О внесении изменений в некоторые приказы министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 июня 2023 года № 480. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2023 года № 32774.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Военно-следственному департаменту Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 июня 2023 года № 480
Перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 220 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений следствия, дознания и военно-следственных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10761):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений следствия, дознания и военно-следственных органов органов внутренних дел Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях организации деятельности подразделений следствия, дознания и военно-следственных органов, а также руководствуясь подпунктом 10) пункта 2 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации деятельности подразделений следствия, дознания и военно-следственных органов органов внутренних дел Республики Казахстан.";
в Инструкции по организации деятельности подразделений следствия, дознания и военно-следственных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по организации деятельности подразделений следствия, дознания и военно-следственных и военно-следственных органов органов внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 13 маусымдағы № 480 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 маусымда № 32774 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының ұсынылып отырған тізбесі бекітілсін, оларға осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізіледі.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әскери - тергеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте мыналарды:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 13 маусымдағы
№ 480 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тергеу, анықтау және әскери-тергеу бөліністерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 220 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10761 болып тіркелген):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тергеу, анықтау бөліністері және әскери-тергеу органдарының қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
"Тергеу, анықтау бөліністерін және әскери-тергеу органдарын ұйымдастыру бойынша қызметті жетілдіру мақсатында "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 2-тармағының 10) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН":
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса берілетін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тергеу, анықтау бөліністерінің және әскери-тергеу органдарының қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тергеу, анықтау бөліністерінің және әскери-тергеу органдарының қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тергеу, анықтау бөліністерінің және әскери-тергеу органдарының қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық".
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Инструкция по организации деятельности подразделений следствия, дознания и военно-следственных органов по уголовным правонарушениям, отнесенным к компетенции органов внутренних дел (далее - ОВД) разработана в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан (далее - УК), Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее - УПК), Законом Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (далее - Закон), другими нормативными правовыми актами и детализирует порядок деятельности военно-следственных органов, подразделений следствия и дознания ОВД.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Систему подразделений следствия, дознания и военно-следственных органов образуют: Следственный департамент (далее - СД), в центральном аппарате Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД) и территориальные ОВД, в которых образуются управления (региональные управления), отделы, отделения, группы.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В пределах компетенции подразделения следствия, дознания и военно-следственные органы осуществляют функции уголовного преследования.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. На основании комплексного анализа данных о состоянии преступности и результатов деятельности военно-следственных органов разрабатываются квартальные планы. В соответствии с ними проводятся мероприятия, направленные на повышение эффективности работы и соблюдению законности и правопорядка, достижения конкретного изменения в деятельности по устранению недостатков;";
В главе 4:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Организация деятельности военно-следственных органов, подразделений следствия и дознания в городских и районных управлениях (отделах), линейных отделах внутренних дел.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Руководителям и работникам других служб ОВД не допускается вмешиваться в деятельность военно-следственных органов, давать указания и оценку принятым решениям.";
пункт 86 изложить в следующей редакции:
"86. Не допускается привлекать следователей и оперативных сотрудников военно-следственных органов к выполнению задач, не связанных с выполнением их должностных обязанностей.".
2. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 августа 2017 года № 562 "Об утверждении Правил предоставления военнослужащим и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15699):
в Правилах предоставления военнослужащим и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте, утвержденных указанным приказом:

"1. Ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ІІО) құзыретіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша тергеу, анықтау бөліністерінің және әскери-тергеу органдарының қызметін ұйымдастыру бойынша осы нұсқаулық Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (бұдан әрі - ҚК), Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне (бұдан әрі – ҚПК), "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң), басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді және ІІО тергеу, анықтау бөліністерінің және әскери-тергеу органдары қызметінің тәртібін нақтылайды."
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тергеу, анықтау бөліністерінің және әскери-тергеу органдарының жүйесін мыналар қалыптастырады: Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) орталық аппаратында Тергеу департаменті (бұдан әрі – ТД) және аумақтық ІІО, онда басқармалар (өңірлік басқармалар), бөлімдер, бөлімшелер, топтар құрылады."
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құзырет шегінде тергеу, анықтау бөліністері және әскери-тергеу органдарының қылмыстық қудалау функцияларын жүзеге асырады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Қылмыстылықтың жай-күйі туралы деректерді кешенді талдау және әскери-тергеу органдары қызметінің нәтижелері негізінде тоқсандық жоспарлар әзірленеді. Оларға сәйкес жұмыстың тиімділігін арттыруға және заңдылық пен құқықтық тәртіпті сақтауды арттыруға бағытталған іс-шаралар жүргізіледі, кемшіліктерді жою бойынша қызметте нақты өзгерістерге қол жеткізіледі.";
4-тарауда:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Қалалық және аудандық басқармаларда (бөлімдерде), желілік ішкі істер бөлімдерінде тергеу, анықтау бөліністерінің және әскери-тергеу органдарының қызметін ұйымдастыру.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. ІІО басқа қызметтерінің басшылары мен қызметкерлеріне әскери-тергеу органдарының қызметіне араласуға, нұсқаулар және қабылданған шешімдерге баға беруге тыйым салынады.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Әскери-тергеу органдарының тергеушілері мен жедел қызметкерлерін олардың лауазымдық міндеттерін орындаумен байланысты емес тапсырмаларды орындауға тартуға тыйым салынады.";
2. "Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 17 тамыздағы № 562 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15699 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру қағидаларында:

подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) Министра внутренних дел Республики Казахстан или лица его замещающего-военнослужащим военно-следственных органов;".
3. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 208 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16731):
в Правилах присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел (далее – Правила) определяют порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих полиции, уголовно-исполнительной системы, военно-следственных органов, а также присвоения, повышения, подтверждения, снижения и сохранения классной квалификации военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – НГ).";
в главе 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Классная квалификация сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащих военно-следственных органов внутренних дел";
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных органов внутренних дел";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Присвоение, повышение классной квалификации сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащих военно-следственных органов (далее – сотрудники и военнослужащие ОВД) производится по итогам учебного года, в целях стимулирования профессионального мастерства каждого сотрудника и военнослужащего ОВД.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Результаты присвоения, повышения классной квалификации сотрудников и военнослужащих ОВД отражаются в акте о присвоении классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных органов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – акт ОВД).";
заголовок параграфа 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Критерии присвоения, повышения классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных органов органов внутренних дел";
заголовок параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Присвоение, повышение, подтверждение, снижение и снятие классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных органов органов внутренних дел";

7-тармақтың 1-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрі немесе оны алмастыратын адам – әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне;".
3. "Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 208 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16731 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі, әскери-тергеу органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының (бұдан әрі - ҰҰ) әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және сақтау тәртібін айқындайды.";
2-тарауда:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлері және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігі";
1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлеріне және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау тәртібі.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. ІІО-ның әрбір қызметкері және әскери қызметшісінің кәсіби шеберлігін ынталандыру мақсатында полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілерінің (бұдан әрі – ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілері) сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату оқу жылының нәтижесі бойынша жүргізіледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. ІІО қызметкерлері және әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІО полиция, қылмыстық-атқару жүйесі және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру туралы актіде (бұдан әрі - ІІО актісі) көрсетіледі.";
2-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлері және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату өлшемшарттары";
3-параграф тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлері және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау";

подпункт 2) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"2) Заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан – сотрудникам и военнослужащим ОВД, проходящим службу в должностях рядового и начальствующего состава подразделений центрального аппарата МВД, начальникам учебных центров МВД и их заместителям, начальникам государственных учреждений "Управление специализированной службы охраны" (город Астана), городов республиканского значения, столицы, (город Жезказган) и областей, "Учреждение автотранспортного обслуживания", База военного и специального снабжения "Северная", "Южная", а также их заместителям, начальникам представительства МВД в городе Байконыр, Кинологического центра и их заместителям, командирам Полка полиции МВД по охране дипломатических представительств, Полка полиции МВД по охране правительственных учреждений и их заместителям, сотрудникам и военнослужащим военно-следственных органов";
в приложении 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Акт о присвоении классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных органов".
4. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 27.05.2024 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2020 года № 653"Об утверждении Правил отзыва военнослужащего органов внутренних дел из ежегодного основного отпуска в случае служебной необходимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21355):
в Правилах отзыва военнослужащего органов внутренних дел из ежегодного основного отпуска в случае служебной необходимости, утвержденных указанным приказом:
абзац шестой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"в других случаях служебной необходимости по решению Министра внутренних дел Республики Казахстан, заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан, курирующего данное направление службы, командующих региональными командованиями Национальной гвардии Республики Казахстан, руководителей региональных военно-следственных органов.".
6. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № 779 "Об утверждении форм ведомственной военно-медицинской (медицинской) статистической отчетности в военно-медицинских (медицинских) подразделениях (организациях) органов внутренних дел Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21650):
В формах ведомственной военно-медицинской (медицинской) статистической отчетности в военно-медицинских (медицинских) подразделениях (организациях) органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в приложении 7:
в форме отчета о деятельности военно-врачебных комиссий департаментов полиции областей, городов республиканского значения,
в раздел "02. Сведения по медицинским освидетельствованиям, проведенным военно-врачебной комиссией" изложить следующей редакции:
"
наименование подразделения
№ строки
кандидаты на службу, человек
кандидаты на учебу, человек
всего зарегистрировано заключений
в том числе
всего зарегистрировано заключений
в том числе
годные
негодные
заключение не вынесено ввиду не завершения обследования
годные
негодные
заключение не вынесено ввиду не завершения обследования
возвращено из учебных заведений по состоянию здоровья
А
Б
1
2
3
4
5
9
полиция, в том числе военнослужащие военно-следственных органов
01
уголовно- исполнительная система
02
Национальная гвардия всего
03
в том числе военнослужащие срочной службы

21-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – ІІМ орталық аппараты бөліністерінің қатардағы және басшы құрамының лауазымдарында қызмет өткеретін ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне, ІІМ оқу орталықтарының бастықтарына және олардың орынбасарларына, (Астана қаласы), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, (Жезқазған қаласы) және облыстардың "Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы", "Автокөліктік қызмет көрсету мекемесі", "Солтүстік", "Оңтүстік" әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекеттік мекемелерінің бастықтарына және олардың орынбасарларына, ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің, Кинологиялық орталықтың бастықтарына және олардың орынбасарларына, ІІМ Дипломатиялық өкілдіктерді күзету жөніндегі полиция полкінің, ІІМ Үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі полиция полкінің командирлеріне және олардың орынбасарларына, қызметкерлеріне және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне;
2-қосымшада:
Тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлері мен әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру туралы акті".
4. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 27.05.2024 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Ішкі істер органдарының әскери қызметшісін қызметтік қажеттілік жағдайында жыл сайынғы негізгі демалысынан шақыртып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 29 қыркүйектегі № 653 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21355 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының әскери қызметшісін қызметтік қажеттілік жағдайында жыл сайынғы негізгі демалысынан шақыртып алу қағидаларына:
4-тармақ алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"басқа қызметтік қажеттілік жағдайларында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің қызметтің осы бағытына жетекшілік ететін орынбасарының, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан өңірлік қолбасшылықтары қолбасшыларының, өңірлік әскери-тергеу органдары бастықтарының шешімі бойынша.".
6. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерінде (ұйымдарында) ведомстволық әскери-медициналық (медициналық) статистикалық есептілік нысандарын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № 779 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21650 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерінде (ұйымдарында) ведомстволық әскери-медициналық (медициналық) статистикалық есептілік нысандарына:
7-қосымшада:
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың полиция департаменттері әскери-дәрігерлік комиссияларының қызметі туралы есебінде,
"02. Әскери-дәрігерлік комиссия жүргізген медициналық куәландыру жөніндегі мәліметтер" тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"
бөліністің атауы
жолдың №
қызметке кандидаттар, адам
оқуға үміткерлер, адам
барлық тіркелген қорытындылар
оның ішінде
барлық тіркелген қорытындылар
оның ішінде
жарамды
жарамсыз
қорытынды тексеру аяқталмауына байланысты шығарылмаған
жарамды
жарамсыз
қорытынды тексеру аяқталмауына байланысты шығарылмаған
денсаулық жағдайы бойынша оқу орындарынан қайтарылды
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
полиция, оның ішінде әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілері
01
қылмыстық-атқару жүйесі
02
Ұлттық ұлан барлығы
03
оның ішінде мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер

"По строкам 01 и 04 граф 1-4 учитываются кандидаты на службу оформляемые в том числе на должности военнослужащих (военно-следственных органов, органов гражданской защиты), граф 10-15 – сотрудников и военнослужащих.".
7. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № 780 "Об утверждении Правил и периодичности проведения медицинских осмотров сотрудников правоохранительных органов и военнослужащих органов внутренних дел в военно-медицинских (медицинских) подразделениях (организациях) органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21665):
в Правилах и периодичности проведения медицинских осмотров сотрудников правоохранительных органов и военнослужащих органов внутренних дел в военно-медицинских (медицинских) подразделениях (организациях) органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила и периодичность проведения медицинских осмотров сотрудников правоохранительных органов и военнослужащих органов внутренних дел в военно-медицинских (медицинских) подразделениях (организациях) органов внутренних дел Республики Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 12 пункта 1 статьи 11 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и определяют порядок проведения медицинских осмотров сотрудников правоохранительных органов и военнослужащих органов внутренних дел, за исключением отдельных категорий лиц, указанных в пункте 2 Правил медицинского и санаторно-курортного обслуживания сотрудников и членов их семей, проживающих совместно с ними, пенсионеров правоохранительных органов, а также детей сотрудников, погибших при исполнении служебных обязанностей, до достижения ими совершеннолетия, в соответствующих государственных организациях здравоохранения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2016 года № 78.
К военнослужащим органов внутренних дел относятся военнослужащие Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов.".
8. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № 781 Об утверждении Правил военно-медицинского (медицинского) обеспечения в военно-медицинских (медицинских) подразделениях органов внутренних дел Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21664):
В правилах военно-медицинского (медицинского) обеспечения в военно-медицинских (медицинских) подразделениях органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1-4-бағандардың 01 және 04 - жолдары бойынша қызметке, оның ішінде әскери қызметшілер (әскери-тергеу органдары, азаматтық қорғау органдары) лауазымдарына ресімделетін кандидаттар, 10-15-бағандар-қызметкерлер мен әскери қызметшілер ескеріледі.
7. "Құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және ішкі істер органдарының әскери қызметшілерін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерінде (ұйымдарында) медициналық қарап-тексеру жүргізу қағидалары мен мерзімділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № 780 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21665 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және ішкі істер органдарының әскери қызметшілерін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерінде (ұйымдарында) медициналық қарап-тексеру жүргізу мерзімділігі туралы қағидаларда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және ішкі істер органдарының әскери қызметшілерін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерінде (ұйымдарында) медициналық қарап-тексеру жүргізу қағидалары мен мерзімділігі (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 11-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес әзірленген және, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 ақпандағы № 78 қаулысымен бекітілген Құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін, зейнеткерлерін, сондай-ақ қызметтік міндеттерін атқару кезінде қаза тапқан қызметкерлердің балаларын олар кәмелеттік жасқа толғанға дейін тиісті мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық және санаторий-курорттық қамтамасыз ету қағидаларының 2-тармағында көрсетілген адамдардың жекеленген санаттарын қоспағанда, құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және ішкі істер органдарының әскери қызметшілерін медициналық қарап-тексеру тәртібін анықтайды.
Ішкі істер органдарының әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілері жатады.
8. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерінде әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № 781 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21664 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерінде әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила военно-медицинского (медицинского) обеспечения в военно-медицинских (медицинских) подразделениях органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 11 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок военно-медицинского (медицинского) обеспечения в военно-медицинских (медицинских) подразделениях органов внутренних дел сотрудникам правоохранительных органов, военнослужащим органов внутренних дел, членам их семей и пенсионерам правоохранительных органов (далее - контингент).
К военнослужащим органов внутренних дел (далее - военнослужащие) относятся военнослужащие Национальной гвардии и военно-следственных органов.".
9. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 марта 2023 года № 200 "Об утверждении Правил выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат военнослужащим органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32048):
в Правилах выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат военнослужащим органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. Размер надбавок за особые условия прохождения службы военнослужащим военно-следственных органов, военной полиции, Национальной гвардии Республики Казахстан, сотрудникам органов внутренних дел устанавливаются в соответствии с Системой оплаты труда.".

"1. Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерін әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 11-бабы 1-бөлігінің 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне, ішкі істер органдарының әскери қызметшілеріне, олардың отбасы мүшелеріне және құқық қорғау органдарының зейнеткерлеріне (бұдан әрі - контингент) ішкі істер органдарының әскери медициналық (медициналық) бөліністерінде әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
Ішкі істер органдарының әскери қызметшілеріне (бұдан әрі - әскери қызметшілер) Ұлттық ұланның және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілері жатады.
9. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 3 наурыздағы № 200 бұйрығына Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери қызметшілеріне ақшалай үлес, жәрдемақылар мен басқа да төлемдер төлеу қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32048 болып тіркелген).
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери қызметшілеріне ақшалай үлес, жәрдемақылар мен басқа да төлемдер төлеу қағидаларына:
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, әскери-тергеу бөлімшелерінің, әскери полицияның әскери қызметшілеріне, ішкі істер органдарының қызметкерлеріне қызметтің ерекше жағдайы үшін үстемеақы мөлшері Еңбекақы төлеу жүйесіне сәйкес белгіленеді.".