Об утверждении формы отчета № 1-ЭТ "О правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом и о состоянии прокурорского надзора" и Инструкции по его формированию
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 12. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2023 года № 31687
В соответствии с подпунктом 22) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре", подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму отчета № 1-ЭТ "О правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом и о состоянии прокурорского надзора" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Инструкцию по формированию отчета № 1-ЭТ "О правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом и о состоянии прокурорского надзора" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 декабря 2021 года № 161 "Об утверждении формы отчета № 1-ЭТ "О правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом и о состоянии прокурорского надзора" и Инструкции по его формированию (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25924).
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов для сведения, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной
безопасности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 9 января 2023 года № 12
форма
Отчет № 1-ЭТ "О правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом и о состоянии прокурорского надзора"

"Экстремизмге және терроризмге байланысты құқық бұзушылықтар туралы және прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы" № 1-ЭТ есеп нысанын және оны қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 12 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 қаңтарда № 31687 болып тіркелді
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 9-бабының 22) тармақшасына, "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 12) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес "Экстремизмге және терроризмге байланысты құқық бұзушылықтар туралы және прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы" № 1-ЭТ есеп нысаны;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес "Экстремизмге және терроризмге байланысты құқық бұзушылықтар туралы және прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы" № 1-ЭТ есебін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. "Экстремизмге және терроризмге байланысты құқық бұзушылықтар туралы және прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы" № 1-ЭТ есеп нысанын және оны қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2021 жылғы 10 желтоқсандағы № 161 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25924 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне мәлімет үшін, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 12 бұйрығына
1 қосымша
"Экстремизмге және терроризмге байланысты құқық бұзушылықтар туралы және прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы" № 1-ЭТ есебі

Раздел 4. Сведения об административных правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом
Наименование
Код строки
Всего
в том числе:
несовершеннолетних
женщин
граждан Республики Казахстан
граждан СНГ
иностранные граждане
лица без гражданства
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Привлечено к административной ответственности по статье 453 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях
(далее – КоАП)
1
Из них с применением
штрафа
2
лишения лицензии и запрещения деятельности юридического лица
3
сумма наложенного штрафа
4
сумма взысканного штрафа
5
Привлечено к административной ответственности по статье 149 КоАП
6
Отчет № 1-ЭТ "О правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом и о состоянии прокурорского надзора"
Раздел 5. Сведения о состоянии прокурорского надзора за соблюдением законности в сферах противодействия экстремизму и терроризму
Наименование
код строки
Всего
А
Б
1
Произведено проверок соблюдения законности
1
Выявлено нарушений законности состояния законности
2
Проведено анализов состояния законности
3
Внесено протестов
4
в том числе удовлетворено протестов
5
в том числе отклонено протестов
6
Рассмотрено представлений
7
Удовлетворено заявлений в порядке статьи 39 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре"
8
Количество удовлетворенных заявлений судом, поданных прокурором в порядке статьи 376 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (Глава 47)
9
из строки 9
количество организаций, признанных экстремистскими и террористическими
10
количество удовлетворенных заявлений прокурора в порядке статьи 21 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" (далее – ЗРК "О противодействии терроризму")
11
количество удовлетворенных заявлений прокурора в порядке статьи 8 Закона "О противодействии экстремизму" (далее – ЗРК "О противодействии экстремизму")
12
количество удовлетворенных заявлений прокурора в порядке статьи 10-4 ЗРК "О противодействии терроризму"
13
количество удовлетворенных заявлений прокурора в порядке статьи 12 ЗРК "О противодействии экстремизму"
14
Дано разъяснений закона
15
На основании правовых актов прокуратуры отменено и изменено незаконных актов
16
Количество лиц, привлеченных к дисциплинарной ответственности
17
Количество лиц, привлеченных к административной ответственности
18
Количество лиц, привлеченных к материальной ответственности
19
Количество фактов, зарегистрированных в книге учета информации (далее - КУИ) в результате проверки соблюдения законности и анализа состояния законности
20
Количество фактов, зарегистрированных в КУИ по которым расследование окончено (приговор суда, вступивший в законную силу, либо дело прекращено по не реабилитирующим основаниям) (из графы 20)
21
Количество уголовных правонарушений, по которым начато досудебное расследование в результате проверки соблюдения законности и анализа состояния законности
22
Количество оконченных досудебных расследований (приговор суда, вступивший в законную силу, либо дело прекращено по нереабилитирующим основаниям) (из графы 22)
23
Информационно-профилактическая (разъяснительная) работа (всего):
24
из строки 24
в том числе проведено конференций, пресс-конференций, семинаров, семинар-совещаний, "круглых" столов
25
в том числе всего материалов, опубликованных в средствах массовой информации (в печати, по радио, телевидение, информационных агентствах, веб-сайтах)
26
Отчет № 1-ЭТ "О правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом и о состоянии прокурорского надзора"

4-бөлім. Экстремизмге және терроризмге байланысты әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы мәліметтер
Атауы
Жол коды
Барлығы
оның ішінде:
кәмелетке толмағандар
әйелдер
Қазақстан Республикасының
азаматтары
ТМД азаматтары
шетел азаматтары
азаматтығы жоқ адамдар
а
б
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 453-бабы бойынша жауапкершілікке тартылды (бұдан әрі - ӘҚБтК)
1
Олардың ішінде қолданумен:
айыппұлдар
2
қызметті тоқтата тұру, оған тыйым салу
3
салынған айыппұл сомасы
4
өндіріп алынған айыппұл сомасы
5
ӘҚБтК-нің 149-бабы бойынша жауапкершілікке тартылды
6
"Экстремизмге және терроризмге байланысты құқық бұзушылықтар туралы және прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы" № 1-ЭТ есебі
5-бөлім. Экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл салаларда заңдылықтың сақталуына прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы мәліметтер
Атауы
жол коды
барлығы
А
Б
1
Заңдылықтың сақталуына тексерулер жүргізілді
1
Заңдылықтың жай-күйі заңдылығының бұзушылықтары анықталды
2
Заңдылықтың сақталуына талдаулар жүргізілді
3
Енгізілген наразылықтар
4
оның ішінде наразылықтар қанағаттандырылды
5
оның ішінде наразылықтар қабылданбады
6
Қаралған ұсыныстар
7
"Прокуратура туралы Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңының 39 бабы тәртібінде қанағаттандырылды
8
Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 376-бабы тәртібімен енгізілген сот қанағаттандырған арыздардың саны (47 тарау)
9
9-жолдан
экстремистік және террористік деп танылған ұйымдардың саны
10
"Терроризмге қарсы іс – қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" ҚРЗ) 21-бабы тәртібімен прокурордың қанағаттандырылған арыздарының саны
11
"Экстремизмге қарсы іс – қимыл туралы" Заңның (бұдан әрі – "Экстремизмге қарсы іс-қимыл туралы" ҚРЗ) 8-бабы тәртібімен прокурордың қанағаттандырылған арыздарының саны
12
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" ҚРЗ 10-4-бабы тәртібімен прокурордың қанағаттандырылған арыздарының саны
13
"Экстремизмге қарсы іс-қимыл туралы" ҚРЗ 12-бабы тәртібімен прокурордың қанағаттандырылған арыздарының саны
14
Заң түсіндірмелері берілді
15
Ден қою шаралары бойынша заңсыз актілердің күші жойылды және өзгертілді
16
Тәртіптік жауаптылыққа тартылған адамдардың саны
17
Әкімшілік жауапкершілікке тартылған адамдардың саны
18
Материалдық жауапкершілікке тартылған адамдардың саны
19
Заңдылықтың сақталуына тексеру және заңдылықтың жай-күйіне талдау нәтижесінде ақпаратты есепке алу кітабында (бұдан әрі-АЕК) тіркелген фактілердің саны
20
Тергеу аяқталған (заңды күшіне енген сот үкімі не іс ақталмайтын негіздер бойынша қысқартылды) АЕК-те тіркелген фактілер саны (20-бағаннан)
21
Заңдылықтың сақталуына тексеру және заңдылықтың жай-күйіне талдау нәтижесінде сотқа дейінгі тергеп-тексеру басталған қылмыстық құқық бұзушылықтар саны
22
Сотқа дейінгі аяқталған тергеулер саны (заңды күшіне енген немесе іс ақталмайтын негіздер бойынша қысқартылған сот үкімі) (22-бағаннан)
23
Ақпараттық-профилактикалық (түсіндіру) жұмысы (барлығы):
24
24-жолдан
оның ішінде конференциялар, баспасөз конференциялары, семинарлар, семинар-кеңестер, дөңгелек үстелдер өткізілді
25
оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында (баспасөзде, радио, теледидар, ақпараттық агенттіктерде, веб-сайттарда) жарияланған барлық материалдар)
26
"Экстремизмге және терроризмге байланысты құқық бұзушылықтар туралы және прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы" № 1-ЭТ есебі

Раздел 6. Сведения о лицах, осужденных за преступления, связанных с экстремизмом и терроризмом
Наименование
Код строки
Количество лиц, уголовные дела в отношении которых прекращены судом
Количество невменяемых, к которым применены принудительные меры медицинского характера
Количество оправданных
Количество осужденных
из них
к лишению свободы
ограничение свободы
арест
конфискация имущества
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего преступлений с экстремизмом и терроризмом
1
Приложение 2 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 9 января 2023 года № 12
Инструкция по формированию отчета № 1-ЭТ "О правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом и о состоянии прокурорского надзора"

6-бөлім. Экстремизмге және терроризмге байланысты қылмыстар үшін сотталған адамдар туралы мәліметтер
Атауы
Жол коды
өздеріне қатысты сотпен қылмыстық істері тоқтатылған адамдардың саны
медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылған есі дұрыс емес адамдардың саны
ақталғандар саны
сотталғандар саны
оның ішінде бас бостандығынан айыруға
бас бостандығын шектеуы
тұтқындау
Қосымша жазалау шарасы: мүлікті тәркілеу
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Экстремистік және террористік қылмыстар
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 12 бұйрығына
2 қосымша
"Экстремизмге және терроризмге байланысты құқық бұзушылықтар туралы және прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы" № 1-ЭТ есебін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулық

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция детализирует формирование отчета о правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом и о состоянии прокурорского надзора (далее - отчет).
2. Субъектами отчета являются Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Министерство обороны Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу и органы прокуратуры (далее - субъекты правовой статистики).
3. Основаниями формирования отчета являются сведения:
1) электронных информационных учетных документов (далее – форма) Единого реестра досудебных расследований (далее – ЕРДР), утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 "Об утверждении Правил приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9744) (разделы 1, 2, 3, 6);
2) формы № 1 "Электронный информационный учетный документ по учету проверок и актов прокурорского надзора за законностью в социально-экономической сфере" в Единой информационно-аналитической системе "Қадағалау" (раздел 5);
3) информационных учетных документов форм 1-АВ "О возбуждении дела об административном правонарушении" и 1-АП "О ходе движения, рассмотрения дела об административном правонарушении и о порядке исполнения административного взыскания", утвержденных приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 июля 2020 года № 85 "Об утверждении Правил ведения Единого реестра административных производств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации за № 20962) (раздел 4).
4. Учет процессуальных решений, которые в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – УПК РК) подлежат согласованию или утверждению прокурором, производится после удостоверения решения или формы электронной цифровой подписью прокурором.
5. Отчет состоит из сводного отчета по республике, по регионам, по каждому субъекту правовой статистики.
6. Начальники территориальных органов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечивают достоверность поступающих сведений в информационные системы Комитета на местах.
Глава 2. Сроки формирования отчета

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық экстремизмге және терроризмге байланысты құқық бұзушылықтар туралы және прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы есепті (бұдан әрі - есеп) қалыптастыруды нақтылайды.
2. Есептің субъектілері Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржы мониторингі агенттігі және прокуратура органдары (бұдан әрі – құқықтық статистика субъектілері) болып табылады.
3. Есепті қалыптастыру негіздері:
1) "Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арызды, хабарды немесе баянатты қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелген) (1, 2, 3, 6-бөлімдері) бекітілген Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінің (бұдан әрі – СДТБТ) электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарының (бұдан әрі – нысан);
2) "Қадағалау" бірыңғай ақпараттық-талдау жүйесінде (5-бөлім) "Әлеуметтік-экономикалық саладағы тексерістерді және заңдылықты прокурорлық қадағалау актілерін есепке алу жөніндегі электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" № 1 нысанның;
3) "Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімін жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 10 шілдедегі № 85 бұйрығымен (мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20962 болып тіркелген) (4-бөлім) бекітілген "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы" 1-ӘЖ және "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қозғалу, қаралу барысы және әкімшілік жазаны орындау тәртібі туралы" 1-ӘҚ нысандарындағы ақпараттық есепке алу құжаттарының мәліметтері болып табылады.
4. Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне (бұдан әрі – ҚР ҚПК) сәйкес прокурордың келісуі немесе бекітуіне жататын процестік шешімдерді есепке алу, прокурор шешімді немесе нысанды электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылғаннан кейін жүргізіледі.
5. Есеп республика бойынша, өңірлер бойынша, әрбір құқықтық статистика субъектісі бойынша жиынтық есептен тұрады.
6. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органдарының бастықтары Комитеттің ақпараттық жүйелеріне келіп түсетін мәліметтердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Есепті қалыптастыру мерзімдері

7. Отчет формируется ежеквартально с нарастающим итогом в автоматизированном режиме в центральном аппарате Комитета.
После окончательной загрузки форм в информационные системы Комитета до 00:00 часов (по времени города Астаны) последнего дня отчетного периода производится расчет отчета, сформированный за определенный период времени (статистический срез).
В утвержденный отчет, сформированный за определенный период времени (статистический срез), внесение каких-либо корректировок запрещается.
8. Комитет ежеквартально к 6 числу месяца, следующего за отчетным периодом, направляет отчеты в электронном формате на официальные электронные адреса субъектов правовой статистики и структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Если окончание срока приходится на нерабочий (выходной, праздничный) день, то последним днем срока считается первый, следующий за ним, рабочий день.
Глава 3. Структура и порядок формирования отчета
9. Отчет состоит из 6 разделов:
1) раздел 1 "Сведения о преступлениях, связанных с экстремизмом и терроризмом";
2) раздел 2 "Сведения о лицах, совершивших преступления, связанных с экстремизмом и терроризмом";
3) раздел 3 "Сведения об изъятии экстремистских материалов, оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ";
4) раздел 4 "Сведения об административных правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом";
5) раздел 5 "Сведения о состоянии прокурорского надзора за соблюдением законности в сферах противодействия экстремизму и терроризму";
6) раздел 6 "Сведения о лицах, осужденных за преступления, связанных с экстремизмом и терроризмом".
Параграф 1. Сведения о преступлениях, связанных с экстремизмом и терроризмом (раздел 1 отчета)
10. Раздел 1 отчета содержит сведения о преступлениях, дела о которых находились в производстве в отчетном периоде (по которым было начато досудебное расследование, окончены с направлением в суд, прекращены, прерваны сроки досудебного расследования).
В строках отражаются сведения о преступлениях, связанных с экстремизмом и терроризмом в соответствии со статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее – УК РК).
11. В графе 1 раздела 1 указывается количество преступлений, уголовные дела о которых находились в производстве в отчетном периоде.
В указанной графе также отражается количество преступлений в отчетном периоде уголовных правонарушений.
К ним относятся преступления, зарегистрированные в отчетном периоде, а также преступления прошлых лет, по которым в отчетном периоде принято процессуальное решение о направлении уголовного дела в суд, прерывании срока или прекращении производства (кроме прекращенных со снятием с учета) или по которым не принято ни одно из вышеперечисленных решений.

7. Есеп тоқсан сайын үдемелі қорытындымен Комитеттің орталық аппаратында автоматтандырылған режимде қалыптастырылады.
Нысандарды Комитеттің ақпараттық жүйелеріне соңғы рет есепті кезеңнің соңғы күнінде 00:00 сағатқа дейін (Астана қаласының уақыты бойынша) жүктегеннен кейін белгілі бір уақыт аралығында қалыптастырылған (статистикалық кесім) есепті есептеу жүргізіледі.
Белгілі бір уақыт аралығында қалыптастырылған (статистикалық кесім), бекітілген есепке кез-келген түзетулер енгізуге тыйым салынады.
8. Комитет есепті электрондық форматта құқықтық статистика субъектілерінің және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құрылымдық бөлімшелерінің ресми электрондық мекенжайларына есепті кезеңнен кейінгі айдың 6-күніне орай жібереді.
Егер мерзімнің аяқталуы жұмыс күніне тура келмесе (демалыс, мереке), онда одан кейінгі бірінші жұмыс күні мерзімнің соңғы күні болып есептеледі.
3-тарау. Есептің құрылымы және қалыптастыру тәртібі
9. Есеп мынадай 6 бөлімнен тұрады:
1) "Экстремизмге және терроризмге байланысты қылмыстар туралы мәліметтер" 1-бөлім;
2) "Экстремизмге және терроризмге байланысты қылмыстар жасаған адамдар туралы мәліметтер" 2-бөлім;
3) "Экстремистік материалдарды, қаруды, оқ-дәрілерді және жарылғыш заттарды алып қою туралы мәліметтер" 3-бөлім;
4) "Экстремизмге және терроризмге байланысты әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы мәліметтер" 4-бөлім;
5) "Экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимылда заңдылықты сақтау прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы мәліметтер" 5-бөлім;
6) "Экстремизмге және терроризмге байланысты қылмыстар үшін сотталған адамдар туралы мәліметтер".
1-параграф. Экстремизмге және терроризмге байланысты қылмыстар туралы мәліметтер (есептің 1-бөлімі)
10. Есептің 1-бөлімі есептік кезеңде істері іс жүргізуде болған (сотқа дейінгі тергеп-тексеру басталған, сотқа жолдаумен аяқталған, сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімдері тоқтатылған, үзілген) қылмыстар туралы мәліметтерді қамтиды.
Жолдарда Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің баптарына сәйкес экстремизмге және терроризмге байланысты қылмыстар туралы мәліметтер көрсетіледі (бұдан әрі – ҚР ҚК).
11. 1-бөлімнің 1-бағанында қылмыстық істері есептік кезеңде іс жүргізуде болған қылмыстардың саны көрсетіледі.
Көрсетілген бағанда сондай-ақ есептік кезеңдегі қылмыстық құқық бұзушылықтар саны көрсетіледі.
Оларға есептік кезеңде тіркелген қылмыстар, сондай-ақ есептік кезеңде қылмыстық істі сотқа жіберу, мерзімін үзу немесе іс жүргізуді тоқтату (есепке алудан шығарып тоқтатылғандардан басқа) туралы процестік шешім қабылданған немесе жоғарыда аталған шешімдердің бірде біреуі қабылданбаған өткен жылдардағы қылмыстар жатады.

12. В графе 2 указывается количество преступлений, зарегистрированных в Едином реестре досудебных расследований в отчетном периоде независимо от того, кем начато досудебное расследование: органом дознания, следователем, прокурором.
В случае начала досудебного расследования одним субъектом правовой статистики и последующей передачей по подследственности в другой субъект правовой статистики в графе 2 правонарушение указывается в отчете субъекта правовой статистики, начавшего досудебное расследование. В этом случае допустимо превышение показателей графы 2 над показателями графы 1.
13. В графе 3 отражается количество преступлений, по оконченным уголовным делам (направленным в суд в порядке статей 305, 528 УПК РК и для применения принудительных мер медицинского характера в порядке статьи 518 УПК РК либо прекращенным согласно пунктам 3), 4), 9), 10), 11), 12) части 1 статьи 35 и статьи 36 УПК РК) независимо от времени регистрации.
В графе 4 отражается количество преступлений, уголовные дела о которых направлены в суд в порядке статей 305, 528 УПК РК и для применения принудительных мер медицинского характера в порядке статьи 518 УПК РК, независимо от времени регистрации правонарушения.
14. В графе 5 указываются преступления, уголовные дела о которых прекращены по пунктам 3), 4), 9), 10), 11), 12) части 1 статьи 35 и статьи 36 УПК РК (без снятия с учета).
В графе 6 указывается количество преступлений, уголовные дела о которых прекращены по пунктам 1), 2), 5), 6), 7), 8) части 1 статьи 35 УПК РК (со снятием правонарушения с учета).
В графе 7 отражается общее количество преступлений, по которым прерваны сроки досудебного расследования в отчетном периоде.
В графах 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 из графы 7 указывается число преступлений, по уголовным делам о которых в текущем отчетном периоде прерваны сроки досудебного расследования, как нераскрытые (по пунктам 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8), 9) части 7 статьи 45 УПК РК).
15. В графе 17 отражаются преступления, совершенные несовершеннолетними или при их участии.
В графе 18 отражаются преступления, совершенные группой лиц.
В графе 19 отражаются сведения, совершенных преступной группой; в графе 20 совершенных преступным сообществом; в графе 21 совершенных преступной организацией.
Параграф 2. Сведения о лицах, совершивших преступления, связанных с экстремизмом и терроризмом (раздел 2 отчета)
16. Раздел 2 отчета содержит сведения о лицах, совершивших преступления, связанные с экстремизмом и терроризмом.
В строках раздела отражаются сведения о преступлениях в соответствии со статьями и главами УК РК, указанными в графе "А" раздела.

12. 2-бағанда сотқа дейінгі тергеп-тексеруді кімнің: анықтау органының, тергеушінің, прокурордың бастағанына қарамастан, Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде есептік кезеңде тіркелген қылмыстардың саны көрсетіледі.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бір құқықтық статистика субъектісі бастаған және кейіннен тергеулігі бойынша басқа құқықтық статистика субъектісіне берген жағдайда, 2-бағанда құқық бұзушылық сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастаған құқықтық статистика субъектісінің есебінде көрсетіледі. Бұл жағдайда, 2-баған көрсеткіштерінің 1-баған көрсеткіштерінен асып кетуіне жол беріледі.
13. 3-бағанда тіркеу уақытына қарамастан аяқталған қылмыстық істер бойынша (ҚР ҚПК-нің 305, 528-баптары тәртібімен сотқа жіберілген және ҚР ҚПК-нің 518-бабы тәртібімен медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану үшін сотқа жіберілген не ҚР ҚПК-нің 35-бабы 1-бөлігінің 3), 4), 9), 10), 11), 12) тармақтарына және 36-бабына сәйкес тоқтатылған) қылмыстардың саны көрсетіледі.
4-бағанда қылмыстық істері ҚР ҚПК-нің 305, 528-баптары тәртібімен және құқық бұзушылықты тіркеу уақытына қарамастан, ҚР ҚПК-нің 518-бабы тәртібімен медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану үшін сотқа жіберілген қылмыстардың саны көрсетіледі.
14. 5-бағанда қылмыстық істері ҚР ҚПК-нің 35-бабы 1-бөлігінің 3), 4), 9), 10), 11), 12) тармақтары және 36-бабы бойынша тоқтатылған қылмыстар (есепке алудан шығарусыз) көрсетіледі.
6-бағанда қылмыстық істері ҚР ҚПК-нің 35-бабы 1-бөлігінің 1), 2), 5), 6), 7), 8) тармақтары бойынша тоқтатылған қылмыстардың саны (құқық бұзушылықты есепке алудан шығарумен) көрсетіледі.
7-бағанда есептік кезеңде сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімдері үзілген қылмыстардың жалпы саны көрсетіледі.
7-бағанның 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16-бағандарында ағымдағы есептік кезеңде ашылмағаны ретінде сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімдері үзілген қылмыстық істері бойынша қылмыстардың саны көрсетіледі (ҚР ҚПК-нің 45-бабы 7-бөлігінің 1), 2, 3), 5), 6), 7), 8), 9) тармақтары бойынша).
15. 17-бағанда кәмелетке толмағандар жасаған немесе олардың қатысуымен жасалған қылмыстар көрсетіледі.
18-бағанда адамдар тобы жасаған қылмыстар көрсетіледі.
19-бағанда қылмыстық топ жасаған; 20-бағанда қылмыстық қоғамдастық жасаған; 21-бағанда қылмыстық ұйым жасаған мәліметтер көрсетіледі.
2-параграф. Экстремизмге және терроризмге байланысты қылмыстар жасаған адамдар туралы мәліметтер (есептің 2-бөлімі)
16. Есептің 2-бөлімі экстремизмге және терроризмге байланысты қылмыстар жасаған адамдар туралы мәліметтерді қамтиды.
Бөлімнің жолдарында бөлімнің "А" бағанында көрсетілген ҚР ҚК-нің баптары мен тарауларына сәйкес қылмыстар туралы мәліметтер көрсетіледі.

17. В графе 1 отражается общее количество выявленных лиц, совершивших преступления, связанные с экстремизмом и терроризмом.
В графе 2 из графы 1 указывается количество лиц, уголовные дела о которых направлены в суд.
18. Из графы 1 в графах 3-21 выделяется численность отдельных категорий лиц, совершивших преступления: лиц, ранее совершивших преступления, женщин, граждан Республики Казахстан, Содружества Независимых Государств (далее - СНГ), иностранцев, лиц без гражданства, а также их возрастные группы, род занятий, образование.
Параграф 3. Сведения об изъятии экстремистских материалов, оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ (раздел 3 отчета)
19. В данном разделе отражаются сведения об изъятии экстремистских материалов, оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ.
Раздел отчета состоит из таблиц А "Сведения об изъятии экстремистских материалов" и Б "Сведения об изъятии оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ".
В строках таблицы А отражаются сведения о наименованиях изъятых экстремистских материалов.
20. В графе 1 отражается общее количество изъятых экстремистских материалов.
В строках таблицы Б отражаются сведения о наименовании изъятого оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ.
В графе 1 отражается общее количество изъятого оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ по уголовным делам.
Параграф 4. Сведения об административных правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом (раздел 4 отчета)
21. Данный раздел содержит сведения о результатах рассмотрения субъектом административной практики дел об административных правонарушениях, связанных с экстремизмом и терроризмом.
Строки таблиц содержат перечень административных правонарушений, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
22. В графе 1 указывается общее количество лиц, привлеченных к административной ответственности.
В графах 2-7 из графы 1 отражается число несовершеннолетних, женщин, граждан Республики Казахстан, СНГ, иностранцев, лиц без гражданства.
Параграф 5. Сведения о состоянии прокурорского надзора за соблюдением законности в сферах противодействия экстремизму и терроризму (раздел 5 отчета)
23. Раздел 5 отчета содержит сведения о состоянии прокурорского надзора за соблюдением законности в сферах противодействия экстремизму и терроризму.
24. В строке 1 отражается общее количество завершенных прокурором проверок соблюдения законности по применению законодательства в указанных сферах в текущем отчетном периоде.
Необходимым условием отражения проверки соблюдения законности является наличие справки о ее результатах, либо акта прокурорского надзора, вынесенного по итогам данной проверки.

17. 1-бағанда экстремизмге және терроризмге байланысты қылмыс жасаған анықталған адамдардың жалпы саны көрсетіледі.
1-бағанның 2-бағанында қылмыстық істері сотқа жіберілген адамдардың саны көрсетіледі.
18. 1-бағанның 3-21-бағандарында қылмыс жасаған адамдардың жекелеген санаттарының саны бөлінеді: бұрын қылмыс жасаған адамдар, әйелдер, Қазақстан Республикасының, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының (бұдан әрі – ТМД) азаматтары, шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ олардың жас топтары, кәсібі, білімі.
3-параграф. Экстремистік материалдарды, қаруды, оқ-дәрілерді және жарылғыш заттарды алып қою туралы мәліметтер (есептің 3-бөлімі)
19. Осы бөлімде қылмыстық істер бойынша экстремистік материалдарды, қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды алып қою туралы мәліметтер көрсетіледі.
Есептің бөлімі "Экстремистік материалдарды алып қою туралы мәліметтер" А және "Қаруды, оқ-дәрілерді және жарылғыш заттарды алып қою туралы мәліметтер" Б -кестелерінен тұрады.
А-кестесінің жолдарында алынған экстремистік материалдардың атаулары туралы мәліметтер көрсетіледі
20. 1-бағанда алып қойылған экстремистік материалдардың жалпы саны көрсетіледі.
Б-кестесінің жолдарында алынған қарудың, оқ-дәрілердің және жарылғыш заттардың атауы туралы мәліметтер көрсетіледі
1-бағанда қылмыстық істер бойынша алынған қарудың, оқ-дәрілердің және жарылғыш заттардың жалпы саны көрсетіледі.
4-параграф. Экстремизмге және терроризмге байланысты әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы мәліметтер (есептің 4-бөлімі)
21. Осы бөлім әкімшілік практика субъектісінің экстремизмге және терроризмге байланысты әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау нәтижелері туралы мәліметтерді қамтиды.
Кестелердің жолдары Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтардың тізбесін қамтиды.
22. 1-бағанда әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдардың жалпы саны көрсетіледі.
2-7-бағандарда 1-бағаннан кәмелетке толмағандардың, әйелдердің, Қазақстан Республикасы, ТМД азаматтарының, шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың саны көрсетіледі.
5-параграф. Экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл салаларда заңдылықтың сақталуына прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы мәліметтер (есептің 5-бөлімі)
23. Есептің 5-бөлімі экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл салаларда заңдылықтың сақталуына прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы мәліметтерді қамтиды.
24. 1-жолда көрсетілген салаларда заннаманы қолдану бойынша заңдылықтың сақталуына ағымдағы есептік кезеңде прокурор аяқтаған тексерістердің жалпы саны көрсетіледі.
Заңдылықтың сақталуына тексерісті көрсетудің қажетті шарты оның нәтижелері туралы анықтаманың не осы тексерістің қорытындылары бойынша шығарылған прокурорлық қадағалау актісінің болуы болып табылады.

25. В строке 2 отражается количество выявленных нарушений законности, основанием для учета показателей служат справки о результатах проверки соблюдения законности.
26. В строке 3 отражается общее количество завершенных прокурором анализов состояния законности по применению законодательства в указанных сферах в текущем отчетном периоде.
27. В строке 4 указывается количество внесенных протестов.
28. В строке 5 отражаются сведения об удовлетворенных протестах, учитываемых на основании письменного сообщения об исполнении требований прокурора об отмене незаконного акта, либо приведения его в соответствие с Конституцией Республики Казахстан и законодательными актами Республики Казахстан, а также прекращении незаконного действия должностного лица и восстановлении нарушенного права.
29. В строке 6 отражаются сведения об отклоненных протестах.
30. В строке 7 учитывается количество рассмотренных в отчетном периоде представлений с принятием мер по устранению нарушений (независимо от времени их внесения).
Основанием для учета в этой графе являются письменные сообщения должностных лиц или органов о результатах рассмотрения представления прокурора и принятых мерах по устранению нарушений законности.
31. В строке 8 учитывается количество удовлетворенных заявлений в порядке статьи 39 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре".
32. В строке 9 отражается количество удовлетворенных заявлений судом, поданных прокурором в порядке статьи 376 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, из которой в следующих строках учитывается: 10 - количество организаций, признанных экстремистскими и террористическими; 11 - количество удовлетворенных заявлений прокурора, внесенных в порядке статьи 21 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" (далее – ЗРК "О противодействии терроризму"; 12 - количество удовлетворенных заявлений прокурора, внесенных в порядке статьи 8 Закона Республики Казахстан "О противодействии экстремизму" (далее – ЗРК "О противодействии экстремизму"; 13- количество удовлетворенных заявлений прокурора, внесенных в порядке статьи 10-4 ЗРК "О противодействии терроризму"; 14 - количество удовлетворенных заявлений прокурора, внесенных в порядке статьи 12 ЗРК "О противодействии экстремизму".
33. В строке 15 учитываются разъяснения о недопустимости закона, данные в порядке статьи 41 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" и направленные прокурорами органу или должностному лицу, либо гражданину. В строке 16 отражается количество отмененных и измененных незаконных актов на основании правовых актов прокуратуры.

25. 2-жолда анықталған заңдылықтың бұзушылықтарының саны көрсетіледі, көрсеткіштерді есепке алу үшін заңдылықтың сақталуына тексеріс нәтижелері туралы анықтамалар негіз болады.
26. 3-жолда ағымдағы есептік кезеңде прокурор аяқтаған көрсетілген салаларда заннаманы қолдану бойынша заңдылықтың сақталуына талдаулардың жалпы саны көрсетіледі.
27. 4-жолда енгізілген наразылықтардың саны көрсетіледі.
28. 5-жолда прокурордың заңсыз актінің күшін жою не оны Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес келтіру, сондай-ақ лауазымды адамның заңсыз іс-әрекетін тоқтату және бұзылған құқықты қалпына келтіру туралы талаптарының орындалуы туралы жазбаша хабарлама негізінде ескерілетін қанағаттандырылған наразылықтар туралы мәліметтер көрсетіледі.
29. 6-жолда қабылданбаған наразылықтар туралы мәліметтер көрсетіледі
30. 7-жолда бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдай отырып, есепті кезеңде қаралған ұсынымдардың саны (оларды енгізу уақытына қарамастан) ескеріледі.
Прокурордың ұсынымдарын қарау нәтижелері және заңдылықты бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданған шаралар туралы лауазымды адамдардың немесе органдардың жазбаша хабарламалары осы бағанда есепке алу үшін негіз болып табылады.
31. 8-жолда "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңының 39 бабы тәртібінде қанағаттандырылған өтініштер саны ескеріледі.
32. 9-жолда сот қанағаттандырған арыздардың саны көрсетіледі, Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 376-бабы тәртібінде прокурормен енгізілген, оның ішінде келесі жолдарда: 10 жолда - экстремистік және террористік деп танылған ұйымдардың саны; 11 жолда – "Терроризмге қарсы іс- қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы тәртібімен енгізілген прокурордың қанағаттандырған арыздарының саны; 12 жолда – "Экстремизмге қарсы іс-қимыл туралы" Заңның 8-бабы тәртібімен енгізілген прокурордың қанағаттандырылған арыздарының саны (бұдан әрі – "Экстремизмге қарсы іс- қимыл туралы" ҚРЗ); 13 жолда – "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" ҚРЗ 10-4-бабы тәртібімен енгізілген прокурордың қанағаттандырылған арыздарының саны; 14 жолда – "Экстремизмге қарсы іс-қимыл туралы" ҚРЗ 12-бабы тәртібімен енгізілген прокурордың қанағаттандырылған арыздарының саны ескерілген.
33. 15-жолда "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңының 41-бабының тәртібімен берілген және прокурорлар органға немесе лауазымды адамға не азаматқа жіберген заңға жол бермеу туралы түсіндірмелері ескеріледі. 16-жолда прокуратураның құқықтық актілерінің негізінде жойылған және өзгертілген заңсыз актілердің жалпы саны көрсетіледі.

34. В строках 17, 18 и 19 отражается количество лиц, привлеченных к дисциплинарной, административной и материальной ответственности по постановлениям и представлениям прокуратуры.
35. В строке 20 отражается количество фактов, зарегистрированных в книге учета информации (далее - КУИ) в результате проверки соблюдения законности и анализа состояния законности, из которой в строке 21 отражается количество фактов, по которым расследование окончено (приговор суда, вступивший в законную силу, либо дело прекращено по не реабилитирующим основаниям).
36. В строке 22 отражается количество уголовных правонарушений, по которым начато досудебное расследование в результате проверки соблюдения законности и анализа состояния законности, в том числе в строке 22 отражается количество оконченных досудебных расследований (приговор суда, вступивший в законную силу, либо дело прекращено по нереабилитирующим основаниям).
37. В строках 24, 25, 26 отражаются сведения по информационно-профилактической (разъяснительной) работе.
Параграф 6. Сведения о лицах, осужденных за преступления, связанных с экстремизмом и терроризмом (раздел 6 отчета)
38. Раздел 6 о лицах, в отношении которых судами вынесены судебные акты, состоит из строк с указанием статей УК РК и граф, отражающих:
число лиц, уголовные дела (уголовное преследование) о которых прекращены, в том числе по числу невменяемых, к которым применены принудительные меры медицинского характера (графы 1 и 2);
число оправданных (графа 3) и осужденных (графа 5);
меры уголовного наказания: сроки лишения свободы (графы 6, 7, 8), и дополнительная мера наказания (конфискация имущества) отражаются в графе 8.

34. 17, 18 және 19-жолдарда прокуратураның қаулылары мен ұсыныстары бойынша тәртіптік, әкімшілік және материалдық жауаптылыққа тартылған адамдардың саны көрсетіледі.
35. 20-жолда заңдылықтың сақталуына тексеру және заңдылықтың жай-күйіне талдау нәтижесінде ақпаратты есепке алу кітабында (бұдан әрі – АЕК) тіркелген фактілер саны, оның ішінде 21-жолда көрсетілетін тергеу аяқталған (заңды күшіне енген сот үкімі не іс ақталмайтын негіздер бойынша қысқартылды) АЕК-те тіркелген фактілер саны көрсетіледі.
36. 22-жолда заңдылықтың сақталуына тексеру және заңдылықтың жай-күйіне талдау нәтижесінде сотқа дейінгі тергеп-тексеру басталған қылмыстық құқық бұзушылықтардың саны, оның ішінде 22-жолда аяқталған сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің саны (заңды күшіне енген немесе іс ақталмайтын негіздер бойынша қысқартылған сот үкімі) көрсетіледі.
37. 24, 25, 26-тармақтарда ақпараттық-профилактикалық (түсіндіру) жұмыс туралы мәліметтер көрсетіледі.
6-параграф. Экстремизмге және терроризмге байланысты қылмыстар үшін сотталған адамдар туралы мәліметтер (есептің 6-бөлімі)
38. 6-бөлім соттар оларға қатысты сот актілерін шығарған адамдар туралы ҚР ҚК-нің баптары көрсетілген жолдардан және көрсететін бағандардан тұрады:
қылмыстық істері (қылмыстық қудалауы) тоқтатылған, оның ішінде есі кіресілі-шығасылы адамдар саны бойынша медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылған адамдар саны (1 және 2-бағандар);
ақталғандардың (3-баған) және сотталғандардың (5-баған) саны;
қылмыстық жазалау шаралары: бас бостандығынан айыру мерзімдері (6, 7, 8-бағандар) және қосымша жазалау шарасы (мүлікті тәркілеу) 8-бағанда көрсетіледі.