О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 165. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2024 года № 34642.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
2. Департаменту инклюзивного и специального образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования за исключением абзацев четвертого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого пункта 1 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
Е. Оспан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 165
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 50 "Об утверждении номенклатуры видов организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8390) следующие изменение и дополнения:
в Номенклатуре видов организаций образования, утвержденной указанным приказом:
в пункте 2:
абзац двенадцатый подпункта 6) исключить;
подпункт 7) дополнить абзацем шестнадцатым следующего содержания:
"сетевая школа.";
в пункте 10:
подпункт 8) исключить;
дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) детский профильный лагерь (лагерь дневного пребывания, палаточный, юрточный).";
дополнить пунктом 13 следующего содержания:
"13. Образовательно-оздоровительные организации образования:

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2024 жылғы 28 маусымдағы № 165 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 маусымда № 34642 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Инклюзивті және арнайы білім беру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық, 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1-тармағының төртінші, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
Е. Оспан
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 165 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізімі
1. "Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 50 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8390 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасында:
2-тармақта:
6) тармақшаның он екінші абзацы алынып тасталсын;
7) тармақша мынадай мазмұндағы он алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"желілік мектеп.";
10-тармақта:
8) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) балалардың бейінді лагері (күндіз болатын лагерь, шатырлық, киіз үйлі).";
мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:
"13. Білім берудің білім беру-сауықтыру ұйымдары:

1) детские образовательно (учебно) - оздоровительные центры (комплексы) круглогодичного или сезонного действия.".
2. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 93 "Об утверждении форм типового договора оказания образовательных услуг для дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, типового договора на проведение профессиональной практики и типового договора о дуальном обучении для организаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13227) следующие дополнения:
в Типовом договоре оказания образовательных услуг для дошкольных организаций, утвержденном указанным приказом:
пункт 2.1 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) оказывать психолого-педагогическое сопровождение воспитанникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
проводить психологическую диагностику, консультирование и тренинги (групповые, индивидуальные) с воспитанниками с письменного согласия родителей (или законных представителей), консультирование и тренинги с родителями (при необходимости).";
в Типовом договоре оказания образовательных услуг организаций среднего образования, утвержденном указанным приказом:
пункт 3 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) оказывать психолого-педагогическое сопровождение обучающимся и воспитанникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
в Типовом договоре оказания образовательных услуг для технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденном указанным приказом:
пункт 3 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) оказывать психолого-педагогическое сопровождение обучающимся в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
проводить психологическую диагностику, консультирование и тренинги (групповые, индивидуальные) с обучающимися с письменного согласия родителей (или законных представителей), консультирование и тренинги с родителями (при необходимости).".
3. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 мая 2021 года № 235 "Об утверждении перечня предметов и веществ, запрещенных к вносу, ограниченных для использования в организациях образования и на их территориях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22857) следующее изменение:
в Перечне предметов и веществ, запрещенных к вносу в организации образования и на их территорию, утвержденных указанным приказом:

1) жыл бойы немесе маусымдық қолданыстағы балалардың білім беру (оқу)-сауықтыру орталықтары (кешендер).".
2. "Мектепке дейінгі ұйымдар, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы өткізуге арналған үлгілік шарттың және дуальды оқыту туралы үлгілік шарттың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 93 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13227 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі ұйымдарға арналған білім беру қызметін көрсетудің үлгілік шартында:
2.1-тармақ мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тәрбиеленушілерге психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды көрсету;
ата-аналардың (немесе заңды өкілі) жазбаша түрдегі келісімімен тәрбиеленушілермен психологиялық диагностика, консультация және тренингтер (топтық, жеке) жүргізуге, ата-аналарға консультация беруге және тренингтер жүргізуге (қажет болған жағдайда).";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартында:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім алушылар мен тәрбиеленушілерге психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды көрсетуге.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартында:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім алушыларға психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды көрсетуге;
ата-аналардың (немесе заңды өкілдердің) жазбаша түрдегі келісімімен білім алушылармен психологиялық диагностика, консультация және тренингтер (топтық, жеке) жүргізуге, ата-аналарға консультация беруге және тренингтер жүргізуге (қажет болған жағдайда).".
3. "Білім беру ұйымдарына және олардың аумақтарына әкелуге тыйым салынған, оларда пайдаланылуы шектелген нәрселер мен заттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 25 мамырдағы № 235 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22857 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдарына және олардың аумағына енгізуге тыйым салынған заттар мен заттардың тізбесінде:

подпункт 3) пункта 1 изложить в новой редакции:
"3) боеприпасы, взрывчатые и легковоспламеняющиеся вещества, химические и ядовитые вещества, в том числе:
копии или имитаторы взрывчатых веществ или устройств, аэрозольные краски, скипидар;
фейерверки, осветительные ракеты в любой форме, пиротехнические средства;
спички, зажигалки (за исключением случаев использования в общежитиях, расположенных на территории организаций образования);
газовые баллончики, содержащие отравляющие и лакриматорные вещества (слезоточивые, перцовые);
психоактивные вещества;
табачные изделия, в том числе изделия с нагреваемым табаком, табак для кальяна, кальянной смеси, системы для нагрева табака, электронные системы потребления (вейпы), ароматизаторы для электронных систем потребления (вейпов) и жидкостей для них.".
4. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2022 года № 4 "Об утверждении Правил оценки особых образовательных потребностей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26618) следующие изменения:
в Правилах оценки особых образовательных потребностей, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Оценка особых образовательных потребностей, обучающихся/воспитанников, в том числе лиц (детей) с особыми образовательными потребностями осуществляется в организациях образования.";
подпункт 3) пункта 4 изложить в новой редакции:
"3) оценку особых образовательных потребностей в психолого-медико-педагогических консультациях (далее – ПМПК) специалистами психолого-педагогического сопровождения организации образования по результатам углубленного обследования детей с выраженными трудностями обучения;".
5. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 29.04.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к перечню
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 165
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 12 января 2022 года № 6
Сноска. Приложение утратило силу приказом Министра просвещения РК от 29.04.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) оқ-дәрілер, жарылғыш және тез тұтанатын заттар, химиялық және улы заттар, оның ішінде:
жарылғыш заттардың немесе құрылғылардың көшірмелері немесе имитаторлары, аэрозольдық бояулар, скипидар;
фейерверктер, кез келген нысандағы жарық беретін зымырандар және пиротехникалық құралдар;
сіріңкелер, оттықтар (білім беру ұйымының аумағында орналасқан жатақханаларда пайдалану жағдайларын қоспағанда);
құрамында улы және мия тамыры бар газ баллондары (көзден жас ағызатын, бұрыш);
психикаға белсенді әсер ететін заттар;
темекі бұйымдары, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдар, қорқорға арналған темекі, қорқор қоспасы, электрондық тұтыну жүйелері (вейптер), электрондық тұтыну жүйелеріне (вейптерге) арналған хош иістендіргіштер және оларға арналған сұйықтықтар.".
4. "Ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 12 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26618 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалау қағидаларында:
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің, оның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдардың (балалардың) ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалау білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.";
4-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) білім беру ұйымдарын психологиялық-педагогикалық қолдап отыру мамандарының психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияларда (бұдан әрі – ПМПК) ерекше білім беру қажеттіліктерін оқытуда айқын қиындықтары бар балаларды тереңдетіп тексеру нәтижелері бойынша бағалауы;".
5. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.04.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 165 Тізбеге қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2022 жылғы 12 қаңтардағы
№ 6 бұйрығымен
бекітілген
Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, қосымша білім беру ұйымдарында психологиялық-педагогикалық қолдап отыру қағидалары
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.04.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.