Об утверждении Правил создания, ведения и использования Национальных реестров идентификационных номеров
Совместный приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 июля 2023 года № 597 и Министра юстиции Республики Казахстан от 25 июля 2023 года № 524. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2023 года № 33159.
В соответствии с подпунктом 2-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Правила создания, ведения и использования Национального реестра индивидуальных идентификационных номеров согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) Правила создания, ведения и использования Национального реестра бизнес-идентификационных номеров согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
__________А. Ескараев
Исполняющий обязанности
министра внутренних дел
__________М. Кожаев
Приложение 1 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 25 июля 2023 года № 524 и
Исполняющий обязанности
министра внутренних дел
от 24 июля 2023 года № 597
Правила
создания, ведения и использования Национального реестра индивидуальных идентификационных номеров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания, ведения и использования Национального реестра индивидуальных идентификационных номеров разработаны в соответствии с подпунктом 2-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон) и определяют порядок создания, ведения и использования Национальных реестров индивидуальных идентификационных номеров (далее – Реестр).

Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерін жасау, жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2023 жылғы 24 шілдедегі № 597 және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 25 шілдедегі № 524 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 шiлдеде № 33159 болып тіркелді.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 2-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) Осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жеке сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімін жасау, жүргізу және пайдалану қағидалары;
2) Осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімін жасау, жүргізу және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің орынбасарына және Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
А. Ескараев
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
М. Кожаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 25 шілдедегі
№ 524 мен
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 24 шілдедегі
№ 597 Бұйрыққа
1-қосымша
Жеке сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерін жасау, жүргізу және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімін жасау, жүргізу және пайдалану қағидалары "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 2-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Жеке сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерін (бұдан әрі - Тізілім) жасау, жүргізу және пайдалану тәртібін айқындайды.

Глава 2. Порядок создания Реестра
2. Реестр создается на основе информационных систем при ведении единых систем учета индивидуальных идентификационных номеров (далее - ИИН).
3. В целях безопасности информационной системы и обеспечения защиты персональных данных Реестр разделен на интеграционную и регистрационно-производственную части.
4. В регистрационно-производственной части информационной системы на основании данных, содержащихся в заявлениях о выдаче документов, удостоверяющих личность, обеспечивается формирование ИИН.
5. Интеграционная часть информационной системы обеспечивает реализацию следующих задач:
1) актуализацию информационных баз данных государственных органов и исключение дублирования информации;
2) совершенствование механизма управления и использования информационных ресурсов;
3) совершенствование взаимоотношений физических лиц с государственными органами посредством оптимизации их взаимодействия.
Глава 3. Порядок ведения Реестра
6. Ведение Реестра осуществляется Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД) путем учета и актуализации сведений о физических лицах, предоставляемых регистрирующими органами в МВД.
7. При выдаче свидетельства о рождении присвоение ИИН осуществляется в результате занесения в информационную систему следующих необходимых сведений:
1) фамилия;
2) имя;
3) отчество (при его наличии);
4) пол;
5) дата рождения;
6) место рождения;
7) тип документа;
8) номер документа;
9) дата выдачи документа;
10) кем выдан документ.
8. При выдаче документов, удостоверяющих личность, за исключением свидетельства о рождении, присвоение ИИН осуществляется в результате занесения в информационную систему следующих необходимых сведений:
1) фамилия;
2) имя;
3) отчество (при его наличии);
4) пол;
5) национальность;
6) дата рождения;
7) место рождения;
8) код страны гражданства (в случае наличия гражданства);
9) портретное изображение (оцифрованная фотография) и подпись;
10) место рождения;
11) тип документа;
12) причина документирования;
13) адресные сведения.
9. ИИН исключается из Реестра в случае смерти физического лица.
10. В случае отмены решения суда об объявлении физического лица умершим, ранее исключенный из Реестра ИИН подлежит восстановлению.
11. ИИН условно исключается из Реестра:
1) после вступления в силу решения суда о признании физического лица безвестно отсутствующим;
2) при выезде из Республики Казахстан иностранцев и лиц без гражданства, временно пребывающих в Республике Казахстан;
2-1) при выезде иностранцев и лиц без гражданства, выдворенных с территории Республики Казахстан;

2-тарау. Тізілімді жасау тәртібі
2. Тізілім жеке сәйкестендіру нөмірлерін (бұдан әрі - ЖСН) есепке алудың бірыңғай жүйесін енгізген кезде ақпараттық жүйелердің негізінде құрылады.
3. Ақпараттық жүйенің қауіпсіздігі мен дербес деректерді қорғауды қамтамасыз ету мақсатында Тізілім біріктірілген және тіркеу-өндірістік бөліктеріне бөлінген.
4. Ақпараттық жүйенің тіркеу-өндірістік бөлігінде жеке басты куәландыратын құжаттарды беру туралы өтініштерде қамтылған деректердің негізінде ЖСН қалыптастыру қамтамасыз етіледі.
5. Ақпараттық жүйенің біріктірілген бөлігі мынадай міндеттердің жүзеге асырылуын қамтамасыз етеді:
1) мемлекеттік органдардың ақпараттық дерекқорларын өзектендіру және ақпараттың қайталануын болғызбау;
2) ақпараттық ресурстарды басқару мен пайдалану тетігін жетілдіру;
3) жеке тұлғалардың өзара іс-қимылын оңтайландыру арқылы мемлекеттік органдармен өзара қарым-қатынастарын жетілдіру.
3-тарау. Тізілімді жүргізу тәртібі
6. Тізілімді жүргізу тіркеуші органдардың жеке тұлғалар туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне (бұдан әрі - ІІМ) ұсынған мәліметтерін есепке алу және өзектендіру арқылы ІІМ жүзеге асырады.
7. Туу туралы куәлікті берген кезде ЖСН-ді беру мынадай қажетті мәліметтерді ақпараттық жүйеге енгізу нәтижесінде жүзеге асырылады:
1) тегі;
2) аты;
3) әкесінің аты (болған жағдайда);
4) жынысы;
5) туған күні;
6) туған жері;
7) құжаттың түрі;
8) құжаттың нөмірі;
9) құжаттың берілген күні;
10) құжатты кім берді.
8. Жеке басты куәландыратын құжаттарды беру кезінде, туу туралы куәлікті қоспағанда, ЖСН беру ақпараттық жүйеге мынадай қажетті мәліметтерді енгізу нәтижесінде жүзеге асырылады:
1) тегі;
2) аты;
3) әкесінің аты (болған жағдайда);
4) жынысы;
5) ұлты;
6) туған күні;
7) туған жері;
8) азаматы болып табылатын елдің коды (азаматтығы болған жағдайда);
9) портреттік бейнесі (сандық фотосурет) және қолы;
10) туған жері;
11) құжаттың түрі;
12) құжаттандыру себебі;
13) мекен-жай мәліметтері.
9. ЖСН жеке тұлға қайтыс болған жағдайда Тізілімнен алып тасталады.
10. соттың жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы шешімінің күші жойылған жағдайда, Тізілімнен бұрын алып тасталған ЖСН қайта қалпына келтіріледі.
11. ЖСН:
1) жеке тұлғаны хабарсыз кеткен деп тану туралы сот шешiмi күшiне енгеннен кейiн;
2) Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасынан кеткен кезде;
2-1) Қазақстан Республикасының аумағынан шығарып жіберілген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар кеткен кезде;

3) после вступления в силу решения суда об усыновлении (удочерении) при изменении сведений об усыновленном ребенке, его персональных данных;
4) после вступления в силу решения суда об объявлении физического лица умершим;
5) в случае выезда физического лица за пределы республики на постоянное место жительства;
6) исключен совместным приказом Министра внутренних дел РК от 26.07.2024 № 583 и Министра юстиции РК от 31.07.2024 № 652 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) исключен совместным приказом Министра внутренних дел РК от 26.07.2024 № 583 и Министра юстиции РК от 31.07.2024 № 652 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) исключен совместным приказом Министра внутренних дел РК от 26.07.2024 № 583 и Министра юстиции РК от 31.07.2024 № 652 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
9) в случае отмены решения суда об усыновлении (удочерении).
При повторной и последующих регистрациях физических лиц в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1) и 5) части первой настоящего пункта, выдается документ с ранее сформированным индивидуальным идентификационным номером.
Индивидуальный идентификационный номер физических лиц в случаях, предусмотренных подпунктами 3) и 4) части первой настоящего пункта, подлежит восстановлению после отмены решения суда об усыновлении (удочерении) либо объявлении физического лица умершим.
Индивидуальный идентификационный номер физических лиц в случае, предусмотренном подпунктом 9) части первой настоящего пункта, подлежит восстановлению после отмены решения суда об отмене решения суда об усыновлении (удочерении).
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра внутренних дел РК от 26.07.2024 № 583 и Министра юстиции РК от 31.07.2024 № 652 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключение или условное исключение ИИН из Реестра производится на основании обращений государственных органов, физических и юридических лиц. Исключенные или условно исключенные ИИН подлежат сохранению в Реестре.
Глава 4. Порядок использования Реестра
13. Сведения, содержащиеся в Нацреестре, кроме информации, являющейся общедоступной, не подлежат разглашению, за исключением случаев представления сведений в соответствии со статьей 11 Закона:
1) регистрирующим органам в целях поддержания актуального состояния данных информационных систем национальных реестров идентификационных номеров на основании письменного разрешения уполномоченного органа;

3) асырап алынған бала туралы мәліметтер, оның дербес деректері өзгерген кезде бала асырап алу туралы сот шешiмi күшiне енгеннен кейiн;
4) соттың жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы шешімі күшіне енгеннен кейін;
5) жеке тұлға республиканың шегінен тыс жерге тұрақты тұрғылықты тұруға кеткен жағдайда;
6) алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.07.2024 № 583 және ҚР Әділет министрінің 31.07.2024 № 652 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
7) алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.07.2024 № 583 және ҚР Әділет министрінің 31.07.2024 № 652 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
8) алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.07.2024 № 583 және ҚР Әділет министрінің 31.07.2024 № 652 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
9) соттың бала асырап алу туралы шешімінің күші жойылған жағдайда, Тізілімнен шартты түрде алып тасталады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 2-1) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларды қайтадан және кейіннен тіркеу кезінде бұрын қалыптасқан жеке сәйкестендіру нөмірімен құжат беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі соттың баланы асырап алу туралы шешімінің күшін жойғаннан кейін немесе жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялағаннан кейін қалпына келтіру керек.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 9) тармақшасында көзделген жағдайда жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі соттың баланы асырап алу туралы шешімінің күшін жойғаннан кейін қалпына келтіру керек.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 26.07.2024 № 583 және ҚР Әділет министрінің 31.07.2024 № 652 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
12. Тізілімнен ЖСН-ді алып тастау немесе шартты түрде алып тастау мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері негізінде жүргізіледі. Алып тасталған немесе шартты түрде алып тасталған ЖСН Тізілімде сақталады.
4-тарау. Тізілімді пайдалану тәртібі
13. Заңның 11-бабына сәйкес Ұлттық тiзiлiмде қамтылған, жалпыға қолжетімді болып табылатын ақпараттан басқа мәліметтер:
1) уәкiлеттi органның жазбаша рұқсатының негiзiнде сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнiң ақпараттық жүйелер деректерiн өзектiлiк жағдайда ұстау мақсатында тiркеушi органдарға;

2) органам, осуществляющим уголовное преследование в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
3) судам в ходе рассмотрения дел об определении ответственности за правонарушения;
4) кредитному бюро с государственным участием в целях формирования базы данных кредитных историй;
5) фонду социального медицинского страхования в целях формирования данных информационной системы и электронных информационных ресурсов системы обязательного социального медицинского страхования;
6) Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан для создания, ведения и использования реестра бизнес-партнеров в соответствии с cовместным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 144 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 308/НҚ "Об утверждении перечня объектов информатизации государственных органов и организаций, подлежащих интеграции с реестром бизнес-партнеров" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33210);
7) центральному депозитарию для целей ведения системы учета центрального депозитария;
8) адвокатам в рамках оказания юридической помощи при направлении адвокатского запроса в письменной форме или форме электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи, через единую информационную систему юридической помощи;
9) уполномоченному государственному органу, осуществляющему финансовый мониторинг и принимающему иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, финансированию распространения оружия массового уничтожения;
10) Национальному оператору почты в целях функционирования единой системы электронных абонентских почтовых ящиков в рамках электронного документооборота
11) жилищной инспекции, осуществляющей государственный контроль и надзор в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в сферах управления жилищным фондом, газа и газоснабжения и государственный контроль и надзор в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в области промышленной безопасности за соблюдением требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств в соответствии с приказами Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 358 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10303), Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 359 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10332), Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2015 года № 108 "Об утверждении Правил по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10528), Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 октября 2017 года № 673 "Об утверждении Требований по безопасности объектов систем газоснабжения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15986);

2) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiне сәйкес қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын органдарға;
3) құқық бұзушылықтар үшiн жауаптылық белгiлеу туралы iстердi қарау барысында соттарға;
4) кредиттік тарих дерекқорын қалыптастыру мақсатында мемлекет қатысатын кредиттік бюроға;
5) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінің ақпараттық жүйесінің және электрондық ақпараттық ресурстарының деректерін қалыптастыру мақсатында әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына;
6) "Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың бизнес-әріптестер тізілімімен интеграциялауға жататын ақпараттандыру объектілерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 31 шiлдедегi № 144 бұйрығы және Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 31 шiлдедегi № 308/НҚ бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33210 болып тіркелген) сәйкес бизнес-әріптестердің тізілімін құру, жүргізу және пайдалану үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына;
7) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесін жүргізу мақсатында орталық депозитарийге;
8) заң көмегін көрсету шеңберінде адвокаттық сұрау салуды жазбаша нысанда немесе заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберу кезінде адвокаттарға;
9) қаржы мониторингін жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөнінде өзге де шараларды қабылдайтын уәкілетті мемлекеттік органға;
10) электрондық құжат айналымы шеңберінде электрондық абоненттік пошта жәшіктері бірыңғай жүйесінің жұмыс істеуі мақсатында Ұлттық пошта операторына;
11) "Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 358 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10303 болып тіркелген), "Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 359 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10332 болып тіркелген), "Кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 ақпандағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10528 болып тіркелген), "Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 9 қазандағы № 673 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15986 болып тіркелген) сәйкес елді мекендер шекараларының шегінде тұрғын үй қорын басқару, газ және газбен жабдықтау салаларындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде мемлекеттік бақылау мен қадағалауды және елді мекендер шекараларының шегінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын тұрғын үй инспекциясына;

12) единому накопительному пенсионному фонду для формирования базы данных и ведения в информационной системе учета участников целевых требований и получателей целевых накоплений;
13) операционному центру межбанковской системы переводов денег в целях деятельности центра обмена данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества и реализации мер, направленных на предотвращение платежных транзакций с признаками мошенничества, а также для оказания услуг удаленной биометрической идентификации клиентов.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусмотрено дополнить подпунктом 14) в соответствии с совместным приказом Министра внутренних дел РК от 29.01.2025 № 66 и Министра юстиции РК от 29.01.2025 № 60 (вводится в действие с 23.05.2025).
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра внутренних дел РК от 26.07.2024 № 583 и Министра юстиции РК от 31.07.2024 № 652 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Информация, касающаяся физического лица, за исключением общедоступной информации, не предоставляется другому лицу без письменного согласия физического лица.
15. Не допускаются утрата информации государственных баз данных информационных систем или иных носителей информации, содержащих сведения о физических лицах, а равно их неправомерное изменение лицами, имеющими доступ к указанной информации в связи с их служебной деятельностью.
16. Обеспечение защиты информации в информационных ресурсах Реестра осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации".
Приложение 2 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 25 июля 2023 года № 524 и
Исполняющий обязанности
министра внутренних дел
от 24 июля 2023 года № 597
Правила
создания, ведения и использования Национального реестра бизнес-идентификационных номеров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания, ведения и использования Национального реестра бизнес-идентификационных номеров разработаны в соответствии с подпунктом 2-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон) и определяют порядок создания, ведения и использования Национальных реестров бизнес-идентификационных номеров (далее – Нацреестр).
Глава 2. Порядок создания Нацреестра
2. Нацреестр создается на основе информационной системы при ведении единого учета бизнес-идентификационных номеров (далее - БИН).
3. Нацреестр включает в себя единую систему учета государственной (учетной) (пере)регистрации юридических лиц, филиалов и представительств, индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность в виде совместного предпринимательства путем присвоения БИН, систему классификации и кодирования информации, единые форматы обмена данными посредствам электронного извещения, информационно-поисковую систему, информационно-телекоммуникационную связь модулей и обработку информационных запросов.

12) нысаналы талаптарға қатысушылар мен нысаналы жинақтарды алушылардың дерекқорын қалыптастыру және ақпараттық жүйеде олардың есебін жүргізу үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына;
13) алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу орталығының қызметі және алаяқтық белгілері бар төлем транзакцияларын болдырмауға бағытталған шараларды іске асыру мақсатында, сондай-ақ клиенттерді қашықтан биометриялық сәйкестендіру қызметтерін көрсету үшін банкаралық ақша аударымдары жүйесінің операциялық орталығына мәліметтерді беру жағдайын қоспағанда, жария етуге жатпайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақты 14) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Ішкі істер министрінің 29.01.2025 № 66 және ҚР Әділет министрінің 29.01.2025 № 60 (23.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 26.07.2024 № 583 және ҚР Әділет министрінің 31.07.2024 № 652 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
14. Жалпыға қолжетімді ақпаратты қоспағанда, жеке тұлғаға қатысты ақпарат жеке тұлғаның жазбаша келісімінсіз басқа адамға берілмейді.
15. Жеке тұлғалар туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйелердің мемлекеттік дерекқорының ақпаратын немесе өзге де ақпарат жеткізгіштерді жоғалтуға, сол сияқты олардың қызметтеріне байланысты аталған ақпаратқа қол жеткізе алатын адамдардың оларды заңсыз өзгертуіне жол берілмейді.
16. Тізілімнің ақпараттық ресурстарындағы ақпараттарды қорғауды қамтамасыз ету "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 25 шілдедегі
№ 524 мен
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 24 шілдедегі
№ 597 Бұйрыққа
2-қосымша
Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімін жасау, жүргізу және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімін жасау, жүргізу және пайдалану қағидалары "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 6-бабының 2-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерін (бұдан әрі – Ұлттық тізілім) жасау, жүргізу және пайдалану тәртібін айқындайды.
2-тарау. Ұлттық тізілімді жасау тәртібі
2. Ұлттық тізілім бизнес-сәйкестендіру нөмірлерін (бұдан әрі – БСН) бірыңғай есепке алуды жүргізу кезінде ақпараттық жүйе құрылады.
3. Ұлттық тізілім өзіне БСН беру арқылы бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді, жеке кәсіпкерлерді мемлекеттік (есептік) (қайта)тіркеуді есепке алудың бірыңғай жүйесін, ақпаратты жіктеу және кодтау жүйесін, электрондық хабарлау арқылы деректермен алмасудың бірыңғай форматтарын, ақпараттық-іздестіру жүйесін, модульдердің ақпараттық телекоммуникациялық байланыстарын және ақпараттық сұраныстарды өңдеуді қамтиды.

Глава 3. Порядок ведения Нацреестра
4. Ведение Нацреестра осуществляется уполномоченным государственным органом, выполняющим формирование БИН (далее - уполномоченный орган).
5. Ведение Нацреестра производится путем учета и актуализации данных о юридических лицах, филиалах и представительствах предоставляемых регистрирующими органами в уполномоченный орган.
6. Перечень сведений об органах Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА), их организациях и участниках МФЦА, вносимых в Нацреестр, определяется актами МФЦА.
7. При выдаче справки о государственной (учетной) (пере)регистрации юридических лиц, филиалов и представительств присвоение БИН осуществляется в результате занесения в информационную систему следующих необходимых сведений:
1) дата поступления заявления;
2) номер и дата решения о создании юридического лица (перерегистрации, внесении изменений в учредительные документы) и наименование организации вынесшей решение;
3) форма организации;
4) вид регистрации;
5) основание перерегистрации;
6) предыдущее наименование на государственном и русском языках;
7) сведения о реорганизации;
8) организационно-правовая форма;
9) коммерческая или некоммерческая организация;
10) дочерняя организация;
11) вид субъекта частного предпринимательства;
12) дата государственной регистрации (перерегистрации);
13) дата первичной государственной (учетной) регистрации;
14) полное наименование юридического лица, филиала и представительства (на государственном и русском языках);
15) сокращенное наименование юридического лица, филиала и представительства (на государственном и русском языках);
16) номер и дата приказа о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации, внесении изменений в учредительные документы);
17) форма собственности;
18) иностранное участие;
19) осуществление деятельности на основе типового устава;
20) юридический адрес юридического лица, филиала и представительства (почтовый индекс, область, район, населенный пункт, регистрационного код адреса, наименование улицы, номер дома, квартиры, телефона, факса);
21) сведения о распределении уставного капитала по вкладам учредителей (государственная, частная %);
22) доля иностранного капитала в уставном капитале;
23) сведения об учредителях-физических лицах (граждан-инициаторах, членах, участниках): фамилия, имя, отчество (при его наличии), страна проживания, индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН), доля участия;
24) сведения об учредителях-юридических лицах: место регистрации, БИН, доля участия;
25) сведения о первом руководителе: должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), страна проживания, ИИН, сведения об отстранении;

3-тарау. Ұлттық тізілімді жүргізу тәртібі
4. Ұлттық тізілімді жүргізуді БСН қалыптастыруды орындайтын уәкілетті мемлекеттік органдар (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.
5. Ұлттық тізілімді жүргізу тіркеуші органдар уәкілетті органға ұсынатын заңды тұлғалар, филиалдар мен өкілдіктер деректерді есепке алу және өзектендіру жолымен жүргізіледі.
6. "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) органдары, олардың ұйымдары және Ұлттық тізілімге енгізілетін АХҚО қатысушылары туралы мәліметтер тізбесі АХҚО актілерінде айқындалады.
7. Заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта)тіркеу туралы анықтама беру кезінде БСН беру ақпараттық жүйеге мынадай қажетті мәліметтерді енгізу нәтижесінде жүзеге асырылады:
1) өтініштің келіп түскен күні;
2) заңды тұлға құру (қайта тіркеу, құрылтай құжаттарына өзгерістер енгізу) туралы шешімнің нөмірі мен күні және шешім шығарған ұйымның атауы;
3) ұйымдастыру нысаны;
4) тіркеу түрі;
5) қайта тіркеу негіздемесі;
6) мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бұрынғы атауы;
7) қайта ұйымдастыру туралы мәліметтер;
8) ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны;
9) коммерциялық немесе коммерциялық емес ұйым;
10) еншілес ұйым;
11) жеке кәсіпкерлік субъектісінің түрі;
12) мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күні;
13) бастапқы мемлекеттік (есептік) тіркелген күні;
14) заңды тұлғаның, филиал мен өкілдіктің толық атауы (мемлекеттік және орыс тілдерінде);
15) заңды тұлғаның, филиал мен өкілдіктің қысқартылған атауы (мемлекеттік және орыс тілдерінде);
16) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу, құрылтай құжаттарына өзгерістер енгізу) туралы бұйрықтың нөмірі мен күні;
17) меншік нысаны;
18) шетелдік қатысу;
19) үлгілік жарғы негізінде қызметті жүзеге асыру;
20) заңды тұлғаның, филиал мен өкілдіктің заңды мекен-жайы (пошта индексі, облысы, ауданы, елді мекені, мекенжайды тіркеу коды, көше атауы, үйдің, пәтердің, телефонның, факстің нөмірі);
21) құрылтайшылардың салымдары бойынша жарғылық капиталды бөлу туралы мәліметтер (мемлекеттік, жеке меншік %);
22) жарғылық капиталдағы шетелдік капиталдың үлесі;
23) құрылтайшы-жеке тұлғалар (бастамашы азаматтар, мүшелер, қатысушылар) туралы мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тұратын елі, жеке сәйкестендіру нөмірлері (бұдан әрі - ЖСН), қатысу үлесі;
24) құрылтайшы-заңды тұлғалар туралы мәліметтер: тіркелген жері, БСН, қатысу үлесі;
25) бірінші басшы туралы мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тұратын елі, ЖСН;

26) примерная ожидаемая численность работников;
27) вид экономической деятельности (наименование вида деятельности из устава);
28) сведения о регистрирующем органе (полное наименование регистрирующего органа, код регистрирующего органа, область, район, сведения о регистраторе (фамилия, имя, отчество (при его наличии));
29) сведения об уплате сбора за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств (сумма в месячных расчетных показателях и в тенге), реквизиты платежного документа, фамилия, имя, отчество (при его наличии), (наименование юридического лица) плательщик и ИИН;
30) сведения о бенефициарном (-х) собственнике (-ах): гражданство, фамилия, имя, отчество (при его наличии), данные документа, удостоверяющего личность, ИИН (при его наличии), доля участия в уставном капитале юридического лица или размер размещенных акций принадлежащих бенефициарному собственнику;
31) почтовый адрес, телефон.
8. БИН исключается из Нацреестра:
1) при прекращении деятельности (ликвидации, реорганизации) юридического лица (филиала, представительства);
2) при прекращении осуществления предпринимательской деятельности индивидуальным предпринимателем, осуществляющим деятельность в виде совместного индивидуального предпринимательства;
3) при прекращении прав юридического лица-нерезидента на объекты налогообложения и объекты, связанные с налогообложением;
4) в случае закрытия юридическим лицом-нерезидентом текущего счета в банке-резиденте;
5) в случае прекращения юридическим лицом-нерезидентом предпринимательской деятельности в Республике Казахстан и выбытия из Республики Казахстан.
9. Ведение Нацреестра осуществляется за счет бюджетных средств.
Глава 4. Порядок использования Нацреестра
10. Сведения, содержащиеся в Нацреестре, кроме информации, являющейся общедоступной, не подлежат разглашению, за исключением случаев представления сведений в соответствии со статьей 11 Закона:
1) регистрирующим органам в целях поддержания актуального состояния данных информационных систем национальных реестров идентификационных номеров на основании письменного разрешения уполномоченного органа;
2) органам, осуществляющим уголовное преследование в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
3) судам в ходе рассмотрения дел об определении ответственности за правонарушения;
4) кредитному бюро с государственным участием в целях формирования базы данных кредитных историй;
5) фонду социального медицинского страхования в целях формирования данных информационной системы и электронных информационных ресурсов системы обязательного социального медицинского страхования;

26) жұмысшылардың шамамен күтілетін саны;
27) экономикалық қызметтің түрі (жарғыдан алынған қызмет түрінің атауы);
28) тіркеуші орган туралы мәліметтер (тіркеуші органның толық атауы, тіркеуші органның коды, облысы, ауданы, тіркеуші туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
29) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін алымның (сомасы айлық есептік көрсеткіштерде және теңгеде) төленгені туралы мәліметтер, төлем құжатының деректемелері, төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (заңды тұлғаның атауы) және ЖСН;
30) бенефициар(-лар) меншік иесі(-лері) туралы мәліметтер: азаматтығы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, ЖСН (бар болған жағдайда), заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе бенефициарлық меншік иесіне тиесілі орналастырылған акциялардың мөлшері;
31) пошта мекенжайы, телефон.
8. БСН:
1) заңды тұлға (филиал, өкілдік) қызметі тоқтатылған (таратылған, қайта құрылған) кезде;
2) бірлескен жеке кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкердің кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыруды тоқтатқан кезде;
3) бейрезидент-заңды тұлғаның салық салу объектілеріне және салық салуға байланысты объектілерге құқығы тоқтатылған кезде;
4) бейрезидент-заңды тұлға резидент-банктегі ағымдағы шотын жапқан жағдайда;
5) бейрезидент-заңды тұлға Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметін тоқтатқан және Қазақстан Республикасынан кетіп қалған жағдайда Ұлттық тізілімнен алып тасталады.
9. Ұлттық тізілімді жүргізу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
4. Ұлттық тізілімді пайдалану тәртібі
10. Заңның 11-бабына сәйкес Ұлттық тізілімде қамтылған, жалпыға қолжетімді болып табылатын ақпараттан басқа, мәліметтер:
1) уәкiлеттi органның жазбаша рұқсатының негiзiнде сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнiң ақпараттық жүйелер деректерiн өзектiлiк жағдайда ұстау мақсатында тiркеушi органдарға;
2) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiне сәйкес қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын органдарға;
3) құқық бұзушылықтар үшiн жауаптылық белгiлеу туралы iстердi қарау барысында соттарға;
4) кредиттік тарих дерекқорын қалыптастыру мақсатында мемлекет қатысатын кредиттік бюроға;
5) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінің ақпараттық жүйесінің және электрондық ақпараттық ресурстарының деректерін қалыптастыру мақсатында әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына;

6) Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан для создания, ведения и использования реестра бизнес-партнеров в соответствии с cовместным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 144 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 308/НҚ "Об утверждении перечня объектов информатизации государственных органов и организаций, подлежащих интеграции с реестром бизнес-партнеров" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33210);
7) центральному депозитарию для целей ведения системы учета центрального депозитария;
8) адвокатам в рамках оказания юридической помощи при направлении адвокатского запроса в письменной форме или форме электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи, через единую информационную систему юридической помощи;
9) уполномоченному государственному органу, осуществляющему финансовый мониторинг и принимающему иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, финансированию распространения оружия массового уничтожения;
10) Национальному оператору почты в целях функционирования единой системы электронных абонентских почтовых ящиков в рамках электронного документооборота;
11) жилищной инспекции, осуществляющей государственный контроль и надзор в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в сферах управления жилищным фондом, газа и газоснабжения и государственный контроль и надзор в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в области промышленной безопасности за соблюдением требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств в соответствии с приказами Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 358 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10303), Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 359 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10332), Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2015 года № 108 "Об утверждении Правил по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10528), Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 октября 2017 года № 673 "Об утверждении Требований по безопасности объектов систем газоснабжения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15986);";

6) "Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың бизнес-әріптестер тізілімімен интеграциялауға жататын ақпараттандыру объектілерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 31 шілдедегі № 144 және Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 31 шілдедегі № 308/НҚ бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33210 болып тіркелген) сәйкес бизнес-әріптестер тізілімін құру, жүргізу және пайдалану үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына;
7) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесін жүргізу мақсатында орталық депозитарийге;
8) заң көмегін көрсету шеңберінде адвокаттық сұрау салуды жазбаша нысанда немесе заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберу кезінде адвокаттарға;
9) қаржы мониторингін жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөнінде өзге де шараларды қабылдайтын уәкілетті мемлекеттік органға;
10) электрондық құжат айналымы шеңберінде электрондық абоненттік пошта жәшіктері бірыңғай жүйесінің жұмыс істеуі мақсатында Ұлттық пошта операторына;
11) "Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 358 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10303 болып тіркелген), "Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 359 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10332 болып тіркелген), "Кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 ақпандағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10528 болып тіркелген), "Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 9 қазандағы № 673 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15986 болып тіркелген) сәйкес елді мекендер шекараларының шегінде тұрғын үй қорын басқару, газ және газбен жабдықтау салаларындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде мемлекеттік бақылау мен қадағалауды және елді мекендер шекараларының шегінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын тұрғын үй инспекциясына;