О внесении изменений в некоторые приказы Министерства просвещения Республики Казахстан
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 186. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32978.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства просвещения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Утвержден приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 186
Перечень некоторых приказов Министерства просвещения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 50 "Об утверждении номенклатуры видов организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8390):
преамбулу в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 40 и подпунктом 94) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
в Номенклатуре видов организаций образования, утвержденной указанным приказом:
подпункт 5) пункта 2 изложить в новой редакции:
"5) интернатные организации:
школа-интернат;
военная школа-интернат;
интернат при общеобразовательной школе;
интернат при опорной школе (ресурсный центр);
санаторная школа-интернат;";
подпункт 1) пункта 9 изложить в новой редакции:
"1) центр поддержки детей с особыми образовательными потребностями;";
подпункт 3) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"3) центр поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах;".
2. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 июня 2016 года № 412 "Об утверждении Правил приобретения товаров и услуг организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14223):
преамбулу изложить в новой редакции:

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 186 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32978 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 186 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізімі
1. "Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 50 бұйрығында (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8390 болып тіркелген):
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабының 4-тармағына және 5-бабының 94) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасында:
2 – тармақтың 5) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"5) интернаттық ұйымдар:
мектеп-интернат;
әскери мектеп-интернат;
жалпы білім беретін мектеп жанындағы интернат;
тірек мектеп (ресурстық орталық) жанындағы интернат;
санаториялық мектеп-интернат;";
9-тармақтың 1) тармақшасында орыс тілінде өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
9-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталығы;".
2. "Баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 30 маусымдағы № 412 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14223 болып тіркелген):
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с пунктом 3 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах приобретения товаров и услуг организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 3 изложить в новой редакции:
"6) организатор конкурса (заказчик) – организация, осуществляющая функции по защите прав ребенка, осуществляющая социальную поддержку, оказание социально-бытовых, медико-социальных, социально-педагогических, психолого-педагогических, правовых услуг и материальной помощи, социальной реабилитации детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, обеспечение занятости таких детей по достижении ими трудоспособного возраста;".
3. В приказе исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 июля 2017 года № 324 "Об утверждении Правил организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15514):
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 104) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 104) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования, проживающих на территории Республики Казахстан.";
подпункт 7) пункта 14 изложить в новой редакции:
"7) в случае выявления несовершеннолетних, нуждающихся в специальных социальных услугах, а также не обучающихся, систематически пропускающих по неуважительным причинам занятия в общеобразовательной организации, принимают меры по их воспитанию и получению ими среднего образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;".
4. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 сентября 2020 года № 382 "Об утверждении Правил и сроков социальной реабилитации детей, пострадавших от террористической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21172):
преамбулу изложить в новой редакции:

"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін сатып алу қағидаларында:
3-тармақтың 6) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"6) конкурсты ұйымдастырушы (тапсырыс беруші) – балаларды әлеуметтік қолдауды, әлеуметтік-тұрмыстық, медициналық-әлеуметтік, әлеуметтік-педагогикалық, психологиялық-педагогикалық, құқықтық қызметтер көрсету мен материалдық көмек көрсетуді, арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды әлеуметтік оңалтуды, мұндай балалар еңбекке қабілетті жасқа жеткенде олардың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз етуді жүзеге асыратын баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйым;".
3. "Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 11 шілдедегі № 324 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15514 болып тіркелген):
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 104) тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1.Осы Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру қағидалары "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 104) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының аумағында тұратын мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру тәртібін белгілейді.";
14-тармақтың 7) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"7) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж, сондай-ақ, оқытылмайтын, жалпы білім беретін ұйымдарда жүйелі түрде себепсіз сабаққа қатыспаушы балалар анықталған жағдайда оларды тәрбиелеу және білім саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың орта білім алуы бойынша шараларды қабылдайды;".
4. "Террористік әрекеттен зардап шеккен балаларды әлеуметтік оңалту қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 қыркүйектегі № 382 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21172 болып тіркелді):
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии со статьей 17-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах и сроков социальной реабилитации детей, пострадавших от террористической деятельности, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 17 изложить в новой редакции:
"2) устройство в приюты, центры адаптации несовершеннолетних и центры поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах.".
5. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 мая 2021 года № 235 "Об утверждении перечня предметов и веществ, запрещенных к вносу, ограниченных для использования в организациях образования и на их территориях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22857):
преамбулу в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 35) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:".
6. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 29.04.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В приказе Министра просвещения Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 506 "Об утверждении Правил профилактики травли (буллинга) ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31180):
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 113) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах профилактики травли (буллинга) ребенка, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила профилактики травли (буллинга) ребенка (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 113) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок деятельности по профилактике травли (буллинга) ребенка.";
подпункты 2) и 3) пункта 2 изложить в новой редакции:
"2) социальная реабилитация – комплекс мер, осуществляемый органами и учреждениями системы профилактики правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних, направленных на правовое, социальное, физическое, психическое, педагогическое, моральное и (или) материальное восстановление несовершеннолетнего, нуждающегося в специальных социальных услугах;
3) социальная адаптация – процесс активного приспособления ребенка, нуждающегося в специальных социальных услугах, к условиям социальной среды путем усвоения и восприятия ценностей, правил и норм поведения, принятых в обществе, а также процесс преодоления последствий психологической и (или) моральной травмы;".

"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Террористік әрекеттен зардап шеккен балаларды әлеуметтік оңалту қағидаларында:
17-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"баспаналарға, кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарына және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарына орналастыру.".
5. "Білім беру ұйымдарына және олардың аумақтарына әкелуге тыйым салынған, оларда пайдаланылуы шектелген нәрселер мен заттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 25 мамырдағы № 235 бұйрығында (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22857 болып тіркелген):
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 35) тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
6. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.04.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Баланы жәбірлеудің (буллингтің) профилактикасы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 506 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31180 болып тіркелді):
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Баланы жәбірлеудің (буллингтің) профилактикасы қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Баланы жәбірлеудің (буллингтің) профилактикасы қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 113) тармақшасына сәйкес әзірленді және баланы жәбірлеудің (буллингтің) профилактикасы жөніндегі қызметтің тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 2) және 3) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"2) әлеуметтік оңалту – кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың, қадағалаусыз және панасыз қалудың профилактикасы жүйесінің органдары мен мекемелері жүзеге асыратын арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж кәмелетке толмағанды құқықтық, әлеуметтік, дене бітімі, психикалық, педагогикалық, моральдық және (немесе) материалдық жағынан қалпына келтіруге бағытталған шаралар кешені;
3) әлеуметтік бейімделу – арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж баланың қоғамдағы құндылықтарды, мінез-құлық қағидалары мен нормаларын игеру және қабылдау арқылы әлеуметтік ортаның жағдайларына белсенді түрде бейімделу процесі, сондай-ақ басынан кешірген психологиялық және (немесе) моральдық зардаптарды еңсеру процесі;".