О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 286. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2023 года № 33220.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №118 "Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10622) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридический службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики Республики Казахстан А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 31 июля 2023 года № 286
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года № 118
Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон) и определяют порядок определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии.

"Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 31 шiлдедегi № 286 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 тамызда № 33220 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №118 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Жаңартылатын энергия көздерiн пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау Қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 31 шілдедегі
№ 286 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 118 бұйрығымен
бекітілген
Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 1-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аукционная цена – цена на покупку электрической энергии, производимой объектом по использованию возобновляемых источников энергии, объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены единым закупщиком электрической энергии;
2) квалифицированные потребители – лицо или группа лиц, в состав которой входят энергопроизводящие организации, использующие для производства электрической энергии ископаемое топливо и (или) энергопроизводящие организации, владеющие на праве собственности или на ином законном основании действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2018 года и не включенными уполномоченным органом в перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии) объектами по использованию возобновляемых источников энергии и (или) действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2021 года) объектами по использованию вторичных энергетических ресурсов, вырабатываемая электрическая энергия которых в полном объеме потребляется данным лицом или группой лиц либо реализуется единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах;
3) расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии (далее – расчетно-финансовый центр) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 4) статьи 1 Закона, являющееся стороной договоров купли-продажи электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии и объектами по энергетической утилизации отходов;
4) тариф на поддержку возобновляемых источников энергии – тариф на продажу единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, устанавливаемый единым закупщиком электрической энергии для квалифицированных потребителей, промышленных комплексов и прямых потребителей;
5) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической и (или) тепловой энергии с использованием возобновляемых источников энергии;
6) затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии – затраты единого закупщика на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, затраты, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), затраты на формирование резервного фонда и затраты, связанные с осуществлением его деятельности;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аукциондық баға – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндіретін электр бірыңғай сатып алушының сатып алуына арналған, аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын баға;
2) басым тұтынушылар – құрамына электр энергиясын өндіру үшін қазба отындарын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар кіретін тұлға немесе тұлғалар тобы және (немесе) өндіріп шығарған электр энергиясын осы тұлға немесе тұлғалар тобы толық көлемде тұтынатын не электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға орталықтандырылған сауда-саттықта сататын, жұмыс істеп тұрған (2018 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген және уәкілетті орган жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізбеген) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін және (немесе) жұмыс істеп тұрған (2021 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілерін меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде иеленетін энергия өндіруші ұйымдар;
3) жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы (бұдан әрі – қаржы-есеп айырысу орталығы) – Заңның 1-бабының 4) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган айқындаған, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндіретін электр энергиясын сатып алу-сату шарттарының тарапы болып табылатын заңды тұлға;
4) жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф – басым тұтынушылар, өнеркәсіптік кешендер және тікелей тұтынушылар үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушы белгілейтін, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндірген электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатуына арналған тариф;
5) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – жаңартылатын энергия көздерін пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын "шығындар" – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға арналған бірыңғай сатып алушының "шығындары", электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын "шығындар", электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жұмсалған "шығындар" (кірістерді шегергенде), резервтік қорды қалыптастыруға арналған "шығындар" және оның қызметін жүзеге асыруға байланысты "шығындар";

7) условный потребитель - оптовый потребитель, приобретающий электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, входящих с ним в одну группу лиц, промышленный комплекс и квалифицированный потребитель;
8) вторичные энергетические ресурсы – энергетические ресурсы, образующиеся в качестве побочного продукта в процессе промышленного производства в части использования ферросплавных, коксовых и доменных газов, используемых для производства электрической энергии;
9) энергопроизводящая организация, использующая вторичные энергетические ресурсы - юридическое лицо, осуществляющее производство электрической энергии с использованием вторичных энергетических ресурсов;
10) объект по энергетической утилизации отходов – совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений, и инфраструктуры, технологически необходимых для энергетической утилизации отходов;
11) энергопроизводящая организация, использующая энергетическую утилизацию отходов, – юридическое лицо, осуществляющее производство энергии, получаемой от энергетической утилизации отходов;
12) операционные затраты – затраты, связанные с осуществлением деятельности единого закупщика электрической энергии;
13) резервный фонд – фонд, формируемый расчетно-финансовым центром, деньги которого хранятся на специальном банковском счете и используются только на покрытие кассовых разрывов и задолженности расчетно-финансового центра перед энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, возникающих вследствие неоплаты или задержки оплаты со стороны условных потребителей за поставленную им электрическую энергию, произведенную объектами по использованию возобновляемых источников энергии;
14) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования возобновляемых источников энергии;
15) зона потребления электрической энергии – часть единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, в которой отсутствуют ограничения технического характера, препятствующие потреблению электрической энергии, произведенной объектом по использованию возобновляемых источников энергии и вторичных энергетических ресурсов, объектом по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии;
16) единый закупщик электрической энергии – юридическое лицо со сто процентным государственным участием, определяемое уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 32-1) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", осуществляющее централизованную покупку и централизованную продажу плановых объемов электрической энергии в порядке, предусмотренном указанным Законом;

7) қайталама энергетикалық ресурстар – электр энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын ферроқорытпа, кокс және доменді газдарды пайдалану бөлігінде өнеркәсіптік өндіріс процесінде жанама өнім ретінде түзілетін энергетикалық ресурстар;
8) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объект – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату үшін технологиялық жағынан қажетті, олармен өзара байланысты құрылыстар мен инфрақұрылымның жиынтығы;
10) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын энергияны өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) операциялық шығындар – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындар;
12) өнеркәсіптік кешен – өздерінің құрамындағы меншік, жалға алу немесе өзге де заттық құқықтағы генерациялайтын көздерден электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме тұтынушылар;
13) резервтік қор – қаржы-есеп айырысу орталығы қалыптастыратын қор, оның ақшасы арнайы банктік шотта сақталады және шартты тұтынушылар тарапынан өздеріне жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясы берілгені үшін төлем жасалмау немесе төлемді кідірту салдарынан туындайтын кассалық алшақтықтар мен қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар алдындағы берешегін жабуға ғана пайдаланылады;
14) тікелей тұтынушылар – жасалған екі жақты шарттарға сәйкес өздерімен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме тұтынушылар;
15) уәкілетті орган – жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
16) шартты тұтынушы – өзімен бірге бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алатын көтерме тұтынушы, өнеркәсіптік кешен және басым тұтынушы;

17) прямые потребители – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от энергопроизводящих организаций, входящих с ними в одну группу лиц, в соответствии с заключенными двухсторонними договорами;
18) промышленный комплекс – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников.
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Глава 2. Порядок определения прогнозного тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии Единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на предстоящий календарный год
3. Субъекты оптового рынка электрической энергии ежегодно к первому октября направляют Единому закупщику электрической энергии информацию о прогнозных объемах отпуска в сети и потребления электрической энергии на прогнозируемый год с разбивкой по месяцам, по формам согласно приложению к Правилам.
4. Единый закупщик электрической энергии ежегодно до 30 декабря предшествующего прогнозному года на основе фактических данных для действующих энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, и прогнозных данных для планируемых к вводу энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, осуществляет:
1) расчет прогнозного совокупного производства электрической энергии энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов на прогнозируемый календарный год в разрезе по месяцам;
2) расчет прогнозируемых затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергии в расчете на один киловатт-час электрической энергии, произведенной из всех видов возобновляемых источников энергии, энергетической утилизацией отходов, в разрезе по месяцам.
При этом, прогнозные объемы производства электрической энергии для действующих энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, на основании фактических данных в соответствии с настоящим пунктом определяются как среднее по каждому месяцу за предыдущие два года значение фактического производства электроэнергии. Данное значение рассчитывается для энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, введенных в эксплуатацию на полную установленную мощность и отработавших не менее одного календарного года.
Прогнозные объемы производства электрической энергии для действующих энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, введенных в эксплуатацию не на полную установленную мощность и (или) отработавших менее одного календарного года, определяются на основании предоставленных писем.
Прогнозные объемы производства электрической энергии для планируемых к вводу энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, определяются на основании сроков предоставления актов ввода в эксплуатацию по заключенным договорам или сроков, указанных в предоставленных письмах.
Прогнозное значение тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии рассчитывается единым закупщиком электрической энергии ежегодно на предстоящий календарный год в разрезе месяцев по следующей формуле:
– прогнозное значение тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на предстоящий календарный год в разрезе месяцев, в тенге/кВт*ч (округляется до десятитысячных), без НДС;
– цена долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, заключенного с единым закупщиком электрической энергии или с расчетно-финансовым центром, в тенге/кВт*ч, без НДС;
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, планирует выработать в предстоящем календарном году в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии или с расчетно-финансовым центром, в кВт*ч (округляется до целых);
сумма по
порядковый номер, изменяющийся от 1 до p;
количество энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, и имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли – продажи электрической энергии или с расчетно-финансовым центром;
– прогнозные затраты единого закупщика электрической энергии на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии в предстоящем календарном году, в тенге (округляется до десятых), определяемые по следующей формуле:
– тариф системного оператора на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии в предстоящем календарном году, в тенге/кВт*ч, без НДС;
– затраты единого закупщика электрической энергии, планируемые на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), в предстоящем календарном году, в тенге (округляется до десятых);
– прогнозные затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности, в предстоящем календарном году, в тенге (округляется до десятых);
– прогнозные затраты единого закупщика электрической энергии на формирование резервного фонда в предстоящем календарном году, в тенге (округляется до десятых).

17) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 32-1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын, көрсетілген Заңда көзделген тәртіппен электр энергиясының жоспарлы көлемдерін орталықтандырылған сатып алуды және орталықтандырылған сатуды жүзеге асыратын, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
18) электр энергиясын тұтыну аймағы – жаңартылатын энергия көздерін және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндірген электр энергиясын тұтынуға кедергі келтіретін техникалық сипаттағы шектеулері жоқ Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің бір бөлігі.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Алдағы күнтізбелік жылға Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сату үшін жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған болжамды тарифті айқындау тәртібі
3. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері жыл сайын бірінші қазанға қарай Электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысандар бойынша айлар бойынша бөле отырып, болжамды жылға электр энергиясын желіге босатудың және тұтынудың болжамды көлемдері туралы ақпаратты жібереді.
4. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы жыл сайын алдыңғы болжамды жылдың 30 желтоқсанына дейін жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын қолданыстағы энергия өндіруші ұйымдар үшін нақты деректер және жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар үшін пайдалануға енгізуге жоспарланған болжамды деректер негізінде:
1) жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың болжамды жиынтық электр энергиясын өндіруді айлар бойынша болжамды күнтізбелік жылға есептеуді;
2) айлар бойынша бөліністе қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратумен, жаңартылатын энергия көздерінің барлық түрлерінен өндірілген электр энергиясының бір киловатт-сағатына есептегенде жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған болжамды шығындарды есептеуді жүзеге асырады.
Бұл ретте жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын қолданыстағы энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясын өндірудің болжамды көлемі осы тармаққа сәйкес нақты деректер негізінде өткен 2 жылдағы әрбір ай бойынша электр энергиясын нақты өндірудің орташа мәні ретінде айқындалады. Осы мән жаңартылатын энергия көздерін, толық белгіленген қуатқа пайдалануға берілген және кемінде күнтізбелік бір жыл жұмыс істеген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар үшін есептеледі.
Жаңартылатын энергия көздерін, толық белгіленген қуатқа пайдалануға берілген және (немесе) күнтізбелік бір жылдан кем жұмыс істеген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясын өндірудің болжамды көлемі ұсынылған хаттар негізінде айқындалады.
Жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын, іске қосу жоспарланып отырған энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясын өндірудің болжамды көлемі жасалған шарттар бойынша пайдалануға беру актілерін ұсыну мерзімдері немесе берілген хаттарда көрсетілген мерзімдер негізінде айқындалады.
Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің болжамды мәнін электр энергиясын бірыңғай сатып алушы алдағы күнтізбелік жылға жыл сайын мынадай формула бойынша айлар бөлінісінде есептейді:
– алдағы күнтізбелік жылға арналған жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің болжамды мәні айлар бөлінісінде, теңгемен/кВт * сағ (он мыңдыққа дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен немесе қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын электр энергиясын і-ші өндіруші ұйымға ұзақ мерзімді сатып алу шартының бағасы – ҚҚС-сыз теңгемен/кВт * сағ.;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен немесе қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты шеңберінде алдағы күнтізбелік жылда өндіруді жоспарлап отырған жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын і-ші энергия өндіруші ұйымның жоспарлы электр энергиясының көлемі, кВт*сағ;
бойынша қосынды;
1-ден p-ге дейін өзгеретін реттік нөмірі;
жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарататын және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шарты немесе қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған энергия өндіруші ұйымдардың саны;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы күнтізбелік жылда электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерге арналған болжамды шығындары, теңгемен, мынадай формула бойынша айқындалады:
– алдағы күнтізбелік жылда электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерге жүйелік оператордың тарифі, теңгемен/кВт * сағ, ҚҚС-сыз;
– алдағы күнтізбелік жылда электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жоспарланатын электр энергиясын бірыңғай сатып алушының шығындары (кірістерді шегергенде), теңгемен (онға дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы күнтізбелік жылда оның қызметін жүзеге асыруға байланысты болжамды шығындары, теңгемен (онға дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы күнтізбелік жылда резервтік қорды қалыптастыруға арналған болжамды шығындары, теңгемен (онға дейін дөңгелектенеді);

5. Единый закупщик электрической энергии ежегодно не позднее пятнадцатого января текущего года публикует тарифы на поддержку возобновляемых источников энергии на прогнозируемый календарный год в разрезе месяцев.
6. На первый год введения Единого закупщика электрической энергии определение прогнозного тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии Единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на предстоящий календарный год не производится.
Глава 3. Порядок определения прогнозного тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии Единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на предстоящий расчетный период (календарный месяц)
7. Прогнозные значения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на первые два месяца функционирования единого закупщика электрической энергии рассчитываются единым закупщиком электрической энергии в следующем порядке:
1) на основе фактических значений тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии за май месяц 2023 года, рассчитывается 24 (двадцать четыре) значения типовой часовой цены;
2) рассчитанные значения типовой часовой цены применяются к соответствующим часам на июль, август 2023 года, и становятся соответствующими прогнозными значениями тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на июль, август 2023 года.
Каждое из 24 (двадцати четырех) значений типового часового тарифа рассчитывается по следующей формуле:
– i-е значение типового часового тарифа, в тенге/кВт*ч (округляется до десятитысячных), без НДС;
безразмерный коэффициент, значения которого изменяются от 1 до 24;
количество часов в сутках;
– фактическое значение расчетного тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на i-й час j-х суток на i-й час j-х суток мая 2023 года, в тенге/кВт*ч (округляется до десятитысячных), без НДС;
– объем электрической энергии на i-й час j-х суток мая 2023 года, в кВт*ч (округляется до целых);
– сумма по ;
порядковый номер, изменяющийся от 1 до
;
– безразмерный коэффициент, отражающий период, согласованный с уполномоченным органом.
В качестве исходных цен на продажу электрической энергии, используемых при расчете почасовых средневзвешенных значений тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на i-й час j-х суток мая 2023 года, для энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, и имеющих заключенный с расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли – продажи электрической энергии, используются цены данных договоров.
В качестве почасовых объемов электрической энергии на i-й час j-х суток мая 2023 года, используемых при расчете почасовых средневзвешенных значений тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на i-й час j-х суток мая 2023 года, используются часовые объемы производства (продажи) и потребления электрической энергии условных потребителей, включенные в соответствующие суточные графики производства-потребления электрической энергии, утвержденные системным оператором (с учетом корректировок).

5. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы жыл сайын ағымдағы жылғы он бесінші қаңтардан кешіктірмей айлар бөлінісінде болжанатын күнтізбелік жылға жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтерді жариялайды.
6. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының енгізілуінің бірінші жылына Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатуға жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған алдағы күнтізбелік жылға арналған болжамды тарифті айқындау жүргізілмейді.
3-тарау. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатуға жаңартылатын энергия көздерін қолдауға алдағы есептік кезеңге арналған болжамды тарифті айқындау тәртібі (күнтізбелік ай)
7. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жұмыс істеуінің алғашқы екі айына жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің болжамды мәндерін электр энергиясын бірыңғай сатып алушы мынадай тәртіппен есептейді:
1) 2023 жылғы мамыр айындағы жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің нақты мәндері негізінде үлгілік сағат бағасының 24 (жиырма төрт) мәні есептеледі;
2) үлгілік сағаттық бағаның есептелген мәндері 2023 жылғы шілдедегі, тамыздағы тиісті сағаттарға қолданылады және 2023 жылғы шілдедегі, тамыздағы жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің тиісті болжамды мәндеріне айналады.
Үлгілік сағаттық тарифтің 24 (жиырма төрт) мәнінің әрқайсысы мынадай формула бойынша есептеледі:
– үлгілік сағаттық тарифтің і-ші мәні, теңгемен/кВт*сағ (он мыңдыққа дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
1-ден 24-ке дейін өзгеретін өлшеусіз коэффициент;
24 - тәуліктегі сағат саны;
– 2023 жылғы мамырдың j-ші тәулігінің і сағатына j-ші тәуліктің і сағатына жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған есептік тарифтің нақты мәні, теңгемен/кВт * сағ (он мыңдыққа дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
– 2023 жылғы мамырдың j-тәулігінің і сағатына электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
бойынша қосынды;
1-ден
дейін өзгеретін реттік нөмір;
– уәкілетті органмен келісілген кезеңді көрсететін өлшеусіз коэффициент.
Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын және есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған ұзақ мерзімді сатып алу – сату шарты бар энергия өндіруші ұйымдар үшін 2023 жылғы мамыр айының j-ші сағатына жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің сағаттық орташа өлшенген мәндерін есептеу кезінде пайдаланылатын электр энергиясын сатуға арналған бастапқы бағалар ретінде электр энергиясы, осы шарттардың бағасы пайдаланылады.
2023 жылғы мамырдың j-ші тәулігінің жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің сағат сайынғы орташа өлшенген мәндерін есептеу кезінде пайдаланылатын электр энергиясының сағаттық көлемі ретінде тиісті өндірістің тәуліктік графигіне енгізілген шартты тұтынушылардың электр энергиясын өндіру (сату) және тұтынудың сағаттық көлемі пайдаланылады жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын тұтыну-тұтыну (түзетулерді ескере отырып).

8. Прогнозные значения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии рассчитываются единым закупщиком электрической энергии ежемесячно на предстоящий расчетный период (календарный месяц).
9. Прогнозные значения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на предстоящий расчетный период (за исключением июля, августа 2023 года) приравниваются к фактическим значениям тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на часы расчетного периода (календарного месяца), предшествующего текущему расчетному периоду (календарному месяцу).
10. Прогнозные значения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, определяемые в соответствии с настоящей главой, применяются для целей предоплаты согласно Правилам оптового рынка электрической энергии, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №10531).
Глава 4. Порядок расчета фактического тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии Единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час суток
11. Фактическое значение тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца) определяется по следующей формуле:
– тариф на поддержку возобновляемых источников энергии за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца), в тенге/кВт*ч (округляется до десятитысячных);
– затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии, возникшие у единого закупщика электрической энергии при покупке им электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);
– фактические затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии за соответствующий час суток, приходящиеся на субъектов оптового рынка электрической энергии (за исключением субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список дифференциации, а также субъектов оптового рынка электрической энергии, являющихся условными потребителями), в тенге без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, купленный за соответствующий час суток у единого закупщика электрической энергии i-м условным потребителем и включенный в соответствующие суточные графики производства-потребления электрической энергии, утвержденные системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых);
– количество условных потребителей, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии за соответствующий час суток;

8. Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің болжамды мәндерін электр энергиясын бірыңғай сатып алушы алдағы есептік кезеңге (күнтізбелік айға) ай сайын есептейді.
9. Алдағы есептік кезеңге (2023 жылғы шілдені, тамызды қоспағанда) жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің болжамды мәндері ағымдағы есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) алдындағы есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) сағаттарына жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің нақты мәндеріне теңестіріледі.
10. Осы тарауға сәйкес айқындалатын жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің болжамды мәндері Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) Электр энергиясының көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес алдын ала төлеу мақсаттары үшін қолданылады.
4-тарау. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатуға жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған нақты тарифті тәуліктің нақты сағатына есептеу тәртібі
11. Есептік кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің нақты мәні мынадай формула бойынша айқындалады:
– есептік кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф теңгемен/кВт * сағ (он мыңдыққа дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын сатып алу кезінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда тәуліктің осы сағатына туындаған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалған шығындар, теңгемен (жүзге дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
– электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілеріне (қызметті цифрлық майнинг бойынша жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін, саралау тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін, сондай-ақ шартты тұтынушылар болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда) келетін тәуліктің тиісті сағатында жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын нақты шығындар (жүзге дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
– і-шартты тұтынушы электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің тиісті сағатына сатып алған және жүйелік оператор бекіткен (түзетулерді ескере отырып) электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік графигіне енгізілген электр энергиясының көлемі кВт * сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің тиісті сағатында сатып алған шартты тұтынушылардың саны;

– плановые затраты расчетно-финансового центра на формирование резервного фонда за соответствующий расчетный период за покупку электрической энергии от энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии и имеющих заключенный с с расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли–продажи электрической энергии, определяемые в соответствии с Правилами формирования и использования резервного фонда, утвержденными приказом исполняющий обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 361 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №14210) (далее – Правила резервного фонда), в тенге без НДС;
– цена долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключенного с единым закупщиком электрической энергии, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии на данный час суток в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии, кВт*ч (округляется до целых);
– цена долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключенного с расчетно-финансовым центром, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток, согласно фактическому балансу производства-потребления на оптовом рынке электрической энергии, в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с расчетно-финансовым центром, кВт*ч (округляется до целых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС (округляется до сотых), определяемые по следующей формуле:
– тариф системного оператора на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге/кВт*ч без НДС,
– фактический объем электрической энергии, который за соответствующий расчетный период (календарный месяц) выработали энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющие заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли – продажи электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС (округляется до сотых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности, за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС;

– қаржы-есеп айырысу орталығының энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алғаны үшін тиісті есептік кезең үшін резервтік қорды қалыптастыруға арналған жоспарлы шығындары, жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын және қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шарты бар, резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларына сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 29 шілдедегі № 361 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14210 болып тіркелген) (бұдан әрі – Резервтік қор Қағидалары) теңгемен, ҚҚС-сыз;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) электр энергиясын өндіруші ұйымның ұзақ мерзімді сатып алу шартының бағасы - ҚҚС-сыз теңгемен/кВт * сағ (жүзге дейін дөңгелектенеді);
– жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) і-ші энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты шеңберінде тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға теңгемен/кВт * сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді) сатқан электр энергиясының көлемі бүтін), ҚҚС-сыз;
– қаржы есеп-айырысу орталығымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) і энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатып алу-сату ұзық мерзімді шартының бағасы - ҚҚС-сыз теңгемен/кВт * сағ (жүзге дейін дөңгелектенеді);
– қаржы есеп-айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты шеңберінде электр энергиясының көтерме сауда нарығында өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес тәуліктің осы сағатына жататын, есеп айырысу жылы үшін (күтізбелік ай) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан жаңартылатын энергия көздері пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) і энергия өндіруші ұйымның электр энергиясының көлемі, кВт * сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерге арналған нақты шығындары теңгемен (жүзге дейін дөңгелектенеді), мынадай формула бойынша айқындалады, ҚҚС-сыз:
– тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге жүйелік оператордың тарифі теңгемен/кВт * сағ (онға дейін дөңгелектенеді),
– тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік айда) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған, теңгемен/кВт*сағ. электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясының нақты көлемі (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін теңгемен (онға дейін дөңгелектенеді) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында (кірістерді шегергенде) шеккен нақты шығындары (жүзге дейін дөңгелектенеді) , ҚҚС-сыз;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін оның қызметін жүзеге асыруға байланысты нақты шығындары теңгемен, ҚҚС-сыз;

– цена централизованной покупки и продажи электрической энергии, установленная согласно Правилам ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №14778) (далее – Правила ценообразования), тенге на 1 кВтч;
– объем электрической энергии, купленный за соответствующий час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, в тенге (округляется до целых);
– разница фактических затрат единого закупщика электрической энергии, связанных с осуществлением его деятельности и затрат единого закупщика электрической энергии, связанных с осуществлением его деятельности на календарный год, учтенных при формировании цены централизованной покупки и продажи электрической энергии, устанавливаемой согласно Правилам ценообразования в тенге (округляется до сотых), рассчитываемая один раз в год по итогам календарного года по следующей формуле:
– затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности на календарный год, учтенные при формировании цены централизованной покупки и продажи электрической энергии, устанавливаемой согласно Правилам ценообразования, в тенге (округляется до сотых);
– обоснованные затраты единого закупщика электрической энергии в предстоящем календарном году, связанные с осуществлением его деятельности по централизованной покупке и продаже электрической энергии, из расчета на один киловатт-час электрической энергии, сформированные согласно Правилам ценообразования, в тенге (округляется до десятых);
– суммы по
порядковый номер, изменяющийся от 1 до r;
общее количество субъектов оптового рынка электрической энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии за соответствующий час суток.
Безразмерный коэффициент, представляющий из себя долю фактических затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергии за соответствующий час суток, приходящуюся на субъектов оптового рынка электрической энергии (за исключением субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список адресной поддержки, а также субъектов оптового рынка электрической энергии, являющихся условными потребителями) (s), определяется по следующей формуле:
– объем потребления электрической энергии, включенный в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок) на данный час суток за исключениям двусторонних договоров купли-продажи электрической энергии, заключенных вне единого закупщика электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
– объем потребления электрической энергии, включенный в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок) на данный час суток условного потребителя, в кВт*ч (округляется до целых);
– суммы по
– порядковый номер, изменяющийся от 1 до k, r, соответственно;
– количество условных потребителей за данный час суток;
– общее количество субъектов оптового рынка электрической энергии за данный час суток.

– Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14778 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бағаны белгілеу қағидалары) бекітілген қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларына сәйкес белгіленген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату бағасы теңгемен, 1 кВт*сағ.;
– электр энергиясының көтерме сауда нарығының і-субъектісі тәуліктің тиісті сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі теңгемен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өз қызметін жүзеге асыруға байланысты нақты шығындары мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өз қызметін жүзеге асыруға байланысты күнтізбелік жылдағы шығыстары арасындағы орталықтандырылған бағаны қалыптастыру кезінде ескерілетін айырма мынадай формула бойынша күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша жылына бір рет есептелетін теңгемен (жүзге дейін дөңгелектенеді) баға белгілеу қағидаларына сәйкес белгіленген электр энергиясын сатып алу-сату мынадай формула бойынша айқындалады:
– электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу-сату бағасын қалыптастыру кезінде ескерілетін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының күнтізбелік жылдағы қызметін жүзеге асыруға байланысты Баға белгілеу қағидаларына сәйкес белгіленген теңгемен (жүзге дейін дөңгелектенеді);
– алдағы күнтізбелік жылда электр энергиясын бірыңғай сатып алушының Бағаны белгілеу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған электр энергиясының бір киловатт-сағатына шаққандағы есебінен электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату жөніндегі қызметін жүзеге асыруға байланысты теңгемен негізделген шығындары (онға дейін дөңгелектенеді);
бойынша қосынды;
1-ден r-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
– тәуліктің тиісті сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің жалпы саны.
Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілеріне келетін тәуліктің тиісті сағатында жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын нақты шығындардың үлесін білдіретін өлшеусіз коэффициент (цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін, атаулы қолдау тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін, сондай-ақ шартты тұтынушылар болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда) (s) мынадай формула бойынша айқындалады:
– электр энергиясын сатып алу-сату бойынша екіжақты шарттарды қоспағанда, тәуліктің белгілі бір сағатына жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру мен тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын тұтыну көлемі (түзетулерді ескере отырып), электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс жасалған электр энергиясы, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– шартты тұтынушының тәуліктің осы сағатына жүйелік оператор (түзетулерді ескере отырып) бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын тұтыну көлемі, кВтсағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
бойынша қосынды;
i - тиісінше 1-ден k, r, дейін өзгеретін реттік нөмірі;
k - тәуліктің осы сағатында электр энергиясын сатып алған шартты тұтынушылардың саны;
r - тәуліктің осы сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің жалпы саны.

12. Затраты на поддержку возобновляемых источников энергии включают в себя:
1) затраты единого закупщика на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов;
2) затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, затраты, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов);
3) затраты на формирование резервного фонда, определяемые в порядке, установленном Правилами резервного фонда;
4) операционные затраты Единого закупщика электрической энергии, определяемые в порядке, установленном Правилами ценообразования;
5) затраты Единого закупщика электрической энергии, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов).
13. Операционные затраты Единого закупщика электрической энергии ежегодно рассчитываются и утверждаются согласно Правилам ценообразования.
Приложение к Правилам
определения тарифа
на поддержку возобновляемых
источников энергии
Форма 1
Прогнозные объемы выработки, отпуска в сети электрической энергии ___________________________________________________ на 202_ год (Наименование энергопроизводящей организации, юридического лица)
№ п/п
Наименование ЭПО
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Итого:
Первый руководитель _________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Форма 2
Прогнозные объемы потребления электрической энергии________________________ на 202_ год (наименование потребителя электрической энергии, за исключением субъектов оптового рынка электрической энергии, являющихся условными потребителями)
№ п/п
Наименование потребителя
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Первый руководитель _________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Форма 3
Прогнозные объемы потребления электрической энергии ________ на 202_ год (Наименование условного потребителя, являющегося прямым потребителем)
№ п/п
Наименование условного потребителя, являющегося прямым потребителем
Прогнозные объемы потребления электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
год
1
Наименование ЭПО
Прогнозные объемы отпуска в сеть электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
год
1
Наименование потребителя
Прогнозные объемы потребления электрической энергии от ЭПО
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
год
Итого:
Первый руководитель условного потребителя, являющегося прямым потребителем электрической энергии _________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Первый руководитель энергопроизводящей организации ________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Форма 4
Прогнозные объемы потребления электрической энергии ________ на 202_ год (Наименование условного потребителя, являющегося промышленным комплексом)
№ п/п
Наименование условного потребителя, являющегося промышленным комплексом
Прогнозные объемы потребления электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Прогнозные объемы отпуска в сеть электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Первый руководитель условного потребителя, являющегося промышленным комплексом _________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Форма 5
Прогнозные объемы потребления электрической энергии ________ на 202_ год (Наименование условного потребителя, являющегося квалифицированным потребителем)
№ п/п
Наименование условного потребителя, являющегося квалифицированным потребителем
Прогнозные объемы потребления электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Наименование ЭПО
Прогнозные объемы выработки электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Наименование объекта ВИЭ
Прогнозные объемы отпуска в сеть электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Наименование потребителя
Прогнозные объемы потребления электрической энергии от ЭПО
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
год
Итого:
Первый руководитель условного потребителя, являющегося
квалифицированным потребителем ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Первый руководитель энергопроизводящей организации
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Первый руководитель энергопроизводящей организации, использующей ВИЭ
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)

12. Жаңартылатын энергия көздерін қолдау шығындары мыналарды қамтиды:
1) Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға арналған шығындары;
2) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған шығындар, электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жұмсалған шығындар (кірістерді шегергенде);;
3) Резервтік қордың қағидаларында белгіленген тәртіппен айқындалатын резервтік қорды қалыптастыруға арналған шығындар;
4) Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының Баға белгілеу қағидаларында белгіленген тәртіппен айқындалатын операциялық шығындары.
5) Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында шеккен шығындары (кірістерді шегергенде).
13. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының операциялық шығындары жыл сайын Баға белгілеу қағидаларына сәйкес есептеледі және бекітіледі.
Жаңартылатын энергия көздерін
қолдауға арналған тарифті
айқындау қағидаларына
қосымша
1-нысан
202__ жылға арналған электр энергиясын өндірудің, желілерге жіберудің болжамды көлемдері
(Энергия өндіруші ұйымның және заңды тұлғаның атауы)
Рр/н
ЭӨҰ атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Барлығы:
Бірінші басшы _________________________________________
(ТАӘ (бар болса), қолы)
2-нысан
202__ жылға арналған электр энергиясын өндірудің, желілерге жіберудің болжамды көлемдері
(шартты тұтынушылар болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда, электр энергиясын тұтынушының атауы)
Рр/н
Тұтынушының атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Бірінші басшыы _________________________________________
(ТАӘ (бар болса), қолы)
3-нысан
202__ жылға арналған электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
(Тікелей тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының атауы)
Рр/н
Тікелей тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының атауы
Электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
ЭӨҰ атауы
Электр энергиясын желілерге жіберудің болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
Тұтынушының атауы
ЭӨҰ–нан электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Жиыны:
Электр энергиясын тікелей тұтынушы болып табылатын шартты
тұтынушының бірінші басшысы _________________________________________
(ТАӘ (бар болса), қолы)
Энергия өндіруші ұйымныңбірінші басшысы
________________________                         (ТАӘ (бар болса), қолы)
4-нысан
202__ жылға арналған электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері (Өндірістік кешен болып табылатын шартты тұтынушының атауы)
№ р/н
Өндірістік кешен болып табылатын шартты тұтынушының атауы
Электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Электр энергиясын желілерге жіберудің болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Өндірістік кешен болып табылатын шартты тұтынушының бірінші басшысы
_________________________________
(ТАӘ (бар болса), қолы)
5-нысан
202__ жылға арналған электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері (Басым тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының атауы)
№ р/н
Басым тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының атауы
Электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
ЭӨҰ атауы
Электр энергиясын өндірудің болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
ЖЭК объектісінің атауы
Электр энергиясын желілерге жіберудің болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
Тұтынушының атауы
ЭӨҰ–дан электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Жиыны:
Басым тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушысының бірінші
басшысы________________________________
(ТАӘ (бар болса), қолы)
Энергия өндіруші ұйымның бірінші басшысы
________________________________
(ТАӘ (бар болса), қолы)
ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымның бірінші басшысы
_______________________________
(ТАӘ (бар болса), қолы)