Об утверждении правил разработки и утверждения квалификационных программ, а также требования к ним
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 августа 2023 года № 348. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 августа 2023 года № 33317.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 04.09.2023
В соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 17, подпунктом 4) пункта 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и утверждения квалификационных программ, а также требования к ним.
2. Департаменту развития национальной системы квалификаций и прогнозирования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 4 сентября 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Приложение к приказу
от 18 августа 2023 года № 348
Правила разработки и утверждения квалификационных программ, а также требования к ним
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и утверждения квалификационных программ, а также требования к ним (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 17, подпунктом 4) пункта 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" (далее - Закон) и определяют порядок разработки и утверждения квалификационных программ, а также требования к ним.
3. Основные термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) квалификационная программа – комплекс мер, используемых для оценки соответствия кандидата, претендующего на признание профессиональной квалификации, требованиям профессиональных стандартов, а при их отсутствии – квалификационным требованиям к применению знаний, умений и навыков в определенных условиях работы с использованием определенного оборудования, методологии и (или) инструментов;

Біліктілік бағдарламаларын әзірлеу және бекіту қағидаларын, сондай-ақ оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2023 жылғы 18 тамыздағы № 348 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 22 тамызда № 33317 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 04.09.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына, 24-бабын 1-тармағы 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Біліктілік бағдарламаларын әзірлеу және бекіту қағидаларын, сондай-ақ оларға қойылатын талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Ұлттық біліктілік және болжау жүйесін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице–министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 4 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін атқарушы
А. Сарбасов
2023 жылғы 18 тамыздағы
№ 348 бұйрыққа
қосымша/
Біліктілік бағдарламаларын, сондай-ақ оларға қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы біліктілік бағдарламаларын, сондай - ақ оларға қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту қағидалары (бұдан әрі - қағидалар) "Кәсіптік біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - заң 17-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына, 24-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және біліктілік бағдарламаларын әзірлеу мен бекіту тәртібін, сондай-ақ оларға қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) біліктілік бағдарламасы – кәсіптік біліктілігін тануға үміткер кандидаттың кәсіптік стандарттардың талаптарына, ал олар болмаған кезде белгілі бір жабдықты, әдіснаманы және (немесе) құралдарды пайдалана отырып, белгілі бір жұмыс жағдайларында білімді, машық пен дағдыны қолдануға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалау үшін пайдаланылатын шаралар кешені;

2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
4) признание профессиональной квалификации – процедура оценки и принятия решения о соответствии кандидата требованиям профессиональных стандартов, а при их отсутствии – квалификационным требованиям;
5) центр признания профессиональных квалификаций (далее – центр признания) – юридическое лицо, аккредитованное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, осуществляющее признание профессиональных квалификаций;
6) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
7) заявитель – юридическое лицо, подавшее заявку на аккредитацию для осуществления деятельности по признанию профессиональной квалификации.
Глава 2. Порядок разработки и утверждения квалификационных программ, а также требования к ним
3. Квалификационные программы разрабатываются и утверждаются в соответствии с требованиями к ним согласно приложению 1 к настоящим Правилам по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Квалификационные программы разрабатываются заявителем на основе требований соответствующих профессиональных стандартов, а при их отсутствии - квалификационных требований, установленных в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
5. Проект квалификационной программы направляется заявителем в региональную палату предпринимателей Республики Казахстан в соответствии с Правилами аккредитации центров признания профессиональных квалификаций, переоформления, отзыва, возобновления и прекращения действия аттестата аккредитации, а также типовой формы и условий постаккредитационного договора, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с пунктом 4 статьи 23 Закона.
6. Квалификационная программа утверждается центрами признания на государственном и русском языках в течение десяти рабочих дней после дня получения ими аттестата аккредитации, выданного Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан.
7. Центр признания в течение пяти рабочих дней после дня утверждения Квалификационной программы размещает перечень утвержденных им квалификационных программ на цифровой платформе НСК и своем интернет-ресурсе по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам разработки
и утверждения
квалификационных программ,
а также требованиям к ним
Требования к квалификационным программам
Квалификационные программы содержат:

2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
4) кәсіптік біліктілікті тану – кандидаттың кәсіптік стандарттардың талаптарына, ал олар болмаған кезде біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалау және ол туралы шешім қабылдау рәсімі;
5) кәсіптік біліктілікті тану орталығы (бұдан әрі – тану орталығы) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген, кәсіптік біліктілікті тануды жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
7) өтініш беруші – кәсіптік біліктілікті тану жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін аккредиттеуге өтінім берген заңды тұлға;
2 тарау. Біліктілік бағдарламаларын және оларға қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту тәртібі
3. Біліктілік бағдарламалары осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді және оларға қойылатын талаптарға сәйкес бекітіледі.
4. Біліктілік бағдарламаларын өтініш беруші тиісті кәсіптік стандарттардың талаптары, ал олар болмаған кезде - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес белгіленген біліктілік талаптары негізінде әзірлейді.
5. Біліктілік бағдарламасының жобасын өтініш беруші кәсіптік біліктілікті тану, қайта ресімдеу, кері қайтарып алу, аккредиттеу аттестатының қолданылуын қайта бастау және тоқтату орталықтарын аккредиттеу қағидаларына, сондай-ақ аккредиттеуден кейінгі шарттың үлгілік нысаны мен талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Өңірлік кәсіпкерлер палатасына жібереді.
6. Біліктілік бағдарламасын тану орталықтары Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасы берген аккредиттеу аттестатын алған күннен кейін он жұмыс күні ішінде мемлекеттік және орыс тілдерінде бекітеді.
7. Тану орталығы өзінің бекітілген біліктілік бағдарламаларының тізбесін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰБЖ цифрлық платформасында және өзінің интернет-ресурсында жүргізеді.
Біліктілік бағдарламаларын,
сондай-ақ оларға қойылатын
талаптарды әзірлеу және
бекіту қағидаларына
1-қосымша
Біліктілік бағдарламаларына қойылатын талаптар
Біліктілік бағдарламалары:

1) Общие положения, а именно:
наименование квалификационной программы, указание на наименование соответствующего профессионального стандарта, а при его отсутствии – указание на квалификационные требования (с приложением квалификационных требований), по применению знаний, умений и навыков в определенных условиях работы с использованием определенного оборудования, методологии и (или) инструментов;
глоссарий (содержит перечень терминов и определений, сокращений, используемых в квалификационной программе);
описание квалификации (код и название профессии, уровень национальной рамки квалификаций (далее - НРК)/отраслевой рамки квалификаций (далее - ОРК), описание трудовых функций, признание отдельного навыка или группы навыков, требования к опыту работу, условиям признания при неформальном и (или) информальном образовании, запреты и ограничения, перечень используемого оборудования, методологии и инструментов);
структуру и формат (онлайн и (или) офлайн) экзамена: указывается описание структуры экзамена и формат (онлайн и (или) офлайн) экзамена. В зависимости от требований к профессии, профессиональной квалификации и отраслевой специфики экзамен включает задания на проверку теоретических знаний, а также практические задания на проверку профессиональных навыков и умений, с указанием длительности, условий и последовательности сдачи каждого их этапов экзамена;
структуру оценки: указывается, каким образом формируется итоговая оценка, которая базируется на критериях успешности выполнения кандидатом теоретического и практического этапа экзамена, знаний, умений и навыков на соответствие необходимой профессиональной квалификации. При оценке определяется долевая градация распределения баллов для прохождения теоретического и практического этапов экзамена, оценки личностных компетенций;
2) сведения о теоретическом этапе экзамена, а именно:
информацию о заданиях на проверку теоретических знаний: письменный или устный ответы на теоретические вопросы, измерение понимания принципов, фактов, концепций и теорий;
объем знаний (темы, разделы), которые необходимы для оценки профессиональной квалификации, с указанием количества часов, необходимых для освоения указанного объема знаний (тем, разделов);
3) сведения о практическом этапе экзамена, а именно:
информацию о виде и содержании заданий на проверку практических умений и навыков. Например, выполнение расчетов, моделирование ситуации и действия как отклик на ситуацию, интервью, практическое выполнение задания;
список навыков, владение которыми необходимо для профессиональной квалификации, с указанием количества часов, необходимых для получения каждого навыка.
Для описания практической работы применяется технологическая карта по квалификации и (или) технологическая карта по отдельному навыку или группе навыков. Технологическая карта описывает алгоритм выполнения практической работы в виде схемы, на которой отражаются стадии, количество сырья или материалов, перечень необходимого оборудования, условия, процессы, требования к готовому продукту, нормы времени.
При этом указываются требования по использованию оборудования, по технике безопасности.
Практический этап экзамена предусматривает:

1) Жалпы ережелер, атап айтқанда:
біліктілік бағдарламасының атауы, тиісті кәсіптік стандарттың атауына нұсқау, ал ол болмаған кезде – белгілі бір жабдықты, әдіснаманы және (немесе) құралдарды пайдалана отырып, белгілі бір жұмыс жағдайларында білімді, іскерлікті және дағдыларды қолдану жөніндегі біліктілік талаптарына (біліктілік талаптарын қоса бере отырып) нұсқау;
глоссарий (біліктілік бағдарламасында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалардың, қысқартулардың тізбесін қамтиды);
Біліктіліктің сипаттамасы (кәсіптің коды мен атауы, ұлттық біліктілік шеңберінің (бұдан әрі – ҰБШ)/ салалық біліктілік шеңберінің (бұдан әрі - СБШ), еңбек функцияларының сипаттамасы, жеке дағдыны немесе дағдылар тобын тану, жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, формалды емес және информалды білім беру кезіндегі тану шарттары, тыйым салулар мен шектеулер, пайдаланылатын жабдықтар, әдіснамалар және құралдар);
емтиханның құрылымы мен форматы (онлайн және (немесе) офлайн): емтихан құрылымының сипаттамасы және емтиханның форматы (онлайн және (немесе) офлайн) көрсетіледі. Мамандыққа, кәсіптік біліктілікке және салалық ерекшелікке қойылатын талаптарға байланысты емтихан теориялық білімді тексеруге арналған тапсырмаларды, сондай-ақ емтиханның әр кезеңін тапсыру ұзақтығы, шарттары мен реттілігін көрсете отырып, кәсіптік дағдылар мен дағдыларды тексеруге арналған практикалық тапсырмаларды қамтиды;
бағалау құрылымы: үміткердің емтиханның теориялық және практикалық кезеңін, қажетті кәсіптік біліктілікке сәйкестігі туралы білімін, машығы мен дағдыларын сәтті орындау критерийлеріне негізделген қорытынды бағалау қалай қалыптасатыны көрсетіледі. Бағалау кезінде емтиханның теориялық және практикалық кезеңдерінен өту, жеке құзыреттіліктерді бағалау үшін баллдарды бөлудің үлестік градациясы анықталады;
2) емтиханның теориялық кезеңі туралы мәліметтер, атап айтқанда:
теориялық білімді тексеруге арналған тапсырмалар туралы ақпарат: теориялық сұрақтарға жазбаша немесе ауызша жауаптар, принциптерді, фактілерді, тұжырымдамалар мен теорияларды түсінуді өлшеу;
көрсетілген білім көлемін (тақырыптарды, бөлімдерді)игеру үшін қажетті сағаттар санын көрсете отырып, кәсіби біліктілікті бағалау үшін қажетті білім көлемі (тақырыптар, бөлімдер);
3) емтиханның практикалық кезеңі туралы мәліметтер, атап айтқанда:
практикалық дағдылар мен дағдыларды тексеруге арналған тапсырмалардың түрі мен мазмұны туралы ақпарат. Мысалы, есептеулерді орындау, жағдайды және әрекетті жағдайға жауап ретінде модельдеу, сұхбат, тапсырманы іс жүзінде орындау;
әр дағдыға жету үшін қажетті сағаттар санын көрсете отырып, кәсіби біліктілік үшін қажет дағдылардың тізімі.
Практикалық жұмысты сипаттау үшін біліктілік бойынша технологиялық карта және (немесе) жеке дағды немесе дағдылар тобы бойынша технологиялық карта қолданылады. Технологиялық карта практикалық жұмысты орындау алгоритмін кезеңдер, шикізат немесе материалдар саны, қажетті жабдықтардың тізімі, шарттар, процестер, дайын өнімге қойылатын талаптар, уақыт нормалары көрсетілген схема түрінде сипаттайды.
Бұл ретте жабдықты пайдалану, қауіпсіздік техникасы бойынша талаптар көрсетіледі.
Емтиханның практикалық кезеңі мыналарды қамтиды:

1) подбор рабочих материалов (инструментов) и подготовку к выполнению практического задания и разработку плана выполнения задания;
2) выбор средств индивидуальной защиты (из случайного набора средств индивидуальной защиты: очки, каска, перчатки, фартук и т.д.);
3) практическое выполнение задания;
4) оценку личностных компетенций, которая проводится на обязательной основе и содержит методы оценки личностных компетенций в соответствии с требованиями к профессиональной квалификации (при наличии в профессиональных стандартах, а при их отсутствии – в квалификационных требованиях);
5) критерии оценки: методы оценки теоретического и практического этапов экзамена.
При оценке теоретического и практического этапов экзамена, оценки личностных компетенций используется оценка "сдал" и "не сдал". Кандидат, получивший более 70 (семидесяти) процентов верных ответов от общего количества вопросов на теоретическом этапе экзамена, допускается к сдаче практического этапа экзамена.
Результаты теоретического и практического этапов экзамена учитываются при формировании итоговой оценки признания профессиональной квалификации.
Приложение 2
к Правилам разработки
и утверждения
квалификационных программ,
а также требованиям к ним
форма
Квалификационная программа
Центр признания профессиональных квалификаций
________________________________________________________________
(полное наименование, юридический адрес)
Профессиональный стандарт (профессиональные стандарты)
или квалификационные требования
_________________________________________________________________
(полный перечень документов)
Глава 1. "Общие положения"
Наименование квалификационной программы
Глоссарий
Признание профессиональной квалификации
Код профессии
Название профессии
Вид трудовой деятельности
Уровень НРК/ОРК
Трудовая функция
Профессиональная задача
Умения
Знания
Требования к опыту работы
Запреты и ограничения
Условия признания неформального образования
Условия признания информального образования
Признание отдельного навыка или группы навыков
Профессиональная задача
Умения
Знания
Требования к опыту работы
Запреты и ограничения
Условия признания неформального образования
Условия признания информального образования
Структура и формат экзамена
Перечень используемого оборудования
Глава 2. "Сведения о теоретическом этапе экзамена"
Признание профессиональной квалификации
Описание форм и методов проведения теоретического этапа
Перечень разделов и тем знаний
Примеры теоретических заданий
Признание отдельного навыка или группы навыков
Описание форм и методов проведения теоретического этапа
Перечень разделов и тем знаний
Примеры теоретических заданий

1) жұмыс материалдарын (құралдарын) іріктеу және практикалық тапсырманы орындауға дайындау және тапсырманы орындау жоспарын әзірлеу;
2) жеке қорғаныс құралдарын таңдау (жеке қорғаныс құралдарының кездейсоқ жиынтығынан: көзілдірік, дулыға, қолғап, алжапқыш және т. б.);
3) тапсырманы іс жүзінде орындау;
4) міндетті негізде жүргізілетін және кәсіптік біліктілікке қойылатын талаптарға сәйкес (кәсіптік стандарттарда, ал олар болмаған кезде – біліктілік талаптарында) жеке құзыреттерді бағалау әдістерін қамтитын жеке құзыреттерді бағалау;
5) бағалау критерийлері: емтиханның теориялық және практикалық кезеңдерін бағалау әдістері.
4-тарау жеке құзыреттерді бағалау міндетті негізде жүргізіледі және мамандыққа қойылатын талаптарға сәйкес жеке құзыреттерді бағалау әдістерін қамтиды.
5-тарау "бағалау критерийлері" емтиханның теориялық және практикалық кезеңін бағалау әдістерін қамтиды.
Емтиханның теориялық және практикалық кезеңдерін, жеке құзыреттіліктерді бағалау кезінде "тапсырды" және "тапсырған жоқ" бағасы қолданылады. Емтиханның теориялық кезеңіндегі сұрақтардың жалпы санынан 70 (жетпіс) пайыздан астам дұрыс жауап алған үміткер емтиханның практикалық кезеңін тапсыруға жіберіледі.
Емтиханның теориялық және практикалық кезеңдерінің нәтижелері кәсібибіліктілікті танудың қорытынды бағасын қалыптастыру кезінде ескеріледі.
Біліктілік бағдарламаларын,
сондай-ақ оларға қойылатын
талаптарды әзірлеу және
бекіту қағидаларына
2-қосымша
нысан
Біліктілік бағдарламасы Кәсіптік біліктілікті тану орталығы __________________________________________________ (толық атауы, заңды мекенжайы) Кәсіптік стандарт (кәсіптік стандарттар) немесе біліктілік талаптары _________________________________________________________________ (құжаттардың толық тізімі)
1 тарау. "Жалпы ережелер"
Біліктілік бағдарламасының атауы
Глоссарий
Кәсіптік біліктілікті тану
Кәсіп коды
Мамандықтың атауы
Еңбек қызметінің түрі
ҰБШ/СБШ деңгейі
Еңбек функциясы
Кәсіби міндет
Дағды
Білім
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Тыйымдар мен шектеулер
Формалды емес білім беруді тану шарттары
Информалды білім беруді тану шарттары
Жеке дағдыларды немесе дағдылар тобын тану
Кәсіби міндет
Дағды
Білім
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Тыйымдар мен шектеулер
Формалды емес білім беруді тану шарттары
Информалды білім беруді тану шарттары
Емтиханның құрылымы мен форматы
Пайдаланылатын жабдықтардың тізбесі
2 тарау. "Емтиханның теориялық кезеңі туралы мәліметтер"
Кәсіптік біліктілікті тану
Теориялық кезеңнің формалары мен әдістерін сипаттау
Білім бөлімдері мен тақырыптарының тізімі
Теориялық тапсырмалардың мысалдары
Жеке дағдыларды немесе дағдылар тобын тану
Теориялық кезеңнің формалары мен әдістерін сипаттау
Білім бөлімдері мен тақырыптарының тізімі
Теориялық тапсырмалардың мысалдары

Глава 3. "Сведения о практическом этапе экзамена"
Признание профессиональной квалификации
Описание форм и методов проведения практического этапа
Перечень практических работ
Список умений для выполнения практических работ
Пример и описание технологической карты для выполнения практической работы
Требования по использованию оборудования, по технике безопасности
Признание отдельного навыка или группы навыков
Описание форм и методов проведения практического этапа
Перечень практических работ
Список умений для выполнения практических работ
Пример и описание технологической карты для выполнения практической работы
Глава 4. "Оценка личностных компетенций"
Признание профессиональной квалификации
Описание форм и методов оценки личностных компетенций
Перечень личностных компетенций для проведения оценки в рамках профессии
Признание отдельного навыка или группы навыков
Описание форм и методов оценки личностных компетенций
Перечень личностных компетенций для проведения оценки в рамках отдельного навыка или группы навыков
Глава 5. "Критерии оценки"
Требования к оценке теоретического этапа
Определение долевой градации баллов для прохождения теоретического этапа экзамена
Требования к оценке практического этапа
Определение долевой градации баллов для прохождения практического этапа экзамена
Требования к оценке личностных компетенций
Определение долевой градации баллов для прохождения оценки личностных компетенций
Описание формирования итоговой оценки признания профессиональной квалификации
Дата утверждения квалификационной программы
Приложение 3
к Правилам разработки
и утверждения
квалификационных программ,
а также требованиям к ним
Перечень утвержденных квалификационных программ центра
признания профессиональных квалификаций
__________________________________________________
(полное наименование, юридический адрес)
№ п/п
Наименование квалификационной программы
Профессия
Профессиональный стандарт (профессиональный стандарты)
при наличии
Квалификационные требования
Уровень НРК/ОРК

3-тарау. "Емтиханның практикалық кезеңі туралы мәліметтер"
Кәсіптік біліктілікті тану
Практикалық кезеңнің формалары мен әдістерін сипаттау
Практикалық жұмыстардың тізімі
Практикалық жұмыстарды орындау дағдыларының тізімі
Практикалық жұмысты орындау үшін технологиялық картаның мысалы мен сипаттамасы
Жабдықты пайдалану, қауіпсіздік техникасы бойынша талаптар
Жеке дағдыларды немесе дағдылар тобын тану
Практикалық кезеңнің формалары мен әдістерін сипаттау
Практикалық жұмыстардың тізімі
Практикалық жұмыстарды орындау дағдыларының тізімі
Практикалық жұмысты орындау үшін технологиялық картаның мысалы мен сипаттамасы
4-тарау. "Жеке құзыреттілікті бағалау"
Кәсіптік біліктілікті тану
Жеке құзыреттілікті бағалаудың нысандары мен әдістерін сипаттау
Кәсіп шеңберінде бағалау жүргізу үшін жеке құзыреттердің тізбесі
Жеке дағдыларды немесе дағдылар тобын тану
Жеке құзыреттілікті бағалаудың нысандары мен әдістерін сипаттау
Жеке дағды немесе дағдылар тобы шеңберінде бағалау жүргізуге арналған жеке құзыреттердің тізбесі
5-тарау. "Бағалау критерийлері"
Теориялық кезеңді бағалауға қойылатын талаптар
Емтиханның теориялық кезеңінен өту үшін ұпайлардың үлестік градациясын анықтау
Практикалық кезеңді бағалауға қойылатын талаптар
Емтиханның практикалық кезеңінен өту үшін балдардың үлестік градациясын анықтау
Жеке құзыреттерді бағалауға қойылатын талаптар
Жеке құзыреттіліктерді бағалаудан өту үшін балдардың үлестік градациясын анықтау
Кәсіби біліктілікті танудың қорытынды бағасын қалыптастырудың сипаттамасы
Біліктілік бағдарламасын бекіту күні
Біліктілік бағдарламаларын,
сондай-ақ оларға қойылатын
талаптарды әзірлеу және
бекіту қағидаларына
3-қосымша
Кәсіптік біліктілікті тану орталығының бекітілген біліктілік бағдарламаларының тізбесі __________________________________________________ ( толық атауы, заңды мекенжайы)
№ р/с
Біліктілік бағдарламасының атауы
Мамандық
Кәсіптік стандарт (кәсіптік
стандарттар) бар болса
Біліктілік талаптары
ҰБШ/СБШ деңгейі