Об утверждении типового договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 6 февраля 2024 года № 9. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2024 года № 33977
В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить типовой договор обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 6 февраля 2024 года № 9
Типовой договор обязательного страхования работника от несчастных случаев
при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
№ _________________ "____" ___________ 20____ года серия ____
_____________________________________________________________________,
(полное наименование и место нахождения страховой организации
_____________________________________________________________________
или филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан)
именуемое в дальнейшем "Страховщик", лицензия на право осуществления
страховой деятельности по отрасли "страхование жизни" по классу
"обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении
им трудовых (служебных) обязанностей" от "___"_______ 20___года № ___,
выданная уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору
финансового рынка и финансовых организаций,
в лице ________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
с одной стороны, и ______________________________________________________
(наименование организации или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
именуемый (именуемая) в дальнейшем "Страхователь",
в лице _________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий
Договор обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении
им трудовых (служебных) обязанностей (далее – Договор) о нижеследующем:

Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандырудың үлгілік шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 6 ақпандағы № 9 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 7 ақпанда № 33977 болып тіркелді
"Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандырудың үлгілік шарты бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2024 жылғы 6 ақпандағы
№ 9 Қаулыға
қосымша
20____ жылғы "____"___________ № _________________ сериясы ____
Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандырудың үлгілік шарты
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(сақтандыру ұйымының немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының толық атауы және орналасқан жері), бұдан әрі "Сақтандырушы" деп аталады, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген 20__ жылғы "__" _____ № __ "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныбы бойынша "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығын беретін лицензия,
_________________________________________________________________________,
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) арқылы бір жағынан, және
__________________________________________________________________________
(ұйымның атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), бұдан әрі "Сақтанушы" деп аталады,
_________________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) арқылы екінші жағынан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, төмендегілер туралы осы Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын (бұдан әрі – Шарт) жасады:

Глава 1. Общие положения
1. Предметом Договора является обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей (далее – обязательное страхование от несчастных случаев), в связи с чем, Страхователь обязуется уплатить страховую премию, а Страховщик при наступлении страхового случая обязуется осуществить страховую выплату в объеме и на условиях, предусмотренных Договором.
2. Объектом обязательного страхования работника от несчастных случаев является имущественный интерес работника, жизни и здоровью которого причинен вред в результате несчастного случая, приведшего к установлению ему степени утраты трудоспособности либо его смерти, а также при возникновении условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 195-1 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс).
3. Страховым случаем по Договору является несчастный случай при исполнении трудовых (служебных) обязанностей (несчастный случай), произошедший с работником (работниками) при исполнении им (ими) трудовых (служебных) обязанностей в результате воздействия вредного и (или) опасного производственного фактора, вследствие которого произошли производственная травма, внезапное ухудшение здоровья или отравление работника, приведшие его к установлению ему степени утраты профессиональной трудоспособности, профессиональному заболеванию либо смерти, при обстоятельствах, предусмотренных пунктом 2 статьи 186 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс), а также при возникновении условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 195-1 Социального кодекса.
Глава 2. Случаи и порядок прекращения, внесения изменений в Договор
4. Договор прекращает свое действие в случаях:
1) истечения срока действия Договора;
2) досрочного прекращения Договора согласно статье 841 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) (далее – Гражданский кодекс (Особенная часть);
3) осуществления Страховщиком страховой выплаты (страховых выплат), расходов на погребение, возмещения затрат на проведение превентивных, реабилитационных мер, санаторно-курортного лечения в размере общей страховой суммы, установленной Договором.
5. При досрочном прекращении Договора по основанию, указанному в подпункте 2) пункта 4 Договора, Страховщик имеет право на часть страховой премии пропорционально времени, в течение которого действовало страхование.
6. Страхователь вправе отказаться от Договора в любое время в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть).
7. При отказе Страхователя от Договора страхования, если это не связано с обстоятельствами, указанными в подпункте 2) пункта 4 Договора, уплаченная Страховщику страховая премия либо страховые взносы не подлежат возврату.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру (бұдан әрі – жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру) шарттың мәні болып табылады, осыған байланысты Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеуге, ал Сақтандырушы сақтандыру жағдайы орын алған кезде Шартта көзделген көлем мен жағдайларда сақтандыру төлемін жасауға міндетті болады.
2. Жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру объектiсi қызметкерге кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесін белгілеуге не оның өлiміне әкеп соғатын жазатайым оқиға нәтижесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 195-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайлар туындаған кезде өмірі мен денсаулығына зиян келтірілген қызметкердің мүлiктiк мүддесi болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 186-бабының 2-тармағында көзделген мән-жайлар кезінде, сондай-ақ Әлеуметтік кодекстің 195-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайлар туындаған кезде қызметкер (қызметкерлер) еңбек (қызметтік) мiндеттерiн атқарған кезде зиянды және (немесе) қауiптi өндiрiстiк фактордың әсер етуi нәтижесінде ол (олар) ұшырайтын, соның салдарынан қызметкердiң кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесін белгілеуге, кәсiптiк ауруға не өлiмге әкеп соғатын өндірістік жарақаттану, денсаулығының күрт нашарлауы немесе улану болатын еңбек (қызметтік) мiндеттерiн атқарған кездегі жазатайым оқиға (жазатайым оқиға) Шарт бойынша сақтандыру жағдайы болып табылады.
2-тарау. Шартты тоқтату, өзгерістер енгізу жағдайлары мен тәртібі
4. Шарт:
1) Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталған;
2) Шарт Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс (Ерекше бөлім) 841-бабына сәйкес мерзiмiнен бұрын тоқтатылған;
3) Сақтандырушы Шартта белгіленген жалпы сақтандыру сомасы мөлшеріндегі сақтандыру төлемін (сақтандыру төлемдерін), жерлеуге кеткен шығындарды төлеген, алдын ала, оңалту шараларын, шипажай-курорттық емдеуге кететін шығындарды өтеген жағдайларда өз қолданылуын тоқтатады.
5. Шарттың 4-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша Шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан кезде Сақтандырушының сақтандыру қолданыста болған уақытқа барабар сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігіне құқығы бар.
6. Сақтанушы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) сәйкес кез келген уақытта Шарттан бас тартуға құқылы.
7. Сақтанушы Сақтандыру шартынан бас тартқан кезде, егер бұл Шарттың 4-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мән-жайларға байланысты болмаса, Сақтандырушыға төленген сақтандыру сыйлықақысы не сақтандыру жарналары қайтарылуға жатпайды.

8. Случаи и порядок внесения изменений и дополнений в Договор и его досрочное прекращение определяются законодательством Республики Казахстан и Договором.
9. В случае, если в течение срока действия Договора изменяются фонд оплаты труда и (или) штатная численность работников, то по соглашению Сторон в Договор вносятся изменения (в части размера страховой суммы и страховой премии) путем заключения дополнительного соглашения на период действия Договора. Страховая премия рассчитывается исходя из суммы изменения фонда оплаты труда и срока, оставшегося до окончания Договора. Страховой тариф рассчитывается пропорционально оставшемуся периоду страхования от тарифа, по которому был заключен Договор.
Глава 3. Действие Договора
10. Договор вступает в силу и становится обязательным для Сторон с даты начала срока действия Договора, указанной в Приложении 1 к Договору, при условии оплаты страховой премии (первого страхового взноса – при оплате страховой премии в рассрочку) в установленный Договором срок.
В случае оплаты страховой премии (первого страхового взноса – при оплате страховой премии в рассрочку) Страхователем позднее срока установленного Договором, срок действия Договора будет исчисляться со дня, следующего за днем оплаты страховой премии (первого страхового взноса) в полном объеме и действовать в течение 12 (двенадцати) последовательных календарных месяцев.
При осуществлении деятельности Страхователя сроком менее 12 (двенадцати) месяцев Договор заключается на срок осуществления данной деятельности.
11. Период действия страховой защиты совпадает со сроком действия Договора, который указан в Приложение 1 к Договору.
12. Срок действия Договора, территория страхования, количество застрахованных устанавливаются согласно Приложению 1 к Договору.
Глава 4. Страховая сумма. Размер, сроки и порядок уплаты страховой премии
13. Размер страховой суммы, размер страховой премии, порядок и сроки ее уплаты устанавливаются согласно Приложению 1 к Договору.
14. Страховая сумма уменьшается на сумму размера страховой выплаты (страховых выплат) и (или) расходов на погребение, затрат на проведение превентивных и реабилитационных мер, предусмотренных в Договоре.
Страховая сумма может изменяться при изменении годового фонда оплаты труда работников.
15. При неуплате Страхователем страховой премии или страхового взноса в срок, установленный в Договоре, Страховщик вправе в одностороннем порядке расторгнуть Договор путем письменного уведомления или взыскать сумму задолженности в судебном порядке.

8. Шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу жағдайлары мен тәртібі және оны мерзімінен бұрын тоқтату Қазақстан Республикасының заңнамасында және Шартта айқындалады.
9. Шарттың қолданылу мерзімі ішінде еңбекке ақы төлеу қоры және (немесе) жұмыскерлердің штат саны өзгеретін жағдайда, онда Тараптардың келісімі бойынша Шарттың қолданылу кезеңіне қосымша келісім жасасу жолымен Шартқа (сақтандыру сомасының және сақтандыру сыйлықақысының мөлшері бөлігінде) өзгерістер енгізіледі. Сақтандыру сыйлықақысы еңбекке ақы төлеу қорының өзгерген сомасы және Шарт аяқталғанға дейін қалған мерзім негізге алынып есептеледі. Сақтандыру тарифі Шарт жасалған тарифтен қалған сақтандыру кезеңіне пропорционалды есептеледі.
3-тарау. Шарттың қолданылуы
10. Шарт онда белгіленген мерзімде сақтандыру сыйлықақысы (сақтандыру сыйлықақысын мерзiмiн ұзартып төлеген жағдайда – бірінші сақтандыру жарнасы) төленген жағдайда Шартқа 1-қосымшада көрсетілген Шарттың қолданылу мерзімі басталған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар үшін міндетті болады.
Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын мерзiмiн ұзартып төлеген жағдайда – бірінші сақтандыру жарнасын) Шартта белгіленген мерзімнен кешіктіріп төлеген жағдайда, Шарттың қолданылу мерзімі сақтандыру сыйлықақысы (бірінші сақтандыру жарнасы) толық көлемде төленген күннен кейінгі күннен бастап есептелетін және қатарынан күнтізбелік 12 (он екі) ай бойы қолданылатын болады.
Сақтанушының қызметі 12 (он екі) айдан аз мерзімде жүзеге асырылған кезде Шарт осы қызметті жүзеге асыру мерзіміне жасалады.
11. Сақтандырып қорғаудың қолданылу кезеңі Шартқа 1-қосымшада көрсетілген Шарттың қолданылу мерзімімен сәйкес келеді.
12. Шарттың қолданылу мерзімі, сақтандыру аумағы, сақтандырылушылар саны Шартқа 1-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
4-тарау. Сақтандыру сомасы. Сақтандыру сыйлықақысының мөлшері, төлеу мерзімдері мен тәртібі
13. Сақтандыру сомасының мөлшері, сақтандыру сыйлықақысының мөлшері, оны төлеу тәртібі мен мерзімдері Шартқа 1-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
14. Сақтандыру сомасы Шартта көзделген сақтандыру төлемі (сақтандыру төлемдері) және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстар, алдын алу және оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындар мөлшерінің сомасына азайтылады.
Сақтандыру сомасы қызметкерлер еңбекақысының жылдық қоры өзгерген жағдайда өзгеруі мүмкін.
15. Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын немесе сақтандыру жарнасын Шартта белгіленген мерзімде төлемеген жағдайда Сақтандырушы Шартты жазбаша хабарлау арқылы біржақты тәртіппен бұзуға немесе берешек сомасын сот тәртібінде өндіріп алуға құқылы.

16. При отказе от Договора страхования Страхователем и неуплаты страховой премии Страхователь обязан оплатить страховую премию Страховщику в полном объеме в течение 1 (одного) рабочего дня с даты отказа от Договора, а также обязан уплатить неустойку за несвоевременную оплату премии в размере 0,1 (ноль целых одной десятой) процента от страховой премии, подлежащей оплате за каждый день просрочки. B случае неуплаты либо несвоевременной оплаты Страхователем страховой премии или страхового взноса Страхователь обязан оплатить Страховщику пеню в размере 0,1 (ноль целых одной десятой) процента от неоплаченной суммы задолженности за каждый день просрочки оплаты. Оплата страховой премии производится безналичным платежом путем перечисления денег на банковский счет Страховщика, указанный в Договоре.
17. При наличии у Страхователя филиала (филиалов) осуществляющего (осуществляющих) отличную от Страхователя деятельность, размер страховой премии устанавливается отдельно по Страхователю и его филиалу (филиалам) с указанием класса профессионального риска согласно осуществляемому им (ими) виду экономической деятельности в рамках Договора и указывается в Приложении 2 к Договору.
Глава 5. Порядок и сроки осуществления страховых выплат
18. Размер вреда, связанного с утратой заработка (дохода) в связи со смертью работника или с установлением ему степени утраты профессиональной трудоспособности, определяется в соответствии с требованиями Гражданского кодекса (Особенная часть).
19. Возмещение вреда, связанного с утратой заработка (дохода) работником в связи с установлением ему степени утраты профессиональной трудоспособности от 5 (пяти) до 29 (двадцати девяти) процентов включительно, осуществляется Страхователем согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Ежемесячная страховая выплата, причитающаяся работнику в качестве возмещения вреда, связанного с утратой заработка (дохода) работником в связи с установлением ему степени утраты профессиональной трудоспособности от 30 (тридцати) до 100 (ста) процентов включительно, осуществляется Страховщиком в соответствии с договором аннуитета, заключенным между Страховщиком и Страхователем.
20. Размер страховой выплаты осуществляется за минусом социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности из Государственного фонда социального страхования.
21. Страховая выплата, причитающаяся в качестве возмещения вреда, связанного с утратой заработка (дохода) работником в связи с установлением ему степени утраты профессиональной трудоспособности на срок менее 1 (одного) года, осуществляется Страховщиком ежемесячно на основании договора аннуитета, заключенного между Страховщиком и Страхователем. При этом первая страховая выплата осуществляется Страховщиком в течение 7 (семи) рабочих дней с момента представления всех документов, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (далее – Закон) и Договором.

16. Сақтанушы Сақтандыру шартынан бас тартқан және сақтандыру сыйлықақысын төлемеген жағдайда Сақтанушы Сақтандырушыға сақтандыру сыйлықақысын Шарттан бас тартқан күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде толық көлемде төлеуге міндетті, сондай-ақ сыйлықақыны уақтылы төлемегені үшін әрбір мерзімі өткен күн үшін төлеуге жататын сақтандыру сыйлықақысының 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайызы мөлшерінде өсімпұл төлеуге міндетті. Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын немесе сақтандыру жарнасын төлемеген не уақтылы төлемеген жағдайда, Сақтанушы Сақтандырушыға төлемді кешіктірген әрбір күн үшін төленбеген берешек сомасының 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайызы мөлшерінде өсімпұл төлеуге міндетті. Сақтандыру сыйлықақысын төлеу Сақтандырушының Шартта көрсетілген банктік шотына ақша аудару жолымен қолма-қол ақшасыз төлеммен жүргізіледі.
17. Сақтанушыда Сақтанушының қызметінен өзгеше қызметті жүзеге асыратын филиал (филиалдар) болған жағдайда, сақтандыру сыйлықақысының мөлшері Шарт шеңберінде жүзеге асыратын экономикалық қызмет түріне сәйкес кәсіптік тәуекел сыныбы көрсетіле отырып, Сақтанушы және оның филиалы (филиалдары) бойынша жеке белгіленеді және Шартқа 2-қосымшада көрсетіледі.
5-тарау. Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру тәртібі мен мерзімдері
18. Қызметкердiң қайтыс болуына немесе оған кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айырылу дәрежесiн белгiлеуге байланысты табысты (кiрiсті) жоғалтуға қатысты зиянның мөлшерi Азаматтық кодекстің (Ерекше бөлім) талаптарына сәйкес айқындалады.
19. Қызметкердің кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесін 5 (бес) пайыздан 29 (жиырма тоғыз) пайызды қоса алғанға дейін белгілеуге байланысты қызметкердің табысты (кiрiсті) жоғалтуына қатысты зиянды өтеуді Сақтанушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
Сақтандырушы қызметкердің кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесін 30 (отыз) пайыздан 100 (бір жүз) пайызды қоса алғанға дейін белгілеуге байланысты қызметкердің табысты (кiрiсті) жоғалтуына қатысты зиянды өтеу ретінде қызметкерге тиесілі ай сайынғы сақтандыру төлемін Сақтандырушы мен Сақтанушы арасында жасалған аннуитет шартына сәйкес жүзеге асырады.
20. Сақтандыру төлемінің мөлшері еңбекке қабiлеттiлiгiнен айырылу жағдайы бойынша Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлем шегеріліп жүзеге асырылады.
21. Өзіне кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айырылу дәрежесiн 1 (бір) жылдан аспайтын мерзiмге белгiлеуге байланысты қызметкердің табысты (кiрiсті) жоғалтуына қатысты зиянды өтеу ретiнде тиесiлi сақтандыру төлемiн Сақтандырушы ай сайын Сақтандырушы мен Сақтанушы арасында жасалған аннуитет шарты негізінде жүзеге асырады. Бұл ретте, Сақтандырушы бірінші сақтандыру төлемін "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) және Шартта көзделген барлық құжаттарды ұсынған кезден бастап 7 (жетi) жұмыс күнi iшiнде жүзеге асырады.

22. Страховая выплата, причитающаяся в качестве возмещения вреда, связанного с утратой заработка (дохода) работником в связи с установлением ему степени утраты профессиональной трудоспособности на срок 1 (один) год и более, осуществляется в виде аннуитетных выплат в пользу работника в течение срока, равного сроку установления либо продления (переосвидетельствования) степени утраты профессиональной трудоспособности работника в соответствии с договором аннуитета, заключенным между Страховщиком и Страхователем, но не более срока достижения работником пенсионного возраста, установленного законодательством Республики Казахстан о социальной защите.
23. Из страховых выплат, осуществляемых Страховщиком в качестве возмещения вреда, связанного с утратой заработка (дохода), удерживаются и перечисляются обязательные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд.
24. Страховая выплата по возмещению вреда, связанного со смертью работника при наступлении несчастного случая, а также по причине ухудшения его здоровья вследствие произошедшего несчастного случая, осуществляется в виде аннуитетных выплат в пользу лиц, имеющих согласно законам Республики Казахстан право на возмещение вреда, в течение срока, установленного Гражданским кодексом (Особенная часть).
25. В случаях, предусмотренных Законом, право на получение страховой выплаты имеют иные лица, являющиеся Выгодоприобретателями.
26. Порядок расчета аннуитетных выплат по договору аннуитета определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
27. Возмещение дополнительных расходов, вызванных повреждением здоровья работника при установлении ему степени утраты профессиональной трудоспособности, за исключением расходов на оплату 1 (одного) санаторно-курортного лечения, осуществляется Страховщиком на основании документов, подтверждающих эти расходы, представленных работником либо лицом, понесшим эти расходы. При этом возмещению не подлежат расходы на медицинскую помощь, предоставляемую в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
28. Страховые выплаты по возмещению дополнительных расходов, вызванных повреждением здоровья, осуществляются Страховщиком в пределах размеров, установленных настоящей главой, в течение 7 (семи) рабочих дней с момента представления работником либо лицом, понесшим эти расходы, документов, подтверждающих эти расходы.
29. Совокупные страховые выплаты по возмещению дополнительных расходов, вызванных повреждением здоровья, осуществляются Страховщиком по соответствующей первично установленной степени утраты профессиональной трудоспособности в пределах размеров, определенных пунктом 2 статьи 19 Закона.

22. Өзіне кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айырылу дәрежесiн 1 (бір) жыл және одан да көп мерзiмге белгiлеуге байланысты қызметкердің табысты (кiрiсті) жоғалтуына қатысты зиянды өтеу ретiнде тиесiлi сақтандыру төлемi Сақтандырушы мен Сақтанушы арасында жасалған аннуитет шартына сәйкес қызметкердiң кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айырылу дәрежесiн белгiлеу не ұзарту (қайта куәландыру) мерзiмiне тең, бірақ қызметкердің Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында белгіленген зейнеткерлік жасқа жетуі мерзімінен аспайтын мерзiм бойы қызметкердiң пайдасына аннуитеттiк төлемдер түрiнде жүзеге асырылады.
23. Табысты (кiрiсті) жоғалтуға байланысты зиянды өтеу ретiнде Сақтандырушы жүзеге асыратын сақтандыру төлемдерінен міндетті зейнетақы жарналары ұсталады және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударылады.
24. Жазатайым оқиға болған кезде қызметкердiң қайтыс болуына байланысты, сондай-ақ орын алған жазатайым оқиғаның салдарынан оның денсаулығының нашарлау себебi бойынша зиянды өтеу жөніндегі сақтандыру төлемi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес зиянды өтету құқығы бар тұлғалардың пайдасына аннуитеттiк төлемдер түрiнде Азаматтық кодексте (Ерекше бөлім) белгiленген мерзiм бойы жүзеге асырылады.
25. Заңда көзделген жағдайларда, Пайда алушылар болып табылатын өзге де тұлғалардың сақтандыру төлемiн алуға құқығы бар.
26. Аннуитет шарты бойынша аннуитеттiк төлемдерді есептеу тәртібі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтiк құқықтық актiсiнде айқындалады.
27. 1 (бір) санаторийлік-курорттық емделуге ақы төлеуге жұмсалған шығыстарды қоспағанда, қызметкерге кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген жағдайда оның денсаулығының зақымдануынан туындаған қосымша шығыстарды өтеуді Сақтандырушы қызметкер не осы шығыстарды шеккен жұмыскер не тұлға ұсынған, осы шығыстарды растайтын құжаттардың негізінде жүзеге асырады. Бұл ретте, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде ұсынылатын медициналық көмекке жұмсалатын шығыстар өтелуге жатпайды.
28. Денсаулықтың зақымдануынан туындаған қосымша шығыстарды өтеу жөніндегі сақтандыру төлемдерiн Сақтандырушы қызметкер не осы шығыстарды шеккен қызметкер не тұлға осы шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде, осы тарауда белгіленген мөлшерлер шегінде жүзеге асырады.
29. Денсаулықтың зақымдануынан туындаған қосымша шығыстарды өтеу жөніндегі жиынтық сақтандыру төлемдерін Сақтандырушы Заңның 19-бабының 2-тармағында айқындалған мөлшерлер шегінде, кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылудың алғаш рет белгіленген тиісті дәрежесі бойынша жүзеге асырады.

30. После первично установленной степени утраты профессиональной трудоспособности пострадавший работник имеет право на получение возмещения понесенных расходов на оплату 1 (одного) санаторно-курортного лечения вне зависимости от индивидуальной программы реабилитации пострадавшего работника.
Возмещение понесенных расходов осуществляется до 100 (стократного) размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, на основании документов, подтверждающих эти расходы.
31. В случае смерти пострадавшего работника лицу, осуществившему его погребение, Страховщиком возмещаются расходы на погребение в размере ста месячных расчетных показателей, установленном на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
32. Право на страховую выплату по договору предпенсионного аннуитета имеет работник при возникновении условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 195-1 Социального кодекса.
33. В случае, если размер страховой выплаты (страховых выплат) и (или) расходов на погребение, превышает размер страховой суммы, установленной Договором, разница уплачивается Страховщику за счет Страхователя.
34. В случае если затраты на проведение превентивных мер с учетом суммы (сумм) страховой выплаты (страховых выплат) и расходов на погребение, затрат на проведение реабилитационных мер, санаторно-курортное лечение, превышают размер страховой суммы, установленной Договором, то затраты на проведение превентивных мер не осуществляются.
35. Расходы, связанные с переводом страховой выплаты, производятся за счет Страховщика.
36. Возмещение Страхователю фактически понесенных им затрат на проведение превентивных мер осуществляется Страховщиком в размере не более 6 (шести) процентов от страховой премии в порядке, определенном уполномоченным органом по труду, при условии оплаты страховой премии в полном объеме и только в течение 3 (трех) месяцев с даты окончания срока действия Договора.
37. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется Страхователем или иным лицом, являющимся Выгодоприобретателем, с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, перечень которых установлен статьей 20 Закона.
Глава 6. Заключение договора аннуитета
38. В случае установления либо продления (переосвидетельствования) степени утраты профессиональной трудоспособности работника либо его смерти работодатель обязан заключить со Страховщиком договор аннуитета в пользу работника либо лица, имеющего согласно законодательным актам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью работника, по форме предоставленной Страховщиком.

30. Кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі бастапқы белгіленгеннен кейін зардап шеккен қызметкердің зардап шеккен қызметкерді оңалтудың жеке бағдарламасына қарамастан 1 (бір) санаторийлік-курорттық емделуге ақы төлеуге жұмсалған шығыстарды өтеттіріп алуға құқығы бар.
Жұмсалған шығыстарды өтеу осы шығыстарды растайтын құжаттардың негізінде, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 100 (бір жүз рет еселенген) мөлшеріне дейінгі мөлшерде жүзеге асырылады.
31. Зардап шеккен қызметкер қайтыс болған жағдайда, оны жерлеудi жүзеге асырған тұлғаға Сақтандырушы жерлеуге жұмсалған шығыстарды республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде өтейдi.
32. Әлеуметтік кодекстің 195-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайлар туындаған кезде қызметкердің зейнеткерлік алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру төлеміне құқығы бар.
33. Егер осы бапта көзделген сақтандыру төлемiнiң (сақтандыру төлемдерiнiң) және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстардың мөлшерi Шартта белгiленген сақтандыру сомасының мөлшерiнен асып түскен жағдайда, айырма Сақтандырушыға Сақтанушының есебiнен төленедi.
34. Егер сақтандыру төлемінің (сақтандыру төлемдерінің) және жерлеуге жұмсалған шығыстардың, оңалту шараларын жүргізуге, санаторийлік-курорттық емделуге жұмсалған шығындардың сомасын (сомаларын) ескере отырып, алдын алу шараларын жүргізуге жұмсалған шығындар Шартта белгіленген сақтандыру сомасының мөлшерінен асып түскен жағдайда, алдын алу шараларын жүргізуге жұмсалған шығындар жүзеге асырылмайды.
35. Сақтандыру төлемiн аударуға байланысты шығыстар Сақтандырушының есебiнен жүргiзiледi.
36. Сақтанушыға алдын алу шараларын жүргізуге нақты жұмсаған шығындарын өтеуді Сақтандырушы сақтандыру сыйлықақысы толық көлемде төленген жағдайда және Шарттың қолданыс мерзімі аяқталған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде ғана, уәкілетті орган айқындаған тәртіппен сақтандыру сыйлықақысының 6 (алты) пайызынан аспайтын мөлшерде жүзеге асырады.
37. Сақтандырушыға сақтандыру төлемі туралы талапты тізбесі Заңның 20-бабында белгіленген сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, Сақтанушы немесе пайда алушы болып табылатын өзге тұлға қояды.
6-тарау. Аннуитет шартын жасасу
38. Қызметкердiң кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айырылу дәрежесi белгiленген не ұзартылған (қайта куәландырылған) не ол қайтыс болған жағдайда, жұмыс берушi қызметкердiң пайдасына не қызметкердiң қайтыс болуына байланысты зиянды өтетуге Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес құқығы бар адамның пайдасына Сақтандырушы ұсынған нысан бойынша аннуитет шартын Сақтандырушымен жасасуға мiндеттi.

39. Договор аннуитета заключается не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня представления документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 20 Закона.
40. Договор аннуитета заключается на условиях, обеспечивающих получение пострадавшим работником либо лицами, имеющими право на возмещение вреда в связи со смертью работника, дохода в размере и сроки, которые установлены Гражданским кодексом (Особенная часть).
Договор аннуитета заключается со Страховщиком, заключившим Договор, в период действия которого произошел страховой случай.
41. Страховая премия по договору аннуитета не подлежит оплате Выгодоприобретателем.
Глава 7. Заключение договора предпенсионного аннуитета
42. При наличии заявления работника на получение страховых выплат по договору предпенсионного аннуитета и условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 195-1 Социального кодекса, Страхователь обязан заключить договор предпенсионного аннуитета в пользу Выгодоприобретателя со Страховщиком, заключившим Договор, в период действия которого наступило событие, влекущее осуществление страховой выплаты по договору предпенсионного аннуитета.
43. Страховые выплаты по договору предпенсионного аннуитета осуществляются за счет страховой суммы по Договору.
44. Страхователь обращается к Страховщику с заявлением на заключение договора предпенсионного аннуитета в течение 7 (семи) рабочих дней после внесения в информационную систему уполномоченного органа по труду информации о прекращении трудового договора либо об изменениях условий трудового договора.
Заявление представляется Страхователем Страховщику, с которым у Страхователя имеется действующий на дату подачи заявления Договор.
45. При недостаточности страховой суммы по Договору для заключения договора предпенсионного аннуитета Страхователь производит оплату суммы страховой премии, равной разнице между страховой премией по договору предпенсионного аннуитета и оставшиеся части страховой суммы по Договору.
В случае, предусмотренном частью первым настоящего пункта, договор предпенсионного аннуитета вступает в силу с даты поступления на расчетный счет Страховщика оплаты Страхователем страховой премии в полном размере.
46. Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения страховых выплат по договору предпенсионного аннуитетного страхования, требования к договору предпенсионного аннуитетного страхования и допустимого уровня расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам предпенсионного аннуитетного страхования, правила расчета страховой премии по договору предпенсионного аннуитетного страхования утверждены постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 декабря 2023 года № 98, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33876.

39. Аннуитет шарты Заңның 20-бабының 2-тармағында көзделген құжаттарды табыс еткен күннен бастап, 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей жасалады.
40. Аннуитет шарты зардап шеккен қызметкердiң не қызметкердiң қайтыс болуына байланысты зиянды өтетуге құқығы бар адамның Азаматтық кодексте (Ерекше бөлім) белгiленген мөлшерде және мерзiмдерде кiрiс алуын қамтамасыз ететiн шарттармен жасалады.
Қолданылуы кезеңінде сақтандыру жағдайы орын алған шарт жасасқан Сақтандырушымен аннуитет шарты жасалады.
41. Аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы Пайда алушыға төленуге жатпайды.
7-тарау. Зейнеткерлік алдындағы аннуитет шартын жасасу
42. Қызметкердің зейнеткерлік алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру төлемдерін алуға өтініші және Әлеуметтік кодекстің 195-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайлар болған кезде Сақтанушы қолданылу кезеңінде зейнеткерлік алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру төлемін жүзеге асыруға алып келетін оқиға басталған кезеңде Шарт жасасқан Сақтандырушымен Пайда алушының пайдасына зейнеткерлік алдындағы аннуитет шартын жасасуға міндетті.
43. Зейнеткерлік алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру төлемдері Шарт бойынша сақтандыру сомасы есебінен жүзеге асырылады.
44. Сақтанушы еңбек жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне еңбек шартының тоқтатылуы не еңбек шарты талаптарының өзгеруі туралы ақпарат енгізілгеннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде зейнеткерлік алдындағы аннуитет шартын жасасуға өтінішпен Сақтандырушыға жүгінеді.
Өтінішті Сақтанушы Сақтанушының өтініш берген күні қолданыстағы Шарты бар Сақтандырушыға береді.
45. Зейнеткерлік алдындағы аннуитет шартын жасасу үшін Шарт бойынша сақтандыру сомасы жеткіліксіз болған кезде Сақтанушы зейнеткерлік алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы мен Шарт бойынша сақтандыру сомасының қалған бөліктері арасындағы айырмаға тең сақтандыру сыйлықақысы сомасын төлейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайда, зейнеткерлік алдындағы аннуитет шарты Сақтандырушының есеп шотына Сақтанушы төлейтін сақтандыру сыйлықақысы толық мөлшерде түскен күннен бастап күшіне енеді.
46. Зейнеткерлік алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары, зейнеткерлік алдындағы аннуитеттік сақтандыру шартына және сақтандыру ұйымының жасалатын зейнеткерлік алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша істі жүргізуге арналған шығыстарының рұқсат етілетін деңгейіне қойылатын талаптар, зейнеткерлік алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу қағидалары Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33876 болып тіркелген 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 98 қаулысымен бекітілген.

Глава 8. Основания освобождения Страховщика от осуществления страховой выплаты
47. Страховщик вправе полностью или частично отказать в страховой выплате в случаях, предусмотренных Гражданским кодексом (Особенная часть), а также при наступлении случаев, предусмотренных Трудовым кодексом.
48. Страховщик обязан в случае принятия решения об отказе в страховой выплате направить Выгодоприобретателю в течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения заявления и всех документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 20 Закона, в письменной форме мотивированное обоснование причин отказа и уведомление о праве Страхователя (Выгодоприобретателя) обратиться к страховому омбудсману для урегулирования разногласий с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан.
49. Отказ Страховщика произвести страховую выплату может быть обжалован Страхователем (Выгодоприобретателем) в суде либо путем привлечения страхового омбудсмана. Страховщик вправе обжаловать решение страхового омбудсмана в судебном порядке.
Глава 9. Права и обязанности Сторон
50. Страхователь имеет право:
1) при наступлении страхового случая присутствовать при освидетельствовании работника территориальным подразделением уполномоченного органа по труду;
2) защищать свои права и законные интересы, а также права и законные интересы Выгодоприобретателей в судебном порядке;
3) требовать от Страховщика разъяснения условий Договора, прав и обязанностей по Договору;
4) привлекать независимого эксперта для оценки страхового риска;
5) обратиться к Страховщику с учетом особенностей, предусмотренных Законом, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из Договора;
6) в целях урегулирования споров по исполнению обязательств по Договору направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через Страховщика, в том числе через его филиал представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности);
7) на возмещение затрат на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер в порядке, определенном уполномоченным органом по труду.
51. Страхователь обязан:
1) уплатить страховую премию в размере, порядке и сроки, которые установлены Договором, и обеспечить сохранность всех имеющихся у него документов по страхованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

8-тарау. Сақтандырушыны сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан босатудың негiздемесi
47. Сақтандырушы Азаматтық кодексте (Ерекше бөлім) көзделген жағдайларда, сондай-ақ Еңбек кодексiнде көзделген жағдайлар басталған кезде сақтандыру төлемiн толық немесе iшiнара бас тартуға құқылы.
48. Сақтандырушы сақтандыру төлемiн төлеуден бас тарту туралы шешiм қабылданған жағдайда, өтінішті және Заңның 20-бабының 2-тармағында көзделген барлық құжаттарды алған күннен бастап, 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Пайда алушыға бас тарту себептерінің уәжді негіздемесін және Сақтанушының (Пайда алушының) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, келіспеушіліктерді реттеу үшін сақтандыру омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарламаны жазбаша нысанда жiберуге міндетті.
49. Сақтандырушының сақтандыру төлемін жүргізуден бас тартуына Сақтанушы (Пайда алушы) сотқа не сақтандыру омбудсманын тарту жолымен шағымдануы мүмкін. Сақтандырушы сақтандыру омбудсманының шешіміне сот тәртібімен шағымдануға құқылы.
9-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
50. Сақтанушы:
1) сақтандыру жағдайы басталған кезде қызметкерді еңбек жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қызметкерді куәландыруы кезiнде қатысуға;
2) өз құқықтары мен заңды мүдделерін, сондай-ақ Пайда алушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін сот тәртібімен қорғауға;
3) Сақтандырушыдан Шарт талаптарын, Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді түсіндіруді талап етуге;
4) сақтандыру тәуекелін бағалау үшін тәуелсіз сарапшы тартуға;
5) Шартта туындайтын мәселелерді реттеу үшін Заңда көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;
6) Шарт бойынша міндеттемелерді орындау жөніндегі дауларды реттеу мақсатында "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не Cақтандырушы арқылы, оның ішінде оның өкілдік филиалы, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) өтініш пен қоса беріліп отырған құжаттарды жіберуге;
7) еңбек жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге арналған шығындарды өтеуге құқығы бар.
51. Сақтанушы:
1) Сақтандыру сыйлықақысын Шартта белгiленген мөлшерде, тәртiппен мен мерзiмде төлеуге және өзiндегi сақтандыру жөнiндегi барлық құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақталуын қамтамасыз етуге;

2) в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента изменения класса профессионального риска работника (работников) уведомить об этом Страховщика;
3) осуществлять мероприятия, направленные на предупреждение страховых случаев;
4) незамедлительно, но не позднее 3 (трех) рабочих дней, как ему стало известно о наступлении несчастного случая, уведомить об этом Страховщика;
5) обеспечить расследование обстоятельств наступления страховых случаев с обязательным участием представителей уполномоченного органа по труду и Страховщика;
6) доказывать наступление страхового случая, а также причиненных им убытков;
7) предоставлять Страховщику в установленные договором сроки все документы, установленные Законом и Договором и информацию по выгодоприобретателю (его законному представителю) (в том числе абонентский номер сотовой связи и (или) адрес электронной почты), необходимые для расчета страховой выплаты, заключения договора аннуитета;
8) обеспечить своевременное проведение обязательных медицинских осмотров работников в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) представлять в уполномоченный орган по труду и организации здравоохранения документы об условиях труда работников, предшествовавших страховым случаям;
10) обучать работников без отрыва от производства безопасным методам и приемам труда;
11) исполнять решения уполномоченного органа по труду по вопросам профилактики, предупреждения и расследования несчастных случаев;
12) своевременно сообщать Страховщику о своей реорганизации или ликвидации;
13) принять меры к уменьшению убытков от страхового случая;
14) заключить договор аннуитета в пользу работника или лица, имеющего право на возмещение вреда в связи со смертью работника в случаях, предусмотренных Законом, в пределах страховой суммы, установленной Договором;
15) заключить договор предпенсионного аннуитета в пользу работника, занятого на работах с вредными условиями труда, в соответствии с настоящим Договором и внести сведения в информационную систему по охране труда и безопасности в случаях и порядке, предусмотренных Законом;
16) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня заключения договора аннуитета, договора предпенсионного аннуитета представить его копию Выгодоприобретателю, в пользу которого заключен соответствующий договор.
52. Страховщик имеет право:
1) участвовать в расследовании страховых случаев;
2) присутствовать при освидетельствовании работника территориальным подразделением уполномоченного органа по труду;
3) проверять информацию на соответствие отнесения видов экономической деятельности к классам профессионального риска согласно штатному расписанию или иной информации, предоставляемой Страхователем и (или) запрашиваемой Страховщиком;

2) Сақтандырушыға қызметкердің (қызметкерлердің) кәсіби тәуекел сыныбы өзгерген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бұл туралы хабарлауға;
3) сақтандыру жағдайларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыруға;
4) жазатайым оқиғаның басталғаны туралы өзiне белгiлi болғанда, бұл туралы дереу, бiрақ 3 (үш) жұмыс күнiнен кешiктiрмей Сақтандырушыға хабарлауға;
5) еңбек жөніндегі уәкiлеттi орган мен Сақтандырушы өкiлдерiнiң мiндеттi түрде қатысуымен сақтандыру жағдайларының басталу мән-жайларын тексерудi қамтамасыз етуге;
6) сақтандыру жағдайының басталуын, сондай-ақ оның келтiрген залалын дәлелдеуге;
7) Сақтандырушыға пайда алушы (оның заңды өкілі) бойынша сақтандыру төлемін есептеу, аннуитет шартын жасау үшін қажетті барлық құжатты және ақпаратты (оның ішінде ұялы байланыстың абоненттік нөмірін және (немесе) электрондық пошта мекенжайын) Заңда және Шартта белгіленген мерзімде беруге;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметкерлердi мiндеттi медициналық тексеруден уақтылы өткiзудi қамтамасыз етуге;
9) қызметкерлердiң сақтандыру жағдайлары алдындағы еңбек жағдайлары туралы құжаттарды еңбек жөніндегі уәкiлеттi органға және денсаулық сақтау ұйымдарына ұсынуға;
10) қызметкерлердi еңбектiң қауiпсiз әдiстерi мен тәсiлдерiне өндiрiстен қол үздiрмей оқытуға;
11) еңбек жөніндегі уәкiлеттi органның жазатайым оқиғалардың алдын алу, оларды болдырмау және тексеру мәселелерi жөнiндегi шешiмiн орындауға;
12) Сақтандырушыға өзiнiң қайта ұйымдастырылуы немесе таратылуы туралы уақтылы хабарлауға;
13) сақтандыру жағдайларынан келетiн залалдарды азайтуға бағытталған шаралар қолдануға;
14) Заңда көзделген жағдайларда, қызметкердiң немесе қызметкердiң қайтыс болуына байланысты зиянды өтетуге құқығы бар адамның пайдасына Шартта белгіленген сақтандыру сомасы шегінде аннуитет шартын жасасуға;
15) осы Шартқа сәйкес еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін қызметкердің пайдасына зейнеткерлік алдындағы аннуитет шартын жасасуға және Заңда көзделген жағдайларда және тәртіппен еңбекті қорғау мен қауіпсіздік жөніндегі ақпараттық жүйеге мәліметтерді енгізуге;
16) аннуитет шарты, зейнеткерлік алдындағы аннуитет шарты жасалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оның көшірмесін пайдасына тиісті шарт жасалған Пайда алушыға ұсынуға міндетті.
52. Сақтандырушы:
1) сақтандыру жағдайларын тексеруге қатысуға;
2) еңбек жөніндегі уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнiң қызметкердi куәландыруы кезiнде қатысуға;
3) ақпаратты экономикалық қызмет түрлерін штаттық кестеге немесе Сақтанушы беретін және (немесе) Сақтандырушы сұрататын өзге де ақпаратқа сәйкес кәсіби тәуекел сыныптарына жатқызудың сәйкестігі тұрғысынан тексеруге;

4) проверять информацию по страховым случаям и при необходимости направлять запросы в соответствующие уполномоченные органы;
5) производить обследования объектов Страхователя для оценки страхового риска;
6) отказать в страховой выплате в случаях, предусмотренных Гражданским кодексом (Особенная часть), Социальным кодексом и Законом;
7) давать рекомендации по предупреждению страховых случаев;
8) привлекать независимого эксперта для оценки страхового риска;
9) требовать от Страхователя документы, предусмотренные пунктом 2 статьи 20 Закона;
10) расторгнуть Договор в одностороннем порядке в случае, если Страхователем оплата страховой премии или первого страхового взноса не будет осуществлена в срок, предусмотренный Договором, путем письменного уведомления или взыскать сумму задолженности в судебном порядке;
11) расторгнуть Договор в одностороннем порядке в случае, если Страхователь предоставил недостоверные данные Страховщику при заключении Договора, при этом Страховщик не несет ответственности по страховым случаям, произошедшим в период действия Договора, и Страхователь самостоятельно должен возместить убытки Выгодоприобретателя.
53. Страховщик обязан:
1) ознакомить Страхователя с условиями Договора и разъяснить его права и обязанности, вытекающие из Договора;
2) при наступлении страхового случая произвести страховую выплату и возмещение расходов на погребение в соответствии с Законом и Договором;
3) при уведомлении о страховом случае (событии, рассматриваемом в качестве страхового случая), наступившем в период действия страховой защиты по Договору, незамедлительно зарегистрировать его и представить сведения по данному страховому случаю (событию, рассматриваемому в качестве страхового случая) в организацию по формированию и ведению базы данных в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
4) обеспечить конфиденциальность полученных в результате своей деятельности сведений о Страхователе и Выгодоприобретателе;
5) в случае принятия решения об отказе в страховой выплате направить Выгодоприобретателю в течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения заявления и всех документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 20 Закона, в письменной форме мотивированное обоснование причин отказа и уведомление о праве Страхователя (Выгодоприобретателя) обратиться к страховому омбудсману для урегулирования разногласий с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан;
6) при получении от Страхователя (Выгодоприобретателя) заявления рассмотреть требования Страхователя (Выгодоприобретателя) и предоставить письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в течение 5 (пяти) рабочих дней;

4) сақтандыру жағдайлары жөнiндегi ақпаратты тексеруге және қажет болған кезде тиiстi уәкiлеттi органдарға сұратулар жiберуге;
5) сақтандыру тәуекелiн бағалау үшiн Сақтанушының объектiлеріне тексеру жүргiзуге;
6) Азаматтық кодексте (Ерекше бөлім), Әлеуметтік кодексте және Заңда көзделген жағдайларда сақтандыру төлемiн төлеуден бас тартуға;
7) сақтандыру жағдайларының алдын алу жөнiнде ұсынымдар беруге;
8) сақтандыру тәуекелiн бағалау үшiн тәуелсiз сарапшы тартуға;
9) Сақтанушыдан Заңның 20-бабының 2-тармағында көзделген құжаттарды талап етуге;
10) егер Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын немесе бірінші сақтандыру жарнасын төлеу Шартта көзделген мерзімде жазбаша хабарлама арқылы жүзеге асырылмаса немесе берешек сомасын сот тәртібімен өндіріп алса, Шартты біржақты тәртіппен бұзуға;
11) егер Сақтанушы Шарт жасасу кезінде Сақтандырушыға дәйекті емес деректер берген жағдайда, бұл ретте Сақтандырушы Шарттың қолданылу кезеңінде болған сақтандыру жағдайлары бойынша жауап бермейді және Сақтанушы Пайда алушының шығынын дербес өтеуге тиіс болған жағдайда, Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
53. Сақтандырушы:
1) Сақтанушыны Шарт талаптарымен таныстыруға және Шарттан туындайтын құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiруге;
2) сақтандыру жағдайы басталған кезде Заңға және Шартқа сәйкес сақтандыру төлемдерiн және жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеуді жүргiзуге;
3) Шарт бойынша сақтандырып қорғаудың қолданылу кезеңінде басталған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) туралы хабардар етілген кезінде оны қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес дереу тіркеуге және осы сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) жөніндегі мәліметті дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға ұсынуға;
4) өз қызметiнiң нәтижесiнде Сақтанушы және Пайда алушы туралы алынған мәлiметтердiң құпиялылығын қамтамасыз етуге;
5) сақтандыру төлемiн төлеуден бас тарту туралы шешiм қабылданған жағдайда, өтінішті және Заңның 20-бабының 2-тармағында көзделген барлық құжаттарды алған күннен бастап, 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Пайда алушыға бас тарту себептерінің уәжді негіздемесін және Сақтанушының (Пайда алушының) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, келіспеушіліктерді реттеу үшін сақтандыру омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарламаны жазбаша нысанда жiберуге;
6) Сақтанушыдан (Пайда алушыдан) өтінішті алған кезде 5 (бес) жұмыс күні ішінде Сақтанушының (Пайда алушының) талаптарын қарауға және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап беруге;

7) при получении от Страхователя (Выгодоприобретателя) заявления, направляемого страховому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы страховому омбудсману в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения;
8) возместить Страхователю расходы, произведенные им для уменьшения убытков при страховом случае;
9) при несвоевременном осуществлении страховых выплат, предусмотренных пунктом 1 статьи 19 Закона, уплатить Выгодоприобретателю пеню в размере 1,5 (полтора) процента от неоплаченной суммы за каждый день просрочки;
10) заключить договор аннуитета, договор предпенсионного аннуитета со Страхователем в пользу работника, имеющего право на получение страховых выплат по соответствующему договору, на условиях и порядке установленных Законом;
11) возместить Страхователю затраты на проведение превентивных мер в размере не более 6 (шести) процентов от страховой премии, рассчитанной на дату окончания срока действия Договора;
12) возместить Страхователю и (или) Выгодоприобретателю понесенные затраты на проведение реабилитационных мер в размере не более 6 (шести) процентов от страховой премии, рассчитанной на дату окончания срока действия Договора;
13) возместить Выгодоприобретателю расходы на санаторно-курортное лечение в размере, не превышающем стократного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
14) в течение 20 (двадцати) рабочих дней после даты заключения договора аннуитета уведомить Выгодоприобретателя (eго законного представителя) о заключенном в его пользу договоре аннуитета.
54. Выгодоприобретатель имеет право:
1) на получение страховой выплаты в порядке и на условиях, установленных Законом и Договором;
2) бесплатно получать от Страхователя и Страховщика информацию об условиях обязательного страхования работника от несчастных случаев, а также копии договоров аннуитета и предпенсионного аннуитета, заключенных в его пользу;
3) обжаловать решения по вопросам расследования страхового случая в уполномоченный орган по труду или суд;
4) обращаться по вопросам медико-социальной экспертизы в территориальное подразделение уполномоченного органа по труду;
5) информировать Страховщика о наступлении страхового случая;
6) на участие в расследовании страхового случая, в том-числе с участием представителей работников либо своего доверенного лица;
7) обратиться к Страховщику либо, к страховому омбудсману, в местный орган по инспекции труда, уполномоченный орган по труду или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из Договора;

7) Сақтанушыдан (Пайда алушыдан) сақтандыру омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына алған күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайта жіберуге;
8) Сақтанушының сақтандыру жағдайы кезiнде залалды азайту үшiн шығарған шығыстарын өтеуге;
9) Заңның 19-бабының 1-тармағында көзделген сақтандыру төлемдерін уақтылы жүзеге асырмаған кезде Пайда алушыға аннуитет төлемі бойынша әрбір мерзімі өткен күн үшін төленбеген соманың 1,5 (бір жарым) пайыз мөлшерінде өсімпұл төлеуге;
10) тиісті шарт бойынша сақтандыру төлемдерін Заңда белгіленген талаптарда және тәртіппен алуға құқылы қызметкердің пайдасына Сақтанушымен аннуитет шартын, зейнеткерлік алдындағы аннуитет шартын жасауға;
11) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күнге есептелген сақтандыру сыйлықақысының 6 (алты) пайызынан аспайтын мөлшерде Сақтанушыға алдын алу шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеуге;
12) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күнге есептелген сақтандыру сыйлықақысының 6 (алты) пайызынан аспайтын мөлшерде Сақтанушыға және (немесе) Пайда алушыға оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеуге;
13) республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бір жүз еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде Пайда алушыға санаторийлік-курорттық емделуге жұмсалған шығыстарды өтеуге міндетті;
14) аннуитет шартын жасалған күннен кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде Пайда алушыға (оның заңды өкіліне) оның пайдасына жасалған шарт туралы хабарлауға міндетті.
54. Пайда алушының:
1) Заңда және Шартта белгiленген тәртiппен және талаптармен сақтандыру төлемдерiн алуға;
2) Сақтанушы мен Сақтандырушыдан қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру талаптары туралы ақпаратты, сондай-ақ оның пайдасына жасалған аннуитет және зейнеткерлік алдындағы аннуитет шарттарының көшірмелерін тегiн алуға;
3) сақтандыру жағдайын тергеп-тексеру мәселелері бойынша шешiмдерге уәкілетті органға немесе сотқа шағым жасауға;
4) уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiне медициналық-әлеуметтiк сараптама мәселелерi бойынша жүгiнуге;
5) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы Сақтандырушыға хабарлауға;
6) сақтандыру жағдайын тексеруге қатысуға, оның iшiнде қызметкерлер өкiлдерiнiң не өзi сенiм бiлдiрген адамның қатысуымен қатысуға;
7) Шарттан туындайтын мәселелерді реттеу үшін Сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына, еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға, уәкілетті органға немесе сотқа жүгінуге;

8) обратиться в суд для урегулирования вопросов, возникающих из Договора;
9) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом о страховой деятельности;
10) на возмещение затрат на проведение реабилитационных мер и расходов на санаторно-курортное лечение в соответствии с Договором, не превышающем стократного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Глава 10. Особенности урегулирования споров и ответственность Сторон
55. При наличии спора, возникающего из Договора, Страхователь (Выгодоприобретатель) вправе:
1) направить страховщику (в том числе через филиал, представительство интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования;
2) направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через Страховщика, в том числе его филиал, представительство) или в суд для урегулирования споров, возникающих из Договора с учетом особенностей, предусмотренных Законом о страховой деятельности.
56. Страховщик при получении от Страхователя (Выгодоприобретателя) заявления в течение 5 (пяти) рабочих дней рассматривает предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора.
57. В случае обращения Страхователя (Выгодоприобретателя) к страховому омбудсману Страховщик обязан по запросу Страхователя (Выгодоприобретателя), страхового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению разрешению спора, в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения запроса.
58. За неисполненные либо ненадлежащее исполнение условий Договора Стороны несут ответственность, предусмотренную Договором и законодательством Республики Казахстан.
Глава 11. Прочие условия
59. Стороны вправе вносить изменения и дополнения в Договор, не противоречащие законодательству Республики Казахстан. Все изменения и дополнения в Договор вносятся по соглашению сторон и оформляются дополнительным соглашением.
60. Взаимоотношения Сторон, не урегулированные положениями настоящего Договора, регламентируются законодательством Республики Казахстан.
61. Приложения к настоящему Договору (при наличии), подписанные Сторонами, являются неотъемлемой частью Договора.

8) Шарттан туындайтын мәселелерді реттеу үшін сотқа жүгінуге;
9) Сақтандыру қызметі туралы заңда көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;
10) республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бір жүз еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде Шартқа сәйкес оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды және санаторийлік-курорттық емделуге жұмсалған шығыстарды өтетуге құқығы бар.
10-тарау. Дауларды реттеу ерекшеліктері және Тараптардың жауапкершілігі
55. Шарттан туындайтын дау болған кезде Сақтанушы (Пайда алушы):
1) талаптарын көрсетіп және өзінің талаптарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтінішін Сақтандырушыға (оның ішінде Сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурстары арқылы);
2) Шарттан туындайтын дауларды Сақтандыру қызметі туралы заңда көзделген ерекшеліктерді ескере отырып реттеу үшін өтінішті сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не Сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) немесе сотқа жіберуге құқылы.
56. Сақтандырушы Сақтанушыдан (Пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап береді.
57. Сақтанушы (Пайда алушы) сақтандыру омбудсманына өтініш жасаған жағдайда, Сақтандырушы Сақтанушының (пайда алушының), сақтандыру омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.
58. Шарт талаптарының орындалмағаны немесе тиісті түрде орындалмағаны үшін Тараптар Шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылыққа ие болады.
11-тарау. Өзге талаптар
59. Тараптар Шартқа Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар тараптардың өзара келісімі бойынша енгізіледі және қосымша келісім арқылы ресімделеді.
60. Осы Шарттың ережелерімен реттелмеген Тараптардың өзара қарым-қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
61. Осы Шартқа Тараптардың қолдары қойылған қосымшалар (бар болса) Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.

62. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках, в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
Глава 12. Реквизиты и подписи Сторон
СТРАХОВЩИК
________________________________
(наименование Страховщика, филиала,
юридический адрес, телефон, факс, E-mail)
________________________________
банковские реквизиты
(наименование банка, № текущего счета)
________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии),
подпись представителя Страховщика
_______________________
СТРАХОВАТЕЛЬ
___________________________________
(наименование Страхователя, юридический
адрес, телефон, факс, E-mail)
___________________________________
банковские реквизиты
(наименование банка, текущего счета)
___________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии),
подпись представителя Страхователя
_______________________
Приложение 1
к Типовому договору
обязательного страхования
работника от несчастных случаев
при исполнении им трудовых
(служебных) обязанностей
Заключение к договору обязательного страхования работника
от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
№ __________________ от "___" __________ 20__ года
Информация о Страховщике (наименование Страховщика, филиала, местонахождение, банковские реквизиты, телефон, факс, e-mail)
Информация о Страхователе (фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер и место жительства страхователя (если им является физическое лицо) или его наименование, бизнес идентификационный номер, местонахождение, банковские реквизиты, признак резидентства, код сектора экономики, телефон, факс, e-mail (если им является юридическое лицо)
Размер страховой суммы (тенге)
Класс профессионального риска
Страховой тариф (процент)
Размер страховой премии (тенге), включая размер страховой премии по филиалу (-ам) Страхователя, указанным в Приложении 2 к Договору
Поправочный коэффициент (процент)
Размер страховой премии с учетом поправочного коэффициента (тенге)
Порядок и сроки оплаты страховой премии
□ единовременно,
в срок до ____________
□ в рассрочку,
в нижеследующем порядке:
Размер страхового
взноса, тенге
Срок
оплаты
Дата заключения Договора
"__"_______________ 20__ года
Срок действия Договора (срок действия страховой защиты)
с "____"____________ 20___ года
по "____" ___________20___ года
Территория страхования
Сведения о наличии или отсутствии комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому агенту
Подписи Сторон
СТРАХОВЩИК
________________________________
(наименование Страховщика)
________________________________
________________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
подпись представителя Страховщика
_______________________
СТРАХОВАТЕЛЬ
___________________________________
(наименование Страхователя)
___________________________________
___________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии),
подпись представителя Страхователя
_______________________
Приложение 2
к Типовому договору
обязательного страхования
работника от несчастных случаев
при исполнении им трудовых
(служебных) обязанностей
Страхователь (филиал)
Класс профессионального риска
Тариф
Количество застрахованных
Страховая сумма
Страховая премия
Поправочный коэффициент
Страховая премия с учетом поправочного коэффициента
1
2
Итого
Подписи Сторон
СТРАХОВЩИК
________________________________
(наименование Страховщика)
________________________________
________________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
подпись представителя Страховщика
СТРАХОВАТЕЛЬ
___________________________________
(наименование Страхователя)
___________________________________
___________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии),
подпись представителя Страхователя

62. Осы Шарт қазақ тілінде және орыс тілінде әрбір Тарапқа бір данадан берілетін заңды күші бірдей екі данада жасалған.
12-тарау. Тараптардың деректемелері мен қолдары
САҚТАНДЫРУШЫ
________________________________
(Сақтандырушының, филиалдың
атауы, заңды мекенжайы,
телефон, факс, E-mail)
________________________________
банк деректемелері
(банк атауы, ағымдағы шот №)
________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
Сақтандырушы өкілінің қолы
_______________________
САҚТАНУШЫ
___________________________________
(Сақтанушының атауы, заңды
мекенжайы, телефон, факс,
E-mail)
___________________________________
банк деректемелері
(банк атауы, ағымдағы шот №)__
_______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
Сақтанушы өкілінің қолы
_______________________
Қызметкер еңбек (қызметтік)
міндеттерін атқарған кезде оны
жазатайым оқиғалардан міндетті
сақтандырудың үлгілік шартына
1-қосымша
__________ 20__ жылғы Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартына қорытынды
Сақтандырушы туралы ақпарат (Сақтандырушы, филиал атауы, орналасқан орны, банк деректемелері, телефон, факс, e-mail)
Сақтанушы туралы ақпарат (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), сақтанушының жеке сәйкестендіру нөмірі және тұрғылықты орны (егер ол жеке тұлға болса), немесе оның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі, орналасқан орны, банк деректемелері, резиденттілік белгісі, экономика секторының коды, телефон, факс, e-mail (егер ол заңды тұлға болса)
Сақтандыру сомасының мөлшері (теңге)
Кәсіби тәуекел сыныбы
Сақтандыру тарифі (пайыз)
Шартқа 2-қосымшада көрсетілген Сақтанушының филиал(-дар)ы бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін қоса алғанда сақтандыру сыйлықақысының мөлшері (теңге)
Түзету коэффициенті (пайыз)
Түзету коэффициентін есепке алғанда сақтандыру сыйлықақысының мөлшері (теңге)
Сақтандыру сыйлықақысын төлеу тәртібі мен мерзімі
□ біржолғы, ____________ мерзімге дейін
□ мерзімін ұзартып төлеу, төмендегі тәртіппен:
Сақтандыру жарнасының мөлшері, теңге
Төлем мерзімі
Шарттың жасалған күні
20___ жылғы "____"____________
Шарттың қолданылу мерзімі (сақтандыру қорғанысының қолданылу мерзімі)
20___ жылғы "____"____________ бастап
20___ жылғы "____" ___________ дейін
Сақтандыру аумағы
Сақтандыру агентіне тиесілі комиссиялық сыйақының бар немесе жоқ екендігі туралы мәлімет
Тараптардың қолдары
САҚТАНДЫРУШЫ
________________________________
(Сақтандырушы атауы)
________________________________
________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
Сақтандырушы өкілінің қолы
_______________________
САҚТАНУШЫ
___________________________________
(Сақтанушы атауы)
___________________________________
___________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
Сақтанушы өкілінің қолы
_______________________
Қызметкер еңбек (қызметтік)
міндеттерін атқарған кезде оны
жазатайым оқиғалардан міндетті
сақтандырудың үлгілік шартына
2-қосымша
Сақтанушы (филиал)
Кәсіби тәуекел сыныбы
Тариф
Сақтандырылушылардың саны
Сақтандыру сомасы
Сақтандыру сыйлықақысы
Түзету коэффициенті
Түзету коэффициентін есепке алғандағы сақтандыру сыйлықақысы
1
2
Жиыны
Тараптардың қолдары
САҚТАНДЫРУШЫ
________________________________
(Сақтандырушы атауы)
________________________________
________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
Сақтандырушы өкілінің қолы
_______________________
САҚТАНУШЫ
___________________________________
(Сақтанушы атауы)
___________________________________
___________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
Сақтанушы өкілінің қолы
_______________________