О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 мая 2023 года № 63 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 марта 2024 года № 11. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2024 года № 34163
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 мая 2023 года № 63 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32489) следующие изменения:
в Критериях оценки степени риска в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля правам и законным интересам субъектов предпринимательства с учетом степени тяжести его последствий;
2) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
4) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
5) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
6) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой причинение вреда правам и законным интересам субъектов предпринимательства;

"Кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 12 мамырдағы № 63 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 18 наурыздағы № 11 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 19 наурызда № 34163 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 12 мамырдағы № 63 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32489 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел – салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
2) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі;
3) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
4) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жекелеген бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланысты емес бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бір бақылау субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
6) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар тізбесі, олардың сақталмауы кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне зиян келтіруге әкеп соғады;

7) грубые нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства, влекущие административную ответственность;
8) значительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства, не влекущие административную ответственность и не относящиеся к грубым и незначительным нарушениям;
9) незначительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства связанные с отсутствием критериев оценки степени риска и проверочных листов, применяемые для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок и размещения их на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов, а также ненадлежащим осуществлением оформления лицензии и (или) приложения к лицензии в электронной форме.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. C учетом специфики профилактического контроля с посещением субъекта контроля в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства производится отбор субъектов контроля в двух регионах (области, городе республиканского значения, столице), с наименьшим показателем прироста количества действующих субъектов малого и среднего бизнеса по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года в процентном соотношении согласно данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
При этом отбору не подлежат субъекты контроля в регионах (области, городе республиканского значения, столице), в которых был осуществлен профилактический контроль с посещением субъекта контроля за последние три года.
Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
2) результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок.
13. По субъективным критериям к высокой степени риска относятся в рамках отобранных регионов (области, городе республиканского значения, столице) субъекты контроля с наибольшим количеством, за полугодие, предшествующее анализу:

7) өрескел бұзушылықтар – кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, әкімшілік жауапкершілікке әкеп соғатын талаптарды бұзушылықтар;
8) елеулі бұзушылықтар – кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, әкімшілік жауапкершілікке әкеп соқпайтын және өрескел және болмашы бұзушылықтарға жатпайтын талаптарды бұзушылықтар;
9) болмашы бұзушылықтар – кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексерулер жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының және тексеру парақтарының болмауымен және оларды реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырмаумен, сондай-ақ лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны электрондық нысанда тиісінше ресімдемеумен байланысты талаптарды бұзушылықтар.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы бақылау субъектілеріне бару арқылы профилактикалық бақылаудың ерекшелігі ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының деректеріне сәйкес пайыздық арақатынаста өткен жылғы ұқсас кезеңмен салыстырғанда шағын және орта бизнестің жұмыс істеп тұрған субъектілерінің саны өсімінің көрсеткіші ең аз екі өңірде (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) бақылау субъектілерін іріктеу жүргізіледі.
Бұл ретте соңғы үш жылда бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүзеге асырылған өңірлердегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) бақылау субъектілері іріктеуге жатпайды.
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) мемлекеттік органдардың, бұқаралаық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарына талдау жасау;
2) бақылау және қадағалау субъектісіне және (немесе) тексерулерге бару арқылы алдыңғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері.
13. Субъективті өлшемшарттар бойынша іріктелген өңірлер (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана) шеңберінде талдаудың алдындағы жартыжылдықта:

1) проведенного профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок в сферах деятельности субъектов предпринимательства;
2) отказов в выдаче разрешений первой и второй категории.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. При отборе субъектов профилактического контроля с посещением субъекта контроля в анализируемом периоде не учитываются сферы контроля и надзора, разрешения первой и второй категории, ранее учтенные и использованные в предыдущем анализируемом периоде.".
приложение к Критериям оценки степени риска в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Проверочный лист в отношении государственных органов, осуществляющих контроль и надзор в сферах деятельности субъектов предпринимательства, утвержденный указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Байбазаров
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 марта 2024 года № 11
Приложение
к Критериям оценки
степени риска в области защиты
и поддержки субъектов
предпринимательства
Перечень субъективных критериев в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
2
3
1. Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
1
Наибольшее количество проведенного профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок в сферах деятельности субъектов предпринимательства.
Грубое
2
Наибольшее количество отказов в выдаче разрешений первой и второй категории.
Грубое

1) кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында жүргізілген бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексерудың;
2) бірінші және екінші санаттағы рұқсаттарды беруден бас тартулардың ең көп саны болған бақылау субъектілері тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады.";
15-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Талданатын кезеңде тексерулерге бару арқылы профилактикалық бақылау субъектілерін іріктеу кезінде бұрын есепке алынған және алдыңғы талданатын кезеңде пайдаланылған бақылау және қадағалау салалары, бірінші және екінші санаттағы рұқсаттар ескерілмейді.".
Кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға қатысты тексеру парағы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Н. Байбазаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу
жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 18 наурыздағы
№ 11 бұйрығына
1-қосымша
Кәсіпкерлік субъектілерін
қолдау және қорғау саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
қосымша
Кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар тізбесі
р/с №
Өлшемшарттар
Бұзушылықтар дәрежесі
1
2
3
1. Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау
1
Кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында жүргізілген бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерулердің ең көп саны
Өрескел
2
Бірінші және екінші санаттағы рұқсаттарды беруден бас тартулардың ең көп саны
Өрескел

2. Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора и (или) проверок
Критерии по соблюдению субъектами контроля порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства
1
Наличие критериев оценки степени риска и проверочных листов, применяемые для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие требованиям, утвержденных совместным актом регулирующего государственного органа, уполномоченного органа по предпринимательству и размещенных на интернет-ресурсах регулирующего государственного органа.
Незначительное
2
Наличие актов, касающиеся критериев оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора, проверочных листов, которые размещаются на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов и иных цифровых платформах.
Незначительное
3
Наличие проверочных листов в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным актом регулирующего государственного органа и уполномоченного органа по предпринимательству и размещенных на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов.
Незначительное
4
Проведение профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора на основании анализа отчетности, представляемой субъектами частного предпринимательства, сведений уполномоченных государственных органов, а также полученных из государственных информационных систем и электронных информационных ресурсов, и других документов и сведений о деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора.
Значительное
5
Проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора на основании полугодового графика и полугодового списка, утвержденного регулирующим государственным органом или местным исполнительным органом.
Грубое
6
Проведение внеплановых проверок в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора по следующим основаниям:

2. Алдыңғы бақылау мен қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерулердің нәтижелері
Бақылау субъектілерінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы бойынша өлшемшарттар
1
Реттеуші мемлекеттік органның, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылған бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарының болуы.
Болмашы
2
Реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында және өзге де цифрлық платформаларда орналастырылған бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қатысты актілердің, тексеру парақтарының болуы.
Болмашы
3
Реттеуші мемлекеттік органның және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылған жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтарының болуы.
Болмашы
4
Профилактикалық бақылауды бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай жеке кәсіпкерлік субъектісі ұсынған есептілікті, уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтерін, сондай-ақ мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен электрондық ақпараттық ресурстардан алынған мәліметтерді және бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі туралы басқа да құжаттар мен мәліметтерді талдау негізінде жүргізу.
Елеулі
5
Реттеуші мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган бекіткен жартыжылдық график пен жартыжылдық тізімі негізінде нақты бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу.
Өрескел
6
Мынадай негіздер бойынша нақты бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты жоспардан тыс тексерулер жүргізу:

1) контроль исполнения предписаний об устранении выявленных грубых нарушений, определенных в критериях оценки степени риска, в результате проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
2) контроль исполнения предписаний об устранении выявленных значительных и незначительных нарушений, определенных в критериях оценки степени риска, в результате проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в случаях, если субъект контроля и надзора более одного раза не предоставил информацию об устранении выявленных нарушений и (или) не устранил нарушения;
3) обращения физических и юридических лиц по нарушениям требований законодательства Республики Казахстан при наличии убедительных оснований и подтверждающих доказательств;
4) поручения органов прокуратуры по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
5) обращения государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства, а также нарушений требований законодательства Республики Казахстан, неустранение которых влечет причинение вреда жизни и здоровью человека;
6) повторная проверка, связанная с обращением субъекта контроля и надзора о несогласии с первоначальной проверкой (неправомерность применения мер оперативного реагирования);
7) поручение органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
8) обращения налогоплательщика, сведения и вопросы, определенные Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Грубое
7
Проведение расследования по следующим основаниям:
1) обращения физических и (или) юридических лиц, а также государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства в случаях, когда такой факт коснулся широкого круга лиц и требуется установить конкретный субъект (объект) контроля и надзора, допустивший нарушения;
2) информация (экстренное извещение) о наступлении смерти в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";

1) талаптарға сәйкестігін тексеру және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижесінде анықталған тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында айқындалған өрескел бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылау;
2) егер бақылау мен қадағалау субъектісі бір реттен артық анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты ұсынбаса және (немесе) бұзушылықтарды жоймаса, талаптарға сәйкестігін тексеру және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижесінде анықталған тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында айқындалған елеулі және болмашы бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылау;
3) сенімді негіздер және растайтын дәлелдемелер болған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар бойынша жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары;
4) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған орта мен жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері бойынша не оларға зиян келтіру қатері туралы прокуратура органдарының тапсырмалары;
5) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған орта мен жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің, сондай-ақ жойылмауы адамның өмірі мен денсаулығына зиян келтіруге алып келетін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтардың нақты фактілері бойынша мемлекеттік органдардың жолданымдары;
6) бақылау мен қадағалау субъектісінің бастапқы тексерумен келіспейтіні туралы жүгінуіне байланысты қайта тексеру (жедел ден қою шараларын қолданудың заңсыздығы);
7) қылмыстық қудалау органының Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде көзделген негіздер бойынша тапсырмасы;
8) салық төлеушінің жолданымдары, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған мәліметтер мен мәселелер.
Өрескел
7
Мынадай негіздер бойынша тергеп-тексеруді жүргізу:
1) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған орта мен жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіру факті адамдар тобына қатысты болған және бұзушылықтарға жол берген нақты бақылау мен қадағалау субъектісін (объектісін) анықтау талап етілетін жағдайларда олардың нақты фактілері бойынша жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың жолданымдары;
2) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес қайтыс болу туралы ақпарат (шұғыл хабархат);

3) информация (экстренное извещение), подаваемая государственными органами или субъектами деятельности, о возникновении и распространении эпидемии, фальсифицированных и незарегистрированных пестицидов, ветеринарных препаратов, кормовых добавок, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий;
4) случаи повреждения здоровья работников, связанные с их трудовой деятельностью и приведшие к нетрудоспособности либо смерти;
5) аварии, технологические нарушения или инциденты, по которым возникает необходимость выяснения обстоятельств, предшествовавших им, установление их причин, характера нарушений условий эксплуатации технических устройств, технологических процессов, нарушений требований промышленной безопасности, в области электроэнергетики, определение мероприятий по ликвидации последствий и предотвращению подобных аварий, технологических нарушений или инцидентов, материального ущерба, причиненного аварией, технологическим нарушением или инцидентом;

3) эпидемияның, жалған және тіркелмеген пестицидтердің, ветеринариялық препараттардың, жемшөп қоспаларының, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың, уланулардың, радиациялық авариялардың туындауы мен таралуы туралы мемлекеттік органдар немесе қызмет субъектілері беретін ақпарат (шұғыл хабархат);
4) еңбек қызметіне байланысты жұмыскерлердің денсаулығын зақымдау жағдайлары және еңбекке жарамсыздыққа не өлімге алып келген жағдайлар;
5) алдындағы мән-жайларын анықтау, олардың себептерін, техникалық құрылғыларды пайдалану шарттарын, технологиялық процестерді бұзушылықтардың, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын, электр энергетикасы саласындағы талаптарды бұзушылықтардың сипатын анықтау, осындай авариялардың, технологиялық бұзушылықтардың немесе оқыс оқиғалардың салдарларын жою және оларды болғызбау жөніндегі іс-шараларды, авариядан, технологиялық бұзушылықтан немесе оқыс оқиғадан келтірілген материалдық залалды айқындау қажеттігі туындайтын авариялар, технологиялық бұзушылықтар немесе оқыс оқиғалар;

6) результаты исследования продукции по итогам контрольного закупа в случае выявления нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами и (или) нормативными техническими документами, представляющего опасность для жизни, здоровья человека и среды обитания.
Значительное
8
Проведение контрольного закупа в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
Значительное
9
Непроведение профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) государственного контроля и надзора без проведения профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) государственного контроля и надзора.
Грубое
10
Соблюдение минимально допустимого порога количества субъектов (объектов) контроля и надзора (пяти процентов от общего количества субъектов (объектов) контроля и надзора), в отношении которых осуществляется профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверка при отсутствии информационной системы оценки и управления рисками.
Грубое
11
Несоблюдения кратности проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям, указанным в нормативных правовых актах Республики Казахстан.
Грубое
12
Перевод субъектов (объектов) контроля и надзора с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в случаях:
1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, которые установлены законами Республики Казахстан;

6) нормативтік құқықтық актілерде және (немесе) нормативтік техникалық құжаттарда белгіленген талаптарды адамның өміріне, денсаулығына және мекендеу ортасына қауіп төндіретіндей бұзушылық анықталған жағдайда, бақылау мақсатында сатып алу қорытындылары бойынша өнімді зерттеу нәтижелері.
Елеулі
8
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бақылау мақсатында сатып алуды жүргізу.
Елеулі
9
Мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылауды жүзеге асырмай бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізбеу.
Өрескел
10
Бағалау мен тәуекелдерді басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүзеге асырылатын бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) саны бойынша ең төменгі рұқсат етілген шекті (бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) жалпы санының бес пайызы) сақтау.
Өрескел
11
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптардың сақталуына тексеру жүргізу кезеңділігін сақтамау.
Өрескел
12
Мынадай жағдайда:
1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасаса;

2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора или проведения проверок;
3) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
Значительное
13
Принятие подзаконных нормативных правовых актов по вопросам порядка проведения государственного контроля и надзора субъектов предпринимательства.
Значительное
14
Не применение мер оперативного реагирования в случаях, если в законах Республики Казахстан отсутствует порядок их применения.
Значительное
15
Не назначение внеплановой проверки по исполнению предписания об устранении выявленного нарушения по итогам внеплановой проверки, в случае непредоставления информации об исполнении предписания об устранении выявленных нарушений.
Грубое
16
Проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки в установленное режиму работы субъекта частного предпринимательства, за исключением внеплановых проверок, которые проводятся во внеурочное время (ночное время, выходные или праздничные дни) в силу необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения.
Значительное
17
Не проведение государственного контроля и надзора в отношении субъектов малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, в течение трех лет со дня их государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц), за исключением внеплановых проверок.
Грубое
18
Не проведение внеплановых проверок по анонимным обращениям.
Грубое
19
Проведение внеплановых проверок по фактам и обстоятельствам, выявленным в отношении конкретных субъектов (объектов) частного предпринимательства, которые не могли являться основанием для назначения внеплановой проверки.
Грубое
20
Проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на основании акта органа контроля и надзора о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Грубое
21
Указание в акте о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки следующей информации:

2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан немесе тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалса;
3) егер субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болса, бақылау мен қадағалау субъектілерін ақпараттық жүйені қолдана отырып, тәуекелдің жоғары дәрежесінен тәуекелдің орташа дәрежесіне немесе тәуекелдің орташа дәрежесінен тәуекелдің төмен дәрежесіне ауыстыру.
Елеулі
13
Кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүргізу тәртібінің мәселелері бойынша заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді қабылдау.
Елеулі
14
Қазақстан Республикасының заңдарында оларды қолдану тәртібі көзделмеген жағдайларда жедел ден қою шараларын қолданбау.
Елеулі
15
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымның орындалуы туралы ақпарат ұсынылмаған жағдайда, жоспардан тыс тексеру қорытындылары бойынша анықталған бұзушылықты жою туралы ұйғарымды орындау бойынша жоспардан тыс тексеруді тағайындамау.
Өрескел
16
Бұзушылықтардың тікелей жасалған сәтінде олардың жолын кесу қажет болған жағдайда жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақыт, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілетін жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жұмыс режимі орнатылған жеке кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс уақытында жүргізу.
Елеулі
17
Жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері мемлекеттік тіркелген (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғалардан және қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларынан басқа) күннен бастап үш жыл ішінде оларға қатысты мемлекеттік бақылау мен қадағалау жүргізбеу.
Өрескел
18
Анонимді өтініштер бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізбеу.
Өрескел
19
Нақты бір жеке кәсіпкерлік субъектілеріне (объектілеріне) қатысты анықталған, жоспардан тыс тексеру тағайындауға негiз бола алмайтын фактiлер мен мән-жайлар бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізу.
Өрескел
20
Бақылау және қадағалау органының бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актісі негізінде бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізу.
Өрескел
21
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актіде мынадай ақпаратты көрсету:

1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) на проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
5) наименование субъекта контроля и надзора или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, в отношении которого назначено проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, его место нахождения, идентификационный номер, перечень объектов контроля и надзора, участок территории;
6) предмет назначенного профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
7) срок проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
8) основания проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, в том числе нормативные правовые акты, обязательные требования которых подлежат профилактическому контролю с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке;
9) период проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
10) права и обязанности субъекта контроля и надзора;
11) подпись лица, уполномоченного подписывать акты, и печать государственного органа;
12) подпись руководителя юридического лица либо его уполномоченного лица, физического лица о получении или отказе в получении акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Значительное
22
Осуществление регистрации акта о назначении, дополнительного акта о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Грубое
23
Извещение в письменном виде субъект контроля и надзора (руководителя юридического лица либо его уполномоченное лицо, физическое лицо) о начале проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора не менее чем за тридцать календарных дней до его начала с указанием даты.
Грубое
24
Извещение субъект контроля и надзора о начале проведения внеплановой проверки субъекта (объекта) контроля и надзора не менее чем за сутки до ее начала с указанием предмета проведения проверки субъекта (объекта) контроля и надзора.
Грубое
25
Составление протокола об административном правонарушении в случаях отказа в принятии акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, ознакомлении с проверочным листом, а также воспрепятствования доступу должностного лица органа, осуществляющего профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку, к материалам, необходимым для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Значительное
26
Наличие уведомления субъекта (объекта) контроля и надзора и уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов в случаях замены состава должностных лиц, проводящих профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку, до начала участия в профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке лиц, не указанных в акте о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, с указанием причины замены.
Значительное
27
Проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач:

1) актінің күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізуге уәкілеттік берілген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу үшін тартылатын мамандар, консультанттар және сарапшылар туралы мәліметтер;
5) бақылау мен қадағалау субъектісінің атауы немесе бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу тағайындалған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның тұрған жері, сәйкестендіру нөмірі, бақылау мен қадағалау объектілерінің тізбесі, аумақтың учаскесі;
6) тағайындалған бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің нысанасы;
7) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу мерзімі;
8) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізудің негіздері, оның ішінде міндетті талаптары бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауға және (немесе) тексеруге жататын нормативтік құқықтық актілер;
9) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу кезеңі;
10) бақылау және қадағалау субъектісінің құқықтары мен міндеттері;
11) актілерге қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы және мемлекеттік органның мөрі;
12) заңды тұлға басшысының не оның уәкілетті адамының, жеке тұлғаның бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы.
Елеулі
22
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актіні, олардың мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіні тіркеуді жүзеге асыру.
Өрескел
23
Бақылау мен қадағалау субъектісін (заңды тұлғаның басшысын не оның уәкілетті адамын, жеке тұлғаны) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің басталуы туралы ол басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын оның басталу күнін көрсете отырып, жазбаша түрде хабарлау.
Өрескел
24
Бақылау мен қадағалау субъектісіне жоспардан тыс тексеру басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) тексеру жүргізудің нысанасын көрсете отырып, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) жоспардан тыс тексеру жүргізудің басталуы туралы хабарлау.
Өрескел
25
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан, тексеру парағымен танысудан бас тартқан, сондай-ақ бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүзеге асыратын органның лауазымды адамының бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу үшін қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірілген жағдайларда әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасау.
Елеулі
26
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізетін лауазымды адамдардың құрамы ауысқан жағдайда бақылау мен қадағалау субъектісі және құқықтық статистика және арнаулы есепке алу саласындағы уәкілетті органды ауыстыру себептері көрсетіле отырып, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілмеген адамдардың бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауға және (немесе) тексеруге қатысуы басталғанға дейін хабардар ету.
Елеулі
27
Алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ қойылған міндеттер ескеріле отырып, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу:

1) для субъектов микропредпринимательства – не более пяти рабочих дней и с продлением до пяти рабочих дней;
2) для субъектов малого, среднего и крупного предпринимательства, а также субъектов контроля и надзора, не являющихся субъектами частного предпринимательства:
при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям – не более пятнадцати рабочих дней и с продлением на срок не более пятнадцати рабочих дней;
при проведении внеплановых проверок – не более десяти рабочих дней и с продлением до десяти рабочих дней.
Грубое
28
Осуществление продления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки только один раз, руководителем органа контроля и надзора (либо лицом, исполняющим его обязанности) в случаях необходимости:
1) получения информации от иностранных государственных органов в рамках международных договоров Республики Казахстан;
2) установления местонахождения лица, в отношении которого проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверка;
3) получения результатов лабораторных исследований.
Грубое
29
Оформление дополнительного акта о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки с регистрацией в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам и указанием номера и даты регистрации предыдущего акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки и причина продления в случае продления сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки и причины продления.
Значительное
30
Уведомление субъекта (объекта) контроля и надзора о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки за один рабочий день до продления.
Грубое
31
Произведение отбора образцов продукции должностным лицом органа контроля и надзора в присутствии руководителя или представителя субъекта контроля и надзора и уполномоченного лица субъекта контроля и надзора, удостоверенного актом отбора образцов продукции.
Грубое
32
Указание в акте отбора образцов продукции:
1) место и дата составления;
2) номер и дата решения руководителя органа контроля и надзора, на основании которого осуществляется отбор образцов продукции;
3) должности, фамилии, имена и отчества (если они указаны в документах, удостоверяющих личность) должностных лиц органа контроля и надзора, осуществляющих отбор образцов продукции;

1) микрокәсіпкерлік субъектілері үшін – бес жұмыс күнінен артық емес және бес жұмыс күніне дейін ұзарта отырып;
2) шағын, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері үшін, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын бақылау мен қадағалау субъектілері үшін:
бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруді жүргізу кезінде – он бес жұмыс күнінен артық емес және он бес жұмыс күнінен артық емес мерзімге ұзарта отырып;
жоспардан тыс тексерулерді жүргізу кезінде – он жұмыс күнінен артық емес және он жұмыс күніне дейін ұзарта отырып.
Өрескел
28
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді ұзартуды бақылау және қадағалау органы басшысының (не оның міндетін атқарушы адам):
1) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары шеңберінде шетелдік мемлекеттік органдардан ақпарат алу;
2) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізілетін тұлғаның тұрған жерін анықтау;
3) зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алу қажет болған жағдайларда тек бір рет жүзеге асырады.
Өрескел
29
Тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау мерзімдері ұзартылған жағдайда құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркей отырып және тексеру немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау тағайындау туралы алдыңғы актінің нөмірі мен тіркелген күнін және ұзартудың себебін көрсете отырып, тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды ұзарту туралы қосымша актіні ресімдеу.
Елеулі
30
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру мерзімдерін ұзарту туралы бақылау мен қадағалау субъектісін (объектісін) ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын хабардар ету.
Өрескел
31
Бақылау мен қадағалау субъектісі басшысының немесе өкілінің және өнім үлгілерін алу актісімен куәландырылған бақылау мен қадағалау субъектісі уәкілетті адамының қатысуымен бақылау және қадағалау органының лауазымды адамының өнім үлгілерін алуды жүргізуі.
Өрескел
32
Өнім үлгілерін алу актісінде мыналарды:
1) жасалған орны мен күнін;
2) бақылау және қадағалау органы басшысының өнім үлгілерін алуды жүзеге асыруға негіз болған шешімінің күні мен нөмірін;
3) бақылау және қадағалау органының өнім үлгілерін алуды жүзеге асыратын лауазымды адамдарының лауазымын, тегін, атын және әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе);

4) наименование и место нахождения субъекта (объекта) контроля и надзора, у которого производится отбор образцов продукции;
5) должность и фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя или представителя субъекта контроля и надзора и уполномоченного лица субъекта контроля и надзора;
6) перечень и количество отобранных образцов продукции с указанием производителя, даты производства, серии (номера) партии, общей стоимости образцов;
7) вид упаковки и номер печати (пломбы).
Значительное
33
Соблюдение ограничений при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки:
1) проверять выполнение требований, не установленных в проверочных листах данного органа контроля и надзора, а также если такие требования не относятся к компетенции государственного органа, от имени которого действуют данные должностные лица;
2) требовать предоставления документов, информации, образцов продукции, проб обследования объектов окружающей среды и объектов производственной среды, если они не являются объектами профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки или не относятся к предмету профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
3) отбирать образцы продукции, пробы обследования объектов окружающей среды и объектов производственной среды для проведения их исследований, испытаний, измерений без оформления акта об отборе указанных образцов, проб по установленной форме и (или) в количестве, превышающем нормы, установленные национальными стандартами, правилами отбора образцов, проб и методами их исследований, испытаний, измерений, техническими регламентами или действующими до дня их вступления в силу иными нормативными техническими документами, правилами и методами исследований, испытаний, измерений;
4) разглашать и (или) распространять информацию, полученную в результате проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки и составляющую коммерческую, налоговую или иную охраняемую законом тайну, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
5) превышать установленные сроки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;

4) өнім үлгілерін алу жүргізілетін бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауын және тұрған жерін;
5) бақылау мен қадағалау субъектісі басшысының немесе өкілінің және бақылау мен қадағалау субъектісі уәкілетті адамының лауазымы мен тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
6) үлгілердің өндірушіcі, өндірілу күні, партияларының сериялары (нөмірлері), жалпы құны көрсетілген алынған өнім үлгілерінің тізбесі мен санын;
7) қаптаманың түрін және мөр (пломба) нөмірін көрсету.
Елеулі
33
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу кезінде мынадай шектеулерді сақтау:
1) осы бақылау және қадағалау органының тексеру парақтарында белгіленбеген талаптардың орындалуын, сондай-ақ егер мұндай талаптар өзінің атынан осы лауазымды адамдар әрекет ететiн мемлекеттік органның құзыретiне жатпаса, тексеруге;
2) егер олар бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің объектілері болып табылмаса немесе бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің нысанасына жатпаса, құжаттар, ақпарат, өнім үлгілерін, қоршаған орта объектілері мен өндірістік орта объектілерін зерттеп-қарау сынамаларын ұсынуды талап етуге;
3) өнім үлгілерін, қоршаған орта объектілері мен өндірістік орта объектілерін зерттеп-қарау сынамаларын зерттеуді, сынауды, өлшеуді жүргізу үшін белгіленген нысан бойынша және (немесе) ұлттық стандарттарда, үлгілерді, сынамаларды іріктеу қағидаларында және оларды зерттеу, сынау, өлшеу әдістерінде, техникалық регламенттерде немесе олар күшіне енген күнге дейін қолданылатын өзге де нормативтік техникалық құжаттарда, зерттеу, сынау, өлшеу қағидалары мен әдістерінде белгіленген нормалардан асатын көлемде көрсетілген үлгілерді, сынамаларды алу туралы актіні ресімдеместен, өнім үлгілерін, қоршаған орта объектілері мен өндірістік орта объектілерін зерттеп-қарау сынамаларын алуға;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу нәтижесінде алынған және коммерциялық, салықтық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жариялауға және (немесе) таратуға;
5) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізудің белгіленген мерзімдерін асыруға;

6) проводить профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку субъекта (объекта) контроля и надзора, в отношении которого ранее проводились профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки его вышестоящим (нижестоящим) органом либо иным государственным органом по одному и тому же вопросу за один и тот же период;
7) проводить мероприятия, носящие затратный характер, в целях проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки за счет субъектов контроля и надзора.
Грубое
34
Составление акта о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки с указанием в нем следующей информации:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) дата и номер акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки (дополнительного акта о продлении срока при его наличии), на основании которого проведены профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку;
5) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта контроля и надзора, должность представителя физического или юридического лица, присутствовавшего при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
6) дата, место и период проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
7) сведения о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
8) наименование проверочного листа и пункты требований, по которым выявлены нарушения;
9) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки представителей субъекта контроля и надзора, а также лиц, присутствовавших при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, их подписи или отказ от подписи;

6) бір кезеңдегі бір мәселе бойынша өзінің жоғары тұрған (төмен тұрған) органы не өзге мемлекеттік орган оған қатысты бұрын бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізуге;
7) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізу мақсатында бақылау мен қадағалау субъектілерінің есебінен шығынды сипаттағы іс-шараларды өткізуге.
Өрескел
34
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актіні мынадай ақпаратты көрсете отырып жасау:
1) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
2) бақылау және қадағалау органының атауы;
3) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізуге негіз болған бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актінің (бар болған кезде мерзімді ұзарту туралы қосымша актінің) күні мен нөмірі;
4) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) бақылау мен қадағалау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу кезінде қатысқан жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы;
6) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу күні, орны және кезеңі;
7) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәліметтер;
8) тексеру парағының атауы және талаптардың бұзушылықтар анықталған тармақтары;
9) бақылау мен қадағалау субъектісі өкілдерінің, сондай-ақ бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу кезінде қатысқан адамдардың бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актімен танысуы немесе танысудан бас тартуы туралы мәліметтер, олардың қолтаңбасы немесе қол қоюдан бас тартуы;

10) подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших) профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку.
Значительное
35
Составление предписания об устранении выявленных нарушений по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки с указанием в нем следующей информации:
1) дата, время и место составления предписания;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку;
4) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта контроля и надзора, должность представителя физического или юридического лица, присутствовавшего при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
5) дата, место и период проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
6) перечень выявленных нарушений в соответствии с пунктами требований проверочного листа с обязательным указанием степени тяжести нарушения в соответствии с субъективными критериями оценки степени риска;
7) указания по устранению выявленных нарушений с указанием сроков их устранения;
8) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с предписанием представителя субъекта контроля и надзора (руководителя юридического лица либо его уполномоченного лица, физического лица), а также лиц, присутствовавших при профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке, их подписи или отказ от подписи;
9) подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших) профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку.
Значительное
36
Не предъявление требований и обращение с просьбами, не относящимися к предмету профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Грубое
37
Неназначение органами контроля и надзора профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки по вопросам, не входящим в их компетенцию.
Грубое
38
Соблюдение периодичности проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Грубое
39
Предоставление субъекту контроля и надзора акт о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, в случаях выявления нарушений – предписание об устранении выявленных нарушений по результатам, проведенных профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки в день их окончания.
Грубое
40
Соблюдение должностными лицами органа контроля и надзора следующих обязанностей при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки:

10) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолтаңбасы.
Елеулі
35
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы мынадай ақпаратты көрсете отырып жасау:
1) нұсқаманың жасалған күні, уақыты және орны;
2) бақылау және қадағалау органының атауы;
3) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) бақылау мен қадағалау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу кезінде қатысқан жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы;
5) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу күні, орны және кезеңі;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарына сәйкес бұзушылықтың ауырлық дәрежесін міндетті түрде көрсете отырып, тексеру парағы талаптарының тармақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтардың тізбесі;
7) анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін көрсете отырып, оларды жою бойынша нұсқаулар;
8) бақылау мен қадағалау субъектісі өкілінің (заңды тұлға басшысының не оның уәкілетті адамының, жеке тұлғаның), сондай-ақ бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру кезінде қатысқан адамдардың нұсқамамен танысуы немесе танысудан бас тартуы туралы мәліметтер, олардың қолтаңбасы немесе қол қоюдан бас тартуы;
9) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолтаңбасы.
Елеулі
36
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нысанасына жатпайтын талаптарды қоймау және өтінім жасамау.
Өрескел
37
Бақылау және қадағалау органдарының құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша олардың бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындамауы.
Өрескел
38
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізу кезеңділігін сақтау.
Өрескел
39
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актіні, бұзушылықтар анықталған жағдайда – бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүргізілген профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы олар аяқталған күні беру.
Өрескел
40
Бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарының бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу кезінде мынадай міндеттерді сақтауы:

1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы субъектов контроля и надзора;
2) проводить профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку на основании и в строгом соответствии с порядком, установленным Предпринимательским Кодексом Республики Казахстан и (или) иными законами Республики Казахстан;
3) не препятствовать установленному режиму работы субъектов (объектов) контроля и надзора в период проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
4) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) не препятствовать субъекту контроля и надзора либо его уполномоченному представителю присутствовать при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
6) предоставлять субъекту контроля и надзора необходимую информацию, относящуюся к предмету профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
7) обеспечить сохранность документов и сведений, полученных в результате проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Значительное
41
Приостановление профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки субъектов малого предпринимательства, в том числе субъектов микропредпринимательства.
Значительное
42
Проведение органом контроля и надзора ежегодного Единого дня отчета в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству.
Значительное
Критерии по соблюдению субъектами контроля порядка выдачи разрешений первой и второй категории, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности
1
Осуществление проверки соответствия требованиям, установленным нормативными правовыми актами.
Значительное
2
Принятие решения в течение трех рабочих дней о возобновлении действия разрешения и (или) приложения к разрешению, приостановленного по добровольному обращению в разрешительный орган физического и юридического лица, являющегося лицензиатом или владельцем разрешения второй категории.
Значительное
3
Размещение сведений о выданных разрешениях, направленных уведомлениях, условиях выдачи разрешений и направления уведомлений на веб-портале "электронного правительства" и интернет-ресурсах субъекта (объекта) контроля и надзора на казахском и русском языках, за исключением информации, содержащей государственные секреты и иную охраняемую законом тайну.
Значительное
4
Соблюдение субъектом (объектом) контроля и надзора следующих обязанностей:

1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, бақылау мен қадағалау субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтау;
2) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде және (немесе) Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген негізде және тәртіпке қатаң сәйкестікте жүргізу;
3) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу кезеңінде бақылау мен қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмеу;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген өкілеттіктерді уақтылы және толық көлемде орындау;
5) бақылау мен қадағалау субъектісінің не оның уәкілетті өкілінің бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу кезінде қатысуына кедергі келтірмеуге, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің нысанасына жататын мәселелер бойынша түсіндірмелер беру;
6) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің нысанасына жататын қажетті ақпаратты бақылау мен қадағалау субъектісіне беру;
7) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету.
Елеулі
41
Шағын кәсіпкерлік субъектілерін, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерін бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тоқтата тұру.
Елеулі
42
Кәсіпкерлік жөнінідегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен бақылау және қадағалау органының жыл сайынғы Бірыңғай есеп беру күнін өткізуі.
Елеулі
Бақылау субъектілерінің бірінші және екінші санаттағы рұқсаттарды беру, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға хабарлама қабылдау тәртібін сақтауы бойынша өлшемшарттар
1
Жеке және заңды тұлғалардан "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделмеген рұқсаттардың немесе хабарламалардың болуын талап етпеу.
Елеулі
2
Лицензиат немесе екінші санаттағы рұқсаттың иесі болып табылатын жеке және заңды тұлғаның рұқсат беру органына ерікті түрде жүгінуі бойынша тоқтатыла тұрған рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның қолданылуын қайта бастау туралы үш жұмыс күні ішінде шешім қабылдау.
Елеулі
3
Мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда, берілген рұқсаттар, жіберілген хабарламалар, рұқсаттар берудің және хабарламалар жіберудің шарттары туралы мәліметтерді "электрондық үкіметтің" веб-порталында жәнебақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) интернет-ресурстарында қазақ және орыс тілдерінде орналастыру.
Елеулі
4
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) мынадай міндеттерді сақтауы:

1) осуществлять лицензирование и разрешительные процедуры в соответствии с Законом;
2) создавать необходимые условия для лиц с ограниченными возможностями при получении ими разрешений;
3) предоставлять в доступной форме полную и достоверную информацию о лицензировании, разрешительных процедурах, перечне требуемых для этого документов и порядке получения и оформления таких документов;
4) предоставлять государственным органам и Государственной корпорации документы и (или) информацию, необходимые для осуществления лицензирования и разрешительных процедур, в том числе посредством информационных систем;
5) принимать меры, направленные на восстановление нарушенных прав, свобод и законных интересов заявителей, лицензиатов и владельцев разрешений второй категории;
6) в пределах своей компетенции обеспечивать бесперебойное функционирование и наполнение информационных систем, содержащих необходимые сведения для выдачи разрешений;

1) Заңға сәйкес лицензиялауды және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру;
2) мүмкіндігі шектеулі адамдар рұқсаттар алған кезде олар үшін қажетті жағдайлар жасау;
3) лицензиялау, рұқсат беру рәсімдері, бұл үшін талап етілетін құжаттар тізбесі және осындай құжаттарды алу және ресімдеу тәртібі туралы толық және анық ақпаратты қолжетімді нысанда ұсыну;
4) мемлекеттік органдарға және Мемлекеттік корпорацияға лицензиялауды және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру үшін, оның ішінде ақпараттық жүйелер арқылы жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды және (немесе) ақпаратты ұсыну;
5) өтініш берушілердің, лицензиаттардың және екінші санаттағы рұқсаттарды иеленушілердің бұзылған құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруге бағытталған шаралар қабылдау;
6) рұқсаттар беру үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйелердің іркіліссіз жұмыс істеуін және толығып отыруын өз құзыреті шегінде қамтамасыз ету;

7) получать письменное согласие заявителей, лицензиатов и владельцев разрешений второй категории, в том числе в форме электронного документа, на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при выдаче разрешений.
Значительное
5
Соблюдение субъектами (объектами) контроля и надзора требований по срокам действия разрешения.
Значительное
6
Осуществление выдачи разрешений осуществляется на равных основаниях и равных условиях для всех лиц, отвечающих квалификационным или разрешительным требованиям.
Значительное
7
Осуществление отказа в рассмотрении документов заявителя при лицензировании и осуществлении разрешительной процедуры только в случае установления факта неполноты представленных документов в течение двух рабочих дней.
Грубое
8
Осуществление отказа при переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии в случае непредставления или ненадлежащего оформления документов, несоответствия заявителя квалификационным требованиям и если ранее лицензия и (или) приложение к лицензии были переоформлены на другое юридическое лицо из числа вновь возникших в результате разделения юридических лиц-лицензиатов.
Грубое
9
Получение разрешительным органом согласований (сопутствующих разрешений) государственных органов на предмет соответствия заявителя установленным требованиям, с направлением запроса разрешительным органом для получения согласований в соответствующие государственные органы по месту осуществления заявителем предстоящей деятельности в течение двух рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на получение разрешения и (или) приложения к нему.
Грубое
10
Осуществление выдачи разрешительным органом разрешения и (или) приложения к разрешению заявителю в случае просрочки выдачи разрешения не позднее пяти рабочих дней с момента истечения срока его выдачи.
Грубое
11
Осуществление выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии по месту регистрации физического или юридического лица либо филиала или представительства иностранного юридического лица, за исключением лицензий, выдаваемых по классу "разрешения, выдаваемые на объекты", которые выдаются по месту осуществления ими деятельности.
Значительное
12
Не требование от заявителей предоставления следующих документов;

7) рұқсаттар беру кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға өтініш берушілердің, лицензиаттардың және екінші санаттағы рұқсаттарды иеленушілердің жазбаша келісімін, оның ішінде электрондық құжат нысанында алу.
Елеулі
5
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) рұқсаттардың қолданылу мерзімі бойынша талаптарды сақтауы.
Елеулі
6
Рұқсаттар беруді біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкес келетін барлық адамдар үшін тең негіздерде және тең жағдайларда жүзеге асыру.
Елеулі
7
Лицензиялау және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру кезінде өтініш берушінің құжаттарын қараудан бас тартуды ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда ғана екі жұмыс күні ішінде жүзеге асыру.
Өрескел
8
Құжаттар ұсынылмаған немесе тиісінше ресімделмеген, өтініш беруші біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда және егер лицензия және (немесе) лицензияға қосымша лицензиат заңды тұлғаларды бөлу нәтижесінде жаңадан пайда болғандардың ішіндегі басқа заңды тұлғаға бұрын қайта ресімделген жағдайда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде бас тартуды жүзеге асыру.
Өрескел
9
Рұқсат беру органының өтініш берушінің рұқсатты және (немесе) оған қосымшаны алуға құжаттарын тіркеген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушінің алдағы қызметін жүзеге асыру орны бойынша тиісті мемлекеттік органдарға келісімдерді алу үшін сұрату жібере отырып, өтініш берушінің белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік органдардың келісімдерін (ілеспе рұқсаттарын) алуы.
Өрескел
10
Рұқсат беру органының рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны беру мерзімін өткізіп алған жағдайда мерзімі өткен сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге оны беруді жүзеге асыруы.
Өрескел
11
Жеке немесе заңды тұлғаның не шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің қызметті жүзеге асыру орны бойынша берілетін "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілетін лицензияларды қоспағанда, лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны беруді тіркеу орны бойынша жүзеге асыру.
Елеулі
12
Өтініш берушілерден мынадай құжаттарды:

1) для юридических лиц, осуществляющих деятельность в финансовой сфере и деятельность, связанную с концентрацией финансовых ресурсов, а также деятельность, связанную с оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, деятельность, связанную с осуществлением охранной деятельности, – копия устава (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригиналов для сверки);
2) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица заявителя – для юридического лица;
3) копия документа, удостоверяющего личность, – для физического лица, если информацию о таких документах лицензиар может получить из соответствующих государственных информационных систем.
Значительное
13
Осуществление выдачи лицензии со сроком действия без ограничения срока его действия.
Значительное
14
Осуществление выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии либо мотивированного отказа в их выдаче не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензий и (или) приложений к лицензиям в сфере использования атомной энергии, финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, сфере образования, сфере углеводородов, которые выдаются не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с соответствующими документами.
Грубое
15
Не взимание лицензионного сбора при выдаче приложений к лицензии (дубликатов приложений к лицензии), а также в случае обнаружения ошибок в выданном разрешении и (или) приложении к разрешению.
Значительное
16
Осуществление отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях:
1) занятие видом деятельности запрещено для данной категории физических или юридических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) заявитель не соответствует квалификационным требованиям;
4) лицензиаром получен ответ от соответствующего согласующего государственного органа о несоответствии заявителя предъявляемым при лицензировании требованиям;
5) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
6) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать заявителю-должнику лицензию;
7) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Грубое
17
Осуществление переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях:

1) қаржы саласындағы қызметті және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару мен оған патрондардың айналымына байланысты қызметті, есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналымына байланысты қызметті, күзет қызметін жүзеге асыруға байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін – жарғының көшiрмесiн (салыстырып тексеру үшiн түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариат куәландырған көшірмесін);
2) заңды тұлға үшiн – өтініш беруші заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы;
3) жеке тұлға үшiн – егер мынадай құжаттар туралы ақпаратты лицензиар тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден ала алатын болса, жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесiн ұсынуды талап етпеу.
Елеулі
13
Қолданылу мерзімі бар лицензияны оның қолданылу мерзімін шектемей беруді жүзеге асыру.
Елеулі
14
Тиісті құжаттармен бірге өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей берілетін атом энергиясын пайдалану саласындағы, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, білім беру саласындағы, көмірсутектер саласындағы лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруді не оларды беруден уәжді бас тартуды он бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асыру.
Өрескел
15
Лицензияға қосымшаларды (лицензияға қосымшалардың төлнұсқаларын) беру кезінде, сондай-ақ берілген рұқсатта және (немесе) рұқсатқа қосымшада қателер анықталған жағдайда лицензиялық алым алмау.
Елеулі
16
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруден бас тартуды:
1) жеке немесе заңды тұлғалардың осы санаты үшін қызмет түрімен айналысуға тыйым салынған;
2) лицензиялық алым енгізілмеген;
3) өтініш беруші біліктілік талаптарына сәйкес келмеген;
4) лицензиар тиісті келісуші мемлекеттік органнан өтініш берушінің лицензиялау кезінде қойылатын талаптарға сәйкес келмейтіні туралы жауап алған;
5) өтініш берушіге қатысты лицензиялауға жататын қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған;
6) сот орындаушысының ұсынуы негізінде сот өтініш беруші борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салған;
7) өтініш беруші лицензия алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталған жағдайларда жүзеге асыру.
Өрескел
17
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны:

1) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица-лицензиата;
2) перерегистрации индивидуального предпринимателя-лицензиата, изменении его наименования или юридического адреса;
3) реорганизации юридического лица-лицензиата в соответствии с порядком, определенным в соответствии с Законом;
4) изменения наименования и (или) места нахождения юридического лица-лицензиата;
5) отчуждения лицензиатом лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты", вместе с объектом в пользу третьих лиц в случаях, если отчуждаемость конкретной лицензии предусмотрена приложением 1 к Закону;
6) изменения адреса места нахождения объекта без его физического перемещения для лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты" или для приложений к лицензии с указанием объектов;
7) наличия требования о переоформлении в законах Республики Казахстан.
Значительное
18
При переоформлении лицензии и (или) приложения не требование от заявителей предоставления иных документов, за исключением:
1) заявления по форме, утверждаемой уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений, Национальным Банком Республики Казахстан или уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
2) для случаев переоформления лицензии – документа, подтверждающий уплату лицензионного сбора, за исключением оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
Значительное
19
Не осуществление лицензиаром проверки соответствия заявителя квалификационным требованиям при переоформлении лицензии и (или) приложения, за исключением переоформления при реорганизации юридического лица-лицензиата в форме выделения и разделения.
Значительное
20
Осуществление отказа в переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях непредставления или ненадлежащего оформления заявителем следующих документов:
1) заявления по форме, утверждаемой уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений, Национальным Банком Республики Казахстан или уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
2) для случаев переоформления лицензии – документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора, за исключением оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";

1) лицензиат жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) өзгерген;
2) лицензиат жеке кәсіпкер қайта тіркелген, оның атауы немесе заңды мекен жайы өзгерген;
3) лицензиат заңды тұлға Заңға сәйкес айқындалған тәртіпке сай қайта ұйымдастырылған;
4) лицензиат заңды тұлғаның атауы және (немесе) орналасқан жері өзгерген;
5) егер нақты лицензияның иеліктен шығарылатындығы Заңға 1-қосымшада көзделген жағдайларда лицензиат үшінші тұлғалардың пайдасына объектімен бірге "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензияны иеліктен шығарған;
6) "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензия үшін немесе лицензияға қосымшалар үшін объектілерді көрсете отырып, объект нақты көшірілмей оның орналасқан жерінің мекен жайы өзгерген;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда қайта ресімдеуді жүзеге асыру.
Елеулі
18
Лицензияны және (немесе) қосымшаны қайта ресімдеу кезінде өтініш берушіден мыналарды:
1) рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган бекiтетін нысан бойынша өтiнiштi;
2) лицензияларды қайта ресімдеу жағдайлары үшін – "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеуді қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжатты;
3) алынатын ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпарат қамтылған құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, өзге де құжаттардың ұсынылуын талап етпеу.
Елеулі
19
Лицензиат заңды тұлғаның бөліну және бөлініп шығу нысанында қайта ұйымдастырылуы кезіндегі қайта ресімдеуді қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде лицензиардың өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырмауы.
Елеулі
20
Өтініш беруші мынадай құжаттарды:
1) рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган бекiтетін өтiнiштi;
2) лицензияларды қайта ресімдеу жағдайлары үшін – "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеуді қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжатты;

3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах, а также в случае несоответствия заявителя квалификационным требованиям.
Грубое
21
Осуществление оформления лицензии и (или) приложения к лицензиям в электронной форме с соблюдением следующих требований:
1) в случае обращения заявителя за получением разрешения и (или) приложения к разрешению на бумажном носителе разрешение и (или) приложение к разрешению оформляются в электронной форме, распечатываются и заверяются печатью разрешительного органа и подписью руководителя разрешительного органа;
2) разрешение и (или) приложение к разрешению выдаются на бумажном носителе в случае отсутствия возможности выдать разрешение и (или) приложение к разрешению в электронной форме.
Незначительное
22
Осуществление переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии лицензиаром в течение трех рабочих дней с момента подачи документов, за исключением переоформления лицензии при реорганизации юридического лица в форме выделения или разделения.
Грубое
23
Осуществление переоформления на вновь возникшее юридическое лицо в результате слияния нескольких юридических лиц-лицензиатов, имеющих лицензии на один и тот же лицензируемый вид деятельности или подвид лицензируемого вида деятельности, только одной лицензии и (или) приложения к лицензии по выбору заявителя.
Значительное
24
Не произведение переоформления лицензии присоединяемого юридического лица на юридическое лицо, к которому присоединяется юридическое лицо, если у присоединяемого юридического лица и у юридического лица, к которому присоединяется присоединяемое юридическое лицо, имеются лицензии на один и тот же лицензируемый вид деятельности или подвид лицензируемого вида деятельности.
Значительное
25
Осуществление разрешительным органом отказа в переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии, инициированном при реорганизации юридического лица-лицензиата в форме разделения по следующим основаниям:
1) непредставления или ненадлежащего оформления документов;
2) несоответствия заявителя квалификационным требованиям;
3) если ранее лицензия и (или) приложение к лицензии были переоформлены на другое юридическое лицо из числа вновь возникших в результате разделения юридических лиц-лицензиатов.
Значительное
26
Осуществление лицензиарами выдачи переоформленной лицензии (или) приложения к лицензии при реорганизации юридического лица-лицензиата в форме выделения или разделения не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензий и (или) приложений к лицензиям в сфере использования атомной энергии, финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, сфере импорта и экспорта продукции, подлежащей экспортному контролю, сфере образования, сфере углеводородов, которые переоформляются не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с документами либо предоставления мотивированного отказа в указанные сроки.
Грубое
27
Осуществление прекращения действия лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях:

3) алынатын ақпарат мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпарат қамтылған құжаттардың көшірмелерін ұсынбаған немесе тиісінше ресімдемеген жағдайларда, сондай-ақ өтініш беруші біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден бас тартуды жүзеге асыру.
Өрескел
21
Лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды электрондық нысанда ресімдеуді мынадай талаптарды сақтай отырып жүзеге асыру:
1) өтініш беруші рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны қағаз жеткізгіште алуға өтініш жасаған жағдайда рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша электрондық нысанда ресімделеді, басып шығарылады және рұқсат беруші органның мөрімен және рұқсат беруші орган басшысының қолымен расталады;
2) рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны электрондық нысанда беру мүмкін болмаған жағдайда рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша қағаз жеткізгіште беріледі.
Болмашы
22
Заңды тұлғаны бөліп шығару немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастыру кезінде лицензияны қайта ресімдеуді қоспағанда, лицензиардың лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны құжаттар берілген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде қайта ресімдеуді жүзеге асыруы.
Өрескел
23
Өтініш берушінің таңдауы бойынша лицензияланатын сол бір қызмет түріне немесе лицензияланатын қызмет түрінің кіші түріне лицензиясы, бір ғана лицензиясы және (немесе) лицензияға қосымшасы бар бірнеше лицензиат заңды тұлғаның бірігуі нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғаға қайта ресімдеуді жүзеге асыру.
Елеулі
24
Егер қосылатын заңды тұлғада және қосылатын заңды тұлғаны өзіне қосып алған заңды тұлғада лицензияланатын сол бір қызмет түріне немесе лицензияланатын қызмет түрінің кіші түріне лицензиялар болса, қосылатын заңды тұлғаның лицензиясын заңды тұлғаны қосып алған заңды тұлғаға қайта ресімдеуді жүргізбеу.
Елеулі
25
Рұқсат беру органының лицензиат заңды тұлғаны бөлу нысанында қайта ұйымдастыру кезінде бастамашылық жасалған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден мынадай негіздер бойынша:
1) құжаттар ұсынылмаған немесе тиісінше ресімделмеген;
2) өтініш беруші біліктілік талаптарына сәйкес келмеген;
3) егер бұрын лицензия және (немесе) лицензияға қосымша лицензиат заңды тұлғалардың бөліну нәтижесінде жаңадан пайда болғандар қатарынан басқа заңды тұлғаға қайта ресімделген жағдайда бас тартуды жүзеге асыруы.
Елеулі
26
Құжаттармен бірге өтініш берілген не көрсетілген мерзімдерде уәжді бас тарту берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей қайта ресімделетін атом энергиясын пайдалану саласындағы, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет саласындағы, экспорттық бақылауға жататын өнімнің импорты мен экспорты саласындағы, білім беру саласындағы, көмірсутектер саласындағы лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды қоспағанда, лицензиарлардың бөлініп шығу немесе бөлу нысанында лицензиат заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру кезінде қайта ресімделген лицензияны (немесе) лицензияға қосымшаны беруді он бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асыруы.
Өрескел
27
Лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын мынадай:

1) истечения срока, на который они выданы;
2) совершения действий (операций) в полном объеме, на осуществление которых они выданы;
3) лишения (отзыва) лицензии и (или) приложения к лицензии;
4) прекращения деятельности физического лица, ликвидации юридического лица;
5) добровольного обращения лицензиата к лицензиару о прекращении действия лицензии и (или) приложения к лицензии;
6) исключения лицензии или отдельного вида деятельности и (или) подвида деятельности или действия (операции) из приложения 1 к Закону;

1) берілген мерзімі өткен;
2) жүзеге асырылуы үшін берілген әрекеттер (операциялар) толық көлемде жасалған;
3) лицензиядан және (немесе) лицензияға қосымшадан айырған (кері қайтарған);
4) жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған, заңды тұлға таратылған;
5) лицензиат лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтату туралы ерікті түрде лицензиарға өтініш жасаған;
6) Заңға 1-қосымшадан лицензия немесе жекелеген қызмет түрі және (немесе) қызметтің кіші түрі немесе әрекет (операция) алып тасталған;

7) исключения лицензиата из числа лиц, подлежащих лицензированию.
Значительное
28
Соблюдение разрешительными органами особых условий лицензирования отдельных видов деятельности в сферах игорного бизнеса, архитектуры, градостроительства и строительства и использования атомной энергии.
Значительное
29
Соблюдение разрешительными органами общих положений о лицензировании в сфере экспорта и импорта.
Значительное
30
Соблюдение разрешительным органом сроков выдачи разрешений второй категории.
Грубое
31
Осуществление разрешительным органом мотивированного отказа в выдаче заявителю разрешения второй категории в сроки, установленные для выдачи разрешения второй категории с указанием причины отказа.
Грубое
32
Осуществление разрешительным органом выдачи дубликатов разрешения и (или) приложения к разрешению с надписью "дубликат" в правом верхнем углу и указанием даты первичной выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению и даты их переоформления в течение двух рабочих дней со дня подачи соответствующего заявления.
Значительное
33
Осуществление разрешительным органом в течение двух рабочих дней со дня подачи заявителем соответствующего заявления внесения необходимых изменений в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений и выдачи разрешение и (или) приложение к разрешению с соответствующими исправлениями (в случае обнаружения ошибок в выданном разрешении и (или) приложении к разрешению).
Значительное
34
Надлежащее осуществление разрешительным органом приостановления действия разрешения и (или) приложения к разрешению.
Значительное
35
Осуществление разрешительным органом проверки устранения нарушений в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявителем заявления об устранении нарушений.
Значительное
36
В случае непредставления лицензиатом или владельцем разрешения второй категории заявления об устранении нарушений, явившихся основанием для приостановления разрешения и (или) приложения к разрешению до истечения срока приостановления, инициирование разрешительным органом процедуры лишения (отзыва) разрешения и (или) приложения к разрешению в течение десяти рабочих дней с момента истечения срока приостановления.
Значительное
37
Надлежащее осуществление разрешительным органом лишения (отзыва) разрешения.
Значительное
38
Не истребование от заявителей документов и иной информации, которые могут быть получены из государственных электронных информационных ресурсов при уведомительном порядке осуществления деятельности.
Значительное
39
Выдача государственными органами, осуществляющими прием уведомлений, заявителям в течение трех рабочих дней со дня обращения выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленных заявителями уведомлениях.
Грубое
40
Включение разрешительными органами в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений информации об осуществленных разрешительных процедурах в бумажной форме одновременно с осуществлением разрешительной процедуры, за исключением разрешений, не подлежащих автоматизации.
Значительное
41
Ведение разрешительными органами на постоянной основе государственного электронного реестра разрешений и уведомлений с обязательным внесением соответствующих сведений, в случае приостановления деятельности или отдельных видов деятельности или действий (операций) физического или юридического лица.
Значительное
42
Осуществление субъектом (объектом) контроля и надзора исключения уведомления из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений по заявлению заявителя, по решению суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности или действий физического или юридического лица.
Значительное
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 марта 2024 года № 11
Приложение 2 к приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 мая 2023 года № 63
Проверочный лист в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении государственных органов, осуществляющих контроль в сферах деятельности субъектов предпринимательства
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля: ____________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля: ____________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля: ____________________________
___________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля: _________________________________________
Адрес места нахождения: ____________________________________________
__________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
Наличие критериев оценки степени риска и проверочных листов, применяемые для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие требованиям, утвержденных совместным актом регулирующего государственного органа, уполномоченного органа по предпринимательству и размещенных на интернет-ресурсах регулирующего государственного органа.
2
Наличие актов, касающиеся критериев оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора, проверочных листов, которые размещаются на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов и иных цифровых платформах.
3
Наличие проверочных листов в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным актом регулирующего государственного органа и уполномоченного органа по предпринимательству и размещенных на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов.
4
Проведение профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора на основании анализа отчетности, представляемой субъектами частного предпринимательства, сведений уполномоченных государственных органов, а также полученных из государственных информационных систем и электронных информационных ресурсов, и других документов и сведений о деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора.
5
Проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора на основании полугодового графика и полугодового списка, утвержденного регулирующим государственным органом или местным исполнительным органом.
6
Проведение внеплановых проверок в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора по следующим основаниям:

7) лицензиат лицензиялануға жататын тұлғалар қатарынан алыптасталған жағдайларда тоқтатуды жүзеге асыру.
Елеулі
28
Рұқсат беру органдарының ойын бизнесі, сәулет, қала құрылысы мен құрылыс және атом энергиясын пайдалану салаларында жекелеген қызмет түрлерін лицензиялаудың ерекше шарттарын сақтауы.
Елеулі
29
Рұқсат беру органдарының экспорт және импорт саласындағы лицензиялау туралы жалпы ережелерді сақтауы.
Елеулі
30
Рұқсат беру органының екінші санаттағы рұқсаттардың берілу мерзімдерін сақтауы.
Өрескел
31
Рұқсат беру органының екінші санаттағы рұқсатты беру үшін белгіленген мерзімдерде өтініш берушіге екінші санаттағы рұқсатты беруден уәжді бас тартуды жүзеге асыруы.
Өрескел
32
Рұқсат беру органының рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның телнұсқаларын тиісті өтініш берілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышында "телнұсқа" деген жазумен және олардың алғаш берілген күні мен қайта ресімделген күнін көрсете отырып беруді жүзеге асыруы.
Елеулі
33
Рұқсат беру органының өтініш беруші тиісті өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне қажетті өзгерістер енгізуді және тиісті түзетулері бар рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны беруді жүзеге асыруы (берілген рұқсатта және (немесе) рұқсатқа қосымшада қателер анықталған жағдайда).
Елеулі
34
Рұқсат беру органының рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның қолданылуын тоқтата тұруды тиісті түрде жүзеге асыруы.
Елеулі
35
Өтініш беруші бұзушылықтарды жою туралы өтініш берген күннен бастап он жұмыс күні ішінде рұқсат беру органының бұзушылықтарды жоюды тексеруді жүзеге асыруы.
Елеулі
36
Лицензиат немесе екінші санаттағы рұқсатты иеленуші тоқтата тұру мерзімі өткенге дейін рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны тоқтата тұру үшін негіз болған бұзушылықтардың жойылғаны туралы өтінішті бермеген жағдайда рұқсат беру органының тоқтата тұру мерзімі өткен кезден бастап он жұмыс күні ішінде рұқсаттан және (немесе) рұқсатқа қосымшадан айыру (кері қайтарып алу) рәсіміне бастамашылық жасауы.
Елеулі
37
Рұқсат беру органының рұқсаттан айыруды (кері қайтарып алуды) тиісінше жүзеге асыруы.
Елеулі
38
Қызметті жүзеге асыруды хабарлау тәртібінде өтініш берушілерден мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстардан алуға болатын құжаттар мен өзге де ақпаратты талап етпеу.
Елеулі
39
Хабарламалар қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың өтініш берушілерге рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен өтініш берушілердің жіберген хабарламалары туралы үзінді көшірмелерді өтініш жасалған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде беруі.
Өрескел
40
Автоматтандыруға жатпайтын рұқсаттарды қоспағанда, рұқсат беру органдарының рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне қағаз нысанда рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асырумен бір мезгілде жүзеге асырылған рұқсат беру рәсімдері туралы ақпаратты енгізуі.
Елеулі
41
Жеке немесе заңды тұлғаның қызметі немесе жекелеген қызмет түрлері немесе әрекеттері (операциялары) тоқтатыла тұрған жағдайда рұқсат беру органдарының тиісті мәліметтерді міндетті түрде енгізе отырып, рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін тұрақты негізде жүргізуі.
Елеулі
42
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) өтініш берушінің өтініші бойынша, жеке немесе заңды тұлғаның қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне немесе әрекеттеріне тыйым салу туралы сот шешімі бойынша рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен хабарламаны алып тастауды жүзеге асыруы.
Елеулі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 18 наурыздағы
№ 11 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 12 мамырдағы
№ 63 бұйрығына
2-қосымша
Кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы тексеру парағы
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган: _______________________________
______________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт: ________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы: ____________________________
______________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес- сәйкестендіру
нөмірі: ___________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы: _____________________________________
______________________________________________________________________
Р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Реттеуші мемлекеттік органның, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылған бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарының болуы.
2
Реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында және өзге де цифрлық платформаларда орналастырылған бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қатысты актілердің, тексеру парақтарының болуы.
3
Реттеуші мемлекеттік органның және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылған жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтарының болуы.
4
Профилактикалық бақылауды бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай жеке кәсіпкерлік субъектісі ұсынған есептілікті, уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтерін, сондай-ақ мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен электрондық ақпараттық ресурстардан алынған мәліметтерді және бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі туралы басқа да құжаттар мен мәліметтерді талдау негізінде жүргізу.
5
Реттеуші мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган бекіткен жартыжылдық график пен жартыжылдық тізімі негізінде нақты бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу.
6
Мынадай негіздер бойынша нақты бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты жоспардан тыс тексерулер жүргізу: