Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831
В соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить типовой план по управлению пастбищами и их использованию.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июля 2024 года № 263
Типовой план по управлению пастбищами и их использованию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий типовой план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, используются официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;

Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелді
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 4-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттiгiнің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 29 шілдедегі
№ 263 бұйрығымен
бекітілген
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
2-тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жерлердің болуы, олардың санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлінуі туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінен алынған мәліметтер пайдаланылады;

2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
При формировании сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, используются результаты геоботанического обследования пастбищ, проводимого в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2022 года № 314 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30043);
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа на основании плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры, разработанного местным исполнительным органом области;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа;

2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде "Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1 000 – 1:100 000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы № 314 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30043 болып тіркелген) сәйкес жүргізілетін жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау нәтижелері пайдаланылады;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандарды қоспағанда), аудандық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп облыстардың жергілікті атқарушы органдары әзірлеген жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар негізінде жүзеге асырады;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандарды қоспағанда), облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырады;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандарды қоспағанда), облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырады;

8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми местными исполнительными органами (акиматами) районов (городов областного значения) в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20540).
Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;

8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20540 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидалары негізінде "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) бекітетін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына, Қазақстан Республикасы Су кодексінің 95, 119, 125-баптарына, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69-баптарына сәйкес жүзеге асырылады;
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;

4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18048);
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337);
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно таблице 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827);
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;

4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
Жерлерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;

9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель ______________ района, тысяч гектаров
Наименование сельских округов
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
Итого земель
сельско
хозяйственного назначения
населенных пунктов
промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Всего
Таблица 2. Распределение пастбищ населенного пункта, тысяч гектаров
п/п
Наименование сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
Наименование населенного пункта
Общая площадь пастбищ, тысяч гектаров
Площадь и виды пастбищ
предназначенные для удовлетворения нужд населения
по выпасу сельскохозяйственных животных
личного подворья, тысяч гектаров
общественные, тысяч гектаров
отгонные, тысяч гектаров
сезонные, тысяч гектаров
аридные, тысяч гектаров
культурные, тысяч гектаров
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Таблица 3. Сведения о собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
п/п
Наименование собственников, землепользователей
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
Кадастровый номер земельного участка
Площадь пастбищ, тысяч гектаров
1
2
3
4
5
Таблица 4. Распределение пастбищ
п/п
Наименование сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
Наименование населенного пункта
Необходимая площадь пастбищ для сельскохозяйственных животных, тысяч гектаров
Площадь общественных пастбищ, тысяч гектаров
Площадь отгонных пастбищ, тысяч гектаров
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Верблюды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо ____ тысяч гектаров.
_____ голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью _____ тысяч гектаров, _____голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью _____ тысяч гектаров.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
Приложение 2
к Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний ( скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
сенокос
косимые пастбища
весна
лето
осень
зима
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Продолжение таблицы
Расчетная урожайность по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Кормозапас по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель),
центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Культуртехническое состояние, наличие лекарственных растений
Рекомендации по использованию, вид скота. Рекомендуемые мероприятия по улучшению
15
16
17
18
Приложение 3
к Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
№ п/п
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры
требующих строительства (реконструкции),
единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадратных метров
1
2
3
4
5
6
1.
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2.
Сооружения, мосты, дороги
3.
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4.
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5.
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
6.
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7.
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
Приложение 4
к Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных
Индекс формы административных данных: форма БДИСЖ-1
Периодичность: один раз в год

9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі үлгілік жоспарға
1-қосымша
Нысан
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте. ___________ ауданы жайылымдарын жерлердің санаттары бойынша бөлу, мың гектар
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жерлер санаттары
Жерлер
жиыны
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
орман қорының
су қорының
босалқы жер
1
2
3
5
6
7
8
9
10
Барлығы
2-кесте. Елді мекеннің жайылымдарын бөлу, мың гектар
Р/с №
Ауылдық округтің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді мекеннің атауы
Жайылымдардың жалпы алаңы, мың гектар
Жайылымдардың алаңдары мен түрлері
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыруға арналған,
мың гектар
көпшілік пайдаланатын, мың гектар
шалғайдағы, мың гектар
маусымдық, мың гектар
аридтық, мың гектар
екпе жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
3-кесте. Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер
Р/с №
Меншік иелерінің, жер пайдаланушылардың атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Жайылымдар алаңы, мың гектар
1
2
3
4
5
4-кесте. Жайылымдарды бөлу
Р/с №
Ауылдық округтің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді мекеннің атауы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, мың гектар
Көпшілік пайдаланатын жайылымдардың алаңы, мың гектар
Шалғайдағы жайылымдардың алаңы, мың гектар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін ____ мың гектар жайылым қажет.
_____ мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда _____ мал басы жайылады, _____ мың гектар алаңды алып жатқан шалғайдағы жайылымдарда _____ мал басы жайылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарға
2-қосымша
Нысан
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың
жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
Контурлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
Алқап түрі
Контурдағы пайыздық қатынас
Алаңы, мың гектар
Заманауи пайдаланылуы
Жалпы түсімділік, гектарына центнерден (зерттеп-қарау жылы)
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі:
құрғақ массаның гектарына центнерден,
азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын
протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
шабындық
шабылатын жайылым
көктем
жаз
күз
қыс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Кестенің жалғасы
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы),
азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Дақылдық-техникалық жай-күй, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі.
Жақсарту жөнінде ұсынылған шаралар
15
16
17
18
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарға
3-қосымша
Нысан
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Р/с №
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талап ететін,
бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1.
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2.
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
3.
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4.
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
6.
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7.
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарға
4-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны
Әкімшілік деректер нысанының индексі: АШЖБҚ-1 нысаны
Кезеңділігі: жылына бір рет

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных" (далее – Форма).
2. Форма заполняется ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев:
в графе 1 таблицы 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графе 4 указывается тип владельца;
в графе 5 указывается бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер владельца;
в графе 6 указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц;
в графе 7 указывается численность крупного рогатого скота;
в графе 8 указывается численность мелкого рогатого скота;
в графе 9 указывается численность лошадей;
в графе 10 указывается численность верблюдов.
7. Таблица 2. Данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графах 4, 5, 6, 7 указывается количество гуртов крупного рогатого скота по половозрастным группам;
в графах 8, 9, 10 указывается количество отар мелкого рогатого скота по половозрастным группам;
в графах 11, 12 указывается количество табунов лошадей по половозрастным группам;
в графах 13, 14 указывается количество табунов верблюдов по половозрастным группам.
8. Таблица 3. Сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графе 4 указывается численность голов крупного рогатого скота личного подворья;
в графе 5 указывается численность голов крупного рогатого скота сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 6 указывается численность голов мелкого рогатого скота личного подворья;
в графе 7 указывается численность голов мелкого рогатого скота сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 8 указывается численность голов лошадей личного подворья;
в графе 9 указывается численность голов лошадей сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 10 указывается численность голов верблюдов личного подворья;
в графе 11 указывается численность голов верблюдов сельскохозяйственных товаропроизводителей.
Приложение 5
к Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме "Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жергілікті атқарушы органдар құрған ветеринариялық ұйымдар толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысан ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. 1-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер:
1-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4-бағанда иесінің типі көрсетіледі;
5-бағанда иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
6-бағанда жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі;
7-бағанда ірі қара мал саны көрсетіледі;
8-бағанда ұсақ мал саны көрсетіледі;
9-бағанда жылқылар саны көрсетіледі;
10-бағанда түйелер саны көрсетіледі.
7. 2-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер:
1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4, 5, 6 және 7-бағандарда ірі қара мал табындарының жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі;
8, 9, және 10-бағандарда ұсақ мал отарларының жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі;
11, 12-бағандарда жылқы үйірлерінің жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі;
13, 14-бағандарда түйелердің жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі.
8. 3-кесте. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер:
1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4-бағанда жеке ауладағы ірі қара мал саны көрсетіледі;
5-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің ірі қара малдарының саны көрсетіледі;
6-бағанда жеке ауладағы ұсақ мал саны көрсетіледі;
7-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің ұсақ малдардың саны көрсетіледі;
8-бағанда жеке ауладағы жылқылар саны көрсетіледі;
9-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің жылқы саны көрсетіледі;
10-бағанда жеке ауладағы түйелердің саны көрсетіледі;
11-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің түйелерінің саны көрсетіледі.
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарға
5-қосымша
Нысан
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым