Об утверждении Правил направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации, путем выплат
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 26 декабря 2023 года № 375. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2023 года № 33807
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации, путем выплат.
2. Департаменту управления отходами Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в юридический Департамент Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ, өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыруға өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторы өзінің банктік шотына кәдеге жарату төлемі түрінде келіп түскен ақшаны бағыттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 375 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 желтоқсанда № 33807 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 388 бабы 1 тармағының 6 тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ, өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыруға өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторы өзінің банктік шотына кәдеге жарату төлемі түрінде келіп түскен ақшаны бағыттау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсыну.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестьдесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 375
ПРАВИЛА
направления денег оператором расширенных обязательств производителей
(импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров
на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию,
сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации за пределами
Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств
продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные
обязательства производителей (импортеров), для которых на территории
Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации, путем выплат
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации, путем выплат (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс).
2. Правила определяют порядок осуществления оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) выплат субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, сортировку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обработку, обезвреживание и (или) утилизацию за пределами Республики Казахстан отходов, в отношении отходов продукции, на которую распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), согласно перечню, утвержденному приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 ноября 2022 года № 689 "Об утверждении перечня отдельных видов продукции (товаров), производимые на территории Республики Казахстан и (или) ввозимые на территорию Республики Казахстан физическими и юридическими лицами, по которым обеспечивают сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств такой продукции (товаров)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30484).
3. Правила не распространяются на:

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цирфлық даму, инновациялар
және аэроғарыш министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2023 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 375 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ, өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыруға өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторы өзінің банктік шотына кәдеге жарату төлемі түрінде келіп түскен ақшаны бағыттау Қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 388-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ, өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыруға өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторы өзінің банктік шотына кәдеге жарату төлемі түрінде келіп түскен ақшаны бағыттау Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) әзірленді.
2. Қағидалар өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнім қалдықтарына қатысты қалдықтарды жинауды, сұрыптауды, өңдеуді, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне төлемдерді Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің Қазақстан Республикасының 2022 жылғы 9 қарашадағы № 689 "Тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды қамтамасыз ететін жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында өндіретін және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелетін өнімнің (тауарлардың) жекелеген түрлерінің тізбесін бекіту туралы" бекітілген бұйрығына сәйкес жүзеге асыру тәртібін айқындайды (Нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік тіркеу реестрінде № 30484 тіркелген).
3 Ережелер мыналарға қолданылмайды:

1) отходы продукции (товаров) для которых методикой расчета утилизационного платежа, утвержденной Приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Об утверждении Методики расчета утилизационного платежа" от 2 ноября 2021 года № 448 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25100), установлен коэффициент "0" (ноль) для расчета утилизационного платежа;
2) производителей (импортеров), применяющих в соответствии с Кодексом, собственную систему сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 386 Кодекса;
3) специализированные предприятия, осуществляющие сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов на полигонах, в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии с требованиями статьи 367 Кодекса и приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341);
4. Процесс организации сбора, транспортировки за пределы Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, обработке, переработке и (или) утилизации, осуществляется через информационную систему оператора расширенных обязательств производителей (импортеров).
5. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
2) выплаты – денежные средства, в размере, утверждаемом Правительством Республики Казахстан в соответствии с частью второй подпункта 6) пункта 1 статьи 388 Кодекса, выплачиваемые оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) получателям выплат в порядке, предусмотренном настоящими Правилами и заключенным типовым договором, по форме согласно приложению 4 к Правилам;
3) заявка – заявка получателя выплат для регистрации в информационной системе, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

1) "Кәдеге жарату төлемін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 2 қарашадағы № 448 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25100 болып тіркелген) бекітілген кәдеге жарату төлемін есептеу әдістемесінде кәдеген жаратылған төлемді есептеу үшін "0" (нөл) коэффициенті белгіленген өнімдердің (тауарлардың) қалдықтарына;
2) Кодекстің 386-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жүйесін қолданатын өндірушілер (импорттаушылар);
3) Кодекстің 367-бабының талаптарына және "Коммуналдық қызметтерді басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде полигондарда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асыратын мамандандырылған кәсіпорындар (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26341 болып тіркелген);
4. Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинауды, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тасымалдауды ұйымдастыру процесі өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелері операторының ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырылады (импорттаушылар).
5. Ережелерде келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ақпараттық жүйе – ұйымдастырушылық функционалдық міндеттердің ақпараттық өзара әрекеттесуі арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді жүзеге асыратын ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және нақты шешуге арналған техникалық құжаттаманың жиынтығы;
2) төлемдер – Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Кодекстің 388-бабының 1-тармағы 6) тармақшасының екінші бөлігіне сәйкес мөлшерде, өндірушілердің (импорттаушылардың) төлемдерді алушыларға кеңейтілген міндеттемелерінің операторы осы Қағидаларда көзделген тәртіппен және Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалған үлгілік шартта төлейтін ақшалай қаражат;
3) өтінім – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық жүйеде тіркелу үшін төлем алушының өтінімі;

4) инструкция – инструкция для работы в информационной системе, утверждаемая исполнительным органом оператора расширенных обязательств производителей (импортеров);
5) лимит оператора на выплаты - предусмотренная оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) сумма в его Инвестиционной политике на соответствующий год, в пределах которой оператор расширенных обязательств производителей (импортеров) осуществляет выплаты в соответствующем финансовом году;
6) оператор расширенных обязательств производителей (импортеров) (далее - Оператор) – акционерное общество Жасыл даму;
7) получатели выплат – субъекты предпринимательства, осуществляющие сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, переработку, обработку, обезвреживание и (или) утилизацию за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, обработке, переработке и (или) утилизации, заключившие типовой договор с Оператором;
8) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
6. Выплаты, предусмотренные настоящими Правилами, не являются приобретением товаров, работ и услуг в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 388 Кодекса и выплачиваются в целях эффективного управления отходами в Республике Казахстан, а также снижения воздействия отходов на окружающую среду.
Выплаты осуществляются в рамках предусмотренной Оператором суммы в его Инвестиционной политике на соответствующий финансовый год. Лимит суммы отражается в автоматизированной информационной системе Оператора.
В случае израсходования лимита денежных средств Оператора на соответствующий финансовый год, выплаты получателям, осуществляющим сбор отходов в указанном году, не производятся.
7. При осуществлении, а также для подтверждения соответствующей деятельности и получения выплат, получатели выплат оформляют документы подтверждающие прием, взвешивание, транспортировку за пределы Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, обработке, переработке и (или) утилизации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265) (далее – Приказ 562) и действующим налоговым законодательством Республики Казахстан.

4) нұсқаулық – өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының атқарушы органы бекітетін ақпараттық жүйеде жұмыс істеуге арналған нұсқаулық;
5) оператордың төлемдерге лимиті – өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторында көзделген тиісті жылға арналған оның инвестициялық саясатындағы сома, оның шегінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторы тиісті қаржы жылында төлемдерді жүзеге асырады;
6) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторы (бұдан әрі - Оператор) – Жасыл даму акционерлік қоғамы;
7) төлем алушылар – өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері оператормен үлгілік шарт жасасқан залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілер Қазақстан Республикасының аумағында жоқ;
8) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
6. Осы Қағидаларда көзделген төлемдер Кодекстің 388-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу болып табылмайды және Қазақстан Республикасында қалдықтарды тиімді басқару, сондай-ақ қалдықтардың қоршаған ортаға әсерін азайту мақсатында төленеді.
Төлемдер оператордың тиісті қаржы жылына арналған инвестициялық саясатында көзделген сома шеңберінде жүзеге асырылады. Соманың лимиті оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде көрсетіледі.
Оператордың тиісті қаржы жылына арналған ақша қаражатының лимиті жұмсалған жағдайда, көрсетілген жылы қалдықтарды жинауды жүзеге асыратын алушыларға төлемдер жүргізілмейді.
7. Жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ тиісті қызметті растау және төлемдерді алу үшін төлем алушылар Қазақстан Республикасының аумағында объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қабылдауды, өлшеуді, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тасымалдауды "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату бойынша, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" № 562 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) (бұдан әрі – 562 бұйрық) және Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасымен растайтын құжаттарды ресімдейді.

Глава 2. Порядок выплат за сбор, транспортировку и сортировку отходов
8. Для регистрации в информационной системе субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по сбору, транспортировке и сортировке за пределы территории Республики Казахстан отходов, для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, обработке, переработке и (или) утилизации отходов, заполняют заявку и паспорт субъекта предпринимательства, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам соответственно, с приложением копий следующих документов:
1) о государственной регистрации:
для юридического лица – справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, филиала (представительства);
для индивидуального предпринимателя – талон уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
2) талон о приеме уведомления субъектов предпринимательства в сфере управления отходами в соответствии со статьей 337 Кодекса;
3) список мест сбора и временного складирования отходов (площадки, склады, хранилища и иные объекты накопления), с указанием адреса и координат, и подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном пользовании на объекты по сбору и временному складированию отходов, соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном пользовании оборудования и (или) техники для сбора и транспортировки отходов до соответствующей государственной границы;
5) подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном пользовании весового оборудования, с приложением сертификата о поверке, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на используемое весовое оборудование;
6) договоры с физическими и (или) юридическими лицами на вывоз отходов (при наличии);
7) сведения по оборудованию транспортных средств, осуществляющих транспортировку отходов за пределы Республики Казахстан спутниковыми навигационными системами согласно статье 368 Кодекса.
8) договор с организацией, осуществляющей обезвреживание, обработку, переработку и (или) утилизацию отходов с приложением документов, подтверждающих деятельность по обезвреживанию, обработке, переработке и (или) утилизации отходов на законных основаниях за пределами Республики Казахстан, в соответствующей стране.
9. Оператор в течение трех рабочих дней со дня поступления заявки от субъекта предпринимательства проверяет наличие или отсутствие на территории Республики Казахстан объектов по обезвреживанию, обработке, переработке и (или) утилизации заявляемых видов отходов с учетом требований статей 336 и 337 Кодекса на информационных ресурсах открытого Правительства Республики Казахстан и электронного лицензирования Республики Казахстан.
В случае подтверждения наличия на территории Республики Казахстан объектов по обезвреживанию, обработке, переработке и (или) утилизации заявляемых видов отходов, Оператор отказывает субъекту предпринимательства в регистрации в информационной системе.
В случае подтверждения отсутствия на территории Республики Казахстан объектов по обезвреживанию, обработке, переработке и (или) утилизации заявляемых видов отходов, Оператор рассматривает документы, предоставленные субъектом предпринимательства, согласно пункту 8 настоящих Правил, в течении трех рабочих дней на комплектность. В случае предоставления неполного перечня документов, Оператор в сроки, указанные в настоящем пункте, отклоняет документы с указанием причин отклонения. Субъект предпринимательства подает заявку повторно, устранив причину отклонения документов.

2-тарау. Қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу үшін төлем тәртібі
8. Ақпараттық жүйеде тіркеу үшін Қазақстан Республикасының аумағында қалдықтарды залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату объектілері жоқ қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері тиісінше осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес кәсіпкерлік субъектісінің өтінімін және паспортын толтырады. келесі құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып:
1) мемлекеттік тіркеу туралы:
заңды тұлға үшін – заңды тұлғаның, мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу), филиалдың (өкiлдiктiң) туралы анықтама;
дара кәсіпкер үшін – дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама талоны;
2) Кодекстің 337-бабына сәйкес қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілеріне хабарламаны қабылдау туралы талон;
3) мекенжайы мен координаттары және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін қалдықтарды жинау және уақытша сақтау объектілеріне меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды пайдалану туралы растайтын құжаттары көрсетілген қалдықтарды жинау және уақытша сақтау орындарының (алаңдар, қоймалар, қоймалар және өзге де жинақтау объектілері) тізімі;
4) тиісті мемлекеттік шекараға дейін қалдықтарды жинау және тасымалдау үшін жабдықты және (немесе) техниканы меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды пайдалану туралы растайтын құжаттарды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланылатын таразы жабдығына тексеру туралы сертификатты қоса бере отырып, таразы жабдығына меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды пайдалану туралы растайтын құжаттарды;
6) жеке және (немесе)заңды тұлғалармен қалдықтарды әкетуге арналған шарттар (бар болса);
7) Кодекстің 368-бабына сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралдарын спутниктік навигациялық жүйелермен жабдықтау жөніндегі мәліметтер.
8) тиісті елде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қалдықтарды залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қалдықтарды залалсыздандыруды, қайта өңдеуді және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын ұйыммен жасалған шарт.
9. Оператор кәсіпкерлік субъектісінен өтінім келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ашық үкіметінің ақпараттық ресурстарында кодекстің 336 және 337-баптарының және Қазақстан Республикасын электрондық лицензиялаудың талаптарын ескере отырып, мәлімделетін қалдықтардың түрлерін залалсыздандыру, өңдеу, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілердің болуын немесе олардың Қазақстан Республикасының аумағында болмауын тексереді.
Қазақстан Республикасының аумағында қалдықтардың мәлімделетін түрлерін залалсыздандыру, өңдеу, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілердің бар екендігі расталған жағдайда оператор кәсіпкерлік субъектісіне ақпараттық жүйеде тіркеуден бас тартады.
Қазақстан Республикасының аумағында қалдықтардың мәлімделетін түрлерін залалсыздандыру, өңдеу, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілердің жоқтығы расталған жағдайда, оператор осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес кәсіпкерлік субъектісі ұсынған құжаттарды жиынтыққа үш жұмыс күні ішінде қарайды. Құжаттар тізбесі толық ұсынылмаған жағдайда, Оператор осы тармақта көрсетілген мерзімдерде қабылдамау себептерін көрсете отырып, құжаттарды қабылдамайды. Кәсіпкерлік субъектісі құжаттардың қабылданбау себебін жойып, өтінімді қайта береді.

10. После получения полного пакета документов, направленных согласно пункту 8 настоящих Правил, в целях подтверждения деятельности субъекта предпринимательства, Оператор рассматривает документы на соответствие законодательству Республики Казахстан и в сроки не более пятнадцати рабочих дней и с продлением на срок не более пятнадцати рабочих дней с даты получения документов, осуществляет посещение производственных процессов с осмотром объектов по сбору, сортировке и транспортировке отходов на соответствие предоставленной документации.
11. Принятие решения по регистрации в информационной системе осуществляется Оператором в течение десяти рабочих дней с даты посещения объектов по сбору, сортировке и транспортировке отходов за пределы Республики Казахстан.
В случае несоответствия документов, заявляемому виду деятельности и (или) неподтверждения документов при посещении объекта, Оператор отказывает в регистрации в информационной системе.
При соответствии представленных документов заявленному виду деятельности, подтвержденных при посещении объекта, Оператор одобряет регистрацию субъекта предпринимательства в информационной системе.
12. После получения одобрения на регистрацию от Оператора, субъект предпринимательства, осуществляющий деятельность по сбору, сортировке и транспортировке за пределами Республики Казахстан отходов, подписывает типовой договор выплат за сбор, сортировку и транспортировку за пределы Республики Казахстан отходов образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) в информационной системе посредством электронной цифровой подписи. После подписания типового договора субъект предпринимательства приобретает статус получателя выплат.
13. Получатель выплат размещает информацию о начале транспортировки за пределы Республики Казахстан собранных и сортированных отходов в информационной системе с указанием адреса организации в принимающей стране.
14. Договор между получателем выплат и стороной, принимающей отходы на подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, заключается и подписывается в простой форме сделки с указанием вида отходов, стоимости, массы отходов, условий оплаты, срока и условий поставки. Подписанная и сканированная электронная версия Договора размещается в информационной системе.
15. После подписания сторонами Договора на повторное использование, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию за пределами Республики Казахстан отходов, отходы транспортируются с мест сбора и временного накопления отходов на объекты по обезвреживанию, обработке, переработке и утилизации отходов за пределами Республики Казахстан.

10. Осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес жіберілген құжаттардың толық топтамасын алғаннан кейін кәсіпкерлік субъектісінің қызметін растау мақсатында Оператор құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде және құжаттарды алған күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзарта отырып жинау жөніндегі объектілерді қарап, өндірістік процестерге баруды жүзеге асырады, қалдықтарды сұрыптау және тасымалдау бойынша ұсынылған құжаттамаға сәйкестігін қарайды.
11. Ақпараттық жүйеде тіркеу жөнінде шешім қабылдауды оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тасымалдау жөніндегі объектілерге барған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Құжаттар мәлімделетін қызмет түріне сәйкес келмеген және (немесе) объектіге барған кезде құжаттар расталмаған жағдайда Оператор ақпараттық жүйеде тіркеуден бас тартады.
Ұсынылған құжаттар объектіге барған кезде расталған мәлімделген қызмет түріне сәйкес келген кезде оператор кәсіпкерлік субъектісін ақпараттық жүйеде тіркеуді мақұлдайды.
12. Оператордан тіркеуге мақұлдау алғаннан кейін Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және Қазақстан Республикасынан тыс жерге тасымалдау үшін төлемдердің үлгілік шартына (импорттаушылар) электрондық цифрлық қолтаңба арқылы ақпараттық жүйеде қол қояды. Үлгілік шартқа қол қойылғаннан кейін кәсіпкерлік субъектісі төлем алушы мәртебесіне ие болады.
13. Төлем алушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жиналған және сұрыпталған қалдықтарды тасымалдаудың басталғаны туралы ақпаратты қабылдаушы елдегі ұйымның мекенжайын көрсете отырып, ақпараттық жүйеге орналастырады.
14. Төлемді алушы мен қалдықтарды қайта пайдалануға дайындауға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға арналған қалдықтарды қабылдайтын Тарап арасындағы шарт қалдықтардың түрін, қалдықтардың құнын, массасын, төлем шарттарын, жеткізу мерзімі мен шарттарын көрсете отырып, мәміленің қарапайым нысанында жасалады және қол қойылады. Қол қойылған және сканерленген Шарттың электрондық нұсқасы ақпараттық жүйеде орналастырылады.
15. Тараптар қалдықтарды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға арналған шартқа қол қойғаннан кейін қалдықтар қалдықтарды жинау және уақытша жинақтау орындарынан Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қалдықтарды залалсыздандыру, өңдеу, қайта өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі объектілерге тасымалданады.

16. Трансграничная перевозка опасных или других отходов осуществляется в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года № 389 "О присоединении Республики Казахстан к Базельской конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением", статьи 346 Кодекса, решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30 "О мерах нетарифного регулирования", приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 сентября 2021 года № 387 "Об утверждении Правил вынесения заключения на трансграничную перевозку опасных отходов по территории Республики Казахстан".
17. Отходы транспортируются с обязательным предварительным взвешиванием и оформлением в информационной системе акта-погрузки, который подписывается получателем выплат и транспортировщиком посредством электронной цифровой подписи согласно инструкции.
При транспортировке отходов используется мобильное приложение информационной системы Оператора и проводится контрольная фотофиксация согласно инструкции.
Контрольная фотофиксация производится на следующих этапах:
1) один раз при погрузке отходов (фактическое местоположение погрузки и весовой);
2) один раз в ходе перевозки до соответствующей границы Республики Казахстан;
3) один раз после пресечения государственной границы Республики Казахстан;
4) один раз по приезду к принимающей стороне при разгрузке и взвешивании (фактическое местоположение разгрузки и весовой).
При каждой фотофиксации необходимо загрузить от трех до пяти фотографий, соответствующих инструкции.
18. Получатель выплат размещает в информационной системе нижеследующие документы, подтверждающие факт сбора, сортировки, транспортировки, пересечения отходов границы Республики Казахстан, передачу их организации, осуществляющей обезвреживание, обработку, переработку и(или) утилизацию за пределами Республики Казахстан и заполняет в информационной системе соответствующие разделы о собранных, транспортированных и отсортированных отходах с указанием количества/массы:
копию акта приема-передачи, подписанного между организацией, осуществляющей обезвреживание, переработку и (или) утилизацию отходов за пределами РК;
в пределах ЕЭС:
электронную форму договора (при наличии изменений и дополнений, и приложений к ним) на основании которых осуществляется экспорт товаров;
электронная форма заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа государства-члена Евразийского экономического союза, на территорию которого импортированы товары, об уплате косвенных налогов и (или) освобождении и (или) ином способе уплаты;
электронная форма товаросопроводительных документов, подтверждающих перемещение товаров с территории одного государства-члена Евразийского экономического союза на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза:
международная автомобильная накладная/железнодорожная транспортная накладная/товарно-транспортная накладная/авианакладная, а также сопровождающие товары и транспортные средства при перевозках, предусмотренные законами Республики Казахстан и международными договорами, участником которых является Республика Казахстан;
электронный счет-фактура в соответствии с Налоговым законодательством;
сопроводительная накладная на товар в соответствии с Налоговым законодательством;
накладная на отпуск запасов на сторону согласно Приложению 26 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562;
спецификации, отгрузочные и упаковочные листы, а также другие документы, подтверждающие сведения о товарах, в том числе стоимость товаров, и используемые в соответствии с международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.
экспорт товаров в страны:
договор (контракт) на поставку экспортируемых товаров;
таможенная декларация;
товаросопроводительные документы:
международная автомобильная накладная/железнодорожная транспортная накладная/товарно-транспортная накладная/авианакладная, а также сопровождающие товары и транспортные средства при перевозках, предусмотренные законами Республики Казахстан и международными договорами, участником которых является Республика Казахстан;
электронный счет-фактура в соответствии с Налоговым законодательством;
сопроводительная накладная на товар в соответствии с Налоговым законодательством;
накладная на отпуск запасов на сторону согласно Приложению 26 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562;
спецификации, отгрузочные и упаковочные листы, а также другие документы, подтверждающие сведения о товарах, в том числе стоимость товаров, и используемые в соответствии с международными договорами, участником которых является Республика Казахстан и иные документы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и стран куда транспортированы отходы.

16. Қауіпті немесе басқа да қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау "Қазақстан Республикасының қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды жоюды бақылау туралы Базель конвенциясына қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 10 ақпандағы №389 Заңының, Кодекстің 346-бабының, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 "тарифтік емес реттеу шаралар туралы" шешімінің талаптарына сәйкес, Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 27 қыркүйектегі №387 "Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауға қорытынды шығару қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әйкес жүзеге асырылады.
17. Қалдықтар міндетті түрде алдын ала өлшеу және ақпараттық жүйеде тиеу актісін ресімдеу арқылы тасымалданады, оған төлем алушы мен тасымалдаушы нұсқаулыққа сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
Қалдықтарды тасымалдау кезінде оператордың ақпараттық жүйесінің мобильді қосымшасы пайдаланылады және нұсқаулыққа сәйкес бақылау фотофиксациясы жүргізіледі.
Бақылау фотофиксациясы келесі кезеңдерде жүргізіледі:
1) қалдықтарды тиеу кезінде бір рет (тиеу мен салмақтың нақты орны);
2) Қазақстан Республикасының тиісті шекарасына дейін тасымалдау барысында бір рет;
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткеннен кейін бір рет;
4) түсіру және өлшеу кезінде қабылдаушы Тарапқа келгеннен кейін бір рет (түсірудің нақты орны және салмақ).
Әрбір фотосуретті түсіру кезінде нұсқаулыққа сәйкес келетін үш-бес фотосуретті жүктеу қажет.
18. Төлем алушы ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, Қазақстан Республикасының шекарасын кесіп өту фактісін растайтын, оларды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде залалсыздандыруды, өңдеуді, қайта өңдеуді және(немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын ұйымға беруді растайтын төмендегі құжаттарды орналастырады және ақпараттық жүйеде жиналған, тасымалданған және сұрыпталған қалдықтар туралы тиісті бөлімдерді санын көрсете отырып толтырады/массасы:
ҚР шегінен тыс жерлерде қалдықтарды залалсыздандыруды, қайта өңдеуді және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын ұйым арасында қол қойылған қабылдау-беру актісінің көшірмесі;
ЕЭК шегінде:
олардың негізінде тауарлардың экспорты жүзеге асырылатын Шарттың электрондық нысаны (өзгерістер мен толықтырулар және оларға қосымшалар болған кезде) ;
аумағына тауарлар импортталған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің салық органының белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы, жанама салықтарды төлеу және (немесе) босату және (немесе) төлеудің өзге де тәсілі туралы өтініштің электрондық нысаны;
тауарлардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекеттің аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше екінші Мемлекеттің аумағына өткізілуін растайтын тауарға ілеспе құжаттардың электрондық нысаны;
Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда көзделген халықаралық автомобиль жүкқұжаты/темір жол көлігі жүкқұжаты/тауар-көлік жүкқұжаты/авиакүлгін, сондай-ақ тасымалдау кезінде ілеспе тауарлар мен көлік құралдары;
салық заңнамасына сәйкес электрондық шот-фактура;
салық заңнамасына сәйкес тауарға ілеспе жүкқұжат;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына 26-қосымшаға сәйкес қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжат;
ерекшеліктер, тиеп-жөнелту және буып-түю парақтары, сондай-ақ тауарлар туралы мәліметтерді, оның ішінде тауарлардың құнын растайтын және Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес пайдаланылатын басқа да құжаттар.
тауарларды елдерге экспорттау:
экспортталатын тауарларды жеткізуге арналған шарт (келісімшарт) ;
кедендік декларация;
тауарға ілеспе құжаттар:
Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда көзделген халықаралық автомобиль жүкқұжаты/темір жол көлігі жүкқұжаты/тауар-көлік жүкқұжаты/авиакүлгін, сондай-ақ тасымалдау кезінде ілеспе тауарлар мен көлік құралдары;
салық заңнамасына сәйкес электрондық шот-фактура;
салық заңнамасына сәйкес тауарға ілеспе жүкқұжат;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы №562 бұйрығына 26-қосымшаға сәйкес қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжат;
ерекшеліктер, тиеп-жөнелту және буып-түю парақтары, сондай-ақ тауарлар туралы мәліметтерді, оның ішінде тауарлардың құнын растайтын және Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес пайдаланылатын басқа да құжаттар және қалдықтар тасымалданған Қазақстан Республикасының және елдердің заңнамасына сәйкес өзге де құжаттар.

19. Разделы заполняются в течении одного рабочего дня с даты совершения операции по сбору, сортировке и транспортировке отходов, в случае отсутствия в отчетном дне данных, о собранных, отсортированных и транспортированных отходах (масса в тоннах), в соответствующих разделах ставится ноль.
20. Получатель выплат для получения выплат от Оператора, один раз по истечению отчетного месяца, в период до пятнадцатого числа следующего за отчетным месяцем, формирует в информационной системе Отчет об осуществлении деятельности по сбору и транспортировке за пределы Республики Казахстан отходов (далее – Отчет), по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с приложением подтверждающих документов согласно пункта 21 и передаче их на обезвреживание, обработку, переработку и (или) утилизацию. Отчетным месяцем признается месяц, в котором отходы переданы на обезвреживание, переработку и (или) утилизацию.
По истечению срока, указанного в настоящем пункте, Отчет, за отчетный период не принимается и выплаты по нему не производятся.
21. Оператор рассматривает Отчет, в течение пятнадцати рабочих дней с даты его подписания получателем выплат в информационной системе.
22. В случае подтверждения Отчета Оператором, Оператор производит выплаты за сбор, сортировку и транспортировку за пределы Республики Казахстан отходов, в течение пяти рабочих дней с даты подтверждения Отчета.
Глава 3. Мониторинг деятельности получателя выплат
23. Оператор в целях подтверждения деятельности получателей выплат без предварительного уведомления проводит мониторинг деятельности и производственных процессов с посещением объектов по сбору, транспортировке, сортировке отходов получателей выплат в любое время по своему усмотрению, но не более двух раз в год.
24. При посещении объекта по сбору, сортировке и транспортировке отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, обработке, переработке и (или) утилизации, представители Оператора проводят визуальный осмотр оборудования, указанных в паспорте субъектов предпринимательства, включая наличие инфраструктуры для сбора, транспортировки и сортировки отходов.
25. В случае отсутствия на объекте одного или нескольких видов оборудования, указанных в паспорте субъектов предпринимательства, включая наличие инфраструктуры для сбора, транспортировки и сортировки отходов, либо если оборудование находится в нерабочем и (или) аварийном состоянии, Оператор приостанавливает выплаты за текущий отчетный период.
Приложение 1
к Правилам направления денег
оператором расширенных обязательств
производителей (импортеров),
поступивших на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора, транспортировки,
подготовки к повторному использованию,
сортировки, обработки, переработки,
обезвреживания и (или) утилизации
за пределами Республики Казахстан
отходов, образующихся после утраты
потребительских свойств продукции
(товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные
обязательства производителей
(импортеров), для которых на территории
Республики Казахстан
отсутствуют объекты
по обезвреживанию, переработке
и (или) утилизации, путем выплат
Заявка на регистрацию в информационной системе
Оператора расширенных обязательств производителей (импортеров) для субъектов
предпринимательства, осуществляющих деятельность по сбору, сортировке
и транспортировке за пределы Республики Казахстан отходов образующихся после
утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров),
для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты

19. Бөлімдер қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі операция жасалған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде толтырылады, есепті күні жиналған, сұрыпталған және тасымалданған қалдықтар (массасы тоннамен) туралы деректер болмаған жағдайда, тиісті бөлімдерде нөл қойылады..
20. Оператордан төлемдерді алу үшін төлем алушы есепті ай өткеннен кейін бір рет, есепті айдан кейінгі он бесінші күнге дейінгі кезеңде ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті (бұдан әрі-есеп) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша растайтын 21-тармаққа сәйкес құжаттарды залалсыздандыруға, өңдеуге, қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға беру. Қалдықтар залалсыздандыруға, қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға берілген ай есепті ай деп танылады.
Осы тармақта көрсетілген мерзім өткеннен кейін есепті кезең үшін есеп қабылданбайды және ол бойынша төлемдер жүргізілмейді.
21. Оператор есепті алушының ақпараттық жүйеде төлемдерге қол қойған күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарайды.
22. Оператор есепті растаған жағдайда, Оператор есеп расталған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде қалдықтарды жинау, сұрыптау жәнеҚазақстан Республикасынан тыс жерлерге тасымалдау бойынша төлемдерді жүзеге асырады.
3-тарау. Төлем алушының қызметіне мониторинг жүргізу
23. Төлем алушылардың қызметін растау мақсатында оператор алдын ала ескертусіз кез келген уақытта төлем алушылардың, қалдықтарын жинау, сұрыптау, өңдеу және тасымалдау жөніндегі объектілеріне бара отырып, қызметі мен өндірістік процесстерге мониторинг жүзеге асырады, бірақ жылына екі реттен көп емес.
24. Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу және тасымалдау жөніндегі объектіге барған кезде оператордың өкілдері жабдыққа көзбен шолып қарау жүргізеді қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу үшін инфрақұрылымның болуын қоса алғанда, кәсіпкерлік субъектілерінің паспорттарында көрсетілген.
25. Объектіде қалдықтарды жинауға, тасымалдауға және сұрыптауға арналған инфрақұрылымның болуын қоса алғанда, кәсіпкерлік субъектілерінің паспорттарында көрсетілген жабдықтың бір немесе бірнеше түрі болмаған жағдайда не егер жабдық жұмыс істемейтін және (немесе) авариялық жағдайда болса, Оператор ағымдағы есепті кезең үшін төлемдерді тоқтата тұрады.
Қазақстан Республикасының
аумағында залалсыздандыру,
қайта өңдеу және (немесе)
кәдеге жарату жөніндегі
объектілері жоқ, өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелерінің
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан
кейін түзілетін қалдықтарды
Қазақстан Республикасының
шегінен тысқары жерде
жинауды, тасымалдауды,
қайтадан пайдалануға
дайындауды, сұрыптауды,
өңдеуді, қайта өңдеуді,
залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
ұйымдастыруға өндірушілердің
(импорттаушылардың) кеңейтілген
міндеттемелері операторы өзінің
банктік шотына кәдеге жарату
төлемі түрінде келіп түскен ақшаны
бағыттау қағидаларына
1-қосымша
Ақпараттық жүйеде тіркеуге өтінім Қазақстан Республикасының аумағында объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу және Қазақстан Республикасынан тыс жерге тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері үшін өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің Операторы залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату бойынша

по обезвреживанию, обработке, переработке и (или) утилизации (подпункт 6) пункта 1 статьи 388 Кодекса)
От ___________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица,
Бизнес-идентификационный номер (БИН)/
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
Вид деятельности: ______________________________________________________
Вид отходов: ___________________________________________________________
Прошу рассмотреть документы для регистрации в информационной системе Оператора.
Подтверждаю достоверность, соответствие предоставленных документов и сведений
согласно настоящим Правилам направления денег оператором расширенных
обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет
от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки
к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания
и (или) утилизации за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся после
утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров),
для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты
по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации, путем выплат (далее - Правила),
в соответствии с законодательством Республики Казахстан осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку,
хранение, выгрузку и использование персональных данных, на раскрытие этих
данных третьим лицам, государственным, правоохранительным органам, аудиторским
организациям, ассоциациям (объединениям юридических лиц), саморегулируемым
организациям.
Подтверждаю, что в отношении меня/нас не начаты процедуры ликвидации,
реабилитации или банкротства, моя/наша деятельность не приостановлена
в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Прилагаю документы в соответствии с пунктом 8 Правил для субъектов
предпринимательства, осуществляющих деятельность по сбору, сортировке
и транспортировке за пределы Республики Казахстан отходов, образующихся после
утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров),
для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты
по обезвреживанию, обработке, переработке и (или) утилизации.
Подпись (с расшифровкой) дата.
Приложение 2
к Правилам направления денег
оператором расширенных обязательств
производителей (импортеров),
поступивших на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора, транспортировки,
подготовки к повторному использованию,
сортировки, обработки, переработки,
обезвреживания и (или) утилизации
за пределами Республики Казахстан
отходов, образующихся после утраты
потребительских свойств продукции
(товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные
обязательства производителей
(импортеров), для которых на территории
Республики Казахстан
отсутствуют объекты
по обезвреживанию, переработке
и (или) утилизации, путем выплат
ПАСПОРТ
субъекта предпринимательства, осуществляющего деятельность по сбору, сортировке
и транспортировке за пределы Республики Казахстан отходов образующихся
после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров),
для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты
по обезвреживанию, обработке, переработке и (или) утилизации *
Наименование предприятия
Год образования
Адрес регистрации
Адрес объекта, контакты
ФИО руководителя, контакты
Место нахождение объектов
Оборудование, механизмы, транспортные средства, задействованные в сборе, сортировке и транспортировке отходов, марка, год выпуска, страна производства
Максимальная производительность, килограмм/час
Максимальная производительность, тонн/месяц
Максимальная производительность, тонн/год

(Кодекстің 388-бабы 1-тармағының 6-тармақшасы)
_______________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, Тегі, Аты, Әкесінің аты
(ол болған кезде) жеке тұлға, Бизнес сәйкестендіру нөмірі/ Жеке
сәйкестендіру нөмірі)
Қызмет түрі: __________
Қалдықтардың түрі: _______________
Оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелу үшін құжаттарды қарауды сұраймын.
Өндірушілерден және импорттаушылардан оның банктік шотына Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде пайда болатын қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыруға түскен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының ақша жіберуінің осы Қағидаларына сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығын, сәйкестігін растаймын өнімнің (тауарлардың)тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін, Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері (бұдан әрі - Қағидалар), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анық емес мәліметтерді ұсынғаны үшін жауаптылық туралы және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға, бұл деректерді үшінші тұлғаларға, мемлекеттік, құқық қорғау органдарына ашуға келісім беремін, аудиторлық ұйымдарға, қауымдастықтарға (заңды тұлғалар бірлестіктеріне), өзін-өзі реттейтін ұйымдарға хабардар етеді.
Маған/бізге қатысты тарату, оңалту немесе банкроттық рәсімдері басталмағанын, Менің/біздің қызметіміз Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатылмағанын растаймын.
Қазақстан Республикасының аумағында объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу және Қазақстан Республикасынан тыс жерге тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері үшін Қағидалардың _ _ тармағына сәйкес құжаттарды қоса беремін залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату бойынша.
Қолы (транскрипциясы бар)                                           күні.
Қазақстан Республикасының
аумағында залалсыздандыру,
қайта өңдеу және (немесе)
кәдеге жарату жөніндегі
объектілері жоқ, өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелерінің
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан
кейін түзілетін қалдықтарды
Қазақстан Республикасының
шегінен тысқары жерде
жинауды, тасымалдауды,
қайтадан пайдалануға
дайындауды, сұрыптауды,
өңдеуді, қайта өңдеуді,
залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
ұйымдастыруға өндірушілердің
(импорттаушылардың) кеңейтілген
міндеттемелері операторы өзінің
банктік шотына кәдеге жарату
төлемі түрінде келіп түскен ақшаны
бағыттау қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісінің *
Төлқұжаты
Кәсіпорынның атауы
Құрылған жылы
Тіркеу мекенжайы
Объектінің мекен-жайы, байланыстары
Басшының аты-жөні, байланыстары
Объектілердің орналасқан жері
Қалдықтарды жинауға, сұрыптауға, өңдеуге және тасымалдауға тартылған жабдықтар, механизмдер, көлік құралдары, маркасы, Шығарылған жылы, өндіріс елі
Максималды өнімділік, килограмм / сағат
Максималды өнімділік, тонна/ай
Максималды өнімділік
тонна / жыл

1. сортировка,
2. Пресс
N.
Данные о трудовых ресурсах, по годам
За последние 3 года
За последние 2 года
За последний 1 год
АУП
производственные работники
количество рабочих дней в году
количество смен за сутки
продолжительность смены
Сбор, сортировка отходов за последние 3 года в тоннах
За последние 3 года
За последние 2 года
За последний 1 год
ЭЭО
Реализованные отходы за последние 3 года в тоннах
За последние 3 года
За последние 2 года
За последний 1 год
Сведения о выплаченных налогах
За последние 3 года
За последние 2 года
За последний 1 год
НДС
КПН
Социальные налоги
Прочие налоги
*- все подтверждающие документы, расчеты (с учетом средней цены за календарный год) и описания должны быть оформлены соответствующим образом и вложены
Приложение 3
к Правилам направления денег
оператором расширенных обязательств
производителей (импортеров),
поступивших на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора, транспортировки,
подготовки к повторному использованию,
сортировки, обработки, переработки,
обезвреживания и (или) утилизации
за пределами Республики Казахстан
отходов, образующихся после утраты
потребительских свойств продукции
(товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные
обязательства производителей
(импортеров), для которых на территории
Республики Казахстан
отсутствуют объекты
по обезвреживанию, переработке
и (или) утилизации, путем выплат
ОТЧЕТ
об осуществлении деятельности по сбору, транспортировке, подготовке к повторному
использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или)
утилизации за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты
потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров),
для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты
по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации
Наименование организации ______________________________________________
Место нахождения объектов (объектов) ____________________________________
Бизнес-идентификационный номер (БИН)/
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _________________________
Общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) _____________
Код Бенефициара (Кбе) (при наличии) ______________________________________
Банковский идентификационный код (БИК) (при наличии) _____________________
Справка о государственной регистрации/талон уведомление о начале деятельности
в качестве индивидуального предпринимателя _______________________________
Номер
Наименование деятельности
Единица измерения
Отчетный период
Объем отходов, тонн
Размер выплат, тенге/тонну
Сумма выплат, тенге
1
2
3
4
5
6
7
Деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов за пределы РК (вид отхода/ов)
тонна
Итого за месяц
Подтверждаю, что не осуществляю сбор, транспортировку, сортировку и захоронение
твердых бытовых отходов на полигонах, в рамках централизованной системы сбора
твердых бытовых отходов, в соответствии с требованиями Кодекса и Правилами
управления коммунальными отходами, утвержденными приказом и.о. Министра
экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан

1. сұрыптау,
2. Басус
N.
Еңбек ресурстары туралы деректер, жылдар бойынша
Соңғы 3 жылда
Соңғы 2 жылда
Соңғы 1 жыл ішінде
ӘБП
өндірістік қызметкерлер
жылдағы жұмыс күндерінің саны
тәулігіне Ауысым саны
ауысым ұзақтығы
Соңғы 3 жылдағы қалдықтарды тоннамен жинау, сұрыптау, өңдеу
Соңғы 3 жылда
Соңғы 2 жылда
Соңғы 1 жыл ішінде
ЭЭЖ
Соңғы 3 жылда өткізілген қалдықтар тоннамен
Соңғы 3 жылда
Соңғы 2 жылда
Соңғы 1 жыл ішінде
Төленген салықтар туралы мәліметтер
Соңғы 3 жылда
Соңғы 2 жылда
Соңғы 1 жыл ішінде
ҚҚС
КТС
Әлеуметтік салықтар
Басқа салықтар
*- барлық растайтын құжаттар, Есептеулер (күнтізбелік жылдың орташа бағасын ескере отырып) және сипаттамалар тиісті түрде ресімделіп, салынуы тиіс
Қазақстан Республикасының
аумағында залалсыздандыру,
қайта өңдеу және (немесе)
кәдеге жарату жөніндегі
объектілері жоқ, өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелерінің
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан
кейін түзілетін қалдықтарды
Қазақстан Республикасының
шегінен тысқары жерде
жинауды, тасымалдауды,
қайтадан пайдалануға
дайындауды, сұрыптауды,
өңдеуді, қайта өңдеуді,
залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
ұйымдастыруға өндірушілердің
(импорттаушылардың) кеңейтілген
міндеттемелері операторы өзінің
банктік шотына кәдеге жарату
төлемі түрінде келіп түскен ақшаны
бағыттау қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында олар үшін өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату объектілер жоқ туралы
ЕСЕП
Ұйымның атауы _____________________________________
Объектілердің (объектілердің) орналасқан жері) __________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/ Жеке сәйкестендіру нөмірі _______ Экономикалық қызмет
түрлерінің жалпы жіктеуіші ________ Бенифициар коды (болған жағдайда) _______ Банктің
сәйкестендіру коды (бар болса) ________
Заңды тұлғаның, мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу), филиалдың (өкiлдiктiң) туралы
анықтама/дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама
талон___________________________________
Нөмірі
Қызмет атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Қалдықтардың көлемі, тонна
Өлшемі
төлемдер, теңге/тонна
Төлем сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
ҚР шегінен тыс қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу және тасымалдау жөніндегі қызмет (қалдықтар / лар түрі)
тонна
Бір айдағы жиыны

от 28 декабря 2021 года № 508.
Руководитель организации ______________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи, должность)
Главный бухгалтер ________________ ____________________________________
(подпись) (расшифровка подписи) "__" ________________ 20__ год
Отчет принял от лица Оператора _________________________________________
(должность) (подпись) (расшифровка подписи)
"__" ________________ 20__ год
Приложение 4
к Правилам направления денег
оператором расширенных обязательств
производителей (импортеров),
поступивших на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора, транспортировки,
подготовки к повторному использованию,
сортировки, обработки, переработки,
обезвреживания и (или) утилизации
за пределами Республики Казахстан
отходов, образующихся после утраты
потребительских свойств продукции
(товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные
обязательства производителей
(импортеров), для которых на территории
Республики Казахстан
отсутствуют объекты
по обезвреживанию, переработке
и (или) утилизации, путем выплат
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
выплат за сбор, транспортировки, подготовки к повторному использованию,
сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации за пределами
Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств
продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные
обязательства производителей (импортеров), для которых на территории
Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации
город Астана "_______________" 20__ год
Настоящим публичным договором АО "Жасыл даму", именуемое в дальнейшем "Оператор", определяет порядок и условия получения субъектами предпринимательства, осуществляющими сбор, сортировку и транспортировку, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации за пределами Республики Казахстан отходов (далее - Получатель), образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации (далее – отходы), присоединившимся к условиям настоящего Договора выплат за сбор, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации (далее - Договор).
Присоединение Получателя к настоящему Договору осуществляется на основании подписанного "Заявления о присоединении" в соответствии со статьей 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан, согласно форме, являющейся неотъемлемой частью настоящего Договора.
В отдельных пунктах настоящего Договора, Оператор и Получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов (далее – Получатель выплат) совместно именуются "Сторонами", а по отдельности – "Сторона".

Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығымен бекітілген кодекс талаптарына және коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді полигондарда, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде жүзеге асырмайтынымды растаймын.
Ұйым басшысы _____________________________________________________
(қолы)       (Қолтаңбаның толық жазылуы, лауазымы)
Бас бухгалтер ________________ ____________________________________________
(қолы)       (қолтаңба расшифровкасы) "__" _____________ 20__ жыл
Есеп оператор атынан қабылданды
_________________________________________________ "__" ________________ 20__ жыл
(лауазымы)       (қолы)       (қолтаңба расшифровкасы)
Қазақстан Республикасының
аумағында залалсыздандыру,
қайта өңдеу және (немесе)
кәдеге жарату жөніндегі
объектілері жоқ, өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелерінің
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан
кейін түзілетін қалдықтарды
Қазақстан Республикасының
шегінен тысқары жерде
жинауды, тасымалдауды,
қайтадан пайдалануға
дайындауды, сұрыптауды,
өңдеуді, қайта өңдеуді,
залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
ұйымдастыруға өндірушілердің
(импорттаушылардың) кеңейтілген
міндеттемелері операторы өзінің
банктік шотына кәдеге жарату
төлемі түрінде келіп түскен ақшаны
бағыттау қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдер залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату бойынша
Үлгі Шарт
Астана қаласы                                           "_______________" 20__ жыл
Осы жария шартта бұдан әрі "Оператор" деп аталатын "Жасыл даму" АҚ қалдықтарды жинауды, сұрыптауды және тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде осы Қазақстан Республикасының аумағында объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдер залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату бойынша Шарттың талаптарына қосылған залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілер жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын (оларға) өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды (бұдан әрі – қалдықтар) Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілер (бұдан әрі - шарт) жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттерін жоғалтқаннан кейін пайда болатын қалдықтарды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін осы Шарттың талаптарына қосылған.
Алушының осы Шартқа қосылуы осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын нысанға сәйкес Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабына сәйкес қол қойылған "қосылу туралы өтініш" негізінде жүзеге асырылады.
Осы Шарттың жекелеген тармақтарында Оператор және қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлем алушы (бұдан әрі – төлем алушы) бірлесіп "Тараптар", ал жеке – "Тарап" деп аталады.

1. Термины
1.1 Используемые термины:
1) мониторинг - действия Оператора, осуществляемые уполномоченными работниками либо с привлечением сторонних лиц или организаций в любое время по своему усмотрению, но не более двух раз в год, без предварительного уведомления, путем посещения объектов используемых для сбора отходов с целью мониторинга производственных процессов и документации Получателя выплат для подтверждения деятельности по сбору отходов и наличия правовых оснований для получения денежных выплат;
2) Отчет - отчет об осуществлении деятельности по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации (далее - Правила);
3) Паспорт - анкета, заполняемая по форме согласно приложению 2 к Правилам Получателем выплат для регистрации в автоматизированной информационной системе Оператора;
4) переработка отходов - подготовка к повторному использованию, переработка, обработка, обезвреживание и (или) утилизация отходов за пределами Республики Казахстан, на которые распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации;
5) сбор отходов - сбор, сортировка и транспортировка отходов, на которые распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
6) техническая спецификация – техническая спецификация по сбору, сортировке и транспортировке отходов, размещенная в автоматизированной информационной системе Оператора.
2. Общие положения
2.1 Выплаты осуществляются в рамках предусмотренной Оператором суммы в его Инвестиционной политике на соответствующий финансовый год. Лимит суммы отражается в автоматизированной информационной системе Оператора.
В случае израсходования лимита денежных средств Оператора на соответствующий финансовый год, выплаты получателям, осуществляющим сбор отходов в указанном году, не производятся, а обязательств у Оператора по их выплате не возникает.
3. Предмет Договора
3.1 По условиям и в порядке, предусмотренными Правилами и настоящим Договором, Получатель выплат обязуется осуществить на территории Республики Казахстан сбор отходов продукции (товаров) согласно приказу Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 ноября 2022 года № 689 "Об утверждении перечня продукции (товаров), производимые на территории Республики Казахстан и (или) ввозимые на территорию Республики Казахстан физическими и юридическими лицами, по которым обеспечивают сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств такой продукции (товаров)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30484), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации, за исключением:
вышедших из эксплуатации транспортных средств и самоходной сельскохозяйственной техники;

1. Терминдер
1.1. Пайдаланылатын терминдер:
1) мониторинг - уәкілетті жұмыскерлер не бөгде адамдарды немесе ұйымдарды тарта отырып, өз қалауы бойынша кез келген уақытта, бірақ жылына екі реттен артық емес, өндірістік процестерді және қалдықтарды жинау жөніндегі қызметті растау үшін төлем алушының құжаттамасын және ақшалай төлемдерді алу үшін құқықтық негіздердің болуын мониторингілеу мақсатында қалдықтарды жинау үшін пайдаланылатын объектілерге бару жолымен жүзеге асырылатын Оператордың іс-әрекеттері;
2) есеп - Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру жөніндегі қағидаларға (бұдан әрі – Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп;
3) төлқұжат – Төлемдерді алушы Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде тіркелу үшін Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтыратын сауалнама;
4) Қалдықтарды қайта өңдеу – Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату;
5) төлемдер мөлшері – Қазақстан Республикасы Үкіметінің ____ № қаулысымен бекітілген төлемдер мөлшері;
6) қалдықтарды жинау - өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау;
7) техникалық ерекшелік - Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне орналастырылған қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу және тасымалдау жөніндегі техникалық ерекшелік.
2. Жалпы ережелер
2.1. Төлемдер Оператордың тиісті қаржы жылына арналған инвестициялық саясатында көзделген сома шеңберінде жүзеге асырылады. Соманың лимиті Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде көрсетіледі.
Оператордың тиісті қаржы жылына арналған ақшалай қаражатының лимиті жұмсалған жағдайда, көрсетілген жылы қалдықтарды жинауды жүзеге асыратын алушыларға төлемдер жүргізілмейді, ал оператордың оларды төлеу жөніндегі міндеттемелері туындамайды.
3. Шарттың мәні
3.1. Қағидаларда және осы Шартта көзделген талаптар мен тәртіп бойынша Төлемдерді алушы "Тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды қамтамасыз ететін жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында өндіретін және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелетін өнімнің (тауарлардың) жекелеген түрлерінің тізбесін бекіту туралыжинаушы өндірілетін өнімнің (тауарлардың) тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 9 қарашадағы №689 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30484 болып тіркелген) сәйкес мыналарды қоспағанда Қазақстан Республикасының аумағында өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнім қалдықтарын жинауды жүзеге асыруға міндеттенеді.
пайдаланудан шыққан көлік құралдары мен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын;

отходов продукции (товаров), для которых методикой расчета утилизационного платежа, утвержденного приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 ноября 2021 года № 448 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25100), установлен коэффициент "0" (ноль) для расчета утилизационного платежа;
сбора, транспортировки, сортировки и захоронения твердых бытовых отходов на полигонах, в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии с требованиями статьи 367 Кодекса и приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341);
собранные, переработанные и (или) утилизированные отходы упаковки, за объемы по которым в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 389 Кодекса осуществлен возврат и (или) зачет в счет предстоящих платежей излишне уплаченных сумм, производимых в установленном оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) порядке на основании обращений производителей и импортеров,
а Оператор обязуется произвести выплаты Получателю за сбор отходов, на условиях и в порядке, предусмотренных Правилами и настоящим Договором.
3.2 Подтверждение сбора отходов по Договору осуществляется путем подписания Сторонами Отчета.
3.3 Требования по качеству отходов определены в Технических спецификациях. Получатель выплат выбирает в автоматизированной информационной системе Оператора, соответствующую его типу деятельности техническую спецификацию, заполняет ее и подписывает посредством электронной цифровой подписи.
3.4 По другим отходам, не указанным в пункте 3.1. настоящего Договора, Оператор не производит выплаты, а у субъектов предпринимательства не возникает право на их получение вне зависимости от осуществления деятельности по управлению такими отходами.
3.5 Срок действия настоящего Договора 36 (тридцать шесть) месяцев с даты заключения.
4. Права и обязанности сторон
4.1 Оператор вправе:
4.1.1 давать Получателю выплат обязательные для соблюдения и выполнения указания, связанные с исполнением обязательств по настоящему Договору, в том числе по сбору отходов у лиц, предъявляющих сертификат о внесении утилизационного платежа по видам отходов;
4.1.2 предъявлять обоснованные претензии, возникшие у Оператора в ходе проверки осуществления сбора отходов, обнаруженные до и (или) после подписания Отчета;
4.1.3 в любое время по своему усмотрению, но не более двух раз в год, без предварительного уведомления, в целях подтверждения деятельности по сбору отходов проводить мониторинг деятельности и производственных процессов с посещением объектов по сбору отходов.
При осуществлении мониторинга, представители Оператора, проводят визуальный осмотр технологических процессов и оборудования, указанных в паспорте Получателя выплат, включая наличие запасов сырья и готовой продукции и при необходимости, запрашивают бухгалтерские, разрешительные и другие дополнительные документы, касающиеся деятельности Получателя выплат.
В случае, если на объекте не осуществляется производственная деятельность, соответствующая заявленному виду деятельности, указанному в Договоре, Оператор приостанавливает выплаты до предоставления Получателем обоснованных и подтвержденных причин остановки.
Обоснованными причинами признаются:
организованные местными исполнительными органами или коммунальными службами ремонтно-восстановительные, монтажные работы;
проводимые организациями в соответствии с законодательством Республики Казахстан аварийно-спасательные, газоспасательные и другие работы.
4.1.4 на основании письменных запросов требовать у Получателя выплат, письменные комментарии, пояснения, касающиеся исполнения по Договору и Правилам;
4.1.5 в целях исполнения условий Договора требовать надлежащего использования Получателем выплат автоматизированной информационной системы Оператора в порядке, определенном Правилами и Технической спецификацией;
4.1.6 давать обязательные для соблюдения и выполнения указания в ходе сбора отходов по Договору или в соответствии с Правилами, предъявлять обоснованные претензии, возникшие по качеству в процессе сбора отходов в установленные Договором и (или) Правилами сроки, а также требовать устранения недостатков;
4.1.7 расторгнуть Договор на условиях и порядке, предусмотренных в законодательстве Республики Казахстан, Правилах и (или) Договоре;
4.1.8 самостоятельно за счет собственных средств привлекать сторонних лиц или организации для проверки, или мониторинга процесса сбора отходов, а также определять для них требования, их права и обязанности в отношении документов и процессов прямо и (или) косвенно подтверждающих и (или) имеющих отношение к сбору отходов по Договору;
4.1.9 в случае внесения изменений и (или) дополнений в применимое законодательство Республики Казахстан, Правила, требовать заключения соответствующего дополнительного соглашения для приведения Договора в соответствие с внесенными изменениями и (или) дополнениями;
4.1.10 пользоваться иными правами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором.
4.2 Оператор обязуется:
4.2.1 в случае осуществления сбора отходов, Получателем выплат надлежащим образом и в полном объеме, а также в соответствии со всеми требованиями, предусмотренными настоящим Договором, принять их путем подписания Отчета;
Произвести денежные выплаты за сбор отходов Получателю выплат в сроки и на условиях, установленных в Договоре и Правилах;
4.2.2 обеспечить надлежащее функционирование автоматизированной информационной системы Оператора;
4.2.3 нести иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4.3 Получатель выплат вправе:
4.3.1 требовать выполнения Оператором всех принятых обязательств по Договору;
4.3.2 самостоятельно выбирать лиц по транспортировке отходов на каждую партию отходов из лиц, зарегистрированных в автоматизированной информационной системе Оператора либо производить самостоятельную транспортировку отходов с предварительной регистрацией используемого им транспорта в автоматизированной информационной системе Оператора;
4.3.3 самостоятельно выбирать организацию осуществляющего деятельность по подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживания и (или) утилизации отходов за пределами Республики Казахстан;
4.3.4 иметь иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами и настоящим Договором.
4.4 Получатель выплат обязуется:
4.4.1 осуществить сбор отходов надлежащим образом и в полном объеме, в соответствии с настоящим Договором, законодательством Республики Казахстан, нормативно-техническими документами и иной регламентирующей документацией по осуществляемой им деятельности предусмотренной законодательством Республики Казахстан;
4.4.2 предварительно установить и (или) зарегистрироваться, и взаимодействовать с Оператором посредством автоматизированной информационной системы Оператора и системы электронного документооборота, аналогичного или интегрированного с автоматизированной информационной системе Оператора. Нести все затраты по установке (регистрации) и эксплуатации автоматизированной информационной системы Оператора и системы электронного документооборота самостоятельно;
4.4.3 в случае изменения данных в Паспорте в автоматизированной информационной системе Оператора, внести данные изменения в течение 10 (десяти) рабочих дней;
4.4.4 обеспечить взвешивание каждой партии отходов на поверенном весовом оборудовании с отражением результатов взвешивания в автоматизированной информационной системе Оператора. В случае взвешивания отходов на весовом оборудовании не прошедших проверку, такая масса отходов не может быть включена в Отчет;
4.4.5 в случае истечения срока действия поверки весового оборудования либо прекращения действия разрешительных документов для данного вида деятельности, не подавать Оператору Отчет. Масса отходов за период работы без поверенного весового оборудования и без действующих разрешительных документов, не принимается;
4.4.6 использовать предоставляемую Оператором автоматизированную информационную систему Оператора согласно Инструкции. При применении автоматизированной информационной системы Оператора использовать электронную цифровую подпись первого руководителя или должностного лица Получателя с правом подписи финансовых документов;
4.4.7 использовать для транспортировки каждой партии отходов исключительно зарегистрированный в автоматизированной информационной системе Оператора транспорт, в противном случае такие партии исключаются из Отчета;
4.4.8 подавать заявки на транспортировку каждой партии отходов лицам, осуществляющим транспортировку отходов исключительно посредством автоматизированной информационной системы Оператора;
4.4.9 при транспортировке отходов обеспечить подтверждение осуществления транспортировки посредством автоматизированной информационной системы Оператора (фотофиксация, подключение к интернету и системе спутниковой навигации): погрузки и разгрузки, взвешивания, прохождения контрольных точек, посредством автоматизированной информационной системы Оператора;
4.4.10 подписывать с организацией, осуществляющим деятельность по подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов за пределами Республики Казахстан, акт приема-передачи каждой партии отходов;
4.4.11 подавать Оператору Отчет для оплаты в порядке и на условиях, предусмотренных Правилами посредством автоматизированной информационной системы Оператора;
4.4.12 по поручению Оператора, в течение 15 календарных дней с даты получения заявки Получателем выплат, осуществлять сбор отходов, образующихся у лиц, предъявляющих сертификат о внесении утилизационного платежа и находящихся с Получателем выплат в пределах одной либо ближайшей административно-территориальной единицы (области), с обязательным включением объема таких отходов в объем, передаваемый в рамках автоматизированной информационной системы Оператора;

Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 2 қарашадағы № 448 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №25100 болып тіркелген) бекітілген кәдеге жарату төлемін есептеу әдістемесімен кәдеге жарату төлемін есептеу үшін "0" (нөл) коэффициенті белгіленген өнім (тауар) қалдықтарын;
Кодекстің 367-бабының талаптарына және "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №26341 болып тіркелген) сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және полигондарда көмуді;
Кодекстің 389-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторы белгілеген тәртіппен өндірушілердің және импорттаушылардың өтініштері негізінде өндірушілердің (импорттаушылардың) алдағы төлемдер есебіне жүргізілетін артық төленген сомаларды қайтару және (немесе) есепке жатқызу жүзеге асырылған көлемдер үшін жиналған, қайта өңделген және (немесе) кәдеге жаратылған қаптама қалдықтары,
ал Оператор Алушыға Қағидаларда және осы Шартта көзделген шарттарда және тәртіппен қалдықтарды жинағаны үшін төлемдер жүргізуге міндеттенеді.
3.2. Шарт бойынша қалдықтарды жинауды растау Тараптардың есепке қол қоюы арқылы жүзеге асырылады.
3.3. Қалдықтардың сапасына қойылатын талаптар техникалық ерекшеліктерде айқындалған. Төлем алушы оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде оның қызмет түріне сәйкес техникалық ерекшелікті таңдайды, оны толтырады және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
3.4. Осы Шарттың 3.1-тармағында көрсетілмеген басқа қалдықтар бойынша Оператор төлем жасамайды, ал кәсіпкерлік субъектілерінің мұндай қалдықтарды басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруына қарамастан оларды алу құқығы болмайды.
3.5. Осы Шарттың қолданыс мерзімі жасалған күннен бастап 36 (отыз алты) ай.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4.1. Оператор:
4.1.1. төлем алушыға осы Шарт бойынша , оның ішінде қалдықтардың түрлері бойынша кәдеге жарату төлемін енгізу туралы сертификатты ұсынатын тұлғалардан қалдықтарды жинау бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты сақтау және орындау үшін нұсқаулар беруге;
4.1.2. есепке қол қойылғанға дейін және (немесе) кейін табылған қалдықтарды жинауды жүзеге асыруды тексеру барысында операторда туындаған негізделген шағымдарды ұсынуға;
4.1.3. өз қалауы бойынша кез келген уақытта, бірақ жылына екі реттен артық емес, алдын ала хабарламасыз, қалдықтарды жинау жөніндегі қызметті растау мақсатында қалдықтарды жинау жөніндегі объектілерге бара отырып, қызмет пен өндірістік процестерге мониторинг жүргізуге;
Мониторингті жүзеге асыру кезінде оператордың өкілдері шикізат пен дайын өнім қорларының болуын қоса алғанда, төлем алушының паспортында көрсетілген технологиялық процестер мен жабдықтарды көзбен шолып тексеруді жүргізеді және қажет болған жағдайда төлем алушының қызметіне қатысты бухгалтерлік, рұқсат беру және басқа да қосымша құжаттарды сұратады.
Егер объектіде Шартта көрсетілген мәлімделген қызмет түріне сәйкес келетін өндірістік қызмет жүзеге асырылмаса, Оператор алушы тоқтатудың негізделген және расталған себептерін ұсынғанға дейін төлемдерді тоқтата тұрады.
Дәлелді себептер деп танылады:
жергілікті атқарушы органдар немесе коммуналдық қызметтер ұйымдастырған жөндеу-қалпына келтіру, монтаждау жұмыстары;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұйымдар жүргізетін авариялық-құтқару, газдан құтқару және басқа да жұмыстар.
4.1.4. жазбаша сұрау салулар негізінде Төлемдерді алушыдан шарт пен Қағидалар бойынша орындауға қатысты жазбаша түсініктемелерді, түсіндірмелерді талап етуге;
4.1.5. Шарт талаптарын орындау мақсатында Төлемдерді алушының Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесін Қағидаларда және техникалық ерекшелікте айқындалған тәртіппен тиісінше пайдалануын талап етуге;
4.1.6. шарт бойынша немесе Қағидаларға сәйкес қалдықтарды жинау барысында сақтау және орындау үшін міндетті нұсқаулар беруге, шартта және (немесе) Қағидаларда белгіленген мерзімдерде қалдықтарды жинау процесінде сапа бойынша туындаған негізделген талаптарды қоюға, сондай-ақ кемшіліктерді жоюды талап етуге;
4.1.7. шартты Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қағидаларда және (немесе) шартта көзделген шарттарда және тәртіппен бұзуға;
4.1.8. қалдықтарды жинау процесін тексеру немесе мониторингілеу үшін бөгде адамдарды немесе ұйымды өз қаражаты есебінен дербес тартуға, сондай-ақ олар үшін шарт бойынша қалдықтарды жинауға тікелей және (немесе) жанама растайтын және (немесе) қатысы бар құжаттар мен процестерге қатысты талаптарды, олардың құқықтары мен міндеттерін айқындауға;
4.1.9. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына, Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, Шартты енгізілген өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға сәйкес келтіру үшін тиісті қосымша келісім жасасуды талап етуге;
4.1.10. Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шартқа сәйкес өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
4.2. Оператор:
4.2.1. қалдықтарды жинауды жүзеге асырған жағдайда Төлемдерді алушы тиісті түрде және толық көлемде, сондай-ақ осы Шартта көзделген барлық талаптарға сәйкес оларды есепке қол қою жолымен қабылдауға;
Төлемдерді алушыға қалдықтарды жинағаны үшін ақшалай төлемдерді Қазақстан Республикасы Үкіметінің ____ қаулысымен бекітілген мөлшерде, Шартта және Қағидаларда белгіленген мерзімдерде және талаптарда жүргізуге;
4.2.2. Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің тиісті түрде жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
4.2.3. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді атқаруға міндеттенеді.
4.3. Төлемдерді алушы:
4.3.1. Оператордың Шарт бойынша қабылданған барлық міндеттемелерді орындауын талап етуге;
4.3.2. қалдықтардың әрбір партиясына Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде тіркелген адамдардан қалдықтарды тасымалдайтын адамдарды өз бетінше таңдауға не ол пайдаланатын көлікті Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде алдын ала тіркей отырып, қалдықтарды өз бетінше тасымалдауды жүргізуге;
4.3.3. Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде тіркелгендердің ішінен қалдықтарды қайта өңдегені үшін Төлемдерді алушыны өз бетінше таңдауға;
4.3.4. Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қағидаларға және осы Шартқа сәйкес өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
4.4. Төлемдерді алушы:
4.4.1. осы Шартқа, Қазақстан Республикасының заңнамасына, нормативтік-техникалық құжаттарға және өзі жүзеге асыратын қызмет бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де регламенттеуші құжаттамаға сәйкес қалдықтарды тиісті түрде және толық көлемде жинауды жүзеге асыруға;
4.4.2. Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі және Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне ұқсас немесе интеграцияланған электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы алдын ала орнатуға және (немесе) тіркелуге және Оператормен өзара іс-қимыл жасауға. Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесін және электрондық құжат айналымы жүйесін орнату (тіркеу) және пайдалану бойынша барлық шығындарды өз бетінше көтеруге;
4.4.3. Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі төлқұжатта деректер өзгерген жағдайда аталған өзгерістерді 10 (он) жұмыс күні ішінде енгізуге;
4.4.4. Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде өлшеу нәтижелерін көрсете отырып, сенімді таразы жабдығында қалдықтардың әрбір партиясын өлшеуді қамтамасыз етуге. Қалдықтарды тексерістен өтпеген таразы жабдығында өлшеген жағдайда қалдықтардың мұндай массасы есепке енгізілмейді;
4.4.5. таразы жабдығын тексеру мерзімі аяқталған не аталған қызмет түріне арналған рұқсат беру құжаттарының қолданылуы тоқтатылған жағдайда, Операторға есеп бермеуге. Сенімді таразы жабдығынсыз және қолданыстағы рұқсат құжаттарынсыз жұмыс істеу кезеңіндегі қалдықтардың массасы қабылданбайды;
4.4.6. Нұсқаулыққа сәйкес Оператор ұсынған Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесін пайдалануға. Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесін қолдану кезінде қаржылық құжаттарға қол қою құқығымен Алушының бірінші басшысының немесе лауазымды адамының электрондық цифрлық қолтаңбасын пайдалануға;
4.4.7. қалдықтардың әрбір партиясын тасымалдау үшін тек Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде тіркелген көлікті пайдалануға, керісінше болған жағдайда мұндай партиялар Есептен шығарылады;
4.4.8. қалдықтарды тасымалдауды тек Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асыратын тұлғаларға қалдықтардың әрбір партиясын тасымалдауға өтінім беруге;
4.4.9. қалдықтарды тасымалдау кезінде оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (фотофиксация, Интернетке және спутниктік навигация жүйесіне қосылу) арқылы тасымалдауды жүзеге асыруды растауды қамтамасыз ету: оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы тиеу және түсіру, өлшеу, бақылау нүктелерінің өтуі;
4.4.10. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қалдықтарды қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйыммен қалдықтардың әрбір партиясын қабылдау-беру актісіне қол қоюға;
4.4.11. Операторға Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы Қағидаларда көзделген тәртіппен және шарттарда төлем үшін есеп беруге;
4.4.12. Оператордың тапсырмасы бойынша Төлемдерді алушы өтінімді алған күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде кәдеге жарату төлемін енгізу туралы сертификатты ұсынған және Төлемдерді алушымен бір не жақын әкімшілік-аумақтық бірлік (облыс) шегінде тұрған тұлғаларда пайда болатын қалдықтарды жинауды, міндетті түрде мұндай қалдықтарды Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі шеңберінде берілетін көлемге енгізе отырып жүзеге асыруға;

4.4.13 осуществлять сбор и (или) прием отходов для их дальнейшей сортировки и транспортировки от физических и юридических лиц, в т.ч. государственных и образовательных учреждений, объединений собственников имущества, кооперативов собственников квартир, и иных форм организаций, у которых образуются отходы желающих сдать отходы, в т.ч. на платной основе по закупочной цене Получателя выплат;
4.4.14 по запросу и в сроки, предусмотренные Правилами, указанные Оператором предоставлять информацию о ходе исполнения обязательств и документы;
4.4.15 самостоятельно нести ответственность перед Оператором, третьими лицами и государственными органами за точность, полноту и достоверность представленных сведений и документов;
4.4.16 возместить Оператору причиненные убытки в случае, если они возникли в связи с ненадлежащим исполнением обязательств;
4.4.17 не отказывать физическим лицам в приемке у них отходов, на которые распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации, вне зависимости от передаваемой массы таких отходов;
4.4.18 допускать представителей Оператора для мониторинга на свои производственные базы, пункты приема отходов, а также предоставлять всю запрашиваемую документацию;
4.4.19 не передавать свои обязательства по Договору третьим лицам;
4.4.20 нести иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами и настоящим Договором;
4.4.21 принимать заявки от участников через мобильное приложение по закрепленной за ним территории;
4.4.22 при появлении заявки в мобильном приложении, не позднее трех календарных дней осуществлять сбор отходов, образовавшихся у пользователей мобильного приложения, в пределах закрепленной территориальной единицы;
4.4.23 по поручению Оператора, в приоритетном порядке (в случае простоя заявки более 3-х календарных дней) осуществлять сбор отходов, образовавшихся у пользователей мобильного приложения в пределах одной территориальной единицы;
4.4.24 оплате не подлежит масса собранных, сортированных и транспортированных отходов с нарушением условий и процедур, предусмотренных Договором, технической спецификацией и Инструкцией.
5. Порядок взаиморасчетов (оплаты)
5.1 Получатель выплат, 1 (один) раз по истечению отчетного месяца, в период до пятнадцатого числа следующего за отчетным месяцем, формирует в автоматизированной информационной системе Оператора Отчет, с приложением электронного счета-фактуры на реализованные отходы переработчику отходов за пределами Республики Казахстан в автоматизированной информационной системе Оператора для получения выплат от Оператора.

4.4.13 жеке және заңды тұлғалардан, оның ішінде мемлекеттік және білім беру мекемелерінен, мүлік иелерінің бірлестіктерінен, пәтер иелерінің кооперативтерінен және қалдықтарды тапсырғысы келетіндердің қалдықтары түзілетін ұйымдардың өзге де нысандарынан, оның ішінде алушының сатып алу бағасы бойынша ақылы негізде оларды одан әрі сұрыптау және тасымалдау үшін қалдықтарды жинауды және (немесе) қабылдауды жүзеге асыру төлемдер;
4.4.14 сұрау салу бойынша және Оператор көрсеткен Қағидаларда көзделген мерзімдерде міндеттемелердің орындалу барысы туралы ақпарат пен құжаттарды ұсыну;
4.4.15 ұсынылған мәліметтер мен құжаттардың дұрыстығы, толықтығы және дұрыстығы үшін Оператор, үшінші тұлғалар және мемлекеттік органдар алдында дербес жауапты болуға;
4.4.16 егер олар міндеттемелердің тиісінше орындалмауына байланысты туындаған жағдайда операторға келтірілген залалдарды өтеуге;
4.4.17 Қазақстан Республикасының аумағында осындай қалдықтардың берілетін массасына қарамастан залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын қалдықтарды қабылдаудан Жеке тұлғаларға бас тартпауға;
4.4.18 өзінің өндірістік базаларына, Қалдықтарды қабылдау пункттеріне мониторинг жүргізу үшін Оператор өкілдерін жіберуге, сондай-ақ барлық сұратылған құжаттаманы ұсынуға;
4.4.19 шарт бойынша өз міндеттемелерін үшінші тұлғаларға бермеуге;
4.4.20 Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қағидаларға және осы Шартқа сәйкес өзге де міндеттерді атқаруға;
4.4.21 өзіне бекітілген аумақ бойынша мобильді қосымша арқылы қатысушылардан өтінімдер қабылдау;
4.4.22 мобильді қосымшада өтінім пайда болған кезде күнтізбелік үш күннен кешіктірмей бекітілген аумақтық бірлік шегінде мобильді қосымшаны пайдаланушыларда пайда болған қалдықтарды жинауды жүзеге асыру;
4.4.23 оператордың тапсырмасы бойынша басым тәртіппен (өтінім күнтізбелік 3 күннен артық тоқтап қалған жағдайда) бір аумақтық бірлік шегінде мобильді қосымшаны пайдаланушыларда пайда болған қалдықтарды жинауды жүзеге асыру;
4.4.24 шартта, техникалық ерекшелікте және Нұсқаулықта көзделген шарттар мен рәсімдерді бұза отырып жиналған, сұрыпталған және тасымалданған қалдықтардың массасы төлеуге жатпайды.
5. Өзара есеп айырысу (төлем)тәртібі
5.1 төлем алушы есепті ай өткеннен кейін 1 (бір) рет, есепті айдан кейінгі он бесінші күнге дейінгі кезеңде оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде оператордан төлемдер алу үшін Оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қайта өңдеушіге өткізілген қалдықтарға электрондық шот-фактураны қоса бере отырып, есепті қалыптастырады.

5.2 Электронный счет-фактура выписывается в порядке и на условиях, предусмотренных Налоговым законодательством, вне зависимости от наличия постановки Получателя выплат на регистрационный учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость.
5.3 Оплата производится за фактически собранные и переданные на переработку отходы за пределы Республики Казахстан, по размерам выплат, в пределах установленного лимита Оператора.
5.4 Расчет считается произведенным после того, как Оператор осуществит перечисление платежа в полном объеме в соответствии с Правилами и условиями Договора на банковский счет Получателя, указанный в Договоре.
5.5 Все расходы, связанные с банковскими операциями, оплачиваются стороной, осуществляющей такие операции.
6. Ответственность Сторон
6.1 Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из Договора, в соответствии с Договором, Правилами и законодательством Республики Казахстан.
6.2 На Получателя выплат возлагается ответственность за полноту и достоверность предоставляемых документов, отчетов в уполномоченные органы и Оператору.
6.3 При невыполнении Получателем выплат своих обязательств (подпункт 4.4.) Оператор расторгает Договор в одностороннем порядке и исключает Получателя выплат из автоматизированной информационной системы Оператора на 12 месяцев, с правом повторного заявления о заключении Договора по прошествии 12 месяцев.
7. Порядок расторжения Договора
7.1 Договор может быть расторгнут по соглашению сторон, за исключением случаев, предусмотренных Договором.
7.2 Оператор вправе расторгнуть Договор в одностороннем порядке, уведомив Исполнителя не менее, чем за 10 (десять) рабочих дней до даты, с которой планируется расторгнуть Договор.
7.3 Расторжение Договора Оператором в одностороннем порядке производится в случае:
7.3.1 представления Получателем выплат заведомо недостоверной информации, подтверждающей осуществление сбора, сортировки и транспортировки отходов документах в автоматизированной информационной системе Оператора;
7.3.2 предоставления Получателем выплат Оператору заведомо недостоверной информации и документов, послуживших основанием для заключения Договора;
7.3.3 неисполнения Получателем выплат своих обязательств (пп 4.4. настоящего Договора).
7.4 В случае расторжения Договора Оператором в одностороннем порядке по основаниям, предусмотренным пунктом 7.3. Договора, Получатель возвращает Оператору все выплаченные денежные средства по объемам осуществления сбора, сортировки и транспортировки отходов.

5.2 электрондық шот-фактура қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркеу есебіне төлем алушының қойылғанына қарамастан, салық заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда жазып беріледі.
5.3 төлем оператордың белгіленген лимиті шегінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс нақты жиналған және қайта өңдеуге берілген қалдықтар үшін төлемдер мөлшері бойынша жүргізіледі.
5.4 есеп айырысу Оператор шарттың ережелері мен талаптарына сәйкес төлемді Шартта көрсетілген алушының банктік шотына толық көлемде аударғаннан кейін жүргізілді деп есептеледі.
5.5 банк операцияларына байланысты барлық шығындарды осындай операцияларды жүзеге асыратын Тарап төлейді.
6. Тараптардың Жауапкершілігі
6.1 осы Шарт бойынша Тараптар Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының шартына, ережелеріне және заңнамасына сәйкес жауапты болады.
6.2 төлем алушыға уәкілетті органдар мен операторға ұсынылатын құжаттардың, есептердің толықтығы мен дұрыстығы үшін жауапкершілік жүктеледі.
6.3 төлем алушы өз міндеттемелерін орындамаған жағдайда (4.4-тармақша.) Оператор Шартты біржақты тәртіппен бұзады және төлем алушыны 12 айдан кейін шарт жасасу туралы қайта өтініш беру құқығымен оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен 12 айға алып тастайды.
7. Шартты бұзу тәртібі
7.1 шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, шарт тараптардың келісімі бойынша бұзылуы мүмкін.
7.2 Оператор шартты бұзу жоспарланып отырған күнге дейін кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын Орындаушыны хабардар ете отырып, Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
7.3 оператордың шартты біржақты тәртіппен бұзуы:
7.3.1 төлем алушының оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі құжаттарға қалдықтарды жинауды, сұрыптауды және тасымалдауды жүзеге асыруды растайтын көрінеу анық емес ақпаратты ұсынуы;
7.3.2 төлем алушының операторға шартты жасасуға негіз болған көрінеу анық емес ақпарат пен құжаттарды ұсынуы;
7.3.3 төлем алушының өз міндеттемелерін орындамауы (4.4-тармақша. осы Шарттың).
7.4 оператор Шартты біржақты тәртіппен 7.3-тармақта көзделген негіздер бойынша бұзған жағдайда. Алушы операторға қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау көлемі бойынша төленген барлық ақшалай қаражатты қайтарады.

8. Споры и разногласия
8.1 Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров и переписки все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
8.2 Споры и разногласия, не разрешенные Сторонами в процессе переговоров и переписки, передаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан на рассмотрение судов по месту нахождения Оператора после надлежащего письменного уведомления другой Стороны о данном намерении не менее чем за 10 (десять) рабочих дней.
9. Обстоятельства непреодолимой силы
9.1 Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом обстоятельств непреодолимой силы, которые прямо влияют на деятельность одной или обеих Сторон.
9.2 Для целей Договора "обстоятельств непреодолимой силы" означают события, наступление которых неподвластно Сторонам, имеет непредвиденный характер и является следствием непреодолимой силы, т.е. чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные бедствия, военные действия, чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера), ограничивающие или запрещающие акты государственных органов или должностных лиц и которые прямо повлияли на возможность исполнения обязательств по настоящему Договору. К таким обстоятельствам не относится, в частности, отсутствие на рынке нужных для исполнения товаров, работ или услуг.
9.3 При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, подвергшаяся воздействию таких обстоятельств, незамедлительно направляет другой Стороне письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах. Если от другой Стороны не поступает иных письменных инструкций, Сторона продолжает выполнять свои обязательства по Договору, насколько это целесообразно, и ведет поиск альтернативных способов выполнения договора, не зависящих от обстоятельств непреодолимой силы. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону, подвергшуюся воздействию таких обстоятельств, права ссылаться на любое обстоятельство непреодолимой силы как на основание для возможности приостановления выполнения своих обязательств по настоящему Договору.
10 Конфиденциальность
10.1 Информация должна представляться персоналу конфиденциально и в той мере, насколько это необходимо для исполнения обязательств;
10.2 Вся предоставляемая Сторонами друг другу финансовая, коммерческая и иная информация, связанная с настоящим Договором, вне зависимости от наличия грифа конфиденциальности, будет считаться конфиденциальной.

8. Даулар мен келіспеушіліктер
8.1 Тараптар тікелей келіссөздер мен хат алмасу процесінде олардың арасында шарт бойынша немесе оған байланысты туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге бар күш-жігерін салуы тиіс.
8.2 келіссөздер мен хат алмасу процесінде тараптар шешпеген даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оператордың орналасқан жері бойынша соттардың қарауына екінші Тарап осы ниет туралы кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын тиісті жазбаша хабардар етілгеннен кейін беріледі.
9. Болмай қоймайтын жағдайларда (Форс-мажор)
9.1 Тараптар, егер ол бір немесе екі тараптың қызметіне тікелей әсер ететін еңсерілмейтін күш мән-жайларының нәтижесі болса, Шарт талаптарының орындалмағаны үшін жауапты болмайды.
9.2 "форс-мажорлық мән-жайлар" шартының мақсаттары үшін басталуы тараптардың бақылауынан тыс, күтпеген сипатқа ие және еңсерілмейтін күштің салдары болып табылатын оқиғаларды білдіреді, яғни осы жағдайлар кезінде төтенше және алдын алуға болмайтын жағдайлар (дүлей зілзалалар, әскери іс-қимылдар, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар), мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың және бұл осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігіне тікелей әсер етті. Мұндай жағдайларға, атап айтқанда, нарықта орындау үшін қажетті тауарлардың, жұмыстардың немесе қызметтердің болмауы жатпайды.
9.3 Форс-мажорлық мән-жайлар туындаған кезде осындай мән-жайлардың әсеріне ұшыраған тарап осындай мән-жайлар және олардың себептері туралы жазбаша хабарламаны екінші Тарапқа дереу жібереді. Егер екінші Тараптан өзге жазбаша нұсқаулықтар түспесе, Тарап шарт бойынша өз міндеттемелерін қаншалықты орынды болса, орындауды жалғастырады және еңсерілмейтін күш мән-жайларына байланысты емес шартты орындаудың баламалы тәсілдерін іздестіреді. Хабарламау немесе уақтылы хабарламау осындай жағдайларға ұшыраған Тарапты осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды тоқтата тұру мүмкіндігі үшін негіз ретінде еңсерілмейтін күштің кез келген мән-жайына сілтеме жасау құқығынан айырады.
10 Құпиялылық
10.1 ақпарат персоналға құпия түрде және міндеттемелерді орындау үшін қаншалықты қажет болса, сол шамада ұсынылуы тиіс;
10.2 тараптар бір-біріне ұсынатын барлық қаржылық, коммерциялық және осы Шартқа байланысты өзге де ақпарат құпиялылық белгісінің болуына қарамастан құпия болып есептеледі.

10.3 Стороны примут все необходимые и разумные меры, чтобы предотвратить разглашение информации третьим лицам. Разглашение информации и (или) предоставление любой из Сторон информации и документов, подтверждающих сбор отходов, организации, привлеченной Оператором для проверки, не является разглашением конфиденциальности. Получатель выплат обязан заключить соглашение о конфиденциальности с субподрядчиками (соисполнителями), привлеченными Получателем выплат.
10.4 По взаимному соглашению Стороны вправе раскрывать указанную информацию своим акционерам/участникам, третьим лицам в случае привлечения их к деятельности, требующей знания такой информации, и только в объеме, который необходим для реализации Договора, за исключением судебных органов и иных государственных органов и организаций, наделенных правами на истребование такой информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, аудиторских организаций, нотариусов, адвокатов и организаций, осуществляющих защиту интересов Сторон.
10.5 Ограничения относительно разглашения информации не относятся к общедоступной информации или информации, ставшей в последствии общедоступной не по вине Сторон, а также информации, ставшей известной Стороне из иных источников до или после получения от другой Стороны.
10.6 Обязанность доказательства нарушений положений настоящей статьи возлагается на Сторону, заявившую о таком нарушении.
11 Антикоррупционная оговорка
11.1 Стороны признают и подтверждают, что каждая из них проводит политику полной нетерпимости к взяточничеству и коррупции, предполагающую запрет коррупционных действий и совершения выплат за содействие, выплат, целью которых является упрощение формальностей в связи с исполнением настоящего Договора, обеспечение более быстрого решения тех или иных вопросов. Стороны руководствуются в своей деятельности законодательством Республики Казахстан в области противодействия коррупции и разработанными на его основе политиками, и процедурами, направленными на противодействие коррупции.
11.2 При исполнении своих обязательств по Договору, Стороны примут все зависящие от них меры, гарантирующие, что Стороны, их работники или представители не выплачивают, не предлагают выплатить и не разрешают выплату каких-либо денег или иных ценностей, прямо или косвенно, любым работникам, должностным лицам другой Стороны для оказания влияния на действия или решения этих лиц с целью получить какие-либо неправомерные преимущества или иные неправомерные цели.

10.3 Тараптар ақпаратты үшінші тұлғаларға жария етпеу үшін барлық қажетті және ақылға қонымды шараларды қабылдайды. Ақпаратты жария ету және (немесе) Тараптардың кез келгенінің қалдықтарды жинауды растайтын ақпарат пен құжаттарды ұсынуы оператор тексеру үшін тартқан ұйым құпиялылықты жария ету болып табылмайды. Төлем алушы төлем алушы тартқан қосалқы мердігерлермен (бірлесіп орындаушылармен) құпиялылық туралы келісім жасасуға міндетті.
10.4 өзара келісім бойынша Тараптар көрсетілген ақпаратты заңдарға сәйкес осындай ақпаратты талап ету құқықтары берілген сот органдары мен өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдарды қоспағанда, оларды осындай ақпаратты білуді талап ететін қызметке тартқан жағдайда және шартты іске асыру үшін қажетті көлемде ғана өз акционерлеріне/қатысушыларына, үшінші тұлғаларға ашуға құқылы Қазақстан Республикасының, аудиторлық ұйымдардың, нотариустардың, адвокаттардың және тараптардың мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын ұйымдардың қатысуымен жүзеге асырылады.
10.5 ақпаратты жария етуге қатысты шектеулер Тараптардың кінәсінен кейіннен жария болған, сондай-ақ басқа Тараптан алғанға дейін немесе одан кейін өзге көздерден белгілі болған ақпаратқа жалпыға қолжетімді ақпаратқа немесе ақпаратқа жатпайды.
10.6 осы баптың ережелерін бұзушылықтарды дәлелдеу міндеті осындай бұзушылық туралы мәлімдеген Тарапқа жүктеледі.
11 Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ескерту
11.1 Тараптар олардың әрқайсысы сыбайлас жемқорлық әрекеттеріне және жәрдемдесу үшін төлемдер жасауға тыйым салуды көздейтін парақорлыққа және сыбайлас жемқорлыққа толық төзбеушілік саясатын жүргізетінін мойындайды және растайды, олардың мақсаты осы Шарттың орындалуына байланысты формальдылықтарды оңайлату, белгілі бір мәселелерді тезірек шешуді қамтамасыз ету болып табылады. Тараптар өз қызметінде Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасын және оның негізінде әзірленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған саясаттар мен рәсімдерді басшылыққа алады.
11.2 шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар Тараптардың, олардың қызметкерлерінің немесе өкілдерінің іс-әрекетке ықпал ету үшін басқа Тараптың кез келген қызметкерлеріне, лауазымды адамдарына тікелей немесе жанама түрде қандай да бір ақша немесе өзге де құндылықтарды төлемейтініне, төлеуді ұсынбайтынына және төлеуге рұқсат бермейтініне кепілдік беретін, оларға тәуелді барлық шараларды қабылдайды немесе қандай да бір заңсыз артықшылықтар немесе өзге де заңсыз мақсаттар алу мақсатында осы тұлғалардың шешімдері.

11.3 При исполнении своих обязательств по Договору, Стороны, их работники или представители не осуществляют действия, квалифицируемые законодательством Республики Казахстан как дача/получение взятки, коммерческий подкуп, а также действия, нарушающие требования законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции, о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма.
11.4 В случае выявления вышеуказанных действий коррупционного характера, Стороны обязуются принимать меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12 Заключительные положения
12.1 Договор вступает в силу с даты подписания его Сторонами и действует по _____________ 20__ года, за исключением случаев, предусмотренных условиями Договора, а в части взаиморасчетов, - до полного исполнения Сторонами своих обязательств.
12.2 В соответствии со статьей 404 Гражданского кодекса Республики Казахстан односторонний отказ от исполнения Оператором Договора допускается при невозможности исполнения обязательств в случае сокращения расходов на сбор, сортировку и транспортировку отходов, предусмотренных Инвестиционной политикой Оператора.
12.3 Все неточности и (или) недостатки формулировок требований, в случае возникновения спорных ситуаций, должны однозначно толковаться в пользу более полного раскрытия информации, чем это может быть предусмотрено настоящим Договором.
12.4 Договор составлен на казахском и русском языках в 2 (двух) идентичных экземплярах, имеющих равную юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
12.5 Во всем, что не предусмотрено Договором Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
13 Реквизиты Сторон
Оператор:
Получатель выплат:
Заявление
о присоединении к Типовому договору выплат за сбор, транспортировки, подготовки
к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания
и (или) утилизации за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся
после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые)
распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров),
для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты
по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации
В соответствии со статьей 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан, ________ (наименование), именуемый в дальнейшем "заявитель/получатель выплат", бизнес-идентификационный номер (БИН)/ индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ________________, в полном объеме присоединяется к условиям Договора выплат за сбор, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации (далее - Договор), в редакции, согласно приложению № 4 к Правилам направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации, путем выплат, утвержденными приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан № от (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № ___) по состоянию на день подписания, и подтверждает, что:

11.3 шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар, олардың қызметкерлері немесе өкілдері Қазақстан Республикасының заңнамасында пара беру/алу, коммерциялық пара беру ретінде сараланатын әрекеттерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы, Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын бұзатын әрекеттерді жүзеге асырмайды.
11.4 жоғарыда көрсетілген сыбайлас жемқорлық сипаттағы іс-әрекеттер анықталған жағдайда, Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдауға міндеттенеді.
12 Қорытынды ережелер
12.1 Шарт оған тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және _____________ 20__ Шарттың талаптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, ал өзара есеп айырысу бөлігінде - тараптар өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін.
12.2 Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 404-бабына сәйкес оператордың инвестициялық саясатында көзделген қалдықтарды жинауға, сұрыптауға және тасымалдауға арналған шығыстар қысқартылған жағдайда міндеттемелерді орындау мүмкін болмаған кезде оператордың Шартты орындаудан біржақты бас тартуына жол беріледі.
12.3 даулы жағдайлар туындаған жағдайда талаптарды тұжырымдаудың барлық дәлсіздіктері және (немесе) кемшіліктері осы Шартта көзделгеннен гөрі ақпаратты неғұрлым толық ашу пайдасына біржақты түсіндірілуге тиіс.
12.4 шарт қазақ және орыс тілдерінде заң күші бірдей 2 (екі) бірдей данада, Тараптардың әрқайсысы үшін бір данадан жасалды.
12.5 Шартта көзделмеген барлық жағдайда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
13 Тараптар реквизиттері
Оператор:
Төлем алушы:
Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдер залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдер шартына қосылу туралы өтініш
Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабына сәйкес, бұдан әрі "өтініш беруші/алушы" ________ (атауы) деп аталатын, Бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)/ Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)_______________, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №__ болып тіркелген) Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ, өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыруға өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторы өзінің банктік шотына кәдеге жарату төлемі түрінде келіп түскен ақшаны бағыттау қағидаларының 4-қосымшасының редакциясына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдер залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдер шартының (бұдан әрі – Шарт) талаптарына толық көлемде қосылады, қол қойылған күнгі жағдай бойынша және келесіні растайды:

1) Договор прочитан, условия принимаются Получателем выплат в полном объеме, без каких-либо замечаний и возражений;
2) настоящее Заявление о присоединении и Договор рассматриваются в качестве единого документа;
3) согласен на изменения и дополнения АО "Жасыл даму" (далее – Оператор) Договора в одностороннем порядке согласно условиям Договора;
4) не вправе ссылаться на отсутствие подписи должностных лиц Оператора и печати на Договоре, как доказательство того, что Договор не был Исполнителем прочитан/принят, если у Оператора имеется настоящее Заявление о присоединении;
5) согласен на заключение Договора в электронной форме в автоматизированной системе Оператора, а также предоставление в ней всех документов, подтверждающих исполнение Договора.
Оператором была предоставлена исчерпывающая информация о: условиях взаимодействия Сторон, оплаты по Договору, и отношениях с третьими лицами, необходимых документах для заключения Договора, предусмотренных пунктом 8 Правил, об ответственности и возможных рисках в случае невыполнения обязательств по Договору.
Подписано электронной цифровой подписью

1) шартты алушы ешқандай ескертулер мен қарсылықтарсыз толық көлемде оқиды және қабылдайды;
2) осы қосылу туралы өтініш пен шарт бірыңғай құжат ретінде қаралады;
3) шарттың талаптарына сәйкес шарттың "Жасыл даму" АҚ (бұдан әрі – Оператор) өзгерістері мен толықтыруларына біржақты тәртіппен келісемін;
4) егер Оператордың осы қосылу туралы өтініші болса, Шарттың орындаушы оқылмағанының/қабылданбағанының дәлелі ретінде Оператордың лауазымды адамдарының қолы мен шартта мөрдің жоқтығына сілтеме жасауға құқылы емес;
5) Оператордың автоматты жүйесінде электрондық нысанда шарт жасасуға, сондай-ақ онда шарттың орындалғанын растайтын барлық құжаттарды ұсынуға келісемін.
Оператор Тараптардың өзара іс-қимыл шарттары, Шарт бойынша ақы төлеу және үшінші тұлғалармен қарым-қатынастар, Шарт жасасу үшін қажетті құжаттардың тізбесі, Шарт бойынша міндеттемелер орындалмаған жағдайда жауапкершілік және ықтимал тәуекелдер туралы толық ақпарат берді.
Электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған