О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/267 "Об утверждении Правил государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 февраля 2023 года № 49. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 февраля 2023 года № 31842
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/267 "Об утверждении Правил государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11702) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/267 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 2 ақпандағы № 49 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 ақпанда № 31842 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/267 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11702 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсiптік кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағы 16) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзiрленді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обеспечивающая централизованный учет сведений о машинах и их владельцах в подсистеме "Государственная регистрация сельскохозяйственной техники" информационной системе "Единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture";
2) собственник машины – физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель, или юридическое лицо, обладающее правом по своему усмотрению владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащей ему машиной;
3) снятие с учета машин – действия, связанные с прекращением государственной регистрации машин в связи с утратой, отчуждением машин другому лицу, а также утилизацией или вывозом на постоянное пребывание за пределы Республики Казахстан;
4) владелец машин – физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель, или юридическое лицо, которое на основании принадлежащего ему права собственности или временного владения и пользования осуществляет фактическое обладание машиной в текущем периоде времени;
5) перерегистрация машин – внесение изменений и дополнений в регистрационные данные и регистрационные документы на машину при наличии соответствующих правовых оснований;
6) государственная регистрация машин – процедура государственной регистрации и учета машин, осуществляемая регистрационными пунктами по регистрации машин после проверки соответствия документов законодательству Республики Казахстан, с внесением данных машины в информационную систему и выдачей регистрационных документов (далее – регистрация машин). Регистрация машины подтверждает их допуск к эксплуатации на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
7) электронный реестр регистрации машин – совокупность сведений о машине, собственнике, владельце, государственном регистрационном номерном знаке (далее – номерной знак), техническом паспорте, снятии с регистрационного учета машин, отраженные в информационной системе;
8) номерной агрегат – основной составляющий узел машины, имеющий заводской регистрационный номер (шасси, рама);
9) специальные машины повышенной проходимости – квадроциклы с максимальной конструктивной скоростью пятьдесят и менее пятидесяти километров в час и снегоходы, а также конверсионная техника, изготовленная в соответствии с требованиями военного национального стандарта Республики Казахстан СТ РК В 1029 "Конверсионная техника";
10) сертификат соответствия – документ, удостоверяющий соответствие объектов технического регулирования требованиям, установленным техническими регламентами и (или) документами по стандартизации;

"3. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – "Е-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесінің "Ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеу" кіші жүйесінде машиналар және оларды иеленушілер туралы мәліметтерді орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
2) машина иесі – өзіне тиесілі автокөлікті өз қалауы бойынша иеленуге, пайдалануға және оған билік етуге құқығы бар жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
3) машиналарды есептен шығару – машиналарды жоғалтуға, басқа адамға иеліктен шығаруға, сондай-ақ кәдеге жаратуға немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты болуға әкетуге байланысты машиналарды мемлекеттік тіркеуді тоқтатуға байланысты іс-қимылдар;
4) машиналарды иеленушi – өзінің меншік құқығы немесе уақытша иелену және пайдалану құқығы негізінде ағымдағы уақыт кезеңінде машинаны нақты иеленуді жүзеге асыратын жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
5) машиналарды қайта тiркеу – тиiстi құқықтық негiздер болған кезде машинаның тiркеу деректеріне және тіркеу құжаттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу;
6) машиналарды мемлекеттiк тiркеу – құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестiгiн тексергеннен кейiн машиналарды тiркеу жөнiндегi тiркеу пункттерi жүзеге асыратын ақпараттық жүйеге машина деректерін енгізу және тіркеу құжаттарын беру (бұдан әрі – машиналарды тіркеу) арқылы машиналарды мемлекеттiк тiркеу және есепке алу тәртiбiнің рәсімі.
Машинаны тіркеу олардың Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерлерде пайдалануға болатынын растайды;
7) машиналарды тіркеудің электрондық тізілімі – ақпараттық жүйеде көрініс тапқан машина, меншік иесі, иеленуші, мемлекеттік тіркелетін нөмірлік белгі (бұдан әрі – нөмірлік белгі), техникалық паспорт, машиналарды тіркеу есебінен шығару туралы мәліметтер жиынтығы;
8) нөмiрлiк агрегат – зауыттық тiркеу нөмiрi бар машинаның негiзгi құрамдас торабы (шасси, қаңқа);
9) өтімділігі жоғары арнайы машиналар – ең жоғары конструктивті жылдамдығы сағатына елу және елу километрден аз квадроциклдер және қаршаналар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының СТ РК В 1029 "Конверсиялық техника" әскери ұлттық стандартының талаптарына сәйкес жасалған конверсиялық техника;
10) сәйкестік сертификаты – техникалық реттеу объектілерінің техникалық регламенттерде және (немесе) стандарттау құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкестігін куәландыратын құжат;

11) декларация о соответствии – документ, которым изготовитель, импортер, уполномоченное изготовителем лицо или продавец удостоверяют соответствие выпускаемой в обращение продукции, процессов и услуги требованиям технических регламентов и документов по стандартизации;
12) регистрационный документ – технический паспорт по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, который выдается услугодателем являющийся официальным документом на машину, подтверждающий ее допуск к участию в дорожном движении и эксплуатации;
13) регистрационные действия – деятельность регистрационных пунктов, связанная с осуществлением регистрации, временной регистрации, перерегистрации, снятия с регистрационного учета машин с внесением изменений в информационной системе;
14) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них" изложен в приложении 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Услугополучатели для получения государственной услуги представляют в регистрационный пункт (услугодателю) в электронной форме через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал), либо в бумажной форме в канцелярию регистрационного пункта (услугодателя), документы, указанные в пункте 8 Перечня.";
пункт 12 исключить;
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Отказ в оказании государственной услуги осуществляется по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
15. Регистрационный пункт (услугодатель) обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8555).
Информационное взаимодействие портала и информационной системы осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
В случае сбоя информационной системы, содержащей необходимые сведения для регистрационного действия и выдачи регистрационного документа (дубликата) и номерного знака для машин, регистрационный пункт (услугодатель) незамедлительно уведомляет оператора информационной системы (далее – оператор).
В этом случае оператор составляет в произвольной форме протокол о технической проблеме и подписывает его с регистрационным пунктом (услугодателем).
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) предоставляет информацию о порядке оказания государственной услуги в Единый контакт-центр.
Министерство и регистрационный пункт (услугодатель) в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил, актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

11) сәйкестік туралы декларация – өндіруші, импорттаушы, өндіруші немесе сатушы уәкілеттік берген тұлға айналысқа шығарылатын өнімнің, процестер мен қызметтердің техникалық регламенттер мен стандарттау құжаттарының талаптарына сәйкестігін куәландыратын құжат;
12) тiркеу құжаты – көрсетілетін қызметті беруші беретін, машинаға арналған ресми құжат болып табылатын, машинаның жол қозғалысына қатысуына және пайдаланылуына рұқсат етілгенін растайтын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық паспорт;
13) тіркеу іс-қимылдары – тіркеу пунктерінің ақпараттық жүйеге өзгерістер енгізе отырып, машиналарды тіркеуді, уақытша тіркеуді, қайта тіркеуді, есептен шығаруды жүзеге асыруға байланысты қызметі;
14) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба арқылы жасалған және электрондық құжаттың түпнұсқалығын, оның меншік құқығын және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 2-қосымшада жазылған.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін тіркеу орнына (көрсетілетін қызметті берушіге) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық нысанда не тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне қағаз түрінде Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.";
12-тармақ алып тасталсын;
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
15. Тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметі көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мәліметтердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Портал мен ақпараттық жүйенің ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Тіркеу іс-қимылы және тіркеу құжатын (телнұсқасын) және машиналарға арналған нөмірлік белгіні беру үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) ақпараттық жүйе операторын (бұдан әрі – оператор) дереу хабардар етеді.
Бұл жағдайда оператор еркін нысанда техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған тіркеу пунктіне (көрсетілетін қызметті берушіге) қол қойдырады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі ‒ Министрлік) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Министрлік және тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Регистрационный документ, выдаваемый регистрационным пунктом (услугодателем) без выдачи номерного знака, подтверждает допуск машины к эксплуатации без допуска к участию в дорожном движении.
При соответствии технических показателей машины требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере дорожного движения, регистрация машины осуществляется с выдачей номерных знаков и регистрационного документа на машину.
Регистрационный документ на машину и номерной знак подтверждают допуск машины к участию в дорожном движении. Государственная регистрация осуществляется только в отношении машин, находящихся на территории Республики Казахстан.
При этом регистрационный документ, выдаваемый регистрационным пунктом (услугодателем), удостоверяется подписью и печатью инженера-инспектора, информация о получении услугополучателем регистрационного документа, а также номерного знака вносится в информационную систему.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Сотрудники регистрационного пункта (услугодателя) при совершении регистрационных действий устанавливают личность физических лиц на основании документов, удостоверяющих их личность.
Полномочия представителя физического лица подтверждаются нотариально засвидетельствованной доверенностью, юридического лица – доверенностью, удостоверенной подписью руководителя и печатью юридического лица (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства). Установление личности граждан в возрасте от 14 до 18 лет производится в присутствии их законных представителей при предъявлении свидетельства о рождении несовершеннолетнего лица в электронной либо бумажной форме.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Для осуществления временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики на срок более 2 (двух месяцев), а также отданных в доверительное управление, хозяйственное ведение, временное владение и (или) пользование в соответствии с договорами аренды, субаренды, безвозмездного пользования, лизинга, сублизинга, доверительного управления, займа или иного документа, подтверждающего право на владение и (или) пользование машинами, услугополучатель представляет в регистрационный пункт (услугодателю) документы, указанные в пункте 8 Перечня.
Сроки действия временной регистрации машин устанавливаются в соответствии со сроками, указанными в договорах либо в документах, выдаваемых органами государственных доходов при временном ввозе машин на территорию Республики Казахстан.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:

"17. Тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) нөмірлік белгіні бермей берген тіркеу құжаты машинаны жол қозғалысына қатысуға рұқсатсыз пайдалануға рұқсат етілгенін растайды.
Машинаның техникалық көрсеткіштері Қазақстан Республикасының жол жүрісі саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келген кезде, машинаны тіркеу машинаға нөмірлік белгіні және тіркеу құжатын бере отырып жүзеге асырылады.
Машинаға арналған тіркеу құжаты және нөмірлік белгі машинаның жол қозғалысына қатысуына рұқсат етілгенін растайды. Мемлекеттік тіркеу тек Қазақстан Республикасының аумағында жүрген машиналарға қатысты жүзеге асырылады.
Бұл ретте тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) беретін тіркеу құжаты инженер-инспектордың қолымен және мөрмен куәландырылады, көрсетілетін қызметті алушының тіркеу құжатын, сондай-ақ нөмірлік белгіні алғаны туралы ақпарат ақпараттық жүйеге енгізіледі.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Тіркеу пунктінің (көрсетілген қызметті берушінің) қызметкерлерi тiркеу iс-қимылдарын жүргізген кезде жеке басын куәландыратын құжаттар негiзiнде жеке тұлғалардың жеке басын анықтайды.
Жеке тұлға өкілінің өкілеттіктері нотариалды куәландырылған сенімхатпен, заңды тұлға өкілінің өкілеттіктері басшының қолымен және заңды тұлғаның (дара кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда) мөрімен куәландырылған сенімхатпен расталады. 14 пен 18 жас аралығындағы азаматтардың жеке басын анықтау олардың заңды өкілдерінің қатысуымен кәмелетке толмаған баланың туу туралы куәлігін электрондық не қағаз түрінде ұсынған кезде жүзеге асырылады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен немесе республикадан тыс жерлерден 2 (екі айдан) астам мерзімге келген, сондай-ақ сенімгерлік басқаруға, шаруашылық жүргізуге, жалдау, қосалқы жалдау, өтеусіз пайдалану, лизинг, қосалқы лизинг, сенімгерлікпен басқару, қарыз шарттарына немесе машиналарды иелену және (немесе) пайдалану құқығын растайтын өзге де құжатқа сәйкес берілген машиналарды уақытша тіркеуді жүзеге асыру үшін көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды тіркеу орнына (көрсетілетін қызметті берушіге) ұсынады.
Машиналарды уақытша тіркеудің қолданылу мерзімдері Қазақстан Республикасының аумағына машиналарды уақытша әкелгенде мемлекеттік кірістер органдары беретін шарттарда не құжаттарда көрсетілген мерзімдерге сәйкес белгіленеді.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"36. Для осуществления перерегистрации машин услугополучатель представляет в регистрационный пункт (услугодателю) документы, указанные в пункте 8 Перечня.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Машины, подлежащие утилизации (выбраковке, списанию), снимаются с регистрации при представлении услугополучателем в регистрационный пункт (услугодателю) документов, указанных в пункте 8 Перечня.";
пункты 48, 49, 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"48. Жалоба на решение, действие (бездействие) регистрационного пункта (услугодателя) по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя регистрационного пункта (услугодателя), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), регистрационный пункт (услугодатель) направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба регистрационным пунктом (услугодателем) не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия в течение 3 (трех) рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
49. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
регистрационным пунктом (услугодателем) – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
50. Срок рассмотрения жалобы регистрационным пунктом (услугодателем), уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на десять рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

"36. Машиналарды қайта тіркеуді жүзеге асыру үшін көрсетілетін қызметті алушы тіркеу орнына (көрсетілетін қызметті берушіге) Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Кәдеге жаратуға (жөндеуге, есептен шығаруға) жататын машиналар көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды тіркеу орнына (көрсетілетін қызметті берушіге) ұсынған кезде тіркеуден алынады.";
48, 49, 50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым тіркеу пункттері (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының атына, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабы 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік орган және (немесе) лауазымды адам) жібереді. Қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-қимыл жасалған жағдайда, тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) шағымды 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды тұлғаға) жібермейді.
49. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес:
тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
50. Тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің), мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабы 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпаратты алу қажет болған жағдайда, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

51. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложения 4, 5 и 6 исключить;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 9 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) направление настоящего приказа в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 февраля 2023 года № 49
Приложение 2 к Правилам
государственной регистрации
тракторов и изготовленных
на их базе самоходных шасси
и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы
со монтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных машин
повышенной проходимости
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них"
Наименование государственной услуги: "Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них"
Подвиды государственной услуги:

51. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабы 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4, 5 және 6-қосымшалар алып тасталсын;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 9-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына жіберілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 2 ақпандағы
№ 49 бұйрығына
1-қосымша
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары
арнайы машиналарды
мемлекеттiк тiркеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері:

1. Регистрация машин.
2. Перерегистрация машин.
3. Снятие с регистрационного учета машин.
4. Получение дубликата регистрационного документа и (или) новый номерной знак.
1
Наименование услугодателя
Местный исполнительный орган областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений физических и юридических лиц (далее – услугополучатель) осуществляется через:
1) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал);
2) канцелярию услугодателя.
Выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через канцелярию услугодателя.
3
Срок оказания государственной услуги
1) через портал – 1 рабочий день;
2) через канцелярию услугодателя – 2 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги: электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача регистрационного документа (дубликата) и (или) государственного регистрационного номерного знака (далее – номерной знак) для машин или отметка в регистрационном документе о снятии с учета машин или справка о временной регистрации машины, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Размер государственных пошлин и сборов составляет:
1) за выдачу технического паспорта для государственной регистрации тракторов, изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним (включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием), самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов – 0,5 месячный расчетный показатель (далее – МРП);
2) за выдачу номерного знака на тракторы, изготовленные на их базе самоходные шасси и механизмы, прицепы к ним, (включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием), самоходные сельскохозяйственные, мелиоративные и дорожно-строительные машины и механизмы – 1 МРП;
3) за государственную регистрацию механического транспортного средства (кроме транспортного средства, в отношении которого производится первичная государственная регистрация) или прицепа – 0,25 МРП;
4) за перерегистрацию механического транспортного средства или прицепа – 0,25 МРП;

1. Машиналарды тіркеу.
2. Машиналарды қайта тіркеу.
3. Машиналарды тіркеу есебінен шығару.
4. Тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгіні алу.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) өтінімдерін қабылдау:
1) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал);
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) портал арқылы – 1 жұмыс күні;
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы – 2 жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Машиналарға арналған тіркеу құжатын (телнұсқасын) және (немесе) мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін (бұдан әрі – нөмірлік белгі) немесе машиналарды тіркеуден шығару туралы тіркеу құжатындағы белгі немесе машинаны уақытша тіркеу туралы анықтама беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік баждар мен алымдар мөлшері:
1) тракторларды, олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, олардың тіркемелерін (арнайы жабдықпен монтаждалған тіркемелерді қоса алғанда), өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін мемлекеттік тіркеу үшін техникалық паспорт бергені үшін – 0,5 айлық есептік көрсеткішін (бұдан әрі – АЕК);
2) тракторларға, олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерге, олардың тіркемелеріне (арнайы жабдықпен монтаждалған тіркемелерді қоса алғанда), өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдеріне мемлекеттік тіркеу нөмір белгісін бергені үшін – 1 АЕК-ні;
3) механикалық көлік құралын (бастапқы мемлекеттік тіркеу жүргізілетін көлік құралынан басқа) немесе тіркемені мемлекеттік тіркегені үшін – 0,25 АЕК-ні;
4) механикалық көлік құралын немесе тіркемені қайта тіркегені үшін – 0,25 АЕК-ні;

5) за выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию механического транспортного средства или прицепа – 0,25 МРП.
На портале оплата государственной пошлины и сборов производится через платежный шлюз портала "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги – с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя;
2) единой платформе интернет-ресурсов www.gov.kz государственных органов.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. При обращении в канцелярию услугодателя:
при регистрации машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личности либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий уплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс);
5) документ, подтверждающий исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин в соответствии со статьей 386 Экологического кодекса Республики Казахстан;
6) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер, за исключением случаев ввоза из стран Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);

5) механикалық көлік құралын немесе тіркемені мемлекеттік тіркелгенін куәландыратын құжаттың телнұсқасын бергені үшін – 0,25 АЕК-ні құрайды.
Порталда мемлекеттік баждар мен алымдарды төлеу "электрондық үкімет" порталының төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүргізіледі.
7
Мемлекеттік қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс графигіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен – сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодеске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) мемлекеттік органдардың www.gov.kz интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінген кезде:
машиналарды тіркеу кезінде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 386-бабына сәйкес машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындауын растайтын құжат;
6) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар:
оларға мыналар жатады: азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындалуы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – ЕАЭО) елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері әкету туралы міндеттеме;

7) в случаях первичной регистрации машин – копию сертификата соответствия или декларации о соответствии (в соответствии с Решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии от 12 апреля 2016 года № 30 "Об утверждении перечня продукции, в отношении которой подача таможенной декларации сопровождается представлением документа об оценке соответствия (сведений о документе об оценке соответствия) требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012)" (далее – Решение № 30) и от 16 января 2018 года № 6 "Об утверждении перечня продукции, в отношении которой подача таможенной декларации сопровождается представлением документа об оценке соответствия (сведений о документе об оценке соответствия) требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности машин и оборудования" (ТР ТС 010/2011)" (далее – Решение № 6));
при осуществлении временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) оригинал технического паспорта;
3) договор аренды, субаренды, безвозмездного пользования, лизинга, сублизинга, доверительного управления, хозяйственного ведения, займа или иного документа, подтверждающего право на владение и (или) пользование машинами, а для временно ввезенных машин – согласие собственника (владельца) участка или территории постановки машины на временную регистрацию;
4) при ввозе машины из-за пределов республики – документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
при перерегистрации машин:
в случаях изменения права собственности или возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин или изменения местожительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины или перемены фамилии, имени, отчества (при наличии) лица, на которое зарегистрирована машина:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личности либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;

7) машиналарды бастапқы тіркеу кезінде ‒ сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларацияның көшірмесі ("Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторларының және оларға арналған тіркемелердің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 031/2012) талаптарына сәйкестікті бағалау туралы құжатты ұсына отырып кедендік декларация берілетін өнім тізбесін бекіту туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 12 сәуірдегі № 30 (бұдан әрі – № 30 Шешім) және "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 010/2011) талаптарына сәйкестікті бағалау туралы құжатты ұсына отырып кедендік декларация берілетін өнім тізбесін бекіту туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 16 қаңтардағы № 6 (бұдан әрі – № 6 шешім) шешімдеріне сәйкес);
Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен немесе республикадан тыс жерлерден келетін машиналарды уақытша тіркеуді жүргізгенде:
1) осы мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) техникалық паспорттың түпнұсқасы;
3) жалға беру, қосалқы жалдау, өтеусіз пайдалану, лизинг, қосалқы лизинг, сенімгерлік басқару, шаруашылық жүргізу, қарыз шарты немесе машиналарды иелену және (немесе) пайдалану құқығын растайтын өзге де құжат, ал уақытша әкелінген машиналар үшін ‒ машина уақытша тіркеуге қойылатын учаскенің немесе аумақтың иесінің (иеленушінің) келісімі;
4) машиналарды республикадан тыс жерлерден әкелген кезде - кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
машиналарды қайта тіркеген кезде:
меншік құқығы өзгерген немесе ортақ меншік пайда болған, тоқтатылған және машиналардың ортақ иелерінің құрамы өзгерген немесе машина иелерінің (иеленушінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген жағдайларды, машина иесінің (иеленушінің) қалауы бойынша немесе машина тіркелген адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі өзгерген жағдайларда:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;

4) документ, подтверждающий оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом;
5) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению.
В случаях изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личности либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом;
5) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
при снятии с регистрационного учета машин (кроме утилизации, выбраковки, списания, передислокация машины за пределы обслуживаемой территории, а также в случае действий, предшествующих сделки по отчуждению машины):
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личности либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
при получении дубликата регистрационного документа и (или) новый номерной знак:

4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжат;
5) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындауы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
Қайта жабдықтау немесе ондағы нөмірленген агрегаттарды ауыстыру, арнайы жабдықты орнату және басқа да осыған ұқсас өзгерістерге байланысты машинаның түрі өзгерген жағдайда:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжат;
5) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындауы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
машиналарды есептен шығару кезінде (кәдеге жаратудан, қоқыстарды жоюдан, есептен шығарудан, машинаны қызмет көрсету аймағынан тыс жерге ауыстырудан басқа, сондай-ақ машинаны иеліктен шығару бойынша мәміленің алдындағы әрекеттер болған жағдайда):
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындауы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгі алған кезде:

1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личности либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом;
при снятии с регистрационного учета машин, подлежащих утилизации (выбраковке, списанию):
для физических лиц:
1) заявление по форме 1 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) регистрационный документ, номерной знак;
для юридических лиц:
1)1) заявление по форме 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2)2) регистрационный документ, номерной знак;
3)3) акт на списание (в случае отсутствия регистрационных документов или номерных знаков на утилизируемые машины в заявлениях указываются обстоятельства, место и время их утери).
2. При обращении на портал:
при регистрации машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) электронный документ, подтверждающий исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин в соответствии со статьей 386 Экологического кодекса Республики Казахстан;
3) электронная копия документа, подтверждающая оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
4) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
5) в случаях первичной регистрации машин – копию сертификата соответствия или декларации о соответствии (в соответствии с Решением № 30 и Решением № 6);
при осуществлении временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики:

1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжат;
кәдеге жаратуға жататын машиналарды есептен шығару (шығарып тастау, есептен шығару) кезінде:
жеке тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша өтініш;
2) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі;
заңды тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша өтініш;
2) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі;
3) есептен шығару актісі (тіркеу құжаттары немесе сынған машиналардың мемлекеттік нөмірлік белгісі болмаған жағдайда, өтініштерде олардың жоғалу жағдайлары, орны мен уақыты көрсетіледі).
2. Порталға жүгінген кезде:
машиналарды тіркеген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі ‒ ЭЦҚ) қойылған осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 386-бабына сәйкес машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындауын растайтын электрондық құжат;
3) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) машиналарға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес ресімделген шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулының, сот орындаушысының мемлекеттiк органның орындауы тиіс іс-әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi бар атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
5) машиналарды бастапқы тіркеген кезде ‒ сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларацияның көшірмесі (№ 30 шешімге және № 6 шешімге сәйкес);
Қазақстан Республикасының басқа облыстарынан немесе республикадан тыс жерлерден келген машиналарды уақытша тіркеуді жүзеге асыру кезінде:

1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) оригинал технического паспорта;
3) договор аренды, субаренды, безвозмездного пользования, лизинга, сублизинга, доверительного управления, хозяйственного ведения, займа или иного документа, подтверждающего право на владение и (или) пользование машинами, а для временно ввезенных машин – согласие собственника (владельца) участка или территории постановки машины на временную регистрацию;
4) при ввозе машины из-за пределов республики – документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
при перерегистрация машин:
в случаях изменения права собственности, возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин, изменения местожительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины, перемены фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, на которое зарегистрирована машина:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия документа, подтверждающая оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
3) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению.
В случаях изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия документа, подтверждающая оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) техникалық төлқұжаттың түпнұсқасы;
3) жалға беру, қосалқы жалдау, өтеусіз пайдалану, лизинг, қосалқы лизинг, сенімгерлік басқару, шаруашылық жүргізу, қарыз немесе машиналарды иелену және (немесе) пайдалану құқығын растайтын өзге де құжат, ал уақытша әкелінген машиналар үшін ‒ машина уақытша тіркеуге қойылатын учаскенің немесе аумақтың иесінің (иесінің) келісімі;
4) республикадан тыс жерден машиналарды әкелген кезде ‒ кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
машиналарды қайта тіркеу кезінде:
меншік құқығы өзгерген, ортақ меншік пайда болған, тоқтатылған және машиналардың ортақ меншік иелерінің құрамы өзгерген, машина иеленушінің (меншік иесінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген жағдайларда, машина иеленушінің (меншік иесінің) қалауы бойынша, машина тіркелген адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі өзгерген жағдайларда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) машиналарға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес ресімделген шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттiк органның орындауы тиіс іс-әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi бар атқару парағы;
Қайта жабдықтау немесе ондағы нөмірленген агрегаттарды ауыстыру, арнайы жабдықты орнату және басқа да осыған ұқсас өзгерістерге байланысты машинаның типі өзгерген жағдайда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;

3) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
при снятии с регистрационного учета машин: (кроме утилизации, выбраковки, списания, передислокация машины за пределы обслуживаемой территории, а также в случае действий, предшествующих сделки по отчуждению машины):
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
при получении дубликата регистрационного документа и (или) новый номерной знак:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия документа, подтверждающая оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЭП.
Сведения о документе удостоверяющего личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, а также об оплате в бюджет сбора и пошлин за регистрацию машин, в случае оплаты через ПШЭП, работник регистрационного пункта получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из соответствующих государственных информационных систем, не допускается.
В случаях осуществления представителями регистрационных действий от имени собственника или владельца, помимо документов, установленных настоящим пунктом, услугодателю представляются документы, удостоверяющие полномочия представлять интересы собственника или владельца.
В случаях, если государственной регистрации подлежит машина, ранее находившаяся на государственной регистрации в Республике Казахстан, то, помимо документов, установленных настоящим пунктом, услугодателю представляется прежний регистрационный документ, однако непредставление данного документа не является основанием для отказа в произведении государственной регистрации.
В случаях осуществления регистрационных действий, включая регистрацию машин, на лиц, не являющихся собственниками представляются документы подтверждающие право владения:
договора (аренды, субаренды, лизинга, сублизинга, заклада) и акта приема-передачи машины;
письменное согласие собственника машины на совершение соответствующего регистрационного действия, подписанное собственником (для физических лиц), подписанное первым руководителем юридического лица (для юридических лиц).
В случае если машина, подвергающаяся регистрационным действиям, находится в общей собственности, то в регистрационных документах отражаются все собственники и все документы подаются от имени всех собственников машины. Основанием для отчуждения общей собственности физических лиц является нотариально засвидетельствованная сделка.
В случаях, когда собственниками являются несовершеннолетние граждане, не достигшие 14-летнего возраста, регистрационные действия от их имени совершаются законными представителями с представлением свидетельства о рождении в электронной или бумажной форме.

3) машиналарға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес ресімделген шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттiк органның орындауы тиіс іс-әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi бар атқару парағы;
машиналарды тіркеу есебінен шығару кезінде:
(кәдеге жаратуды, қоқыстарды жоюды, есептен шығаруды, машинаны қызмет көрсету аймағынан тыс жерге ауыстыруды қоспағанда, сондай-ақ машинаны иеліктен шығару бойынша мәміленің алдындағы әрекеттер болған жағдайда):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) машиналарға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес ресімделген шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттiк органның орындауы тиіс іс-әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi бар атқару парағы;
тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгі алған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсiпкердi тiркеу туралы немесе дара кәсiпкер ретiнде қызметінiң басталғаны туралы, сондай-ақ бюджетке машиналарды тіркегені үшін баждар мен алымдардың төленгені туралы мәліметтер, ЭҮТШ арқылы төленген жағдайда, тіркеу пунктінің қызметкері "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Өкілдер тіркеу іс-қимылдарын меншік иесінің немесе иеленушінің атынан жүзеге асырған жағдайда, осы тармақта белгіленген құжаттардан басқа көрсетілген қызметті берушіге меншік иесінің немесе иеленушінің мүдделерін білдіру өкілеттігін куәландыратын құжаттарды ұсынады.
Егер, бұрын Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуде болған машина мемлекеттік тіркеуге жататын болса, онда осы тармақта белгіленген құжаттардан басқа, көрсетілген қызметті берушіге бұрынғы тіркеу құжаты ұсынылады, алайда аталған құжатты ұсынбау мемлекеттік тіркеуді жүргізуден бас тарту үшін негіз болып табылмайды.
меншік иелері болып табылмайтын адамдарға машиналарды тіркеуді қоса алғанда, тіркеу іс-қимылдары жүзеге асырылған жағдайда, мынадай иелік ету құқығын растайтын құжаттар ұсынылады:
шарттар (жалдау, қосалқы жалдау, лизинг, қосалқы лизинг, кепілзат) және машинаны қабылдау-тапсыру актісі;
машинаның меншік иесі қол қойған (жеке тұлғалар үшін), заңды тұлғаның бірінші басшысы қол қойған (заңды тұлғалар үшін) машина иесінің тиісті тіркеу іс-қимылдарын жасауға жазбаша келісуі.
Егер тіркеу іс-қимылдары жасалатын машина ортақ меншікте болса, онда тіркеу құжаттарында барлық меншік иелері көрсетіледі және барлық құжаттар машинаның барлық иелерінің атынан беріледі. Нотариат куәландырған мәміле жеке тұлғалардың ортақ меншігін иеліктен шығару үшін негіз болып табылады.
Меншік иелері 14 жасқа жетпеген кәмелетке толмаған азаматтар болып табылған жағдайда, олардың атынан тіркеу іс-қимылдарын заңды өкілдер электрондық немесе қағаз түріндегі туу туралы куәлікті ұсына отырып жүзеге асырады.

В случаях, когда собственниками являются лица в возрасте от 14 до 18 лет, регистрационные действия совершаются этими лицами с письменного согласия их законных представителей с представлением свидетельства о рождении в электронной или бумажной форме.
В случае приобретения юридическими и физическими лицами машин через аукционы и торговые биржи: представляются протокола аукциона и договора купли-продажи с подписями уполномоченных лиц;
при снятии с регистрационного учета машин, подлежащих утилизации (выбраковке, списанию):
для физических лиц:
1) 1) заявление по форме 1 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) регистрационный документ, номерной знак (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
для юридических лиц:
1) заявление по форме 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) 2) регистрационный документ, номерной знак (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
3) электронная копия акта на списание (в случае отсутствия регистрационных документов или номерных знаков на утилизируемые машины в заявлениях указываются обстоятельства, место и время их утери).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.

Меншік иелері 14 жастан 18 жасқа дейінгі адамдар болып табылған жағдайда, тіркеу іс-қимылдары осы адамдардың заңды өкілдерінің жазбаша келісуімен туу туралы куәлікті электрондық немесе қағаз түрінде ұсына отырып жасайды.
Заңды және жеке тұлғалар машиналарды аукциондар мен сауда биржалары арқылы сатып алған жағдайда: уәкілетті адамдардың қолдары қойылған аукцион хаттамалары мен сатып алу-сату шарттары ұсынылады.
кәдеге жаратуға (жарамсыз деп тану, есептен шығару) жататын машиналарды есептен шығару кезінде:
жеке тұлғалар үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) тіркеу құжаты, мемлекеттік нөмірлік белгі (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін жүгінген кезде көрсетіледі);
заңды тұлғалар үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) тіркеу құжаты, мемлекеттік нөмірлік белгі (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу үшін жүгінген кезде көрсетіледі);
3) есептен шығару актінің электрондық көшірмесі (тiркеу құжаттары немесе кәдеге жарату машиналарының мемлекеттiк белгiлерi болмаған жағдайда, мәлімдемелерде олардың жоғалу жағдайлары, орны мен уақыты көрсетіледі).
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (өкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айрылған болуы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға мүмкіндігі бар.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация
(перерегистрация), снятие
с регистрационного учета
тракторов и изготовленных
на их базе самоходных шасси
и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы
со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, а также
специальных машин
повышенной проходимости
и выдача регистрационного
документа (дубликата)
и государственного номерного
знака для них"
Форма 1
(для физических лиц)
В __________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, городов республиканского значения,
столицы, районов и города областного значения)
от гражданина _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
год рождения__________, проживающего________________________________
____________________________________________________________________
(указывается адрес места жительства) паспорт (удостоверение личности) № ____________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер _____________________________
Заявление
Прошу _____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тип машины ____________________________ марка _______________________
год выпуска _________________________________________________________
заводской номер _____________________ двигатель марка _________________
номерной знак ______________, номер технического паспорта ______________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
"___" ______ 20____ год
___________________ _____________________________
(подпись/ электронная цифровая подпись)
Служебные отметки инженера-инспектора:
Выданы: номерной знак _______________________________________________
технический паспорт серии _________________ № ________________________
"___" ______ 20__ год
___________________ ___________________________________
Подпись/электронная цифровая подпись инженера-инспектора
Форма 2
(для юридических лиц)
В __________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, городов республиканского значения,
столицы, районов и города областного значения)
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
____________________________________________________________________
(адрес юридического лица)
бизнес-идентификационный номер _____________________________________
Заявление
Прошу _________________________________________________________
________________________________________________________________
Тип машины __________________марка _____________________________
год выпуска __________________ заводской номер ____________________
двигатель марка ______________ номерной знак ______________________,
номер технического паспорта ______________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
"___" ______ 20__ год
___________________ _________________________
(подпись/ электронная цифровая подпись собственника (владельца)
Служебные отметки инженера-инспектора
__________________________
Выданы: номерной знак ___________________________________________
технический паспорт серия ________ № _____________________________
"___" ______ 20__ год
___________________ ____________________________________
(подпись/ электронная цифровая подпись инженера-инспектора)
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 февраля 2023 года № 49
Приложение 7 к Правилам
государственной регистрации
тракторов и изготовленных
на их базе самоходных шасси
и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы
со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных
машин повышенной проходимости
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование и адрес услугополучателя)
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы (1414), 8 800 080 7777. арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
мемлекеттік қызметті көрсетудің
негізгі талаптарының
тізбесіне қосымша
1-нысан
(жеке тұлғалар үшін)
(кімге)____________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың және
облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы)
(кімнен) азамат _____________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
туған жылы ________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
(тұрғылықты жерінің мекенжайы көрсетіледі)
төлқұжат (жеке куәлік) № ____________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________
Өтініш
__________________________________________________________________
________________________________________________________сұраймын.
Машинаның типі ______________________ маркасы _____________________
шығарылған жылы ________________________________
зауыттың нөмірі__________________ қозғалтқыштың маркасы ____________
нөмірлік белгісі ____________, техникалық паспорт нөмірі _______________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса ұсынамын:
1._________________________________________________________________
2._________________________________________________________________
3._________________________________________________________________
20___ жылғы " " ____________
___________________________________________________________________
(меншік иесінің (иеленушінің) қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Инженер-инспектордың қызметтік белгілері:
Берілді: нөмірлік белгі ________________________________________________
техникалық паспорт сериясы ________ ______ № _________________________
20___ жылғы " " ____________
____________________________________________________________________
(инженер-инспектордың қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
2-нысан
(заңды тұлғалар үшін)
Кімге ____________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың
және облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы)
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның мекенжайы)
бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________________________________
Өтініш
___________________________________________________________________
__________________________________________________________сұраймын.
Машинаның типі __________________ маркасы _________________________
шығарылған жылы ______________________________
зауыттың нөмірі_______________ қозғалтқыштың маркасы _______________
нөмірлік белгісі _________, техникалық паспорт нөмірі __________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса ұсынамын:
1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________
20___ жылғы " " ____________
__________________________________________________________________
(меншік иесінің (иеленушінің) қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Инженер-инспектордың қызметтік белгілері:
Берілді: нөмірлік белгі ______________________________________________
техникалық паспорт сериясы ________ ______ _________________________
20___ жылғы " " ____________
_________________________________________________________________
(инженер-инспектордың қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 2 ақпандағы
№ 49 бұйрығына
2-қосымша
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-құрылыс
машиналары мен механизмдерiн, жүріп
өту мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы және мекенжайы)
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы

В соответствии с подпунктом 14) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах", сотрудник услугодателя
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать наименование и адрес услугодателя)
отказывает в оказании государственной услуги:____________________________
_____________________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги)
ввиду указания/представления Вами неполных сведений об условии регистрации
машин, а также в заявлении неполных сведений /неполного перечня документов,
а именно:
1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. ________________________________________.
Настоящий отказ составлен в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника регистрирующего органа (подпись)
Получил_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя подпись)
"___"_____ 20__ год.
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 февраля 2023 года № 49
Приложение 9 к Правилам
государственной регистрации
тракторов и изготовленных
на их базе самоходных шасси
и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы
со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных машин
повышенной проходимости
Перечень буквенных обозначений в латинской транскрипции областей и городов Республики Казахстан, применяемых на серии бланков технических паспортов и на государственных номерных знаках
№ п/п
Наименование регионов
Буквенное обозначение
1
город Астана
Z
2
город Алматы
A
3
Акмолинская область
C
4
Актюбинская область
D
5
Алматинская область
B
6
Атырауская область
E
7
Западно-Казахстанская область
L
8
Жамбылская область
H
9
Карагандинская область
M
10
Костанайская область
P
11
Кызылординская область
N
12
Мангистауская область
R
13
Туркестанская область
X
14
Павлодарская область
S
15
Северо-Казахстанская область
T
16
Восточно-Казахстанская область
F
17
город Шымкент
Y
18
область Абай
G
19
область Жетісу
Q
20
область Ұлытау
W

Заңының 5-бабы 2-тармағының 14) тармақшасына сәйкес
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы мен мекенжайын көрсету)
Сіздің машиналарды тіркеу шарттары туралы мәліметтерді, сондай-ақ осы Қағидаларға
2-қосымшаға сәйкес көзделген мәліметтерді/құжаттар тізбесін, атап айтқанда:
1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. ________________________________________
өтініште толық көрсетпеуіңізге/ұсынбауыңызға байланысты ________________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы көрсетіледі) мемлекеттік қызметін
көрсетуден бас тартады. Осы бас тарту әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
__________________________________________________________________
(тіркеуші орган қызметкерінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (қолы))
Алдым____________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
20__ жылғы "___" _______
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 2 ақпандағы
№ 49 бұйрығына
3-қосымша
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
9-қосымша
Техникалық паспорттар бланкілерінің сериясында және мемлекеттік нөмірлік белгілерде қолданылатын Қазақстан Республикасының облыстары мен қалаларының латын транскрипциясындағы әріптік белгілері тізбесі
р/с
Өңірдің атауы
Әріптік белгі
1.
Астана қаласы
Z
2.
Алматы қаласы
A
3.
Ақмола облысы
C
4.
Ақтөбе облысы
D
5.
Алматы облысы
B
6.
Атырау облысы
E
7.
Батыс Қазақстан облысы
L
8.
Жамбыл облысы
H
9.
Қарағанды облысы
M
10.
Қостанай облысы
P
11.
Қызылорда облысы
N
12.
Маңғыстау облысы
R
13.
Түркістан облысы
X
14.
Павлодар облысы
S
15.
Солтүстік Қазақстан облысы
T
16.
Шығыс Қазақстан
F
17.
Шымкент қаласы
Y
18.
Абай облысы
G
19.
Жетісу облысы
Q
20.
Ұлытау облысы
W