Об утверждении типовых учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2023 года № 31672.
В соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) типовые учебные программы технического и профессионального образования по медицинским и фармацевтическим специальностям согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовые учебные программы послесреднего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовые учебные программы высшего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям согласно приложению 3 к настоящему приказу
4) типовые учебные программы послевузовского образования по медицинским и фармацевтическим специальностям согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 января 2023 года № 4
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по медицинским и фармацевтическим специальностям
1. Типовые учебные программы технического и профессионального образования по медицинским и фармацевтическим специальностям разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании", государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования, утвержденным приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031) и государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования в области здравоохранения, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (далее – Приказ № ҚР ДСМ-63) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716).

Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 қаңтарда № 31672 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 бұйрығына
1-қосымша
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
1. Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім беру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" бұйрығымен (бұдан әрі-№ ҚР ДСМ-63 Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28716 болып тіркелген) бекітілеген денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.

2. Подготовка специалистов в организациях технического и профессионального образования осуществляется с целью обеспечения медицинской отрасли квалифицированными кадрами.
3. Образовательная программа содержит:
1) теоретическое и практическое обучение, включающее изучение дисциплин обязательного компонента и дисциплины, определяемые организацией технического и профессионального образования, факультативные занятия и консультации;
2) производственное обучение и профессиональную практику;
3) промежуточные и итоговую аттестации.
Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов по соответствующей специальности согласно приложениям 1 - 14 к настоящей типовой учебной программе технического и профессионального образования по медицинским и фармацевтическим специальностям.
Порядок изучения циклов и дисциплин определяется организацией технического и профессионального образования самостоятельно.
4. Оценка учебных достижений, обучающихся осуществляется путем текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации. Форма текущего контроля успеваемости и промежуточной аттестации определяются типовым учебным планом по соответствующей специальности.
5. Промежуточная аттестация обучающихся осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем, утвержденным руководителем организации технического и профессионального образования на основании решения методического (учебно-методического, научно-методического) совета.
6. По завершении учебного года на основании итогов промежуточной аттестации приказом руководителя организации технического и профессионального образования осуществляется перевод обучающихся на следующий курс.
7. Итоговая аттестация обучающихся проводится согласно правилам оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763) в сроки, предусмотренные рабочим учебным планом и академическим календарем.
К итоговой аттестации допускаются обучающиеся, завершившие освоение образовательной программы в соответствии с требованиями типового учебного плана.

2. Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында мамандар даярлау медицина саласын білікті мамандармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
3. Білім беру бағдарламасы:
1) Факультативтік сабақтарды және консультацияны, медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім беру ұйымы анықтайтын пәндерді жәнеміндетті компоненттегі пәндерді оқуды қамтитын теориялық және практикалық оқытуды;
2) өндірістік оқыту және кәсіптік практиканы;
3) аралық және қорытынды аттестаттауды қамтиды.
Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім беру жөніндегі үлгілік кәсіптік оқу бағдарламаға 1-14-қосымшаларға сәйкес тиісті мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарлары негізінде жүзеге асырылады.
Циклдер мен пәндерді оқыту тәртібін техникалық және кәсіптік білім беру ұйымы дербес айқындайды.
4. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау үлгерімді ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау арқылы жүзеге асырылады. Үлгерімді ағымдағы бақылау және аралық аттестаттау нысаны тиісті мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарына сәйкес айқындалады.
5. Білім алушыларды аралық аттестаттау әдістемелік (оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік) кеңестің шешімі негізінде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымының басшысы бекіткен жұмыс оқу жоспарына және академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
6. Оқу жылы аяқталғаннан кейін аралық аттестаттау қорытындылары негізінде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен білім алушыларды келесі курсқа ауыстыру жүзеге асырылады.
7. Білім алушыларды қорытынды аттестаттау "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларына сәйкес, жұмыс оқу жоспарында және академиялық күнтізбеде көзделген мерзімдерде жүргізіледі.
Қорытынды аттестаттауға үлгілік оқу жоспарының талаптарына сәйкес білім беру бағдарламасын меңгеруді аяқтаған білім алушылар жіберіледі.

8. Уровень подготовки обучающихся при кредитной технологии обучения предусматривает освоение базовых и профессиональных модулей для формирования базовых и профессиональных компетенций.
Базовые компетенции разрабатываются для специальности и затрагивают вопросы социальной ответственности, организации работы, взаимоотношений с людьми на рабочем месте.
Профессиональные компетенции разрабатываются по каждой квалификации на основе профессиональных стандартов (при их наличии) и (или) функционального анализа рынка труда, с учетом требований работодателей и социального запроса общества.
Базовые и профессиональные компетенции выпускника программ технического и профессионального образования по специальностям и квалификациям приведены в Приказе № ҚР ДСМ-63.
Приложение 1
к типовой учебной программе
технического и профессионального
образования по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Содержание типовой учебной программы специальности 09110100 – "Стоматология" Квалификация: 3W09110101 – "Гигиенист стоматологический" Форма обучения: очная
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Всего (час/ кредиты)
Объем учебного времени (час), из них:
Теоретическое обучение
Практическое обучение
Аудиторные занятия
Учебная практика (симуляция)
1 семестр
Общеобразовательное обучение 1
720/30
720
Математика
Экзамен
120/5
120
Русский язык (Казахский язык)
Экзамен
96/4
96
История Казахстана
Экзамен
96/4
96
Физическая культура
Дифференцированный зачет
72/3
72
Химия
Экзамен
144/6
144
Физика
Дифференцированный зачет
72/3
72
География
Зачет
48/2
48
Графика и проектирование
Дифференцированный зачет
72/3
72
2 семестр
Общеобразовательное обучение 2
720/30
720
Информатика
Дифференцированный зачет
96/4
96
Русская литература (Казахская литература)
Экзамен
96/4
96
Иностранный язык
Дифференцированный зачет
120/5
120
Биология
Экзамен
144/6
144
Физическая культура
Дифференцированный зачет
48/2
48
Казахский язык и литература (Русский язык и литература)
Экзамен
120/5
120
Начальная военная и технологическая подготовка
Дифференцированный зачет
96/4
96
3 семестр
Общепрофессиональное обучение
720/30

8. Кредиттік оқыту технологиясы кезінде білім алушылардың дайындық деңгейі базалық және кәсіптік құзыреттерді қалыптастырудың базалық және кәсіптік модульдерін әзірлеуді көздейді.
Базалық құзыреттер жеке, әлеуметтік және кәсіби қызмет үшін қажетті білімді, дағдыларды игеруге бағытталған.
Мамандық бойынша базалық құзыреттер әзірленеді және әлеуметтік жауапкершілік, еңбекті ұйымдастыру, жұмыс орнындағы адамдармен қарым-қатынас мәселелерін шешеді.
Кәсіби құзыреттер әрбір біліктілік бойынша жұмыс берушілердің талаптары мен қоғамның әлеуметтік сұранысын ескере отырып, кәсіптік стандарттар (бар болса) және (немесе) еңбек нарығын функционалдық талдау негізінде әзірленеді.
Техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламалары бойынша бітірушінің мамандықтар мен біліктіліктер бойынша базалық және кәсіптік құзыреттері № ҚР ДСМ-63 Бұйрықта көрсетілген.
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша
техникалық және кәсіптік
білімнің білім берудің
үлгілік оқу бағдарламасына
1- қосымша
09110100 – "Стоматология" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы Біліктілігі: 3W09110101 – "Стоматологиялық гигиенашы" Оқыту түрі: күндізгі
Циклдер және пәндер атауы
Бақылау түрі
Барлығы (сағат/ кредиттер)
Оқыту уақытының көлемі (сағ), оның ішінде:
Теориялық оқыту
Практикалық оқыту
Аудиториялық сабақтар
Оқу практикасы (симуляция)
1-семестр
Жалпы білім беретін оқыту 1
720/30
720
Математика
Емтихан
120/5
120
Қазақ тілі (Орыс тілі)
Емтихан
96/4
96
Қазақстан тарихы
Емтихан
96/4
96
Дене тәрбиесі
Сараланған сынақ
72/3
72
Химия
Емтихан
144/6
144
Физика
Сараланған сынақ
72/3
72
География
Сынақ
48/2
48
Графика және жобалау
Сараланған сынақ
72/3
72
2-семестр
Жалпы білім беретін оқыту 2
720/30
720
Информатика
Сараланған сынақ
96/4
96
Қазақ әдебиеті (Орыс әдебиеті)
Емтихан
96/4
96
Шет тілі
Сараланған сынақ
120/5
120
Биология
Емтихан
144/6
144
Дене тәрбиесі
Сараланған сынақ
48/2
48
Орыс тілі және әдебиеті (Қазақ тілі және әдебиеті)
Емтихан
120/5
120
Алғашқы әскери және технологиялық дайындық
Сараланған сынақ
96/4
96
3-семестр
Жалпы кәсіптік оқыту
720/30

384/16
384
Помощник врача стоматолога (ортопедического и детского)
дифференцированный зачет
192/8
192
Дантист
дифференцированный зачет
192/8
192
Итоговая аттестация
72/3
72
Без общеобразовательных дисциплин
4320/180
1668
2652
Всего с общеобразовательными дисциплинами
5760/240
3108
2652
Факультативы (не более 4 часов в неделю)
Консультации (не более 100 часов в год)
Приложение 3
к типовой учебной программе
технического и профессионального
образования по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Структура типовой учебной программы специальности 09110100 – "Стоматология" Квалификация: 4S09110103 – "Помощник врача-стоматолога" Форма обучения: очная
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Всего (час/ кредиты)
Объем учебного времени (час), из них:
Теоретическое обучение
Практическое обучение
Аудиторные занятия
Учебная практика/ симуляция
1 семестр
Общеобразовательное обучение 1
720/30
720
Математика
Экзамен
120/5
120
Русский язык (Казахский язык)
Экзамен
96/4
96
История Казахстана
Экзамен
96/4
96
Физическая культура
Дифференцированный зачет
72/3
72
Химия
Экзамен
144/6
144
Физика
Дифференцированный зачет
72/3
72
География
Зачет
48/2
48
Графика и проектирование
Дифференцированный зачет
72/3
72
2 семестр
Общеобразовательное обучение 2
720/30
720
Информатика
Дифференцированный зачет
96/4
96
Русская литература (Казахская литература)
Экзамен
96/4
96
Иностранный язык
Дифференцированный зачет
120/5
120
Биология
Экзамен
144/6
144
Физическая культура
Дифференцированный зачет
48/2
48
Казахский язык и литература (Русский язык и литература)
Экзамен
120/5
120
Начальная военная и технологическая подготовка
Дифференцированный зачет
96/4
96
3 семестр
Общепрофессиональное обучение
720/30

384/16
384
Стоматолог дәрігерінің көмекшісі (ортопедиялық және балалар)
Сараланған сынақ
192/8
192
Дантист
Сараланған сынақ
192/8
192
Қорытынды аттестаттау
72/3
72
Жалпы білім беретін пәндерді қоспағанда
4320/180
1668
2652
Жалпы білім беретін пәндермен барлығы
5760/240
3108
2652
Факультативтер (аптасына 4 сағаттан артық емес)
Консультациялар (жылына 100 сағаттан артық емес)
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша
техникалық және кәсіптік
білімнің білім берудің
үлгілік оқу бағдарламасына
3-қосымша
09110100 – "Стоматология" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы Біліктілігі: 4S09110103 – "Стоматолог-дәрігердің көмекшісі" Оқыту түрі: күндізгі
Циклдер мен пәндердің атауы
Бақылау түрі
Барлығы (сағат/кредиттер)
Оқу уақытының көлемі (сағат), оның ішінде:
Теориялық оқыту
Практикалық оқыту
Аудиториялық сабақтар
Оқу практикасы / симуляция
1-семестр
Жалпы білім беретін оқыту 1
720/30
720
Математика
Емтихан
120/5
120
Орыс тілі (Қазақ тілі)
Емтихан
96/4
96
Қазақстан тарихы
Емтихан
96/4
96
Дене тәрбиесі
Сараланған сынақ
72/3
72
Химия
Емтихан
144/6
144
Физика
Сараланған сынақ
72/3
72
География
Сынақ
48/2
48
Графика және жобалау
Сараланған сынақ
72/3
72
2-семестр
Жалпы білім беретін оқыту 2
720/30
720
Информатика
Сараланған сынақ
96/4
96
Орыс әдебиеті (Қазақ әдебиеті)
Емтихан
96/4
96
Шет тілі
Сараланған сынақ
120/5
120
Биология
Емтихан
144/6
144
Дене тәрбиесі
Сараланған сынақ
48/2
48
Қазақ тілі мен әдебиеті (Орыс тілі мен әдебиеті)
Емтихан
120/5
120
Алғашқы әскери және технологиялық дайындық
Сараланған сынақ
96/4
96
3-семестр
Жалпы кәсіптік оқыту
720/30

360 /15
360
Итоговая аттестация
72/3
72
Итого
4320/180
1728
2592
Факультативы (не более 4 часов в неделю)
Консультации (не более 100 часов в год)
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 января 2023 года № 4
Типовые учебные программы послесреднего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям
1. Типовые учебные программы послесреднего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании", государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования, утвержденным приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031) и государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования в области здравоохранения, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (далее - Приказ № ҚР ДСМ-63) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716).
2. Подготовка специалистов в организациях послесреднего образования осуществляется с целью обеспечения медицинской отрасли квалифицированными кадрами.
3. Образовательная программа содержит:
1) теоретическое и практическое обучение, включающее изучение дисциплин обязательного компонента и дисциплины, определяемые организацией образования, факультативные занятия и консультации;
2) производственное обучение и профессиональную практику;
3) промежуточные и итоговую аттестации.
Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов по соответствующей специальности согласно приложениям 12 к настоящей типовой учебной программе послесреднего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям.
Порядок изучения циклов и дисциплин определяется организацией послесреднего образования самостоятельно.
4. Оценка учебных достижений, обучающихся осуществляется путем текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации. Форма текущего контроля успеваемости и промежуточной аттестации определяются типовым учебным планом по соответствующей специальности.

360 /15
360
Қорытынды аттестаттау
72/3
72
Барлығы
4320/180
1728
2592
Аралық аттестаттау
Факультативтер (4 сағаттан артық емес) аптасына)
Консультациялар (жылына 100 сағаттан артық емес)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 бұйрығына
2-қосымша
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
1. Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша орта білімнен кейінгі білім беру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" бұйрығымен (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-63 Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28716 болып тіркелген) бекітілеген денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.
2. Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мамандар даярлау медицина саласын білікті мамандармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
3. Білім беру бағдарламасы:
1) Теориялық және тәжірибелік оқыту, оның ішінде пәндер мен міндетті құрамдас пәндерді және білім беру ұйымы анықтайтын, факультативтік және консультациялық кәсіпті;
2) өндірістік оқыту және кәсіптік тәжірибені;
3) аралық және қорытынды аттестаттауды қамтиды.
Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша орта білімнен кейінгі білім беру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламаларының 1-2 қосымшаларына сәйкес тиісті мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарлары негізінде жүзеге асырылады.
Циклдер мен пәндерді оқыту тәртібін орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы дербес айқындайды.
4. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау үлгерімді ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау арқылы жүзеге асырылады. Үлгерімді ағымдағы бақылау және аралық аттестаттау нысаны тиісті мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарында айқындалады.

5. Промежуточная аттестация обучающихся осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем, утвержденным руководителем организации послесреднего образования на основании решения методического (учебно-методического, научно-методического) совета.
6. По завершении учебного года на основании итогов промежуточной аттестации приказом руководителя организации послесреднего образования осуществляется перевод обучающихся на следующий курс.
7. Итоговая аттестация обучающихся проводится согласно правилам оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763) в сроки, предусмотренные рабочим учебным планом и академическим календарем.
К итоговой аттестации допускаются обучающиеся, завершившие освоение образовательной программы в соответствии с требованиями типового учебного плана.
8. Уровень подготовки обучающихся при кредитной технологии обучения предусматривает освоение базовых и профессиональных модулей для формирования базовых и профессиональных компетенций.
Базовые компетенции разрабатываются для специальности и затрагивают вопросы социальной ответственности, организации работы, взаимоотношений с людьми на рабочем месте.
Профессиональные компетенции разрабатываются по каждой квалификации на основе профессиональных стандартов (при их наличии) и (или) функционального анализа рынка труда, с учетом требований работодателей и социального запроса общества.
Базовые и профессиональные компетенции выпускника программ послесреднего образования приведены в Приказе № ҚР ДСМ-63.
Приложение 1
к типовой учебной программе
послесреднего образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Структура типовой учебной программы специальности 09130100 – "Сестринское дело" Квалификация: 5AB09130101 – "Прикладной бакалавр сестринского дела" (3 года 6 месяцев) Форма обучения: очная
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Форма контроля
Всего (час/кредиты)
Объем учебного времени (час), из них:
Теоретическое обучение
Практическое обучение
Аудиторные занятия
Учебная практика/
симуляции
Практика в клинике
1 семестр
Основы сестринской профессии

5. Білім алушыларды аралық аттестаттау әдістемелік педагогикалық кеңестің шешімі негізінде орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының басшысы бекіткен жұмыс оқу жоспарына және академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
6. Оқу жылы аяқталғаннан кейін аралық аттестаттау қорытындылары негізінде орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен білім алушыларды келесі курсқа ауыстыру жүзеге асырылады.
7. Білім алушыларды қорытынды аттестаттау "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларына сәйкес, оқу жұмыс жоспарында және академиялық күнтізбеде көзделген мерзімдерде жүргізіледі.
Қорытынды аттестаттауға үлгілік оқу жоспарының талаптарына сәйкес білім беру бағдарламасын меңгеруді аяқтаған білім алушылар жіберіледі.
8. Кредиттік оқыту технологиясы кезінде білім алушылардың дайындық деңгейі негізгі және кәсіптік құзыреттерді қалыптастыру үшін негізгі және кәсіптік модульдерді меңгеруді көздейді.
Негізгі (базалық) құзыреттер мамандық үшін әзірленеді және әлеуметтік жауапкершілік, жұмысты ұйымдастыру, жұмыс орнындағы адамдармен өзара қарым-қатынас мәселелерін қозғайды.
Кәсіптік құзыреттер әрбір біліктілік бойынша жұмыс берушілердің талаптары мен қоғамның әлеуметтік сұраныстарын ескере отырып, кәсіптік стандарттар (олар болған кезде) және (немесе) еңбек нарығын функционалдық талдау негізінде әзірленеді.
Орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша бітірушінің мамандықтар мен біліктіліктер бойынша базалық және кәсіптік құзыреттері № ҚР ДСМ-63 Бұйрықта көрсетілген.
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша орта
білімнен кейінгі білімнің білім
берудің үлгілік оқу
бағдарламаларына
1-қосымша
09130100 "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы Біліктілігі: 5AB09130101 "Мейіргер ісінің қолданбалы бакалавры" (3 жыл 6 ай) Оқу түрі: күндізгі
Модульдердің және оқу қызметінің түрлерінің атаулары
Бақылау нысаны
Барлығы (сағат/ кредиттер)
Оқу уақытының көлемі (сағ.), оның ішінде:
Теориялық оқыту
Практикалық оқыту
Аудиториялық сабақтар
Оқу практикасы/
симуляция
Клиникадағы практика
1-семестр
Мейіргер мамандығының негіздері

360/15
360
Итоговая аттестация
72/3
72
Итого
2304/96
658
638
1008
Факультативы (не более 4 часов в неделю)
Консультации (не более 100 часов в год)
Приложение 3 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 января 2023 года № 4
Типовые учебные программы высшего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям
Глава 1. Типовая учебная программа по специальности "Фармация"
1. Типовая учебная программа по специальности "Фармация" разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для медицинских и фармацевтических специальностей, приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916) (далее - Приказ № 2) и государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования в области здравоохранения, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716) (далее – Приказ №ҚР ДСМ-63).
2. Подготовка кадров по типовой учебной программе по специальности "Фармация" осуществляется с целью обеспечения отрасли здравоохранения квалифицированными кадрами в области фармации.
3. Подготовка кадров по типовой учебной программе по специальности "Фармация" осуществляется на базе общеобразовательных учебных программ общего среднего образования, технического и профессионального образования, послесреднего образования, а также высшего образования.
4. Основным критерием завершенности обучения по программам бакалавриата является освоение обучающимся не менее 300 академических кредитов.
5. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов и результатов обучения по соответствующей образовательной программе согласно приложениям 1-2 к настоящей Типовой учебной программе.
6. Типовая учебная программа по специальности "Фармация" включает в себя теоретическое обучение, профессиональные практики, дополнительные виды обучения, промежуточную и итоговую аттестацию.
7. Содержание типовой учебной программы по специальности "Фармация" состоит из дисциплин трех циклов – общеобразовательные дисциплины, базовые дисциплины и профилирующие дисциплины.

360/15
360
Қорытынды аттестация
72/3
72
Барлығы
2304/96
658
638
1008
Факультативтер (аптасына 4 сағаттан артық емес)
Консультациялар (жылына 100 сағаттан артық емес)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 бұйрығына
3-қосымша
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
1-тарау. "Фармация" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы.
1. "Фармация" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" бұйрығымен (бұдан әрі – № 2 Бұйрық) (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілмінде № 28916 болып тіркелген) бекітілген және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" бұйрығымен (бұан әрі- № ҚР ДСМ-63 Бұйрық) (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілмінде № 28716 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.
2. "Фармация" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы бойынша бакалаврларды даярлау денсаулық сақтау жүйесін фармация саласындағы білікті мамандармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
3. "Фармация" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы бойынша мамандарды даярлау жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім, сондай-ақ жоғары білім беру бағдардамалары негізінде жүзеге асырылады.
4. Бакалавриат бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаудың негізгі өлшемшарты білім алушының кемінде 300 академиялық кредитті игеруі болып табылады.
5. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Бағдарламаның 1-2-қосымшаларына сәйкес тиісті білім беру бағдарламасы бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен оқыту нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
6. "Фармация" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы теориялық оқытуды, кәсіптік практиканы, оқытудың қосымша түрлерін, аралық және қорытынды аттестаттауды қамтиды.
7. "Фармация" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы мазмұны үш циклдік пәндерден – жалпы білім беретін пәндер, негізгі пәндер және бейіндік пәндерден тұрады.

8. По типовой учебной программе по специальности "Фармация" итоговая аттестация проводится в форме подготовки и сдачи комплексного экзамена и осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных-правовых актов под № 21763) (далее-Приказ № ҚР ДСМ-249/2020).
Программа комплексного экзамена отражает интегрированные знания и ключевые компетенции, отвечающие требованиям рынка труда в соответствии с образовательной программой высшего образования.
Глава 2. Типовая учебная программа по специальности "Общественное здоровье"
9. Типовая учебная программа по специальности "Общественное здоровье" разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для медицинских и фармацевтических специальностей, Приказом № 2 и государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования в области здравоохранения, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-63.
10. Подготовка специалистов по типовой учебной программе по специальности "Общественное здоровье" осуществляется с целью обеспечения отрасли квалифицированными кадрами, готовыми к осуществлению профессиональной деятельности в области общественного здравоохранения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
11. Основным критерием завершенности обучения программы бакалавриата является освоение обучающимся не менее 300 академических кредитов.
12. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов и результатов обучения по соответствующей образовательной программе согласно приложениям 3 и 4 к настоящей Типовой учебной программе по специальности "Общественное здоровье".
13. Типовая учебная программа по специальности "Общественное здоровье" включает в себя теоретическое обучение, профессиональную практику, дополнительные виды обучения, промежуточную и итоговую аттестации.
14. Содержание типовая учебной программы по специальности "Общественное здоровье" состоит из дисциплин трех циклов – общеобразовательных дисциплин, базовых дисциплин и профилирующих дисциплин.
15. По типовой учебной программе по специальности "Общественное здоровье" итоговая аттестация проводится в форме подготовки и сдачи комплексного экзамена и осуществляется в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-249/2020.
Программа комплексного экзамена отражает интегрированные знания и ключевые компетенции, отвечающим требованиям рынка труда в соответствии с образовательной программой высшего образования.

8. "Фармация" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы бойынша қорытынды аттестаттау кешенді емтиханды дайындау және тапсыру нысанында "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығымен (бұдан әрі –№ ҚР ДСМ-249/2020 Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) жүзеге асырылады.
Кешенді емтихан бағдарламасы жоғары білім беру бағдарламасының еңбек нарығының талаптарына сай келетін интеграцияланған білім мен негізгі құзыреттерді көрсетеді.
2-тарау. "Қоғамдық денсаулық" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
9. "Қоғамдық денсаулық" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, № 2 Бұйрықпен бекітілген және № ҚР ДСМ-63 Бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.
10. "Қоғамдық денсаулық" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы бойынша мамандарды даярлау қоғамдық денсаулық сақтау және санитариялық-эпидемиологиялық саласындағы кәсіби қызметті жүзеге асыруға дайын білікті мамандармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
11. Бакалавриат бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаудың негізгі өлшемшарты білім алушының кемінде 300 академиялық кредитті игеруі болып табылады.
12. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Бағдарламаның 3 және 4-қосымшаларына сәйкес тиісті білім беру бағдарламасы бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен оқыту нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
13. "Қоғамдық денсаулық" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы теориялық оқытуды, кәсіптік практиканы, оқытудың қосымша түрлерін, аралық және қорытынды аттестаттауды қамтиды.
14. "Қоғамдық денсаулық" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны үш циклдік пәндерден – жалпы білім беретін пәндер, негізгі пәндер және бейіндік пәндерден тұрады.
15. "Қоғамдық денсаулық" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы бойынша қорытынды аттестаттау кешенді емтиханға дайындық және оны тапсыру түрінде "№ ҚР ДСМ-249/2020 Бұйрықпен жүзеге асырылады.
Кешенді емтихан бағдарламасы жоғары білім беру бағдарламасының еңбек нарығының талаптарына сай келетін интеграцияланған білім мен негізгі құзыреттерді көрсетеді.

Глава 3. Типовая учебная программа по специальности "Сестринское дело"
16. Типовая учебная программа по специальности "Сестринское дело" разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для медицинских и фармацевтических специальностей, Приказом № 2 и государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования в области здравоохранения, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-63.
17. Подготовка кадров по типовой учебной программе по специальности "Сестринское дело" осуществляется с целью обеспечения системы здравоохранения высококвалифицированными медицинскими сестрами.
18. Подготовка кадров по типовой учебной программе по специальности "Сестринское дело" осуществляется на базе общеобразовательных учебных программ общего среднего образования, технического и профессионального образования, послесреднего образования, а также высшего образования.
19. Основным критерием завершенности обучения программы бакалавриата является освоение обучающимся не менее 240 академических кредитов.
20. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов и результатов обучения по соответствующей образовательной программе согласно приложениям 5 и 6 к настоящей Программе.
21. Типовая учебная программа по специальности "Сестринское дело" включает в себя теоретическое обучение, профессиональные практики, дополнительные виды обучения, промежуточную и итоговую аттестации.
22. Содержание программ бакалавриата состоит из дисциплин трех циклов – общеобразовательных дисциплин, базовых дисциплин и профилирующих дисциплин.
23. По типовой учебной программе по специальности "Сестринское дело" итоговая аттестация проводится в форме подготовки и сдачи комплексного экзамена и осуществляется в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-249/2020.
Программа комплексного экзамена отражает интегрированные знания и ключевые компетенции, отвечающим требованиям рынка труда в соответствии с образовательной программой высшего образования
Глава 4. Типовая учебная программа непрерывного интегрированного медицинского образования
24. Типовая учебная программа непрерывного интегрированного медицинского образования разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для медицинских и фармацевтических специальностей, Приказом № 2 и государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования в области здравоохранения, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-63.

3-тарау. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
16. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, № 2 Бұйрықпен бекітілген және № ҚР ДСМ-63 Бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.
17. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы бойынша мамандарды даярлау денсаулық сақтау жүйесін жоғары білікті мейіргерлермен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
18. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы бойынша мамандарды даярлау жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім, сондай-ақ жоғары білім беру бағдардамалары негізінде жүзеге асырылады.
19. Бакалавриат бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаудың негізгі өлшемшарты білім алушының кемінде 240 академиялық кредитті игеруі болып табылады.
20. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Бағдарламаның 5 және 6-қосымшаларға сәйкес тиісті білім беру бағдарламасы бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен оқыту нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
21. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы теориялық оқытуды, кәсіптік практиканы, оқытудың қосымша түрлерін, аралық және қорытынды аттестаттауды қамтиды.
22. Білім беру бағдарламасының мазмұны үш циклдік пәндерден – жалпы білім беретін пәндер, негізгі пәндер және бейіндік пәндерден тұрады.
23. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы бойынша қорытынды аттестаттау кешенді емтиханға дайындық және оны тапсыру түрінде № ҚР ДСМ-249/2020 Бұйрықпен жүзеге асырылады.
Кешенді емтихан бағдарламасы жоғары білім беру бағдарламасының еңбек нарығының талаптарына сай келетін интеграцияланған білім мен негізгі құзыреттерді көрсетеді.
4-тарау. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы
24. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, № 2 Бұйрықпен бекітілген және № ҚР ДСМ-63 Бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.

25. Подготовка кадров по типовой учебной программе непрерывного интегрированного медицинского образования осуществляется с целью обеспечения отрасли здравоохранения квалифицированными врачебными кадрами.
26. Подготовка кадров по типовой учебной программе непрерывного интегрированного медицинского образования осуществляется на базе общеобразовательных учебных программ общего среднего образования, технического и профессионального образования, послесреднего образования, а также высшего образования.
27. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов и результатов обучения по соответствующей специальности согласно приложениям 7, 8, 9, 10 к настоящей Программе.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 24.05.2023 № 86 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

25. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы бойынша мамандарды даярлау денсаулық сақтау саласын білікті дәрігерлік мамандармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
26. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы бойынша мамандарды даярлау жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім, сондай-ақ жоғары білім беру бағдарламалары базасында жүзеге асырылады.
27. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің үлгілік оқу бағдарламасының 7, 8, 9, 10 қосымшаларына сәйкес тиісті білім беру бағдарламасы бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен оқыту нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 24.05.2023 № 86 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

28. Образовательная типовая учебная программа непрерывного интегрированного медицинского образования включает в себя теоретическое обучение, профессиональные практики, экспериментально-исследовательскую работу магистранта, дополнительные виды обучения, интернатуру, промежуточную и итоговую аттестации.
29. Содержание образовательной типовой учебной программы непрерывного интегрированного медицинского образования состоит из дисциплин трех циклов – общеобразовательные дисциплины, базовые дисциплины и профилирующие дисциплины. При этом объем цикла общеобразовательных дисциплин составляет 56 академических кредитов, результаты обучения, предусмотренные для дисциплин цикла общеобразовательных дисциплин формируются в течение всей образовательной программы, в том числе в рамках дисциплин вузовский компонент и (или) компонент по выбору базовых дисциплин и профилирующих дисциплин.

28. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы білім алушының теориялық даярлығын, кәсіптік практикасын, тәжірибелік-зерттеу жұмысын, оқудың қосымша түрлерін, интернатураны, аралық және қорытынды аттестаттауды қамтиды.
29. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны үш циклдік пәндерден – жалпы білім беретін пәндер, негізгі пәндер және бейіндік пәндерден тұрады. Бұл ретте жалпы білім беретін пәндері циклінің көлемі 56 академиялық кредитті құрайды, жалпы білім беретін пәндер циклінің пәндері бойынша қарастырылған оқу нәтижелері бүкіл білім беру бағдарламасы ішінде, оның ішінде жоғары оқу орны компоненті немесе таңдау компоненті, негізгі пәндер және бейіндік пәндері шеңберінде қалыптасады.

30. По типовым учебным программам непрерывного интегрированного медицинского образования проводится независимая оценка уровня подготовки студентов по результатам обучения базовых дисциплин. Оценки знаний и навыков обучающихся осуществляется в соответствии с "Правилами оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения", утвержденные Приказом № ҚР ДСМ-249/2020.
31. В рамках типовой учебной программы непрерывного интегрированного медицинского образования осуществляется подготовка в интернатуре в объҰме не менее 30 кредитов.
32. Для подготовки в интернатуре привлекаются клинические наставники в порядке, устанавливаемом организацией.
33. Для реализации экспериментально-исследовательской работы магистранта в рамках непрерывной интегрированной подготовки предусматривается ознакомление с новейшими теоретическими, методологическими и технологическими достижениями отечественной и зарубежной науки, современными методами научных исследований, обработки и интерпретации экспериментальных данных в здравоохранении на базе аккредитованных клинических баз, клиник организаций образования в области здравоохранения, университетских больниц, баз резидентуры.

30. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларының негізге пәндері бойынша білім алушылардың дайындық деңгейі тәуелсіз бағалау арқылы жүзеге асырылады. Білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау № ҚР ДСМ-249/2020 Бұйрықпен жүзеге асырылады.
31. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы бойынша интернатура кемінде 30 кредит көлемінде жүзеге асырылады.
32. Клиникалық тәлімгерлер клиникалық оқытуға басшылық жасау үшін ұйым айқындаған тәртіппен тартылады.
33. Магистранттың эксперименттік-зерттеу жұмысын жүзеге асыру үшін үздіксіз біріктірілген оқыту шеңберінде, аккредиттелген клиникалық базаларында, денсаулық сақтаудағы білім беру ұйымдарының клиникаларында, университеттік ауруханалар мен резидентура базалары негізінде отандық және шетелдік ғылымның соңғы теориялық, әдістемелік және технологиялық жетістіктерімен, ғылыми зерттеудің қазіргі заманғы әдістерімен, денсаулық сақтаудағы эксперименталды ақпараттарды өңдеу және интерпретациялау әдістерімен таныстырылады.

2)
Профессиональная практика
3
Цикл профилирующих дисциплин
Не менее
2850
Не менее
95
1)
Вузовский компонент и (или) компонент по выбору
2)
Профессиональная практика
4
Дополнительные виды обучения
5
Итоговая аттестация
Не менее 120
Не менее 4
1)
Подготовка и сдача комплексного экзамена
Итого
Не менее 9000
Не менее 300
Приложение 2
к типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Перечень компетенций и результатов обучения по программе по специальности "Фармация"
Компетенции
Результаты обучения
1
Фармацевтическая деятельность
Демонстрировать знания и умения в организации фармацевтической помощи населению Казахстана.
Осуществлять оптовую и розничную реализацию лекарственных средств и медицинских изделий
Изготавливать лекарственные средства в аптечных условиях
Организовывать промышленное производство лекарственных средств и медицинских изделий, осуществлять управление процессами производства
Осуществлять контроль качества лекарственных средств, фармацевтических субстанций, вспомогательных веществ, химико-токсикологический анализ токсикологически важных веществ
Осуществлять надлежащее использование лекарственных средств: назначение лекарственных средств, профессиональное консультирование, предоставление критически важной информации о преимуществах, рисках и возможных противопоказаниях лекарственных средств
2
Менеджмент
Организовывать фармацевтическую деятельность и эффективно управлять процессами по обеспечению лекарственными средствами и медицинскими изделиями.
Оказывать влияние субъектов в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий на улучшение качества здоровья и результаты деятельности системы здравоохранения
3
Эффективные коммуникации
Демонстрировать эффективные коммуникации между стейкхолдерами здравоохранения, развивать междисциплинарные связи, мотивацию к непрерывному профессиональному развитию, иметь культурную толерантность.
4
Лидерство и командообразование
Демонстрировать лидерские качества (с ранних этапов карьеры) и умение работать в команде.
5
Стратегия в области непрерывного профессионального развития
Быть приверженным к обучению на протяжении всей жизни, выбирать траектории развития индивидуального плана непрерывного профессионального развития на основе постоянных изменений в науке, фармации и здравоохранении для развития профессиональных компетенций.
6
Исследовательские способности
Проводить поиск, исследования и разработку лекарственных средств и медицинских изделий
Содержание типовой учебной программы по специальности "Фармация"
Циклы и дисциплины
Базовое содержание
1.
Цикл базовых дисциплин
Содержание базовых химических наук направлено на изучение строения и химических свойств биологически активных соединений, возможности их идентификации, закономерности протекания физико-химических процессов.
Базовые фармацевтические науки изучаются в контексте основ технологий изготовления лекарственных форм, методов изучения растительного сырья, основ анализа лекарственных средств, организации фармацевтической и предпринимательской деятельности.
Содержание базовых биомедицинских и клинических наук направлено на изучение физиологических процессов и функций организма, основных проявлений патологических процессов и болезней, терапии лекарственными средствами.
2.
Цикл профилирующих дисциплин
Профилирующие дисциплины формируют профессиональные знания и понимание современных тенденций развития отрасли по направлениям фармацевтической деятельности с учетом постоянных изменений в науке, фармации и здравоохранении.
Контент направлен на изучение вопросов разработки лекарственных средств; разработка лекарственных форм, совершенствование их состава и технологических схем получения на основе биофармацевтических исследований с использованием современного оборудования для их производства; обнаружения, идентификации, обеспечения качества и безопасности лекарственных средств; фармацевтического менеджмента, принципов и методов организации и управления предприятием, планирования деятельности, методологии ценообразования на лекарственные средства, экономической эффективности фармацевтического производства; надлежащего использования лекарственных средств на основе доказательств в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и требованиями Надлежащих фармацевтических практик.
Практические навыки по специальности "Фармация"
Перечень
Уровень освоения**
1.
Фармакогностический анализа лекарственного сырья
Обучающийся проводит самостоятельно
2.
Технология приготовления лекарственных средств
Обучающийся проводит самостоятельно
3.
Контроль качества лекарственных средств
Обучающийся проводит самостоятельно
4.
Организация приема, учета, хранения и реализация лекарственных средств
Обучающийся проводит самостоятельно
Примечание:
**Уровни освоения практических навыков
Уровень освоения
Описание
Обучающийся проводит самостоятельно
Знание и понимание, применение знаний и пониманий, формирование суждений, коммуникативные способности: самостоятельная работа на лабораторном оборудовании, работа с нормативной и фармацевтической документацией, обоснование методов и технологий, получение, интерпретация и анализ результатов
Приложение 3
к типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Структура типовой учебной программы специальности "Общественное здоровье"
Академическая степень: Бакалавр здравоохранения по образовательной программе "Общественное здоровье"
Наименование циклов и дисциплин
Общая трудоемкость
в академических часах
В академических кредитах
1
2
3
4
1
Цикл общеобразовательные дисциплины

2)
Кәсіби практика
3
Бейіндік пәндер циклы
2850
кем емес
95
кем емес
1)
Жоғары оқу орны және (немесе) таңдау компоненті
2)
Кәсіби практика
4
Оқытудың қосымша түрлері
5
Қорытынды аттестаттау
120
кем емес
4
кем емес
1)
Кешенді емтиханға дайындалу және тапсыру
Барлығы
9000
кем емес
300
кем емес
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша жоғары
білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
2-қосымша
"Фармация" мамандығы бойынша білім беру бағдарламалары бойынша құзыреттер мен оқу нәтижелерінің тізімі
Құзыреттер
Оқу нәтижелері
1
Фармацевтикалық қызмет
Қазақстан халқына фармацевтикалық көмекті ұйымдастыру бойынша білімі мен дағдылардын көрсету
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды көтерме және бөлшек саудада сатуды жүзеге асыру
Дәріханаларда дәрілік заттарды әзірлеу
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың өнеркәсіптік өндірісін ұйымдастыру, өндірістік процестерді басқару
Дәрілік заттардың, фармацевтикалық заттардың, қосалқы заттардың сапасын бақылауды, токсикологиялық маңызды заттардың химиялық және токсикологиялық талдауын жүзеге асыру.
Дәрілік заттарды дұрыс қолдануды жүзеге асыру: дәрілік заттарды тағайындау, кәсіби консультация беру, дәрілік заттардың пайдасы, қауіптері және мүмкін қарсы көрсеткіштері туралы сыни ақпарат беру.
2
Менеджмент
Фармацевтикалық қызметті ұйымдастыру, ұйымды дәрілік заттар мен медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету процестерін тиімді басқару.
Денсаулық сапасы мен денсаулық сақтау жүйесінің нәтижелерін жақсарту үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілерге ықпал ету
3
Тиімді коммуникациялар
Денсаулық сақтау саласындағы мүдделі тараптар арасындағы тиімді коммуникацияларды көрсету, пәнаралық байланыстарды дамыту, үздіксіз кәсіби дамуға мотивация беру және мәдени төзімділікке ие болу.
4
Көшбасшылық және команда құру
Көшбасшылық қасиеттерді (мансаптың алғашқы кезеңінен бастап) және топта жұмыс істеу қабілетін көрсету.
5
Үздіксіз кәсіби даму стратегиясы
Өмір бойы білім алуға ұмтылу, кәсіби құзыреттіліктерді дамыту үшін ғылымдағы, фармациядағы және денсаулық сақтаудағы тұрақты өзгерістер негізінде үздіксіз кәсіби дамудың жеке жоспарының даму траекториясын таңдау
6
Зерттеу қабілеттері
Дәрілер мен медициналық құрылғыларды жасау, зерттеу және шолу.
"Фармация" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Пәндер мен циклдар
Негізгі мазмұны
1.
Базалық пәндер циклі
Негізгі химия ғылымдарының мазмұны биологиялық белсенді қосылыстардың құрылымы мен химиялық қасиеттерін, оларды анықтау мүмкіндігін, физикалық және химиялық процестердің жүру заңдылықтарын зерттеуге бағытталған.
Негізгі фармацевтикалық ғылымдар дәрілік формаларды өндіру технологиясының негіздері, өсімдік шикізатын зерттеу әдістері, дәрілік заттарды талдау негіздері, фармацевтикалық және кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру контекстінде оқытылған.
Негізгі биомедициналық және клиникалық ғылымдардың мазмұны организмнің физиологиялық процестері мен қызметтерін, патологиялық процестер мен аурулардың негізгі көріністерін, дәрілік терапияны зерттеуге бағытталған.
2.
Бейіндік пәндер циклі
Негізгі пәндер ғылымдағы, фармациядағы және денсаулық сақтаудағы тұрақты өзгерістерді ескере отырып, фармацевтикалық қызмет салаларындағы саланы дамытудың заманауи тенденциялары туралы кәсіби білімді және түсінікті қалыптастырады.
Мазмұны дәрілік заттарды әзірлеу мәселелерін зерттеуге; дәрілік формаларды әзірлеу, олардың құрамын және оларды өндіруге арналған заманауи жабдықтарды пайдалана отырып, биофармацевтикалық зерттеулер негізінде алудың технологиялық схемаларын жетілдіру; дәрілік заттарды анықтау, сәйкестендіру, сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету; фармацевтикалық менеджмент, кәсіпорынды ұйымдастыру және басқару принциптері мен әдістері, қызметті жоспарлау, дәрілік заттардың бағасын қалыптастыру әдістемесі, фармацевтикалық өндірістің экономикалық тиімділігі; Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және Тиісті фармацевтикалық тәжірибенің талаптарына сәйкес дәлелдемелерге негізделген дәрілік заттарды орынды пайдалануға бағытталған.
"Фармация" мамандығы бойынша практикалық дағдылар
Тізім
Меңгеру деңгейі**
1.
Дәрілік шикізаттың фармакогностикалық талдау
Студент өз бетінше жүргізеді
2.
Дәрілік заттарды дайындау технологиясы
Студент өз бетінше жүргізеді
3.
Дәрілік заттардың сапасын бақылау
Студент өз бетінше жүргізеді
4.
Дәрілік заттарды қабылдауды, есепке алуды, сақтауды және өткізуді ұйымдастыру
Студент өз бетінше жүргізеді
Ескертпе:
** Практикалық дағдыларды меңгеру деңгейлері
Меңгеру деңгейі Сипаттама
Студент өз бетінше жүргізеді
Білу және түсіну, білім мен түсінікті қолдану, пайымдауды қалыптастыру, коммуникативті дағдылар: зертханалық жабдықта өз бетінше жұмыс, нормативтік және фармацевтикалық құжаттамамен жұмыс, әдістер мен технологияларды негіздеу, нәтижелерді алу, түсіндіру және талдау
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша жоғары
білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
3-қосымша
"Қоғамдық денсаулық" мамандығы бағдарламасының үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы Академиялық дәреже: "Қоғамдық денсаулық" білім беру бағдарламасы бойынша денсаулық сақтау бакалавры
Пәндер мен циклдардың атауы
Жалпы көлемі
Академиялық сағаттарда
Академиялық кредиттерде
1
2
3
4
1
Жалпы білім беретін пәндер циклы

3)
Профессиональная практика
3
Цикл профилирующих дисциплин
Не менее
2700
Не менее
90
1)
Вузовский компонент
2)
Компонент по выбору
3)
Профессиональная практика
4
Дополнительные виды обучения
5
Итоговая аттестация
Не менее 120
Не менее 4
1)
Подготовка и сдача комплексного экзамена
Итого
Не менее 9000
Не менее 300
Приложение 4
к типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Перечень компетенций и результатов обучения программы по специальности "Общественное здоровье"
Компетенции
Результаты обучения
1
2
3
Коммуникации
Выстраивает эффективное межсекторальное взаимодействие с органами власти, организациями, населением, членами сообществ, средства массовой информации для эффективного решения проблем общественного здоровья, в том числе с использованием современных информационных технологий.
Владеет навыками организации работы трудового коллектива, управления человеческими ресурсами, постановки целей и формулирования задач, определения приоритетов деятельности.
Непрерывное профессиональное образование
Способен обучаться в течение всей профессиональной деятельности.
Способен содействовать созданию и распространению знаний и практических навыков, применимых к здоровью. Мыслить критически и эффективно представлять информацию: применять навыки критического мышления при анализе и решении проблем и принятии научно-обоснованных решений для улучшения результатов и качество работы.
Нормативно-правовые акты и учетно-отчетная документация.
Знает и использует в практической деятельности нормативно-правовые акты Республики Казахстан об охране здоровья граждан; санитарное и природоохранное законодательство, правовые основы деятельности специалистов государственной санитарно-эпидемиологической службы.
Способен вести учетно-отчетную документацию, предусмотренную в организациях здравоохранения.
Мониторинг качества среды обитания и состояния здоровья населения.
Осуществляет мониторинг, анализ и оценку данных о качестве среды обитания, состоянии здоровья, степени санитарно-эпидемиологического благополучия населения, показателей деятельности организаций здравоохранения, а также дает оценку информации об удовлетворенности полученной медицинской помощи (доступность, объем и качество).
Общественное здоровье и здравоохранение.
Владеет навыками разработки, организации и проведения санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий по продвижению и охране здоровья населения, профилактике инфекционных, паразитарных и неинфекционных заболеваний, оценки их эффективности.
Способен исследовать, анализировать и оценивать показатели качества различных объектов окружающей среды и формулировать собственные выводы в виде рекомендаций по предотвращению неблагоприятного воздействия на них.
Способен оценить эпидемиологическую обстановку, расследовать эпидемические вспышки, поставить эпидемиологический диагноз и выдать предписания о проведении работ по дезинфекции, дезинсекции и дератизации в очагах инфекционных заболеваний, оценить эффективность иммунопрофилактики среди населения.
Умеет определять риски завоза инфекционных заболеваний из-за рубежа на территорию Республики Казахстан и (или) возникновения случаев инфекционных заболеваний.
Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор
Способен организовать санитарно-эпидемиологический контроль состояния окружающей среды, питьевой воды, продуктов питания, надзор за объектами жизнедеятельности, охрану границ от завоза и распространения особо опасных инфекций с целью разработки мер по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в том числе в условиях чрезвычайных ситуаций.
Умеет осуществлять эпидемиологический надзор и контроль за реализацией профилактических и противоэпидемических мероприятий при инфекционных и паразитарных заболеваниях.
Содержание типовой учебной программы по специальности "Общественное здоровье"
Циклы и дисциплины
Базовое содержание
3.
Цикл базовых дисциплин
Анатомо-физиологические особенности организма, биохимические и клеточные механизмы развития, основные принципы качественного и количественного анализа, применяемые при диагностике и лечении некоторых заболеваний, микробиология, биостатистические расчеты, основы эпидемиологии. Основы коммуникации при общении с населением, коллегами. Основы здоровья и здравоохранения. Современные теории, концепции в понимании общественного здоровья и здравоохранения. Нормативно-правовые акты в деятельности медицинских работников Республики Казахстан. Физиологические основы клинико-физиологических методов исследования организма человека. Навыки критического мышления. Нарушение генетического гомеостаза и его проявление в патологии человека, как фактор риска здоровья. Общие закономерности фармакоэкономики и фармакоэпидемиологии. Факторы, определяющие здоровье. Природные и антропогенные факторы в формировании здоровья населения. Основные задачи оказания первой доврачебной помощи.
Медицинская статистика, ее значение в оценке здоровья населения и деятельности органов и учреждений здравоохранения. Основные принципы и правила биомедицинской этики. Санитарно-эпидемиологический мониторинг за состоянием воздуха, почвы, воды. Факторы производственной среды Санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия. Медико-социальные аспекты здоровья и основы демографии. Факторы, влияющие на здоровье населения. Проблемы здоровья декретированных слоев населения. Физическое развитие, медико-социальные аспекты здоровья отдельных групп населения (женщин, детей и подростков, старшего поколения).
Микробиологические основы дезинфекции, асептики, антисептики. Принципы микробиологической диагностики важнейших бактериальных, вирусных заболеваний. Эпидемиологический надзор, эпидемиологическая диагностика, эпидемиологический анализ. Исследования в области здоровья населения. Терминология и инструментарий доказательной медицины. Нормы Радиационной Безопасности. Радиационная безопасность населения. Основы пропаганды здорового образа жизни. Образ жизни: определение, категории. Качество жизни, здоровье и долголетие. Планирование качества. Управление качеством. Обеспечение качества. Основы экономики и финансирования здравоохранения. Учетно-отчетная документация. Глобализация здравоохранения - существующие реалии в системе охраны здоровья граждан. Внутренняя организация и функция управления. Цель и задачи менеджмента. Действующие нормативно-правовые акты в области гигиены труда, гигиены детей и подростков, нутрициологии и коммунальной гигиены. Политика в области охраны здоровья населения. Международная классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем. Роль и законодательство государственного санитарно-эпидемиологического надзора в охране и укреплении здоровья населения. Схема санитарно-эпидемиологического обследования пищевых предприятий. Контроль санитарного состояния пищевых предприятий. Стандартизация пищевых продуктов, ее гигиеническое и правовое значение. Объекты, виды, методы и задачи гигиенических исследований. Ознакомление с работой по составлению периодической статистической отчетности и единовременных отчетов медицинских организаций по формам и в сроки, установленные уполномоченными органами. Методы и формы организации медико-социальной помощи декретированному слою населения. Нетрудоспособность как социально-правовая категория.
4.
Цикл профилирующих дисциплин
Безопасность и охрана труда. Особенности регулирования труда отдельных категорий населения. Нормативно-правовые акты в области медицины труда. Оценка данных санитарно-лабораторного контроля объектов окружающей среды. Методы изучения, оценки состояния здоровья, физического развития населения. Гигиена образовательной деятельности, физического воспитания детей и подростков Актуальные вопросы военной гигиены. Порядок организации экспертизы качества медицинской помощи в Казахстане. Организация качества медицинских услуг и доступность качественной медицинской помощи. Актуальные вопросы укрепления здоровье и профилактики заболеваний. Государственный контроль и надзор в области здравоохранения. Санитарно-профилактические, противоэпидемические мероприятия, в том числе формы и методы эпидемиологических расследований. Алгоритм расследования увеличения случаев инфекционных и неинфекционных заболеваний. Демографическая политика в Казахстане и мире. Демографический кризис и прирост. Отрицательное и положительное сальдо миграции. Структура населения. Цифровые технологии в здравоохранении. Информационные технологии в научных исследованиях системы здравоохранения, медицинском образовании. Управление персоналом, современные технологии HR-менеджмента. Медицинское страхование. Пакет медицинских услуг. Закуп медицинских услуг. Лекарственное обеспечение. Социально-значимые заболевания. Организация работы в управлении санитарно-эпидемиологического контроля. Проведение анализа проблем в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Схема санитарно-эпидемиологического обследования пищевых предприятий. Контроль санитарного состояния пищевых предприятий. Гигиена труда. Оценка профессионального риска. Средства индивидуальной защиты. Аттестация рабочих мест по условиям труда. Гигиенические основы проектирования, строительства и требования к благоустройству, оборудованию учреждений. Санитарно-эпидемиологические требования, предъявляемые к коммунальным объектам. Аккредитация в здравоохранении Республики Казахстан. Законодательная и нормативно-правовая база процесса аккредитации в Республики Казахстан. Стандарты аккредитации. Управление качеством медицинских услуг, SWOT-анализ. Единая государственная информационная система здравоохранения. Система информационной обработки данных. Основные требования к системам управления базами данных. Основные методы социальной защиты и охраны здоровья населения. Концепция организации первичной медико-санитарной помощи. Организация школ здоровья, мероприятий по профилактике, предупреждению заболеваний.
Практические навыки по специальности "Общественное здоровье"
Перечень
Уровень освоения**
1.
Навык заполнения учетно-отчетной документации, работа со статистическими данными.
Знать основы национальной международной политики организации и управления в области общественного здоровья и здравоохранения.
Знать и понимать
2.
Навыки организации скрининговых мероприятий. Навыки эпидемиологического обследования очага инфекционного заболевания. Навыки планирования противоэпидемических и профилактических мероприятий, направленных на локализацию (ликвидацию) эпидемического очага. Владеть методами оценки здоровья населения и его материально-физических, радиологических, химических и биолого-экологических детерминантов.
Проводить под руководством наставника
3.
Навыки организации школ здоровья, программ по управлению заболеванием, популяризация здорового образа жизни, профилактических программ по сохранению и укреплению здоровья населения. Анализ учетно-отчетной документации. Навыки проведения анализа проблем в области санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
Организовывать и проводить под контролем наставника
Применение нормативно-правовых актов в своей работе. Владеть методами оценки качества воды, почвы, воздуха, параметров микроклимата, освещения, отопления и вентиляции в жилых, общественных и промышленных помещениях, рекомендовать меры по их организации.
Самостоятельно применять и владеть
4.
Навыки организации работы в управлении здравоохранением. Навыки организации работы в управлении санитарно-эпидемиологического контроля. Навыки проведения анализа проблем в области общественного здоровья и здравоохранения. Организовать эпидемиологический надзор за инфекционными и неинфекционными заболеваниями.
Самостоятельно организовывать и анализировать
Примечание:
**Уровни освоения практических навыков
Уровень освоения
Описание
Знать и понимать
Знакомство с организацией статистической работы медицинского учреждения. Понимает правильность полученных данных, их сопоставимость по отдельным подразделениям с данными за предшествующие периоды. Систематизирует и обрабатывает цифровые данные.
Проводить под руководством наставника
Организация и проведение специфической и неспецифической профилактики. Порядок расследования поствакцинальных осложнений. Организация и проведение дезинфекции, стерилизации, дератизации. Эпидемиологическая диагностика.
Организовывать и проводить под контролем наставника
Организация работы в управлении санитарно-эпидемиологического контроля. Задачи, структура, формы и методы работы. Функциональные обязанности главных специалистов. Особенности характера и содержания выполняемых работ различных отделов управления. Стандарты, основная учетно-отчетная документация. Организация школ здоровья по социально-значимым заболеваниям.
Самостоятельно организовывать и анализировать
Задачи, структура, методы и формы работы, должностные обязанности главных специалистов, характер и содержание их работы. Стандарты, основная учетно-отчетная документация. Текущий санитарно-эпидемиологический надзор. Организовать эпидемиологический надзор за инфекционными и неинфекционными заболеваниями.
Приложение 5
к типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Структура типовой учебной программы специальности "Сестринское дело"
Академическая степень: Бакалавр здравоохранения по образовательной программе "Сестринское дело"
Наименование циклов и дисциплин
Общая трудоемкость
в академических часах
в академических кредитах
1
2
3
4
Цикл общеобразовательных дисциплин

3)
Кәсіби практика
3
Бейіндік пәндер циклы
2700
кем емес
90
кем емес
1)
Жоғары оқу орны компоненті
2)
Таңдау компоненті
3)
Кәсіби практика
4
Оқытудың қосымша түрлері
5
Қорытынды аттестаттау
120 кем емес
4 кем емес
1)
Кешенді емтиханға дайындалу және тапсыру
Барлығы
9000 кем емес
300 кем емес
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша жоғары
білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
4-қосымша
"Қоғамдық денсаулық" мамандығы бағдарламалары бойынша құзыреттер мен оқу нәтижелерінің тізімі
Құзыреттер
Оқу нәтижелері
1
2
3
1
Коммуникациялар
Қоғамдық денсаулық мәселелерін тиімді шешу үшін, заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, билік органдарымен, ұйымдармен, халықпен, қоғамдастық мүшелерімен, бұқаралық ақпарат құралдарымен тиімді салааралық өзара іс-қимыл жасайды
Еңбек ұжымының жұмысын ұйымдастыру, еңбек ресурстарын басқару, мақсат қою және міндеттерді тұжырымдау, қызметтің басым бағыттарын анықтау дағдыларына ие
2
Үздіксіз кәсіптік білім беру
Бүкіл кәсіби қызметі барысында білім алуға қабілетті
Денсаулық сақтау үшін қолданылатын білім мен практикалық дағдыларды құруға және таратуға үлес қоса алады. Сыни тұрғыдан ойланады және ақпаратты тиімді ұсынады: жұмыс нәтижелері мен сапасын жақсарту үшін мәселелерді талдау мен шешуде және дәлелді шешімдер қабылдауда сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын қолданады.
3
Нормативтік-құқықтық актілер және есептеме құжаттамалары
Азаматтардың денсаулығын сақтау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін біледі және тәжірибеде пайдаланады; санитариялық-экологиялық заңнама, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет мамандары қызметінің құқықтық негіздері.
Денсаулық сақтау ұйымдарында қарастырылған есептеме құжаттамасын жүргізе алады
4
Қоршаған орта сапасын және халық денсаулығының жай-күйін бақылау
Халықтың денсаулық жағдайы, қоршаған ортасының сапасы, санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығының деңгейі, денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы деректерге мониторингті, талдауды және бағалауды жасайды, сондай-ақ алынған медициналық көмекке қанағаттану туралы ақпаратқа бағалау (қолжетімділігі, көлемі және сапасы) жүргізеді.
5
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау
Халық денсаулығын нығайту және қорғау, инфекциялық, паразиттік және инфекциялық емес аурулардың профилактикасы, сонымен қатар олардың тиімділігін бағалау бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды әзірлеу, ұйымдастыру және жүзеге асыру дағдыларына ие.
Әртүрлі қоршаған орта объектілерінің сапа көрсеткіштерін зерттеп, талдап, бағалай алады және оларға қолайсыз әсерлердің алдын алу бойынша ұсыныстар түрінде өзіндік қорытынды жасай алады.
Эпидемиологиялық жағдайды бағалау, эпидемия ошақтарын тексеру, эпидемиологиялық диагноз қою және инфекциялық аурулар ошақтарында дезинфекция, дезинсекция және дератизация бойынша нұсқаулықтар беру, халық арасында жүргізілген иммунопрофилактиканың тиімділігін бағалау.
Шетелден Қазақстан Республикасының аумағына инфекциялық ауруларды әкелу және (немесе) инфекциялық аурулардың пайда болу қаупін анықтауға қабілетті
6
Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлеу мақсатында, оның ішінде төтенше жағдайларда кезінде қоршаған ортаның, ауыз судың, азық-түліктің жай-күйіне санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды, өмірлік маңызы бар объектілерді қадағалауды, шекараны аса қауіпті инфекциялардың кіруінен және таралуынан қорғауды ұйымдастыруға қабілетті.
Инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу және эпидемияға қарсы іс-шаралардың орындалуын эпидемиологиялық қадағалауды және бақылауды жүзеге асыруға қабілетті.
"Қоғамдық денсаулық" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Пәндер мен циклдар
Негізгі мазмұны
3.
Базалық пәндер циклі
Ағзаның анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері, дамудың биохимиялық және жасушалық механизмдері, кейбір ауруларды диагностикалау мен емдеуде қолданылатын сапалық және сандық талдаудың негізгі принциптері, микробиология, биостатистикалық есептеулер, эпидемиология негіздері. Халықпен, әріптестермен қарым-қатынас жасаудағы қарым-қатынас негіздері.
Денсаулық және денсаулық сақтау негіздері. Қоғамдық денсаулықты және денсаулық сақтауды түсінудегі заманауи теориялар, концепциялар. Қазақстан Республикасының медицина қызметкерлерінің қызметіндегі нормативтік құқықтық актілер. Адам ағзасын зерттеудің клиникалық және физиологиялық әдістерінің физиологиялық негіздері. Сыни тұрғыдан ойлау дағдылары. Генетикалық гомеостаздың бұзылуы және оның адам патологиясында денсаулыққа қауіп факторы ретінде көрінуі.
Фармакоэкономика мен фармакоэпидемиологияның жалпы заңдылықтары. Денсаулықты анықтайтын факторлар. Қоғамдық денсаулықты қалыптастырудағы табиғи және антропогендік факторлар. Алғашқы медициналық көмек көрсетудің негізгі міндеттері.
Медициналық статистика, оның халық денсаулығын және денсаулық сақтау органдары мен мекемелерінің қызметін бағалаудағы маңызы.
Биомедициналық этиканың негізгі принциптері мен ережелері. Ауаның, топырақтың, судың жағдайына санитарлық-эпидемиологиялық мониторинг. Жұмыс ортасының факторлары Санитарлық-эпидемияға қарсы және санитарлық-профилактикалық іс-шаралар. Денсаулықтың медициналық-әлеуметтік аспектілері және демография негіздері. Халық денсаулығына әсер ететін факторлар. Халықтың декреттік қабаттарының денсаулық мәселелері. Халықтың жекелеген топтарының (әйелдердің, балалар мен жасөспірімдердің, аға ұрпақтың) физикалық дамуы, денсаулығының медициналық-әлеуметтік аспектілері.
Дезинфекцияның микробиологиялық негіздері, асептика, антисептика. Аса маңызды бактериялық және вирустық аурулардың микробиологиялық диагностикасының принциптері. Эпидемиологиялық қадағалау, эпидемиологиялық диагностика, эпидемиологиялық талдау. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы зерттеулер. Дәлелді медицинаның терминологиясы мен құралдары. Радиациялық қауіпсіздік стандарттары. Халықтың радиациялық қауіпсіздігі. Салауатты өмір салтын насихаттау негіздері. Өмір салты: анықтамасы, категориялары. Өмір сапасы, денсаулық және ұзақ өмір сүру.
Сапаны жоспарлау. Сапаны бақылау. Сапа кепілдігі. Экономика және денсаулық сақтауды қаржыландыру негіздері. Бухгалтерлік есеп және есеп беру құжаттамасы. Денсаулық сақтаудың жаһандануы – азаматтардың денсаулығын қорғау жүйесіндегі бар шындық. Ішкі ұйымдастыру және басқару функциясы. Басқарудың мақсаты мен міндеттері. Еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тамақтану және коммуналдық гигиена саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер. Қоғамдық денсаулық сақтау саясаты. Аурулардың халықаралық классификациясы және олармен байланысты денсаулық проблемалары. Халықтың денсаулығын сақтау мен нығайтудағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалаудың
рөлі мен заңнамасы. Тамақтану кәсіпорындарын санитарлық-эпидемиологиялық тексеру схемасы. Тамақ кәсіпорындарын санитарлық бақылау. Тамақ өнімдерін стандарттау, оның гигиеналық және құқықтық маңызы. Гигиеналық зерттеудің объектілері, түрлері, әдістері және міндеттері. Уәкiлеттi органдар белгiлеген нысандар мен мерзiмдерде медициналық ұйымдардың мерзiмдiк статистикалық есептiлiктi және бiржолғы есептiлiктi жасау жөнiндегi жұмыстармен танысу. Халықтың декреттелген қабатына медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастырудың әдістері мен нысандары. Мүгедектік әлеуметтік-құқықтық категория ретінде.
4.
Бейіндік пәндер циклі
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау. Халықтың жекелеген санаттарының еңбегін реттеу ерекшеліктері. Еңбек медицинасы саласындағы нормативтік-құқықтық актілер. Қоршаған орта объектілерінің санитарлық-зертханалық бақылау деректерін бағалау. Халықтың денсаулық жағдайын, физикалық дамуын зерттеу, бағалау әдістері. Оқу іс-әрекетінің гигиенасы, балалар мен жасөспірімдердің дене тәрбиесі Әскери гигиенаның өзекті мәселелері. Қазақстандағы медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізуді ұйымдастыру тәртібі.
Медициналық қызметтердің сапасын және сапалы медициналық көмектің қолжетімділігін ұйымдастыру. Денсаулықты нығайту және аурудың алдын алудың өзекті мәселелері. Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау. Санитарлық-профилактикалық, эпидемияға қарсы іс-шаралар, оның ішінде эпидемиологиялық зерттеулердің нысандары мен әдістері. Жұқпалы және жұқпалы емес аурулардың көбеюін зерттеу алгоритмі. Қазақстандағы және әлемдегі демографиялық саясат. Демографиялық дағдарыс және өсу. Көші-қонның теріс және оң сальдосы. Халықтың құрылымы. Денсаулық сақтаудағы цифрлық технологиялар. Денсаулық сақтау жүйесін ғылыми зерттеудегі ақпараттық технологиялар, медициналық білім. Персоналды басқару, HR-менеджменттің заманауи технологиялары. Медициналық сақтандыру. Медициналық пакет. Медициналық қызметтерді сатып алу. Медициналық қамтамасыз ету. Әлеуметтік маңызы бар аурулар. Санитарлық-эпидемиологиялық бақылау бөліміндегі жұмысты ұйымдастыру. Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы проблемаларды талдау. Тамақтану кәсіпорындарын санитарлық-эпидемиологиялық тексеру схемасы. Тамақ кәсіпорындарын санитарлық бақылау. Еңбек гигиенасы. Кәсіптік тәуекелді бағалау. Жеке қорғаныс құралдары. Еңбек жағдайлары бойынша жұмыс орындарын аттестаттау. Мекемелерді жобалаудың, құрылысының гигиеналық негіздері және жақсартуға қойылатын талаптар, жабдықтау. Коммуналдық шаруашылық объектілеріне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу. Қазақстан Республикасындағы аккредиттеу процесінің заңнамалық және нормативтік базасы. Аккредиттеу стандарттары.
Медициналық қызметтердің сапасын басқару, SWOT-талдау. Денсаулық сақтаудың бірыңғай мемлекеттік ақпараттық жүйесі. Ақпаратты өңдеу жүйесі. Мәліметтер базасын басқару жүйелеріне қойылатын негізгі талаптар. Әлеуметтік қорғау және халықтың денсаулығын қорғаудың негізгі әдістері. Алғашқы медициналық-санитарлық көмекті ұйымдастыру түсінігі. Денсаулық мектептерін ұйымдастыру, аурудың алдын алу, алдын алу шаралары.
"Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша тәжірибелік дағдылар
Тізім
Меңгеру деңгейі**
1.
Тіркеу-есеп беру құжаттарын толтыру, статистикалық мәліметтермен жұмыс істеу дағдысы.
Қоғамдық денсаулық сақтау және денсаулық сақтау саласындағы ұйымдастыру мен басқарудың ұлттық халықаралық саясатының негіздерін білу.
Білу және түсіну
2.
Скринингтік шараларды ұйымдастыру. Жұқпалы ауру ошағын эпидемиологиялық тексеру. Эпидемия ошағын оқшаулауға (жоюға) бағытталған эпидемияға қарсы және профилактикалық іс-шараларды жоспарлау дағдылары. Халық денсаулығын және оның физикалық, радиологиялық, химиялық, биологиялық және экологиялық детерминанттарын бағалаудың өзіндік әдістері.
Тәлімгердің жетекшілігімен жүргізу
3.
Денсаулық мектептерін, ауруларды басқару бағдарламаларын ұйымдастыру, салауатты өмір салтын насихаттау, халықтың денсаулығын сақтау және жақсарту бойынша профилактикалық бағдарламаларды ұйымдастыру дағдылары. Бухгалтерлік және есеп беру құжаттамасын талдау. Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы проблемаларды талдау дағдылары.
Тәлімгердің бақылауымен ұйымдастыру және өткізу
Құқықтық актілерді өз қызметінде қолдану. Тұрғын, қоғамдық және өндірістік үй-жайлардағы судың, топырақтың, ауаның сапасын, микроклимат параметрлерін, жарықтандыруды, жылытуды және желдетуді бағалаудың өзіндік әдістері, оларды ұйымдастыру шараларын ұсынады.
Өз бетінше қолдану және меңгеру
4.
Денсаулық сақтауды басқарудағы ұйымдастырушылық дағдылар. Санитарлық-эпидемиологиялық бақылау бөлімінде жұмысты ұйымдастыру дағдысы. Қоғамдық денсаулық сақтау және денсаулық сақтау саласындағы проблемаларды талдау дағдылары. Жұқпалы және жұқпалы емес ауруларды эпидемиологиялық қадағалауды ұйымдастыру.
Өз бетінше ұйымдастыру және талдау
Ескертпе:
**Практикалық дағдыларды меңгеру деңгейлері
Меңгеру деңгейлері
Сипаттама
Білу және түсіну
Медициналық мекеменің статистикалық жұмысын ұйымдастырумен таныстыру. Алынған мәліметтердің дұрыстығын, олардың жеке бөлімшелер бойынша өткен кезеңдердің деректерімен салыстырылуын түсінеді. Сандық деректерді ұйымдастырады және өңдейді.
Тәлімгердің жетекшілігімен жүргізу
Спецификалық және спецификалық емес профилактиканы ұйымдастыру және жүзеге асыру. Вакцинациядан кейінгі асқынуларды зерттеу тәртібі. Дезинфекцияны, зарарсыздандыруды, дератизацияны ұйымдастыру және өткізу. Эпидемиологиялық диагностика.
Тәлімгердің бақылауымен ұйымдастыру және өткізу
Санитарлық-эпидемиологиялық бақылау бөліміндегі жұмысты ұйымдастыру. Жұмыстың міндеттері, құрылымы, формалары мен әдістері. Негізгі мамандардың функционалдық міндеттері. Басқарудың әртүрлі бөлімшелері орындайтын жұмыстардың сипаты мен мазмұнының ерекшеліктері. Стандарттар, негізгі есеп және есеп беру құжаттамасы. Әлеуметтік маңызы бар аурулар бойынша денсаулық мектептерін ұйымдастыру.
Өз бетінше ұйымдастыру және талдау
Міндеттері, құрылымы, жұмыс әдістері мен формалары, негізгі мамандардың лауазымдық міндеттері, олардың жұмысының сипаты мен мазмұны. Стандарттар, негізгі есеп және есеп беру құжаттамасы. Ағымдағы санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау. Жұқпалы және жұқпалы емес ауруларды эпидемиологиялық қадағалауды ұйымдастыру.
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша жоғары
білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
5-қосымша
"Мейіргер ісі" мамандығының үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Академиялық дәрежесі: "Мейіргер ісі" білім беру бағдарламасы бойынша денсаулық сақтау бакалавры
Пәндер мен циклдардың атауы
Жалпы көлемі
Академиялық сағаттарда
Академиялық кредиттерде
1
2
3
4
1.
Жалпы білім беретін пәндер циклы

1800
Не менее
60
1)
Вузовский компонент
2)
Компонент по выбору
3)
Профессиональная практика
4
Дополнительные виды обучения
4
Итоговая аттестация
Не менее
120
Не менее
4
Подготовка и сдача комплексного экзамена
Итого
Не менее
7200
Не менее
240
Приложение 6
к типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Перечень компетенций и результатов обучения программы по специальности "Сестринское дело"
Компетенции
Результаты обучения программы
1
2
3
1.
Непрерывное профессиональное развитие
Умеет планировать непрерывное совершенствование своего профессионального развития, учитывая последние достижения науки и технологии, для оказания сестринских услуг лицам/пациентам, семьям и группам.
Соблюдает принципы профессиональной этики с целью защиты прав и интересов пациентов/клиентов, семей и групп, поддерживая атмосферу рабочей обстановки и, улучшая культуру организации.
Анализирует критически и использует надежную, современную, научно-обоснованную информацию по разным дисциплинам.
2.
Коммуникация
Демонстрирует четкую, эффективную и профессиональную коммуникацию и взаимодействие с отдельными лицами/пациентами, семьями и группами, коллегами и другими специалистами в разных ситуациях.
Использует разнообразие информационных и коммуникационных технологий при выполнении профессиональных задач, используя единую сеть безопасной медицинской информации.
3.
Обучение и наставничество
Обучает и мотивирует отдельных лиц/пациентов, семей и групп, используя пациент-центрированные методы обучения для содействия здоровому образу жизни, расширению функциональных возможностей, самостоятельности и уходу за собой в повседневной жизни.
Способен обучать специалистов по разным видам деятельности, направленной на улучшение качества, эффективности и безопасности сестринского ухода.
4.
Клинический сестринский уход
Применяет научные знания, технологические достижения и профессиональные навыки, чтобы обеспечить и содействовать безопасности отдельных лиц/пациентов, семей, групп, персонала и окружающей среды.
Способен самостоятельно ставить сестринский диагноз, используя современные теоретические и клинические знания, основанные на принципах доказательной медицины.
5.
Менеджмент в сестринском деле и качество сестринских услуг
Признает высокую ценность профессионального развития, потенциал сотрудников и команды, ключевые принципы в руководстве, необходимые для координации командной работы, эффективно использует методы управления конфликтами.
Самостоятельно обеспечивает и оценивает качество сестринского ухода и услуг, предоставляемых в соответствии с нормативно-правовыми актами.
6.
Укрепление здоровья
Способен анализировать состояние здоровья населения, внедряя программы укрепления здоровья при социально-значимых заболеваниях и оценивая их эффективность на индивидуальном уровне, уровне семьи и населения.
Содержание типовой учебной программы по специальности "Сестринское дело"
Циклы и дисциплины
Базовое содержание
1
Цикл базовых дисциплин
Изучение теоретических дисциплин, изучающих анатомию, физиологию человека- строение, топографию и развитие клеток, тканей, органов и систем организма во взаимодействии с их функцией в норме и патологии, динамику физиологических процессов в различные возрастные периоды человека – становление и старение организма.
Эпидемиологию и инфекционный контроль: особенности возникновения и распространения инфекционных болезней в условиях медицинской организации; эпидемиологический надзор и основы профилактики инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
Группа дисциплин включающих организацию сестринского дела и клиническую практику: этапы сестринского процесса, первичная сестринская оценка, выявление проблем пациента, планирование и осуществление сестринского ухода. Сестринские манипуляции (оказание медицинских услуг) при оказании помощи больным с заболеваниями внутренних органов; поддержание безопасной среды для пациента; взаимодействие в лечебной бригаде. Основные лекарственные группы и фармакотерапевтическое действие лекарств по группам. Побочные эффекты, виды реакций и осложнений лекарственной терапии. Изучение и оценка здоровья населения, факторы его обуславливающие. Организация работы в соответствии с порядками оказания медицинской помощи.
2
Цикл профилирующих дисциплин
Теоретические и практические аспекты современной парадигмы медицинской помощи, основанной на сочетании научных доказательств, клинического опыта и предпочтений пациента; Научно-исследовательской работа в сфере сестринской деятельности: обучение навыкам поиска медицинской информации в национальных и международных базах данных медицинской литературы, а также в ведущих рецензируемых журналах.
Теоретико-методологические основы инноваций в области сестринского дела. Разработка и внедрение системы управления качеством сестринской помощи. Количественные и качественные методы исследования (основы биостатистики). Разработка и внедрение стандартов качества оказания сестринской помощи, повышение культуры обслуживания пациентов, Организация внедрения сестринских инноваций в медицинском учреждении.
Лидерство и власть в системе управления сестринским персоналом. Организация труда и управление переменами сестринской деятельности в медицинской организации. Управление качеством медицинской (сестринской) помощи и сестринскими ресурсами в системе здравоохранения. Самоуправление, адаптация и мотивация в системе управления сестринской службой. Планирование карьерного роста в сестринском деле.
Практические навыки по специальности "Сестринское дело"
Перечень
Уровень освоения**
Организационные - диагностические
1
Проводить сестринский осмотр и ставить сестринский диагноз
BPU
2
Составлять план сестринских вмешательств, при различных заболеваниях
BPU
3
Владеть коммуникативными навыками в работе с пациентами и врачами
BPU
4
Составить сестринскую историю болезни
BPU
5
Оценивать результаты действия лекарственных средств, при субъективном и объективном обследовании пациента
BPU
6
Организовать уход за пациентами в зависимости от диагностированных проблем
BPU
7
Выписывать рецепты: общие, льготные, наркотические
BPU
8
Анализировать статистические показатели здоровья населения и деятельности организаций здравоохранения
BPU
9
Применять принципы организации медико-социальной помощи и гериатрии, в медицинских организациях и на дому
BPU
10
Применять основы организации медицинской и социальной реабилитации
BPU
11
Организовать систему мероприятий по обеспечению безопасной больничной среды и осуществлять контроль
PU
12
Осуществлять взаимодействие со специалистами лечебных учреждений по вопросам организации лекарственного обеспечения
PU
13
Организовать систему делопроизводства в медицинском учреждении, учетно-отчетную деятельность с использованием современных информационных технологий
PU
14
Организовать работу сестринского персонала по реализации государственных программ, формированию здорового образа жизни, применять методы и средства гигиенического воспитания
BPU
15
Применять правила техники безопасности и охраны труда в медицинских учреждениях и контролировать их выполнения.
BPU
16
Организовать доврачебную помощь в условиях чрезвычайных ситуации
BPU
17
Владеть основами первой медицинской и доврачебной помощи
BPU
18
Интерпретировать результаты лабораторных и инструментальных методов обследования
PU
19
Использовать методы социально-экономических наук, для анализа социально-значимых проблем и процессов, в различных видах профессиональной деятельности
PU
20
Организовать на научной основе свой труд, пользоваться компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации, в пределах компетенции медицинской сестры
PU
21
Организовывать работу исполнителей, принять управленческие решения, связанные с трудовыми ресурсами организации;
PU
22
Оценивать уровень профессиональной готовности исполнителей в области сестринского дела, проводить обучение медицинского персонала по решению профессиональных задач;
BPU
23
Обеспечить преемственность терапевтических мероприятий в стационарной и диспансерной помощи.
BPU
24
Разрабатывать индивидуальную программу по уходу за больным в рамках общих программ реабилитации
BPU
25
Выявлять признаки временной или стойкой, частичной или полной утраты трудоспособности
PU
Лечебные
26
Оказать медицинскую помощь при неотложных и угрожающих жизни состояниях внутренних болезней: клиническая смерть; шок (анафилактический, токсический, травматический, геморрагический, кардиогенный); обморок, коллапс, кома (анемическая, гипогликемическая, диабетическая, мозговая, печеночная, неясной этиологии); острая дыхательная недостаточность, отек легкого; отек гортани, ложный круп, астматический статус, отек Квинке, острая сердечная недостаточность; гипертонический криз; стенокардия, инфаркт миокарда; печеночная колика; кровотечение (артериальное, венозное, желудочно-кишечное, носовое, легочное); почечная колика; острая задержка мочи; острая почечная недостаточность; острая печеночная недостаточность; острая надпочечниковая недостаточность; тиреотоксический криз; преэклампсия, эклампсия
PU
27
Оказать медицинскую помощь при неотложных и угрожающих жизни состояниях неотложных состояниях неврологических заболеваний: сотрясение, ушиб, сдавление головного мозга; мозговой инсульт;
PU
28
Оказать медицинскую помощь при неотложных и угрожающих жизни состояниях неотложных состояниях хирургических и травматологических заболеваний: острый живот; переломы костей, вывихи, ушибы, раны, растяжения
PU
29
Оказать медицинскую помощь при неотложных и угрожающих жизни состояниях неотложных состояниях психических заболеваний: судорожные состояния, эпилептический статус; алкогольный делирий, абстинентный синдром; психомоторное возбуждение
PU
30
Оказать медицинскую помощь при неотложных и угрожающих жизни состояниях неотложных состояниях офтальмологических заболеваний: острый приступ глаукомы
PU
31
Оказать медицинскую помощь при неотложных и угрожающих жизни состояниях неотложных состояниях отоларингологических заболеваний: отит, ринит, фарингит, синусит, осмотр инородного тела
PU
32
Оказать медицинскую помощь при неотложных и угрожающих жизни состояниях неотложных состояниях в акушерстве и гинекологии: в предродовой и послеродовой деятельницы женщин и в неонатологии
PU
33
Оказать медицинскую помощь при неотложных и угрожающих жизни состояниях неотложных состояниях детских заболеваний: рахит, гипотрофия, недоношенность, анемия
PU
34
Оказать медицинскую помощь при неотложных и угрожающих жизни состояниях неотложных состояниях инфекционных заболеваний и работа в очагах особо опасных инфекций
PU
35
Оказать медицинскую помощь при прочих неотложных состояниях: химические и термические ожоги, обморожения; поражение электрическим током, молнией, тепловой и солнечный удары; отравления; утопление, удушение
PU
36
Уметь оказать многопрофильную квалифицированную помощь детскому, взрослому населению, лицам пожилого и старческого возраста (уход за глазами, ушами и кожей, промывание желудка, клизмы, инъекции, антропометрические измерение тела, измерение артериального давления, частоту сердечных сокращений, частоту дыхательных движений, техника проведения электрокардиограммы)
BPU
Профилактические
37
Проводить санитарно-просветительную работу
BPU
38
Организовать проведение комплекса профилактических мероприятий для улучшения здоровья населения и уменьшения риска на участке
PU
39
Применять научные представления о здоровом образе жизни для пропаганды здорового образа жизни
PU
40
Применять знание в области семейной медицины, анализировать ресурсы медицинской и социальной помощи семье и помогать в их использовании
PU
41
Вести документацию по иммунопрофилактике населения
BPU
Примечание:
**Уровни освоения практических навыков
Уровень освоения
Описание
BU
базовый уровень (осуществляет доврачебную медицинскую и медико-социальную помощь, при этом предоставляет медицинскую помощь)
PU
продвинутый уровень (практико-ориентированные специалисты сестринского дела с навыками критического и аналитического мышления, способных эффективно использовать полученные знания в практической деятельности, расширение профессиональных навыков, сестринская оценка, сестринский диагноз, сестринские технологии и вмешательства)
BPU
более продвинутый уровень (развитие профессиональной сестринской деятельности; развитие сестринского образования и исследований)
Приложение 7
к типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы непрерывного интегрированного медицинского образования

1800
Кем емес
60
Кем емес
1)
Жоғары оқу орны компоненті
2)
Таңдау компоненті
3)
Кәсіби практика
2. 4
Оқытудың қосымша түрлері
3.4
Қорытынды аттестаттау
120
4
Кешенді емтиханға дайындалу және тапсыру
Барлығы
7200
240
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша жоғары
білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
6-қосымша
"Мейіргер ісі" мамандығы бағдарламасы бойынша құзыреттер мен оқу нәтижелерінің тізімі
Құзыреттер
Бағдарламаның оқу нәтижелері
1
2
3
1.
Үздіксіз кәсіби даму
Жеке тұлғаларға/пациенттерге, отбасылар мен топтарға мейіргерлік қызмет көрсету үшін ғылым мен техниканың соңғы жетістіктерін ескере отырып, өзінің кәсіби дамуын үздіксіз жетілдіруді жоспарлай алады
Пациенттердің/клиенттердің, отбасылар мен топтардың құқықтары мен мүдделерін қорғау, жұмыс ортасының атмосферасын сақтау және ұйым мәдениетін арттыру мақсатында кәсіби әдеп қағидаларын сақтайды
Сыни тұрғыдан талдайды және барлық пәндер бойынша сенімді, өзекті, дәлелді ақпаратты пайдаланады
2.
Коммуникация
Әртүрлі жағдайларда жеке адамдармен/пациенттермен, жанұялармен және топтармен, әріптестермен және басқа мамандармен нақты, тиімді және кәсіби қарым-қатынас пен өзара әрекеттесуді көрсетеді
Қауіпсіз медициналық ақпараттың бірыңғай желісін пайдалана отырып, кәсіби тапсырмаларды орындауда әртүрлі ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады
3.
Оқыту және тәлімгерлік
Күнделікті өмірде салауатты өмір сүруге, мүмкіндіктерді кеңейтуге, автономияға және өзін-өзі күтуге көмектесу үшін пациентке бағытталған оқыту әдістерін пайдалана отырып, жеке тұлғаларды/пациенттерді, отбасыларды және топтарды оқытады және ынталандырады.
Мейіргер күтімінің сапасын, тиімділігін және қауіпсіздігін арттыруға бағытталған әртүрлі іс-шараларға мамандарды дайындауға қабілетті
4.
Клиникалық мейіргерлік күтім
Жеке адамдардың/пациенттердің, отбасылардың, топтардың, қызметкерлердің және қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ету және ілгерілету үшін ғылыми білімді, технологиялық жетістіктерді және кәсіби дағдыларды қолданады..
Дәлелді медицина қағидаларына негізделген заманауи теориялық және клиникалық білімді пайдалана отырып, өз бетінше мейіргерлік диагноз қоя алады.
5.
Мейіргер ісін басқару және мейіргерлік қызметтің сапасы
Кәсіби дамудың жоғары құндылығын, қызметкерлер мен ұжымның әлеуетін, топ жұмысын үйлестіру үшін қажетті көшбасшылықтағы негізгі қағидаларын мойындайды, жанжалдарды басқару әдістерін тиімді пайдаланады.
Нормативтік құқықтық актілерге сәйкес мейіргерлік күтім мен көрсетілетін қызметтердің сапасын дербес қамтамасыз етеді және бағалайды.
6.
Денсаулықты нығайту
Халық денсаулығының жай-күйіне талдау жасай алады, әлеуметтік маңызы бар аурулар бойынша денсаулықты нығайту бағдарламаларын іске асырады және олардың жеке, отбасы және халық деңгейінде тиімділігін бағалай алады
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Пәндер мен циклдар
Негізгі мазмұны
1
Базалық пәндер циклі
Анатомияны, адам физиологиясын зерттейтін теориялық пәндер – жасушалардың, ұлпалардың, ағзалар мен жүйелердің құрылымын, топографиясын және қалыпты және патологиялық жағдайларда олардың қызметімен өзара әрекеттесуін, әртүрлі жас кезеңдеріндегі физиологиялық процестердің динамикасын, адам ағзаның қалыптасуы мен қартаюы зерттейтін теориялық пәндер.
Эпидемиология және инфекциялық бақылау: медициналық ұйымда жұқпалы аурулардың пайда болу және таралу ерекшеліктері; эпидемиологиялық қадағалау және медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялардың алдын алу негіздері.
Мейіргер ісін ұйымдастыруды және клиникалық тәжірибені қамтитын пәндер тобы: мейіргерлік процестің кезеңдері, мейіргер ісін бастапқы бағалау, пациенттің проблемаларын анықтау, мейіргерлік күтімді жоспарлау және жүзеге асыру. Ішкі ағзалардың аурулары бар науқастарға көмек көрсету кезіндегі мейірбикелік манипуляциялар (медициналық қызмет көрсету); пациент үшін қауіпсіз ортаны сақтау; емдеу тобындағы ынтымақтастық.
Негізгі дәрілік топтар және топтар бойынша дәрілік заттардың фармакотерапиялық әсері. Дәрілік терапияның жанама әсерлері, реакция түрлері және асқынулары. Халықтың денсаулығын, оны анықтайтын факторларды зерттеу және бағалау. Медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес жұмысты ұйымдастыру.
2
Бейіндік пәндер циклі
Ғылыми дәлелдемелердің, клиникалық тәжірибенің және пациенттердің қалауы негізіндегі заманауи медициналық көмек парадигмасының теориялық және практикалық аспектілері; Мейіргер ісі саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстары: медициналық әдебиеттердің ұлттық және халықаралық деректер қорларында, сонымен қатар жетекші рецензияланған журналдарда медициналық ақпаратты іздеу дағдыларына үйрету. Мейіргер ісі саласындағы инновациялардың теориялық және әдістемелік негіздері. Мейіргер күтімінің сапа менеджменті жүйесін әзірлеу және енгізу. Сандық және сапалық зерттеу әдістері (биостатистика негіздері). Мейіргерлік көмек көрсетудің сапа стандарттарын әзірлеу және енгізу, науқастарды күту мәдениетін арттыру, Медициналық мекемеде мейіргерлік инновацияларды енгізуді ұйымдастыру.
Мейіргер персоналын басқару жүйесіндегі көшбасшылық және билік. Медициналық ұйымда жұмысты ұйымдастыру және мейіргерлік қызметтегі өзгерістерді басқару. Денсаулық сақтау жүйесіндегі медициналық (мейіргерлік) күтім мен мейіргерлік ресурстардың сапасын басқару. Мейіргер қызметін басқару жүйесінде өзін-өзі басқару, бейімделу және мотивация. Мейіргер ісіндегі мансапты жоспарлау.
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша тәжірибелік дағдылар
Тізім
Меңгеру деңгейі**
Ұйымдастырушылық – диагностикалық
1
Мейіргерлік тексерулер жүргізу және мейіргерлік диагноз қою
BPU
2
Әр түрлі ауруларға мейірбгерлік араласу жоспарын жасау
BPU
3
Пациенттермен және дәрігерлермен жұмыс істеуде коммуникативті дағдыларды меңгеру
BPU
4
Мейіргерлік ауру тарихын құрастыру
BPU
5
Науқасты субъективті және объективті тексеру кезінде дәрілік заттардың әсерін бағалау
BPU
6
Диагноз қойылған проблемалар негізінде науқасқа күтім көрсетуді ұйымдастыру
BPU
7
Рецепттерді жазу: жалпы, жеңілдікті, есірткілік
BPU
8
Халық денсаулығы мен денсаулық сақтау ұйымдарының қызметінің статистикалық көрсеткіштерін талдау
BPU
9
Медициналық ұйымдарда және үйде медициналық-әлеуметтік көмек пен гериатрияны ұйымдастыру принциптерін қолдану
BPU
10
Медициналық-әлеуметтік оңалтуды ұйымдастыру негіздерін қолдану
BPU
11
Аурухананың қауіпсіз ортасын қамтамасыз ету және бақылауды жүзеге асыру бойынша шаралар жүйесін ұйымдастыру
PU
12
Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша медициналық мекемелердің мамандарымен өзара әрекеттесу
PU
13
Медициналық мекемеде іс жүргізу жүйесін, заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, тіркеу-есептік және есеп беру қызметін ұйымдастыру
PU
14
Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыруда, салауатты өмір салтын қалыптастыруда мейіргер қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру, гигиеналық тәрбиенің әдістері мен құралдарын қолдану
BPU
15
Медициналық мекемелерде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережелерін қолдану және олардың орындалуын бақылау
BPU
16
Төтенше жағдайда алғашқы медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
BPU
17
Алғашқы көмек және алғашқы көмек көрсету негіздерін меңгеру
BPU
18
Зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелерін интерпретациялау
PU
19
Кәсіби қызметтің әртүрлі түрлеріндегі әлеуметтік маңызды мәселелер мен процестерді талдау үшін әлеуметтік-экономикалық ғылымдардың әдістерін қолдану
PU
20
Жұмысты ғылыми негізде ұйымдастыру, мейіргер құзыреті шегінде ақпаратты жинау, сақтау және өңдеудің компьютерлік әдістерін қолдану.
PU
21
Орындаушылардың жұмысын ұйымдастыру, ұйымның еңбек ресурстарына қатысты басқару шешімдерін қабылдау
PU
22
Мейіргер ісі саласындағы орындаушылардың кәсіби дайындығының деңгейін бағалау, кәсіби мәселелерді шешуде медициналық персоналға оқытуды өткізу
BPU
23
Стационарлық және диспансерлік көмекте терапиялық шаралардың үздіксіздігін қамтамасыз ету
BPU
24
Жалпы оңалту бағдарламалары шеңберінде пациенттерге күтім жасаудың жеке бағдарламасын әзірлеу
BPU
25
Уақытша немесе тұрақты, ішінара немесе толық мүгедектік белгілерін анықтау
PU
Емдеу
26
Ішкі аурулардың шұғыл және өмірге қауіпті жағдайларына медициналық көмек көрсету: клиникалық өлім; шок (анафилактикалық, токсикалық, травматикалық, геморрагиялық, кардиогендік); синкоп, коллапс, кома (анемия, гипогликемиялық, диабеттік, церебральды, бауыр, белгісіз этиология); жедел тыныс жетіспеушілігі, өкпе ісінуі; көмейдің ісінуі, жалған круп, астматикалық статус,Квинке ісігі, жедел жүрек жеткіліксіздігі; гипертониялық криз; стенокардия, миокард инфарктісі; бауыр коликі; қан кету (артериялық, веноздық, асқазан-ішек, мұрындық, өкпелік); бүйрек коликасы; жедел зәр шығару; жедел бүйрек жеткіліксіздігі; жедел бауыр жеткіліксіздігі; жедел бүйрек үсті безінің жеткіліксіздігі; тиреотоксикалық дағдарыс; преэклампсия, эклампсия
PU
27
Неврологиялық аурулардың төтенше жағдайларының шұғыл және өмірге қауіп төндіретін жағдайларда медициналық көмек көрсету: мидың шайқалуы, көгеруі, бас миының қысылуы; ми инсульты
PU
28
Төтенше және өмірге қауіпті жағдайларда медициналық көмек көрсету, хирургиялық және травматологиялық аурулардың шұғыл жағдайлары: жедел іш; сүйектердің сынуы, шығуы, көгеруі, жаралары, созылуы.
PU
29
Төтенше және өмірге қауіп төндіретін жағдайларға, психикалық аурулардың шұғыл жағдайларына: конвульсиялық жағдайларға, эпилептикалық статусқа; алкогольдік делирий, абстиненция синдромы; психомоторлы қозу кезінде медициналық көмек көрсету
PU
30
Офтальмологиялық аурулардың төтенше жағдайларының және өмірге қауіпті жағдайларда медициналық көмек көрсету: глаукоманың жедел ұстамасы;
PU
31
Отит, ринит, фарингит, гайморит, бөтен денені тексеру кезінде жедел және өмірге қауіп төндіретін отоларингологиялық аурулардың төтенше жағдайларында медициналық көмек көрсету.
PU
32
Акушерлік және гинекологиядағы шұғыл және өмірге қауіп төндіретін жағдайларға медициналық көмек көрсету: босанғанға дейінгі және постнатальды әйелдерде және неонатологияда
PU
33
Балаллар ауруларының төтенше жағдайлары: рахит, дұрыс тамақтанбау, шала туылу, анемия сияқты шұғыл және өмірге қауіпті жағдайларда медициналық көмек көрсету.
PU
34
Жұқпалы аурулардың шұғыл жағдайларының және аса қауіпті инфекция ошақтарындағы жұмыстың шұғыл және өмірге қауіпті жағдайларында медициналық көмек көрсету
PU
35
Басқа шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету: химиялық және термиялық күйік, үсік шалу; электр тогының соғуы, найзағай, жылу және күннің соғуы, улану; суға бату, тұншығу
PU
36
Балаларға, ересектерге, қарттарға және қарт адамдарға көпсалалы білікті көмек көрсете білу (көз, құлақ және тері күтімі, асқазанды шаю, клизмалар, инъекциялар, дененің антропометриялық өлшемдері, қан қысымын, жүрек соғу жиілігін, тыныс алу жиілігін өлшеу, электрокардиограмма техникасын жүргізу)
BPU
Алдын алу
37
Санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу
BPU
38
Халықтың денсаулығын жақсарту және учаскеде қауіпті азайту үшін профилактикалық іс-шаралар кешенін ұйымдастыру
PU
39
Салауатты өмір салтын насихаттау үшін салауатты өмір салты туралы ғылыми идеяларды қолдану
PU
40
Отбасылық медицина саласындағы білімдерін қолдану, отбасына медициналық-әлеуметтік көмек көрсету ресурстарын талдау және оларды пайдалануға көмектесу
PU
41
Халықтың иммунопрофилактикасы бойынша құжаттаманы жүргізу
BPU
Ескертпе:
**Практикалық дағдыларды меңгеру деңгейлері
Меңгеру деңгейі
Сипаттама
BU
базалық деңгей (медициналық көмек көрсету кезінде дәрігерге дейінгі медициналық және медициналық-әлеуметтік көмекті жүзеге асырады)
PU
озық деңгей ( сыни және аналитикалық ойлау қабілеті бар, алған білімін тәжірибеде тиімді пайдалана алатын, кәсіби дағдыларды кеңейте алатын, мейіргер ісін бағалауға, мейіргерлік диагностикаға, мейіргерлік технологиялар мен араласуға қабілетті тәжірибеге бағытталған мейіргер)
BPU
неғұрлым озық деңгей (кәсіби мейіргерлік қызметін дамыту; мейіргерлік білім мен ғылыми зерттеулерді дамыту)
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары білім берудің
үлгілік оқу бағдарламасына
7-қосымша
Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 24.05.2023 № 86 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Присваиваемая степень по завершению обучения по образовательным программам
"Медицина", "Педиатрия", "Стоматология" – магистр медицины.
Присваиваемая степень по завершению обучения по образовательной программе
"Медико-профилактическое дело" – магистр здравоохранения.
Присваиваемая квалификация по завершению обучения:
по образовательным программам "Медицина", "Педиатрия", "Стоматология" – "Врач";
по образовательной программе "Медико-профилактическое дело" – "Врач-гигиенист, эпидемиолог"
№ п/п
Наименование циклов дисциплин и видов деятельности
Общая трудоемкость
"Медико-профилактическое дело"
"Медицина", "Педиатрия", "Стоматология"
в академических часах
в кредитах
в академических часах
в кредитах
1
Цикл общеобразовательные дисциплины
1680
56
1680
56

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 24.05.2023 № 86 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Медицина", "Педиатрия", "Стоматология" білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтағаннан кейін берілетін дәреже – "Медицина магистрі".
"Медициналық-профилактикалық іс" білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтағаннан кейін берілетін дәреже – "Денсаулық сақтау магистрі".
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік:
-"Медицина", "Педиатрия", "Стоматология" білім беру бағдарламалары бойынша – "Дәрігер";
-"Медициналық-профилактикалық іс" білім беру бағдарламасы бойынша – "Дәрігер-гигиенист, эпидемиолог".
№ п/п
Пәндер циклдары мен қызмет түрлерінің атауы
Жалпы көлемі
"Медициналық-профилактикалық іс"
"Медицина"
"Педиатрия", "Стоматология"
Академиялық сағаттарда
Академиялық кредиттерде
Академиялық сағаттарда
Академиялық кредиттерде
1
Жалпы білім беретін пәндер циклі
1680
56
1680
56

100.
Инородное тело дыхательных путей / аспирация
E
Мультисистемная
101.
Острые и преходящие нарушения мозгового кровообращения
E
Нервная система и органы чувств
102.
Интерстициальные заболевания легких
PD
Кардиореспираторная
103.
Инфекции кожи и мягких тканей, абсцессы
D
Кожа и мягкие ткани
104.
Инфекции мочевыводящих путей
DT
Мочеполовая
105.
Инфекции, передающиеся половым путем
PD
Мочеполовая
106.
Инфекционные гастроэнтериты и гастроэнтероколиты
DT
Желудочно-кишечная
107.
Инфекционный мононуклеоз
D
Мультисистемная
108.
Иппохондрии
PD
Нервная система и органы чувств
109.
Истинная полицитемия
D
Гематопоэтическая
110.
Кандидоз
DT
Мультисистемная
111.
Катаракта
PD
Нервная система и органы чувств
112.
Кератит
PD
Нервная система и органы чувств
113.
Эхинококкоз
D
Мультисистемная
114.
Кистозные заболевания почек
PD
Мочеполовая
115.
Кистозный фиброз (муковисцидоз)
DT
Мультисистемная
116.
Когнитивные расстройства
PD
Нервная система и органы чувств
117.
Коклюш
DT
Кардиореспираторная
118.
Конверсионные расстройства
PD
Нервная система и органы чувств
119.
Конъюнктивит
DT
Нервная система и органы чувств
120.
Кривошея
D
Костно-мышечная
121.
Кровотечение из нижних отделов желудочно-кишечного тракта
E
Желудочно-кишечная
122.
Тромбоэмболия легочной артерии
E
Кардиореспираторная
123.
Тропические инфекции (малярия, лейшманиоз)
PD
Мультисистемная
124.
Лимфопролиферативные заболевания
PD
Гематопоэтическая
125.
Мегалобластная анемия
DT
Гематопоэтическая
126.
Менингококковая инфекция
PD
Мультисистемная
127.
Метаболический синдром
DT
Эндокринная
128.
Метаболические нарушения новорожденных
DT
Мультисистемная
129.
Миастения
PD
Нервная система и органы чувств
130.
Мигрень
DT
Нервная система и органы чувств
131.
Миелопролиферативные заболевания
PD
Гематопоэтическая
132.
Миокардит / кардиомиопатия
DT
Кардиореспираторная
133.
Мочекаменная болезнь
DT
Мочеполовая
134.
Миопатии
PD
Нервная система и органы чувств
135.
Отит
DT
Нервная система и органы чувств
136.
Нарушение всасывания (Мальабсорбция)
PD
Желудочно-кишечная
137.
Нарушение функции органов выделения (энурез, энкопрез)
DT
Мультисистемная
138.
Нарушения сердечного ритма
PD
Кардиореспираторная
139.
Нарушения сна
D
Мультисистемная
140.
Неврастения
PD
Нервная система и органы чувств
141.
Менингиты и энцефалиты
PD
Нервная система и органы чувств
142.
Нейропатия лицевого нерва
PD
Нервная система и органы чувств
143.
Гипофункция и другие нарушения гипофиза
D
Эндокринная
144.
Нефротический синдром
PD
Мочеполовая
145.
Образования малого таза
D
Мочеполовая
146.
Обсессивно-компульсивное расстройство
PD
Нервная система и органы чувств
147.
Обструктивная уропатия
DT
Мочеполовая
148.
Ожирение (эндогенно-экзогенное)
DT
Мультисистемная

100.
Зәр шығару жолдарының инфекциялары
DT
Несеп-жыныс жүйесі
101.
Жыныстық жолмен берілетін инфекциялар
PD
Несеп-жыныс жүйесі
102.
Инфекциялық гастроэнтерит және гастроэнтероколит
DT
Асқазан-ішек
103.
Инфекциялық мононуклеоз
D
Мультижүйелік
104.
Гиппохондрия
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
105.
Нағыз полицитемия
D
Гемопоэтикалық
106.
Кандидоз
DT
Мультижүйелік
107.
Катаракта
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
108.
Кератит
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
109.
Эхинококкоз
D
Мультижүйелік
110.
Бүйректің кистозы ауруы
PD
Несеп-жыныс жүйесі
111.
Муковисцидоз (муковисцидоз)
DT
Мультижүйелік
112.
Когнитивті бұзылулар
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
113.
Көкжөтел
DT
Кардиореспираторлы
114.
Конверсия бұзылыстары
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
115.
Конъюнктивит
DT
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
116.
Тортиколис
D
Тірек-қимыл аппараты
117.
Төменгі асқазан-ішек жолдарынан қан кету
E
Асқазан-ішек
118.
Өкпе эмболиясы
E
Кардиореспираторлы
119.
Тропикалық инфекциялар (безгек, лейшманиоз)
PD
Мультижүйелік
120.
Лимфопролиферативті аурулар
PD
Гемопоэтикалық
121.
Мегалобластикалық анемия
DT
Гемопоэтикалық
122.
Менингококк инфекциясы
PD
Мультижүйелік
123.
Метаболикалық синдром
DT
Эндокриндік
124.
Жаңа туған нәрестенің метаболикалық бұзылыстары
DT
Мультижүйелік
125.
Миастения
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
126.
Бас сақинасы
DT
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
127.
Миелопролиферативті аурулар
PD
Гемопоэтикалық
128.
Миокардит/кардиомиопатия
DT
Кардиореспираторлы
129.
Несеп тас ауруы
DT
Несеп-жыныс жүйесі
130.
Миопатиялар
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
131.
Отит
DT
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
132.
Мальабсорбция
DT
Асқазан-ішек
133.
Зәр шығару органдарының қызметінің бұзылуы (энурез, энкопрез)
DT
Мультижүйелік
134.
Жүрек ырғағының бұзылуы
PD
Кардиореспираторлы
135.
Ұйқының бұзылуы
D
Мультижүйелік
136.
Неврастения
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
137.
Менингит және энцефалит
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
138.
Бет нервінің нейропатиясы
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
139.
Гипофункция және гипофиздің басқа да бұзылыстары
D
Эндокриндік
140.
Нефротикалық синдром
PD
Несеп-жыныс жүйесі
141.
Кіші жамбас түзілімдері
D
Несеп-жыныс жүйесі
142.
Обсессивті-компульсивті бұзылыс
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
143.
Обструктивті уропатия
Несеп-жыныс жүйесі
144.
Семіздік (эндогенді-экзогенді)
DT
Мультижүйелік
145.
Күйік және электр жарақаты
PD
Тері және жұмсақ тіндер
146.
Оптикалық неврит
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
147.
Тері ісіктері
PD
Тері және жұмсақ тіндер
148.
Сүйек ісіктері
PD
Тірек-қимыл аппараты

149.
Ожоги и электротравма
PD
Кожа и мягкие ткани
150.
Оптический неврит
PD
Нервная система и органы чувств
151.
Новообразования кожи
PD
Кожа и мягкие ткани
152.
Новообразования костей
PD
Костно-мышечная
153.
Новообразования мочевыделительной системы
PD
Мочеполовая
154.
Новообразования репродуктивной системы
PD
Мочеполовая
155.
Новообразования пищеварительной системы
PD
Желудочно-кишечная
156.
Новообразования бронхов, легкого и средостения
PD
Кардиореспираторная
157.
Новообразования эндокринных желез
DT
Эндокринная
158.
Остеоартроз
D
Костно-мышечная
159.
Остеомиелит
DT
Костно-мышечная
160.
Остеопороз
E
Мультисистемная
161.
Острая дыхательная недостаточность
DT
Кардиореспираторная
162.
Острая реакция на стресс, расстройства адаптации
D
Нервная система и органы чувств
163.
Острая ревматическая лихорадка
E
Мультисистемная
164.
Острая почечная недостаточность
PD
Мочеполовая
165.
Острые и преходящие психотические расстройства
DT
Нервная система и органы чувств
166.
Острые респираторные заболевания
PD
Кардиореспираторная
167.
Острый ларингит, стеноз гортани
PD
Кардиореспираторная
168.
Острый фарингит
DT
Кардиореспираторная
169.
Острый ринит
PD
Кардиореспираторная
170.
Острые синуситы
PD
Кардиореспираторная
171.
Гломерулонефриты
DT
Мочеполовая
172.
Острый коронарный синдром
E
Кардиореспираторная
173.
Лейкозы
PD
Гематопоэтическая
174.
Панкреатиты
DT
Желудочно-кишечная
175.
Отек головного мозга
E
Нервная система и органы чувств
176.
Отек легких
E
Кардиореспираторная
177.
Отморожение
D
Мультисистемная
178.
Общее переохлаждение
E
Мультисистемная
179.
Панические расстройства
PD
Нервная система и органы чувств
180.
Паразитарные заболевания
DT
Мультисистемная
181.
Патологические роды
E
Мочеполовая
182.
Первичная артериальная гипертензия
DT
Кардиореспираторная
183.
Гипертонический криз
E
Кардиореспираторная
184.
Перекрут яичка
PD
Мочеполовая
185.
Повреждения верхней конечности (плечевого пояса, плеча, предплечья, запястья и кисти)
D
Костно-мышечная
186.
Повреждения позвоночника и таза
D
Костно-мышечная
187.
Повреждения нижней конечности (бедра, коленного, тазобедренного сустава, голени и голеностопного сустава)
D
Костно-мышечная
188.
Повреждения грудной клетки
D
Костно-мышечная
189.
Остеохондропатии и остеохондродисплазии
PD
Костно-мышечная
190.
Перикардиальный выпот
DT
Кардиореспираторная
191.
Мононейропатии и радикулопатии
PD
Нервная система и органы чувств
192.
Полинейропатии
PD
Нервная система и органы чувств
193.
Пищевое отравление
E
Мультисистемная
194.
Отравление химическими веществами
Е
Мультисистемная
195.
Плевральный выпот, эмпиема
D
Кардиореспираторная
196.
Пневмония
DT
Кардиореспираторная
197.
Подагра
DT
Костно-мышечная
198.
Поликистоз яичников
PD
Мочеполовая

149.
Зәр шығару жүйесінің ісіктері
PD
Несеп-жыныс жүйесі
150.
Репродуктивтік жүйенің ісіктері
PD
Несеп-жыныс жүйесі
151.
Асқорыту жүйесінің ісіктері
PD
Асқазан-ішек
152.
Бронхтардың, өкпенің және медиастинаның ісіктері
PD
Кардиореспираторлы
153.
Ішкі секреция бездерінің ісіктері
Эндокриндік
154.
Остеоартрит
D
Тірек-қимыл аппараты
155.
Остеомиелит
Тірек-қимыл аппараты
156.
Остеопороз
Е
Мультижүйелік
157.
Жедел тыныс жетіспеушілігі
DT
Кардиореспираторлы
158.
Стресске өткір реакция, бейімделу бұзылыстары
D
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
159.
Жедел ревматикалық қызба
Е
Мультижүйелік
160.
Жедел бүйрек жеткіліксіздігі
PD
Несеп-жыныс жүйесі
161.
Жедел және өтпелі психоздық бұзылулар
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
162.
Жедел респираторлық аурулар
PD
Кардиореспираторлы
163.
Жедел ларингит, кеңірдектің стенозы
PD
Кардиореспираторлы
164.
Жедел фарингит
Кардиореспираторлы
165.
Жедел ринит
PD
Кардиореспираторлы
166.
Жедел синусит
PD
Кардиореспираторлы
167.
Гломерулонефрит
Несеп-жыныс жүйесі
168.
Жедел коронарлық синдром
E
Кардиореспираторлы
169.
Лейкоз
PD
Гемопоэтикалық
170.
Панкреатит
DT
Асқазан-ішек
171.
Церебральды ісіну
E
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
172.
Өкпе ісінуі
E
Кардиореспираторлы
173.
Үсік шалу
D
Мультижүйелік
174.
Жалпы гипотермия
E
Мультижүйелік
175.
Үрей бұзылыстары
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
176.
Паразиттік аурулар
DT
Мультижүйелік
177.
Патологиялық босану
E
Несеп-жыныс жүйесі
178.
Біріншілік артериялық гипертензия
DT
Кардиореспираторлы
179.
Гипертониялық криз
E
Кардиореспираторлы
180.
Аталық бездің бұралуы
PD
Несеп-жыныс жүйесі
181.
Аяқтың жоғарғы бөлігінің жарақаттары (иық белдеуі, иық, білек, білек және қол)
D
Тірек-қимыл аппараты
182.
Омыртқаның және жамбастың жарақаттары
D
Тірек-қимыл аппараты
183.
Аяқтың төменгі бөлігінің жарақаттары (сан, тізе, жамбас буыны, төменгі аяқ және тобық буыны)
D
Тірек-қимыл аппараты
184.
Кеуде жарақаттары
D
Тірек-қимыл аппараты
185.
Остеохондропатия және остеохондродисплазия
PD
Тірек-қимыл аппараты
186.
Перикардиальды эффузия
DT
Кардиореспираторлы
187.
Мононевропатиялар және радикулопатиялар
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
188.
Полиневропатиялар
PD-FP
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
189.
Тамақтан улану
E
Мультижүйелік
190.
Химиялық улану
Е
Мультижүйелік
191.
Плевра эффузиясы, эмпиема
D
Кардиореспираторлы
192.
Пневмония
DT
Кардиореспираторлы
193.
Подагра
DT
Тірек-қимыл аппараты
194.
Поликистозды аналық бездер
PD
Несеп-жыныс жүйесі
195.
Полимиозит және дерматомиозит
PD
Мультижүйелік
196.
Вакцинамен басқарылатын инфекциялар
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
197.
Жарақаттан кейінгі стресстік бұзылыс
DT
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
198.
Пременструальды синдром
DT
Несеп-жыныс жүйесі

199.
Полимиозит и дерматомиозит
PD
Мультисистемная
200.
Вакциноуправляемые инфекции
PD
Нервная система и органы чувств
201.
Посттравматическое стрессовое расстройство
DT
Нервная система и органы чувств
202.
Предменструальный синдром
DT
Мочеполовая
203.
Проблемы с употреблением психоактивных веществ
D
Нервная система и органы чувств
204.
Проблемы сексуальной ориентации
PD
Нервная система и органы чувств
205.
Профессиональные заболевания легких
D
Кардиореспираторная
206.
Пурпура Шенлейн-Геноха
D
Мультисистемная
207.
Гестозы и токсикозы беременных
D
Мочеполовая
208.
Демиелинизирующие заболевания центральной нервной системы
PD
Нервная система и органы чувств
209.
Расстройства личности (психопатии)
PD
Нервная система и органы чувств
210.
Расстройства моторики желудочно-кишечного тракта
DT
Желудочно-кишечная
211.
Расстройства пищевого поведения
PD
Нервная система и органы чувств
212.
Расстройства поведения
PD
Нервная система и органы чувств
213.
Расстройства психического развития, аутизм
PD
Нервная система и органы чувств
214.
Расщелина верхнего неба
D
Желудочно-кишечная
215.
Рахит
DT
Эндокринная
216.
Реактивный артрит
DT
Костно-мышечная
217.
Ревматоидный артрит
D
Костно-мышечная
218.
Респираторный дистресс синдром взрослых
E
Кардиореспираторная
219.
Родовая травма
D
Мультисистемная
220.
Рожа
DT
Мультисистемная
221.
Сальмонеллезные инфекции
DT
Мультисистемная
222.
Саркоидоз
PD
Мультисистемная
223.
Сахарный диабет
DT
Эндокринная
224.
Сексуальные дисфункции
PD
Мультисистемная
225.
Сепсис
D
Мультисистемная
226.
Сепсис и менингит у новорожденных
D
Мультисистемная
227.
Сибирская язва
PD
Мультисистемная
228.
Синдром вялого ребенка
PD
Нервная система и органы чувств
229.
Синдром Гийена-Барре
PD
Нервная система и органы чувств
230.
Миелопатии
PD
Нервная система и органы чувств
231.
Синдром повышения внутричерепного давления
D
Нервная система и органы чувств
232.
Синдром Шегрена
PD
Мультисистемная
233.
Склеродермия
PD
Мультисистемная
234.
Созависимость в семьях наркологических больных.
D
Нервная система и органы чувств
235.
Соматоформные расстройства
DT
Нервная система и органы чувств
236.
Сосудистая мальформация
PD
Кардиореспираторная
237.
Специфические расстройства развития учебных навыков
PD
Нервная система и органы чувств
238.
Вирус иммунодефицита человека и синдром приобретенного иммунодефицита
PD
Мультисистемная
239.
Спондилоартропатии (анкилозирующий спондилит)
PD
Костно-мышечная
240.
Стеноз гортани
E
Кардиореспираторная
241.
Стенокардия
DT
Кардиореспираторная
242.
Столбняк
E
Мультисистемная
243.
Судороги у новорожденного
E
Нервная система и органы чувств
244.
Суицид, самоповреждение
E
Нервная система и органы чувств
245.
Тепловой удар
E
Мультисистемная

199.
Психоактивті заттарды пайдалану проблемалары
D
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
200.
Жыныстық бағдарлау мәселелері
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
201.
Өкпенің кәсіптік аурулары
D
Кардиореспираторлы
202.
Шенлейн-Хенох пурпурасы
D
Мультижүйелік
203.
Жүкті әйелдердің гестозы және токсикозы
D
Несеп-жыныс жүйесі
204.
Орталық жүйке жүйесі демиелинизациялаушы аурулары
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
205.
Тұлға бұзылыстары (психопатиялар)
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
206.
Асқазан-ішек моторикасының бұзылуы
DT
Асқазан-ішек
207.
Тамақтану бұзылулары
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
208.
Мінез-құлық бұзылулары
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
209.
Психикалық даму бұзылулары, аутизм
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
210.
Жырық таңдай
D
Асқазан-ішек
211.
Рахит
DT
Эндокриндік
212.
Реактивті артрит
DT
Тірек-қимыл аппараты
213.
Ревматоидты артрит
D
Тірек-қимыл аппараты
214.
Ересектердегі респираторлық дистресс синдромы
E
Кардиореспираторлы
215.
Туылу жарақаты
D
Мультижүйелік
216.
Қызылша
DT
Мультижүйелік
217.
Сальмонелла инфекциялары
DT
Мультижүйелік
218.
Саркоидоз
PD
Мультижүйелік
219.
Қант диабеті
DT
Эндокриндік
220.
Жыныстық дисфункциялар
PD
Мультижүйелік
221.
Сепсис
D
Мультижүйелік
222.
Жаңа туған нәрестелердегі сепсис және менингит
D
Мультижүйелік
223.
Сібір жарасы
PD
Мультижүйелік
224.
Әлсіз нәресте синдромы
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
225.
Гийен-Барре синдромы
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
226.
Миелопатия
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
227.
Интракраниальды қысымның жоғарылауы синдромы
D
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
228.
Шегрен синдромы
PD
Мультижүйелік
229.
Склеродерма
PD
Мультижүйелік
230.
Наркологиялық науқастардың отбасындағы тәуелділік
D
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
231.
Соматоформалық бұзылулар
DT
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
232.
Қан тамырларының ақауы
PD
Кардиореспираторлы
233.
Оқу дағдыларының дамуының ерекше бұзылыстары
PD
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
234.
Адамның иммундық тапшылық вирусы және жұқтырылған иммундық тапшылық синдром инфекциясы
PD
Мультижүйелік
235.
Спондилоартропатиялар (анкилозды спондилит)
PD
Тірек-қимыл аппараты
236.
Көмейдің стенозы
E
Кардиореспираторлы
237.
Стенокардия
DT
Кардиореспираторлы
238.
Сіреспе
E
Мультижүйелік
239.
Жаңа туған нәрестедегі құрысулар
E
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
240.
Суицид, өзіне зиян келтіру
E
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
241.
Ыстық өту
E
Мультижүйелік
242.
Тик бұзылыстары
D
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
243.
Көздің жарақаты
E
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
244.
Травмалық ми жарақаты
D
Нерв жүйесі және сезім мүшелері
245.
Несеп-жыныс жолдарының зақымдануы
PD
Несеп-жыныс жүйесі

144
Работа с клиническими руководствами и протоколами
3
145
Проводит учебные лекции для студентов и других медицинских работников
3
Примечание:
**Уровни освоения практических навыков, манипуляций, процедур
Уровень освоения
Описание
1
Знает и понимает, как выполняется навык (процедура)
2
Выполняет навык (процедуру) под руководством преподавателя, в технической части в симуляционном центре
3
Выполняет навык (процедур) под руководством преподавателя в организации здравоохранения
4
Самостоятельно выполняет навык (процедур) под руководством преподавателя наставника в организации здравоохранения
Приложение 10
к типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским и фармацевтическим
специальностям
Перечень компетенций и результатов обучения программы "Медико-профилактическое дело"

144
Клиникалық нұсқаулармен және хаттамалармен жұмыс істеу
3
145
Студенттер мен басқа да медицина мамандары үшін тәрбиелік дәрістер жүргізеді
3
Ескертпе:
** Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, емшараларды меңгеру деңгейлері
Меңгеру деңгейі
Сипаттама
1
Дағды/ рәсімдердің қалай орындалатынын біледі және түсінеді
2
Оқытушының жетекшілігімен дағдыны/емшараларды, соның ішінде симуляция орталығында орындайды
3
Денсаулық сақтау ұйымындағы оқытушының жетекшілігімен дағдыны/емшараларды орындайды
4
Денсаулық сақтау ұйымындағы тәлімгер оқытушының жетекшілігімен дағдыны/емшараларды өз бетінше орындайды
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары білім берудің
үлгілік оқу бағдарламасына
10-қосымша
"Медициналық-профилактикалық іс" бағдарламасының оқыту нәтижелері және құзыреттілiктер тізімі

Сноска. Программа дополнена приложением 10 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 24.05.2023 № 86 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Компетенция
Результаты обучения
Оценка и анализ
А. Выявлять проблемы, угрожающие санитарно-эпидемиологическому благополучию населения:
1. Использовать критическое мышление для определения проблемы/угрозы общественного здравоохранения;
2. Оценить масштаб проблемы и определить дальнейшие необходимые действия, их алгоритм на основе научно-обоснованных данных и особенностей текущей ситуации;
3. Сотрудничать с коллегами внутри организации и за ее пределами, для оценки или выявления проблемы.
В. Проводить мероприятия по наблюдению:
1. Разрабатывать мероприятия для эпиднадзора за конкретными случаями, рисками и угрозами общественного здравоохранения;
2. Определять потребность в необходимых данных для эпиднадзора;
3. Уметь делать выводы на основе полученных данных и проделанной работе;
5. Оценивать эффективность эпиднадзора (или отдельных мероприятий в рамках эпиднадзора);
C. Исследовать острые и хронические состояния или другие неблагоприятные исходы среди населения:
1. Проводить оценку состояния здоровья населения;
2. Расставлять приоритеты в решении имеющихся угроз;
3. Подбирать и применять адекватные методы изучения, расследования состояния здоровья населения;
4. Выдвигать гипотезы;
5. Оказывать помощь в разработке расследования (например, расследования заболеваний, исследования или программы скрининга).
D. Применять принципы надлежащей этической практики, касающихся исследования, сбора, распространения и использования данных:
1. Следовать этическим нормам и принципам при планировании, проведении, сборе, распространении и использовании данных;
2. Применять соответствующие нормы законодательства при сборе данных и управлении ими;
3. Применять этические нормы в исследованиях в области общественного здоровья;
4. Взаимодействовать с местной, национальной Комиссией по Биоэтике;
5. Понимать и уметь разрешать конфликт интересов;
6. Применять нормативные правовые акты, касающиеся неприкосновенности частной жизни, ее конфиденциальности, права на здоровье, ответственности сторон.
E. Управление данными, полученными в результате наблюдения, расследований или из других источников:
1. Разрабатывать требования к базам данных;
2. Работать с базами данных.
F. Анализ данных эпидемиологического расследования:
1. Создавать план анализа данных;
2. Проводить анализ данных.
G. Обобщать результаты анализа и делать выводы:
1. Применять знания эпидемиологических принципов и методов для выработки рекомендаций;

Ескерту. 10-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 24.05.2023 № 86 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құзырет
Оқу нәтижелері
Бағалау және талдау
А. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қауіп төндіретін мәселелерді анықтау:
1. Қоғамдық денсаулық сақтау мәселелерін/қатерді анықтау үшін сыни ойлауды қолдану;
2. Мәселенің ауқымын бағалау және одан әрі қажетті әрекеттерді, олардың ғылыми-тұжырымдалған деректер және ағымдағы жағдай ерекшеліктері негізінде алгоритмін анықтау;
3. Мәселені анықтау немесе бағалау үшін ұйым ішіндегі және одан тыс әріптестермен бірлесіп жұмыс жасау.
В. Бақылау бойынша шаралар жүргізу:
1. Нақты жағдайларды, қоғамдық денсаулыққа қауіп төндіретін және қатерлі жағдайларды эпидемиологиялық қадағалау үшін шаралар әзірлеу;
2. Эпидемиологиялық қадағалау үшін жеткілікті мәліметтердің қажеттілігін анықтау;
3. Атқарылған жұмыс және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай білу;
5. Эпидемиологиялық қадағалаудың тиімділігін бағалау (немесе эпидемиологиялық қадағалау барысында жүргізілетін жеке шараларды);
C. Халықтың арасында жедел және созылмалы жағдайларды немесе басқа қолайсыз нәтижелерді зерттеу:
1. Халықтың денсаулық жағдайына бағалау жүргізу;
2. Бар қауіптерді шешуде басымдылықты қою;
3. Халықтың денсаулық жағдайын зерттеудің, талдаудың адекватты әдістерін таңдау және қолдану;
4. Гипотезаларды ұсыну;
5. Талдау жүргізуде көмек көрсету (мысалы, сырқаттанушылықты талдау, зерттеу немесе скрининг-бағдарламасы).
D. Мәліметтерді зерттеуге, жинауға, таратуға және пайдалануға қатысты этикалық принциптерді қолдану:
1. Мәліметтерді жоспарлау, жүргізу, жинау, тарату және пайдалануда этикалық нормалар мен принциптерді ұстану;
2. Мәліметтерді жинақтау және оларды басқаруда заңдылықтың сәйкесті нормаларын қолдану;
3. Қоғамдық денсаулық саласында жүргізілетін зерттеулерде этикалық нормаларды қолдану;
4. Биоэтика бойынша жергілікті, Ұлттық комиссиямен өзара әрекеттесу;
5. Мүдделер қақтығысын түсіну және шешу;
6. Жеке өмірге қол сұғылмаушылық, оның құпиялылығы, денсаулық құқығына, тараптардың жауапкершілігіне қатысты нормативтік актілерді қолдану.
E. Бақылау, талдау нәтижесінде немесе басқа көздерден алынған мәліметтерді басқару:
1. Мәліметтер базасына қойылатын талаптарды құрастыру;
2. Мәліметтер базасымен жұмыс жасау;
F. Эпидемиологиялық зерттеу мәліметтерін талдау;
1. Мәліметтерді талдау жоспарын жасау;
2. Мәліметтерді талдауды жүргізу.
G. Талдау нәтижелерін жалпылау және қорытынды жасау:
1. Ұсыныстарды әзірлеу үшін эпидемиологиялық принциптер мен әдістер туралы білімді қолдану;

2. Определять потребность в специальном анализе, включая анализ выживаемости, анализ экономической эффективности/экономической выгоды/экономической полезности;
3. Делать выводы о проведенной работе, в том числе уметь выделять ключевые моменты.
H. Рекомендовать конкретные вмешательства и меры контроля, основанные на доказательствах, исходя из эпидемиологических данных и обстановки:
1. Учитывать культурный/социальный/политический контекст для разрабатываемых рекомендаций или вмешательств;
2. Использовать научные данные при подготовке рекомендаций по действиям или вмешательствам.
Научная и практическая основа общественного здоровья
A. Использовать современные знания о причинах заболеваний для практики и управления эпидпроцессом:
1. Соотносить основные этиологические процессы заболеваний человека с предметными областями, представляющими интерес (например, инфекционные заболевания, хронические заболевания);
2. Применять знания о биологии человека и окружающей среды, а также поведенческих наук и принципов для определения потенциальных механизмов заболеваний;
3. Применять принципы модели "хозяин/агент/окружающая среда" к причинно-следственным связям, профилактике и контролю заболеваний;
4. Описывать роль и влияние социально-поведенческих детерминант (включая общественные, политические, социальные, семейные и индивидуальные) здоровья и его сохранения;
5. Включать этиологические принципы при разработке стратегий профилактики заболеваний и борьбы с ними.
B. Использовать лабораторные методы и ресурсы для эпидемиологических мероприятий:
1. Интерпретировать лабораторные данные с учетом факторов, влияющих на результаты скрининга и диагностических тестов;
2. Определять роли и возможности лабораторий, касающиеся санитарно-эпидемиологического благополучия населения, как они используются в эпидемиологических исследованиях;
3. Планировать и координировать лабораторную и эпидемиологическую деятельность, включая отбор проб, коммуникацию;
4. Принимать необходимые меры по сбору, хранению и транспортировке проб.
C. Оценивать показатели санитарно-эпидемиологического благополучия объектов среды обитания и профессиональной деятельности:
1. Оценивать гигиено-эпидемиологическое состояние среды обитания, рабочих мест, атмосферного воздуха, почвы, воды и пищевых продуктов;
2. Оценивать показатели физического развития детей и подростков, разрабатывать и проводить оздоровительные мероприятия;
3. Осуществлять дозиметрический контроль и основной комплекс мероприятий по организации радиационной безопасности населения.
D. Применять информационные технологии, включая сбор, обработку и анализ данных для эпидемиологической практики:

2. Арнайы талдаудың қажеттілігін анықтау, соның ішінде өмір сүруді талдау, экономикалық тиімділікті талдау/экономикалық пайда/экономикалық тиімділік;
3. Орындалған жұмыс туралы қорытынды жасау, соның ішінде негізгі ойларды бөліп көрсете білу.
H. Эпидемиологиялық мәліметтер мен жағдайға негізделген нақты дәлелді араласулар мен бақылау шараларын ұсыну
1. Ұсыныстарды немесе араласуды дайындау үшін мәдени\әлеуметтік\саяси контекстті ескеру
2. Әрекеттер немесе араласу бойынша ұсыныстарды дайындау кезінде ғылыми мәліметтерді пайдалану.
Қоғамдық денсаулықтың ғылыми және тәжірибелік негізі
A. Эпидемиологиялық процессті басқару және тәжірибе үшін сырқаттанушылықтың себебі туралы қазіргі білімдерді қолдану:
1. Адам сырқатының негізгі этиологиялық процесстерін қызығушылық танытатын пәндік салалармен (мысалы, инфекциялық аурулар, созылмалы аурулар) корреляция жүргізу;
2. Сырқаттанушылықтың ықтимал тетiктерін анықтау үшін адам және қоршаған орта биологиясы, сонымен қатар мінез құлықтық ғылымдар мен принциптер туралы білімдерді қолдану;
3. Сырқаттанушылықтың себеп-салдарлық байланысына, профилактикасы мен бақылауына "иесі/қоршаған орта" моделінің принциптерін қолдану;
4. Денсаулықтың әлеуметтік мінез-құлық детерминанттарының (қоғамдық, саяси, әлеуметтік, жанұялық және жеке тұлғалық) әсері мен рөлін және оның сақталуын сипаттау;
5. Сырқаттанушылықтың профилактикасы және онымен күресу стратегияларын құрастыруда этиологиялық принциптерді енгізу.
B. Эпидемиологиялық шаралар үшін зертханалық әдістер мен ресурстарды қолдану:
1. Скрининг және диагностикалық тесттер нәтижелеріне әсер ететін факторларды ескере отырып, зертханалық мәліметтерді интерпретациялау;
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қатысты лабораториялардың рөлі мен мүмкіндігін, олардың эпидемиологиялық зерттеуде қолдануын анықтау;
3. Үлгілерді алу, коммуникациямен қоса зертханалық және эпидемиологиялық іс-шараларды жоспарлау және үйлестіру
4. Үлгілерді алу, сақтау және тасымалдау бойынша қажетті шараларды қабылдау.
C. Тіршілік ету ортасы мен кәсіптік қызмет объектілерінің санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығының көрсеткіштерін бағалау:
1. Тіршілік ету ортаның, жұмыс орынның, атмосфералық ауаның, топырақтың, судың және тамақтық азық-түліктердің гигиеналық-эпидемиологиялық жағдайын бағалау;
2. Балалар мен жасөспірімдердің физикалық даму көрсеткіштерін бағалау, сауықтыру шараларын әзірлеу және жүргізу;
3. Халықтың радиациялық қауіпсіздігін ұйымдастыру бойынша дозиметриялық бақылауды және негізгі шаралардың кешенін жүргізу.
D. Эпидемиологиялық тәжірибе үшін мәліметтерді жинау, өңдеу және талдаумен қоса ақпараттық технологияларды қолдану:

1. Использовать программные средства, которые поддерживают поиск, сбор данных, ввод, абстракцию, управление, анализ, планирование, визуализацию и отчетность;
2. Применять процедуры и технические средства (безопасность) для обеспечения целостности и защиты конфиденциальной информации в электронных системах;
3. Компилировать данные из различных источников при создании новой информации для принятия решений в области общественного здравоохранения;
4. Понимать принципы моделирования эпидемических и других процессов с использованием современных технологий.
Коммуникации
A. Уметь доносить, передавать и представлять необходимую информацию до целевой аудитории:
1. Определять целевую аудиторию, методы и контент для информирования о проведенной или планируемой работе;
2. Доводить информацию о проведенных мероприятиях до профессиональной аудитории посредством письменных и устных инструментов коммуникации;
3. Доводить эпидемиологическую информацию до сведения широкой общественности, средств массовой информации и/или лиц, определяющих политику, посредством письменных и устных инструментов коммуникации;
4. Адаптировать содержание распространяемой информации, ее объеме, периодичности распространения в зависимости от ситуации;
5. Участвовать в разработке сообщений о рисках, которые представляют угрозу общественному здоровью;
6. Отвечать на запросы общественности об эпидемиологических данных или обстановке;
7. Уметь объяснять или обучать основным принципам санитарно-эпидемиологического благополучия не эпидемиологов или коллег из звена ниже по уровню;
8. Уметь определять риски в коммуникации с коллегами и общественностью.
В. Использовать навыки межличностного общения с коллегами и общественностью:
1. Демонстрировать способность эффективно слушать, особенно при представлении данных касающихся общественного здоровья;
2. Демонстрировать профессиональную межличностную, междисциплинарную, трансдисциплинарную и многодисциплинарный коммуникацию.
C. Использовать эффективные коммуникационные технологии:
1. Участвовать в выборе каналов коммуникации и определять их интерфейс;
2. Применять политику, учитывающую безопасность, конфиденциальность и юридические соображения при передаче информации по электронной почте, сетям оповещения, базам данным и др.;
3. Использовать эффективные образовательные, поведенческие методы и инструменты для укрепления общественного здоровья (например, посредством просвещения сообщества, модификации поведения, совместной разработки политики, продвижения идей и мобилизации сообщества).
Социально-общественная значимость и взаимодействие для практики
A. Представлять вклад в эпидемиологические исследования, программы общественного здоровья и процессы планирования общественного здравоохранения на национальном, региональном и популяционном уровнях:

1. Іздеуді, мәліметтерді жинауды, енгізуді, абстракциялауды, басқаруды, талдауды, жоспарлауды, көруді, есеп беруді қолдайтын бағдарламалық құралдарды қолдану;
2. Электрондық жүйелердегі құпия ақпараттың тұтастығы мен қорғалуын қамтамасыз ету үшін процедуралар мен техникалық құралдарды (қауіпсіздікті) қолдану;
3. Қоғамдық денсаулық сақтау саласында шешімдерді қабылдау үшін жаңа ақпарат жасауда әртүрлі көздерден мәліметтерді құрастыру;
4. Қазіргі технологияларды қолданумен эпидемиялық және басқа процесстерді модельдеу принциптерін түсіну.
Коммуникациялар
A. Қажетті ақпаратты мақсатты аудиторияға жеткізу, беру және ұсына білу:
1. Орындалған немесе жоспарланатын жұмыс туралы хабарлау үшін мақсатты аудиторияны, әдістер мен мазмұнын анықтау;
2. Өткізілген іс-шаралар туралы ақпаратты жазбаша және ауызша коммуникация құралдары арқылы кәсіби аудиторияға жеткізу;
3. Эпидемиологиялық ақпаратты жазбаша және ауызша коммуникация құралдары арқылы көпшілікке, бұқаралық ақпарат құралдарына және/немесе саясаткерлерге жеткізу;
4. Жағдайға байланысты таратылатын ақпараттың мазмұнын, оның көлемін, таралу жиілігін бейімдеу;
5. Қоғамдық денсаулыққа қауіп төндіретін қатерлер туралы хабарламаларды әзірлеуге қатысу;
6. Эпидемиологиялық мәліметтер немесе жағдай туралы қоғамдық сұратуларға жауап беру;
7. Санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылықтың негізгі қағидаларын эпидемиолог емес мамандарға немесе төменгі деңгейдегі әріптестерге түсіндіре немесе үйрете білу;
8. Әріптестермен және жұртшылықпен қарым-қатынаста қауіптерді анықтай білу.
В. Әріптестермен және жұртшылықпен тұлғааралық қарым – қатынас дағдыларын қолдану:
1. Тиімді тыңдау қабілетін көрсету, әсіресе қоғамдық денсаулыққа қатысты мәліметтерді ұсынғанда;
2. Кәсіптік, тұлғааралық, тәртіпаралық, пәнаралық және көп пәндік коммуникацияларды көрсету.
C. Тиімді коммуникациялық технологияларды қолдану:
1. Коммуникация арналарын таңдауға қатысу және олардың интерфейсін анықтау;
2. Ақпаратты электрондық пошта, ескерту желілері, мәліметтер базасы және т.б. берілу арқылы қауіпсізідкті, құпияны және заңдылықты ескеретін саясатты қолдану;
3. Қоғамдық денсаулықты нығайту үшін тиімді білім беру, мінез-құлық әдістері мен құралдарын пайдалану (мысалы, ағарту жұмыстары, мінез-құлықты өзгерту, қоғамда пікірлерді қалыптастыру және жұмылдыру, бірігіп саясатты құрастыру арқылы).
Тәжірибе үшін әлеуметтік-қоғамдық маңыздылық және өзара әрекет ету
A. Эпидемиологиялық зерттеулерге, қоғамдық денсаулық сақтау бағдарламаларына және ұлттық, аймақтық, популяциялық деңгейінде денсаулық сақтауды жоспарлау процесстеріне қосқан үлесін көрсету:

1. Использовать информацию о населении при разработке, интерпретации и проведении эпидемиологических исследований;
2. Вносить вклад в оценке местной системы общественного здоровья с позиции санитарно-эпидемиологического благополучия, чтобы помочь в планировании системы здравоохранения на национальном, региональном уровнях.
B. Участвовать в развитии партнерских отношений с сообществом для поддержки эпидемиологических исследований:
1. Определять партнеров и заинтересованные стороны, необходимые для эпидемиологического расследования;
2. Использовать стратегии участия, задействования для достижения общественно значимых результатов, при планировании, проведении и оценке эпидемиологических исследований;
3. Разъяснять роли партнеров и заинтересованных сторон в эпидемиологическом расследовании;
4. Участвовать в разработке эпидемиологических исследований, учитывая мнения целевых групп.
Управление профессиональной деятельностью (текущее, стратегическое планирование и руководство)
A. Управлять мероприятиями в профессиональной деятельности:
1. Устанавливать цели и задачи;
2. Четко доводить требования до исполнителей;
3. Составлять график выполнения задач;
4. Формировать команду, анализировать потребность в человеческих и других ресурсах для достижения целей;
5. Оценивать эффективность работы членов команды по мере выполнения ими своих обязанностей;
6. Вести точные записи.
B. Понимать и учитывать финансовые аспекты при планировании мероприятий и объемов работы:
1. Знать финансовые правила деятельности организации и формирования бюджета;
2. Оценивать ресурсы, необходимые для выполнения задач оперативного плана, включая персонал, оборудование, расходные материалы и командировочные расходы;
3. Отслеживать и оценивать расходы, которые могут возникнуть в результате неожиданных эпидемиологических мероприятий, таких как оперативные расследования и реагирование на чрезвычайные ситуации;
4. Корректировать мероприятия по мере необходимости, чтобы оставаться в рамках определенного бюджета;
5. Обучать членов команды по мере необходимости при выполнении их обязанностей.
Лидерство и системное мышление
A. Поддерживать и продвигать значимость санитарно-эпидемиологического благополучия населения в сфере здравоохранения:
1. Продвигать видение организации во всех программах и мероприятиях;
2. Оказывать помощь в стратегическом планировании;
3. Предлагать и внедрять изменения;
4. Использовать показатели эффективности для оценки и улучшения качества эпидемиологической службы;
5. Демонстрировать этичное поведение в повседневной жизни и профессиональной деятельности.
В. Содействовать развитию трудовых ресурсов:

1. Эпидемиологиялық зерттеулерді құрастыру, түсіндіру және жүргізу кезінде халық туралы ақпаратты қолдану;
2. Ұлттық, аймақтық деңгейде денсаулық сақтау жүйесін жоспарлауға көмектесу үшін жергілікті денсаулық жүйесін санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық тұрғысынан бағалауға үлес қосу.
B. Эпидемиологиялық зерттеулерді қолдау үшін қауымдастықпен серіктестік қарым-қатынасты дамытуға қатысу:
1. Эпидемиологиялық зерттеулер үшін қажетті серіктестер мен қызығушылық танытқан мүдделі тараптарды анықтау;
2. Эпидемиологиялық зерттеулерді жоспарлау, жүргізу және бағалауда қоғамдық маңызды нәтижелерге қол жеткізу үшін іс-әрекеттерге қатысу стратегияларын қолдану;
3. Эпидемиологиялық талдауға қатысатын серіктестер мен қызығушылық танытқан мүдделердің рөлін түсіндіру;
4. Мақсатты топтардың пікірін ескере отырып, эпидемиологиялық зерттеулерді әзірлеуге қатысу.
Кәсіби қызметті басқару (ағымдағы, стратегиялық жоспарлау және басшылық)
A. Кәсіби қызметтегі шараларды басқару:
1. Мақсаттар мен міндеттерді қою;
2. Орындаушыларға талаптарды анық жеткізу;
3. Орындалатын міндеттердің графигін құрастыру;
4. Топ құру, мақсатқа жету үшін адам және басқа ресурстардың қажеттілігін талдау;
5. Топ мүшелерінің өз міндеттерін орындау барысында жұмыс тиімділігін бағалау;
6. Нақты жазбаларды жүргізу.
B. Қызметтер мен жұмыс көлемін жоспарлау кезінде қаржылық аспектілерін түсіну және ескеру:
1. Бюджетті ұйымдастыру қызметінің және құрудың қаржылық ережелерін білу;
2. Оперативтік жоспардың міндеттерін орындау үшін қажетті ресурстарды, соның ішінде персоналды, жабдықтарды, керек-жарақтарды және іссапар шығындарын бағалау;
3. Күтпеген эпидемиологиялық шаралар нәтижесінде, атап айтқанда, жедел талдау жүргізу және төтенше жағдайларда туындауы мүмкін шығындарды бақылау және бағалау;
4. Белгілі бір бюджет шегінде қалу үшін іс-әрекеттерді қажетімен реттеу;
5. Команда мүшелерін өз міндеттерін орындау кезінде қажетіне қарай оқыту.
Көшбасшылық және жүйелік ойлау
A. Денсаулық сақтау саласында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығының маңыздылығын қолдау және насихаттау:
1. Барлық бағдарламалар мен іс-шараларда ұйымның көзқарасын насихаттау;
2. Стратегиялық жоспарлауда көмек көрсету;
3. Өзгерістерді ұсыну және енгізу;
4. Эпидемиологиялық қызметтің сапасын бағалау және жақсарту үшін тиімділік көрсеткіштерін қолдану;
5. Күнделікті өмірде және кәсіби қызметте этикалық мінез-құлықты көрсету.
В. Еңбек ресурстарының дамуына ықпал ету:

1. Организовывать команду, обладающую навыками, необходимыми для проведения эпидемиологических мероприятий на должном уровне;
2. Поощрять непрерывное образование;
3. Мотивировать команду на качественное выполнение своих обязанностей и профессиональное развитие.
С. Подготовка к реагированию на чрезвычайных ситуациях:
1. Учитывать эпидемиологическую перспективу при разработке плана реагирования на чрезвычайные ситуации;
2. Участвовать в планировании реагирования на чрезвычайные ситуации для эпидемиологического подразделения;
3. Реагировать на чрезвычайные ситуации в области общественного здравоохранения.
Влияние на политику в здравоохранении
A. Привносить эпидемиологическую перспективу в разработку и анализ политики обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия:
1. Демонстрировать понимание политики общественного здравоохранения;
2. Принимать участие в разработке политики, касающейся санитарно-эпидемиологического благополучия;
3. Влиять на преобразование политики общественного здравоохранения с помощью профессиональной деятельности и научных исследований;
4. Придерживаться правил и законов, применимых к государственным служащим и источникам финансирования, в том числе по проблеме лоббирования определенных интересов.
Содержание типовой учебной программы по специальности "Медико-профилактическое дело"
Циклы и дисциплины
Базовое содержание
1.
Цикл базовых дисциплин
Анатомо-физиологические особенности организма, клеточные механизмы развития, биохимия, микробиология, биостатистические расчеты, основы эпидемиологии. Основы коммуникации при общении с населением, коллегами. Нормативно-правовые акты в деятельности санитарно–эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан. Физиологические основы клинико-физиологических методов исследования организма человека. Навыки критического мышления. Общие закономерности фармакоэкономики и фармакоэпидемиологии. Факторы, определяющие здоровье. Природные и антропогенные факторы в формировании здоровья населения. Биостатистика, ее значение в оценке здоровья населения и деятельности органов санитарно – эпидемиологического благополучия населения. Основные принципы и правила биомедицинской этики. Санитарно-эпидемиологический мониторинг за состоянием воздуха, почвы, воды. Факторы производственной среды Санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия. Микробиологические основы дезинфекции, асептики, антисептики. Принципы микробиологической диагностики важнейших бактериальных, вирусных заболеваний. Эпидемиологический надзор, эпидемиологическая диагностика, эпидемиологический анализ. Исследования в области здоровья населения. Нормы радиационной и биологической безопасности. Радиационная безопасность населения. Учетно-отчетная документация. Внутренняя организация и функция управления. Цель и задачи менеджмента. Действующие нормативно-правовые акты в области гигиены труда, гигиены детей и подростков, гигиены питания и коммунальной гигиены.
Роль и законодательство государственного санитарно-эпидемиологического надзора в охране и укреплении здоровья населения. Схема санитарно-эпидемиологического обследования пищевых предприятий. Контроль санитарного состояния пищевых предприятий. Стандартизация пищевых продуктов, ее гигиеническое и правовое значение. Объекты, виды, методы и задачи гигиенических исследований. Нетрудоспособность как социально-правовая категория.
2.
Цикл профилирующих дисциплин
Безопасность и охрана труда. Особенности регулирования труда отдельных категорий населения. Нормативно-правовые акты в области медицины труда. Оценка данных санитарно-лабораторного контроля объектов окружающей среды. Методы изучения, оценки состояния здоровья, физического развития населения. Гигиена образовательной деятельности, физического воспитания детей и подростков. Государственный контроль и надзор в области здравоохранения.
Санитарно-профилактические, противоэпидемические мероприятия, в том числе формы и методы эпидемиологических расследований. Алгоритм расследования увеличения случаев инфекционных и неинфекционных заболеваний. Организация работы в управлении санитарно-эпидемиологического контроля. Проведение анализа проблем в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Схема санитарно-эпидемиологического обследования пищевых предприятий. Контроль санитарного состояния пищевых предприятий. Гигиена труда. Оценка профессионального риска. Средства индивидуальной защиты. Аттестация рабочих мест по условиям труда. Гигиенические основы проектирования, строительства и требования к благоустройству, оборудованию учреждений. Санитарно-эпидемиологические требования, предъявляемые к коммунальным объектам. Демонстрировать и применять на практике знания в области основы биомедицинских, клинических и социально-поведенческих наук, включая общепринятые, развивающиеся и постоянно обновляемые знания.
Примечание:
**Уровни освоения практических навыков
Практические навыки по программе "Медико- профилактическое дело"
Перечень
Уровень освоения**
1.
Определять детерминанты здоровья индивидуума и популяции, проблемы и угрозы санитарно-эпидемиологического благополучия.
Уметь
2.
Владеть методами оценки и изучения здоровья населения. Организовывать и проводить противоэпидемические и профилактические мероприятия.
Проводить под руководством наставника
3.
Управлять данными, полученными в результате разработанных и проведенных мероприятий, использовать их для научных и практических целей.
Организовывать и проводить под контролем наставника
Владеть методами оценки качества воды, почвы, воздуха, параметров микроклимата, освещения, отопления и вентиляции в жилых, общественных и промышленных помещениях, рекомендовать меры по их организации.
Самостоятельно применять и владеть
4.
Организовать эпидемиологический контроль и надзор за инфекционными и неинфекционными заболеваниями, состоянием объектов окружающей среды. Поддерживать и продвигать значимость санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Самостоятельно организовывать и анализировать
Приложение 4 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 января 2023 года № 4
Типовые учебные программы послевузовского образования по медицинским и фармацевтическим специальностям
Глава 1. Паспорт образовательной программы резидентуры

1. Эпидемиологиялық шараларды тиісті деңгейде жүргізу үшін қажетті дағдылары бар команданы ұйымдастыру;
2. Үздіксіз білім беруді ынталандыру;
3. Команданы өз міндеттерін сапалы орындауға және кәсіби дамуына ынталандыру.
С. Төтенше жағдайға жауап беруге дайындау:
1. Төтенше жағдайларға жауап беру жоспарын құрастыруда эпидемиологиялық перспективаны ескеру;
2. Эпидемиологиялық бөлімше үшін төтенше жағдайларға жауап беруді жоспарлауға қатысу;
3. Қоғамдық денсаулық сақтау саласында төтенше жағдайларға көңіл бөлу.
Денсаулық сақтау саясатына әсер ету
A. Санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылықты қамтамасыз ету саясатын құрастыру және талдауда эпидемиологиялық перспективаны енгізу:
1. Қоғамдық денсаулық сақтау саясаты түсінігін көрсету;
2. Санитариялық-эпидемиологиялық саламатылыққа қатысты саясатты құрастыруға қатысу;
3. Кәсіби қызмет және ғылыми зерттеулердің көмегімен қоғамдық денсаулық сақтау саясатының қайта құрылуына әсер ету;
4. Мемлекеттік қызметкерлерге және қаржыландыру көздеріне қолданылатын ережелер мен заңдарға, соның ішінде белгілі бір мүдделерді лоббирлеу мәселесі бойынша ұстану.
"Медициналық-профилактикалық іс" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Пәндер мен циклдар
Негізгі мазмұны
1.
Базалық пәндер циклі
Организмнің анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері, дамудың жасушалық тетiктері, биохимия, микробиология, биостатистикалық есептеулер, эпидемиология негіздері. Халықтың, әріптестермен қарым-қатынас жасаудағы коммуникация негіздері. Қазахстан Республикасы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы қызметіндегі нормативтік-құқықтық актілер. Адам организмін клиникалық-физиологиялық зерттеу әдістерінің физиологиялық негіздері. Сыни ойлау дағдылары. Фармакоэкономиканың және фармакоэпидемиологияның жалпы заңдылықтары. денсаулықты анықтайтын факторлар. Халық денсаулығын қалыптастыратын табиғи және антропогенді факторлар. Биостатистика, оның халық денсаулығын және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы органдары қызметін бағалаудағы маңызы. Биомедициналық этиканың негізгі қағидалары мен ережелері. Ауаның, топырақтың, судың жағдайына санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жүргізу. Өндірістік ортаның факторлары. Санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық шаралар. Дезинфекцияның, асептиканың, антисептиканың микробиологиялық негіздері. Маңызды бактериялық, вирустық сырқаттанушылықтарды микробиологиялық диагностикалау қағидалары. Эпидемиологиялық қадағалау, эпидемиологиялық диагностика, эпидемиологиялық талдау. Халықтың денсаулығы саласындағы зерттеулер. Радиациялық және биологиялық қауіпсіздік нормалары. Халықтың радиациялық қауіпсіздігі. Есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Ішкі ұйымдастыру және басқару функциясы. Менеджменттің мақсаты мен міндеттері. Еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тағам гигиенасы, коммуналды гигиенасы саласында күштегі нормативтік-құқықтық актілер. Халықтың денсаулығын қорғау және нығайтуда мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау заңдылықтары және ролі. Тамақ кәсіпорындарын санитариялық-эпидемиологиялық тексеру схемасы. Тамақ кәсіпорындарының санитариялық жағдайын бақылау. Тамақтық азық-түліктерді стандартизациялау, олардың гигиеналық және құқықтық маңызы. Гигиеналық зерттеу объектілері, түрлері, әдістері және міндеттері. Жұмысқа қабілетсіздік – әлеуметтік-құқықтық категория ретінде.
2.
Бейіндік пәндер циклі
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау. Халықтың жеке категорияларының еңбегін реттеу ерекшеліктері. Еңбек медицинасы саласында қолданылатын нормативтік-құқықтық актілер. Қоршаған орта объектілеріне санитариялық-лабораторлық бақылау жүргізу мәліметтерін бағалау. Халықтың физикалық дамуын, денсаулық жағдайын зерттеу, бағалау әдістері. Балалар мен жасөспірімдердің оқу қызметі, физикалық тәрбие гигиенасы. Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау. Санитариялық-профилактикалық, эпидемияға қарсы шаралар, соның ішінде эпидемиологиялық талдау түрлері мен формалары. Инфекциялық және инфекциялық емес сырқаттанушылық жағдайларының жоғарылауын талдау алгоритмі. Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау басқармасында жұмысты ұйымдастыру. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында проблемаларға талдау жүргізу. Тамақ кәсіпорындарын санитариялық-эпидемиологиялық тексеру схемасы. Тамақ кәсіпорындарының санитариялық жағдайын бақылау. Еңбек гигиенасы. Кәсіптік қауіпті (тәуекелді) бағалау. Жеке қорғаныс құралдары. Еңбек жағдайына байланысты жұмыс орнын атестациялау. Жобалау, құрылыстаудың гигиеналық негіздері және мекемелердің көркейтілуіне, қондырғыларына қойылатын талаптар. Коммуналды объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Жалпы қабылданған, дамитын және үнемі қайта өзгеріп отыратын білімдерді қосқанда биомедициналық, клиникалық және әлеуметтік-мінез-құлықтық ғылымдар негізі саласында тәжірибеде білімдерді қолдану және көрсету.
Ескертпе:
**Практикалық дағдыларды меңгеру деңгейлері
"Медициналық-профилактикалық іс" бағдарламасы бойынша тәжірибелік дағдылар
Тізімі
Меңгеру деңгейі**
1.
Индивидумның және популяцияның денсаулығының детерминанттарын, санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық проблемалары мен қауіптерін анықтау.
Білу
2.
Халықтың денсаулығын зерттеу және бағалау әдістерін меңгеру. Эпидемияға қарсы және профилактикалық шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
Тәлімгердің жетекшілігімен жүргізу
3.
Әзірленген және жүргізілген шаралардың нәтижесінде алынған мәліметтерді басқару, оларды ғылыми және тәжірибелік мақсатта қолдану.
Тәлімгердің бақылауымен ұйымдастыру және өткізу
Халық, қоғамдық және өндірістік бөлмелерінде микроклимат параметрлерін, жарықтандыруды, жылыту және ауа алмасу жүйелерін, судың, топырақтың, ауаның сапасын бағалау әдістерін меңгеру, оларды ұйымдастыру бойынша шаралар ұсыну.
Өз бетінше қолдану және меңгеру
4.
Инфекциялық және инфекциялық емес сырқаттанушылықты, қоршаған орта объектілерінің жағдайын эпидемиологиялық бақылау және қадағалауды ұйымдастыру. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығының маңыздылығын қолдау және насихаттау.
Өз бетінше ұйымдастыру және талдау
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 4 бұйрығына
4-қосымша
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғарғы оқу орнынан кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
1 тарау. Резидентура білім беру бағдарламасының төлқұжаты

1. Типовая учебная программа резидентуры разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для медицинских и фармацевтических специальностей, приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916) и государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования в области здравоохранения, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716).
2. Подготовка медицинских кадров в резидентуре осуществляется с целью обеспечения отрасли здравоохранения квалифицированными кадрами.
3. Предшествующий уровень образования лиц, желающих освоить образовательные типовые учебные программы резидентуры – базовое медицинское образование, высшее медицинское образование, наличие интернатуры или документа, подтверждающего квалификацию "Врач".
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2023 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Типовые учебные программы резидентуры включают теоретическую и клиническую подготовку, промежуточные и итоговую аттестации.
Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов и результатов обучения по соответствующей специальности согласно приложениям 1-49 к настоящей типовой учебной программе.
Клиническая практика врачей-резидентов планируется и организуется в сельских, городских, областных и республиканских организациях здравоохранения по соответствующей специальности общей продолжительностью не менее сроков, указанных в приложении 50 к настоящей типовой учебной программе.
Организации медицинского и фармацевтического образования, научные организации в области здравоохранения самостоятельно определяют периодичность клинической практики врача-резидента в зависимости от дисциплин (модулей), при этом клиническая практика врача-резидента осуществляется в рамках освоения дисциплин (модулей).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2023 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша Резидентураның үлгілік оқу бағдарламасы "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілмінде № 28916 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілмінде № 28716 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілеген денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.
2. Резидентурада медициналық мамандарды даярлау денсаулық сақтау саласын білікті мамандармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
3. Резидентураның білім беру бағдарламаларын меңгеру үшін алдыңғы білім деңгейі – базалық медициналық білім, жоғары медициналық білім, интернатураның немесе "Дәрігер" біліктілігін растайтын құжаттың болуы.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2023 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Резидентураның үлгілік білім беру бағдарламалары теориялық және клиникалық дайындықты, аралық және қорытынды аттестаттауды қамтиды.
Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы бағдарламаға 1-49-қосымшаларға сәйкес тиісті мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен оқыту нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
Резидент-дәрігерлердің клиникалық практикасы тиісті мамандық бойынша ауылдық, қалалық, облыстық және республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында жалпы ұзақтығы осы Үлгілік оқу бағдарламасына 50-қосымшада көрсетілген мерзімдерден кем емес жоспарланады және ұйымдастырылады.
Медициналық және фармацевтикалық білім беру ұйымдары, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдары пәндерге (модульдерге) байланысты резидент-дәрігердің клиникалық практикасының кезеңділігін дербес айқындайды, бұл ретте резидент-дәрігердің клиникалық практикасы пәндерді (модульдерді) игеру шеңберінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2023 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Для руководства клинической подготовкой привлекаются клинические наставники в порядке, устанавливаемом организацией.
6. Оценка учебных достижений резидентов осуществляется формами контроля и аттестаций, которые определяются организацией самостоятельно.
7. Промежуточная аттестация врачей-резидентов осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной ученым (методическим) советом в организациях медицинского образования и науки Республики Казахстан.
По завершении учебного года на основании итогов промежуточной аттестации приказом руководителя организации осуществляется перевод врачей-резидентов с курса на курс. С этой целью определяется переводной балл.
8. Итоговая аттестация врачей-резидентов проводится согласно правилам оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов под № 21763) в сроки, предусмотренные рабочим учебным планом и академическим календарем.
К итоговой аттестации допускаются врачи-резиденты завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями индивидуального учебного плана.
9. Врачи-резиденты, не выполнившие требования индивидуального учебного плана, не набравшие установленный переводной балл, остаются на повторный год обучения без прохождения летнего семестра. Повторный год обучения организуется на платной основе.
10. Уровень подготовки обучающихся при кредитной технологии обучения предусматривает формирование базовых компетенций.
Базовые компетенции программ резидентуры характеризуют способности обучающихся:
1) курация пациента: способен сформулировать клинический диагноз, назначить план лечения и оценить его эффективность на основе доказательной практики на всех уровнях оказания медицинской помощи;
2) коммуникация и коллаборация: способен эффективно взаимодействовать с пациентом, его окружением, специалистами здравоохранения с целью достижения лучших для пациента результатов;
3) безопасность и качество: способен оценивать риски и использовать наиболее эффективные методы для обеспечения высокого уровня безопасности и качества медицинской помощи;

5. Клиникалық даярлыққа басшылық жасау үшін ұйым белгілеген тәртіппен клиникалық тәлімгерлер тартылады.
6. Резиденттердің оқу жетістіктерін бағалау бақылау мен аттестаттаудың нысандарымен жүзеге асырылады және оларды ұйым дербес айқындайды.
7. Дәрігер-резиденттердің аралық аттестаттауы Қазақстан Республикасының медициналық білім беру және ғылыми ұйымдарында ғылыми (әдістемелік) кеңесі бекіткен нысандағы академиялық күнтізбеге және жұмыс оқу жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Оқу жылы аяқталғаннан кейін аралық аттестаттау қорытындылары негізінде ұйым басшысының бұйрығымен дәрігер-резиденттерді курстан курсқа ауыстыру жүзеге асырылады. Осы мақсатта ауысу баллы анықталады.
8. Дәрігер-резиденттерде қорытынды аттестаттау "Білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілмінде № 21763 болып тіркелген) Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларына сәйкес жұмыс оқу жоспарында және академиялық күнтізбеде көзделген мерзімдерде жүргізіледі.
Қорытынды аттестаттауға жеке оқу жоспарының талаптарына сәйкес білім беру процесін аяқтаған дәрігер-резиденттер жіберіледі.
9. Жеке оқу жоспарының талаптарын орындамаған, белгіленген ауысу балын жинай алмаған дәрігер-резиденттер жазғы семестрден өтпей, қайта оқу жылына қалдырылады. Қайта оқу жылы ақылы негізде ұйымдастырылады.
10. Кредиттік оқыту технологиясы бойынша білім алушылардың дайындық деңгейі базалық құзыреттіліктерді қалыптастыруды қарастырады.
Резидентураның негізгі құзыреттері білім алушылардың қабілеттерін сипаттайды:
1) пациентті бақылау: клиникалық диагнозды тұжырымдай алады, емдеу жоспарын тағайындай алады және медициналық көмектің барлық деңгейлерінде дәлелді тәжірибе негізінде оның тиімділігін бағалай алады;
2) коммуникация және ынтымақтастық: пациент үшін ең жақсы нәтижелерге қол жеткізу мақсатында пациентпен, оның қоршаған ортасымен, медицина қызметкерлерімен тиімді өзара әрекеттесе білу;
3) қауіпсіздік және сапа: тәуекелдерді бағалай білу және медициналық көмектің қауіпсіздігі мен сапасының жоғары деңгейін қамтамасыз ету үшін ең тиімді әдістерді қолдана білу;

4) общественное здравоохранение: способен действовать в рамках правового и организационного поля системы здравоохранения Республики Казахстан по своей специальности, оказывать базовую помощь в чрезвычайных ситуациях, работать в составе межпрофессиональных команд для осуществления политики укрепления здоровья нации;
5) исследования: способен формулировать адекватные исследовательские вопросы, критически оценить профессиональную литературу, эффективно использовать международные базы данных в своей повседневной деятельности, участвовать в работе исследовательской команды;
6) обучение и развитие: способен обучаться самостоятельно и обучать других членов профессиональной команды, активно участвовать в дискуссиях, конференциях и других формах непрерывного профессионального развития.
Приложение 1
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Акушерство и гинекология (взрослая, детская)"

4) халық денсаулығы: өз мамандығы бойынша Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесінің құқықтық және ұйымдастырушылық шеңберінде әрекет ете алады, төтенше жағдайлар кезінде негізгі көмек көрсете алады, азаматтардың денсаулығын нығайту саясатын іске асыру үшін кәсіпаралық ұжымдар құрамында жұмыс істей алады. ұлт;
5) зерттеушілік: адекватты зерттеу сұрақтарын құрастыра алады, кәсіби әдебиеттерге сыни баға бере алады, өзінің күнделікті қызметінде халықаралық деректер қорын тиімді пайдалана алады, ғылыми топ жұмысына қатысады;
6) оқыту және дамыту: өз бетінше білім алуға және кәсіби ұжымның басқа мүшелерін оқытуға, пікірталастарға, конференцияларға және үздіксіз кәсіби дамудың басқа да нысандарына белсенді қатысу.
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша жоғарғы
оқу орнынан кейінгі білім
берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
1-қосымша
"Акушерия және гинекология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2023 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Продолжительность программы в годах – 3 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач акушер гинеколог взрослый, детский
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
208
1)
Обязательный компонент

Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2023 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 3 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілігі: Ересектердің, балалардың акушер-гинеколог дәрігері
№р/с
Пәндер / модульдердің атауы
Кредит саны
1
Кәсіптік пәндер циклы
208
1)
Міндетті компонент

Сноска. Заголовок изложен в новой редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра здравоохранения РК от 10.11.2023 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Продолжительность программы в годах – 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач стоматолог детский
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
138
1)
Обязательный компонент
134
Локальная анестезия при стоматологических вмешательствах у детей и подростков
18
Болезни твердых тканей зубов у детей и подростков
16
Болезни пульпы и периодонта у детей и подростков
16
Болезни пародонта у детей и подростков
16
Болезни слизистой оболочки полости рта у детей и подростков
16
Гнойная хирургия полости рта у детей и подростков
26
Восстановительная хирургия полости рта у детей и подростков
26
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
2
Итого:
140
Содержание типовой учебной программы
Перечень наиболее распространенных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
1.
Локальное обезболивание в детской стоматологии
2.
Осложнения, возникающие при локальной анестезии у детей и подростков
3.
Кариес эмали временных зубов у детей и подростков
4.
Кариес эмали постоянных зубов у детей и подростков
5.
Кариес дентина временных зубов у детей и подростков
6.
Кариес дентина постоянных зубов у детей и подростков
7.
Кариес цемента временных зубов у детей и подростков
8.
Кариес цемента постоянных зубов у детей и подростков
9.
Некариозные поражения до прорезывания зубов (гипоплазия эмали, гиперплазия эмали, флюороз, наследственные нарушения развития тканей зубов, медикаментозные и токсические нарушения развития тканей зубов)
10.
Некариозные поражения, возникающие после прорезывания зубов (повышенная стираемость, клиновидные дефекты, эрозии, медикаментозные и токсические нарушения развития тканей зубов, некроз твердых тканей, гиперестезия зубов)
11.
Острые и хронические пульпиты временных зубов у детей и подростков
12.
Острые и хронические пульпиты постоянных зубов у детей и подростков
13.
Острые и хронические периодонтиты временных зубов у детей и подростков
14.
Острые и хронические периодонтиты постоянных зубов у детей и подростков
15.
Зубные отложения. Методика оценки гигиенического состояния. Индексы гигиены. Методы удаления зубных отложений у детей и подростков
16.
Гингивиты у детей и подростков
17.
Пародонтиты у детей и подростков
18.
Травматические поражения органов полости рта у детей и подростков
19.
Проявления вирусных заболеваний на слизистой оболочке полости рта у детей и подростков (острая респираторная вирусная инфекция, корь, скарлатина, ветряная оспа)
20.
Проявления инфекционных заболеваний на слизистой оболочке полости рта у детей и подростков (ящур, инфекционный мононуклеоз, сифилис, туберкулез, язвенно-некротический стоматит Венсана, гонорейный стоматит, кандидоз)
21.
Аллергические поражения слизистой оболочки полости рта у детей и подростков. Анафилактический шок. Ангионевротический отек Квинке. Крапивница
22.
Многоформная экссудативная эритема. Синдром Стивенса-Джонсона
23.
Изменения слизистой оболочки полости рта при системных заболеваниях и болезнях обмена веществ у детей и подростков
24.
Глоссалгия. Стомалгия. Нарушения вкуса. Изменения слизистой оболочки полости рта при экзогенных интоксикациях у детей и подростков
25.
Аномалии и самостоятельные заболевания языка у детей и подростков
26.
Хейлиты у детей и подростков. Самостоятельные хейлиты. Симптоматические хейлиты
27.
Методика удаления зубов различной сложности у детей и подростков
28.
Осложнения, возникающие во время и после удаления зуба у детей и подростков
29.
Перикоронариты у детей и подростков
30.
Одонтогенные альвеолиты у детей и подростков
31.
Периоститы челюстных костей у детей и подростков
32.
Остеомиелит альвеолярного отростка у детей и подростков
33.
Абсцессы органов полости рта у детей и подростков
34.
Острый одонтогенный верхнечелюстной синусит у детей и подростков
35.
Одонтогенный сепсис. Очаговообусловленные заболевания у детей и подростков
36.
Острый и хронический сиалоденит у детей и подростков
37.
Дисфункция височно-нижнечелюстного сустава у детей и подростков
38.
Вывихи височно-нижнечелюстного сустава у детей и подростков
39.
Травматические повреждения органов полости рта у детей и подростков
40.
Хирургическое лечение заболеваний пародонта у детей и подростков
41.
Новообразования органов полости рта у детей и подростков
42.
Дефект и деформация альвеолярного отростка у детей и подростков
43.
Дентальная имплантация у подростков
44.
Вирус иммунодефицита человека, ее проявления в полости рта у детей и подростков
45.
Неотложные состояния в детской стоматологии
Практические навыки, манипуляции, процедуры
Операция / процедура / техника
Количество навыков
1.
Оформление истории болезни и другой учетно-отчетной медицинской документации (направления в другие подразделения, заключения) в детской стоматологии
350
2.
Организация рабочего места к приему пациентов с учетом эргономики, правил асептики и антисептики, профилактики социально опасных инфекций в детской стоматологии
350
3.
Диагностика воспалительных заболеваний твердых тканей зуба, пульпы, периодонта, пародонта и слизистой оболочки полости рта у детей и подростков

Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2023 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: Балалар стоматолог-дәрігері
№ р /с
Пәндер / модульдердің атауы
Кредит саны
1
Кәсіптік пәндер циклы
138
1)
Міндетті компонент
134
Балалар мен жасөспірімдерде стоматологиялық араласу кезіндегі жергілікті анестезия
18
Балалар мен жасөспірімдердегі тістерінің қатты тіндердің аурулары
16
Балалар мен жасөспірімдерде пульпа және периодонт аурулары
16
Балалар мен жасөспірімдердің пародонт аурулары
16
Балалар мен жасөспірімдерде ауыз қуысының шырышты қабығының аурулары
16
Балалар мен жасөспірімдердің ауыз қуысының іріңді хирургиясы
26
Балалар мен жасөспірімдердің ауыз қуысын қалпына келтіру хирургиясы
26
2)
Таңдау бойынша компонент
4
2
Қорытынды аттестаттау
2
Барлығы
140
Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
1.
Балалар стоматологиясындағы жергілікті анестезия
2.
Балалар мен жасөспірімдерде жергілікті анестезия кезінде пайда болатын асқынулар
3.
Балалар мен жасөспірімдердің уақытша тістері эмальінің тісжегісі
4.
Балалар мен жасөспірімдердің тұрақты тістерінің эмальінің тісжегісі
5.
Балалар мен жасөспірімдердегі уақытша тістерінің дентинінің тісжегісі
6.
Балалар мен жасөспірімдердегі тұрақты тістердің дентинінің тісжегісі
7.
Балалар мен жасөспірімдердегі уақытша тістердің цемент тісжегісі
8.
Балалар мен жасөспірімдердегі тұрақты тістердің цемент тісжегісі
9.
Тіс жарылғанға дейінгі кариозды емес зақымданулар (эмаль гипоплазиясы, эмаль гиперплазиясы, флюороз, тіс тіндері дамуының тұқым қуалайтын бұзылулары, тіс тіндері дамуының дәрі-дәрмектік және уытты бұзылулары)
10.
Тіс жарылғаннан кейін пайда болатын кариозды емес зақымданулар (жоғары абразия, сына тәрізді ақаулар, эрозиялар, тіс тіндерінің дамуындағы дәрілік және уытты бұзылулар, қатты тіндердің некрозы, тіс гиперестезиясы)
11.
Балалар мен жасөспірімдердегі уақытша тістердің жедел және созылмалы пульпиттері
12.
Балалар мен жасөспірімдердегі тұрақты тістердің жедел және созылмалы пульпиттері
13.
Балалар мен жасөспірімдердегі уақытша тістердің жедел және созылмалы периодонтиттері
14.
Балалар мен жасөспірімдердегі тұрақты тістердің жедел және созылмалы периодонтиттері
15.
Тіс шөгінділері. Гигиеналық жағдайды бағалау әдістемесі. Гигиена индексі. Балалар мен жасөспірімдерде тіс шөгінділерін жою әдістері
16.
Балалар мен жасөспірімдердегі гингивиттер
17.
Балалар мен жасөспірімдердегі пародонтиттер
18.
Балалар мен жасөспірімдердегі ауыз қуысының жарақаттық зақымдануы
19.
Балалар мен жасөспірімдерде ауыз қуысының шырышты қабығындағы вирустық аурулардың көріністері (жіті респираторлық вирустық инфекция, қызылша, скарлатина, желшешек)
20.
Балалар мен жасөспірімдерде ауыз қуысының шырышты қабығындағы инфекциялық аурулардың көріністері (аусыл(ящур), инфекциялық мононуклеоз, мерез, туберкулез, Венсанның ойық жаралы-некротикалық стоматиті, гонореялық стоматит, кандидоз)
21.
Балалар мен жасөспірімдердегі ауыз қуысының шырышты қабығының аллергиялық зақымдануы. Анафилактикалық шок. Квинке ангионевротикалық ісінуі. Есекжем
22.
Көп формалы экссудативті эритема. Стивенс-Джонсон Синдромы
23.
Балалар мен жасөспірімдердегі жүйелі аурулар мен зат алмасу ауруларындағы ауыз қуысының шырышты қабығының өзгеруі
24.
Глоссалгия. Стомальгия. Дәмнің бұзылуы. Балалар мен жасөспірімдерде экзогенді интоксикация кезінде ауыз қуысының шырышты қабығының өзгеруі
25.
Балалар мен жасөспірімдердегі тілдің ауытқулары және дербес аурулары
26.
Балалар мен жасөспірімдердегі хейлиттер. Тәуелсіз хейлиттер. Симптоматикалық хейлиттер
27.
Балалар мен жасөспірімдерде күрделілігі әртүрлі тістерді жұлу әдістемесі
28.
Балалар мен жасөспірімдерде тіс жұлу кезінде және одан кейін пайда болатын асқынулар
29.
Балалар мен жасөспірімдердегі перикоронариттер
30.
Балалар мен жасөспірімдердегі одонтогенді альвеолиттер
31.
Балалар мен жасөспірімдердегі жақ сүйектерінің периоститтері
32.
Балалар мен жасөспірімдердегі альвеолярлы өсінді остеомиелиті
33.
Балалар мен жасөспірімдердегі ауыз қуысың абсцессі
34.
Балалар мен жасөспірімдердегі жедел одонтогенді жақ-бет синуситі
35.
Одонтогенді сепсис. Балалар мен жасөспірімдердегі ошақты аурулар
36.
Балалар мен жасөспірімдердегі жедел және созылмалы сиалоаденит
37.
Балалар мен жасөспірімдердегі самай-төменгі жақ буынның дисфункциясы
38.
Балалар мен жасөспірімдегі самай-төменгі жақ буынның шығып кетуі
39.
Балалар мен жасөспірімдердегі ауыз қуысың жарақаттық зақымдануы
40.
Балалар мен жасөспірімдердегі пародонт ауруларын хирургиялық емдеу
41.
Балалар мен жасөспірімдердегі ауыз қуысың ісіктері
42.
Балалар мен жасөспірімдердегі альвеолярлық өсіндісің ақауы және деформациясы
43.
Жасөспірімдердегі дентальды имплантация
44.
Адамның иммундық тапшылық вирусы-инфекциясы, оның балалар мен жасөспірімдердегі ауыз қуысындағы көріністері
45.
Балалар стоматологиясындағы шұғыл жағдайлар
Практикалық дағдылар, манипуляциялар, процедуралар
Ота / емшара / техника
Дағдылардың саны
1.
Балалар стоматологиясындағы ауру тарихын және басқа да есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы (басқа бөлімшелерге жіберу, қорытындылар) рәсімдеу
350
2.
Эргономиканы, асептика және антисептика қағидаларын, балалар стоматологиясындағы әлеуметтік қауіпті инфекциялардың профилактикасын ескере отырып, пациенттерді қабылдауға жұмыс орнын ұйымдастыру
350
3.
Балалар мен жасөспірімдердегі тістің қатты тіндерінің, пульпаның, периодонттың, пародонттың және ауыз қуысының шырышты қабығының қабыну ауруларын диагностикалау

Сноска. Заголовок изложен в новой редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра здравоохранения РК от 10.11.2023 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Продолжительность программы в годах – 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач лабораторной диагностики
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
138
1)
Обязательный компонент
134
Клиническая лабораторная диагностика
40
Биохимическая лабораторная диагностика
30
Коагуологическая лабораторная диагностика
10
Иммунологическая лабораторная диагностика
20
Микробиологическая лабораторная диагностика
12
Паразитологическая лабораторная диагностика
10
Молекулярно-биологическая и генетическая лабораторная диагностика
12
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
2
Итого:
140
Содержание типовой учебной программы
Перечень наиболее распространенных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
1.
Реактивные изменения крови Лейкоцитоз Лейкопения Нейтрофилез и нейтропения. Эозинофилия и эозинопения. Базофилия. Моноцитоз и моноцитопения. Лимфоцитоз и лимфоцитопения. Эритроцитоз. Эритроцитопения. Тромбоцитоз. Тромбоцитопения
2.
Заболевания системы кроветворения. Анемии. Гемобластозы. Острые лейкозы. Миелопролиферативные заболевания. Хронический миелолейкоз. Сублейкемический миелоз. Эритремия (истинная полицитемия). Хронический мегакариоцитарный лейкоз Лимфопролиферативные заболевания
3.
Заболевания бронхолегочной системы. Туберкулез легких. Бронхиальная астма. Пневмонии
4.
Заболевания органов пищеварительной системы. Заболевания желудка. Заболевания поджелудочной железы. Панкреатит
5.
Заболевания печени. Гепатиты, циррозы. Печеночная кома
6.
Заболевания кишечника
7.
Заболевания органов мочевыделительной. Нефриты, нефрозы. Острая почечная недостаточность. Хроническая почечная недостаточность
8.
Заболевания женских половых органов
9.
Заболевания мужских половых органов
10.
Заболевания центральной нервной системы. Поражение серозных оболочек
11.
Эндокринные заболевания
12.
Аутоиммунные заболевания
13.
Сердечно-сосудистые заболевания
14.
Заболевания кожи и соединительной ткани
15.
Заболевания опорно-двигательного и мышечного аппарата
16.
Воспаление
17.
Опухоли
Практические навыки, манипуляции, процедуры
Операция / процедура / техника
Количество навыков
1.
Организационная структура лабораторной службы. Основные законодательные, нормативные, методические документы, регламентирующие деятельность службы. Национальные и международные нормативно- правовые акты.
50
2.

Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2023 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бағдарламаның ұзақтығы жылдармен: 2жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: Лабораториялық диагностика дәрігері
№ р/с
Пәндер / модульдердің атауы
Кредит саны
1
Кәсіптік пәндер циклы
138
1)
Міндетті компонент
134
Клиникалық зертханалық диагностика
40
Биохимиялық зертханалық диагностика
30
Коагуологиялық зертханалық диагностика
10
Иммунологиялық зертханалық диагностика
20
Микробиологиялық зертханалық диагностика
12
Паразитологиялық зертханалық диагностика
10
Молекулярлық-биологиялық және генетикалық зертханалық диагностика
12
2)
Таңдау бойынша компонент
4
2
Қорытынды аттестаттау
2
Барлығы
140
Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
1.
Қанның реактивті өзгерістері. Лейкоцитоз. Лейкопения. Нейтрофилез және нейтропения. Эозинофилия және эозинопения. Базофилия. Моноцитоз және моноцитопения. Лимфоцитоз және лимфоцитопения. Эритроцитоз. Эритроцитопения. Тромбоцитоз. Тромбоцитопения
2.
Гемопоэз жүйесінің аурулары. Анемия. Гемобластоздар. Жедел лейкоздар. Миелопролиферативті аурулар. Созылмалы миелолейкоз. Сублейкемиялық миелоз. Эритремия (шынайы полицитемия). Созылмалы мегакариоциттік лейкоз. Лимфопролиферативті аурулар
3.
Бронхоөкпе жүйенің аурулары. Өкпе туберкулезі. Бронх демікпесі. Пневмониялар.
4.
Ас қорыту жүйесінің аурулары. Асқазан аурулары. Ұйқы безінің аурулары. Панкреатит
5.
Бауыр аурулары. Гепатит, цирроздар. Бауыр комасы
6.
Ішек аурулары
7.
Зәр шығару органдарының аурулары. Нефриттер, нефроздар. Жедел бүйрек жеткіліксіздігі. Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі
8.
Әйел жыныс мүшелерінің аурулары
9.
Ерлердің жыныс мүшелерінің аурулары
10.
Орталық жүйке жүйесінің аурулары. Серозды қабықтардың зақымдануы
11.
Эндокринді аурулар
12.
Аутоиммунды аурулар
13.
Жүрек-тамыр аурулары
14.
Терінің және дәнекер тіннің аурулары
15.
Тірек қимыл аппаратының және бұлшық ет жүйесінің аурулары
16.
Қабыну
17.
Ісіктер
Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, емшараларды меңгеру
Операция / емшара / техника
Дағдылардың саны
1.
Зертханалық қызметтің ұйымдық құрылымы. Қызметтің жұмысын реттейтін негізгі заңнамалық, нормативтік, әдістемелік құжаттар. Ұлттық және халықаралық құқықтық актілер
50
2.

Система менеджмента качества медицинской лаборатории. Нормы и стандарты (ISO 9001, 15189, 17025, 17043). Сертификация и аккредитация лабораторий. Управление документацией. Управление случаями несоответствия. Внутренние аудиты. Индикаторы качества.
50
3.
Законодательство РК в области биобезопасности (основные принципы по биобезопасности). Требования к устройству лаборатории. Оборудование для обеспечения биобезопасности. Надевание и снятие средств индивидуальной защиты. Медотходы. Аварийные ситуации (разливы). Планирование действий при чрезвычайных ситуациях. Управление программой биобезопасности и биозащитой, руководство по биобезопасности. Управление биорисками. Оценка рисков (риски биобезопасности и биозащиты) в лаборатории. Снижение рисков (риски биобезопасности и биозащиты)
50
4.
Планирование, выбор, приобретение оборудования, реагентов, расходных материалов. Верификация и валидация оборудования. Управление оборудованием (калибровка, обслуживание, инвентарный учет). Управление реагентами и расходными материалами. Правила приготовления растворов и требования к качеству реактивов
50
5.
Организация работы по сбору, обращению, транспортировке биоматериала, хранение и уничтожение. Маркировка и сопроводительная документация. Оценка качества биоматериала и его пригодности для лабораторных исследований. Информационные системы. Обзор модели лабораторной системы. Политика и правовая база информационной системы. Инфраструктура и возможности лабораторной системы
50
6.
Управление контролем качества лабораторных исследований. Принципы и способы внутрилабораторной оценки качества. Сходимость, воспроизводимость, точность, правильность исследований. Периодичность проведения контроля. Проведение оценки воспроизводимости по контрольным картам. Сбор и обработка массива данных по контрольным измерениям. Процесс построения, ведения, интерпретации и актуализации контрольных карт Шухарта. Межлабораторный контроль качества. Внешняя оценка качества (принципы, планирование, проведение, анализ результатов программы внешней оценки качества). Интерпретация результатов измерений в медицинской лаборатории
200
7.
Правила взятия биологического материала в гематологии. Общие требования к гематологическому мазку, изготовление мазков крови и костного мозга
200
8.
Принципы автоматизации гематологических лабораторных исследований. Особенности преаналитического этапа при работе с автоматизированными и экспресс анализаторами. Общий анализ крови: качественные и количественные показатели лейкоцитов, эритроцитов и тромбоцитов. Оценка скорости оседания эритроцитов. Проведение и анализ контроля качества. Интерпретация гематологических методов исследования
200
9.
Исследование пунктата костного мозга. Микроскопическое исследование костного мозга (миелограмма). Цитохимические исследования гемопоэтических клеток. Иммунофенотипирование. Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов гематологических исследовании крови
100
10.
Принципы работы общеклинических лабораторных исследований. Техника приготовления нативных и окрашенных препаратов мочи, мокроты, мазков биологического материала, желудочного и дуоденального содержимого, кала, ликвора и выпотных жидкостей
100
11.
Исследование физических, химических и микроскопических свойств мочи. Микроскопическое исследование осадка мочи ручным методом. Автоматизированный анализ мочевого осадка. Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов исследования мочи
100
12.
Исследование физических, химических и микроскопических свойств мокроты при заболеваниях бронхолегочной системы. Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов исследования
150
13.
Исследование физических, химических и микроскопических свойств желудочного и дуоденального содержимого, при заболеваниях желудочно-кишечного тракта. Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов исследования
100
14.
Исследование физических, химических и микроскопических свойств урогенитального отделяемого (вагинального, цервикального, уретрального) для диагностики заболеваний мочеполовой системы. Оценка гормонального профиля. Оценка степени чистоты. Выявление дисбиоза влагалища. Выявление бактериальной флоры, простейших, признаков вирусных инфекций, микозов. Исследование физических и химических свойств семенной жидкости (эякулята). Проведение и анализ контроля качества.Интерпретация конечных результатов лабораторных исследований
150
15.
Техника приготовления и морфологическое исследование препаратов для цитологического исследования биологического материала из полостей, соскобы и мазки-отпечатки из органов и желез. Применение метода жидкостной цитологии. Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов исследований
100
16.
Скрининговые методы при онкологических заболеваниях (кал на скрытую кровь, урологические и гинекологические мазки, онкологические маркеры). Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов исследования
50
17.
Лабораторная диагностика паразитарных заболеваний, методы их обнаружения (гельминтозов, протозоонозов, простейших). Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов лабораторных исследований
300
18.
Лабораторная диагностика кислотно-основного состояния (определение кислотно-щелочного состояния, газов и электролитов крови). Применение автоматических анализаторов. Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов лабораторных исследований
100
19.
Лабораторная диагностика биохимических исследований биологических жидкостей при нарушениях обмена веществ. Принципы автоматизации биохимических лабораторных исследований. Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов биохимических исследований биологических жидкостей
300
20.
Лабораторная диагностика неотложных состоянии при дыхательной, сердечной, почечной, печеночной недостаточности, синдром диссеминированного внутрисосудистого свертывания, сесписе, токсических состояний. Оценка и интерпретация результатов лабораторных исследований
100
21.
Лабораторная диагностика нарушения системы гемостаза. Проведение коагулологических методов исследования на полуавтоматических и автоматизированных системах (протромбиновое время, тромбиновое время, международное нормализованное отношение, протромбиновый индекс, активированное частичное промбиновое время, фибриноген и Д-димеры, факторы свертывания). Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов коагуологических исследовании в плазме крови
200
22.
Лабораторная диагностика при нарушениях иммунной системы. Подготовка и проведение иммунологических методов исследования.Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов иммунологических исследований
150
23.
Иммунохемилюминесцентные, электрохемилюминисцентные и иммуноферментные методы исследования в медицинской лаборатории. Способы детекции результатов иммунохимической реакции. Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов исследований при эндокринных, аутоиммунных и инфекционных заболеваниях, лекарственного мониторинга
100
24.
Постановка реакции преципитации (микропреципитации с кардиолипиновым антигеном в сыворотке крови ручным методом), реакции связывания комплемента (реакция Вассермана), реакция агглютинации, реакция непрямой гемагглютинации, реакция пассивной гемагглютинации, реакция торможения гемагглютинации, реакция нейтрализации. Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов иммунологических исследований
100
25.
Лабораторная диагностика иммуногематологических (изосерологических, иммуногенетических) методов исследования. Применение автоматизированных и полуавтоматических систем. Определение группы крови, резус-фактора, антиэритроцитарных антител и титра антител. Проведение и анализ контроля качества. Оценка и интерпретация результатов иммуногематологических исследований
50
26.
Принципы метода проточной цитофлуориметрии. Особенности преаналитического этапа исследования. Пробоподготовка. Методика проведения исследования. Системы компьютерного анализа изображения клеток. Аппараты проточной цитофлуориметрии. Проведение и анализ контроля качества. Интерпретация конечных результатов лабораторных исследований
100
27.
Лабораторная диагностика микробиологических исследований. Выбор метода и способы взятия биоматериала. Оценка качества биоматериала и его пригодности для лабораторных исследований. Приготовление питательных сред. Бактериологический метод. Методы посева и окраски исследуемого материала, идентификация и определение чувствительности к антимикробным препаратам. Вирусологический метод. Микологический метод. Применение автоматизированных систем микробиологического процесса. Проведение и анализ контроля качества. Интерпретация конечных результатов лабораторных исследований
200
28.
Методы микроскопии в медицинской лаборатории. Световая микроскопия. Инвертированные биологические микроскопы, Люминесцентная микроскопия. Флуоресцентная микроскопия. Стереоскопическая микроскопия. Электронная микроскопия. Проведение и анализ контроля качества при микроскопии
100
29.
Методы медико-генетических лабораторных исследований. Техника забора биологического материала для медико-генетических исследований. Виды и методы проведения медико-генетических исследований. Скрининговые методы исследований. Проведение и анализ контроля качества медико-генетических исследований. Интерпретация результатов генетических исследований
100
30.
Молекулярно-биологические методы исследования, применение в практической медицине. Полимеразно-цепная реакция. Геносеквенирование.Проведение и анализ контроля качества молекулярно-биологических методов исследования. Интерпретация конечных результатов лабораторных исследований
100
Приложение 16
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Клиническая фармакология"
Продолжительность программы в годах – 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач клинический фармаколог
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
138

Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесі. Нормалар мен стандарттар (ISO 9001, 15189, 17025, 17043). Зертханаларды сертификаттау және аккредиттеу. Құжаттаманы басқару. Сейкес келмеу жағдайларын басқару. Ішкі аудиттер. Сапа көрсеткіштері
50
3.
Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасы (биологиялық қауіпсіздік жөніндегі негізгі қағидалар). Зертхананың құрылғысына қойылатын талаптар. Биологиялық қауіпсіздік техникасы. Жеке қорғаныш құралдарын кию және шешу. Медициналық қалдықтар. Төтенше жағдайлар (төгілулер). Төтенше жағдайлар кезіндегі әрекеттерді жоспарлау. Биологиялық қауіпсіздік және биоқауіпсіздік бағдарламасын басқару, биологиялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық. Биологиялық қауіпті басқару. Зертханада қауіпті бағалау (биологиялық қауіпсіздік және биоқауіпсіздік тәуекелдері). Тәуекелді төмендету (биологиялық қауіпсіздік және биоқауіпсіздік тәуекелдері)
50
4.
Жабдықтарды, реагенттерді, шығын материалдарын жоспарлау, таңдау, сатып алу. Жабдықты тексеру және валидациялау. Жабдықты басқару (калибрлеу, техникалық қызмет көрсету, түгендеу). Реагенттер мен шығын материалдарын басқару. Ерітінділерді дайындау ережесі және реагенттердің сапасына қойылатын талаптар
50
5.
Биоматериалды жинау, өңдеу, тасымалдау, сақтау және жою жұмыстарын ұйымдастыру. Таңбалау және ілеспе құжаттама. Биоматериалдың сапасын және оның зертханалық зерттеулерге жарамдылығын бағалау. Ақпараттық жүйелер. Зертханалық жүйе моделіне шолу. Ақпараттық жүйенің саясаты және құқықтық негіздері. Зертханалық жүйенің инфрақұрылымы мен мүмкіндіктері
50
6.
Зертханалық зерттеулердің сапасын бақылауды басқару. Зертханалық сапаны бағалаудың қағидалары мен әдістері. Зерттеудің жинақтылығы, қайталануы, дәлдігі, дұрыстығы. Бақылау жиілігі. Бақылау диаграммалары бойынша қайталану мүмкіндігін бағалауды жүргізу. Бақылау өлшемдері бойынша деректер массивін жинау және өңдеу. Шухарттың бақылау диаграммаларын құру, жүргізу, интерпретациялау және жаңарту процесі. Сапаны зертханааралық бақылау. Сапаны сыртқы бағалау (қағидалары, жоспарлау, енгізу, сапаны сыртқы бағалау бағдарламасының нәтижелерін талдау) Медициналық зертханада өлшеу нәтижелерін интерпретациялау.
200
7.
Гематологияда биологиялық материалды алу ережелері. Гематологиялық жағындыға қойылатын жалпы талаптар, қан және сүйек кемігін жағындыларын жасау.
200
8.
Гематологиялық зертханалық зерттеулерді автоматтандыру қағидалары. Автоматтандырылған және экспресс анализаторлармен жұмыс істеу кезіндегі аналитикалық кезеңнің ерекшеліктері. Жалпы қан анализі: лейкоциттердің, эритроциттер мен тромбоциттердің сапалық және сандық көрсеткіштері. Эритроциттердің шөгу жылдамдығын бағалау. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Гематологиялық зерттеу әдістерін түсіндіру
200
9.
Сүйек кемігінің нүктелерін зерттеу. Сүйек кемігін микроскопиялық зерттеу (миелограмма). Қан түзу жасушаларының цитохимиялық зерттеулері. Иммунофенотиптеу. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Гематологиялық қан анализінің нәтижелерін бағалау және интерпретациялау
100
10.
Жалпы клиникалық зертханалық зерттеулердің жұмыс істеу қағидалары. Несептің, қақырықтың, биологиялық материалдың жағындысының, асқазан мен он екі елі ішектің, нәжістің, жұлын сұйықтығының және экссудативті сұйықтықтың табиғи және боялған препараттарын дайындау әдістемесі
100
11.
Зәрдің физикалық, химиялық және микроскопиялық қасиеттерін зерттеу. Қол әдісімен зәр шөгіндісін микроскопиялық зерттеу. Несептегі шөгінділерді автоматтандырылған талдау. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Зәр анализінің нәтижелерін бағалау және интерпретациялау
100
12.
Бронхоөкпе жүйесі ауруларында қақырықтың физикалық, химиялық және микроскопиялық қасиеттерін зерттеу. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Зерттеу нәтижелерін бағалау және түсіндіру
150
13.
Асқазан-ішек жолдарының ауруларында асқазан және он екі елі ішек құрамының физикалық, химиялық және микроскопиялық қасиеттерін зерттеу. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Зерттеу нәтижелерін бағалау және түсіндіру
100
14.
Несеп-жыныс мүшелерінің (қынаптық, жатыр мойны, уретральды) физикалық, химиялық және микроскопиялық қасиеттерін зәр шығару жүйесінің ауруларын диагностикалау үшін зерттеу. Гормоналды профильді бағалау. Тазалық дәрежесін бағалау. Вагинальды дисбиозды анықтау. Бактериялық флораны, қарапайымдыларды, вирустық инфекциялардың белгілерін, микоздарды анықтау. Тұқымдық сұйықтығының (эякуляция) физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу. Сапа бақылауын жүргізу және талдау Зертханалық зерттеулердің соңғы нәтижелерін интерпретациялау
150
15.
Қуыстардағы биологиялық материалды цитологиялық зерттеуге арналған препараттарды дайындау әдістемесі, мүшелер мен бездерден алынған қырғыштар мен жағынды-іздер. Сұйық цитология әдісін қолдану. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Зерттеу нәтижелерін бағалау және интерпретациялау
100
16.
Онкологиялық аурулардың скринингтік әдістері (нәжістің жасырын қаны, урологиялық және гинекологиялық жағындылар, онкологиялық маркерлер). Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Зерттеу нәтижелерін бағалау және интерпретациялау
50
17.
Паразитарлық аурулардың зертханалық диагностикасы, оларды анықтау әдістері (гельминтоздар, протозооноздар, қарапайымдылар). Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Зертханалық нәтижелерді бағалау және интерпретациялау.
300
18.
Қышқыл-негіз күйінің зертханалық диагностикасы (қышқыл-негіз күйін, газдар мен қанның электролиттерін анықтау). Автоматты анализаторларды қолдану. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Зертханалық нәтижелерді бағалау және интерпретациялау.
100
19.
Зат алмасу бұзылыстарындағы биологиялық сұйықтықтарды биохимиялық зерттеудің зертханалық диагностикасы. Биохимиялық зертханалық зерттеулерді автоматтандыру қағидалары. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Биологиялық сұйықтықтарды биохимиялық зерттеу нәтижелерін бағалау және интерпретациялау.
300
20.
Тыныс алу, жүрек, бүйрек, бауыр жеткіліксіздігі, диссеминирленген тамырішілік коагуляция синдромы, сепсис, токсикалық жағдайлардағы төтенше жағдайлардың зертханалық диагностикасы. Зертханалық нәтижелерді бағалау және интерпретациялау.
100
21.
Гемостаз жүйесінің бұзылыстарын зертханалық диагностикалау. Жартылай автоматты және автоматтандырылған жүйелерде коагулологиялық зерттеу әдістерін жүргізу (протромбин уақыты, тромбин уақыты, халықаралық нормаланған арақатынас, протромбиндік индекс, белсендірілген ішінара пробин уақыты, фибриноген және Д-димерлер, ұю факторлары).Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Қан плазмасындағы коагуляциялық зерттеулердің нәтижелерін бағалау және интерпретациялау.
200
22.
Иммундық жүйенің бұзылыстарын зертханалық диагностикалау. Иммунологиялық зерттеу әдістерін дайындау және енгізу. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Иммунологиялық зерттеулер нәтижелерін бағалау және интерпретациялау
150
23.
Медициналық зертханада иммунохемилюминесцентті, электрохимилюминесцентті және иммуноферментті талдау әдістері. Иммунохимиялық реакцияның нәтижесін анықтау әдістері. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Эндокриндік, аутоиммунды және жұқпалы аурулардағы зерттеу нәтижелерін бағалау және интерпретациялау, дәрілік заттардың мониторингі
100
24.
Преципитация реакциясы (қан сарысуындағы кардиолипин антигенімен қолмен микропреципитациялау), комплементті бекіту реакциясы (Вассерман реакциясы), агглютинация реакциясы, жанама гемагглютинация реакциясы, пассивті гемагглютинация реакциясы, гемагглютинацияның тежелу реакциясы, бейтараптандыру реакциясы. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Иммунологиялық зерттеулер нәтижелерін бағалау және интерпретациялау
100
25.
Иммуногематологиялық (изосерологиялық, иммуногенетикалық) зерттеу әдістерінің зертханалық диагностикасы. Автоматтандырылған және жартылай автоматты жүйелерді қолдану. Қан тобын, резус-факторын, антиэритроциттік антиденелерді және антидене титрін анықтау. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Иммуногематологиялық зерттеулердің нәтижелерін бағалау және интерпретациялау
50
26.
Ағындық цитофлуометрия әдісінің қағидалары. Зерттеудің преаналитикалық кезеңінің ерекшеліктері. Үлгіні дайындау. Зерттеу әдістемесі. Жасуша кескіндерін компьютерлік талдау жүйелері. Ағынды цитофлуориметриялық құрылғылар. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Зертханалық зерттеулердің соңғы нәтижелерін интерпретациялау
100
27.
Микробиологиялық зерттеулердің зертханалық диагностикасы. Биоматериалды алу әдісі мен әдістерін таңдау. Биоматериалдың сапасын және оның зертханалық зерттеулерге жарамдылығын бағалау. Қоректік орталарды дайындау. Бактериологиялық әдіс. Зерттелетін материалды егу және бояу әдістері, микробқа қарсы препараттарға сезімталдықты анықтау. Вирусологиялық әдіс. Микологиялық әдіс. Микробиологиялық процестің автоматтандырылған жүйелерін қолдану. Сапа бақылауын жүргізу және талдау. Зертханалық зерттеулердің соңғы нәтижелерін интерпретациялау
200
28.
Медициналық зертханадағы микроскопиялық әдістер. Жарық микроскопиясы. Төңкерілген биологиялық микроскоптар, Люминесцентті микроскопия. Флуоресцентті микроскопия. Стереоскопиялық микроскопия. Электрондық микроскопия. Микроскопияда сапаны бақылауды орындау және талдау
100
29.
Медициналық-генетикалық зертханалық зерттеу әдістері. Медициналық-генетикалық зерттеу үшін биологиялық материалды іріктеу әдістемесі. Медициналық-генетикалық зерттеу жүргізудің түрлері мен әдістері. Скринингтік зерттеу әдістері. Медициналық-генетикалық зерттеулердің сапасын бақылауды жүргізу және талдау. Генетикалық зерттеулердің нәтижелерін интерпретациялау
100
30.
Молекулалық биологиялық зерттеу әдістері, практикалық медицинада қолданылуы. Полимеразды тізбекті реакция. Геносеквенирлеу. Молекулярлық биологиялық зерттеу әдістерінің сапасын бақылауды жүргізу және талдау. Зертханалық зерттеулердің соңғы нәтижелерін интерпретациялау
100
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша жоғарғы
оқу орнынан кейінгі білім
берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
16-қосымша
"Клиникалық фармакология" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: Клиникалық фармаколог дәрігері
№ р/с
Пәндер / модульдердің атауы
Кредит саны
1
Кәсіптік пәндер циклы
138

138
1)
Обязательный компонент
134
Неонатология в стационаре
64
Патология новорожденных
14
Выхаживание недоношенных детей
14
Реанимация и интенсивная терапия новорожденных
14
Амбулаторная неонатология
14
Неонатальная неврология
7
Неонатальная хирургия
7
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
2
Итого:
140
Содержание типовой учебной программы
Перечень наиболее распространенных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
1.
Ранняя неонатальная адаптация и переходные (пограничные) физиологические состояния здоровых новорожденных и их особенности у недоношенных. Уход за здоровыми новорожденными
2.
Недоношенные новорожденные, крайняя незрелость, малые к сроку гестации, переношенные новорожденные
3.
Постнатальная белково-энергическая недостаточность
4.
Болезни кожи не инфекционного генеза (опрелости, потница, склерема, врожденный булезный эпидермолиз)
5.
Болезни кожи, подкожной клетчатки и пуповинного остатка инфекционного генеза (везикупустулез, пузырчатка новорожденного, эксфоллиативный дерматит Риттера, псевдофурункулез, некротическая флегмона новорожденного, гнойный мастит, омфалит)
6.
Респираторный дистресс синдром
7.
Апное, транзиторное тахипное
8.
Синдром аспирации мекония
9.
Персистирующая легочная гипертензия новорожденных
10.
Врожденные и неонатальные пневмонии
11.
Бронхолегочная дисплазия возникшая в неонатальном периоде
12.
Синдром утечки воздуха
13.
Неонатальный сепсис
14.
Инфекции, связанные с оказанием медицинской помощи
15.
TORCH инфекции (вирус простого герпеса, цитомегаловирусная инфекция, врожденный сифилис, листериоз, токсоплазмоз, хламидийная инфекция, кандидоз, вирус иммунодефицита человека)
16.
Новорожденный от матери с подтвержденным коронавирусной инфекции или подозрением на коронавирусную инфекцию
17.
Заболевания миокарда (дилатационная, гипертрофическая кардиомиопатии, фиброэластоз)
18.
Фетальные и неонатальные аритмии (тахиаритмии, брадиаритмии, полная атриовентрикулярная блокада)
19.
Врожденные пороки сердца, открытый артериальный проток
20.
Перинатальная энцефалопатия (гипоксическо-ишемические, геморрагические, метаболические, инфекционно-токсические)
21.
Анемии новорожденных (физиологическая, постгеморрагическая, гемолитическая)
22.
Геморрагическая болезнь новорожденных
23.
Каогулопатии (болезнь Виллебранда, тромбоцитопении тромбоцитопатии, синдром Казабаха-Меррита и Вискота-Олдрича)
24.
Гемолитическая болезнь плода и новорожденного, билирубиновая энцефалопатия
25.
Желтухи новорожденных
26.
Асфиксия новорожденных
27.
Внутричерепные и внутрижелудочковые, перивентрикулярные кровоизлияния
28.
Родовые травмы новорожденных (Эрба-Дюшена, Джерина-Клюмпке, паралич диафрагмального нерва, повреждения позвоночника и спинного мозга)
29.
Неонатальные судороги
30.
Шоки новорожденных (постгеморрагический, гиповолемический, инфекционно-токсический, кардиогенный)
31.
Метаболические и водно-электролитные нарушения (гипогликемии, гипергликемии, гипер -гипонатриемии, гипер-гипокалиемии)
32.
Заболевания печени (неонатальный холестаз, фетальный гепатит, атрезия желчевыводящих путей)
33.
Некротизирующий энтероколит
34.
Синдром Мальабсорбции
35.
Муковисцедоз
36.
Лактазная недостаточность
37.
Врожденный гипотиреоз, врожденный тиреотоксикоз
38.
Неонатальный сахарный диабет, гиперинсулинизм, диабетическая фетопатия
39.
Адреногенитальный синдром
40.
Хромосомные заболевания (Синдромы Дауна, Патау, Эдвардса, Шершевского Тернера, Марфана, Нунан)
41.
Инфекции мочевыделительной системы
42.
Острое почечное повреждение
43.
Первичные и вторичные иммунодефициты
44.
Врожденные пороки желудочно-кишечного тракта (атрезия пищевода, трахепищеводный свищ, грыжа пищеводного отверстия диафрагмы, врожденный пилостеноз, гастрошизис, омфалоцеле, высокая и низкая кишечная непроходимость, атрезия ануса)
45.
Врожденные пороки развития центральной нервной системы, органов дыхания, костной системы, мочеполовой системы, малые аномалии развития
46.
Ретинопатии недоношенных
Практические навыки, манипуляции, процедуры
Операция / процедура / техника
Количество навыков
1.
Курация здоровых новорожденных

138
1)
Міндетті компонент
134
Стационардағы неонатология
64
Жаңа туған нәрестелердің патологиясы
14
Шала туған балаларды күту
14
Жаңа туған нәрестелердің реанимациясы және қарқынды терапиясы
14
Амбулаториялық неонатология
14
Неонатальды неврология
7
Неонаталды хирургия
7
2)
Таңдау бойынша компонент
4
2
Қорытынды аттестаттау
2
Барлығы
140
Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
1
Ерте неонатальды бейімделу және сау нәрестелердің өтпелі (шекаралық) физиологиялық жағдайлары және олардың шала туылған нәрестелердегі ерекшеліктері. Дені сау нәрестелерге күтім жасау
2
Шала туған нәрестелер, аса жетілмегендігі, гестация мерзіміне қарай шағын, шала туған нәрестелер
3
Постнатальді ақуыз-энергетикалық жеткіліксіздік
4
Инфекциялық емес шығу тегі бар тері аурулары (жөргектің бөртпесі, тершеңдік, склерема, туа біткен булездік эпидермолиз)
5
Тері, тері асты клетчаткасы және инфекциялық генездің кіндік қалдықтары аурулары (везикупустулез, нәрестенің күлдіреуігі, Риттер эксфоллиативтік дерматиті, псевдофурункулез, нәрестенің некротикалық флегмонасы, іріңді мастит, омфалит)
6
Респираторлық стресс синдромы
7
Апное, транзиторлы тахипное
8
Меконий аспирациясы синдромы
9
Жаңа туған нәрестелердің персистирлеуші өкпе гипертензиясы
10
Туа біткен және неонатальды пневмония
11
Неонатальды кезеңде пайда болған бронхопульмональды дисплазия
12
Ауа ағу синдромы
13
Неонатальды сепсис
14
Медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялар
15
TORCH инфекциялары (қарапайым герпес вирусы, цитомегаловирустық инфекция, туа біткен мерез, листериоз, токсоплазмоз, хламидиялық инфекция, кандидоз, адамның иммунтапшылығы вирусы инфекциясы)
16
Коронавирустық инфекция расталған немесе коронавирустық инфекция күдігі бар анадан жаңа туған нәресте
17
Миокард аурулары (дилатациялық, гипертрофиялық кардиомиопатия, фиброэластоз)
18
Феталдық және неонаталдық аритмиялар (тахиаритмиялар, брадиаритмиялар, толық атриовентрикулярлық блокада)
19
Туа біткен жүрек ақаулары, ашық артералды өзек
20
Перинаталдық энцефалопатия (гипоксиялық-ишемиялық, геморрагиялық, метаболикалық, инфекциялық-уытты)
21
Жаңа туған нәрестелер анемиясы (физиологиялық, постгеморрагиялық, гемолитикалық)
22
Жаңа туған нәрестелердің геморрагиялық ауруы
23
Каогулопатия (Виллебранд ауруы, тромбоцитопения тромбоцитопатиясы, Казабах – Меррит және Вискота - Олдрич синдромы)
24
Ұрықтың және жаңа туған нәрестенің гемолитикалық ауруы, билирубин энцефалопатиясы
25
Жаңа туылған нәрестедегі сарғаю
26
Жаңа туылған нәрестелердің асфиксиясы
27
Бас сүйек ішілік және қарынша ішілік, перивентрикулярлық қан құйылулар
28
Жаңа туған нәрестелердің туу жарақаттары (Эрба-Дюшена, Джерина-Клюмпке, диафрагматикалық нервтің сал ауруы, омыртқа мен жұлынның зақымдануы)
29
Неонатальды құрысулар
30
Жаңа туған нәрестелердің шоктары (постгеморрагиялық, гиповолемиялық, инфекциялық-уытты, кардиогенді)
31
Метаболикалық және су-электролиттік бұзылулар (гипогликемия, гипергликемия, гипер-гипонатриемия, гипер-гипокалиемия)
32
Бауыр аурулары (неонатальды холестаз, фетальды гепатит, ЖВП атрезиясы)
33
Некротикалық энтероколит
34
Мальабсорбция синдромы
35
Муковисцедоз
36
Лактаза жеткіліксіздігі
37
Туа біткен гипотиреоз, туа біткен тиротоксикоз
38
Неонатальды қант диабеті, гиперинсулинизм, диабеттік фетопатия
39
Адреногенитальды синдром
40
Хромосомалық аурулар (Даун, Патау, Эдвардс, Шершевский Тернер, Марфан, Нунан синдромдары)
41
Зәр шығару жүйесінің инфекциясы
42
Бүйректің жедел зақымдануы
43
Бастапқы және қайталама иммун тапшылығы
44
Асқазан – ішек жолының туа біткен ақаулары (өңеш атрезиясы, кеңірдек-өңештік жыланкөз, диафрагманың өңеш саңылауының жарығы, туа біткен пилостеноз, гастрошизис, омфалоцеле, жоғары және төмен ішек өтімсіздігі, анус атрезиясы )
45
Орталық жүйке жүйесі, тыныс алу органдарының, сүйек жүйесінің, несеп-жыныс жүйесінің туа біткен даму ақаулары, дамудың шағын аномалиялары
46
Шала туған нәрестелердегі ретинопатиялар
Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, емшараларды меңгеру
Ота/ емшара / техника
Дағдылардың саны
1.
Дені сау нәрестелерге курация

134
Психиатрия, в том числе детская в стационаре
80
Психиатрия, в том числе детская амбулаторно-поликлиническая
50
Медицинская психология
4
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
2
Итого
140
Содержание типовой учебной программы
Перечень наиболее распространенных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
1.
Органические, включая симптоматические, психические расстройства F0 (0-09)
2.
Психические и поведенческие расстройства вследствие употребления психоактивных веществ F1 (10-19)
3.
Шизофрения, шизотипические и бредовые расстройства F2 (20-29)
4.
Аффективные расстройства настроения F3 (30-39)
5.
Невротические, связанные со стрессом и соматоформные расстройства F4 (40-48)
6.
Поведенческие синдромы, связанные с физиологическими нарушениями и физическими факторами F5 (50-59)
7.
Расстройства зрелой личности и поведения у взрослых F6 (60-68)
8.
Умственная отсталость F7 (70-79)
9.
Нарушения психологического развития F8 (80-89)
10.
Поведенческие и эмоциональные расстройства, начинающиеся обычно в детском и подростковом возрасте F9 (90-98)
Практические навыки, манипуляции, процедуры
Операция / процедура / техника
Количество навыков
Оформление медицинской документации, в том числе в информационных системах
100
Психиатрическое интервьюирование, описание и оценка психического статуса, синдромальная квалификация психического состояния
100
Использование диагностических тестов и психометрических шкал
60
Интерпретация лабораторных и инструментальных исследований, используемых в психиатрии
60
Оценка соматического и неврологического состояния
100
Дифференциальная диагностика психических и поведенческих расстройств
100
Диагностика психических и поведенческих расстройств в соответствии с критериями международного классификатора болезней-10
100
Психофармакотерапия
100
Психотерапия и другие немедикаментозные методы лечения психических и поведенческих расстройств
30
Применение психообразовательных программ
40
Определение степени утраты трудоспособности в связи психическим расстройством
100
Подбор методов трудовой реабилитации и социальной реадаптации пациентам с психическими и поведенческими расстройствами
100
Приложение 35
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Пульмонология (взрослая, детская)"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2023 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Продолжительность программы в годах – 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач пульмонолог взрослый, детский
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
138

134
Психиатрия, оның ішінде стационарда балалар психиатриясы
80
Психиатрия, оның ішінде амбулаториялық-емханалық балалардың психиатриясы
50
Медициналық психология
4
2)
Таңдау бойынша компонент
4
2
Қорытынды аттестаттау
2
Барлығы
140
Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
1.
Органикалық, симптоматикалық, психикалық бұзылулар F0 (0-09)
2.
Психикалық белсенді заттарды қолдану нәтижесіндегі психикалық және мінез-құлық бұзылыстары F1 (10-19)
3.
Шизофрения, шизотиптік және сандырақтық бұзылыстар F2 (20-29)
4.
Көңіл-күйдің аффективті бұзылыстары F3 (30-39)
5.
Невротикалық, стресске байланысты және соматоформалық бұзылулар F4 (40-48)
6.
Физиологиялық бұзылулар мен физикалық факторларға байланысты мінез-құлық синдромдары F5 (50-59)
7.
Жетілген тұлға мен ересектердегі мінез-құлық бұзылыстары F6 (60-68)
8.
Ақыл-ой дамуының тежелуі F7 (70-79)
9.
Психологиялық дамуының бұзылыстары F8 (80-89)
10.
Әдетте балалық және жасөспірімдік кезеңде басталатын мінез-құлық және эмоционалдық бұзылулар F9 (90-98)
Практикалық дағдылар, манипуляциялар, емшаралар
Ота / емшара / техника
Дағдылардың саны
1.
Медициналық құжаттаманы рәсімдеу, оның ішінде ақпараттық жүйелерде рәсімдеу
100
2.
Психиатриялық сұхбат, психикалық жағдайды сипаттау және бағалау, психикалық жағдайдың синдромдық квалификациясы
100
3.
Диагностикалық тесттер мен психометриялық шкалаларды қолдану
60
4.
Психиатрияда қолданылатын зертханалық және аспаптық зерттеулердің интерпретациясы
60
5.
Соматикалық және неврологиялық жағдайды бағалау
100
6.
Психикалық және мінез-құлықтың бұзылыстарының дифференциалды диагностикасы
100
7.
Аурулардың халықаралық классификаторының – 10 өлшемшарттарына сәйкес психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының диагностикасы
100
8.
Психофармакотерапия
100
9.
Психикалық мінез-құлықтың бұзылыстарын психотерапия және дәрілік емес емдеу
30
10.
Психологиялық оқыту бағдарламаларын қолдану
40
11.
Психикалық бұзылыстарға байланысты еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін анықтау
100
12.
Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды еңбекпен оңалту және әлеуметтік қайта бейімдеу әдістерін таңдау
100
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша жоғарғы
оқу орнынан кейінгі білім
берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
35-қосымша
"Пульмонология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2023 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: Ересектердің, балалардың пульмонолог-дәрігері
№ р/с
Пәндердің /модульдердің атауы
Кредит саны
1
Бейіндік пәндер циклі
136

1)
Обязательный компонент
134
Ревматология амбулаторно-поликлиническая, взрослая
26
Ревматология амбулаторно-поликлиническая, детская
26
Ревматология в стационаре, взрослая
42
Ревматология в стационаре, детская
40
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
2
Итого
140
Содержание типовой учебной программы
Перечень наиболее распространенных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
1.
Острая ревматическая лихорадка. Ревматическая хорея. Ревматические пороки сердца у детей
2.
Системные заболевания соединительной ткани. Системная красная волчанка. Системная склеродермия. Ювенильная склеродермия. Идиопатические воспалительные миопатии. Ювенильный дерматомиозит. Ревматическая полимиалгия. Рецидивирующий полихондрит. Синдром и болезнь Шегрена. Вторичный антифосфолипидный синдром
3.
Системные васкулиты: узелковый полиартериит, гранулематоз с полиангиитом, гигантоклеточный артериит, неспецифический аортоартериит, эозинофильный гранулематоз с полиангиитом, микроскопический полиангиит, болезнь Бехчета, слизисто-кожно-железистый синдром, синдром Гудпасчера, криоглобулинемическийваскулит, геморрагический васкулит. Синдром Когана.
4.
Перекрестный (overlap) синдром. Смешанные заболевания соединительной ткани.
5.
Ревматоидный артрит. Болезнь Стилла взрослых. Ювенильный идиопатический артрит
6.
Спондилоартриты. Псориатический артрит. Реактивный артрит. Постстрептококковый артрит. Артриты при воспалительных заболеваниях кишечника (неспецифический язвенный колит, болезнь Крона, болезнь Уиппла)
7.
Анкилозирующий спондилит. Ювенильный спондилоартрит
8.
Наследственные коллагенопатии. Синдром Эллерса-Данлоса. Синдром Марфана
9.
Ревматические проявления при других заболеваниях (эндокринные, гематологические, инфекционные)
10.
Микрокристаллические артриты. Подагра. Болезнь депонирования кристаллов пирофосфата кальция. Болезнь отложения кристаллов основных фосфатов кальция.
11.
Остеоартрит
12.
Остеопороз
13.
Фибромиалгия
14.
Панникулиты
15.
Аутовоспалительные синдромы
Овладение практическими навыками, манипуляциями, процедурами
Операция / процедура / техника
Количество навыков
1.
Физикальное исследование функции суставов, проведение тестов, интерпретация функциональных индексов
200
2.
Оценка состояния периферических сосудов
100
3.
Проведение и анализ электрокардиографии по стандартным и дополнительным отведениям
50
4.
Проведение реанимационных мероприятий: сердечно-легочная реанимация (BLS) (симуляционные технологии)
10
5.
Определение группы крови, резус фактора, пробы на совместимость крови донора и реципиента (под контролем наставника)
10
6.
Проведение биологической пробы, индивидуальнойпредтрансфузионной пробы (под контролем наставника)
10
7.
Проведение гемокомпонентной и инфузионно-трансфузионной терапии (под контролем наставника)
10
8.
Проведение внутривенных инфузий, подкожных инъекций генно-инженерных биологических препаратов (под контролем наставника)
30
9.
Проведение пункции суставов с диагностической и лечебной целью (эвакуация, введение лекарственных препаратов) (под контролем наставника)
15
10.
Интерпретация результата исследования синовиальной жидкости
15
11.
Интерпретация результатов эхокардиографии
20
12.
Интерпретация результатов ультразвуковой допплерографии периферических сосудов
20
13.
Интерпретация результатов ультразвукового исследования суставов
30
14.
Интерпретация результатов рентгенографии, магнитнорезонансной томографии, компьютерной томографии суставов и аксиального скелета, денситометрии
50
15.
Интерпретация результатов электромиографии
5
16.
Интерпретация результатов иммунологического исследования органоспецифических аутоантител
100
17.
Интерпретация результатов морфологического исследования биоптата кожно-мышечного лоскута
5
Приложение 38
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Судебно-медицинская экспертиза"
Продолжительность программы в годах – 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач судебно-медицинский эксперт
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
138

1)
Міндетті компонент
134
Амбулаториялық-емханалық ревматология, ересектердің
26
Амбулаториялық-емханалық ревматология, балалардың
26
Стационардағы ревматология, ересектердің
42
Стационардағы ревматология, балалардың
40
2)
Таңдау бойынша компонент
4
2
Қорытынды аттестаттау
2
Барлығы
140
Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
1.
Жедел ревматикалық қызба. Ревматикалық хорея. Балалардағы ревматикалық жүрек ақаулары
2.
Дәнекер тіннің жүйелік аурулары. Жүйелі қызыл жегі. Жүйелі склеродермия. Ювенилді склеродермия. Идиопатиялық қабыну миопатиялар. Ювенилді дерматомиозит. Ревматикалық полимиалгия. Рецидивті полихондрит. Шегрен синдромы мен ауруы. Екіншілік антифосфолипидті синдром
3.
Жүйелі васкулиттер: түйінді полиартериит, полиангиит пен гранулематоз, гигантты жасушалы артериит, спецификалық емес аортоартериит, эозинофилді полиангиитпен гранулематоз, микроскопиялық полиангиит, Бехчет ауруы, шырышты – терілік – бездік синдром, Гудпасчер синдромы, криоглобулинемиялық васкулит, геморрагиялық васкулит. Коган синдромы
4.
Айқасты (overlap) синдром. Дәнекер тіннің аралас аурулары
5.
Ревматоидты артрит. Ересектердегі Стилл ауруы. Ювенилді идиопатиялық артрит
6.
Спондилоартриттер. Псориаздық артрит. Реактивті артрит. Постстрептококкты артрит. Ішектің қабынулық аурулары кезіндегі артриттер (спецификалық емес ойық жаралы колит, Крон ауруы, Уиппл ауруы).
7.
Анкилоздаушы спондилит. Ювенилді спондилоартрит
8.
Тұқым қуалайтын коллагенопатиялар. Эллерс-Данлос синдромы. Марфан синдромы
9.
Басқа аурулар кезіндегі ревматикалық көріністер (эндокриндік, гематологиялық, инфекциялық)
10.
Микрокристалдық артриттер. Подагра. Кальций пирофосфаттары кристалдарының жинақталу ауруы. Негізгі кальций фосфаттары кристалдарының жинақталу аурулары.
11.
Остеоартрит
12.
Остеопороз
13.
Фибромиалгия
14.
Панникулиттер
15.
Аутоқабынулық синдромдар
Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, емшараларды меңгеру
Ота/ емшара / техника
Дағдылардың саны
1.
Буындардың қызметін физикалды зерттеу, тест жүргізу, функционалдық индекстерді талдау
200
2.
Шеткері тамырлардың жағдайын бағалау
100
3.
Стандартты және қосымша тіркемелерде электрокардиография жүргізу және оны талдау
50
4.
Реанимациялық іс-шаралар жүргізу: жүрек-өкпе реанимациясы (BLS) (симуляциялық технологиялар)
10
5.
Қан тобын, резус фактор, донор мен реципиент қанының үйлесімділігі сынамаларын (тәлімгер бақылауымен) анықтау
10
6.
Биологиялық сынама, трансфузия алдындағы жеке сынамаларды жүргізу (тәлімгер бақылауымен)
10
7.
Гемокомпонентті және инфузиялық-трансфузиялық терапия жүргізу (тәлімгер бақылауымен)
10
8.
Гендік-инженерлік биологиялық препараттардың көктамыр ішілік инфузиясын, тері астылық инъекциясын жүргізу (тәлімгер бақылауымен)
30
9.
Диагностикалық және емдік мақсатта буындардың пункциясын жүргізу (эвакуациялау, дәрілік препараттарды енгізу) (тәлімгер бақылауымен)
15
10.
Синовий сұйықтығын зерттеу нәтижесін талдау
15
11.
Эхокардиография нәтижелерін талдау
20
12.
Перифериялық тамырлардың ультрадыбыстық допплерографиясының нәтижелерін талдау
20
13.
Буындарды ультрадыбыстық зерттеу нәтижелерін талдау
30
14.
Буындардың және аксиалды қаңқаның рентгенографиясы, магнитті резонансты томографиясы, компьютерлік томографиясы және денситометрия нәтижелерін талдау
50
15.
Электромиография нәтижелерін талдау
5
16.
Органоспецификалық аутоантиденелерді иммунологиялық зерттеу нәтижелерін талдау
100
17.
Тері-бұлшықет биоптатын морфологиялық зерттеу нәтижелерін талдау
5
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша жоғарғы
оқу орнынан кейінгі білім
берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
38-қосымша
"Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: Сот-медициналық сарапшы дәрігері
№ р/с
Пәндер / модульдердің атауы
Кредит саны
1
Кәсіптік пәндер циклы
138

1)
Обязательный компонент
134
Лечебные физические факторы
18
Лечебная физкультура (кинезиотерапия)
18
Эрготерапия
10
Основы физической медицины и реабилитации
16
Функциональная диагностика
8
Реабилитация в педиатрии
12
Нейрореабилитация
18
Скелетно-мышечная реабилитация
18
Кардиореабилитация
8
Пульмонологическая реабилитация
8
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
2
Итого:
140
Содержание типовой учебной программы
Перечень наиболее распространенных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
1.
Реабилитация взрослых пациентов с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной систем, после нейрохирургического лечения, с нейромышечными заболеваниями
2.
Реабилитация пациентов с ишемической болезнью сердца, инфарктом миокарда, кардиомиопатиями, сердечной недостаточностью, артериальной гипертензией, пороками сердца, после интервенционных кардиологических вмешательств
3.
Реабилитация пациентов после кардиохирургических операций (болезни клапанов, ишемическая болезнь сердца, инфаркт миокарда, аневризма сердца и крупных сосудов, опухоли сердца)
4.
Реабилитация пациентов после перенесенных травм костно-мышечной системы (травмы костей таза, переломы позвоночника, переломы костей пояса верхних и нижних конечностей, травматические вывихи, повреждения мышц, сухожилий, капсульно-связочного аппарата суставов), в том числе после оперативного лечения
5.
Реабилитация пациентов после эндопротезирования суставов, после реконструктивных операций на суставах
6.
Реабилитация при заболеваниях опорно-двигательного аппарата (дегенеративные и воспалительные заболевания суставов, заболевания позвоночника, остеопороз), системными заболеваниями соединительной ткани
7.
Реабилитация детей с заболеваниями центральной и периферической нервной систем, нейромышечными заболеваниями, травмами головного и спинного мозга
8.
Реабилитация пациентов при дисплазии соединительной ткани, остеохондропатиях, пациентов с врожденными заболеваниями (идиопатический сколиоз, кривошея, spinabifida)
9.
Медицинская реабилитация пациентов с соматическими заболеваниями
10.
Реабилитация взрослых и детей с онкологическими заболеваниями
11.
Реабилитация детей после хирургической коррекции врожденных пороков развития органов и систем
Практические навыки, манипуляции, процедуры
Операция / процедура / техника
Количество навыков
1.
Проведение процедур электролечения
50
2.
Применение механических факторов (ультразвуковая и ударно-волновая терапия, баротерапия)
30
3.
Проведение процедур магнитотерапии
30
4.
Проведение процедур светолечения
30
5.
Проведение процедур высокочастотной терапии
30
6.
Водо-теплолечение (пелоидотерапия, ванны, души, парафин, озокерит)
30
7.
Проведение процедур медицинского массажа
30
8.
Проведение техник мобилизации суставов
30
9.
Проведение функциональных мышечных тестов
30
10.
Проведение оценки глотания
20
11.
Оценка баланса и походки
20
12.
Проведение и оценка результатов функциональных проб с дозированной физической нагрузкой
20
13.
Проведение процедур лечебной гимнастики (кинезиотерапии)
30
14.
Оценка субъективных и объективных признаков утомления во время физических нагрузок
30
15.
Проведение и интерпретация антропометрических и соматометрических измерений, гониометрии
30
16.
Проведение и интерпретация данных функционального обследования (пикфлуометрия, плантография, электрокардиография при физической нагрузке, электронейромиография)
30
17.
Составление реабилитационной программы
30
18.
Использование и анализ результатов оценочных реабилитационных шкал
30
19.
Ведение кардиологических/кардиохирургических пациентов на стационарном и амбулаторном этапах реабилитации (взрослые/дети)
10/5
20.
Ведение травматологических пациентов на стационарном и амбулаторном этапах реабилитации (взрослые/дети)
10/5
21.
Ведение неврологических/нейрохирургических пациентов на стационарном и амбулаторном этапах реабилитации (взрослые/дети)
10/5
22.
Ведение пациентов с ортопедической патологией на стационарном и амбулаторном этапах реабилитации (взрослые/дети)
10/5
Приложение 45
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2023 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Продолжительность программы в годах – 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач фтизиатр взрослый, детский
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
138

1)
Міндетті компонент
134
Емдік физикалық факторлар
18
Емдік дене шынықтыру (кинезиотерапия)
18
Эрготерапия
10
Физикалық медицина және реабилитация негіздері
16
Функционалдық диагностика
8
Педиатриядағы реабилитация
12
Нейрореабилитация
18
Тірек-қимыл реабилитациясы
18
Кардиологиялық реабилитация
8
Пульмонологиялық реабилитация
8
2)
Таңдау бойынша компонент
4
2
Қорытынды аттестаттау
2
Барлығы
140
Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
1.
Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары мен жарақаттары бар ересек пациенттерді, жүйке-бұлшықет аурулары бар науқастарды нейрохирургиялық емнен кейінгі оңалту
2.
Жүректің ишемиялық ауруы, миокард инфарктісі, кардиомиопатиялары, жүрек жеткіліксіздігі, артериялық гипертензия, жүрек ақаулары бар науқастарды, интервенциялық кардиологиялық араласудан кейінгі науқастарды оңалту
3.
Кардиохирургиялық операциядан кейінгі науқастарды оңалту (клапандық ауру, жүректің ишемиялық ауруы, миокард инфарктісі, жүрек пен ірі тамырлардың аневризмасы, жүрек ісіктері)
4.
Тірек-қимыл аппараты зақымданған науқастарды оңалту (жамбас сүйектерінің жарақаттары, омыртқаның сынуы, жоғарғы және төменгі аяқ-қолдар белдеуінің сүйектерінің сынуы, травматикалық дислокациялар, бұлшықеттердің, сіңірлердің, капсулалық-байланыс аппараттарының, буындардың жарақаттары), оның ішінде хирургиялық емдеуден кейін
5.
Буындарды эндопротездеуден кейін, буындарға реконструктивті операциялардан кейін пациенттерді оңалту
6.
Тірек-қимыл аппаратының ауруларын (буындардың дегенеративті және қабыну аурулары, омыртқа аурулары, остеопороз), дәнекер тінінің жүйелі аурулары кезінде оңалту
7.
Орталық және перифериялық жүйке жүйесі аурулары, жүйке-бұлшықет аурулары, бас миы мен жұлын жарақаттары бар балаларды оңалту
8.
Дәнекер тінінің дисплазиясы, остеохондропатиясы бар науқастарды, туа біткен аурулары бар науқастарды (идиопатиялық сколиоз, тортиколлис, омыртқа бифидасы) оңалту
9.
Соматикалық аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту
10.
Онкологиялық аурулары бар ересектер мен балаларды оңалту
11.
Мүшелер мен жүйелердің туа біткен даму ақауларын хирургиялық түзетуден кейінгі балаларды оңалту
Практикалық дағдылар, манипуляциялар, емшаралар
Ота/ емшара / техника
Дағдылардың саны
1.
Электроемдеу емшараларын жүргізу
50
2.
Механикалық факторларды қолдану (ультрадыбыстық және
соққы толқыны терапиясы, баротерапия)
30
3.
Магниттік емдеу емшараларын жүргізу
30
4.
Жарық терапия емшараларын жүргізу
30
5.
Жоғары жиілікті терапия емшараларын жүргізу
30
6.
Су-жылу терапиясы (пелоидты терапия, ванналар, душ,
парафин, озокерит)
30
7.
Медициналық массаж рәсімдерін жүргізу
30
8.
Буындарды мобилизациялау техникаларын жүргізу
30
9.
Функционалды бұлшықет сынақтарын жүргізу
30
10.
Жұтылуды бағалауды жүргізу
20
11.
Балансты және жүрісті бағалау
20
12.
Дозаланған дене белсенділігімен функционалдық сынақтарды жүргізу және нәтижелерін бағалау
20
13.
Емдік гимнастика емшараларын жүргізу (кинезиотерапия)
30
14.
Физикалық жүктеме кезіндегі шаршаудың субъективті және
объективті белгілерін бағалау
30
15.
Антропометриялық және соматометриялық өлшемдерді гониометрияны жүргізу және түсіндіру
30
16.
Функционалды тексеруден алынған деректерді жүргізу және интерпретациялау (пикфлуометрия, плантография, жаттығу кезіндегі электрокардиография, ENMG)
30
17.
Оңалту бағдарламасын құрастыру
30
18.
Оңалту шкалаларын бағалау нәтижелерін қолдану және талдау
30
19.
Оңалтудың стационарлық және амбулаториялық сатысында кардиологиялық/кардиохирургиялық науқастарды алып жүру (ересектер/балалар)
10/5
20.
Оңалтудың стационарлық және амбулаториялық сатысында жарақат алған науқастарды басқару (ересектер/балалар)
10/5
21.
Оңалтудың стационарлық және амбулаториялық сатысында ересектер/балалар неврологиялық/нейрохирургиялық пациенттерді жүргізу
10/5
22.
Оңалтудың стационарлық және амбулаториялық сатысында ортопедиялық патологиясы бар науқастарды басқару (ересектер/балалар)
10/5
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша жоғарғы
оқу орнынан кейінгі білім
берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
45-қосымша
"Фтизиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2023 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: Ересектердің, балалардың фтизиатр-дәрігері
№ р/с
Пәндер / модульдердің атауы
Кредит саны
1
Кәсіптік пәндер циклы
138

1)
Обязательный компонент
134
Внутренние болезни
12
Детские болезни
6
Эндокринология в стационаре (взрослая)
42
Эндокринология в стационаре (детская)
20
Эндокринология амбулаторно-поликлиническая (взрослая)
20
Эндокринология амбулаторно-поликлиническая (детская)
10
Репродуктивная эндокринология, бесплодие и беременность
10
Высокоспециализированная эндокринологическая помощь
6
Лучевая и радиоизотопная диагностика
8
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
2
Итого:
140
Содержание типовой учебной программы
Перечень наиболее распространенных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
1.
Сахарный диабет (сахарный диабет 1 типа, сахарный диабет 2 типа, гестационный сахарный диабет), осложнения сахарного диабета, диабетические комы)
2.
Ожирение
3.
Болезни щитовидной железы (синдром гипотиреоза, синдром тиреотоксикоза, узловой зоб, аутоиммунный тиреоидит, подострый тиреоидит, рак щитовидной железы, тиреотоксический криз, гипотиреоидная кома)
4.
Нейроэндокринные заболевания (инценденталома гипофиза, синдром "пустого" турецкого седла, синдром гипогликемии, синдром гиперпролактинемии, гипопитуитаризм, синдром неадекватной секреции антидиуретического гормона, синдром высокорослости, синдром низкорослости, акромегалия и гипофизарный гигантизм, болезнь Иценко-Кушинга, гормонально -нактивные опуоли гипофиза, несахарный диабет, пролактинома)
5.
Болезни надпочечников (инцендентолома надпочечника, синдром гперкортицизма, синдром гипокортицизма, первичный гиперальдостеронизм, врожденная дисфункция коры надпочечников, гормонально-неактивные опухоли надпочечников, кортикостерома, острая надпочечниковая недостаточность, первичная надпочечниковая недостаточность, феохромацитома)
6.
Нарушение фосфорно-кальциевого обмена (синдром гиперкальциемии, синдром гипокальциемии, синдром гиперпаратиреоза, остеопороз, первичный гиперпаратиреоз)
7.
Репродуктивная эндокринология (аменорея, нарушение формирования пола, синром гиперандрогении у женщин, синдром гипергонадизма у мужчин, синдром гинекомастии, синдром преждевременного полового развития, синдром задержки полового развития, климактерический период и менопауза, синдром поликистозных яичников)
8.
Аутоиммунные полигландулярные заболевания
9.
Синдромы множественных эндокринных неоплазий (синдромы множественных эндокринных неоплазий-1, синдромы множественных эндокринных неоплазий -2)
10.
Нервная анорексия
11.
Инсулома
Практические навыки, манипуляции, процедуры
Операция / процедура / техника
Количество навыков
1.
Курация пациентов в эндокринологическом стационаре
100
2.
Ночные дежурства в эндокринологическом отделении в качестве помощника дежурного врача (2 дежурства в месяц)
30
3.
Определение экспресс-методами глюкозы в крови, ацетона, глюкозы и белка в моче, микроальбуминурии
100
4.
Обучение пациентов в "Школе диабета"
100
5.
Оценка состояния стоп пациентов сахарным диабетом и проведение дифференциального диагноза различных вариантов диабетической стопы
50
6.
Обучения пациентов сахарным диабетом методам самоконтроля
100
7.
Пальпация щитовидной железы и оценка ее размеров и структуры
100
8.
Проводить и оценивать тесты функциональных проб, применяемых для диагностики эндокринных заболеваний
20
9.
Участие в скринингах диабета и ожирения
100
10.
Участие в консиллиумах и оказание неотложной помощи в отделении реанимации и интенсивной терапии
20
11.
Установка и использование инсулиновой помпы
10
12.
Подготовить пациентов к оперативному лечению
10
13.
Консультации беременных и рожениц
20
14.
Консультация пациентов с эндокринными заболеваниями в смежных отделениях
50
15.
Участие в проведении и интерпретации данных ультразвуковое исследование щитовидной железы
40
16.
Установка, использование непрерывного мониторинга глюкозы и интерпретация полученных результатов
10
Приложение 49
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Ядерная медицина"
Продолжительность программы в годах – 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач ядерной медицины
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
138

1)
Міндетті компонент
134
Ішкі аурулар
12
Балалар аурулары
6
Стационардағы эндокринология (ересектер)
42
Стационардағы эндокринология (балалар)
20
Амбулаториялық-емханалық эндокринология (ересектер)
20
Амбулаториялық-емханалық эндокринология (балалар)
10
Репродуктивті эндокринология, бедеулік және жүктілік
10
Жоғары мамандандырылған эндокринологиялық көмек
6
Сәулелік және радиоизотоптық диагностика
8
2)
Таңдау бойынша компонент
4
2
Қорытынды аттестаттау
2
Барлығы
140
Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
1.
Қант диабеті (1 типті қант диабеті, 2 типті қант диабеті, гестациялық қант диабеті, қант диабетінің асқынуы, диабеттік комалар)
2.
Семіздік
3.
Қалқанша безінің аурулары (гипотиреоз синдромы, тиреотоксикоз синдромы, түйінді зоб, аутоиммунды тиреоидит, жіті тиреоидит, қалқанша безінің обыры, тиреотоксикалық криз, гипотиреоидты кома)
4.
Нейроэндокринді аурулар (гипофиз инциденталомасы, "бос" түрік ертоқым синдромы, гипогликемия синдромы, гиперпролактинемия синдромы, гипопитуитаризм, антидиуретикалық гормонның барабар емес секреция синдромы, биік бойлық синдром, қысқа бойлық синдромы, акромегалия және гипофизарлық гигантизм, Иценко-Кушинг ауруы, гипофиздің гормондық белсенді емес ісіктері, қантты емес диабеті, пролактинома)
5.
Бүйрек үсті безінің аурулары (бүйрек үсті безінің инциденталомасы, гиперкортицизм синдромы, гипокортицизм синдромы, бастапқы гиперальдостеронизм, бүйрек үсті безі қабығының туа біткен дисфункциясы, бүйрек үсті безінің гормондық-белсенді емес ісіктері, кортикостерома, бүйрек үсті безінің жіті жеткіліксіздігі, бүйрек үсті безінің алғашқы жеткіліксіздігі, феохромацитома)
6.
Фосфорлы-кальцийлі алмасудың бұзылуы (гиперкальциемия синдромы, гипокальциемия синдромы, гиперпаратиреоз синдромы, остеопороз, бастапқы гиперпаратиреоз)
7.
Репродуктивті эндокринология (аменорея, жыныс қалыптасуының бұзылуы, әйелдерде гиперандрогения синдромы, ерлерде гипергонадизм синдромы, гинекомастия синдромы, мерзімінен бұрын жыныстық даму синдромы, жыныстық дамудың кешігу синдромы, климактериялық кезең және менопауза, поликистозды аналық бездер синдромы)
8.
Аутоиммунды полигландулярлы синдромдар
9.
Көп қабатты эндокринді неоплазия синдромдары (көп қабатты эндокринді неоплазия синдромдары -1, көп қабатты эндокринді неоплазия синдромдары -2)
10.
Жүйке анорексиясы
11.
Инсулома
Практикалық дағдылар, манипуляциялар, емшаралар
Ота / емшара / техника
Дағдылардың саны
1.
Эндокринологиялық стационарда науқастарды емдеу
100
2.
Эндокринологиялық бөлімшеде кезекші дәрігердің көмекшісі ретінде түнгі кезекшілікке түсу (айына 2 кезекшілік)
30
3.
Қандағы глюкозаны, ацетонды, глюкоза мен несептегі ақуызды, микроальбуминурияны экспресс-әдістермен анықтау
100
4.
"Диабет мектебінде" пациенттерді оқыту
100
5.
Қант диабетімен ауыратын науқастардың табанының жағдайын бағалау және диабеттік табанның әр түрлі нұсқаларының дифференциалды диагнозын жүргізу
50
6.
Қант диабетімен ауыратын науқастарды өзін-өзі бақылау әдістеріне оқыту
100
7.
Қалқанша безін пальпациялау және оның өлшемдері мен құрылымын бағалау
100
8.
Эндокриндік ауруларды диагностикалау үшін қолданылатын функционалдық сынамалардың тестілерін жүргізу және бағалау
20
9.
Диабет және семіздік скринингіне қатысу
100
10.
Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде консилиумдарға қатысу және шұғыл көмек көрсету
20
11.
Инсулинді помпаны орнату және пайдалану
10
12.
Науқастарды жедел емдеуге дайындау
10
13.
Жүкті және босанатын әйелдерге кеңес беру
20
14.
Аралас бөлімшелерде эндокриндік аурулары бар пациенттерге кеңес беру
50
15.
Қалқанша бездің ультрадыбыстық зерттеу жүргізуге қатысу және оның көрсеткіштерін интерпретациялау
40
16.
Глюкозаның үздіксіз мониторингін орнату, пайдалану және алынған нәтижелерді интерпретациялау
10
Медициналық және
фармацевтикалық
мамандықтар бойынша жоғарғы
оқу орнынан кейінгі білім
берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
49-қосымша
"Ядролық медицина" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: Ядролық медицина дәрігері
№ р/с
Пәндер / модульдердің атауы
Кредит саны
1
Кәсіптік пәндер циклы
138

Сноска. Типовая учебная программа дополнена приложением 50 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 10.11.2023 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Специальность
Продолжительность клинической практики, не менее месяцев (кредитов)
В сельских организациях здравоохранения
(не ниже ЦРБ, МРБ)
В городских организациях здравоохранения
В областных организациях здравоохранения
В республиканских организациях здравоохранения
1.
Акушерство и гинекология (взрослая, детская)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
2.
Аллергология и иммунология (взрослая, детская)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
3.
Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
4.
Ангиохирургия (взрослая, детская)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
5.
Стоматология детского возраста
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
6.
Детская хирургия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
7.
Гастроэнтерология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
8.
Гематология (взрослая)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
1 (6)
9.
Дерматовенерология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
10.
Общая хирургия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
11.
Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
12.
Инфекционные болезни (взрослые, детские)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
-
13.
Кардиология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
14.
Кардиохирургия (взрослая, детская)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
15.
Клиническая лабораторная диагностика
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
16.
Клиническая фармакология
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
17.
Медицинская генетика
1 (6)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
18.
Неврология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
19.
Нейрохирургия (взрослая, детская)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
20.
Неонатология
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
21.
Нефрология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
22.
Онкология (взрослая)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
23.
Онкология и гематология (детская)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
24.
Онкология радиационная
1 (6)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
25.
Онкология химиотерапевтическая
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
26.
Ортодонтия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
27.
Ортопедическая стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
28.
Семейная медицина
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
29.
Оториноларингология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
30.
Офтальмология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
31.
Патологическая анатомия
-
2 (12)
3 (18)
2 (12)
32.
Педиатрия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
33.
Пластическая хирургия (взрослая, детская)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
34.
Психиатрия (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
35.
Пульмонология (взрослая, детская)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
36.
Радиология
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
37.
Ревматология (взрослая, детская)
2 (12)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
38.
Судебно-медицинская экспертиза
-
2 (12)*
2 (12)*
-
39.
Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
40.
Терапия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
2 (12)
41.
Терапевтическая стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
42.
Травматология-ортопедия (взрослая, детская)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
43.
Урология и андрология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
44.
Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
1 (6)
45.
Фтизиатрия (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
46.
Хирургическая стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
47.
Неотложная медицина (взрослая, детская)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
48.
Эндокринология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
-
49.
Ядерная медицина
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
Примечание:
* в территориальных подразделениях Республиканского государственного казенного предприятия "Центр судебных экспертиз" Министерства юстиции Республики Казахстан
ЦРБ – центральная районная больница
МРБ – межрайонная больница

Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламалары 50-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2023 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мамандық
Клиникалық практикасының ұзақтығы, кемінде ай (кредиттер)
Ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарында (АОА, ААА төмен емес)
Қалалық денсаулық сақтау ұйымдарында
Облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында
Республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында
1.
Акушерия және гинекология (ересектер, балалар)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
2.
Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
3.
Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
4.
Ангиохирургия (ересектер, балалар)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
5.
Балалар жасындағы стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
6.
Балалар хирургиясы
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
7.
Гастроэнтерология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
8.
Гематология (ересектер)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
1 (6)
9.
Дерматовенерология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
10.
Жалпы хирургия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
11.
Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
12.
Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
-
13.
Кардиология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
14.
Кардиохирургия (ересектер, балалар)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
15.
Клиникалық зертханалық диагностика
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
16.
Клиникалық фармакология
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
17.
Медициналық генетика
1 (6)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
18.
Неврология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
19.
Нейрохирургия (ересектер, балалар)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
20.
Неонатология
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
21.
Нефрология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
22.
Ересектер онкологиясы
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
23.
Балалар онкологиясы және гематологиясы
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
24.
Радиациялық онкология
1 (6)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
25.
Химиотерапиялық онкология
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
26.
Ортодонтия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
27.
Ортопедиялық стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
28.
Отбасы медицинасы
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
29.
Оториноларингология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
30.
Офтальмология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
31.
Патологиялық анатомия
-
2 (12)
3 (18)
2 (12)
32.
Педиатрия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
33.
Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
34.
Психиатрия (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
35.
Пульмонология (ересектер, балалар)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3(18)
36.
Радиология
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
37.
Ревматология (ересектер, балалар)
2 (12)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
38.
Сот-медициналық сараптама
-
2 (12)*
2 (12)*
-
39.
Төтенше жағдайлар мен апаттар медицинасы
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
40.
Терапия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
2 (12)
41.
Терапиялық стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
42.
Травматология-ортопедия (ересектер, балалар)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
43.
Урология және андрология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
44.
Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
1(6)
45.
Фтизиатрия (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
46.
Хирургиялық стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
47.
Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар).
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
48.
Эндокринология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
-
49.
Ядролық медицина
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
Ескертпе:
* Қазақстан республикасы Әділет министрілігінің "Сот сараптамалары орталығы" Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының аумақтық бөлімшелерінде
АОА - аудандық орталық аурухана
ААА - ауданаралық аурухана