О внесении изменений и дополнений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 16 сентября 2022 года № 399 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам и курсам по выбору уровней начального, основного среднего и общего среднего образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 5 июля 2023 года № 199. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2023 года № 33078
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 16 сентября 2022 года № 399 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам и курсам по выбору уровней начального, основного среднего и общего среднего образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29767) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункт 22) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"22) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык" для 2 класса уровня начального образования (с нерусским языком обучения) согласно приложению 22 к настоящему приказу;";
пункт 1 дополнить подпунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык" для 3-4 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения) согласно приложению 22-1 к настоящему приказу;";
подпункты 23), 24) и 25) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"23) Типовую учебную программу по учебному предмету "Английский язык" для 3-4 классов уровня начального образования согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) Типовую учебную программу по учебному предмету "Немецкий язык" для 3-4 классов уровня начального образования согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) Типовую учебную программу по учебному предмету "Французский язык" для 3-4 классов уровня начального образования согласно приложению 25 к настоящему приказу;";
подпункты 30), 31) и 32) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"30) Типовую учебную программу по учебному предмету "Изобразительное искусство" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) Типовую учебную программу по учебному предмету "Трудовое обучение" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) Типовую учебную программу по учебному предмету "Художественный труд" для 3-4 классов уровня начального образования согласно приложению 32 к настоящему приказу;";

"Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлерінің таңдау курстарының үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 5 шiлдедегi № 199 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 14 шiлдеде № 33078 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлерінің таңдау курстарының үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 бұйрығындағы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29767 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақтың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2 сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес);";
1-тармақ мынадай мазмұндағы 22-1-тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) осы бұйрыққа 22-1-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес);";
1-тармақтың 23), 24) және 25) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
1-тармақтың 30), 31) және 32) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Еңбекке баулу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";

приложение 22 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 22-1 в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложения 23, 24 и 25 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 3, 4 и 5 к настоящему приказу;
приложение 27 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложения 30, 31 и 32 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 7, 8 и 9 к настоящему приказу;
приложения 98, 99, 100, 101, 102 и 103 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 10, 11, 12, 13, 14 и 15 к настоящему приказу.
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридической департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Приложение 1 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 5 июля 2023 года № 199
Приложение 22 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для 2 класса уровня начального образования (с нерусским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

көрсетілген бұйрыққа 22-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда 22-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 23, 24 және 25 қосымшалар осы бұйрыққа 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 27-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 30, 31 және 32-қосымшалар осы бұйрыққа 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 98, 99, 100, 101, 102 және 103-қосымшалар осы бұйрыққа 10, 11, 12, 13, 14 және 15-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 5 шілдедегі
№ 199 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
22 - қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2- сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленіп, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген.

2. Целью обучения учебному предмету "Русский язык" является формирование навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма в соответствии с правилами речевого этикета и нормами употребления языковых единиц в речевой деятельности, ориентированной на ситуации общения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русский язык":
1) развивать навыки аудирования (слушания), говорения, чтения, письма, необходимые для общения в повседневной жизни, учебной и практической деятельности;
2) формировать знания о единицах языка, правилах их сочетания и функционирования, навыки и умения строить предложения в соответствии с нормами и правилами русского языка;
3) формировать и развивать навыки логического мышления, направленные на анализ, синтез, оценивание полученной информации с учетом возрастных особенностей обучающихся;
4) формировать навыки ознакомительного, выборочного чтения, составления диалога и монолога по прочитанной информации;
5) обогащать словарный запас учеников коммуникативно-актуальной лексикой;
6) формировать и развивать навыки использования информационно-коммуникационных и компьютерных технологий.
4. По окончании начальной школы обучающиеся должны владеть языком на элементарном уровне А1, А2 (начальный уровень) согласно системе уровней Общеевропейской рамки владения языками (CEFR).
5. Грамматический материал изучается в контексте лексических тем на основе текстов. Грамматический материал охватывает разделы, относящиеся к фонетике, лексике и морфологии современного русского языка. Усвоение грамматического материала является составляющей в развитии языковой компетенции обучающихся, отработкой навыков употребления основных грамматических структур, без которых невозможно понимание речи. У обучающихся формируются и закрепляются навыки правильного оформления письменной и устной речи в соответствии с ситуацией общения.
При овладении нормами русского языка сохраняется принцип спиральности.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
1) во 2 классе - 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году.
7. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 2 класса:
1) аудирование (слушание): реагирование на прослушанную речь с использованием мимики и жестов; понимание лексического значения слов в простых фразах; определение героев, последовательности событий; различение на слух вопросительных и повествовательных предложений; ответы на вопросы, подбор соответствующих иллюстраций/ сюжетных картинок к прослушанному тексту; описание событий в аудио- и видеоматериале;

2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – сөйлеу этикетінің ережелеріне және қарым-қатынас жағдайына бағытталған сөйлеу іс-әрекетінде тілдік бірліктерді қолдану нормаларына сәйкес тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру.
3. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) күнделікті өмірде, оқу және практикалық қызметте қарым-қатынас жасау үшін қажетті тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу дағдыларын дамыту;
2) орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес тіл бірліктері, оларды біріктіру және қолдану ережелері туралы, сөйлемдерді құру дағдылары мен біліктерін қалыптастыру;
3) білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, алынған ақпаратты талдауға, синтездеуге, бағалауға, түсіндіруге бағытталған логикалық ойлау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
4) зерттеу, танысу, қарау және ізденіп оқу, оқылған ақпарат бойынша диалог және монолог құрастыру дағдыларын қалыптастыру;
5) білім алушылардың сөздік қорын орыс тілінің өзекті коммуникативтік лексикасымен және фразеологизмдерімен байыту;
6) қазақ, орыс және басқа халықтар мәдениетінің құндылықтары туралы түсінік қалыптастыру.
4. Бастауыш мектепті бітіргеннен кейін білім алушылар тілді меңгерудің жалпыеуропалық шеңбері (CEFR) деңгейлер жүйесіне сәйкес А1, А2 (бастапқы деңгей) бастауыш деңгейінде меңгеруі тиіс.
5. Грамматикалық материал мәтіндер негізінде лексикалық тақырыптар аясында зерттеледі. Грамматикалық материал қазіргі орыс тілінің фонетикасына, лексикасына және морфологиясына қатысты бөлімдерді қамтиды. Грамматикалық материалды игеру білім алушылардың тілдік құзыреттілігін дамытудың құрамдас бөлігі болып табылады, негізгі грамматикалық құрылымдарды қолдану дағдыларын пысықтау, онсыз сөйлеуді түсіну мүмкін емес. Білім алушыларда қарым-қатынас жағдайына сәйкес жазбаша және ауызша сөйлеуді дұрыс ресімдеу дағдылары қалыптасады және бекітіледі.
Орыс тілінің нормаларын меңгеру кезінде шиыршық қағидасы сақталады.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
6. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағат;
7. 2-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдау: ым-ишара мен қимылдарды қолдана отырып тыңдалған сөзге жауап беру; қарапайым сөз тіркестеріндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну; шағын мәтіндердің мазмұнын түсіну (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме); кейіпкерлерді, оқиғалар тізбегін анықтау; есту қабілеті арқылы сұраулы және баяндау сөйлемдерді ажырату; сұрақтарға жауап беру, тиісті иллюстрацияларды /тыңдалған мәтінге арналған сюжеттік суреттерді таңдау; дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлін түсіну;

2) говорение: построение предложений по речевым образцам; использование слов для знакомства и сообщения о себе; реагирование на услышанное ответами на вопросы; создание высказываний из 2-4 предложений по картинке/по заданной теме, по прослушанному тексту; участие в диалоге на определенную тему; описание предметов и сюжетных картинок на основе использования знакомых слов и предложений; пересказ небольших текстов; описание событий прослушанного/просмотренного материала своими словами; высказывание оценочного мнения; понимание смыслоразличительной роли звука и ударения;
3) чтение: выразительное чтение (интонирование повествовательных и вопросительных предложений); формулирование вопросов и ответов по содержанию текста; понимание лексического значения слов (без употребления термина); определение жанра (загадка, сказка, стихотворение, рассказ); заучивание небольших стихотворений; выражение своего отношения к содержанию прочитанного текста; нахождение информации в словарях и справочниках;
4) письмо: написание заглавных и строчных букв и их соединений; соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв; написание слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм; написание знакомых слов/словосочетаний; написание связных предложений по иллюстрации, картинке; использование знаков препинания в конце предложения;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: одушевленные и неодушевленные имена существительные; изменение имен существительных по числам; согласование имен прилагательных с именами существительными в роде и числе; имена прилагательные, обозначающие цвет, форму, величину и материал предметов; изменение глаголов по временам (настоящее, будущее, прошедшее); сочетание глаголов с именами существительными; употребление имен числительных; сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу; написание заглавной буквы в именах, отчествах, фамилиях людей, кличках животных; раздельное написание предлогов со словами; использование предлогов в коротких фразах и предложениях; составление простых предложений из 2-4 слов.
Параграф 2. Система целей обучения
8. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 2.1.1.1 "2" – класс, "1.1." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
9. Система целей обучения:
Подраздел
Аудирование
Цели обучения
1.1 Использование приемов слушания
2.1.1.1 слушать и понимать видео- и аудиоматериал, речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)

2) сөйлеу: сөйлеу үлгілері бойынша сөйлемдер құру; танысу және өзі туралы хабарлау үшін сөздерді қолдану; естіген сұрақтарға жауап қайтару; сурет/берілген тақырып немесе тыңдалған мәтін бойынша 2-4 сөйлемнен тұратын мәлімдемелер жасау; белгілі бір тақырып бойынша диалогқа қатысу; таныс сөздерді қолдану негізінде заттар мен сюжеттік суреттерді сипаттау; шағын мәтіндерді қайталау; бағалау пікірін білдіру; қиын екпінді сөздерді дұрыс айту;
3) оқу: мәнерлеп оқу (баяндау және сұраулы сөйлемдерді интонациялау); мәтін мазмұны бойынша сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау; сөздердің лексикалық мағынасын түсіну (терминді қолданбай); әдеби жанрды анықтау (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме); шағын өлеңдерді жаттау; оқылған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру;
4) хат: бас және кіші әріптер мен олардың қосылыстарын жазу; бас, кіші әріптердің биіктігін, ені мен көлбеуін сақтау; каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып сөздер мен сөйлемдерді жазу; иллюстрация, сурет бойынша дәйекті сөйлемдер жазу; сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану;
5) ауызша және жазбаша тілде қолдануға арналған грамматикалық материал: жанды және жансыз зат есімдер; жекеше және көпше түрде зат есімдерді өзгерту; сын есімдерді зат есімдермен көпше және жекеше түрде үйлестіру; заттардың түсін, формасын, көлемін және материалын білдіретін сын есімдер; етістіктің шақтары бойынша өзгеруі (осы, келер, өткен); зат есімдер мен етістіктердің тіркесімі; сан есімдерді қолдану; жи-ши, ча-ша, чу-шу тіркестері; адамдардың аттарын, әкесінің аттарын, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу, сөздерді көмекші сөздерден бөлек жазу, 2-4 сөзден тұратын қарапайым сөйлемдерді құрастыру.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
8. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 2.1.2.1 кодында "2" – сынып, "1.2" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
9. Оқыту мақсаттары жүйесі:
Бөлімше
Тыңдалым
Оқу мақсаттары
1.1 Тыңдау әдістерін пайдалану
2.1.1.1 бейне және аудио материалды, сөзді мұқият тыңдап, түсіну және оған дұрыс жауап беру (қимыл, ым-ишараны қолдану)

1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах, имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.3.1 отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/ картинку/схему к прослушанному тексту
1.4 Определение главной и второстепенной информации
2.1.4.1 определять о ком/о чем говорится в содержании прослушанного текста, определять героев, последовательность событий
1.5 Понимание аудиовизуального материала
2.1.5.1 понимать и описывать события, о которых говорится в видео- и аудиоматериале, отвечать на вопросы
Подразделы
Говорение
Цели обучения
2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для знакомства, сообщения о себе, описания предметов и для составления вопросительных предложений
2.2 Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 создавать высказывание из 2-3 предложений по картинке/на основе сюжетных картинок
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
2.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, реагируя на услышанное, и отвечать собеседнику
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1 пересказывать короткие тексты/ истории/рассказы, используя знакомые слова, соблюдая последовательность событий
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
2.2.5.1 описывать события видео- и аудиоматериала своими словами
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/ прослушанном материале
2.2.6.1* высказывать простое оценочное мнение об информации /герое/событии, в том числе на основе сравнения ("я согласен/ не согласен …", "мне понравилось/ не понравилось …", "я думаю …", "я считаю …")
2.7 Соблюдение орфоэпических норм
2.2.7.1 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения
Подразделы
Чтение
Цели обучения
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 выразительно читать текст (интонирование повествовательных и вопросительных предложений)
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение слов и простых фраз в тексте
3.3 Определение жанров и типов текста
2.3.3.1 определять жанры разных текстов (загадка, сказка, стихотворение, рассказ)
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1 формулировать простые вопросы по содержанию текста и отвечать на них
3.5 Извлечение информации из различных источников
2.3.5.1 находить информацию в словарях и справочниках для школьников (с помощью учителя)
Подразделы
Письмо
Цели обучения
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления

1.2 Сөздер мен сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 күнделікті өмірге қатысы бар қарапайым тіркестердегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1 тыңдаған хабарламаға сәйкес иллюстрациялар/сурет/сызбалар таңдау және сұрақтарға жауап беру
1.4 Негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
2.1.4.1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну, кейіпкерлерді, оқиғалардың тізбегін анықтау
1.5 Тыңдаған аудиовизуалды материалды түсіну
2.1.5.1 бейне және аудио материалдағы болып жатқан оқиғаларды түсіну және сипаттау, сұрақтарға жауап беру
Бөлімше
Айтылым
Оқу мақсаттары
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1 танысу үшін өзі туралы хабарлау, заттарды сипаттау және сұраулы сөйлемдер құрау барысында сөздерді, сөз тіркестерін пайдалану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.2.2.1 Сюжеттік суреттер негізінде 2-3 пікір білдіру
2.3 Тілдесудің түрлі жағдаяттарына қатысу және сөйлеу нормаларын сақтау
2.2.3.1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну және жауап беру
2.4 Тыңдаған/оқыған материалды мазмұндау
2.2.4.1 таныс сөздерді пайдаланып, оқиғалардың реттілігін сақтай отырып, оқиғаларды, қысқа мәтін/хикая/әңгімелерді мазмұндау
2.5 Аудиовизуалды материал негізінде дәлелді пікір айту
2.2.5.1 бейне және аудиоматериалдардағы фразаларды өз сөзімен сипаттау
2.6 Оқыған/тыңдаған материалы бойынша бағалау пікірін айту
2.2.6.1* салыстыру негізінде ақпарат/ кейіпкер/туралы қарапайым бағалау пікірін білдіру ("Мен келісемін/келіспеймін...", "Маған ұнады/ұнамады...", "Мен ойлаймын ...", "мен ... санаймын")
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.7.1 дыбыс пен екпіннің мағыналы ажыратушылық рөлін түсіну
Бөлімше
Оқылым
Оқу мақсаттары
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 мәтінді мәнерлеп оқу (хабарлы және сұраулы сөйлемдерді интонациялау)
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1 мәтіндегі сөздер мен қарапайым сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
3.3 Мәтін жанрлары мен түрлерін анықтау
2.3.3.1 әр түрлі мәтіндердің жанрларын анықтау (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме)
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
2.3.5.1 мұғалімнің көмегімен мектеп білім алушыларына арналған сөздіктер мен анықтамалықтан ақпарат табу
Бөлімше
Жазылым
Оқу мақсаттары
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтін жазу

2.4.1.1* создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке/иллюстрации
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
2.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/увиденного записывать знакомые слова/словосочетания (с помощью учителя)
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
2.4.4.1 писать в тетради прописные (заглавные) и строчные буквы, соблюдая высоту, ширину и наклон, их соединения
Подразделы
Употребление языковых норм
Цели обучения
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
2.5.1.1 * различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам (с помощью учителя)
2.5.1.2 * использовать слова, обозначающие один или несколько предметов, согласовывать слова-признаки со словами-предметами в числе, роде (с помощью учителя)
2.5.1.3 использовать слова-действия в настоящем/ будущем/ прошедшем времени (с помощью учителя)
2.5.1.4 понимать и использовать простые предлоги в коротких предложениях
2.5.1.5* различать слова, обозначающие признаки предметов, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
5.2 Соблюдение орфографических норм
2.5.2.1* правильно писать слова, понимая различия между звуками и буквами, писать сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу
2.5.2.2 писать заглавную букву в написании имен, отчеств, фамилий людей, кличек животных (с помощью учителя)
2.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами (с помощью учителя)
10. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 2 класса уровня начального образования (с нерусским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 2 класса уровня начального образования
(с нерусским языком обучения)
1) 2 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1.1. Моя семья и друзья
2. Моя школа
Аудирование (слушание)
1.1 Формирование навыка слушания
2.1.1.1 слушать и понимать видео- и аудиоматериал, речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах, имеющих отношение к повседневной жизни
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для знакомства, сообщения о себе, описания предметов и для составления вопросительных предложений

2.4.1.1* сипаттау сөздерді қолданып, берілген иллюстрация бойынша постер жасау
4.2 Тыңдаған/оқыған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру
2.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен таныс сөздерді/сөз тіркестерін жазу
4.3 Тыныс белгілерінің нормаларын сақтау
2.4.3.1 мұғалімнің көмегімен жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
2.4.4.1 бас, кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін және көлбеулігін сақтай отырып, дәптерге жазу
Бөлімше
Тілдік нормаларды қолдану
Оқу мақсаттары
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбай)
2.5.1.1* мұғалімнің көмегімен жазбаша және ауызша сөйлеуде заттың атын/сынын /қимылын білдіретін сөздерді ажырату және қолдану, оларды жекеше/көпше түрде өзгерту
2.5.1.2* мұғалімнің көмегімен бір немесе бірнеше заттың атын білдіретін сөздерді пайдалану, заттың сынын білдіретін зат есімдермен жекеше, көпше түрде үйлестіру
2.5.1.3 мұғалімнің көмегімен осы/келер/өткен шақтағы қимылды білдіретін сөздерді қолдану
2.5.1.4 қысқа сөйлемдерде жай шылауларды түсініп қолдану
2.5.1.5* заттың сынын білдіретін сөздерді ажырату, заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі материалы бойынша тән белгілерді таңдау
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
2.5.2.1* дыбыстар мен әріптердің айырмашылығын түсініп, жи-ши, ча-ща, чу-шу тіркестерін дұрыс жазу
2.5.2.2 мұғалімнің көмегімен адамдардың атын, әкесінің атын, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу
2.5.2.3 мұғалімнің көмегімен көмекші сөздерді сөздерден бөлек жазу
10. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 2-сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту орыс тілінде емес) сәйкес іске асырылады.
Параграф 3. Бастауыш білім беру деңгейінің 2-сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде емес)
1) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1- тоқсан
1. Менің отбасым және достарым
2. Менің мектебім
Тыңдалым (тыңдау)
1.1 Тыңдау дағдыларын қалыптастыру
2.1.1.1 бейне және аудио материалды, сөзді мұқият тыңдап, түсіну және оған дұрыс жауап беру (қимыл, ым-ишараны қолдану)
1.2 Сөздер мен сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 күнделікті өмірге қатысы бар қарапайым тіркестердегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1 танысу үшін өзі туралы хабарлау, заттарды сипаттау және сұраулы сөйлемдер құрау барысында сөздерді, сөз тіркестерін пайдалану

2.7 Соблюдение орфоэпических норм
2.2.7.1 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения
Чтение
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 выразительно читать текст (интонирование повествовательных и вопросительных предложений)
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение слов и простых фраз в тексте
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1 формулировать простые вопросы по содержанию текста и отвечать на них
Письмо
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
2.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать знакомые слова/ словосочетания (с помощью учителя)
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм
2.5.1.2 *использовать слова, обозначающие один или несколько предметов, согласовывать слова-признаки со словами-предметами в числе, роде (с помощью учителя)
2.5.1.3 использовать слова-действия в настоящем/ будущем/ прошедшем времени (с помощью учителя)
2.5.1.5* различать слова, обозначающие признаки предметов, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
5.2 Соблюдение орфографических норм
2.5.2.1* правильно писать слова, понимая различия между звуками и буквами, писать сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу
2.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами с помощью учителя
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", реализуются частично, т.е. их можно "дробить";
3) цель обучения 2.5.2.1 включает знание алфавита, изучение звуков.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
(с сокращением учебной нагрузки)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
11. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
1) во 2 классе –1,5 часа в неделю, 54 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
12. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 2 класса:
1) аудирование (слушание): реагирование на прослушанную речь с использованием мимики и жестов; понимание лексического значения слов в простых фразах; определение героев, последовательности событий; различение на слух вопросительных и повествовательных предложений; ответы на вопросы, подбор соответствующих иллюстраций/ сюжетных картинок к прослушанному тексту;

2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.7.1 дыбыс пен екпіннің мағыналы ажыратушылық рөлін түсіну
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін пайдалану
2.3.1.1 мәтінді мәнерлеп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1
мәтіндегі сөздер мен қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар құрастыру және оған жауап беру
Жазылым
4.2
Тыңдаған/оқыған мәтіннің мазмұнын баяндау
2.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен таныс сөздерді/сөз тіркестерін жазу
4.3 Тыныс белгілерінің нормаларын сақтау
2.4.3.1 мұғалімнің көмегімен жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қою
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау
2.5.1.2 *мұғалімнің көмегімен бір немесе бірнеше заттың атын білдіретін сөздерді пайдалану, сын есімдерді зат есімдердермен жекеше, көпше түрде үйлестіру
2.5.1.3 мұғалімнің көмегімен осы/келер/өткен шақтағы қимылды білдіретін сөздерді қолдану
2.5.1.5* заттың сынын білдіретін сөздерді ажырату, заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі материалы бойынша тән белгілерді таңдау
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
2.5.2.1* мұғалімнің көмегімен адамдардың аты-жөнін, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу
2.5.2.3 мұғалімнің көмегімен көмекші сөздерді сөздерден бөлек жазу
Ескерту:
1) оқу мақсаттары бір тоқсан аясында сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша ұйымдастырылады;
2) "*" белгісімен белгіленген оқу мақсаттары оқу жылы бойы жүзеге асырылады.
3) 2.5.2.1 оқу мақсаты әліпбиді білуді, дыбыстарды зерттеуді қамтиды.
3-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1-параграф. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
11. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 1,5 сағат, барлығы – 54 сағат;
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
12. 2-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдау: мимика мен қимылдарды қолдана отырып тыңдалған сөзге жауап беру; қарапайым сөз тіркестеріндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну; шағын мәтіндердің мазмұнын түсіну (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме); кейіпкерлерді, оқиғалар тізбегін анықтау; есту қабілеті арқылы сұраулы және баяндау сөйлемдерді ажырату; сұрақтарға жауап беру, тиісті иллюстрацияларды /тыңдалған мәтінге арналған сюжеттік суреттерді таңдау; дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлін түсіну;

2.7 Соблюдение орфоэпических норм
2.2.7.1 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения
Чтение
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 выразительно читать текст (интонирование повествовательных и вопросительных предложений)
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение слов и простых фраз в тексте
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1 формулировать простые вопросы по содержанию текста и отвечать на них
Письмо
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
2.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/увиденного записывать знакомые слова/словосочетания (с помощью учителя)
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм
2.5.1.2 *использовать слова, обозначающие один или несколько предметов, согласовывать слова-признаки со словами-предметами в числе, роде (с помощью учителя)
2.5.1.3 использовать слова-действия в настоящем/ будущем/ прошедшем времени (с помощью учителя)
2.5.1.5 * различать слова, обозначающие признаки предметов, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
5.2 Соблюдение орфографических норм
2.5.2.1 * правильно писать слова, понимая различия между звуками и буквами, писать сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу
2.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами (с помощью учителя)
Примечание:
11) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", реализуются частично, т.е. их можно "дробить";
3) цель обучения 2.5.2.1 включает знание алфавита, изучение звуков.
Приложение 2 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Приложение 22-1 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "16" сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету
"Русский язык" для 3-4 классов уровня начального образования
(с нерусским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Русский язык" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.7.1 дыбыс пен екпіннің мағыналы ажыратушылық рөлін түсіну
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін пайдалану
2.3.1.1 мәтінді мәнерлеп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1
мәтіндегі сөздер мен қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар құрастыру және оған жауап беру
Жазылым
4.2
Тыңдаған/оқыған мәтіннің мазмұнын баяндау
2.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен таныс сөздерді/сөз тіркестерін жазу
4.3 Тыныс белгілерінің нормаларын сақтау
2.4.3.1 мұғалімнің көмегімен жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қою
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау
2.5.1.2 *мұғалімнің көмегімен бір немесе бірнеше заттың атын білдіретін сөздерді пайдалану, сын есімдерді зат есімдермен жекеше, көпше түрде үйлестіру
2.5.1.3 мұғалімнің көмегімен осы/келер/өткен шақтағы қимылды білдіретін сөздерді қолдану
2.5.1.5* заттың сынын білдіретін сөздерді ажырату, заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі материалы бойынша тән белгілерді таңдау
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
2.5.2.1* мұғалімнің көмегімен адамдардың аты-жөнін, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу
2.5.2.3 мұғалімнің көмегімен көмекші сөздерді сөздерден бөлек жазу
Ескерту:
1) оқу мақсаттары бір тоқсан аясында сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша ұйымдастырылады;
2) "*" белгісімен белгіленген оқу мақсаттары оқу жылы бойы жүзеге асырылады.
3) 2.5.2.1 оқу мақсаты әліпбиді білуді, дыбыстарды зерттеуді қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 5 шілдедегі
№ 199 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
22-1 - қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Орыс тілі" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2. Целью обучения учебному предмету "Русский язык" является формирование навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма в соответствии с правилами речевого этикета и нормами употребления языковых единиц в речевой деятельности, ориентированной на ситуацию общения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русский язык":
1) развивать навыки аудирования (слушания), говорения, чтения, письма, необходимые для общения в социально-бытовой, социально-культурной, научно-популярной, учебной сферах жизни;
2) формировать знания о единицах языка, правилах их сочетания, функционирования, навыках и умениях строить синтаксически правильные предложения в соответствии с нормами и правилами русского языка;
3) формировать и развивать навыки логического мышления, направленные на анализ, синтез, оценивание, интерпретацию полученной информации с учетом возрастных особенностей обучающихся;
4) формировать навыки поискового, ознакомительного, исследовательского чтения, составления диалога и монолога по прочитанной информации;
5) обогащать словарный запас учеников коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией русского языка;
6) формировать и развивать навыки использования информационно-коммуникационных и компьютерных технологий;
7) формировать понимание ценностей культур казахского, русского и других народов.
4. По окончании начальной школы обучающиеся должны владеть языком на элементарном уровне А1, А2 (начальный уровень) согласно системе уровней Общеевропейской рамки владения языками (CEFR).
5. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
6. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
7. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году.
8. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 3 класса:

2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты сөйлеу этикетінің ережелеріне және қарым-қатынас жағдайына бағытталған сөйлеу әрекеттеріндегі тілдік бірліктерді пайдалану нормаларына сәйкес тыңдалым, сөйлеу, оқылым және жазылым дағдыларын қалыптастыру болып табылады.
3. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) өмірдің әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, ғылыми-көпшілік, оқу-тәрбиелік салаларында әңгімелесу үшін қажетті тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдыларын дамыту;
2) орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес синтаксистік тұрғыдан дұрыс сөйлемдерді құрастырудың дағдылары мен біліктері, тіл бірліктері туралы, олардың бірігуі, жұмыс істеуі туралы білімді қалыптастыру;
3) білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, алынған ақпаратты талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіруге бағытталған логикалық ойлау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
4) іздеу, танысу, зерттеп оқу дағдыларын қалыптастыру, оқылған ақпарат бойынша диалог пен монолог құру;
5) білім алушылардың сөздік қорын орыс тілінің коммуникативті-өзекті лексикасымен және фразеологиясымен байыту;
6) ақпараттық-коммуникациялық және компьютерлік технологияларды пайдалану дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
7) қазақ, орыс және өзге де халықтардың мәдени құндылықтарын түсінуді қалыптастыру.
4. Бастауыш мектептің соңында білім алушылар Тілдерді меңгерудің жалпыеуропалық жүйесі (CEFR) бойынша А1, А2 (бастапқы деңгей) қарапайым деңгейінде тілді меңгереді.
5. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
6. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлікте дамуы білім алушылар бойында білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім" сияқты негізгі құндылықтарын дарыту, бойына сіңіруі үшін негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың оның мінез-құлқы мен күнделікті іс-әрекетін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдарлары бола алады.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
7. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, барлығы – 72 сағатты;
2) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, барлығы – 72 сағатты құрайды.
8. "Орыс тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:

1) аудирование (слушание): понимание лексических значений слов, составление уточняющих вопросов, понимание содержания прочитанных рассказов, определение причинно-следственной связи в тексте;
2) говорение: построение предложений, ответы на вопросы, пересказ историй или рассказов, высказывание оценочных суждений из 3-5 предложений, составление диалога из 3-4 реплик, составление коротких рассказов, связанных с жизненной ситуацией, описание сюжетных картинок;
3) чтение: сознательное чтение небольших текстов, ответы на вопросы по содержанию текста, заучивание небольших стихотворений, типы текста, формулирование уточняющих вопросов, поиск информации в словарях и справочниках;
4) письмо: письмо под диктовку слов и связанных предложений, создание постера, раздельное написание предлогов со словами, написание коротких записей, знаки препинания в конце простых предложений, соблюдение каллиграфических норм;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: собственные имена существительные, значения предложно-падежных конструкций, имена прилагательные, местоимения, вид глагола, количественные и порядковые числительные, степени сравнения наречий, простые и сложные предложения.
9. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 4 класса:
1) аудирование (слушание): понимание прослушанных рассказов, сказок, небольших стихотворений, ответы на вопросы по содержанию текста, выделение основной мысли текста, определение основных моментов;
2) говорение: составление связного высказывания по иллюстрациям, диалог, состоящий из 4-6 реплик, составление уточняющих вопросов, расширение диалога дополнительной репликой, пересказ прочитанного текста;
3) чтение: ознакомительное чтение, чтение по ролям, самостоятельная постановка вопросов к тексту, определение темы, основной мысли, жанра, прогнозирование продолжения рассказа, описание внешности персонажа, заучивание наизусть стихотворений;
4) письмо: составление комиксов (иллюстраций), изложение текста из 4-6 предложений (без прямой речи), соблюдение каллиграфических норм;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: склонение имен существительных, изменение имен прилагательных по родам и числам, падежные формы местоимений, порядковые числительные, изменение глаголов по лицам и числам, отрицательные наречия, простое и сложное предложение с союзами и, а, но.
Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.

1) тыңдалым: сөздердің лексикалық мағынасын түсіну, нақтылау сұрақтарын құрау, оқылған әңгімелердің мазмұнын түсіну, мәтіндегі себеп-салдарлық байланысты анықтау;
2) айтылым: сөйлем құрау, сұрақтарға жауап беру, оқиғаларды немесе әңгімелерді жазу, 3-5 сөйлеммен пікір білдіру, 3-4 репликадан тұратын диалог құру, өмірлік жағдаяттарға байланысты шағын әңгімелер құрастыру, сюжетті суреттерді сипаттау;
3) оқылым: шағын мәтіндерді түсініп оқу, мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, шағын өлеңдерді жаттау, мәтін түрлері, нақтылау сұрақтарын қою, сөздіктер мен анықтамалықтардан ақпарат іздеу;
4) жазылым: сөздерді және байланысқан сөйлемдерді жазу, постер жасау, сөздерді көмекші сөздерден бөлек жазу, қысқаша жазбаларды жазу, жай сөйлемдердің соңындағы тыныс белгілер, каллиграфиялық нормаларды сақтау;
5) ауызша және жазбаша сөйлеуде қолданылатын грамматикалық материал: жалқы есімдер, көмекші сөз-септік құрылымдарының мағынасы, сын есімдер, есімдіктер, етістік түрлері, есептік және реттік сан есімдер, үстеулердің салыстырмалық дәрежесі, жай және күрделі сөйлемдер.
9. "Орыс тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: тыңдалған әңгімелерді, ертегілерді, шағын өлеңдерді түсіну, мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, мәтіннің негізгі ойын анықтау, негізгі тұстарын анықтау;
2) айтылым: иллюстрациялар бойынша дәйекті пікір айту, 4-6 репликадан тұратын диалог, нақтылау сұрақтарын құрау, қосымша репликамен диалогты өрбіту, оқылған мәтінді мазмұндау;
3) оқылым: кіріспе оқу, рөлдерге бөліп оқу, мәтінге өз бетінше сұрақтар қою, тақырыпты, негізгі идеяны, жанрды анықтау, әңгіменің жалғасын болжау, кейіпкердің бейнесін сипаттау, өлеңді жаттау;
4) жазылым: комикстер жасау (иллюстрациялар), 4-6 сөйлеммен мәтінді (тікелей сөйлемей) баяндау, каллиграфиялық нормаларды сақтау;
5) ауызша және жазбаша сөйлеуде қолдануға арналған грамматикалық материал: зат есімдердің жіктелуі, сын есімдерді жекеше, көпше түрде өзгерту, есімдіктердің септік формалары, реттік сан есімдер, етістіктерді жақ пен түр бойынша өзгерту, болымсыз үстеулер, и, а, но көмекші сөздері бар жай және күрделі сөйлемдер.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 3.2.1.1 кодында "3" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.

11. Система целей обучения:
Подраздел
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
1.1 Использование приемов слушания
3.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
4.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, перефразируя высказывания в другой форме
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
3.1.2.1 понимать лексическое значение слов в предложении и в тексте
4.1.2.1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний по контексту
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
3.1.3.1 отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета
4.1.3.1 отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном материале
1.4 Определение главной и второстепенной информации
3.1.4.1 определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (события, герои)
4.1.4.1 определять основную мысль прослушанного материала
1.5 Понимание аудиовизуального материала
3.1.5.1 понимать и описывать события, героев в аудиовизуальном материале
4.1.5.1 определять основные моменты в аудиовизуальном материале
Подраздел
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
2.1 Пополнение словарного запаса
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
3.2.2.1 создавать высказывание на основе темы, предложенной учителем
4.2.2.1 создавать высказывание по данному началу текста
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
3.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, дополнять высказывания собеседника
4.2.3.1 участвовать в речевой ситуации, понимать, о чем говорит собеседник, уточнять, выяснять, перефразировать его речь
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
3.2.4.1 пересказывать истории/рассказы, используя план
4.2.4.1 пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
3.2.5.1 описывать сюжет из видео- или аудиоматериалов/ сопоставлять с жизненной ситуацией
4.2.5.1 аргументировать свою точку зрения на основе аудиовизуального материала
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/ прослушанном материале
3.2.6.1 высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале("я предполагаю …", "мне кажется …")
4.2.6.1 высказывать оценочные суждения, выражая свою точку зрения ("по моему мнению …", "с моей точки зрения …")

11. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше
Тыңдалым
Оқу мақсаттары
3-сынып А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
1.1 Тыңдау әдістерін пайдалану
3.1.1.1 аудиовизуалды материалды, ауызша сөзді тыңдау және түсіну, жекелеген пікірлердің мән-мағынасын айқындау үшін нақтылайтын сұрақтар қою
4.1.1.1 аудиовизуалды материалды, ауызша сөзді тыңдау және пікірді басқа формада өзгерте отырып түсіну
1.2 Сөздердің және сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1 мәтіндегі және сөйлемдегі сөздердің лексикалық мазмұнын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтау
1.3 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1 тыңдағанның мазмұны бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар таңдау
4.1.3.1 тыңдаған материалдағы түйінді тұстарын анықтау және сұрақтарға жауап беру
1.4 Мәтіндегі негізгі және қосалқы ақпараттарды түсіну
3.1.4.1 тыңдаған мәтіннен себеп-салдарлық байланысты (кейіпкерлер, оқиғалар) анықтау
4.1.4.1 тыңдаған материалдың негізгі ойын анықтау
1.5 Аудиовизуалды материалды түсіну
3.1.5.1 аудиовизуалды материалдан кейіпкерлерді, оқиғаларды түсіну және сипаттау
4.1.5.1 аудиовизуалды материалдағы негізгі жағдайларды анықтау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толтыру
3.2.1.1 сөйлеуде әртүрлі мәнмәтіндегі тақырыптық лексиканы пайдалану
4.2.1.1 әңгімені қолдау үшін қажетті сөздерді пайдалану
2.2 Берілген тақырыпта пікір білдіру
3.2.2.1 мұғалім ұсынған тақырып негізінде пікір білдіру
4.2.2.1 мәтіннің басында берілгендер бойынша пікір білдіру
2.3 Тілдесудің түрлі жағдаятына қатысу және сөйлеу нормаларын сақтау
3.2.3.1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну, сұхбаттасушының пікірін толықтыру
4.2.3.1 сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну, оның сөзін нақтылау, анықтау, қайта өзгертіп айту
2.4 Тыңдаған/ оқыған материалын мазмұндау
3.2.4.1 жоспарды пайдаланып, оқиғаларды, әңгімелерді мазмұндау
4.2.4.1 тыңдаушының назарын аудару мақсатымен оқиғаларды, әңгімелерді егжей-тегжейлі мазмұндау
2.5 Аудиовизуалды материал негізінде пікір құру
3.2.5.1 видео-немесе аудио материалдардағы сюжетті сипаттау, өмірлік жағдаяттармен салыстыру
4.2.5.1 аудиовизуалды материал негізінде өз көзқарасын дәлелдеу
2.6 Оқыған/ тыңдаған материал туралы бағалау пікірін білдіру
3.2.6.1 тыңдаған/ оқыған материал туралы бағалау пікірін білдіру ("мен ойлаймын …", "меніңше, …")
4.2.6.1 өз көзқарасын білдіре отырып, бағалау пікірін білдіру ("менің пікірім бойынша …", "менің көзқарасым бойынша …")

2.7 Соблюдение орфоэпических норм
3.2.7.1 соблюдать правила произношения слов
4.2.7.1 соблюдать правила постановки ударения
Подраздел
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
3.1 Использование видов чтения
3.3.1.1 читать выразительно текст или его части, используя виды чтения (ознакомительное чтение, чтение по ролям)
4.3.1.1 читать текст, используя виды чтения (ознакомительное чтение, выборочное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
3.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем знакомые слова и фразы
4.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем незнакомые слова
3.3 Определение жанров и типов текста
3.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы) / различать текст-повествование/ описание
4.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы, скороговорки), различать текст-рассуждение
3.4 Формулирование вопросов и ответов
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках самостоятельно
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Подраздел
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
3.4.1.1 писать связные предложения по данной теме/ создавать постер
4.4.1.1 представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи с помощью учителя
4.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного писать краткий текст с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.4.3.1 использовать необходимые знаки препинания в предложениях при составлении кратких текстов
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.4.4.1 совершенствовать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
Подраздел
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)

2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
3.2.7.1 сөзді дұрыс айту ережесін сақтау
4.2.7.1 екпін қою ережесін сақтау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін пайдалану
3.3.1.1 оқу түрлерін пайдаланып, мәтінді немесе оның бөліктерін мәнерлеп оқу (шолып оқу, рөлдерге бөліп оқу)
4.3.1.1 оқу түрлерін пайдаланып, мәтінді оқу (шолып оқу, іріктеп оқу, рөлдерге бөліп оқу)
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
3.3.2.1 шағын мәтіндегі таныс сөздер мен фразалар бар түйінді тұстарды түсіну
4.3.2.1 шағын мәтіндегі бейтаныс сөздер бар түйінді тұстарды түсіну
3.3 Мәтіннің түрлері мен жанрларын анықтау
3.3.3.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді анықтау (өлең, ертегі, жұмбақ, әңгіме мақал-мәтел)/ әңгімелеу/сипаттау мәтіндерін ажырата білу
4.3.3.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді анықтау (өлең, ертегі, жұмбақ, әңгіме мақал-мәтел, жаңылтпаш), пайымдау мәтінін ажырата білу
3.4 Сұрақтар мен жауаптарды құрастыру
3.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша және шығарма кейіпкерінің іс-әрекеттері туралы нақтылау сұрақтарын құрастыру
4.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша және шығарма кейіпкерінің іс-әрекеттері туралы бағалау сұрақтарын құрастыру
3.5 Әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу
3.3.5.1 сөздіктен және анықтамалықтан ақпаратты өздігінен табу және оны алу
4.3.5.1 әртүрлі дереккөздер ден: сөздіктерден, анықтамалықтан, энциклопедиялардан, ғаламтор ресурстарынан, инфографикалардан ақпаратты табу және оны алу
Жазылым
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтіндер жазу
3.4.1.1 берілген тақырып бойынша жүйелі байланысқан сөйлемдер жазу, постер жасау
4.4.1.1 оқиғаларды комикстер (иллюстрациялар) түрінде ұсыну
4.2 Оқығанының /тыңдағаны ның мазмұнын баяндау
3.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен шағын жазбалар жасау
4.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен шағын мәтін жазу
4.3 Пунктуация лық нормаларды сақтау
3.4.3.1 жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерді қолдану
4.4.3.1 қысқа мәтіндер құрастыруда сөйлемдегі қажетті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфия лық нормаларды сақтау
3.4.4.1 кең жолды дәптерге жазу, каллиграфиялық дағдыларды игеру: бас әріптер мен кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін, көлбеулігін сақтау
4.4.4.1 каллиграфиялық дағдыларды жетілдіру: бас, кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін және көлбеулігін сақтау
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматика лық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбау)

3.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам
4.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи конструкции из имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений
3.5.1.2 использовать сложные предложения с союзами и, а, но по предложенным моделям с помощью учителя
4.5.1.2 использовать сложные предложения с союзами и/да, а/но
3.5.1.3 использовать в речи местоимения
4.5.1.3 использовать в речи падежные формы личных и вопросительных местоимений, отрицательные (никто, ничто), возвратные (себя)
3.5.1.4 понимать и использовать предложно-падежные конструкции: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо
4.5.1.4 использовать предлоги: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо в предложениях/ кратком тексте
3.5.1.5 понимать и различать глаголы совершенного и несовершенного вида
4.5.1.5 использовать глаголы, которые указывают на завершенность действия, его результат, конец действия или его начало
3.5.1.6 использовать слова, обозначающие количество предметов, лиц, порядок предметов, лиц по счету, падежные формы числительных один, одна, одно
4.5.1.6 согласовывать порядковые числительные с существительными в роде, числе, падеже
3.5.1.7 использовать слова, обозначающие признаки предметов, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу по заданной теме
4.5.1.7 согласовывать слова, обозначающие признаки предметов со словами-предметами, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
4.5.1.8 использовать наречия: интересно, важно, трудно, скучно, приятно, сравнительную степень наречий, отрицательные наречия, модальные слова: надо, нужно, можно, нельзя
5.2 Соблюдение орфографических норм
3.5.2.1 писать воспринятые на слух слова, слоги, не содержащие расхождений между произношением и написанием
4.5.2.1 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением, с помощью учителя
3.5.2.2 правильно писать новые слова, используя орфографический словарь
4.5.2.2 правильно писать незнакомые слова, используя орфографический словарь
3.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 3-4 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения).

3.5.1.1 ауызша және жазбаша сөйлеуде заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату және қолдану, оларды жекеше/көпше түрде өзгерту
4.5.1.1 зат есім, сын есім, сан есім және есімдіктерден құралған құрылымдарды ауызша/ жазбаша тілде қолдану және ажырата білу, және оларды саны бойынша өзгерту
3.5.1.2 ұсынылған үлгі бойынша мұғалімнің көмегімен и, а, но көмекші сөздері бар күрделі сөйлемдерді қолдану
4.5.1.2 и, а, но көмекші сөздері бар күрделі сөйлемдерді қолдану
3.5.1.3 сөйлеуде есімдіктерді қолдану
4.5.1.3 сөйлеуде өздік және сұрау есімдіктерінің септік формаларын, болымсыз (никто, ничто), өздік (себя) есімдіктерін қолдану
3.5.1.4 демеулік-септік құрылымдарды түсіну және қолдану: в, на –әрекет орны, в, на – қозғалыстың бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы пункті, о – сөйлеудің, ойдың мәні, в –уақыт, с – ортақтастық, у – бірдеңеге ие адам
4.5.1.4 көмекші сөзді қолдану: в, на – әрекет орны, в, на – қозғалыстың бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы пункті, о – сөйлеудің, ойдың пәні, в –уақыт, с – ортақтастық, у – сөйлемде /қысқа мәтінде бірдеңеге ие адам
3.5.1.5 аяқталған және аяқталмаған түрдегі етістікті түсіну және ажырата білу
4.5.1.5 іс-әрекеттің аяқталғанын, оның нәтижесін, оқиға, іс-әрекеттің аяқталу немесе оның басталу шағын көрсететін етістікті қолдану
3.5.1.6 заттардың түрін, жақтарын білдіретін сөздерді пайдалану, адамдардың, заттардың реттік санын, есімдердің (один, одна, одно) септік формаларының тәртібін қолдану
4.5.1.6 жекеше, көпше түрде, септікте зат есім мен реттік сан есімді үйлестіру
3.5.1.7 заттың сынын білдіретін сөздерді қолдану, берілген тақырып бойынша заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша тән белгілерді таңдау
4.5.1.7 заттың сынын білдіретін сөздерді зат есіммен үйлестіру, түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша заттарға тән белгілерді табу таңдау
4.5.1.8 интересно, важно, трудно, скучно, приятно үстеулерін, үстеулердің салыстырмалы дәрежесін, болымсыз үстеулерді, надо, нужно, нельзя модальдық сөздерін қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
3.5.2.1 есту бойынша қабылдаған, айтылуы мен жазылуында арасында айырмашылығы жоқ буындарды, сөздерді жазу
4.5.2.1 жазылуы айтылуымен сәйкес келмейтін сөздерді мұғалімнің көмегімен жазу/ көшіріп жазу
3.5.2.2 орфографиялық сөздікті пайдаланып, жаңа сөздерді дұрыс жазу
4.5.2.2 орфографиялық сөздікке сүйеніп, таныс емес сөздерді дұрыс жазу
3.5.2.3 көмекші сөздер мен сөздерді бөлек жазу
12. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту орыс тілінде емес) сәйкес іске асырылады.

4.2.2.1 создавать высказывание по данному началу текста
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1 пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
4.2.5.1 аргументировать свою точку зрения на основе аудиовизуального материала
2.7 Соблюдение орфоэпических норм
4.2.7.1 соблюдать правила постановки ударения
Чтение
3.4 Формулирование вопросов и ответов
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.4.1.1 представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
4.4.2.1 на основе прослушанного/прочитанного/ увиденного писать краткий текст с помощью учителя
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.2 использовать сложные предложения с союзами и/да, а/но
4.5.1.5 использовать глаголы, которые указывают на завершенность действия, его результат, конец действия или его начало
4.5.1.6 согласовывать порядковые числительные с существительными в роде, числе, падеже
4.5.1.8* использовать наречия: надо, нужно, можно, нельзя, интересно, важно, трудно, скучно, приятно, сравнительную степень наречий, отрицательные наречия
5.2 Соблюдение орфографических норм
4.5.2.2 правильно писать незнакомые слова, используя орфографический словарь
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", реализуются частично.
Приложение 3 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "" 2023 года №
Приложение 23 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету
"Английский язык" для 3-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по учебному предмету "Английский язык" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

4.2.2.1 мәтіннің басында берілгендер бойынша пікір білдіру
2.4 Тыңдаған/ оқыған материалды мазмұндау
4.2.4.1 тыңдаушының назарын аудару мақсатымен оқиғаларды, әңгімелерді егжей-тегжейлі мазмұндау
2.5 Аудиовизуалды материалдар негізінде өз ойын айту
4.2.5.1 аудиовизуалды материал негізінде өз көзқарасын дәлелдеу
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
4.2.7.1 екпін қою ережелерін сақтау
Оқылым
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
4.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша және шығарма кейіпкерінің іс-әрекеті туралы бағалау сұрақтарын құрастыру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
4.3.5.1 әртүрлі дереккөздерден: сөздіктерден, анықтамалықтан, энциклопедиялардан, ғаламтор ресурстарынан, инфографикалардан ақпаратты табу және оны алу
Жазылым
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтін жазу
4.4.1.1 оқиғаларды комикстер (иллюстрациялар) түрінде ұсыну
4.2 Тыңдаған/ оқыған материалдың мазмұнын жазу
4.4.2.1 тыңдағаны/оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен шағын мәтін жазу
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматика лық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбау)
4.5.1.2 и, а, но көмекші сөздері бар күрделі сөйлемдерді қолдану
4.5.1.5 іс-әрекеттің аяқталғанын, оның нәтижесін, оқиға, іс-әрекеттің аяқталу немесе оның басталу шағын көрсететін етістікті қолдану
4.5.1.6 жекеше, көпше түрде, септікте зат есім мен реттік сан есімді үйлестіру
4.5.1.8 интересно, важно, трудно, скучно, приятно үстеулерін, үстеулердің салыстырмалы дәрежесін, болымсыз үстеулерді, надо, нужно, нельзя модальдық сөздерін қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
4.5.2.2 орфографиялық сөздікке сүйеніп, таныс емес сөздерді дұрыс жазу
Ескерту:
1) оқу мақсаттары бір тоқсан аясында сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша ұйымдастырылады;
2) "*" белгісімен белгіленген оқу мақсаттарының бөлігі жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 5 шілдедегі
№ 199 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
23 - қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2. Учебная программа по учебному предмету "Английский язык" нацелена на достижение обучающимися уровня владения языка A1 с помощью:
1) разнообразных заданий, способствующих анализу, оценке и развитию творческого мышления обучающихся;
2) различных устных и письменных источников;
3) интересного и мотивирующего предметного содержания.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать немецкий язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Английский язык" направлена на формирование и развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению английского языка.
4. Каждая предметная программа предусматривает трехъязычное образование. Это означает, что как учебные, так и внеклассные мероприятия проводятся на трех языках (казахском, русском и английском). Поскольку каждый предмет вносит свой вклад в создание многоязычной среды обучения, Предметная программа обеспечивает соблюдение политики трехъязычного образования.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Английский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Английский язык"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в год;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в год.
7. Базовое содержание учебного предмета для 3 класса:
1) аудирование: устанавливают фонематические различия слов, простые короткие слова, произнесенные по буквам, прослушивают короткие инструкции для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке, определяют основные идеи небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы, прослушивают короткие вопросы на общие и некоторые учебные темы, распознают выборочную информацию в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем, используют контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы, прослушивают небольшие рассказы на общие и учебные темы;

2. "Ағылшын тілі" оқу пәнінен оқу бағдарламасы:
1) білім алушылардың талдау, бағалау және шығармашылық ойлауды қалыптастыратын әр түрлі тапсырмаларды орындау;
2) ауызша және жазбаша түрдегі дереккөздердің сан алуан түрлері;
3) ынталандыратын және қызықты пәндік мазмұн арқылы білім алушылардың француз тілінен А1 деңгейіне жету мақсатын көздейді.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды ағылшын тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар ағылшын тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Ағылшын тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, ағылшын тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған.
4. Әрбір пәндік бағдарлама үш тілде білім беруді қарастырады. Бұл оқу және сыныптан тыс іс-шаралар үш тілде (қазақ, орыс және ағылшын) жүргізілетінін білдіреді. Әрбір пән көптілді оқыту ортасын құруға үлес қосатындықтан, Пәндік бағдарлама үш тілде білім беру саясатын жүзеге асырады.
5. Кең ауқымды дағдылармен органикалық бірлікте тұлғалық қасиеттерді дамыту білім берудің негізгі құндылықтары: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім беру". Бұл құндылықтар білім алушы үшін оның мінез-құлқы мен күнделікті әрекеттерін ынталандыратын тұрақты жеке нұсқауларға айналуға арналған.
2-тарау. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф . "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
6. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары көлемі:
1) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, жылына 72 сағат;
2) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, жылына 72 сағат құрайды.
7. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сөздердің фонемалық айырмашылықтарын анықтайды, әріптеп айтылған қысқа қарапайым сөздер, сабақтағы кең ауқымды іс-әрекеттерді орындау үшін қысқа нұсқауларды тыңдайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын диалогтардың негізгі идеяларын анықтайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына байланысты қысқаша сұрақтарды тыңдайды, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне мәтіндер мен диалогтардың шағын үзінділеріне таңдамалы ақпаратты анықтайды, жалпы және оқу тақырыптарына қолдау көрсету арқылы шағын диалогтардың мазмұнын болжау үшін контексттік ойды пайдаланады, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын әңгімелерді тыңдайды;

2) говорение: составляют простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем, задают вопросы на общие и учебные темы, описывают людей и предметы простыми словами, отвечают на вопросы по ограниченному кругу общих и учебных тем, обмениваются репликами в небольших диалогах с другими людьми на ограниченный круг тем, принимают участие в коротких обсуждениях в парах, в группе, обсуждениях всем классом, высказывают собственное мнение, используя ограниченный круг соответствующих слов, фраз и предложений, пересказывают короткие несложные тексты;
3) чтение: узнают и отчетливо произносят знакомые слова и короткие фразы при чтении вслух, умеют выразительно читать короткие несложные художественные и научно-популярные тексты в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, используют простой словарь с иллюстрациями, определяют основные идеи в коротких несложных текстах на общие и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок, понимают фактическую информацию в коротких несложных текстах на общие и некоторые учебные темы;
4) письмо: составляют, записывают и проверяют написание коротких предложений на личные, общие и некоторые учебные темы со значительной поддержкой учителя, записывают слова и фразы стандартной длины и формы, короткие фразы для описания людей, мест и предметов, короткие несложные предложения, оставляя необходимые пробелы между словами, соединяют слова или фразы с помощью основных союзов, правильно записывают прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменных заданий под руководством учителя, записывают большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменных заданий под руководством учителя;
5) использование английского языка: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms, possessive forms‘s/s’ with proper names and nouns to talk about ownership; cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10; adjectives, including possessive adjectives, on a limited range of general and some curricular topics to describe things, simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative form] to make comparisons; determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to refer to things on a limited range general and some curricular topics; use interrogative pronouns including: which, what, where, whose, how many, what kind of … on a limited range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those in open and closed questions; personal object pronouns [indirect] in conjunction with direct object nouns to describe actions and events. Imperative forms [positive and negative] to give short instructions on limited range of familiar topics; common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like, habits and facts, simple future timetabled events, use common past simple forms to describe actions and feelings; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now; has got/have got there is/are statement and question forms including short answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly; can to make requests and ask permission, must/mustn’t/have to to talk about obligation; prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; conjunctions and, or, but to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers.

2) айтылым: ортақ тақырыптардың шектеулі шеңберінде өзі туралы қарапайым сөйлем (5-6 сөйлем) құрастырады, ортақ және оқу тақырыптарына сұрақтар қояды, қарапайым сөздермен адамдар мен заттарды суреттейді, ортақ тақырыптардың шектеулі шеңберінде сұрақтарға жауап береді, тақырыптардың шектеулі шеңберіне өзге адамдармен шағын диалог барысында сөз алмасады, жұптасып, топтасып, барлық сыныппен қысқа талқылауларға қатысады, тиісті сөздер, сөз тіркесімдері мен сөйлемдердің шектеулі шеңберін пайдалана отырып, өз пікірлерін айтады, қысқа жеңіл мәтіндерді мазмұндайды;
3) оқылым: дауыстап оқу барысында таныс сөздерді және қысқа сөз тіркесімдерін таниды және анық айтады, ортақ және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде күрделі емес көркемдік және ғылыми-көпшілік мәтіндерді мәнерлеп оқи алады, иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолданады, контексттік ой арқылы ортақ және кейбір оқу тақырыптарға арналған қысқа күрделі емес мәтіндердің негізгі идеясын анықтайды, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға арналған қысқа күрделі емес мәтіндердің нақты ақпаратын түсінеді;
4) жазылым: мұғалімнің айтарлықтай қолдауымен жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына қысқаша сөйлемдерді құрастырады, жазады және жазылуын тексереді, қалыпты көлемдегі және формадағы сөздер мен сөз тіркесімдері, адамдар, орындар және заттарды сипаттау үшін қысқа сөз тіркесімдері, қысқа күрделі емес сөйлемдерді жазады, сөздер арасында қажетті бос орындарды қалдыру арқылы негізгі жалғаулықтар көмегімен сөздерді немесе сөз тіркесімдерін байланыстырады, мұғалім жетекшілігімен жазбаша жұмыстарды орындау барысында адам атын, жер-су атауларын және қысқа сөйлемдерді жазу кезінде бас әріптер мен жол әріптерін дұрыс жазады, мұғалім жетекшілігімен жазбаша жұмыстарды орындау барысында жиі қолданылатын таныс сөздердің көп көлемін жазады;
5) Тілдік бағдар: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms, possessive forms‘s/s’ with proper names and nouns to talk about ownership; cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10; adjectives, including possessive adjectives, on a limited range of general and some curricular topics to describe things, simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative form] to make comparisons; determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to refer to things on a limited range general and some curricular topics; use interrogative pronouns including: which, what, where, whose, how many, what kind of on a limited range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those in open and closed questions; personal object pronouns [indirect] in conjunction with direct object nouns to describe actions and events. Imperative forms [positive and negative] to give short instructions on limited range of familiar topics; common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like, habits and facts, simple future timetabled events, use common past simple forms to describe actions and feelings; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now; has got/have got there is/are statement and question forms including short answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly; can to make requests and ask permission, must/mustn’t/have to to talk about obligation; prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; conjunctions and, or, but to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers.

8. Базовое содержание учебного предмета для 4 класса:
1) аудирование: слушать и понимать широкий спектр инструкций в классе, широкий спектр вопросов о себе, основные идеи коротких бесед и текстов на различные общие и некоторые учебные темы, специфичная информация и детали коротких разговоров с поддержкой на большое количество общих и некоторых учебных тем, контекстуальные подсказки для прогнозирования содержания и смысла в коротких разговорах, рассказах и текстах на общие и некоторые учебные темы;
2) говорение: правильно произносить изучаемые слова, короткие фразы, простые и придаточные предложения, использовать изученные речевые модели вопросительного и повествовательного характера на общие и некоторые учебные темы, давать краткое описание людей и предметов, отвечать на вопросы по общим и некоторым учебным темам, участвовать в полилогах, выражать положительное и отрицательное мнение, пересказывать небольшие истории и события на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем;
3) чтение: распознавать и правильно произносить фразы на уровне текста, читать и понимать короткие простые тексты художественной и научно-популярной литературы, определять основную идею в коротких простых текстах на общие и некоторые учебные темы, используя контекстные подсказки, понимать специфичную информацию и детали в коротких простых текстах;
4) письмо: различать прописные и строчные буквы при написании имен, мест и предложений при выполнении письменной работы самостоятельно, правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе, планировать, писать и исправлять предложения на ряд личных, общих и некоторых учебных тем, составлять короткие предложения, которые описывают людей, места и предметы при поддержке учителя, соблюдать последовательность коротких предложений в абзаце при предоставлении информации о себе, соединять предложения с помощью основных союзов;
5) использование английского языка: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things; cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1 – 100; adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things; simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons; determiners a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those to refer to things on a growing range of general and some curricular topics; interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those and object pronouns in short statements, questions and responses; personal subject and object pronouns, including indirect object pronouns and use possessive pronouns mine, yours to give personal information and describe actions and events; imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics; use common simple present forms, including short answer forms and contractions, to give personal information and talk about habitual actions, facts and future timetabled events continue to use common past simple forms [regular and irregular] to describe actions and feelings and narrate simple events including short answer forms and contractions; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities; has got/ have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly; can to make requests and ask permission; must/mustn’t/have to to talk about obligation, use have + object + infinitive to talk about obligations; prepositions of location, position and direction: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, prepositions of time: in, on, at, before, after, with/without to indicate, accompaniment with for instrument and for to indicate recipient; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings; conjunctions and, or, but, because to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers; when clauses to describe simple present and past actions on personal and familiar topics.

8. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сыныптағы нұсқаулардың кең ауқымын, жеке басқа қатысты сұрақтардың кең ауқымын, түрлі ортақ және оқу тақырыптары бойынша қысқаша әңгімелер мен мәтіндердің негізгі идеяларын, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының кең көлемін қолдау арқылы айрықша ақпарат пен қысқаша әңгімелерді түбегейлі, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға қысқаша әңгімелер мен мәтіндердегі мазмұн мен мағынаны болжау үшін контексттік ойды тыңдайды және түсінеді;
2) айтылым: оқылып жатқан сөздерді, қысқа сөз тіркесімдерін, дара және бағыныңқы сөйлемдерді дұрыс айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сұрау және баяндау сипатындағы зерттелген сөйлеу модельдерін пайдалану, адамдар мен заттардың қысқаша сипаттамасын беру, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша сұрақтарға жауап беру, полиглоттарға қатысу, оң және қарсы пікір айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі көлеміне шағын әңгімелер мен оқиғаларды мазмұндау;
3) оқылым: мәтін деңгейіндегі фразаларды тану және дұрыс айту, көркемдік және көпшілікке арналған ғылыми әдебиеттің қысқаша қарапайым мәтіндерін оқу және түсіну, контексттік ойды пайдалана отырып, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқаша қарапайым мәтіндердің негізгі идеясын анықтау, қысқа қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпарат пен егжей-тегжейлерді түсіну;
4) жазылым: жазбаша жұмыстарды өздігінен орындаған кезде адам аттарын, орындар мен сөйлемдерді жазу барысында бас әріптер мен жол әріптерін ажырату, өзіндік жазбаша жұмысы барысында жиі пайдаланылатын сөздердің басым көпшілігін дұрыс жазу, жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сөйлемдерді жоспарлау, жазу және дұрыстау, мұғалімнің қолдауымен адамдарды, орындарды және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдер құрастыру, жеке басы туралы мәлімет беру кезінде азат жолдағы қысқаша сөйлемдердің бірізділігін сақтау, негізгі жалғаулықтар көмегімен сөйлемдерді байланыстыру;
5) Тілдік бағдар: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things; cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1 – 100; adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things; simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons; determiners a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those to refer to things on a growing range of general and some curricular topics; interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those and object pronouns in short statements, questions and responses; personal subject and object pronouns, including indirect object pronouns and use possessive pronouns mine, yours to give personal information and describe actions and events; imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics; use common simple present forms, including short answer forms and contractions, to give personal information and talk about habitual actions, facts and future timetabled events continue to use common past simple forms [regular and irregular] to describe actions and feelings and narrate simple events including short answer forms and contractions; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities; has got/ have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly; can to make requests and ask permission; must/mustn’t/have to to talk about obligation, use have + object + infinitive to talk about obligations; prepositions of location, position and direction: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, prepositions of time: in, on, at, before, after, with/without to indicate, accompaniment with for instrument and for to indicate recipient; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings; conjunctions and, or, but, because to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers; when clauses to describe simple present and past actions on personal and familiar topics.

9. Виды речевой деятельности:
1) "Слушание": учащийся понимает основные идеи короткого выступления на знакомые темы, распознает знакомые слова и фразы, понимает короткие вопросы о цветах и числах, использует контекстуальные подсказки, чтобы предсказать содержание и смысл короткого выступления на знакомые темы, понимает общий смысл коротких рассказов, произносимых медленно и четко;
2) "Говорение": учащийся формулирует основные высказывания о себе, формулирует вопросы, отвечает на вопросы, произносит основные слова и фразы, описывающие вещи и события, демонстрируя правильную интонацию и ударение, выражает то, что ему нравится и не нравится;
3) "Чтение": учащийся пользуется иллюстрированным словарем, читает и понимает короткие художественные и научно-популярные тексты о социальных и повседневных вопросах, определяет основную идею коротких текстов, выделяет конкретную информацию и детали в коротких текстах, определяет общечеловеческие ценности в произведениях казахской и мировой литературы;
4) "Письмо": учащийся правильно записывает часто используемые слова, демонстрируя свое знание различий между их написанием и произношением, пишет короткие продиктованные предложения, правильно использует знаки препинания в конце предложения;
5) "Использование английского языка": учащийся выражает себя, используя базовые модели и общие настоящие и прошлые простые и непрерывные формы для описания событий и предоставления личной информации.
Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье и четвертое числа – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1" – раздел, "2.1" – порядковый номер цели обучения.
11. Система целей обучения:
1) Раздел 1 "Слушание":
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке
3.1.2.1 понимать ограниченный диапазон коротких личных вопросов с поддержкой
4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой
3.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем
3.1.4.1 понимать ограниченный диапазон коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой

9. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) "Тыңдалым": білім алушы таныс тақырыптар бойынша қысқа әңгімелердің негізгі идеясын түсінеді, таныс сөздер мен сөз тіркестерін таниды, түстер мен сандар туралы қысқаша сұрақтарды түсінеді, мазмұнды болжау үшін контекстік анықтамаларды пайдаланады және таныс тақырыптар бойынша шағын әңгіменің мағынасы, шағын әңгімелердің жалпы мағынасын түсінеді, баяу және анық айтылады;
2) "Айтылым": білім алушы өзі туралы негізгі тұжырымдарды тұжырымдайды, сұрақтар құрастырады, сұрақтарға жауап береді, заттар мен оқиғаларды сипаттайтын қарапайым сөздер мен сөз тіркестерін айтады, интонация мен екпінді дұрыс қолданады, оң және теріс пікірлерін білдіреді;
3) "Оқылым": білім алушы иллюстрацияланған сөздікті пайдаланады, қысқа әдеби мәтіндерді оқиды және түсінеді, шағын әңгімелердің негізгі идеясын анықтайды, қысқа мәтіндерден нақты ақпарат пен мәліметтерді табады, жалпы адамзаттық құндылықтарды анықтайды қазақ және әлем әдебиеті шығармаларында;
4) "Жазылым": білім алушы өзінің білімін және қысқа диктантты сөйлемдердің жазылуы мен айтылуының айырмашылығын көрсете отырып, жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазады, сөйлем соңында тыныс белгілерін дұрыс қолданады;
5) "Тілдік бағдар": білім алушы өз ойын қарапайым модальді етістіктермен білдіреді, оқиғаларды сипаттау және өзі туралы ақпарат беру үшін осы және өткен шақтарды пайдаланады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.1.2.1 кодында: "3" – сынып, "1" – бөлім, "2.1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
11. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Тыңдалым":
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды түсіну
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну
3.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
3.1.3.1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну
3.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа сұрақтардың шектеулі көлемін түсіну
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну

3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем
4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы
4.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем
3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам
4.1.9.1 распознавать продиктованные слова в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.1.10.1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся
2) раздел 2 "Говорение":
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.2.5.1 отчетливо произносить знакомые слова, короткие фразы при чтении вслух
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем
3.2.7.1 использовать ограниченное количество слов, фраз и выражений при высказывании своего мнения при обсуждении в парах, группах и всем классом

3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну
4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану
4.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын және мағынасын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну
3.1.9.1 ежіктеп айтылған қысқа қарапайым сөздерді түсіну
4.1.9.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты ауызша айтылған сөздерді түсіну
4.1.10.1 білім алушы ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді ажыратады
2) 2-бөлім "Айтылым":
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты бар тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою
3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сөздермен сипаттау
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру
3.2.5.1 дауыстап оқыған кезде таныс сөздер мен қысқа сөз тіркестерін анық айту
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
3.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында пікір айтуда сөйлемдер, фразалар және сөздердің шектеулі санын қолдану

4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом
3.2.8.1 пересказывать короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится
3) Раздел 3 "Чтение":
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте
3.3.2.1 читать и выполнять с небольшой поддержкой знакомые инструкции при выполнении заданий на уроке
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты
3.3.3.1 читать со стандартной поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем
3.3.4.1 использовать с небольшой поддержкой простой словарь с иллюстрациями
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок
3.3.6.1 понимать со значительной поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на ограниченный круг общих и учебных тем
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем
4) Раздел 4 "Письмо":
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем
3.4.2.1 писать слова и фразы стандартной длины и формы
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
3.4.3.1 писать краткие фразы, характеризующие людей, места и предметы
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы
3.4.4.1 писать с поддержкой короткие несложные предложения, оставляя пробелы между словами
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации

4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану
3.2.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа, қарапайым оқиғалар мен әңгімелерді айтып беру
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту
3) 3-бөлім "Оқылым":
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту
3.3.2.1 қолдаумен сабақтағы тапсырмаларды орындау барысында таныс нұсқауларды оқу және орындау
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну
3.3.3.1 стандартты қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау
3.3.4.1 шамалы қолдаумен иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолдану
4.3.4.1 қолда мен жіктеуге сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
3.3.6.1 елеулі қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну
4) 4-бөлім "Жазылым":
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру
3.4.2.1 қалыпты көлемдегі және формадағы сөздер мен сөз тіркестерін жазу
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану
3.4.3.1 адамдарды, мекендерді және нысандарды сипаттайтын қысқа фразалар жазу
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу
3.4.4.1 қолдаумен сөздердің арасына тиісті орын қалдырып, қысқа қарапайым сөйлемдер жазу
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу

3.4.5.1 соединять слова или фразы с помощью основных союзов с поддержкой
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой
3.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменной работы на уроке под руководством учителя
4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе
3.4.7.1 правильно записывать большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности под руководством учителя
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
3.4.8.1 правильно ставить точку при написании коротких, знакомых предложений под руководством учителя
4.4.8.1 правильно ставить точку и вопросительный знак в предложениях при самостоятельной письменной работе
5) Раздел 5 "Использование английского языка":
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.5.1.1 использовать существительные единственного числа, существительные множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные формы множественного числа, использовать притяжательные формы "s / s" с именами собственными
4.5.1.1 использовать существительные единственного числа, множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные множественного числа, и неисчислимые существительные, притяжательные ‘s / s’, для описания и обозначения предмета
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 100, а также порядковые числительные от 1 до 10
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 1000, а также порядковые числительные от 1 до 100
3.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений
3.5.4.1 использовать артикли и местоимения a, an, the, some, any, this, these, that, those при описании предметов на общие и учебные темы
4.5.4.1 использовать артикли и местоимения a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем

3.4.5.1 қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөздерді және фразаларды байланыстыру
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру
3.4.6.1 сабақта мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
3.4.7.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
3.4.8.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде қысқа, таныс сөйлемдердің соңына нүктені орынды қолдану
4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану
5) 5-бөлім "Тілдік бағдар":
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында -s тәуелдік форманcын пайдалану
4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану
3.5.2.1 1-ден 100-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 10-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
4.5.2.1 1-ден 1000-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 100-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
3.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінен сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым бір буынды және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы пәндерді сипаттау кезінде an, the, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану a,
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымында пәндерді белгілеу үшін а, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану

3.5.5.1 использовать вопросительные местоимения: which, what, where, whose, how many, what kind of … в разговоре на знакомые темы
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
3.5.6.1 использовать указательные местоимения this, these, that, those в открытых и закрытых вопросах
4.5.6.1 использовать указательные местоимения this, these, that, those и объектные местоимения в коротких утверждениях, вопросах и ответах.
3.5.7.1 использовать личные местоимения в сочетании с прямыми объектными существительными для описания действий и событий
4.5.7.1 использовать личные и объектные местоимения и использовать притяжательные местоимения mine, yours для предоставления личной информации и описания действий и событий
3.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на знакомые темы
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
3.5.9.1 использовать настоящее время (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, запланированных в будущем
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий
3.5.10.1 использовать формы настоящего продолжительного времени, включая короткие ответы и сокращения для описания действий происходящих в данный момент.
4.5.10.1 использовать формы настоящего продолжительного времени, включая короткие ответы и сокращения для описания действий происходящих в данный момент и будущие договоренности для составления коротких инструкций на общие темы, использовать форму -ing для описания общих действий
3.5.11.1 использовать в утвердительных и вопросительных предложениях has got/ have got there is/are
4.5.11.1 использовать в утвердительных и вопросительных предложениях has got/have got there is/are (в полной и сокращенной форме)
3.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often,
начать использовать простые наречия манеры well, badly
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, начать использовать простые наречия манеры well, badly, использовать основные наречия с суффиксом common -ly для описания действий

3.5.5.1 таныс тақырыптар туралы әңгімелегенде сұрақ есімдіктерін қолдану: what, where, whose, how many, what kind of
4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of
3.5.6.1 ашық және жабық сұрақтарда көрсеткіш есімдіктерді қолдану this, these, that, those
4.5.6.1 қысқаша мәлімдемелерде, сұрақтар мен жауаптарда көрсеткіш есімдіктерді қолдану this, these, that, those and object pronouns
3.5.7.1 әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жеке зат есімдерді [жанама] тікелей зат есімдермен бірге қолдану
4.5.7.1 жеке зат есімдер мен зат есімдерді, соның ішінде жанама зат есімдерді қолданыңыз және жеке ақпарат беру және әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін mine, yours есімдіктерін қолдану
3.5.8.1 таныс тақырыптардың шектеулі шеңберіне қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану
4.5.8.1 таныс тақырыптардың өсіп келе жатқан шеңбері туралы қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану
3.5.9.1 өздеріне ұнайтын нәрсені, олардың тілектері мен әдеттерін сипаттау, фактілерді ұсыну, болашақта жоспарланған қарапайым оқиғаларды сипаттау үшін қазіргі шақты (негізгі баяндау, теріс және сұрақ формалары) қолдану
4.5.9.1 өзі туралы ақпарат беру және өздеріне ұнайтын нәрсені, олардың қалаулары мен әдеттерін сипаттау, болашақта жоспарланған фактілер мен оқиғаларды бейнелеу, іс-әрекеттерді, сезімдерді, сондай-ақ оқиғаларды сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдану
3.5.10.1 қазіргі уақытта болып жатқан әрекеттерді сипаттау үшін қысқа жауаптар мен қысқартуларды қоса, қазіргі уақыттың формаларын қолдану
4.5.10.1 қазіргі ұзақ уақыт формаларын, оның ішінде қысқа жауаптар мен қысқартуларды, қазіргі уақытта болып жатқан әрекеттерді сипаттау үшін және жалпы тақырыптар бойынша қысқа нұсқаулар жасау үшін болашақ келісімдерді қолданыңыз, жалпы әрекеттерді сипаттау үшін-ing формасын қолдану
3.5.11.1 оң және сұраулы сөйлемдерде қолдану has got / have got there is / are
4.5.11.1 оң және сұраулы сөйлемдерде has got/ have got there is/are (толық және қысқартылған түрде) қолдану
3.5.12.1 уақыт пен жиіліктің есімдерін қолданыңыз: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, қарапайым әдеп есімдерін қолдану бастау well, badly
4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану

3.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/mustn’t/have to при описании обязательств
4.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/mustn’t/have to при описании обязательств, использовать have + object + infinitive to при описании обязательств
3.5.14.1 использовать предлоги места и положения: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: on, in, at для указания даты, дня недели и времени суток
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направлений, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, использовать предлоги времени , in, on, at, before, after , use with/without
3.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашения, использовать соответствующие ответы yes, please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing
4.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашений, использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose для описания простых действий и глаголов want, start + infinitive, использовать declarative what [a/an] + adjective + noun для описания ощущений
3.5.16.1 использовать союзы and, or, but для связи слов и фраз
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
3.5.17.1 использовать me, too and I don’t в коротких ответах
4.5.17.1 использовать me, too and I don’t в коротких ответах, использовать when для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для 3-4 классов уровня начального образования.
13. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации
Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для 3-4 классов уровня начального образования
1) 3 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Животные
Виды животных

3.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану
4.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану
3.5.14.1 орын мен позицияның қосымшаларын қолданыңыз: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above адамдар мен заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін, уақыт қосымшаларын қолдану: аптаның күнін, күнін және күннің уақытын көрсету үшін on, in, at
4.5.14.1 орын, орын және бағыт қосымшаларын пайдалану at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without уақыт қосымшаларын пайдалану, В, на, на, до, после, с/жоқ пайдалану
3.5.15.1 шақыруды сипаттау үшін пайдаланғыңыз келеді, тиісті жауаптарды қолданыңыз es, please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing қолдану
4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану
3.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but кәсіподақтарын қолдану
4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану
3.5.17.1 қысқа жауаптарда me, too and I don ' t қолдану
4.5.17.1 me, too and I don ' t қысқа жауаптарда қолданыңыз, жеке және таныс тақырыптардағы қарапайым және өткен әрекеттерді сипаттау үшін when қолдану
12. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу жоспарын іске асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
13. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 3 -сынып
Бөлімдердің ортақ тақырыптары
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
Жануарлар
Жануарлар түрлері

3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.5.5.1 использовать вопросительные местоимения: which, what, where, whose, how many, what kind of … в разговоре на знакомые темы;
3.5.14.1 использовать предлоги места и положения: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: on, in, at для указания даты, дня недели и времени суток
Части тела
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях
Движения животных и издаваемые ими звуки
3.1.2.1 понимать ограниченный диапазон коротких личных вопросов с поддержкой; 3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем
3.5.4.1 использовать артикли a, an, the, some, any, this, these, that, those для обозначения предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем.
3.5.10.1 использовать формы настоящего продолжительного времени для описания что происходит на данный момент
Творческий проект
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем
Свет и тень
День и ночь
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы;
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок
Источники света
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;

3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру; 3.5.5.1 таныс тақырыптар туралы әңгімелегенде сұрақ есімдіктерін қолдану: what, where, whose, how many, what kind of; 3.5.14.1 использовать предлоги места и положения: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: on, in, at для указания даты, дня недели и времени суток
Дене бөліктері
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту
Жануарлардың қозғалысы және олар жасаған дыбыстар
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды түсіну;
3.1.9.1 ежіктеп айтылған қысқа қарапайым сөздерді түсіну;
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы пәндерді сипаттау кезінде an, the, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану a; 3.5.10.1 қазіргі уақытта болып жатқан әрекеттерді сипаттау үшін қысқа жауаптар мен қысқартуларды қоса, қазіргі уақыттың формаларын қолдану
Шығармашылық жоба
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды түсіну;
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
Жарық пен көлеңке
Күн мен түн
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
Жарық көздері
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;

2) 4 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Спорт в Казахстане
Детские игры 1
4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, использовать суффикс -ly манерные наречия для описания действий slowly, quickly;
4.5.17.1 использовать me, too and I don’t в коротких ответах, использовать when для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
Детские игры 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of задавать вопросы по растущему кругу знакомых тем
4.5.8.1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics
Олимпийские игры
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of задавать вопросы по растущему кругу знакомых тем
Басни Эзопа 1
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, использовать суффикс -ly манерные наречия для описания действий slowly, quickly;
Басни Эзопа 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем для описания предметов, использовать простые простые и некоторые сложные прилагательные [сравнительная форма] для проведения сравнений;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, использовать суффикс -ly манерные наречия для описания действий slowly, quickly;
Ценности в мифах и легендах
Фольклор 1

2) 4 -сынып:
Бөлімдердің ортақ тақырыптары
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
Қазақстандағы спорт
Балалар ойыны 1
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану; 4.5.17.1 me, too and I don ' t қысқа жауаптарда қолданыңыз, жеке және таныс тақырыптардағы қарапайым және өткен әрекеттерді сипаттау үшін when қолдану;
Балалар ойыны 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу; 4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of; 4.5.8.1 таныс тақырыптардың өсіп келе жатқан шеңбері туралы қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану
Олимпиада ойындары
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу; 4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of;
Эзоптың Ертегілері 1
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну; 4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Эзоптың Ертегілері 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну; 4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту 4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдауия сравнений; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Мифтер мен аңыздардағы құндылықтар
Фольклор 1

4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
4.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашений, использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose для описания простых действий и глаголов want, start + infinitive, использовать declarative what [a/an] + adjective + noun для описания ощущений
Фольклор 2
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем; описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем для описания предметов, использовать простые простые и некоторые сложные прилагательные [сравнительная форма] для проведения сравнений;
4.5.7.1 использовать личные объектные местоимения в сочетании с существительными прямого объекта для описания действий и событий
Люди и места
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
Драконы и волшебные существа 1
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов;
4.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашений, использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose для описания простых действий и глаголов want, start + infinitive, использовать declarative what [a/an] + adjective + noun для описания ощущений
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
Драконы и волшебные существа 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;

4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу 4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану
Фольклор 2
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну; 4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдауия сравнений; 4.5.7.1 жеке зат есімдер мен зат есімдерді, соның ішінде жанама зат есімдерді қолданыңыз және жеке ақпарат беру және әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін mine, yours есімдіктерін қолдану;
Адамдар мен орындар
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау; 4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау
Айдаһарлар мен сиқырлы тіршілік иелері 1
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу; 4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану; 4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану; 4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану;
Айдаһарлар мен сиқырлы тіршілік иелері 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;

4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, начать использовать простые наречия манеры well, badly, использовать основные наречия с суффиксом common -ly для описания действий;
4.5.15.1 использовать would you like to приглашать и использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, use declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings
2 четверть
Сокровище и Наследие
Карты сокровищ 1
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов
4.5.4.1 использовать артикли a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those чтобы ссылаться на слова по растущему кругу общих и некоторых учебных тем;
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
Карты сокровищ 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем;
4.5.11.1 использовать в утвердительных и вопросительных предложениях has got/ have got there is/are ( в полной и сокращенной форме);
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направлений, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, использовать предлоги времени , in, on, at, before, after , use with/without
В поисках сокровищ 1

4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану; 4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану;
2 -тоқсан
Қазына және мұра
Қазына карталары 1
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.4.1 қолдаумен -сыныпификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу; 4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану; 4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымында пәндерді белгілеу үшін а, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану; 4.5.8.1 таныс тақырыптардың өсіп келе жатқан шеңбері туралы қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану
Қазына карталары 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 4.5.8.1 таныс тақырыптардың өсіп келе жатқан шеңбері туралы қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану; 4.5.11.1 оң және сұраулы сөйлемдерде has got/ have got there is/are ( толық және қысқартылған түрде) қолдану; 4.5.14.1 орын, орын және бағыт предлогтарын пайдалану at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without уақыт предлогтарын пайдалану, В, на, на, до , после, с/жоқ пайдалану;
Қазына іздеуде 1

4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем
4.5.2.1 использовать количественные числительные 1 – 1000 и порядковые числительные 1 – 100
В поисках сокровищ 2
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
Сокровища нашей планеты 1
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
Сокровища нашей планеты 2
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок
Мир профессий и способы коммуникации
Язык жестов
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
4.5.1.1 использовать существительные единственного числа, множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные множественного числа, и неисчислимые существительные, притяжательные ‘s / s’, чтобы называть, описывать и обозначать вещи;
4.5.6.1 использовать указательные местоимения this, these, that, those и объектные местоимения в коротких утверждениях, вопросах и ответах.
Мир коммуникации
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке;
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте;

4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау тем;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 4.5.2.1 1-ден 1000-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 100-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
Қазына іздеуде 2
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану; 4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of;
Біздің планетамыздың қазыналары 1
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
Біздің планетамыздың қазыналары 2
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну; 4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту; 4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
Мамандықтар әлемі және байланыс жолдары
Ымдау тілі
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну;
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану; 4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану; 4.5.6.1 қысқаша мәлімдемелерде, сұрақтар мен жауаптарда көрсеткіш есімдіктерді қолдану this, these, that, those and object pronouns;
Коммуникациялар әлемі
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну;
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту;

4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе
Технологии
4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений;
4.5.11.1 использовать в утвердительных и вопросительных предложениях has got/ have got there is/are ( в полной и сокращенной форме)
3 четверть
Горячо и Холодно
Погода 1
4.1.9.1 распознавать продиктованные слова в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.10.1 использовать формы настоящего продолжительного времени, включая короткие ответы и сокращения для описания действий происходящих в данный момент и будущие договоренности для составления коротких инструкций на общие темы, использовать форму -ing для описания общих действий;
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
Погода 2
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;

4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
Технологиялар
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу; 4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау; 4.5.11.1 оң және сұраулы сөйлемдерде has got/ have got there is/are (толық және қысқартылған түрде) қолдану;
3 -тоқсан
Ыстық және суық
Ауа райы 1
4.1.9.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты ауызша айтылған сөздерді түсіну; 4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.10.1 қазіргі ұзақ уақыт формаларын, оның ішінде қысқа жауаптар мен қысқартуларды, қазіргі уақытта болып жатқан әрекеттерді сипаттау үшін және жалпы тақырыптар бойынша қысқа нұсқаулар жасау үшін болашақ келісімдерді қолданыңыз, жалпы әрекеттерді сипаттау үшін-ing формасын қолдану; 4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану;
Ауа райы 2
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану;
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;

4.4.8.1 правильно ставить точку и вопросительный знак в предложениях при самостоятельной письменной работе
Вулканы
.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
Снег и лед
4.3.6.1 understand with some support some specific information and detail in short, simple texts on a growing range of general and some curricular topics;
4.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/mustn’t/have to при описании обязательств, использовать have + object + infinitive to при описании обязательств;
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направлений, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, использовать предлоги времени , in, on, at, before, after , use with/without
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
Здоровый мир
Здоровое тело 1
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, начать использовать простые наречия манеры well, badly, использовать основные наречия с суффиксом common -ly для описания действий;
Здоровое тело 2
4.1.10.1 1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений;
4.5.10.1 использовать формы настоящего продолжительного времени, включая короткие ответы и сокращения для описания действий происходящих в данный момент и будущие договоренности для составления коротких инструкций на общие темы, использовать форму -ing для описания общих действий
Берегите животных 1
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
4.5.1.1 использовать существительные единственного числа, множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные множественного числа, и неисчислимые существительные, притяжательные ‘s/s’, чтобы называть, описывать и обозначать вещи;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
Берегите животных 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой
Сохраним планету 1
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, начать использовать простые наречия манеры well, badly, использовать основные наречия с суффиксом common -ly для описания действий
Сохраним планету 2
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;

4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану
Жанартаулар
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем; 4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын және мағынасын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
Қар мен мұз
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну; 4.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану; 4.5.14.1 орын, орын және бағыт предлогтарын пайдалану at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without уақыт предлогтарын пайдалану, В, на, на, до , после, с/жоқ пайдалану; 4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану;
Салауатты Әлем
Дені сау 1
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу; 4.5.9.1 өзі туралы ақпарат беру және өздеріне ұнайтын нәрсені, олардың қалаулары мен әдеттерін сипаттау, болашақта жоспарланған фактілер мен оқиғаларды бейнелеу, іс-әрекеттерді, сезімдерді, сондай-ақ оқиғаларды сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдану; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Дені сау 2
4.1.10.1 білім алушы ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді ажыратады;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау; 4.5.10.1 қазіргі ұзақ уақыт формаларын, оның ішінде қысқа жауаптар мен қысқартуларды, қазіргі уақытта болып жатқан әрекеттерді сипаттау үшін және жалпы тақырыптар бойынша қысқа нұсқаулар жасау үшін болашақ келісімдерді қолданыңыз, жалпы әрекеттерді сипаттау үшін-ing формасын қолдану
Жануарларды қорғаңыз 1
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану; 4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану; 4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану; 4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of;
Жануарларды қорғаңыз 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау; 4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну; 4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру
Планетаны сақтайық 1
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну; 4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну; 4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Планетаны сақтайық 2
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау; 4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту; 4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;

4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
4 четверть
Путешествие в космос
В космос 1
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем;
4.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/ mustn’t/ have to при описании обязательств, использовать have + object + infinitive to при описании обязательств
В космос 2
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем; 4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
Планеты 1
4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте;
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации;
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 1000, а также порядковые числительные от 1 до 100;
4.5.17.1 использовать me, too and I don’t в коротких ответах, использовать when для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
Планеты 2
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.1.1 использовать существительные единственного числа, множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные множественного числа, и неисчислимые существительные, притяжательные ‘s / s’, чтобы называть, описывать и обозначать вещи;
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 1000, а также порядковые числительные от 1 до 100;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений
Пришельцы из космоса 1
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.3.1. использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.4.1 использовать артикли для обозначения предметов a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because to для соединения слов и фраз
Пришельцы из космоса 2
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой;
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий
Машины
Медленные машины 1

4.5.8.1 таныс тақырыптардың өсіп келе жатқан шеңбері туралы қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану;
4 -тоқсан
Ғарышқа саяхат
Ғарышқа 1
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау; 4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау; 4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of; 4.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Ғарышқа 2
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну; 4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
Планеталар 1
4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту;
4.3.4.1 қолдаумен -сыныпификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу; 4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу; 4.5.2.1 1-ден 1000-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 100-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану; 4.5.17.1 me, too and I don ' t қысқа жауаптарда қолданыңыз, жеке және таныс тақырыптардағы қарапайым және өткен әрекеттерді сипаттау үшін when қолдану;
Планеталар 2
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру; 4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану; 4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану; 4.5.2.1 1-ден 1000-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 100-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану; 4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау
Ғарыштан келгендер 1
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау; 4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну ; 4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру; 4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну; 4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу; 4.5.3.1. заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау; 4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымында пәндерді белгілеу үшін а, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану; 4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану;
Ғарыштан келгендер 2
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру; 4.5.9.1 өзі туралы ақпарат беру және өздеріне ұнайтын нәрсені, олардың қалаулары мен әдеттерін сипаттау, болашақта жоспарланған фактілер мен оқиғаларды бейнелеу, іс-әрекеттерді, сезімдерді, сондай-ақ оқиғаларды сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдану;
Машиналар
Баяу машиналар 1

4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, начать описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.5.1 использовать вопросительные слова who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, начать использовать простые наречия манеры well, badly, использовать основные наречия с суффиксом common -ly для описания действий
Медленные машины 2
4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой
4.5.1.1 использовать существительные единственного числа, множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные множественного числа, и неисчислимые существительные, притяжательные ‘s / s’, чтобы называть, описывать и обозначать вещи;
4.5.6.1 использовать указательные местоимения this, these, that, those и объектные местоимения в коротких утверждениях, вопросах и ответах.
Быстрые машины 1
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом;
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направлений, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, использовать предлоги времени , in, on, at, before, after , use with/without
Быстрые машины 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;

4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу; 4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Баяу машиналар 2
4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру; 4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану; 4.5.6.1 қысқаша мәлімдемелерде, сұрақтар мен жауаптарда көрсеткіш есімдіктерді қолдану this, these, that, those and object pronouns;
Жылдам машиналар 1
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау; 4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану;
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану; 4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау; 4.5.14.1 орын, орын және бағыт предлогтарын пайдалану at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without уақыт предлогтарын пайдалану, В, на, на, до , после, с/жоқ пайдалану;
Жылдам машиналар 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;

4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений;
4.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/mustn’t/have to при описании обязательств, использовать have + object + infinitive to при описании обязательств;
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
Роботы 1
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.8.1 правильно ставить точку и вопросительный знак в предложениях при самостоятельной письменной работе;
4.5.4.1 использовать артикли a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those чтобы ссылаться на слова по растущему кругу общих и некоторых учебных тем;
4.5.11.1 использовать в утвердительных и вопросительных предложениях has got/ have got there is/are (в полной и сокращенной форме);
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направлений, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, использовать предлоги времени, in, on, at, before, after , use with/without
Роботы 2
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой
4.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/ mustn’t/ have to при описании обязательств, использовать have + object + infinitive to при описании обязательств
4.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашений, использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose для описания простых действий и глаголов want, start + infinitive, использовать declarative what [a/an] + adjective + noun для описания ощущений
Приложение 4 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "" 2023 года №
Приложение 24 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399

4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау; 4.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Роботтар 1
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну ; 4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану; 4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымында пәндерді белгілеу үшін а, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану; 4.5.11.1 оң және сұраулы сөйлемдерде has got/ have got there is/are ( толық және қысқартылған түрде) қолдану; 4.5.14.1 орын, орын және бағыт предлогтарын пайдалану at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without уақыт предлогтарын пайдалану, В, на, на, до , после, с/жоқ пайдалану;
Роботтар 2
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну; 4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.3.4.1 қолдаумен -сыныпификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу; 4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру; 4.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану; 4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану;
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 5 шілдедегі
№ 199 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
24 - қосымша

Типовая учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" для 3-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" нацелена на достижение обучающимися уровня владения языка A1 с помощью:
1) разнообразных заданий, способствующих анализу, оценке и развитию творческого мышления обучающихся;
2) различных устных и письменных источников;
3) интересного и мотивирующего предметного содержания.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать немецкий язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Немецкий язык" направлена на формирование и развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению немецкого языка.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Немецкий язык"
5. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в год;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в год.
6. Базовое содержание учебного предмета для 3 класса:
1) аудирование: устанавливают фонематические различия слов, простые короткие слова, произнесенные по буквам, прослушивают короткие инструкции для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке, определяют основные идеи небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы, прослушивают короткие вопросы на общие и некоторые учебные темы, распознают выборочную информацию в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем, используют контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы, прослушивают небольшие рассказы на общие и учебные темы;

Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы:
1) білім алушылардың талдау, бағалау және шығармашылық ойлауды қалыптастыратын әр түрлі тапсырмаларды орындау;
2) ауызша және жазбаша түрдегі дереккөздердің сан алуан түрлері;
3) ынталандыратын және қызықты пәндік мазмұн арқылы білім алушылардың неміс тілінен А1 деңгейіне жету мақсатын көздейді.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды неміс тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар неміс тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Неміс тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, неміс тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған.
4. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдыларымен бірлесе дамытылуы білім алушыларға "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты білім берудің негізгі құндылықтарын бойына сіңіруіне көмектеседі. Бұл құндылықтар білім алушының күнделікті іс-әрекеті мен мінез-құлқын ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдар болып табылады.
2-тарау. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Неміс тілі" пәнінің мазмұны
5. "Неміс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 3-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 72 сағат;
2) 4-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 72 сағатты құрайды.
6. "Неміс тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сөздердің фонемалық айырмашылықтарын анықтайды, әріптеп айтылған қысқа қарапайым сөздер, сабақтағы кең ауқымды іс-әрекеттерді орындау үшін қысқа нұсқауларды тыңдайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын диалогтардың негізгі идеяларын анықтайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына байланысты қысқаша сұрақтарды тыңдайды, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне мәтіндер мен диалогтардың шағын үзінділеріне таңдамалы ақпаратты анықтайды, жалпы және оқу тақырыптарына қолдау көрсету арқылы шағын диалогтардың мазмұнын болжау үшін контексттік ойды пайдаланады, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын әңгімелерді тыңдайды;

2) говорение: составляют простые высказывания (5 – 6 предложений) о себе в рамках ограниченного круга общих тем, задают вопросы на общие и учебные темы, описывают людей и предметы простыми словами, отвечают на вопросы по ограниченному кругу общих и учебных тем, обмениваются репликами в небольших диалогах с другими людьми на ограниченный круг тем, принимают участие в коротких обсуждениях в парах, в группе, обсуждениях всем классом, высказывают собственное мнение, используя ограниченный круг соответствующих слов, фраз и предложений, пересказывают короткие несложные тексты;
3) чтение: узнают и отчетливо произносят знакомые слова и короткие фразы при чтении вслух, умеют выразительно читать короткие несложные художественные и научно-популярные тексты в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, используют простой словарь с иллюстрациями, определяют основные идеи в коротких несложных текстах на общие и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок, понимают фактическую информацию в коротких несложных текстах на общие и некоторые учебные темы;
4) письмо: составляют, записывают и проверяют написание коротких предложений на личные, общие и некоторые учебные темы со значительной поддержкой учителя, записывают слова и фразы стандартной длины и формы, короткие фразы для описания людей, мест и предметов, короткие несложные предложения, оставляя необходимые пробелы между словами, соединяют слова или фразы с помощью основных союзов, правильно записывают прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменных заданий под руководством учителя, записывают большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменных заданий под руководством учителя;
5) использование немецкого языка: используют существительные в единственном и во множественном числе, притяжательные местоимения 1 – го, 2 -го и 3- го лица единственного числа в именительном падеже с существительными для обозначения принадлежности, количественные числительные – считают от 1 до 50, используют прилагательные для описания предметов, используют вопросительные слова wer, was, wo, wohin, wie viele, wie alt, wie oft в разговоре на знакомые темы, используют настоящее время (Präsens) слабых и некоторых сильных и глаголы с отделяемыми приставками (повествовательные и вопросительные предложения) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, используют наречия времени и частоты manchmal, oft, immer, nieдля ответа на вопрос Когда? и Как часто?, модальный глагол möchten при выражении желаний, различают существительные по родам, используют неопределенный и определенный артикли с существительными в единственном и множественном числе в именительном и винительном падежах, предлоги времени am, im, um для указания времени года, месяца, дня недели, времени суток и времени по часам, союзы und, oder, aber для связи слов.

2) айтылым: ортақ тақырыптардың шектеулі шеңберінде өзі туралы қарапайым сөйлем (5-6 сөйлем) құрастырады, ортақ және оқу тақырыптарына сұрақтар қояды, қарапайым сөздермен адамдар мен заттарды суреттейді, ортақ тақырыптардың шектеулі шеңберінде сұрақтарға жауап береді, тақырыптардың шектеулі шеңберіне өзге адамдармен шағын диалог барысында сөз алмасады, жұптасып, топтасып, барлық сыныппен қысқа талқылауларға қатысады, тиісті сөздер, сөз тіркесімдері мен сөйлемдердің шектеулі шеңберін пайдалана отырып, өз пікірлерін айтады, қысқа жеңіл мәтіндерді мазмұндайды;
3) оқылым: дауыстап оқу барысында таныс сөздерді және қысқа сөз тіркесімдерін таниды және анық айтады, ортақ және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде күрделі емес көркемдік және ғылыми-көпшілік мәтіндерді мәнерлеп оқи алады, иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолданады, контексттік ой арқылы ортақ және кейбір оқу тақырыптарға арналған қысқа күрделі емес мәтіндердің негізгі идеясын анықтайды, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға арналған қысқа күрделі емес мәтіндердің нақты ақпаратын түсінеді;
4) жазылым (Schreiben/шрайбен): мұғалімнің айтарлықтай қолдауымен жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына қысқаша сөйлемдерді құрастырады, жазады және жазылуын тексереді, қалыпты көлемдегі және формадағы сөздер мен сөз тіркесімдері, адамдар, орындар және заттарды сипаттау үшін қысқа сөз тіркесімдері, қысқа күрделі емес сөйлемдерді жазады, сөздер арасында қажетті бос орындарды қалдыру арқылы негізгі жалғаулықтар көмегімен сөздерді немесе сөз тіркесімдерін байланыстырады, мұғалім жетекшілігімен жазбаша жұмыстарды орындау барысында адам атын, жер-су атауларын және қысқа сөйлемдерді жазу кезінде бас әріптер мен жол әріптерін дұрыс жазады, мұғалім жетекшілігімен жазбаша жұмыстарды орындау барысында жиі қолданылатын таныс сөздердің көп көлемін жазады;
5) неміс тілін қолдану (Sprachanwendung/шпраханвендунг): тәуелділікті белгілеу барысында атау септігінде көпше түрдегі 1,2,3-жақтағы тәуелдік артикльдерін жекеше және көпше түрдегі зат есімдермен қолдану, есептік сан есімдер - 1 – 50-ге дейін санайды, заттарды суреттеу үшін сын есімдерді пайдаланады, таныс тақырыптарға сөйлесу барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін қолданады, өздеріне ненің ұнайтындығын, тілектері мен әдеттерін, қарапайым оқиғаларды сипаттау үшін кейбір етістіктер түрлерін (хабарлы және сұраулы сөйлемдер) осы шақта (Präsens/Презэнс) қолданылады, Қашан? Қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни мезгіл және жиілік үстеулерін, тілек білдіру кезінде möchten/мөхэн модальді етістігін пайдаланады, зат есімді жасалуы бойынша ажыратады, атау және табыс септіктерінде зат есімді жекеше және көпше түрде анықталған, анықталмаған артикльдермен пайдаланады, жыл мезгілін, айды, апта күнін, тәулік уақытын және уақытты сағат бойынша белгілеу үшін am/ам, im/им, um/ум мезгіл көмекші сөздерін, сөздерді байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын қолданады.

7. Базовое содержание учебного предмета для 4 класса:
1) аудирование: слушать и понимать широкий спектр инструкций в классе, широкий спектр вопросов о себе, основные идеи коротких бесед и текстов на различные общие и некоторые учебные темы, специфичная информация и детали коротких разговоров с поддержкой на большое количество общих и некоторых учебных тем, контекстуальные подсказки для прогнозирования содержания и смысла в коротких разговорах, рассказах и текстах на общие и некоторые учебные темы;
2) говорение: правильно произносить изучаемые слова, короткие фразы, простые и придаточные предложения, использовать изученные речевые модели вопросительного и повествовательного характера на общие и некоторые учебные темы, давать краткое описание людей и предметов, отвечать на вопросы по общим и некоторым учебным темам, участвовать в полилогах, выражать положительное и отрицательное мнение, пересказывать небольшие истории и события на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем;
3) чтение: распознавать и правильно произносить фразы на уровне текста, читать и понимать короткие простые тексты художественной и научно популярной литературы, определять основную идею в коротких простых текстах на общие и некоторые учебные темы, используя контекстные подсказки, понимать специфичную информацию и детали в коротких простых текстах;
4) письмо: различать прописные и строчные буквы при написании имен, мест и предложений при выполнении письменной работы самостоятельно, правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе, планировать, писать и исправлять предложения на ряд личных, общих и некоторых учебных тем, составлять короткие предложения, которые описывают людей, места и предметы при поддержке учителя, соблюдать последовательность коротких предложений в абзаце при предоставлении информации о себе, соединять предложения с помощью основных союзов;
5) использование немецкого языка: употреблять существительные множественного и единственного числа, неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения 1, 2, 3 лица единственного числа и первого лица множественного числа, чтобы назвать, описать и обозначить предметы, количественные числительные 1 – 100 и порядковые числительные 1 – 10, прилагательные для описания предметов, местоимения 1 – го, 2 -го и 3- го лица единственного числа и 1-го лица множественного числа для обозначения предметов на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, вопросительные слова wer, was, wo, wohin, wie, viele, wie, alt, wie, oft, чтобы задать вопросы на большое количество знакомых тем, указательные местоимения dieses, diese, dieser в коротких утверждениях, вопросах и ответах, повелительное наклонение (второе лицо единственного числа, третье лицо множественного числа в вежливой форме) для предоставления кратких инструкций на большое количество знакомых тем, использовать формы настоящего времени, для предоставления информации о себе и обсуждения действий, фактов и событий в настоящем и будущем времени, использовать формы простого прошедшего времени некоторых глаголов для описаний действий, чувств, событий: hat, hatte, формы (cубстантивированных) глаголов в роли существительных для описания привычной деятельности в классе, наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nieдля указания, когда и как часто происходят действия, использовать наречия образа действия: langsam, schnell, употреблять модальные глаголы: darf, nicht для обращения за разрешением, глагол wollen для выражения желания, предлоги места, положения и направления: hinter, vor, neben, oben, unten, rechts, links, предлоги времени: vor, nach, предлог für, чтобы указать получателя, соответствующие ответы: ja, bittec, nein, danke, союзы und, oder, aber, denn для соединения слов, фраз и придаточных предложений.

7. "Неміс тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сыныптағы нұсқаулардың кең ауқымын, жеке басқа қатысты сұрақтардың кең ауқымын, түрлі ортақ және оқу тақырыптары бойынша қысқаша әңгімелер мен мәтіндердің негізгі идеяларын, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының кең көлемін қолдау арқылы айрықша ақпарат пен қысқаша әңгімелерді түбегейлі, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға қысқаша әңгімелер мен мәтіндердегі мазмұн мен мағынаны болжау үшін контексттік ойды тыңдайды және түсінеді;
2) айтылым: оқылып жатқан сөздерді, қысқа сөз тіркесімдерін, дара және бағыныңқы сөйлемдерді дұрыс айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сұрау және баяндау сипатындағы зерттелген сөйлеу модельдерін пайдалану, адамдар мен заттардың қысқаша сипаттамасын беру, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша сұрақтарға жауап беру, полилогтарға қатысу, оң және қарсы пікір айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі көлеміне шағын әңгімелер мен оқиғаларды мазмұндау;
3) оқылым: мәтін деңгейіндегі фразаларды тану және дұрыс айту, көркемдік және көпшіліке арналған ғылыми әдебиеттің қысқаша қарапайым мәтіндерін оқу және түсіну, контексттік ойды пайдалана отырып, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқаша қарапайым мәтіндердің негізгі идеясын анықтау, қысқа қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпарат пен егжей-тегжейлерді түсіну;
4) жазылым: жазбаша жұмыстарды өздігінен орындаған кезде адам аттарын, орындар мен сөйлемдерді жазу барысында бас әріптер мен жол әріптерін ажырату, өзіндік жазбаша жұмысы барысында жиі пайдаланылатын сөздердің басым көпшілігін дұрыс жазу, жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сөйлемдерді жоспарлау, жазу және дұрыстау, мұғалімнің қолдауымен адамдарды, орындарды және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдер құрастыру, жеке басы туралы мәлімет беру кезінде азат жолдағы қысқаша сөйлемдердің бірізділігін сақтау, негізгі жалғаулықтар көмегімен сөйлемдерді байланыстыру;
5) неміс тілін қолдану: заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін көпше және жекеше түрдегі зат есімдерді, саналмайтын зат есімдерді, 1, 2, 3-жақтағы жекеше түрдегі және 1-жақтағы көпше түрдегі тәуелдік артикльдерін пайдалану, есептік сан есімдерді – 1-ден 100-ге дейін және реттік сан есімдерді – 1-10-ға дейін, заттарды сипаттау үшін сын есімдерді, шектеулі көлемдегі ортақ және кейбір оқу тақырыптарындағы заттарды белгілеу үшін жекеше түрдегі 1,2,3-жақтағы және көпше түрдегі 1-жақтағы артикльдерді, таныс тақырыптардың көп көлеміне сұрақ қою үшін wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін, қысқа пайымдауларды, сұрақтарды және жауаптардағы dieses/дизэс, diese/дизэ, dieser/дизэр сілтеу есімдіктерін, таныс тақырыптардың көп көлеміне қысқаша нұсқаулар беру үшін бұйрық райды (жекеше түрдегі екінші жақ, көпше түрдегі үшінші жақ сыпайы формада), жеке басы туралы ақпарат беру үшін және іс-әрекеттерді, айғақтарды және оқиғаларды осы және келер шақта талқылау үшін осы шақ формаларын пайдалану, іс-әрекетті, сезімді, оқиғаларды сипаттау үшін кейбір етістіктердің қарапайым осы шақтағы түрлерін: hat/хат, hatte/хатте пайдалану, сыныптағы қалыпты іс-әрекеттерді сипаттайтын зат есімдер рөліндегі (негізделген) етістіктердің формаларын, іс-әрекеттің қашан және қаншалықты жиі жүзеге асатындығын көрсету үшін мезгіл және жиілік үстеулерін: manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни, қимыл-сын үстеуін пайдалану: langsam/лангзам, schnell/шнэль, рұқсат сұрау үшін darf/дарф, nicht/нихт модальді етістіктерін қолдану, тілек білдіру үшін wollen/волен етістігін, мекен, жағдай және бағыт көмекші сөздерін: hinter/ хинтэр, vor /фор, neben /нэбэн, oben /обэн, unten/унтэн, rechts/рэхтс, links/линкс, мезгіл көмекші сөздерін: vor/фор, nach/нах, алушыны көрсету үшін für/фюр көмекші сөзін, тиісті жауаптарды: ja/я, bitte/биттэ, nein/найн, danke/данкэ, сөздерді, фразаларды және бағыныңқы сөйлемдерді байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр, denn/дэн жалғаулықтарын қолдану.

4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 100, а также порядковые числительные от 1 до 10
3.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.5.4.1 использовать артикли ein, der, ein, das, eine, die для обозначения предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.5.4.1 использовать артикли для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.5.5.1 использовать вопросительные слова wer, was, wo, wohin, wie viele, wie alt, wie oft в разговоре на знакомые темы
4.5.5.1 использовать вопросительные слова wer, was, wo, wohin, wie, viele, wie alt, wie oft при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
3.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse, dieses, diеser в вопросах общего типа
4.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse, dieses, diеser и личные местоимения в объектном падеже в коротких высказываниях, вопросах и ответах
3.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже для описания действий и событий
4.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже, использовать притяжательные местоимения mein, dein для предоставления информации о себе и описания действий и событий
3.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на знакомые темы
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
3.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens) (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, запланированных в будущем
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий
3.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nieначать использовать наречия образа действия gut, schlecht

4.5.2.1 1-ден 100-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 10-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін ein/айн,der/дэр, ein/айн,das/дас, eine/айнэ,die/ди артикльдерін пайдалану
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін артикльдерді пайдалану
3.5.5.1 таныс тақырыптарға әңгімелесу барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін пайдалану
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін пайдалану
3.5.6.1 жалпы типтегі сұрақтар барысында diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін пайдалану
4.5.6.1 қысқа баяндамаларда, сұрақтар мен жауаптар бергенде diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін және объектілік септіктерде жіктеу есімдіктерін пайдалану
3.5.7.1 іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде пайдалану
4.5.7.1 өзі жайлы жеке ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде, mein/майн, dein/дайн тәуелдік есімдіктерін пайдалану
3.5.8.1 таныс тақырыптарға қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
3.5.9.1 өздерінің нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған қарапайым оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) (негізгі хабарлы, болымсыздық және сұрау формалары) пайдалану
4.5.9.1 оқиғаларды, сезімдерді және іс-әрекеттерді сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдануды жалғастыру, өздері жайлы ақпарат беріп, нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты пайдалану
3.5.10.1 manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/ имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт сын-қимыл үстеулерін пайдалануды бастау

4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nieдля ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия gut, schlecht
3.5.11.1 использовать модальный глагол möchtenпри выражения желаний
4.5.11.1 использовать модальный глагол können для выражения умения выполнять определенные действия
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter, zwischen, in, unter для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: in, umдля указания даты, дня недели и времени суток
4.5.12.1 использовать предлоги места, положения и направления: in, auf, hinter, links, rechts, использовать предлоги времени: in, an, vor, nach, использовать mit, ohne для обозначения используемого средства и für для указания получателя
3.5.13.1 использовать союзы und, oder, aber для соединения слов
4.5.13.1 использовать союзы und, oder, aber для соединения слов и фраз
4.5.14.1 использовать придаточные предложения с союзом denn
10. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
11. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 3-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 3-4 классов уровня начального образования
1) 3 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Живая природа
Виды животных
3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.5.5.1 использовать вопросительные слова wer, was, wo, wohin, wie viele филе, wie alt альт, wie oft офт в разговоре на знакомые темы;
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter, zwischen, in, unter/унтер для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: an, in, umдля указания даты, дня недели и времени суток
Части тела
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;

4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
3.5.11.1 тілек білдіру барысында möchten/мҰхтен модальді етістігін пайдалану
4.5.11.1 нақты іс-әрекетті орындай алу біліктілігін білдіру үшін können/кҰнен модальді етістігін пайдалану
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау үшін hinter /хинтер, zwischen/ цвишэн, in /ин, unter/ унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ ан, in ин, um /ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін in /ин, auf/ ауф, hinter/ хинтэр, links /линкс, rechts/ рэхтс орналасау көмекші сөздерін пайдалану, in/ ин, an /ан, vor /фор, nach /нах уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін mit / мит, ohne / онэ және алушыны көрсету үшін für / фюр -ді қолдану
3.5.13.1 сөздерді байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
4.5.14.1 denn/дэн жалғаулығымен бағыныңқы сөйлемдерді пайдалану
10. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
11. Бұл бағдарлама бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Тірі табиғат
Жануарлардың түрлері
3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.5.5.1 таныс тақырыптарға әңгімелесу барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie viele/ви филе, wie alt/ви альт, wie oft/ви офт сұрау сөздерін пайдалану;
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин, um/ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
Дене мүшелері
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;

3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях
Движения животных и издаваемые ими звуки
3.1.2.1 понимать ограниченный диапазон коротких личных вопросов с поддержкой;
3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.5.4.1 использовать артикли ein, de , ein, das, eineэ, die для обозначения предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
Творческий проект
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем
Свет и тень
День и ночь
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы;
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок
Источники света
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.3.3.1 читать со стандартной поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.5.11.1 использовать модальный глагол möchten/мҢхтен при выражения желаний
На улице
3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова;
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
3.4.5.1 соединять слова или фразы с помощью основных союзов с поддержкой;
3.4.7.1 правильно записывать большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности под руководством учителя
2 четверть
Время
Мой распорядок дня

3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту
Жануарлардың қимылдары және шығаратын дыбыстары
3.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну;
3.1.9.1 ежіктеп айтылған қысқа қарапайым сөздерді түсіну; 3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін ein/ айн, der/дэр, ein/айн, das/дас, eine/айнэ, die/ди артикльдерін пайдалану
Шығармашылық жоба
3.1.1.1 сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды қолдау арқылы түсіну;
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
Жарық пен көлеңке
Күн мен түн
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
Жарық көздері
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.3.3.1 стандартты қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу;
3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану;
3.5.11.1 тілек білдіру барысында möchten модальді етістігін пайдалану
Сыртта
3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату;
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сөздермен сипаттау;
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 3.4.5.1 қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөздерді және фразаларды байланыстыру;
3.4.7.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу
2-тоқсан
Уақыт
Менің күн тәртібім

3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 50;
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter, zwischen, in, unter для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: an, in, umдля указания даты, дня недели и времени суток
Дни недели
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы;
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях;
3.4.4.1 писать с поддержкой короткие несложные предложения, оставляя пробелы между словами;
3.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменной работы на уроке под руководством учителя; 3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 50;
3.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens) (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, запланированных в будущем
Вовремя
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы;
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем; 3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
3.3.3.1 читать со стандартной поддержкой очень короткие несложные художественные и научно-популярные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.3.6.1 понимать со значительной поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 50;

3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты бар тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою; 3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
3.5.2.1 1-ден 50-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану;
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин, um/ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
Апта күндері
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты бар тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою; 3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту;
3.4.4.1 қолдаумен сөздердің арасына тиісті орын қалдырып, қысқа қарапайым сөйлемдер жазу;
3.4.6.1 сабақта мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану;
3.5.2.1 1-ден 50-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану;
3.5.9.1 өздерінің нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған қарапайым оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) (негізгі хабарлы, болымсыздық және сұрау формалары) пайдалану
Уақытында
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.1.9.1 ежіктеп айтылған қысқа қарапайым сөздерді түсіну; 3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 3.3.3.1 стандартты қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу;
3.3.6.1 елеулі қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
3.5.2.1 1-ден 50-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану;

3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter, zwischen, in, unter для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: an, in, umдля указания даты, дня недели и времени суток
Архитектура
Четыре стены
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.4.1 использовать с небольшой поддержкой простой словарь с иллюстрациями;
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок
Наш город
3.4.7.1 правильно записывать большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности под руководством учителя;
3.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе;
3.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens) (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, запланированных в будущем;
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter, zwischen, in, unter для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: an, in, umдля указания даты, дня недели и времени суток
Вокруг дома
3.1.4.1 понимать ограниченный диапазон коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы;
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.3.1 читать со стандартной поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.4.4.1 писать с поддержкой короткие несложные предложения, оставляя пробелы между словами;
3.5.4.1 использовать артикли ein, der, ein, das, eineэ, die для обозначения предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
3 четверть
Искусство
Музыкальные инструменты
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;

3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин, um/ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
Сәулет өнері
Төрт қабырға
3.1.1.1 сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды қолдау арқылы түсіну;
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сөздермен сипаттау;
3.3.4.1 шамалы қолдаумен иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолдану;
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
Біздің қала
3.4.7.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу;
3.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді пайдалану; 3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану;
3.5.9.1 өздерінің нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған қарапайым оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) (негізгі хабарлы, болымсыздық және сұрау формалары) пайдалану; 3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин, um/ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
Үйдің айналасында
3.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа сұрақтардың шектеулі көлемін түсіну;
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты бар тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою; 3.3.3.1 стандартты қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу;
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
3.4.4.1 қолдаумен сөздердің арасына тиісті орын қалдырып, қысқа қарапайым сөйлемдер жазу;
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін ein/айн, der/дэр, ein/айн, das/дас, eine/айнэ, die/ди артикльдерін пайдалану
3-тоқсан
Өнер
Музыкалық аспаптар
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;

3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.5.1 отчетливо произносить знакомые слова, короткие фразы при чтении вслух;
3.2.7.1 использовать ограниченное количество слов, фраз и выражений при высказывании своего мнения при обсуждении в парах, группах и всем классом;
3.2.8.1 пересказывать короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях;
3.3.2.1 читать и выполнять с небольшой поддержкой знакомые инструкции при выполнении заданий на уроке;
3.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nie начать использовать наречия образа действия gut, schlecht
Мы рисуем
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы;
3.3.4.1 использовать с небольшой поддержкой простой словарь с иллюстрациями
Моя любимая музыка
3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова;
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.4.3.1 писать краткие фразы, характеризующие людей, места и предметы;
3.4.5.1 соединять слова или фразы с помощью основных союзов с поддержкой
Театр теней
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменной работы на уроке под руководством учителя;
3.4.8.1 правильно ставить точку при написании коротких, знакомых предложений под руководством учителя
Выдающиеся личности
Исследование космоса
3.1.2.1 понимать ограниченный диапазон коротких личных вопросов с поддержкой
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.2.8.1 пересказывать короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок;
3.3.6.1 понимать со значительной поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на ограниченный круг общих и учебных тем;

3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сөздермен сипаттау;
3.2.5.1 дауыстап оқыған кезде таныс сөздер мен қысқа сөз тіркестерін анық айту;
3.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында пікір айтуда сөйлемдер, фразалар және сөздердің шектеулі санын қолдану;
3.2.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа, қарапайым оқиғалар мен әңгімелерді айтып беру;
3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту;
3.3.2.1 қолдаумен сабақтағы тапсырмаларды орындау барысында таныс нұсқауларды оқу және орындау;
3.5.10.1 manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт сын-қимыл үстеулерін пайдалануды бастау
Біз сурет саламыз
3.1.1.1 сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды қолдау арқылы түсіну;
3.1.3.1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
3.3.4.1 шамалы қолдаумен иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолдану
Менің жақсы көретін музыкам
3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату;
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
3.4.3.1 адамдарды, мекендерді және нысандарды сипаттайтын қысқа фразалар жазу;
3.4.5.1 қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөздерді және фразаларды байланыстыру
Көлеңкелер театры
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
3.4.6.1 сабақта мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану;
3.4.8.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде қысқа, таныс сөйлемдердің соңына нүктені орынды қолдану
Көрнекті тұлғалар
Ғарышты зерттеу
3.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну;
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.2.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа, қарапайым оқиғалар мен әңгімелерді айтып беру;
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
3.3.6.1 елеулі қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;

4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nieдля ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия gut, schlecht
Эзоповы басни 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nie для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия gut, schlecht
Ценности в мифах и легендах
Фольклор 1
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем; 4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
Фольклор 2
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем; описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже, использовать притяжательные местоимения mein, dein для предоставления информации о себе и описания действий и событий
Люди и места
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
Драконы и волшебные существа 1

4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
Эзоп мысалдары 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану; 4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
Аңыз бен мифтердегі құндылықтар
Фольклор 1
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
Фольклор 2
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану; 4.5.7.1 өзі жайлы жеке ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде, mein/майн, dein/дайн тәуелдік есімдіктерін пайдалану
Адамдар және мекендер
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау; 4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
Айдаһарлар және сиқырлы тіршілік иелері 1

4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов;
4.5.13.1 использовать союзы und, oder, aber для соединения слов и фраз
Драконы и волшебные существа 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nie для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия
2 четверть
Культурное наследие
Карта сокровищ 1
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем; 4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем; 4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации; 4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов; 4.5.4.1 использовать артикли для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем; 4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
Карта сокровищ 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем; 4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем;
4.5.12.1 использовать предлоги места, положения и направления: in, auf, hinter, links, rechts, использовать предлоги времени: in, an, vor, nach, использовать mit, ohne для обозначения используемого средства и für для указания получателя
В поисках сокровищ 1

4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында -s тәуелдік форманcыy пайдалану;
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
Айдаһарлар және сиқырлы тіршілік иелері 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу;
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
2-тоқсан
Мәдени мұра
Қазыналаркартасы 1
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 4.3.4.1 қолдаумен классификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу;
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында -s тәуелдік форманcыy пайдалану;
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін артикльдерді пайдалану;
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
Қазыналар картасы 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану;
4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін in/ин, auf/ауф, hinter/хинтэр, links/линкс, rechts/рэхтс орналасау көмекші сөздерін пайдалану, in/ин, an/ан, vor/фор, nach/нах уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін mit/мит, ohne/онэ және алушыны көрсету үшін für/фюр -ді қолдану
Қазына іздеу барысында 1

4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
призы зимы
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем; 4.5.11.1 использовать модальный глагол könnenдля выражения умения выполнять определенные действия; 4.5.12.1 использовать предлоги места, положения и направления: in, auf, hinter, links, rechts, использовать предлоги времени: in, an, vor, nach, использовать mit, ohne для обозначения используемого средства и für для указания получателя; 4.5.13.1 использовать союзы und, oder, aber для соединения слов и фраз
В здоровом теле – здоровый дух!
Здоровье 1
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nieдля ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия, gut, schlecht
Здоровье 2
4.1.10.1 1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
Берегите животных 1

4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын және мағынасын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану; 4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану
Қыстың тосын сыйлары
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.5.11.1 нақты іс-әрекетті орындай алу біліктілігін білдіру үшін können/кҰнен модальді етістігін пайдалану;
4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін in/ин, auf/ауф, hinter/хинтэр, links/линкс, rechts/рэхтс орналасау көмекші сөздерін пайдалану, in/ин, an/ан, vor/фор, nach/нах уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін mit/мит, ohne/онэ және алушыны көрсету үшін für/фюр -ді қолдану;
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
Тәні саудың жаны сау!
Денсаулық 1
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.9.1 оқиғаларды, сезімдерді және іс-әрекеттерді сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдануды жалғастыру, өздері жайлы ақпарат беріп, нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты пайдалану;
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
Денсаулық 2
4.1.10.1 білім алушы ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді ажыратады;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
Жануарларға қамқор болайық 1

4.5.12.1 использовать предлоги места, положения и направления: in, auf, hinter, links, rechts, использовать предлоги времени: in, an, vor, nach, использовать mit, ohne для обозначения используемого средства и für для указания получателя
Роботы 2
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой;
4.5.11.1 использовать модальный глагол können для выражения умения выполнять определенные действия
Приложение 5 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Приложение 25 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Французский язык" для 3-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по учебному предмету "Французский язык" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебная программа по учебному предмету "Французский язык" нацелена на достижение обучающимися уровня владения языка A1 с помощью:
1) разнообразных заданий, способствующих анализу, оценке и развитию творческого мышления обучающихся;
2) различных устных и письменных источников;
3) интересного и мотивирующего предметного содержания.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать французский язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Французский язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению французского языка.

4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін in/ин, auf/ауф, hinter/хинтэр, links/линкс, rechts/рэхтс орналасау көмекші сөздерін пайдалану, in/ин, an/ан, vor/фор, nach/нах уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін mit/мит, ohne/онэ және алушыны көрсету үшін für/фюр -ді қолдану
Роботтар 2
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.3.4.1 қолдаумен классификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу;
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру; 4.5.11.1 нақты іс-әрекетті орындай алу біліктілігін білдіру үшін können/кҰнен модальді етістігін пайдалану
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 5 шілдедегі
№ 199 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
25 - қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы:
1) білім алушылардың талдау, бағалау және шығармашылық ойлауды қалыптастыратын әр түрлі тапсырмаларды орындау;
2) ауызша және жазбаша түрдегі дереккөздердің сан алуан түрлері;
3) ынталандыратын және қызықты пәндік мазмұн арқылы білім алушылардың француз тілінен А1 деңгейіне жету мақсатын көздейді.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды француз тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар француз тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Француз тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, француз тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған.

4. Каждая предметная программа предусматривает трехъязычное образование. Это означает, что как учебные, так и внеклассные мероприятия проводятся на трех языках (казахском, русском и французском). Поскольку каждый предмет вносит свой вклад в создание многоязычной среды обучения, Предметная программа обеспечивает соблюдение политики трехъязычного образования.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Французский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Французский язык"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Французский язык" составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в год;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в год.
7. Базовое содержание учебного предмета для 3 класса:
1) слушание: прослушивают короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке, ограниченный диапазон коротких вопросов с поддержкой, направленных на получение личной информации, определяют основные идеи небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы, ограниченный диапазон коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы, различают фонематически отличные слова, распознают фактическую детальную информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем, используют контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы, прослушивают небольшие рассказы на общие и учебные темы, простые короткие слова, произнесенные по буквам;
2) говорение: составляют простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем, задают вопросы на выявление имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывают людей и предметы простыми словами, начинают описывать имеющийся опыт в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, отвечают на вопросы по ограниченному кругу общих и учебных тем, отчетливо произносят знакомые слова и короткие фразы при чтении вслух, обмениваются репликами в небольших диалогах с другими людьми на ограниченный круг тем, принимают участие в коротких обсуждениях в парах, в группе, обсуждениях всем классом, высказывают собственное мнение, используя ограниченный круг соответствующих слов, фраз и предложений, пересказывают очень короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и некоторых учебных тем;

4. Әрбір пәндік бағдарлама үш тілде білім беруді қарастырады. Бұл оқу және сыныптан тыс іс-шаралар үш тілде (қазақ, орыс және француз) жүргізілетінін білдіреді. Әрбір пән көптілді оқыту ортасын құруға үлес қосатындықтан, Пәндік бағдарлама үш тілде білім беру саясатын жүзеге асырады.
5. Кең ауқымды дағдылармен органикалық бірлікте тұлғалық қасиеттерді дамыту білім берудің негізгі құндылықтары: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім беру". Бұл құндылықтар білім алушы үшін оның мінез-құлқы мен күнделікті әрекеттерін ынталандыратын тұрақты жеке нұсқауларға айналуға арналған.
2-тарау. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Француз тілі" пәнінің мазмұны
6. "Француз тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары көлемі:
1) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, жылына 72 сағат;
2) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, жылына 72 сағат құрайды.
7. "Француз тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сөздердің фонемалық айырмашылықтарын анықтайды, әріптеп айтылған қысқа қарапайым сөздер, сабақтағы кең ауқымды іс-әрекеттерді орындау үшін қысқа нұсқауларды тыңдайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын диалогтардың негізгі идеяларын анықтайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына байланысты қысқаша сұрақтарды тыңдайды, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне мәтіндер мен диалогтардың шағын үзінділеріне таңдамалы ақпаратты анықтайды, жалпы және оқу тақырыптарына қолдау көрсету арқылы шағын диалогтардың мазмұнын болжау үшін контексттік ойды пайдаланады, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын әңгімелерді тыңдайды;
2) айтылым: ортақ тақырыптардың шектеулі шеңберінде өзі туралы қарапайым сөйлем (5-6 сөйлем) құрастырады, ортақ және оқу тақырыптарына сұрақтар қояды, қарапайым сөздермен адамдар мен заттарды суреттейді, ортақ тақырыптардың шектеулі шеңберінде сұрақтарға жауап береді, тақырыптардың шектеулі шеңберіне өзге адамдармен шағын диалог барысында сөз алмасады, жұптасып, топтасып, барлық сыныппен қысқа талқылауларға қатысады, тиісті сөздер, сөз тіркесімдері мен сөйлемдердің шектеулі шеңберін пайдалана отырып, өз пікірлерін айтады, қысқа жеңіл мәтіндерді мазмұндайды;

3) чтение: узнают, определяют и произносят ограниченный диапазон знакомых слов в простых предложениях с поддержкой учителя, проверка чтения с поддержкой учителя коротких несложных художественных и научно-популярных текстов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, используют простой словарь с иллюстрациями с небольшой поддержкой учителя, определяют основные идеи в коротких несложных текстах на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок, понимают фактическую информацию и данные в коротких несложных текстах на общие и некоторые учебные темы со значительной поддержкой учителя;
4) письмо: составляют, записывают и проверяют написание коротких предложений на личные, общие и некоторые учебные темы со значительной поддержкой учителя, записывают слова и фразы стандартной длины и формы, короткие фразы для описания людей, мест и предметов, соединяют слова или фразы с помощью основных союзов, правильно записывают прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменных заданий под руководством учителя, записывают большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменных заданий под руководством учителя, правильно ставят точку при написании коротких, знакомых предложений под руководством учителя;
5) использование французского языка: используют существительные в единственном числе, существительные во множественном числе, использование предлога de с существительными и именами собственными для обозначения принадлежности, количественные числительные – считают от 1 до 100, порядковые числительные – от 1 до 10, используют прилагательные для описания предметов, сравнительную форму приглагательных для сравнения при обсуждении общих и учебных тем, правила употребления определенных и неопредленных артиклей le, la, les, un, une, des вопросительные местоимения ou, combien, quand в разговоре на знакомые темы, указательные местоимения ce, cet, cette, ces повелительное наклонение (повествовательные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на знакомые темы, простое настоящее время (Présent) глаголов 1-ой, 2-ой, 3-ей групп для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, формы будущего времени (Futur simple), ближайшего будущего и ближайшего прошедшего времен (Futur immediat, Passé immediat) для описания действий, которые произойдут в будущем, недавнем будущем и недавнем прошедшем времени, утвердительные, отрицательные и вопросительные формы оборота Il y a, Il n’y a pas, Y a-t-il наречия времени и частоты: parfois, souvent, toujours для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, модальные глаголы pouvoir, vouloir в просьбах и разрешениях, а также модальный глагол devoir для обозначения обязательности, предлоги места au centre de, au milieu de, au coin de, en face de для описания местонахождения людей и предметов, используют предлоги времени en, à, pendant для указания даты, дня недели и времени суток, союзы et, mais, ou, ou bien для связки слов и фраз, используют конструкцию moi aussi, moi non plus, avec plaisir в коротких ответах на вопросы.

3) оқылым: дауыстап оқу барысында таныс сөздерді және қысқа сөз тіркесімдерін таниды және анық айтады, ортақ және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде күрделі емес көркемдік және ғылыми-көпшілік мәтіндерді мәнерлеп оқи алады, иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолданады, контексттік ой арқылы ортақ және кейбір оқу тақырыптарға арналған қысқа күрделі емес мәтіндердің негізгі идеясын анықтайды, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға арналған қысқа күрделі емес мәтіндердің нақты ақпаратын түсінеді;
4) жазылым: мұғалімнің айтарлықтай қолдауымен жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына қысқаша сөйлемдерді құрастырады, жазады және жазылуын тексереді, қалыпты көлемдегі және формадағы сөздер мен сөз тіркесімдері, адамдар, орындар және заттарды сипаттау үшін қысқа сөз тіркесімдері, қысқа күрделі емес сөйлемдерді жазады, сөздер арасында қажетті бос орындарды қалдыру арқылы негізгі жалғаулықтар көмегімен сөздерді немесе сөз тіркесімдерін байланыстырады, мұғалім жетекшілігімен жазбаша жұмыстарды орындау барысында адам атын, жер-су атауларын және қысқа сөйлемдерді жазу кезінде бас әріптер мен жол әріптерін дұрыс жазады, мұғалім жетекшілігімен жазбаша жұмыстарды орындау барысында жиі қолданылатын таныс сөздердің көп көлемін жазады;
5) Тілдік бағдар: жекеше зат есімдерді, көпше түрдегі зат есімдерді қолдану, тиістілігін көрсету үшін зат есімдермен және жалқы есімдермен бірге de предлогын қолдану, негізгі сандар – 1-ден 100-ге дейін санау, реттік сандар – 1-ден 10-ға дейін, объектілерді сипаттау үшін сын есімдерді, салыстыру үшін сын есімнің салыстырмалы түрін қолдану жалпы және білім беру тақырыптарын талқылау, le, la, les, un, une, des сұрау есімдіктерін ou, combien, quand, таныс тақырыптар бойынша әңгімеде анықтауыш және тұрлаусыз сөздерді қолдану ережелері, таныс тақырыптар бойынша қысқаша нұсқаулар жасауға арналған императивті көңіл-күй (жария және болымсыз формалар), 1-ші, 2-ші, 3-ші топтағы етістіктердің қарапайым осы шақ (Présent) оларға не ұнайтынын, олардың тілектері мен әдеттерін сипаттау, фактілерді ұсыну, қарапайым сипаттамалар оқиғалар, келер шақ формалары (Futur simple), жақын болашақ және жақын өткен шақ (Futur immediat, Passé immediat) болашақта болатын іс-әрекеттерді сипаттау үшін, жақын болашақта және жақында өткен шақ, мақұлдау, болымсыз және сұраулық айналым формалары Il y a, Il n'y a pas, Y a-t-il мезгіл және жиілік үстеулері: parfois, souvent, toujours Қашан деген сұраққа жауап беру үшін? және қаншалықты жиі?

8. Базовое содержание учебного предмета для 4 класса:
1) слушание: широкий спектр инструкций в классе, широкий спектр вопросов о себе с поддержкой, основные идеи коротких бесед с поддержкой на различные общие и некоторые учебные темы, широкий спектр коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы, определение начальных, средних и финальных фонем и их сочетания, специфичная информация и детали коротких разговоров с поддержкой на большое количество общих и некоторых учебных тем, контекстуальные подсказки для предсказания содержания и смысла в коротких разговорах на большое количество общих и некоторых учебных тем, короткие рассказы с поддержкой на большое количество общих и некоторые учебные темы, распознавание слов, произнесенные по слогам, на ограниченное количество общих и учебных тем, слова схожие со словами на родном языке обучающегося;
2) говорение: стандартные предложения, содержащие информацию на большое количество общих и некоторых учебных тем, краткое описание людей и предметов, описание прошлого опыта на большое количество общих и некоторых учебных тем, отвечать на вопросы на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, отчетливо произносить большое количество слов, короткие фразы и простые предложения, чередоваться при разговоре с другими во время разных коротких разговоров, выражать положительное и отрицательное мнение, пересказывать небольшие истории и события на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем;
3) чтение: распознать, определять и произносить с поддержкой большое количество фраз на уровне текста, основная суть в коротких простых текстах на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, поиск книг, рабочих листов и других печатных материалов в классе или школьной библиотеке согласно классификации, основные моменты коротких простых текстов на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, используя контекстные подсказки, понимать с поддержкой специфичную информацию и детали в коротких простых текстах на большое количество общих и некоторых учебных тем;
4) письмо: писать при поддержке учителя короткие предложения, которые описывают людей, места и предметы, последовательность коротких предложений в абзаце для предоставления информации о себе, соединять предложения с помощью основных союзов, прописные и строчные буквы при написании имен, мест и коротких предложений при выполнении письменной работы самостоятельно, правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе, надлежащее использование точки и вопросительного знака при самостоятельной письменной работе;
5) использование французского языка (utilisation du français) существительные множественного и единственного числа, некоторые неправильные формы множественного числа, а также неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения mon, ma, mes, ton, ta, tes, son, sа, ses чтобы указать на принадлежность, количественные числительные 1 – 1000 и порядковые числительные 1 – 100, прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, простые односложные и двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная степень) для сравнения, использование артиклей: неопpеделенные un, une, des, определенные le, la, les, частичные du, de la, de l’, вопросительные местоимения qui?, que?, où?/, combien?, quand?, de quelle couleur? чтобы задать вопросы на большое количество знакомых тем, указательные местоимения ce, cet, cette, ces в вопросах и ответах, повелительное наклонение (утвердительное и отрицательное) для предоставления кратких инструкций на большое количество знакомых тем, использовать формы настоящего простого времени, в том числе краткие ответы и сокращения, для предоставления информации о себе и обсуждения привычных действий, фактах и событиях в настоящем времени, продолжать использовать формы будущего (Futur Simple) и прошедшего времен (Passé composé) для описаний действий, чувств, событий на ограниченное количество знакомых тем, продолжать использовать оборот il y a, il n’y a pas, y a-t-il в положительной, отрицательной и вопросительной формах, в том числе краткие и полные вопросы и сокращения, наречия времени и частоты parfois, souvent, toujours, jamais для указания, когда и как часто происходят действия, глаголы для обращения с просьбой и разрешения pouvoir, vouloir, savoir и devoir в значении обязательства, предлоги места, положения и направления: sur, dans, sous, devant, derrière, à côté de, à gauche de, à droite de, au coin de, предлоги времени: en, dans, pour, pendant, depuis, использовать конструкцию Voulez-vous в приглашениях и соответствующие ответы oui, bien sûr, avec plaisir, non, pas du tout, неопределенная форма глагола в значении намерения для описания простых действий и глагол vouloir + infinitif, союзы et, mais, parce que, pourtant для соединения слов и фраз. Moi aussi, moi non plus для кратких ответов, использовать время Passé composé.
9. Виды речевой деятельности:
1) раздел 1 "Слушание": обучающийся понимает основные идеи коротких бесед на знакомые темы, распознает знакомые слова и фразы, понимает короткие вопросы о цвете и числах, использует контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла короткой беседы на знакомые темы, понимает общий смысл небольших рассказов, произносимые медленно и внятно;

8. "Француз тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сыныптағы нұсқаулардың кең ауқымын, жеке басқа қатысты сұрақтардың кең ауқымын, түрлі ортақ және оқу тақырыптары бойынша қысқаша әңгімелер мен мәтіндердің негізгі идеяларын, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының кең көлемін қолдау арқылы айрықша ақпарат пен қысқаша әңгімелерді түбегейлі, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға қысқаша әңгімелер мен мәтіндердегі мазмұн мен мағынаны болжау үшін контексттік ойды тыңдайды және түсінеді;
2) айтылым: оқылып жатқан сөздерді, қысқа сөз тіркесімдерін, дара және бағыныңқы сөйлемдерді дұрыс айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сұрау және баяндау сипатындағы зерттелген сөйлеу модельдерін пайдалану, адамдар мен заттардың қысқаша сипаттамасын беру, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша сұрақтарға жауап беру, полилогтарға қатысу, оң және қарсы пікір айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі көлеміне шағын әңгімелер мен оқиғаларды мазмұндау;
3) оқылым: мәтін деңгейіндегі фразаларды тану және дұрыс айту, көркемдік және көпшіліке арналған ғылыми әдебиеттің қысқаша қарапайым мәтіндерін оқу және түсіну, контексттік ойды пайдалана отырып, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқаша қарапайым мәтіндердің негізгі идеясын анықтау, қысқа қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпарат пен егжей-тегжейлерді түсіну;
4) жазылым: жазбаша жұмыстарды өздігінен орындаған кезде адам аттарын, орындар мен сөйлемдерді жазу барысында бас әріптер мен жол әріптерін ажырату, өзіндік жазбаша жұмысы барысында жиі пайдаланылатын сөздердің басым көпшілігін дұрыс жазу, жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сөйлемдерді жоспарлау, жазу және дұрыстау, мұғалімнің қолдауымен адамдарды, орындарды және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдер құрастыру, жеке басы туралы мәлімет беру кезінде азат жолдағы қысқаша сөйлемдердің бірізділігін сақтау, негізгі жалғаулықтар көмегімен сөйлемдерді байланыстыру;
5) Тілдік бағдар: заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін көпше және жекеше түрдегі зат есімдерді, саналмайтын зат есімдерді, 1, 2, 3-жақтағы жекеше түрдегі және 1-жақтағы көпше түрдегі тәуелдік артикльдерін пайдалану, есептік сан есімдерді – 1-ден 100-ге дейін және реттік сан есімдерді – 1-10-ға дейін, заттарды сипаттау үшін сын есімдерді, шектеулі көлемдегі ортақ және кейбір оқу тақырыптарындағы заттарды белгілеу үшін жекеше түрдегі 1,2,3-жақтағы және көпше түрдегі 1-жақтағы артикльдерді, таныс тақырыптардың көп көлеміне сұрақ қою, қысқа пайымдауларды, таныс тақырыптардың көп көлеміне қысқаша нұсқаулар беру үшін бұйрық райды (жекеше түрдегі екінші жақ, көпше түрдегі үшінші жақ сыпайы формада), жеке басы туралы ақпарат беру үшін және іс-әрекеттерді, айғақтарды және оқиғаларды осы және келер шақта талқылау үшін осы шақ формаларын пайдалану, іс-әрекетті, сезімді, оқиғаларды сипаттау үшін кейбір етістіктердің қарапайым осы шақтағы түрлерін пайдалану, сыныптағы қалыпты іс-әрекеттерді сипаттайтын зат есімдер рөліндегі (негізделген) етістіктердің формаларын, іс-әрекеттің қашан және қаншалықты жиі жүзеге асатындығын көрсету үшін мезгіл және жиілік үстеулерін, жалғаулықтарын қолдану.
9. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) 1-бөлім "Тыңдалым": білім алушы таныс тақырыптар бойынша қысқа әңгімелердің негізгі идеясын түсінеді, таныс сөздер мен сөз тіркестерін таниды, түстер мен сандар туралы қысқаша сұрақтарды түсінеді, мазмұнды болжау үшін контекстік анықтамаларды пайдаланады және таныс тақырыптар бойынша шағын әңгіменің мағынасы, шағын әңгімелердің жалпы мағынасын түсінеді, баяу және анық айтылады;

2) раздел 2 "Говорение": обучающийся формулирует основные высказывания о себе, формулирует вопросы, отвечает на вопросы, произносит простые слова и фразы, описывающие предметы и события, использует правильную интонацию и ударение, выражает положительное и отрицательное мнение;
3) раздел 3 "Чтение": обучающийся использует иллюстрированный словарь, читает и понимает короткие художественные тексты, определяет основную идею коротких рассказов, находит специфичную информацию и детали в коротких текстах, определяет общечеловеческие ценности в произведениях казахской и мировой литературы;
4) раздел 4 "Письмо": обучающийся правильно пишет часто используемые слова, демонстрируя свои знания и разницу между написанием и произношением коротких продиктованных предложений, правильно использует знаки препинания в конце предложений;
5) раздел 5 "Использование французского языка": обучающийся выражает свои мысли при помощи простых модальных глаголов, использует формы настоящего и прошедшего времени для описания событий и предоставления информации о себе.
Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье и четвертое числа – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1" – раздел, "2.1" – порядковый номер цели обучения.
11. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Слушание ":
Обучающиеся должны:
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению paзличных видов деятельности на уроке
3.1.2.1 распознавать с поддержкой учителя более широкий диапазон общих личных вопросов
4.1.2.1 понимать с поддержкой учителя более широкий круг личных вопросов
3.1.3.1 понимать с поддержкой учителя основные моменты небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы
4.1.3.1 понимать основные моменты небольших диалогов на более широкий круг общих и учебных тем
3.1.4.1 понимать с поддержкой учителя ограниченный диапазон коротких вопросов на общие и некоторые учебные темы
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы
3.1.5.1 различать фонематически отличные слова
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания
3.1.6.1 понимать с поддержкой учителя некоторую фактическую информацию в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем

2) 2-бөлім "Айтылым" (өндірістік ауызекі): білім алушы өзі туралы негізгі тұжырымдарды тұжырымдайды, сұрақтар құрастырады, сұрақтарға жауап береді, заттар мен оқиғаларды сипаттайтын қарапайым сөздер мен сөз тіркестерін айтады, интонация мен екпінді дұрыс қолданады, оң және теріс пікірлерін білдіреді;
3) 3-бөлім "Оқылым": білім алушы иллюстрацияланған сөздікті пайдаланады, қысқа әдеби мәтіндерді оқиды және түсінеді, шағын әңгімелердің негізгі идеясын анықтайды, қысқа мәтіндерден нақты ақпарат пен мәліметтерді табады, жалпы адамзаттық құндылықтарды анықтайды қазақ және әлем әдебиеті шығармаларында;
4) 4-бөлім "Жазылым": білім алушы өзінің білімін және қысқа диктантты сөйлемдердің жазылуы мен айтылуының айырмашылығын көрсете отырып, жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазады, сөйлем соңында тыныс белгілерін дұрыс қолданады;
5) 5-бөлім "Тілдік бағдар": білім алушы өз ойын қарапайым модальді етістіктермен білдіреді, оқиғаларды сипаттау және өзі туралы ақпарат беру үшін осы және өткен шақтарды пайдаланады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.1.2.1 кодында: "3" – сынып, "1" – бөлім, "2.1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
11. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Тыңдалым":
Білім алушылар міндетті:
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды түсіну
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну
3.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
3.1.3.1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну
3.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа сұрақтардың шектеулі көлемін түсіну
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну

3.4.6.1 правильно использовать под руководством учителя прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменной работы на уроке
4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе
3.4.7.1 правильно записывать под руководством учителя большое количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
3.4.8.1 правильно ставить знаки препинания при написании коротких, знакомых предложений под руководством учителя
4.4.8.1 правильно ставить знаки препинания в предложениях при самостоятельной письменной работе
5) раздел 5 "Использование французского языка"
Обучающиеся должны:
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, использовать предлог de с существительными и именами собственными для обозначения принадлежности
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, в том числе некоторые неправильные формы множественного числа, а также неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения mon, ma, mes, ton, ta, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs при указании и описании предметов
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 100, а также порядковые числительные от 1 до 10
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 1000, а также порядковые числительные от 1 до 100
3.5.3.1 использовать прилагательные для описания предметов, сравнительную форму прилагательных для сравнения при обсуждении общих и учебных тем
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, при описании, использовать простые односложные и некоторые двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная форма) при сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.5.4.1 правильно использовать определенные и неопределенные артикли (le, la, les, un, une, des)
4.5.4.1 использовать все виды артиклей (un, une, des, le, la, les, du, de la , de l’ для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.5.5.1 использовать вопросительные местоимения ou, combien, quand в разговоре на знакомые темы
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения qui, que, ou, de quelle couleur, quand при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
3.5.6.1 правильно использовать указательные местоимения ce, cet, cette, ces для указания на предметы

3.4.6.1 сабақта мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
3.4.7.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
3.4.8.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде қысқа, таныс сөйлемдердің соңына нүктені орынды қолдану
4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану
5) 5-бөлім "Тілдік бағдар"
Білім алушылар міндетті:
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді пайдалану
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында тәуелдік форманcыy пайдалану
3.5.2.1 1-ден 50-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану
4.5.2.1 1-ден 100-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 10-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін артикльдерін пайдалану
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін артикльдерді пайдалану
3.5.5.1 таныс тақырыптарға әңгімелесу барысында сұрау сөздерін пайдалану
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында сұрау сөздерін пайдалану
3.5.6.1 жалпы типтегі сұрақтар барысында сілтеу есімдіктерін пайдалану

4.5.6.1 использовать указательные местоимения ce, cet, cette, ces в вопросах и ответах
3.5.7.1 использовать личные местоимения единственного и множественного числа для описания различных действий
4.5.7.1 использовать притяжательные местоимения mon, ma, mes, ton, ta, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs для предоставления информации о себе и описания действий и событий
3.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на знакомые темы
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы Lis! Ecoutez!) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
3.5.9.1 использовать простое настоящее время в Présent глаголов 1,2 и 3 групп для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий
4.5.9.1 использовать формы простого будущего Futur Simple и прошедшего времен Passé composé для предоставления информации о себе, своих желаний и привычек действий, чувств, а также событий по ограниченному количеству знакомых тем
3.5.10.1 использовать формы будущего и прошедшего времени (Futur simple и Passé composé) для описания действий, которые произошли в прошедшем времени и произойдут в будущем времени
4.5.10.1 продолжать использовать формы будущего и прошедшегo времени (Futur simple и Passe composé для описания того, что произошло в прошедшем времени и будет происходить в будущем времени
3.5.11.1 использовать утвердительные, отрицательные и вопросительные формы оборота Il y a, Il n’y a pas, Y a-t-il
4.5.11.1 использовать конструкции Il y a, Il n’y a pas, Y a-t-il в утвердительной, отрицательной и вопросительной формах
3.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois, souvent, toujours для ответа на вопрос когда? и как часто?
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois, toujours, souvent, jamais для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien, très bien, mal
3.5.13.1 использовать модальные глаголы vouloir, pouvoir при обращении с просьбой и за разрешением, а также модальный глагол devoir для обозначения обязательности
4.5.13.1 использовать модальные глаголы pouvoir, vouloir, savoir при обращении с просьбой и за разрешением, использовать модальные глаголы devoir для обозначения обязательности
3.5.14.1 использовать предлоги места и положения: sur, sous, dans, au centre de, au milieu de для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: en, dans, pour, pendant, depuis для указания времени

4.5.6.1 қысқа баяндамаларда, сұрақтар мен жауаптар бергенде сілтеу есімдіктерін және объектілік септіктерде жіктеу есімдіктерін пайдалану
3.5.7.1 іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде пайдалану
4.5.7.1 өзі жайлы жеке ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде тәуелдік есімдіктерін пайдалану
3.5.8.1 таныс тақырыптарға қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
3.5.9.1 өздерінің нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған қарапайым оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты (негізгі хабарлы, болымсыздық және сұрау формалары) пайдалану
4.5.9.1 оқиғаларды, сезімдерді және іс-әрекеттерді сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдануды жалғастыру, өздері жайлы ақпарат беріп, нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты пайдалану
3.5.10.1 мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, қимыл үстеулерін пайдалануды бастау
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
3.5.11.1 тілек білдіру барысында möchten/мҰхтен модальді етістігін пайдалану
4.5.11.1 нақты іс-әрекетті орындай алу біліктілігін білдіру үшін können/кҰнен модальді етістігін пайдалану
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау үшін орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін орналасау көмекші сөздерін пайдалану, уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін және алушыны көрсету үшін қолдану
3.5.13.1 сөздерді байланыстыру үшін жалғаулықтарын пайдалану
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін жалғаулықтарын пайдалану

Типовая учебная программа по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Цифровая грамотность" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью изучения предмета "Цифровая грамотность" является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками по вопросам устройства компьютера, представления и обработки информации, работы в сети Интернет, вычислительного мышления, робототехники для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи программы:
1) предоставить обучающимся первоначальные сведения о компьютере, современных цифровых устройствах и их роли в жизни общества;
2) формировать у обучающихся навыки вычислительного мышления, сборки и программирования роботов, поиска, сбора, обработки, хранения и передачи информации в различных формах с использованием информационно-коммуникационных технологий;
3) способствовать формированию навыков обучающихся представлять свои идеи, используя различные прикладные программы;
4) способствовать использованию информационно-коммуникационных технологий для общения, обмена информацией и сотрудничества;
5) прививать обучающимся правила безопасной работы с компьютером и уважение авторских прав.
4. Отличительной особенностью учебной программы является ее направленность на формирование не только предметных знаний и умений, но и навыков широкого спектра: функциональное и творческое применение знаний, критическое мышление, проведение исследовательских работ, использование информационно-коммуникационных технологий, применение различных способов коммуникации, умение работать в группе и индивидуально, решение проблем и принятие решений.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами ученика, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.

Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныбына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Цифрлық сауаттылық" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Цифрлық сауаттылық" пәнін оқыту мақсаты – білім алушылардың оқу мен күнделікті өмірде есептей білу дағдылары, робототехника, базалық білім, заманауи ақпараттық технологиялармен жұмыс жасаудағы білік және дағдыларды тиімді қолдануын қамтамасыз ету.
3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушыларға компьютер туралы, қазіргі заманғы цифрлық құрылғылар және олардың қоғамдағы рөлі туралы бастапқы ақпараттар беру;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, білім алушылардың есептей білу, роботтарды жинау және программалау, іздеу, жинақтау, өңдеу, ақпараттарды сақтау және тарату дағдыларын қалыптастыру;
3) білім алушылардың әртүрлі қолданбалы программаларды қолдану арқылы өз идеяларын ұсыну дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету;
4) байланыс, ақпарат алмасу және ынтымақтастық үшін ақпараттық- коммуникациялық технологияларды пайдалануын ынталандыру;
5) білім алушыларды компьютермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері мен авторлық құқықтарды құрметтеуді үйрету.
4. Оқу бағдарламасының ерекшелігіне оның пән бойынша білім мен білігінің қалыптасуына бағдарлануы ғана емес, сонымен қатар, білімді функционалдық және шығармашылық жағынан қолдану, сын тұрғысынан ойлау, зерттеу жұмыстарын жүргізу, ақпараттық және коммуникациялық технологияларды, әртүрлі коммуникациялық әдістерді пайдалану, топта және жеке жұмыс істей білу, проблемаларды шешу және шешім қабылдау сияқты кең ауқымды дағдылар жатады.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең спектрлі дағдылардың табиғи үйлесімде дамуы - білім алушылардың бойында: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты базалық құндылықтарды қалыптастырудың негізі болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың мінез-құлқына және күнделікті іс-әрекеттеріне ынталандырушы болуға арналған оның тұрақты тұлғалық бағдары болуы тиіс.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Цифровая грамотность"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Цифровая грамотность"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Цифровая грамотность" составляет:
1) в 1 классе 1 час в неделю со ІІ полугодия, 19 часов в учебном году;
2) во 2 классе 1 час в неделю, 36 часов в учебном году;
3) в 3 классе 1 час в неделю, 36 часов в учебном году;
4) в 4 классе 1 час в неделю, 36 часов в учебном году.
7. Требованием для преподавания предмета "Цифровая грамотность" является доступ к компьютерным системам. Список оборудования, необходимый для эффективного проведения занятий по предмету "Цифровая грамотность" включает:
персональные компьютеры, укомплектованные гарнитурой (наушниками с микрофоном);
высококачественная сеть открытого доступа для обеспечения обмена данными между устройствами и коммуникации учителей и обучающихся с широкополосным доступом к сети Интернет;
периферийные устройства: принтер, сканер, копировальная техника, интерактивный проектор/интерактивная доска;
наборы для робототехники.
8. Базовое содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) информационный этикет;
2) мой первый рисунок
3) алгоритмы в нашей жизни
4) программирование
5) компьютер;
6) представление и обработка информации
7) работа в сети Интернет
8) вычислительное мышление
9) робототехника
9. Раздел "Компьютер" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) безопасность.
10. Раздел "Представление и обработка информации" включает следующие подразделы:
1) тексты;
2) графика;
3) презентации;
4) мультимедиа.
11. Раздел "Работа в сети Интернет" включает следующие подразделы:
1) поиск информации;
2) обмен информацией.
12. Раздел "Вычислительное мышление" включает следующие подразделы:
1) алгоритмы;
2) программирование.
13. Раздел "Робототехника" включает следующие подразделы:
1) общая робототехника;
2) движение робота;
3) датчики и моторы.
14. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 1 класса:
1) "Информационный этикет: Сохраняем свое здоровье; Информация вокруг нас; Информация и компьютер; Безопасность при работе в сети Интернет.
2) "Мой первый рисунок": Фигуры; Действия с фигурами.
3) "Алгоритмы в нашей жизни": Алгоритмы в нашей жизни.
4) "Программирование": Знакомство с Scratch; Моя первая программа.
15. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 2 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки/наушники).
Программное обеспечение: понятие файла и папки, создание, копирование, перемещение и удаление файлов и папок, использование команд контекстного меню.
Безопасность: правила техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;

2-тарау. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру ,
1 - параграф. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің мазмұны
6. "Цифрлық сауаттылық" пәні бойынша білім жүктемесінің көлемі:
1) 1-сынып аптасына 1 сағаттан, ІІ жартыжылдықтан бастап 19 сағатты;
2) 2-сынып аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 36 сағатты;
3) 3-сынып аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 36 сағатты;
4) 4-сынып аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 36 сағатты құрайды.
7. "Цифрлық сауаттылық" пәнін оқытудағы негізгі талап - компьютерлік жүйелерге қолжетімділік. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнін тиімді өткізуге арналған қажетті жабдықтардың тізімі:
гарнитурамен жабдықталған дербес компьютерлер (микрофоны бар құлаққаптар);
интернетке кең жолақты қосылуымен мұғалімдер мен білім алушылар арасындағы байланыс және құралдарын деректермен алмасуды қамтамасыз ететін жоғары сапалы ашық қатынас желісі;
перифериялық құрылғылар: принтер, сканер, көшіру техникасы, интерактивті проектор/интерактивті тақта;
робототехникаға арналған жиынтықтар.
8. Пәннің негізгі мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) ақпараттық этикет
2) менің алғашқы суретім
3) біздің өміріміздегі алгоритм
4) бағдарламалар
5) компьютер;
6) ақпаратты ұсыну және өңдеу;
7) интернет желісінде жұмыс істеу;
8) есептей білу;
9) робототехника.
9. "Компьютер" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) компьютердің құрылғылары;
2) программалық қамтамасыз ету;
3) қауіпсіздік.
10. "Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі келесі бөлімдерден тұрады:
1) мәтіндер;
2) графика;
3) презентациялар;
4) мультимедия.
11. "Интернеттегі жұмыс" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) ақпаратты іздеу;
2) ақпаратпен алмасу.
12. "Есептей білу" бөлімі төмендегі бөлімдерді қамтиды:
1) алгоритмдер;
2) программалау.
13. "Робототехника" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) жалпы робототехника;
2) роботтың қозғалысы;
3) датчиктер мен қозғалтқыштар.
14. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Ақпараттық этикет": Өз денсаулығымызды сақтаймыз; Біздің айналамыздағы ақпарат; Ақпарат және компьютер; Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік.
2) "Менің алғашқы суретім": Фигуралар; Фигуралармен орындалатын іс-әрекет.
3) "Біздің өміріміздегі алгоритмдер": Біздің өміріміздегі алгоритм.
4) "Бағдарламалау": Scratch бағдарламасымен танысу; Менің алғашқы бағдарламам.
15. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары: енгізу құрылғылары (тінтуір, пернетақта, микрофон) және шығару құрылғылары (монитор, принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап);
Бағдарламалық қамтамасыз ету: файлдар және бумалар туралы түсінік, файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою, контекстік мәзір командаларын пайдалану;
Қауіпсіздік: цифрлық құрылғылармен жұмыс жасау барысындағы қауіпсіздік ережелері;

2) "Представление и обработка информации".
Тексты: набор предложений в текстовом редакторе и игровой среде.
Графика: редактирование рисунка, обрезка, поворот и изменение размера рисунка, копирование и отражение фрагмента рисунка.
Мультимедиа: запись и воспроизведение звука, редактирование звуковых файлов;
3) "Работа в сети Интернет": использование браузера для поиска информации на заданную тему, обмен данными между приложениями;
4) "Вычислительное мышление": алгоритмы, алгоритм ветвления, словесная форма записи алгоритма.
Программирование: создание собственного персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования, организация управления спрайтом с клавиатуры, организация текстового диалога между персонажами; редактирование звуковых файлов в игровой среде;
5) "Робототехника": сборка базовой модели образовательного робота, загрузка и запуск программы для робота, движение робота с заданной скоростью, на заданное количество оборотов колеса, вперед, назад, поворот робота на заданный угол (90, 180 градусов). организация движения робота по заданному в словесной форме алгоритму, использование датчика касания, загрузка аудиофайла для робота, использование звука при разработке программы для робота, представление созданного робота аудитории.
16. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 3 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором. Программное обеспечение: "горячие" клавиши в прикладных программах. Безопасность: основные правила личной безопасности при работе в сети Интернет;
2) "Представление и обработка информации".
Тексты: правила набора текста, маркированные и нумерованные списки, редактирование текста, форматирование шрифта и абзаца (начертание, цвет, выравнивание), вырезание, копирование, вставка выделенного текста в документ, вставка изображение в текст и настройка обтекания.
Презентации: конструктор презентаций, меню программы, открытие и сохранение презентаций, размещение текста и изображений на слайде, переходы между слайдами, дизайн презентации.
Графика: программа для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
3) "Работа в сети Интернет": поиск информации: поиск фрагмента текста в документе. Обмен информацией: способы обмена информацией в сети, использование мессенджеров для совместной работы над проектом;

2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу":
Мәтіндер: мәтіндік редактордағы және ойын ортасындағы сөйлемдер жиынтығы;
Графика: суретті өңдеу; қию, бұру және суреттің өлшемін өзгерту, суреттің үзіндісін көшіру және бейнелеу;
Мультимедиа: дыбысты жазу және ойнату, дыбыстық файлдарды өңдеу;
3) "Интернет желісінде жұмыс істеу": браузер арқылы берілген тақырып бойынша ақпаратты іздеу, қосымшалар арасында мәліметтер алмасу;
4) "Есептік ойлау": алгоритмдер, тармақталу алгоритмі, алгоритмнің сөз түрінде ұсынылуы.
Бағдарламалау: ойын бағдарламалау ортасының кіріктірілген графикалық редакторында өзінің кейіпкерін жасау, пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру, кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалогты ұйымдастыру; ойын ортасында дыбыстық файлдарды өңдеу;
5) "Робототехника": оқу роботының негізгі моделін құрастыру, роботқа арналған бағдарламаны жүктеу және іске қосу, роботты берілген жылдамдықта, берілген дөңгелек айнымалының саны бойынша алға, артқа жылжыту, роботты берілген бұрышқа (90,180 градус) айналдыру, роботтың вербалды түрде көрсетілген алгаритм бойынша қозғалысын ұйымдастыру, сенсорлық сенсорды пайдалану, роботқа арналған аудио файлды жүктеу, роботқа арналған бағдарлама жасау кезінде дыбысты пайдалану, жасалған роботты аудиторияға ұсыну.
16. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютердің құрылғылары: енгізу және шығару құрылғылары; программалық қамтамасыз ету: компьютерлік программалардың қызметі (сілтеуіш, суреттерді көруге арналған программалар), программа менюі, меню командаларын қолдану, файлдар мен бумалар, компьютерде файлдарды ашу және сақтау; қауіпсіздік техникасы: қауіпсіздік техникасының ережелері;
2) "Ақпаратты өңдеу және көрсету": мәтіндер: мәтіндік редактордың қызметі, программа менюі, мәтінді теру және өңдеу, символдар мен абзацтарды пішімдеу, мәтінмен болатын операциялар, символдарды қосу; графика: графикалық редактордың қызметі, суреттерді ашу және сақтау, редактор құралдарын қолдана отырып, сурет салу, түстер палитрасы, суреттерді өңдеу, суретті кесу, айналдыру және өлшемін өзгерту, сурет бөліктерінің көшірмесін жасау; презентация: презентация құру программаларының қызметі, программа менюі, презентацияларды ашу және сақтау, слайдта мәтін мен суреттерді орналастыру, слайд арасында ауысу, презентация дизайны, дыбысты қосу; мультимедиа: дыбыстық ақпаратты енгізу және шығару құрылғылары, дыбыс редакторының қызметі, дыбысты жазу, дыбыстарды өңдеу және ойнату, дыбыстық эффектілерді қолдану;
3) "Интернет желісіндегі жұмыс": ақпаратты іздеу: құжаттағы мәтіннің фрагментін іздеу; ақпарат алмасу: желіде ақпарат алмасу тәсілдері, жобамен бірлесіп жұмыс істеу үшін мессенджерлерді пайдалану;

4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: цикл, система команд исполнителя при реализации циклического алгоритма.
Программирование: реализация циклического алгоритма при создании игры в игровой среде программирования, разработка игры по готовому сценарию, работа с несколькими сценами и персонажами в игровой среде программирования;
5) "Робототехника": настройка скорости и количества оборотов среднего мотора, использование цикла для организации движения робота;
17. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 4 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, влияние научно-технического прогресса на устаревание компьютерной и мобильной техники.
Безопасность: критерий надежного пароля;
2) "Представление и обработка информации":
Тексты: таблицы в тексте.
Презентации: макет слайда, анимация объектов; вставка видео и звука.
Мультимедиа: создание видеоролика;
3) "Работа в сети Интернет".
Поиск информации: поиск файлов и папок на компьютере.
Обмен информацией: настройки браузера (закладки, история и загрузки).
Электронная почта: прием и отправка сообщений, сообщения с прикрепленными файлами;
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: вложенные циклы, логические операторы, операторы сравнения.
Программирование: переменные в игровой среде программирования, разработка игры по собственному сценарию;
5) "Робототехника": датчик цвета; датчик ультразвука;
Параграф 2. Система целей обучения
18. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 2.1.2.1: "2" – класс, "1.2" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
19. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) "Информационный этикет:
Обучающиеся должны:
Подраздел
1 класс
Сохраняем свое здоровье
1.1.1.1 соблюдать правила поведения во время работы за компьютером для сохранения своего здоровья;
1.1.1.2 называть основные устройства компьютера
Информация вокруг нас
1.1.2.1 определять виды информации по способу восприятия
Информация и компьютер
1.1.3.1 различать виды информации по форме представления;
1.1.3.2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации во время ее передачи
Безопасность при работе в сети Интернет
1.1.4.1 приводить примеры использования сети Интернет в жизни человека;
1.1.4.2 рассуждать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна;
1.1.4.3 определять опасности передачи личной информации при общении в сети Интернет

4) "Есептей білу":
Алгоритмдер: цикл, циклдік алгоритмді жүзеге асырудағы Орындаушының командалық жүйесі.
Бағдарламалау: ойын бағдарламалау ортасында ойын құру кезінде циклдік алгоритмді енгізу, дайын сценарий бойынша ойын жасау, ойын бағдарламалау ортасында бірнеше көріністермен және кейіпкерлермен жұмыс істеу;
5) "Робототехника": орташа мотордың жылдамдығы мен айналу санын баптау, роботтың қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану.
17. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары, ғылыми-техникалық прогрестің компьютерлік және мобильді техниканың ескіруіне әсері.
Қауіпсіздік: сенімді құпиясөз критерийі;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу":
Мәтіндер: мәтіндегі кестелер.
Презентациялар: слайдтың орналасуы, нысандардың анимациясы; бейне және дыбысты енгізу.
Мультимедиа: бейнеролик жасау;
3) "Интернет желісіндегі жұмыс":
Ақпаратты іздеу: компьютердегі файлдар мен қалталарды іздеу.
Ақпарат алмасу: браузер параметрлері (бетбелгілер, тарих және жүктеулер).
Электрондық пошта: хабарламаларды, тіркелген файлдармен хабарламаларды қабылдау және жіберу;
4) "Есептей білу": Алгоритмдер: кірістірілген циклдар, логикалық операторлар, салыстыру операторлары.
Бағдарламалау: ойын бағдарламалау ортасындағы айнымалылар, ойынды өз сценарийі бойынша дамыту;
5) "Робототехника": түс сенсоры; ультрадыбыстық сенсор.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
18. Оқу мақсаттары бағдарламада кодпен берілген. Кодта бірінші нөмір сыныпты, екінші және үшінші сандар - бөлім мен бөлімше, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 2.1.2.1 кодында: "2" – сынып, "1.2" – бөлімше, "1" – оқу мақсатының нөмірленуі.
19. Оқыту мақсаты жүйесі әр сыныпқа бөлім бойынша берілген:
1) Ақпараттық әдеп
Білім алушы міндетті:
Бөлімше
1-сынып
1. Өз денсаулығымызды сақтаймыз
1.1.1.1 Компьютермен жұмыс істеу барысында тәртіп ережелерін ұстанып өз денсаулығын сақтау. 1.1.1.2 Компьютердің қолданылуына қарай негізгі құрылғыларын атау.
2. Біздің айналамыздағы ақпарат
1.1.2.1 Қабылдау тәсілдерін қолданып ақпарат түрлерін анықтау.
3. Ақпарат және компьютер
1.1.3.1 Ұсыну формасы бойынша ақпарат түрлерін ажырату. 1.1.3.2 ақпаратты ұсыну кезіндегі ақпарат көздері мен қабылдағыштардың байланыс арналарына мысалдар келтіру
4. Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік
1.1.4.1 Интернет желісін өмірде қолдану мысалдарын келтіру. 1.1.4.2 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін талқылау; 1.1.4.3 Интернет желісіне жеке ақпаратты беру кезіндегі қауіптерді анықтау.

2) "Мой первый рисунок":
Фигуры
1.2.1.1 использовать стандартные фигуры для создания изображения;
1.2.1.2 выбирать основной цвет на палитре для создания изображения;
1.2.1.3 выбирать цвет фона на палитре для создания изображения;
1.2.1.4 изменять контур фигуры при ее создании;
1.2.1.5 изменять заливку фигуры при ее создании
Действия с фигурами
1.2.2.1 использовать формы и параметры для выделения фрагмента изображения;
1.2.2.2 использовать инструменты: Копировать, Вырезать, Вставить при создании изображения;
1.2.2.3 использовать инструмент Повернуть или отразить при создании изображения;
1.2.2.4 использовать инструмент Заливка цветом для создания изображения
3) "Алгоритмы в нашей жизни":
Алгоритмы в нашей жизни
1.3.1.1 объяснять понятия алгоритм, действие и команда;
1.3.1.2 определять исполнителя и систему его команд для создания алгоритма;
1.3.1.3 приводить примеры применения различных видов алгоритмов в жизни
4)"Программирование":
Знакомство с Scratch
1.4.1.1. выбирать Спрайт из библиотеки для фигуры персонажа;
1.4.1.2. выбирать фон из библиотеки для сцены
Моя первая программа
1.4.2.1. реализовать алгоритм по готовому сценарию в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
1.4.2.2. разрабатывать линейный алгоритм в игровой среде программирования (Scratch (скретч))по условию задачи;
1.4.2.3. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2-4 класс
1) компьютер:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Устройства компьютера
2.1.1.1 отличать устройства ввода и вывода звуковой информации
3.1.1.1 использовать клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатур, управления курсором
4.1.1.1 объяснять, что устаревание компьютерной и мобильной техники связано с научно-техническим прогрессом
2. Программное обеспечение
2.1.2.1 объяснять назначение файла, папки и ярлыка 2.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
2.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе
3.1.2.1 использовать "горячие" клавиши в прикладных программах
3. Безопасность
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
2.1.3.2 следовать правилам нетикета при работе в сети Интернет
3.1.3.1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет
4.1.3.1. выделять критерии надежного пароля
4. Техника безопасности
2) представление и обработка информации:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Тексты
2.2.1.1 редактировать текст в блоках игровой среды программирования (Scratch (скретч))
2.2.1.2 использовать текстовый редактор для записи своих идей

2) Менің алғашқы суретім
Бөлімше
1-сынып
Фигуралар
1.2.1.1 Стандартты фигураларды қолданып салу. 1.2.1.2 Түстер палитрасындағы негізгі түсті өзгертіп кескін салу. 1.2.1.3 Палитрада фон түсін тандап кескін салу. 1.2.1.4 Контурын өзгерту арқылы фигураны салу. 1.2.1.5Фигура түсін құйып бояу арқылы өзгертіп салу.
Фигуралармен орындалатын іс-әрекет
1.2.2.1 Форма мен параметрді қолданып кескін бөлігін ерекшелеу. 1.2.2.2 Көшіру, қиып алу және қою құралдарын қолданып кескін салу. 1.2.2.3 Бұру немесе айналдыру құралдарын қолданып кескін салу. 1.2.2.4 Түспен толтыру құралын қолданып кескін салу.
3) Біздің өміріміздегі алгоритм
Біздің өміріміздегі алгоритм
1.3.1.1 Алгоритм, әрекет және команда ұғымдарын түсіндіру.
1.3.1.2 Орындаушы және оның командалар жүйесін анықтап алгоритм құру.
1.3.1.3 Алгоритм түрлерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру.
4) Бағдарламалау
Scratch пен танысу
1.4.1.1 Кейіпкер фигурасы үшін кітапханадан Спрайтты таңдау.
1.4.1.2 Кітапханадан Сахна фонын таңдау.
Менің алғашқы бағдарламам
1.4.2.1 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында дайын сценариді алгоритм бойынша іске асыру.
1.4.2.2 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында есептің шарты бойынша сызықтық алгоритімді өңдеу.
1.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында жобаны құру, сақтау және ашу.
2-4 сынып
1) Компьютер
Білім алушылар міндетті
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.Компьютердің құрылғылары
2.1.1.1 енгізу шығару құрылғыларын ажырата білу;
3.1.1.1 таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгерту үшін клавиштерді пайдалану;
4.1.1.1компьютерлік және мобильді технологиялардың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру;
2.Программалық қамтамасыз ету
2.1.2.1 Файлдың, буманың және таңбашаның мақсатын түсіндіру;
2.1.2.2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2.1.2.3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
3.1.2.1 қолданбалы программаларда "қызу" клавиштерді пайдалану;
3.Қауіпсіздік
2.1.3.1. цифрлық құрылғылармен жұмыс істеу кезінде негізгі қауіпсіздік шараларын сақтау
2.1.3.2. интернетте жұмыс істегенде нетикет ережелерін сақтау
3.1.3.1 Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелерін ескеру;
4.1.3.1. сенімді пароль критерийлерін айқындау;
4. Қауіпсіздік ережесі
2) Ақпаратты ұсыну және өңдеу
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Мәтіндер
2.2.1.1. Ойын бағдарламау ортасының блоктарындағы мәтінді өңдеу (Scratch (скретч))
2.2.1.2. Өз идеяларын жазу үшін мәтіндік редакторды пайдалану;

3.2.1.1. создавать маркированные, нумерованные списки;
3.2.1.2. соблюдать правила набора текста;
3.2.1.3. редактировать текст;
3.2.1.4. форматировать шрифт и абзац;
3.2.1.5. вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
4.2.1.1 создавать простые таблицы в тексте
2. Графика
2.2.2.1 копировать и отражать фигуру персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта
2.2.2.2 редактировать фигуру персонажа (обрезка, поворот, изменение размера) во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта
3.2.2.1 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки)
3. Презентации
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
4.2.3.1 выбирать макет для слайда;
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
4. Мультимедиа
2.2.4.1 знать наименование клавиш и использует их;
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2.2.4.3 загружать аудиофайл для робота;
2.2.4.4 использовать звук при разработке программы для робота
4.2.4.1 создавать видеоролики;
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации
3) работа в сети Интернет:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Поиск информации
2.3.1.1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему
3.3.1.1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документ)
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере)
2. Обмен информацией
2.3.2.1 осуществлять обмен данными между приложениями
3.3.2.1. использовать мессенджеры для совместной работы над проектом; 3.3.2.2. объяснять способы обмена информацией в сети
4.3.2.1. использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки); 4.3.2.2. получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
3. Безопасность в сети Интернет
4) вычислительное мышление:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Алгоритмы
2.4.1.1 разработать алгоритм ветвления в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по заданному сценарию
2.4.1.2 реализовать алгоритм ветвления, заданный в словесной форме в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.4.1.3 составлять алгоритм решения поставленной задачи
3.4.1.1. строить алгоритмы, использующие повторение (цикл);
3.4.1.2 реализовывать циклический алгоритм
4.4.1.1. реализовать вложенный цикл; 4.4.1.2. использовать логические операторы; 4.4.1.3. использовать операторы сравнения

3.2.1.1. таңбалы, нөмірленген тізімдер жасау; 3.2.1.2. мәтінді теру ережесін сақтау; 3.2.1.3. мәтінді өңдеу; 3.2.1.4. шрифт пен абзацты пішімдеу; 3.2.1.5. суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу;
4.2.1.1 мәтінде қарапайым кестелер жасау;
2 Графика
2.2.2.1 жобаға арналған ойын бағдарламалау ортасының (Scratch (скретч)) кіріктірілген графикалық редакторында кейіпкер фигурасын көшіру және көрсету;
2.2.2.2 жобаға арналған ойын бағдарламалау ортасының (Scratch (скретч)) кіріктірілген графикалық редакторында кейіпкер фигурасын өңдеу (қию, бұру, өлшемін өзгерту)
3.2.2.1 фотосуреттерді өңдейтін (жарық, контраст, жиектеме) программаларын қолдану;
3. Презентациялар
3.2.3.1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым көрсетілімдерді жасау; 3.2.3.2 слайдтар арасындағы ауысуды қолдану; 3.2.3.3 презентацияларды безендіру үшін дайын дизайнды қолдану;
4.2.3.1 слайд үшін макет таңдау; 4.2.3.2 презентациялардағы нысандардың анимациясын келтіру; 4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені енгізу;
4. Мультимедиа
2.2.4.1 негізгі пернелердің атауын білу, қолдану
2.2.4.2. ойынның бағдарламалау ортасында скретчтің библиотекасындағы дыбыстарды қолдану (Scratch (скретч));
2.2.4.3 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2.2.4.4. роботқа арналған бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
4.2.4.1 бейнеклиптерді жасау; 4.2.4.2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану;
3) Интернет желісінде жұмыс істеу
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Ақпараттар іздеу
2.3.1.1 берілген тақырып бойынша ақпаратты іздеу үшін браузерді қолдану;
3.3.1.1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);
4.3.1.1 түйінді сөздер бойынша ақпаратты іздеу үшін браузерді пайдалану; 4.3.1.2 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен қалталар)
2. Ақпарат алмасу
2.3.2.1 қосымшалар арасында деректермен алмасу;
3.3.2.1. жоба бойынша бірлесіп жұмыс істеуге арнлаған мессенджерлерді пайдалану; 3.3.2.2. желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
4.3.2.1. электрондық поштаның мүмкіндіктерін түсіндіру 4.3.2.2. шолғыш параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, тарихты және жүктеулерді қарау);
3. Интернет желісінде қауіпсіздік
4) Есептей білу
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Алгоритмдер
2.4.1.1 берілген сценарий бойынша ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) тармақталу алгоритмін әзірлеу;
2.4.1.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) ауызша түрде берілген тармақтау алгоритмін іске асыру;
2.4.1.3 мәселені шешу үшін алгоритм құрастыру;
3.4.1.1 берілген сценарий бойынша бағдарламалаудың ойын ортасында (Scratch (скретч)) қайталау алгоритмін әзірлеу; 3.4.1.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч))ауызша түрде берілген қайталау алгоритмін іске асыру;
4.1 ойын бағдарламалау ортасында кірістірілген циклды жүзеге асыру (Scratch (скретч)) 4.4.1.2 логикалық операторларды ойын бағдарламалау ортасында қолдану (Scratch (скретч)); 4.4.1.3 ойын бағдарламалау ортасында салыстыру операторларын қолдану (Scratch (скретч))

2. Программирование
2.4.2.1. создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта; 2.4.2.2. организовать управление спрайтом с клавиатуры в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2.4.2.3. организовать текстовый диалог между персонажами в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
3.4.2.1. разрабатывать игру по готовому сценарию; 3.4.2.2. работать с несколькими сценами в игровой среде программирования; 3.4.2.3. работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования;
4.4.2.1 использовать переменные; 4.4.2.2. создавать игру по собственному сценарию
3.4.2.4. реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
5) Робототехника
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Общая робототехника
2.5.1.1 объяснять понятие Робот
2.5.1.2 описывать основные элементы базовой модели образовательного робота
2.5.1.3 представлять созданного робота аудитории
2. Движение робота
2.5.2.1 организовать движение робота с заданной скоростью вперед;
2.5.2.2 организовать движение робота с заданной скоростью назад;
2.5.2.3 загружать и запускать программу для робота
2.5.2.4 организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса
2.5.2.5 организовать разворот, поворот робота направо и налево
3.5.2.1. использовать цикл для организации движения робота
3. Датчики и моторы
2.5.3.1 использовать датчик касания
3.5.3.1. настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора
4.5.3.1. использовать датчик цвета; 4.5.3.2. использовать датчик ультразвука
20. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя
21. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету
"Цифровая грамотность" для 1- 4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Разделы долгосрочного плана
(сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
3 четверть
Раздел 1 – Информационный этикет (сквозная тема: "Путешествие")
Сохраняем свое здоровье
1.1.1.1 соблюдать правила поведения во время работы за компьютером для сохранения своего здоровья;
1.1.1.2 называть основные устройства компьютера
Информация вокруг нас
1.1.2.1 определять виды информации по способу восприятия
Информация и компьютер
1.1.3.1 различать виды информации по форме представления;
1.1.3.2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации во время ее передачи
Безопасность при работе в сети Интернет
1.1.4.1 приводить примеры использования сети Интернет в жизни человека;
1.1.4.2 рассуждать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна;
1.1.4.3 определять опасности передачи личной информации при общении в сети Интернет

2. Бағдарламалау Scratch-пен танысу
2.4.2.1 жоба үшін бағдарламалаудың ойын ортасының (Scratch (скретч)) ендірілген графикалық редакторында кейіпкер жасау;
2.4.2.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч))пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру;
2.4.2.3 ойын бағдарламалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру (Scratch (скретч))
3.4.2.1. дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу 3.4.2.2. программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу 3.4.2.3. бағдарламалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу 3.4.2.4. программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру
4.4.2.1 ойын программалау ортасында айнымалыларды қолдану (Scratch (скретч)); 4.2 ойынды өз сценарийі бойынша жасау;
Менің алғашқы бағдарламам
3.4.2.1 ойын бағдарламалау ортасында бірнеше таңбаларды жасау (Scratch (скретч)); 3.4.2.2 ойын бағдарламалау ортасында ойын құру кезінде циклдік алгоритмді іске асыру (Scratch (скретч))
5) Робототехника
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Жалпы робототехника
2.5.1.1 робот ұғымын түсіндіру;
2.5.1.2 білім беру роботының базалық моделінің негізгі элементтерін сипаттау;
2.5.1.3. жасалған роботты аудиторияға таныстыру;
2. Роботтың қозғалысы
2.5.2.1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жылжуын ұйымдастыру;
2.5.2.2. роботтың берілген жылдамдықпен артқа жылжуын ұйымдастыру;
2.5.2.3. роботқа бағдарламаны жүктеу және іске асыру
2.5.2.4 дөңгелектің берілген айналым саны бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру
2.5.2.5 роботтың кері, оңға және солға бұрылуын ұйымдастыру.
3.5.2.1. робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
3. Датчиктер мен қозғалтқыштар
2.5.3.1 жанасу датчигін қолдану;
3.5.3.1. жылдамдығын реттеу және орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату
4.5.3.1. түс датчигін пайдалану; 4.5.3.2. ультрадыбыс датчигін қолдану;
20. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
21. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныбына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарласын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3- параграф. Бастауыш білім деңгейінің 1- 4 сыныбына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарласын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 1 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
3 тоқсан
1-бөлім – Ақпараттық этикет (ортақ тақырыбы: "Саяхат")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
1.1.1.1 Компьютермен жұмыс істеу барысында тәртіп ережелерін ұстанып өз денсаулығын сақтау. 1.1.1.2 Компьютердің қолданылуына қарай негізгі құрылғыларын атау.
Біздің айналамыздағы ақпарат
1.1.2.1 Қабылдау тәсілдерін қолданып ақпарат түрлерін анықтау.
Ақпарат және компьютер
1.1.3.1 Ұсыну формасы бойынша ақпарат түрлерін ажырату. 1.1.3.2 ақпаратты ұсыну кезіндегі ақпарат көздері мен қабылдағыштардың байланыс арналарына мысалдар келтіру
Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік
1.1.4.1 Интернет желісін өмірде қолдану мысалдарын келтіру. 1.1.4.2 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін талқылау; 1.1.4.3 Интернет желісіне жеке ақпаратты беру кезіндегі қауіптерді анықтау.

Раздел 2 – Мой первый рисунок (сквозная тема: "Традиции и фольклор")
Фигуры
1.2.1.1 использовать стандартные фигуры для создания изображения;
1.2.1.2 выбирать основной цвет на палитре для создания изображения;
1.2.1.3 выбирать цвет фона на палитре для создания изображения;
1.2.1.4 изменять контур фигуры при ее создании;
1.2.1.5 изменять заливку фигуры при ее создании
Действия с фигурами
1.2.2.1 использовать формы и параметры для выделения фрагмента изображения;
1.2.2.2 использовать инструменты: копировать, вырезать, вставить при создании изображения;
1.2.2.3 использовать инструмент повернуть или отразить при создании изображения;
1.2.2.4 использовать инструмент Заливка цветом для создания изображения
4 четверть
Раздел 3 – Алгоритмы в нашей жизни (сквозные темы: "Отдых и хобби", "Здоровое поколение -будущее страны")
Алгоритмы в нашей жизни
1.3.1.1 объяснять понятия алгоритм, действие и команда;
1.3.1.2. определять исполнителя и систему его команд для создания алгоритма;
1.3.1.3. приводить примеры применения различных видов алгоритмов в жизни
Раздел 4 – Программирование
Знакомство с Scratch
1.4.1.1. выбирать Спрайт из библиотеки для фигуры персонажа;
1.4.1.2. выбирать фон из библиотеки для сцены
Моя первая программа
1.4.2.1. реализовать алгоритм по готовому сценарию в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
1.4.2.2. разрабатывать линейный алгоритм в игровой среде программирования (Scratch (скретч))по условию задачи;
1.4.2.3. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2) 2 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Компьютеры и программы (сквозная тема: "Моя семья и друзья")
Сохраняем свое здоровье
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
2.1.3.2. следовать правилам нетикета при работе в сети Интернет;
2.3.1.1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему
Файлы и папки
2.1.2.1 объяснять назначение файла, папки и ярлыка
2.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки; 2.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе
Раздел 2 – Творчество и компьютер (сквозная тема: "Моя школа"
Продолжаем разрабатывать программы
2.4.1.1 разработать алгоритм ветвления в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по заданному сценарию
Исполнение алгоритма
2.4.1.2 реализовать алгоритм ветвления, заданный в словесной форме в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
Создание собственного персонажа
2.4.2.1 создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.2.2.1 копировать и отражать фигуру персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта; 2.2.2.2 редактировать фигуру персонажа (обрезка, поворот, изменение размера) во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2 четверть

2-бөлім – Менің алғашқы суретім (ортақ тақырыбы: "Дәстүр және фольклор")
Фигуралар
1.2.1.1 Стандартты фигураларды қолданып салу. 1.2.1.2 Түстер палитрасындағы негізгі түсті өзгертіп кескін салу. 1.2.1.3 Палитрада фон түсін тандап кескін салу. 1.2.1.4 Контурын өзгерту арқылы фигураны салу. 1.2.1.5Фигура түсін құйып бояу арқылы өзгертіп салу.
Фигуралармен орындалатын іс-әрекет
1.2.2.1 Форма мен параметрді қолданып кескін бөлігін ерекшелеу. 1.2.2.2 Көшіру, қиып алу және қою құралдарын қолданып кескін салу. 1.2.2.3 Бұру немесе айналдыру құралдарын қолданып кескін салу. 1.2.2.4 Түспен толтыру құралын қолданып кескін салу.
4 тоқсан
3-бөлім Біздің өміріміздегі алгоритм (ортақ тақырыптар: "Тағам және сусындар", "Дені саудың – жаны сау")
Біздің өміріміздегі алгоритм
1.3.1.1 Алгоритм, әрекет және команда ұғымдарын түсіндіру. 1.3.1.2 Орындаушы және оның командалар жүйесін анықтап алгоритм құру. 1.3.1.3 Алгоритм түрлерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру.
4 – бөлім. Бағдарламалау
Scratch пен танысу
1.4.1.1 Кейіпкер фигурасы үшін кітапханадан Спрайтты таңдау. 1.4.1.2 Кітапханадан Сахна фонын таңдау.
Менің алғашқы бағдарламам
1.4.2.1 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында дайын сценариді алгоритм бойынша іске асыру. 1.4.2.2 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында есептің шарты бойынша сызықтық алгоритімді өңдеу. 1.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында жобаны құру, сақтау және ашу.
2) 2-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Бөлімшелер мазмұны
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім - Компьютерлер мен бағдарламалық қамтамасыз ету (ортақ тақырыбы: "Менің отбасым және достарым")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
2.1.3.1. цифрлық құрылғылар және интернет желілерімен жұмыс істеу кезінде негізгі қауіпсіздік ережелеріне сүйену;
2.1.3.2. интернетте жұмыс істегенде нетикет ережелерін сақтау
2.3.1.1. берілген тақырып бойынша ақпарат іздеу үшін браузерді қолдану;
Файлдар мен бумалар
2.1.2.1 Файлдың, буманың және таңбашаның қызметін түсіндіру;
2.1.2.2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2.1.2.3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
2-бөлім - Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырыбы: "Менің мектебім"
Бағдарламалар құруды жалғастырамыз
2.4.1.1 берілген сценарий бойынша ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) тармақталу алгоритмін әзірлеу;
Алгоритмді орындау
2.4.1.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) ауызша түрде берілген тармақтау алгоритмін іске асыру;
Жеке кейіпкер жасау
2.4.2.1 жоба үшін бағдарламалаудың ойын ортасының (Scratch (скретч)) ендірілген графикалық редакторында кейіпкер жасау;
2.2.2.1 жобаға арналған ойын бағдарламалау ортасының (Scratch (скретч)) кіріктірілген графкалық редакторында кейіпкер фигурасын көшіру және көрсету;
2.2.2.2 жобаға арналған ойын бағдарламалау ортасының (Scratch (скретч)) кіріктірілген графкалық редакторында кейіпкер фигурасын өңдеу (қию, бұру, өлшемін өзгерту)
2 тоқсан

Раздел 3 – Мультимедиа и текст
(сквозная тема: "Мой родной край", "Времена года")
Знакомство с клавиатурой
2.2.4.1 знает наименование клавиш и использует их
Работа с текстом
2.2.1.1 редактировать текст в блоках игровой среды программирования (Scratch (скретч))
Управление персонажем с клавиатуры
2.4.2.2 организовать управление спрайтом с клавиатуры в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Диалог между персонажами
2.4.2.3 организовать текстовый диалог между персонажами в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Запись и воспроизведение звука. Редактирование звука
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Создание мультфильма
2.4.2.1 создать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.4.1.1 разработать алгоритм ветвления в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по заданному сценарию;
2.4.2.2 организовать управление спрайтом с клавиатуры в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.4.2.3 организовать текстовый диалог между персонажами в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
3 четверть
Раздел 4– Роботы в нашей жизни (сквозная тема: "Традиции и фольклор", "В здоровом теле-здоровый дух")
Первое знакомство с роботом
2.5.1.1 объяснять понятие Робот;
2.5.1.2 описывать основные элементы базовой модели образовательного робота
Программа для робота
2.5.2.3. загружать и запускать программу для робота
Движение робота
2.5.2.1 организовать движение робота с заданной скоростью вперед;
2.5.2.2 организовать движение робота с заданной скоростью назад;
Выход из лабиринта
2.5.2.4 организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса
Датчик касания
2.5.3.1 использовать датчик касания
Звук для робота
22.5.1.1 объяснять понятие Робот
2.5.1.2 описывать основные элементы базовой модели образовательного робота
4 четверть
Раздел 5 – Робототехника: проект "Робот в движении" (сквозная тема: "Мир природы"", "Чудеса вокруг нас")
Что такое проект?
2.2.1.2 использовать текстовый редактор для записи своих идей;
Идея для проекта
2.3.2.1 осуществлять обмен данными между приложениями
Алгоритм для проекта
2.4.1.3 составлять алгоритм решения поставленной задачи
Создание "Робот в движении"
2.5.2.1 организовать движение робота с заданной скоростью вперед;
2.5.2.2 организовать движение робота с заданной скоростью назад;
2.5.2.4 организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса;
2.2.4.4 использовать звук при разработке программы для робота;
2.5.2.3 загружать и запускать программу для робота
2.5.3.1 использовать датчик касания;
Защита проекта
2.5.1.3 представлять созданного робота аудитории

3-бөлім – Мәтін және Мультимедиа (ортақ тақырыптары: "Менің туған өлкем", "Жыл мезгілдері")
Пернетақтамен танысу
2.2.4.1 негізгі пернелердің атауын білу, қолдану
Мәтінмен жұмыс
2.2.1.1. ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) блоктарындағы мәтінді өңдеу
Кейіпкерді пернетақтамен басқару
2.4.2.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру;
Кейіпкерлер арасындағы диалог
2.4.2.3 ойын бағдарламалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру (Scratch (скретч))
Дыбысты жазу және ойнату
2.2.4.2. ойынның бағдарламалау ортасында скретчтің библиотекасындағы дыбыстарды қолдану (Scratch (скретч))
Мультфильм жасау
2.4.2.1 жоба үшін бағдарламалаудың ойын ортасының (Scratch (скретч)) ендірілген графикалық редакторында кейіпкер жасау;
2.4.1.1 берілген сценарий бойынша ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) тармақталу алгоритмін әзірлеу;
2.4.2.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру;
2.4.2.3 ойын бағдарламалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру (Scratch (скретч))
2.2.4.2. ойынның бағдарламалау ортасында скретчтің библиотекасындағы дыбыстарды қолдану (Scratch (скретч))
3 тоқсан
4-бөлім Роботтар біздің өмірімізде (ортақ тақырыбы:
"Салт дәстүр мен ауыз әдебиеті")
Роботпен алғашқы танысу
2.5.1.1 робот ұғымын түсіндіру;
2.5.1.2 білім беру роботының базалық моделінің негізгі элементтерін сипаттау;
Роботқа арналған бағдарлама
2.5.2.3. роботқа бағдарламаны жүктеу және іске асыру;
Роботтың қозғалысы
2.5.2.1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жылжуын ұйымдастыру;
2.5.2.2. роботтың берілген жылдамдықпен артқа жылжуын ұйымдастыру;
5 "Дені саудың –жаны сау"
Лабиринттен шығу
2.5.2.4. дөңгелектің берілген айналым саны бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру;
Жанасу датчигі
2.5.3.1 жанасу датчигін қолдану;
Роботқа арналған дыбыс
2.2.4.3 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2.2.4.4. роботқа арналған бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
4 тоқсан
6-бөлім - Робототехника: "Қозғалыстағы робот" жобасы (ортақ тақырыптар: "Табиғат әлемі", "Ғажайып әлем"
Жоба дегеніміз не?
2.2.1.2. өз идеяларын жазу үшін мәтіндік редакторды пайдалану;
Жоба идеясы
2.3.2.1 қосымшалар арасындағы деректермен алмасу;
Жобаға арналған алгоритм
2.4.1.3 мәселені шешу үшін алгоритм құрастыру;
"Қозғалыстағы робот" жобасын жасау
2.5.2.1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жылжуын ұйымдастыру;
2.5.2.2. роботтың берілген жылдамдықпен артқа жылжуын үйымдастыру;
2.5.2.4. дөңгелектің берілген айналым саны бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру;
2.2.4.4. роботқа арналған бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
2.5.2.3. роботқа бағдарламаны жүктеу және іске асыру;
2.5.3.1 жанасу датчигін қолдану;
Жобаны қорғау
2.5.1.3. жасалған роботты аудиторияға таныстыру;

3) 3 класс:
Раздел (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Программирование (сквозные темы: "Живая природа", "Что такое хорошо, что такое плохо?")
Повторение в нашей жизни
3.4.1.1 строить алгоритмы, использующие повторение (цикл)
Циклы
3.4.1.2 реализовывать циклический алгоритм
Движение персонажа
3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Общение в сети
3.3.2.1 использовать мессенджеры для совместной работы над проектом; 3.3.2.2 объяснять способы обмена информацией в сети; 3.1.3.1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет;
2 четверть
Раздел 2 - Создание игры (сквозные темы: "Время", "Архитектура")
Сценарий игры.
3.4.2.1 разрабатывать игру по готовому сценарию; 3.2.1.1 создавать маркированные, нумерованные списки
Сцены
3.4.2.2 работать с несколькими сценами в игровой среде программирования
Персонажи
3.4.2.3 работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования; 3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Смена костюмов
3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Моя игра
3.4.1.1 строить алгоритмы, использующие повторение (цикл); 3.4.2.3 работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования; 3.4.2.2 работать с несколькими сценами в игровой среде программирования; 3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
3 четверть
Раздел 3 - Робототехника. Проект (сквозные темы: "Искусство", "Выдающиеся личности")
Идея для проекта
3.1.1.1 использовать клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором; 3.2.1.2 соблюдать правила набора текста; 3.2.1.3 редактировать текст
Оформляем документ
3.2.1.4 форматировать шрифт и абзац
Иллюстрации в тексте
3.3.1.1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документе); 3.2.1.5 вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
Движение руки робота
3.5.3.1 настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора
Блок Цикла
3.5.2.1 использовать цикл для организации движения робота
Создание "Робота-уборщика"
3.5.3.1 настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора; 3.5.2.1 использовать цикл для организации движения робота
4 четверть
Раздел 4 – Презентации (сквозная тема "Вода – источник жизни")
Создание презентации
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение; 3.1.2.1 использовать "горячие" клавиши в прикладных программах
Дизайн презентации

3) 3-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім - Бағдарламалау (ортақ тақырыптары: "Жабайы табиғат", "Жақсы деген немене, жаман деген немене?")
Өміріміздегі қайталаулар
3.4.1.1 қайталауды қолданатын алгоритмдер құрастыру (цикл);
Циклдар
3.4.1.2 циклдік алгоритмді іске асыру;
Кейіпкердің қозғалысы
3.4.2.4. программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру; 3.3.2.2 желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
Желіде тілдесу
3.1.3.1 Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелерін ескеру.
2 тоқсан
2-бөлім- Ойын құру (ортақ тақырыптары: "Уақыт", "Сәулет")
Ойынның сценарийі.
3.4.2.1 дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу; 3.2.1.1 таңбалы, нөмірленген тізімдер жасау;
Көріністер
3.4.2.2 программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу;
Кейіпкерлер
3.4.2.3 программалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу; 3.4.2.4 .программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
Костюм ауыстыру
3.4.2.4 . программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
Менің ойыным
3.4.1.1 қайталауды қолданатын алгоритмдер құрастыру (цикл); 3.4.2.3 программалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу; 3.4.2.2 программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу; 3.4.2.4 . программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру.
3 тоқсан
3 бөлім- Робототехника. Жоба (ортақ тақырыптары: "Өнер", "Атақты тұлғалар")
Жобаға идея
3.1.1.1 таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгерту үшін клавиштерді пайдалану; 3.2.1.2 мәтінді теру ережесін сақтау; 3.2.1.3. мәтінді өңдеу.
Құжатты рәсімдейміз
3.2.1.4 шрифт пен абзацты пішімдеу.
Мәтіндегі иллюстрациялар
3.3.1.1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі); 3.2.1.5. суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу
Робот қолының қозғалысы
3.5.3.1 орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу;
Цикл блогі
3.5.21 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
"Робот-тазартқыш" жасау
3.5.3.1 орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу; 3.5.2.1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
4 тоқсан
4-бөлім – Презентациялар (ортақ тақырыбы: "Су – тіршілік көзі")
Презентация жасау
3.2.3.1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым презентациялар жасау; 3.1.2.1 қолданбалы программаларда "қызу" клавиштерді қолдану;
Презентация дизайны

3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
Анимация и переходы
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами
Раздел 5 – Текст, графика и презентация (сквозная тема: "Культура отдыха. Праздники.")
Фотографии
3.2.2.1 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки)
Презентация проекта
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение; 3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации; 3.2.3.2 использовать переходы между слайдами
4) 4 класс
Разделы (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 Программирование (сквозные темы: "Моя Родина – Казахстан", "Человеческие ценности")
Переменные
4.4.2.1 использовать переменные
Смена костюма персонажа
4.4.1.1 реализовать вложенный цикл
Сценарий своей игры
4.2.1.1 создавать простые таблицы в тексте
Логические операторы
4.4.1.2 использовать логические операторы
Операторы сравнения
4.4.1.3 использовать операторы сравнения
Своя игра
4.4.2.2 создавать игру по собственному сценарию
2 четверть
Раздел 2 - Робототехника. Лабиринты и кегль-ринг (сквозные темы "Культурное наследие", "Мир профессий")
Датчик цвета
4.5.1.1 использовать датчик цвета
Робот-светофор
4.5.1.1 использовать датчик цвета
Датчик ультразвука
4.5.1.2 использовать датчик ультразвука
Выход из лабиринта
4.5.1.2 использовать датчик ультразвука
Кегль-ринг
4.5.1.1 использовать датчик цвета; 4.5.1.2 использовать датчик ультразвука
3 четверть
Раздел 3 - Создание видео (сквозная тема: "Природные явления")
Видеозапись
4.2.4.1 создавать видеоролики
Монтаж видео
4.2.4.1 создавать видеоролики
Раздел 4 - Презентации (сквозная тема: "Охрана окружающей среды")
Информация для презентации
4.2.3.1 выбирать макет для слайда; 4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере; 4.3.2.1 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)
Звуки в презентации
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации; 4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
Видео в презентации
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере; 4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации; 4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации; 4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
Анимация в презентации
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации; 4.2.1.2 вставлять в документ рисунки
4 четверть
Раздел 5 - Компьютеры будущего (сквозные темы: "Путешествие в будущее", "Путешествие в Космос")
Передача данных в Интернет

3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану;
Анимация және ауысу
3.2.3.2 слайдтар арасында ауысуды қолдану;
5-бөлім - Мәтін, графика және презентация (ортақ тақырыбы: "Демалыс мәдениеті. Мерекелер").
Фотосуреттер
3.2.2.1 фотосуреттерді өңдейтін (жарық, контраст, жиектеме) программалар қолдану;
Жобамен таныстыру
3.2.3.1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым презентациялар жасау;
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын жобаны пайдалану;
3.2.3.2 слайдтар арасында ауысуды қолдану;
4) 4-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім Программалау (ортақ тақырыптары: "Менің Отаным – Қазақстан", "Адами құндылықтар")
Айнымалылар
4.4.2.1 айнымалыларды қолдану;
Кейіпкердің костюмін өзгерту
4.4.1.1 кірістірілген циклды жүзеге асыру;
Өз ойынының сценарийі
4.2.1.1 мәтінде қарапайым кестелер жасау;
Логикалық операторлар
4.4.1.2 логикалық операторларды пайдалану;
Салыстыру операторлары
4.4.1.3 салыстыру операторларын пайдалану;
Өз ойыным
4.4.2.2 өз сценарийі бойынша ойын жасау;
2 тоқсан
2-бөлім - Робототехника. Лабиринт және кегль-ринг (ортақ тақырыптары: ("Мәдени мұра", "Мамандықтар әлемі")
Түс датчигі
4.5.1.1 түс датчигін қолдану;
Бағдаршам-робот
4.5.1.1 түс датчигін қолдану;
Ультрадыбыс датчигі
4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
Лабиринттан шығу
4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
Кегль-ринг
4.5.1.1 түс датчигін қолдану; 4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
3 тоқсан
3-бөлім - Бейне жасау (ортақ тақырыбы: "Табиғи құбылыстар")
Бейнежазба
4.2.4.1 бейнеклиптерді жасау;
Бейнені өңдеу
4.2.4.1 бейнеклиптерді жасау;
4 бөлім - Презентациялар (ортақ тақырыбы: "Қоршаған ортаны қорғау")
Презентацияларға арналған ақпарат
4.2.3.1 слайд үшін макет таңдау; 4.3.1.1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісі); 4.3.2.1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру);
Презентациядағы дыбыстар
4.2.4.2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану; 4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені кірістіру;
Презентациядағы бейне
4.3.1.1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісін); 4.2.3.2 презентациялардағы нысандар анимациясын келтіру; 4.2.4.2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану; 4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені кірістіру;
Презентациядағы анимация
4.2.3.2 презентациялардағы нысандардың анимациясын келтіру; 4.2.1.2 құжатқа сурет енгізу;
4 тоқсан
5-бөлім - Болашақтың компьютерлері (ортақ тақырыптары: "Болашаққа саяхат", "Ғарышқа саяхат")
Интернеткеі деректер жіберу

4.3.2.2 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
Надежность паролей
4.3.2.1 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки); 4.3.2.2 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами; 4.1.3.1 выделять критерии надежного пароля
Компьютеры будущего
4.1.1.1 объяснять, что устаревание компьютерной и мобильной техники связано с научно-техническим прогрессом
Мини-проект "Компьютер будущего"
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере); 4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации
22. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение 7 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "" 2023 года №
Приложение 30 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету
"Изобразительное искусство" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель и задачи изучения учебного предмета "Изобразительное искусство".
Предмет "Изобразительное искусство" в начальной школе является органическим единством учебных и воспитательных процессов. В нем, эстетическое и художественное образование, основаны на последовательном и систематическом изложении знаний и обучении навыкам художественной деятельности.
Целью обучения предмету "Изобразительное искусство", является художественное образование и эстетическое воспитание, приобщение школьников к миру изобразительного искусства, как неотъемлемой части духовной и материальной культуры Казахстана и всего мира, является эффективным средством формирования и развития их личности.
3. Задачи обучения предмета "Изобразительное искусство":
На основе привития ценностей образования у обучающихся должны развиваться:
- уважение по отношению к культуре и традициям народа Казахстана, культурному многообразию мира;
- приверженность идеям духовного согласия и толерантности;
- позитивное отношение к окружающему миру и сохранению экологического равновесия;
- творческое и критическое мышление;
- коммуникативность и умение эффективно использовать информационно-коммуникационные средства и технологии;
- мотивация к обучению и самосовершенствованию на протяжении всей жизни;
- воспитание чувства прекрасного и интереса к изобразительному искусству;
- развитие способности к выражению в творческих работах своего отношения к окружающему миру;
- знакомство с основами изобразительной грамоты по рисунку, живописи, композиции, скульптуре;
- знакомство с видами изобразительного искусства (графика, живопись, декоративно-прикладное искусство, скульптура, дизайн, архитектура) и жанрами изобразительного искусства (пейзаж, портрет, натюрморт, анималистический жанр и т.д.);
- формирование умения видеть и понимать форму, объем и конструкцию окружающих предметов;
- формирование пространственного мышления;
- развитие графических навыков и навыков цветоведения;
- развитие моторики, логического мышления, самостоятельности мышления и воплощения идей.
- овладение художественными навыками работы с различными материалами и освоение различных изобразительных техник;
- развитие способности видеть проявление художественной культуры в реальной жизни (музеи, архитектура, дизайн, скульптура, декоративно-прикладное искусство и др.)
- развитие у детей чувственно-эмоциональных проявлений, внимания,
памяти, фантазии, воображения;
- формирование таких свойств личности, как самостоятельность, целенаправленность, аккуратность, трудолюбие;
- создание условий для равного доступа всех обучающихся к образованию с учетом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей.

4.3.2.2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
Пароль сенімділігі
4.3.2.1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру); 4.3.2.2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу; 4.1.3.1 сенімді пароль критерийлерін айқындау;
Болашақтағы компьютерлер
4.1.1.1 компьютерлік және мобильді технологиялардың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру;
"Болашақтағы компьютер" шағын жоба
4.3.1.1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар); 4.2.4.2белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану.
22. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 5 шілдедегі
№ 199 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
30 - қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мақсаты мен міндеттері.
"Бейнелеу өнері" пәні оқу және тәрбие процестерінің органикалық бірлігі болып табылады. Онда эстетикалық және көркемдік білім беру дәйекті және жүйелі түрде білімді ұсыну мен көркемдік іс-әрекет дағдыларын үйретуге негізделген.
"Бейнелеу өнері" пәнінің оқу мақсаты көркемдік білім беру және эстетикалық тәрбие болып табылады, білім алушыларды Қазақстан мен бүкіл әлемнің рухани және материалдық мәдениетінің ажырамас бөлігі ретінде бейнелеу өнері әлеміне баулу, олардың тұлғасын қалыптастыру мен дамытудың тиімді құралы болып табылады.
3. "Бейнелеу өнері" пәнін оқытудың міндеттері:
Білім беру құндылықтарын қалыптастыру негізінде білім алушыларда:
- Қазақстан халқының өнері мен мәдениеті және салт-дәстүрлеріне, әлемнің мәдени алуан түрлілігіне құрмет көрсету;
- рухани келісім мен толеранттылық идеяларын ұстану;
- қоршаған ортаны және экологиялық тепе-теңдікті сақтау;
- шығармашылық және сыни ойлау;
- коммуникативтілік және ақпараттық-коммуникациялық құралдар мен технологияларды тиімді пайдалана білу;
- өмір бойы оқуға және өзін-өзі жетілдіруге ынталандыру;
- бейнелеу өнеріне деген қызығушылығын арттыра отырып, әсемдікке баулу;
- шығармашылық жұмыстарда қоршаған әлемге деген көзқарасын білдіру қабілетін дамыту;
- сурет, кескіндеме, композиция, мүсін бойынша бейнелеу сауаттылығы негіздерімен танысу;
- бейнелеу өнерінің түрлерімен (графика, кескіндеме, сәндік-қолданбалы өнер, мүсін, дизайн, сәулет) және бейнелеу өнерінің жанрларымен (пейзаж, портрет, натюрморт, анималистік жанры және т. б.) танысу;
- қоршаған заттардың пішінін, көлемін және құрылымын көру және түсіну қабілетін қалыптастыру;
- кеңістіктік қабылдауды қалыптастыру;
- графикалық және түстану дағдыларын дамыту;
- моториканы, логикалық ойлауды, өздігінен ойлауды және идеяларды іске асыруды дамыту.
- әр түрлі материалдармен жұмыс істеудің көркемдік дағдыларын және әр түрлі бейнелеу техникасын меңгеру;
- шынайы өмірде көркем мәдениеттің көрінісін көру қабілетін дамыту (көрмелер, мұражайлар, сәулет, дизайн, мүсін, сәндік-қолданбалы өнер және т. б.)
-балалардың сезімталдық, көңіл-күйін білдіруін, зейінін, есте сақтау, қиял, елестету қабілеттерін дамыту;
- өзіндік, мақсаттылық, ұқыптылық, еңбекқорлық сияқты жеке қасиеттерді қалыптастыру;
- ерекше білім беру қажеттіліктері мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, барлық білім алушылардың білім алуға тең қол жеткізуі үшін жағдай жасау.

4. Педагогические подходы к организации процесса обучения
Учебная программа "Изобразительное искусство" соблюдает следующие принципы:
Деятельностный подход. Одна из важнейших задач общеобразовательной школы на данном этапе развития общества состоит не в том, чтобы не столько "снабдить" обучающихся багажом знаний, а в том, чтобы привить умения, позволяющие им самостоятельно добывать информацию и активно включаться в творческую и исследовательскую деятельность. В связи с этим актуальным становится внедрение в процесс обучения таких технологий, которые способствовали бы формированию и развитию у учащихся умения учиться, учиться творчески. Деятельностный метод, обеспечивает не только обучение деятельности, но и глубокое и прочное усвоение знаний.
Личностно - ориентированный подход. Личностно - ориентированное образование предполагает ориентацию на воспитание, образование и развитие детей, с учетом их личных особенностей (возрастных, физических, психологических, интеллектуальных) образовательных потребностей, а также, отношение к любому ребенку, как к неповторимой индивидуальности.
Дифференцированный подход. Обучение, для которого характерен учет возрастных и индивидуальных особенностей обучающихся, обучение каждого ученика на уровне его возможностей и способностей; приспособление (адаптация) обучения к особенностям различных групп учащихся. В ходе дифференцированного обучения применяются разнообразные методы, приемы, формы обучения и специальный дидактический материал, позволяющий осуществлять развитие обучающихся в соответствии с их возможностями.
Коммуникативный подход. Результатом коммуникативного подхода, является способность к общению, передаче мыслей и обмена идеями в процессе взаимодействия с другими участниками общения. Использование различных средств коммуникаций в процессе обучения способствует развитию у учащихся критического мышления и самостоятельности. В процессе обучения, в соответствии с коммуникативным подходом, необходимо включать задания, способствующие формированию умений общения, оценивания и анализа своих творческих работ и работы других в процессе индивидуальной и групповой деятельности.
Художественно - технологический подход. Это учебно - познавательная деятельность учащихся, направленная на решение проблем использования знаний материалов, инструментов, законов и правил изобразительного искусства, конструирования и моделирования, и выбора технологической последовательности изготовления творческих объектов.
5. Об оценивании учебных достижений учащихся
Оценивание результатов изучения предмета "Изобразительное искусство" осуществляется с применением формативного оценивания. Формативное оценивание проводится непрерывно, обеспечивает обратную связь между учащимся и учителем, и позволяет своевременно корректировать учебный процесс. Формативное оценивание проводится по завершении изучения раздела учебной информации на определенном этапе обучения, следует исходить из принципа предоставления обратной связи учащимся, критериального оценивания "зачет" и "не зачет"

4. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері
"Бейнелеу өнері" оқу бағдарламасы келесі қағидаларды сақтайды:
Іс-әрекеттік тәсіл. Қоғам дамуының осы кезеңіндегі жалпы білім беретін мектептің маңызды міндеттерінің бірі – білім алушыларды білім қорымен "қамтамасыз ету" емес, сонымен қатар оларға өздігінен ақпарат алуға және шығармашылық, ғылыми-зерттеу жұмыстарына белсенді қатысуға мүмкіндік беретін дағдыларды қалыптастыру. Осыған байланысты оқу үдерісіне білім алушылардың оқып үйренуін, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыруға және дамытуға ықпал ететін технологияларды енгізу өзекті болып табылады. Әрекеттік әдіс тек іс-әрекетті оқытуды ғана емес, сонымен бірге білімді терең және нық игеруді қамтамасыз етеді.
Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл. Жеке тұлғаға бағытталған білім беру балалардың жеке бас ерекшеліктерін (жас, физикалық, психологиялық, интеллектуалдық) ескере отырып, олардың тәрбиесіне, біліміне және дамуына, сондай-ақ кез келген балаға ерекше тұлға ретінде қарауды көздейді.
Сараланған тәсіл. Білім алушылардың жас және жеке бас ерекшеліктерін есепке алумен сипатталатын оқыту, әрбір білім алушыны оның мүмкіндіктері мен қабілеттері деңгейінде оқыту; оқытуды білім алушылардың әртүрлі топтарының ерекшеліктеріне бейімдеу. Саралап оқыту барысында білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес дамуын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін түрлі әдістер, тәсілдер, оқыту нысандары және арнайы дидактикалық материалдар қолданылады.
Коммуникативті тәсіл. Коммуникативті тәсілдің нәтижесі - қарым-қатынастың басқа қатысушыларымен өзара әрекеттесу процесінде қарым-қатынас жасау, ойлармен бөлісу және идеялармен алмасу мүмкіндігі. Оқу үдерісінде әртүрлі коммуникация құралдарын пайдалану білім алушылардың сыни және өзіндік ойлауын дамытуға ықпал етеді. Оқу үдерісінде коммуникативтік тәсілге сәйкес қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыруға, жеке және топтық іс-әрекет процесінде өздерінің шығармашылық жұмыстары мен басқалардың жұмысын бағалау және талдауға ықпал ететін тапсырмаларды қосу қажет.
Көркемдік-технологиялық тәсіл. Бұл білім алушылардың материалдарды, құралдарды, бейнелеу өнерінің заңдылықтары мен ережелерін білу, жобалау және модельдеу шығармашылық нысандарды дайындаудың технологиялық реттілігін таңдау мәселелерін шешуге бағытталған оқу-танымдық іс-әрекеті.
5. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау туралы
"Бейнелеу өнері" пәнін оқыту нәтижелерін бағалау қалыптастырушы бағалауды қолдану арқылы жүзеге асырылады. Қалыптастырушы бағалау үздіксіз жүргізіледі, білім алушы мен педагог арасындағы кері байланысты қамтамасыз етеді және оқу үрдісін дер кезінде түзетуге мүмкіндік береді. Оқу ақпаратының бөлімін зерделеуі аяқталғаннан кейін оқытудың белгілі бір кезеңінде қалыптастырушы бағалау жүргізіледі, білім алушыларға кері байланыс беруден шығатын критериалды бағалаудың "сынақтан өтті" және "сынақтан өтпеді" қағидатын негізге алу қажет.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Изобразительное искусство"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Изобразительное искусство"
6. Объем учебной нагрузки:
1) в 1 классе - 1 час в неделю, 35 часа в учебном году;
2) во 2 классе - 1 час в неделю, 36 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 1 час в неделю, 36 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 1 час в неделю, 36 часа в учебном году.
7. Содержание учебного материала сгруппировано в 4 раздела для решения единых учебно - воспитательных задач: Разделы раскрывают разные стороны искусства: типологическую, языковую, ценностно-ориентационную, деятельностную и в разной мере присутствуют почти на каждом уроке, в комплексе разделы направлены на решение задач начального художественного образования и воспитания.
1. Раздел "Основы художественной грамоты" представлены инструментарий для практической реализации творческих идей:
- восприятие произведений искусства;
- представления о богатстве и разнообразии художественной культуры (на примере культуры народов Казахстана), выдающиеся представители изобразительного искусства народов Казахстана, восприятие и эмоциональная оценка шедевров казахстанского и мирового искусства;
- представление о роли изобразительного искусства в повседневной жизни человека, в организации его материального окружения;
- графика, материалы для графики: карандаш, ручка, фломастер, мелки и т.д.;
- приемы и способы работы с различными графическими материалами, роль рисунка в искусстве: основная и вспомогательная;
- умение выражать замысел средствами графики;
- живопись, живописные материалы и инструменты для живописи;
- цвет – основа языка живописи, выбор средств художественной выразительности для создания живописного образа;
- умение выражать замысел средствами живописи;
- скульптура, материалы скульптуры и их роль в создании выразительного образа;
- объем – основа языка скульптуры, основные темы скульптуры,
- умение выражать замысел посредством лепки;
- элементарные приемы работы с пластическими скульптурными материалами (пластилин, глина, гипс папье маше) для создания выразительного образа – раскатывание, набор объема, вытягивание и конструирование формы,
- дизайн и архитектура - разнообразие материалов для художественного конструирования и моделирования (пластилин, бумага, картон и др.), элементарные приемы работы различными материалами для создания выразительного образа;
- представление о возможностях использования навыков художественного конструирования и моделирования в жизни человека;
- декоративно-прикладное искусство, истоки декоративно-прикладного искусства и его роль в жизни человека, понятие о характерных особенностях народной культуры;
- разнообразие форм в природе как основа декоративных форм в прикладном искусстве, знакомство с декоративно - прикладного искусства Казахстана.

2-тарау. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұны
6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 35 сағатты;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 36 сағатты;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 36 сағатты;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 36 сағатты құрайды.
7. Оқу пәнінің мазмұны
Оқу материалының мазмұны бірыңғай оқу-тәрбиелік міндеттерді шешу үшін 4 бөлімге топтастырылған. Бөлімдер өнердің әртүрлі аспектілерін ашады: типологиялық, тілдік, құндылық-бағдарлық, әрекеттілік және әр сабаққа әртүрлі дәрежеде қатыстырылады. Бөлімдер бастауыш көркемдік білім мен тәрбие мәселелерін шешуге бағытталған.
1. "Бейнелеу сауаттылық негіздері" бөлімінде шығармашылық идеяларды тәжірибеде іске асыруға арналған құралдар берілген:
- өнер туындыларын қабылдау;
- көркем мәдениеттің құндылығы мен әртүрлілігі туралы түсінік (Қазақстан халықтарының мәдениеті), Қазақстан халықтарының бейнелеу өнерінің көрнекті өкілдері, қазақстандық және әлемдік өнердің жауһар дүниелерімен танысу және эмоционалды бағалау;
- бейнелеу өнері адамның күнделікті өміріндегі рөлі, оның қоршаған ортаға әсері туралы түсінік;
- графика, графикаға арналған материалдар: қарындаш, қалам, борлар және т. б.;
- түрлі графикалық материалдармен жұмыс істеу тәсілдері мен жолдары, өнердегі суреттің рөлі: негізгі және көмекші;
- графика арқылы ойды жеткізе білу;
- кескіндеме, кескіндеме материалдары мен құралдары;
- түс – кескіндеменің негізі, көркем бейнені жасау үшін көркемдік мәнерлілік құралдарын таңдау;
- кескіндеме арқылы ойды білдіру қабілеті;
- мүсін, мүсін материалдары және олардың туындыны жасаудағы рөлі;
– көлем – мүсіннің негізі, мүсіннің негізгі талабы,
- мүсіннің көмегімен ойды жеткізе білу;
- көркем дүние жасау үшін пластикалық мүсіндік материалдармен жұмыс істеудің қарапайым тәсілдері (ермексаз, сазбалшық, гипс, папье-маше – жаю, көлем жинау, созу және пішінді құрастыру),
- дизайн және сәулет-көркем құрастыруға және модельдеуге арналған материалдардың әртүрлілігі (ермексаз, қағаз, қатырма қағаз және т. б.), мәнерлі бейне жасау үшін әртүрлі материалдармен жұмыс істеудің қарапайым тәсілдері,
- күнделікті тұрмыста көркем құрастыру және модельдеу дағдыларын пайдалану мүмкіндіктері туралы түсінік;
- сәндік-қолданбалы өнер, сәндік-қолданбалы өнердің бастаулары және оның адам өміріндегі рөлі, халықтар мәдениетінің сипаты туралы түсінік;
- табиғаттағы пішіндердің әртүрлілігі, Қазақстанның халықтық және сәндік-қолданбалы өнер туындыларымен танысу.

2. Раздел "Виды художественной деятельности" раскрывает содержание учебного материала:
- особенности художественного творчества;
- виды искусства;
- жанры искусства;
- композиция, элементарные приемы композиции на плоскости и в пространстве;
- понятия: горизонталь, вертикаль и диагональ в построении композиции;
- перспектива: линия горизонта, ближе – дальше, больше – меньше, загораживания;
- композиционный центр, главное и второстепенное в композиции, симметрия и асимметрия;
- роль контраста в композиции: низкое и высокое, большое и маленькое, тонкое и толстое, темное и светлое, спокойное и динамичное и т.д;
- многообразие линий (тонкие, толстые, прямые, волнистые, плавные, острые, закругленные спиралью) и их знаковый характер, штрих, пятно и художественный образ;
- передача с помощью линии состояния природы, эмоционального состояния человека, животного;
- цвет, основные и составные цвета, теплые и холодные цвета, смешение цветов, роль белой и черной красок в эмоциональном звучании и выразительности образа, эмоциональные возможности цвета, передача с помощью цвета характера персонажа, его эмоционального состояния;
- форма, разнообразие форм предметного мира и передача их на плоскости и в пространстве, сходство и контраст форм, простые геометрические формы, природные формы, влияние формы предмета на представление о его характере, силуэт;
- объем, объем в пространстве и объем на плоскости, способы передачи объема, выразительность объемных композиций;
- ритм, виды ритма (спокойный, замедленный, порывистый, беспокойный и т.д.);
- ритм линий, пятен, цвета;
- роль ритма в эмоциональном звучании композиции в живописи и рисунке, передача движения в композиции с помощью ритма элементов, особая роль ритма в декоративно-прикладном искусстве.
3. В разделе "Мир вокруг нас" определяется духовно-нравственная, эмоционально-ценностная направленность темы заданий:
- овладение навыками наблюдения, работы с натуры и по памяти;
- наблюдение природы и природных явлений, а так же явлений окружающего мира;
- разница в изображении природы в разное время года, суток, в различную погоду;
- использование различных художественных материалов и средств для создания выразительных образов природы;
- восприятие и эмоциональная оценка шедевров казахстанского и зарубежного искусства;
- знакомство с несколькими наиболее яркими культурами мира, представляющими разные народы и эпохи;
- роль природных условий в характере культурных традиций разных народов мира, образ человека в искусстве разных народов, образы архитектуры и декоративно-прикладного искусства;
- мой родной Казахстан, роль природных условий в характеристике традиционной культуры народа Казахстана, пейзажи родной природы, единство декоративного строя в украшении юрты, предметов быта, орудий труда, костюма;
- образ человека в традиционной культуре, представления народа о красоте человека, отраженные в искусстве;
- образ человека, образ человека в разных культурах мира, образ современника, жанр портрета, темы любви, дружбы, семьи в искусстве;
- эмоциональная и художественная выразительность образов персонажей, пробуждающих лучшие человеческие чувства и качества: доброту, сострадание, поддержку, заботу, героизм, бескорыстие и т.д.;
- художественное проектирование и моделирование предметов вещной среды;
- использование различных художественных материалов и средств для создания проектов красивых и выразительных объектов дизайна и архитектуры.

2. "Бейнелеу өнер әлемі" бөлімі оқу материалының мазмұнын ашады:
- көркем шығармашылықтың ерекшеліктері;
- өнер түрлері;
- өнер жанрлары;
- композиция, жазықтықтағы және кеңістіктегі композицияның қарапайым тәсілдері;
-композиция көлденең, тік және диагональ құру ұғымдары;
- перспектива: "көкжиек сызығы", "жақын – алыс", "көп – аз", "қоршаулар" ұғымдары;
- композициялық орталық, композициядағы басты және көмекші дәрежелі, симметрия және асимметрия;
- композициядағы контрасттың рөлі: төмен және жоғары, үлкен және кішкентай, жұқа және қалың, қараңғы және ашық, баяу және шапшаң және т.б.;
- әртүрлі сызықтар (жұқа, қалың, түзу, ирек, тегіс, өткір, шиыршық, дөңгелектелген) және олардың айқын сипаты, штрих, дақ және көркемдік бейнесі;
- табиғат құбылысын, адамның, жануардың эмоционалдық жағдайын сызықтар арқылы беру;
- түс, негізгі және құрама түстер, жылы және суық түстер, түстердің араласуы, бейненің эмоционалдық әуені мен айқындылығы ақ және қара түстердің рөлі, түс арқылы эмоцияны және кейіпкерлердің мінезін көрсету мүмкіндіктері, оның эмоционалдық жай-күйін көрсету;
- заттардың пішіні, алуан түрлілігі және оларды жазықтық пен кеңістікте беру, пішіндердің ұқсастығы мен контрасты, қарапайым геометриялық пішіндер, табиғи пішіндер, заттар пішінінің оның сипаты туралы ұғымға әсері, силуэт;
- көлем, кеңістіктегі көлем және жазықтықтағы көлем, көлемді көрсету тәсілдері, көлемді композициялардың мәнерлілігі;
- ырғақ, ырғақ түрлері (тыныш, баяу, екпінді, беймаза және т. б.);
- сызықтар, дақтар, түстер ырғағы;
- кескіндеме мен суреттегі композицияның эмоционалды ырғағының рөлі, элементтердің ырғағы арқылы композициядағы қозғалысты көрсету, сәндік-қолданбалы өнердегі ырғақтың ерекше рөлі.
3. "Бізді қоршаған әлем" бөлімінде тапсырмалардың тақырыбы рухани-адамгершілік, эмоционалды-құндылық бағдарын белгілейді:
- бақылау дағдыларын меңгеру, нұсқаға қарап және есте сақтау арқылы сурет салу дағдыларын меңгеру;
- табиғат пен табиғи құбылыстарды, сондай-ақ қоршаған әлем құбылыстарын бақылау;
- табиғатты жыл мезгілдерінде, тәуліктің әр уақытында, ауа райының өзгеруіне байланысты бейнелеудің айырмашылығы;
- табиғаттың кезеңдерін бейнелеу үшін түрлі көркем материалдар мен құралдарды пайдалану;
- қазақстандық және шетелдік өнер жауһарларымен танысу және эмоционалдық бағалау;
- әртүрлі халықтар мен дәуірлер бейнеленген әлемнің ең жарқын мәдениеттерімен танысу;
- әлем халықтарының мәдени дәстүрлерін сипаттауда әртүрлі табиғи жағдайлардың рөлі, халықтардың өнеріндегі адам бейнесі, сәндік-қолданбалы өнер бұйымдары және сәулет нысандары;
- менің Қазақстаным, Қазақстан халқының дәстүрлі мәдениетін бейнелеудегі туған жердің табиғатының рөлі, туған өлкенің табиғат көріністері, киіз үйді, тұрмыстық заттарды, еңбек құралдарын, киім үлгілерін безендірудегі сәндік құрылымның бірлігі;
- дәстүрлі мәдениеттегі адам бейнесі, халықтың адам сұлулығының өнерде бейнеленуі туралы түсінігі;
- адам бейнесі, әлемнің түрлі мәдениеттеріндегі адам бейнесі, замандас бейнесі, портрет жанры, махаббат, достық, өнердегі отбасы тақырыптары;
- адамдық қасиеттері мен ең жақсы сезімдерін оятатындай кейіпкерлерді эмоционалды және көркемдеп бейнелеу: мейірімділік, жанашырлық, қолдау, қамқорлық, батырлық, жанқиярлық және т.б.;
- қоршаған ортадағы заттарды көркем жобалау және модельдеу;
- дизайн мен сәулет өнерінің әдемі және мәнді нысандарын жобалау үшін түрлі көркем материалдар мен құралдарды пайдалану.

4. В разделе "Творчество" раскрываются и реализуются виды и условия творческой деятельности:
- участие в различных видах презентаций изобразительной, декоративно-прикладной и художественно-конструкторской деятельности;
- реализация полученных компетенций в графике, живописи, скульптуре, декоративно-прикладном искусстве;
- изображение с натуры, по памяти и воображению;
- использования навыков художественного конструирования и моделирования в творческих работах;
- выбор и применение выразительных средств для реализации собственного замысла в графике, живописи, скульптуре, художественном конструировании и моделировании;
- использование в индивидуальной и коллективной деятельности различных художественных техник и материалов;
- участие в обсуждении содержания и выразительных средств произведений изобразительного искусства, выражение своего отношения к произведению.
Разделы состоят из подразделов:
- задачи подраздела восприятие искусства - дать понятие о том, что такое изобразительное искусство и какова роль искусства в жизни человека, научить пониманию и осмыслению процесса восприятия произведений изобразительного искусства, развивать представление о выдающихся художниках Казахстана и мира.
Формировать собственное мировоззрение и мировосприятие, воспитывать художественно-эстетическую культуры и художественный вкус, чувство стиля; формировать умение анализировать произведения искусства.
- задачи подраздела графика - научить учащихся видеть и изображать трехмерную форму на двухмерной плоскости с учетом ее положения в пространстве, посредством передачи пропорций, объема, фактуры с использованием различных графических средств - линии, штриха, пятна, тона, светотени; продолжить знакомство с материалами графики.
- задачи подраздела живопись - развивать эмоциональное восприятие натуры и колорита в работе; развивать видение цвета; развить умение создавать гармоничные цветовые отношения. Обучить навыкам грамотного ведения работы, грамотного использования художественных материалов. Развить навык передачи фактуры предметов; навык передачи световоздушной среды с помощью цвета; изучить явление "лепки" формы изображаемого предмета тоном и цветом (понятие "локальный цвет" и влияние на него света, роль тона в передаче формы и материальности предмета).
- задачи подраздела скульптура - научить пространственному мышлению, способствовать развитию у детей восприятия объемной формы, умению видеть и передавать пластическим языком объем и пространство. На уроках учащиеся знакомятся с основами выполнения как рельефной, так и круглой скульптуры.
- задачи подраздела декоративно-прикладное искусство - воспитывать понимание языка и законов декоративно-прикладного искусства и дизайна. Научить выражать представления о прекрасном, передавая только самое характерное и выразительное.
Формировать навыки переработки природных форм, используя приемы стилизации и обобщения; навыки работы с различными материалами, приобщить к народным традициям.
- задачи подраздела архитектура и дизайн (художественное конструирование и моделирование) - изучение и моделирование архитектурной среды и основ дизайна, закреплять знания о формообразования, формировать навыки изготовления объемных и плоскостных композиций, формирование умений самостоятельно решать вопросы художественного проектирования.

4. "Шығармашылық" бөлімінде шығармашылық қызметтің түрлері мен шарттарын ашып, жүзеге асырады:
- бейнелеу, сәндік-қолданбалы және көркем-құрастыру бойынша түрлі таныстырылымдарға (презентацияларға) қатысу;
- графика, кескіндеме, мүсін, сәндік-қолданбалы өнерде алынған құзыреттерді іске асыру;
- есте сақтау, елестету арқылы және нұсқаға қарап отырып салынған сурет;
- шығармашылық жұмыстарда көркем құрастыру және модельдеу дағдыларын пайдалану;
- графика, кескіндеме, мүсіндеу, көркем құрастыру және модельдеуде бейнелеу құралдарын таңдау және қолдану;
- жеке және ұжымдық шығармашылық жұмыста әртүрлі көркемдік техникалар мен материалдарды пайдалану;
- бейнелеу өнері туындыларының мазмұны мен мәнерлі құралдарын талқылауға қатысу, шығармаға өз көзқарасын білдіру.
Бөлімдер бөлімшелерден тұрады:
- өнерді қабылдау бөлімшенің міндеті: өнерді түсіну, бейнелеу өнері деген не және оның адам өміріндегі рөлі туралы түсінік беру, бейнелеу өнері туындыларымен танысу үдерісін түсінуге және ұғынуға үйрету, Қазақстанның және әлемнің танымал суретшілерінің шығармашылығымен таныстыру. Өзіндік көзқарасы мен дүниетанымын қалыптастыру; көркем - эстетикалық мәдениеті мен стильдегі талғамын; өнер туындыларын саралай білу қабілетін қалыптастыру;
- графика туралы бөлімшеде қарастырылған міндеттер: білім алушыларды заттың (бұйымның) кеңістіктегі орнын ескере отырып, екі өлшемді жазықтықта үш өлшемді пішінді көруге және бейнелеуге үйрету, әртүрлі графикалық тәсілдерді (сызықтар, штрихтар, дақтар, реңктер мен жарық-көлеңкенің үйлесімділігі) қолдану арқылы пропорцияларды, көлемді, текстураны беру арқылы екі өлшемді жазықтықта үш өлшемді пішінді көруге және бейнелеуге үйрету; графикалық материалдармен танысуды жалғастыру.
- кескіндеме туралы бөлімшеде қарастырылған міндеттер: жұмысты нұсқаға қарап салуда пен түстерді эмоционалды қабылдауды, үйлесімді түс қатынастарын құру қабілетін дамыту; түсті сезінуге үйрету. Жұмысты сауатты жүргізу, көркем материалдарды сауатты пайдалану дағдыларына үйрету. Заттардың фактурасын бере білу дағдысын; түстің көмегімен кеңістікті жарық арқылы бере білу дағдысы; бейнеленетін заттың пішінін рең және түс арқылы "көлемін шығару" кезеңдерін зерделеуді (бұйымның немесе заттың "өз түсі" ұғымы және оған жарықтың әсері, пішіні мен материалдылығын берудегі реңнің рөлін) дамыту.
- мүсін туралы бөлімшеде қарастырылған міндеттер: кеңістіктікте ойлауды үйрету, балалардың көлемді қабылдауын, пластика арқылы көлем мен кеңістікті көру және жеткізу мүмкіндігін дамытуға ықпал ету. Сабақтарда білім алушылар рельефті және жұмыр мүсіндерді орындау негіздерімен танысады;
- сәндік-қолданбалы өнер туралы бөлімшеде қарастырылған міндеттер: сәндік-қолданбалы өнер мен дизайнның талаптары мен заңдылықтарын түсінуге тәрбиелеу. Әсемділік туралы идеялардың маңыздылығын нақты жеткізуге үйрету. Стилизациялау және жалпылау әдістерін қолдана отырып, қоршаған ортада кездесетін пішіндерді шығармашылық тұрғыда өздігінен жасай білуді қалыптастыру. Әртүрлі материалдармен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру және оны халық дәстүрімен байланыстыру;
- сәулет және дизайн туралы бөлімшеде қарастырылған міндеттер: ( көркем құрастыру және модельдеу) сәулет ортасы мен дизайн негіздерін зерттеу және модельдеу, пішінге айналдыру туралы білімін нақтылау, көлемді және жазықтық композициялар жасау дағдылары мен көркем дизайн мәселелерін өз бетінше шеше білу дағдыларын қалыптастыру.

Параграф 2. Система целей обучения
8. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 2.2.1.4: "2" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
Примечание: В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которая служит основой для определения содержания учебного предмета.
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1. Основы художественной грамоты
1.1 Восприятие произведений искусства
1.1.1.1 Эмоционально откликаться на различные произведения искусства казахской национальной и мировой культуры.
2.1.1.1 знакомиться с различными произведениями искусства казахской национальной и мировой культуры
3.1.1.1 выявлять особенности различных произведений искусства казахской национальной и мировой культуры.
4.1.1.1 выявлять и объяснять особенности при изучении произведений искусства, ремесла, дизайна, казахской национальной и мировой культуры.
1.2 Графика
1.1.2.1 Использовать графические материалы и инструменты, применяя приемы и техники на базовом уровне.
1.1.2.2 Использовать приемы и техниками графики на базовом уровне
2.1.2.1 Использовать графические материалы и инструменты, применяя различные приемы и техники.
2.1.2.2 Применять различные приемы и техники графики в творческой работе.
3.1.2.1 Использовать графические материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники
3.1.2.2 Использовать сложные приемы и техники графики в творческой работе.
4.1.2.1 Самостоятельно использовать выбранные графические материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники.
4.1.2.2 Использовать более сложные приемы и техники графики в творческой работе.
1.3 Живопись
1.1.3.1 Использовать материалы и инструменты живописи, применяя базовые приемы и техники
1.1.3.2 Использовать базовые приемы и техники живописи.
2.1.3.1 Использовать материалы и инструменты живописи, применяя различные приемы и техники.
2.1.3.2 Применять различные приемы и техники живописи в творческой работе.
3.1.3.1 Использовать материалы и инструменты живописи, применяя сложные приемы и техники.
3.1.3.2 Использовать сложные приемы и техники живописи в творческой работе.
4.1.3.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты живописи, применяя более сложные приемы и техники.
4.1.3.2 Использовать различные более сложные приемы и техники в живописи.

2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
8. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші саны оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 2.2.1.1 кодында "2" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
Ескерту: Оқу бағдарламасында оқу пәнінің мазмұнын анықтаудың негізі болып табылатын оқыту мақсаттарының жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелері қалыптастырылған.
Бөлім
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.Бейнелеу сауаттылығы негіздері
1.1Өнер туындыларын қабылдау
1. 1. 1. 1 қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің түрлі өнер туындыларын эмоционалды қабылдау
2. 1. 1. 1 қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің түрлі өнер туындыларымен танысу
3. 1. 1. 1 қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің, әртүрлі өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтау.
4. 1. 1. 1 қазақ ұлттық және әлемдік мәдениетінің, өнер, қолөнер, дизайн туындыларын зерделеудегі ерекшеліктерді анықтау және түсіндіру.
1.2 Графика
1. 1. 2. 1 базалық деңгейде техникалар мен тәсілдерді пайдалана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану 1. 1. 2. 2 базалық деңгейде графика техникалары мен тәсілдерін қолдану
2. 1. 2. 1 әр түрлі әдістер мен тәсілдерді қолдана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану
2. 1. 2. 2 шығармашылық жұмыста графиканың әртүрлі тәсілдері мен техникаларын қолдану
3. 1. 2. 1 күрделі тәсілдерді мен техникаларды қолдана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану 3. 1. 2. 2 шығармашылық жұмыста графиканың күрделі тәсілдері мен техникасын қолдану
4. 1. 2. 1
күрделі тәсілдер мен техникаларды сенімді қолдана отырып, өздігінен таңдалған графикалық материалдар мен құралдарды пайдалану
4. 1. 2. 2
шығармашылық жұмыста графиканың күрделі тәсілдері мен техникаларын қолдану
1.3 Кескіндеме
1. 1. 3. 1 базалық тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану 1. 1. 3. 2 кескіндеменің қарапайым тәсілдері мен техникасын қолдану
2. 1. 3. 1 әр түрлі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану
2. 1. 3. 2 кескіндеменің әртүрлі тәсілдері мен техникасын шығармашылық жұмыста қолдану
3. 1. 3. 1 кескіндеме материалдары мен құралдарын пайдаланып, күрделі тәсілдер мен техникаларды қолдану
3. 1. 3. 2 кескіндеменің күрделі тәсілдері мен техникасын шығармашылық жұмыста қолдану
4. 1. 3. 1 күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану
4. 1. 3. 2 кескіндеменің күрделі тәсілдері мен техникасын шығармашылық жұмыста сенімді түрде қолдана отырып, қолдану

1.4 Скульптура
1.1.4.1 Использовать материалы и инструменты скульптуры, применяя базовые приемы и техники лепки
2.1.4.1Использовать материалы и инструменты скульптуры применяя различные приемы и техники лепки
3.1.4.1 Использовать материалы и инструменты скульптуры, применяя сложные приемы и техники лепки
4.1.4.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты скульптуры, применяя более сложные приемы и техники лепки
1.5 Декоративно-прикладное искусство
1.1.5.1 Использовать материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя базовые приемы и техники.
2.1.5.1 Использовать материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя различные приемы и техники
3.1.5.1 Использовать материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя сложные приемы и техники
4.1.5.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя более
1.6 Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.1.6.1 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя базовые приемы и техники конструирования.
1.1.6.2 Использовать материалы и инструменты деятельности, применяя базовые приемы и техники моделирования
2.1.6.1Использовать материалы и инструменты деятельности применяя различные приемы и техники конструирования
2.1.6.2 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя различные приемы и техники моделирования
3.1.6.1 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя сложные приемы и техники конструирования
3.1.6.2 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя сложные приемы и техники моделирования
4.1.6.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники в конструировании
4.1.6.2 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники в моделировании
2. Виды художественной деятельности
2.1 Восприятие произведений искусства
1.2.1.1 Знакомство с произведениями искусств и знакомство с базовыми художественными материалами.
2.2.1.1 Обсуждать темы произведений искусства и материалы выполнения этих работ
3.2.1.1 Определять используемые средства художественной выразительности и технику выполнения работ.
4.2.1.1 Сравнивать и комментировать используемые средства художественной выразительности и технику выполнения работ.

1.4 Мүсін
1. 1. 4. 1 базалық тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндеу материалдары мен құралдарын қолдану
2. 1. 4. 1 әртүрлі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндеу материалдары мен құралдарын қолдану
3. 1. 4. 1
күрделі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндеу материалдары мен құралдарын пайдалану
4. 1. 4. 1
күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған мүсіндеу материалдары мен құралдарын қолдану
1.5 Сәндік-қолданбалы өнер
1. 1. 5. 1 базалық тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын қолдану
2. 1. 5. 1 әртүрлі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын қолдану
3. 1. 5. 1 күрделі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын пайдалану
4. 1. 5. 1
күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын қолдану
1.6 Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1. 1. 6. 1 базалық құрылымдық техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану 1. 1. 6. 2 модельдеудің қарапайым техникалары мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2. 1. 6. 1 әртүрлі құрылымдық техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2. 1. 6. 2 модельдеудің әртүрлі техникалары мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
3. 1. 6. 1 күрделі құрылымдық техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды пайдалану 3. 1. 6. 2 модельдеудің күрделі техникалары мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды пайдалану
4. 1. 6. 1
күрделі құрылымдық техникалар мен тәсілдерді сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану 4. 1. 6. 2 модельдеудің күрделі техникалары мен тәсілдерін сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2.Бейнелеу өнері әлемі
2.1 Өнер туындыларын қабылдау
1. 2. 1. 1 өнер туындыларының тақырыбын және жұмысты орындау материалдарымен танысу.
2. 2. 1. 1 Өнер туындыларының тақырыптарын және осы жұмыстарды орындау материалдарын талқылау
3. 2. 1. 1 көркем экспрессивтіліктің қолданылатын құралдарын және жұмыстарды орындау техникасын айқындау.
4. 2. 1. 1 қолданылған көркемдік мәнерлілік құралдары мен жұмыстарды орындау техникасын салыстыру және түсініктеме беру

2.2 Графика
1.2.2.1 Знать виды графики и техники выполнения работы.
2.2.2.1 Знать основные средства художественной выразительности видов графики и техники выполнения работы.
3.2.2.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности жанров искусства и графические техники выполнения работ.
4.2.2.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности жанров и графические техники выполнения работ
2.3 Живопись
1.2.3.1 Знать виды живописи и техники для выполнения работы.
2.2.3.1 Знать основные средства художественной выразительности видов живописи и техники выполнения работы
3.2.3.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности жанров искусства и живописные техники выполнения работ.
4.2.3.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности жанров и живописные техники выполнения работ.
2.4 Скульптура
1.2.4.1 Знать виды скульптуры и техники для выполнения работы.
2.2.4.1 Знать основные средства художественной выразительности видов скульптуры и техники выполнения работы.
3.2.4.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности жанров искусства и скульптурные техники выполнения работ.
4.2.4.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности жанров и скульптурные техники выполнения работ.
2.5 Декоративно-прикладное искусство
1.2.5.1 Знать виды декоративно-прикладного искусства и базовые техники для выполнения работы.
1.2.5.2 Знать понятие "природные формы" и базовые техники для выполнения работы.
2.2.5.1 Знать основные средства художественной выразительности декоративно-прикладного искусства и техники выполнения работы.
2.2.5.2 Знать понятие "природные формы" в декоративно-прикладном искусстве и техники выполнения работы.
3.2.5.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности декоративно-прикладного искусства и техники выполнения работ.
3.2.5.2 Знать и объяснять понятие "природные формы" в декоративно-прикладном искусстве и техники выполнения работ
4.2.5.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности декоративно-прикладного искусства и техники выполнения работ.
4.2.5.2 Знать и комментировать понятие "природные формы" в декоративно-прикладном искусстве и техники выполнения работ.
2.6 Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.2.6.1 Познакомиться с видами дизайна и базовыми техниками конструирования и моделирования для выполнения работы.
1.2.6.2 Познакомиться с базовыми формами архитектуры и базовыми техниками конструирования и моделирования для выполнения работы.
2.2.6.1 Узнавать виды дизайна и базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы.
2.2.6.2 Узнавать базовые формы архитектуры и базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы.
3.2.6.1 Знать виды дизайна и применять базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы
3.2.6.2 Знать базовые формы архитектуры и применять базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы
4.2.6.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности дизайна и техники выполнения работ
4.2.6.2 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности архитектуры и техники выполнения работ

2.2 Графика
1. 2. 2. 1 графика түрлері мен жұмыстың орындалу техникасын білу
2. 2. 2. 1 графика түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу.
3. 2. 2. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және графикалық жұмысты орындау техникасын білу және салыстыру.
4. 2. 2. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және графикалық жұмысты орындау техникасын білу және түсіндіру.
2.3 Кескіндеме
1. 2. 3. 1 кескіндеме түрлері мен жұмыстың орындалу техникасын білу
2. 2. 3. 1 кескіндеме түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу.
3. 2. 3. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және кескіндемелік жұмысты орындауда техникасын білу және салыстыру
4. 2. 3. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және кескіндемелік жұмысты орындау техникасын білу және түсіндіру.
2.4 Мүсін
1. 2. 4. 1 мүсін түрлері мен жұмыстың орындалу техникасын білу
2. 2. 4. 1 мүсін түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу.
3. 2. 4. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда мүсіндеу техникасын білу және салыстыру
4. 2. 4. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда мүсіндеу техникасын білу және түсіндіру.
2.5 Сәндік-қолданбалы өнер
1. 2. 5. 1 сәндік-қолданбалы өнер түрлері мен жұмыстың кейбір базалық орындалу техникасын білу
1. 2. 5. 2 "Табиғи пішіндер" ұғымын және жұмысты орындаудың кейбір қарапайым әдістерін білу
2. 2. 5. 1 сәндік-қолданбалы өнер түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу
2. 2. 5. 2 "Сәндік-қолданбалы өнердегі "Табиғи пішіндер" ұғымын және жұмысты орындаудың кейбір әдістерін білу
3. 2. 5. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда сәндік-қолданбалы өнер техникасын білу және салыстыру.
3. 2. 5. 2 күрделі деңгейде "Сәндік-қолданбалы өнердегі "Табиғи пішіндер" ұғымы мен жұмыстың орындалу техникасын білу және түсіндіру
4. 2. 5. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда сәндік-қолданбалы өнер техникасын білу және түсіндіру.
4. 2. 5. 2 "Сәндік-қолданбалы өнердегі "табиғи пішін" ұғымын және жұмысты орындау техникасын білу және түсініктеме беру
2.6 Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1. 2. 6. 1 жұмысты орындау үшін дизайн түрлерімен және базалық құрылымдау және модельдеу техникасымен танысу 1. 2. 6. 2 жұмысты орындау үшін сәулет стильдерімен және кейбір құрылымдау және модельдеудің қарапайым техникасымен танысу
2. 2. 6. 1 құрылымдау мен модельдеуде негізгі дизайн түрлері мен техникасын білу
2. 2. 6. 2 құрылымдау мен модельдеуде қарапайым сәулет формалары мен техникасын білу
3. 2. 6. 1 құрылымдау мен модельдеуде негізгі дизайн түрлері мен техникасын білу
3. 2. 6. 2 құрылымдау мен модельдеуде қарапайым сәулет формалары мен техникасын білу
4. 2. 6. 1 дизайнның және жұмысты орындау техникасының көркемдік мәнерлілігінде қолданылатын құралдарын білу және түсіндіру.
4. 2. 6. 2 сәулеттің және жұмысты орындау техникасының көркемдік мәнерлілігінде қолданылатын құралдарын білу және түсіндіру.

3. Мир вокруг нас
3.2 Графика
1.3.2.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства графики знакомые образы и формы
2.3.2.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства графики знакомые образы и формы (линия, форма, фактура и др.)
2.3.2.2 Знать понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти" и выражать через средства графики знакомые образы и формы (линия, форма, фактура и др.)
3.3.2.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства графики знакомые образы и формы
3.3.2.2 Знать и объяснять понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти" при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства графики знакомые образы и формы
4.3.2.1 Понимать, объяснять и выражать через средства графики знакомые образы и формы, особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь
4.3.2.2 Знать, понимать, объяснять понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти", особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь и выражать через средства графики
3.3 Живопись
1.3.3.1 Знакомиться с некоторыми особенностями окружающего мира, выражая через средства живописи знакомые образы и формы.
1.3.3.2 Знакомиться с некоторыми особенностями приемов рисования по наблюдению и по памяти окружающего мира через средства живописи, знакомые образы и формы
2.3.3.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства живописи знакомые образы и формы (цвет, пятно, фактура и др.)
2.3.3.2 Знать понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти" и выражать через средства живописи знакомые образы и формы (цвет, пятно, фактура и др.)
3.3.3.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства живописи знакомые образы и формы
3.3.3.2 Знать и объяснять понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти" при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства живописи знакомые образы и формы
4.3.3.1 Понимать, объяснять и выражать через средства живописи знакомые образы и формы, особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь.
4.3.3.2 Знать, понимать, объяснять понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти", особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь и выражать через средства живописи

3. Бізді қоршаған әлем
3.2 Графика
1. 3. 2. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2. 3. 2. 1
қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және талдау, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (сызық, пішін, фактура және т. б.) білдіру
2. 3. 2. 2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "Есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу және талдау, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (сызық, пішін, фактура және т. б.) білдіру
3. 3. 2. 1 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3. 3. 2. 2 "Есте сақтау арқылы сурет салу" және "Бақылау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу, бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4. 3. 2. 1 Графикалық құралдар арқылы таныс бейнелер мен мүсіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын байланыстыру, түсіну, түсіндіру және білдіру
4. 3. 2. 2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "Есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен өзара байланыстарын білу, түсіну, түсіндіру және графика құралдары арқылы білдіру
3.3 Кескіндеме
1. 3. 3. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
1. 3. 3. 2 қоршаған әлемді бақылау және есте сақтау арқылы бейнелеу тәсілдерінің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2. 3. 3. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және талдау, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (түс, дақ, фактура және т.б.) білдіру
2. 3. 3. 2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу және кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (түс, дақ, текстура және т. б.) білдіру
3. 3. 3. 1 Бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру 3. 3. 3. 2 "Есте сақтау арқылы сурет салу" және "Бақылау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу, бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4. 3. 3. 1 кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің
ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру
4. 3. 3. 2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен қатынастарын білу, түсіну, түсіндіру және кескіндеме құралдары арқылы білдіру

3.4 Скульптура
1.3.4.1 Знакомиться с некоторыми особенностями окружающего мира, выражать через лепку знакомые образы и формы.
2.3.4.1 Понимать некоторые особенности окружающего мира, выражать через лепку знакомые образы и формы.
3.3.4.1 Знать и описывать особенности окружающего мира при изучении образов и форм, понимая причины их различия и сходства. Выражать через средства скульптуры знакомые образы и формы.
4.3.4.1 Объяснять и выражать через средства скульптуры особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь.
3.5 Декоративно-прикладное искусство
1.3.5.1 Знакомиться с некоторыми средствами ДПИ, чтобы передать особенности окружающего мира.
1.3.5.2 Знать понятие "Обобщение" в декоративно-прикладном искусстве
2.3.5.1 Выявлять знакомые образы и формы в окружающем мире, через средства ДПИ.
2.3.5.2 Показать особенности окружающего мира через средства ДПИ при помощи образов и форм.
3.3.5.1 Знать отличия и сходства знакомых образов и форм окружающего мира через средства ДПИ
3.3.5.2 Знакомство с понятием "Стилизация". Понимать стилизацию образов и форм, выражать ее через средства ДПИ.
4.3.5.1 Объяснять взаимосвязь знакомых образов и форм окружающего мира через средства ДПИ
4.3.5.2 Выражать и объяснять общие понятия стилизации сложных образов и форм окружающего мира через средства декоративно-прикладного искусства
3.6 Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.3.6.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства дизайна при помощи образов и форм
1.3.6.2 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства архитектуры при помощи образов и форм
2.3.6.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства дизайна при помощи образов и форм
2.3.6.2 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства архитектуры при помощи образов и форм
3.3.6.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства дизайна знакомые образы и формы
3.3.6.2 Объяснять особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства архитектуры знакомые образы и формы
4.3.6.1 Понимать, объяснять и выражать через средства дизайна и архитектуры знакомые образы и формы, особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь.
4.3.6.2 Понимать, объяснять и выражать через средства дизайна и архитектуры особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства
4.Творчество

3.4 Мүсін
1. 3. 4. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, мүсіндеу құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2. 3. 4. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін түсіну, мүсіндеу құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (көлемі, пішіні, фактура және т. б.) білдіру
3. 3. 4. 1 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде қоршаған әлемнің ерекшеліктерін білу және сипаттау. Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру.
4. 3. 4. 1 Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіндіру және сипаттау
3.5 Сәндік-қолданбалы өнер
1. 3. 5. 1 қоршаған әлемнің ерекшеліктерін жеткізу үшін сәндік-қолданбалы өнер құралдарымен танысу
1. 3. 5. 2 Сәндік - қолданбалы өнердің "Жалпылау" ұғымын білу
2. 3. 5. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және талдау, сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2. 3. 5. 2 "Жалпылау" ұғымын
және оны бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы білдіру мүмкіндігін білу
3. 3. 5. 1 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3. 3. 5. 2
"Стильдеу" және "жалпылау" ұғымдарын және оларды бейнелер мен пішіндер көмегімен сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы білдіру мүмкіндіктерін білу және түсіндіру
4. 3. 5. 1.сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру
4. 3. 5. 2 "Стильдеу" және "жалпылау" ұғымдарын түсіну, түсіндіру және оларды сәндік-қолданбалы өнер құралдары, қоршаған әлемнің неғұрлым күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктері, олардың айырмашылықтары, ұқсастықтары мен өзара байланысы арқылы білдіру
3.6 Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1. 3. 6. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, дизайн құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру 1. 3. 6. 2 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2. 3. 6. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және сипаттау, дизайн құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру.
2. 3. 6. 2 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және сипаттау, сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3. 3. 6. 1 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және дизайн құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3. 3. 6. 2 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4. 3. 6. 1. дизайн және сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру
4. 3. 6. 2. дизайн және сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтарының себептерін түсіну, түсіндіру және білдіру
4. Шығармашылық

4.2 Графика
1.4.2.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи графических техник и приемов.
1.4.2.2 Знакомиться с различными видами презентаций своей графической работы.
2.4.2.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи графических техник и приемов.
2.4.2.2 Знать различные виды презентаций своей графической работы.
3.4.2.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать графические техники и приемы.
3.4.2.2 Знать и объяснять более сложные виды презентаций своей графической работы.
4.4.2.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя графические техники и приемы.
4.4.2.2 Знать, понимать и объяснять различные виды презентаций своей графической работы, в зависимости от замысла.
4.3 Живопись
1.4.3.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов живописи.
1.4.3.2 Знакомиться с различными видами презентаций своей живописной работы.
2.4.3.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов живописи.
2.4.3.2 Знать различные виды презентаций своей живописной работы.
3.4.3.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать техники и приемы живописи.
3.4.3.2 Знать и объяснять более сложные виды презентаций своей живописной работы
4.4.3.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя техники и приемы живописи.
4.4.3.2 Знать, понимать и объяснять различные виды презентаций своей живописной работы, в зависимости от замысла.
4.4 Скульптура
1.4.4.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов лепки.
2.4.4.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов лепки.
3.4.4.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать техники и приемы лепки.
4.4.4.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя техники и приемы лепки.
4.5 Декоративно-прикладное искусство
1.4.5.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи декоративных техник и приемов.
2.4.5.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи декоративных техник и приемов
3.4.5.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать декоративные техники и приемы
4.4.5.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя декоративные техники и приемы

4.2 Графика
1. 4. 2. 1 графикалық тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
1. 4. 2. 2 графикалық жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерімен танысу
2. 4. 2. 1 графикалық тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
2. 4. 2. 2 графикалық жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерін білу
3. 4. 2. 1 Графика әдістері мен техникалары негізінде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру 3. 4. 2. 2 Графикалық жұмысты күрделі тәсілмен таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу және түсіндіру
4. 4. 2. 1 графикалық тәсілдер мен техникаларды біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4. 4. 2. 2 графикалық жұмысты түпкі ойға байланыстыра таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу, түсіну, түсіндіру
4.3 Кескіндеме
1. 4. 3. 1
кескіндемелік тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
1. 4. 3. 2 кескіндемелік жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерімен танысу
2. 4. 3. 1 кескіндемелік тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
2. 4. 3. 2 кескіндемелік жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерін білу
3. 4. 3. 1 кескіндеме әдістері мен техникаларды негізді түрде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру.
3. 4. 3. 2
кескіндемелік жұмысты күрделі тәсілмен таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу және түсіндіру
4. 4. 3. 1. кескіндеме техникасы мен әдістерін біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4. 4. 3. 2.
кескіндемелік жұмысты түпкі ойға байланыстыра таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу, түсіну, түсіндіру
4.4 Мүсін
1. 4. 4. 1 мүсіндік тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
2. 4. 4. 1 мүсіндік тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
3. 4. 4. 1 мүсіндік тәсілдері мен техникаларды негізді түрде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4. 4. 4. 1 мүсіндік техникасы мен әдістерін біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4.5 Сәндік-қолданбалы өнер.
1. 4. 5. 1 сәндік-қолданбалы өнер тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
2. 4. 5. 1 сәндік-қолданбалы өнер тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
3. 4. 5. 1 сәндік-қолданбалы өнер тәсілдері мен техникаларды негізді түрде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4. 4. 5. 1
сәндік-қолданбалы өнер техникасы мен әдістерін біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру

4.6 Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования.
1.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования.
2.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования.
2.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования
3.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, обоснованно выбирая техники и приемы конструирования и моделирования.
3.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, обоснованно выбирая техники и приемы конструирования и моделирования.
4.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, комбинируя декоративные техники и приемы конструирования и моделирования.
4.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, комбинируя декоративные техники и приемы конструирования и моделирования
9. При среднесрочном планировании, подразделы в разделе должны перемещаться в зависимости от тем, запланированных учителем. Распределение часов на изучение разделов, подразделов и тем предоставляется на усмотрение учителя.
10. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения:
1четверть
1.Все обо мне
2. Моя школа
Основы художественной грамоты
1. Восприятие произведений искусства
1.1.1.1 Эмоционально откликаться на различные произведения искусства казахской национальной и мировой культуры
2. Графика
1.1.2.1 Использовать графические материалы и инструменты применяя приемы и техники на базовом уровне.
1.1.2.2 Использовать и экспериментировать с приемами и техниками графики на базовом уровне
3. Живопись
1.1.3.1 Использовать материалы и инструменты живописи, применяя базовые приемы и техники
1.1.3.2 Использовать базовые приемы и техники живописи.
4. Скульптура
1.1.4.1 Использовать материалы и инструменты скульптуры, применяя базовые приемы и техники лепки

4.6 Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1. 4. 6. 1 дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну, идеялар мен сезімдерді құрылымдау және модельдеу тәсілдері мен техникасы арқылы білдіру
1. 4. 6. 2 сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну, идеялар мен сезімдерді құрылымдау және модельдеу тәсілдері мен техникасы арқылы білдіру
2. 4. 6. 1 дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну, идеялар мен сезімдерді құрылымдау және модельдеу тәсілдері мен техникасы арқылы негізді түрде білдіру
2. 4. 6. 2 сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну, дизайн мен модельдеудің әдістері мен тәсілдерін қолдана отырып, сезімдерін білдіріп бейнелеу
3. 4. 6. 1 құрылымдау мен модельдеудің тәсілдері мен техникасын негізді түрде таңдай отырып, дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну, сезімдерін білдіру
3. 4. 6. 2
құрылымдау мен модельдеудің әдістері мен тәсілдерін негізді түрде таңдай отырып, сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну, сезімдерін білдіру
4. 4. 6. 1 дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну және таныстыру, сәндік техникалар мен құрылымдау мен модельдеу тәсілдерін біріктіру арқылы сезімдерді білдіру
4. 4. 6. 2 сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну және таныстыру, сәндік техникалар мен құрылымдау мен модельдеу тәсілдерін біріктіру арқылы сезімдерді білдіру
9. Орта мерзімді жоспарлау кезінде бөлімдер мұғалім жоспарлаған тақырыптарға байланысты ауысуы мүмкін. Бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
10. Осы оқу бағдарламасы бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып
Ортақ тақырып
тар
Бөлім
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары:
1-тоқсан
1.Өзім туралы
2. Менің мектебім
Бейнелеу сауаттылығы негіздері
1. Өнер туындыларын қабылдау
1.1.1.1 қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің түрлі өнер туындыларын эмоционалды қабылдау
2. Графика
1.1.2.1 базалық деңгейде техникалар мен тәсілдерді пайдалана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану
1.1.2.2 базалық деңгейде графика техникалары мен тәсілдерін қолдану
3. Кескіндеме
1.1.3.1 базалық тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану
1.1.3.2 кескіндеменің қарапайым тәсілдері мен техникасын қолдану
4. Мүсін
1.1.4.1 базалық тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндеу материалдары мен құралдарын қолдану

5. Декоративно-прикладное искусство
1.1.5.1 Использовать материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя базовые приемы и техники.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.1.6.1 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя базовые приемы и техники конструирования.
1.1.6.2 Использовать материалы и инструменты деятельности, применяя базовые приемы и техники моделирования
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
Виды художественной деятельности
1. Восприятие произведений искусства
1.2.1.1 Знакомство с произведениями искусств и знакомство с базовыми художественными материалами.
2. Графика
1.2.2.1 Знать виды графики и техники выполнения работы.
3. Живопись
1.2.3.1 Знать виды живописи и техники для выполнения работы.
4. Скульптура
1.2.4.1 Знать виды скульптуры и техники для выполнения работы.
5. Декоративно-прикладное искусство
1.2.5.1 Знать виды декоративно-прикладного искусства и базовые техники для выполнения работы.
1.2.5.2 Знать понятие "природные формы" и базовые техники для выполнения работы.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.2.6.1 Познакомиться с видами дизайна и базовыми техниками конструирования и моделирования для выполнения работы.
1.2.6.2 Познакомиться с базовыми формами архитектуры и базовыми техниками конструирования и моделирования для выполнения работы.
3 четверть
5. Путешествие
6. Традиции и фольклор
Мир вокруг нас
2. Графика
1.3.2.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства графики знакомые образы и формы
3. Живопись
1.3.3.1 Знакомиться с некоторыми особенностями окружающего мира, выражая через средства живописи знакомые образы и формы.
1.3.3.2 Знакомиться с некоторыми особенностями приемов рисования по наблюдению и по памяти окружающего мира через средства живописи, знакомые образы и формы
4. Скульптура
1.3.4.1 Знакомиться с некоторыми особенностями окружающего мира, выражать через лепку знакомые образы и формы.
5. Декоративно-прикладное искусство
1.3.5.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства декоративно- прикладного искусства при помощи образов и форм
1.3.5.2 Знать понятие "Обобщение" в декоративно-прикладном искусстве
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.3.6.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства дизайна при помощи образов и форм
1.3.6.2 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства архитектуры при помощи образов и форм
4 четверть

5. Сәндік-қолданбалы өнер
1.1.5.1 базалық тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын қолдану
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1.1.6.1 базалық құрылымдық техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
1.1.6.2 модельдеудің қарапайым техникалары мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2 тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршаған әлем
Бейнелеу өнері әлемі
1. Өнер туындыларын қабылдау
1.2.1.1 өнер туындыларының тақырыбын және жұмысты орындау материалдарымен танысу.
2. Графика
1.2.2.1 Графика түрлері мен жұмыстың орындалу техникасын білу
3. Кескіндеме
1.2.3.1 Кескіндеме түрлері мен жұмыстың орындалу техникасын білу
4. Мүсін
1.2.4.1 жұмысты орындау үшін мүсін түрлері мен орындау техникасын үйрену
5. Сәндік-қолданбалы өнер
1.2.5.1 сәндік-қолданбалы өнер түрлері мен жұмыстың кейбір базалық орындалу техникасын білу
1.2.5.2 "Табиғи пішіндер" ұғымын және жұмысты орындаудың кейбір қарапайым әдістерін білу
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1.2.6.1 Жұмысты орындау үшін дизайн түрлерімен және базалық құрылымдау және модельдеу техникасымен танысу
1.2.6.2 жұмысты орындау үшін сәулет стильдерімен және кейбір құрылымдау және модельдеудің қарапайым техникасымен танысу
3-тоқсан
5. Саяхат
6. Салт дәстүр мен ауыз әдебиеті
Бізді қоршаған әлем
2. Графика
1.3.2.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3. Кескіндеме
1.3.3.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
1.3.3.2 Қоршаған әлемді бақылау және есте сақтау арқылы бейнелеу тәсілдерінің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4. Мүсін
1.3.4.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, мүсіндеу құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
1.3.5.1 қоршаған әлемнің ерекшеліктерін жеткізу үшін сәндік-қолданбалы өнер құралдарымен танысу
1.3.5.2 сәндік - қолданбалы өнердің "Жалпылау" ұғымын білу
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1.3.6.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, дизайн құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
1.3.6.2 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4 -тоқсан

7. Отдых и хобби
8. Здоровое поколение-будущее страны
Творчество
2. Графика
1.4.2.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи графических техник и приемов.
1.4.2.2 Знакомиться с различными видами презентаций своей графической работы.
3. Живопись
1.4.3.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов живописи.
1.4.3.2 Знакомиться с различными видами презентаций своей живописной работы.
4. Скульптура
1.4.4.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов лепки.
5. Декоративно-прикладное искусство
1.4.5.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи декоративных техник и приемов.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования.
1.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования
2) 2 класс
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения:
1 четверть
1.Моя семья и друзья
2. Моя школа
Основы художественной грамоты
1. Восприятие произведений искусства
2.1.1.1 знакомиться с различными произведениями искусства казахской национальной и мировой культуры
2. Графика
2.1.2.1 Использовать графические материалы и инструменты, применяя различные приемы и техники
2.1.2.2 Применять различные приемы и техники графики в творческой работе.
3.Живопись
2.1.3.1 Использовать материалы и инструменты живописи, применяя различные приемы и техники.
2.1.3.2 Применять различные приемы и техники живописи в творческой работе.
4.Скульптура
2.1.4.1 Использовать материалы и инструменты скульптуры применяя различные приемы и техники лепки
5. Декоративно-прикладное искусство
2.1.5.1 Использовать материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя различные приемы и техники
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
2.1.6.1Использовать материалы и инструменты деятельности применяя различные приемы и техники конструирования
2.1.6.2 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя различные приемы и техники моделирования
2 четверть
2. Мой родной край
4. Времена года
Виды художественной деятельности
1. Восприятие произведений искусства
2.2.1.1 Обсуждать темы произведений искусства и материалы выполнения этих работ
2. Графика
2.2.2.1 Знать основные средства художественной выразительности видов графики и техники выполнения работы.
3.Живопись

7. Демалыс және хобби
8. Дені сау ұрпақ – ел болашағы
Шығармашылық
2. Графика
1.4.2.1 Графикалық тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
1.4.2.2 Графикалық жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерімен танысу
3. Кескіндеме
1.4.3.1 Кескіндемелік тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
1.4.3.2 Кескіндемелік жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерімен танысу
4. Мүсін
1.4.4.1 Мүсіндік тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру.
5. Сәндік-қолданбалы өнер
1.4.5.1 Сәндік-қолданбалы өнер тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1.4.6.1 Дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну, идеялар мен сезімдерді құрылымдау және модельдеу тәсілдері мен техникасы арқылы білдіру
1.4.6.2 Сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну, идеялар мен сезімдерді құрылымдау және модельдеу тәсілдері мен техникасы арқылы білдіру
2) 2-сынып
Ортақ тақырыптар
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1. Менің отбасым және достарым
2. Менің мектебім
Бейнелеу сауаттылығы негіздері
1. Өнер туындыларын қабылдау
2.1.1.1 қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің түрлі өнер туындыларымен танысу
2. Графика
2.1.2.1 әр түрлі әдістер мен тәсілдерді қолдана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану
2.1.2.2 шығармашылық жұмыста графиканың әртүрлі тәсілдері мен техникаларын қолдану
3. Кескіндеме
2.1.3.1 әр түрлі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану
2.1.3.2 кескіндеменің әртүрлі тәсілдері мен техникасын шығармашылық жұмыста қолдану
4. Мүсін
2.1.4.1 әртүрлі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндеу материалдары мен құралдарын қолдану
5. Сәндік-қолданбалы өнер
2.1.5.1 әртүрлі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын қолдану
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
2.1.6.1 Әртүрлі құрылымдық техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2.1.6.2 Модельдеудің әртүрлі техникалары мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2 тоқсан
3. Менің туған өлкем
4. Жыл мезгілдері
Бейнелеу өнер әлемі
1. Өнер туындыларын қабылдау.
2.2.1.1 Өнер туындыларының тақырыптарын және осы жұмыстарды орындау материалдарын талқылау
2. Графика
2.2.2.1 Графика түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу.
3. Кескіндеме

2.2.3.1 Знать основные средства художественной выразительности видов живописи и техники выполнения работы.
4.Скульптура
2.2.4.1 Знать основные средства художественной выразительности видов скульптуры и техники выполнения работы.
5. Декоративно-прикладное искусство
2.2.5.1 Знать основные средства художественной выразительности декоративно-прикладного искусства и техники выполнения работы.
2.2.5.2 Знать понятие "природные формы" в декоративно-прикладном искусстве и техники выполнения работы.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
2.2.6.1 Узнавать виды дизайна и базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы.
2.2.6.2 Узнавать базовые формы архитектуры и базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы.
3 четверть
5. Традиции и фольклор
6.В здоровом теле- здоровый дух
Мир вокруг нас
2.Графика
2.3.2.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства графики знакомые образы и формы (линия, форма, фактура и др.)
2.3.2.2 Знать понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти" и выражать через средства графики знакомые образы и формы (линия, форма, фактура и др.)
3. Живопись
2.3.3.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства живописи знакомые образы и формы (цвет, пятно, фактура и др.)
2.3.3.2 Знать понятия "рисование по памяти" и "рисование по воображению" и выражать через средства живописи знакомые образы и формы (цвет, пятно, фактура и др.)
4.Скульптура
2.3.4.1 Понимать некоторые особенности окружающего мира, выражать через лепку знакомые образы и формы.
5. Декоративно-прикладное искусство
2.3.5.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства декоративно-прикладного искусства при помощи образов и форм
2.3.5.2 Знать понятие "обобщение"
и возможности выражать его через средства декоративно-прикладного искусства при помощи образов и форм
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
2.3.6.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства дизайна при помощи образов и форм
2.3.6.2 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства архитектуры при помощи образов и форм
4 четверть
7. Мир природы
8. Чудеса вокруг нас
Творчество
2. Графика
2.4.2.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи графических техник и приемов.
2.4.2.2 Знать различные виды презентаций своей графической работы.

2.2.3.1 Кескіндеме түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу.
4. Мүсін
2.2.4.1 Мүсін түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу.
5. Сәндік-қолданбалы өнер
2.2.5.1 Сәндік-қолданбалы өнер түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу
2.2.5.2 "Сәндік-қолданбалы өнердегі "Табиғи пішіндер" ұғымын және жұмысты орындаудың кейбір әдістерін білу
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
2.2.6.1 Құрылымдау мен модельдеуде негізгі дизайн түрлері мен техникасын білу
2.2.6.2 құрылымдау мен модельдеуде қарапайым сәулет формалары мен техникасын білу
3 тоқсан
5. Салт дәстүр мен ауыз әдебиеті
6. Дені саудың - жаны сау
Бізді қоршаған әлем
2. Графика
2.3.2.1Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және талдау, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (сызық, пішін, фактура және т. б.) білдіру
2.3.2.2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "Есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу және талдау, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (сызық, пішін, фактура және т. б.) білдіру
3. Кескіндеме
2.3.3.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және талдау, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (түс, дақ, фактура және т. б.) білдіру
2.3.3.2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу және кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (түс, дақ, текстура және т. б.) білдіру.
4. Мүсін
2.3.4.1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін түсіну, мүсіндеу құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (көлемі, пішіні, фактура және т. б.) білдіру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
2.3.5.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және талдау, сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2.3.5.2 "Жалпылау" ұғымын
және оны бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы білдіру мүмкіндігін білу
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
2.3.6.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және сипаттау, дизайн құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2.3.6.2 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және сипаттау, сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4 тоқсан
7. Табиғат әлемі
8. Ғажайыптар әлемі
Шығармашылық
2. Графика
2.4.2.1 Графикалық тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
2.4.2.2 Графикалық жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерін білу

3. Живопись
2.4.3.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов живописи.
2.4.3.2 Знать различные виды презентаций своей живописной работы.
4. Скульптура
2.4.4.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов лепки.
5. Декоративно-прикладное искусство
2.4.5.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи декоративных техник и приемов
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
2.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования.
2.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования
3) 3 класс
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения:
1 четверть
1. Природа-наш дом
2. Казахстан -моя Родина
Основы художественной грамоты
1. Восприятие произведений искусства
3.1.1.1 выявлять особенности различных произведений искусства казахской национальной и мировой культуры.
2. Графика
3.1.2.1 Использовать графические материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники
3.1.2.2 Использовать сложные приемы и техники графики в творческой работе.
3. Живопись
3.1.3.1 Использовать материалы и инструменты живописи, применяя сложные приемы и техники
3.1.3.2 Использовать сложные приемы и техники живописи в творческой работе.
4. Скульптура
3.1.4.1 Использовать материалы и инструменты скульптуры, применяя сложные приемы и техники лепки
5. Декоративно-прикладное искусство
3.1.5.1 Использовать материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя сложные приемы и техники
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
3.1.6.1 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя сложные приемы и техники конструирования
3.1.6.2 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя сложные приемы и техники моделирования
2 четверть
3. Что такое хорошо, что такое плохо
4. В мире искусства
Виды художественной деятельности
1. Восприятие произведений искусства
3.2.1.1 Определять используемые средства художественной выразительности и технику выполнения работ.
2. Графика
3.2.2.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности жанров искусства и графические техники выполнения работ.
3. Живопись
3.2.3.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности жанров искусства и живописные техники выполнения работ.

3. Кескіндеме
2.4.3.1 Кескіндемелік тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
2.4.3.2 Кескіндемелік жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерін білу
4. Мүсін
2.4.4.1 Мүсіндік тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
2.4.5.1 Сәндік-қолданбалы өнер тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
2.4.6.1 Дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну, идеялар мен сезімдерді құрылымдау және модельдеу тәсілдері мен техникасы арқылы негізді түрде білдіру
2.4.6.2 Сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну, дизайн мен модельдеудің әдістері мен тәсілдерін қолдана отырып, сезімдерін білдіріп бейнелеу
3) 3-сынып
Ортақ тақырыптар
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1. Табиғат - менің үйім
2 Менің Отаным-Қазақстан
Бейнелеу сауаттылығы негіздері
1. Өнер туындыларын қабылдау
3.1.1.1 Қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің, әртүрлі өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтау.
2. Графика
3.1.2.1 күрделі тәсілдерді мен техникаларды қолдана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану
3.1.2.2 шығармашылық жұмыста графиканың күрделі тәсілдері мен техникасын қолдану
3. Кескіндеме
3.1.3.1 кескіндеме материалдары мен құралдарын пайдаланып, күрделі тәсілдер мен техникаларды қолдану
3.1.3.2 кескіндеменің күрделі тәсілдері мен техникасын шығармашылық жұмыста қолдану
4. Мүсін
3.1.4.1 күрделі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндеу материалдары мен құралдарын пайдалану
5. Сәндік-қолданбалы өнер
3.1.5.1 Күрделі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын пайдалану
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
3.1.6.1 Күрделі құрылымдық техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды пайдалану
3.1.6.2 Модельдеудің күрделі техникалары мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды пайдалану
2 тоқсан
3. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
4. Өнер әлемінде
Бейнелеу өнер әлемі
1. Өнер туындыларын қабылдау.
3.2.1.1 көркем экспрессивтіліктің қолданылатын құралдарын және жұмыстарды орындау техникасын айқындау.
2. Графика
3.2.2.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және графикалық жұмысты орындау техникасын білу және салыстыру..
3. Кескіндеме
3.2.3.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және кескіндемелік жұмысты орындауда техникасын білу және салыстыру

4. Скульптура
3.2.4.2 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности жанров искусства и скульптурные техники выполнения работ
5. Декоративно-прикладное искусство
3.2.5.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности декоративно-прикладного искусства и техники выполнения работ.
3.2.5.2 Знать и объяснять понятие "природные формы" в декоративно-прикладном искусстве и техники выполнения работ.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
3.2.6.1 Знать виды дизайна и применять базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы
3.2.6.2 Знать базовые формы архитектуры и применять базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы
3 четверть
5. Преданья старины глубокой
6. Выдающиеся личности
Мир вокруг нас
2. Графика
3.3.2.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства графики знакомые образы и формы
3.3.2.2 Знать и объяснять понятия "рисование по памяти" и "рисование по наблюдению" при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства графики знакомые образы и формы
3. Живопись
3.3.3.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства живописи знакомые образы и формы
3.3.3.2 Знать и объяснять понятия "рисование по памяти" и "рисование по наблюдению" при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства живописи знакомые образы и формы
4.Скульптура
3.3.4.1 Знать и описывать особенности окружающего мира при изучении образов и форм, понимая причины их различия и сходства. Выражать через средства скульптуры знакомые образы и формы.
5. Декоративно-прикладное искусство
3.3.5.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства декоративно-прикладного искусства знакомые образы и формы
3.3.5.2 Знать и объяснять понятия "стилизация" и "обобщение", и возможности выражать их через средства декоративно-прикладного искусства при помощи образов и форм
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
3.3.6.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства дизайна знакомые образы и формы

4. Мүсін
3.2.4.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда мүсіндеу техникасын білу және салыстыру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
3.2.5.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда сәндік-қолданбалы өнер техникасын білу және салыстыру.
3.2.5.2 Күрделі деңгейде "Сәндік-қолданбалы өнердегі Табиғи пішіндер" ұғымы мен жұмыстың орындалу техникасын білу және түсіндіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
3.2.6.1 құрылымдау мен модельдеуде негізгі дизайн түрлері мен техникасын білу
3.2.6.2 құрылымдау мен модельдеуде қарапайым сәулет формалары мен техникасын білу
3 тоқсан
5. Атадан қалған асыл мұра
6. Атақты тұлғалар
Бізді қоршаған әлем
2. Графика
3.3.2.1 Бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3.3.2.2 "Есте сақтау арқылы сурет салу" және "Бақылау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу, бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3. Кескіндеме
3.3.3.1 Бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3.3.3.2 "Есте сақтау арқылы сурет салу" және "Бақылау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу, бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4. Мүсін
3.3.4.1 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде қоршаған әлемнің ерекшеліктерін білу және сипаттау. Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру.
5. Сәндік-қолданбалы өнер
3.3.5.1 Бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3.3.5.2 "Стильдеу" және "жалпылау" ұғымдарын және оларды бейнелер мен пішіндер көмегімен сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы білдіру мүмкіндіктерін білу және түсіндіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
3.3.6.1 Бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және дизайн құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру

3.3.6.2 Объяснять особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства архитектуры знакомые образы и формы
4 четверть
7. Хочу все знать
8. Культура отдыха. Праздники
Творчество
2. Графика
3.4.2.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать графические техники и приемы.
3.4.2.2 Знать и объяснять более сложные виды презентаций своей графической работы.
3. Живопись
3.4.3.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать техники и приемы живописи.
3.4.3.2 Знать и объяснять более сложные виды презентаций своей живописной работы
4. Скульптура
3.4.4.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать техники и приемы лепки.
5. Декоративно-прикладное искусство
3.4.5.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать декоративные техники и приемы
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
3.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, обоснованно выбирая техники и приемы конструирования и моделирования.
3.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, обоснованно выбирая техники и приемы конструирования и моделирования
4) 4 класс
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения:
1 четверть
1.Родные просторы Казахстана
2. Быть человеком
Основы художественной грамоты
1. Восприятие произведений искусства
4.1.1.1 выявлять и объяснять особенности при изучении произведений искусства, ремесла, дизайна, казахской национальной и мировой культуры.
2.Графика
4.1.2.1 Самостоятельно использовать выбранные графические материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники.
4.1.2.2 Использовать более сложные приемы и техники графики в творческой работе.
3.Живопись
4.1.3.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты живописи, применяя более сложные приемы и техники.
4.1.3.2 Использовать различные более сложные приемы и техники в живописи.
4.Скульптура
4.1.4.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты скульптуры, применяя более сложные приемы и техники лепки
5. Декоративно-прикладное искусство
4.1.5.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя более сложные приемы и техники

3.3.6.2 Бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4 тоқсан
7. Бәрін білгім келеді
8. Демалыс мәдениеті, мерекелер
Шығармашылық
2. Графика
3.4.2.1 Графика әдістері мен техникалары негізінде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
3.4.2.2 Графикалық жұмысты күрделі тәсілмен таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу және түсіндіру
3. Кескіндеме
3.4.3.1 Кескіндеме әдістері мен техникаларды негізді түрде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру.
3.4.3.2Кескіндемелік жұмысты күрделі тәсілмен таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу және түсіндіру
4. Мүсін
3.4.4.1 Мүсіндік тәсілдері мен техникаларды негізді түрде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
3.4.5.1 Сәндік-қолданбалы өнер тәсілдері мен техникаларды негізді түрде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
3.4.6.1 Құрылымдау мен модельдеудің тәсілдері мен техникасын негізді түрде таңдай отырып, дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну, сезімдерін білдіру
3.4.6.2Құрылымдау мен модельдеудің әдістері мен тәсілдерін негізді түрде таңдай отырып, сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну, сезімдерін білдіру
4) 4-сынып
Ортақ тақырыптар
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1. Кең байтақ Қазақстаным
2. Адам болам десеңіз
Бейнелеу сауаттылығы негіздері
1. Өнер туындыларын қабылдау
4.1.1.1 Қазақ ұлттық және әлемдік мәдениетінің, өнер, қолөнер, дизайн туындыларын зерделеудегі ерекшеліктерді анықтау және түсіндіру.
2. Графика
4.1.2.1 күрделі тәсілдер мен техникаларды сенімді қолдана отырып, өздігінен таңдалған графикалық материалдар мен құралдарды пайдалану
4.1.2.2 шығармашылық жұмыста графиканың күрделі тәсілдері мен техникаларын қолдану
3. Кескіндеме
4.1.3.1 күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану
4.1.3.2 кескіндеменің күрделі тәсілдері мен техникасын шығармашылық жұмыста сенімді түрде қолдана отырып, қолдану
4. Мүсін
4.1.4.1 күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған мүсіндеу материалдары мен құралдарын қолдану
5. Сәндік-қолданбалы өнер
4.1.5.1
күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын қолдану

6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
4.1.6.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники в конструировании
4.1.6.2 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники в моделировании
2 четверть
3. Культурное наследие
4. Мир профессий
Виды художественной деятельности
1. Восприятие произведений искусства
4.2.1.1 Сравнивать и комментировать используемые средства художественной выразительности и технику выполнения
2.Графика
4.2.2.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности жанров и графические техники выполнения работ
3.Живопись
4.2.3.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности жанров и живописные техники выполнения работ.
4.Скульптура
4.2.4.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности жанров и скульптурные техники выполнения работ.
5. Декоративно-прикладное искусство
4.2.5.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности декоративно-прикладного искусства и техники выполнения работ.
4.2.5.2 Знать и комментировать понятие "природные формы" в декоративно-прикладном искусстве и техники выполнения работ.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
4.2.6.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности дизайна и техники выполнения работ
4.2.6.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности архитектуры и техники выполнения работ
3 четверть
5. Преданья старины глубокой…
6. Охрана окружающей среды
Мир вокруг нас
2.Графика
4.3.2.1 Знать, понимать, объяснять и выражать через средства графики знакомые образы и формы, особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь
4.3.2.2 Знать, понимать, объяснять понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти", особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь и выражать через средства графики
3.Живопись
4.3.3.1 Понимать, объяснять и выражать через средства живописи знакомые образы и формы, особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь
4.3.3.2 Знать, понимать, объяснять понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти", особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь и выражать через средства живописи
4.Скульптура

6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
4.1.6.1 Күрделі құрылымдық техникалар мен тәсілдерді сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
4.1.6.2 Модельдеудің күрделі техникалары мен тәсілдерін сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2 тоқсан
3.Мәдени мұра
4. Мамандықтар әлемі
Бейнелеу өнер әлемі
1. Өнер туындыларын қабылдау.
4.2.1.1 Қолданылған көркемдік мәнерлілік құралдары мен жұмыстарды орындау техникасын салыстыру және түсініктеме беру
2. Графика
4.2.2.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және графикалық жұмысты орындау техникасын білу және түсіндіру.
3. Кескіндеме
4.2.3.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және кескіндемелік жұмысты орындау техникасын білу және түсіндіру.
4. Мүсін
4.2.4.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда мүсіндеу техникасын білу және түсіндіру.
5. Сәндік-қолданбалы өнер
4.2.5.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда сәндік-қолданбалы өнер техникасын білу және түсіндіру.
4.2.5.2 "Сәндік-қолданбалы өнердегі "табиғи пішін" ұғымын және жұмысты орындау техникасын білу және түсініктеме беру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
4.2.6.1 Дизайнның және жұмысты орындау техникасының көркемдік мәнерлілігінде қолданылатын құралдарын білу және түсіндіру.
4.2.6.2 Сәулеттің және жұмысты орындау техникасының көркемдік мәнерлілігінде қолданылатын құралдарын білу және түсіндіру.
3 тоқсан
5. Атадан қалған асыл мұра
6. Қоршаған ортаны қорғау
Бізді қоршаған әлем
2. Графика
4.3.2.1 Графикалық құралдар арқылы таныс бейнелер мен мүсіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын байланыстыру, түсіну, түсіндіру және білдіру
4.3.2.2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен өзара байланыстарын білу, түсіну, түсіндіру және графика құралдары арқылы білдіру
3.Кескіндеме
4.3.3.1 Кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру
4.3.3.2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен қатынастарын білу, түсіну, түсіндіру және кескіндеме құралдары арқылы білдіру
4. Мүсін

4.3.4.1 Объяснять и выражать через средства скульптуры особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь.
5. Декоративно-прикладное искусство
4.3.5.1 Объяснять взаимосвязь знакомых образов и форм окружающего мира через средства ДПИ
4.3.5.2 Выражать и объяснять общие понятия стилизации сложных образов и форм окружающего мира через средства декоративно-прикладного искусства
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
4.3.6.1 Понимать, объяснять и выражать через средства дизайна и архитектуры знакомые образы и формы, особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь
4.3.6.2 Понимать, объяснять и выражать через средства дизайна и архитектуры особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства
4 четверть
7. Путешествие в будущее
8. Мир приключений и фантастики
Творчество
2.Графика
4.4.2.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя графические техники и приемы.
4.4.2.2 Знать, понимать и объяснять различные виды презентаций своей графической работы, в зависимости от замысла.
3.Живопись
4.4.3.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя техники и приемы живописи.
4.4.3.2 Знать, понимать и объяснять различные виды презентаций своей живописной работы, в зависимости от замысла.
4.Скульптура
4.4.4.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя техники и приемы лепки.
5.Декоративно-прикладное искусство
4.4.5.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя декоративные техники и приемы
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
4.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, комбинируя декоративные техники и приемы конструирования и моделирования.
4.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, комбинируя декоративные техники и приемы конструирования и моделирования
Примечание: Структура программы состоит из сквозных тем, разделов и подразделов. При среднесрочном тематическом планировании, ориентироваться следует на цели разделов и подразделов. Сквозные темы, рекомендуется применять как часть воспитательного процесса и объединяющей, интегрирующей межпредметную связь в начальной школе. Сквозные темы не образуют тему урока, а дополняют ее.
Приложение 8 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "" 2023 года №
Приложение 31 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету

4.3.4.1 Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіндіру және сипаттау
5. Сәндік-қолданбалы өнер
4.3.5.1.Сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру
4.3.5.2 "Стильдеу" және "жалпылау" ұғымдарын түсіну, түсіндіру және оларды сәндік-қолданбалы өнер құралдары, қоршаған әлемнің неғұрлым күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктері, олардың айырмашылықтары, ұқсастықтары мен өзара байланысы арқылы білдіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
4.3.6.1. Дизайн және сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру
4.3.6.2 Дизайн және сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтарының себептерін түсіну, түсіндіру және білдіру
4 тоқсан
7. Болашаққа саяхат
8. Таңғажайып оқиғалар
Шығармашылық
2. Графика
4.4.2.1 Графикалық тәсілдер мен техникаларды біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4.4.2.2 Графикалық жұмысты түпкі ойға байланыстыра таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу, түсіну, түсіндіру
3. Кескіндеме
4.4.3.1. Кескіндеме техникасы мен әдістерін біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4.4.3.2.Кескіндемелік жұмысты түпкі ойға байланыстыра таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу, түсіну, түсіндіру
4. Мүсін
4.4.4.1 Мүсіндік техникасы мен әдістерін біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
4.4.5.1Сәндік-қолданбалы өнер техникасы мен әдістерін біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
4.4.6.1 Дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну және таныстыру, сәндік техникалар мен құрылымдау мен модельдеу тәсілдерін біріктіру арқылы сезімдерді білдіру
4.4.6.2 Сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну және таныстыру, сәндік техникалар мен құрылымдау мен модельдеу тәсілдерін біріктіру арқылы сезімдерді білдіру
Ескерту: Бағдарламаның құрылымы ортақ тақырыптардан, бөлімдерден және бөлімшелерден тұрады. Орта мерзімді тақырыптық жоспарлау кезінде бөлімдер мен бөлімшелердің мақсаттарына назар аудару керек. Ортақ тақырыптар сабақ тақырыбын құрамайды, бірақ оны толықтырады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 5 шілдедегі
№ 199 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
31 - қосымша

"Трудовое обучение" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденном приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель учебного предмета – формирование основ художественно- технологических знаний, пространственно-образного, творческого мышления, развитие духовно-нравственной культуры, как основы становления и самовыражения личности.
3. Задачи предмета:
1) формировать опыт самостоятельного решения различных задач познавательного, коммуникативного, организационного и нравственного характера, способствующих развитию умения ориентироваться в информации разного вида (находить, собирать, отбирать);
2) развивать наблюдательность, воображение, фантазию и творчество, сенсорику и моторику рук в процессе выполнения коллективной, групповой и индивидуальной работы;
3) формировать навыки пространственно-образного мышления с использованием различных материалов и инструментов;
4) формировать позитивное мировоззрение и повышать самооценку;
5) развивать исследовательские навыки через знакомство с произведениями национальной и мировой культуры;
6) создать условий для равного доступа всех обучающихся к образованию с учетом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей.
4. Педагогические подходы к организации процесса обучения
Учебная программа "Трудовое обучение" соблюдает следующие принципы:
Деятельностный подход. Одна из важнейших задач общеобразовательной школы на данном этапе развития общества состоит не в том, чтобы не столько "обеспечить" обучающихся багажом знаний, а в том, чтобы привить умения, позволяющие им самостоятельно добывать информацию и активно включаться в творческую и исследовательскую деятельность. В связи с этим актуальным становится внедрение в процесс обучения таких технологий, которые способствовали бы формированию и развитию у учащихся умения учиться, учиться творчески. Деятельностный метод, обеспечивает не только обучение деятельности, но и глубокое и прочное усвоение знаний.
Личностно - ориентированный подход. Личностно - ориентированное образование предполагает ориентацию на воспитание, образование и развитие детей, с учетом их личных особенностей (возрастных, физических, психологических, интеллектуальных) образовательных потребностей, а также, отношение к любому ребенку, как к неповторимой индивидуальности.
Дифференцированный подход. Обучение, для которого характерен учет возрастных и индивидуальных особенностей обучающихся, обучение каждого ученика на уровне его возможностей и способностей; приспособление (адаптация) обучения к особенностям различных групп учащихся. В ходе дифференцированного обучения применяются разнообразные методы, приемы, формы обучения и специальный дидактический материал, позволяющий осуществлять развитие обучающихся в соответствии с их возможностями.
Коммуникативный подход. Результатом коммуникативного подхода является способность к общению, передаче мыслей и обмена идеями в процессе взаимодействия с другими участниками общения. Использование различных средств коммуникаций в процессе обучения способствует развитию у учащихся критического мышления и самостоятельности. В процессе обучения, в соответствии с коммуникативным подходом, необходимо включать задания, способствующие формированию умений общения, оценивания и анализа своих творческих работ и работы других в процессе индивидуальной и групповой деятельности.
Художественно - технологический подход. Это учебно-познавательная деятельность учащихся, направленная на решение проблем использования знаний материалов, инструментов, конструирования и моделирования, и выбора технологической последовательности изготовления творческих объектов.

Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Еңбекке баулу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Еңбекке баулу" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының мақсаты – көркемдік-технологиялық білімнің, кеңістіктік-образдық, шығармашылық ойлаудың негіздерін қалыптастыру, жеке тұлғаның қалыптасуының негізі ретінде рухани-адамгершілік мәдениетті дамыту.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) Әртүрлі ақпарат түрлерін іздеу, жинау, сұрыптау, бағдарлау қабілетін дамытуға ықпал жасайтын, әртүрлі танымдық, коммуникативтік, ұйымдастырушылық және адамгершілік сипаттағы міндеттерді өздігінен шешу тәжірибелерін қалыптастыру;
2) жеке, топтық және ұжымдық жұмыстарды орындау процесінде қолдың моторикасын, сенсорикасын, қиялдауы мен шығармашылығын, елестетуін және қабылдауын дамыту;
3) әртүрлі материалдар мен құралдарды қолдану арқылы кеңістіктік-образдық ойлау дағдыларын қалыптастыру;
4) позитивті дүниетанымды қалыптастыру, білім алушылардың өзін-өзі бағалауын арттыру;
5) ұлттық және әлемдік мәдениет туындыларымен танысу арқылы зерттеушілік дағдыларын дамыту;
6) ерекше білім беру қажеттіліктері мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, барлық білім алушылардың білім алуға тең қол жеткізуі үшін жағдай жасау.
4. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері
"Еңбекке баулу" оқу бағдарламасы келесі қағидаларды сақтайды:
Іс-әрекеттік тәсіл. Қоғам дамуының осы кезеңіндегі жалпы білім беретін мектептің маңызды міндеттерінің бірі – білім алушыларды білім қорымен "қамтамасыз ету" емес, сонымен қатар оларға өздігінен ақпарат алуға және шығармашылық, ғылыми-зерттеу жұмыстарына белсенді қатысуға мүмкіндік беретін дағдыларды қалыптастыру. Осыған байланысты оқу үдерісіне білім алушылардың оқып үйренуін, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыруға және дамытуға ықпал ететін технологияларды енгізу өзекті болып табылады. Әрекеттік әдіс тек іс-әрекетті оқытуды ғана емес, сонымен бірге білімді терең және нық игеруді қамтамасыз етеді.
Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл. Жеке тұлғаға бағытталған білім беру балалардың жеке бас ерекшеліктерін (жас, физикалық, психологиялық, интеллектуалдық) ескере отырып, олардың тәрбиесіне, біліміне және дамуына, сондай-ақ кез келген балаға ерекше тұлға ретінде қарауды көздейді.
Сараланған тәсіл. Білім алушылардың жас және жеке бас ерекшеліктерін есепке алумен сипатталатын оқыту, әрбір білім алушыны оның мүмкіндіктері мен қабілеттері деңгейінде оқыту; оқытуды білім алушылардың әртүрлі топтарының ерекшеліктеріне бейімдеу. Саралап оқыту барысында білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес дамуын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін түрлі әдістер, тәсілдер, оқыту нысандары және арнайы дидактикалық материалдар қолданылады.
Коммуникативті тәсіл. Коммуникативті тәсілдің нәтижесі - қарым-қатынастың басқа қатысушыларымен өзара әрекеттесу процесінде қарым-қатынас жасау, ойлармен бөлісу және идеялармен алмасу мүмкіндігі. Оқу үдерісінде әртүрлі коммуникация құралдарын пайдалану білім алушылардың сыни және өзіндік ойлауын дамытуға ықпал етеді. Оқу үдерісінде коммуникативтік тәсілге сәйкес қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыруға, жеке және топтық іс-әрекет процесінде өздерінің шығармашылық жұмыстары мен басқалардың жұмысын бағалау және талдауға ықпал ететін тапсырмаларды қосу қажет.
Көркемдік-технологиялық тәсіл. Бұл білім алушылардың материалдарды, құралдарды, заңдылықтар мен ережелерін білу, жобалау және модельдеу шығармашылық нысандарды дайындаудың технологиялық реттілігін таңдау мәселелерін шешуге бағытталған оқу-танымдық іс-әрекеті.

5. Об оценивании учебных достижений учащихся.
Оценивание результатов изучения предмета "Трудовое обучение" осуществляется с применением формативного оценивания. Формативное оценивание проводится непрерывно, обеспечивает обратную связь между учащимся и учителем, и позволяет своевременно корректировать учебный процесс. Формативное оценивание проводится по завершении изучения раздела учебной информации на определенном этапе обучения, следует исходить из принципа предоставления обратной связи учащимся, критериального оценивания "зачет" и "не зачет".
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Трудовое обучение"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Трудовое обучение"
6. Объем учебной нагрузки:
1) в 1 классе- 1 час в неделю, в учебном году 35 часов;
2) в 2 классе- 1 час в неделю, в учебном году 36 часов;
3) в 3 классе- 1 час в неделю, в учебном году 36 часов;
4) в 4 классе- 1 час в неделю, в учебном году 36 часов.
7. Содержание учебной программы предусматривает изучение следующих материалов:
- работа с природными материалами;
- работа с бумагой и картоном;
- техническое моделирование и конструирование;
- самообслуживание.
8. При выполнении различных работ соблюдаются правила гигиены труда и техники безопасности:
Не использовать инструмент, правила обращения с которыми не изучены; использовать инструмент только по назначению; не работать неисправными и тупыми инструментами; инструменты и оборудование хранить в предназначенном для этого месте; содержать в чистоте и порядке рабочее место; раскладывать инструменты и оборудование в указанном учителем порядке; не разговаривать во время работы, не отвлекаться посторонними делами.
9. Базовое содержание учебного предмета "Трудовое обучение" для 1 класса:
1) Раздел "Исследование и развитие творческих идей" направлен на знание и понимание окружающей среды; изучение традиций и культуры казахского и других народов, совершенствование исследовательских навыков и творческих способностей, воображения посредством изучения свойств различных материалов (цвет, форма, размер, фактура); развитие творческих идей, технического моделирования и конструирования.
2) Раздел "Создание и изготовление творческих работ": направлен на развитие сенсорного восприятия, мелкой моторики рук, воображения и творчества, практических навыков в процессе выполнения коллективных, групповых и индивидуальных работ, экспериментирование с различными материалами (бумага, природные и художественные материалы, пластилин, готовые шаблоны и др.), освоение разных техник работы, планирование собственной деятельности; работа с простым оборудованием, соединение материалов и компонентов простыми способами, техническое моделирование и сборка, создание объемных форм, выполнение творческих работ с элементами национальной культуры по шаблонам; соблюдение техники безопасности, требования гигиенических правил; организация рабочего места.

5. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау туралы
"Еңбекке баулу" пәнін оқыту нәтижелерін бағалау қалыптастырушы бағалауды қолдану арқылы жүзеге асырылады. Қалыптастырушы бағалау үздіксіз жүргізіледі, білім алушы мен педагог арасындағы кері байланысты қамтамасыз етеді және оқу үрдісін дер кезінде түзетуге мүмкіндік береді. Оқу ақпаратының бөлімін зерделеуі аяқталғаннан кейін оқытудың белгілі бір кезеңінде қалыптастырушы бағалау жүргізіледі, білім алушыларға кері байланыс беруден шығатын критериалды бағалаудың "сынақтан өтті" және "сынақтан өтпеді" қағидатын негізге алу қажет.
2-тарау. "Еңбекке баулу" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Еңбекке баулу" оқу пәнінің мазмұны
6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 35 сағатты;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 36 сағатты;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 36 сағатты;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 36 сағатты құрайды.
7. Оқу бағдарламасының мазмұны келесі материалдарды оқып-үйренуді қарастырады:
- табиғи материалмен жұмыс;
-қағаз және қатырма қағазбен жұмыс;
-техникалық үлгілеу және құрастыру;
-өзіне-өзі қызмет ету.
8. Әртүрлі жұмыстарды орындау барысында еңбек гигиенасының және қауіпсіздік техникасының ережелері:
Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен бастау, жұмыс кезінде басқа жаққа алаңдамау; қолдану ережесі таныс емес құралдарды пайдаланбау; құралды тек қажеттілігіне қарай пайдалану; өткір және іске жарамсыз құралдармен жұмыс істемеу; құралдар мен жабдықтарды арнайы орындарда сақтау; жұмыс орнын таза және тәртіпте ұстау; құралдар мен жабдықтарды мұғалім көрсеткен ретпен орналастыру; жұмыс кезінде сөйлеспеу, сыртқы істермен алаңдамау.
9. "Еңбекке баулу" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту" бөлімі: қоршаған әлемді бақылау, әртүрлі материалдардың қасиеттерін (түс, пішін, өлшем, фактура) зерделеу арқылы зерттеушілік дағдыларын және шығармашылық елестету қабілеттерін жетілдіру, қазақ және басқа халықтардың салт-дәстүрін, мәдениетін зерделеу, техникалық үлгілеу және құрастыру идеяларын дамытуды қарастырады.
2) "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау" бөлімі: ұжымдық, топтық және жеке жұмыстарды орындау процесінде сенсорика, қолдың моторикасын, қиялдауы мен шығармашылығын, практикалық дағдыларын дамыту, әртүрлі материалдармен (қағаз, табиғи және көркемдік материалдар, ермексаз, дайын шаблондар) эксперимент жүргізу, әртүрлі жұмыс техникаларын меңгеру, өзінің іс-әрекетін жоспарлау; өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым тәсілдер арқылы материалдар мен компоненттерді біріктіру, техникалық үлгілеу және құрастыру, көлемді пішіндер жасау, ұлттық мәдениеттің элементтері бар шығармашылық жұмыстарды дайын шаблон арқылы орындау; қауіпсіздік техникасын, гигиеналық талаптарды сақтау; өзінің жұмыс орнын ретке келтіруді қарастырады.

3) Раздел "Презентация, анализ и оценивание" направлен на развитие коммуникативных и речевых навыков с помощью презентации, комментирование, оценивание своей работы и работы других учащихся.
10. Базовое содержание учебного предмета "Трудовое обучение" для 2 класса:
1) Раздел "Исследование и развитие творческих идей" направлен на изучение и понимание, описание окружающего мира, знание и понимание культуры и традиции народа, изучение прикладного искусства, умение различать технические средства для реализации творческих идей, работа с источниками информации, организация рабочего места.
2) Раздел "Создание и изготовление творческих работ": направлен на экспериментирование с различными материалами (художественные, природные и искусственные) для творческой работы; овладение необходимыми техническими навыками, планирование процесса работы, технология изготовления творческой работы, работа с измерительными инструментами, соединение материалов и компонентов простыми способами, создание объемных форм, выполнение творческих работ с использованием элементов национальной культуры, приведение в порядок своего рабочего места, соблюдение гигиенических требований, правил техники безопасности.
3) Раздел "Презентация, анализ и оценивание" направлен на презентацию творческих работ, анализ и оценивание различных произведений искусства, развитие коммуникативных и речевых навыков с помощью презентации, обсуждения и оценки творческих работ.
11. Базовое содержание учебного предмета "Трудовое обучение" для 3 класса:
1) Раздел "Исследование и развитие творческих идей": направлен на самостоятельный сбор природного материала, интерпретация элементов декоративно-прикладного искусства и форм в окружающей природе, знание и понимание искусства, культуры и традиций, охрана окружающей среды, изучение различных отечественных произведений искусства, реализация творческих идей с применением элементов национального декоративно-прикладного искусства и вторичного сырья, работа с различными источниками информации, планирование процесса работы, организация рабочего места.
2) Раздел "Создание и изготовление творческих работ": направлен на сбор природного, искусственного, нетрадиционного материала для творческой работы, проведение экспериментов, совершенствование необходимой техники работы, планирование своей деятельности, технология изготовления изделия, работа с измерительными приборами, соединение материалов и компонентов простыми и сложными способами при создании объемных форм, конструирование, создание творческих работ с элементами национальной культуры, соблюдение правил техники безопасности.

3) "Талдау және бағалау" (презентация) бөлімі: презентация арқылы коммуникативтік және сөйлеу дағдыларын дамыту, соның аясында өзінің және басқалардың жұмысын бағалау, презентациялау және түсіндіруді қарастырады.
10. "Еңбекке баулу" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту" бөлімі: зерттеу және түсіну, қоршаған әлемді сипаттау, халықтың мәдениеті мен дәстүрін білу және түсіну, қолданбалы өнерді зерттеу, шығармашылық идеяларды жүзеге асырудың техникалық құралдарын ажырата білу, ақпарат көздерімен жұмыс істеу, жұмыс орнын ұйымдастыруды қарастырады.
2) "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау" бөлімі: шығармашылық жұмыс үшін әртүрлі материалдармен (көркем, табиғи және жасанды) тәжірибе жасау; қажетті техникалық дағдыларды игеру, жұмыс процесін жоспарлау, шығармашылық жұмысты дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, материалдар мен компоненттерді қарапайым тәсілдермен біріктіру, көлемді формалар жасау, ұлттық мәдениет элементтерімен шығармашылық жұмыстар жасау, жұмыс орнын ретке келтіру, гигиеналық талаптарды, қауіпсіздік ережелерді сақтауды қарастырады.
3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі: шығармашылық жұмыстардың презентациясы, әртүрлі өнер туындыларын талдау, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау; презентация арқылы коммуникативтік және сөйлеу дағдыларын дамыту, соның аясында өзінің және басқалардың жұмысын бағалау, презентациялау және түсіндіруді қарастырады.
11. "Еңбекке баулу" оқу пәні 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту" бөлімі: қоршаған ортадан өздігінен материалдарды жинау және сұрыптау, сәндік-қолданбалы өнер элементтерін және табиғи формаларды интерпретациялау, өнер, мәдениет пен дәстүр, қоршаған ортаны қорғау туралы білу және түсіну, отандық әртүрлі өнер туындыларын зерделеу, ұлттық сәндік-қолданбалы өнер элементтерін, тұрмыстық қалдықтарды қолдану арқылы шығармашылық идеяларды дамыту және жүзеге асыру, әртүрлі ақпарат көздерінен деректер іздеу, жұмыс барысын жоспарлау, өзінің жұмыс орнын ұйымдастыруды қарастырады.
2) "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау" бөлімі: шығармашылық жұмысқа арналған табиғи, жасанды, дәстүрлі емес, материалдарды жинау, сұрыптау, эксперимент жүргізу, қажетті жұмыс техникаларын жетілдіру, өзінің іс-әрекетін жоспарлау, дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым және күрделенген тәсілдер арқылы материалдар мен компоненттерді біріктіру, көлемді пішіндер жасау, құрастыру, орындау техникасының қарапайым түрлерімен танысу, ұлттық мәдениеттің элементтері бар шығармашылық жұмыстар жасау, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды қарастырады.

3) Раздел "Презентация, анализ и оценивание": направлен на презентацию, показ творческих работ, анализ методов и приемов выполненных работ, описание различных произведений искусства, развитие коммуникативных и речевых навыков с помощью презентации, умение свободно излагать свои мысли, обсуждение и оценивание творческих работ.
12. Базовое содержание учебного предмета "Трудовое обучение" для 4 класса:
1) Раздел "Исследование и развитие творческих идей": направлен на знание и понимание окружающего мира, самостоятельный сбор и применение материалов, применение более сложных деталей декоративно-прикладных узоров, интерпретация форм в окружающей природе, совершенствование знаний об искусстве, культуре и традиции, охрана окружающей среды, изучение и оценка различных произведений отечественной культуры, развитие и реализация творческих идей, работа с различными источниками информации, обработка полученных информаций, планирование процесса работы, организация рабочего места.
2) Раздел "Создание и изготовление творческих работ": направлен на сбор природного, искусственного, нетрадиционного материала для творческой работы, проведение экспериментов, совершенствование освоенной техники работы, выполнение самостоятельно запланированной работы, технология изготовления изделия, работа с измерительными приборами, соединение и комбинирование материалов и компонентов простыми способами, создание объемных форм, конструирование, выполнение творческих работ с элементами национальной и мировой культуры, соблюдение правил техники безопасности.
3) Раздел "Презентация, анализ и оценка": направлен на презентацию, показ творческих работ, анализ приемов выполненных работ, описание различных произведений искусства, обсуждение и оценивание творческих работ, сравнение с другими работами, комментарии и предложения для улучшения работы.
13. Содержание программы предусматривает разнообразную художественно-творческую деятельность. Виды творческой деятельности, реализуемой в ходе урока, определяются учителем. При этом обязательно реализуются три основных вида художественно-творческой деятельности: структурирование, планирование и стилизация.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел, четвертое число - нумерацию цели обучения. В кодировке 2.2.1.1 "2" класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
Примечание: в учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которая служит основой для определения содержания учебного предмета.

3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі: презентация, шығармашылық жұмыстардың таныстырылымы, әдіс - тәсілдерді талдау, әртүрлі өнер туындыларын сипаттау, презентация арқылы коммуникативтік және сөйлеу дағдыларын дамыту, өз ойын еркін жеткізу, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалауды қарастырады.
12. "Еңбекке баулу" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту" бөлімі: қоршаған ортадан өздігінен материалдарды жинау, сұрыптау, қолдану, сәндік-қолданбалы өрнектер және табиғи формаларды күрделендіру, интерпретациялау, өнер, мәдениет пен дәстүр, қоршаған ортаны қорғау туралы білімін жетілдіру, отандық әртүрлі өнер туындыларын зерделеу, баға беру, ұлттық сәндік-қолданбалы өнер элементтері, тұрмыстық бұйымдарды қолдану арқылы шығармашылық идеяларды дамыту және жүзеге асыру, әртүрлі ақпарат көздерінен деректер іздеу және өңдеу, жетілдіруді қарастырады.
2) "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау" бөлімі: шығармашылық жұмысқа арналған табиғи, жасанды, дәстүрлі емес материалдарды жинау, құрастыру, эксперимент жүргізу, меңгерілген жұмыс техникаларын жетілдіру, жоспарланған іс-әрекетті өз бетімен орындау, дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым және күрделенген тәсілдер арқылы материалдар мен компоненттерді біріктіру, көлемді пішіндер жасау, құрастыру, ұлттық және әлемдік мәдениеттің элементтері бар шығармашылық жұмыстар жасау, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды қарастырады.
3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі: презентация, шығармашылық жұмыстардың таныстырылымы, орындалған жұмыстың тәсілдерін талдау, әртүрлі өнер туындыларын сипаттау, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау, басқа жұмыстармен салыстыру, пікір айту, ұсыныс беруді қарастырады.
13. Бағдарлама мазмұны әртүрлі көркемдік-шығармашылық әрекетті қарастырады. Сабақ барысында іске асырылатын шығармашылық әрекеттің түрлерін еңбекке баулу мұғалімінің өзі анықтайды. Бұл ретте көркемдік-шығармашылық әрекеттің негізгі үш түрі: құрылымдау, жоспарлау және сәндеу әрекеттері міндетті түрде іске асырылады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші, үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 2.2.1.1 кодында: "2" - сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
Ескерту: оқу бағдарламасында оқу пәнінің мазмұнын анықтаудың негізі болып табылатын оқыту мақсаттарының жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелері қалыптастырылған.

15. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Исследование и развитие творческих идей":
Подразделы
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Знание и понимание наименований, типов и свойств материалов
1.1.1.1 знать названия материалов;
1.1.1.2 знать характеристику свойств (цвет, форма, объем) материала;
2.1.1.1 различать названия видов материалов и иметь представление о их свойствах и применении;
2.1.1.2 определять характеристики свойств материала (мягкость, плотность, прочность, цвет, форма, объем);
3.1.1.1 определять области применения видов материалов;
3.1.1.2 описывать виды традиционных и нетрадиционных материалов;
4.1.1.1 уметь классифицировать виды материалов;
4.1.1.2 уметь различать виды традиционных и нетрадиционных материалов;
4.1.1.3 приводить примеры характерных свойств материалов (мягкость, плотность, прочность, цвет, форма, объема);
1.2 Знание и понимание области применения материалов;
1.1.2.1 рассматривать возможности использования, применения изучаемых материалов при изготовлении изделий;
2.1.2.1 рассматривать возможности использования, применения изучаемых материалов и инструментов при изготовлении изделий;
2.1.2.2 различать виды материалов и область их применения в зависимости от их свойств;
3.1.2.1 знать области применения традиционных и нетрадиционных простых материалов;
3.1.2.2
дифференцировать область применения традиционных и нетрадиционных простых материалов;
3.1.2.3 различать область применения в зависимости от характера свойств различных материалов;
4.1.2.1 демонстрировать знания о применении видов материалов в жизни и приводить примеры;
4.1.2.2
определять области применения традиционных и нетрадиционных материалов;
4.1.2.3 классифицировать область применения в зависимости от характера свойств различных материалов;
1.3 Развитие творческих идей
1.1.3.1 осваивать навыки работы разными материалами и инструментами при планировании и разработке творческих идей;
2.1.3.1 собирать информацию для развития творческих идей и выполнить зарисовку;
2.1.3.2 использовать простые элементы декоративно-прикладного искусства в развитии творческих
идей;
3.1.3.1 сравнивать творческие идеи,
делать выводы при выполнении эскиза работы;
3.1.3.2 предложить пути использования элементов декоративно-прикладного искусства в развитии творческих идей;
3.1.3.3 развивать творческие идеи с использованием информации из различных источников (применение ИКТ);
4.1.3.1 представлять идеи по изготовлению дизайна изделий;
4.1.3.2 продумывать пути использования элементов декоративно-прикладного искусства в развитии творческих идей;

15. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту":
Бөлімшелер
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Материалдың атауы, түрі мен қасиетін білу және түсіну
1.1.1.1 материалдың атауын білу;
1.1.1.2 материал қасиеттерін (түсі, пішіні, көлемі) білу;
2.1.1.1 материал түрлерінің атауларын ажырату және олардың қасиеттері мен қолданылуы туралы зерделеу;
2.1.1.2 материал қасиеттерінің сипаттамасын (жұмсақтығы, тығыздығы, беріктігі, түсі, пішіні, көлемі) анықтау;
3.1.1.1
материал түрлерінің қолдану аясын анықтау;
3.1.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдардың түрлерін сипаттау, айтып беру;
4.1.1.1
Материал түрлерін жіктей білу;
4.1.1.2
дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдардың түрлерін ажырата білу;
4.1.1.3 материал қасиеттерінің сипаттамасына (жұмсақтығы, тығыздығы, беріктігі, түсі, пішіні, көлемі) мысал келтіру;
1.2 Материалдың қолданылу саласын білу және түсіну
1.1.2.1 материалдарды пайдалану, қолдану мүмкіндіктерін қарастыру;
2.1.2.1 материалдар мен құралдарды пайдалану, қолдану мүмкіндіктерін қарастыру;
2.1.2.2 түрлі материал қасиеттерінің сипатына қарай ажырату, қолданылу саласын анықтау;
3.1.2.1
дәстүрлі және дәстүрлі емес қарапайым материалдарды қолдану салаларын білу;
3.1.2.2
дәстүрлі және дәстүрлі емес қарапайым материалдарды қолдану саласын ажырату;
3.1.2.3 түрлі материал қасиеттерінің сипатына қарай қолданылу саласын ажырату;
4.1.2.1 материалдардың қолданылу аясы туралы білімдерін түйіндеу, мысал келтіру;
4.1.2.2
дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдардың қолданылу саласын анықтау; 4.1.2.3 түрлі материал қасиеттерінің сипатына қарай қолданылу саласын жіктеп көрсету;
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
1.1.3.1 шығармашылық идеяларды жоспарлау және әзірлеу кезінде әртүрлі материалдармен және құралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
2.1.3.1 шығармашылық идеяларды дамыту үшін ақпарат жинау және жұмыстың эскизін жасау;
2.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамытуда сәндік-қолданбалы өнердің қарапайым элементтерін қолдану;
3.1.3.1
шығармашылық идеяларды салыстыру, жұмыс эскизін анықтауда қорытынды жасау;
3.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамытуда сәндік-қолданбалы өнердің элементтерін қолдану жолдарын ұсыну;
3.1.3.3
әр түрлі дерек көздерден алынған ақпаратты (АКТ қолдану) пайдалана отырып, шығармашылық идеяларды дамыту;
4.1.3.1
бұйымдардың дизайнын дайындау бойынша идеяларды ұсыну;
4.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамытуда сәндік-қолданбалы өнердің элементтерін қолдану жолдарын ойластыру;

4.1.3.3 реализовать творческие
идеи с использованием информации
из различных источников (в том числе с использованием ИКТ;
1.4 Планирование
1.1.4.1 выбрать виды материалов, необходимые для творческой работы;
2.1.4.1 определять виды материалов, необходимых для творческой работы, установить последовательность выполнения;
3.1.4.1 определять этапы выполнения творческой работы, планировать ход работ;
4.1.4.1 определять этапы выполнения творческой работы;
4.1.4.2 планировать и представлять эффективные способы работы;
2) раздел 2 "Создание и подготовка творческой работы":
Подразделы
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Материалы и техника выполнения творческих работ
1.2.1.1 понимать особенности технологии изготовления изделий из различных материалов (художественных, природных, искусственных), определять способ изготовления;
2.2.1.1 собирать, сортировать, подготавливать материалы к применению с использованием простых методов;
2.2.1.2 анализировать способы выполнения изделий с элементами декоративно-прикладного искусства;
3.2.1.1. определять технику сбора, сортировки, подготовки материалов к применению, используя разные методы и приемы;
3.2.1.2 анализировать, подбирать техники изготовления изделий национального прикладного искусства;
3.2.1.3 совершенствовать технику выполнения творческой работы;
4.2.1.1 моделировать поделки из бросовых материалов, экспериментировать с использованием простых методов;
4.2.1.2 предлагать различные методы и приемы выполнения творческих работ с использованием сырьевых материалов;
4.2.1.3 осваивать эффективные способы выполнения творческой работы из выбранных материалов;
2.2 Технология изготовления
1.2.2.1 исследовать свойства материалов и подготовить их к работе;
1.2.2.2 называть элементы национальной культуры при создании творческих работ;
1.2.2.3 изготавливать простые изделия из определенных материалов;
2.2.2.1 соединять детали изделия по образцу;
2.2.2.2 различать виды национальных элементов при создании творческих работ;
2.2.2.3 моделировать и собирать детали с использованием простых приемов и материалов;
3.2.2.1 обрабатывать материалы комбинированными (простыми и сложными) способами (измерение, разметка, вырезание, придание формы и цвета, сборка, моделирование и конструирование);
3.2.2.2 использовать национальные элементы в творческой работе;
3.2.2.3 выполнять творческую работу, используя простые приемы для улучшения внешнего вида;
4.2.2.1
изготавливать объемные фигуры в соответствии с инструкцией (измерять, размечать, обрезать, придавать форму и цвет, собирать, моделировать и конструировать);

4.1.3.3 әр түрлі дерек көздерден алынған ақпаратты (соның ішінде АКТ қолдану) пайдалана отырып, шығармашылық идеяларды жүзеге асыру;
1.4 Жоспарлау
1.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдардың түрлерін анықтау;
2.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдарды және орындаудың реттілігін анықтау;
3.1.4.1 шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтау, жұмыс барысын жоспарлау;
4.1.4.1 шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтау;
4.1.4.2 жұмыстың тиімді жолдарын жоспарлап ұсыну;
2) 2-бөлім "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау":
Бөлімшелер
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Материалдар және шығармашылық жұмысты орындау техникалары
1.2.1.1 түрлі материалдардың ерекшелігін түсіну (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану техникасын меңгеру;
2.2.1.1 қарапайым әдіс-тәсілдерді пайдаланып, материалдарды жинау, сұрыптау, қолдануға дайындау;
2.2.1.2 сәндік-қолданбалы өнер элементтері бар бұйымдарды орындау тәсілдерін талдау;
3.2.1.1 әдіс-тәсілдерді пайдаланып, материалдар жинау, сұрыптау, қолдануға дайындау, орындау техникасын анықтау;
3.2.1.2 ұлттық қолданбалы өнер бұйымдарының жасалу техникаларын талдау, іріктеу;
3.2.1.3 шығармашылық жұмысты орындау техникасын жетілдіру;
4.2.1.1 қарапайым әдіс-тәсілдерді пайдаланып, қалдық материалдарды қайта өңдеу, эксперимент жүргізу;
4.2.1.2 шикізат материалдарын пайдаланып шығармашылық жұмыстарды орындауда әртүрлі әдіс-тәсілдерді ұсыну;
4.2.1.3 ұсынылған материалдардан шығармашылық жұмысты орындаудың тиімді тәсілдерін меңгеру;
2.2
Дайындау технологиялары
1.2.2.1 қарапайым тәсілдермен материалдардың құрамын зерттеу және дайындау;
1.2.2.2 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде ұлттық мәдениеттің элементтерін атау;
1.2.2.3 айқындалған материалдармен қарапайым бұйымдар жасау;
2.2.2.1 үлгіні пайдаланып бұйымның бөлшектерін біріктіру;
2.2.2.2 шығармашылық жұмыстарды жасау барысында ұлттық элементтердің түрлерін ажырату;
2.2.2.3 қарапайым тәсілдер мен материалдарды пайдаланып бөлшектерді модельдеу және құрастыру;
3.2.2.1 аралас (қарапайым және күрделенген) тәсілдер арқылы материалдарды өңдеу (өлшеу, белгілеу, қию, формасын және түсін келтіру, жинақтау, модельдеу мен құрастыру); 3.2.2.2 шығармашылық жұмыс жасау барысында ұлттық элементтерді тиімді қолдану; 3.2.2.3
шығармашылық жұмысты аяқтау, сыртқы көріністі жақсарту үшін қарапайым әдістерді қолдану;
4.2.2.1 нұсқаулыққа сәйкес көлемді фигураларды жасау (өлшеу, белгілеу, қию, формасын және түсін келтіру, жинақтау, модельдеу мен құрастыру);

4.2.2.2 применять усложненные национальные элементы при моделировании изделий;
4.2.2.3
конструировать поделки из бросовых материалов в творческой работе, представлять свои идеи;
4.2.2.4. декорировать творческую работу нетрадиционными материалами с помощью различных технологий; 4.2.2.5 создавать современную продукцию с помощью различных технологий;
2.3 Соблюдение техники безопасности
1.2.3.1 изучать правила техники безопасности при работе инструментами и приспособлениями;
1.2.3.2 знать и соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
2.2.3.1 применять технику безопасности при работе с материалами и инструментами;
2.2.3.2 перечислять и соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
3.2.3.1 соблюдать технику безопасности при работе с материалами и инструментами;
3.2.3.2 соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
3.2.3.3 соблюдать технику безопасности при работе с бросовым материалом;
4.2.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе с материалами и инструментами;
4.2.3.2 соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
4.2.3.3 соблюдать технику безопасности при работе с бросовыми материалами;
3) раздел 3. "Презентация, анализ и оценивание":
Подразделы
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Презентация
1.3.1.1 презентовать свою работу (выставка);
2.3.1.1 представлять идею своей работы (выставка);
3.3.1.1 представлять творческие идеи и процессы своей работы;
4.3.1.1 представлять творческие идеи и процессы своей работы (в том числе применение ИКТ);
3.2 Анализ и оценивание творческих работ
1.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную работу;
2.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную работу, вносить предложения по ее улучшению;
3.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную работу, комментировать творческую работу и вносить предложения по ее улучшению;
4.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную творческую работу, вносить предложения по ее улучшению, обосновывать свои предложения;
16. Распределение часов на изучение раздела, подраздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Трудовое обучение" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету
"Трудовое обучение" для 1-4 классов уровня начального образования
1-класс
Сквозные темы
Разделы долгосрочного плана
Подразделы долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Моя школа
Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание наименований, типов и свойств материалов
1.1.1.1 знать названия материалов;
1.1.1.2 знать характеристику свойств (цвет, форма, объем) материала;
1.2 Знание и понимание области применения материалов;
1.1.2.1 рассматривать возможности использования, применения изучаемых материалов при изготовлении изделий;
1.3 Развитие творческих идей
1.1.3.1 осваивать навыки работы разными материалами и инструментами при планировании и разработке творческих идей;
1.4 Планирование
1.1.4.1 выбрать виды материалов, необходимые для творческой работы;
Создание и изготовление творческих работ
2.1 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.1.1 понимать особенности технологии изготовления изделий из различных материалов (художественных, природных, искусственных), определять способ изготовления;
2.2 Технология изготовления
1.2.2.1 исследовать свойства материалов и подготовить их к работе;
1.2.2.2 называть элементы национальной культуры при создании творческих работ;
1.2.2.3 изготавливать простые изделия из определенных материалов;
2.3 Соблюдение техники безопасности
1.2.3.1 изучать правила техники безопасности при работе инструментами и приспособлениями;
1.2.3.2 знать и соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
1.3.1.1 презентовать свою работу (выставка);
3.2 Анализ и оценивание творческих работ
1.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную работу;
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание наименований, типов и свойств материалов
1.1.1.1 знать названия материалов;
1.1.1.2 знать характеристику свойств (цвет, форма, объем) материала;
1.2 Знание и понимание области применения материалов;
1.1.2.1 рассматривать возможности использования, применения изучаемых материалов при изготовлении изделий;
1.3 Развитие творческих идей
1.1.3.1 осваивать навыки работы разными материалами и инструментами при планировании и разработке творческих идей;
1.4 Планирование
1.1.4.1 выбрать виды материалов, необходимые для творческой работы;
Создание и изготовление творческих работ
2.1 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.1.1 понимать особенности технологии изготовления изделий из различных материалов (художественных, природных, искусственных), определять способ изготовления;
2.2 Технология изготовления
1.2.2.1 исследовать свойства материалов и подготовить их к работе;
1.2.2.2 называть элементы национальной культуры при создании творческих работ;
1.2.2.3 изготавливать простые изделия из определенных материалов;
2.3 Соблюдение техники безопасности
1.2.3.1 изучать правила техники безопасности при работе инструментами и приспособлениями;
1.2.3.2 знать и соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
1.3.1.1 презентовать свою работу (выставка);
3.2 Анализ и оценивание творческих работ
1.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную работу;
3 четверть
5.
Путешествие
6.Традиции и фольклор
Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание наименований, типов и свойств материалов
1.1.1.1 знать названия материалов;
1.1.1.2 знать характеристику свойств (цвет, форма, объем) материала;
1.2 Знание и понимание области применения материалов;
1.1.2.1 рассматривать возможности использования, применения изучаемых материалов при изготовлении изделий;
1.3 Развитие творческих идей
1.1.3.1 осваивать навыки работы разными материалами и инструментами при планировании и разработке творческих идей;
1.4 Планирование
1.1.4.1 выбрать виды материалов, необходимые для творческой работы;
Создание и изготовление творческих работ
2.1 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.1.1 понимать особенности технологии изготовления изделий из различных материалов (художественных, природных, искусственных), определять способ изготовления;
2.2 Технология изготовления
1.2.2.1 исследовать свойства материалов и подготовить их к работе;
1.2.2.2 называть элементы национальной культуры при создании творческих работ;
1.2.2.3 изготавливать простые изделия из определенных материалов;
2.3 Соблюдение техники безопасности
1.2.3.1 изучать правила техники безопасности при работе инструментами и приспособлениями;
1.2.3.2 знать и соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
1.3.1.1 презентовать свою работу (выставка);
3.2 Анализ и оценивание творческих работ
1.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную работу;
4 четверть
7. Отдых и хобби

4.2.2.2 бұйымдарды құрастыру кезінде күрделенген ұлттық элементтерді қолдану;
4.2.2.3
шығармашылық жұмыста түрлі материал қалдықтарын қайт өңдеп, өз идеясын ұсыну;
4.2.2.4 шығармашылық жұмысты аяқтау, дәстүрлі емес материалдармен безендіру;
4.2.2.5 әр түрлі технологиялардың көмегімен заманауи өнімдерді жасау;
2.3 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу;
1.2.3.2 өзінің мүмкіндігіне қарай жұмыс орнында гигиеналық талаптарды білу және сақтау;
2.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын қолдану;
2.2.3.2 өзінің мүмкіндігіне қарай жұмыс орнында гигиеналық талаптарды тізбектеу және сақтау;
3.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасын сақтау;
3.2.3.2 мүмкіндігіне қарай өз жұмыс орнында гигиеналық талаптарды сақтау;
3.2.3.3 қалдық материалдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау;
4.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасын сақтау;
4.2.3.2 мүмкіндігіне қарай өз жұмыс орнында гигиеналық талаптарды сақтау;
4.2.3.3 қалдық материалдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау, қолдану аясын білу;
3) 3-бөлім "Презентация, талдау және бағалау":
Бөлімшелер
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Презентация
1.3.1.1 өзінің жұмысын таныстыру (көрме);
2.3.1.1 өз жұмысының идеясы түсіндіріп, ұсыну (көрме);
3.3.1.1 өз жұмысының идеясы мен процесін шығармашылықпен ұсыну;
4.3.1.1 өз жұмысының идеясы мен процесін шығармашылықпен ұсыну; (соның ішінде АКТ қолдану);
3.2
Шығармашылық жұмыстарды талдау және бағалау
1.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау;
2.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау, оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу;
3.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау, шығармашылық жұмысқа түсініктеме беру және оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу;
4.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау, шығармашылық жұмысқа түсініктеме беру және оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу, өзінің ұсыныстарын негіздеу;
16. Бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
17. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Еңбекке баулу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. "Бастауыш білім беру деңгейіне арналған "Еңбекке баулу" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырыптар
Оқу мақсаты жүйесінің бөлімдері
Оқу мақсаты жүйесінің бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Өзім туралы
2. Менің мектебім
Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту
1.1 Материалдың атауы, түрі мен қасиетін білу және түсіну
1.1.1.1 материалдың атауын білу;
1.2 Материалдың қолданылу саласын білу және түсіну
1.1.2.1 материалдарды пайдалану, қолдану мүмкіндіктерін қарастыру;
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
1.1.3.1 шығармашылық идеяларды жоспарлау және әзірлеу кезінде әртүрлі материалдармен және құралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
1.4 Жоспарлау
1.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдардың түрлерін анықтау;
Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.1 Материалдар және шығармашылық жұмысты орындау техникалары
1.2.1.1 түрлі материалдардың ерекшелігін түсіну (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану техникасын меңгеру;
2.2
Дайындау технологиялары
1.2.2.1 қарапайым тәсілдермен материалдардың құрамын зерттеу және дайындау;
1.2.2.2 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде ұлттық мәдениеттің элементтерін атау;
1.2.2.3 айқындалған материалдармен қарапайым бұйымдар жасау;
2.3 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу;
1.2.3.2 өзінің мүмкіндігіне қарай жұмыс орнында гигиеналық талаптарды білу және сақтау;
Презентация, талдау және бағалау
3.1 Презентация
1.3.1.1 өзінің жұмысын таныстыру (көрме);
3.2
Шығармашылық жұмыстарды талдау және бағалау
1.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау;
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршаған әлем
Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту
1.1Материалдың атауы, түрі мен қасиетін білу және түсіну
1.1.1.1 материалдың атауын білу;
1.2 Материалдың қолданылу саласын білу және түсіну
1.1.2.1 материалдарды пайдалану, қолдану мүмкіндіктерін қарастыру;
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
1.1.3.1 шығармашылық идеяларды жоспарлау және әзірлеу кезінде әртүрлі материалдармен және құралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
1.4 Жоспарлау
1.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдардың түрлерін анықтау;
Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.1 Материалдар және шығармашылық жұмысты орындау техникалары
1.2.1.1 түрлі материалдардың ерекшелігін түсіну (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану техникасын меңгеру;
2.2
Дайындау технологиялары
1.2.2.1 қарапайым тәсілдермен материалдардың құрамын зерттеу және дайындау;
1.2.2.2 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде ұлттық мәдениеттің элементтерін атау;
1.2.2.3 айқындалған материалдармен қарапайым бұйымдар жасау;
2.3 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу;
1.2.3.2 өзінің мүмкіндігіне қарай жұмыс орнында гигиеналық талаптарды білу және сақтау;
Презентация, талдау және бағалау
3.1 Презентация
1.3.1.1 өзінің жұмысын таныстыру (көрме);
3.2
Шығармашылық жұмыстарды талдау және бағалау
1.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау;
3-тоқсан
5. Саяхат
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту
1.1 Материалдың атауы, түрі мен қасиетін білу және түсіну
1.1.1.1 материалдың атауын білу;
1.2 Материалдың қолданылу саласын білу және түсіну
1.1.2.1 материалдарды пайдалану, қолдану мүмкіндіктерін қарастыру;
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
1.1.3.1 шығармашылық идеяларды жоспарлау және әзірлеу кезінде әртүрлі материалдармен және құралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
1.4 Жоспарлау
1.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдардың түрлерін анықтау;
Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.1 Материалдар және шығармашылық жұмысты орындау техникалары
1.2.1.1 түрлі материалдардың ерекшелігін түсіну (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану техникасын меңгеру;
2.2
Дайындау технологиялары
1.2.2.1 қарапайым тәсілдермен материалдардың құрамын зерттеу және дайындау;
1.2.2.2 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде ұлттық мәдениеттің элементтерін атау;
1.2.2.3 айқындалған материалдармен қарапайым бұйымдар жасау;
2.3 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу;
1.2.3.2 өзінің мүмкіндігіне қарай жұмыс орнында гигиеналық талаптарды білу және сақтау;
Презентация, талдау және бағалау
3.1 Презентация
1.3.1.1 өзінің жұмысын таныстыру (көрме);
3.2
Шығармашылық жұмыстарды талдау және бағалау
1.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау;
4-тоқсан
7. Демалыс және хобби

Типовая учебная программа по учебному предмету "Художественный труд" для 3-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Художественный труд" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Художественный труд" – формирование основ художественно-технологических знаний, пространственно-образного, творческого мышления, развитие духовно-нравственной культуры как основы становления и самовыражения личности.
3. Задачи учебного предмета "Художественный труд":
1) развитие предметных знаний, умений и навыков через интеграцию различных видов деятельности;
2) формирование ценностных ориентиров через знакомство с произведениями искусства, национальной и мировой материальной культуры;
3) формирование терминологического аппарата для развития визуального и эстетического восприятия, критического мышления обучающихся;
4) развитие исследовательских навыков через наблюдение, проведение экспериментов, демонстрацию;
5) формирование навыков работы с различными материалами и инструментами для выполнения творческих работ;
6) формирование позитивного мировоззрения, повышение самооценки обучающихся;
7) осознание обучающимися значения национального и мирового культурного наследия, роли художественного труда как одного из языков коммуникации;
8) формирование опыта самостоятельного решения различных задач познавательного, коммуникативного, организационного и нравственного характера, способствующих развитию умения ориентироваться в информации разного вида (находить, собирать, отбирать) для создания своей работы;
9) развитие наблюдательности, воображения, фантазии и творчества, сенсорики и моторики рук в процессе выполнения коллективной, групповой и индивидуальной работы.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).

Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Көркем еңбек" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Көркем еңбек" оқу пәнін оқытудың мақсаты – жеке тұлғаның қалыптасуы және өз ойын білдіруінің негізі ретінде, рухани-адамгершілік мәдениетін дамыту, шығармашылық, кеңістіктік-образдық ойлауын, көркемдік-технологиялық білімінің негізін қалыптастыру.
3. "Көркем еңбек" оқу пәнінің міндеттері:
1) әртүрлі іс-әрекеттерді кіріктіру арқылы пәндік білімдерді, дағдыларды және қабілеттерді дамыту;
2) ұлттық және әлемдік материалдық мәдениет пен өнер шығармаларымен таныстыру арқылы құндылық бағыттарын қалыптастыру;
3) білім алушылардың визуалды және эстетикалық қабылдауын, сыни ойлауын дамыту үшін терминологиялық аппарат қалыптастыру;
4) бақылау, эксперимент жүргізу және көрсетілім жасау арқылы зерттеу дағдыларын дамыту;
5) әртүрлі материалдар мен құралдарды қолдану арқылы шығармашылықпен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру;
6) білім алушылардың өзін-өзі бағалауын жоғарылату және жағымды көзқарас қалыптастыру;
7) коммуникацияның бір тілі ретінде ұлттық және әлемдік мәдениет мұраларының мағынасын, көркем еңбектің рөлін түсіндіру;
8) өз жұмысын жасау үшін, әртүрлі ақпарат түрлерін (іздеу, жинау, сұрыптау) бағдарлау қабілетін дамытуға ықпал жасайтын, әртүрлі танымдық, коммуникативтік, ұйымдастырушылық және адамгершілік сипаттағы міндеттерді өздігінен шешу тәжірибелерін қалыптастыру;
9) ұжымдық, топтық және жеке жұмыстарды орындау процесінде қолдың моторикасын, сенсорикалық, қиялдауы мен шығармашылығын, елестетуін және қабылдауын дамыту.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.

5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Художественный труд"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Художественный труд"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 3 классе – 1 час в неделю, 36 часов в учебном году;
2) в 4 классе – 1 час в неделю, 36 часов в учебном году.
7. При выполнении различных видов работ соблюдаются правила гигиены труда и техники безопасности.
8. Содержание учебного предмета включает 3 раздела:
1) "Исследование и развитие творческих идей": развитие исследовательских навыков и творческого воображения через исследование окружающего мира, различных материалов, изучение культуры и традиций казахского народа и других народов, разработка собственных творческих идей;
2) "Создание и изготовление творческих работ": развитие практических навыков изображения окружающей действительности, экспериментирование с различными материалами, освоение разных техник работы, планирование своей деятельности;
3) "Презентация, анализ и оценивание": развитие коммуникативных и речевых навыков через презентацию, комментирование, оценивание своей работы и работ других обучающихся.
9. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 3 класса:
1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира, декоративные узоры (орнаменты) и формы, созданные природой, интерпретация природных форм, знание и понимание искусства, культуры и традиций, различные произведения искусства отечественной и мировой культуры, прикладное искусство казахского народа и народов мира (орнаменты, изделия, национальные костюмы), развитие творческих идей, разработка творческих идей, реализация творческих идей, передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства, работа с различными источниками информации, планирование процесса работы, организация рабочего места;
2) создание и изготовление творческих работ: изображение окружающего мира, создание выразительных образов природы (снег, листопад), изображение представителей флоры и фауны, материалы и техники выполнения творческих работ, художественные материалы и инструменты, природные и искусственные материалы для творческих работ, нетрадиционные материалы для творческих работ, эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные) и техниками (монотипия, кляксография, печать), технология изготовления, работа с измерительными инструментами, соединение материалов и компонентов простыми способами, создание объемных форм, техники лепки, бумагопластика, творческие работы с элементами казахской национальной культуры, соблюдение техники безопасности, правила техники безопасности;

5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына негіз болады.
2-тарау. "Көркем еңбек" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Көркем еңбек" оқу пәнінің мазмұны
6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 3-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 36 сағат;
2) 4-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 36 сағатты құрайды.
7. Әртүрлі жұмыстарды орындау барысында еңбек гигиенасының және қауіпсіздік техникасының ережелері сақталады.
8. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі: қоршаған әлемді, әртүрлі материалдарды зерттеу арқылы зерттеушілік дағдыларын және шығармашылық елестету қабілеттерін дамыту, қазақ халқының және басқа халықтардың дәстүрі мен мәдениетін зерделеу, өзінің шығармашылық идеяларын әзірлеу;
2) "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау" бөлімі: қоршаған ортаны бейнелеуде практикалық дағдыларын дамыту, әртүрлі материалдармен эксперимент жүргізу, әртүрлі жұмыс техникаларын меңгеру, өзінің іс-әрекетін жоспарлау;
3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі: презентация арқылы комуникативтік және сөйлеу дағдыларын дамыту, соның аясында өзінің және басқалардың жұмысын бағалау, презентациялау және түсіндіру.
9. "Көркем еңбек" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту: қоршаған ортаны білу және түсіну, табиғатпен жаратылған сәндік өрнектер (ою-өрнектер) және формалар, табиғи формаларды интерпретациялау, өнер, мәдениет пен дәстүрді білу және түсіну, отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармалары, қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнері (ою-өрнектер, бұйымдар, ұлттық киімдер), шығармашылық идеяларды дамыту, шығармашылық идеяларды жасау, шығармашылық идеяларды жүзеге асыру, өнердің суреттеу құралдарымен көркем бейнелер (образдар) мен сезімдерін (көңіл-күйін, мінезін) көрсету, әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс, жұмыс барысын жоспарлау, жұмыс орнын ұйымдастыру;
2) шығармашылық жұмысты жасау және дайындау: қоршаған ортаны бейнелеу, әртүрлі көркем материалдармен табиғаттың мәнерлік бейнелерін (қар, жапырақтың түсуі) жасау, флора мен фаунаның өкілдерін бейнелеу, шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары, көркемдік материалдар мен құралдар, шығармашылық жұмысқа арналған табиғи және жасанды материалдар, шығармашылық жұмысқа арналған дәстүрлі емес материалдар, әртүрлі материалдармен (көркемдік, табиғи және жасанды) және техникалармен (монотипия, кляксография, баспа) эксперименттер жүргізу, дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым тәсілдермен материалдар мен компоненттерді біріктіру, көлемді пішіндерді жасау, мүсіндеу техникасы, қағаз пластикасы, қазақ ұлттық мәдениетінің элементтері бар шығармашылық жұмыстар, қауіпсіздік техникасын сақтау, қауіпсіздік техникасының ережелері;

3) презентация, анализ и оценивание: презентация, презентация творческой работы, анализ подходов в искусстве, анализ различных произведений искусства, оценочные суждения, обсуждение и оценка творческих работ.
10. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 4 класса:
1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира, декоративные узоры (орнаменты) и формы, созданные природой, интерпретация природных форм, знание и понимание искусства, культуры и традиций, различные произведения искусства отечественной и мировой культуры, прикладное искусство казахского народа и народов мира (орнаменты, изделия, национальные костюмы), развитие творческих идей, разработка творческих идей, реализация творческих идей, передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства, работа с различными источниками информации, планирование процесса работы, организация рабочего места;
2) создание и изготовление творческих работ: изображение окружающего мира, создание выразительных образов природы (снег, листопад), изображение представителей флоры и фауны, материалы и техники выполнения творческих работ, художественные материалы и инструменты, природные и искусственные материалы для творческих работ, нетрадиционные материалы для творческих работ, эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные) и техниками (монотипия, кляксография, печать), технология изготовления, работа с измерительными инструментами, соединение материалов и компонентов простыми способами, создание объемных форм, техники лепки, бумагопластика, творческие работы с элементами казахской национальной культуры, соблюдение техники безопасности, правила техники безопасности;
3) презентация, анализ и оценивание: презентация, презентация творческой работы, анализ подходов в искусстве, анализ различных произведений искусства, оценочные суждения, обсуждение и оценка творческих работ.
11. Содержание программы предусматривает разные виды художественно-творческой деятельности. Виды художественной деятельности, реализуемые на уроках, определяются учителем художественного труда. При этом в обязательном порядке реализуются основные три вида художественной деятельности: конструктивный, изобразительный, декоративный.
Параграф 2. Система целей обучения
12. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 3.2.1.1 "3" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.

3) презентация, талдау және бағалау: презентация, шығармашылық жұмыстардың презентациясы, өнердегі тәсілдерді талдау, әртүрлі өнер туындыларын талдау, бағалау сараптамасы, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
10. "Көркем еңбек" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту: қоршаған ортаны білу және түсіну, табиғатпен жаратылған сәндік өрнектер (ою-өрнектер) және формалар, табиғи формаларды интерпретациялау, өнер, мәдениет пен дәстүрді білу және түсіну, отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармалары, қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнері (ою-өрнектер, бұйымдар, ұлттық киімдер), шығармашылық идеяларды дамыту, шығармашылық идеяларды жасау, шығармашылық идеяларды жүзеге асыру, өнердің суреттеу құралдарымен көркем бейнелер (образдар) мен сезімдерін (көңіл-күйін, мінезін) көрсету, әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс, жұмыс барысын жоспарлау, жұмыс орнын ұйымдастыру;
2) шығармашылық жұмысты жасау және дайындау: қоршаған ортаны бейнелеу, әртүрлі көркем материалдармен табиғаттың мәнерлік бейнелерін (қар, жапырақтың түсуі) жасау, флора мен фаунаның өкілдерін бейнелеу, шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары, көркемдік материалдар мен құралдар, шығармашылық жұмысқа арналған табиғи және жасанды материалдар, шығармашылық жұмысқа арналған дәстүрлі емес материалдар, әртүрлі материалдармен (көркемдік, табиғи және жасанды) және техникалармен (монотипия, кляксография, баспа) эксперименттер жүргізу, дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым тәсілдермен материалдар мен компоненттерді біріктіру, көлемді пішіндерді жасау, мүсіндеу техникасы, қағаз пластикасы, қазақ ұлттық мәдениетінің элементтері бар шығармашылық жұмыстар, қауіпсіздік техникасын сақтау, қауіпсіздік техникасының ережелері;
3) презентация, талдау және бағалау: презентация, шығармашылық жұмыстардың презентациясы, өнердегі тәсілдерді талдау, әртүрлі өнер туындыларын талдау, бағалау сараптамасы, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
11. Бағдарлама мазмұны әртүрлі көркемдік-шығармашылық әрекетті қарастырады. Сабақ барысында іске асырылатын шығармашылық әрекеттің түрлерін көркем еңбек мұғалімнің өзі анықтайды. Бұл ретте көркемдік-шығармашылық әрекеттің негізгі үш түрі: құрылымдау, бейнелеу және сәндеу әрекеттері міндетті түрде іске асырылады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 3.2.1.1 кодында: "3" - сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.

13. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Исследование и развитие творческих идей":
Подразделы
3 класс
4 класс
1.1 Знание и понимание окружающего мира
3.1.1.1 определять и распознавать декоративные узоры (орнаменты) и формы, созданные природой, и интерпретировать их в собственных работах
4.1.1.1 определять и распознавать декоративные узоры (орнаменты) и формы, созданные природой, и интерпретировать их в собственных работах
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
3.1.2.1 знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение)
4.1.2.1 знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение)
3.1.2.2 определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира
4.1.2.2 определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира
1.3 Развитие творческих идей
3.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), обоснованно выбирая техники работы
4.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), комбинируя разные техники работы
3.1.3.2 собирать информацию из разных источников для развития творческих идей
4.1.3.2 отбирать информацию из различных источников для развития творческих идей (включая ИКТ технологии)
1.4 Планирование
3.1.4.1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
4.1.4.1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
2) раздел 2 "Создание и изготовление творческих работ":
Подразделы
3 класс
4 класс
2.1 Изображение окружающего мира
3.2.1.1 изображать визуальные элементы окружающего мира, комбинируя различные техники и средства
4.2.1.1 изображать визуальные элементы окружающего мира, комбинируя различные техники и средства
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
3.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя более сложные приемы и техники;
3.2.2.2 предлагать альтернативные материалы и способы выполнения работы
4.2.2.1 использовать и экспериментировать с самостоятельно выбранными инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), уверенно применяя более сложные приемы и техники;
4.2.2.2 предлагать оптимальное решение в применении материалов и выполнении работ
2.3 Технология изготовления
3.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять различные материалы и компоненты, добиваясь точности

13. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту":
Бөлімшелер
3-сынып
4-сынып
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
3.1.1.1 табиғатпен жасалған сәндік өрнектер (ою-өрнек) мен формаларды анықтау және тану, оларды өз жұмыстарында интерпретациялау
4.1.1.1 табиғатпен жасалған сәндік өрнектер (ою-өрнек) мен формаларды анықтау және тану, оларды өз жұмыстарында интерпретациялау
1.2 Өнер, мәдениет және дәстүрлерді білу және түсіну
3.1.2.1 отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін (жанры, орындау техникасы, көңіл-күйі) түсіндіру
4.1.2.1 отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін (жанры, орындау техникасы, көңіл-күйі) түсіндіру
3.1.2.2 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және суреттеу
4.1.2.2 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және суреттеу
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
3.1.3.1 орындау техникасын негіздеп таңдай отырып, шығармашылық идеялар мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету
4.1.3.1 әртүрлі орындау техникасын үйлестіре отырып, шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету
3.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін әртүрлі дереккөздерден ақпарат жинау
4.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін әртүрлі дереккөздерден (АКТ-ны қосқанда) ақпаратты іріктеп алу
1.4 Жоспарлау
3.1.4.1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс барысын жоспарлау
4.1.4.1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс барысын жоспарлау
2) 2-бөлім "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау":
Бөлімшелер
3-сынып
4-сынып
2.1 Қоршаған ортаны бейнелеу
3.2.1.1 қоршаған ортаның визуалды элементтерін әртүрлі тәсілдер мен құралдарды үйлестіре отырып бейнелеу
4.2.1.1 қоршаған ортаның визуалды элементтерін әртүрлі тәсілдер мен құралдарды үйлестіре отырып бейнелеу
2.2 Шығармашылық жұмысты орындау материал дары мен техникалары
3.2.2.1 аса күрделі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
4.2.2.1 әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, өздігімен таңдалған материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
3.2.2.2 жұмысты орындау үшін әртүрлі әдістер мен материалдарды ұсыну
4.2.2.2 жұмысты орындауда және материалдарды қолдануда тиімді шешімдер қабылдайды
2.3 Дайындау технология лары
3.2.3.1 нақты дәлдігіне жетіп материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру

4.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять определенный ряд материалов и компонентов, соблюдая точность
3.2.3.2 создавать объемные формы разными способами и материалами (пластилин, бросовые, бумажные материалы)
4.2.3.2 создавать объемные формы разными способами, комбинируя различные материалы (пластилин, бросовые, бумажные материалы) и техники
4.2.3.3 самостоятельно выбирать методы и способы выполнения художественной работы
3.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
4.2.3.4 использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
2.4 Соблюдение техники безопасности
3.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
4.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
3) раздел 3 "Презентация, анализ и оценивание":
Подразделы
3 класс
4 класс
3.1 Презентация
3.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие), объясняя основную идею и процесс, используя специальную терминологию
4.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) творческими способами, объясняя основную идею и процесс, используя специальную терминологию
3.2 Анализ подходов в искусстве
3.3.2.1 определять и сравнивать выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию
4.3.2.1 сравнивать и сопоставлять выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
3.3.3.1 оценивать творческую работу и предлагать идеи для улучшения творческой работы
4.3.3.1 оценивать творческую работу в соответствии с критериями, вносить предложения об улучшении творческой работы
14. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" для 3-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" для 3-4 классов уровня начального образования
1) 3 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочного плана
Подраздел долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
1. Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание окружающего мира
3.1.1.1 определять и распознавать декоративные узоры (орнаменты) и формы созданные природой и интерпретировать их в собственных работах

4.2.3.1 тиімді тәсілдермен анықталған материалдарды және компоненттерді нақтылықты сақтай отырып, өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру
3.2.3.2 әртүрлі тәсілдермен және материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) көлемді пішіндер жасау
4.2.3.2 әртүрлі тәсілдермен, және үйлестірілген материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) көлемді пішіндер жасау
3.2.3.3 шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
4.2.3.3 көркем жұмысты орындау үшін әдіс-тәсілдерді өздігінен таңдау
4.2.3.4 шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
3.2.4.1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
4.2.4.1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
3) 3-бөлім "Презентация, талдау және бағалау":
Бөлімшелер
3-сынып
4-сынып
3.1 Презентация
3.3.1.1 өз жұмысының (эскиз, бұйым) негізгі идеясын және процесін арнайы терминологияны пайдаланып, таныстыру
4.3.1.1 өз жұмысының (эскиз, бұйым) негізгі идеясын және процесін шығармашылық әдістермен, арнайы терминологияны пайдаланып, таныстыру
3.2 Өнердегі тәсілдерді талдау
3.3.2.1 арнайы терминдерді қолдана отырып, өнердің әртүрлі туындыларының суреттеу құралдары мен орындау материалдарын анықтау және салыстыру
4.3.2.1 арнайы терминдерді қолдана отырып, өнердің әртүрлі туындыларының негізгі мәнерлеу құралдары мен материалдарын салыстыру және айырмашылығын көрсету
3.3 Шығармашы лық жұмысты талқылау және бағалау
3.3.3.1 шығармашылық жұмысты бағалау және жақсартуға идеяларды ұсыну
4.3.3.1 шығармашылық жұмысты жақсартуға ұсыныс жасап, критерийлерге сәйкес жұмысты бағалау
14. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
15. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Оқу мақсаты жүйесінің бөлімдері
Оқу мақсаты жүйесінің бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Жанды табиғат
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
3.1.1.1 табиғатпен жасалған сәндік өрнектер (ою-өрнек) мен формаларды анықтау және тану, оларды өз жұмыстарында интерпретациялау

1.3 Развитие творческих идей
3.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) обоснованно выбирая техники работы
2. Создание и изготовление творческих работ
2.1 Изображение окружающего мира
3.2.1.1 изображать визуальные элементы окружающего мира комбинируя различные техники и средства
2.3 Технологии изготовления
3.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять различные материалы и компоненты, добиваясь точности
3. Презентация, анализ и оценивание
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
3.3.3.1 оценивать творческую работу и предлагать идеи для улучшения творческой работы
2. Что такое хорошо, что такое плохо? (свет и темнота)
1. Исследование и развитие творческих идей
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
3.1.2.1 знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение)
1.3 Развитие творческих идей
3.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) обоснованно выбирая техники работы
2. Создание и изготовление творческих работ
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
3.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (природные и искусственные), применяя более сложные приемы и техники
2.4 Соблюдение техники безопасности
3.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
3. Презентация, анализ и оценивание
3.2 Анализ подходов в искусстве
3.3.2.1 определять и сравнивать выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию
2 четверть
3. Время
1. Исследование и развитие творческих идей
1.3 Развитие творческих идей
3.1.3.2 собирать информацию из разных источников, для развития творческих идей
1.4 Планирование
3.1.4.1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
2. Создание и изготовление творческих работ
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
3.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя более сложные приемы и техники
2.3 Технологии изготовления
3.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять различные материалы и компоненты, добиваясь точности
3. Презентация, анализ и оценивание
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
3.3.3.1 оценивать творческую работу и предлагать идеи для улучшения творческой работы
4. Архитектура
1. Исследование и развитие творческих идей

1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
3.1.3.1 орындау техникасын негіздеп таңдай отырып, шығармашылық идеялар мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету
2 Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.1 Қоршаған ортаны бейнелеу
3.2.1.1 қоршаған ортаның визуалды элементтерін әртүрлі тәсілдер мен құралдарды үйлестіре отырып бейнелеу
2.3 Дайындау технологиялары
3.2.3.1 нақты дәлдігіне жетіп материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру
3 Презентация, талдау және бағалау
3.3 Жұмысты қорғау және талқылау
3.3.3.1 шығармашылық жұмысты бағалау және жақсартуға идеяларды ұсыну
2 Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту
1.2 Өнер, мәдениет және дәстүрлерді білу және түсіну
3.1.2.1 отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін (жанры, орындау техникасы, көңіл-күйі) түсіндіру
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
3.1.3.1 орындау техникасын негіздеп таңдай отырып, шығармашылық идеялар мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету
2 Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.2 Шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары
3.2.2.1 аса күрделі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
3.2.4.1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
3 Презентация, талдау және бағалау
3.2.Өнердегі тәсілдерді талдау
3.3.2.1 арнайы терминдерді қолдана отырып, өнердің әртүрлі туындыларының суреттеу құралдары мен орындау материалдарын анықтау және салыстыру
2-тоқсан
3 Уақыт
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
3.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін әртүрлі дереккөздерден ақпарат жинау
1.4 Жоспарлау
3.1.4.1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс барысын жоспарлау
2 Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.2 Шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары
3.2.2.1 аса күрделі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
2.3 дайындау технологиялары
3.2.3.1 нақты дәлдігіне жетіп материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру
3 Презентация, талдау және бағалау
3.3 Шығармашылық жұмысты талқылау және бағалау
3.3.3.1 шығармашылық жұмысты бағалау және жақсартуға идеяларды ұсыну
4 Сәулет өнері
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту

"Английский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Отличительной особенностью учебной программы является то, что особое внимание уделяется формированию не только предметных знаний, но и развитию различных навыков. Система целей обучения основана на привитии обучающимся следующих основных ценностей: казахстанский патриотизм и гражданская ответственность, уважение, сотрудничество, труд и творчество, открытость, образование в течение всей жизни. Учебная программа по английскому языку направлена на обеспечение возможности обучающимся эффективно взаимодействовать с различными аудиториями. Данная цель будет достигнута через взаимодействие в школьной среде со сверстниками, учителями и другими людьми, а также посредством интерактивных задач, которые включают неформальные и формальные, устные и письменные презентации. Осуществляется работа по внешкольным мероприятиям с использованием Интернет возможностей, онлайн общение с носителями английского языка из разных стран.
Знание английского языка поможет учащимся понять:
1) как используется английский язык, соблюдение правил при изучении языка;
2) как открыто и продуктивно поддержать обсуждение на широкий спектр общих и учебных тем;
3) смысл и подробную информацию в дополнительных текстах, рассказах и обсуждениях;
4) как использовать широкое разнообразие лексического материала по отдельным темам при составлении аргумента.
Учащиеся смогут:
1) извлекать смысл незнакомых слов в художественной литературе по контексту;
2) говорить свободно и правильно, соблюдая правильное ударение, интонацию и формальность;
3) взаимодействовать со сверстниками, делиться своими предположениями и мнениями, комментариями и ответами, полезными для обучающихся, в будущем употребляя английский язык в университете и за его пределами;

Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11- сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының айрықша ерекшелігі - ол тек пән бойынша білімді ғана емес, сонымен қатар кең ауқымды дағдыларды қалыптастыруға бағытталған. Оқу мақсаттарының жүйесі келесі негізгі құндылықтарға негізделген: Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік өзара әрекеттесуді және өмір бойы шығармашылық ашықтықты сыйлайды. Ағылшын тілі бойынша оқу бағдарламасы білім алушыларға әртүрлі қауыммен/аудиториямен тиімді қарым-қатынас жасау мүмкіндігін береді. Бұл мақсатқа мектептегі ортада болатын жиі мүмкіндіктер арқылы сыныптастармен, мұғалімдермен және мектепке келетін қонақтармен өзара әрекеттесу үшін, сондай-ақ бейресми және ресми ауызша және жазбаша презентацияларды қамтитын интерактивті тапсырмалар арқылы қол жеткізіледі. Сондай-ақ, білім алушылардың басқа мәдениеттерге жататын және ағылшын тілінде сөйлейтін өкілдермен онлайн және бетпе-бет қарым-қатынас орнатып, мектептен тыс өзара әрекеттестікке баса назар аударылады.
Ағылшын тілін үйрену арқылы білім алушылар төмендегілерді түсінеді:
1) ағылшын тілінің құрылымын және тіл үйренуге қатысты ережелерді.
2) ғаламдық және оқу бағдарламасындағы тақырыптардың кең ауқымын алғыр және тиімді тұрғыдан қалай қарастыруға болатынын.
3) мұғалімнің қолдауы көрсетілмеген, қосымша жазбаша мәтіндерде, cөйлесулер мен әңгімелерде нақты және егжей-тегжейлі ақпаратты.
4) аргументтерді әзірлеу кезінде пәнге қатысты арнайы лексикалық кең ауқымды қалай пайдалануға болатынын.
Білім алушылар келесілерді орындай алатын болады:
1) сан алуан көркем әдебиет мәнмәтіндегі бейтаныс лексиканы түсіну.
2) сәйкес жылдамдықпен, дәлдікпен, сөздегі екпінмен, интонация және ресмилікпен сөйлеу.
3) білім алушылармен университетте және одан тыс жерлерде ағылшын тілін қолдануға үміттенетін білім алушыларға пайдалы пайымдаулар мен пікірлерді, түсініктемелер мен жауаптарды беру үшін сыныптастармен қарым-қатынасқа түсу

4) уверенно и с удовольствием читать большое число художественной и научной литературы;
5) успешно общаться с носителями и не носителями английского языка.
3. Учебная программа по учебному предмету "Английский язык" направлена на развитие обучающихся с высоким уровнем владения языка B2 посредством:
1) различных заданий, благоприятствующих развитию навыков анализа, оценивания и творческого мышления;
2) знакомства с широким разнообразием письменных и устных источников информации;
3) стимулирующих и побуждающих тем для обсуждения.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Английский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Английский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Содержание программы "Английский язык" в 10 классе:
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению проблем и совместной работы в группах, предоставление конструктивной обратной связи своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Конструктивно оценивать и адекватно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить информацию для других доходчиво. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурное взаимодествие посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения, конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения. Определение точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем;

4) сенім және қызығушылықпен көркем және ғылыми әдебиеттің кең ауқымын оқу.
5) ағылшын тілі ана тілі болып табылатын және ағылшын тілінде сөйлейтін адамдармен сәтті қарым-қатынас жасау.
3. Ағылшын тілі бойынша оқу бағдарламасы төмендегілер арқылы тіл меңгеру дағдысының жоғары B2 деңгейін меңгерген білім алушыларды дамытуды көздейді:
1) талдауға, бағалауға және шығармашылық тұрғыдан ойлауға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар;
2) ауызша және жазбаша дереккөздердің кең ауқымымен танысу;
3) ынталандыратын және күрделі, әрі қызық тақырып
2-тарау. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-Параграф . "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары мөлшері 10-11 сыныптар үшін:
1) 10-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 108 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 108 сағат құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің Үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген Үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 10 сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; сыныптастарына орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру; жеке бас оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі идеяларды түсіну; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің арнайы ақпаратын және бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесу мәнмәтінінен мағынаны шығару. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты сөйлеушілердің арасындағы көзқарастар мен нақты келісім бойынша деңгей; Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша сөйлесудегі дәлелдің сәйкессіздіктерін анықтау;

3) Говорение. Использование формального и неформального стилей речи, обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем;
4) Чтение. Понимание основной идеи объемных текстов, распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тему, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое (быстрое) чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Делать выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Шаблоны написания связанных длинных текстов (связь между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Нахождение несоответствия в аргументах в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы;
5) Письмо. Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием достаточно разнообразного лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное написание с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связанный текст на уровне препдложений и параграфов, с использованием различных слов-связок на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное планирование текста письма на ряд общих и учебных тем. Коммуникация и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности;

3) Айтылым. Ресми және бейресми тілдік тіркеулерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты саны өсіп келе жатқан сан алуан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу. Өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгертті. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы сөйлесу үшін тиісті пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердегі негізгі ойларды түсіну; білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы, және кейбір бейтаныс тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі арнайы ақпаратты түсіну және толық түсіну; Білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығу. Білім алушыларға таныс және бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару. Қосымша мәтіндерде білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірі немесе көзқарасы. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтары. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрі. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдің сәйкессіздіктері.
5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін саны өсіп келе жатқан және сан алуын жазбаша жанрларда дұрыс жазылған лексиканы тәуелсіз қолдана отырып, жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы саны өсіп келе жатқан жазбаша жанрлардағы сәйкес ресмилілік деңгейіне қол жеткізу үшін грамматикалық тұрғыдан дұрыс жазу, стильді қолдану. Мұғалімнің қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Әр түрлі функциялар арқылы хат-хабарлардағы жаңалықтар мен сезімдерге қатысты қарым-қатынас жасау және жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы мәтіндік деңгейдегі дұрыс дәлдікпен келтірілген пунктуация.

6) Использование английского языка. Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний, разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний, разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы, широкое разнообразие структур наречий и определителей, широкий спектр разновидностей вопросительных, относительных, указательных, неопределенных, количественных местоимений, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени - so far, lately, all my life, различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи, формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем, структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, предглагольных, послеглагольных и крайних наречий, растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом, фразовых глаголов перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после достаточно объемного числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции If / if only в третьем типе условных предложений, употребление относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

6) Ағылшын тілін қолдану. Түрлі дерексіз күрделі зат есімдерді және күрделі есім фразаларын қолдану; саналатын және саналмайтын зат есімдерге қажетті көптік есімдер және әр түрлі есім фразалар қолдану; әр түрлі күрделі сын есімдер, сын есімдері есімше ретінде, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сын есімдердің деңгейін анықтауда және күшейтудегі салыстырмалы құрылымдар қолдану; анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану; сұрақтардың кең қатары; қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative]of pronouns), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures) кең қатарын қолдану. Рerfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials) қолдану; төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану; нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану. Білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану; салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану; етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің алуан түрін қолдану; өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану; зат есімдер мен сын есімдердің алдында келетін әр түрлі көмекші сөздерден құралған фразалар қолдану; зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану. Етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану; бірнеше етістіктер мен көмекші сөздерден кейін герундий формасында қолдану; кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты if / if only үшінші шартты құрылымда (third conditional structures) қолдану; which сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдер (relative clauses ) қолдану.

6. Содержание программы "Английский язык" в 11 классе:
1) Уважение к различным точкам зрения. Конструктивно оценивать и адекватно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить информацию для других доходчиво. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурное взаимодествие посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основной идеи, специфичной информации, подробностей подразумеваемого смысла аргумента, распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем. Определение смысла из контекста в свободном обсуждении учителя на различные общие темы и темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем, понимание точки зрения говорящих и степень согласованности между ними, распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы;
3) Говорение. Использование формального и неформального стиля речи в обсуждении. Получать ответы и задавать вопросы, включающие соответствующий синтаксис и словарный запас, включая вопросы открытого типа высокого порядка. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения, взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели, управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы. Употребление соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
4) Чтение. Понимание сложных и абстрактных идей в контексте объемных текстов, специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Просмотровое (быстрое) чтение длинных текстов в целях определения их содержания, требующих дополнительного чтения на разнообразные сложные и абстрактные темы, а также общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на более сложные абстрактные и знакомые темы, а также на темы из учебной программы. Определение смысла слов в контексте, определение отношения, мнения или стиля автора и структуры создания объемных текстов (на уровне абзаца) на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ;

6. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 11 сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; сыныптастарына орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру; жеке бас оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Дәлел келтірілген мағынаның негізгі ойларын, арнайы ақпаратты, егжей-тегжейлі түсіндіру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны өсіп келе жатқан білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару; сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сйкес келуін кеңейту; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну.
3) Айтылым. Сөйлесуде ресми және бейресми тілді пайдалану. Ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау; саны өсіп келе жатқан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу; жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысыты өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерті. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну; қосымша мәтіндердегі арнайы ақпарат пен дәйекті ақпарат. Білім алушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз. Білім алушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару; қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын жәнеұзақ мәтіндерді [параграф аралық деңгей] дамыту заңдылықтарын анықтау. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау. Күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну.

5) Письмо. Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного, письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя и при необходимости с приведением примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Составление связи идей на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности;
6) Использование английского языка. Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций, различных псевдомодальных структур, в том числе supposed to, bound to, due, willing to на разнообразные общие темы и темы из учебных программ, разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами, большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения, разнообразие многословных глаголов различных синтактических видов на различные общие темы и темы из учебной программы, разнообразие более сложных союзов для выражения условий, согласия и контраста на различные общие темы и темы из учебных программ, различные именные структуры, измененные до и после, на широкий спектр общих и учебных тем, различные слова определители, относящиеся к существительным для широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем, различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом, предложением wh, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем, различные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов, растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем, широкое разнообразие действительного и страдательного залогов в совершенном времени, а также ряд совершенно длительных форм на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм будущего времени, в том числе совершенного вида на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий (прошедшей и совершенной формы / простой и длительной формы) на широкий спектр общих и учебных тем, большое разнообразие косвенной речи, выраженной утвердительным и повелительным предложениями, а также вопросами на различные общие и учебные темы, большое разнообразие доглагольного, постглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем, использование различных прилагательных в сочетании с that, инфинитивом, и предложений с wh на различные общие и учебные темы.
Выше представлен список базовых стандартов, включенных в содержание программы, которые охватывают то, что мы знаем по предмету и каким образом мы получим данные знания. Содержание предмета представлено в виде направлений. Данные направления, в свою очередь, подразделяются на субнаправления, которые рассматриваются на уровне навыков или темы, знаний или понимания. Субнаправления, выраженные как ожидаемые результаты по завершении каждого класса, формируют систему целей обучения для каждого предмета.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін сан алуан дұрыс жазылған лексиканы қолдана отырып, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша тәуелсіз жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша сан алуан жазбаша жанрлардың сәйкес ресмилілік деңгейіне жету үшін стилді пайдалана отырып, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымына грамматикалық дәлдікпен жазу. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты сан алуан жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту мұғалім. Шамалы көмек ұсынылған. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу.
6) Ағылшын тілін қолдану. Тиісті функцияларды білдіру үшін әртүрлі өткен шақтағы модальды формаларды қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану; жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану; концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану; білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген біршама тақырыптар аясында концессия мен контрастты білдіру үшін күрделірек жалғаулықтың өсіп келе жатқан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- және post- modifying зат есім құрылымын қолдану; білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың және мәтіндік сілтемелердің кең қатарын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді, жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect формасын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану
Бұл бағдарламаның мазмұндық білімі болып табылады және біз бұл пән бойынша не білетінімізді және осы білімді қалай алғанымызды қамтиды. Бұл пән бойынша білім оқыту бағыттары бойынша ұйымдастырылған. Бағыттар одан әрі қарай бағытшаларға бөлінеді, яғни дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейінде. Бағдаршалар, сыныпқа байланысты күтулер ретінде, пән бойынша оқу мақсаттарын қалыптастырады.

7. Цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого отдельного субнаправления, позволяющий учителям планировать учебную деятельность, оценивать учебные достижения обучающихся, направлять обучающихся, какие следующие шаги, они должны предпринять.
8. Направление 1: Содержание. Обучающиеся развивают навыки, необходимые для достижения успеха в ряде школьных предметов, например, навыки говорения и слушания при решении проблем, четкой организации информации для других и развития межкультурного взаимодействия посредством чтения и обсуждения.
9. Направление 2: Слушание. Обучающийся понимает основную идею аутентичных текстов различных жанров, обсуждений на знакомые и частично незнакомые темы, распознает функционально значимые значения, включая детали и конкретную информацию для заполнения форм, таблиц, схем, понимает значение терминов и ключевых частей текстов на учебные и общие темы, различает факт и мнение, распознает и сравнивает противоречия в текстах среднего объема различных жанров и стилей на общие и учебные темы, определяет значение незнакомых слов благодаря контексту.
10. Направление 3: Говорение. Обучающийся участвует в обсуждении, ежедневно в ситуациях формального и неформального общения, корректно формулирует высказывания, употребляя лексические и грамматические ресурсы языка, выражает эмоциональное и оценочное отношение относительно реальности, употребляя ранее предложенную стратегию речевой коммуникации, анализирует и сравнивает тексты, приводя аргументы в поддержку своей точки зрения и соответствующие причины, оценивает события, мнения и проблемы, делает заключения и предлагает способы решения данной проблемы.
11. Направление 4: Чтение. Обучающийся понимает основную идею текстов художественной и научной литературы различных жанров и стилей в рамках гуманитарных наук, использует ряд стратегий для чтения, определяет временные и причинно-следственные связи событий и явлений, анализирует и сравнивает значения слов, используя бумажные и цифровые ресурсы, критически оценивает содержание текстов различных жанров и стилей.
12. Направление 5: Письмо. Обучающийся планирует и составляет краткий обзор письменного текста, редактирует и корректирует тексты различных жанров и стилей речи, соблюдает правила правописания и грамматики, предоставляет аргументы в письменном тексте на основе медиа информации, пишет деловые письма и другие документы, составляет дискурсивные тексты, выражая мнение относительно ряда тем, включая те, что имеют отношение к социальным исследованиям и гуманитарным наукам.

7. Оқу мақсаттары әрбір бағдаршалар бойынша ілгерілеу деңгейін көрсетеді және мұғалімдерге білім алушылармен келесі қадамдармен бөлісе отырып, жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік береді.
8. 1- бағыт: Мазмұны. Білім алушылар проблемаларды шешу үшін айтылым мен тыңдалым, басқа адамдар үшін нақты ақпаратты ұйымдастыру және оқылым және талдау арқылы мәдениетаралық хабардарлықты дамыту секілді дағдыларды қолдана отырып бірқатар академиялық пәндер бойынша жақсы болу үшін дағдыларды дамытады.
9. 2- бағыт: Тыңдалым. Білім алушы бірқатар жанрлардың түпнұсқалық мәтіндерінің негізгі идеяларын, таныс және ішінара таныс тақырыптар бойынша әңгімелесулерді түсінеді, функционалды маңызды мәндерді, соның ішінде мәліметтерді, кестелерді, схемаларды толтыру үшін қажетті егжей-тегжейлі және арнайы ақпаратты түсінеді, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты терминдердің мәнін және мәтіннің негізгі бірліктерін түсінеді; факті мен пікір арасындағы айырмашылықты біледі, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты түрлі жанрлар мен стильдерде берілген орта көлемді мәтіндердегі сәйкессіздіктерді біледі және салыстырады, мәнмәтінді пайдала отырып, бейтаныс сөздердің мағынасын анықтайды.
10. 3- бағыт: Айтылым. Білім алушы ресми және бейресми күнделікті қарым-қатынастарда сөйлесуге қатысады, тілдің лексикалық және грамматикалық ресурстарын пайдалана отырып сөйлеу мәнерін дұрыс тұжырымдайды, осының алдында ұсынылған ауызша қарым-қатынас стратегиясын қолдана отырып, шындыққа эмоционалды және бағалайтын көзқарасты білдіреді, өздерінің пікірлерін қолдау үшін қажетті дәләлдерді қамтамасыз ету үшін мәтіндерді салыстырады және талдайды, оқиғаларды, пікірлерді және проблемаларды бағалау себептері, берілген мәселенің шешу жолдарын ұсынады және қорытындылар жасайды.
11. 4- бағыт: Оқылым. Білім алушы гуманитарлық ғылымдарға арналған жанрлар мен стильдердің бірқатар әдеби және ғылыми мәтіндерінің негізгі идеяларын түсінеді, оқылымның түрлі стратегияларын түсінеді, оқиғалар мен құбылыстардың уақыт бойынша және себеп-салдарлық байланыстарын анықтайды, қағаз және сандық ресурстарды пайдалан отырып, сөздердің мағынасын талдайды және салыстырады, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерінің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалайды.
12. 5- бағдар: Жазылым. Білім алушы жазбаша мәтіннің қысқаша сипаттамасын жоспарлайды және жасайды, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерді түзетеді және редакциялайды; емле және грамматика ережелерін қадағалайды; медиа ақпаратқа негізделген жазбаша мәтінде дәлелдер ұсынады; іскери хаттар мен басқа да құжаттар жазады; бірқатар тақырыптарға қатысты, оның ішінде әлеуметтік зерттеулер мен гуманитарлық ғылымдармен байланысты тақырыптарға қатысты пікірді білдіретін дискурстық мәтіндерді жазады.

13. Направление 6: Обучающийся самовыражается, используя хороший лексический ряд и языковое разнообразие в целом с высоким уровнем точности. Обучающийся развивает способность употреблять широкое разнообразие форм прошедшего, настоящего и будущего времен, модальных глаголов, глаголов в действительном и страдательном залоге, прямой и косвенной речи.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Образовательные цели в программе сопровождаются кодами. Первое число в составе кода означает класс, второе - номер направления, третье - номер цели.
1) Направление 1: Содержание:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.1.1 - использовать навыки говорения и слушания для креативного и совместного решения проблем в группах
11.1.1 - использовать навыки говорения и слушания для креативного и совместного решения проблем в группах
10.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для предоставления конструктивной обратной связи сверстникам
11.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для предоставления конструктивной обратной связи сверстникам
10.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения
11.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения
10.1.4 - оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь, полученную от других обучающихся
11.1.4 - оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь, полученную от других обучающихся
10.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
11.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
10.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
11.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
10.1.7 - строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
11.1.7 - строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
10.1.8 - развивать межкультурное взамодействие посредством чтения и обсуждений
11.1.8 - развивать межкультурное взамодействие посредством чтения и обсуждений
10.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
11.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
10.1.10 - использовать говорение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
11.1.10 - использовать говорение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
2) Направление 2: Слушание:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем

13. 6- бағдар: Білім алушы өзін жақсы лексикалық диапазонды және жоғары дәрежелі дәлдіктегі әртүрлі тілдің қолданушысы ретінде сипаттайды. Білім алушы өткен, осы және келер шақ формаларын, модальдарды, етістіктің актив және пассивті формаларын, тқл және төлеу сөз үлгілерін қолдану қабілеттерін дамытады.
2- Параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
14. Білім берудің мақсаттары бағдарламады кодтармен берілген. Кодтағы бірінші нөмір - сыныпты, екіншісі бағыттың нөмірін, ал үшіншісі - мақсаттың нөмірін білдіреді.
1) 1- бағыт: Мазмұны:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.1.1 - топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
11.1.1 -топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
10.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
11.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
10.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
10.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
10.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
11.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
10.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
11.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
10.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
11.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
10.1.7 - айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
11.1.7 - айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
10.1.8 - оқу және талқылау арқылы мәдениетаралық өзара әрекеттесуді дамыту
11.1.8 - оқу және талқылау арқылы мәдениетаралық өзара әрекеттесуді дамыту
10.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
11.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
10.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
11.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
2) 2- бағыт: Айтылым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну

11.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченное растущее разнообразие незнакомых тем
10.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченное растущее разнообразие незнакомых тем
10.2.3 - понимать детали аргумента в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.3 - понимать детали аргумента в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.4 - понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.4 - понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем

11.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну
10.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
11.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
10.2.3 - кең ауқымды жалпы және оқу бағдарламалары бойынша, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша талқылауларды қолдаусыз еркін пікірталастағы аргументтің егжей-тегжейлерін түсіну
11.2.3 - кең ауқымды жалпы және оқу бағдарламалары бойынша, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша талқылауларды қолдаусыз еркін пікірталастағы аргументтің егжей-тегжейлерін түсіну
10.2.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағына, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесудегі мағына;
10.2.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
11.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
10.2.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;

11.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.2.8 - распознавать несоответствия в аргументе в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем
11.2.8 - распознавать несоответствия в аргументе в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
3) Направление 3: Говорение:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.3.1 - использовать формальный и неформальный стиль речи на различные общие и учебные темы
11.3.1 - использовать формальный и неформальный стиль речи при обсуждении на различные общие и учебные темы, включая некоторые незнакомые темы
10.3.2 - задавать и отвечать на сложные вопросы для получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем
11.3.2 - задавать и отвечать на открытые вопросы высокого порядка, используя соответствующий синтаксис и лексику на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.3 - объяснять и обосновать свою и чужую точку зрения на широкое разнообразие общих и учебных тем
11.3.3 - объяснять и обосновать свою и чужую точку зрения на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.4 - оценивать и комментировать чужую точку зрения в увеличивающемся разнообразии контекстов обсуждений на возрастающий ряд общих и учебных тем
11.3.4 - оценивать и комментировать чужую точку зрения в увеличивающемся разнообразии контекстов обсуждений на широкий спектр общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.5 - взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы
11.3.5 - взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивать альтернативные предложения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.3.6 - управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на ряд знакомых общих и учебных тем
11.3.6 - управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на широкий спектр знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем

11.2.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына, соның ішінде кейбір бейтаныс тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;
10.2.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну;
11.2.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар, соның ішінде бейтарап тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну;
3) 3- бағыт: Айтылым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.3.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану
11.3.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану
10.3.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру
11.3.2 - таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану
10.3.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша өзінің және өзгенің пікірін түсіндіріп, дәлелдеу
11.3.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша өзінің және өзгенің пікірін түсіндіріп, дәлелдеу
10.3.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы сан алуан әңгіменің мәнмәтініне қатысты басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру
11.3.4 - таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы қосымша мәтіндерде басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру
10.3.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастармен өзара қарым-қатынасқа түсу
11.3.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыларға таныс және бейтаныс сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау және баламалы ұсыныстарды бағалау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу
10.3.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бір қатар тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту;
11.3.6 - білім алушыларға таныс және кейбір таныс емес жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту

10.3.7 - использовать соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд общих и учебных тем
11.3.7 - использовать соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
4) Направление 4: Чтение:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.4.1 - понимать основные моменты свободного обсуждения в рамках большого разнообразия незнакомых общих и учебных тем
11.4.1 - понимать комплексные и абстрактные основные моменты свободного обсуждения рамках большого разнообразия знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.2 - понимать специфичную информацию и детали из объемных текстов на ряд знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.2 - понимать специфичную информацию и детали объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду общих и учебных тем
11.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем
10.4.4 - читать большое разнообразие длинных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые общие и учебные темы
11.4.4 - читать большое разнообразие длинных текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
10.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.6 - определить отношение или мнение автора в объемных текстах на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.4.6 - определить отношение, мнение или тон автора в объемных текстах на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем

10.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану
11.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану
4) 4- бағыт: Оқылым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.4.1 - білім алушыларға бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
11.4.1- білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну
10.4.2 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) арнайы ақпаратты толық түсіну
11.4.2 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) арнайы ақпаратты толық түсіну
10.4.3 - білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз
11.4.3 - білім алушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз
10.4.4 - білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
11.4.4 - білім алушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
10.4.5 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару
11.4.5 - білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару
10.4.6 -қосымша мәтіндерде білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
11.4.6 - қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау

Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Английский язык" (с сокращением учебной нагрузки)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Английский язык"
16. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 144 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 144 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
17. Содержание программы "Английский язык" в 10 классе:
) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению проблем и совместной работы в группах, предоставление конструктивной обратной связи своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Конструктивно оценивать и адекватно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить информацию для других доходчиво. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурное взаимодествие посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения, конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения. Определение точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем;
3) Говорение. Использование формального и неформального стилей речи, обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем;

3-тарау. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1-параграф. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
16. "Ағылшын тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары мөлшері 10-11 сыныптар үшін:
1) 10-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында 144 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында 144 сағат құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің Үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген Үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
17. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 10 сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; сыныптастарымен орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру, жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Айтылым мен жазылымда логикалық дәлел келтіру және оны дәлелдеу. Оқылым мен талқылау арқылы мәдениаралық қатынасты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Талқылауды немесе жазылымды рефлексия жасау және өмірге деген көзқарасты зерделеу құралы ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Еркін талқылаудағы негізгі идеяларды түсіну, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз ұзақ талқылаудағы дәлелдің, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы талқылауды қоса алғанда анық ақпаратты және бөліктерін түсіну. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты еркін сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасын немесе ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Еркін сөйлесу мәнмәтінінен мағынаны анықтау. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты сөйлеушілердің арасындағы көзқарастар мен дәреже. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында еркін сөйлесудегі дәлелдің сәйкессіздіктерін анықтау;
3) Айтылым. Ресми және бейресми тілдік тіркеулерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты саны өсіп келе жатқан сан алуан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу. Өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерту. Жалпы және оқу тақырыптары аясында тиісті арнайы лексиканы және синтаксисті пайдалану.

4) Чтение. Понимание основной идеи объемных текстов, распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тему, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое (быстрое) чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Делать выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Шаблоны написания связанных длинных текстов (связь между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Нахождение несоответствия в аргументах в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы;
5) Письмо. Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием достаточно разнообразного лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное написание с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связанный текст на уровне препдложений и параграфов, с использованием различных слов-связок на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное планирование текста письма на ряд общих и учебных тем. Коммуникация и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности;
6) Использование английского языка. Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний, разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний, разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы, широкое разнообразие структур наречий и определителей, широкий спектр разновидностей вопросительных, относительных, указательных, неопределенных, количественных местоимений, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени - so far, lately, all my life, различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи, формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем, структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, предглагольных, послеглагольных и крайних наречий, растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом, фразовых глаголов перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после достаточно объемного числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции If / if only в третьем типе условных предложений, употребление относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

4) Оқылым. Көлемді мәтіндердегі негізгі ойларды түсіну, білім алушыларға таныс тақырыптарға, оқу бағдарламасындағы және таныс емес тақырыптардағы түрлі стильдегі және жанрдағы көлемді мәтіндерден арнайы ақпаратты және бөліктерді түсіну. Білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығу. Білім алушыларға таныс және бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны анықтау. Қосымша мәтіндерде білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірін және көзқарасын анықтау. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [абзацтар арасындағы интервал] даму заңдылықтары. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрі. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдің сәйкессіздіктері.
5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін саны артып келе жатқан және сан алуан жазбаша жанрларда дұрыс жазылған лексикалық қорды қолдана отырып, жеке жоспарлау, жазу, редакциялау және мәтін деңгейінде түзету. Жалпы және оқу тақырыптары аясындағы саны артып келе жатқан жазбаша жанрлардағы сәйкес ресмилілік деңгейіне қол жеткізу үшін грамматикалық тұрғыдан дұрыс жазу, стильді қолдану. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар жазбаша жанрлардағы логикалық дәлелдерді мұғалімнің көмегімен, қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Әр түрлі функциялар арқылы хат-хабарлардағы жаңалықтар мен сезімдерге қатысты қарым-қатынас жасау және жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы мәтіндік деңгейдегі дұрыс дәлдікпен келтірілген пунктуация.
6) Ағылшын тілін қолдану. Түрлі дерексіз күрделі зат есімдерді және күрделі есім фразаларын қолдану, саналатын және саналмайтын зат есімдерге қажетті көптік есімдер мен әр түрлі есім фразаларды қолдану, әр түрлі күрделі сын есімдер, сын есімдерді есімше ретінде, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сын есімдердің деңгейін анықтауда және күшейтудегі салыстырмалы құрылымдарды қолдану, анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану, сұрақтардың кең ауқымын; қатыстық, сілтеу, белгісіздік, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative]of pronouns), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures) кең қатарын қолдану. Рerfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials) қолдану, төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану, нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану. Білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану, салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану, етістіктің алдында, етістіктің соңында және соңында келетін үстеулердің алуан түрін қолдану; өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану; зат есімдер мен сын есімдердің алдында келетін әр түрлі көмекші сөздерден құралған фразалар қолдану, зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану. Етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану, бірнеше етістіктер мен көмекші сөздерден кейін герундий формасында қолдану, кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты if / if only үшінші шартты құрылымда (third conditional structures) қолдану; which сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдерді (relative clauses ) қолдану.

25. Направление 6: Обучающийся самовыражается, используя хороший лексический ряд и языковое разнообразие в целом с высоким уровнем точности. Обучающийся развивает способность употреблять широкое разнообразие форм прошедшего, настоящего и будущего времен, модальных глаголов, глаголов в действительном и страдательном залоге, прямой и косвенной речи.
Параграф 2. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
Направление 1: Содержание:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.1.1 - использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах
11.1.1 - использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах
10.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для обеспечения обратной связи одноклассникам
11.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для обеспечения индивидуальной обратной связи одноклассникам
10.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения
11.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения
10.1.4 - оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся
11.1.4 - оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся
10.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
11.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
10.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
11.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
10.1.7 - строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
11.1.7 - строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
10.1.8 - развивать межкультурную взаимосвязь посредством чтения и обсуждений
11.1.8 - развивать межкультурную взаимосвязь посредством чтения и обсуждений
10.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
11.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
10.1.10 - использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
11.1.10 - использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
Направление 2: Слушание:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченное растущее разнообразие незнакомых тем

25. 6- бағыт: Білім алушы өзін жақсы лексикалық диапазонды және жоғары дәрежелі дәлдіктегі әртүрлі тілдің қолданушысы ретінде сипаттайды. Білім алушы өткен, осы және келер шақ формаларын, модальдарды, етістіктің актив және пассивті формаларын, тқл және төлеу сөз үлгілерін қолдану қабілеттерін дамытады.
2- Параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
1- бағыт: Мазмұны:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.1.1 - топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
11.1.1-топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
10.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
11.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
10.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
11.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
10.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
11.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
10.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
11.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
10.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
11.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
10.1.7 - айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
11.1.7 - айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
10.1.8 - оқу және талқылау арқылы мәдениетаралық өзара әрекеттесуді дамыту
11.1.8 - оқу және талқылау арқылы мәдениетаралық өзара әрекеттесуді дамыту
10.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
11.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
10.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
11.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
2-бағыт: Тыңдалым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.2.1 -жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну
11.2.1 -жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну

10.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
10.2.3 - понимать детали аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.3 - понимать детали аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущий ряд незнакомых тем
10.2.4 - понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.4 - предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
11.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем
11.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы

10.2.2 -жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
11.2.2 -жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
10.2.3 - кең ауқымды жалпы және оқу бағдарламалары бойынша, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша талқылауларды қолдаусыз еркін пікірталастағы аргументтің егжей-тегжейлерін түсіну
11.2.3 - кең ауқымды жалпы және оқу бағдарламалары бойынша, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша талқылауларды қолдаусыз еркін пікірталастағы аргументтің егжей-тегжейлерін түсіну
10.2.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағына, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесудегі мағына;
10.2.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
11.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
10.2.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;
11.2.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына, соның ішінде кейбір бейтаныс тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;

10.4.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения в рамках большого разнообразия незнакомых общих и учебных тем
11.4.1 - понимать неоднозначное и абстрактное содержание свободного обсуждения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.2 - понимать конкретную информацию и детали из объемных текстов на ряд знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.2 - понимать конкретную информацию и детали объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду общих и учебных тем
11.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем
10.4.4 - читать большое разнообразие текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые общие и учебные темы
11.4.4 - читать большое разнообразие текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
10.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.6 - определить отношение и мнение автора объемных текстов на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.4.6 - определить отношение, мнение и стиль автора объемных текстов на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
10.4.7 - распознавать структуру создания объемных текстов [на уровне абзаца] на ряд общих и учебных тем
12.4.7 - распознавать структуру создания объемных текстов [на уровне абзаца] на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
10.4.8 - использовать большое разнообразие знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов в целях уточнения смысла и углубленного понимания

10.4.1 - білім алушыларға бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
11.4.1- білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну
10.4.2 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) арнайы ақпаратты толық түсіну
11.4.2 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) арнайы ақпаратты толық түсіну
10.4.3 - білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз
11.4.3 - білім алушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз
10.4.4 - білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
11.4.4 - білім алушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
10.4.5 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару
11.4.5 - білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару
10.4.6 -қосымша мәтіндерде білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
11.4.6 - қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
10.4.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтарын тану
12.4.7 - күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтарын тану
10.4.8 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрін қолдану

11.4.8 - отобрать и оценить бумажные и цифровые информационные ресурсы для уточнения смысла и углубленного понимания
10.4.9 - распознавать противоречия в аргументации в ходе продолжительных обсуждений на различные общие и учебные темы
11.4.9 - распознавать несоответствия аргументов в объемных текстах на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
Направление 5: Письмо:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.5.1 - планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;
10.5.1 - планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;
10.5.2 - использовать растущее разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, грамматически правильно прописанного
11.5.2 - использовать большое разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, грамматически правильно прописанного
10.5.3 - писать грамматически правильно на ряд знакомых общих и учебных тем;
11.5.3 - писать грамматически правильно на большое разнообразие общих и учебных тем;
10.5.4 - использовать соответствующие стиль и регистр для поддержания определенного уровня формальности в растущем разнообразии жанров письма на ряд общих и учебных тем;
10.5.4 - использовать соответствующие стиль и регистр для поддержания определенного уровня формальности в широком разнообразии жанров письма на общие и учебные тем;
10.5.5 - разработать логичные аргументы с поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы.
11.5.5 - разработать логичные аргументы с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы.
10.5.6 - писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на ряд знакомых общих и учебных тем;
11.5.6 - писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 - использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по целому ряду общих и учебных тем
11.5.7 - использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по широкому ряду общих и учебных тем;

11.4.8 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау
10.4.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну
11.4.9 - күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну
5- бағыт: Жазылым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.5.1 - өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру
10.5.1 - өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру
10.5.2 - тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша өсіп келе жатқан лексиканы қолдану
11.5.2 - тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша бай лексиканы қолдану
10.5.3 - грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға жазу
11.5.3 - грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға жазу
10.5.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
11.5.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сан алуан жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
10.5.5 - мұғалімнің қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту
11.5.5 - Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты сан алуан жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту мұғалім. Шамалы көмек ұсынылған.
10.5.6 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу
11.5.6 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу
10.5.7 - бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу
11.5.7 - сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу

10.5.8 - сообщать и отвечать на новости и чувства в переписке с помощью различных функций по целому ряду общих и учебных тем;
11.5.8 - сообщать и отвечать на новости и чувства в переписке с помощью различных функций по широкому ряду общих и учебных тем;
10.5.9 - расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем;
11.5.9 - расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем;
Направление 6: Использование английского языка:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.6.1 - использовать различные абстрактные составные существительные и сложные словосочетания в ходе обсуждения на разнообразные знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы
11.6.1 - использовать структуры pre- post- modifying с именами существительными на разнообразные общие и учебные темы
10.6.2 - использовать различные квантификаторы для исчисляемых и неисчисляемых существительных и множество именных фраз на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.2 - использовать различные детерминаторы, относящиеся к существительным широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.3 - использовать различные сложные прилагательные и прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные (intensifying adjectives) на широких ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.3 - использовать различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом и wh- clauses на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.4 - использовать различные детерминативные и предетерминативные конструкции в ходе обсуждения разнообразных знакомых общих и учебных тем
11.6.4 - употреблять различные аффиксы с соответствующим смыслом и правильным написанием на широкий ряд общих и учебных тем
10.6.5 - использовать различные виды вопросов на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.5 - употреблять разнообразные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов на широкий ряд общих и учебных тем

10.5.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру
11.5.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру
10.5.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
11.5.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
6- бағыт: Ағылшын тілін қолдану:
10- сынып
11-ші сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.6.1 - білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты дерексіз күрделі зат есімдер мен зат есімнен тұратын күрделі сөз тіркестердің алуан түрін қолдану
11.6.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- және post- modifying зат есім құрылымын қолдану
10.6.2 - саналатын және саналмайтын заттардың санын білдіретін сөздерді, сонымен қатар зат есімнен тұратын сөз тіркестерін таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында қолдану
11.6.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында жалпы мақсаттағы зат есімдеріне қатысты кейбір белгілерді қолдануға, кейбір қолдануға және мәтіндік сілтеме жасауға болады
10.6.3 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында күрделі сын есімдерді және есімше орнында қолданылатын сын есімдерді және кейбір салыстырмалы деңгейді білдіретін құрылымдарды, сонымен қатар күшейтуші сын есімдердің (intensifying adjectives) алуан түрін қолдану
11.6.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану
10.6.4 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану
11.6.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты қажетті мағынасы бар және емлесі дұрыс бірқатар аффикстерді қолдану;
10.6.5 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты сұрақтардың кең қатарын пайдалану
11.6.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді қолдану

10.6.6 - использовать относительные, демонстративные, неопределенные и количественные местоимения и большое количество возвратных местоимений для многих знакомых общих и учебных тем
11.6.6 - использовать растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.7 - использовать формы настоящего совершенного времени, а также разнообразные формы действительного и страдательного залогов совершенного времени, в том числе наречий времени so far, lately, all my life на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.7 - использовать большое разнообразие форм действительного и страдательного залогов в совершенном виде и ряд совершенно длительных форм на разнообразный спектр общих и учебных тем
10.6.8 - использовать разнообразие действительного и страдательного залогов в будущем и будущем длительном времени на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.8 - употреблять большое разнообразие глаголов в форме будущего времени, включая глаголы в форме будущего совершенного времени, на разнообразные общие и учебные темы
10.6.9 - употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов в форме простого настоящего, прошедшего и прошедшего совершенного времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы
11.6.9 - употреблять широкое разнообразие глаголов в форме настоящего и прошедшего времен, включая растущее число тонких различий [аспекты прошедшего времени и завершенности/аспекты простого времени и длительности] на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.10 - употреблять формы настоящего длительного и прошедшего длительного времен в действительном и страдательном залоге на большое разнообразие общих и знакомых учебных тем
11.6.10 - употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи, командных и вопросительных форм на большой ряд общих и учебных тем
10.6.11 - употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи и вопросительных форм на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.11 - употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречий/группы наречий, употребляемых в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.12 - использовать разнообразные структуры сравнительной степени наречий с правильными и неправильными наречиями;
употреблять большое разнообразие доглагольного, постглагольного и конечного положения наречия на широкий спектр знакомых общих и учебных тем

10.6.6 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative]of pronouns), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures) кең қатарын қолдану
11.6.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану
10.6.7 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында perfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials)
11.6.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану.
10.6.8 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында өздік және ырықсыз райда тұрған келер шақ (future active and passive) пен future continuous формасын қолдану.
11.6.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect формасын қолдану
10.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану
11.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты осы шақ, өткен шақ соның ішінде [past and perfective aspect/simple and progressive aspect] алуан түрін орынды қолдану
10.6.10 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану
11.6.10 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану
10.6.11 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану
11.6.11 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
10.6.12 - салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;

11.6.12 - употреблять большое разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени для выражения соответствующих функций, употреблять различные псевдомодальные структуры, включая supposed to, bound to, due, willing to на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6. 13 - употреблять растущее разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.13 - употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих менее распространенные существительные, прилагательные и глаголы на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.14 - употреблять разнообразие предложных фраз перед существительными и прилагательными;
употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих существительные и прилагательные и разнообразие предлогов, сопровождающих глаголы в рамках широкого спектра знакомых общих и учебных тем
11.6.14 - употреблять растущее разнообразие более сложных предложных фраз, включая те, что связаны с уступками и уважением;
употреблять разнообразие составных глаголов различных синтаксических типов на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.15 - использовать формы инфинитива после определенного количества глаголов и прилагательных
использовать формы герундия после разнообразных глаголов и предлогов
использовать предложные и фразовые глаголы на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.15 - использовать большое количество более сложных союзов для выражения согласия и контраста на ряд общих и учебных тем
10.6.16 - использовать союзы и союзные слова в ходе обсуждения различных знакомых общих и учебных тем.
10.6.17 - использовать if / if only в структурах условного наклонения третьего вида, использовать разнообразие относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы
26. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
27. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (c сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарног направления уровня общего среднего образования (c сокращением учебной нагрузки)
10 класс:
Разделы
Темы
Цели обучения
Четверть 1
Факт или вымысел?
Вводные уроки
Факт или вымысел (анализ и рассказ городских легенд) (дополнительный фокус на Казахстан)

11.6.12 - тиісті функцияларды білдіру үшін өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрлерін қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану
10.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану
11.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану
10.6.14 - зат есім мен сын есімдердің алдында көмекші сөз тіркестердің алуан түрін қолдану
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану;
11.6.14 - концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану;
білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану;
10.6.15 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға алуан түрлі
етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану
жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану
11.6.15 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға күрделі жалғаулықтардың бірнеше түрін шартты концессия және контрасты көрсету үшін қолдану
10.6.16 -білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану
10. 6.17 - if / if only үшінші шартты құрылымда қолдану
(third conditional structures) қолдану; which сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдер (relative clauses ) қолдану
26. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
27. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11 сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" пәнінің бойынша үлгілік оқу бағдарламасын бойынша іске асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3- Параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінен (оқу жүктемесі төмендетілген) үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Бөлімдер
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-ші тоқсан
Аңыз немесе шындық?
Кіріспе
сабақтар
Аңыз немесе ақиқат (қалалық аңыздарды талдау және айту) (Қазақстанға қосымша фокус)

10.1.6 - структурировать и доступно предоставлять информацию другим;
10.2.1 - извлекать ключевые моменты из свободных обсуждений без поддержки учителя на разнообразные общие и учебные темы, включая обсуждения на узкий ряд незнакомых тем;
10.2.2 - понимать конкретную информацию в дополнительной беседе без поддержки по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному ряду незнакомых тем;
10.3.4 - анализировать и комментировать мнения других в ходе обсуждения на растущий ряд общих и учебных тем;
10.4.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения в рамках большого разнообразия незнакомых общих и учебных тем;
10.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее более широкого чтения по целому ряду общих и учебных тем;
10.5.2 - применять соответствующую теме и жанру лексику без допущения ошибок;
10.6.7 - использовать формы совершенного длительного времени, а также разнообразные формы действительного и страдательного залогов совершенного времени, в том числе наречий времени so far, lately, all my life на широкий ряд знакомых общих и учебных тем;
10.6.11 - использовать различные утверждения косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем;
10.6.12 - использовать разнообразные структуры сравнительной степени наречий с правильными и неправильными наречиями;
употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр знакомых общих и учебных тем;
10.6.13 - употреблять растущее разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
Разрушители мифов (история, география)
10.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для предоставления конструктивной обратной связи сверстникам;
10.1.4 - анализировать и реагировать на конструктивную обратную связь;
10.1.8 - повышать уровень межкультурной осведомленности посредством чтения и обсуждения;
10.2.3 - понимать детали аргументации в ходе свободного обсуждения на различных общие и учебные темы, включая обсуждение на некоторые незнакомые темы;

10.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру;
10.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну;
10.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген шектеулі тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну;
11.3.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы сан алуан әңгіменің мәнмәтініне қатысты басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру;
10.4.1 - білім алушыларға бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің негізгі идеясын түсіну;
10.4.3 - білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз;
10.5.2 - тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша өсіп келе жатқан лексиканы қолдану;
10.6.7 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында perfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials);
10.6.11 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану;
10.6.12 - салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
10.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану
Мифбастер (тарих, география)
10.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану;
10.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
10.1. 8 - оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту;
10.2.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;

10.3.6 - определять ход обсуждения, корректировать лексику посредством перефразирования в обсуждениях на различные знакомые общие и учебные темы;
10.3.7 - использовать соответствующие тематическую лексику и синтаксис в ходе обсуждения различных общих и учебных тем;
10.4.7 - распознавать структуру создания объемных текстов [на уровне абзацев] на ряд общих и учебных тем;
10.4.8 - использовать большое разнообразие знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов в целях уточнения смысла и углубленного понимания
Написание статьи
10.1.10 - использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
10.5.4 - использовать соответствующие стиль и регистр для поддержания определенного уровня формальности в растущем разнообразии жанров письма на ряд общих и учебных тем;
10.5.6 - писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 - использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по целому ряду общих и учебных тем;
10.5.9 - расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем;
10.6.2 - использовать различные квантификаторы для исчисляемых и неисчисляемых существительных и множество именных фраз на широкий ряд знакомых общих и учебных тем;
10.6.9 - использовать надлежащим образом широкое разнообразие форм простого настоящего, прошедшего и прошедшего совершенного времен в действительном и страдательном залоге в прямой и косвенной речи по широкому разнообразию знакомых общих и учебных тем;
10.6.10 - употреблять формы настоящего длительного и прошедшего длительного времен в действительном и страдательном залогах на большое разнообразие общих и знакомых учебных тем;
10.6.12 - использовать разнообразные структуры сравнительной степени наречий с правильными и неправильными наречиями;
употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр знакомых общих и учебных тем;
10.6.16 - использовать союзы и союзные слова в ходе обсуждения различных знакомых общих и учебных тем.
Противоречивые вопросы
Обсуждение преимуществ и недостатков процессов миграции.

10.3.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту;
10.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану;
10.4.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтарын тану;
10.4.8 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрін қолдану
Мақала жазу
10.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану;
10.5.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сан алуан жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
10. 5.6 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу;
10.5.7 - бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу;
10.5.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
10.6.2 - саналатын және саналмайтын заттардың санын білдіретін сөздерді, сонымен қатар зат есімнен тұратын сөз тіркестерін таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында қолдану;
10.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану;
10.6.10 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану
10.6.12 - салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
10.6.16 -білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану
Даулы мәселелер
Көші-қон процестерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау.

10.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств;
10.2.1 - извлекать ключевые моменты из свободных обсуждений без поддержки учителя на разнообразные общие и учебные темы, включая обсуждения на узкий ряд незнакомых тем;
10.2.2 - понимать конкретную информацию в дополнительной беседе без поддержки по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному ряду незнакомых тем;
10.3.5 - взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы;
10.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
10.4.9 - распознавать противоречия в аргументации в ходе свободных обсуждений на различные общие и учебные темы;
10.6.3 - использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные на широких ряд знакомых общих и учебных тем;
10.6.4 - использовать различные детерминативные и предетерминативные конструкции в ходе обсуждения разнообразных знакомых общих и учебных тем;
10.6.15 - использовать инфинитивные формы после глаголов и прилагательных, использовать герундий после глаголов и предлогов, использовать различные предложные и фразовые глаголы в ходе обсуждения разнообразных знакомых общих и учебных тем
Выражать свое мнение касательно вопроса гендерного равенства.
10.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения;
10.2.6 - извлекать суть из контекста свободных обсуждений на различные общие и учебные темы, включая обсуждения на некоторые незнакомые темы;
10.3.1 - использовать формальный и неформальный языковые регистры в ходе обсуждения различных общих и учебных тем;
10.3.7 - использовать соответствующие тематическую лексику и синтаксис в ходе обсуждения различных общих и учебных тем;
10.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее более широкого чтения по целому ряду общих и учебных тем;

10.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану;
10.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну;
10.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген шектеулі тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну;
10.3.5 - Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу;
10.4.5 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару
10.4.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну;
10.6.3 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында күрделі сын есімдерді және есімше орнында қолданылатын сын есімдерді және кейбір салыстырмалы деңгейді білдіретін құрылымдарды, сонымен қатар күшейтуші сын есімдердің (intensifying adjectives) алуан түрін қолдану;
10.6.4 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану;
10.6. 15 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға сан алуан етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану; бірнеше етістіктер мен көмекші сөздерден кейін герундий формасында қолдану; кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану
Гендерлiк теңдiк мәселелерi жөнiндегi пікірлерді білдіру
10.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану;
10.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
10.3.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану;
10.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану;
10.4.3 - білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз;

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Значимость учебного предмета определяется тем, что он является языком коммуникации, науки, бизнеса, туризма и спорта. Знание немецкого языка:
1) повышает уверенность обучающихся при общении в различных жизненных ситуациях;
2) предоставляет доступ к высшему образованию не только в Казахстане, но и за рубежом;
3) позволяет продолжить профессиональное образование в Казахстане и за рубежом;
4) расширяет доступ обучающихся к новостям и информации, которая распространяется на немецком языке;
5) предоставляет обучающимся доступ к аутентичным текстам литературных произведений на немецком языке;
6) позволяет обучающимся представлять Казахстан внутри страны и за ее пределами;
7) позволяет учиться в течение всей жизни, опираясь на навыки, стратегии обучения и знания, полученные в школе.
3. Учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся по четырем видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо). По завершению общего среднего образования школы (10-11 классы) обучающиеся должны достигнуть языкового уровня В1 (средний – В1.2) в соответствии с Общеевропейскими компетенциями владения иностранным языком (Common European Framework of Reference, CEFR)
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Немецкий язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Немецкий язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Немецкий язык" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу пәнінің маңыздылығы, оның коммуникация, ғылым, бизнес, туризм және спорттық тілі болып табылатынымен белгіленеді. Неміс тілін білу:
1) білім алушылар әртүрлі тіршілік ету жағдаяттарындағы қарым-қатынаста сенімділіктерін арттырады;
2) Қазақстанда ғана емес, шет елдеде жоғары білім алуға мүмкіндік береді;
3) Қазақстанда және шет елде кәсіптік білім алуды жалғастыруға мүмкіндік береді;
4) білім алушылар неміс тілінде таратылатын жаңалықтар мен ақпарат алуға мүмкіндігін кеңейтеді;
5) білім алушылар неміс тіліндегі әдеби туындылардың тұпнұсқалық мәтіндерімен танысуға мүмкіндік алады;
6) білім алушыларға Қазақстанды өз елінде және шет елдерінде танытуға мүмкіндік алады;
7) мектепте қалыптасқан дағдыға, оқыту және білім стратегиясына сүйеніп өмір бойы оқуға мүмкіндік алады.
3. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу қызметі бойынша төрт тілдік дағдыны дамытуға бағытталған (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым). Жалпы орта білім беру мектепті бітіргеннен кейін, білім алушылар (10-11 сынып) Шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттікке сәйкес (Common European Framework of Reference, CEFR) В1(орта – В1.2) тіл деңгейіне дейін жетеді.
2-тарау. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 108 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 108 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).

5. Учебная программа содержит этапы обучения немецкому языку (классы) в соответствии с уровнями обученности, критерии оценивания языковых навыков и умений по видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), долгосрочный план на весь период обучения (10-11 классы).
6. Содержание учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" структурировано по разделам обучения (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование немецкого языка).
7. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование немецкого языка), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
8. В базовом содержании программы представлены общие цели обучения немецкому языку в разрезе классов.
9. В разделах "Аудирование", "Говорение", "Чтение" и "Письмо" прописаны цели обучения по видам речевой деятельности, соотнесенные с уровнями обученности иностранному языку (10 класс – В1.1, 11 класс – В1.2), достижение которых направлено на конечный результат обучения немецкому языку.
10. В разделе "Использование немецкого языка" обучающийся знакомится с требованиями корректного использования лексико-грамматических, синтаксических структур немецкого языка в речи в соответствии с предъявляемым уровнем обучения.
11. Базовое содержание (Inhalt) в 10 классе (уровень В1.1).
12 Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) общение на социокультурном уровне с представителями иноязычной культуры;
2) понимание основного содержания длительных обсуждений, высказывание своего мнения или интервьюирование других в дружеской беседе, достаточно свободное использование большого количества простых языковых средств, чтобы выразить почти любую мысль, решение менее стандартных ситуаций, возникающих в жизни;
3) участие без подготовки беседе на знакомую тему;
4) подача жалобы;
5) проявление инициативы в интервью/ консультации;
6) написание простых связных текстов на знакомые или интересующие темы;
7) написание писем личного характера, сообщая в них о своих личных переживаниях и впечатлениях;
8) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание норм общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей немецкого языка, их применения в реальной языковой и культурной среде;
9) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
10) использование высказываний для выполнения различных коммуникативных функций;

5. Оқу бағдарламасы оқыған деңгейлеріне, сөйлеу қызметінің (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) төрт түрі бойынша тілдік дағды мен икемін бағалау өлшеміне сәйкес неміс тіліне оқыту кезеңін, жалпы оқыту кезеңінің (10-11 сынып) ұзақ мерзімді жоспарын қамтиды.
6. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқыту бөлімдері (Тыңдалым, Айтылым, Оқылым, Жазылым, Неміс тілін қолдану) бойынша құрылған.
7. Әр бөлімшеде көрсетілген оқыту мақсаты сөйлеу қызметінің (Тыңдалым, Айтылым, Оқылым, Жазылым, Неміс тілін қолдану) барлық түрін дамыту бойынша мұғалімге жұмысты жүйелі жоспарлауға, білім алушылардың жетістігін бағалауға, оларды оқытудың келесі кезеңдері бойынша хабардар етуге мүмкіндік береді.
8. Бағдарламаның базалық мазмұнында сыныптар бойынша неміс тілінің жалпы оқу мақсаттары көрсетілген.
9. "Тыңдалым", "Айтылым", "Оқылым" және "Жазылым" бөлімдерінде, шетел тілі (10 сынып – В1.1, 11 сынып – В1.2) оқыту деңгейлерімен белгіленген сөйлеу қызметінің түрлері бойынша мақсаттары, неміс тілінде оқытудың түпкілікті нәтижесі оларға жетуге бағытталған.
10. "Неміс тілін қолдану" бөлімінде білім алушы талап етілген оқу деңгейіне сәйкес неміс тілінің лексикалық-грамматикалық, синтаксистік құрылымын сыпайы қолдану талаптарымен танысады.
11. 10-сыныпқа (В1.1 деңгейі) арналған "Неміс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны
12. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) қоғамдық мәдениет деңгейінде басқа тілді мәдениет өкілдерімен қарым-қатынас жасау;
2) ұзақ талқылаудың негізгі мазмұнын түсіну, достық әңгімелесуде өз пікірін білдіру немесе басқалардан сұхбат алу, тіршілік етуде туындайтын кез-келген ойды білдіру, үйреншікті емес жағдайды шешу үшін көпшілік қарапайым тілдік құралды еркін қолдану;
3) таныс тақырыпқа арналған әңгімеге дайындықсыз қатысу;
4) шағым түсіру;
5) сұхбат/кеңестерде бастамашылық көрсету;
6) таныс немесе қызықтыратын тақырыптарға қарапайым жүйелі мәтіндер жазу;
7) өзінің жеке уайымы мен әсері туралы хабарлап жеке сипаттағы хат жазу;
8) неміс тілін тұтынушылардың елтану және мәдениеттану білімінің болуы, ұлттық сипатының қарым-қатынас нормалары мен стереотипі, ерекшеліктері мен ұлттық менталитеттің ерекшелігін білу, оларды нақты тілдік және мәдени ортада қолдану;
9) пікірлерді білдіру, оларды мәтінде қосу қағидатын білу;
10) әртүрлі коммуникативтік функцияларды орындау үшін пікірлерді қолдану;

11) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
13. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности, чувства патриотизма к Родине.
14. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
15. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
16. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
17. Базовое содержание в 11 классе (уровень В1.2).
18. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) успешное общение на практически всех уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) детальное понимание основного содержания длительных обсуждений;
3) прием сообщения-запроса о возникших проблемах;
4) предоставление информации, необходимой в процессе интервью/ консультации (например, описать свои симптомы врачу);
5) объяснение, почему что-либо является проблемой;
6) изложение сюжета короткого рассказа, статьи, содержания беседы, обсуждения, обсуждения документального фильма;
7) выражение своего отношение и ответ на ряд уточняющих вопросов;
8) проведение заранее подготовленной беседы, проверяя и подтверждая имевшуюся информацию, составление рассказа, как что-либо делается, давая четкие указания;
9) достаточно уверенный обмен накопленной фактической информацией по бытовым и не бытовым вопросам, лежащим в сфере интересов;
10) написание коротких простых эссе на интересующие темы;
11) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание нормы общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей немецкого языка, их свободное применение в реальной языковой и культурной среде;
12) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;

11) өзара әрекет ету сызбасына сәйкес айтылатын ойды тізбектеп құру.
13. Тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетке позитивті көзқарас білдіру;
2) әртүрлі көзқарасқа құрметпен, сабырлықпен қарау, толеранттылыққа, Отанға деген сүйіспеншілік сезімін көрсету.
14. Жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы жалпы мәдениетті жоғарылату, тілін үйренетін елі туралы ой-өрісін, білімін, қоршаған орта туралы білімін кеңейту.
15. Дамыту аспекті:
1) неміс тілін үйренуге деген тілдік икем мен тілдік тапқырлықты, сөз тәртібінің мәдениетін, қызығушылығын, тұлғаның жағымды қасиеттерін дамыту: жігерлік, ақыл-есі;
2) тапсырылған параметрлерде тілді тиімді игеруді қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиетті, замануи оқыту технологияларын қолдану;
3) өз ой-пікірін ойға қонымды және жүйелі баяндау, көпшілік мақұлдаған тақырыпқа арналған пікірталас, коммуникативтік сипаттағы үйреншікті емес ахуалды шешу;
4) жалпы адамзат мәдениетін дамытуда ұлттық мәдениеттің (өз және басқа тілдік) жетістіктері туралы және басқа мәдениет аясында ана тілі мен мәдениетінің рөлі туралы кеңінен түсінігі болуы тиіс.
16. Стратегиялық аспект: басқа тілдік дербес сөйлесуге қабілетті және дайын , екінші тілдік тұлғалық негізгі сипаттамасын меңгеру.
17. 11-сыныпқа (В1.2-деңгей) арналған "Неміс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
18. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) басқа тілідік мәдени өкілдерімен барлық деңгейде табысты тілдесу;
2) ұзақ талқылаудың негізгі мазмұнын жете түсіну;
3) туындаған мәселелер бойынша хабарлама-сауалды қабылдау;
4) сұхбаттасу/кеңес үдерісіне қажетті ақпаратты беру (мысалы, дәрігерге өзінің ауру белгісінің нышанын айту);
5) не нәрсенің мәселе болып жатқандығын түсіндіру;
6) қысқа әңгіменің, мақаланың сюжетін, сұхбаттасудың мазмұнын талқылау, деректі фильмді талқылау;
7) анықтайтын сұрақтарға жауап беру және өз пікірін білдіру;
8) бар ақпаратты тексеріп және растап, алдын ала дайындалған сұхбаттасуды өткізу, нақты нұсқау бере отырып, ненің қалай істелінетіні туралы айту;
9) мүдделі саладағы тұрмыстық және тұрмыстық емес мәселелер бойынша деректі ақпаратпен алмасу;
10) қызықтыратын тақырып бойынша қысқа қарапайым эссе жазу;
11) елтаным мен мәдени білімнің болуы, қарым –қатынас жасау нормалары бойынша білім, ұлттық сипаттың өзгешелігі және неміс тілін білетіндердің ұлттық менталитетінің ерекшелігі, еркін тілдік және мәдени ортада қолдану;
12) пікір білдіру ережелерін білу, оларды мәтінде біріктіру;

13) свободное и неосознанное использование высказывания для выполнения различных коммуникативных функций;
14) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
19. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности и чувства патриотизма к Родине.
20. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
21. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
22. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
Параграф 2. Система целей обучения
23. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает раздел, третье - нумерацию учебной цели.
Раздел 1. Аудирование (Hören):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко

13) әртүрлі коммуникативтік қызметті орындау үшін өз пікірін еркін қолдану;
14) қарым-қатынас жасау сызбасына сәйкес пікірді дәйекті түрде құру.
19. Тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне позитивті қатынас қалыптастыру;
2) әртүрлі көзқарасқа құрметпен қарау, толеранттылық және Отанға деген патриоттық сезім көрсету.
20. Жалпы білім беру аспектісі: мәдениетті дамыту, ой өрісін кеңейту, неміс тілі арқылы ел, қоршаған орта туралы білімдерін жетілдіру.
21. Дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілетті және тілдік болжауды, сөйлеу мәдениетін, неміс тілін үйренуге қызығушылықты, тұлғаның жағымды қасиеттерін: зейін, ерік-жігерін арттыру;
2) белгіленген параметрлер бойынша тілді меңгеру тиімділігін қамтамасыз ететін әдеби анықтамалар, оқытудың заманауи технологияларын қолдану;
3) жалпылама тақырыптар бойынша пікірталастар, дәйекті түрде өз ойын білдіру, коммуникативті сипаттағы стандартты емес жағдаяттарды шешу;
4) жалпы адами мәдениеттің дамуында ұлттық мәдениеттің (өзіндік және басқа тілдік) жетістіктері туралы кең көріністің болуы және басқа мәдениетте ана тілі мен мәдениетінің рөлі.
22. Стратегиялық аспект: басқа тілдік дербес сөйлесуге қабілетті және дайын, екінші тілдік тұлғалық негізгі сипаттамасын меңгеру.
2-параграф. Оқытудың мақсаттар жүйесі
23. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімді, үшінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді.
1-бөлім. Тыңдалым:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.1.1 әдеби нормаға сәйкес анық айтылған мектепте, демалыста таныс тақырыптардың негізгі ережелерін түсіну
11.1.1 кәсіби ортада кездесетін белгілі тақырыптарға арналған әдеби нормалар шегінде анық айтылған сөздердің негізгі ережелерін түсіну
10.1.2 егерде анық, айтылымы таныс болса, күнделікті мәселелер туралы және оқу туралы қарапайым ақпараттық хабарламаларды, оның ішінде негізгі ойды түсіну
11.1.2 оқу және болашақ кәсібіи қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы ақпараттық хабарламаларды түсіну
10.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылатын жағдайда, ұзақ пікірталастың негізгі кездерін түсіну
11.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылған жағдайда ұзақ пікірталастың негізгі сәттерән түсіну
10.1.4 сөйлеу мәні таныс, ал сөзі қарапайым және құрылымы анық болған жағдайда оқу тақырыбы бойынша дәрісті не әңгімені түсіну
11.1.4 сөйлеу мәні таныс, ал сөздің өзі қарапайым және құрылымы анық болған жағдайда оқу және кәсіби тақырып боынша дәрісті немесе әңгімені түсіну
10.1.5 асықпай, анық нормативке сәйкес сөйлеген жағдайда таныс тақырыптарды жалпылама қысқа қарапайым әңгімелерді түсіну
11.1.5 таныс тақырыптарға асықпай, анық сөйлеген жағдайда қысқа қарапайым әңгімелерді түсіну
10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданатын аспаптарды пайдалану ережесі
11.1.6 техникалық сипаттағы нұсқаулықтарды түсіну
10.1.7 радио бойынша жаңалықтар легінің негізгі ережелері мен ақырын және анық естілетін, жазылған таныс тақырыптарға араналған қарапайым тақараптарды түсіну
11.1.7 нақты, нормативке сәйкес айтылатын радиода не жазбада кездетін, көбінесе қызықтыратын материалдар бар ақпаратты түсіну
10.1.8 қызықтыратын тақырып бойынша телевизиялық бағдарламаның артық бөлігін түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәріс, репортаж, егер олар ақырын және анық естілсе
11.1.8 қызықтыратын тақырыптар бойынша телеарна материалдардың көбірек бөлігін түсіну, мысалы, егерде олар анық және баяу айтылса, онда сұхбаттасу, интервью, қысқа дәрістер

Раздел 2. Говорение (Sprechen):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Раздел 3. Чтение (Leseverstehen):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы

2-бөлім. Айтылым:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.2.1 шапшаң, қарапайым тілде қызықтыратын мәселелер бойынша дәйекті түрдегі бекітуді сипаттай алу
11.2.1 шапшаң, қарапайым тілде қызықтыратын мәселелер бойынша дәйекті түрдегі бекітуді сипаттай алу
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, тәжірибені, осы тәжірибеге байланысты реакциясын, сезімін суреттеу
11.2.2 шапшаң бірдеңені ,суреттеу не болмаса дәйекті түрдегі бекітуді айту, кітаптың не фильмнің сюжетін айту және оған деген өзінің реакциясын айту
10.2.3 оның ойын түсіну қиын болмайтын. дәлелді құру
11.2.3 жалпылама және оқу тақырыптарына қатысты сұхбаттасушының көзқарасын бағалау және өз пікірін түсіндіру, негіздеу
10.2.4 қысқаша бірдеңенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру
11.2.4 жанжақты бірдеңенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру
10.2.5 екіпіндегі акцент пен интонацияға қарамастан түсінуге болатын тұрмыстық және оқу тақырыбы шеңберінде қысқаша және дайындалған хабарламалар жасау
11.2.5 екіпіндегі акцент пен интонацияға қарамастан түсінуге болатын қызметтің кәсіби саласындағы тұрмыстық және оқу тақырыбы шеңберінде қысқаша және дайындалған хабарламалар жасау
10.2.6 таныс тақырып бойынша алдын ала дәріс дайындау, оның мазмұны практика жүзінде түсінікті болады және негізгі ережелері нақты түсіндіріледі
11.2.6 таныс тақырып бойынша алдын ала ауқымды дәріс дайындау, оның мазмұны практика жүзінде түсінікті болады және негізгі ережелері нақты түсіндіріледі
10.2.7 өзінің сөйлеуі бойынша сұрақтарға жауап беру, бірақ, егерде сұрақ жылдам айтылса, оны қайталауды өтіну
11.2.7 өзінің сөйлеуі бойынша сұрақтарға жауап беру, бірақ, егерде сұрақ жылдам айтылса, оны қайталауды өтіну
10.2.8 өзінің сезімін және реакциясын қарапайым мәтінде қисынды тұжырымдап, тәжірибені бейнелеу
11.2.8 өзінің сезімін және реакциясын қарапайым мәтінде қисынды тұжырымдап, тәжірибені бейнелеу
3-бөлім. Оқылым:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.3.1 қызықтыратын материалдар бойынша деректі ақпараттар бар қарапайым мәтіндерді оқу және оларды нақты түсіну
11.3.1 қызықтыратын материалдар бойынша деректі ақпараттар бар қарапайым мәтіндерді оқу және оларды егжей-тегжей түсіну
10.3.2 бір-біреумен үнемі хат алмасуға мүмкіндік беретін жеке басына қатысты хаттағы оқиғанын, сезімнің және ынтаның суреттеуін түсіну сипаттауын түсіну
11.3.2 бір-біреумен үнемі хат алмасуға мүмкіндік беретін жеке басына қатысты хаттағы оқиғанын, сезімнің және ынтаның суреттеуін түсіну
10.3.3 нақты бір тапсырманы орындау үшін ақпаратты мәтіннің әртүрлі бөлімдерінен не болмаса әртүрлі мәтіндерден жинақтау және қажетті ақпаратты табу үшін үлкен мәтінді қарау
11.3.3 нақты бір тапсырманы орындау үшін ақпаратты мәтіннің әртүрлі бөлімдерінен не болмаса әртүрлі мәтіндерден жинақтау және қажетті ақпаратты табу үшін көлемі үлкен мәтінді қарау
10.3.4 күнделікті жазба материалдарынан өзекті ақпаратты түсіну және табу, мысалы, хаттардан, жазбашалардан не болмаса қысқа ресми құжаттардан
11.3.4 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары шеңберінде көркем не көркем емес әдебиеттен ұзын мәтіндерді оқу
10.3.5 бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндерден қандай негізгі қорытынды жасалғанын түсіну
11.3.5 мәтінде қарастырылған тақырып бойынша ойларды түсіну
10.3.6 газет мақалаларынан таныс тақырыпқа негізгі ережелерді зерделеу
11.3.6 әртүрлі газет мақалаларынан таныс тақырыпқа негізгі ережелерді зерделеу
10.3.7 қарапайым тілмен жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережесі
11.3.7 жабдықтарды қолдану бойынша қарапайым нұсқауларды түсіну
10.3.8 мағынаны тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
11.3.8 мағынаны тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
10.3.9 жалпылама және оқу тақырыптарына қысқа мәтіндерде келтірілген дәлелдердің сәйкес еместігін анықтау
11.3.9 жалпылама және оқу тақырыптарына ұзын мәтіндерде келтірілген дәлелдердің сәйкес еместігін анықтау

Раздел 4. Письмо (Schreiben):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Раздел 5. Использование немецкого языка (Spracheverwendung):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам
10.5.9 использовать формы Konjunktiv от глаголов haben, sein, werden, kőnnen, mőgen для выражения вежливой просьбы, желания, косвенный вопрос с союзом ob по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.9 использовать субстантивированные причастия, формы сослагательного наклонения: сочетание wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv в рамках знакомых общих и учебных тем
10.5.10 использовать наиболее употребительные глаголы с управлением, использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben, сочетаний типа den Wunsch haben + смысловой глагол в Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
10.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем

4-бөлім. Жазылым:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.4.1 жеке тұрған элементтерді байланыстырып, таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым мәтіндерді жазу
11.4.1 жеке тұрған элементтерді байланыстырып, көлемі ауқымды таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым мәтіндерді жазу
10.4.2 таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым сипаттамалар жазу
11.4.2 қарапайым байланысы бар мәтінде өз сезімі мен реакциясын тқжырымдап, өзінің тәжірибесін жазу
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа және қарапайым эссе жазу
11.4.3 күнделікті таныс және әлеуметтік мәселелер бойынша іс жүзінде жиналған ақпараттарды қосындылау және еркін өз ойын жеткізу
10.4.4 қажетті ақпаратты сұрап, жеке басына қатысты жазбалар мен хаттар жазу
11.4.4 қажетті ақпаратты сұрап, жеке басына қатысты жазбалар мен хаттар жазу
10.4.5 өзінің сезімін, оқиғасын және тәжірибесін сипаттап, хат жазу
11.4.5 мәдениет: ән-күй, фильмдерге қатысты абстракты тақырыптар бойынша өзінің ойын білідіріп және жаңалықтарды айтып, хат жазу
10.4.6 сұрақтар туындататын, мәселелерді түсіндіретін хабарламаларды жазу
11.4.6 достарына, ұстаздарына, қызмет көрсетуші қызметкерлерге не болмаса күнделікті өмірде жиі көрінетіндерге маңыздыны айтып жазулар жазу
10.4.7 егерде қызықтыратын тақырып бойынша болса, кейін қолдануға болатын айтып тұру арқылы нақты жазулар жазу
11.4.7 егерде тақырып таныс болса, сөйлеу қарапайым және нақты, нормативтік диалекте болса, дәріс уақытында негізгі ойлардың тізімі түрінде жазулар жасау
10.4.8 тұпнұсқа мәтіннің құрылымы мен тұжырымдамасын қолданып, қысқа жазба үзінділерді қарапайым тілмен қайталау
11.4.8 тұпнұсқа мәтіннің құрылымы мен тұжырымдамасын қолданып, әртүрлі көлемдегі қысқа жазба үзінділерді қарапайым тілмен қайталау
10.4.9 жазба түрінде оқиғаны айту
11.4.9 жазба түрінде оқиғаны айту
5-бөлім. Неміс тілінің қолданысы:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.5.1 таныс /таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша абстракті құрама есімдерді және күрделі есім топтарын қолдану
11.5.1 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша абстракті құрама есімдерді және күрделі есім топтарын қолдану
10.5.2 сөйлеуде шектеусіз белгісіз, сілтеу, қатыстық есімдіктерді, сонымен қатар, сын есім мен үстеулердің салыстыру шырайларын қолдану
11.5.2 сөйлеуде шектеусіз белгісіз, сілтеу, қатыстық есімдіктерді, сонымен қатар, сын есім мен үстеулердің салыстыру шырайларын қолдану
10.5.3зат есім мен сын есімнің септелуін, зат есімнің көпше түрі туралы білімдерін жүйелеу, таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша аталған білімді қолдану
11.5.3 зат есім мен сын есімнің септелуін, зат есімнің көпше түрі туралы білімдерін жүйелеу, таныс /таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша аталған білімді қолдану
10.5.4 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша сөз сөйлеуді құру үшін шектеусіз сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффикс, сөздерді қосу, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таратылған бағалау лексиканы), синоним, антоним және басқа да көмекші сөздерді қолдану
11.5.4 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша сөз сөйлеуді құру үшін шектеусіз сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффикс, сөздерді қосу, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таратылған бағалау лексиканы), синоним, антоним және басқа да көмекші сөздерді қолдану
10.5.5 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі мезгіл және модаль етістіктерді қамтыған сұрақтарды қолдану
11.5.5 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі мезгіл және модаль етістіктерді қамтыған әртүрлі сұрақтарды қолдану
10.5.6 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша Partizip I және Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) таралған анықтауышты қолдану
11.5.6 жартылай таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша Partizip I және Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) таралған анықтауышты қолдану
10.5.7 кейбір пассивті және әртүрлі мезгілдегі етістіктерді және олардың баламасын, модаль етістіктерді таныс жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.7 үздіксіз көбейген пассив және әртүрлі мезгілдегі етістіктерді және олардың баламасын, модаль етістіктерді таныс, жартылай таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
10.5.8 мүмкіндікті білдіру, модальдің әртүрлі тәсілдері бойынша білімді жүйелеу үшін haben/ sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану
11.5.8 әртүрлі модаль құрылымдарды, құрмалас салалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары шеңберінде қолдану
10.5.9 сыпайы өтініште, жанама сұрақта ob жалғаулықпен Konjunktiv форманы haben, sein, werden, kőnnen, mőgen етістіктерді таныс жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.9 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша субстантивтенген есімше, шартты рай формасы: wűrde + Infinitiv тіркесін, Präteritum Konjunktiv қолдану
10.5.10 басқарумен жиі қолданатын етістіктерді қолдану; использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben етістіктерден кейін, сочетаний типа den Wunsch haben + тіркесті Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) маңызы бар етістіктерді таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша қолдану
11.5.10 жартылай таныс және таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында етістіктерді және тұрақты етістік тіркестерді aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD күрделі басқарумен қолдану
10.5.11 сабақтас және салалас құрмалас сөйлемдерді жалғаулықтарымен және жалғаулық сөздерімен таныс/таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.11 қарсылықты бағыныңқылы сөйлем –сабақтас құрмалас сөйлемді obwohl/ obgleich жалғаулығымен таныс және жартылай таныс емес сөйлемдерде қолдану
10.5.12 сөйлеуде қосымша сөздердің қызметтік маңыздылығы туралы білімдерін қолдану; мәтіндердің тұтастығын қамтамасыз ететін әртүрлі байланыс құралдарын, орамдылығын (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt) үстеу көмегімен.
11.5.12 сөйлеуде қосымша сөздердің қызметтік маңыздылығы туралы білімдерін қолдану; мәтіндердің тұтастығын қамтамасыз ететін әртүрлі байланыс құралдарын, орамдылығын (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt) үстеу көмегімен.
10.5.13 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөздердің білдіру тәсілдерін қолдану
10.5.13 таныс және жартылай таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөздердің білдіру тәсілдерін қолдану

24. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
25. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10 класс (В1.1):
Темы
Разделы
Цели обучения
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии
1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам;
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности;
10.5.10 использовать наиболее употребительные глаголы с управлением, использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben, сочетаний типа den Wunsch haben + смысловой глагол в Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем;
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)

24. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылды.
25. Осы оқу Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі жоспар
10-сынып (В1.1):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Әлеуметтік кепілдік – мемлекет жетістігі:
1.1 Әлеуметтік қорғалу және кепілдіктер
1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.5 тақырыпқа қатысты тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, алдын-ала дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 10.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну; 10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін өте үлкен мәтінді қарап, сондай-ақ нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр түрлі бөліктерінен немесе әр түрлі мәтіндерден ақпаратты жинау; 10.3.4 күнделікті жазбаша материалда, мысалы, хаттарда, брошюраларда және қысқа ресми құжаттарда өзекті ақпаратты табу және түсіну; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаздағы және цифрлы кейбір таныс емес ресурстарды қолдану; 10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
10.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу; 10.4.2 таныс, қызықты сұрақтар қатары бойынша қарапайым, егжей-тегжейлі сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу; 10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу; 10.4.7 қызықтыратын тақырып бойынша ауызша айтылғанды кейіннен қолдануға болатындай етіп, нақты жазба жазу; 10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс жалпы тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдер мен күрделі атаулы топтарды қолдану; 10.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 10.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch таралған анықтамаларды қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, кейбір пассивті формаларды қолдану; 10.5.8 міндеттілікті, мүмкіндікті білдіру үшін haben/sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану, модальділіктің түрлі тәсілдері туралы білімді жүйелеу; 10.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша басқарумен жиі қолданылатын етістіктерді beginnen, vorhaben/бегиннен, форабен етістіктерінен кейін den Wunsch haben + Infinitiv-тегі мағыналық етістіктерді zu мен (Ich habe vor, eine Reise zu machen тіркестерін қолдану; 10.5.11 таныс, таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша жалғаулықтар мен жалғаулық сөздерді пайдалана отырып, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 10.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану
2-тоқсан

2. Профессионализм: требование времени:
2.1 Образование - путь к успеху
2.2 Профессиональные качества будущего специалиста
Слушание
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены;
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком;
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным;
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста;
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам;
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности;
10.5.10 использовать наиболее употребительные глаголы с управлением, использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben, сочетаний типа den Wunsch haben + смысловой глагол в Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем;
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)

2. Кәсібилік: уақыт талабы:
2.1 Білім - табысқа апарар жол
2.2 Болашақ маманның кәсіби қасиеттері
Тыңдалым
10.1.2 оқумен байланысты күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын егжей-тегжейлі және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері; 10.1.7 радио арқылы берілген ақпарат мәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу; 10.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.2 хат алмасу бойынша досымен үнемі қарым-қатынас жасауға мүмкіндік беретін шектерде жеке хаттардағы оқиғалардың, сезімдердің және тілектердің сипаттамасын түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін өте үлкен мәтінді қарап, сондай-ақ нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр түрлі бөліктерінен немесе әр түрлі мәтіндерден ақпаратты жинау; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.7 қарапайым тілде жазылған ережелерді мысалы, қауіпсіздік ережелерін түсіну; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаздағы және цифрлы кейбір таныс емес ресурстарды қолдану; 10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
10.4.2 таныс, қызықты сұрақтар қатары бойынша қарапайым, егжей-тегжейлі сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу; 10.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып, қажетті қарапайым ақпарат сұрап жеке хат және жазбалар жазу; 10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін егжей-тегжейлі сипаттайтын хаттар жазу; 10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу; 10.4.7 қызықтыратын тақырып бойынша ауызша айтылғанды кейіннен қолдануға болатындай етіп, нақты жазба жазу; 10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу; 10.4.9 оқиғаны жазбаша түрде айтып шығу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс жалпы тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдер мен күрделі атаулы топтарды қолдану; 10.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 10.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, кейбір пассивті формаларды қолдану; 10.5.8 міндеттілікті, мүмкіндікті білдіру үшін haben/sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану, модальділіктің түрлі тәсілдері туралы білімді жүйелеу; 10.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша басқарумен жиі қолданылатын етістіктерді beginnen, vorhaben/бегиннен, форабен етістіктерінен кейін den Wunsch haben + Infinitiv-тегі мағыналық етістіктерді zu мен (Ich habe vor, eine Reise zu machen тіркестерін қолдану; 10.5.11 таныс, таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша жалғаулықтар мен жалғаулық сөздерді пайдалана отырып, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 10.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану
3-тоқсан

3. Как развивать лидерские качества:
3.1 Организация досуга молодежи
3.2 Межличностные взаимоотношения. Решение конфликтных ситуаций
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены;
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам;
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности;
10.5.9 использовать формы Konjunktiv от глаголов haben, sein, werden, kőnnen, mőgen для выражения вежливой просьбы, желания, косвенный вопрос с союзом ob по ряду знакомых общих и учебных тем;
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем;
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt);
10.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем

3. Көшбасшылық қасиеттерді қалай дамытамыз?
3.1 Жастардың бос уақытын ұйымдастыру
3.2 Тұлғааралық қарым-қатынас. Конфликтілі жағдайларды шешу
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.7 радио арқылы берілген ақпарат мәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу; 10.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну; 10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.2 хат алмасу бойынша досымен үнемі қарым-қатынас жасауға мүмкіндік беретін шектерде жеке хаттардағы оқиғалардың, сезімдердің және тілектердің сипаттамасын түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін өте үлкен мәтінді қарап, сондай-ақ нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр түрлі бөліктерінен немесе әр түрлі мәтіндерден ақпаратты жинау; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаздағы және цифрлы кейбір таныс емес ресурстарды қолдану; 10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
10.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу; 10.4.2 таныс, қызықты сұрақтар қатары бойынша қарапайым, егжей-тегжейлі сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу; 10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін егжей-тегжейлі сипаттайтын хаттар жазу; 10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу; 10.4.7 қызықтыратын тақырып бойынша ауызша айтылғанды кейіннен қолдануға болатындай етіп, нақты жазба жазу; 10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс жалпы тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдер мен күрделі атаулы топтарды қолдану; 10.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 10.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, кейбір пассивті формаларды қолдану; 10.5.8 міндеттілікті, мүмкіндікті білдіру үшін haben/sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану, модальділіктің түрлі тәсілдері туралы білімді жүйелеу; 10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша ob/об жалғаулығымен жанама сұрақтарды, ынтаны, сыпайы өтінішті білдіру үшін haben, sein, werden, konnen, mogen етістіктерінен шығатын Konjunktiv формаларын қолдану; 10.5.11 таныс, таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша жалғаулықтар мен жалғаулық сөздерді пайдалана отырып, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 10.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану; 10.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша төл және төлеу сөздерді айту тәсілдерін қолдану
4-тоқсан

4. Наука и техника:
4.1 Казахстан на мировой арене
4.2 Конкурентоспособность национальной экономики Казахстана
4.3 Политическая система Казахстана и Германии
Слушание
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены;
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам;
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности;
10.5.9 использовать формы Konjunktiv от глаголов haben, sein, werden, kőnnen, mőgen для выражения вежливой просьбы, желания, косвенный вопрос с союзом ob по ряду знакомых общих и учебных тем;
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем;
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
11 класс (В1.2):
Темы
Разделы
Цели обучения
Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Конституция – основной закон РК
1.2 Здоровье нации – основа успешного будущего. Медицинское страхование
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным;
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)

4. Ғылым мен техника:
4.1 Қазақстан әлемдік аренада
4.2 Қазақстанның ұлттық экономикасының бәсекеге қабілеттілігі
4.3 Қазақстан мен Германияның саяси жүйесі
Тыңдалым
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.7 радио арқылы берілген ақпарат мәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.5 тақырыпқа қатысты тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, алдын-ала дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу; 10.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін өте үлкен мәтінді қарап, сондай-ақ нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр түрлі бөліктерінен немесе әр түрлі мәтіндерден ақпаратты жинау; 10.3.4 күнделікті жазбаша материалда, мысалы, хаттарда, брошюраларда және қысқа ресми құжаттарда өзекті ақпаратты табу және түсіну; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаздағы және цифрлы кейбір таныс емес ресурстарды қолдану
Жазылым
10.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу; 10.4.2 таныс, қызықты сұрақтар қатары бойынша қарапайым, егжей-тегжейлі сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу; 10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу; 10.4.7 қызықтыратын тақырып бойынша ауызша айтылғанды кейіннен қолдануға болатындай етіп, нақты жазба жазу; 10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс жалпы тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдер мен күрделі атаулы топтарды қолдану; 10.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 10.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, кейбір пассивті формаларды қолдану; 10.5.8 міндеттілікті, мүмкіндікті білдіру үшін haben/sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану, модальділіктің түрлі тәсілдері туралы білімді жүйелеу; 10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша ob/об жалғаулығымен жанама сұрақтарды, ынтаны, сыпайы өтінішті білдіру үшін haben, sein, werden, konnen, mogen етістіктерінен шығатын Konjunktiv формаларын қолдану; 10.5.11 таныс, таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша жалғаулықтар мен жалғаулық сөздерді пайдалана отырып, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 10.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану
11 – сынып (В1.2):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Әлеуметтік кепілдік - мемлекет жетістігі: 1.1 Конституция - ҚР негізгі заңы 1.2 Ұлт денсаулығы – табысты болашақтың негізі. Медициналық сақтандыру
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативтке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар, әрекетті және бір істі шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.5 мәтінде қозғалған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаз және цифрлы таныс емес ресурстарды қолдану
Жазылым
11.4.2 қарапайым мәтінге өз сезімдері мен реакциясын тұжырымдай отырып, өз тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 қызмет өрісі шеңберінде орналасқан таныс күнделікті және әлеуметтік мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпарат туралы өз ойын жинақтау және хабарлау; 11.4.4 кез келген қажетті ақпаратты сұрата отырып, маңызды деп есептейтін нәрсені нақты баяндай отырып жеке хаттар мен жазбаларды жазу; 11.4.7 қарапайым дәрістер барысында таныс тақырыпқа қарапайым сөйлеу тілінде нормативтік диалектіде түсінікті етіп айтылғандардың негізгі кезеңдерін тізімдеп жазба ретінде жазу; 11.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, әртүрлі көлемдегі қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану; 11.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 11.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның продуктивті тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік және модальді формаларын қамтитын түрлі типтегі сұрақтарды қолдану; 11.5.6 жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану; 11.5.7 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, оның ішінде пассивті формалардың үздіксіз артушы әртүрлілігін қолдану; 11.5.8 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальді құрылымдардың әртүрлілігін, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vorD түріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану; 11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl/ obgleich ) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану; 11.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану
2-тоқсан

2. Профессионализм - требование времени:
2.1 IT-технологии
2.2 Диалог культур
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера;
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием;
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов;
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным;
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста;
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.9 использовать субстантивированные причастия, формы сослагательного наклонения: сочетание wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv в рамках знакомых общих и учебных тем;
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt);
11.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем

2. Кәсібилік – уақыт талабы: 2.1 IT-технологиялар 2.2 Мәдениеттер диалогі
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну; 11.1.2 оқуға және болашақ кәсіби қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы егжей-тегжейлі қарапайым ақпараттық хабарламаларды түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативтке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.6 техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар, әрекетті және бір істі шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.2 хат алмасу бойынша досымен үнемі қарым-қатынас жасауға мүмкіндік беретін шектерде жеке хаттардағы оқиғалардың, сезімдердің және тілектердің сипаттамасын түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көркем және басқа да әдебиеттердегі ұзақ мәтіндерді оқу; 11.3.5 мәтінде қозғалған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.7 құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаз және цифрлы таныс емес ресурстарды қолдану
Жазылым
11.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу; 11.4.2 қарапайым мәтінге өз сезімдері мен реакциясын тұжырымдай отырып, өз тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 қызмет өрісі шеңберінде орналасқан таныс күнделікті және әлеуметтік мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпарат туралы өз ойын жинақтау және хабарлау; 11.4.5 жаңалықтар және мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын білдіріп, жеке хаттар жазу; 11.4.6 достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге немесе күнделікті өмірде кездесетін тұлғаларға нені басты деп санайтынын анық білдіріп, маңызды ақпаратты қамтитын қысқа жазбахат жазу; 11.4.7 қарапайым дәрістер барысында таныс тақырыпқа қарапайым сөйлеу тілінде нормативтік диалектіде түсінікті етіп айтылғандардың негізгі кезеңдерін тізімдеп жазба ретінде жазу; 11.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, әртүрлі көлемдегі қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу; 11.4.9 оқиғаны жазбаша түрде айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану; 11.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 11.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның продуктивті тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік және модальді формаларын қамтитын түрлі типтегі сұрақтарды қолдану; 11.5.6 жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану; 11.5.7 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, оның ішінде пассивті формалардың үздіксіз артушы әртүрлілігін қолдану; 11.5.8 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальді құрылымдардың әртүрлілігін, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 11.5.9 жалпы және оқу тақырыптарының шеңберінде субстантивті қатысуларды, сілтемелік көңіл-күйдің түрлерін қолдану:: wurde + Infinitiv, Prateritum Konjunktiv/; 11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei ./ fur A., Angst haben vorтүріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану; 11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl/ obgleich ) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану; 11.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану; 11.5.13 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша төл және төлеу сөздерді айту тәсілдерін қолдану
3-тоқсан

3. Как развить лидерские качества:
3.1 Дискуссия. Диспут. Публичная речь
3.2 Самообразование и саморазвитие современной молодежи.
3.3 Казахстанский патриотизм, права и обязанности молодежи.
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Письмо
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным;
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста;
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.9 использовать субстантивированные причастия, формы сослагательного наклонения: сочетание wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv в рамках знакомых общих и учебных тем;
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt);
11.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем

3. Көшбасшылық қасиеттерді қалай дамытамыз:
3.1 Пікірталас. Диспут. Көпшілік алдында сөйлеу
3.2 Қазіргі жастардың өздігінен білім алуы және өздерін дамытуы.
3.3 Қазақстандық патриотизм, құқық және жастардың міндеттері.
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну; 11.1.2 оқуға және болашақ кәсіби қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы егжей-тегжейлі қарапайым ақпараттық хабарламаларды түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативтке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар, әрекетті және бір істі шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.5 тақырыпқа қатысты оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, алдын-ала дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.2 хат алмасу бойынша досымен үнемі қарым-қатынас жасауға мүмкіндік беретін шектерде жеке хаттардағы оқиғалардың, сезімдердің және тілектердің сипаттамасын түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көркем және басқа да әдебиеттердегі ұзақ мәтіндерді оқу; 11.3.5 мәтінде қозғалған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаз және цифрлы таныс емес ресурстарды қолдану; 11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
11.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу; 11.4.2 қарапайым мәтінге өз сезімдері мен реакциясын тұжырымдай отырып, өз тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 қызмет өрісі шеңберінде орналасқан таныс күнделікті және әлеуметтік мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпарат туралы өз ойын жинақтау және хабарлау; 11.4.6 достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге немесе күнделікті өмірде кездесетін тұлғаларға нені басты деп санайтынын анық білдіріп, маңызды ақпаратты қамтитын қысқа жазбахат жазу; 11.4.7 қарапайым дәрістер барысында таныс тақырыпқа қарапайым сөйлеу тілінде нормативтік диалектіде түсінікті етіп айтылғандардың негізгі кезеңдерін тізімдеп жазба ретінде жазу; 11.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, әртүрлі көлемдегі қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу; 11.4.9 оқиғаны жазбаша түрде айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану; 11.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 11.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның продуктивті тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік және модальді формаларын қамтитын түрлі типтегі сұрақтарды қолдану; 11.5.7 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, оның ішінде пассивті формалардың үздіксіз артушы әртүрлілігін қолдану; 11.5.8 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальді құрылымдардың әртүрлілігін, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 11.5.9 жалпы және оқу тақырыптарының шеңберінде субстантивті қатысуларды, сілтемелік көңіл-күйдің түрлерін қолдану:: wurde + Infinitiv, Prateritum Konjunktiv/; 11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vorD түріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану; 11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl/ obgleich ) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану; 11.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану; 11.5.13 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша төл және төлеу сөздерді айту тәсілдерін қолдану
4-тоқсан

4. Экономика и конкурентоспособность страны:
4.1 Дипломатические отношения Казахстана и Германии
4.2 Зеленая экономика
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием;
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Письмо
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов;
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным;
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста;
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.9 использовать субстантивированные причастия, формы сослагательного наклонения: сочетание wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv в рамках знакомых общих и учебных тем;
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt);
11.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
Приложение 13 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Приложение 101 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования

4. Экономика және елдің бәсекеге қабілеттілігі:
4.1 Қазақстан мен Германияның дипломатиялық қарым-қатынасы
4.2 Жасыл экономика
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативтке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар, әрекетті және бір істі шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көркем және басқа да әдебиеттердегі ұзақ мәтіндерді оқу; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.7 құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаз және цифрлы таныс емес ресурстарды қолдану; 11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
11.4.3 қызмет өрісі шеңберінде орналасқан таныс күнделікті және әлеуметтік мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпарат туралы өз ойын жинақтау және хабарлау; 11.4.5 жаңалықтар және мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын білдіріп, жеке хаттар жазу; 11.4.6 достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге немесе күнделікті өмірде кездесетін тұлғаларға нені басты деп санайтынын анық білдіріп, маңызды ақпаратты қамтитын қысқа жазбахат жазу; 11.4.7 қарапайым дәрістер барысында таныс тақырыпқа қарапайым сөйлеу тілінде нормативтік диалектіде түсінікті етіп айтылғандардың негізгі кезеңдерін тізімдеп жазба ретінде жазу; 11.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, әртүрлі көлемдегі қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу; 11.4.9 оқиғаны жазбаша түрде айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану; 11.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 11.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның продуктивті тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік және модальді формаларын қамтитын түрлі типтегі сұрақтарды қолдану; 11.5.6 жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану; 11.5.7 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, оның ішінде пассивті формалардың үздіксіз артушы әртүрлілігін қолдану; 11.5.8 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальді құрылымдардың әртүрлілігін, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 11.5.9 жалпы және оқу тақырыптарының шеңберінде субстантивті қатысуларды, сілтемелік көңіл-күйдің түрлерін қолдану:: wurde + Infinitiv, Prateritum Konjunktiv/; 11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vorD түріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану; 11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl/ obgleich ) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану; 11.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану; 11.5.13 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша төл және төлеу сөздерді айту тәсілдерін қолдану
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 5 шілдедегі
№ 199 бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
101 - қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Отличительной особенностью учебной программы является то, что особое внимание уделяется формированию не только предметных знаний, но и развитию различных навыков. Система целей обучения основана на привитии обучающимся следующих основных ценностей: казахстанский патриотизм и гражданская ответственность, уважение, сотрудничество, труд и творчество, открытость, образование в течение всей жизни. Учебная программа по французскому языку направлена на обеспечение возможности обучающимся эффективно взаимодействовать с различными аудиториями. Данная цель будет достигнута через взаимодействие в школьной среде со сверстниками, учителями и другими людьми, а также посредством интерактивных задач, которые включают неформальные и формальные, устные и письменные презентации. Осуществляется работа по внешкольным мероприятиям с использованием Интернет возможностей, онлайн общение с носителями французского языка из разных стран.
Знание французского языка поможет учащимся понять:
1) как используется французский язык, соблюдение правил при изучении языка;
2) как открыто и продуктивно поддержать обсуждение на широкий спектр общих и учебных тем;
3) смысл и подробную информацию в дополнительных текстах, рассказах и обсуждениях;
4) как использовать широкое разнообразие лексического материала по отдельным темам при составлении аргумента.
Учащиеся смогут:
1) извлекать смысл незнакомых слов в художественной литературе по контексту;
2) говорить свободно и правильно, соблюдая правильное ударение, интонацию и формальность;
3) взаимодействовать со сверстниками, делиться своими предположениями и мнениями, комментариями и ответами, полезными для обучающихся, надеясь употреблять французский язык в университете и за его пределами;
4) уверенно и с удовольствием читать большое число художественной и научной литературы;
5) успешно общаться с носителями и не носителями французского языка.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының айрықша ерекшелігі – тек пәндік білімді қалыптастыруға ғана емес, сонымен қатар әртүрлі дағдыларды дамытуға ерекше көңіл бөлінеді. Оқу мақсаттарының жүйесі білім алушылардың бойында келесі негізгі құндылықтарды сіңіруге негізделген: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, сыйластық, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу. Француз тілінің оқу бағдарламасы білім алушыларға әртүрлі аудиториялармен тиімді әрекеттесу мүмкіндігін беруді көздейді. Бұл мақсат мектеп жағдайында құрдастарымен, мұғалімдермен және басқалармен өзара әрекеттесу, сондай-ақ бейресми және ресми, ауызша және жазбаша презентацияларды қамтитын интерактивті тапсырмалар арқылы қол жеткізіледі. Интернет мүмкіндіктерін пайдалана отырып, сыныптан тыс жұмыстар, әртүрлі елдердің француз тілінде сөйлейтіндермен онлайн байланысы бойынша жұмыстар жүргізілуде.
Француз тілін білу білім алушыларға:
1) француз тілі қалай қолданылады, тілді үйрену кезінде ережелерді сақтауға;
2) жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша пікірталасқа қалай ашық және өнімді қолдау көрсетуді;
3) қосымша мәтіндердегі, әңгімелердегі және талқылаулардағы мағына мен толық ақпараттарды;
4) аргумент құрастыру кезінде нақты тақырыптар бойынша алуан түрлі лексикалық материалды қалай пайдалануға көмектеседі.
Білім алушылар:
1) көркем әдебиеттегі бейтаныс сөздердің мағынасын контекст бойынша ажыратады;
2) дұрыс екпінді, интонация мен формалдылықты сақтай отырып, еркін және дұрыс сөйлей алады;
3) француз тілін университетте және одан тыс жерлерде қолдануға үміттеніп, құрдастарымен қарым-қатынас жасау, олардың болжамдары мен пікірлерімен, білім алушытер үшін пайдалы түсініктемелер мен жауаптармен бөлісе алады;
4) көптеген көркем және ғылыми әдебиеттерді сенімді және ықыласпен оқи алады;
5) француз тілінде сөйлейтін және ана тілінде сөйлемейтін адамдармен сөйлесе алады.

3. Учебная программа по учебному предмету "Французский язык" направлена на развитие обучающихся с высоким уровнем владения языка B2 посредством:
1) различных заданий, благоприятствующих развитию навыков анализа, оценивания и творческого мышления;
2) знакомства с широким разнообразием письменных и устных источников информации;
3) стимулирующего и побуждающего предмета.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Французский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Французский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Французский язык" составляет:
1) в 10 классе –3 часа в неделю, 108 часов в учебном году;
2) в 11 классе –3 часа в неделю, 108 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Содержание программы "Французский язык" в 10 классе:
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работе в группах, предоставления конструктивных отзывов своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить доходчиво информацию для других. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения, конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения. Точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем;
3) Говорение. Использование формального и неформального стилей речи, обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем;
4) Чтение. Понимание основной идеи объемных текстов, распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тем, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Модели развития длинных текстов (интервал между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Несоответствие аргументов в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы;
5) Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием растущего разнообразия лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное письмо с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, используя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности;
6) Использование французского языка. Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний, разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний, разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы, широкое разнообразие структур детерминативов и предетерминатов, широкий спектр разновидностей вопросов, относительные, указательные, неопределенные, количественные местоимения, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени, различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи, формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем, структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, предглагольных, послеглагольных и крайних наречий, растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени для выражения предположения и заключения о прошлом, предложных фраз перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после возросшего числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции si/ si seulement в третьем типе условных предложений, употребление относительных придаточных предложений, включая qui на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

3. "Француз тілі" пәнінің оқу бағдарламасы В2 тілді меңгеру деңгейін келесі компоненттер арқылы дамытуға бағытталған:
1) талдау, бағалау және шығармашылық ойлау дағдыларын дамытуға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар арқылы;
2) алуан түрлі жазбаша және ауызша ақпарат көздерімен танысу арқылы;
3) ынталандырушы және ынталандырушы субъект арқылы.
2-тарау. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары мөлшері 10-11 сыныптар үшін:
1) 10-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 108 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 108 сағат құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің Үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген Үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. 10-сыныпқа арналған "Француз тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Тыңдалым. Еркін пікірталастың негізгі мазмұнын түсіну, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша мұғалімнің қолдауынсыз ұзақ талқылауда, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша пікірталастағы аргументтің егжей-тегжейлері. Жалпы және оқу бағдарламаларының үлкен саны бойынша еркін пікірталас барысында, оның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша пікірталас кезінде спикер(лердің) көзқарасын немесе пікірін мойындау. Еркін талқылау контекстінен мағынаны анықтау. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша спикерлердің көзқарастары мен айқын келісу дәрежесі. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымы бойынша еркін пікірталастағы дәлелдердегі қайшылықтарды анықтау;
2) Айтылым. Ресми және бейресми сөйлеу мәнерлерін пайдалану, әртүрлі жалпы және оқу бағдарламалары бойынша ақпарат алу үшін қиын сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу, жалпы және білім беру тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан пікірталас мазмұнының әртүрлілігі аясында басқа адамдардың пікірлерін бағалау және түсініктеме беру. Әртүрлі жалпы және білім беру тақырыптары бойынша гипотезаларды ұсыну мақсатында құрдастарымен өзара әрекеттесу. Пікірталастың ағымын басқару және пікірталас кезінде перефраза және түзету арқылы тілді өзгерту. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымында сәйкес арнайы сөздік пен синтаксисті пайдалану;
3) Оқылым. Көлемді мәтіндердің негізгі идеясын түсіну, таныс тақырыптар бойынша, оқу бағдарламасының тақырыптары мен таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі стильдер мен жанрлардың көлемді мәтіндерінен нақты ақпарат пен бөлшектерді тану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша жақынырақ оқуға лайық мәтіндердің мазмұнын анықтау үшін ұзақ мәтіндерді қайталап оқу. Таныс және бейтаныс тақырыптарға, сондай-ақ оқу жоспарындағы тақырыптарға әртүрлі көркем және көркем әдебиет мәтіндерін оқу. Оқу бағдарламасындағы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша, сондай-ақ кейбір таныс емес тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің мазмұнына негізделген қорытындылар. Оқу бағдарламасынан таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің авторының көзқарасы мен пікірін анықтау. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша ұзақ мәтіндерді (абзац аралығы) әзірлеу үлгілері. Мағынаны нақтылау және түсінуді тереңдету үшін көптеген таныс және бейтаныс қағаз және цифрлық ақпараттық ресурстарды пайдалану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердегі дәлелдердің сәйкес келмеуі;
4) Жазылым. Тақырып пен жанрға сәйкес және әртүрлі жазба жанрларында дұрыс жазылатын сөздік қорын пайдаланып, мәтін деңгейінде жеке жоспарлау, жазу, өңдеу және түзету. Жалпы және оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан әртүрлі жазба жанрларында формальдылықтың тиісті дәрежесіне жету үшін сөйлеу стилін пайдаланып грамматикалық дұрыс жазу. Логикалық дәлелдерді оқытушының қолдауымен және қажет болған жағдайда жалпы және оқу бағдарламасына таныс тақырыптар бойынша жазбаша жанрлардың кең ауқымында мысалдар мен себептермен тұжырымдаңыз. Таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша әртүрлі байланыстыратын сөздерді қолданып, мәтін деңгейінде үйлесімді жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша мәтін деңгейінде сәйкес жоспарды өз бетінше қолдану. Әңгімедегі жаңалықтар мен сезімдерге әртүрлі мүмкіндіктер арқылы жауап беру және оларға жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы тыныс белгілерін мәтін деңгейінде жоғары дәрежеде дұрыс қою;
5) Тілдік бағдар. Күрделі және күрделі зат есімнің сан алуан тіркестерінің, есептік және саналмайтын зат есімдерге арналған жиынтық көрсеткіштердің алуан түрлілігі, сонымен қатар есімдік сөз тіркестері, күрделі сын есімдердің алуан түрлері, сын есімдердің жіктік жалғауы, салыстырмалы құрылымдары және күшейткіш сын есімдердің әртүрлі ортақ мағынада қолданылуы. оқу жоспарынан таныс тақырыптар мен тақырыптар, анықтауыштар мен алдын ала анықтауыштардың құрылымының алуан түрлілігі, сұрақтардың кең ауқымы, салыстырмалы, көрнекілік, белгісіздік, сан есімдер, сонымен қатар оқу жоспарындағы әртүрлі жалпы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша рефлексиялық есімдіктердің құрылымдары. Жетілдірілген үздіксіз формаларды, сондай-ақ белсенді және пассивті дауыста бірқатар кемелді формаларды шақ көмегімен қолдану, белсенді және пассивті дауыстардың келер және келешек үздіксіз шақтағы әртүрлі формалары, алуан түрлі формалар. баяндауыш сөйлемдер мен жанама сөйлеудегі қазіргі, өткен және өткен шақтағы белсенді және пассивті дауыстар, Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы таныс тақырыптар бойынша белсенді және пассивті дауыстардың формалары. Әртүрлі жанама сөйлеу мәлімдемелері мен сұрау формаларын белгілі жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдану, тұрақты және тұрақсыз үстеулерге қатысты үстеу құрылымдары, превербальды, кейінгі және шектен шыққан үстеулер, болжамды білдіру үшін модальды етістіктердің өткен шақ формаларының көбеюі. өткен шақ туралы қорытынды, зат есім мен сын есімнің алдындағы көсемше тіркестер, зат есімнен, сын есім мен етістіктен кейінгі тәуелдік жалғаулар. Көбейген етістіктер мен сын есімдерден кейін инфинитивтік формалардың, көптеген етістіктер мен көсемшелерден кейін герунд формаларының, көптеген көсемше және фразалық етістіктердің қолданылуы. Әртүрлі таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша кәсіподақтардың алуан түрлілігі. Шартты сөйлемнің үшінші түріндегі конструкциялар si/ si seulement, сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолдану, оның ішінде әртүрлі жалпы және оқу бағдарламаларына таныс тақырыптарда qui.

6. Содержание программы "Французский язык" в 11 классе:
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работы в группах, предоставления конструктивной обратной связи своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основной идеи, специфичной информации, подробностей подразумеваемого смысла аргумента, распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем. Определение смысла из контекста в свободном обсуждении учителя на различные общие темы и темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем, понимание точки зрения говорящих и степень согласованности между ними, распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы;
3) Говорение. Употребление формального и неформального стиля речи в обсуждении. Обращение с вопросом и ответы, включающие соответствующий синтаксис и словарный запас, на вопросы открытого типа высокого порядка. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения, взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели, управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы. Употребление соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
4) Чтение. Понимание сложных и абстрактных идей в контексте объемных текстов, специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих дополнительного чтения на разнообразные сложные и абстрактные темы, а также общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные и знакомые темы, а также на темы из учебной программы. Определение смысла в контексте дополнительных текстов, определение отношения, мнения или стиля автора и структуры создания объемных текстов (на уровне абзаца) на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ;
5) Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного, письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности;
6) Использование французского языка. Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций, различных псевдомодальных структур, разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами, большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения, разнообразие многословных глаголов различных синтактических видов на различные общие темы и темы из учебной программы, разнообразие более сложных союзов для выражения условий, согласия и контраста на различные общие темы и темы из учебных программ, различные именные структуры, измененные до и после, на широкий спектр общих и учебных тем, различные слова определители, относящиеся к существительным для широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем, различные прилагательные в сочетании со словом ce/cet/cette , инфинитивом, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем, различные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов, растущее разнообразие безличных предложений и структур на большое разнообразие общих и учебных тем, широкое разнообразие действительного и страдательного залогов в совершенном времени, а также ряд совершенно длительных форм на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм будущего времени, в том числе совершенного вида на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий (прошедшей и совершенной формы / простой и длительной формы) на широкий спектр общих и учебных тем, большое разнообразие косвенной речи, выраженной утвердительным и повелительным предложениями, а также вопросами на различные общие и учебные темы, большое разнообразие доглагольного, постглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем, использование различных прилагательных в сочетании с ce/cet/cette, инфинитивом, и предложений на различные общие и учебные темы.
Это базовые знания, включенные в содержание программы, которые охватывают то, что мы знаем по предмету и каким образом мы получим данные знания. Содержание предмета представлено в виде направлений. Данные направления, в свою очередь, подразделяются на субнаправления, которые рассматриваются на уровне навыков или темы, знаний или понимания. Субнаправления, выраженные как ожидаемые результаты по завершении каждого класса, формируют систему целей обучения для каждого предмета.

6. 11 сыныпқа арналған "Француз тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Тыңдалым. Еркін пікірталастың негізгі мазмұнын түсіну, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша мұғалімнің қолдауынсыз ұзақ талқылауда, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша пікірталастағы аргументтің егжей-тегжейлері. Жалпы және оқу бағдарламаларының үлкен саны бойынша еркін пікірталас барысында, оның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша пікірталас кезінде спикер(лердің) көзқарасын немесе пікірін мойындау. Еркін талқылау контекстінен мағынаны анықтау. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша спикерлердің көзқарастары мен айқын келісу дәрежесі. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымы бойынша еркін пікірталастағы дәлелдердегі қайшылықтарды анықтау;
2) Айтылым. Ресми және бейресми сөйлеу мәнерлерін пайдалану, әртүрлі жалпы және оқу бағдарламалары бойынша ақпарат алу үшін қиын сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу, жалпы және білім беру тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан пікірталас мазмұнының әртүрлілігі аясында басқа адамдардың пікірлерін бағалау және түсініктеме беру. Әртүрлі жалпы және білім беру тақырыптары бойынша гипотезаларды ұсыну мақсатында құрдастарымен өзара әрекеттесу. Пікірталастың ағымын басқару және пікірталас кезінде перефраза және түзету арқылы тілді өзгерту. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымында сәйкес арнайы сөздік пен синтаксисті пайдалану;
3) Оқылым. Көлемді мәтіндердің негізгі идеясын түсіну, таныс тақырыптар бойынша, оқу бағдарламасының тақырыптары мен таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі стильдер мен жанрлардың көлемді мәтіндерінен нақты ақпарат пен бөлшектерді тану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша жақынырақ оқуға лайық мәтіндердің мазмұнын анықтау үшін ұзақ мәтіндерді қайталап оқу. Таныс және бейтаныс тақырыптарға, сондай-ақ оқу жоспарындағы тақырыптарға әртүрлі көркем және көркем әдебиет мәтіндерін оқу. Оқу бағдарламасындағы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша, сондай-ақ кейбір таныс емес тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің мазмұнына негізделген қорытындылар. Оқу бағдарламасынан таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің авторының көзқарасы мен пікірін анықтау. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша ұзақ мәтіндерді (абзац аралығы) әзірлеу үлгілері. Мағынаны нақтылау және түсінуді тереңдету үшін көптеген таныс және бейтаныс қағаз және цифрлық ақпараттық ресурстарды пайдалану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердегі дәлелдердің сәйкес келмеуі;
4) Жазылым. Тақырып пен жанрға сәйкес және әртүрлі жазба жанрларында дұрыс жазылатын сөздік қорын пайдаланып, мәтін деңгейінде жеке жоспарлау, жазу, өңдеу және түзету. Жалпы және оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан әртүрлі жазба жанрларында формальдылықтың тиісті дәрежесіне жету үшін сөйлеу стилін пайдаланып грамматикалық дұрыс жазу. Логикалық дәлелдерді оқытушының қолдауымен және қажет болған жағдайда жалпы және оқу бағдарламасына таныс тақырыптар бойынша жазбаша жанрлардың кең ауқымында мысалдар мен себептермен тұжырымдаңыз. Таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша әртүрлі байланыстыратын сөздерді қолданып, мәтін деңгейінде үйлесімді жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша мәтін деңгейінде сәйкес жоспарды өз бетінше қолдану. Әңгімедегі жаңалықтар мен сезімдерге әртүрлі мүмкіндіктер арқылы жауап беру және оларға жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы тыныс белгілерін мәтін деңгейінде жоғары дәрежеде дұрыс қою;
5) Тілдік бағдар. Күрделі және күрделі зат есімнің сан алуан тіркестерінің, есептік және саналмайтын зат есімдерге арналған жиынтық көрсеткіштердің алуан түрлілігі, сонымен қатар есімдік сөз тіркестері, күрделі сын есімдердің алуан түрлері, сын есімдердің жіктік жалғауы, салыстырмалы құрылымдары және күшейткіш сын есімдердің әртүрлі ортақ мағынада қолданылуы. оқу жоспарынан таныс тақырыптар мен тақырыптар, анықтауыштар мен алдын ала анықтауыштардың құрылымының алуан түрлілігі, сұрақтардың кең ауқымы, салыстырмалы, көрнекілік, белгісіздік, сан есімдер, сонымен қатар оқу жоспарындағы әртүрлі жалпы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша рефлексиялық есімдіктердің құрылымдары. Жетілдірілген үздіксіз формаларды, сондай-ақ белсенді және пассивті дауыста бірқатар кемелді формаларды шақ көмегімен қолдану, белсенді және пассивті дауыстардың келер және келешек үздіксіз шақтағы әртүрлі формалары, алуан түрлі формалар. баяндауыш сөйлемдер мен жанама сөйлеудегі қазіргі, өткен және өткен шақтағы белсенді және пассивті дауыстар, Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы таныс тақырыптар бойынша белсенді және пассивті дауыстардың формалары. Әртүрлі жанама сөйлеу мәлімдемелері мен сұрау формаларын белгілі жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдану, тұрақты және тұрақсыз үстеулерге қатысты үстеу құрылымдары, превербальды, кейінгі және шектен шыққан үстеулер, болжамды білдіру үшін модальды етістіктердің өткен шақ формаларының көбеюі. өткен шақ туралы қорытынды, зат есім мен сын есімнің алдындағы көсемше тіркестер, зат есімнен, сын есім мен етістіктен кейінгі тәуелдік жалғаулар. Көбейген етістіктер мен сын есімдерден кейін инфинитивтік формалардың, көптеген етістіктер мен көсемшелерден кейін герунд формаларының, көптеген көсемше және фразалық етістіктердің қолданылуы. Әртүрлі таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша кәсіподақтардың алуан түрлілігі. Шартты сөйлемнің үшінші түріндегі конструкциялар si/ si seulement, сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолдану, оның ішінде әртүрлі жалпы және оқу бағдарламаларына таныс тақырыптарда qui.

7. Цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого отдельного субнаправления, позволяющий учителям планировать учебную деятельность, оценивать учебные достижения обучающихся, направлять обучающихся, какие следующие шаги, они должны предпринять.
8. Направление 1: Слушание. Обучающийся понимает основную идею аутентичных текстов различных жанров, обсуждений на знакомые и частично незнакомые темы, распознает функционально значимые значения, включая детали и конкретную информацию для заполнения форм, таблиц, схем, понимает значение терминов и ключевых частей текстов на учебные и общие темы, различает факт и мнение, распознает и сравнивает противоречия в текстах среднего объема различных жанров и стилей на общие и учебные темы, устанавливают значение незнакомых слов благодаря контексту.
9. Направление 2: Говорение. Обучающийся участвует в обсуждении, ежедневно в ситуациях формального и неформального общения, корректно формулирует высказывания, употребляя лексические и грамматические ресурсы языка, выражает эмоциональное и оценочное отношение относительно реальности, употребляя ранее предложенную стратегию речевой коммуникации, анализирует и сравнивает тексты, приводя аргументы в поддержку своей точки зрения и соответствующие причины, оценивает события, мнения и проблемы, делает заключения и предлагает способы решения данной проблемы.
10. Направление 3: Чтение. Обучающийся понимает основную идею текстов художественной и научной литературы различных жанров и стилей о гуманитарных науках, использует ряд стратегий чтения, определяет время и причинно-следственные связи событий и явлений, анализирует и сравнивает значения слов, употребляя бумажные и цифровые ресурсы, критически оценивает содержание текстов различных жанров и стилей.
11. Направление 4: Письмо. Обучающийся планирует и составляет краткий обзор письменного текста, редактирует и корректирует тексты различных жанров и стилей речи, соблюдает правила правописания и грамматики, предоставляет аргументы в письменном тексте на основе медиа информации, пишет деловые письма и другие документы, составляет дискурсивные тексты, выражая мнение относительно ряда тем, включая те, что имеют отношение к социальным исследованиям и гуманитарным наукам.
12. Направление 5: Обучающийся самовыражается, используя хороший лексический ряд и языковое разнообразие в целом с высоким уровнем точности. Обучающийся развивает способность употреблять широкое разнообразие форм прошедшего, настоящего и будущего времен, модальных глаголов, глаголов в действительном и страдательном залоге, прямой и косвенной речи.

7. Оқыту мақсаттары мұғалімдерге оқу іс-әрекетін жоспарлауға, білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалауға, білім алушыларға келесі қадамдар жасау керектігі туралы бағыт-бағдар беруге мүмкіндік беретін әрбір жеке қосалқы аймақтағы ілгерілеуді көрсетеді.
8. 1-бағыт: тыңдалым. Білім алушы әртүрлі жанрдағы түпнұсқа мәтіндердің негізгі идеясын түсінеді, таныс және жартылай бейтаныс тақырыптар бойынша пікірталастар, формаларды, кестелерді, диаграммаларды толтыру үшін егжей-тегжейлерді және нақты ақпаратты қамтитын функционалды маңызды мағыналарды таниды, терминдер мен негізгі бөліктердің мағынасын түсінеді. танымдық және жалпылама тақырыптағы мәтіндердің мазмұнын анықтайды, факті мен пікірді ажыратады, жалпы және тәрбиелік тақырыптағы әртүрлі жанрлар мен стильдегі орташа мәтіндердегі қарама-қайшылықтарды таниды және салыстырады, контекстке байланысты бейтаныс сөздердің мағынасын белгілейді.
9. 2-бағыт: айтылым. Білім алушы күнделікті ресми және бейресми қарым-қатынас жағдайында пікірталасқа қатысады, тілдің лексикалық және грамматикалық ресурстарын пайдалана отырып, тұжырымдарды дұрыс тұжырымдайды, бұрын ұсынылған сөйлеу коммуникациясының стратегиясын пайдалана отырып, шындыққа эмоционалды және бағалаушы көзқарасын білдіреді, талдайды және салыстырады. мәтіндер, өз көзқарасын және сәйкес себептерін растайтын дәлелдер келтіре отырып, оқиғаларды, пікірлер мен мәселелерді бағалайды, қорытынды жасайды және берілген мәселені шешу жолдарын ұсынады.
10. 3-бағыт: Оқылым. Білім алушы гуманитарлық ғылымдар туралы әр түрлі жанрлар мен стильдегі көркем және ғылыми әдебиет мәтіндерінің негізгі идеясын түсінеді, оқу стратегияларының бірқатарын пайдаланады, оқиғалар мен құбылыстардың уақыттық және себеп-салдарлық байланыстарын анықтайды, талдайды және салыстырады. қағаз және цифрлық ресурстарды пайдалана отырып, сөздердің мағынасын ашады, әр түрлі жанрлар мен стильдегі мәтіндердің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалайды.
11. 4-бағыт: Жазылым. Білім алушы жазбаша мәтінге қысқаша шолуды жоспарлайды және құрастырады, әртүрлі жанрлар мен сөйлеу мәнерлеріндегі мәтіндерді өңдейді және өңдейді, орфографиялық және грамматикалық ережелерді сақтайды, БАҚ ақпаратына негізделген жазбаша мәтінде дәлелдер келтіреді, іскерлік хаттар мен басқа да құжаттарды жазады. , бірқатар тақырыптарға, соның ішінде қоғамдық және гуманитарлық ғылымдарға қатысты пікір білдіре отырып, дискурсивті мәтіндер құрастырады.
12. 5-бағыт: Тілдік бағдар. Білім алушы жақсы сөздік қорын және жалпы тілдің әртүрлілігін жоғары дәлдікпен пайдалана отырып, өз ойын білдіреді. Білім алушылардың өткен, осы және келер шақ түрлерін, модальды етістіктерді, белсенді және пассивті етістіктерді, тура және жанама сөйлеуді кеңінен қолдана білу дағдысы қалыптасады.

14. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
1) 10 класс:
Обучающийся должен:
Темы
Разделы
Цели обучения:
1 четверть
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии
1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе; 10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу; 10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить; 10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сфер деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации; 10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе; 10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать; 10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах; 10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения; 10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему; 10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания; 10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов; 10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов; 10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы; 10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы; 10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме; 10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем; 10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы; 10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI при объяснении знакомых общих и учебных тем
2 четверть

14. Бөлімдерге тоқсанға және бөлімдер ішіндегі сағаттарды бөлу оқытушының қалауы бойынша өзгереді.
15. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10 - сынып (В1.1):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1. Мемлекет табысы -әлеуметтік кепілдік :
1.1 Әлеуметтік қорғалу және кепілдік
1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.5 тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну; 10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау; 10.3.4 күнделікті жазбаша материалдан өзекті мәселені табу және түсіну, мысалы, хаттардан, брошюралардан және қысқаша ресми құжаттардан; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану; 10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
Жазылым
10.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу; 10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу; 10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу; 10.4.7 қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады; 10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
Тілді қолдану
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі уақыттық және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану; 10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау; 10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану

2. Профессионализм: требование времени:
2.1 Образование – путь к успеху
2.2 Профессиональные качества будущего специалиста
Слушание
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением; 10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования; 10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко; 10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу; 10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить; 10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены; 10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать; 10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке; 10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения; 10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему; 10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком; 10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания; 10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов; 10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы; 10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным; 10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства; 10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы; 10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме; 10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста; 10.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим темам; 10.5.2 использовать различные количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам; 10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.13 использовать различные модальные формы для обозначения настоящего и прошедшего времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым общим и учебным темам; 10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем; 10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы; 10.5.17 активизировать в процессе общения формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым общим и учебным темам
3 четверть

2. Кәсібилік: уақыт талабы:
2.1 Білім алу - табысқа жол
2.2 Болашақ маманның кәсіби сапасы
Тыңдалым
10.1.2 оқумен байланысты күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгендетүсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері; 10.1.7 радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу; 10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.7 қарапайым тілде жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережелері; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану; 10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
Жазылым
10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу; 10.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу; 10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін сипаттайтын хат жазу; 10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу; 10.4.7 қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады; 10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу; 10.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану; 10.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану; 10.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшелер және шырайлар ретінде түрлі күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану; 10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі уақыттық және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану; 10.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш және сын білдіру үшін осы және өткен шақты білдірумен әр түрлі модальды формаларды қолдану; 10.5.14 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану; 10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау; 10.5.17 таныс жалпы және оқу тақырыптар бойынша қарым-қатынас процесінде етістіктің ашық рай және шартты райын белсендендіру

3. Как развивать лидерские качества:
3.1 Организация досуга молодежи
3.2 Межличностные взаимоотношения. Решение конфликтных ситуаций
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе; 10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко; 10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу; 10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить; 10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены; 10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе; 10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать; 10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке; 10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения; 10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему; 10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания; 10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов; 10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов; 10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы; 10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства; 10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы; 10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме; 10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим темам; 10.5.2 использовать различные количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.4 использовать синонимы, антонимы и другие служебные слова, в роли предетерминатив по знакомым общим и учебным темам; 10.5.6 использовать местоимения, включая неопределенное местоимение on и количественные местоимения по знакомым общим и учебным темам; 10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем; 10.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем; 10.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных и встроенных вопросов по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем; 10.5.12 использовать повышенное разнообразие структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем; 10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем; 10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы; 10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI при объяснении знакомых общих и учебных тем
4 четверть

3. Көшбасшылық сапаны қалай дамытуға болады?:
3.1 Жастардың бос уақытын ұйымдастыру
3.2 Тұлғааралық қарым-қатынас. Келіспеушілік жағдайларды шешу
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.7 радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу; 10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну; 10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану; 10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
Жазылым
10.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу; 10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу; 10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін сипаттайтын хат жазу; 10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу; 10.4.7 қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады; 10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану; 10.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану; 10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предетерминатив рөлінде синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді қолдану; 10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімдікті, onбелгісіз есімдігімен және сандық есімдіктермен бірге қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану; 10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану; 10.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану; 10.5.11 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама және жапсарлас сұрақтарда ұсынылған тілдік нормаларды артығымен түрлендіріп қолдану; 10.5.12 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану; 10.5.14 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану; 10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау; 10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану

4. Наука и техника:
4.1 Казахстан на мировой арене
4.2 Конкурентоспособность национальной экономики Казахстана
4.3 Политическая система Казахстана и Франции
Слушание
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко; 10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить; 10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сфер деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации; 10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены; 10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать; 10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах; 10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения; 10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему; 10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов; 10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов; 10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы; 10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы; 10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме; 10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим темам; 10.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам; 10.5.4 использовать синонимы, антонимы и другие служебные слова, в роли предетерминатив по знакомым общим и учебным темам; 10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.6 использовать местоимения, включая неопределенное местоимение on (он) и количественные местоимения по знакомым общим и учебным темам; 10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем; 10.5.13 использовать различные модальные формы для обозначения настоящего и прошедшего времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым общим и учебным темам; 10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем
2) 11 класс:
Обучающийся должен:
Темы
Разделы
Цели обучения.:
1 четверть
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Конституция – основной закон РК
1.2 Здоровье нации – основа успешного будущего. Медицинское страхование
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде; 11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением; 11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы; 11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены; 11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе; 11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему; 11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте; 11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему; 11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст; 11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности; 11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным; 11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте; 11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам; 11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.9 использовать повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм и прошлых совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду незнакомых общих и учебных тем; 11.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем; 11.5.11 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем; 11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам; 11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия, использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы; 11.5.16 использовать условные придаточные с SI инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
2 четверть

4. Ғылым мен техника:
4.1 Қазақстан әлемдік аренада
4.2 Қазақстан ұлттық экономикасының бәсекеге қабілеттілігі
4.3 Қазақстан және Францияның саяси жүйесі
Тыңдалым
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.7 радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.5 тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу; 10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау; 10.3.4 күнделікті жазбаша материалдан өзекті мәселені табу және түсіну, мысалы, хаттардан, брошюралардан және қысқаша ресми құжаттардан; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
Жазылым
10.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу; 10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу; 10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу; 10.4.7 қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады; 10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану; 10.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшелер және шырайлар ретінде түрлі күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану; 10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предетерминатив рөлінде синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді қолдану; 10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі уақыттық және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімдікті, onбелгісіз есімдігімен және сандық есімдіктермен бірге қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану; 10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану; 10.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш және сын білдіру үшін осы және өткен шақты білдірумен әр түрлі модальды формаларды қолдану; 10.5.14 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану
2) 11 – сынып (В1.2):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Мемлекет табысы -әлеуметтік кепілдік –:
1.1 ҚР Конституциясы негізгі заң
1.2 Ұлт денсаулығы – болашақтың табысты негізі. Медициналық сақтандыру
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқабайланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер,репортаждар
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
Жазылым
11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау; 11.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу хат жазу; 11.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады; 11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу
Тілді қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану; 11.5.7 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншамезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану; 11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану; 11.5.9 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және баяндау және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану; 11.5.10 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану; 11.5.11 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану; 11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану; 11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңғы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану; 11.5.16 жалпы таныс және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге инфинитивтіқұрылымды (күрделі толықтауыш, күрделі бастауыш) қолдану, сөйлемде есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкциялардықолдану
2-тоқсан

2. Профессионализм – требование времени:
2.1 IT-технологии
2.2 Диалог культур
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде; 11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью; 11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера; 11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением; 11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него; 11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы; 11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены; 11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе; 11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему; 11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке; 11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем; 11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте; 11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему; 11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием; 11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов; 11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст; 11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности; 11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов; 11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным; 11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте; 11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста; 11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам; 11.5.9 использовать повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм и прошлых совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду незнакомых общих и учебных тем; 11.5.11 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем; 11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам; 11.5.13 использовать прошедшее время модальных форм для выражения сожаления и критики по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем; 11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия, использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы; 11.5.16 использовать условные придаточные с SI инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах 11.5.17 использовать относительные придаточные предложения, формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
3 четверть

2. Кәсібилік – уақыт талабы:
2.1 IT-технологиялар
2.2 Мәдениет диалогі
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 11.1.2 кәсіби қызметпен күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқабайланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.6 техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер,репортаждар
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сиапттамасын түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу; 11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.7 құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
Жазылым
11.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу; 11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау; 11.4.5 мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын және жаңалықтар туралы жеке хат жазу; 11.4.6 қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады; 11.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады; 11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу; 11.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану; 11.5.9 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және баяндау және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану; 11.5.11 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану; 11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша үстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану; 11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану; 11.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану; 11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңғы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану; 11.5.16 жалпы таныс және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге инфинитивті құрылымды (күрделі толықтауыш, күрделі бастауыш) қолдану, сөйлемде есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкцияларды қолдану 11.5.17 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптар бойынша қатысымдық бағыныңқы сөйлем, етістіктің ашық рай және шартты райын қолдану
3-тоқсан

3. Как развить лидерские качества:
3.1 Дискуссия. Диспут. Публичная речь
3.2 Самообразование и саморазвитие современной молодежи.
3.3 Казахстанский патриотизм, права и обязанности молодежи.
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде; 11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью; 11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением; 11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него; 11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы; 11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации; 11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены; 11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе; 11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему; 11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке; 11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем; 11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте; 11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему; 11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания; 11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Письмо
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов; 11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст; 11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности; 11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным; 11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте; 11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста; 11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам; 11.5.3 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам; 11.5.4 использовать определяющие слова и предопределяющие по незнакомым общим и учебным темам; 11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.13 использовать прошедшее время модальных форм для выражения сожаления и критики по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
4 четверть

3. Көшбасшылық сапаны қалай дамытуға болады?:
3.1 Пікірталас. Диспут. Көпшілік алдындағы сөйлеу
3.2 Заманауи жастардың өзін-өзі оқытуы және өзін-өзі дамытуы.
3.3 Қазақстандық патриоттық сезім, жастардың құқығы мен міндеті.
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 11.1.2 кәсіби қызметпен күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер, репортаждар
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.5 оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сиапттамасын түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу; 11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану; 11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
Жазылым
11.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу; 11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау; 11.4.6 қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады; 11.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады; 11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу; 11.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану; 11.5.3 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көмегімен салыстырмалы құрылым жасауға болатын есімшелер ретінде күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану; 11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша анықтауыш және болжауыш сөздерді қолдану; 11.5.7 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану; 11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану; 11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану
4-тоқсан

4. Экономика и конкурентоспособность страны:
4.1 Дипломатические отношения Казахстана и Франции
4.2 Зеленая экономика
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде; 11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением; 11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы; 11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены; 11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему; 11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем; 11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему; 11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием; 11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания; 11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Письмо
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности; 11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов; 11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным; 11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте; 11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста; 11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам; 11.5.2 использовать количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именные группы по незнакомым общим и учебным темам; 11.5.4 использовать определяющие слова и предопределяющие по незнакомым общим и учебным темам; 11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам; 11.5.13 использовать прошедшее время модальных форм для выражения сожаления и критики по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем; 11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия, использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы
Приложение 15 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Приложение 103 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования

4. Еліміздің экономика және бәсекеге қабілеттілігіи:
4.1 Қазақстан мен Францияның дипломатиялық қарым-қатынасы
4.2 Жасыл экономика
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 11.1.2 кәсіби қызметпен күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер, репортаждар
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.5 оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сиапттамасын түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу; 11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану; 11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
11.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу; 11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау; 11.4.6 қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады; 11.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады; 11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу; 11.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану; 11.5.2 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану; 11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша анықтауыш және болжауыш сөздерді қолдану; 11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану; 11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану; 11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану; 11.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану; 11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңқы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 5 шілдедегі
№ 199 бұйрығына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
103 - қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы

10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
2) Направление 2: Говорение:
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации

10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқабайланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну
11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну
10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері
11.1.6 техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну
10.1.7 радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер,репортаждар
2-бөлім. Айтылым (Productionorale):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау
11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру
11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау
10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру
11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру
10.2.5 тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау

11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
3) Направление 3: Чтение:
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать
11.3.1понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте

11.2.5 оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау
10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу
11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу
10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну
11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну
10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
3-бөлім. Оқылым (Compréhension des écrits):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну
10.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну
11.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сиапттамасын түсіну
10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау
11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау
10.3.4 күнделікті жазбаша материалдан өзекті мәселені табу және түсіну, мысалы, хаттардан, брошюралардан және қысқаша ресми құжаттардан
11.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу
10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну
11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну

10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
4) Направление 4: Письмо:
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
11.4.2описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте

10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау
11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау
10.3.7 қарапайым тілде жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережелері
11.3.7 құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну
10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
4-бөлім. Жазылым (Production écrite):
Білім алушылар білуге тиісті:
10 - сынып
11 - сынып
В1.1
В1.2
10.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу
11.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу
10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау
11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу
11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау
10.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу
11.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу хат жазу
10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін сипаттайтын хат жазу
11.4.5 мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын және жаңалықтар туралы жеке хат жазу
10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу
11.4.6 қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады
10.4.7 қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады
11.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады

10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
5) Направление 5: Использование французского языка:
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
10.5.2 использовать различные количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, по знакомым общим и учебным темам
11.5.2 использовать количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именные группы по незнакомым общим и учебным темам
10.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам
11.5.3 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам
10.5.4 использовать синонимы, антонимы и другие служебные слова, в роли предетерминатив по знакомым общим и учебным темам
11.5.4 использовать определяющие слова и предопределяющие по незнакомым общим и учебным темам
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам
10.5.6 использовать местоимения, включая неопределенное местоимение on и количественные местоимения по знакомым общим и учебным темам
11.5.6 использовать относительные, демонстративные, неопределенные и количественные местоимения и большое количество рефлексивных местоимений по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам
11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.8 использовать разнообразные формы будущего времени, в том числе пассивный залог, по знакомым общим и учебным темам

10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу
10.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
11.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
5-бөлім. Француз тілін қолдану (Utilisationdelalangue):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.5.1 таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану
10.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану
11.5.2 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану
10.5.3таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшелер және шырайлар ретінде түрлі күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
11.5.3 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көмегімен салыстырмалы құрылым жасауға болатын есімшелер ретінде күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предетерминатив рөлінде синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді қолдану
11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша анықтауыш және болжауыш сөздерді қолдану
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі уақыттық және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану
10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімдікті, onбелгісіз есімдігімен және сандық есімдіктермен бірге қолдану
11.5.6 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатысымдық, көрсетімдік, белгісіз және сандық есімдіктерді және рефлексивтік есімдіктің көп бөлігін қолдану
10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану
11.5.7 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншамезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану
10.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану

11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем
11.5.9 использовать повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм и прошлых совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных и встроенных вопросов по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
11.5.11 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.12 использовать повышенное разнообразие структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные предварительно вербальные, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам
10.5.13 использовать различные модальные формы для обозначения настоящего и прошедшего времени, чтобы выразить сожаление и критику, по знакомым общим и учебным темам
11.5.13 использовать модальные формы для различных функций модальных форм прошлого времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы

11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану
10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану
11.5.9 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және баяндау және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану
10.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану
11.5.10 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану
10.5.11 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама және жапсарлас сұрақтарда ұсынылған тілдік нормаларды артығымен түрлендіріп қолдану
11.5.11 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану
10.5.12 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану
11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану
10.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш және сын білдіру үшін осы және өткен шақты білдірумен әр түрлі модальды формаларды қолдану
11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану
10.5.14 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану
11.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану
10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау

11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы
10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI при объяснении знакомых общих и учебных тем
11.5.16 использовать условные придаточные с SI инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
10.5.17 активизировать в процессе общения формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым общим и учебным темам
11.5.17 использовать относительные придаточные предложения, формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
27. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
28. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов уровня общего среднего образования общественно-гуманитарного направления (с сокращением учебной нагрузки)
10 класс:
Обучающийся должен:
Темы
Разделы
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии
1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе; 10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу; 10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить; 10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сфер деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации; 10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе; 10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение

11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңғы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану
10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану
11.5.16 жалпы таныс және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге инфинитивтіқұрылымды (күрделі толықтауыш, күрделі бастауыш) қолдану, сөйлемде есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкциялардықолдану
10.5.17 таныс жалпы және оқу тақырыптар бойынша қарым-қатынас процесінде етістіктің ашық рай және шартты райын белсендендіру
11.5.17 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптар бойынша қатысымдық бағыныңқы сөйлем, етістіктің ашық рай және шартты райын қолдану
27. Бөлімдерге тоқсанға және бөлімдер ішіндегі сағаттарды бөлу оқытушының қалауы бойынша өзгереді.
28. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқу жүктемесі төмендетілген)
1) 10 - сынып (В1.1):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1. Мемлекет табысы -әлеуметтік кепілдік :
1.1 Әлеуметтік қорғалу және кепілдік
1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.5 тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну; 10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым