О внесении изменений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 27 марта 2024 года № 6-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2024 года № 34191
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее-Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647) следующие изменения:
1) 900. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему нормативному постановлению;
2) 901. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему нормативному постановлению.
2. Юридическому департаменту Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
Р. Ахметов
Приложение 1
к нормативному постановлению
от 27 марта 2024 года № 6-НҚ
Приложение 6
к нормативному постановлению
Счетного комитета по
контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 31 марта 2016 года № 5-НҚ
900. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов (далее – Процедурный стандарт) содержит процедурные требования к формированию и представлению Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) оперативной информации для Президента Республики Казахстан и Парламента Республики Казахстан о работе Высшей аудиторской палаты, показателях работы органов государственного аудита и финансового контроля (далее – информация), а также к формированию и представлению ревизионными комиссиями областей, города республиканского значения, столицы (далее – ревизионная комиссия) информации маслихату и акиму соответствующей области, городов республиканского значения, столицы.

"Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2024 жылғы 27 наурыздағы № 6-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 наурызда № 34191 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) 900. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты осы нормативтік қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) 901. Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты осы нормативтік қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Жоғары аудиторлық палатаның Заң департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
Төрағасының міндетін атқарушы
Р. Ахметов
2024 жылғы 27 наурыздағы
№ 6-НҚ Нормативтік қаулыға
1-қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2016 жылғы 31 наурыздағы
№ 5-НҚ нормативтік қаулысына
6-қосымша
900. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Рәсімдік стандарт) Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Парламентіне Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жұмысының көрсеткіштері туралы жедел ақпаратты (бұдан әрі – ақпарат) қалыптастыруына және ұсынуына, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мәслихатына және әкіміне ұсынылатын ақпаратты қалыптастыруына және ұсынуына қойылатын рәсімдік талаптарды қамтиды.

2. Целью Процедурного стандарта является установление единых подходов и процедур формирования и представления информации органами внешнего государственного аудита.
3. Действие настоящего Процедурного стандарта распространяется на структурные подразделения и на должностные лица органов внешнего государственного аудита.
4. К основным принципам Процедурного стандарта относятся:
1) надежность – достоверность и отсутствие ошибок в представляемой информации;
2) полнота и прозрачность – отражение проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, ясность изложения результатов государственного аудита и финансового контроля;
3) сопоставимость – возможность сравнения информации за разные периоды и различных органов внешнего государственного аудита и финансового контроля (далее – органы государственного аудита);
4) своевременность – оперативный сбор достоверной информации, подготовка и предоставление отчета и информации в установленные сроки.
Глава 2. Подготовка и представление информации о деятельности органа внешнего государственного аудита
Параграф 1. Порядок формирования и сроки представления информации о деятельности Высшей аудиторской палаты за отчетный период Президенту Республики Казахстан, Парламенту Республики Казахстан
5. Источниками для подготовки информации являются:
1) ежеквартальные аналитические отчеты об исполнении республиканского и местных бюджетов по результатам бюджетного мониторинга, представляемые Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство финансов), а также местными уполномоченными органами по исполнению бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан;
2) данные информационных систем Министерства финансов;
3) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Высшей аудиторской палаты;
4) ключевые показатели деятельности органов внешнего государственного аудита, ревизионных комиссий, количество объектов и объем средств, охваченных государственным аудитом, ревизионными комиссиями, объем установленных ревизионными комиссиями нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, объем выявленных ревизионными комиссиями финансовых нарушений, объем восстановленных (возмещенных) и подлежащих восстановлению (возмещению) сумм по результатам аудиторских мероприятий, исполнение рекомендаций (предложений) и поручений по итогам аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий, ключевые показатели деятельности уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, информация о поступлениях в областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы, бюджет района (города областного значения) за отчетный период, представляемые в соответствии с Процедурным стандартом государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями Высшей аудиторской палате информации о своей работе, согласно приложениями 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему Процедурному стандарту;

2. Рәсімдік стандарттың мақсаты сыртқы мемлекеттік аудит органдарының ақпаратты қалыптастыруына және ұсынуына бірыңғай тәсілдерді және рәсімдерді белгілеу болып табылады.
3. Осы Рәсімдік стандарттың күші сыртқы мемлекеттік аудит органдарының құрылымдық бөлімшелеріне және лауазымды адамдарына қолданылады.
4. Рәсімдік стандарттың негізгі қағидаттарына мыналар жатады:
1) сенімділік – ұсынылатын ақпараттың анықтығы және онда қателердің болмауы;
2) толықтық және ашықтық – жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының көрсетілуі, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін баяндаудың анықтығы;
3) салыстырмалылық – түрлі кезеңдегі және түрлі сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының (бұдан әрі – мемлекеттік аудит органдары) ақпаратын салыстыру мүмкіндігі;
4) уақтылылық – анық ақпаратты жедел жинау, есеп пен ақпаратты белгіленген мерзімдерде дайындау және ұсыну.
2-тарау. Сыртқы мемлекеттік аудит органының қызметі туралы ақпаратты дайындау және ұсыну
1-параграф. Жоғары аудиторлық палатаның есепті кезеңдегі қызметі туралы ақпаратты қалыптастыру тәртібі мен Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсыну мерзімдері
5. Ақпаратты дайындау үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Қаржы министрлігі), сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар ұсынатын бюджеттік мониторингтеу нәтижелері бойынша республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы тоқсан сайынғы талдамалық есептер;
2) Қаржы министрлігінің ақпараттық жүйелерінің деректері;
3) Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары;
4) осы Рәсімдік стандартқа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес Жоғары аудиторлық палатаға тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес ұсынылатын есепті кезеңдегі сыртқы мемлекеттік аудит органдары, тексеру комиссиялары қызметінің түйінді көрсеткіштері, тексеру комиссиялары мемлекеттік аудитпен қамтыған объектілер саны мен қаражат көлемі, тексеру комиссиялары анықтаған Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілері бұзушылықтарының көлемі, тексеру комиссиялары анықтаған қаржылық бұзушылықтардың көлемі, аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша қалпына келтірілген (өтелген) және қалпына келтіруге (өтеуге) жататын сомалардың көлемі, аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындысы бойынша ұсынымдардың (ұсыныстардың) және тапсырмалардың орындалуы, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган қызметінің түйінді көрсеткіштері, облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетіне, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетіне түскен түсімдер туралы ақпарат;

5) информация о показателях работы уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений, служб внутреннего аудита центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, ведомств центральных государственных органов, представляемая в соответствии с Правилами взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденными совместным нормативным постановлением Счетного комитета от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ и приказом Министра финансов от 27 ноября 2015 года № 589 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12577);
6) интегрированная информационная система Высшей аудиторской палаты;
7) оперативная отчетность и информация соответствующих государственных органов, администраторов бюджетных программ и субъектов квазигосударственного сектора в электронной форме, в том числе посредством единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю.
Полнота, достоверность и своевременность предоставляемых отчетных данных по настоящему Процедурному стандарту обеспечивается Председателями ревизионных комиссий.
6. Структурные подразделения аппарата Высшей аудиторской палаты не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в структурное подразделение, ответственное за анализ и отчетность (далее – Департамент), информацию об основных итогах работы и достигнутых результатах. Предоставляемая информация содержит: количественные и качественные показатели, проблемные вопросы по курируемым сферам, предложения по совершенствованию деятельности Высшей аудиторской палаты, предстоящие задачи, а также иные предложения. По поручению (запросу) Администрации Президента Республики Казахстан или Председателя Высшей аудиторской палаты Департамент устанавливает иные сроки представления информации.
7. Департамент на основании полученной от ревизионных комиссий информации, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, формирует сводную информацию по основным показателям деятельности ревизионных комиссий.
8. Департамент на основе полученной информации от структурных подразделений, ревизионных комиссий и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту не позднее 2 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, формирует проект информации и направляет на согласование структурным подразделениям, руководителю аппарата, членам Высшей аудиторской палаты.
9. За пять рабочих дней до срока представления информации, Департамент вносит на рассмотрение Председателю Высшей аудиторской палаты проект информации о деятельности Высшей аудиторской палаты за отчетный период с сопроводительными письмами на имя Президента Республики Казахстан, Председателей Палат Парламента Республики Казахстан.
Информация о деятельности Высшей аудиторской палаты за отчетный период представляется в Администрацию Президента Республики Казахстан в сроки, утвержденные Графиками представления информации, в Парламент не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.

5) Есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 9-НҚ нормативтік қаулысымен және Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 бұйрығымен бірлесіп бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12577 болып тіркелген) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидаларына сәйкес ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің, орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметтерінің жұмыс көрсеткіштері туралы ұсынылатын ақпарат;
6) Жоғары аудиторлық палатаның интеграцияланған ақпараттық жүйесі;
7) тиісті мемлекеттік органдардың, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысандағы, соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқор арқылы жедел есептілігі мен ақпараты дереккөздер болып табылады.
Осы Рәсімдік стандарт бойынша ұсынылатын есептік деректердің толықтығын, анықтығын және уақтылылығын тексеру комиссияларының төрағалары қамтамасыз етеді.
6. Жоғары аудиторлық палата аппаратының құрылымдық бөлімшелері есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей талдауға және есептілікке жауапты құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі – Департамент) жұмыстың негізгі қорытындылары және қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпарат ұсынады. Ұсынылатын ақпарат: сандық және сапалық көрсеткіштерді, жетекшілік ететін салалар бойынша проблемалық мәселелерді, Жоғары аудиторлық палатаның қызметін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды, алдағы міндеттерді, сондай-ақ өзге де ұсыныстарды қамтиды. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің немесе Жоғары аудиторлық палата Төрағасының тапсырмасы (сұрауы) бойынша Департамент ақпарат ұсынудың өзге де мерзімдерін белгілейді.
7. Департамент тексеру комиссияларынан алынған ақпараттың негізінде есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей, тексеру комиссиялары қызметінің негізгі көрсеткіштері бойынша жиынтық ақпарат қалыптастырады.
8. Департамент құрылымдық бөлімшелерден, тексеру комиссияларынан және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органнан алынған ақпарат негізінде есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 2-күнінен кешіктірмей ақпарат жобасын қалыптастырады және құрылымдық бөлімшелерге, аппарат басшысына, Жоғары аудиторлық палата мүшелеріне келісуге жібереді.
9. Ақпаратты ұсыну мерзімінен бес жұмыс күні бұрын Департамент Жоғары аудиторлық палатаның есепті кезеңдегі қызметі туралы ақпараттың жобасын Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталары төрағаларының атына ілеспе хаттармен бірге Жоғары аудиторлық палата Төрағасының қарауына енгізеді.
Жоғары аудиторлық палатаның есепті кезеңдегі қызметі туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Ақпарат беру кестелерімен бекітілген мерзімдерде, Парламентке есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 25-күнінен кешіктірілмей ұсынылады.

Параграф 2. Порядок формирования и сроки представления информации ревизионной комиссией маслихату и акиму области, городов республиканского значения, столицы, городов областного значения
10. Источниками для подготовки информации являются:
1) ежеквартальные аналитические отчеты об исполнении местных бюджетов по результатам бюджетного мониторинга, представляемые местными уполномоченными органами по исполнению бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан;
2) данные информационных систем государственных органов;
3) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий ревизионной комиссии;
4) информационная система ревизионной комиссии;
5) оперативная отчетность и информация соответствующих государственных органов, администраторов бюджетных программ и субъектов квазигосударственного сектора в электронной форме, в том числе посредством единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю.
11. Структурные подразделения аппарата ревизионной комиссии не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в структурное подразделение, ответственное за подготовку отчетности, информацию об основных итогах работы и достигнутых результатах (далее – информация). Предоставляемая информация содержит: количественные и качественные показатели, проблемные вопросы по курируемым сферам, предложения по совершенствованию деятельности ревизионной комиссии, предстоящие задачи, а также иные предложения. По поручению Председателя ревизионной комиссии структурное подразделение, ответственное за подготовку отчетности, устанавливает иные сроки представления информации.
12. За пять рабочих дней до срока представления информации, структурное подразделение, ответственное за подготовку отчетности, вносит на рассмотрение Председателю или члену ревизионной комиссии проект информации о деятельности ревизионной комиссии за отчетный период с сопроводительным письмом на имя секретаря маслихата и акима области, столицы, города республиканского значения.
13. Структурное подразделение, ответственное за документооборот, вносит сопроводительное письмо и информацию, подписанные Председателем или членом ревизионной комиссии в соответствующий маслихат и акиму, по решению Председателя ревизионной комиссии, не позднее 20 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.
По решению Председателя ревизионной комиссии результаты текущей оценки могут представляться маслихатам и акиму городов областного значения и районов.
Параграф 3. Структура и содержание информации
14. Информация представляется на ежеквартальной основе и содержит данные, характеризующие деятельность органа внешнего государственного аудита за отчетный период, обобщенные итоги о результатах государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий за отчетный период, и состоит из следующих разделов:
I. Введение.
II. Анализ исполнения бюджета за отчетный период.
III. Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органа внешнего государственного аудита за отчетный период.
IV. Информация по совершенствованию деятельности органов внешнего государственного аудита.
Приложения (при необходимости).
При необходимости допускается включение дополнительных сведений в ежеквартальную информацию.

2-параграф. Тексеру комиссиясының облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана, облыстық маңызы бар қалалар мәслихатына және әкіміне ақпаратты қалыптастыру тәртібі мен ұсыну мерзімдері
10. Ақпаратты дайындау көздері:
1) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар ұсынатын бюджеттік мониторингтеу нәтижелері бойынша жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы тоқсан сайынғы талдамалық есептер;
2) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің деректері;
3) тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары;
4) тексеру комиссиясының ақпараттық жүйесі;
5) тиісті мемлекеттік органдардың, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысандағы, соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқор арқылы жедел есептілігі мен ақпараты дереккөздер болып табылады.
11. Тексеру комиссиясы аппаратының құрылымдық бөлімшелері есептілікті дайындауға жауапты құрылымдық бөлімшеге есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей жұмысының негізгі қорытындылары және қол жеткізген нәтижелері туралы ақпаратты (бұдан әрі – ақпарат) ұсынады. Ұсынылатын ақпарат: сандық және сапалық көрсеткіштерді, жетекшілік ететін салалар бойынша проблемалық мәселелерді, тексеру комиссиясының қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстарды, алдағы міндеттерді, сондай-ақ өзге де ұсыныстарды қамтиды. Тексеру комиссиясы төрағасының тапсырмасы бойынша есептілікті дайындауға жауапты құрылымдық бөлімше ақпарат ұсынудың басқа да мерзімдерін белгілейді.
12. Ақпаратты ұсыну мерзімінен бес жұмыс күні бұрын есептілікті дайындауға жауапты құрылымдық бөлімше облыс, астана, республикалық маңызы бар қала мәслихаты хатшысының және әкімінің атына ілеспе хатпен тексеру комиссиясының есепті кезеңдегі қызметі туралы ақпараттың жобасын тексеру комиссиясы төрағасының немесе мүшесінің қарауына енгізеді.
13. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше тиісті мәслихатқа және әкімге тексеру комиссиясы төрағасының немесе мүшесінің қолы қойылған ілеспе хат пен ақпаратты тексеру комиссиясы төрағасының шешімі бойынша есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 20-күнінен кешіктірмей енгізеді.
Тексеру комиссиясы төрағасының шешімі бойынша ағымдағы бағалау нәтижелері облыстық маңызы бар қалалардың және аудандардың мәслихаттары мен әкіміне ұсынылуы мүмкін.
3-параграф. Ақпараттың құрылымы мен мазмұны
14.Ақпарат тоқсан сайынғы негізде ұсынылады және сыртқы мемлекеттік аудит органының есепті кезеңдегі қызметін сипаттайтын деректерді, есепті кезеңдегі мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері туралы жалпыланған қорытындыларды қамтиды және мынадай бөлімдерден тұрады:
I. Кіріспе.
II. Есепті кезеңдегі бюджеттің атқарылуын талдау.
III. Сыртқы мемлекеттік аудит органының есепті кезеңдегі мемлекеттік аудитінің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері.
IV. Сыртқы мемлекеттік аудит органдарының қызметін жетілдіру туралы ақпарат.
Қосымшалар (қажет болған жағдайда).
Қажет болған жағдайда қосымша мәліметтерді тоқсан сайынғы ақпаратқа енгізуге жол беріледі.

15. Структура, содержание и объем информации могут быть детализированы или расширены, в том числе с учетом пункта 17 настоящего Процедурного стандарта, а также в зависимости от наличия актуальных и значимых в отчетном периоде вопросов и специфики формируемой информации.
16. В разделе "Введение" указывается основание и цель представления информации, краткое содержание по основным направлениям деятельности органов внешнего государственного аудита за отчетный период.
17. Раздел "Анализ исполнения бюджета за отчетный период" содержит аналитическую информацию о поступлениях бюджета, налоговых сборах и обязательных платежах, по которым не исполнены плановые показатели с указанием причин, об исполнении расходов бюджета и использовании средств бюджета администраторами бюджетных программ с отражением:
1) анализа исполнения поступлений и доходов бюджета, в том числе:
полноты налоговых и неналоговых поступлений в доход бюджета;
налогов, сборов и обязательных платежей, по которым не исполнены плановые показатели, с указанием причин, повлиявших на неисполнение, в том числе основных макроэкономических показателей развития страны и ситуации на мировых товарных рынках;
объемов налоговых поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан.
2) анализ исполнения расходной части бюджета за отчетный период, в том числе:
в сравнении с утвержденными показателями, причины отклонения;
исполнение бюджета в разрезе администраторов бюджетных программ;
исполнение целевых трансфертов и кредитов местными исполнительными органами.
18. В разделе "Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органа внешнего государственного аудита за отчетный период" указывается:
1) ключевые показатели деятельности органа внешнего государственного аудита за отчетный период в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года согласно приложению 1 к настоящему Процедурному стандарту;
2) сводная информация, включающая:
количество проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетный период, количество проверенных объектов государственного аудита и финансового контроля;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
суммы нарушений при расходовании средств республиканского бюджета и при поступлении в республиканский бюджет;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
меры, принятые по результатам государственного аудита, в том числе:
суммы, подлежащие восстановлению и восстановленные в отчетном периоде;
результаты государственного аудита с отражением информации по количеству переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной, уголовной);
количество данных органом внешнего государственного аудита и исполненных рекомендаций и предписаний (поручений);

15. Ақпараттың құрылымы, мазмұны мен көлемі осы Рәсімдік стандарттың 17-тармағын ескере отырып, сондай-ақ есепті кезеңде өзекті және маңызды мәселелердің болуына және қалыптастырылатын ақпараттың ерекшелігіне қарай нақтылануы немесе кеңейтілуі мүмкін.
16. "Кіріспе" деген бөлімде ақпарат ұсынудың негізі мен мақсаты, сыртқы мемлекеттік аудит органдарының есепті кезеңдегі қызметінің негізгі бағыттары бойынша қысқаша мазмұны көрсетіледі.
17. "Есепті кезеңдегі бюджеттің атқарылуын талдау" деген бөлімде мыналарды:
1) бюджет түсімдері мен кірістерінің атқарылуын талдауды, соның ішінде:
бюджеттің кірісіне түсетін салықтық және салықтық емес түсімдердің толықтығын;
орындалмауына ықпал еткен себептер, соның ішінде елдің дамуының негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерін және әлемдік тауар нарығындағы жағдайды көрсете отырып, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған салықтарды, алымдарды және міндетті төлемдерді;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түскен салықтық түсімдер көлемдерін.
2) есепті кезеңде бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын талдауды, соның ішінде:
бекітілген көрсеткіштермен салыстырғанда ауытқу себептерін;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде бюджеттің атқарылуын;
жергілікті атқарушы органдардың нысаналы трансферттер мен кредиттерді атқаруын көрсете отырып, бюджеттің түсімдері, салықтық алымдар мен себептерін көрсете отырып, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған міндетті төлемдер, бюджет шығыстарының атқарылуы және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджет қаражатын пайдалануы туралы талдамалық ақпарат қамтылады.
18. "Сыртқы мемлекеттік аудит органының есепті кезеңдегі мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері" деген бөлімде:
1) осы Рәсімдік стандартқа 1-қосымшаға сәйкес алдыңғы жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда есепті кезеңдегі сыртқы мемлекеттік аудит органы қызметінің түйінді көрсеткіштері;
2) мыналарды:
есепті кезеңде жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының санын, тексерілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің санын;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемін;
республикалық бюджет қаражатын жұмсау кезіндегі және республикалық бюджетке түсу кезіндегі бұзушылықтар сомасын;
Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерін бұзу, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау) белгіленген барлық бұзушылықтарын;
мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған шараларды, соның ішінде:
есепті кезеңде қалпына келтіруге жататын және қалпына келтірілген сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына берілген мемлекеттік аудит материалдарының саны бойынша, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік, қылмыстық) тартылған лауазымды адамдардың саны бойынша ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудит нәтижелері;
сыртқы мемлекеттік аудит органы берген және орындалған ұсынымдар мен нұсқамалардың (тапсырмалардың) санын қамтитын жиынтық ақпарат;

3) основные итоги проведенного в отчетном периоде государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в разрезе каждого мероприятия с указанием выявленных сумм нарушений, основных системных недостатков и сформированных рекомендаций.
19. В разделе "Информация о мерах по совершенствованию деятельности органов внешнего государственного аудита" указывается информация об итогах:
методологической и правовой деятельности (по разработанным методологическим документам и нормативным правовым актам в сфере государственного аудита и финансового контроля);
деятельности в сфере международного сотрудничества;
взаимодействия с органами государственного аудита и финансового контроля и другими государственными органами;
повышения квалификации работников органов внешнего государственного аудита и других органов государственного аудита и финансового контроля.
20. В приложении указываются ключевые показатели деятельности ревизионных комиссий (согласно приложению 2 к настоящему Процедурному стандарту) и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту (согласно приложению 8 к настоящему Процедурному стандарту).
Параграф 4. Форма представления
21. Информация состоит из:
1) титульного листа;
2) содержания;
3) основного текста.
При необходимости к информации прилагаются дополнительные сведения.
Общий объем информации определяется исходя из количества проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий, а также сложности и содержательности анализа.
22. На титульном листе указываются наименование информации, а также наименование государственного органа, ответственного за его подготовку и представление.
23. В информации указывается информация только по завершенному государственному аудиту и экспертно-аналитическим мероприятиям, по результатам которых приняты постановления органа внешнего государственного аудита.
24. В информации все суммы указываются в миллионах или миллиардах тенге с точностью до первого десятизначного знака.
25. Информация формируется на государственном и на русском языках.
26. Информация о государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, проведенных в секретном режиме, представляется с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
27. Текстовый формат информации оформляется в соответствии со следующими требованиями:
шрифт – Times New Roman, в случае необходимости может использоваться Arial;
размер шрифта – 14, в случае необходимости может использоваться 16,
в табличных материалах – 12,
в случае необходимости может использоваться 8 и 10;

3) анықталған бұзушылықтар сомаларын, негізгі жүйелік кемшіліктерді және қалыптастырылған ұсынымдарды көрсете отырып, әрбір іс-шара бөлінісінде есепті кезеңде жүргізілген мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі қорытындылары көрсетіледі.
19. "Сыртқы мемлекеттік аудит органдарының қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы ақпарат" деген бөлімде:
әдіснамалық және құқықтық қызметтің (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында әзірленген әдіснамалық құжаттар және нормативтік құқықтық актілер бойынша);
халықаралық ынтымақтастық саласындағы қызметтің;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылдың;
сыртқы мемлекеттік аудит және басқа да мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың қорытындылары туралы ақпарат көрсетіледі.
20. Қосымшада тексеру комиссиялары (осы Рәсімдік стандартқа 2-қосымшаға сәйкес) және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган (осы Рәсімдік стандартқа 8-қосымшаға сәйкес) қызметінің түйінді көрсеткіштері көрсетіледі.
4-параграф. Ұсыну нысаны
21. Ақпарат:
1) титулдық парақтан;
2) мазмұнынан;
3) негізгі мәтіннен тұрады.
Қажет болған жағдайда ақпаратқа қосымша мәліметтер қоса беріледі.
Ақпараттың жалпы көлемі жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының санына, сондай-ақ талдаудың күрделілігі мен мазмұндылығына сүйене отырып айқындалады.
22. Титулдық парақта ақпараттың атауы, сондай-ақ оны дайындауға және ұсынуға жауапты мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
23. Ақпаратта нәтижелері бойынша сыртқы мемлекеттік аудит органының қаулылары қабылданған, аяқталған мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары бойынша ғана ақпарат көрсетіледі.
24. Ақпаратта барлық сомалар бірінші ондық белгіге дейінгі дәлдікпен миллион немесе миллиард теңгемен көрсетіледі.
25. Ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде қалыптастырылады.
26. Құпия режимде жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы ақпарат Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптары сақтала отырып ұсынылады.
27. Ақпараттың мәтіндік форматы мынадай талаптарға сәйкес ресімделеді:
қаріп - Times New Roman, қажет болған жағдайда Arial пайдаланылуы мүмкін;
қаріп өлшемі – 14, қажет болған жағдайда 16,
кесте материалдарында – 12,
қажет болған жағдайда 8 және 10 пайдаланылуы мүмкін;

межстрочный интервал – 1,5 в случае необходимости может использоваться 1,0;
поля страницы: левое, верхнее и нижнее – по 2,5 сантиметров, правое – 1,5 сантиметров;
абзацный отступ – 1,27 сантиметров;
без переносов слов;
нумерация страниц – по центру сверху, на первой странице номер не указывается.
28. В структуру и содержание информации могут вноситься изменения по решению Председателя органа внешнего государственного аудита.
Приложение 1
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского и местных
бюджетов
Ключевые показатели деятельности органов внешнего государственного аудита за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) _____года
№ п/п Наименование показателей Единица измерения За аналогичный период предыдущего годаза ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) ___года За отчетный период за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) ____года отклонение в %, раз
1 2 3 4 5 6
I. Количественные показатели
1
Количество государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий
единиц
2
Количество объектов, охваченных государственным аудитом
единиц
3
Объем средств, охваченных государственным аудитом
миллион тенге
4
Всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, в том числе:
миллион тенге
4.1
финансовые нарушения
миллион тенге
4.2
нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан
миллион тенге
4.3
неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства
миллион тенге
4.4
неэффективное планирование
миллион тенге
5
Количество выявленных нарушений процедурного характера
единиц
6
Сумма установленных нарушений на один объект, в том числе
миллион тенге
6.1
сумма установленных финансовых нарушений на один объект
миллион тенге
II. Качественные показатели
7
Доля установленных нарушений к объему средств, охваченных государственным аудитом, в том числе
в процентах
7.1
доля установленных финансовых нарушений к объему средств, охваченных государственным аудитом
в процентах
8
Соотношение возмещенных (восстановленных, отраженных по учету) сумм к средствам, выделенным на содержание органа внешнего государственного аудита
раз
9
Доля фактически возмещенных (восстановленных, отраженных по учету) сумм в общем объеме средств, подлежащих возмещению (восстановлению, отражению по учету) (с наступившими сроками)
в процентах
10
Доля фактически возмещенных (восстановленных, отраженных по учету) средств в общем объеме средств, подлежащих возмещению (восстановлению, отражению по учету)
в процентах
11
Доля исполнения поручений и рекомендаций органа внешнего государственного аудита (с наступившими сроками исполнения)
в процентах
12
Доля исполненных рекомендаций органа внешнего государственного аудита по совершенствованию законодательства Республики Казахстан
в процентах
Приложение 2
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского и местных бюджетов
Ключевые показатели деятельности ревизионных комиссий за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) _____года
Наименование региона Количество объектов, охваченных аудитом, единиц Объем средств, охваченных аудитом, миллион тенге Всего нарушений, миллион тенге Финансовые нарушения, миллион тенге Восстановлено (возмещено) с наступившими сроками, миллион тенге Процент Исполнено рекомендаций и поручений с наступившими сроками, единиц Процент
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Область Абай
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Область Жетісу
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Ұлытау
город Алматы
город Астана
город Шымкент
ИТОГО:
Приложение 3
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского и местных бюджетов
Количество объектов и объем средств, охваченных государственным аудитом, ревизионными комиссиями за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) года
Наименование региона Количество объектов, охваченных государственным аудитом, единиц Объем средств, охваченных государственным аудитом, миллион тенге в том числе: Объем средств, охваченных государственным аудитом по документам системы государственного планирования, миллион тенге
местный бюджет бюджетные кредиты из Республиканского бюджета целевые трансферты на развитие из Республиканского бюджета целевые текущие трансферты из Республиканского бюджета активы государства
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Область Абай
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Область Жетісу
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Ұлытау
город Алматы
город Астана
город Шымкент
ИТОГО:
Приложение 4
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского и местных бюджетов
Объем установленных ревизионными комиссиями нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) _____года
миллион тенге
Наименование региона Всего установленных нарушений В том числе:
финансовые нарушения нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства неэффективное планирование
1 2 3 4 5 6
Область Абай
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Область Жетісу
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Ұлытау
город Алматы
город Астана
город Шымкент
ИТОГО:
Приложение 5
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского и местных
бюджетов
Объем выявленных ревизионными комиссиями финансовых нарушений за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) _____года
миллион тенге
Наименование региона Общая сумма установленных финансовым нарушений в том числе
по направлениям: по источникам финансирования:
при использовании бюджетных средств при использовании активов при ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности по поступлениям в бюджет местный бюджет бюджетные кредиты из Республиканского бюджета целевые трансферты на развитие из Республиканского бюджета целевые текущие трансферты из Республиканского бюджета
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Область Абай
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Область Жетісу
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Ұлытау
город Алматы
город Астана
город Шымкент
ИТОГО:
Приложение 6
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского и местных бюджетов
Объем восстановленных (возмещенных) и подлежащих восстановлению(возмещению) сумм по результатам аудиторских мероприятий за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) _____ года
миллион тенге
Наименование региона Сумма, подлежащая восстановлению и возмещению Сумма возмещенных и восстановленных средств Процент исполнения в том числе (с наступившими сроками):
всего с наступившими сроками всего с наступившими сроками сумма, подлежащая возмещению из них возмещено сумма, подлежащая восстановлению из них восстановлено
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Область Абай
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Область Жетісу
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Ұлытау
город Алматы
город Астана
город Шымкент
ИТОГО:
Приложение 7
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского и местных бюджетов
Исполнение рекомендаций(предложений) и поручений по итогам аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) _____года
Наименование региона Количество рекомендаций (предложений) и поручений, единиц Количество исполненных рекомендаций (предложений) и поручений, единиц Процент исполнения в том числе (с наступившими сроками):
всего с наступившими сроками всего с наступившими сроками количество рекомендаций (предложе-ний), единиц из них исполнено количество поручений, единиц из них исполнено
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Область Абай
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Область Жетісу
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Ұлытау
город Алматы
город Астана
город Шымкент
ИТОГО:
Приложение 8
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского и местных
бюджетов
Ключевые показатели деятельности уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) _____года
№ п/п Наименование показателей Единица измерения За аналогичный период предыдущего года за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) ___года За отчетный период за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) ____года Отклонение (+,-)
Аудиторское мероприятие
1.
Проведено проверок
единиц
2.
Объем средств, охваченных аудитом
миллион тенге
3.
Сумма установленных финансовых нарушений
миллион тенге
4.
Сумма восстановленных, отраженных по учету и возмещенных в бюджет средств
миллион тенге
5.
Количество нарушений процедурного характера
единиц
6.
Количество направленных рекомендаций по недопущению нарушений и недостатков
единиц
7.
Количество вынесенных предписаний на устранение нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших
единиц
8.
Передано материалов аудита в правоохранительные органы
единиц
8.1
на сумму
миллион тенге
9.
Количество должностных лиц объектов аудита, привлеченных к административной ответственности
единиц
9.1
сумма наложенных штрафов
миллион тенге
9.2
сумма поступивших штрафов
миллион тенге
10.
Привлечено должностных лиц к дисциплинарной ответственности
единиц
Камеральный контроль
1.
Охвачено процедур государственных закупок
единиц
1.1
на сумму
миллион тенге
2.
Установлены нарушения, количество процедур
единиц
3.
Устранено нарушений
единиц
4.
Вынесено распоряжений о приостановлении расходных операций
единиц
Приложение 9
к Процедурному стандарту
нешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского и местных
бюджетов
Информация о поступлениях в областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы, бюджет района (города областного значения) за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) ___года
миллион тенге
Наименование показателей Отчет за аналогичный период прошлого года Утвержденный бюджет на отчетный финансовый год Уточненный (скорректированный) бюджет на отчетный финансовый год Отчетный период
____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) ___года
Процент
исполнения к уточненному
Факт отчетного периода к факту аналогичного периода прошлого года
план факт (+,- ) процент скорректированному) бюджету (+,- ) процент

жоларалық интервал – 1,5 қажет болған жағдайда 1,0 пайдаланылуы мүмкін;
бет жиектері: сол, жоғарғы және төменгі – 2,5 сантиметр, оң - 1,5 сантиметр;
абзац шегінісі - 1,27 сантиметр;
сөздер тасымалданбайды;
беттердің нөмірленуі – жоғарғы жағынан ортасында, бірінші бетте нөмір көрсетілмейді.
28. Ақпараттың құрылымы мен мазмұнына сыртқы мемлекеттік аудит органы төрағасының шешімі бойынша өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
1-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит органдарының _____ жылғы ____ тоқсандағы (жартыжылдықтағы, 9 айдағы, жылғы) қызметінің түйінді көрсеткіштері
Р/с № Көрсеткіштер атауы Өлшем бірлігі Алдыңғы жылғы ұқсас кезеңде _____ жылғы ____ тоқсан (жартыжылдық, 9 ай, жыл) Есепті кезеңде _____ жылғы ____ тоқсан (жартыжыл-дық, 9 ай, жыл) ауытқу %-бен, есе
1 2 3 4 5 6
I. Сандық көрсеткіштер
1
Мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны
бірлік
2
Мемлекеттік аудитпен қамтылған объектілердің саны
бірлік
3
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі
миллион теңге
4
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары, соның ішінде
миллион теңге
4.1
қаржылық бұзушылықтар
миллион теңге
4.2
Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған, квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары
миллион теңге
4.3
тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері
миллион теңге
4.4
тиімсіз жоспарланғаны
миллион теңге
5
Анықталған рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар саны
бірлік
6
Бір объектіге шаққанда анықталған бұзушылықтар сомасы, соның ішінде
миллион теңге
6.1
бір объектіге шаққанда анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасы
миллион теңге
II. Сапалық көрсеткіштер
7
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлеміне шаққанда анықталған бұзушылықтардың үлесі, соның ішінде
пайызбен
7.1
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлеміне шаққанда анықталған қаржылық бұзушылықтардың үлесі
пайызбен
8
Сыртқы мемлекеттік аудит органын күтіп-ұстауға бөлінген қаражатқа шаққанда өтелген (қалпына келтірілген, есеп бойынша көрсетілген) сомалардың арақатынасы
рет
9
Өтеуге (орындау мерзімдері келгендер бойынша) (қалпына келтіруге, есеп бойынша көрсетуге) жататын қаражаттың жалпы көлеміне шаққанда іс жүзінде өтелген (қалпына келтірілген, есеп бойынша көрсетілген) сомалардың үлесі
пайызбен
10
Өтеуге (қалпына келтіруге, есеп бойынша көрсетуге) жататын қаражаттың жалпы көлеміне шаққанда іс жүзінде өтелген (қалпына келтірілген, есеп бойынша көрсетілген) сомалардың үлесі
пайызбен
11
Сыртқы мемлекеттік аудит органының тапсырмалары мен ұсынымдарының (орындау мерзімдері келгендер бойынша) орындалу үлесі
пайызбен
12
Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша
Сыртқы мемлекеттік аудит органының орындалған ұсынымдарының үлесі
пайызбен
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
2-қосымша
Тексеру комиссияларының _____ жылғы ____ тоқсандағы (жартыжылдықтағы, 9 айдағы, жылғы) қызметінің түйінді көрсеткіштері
Өңірдің атауы Аудитпен қамтылған объектілер саны, бірлік Аудитпен қамтылған қаражат көлемі, миллион теңге Барлық бұзушылықтар, миллион теңге Қаржылық бұзушылықтар, миллион теңге Орындау мерзімдері келгендері бойынша қалпына келтірілді (өтелді), миллион теңге Пайыз Орындау мерзімдері келгендер бойынша орындалған ұсынымдар мен тапсырмалар, бірлік Пайыз
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Абай облысы
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Жетісу облысы
Батыс
Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Ұлытау облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
ЖИЫНЫ:
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
3-қосымша
Тексеру комиссияларының _____ жылғы ____ тоқсанда (жартыжылдықта, 9 айда, жылы) мемлекеттік аудитпен қамтыған объектілер саны және қаражат көлемі
Өңірдің атауы Мемлекеттік аудитпен қамтылған объектілер саны, бірлік Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі, миллион теңге соның ішінде: Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары бойынша мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі, миллион теңге
жергілікті бюджет Республикалық бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер Республикалық бюджеттен берілген нысаналы даму трансферттері Республикалық бюджеттен берілген ағымдағы нысаналы трансферттер мемлекет активтері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Абай облысы
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Жетісу облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік
Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Ұлытау облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
ЖИЫНЫ:
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
4-қосымша
Тексеру комиссиялары _____ жылғы ____ тоқсанда (жартыжылдықта, 9 айда, жылы) анықтаған Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілері бұзушылықтарының көлемі
миллион теңге
Өңірдің атауы Барлық анықталған бұзушылықтар соның ішінде
қаржылық бұзушылықтар Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері тиімсіз жоспарлау
1
2
3
4
5
6
Абай облысы
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Жетісу облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Ұлытау облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
ЖИЫНЫ:
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
5-қосымша
Тексеру комиссиялары _____ жылғы ____ тоқсанда (жартыжылдықта, 9 айда, жылы) анықтаған қаржылық бұзушылықтардың көлемі
миллион теңге
Өңірдің атауы Анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы соның ішінде
бағыттар бойынша: қаржыландыру көздері бойынша:
бюджет қаражатын пайдалану кезінде активтерді пайдалану кезінде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жүргізу кезінде бюджетке түсетін түсімдер бойынша жергілікті бюджет Республикалық бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер Республикалық бюджеттен берілген нысаналы даму трансферттері Республикалық бюджеттен берілген ағымдағы нысаналы трансферттер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Абай облысы
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Жетісу облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Ұлытау облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
ЖИЫНЫ:
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
6-қосымша
_____ жылғы ____ тоқсандағы (жартыжылдықта, 9 айда, жылы) аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша қалпына келтірілген (өтелген) және қалпына келтіруге (өтеуге) жататын сомалар көлемі
миллион теңге
Өңірдің атауы Қалпына келтіруге және өтеуге жататын сома Өтелген және қалпына келтірілген қаражат сомасы Орындалу пайызы соның ішінде (орындау мерзімі келгендері):
барлығы орындау мерзімі келгендері барлығы орындау мерзімі келгендері өтеуге жататын сома оның ішінде өтелді қалпына келтіруге жататын сома оның ішінде қалпына келтірілді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Абай облысы
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Жетісу облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Ұлытау облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
ЖИЫНЫ:
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
7-қосымша
_____ жылғы ____ тоқсандағы (жартыжылдықта, 9 айда, жылы) аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындысы бойынша ұсынымдардың (ұсыныстардың) және тапсырмалардың орындалуы
Өңірдің атауы Ұсынымдардың (ұсыныстардың) және тапсырмалардың саны, бірлік Орындалған ұсынымдардың (ұсыныстардың) және тапсырмалардың саны, бірлік Орындалу пайызы соның ішінде (орындау мерзімі келгендері):
барлығы орындау мерзімі келгендері барлығы орындау мерзімі келгендері ұсынымдардың (ұсыныстардың) саны, бірлік оның ішінде орындалды тапсырмалардың саны, бірлік оның ішінде орындалды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Абай облысы
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Жетісу облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Ұлытау облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
ЖИЫНЫ:
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
8-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның_____ жылғы ____ тоқсандағы (жартыжылдықта, 9 айда, жылы) қызметінің түйінді көрсеткіштері
Р/с № Көрсеткіштер атауы Өлшем бірлігі Алдыңғы жылғы ұқсас кезеңде _____ жылғы ____ тоқсан (жартыжылдық, 9 ай, жыл) Есепті кезеңде _____ жылғы ____ тоқсан (жартыжылдық, 9 ай, жыл) Ауытқу (+,-)
Аудиторлық іс-шара
1.
Жүргізілген тексерулер саны
бірлік
2.
Аудитпен қамтылған қаражат көлемі
миллион теңге
3.
Анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасы
миллион теңге
4.
Қалпына келтірілген, есепке алу бойынша көрсетілген және өтелген қаражат сомасы
миллион теңге
5.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар саны
бірлік
6.
Бұзушылықтар мен кемшіліктерге жол бермеу бойынша жолданған ұсыныстар саны
бірлік
7.
Бұзушылықтарды жоюға және оларға жол берген тұлғалардың жауаптылығын қарау туралы берілген нұсқамалардың саны
бірлік
8.
Құқық қорғау органдарына аудит материалдарын беру
бірлік
8.1.
сомаға
миллион теңге
9.
Әкімшілік жауаптылыққа тартылған аудит объектілері лауазымды тұлғаларының саны
бірлік
9.1.
салынған айыппұлдар сомасы
миллион теңге
9.2.
келіп түскен айыппұлдар сомасы
миллион теңге
10.
Тәртіптік жауаптылыққа тартылған лауазымды тұлғалар
бірлік
Камералдық бақылау
1.
Мемлекеттік сатып алу рәсімдері қамтылды
бірлік
1.1.
сомаға
миллион теңге
2.
Анықталған бұзушылықтар, рәсімдер саны
бірлік
3.
Жойылған бұзушылықтар
бірлік
4.
Шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы шығарылған үкімдер
бірлік
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
9-қосымша
_____ жылғы ____ тоқсанда (жартыжылдықта, 9 айда, жылы) облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетіне, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетіне түскен түсімдер туралы ақпарат
миллион теңге
Көрсеткіштер атауы Өткен жылдың ұқсас кезеңіндегі есеп Есепті қаржы жылына бекітілген бюджет Есепті қаржы жылына нақтыланған (түзетiлген) бюджет Есепті кезең ___жылғы ____ тоқсан (жартыжылдық, 9 ай, жыл) Нақтыланған (түзетiлген) бюджетке шаққанда атқар. пайызы Өткен жылдың ұқсас кезеңіндегі фактімен салыстырғанда есепті кезеңдегі факті
жоспар іс жүзінде (+,-) пайыз (+,-) пайыз

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Поступления
Поступления займов
Доходы, в том числе
Налоговые поступления, в том числе:
Индивидуальный подоходный налог
Социальный налог
Налоги на имущество
Земельный налог
Налог на транспортные средства
Акцизы
Поступления от использования природных ресурсов
Сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности
Прочие налоговые поступления
Неналоговые поступления
Поступления от продажи основного капитала
Поступления трансфертов
Трансферты из вышестоящего бюджета
Субвенции
Погашение бюджетных кредитов
Поступления от продажи финансовых активов
Приложение 2 к
нормативному постановлению
Приложение 7
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 31 марта 2016 года № 5-НҚ
901. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета (далее – Процедурный стандарт) содержит процедурные требования по обеспечению единых подходов к ежегодному заключению Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год в Парламент Республики Казахстан (далее – Заключение).
2. Действие настоящего Процедурного стандарта распространяется на структурные подразделения и членов Высшей аудиторской палаты.
3. К основным принципам Процедурного стандарта относятся:
1) надежность – достоверность и отсутствие ошибок в Заключении, представляемом Высшей аудиторской палаты в Парламент Республики Казахстан;
2) полнота и прозрачность – отражение проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, ясность изложения результатов государственного аудита и финансового контроля;
3) своевременность – оперативный сбор достоверной информации, подготовка и предоставление отчета и информации в установленные сроки;
4) сопоставимость – возможность сравнения отчетной информации за разные периоды;
5) гласность – обязательное опубликование Заключения на официальном интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты с учетом обеспечения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны.
Глава 2. Подготовка и представление Заключения в Парламент Республики Казахстан
Параграф 1. Порядок формирования и представления Заключения

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Түсімдер
Қарыздардың түсiмдері
Кірістер, соның ішінде
Салықтық түсімдер, соның ішінде:
Жеке табыс салығы
Әлеуметтік салық
Мүлік салығы
Жер салығы
Көлік құралы салығы
Акциздер
Табиғи ресурстарды пайдаланудан түсетін түсімдер
Кәсіпкерлік және кәсіби қызметті жүргізу үшін алымдар
Өзге де салықтық түсімдер
Салықтық емес түсімдер
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
Трансферттер түсімдері
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін трансферттер
Субвенциялар
Бюджеттік кредиттерді өтеу
Қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
Нормативтік қаулыға
2-қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2016 жылғы 31 наурыздағы
№ 5-НҚ нормативтік қаулысына
7-қосымша
901. Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Рәсімдік стандарт) Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынылатын Қазақстан Республикасы Үкіметінің есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жыл сайынғы есебіне Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) беретін қорытындыға (бұдан әрі – Қорытынды) қойылатын бірыңғай тәсілдерді қамтамасыз ету бойынша рәсімдік талаптарды қамтиды.
2. Осы Рәсімдік стандарттың күші Жоғары аудиторлық палатаның құрылымдық бөлімшелеріне және мүшелеріне қолданылады.
3. Рәсімдік стандарттың негізгі қағидаттарына мыналар жатады:
1) сенімділік – Жоғары аудиторлық палатаның Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынатын Қорытындысының анықтығы және онда қателердің болмауы;
2) толықтық және ашықтық – жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының көрсетілуі, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін баяндаудың анықтығы;
3) уақтылылық – анық ақпаратты жедел жинау, есеп пен ақпаратты белгіленген мерзімдерде дайындау және ұсыну.
4) салыстырмалылық – түрлі кезеңдегі есептік ақпаратты салыстыру мүмкіндігі;
5) жариялылық – құпиялылық режимін, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның қамтамасыз етілуін ескере отырып, Қорытындының Жоғары аудиторлық палатаның ресми интернет-ресурсында міндетті түрде жариялануы.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Парламентіне Қорытындыны дайындау және ұсыну
1-параграф. Қорытындыны қалыптастыру және ұсыну тәртібі

4. Основой для формирования Заключения являются годовой отчет Правительства Республики Казахстан (далее – Правительство) об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год и ежеквартальные отчеты об исполнении республиканского бюджета, представляемые в Высшую аудиторскую палату Правительством и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с пунктом 2 статьи 125, пунктами 1 и 4 статьи 127 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, а также результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Высшей аудиторской палаты, интегрированная информационная система Высшей аудиторской палаты, данные информационных систем Министерства финансов, отчеты администраторов республиканских бюджетных программ, информация местных исполнительных органов и субъектов квазигосударственного сектора, представленные по запросу Высшей аудиторской палаты, статистические данные об итогах социально-экономического развития, показатели денежно-кредитной политики, платежного баланса и внешнего долга страны за отчетный период и данные правоохранительных органов.
5. Координация работы по подготовке Заключения возлагается на члена Высшей аудиторской палаты в соответствии с распределением обязанностей между членами Высшей аудиторской палаты, утверждаемым Председателем Высшей аудиторской палаты.
6. Формирование Заключения осуществляет структурное подразделение, ответственное за анализ и отчетность (далее – Департамент).
Члены Высшей аудиторской палаты и структурные подразделения участвуют в разработке разделов (подразделов) Заключения по курируемым направлениям.
7. Структурное подразделение, ответственное за проведение государственного аудита, обеспечивает достоверность и актуализацию исторических данных, отраженных в Заключении на основании результатов аудиторских мероприятий.
8. Структурное подразделение, ответственное за развитие государственного языка, обеспечивает своевременность и качество Заключения на государственном языке.
9. Департаментом в течение отчетного периода по мере завершения государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий формируется аналитическая информация по результатам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Высшей аудиторской палаты, а также ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения и столицы (далее – ревизионные комиссии) для проведения оценки исполнения республиканского бюджета и использования активов государства.
Высшая аудиторская палата при необходимости запрашивает у ревизионных комиссий и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту соответствующие материалы государственного аудита.

4. Қорытындыны қалыптастыру үшін Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 125-бабының 2-тармағына, 127-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің (бұдан әрі – Үкімет) жылдық есебі және Үкімет пен бюджетті атқару жөніндегі орталық мемлекеттік орган Жоғары аудиторлық палатаға ұсынатын республикалық бюджеттің атқарылуы туралы тоқсан сайынғы есептері, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері, Жоғары аудиторлық палатаның интеграцияланған ақпараттық жүйесі, Қаржы министрлігінің ақпараттық жүйелерінің деректері, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есептері, Жоғары аудиторлық палатаның сұрау салуы бойынша ұсынылған жергілікті атқарушы органдардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ақпараты, әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары туралы статистикалық деректер, елдің есепті кезеңдегі ақша-кредит саясатының, төлем балансының және сыртқы борышының көрсеткіштері және құқық қорғау органдарының деректері негіз болып табылады.
5. Қорытындыны дайындау бойынша жұмыстарды үйлестіру Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы бекіткен Жоғары аудиторлық палата мүшелерінің арасындағы міндеттерді бөлуге сәйкес Жоғары аудиторлық палатаның мүшесіне жүктеледі.
6. Қорытындыны қалыптастыруды талдауға және есептілікке жауапты құрылымдық бөлімше (бұдан әрі – Департамент) жүзеге асырады.
Жоғары аудиторлық палатаның мүшелері мен құрылымдық бөлімшелер жетекшілік ететін бағыттары бойынша Қорытындының бөлімдерін (кіші бөлімдерін) әзірлеуге қатысады.
7. Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері негізінде Қорытындыда көрсетілген тарихи мәліметтердің анықтығын және өзектілігін қамтамасыз етеді.
8. Мемлекеттік тілді дамытуға жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік тілдегі Қорытындының уақтылылығын және сапасын қамтамасыз етеді.
9. Департамент есепті кезең ішінде мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының аяқталуына қарай республикалық бюджеттің атқарылуына және мемлекет активтерінің пайдаланылуына бағалау жүргізу үшін Жоғары аудиторлық палатаның, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері бойынша талдамалық ақпарат қалыптастырады.
Жоғары аудиторлық палата қажет болған жағдайда тексеру комиссияларынан және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органнан мемлекеттік аудиттің тиісті материалдарын сұратады.

10. Формы и перечень показателей для формирования Заключения составляются ежегодно, в зависимости от специфики отчета за соответствующий финансовый год.
11. Департамент направляет членам Высшей аудиторской палаты и структурным подразделениям, участвующим в формировании Заключения, отчет Правительства об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год:
представленный Министерством финансов Республики Казахстан 1 апреля года, следующего за отчетным периодом;
представленный Правительством 20 апреля года, следующего за отчетным периодом.
12. Департамент совместно с членами Высшей аудиторской палаты и структурными подразделениями, участвующим в формировании Заключения, до 25 апреля года, следующего за отчетным периодом, формирует проект Заключения и направляет его на рассмотрение Председателю Высшей аудиторской палаты.
13. Член Высшей аудиторской палаты, ответственный за подготовку и представление Заключения, совместно с Департаментом не позднее 5 мая года, следующего за отчетным периодом, вносит проекты Заключения и постановления Высшей аудиторской палаты об его одобрении на заседание Высшей аудиторской палаты.
14. Департамент не позднее 14 мая года, следующего за отчетным периодом, представляет на подписание Председателю Высшей аудиторской палаты сопроводительное письмо с Заключением, утвержденным постановлением Высшей аудиторской палаты для направления в Парламент Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан.
15. Информация о государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, проведенных в секретном режиме, формируется ответственными исполнителями и направляется структурным подразделением Высшей аудиторской палаты, ответственным за организацию работы Высшей аудиторской палаты по защите государственных секретов, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
16. Департамент обеспечивает координацию и подготовку материалов для презентации и обоснования Заключения в Парламенте Республики Казахстан.
17. После утверждения Заключения на совместном заседании палат Парламента Республики Казахстан Департамент, в течение десяти рабочих дней направляет основные положения Заключения для официального опубликования в средствах массовой информации и размещения на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
Параграф 2. Структура и содержание Заключения
18. Заключение представляется на отчет Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год.
19. Типовая структура Заключения:
ВВЕДЕНИЕ
РАЗДЕЛ I. МАКРОЭКОНОМИЧЕСКИЕ УСЛОВИЯ ИСПОЛНЕНИЯ РЕСПУБЛИКАНСКОГО БЮДЖЕТА

10. Қорытындыны қалыптастыру үшін көрсеткіштердің нысандары мен тізбесі тиісті қаржы жылындағы есептің ерекшелігіне қарай жыл сайын жасалады.
11. Департамент Жоғары аудиторлық палатаның мүшелеріне және Қорытындыны қалыптастыруға қатысатын құрылымдық бөлімшелерге:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 сәуірінде ұсынған;
Үкіметтің есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 сәуірінде ұсынған есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Үкіметтің есебін жібереді.
12. Департамент Жоғары аудиторлық палатаның мүшелерімен және Қорытындыны қалыптастыруға қатысатын құрылымдық бөлімшелермен бірге есепті кезеңнен кейінгі жылдың 25 сәуіріне дейін Қорытындының жобасын қалыптастырады және оны Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына қарауға жібереді.
13. Жоғары аудиторлық палатаның Қорытындыны дайындауға және ұсынуға жауапты мүшесі Департаментпен бірлесіп, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 5 мамырынан кешіктірмей, Қорытындының және оны мақұлдау туралы Жоғары аудиторлық палата қаулысының жобаларын Жоғары аудиторлық палатаның отырысына енгізеді.
14. Департамент есепті кезеңнен кейінгі жылдың 14 мамырынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Парламентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне жіберу үшін Жоғары аудиторлық палатаның қаулысымен бекітілген Қорытындымен бірге ілеспе хатты Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына қол қоюға ұсынады.
15. Құпия режимде жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы ақпаратты жауапты орындаушылар қалыптастырады және Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі жұмысын ұйымдастыруға жауапты Жоғары аудиторлық палатаның құрылымдық бөлімшесі Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптарын сақтай отырып жібереді.
16. Департамент Қазақстан Республикасының Парламентінде Қорытындыны таныстыру және негіздеу үшін материалдарды үйлестіруді және дайындауды қамтамасыз етеді.
17. Қорытынды Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының бірлескен отырысында бекітілгеннен кейін Департамент он жұмыс күні ішінде Қорытындының негізгі ережелерін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялау және Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастыру үшін жібереді.
2-параграф. Қорытындының құрылымы мен мазмұны
18. Қорытынды Қазақстан Республикасы Үкіметінің есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне беріледі.
19. Қорытындының үлгілік құрылымы:
КІРІСПЕ
I БӨЛІМ. РЕСПУБЛИКАЛЫҚ БЮДЖЕТТІҢ АТҚАРЫЛУЫНЫҢ МАКРОЭКОНОМИКАЛЫҚ ШАРТТАРЫ

1.1. Оценка исполнения показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан
1.2. Оценка уровня и структуры государственного долга
1.3. Оценка поступлений и использования активов Национального фонда
РАЗДЕЛ II. ОЦЕНКА ИСПОЛНЕНИЯ ОСНОВНЫХ ПАРАМЕТРОВ РЕСПУБЛИКАНСКОГО БЮДЖЕТА
2.1. Оценка исполнения доходной части республиканского бюджета
2.2. Оценка исполнения расходной части республиканского бюджета
2.2.1. Оценка эффективности использования бюджетных средств, выделенных центральным государственным органам, в том числе при реализации бюджетных инвестиционных проектов
2.3. Оценка дефицита республиканского бюджета и источников его финансирования
2.4. Оценка эффективности использования средств республиканского бюджета, выделенных регионам
2.5. Оценка эффективности управления активами субъектов квазигосударственного сектора
РАЗДЕЛ III. ОЦЕНКА ЭФФЕКТИВНОСТИ РЕАЛИЗАЦИИ НАЦИОНАЛЬНЫХ ПРОЕКТОВ
РАЗДЕЛ IV. ПРЕДВАРИТЕЛЬНАЯ ОЦЕНКА КОНСОЛИДИРОВАННОЙ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ РЕСПУБЛИКАНСКОГО БЮДЖЕТА
РАЗДЕЛ V. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
ПРИЛОЖЕНИЯ К ОТЧЕТУ
20. В разделе "Введение" указывается основание и цель представления информации, краткое содержание по основным направлениям деятельности.
21. Раздел "Макроэкономические условия исполнения республиканского бюджета" содержит анализ:
исполнения основных параметров Прогноза социально-экономического развития страны, являющихся основой для формирования республиканского бюджета;
текущей ситуации и оценкой влияния выявленных проблем социально-экономического развития на параметры бюджета.
оценку уровня и структуры государственного долга, в случае проведения в отчетном финансовом году тематического аудита эффективности по оценке уровня и структуры государственного долга;
оценку поступлений и использования активов Национального фонда, в случае проведения в отчетном финансовом году тематического аудита эффективности по оценке поступлений и использованию активов Национального фонда;
22. Раздел "Оценка исполнения основных параметров республиканского бюджета" содержит:
1) оценку исполнения закона о республиканском бюджете на отчетный финансовый год с указанием количества проведенных корректировок бюджета и соответствия бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, стратегическим и программным документам Системы государственного планирования, основным направлениям социально-экономической политики;
2) информацию об исполнении доходов республиканского бюджета по классификации поступлений, с учетом выполнения показателей, предусмотренных в прогнозе поступлений доходов в республиканский бюджет, а также по сравнению с годом, предшествующим отчетному периоду;
оценку эффективности таможенного и налогового администрирования и в целом налогово-бюджетной политики;

1.1. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштерінің орындалуын бағалау
1.2. Мемлекеттік борыштың деңгейі мен құрылымын бағалау
1.3. Ұлттық қор активтерінің түсімдері мен пайдаланылуын бағалау
II РЕСПУБЛИКАЛЫҚ БЮДЖЕТТІҢ НЕГІЗГІ ПАРАМЕТРЛЕРІНІҢ ОРЫНДАЛУЫН БАҒАЛАУ
2.1. Республикалық бюджеттің кіріс бөлігінің атқарылуын бағалау
2.2. Республикалық бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын бағалау
2.2.1. Орталық мемлекеттік органдарға, соның ішінде бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде бөлінген бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділігін бағалау
2.3. Республикалық бюджет тапшылығын және оны қаржыландыру көздерін бағалау
2.4. Өңірлерге бөлінген республикалық бюджет қаражатының пайдаланылу тиімділігін бағалау
2.5. Квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің басқарылу тиімділігін бағалау
III БӨЛІМ. ҰЛТТЫҚ ЖОБАЛАРДЫ ІСКЕ АСЫРУДЫҢ ТИІМДІЛІГІН БАҒАЛАУ
IV. РЕСПУБЛИКАЛЫҚ БЮДЖЕТТІҢ ШОҒЫРЛАНДЫРЫЛҒАН ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІГІН АЛДЫН АЛА БАҒАЛАУ
V. ҚОРЫТЫНДЫ БӨЛІМ
ЕСЕПКЕ ҚОСЫМШАЛАР
20. "Кіріспе" бөлімінде ақпаратты ұсынудың негізі мен мақсаты, қызметтің негізгі бағыттары бойынша қысқаша мазмұны көрсетіледі.
21. "Республикалық бюджеттің атқарылуының макроэкономикалық шарттары" бөлімі:
республикалық бюджетті қалыптастыру үшін негіз болып табылатын Елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы болжамының негізгі параметрлерінің орындалуын;
ағымдағы жағдайды талдауды және анықталған әлеуметтік-экономикалық даму проблемаларының бюджет параметрлеріне әсерін бағалауды;
есепті қаржы жылында мемлекеттік борыштың деңгейі мен құрылымын бағалау бойынша тиімділікке тақырыптық аудит жүргізілген жағдайда, мемлекеттік борыштың деңгейі мен құрылымын бағалауды;
есепті қаржы жылында Ұлттық қордың түсімдерін бағалау және активтерін пайдалану бойынша тиімділікке тақырыптық аудит жүргізілген жағдайда, Ұлттық қор активтерінің түсімдері мен пайдаланылуын бағалауды қамтиды.
22. "Республикалық бюджеттің негізгі параметрлерінің орындалуын бағалау" бөлімінде:
1) бюджетке жүргізілген түзетулер санын және Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасына, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына, әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттарына сәйкестігін көрсете отырып, есепті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның орындалуын бағалауды;
2) республикалық бюджетке түсетін кірістер түсімдерінің болжамында көзделген көрсеткіштердің орындалуын ескере отырып, сондай-ақ есепті кезеңнің алдындағы жылмен салыстырғанда түсімдерді сыныптау бойынша республикалық бюджет кірістерінің атқарылуы туралы ақпаратты;
кедендік және салықтық әкімшілендірудің және жалпы салық-бюджет саясатының тиімділігін бағалауды;

3) оценку исполнения расходной части бюджета по основным экономическим и функциональным группам, с указанием причин неисполнения бюджетных средств и образования неиспользуемых остатков на контрольных счетах наличности;
оценку эффективности использования средств республиканского бюджета центральными государственными органами и их деятельности (в разрезе каждого государственного органа), в том числе:
оценку исполнения центральными государственными органами республиканского бюджета за отчетный финансовый год;
оценку эффективности достижения центральными государственными органами прямых и конечных результатов, социально-экономического эффекта предусмотренных в бюджетной программе, документах Системы государственного планирования в Республике Казахстан;
анализ выявленных государственным аудитом и экспертно-аналитическими мероприятиями нарушений и системных недостатков при использовании бюджетных средств;
расхождения с данными отчета Правительства по исполнению республиканского бюджета и достижению показателей результатов бюджетных программ, выявленные по результатам аудиторской и экспертно-аналитической деятельности при их наличии;
4) информацию о дефиците бюджета и источниках его финансирования.
5) оценку эффективности использования средств республиканского бюджета в регионах, в том числе:
анализ развития регионов (бюджетная обеспеченность, эффективность выделяемых трансфертов)
анализ установленных нарушений по результатам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в разрезе регионов.
6) оценку эффективности использования средств республиканского бюджета и активов субъектов квазигосударственного сектора, в том числе:
анализ выявленных нарушений по результатам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий при использовании средств республиканского бюджета и управлении активами субъектами квазигосударственного сектора;
анализ финансово-хозяйственной деятельности и поступлений в бюджет от субъектов квазигосударственного сектора;
23. В разделе "Оценка эффективности реализации Национальных проектов" отражается анализ, проведенный по национальным проектам.
24. Раздел "Предварительная оценка консолидированной финансовой отчетности республиканского бюджета".
25. Раздел "Заключительная часть" содержит выводы и рекомендации с описанием и систематизацией выявленных проблем при исполнении республиканского бюджета в разрезе каждого оцененного направления, в том числе касательно:
соответствия отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год бюджетному законодательству Республики Казахстан (о законности, правильности, эффективности и экономичности управления денежными и материальными средствами республиканского бюджета);
соблюдение ковенантов установленных бюджетными документами;
достоверности и полноты информации по совершенным операциям, отраженным в годовом отчете и наличии нарушений;
повышения эффективности исполнения республиканского бюджета, реализации документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан;
мер по укреплению финансовой дисциплины;
механизмов совершенствования управления финансовой деятельностью в государственном секторе, направленных на рациональное и эффективное использование средств республиканского бюджета.

3) бюджет қаражатының атқарылмау себептерін және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында пайдаланылмайтын қалдықтардың пайда болуын көрсете отырып, негізгі экономикалық және функционалдық топтар бойынша бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын бағалауды;
орталық мемлекеттік органдардың республикалық бюджет қаражатын пайдалануын және олардың қызметінің тиімділігін бағалауды (әрбір мемлекеттік орган бөлінісінде), оның ішінде:
орталық мемлекеттік органдардың есепті қаржы жылында республикалық бюджетті атқаруын бағалауды;
орталық мемлекеттік органдардың тікелей және түпкілікті нәтижелерге, бюджеттік бағдарламада, Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген әлеуметтік-экономикалық әсерге қол жеткізу тиімділігін бағалауды;
бюджет қаражатын пайдалану кезінде мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларымен анықталған бұзушылықтар мен жүйелік кемшіліктерді талдауды;
аудиторлық және сараптамалық-талдау қызметінің нәтижелері бойынша анықталған Үкіметтің республикалық бюджеттің атқарылуы мен бюджеттік бағдарламалардың нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі есеп деректеріндегі алшақтықтарды (болған жағдайда);
4) бюджет тапшылығы және оны қаржыландыру көздері туралы ақпаратты;
5) өңірлерге бөлінген республикалық бюджет қаражатының пайдаланылу тиімділігін бағалауды, соның ішінде:
өңірлердің дамуын талдауды (бюджеттік қамтамасыз ету, бөлінетін трансферттердің тиімділігі)
өңірлер бөлінісінде мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері бойынша белгіленген бұзушылықтарды талдауды;
6) республикалық бюджет қаражатын және квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерін пайдалану тиімділігін бағалауды, соның ішінде:
республикалық бюджет қаражатын пайдалану және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқару кезінде мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды талдауды;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаржы-шаруашылық қызметін және бюджетке түсетін түсімдерді талдауды қамтиды;
23. "Ұлттық жобаларды іске асырудың тиімділігін бағалау" бөлімінде ұлттық жобалар бойынша жасалған талдау көрсетіледі.
24. "Республикалық бюджеттің шоғырландырылған қаржылық есептілігін алдын ала бағалау" бөлімі.
25. "Қорытынды бөлім" бөлімінде әрбір бағаланған бағыт бөлінісінде, оның ішінде:
есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептің Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкестігіне (республикалық бюджеттің ақша және материалдық қаражатын басқарудың заңдылығы, дұрыстығы, тиімділігі мен үнемділігі туралы);
бюджеттік құжаттарда белгіленген ковенанттардың сақталуына;
жасалған операциялар бойынша Қорытындыда көрсетілген ақпараттың анықтығы мен толықтығына және бұзушылықтардың бар-жоғына;
республикалық бюджеттің атқарылу тиімділігін арттыруға, Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуына;
қаржылық тәртіпті нығайту жөніндегі шараларға;
мемлекеттік сектордағы қаржы қызметін республикалық бюджет қаражатын ұтымды және тиімді пайдалануға бағытталған басқаруды жетілдіру тетіктеріне қатысты республикалық бюджетті атқару кезінде анықталған проблемаларды сипаттайтын және жүйелендіретін қорытындылар мен ұсынымдар қамтылады.

26. В приложения к Заключению включаются основные результаты деятельности Высшей аудиторской палаты, ревизионных комиссий и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.
27. Структура, содержание и объем Заключения могут быть детализированы или расширены в зависимости от наличия актуальных и значимых в отчетном периоде вопросов, результатов государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий за отчетный год, а также специфики формируемой информации.
Параграф 3. Форма представления Заключения
28. Заключение состоит из:
титульного листа;
содержания;
основного текста;
приложений.
29. На титульном листе указывается наименование Заключения, а также наименование государственного органа, ответственного за его подготовку и представление.
30. В Заключении суммы указываются в миллиардах или миллионах тенге.
31. Текстовый формат Заключения оформляется в соответствии со следующими требованиями:
шрифт – Times New Roman;
размер шрифта – 14, в табличных материалах – 8-12.
32. Заключение формируется на государственном и на русском языках.
Параграф 4. Порядок обсуждения Заключения в Парламенте Республики Казахстан
33. Презентация Заключения в Мажилисе и Сенате Парламента Республики Казахстан осуществляется Председателем Высшей аудиторской палаты или лицом, им уполномоченным.
34. Членом Высшей аудиторской палаты, ответственным за подготовку и представление Заключения, совместно с аппаратом Высшей аудиторской палаты формируются соответствующие проекты выступлений Председателя Высшей аудиторской палаты, слайды и другие материалы, необходимые для его презентации в Парламенте.
35. В соответствии с пунктом 2 статьи 128 Бюджетного кодекса при обсуждении Заключения об исполнении республиканского бюджета Парламент заслушивает доклад Председателя Высшей аудиторской палаты в Мажилисе и Сенате Парламента Республики Казахстан, а также на совместном заседании обеих палат Парламента.
36. При рассмотрении Заключения в профильных комитетах в соответствии с графиком заседаний рабочих групп палат Парламента Республики Казахстан в их работе принимают участие члены Высшей аудиторской палаты на основе распределения участков государственного аудита.
37. В случае возникновения депутатских запросов к Заключению членами Высшей аудиторской палаты обеспечивается представление соответствующей информации в соответствии с распределением участков государственного аудита.

26. Қорытындыға қосымшаларға Жоғары аудиторлық палатаның, тексеру комиссияларының және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган қызметінің негізгі нәтижелері енгізіледі.
27. Қорытындының құрылымы, мазмұны мен көлемі есепті кезеңде өзекті және маңызды мәселелердің болуына, есепті жылдағы мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелеріне, сондай-ақ қалыптастырылатын ақпараттың ерекшелігіне қарай нақтылануы немесе кеңейтілуі мүмкін.
3-параграф. Қорытындыны ұсыну нысаны
28. Қорытынды:
титулдық парақтан;
мазмұнынан;
негізгі мәтіннен;
қосымшалардан тұрады.
29. Титулдық парақта Қорытындының атауы, сондай-ақ оны дайындауға және ұсынуға жауапты мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
30. Қорытындыда сомалар миллиард немесе миллион теңгемен көрсетіледі.
31. Қорытындының мәтіндік форматы мынадай талаптарға сәйкес ресімделеді:
қаріп – Times New Roman;
қаріп өлшемі – 14, кестедегі материалдарда – 8-12.
32. Қорытынды мемлекеттік және орыс тілдерінде қалыптастырылады.
4-параграф. Қорытындыны Қазақстан Республикасының Парламентінде талқылау тәртібі
33. Қорытындыны Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі мен Сенатында таныстыруды Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы немесе оған уәкілетті адам жүзеге асырады.
34. Жоғары аудиторлық палатаның Қорытындыны дайындауға және ұсынуға жауапты мүшесі Жоғары аудиторлық палата аппаратымен бірлесіп Жоғары аудиторлық палата Төрағасының сөйлейтін сөзінің тиісті жобаларын, оны Парламентте таныстыруға қажетті слайдтар мен басқа да материалдарды қалыптастырады.
35. Бюджет кодексінің 128-бабының 2-тармағына сәйкес республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Қорытындыны талқылау кезінде Парламент Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінде және Сенатында, сондай-ақ Парламенттің қос палатасының бірлескен отырысында Жоғары аудиторлық палата Төрағасының баяндамасын тыңдайды.
36. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары жұмыс топтары отырыстарының кестесіне сәйкес бейінді комитеттерде Қорытындыны қарау кезінде олардың жұмысына мемлекеттік аудит учаскелерінің бөлінуі негізінде Жоғары аудиторлық палатаның мүшелері қатысады.
37. Қорытындыға қатысты депутаттық сауалдар туындаған жағдайда Жоғары аудиторлық палатаның мүшелері мемлекеттік аудит учаскелерінің бөлінуіне сәйкес тиісті ақпарат ұсынуды қамтамасыз етеді.