертханалық жұмыс. Жартылай ыдырау периодын анықтау.
№ 9 практикалық жұмыс. Ядродағы нуклондардың байланыс энергиясын есептеу.
№ 20 зертханалық жұмыс. Дайын фотосуреттерден зарядталған бөлшектердің тректерін зерттеу
8 бөлім. Нанотехнология және наноматериалдар

Глава 1. Общие положения
1.Типовая учебная программа по дисциплине "Глобальные компетенции" аграрно-технологического направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2.Цель изучения курса "Глобальные компетенции" - формирование конкурентоспособной личности, соответствующей стандартам культуры поведения и обладающей глобальными компетенциями. Курс "Глобальные компетенции" способствует формированию у обучающихся ценностных ориентиров, коммуникативных навыков, этических норм и поведенческих установок обучающихся.
3. Реализация программы курса предусматривает следующие задачи:
1)развитие критического и аналитического мышления обучающихся, их коммуникативных и исследовательских навыков;
2)развитие понимания местных, глобальных проблем и вопросов межкультурного взаимодействия;
3)формирование умения распознавать, анализировать, оценивать информацию и формулировать аргументы;
4)формирование аналитического оценочного понимания обучающимися глобальных событий и их причин, и последствий;
5)формирование у обучающегося системы ценностей, способствующей осознанию собственной культурной идентичности и пониманию культурного многообразия мира;
6)развитие финансовой, экологической культуры;
7)формирование умения конструировать свое мышление посредством исследования, связанного с реальной жизнью.
4.Содержание курса состоит из 5 разделов: "Глобальные компетенции", "Финансовая грамотность", "Решение проблем местного и глобального значения", "Понимание различных культур и мировоззрений, участие в эффективном межкультурном взаимодействии", "Специализированный компонент аграрно-технологического направления".
Раздел "Глобальные компетенции", включает следующие подразделы:
1)Что такое глобальные компетенции.
2)Культура глобальной компетентности.
3)Применение глобальных компетенций.
4)Пути развития глобальных компетенций.
Раздел "Финансовая грамотность" включает следующие подразделы:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аграрлық-технологиялық бағыттың "Жаһандық құзыреттілік" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Жаһандық құзыреттілік" курсын оқытудың мақсаты - мінез-құлық мәдениетінің стандарттарына сәйкес келетін және жаһандық құзыреттілікке ие бәсекеге қабілетті тұлғаны қалыптастыру. "Жаһандық құзыреттілік" курсы білім алушылардың құндылық бағдарларын, коммуникативтік дағдыларын, этикалық нормаларын және мінез-құлық көзқарастарын қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Курс бағдарламасын іске асыру мынадай міндеттерді көздейді:
1) білім алушылардың сыни және талдамалық ойлауын, олардың коммуникативтік және зерттеу дағдыларын дамыту;
2) жергілікті, жаһандық проблемалар мен мәдениетаралық өзара іс-қимыл мәселелерін түсінуді дамыту;
3) ақпаратты тану, талдау, бағалау және дәлелдерді тұжырымдау қабілетін қалыптастыру;
4) білім алушылардың жаһандық оқиғалар мен олардың себептері мен салдарлары туралы талдамалық бағалау түсінігін қалыптастыру;
5) білім алушының өзіндік мәдени бірегейлігін түсінуге және әлемнің мәдени әртүрлілігін түсінуге ықпал ететін құндылықтар жүйесін қалыптастыру;
6) қаржылық, экологиялық мәдениетті дамыту;
7) нақты өмірмен байланысты зерттеу арқылы өз ойлауын құра білу қабілетін қалыптастыру.
4. Курстың мазмұны 5 бөлімнен тұрады: "Жаһандық құзыреттілік", "Қаржылық сауаттылық", "Жергілікті және жаһандық маңызы бар мәселелерді шешу", "Әртүрлі мәдениеттер мен дүниетанымдарды түсіну, тиімді мәдениетаралық өзара іс-қимылға қатысу", "Аграрлық-технологиялық бағыттың мамандандырылған компоненті".
"Жаһандық құзыреттілік" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Жаһандық құзыреттер дегеніміз не.
2) Жаһандық құзыреттілік мәдениеті.
3) Жаһандық құзыреттерді қолдану.
4) Жаһандық құзыреттерді дамыту жолдары.
"Қаржылық сауаттылық" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:

1)Доходы в личных финансах.
2)Расходы в личных финансах.
3)Семейный бюджет.
4)Сбережения и накопления.
Раздел "Решение проблем местного и глобального значения" включает
следующие подразделы:
1)Культура взаимоотношений.
2)Конфликты. Понятие. Типы. Пути решения.
3)Социальные проблемы.
4)Экологические конфликты.
5)Изменение климата. Загрязнение воздуха и воды.
Раздел "Понимание различных культур и мировоззрений, участие в эффективном межкультурном взаимодействии" включает следующие подразделы:
1)Гражданская позиция и социальная ответственность.
2)Формирование культурной идентичности.
3)Системы ценностей разных культур. Межкультурная коммуникация.
4)Способность понимать и принимать точку зрения другого человека.
Раздел "Специализированный компонент аграрно-технологического направления" включает следующие подразделы:
1)Глобальные компетенций в профессии.
2)Профессиональный менеджмент.
3)Инновационная политика компании.
4)Управление проектами и процессами.
5)Этические принципы делового поведения.
5. Базовое содержание курса "Глобальные компетенции":
1)"Что такое глобальные компетенции". Определение, виды глобальных компетенций; формирование функциональной грамотности; развитие аналитического и критического мышления; способность исследовать местные, глобальные и межкультурные проблемы; понимание мировоззрения и точек зрения других; участие в открытом, уместном и эффективном взаимодействии с представителями разных культур; содействие для коллективного благополучия и устойчивого развития.
2)"Культура глобальной компетентности". Осознание глобальных проблем и межкультурных различий; построение уважительного отношения к другим; признание человеческого достоинства каждой личности; способность понимания и признания убеждений других людей; проявление культуры глобальной компетентности в повседневной жизни, в работе; поддержка развития культуры глобальной компетентности; профессиональное развитие и культура глобальной компетентности.
3)"Применение глобальных компетенций". Традиции и ценности, способствующие развитию глобальных компетенций; партнерство между семьей и сообществом; навыки применения полученных знаний в жизни; планирование и принятие решений; социальная ответственность и справедливость; соблюдение здорового образа жизни и навыки безопасного поведения; навыки исследовательской, проектной, волонтерской работы.
4)"Пути развития глобальных компетенций". Проведение исследований, отбор информации и доказательств, имеющих отношение к аргументу или проблеме; обсуждение альтернативных точек зрения; анализ современных проблем общества; развитие и пропаганда инновационных идеи; принятие мер для улучшения условий жизнедеятельности для себя и других людей.

1) Жеке қаржыдағы кірістер.
2) Жеке қаржыдағы шығыстар.
3) Отбасылық бюджет.
4) Жинақтау және жинақтау.
"Жергілікті және жаһандық маңызы бар мәселелерді шешу" бөліміне
келесі бөлімшелер кіреді:
1) Қарым-қатынас мәдениеті.
2) Қақтығыстар. Ұғым. Түрлері. Шешу жолдары.
3) Әлеуметтік мәселелер.
4) Экологиялық қақтығыстар.
5) Климаттың өзгеруі. Ауа мен судың ластануы.
"Әртүрлі мәдениеттер мен дүниетанымдарды түсіну, тиімді мәдениетаралық өзара әрекеттесуге қатысу" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Азаматтық ұстаным және әлеуметтік жауапкершілік.
2) Мәдени бірегейлікті қалыптастыру.
3) Әртүрлі мәдениеттердің құндылықтар жүйесі. Мәдениетаралық байланыс.
4) Басқа адамның көзқарасын түсіну және қабылдау қабілеті.
"Аграрлық-технологиялық бағыттың мамандандырылған компоненті" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) Мамандықтағы жаһандық құзыреттер.
2) Кәсіби менеджмент.
3) Компанияның инновациялық саясаты.
4) Жобалар мен процестерді басқару.
5) Іскерлік мінез-құлықтың этикалық принциптері.
5. "Жаһандық құзыреттілік" курсының негізгі мазмұны:
1) "Жаһандық құзыреттілік дегеніміз не". Жаһандық құзыреттіліктің анықтамасы, түрлері; функционалдық сауаттылықты қалыптастыру; аналитикалық және сыни ойлауды дамыту; жергілікті, жаһандық және мәдениетаралық мәселелерді зерттеу қабілеті; дүниетаным мен басқалардың көзқарасын түсіну; әртүрлі мәдениеттердің өкілдерімен ашық, орынды және тиімді өзара іс-қимылға қатысу; ұжымдық әл-ауқат пен тұрақты дамуға жәрдемдесу.
2) "Жаһандық құзыреттілік мәдениеті". Жаһандық проблемалар мен мәдениетаралық айырмашылықтарды түсіну; басқаларға құрметпен қарауды қалыптастыру; әр адамның адамдық қадір-қасиетін тану; басқа адамдардың сенімдерін түсіну және тану қабілеті; күнделікті өмірде, жұмыста жаһандық құзыреттілік мәдениетін көрсету; жаһандық құзыреттілік мәдениетін дамытуды қолдау; кәсіби даму және жаһандық құзыреттілік мәдениеті.
3) "Жаһандық құзыреттілікті қолдану". Жаһандық құзыреттілікті дамытуға ықпал ететін дәстүрлер мен құндылықтар; отбасы мен қоғамдастық арасындағы серіктестік; алған білімдерін өмірде қолдану дағдылары; жоспарлау және шешім қабылдау; әлеуметтік жауапкершілік пен әділеттілік; салауатты өмір салтын ұстану және қауіпсіз мінез-құлық дағдылары; зерттеу, жобалау, еріктілік жұмыс дағдылары.
4) "Жаһандық құзыреттерді дамыту жолдары". Зерттеулер жүргізу, дәлелге немесе мәселеге қатысты ақпарат пен дәлелдемелерді іріктеу; баламалы көзқарастарды талқылау; қоғамның қазіргі заманғы проблемаларын талдау; инновациялық идеяларды дамыту және насихаттау; өзі және басқа адамдар үшін өмір сүру жағдайларын жақсарту үшін шаралар қабылдау.

5) "Доходы в личных финансах". Активный и пассивный доходы; способы повышения личного дохода; функции денег; методы и формы оценки труда; национальная и иностранная валюта.
6) "Расходы в личных финансах". Эффективное использование карманных денег; крупные покупки; эмоциональные покупки; ипотека; кредит на жилье; закредитованность (банкротство физических лиц); как составлять бюджет семейных мероприятий.
7)"Семейный бюджет". Доходы семейного бюджета; обязательные расходы семейного бюджета; необязательные расходы семейного бюджета; типы семейного бюджета; планирование семейного бюджета; финансовые цели семьи; правила ведения семейного бюджета.
8)"Сбережения и накопления". Финансовая подушка безопасности; способы создания накоплений; денежные накопления: в банке, в недвижимости; виды финансового мошенничества; финансовая пирамида; финансовый достаток; инвестиции; виды финансовых рисков.
9)"Культура взаимоотношений". Культура общения; гуманизм, уважение к людям, вежливость, доброжелательность и терпимость; умение не навязывать свое мнение другим; деликатность, коммуникативные компетенции; культура деловой беседы; эталоны и принципы общения; культурное разнообразие, межкультурная коммуникация.
10)"Конфликты. Понятие. Типы. Пути решения". Внутриличностные конфликты: мотивационный, нравственный, ролевой и адаптационный; межличностные конфликты; межгрупповые конфликты; причины конфликтов; пути решения конфликтов; стратегии разрешения конфликта; медиация; снижение уровня тревожности.
11)"Социальные проблемы". Социальные проблемы общества; виды социальных проблем (по источнику происхождения, по степени охвата, по уровню, характеру и сфере отношений и другие); оценочное понимание социальных проблем, их причин и последствий; региональные, национальные и глобальные социальные проблемы современного общества, и их решение; социальное неравенство.
12)"Экологические конфликты". Причины экологических конфликтов; виды экологических конфликтов; способы урегулирования экологических конфликтов; экологическая активность; социально-экологические конфликты и их решение с личной, региональной, национальной и глобальной точек зрения.
13)"Изменение климата". Загрязнение воздуха и воды". Экологические угрозы; рост населения, деградацию окружающей среды; дефицит пресной воды; последствия изменения климата: массовая миграция и конфликты низкий уровень безопасности.
14)"Гражданская позиция и социальная ответственность". Качества личности, позволяющие осознавать себя гражданином страны, чувствовать свою принадлежность к Родине и готовность служить ее интересам; социальная ответственность; личностные качества: честность, порядочность, этичность, доброжелательность, умение работать в коллективе; правовая культура.

5) "Жеке қаржыдағы кірістер". Белсенді және пассивті кірістер; жеке табысты арттыру тәсілдері; ақша функциялары; еңбекті бағалау әдістері мен нысандары; ұлттық және шетел валютасы.
6) "Жеке қаржыдағы шығыстар". Қалта ақшасын тиімді пайдалану; ірі сатып алулар; эмоционалды сатып алулар; ипотека; тұрғын үй несиесі; несиелендіру (жеке тұлғалардың банкроттығы); отбасылық іс-шараларды қалай бюджеттеуге болады.
7) "Отбасылық бюджет". Отбасы бюджетінің кірістері; отбасы бюджетінің міндетті шығыстары; отбасы бюджетінің міндетті емес шығыстары; отбасы бюджетінің түрлері; отбасы бюджетін жоспарлау; отбасының қаржылық мақсаттары; отбасы бюджетін жүргізу ережелері.
8) "Жинақ және жинақтау". Қаржылық қауіпсіздік жастығы; жинақтау тәсілдері; ақшалай жинақтар: банкте, жылжымайтын мүлікте; қаржылық алаяқтық түрлері; қаржы пирамидасы; қаржылық байлық; инвестициялар; қаржылық тәуекелдердің түрлері.
9) "Қарым-қатынас мәдениеті". Қарым-қатынас мәдениеті; гуманизм, адамдарға құрмет, сыпайылық, ізгі ниет және төзімділік; өз пікірін басқаларға таңа алмау мүмкіндігі; нәзіктік, коммуникативті құзыреттілік; іскерлік әңгіме мәдениеті; қарым-қатынас стандарттары мен принциптері; мәдени әртүрлілік, мәдениетаралық қарым-қатынас.
10) "Қақтығыстар. Түсінгі. Түрлері. Шешу жолдары". Тұлғаішілік қақтығыстар: мотивациялық, моральдық, рөлдік және бейімделу; тұлғааралық қақтығыстар; топаралық қақтығыстар; қақтығыстардың себептері; қақтығыстарды шешу жолдары; жанжалды шешу стратегиялары; медиация; алаңдаушылық деңгейін төмендету.
11) "Әлеуметтік проблемалар". Қоғамның әлеуметтік проблемалары; әлеуметтік проблемалардың түрлері (шығу тегі бойынша, қамту дәрежесі бойынша, қарым-қатынас деңгейі, сипаты және саласы бойынша және тағы басқалар); әлеуметтік проблемаларды, олардың себептері мен салдарын бағалап түсіну; қазіргі қоғамның өңірлік, ұлттық және жаһандық әлеуметтік проблемалар және оларды шешу; әлеуметтік теңсіздік.
12) "Экологиялық қақтығыстар". Экологиялық қақтығыстардың себептері; экологиялық қақтығыстардың түрлері; экологиялық қақтығыстарды реттеу тәсілдері; экологиялық белсенділік; әлеуметтік-экологиялық қақтығыстар және оларды жеке, аймақтық, ұлттық және жаһандық тұрғыдан шешу.
13) "Климаттың өзгеруі". Ауа мен судың ластануы. Экологиялық қауіптер; халықтың өсуі, қоршаған ортаның деградациясы; Тұщы су тапшылығы; климаттың өзгеруінің салдары: жаппай көші-қон және қақтығыстар қауіпсіздіктің төмен деңгейі.
14) "Азаматтық ұстаным және әлеуметтік жауапкершілік". Өзін елдің азаматы ретінде сезінуге, өз Отанына тиесілігін сезінуге және оның мүдделеріне қызмет етуге дайын болуға мүмкіндік беретін жеке қасиеттер; әлеуметтік жауапкершілік; жеке қасиеттер: адалдық, әдептілік, әдептілік, ізгі ниет, ұжымда жұмыс істей білу; құқықтық мәдениет.

15)"Формирование культурной идентичности". Особенности формирования и развития культурной идентичности; национальная идентичность; мультикультурализм; язык как основа для обеспечения сплоченности общества и культурной идентичности.
16)"Системы ценностей разных культур. Межкультурная коммуникация". Понимание и уважение мировоззрения и точки зрения других; навык критического анализа мультикультурных проблем; позитивное и эффективное взаимодействие в мультикультурном обществе; формирование активных граждан страны и мира, принимающих участие в решении местных и глобальных проблем.
17)"Специализированный компонент аграрно-технологического направления". Глобальные компетенций в профессии. Эффективное управление проектами и процессами. План управления проектом (PMP). Анализ и обработка информации, умение доказать свою точку зрения. Мотивированная команда. Авансирование доверием. Профессиональный менеджмент. Принципы организации работы с персоналом. Этика бизнеса. Эффективная коммуникация. Инновационная политика компании. Стратегии.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;
4) изменять объем часов и содержание дисциплины не более 25%: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
6. Объем учебной нагрузки составляет 24 часа (1 кредит) в зависимости от направлений и квалификации подготовки.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименования разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Раздел 1. Глобальные компетенции.

15) "Мәдени бірегейлікті қалыптастыру". Мәдени бірегейлікті қалыптастыру және дамыту ерекшеліктері; ұлттық бірегейлік; көпмәдениеттілік; қоғам мен мәдени бірегейлікті қамтамасыз етудің негізі ретінде тіл;
16) "Әртүрлі мәдениеттердің құндылықтар жүйесі. Мәдениетаралық коммуникация". Дүниетаным мен басқалардың көзқарасын түсіну және құрметтеу; көпмәдениетті проблемаларды сыни талдау дағдысы; көпмәдениетті қоғамдағы оң және тиімді өзара іс-қимыл; жергілікті және жаһандық проблемаларды шешуге қатысатын елдің және әлемнің белсенді азаматтарын қалыптастыру.
17) "Аграрлық-технологиялық бағыттың мамандандырылған компоненті". Мамандықтағы жаһандық құзыреттілік. Жобалар мен процестерді тиімді басқару. Жобаны басқару жоспары (ЖБЖ). Ақпаратты талдау және өңдеу, өз көзқарасын дәлелдей білу. Дәлелді команда. Аванстық сенім. Кәсіби менеджмент. Қызметкерлермен жұмысты ұйымдастыру принциптері. Бизнес этикасы. Тиімді байланыс. Компанияның инновациялық саясаты. Стратегиялар.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлуге (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;
4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту.
6. Оқу жүктемесінің көлемі даярлау бағыттары мен біліктілігіне байланысты 24 сағатты (1 кредит) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлім, бөлімше және тақырыптардың атауы
Сағаттар саны
Барлығы
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
1 бөлім. Жаһандық құзыреттілік

Тема 2.2.1 Эффективное использование карманных денег.
Тема 2.2.2 Крупные покупки.
Тема 2.2.3Эмоциональные покупки.
Тема 2.2.4 Ипотека. Кредит на жилье.
Тема 2.2.5 Закредитованность (банкротство физических лиц).
Тема 2.2.6 Как составлять бюджет семейных мероприятий.
2.3. Семейный бюджет.
+
+
+
Тема 2.3.1 Доходы семейного бюджета.
Тема 2.3.2 Обязательные расходы семейного бюджета.
Тема 2.3.3 Необязательные расходы семейного бюджета.

Тақырып 2.2.1. Қалта ақшасын тиімді пайдалану
Тақырып 2.2.2. Ірі сатып алулар
Тақырып 2.2.3. Эмоционалды сатып алу
Тақырып 2.2.4. Ипотека. Тұрғын үй несиесі
Тақырып 2.2.5. Кредиттеу (жеке тұлғалардың банкроттығы)
Тақырып 2.2.6. Отбасылық іс-шаралардың бюджетін қалай құруға болады
2.3. Отбасылық бюджет
+
+
+
Тақырып 2.3.1. Отбасылық бюджеттің кірістері
Тақырып 2.3.2. Отбасылық бюджеттің міндетті шығыстары
Тақырып 2.3.3. Отбасылық бюджеттің қосымша шығындары

Тема 2.3.4 Типы семейного бюджета.
Тема 2.3.5 Планирование семейного бюджета. Финансовые цели семьи.
Тема 2.3.6 Правила ведения семейного бюджета.
2.4. Сбережения и накопления.
+
+
+
Тема 2.4.1 Финансовая подушка безопасности.
Тема 2.4.2 Способы создания накоплений.
Тема 2.4.3 Денежные накопления: в банке, в недвижимости.
Тема 2.4.4 Виды финансового мошенничества. Финансовая пирамида
Тема 2.4.5 Финансовый достаток.

Тақырып 2.3.4. Отбасылық бюджеттің түрлері
Тақырып 2.3.5. Отбасылық бюджетті жоспарлау. Отбасының қаржылық мақсаттары
Тақырып 2.3.6. Отбасылық бюджетті жүргізу ережелері
2.4. Жинақ және жинақтау
+
+
+
Тақырып 2.4.1. Қаржылық қауіпсіздік жастығы
Тақырып 2.4.2. Жинақтау тәсілдері
Тақырып 2.4.3. Ақша жинақтар: банкте, жылжымайтын мүлікте
Тақырып 2.4.4. Қаржылық алаяқтық түрлері. Қаржылық пирамида
Тақырып 2.4.5. Қаржылық байлық

Тема 4.1.1 Гражданская позиция и социальная ответственность.
Тема 4.1.2 Формирование культурной идентичности.
Тема 4.1.3 Системы ценностей разных культур. Межкультурная коммуникация.
Тема 4.1.4 Способность понимать и принимать точку зрения другого человека.
Раздел 5. Специализированный компонент аграрно-технологического направления
5.1 Глобальные компетенций в профессии.
+
+
+
Тема 5.1.1 Глобальные компетенций в профессии.

Тақырып 4.1.1. Азаматтық ұстаным және әлеуметтік жауапкершілік
Тақырып 4.1.2. Мәдени бірегейлікті қалыптастыру
Тақырып 4.1.3. Әртүрлі мәдениеттердің құндылықтар жүйесі. Мәдениетаралық байланыс.
Тақырып 4.1.4. Басқа адамның көзқарасын түсіну және қабылдау қабілеті
5 бөлім. Аграрлық-технологиялық бағыттың мамандандырылған компоненті
5.1 Мамандықтағы жаһандық құзыреттілік
+
+
Тақырып 5.1.1. Мамандықтағы жаһандық құзыреттілік

1) Приводит
доказательства для обоснования
собственной точки зрения о ценности разных культур;
2) осознает и понимает культурное разнообразие и межкультурные различия.
1) Определять глобальные проблемы и межкультурные различия;
2) сформировать навык построения коммуникации на основе уважительного отношения к представителям других культур.
1) Осознает, каким образом культурные, религиозные и другие различия влияют на взгляды окружающих; 2) составляет правила межкультурной коммуникации в обществе.
1) Уметь отбирать информацию,
доказательства, аргументы по проблеме.
1) Критически оценивает полученную информацию, разные точки зрения
утверждений.
Специализированный компонент
аграрно-технологического направления
Глобальные компетенций в профессии
1) Описывать глобальные компетенции по аграрно-технологическому направлению;
2) определять возможности применения глобальных компетенций по направлению.
1) Разрабатывает матрицы сформированности глобальных компетенций по аграрно-технологическому направлению.
Профессиональный менеджмент
1) Сформировать коммуникативные навыки.
1) Знает принципы организации работы с персоналом.
Инновационная политика компании
1) Объяснять стратегии технологического перевооружения компании. (активизация позиций и технологический прорыв).
1) Имеет оперативное мышление и навык исследовательской работы.
Управление проектами и процессами
1) Иметь навык планирования процессов и проектов: от объема, графика и бюджета до способов управления ключевыми участниками.
1) Использует навыки управления проектами и процессами.
Этические принципы делового поведения
1) Применять принципы делового поведения;
2) проявлять инициативу и ответственно относятся к выполняемой работе.
1) Понимать этику ведения бизнеса (от буквы закона к доверию; уважение правовых норм; поддержка многосторонних производственных отношений; забота об окружающей среде; отказ от противозаконных действий и другие).
Приложение 96
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Математика" общественно-гуманитарного направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Математика" общественно-гуманитарного направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

1) Әр түрлі мәдениеттердің құндылығы туралы өзіндік көзқарасын дәлелдеу үшін дәлелдер келтіреді;
2) мәдени әртүрлілік пен мәдениетаралық айырмашылықтарды біледі және түсінеді.
1) Жаһандық проблемалар мен мәдениетаралық айырмашылықтарды анықтау;
2) басқа мәдениеттердің өкілдеріне құрметпен қарау негізінде коммуникация құру дағдысын қалыптастыру.
1) Мәдени, діни және басқа да айырмашылықтардың басқалардың көзқарастарына қалай әсер ететінін түсінеді;
2) қоғамда мәдениетаралық коммуникация ережелерін жасайды.
1) Мәселе бойынша дәлелдер, айғақтар, ақпаратты таңдай білу.
1) алынған ақпаратты, әртүрлі көзқарастарды сыни тұрғыдан бағалайды.
Аграрлық-технологиялық бағыттың мамандандырылған компоненті
Мамандықтағы жаһандық құзыреттілік
1) Аграрлық-технологиялық бағыт бойынша жаһандық құзыреттілікті сипаттау;
2) бағыт бойынша жаһандық құзыреттілікті қолдану мүмкіндіктерін айқындау
1) Аграрлық--технологиялық бағыт бойынша жаһандық құзыреттілікті қалыптасу матрицаларын әзірлейді.
Кәсіби менеджмент
1) Коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру.
1) Персоналмен жұмысты ұйымдастыру қағидаттарын біледі.
Компанияның инновациялық саясаты
1) Қомпанияның технологиялық қайта құру стратегияларын түсіндіру (позицияларды белсендіру және технологиялық серпіліс).
1) Жедел ойлау қабілеті мен зерттеу жұмысының дағдысын біледі.
Жобалар мен процестерді басқару
1) Процестер мен жобаларды жоспарлау дағдысына ие болу: көлем, кесте және бюджеттен бастап негізгі қатысушыларды басқару тәсілдеріне дейін
1) Жобалар мен процестерді басқару дағдыларын қолданады.
Іскерлік мінез-құлықтың этикалық принциптері
1) Іскерлік мінез-құлық қағидаттарын қолдану;
2) бастамашылық таныту және орындалатын жұмысқа жауапкершілікпен қарау.
1) Бизнесті жүргізу этикасын түсінеді (заңның әрпінен сенімге дейін; құқықтық нормаларды құрметтеу; көпжақты өндірістік қатынастарды қолдау; қоршаған ортаға қамқорлық жасау; заңсыз әрекеттерден бас тарту және т. б.)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
96-қосымша
Қоғамдық- гуманитарлық бағыттың "Математика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық- гуманитарлық бағыттың "Математика" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

7.2. Непрерывность функции и числовой последовательности.
+
+
+
27.
Непрерывность функции в точке и на бесконечности. Асимптоты графика функции.
28.
Предел числовой последовательности. Непрерывность функции в точке и на множестве.
Раздел 8. Производная и ее применение.
8.1.Производная.
+
+
+
29.
Определение производной. Понятие дифференциала функции. Правила нахождения производных.
30.
Производная степенной функции с действительным показателем.
31.
Производная сложной функции.
32.
Производные тригонометрических функций.
33.
Производные показательной и логарифмических функции.
34.
Физический и геометрический смысл производной. Уравнение касательной к графику функции. Применение производных в задачах общественно-гуманитарных исследований.
8.2.Применение производной.
+
+
+
35.
Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума.
36.
Исследование функции с помощью производной и построение еҰ графика.
37.
Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке.
Раздел 9. Первообразная и интеграл. Определенный интеграл.
9.1. Первообразная и неопределенный интеграл.
+
+
+
38.
Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла.
39.
Интеграл элементарных функций.
9.2. Определенный интеграл.
+
+
+
40.
Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл.
9.3. Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач.
+
+
+
41.
Вычисление площадей плоских фигур с помощью определенного интеграла.
42.
Вычисление объемов тел вращения с помощью определенного интеграла.
Раздел 10. Математическая статистика и теория вероятностей.
10.1. Вероятность.
+
+
+
43.
Элементы комбинаторики и их применение к нахождению вероятностей. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближенных вычислений.
44.
Вероятность события и ее свойства. Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей. Применение вероятности в задачах общественно-гуманитарных исследований.
10.2.Элементы математической статистики.
+
+
+
45.
Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным. Применение числовых характеристик случайной величины по выборочным данным. Применение числовых характеристик случайной величины в общественно-гуманитарных исследованиях.
46.
Случайные величины. Дискретные и непрерывные случайные величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин. Виды распределения дискретных случайных величин. Применение дискретных случайных величин в в задачах общественно-гуманитарных исследований.

7.2. Функцияның үзіліссіздігі және сан тізбегінің шегі.
+
+
+
27.
Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі үзіліссіздігі. Функция графигінің асимптоталары.
28.
Сан тізбегінің шегі.
8 бөлім. Туынды және оның қолданылуы
8.1.Туынды
+
+
+
29.
Туындының анықтамасы. Функцияның дифференциалы туралы түсінік. Туындыларды табу ережелері.
30.
Нақты көрсеткіші бар дәрежелік функциясының туындысы.
31.
Күрделі функцияның туындысы.
32.
Тригонометриялық функциялардың туындылары.
33.
Көрсеткіштік және логарифмдік функциялардың туындылары.
34.
Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Қоғамдық-гуманитарлық зерттеулерде туындыны қолдану.
8.2.Туындының қолданылуы
+
+
+
35.
Функцияның өсу және кему шарттары. Экстремум нүктелері.
36.
Функцияны туынды арқылы зерттеу және оның графигін салу.
37.
Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері.
9 бөлім. Алғашқы функция және интеграл. Анықталмаған интеграл.
9.1. Алғашқы функция және анықталмаған интеграл
+
+
+
38.
Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интегралдың қасиеттері.
39.
Элементар функциялардың интегралы
9.2. Анықталған интеграл.
+
+
+
40.
Қисық сызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл.
9.3. Геометриялық және физикалық есептерді шешуде анықталған интегралды қолдану
+
+
+
41.
Анықталған интегралдың көмегімен жазық фигуралардың аудандарын есептеу.
42
Анықталған интегралдың көмегімен айналу денелерінің көлемін есептеу.
10 бөлім. Математикалық статистика және ықтималдықтар теориясы
10.1. Ықтималдық
+
+
+
43.
Комбинаторика элементтері және олардың ықтималдықтарды табуға қолдану. .
44
Оқиғаның ықтималдығы және оның қасиеттері. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері. Қоғамдық-гуманитарлық зерттеулердің есептерінде қолдану.
10.2. Математикалық статистика элементтері
+
+
+
45.
Бас жиынтық және таңдама. Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау. Қоғамдық-гуманитарлық зерттеулердің нәтижелерін құруда графиктерді қолдану.
46.
Кездейсоқ шамалар. Дискретті және үзіліссіз кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлері. Қоғамдық-гуманитарлық зерттеулердің есептерінде дискретті кездейсоқ шамаларды қолдану.

2) вычислять площади боковой поверхности, полной поверхности призмы.
1) Применяет формулы площади боковой и полной поверхности призмы при решении задач.
Пирамида и ее элементы
1) Усвоить определение пирамида, усеченной пирамиды и их элементов;
2) вычислять площади боковой поверхности, полной поверхности тел пирамиды, усеченной пирамиды.
1) Применяет формулы площади боковой и полной поверхности пирамиды и усеченной пирамиды при решении задач.
Тела вращения и их элементы
Цилиндр и его элементы
1) Определять виды тела вращения (цилиндр);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов цилиндра.
1) Определяет
цилиндр и его элементы;
2) распознает на чертежах и моделях цилиндр;
3) изображает цилиндр на плоскости и различает его развҰртки;
4) изображает
сечения цилиндра плоскостью;
5) решает задачи на нахождение элементов цилиндра.
Конус и его элементы
1) Определять виды тела вращения (конус, усеченный конус);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов конуса, усеченного конуса.
1) Определяет
конус, усеченный конус и их элементы;
2) распознает на чертежах и моделях конус, усеченный конус;
3) изображает конус, усеченный конус на плоскости и различает их развҰртки;
4) решает задачи на нахождение элементов конуса, усеченного конуса.
Сфера, шар и их элементы
1) Определять виды тела вращения (сфера, шар и их элементы);
2) решать стереометрические задачи на нахождение элементов сферы, шара.
1) Распознает на чертежах и моделях сферу, шар;
2) изображает сферу, шар на плоскости и различает их развҰртки;
3) решает задачи на нахождение элементов сферы, шара.
Объемы тел
Общие свойства объемов тел. Объемы многогранников
1) Усвоить определение объема призмы, пирамиды и усеченной пирамиды.
1) Применяет формулу нахождения объема призмы, пирамиды и усеченной
пирамиды.
Объемы тел вращения
1) Усвоить определение объема цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара.
1) Использует формулу нахождения объема цилиндра, конуса и усеченного конуса, шара;
2) решает основные типы базовых стереометрических задач на вычисление объемов тел вращения.
Приложение 97
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Информатика" общественно-гуманитарного направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Информатика" общественно-гуманитарного направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

2) призманың толық бетінің бүйір бетінің аудандарын есептеу
1) Есептерді шығару кезінде призманың бүйір және толық бетінің ауданының формулаларын қолданады.
Пирамида және оның элементтері
1) Пирамида, қиық пирамида және олардың элементтерінің анықтамасын менцгеру;
2) пирамида, қиық пирамиданың бүйір беті мен толық бетінің аудандарын есептеу.
1) Есептерді шешу кезінде пирамиданың және қиық пирамиданың бүйір және толық бетінің ауданы формулаларын қолданады.
Айналу денелері және оның элементтері
Цилиндр және оның элементтері
1) Айналу денесінің түрлерін анықтау (цилиндр);
2) цилиндр элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шешу;
3) есептерді шығаруда цилиндрдің қасиеттерін және оның элементтерін пайдалану.
1) Цилиндр және оның элементтерін анықтайды;
2) сызбалар мен модельдерде цилиндрді таниды;
3) цилиндрді жазықтықта бейнелейді;
4) цилиндрдің жазықтықпен қималарын бейнелейді;
5) цилиндр элементтерін элементтері және бетінің ауданын табуға есептер шығарады.
Конус және оның элементтері
1) Айналу денесінің түрлерін анықтау (конус, қиық конус);
2) конус, қиық конустың элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шығару.
1) Конус, қиық конус және олардың элементтерін анықтайды;
2) сызбалар мен модельдерде конусты, қиық конусты таниды;
3) жазықтықта конусты, қиық конусты бейнелейді;
4) конустың, қиық конустың элементтері элементтері және бетінің ауданын табуға есептер шығарады.
Сфера, шар және оның элементтері
1) Айналу денесінің түрлерін (сфера, шар және олардың элементтері) анықтау;
2) сфера, шар элементтерін табуға арналған стереометриялық есептерді шығарады.
1) Сфера, шар және олардың элементтерін анықтайды;
2) сызбалар мен модельдерде сфераны, шарды таниды;
3) сфераны, шарды жазықтықта бейнелейді;
4) сфера, шар элементтері және бетінің ауданын табуға есептер шығарады.
Дененің көлемі
Денелер көлемінің жалпы қасиеттері. Көпжақтардың көлемі
1) Призма, пирамида және қиық пирамиданың көлемін анықтауды игеру.
1) Призма, пирамида және қиық пирамиданың көлемін табу формуласын қолданады.
Айналу денелерінің көлемі
1)Цилиндр, конус, қиық конус, шардың көлемін анықтауды игеру.
1) Цилиндр, конус, қиық конус, шардың көлемін табу формуласын қолданады;
2) айналу денелерінің көлемін есептеу үшін есептер шығарады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
97-қосымша
Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Информатика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2) "Аппаратное и программное обеспечение" включает следующие темы: Аппаратное обеспечение, описание мобильных устройств. Программное обеспечение, виртуальные машины. Возможности использования виртуальных машин в общественно-гуманитарном направлении. Примеры программного обеспечения для общественно-гуманитарного направления.
3) "Представление данных" включает следующие темы: Цифровые системы, преобразование чисел из одной системы счисления в другую. Логические операции, таблица истинности и ее создание. Элементы компьютерной логики и основы.
4) "Информационные процессы и системы" включает следующие
темы: Основные понятия базы данных, реляционная база данных. Первичный ключ в базе данных. Разработка базы данных, создание баз данных, типов данных, однотабличных и многотабличных баз данных. Формы, расчеты. Структурированные запросы: создание запросов выбора в режиме дизайнера, SQL, связь с базой данных на веб-страницах; примеры создания и использования базы данных в общественно-гуманитарного направлении; современные процессы в развитии информационных технологий, принципы машинного обучения, нейронные сети; сфера применения искусственного интеллекта. Возможности использования искусственного интеллекта в общественно-гуманитарном направлении; технология Blockchain (блокчейн); современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане, цифровизация общественно-гуманитарного направления Казахстана; электронная цифровая подпись и сертификат; портал электронного правительства, виды услуг, предоставляемых в общественно-гуманитарной сфере на портале электронного правительства.
5) "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие темы: Облачные технологии. Задачи и классификация облачных технологий. Области применения облачных технологий. Сервисы облачных технологий. Применение облачного сервиса Google Диск. Создание видео контента. Программы для работы с видео. Съемка видео. Правила видеомонтажа. Монтаж видео. Практикум. Разработка и защита проекта. Виртуальная и дополненная реальность, человек в виртуальной реальности; 3D - панорама и виртуальный тур. Создание 3D-панорамы в программе IMAGE COMPOSITE EDITOR; Создание виртуального тура и сферической панорамы в программе FreeDEXpano; применение технологий VR и AR в общественно-гуманитарном направлении, моделирование цифровых чувств; создание 3D-панорамы и (виртуального путешествия); 3D панорама в общественно-гуманитарном направлении; теория дизайна, дизайн в нашей жизни, принципы "хорошего дизайна"; графика для web-страниц; разработка дизайна сайта; практикум; разработка дизайна сайта; создание дизайна сайта, главная страница сайта; содержание, мультимедиа на веб-странице; шаблоны и дизайн сайтов для общественно-гуманитарного направленияотрасли; опубликовать сайт, продвижение сайта. "

2) "Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету" келесі тақырыптарды қамтиды: Аппараттық қамтамасыз ету, мобильді құрылғылардың сипаттамасы; Бағдарламалық қамтамасыз ету, виртуалды машиналар; Қоғамдық-гуманитарлық бағытта виртуалды машиналарды пайдалану мүмкіндігі; Қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы бағдарламалық қамтамасыз ету мысалдары.
3) "Деректерді көрсету" келесі тақырыптарды қамтиды: Сандық жүйелер, сандарды бір санау жүйесінен екіншісіне түрлендіру; Логикалық амалдар, ақиқат кестесі және оны құру; Компьютерлік логиканың элементтері және негіздері
4) "Ақпараттық процестер мен жүйелер" мыналарды қамтиды: Мәліметтер қорының негізгі түсініктері, реляциялық мәліметтер қоры; Мәліметтер қорындағы бастапқы кілт; Мәліметтер қорын әзірлеу, мәліметтер қорын, мәліметтер типтерін, бір кестелі және көп кестелі мәліметтер қорын құру; Формалар, есептеулер; Құрылымдық сұраныстар: конструкторлық режимде таңдаулы сұраныстарды құру, SQL, веб-беттерде мәліметтер қорымен байланыс; Қоғамдық-гуманитарлық бағытта деректер қорын құру және пайдалану мысалдары; ақпараттық технологияларды дамытудағы заманауи процестер, машиналық оқыту принциптері, нейрондық желілер; жасанды интеллект ауқымы. Жасанды интеллектті Қоғамдық-гуманитарлық бағытта пайдалану мүмкіндіктері; Блокчейн технологиясы (блокчейн); Қазақстандағы цифрландыру процесінің заманауи үрдістері, Қазақстанның Қоғамдық-гуманитарлық бағытын цифрландыру; электрондық цифрлық қолтаңба және сертификат; электрондық үкімет порталы, электрондық үкімет порталында Қоғамдық-гуманитарлық салада көрсетілетін қызмет түрлері .
5) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" келесі тақырыптарды қамтиды: Бұлтты технологиялардың міндеттері мен классификациясы. Бұлтты технологияларды қолдану салалары. Бұлтты технология қызметтері. Google Drive бұлттық сервисінің қолданбасы. Бейнемен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар. Бейне түсіру. Бейнені өңдеу ережелері. Бейне өңдеу. Виртуалды және толықтырылған шындық, виртуалды шындықтағы адам; 3D - панорамалық және виртуалды тур; IMAGE COMPOSITE EDITOR бағдарламасында 3D панораманы құру; FreeDEXpano бағдарламасында виртуалды тур мен сфералық панораманы құру; Қоғамдық-гуманитарлық бағытта VR және AR технологияларын қолдану, цифрлық сезімдерді модельдеу; 3D панораманы құру және (виртуалды саяхат); Қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 3D панорама; дизайн теориясы, біздің өміріміздегі дизайн, "жақсы дизайн" принциптері; веб-беттерге арналған графика; веб-сайт дизайнын әзірлеу; шеберхана; веб-сайт дизайнын әзірлеу; сайттың дизайнын, сайттың негізгі бетін құру; веб-беттегі контент, мультимедиа; саланың Қоғамдық-гуманитарлық бағытына арналған шаблондар мен сайттардың дизайны; веб-сайтты жариялау, веб-сайтты жылжыту.

6) "Разработка приложений" включает следующие темы: Пользовательские функции и процедуры; работа с файлами; методы сортировки; графики и их использование в алгоритмах; мобильные приложения; современные мобильные приложения. История мобильного интернета и мобильных приложений. Виды мобильных приложений; конструкторы мобильных приложений и разработка мобильных приложений; интерфейс мобильного приложения; разработка и установка мобильных коннекторов; разработка приложений, используемых в общественно-гуманитарном направлении; умный дом, разработка программ для управления устройствами умного дома. ИТ-стартап. Как запустить стартап для общественно-гуманитарной отрасли; платформа Crowdfunding (краудфандинг); продвижение проекта и маркетинг.
7) "Компьютерные сети" включает следующие темы: Организация компьютерных сетей; сетевые компоненты, IP-адрес, DNS, частные виртуальные сети; информационной безопасности, меры безопасности при работе в сети.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:

6) "Қолданбаларды әзірлеу" келесі тақырыптарды қамтиды: Теңшелетін функциялар мен процедуралар; файлдармен жұмыс істеу; сұрыптау әдістері; графиктер және оларды алгоритмдерде қолдану; мобильді қосымшалар; заманауи мобильді қосымшалар. Мобильді интернет пен мобильді қосымшалардың тарихы. Мобильді қосымшалардың түрлері; мобильді қосымшалардың дизайнерлері және мобильді қосымшаларды әзірлеу; мобильді қосымша интерфейсі; жылжымалы қосқыштарды әзірлеу және орнату; Қоғамдық-гуманитарлық бағытта қолданылатын қосымшаларды әзірлеу; смарт үй, смарт үй құрылғыларын басқару бағдарламаларын әзірлеу; IT іске қосу. Қоғамдық-гуманитарлық сала үшін стартапты қалай іске қосу керек; платформа краудфандинг (краудфандинг); жобаны жылжыту және маркетинг.
7) "Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік" келесі тақырыптарды қамтиды: Компьютерлік желілерді ұйымдастыру; желі құрамдастары, IP мекенжайы, DNS, жеке виртуалды желілер; ақпараттық қауіпсіздік, желіде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары
5. Оқу жоспарларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының:

1) Объяснять применения и принцип работы машинного обучения и технологии блокчейн в области применения искусственного интеллекта в общественно-гуманитарном направлении.
1) Объясняет принципы машинного обучения, нейронные сети (нейроны и синапсы);
2) описывает возможности использования искусственного интеллекта в общественно-гуманитарном направлении;
3) описывает области
применения метода "Обучение с учителем" при разработке
искусственного интеллекта.
Цифровизация в Казахстане
1) Объясняет современные тенденции цифровизации в Казахстане, используя функции портала электронного правительства; использование услуг, предоставляемых в общественно-гуманитарном направлении.
1) Анализирует современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
2) использует виды услуг, предоставляемые в общественно-гуманитарном направлении портала электронного правительства.
Создание и преобразование информационных объектов
Облачные технологии.
1)Дифференцировать задачи и классификацию облачных технологий;
2) уметь открывать доступ к своим документам для удаленного редактирования, с применением облачных технологий;
3) совместно редактировать документы.
1) Знает понятия "облачные вычисления", "облачные технологии";
2) описывает виды и области облачных технологий и умеет организовать работу с их сервисами;
3) рассматривает три модели внедрения облачных вычислений, обсуждает их использование в личной жизни и бизнесе;
4) использует удаленно и совместно обрабатывает файлы специальных возможностей (текстовые документы, календари, презентации, таблицы);
5) различает преимущества и недостатки облачных технологий.
Создание видео контента
1) Создать видеоконтент;
2) создать видеоклипы по сценарию редактировать и добавлять звуки, изображения, эффекты, переходы и текст;
3)исследовать и использовать программы для работы с видео;
4) освоить способы и функции монтажа видеороликов;
5) различать форматы графических файлов.
1) Называет основные принципы киносъемки и видеомонтажа;
2) знакомится с программами для работы с видео и правилами видеомонтажа;
3) следует основным принципам видеомонтажа и видеозаписи;
4) Использует программы для работы с видео; редактирует видеоклипы;
5) различает форматы графических файлов и конвертирует их;
6) создает ролики по собственному сценарию, добавляя звуки, картинки, эффекты, движение и текст;
7) сравнивает возможности программ для работы с видео;
8) использует на практике программы видеомонтажа.
3D моделирование

1) Жасанды интеллектті Қоғамдық-гуманитарлық бағытта қолдану саласында машиналық оқыту және блокчейн технологиясының қолданбалары мен жұмыс істеу принципін түсіндіруз.
1) Машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондар мен синапстарды) түсіндіреді;
2) қоғамдық-гуманитарлық бағытта жасанды интеллектті пайдалану мүмкіндіктерін сипаттайды;
3) жасанды интеллект әзірлеуде
"Мұғаліммен бірге оқу" әдісін қолдану салаларын
сипаттайды.
Қазақстандағы цифрландыру
1) Электрондық үкімет порталының функцияларын пайдалана отырып, Қазақстандағы цифрландырудың ағымдағы үрдістерін түсіндіру;
Қоғамдық-гуманитарлық бағытта көрсетілетін қызметтерді пайдалану.
1) Қазақстандағы цифрландыру үдерісіндегі ағымдағы үрдістерді талдайды ;
2) электрондық үкімет порталының Қоғамдық-гуманитарлық бағытында көрсетілетін қызмет түрлерін пайдаланады.
Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
Бұлтты технологиялар.
1) Бұлтты технологиялардың міндеттері мен классификациясын саралау;
2) Бұлттық технологияларды пайдалана отырып, қашықтан өңдеу үшін құжаттарыңызға қолжетімділікті аша білу;
3) құжаттарды бірлесіп өңдеу.
1) "Бұлтты есептеулер", "бұлтты технологиялар" ұғымдарын біледі;
2) бұлтты технологиялардың түрлері мен бағыттарын сипаттайды және олардың қызметтерімен жұмысты ұйымдастыруды біледі;
3) бұлтты есептеулерді енгізудің үш моделін қарастырады, олардың жеке өмірде және бизнесте қолданылуын талқылайды;
4) қолжетімділік файлдарын (мәтіндік құжаттар, күнтізбелер, презентациялар, электрондық кестелер) қашықтан пайдаланады және бірлесіп өңдейді;
5) бұлтты есептеулердің артықшылықтары мен кемшіліктерін ажыратады
Бейне контентті құру
1) Бейне контентті жасау;
2) сценарийлік бейнеклиптерді жасау, дыбыстарды, кескіндерді, эффектілерді, ауысуларды және мәтінді өңдеу және қосу;
3) бейнемен жұмыс істеуге арналған бағдарламаларды зерттеу және пайдалану;
4) бейнені өңдеудің әдістері мен функцияларын меңгеру;
5) графикалық файл пішімдерін ажырату.
1) Түсірілім мен бейнені өңдеудің негізгі принциптерін атайды;
2) бейнемен жұмыс істеу бағдарламаларымен және бейнені өңдеу ережелерімен танысады;
3) бейнежазбаны өңдеудің және бейнежазбаның негізгі принциптерін ұстанады;
4) бейнемен жұмыс істеуге арналған бағдарламаларды қолданады; бейнеклиптерді өңдейді;
5) графикалық файл пішімдерін ажырату және оларды түрлендіреді;
6) дыбыстарды, суреттерді, эффектілерді, қимыл-қозғалысты және мәтінді қосып, өз сценарийі бойынша бейнероликтер жасайды;
7) бейнемен жұмыс істеуге арналған бағдарламалардың мүмкіндіктерін салыстырады;
8) тәжірибеде бейне өңдеу бағдарламаларын қолданады.
3D модельдеу

1) Создать 3D панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица.
1) Объясняет влияние виртуальной дополненной реальности на психическое и физическое здоровье человека;
2) сравнивает хорошие и плохие стороны "виртуальной жизни";
3) описывает понятие виртуального тура;
4) знакомится с этапами создания 3D панорамы;
5) использует программные приложения для создания виртуальных туров;
6) объясняет возможности использования технологий VR и AR в общественно-гуманитарном направлении;
7) создает 3D-панораму -
виртуальный тур.
Web дизайн
1) Разработать дизайн-макета сайта с использованием графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики;
2) создать сайт с помощью конструктора сайтов для общественно-гуманитарном направлении;
3) вставлять мультимедию на веб-странице (аудио и видео);
4) использует файлы для публикации и распространения результатов проекта;
5) описывает методы продвижения сайта.
1) Объясняет понятия "дизайн" и "использование"
2) объясняет, как в проекте реализованы принципы получения информации;
3) различает разницу между форматами файлов изображений;
4) разделяет форматы файлов изображений по размеру;
5) знает технические характеристики форматов файлов изображений;
6) определяет разницу между форматами файлов изображений по алгоритму сжатия;
7) конвертирует графические файлы
объясняет необходимость;
8) разделяет типы и форматы графики для веб-страницы и выполняет задачи с графическими программами;
10) различает понятие сайта и дизайна;
11) Узнает пути создания дизайна сайта.
12) разрабатывает дизайн-макет сайта с использованием графического редактора;
13) создает сайт для общественно-гуманитарного направления с помощью конструктора сайтов.
Разработка приложений
Алгоритмизация и программирование
1) Создать алгоритм решения задачи, используя программный код, функции и процедуры.
1) Пишет код на языке программирования, используя функции и процедуры;
2) реализует алгоритмы сортировки для решения практических задач.
Мобильные приложения
1) Создать алгоритм сортировки; проект "Умный дом", 2) создает интерфейс мобильного приложения, используя компоненты конструктора приложений.
1) Создает удобный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
2) организует передачу данных с датчиков умного дома;
3) разрабатывает
программу для управления
устройством умного дома;
3) разрабатывает приложение, используемое в общественно-гуманитарном направлении.
IT Startup
1) Описать концепцию Startup и принципов работы краудфандинговой платформы.
2)Создать инфографики для стартапов.
1) Представляет концепцию Startup;
2) объясняет принципы работы краудфандинговых платформ;

1) Бірінші адам көрінісімен 3D панорама (виртуалды тур) жасау.
1) Виртуалды толықтырылған шындықтың адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсерін түсіндіреді;
2) "виртуалды өмірдің" жақсы және жаман жақтарын салыстырады;
3) виртуалды тур түсінігін сипаттау;
4) 3D панораманы құру кезеңдерімен танысады;
5) виртуалды турларды құру үшін бағдарламалық қосымшаларды пайдаланады;
6) Қоғамдық-гуманитарлық бағытта VR және AR технологияларын қолдану мүмкіндіктерін түсіндіреді;
7) 3D панораманы виртуалды тур жасайды.
Веб-дизайн
1) Веб эргономикасының ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактордың көмегімен сайттың дизайн макетін әзірлеу;
Қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы веб-сайт құрастырушы арқылы веб-сайт құру ;
3) веб-парақшаға мультимедианы ендіру (аудио және бейне);
4) жоба нәтижелерін жариялау және тарату үшін файлдарды пайдалану;
5) веб-сайтты жылжыту әдістерін сипаттау.
1) "Дизайн" және "пайдалану" ұғымдарын түсіндіреді.
2) жобада ақпарат алу принциптері қалай жүзеге асырылатынын түсіндіреді;
3) кескін файл пішімдерін ажыратады;
4) кескін файлының форматтарын өлшемі бойынша бөледі;
5) кескін файл форматтарының техникалық сипаттамаларын біледі;
6) қысу алгоритмі бойынша кескін файл пішімдерінің айырмашылығын анықтайды;
7) графикалық файлдарды түрлендіру
қажеттілігін түсіндіреді;
8) веб-бет үшін графиканың түрлері мен форматтарын ажыратады және графикалық бағдарламалармен тапсырмаларды орындайды;
10) веб-сайт пен дизайн түсінігін ажыратады;
11) веб-сайт дизайнын жасауды үйренеді.
12) графикалық редакторды пайдалана отырып, сайттың дизайн макетін әзірлейді;
13) веб-сайт құрастырушының көмегімен Қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы веб-сайтты жасайды.
Қолданбаларды әзірлеу
Алгоритмдеу және бағдарламалау
1) Программалық кодты, функцияларды және процедураларды пайдаланып есепті шешу алгоритмін құру
1) Функциялар мен процедураларды пайдаланып программалау тілінде код жазады;
2) практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін жүзеге асырады.
Мобильді қолданбалар
1) Smart Home жобасы Сұрыптау алгоритмін құру; 2) қолданба конструкторының құрамдастарын пайдаланып мобильді қолданба интерфейсін жасау.
1) Конструкторда ыңғайлы мобильді қосымша интерфейсін жасайды;
2) смарт үй сенсорларынан деректерді беруді ұйымдастырады;
3) смарт үй құрылғысы
басқару бағдарламасын дамытады;
3) қоғамдық-гуманитарлық бағытта қолданылатын қосымшаны әзірлейді.
IT іске қосу
1)Стартап тұжырымдамасын және краудфандинг платформасының қалай жұмыс істейтінін сипаттау.
2) Стартаптар үшін инфографика жасау.
1) Startup тұжырымдамасын білдіреді;
2) краудфандинг алаңдарының жұмыс істеу принциптерін түсіндіреді;

3) показывает способы продвижения стартапа для общественно-гуманитарном направлении и.
Компьютерные сети
Сетевые компоненты и безопасность
1) Описывать работу сетевых компонентов (сетевые узлы, маршрутизаторы, коммутаторы). 2) разъяснять регистрации и услуг IP-адреса, презентация; применение мер информационной безопасности в отношении пользовательской информации.
1) Объясняет IP (i-pi) регистрацию и услуги, и представление адреса;
2) объясняет значение терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность", а также меры безопасности, связанные с пользовательской информацией;
3) оценивает потребность в шифровании данных.
Приложение 98
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Казахский язык" общественно-гуманитарного направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа технического и профессионального образования по предмету "Казахский язык" общественно-гуманитарного направления разработана приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170) и приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Казахский язык" - является обучение личности, уважающего родной язык, который понимает общественное значение, а также сохранение и правильное применение казахского литературного языка, обучение свободному общению и свободному владению языком.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) признает казахский язык как родной, развивает навыки грамотности в форме коммуникативной деятельности (аудирование, чтение, письмо, письмо) в соответствии с их жизненными потребностями;
2) формирует у обучающихся навыки познания казахского языка на основе языковых закономерностей из средств общения, которые они добровольно используют в повседневной жизни;
3) распознавать подсистемы казахской языковой системы, языковые единицы и их природу;

3) қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы стартапты қалай алға жылжыту керектігін көрсетеді.
Компьютерлік желілер
Желі компоненттері және қауіпсіздік
1)Желілік компоненттердің жұмысын сипаттау (желі түйіндері, маршрутизаторлар, коммутаторлар)Ң
2) IP мекенжайларының тіркелуін және қызметтерін түсіндіру, көрсету; пайдаланушы ақпаратына қатысты ақпараттық қауіпсіздік шараларын қолдану.
1) IP (IP ) тіркеуін және қызметтерін және мекенжайды ұсынуды түсіндіреді;
2) "ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялылық", "тұтастық" және "қолжетімділік" терминдерінің мағынасын, сондай-ақ пайдаланушы ақпаратымен байланысты қауіпсіздік шараларын түсіндіреді;
3) деректерді шифрлау қажеттілігін бағалайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
98- қосымша
Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Қазақ тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ тілі" пәнін оқытудың мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, сондай-ақ қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін ана тілі ретінде тани отырып, өмірлік қажеттіліктерінде коммуникативтік әрекеттер түрінде (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) сауаттылықпен қолдану дағдыларын қалыптастырады;
2) білім алушылардың қазақ тілін күнделікті өмірде өзі еркімен қолданып жүрген қарым-қатынас құралынан енді оны тілдік заңдылықтар негізінде танып-білу дағдыларын қалыптастырады;
3) қазақ тілі жүйесін құраушы кіші жүйелерді, тіл бірліктерін және олардың табиғатын танып біледі;

4) распознавать функционально-коммуникативную направленность языковых единиц, передавать мысли, становиться инструментом познания и сохранять навыки хранения информации, формировать соответствующие навыки и способности;
5) программа дисциплины "Казахский язык" предусматривает развитие у обучающегося языковой грамотности и речевой грамотности, слаженности, способности к свободному общению с окружающими, совершенствование мышления и познавательных навыков.
Особенностью учебной программы является то, что особое внимание уделяется не только формированию предметных знаний, но и развитию различных навыков.
Результаты обучения основаны на формировании у обучающихся следующих основных ценностей: патриотизм и гражданская ответственность, уважение, сотрудничество, труд и творчество, открытость, образование в течение всей жизни.
Цели обучения состоят из 4 разделов, отражающих последовательность и преемственность, которые позволяют педагогу и обучающимся обмениваться мнениями о будущих шагах, планировать и оценивать их:
1) аудирование и говорение;
2) чтение;
3) письменность;
4) норма литературного языка.
Раздел 1. "Аудирование и говорение" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) анализ текстов различных жанров;
3) определение основной мысли;
4) составление и оценка вопросов по материалам аудирования;
5) развитие культуры речи;
Раздел 2. "Чтение" состоит из следующих подразделов:
1) понимание информации;
2) распознавание стилевой специфики текста;
3) различие жанровых особенностей текста;
4) сравнительный анализ текстов;
5) умение обрабатывать данные;
6) получение необходимой информации из различных источников ресурса.
Раздел 3. "Письмо" состоит из следующих разделов:
1) получение необходимой информации из различных источников ресурса;
2) представление письменных работ в различных формах;
3) написание эссе;
4) написание компактного текста на основе материалов чтения и аудирования;
5) творческая работа;
6) исправление и редактирование текстов.
Раздел 4. нормы литературного языка состоит из следующих подразделов:
1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 10 разделов:
Қазіргі қоғам құндылықтары "Тіл және алаш идеясы. Сөз мәдениеті", "Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет. Сөз мәдениеті", "Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Тілдік жүйе және норма", "Экономикалық интеграция – бүгінгі күннің даму үрдісі. Тілдік жүйе және норма", "Білім. Ғылым. Инновация. Тілдік жүйе және норма", "Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік. Тілдік жүйе және стиль", "Сәулет өнері. Стильдік ерекшеліктер", "Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер. Пунктуация", "Сөз мәдениеті және шешендік өнер. Пунктуация", "Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік сөздер", "Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік сөздер", "Жастар мәдениеті және мәселесі. Шешендік сөздер", "Қазіргі қоғам. Миграция. Зияткерлік миграция. Шешендік сөздер", "Әлемді өзгерткен өнертабыстары. Шешендік сөздер", "Бейбітшілік, қауіпсіздік және жаһандық экономика. Шешендік сөздер", "Ұлттың тарихи жәдігерлерін сақтау. Шешендік сөздер", "Табиғат және экология. Шешендік сөздер", "Жаңа әлемдегі театр мен киноматография. Шешендік сөздер", "Еңбек нарығы және сұраныс. Шешендік сөздер".
Содержание:

4) тіл бірліктерінің қарым-қатынас құралы болу, ойды білдіру, таным құралы болу, ақпаратты сақтау құралы болу қасиеттерін функционалдық-коммуникативтік бағдарда танып біледі, соған лайықты машықтар мен дағдыларды қалыптастырады;
5) "Қазақ тілі" пәні бағдарламасы білім алушының тіл сауаттылығы мен сөйлеу сауаттылығын, сөз байлығын, басқалармен еркін қарым-қатынасқа түсу қабілетін дамытуды және ойлау қабілеті мен танымдық дағдыларын жетілдіруді көздейді.
Оқу бағдарламасының ерекшелігі – тек пәндік білімді қалыптастыруға ғана емес, сонымен қатар әртүрлі дағдыларды дамытуға ерекше көңіл бөлінеді.
Оқыту нәтижелері студенттердің бойында келесі негізгі құндылықтарды қалыптастыруға негізделген: патриотизм және азаматтық жауапкершілік, сыйластық, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.
Оқу мақсаттары педагог пен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормасы.
"Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) негізгі ойды анықтау;
4) тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау;
5) сөйлеу мәдениетін дамыту;
"Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің стильдік ерекшелігін тану;
3) мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) мәліметтерді өңдей білу;
6) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
"Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу;
2) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
3) эссе жазу;
4) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
5) шығармашылық жұмыс;
6) мәтіндерді түзету және редакциялау.
Әдеби тіл нормасы бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
4. Қазақ тілі пәнінің үлгілік бағдарламасында 10 бөлім қарастырылған.
Қазіргі қоғам құндылықтары "Тіл және алаш идеясы. Сөз мәдениеті", "Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет. Сөз мәдениеті", "Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Тілдік жүйе және норма", "Экономикалық интеграция – бүгінгі күннің даму үрдісі. Тілдік жүйе және норма", "Білім. Ғылым. Инновация. Тілдік жүйе және норма", "Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік. Тілдік жүйе және стиль", "Сәулет өнері. Стильдік ерекшеліктер", "Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер. Пунктуация", "Сөз мәдениеті және шешендік өнер. Пунктуация", "Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік сөздер", "Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік сөздер", "Жастар мәдениеті және мәселесі. Шешендік сөздер", "Қазіргі қоғам. Миграция. Зияткерлік миграция. Шешендік сөздер", "Әлемді өзгерткен өнертабыстары. Шешендік сөздер", "Бейбітшілік, қауіпсіздік және жаһандық экономика. Шешендік сөздер", "Ұлттың тарихи жәдігерлерін сақтау. Шешендік сөздер", "Табиғат және экология. Шешендік сөздер", "Жаңа әлемдегі театр мен киноматография. Шешендік сөздер", "Еңбек нарығы және сұраныс. Шешендік сөздер".
Мазмұны:

2) Чтение: сопоставительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условный знак), выявление основных тенденций, распознавание чисто научных и публицистических стилей языковыми средствами (термины, понятия, условные обозначения, синтаксическая структура), умение находить жанровые особенности текстов разных стилей, правильное использование стилевого рельефа устной речи, уметь правильно использовать стилевый рельеф языка публицистического произведения, правильно использовать рельеф языка официальной деятельности, правильно использовать рельеф языка художественной литературы, сопоставлять тематику, авторскую точку зрения, деятельность в соответствии с целевой аудиторией, структуру, языковые особенности текстов различных стилей (фонетический уровень, лексический уровень, морфологический уровень, синтаксический на основе уровня), определять основную мысль в тексте, обрабатывать и дополнять предоставленные данные и мнения, систематически использовать стратегии чтения для определенной цели, извлекать данные из средств массовой информации, энциклопедических, научно-популярных, научных трудов, знать способы цитирования.

2) Оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау, таза ғылыми және публицистикалық стильдерін тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми іс-қағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, бұқаралық ақпарат құралдары, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу.

2) мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалайды.
Оқылым
1) Әртүрлі графиктік мәтіндердегі кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі, мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
2) бұқаралық ақпарат құралдары, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу.
1) Әртүрлі графиктік мәтіндердегі кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі, мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтайды;
2) бұқаралық ақпарат құралдары, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала біледі, сілтеме жасайды, дәйексөз келтіру жолдарын біледі.
Жазылым
1) Жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар);
2) қажетті ақпараттарды дұрыс қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе).
1) Жоспар түрлерін құрады (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар);
2) қажетті ақпараттарды дұрыс қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазады. (дискуссивті эссе, аргументативті эссе).
Әдеби тіл нормалары
1)Мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.
1)Мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана біледі.
Приложение 99
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Казахская литература" общественно-гуманитарного направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Казахская литература" общественно-гуманитарного направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Казахская литература" развитие мышления, национального духа, эстетического вкуса обучающихся через ценности национального наследия, формирование духовно-нравственного мира личности, познавательно-эмоционального интеллекта, читательской культуры. Поддерживать их умение свободно выражать свои мысли в устной форме и писать, приводить аргументы, сравнивать и анализировать, формировать навыки оценки, направлять их на креативное мышление.

2) мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалайды.
Оқылым
1) Әртүрлі графиктік мәтіндердегі кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі, мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
2) бұқаралық ақпарат құралдары, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу.
1) Әртүрлі графиктік мәтіндердегі кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі, мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтайды;
2) бұқаралық ақпарат құралдары, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала біледі, сілтеме жасайды, дәйексөз келтіру жолдарын біледі.
Жазылым
1) Жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар);
2) қажетті ақпараттарды дұрыс қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе).
1) Жоспар түрлерін құрады (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар);
2) қажетті ақпараттарды дұрыс қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазады. (дискуссивті эссе, аргументативті эссе).
Әдеби тіл нормалары
1)Мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
1)Мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана біледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
99-қосымша
Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнін оқытудың мақсаты – ұлтымыздың құнды мұралары арқылы білім алушылардың ой-танымын, ұлттық рухын, эстетикалық танымы мен талғамын дамыту, тұлғаның рухани-адамгершілік әлемін, танымдық-эмоционалдық зиятын, оқырмандық мәдениетін қалыптастыру. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру, креативті ойлауға бағыттау.

7. При реализации учебной дисциплины предусматривается проверка тетрадей и письменных работ.
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Введение. В мире языка и литературы.
Раздел 1. Туризм. Экотуризм.
Созерцание природы, духовное обогащение, сохранение природного наследия в литературе.
+
+
+
1
Тема 1.1 А.С. Пушкин. "Монастырь на Казбеке".
Тексты смешанных типов, разных жанров, стилей и подстилей (статья, пресс-релиз, репортаж, аннотация).
2

7. Оқу пәнін іске асыру кезінде дәптерлер мен жазбаша жұмыстарды тексеру қарастырылады.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлімдер, бөлімшілердің мен тақырыптардың атауы
Барлығы
Сағат саны
Сабақтар
Теориялық
Практикалық
Кіріспе. В мире языка и литературы
Бөлім 1. Туризм. Экотуризм
Созерцание природы, духовное обогащение, сохранение природного наследия в литературе
+
+
+
1
Тақырып 1.1 А.С. Пушкин. "Монастырь на Казбеке".
Тексты смешанных типов, разных жанров, стилей и подстилей (статья, пресс-релиз, репортаж, аннотация)
2

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Иностранный язык" общественно-гуманитарного направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения дисциплины "Иностранный язык" является формирование высокого уровня языковых навыков, а также развитие педагогических навыков посредством: различных задач, способствующих анализу, оценке и творческому мышлению; воздействию широкого спектра разговорных и письменных источников; изучения базовых методических и педагогических технологий в процессе обучения иностранному языку.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе изучения иностранного языка, рассматривая его взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию средствами литературы изучаемого языка;
3) формировать понимание ценности изучения иностранного языка в условиях глобализации современного мира; умения представлять свою страну, ее культуру в условиях межкультурного общения;
4) совершенствовать навыки критического мышления, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, понимать широкий спектр незнакомой лексики из контекста; говорить с соответствующим уровнем беглости, точности, ударения слов, интонации и стиля;
5) использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации для выражения своих чувств, мыслей и потребностей, планирования и регуляции своей деятельности; владение устной и письменной речью, монологической контекстной речью;
6) дать возможность обучающимся распознавать и использовать язык как средство мышления, размышления, самовыражения и обучения по другим предметам, а также как инструмент повышения грамотности; приобщить к процессу изучения языка, который включает интеграцию языковых, культурных и социальных компонентов;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Шетел тілі" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Шетел тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – тілдік дағдылардың жоғары деңгейін қалыптастыру, сонымен қатар кәсіби шеберлікті мыналар арқылы дамыту: талдау, бағалау және шығармашылық ойлауға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар; ауызша және жазбаша дереккөздердің кең ауқымымен танысу; шет тілін оқыту үдерісінде негізгі әдістемелік-педагогикалық технологияларды оқып үйрену.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) шет тілін меңгеру негізінде оның қазақ және әлем әдебиетімен және мәдениетімен байланысын ескере отырып, табысты әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
2) оқытылатын тілдегі әдебиеттер арқылы отансүйгіштікке, азаматтыққа, белсенді өмірлік ұстанымға тәрбиелеу;
3) қазіргі әлемнің жаһандануы жағдайында шет тілін үйренудің құндылығы туралы түсінік қалыптастыру; мәдениетаралық коммуникация тұрғысынан өз елін, оның мәдениетін көрсете білу;
4) сыни тұрғыдан ойлау, салыстыру, жалпылау, ұқсастықтар мен себеп-салдар байланыстарын орнату дағдыларын жетілдіру, контекстен кең ауқымды бейтаныс лексиканы түсіну; тиісті деңгейде еркін сөйлеу, дәлдік, сөз екпіні, интонация және стиль;
5) қарым-қатынас міндетіне сәйкес сөйлеу құралдарын өзінің сезімін, ойы мен қажеттіліктерін білдіру үшін пайдалануға, өз қызметін жоспарлауға және реттеуге; ауызша және жазбаша сөйлеуді, монологтық контекстік сөйлеуді меңгеру;
6) білім алушылардың тілді ойлау, ой елегінен өткізу, өз ойын жеткізу және басқа пәндер бойынша оқу құралы, сондай-ақ сауаттылығын арттыру құралы ретінде тануға және пайдалануға мүмкіндік беру; лингвистикалық, мәдени және әлеуметтік компоненттерді біріктіруді қамтитын тілді үйрену үдерісіне қосу;

Тема 4.3 Духовно-нравственные ценности казахского народа: обычаи и традиции.
22
Тема 4.4 Памятники истории и культуры.
23
Тема 4.5 Традиционная музыкальная культура казахов.
4.2. Культура Казахстана в советский период.
+
+
+
24
Тема 4.6 Достижения и противоречия в области культуры советского периода.
4.3. Культура в период национального возрождения.
+
+
+
25.
Тема 4.7. Развитие культуры на современном этапе.
Исследовательская работа: Культура и традиции как генетический код нации.
Раздел 5 Цивилизация: особенности экономического развития.
5.1. Традиционная система жизнеобеспечения казахов.
+
+
+
26
Тема 5.1 Развитие кочевого скотоводства и земледелия на территории Казахстана.
27
Тема 5.2 Промыслы и ремесла.
5.2. Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние.
28
Тема 5.3 Роль Великого Шелкового пути в развитии городской культуры Казахстана.
29
Тема 5.4 Экономическое и культурное взаимодействие и взаимовлияние.
30
Тема 5.5 развитие городской культуры в Х -ХІІ вв.
31
Тема 5.6 Социально-экономическое развитие Казахстана в ХVІІІ –ХІХ вв.
32
Тема 5.7 Распад традиционного казахского хозяйства в начале ХХ века.
33
Тема 5.8 Развитие экономики Казахстана в ХХ веке.
34
Тема 5.9 Развитие экономики Республики Казахстан.
Исследовательская работа: Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды.
Раздел 6. Политико-правовые процессы.
6.1. История формирования полиэтнического общества в Казахстане.
+
+
+
35
Тема 6.1 Изменение моноэтнического состава населения Казахстана (XVIII - начало XX века).
36
Тема 6.2 Формирование полиэтнического общества в советский период.
6.2 Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений.
37
Тема 6.3 Миграционная политика Республики Казахстан.
38
Тема 6.4 Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана.
39
Тема 6.5 Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана.
Исследователь ская работа: Этносы Казахстана: история и судьбы.
Раздел 7. Развитие общественно-политической мысли.
7.1. Эволюция общественно-политической мысли Казахстана.
+
+
+
40
Тема 7.1 Истоки и развитие общественно-политической мысли.
41
Тема 7.2 Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства.
42
Тема 7.3 Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман". Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века.
43
Тема 7.4 Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века.
7.2. "Алаш" – общественная мысль и национальная идея.
+
+
+
44

4.3 тақырып. Әлеуметтік-экономикалық дамудың қазақтардың дәстүрлі дүниетанымының қалыптастырудағы орны
22
4.4 тақырып. Тарихи және мәдени ескерткіштер
23
4.5 тақырып. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы
4.2. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті
+
+
+
24
4.6 тақырып. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар.
4.3. Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет
+
+
+
25
4.7 тақырып. Мәдениеттің қазіргі кезеңдегі дамуы.
Зерттеу жұмысы. Мәдениет және дәстүр – ұлттың генетикалық коды
5- бөлім. Өркениет: экономикалық даму ерекшеліктері
5.1. Қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі.
+
+
+
26
5.1 тақырып. Қазақстанда көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің дамуы.
27
5.2 тақырып. Қолөнер мен кәсіптер.
5.2. Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері
28
5.3 тақырып. Қазақстан қала мәдениетінің дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі.
29
5.4 тақырып. Экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынас және өзара әсері.
30
5.5 тақырып. Х ғ.-ХІІ ғ. қала мәдениетінің дамуы
31
5.6. ХVІІІ –ХІХ ғғ.Қазақстанның әлеуметтік – экономикалық дамуы
32
5.7 тақырып. ХХ ғасырдың басындағы қазақтың дәстүрлі шаруашылығының күйреуі
33
5.8 тақырып. ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы
34
5.9 тақырып. Қазақстан Республикасының экономикалық даму бағыты
Зерттеу жұмысы. Әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктері
6-бөлім. Саяси-құқықтық процестер.
6.1. Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы
+
+
+
35
6.1 тақырып. Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы).
36
6.2 тақырып. Кеңестік кезеңде Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасуы.
6.2 Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты
37
6.3 тақырып. Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты
38
6.4 тақырып. Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісі.
39
6.5 тақырып. Қазақстанның қоғамдық-саяси және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі.
Зерттеу жұмысы. Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры
7 бөлім. Қоғамдық-саяси ойдың дамуы.
7.1. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы
+
+
+
40
7.1 тақырып. Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы.
41
7.2 тақырып. Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы.
42
7.3 тақырып. "Зарзаман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары
43
7.4 тақырып. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары.
7.2. "Алаш" –қоғамдық ой және ұлттық идея.
+
+
+
44

Тема 7.5 Концептуальные основы национальной идеи "Алаш".
45
Тема 7.6 Движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов.
7.3. Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке.
46
Тема 7.7 Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел".
47
Тема 7.8 Общенациональные ценности казахстанского общества.
Исследовательская работа: Консолидирующая роль общественно-политической мысли.
Раздел 8. Развитие образования и науки.
8.1. Научное наследие средневекового Казахстана.
+
+
+
48

7.5 тақырып. "Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері
45
7.6 тақырып. "Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары.
7.3. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы - ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз
46
7.7 тақырып. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі.
47
7.8 тақырып. Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары.
Зерттеу жұмысы. Қоғамдық-саяси ойдың біріктіруші рөлі
8-бөлім. Білім мен ғылымның дамуы
8.1. Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы
+
+
+
48

Тема 8.1 Развитие науки в средневековом Казахстане.
8.2. Развитие образования и науки в Казахстане в XVIII -XX вв.
49
Тема 8.2 Исследование Казахстана в XVIII - начале XX века.
50
Тема 8.3 Деятельность образовательных учреждений Казахстана в XIX - начале ХХ века.
51
Тема 8.4 Светские школы и учебные заведения начала ХХ века.
52
Тема 8.5 Достижения и противоречия советской системы образования.
53
Тема 8.6 Развитие системы среднего образования, профессионального и технического образования Казахстана в советский период.
54

8.1 тақырып. Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы
8.2. XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы
49
8.2 тақырып. XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы зерттеулер.
50
8.3 тақырып. XIX - ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы оқу орындарының қызметі
51
8.4 тақырып. ХХ ғасырдың басындағы оқу орындары мен зайырлы мектептер
52
8.5 тақырып. Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары
53
8.6 тақырып. Кеңестік кезеңде Қазақстанның орта білім беру, кәсіптік және техникалық білім беру жүйесін дамыту
54

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Физическая культура" общественно-гуманитарного направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель изучения дисциплины "Физическая культура" - является гармонизация духовных и физических сил личности, формирование таких общечеловеческих ценностей, как здоровье, телесная культура, повышенная работоспособность, физическое совершенство, хорошее самочувствие и др.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) развитие целостной личности, ее способности и готовности полноценно реализовать свои сущностные силы в здоровом и продуктивном стиле жизни, профессиональной деятельности общественно-гуманитарного направления;
2) обеспечение ориентации на гуманитарно-личностное развитие, единство телесно-духовного развития, создание предпосылок физического и психического благополучия;
3) развитие двигательных навыков обучающихся, способствующих выносливости, быстроте, силе, ловкости и гибкости;
4) воспитание чувства патриотизма, уважения, ответственности и взаимопонимания, морально-волевых и этических качеств;
5) стимулирование обучающихся вести здоровый образ жизни на протяжении всей жизни и применять приобретенные навыки в дальнейшем;
6) формирование представления о физической культуре как части общечеловеческой культуры.
7) воспитание потребности и умения самостоятельно заниматься физическими упражнениями, сознательно применять их в целях отдыха, тренировки, повышения работоспособности, укрепления здоровья;
8) обмен практическими навыками и теоретическими знаниями и развития здоровой конкуренции, в процессе обучения, посредством организации соревновательной деятельности
9) использование инновационных коммуникационных технологий при изучении теории (правила спорт игр, изучение тактики, тестирование и другие)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық- гуманитарлық бағыттың "Дене шынықтыру" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Дене шынықтыру" пәнін оқытудың мақсаты - жеке тұлғаның рухани және дене күштерін үйлестіру, денсаулық, дене мәдениеті, еңбек өнімділігін арттыру, дене шынықтыру, салауаттылық сияқты жалпыадамзаттық құндылықтарды қалыптастыру болып табылады.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді шешуді көздейді:
1) тұлғаның, оның қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы кәсіби қызметінде салауатты және нәтижелі өмір салтында, өзінің білімін іске асыру үшін қабілеттері мен дайындығын дамыту;
2) тұлғаның гуманитарлық-тұлғалық дамуына, тәндік- рухани дамудың бірлігіне бейімдеуді қамтамасыз ету, физикалық және психикалық салауаттылықтың алғышарттарын жасау;
3) төзімділікке, жылдамдыққа, күшке, ептілік пен икемділікке ықпал ететін білім алушылардың қозғалыс дағдыларын дамыту;
4) патриотизм, құрмет, жауапкершілік және өзара түсіністік сезімін тәрбиелеу;
5) білім алушыларды өмір бойы салауатты өмір салтын ұстануға ынталандыру және одан әрі алған дағдыларын қолдану;
6) жалпы адамзаттық мәдениеттің бір бөлігі ретінде дене шынықтыру туралы идеяны қалыптастыру;
7) дене шынықтырумен өз бетінше айналысуға, оларды демалу, жаттығу, жұмысқа қабілеттілігін арттыру, денсаулықты нығайту мақсатында саналы түрде қолдануға қажеттілік пен дағдыға тәрбиелеу;
8) жарыс қызметін ұйымдастыру арқылы оқу процесінде практикалық дағдылар мен теориялық білімдермен алмасу және салауатты бәсекелестікті дамыту;
9) теорияны зерделеу кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдану (ойын спорты ережелері, тактиканы үйрену, тестілеу және т. б.);

Раздел 3. Спортивные игры. Футбол.
Техника безопасности. Основные правила игры. Перемещение игроков по полю. Развитие основных элементов техники владения мячом. Владение мячом. Индивидуальные действия игроков в нападении и защите. Командные действия игроков. Основы тактических действий игроков в футболе. Двухсторонняя игра. Судейство игры футбол.
Раздел 4. Спортивные игры. Волейбол.
Техника безопасности. Основные правила игры. Перемещение игроков. Стойка волейболиста. Техника передачи мяча сверху. Передача мяча снизу. Подача мяча. Прием мяча с подачи. Атакующие действия. Игра в защите. Совершенствование навыков приема и передачи мяча сверху двумя руками. Учебная игра в волейбол. Совершенствование навыков перемещения. Двухсторонняя игра. Судейство игры волейбол.
Раздел 5. Спортивные игры. Баскетбол. Стритбол.
Техника безопасности. Правила игры. Перемещение игроков на площадке. Техника игры в нападении. Техника игры в защите. Техника передачи мяча в движении. Перехваты и выбивания мяча. Штрафной бросок. Судейство игры баскетбол.
Раздел 6. Спортивные игры. Настольный теннис
Техника безопасности. Правила игры. Стойка и передвижение при игре. Подачи и приемы. Тактические действия игры.
Раздел 7. Гимнастика.
Техника безопасности. Роль страховки при выполнении упражнений. Виды гимнастики. Элементы строевых упражнений. Общеразвивающие упражнения. Обучение гигиенической гимнастики (утренняя гимнастика, физкультминутка, физкультпауза). Элементы оздоровительной гимнастики Комплексы специальных гимнастических упражнений, применяемых в режиме рабочего дня. Обучение гигиенической гимнастики (утренняя гимнастика, физкультминутка, физкультпауза). ОРУ с использованием спортивного инвентаря (гимнастическая палка, обруч, фитбол). Элементы оздоровительной гимнастики. Акробатические упражнения. Упражнения на гимнастических снарядах. Элементы ритмической гимнастики. Виды фитнес-тренинг направлений (йога, стретчинг, пилатес, табата и др.). Элементы атлетической гимнастики. Упражнения на равновесие и вестибулярную устойчивость.
Раздел 8. Национальные виды спорта. Асык ату. Бестас. Тогызкумалак. Казакша-курес. Виды национальных игр. Техника безопасности. Правила игры. Техника игры. Тактические действия игры.
Раздел 9. Зимние виды спорта. Лыжный спорт. Конькобежный спорт.
Техника безопасности. Виды ходов. Виды поворотов. Виды подъемов. Полу коньковый ход. Коньковый ход без отталкивания руками. Попеременный коньковый ход. Одновременный одношажный коньковый ход. Техники разминки и восстановления для подходящих видов деятельности. Основы тактики прохождения дистанции. Конькобежный спорт. Техника безопасности. Основные методы катания. Повороты. Торможение. Катание задним ходом. Катания по виражу.

3-бөлім. Спорттық ойындар. Футбол.
Қауіпсіздік ережесі. Ойынның негізгі ережелері. Ойыншылардың алаң бойымен қозғалысы. Допқа иелік ету техникасының негізгі элементтерін дамыту. Допқа иелік ету. Шабуылдағы және қорғаныстағы ойыншылардың жеке әрекеттері. Ойыншылардың командалық әрекеттері. Футболдағы ойыншылардың тактикалық әрекеттерінің негіздері. Екі жақты ойын. Футбол ойынына төрешілік ету.
4-бөлім. Спорттық ойындар. Волейбол.
Қауіпсіздік ережесі. Ойынның негізгі ережелері. Ойыншылардың қозғалысы. Волейбол алаңы. Допты жоғарыдан беру. Допты төменнен беру. Допты беру. Жоғарыдан допты қабылдау. Шабуыл әрекеттері. Қорғаныс ойыны. Допты екі қолмен жоғарыдан қабылдау және беру дағдыларын жетілдіру. Оқыту ойыны волейбол. Қозғалыс дағдыларын жетілдіру. Екі жақты ойын. Волейбол ойынына төрешілік ету.
5-бөлім. Спорттық ойындар. Баскетбол. Стритбол.
Қауіпсіздік ережесі. Ойын ережесі. Ойыншылардың алаңдағы қозғалысы. Шабуыл техникасы. Қорғаныс техникасы. Қозғалыста допты беру. Допты ұстап алу және соғу. Еркін лақтыру. Баскетбол ойынына төрешілік ету.
6-бөлім. Үстел теннисі.
Қауіпсіздік ережесі. Ойын ережесі. Ойын кезіндегі тұрыс пен қозғалыс. Беру және алу. Ойынның Тактикалық әрекеттері.
7-бөлім. Гимнастика.
Қауіпсіздік техникасы. Жаттығуларды орындаудағы сақтандырудың рөлі. Гимнастика түрлері. Саптық жаттығулардың элементтері. Жалпы дамыту жаттығулары. Гигиеналық гимнастиканы оқыту (таңертеңгі гимнастика, дене шынықтыру минуты, дене шынықтыру паузасы). Сауықтыру гимнастикасының элементтері жұмыс күні режимінде қолданылатын арнайы гимнастикалық жаттығулар кешені болып табылады. Гигиеналық гимнастиканы оқыту (таңертеңгі гимнастика, дене шынықтыру минуты, дене шынықтыру паузасы). Спорттық құралдарды (гимнастикалық таяқ, құрсау, фитбол) қолдана отырып ОРУ. Сауықтыру гимнастикасының элементтері. Акробатикалық жаттығулар. Гимнастикалық снарядтардағы жаттығулар. Ритмикалық гимнастиканың элементтері. Түрлері фитнес - тренинг бағыттары (йога, созылу, пилатес, табата және тағы басқалар). Спорттық гимнастиканың элементтері. Тепе-теңдік және вестибулярлық тұрақтылық жаттығулары.
8-бөлім. Ұлттық спорт түрлері. Асық ату. Бестас. Тоғызқұмалақ. Қазақша-күрес. Ұлттық ойындардың түрлері. Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері. Ойын техникасы. Ойынның тактикалық әрекеттері.
9-бөлім. Қысқы спорт түрлері. Шаңғы спорты. Конькимен жүгіру. Қауіпсіздік техникасы. Қозғалыс түрлері. Бұрылу түрлері. Көтерілу түрлері. Жартылай конькимен сырғанау. Қолмен итерусіз конькимен сырғанау. Ауыспалы конькимен сырғанау. Бір мезгілде бір сатылы конькимен сырғанау. Тиісті іс-шараларға арналған жылыту және қалпына келтіру әдістері. Қашықтықты өту тактикасының негіздері. Конькимен жүгіру. Қауіпсіздік техникасы. Сырғанаудың негізгі әдістері. Бұрылыстар. Тежеу. Артқа сырғанау. Сырғанау.

Раздел 5. Спортивные игры. Баскетбол.
5.1. Основные правила игры баскетбол.
+
+
+
Тема 5.1.1. Техника безопасности. Правила игры.
Тема 5.1.2. Перемещение игроков на площадке.
Тема 5.1.3. Техника игры в нападении.
Тема 5.1.4. Техника игры в защите.
Тема 5.1.5. Передачи мяча в движении.
Тема 5.1.6. Перехваты и выбивания мяча.
Тема 5.1.7. Штрафной бросок.
Тема 5.1.8. Судейство игры баскетбол.
Раздел 6. Спортивные игры. Настольный теннис.

5-бөлім. Спорттық ойындар. Баскетбол.
5.1. Баскетбол ойынның негізгі ережелері .
+
+
+
Тақырып 5.1 Қауіпсіздік техникасы. Ойын ережелері.
Тақырып 5.2 Ойыншылардың қозғалысы.
Тақырып 5.3 Шабуылда ойнау техникасы.
Тақырып 5.4 Қорғаудағы ойын техникасы.
Тақырып 5.5 Допты қозғалыста беру.
Тақырып 5.6 Допты ұстап алу және қағу.
Тақырып 5.7 Еркін лақтыру.
Тақырып 5.8 Баскетбол ойынына төрешілік ету.
6 бөлім. Спорттық ойындар. Үстел теннисі.

8,5 –8,1
8,0
Кистевая динамометрия (правая)
26,0
19,5
20,0 –22,5
23,0 -29,0
29,5 – 32,0
32,5
Приложение 107
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" общественно-гуманитарного направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Начальная военная и технологическая подготовка" общественно-гуманитарного направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

8,5 –8,1
8,0
Орнынан ұзындыққа секіру
26,0
19,5
20,0 –22,5
23,0 -29,0
29,5 – 32,0
32,5
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
107-қосымша
Қоғамдық- гуманитарлық бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық- гуманитарлық бағыттың "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. Цель дисциплины "Начальная военная и технологическая подготовка" – формирование у обучающихся представления об основах обороны государства, назначении Вооруженных Сил Республики Казахстан, их характере и особенностях, воспитание осознанного отношения к воинской службе как священному долгу и обязанности гражданина Республики Казахстан.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формирование знаний об основных требованиях военной присяги, уставах Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) ознакомление с вооружением и военной техникой воинских частей, с размещением и бытом личного состава;
3) формирование в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) воспитание у обучающихся высокого казахстанского патриотизма и чувства верности своему Отечеству;
5) воспитание должного отношения к профессиям, связанным с военным делом;
6) формирование сознательного и ответственного отношения к вопросам личной безопасности и безопасности окружающих.
4. Содержание учебной дисциплины состоит из 12 разделов: "Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства", "Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", "Тактическая подготовка", "Огневая подготовка", "Строевая подготовка", "Военная топография", "Основы военной робототехники", "Основы безопасности жизнедеятельности и информационных технологий", "Правовые основы воинской службы", "Огневая подготовка" (2), "Технологическая подготовка", "Основы безопасности жизнедеятельности" и "Учебно-полевые (лагерные) сборы".
При составлении разделов, подразделов и тем учитывалось профессиональная специфика направленности подготовки кадров с углубленным изучением темы для формирования у обучающихся определенных профессиональных навыков.
5. Базовое содержание учебной дисциплины "Начальная военная и технологическая подготовка": Вводное занятие Цели, задачи и содержание начальной военной и технологической подготовки обучающихся.
1) Конституционные основы обороны государства: Основные положения Конституции Республики Казахстан в обеспечении безопасности государства. Вооруженные Силы Республики Казахстан, их состав и назначение. Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан – Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан. Боевое знамя части. Требования военной присяги к военнослужащим. Воинская служба как священный долг и обязанность граждан Республики Казахстан. Экстремизм и терроризм как угроза национальной безопасности – Виды экстремизма: политический, религиозный, экономический и экологический. Социально-экономические и политические причины экстремизма, терроризма в современном мире.

2. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнін оқыту мақсаты – білім алушыға мемлекетті қорғау негіздері туралы ойының қалыптасуын, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінің арналуын және түрлері мен ерекшеліктерін түсіндіру, әскери қызметтің маңызын, Қазақстан Республикасының әр азаматының қасиетті парызы және міндетін оқыту.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) әскери анттың, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жарғыларының негізгі талаптары туралы білімін қалыптастыру;
2) әскери бөлімдердің қару-жарағы мен әскери техникасы, жеке құрамның өмірі мен орналасуымен таныстыру;
3) қажетті әскери білім мен практикалық дағдыларды ақпараттық технологияны пайдалана отырып робототехникада, дөңгелекті машиналарды жүргізудің негіздері және төтенше жағдайда адам өмірі қауіпсіздігі негіздерінде қалыптастыру;
4) жастарға қазақстандық патриотизм мен Отанына деген адалдық сезімін дарытуға тәрбиелеу;
5) әскери істерге байланысты мамандық кәсібіне оң көз-қараста тәрбиелеу;
6) жеке қауіпсіздік және қоршаған ортаның қауіпсіздігі мәселелеріне саналы және жауапты қарым-қатынасты қалыптастыру.
4. Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәні 12 бөлімнен тұрады: "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері – мемлекеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі", "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құрылымдарының жалпыәскери жарғылары", "Тактикалық дайындық", "Атыс дайындығы", "Саптық дайындық", "Әскери топография", "Әскери роботты техникалардың негіздері", "Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері", "Әскери қызметтің құқықтық негіздері", "Атыс дайындығы" (2), "Технологиялық дайындық", "Өмір қауіпсіздігінің негіздері" және "Оқу-далалық (лагерлік) жиыны".
Бөлімдерді, кіші бөлімдерді және тақырыптарды құрастыру кезінде білім алушылардың белгілі бір кәсіби дағдыларын қалыптастыру үшін тақырыпты тереңдетіп оқытатын кадрларды даярлау бағытының кәсіби ерекшелігі ескерілді.
"Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнінің негізгі мазмұны:
1) Білім алушылардың алғашқы әскери және технологиялық дайындықтарының мақсаты, міндеттері және мазмұны; Мемлекет қорғанысының конституциялық негіздері – Мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі Қазақстан Республикасы Конституциясының негізгі ережелері. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, олардың құрамы және атқаратын қызметтері. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері. Әскери бөлімнің жауынгерлік туы. Әскери анттың әскери қызметкерлерге қоятын талаптары. Болашақ Отан қорғаушының жалпы және кәсіби мәдениеті. Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының қасиетті борышы және міндеттері. Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары – экстремизм түрлері: саяси, діни, экономикалық және экологиялық. Қазіргі әлемдегі экстремизмнің, терроризмнің әлеуметтік-экономикалық және саяси себептері.

2) Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан": Общие положения общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, их значение в жизни и деятельности воинского коллектива. Общие обязанности военнослужащих. Воинские звания и знаки различия. Гуманистическое воспитание в организациях образования. Военнослужащие и взаимоотношения между ними – Начальники и подчиненные, старшие и младшие, их права и обязанности. Правила воинской вежливости и поведения военнослужащих. Порядок организации воспитательной, социально-правовой, психолого-педагогической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан. Приказ, порядок его отдачи и выполнения. Обращение к начальникам и старшим. Воинская дисциплина, ее сущность и значение – Воинская дисциплина, поощрения и дисциплинарные взыскания. Обязанности военнослужащих по соблюдению воинской дисциплины. Поощрения, применяемые к солдатам. Дисциплинарные взыскания, налагаемые на солдат.
3) Тактическая подготовка: Организация и боевые возможности мотострелкового отделения – организация отделения. Штатное вооружение и боевая техника. Боевые возможности отделения.
4) Огневая подготовка: Автомат и ручной пулемет Калашникова – меры безопасности при обращении с оружием и патронами. Назначение, боевые свойства, общее устройство и принцип работы автомата и ручного пулемета Калашникова. Неполная разборка и сборка автомата Калашникова – Неполная разборка и сборка автомата. Назначение, устройство частей и механизмов автомата Калашникова и патронов. Подготовка автомата Калашникова к стрельбе – Принадлежности автомата. Порядок чистки и смазки автомата после стрельбы. Хранение автомата. Осмотр и подготовка автомата и патронов к стрельбе. Возможные задержки при стрельбе и способы их устранения. Ручные осколочные гранаты – Назначение, боевые свойства ручных осколочных гранат (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО). Устройство гранат и запалов. Работа частей и механизмов гранаты при броске. Подготовка гранаты к метанию.
5) Строевая подготовка: Строи и их элементы. Строевая стойка – строи и их элементы. Предварительная и исполнительная команды. Обязанности солдата перед построением и в строю. Строевая стойка. Выполнение команд "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Заправиться!", "Отставить!" "Головные уборы (головной убор) – СНЯТЬ!", "Головные уборы (головной убор) – НАДЕТЬ!". Повороты на месте. Строевой и походный шаг – Повороты на месте. Перестроение из одношереножного строя в двухшереножный и обратно. Движение строевым и походным шагом.

2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары, олардың әскери ұжым қызметі мен тұрмыс-тіршілігіндегі маңызы. Әскери қызметкерлердің жалпы міндеттері. Әскери атақ және айыру белгілері. Білім беру мекемелеріндегі гуманистік тәрбие. Әскери қызметкерлер және олардың өзара қарым-қатынастары – бастықтар және бағыныштылар, аға және кіші әскерилер, олардың құқықтары мен міндеттері. Әскери әдептілік ережесі және әскери қызметкерлердің тәртібі. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық-педагогикалық жұмысты ұйымдастыру тәртібі. Бұйрық, оны беру жəне орындау тәртібі. Бастықтарға жəне шені жоғарылармен тілдесу ережелері. Әскери тәртіп, оның мәні мен мағынасы – әскери тәртіп, марапаттау және жазалау. Әскери тәртіпті сақтау бойынша әскери қызметшілердің міндеттері. Сарбаздарға көрсетілетін марапат түрлері. Сарбаздарға берілетін тәртіптік жазалар.
3) Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері – Бөлімшені ұйымдастыру. Штаттық қарулану және ұрыстық техникасы. Бөлімшенің ұрыстық мүмкіндіктері.
4) Калашников автоматы және қол пулеметі – Қару және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Калашников автоматы және қол пулеметінің атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеті, жалпы құрылысы және жұмыс істеуі; Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау – Автоматты жартылай бөлшектеу және жинақтау; Калашников автоматының атқаратын қызметі, бөлшектері мен механизмдерінің, патронының құрылысы; Калашников автоматын (қол пулеметін) атуға дайындау –Автоматтың керек жарақтары. Автоматтың атудан кейінгі тазалау және майлау тәртібі. Автоматты сақтау. Автоматтың оқтарын тексеру және атысқа дайындау. Ату кезіндегі кідірістер және оны жою амалдары; Жарықшақты қол гранаталары – Жарықшақты қол гранаталарының (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО) атқаратын қызметі және ұрыстық қасиеті. Гранаталар мен тұтандырғыштың құрылысы. Гранатаны лақтырған кездегі бөлшектері мен механизмдерінің жұмысы. Гранатаны лақтыруға дайындау;
5) Сап және оның элементтері. Саптық тұрыс – Сап және оның элементтері. Алдын-ала және орындауға берілетін пәрмендер. Сапқа тұрғанға дейінгі және саптағы сарбаздың міндеттері Саптық тұрыс. "Сапқа тұр!", "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Реттел!", "Тоқтат!", "Бас киімдеріңді (киімді) ШЕШ!", "Бас киімдеріңді (бас киімді) КИ!" пәрмендерін орындау. Бір орында орындалатын бұрылулар. Саптық және жорықтық адым – бір қатарлы саптан екі қатарлы сапқа және қайтадан бір қатарлы сапқа тұру. Саптық және жорықтық адым;

6) Военная топогорафия: Ориентирование на местности без карты – понятие об ориентировании. Определение сторон горизонта по компасу, небесным светилам и местным предметам. Доклад о своем местонахождении. Определение магнитного азимута – Азимут и его определение. Современное индивидуальное оборудование для ориентирования на местности. Логистика местности. Общие сведения о спутниковых навигационных системах: GPS (Global Positional System), ГЛОНАСС, Galileo.
7) Основы военной робототехники: Общие сведения о роботах. Применение роботов в военном деле. Алгоритм управления роботом – Планирование траектории движения робота. Модели и алгоритмы коллективного управления группой роботов. Задачи для роботов – Функциональные возможности роботов. Постановка и решение частных тактических задач: ориентирование на местности, поведение робота в критических ситуациях.
8) Основы безопасности жизнедеятельности и информационных технологии: Гражданская защита объекта хозяйствования – организационная структура гражданской защиты объекта хозяйствования (организации образования) и ее задачи. Невоенизированные формирования гражданской защиты, их назначение и оснащение. Ядерное оружие и его характеристика – Виды ядерных взрывов. Поражающие факторы ядерного взрыва и способы защиты от них. Очаг ядерного поражения, его характеристика. Особенности поражающего действия нейтронных боеприпасов. Химическое оружие – Химическое оружие, признаки его применения. Краткая характеристика отравляющих веществ, их поражающие свойства и способы защиты от них. Очаг химического поражения, первичная и вторичная зоны заражения. Биологическое (бактериологическое) оружие – Биологическое (бактериологическое) оружие, его поражающее действие, признаки применения. Краткая характеристика бактериальных средств, их поражающие действия и средства защиты от них. Очаг бактериологического поражения, его характеристика. Мероприятия, проводимые в очаге бактериологического поражения. Карантин и обсервация. Средства защиты органов дыхания – Общевойсковой противогаз, его назначение и устройство. Особенности устройства гражданских противогазов. Подбор шлема-маски (маски), проверка исправности, сборка и укладка противогаза. Правила ношения противогаза и пользования им, приемы надевания противогаза на пораженного. Пользование неисправным противогазом. Простейшие средства защиты органов дыхания. Индивидуальные средства защиты кожи – Подручные средства защиты кожи, повышение их защитных свойств путем дополнительной герметизации и пропитки. Общее знакомство с назначением специальной защитной одежды (легкий защитный костюм Л-1, защитная фильтрующая одежда, общевойсковой защитный комплект) и правила пользования ею. Средства коллективной защиты – Убежища и противорадиационные укрытия, их защитные свойства, общее устройство и внутреннее оборудование помещений. Укрытия простейшего типа. Эвакуация и рассредоточение населения – Сигналы оповещения гражданской защиты и порядок действия по ним. Способы и порядок проведения эвакуации и рассредоточения. Обязанности эвакуируемых, их экипировка, необходимые личные вещи, документы и продукты питания. Правила поведения на сборном эвакопункте, в пути следования и по прибытии на место размещения. Безопасность населения в условиях террористической угрозы – Действия граждан при угрозе акта терроризма и его совершении. Правила поведения при различных уровнях террористических опасностей. Информационные технологии как эффективное средство противодействия террористическим воздействиям. Действия населения в районах стихийных бедствий – Стихийные бедствия, аварии и катастрофы, их характеристика и возможные последствия. Правила поведения населения при стихийных бедствиях, авариях и катастрофах. Участие населения в ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф, а также в проведении спасательных работ. Первая помощь при ранениях, кровотечениях и ожогах – Понятие о ранах и их осложнениях. Виды кровотечений и их характеристика. Причины ожогов и их степень тяжести. Причины возникновения шока. Первая помощь при ранениях и кровотечении. Понятие об асептике и антисептике. Первая помощь при различных несчастных случаях – Понятие о переломах костей и их признаки. Ушибы, вывихи, растяжение связок, их признаки. Основные положения наложения шины. Способы оказания первой помощи при различных несчастных случаях. Понятие об обморожениях, солнечном и тепловом ударах, их профилактика и оказание первой помощи. Первая помощь при электротравме и меры безопасности при ее оказании.

6) Жергілікті жерде картасыз бағдарлау – бағдарлау туралы түсінік. Компаспен, аспан денелерінің және жергілікті заттар бойынша көкжиек тұстарын анықтау. Өзінің орналасқан жері туралы мәлімдеу. Магнитті азимутты анықтау – азимут және оны анықтау. Жергілікті жерде бағдарлаудың заманауи дербес жабдықтары. Спутниктік-навигациялық жүйелер туралы жалпы мәліметтер: GPS (Global Positional System), ГЛОНАСС, Galileo;
7) Әскери роботты техникалардың негіздері – роботтар туралы жалпы мәліметтер. Роботтарды әскери істе пайдалануы. Роботты басқару алгоритмі – Роботтың қозғалу траекториясын жоспарлау. Роботтар тобын ұжымдық басқару үлгісі және алгоритмдері. Роботтарға арналған тапсырмалар – Роботтардың атқара алатын қызметтері. Жекелеген тактикалық міндеттерді шешу: жергілікті жерлерде бағдарлау, роботтардың қиын жағдайларда қызмет ету тәртібі.
8) Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысы – шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысын (оқу орындарын) ұйымдастырудың құрылымы және оның міндеттері. Азаматтық қорғанысының əскери емес құрылымдар қызметі жəне жабдықталуы. Ядролық қару және оның сипаттамасы – ядролық жарылыстардың түрлері. Ядролық жарылыстың зақымдаушы факторлары және олардан қорғану тәсілдері. Ядролық зақымдау ошағы және оның сипаттамасы. Нейтронды оқ-дәрілердің зақымдаушы әсерінің ерекшеліктері. Химиялық қару – Химиялық қару және оны қолдану белгілері. Улаушы заттар, олардың улағыш қасиеті және олардан қорғану тәсілдері туралы қысқаша түсінік. Химиялық зақымдау ошағы, алғашқы және екінші зақымдау аймақтары. Биологиялық (бактериологиялық) қару – биологиялық (бактериологиялық) қару, оның зақымдаушы әсері, қолдану белгілерін анықтау. Бактериологиялық құралдар, олардың улағыш әсері және олардан қорғану құралдары туралы қысқаша сипаттама. Бактериологиялық зақымдау ошағы, оның сипаттамасы. Бактериологиялық зақымдау ошағында жүргізілетін іс-шаралар. Карантин және обсервация. Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары – Жалпыәскери газтұмылдырық, оның атқаратын қызметі және құрылысы. Азаматтық газтұмылдырықтар құрылысының ерекшеліктері. Сауыт-қорғанысты (маска) таңдау, жарамдылығын тексеру, газтұмылдырықты жинау және қалтаға салу. Газтұмылдырықты алып жүру және пайдалану тәртібі, зақымдалған адамға газтұмылдырық кигізу тәсілдері. Жарамсыз газтұмылдырықты пайдалану. Тыныс алу мүшелерін қорғаудың қарапайым құралдары.Теріні қорғаудың жеке құралдары – теріні қорғауға арналған қарапайым құралдар, қосымша герметизациялау және сіңдіру арқылы олардың қорғаныс қасиеттерін арттыру. Арнайы қорғаныс киімінің (Л-1 жеңіл қорғаныс кеудеше, сүзгілі қорғаныс киімі, жалпыәскери қорғаныс жабдығы) атқаратын қызметімен және оларды пайдалану ережелерімен танысу. Ұжымдық қорғану құралдары – радиацияға қарсы тасалар мен панаханалар, олардың қорғау қасиеттері, жалпы құрылысы және іштей жабдықталуы. Қарапайым паналар. Эвакуациялау жəне халықты белгілеп шоғырландыру – Азаматтық қорғаныс дабылы және ол бойынша әрекет ету тәртібі. Эвакуациялау және орналастыру тәсілдері мен тәртібі. Эвакуацияланаушылардың міндеттері, олардың керек-жарақтары, қажетті жеке мүліктері, құжаттары мен азық-түліктері. Эвакуация бекетіндегі тəртіп, жүру бағыты жəне орналасатын орынға келу ережелер тәртібі. Террорлық қауіп-қатер кезіндегі адамдардың қауіпсіздігі – террорлық актілер бойынша қауіп-қатер төнген және террор болған кездегі азаматтардың атқаратын әрекеттері. Түрлі деңгейдегі қауіп-қатер төнген кезде әрекет ету тәртібі. Лаңкестік қауіпінің алдын алуда ақпараттық технологияның тиімділігі. Табиғи апат аймақтарындағы адамдардың әрекеттері – Табиғи апаттар, зілзалалар, олардың сипаттамалары және келтіруі мүмкін салдары. Табиғи апаттар және зілзалалар кезіндегі адамдардың әрекет ету тәртібі. Адамдардың табиғи апат салдарын жоюға, сондай-ақ құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысуы. Жарақат алу, қан ағу және күйік шалу кезінде көрсетілетін алғашқы көмек – жарақат және олардың асқыну себептері туралы түсінік. Қансырау түрлері және олардың сипаттары. Күйік шалу себептері және олардың ауырлық деңгейлері. Естен танудың себебі. Жарақат алу және қансыраған кезде көрсетілетін алғашқы көмек. Асептика және антисептика туралы түсінік. Түрлі қайғылы оқиға орын алған жағдайда көрсетілетін алғашқы көмек – сүйектің сынуы және оларды анықтау туралы түсінік. Соғып алу, шығып кету, буынның созылуы және оларды анықтау белгілері. Шина салудың негізгі ережелері. Түрлі қайғылы оқиға орын алған кезде алғашқы көмек көрсету тәсілдері. Үсік шалу, күнге күю және жылудың әсері, олардың алдын алу және көрсетілетін алғашқы көмек. Электр тогы соққан кезде көрсетілетін алғашқы көмек және көмек көрсеткен кезде сақтауы керек қауіпсіздік шаралары.

9) Воинская служба – особый вид государственной службы граждан Республики Казахстан – необходимость прохождения воинской службы. Порядок организации воспитательной работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан. Законы Республики Казахстан о воинской обязанности граждан. Содержание воинской обязанности граждан Республики Казахстан – Воинский учет, подготовка к воинской службе, поступление на воинскую службу. Воинская служба по призыву и контракту, пребывание в запасе.
10) Огневая подготовка: Основы стрельбы – явление выстрела. Начальная скорость полета пули. Отдача оружия. Образование траектории. Пробивное и убойное действие пули. Практическое значение прямого выстрела. Правила стрельбы – способы определения дальности и применение формулы тысячной. Элементы наводки. Выбор прицела и точки прицеливания при стрельбе по неподвижным целям.
11) Технологическая подготовка: Основы и правила вождения колесных машин – законы и иные правовые акты Республики Казахстан в области дорожного движения. Категории транспортных средств. Рабочее место водителя. Обязанности участников дорожного движения – Основные понятия и термины, содержащиеся в Правилах дорожного движения Республики Казахстан. Обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Документы, которые водитель обязан иметь при себе. Сигналы светофора и регулировщика – Сигналы светофора и регулировщика. Применение специальных сигналов. Применение аварийной сигнализации и знака аварийной остановки. Маневрирование. Расположение транспортных средств на проезжей части дороги. Дорожные знаки – Предупреждающие знаки. Знаки приоритета. Запрещающие знаки. Предписывающие знаки. Информационно-указательные знаки. Знаки сервиса. Знаки дополнительной информации (таблички). Дорожные разметки и их характеристики – классификация разметки. Действия водителей в соответствии с требованиями горизонтальной и вертикальной разметки. Основные положения по допуску транспортных средств к эксплуатации.
12) Основы безопасности жизнедеятельности: Основы безопасности и классификация опасностей – основные понятия и классификация опасностей. Техника безопасности, охрана труда и охрана окружающей среды. Окружающая среда и безопасность человека – Воздействие на здоровье человека посредством физических, химических и биологических факторов. Обеспечение личной безопасности в различных бытовых ситуациях – Безопасное обращение с электричеством и бытовым газом. Меры безопасности при пользовании средствами бытовой химии. Меры безопасности при пользовании компьютером. Опасности техногенного характера – Промышленные аварии, их краткая характеристика и возможные последствия. Аварии на пожаро-взрывоопасных объектах. Гидродинамические аварии. Экологическая безопасность – Загрязнение воздушной и водной среды. Использование минеральных удобрений и пестицидов. Загрязнение почвы. Правила соблюдение экологической безопасности. Автономное существование в природных условиях – Добровольная и вынужденная автономия. Способы выживания. Носимый аварийный запас.Основы безопасного поведения в криминогенных ситуациях – Безопасность на улице. Безопасность в общественных местах. Безопасность в местах массового скопления людей. Обеспечение личной безопасности при угрозе террористического акта – Правила поведения при возникновении опасности взрыва. Если вы оказались в заложниках. Основы кибербезопасности в информационном пространстве – Основные понятия кибербезопасности. Правила безопасного общения в социальных сетях. Правила безопасного использования сетей Wi-fi с открытым доступом. Первая помощь при массовых поражениях – особенности оказания первой помощи. Виды помощи. Порядок эвакуации пострадавших из очагов поражения.
Учебно-полевые (лагерные) сборы.

9) Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттік қызметінің ерекше түрі – әскери қызметті өткеру қажеттілігі. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие жұмысын ұйымдастыру тәртібі. Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттері туралы заңдар. Әскери қызметшілердің әлеуметтік-экономикалық құқықтары. Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттерін сақтау – әскери есепке алу, әскери қызметке даярлау, әскери қызметке кірісу. Келісімшарт бойынша қызмет атқатын әскери қызметшілерге әлеуметтік, экономикалық кепілдіктер мен өтемақылар. Әскери қызмет (баламалы, келісімшарт бойынша), запаста болу.
10) Ату негіздері – Атыс құбылысы. Оқтың бастапқы ұшу жылдамдығы. Қарудың тебілісі. Траекторияның пайда болуы. Оқтың тесіп өту және қиратқыш әрекеті. Тура атудың практикалық маңызы. Ату ережесі – Арақашықтықты мыңдық формула арқылы анықтау тәсілдері. Көздеу (дәлдеу) элементтері. Қозғалмайтын нысандар бойынша көздеу нүктесін және көздеуішті тағайындау.
11) Технологиялық дайындық: Дөңгелекті машиналарды жүргізу негіздері мен ережелері – Қазақстан Республикасының жол жүру саласындағы заңдары мен өзге де құқықтық актілері. Көлік құралдарының санаттары. Жүргізушінің жұмыс орны. Жол қозғалысына қатысушылардың міндеттері – Қазақстан Республикасы Жол қозғалысы ережелерінде қамтылған негізгі ұғымдар мен терминдер. Жүргізушілердің, жаяу жүргіншілер мен жолаушылардың міндеттері. Жүргізушінің өзімен бірге болуы тиіс құжаттары. Бағдаршамдар мен реттеушінің сигналдары – бағдаршам мен реттеушінің сигналдары. Арнайы сигналдарды қолдану. Авариялық сигнал беру және авариялық тоқтату белгісін қолдану. Маневрлеу. Көлік құралдарын жолдың жүру бөлігіне қою. Жол белгілері – Ескерту белгілері. Басымдық белгілері. Тыйым салу белгілері. Алдын ала жазылатын белгілер. Ақпараттық-көрсеткіш белгілері. Сервис белгілері. Қосымша ақпарат белгілері (тақтайшалар). Жол таңбалары және олардың сипаттамалары – Таңбалардың жіктелуі. Көлденең және тік таңбалардың талаптарына сәйкес жүргізушілердің іс-әрекеті. Көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережелері.
12) Қауіпсіздік негіздері және қауіптерді жіктеу – Қауіптердің негізгі ұғымдары мен жіктелуі. Техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау қауіпсіздігі. Қоршаған орта мен адамның қауіпсіздігі – Физикалық, химиялық және биологиялық факторлар арқылы адам денсаулығына әсер ету; Әртүрлі тұрмыстық жағдайларда жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету – электрлік және тұрмыстық газбен қауіпсіз жұмыс жүргізу. Тұрмыстық химия құралдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Компьютерді пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Техногендік сипаттағы қауіптілік – Өнеркәсіптік апаттар (авариялар), олардың қысқаша сипаттамасы және ықтимал салдары. Жарылыстық-өрт қаупі бар нысандардағы апаттар (авариялар). Гидродинамикалық апаттар. Экологиялық қауіпсіздік – ауа және су құрамының ластануы. Минералды тыңайтқыштар мен пестицидтерді пайдалану. Топырақтың ластануы. Экологиялық қауіпсіздікті сақтау ережелері. Табиғи жағдайда автономды өмір сүру-ерікті және мәжбүрлі автономия. Өмір сүру тәсілдері. Қажетті авариялық қор. Криминогендік жағдайларда өзін-өзі қауіпсіз ұстау негіздері – Көшедегі қауіпсіздік. Қоғамдық орындардағы қауіпсіздік. Адамдар көп жиналатын жерлердегі қауіпсіздік. Террористік акт қаупі кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету – Жарылыс қаупі пайда болған жағдайдағы тәртіп ережелері. Кепілдікке алынған жағдайда. Ақпараттық кеңістіктегі киберқауіпсіздік негіздері – Киберқауіпсіздіктің негізгі ұғымдары. Әлеуметтік желілерде қауіпсіз қарым-қатынас жасау ережелері. Ашық қол жетімді Wi-fi желілерін қауіпсіз пайдалану ережелері. Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету – алғашқы көмек көрсету ерекшеліктері. Көмектің түрлері. Зардап шеккендерді зақымдану ошақтарынан эвакуациялау тәртібі.
Оқу-далалық (лагерьлік) жиындар.

1) Вооружение и боевая техника воинской части (подразделения) – Ознакомление с вооружением и боевой техникой воинской части (подразделения), их назначение, тактико-техническая характеристика. Показ вооружения и боевой техники в действии. Боевой и походный порядок отделения – боевой и походный порядок отделения. Обязанности солдата в бою. Управление отделением. Тренировка в использовании индивидуальных средств защиты – выполнение нормативов: надевание противогаза, надевание респиратора, надевание противогаза на "пораженного", надевание общевойскового защитного комплекта. Аптечка индивидуальная и индивидуальный противохимический пакет, их назначение и порядок пользования ими. Действия солдата в бою – способы передвижения солдата в бою при действиях в пешем порядке. Применение моделирования в военном деле. Действия при вспышке ядерного взрыва; Солдат в обороне – Занятие огневой позиции (места для стрельбы). Самоокапывание и маскировка. Действия при применении противником ядерного оружия, начале огневой подготовки, при сигналах оповещения о воздушном противнике, о радиоактивном, химическом и бактериологическом заражении. Отражение атак танков и пехоты противника с различных направлений. Ведение огня по воздушным целям. Солдат в наступлении – действия при подготовке к атаке. Выдвижение солдата в колонне при наступлении с ходу и занятие им места в боевом порядке отделения. Преодоление заграждений по проходам и атака. Приемы уничтожения противника в траншее огнем, гранатами, в рукопашном бою. Овладение объектом атаки. Действия на местности, зараженной радиоактивными (отравляющими) веществами в ходе наступления. Солдат- наблюдатель – Выбор места для наблюдения, его оборудование и маскировка. Обнаружение целей и доклад о результатах наблюдения. Составление схемы местности и нанесение целей на схему. Солдат в дозоре – Действия солдата, назначенного дозорным. Движение дозорных, осмотр местности и местных предметов. Доклад о результатах наблюдения.
2) Огневая подготовка: Тренировка в неполной разборке и сборке автомата Калашникова – неполная разборка и сборка автомата и изучение положения частей и механизмов автомата до заряжания, работа механизмов автомата при заряжании и стрельбе. Тренировка в изготовке к стрельбе (АК-74, пневматическая винтовка) – Снаряжение магазина патронами и укладывание его в сумку. Изготовка к стрельбе (принятие положения для стрельбы и заряжание автомата). Производство стрельбы (установка прицела и переводчика, прикладка, прицеливание, спуск курка и удержание автомата при стрельбе). Прекращение стрельбы, разряжание и осмотр автомата после стрельбы. Метание ручных гранат – Метание ручных осколочных и противотанковых гранат. Стрельба из автомата (пневматической винтовки) – Практическая стрельба из автомата (пневматической винтовки).

1) Тактикалық дайындық: Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қару-жарағы және әскери техникасы– әскери бөлімнің (бөлімшенің) қарулануымен және әскери техникасымен, олардың атқаратын қызметтерімен, техникалық-тактикалық сипаттамаларымен танысу. Қарулану түрлері мен әскери техникаларды іс жүзінде көрсетуді. Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі – Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі. Ұрыстағы сарбаздың міндеттері. Бөлімшені басқаруды. Қорғанудың дербес құралдарын қолдануға жаттығу – Нормативтерді орындау: газтұмылдырықты кию, респираторды кию, "зақымдалушыға" газтұмылдырықты кигізу, жалпыәскери қорғаныс жабдығын кию. Дербес қобдиша және химиялық улануға қарсы пакет, олардың атқаратын қызметтері және пайдалану тәртібі. Ұрыстағы сарбаздың әрекеттері – Сарбаздың ұрыс кезінде жаяу әрекет ете отырып қозғалу тәсілдері. Әскери істе модельдеуді қолдану. Ядролық жарылыс кезіндегі әрекетті. Қорғаныстағы сарбаз – ату позициясына (атыс жүргізуге арналған орынға) орналасу. Оқпана қазу және оны бүркемелеу. Қарсылас ядролық қару қолданғанда, атысқа дайындық басталғанда, әуе қарсыласы туралы дабыл қағылғанда, радиоактивті, химиялық және бактериологиялық зақымдау туралы дабыл қағылғанда орындалатын әрекеттер. Қарсыластың танкілері мен жаяу әскерлері түрлі бағыттан шабуылдаған кезде тойтарыс беру. Әуе нысандары бойынша оқ атуды. Шабуылдағы сарбаз – Шабуылға дайындалған кезде орындалатын әрекеттер. Жүріп келе жатып шабуылдау кезіндегі сарбаздың колоннада қозғалуы және бөлімшенің ұрыстық сапындағы өз орнын алуы. Өткелдердегі кедергілерден өту және шабуылдау. Траншеядағы жауды ату, граната лақтыру, қоян-қолтық ұрыс арқылы жою тәсілдері. Шабуыл кезінде радиоактивті (улаушы) заттармен зақымдалған жергілікті жерде әрекет етуді. Бақылаушы сарбаз – Бақылау жүргізуге арналған орынды таңдау, оны жабдықтау және бүркемелеу. Нысандарды анықтау және бақылау нәтижелері туралы мәлімдеме жасау. Жергілікті жердің үлгісін құру және нысандарды үлгіде белгілеу. Шолушы сарбаз – Шолушы болып тағайындалған сарбаздың әрекеттері. Шолушылардың қозғалу, жергілікті жерді және заттарды шолу тәсілдері. Бақылау нәтижелері туралы мәлімдеу.
2) Атыс дайындығы: Калашников автоматын жартылай бөлшектеу жəне жинақтау жаттығулары – Автоматты жартылай бөлшектеу жəне жинақтау, автоматтың бөлшектері мен механизмдерінің оқтауға дейінгі орналасу қалпын және ату кезіндегі бөлшек механизмдерінің жұмыс істеуімен танысу. Атуға ыңғайлануға жаттығу (АК-74, пневматикалық винтовка) – Оқжатарды патрондармен оқтау және оқжатарды сөмкеге салу. Атуға ыңғайлану (атуға қажет қалыпты қабылдау және автоматты оқтау). Ату (қарауыл мен өткізгішті орнату, иыққа тіреу, көздеу, шүріппені басу және ату кезінде автоматты мықтап ұстау). Атуды тоқтату, оқжатарды алу және атып болған соң автоматты тексеру. Қол гранаталарын лақтыру – Жарықшақты қол гранаталарын және танкіге қарсы гранаталарды лақтыру. Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) ату – Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) іс жүзінде ату.

3) Размещение, жизнь и быт военнослужащих воинской части (подразделения) – история воинской части (подразделения). Размещение военнослужащих. Комната информационно-воспитательной работы. Комната для хранения оружия. Учебные городки, спортивная база, солдатская столовая. Обязанности дневального по роте – Назначение, состав и вооружение суточного наряда роты. Обязанности дневального по роте. Оборудование и оснащение поста, на котором очередной дневальный выполняет свои обязанности. Действия очередного дневального при прибытии прямых начальников, в случае поступления сигнала "Сбор", тревоги и пожара. Обязанности дневального свободной смены. Порядок доклада дневального по телефону. Действия дневального при прибытии в роту военнослужащих не своей роты, при выносе имущества из расположения роты. Обязанности часового – Назначение и задачи караульной службы, обязанности часового. Пост, его оборудование и оснащение. Действия часового при нападении на пост. Порядок применения оружия. Действия часового на посту – Порядок заряжания оружия. Положение оружия у часового на посту. Действия часового при приеме и сдаче поста, при возникновении на посту пожара и при нарушении порядка вблизи своего поста или на соседнем посту.
4) Строевая подготовка : Воинские приветствия – выполнение приемов воинского приветствия на месте и в движении. Выход из строя и возвращение в строй – подход к начальнику и отход от него. Строевые приемы и движение с оружием – Выполнение приемов "Автомат на грудь!", "На ремень!", "Положить оружие!", "К оружию!", "В ружье!". Строи отделения – Построение отделения в развернутый и походный строи. Перестроение отделения из развернутого строя в походный и обратно. Размыкание и смыкание отделения.
5) Военная типография: Движение по азимутам. Тренировка в определении сторон горизонта и магнитных азимутов.
5. При разработке учебных программ организация образования имеет возможность:
1) выбирать различные технологии обучения, формы, методы организации и виды контроля учебного процесса;
2) распределять общий объем часов учебного времени на разделы и темы (от объема часов, выделенного на изучение дисциплины);
3) изменять последовательность разделов и тем дисциплины, основываясь на конкретных аргументах и фактах;

3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпы әскери жарғылары: Әскери бөлімнің (бөлімшенің) орналасуы, өмірі және күнделікті тұрмыс-тіршілігі – Әскери бөлімнің (бөлімшенің) тарихы. Әскери қызметшілердің орналасуы. Ақпараттық-тәрбие жұмысына арналған бөлме. Қару сақтауға арналған бөлме. Сарбаз асханасы, спорт базасы, оқу қалашықтары. Рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері – Ротаның тəуліктік нарядының атқаратын қызметтері, құрамы жəне қарулануы, рота бойынша күндізгі кезекшінің атқаратын міндеттері. Өзінің кезекті міндетін атқаратын күндізгі кезекшінің бекетін жабдықтау жəне жарақтандыру, тікелей бастықтары келген кездегі, "Жиын" белгісі берілгенде, дабыл жəне өрт болған жағдайдағы күндізгі кезекшінің əрекеттері. Бос ауысымдағы күндізгі кезекшінің əрекеттері, күндізгі кезекшінің телефон бойынша мəлімдеме беру тəртібі. Ротаға басқа ротаның əскери қызметшілер келген кездегі, рота аумағынан мүліктерді шығару кезіндегі күндізгі кезекшінің əрекеттері. Сақшының міндеттері – Қарауылдық қызметке тағайындалу және қарауылдың атқаратын міндеттері. Бекет және оны жабдықтау, жарақтандыру. Бекетке шабуыл жасалған кездегі сақшының әрекеттерін. Қаруды қолдану тәртібі. Бекеттегі сақшының орындайтын әрекеттері – Қаруды оқтау тәртібі. Бекетте тұрған сақшы қаруының орналасу қалпы. Бекетті тапсырған және қабылдаған, бекетте өрт болған және өзінің немесе көрші бекет маңында тәртіп бұзушылық орын алған жағдайдағы сақшының әрекеттері;
4) Саптық дайындық: Әскери сәлемдесу – Бір орында және қозғалыс кезінде орындалатын әскери сәлемдесу. Саптан шығу және сапқа қайта тұру – Саптан шығу және сапқа қайта тұру. Бастыққа келу және одан кету. Саптық тәсілдер және қарумен орындалатын іс-қимылдар – "Автоматты кеудеге!", "Белдікке!", "Қаруды қой!", "Қаруға!", "Қаруды!" тәсілдерін орындау. Бөлімшенің сабы – Бөлімшені өрістетілген сапқа және жорықтық сапқа тұрғызу. Бөлімшені өрістетілген саптан жорықтыққа сапқа тұрғызу және қайтадан өрістетілген сапқа тұрғызу. Бөлімшенің жинақталуы және жазылуы.
5) Әскери топография: Азимут бойынша қозғалыс – Көкжиек тұстарын және магнитті азимутты анықтауға жаттығу. Азимут бойынша қозғалыс.
5. Оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде білім беру ұйымының мүмкіндігі бар:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастырудың нысандарын, әдістерін және бақылау түрлерін таңдау;
2) оқу уақыты сағаттарының жалпы көлемін бөлімдер мен тақырыптарға бөлу (пәнді оқуға бөлінген сағат көлемінен);
3) нақты дәлелдер мен фактілерге негізделген пәннің бөлімдері мен тақырыптарының реттілігін өзгерту;

4) изменять объем часов и содержание дисциплины не более 25%: в зависимости от требований работодателей и с целью углубления и расширения перечня разделов и тем вводить региональный компонент и включать элементы по направлению подготовки в изучение определенных разделов, подразделов и тем.
6. Объем учебной нагрузки составляет 96 часов (4 кредита).
Глава 2. Структура и содержание программы
Наименование разделов, подразделов и тем
Количество часов
Всего
Занятия
Теоретические
Практические
Вводное занятие.
+
+
Цели, задачи и содержание начальной военной и технологической подготовки обучающихся.
Раздел 1. Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства.
+
+
Тема 1.1. Конституционные основы обороны государства.
Тема 1.2. Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан. Военная символика.
Тема 1.3. Экстремизм и терроризм как угроза национальной безопасности.
Раздел 2. Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
+
+
Тема 2.1. Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан. Дизайн военной формы.
Тема 2.2. Военнослужащие и взаимоотношения между ними.
Тема 2.3. Воинская дисциплина, ее сущность и значение.
Раздел 3. Тактическая подготовка.
+
+
Тема 3.1. Организация и боевые возможности мотострелкового отделения.
Раздел 4. Огневая подготовка.
+
+
+
Тема 4.1. Автомат и ручной пулемет Калашникова.
Тема 4.2. Неполная разборка и сборка автомата Калашникова.
Тема 4.3. Подготовка автомата Калашникова к стрельбе.
Тема 4.4. Ручные осколочные гранаты.
Раздел 5. Строевая подготовка
+
+
Тема 5.1. Строи и их элементы. Строевая стойка.
Тема 5.2. Повороты на месте. Строевой и походный шаг.
Раздел 6. Военная топография.
+
+
Тема 6.1. Ориентирование на местности без карты.
Тема 6.2. Определение магнитного азимута.
Раздел 7. Основы военной робототехники.
+
+
Тема 7.1. Основы военной робототехники.
Тема 7.2. Алгоритм управления роботом.
Тема 7.3. Задачи для роботов.
Раздел 8. Основы безопасности жизнедеятельности и информационных технологий.
+
+
+
Тема 8.1. Гражданская защита объекта хозяйствования.
Тема 8.2. Ядерное оружие и его характеристика.
Тема 8.3. Химическое оружие.
Тема 8.4. Биологическое (бактериологическое) оружие.
Тема 8.5. Средства защиты органов дыхания.
Тема 8.6. Индивидуальные средства защиты кожи.
Тема 8.7. Средства коллективной защиты. Военная архитектура.
Тема 8.8. Эвакуация и рассредоточение населения.
Тема 8.9. Безопасность населения в условиях террористической угрозы. Культура против терроиризма.
Тема 8.10. Действия населения в районах стихийных бедствий.
Тема 8.11. Первая помощь при ранениях, кровотечениях и ожогах.
Тема 8.12. Первая помощь при различных несчастных случаях.
Раздел 9. Правовые основы воинской службы.
+
+
Тема 9.1. Воинская служба – особый вид государственной службы граждан Республики Казахстан. Военный оркестр.
Тема 9.2. Содержание воинской обязанности граждан Республики Казахстан.

4) жұмыс берушілердің талаптары және бөлімдер мен тақырыптар тізбесін тереңдету және кеңейту мақсатында өңірлік компонентті енгізу және бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптарды дайындық бағыты бойынша элементтерді енгізуге байланысты тақырыптардағы сағат көлемі мен пәннің мазмұнын 25% - дан аспайтындай өзгерту;
5) жұмыс жаттығуларының бағдарламаларын әзірлеу кезінде жергілікті климаттық жағдайларды ескере отырып, қысқы спорт түрлерін рекреациялық жүгірумен және басқа аэробтық жаттығулармен ауыстыру ұсынылады;
6) жүзумен айналысу мүмкіндігі болмаған жағдайда, жүзу бағдарламасын іске асыруға бөлінген уақыт педагогикалық кеңестің шешімімен спорттық ойындар, гимнастика бойынша дағдыларды одан әрі жетілдіруге пайдаланылады.
6. Оқу жүктемесінің көлемі 96 сағатты (4 кредит) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бөлімдер, бөлімшілердің мен тақырыптардың атауы
Сағат саны
Барлы
ғы
Сабақтар
теориялық
практикалық
Кіріспе сабағы
1
Тақырып 1. Білім алушылардың алғашқы әскери және технологиялық дайындықтарының мақсаты, міндеттері және мазмұны
1 бөлім. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері – мемлекеттік қауіпсіздіктің кепілі
2
Тақырып 1. Мемлекет қорғанысының конституциялық негіздері
3
Тақырып 2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері
4
Тақырып 3. Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары
2 бөлім. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарының жалпыәскери жарғылары
5
Тақырып 1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары
6
Тақырып 2. Әскери қызметкерлер және олардың өзара қарым-қатынастары
7
Тақырып 3. Әскери тәртіп, оның мәні мен мағынасы
3 бөлім. Тактикалық дайындық
8
Тақырып 1. Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері
4 бөлім. Атыс дайындығы
9
Тақырып 1. Калашников автоматы және қол пулеметі
10
Тақырып 2. Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау
11
Тақырып 3. Калашников автоматын (қол пулеметін) атуға дайындау
12
Тақырып 4. Жарықшақты қол гранаталары
5 бөлім. Саптық дайындық
13
Тақырып 1. Сап және оның элементтері. Саптық тұрыс
14
Тақырып 2. Бір орында орындалатын бұрылулар. Саптық және жорықтық адым
6 бөлім. Әскери топография
15
Тақырып 1. Жергілікті жерде картасыз бағдарлау
16
Тақырып 2. Магнитті азимутты анықтау
7 бөлім. Әскери роботты техникалардың негіздері
17
Тақырып 1. Әскери роботты техникалардың негіздері
18
Тақырып 2. Роботты басқару алгоритмі
19
Тақырып 3. Роботтарға арналған тапсырмалар
8 бөлім. Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері
20
Тақырып 1. Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысы
21
Тақырып 2. Ядролық қару және оның сипаттамасы
22
Тақырып 3. Химиялық қару
23
Тақырып 4. Биологиялық (бактериологиялық) қару
24
Тақырып 5. Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары
25
Тақырып 6. Теріні қорғаудың жеке құралдары
26
Тақырып 7. Ұжымдық қорғану құралдары
27
Тақырып 8. Эвакуациялау жəне халықты белгілеп шоғырландыру
28
Тақырып 9. Террорлық қауіп-қатер кезіндегі адамдардың қауіпсіздігі
29
Тақырып 10. Табиғи апат аймақтарындағы адамдардың әрекеттері
30
Тақырып 11. Жарақат алу, қан ағу және күйік шалу кезінде көрсетілетін алғашқы көмек
31
Тақырып 12. Түрлі қайғылы оқиға орын алған жағдайда көрсетілетін алғашқы көмек
9 бөлім. Әскери қызметтің құқықтық негіздері
32
Тақырып 1. Әскери қызмет
33
Тақырып 2. Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттерін сақтау

Раздел 10. Огневая подготовка.
+
+
+
Тема 10.1. Основы стрельбы.
Тема 10.2. Правила стрельбы.
Раздел 11. Технологическая подготовка.
+
+
Тема 11.1. Основы и правила вождения колесных машин.
Тема 11.2. Обязанности участников дорожного движения.
Тема 11.3. Сигналы светофора и регулировщика.
Тема 11. 4. Дорожные знаки.
Тема 11.5. Дорожные разметки и их характеристики.
Раздел 12. Основы безопасности жизнедеятельности.
+
+
Тема 12.1 Основы безопасности и классификация опасностей.
Тема 12.2 Окружающая среда и безопасность человека.
Тема 12.3 Обеспечение личной безопасности в различных бытовых ситуациях.
Тема 12.4 Опасности техногенного характера.
Тема 12.5 Экологическая безопасность.
Тема 12.6 Автономное существование в природных условиях.
Тема 12.7 Основы безопасного поведения в криминогенных ситуациях.
Тема 12.8 Обеспечение личной безопасности при угрозе террористического акта.
Тема 12.9 Основы кибербезопасности в информационном пространстве.
Тема 12.10 Первая помощь при массовых поражениях.
Учебно-полевые (лагерные) сборы.
Раздел 1 Тактическая подготовка.
+
+
Тема 1.1. Вооружение и боевая техника воинской части (подразделения).
Тема 1.2. Боевой и походный порядок отделения.
Тема 1.3. Тренировка в использовании индивидуальных средств защиты.
Тема 1.4. Действия солдата в бою.
Тема 1.5. Солдат в обороне.
Тема 1.6. Солдат в наступлении.
Тема 1.7. Солдат- наблюдатель.
Тема 1.8. Солдат в дозоре.
Раздел 2. Огневая подготовка.
+
+
Тема 2.1. Тренировка в неполной разборке и сборке автомата Калашникова.
Тема 2.2. Тренировка в изготовке к стрельбе (АК-74, пневматическая винтовка).
Тема 2.3. Метание ручных гранат.
Тема 2.4. Стрельба из автомата (пневматической винтовки).
Раздел 3. Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
+
+
Тема 3.1. Размещение, жизнь и быт военнослужащих воинской части (подразделения). Дизайн воинской части.
Тема 3.2. Обязанности дневального по роте.
Тема 3.3. Обязанности часового.
Тема 3.4. Действия часового на посту.
Раздел 4. Строевая подготовка.
+
+
Тема 4.1. Воинские приветствия.
Тема 4.2. Выход из строя и возвращение в строй.
Тема 4.3. Строевые приемы и движение с оружием.
Тема 4.4. Строи отделения.
Раздел 5. Военная топография.
+
+
Тема 5.1. Движение по азимутам.
Глава 3. Результаты обучения и критерии оценки
Наименование раздела
Наименование тем
Результат обучения
Критерии оценки
Вводное занятие
Цели, задачи и содержание начальной военной и технологической подготовки обучающихся
1) Понимать цели и задачи начальной военной и технологической подготовки и правовые основы организации начальной военной и технологической подготовки;
2) иметь представление о требованиях, предъявляемых к военнослужащим.
1) Определяет цели и задачи начальной военной и технологической подготовки;
2) называет нормативно-правовые основы организации начальной военной и технологической подготовки;

10-бөлім. Атыс дайындығы (2)
34
Тақырып 5. Ату негіздері
35
Тақырып 6. Ату ережесі
11 бөлім. Технологиялық дайындық
36
Тақырып 1. Дөңгелекті машиналарды жүргізу негіздері мен ережелері
37
Тақырып 2. Жол қозғалысына қатысушылардың міндеттері
38
Тақырып 3. Бағдаршамдар мен реттеушінің сигналдары
39
Тақырып 4. Жол белгілері
40
Тақырып 5. Жол таңбалары және олардың сипаттамалары
12 бөлім. Өмір қауіпсіздігі негіздері
41
Тақырып 1 Қауіпсіздік негіздері және қауіптерді жіктеу
42
Тақырып 2. Қоршаған орта мен адамның қауіпсіздігі
43
Тақырып 3. Әртүрлі тұрмыстық жағдайларда жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету
44
Тақырып 4.Техногендік сипаттағы қауіптілік
45
Тақырып 5. Экологиялық қауіпсіздік
46
Тақырып 6. Табиғи жағдайда автономды өмір сүру
47
Тақырып 7. Криминогендік жағдайларда өзін-өзі қауіпсіз ұстау негіздері
48
Тақырып 8. Террористік акт қаупі кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету
49
Тақырып 9. Ақпараттық кеңістіктегі киберқауіпсіздік негіздері
50
Тақырып 10. Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету
Оқу-далалық (лагерьлік) жиындар
1 бөлім. Тактикалық дайындық
51
Тақырып 1. Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қару-жарағы және әскери техникасы
52
Тақырып 2. Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі
53
Тақырып 3. Қорғанудың дербес құралдарын қолдануға жаттығу
54
Тақырып 4. Ұрыстағы сарбаздың әрекеттері
55
Тақырып 5. Қорғаныстағы сарбаз
56
Тақырып 6. Шабуылдағы сарбаз
57
Тақырып 7. Бақылаушы сарбаз
58
Тақырып 8. Шолушы сарбаз
2 бөлім. Атыс дайындығы
59
Тақырып 1. Калашников автоматын жартылай бөлшектеу жəне жинақтау жаттығулары
60
Тақырып 2. Атуға ыңғайлануға жаттығу (АК-74, пневматикалық винтовка)
61
Тақырып 3. Қол гранаталарын лақтыру
62
Тақырып 4. Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) ату
3 бөлім. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпы әскери жарғылары
63
Тақырып 1. Әскери бөлімнің (бөлімшенің) орналасуы, өмірі және күнделікті тұрмыс-тіршілігі
64
Тақырып 2. Рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері
65
Тақырып 3. Сақшының міндеттері
66
Тақырып 4. Бекеттегі сақшының орындайтын әрекеттері
4 бөлім. Саптық дайындық
67
Тақырып 1. Әскери сәлемдесу
68
Тақырып 2. Саптан шығу және сапқа қайта тұру
69
Тақырып 3. Саптық тәсілдер және қарумен орындалатын іс-қимылдар
70
Тақырып 4. Бөлімшенің сабы
5 бөлім. Әскери топография
71
Тақырып 1. Азимут бойынша қозғалыс
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлімнің атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
Кіріспе
1) Білім алушыларды әскери қызметке даярлаудың оқу-тәрбие процесі. Педагогикалық құбылыс ретінде әскери қызметке дайындық
1) Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнін ұйымдастырудағы құқықтық негіздер және алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнінің мақсаты мен міндеттерін білу.
1) Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнінің мақсаты мен міндетін анықтайды;
2) алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнін ұйымдастырудағы нормативті-құқықтық негіздерін атайды.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері – мемлекеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері – мемлекеттік қауіпсіздіктің кепілі
Конституция
мемлекет қорғанысының жаңа негіздері
1) Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнінде білім алушылардың міндеттері мен құқықтарын білу;
2) Қарулы Күштердегі идеологиялық жұмыстың негізгі міндеттерін білу.
1) Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнінде білім алушылардың міндеттері мен құқықтарын атайды;
2) Қазақстан Республикасының "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің статусы" туралы Заңына сәйкес білім алушыларға қойылған талаптарды орындайды;

4) составляет схему движения по азимутам.
Приложение 108
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Химия" общественно-гуманитарного направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Химия" общественно-гуманитарного направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Химия" - предоставление обучающимся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющих зависимость свойств веществ от их состава и строения, предоставление обучающимся возможности приобретения понимания химических процессов, законов и их закономерностей для безопасного применения в реальной жизни, критической оценки информации и принятия решений.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) усвоение практико-ориентированных знаний, понятий, теорий и законов химической науки;
2) овладение умениями наблюдать и объяснять химические явления, происходящие в природе, лаборатории, на производстве и в повседневной жизни;
3) развитие умений обращаться с веществами и лабораторным оборудованием на практических занятиях, с соблюдением правил техники безопасности;
4) развитие познавательных интересов и интеллектуальных способностей, обучающихся в процессе проведения химического эксперимента, выработка потребности самостоятельно приобретать химические знания;
5) воспитание отношения к химии как к одному из фундаментальных компонентов естествознания и элементу общечеловеческой культуры;
6) раскрытие общественной значимости, гуманистической направленности химии, ее возрастающей роли в решении проблем, стоящих перед человечеством;
7) использование полученных теоретических знаний для объяснения химических явлений и свойств веществ, для безопасного использования их в быту, сельском хозяйстве и на производстве, предупреждения явлений, наносящих вред здоровью человека и окружающей среде;

4) азимуттардағы қозғалыс диаграммасын құрастырады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
108- қосымша
Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Химия" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларға заттар және олардың түрленуі, заттардың қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін беру, білім алушыларге мүмкіндік беру. өмірде қауіпсіз пайдалану үшін химиялық процестер, заңдылықтар және олардың заңдылықтары туралы түсінік алу, ақпаратты сыни бағалау және шешім қабылдау.
3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) практикаға бағытталған білімдерді, химия ғылымының тұжырымдамаларын, теориялары мен заңдылықтарын игеру;
2) табиғатта, зертханада, өндірісте және күнделікті өмірде болып жатқан химиялық құбылыстарды бақылап, түсіндіре білуді меңгеру;
3) практикалық сабақтарда қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, заттармен және зертханалық жабдықтармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;
4) химиялық эксперимент жүргізу барысында оқушылардың танымдық қызығушылықтары мен интеллектуалдық қабілеттерін дамыту, химиялық білімді өз бетінше меңгеру қажеттілігін дамыту;
5) жаратылыстанудың іргелі құрамдас бөліктерінің бірі және жалпы адамзаттық мәдениеттің элементі ретінде химияға көзқарасты тәрбиелеу;
6) химияның әлеуметтік мәнін, гуманистік бағыттылығын, оның адамзат алдында тұрған мәселелерді шешудегі өсіп келе жатқан рөлін ашу;
7) химиялық құбылыстар мен заттардың қасиеттерін түсіндіру, оларды күнделікті өмірде, ауыл шаруашылығы мен өндірісте қауіпсіз пайдалану, адам денсаулығы мен қоршаған ортаға зиян келтіретін құбылыстардың алдын алу үшін алған теориялық білімдерін пайдалану;

1) Выполнять практическую работу№9.
1) Экспериментально определяет наличие функциональных групп в глюкозе;
2) владеет знаниями и навыками по проведению практической работы;
3) может написать заключение.
Амины. Аминокислоты. Белки.
1)Усвоить знания об аминах;
2) изучить аминокислоты как важного класса соединений;
3) объяснять образование, структуры белковой молекулы, пептидных связей.
1) знает классификацию и номенклатуру аминов;
2) сравнивает структуру и основные свойства аммиака, аминов и анилина;
3) объясняет физические свойства аминов и анилина;
4) составляют уравнение реакций получения аминов и анилина;
1) знает тривиальные и систематические названия аминокислот;
2) характеризует состав и структуру молекул аминокислот;
3) раскрывает амфотерность аминокислот;
4) знает продукты гидролиза белка;
5) белок-понимает образование пептидных связей при получении белка из аминокислот;
6) образует первую, вторую, третью и четвертую структуру белковой молекулы;
7) характеризует функции белков.
Приложение 109
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Биология" общественно-гуманитарного направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Биология" общественно-гуманитарного направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Биология" является развитие современных биологических знаний и умений у обучающихся; понимание сущности, развития и проявления жизни на разных уровнях ее организации; подготовка всесторонне развитой личности, которая понимает значение жизни как наивысшей ценности.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) расширение значимых биологических знании и умении, определяющие роль человека в природе на основе понимания законов ее развития;

1) No9 практикалық жұмысты орындау.
1) Глюкозада функционалдық топтардың болуын тәжірибе жүзінде анықтайды;
2) практикалық жұмыстарды орындау үшін білімі мен дағдысы бар;
3) қорытынды жаза алады.
Аминдер. Амин қышқылдары. Тиіндер.
1)Аминдер туралы білім алу;
2) қосылыстардың маңызды класы ретінде аминқышқылдарын зерттеу;
3) белок молекуласының түзілуін, құрылысын, пептидтік байланыстарды түсіндіру
1) аминдердің жіктелуін және номенклатурасын біледі;
2) аммиак, амин және анилиннің құрылысы мен негізгі қасиеттерін салыстырады;
3) аминдер мен анилиннің физикалық қасиеттерін түсіндіреді;
4) аминдер мен анилин алу реакция теңдеуін құрастыру;
1) аминқышқылдарының тривиальды және жүйелі атауларын біледі;
2) аминқышқылдарының молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттайды;
3) аминқышқылдарының амфотерлілігін ашады;
4) ақуыз гидролизінің өнімдерін біледі;
5) ақуыз – аминқышқылдарынан белок алу кезінде пептидтік байланыстың түзілуін түсінеді;
6) ақуыздарды молекуласының бірінші, екінші, үшінші және төртінші құрылымын құрайды;
7) белоктардың қызметін сипаттайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
109-қосымша
Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Биология" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Шетел тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – білім алушылардың қазіргі заманғы биологиялық білімі мен дағдыларын дамыту; оны ұйымдастырудың әртүрлі деңгейлеріндегі өмірдің мәнін, дамуы мен көрінісін түсіну; өмірдің маңыздылығын ең жоғары құндылық ретінде түсінетін жан-жақты дамыған тұлғаны дайындау болып табылады.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) адамның табиғаттағы рөлін оның даму заңдылықтарын түсіну негізінде айқындайтын маңызды биологиялық білім мен дағдыны кеңейту;

2. Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие.
+
+
+
2.2 Клеточный цикл
25
Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений.
26
Возникновение онкологических новообразований.
Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний.
27
Старение. Теории о процессе старения.
2.4 Закономерности наследственности и изменчивости.
+
+
+
28
Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков. Моделирование "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой".
29
Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании. Наследование, сцепленное с полом. Решение задач.
30
Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Комплиментарность. Полимерия. Множественный аллелизм.
31
Спонтанные и индуцированные мутации. Генные, хромосомные, геномные, мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций".
32
Мировой проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиноой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта.
2.6 Эволюционное развитие.
+
+
+
33
Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны.
34
Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические, молекулярно-генетические, эмбриологические, палеонтологические, биогеографические, биохимические доказательства.
35
Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Полиплоидия и гибридизация.
2.5 Основы селекции.
+
+
+
36
Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности. Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства
1. Многообразие живых организмов.
+
+
+
1.1 Разнообразие живых организмов.
37
Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические древья. Кладограммы. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев.
1.7 Координация и регуляция.
+
+
+
38
Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга.
39
Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи.
40
Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини.
41
Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы.
42
Механизм действия гормонов на клетки - мишени на примере инсулина и эстрогена.
43
Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина.

2. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму.
2.2 Жасушалық цикл
+
+
+
25
Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі Спорогенез және гаметогенез
26
Қатерлі ісіктердің пайда болуы. Қатерлі ісікке дейінгі жағдайлардың пайда болуына ықпал ететін факторлар
27
Қартаю. Қартаю процесі туралы теориялар
2.4 Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары
+
+
+
28
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгергіштігінің вариациялық қатарлары. "Модификациялық өзгергіштікті зерттеу, Вариациялық қатар мен қисық сызықты құру" модельдеу
29
Белгілердің тұқым қуалауының цитологиялық негіздері. Дигибридті крест кезінде хромосомалардың тәуелсіз таралуы. Жынысқа байланысты мұрагерлік. Мәселелерді шешу
30
Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Комплимент. Полимерия. Көп аллелизм
31
Өздігінен және индукцияланған мутациялар. Гендік, хромосомалық, геномдық, мутациялар. Модельдеу "Адамның хромосомалық жиынтығының кариограммасын құру. Геномдық мутацияларды зерттеу"
32
"Адам геномы" әлемдік жобасы. Адамның геномдық дезоксирибонуклеин қышқылының реттілігі. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің биологиялық маңызы
2.6 Эволюциялық даму
+
+
+
33
Тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланыс. Тұқым қуалайтын өзгергіштік эволюцияның негізі болып табылады. Комбинативті өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыптау. Өмір үшін күрес. Гендік Дрейф. Популяция толқындары
34
Эволюцияның дәлелі. Салыстырмалы-анатомиялық, молекулалық-генетикалық, эмбриологиялық, палеонтологиялық, биогеографиялық, биохимиялық дәлелдер
35
Түрлену механизмдері. Спецификацияның оқшаулау механизмдері. Спецификациядағы репродуктивті оқшаулаудың рөлі. Полиплоидия және будандастыру
2.5 Селекция негіздері.
+
+
+
36
Өнімділікті арттыруға арналған заманауи ауылшаруашылық технологиялары. Жоғары өнімді ауыл шаруашылығының жаңа балама жолдары
1. Тірі организмдердің алуан түрлілігі 1.1 тірі организмдердің әртүрлілігі
+
+
+
37
Жердегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. Филогенетикалық ағаштар. Кладограммалар. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылықтары
1.7 үйлестіру және реттеу
+
+
+
38
Орталық жүйке жүйесінің құрылымы. Мидың құрылымы мен қызметі. Жұлынның құрылымы мен қызметі
39
Холинергиялық синапстың құрылымы мен қызметі арасындағы байланыс. Синаптикалық берілу механизмі
40
Механорецепторлардың түрлері. Пачини денелерінің мысалында тітіркендіргіштердің өзгеруіне механорецепторлардың реакциясы
41
Биологиядағы басқару жүйелері. Биологиядағы "Басқару жүйесі" ұғымы. Көмірқышқыл газы/глюкоза температурасын / деңгейін реттеу мысалындағы кері байланыс принципі
42
Биологиядағы басқару жүйелері. Биологиядағы "Басқару жүйесі" ұғымы. Көмірқышқыл газы/глюкоза температурасын / деңгейін реттеу мысалындағы кері байланыс принципі
43
Өсу заттары. Өсу заттарының өсімдікке әсер ету механизмі. Ауксин мен гиббереллиннің әсері.

1.6 Движение.
+
+
+
44
Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (саркомеры, актин, миозин и так далее). Механизм сокращения мышечного волокна.
45
Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон.
4.4 "Биомедицина и биоинформатика".
+
+
+
46
Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелетоны, робототехника и так далее). Биомеханика медицинская (протезирование и др.).
47
Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение.
48
Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека.
49
Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании.
50
Метод экстракорпорального оплодотворения и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения.
51
Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител.
4.3 Биотехнология .
+
+
+
52
Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Значение генной инженерии.
53
Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании дезоксирибонуклеиновой кислоты, мутагенезе.
54
Положительные и отрицательные стороны использования обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов. Этические вопросы применения обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов.
55
Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий.
56
Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Понятие "клонирование".
57
Способы клонирования организмов.
58
Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.
3. Организмы и окружающая среда.
+
+
+

1.6 Қозғалыс
+
+
+
44
Жолақты бұлшықет тінінің құрылымы. Миофибрилланың құрылымы (саркомерлер, актин, миозин және тағы басқалар). Бұлшықет талшығының жиырылу механизмі
45
Жылдам және баяу бұлшықет талшықтарының құрылымы, орналасуы және жалпы қасиеттері
4.4 "Биомедицина және биоинформатика"
+
+
+
46
Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік Биомеханика (экзоскелетондар, робототехника және тағы басқалар). Медициналық Биомеханика (протездеу және т. б.)
47
Жүрек автоматикасы механизмі. Жүректегі қозу жылдамдығы. Жүрек бұлшықетінің жиырылуы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы
48
Электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері
49
"Биоинформатика" ұғымы. Зерттеуде биоинформатика құралдарын қолдану
50
Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері
51
Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелер өндірісі. Моноклоналды антиденелермен ауруларды диагностикалау және емдеу
4.3 Биотехнология
+
+
+
52
Өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста микроорганизмдерді пайдаланудың оң және теріс жақтары. Гендік инженерияның маңызы.
53
Полимеразды тізбекті реакцияны (ПТР) қолдану. Полимеразды тізбекті реакцияның сот сараптамасындағы, әке болуды анықтаудағы, медициналық диагностикадағы, жекелендірілген медицинадағы, генді клондаудағы, дезоксирибонуклеин қышқылының реттілігіндегі, мутагенездегі маңызы
54
Пайдаланудың оң және теріс жақтары генетикалық түрлендірілген организмдерді қолданудың этикалық мәселелерін талқылау. Қолданудың этикалық мәселелері генетикалық түрлендірілген организмдерді қолданудың этикалық мәселелерін талқылау
55
Грам оң және грам теріс бактериялардың құрылымдық ерекшеліктері
56
"Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылдарын алу әдістері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылдарын қолдану. "Клондау" ұғымы
57
Организмдерді клондау әдістері
58
Ферменттерді медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолдану
3. Организмдер және қоршаған орта

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Всемирная История" общественно-гуманитарного направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения дисциплины "Всемирная история" - на основе изучения ключевых событий всемирной истории и выявления социально-политических, экономических факторов, влиящих на ход истории, способствовать формированию личности обучающегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, уважающего национальные и общечеловеческие ценности, осознающей большое значение накопленного человечеством культурно – исторического опыта, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности.
3. Реализация программы предусматривает следующие задачи:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества в различные исторические периоды;
2) воспитание патриотизма, толерантности, уважения гуманистических традиций и демократических ценностей, выработанных человечеством на протяжении всей истории;
3) формирование целостного представления о всемирно-историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
6) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
7) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Дүниежүзі тарихы" пәнін оқыту мақсаты – дүниежүзі тарихының негізгі оқиғалары мен процестерін оқу негізінде тарихи санасы қалыптасқан, азаматтық-патриоттық қасиеттерге ие, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды құрметтейтін, тарихи білім мен дағдыларын оқу процесінде және әлеуметтік жағдайда белсенді әрі шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру келесі міндеттерді көздейді:
1) әртүрлі тарихи кезеңдегі қоғамдағы негізгі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси, мәдени мәселелер туралы білімдерді қалыптастыру;
2) тарихи кезеңдер бойы адамзат қалыптастырған патриотизмді, толеранттылықты, гуманистік ғұрыптар мен демократиялық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу;
3) әлемдік-тарихи процесс туралы толық біртұтас білім қалыптастыру;
4) оқиғалар мен құбылыстарды тарихи себептілігі, салыстырмалылығы мен әртүрлі көзқарастар, тарихи оқиғалар және тұлғаларға баға беруде сыни тұрғыдан зерттеу барысында, өткен және қазіргі таңдағы пікірталастық мәселелерге білім алушы тарапынан өзіндік көзқарас білдіруді дамыту;
5) тарихи деректердің әртүрлі типтерімен жұмыс жасау, іздеу және тарихи материалды жіктеу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі деректерді қолдана отырып жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени мәселелерді ұғыну үшін тарихи білімдері мен дағдыларынқолдана білу қабілетін дамыту;

1) Объяснить и оценить рейтинг конкурентоспособности Казахстана;
2) определить значимости, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации.
1) Понимает динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
2) определяет географические, социальные, экономические и политические факторы, влияющие на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей.
Глобальные проблемы человечества
Решение глобальных проблем
1) Определить проблемы развития человечества и их критерия;
2) выявить и группировать причины и последствий возникновения глобальных проблем.
1) Классифицирует, знает и определяет глобальные проблемы развития человечества;
2) определяет роль понятия геоглобалистика в решении глобальных проблем и его связь с географией.
Пути решения глобальных проблем
1) Анализировать, выявить мировой опыт человечества в решении глобальных проблем;
2) выявить проявления глобальных проблем на территории Казахстана;
1) Понимает мировой опыт в решении глобальных проблем человечества;
2) представляет свои проекты по решению глобальных проблем, в том числе возникающих на территории Казахстана;
Приложение 112
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовой учебный план Технического и профессионального образования по дисциплине "Графика и проектирование" общественно-гуманитарное направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Графика и проектирование" общественно - гуанитарного направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Целью обучения дисциплины "Графика и проектирование" является познакомить обучающихся с проекционными методами, законами графического моделирования и основами теории изображений, влияние на развитие проектно-творческой деятельности, формирование графической культуры и навыков использования современных и традиционных графических средств и создание условий для их практического использования.

1) Қазақстанның бәсекеге қабілеттілік рейтингін түсіну және баға беру;
2) қолданбалы елтану ақпаратының маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау.
1) Көрсеткіштер жиынтығы бойынша анықталатын индекстер мен рейтингтердегі Қазақстанның орнының динамикасын біледі (таңдау бойынша бір рейтинг мысалында) ;
2) көрсеткіштер жиынтығы бойынша есептелетін индекстер мен рейтингтерде Қазақстанның орнына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды айқындай алады.
Адамзаттың ғаламдық проблемалары
Ғаламдық мәселелерді шешу
1) Адамзат дамуындағы мәселелер және олардың критерийлерін анықтау;
2) ғаламдық мәселелерінің пайда болу, себептерін және салдарын анықтау және топтастыру.
1) Адамзаттың дамуындағы ғаламдық проблемаларды жіктейді, біледі және айқындайды;
2) ғаламдық мәселелерді шешудегі геоглобалистика ұғымының рөлін және оның географиямен байланысын анықтайды.
Ғаламдық мәселелерді шешу жолдары
1) Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешудегі әлемдік тәжірибесін саралау, анықтау;
2)ғаламдық мәселелердің Қазақстан аумағындағы көріністерін анықтау;
3) Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас маман рөлін айқындау.
1) Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешуде әлемдік тәжірибені түсінеді;
2) ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында көрініс табатын мәселелерді шешу бойынша өз жобаларын ұсынады;
3) Жаңа Қазақстанның жаңғыру жолындағы жас маман рөлін айқындайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
112- қосымша
Қоғамдық - гуманитарлық бағыттың "Графика мен жобалау" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық - гуанитарлық бағыттың "Графика мен жобалау" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Графика және жобалау" пәнін оқытудың мақсаты білім алушыларды проекциялау әдістерімен, графикалық модельдеу заңдылықтарымен және кескіндер теориясының негіздерімен таныстыру, жобалық және шығармашылық іс-әрекеттің дамуына әсері, графикалық мәдениетін қалыптастыруына әсер ету. және заманауи және дәстүрлі графикалық құралдарды қолдану дағдылары және оларды практикалық қызметте қолдану үшін жағдай жасау.

8)"Творческие задания". Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности; особенности творческих задач; задания от идеи до проекта; задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/ дизайна/архитектуры, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование); творческий проект по заданной теме; творческие задачи с элементами проектной деятельности; построение праздничных флажков и игрушек, используя технику киригами; построение архитектурного объекта, используя технику киригами; моделирование витрины, состоящей из исследовательских работ, направленных на применение переводческих навыков в профессиональной деятельности в условиях информационно-цифровых технологий в сфере деловой и общественно-политической коммуникации; моделирование стойки аудио и видеозаписи; моделирование подарочного упаковки для книг; разработка дизайна стеллажа - трансформера для учебников по религии и историко-гуманитарных наук; разработка дизайна орнамента подставки - трансформера для учебников по религии и историко – гуманитарным наукам; разработка проекта "Дом моей мечты".

8) "Шығармашылық тапсырмалар". Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар; шығармашылық тапсырмалардың ерекшеліктері; идеядан жобаға дейінгі тапсырмалар; жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар; техника/дизайн/ сәулет салалары бойынша жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмаларды түрлі графика құралдарымен (қолмен орындалатың/ компьютерлік графика/ макеттеу) орындау; берілген тақырып бойынша шығармашылық жоба; жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар; киригами техникасы арқылы мерекелік жалаулар мен ойыншықтарды құрастыру; киригами техникасы арқылы сәулет нысанын салу; іскерлік және қоғамдық-саяси коммуникация саласында ақпараттық-сандық технологиялар жағдайында кәсіби қызметте аударма дағдыларын қолдануға бағытталған зерттеу жұмыстарынан құралған сөрені модельдеу; аудио және видео жазбалар сөресін модельдеу; кітапті безендіруге арналған қорапты модельдеу; дін және тарихи – гуманитарлық оқулықтарға арналған трансформер -сөренің дизайнын әзірлеу; дін және тарихи – гуманитарлық оқулықтарға арналған трансформер -сөренің дизайнын әзірлеу "менің арманымдағы үй" жобасын әзірлеу.

7.1 Методы проектирования. Основные этапы проектирования
+
+
+
59
Тема 1. Методы проектирование. Этапы процесса проектирования.
60
Тема 2. Требования к проектируемым объектам.
7.2 Визуализация проектных предложений.
61
Тема 3. Графические документы. Спецификация, расчетно- пояснительная записка.
62
Тема 4. Визуализация творческих идей. Виды электронных технических документов.
Раздел 8. Творческие задания.
8.1 Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности.
+
+
+
63
Тема 1. Особенности творческих задач.
8.2 Творческие задачи с элементами проектной деятельности.
+
+
+
64
Тема 2. Творческие задачи с элементами проектной деятельности.
65
Тема 3. Построение праздничных флажков и игрушек, используя технику киригами.
66
Тема 4. Построение архитектурного объекта, используя технику киригами.
67
Тема 5. Моделирование витрины, состоящей из исследовательских работ, направленных на применение переводческих навыков в профессиональной деятельности в условиях информационно-цифровых технологий в сфере деловой и общественно-политической коммуникации.
68
Тема 6. Моделирование стойки аудио и видеозаписи.
69
Тема 7. Моделирование подарочного упаковки для книг.
70
Тема 8. Разработка дизайна стеллажа - трансформера для учебников по религии и историко-гуманитарных наук.
71
Тема 9. Разработка дизайна орнамента подставки - трансформера для учебников по религии и историко – гуманитарным наукам .
72
Тема 10. Разработка проекта "Дом моей мечты".
Раздел 3. Результат обучения и критерий оценивания
Наименование раздела
Наименование подраздела
Результат обучении
Критерий оценивания
Графические способы и средства визуализации информации
Роль изображений в визуализации информации

7.1 Жобалау әдістері. Жобалаудың негізгі кезеңдері
+
+
+
59
1-тақырып. Жобалау әдістері. Жобалау үрдісінің кезендері
60
2-тақырып. Жобалау нысандарға қойылатын талаптар
7.2 Жобалық ұсыныстарды визуалдау
61
3-тақырып. Графикалық құжаттар. Спецификация, есеп жүргізу және түсіндірме жазба
62
4-тақырып. Шығармашылық идеяларды визуалдау. Электрондық техникалық құжаттардың түрлері
8 бөлім. Шығармашылық тапсырмалар
8.1 Жобалық әрекеттерге жалпы дайындықты дамытатын тапсырмалар
+
+
+
63
1-тақырып. Шығармашылық тапсырмалардың ерекшеліктері
8.2 Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
+
+
+
64
2-тақырып. Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
65
3- тақырып. Киригами техникасы арқылы мерекелік жалаулар мен ойыншықтарды құрастыру
66
4- тақырып. Киригами техникасы арқылы сәулет нысанын салу
67
5- тақырып. Іскерлік және қоғамдық-саяси коммуникация саласында ақпараттық-сандық технологиялар жағдайында кәсіби қызметте аударма дағдыларын қолдануға бағытталған зерттеу жұмыстарынан құралған сөрені модельдеу
68
6- тақырып. Аудио және видео жазбалар сөресін модельдеу
69
7- тақырып. Кітапті безендіруге арналған қорапты модельдеу
70
8- тақырып. Дін және тарихи – гуманитарлық оқулықтарға арналған трансформер -сөренің дизайнын әзірлеу
71
9- тақырып. Дін және тарихи – гуманитарлық оқулықтарға арналған трансформатор- сөреге ою-өрнектерді қойып дизайнын әзірлеу.
72
10- тақырып. "Менің арманымдағы үй" жобасын әзірлеу
3-тарау. Оқытудың нәтижелері және бағалау критерийлері
Бөлім атауы
Бөлімше атауы
Оқыту нәтижелері
Бағалау критерийлері
1.Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары
Ақпаратты визуализациялаудағы кескіндердің ролі

1) Выполнять задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/ дизайна/архитектурыприменяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование).
1)Умеет анализировать и определить значимость выбора и проектирование проектной деятельности,
применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование) разрабатывает творческий проект на заданную тему:
2)разрабатывает национальный орнамент используя техники киригами;
3)создает праздничные флаги и игрушки в технике киригами;
4)моделирует полку, состоящую из исследовательских работ, направленных на применение переводческих навыков в профессиональной деятельности в условиях информационно-цифровых технологий в сфере деловой и общественно-политической коммуникации;
5)моделирует полку для аудио и видеозаписей;
6)разрабатывает дизайн подставки - трансформера для учебников по религии и историко – гуманитарным наукам;
7)моделирует коробку для украшения книги;
8)разрабатывает проект дома моей мечты.
Приложение 113
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по дисциплине "Физика" общественно-гуманитарного направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Физика" общественно-гуманитарного направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Физика" - формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.
3. Реализация программы предусматривает решение следующих задач:
1) формировать у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач;

1) Әр түрлі графикалық құралдарды( қолмен/ компьютерлік графика/ макеттеу)қолдана отырып, инженерлік / дизайн / сәулет саласындағы жобалау және жобалау элементтерімен тапсырмаларды орындау
1) Жобалау қызметін таңдау мен жобалаудың маңыздылығын талдай және анықтай алады,
әр түрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (қолмен/ компьютерлік графика/ макет) берілген тақырып бойынша шығармашылық жоба жасайды:
2) киригами техникасын пайдалана отырып, ұлттық ою-өрнекті әзірлейді;
3) киригами техникасы арқылы мерекелік жалаулар мен ойыншықтарды құрастырады;
4) іскерлік және қоғамдық-саяси коммуникация саласында ақпараттық-сандық технологиялар жағдайында кәсіби қызметте аударма дағдыларын қолдануға бағытталған зерттеу жұмыстарынан құралған сөрені модельдейді;
5) аудио және видео жазбалар сөресін модельдейді;
6) дін және тарихи – гуманитарлық оқулықтарға арналған трансформаторлық стендтің дизайнын жасайды;
7) кітапті безендіруге арналған қорапты модельдейді;
8) Менің арманымдағы үйдің жобасын жасайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
113- қосымша
Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Физика" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. "Физика" оқу пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларда ғылыми дүниетаным негіздерін, әлемнің жаратылыстану-ғылыми бейнесін тұтас қабылдауды, өмірлік маңызды практикалық міндеттерді шешу үшін табиғат құбылыстарын байқау, талдау және жазу қабілетін қалыптастыру.
3. Бағдарламаны іске асыру мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
1) білім алушыларда ғылыми дүниетаным негіздерін, әлемнің жаратылыстану-ғылыми бейнесін тұтас қабылдауды, өмірлік маңызды практикалық міндеттерді шешу үшін табиғат құбылыстарын байқау, талдау және жазу қабілетін қалыптастыру;

5.1. Электромагнитные волны.
+
+
+
19
Поглощение и излучение электромагнитных волн. Радиосвязь. Аналого-цифровые преобразования. Каналы связи. Средства связи.
Раздел 6.Оптика.
6.1.Волновая оптика.
+
+
+
20
Интерференция света Дифракция света.
Дифракционные решетки №4 Лабораторная работа: "Определение длины волны света с помощью дифракционной решетки".
Поляризация света. Лабораторная работа №5: "Контроль поляризации света".
6.2.Геометрическая оптика.
+
+
+
21
Законы геометрической оптики. Оптические приборы.
Лабораторная работа №6: Определение показателя преломления стекла с помощью плоской параллельной пластины.
Раздел 7.Квантовая физика.
7.1.Атомная и квантовая физика.
+
+
+
22
Единство корпускулярно-волновой природы света. Спектральный анализ. Шкала электромагнитного излучения. Использование фотоэффекта. Химическое действие света. Рентгеновское излучение. Лазеры.
7.2. Физика атомного ядра.
+
+
+
23
Естественная радиоактивность. Закон радиоактивного распада. Ядерные реакции. Тяжелое ядерное деление. Цепная ядерная реакция. Биологическое действие радиоактивных лучей. Радиационная защита. Ядерного реактора. Ядерная энергия.
Лабораторная работа №7: "Определение периода полураспада".
Раздел 8.Нанотехнологии и наноматериалы.
8.1.Нанотехнологии и наноматериалы.
+
+
+
24
Основные достижения нанотехнологий, актуальные проблемы и этапы развития. Наноматериалы.
Раздел 9.Космология.

5.1. Электромагниттік толқындар
+
+
+
19
Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы. Радиобайланыс. Аналогты-сандық түрлендірулер. Байланыс арналары. Байланыс құралдары.
Бөлім 6. Оптика
6.1. Толқындық оптика
+
+
+
20
Жарықтың интерференциясы Жарықтың дифракциясы
Дифракциялық торлар № 4 Зертханалық жұмыс: "Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау".
Жарықтың поляризациясы. № 5 Зертханалық жұмыс: "Жарықтың поляризациясын бақылау".
6.2. Геометриялық оптика
+
+
+
21
Геометриялық оптика заңдары. Оптикалық құралдар.
№ 6 Зертханалық жұмыс: "Шынының сыну көрсеткішін жазық паралель пластинаның көмегімен анықтау".
Бөлім 7. Кванттық физика
7.1. Атомдық және кванттық физика
+
+
+
22
Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы. Спектрлік талдау. Электромагниттік сәулелену шкаласы. Фотоэффектіні қолдану. Жарықтың химиялық әсері. Рентгендік сәулелену. Лазерлер.
7. 2. Атом ядросының физикасы
+
+
+
23
Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы. Ядролық реакциялар. Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция. Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану. Ядролық реактор. Ядролық энергетика.
№7 Зертханалық жұмыс: "Жартылай ыдырау периодын анықтау".
Бөлім 8. Нанотехнология және наноматериалдар
8.1. Нанотехнология и наноматериалы.
+
+
+
24
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар
Бөлім 9. Космология

1) Объяснять механизмом распространения электромагнитных волн.
1) Объясняет условия образования электромагнитных волн и описывает их свойства, объясняет принцип работы радиоприемника.
Оптика
Волновая оптика.
Геометрическая оптика.
1) Объяснять законы геометрической оптики, описывать волновые свойства света.
2) Применять принципы Гюйгенса и Френеля в реальных задачах.
1) Описывает условия интерференции и дифракции световых волн;
2) экспериментально исследует явление поляризации света;
3) рисует и объясняет ход лучей в системе линз (телескоп, микроскоп и увеличительное стекло). Показатель преломления стекла определяется экспериментально.
Квантовая физика
Атомная и квантовая физика.
Физика атомного ядра.
1) Уметь группировать источники света, уметь пользоваться формулами Стефана-Больцмана, Вина и Планка для описания освещенности абсолютно черного тела;
2) Использовать уравнения Эйнштейна и законы фотоэффекта при решении задач.
1) Приводит примеры, доказывающие корпускулярно-волновую природу электромагнитного излучения;
2) различает электромагнитные излучения по характеру их появления и взаимодействия с веществом;
3) определяет период полураспада графическим методом.
Нанотехнологии и наноматериалы
Нанотехнологии, наноматериалы.
1) Объяснять основные достижения нанотехнологий.
1) Описывает физические свойства наноматериалов и способы их получения и называет их применение.
Космология
Космология
1) Описывать свойства и эволюцию Вселенной в целом.
1) Описывает звездное небо и основные принципы звездной ориентации, использует закон Хаббла для определения возраста Вселенной.
Приложение 114
к приказу Министра
просвещения
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 1
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по курсу "Глобальные компетенции" Общественно-гуманитарного направления
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по дисциплине "Глобальные компетенции" общественно-гуманитарного направления разработана в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 29031).

1) Электромагниттік толқынның таралу механизмімен түсіндіру.
1) Электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіреді және олардың қасиеттерін сипаттайды, радио қабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіреді.
Оптика
Толқындық оптика.
Геометриялық оптика.
1) Геометриялық оптика заңдарын түсіндіре білу, жарықтың толқындық қасиетін сипаттау.
2) Нақты есептерде Гюйгенс және Френель принциптерін қолдану.
1) Жарық толқындарының интерференциясы және дифракциясы пайда болу шарттарын сипаттайды;
2) жарықтың поляризация құбылысын эксперимент арқылы зерттейді;
3) линзалар жүйесінде (телескоп, микроскоп және лупадағы) сәулелердің жолын салады және түсіндіреді. Шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтайды.
Кванттық физика
Атомдық және кванттық физика.
Атом ядросының физикасы.
1) Жарық көздерін топтастыра білу, Стефан-Больцман, Вин және Планк формуласын абсолют қара дененің жарықталынуын сипаттауда қолдана білу;
2) Эйнштейн теңдеуі мен фотоэффект заңдарын есептер шығаруда қолдану.
1) Электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатын дәлелдейтін мысалдар келтіреді;
2) электромагниттік сәулеленуді, олардың пайда болу табиғаты мен затпен әрекеттесуіне қарай ажыратады;
3) Графикалық тәсіл арқылы жартылай ыдырау периодын анықтайды.
Нанотехнология және наноматериалдар
Нанотехнология, наноматериалы.
1)Нанотехнологияның негізгі жетістікерін түсіндіру.
1) Наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын сипаттайды және қолданылуын атайды.
Космология
Космология
1) Жалпы Ғаламның қасиеттері мен эволюциясын сипаттау.
1) Жұлдызды аспан мен негізгі қағидаларды жұлдыздар бойынша бағдарлауды сипаттайды, Хаббл заңын қолданып, әлемнің жасын анықтайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
114-қосымша
Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Жаһандық құзыреттілік" курсы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық-гуманитарлық бағыттың "Жаһандық құзыреттілік" пәні бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8170 тіркелген) және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 29031 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.