О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 февраля 2023 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2023 года № 32008
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741) следующие изменения и дополнения:
в Правилах субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования за счет и в пределах средств, предусмотренных в бюджете на соответствующий финансовый год.
Невыплаченные обязательства предыдущих лет выплачиваются за счет средств текущего года, при условии наличия в бюджете средств, свободных от обязательств.";
в пункте 3:
подпункты 7), 8) и 9) изложить в следующей редакции:

"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2023 жылғы 28 ақпандағы № 77 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 наурызда № 32008 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабы 1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін тиісті қаржы жылына арналған бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде субсидиялау тәртібін айқындайды.
Өткен жылдардың төленбеген міндеттемелері бюджетте міндеттемелерден бос қаражат болған жағдайда, ағымдағы жылдың қаражаты есебінен төленеді.";
3-тармақта:
7), 8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"7) финансовые институты – Банк развития Казахстана, банки второго уровня, иностранные и международные финансовые институты, проводящие банковские операции через казахстанские финансовые институты, кредитные организации, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, а также лизинговые компании и кредитные товарищества в сфере агропромышленного комплекса;
8) заемщик (услугополучатель) – физическое или юридическое лицо, индивидуальный предприниматель (в том числе крестьянское (фермерское) хозяйство), заключившие с финансовым институтом договор займа и осуществляющие деятельность в соответствии с перечнем товаров для кредитования и финансового лизинга по приоритетным проектам в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
9) договор займа – договор, заключенный между финансовым институтом и заемщиком (услугополучателем), по условиям которого финансовый институт предоставляет кредит/лизинг, а также договор, заключенный на принципах исламского финансирования;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) ставка вознаграждения – плата, причитающаяся финансовому институту за пользование займом в процентном выражении, в том числе ставка доходности, оплачиваемая заемщиком (услугополучателем) по договору займа, заключенного на принципах исламского финансирования;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) предложение – совместное предложение заемщика и финансового института на заключение договора субсидирования, подписанное на бумажном носителе, либо в электронном виде с электронной цифровой подписью, по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам;";
пункты 4, 5 и 5-1 изложить в следующей редакции:
"4. Субсидирование осуществляется по договорам займа:
1) на приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков);
2) на пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса;
3) по займам, выданным на проведение весенне-полевых и уборочных работ.
По договорам займа, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта, субсидирование осуществляется не более номинальной ставки вознаграждения, рассчитанной как суммарное выражение базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан плюс 7,5 (семь целых пять десятых) процентов (далее – %) годовых в тенге.
При рассмотрении предложения применяется базовая ставка Национального банка Республики Казахстан, действовавшая на момент заключения договора займа.

"7) қаржы институттары – Қазақстанның даму банкі, екінші деңгейдегі банктер, банктік операцияларды қазақстандық қаржы институттары арқылы жүргізетін шетелдік және халықаралық қаржы институттары, банктік операцияларды жүзеге асыру құқығына лицензиялары бар кредиттік ұйымдар, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы лизингтік компаниялар мен кредиттік серіктестіктер;
8) қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) – қаржы институтымен қарыз шартын жасасқан және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және (немесе) өңдеу саласындағы басым жобалар бойынша кредит және қаржылық лизинг беруге арналған тауарлар тізбесіне сәйкес қызметті жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлға, дара кәсіпкер (оның ішінде шаруа (фермер) қожалығы);
9) қарыз шарты – талаптары бойынша қаржы институты кредит/лизинг беретін қаржы институты мен қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) арасында жасалған шарт, сондай-ақ исламдық қаржыландыру қағидаттарында жасалған шарт;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) сыйақы мөлшерлемесі – қарызды пайдаланғаны үшін қаржы институтына тиесілі пайыздық мәндегі төлем, оның ішінде исламдық қаржыландыру қағидаттарында жасалған қарыз шарты бойынша қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) төлейтін кірістілік мөлшерлемесі;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) ұсыныс – қарыз алушы мен қаржы институтының субсидиялау шартын жасасуға арналған, осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасығышта қол қойылған не электрондық түрде электрондық цифрлық қолтаңба қойылған бірлескен ұсынысы;";
4, 5 және 5-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Субсидиялау мынадай қарыз шарттары бойынша жүзеге асырылады:
1) ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салуға (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда) арналған;
2) өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыруға арналған;
3) көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізуге арналған.
Осы тармақтың бірінші бөлігіндегі 1), 2) және 3) тармақшаларда көрсетілген қарыз шарттары бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі мен жылдық 7,5 (жеті бүтін оннан бес) пайыздың (бұдан әрі – %) теңгемен жиынтық көрінісі ретінде есептелген номиналды сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын мөлшерлемеде жүзеге асырылады.
Ұсынысты қарастыру кезінде қарыз шарты жасалып жатқан сәтте қолданыста болған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі қолданылады.

По договорам займа, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта, и заключенных с 25 января 2022 года заемщиком оплачивается 6 (шесть) % от номинальной ставки вознаграждения, из государственного бюджета субсидируется оставшаяся часть номинальной ставки вознаграждения, полученная в результате разницы между суммой базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан плюс 7,5 (семь целых пять десятых) % годовых и оплаченных заемщиком 6 (шести) % в тенге.
По договорам займа, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, и заключенным до 25 января 2022 года с номинальной ставкой вознаграждения не более 17 (семнадцати) % годовых в тенге предусматривается снижение ставок вознаграждения:
1) на приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков) по следующим нормативам, предусматривающие снижение ставок вознаграждения:
на 10 (десять) процентов (далее – %) годовых в тенге;
2) на пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса предусматривается снижение ставок вознаграждения:
на 7 (семь) % годовых в тенге;
3) по займам, выданным на проведение весенне-полевых и уборочных работ предусматривается снижение ставок вознаграждения:
на 9 (девять) % годовых в тенге.
По действующим договорам субсидирования, заключенным до 4 декабря 2021 года, в рамках договоров займа, выданных в российских рублях и иной валюте, не допускается снижение ставки вознаграждения ниже 4 (четырех) % годовых в российских рублях, ниже 3 (трех) % годовых в иной валюте.
5. Субсидирование ставки вознаграждения по договорам займа, заключенным до 26 июля 2022 года и выданным финансовыми институтами в рамках механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов), осуществляется:
1) на инвестиционные цели со снижением ставок вознаграждения на 10 (десять) % годовых в тенге, при этом срок субсидирования составляет не более 10 (десяти) лет без права пролонгации;

Осы тармақтың бірінші бөлігіндегі 1), 2) және 3) тармақшаларда көрсетілген және 2022 жылғы 25 қаңтардан бастап жасалған қарыз шарттары бойынша қарыз алушы номиналды сыйақы мөлшерлемесінің 6%-ын төлейді, мемлекеттік бюджеттен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі мен жылдық 7,5 (жеті бүтін оннан бес) % және қарыз алушының теңгемен төлеген 6 (алты) % сомасы арасындағы айырманың нәтижесінде алынған номиналды сыйақы мөлшерлемесінің қалған бөлігі субсидияланады.
Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген және 2022 жылғы 25 қаңтарға дейін жасалған, номиналды сыйақы мөлшерлемесі теңгемен жылдық 17 (он жеті) %-дан аспайтын қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін төмендету көзделеді:
1) ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салуға (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда) арналған сыйақы мөлшерлемелерін төмендетуді көздейтін мынадай нормативтер бойынша:
теңгемен жылдық 10 (он) пайызға (бұдан әрі – %);
2) өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыруға сыйақы мөлшерлемелерін төмендету көзделеді:
теңгемен жылдық 7 (жеті) %-ға;
3) көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізуге арналған қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін төмендету көзделеді:
теңгемен жылдық 9 (тоғыз) %-ға.
2021 жылғы 4 желтоқсанға дейін жасалған қолданыстағы субсидиялау шарттары бойынша ресей рублімен және өзге валютамен берілген қарыз шарттары шеңберінде сыйақы мөлшерлемелерін ресей рублімен жылдық 4 (төрт) %-дан, өзге валютамен жылдық 3 (үш) %-дан төмендетуге жол берілмейді.";
5. 2022 жылғы 26 шілдеге дейін жасалған және "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі (бұдан әрі – Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі) шеңберінде қаржы институттары берген қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау жүзеге асырылады:
1) сыйақы мөлшерлемелерін теңгемен жылдық 10 (он) %-ға төмендете отырып, инвестициялық мақсаттарға арналған, бұл ретте субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 10 (он) жылдан аспайды;

2) на пополнение оборотных средств со снижением ставок вознаграждения на 9 (девять) % годовых в тенге, при этом срок субсидирования составляет не более 3 (трех) лет без права пролонгации;
3) на проведение весенне-полевых и (или) уборочных работ со снижением ставок вознаграждения на 9 (девять) % годовых в тенге, при этом срок субсидирования составляет не более 1 (одного) года без права пролонгации.
Действие подпункта 2) настоящего пункта распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2019 года.
В рамках настоящего пункта субсидированию подлежат действующие договоры займа, выданные финансовыми институтами в соответствии с перечнем товаров для кредитования и финансового лизинга по приоритетным проектам, указанным в разделе продовольственные товары согласно приложению к Механизму кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов.
В рамках настоящего пункта субсидированию ставок вознаграждения подлежат синдицированные кредиты банков второго уровня и Банка развития Казахстана.
5-1. Субсидирование ставок вознаграждения по договорам займа, выданным финансовыми институтами в рамках Дорожной карты занятости на 2020 – 2021 годы, осуществляется:
1) по займам, выданным Банком развития Казахстана:
на инвестиционные цели со снижением ставок вознаграждения на 5 (пять) % годовых в тенге, при этом срок субсидирования составляет не более 10 (десяти) лет без права пролонгации;
на пополнение оборотных средств со снижением ставок вознаграждения на 5 (пять) % годовых в тенге, при этом срок субсидирования составляет не более 3 (трех) лет без права пролонгации;
2) по займам, выданным акционерным обществом "Аграрная кредитная корпорация":
на инвестиционные цели со снижением ставок вознаграждения на 5,5 (пять целых пять десятых) % годовых в тенге, при этом срок субсидирования составляет не более 10 (десяти) лет без права пролонгации;
на пополнение оборотных средств со снижением ставок вознаграждения на 5,5 (пять целых пять десятых) % годовых в тенге, при этом срок субсидирования составляет не более 3 (трех) лет без права пролонгации.
При этом, по договорам займа, указанным в подпунктах 1) и 2) части первой настоящего пункта, снижение ставки вознаграждения ниже 6 (шести) % годовых не допускается.";
дополнить пунктами 5-2 и 5-3 следующего содержания:
"5-2. Субсидирование ставки вознаграждения по договорам займа, заключенным после 26 июля 2022 года и выданным финансовыми институтами в рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов осуществляется:
1) на инвестиционные цели со сроком субсидирования не более 5 (пяти) лет без права пролонгации;

2) сыйақы мөлшерлемелерін теңгемен жылдық 9 (тоғыз) %-ға төмендете отырып, айналым қаражатын толықтыруға арналған, бұл ретте субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылдан аспайды;
3) сыйақы мөлшерлемелерін теңгемен жылдық 9 (тоғыз) %-ға төмендете отырып, көктемгі дала және (немесе) егін жинау жұмыстарын жүргізуге арналған, бұл ретте субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 1 (бір) жылдан аспайды.
Осы тармақтың 2) тармақшасы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Осы тармақтың шеңберінде қаржы институттары Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне қосымшаға сәйкес азық-түлік тауарлары бөлімінде көрсетілген басым жобалар бойынша кредит және қаржылық лизинг беруге арналған тауарлар тізбесіне сәйкес берген қолданыстағы қарыз шарттары субсидиялануы тиіс.
Осы тармақтың шеңберінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға екінші деңгейдегі банктер мен Қазақстанның Даму банкінің синдикатталған кредиттері жатады.
5-1. Жұмыспен қамтудың 2020-2021 жылдарға арналған жол картасы шеңберінде қаржы институттары берген қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау жүзеге асырылады:
1) Қазақстанның Даму банкі мыналарға берген қарыздар бойынша:
сыйақы мөлшерлемелерін теңгемен жылдық 5 (бес) %-ға төмендете отырып, инвестициялық мақсаттарға арналған, бұл ретте субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 10 (он) жылдан аспайды;
сыйақы мөлшерлемесін теңгемен жылдық 5 (бес) %-ға төмендете отырып, айналым қаражатын толықтыруға арналған, бұл ретте субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылдан аспайды;
2) "Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамының мыналарға берген қарыздары бойынша:
сыйақы мөлшерлемесін теңгемен жылдық 5,5 (бес бүтін оннан бес) %-ға төмендете отырып, инвестициялық мақсаттарға арналған, бұл ретте субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 10 (он) жылдан аспайды;
сыйақы мөлшерлемесін теңгемен жылдық 5,5 (бес бүтін оннан бес) %-ға төмендете отырып, айналым қаражатын толықтыруға, бұл ретте субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылдан аспайды.
Бұл ретте, осы тармақтың бірінші бөлігіндегі 1) және 2) тармақшаларда көрсетілген қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін жылдық 6 (алты) %-дан төмен төмендетуге жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 5-2 және 5-3-тармақтармен толықтырылсын:
"5-2. 2022 жылғы 26 шілдеден кейін жасалған және Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі шеңберінде қаржы институттары берген қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау:
1) ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылдан аспайтын субсидиялау мерзімімен инвестициялық мақсаттарға;

2) на пополнение оборотных средств со сроком субсидирования составляет не более 3 (трех) лет без права пролонгации;
3) на проведение весенне-полевых и (или) уборочных работ со сроком субсидирования составляет не более 1 (одного) года без права пролонгации.
При этом, по договорам займа, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта, субсидирование ставки вознаграждения осуществляется не более номинальной ставки вознаграждения, рассчитанной как суммарное выражение базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан плюс 4,5 (четыре целых пять десятых) % годовых в тенге, из которых 7 (семь) % будет оплачиваться заемщиком, а разница субсидироваться государством.
В рамках настоящего пункта субсидированию подлежат действующие договоры займа, выданные финансовыми институтами в соответствии с перечнем товаров для кредитования и финансового лизинга по приоритетным проектам, указанным в разделе "продовольственные товары" согласно приложению к Механизму кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов.
В рамках настоящего пункта субсидированию ставок вознаграждения подлежат синдицированные кредиты банков второго уровня и Банка развития Казахстана.
В рамках настоящего пункта субсидированию также подлежат договора займа, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга, ранее одобренные/выданные финансовыми институтами, находящиеся под санкциями и соответствующие условиям, указанным в Механизме кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов.
При этом, рефинансирование осуществляется только за счет собственных средств финансовых институтов.
5-3. Субсидированию подлежат договоры займа, направленные на рефинансирование кредита/лизинга, ранее выданные финансовыми институтами на цели, предусмотренные частью первой пункта 4 настоящих Правил, без ограничения срока от даты заключения договора займа до подачи предложения на субсидирование.
Договоры займа, получившие одобрение рабочего органа (услугодателя), могут быть рефинансированы в других финансовых институтах на ранее одобренных условиях субсидирования без продления срока субсидирования и без увеличения ранее одобренной суммы субсидий, указанных в договоре субсидирования, подписанном с финансовым институтом, с которого осуществлялось рефинансирование.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Субсидированию подлежат договоры займа, действующие на дату подачи предложения и заключенные не ранее 4 (четырех) лет до подачи предложения.
Договор займа, по которому было принято решение о прекращении субсидирования, допускается к повторному участию в программе не более 1 (одного) раза.

2) ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылдан аспайтын субсидиялау мерзімімен айналым қаражатын толықтыруға;
3) ұзарту құқығынсыз 1 (бір) жылдан аспайтын субсидиялау мерзімімен көктемгі дала және (немесе) егін жинау жұмыстарын жүргізуге.
Бұл ретте, осы тармақтың бірінші бөлігіндегі 1), 2) және 3) тармақшаларда көрсетілген қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі мен жылдық 4,5 (төрт бүтін оннан бес) % теңгемен жиынтық көрінісі ретінде есептелген номиналды сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын мөлшерлемеде жүзеге асырылады, оның ішінде 7 (жеті) %-ын қарыз алушы төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды.
Осы тармақ шеңберінде Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне қосымшаға сәйкес "азық-түлік тауарлары" бөлімінде көрсетілген басым жобалар бойынша кредит және қаржылық лизинг беруге арналған тауарлар тізбесіне сәйкес қаржы институттары берген қолданыстағы қарыз шарттары субсидиялануы тиіс.
Осы тармақ шеңберінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға екінші деңгейдегі банктер мен Қазақстанның Даму банкінің синдикатталған кредиттері жатады.
Осы тармақ шеңберінде санкциялар қолданылатын қаржы институтары бұрын мақұлдаған/берген және Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігінде көрсетілген талаптарға сәйкес келетін кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған қарыз шарттары да субсидиялауға жатады.
Бұл ретте қайта қаржыландыру қаржы инстититуттарының меншікті қаражаты есебінен ғана жүзеге асырылады.
5-3. Қаржы институттары бұрын осы Қағидалардың 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген мақсаттарға берген кредитті/лизингті қайта қаржыландыруға бағытталған қарыз шарттары қарыз шарты жасалған күннен бастап субсидиялауға ұсыныс бергенге дейінгі мерзімді шектеусіз субсидиялауға жатады.
Жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) мақұлдауын алған қарыз шарттары қайта қаржыландыру жүзеге асырылған қаржы институты қол қойылған субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімін ұзартпай және субсидиялардың бұрын мақұлданған сомасын ұлғайтпай, басқа қаржы институттарында бұрын мақұлданған субсидиялау талаптарымен қайта қаржыландырылуы мүмкін.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ұсыныс берілген күні қолданыста болатын және ұсыныс берілгенге дейін 4 (төрт) жылдан аспайтын уақыт бұрын жасалған қарыз шарттары субсидиялануы тиіс.
Субсидиялануын тоқтату туралы шешім қабылданған қарыз шарты бағдарламаға 1 (бір) реттен асырмай қайта қатысуға жіберіледі.

По договорам займа, повторно участвующим в программе, субсидирование восстанавливается с даты подачи заемщиком предложения на повторное участие на прежних условиях, указанных в ранее аннулированном договоре субсидирования, в части нормативов, сроков субсидирования, без увеличения ранее одобренной суммы субсидий, исключая требование по сроку в 4 (четыре) года, за период с даты принятия решения рабочим органом (услугодателем) об одобрении предложения, за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 5, частью четвертой пункта 9 и частью третьей пункта 12 настоящих Правил.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи финансовым институтом заявки на субсидирование по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае, если договор субсидирования заключен в электронном виде, заявка на субсидирование подается финансовым институтом в электронном виде.
В случае, если договор субсидирования заключен в бумажном виде и не переведен в электронный формат, заявка на субсидирование подается финансовым институтом в бумажном виде;
Невыплаченные субсидии прошлых лет по договорам субсидирования, заключенным на бумажном носителе и не переведенным в электронный формат, выплачиваются по заявке финансового института, поданной в бумажном виде, согласно графикам платежей, указанным в договорах субсидирования на бумажном носителе.
2) наличие по данной заявке действительного (не расторгнутого и не прекращенного) договора субсидирования ставок вознаграждения, заключенного по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (на момент подачи заявки на выплату);
3) отсутствия у заемщика (услугополучателя) просроченных обязательств по основному долгу и (или) вознаграждению по субсидируемому договору займа (на момент подачи заявки на выплату).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования" изложен в приложении 5 к настоящим Правилам.
Результатом оказания государственной услуги является уведомление о перечислении субсидии по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги направляется на адрес электронной почты, указанный заемщиком (услугополучателем) при регистрации в ГИСС, а также в личный кабинет в ГИСС.
При бумажной форме оказания государственной услуги результат выдается через Государственную корпорацию.";
пункт 18 исключить;
пункт 22 изложить в следующей редакции:

Бағдарламаға қайта қатысатын қарыз шарттары бойынша субсидиялау бұрын жойылған субсидиялау шартында көрсетілген, Осы Қағидалардың 5-тармағының екінші бөлігінде, 9-тармағының төртінші бөлігінде және 12-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) ұсынысты мақұлдау туралы шешім қабылдаған күннен басталған кезең үшін бұрын мақұлданған субсидиялар сомасын ұлғайтпай, 4 (төрт) жыл мерзім бойынша талапты қоспай, субсидиялау нормативтері, мерзімдері бөлігінде бұрынғы талаптармен қарыз алушы қайта қатысуға ұсынысты берген күннен бастап қалпына келтіріледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Субсидиялар мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) қаржы институтының осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялауға өтінім беруі.
Субсидиялау шарты электрондық түрде жасалған жағдайда, қаржы институты субсидиялауға арналған өтінімді электрондық түрде береді.
Егер субсидиялау шарты қағаз түрінде жасалған және электрондық форматқа көшірілмеген жағдайда, қаржы институты субсидиялауға арналған өтінімді қағаз түрінде береді;
Қағаз жеткізгіште жасалған және электрондық форматқа көшірілмеген субсидиялау шарттары бойынша өткен жылдардағы төленбеген субсидиялар қағаз жеткізгіштегі субсидиялау шарттарында көрсетілген төлемдер графигіне сәйкес қағаз түрінде берілген қаржы институтының өтінімі бойынша төленеді.
2) берілген өтінім бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған нақты (бұзылмаған және тоқтатылмаған) сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шартының (төлемге өтінім берген сәтте) болуы;
3) қарыз алушыда (көрсетілетін қызметті алушыда) субсидияланатын қарыз шарты бойынша негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша мерзімі өткен (төлемге өтінім берген сәтте) міндеттемелердің болмауы.
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 5-қосымшада жазылған.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияны аудару туралы хабарлама не осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама болып табылады.
Мемлекетік қызметті көрсету нәтижесі қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) СМАЖ-да тіркелген кезде көрсеткен электрондық почтасының мекенжайына, сондай-ақ СМАЖ-дағы жеке кабинетіне жіберіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз нысанында көрсеткен кезде нәтиже Мемлекеттік корпорация арқылы беріледі.";
18-тармақ алып тасталсын;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Рабочим органом (услугодателем) осуществляется одностороннее расторжение договора субсидирования в следующих случаях:
1) наличие в договоре неисполненных заемщиком (услугополучателем) обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения более 90 (девяноста) календарных дней;
2) нецелевого использования средств по договору займа;
3) ареста счетов заемщика (услугополучателя) по решению суда, вступившему в законную силу;
4) письменного заявления в произвольной форме заемщика (услугополучателя) об отказе в получении субсидий;
5) полное погашение заемщиком (услугополучателем) обязательств перед финансовым институтом по договору займа;
6) расторжение или прекращение договора займа.";
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Финансовый институт обеспечивает проверку соблюдения заемщиком (услугополучателем) условий договора займа на предоставление кредита, в том числе по полному освоению и целевому использованию средств по договору займа на предоставление кредита.
Заемщик (услугополучатель) предоставляет в финансовый институт информацию об использовании (в том числе о целевом использовании) средств по договору займа на предоставление кредита.
Финансовый институт предоставляет в рабочий орган (услугодателю) информацию об использовании (в том числе о целевом использовании) средств по договору займа на предоставление кредита в течение трех месяцев со дня подписания акта об использовании средств.
При неполном или нецелевом использовании средств по договору займа заемщик (услугополучатель) возвращает выплаченные субсидии пропорционально сумме неполного или нецелевого использования средств по договору займа на предоставление кредита.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. В случае изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, включая изменение ставки при замещении собственных или привлеченных средств на бюджетные средства в соответствии с основными условиями предоставления бюджетного кредита на проведение мероприятий по поддержке субъектов агропромышленного комплекса на проведение весенне-полевых и уборочных работ, определяемыми постановлением Правительства Республики Казахстан согласно пункту 2 статьи 180 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и (или) вознаграждения, увеличение или уменьшение суммы по договору займа) финансовый институт в течение 10 (десяти рабочих дней) уведомляет об этом рабочий орган (услугодателя) с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленного графика погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий.
В случае, если договор субсидирования заключен в бумажном виде и не переведен в электронный формат, соответствующее уведомление подается финансовым институтом в бумажном виде.";

"22. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) субсидиялау шартын біржақты бұзуды мынадай жағдайларда жүзеге асырады:
1) шартта қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) негізгі борышты және (немесе) сыйақыны өтеу бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам орындамаған міндеттемелердің болуы;
2) қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану;
3) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) шоттарына тыйым салу;
4) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) субсидиялар алудан бас тарту туралы еркін нысандағы жазбаша өтініші;
5) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) қарыз шарты бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
6) қарыз шартының бұзылуы немесе тоқтатылуы.";
мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Қаржы институты қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) кредит беруге арналған қарыз шартының талаптарын сақтауын, оның ішінде қарыз шарты бойынша қаражатты толық игеру және нысаналы пайдалану бойынша тексеруді қамтамасыз етеді.
Қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) қаржы институтына кредит беруге арналған қарыз шарты бойынша қаражатты пайдалану (оның ішінде нысаналы пайдалану) туралы ақпарат береді.
Қаржы институты жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) кредит беруге арналған қарыз шарты бойынша қаражатты пайдалану туралы (оның ішінде нысаналы пайдалану туралы) ақпаратты қаражатты пайдалану туралы актіге қол қойылған күннен бастап үш ай ішінде ұсынады.
Кредит беруге арналған қарыз шарты бойынша қаражат толық немесе нысаналы пайдаланылмаған кезде қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) төленген субсидияларды қарыз шарты бойынша қаражатты толық емес немесе нысаналы пайдаланылмаған сомасына барабар қайтарады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Қолданыстағы қарыз шартының талаптары (Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 180-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысында айқындалатын агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізуге қолдау көрсету жөніндегі іс-шараларға бюджеттік кредит берудің негізгі шарттарына сәйкес меншікті немесе тартылған қаражатты бюджеттік қаражатқа ауыстыру кезіндегі мөлшерлемені өзгертуді қоса алғанда, сыйақы мөлшерлемесі, сыйақыны төлеу мерзімдері, негізгі борышты және (немесе) сыйақыны төлеу мерзімін кейінге қалдыруды ұсыну, қарыз шарттары бойынша сомаларды ұлғайту немесе азайту) өзгерген жағдайда, қаржы институты 10 (он жұмыс күні) ішінде қаржыландыру талаптарын өзгерту бойынша қабылданған шешімнің көшірмесін, негізгі борышты, сыйақыны өтеудің жаңартылған графигін және субсидиялар көлемін қоса бере отырып, бұл туралы жұмыс органын (көрсетілетін қызметті берушіні) хабардар етеді.
Егер субсидиялау шарты қағаз түрінде жасалған және электрондық форматқа көшірілмеген болса, онда қаржы институты тиісті хабарламаны қағаз түрінде береді.";

дополнить пунктами 32-1, 32-2 и 32-3 следующего содержания:
"32-1. При субсидировании ставок вознаграждения договоров займа сельскохозяйственного кооператива и (или) членов сельскохозяйственного кооператива, условия субсидирования сохраняются на прежних условиях без увеличения ранее одобренной суммы субсидий за период с даты принятия решения рабочим органом (услугодателем) об одобрении предложения в следующих случаях:
1) при переводе долга по договорам займа членов сельскохозяйственного кооператива на сельскохозяйственный кооператив, в котором состоят данные члены;
2) при переводе долга по договорам займа сельскохозяйственного кооператива на своих членов;
3) при передаче долга по договорам займа члена сельскохозяйственного кооперативу другому члену этого же сельскохозяйственного кооператива.
32-2. При переводе долга по договору займа заемщика (услогополучателя) правопреемнику-субъекту агропромышленного комплекса условия субсидирования сохраняются на прежних условиях без увеличения ранее одобренной суммы субсидий за период с даты принятия решения рабочим органом (услугодателем) об одобрении предложения.
32-3. При изменении данных, указанных в уведомлении о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, заемщик (услугополучатель) уведомляет об этом финансовый институт в течение 5 (пяти) рабочих дней с предоставлением копии уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя. После получения уведомления от заемщика (услугополучателя) финансовый институт в течение 10 (десяти) рабочих дней формирует уведомление в рабочий орган (услугодателю) с указанием ИИН заемщика (услугополучателя) и конечной даты по графику субсидирования, по которой имеются поданные заявки на субсидирование.
На основании полученного уведомления от финансового института рабочий орган (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней формирует дополнительное соглашение к договору субсидирования в части корректировки данных заемщика (услугополучателя), которое подписывается рабочим органом (услугодателем), финансовым институтом и заемщиком (услугополучателем).
Дополнительное соглашение является основанием для возобновления субсидирования.
При возобновлении субсидирования выплата субсидий рабочим органом (услугодателем) производится за период приостановления, включая период фактического начисления вознаграждения до момента приостановления субсидирования.
В случае реорганизации финансового института, субсидии по ранее заключенным договорам субсидирования выплачиваются правопреемнику указанных договоров займа, при подписании дополнительных соглашений к договорам субсидирования на условиях, установленных настоящими Правилами.";

мынадай мазмұндағы 32-1, 32-2 және 32-3-тармақтармен толықтырылсын:
"32-1. Ауыл шаруашылығы кооперативінің және (немесе) ауыл шаруашылығы кооперативі мүшелерінің қарыз шарттарының сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау кезінде жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) ұсынысты мақұлдау туралы шешім қабылдаған күннен басталған кезеңге бұрын мақұлданған субсидиялар сомасын ұлғайтпай бұрынғы талаптармен субсидиялау шарттары мынадай жағдайларда сақталады:
1) ауыл шаруашылығы кооперативі мүшелерінің қарыз шарттары бойынша борышын осы мүшелер тұратын ауыл шаруашылығы кооперативіне ауыстыру кезінде;
2) ауыл шаруашылығы кооперативінің қарыз шарттары бойынша борышын өз мүшелеріне ауыстыру кезінде;
3) ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің қарыз шарттары бойынша борышын осы ауыл шаруашылығы кооперативінің басқа мүшесіне берген кезде.
32-2. Қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) қарыз шарты бойынша борышын агроөнеркәсіптік кешеннің құқық мирасқоры-субъектісіне ауыстыру кезінде субсидиялау шарттары жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) ұсынысты мақұлдау туралы шешім қабылдаған күннен бастап кезең үшін бұрын мақұлданған субсидиялар сомасын ұлғайтпай бұрынғы шарттарда сақталады.
32-3. Дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламада көрсетілген деректер өзгерген жағдайда, қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) бұл туралы қаржы институтын дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесін ұсына отырып, 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар етеді. Қарыз алушыдан (көрсетілетін қызметті алушыдан) хабарлама алғаннан кейін қаржы институты 10 (он) жұмыс күні ішінде қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) ЖСН және субсидиялауға берілген өтінімдер бар субсидиялау графигі бойынша соңғы күнді көрсете отырып, жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) хабарлама қалыптастырады.
Қаржы институтынан алынған хабарлама негізінде жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) деректерін түзету бөлігінде субсидиялау шартына қосымша келісім қалыптастырады, оған жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші), қаржы институты және қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) қол қояды.
Қосымша келісім субсидиялауды қайта бастау үшін негіз болып табылады.
Субсидиялау қайта басталған кезде жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) субсидияларды төлеуді субсидиялау тоқтатыла тұрған сәтке дейінгі сыйақыны нақты есептеу кезеңін қоса алғанда, тоқтата тұру кезеңі үшін жүргізеді.
Қаржы институты қайта ұйымдастырылған жағдайда, бұрын жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар осы Қағидаларда белгіленген талаптарда субсидиялау шарттарына қосымша келісімдерге қол қойылған кезде көрсетілген қарыз шарттарының құқық мирасқорына төленеді.";

подпункт 1) пункта 45 изложить в следующей редакции:
"1) информационного взаимодействия с государственными базами данных "Юридические лица", "Физические лица", "Регистр недвижимости", "ИС ЗАГС" и веб-порталом "электронного правительства";";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Для осуществления субсидирования в бумажном виде финансовый институт или заемщик (услугополучатель) подает в Государственную корпорацию для передачи рабочему органу (услугодателю) следующие документы:
1) предложения с приложением копии договора займа с графиком погашения;
2) проект обновленного графика погашения с расчетами субсидируемой или не субсидируемой частей ставки вознаграждения (с расчетами субсидируемой или не субсидируемой частей ставки направляется в рабочий орган (услугодателю));
3) выписку из ссудного счета заемщика (услугополучателя) о получении кредита (для банков второго уровня) или документ, подтверждающий перечисление займа/передачу предмета лизинга." ;
пункт 59 исключить;
пункты 60 и 61 изложить в следующей редакции:
"60. Финансовый институт ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 25 января календарного года, следующего за отчетным годом, предоставляет рабочему органу (услугодателю) отчет о фактическом использовании субсидий по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
61. Рабочий орган (услугодатель) ежеквартально, до 30 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно (информацию по состоянию на 1 января следующего года) до 30 января календарного года, следующего за отчетным годом, предоставляет в Министерство отчет о фактическом использовании субсидий по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.";
пункт 62 исключить;
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложения 2 и 4 изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 7-2 согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 9 исключить;
приложение 10 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту финансовых инструментов и микрокредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.

45-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Заңды тұлғалар", "Жеке тұлғалар", "Жылжымайтын мүлік тіркелімі", "АХАЖ ИЖ" мемлекеттік дерекқорларымен және "электрондық үкіметтің" веб-порталымен ақпараттық өзара іс-қимыл;";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Субсидиялауды қағаз түрінде жүзеге асыру үшін қаржы институты немесе қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) беру мақсатында Мемлекеттік корпорацияға мынадай құжаттарды тапсырады:
1) өтеу графигімен қарыз шартының көшірмесі қоса берілген ұсыныс;
2) сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын немесе субсидияланбайтын бөліктерінің есептемелері бар жаңартылған өтеу графигінің жобасы (мөлшерлеменің субсидияланатын немесе субсидияланбайтын бөліктерінің есептемелерімен бірге жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) жолданады);
3) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) кредитті алғаны туралы несие шотынан үзінді-көшірме (екінші деңгейдегі банктер үшін) немесе қарыздың аударылғанын/ лизинг нысанасының берілгенін растайтын құжат;";
59-тармақ алып тасталсын;
60, 61-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Қаржы институты тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күніне дейін және жыл сайын (келесі жылдың 1 қаңтарындағы жай-күй бойынша ақпарат) есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың 25 қаңтарына дейін жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп береді.
61. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 30-күніне дейін және жыл сайын (келесі жылдың 1 қаңтарындағы жай-күй бойынша ақпарат) есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың 30 қаңтарына дейін Министрлікке осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп береді.";
62-тармақ алып тасталсын;
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсын;
2 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 5-қосымша сәйкес 7-2-қосымшамен толықтырылсын;
9-қосымша алып тасталсын;
10-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржылық құралдар және микрокредит беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;

3) направление настоящего приказа в акционерное общество "Национальные информационные технологии", некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
Ә. Тамабек
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 77
Приложение 1 к Правилам
субсидирования ставок
вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных
животных, техники и
технологического оборудования
Перечень товаров для кредитования и финансового лизинга по приоритетным проектам в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции
Наименование группы товаров
Наименование общего классификатора видов экономической деятельности
Общий классификатор видов экономической деятельности
Перечень продуктов и товаров на выходе
1
2
3
4
5
1
Сельское хозяйство
Выращивание зерновых (кроме риса), бобовых и масличных культур

3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамына, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына жіберілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
Министрінің міндетін атқарушы
Ә. Тамабек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Индустрия
және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттiгi
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
Министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 77 бұйрығына
1-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және (немесе) өңдеу саласындағы басым жобалар бойынша кредит және қаржылық лизинг берілетін тауарлар тізбесі
Тауарлар тобының атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
Шығарылатын өнімдер мен тауарлардың тізбесі
1
2
3
4
5
1
Ауыл шаруашылығы
Дәнді дақылдарды (күріштен басқа), бұршақты және майлы дақылдарды өсіру

01.11
Выращивание в открытом грунте зерновых (кроме риса), бобовых и масличных культур.
Выращивание зерновых и зернобобовых культур, включая семеноводство:
выращивание зерновых культур, таких как: пшеница, кукуруза, сорго, ячмень, рожь, овес, просо, прочие зерновые культуры, в том числе для формирования семенного фонда;
выращивание зернобобовых культур, таких как: фасоль, бобы, нут (турецкий горох), чечевица, люпин, горох, стручковый горох, прочие зернобобовые культуры, в том числе для формирования семенного фонда.
Выращивание масличных культур и их семян:
выращивание масличных культур, таких как: соевые бобы, земляные орехи (арахис), семена хлопчатника, клещевины, льна, горчицы, рапса, сафлора, кунжута, подсолнечника, прочие масличные культуры, включая производство семян.
2
Выращивание риса

01.11
Ашық топырақта дәнді (күріштен басқа), бұршақты және майлы дақылдарды өсіру.
Тұқым шаруашылығын қоса отырып, дәнді және дәнді-бұршақты дақылдарды өсіру:
бидай, жүгері, қонақ жүгері, арпа, қара бидай, сұлы, тары, басқа да дәнді дақылдар сияқты дәнді дақылдарды, оның ішінде тұқым қорын қалыптастыру үшін өсіру.
үрмебұршақ, бұршақ, ноқат (түрік бұршағы), жасымық, бөрібұршақ, асбұршақ, бұршаққын бұршақ, басқа да дәнді-бұршақ дақылдар сияқты дәнді-бұршақ дақылдарын, оның ішінде тұқым қорын қалыптастыру үшін өсіру.
Майлы дақылдарды және олардың тұқымдарын өсіру:
соя бұршағы, жер жаңғағы (арахис), мақта, үпілмәлік, зығыр, қыша, рапс, сафлор, күнжіт, күнбағыс тұқымдары сияқты майлы дақылдарды, тұқымдарды өндіруді қоса алғанда, басқа да майлы дақылдарды өсіру.
2
Күріш өсіру

01.12
Выращивание риса.
3
Выращивание овощей, бахчевых, корнеплодов и клубнеплодов
01.13
Выращивание картофеля и посадочного материала.
Выращивание овощей, их семян и рассады:
выращивание листовых и черенковых овощей, таких как: артишоки, спаржа, капуста, цветная капуста и брокколи, салат-латук и салатного сорта цикорий, шпинат, прочие листовые и черенковые овощи;
выращивание плодоовощных культур, таких как: огурцы и корнишоны, баклажаны, помидоры, арбузы, дыни, включая мускатные дыни, прочие виды бахчевых и плодоовощных культур;
выращивание корнеплодов, клубнеплодов и луковичных овощей, таких как: морковь, репа, сахарная кукуруза, чеснок, лук (включая шалот), лук-порей и прочие луковичные овощи, прочие корнеплоды и клубнеплоды;
выращивание грибов и трюфелей;
выращивание прочих видов овощей;
выращивание семян овощей;
Выращивание сахарной свеклы и ее семян.
4
Выращивание прядильных культур

01.12
Күріш өсіру.
3
Көкөністер, бақша дақылдарын, тамыр жемістілер мен түйнек жемістілерді өсіру
01.13
Картопты және отырғызатын материалды өсіру.
Көкөністерді, олардың тұқымдарын және көшеттерін өсіру:
бөрікгүл, қасқыржем, қырыққабат, түсті қырыққабат және брокколи, салат-сүтшөп және салат сорты шашыратқы, шпинат сияқты жапырақты және сабақты көкөністерді, басқа да жапырақты және сабақты көкөністерді өсіру;
қияр және корнишондар, баялды, қызанақтар, қарбыздар,мускат қауынын қосқа алғанда қауындар сияқты жеміскөкөніс дақылдарын, бақша және жеміскөкөніс дақылдарының басқа да түрлерін өсіру;
сәбіз, шалқан, қантты жүгері, сарымсақ, пияз (шалотты қоса алғанда), порей пиязы және басқа пияз тәрізділерге жататын көкөністер сияқты тамыр жемісті, түйнекті жемісті және көкөністердің өзге де тамыр жемісті және түйнек жемістілерін өсіру;
саңырауқұлақтар және трюфельдерді өсіру;
көкөністердің өзге де түрлерін өсіру;
көкөністердің тұқымдарын өсіру.
Қант қызылшасын және оның тұқымдарын өсіру
4
Тоқыма дақылдарды өсіру

01.16
Выращивание хлопка-сырца, льна и прочих прядильных культур.
5
Выращивание прочих одно- или двухлетних культур
01.19
Выращивание кормовых культур и их семян:
выращивание брюквы, кормовой свеклы, кормовых корнеплодов, клевера, люцерны, эспарцета, кормовой кукурузы и прочих трав, кормовой капусты и подобных кормовых культур;
выращивание гречихи;
выращивание семян свеклы (кроме сахарной) и кормовых растений.
6
Выращивание винограда
01.21
Выращивание винограда.
7
Выращивание семечковых и косточковых плодов
01.24
Выращивание семечковых и косточковых плодов.
8
Выращивание прочих плодов, ягод и орехов
01.25
Выращивание ягод и орехов.
9
Разведение прочего крупного рогатого скота и буйволов
01.42
Разведение крупного рогатого скота и буйволов для получения мяса
10
Разведение крупного рогатого скота молочного направления
01.41
Выращивание и разведение крупного рогатого скота молочного направления. Производство сырого коровьего молока и сырого молока прочего крупного рогатого скота.
11
Разведение лошадей и прочих животных семейства лошадиных
01.43
Выращивание и разведение лошадей
12
Разведение верблюдов и прочих животных семейства верблюжьих
01.44
Выращивание и разведение верблюдов
13
Разведение овец и коз
01.45
Разведение овец и коз:
выращивание и разведение овец и коз;
производство сырого овечьего и козьего молока;
производство сырой (немытой) шерсти.
14
Разведение свиней
01.46
Разведение свиней
15
Разведение сельскохозяйственной птицы
01.47
Выращивание и разведение сельскохозяйственной птицы. Производство яиц сельскохозяйственной птицы. Смешанное мясояичное производство. Деятельность инкубаторно-птицеводческих станций.
16
Разведение прочих видов животных
01.49
Разведение пчел, производство меда и пчелиного воска.
17
Смешанное сельское хозяйство
01.50
Производство как продукции растениеводства, так и продукции животноводства: выращивание сельскохозяйственных культур в сочетании с животноводством.
18
Переработка и консервирование мяса и производство мясной продукции
Переработка и консервирование мяса
10.11
Производство свежего, охлажденного или замороженного мяса в тушах/в отрубах, или поделенного на части.
Пищевые субпродукты
19
Переработка и консервирование мяса сельскохозяйственной птицы
10.12
Убой, разделывание тушек и расфасовку мяса сельскохозяйственной птицы на птицебойнях. Производство свежего, охлажденного или замороженного мяса сельскохозяйственной птицы, поделенного на части.
20
Производство продуктов из мяса и мяса сельскохозяйственной птицы
10.13
Производство сушеного, засоленного или копченого мяса.
Производство мясных продуктов: сосисок, салями, колбасных изделий, колбасок, сервелата, болонской копченой колбасы, паштетов, рулетов, вареного окорока, мясных и мясосодержащих (мясорастительных) консервов
Производство мясных и мясосодержащих полуфабрикатов.
21
Переработка и консервирование рыбы, ракообразных и моллюсков
Переработка и консервирование рыбы, ракообразных и моллюсков

01.16
Шитті мақтаны, зығырды және басқа да тоқыма дақылдарды өсіру
5
Өзге де бір-немесе екіжылдық дақылдарды өсіру
01.19
Азық дақылдарын және олардың тұқымдарын өсіру:
тарнаны, азықтық қызылшаны, азықтық тамыржемістілерді, бедені, жоңышқаны, эспарцетті, азықтық жүгеріні және басқа шөптерді, азықтық қырыққабаты және азықтық дақылдылар сияқтыларды өсіру;
қарақұмықты өсіру;
қызылша тұқымдарын (қант қызылшасынан басқа) және азықтық өсімдіктерді өсіру.
6
Жүзім өсіру
01.21
Жүзімді өсіру.
7
Дәнді және сүйекті жемістерді өсіру
01.24
Дәнді және сүйекті жемістерді өсіру.
8
Басқа да жемістер, жидектер және жаңғақтарды өсіру
01.25
Жемістер, жидектер және жаңғақтарды өсіру.
9
Басқа да ірі қара малды және енеке өсіру
01.42
Ет алу үшін ірі қара малды және енекені өсіру
10
Сүт бағытындағы ірі қара малды өсіру
01.41
Сүт бағытындағы ірі қара малды өсіру және көбейту.
Сиыр шикі сүтін және басқа ірі қара малдың шикі сүтін өндіру.
11
Жылқыны және басқа да жылқы тұқымдастарды өсіру
01.43
Жылқыларды өсіру және көбейту
12
Түйені және өзге де түйе тектес жануарларды өсіру
01.44
Түйелерді өсіру және көбейту
13
Қой және ешкі өсіру
01.45
Қойы және ешкі өсіру:
қой және ешкі өсіру және көбейту;
қойдың және ешкінің шикі сүтін өндіру;
өңделмеген (жуылмаған) жүнді өндіру.
14
Шошқа өсіру
01.46
Шошқа өсіру
15
Ауыл шаруашылығы құстарын өсіру
01.47
Ауыл шаруашылығы құстарын өсіру және көбейту. Ауыл шаруашылығы құстары жұмыртқаларын өндіру. Аралас етті жұмыртқа өндірісі.
Инкубаторлық құс шаруашылығы станцияларының қызметі.
16
Жануарлардың басқа түрлерін өсіру
01.49
Балараны өсіру, балды және балара балауызын өндіру.
17
Аралас ауыл шаруашылығы
01.50
Өсімдік шаруашылығы өнімдерімен қатар мал шаруашылығының өнімдерін өндіру: ауыл шаруашылығы дақылдардын мал шаруашылығымен қосып өсіру.
18
Етті өңдеу және консервілеу және ет өнімдерінің өндірісі
Етті өңдеу және консервілеу
10.11
Жаңа сойылған, салқындатылған немесе тоңазытылған етті ұша, шабылған ет немесе бөліктерге бөлінген түрінде өндіру
Тамақ субөнімдері
19
Ауыл шаруашылығы құсының етін өңдеу және консервілеу
10.12
Құс сою бөлімдерінде ауыл шаруашылығы құсын сою, етін ұшаларға бөлу және өлшеп орау.
Бөліктерге бөлінген жаңа сойылған, салқындатылған немесе тоңазытылған ауыл шаруашылығы құсының етін өндіру
20
Еттен және ауыл шаруашылығы құсының етінен жасалған өнімдерді өндіру
10.13
Кептірілген, тұздалған немесе ысталған етті өндіру.
Ет өнімдерін: сосискалар, салы, шұжық өнімдерін, шұжықтар, сүрленген құрғақ шұжық, сервелат, болон ысталған шұжығы, паштеттерді, орамалар, пісірілген сан етін, етті және құрамында ет бар (ет өсімдікті) консервілерді өндіру.
Етті және құрамында ет бар жартылай дайын өнімді өндіру.
21
Балықты, шаян тәрізділерді және моллюскілерді өңдеу және консервілеу
Балықты, шаян тәрізділерді және моллюскілерді өңдеу және консервілеу

10.20
Переработка и консервирование рыбы, ракообразных и моллюсков.
Производство продуктов из рыбы, ракообразных и моллюсков.
Производство рыбных продуктов для употребления в пищу людьми или для кормления животных.
Производство муки, порошка и гранул из рыбы и прочих водных видов животных, непригодных для употребления в пищу людьми.
Переработка морских водорослей.
22
Переработка и консервирование фруктов и овощей
Переработка и консервирование картофеля

10.20
Балықты, шаян тәрізділерді және моллюскілерді өңдеу және консервілеу.
Балықтан, шаян тәрізділерден және моллюскілерден өнім өндіру.
Адамдардың тамаққа пайдалануы үшін немесе жануарлар азығы үшін балық өнімдерін өндіру.
Балықтан және адамдардың тамаққа пайдалануына жарамсыз өзге де жануарлар түрлерінен ұн, ұнтақ және түйіршік өндіру.
Теңіз балдырларын өңдеу.
22
Жемістерді және көкөністерді өңдеу және консервілеу
Картопты өңдеу және консервілеу

10.31
Переработка и консервирование картофеля: производство замороженного приготовленного картофеля, сухого картофельного пюре, закусок из картофеля, картофельных чипсов, картофельной муки тонкого и грубого помола.
23
Производство фруктовых и овощных соков
10.32
Производство фруктовых и овощных соков. Производство концентратов и нектаров из свежих фруктов и овощей.
24
Прочие виды переработки и консервирования фруктов и овощей

10.31
Картопты өңдеу және консервілеу: дайын тоңазытылған картопты өндіру, құрғақ картоп пюресін өндіру, картоптардан жеңіл тамақтарды өндіру, картоп чипстерін өндіру, майда тартылған және ірі тартылған картоп ұнын өндіру.
23
Жеміс және көкөніс шырындарын өндіру
10.32
Жеміс және көкөніс шырындарын өндіру.
Жас жемістерден және көкөністерден концентраттар мен шырындар өндіру.
24
Жемістерді және көкөністерді өңдеу және консервілеудің өзге де түрлері

10.39
Производство продуктов питания, состоящих в основном из фруктов или овощей, за исключением готовых блюд в замороженном или консервированном виде.
Консервирование фруктов, орехов или овощей: заморозка, сушка, пропитывание в масле или уксусе, консервирование в герметичной таре.
Производство продуктов питания из фруктов или овощей.
Производство джемов, мармеладов и пищевых желе.
Обжаривание орехов.
Производство пасты и прочих продуктов питания из орехов.
25
Производство растительных и животных масел и жиров
Производство масел и жиров
10.41
Производство неочищенных растительных масел: соевого, подсолнечного, хлопкового, рапсового, горчичного, льняного, сафлорового, оливкового.
Производство очищенных (рафинированных) растительных масел: соевого, подсолнечного, хлопкового, рапсового, горчичного, льняного, сафлорового, оливкового.
Переработка растительного масла: перегонка, кипячение, дегидрация, гидрогенизация.
26
Производство маргарина и аналогичных пищевых жиров
10.42
Производство маргарина.
Производство жировых смесей и спредов.
Производство комбинированных жиров для приготовления пищи.
27
Молочная и сырная продукция
Переработка молока и производство сыра
10.51
Производство жидкого молока, пастеризованного, стерилизованного, гомогенизированного, а также подвергнутого другой высокотемпературной обработке.
Производство безалкогольных напитков на молочной основе.
Производство сливок, снятых с сырого жидкого молока, пастеризованных, стерилизованных и гомогенизированных.
Производство сухого молока.
Производство молока или сливок в твердой форме.
Производство сливочного масла.
Производство йогурта.
Производство сыра и творога.
Производство сыворотки.
Производство казеина или лактозы
Производство молочных консервов.
28
Производство мороженого

10.39
Тоңазытылған немесе консервіленген түрдегі дайын тағамдарды қоспағанда, негізінен жемістерден немесе көкөністерден тамақ өнімдерін өндіру.
Жемістерді, жаңғақтарды немесе көкөністерді консервілеу: тоңазыту, кептіру, май ішінде немесе сірке суында сіңіру, герметикалық ыдыста консервілеу.
Жемістерден немесе көкөністерден тамақ өнімдерін өндіру.
Джем, мармелад және тағамдық желе жасау.
Жаңғақтарды қуыру.
Жаңғақтардан пасталарды және өзге де тамақ өнімдерін өндіру.
25
Өсімдік және мал майы мен тоңмайын өндіру
Май және тоңмай өндіру
10.41
Тазартылмаған өсімдік майын: соя, күнбағыс, мақта, рапс, қыша, зығыр, майсана, зәйтүн майын өндіру.
Тазартылған (тазаланған) өсімдік майын: соя, күнбағыс, мақта, рапс, қыша, зығыр, майсана, зәйтүн майын өндіру.
Өсімдік майын өңдеу: шаю, қайнату, дегидрациялау, гидрогенизациялау.
26
Маргарин және оған ұқсас тағамдық майларды өндіру
10.42
Маргаринді өндіру.
Май қоспаларын және спредтерді өндіру.
Тамақ дайындауға арналған аралас майларды өндіру.
27
Сүт және сыр өнімдері
Сүтті өңдеу және сыр өндіру
10.51
Сұйық сүтті, пастерленген, зарарсыздандырылған, гомогенделген, сондай-ақ басқа жоғары температурада өңделген сүтті өндіру.
Сүт негізінде алькогольсіз сусындарды өндіру.
Піспеген сұйық сүттен, пастерленген, зарарсыздандырылған және гомогенизирленген сүттен кілегей өндіру.
Құрғақ сүт өндіру.
Қатты түрде сүт немесе кілегей өндіру.
Сары май өндіру.
Йогурт өндіру.
Сыр және ірімшік өндіру.
Сарысу өндіру.
Казеин немесе лактоза өндіру.
Сүт консервілерін өндіру.
28
Балмұздақ өндіру

10.52
Производство мороженого.
29
Производство мукомольно-крупяных продуктов, крахмалов и крахмальных продуктов
Производство круп
10.61.2
Производство круп из пшеницы, ржи, овса, кукурузы или других зерновых.
Производство обрушенного, молотого, полированного, шлифованного, глазированного, пропаренного риса.
30
Производство пищевых концентратов
10.61.3
Производство продуктов для завтрака из зерновых культур, таких как сухие завтраки.
Производство пшеничных, ржаных, овсяных, кукурузных или прочих зерновых хлопьев.
Производство крахмала и продукции из крахмала
10.62
Производство крахмалов из риса, картофеля, кукурузы.
Измельчение сырой кукурузы.
Производство глюкозы и (или) глюкозно-фруктозного сиропа, сахарного сиропа, мальтозы, инулина.
Производство клейковины.
Производство кукурузного масла.
31
Производство хлебобулочных, макаронных и мучных кондитерских изделий
Производство хлебобулочных и мучных кондитерских изделий недлительного хранения
10.71
Производство хлебобулочных изделий: хлеба, булочных изделий, блинов, мучных кондитерских изделий (тортов, пирожных, пирогов, бисквитов.)
32
Производство сухарей и печенья, мучных кондитерских изделий длительного хранения
10.72
Производство сухарей, печенья и прочих сухих хлебобулочных изделий.
Производство мучных кондитерских изделий, тортов, пирожных, пирогов и бисквитов, предназначенных для длительного хранения.
Производство таких изделий как печенье, крекеры, крендели, соленых и сладких.
33
Производство макаронных изделий
10.73
Производство макарон и лапши вареных и не вареных, с начинкой и без начинки.
Производство кускуса.
Производство макаронных изделий консервированных или замороженных.
34
Производство прочих продуктов питания
Производство сахара
10.81
Производство сахара из сахарной свеклы и сахарного тростника.
35
Производство какао, шоколада и сахаристых кондитерских изделий
10.82
Производство какао-порошка, какао-масла.
Производство шоколада и шоколадных конфет.
Производство сахаристых кондитерских изделий: карамели, нуги, помадки, белого шоколада.
Производство засахаренных фруктов, орехов, цукатов из плодов.
Производство леденцов, драже и пастилок.
36
Производство пряностей и приправ
10.84
Производство специй, соусов и приправ: майонеза, горчичной муки и порошка, готовой горчицы.
Производство уксуса.
Производство соли, пригодной для приема в пищу, например, йодированной соли.
37
Производство прочих продуктов питания
10.89
Производство супов и бульонов.
Производство яичных продуктов, яичного белка.
Производство дрожжей.
38
Готовые пищевые продукты (в промышленных масштабах)
Производство готовых пищевых продуктов

10.52
Балмұздақ өндіру.
29
Ұн-жарма өнімдерін, крахмал және крахмал өнімдерін өндіру
Жарма өндіру
10.61.2
Бидайдан, қара бидайдан, сұлыдан, жүгеріден немесе басқа дәндерден жарма өндіру.
Қырналған, ұнтақталған, жылтыратылған, тегістелген, глазурьленген, буланған күрішті өндіру
30
Тағамдық концентраттарды өндіру
10.61.3
Құрғақ таңғы ас сияқты дәнді дақылдардан жасалған таңғы асқа арналған өнімдерді өндіру.
Бидай, қара бидай, сұлы, жүгері немесе басқа да дәндердің қауыздарын өндіру.
Крахмалды және крахмалдан өнімдер өндіру
10.62
Күріштен, картоптан, жүгеріден крахмалдар өндіру.
Шикі жүгеріні майдалау Глюкоза және (немесе) глюкоза-фруктоза шәрбатын, қант шәрбатын, мальтоза, инулин жасау Дәннің маңызын жасау Жүгері майын жасау
31
Нан-тоқаш, макарон және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді өндіру
Ұзақ сақтауға арналмаған нан және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді өндіру
10.71
Нан-тоқаш өнімдерін: нан, тоқаш өнімдерін, құймақ, ұннан жасалған кондитерлік өнімдер (торттар, тәтті тоқаштар, бәліштер, бисквиттер) өндіру.
32
Кептірілген нан және печенье, ұзақ сақтауға арналған ұннан жасалған кондитерлік өнімдер өндіру
10.72
Кептірілген нан, печенье және өзге де құрғақ нан-тоқаш өнімдерін өндіру.
Ұзақ сақтауға арналған ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді, торттарды, тәтті тоқаштарды, бәліштер мен бисквиттерді өндіру.
Печенье, крекерлер, кренделдер сияқты тұзды және тәтті өнімдерді өндіру.
33
Макарон өнімдерін өндіру
10.73
Пісірілген және пісірілмеген, салындысы бар және салындысы жоқ макарон және кеспе өндіру.
Кускус өндіру.
Консервіленген немесе тоңазытылған макарон өнімдерін өндіру.
34
Өзге де тамақ өнімдерін өндіру
Қант өндіру
10.81
Қант қызылшасынан және қантқұрағынан қант өндіру
35
Какао, шоколад және қантты кондитерлік өнімдерді өндіру
10.82
Какао-ұнтағын, какао-майын өндіру.
Шоколад және шоколад кәмпиттерді өндіру.
Қантты кондитерлік өнімдерді: карамель, нуга, помадка, ақ шоколад өндіру.
Қантталған жемістерді, жаңғақтарды, жемістерден және өсімдіктердің өзге де бөліктерінен цукаттар өндіру.
Драже, мұз кәмпит және пастилалар өндіру.
36
Татымдықтар мен дәмдеуіштерді өндіру
10.84
Дәмқосарларды тұздықтарды және дәмдеуіштерді,: майонез, қыша ұны мен ұнтағы, дайын қышаны өндіру.
Сірке суын өндіру.
Тағамға пайдалануға жарамды тұз өндіру, мысалы, йодталған тұз.
37
Өзге де тамақ өнімдерін өндіру
10.89
Көже және сорпа өндірісі.
Жұмыртқа өнімдерін, жұмыртқаның ақуызын өндіру.
Ашытқы өндірісі.
38
Дайын тағам өнімдері (өндірістік масштабта)
Дайын тағам өнімдерін өндіру

10.85
Производство мясных блюд или блюд из домашней птицы.
Производство рыбных блюд, включая рыбный фарш.
Производство блюд из овощей.
Производство замороженной пиццы или пиццы, подготовленной для хранения иными способами.
39
Детское питание
Производство детского питания и диетических пищевых продуктов
10.86
Производство продуктов питания, используемых для специализированного питания: детских молочных смесей; питательных молочных и других продуктов для грудных детей; детского питания; низкокалорийных продуктов и продуктов с пониженной калорийностью, предназначенных для контроля веса; продуктов питания с пониженным содержанием натрия, включая низконатриевые и безнатриевые диетические соли; продуктов без содержания глютена; продуктов питания для лиц, выполняющих тяжелую физическую работу, особенно для спортсменов; продуктов питания для людей, страдающих нарушением обмена веществ (диабетом)
40
Производство кормов для животных
Производство готовых кормов для сельскохозяйственных животных
10.91
Производство кормов для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей, домашних птиц и свиней.
41
Переработка шерсти
Подготовка шерстяного волокна
13.10.3
Шерсть (овечья) мытая обезжиренная или карбонизированная, не подвергнутая кардо- и гребнечесанию.
Шерсть и волос животных тонкий или грубый, кардо- или гребнечесаные
42
Прядение шерстяного волокна
13.10.4
Производство пряжи из шерсти для ткацкой и швейной промышленности
43
Производство шерстяных тканей
13.20.2
Ткани из шерсти кардочесаной или гребнечесаной или из волоса животных грубого или волоса конского
44
Производство валяльно-войлочных изделий

10.85
Ет тағамдарын немесе үй құсынан жасалған тағамдарды өндіру.
Балықтың тартылған етін қоса, балық тағамдарын өндіру.
Көкөністерден тағамдар дайындау.
Тоңазытылған пиццаны немесе сақтау үшін өзге де тәсілдермен дайындалған пиццаны өндіру.
39
Балалар тағамы
Балалар тағамын және диеталық тамақ өнімдерін өндіру
10.86
Арнайы тамақтануға пайдаланылатын тамақ өнімдерін: балаларға арналған сүт қоспасын; емшектегі сәбилерге арналған құнарлы сүтті және басқа да өнімдерді; балалар тағамдарын; салмақты бақылауға арналған калориясы аз және калориясы азайтылған өнімдерді; құрамында натрийі аз және натрийі жоқ диеталық тұздарды қоса отырып, құрамында натрийі азайтылған тамақ өнімдерін; құрамында глютені жоқ тамақ өнімдерін; физикалық ауыр жұмысты орындайтын адамдарға, әсіресе спортшыларға пайдалануға арналған тамақ өнімдерін; зат алмасуының бұзылуымен (диабетпен) ауыратын адамдарға арналған тамақ өнімдерін өндіру
40
Жануарларға арналған дайын азықтар өндіру
Ауылшаруашылығы жануарларына арналған дайын азықтарды өндіру
10.91
Ірі қара малға, ұсақ малға, жылқыларға, үй құстарына және шошқаларға арналған азықтарды өндіру
Жүнді өңдеу
Жүн талшығын дайындау
13.10.3
Жуылған, майсыздандырылған немесе карбондалған, түтілмеген және тарақпен таралмаған жүн (қой жүні).
Жануарлардың жіңішке немесе қылшықты, түтілген немесе тарақпен таралған жүні мен қылы
Жүн талшығын иіру
13.10.4
Тоқыма және тігін өнеркәсібіне арналған жүннен иірілген жіп өндірісі
Жүн маталар өндірісі
13.20.2
Түтілген немесе тарақпен таралған жүннен немесе жануарлардың қылшықты қылынан немесе жылқы қылынан жасалған маталар
Киізден басылған бұйымдар өндірісі

13.99.2
Производство войлока и фетра
45
Производство кожаной продукции
Дубление и выделка кожи
15.11.1
Кожа дубленая и выделанная; меха выделанные и окрашенные.
Шкуры меховые, дубленые или выделанные.
Замша (включая замшу композиционную); кожа лаковая и лаковая ламинированная; кожа металлизированная.
Кожа лаковая и лаковая ламинированная; кожа металлизированная.
46
Выделка и крашение меха
15.11.3
Кожа из шкур скота крупного рогатого или шкур животных семейства лошадиных без волосяного покрова.
Кожа из шкур целых скота крупного рогатого без волосяного покрова.
Кожа из шкур животных семейства лошадиных без волосяного покрова.
Кожа из шкур овечьих, козьих или свиных без волосяного покрова.
Кожа из шкур овечьих без волосяного покрова.
Кожа из шкур козьих без волосяного покрова.
Кожа свиная без волосяного покрова
47
Хранение сельскохозяйственной продукции
Складирование и хранение грузов
52.10
Овощехранилища, фруктохранилища.
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 77
Приложение 1-1
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных
животных, техники и
технологического оборудования
Форма
Предложение
Финансовый институт: ________________________________________________
(наименование финансового института)
Заемщик: ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или
полное наименование юридического лица)
Кому: ______________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, города республиканского
значения, столицы)
1. Сведения об участнике:
1
Наименование заемщика
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
3
Сведения о заемщике: для индивидуальных предпринимателей, в том числе в форме совместного предпринимательства – индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) или бизнес идентификационный номер (далее – БИН)/ для юридического лица – БИН
4
Банковские реквизиты
5
Контактные телефоны
2. Информация о кредитных договорах, подлежащих субсидированию (далее – ДК):
ДК (номер и дата)
Сумма, тенге
Ставка вознаграждения, процент
Остаток задолженности по основному долгу на дату субсидирования, тенге
Дата окончания срока действия ДК
Валюта кредитования
Целевое назначение
кредитования/лизинга (приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков), пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса, проведение весенне-полевых и уборочных работ (вставить нужное)
Источник финансирования
Четырехзначный класс по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности)
Предмет кредита/лизинга,
количество
Страна-производитель предмета лизинга
Учетный номер в государственной регистрационной базе
Настоящим подтверждается, что:

13.99.2
Киіз және фетр өндірісі
Былғары өнімдерін өндіру
Теріні илеу және өңдеу
15.11.1
Иленген және өңделген былғары; өңделген және боялған үлбір.
Үлбір, иленген немесе өңделген терілер.
Күдері (қиыстырған күдеріні қоса алғанда);
боялған былғары және боялған ламинадталған;
металдандырылған былғары.
Боялған былғары және боялған ламинадталған;
металдандырылған былғары.
Теріні өңдеу және бояу
15.11.3
Іpi қара малдың терілерінен жасалған былғары немесе жылқы тұқымдас жануарлардың түгi бар терілері.
Іpi қара малдың түксіз тұтас терілерінен жасалған былғары.
Жылқы тұқымдас жануарлардың түксіз терілерінен жасалған былғары.
Қой, ешкі немесе шошқаның түксіз терілерінен жасалған былғары.
Қойдың түксіз терілерінен жасалған былғары.
Ешкінің түксіз терілерінен жасалған былғары.
Шошқалардың түксіз терісі
47
Ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтау
Жүктерді қоймаға қою және сақтау
52.10
Көкөністерді және жемістерді сақтау орындары
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
Министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 77 бұйрығына
2-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Ұсыныс
Қаржы институты: __________________________________________________
(қаржы институтының атауы)
Қарыз алушы: ______________________________________________________
__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның толық атауы)
Кімге: _____________________________________________________________
___________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы)
1. Қатысушы туралы мәліметтер
1
Қарыз алушының атауы
2
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
3
Қарыз алушы туралы мәліметтер: дара кәсіпкерлер үшін, оның ішінде бірлескен кәсіпкерлік нысанында – жеке сәйкестендіру нөмірі – (бұдан әрі – ЖСН) немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)/ заңды тұлға үшін БСН
4
Банк деректемелері
5
Байланыс телефондары
2. Субсидиялануы тиіс кредиттік шарттар (бұдан әрі – КШ) туралы ақпарат
КШ (нөмірі және күні)
Сомасы, теңге
Сыйақы мөлшерлемесі, пайыз
Субсидиялау күніне негізгі борыш бойынша берешек қалдығы, теңге
КШ-ның қолданылу мерзімінің аяқталатын күні
Кредит беру валютасы
Кредит берудің/лизингтің нысаналы мақсаты (ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салуға (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда), өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыруға, көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізуге (керегін қою)
Қаржыландыру көзі
ЭҚЖС (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша коды) бойынша төрт таңбалы сыныбы
Кредит/лизинг нысанасы, мөлшері
Лизинг нысанасын өндіруші ел
Мемлекеттік тіркеу базасындағы есепке алу нөмірі
Осымен:

1) договор займа соответствует требованиям к договорам займа, установленным в соответствии с Правилами субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741);
2) целевым назначением является на приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков), пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса, проведение весенне-полевых и уборочных работ.
В рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования", где целевым назначением является инвестиционные цели, пополнение оборотных средств и проведение весенне-полевых и (или) уборочных работ;
3) деятельность заемщика не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства и деятельность не приостановлена в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры;
4) договор займа не профинансирован за счет средств республиканского бюджета и (или) Национального фонда Республики Казахстан;
5) отсутствие у заемщика фактов нецелевого использования средств по договору займа;
6) отсутствие у заемщика просроченных обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения по договору займа;
7) ставка вознаграждения по договору займа, указанному в заявке на субсидирование не субсидируется по другим государственным и (или) бюджетным программам.
Приложение: копия договора займа с графиком погашения.
При подаче предложения в бумажном виде:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заемщика
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя финансового
института или уполномоченным лицом
____________________________________________________________________
Дата подписания предложения заемщиком "___"_______20___ года.
Дата подписания предложения финансовым институтом "___"_______20___ года.
При подаче предложения в электронном виде:
Подписано и отправлено заявителем в __ часов "____" __________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Подписано и отправлено финансовым институтом в ____ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Уведомление о принятии предложения:
Принято рабочим органом в __ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 77
Приложение 2 к Правилам
субсидирования ставок
вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на
приобретение
сельскохозяйственных
животных, техники и
технологического оборудования
Требования к договору займа
Договор займа соответствует следующим требованиям:

1) қарыз шартының Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларына сәйкес белгіленген қарыз шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес келетіндігі;
2) нысаналы мақсаты ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салуға (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда), өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыру, көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізу болып табылатындығы расталады.
Нысаналы мақсаты инвестициялық мақсаттар, айналым қаражатын толықтыру және көктемгі дала және (немесе) егін жинау жұмыстарын жүргізу болып табылатын "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі шеңберінде;
3) қаржылық берешекті қайта құрылымдау және жеделдетілген оңалту рәсімі жағдайларын қоспағанда, қарыз алушы қызметінің ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкроттық сатысында тұрмағаны және "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оның қызметінің тоқтатыла тұрмағаны;
4) қарыз шартының республикалық бюджет және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландырылмағаны;
5) қарыз алушыда қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану фактілерінің болмауы;
6) қарыз алушыда қарыз шарты бойынша негізгі борышты және (немесе) сыйақыны өтеу бойынша мерзімі өткен міндеттемелердің болмауы;
7) субсидиялауға арналған өтінімде көрсетілген қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің басқа мемлекеттік және (немесе) бюджеттік бағдарламалар бойынша субсидияланбауы расталады.
Қосымша: өтеу графигі бар қарыз шартының көшірмесі.
Ұсыныс қағаз түрінде берілген кезде:
Қарыз алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және қолы
_____________________________________________________________
Қаржы институты басшысының немесе уәкілетті адамның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі және қолы ______________________________________________
Қарыз алушының ұсынысқа қол қойған күні 20___ жылғы "___" _________.
Қаржы институтының ұсынысқа қол қойған күні 20___ жылғы "___"_________.
Ұсыныс электрондық түрде берілген кезде:
Өтініш беруші 20___ жылғы "___" _________ сағат ___-де қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан алынған деректер (бұдан әрі – ЭЦҚ)
Қаржы институты 20___ жылғы "___" _________ сағат_____ -де қол қойып, жіберді:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Ұсынысты қабылдау туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20___ жылғы "___" _________ сағат _________ қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
Министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 77 бұйрығына
3-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Қарыз шартына қойылатын талаптар
Қарыз шарты мынадай талаптарға сәйкес келеді:

1) полученный кредит/лизинг использован в сфере агропромышленного комплекса;
2) целевым назначением является приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков), пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса, проведение весенне-полевых и уборочных работ.
В рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования", целевым назначением является инвестиционные цели, пополнение оборотных средств и проведение весенне-полевых и (или) уборочных работ;
3) источником финансирования займа не являются средства государственного бюджета или Национального фонда Республики Казахстан;
4) на момент подачи заявки является действительным (не расторгнут и не прекращен);
5) ставка вознаграждения не субсидируется по другим государственным и (или) бюджетным программам Республики Казахстан;
6) не допускается выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса.
В рамках субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования субсидированию подлежат новая, ранее неиспользованная сельскохозяйственная техника и оборудование и зарегистрированная сельскохозяйственная техника в подсистеме "Государственная регистрация сельскохозяйственной техники" информационной системе "Единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture".
Приложение 4 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 77
Приложение 4 к Правилам
субсидирования ставок
вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на
приобретение
сельскохозяйственных
животных, техники и
технологического оборудования
Форма
Договор субсидирования ставок вознаграждения
город ___________ "___"__________ 20__ года
Управление сельского хозяйства __________________ области (города), именуемое в дальнейшем "Рабочий орган", в лице ______________ ____________________, действующего на основании доверенности №_______ от_________________20__ года, с одной стороны, _______________, именуемое в дальнейшем "Заемщик", в лице ____________________, действующего на основании ___________________________ с другой стороны, и ____________, именуемое в дальнейшем "Финансовый институт", в лице ____________________, действующего на основании ______________________, с третьей стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", заключили настоящий договор субсидирования ставок вознаграждения (далее – договор субсидирования) о нижеследующем.

1) алынған кредиттің/лизингтің агроөнеркәсіптік кешен саласында пайдаланылған болуы;
2) нысаналы мақсаты ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салуға (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда), өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыру, көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізу болып табылатындығы.
"Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі шеңберінде нысаналы мақсат инвестициялық мақсаттар, айналым қаражатын толықтыру және көктемгі дала және (немесе) егін жинау жұмыстарын жүргізу болып табылады;
3) мемлекеттік бюджеттің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты қарызды қаржыландыру көзі болып табылмайтындығы;
4) өтінім берген сәтте жарамды (бұзылмаған және тоқтатылмаған) болып табылатындығы;
5) сыйақы мөлшерлемесінің Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік және (немесе) бюджеттік бағдарламалары бойынша субсидияланбауы;
6) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ кәсіпорындарды мүліктік кешен ретінде сатып алуға жол берілмейтіндігі.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шеңберінде "e-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесінің "Ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеу" кіші жүйесінде жаңа, бұрын пайдаланылмаған ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдығы және тіркелген ауыл шаруашылығы техникасы субсидиялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
Министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 77 бұйрығына
4-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарты
___________ қаласы                               20__ жылғы "___" __________
Бұдан әрі "Жұмыс органы" деп аталатын _________________ облысының (қаласының) ауыл шаруашылығы басқармасы атынан 20__ жылғы _________________________ № ________ сенімхат негізінде әрекет ететін ________________________ бір тараптан, бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын ________________________ атынан _____________________________ негізінде әрекет ететін __________________ екінші тараптан және бұдан әрі "Қаржы институты" деп аталатын ______________________ атынан _____________________ негізінде әрекет ететін ____________ үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп аталатындар, төмендегілер туралы осы сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты.

Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем договоре субсидирования используются понятия, указанные в Правилах субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741) (далее – Правила субсидирования).
Глава 2. Предмет договора
2. По настоящему договору субсидирования Рабочий орган обязуется на условиях, определенных договором, осуществить при поддержке Финансового института субсидирование затрат Заемщика по оплате ставки вознаграждения по определенному договору займа в пределах сумм денег, выделенных по соответствующей бюджетной программе, в соответствии с графиком субсидирования Заемщика (согласно решению Рабочего органа) (далее – график субсидирования) по форме согласно приложению к настоящему договору.
Глава 3. Права и обязанности сторон
3. Рабочий орган обязуется:
1) рассмотреть в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления от Финансового института заявки на субсидирование;
2) осуществить проверку ее соответствия условиям получения субсидий, предусмотренных Правилами субсидирования и проверку суммы заявки на субсидирование графикам субсидирования Заемщиков согласно договору субсидирования;
3) согласно заявке на субсидирование ежемесячно перечисляет авансовым платежом на специальный банковский счет Финансовому институту субсидируемую часть ставки вознаграждения, в месяц, предыдущий месяцу, в котором производится очередная выплата субсидий;
4) в случае соответствия заявки на субсидирование требованиям Правил субсидирования, сформировать и направить счета к оплате в органы казначейства для перечисления субсидий на банковский счет Финансового института;
5) в случае несоответствия заявки на субсидирование информировать Финансовый институт об отказе в выдаче субсидий.
4. Финансовый институт обязуется:
1) ежемесячно формировать и направлять в Рабочий орган заявку на субсидирование;
2) в случае просрочки Заемщиком обязательств по погашению основного долга и вознаграждения и по другим событиям, указанным в Правилах субсидирования, в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента обнаружения событий информировать об этом Рабочий орган;
3) в случае изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, включая изменение ставки при замещении собственных или привлеченных средств на бюджетные средства в соответствии с основными условиями предоставления бюджетного кредита акционерному обществу "Аграрная кредитная корпорация", определяемыми постановлением Правительства Республики Казахстан согласно пункту 2 статьи 180 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и (или) вознаграждения), направлять Рабочему органу уведомление с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленный график погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий;

1-тарау. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы субсидиялау шартында Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалар) көрсетілген ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Шарттың мәні
2. Осы субсидиялау шарты бойынша Жұмыс органы шартта айқындалған талаптарда Қаржы институтының қолдауымен осы шартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша Карыз алушыны субсидиялау графигіне (бұдан әрі – субсидиялау графигі) сәйкес тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша бөлінген ақша сомасы шегінде Қарыз алушының қарыз шарты бойынша айқындалған сыйақы мөлшерлемесін төлеу жөніндегі шығындарын субсидиялауды жүзеге асыруға міндеттенеді.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Жұмыс органы:
1) Қаржы институтынан субсидиялауға арналған өтінім келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарауға:
2) оның Субсидиялау қағидаларында көзделген субсидиялар алу шарттарына сәйкестігін тексеруді және субсидиялауға арналған өтінім сомасының субсидиялау шартына сәйкес Қарыз алушыларды субсидиялау графигіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асыруға;
3) субсидиялауға арналған өтінімге сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін Қаржы институтының арнайы банктік шотына ай сайын аванстық төлеммен, субсидияларды кезекті төлеу жүргізілетін айдың алдындағы айында аударуға;
4) субсидиялауға арналған өтінім Субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес болған жағдайда, Қаржы институтының банктік шотына субсидияларды аудару үшін төлем шотын қалыптастыруға және қазынашылық органдарына жолдауға;
5) субсидиялауға арналған өтінім сәйкес келмеген жағдайда субсидиялар беруден бас тарту туралы Қаржы институтын хабардар етуге міндеттенеді.
4. Қаржы институты:
1) ай сайын субсидиялауға арналған өтінімді қалыптастыруға және Жұмыс органына жолдауға;
2) Қарыз алушы негізгі борышты және сыйақыны өтеу жөніндегі міндеттемелерінің мерзімін өткізіп алған жағдайда және Субсидиялау қағидаларында көрсетілген басқа да оқиғалар бойынша оқиғалар анықталған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ол туралы Жұмыс органын хабардар етуге;
3) қолданыстағы қарыз шартының талаптары (сыйақы мөлшерлемесі, оның ішінде Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 180-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысында айқындалған "Аграрлық несие корпорация" акционерлік қоғамына бюджеттік кредит берудің негізгі шарттарына сәйкес меншікті немесе тартылған қаражатты бюджеттік қаражатқа ауыстыру кезіндегі мөлшерлемені өзгертуді қоса отырып, сыйақы төлеу мерзімдері, негізгі борышты және (немесе) сыйақыны төлеу мерзімін кейінге қалдыруды ұсыну) өзгерген жағдайда, Жұмыс органына қаржыландыру талаптарын өзгерту бойынша қабылданған шешімнің көшірмесін, негізгі борышты, сыйақыны өтеудің жаңартылған графигін және субсидиялар көлемін қоса бере отырып, хабарлама жолдауға;

4) проводить проверку целевого использования (в том числе, на предмет полноты использования) полученного у финансового института займа;
5) проводить проверку соблюдения заемщиком условий договора займа, в том числе по полному освоению и целевому использованию кредитных средств по договору займа;
6) уведомлять рабочий орган (услугодателя) о случаях несоблюдения заемщиком условий договора займа.
5. Заемщик обязуется:
1) соблюдать условия субсидирования, установленные Правилами субсидирования;
2) не допускать субсидирования ставки вознаграждения по договору займа по другим государственным и бюджетным программам;
3) полностью использовать полученные кредитные средства по договору займа в соответствии с условиями договора займа;
4) при неполном или нецелевом использовании кредитных средств по договору займа вернуть выплаченные субсидии пропорционально сумме неполного или нецелевого использования кредитных средств по договору займа;
Глава 4. Ответственность сторон
6. Стороны по настоящему договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего договора субсидирования, в соответствии с настоящим договором субсидирования и законами Республики Казахстан.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
7. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему договору субсидирования, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
8. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему договору субсидирования, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления непреодолимой силы обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
9. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
10. Наступление обстоятельств непреодолимой силы влечет увеличение срока исполнения настоящего договора на период их действия.
11. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему договору субсидирования.
Глава 6. Заключительные положения
12. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленная, когда она представлена на бланке или скреплена печатью (при наличии), подписана руководителем и имеет регистрационный номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.

4) қаржы институтынан алынған қарыздың нысаналы пайдаланылуына (оның ішінде пайдаланудың толықтығы мәніне) тексеру жүргізуге;
5) қарыз алушының қарыз шартының талаптарын сақтауына, оның ішінде қарыз шарты бойынша кредит қаражатын толық игеру және нысаналы пайдалану бойынша тексеру жүргізуге;
6) қарыз алушы қарыз шартының талаптарын сақтамаған жағдайлар туралы жұмыс органын (көрсетілетін қызметті берушіні) хабардар етуге міндеттенеді.
5. Қарыз алушы:
1) Субсидиялау қағидаларында белгіленген субсидиялау шарттарын сақтауға;
2) қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің басқа мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалар бойынша субсидиялануына жол бермеуге;
3) қарыз шарты бойынша алынған кредиттік қаражатты қарыз шартының талаптарына сәйкес толық пайдалануға;
4) қарыз шарты бойынша кредиттік қаражатты толық немесе мақсатсыз пайдаланған кезде төленген субсидияларды қарыз шарты бойынша толық емес немесе мақсатсыз кредиттік қаражаттың сомасына барабар қайтаруға міндеттенеді
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Тараптар осы шарт бойынша осы субсидиялау шартына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осы шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
5-тарау. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
7. Егер орындаудың мүмкін еместігі еңсерілмейтін күш мән-жайларының салдары болып табылса, Тараптар осы cубсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
8. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары басталған кезде, осы субсидиялау шарты бойынша өз міндеттемелерін орындауының мүмкін болмауы туындаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мұндай мән-жайлар туралы екінші Тарапты уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте еңсерілмейтін күштің мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
9. Уақтылы хабардар етілмеген жағдайда, Тарап екінші Тарапқа хабардар етпеуден немесе уақтылы хабардар етпеуден келтірілген зиянның орнын толтыруға міндетті.
10. Еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуы осы шарттың орындалу мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға алып келеді.
11. Егер, мұндай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан артық жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы субсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
6-тарау. Қорытынды ережелер
12. Хат-хабар тиісті түрде ресімделсе (хат-хабар бланкінде берілген немесе мөрмен (бар болса) бекемделген, басшының қолы қойылған және оның тіркеу нөмірі, күні болған жағдайда, ол тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолма-қол табысталса, қатысушы Тараптың мекенжайына почта арқылы (хабарламасы бар тапсырыс хатпен) немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, ол тиісті түрде ұсынылған немесе жолданған болып саналады.

13. Рабочем органом осуществляется одностороннее расторжение договора субсидирования в следующих случаях:
1) наличие в договоре неисполненных заемщиком обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения более 90 (девяноста) календарных дней;
2) нецелевого использования средств по договору займа;
3) ареста счетов заемщика по решению суда, вступившему в законную силу;
4) письменного заявления в произвольной форме заемщика об отказе в получении субсидий;
5) полное погашение заемщиком обязательств перед финансовым институтом по договору займа;
6) расторжение или прекращение договора займа.
14. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по договору или в связи с ним. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по договору субсидирования, любая из Сторон может потребовать решения этого вопроса в судебном порядке, установленным гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.
15. Настоящий договор субсидирования вступает в силу с даты подписания уполномоченными представителями всех Сторон и действует до конца срока договоров займа в соответствии с графиком субсидирования.
16. В части, неурегулированной договором, Стороны решают споры в судебном порядке.
17. Настоящий договор составлен в 6 (шесть) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 2 (два) экземпляра по одному на государственном и русском языках для каждой из Сторон.
18. Приложение к настоящему договору субсидирования являются его неотъемлемой частью.
19. Адреса, банковские реквизиты, подписи Сторон:
Рабочий орган:
Заемщик:
Финансовый институт:
Приложение к
Договору субсидирования
ставок вознаграждения
Форма
График субсидирования Заемщика (согласно решению Рабочего органа) №___ от "___" ___________20___года
Наименование заемщика: _________________________________________
Номер, дата заключения: _________________________________________
Целевое назначение кредита/лизинга: _______________________________
Сумма кредитного договора, тенге: _________________________________
Сумма кредитного договора: валюта: тенге,
KZT____________________________________________________________
Срок возврата основного долга по кредитному договору: _______________
Ставка вознаграждения, % Общая: ________________________________
Субсидируемая: _________________________________________________
Уплачиваемая заемщиком: __________________________
Сумма вознаграждения на весь срок кредитного договора, тенге
Общая: ________________________________________________________
Субсидируемая: _________________________________________________
Уплачиваемая заемщиком: ________________________________________
Год
Месяц
Срок погашения ставки вознаграждения по графику кредитного договора
Общая сумма вознаграждения, тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая государством (субсидируемая), тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая заемщиком, тенге
Итого
Рабочий орган __________ ______________________________________
подпись       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Заемщик ___________ ______________________________________________
подпись       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Финансовый институт __________ ______________________________________
подпись       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 5 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 77

13. Жұмыс органы осы субсидиялау шартын мынадай жағдайларда біржақты бұзуды жүзеге асырады:
1) шартта қарыз алушы негізгі борышты және (немесе) сыйақыны өтеу бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам орындамаған міндеттемелердің болуы;
2) қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану;
3) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша қарыз алушының шоттарына тыйым салу;
4) қарыз алушының субсидиялар алудан бас тарту туралы еркін нысандағы жазбаша өтініші;
5) қарыз алушының қарыз шарты бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
6) қарыз шартының бұзылуы немесе тоқтатылуы.
14. Тараптар тікелей келіссөздер процесінде олардың арасында шарт бойынша немесе оған байланысты туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге барлық күш-жігерін салуға тиіс. Егер осындай келіссөздерден кейін Тараптар субсидиялау шарты бойынша дауды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені осы мәселені Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шешуді талап ете алады.
15. Осы субсидиялау шарты барлық Тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қойған күннен бастап күшіне енеді және субсидиялау графигіне сәйкес қарыз шарттарының мерзімі аяқталғанға дейін қолданыста болады.
16. Шартпен реттелмеген бөлікте, Тараптар дауды сот тәртібімен шешеді.
17. Осы шарт заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 6 (алты) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден 2 (екі) данада жасалды.
18. Осы субсидиялау шартына қосымша оның ажырамас бөлігі болып табылады.
19. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері, қолтаңбалары:
Жұмыс органы:
Қарыз алушы:
Қаржы институты:
Сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
қосымша
Нысан
Қарыз алушыны субсидиялау графигі (Жұмыс органының шешіміне сәйкес) 20___ жылғы " ___" _______ №___
Қарыз алушының атауы: ______________________________________________
Нөмірі, жасалған күні:_______________________________________
Кредиттің/ лизингтің нысаналы мақсаты:________________________________
Кредит шартының сомасы, теңге: _______________________________________
Кредит шартының сомасы, валюта: теңге, KZT: ____________________________
Кредит шарты бойынша негізгі борышты қайтару мерзімі: ___________________
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Жалпы: _______________________________________
Субсидияланатын: _____________________________________________________
Қарыз алушы төлейтін: _______________________________________________
Кредит шартының барлық мерзіміне сыйақы сомасы, теңге
Жалпы: _____________________________________________________________
Субсидияланатын: _____________________________________________________
Қарыз алушы төлейтін: _________________________________________________
Жыл
Ай
Кредит шартының графигі бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу мерзімі
Сыйақының жалпы сомасы, теңге
Мемлекет төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы (субсидияланатын), теңге
Қарыз алушы төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы, теңге
Жиыны
Жұмыс органы __________             ______________________________________
қолы             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қарыз алушы:____________ ______________________________________
қолы             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы институты_________ ______________________________________
қолы             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
Министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 77 бұйрығына
5-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына

Приложение 7-2 к Правилам
субсидирования ставок
вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на
приобретение
сельскохозяйственных
животных, техники и
технологического оборудования
Форма
Уведомление о временном приостановлении субсидирования
Настоящим, __________________________________________ уведомляет
(наименование финансового института)
рабочий орган по распределению средств субсидий _________________________
_________________________________________________________ и просит
приостановить субсидирование в рамках договора субсидирования
№ __________ от ______ 20__ года до момента вступления в права наследования
наследником в связи со смертью заемщика/ объявлением заемщика умершим
______________________________________________, являющегося получателем
субсидий.
Подпись/электронная цифровая подпись
Дата
Приложение 6 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 77
Приложение 10 к Правилам
субсидирования ставок
вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на
приобретение
сельскохозяйственных
животных, техники и
технологического оборудования
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства, и в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Отчет о фактическом использовании субсидий
Индекс формы административных данных: форма № 3-ФИС
Периодичность: ежеквартально, ежегодно

7-2-қосымша
Нысан
Субсидиялауды уақытша тоқтата тұру туралы хабарлама
Осымен _______________________________________________________
(қаржы институтының атауы)
_________________________________________________________________
субсидия қаражатын бөлу жөніндегі жұмыс органына хабарлайды және
20___ жылғы "___"______________ № __________ субсидиялау шарты шеңберінде
субсидия алушы болып табылатын қарыз алушының қайтыс болуына/қарыз
алушының қайтыс болғанының хабарлануына байланысты
_____________________________________________________________________
мұрагер үшін мұрагерлік құқықтың күшіне енген сәтіне дейін субсидиялауды
тоқтата тұруды сұрайды.
Қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы
Күні
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
Министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 77 бұйрығына
6-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: № 3-СНП нысан
Кезеңділігі: тоқсандық, жылдық

Отчетный период: ___ квартал 20___ года, 20___ год
Круг лиц, представляющих информацию: финансовые институты, структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства
Срок представления формы административных данных:
в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства, ежеквартально, до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до двадцать пятого января календарного года;
в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до тридцатого января календарного года.
Наименование заемщика
ИИндивидуальный идентификационный номер / бизнес -идентификационный номер
Наименование финансового института
Целевое назначение договора займа*
Направление (Экономика простых вещей, Дорожная карта занятости, Агропромышленный комплекс)
Четырехзначный класс по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
Номер и дата договора займа
Сумма договора займа, тыс. тенге
Сумма основного долга на момент подачи заявки субъектом агропромышленного комплекса в финансовый институт, тыс. тенге
Общая ставка вознаграждения, %
Субсидируемая ставка вознаграждения, %
Сумма субсидий за весь срок действия договора займа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого:
Продолжение таблицы:
Всего перечислено субсидий, тыс. тенге
Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тыс. тенге
Возврат неиспользованных субсидий, тысяч тенге
Остаток средств субсидий, находящийся на специальном счете финансового института, тысяч тенге
Итого перечислено субсидий финансовым институтом, за отчетный период, тысяч тенге (графа 17 + графа 23)
единиц
рабочим органом финансовому институту
финансовым институтом заемщику
общее количество договоров
заемщиков
всего
в том числе, за отчетный период
всего
в том числе, за отчетный период

Есепті кезең: 20__ жылғы ___________ тоқсан, 20__ жылғы
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: қаржы институттары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесі.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасына дейін және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың жиырма бесінші қаңтарына дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күніне дейін және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың отызыншы қаңтарына дейін.
Р/с
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Қаржы институттың атауы
Қарыз шартының нысаналы мақсаты*
Бағыт (Қарапайым заттар экономикасы, Жұмыспен қамтамасыз ету жол картасы,Агроөнеркәсіптік кешен)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша төрт таңбалы сынып
Қарыз шартының нөмірі мен күні
Қарыз шартының сомасы, мың теңге
Агроөнеркәсіптік кешен субъектісінің қаржы институтқа өтінім берген уақытындағы негізгі борышың сомасы, мың теңге
Жалпы сыйақы мөлшерлемесі, %
Субсидияланған сыйақы мөлшерлемесі, %
Қарыз шартының барлық қолданылу мерзіміне субсидиялар сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жиыны:
Кестенің жалғасы
Барлық аударылған субсидиялар, мың теңге
Ауытқу ( + , -) ( + ) артық төлеу, ( - ) кемшілік, мың теңге
Пайдаланылмаған субсидиялардың жұмыс органына қайтарылатын сомасы (нақты), мың теңге
Қаржы институтының арнайы шотындағы субсидиялар қалдығы (11-баған –13-баған), мың еңге
Қаржы институты есепті кезеңде аударған субсидиялар жиынтығы (17-баған + 23-баған)
бірлік
жұмыс органының қаржы институтына
қаржы институтының қарыз алушыға
шарттың жалпы саны
қарыз алушылардың саны
барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
барлығы
оның ішінде есепті кезеңде

всего (графа 14 - графа 16)
в том числе, за отчетный период (графа 15 - графа 17)
всего
в том числе, за отчетный период
Всего (графа 18 –графа 20),
в том числе, за отчетный период (графа 19 –графа 21),
114
15
16
17
18
19
20
21
22
223
24
225
226
*Целевое назначение договора займа указывается в соответствии с пунктом 4 Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования", утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741).
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________ (фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________________________ (фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Дата сдачи отчета "___" __________ 20 ___ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о фактическом использовании субсидий"

барлығы (14- баған – 16 баған)
оның ішінде есепті кезеңде (15-баған – 17-баған)
барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
барлығы (18- баған – 20 баған)
оның ішінде есепті кезеңде (19-баған – 21-баған)
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
* Қарыз шартының нысаналы мақсаты Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларының 4- тармағына сәйкес көрсетіледі.
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі, қолы)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
__________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі, қолы)
Мөрге арналған орын
(жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
___________________________
Есеп тапсырылған күн 20 ___ жылғы "___" ________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о фактическом использовании субсидий" (далее – Форма).
2. Форма заполняется финансовыми институтами, структурным подразделением местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующим функции в области сельского хозяйства.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
финансовыми институтами в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства (далее – рабочий орган), ежеквартально, до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до двадцать пятого января календарного года;
рабочим органом в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до тридцатого января календарного года.
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 указывается наименование заемщика.
8. В графе 3 указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика.
9. В графе 4 указывается наименование финансового института.
10. В графе 5 указывается целевое назначение договора займа.
11. В графе 6 указывается направление (Экономика простых вещей, Дорожная карта занятости, Агропромышленный комплекс).
12. В графе 7 указывается четырехзначный класс по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД).
13. В графе 8 указывается номер и дата договора займа.
14. В графе 9 указывается сумма договора займа.
15. В графе 10 указывается сумма основного долга на момент подачи заявки субъектом агропромышленного комплекса в финансовый институт.
16. В графе 11 указывается общая ставка вознаграждения.
17. В графе 12 указывается субсидируемая ставка вознаграждения.
18. В графе 13 указывается сумма субсидий за весь срок действия договора займа.
19. В графах 14 и 15 указываются суммы субсидий, перечисленные за весь период рабочим органом финансовому институту, в том числе за отчетный период.
20. В графах 16 и 17 указываются суммы субсидий, перечисленные за весь период финансовым институтом заемщику, в том числе за отчетный период.
21. В графах 18 и 19 указываются отклонения (переплата, недостаток) за весь период, в том числе за отчетный период.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Субсидияларды нақты пайдалану туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қаржы институттары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесі толтырады.
3. Нысанға орындаушы және басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды:
қаржы институттары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – жұмыс органы) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасына дейін және жыл сайын, күнтізбелік жылдың жиырма бесінші қаңтарына дейін;
жұмыс органы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күніне дейін және жыл сайын күнтізбелік жылдың отызыншы қаңтарына дейін ұсынады.
5. Нысан қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда қарыз алушының атауы көрсетіледі.
8. 3-бағанда қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. 4-бағанда қаржы институтының атауы көрсетіледі.
10. 5-бағанда қарыз шартының нысаналы мақсаты көрсетіледі.
11. 6-бағанда бағыт (Қарапайым заттар экономикасы, Жұмыспен қамтамасыз ету жол картасы, Агроөнеркәсіптік кешен) көрсетіледі.
12. 7-бағанда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша төрт таңбалы сынып көрсетіледі.
13. 8-бағанда қарыз шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
14. 9-бағанда қарыз шартының сомасы көрсетіледі.
15. 10-бағанда агроөнеркәсіптік кешен субъектісінің қаржы институтына өтінім берген уақытындағы негізгі борышың сомасы көрсетіледі.
16. 11-бағанда жалпы сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
17. 12-бағанда субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
18. 13-бағанда қарыз шартының бүкіл қолданылу мерзімі үшін субсидиялар сомасы көрсетіледі.
19. 14 және 15-бағандарда жұмыс органы қаржы институтына бүкіл кезеңде, оның ішінде есепті кезеңде аударған субсидиялар сомасы көрсетіледі.
20. 16 және 17-бағандарда қаржы институты қарыз алушыға бүкіл кезеңде, оның ішінде есепті кезеңде аударған субсидиялар сомасы көрсетіледі.
21. 18 және 19-бағандарда барлық кезеңде, оның ішінде есепті кезеңде ауытқулар (артық төлеу, жетіспеушілік) көрсетіледі.

22. В графах 20 и 21 указывается сумма возврата неиспользованных субсидий рабочему органу, в том числе за отчетный период.
23. В графах 22 и 23 указывается остаток средств субсидий, находящийся на специальном счете финансового института, в том числе за отчетный период.
24. В графах 22 и 23 указывается остаток средств субсидий, находящийся на специальном счете финансового института, в том числе за отчетный период.
25. В графе 24 указывается итоговая перечисленных субсидий финансовым институтом, за отчетный период.
26. В графах 25 и 26 указывается общее количество договоров и заемщиков.

22. 20 және 21-бағандарда бүкіл кезеңде, оның ішінде есепті кезеңде пайдаланылмаған субсидиялардың жұмыс органына қайтарылатын сомасы (нақты) көрсетіледі.
23. 22 және 23-бағандарда бүкіл кезеңде, оның ішінде есепті кезеңде қаржы институтының арнайы шотындағы субсидиялар қалдығы көрсетіледі.
24. 24-бағанда қаржы институты есепті кезеңде аударған субсидиялар жиынтығы көрсетіледі.
25. 25 және 26-бағандарда шарттың жалпы саны мен қарыз алушылардың саны көрсетіледі.