О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 16 июня 2023 года № 171. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июня 2023 года № 32855
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
Е. Оспан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Перечень некоторых приказов в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 16 "Об утверждении Правил организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10280) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 6 статьи 117 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 117 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс) и устанавливают порядок организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них с целью передачи их на воспитание в семью.";

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2023 жылғы 16 маусымдағы № 171 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 маусымда № 32855 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
Е. Оспан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 16 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10280 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 117-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 117-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген және оларды отбасына тәрбиелеуге беру мақсатында жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу тәртібін белгілейді.";

пункт 5-1 изложить в новой редакции:
"5-1. Руководитель, социальный педагог (социальный работник) организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (далее – социальный педагог), в течение 1 (одного) рабочего дня со дня определения ребенка в организацию формирует "График посещений" с учетом рабочих дней, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству для знакомства и общения с лицами, желающими принять детей на воспитание в свои семьи.
В случае корректировки руководителем, социальным педагогом "Графика посещений" анкета ребенка направляется на согласование в орган, где в течение 1 (одного) рабочего дня орган утверждает "График посещений".";
пункт 17 изложить в новой редакции:
"17. При изменении сведений о ребенке, содержащихся в его анкете в Республиканском банке данных, орган района, города областного значения, города республиканского значения, столицы по месту нахождения ребенка в течение семи рабочих дней со дня поступления сведений вносит следующие изменения в анкету ребенка:
об изменении обстоятельств утраты (отсутствия) попечения родителей (единственного родителя) детей, оставшихся без попечения родителей детей, оставшихся без попечения родителей;
о состоянии здоровья детей, психологических и социальных особенностях развития детей;
о переводе их из одной организации для детей, оставшихся без попечения родителей, в другую;
о поступлении на обучение в профессиональное учебное заведение.";
приложения 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 к Правилам изложить в следующей редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 к настоящему приказу;
2. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 402 "Об утверждении Положения о гостевой семье" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14053) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии со статьей 137-1 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Положении о гостевой семье, утвержденном указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в новой редакции:
"1. Настоящее Положение о гостевой семье (далее – Положение) разработано в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс).";
2. В настоящем Положении используются следующие понятия:
1) гостевая семья – семья, временно принявшая на воспитание детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, находящихся в организациях всех типов (образовательные, медицинские и другие) (далее – организация), в периоды, не связанные с образовательным процессом (каникулы, выходные и праздничные дни);

5-1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5-1. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымның басшысы, әлеуметтік педагогі (әлеуметтік қызметкері) (бұдан әрі – әлеуметтік педагог) баланы ұйымға орналастырылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде танысу үшін еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа жұмыс күндерін ескере отырып балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдармен танысу және қарым-қатынас жасау үшін "Бару кестесін" қалыптастырады.
Басшы, әлеуметтік педагог "Бару кестесін" түзеткен жағдайда, баланың сауалнамасы 1 (бір) жұмыс күні ішінде "Бару кестесін" бекітетін органға келісуге жіберіледі.";
17-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"17. Бала туралы мәліметтер өзгерген кезде немесе жаңартылған кезде оның сауалнамасында республикалық деректер банкінде қамтылған, орналасқан жері бойынша ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, Республикалық маңызы бар қаланың, астананың органы бала мәліметтер келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде баланың сауалнамасына мынадай өзгерістер енгізеді:
ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың ата-аналарының қамқорлығынсыз балалардың ата-аналардың (жалғыз ата-анасының) қамқорлығынсыз қалудың (болмауының) жайдайы өзгеруі туралы;
балалардың денсаулық жағдайы, балалардың дамуының психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктері туралы;
ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған бір ұйымнан басқа ұйымға ауыстыру туралы;
кәсіптік оқу орнына оқуға түсу туралы.";
Қағидаларға 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-қосымша осы тізбеге 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. "Бала қонақтайтын отбасы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 402 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14053 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 137-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бала қонақтайтын отбасы туралы ережеде:
1 және 2-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бала қонақтайтын отбасы туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Неке (ерлі – зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бала қонақтайтын отбасы – барлық үлгідегі ұйымдардағы (білім беру, медициналық және басқалар) (бұдан әрі – ұйым), жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды білім беру процесіне байланысты емес кезеңдерде (каникулдар, демалыс және мереке күндері) тәрбиелеуге уақытша қабылдаған отбасы.

2) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки.
Для детей дошкольного возраста сроки нахождения в гостевой семье определяются управлениями образования областей, городов республиканского значения и столицы, отделами образования районов, городов областного значения, осуществляющими функции государства по опеке и попечительству (далее – орган) по согласованию сторон, но не превышают одного месяца.
Для детей школьного возраста сроки нахождения в гостевой семье определяются органом по согласованию сторон, в периоды, не связанные с образовательным процессом (каникулы, выходные и праздничные дни).";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Лицо, изъявившее желание взять ребенка в гостевую семью, предоставляет в орган по месту своего жительства:
1) заявление о желании взять ребенка в гостевую семью по форме согласно приложению 2 к настоящему Положению;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
3) нотариально заверенное согласие супруга (-и), в случае, если состоит в браке;
4) сведения о доходах лица, желающего принять ребенка в гостевую семью и (или) супруга (-и), если состоит в браке за последние 12 месяцев;
5) справки о состоянии здоровья лица, желающего принять ребенка в гостевую семью и (или) супруга (-и), если состоит в браке, подтверждающие отсутствие заболеваний в соответствии с перечнем, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 692 "Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12127), а также справки об отсутствии сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах в соответствии с формой, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665);
6) копию документа, подтверждающего право собственности на жилище или право пользования жилищем;
7) свидетельство о заключении брака (если состоит в браке);

2) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер;
Мектеп жасына дейінгі балалар үшін бала қонақтайтын отбасында болу мерзімін тараптардың келісімі бойынша мемлекеттің қамқоршылық және қорғаншылық функцияларын жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері (бұдан әрі – орган) айқындайды, бірақ бір айдан аспайды.
Мектеп жасындағы балалар үшін қонақтар отбасында болу мерзімдерін тараптардың келісімі бойынша, білім беру процесіне байланысты емес кезеңдерде (демалыс, демалыс және мереке күндері) орган айқындайды";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Баланы қонақтайтан отбасына қабылдауға тілек білдірген адамның тұрғылықты жері бойынша органға мыналарды:
1) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланы қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдіргені туралы өтінішті;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) егер некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының) нотариалды расталған келісімін;
4) баланы қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адамның және немесе егер некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының) соңғы 12 ай үшін табысы туралы мәліметтерді;
5) баланы қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адамның және егер некеде тұрса, жұбайының (зайыбының) "Адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуы мүмкін болмайтын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 692 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12127 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 692 бұйрық) бекітілген тізбеге сәйкес ауруының жоқтығын растайтын денсаулық жағдайы туралы анықтама, сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрық) бекітілген нысанға сәйкес наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтің жоқтығы туралы анықтама;
6) тұрғын үйге меншік құқығын немесе тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжаттардың көшірмелерін;
7) неке қию туралы куәлік (егер некеде тұрса);

8) сертификат о прохождении подготовки лиц, желающих принять на воспитание в семью детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (за исключением близких родственников).
Документы, указанные в подпунктах 2) и 7) перечня, орган получает из сервиса цифровых документов согласно приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 352/НҚ "Об утверждении Правил отображения и использования электронных документов в сервисе цифровых документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21329).
Сведения о наличии либо отсутствии судимости лица, желающего взять ребенка в гостевую семью и супруга (-и), (если состоит в браке), орган получает из информационной системы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.";
приложения 1, 2, 3 и 4 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 13, 14, 15 и 16 к настоящему приказу;
3. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 407 "Об утверждении Правил учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14067) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 89 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 89 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей (далее – услугополучатели).";
пункт 9 изложить в новой редакции:

8) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың даярлықтан өткені туралы сертификат (жақын туыстарын қоспағанда) береді.
Тізбенің 2) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды орган "Цифрлық құжаттар сервисінде электрондық құжаттарды көрсету және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 352/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21329 болып тіркелген) сәйкес цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Баланы қонақтайтын отбасына және жұбайына (зайыбына) алуға ниет білдірген адамның (егер некеде тұрса) соттылығының болуы не болмауы туралы мәліметтерді орган Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу Комитетінің ақпараттық жүйесінен алады.";
Қағидаларға 1, 2, 3 және 4-қосымша осы тізбеге 13, 14, 15 және 16-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3. "Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 407 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14067 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 89-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 89-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) есепке алу тәртібін айқындайды.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"9. Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя и супруга (-и), если состоит в браке, подтверждающие право собственности на жилище услугополучателя и (или) супруга (-и), свидетельство о рождении детей, свидетельство о заключении брака при отсутствии сведений в информационной системе "Регистрационный пункт ЗАГС", справки об отсутствии сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665) услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает согласие услугодателю на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
При представлении услугополучателями неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает услугополучателю в дальнейшем рассмотрении заявления.
Сведения о наличии либо отсутствии судимости услугополучателя и супруга (-и), (если состоит в браке), орган получает из информационной системы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.";
приложения 1, 2, 3 и 4 изложить в новой редакции согласно приложению 17, 18, 19 и 20 к настоящему приказу;
4. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 158 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сфере семьи и детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20478) следующее изменение:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого и двадцать четвертого пункта 8 и абзаца четырнадцатого пункта 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Установление опеки или попечительства над ребенком-сиротой (детьми-сиротами) и ребенком (детьми), оставшимся без попечения родителей", абзаца восьмого пункта 8 и абзаца четырнадцатого пункта 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Передача ребенка (детей) на патронатное воспитание и назначение выплаты денежных средств на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям", абзацев девять и восемнадцать пункта 8 и абзаца четырнадцатого пункта 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Передача ребенка (детей) на воспитание в приемную семью и назначение выплаты денежных средств на их содержание" которые вводятся в действие с 1 июля 2020 года.";
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача справок по опеке и попечительству" (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:

"9. Көрсетілетін қызметті алушының егер некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының) жеке басын куәландыратын, көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) жұбайының (зайыбының) тұрғын үйге меншік құқығын растайтын құжаттар туралы мәліметтерді, "АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесінде мәліметтер болмаған кезде балалардың туу туралы куәлігін, неке қию туралы куәлікті, "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғаны туралы мәліметтердің жоқтығы туралы анықтаманы көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызмет беруші қызмет көрсету кезінде заңмен қорғалатын құпияны қамтитын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға көрсетілген қызметті алушының келісімін алады.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға өтінішті одан әрі қараудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушының және жұбайының (зайыбының) соттылығының болуы не болмауы туралы мәліметтерді (егер некеде тұрса) орган Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу Комитетінің ақпараттық жүйесінен алады.";
Қағидаларға 1, 2, 3 және 4-қосымша осы тізбеге 17, 18, 19 және 20-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4. "Отбасы және балалар саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 158 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20478 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, 2020 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін "Жетім балаға (жетім балаларға) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаға (балаларға) қамқоршылық немесе қорғаншылық белгілеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағының он екі, жиырма төртінші абзацын және 9-тармағының он төртінші абзацын, "Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиелеуге беру және патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды) асырап-бағуға ақшалай қаражат төлеуді тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағының сегізінші абзацын және 9-тармағының он төртінші абзацын, "Баланы (балаларды) қабылдаушы отбасына тәрбиелеуге беру және оларды асырауға ақшалай қаражат төлеуді тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағының тоғызыншы, он сегізінші абзацын және 9-тармағының он төртінші абзацын қоспағанда, қолданысқа енгізіледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қорғаншылық және қамқоршылық жөнінде анықтамалар беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларында (бұдан әрі – Қағида):

пункты 3 и 4 изложить в новой редакции:
"3. Для получения государственной услуги "Выдача справок по опеке и попечительству" (далее – государственная услуга) физические лица (далее - услугополучатель) через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) подают заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя или удостоверенное одноразовым паролем, при регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
Наименование государственной услуги, наименование услугодателя, способы предоставления, срок оказания, форму, результат оказания государственной услуги, график работы услугодателя и объектов информации, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан приведены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача справок по опеке и попечительству" (далее – Требования к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Справка по опеке и попечительству выдается по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа.";
пункт 7-1 изложить в новой редакции:

3 және 4-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"3. "Қорғаншылық және қамқоршылық жөнінде анықтамалар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) алу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған нысан бойынша өтініш береді (бұдан әрі-ЭЦҚ) көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірін тіркеу және порталдың есептік жазбасына қосу кезінде көрсетілетін қызметті алушының немесе бір реттік парольмен куәландырылған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, тәсілдерін, мерзімін, нысанын, нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі бар қосымшаны осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Қорғаншылық және қамқоршылық жөнінде анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) келтірілген.
4. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі анықтама осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жіберіледі.";
7-1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

1. ___________________________________________________________________
2. ___________________________________________________________________
3. ___________________________________________________________________
4. ___________________________________________________________________
5. ___________________________________________________________________
Настоящим подтверждаем, что мы не изъявили желания усыновить данных детей
в связи с тем
_____________________________________________________________________
(указать причины отказа: по состоянию здоровья, значительно отличается от нас,
имеется брат или сестра с тяжелым заболеванием, другое)
Число, подпись,
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Приложение 10 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение 11
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
Угловой штамп
Заключение врача о состоянии здоровья ребенка
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка
Дата рождения ребенка
Пол
Место рождения
Национальность (указывается по желанию)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) матери
Дата и год рождения матери
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) отца
Дата и год рождения отца
Наименование детского учреждения
Вес при рождении
Вес при поступлении
Рост при рождении Рост при поступлении
Течение беременности:
Анамнез жизни ребенка
Сведения о перенесенных заболеваниях
Сведения о перенесенных детских инфекционных болезнях
Сведения о вакцинации ребенка
Дата вакцинации, вид вакцины, серия, срок годности, поствакцинальная реакция
Туберкулез
Столбняк
Коклюш
Полиомиелит
Гепатит А
Гепатит В
Дифтерия
Корь
Краснуха
Эпидемический паротит
Результаты проведенных проб на наличие туберкулезной инфицированности
Другие виды вакцинации
Медицинское обследование ребенка
Вес кг дата Рост см дата Окружность головы: см дата
Цвет волос цвет глаз цвет кожи
Описание объективного статуса ребенка:
Описание психомоторного развития, поведения и навыков ребенка
Костно-мышечная система
Описание периферических лимфатических узлов
Ротовая полость
Органы сердечно-сосудистой системы
Органы дыхания
Органы брюшной полости
Наружные половые органы
Физиологические отправления
Результаты клинико-лабораторных исследований:
Общий анализ крови
Общий анализ мочи
Результаты проведенных биохимических анализов крови на билирубин, АлТ, АсТ и тимоловую пробу с указанием даты проведения обследования
Результаты анализов на маркеры гепатита
Результаты проведенных анализов на Вирус иммунодефицита человека
Общий анализ мочи
Обследование на гельминты, Кал на яйца глист Соскоб на яйца остриц
Заключения специалистов:
Клинический диагноз
Заключение о состоянии здоровья:
Группа здоровья:
Оценка физического развития:
Оценка нервно-психического развития:
Подпись, указание фамилия, имя, отчество при его наличии) и личная печать врача, проводившего обследование, на каждой странице.
Дата заполнения
Приложение 11 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение 12
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
Угловой штамп

1. ___________________________________________________________________
2. ___________________________________________________________________
3. ___________________________________________________________________
4. ___________________________________________________________________
5. ___________________________________________________________________
Осымен _____________________________________________________________
(бас тарту себептерін көрсету: денсаулығына байланысты, бізге ұқсамайды,
ауыр науқасты, аға-інілері немесе апа-сіңлілері бар байланысты аталған балаларды
асырап алудан бас тартатымызды растаймыз)
Күні, асырап алушының
(асырап алушылардың) қолы
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
10-қосымша
Жетім балаларды және ата-
аналарының қамқорлығынсыз
қалған балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына
11-қосымша
нысан
Бұрыштама мөртабан
Баланың денсаулық жағдайы туралы дәрігердің қорытындысы
Баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Баланың туған күні
Жынысы
Туған жері
Ұлты (өз еркімен көрсетіледі)
Анасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Анасының туған күні мен жылы
Әкесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Әкесінің туған күні мен жылы
Балалар мекемесінің атауы
- туылғандағы салмағы - аталған мекемеге түскендегі салмағы
- туылғандағы бойы - аталған мекемеге түскендегі бойы
Жүктіліктің өту жағдайы:
Бала өмірінің анамнезі
Болған аурулары туралы мәлімет
Балада болған жұқпалы аурулары туралы мәлімет
Баланы вакцинациялау туралы мәлімет
Вакцинациялау күні, вакцина түрі, сериясы, жарамдылық мерзімі, вакцинациялаудан кейінгі реакциясы
Туберкулез
Сіреспе
Көкжөтел
Полиомиелит
А гепатиті
В гепатиті
Дифтерия
Қызылша
Қызамық
Эпидемиялық паротит
Туберкулез індетінің бар-жоғына жасалған сынама қорытындысы
Вакцинациялаудың басқа түрлері
Баланың медициналық тексерісі
Салмағы кг күні Бойы см күні Бас шеңбері: см күні
Шашының түсі Көзінің түсі Терісінің түсі
Баланың объективті мәртебесін сипаттау:
Баланың психикалық қозғаушы дамуын, мінез-құлқын және әдетін сипаттау
Сүйек-бұлшық ет жүйесі
Перифериялық лимфалық түйіндер жүйесі
Ауыз қуысы
Жүрек-тамыр жүйесі
Тыныс органдары
Көкірек қуысының органдары
Сыртқы жыныс мүшелері
Физиологиялық қызмет атқаруы
Клиникалық-лабораториялық зерттеулердің қорытындылары:
Қанның жалпы талдауы
Несептің жалпы талдауы
Билирубинге, АлТ, АсТ және тимологиялық сына-маға алынған қанның биохимиялық талдауының қорытындысы, тексеріс өткізу күні
Гепатит маркеріне алынған талдау қорытындылары
Иммун тапшылығы вирусына жасалған талдау қорытындылары
Несептің жалпы талдауы
Гельминттерге тексеру Ішек құртының жұмыртқаларын зерттеуге алынатын үлкен дәрет Тоқ ішектің аузын зерттеуге алынатын талдау
Мамандардың қорытындысы:
Клиникалық диагноз
Денсаулық жағдайы туралы қорытынды:
Денсаулық тобы:
Баланың нығайып өсуін бағалау:
Жүйке-психикалық дамуын бағалау:
Әр бетте тексеру жүргізген дәрігердің қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және жеке мөрі көрсетіледі.
Толтыру күні
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
11-қосымша
Жетім балаларды және ата-
аналарының қамқорлығынсыз
қалған балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына
12-қосымша
нысан
Бұрыштама мөртабан

Отчет о психологических и социальных особенностях развития ребенка в возрасте от 0 до 5 лет
Дети от 0 до 2 месяцев
Действия с игрушками:
Глаза ребенка следят за погремушкой/ игрушкой, которые движутся перед его глазами
Контакты со взрослыми:
Ребенок улыбается при контакте с воспитателем
Дети от 2 до 6 месяцев
Действия с игрушками:
Ребенок держит погремушку
Ребенок играет с погремушкой: кладет ее в рот, трясет ею, перекладывает из одной руки в другую
Развитие речи:
Ребенок издает звуки при контакте с воспитателем
Развитие моторики:
Ребенок переворачивается со спины на живот с возраста
Контакты со взрослыми:
Ребенок улыбается при контакте с воспитателем
Дети от 6 месяцев до 9 месяцев
Действия с игрушками:
Ребенок складывает кубики друг на друга
Развитие речи:
Ребенок повторяет различные сочетания гласных и согласных (ба-ба, да-да, ма-ма и т.д.)
Развитие моторики:
Ребенок сидит без опоры с возраста:
Ребенок ползает/двигается вперед с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок быстрее успокаивается, когда его держит знакомый воспитатель
Дети от 9 месяцев до 1 года
Действия с игрушками:
Ребенок осознанно играет с игрушками: толкает машинки, укладывает куклу в кровать, кормит куклу
Развитие речи:
Ребенок повторяет различные сочетания гласных и согласных (ба-ба, да-да, ма-ма и т.д.) и кроме того умеет произносить несколько отдельных слов
Развитие моторики:
Ребенок ходит, не опираясь о предметы мебели, с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок быстрее успокаивается, когда его держит знакомый воспитатель
Дети от 1 года до 3 лет
Действия с игрушками:
Ребенок играет с другими детьми в ролевые игры с игрушками
Ребенок корчит гримасы, изображает людей или животных с определенными чертами
Ребенок объединяется с другими детьми во время командных игр (игры с мячом, карточные игры и т.д.)
Развитие речи:
Ребенок говорит предложениями
Ребенок понимает предлоги: "на, под, за"
Ребенок использует предлоги: "на, под, за"
Развитие моторики:
Ребенок ходит самостоятельно с возраста:
Ребенок поднимается и спускается с лестницы с помощью, с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок плачет/следует за знакомым воспитателем, когда воспитатель выходит из комнаты
Ребенок активно ищет знакомого воспитателя, когда он/ она расстроен или поранился
Ребенок ищет физического контакта со всеми взрослыми, которые входят в палату
Контакт с другими детьми:
Ребенок проявляет интерес к другим детям, глядя или улыбаясь при виде их действий
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный

0-ден 5 жасқа дейінгі баланың дамуындағы психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп
Жасы 0-ден 2 айға дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекеттесуі:
Бала көз алдында қозғалатын сылдырмақты/ойыншықты байқайды
Ересектермен байланыс:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала күлімдейді
Жасы 2-ден 6 айға дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекет жасауы:
Бала сылдырмақты ұстайды
Бала сылдырмақпен ойнайды: оны аузына салады, сылдырлатады, бір қолынан екінші қолына ауыстырады
Тілінің дамуы:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала бір дыбыстарды айтады
Моторикасының дамуы:
Бала арқасынан етбетінен аунайды
Ересектермен байланыс:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала күлімдейді
Жасы 6-дан 9 айға дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекет жасауы:
Бала кубиктерді қалайды
Тілінің дамуы:
Бала дауысты және дауыссыз дыбыстардың түрлі тіркестерін қайталайды (ба-ба, да-да, ма-ма)
Моторикасының дамуы:
Бала сүйеусіз отырады:
Бала алдыға қарай еңбектейді (жылжиды):
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиешіні көтергенде тез тынышталады
Жасы 9 айдан 1 жасқа дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекет жасауы:
Бала ойыншықпен саналы түрде ойнайды: машинаны итереді, қуыршақты керуетке салады, құыршақты тамақтандырады және т.б.
Тілінің дамуы:
Бала дауысты және дауыссыз дыбыстардың түрлі тіркестерін қайталайды (ба-ба, да-да, ма-ма), сонымен қатар бірнеше бөлек сөздерді айта алады
Моторикасының дамуы:
Бала сүйеінбей, өздігінен жүреді:
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиешіні көтергенде тез тынышталады
1-ден 3 жасқа дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекет жасау:
Бала басқа балалармен рөлдік ойындар ойнайды
Бала бет-аузын қисайтады, адамдарды немесе жануарларды бейнелейді
Топтық ойындарда бала басқа балалармен бірігеді (доппен ойын, карта ойыны)
Тілінің дамуы:
Бала сөйлемдер ауқылы сөйлейді
Моторикасының дамуы:
Бала өздігінен жүреді:
Бала басқалардың көмегімен баспалдақтан түсіп, шығады
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші бөлмеден шыққанда жылайды (артынан) ереді
Бала көңілсіз болғанда немесе жараланғанда таныс тәрбиешісін іздейді
Палатаға кіретін барлық ересектермен байланысқысы келеді
Басқа балалармен байланыс:
Бала басқа балаларға қарайды немесе күлімдейді
Іс-әрекеттерінің жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Белсенді
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоционалды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы

Дети от 3 до 5лет
Развитие речи:
Ребенок говорит в прошедшем времени
Ребенок пишет свое имя
Ребенок читает простые слова
Развитие моторики
Ребенок самостоятельно ходит, поднимается и спускается с лестницы с возраста:
Ребенок катается на велосипеде без помощи с возраста
Контакты со взрослыми:
Ребенок плачет/следует за знакомым воспитателем, когда воспитатель выходит из комнаты
Ребенок активно ищет знакомого воспитателя, когда он/она расстроен или поранился
Ребенок ищет физического контакта со всеми взрослыми, которые входят в палату
Ребенок выражает воспитателю свои эмоции словами
Контакт с другими детьми:
Ребенок активно участвует в играх детей
Ребенку нравится играть с детьми
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный
Подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и печать специалиста, заполнявшего отчет, на каждой странице.
Дата заполнения
Приложение 12 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение 13
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей,
и доступа к информации о них
форма
Угловой штамп
Отчет о психологических и социальных особенностях развития ребенка в возрасте от 6 лет и старше
Описание умственного и физического развития
Физическое:
Моторика
координация движений
органы восприятия
Мимика
жестикуляция
Устная речь
Эмоциональное:
Выражение чувств
Развитие привязанностей
Умственное:
понимание + применение новых знаний
школьное развитие
социальное, в группах – со взрослыми – с детьми/доверие
доверие к чужим
особенности ребенка
способности
неразвитые стороны
возрастное развитие (соответствует ли своему возрасту)
Контакт с другими детьми:
Проявляет интерес к другим детям
Нравится играть с детьми
Активно участвует в играх детей
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный
Подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и печать специалиста, заполнявшего отчет, на каждой странице.
Дата заполнения
Приложение 13 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение № 1
к Положению о гостевой семье
Форма
ДОГОВОР
о передаче ребенка (детей) в гостевую семью
№__________
"__" _______ 20_____ года
Орган, осуществляющий функции государства по опеке и попечительству
(далее – орган) на основании ст.137-2 Кодекса РК "О браке (супружестве) и семье",
в лице __________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководитель организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без
попечения родителей (далее – организация), в лице ____________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
и лица, желающие принять ребенка в гостевую семью __________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
полностью, номер удостоверения личности, когда и кем выдан, индивидуальный
идентификационный номер (далее – индивидуальный идентификационный номер)
заключили настоящий Договор о нижеследующем:

3-тен 5 жасқа дейінгі балалар
Тілінің дамуы:
Бала өткен шақта сөйлейді
Бала өз атын жазады
Бала жай сөздерді оқиды
Даму моторикасы:
Қай жастан бастап бала баспалдақтан өздігінен түсіп, шығады
Қай жастан бастап бала көмексіз велосипед тебеді
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші бөлмеден шыққанда жылайды, (артынан) ереді
Бала көңілсіз болғанда немесе жараланғанда таныс тәрбиешісін іздейді
Палатаға кіретін барлық ересектермен байланысқысы келеді
Бала тәрбиешіге өз эмоциясын сөздермен жеткізеді
Басқа балалармен байланыс:
Бала балалармен ойнауға белсенді қатысады
Балаға басқа балалармен ойнағанды ұнатады
Іс-әрекеттерінің жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоционалды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы
Әр бетте есепті толтырған маманның қолы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және мөрі.
Толтыру күні
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
12-қосымша
Жетім балаларды, ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған және
асырап алуға жататын
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына
13-қосымша
нысан
Бұрыштама мөртабан
6 жас және одан да асқан баланың дамуындағы психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп
Ақыл-ой және дене дамуын сипаттау
Дене:
Моторика
Қимылды үйлестіру
Түйсік органдары
Мимика
Ымдау
Ауызша тіл
Эмоционалды:
Сезім білдіру
Үйірлік дамуы
Ақыл-ой:
түсіну + жаңа білімді пайдалану
мектептік даму
әлеуметтік, топтарда – ересектермен – балалармен (сенім)
бейтаныс адамдарға сенім
баланың ерекшеліктері
ерекшеліктер
дамымаған жақтары
жастық дамуы (өз жасына сәйкес келеді ме)
Басқа балалармен байланыс:
Басқа балаларға қызығушылық танытады
Балалармен ойнағанды ұнатады
Балалардың ойнына белсенді қатысады
Жұмысының жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Белсенді
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоционалды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы
Әр бетте есепті толтырған маманның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және мөрі.
Толтыру күні
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
13-қосымша
Бала қонақтайтын
отбасы туралы ережеге
№ 1 қосымша
нысан
Баланы қонақтайтын отбасына беру туралы ШАРТ
№__________
20 ____ жылғы "__"________
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" ҚР Кодексінің 137-2-бабының негізінде қорғаншылық және қамқоршылық функциясын жүзеге асыратын органның (бұдан әрі - орган) атынан __________________________________
(уәкілетті лауазымды тұлғаның аты-жөні (бар болса), жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ұйым) басшысы атынан _________________, бала
қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адам атынан
__________________________________________________________________
(аты-жөні толығымен (бар болса), жеке куәлік нөмірі, қашан және кім берген, жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – жеке сәйкестендіру нөмірі) төмендегілер туралы Шарт жасасты:

1. Предмет договора
Орган передает из организации на воспитание в гостевую семью ребенка
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка, дата рождения,
№ свидетельства о рождении, индивидуальный идентификационный номер).
2. Права и обязанности органа по опеке и попечительству
1. Осуществлять контроль по воспитанию и содержанию, условиями жизни ребенка
(детей), переданного в гостевую семью;
2. Оказывать методическую помощь по психолого-педагогическому сопровождению семьи;
3. В случае возникновения непосредственной угрозы жизни или здоровью ребенка
орган опеки и попечительства принимать меры по незамедлительному изъятию
ребенка из гостевой семьи.
3. Права и обязанности организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
1. Предоставлять гостевой семье сведения о ребенке согласно перечню
установленному Положением о гостевой семье;
2. Оказывать гостевой семье услуги по социальному, медицинскому,
психолого-педагогическому сопровождению;
3. Посещать гостевую семью, с целью проверки условий проживания и воспитания ребенка.
4. Права и обязанности гостевой семьи
1. Гостевая семья не вправе:
1) осуществлять вывоз ребенка за пределы территории Республики Казахстан;
2) оставлять ребенка под надзором третьих лиц (физических и (или) юридических
лиц), кроме случаев помещения ребенка в медицинскую организацию для оказания
медицинской помощи или доставления в органы внутренних дел;
3) нарушать условия договора о передаче ребенка в гостевую семью.
2. Лицо, принявшее ребенка в гостевую семью обязано:
1) нести ответственность за жизнь и здоровье ребенка (детей) в период его
пребывания в гостевой семье;
2) соблюдать права ребенка (детей), принятого на воспитание в гостевую семью;
3) регулярно на протяжении срока договора поддерживать связь с администрацией организации;
4) своевременно сообщать законным представителям о фактах, влекущих изменение
условий договора (выезд, перемена места жительства и др.);
5) по окончанию указанных в договоре сроков пребывания ребенка в гостевой семье
обеспечить своевременный возврат ребенка (детей) в организацию по акту о принятии
ребенка (детей);
6) в течение двадцати четырех часов информирует органы и организацию, в которой
находится ребенок (дети) о возникновении ситуации, угрожающей жизни и (или)
здоровью ребенка (детей), его заболевании, получении им травмы, помещении его
в медицинскую организацию или в органы внутренних дел;

1. Шарттың мәні
Орган ұйымынан ___________________________________________________ (баланың аты-жөні (бар болса), туған жылы, туу туралы куәліктің №, жеке сәйкестендіру нөмірі)
баланы бала қонақтайтын отбасына тәрбиелеуге береді.
2. Қорғаншылық және қамқоршылық органының құқықтары мен міндеттері
1. Бала қонақтайтын отбасына берілген баланың (балалардың) өмір сүру жағдайын, күтімі мен тәрбиесін бақылауды іске асыру;
2. Отбасына психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету бойынша әдістемелік көмек көрсету;
3. Егер баланың (балалардың) өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп-қатер туындаған жағдайда қорғаншылық және қамқоршылық органы баланы қонақтайтын отбасынан дереу қайтарып алу бойынша шара қабылдайды.
3. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың құқықтары мен міндеттері
1. Бала қонақтайтын отбасы туралы ережеде белгіленген тізбеге сәйкес бала туралы мәліметті бала қонақтайтын отбасына беру;
2. Бала қонақтайтын отбасына әлеуметтік, медициналық, психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету бойынша қызмет көрсету;
3. Баланың тәрбиелену және өмір-сүру жағдайын тексеру мақсатында бала қонақтайтын отбасына бару.
4. Бала қонақтайтын отбасының құқықтары мен міндеттері
1. Бала қонақтайтын отбасының:
1) баланы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге әкетуге;
2) баланы (балаларды) медициналық көмек көрсету үшін медициналық ұйымға немесе ішкі істер органдарына орналастыру жағдайларын не қосымша білім беру ұйымдарына бару кезеңін қоспағанда, баланы (балаларды) үшінші тұлғалардың (жеке және (немесе) заңды тұлғалардың) қадағалауына қалдыруға;
3) баланы қонақтайтын отбасына беру туралы шарттың өзге де талаптарын бұзуға құқығы жоқ.
2. Бала қонақтайтын отбасына баланы қабылдаған адам:
1) бала қонақтайтын отбасында болған кезеңде оның (балалардың) өмірі мен денсаулығы үшін жауапты болуға;
2) бала қонақтайтын отбасына тәрбиелеуге қабылданған баланың (балалардың) құқықтарын сақтауға;
3) шарттың мерзімі ішінде ұйымның әкімшілігімен үнемі байланыс жасап тұруға;
4) заңды өкілдерге шарт талаптарының өзгеруіне әкеп соғатын фактілер туралы уақтылы хабарлауға (кету, тұрғылықты жерін ауыстыру және т. б.);
5) баланың бала қонақтайтын отбасында болу шартында көрсетілген мерзімдері аяқталғаннан кейін баланы (балаларды) қабылдау туралы акт бойынша баланы (балаларды) ұйымға уақтылы қайтаруды қамтамасыз етуге міндетті;
6) жиырма төрт сағат ішінде органдар мен бала (балалар) тұрған ұйымға баланың (балалардың) өміріне және (немесе) денсаулығына қауіп төндіретін жағдайдың туындағаны, оның науқастанғаны, жарақат алғаны, оның медициналық ұйымға немесе ішкі істер органдарына орналастырғаны туралы хабарлайды;

7) создавать условия для воспитания и содержания ребенка (детей), в период
нахождения в гостевой семье, организует досуг и обучение полезным навыкам;
8) обеспечивать своевременный возврат ребенка (детей) в организацию,
в соответствии со сроками, установленными договором;
5. Сроки действия договора
1. Настоящий договор заключен сроком на ____ месяцев, на период следующих
каникул, выходных и праздничных дней
_____________________________________________________________________
(указать даты) вступает в силу с момента подписания.
6. Досрочное расторжение договора о передаче детей-сирот, детей,
оставшихся без попечения родителей, в гостевую семью возможно:
1) по инициативе лиц, принявших ребенка в гостевую семью, при наличии
уважительных причин (болезнь, изменение семейного или материального положения,
отсутствие взаимопонимания с ребенком, конфликтных отношений между детьми
и другие обстоятельства);
2) по инициативе органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству
при возникновении неблагоприятных условий для содержания и воспитания ребенка;
3) в случаях передачи ребенка под опеку или попечительство в приемную семью,
патронат или усыновления ребенка.
7. Споры, возникающие между сторонами в процессе исполнения настоящего договора,
рассматриваются сторонами в месячный срок после их возникновения в целях
выработки согласованного решения, а при отсутствии соглашения разрешаются судом.
Сторона 1
Орган
___________________________
подпись
Место печати
"__" ______________ 20_ года
Сторона 2
Гостевая семья:
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________
Адрес места жительства
подпись
"__" ______________ 20_ года
Сторона 3
Организация для детей-сирот
и детей, оставшихся без
попечения родителей
_________________________
__________________ подпись
"___" __________ 20___ года
Место печати
Приложение 14 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение 2
к Положению о гостевой семье
Форма
"Утверждаю"
Руководитель _____________
(наименование органа)
_________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"__" ___________ 20___ года
дата, подпись, место печати
__________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"__" ___________ 20___ года
дата, подпись, место печати
Проживающий (ая) по адресу,
телефон
Заявление
Я, __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), года рождения
прошу выдать заключение о возможности приема в гостевую семью
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка (детей)).
Против проведения обследования жилищно-бытовых условий не возражаю.
Согласен(а) на использования сведений, составляющих охраняемую Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" тайну, содержащихся
в информационных системах.
"___" ____________ 20__ года
подпись лица
Приложение 15 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение № 3
к Положению о гостевой семье
Форма
"Утверждаю"
Руководитель _____________
(наименование органа)
_________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"__" __________ 20___ года
дата, подпись, место печати
АКТ
обследования жилищно-бытовых условий лиц, желающих принять ребенка (детей) в гостевую семью
Дата проведения обследования __________________________________________
Обследование проведено _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, проводившего
обследование _________________________________________________________
Адрес и телефон органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству:
______________________________________________________________________

7) бала қонақтайтын отбасында болған кезеңде баланы (балаларды) тәрбиелеу және күтіп-бағу үшін жағдайлар жасауға міндетті, бос уақытын және пайдалы дағдыларға оқытуды ұйымдастырады;
8) шартта белгіленген мерзімдерге сәйкес баланы (балаларды) ұйымға уақтылы қайтаруды қамтамасыз етуге міндетті;
5. Шарттың қолданылу мерзімі
1. Осы шарт _________ айға, келесі каникул, демалыс және мереке күндері кезеңіне жасалады ____________________________________________________ (күндері көрсетіледі) және қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
2. Бала қонақтайтын отбасына жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды беру туралы шарт:
1) баланы қонақтайтын отбасына қабылдаған адамдардың бастамасы бойынша дәлелді себептер болған кезде (науқастануы, отбасылық немесе материалдық жағдайының өзгеруі, баламен өзара түсіністіктің болмауы, балалар арасындағы дау-жанжалдар және басқалар);
2) баланы күтіп – бағу, тәрбиелеу немесе қамқоршылық үшін қолайсыз жағдайлар туындаған кезде қорғаншылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның бастамасы бойынша;
3) бала қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, қабылдап алған отбасына, патронатқа берілген немесе баланы асырап алған беру жағдайларда мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
3. Осы шартты орындау процесінде тараптар арасында туындаған дауларды өзара келісілген шешімге келу мақсатында тараптар туындағаннан кейін бір ай мерзімде қарайды, келісім болмаған жағдайда сот арқылы шешіледі.
1-тарап
Органы
_______________________________
мөрдің орны
20_ жылғы "___" ___________________.
2-тарап
Бала қонақтайтын отбасы:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_____________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы
_________________________________
__________________ қолы
20_жылғы "___" _________________.
3-тарап
Жетім балалар мен ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған балаларға
арналған ұйым
___________________________
20_ жылғы "___" ____________.
мөрдің орны
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
14-қосымша
Бала қонақтайтын
отбасы туралы ережеге
№ 2 қосымша
Нысан
"Бекітемін"
__________________ басшысы
(органның атауы)
__________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болғанда)
__________________________
20___ жылғы "__"
__________________________
күні, қолы, мөрдің орны"
__________________________
__________________________
__________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) және жеке
сәйкестендіру нөмірі)
Өтініш
Мен, _________________________________________________________________
______________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса), жылы туған). ___________________________________________________
(баланың (балалардың) (тегі, аты, әкесінің аты бар болса)
_____________________________________________________________________
бала қонақтайтын отбасына қабылдау мүмкіндігі туралы қорытынды беруді сұраймын.
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайымды тексеріп-қарауға қарсы емеспін.
Ақпараттық жүйелердегі "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20 __ жылғы "___" ____________
тұлғаның қолы
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
15-қосымша
Бала қонақтайтын
отбасы туралы ережеге
№ 3 қосымша
Нысан
"Бекітемін"
________________басшысы
(органның атауы)
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болғанда)
20___ жылғы "__"________
________________________
күні, қолы, мөрдің орны
Баланы (балаларды) бала қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген азаматтардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеріп-қарау АКТІСІ
Тексеріп-қарау жүргізілген күні __________________________________________
Тексеріп-қарауды жүргізген
_____________________________________________________________________
(тексеріп-қарауды жүргізген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
_____________________________________________________________________
Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын
органның мекенжайы және телефоны:
_____________________________________________________________________

1. Проводилось обследование условий жизни
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения) ___________________
Документ, удостоверяющий личность _____________________________________
Место жительства (по месту регистрации) _________________________________
Место фактического проживания _________________________________________
Образование __________________________________________________________
Место работы _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения) (супруга (-и)) _______
Документ, удостоверяющий личность (супруга (-и)) _________________________
Место жительства (по месту регистрации) (супруга (-и)) _____________________
Место фактического проживания (супруга (-и)) _____________________________
Образование (супруга (-и)) ______________________________________________
Место работы (супруга (-и)) _____________________________________________
2. Общая характеристика жилищно-бытовых условий
Документ, подтверждающий право пользования жилищем
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) собственника жилья ______________
_____________________________________________________________________
Общая площадь ___________ (квадратный метр) жилая площадь _____________
(квадратный метр)
Количество жилых комнат __________ прописаны _______________ (постоянно,
временно)
Благоустроенность жилья ______________________________________________
(благоустроенное, неблагоустроенное, с частичными удобствами)
Санитарно-гигиеническое состояние _____________________________________
(хорошее, удовлетворительное, неудовлетворительное)
Дополнительные сведения о жилье (наличие отдельного спального места для ребенка,
подготовки уроков, отдыха, наличие мебели) ______________________________
3. Другие члены семьи, проживающие совместно:
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Место работы, должность или место учебы
Родственное отношение
примечание
4. Сведения о доходах семьи: общая сумма ____, в том числе заработная плата,
другие доходы ___________________(расписать).
5. Характеристика гостевой семьи (межличностные взаимоотношения в семье, личные
качества, интересы, опыт общения с детьми, готовность всех членов семьи к приему
детей) ________________________________________________________________
6. Мотивы создания гостевой семьи _______________________________________
7. Заключение (наличие условий для передачи детей в гостевую семью)
______________________________________________________________________
(подпись) (инициалы, фамилия)
_______________ (дата)
Ознакомлены:
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата, подпись кандидатов в гостевую семью)
Приложение 16 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение № 4
к Положению о гостевой семье
Форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о возможности (невозможности) приема ребенка (детей) в гостевую семью
Фамилия, имя. отчество (при его наличии), год рождения __________________
Фамилия, имя. отчество (при его наличии), год рождения __________________
Адрес проживания: __________________________________________________
Характеристика семьи: _______________________________________________
Образование и профессиональная деятельность: __________________________
Характеристика состояние здоровья: ____________________________________
Мотивы для приема ребенка на воспитание в семью: ______________________
Пожелания по кандидатуре ребенка ____________________________________
Заключение
___________________________________________________________________
должность, фамилия, имя. отчество (при его наличии), дата, подпись,
место печати
Приложение 17 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение 1
к Правилам учета лиц,
являющихся гражданами
Республики Казахстан,
постоянно проживающих
на территории
Республики Казахстан,
желающих усыновить
детей-сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Постановка на учет лиц, желающих усыновить детей"
1
Наименование услугодателя
Управления образования городов республиканского значения и столицы, отделы образования районов, городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) и абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о готовности заключения возможности (невозможности) быть кандидатом(ами) в усыновители по форме согласно приложению, к настоящим требованиям к оказанию государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 требований к оказанию государственной услуги.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1. Тұрмыс жағдайына тексеру жүргізілді
(тегі, аты, әкесінің аты, (бар болса) туған күні) _____________________________
Жеке куәлік құжаты ___________________________________________________
Мекенжайы (тіркелген жері бойынша) ____________________________________
Нақты тұрғылықты жері ________________________________________________
Білімі ________________________________________________________________
Жұмыс орны
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
Зайыбының жеке куәлік құжаты __________________________________________
Зайыбының мекенжайы (тіркелген жері бойынша) __________________________
Зайыбының нақты тұрғылықты жері ______________________________________
Зайыбының білімі _____________________________________________________
Зайыбының жұмыс орны _______________________________________________
2. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларының сипаттамасы
Үй-жайды пайдалану құқығын растайтын құжат
_____________________________________________________________________
Тұрғын үй меншік иесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) __________________
Жалпы ауданы _____(шаршы метр) тұрғылықты ауданы______(шаршы метр)
Тұрғын бөлмелердің саны ______________________________________________
Тіркелгендер _________________________________________________________
(тұрақты, уақытша)
Тұрғын үйдің жайлылығы ______________________________________________
(абаттандырылған, абаттандырылмаған, ішінара жайлы)
Санитариялық-гигиеналық жай-күйі _____________________________________
(жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
Тұрғын-үй туралы қосымша мәліметтер (балаға арналған жеке жатын орынның,
сабақ дайындауға, демалуға арналған орынның, жиһаздардың бар болуы)
_____________________________________________________________________
3. Отбасының бірге тұратын басқа мүшелері:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Жұмыс орны, лауазымы немесе оқу орны
Туыстық қатынастары
Ескертпе
4. Отбасының табысы туралы мәлімет: жалпы сома ________________,
оның ішінде жалақы, басқа да табыстар ______________________________ (жазу).
5. Бала қонақтайтын отбасына қабылдаудың сипаттамасы (отбасындағы жеке
тұлғалық қарым-қатынасы, жәке тұлғалық қарым-қатынасы, қызығушылығы,
балалармен қарым-қатынас тәжірибесі, барлық отбасы мүшелерінің балаларды
қабылдауға дайындығы) ____________________________________
6. Баланы (балаларды) бала қонақтайтын отбасына қабылдау себебі:
_____________________________________________________________________
7. Қорытынды (баланы (балаларды) бала қонақтайтын отбасына беру үшін
жағдайдың бар болуы) _________________________________________________
(қолы) (аты-жөні, тегі)
_______________
(күні)
Таныстым: ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), күні, қонақтайтын отбасы кандидатуралардың қолы)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
16-қосымша
Бала қонақтайтын
отбасы туралы ережеге
№ 4 қосымша
нысан
Баланы (балаларды) бала қонақтайтын отбасына қабылдаудың мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы ҚОРЫТЫНДЫ
Т.А.Ә., (бар болса), туған күні _____________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса), туған күні _____________________________________________
Мекенжайы: __________________________________________________________
Отбасының сипаттамасы: _______________________________________________
Білімі және кәсіптік қызметі _____________________________________________
Денсаулық жай-күйінің сипаттамасы ______________________________________
Отбасында тәрбиелену үшін баланың қабылдану себебі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Баланың кандидатурасы бойынша тілектері
_____________________________________________________________________
Қорытынды
_____________________________________________________________________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), күні, қолы, мөр орны
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
17-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтары болып табылатын,
Қазақстан Республикасының
аумағында тұрақты тұратын,
жетім балаларды, ата-
аналарының қамқорлығынсыз
қалған балаларды асырап алуға
тілек білдірген адамдарды
есепке алу қағидаларына
1-қосымша
"Бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке қою" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары, аудандардағы және облыстық маңызы бар қалалардағы білім бөлімдері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) және ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні
4
Қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарына қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала асырап алуға үміткер(лер) болу мүмкіндігі (мүмкін еместігі) қорытындысының дайындығы туралы хабарлама не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарының 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі және сақталады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнімен жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1) заявление о постановке на учет лиц, желающих усыновить детей в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя или удостоверенное одноразовым паролем, при регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) электронная копия письменного согласия близких родственников на усыновление ребенка;
3) электронная копия справки о размере совокупного дохода (справка о заработной плате с места работы, о доходах от занятия предпринимательской деятельностью и иных доходах услугополучателя и супруга (-и), если состоит в браке);
4) электронная копия справки о состоянии здоровья услугополучателя и супруга (-и), если состоит в браке, подтверждающие отсутствие заболеваний в соответствии с перечнем, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 692 "Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат" (далее – приказ № 692) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12127), а также справки об отсутствии сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах в соответствии с формой, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665) (далее – приказ № ҚР ДСМ-49/2020);
5) электронная копия документа, подтверждающего право пользования жилищем услугополучателя и (или) супруга(-и) (в случае отсутствия права собственности на жилье);
6) электронная копия сертификата о прохождении психологической подготовки лиц, желающих принять на воспитание в семью детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) несовершеннолетие услугополучателя;
2) признание услугополучателя судом недееспособным или ограниченно дееспособным;
3) признание судом одного из супругов недееспособным или ограниченно дееспособным;
4) лишение услугополучателя судом родительских прав или ограничение судом в родительских правах;

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы берген абоненттік нөмірі порталдың есептік жазбасына тіркелген және қосылған кезде бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке қою туралы өтініш;
2) жақын туыстарының бала асырап алуға жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі;
3) жиынтық табыстың мөлшері туралы анықтаманың электрондық көшірмесі (жұмыс орнынан еңбекақысы туралы, Кәсіпкерлік қызметпен айналысудан түскен табыстары және некеде тұрған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мен жұбайының (зайыбының) өзге де табыстары туралы анықтама);
4) көрсетілетін қызметті алушының және егер некеде тұрса жұбайының (зайыбының) "Адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуы мүмкін болмайтын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 692 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12127 болып тіркелген) бекітілген тізбеге сәйкес ауруының жоқтығын растайтын денсаулық жағдайы туралы анықтаманың, сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген нысанға сәйкес наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтің жоқтығы туралы анықтаманың электрондық көшірмесі;
5) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) жұбайының (зайыбының) тұрғын үйін пайдалану құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (тұрғын үйге меншік құқығы болмаған жағдайда);
6) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың психологиялық дайындықтан өткені туралы сертификаттың (жақын туыстарын қоспағанда) электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының кәмелет жасқа толмауы;
2) көрсетілетін қызметті алушыны соттың әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп тануы;
3) соттың ерлі-зайыптылардың біреуін әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп тануы;
4) соттың көрсетілетін қызметті алушыны ата-ана құқықтарынан айыруы немесе ата-ана құқықтарынан шектеуі;

5) отстранение услугополучателя от обязанностей опекуна или попечителя за ненадлежащее выполнение возложенных на него законом Республики Казахстан обязанностей;
6) решение суда об отмене усыновления по вине бывших усыновителей;
7) наличие у услугополучателя заболеваний, препятствующих осуществлению родительских прав;
8) отсутствие у услугополучателя постоянного места жительства;
9) нетрадиционная сексуальная ориентация у услугополучателя;
10) наличие непогашенной или неснятой судимости за совершение умышленного преступления на момент установления опеки (попечительства), а также лиц, указанных в подпункте 15) настоящего пункта;
11) отсутствие гражданства у услугополучателя;
12) обращение лица мужского пола, не состоящего в зарегистрированном браке (супружестве), за исключением случаев фактического воспитания ребенка не менее трех лет в связи со смертью матери или лишением ее родительских прав;
13) отсутствие у услугополучателя на момент усыновления дохода, обеспечивающего усыновляемому ребенку прожиточный минимум, установленный законодательством Республики Казахстан;
14) состояние услугополучателя на учете в наркологическом или психоневрологическом диспансерах;
15) наличие имеющейся или имевшейся судимости, подвергающийся или подвергавшийся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан) за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми;
16) услугополучатели, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан не прошедшие психологическую подготовку в порядке, установленном пунктом 4 статьи 91 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (за исключением близких родственников ребенка);
17) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
18) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.

5) көрсетілетін қызметті алушыны Қазақстан Республикасының заңдарында жүктелген міндеттерді тиісінше орындамағаны үшін қорғаншы немесе қамқоршы міндеттерінен шеттету;
6) соттың бала асырап алушылардың кінәсінен бала асырап алудың күшін жоюы;
7) көрсетілетін қызметті алушының ата-ана құқықтарын жүзеге асыруға кедергі келтіретін ауруының болуы;
8) көрсетілетін қызметті алушының тұрақты тұрғылықты жерінің болмауы;
9) көрсетілетін қызметті алушының дәстүрлі емес жыныстық бағдарды ұстануы;
10) қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеу кезінде қасақана қылмыс жасағаны үшін жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығының болуы, сондай-ақ осы тармақтың 15) тармақшасында аталған адамдар;
11) көрсетілетін қызметті алушының азаматтығының болмауы;
12) анасының қайтыс болуына немесе оның ата-ана құқықтарынан айырылуына байланысты баланың кемінде үш жыл іс жүзінде тәрбиелену жағдайларын қоспағанда, тіркелген некеде тұрмаған (ерлі-зайыпты болмаған) ер жынысты адамның өтініші;
13) көрсетілетін қызметті алушының баланы асырап алған кезде асырап алынған баланы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейімен қамтамасыз ететін табысының болмауы;
14) көрсетілетін қызметті алушының наркологиялық немесе психоневрологиялық диспансерлерде есепте тұруы;
15) адам өлтіру, денсаулыққа қасақана зиян келтіру, халық денсаулығына және имандылыққа, жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтары, экстремистік немесе террористік қылмыстары, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған (Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары негізінде өздеріне қатысты қылмыстық қудалау тоқтатылған адамдарды қоспағанда);
16) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 91-бабының 4-тармағында белгіленген тәртіппен психологиялық даярлықтан өтпеген (баланың жақын туыстарын қоспағанда) көрсетілетін қызметті алушылар;
17) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау; 18) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.

Информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги услугополучатель получает посредством Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 18 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение 2
к Правилам учета
являющихся
Республики Казахстан,
постоянно проживающих
на территории
Республики Казахстан,
желающих усыновить
детей-сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей
Форма
АКТ
обследования жилищно-бытовых условий граждан,
желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
1. Общая характеристика граждан
Фамилия __________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________
дата рождения _____________________________________________________
гражданство _______________________________________________________
образование _______________________________________________________
место работы _________, должность ___________________________________
адрес проживания __________________________________________________
в браке __________________ с ________________________________________
(состоит, не состоит) (дата регистрации брака)
предыдущие браки ___________ с ______ по ____________________________
(да, нет)
фамилия ___________________________________________________________
имя _______________________________________________________________
отчество (при его наличии) ___________________________________________
дата рождения ______________________________________________________
гражданство ________________________________________________________
образование ________________________________________________________
место работы ___________, должность _________________________________
адрес проживания ___________________________________________________
в браке ____________ с ______________________________________________
(состоит, не состоит) (дата регистрации брака)
предыдущие браки ___________ с ______ по ____________________________
(да, нет)
дети _______________________________________________________________
(имеют, не имеют)
фамилия ___________________________________________________________
имя _______________________________________________________________
отчество (при его наличии) ___________________________________________
дата рождения ______________________________________________________
правоотношения (с обоими супругами указать отдельно)
___________________________________________________________________
проживают совместно
_______________________________________________ (да, нет)

Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады: 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторландырылған субъектілер үшін қолжетімді.
Субъект мобильді қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өтеді, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
18-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтары болып табылатын,
Қазақстан Республикасының
аумағында тұрақты тұратын,
жетім балаларды, ата-
аналарының қамқорлығынсыз
қалған балаларды асырап алуға
тілек білдірген адамдарды
есепке алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген азаматтардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеріп-қарау АКТІСІ
1. Азаматтардың жалпы мінездемесі
Тегі ______________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда) ___________________________________
туған күні _________________________________________________________
азаматтығы ________________________________________________________
білімі _____________________________________________________________
жұмыс орны __________, лауазымы ___________________________________
тұратын мекен-жайы ________________________________________________
некеде _____________ бастап ________________________________________
(тұрады, тұрмайды) (неке тіркелген күн)
бұдан бұрынғы некелері _____ бастап ____ дейін (иә, жоқ)
тегі _______________________________________________________________
аты _______________________________________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда) ____________________________________
туған күні __________________________________________________________
азаматтығы ________________________________________________________
білімі _____________________________________________________________
жұмыс орны ____________, лауазымы _________________________________
тұратын мекен-жайы ________________________________________________
некеде _____________ бастап ________________________________________
(тұрады, тұрмайды) (неке тіркелген күн)
бұдан бұрынғы некелері ____ бастап ______ дейін (иә, жоқ)
балалары __________________________________________________________
(бар, жоқ)
тегі _______________________________________________________________
аты _______________________________________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда) ____________________________________
туған күні _________________________________________________________
құқықтық қатынастары (күйеуімен және әйелімен бөлек-бөлек)
__________________________________________________________________
бірге тұрады _______________________________________________________
(иә, жоқ)

2. Характеристика жилищно-бытовых условий
общая площадь ____ (кв. м), жилая площадь ____ (кв. м)
количество жилых комнат ____________________________________________
прописаны _________________________________________________________
(постоянно, временно)
проживают ________________________________________________________,
(постоянно, временно)
в том числе на правах ________________________________________________
(собственника, нанимателя, поднанимателя)
принадлежность дома, квартиры ______________________________________
(государственный, частный)
благоустроенность жилья ____________________________________________
(благоустроенное, неблагоустроенное, с частичными удобствами)
санитарно-гигиеническое состояние ___________________________________
(хорошее, удовлетворительное, неудовлетворительное)
дополнительные сведения о жилье _____________________________________
3. Характеристика членов семьи и граждан, проживающих совместно члены семьи,
проживающие совместно:
фамилия __________________________________________________________
имя _______________________________________________________________
отчество (при его наличии) ___________________________________________
дата рождения _____________________________________________________
гражданство _______________________________________________________
место работы/учебы __, должность/специальность ___, годовой доход _____
родственные отношения _____________________________________________
граждане, проживающие совместно:
фамилия __________________________________________________________
имя _______________________________________________________________
отчество (при его наличии) ___________________________________________
дата рождения _____________________________________________________
гражданство _______________________________________________________
место работы/учебы ___, должность/специальность ___, годовой доход _____
правоотношения ____________________________________________________
(проживают на правах нанимателя, поднанимателя, иное (указать)
4. Биографические данные
семейная обстановка в детстве и юности ________________________________
отношения с родителями _____________________________________________
отношения братьями, сестрами, другими родственниками _________________
5. Внутрисемейные взаимоотношения
характеристика супружеской жизни в прошлом
___________________________________________________________________
обстановка в семье в настоящее время __________________________________
личностные качества усыновителей ____________________________________
интересы, занятия в свободное время __________________________________
мировоззрение _____________________________________________________
отношение к религии ________________________________________________
отношение к воспитанию детей _______________________________________
имеется ли опыт общения с детьми ____________________________________
отношение близких родственников к усыновлению ______________________

2. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларының сипаттамасы жалпы ауданы _______
(шаршы метр), тұрғылықты ауданы _____________ (шаршы метр)
тұрғын бөлмелердің саны ____________________________________________
тіркелгендер _______________________________________________________
(тұрақты, уақытша)
тұрады ___________________________________________________________,
(тұрақты, уақытша)
оның ішінде ______________________________________________құқығымен
(меншік иесі, жалдаушы, қосымша жалдаушы)
үйдің, пәтердің тиесілілігі ___________________________________________
(мемлекеттік, жеке)
тұрғын үйдің жайлылығы ____________________________________________
(абаттандырылған, абаттандырылмаған, ішінара жайлы)
санитариялық-гигиеналық жай-күйі ___________________________________
(жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
тұрғын үй туралы қосымша мәліметтер ________________________________
3. Отбасы мүшелерінің және бірге тұратын азаматтардың сипаттамасы отбасының бірге тұратын басқа мүшелері:
тегі _______________________________________________________________
аты _______________________________________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда) ____________________________________
туған күні __________________________________________________________
азаматтығы ________________________________________________________
жұмыс/оқу орны _____, лауазымы/мамандық _____, жылдық табысы ______
туыстық қатынастар бірге тұратын басқа азаматтар:
тегі _______________________________________________________________
аты _______________________________________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда) ____________________________________
туған күні __________________________________________________________
азаматтығы ________________________________________________________
жұмыс/оқу орны ______, лауазымы/мамандық _____, жылдық табысы _____
құқықтық қатынастар _______________________________________________
(жалдаушы, қосымша жалдаушы құқығы, басқа (көрсету)
4. Биографиялық деректер балалық шақта және жасөспірім кезеңдегі отбасы ахуалы ____________________________________________________________
ата-анасымен қарым-қатынасы _______________________________________
аға-інілерімен, апа-сіңлі-қарындастарымен, басқа туыстарымен қарым-қатынасы
__________________________________________________________________
5. Отбасы ішіндегі өзара қарым-қатынастар отбасының бұрынғы ерлі- зайыптылық өмірінің сипаттамасы ______________ отбасының қазіргі уақыттағы жағдайы __________________________________________________________
бала асырап алушылардың жеке қасиеттері ____________________________
қызығушылығы, бос уақытын өткізуі __________________________________
дүниетанымы ______________________________________________________
дінге _____________________________________________________________
бала тәрбиелеуге көзқарасы _________________________________________
балалармен қарым-қатынас тәжірибесінің бар-жоғы ____________________
жақын туыстарының бала асырап алуға көзқарасы ______________________

6. Мотивы усыновления______________________________________________
7. Выводы _________________________________________________________
(имеются ли соответствующие условия для приема в ребенка в семью)
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, проводившего
обследование
"____" ____________ 20__ года ______________________________ (подпись)
"Ознакомлены":
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись граждан
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись граждан
Приложение 19 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение 3
к Правилам учета лиц,
являющихся гражданами
Республики Казахстан,
постоянно проживающих
на территории
Республики Казахстан,
желающих усыновить
детей-сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей
Форма
________________________
(наименование органа,
осуществляющего функции
по опеке или попечительству)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о возможности (невозможности) быть кандидатом(ами) в усыновители (нужное подчеркнуть)
Фамилия __________________________________________________________
имя _______________________________________________________________
отчество (при его наличии) ___________________________________________
дата рождения ______________________________________________________
фамилия ___________________________________________________________
имя _______________________________________________________________
отчество (при его наличии) ___________________________________________
дата рождения ______________________________________________________
адрес (место жительства, индекс) ______________________________________
Характеристика семьи (состав, длительность брака (при наличии повторного брака
указать наличие детей от предыдущего брака), опыт общения с детьми,
взаимоотношения между членами семьи, наличие близких родственников и их
отношение к усыновлению, характерологические особенности граждан желающих
быть кандидатами в усыновители); при усыновлении ребенка одним из супругов
указать наличие согласия второго супруга на усыновление)
__________________________________________________________________
Образование и профессиональная деятельность _________________________
Характеристика состояния здоровья (общее состояние здоровья, отсутствие
заболеваний, препятствующих усыновлению)
__________________________________________________________________
Материальное положение (имущество, размер заработной платы, иные виды доходов)
__________________________________________________________________
Мотивы усыновления _______________________________________________
Заключение о возможности/невозможности гр. __________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя(ей) быть кандидатом(ами)
в усыновители
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
"____" ____________ 20__ года
Место печати ___________________ (подпись)
Приложение 20 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение 4
к Правилам учета лиц,
являющихся гражданами
Республики Казахстан,
постоянно проживающих
на территории
Республики Казахстан,
желающих усыновить
детей-сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей"
Форма
________________________
(управления образования
городов республиканского
значения и столицы, отделы
образования районов, городов
областного значения)
Уведомление о получении заключения о возможности (невозможности) быть кандидатом(ами) в усыновители
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный
номер услугополучателя)
______________________________________________________________________
(дата рождения услугополучателя)
Для получения заключения о возможности (невозможности) граждан быть
кандидатами в усыновители Вам необходимо обратиться в
______________________________________________________________________
(управления образования городов республиканского значения и столицы, отделы
образования районов, городов областного значения),
находящийся по адресу __________________________________________________
(управления образования городов республиканского значения и столицы, отделы
образования районов, городов областного значения).
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица:
_______________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица).
Приложение 21 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача справок по опеке
и попечительству"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача справок по опеке и попечительству"
1
Наименование услугодателя
Управления образования городов республиканского значения и столицы, отделы образования районов, городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3
Срок оказания государственной услуги
30 (тридцать) минут
4
Форма оказания
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Справка об опеке и попечительству либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 требований к оказанию государственной услуги.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Электронный запрос
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

6. Бала асырап алуға себеп
__________________________________________________________________
7. Қорытынды
__________________________________________________________________
(баланы отбасына қабылдау үшін қажетті жағдайлар бар ма)
_____ тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тексеріс жүргізген тұлғаның лауазымы
20__ жылғы "____" __________ __________________ (қолы)
"Таныстырылды":
_______________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), азаматтардың қолы
_______________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), азаматтардың қолы
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
19-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтары болып табылатын,
Қазақстан Республикасының
аумағында тұрақты тұратын,
жетім балаларды, ата-
аналарының қамқорлығынсыз
қалған балаларды асырап алуға
тілек білдірген адамдарды
есепке алу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________
(қорғаншылық немесе
қамқоршылық жөніндегі
функцияларды жүзеге асыратын
органның атауы)
Бала асырап алуға үміткер (үміткерлер) болудың мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы ҚОРЫТЫНДЫ
Тегі __________________________________________________________________
аты __________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда) _______________________________________
туған күні _____________________________________________________________
тегі __________________________________________________________________
аты __________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда) _______________________________________
туған күні _____________________________________________________________
мекен-жайы (тұратын мекен-жайы, индекс) ________________________________
Отбасының сипаттамасы (құрамы, некенің ұзақтығы (қайта некеде болған кезде бұрынғы некеден балаларының бар-жоғы көрсетілсін), балалармен қарым-қатынас жасау тәжірибесі, отбасы мүшелері арасындағы өзара қарым-қатынас, жақын туыстардың бар-жоғы және олардың бала асырап алуға көзқарасы, бала асырап алуға үміткерлердің мінез-құлық ерекшеліктері); ерлі-зайыптылардың біреуі бала асырап алған кезде екіншісінің бала асырап алуға келісімінің бар екені көрсетілсін).
_____________________________________________________________________
Білімі және кәсіби қызметі
_____________________________________________________________________
Денсаулық жағдайының сипаттамасы (денсаулығының жалпы жай-күйі, бала асырап алуға кедергі келтіретін ауруларының жоқтығы)
_____________________________________________________________________
Материалдық жағдайы (мүлкі, жалақысының мөлшері, табыстардың өзге түрлері)
_____________________________________________________________________
Бала асырап алуға себеп
_____________________________________________________________________
Азамат ______________________________________________________________
(өтініш берушінің (берушілердің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
бала асырап алуға үміткер (үміткерлер) болуының мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы
қорытынды
____________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы
20__ жылғы "____" __________
Мөрдің орны __________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
20-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтары болып табылатын,
Қазақстан Республикасының
аумағында тұрақты тұратын,
жетім балаларды, ата-
аналарының қамқорлығынсыз
қалған балаларды асырап алуға
тілек білдірген адамдарды
есепке алу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
___________________________
(республикалық маңызы бар
қалалардың және астананың
білім басқармасы, аудандардың
және облыстық маңызы бар
қалалардың білім бөлімдері)
Бала асырап алуға үміткер(лер) болудың мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытындыны алу туралы хабарлама
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда),
жеке сәйкестендіру нөмірі)
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының туған күні)
Бала асырап алуға үміткер болу мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды алу
үшін
_______________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан
(республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармасы,
аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінің мекенжайы)
_____________________________________________________________________
(республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармасына,
аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдеріне)
хабарласу қажет.
Жауапты тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңба расталған хабарламасы:
_____________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы).
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
21-қосымша
"Қорғаншылық және
қамқоршылық жөнінде
анықтамалар беру" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Қорғаншылық және қамқоршылық жөнінде анықтамалар беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары, аудандардағы, облыстық маңызы бар қалалардағы білім бөлімдері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
30 (отыз) минут
4
Көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қорғаншылық және қамқоршылық туралы анықтама не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарының 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі және сақталады.
6
Көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда мемлекеттік қызмет көрсету кезінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі және оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Электрондық сұрау
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) отсутствие сведений об опекуне или попечителе в Республиканском банке данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи;
2) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 22 к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 171
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Предоставление бесплатного
подвоза к общеобразовательным
организациям и обратно домой
детям, проживающим
в отдаленных сельских пунктах"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Предоставление бесплатного подвоза к общеобразовательным организациям
и обратно домой детям, проживающим в отдаленных сельских пунктах"
1
Наименование услугодателя
Отделы образования районов, городов областного значения, организации образования
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) канцелярию услугодателя;
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) с момента сдачи документов услугодателю, в Государственную корпорацию, а также при обращении на портал – 5 (пять) рабочих дней.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов у услугодателя или Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 15 минут.
4
Форма оказания
Электронная (частично автоматизированная)\ бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Справка о предоставлении бесплатного подвоза к общеобразовательной организации образования и обратно домой либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 требований к оказанию государственной услуги.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкінде қорғаншы немесе қамқоршы туралы мәліметтердің болмауы;
2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 171 бұйрығына
22-қосымша
"Шалғайдағы ауылдық елді
мекендерде тұратын балаларды
жалпы білім беру ұйымдарына
және кейін үйлеріне тегін
тасымалдауды ұсыну"
мемлекеттік қызметті көрсету
қағидаларына
2-қосымша
"Шалғайдағы ауылдық елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беру ұйымдарына және кейін үйлеріне тегін тасымалдауды ұсыну" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аудандардағы, облыстық маңызы бар қалалардағы білім бөлімдері, білім беру ұйымдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті берушіге және Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ портал арқылы өтініш берген кезде – 5 (бес) жұмыс күні.
2) көрсетілетін қызметті берушіде немесе Мемлекеттік корпорацияда құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат берілетін ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) көрсетілетін қызметті берушіде қызмет көрсетудің рұқсат берілетін ең ұзақ уақыты – 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда – 15 минут.
4
Көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)\қағаз жүзінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жалпы білім беру ұйымдарына және кері қарай үйлеріне тегін тасымалдауды ұсыну туралы анықтама не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарының 9-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі және сақталады.
6
Көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда мемлекеттік қызмет көрсету кезінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі және оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно трудовому законодательству.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя, или по месту регистрации несовершеннолетнего проживающего в отдаленных сельских пунктах, нуждающегося в подвозе к общеобразовательным организациям и обратно домой, без ускоренного обслуживания, возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала.
3) портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан: www.edu.gov.kz;
2) портале: www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении к услугодателю и в Государственную корпорацию:
1) заявление;
2) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
3) свидетельство о рождении ребенка (детей) в электронной форме или его копия на бумажном носителе, при отсутствии сведений в информационной системе "Регистрационный пункт ЗАГС" (далее – ИС ЗАГС) либо родившегося за пределами Республики Казахстан;
4) справка с места учебы по форме согласно приложению, к настоящим требованиям к оказанию государственной услуги.
Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники возвращаются услугополучателю;
на портал:
1) заявление в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя или удостоверенное одноразовым паролем, при регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;

1) көрсетілетін қызметті берушіде: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі аралықтағы түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорацияда: еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша немесе шалғайдағы ауылдық елді мекендерде тұратын, жалпы білім беру ұйымдарына және кері қарай үйлеріне тасымалдауды қажет ететін кәмелетке толмаған баланы тіркеу орны бойынша жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы "броньдауға" болады;
3) порталда: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күнімен жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің: www.edu.gov.kz интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналасқан.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге және Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
1) өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
3) "АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – АХАЖ АЖ) мәліметтер болмаған кезде не Қазақстан Республикасынан тыс жерде туған баланың (балалардың) туу туралы куәлігі электрондық нысанда немесе оның қағаз жеткізгіштегі көшірмесі;
4) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарының қосымшасына сәйкес нысан бойынша оқу орнынан анықтама.
Құжаттар салыстыру үшiн түпнұсқада ұсынылады, содан кейiн түпнұсқалар көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады;
порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірі порталдың есеп жазбасына тіркелген және қосылған кезде, бір рет пайдаланатын құпиясөзбен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;

2) электронная копия свидетельства о рождении ребенка (детей), при отсутствии сведений ИС ЗАГС либо родившегося за пределами Республики Казахстан;
3) электронная копия справки с места учебы по форме согласно приложению, к настоящим требованиям к оказанию государственной услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 мая 2022 года № 185 "Об утверждении гарантированного государственного норматива сети организаций образования в зависимости от плотности населения и отдаленности населенных пунктов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27968);
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги услугополучатель получает посредством Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.

2) АХАЖ АЖ мәліметтері болмаған не Қазақстан Республикасынан тыс жерде туған баланың (балалардың) туу туралы куәлігінің электрондық көшірмесі;
3) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарының қосымшасына сәйкес нысан бойынша оқу орнынан анықтаманың электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) "Халықтың тығыздығына және елді мекендердің қашықтығына қарай білім беру ұйымдары желісінің кепілдік берілген мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 6 мамырдағы № 185 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27968 болып тіркелген) белгіленген талаптарға көрсетілетін қызметті алушының сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады: 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.