Об утверждении Правил разработки текущего и перспективного планов заключения международных договоров Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 5 мая 2023 года № 11-1-4/214. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2023 года № 32459.
В соответствии с пунктом 1 статьи 2-1 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки текущего и перспективного планов заключения международных договоров Республики Казахстан.
2. Международно-правовому департаменту Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра иностранных дел Республики Казахстан
К. Умаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Исполняющий обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2023 года № 11-1-4/214
Правила разработки текущего и перспективного планов заключения международных договоров Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правила разработки текущего и перспективного планов заключения международных договоров Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 2-1 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" и определяют порядок разработки текущего плана заключения международных договоров Республики Казахстан (далее – текущий план) и перспективного планов заключения международных договоров Республики Казахстан (далее – перспективный план).
2. Текущий план составляется на предстоящий год по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Перспективный план составляется на последующие три года по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарын жасасудың ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2023 жылғы 5 мамырдағы № 11-1-4/214 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 мамырда № 32459 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-1-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарын жасасудың ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Халықаралық құқық департаменті заңнамада көрсетілген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
К. Умаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 5 мамырдағы
№ 11-1-4/214 Бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарын жасасудың ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 2-1-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың ағымдағы жоспарын (бұдан әрі – ағымдағы жоспар) және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың перспективалық жоспарларын (бұдан әрі – перспективалық жоспар) әзірлеу тәртібін айқындайды.
2. Ағымдағы жоспар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдағы жылға жасалады. Перспективалық жоспар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кейінгі үш жыл мерзімге жасалады.

Глава 2. Порядок разработки текущего и перспективного планов
3. Проекты текущего и перспективного планов (далее – проекты планов) разрабатываются Министерством иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство) на основании концепций заключения международных договоров (далее – концепция), представленных центральными государственными органами.
4. Центральные государственные органы ежегодно, не позднее 25 сентября, вносят в Министерство концепции по международным договорам, которые предполагается заключить в следующем календарном году либо последующие за ним три года для включения в проекты соответственно текущего или перспективного планов.
5. Концепции представляются в Министерство на казахском и русском языках.
6. В случае несвоевременного представления центральными государственными органами концепций для включения в проекты планов, Министерство возвращает их без рассмотрения.
7. В случае отсутствия предложений по заключению международных договоров для включения в проекты планов, соответствующий государственный орган направляет в адрес Министерства в указанный срок письмо об отсутствии предложений.
8. Министерство до 25 октября рассматривает представленные концепции и дает заключение о внешнеполитической целесообразности заключения международных договоров.
9. В случае отсутствия внешнеполитической целесообразности заключения международного договора, Министерство информирует об этом центральный государственный орган, представивший концепцию.
10. В случае наличия внешнеполитической целесообразности заключения международного договора, Министерство включает его в проект соответствующего плана в зависимости от предлагаемого срока заключения международного договора.
11. При разработке проектов планов Министерством учитываются договоренности, достигнутые в ходе международных мероприятий на высшем уровне, графики международных мероприятий с участием Президента Республики Казахстан и Премьер-Министра Республики Казахстан.
12. Проекты планов ежегодно, не позднее 10 ноября, выносятся на рассмотрение Межведомственной комиссии по вопросам международных договоров Республики Казахстан при Правительстве Республики Казахстан (далее – Комиссия).
13. Проекты планов одобряются решением Комиссии в порядке, предусмотренном положением о Комиссии.
14. Одобренные Комиссией текущий и перспективный планы не позднее 25 ноября направляются Президенту Республики Казахстан на согласование.
15. Текущий и перспективный планы, согласованные с Президентом Республики Казахстан, (далее – согласованные планы) в течение десяти рабочих дней направляются в Парламент, Аппарат Правительства и уполномоченные государственные органы Республики Казахстан.

2-тарау. Ағымдағы және перспективалық жоспарларды әзірлеу тәртібі
3. Ағымдағы және перспективалық жоспарлардың жобаларын (бұдан әрі – жоспарлар жобалары) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) орталық мемлекеттік органдар ұсынған халықаралық шарттарды жасасу тұжырымдамасының (бұдан әрі – тұжырымдама) негізінде әзірлейді.
4. Орталық мемлекеттік органдар тиісінше ағымдағы немесе перспективалық жоспарлардың жобаларына қосу үшін келесі күнтізбелік жылы не одан кейінгі үш жылда жасасу көзделетін халықаралық шарттар бойынша тұжырымдамаларды жыл сайын 25 қыркүйектен кешіктірмей Министрлікке енгізеді.
5. Тұжырымдамалар Министрлікке қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады.
6. Орталық мемлекеттік органдар жоспарлардың жобаларына қосу үшін тұжырымдамаларды уақтылы ұсынбаған жағдайда, Министрлік оларды қарамай кері қайтарады.
7. Жоспарлардың жобаларына қосу үшін халықаралық шарттарды жасасу бойынша ұсыныстар болмаған жағдайда, тиісті мемлекеттік орган көрсетілген мерзімде Министрліктің атына ұсыныстардың жоқ екені туралы хат жібереді.
8. Министрлік ұсынылған тұжырымдамаларды 25 қазанға дейін қарап, халықаралық шарттарды жасасудың сыртқы саяси орындылығы туралы қорытынды береді.
9. Халықаралық шарт жасасудың сыртқы саяси орындылығы болмаған жағдайда, Министрлік бұл туралы тұжырымдаманы ұсынған орталық мемлекеттік органды хабардар етеді.
10. Халықаралық шарт жасасудың сыртқы саяси орындылығы болған жағдайда, Министрлік оны халықаралық шарт жасасудың ұсынылатын мерзіміне байланысты тиісті жоспар жобасына енгізеді.
11. Жоспарлардың жобаларын әзірлеу кезінде Министрлік жоғары дәрежедегі халықаралық іс-шаралар барысында қол жеткізілген уағдаластықтарды, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің қатысуымен өтетін халықаралық іс-шаралар кестелерін ескереді.
12. Жоспарлардың жобалары жыл сайын 10 қарашадан кешіктірілмей Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына шығарылады.
13. Жоспарлардың жобалары Комиссия туралы ережеде көзделген тәртіппен Комиссия шешімімен мақұлданады.
14. Комиссия мақұлдаған ағымдағы және перспективалық жоспарлар 25 қарашадан кешіктірілмей Қазақстан Республикасының Президентіне келісуге жіберіледі.
15. Қазақстан Республикасының Президентімен келісілген ағымдағы және перспективалық жоспарлар (бұдан әрі – келісілген жоспарлар) он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Парламентіне, Үкімет Аппаратына және өкілетті мемлекеттік органдарға жіберіледі.

16. Изменения в согласованные планы вносятся на основании:
1) поручения Президента Республики Казахстан или Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан;
до инициирования центральным государственным органом поручения Президента Республики Казахстан или Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан о заключении международного договора, не предусмотренного в согласованных планах, данным центральным государственным органом предварительно направляются в Министерство обоснование срочности внесения изменения в согласованный текущий план и соответствующая концепция. Министерство рассматривает представленные обоснование и концепцию и в течение 10 рабочих дней с даты их получения дает заключение о внешнеполитической целесообразности заключения международного договора. Центральный государственный орган при направлении соответствующего обращения Президенту Республики Казахстан или Руководителю Администрации Президента Республики Казахстан прилагает заключение Министерства о внешнеполитической целесообразности заключения международного договора;
2) решения Комиссии по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
17. В случае внесения предложения о подписании в текущем году международного договора, включенного в согласованный перспективный план, его перенос в текущий план не требуется.
18. В случае если в ходе согласования проекта международного договора с иностранным государством или международной организацией в наименование международного договора были внесены изменения, не имеющие принципиального характера, внесение изменений в наименование соответствующего проекта в согласованных планах не требуется.
19. Общий контроль за выполнением центральными государственными органами текущего и перспективного планов осуществляются Министерством.
Приложение 1
к Правилам разработки
текущего и перспективного
планов заключения
международных договоров
Республики Казахстан
Текущий план заключения международных договоров Республики Казахстан на _______ год
№ п/п
Наименование центрального государственного органа, предлагающего заключение международного договора
Наименование международного договора, который предлагается заключить
Предполагаемые сроки заключения международного договора
Предполагаемые сроки выполнения внутри- государственных процедур, необходимых для вступления международного договора в силу
Примечания
Международные договоры, которые предлагается заключить от имени Республики Казахстан (межгосударственные)
Международные договоры, которые предлагается заключить от имени Правительства Республики Казахстан (межправительственные)
Международные договоры, которые предлагается заключить от имени центральных государственных органов Республики Казахстан (межведомственные)
Приложение 2
к Правилам разработки
текущего и перспективного
планов заключения
международных договоров
Республики Казахстан
Перспективный план заключения международных договоров Республики Казахстан на _________ годы
№ п/п
Наименование центрального государственного органа, предлагающего заключение международного договора
Наименование международного договора, который предлагается заключить
Предполагаемые сроки заключения международного договора
Предполагаемые сроки выполнения внутри- государственных процедур, необходимых для вступления международного договора в силу
Примечания
Международные договоры, которые предлагается заключить от имени Республики Казахстан (межгосударственные)
Международные договоры, которые предлагается заключить от имени Правительства Республики Казахстан (межправительственные)
Международные договоры, которые предлагается заключить от имени центральных государственных органов Республики Казахстан (межведомственные)

16. Келісілген жоспарларға өзгерістер:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Қазақстан Республикасы Президент Әкімшілігінің Басшысының тапсырмасы;
Орталық мемлекеттік орган келісілген жоспарларда көзделмеген халықаралық шартты жасасу туралы Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Қазақстан Республикасы Президент Әкімшілігінің Басшысының тапсырмасына бастамашылық жасағанға дейін, аталған орталық мемлекеттік орган Министрлікке келісілген ағымдағы жоспарға өзгеріс енгізу шұғылдығының негіздемесін және тиісті тұжырымдаманы алдын ала жібереді. Министрлік ұсынылған негіздеме мен тұжырымдаманы қарап, оларды алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде халықаралық шарт жасасудың сыртқы саяси орындылығы туралы қорытынды береді. Орталық мемлекеттік орган тиісті өтінішті Қазақстан Республикасының Президентіне немесе Қазақстан Республикасы Президент Әкімшілігінің Басшысына жіберген кезде Министрліктің халықаралық шартты жасасудың сыртқы саяси орындылығы туралы қорытындысын қоса береді;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісім бойынша Комиссияның шешімі негізінде енгізіледі.
17. Ағымдағы жылы келісілген перспективалық жоспарға енгізілген халықаралық шартқа қол қою туралы ұсыныс енгізілген жағдайда, оны ағымдағы жоспарға көшіру талап етілмейді.
18. Егер халықаралық шарттың жобасын шет мемлекетпен немесе халықаралық ұйыммен келісу барысында халықаралық шарттың атауына қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер енгізілген жағдайда, келісілген жоспарлардағы тиісті жобаның атауына өзгерістер енгізу талап етілмейді
19. Орталық мемлекеттік органдардың ағымдағы және перспективалық жоспарларды орындауын жалпы бақылауды Министрлік жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының
халықаралық шарттарын
жасасудың ағымдағы және
перспективалық жоспарларын
әзірлеу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың __________ жылға арналған ағымдағы жоспары
Р/с №
Халықаралық шарт жасасуды ұсынатын орталық мемлекеттік органның атауы
Жасасу ұсынылатын халықаралық шарттың атауы
Халықаралық шарт жасасудың болжамды мерзімдері
Халықаралық шарттың күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындаудың болжамды мерзімдері
Ескертпелер
Қазақстан Республикасының атынан жасасу ұсынылатын халықаралық шарттар (мемлекетаралық)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан жасасу ұсынылатын халықаралық шарттар (үкіметаралық)
Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары атынан жасасу ұсынылатын халықаралық шарттар (ведомствоаралық)
Қазақстан Республикасының
халықаралық шарттарын
жасасудың ағымдағы және
перспективалық жоспарларын
әзірлеу қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың __________ жылдарға арналған перспективалық жоспары
Р/с №
Халықаралық шарт жасасуды ұсынатын орталық мемлекеттік органның атауы
Жасасу ұсынылатын халықаралық шарттың атауы
Халықаралық шарт жасасудың болжамды мерзімдері
Халықаралық шарттың күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындаудың болжамды мерзімдері
Ескертпелер
Қазақстан Республикасының атынан жасасу ұсынылатын халықаралық шарттар (мемлекетаралық)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан жасасу ұсынылатын халықаралық шарттар (үкіметаралық)
Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары атынан жасасу ұсынылатын халықаралық шарттар (ведомствоаралық)