Об утверждении Правил и критериев присвоения организациям высшего и (или) послевузовского образования статуса "исследовательский университет"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 3 октября 2024 года № 474. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2024 года № 35208.
В соответствии с подпунктом 13) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике", подпунктом 111-9) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила присвоения организациям высшего и (или) послевузовского образования статуса "исследовательский университет" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Критерии присвоения организациям высшего и (или) послевузовского образования статуса "исследовательский университет" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 3 октября 2024 года № 474
Правила присвоения организациям высшего и (или) послевузовского образования статуса "исследовательский университет"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения организациям высшего и (или) послевузовского образования статуса "исследовательский университет" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" (далее – Закон), подпунктом 111-9) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580, и определяют порядок присвоения организациям высшего и (или) послевузовского образования статуса "исследовательский университет".

Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына "зерттеу университеті" мәртебесін беру қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 3 қазандағы № 474 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 4 қазанда № 35208 болып тіркелді
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 13) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 111-9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына "зерттеу университеті" мәртебесін беру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына "зерттеу университеті" мәртебесін беру өлшемшарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 3 қазандағы
№ 474 Бұйрыққа
1-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына "зерттеу университеті" мәртебесін беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына "зерттеу университеті" мәртебесін беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 13) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 111-9) тармақшасына сәйкес әзірленді және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына "зерттеу университеті" мәртебесін беру тәртібін айқындайды.

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) образовательная деятельность – процесс целенаправленного, педагогически обоснованного, последовательного взаимодействия субъектов образования, в ходе которого решаются задачи обучения, развития и воспитания личности;
2) научная инфраструктура – научное лабораторное и инженерное оборудование, опытно-промышленное производство, уникальные объекты, а также иное движимое и недвижимое имущество, предназначенное для осуществления научной и (или) научно-технической деятельности;
3) научная деятельность – деятельность, направленная на изучение окружающей действительности с целью выявления свойств, особенностей и закономерностей, присущих изучаемым объектам, явлениям (процессам), и использование полученных знаний на практике;
4) уполномоченный орган в области науки (далее – Уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий межотраслевую координацию и руководство в области науки и научно-технической деятельности.
5) организация высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) – высшее учебное заведение, реализующее образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования и осуществляющее научно-исследовательскую деятельность;
6) стартап-компания – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, относящееся к субъектам малого или среднего предпринимательства, созданное с участием организаций высшего и (или) послевузовского образования, научных организаций, деятельность которых направлена на коммерциализацию результатов научной и (или) научно-технической деятельности, разрабатывающие инновации;
7) трансфер технологий – процесс передачи результатов научной и (или) научно-технической деятельности, знаний, технологий и прав на объекты интеллектуальной собственности до их внедрения субъектами промышленно-инновационной деятельности;
8) университет – организация высшего и (или) послевузовского образования, осуществляющая по различным областям научно-педагогическую деятельность, подготовку кадров, фундаментальные и (или) прикладные научные исследования и являющаяся ведущим научно-методическим центром;
3. Исследовательский университет является организацией высшего и (или) послевузовского образования, реализующей утвержденную Правительством Республики Казахстан программу развития университета согласно подпункту 5) статьи 5 Закона и участвующей в организации и проведении фундаментальных и прикладных научных исследований и иных научно-технических, опытно-конструкторских работ, а также коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности и внедрении научных разработок и технологий в производство.

2. Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) білім беру қызметі – білім беру субъектілерінің мақсатты, педагогтік негізделген, дәйекті өзара іс-қимылы барысында жеке адамды оқыту, дамыту және тәрбиелеу міндеттері шешілетін процесс;
2) ғылыми инфрақұрылым – ғылыми зертханалық және инженерлік жабдық, тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіріс, бірегей объектілер, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыруға арналған өзге де жылжымалы және жылжымайтын мүлік;
3) ғылыми қызмет – зерделенетін объектілерге, құбылыстарға (процестерге) тән қасиеттерді, ерекшеліктер мен заңдылықтарды анықтау мақсатында қоршаған болмысты зерделеуге және алынған білімді практикада пайдалануға бағытталған қызмет;
4) ғылым саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) – ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы салааралық үйлестіруді және басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын және ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыратын жоғары оқу орны;
6) стартап-компания – инновацияларды әзірлейтін дара кәсіпкер немесе Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын, қызметі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға бағытталған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының, ғылыми ұйымдардың қатысуымен құрылған заңды тұлға;
7) технологиялар трансфері – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін, білімді, технологияларды және зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері енгізгенге дейін беру процесі;
8) университет – әртүрлі салалар бойынша ғылыми-педагогикалық қызметті, кадрлар даярлауды, іргелі және (немесе) қолданбалы ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын және жетекші ғылыми-әдістемелік орталық болып табылатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы.
3. Зерттеу университеті Заңның 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен университеттің даму бағдарламасын іске асыратын және іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер мен өзге де ғылыми-техникалық, тәжірибелік конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыруға және жүргізуге, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға және ғылыми әзірлемелер мен өндіріске технологияларды енгізуге қатысатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы болып табылады.

4. Правительство Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона присваивает статус "исследовательский университет" и утверждает программу его развития.
5. Присвоение статуса "исследовательский университет" осуществляется на основе анализа современного состояния и динамики развития ОВПО за последние 5 лет по показателям образовательной, научной и (или) научно-технической, инновационной деятельностей и научной инфраструктуры в соответствии с критериями, утвержденными приложением 2 к настоящему приказу.
6. Исследовательский университет организует образовательную деятельность в соответствии с имеющейся лицензией и соблюдает квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности.
Глава 2. Порядок присвоения организациям высшего и (или) послевузовского образования статуса "исследовательский университет"
7. ОВПО, желающая получить статус "исследовательский университет", представляет в Уполномоченный орган материалы и документы подтверждающие соответствие критериям, утвержденным приложением 2 к настоящему приказу и письменную заявку по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, которая включает:
1) наименование, юридический адрес ОВПО (электронная почта, официальный сайт), сведения о руководителе ОВПО;
2) краткое резюме достижений ОВПО по требованиям, установленным в пункте 1 приложения 2 к настоящему приказу;
3) сведения по критериям, установленным в пункте 2 приложения 2 к настоящему приказу, за последние пять лет с подтверждающими документами;
4) Программу развития ОВПО на ближайшие пять лет, оформленную в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17622);
5) государственный инвестиционный проект (далее – ГИП) и финансово-экономическое обоснование (далее – ФЭО), оформленные согласно приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938) (при необходимости).

4. Қазақстан Республикасының Үкіметі Заңның 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес "зерттеу университеті" мәртебесін береді және оның даму бағдарламасын бекітеді.
5. "Зерттеу университеті" мәртебесін беру осы бұйрыққа 2-қосымшада бекітілген өлшемшарттарға сәйкес білім беру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық, инновациялық қызмет және ғылыми инфрақұрылым көрсеткіштері бойынша ЖЖОКБҰ-ның соңғы 5 жылдағы қазіргі жай-күйі мен даму динамикасын талдау негізінде жүзеге асырылады.
6. Зерттеу университеті қолда бар лизенцияға сәйкес білім беру қызметін ұйымдастырады және білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын сақтайды.
2-тарау. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына "зерттеу университеті" мәртебесін беру тәртібі
7. "Зерттеу университеті" мәртебесін алғысы келетін ЖЖОКБҰ Уәкілетті органға осы бұйрыққа 2-қосымшада бекітілген өлшемшарттарға сәйкестігін растайтын материалдар мен құжаттарды және осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша өтінім және мыналарды:
1) ЖЖОКБҰ атауын, заңды мекенжайын, (электрондық пошта, ресми сайт), ЖЖОКБҰ басшысы туралы мәліметтерді;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаның 1-тармағында белгіленген талаптар бойынша ЖЖОКБҰ жетістіктерінің қысқаша түйіндемесін;
3) осы бұйрыққа 2-қосымшаның 2-тармағында белгіленген өлшемшарттар бойынша соңғы бес жыл ішінде растайтын құжаттармен бірге мәліметтерді;
4) "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17622 болып тіркелді) сәйкес ресімделген ЖЖОКБҰ-ның жақын арадағы бес жылға арналған даму бағдарламасын;
5) мемлекеттік инвестициялық жобаны (бұдан әрі – МИЖ) және "Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелді) ресімделген қаржы-экономикалық негіздемені (бұдан әрі – ҚЭН) (қажет болған жағдайда) қамтитын жазбаша өтінімді ұсынады.

8. В целях рассмотрения поданных заявок ОВПО на соответствие критериям присвоения статуса "исследовательский университет" Уполномоченным органом формируется комиссия (далее – Комиссия). Срок рассмотрения заявки - тридцать рабочих дней с момента подачи заявки в Уполномоченный орган.
9. В состав Комиссии входят представители Уполномоченного органа, научных организаций и учебно-методических объединений ОВПО и составляет 7 человек. Председатель Комиссии избирается простым большинством голосов из числа членов Комиссии.
10. Заседание Комиссии считается правомочным при участии в заседании не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
11. При отсутствии в заседании Комиссии не менее двух третей от общего числа членов Комиссии, заседание переносится на другую дату, которая устанавливается председателем Комиссии.
12. Комиссия формируется на постоянной основе. В случае выбытия члена Комиссии его полномочия прекращаются с момента издания соответствующего приказа, в котором на его место назначается новый член Комиссии по решению председателя Комиссии.
13. Комиссия проверяет ОВПО на соответствие требованиям, установленным в пункте 1 приложения 2 к настоящему приказу, в срок, указанный в пункте 8 настоящих Правил.
14. По результатам рассмотрения представленных материалов и анализа деятельности, показателей ОВПО за последние 5 лет по критериям, установленным в пункте 2 приложения 2 к настоящему приказу, и заслушивания презентации руководителя ОВПО Комиссией вырабатывается рекомендация о присвоении статуса "исследовательский университет" или принимается решение об отказе, которые подписываются всеми членами Комиссии с указанием мнения членов, не согласных с данным заключением.
15. Рекомендация или решение об отказе Комиссии принимаются большинством голосов присутствующих на заседании после открытого голосования.
16. Основаниями для отказа являются несоответствие ОВПО установленным требованиям и (или) наличие отрицательной динамики по критериям, установленным в пункте 2 приложения 2 к настоящему приказу.
17. Уполномоченный орган в ОВПО направляет решение об отказе (с мотивированным обоснованием) о присвоении статуса "исследовательский университет" в течение десяти рабочих дней с момента принятия решения.
18. По итогам рекомендаций Комиссии Уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом разрабатывается и направляется в Правительство Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан о присвоении статуса "исследовательский университет" согласно подпункту 5) статьи 5 Закона.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 3 октября 2024 года № 474
Приложение к Правилам
присвоения организациям
высшего и (или)
послевузовского образования
статуса "исследовательский
университет"
Форма
Заявка на получение статуса "исследовательский университет"
Прошу провести оценку представленных документов на получение статуса
"исследовательский университет"
________________________________________________________________
(наименование организации высшего и (или) послевузовского образования
(далее - ОВПО))

8. ЖЖОКБҰ берген өтінімдерді "зерттеу университеті" мәртебесін беру өлшемшарттарына сәйкестігін қарау мақсатында Уәкілетті орган комиссияны (бұдан әрі - Комиссия) құрады. Өтінімді қарау мерзімі - Уәкілетті органға өтінім берілген сәттен бастап отыз жұмыс күні.
9. Комиссия құрамына Уәкілетті органның, ғылыми ұйымдардың және ЖЖОКБҰ оқу-әдістемелік бірлестіктерінің өкілдері кіреді және 7 адамды құрайды. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелері арасынан жай көпшілік дауыспен сайланады.
10. Комиссия отырысына Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде комиссия отырысы заңды деп есептеледі.
11. Комиссия отырысына Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі болмаған кезде Комиссия төрағасы белгілейтін басқа күнге ауыстырылады.
12. Комиссия тұрақты негізде қалыптастырылады. Комиссия мүшесі шығып қалған жағдайда оның өкілеттігі Комиссия төрағасының шешімі бойынша оның орнына Комиссияның жаңа мүшесі тағайындалатын тиісті бұйрық шығарылған кезден бастап тоқтатылады.
13. Комиссия ЖЖОКБҰ-ның осы бұйрыққа 2-қосымшаның 1-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген мерзімде тексереді.
14. Ұсынылған материалдарды қарау және осы бұйрыққа 2-қосымшаның 2-тармағында белгіленген өлшемшарттар бойынша соңғы 5 жылдағы ЖЖОКБҰ қызметін, көрсеткіштерін талдау нәтижелері және ЖЖОКБҰ басшысының таныстырылымын тыңдау бойынша Комиссия осы қорытындымен келіспеген мүшелердің пікірін көрсете отырып, Комиссияның барлық мүшелері қол қоятын "зерттеу университеті" мәртебесін беру туралы ұсыным әзірлейді немесе бас тарту туралы шешім қабылдайды.
15. Комиссияның ұсынымы немесе бас тарту туралы шешімі ашық дауыс беруден кейін отырысқа қатысушылардың көпшілік даусымен қабылданады.
16. ЖЖОКБҰ-ның белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі және (немесе) осы бұйрыққа 2-қосымшаның 2-тармағында белгіленген өлшемшарттар бойынша теріс динамиканың болуы бас тарту үшін негіз болып табылады.
17. Уәкілетті орган ЖЖОКБҰ-ға "зерттеу университеті" мәртебесін беруден бас тарту туралы шешімді (дәлелді негіздемемен) шешім қабылданған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде жібереді.
18. Комиссия ұсынымдарының қорытындылары бойынша Уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган Заңның 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес "зерттеу университеті" мәртебесін беру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметіне жолдайды.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 3 қазандағы
№ 474
Жоғары және (немесе) жоғары
оқу орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарына "зерттеу
университеті"
мәртебесін беру қағидаларына
қосымша
Нысан
"Зерттеу университеті" мәртебесін алуға өтінім _________________________________________________________________ (жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі - ЖЖОКБҰ) атауы)
"зерттеу университеті" мәртебесін алуға ұсынылған құжаттарына бағалау жүргізуді сұраймын.

1. Наименование ОВПО:
полное наименование ОВПО;
сокращенное наименование ОВПО;
2. Юридический адрес:
страна;
почтовый индекс;
город;
улица, номер здания;
3. Контактная информация об ОВПО:
контактный телефон;
электронная почта;
официальный сайт;
4. Сведения о руководителе ОВПО:
фамилия, имя, отчество (при его наличии);
контактный телефон;
электронная почта.
К заявке прилагаются следующие документы:
Наименование документа
Отметка о наличии
1
Краткое резюме достижений ОВПО по требованиям, установленным в пункте 1 приложения 2 к настоящему приказу
2
Сведения по критериям, установленным в пункте 2 приложения 2 к настоящему приказу, за последние пять лет с подтверждающими документами
3
Копии документов, подтверждающих сведения, указанные в приложении 2 к настоящему приказу
Руководитель ОВПО
_____________ _________ _____________________________________________
(место печати) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
Документы принял(-а): _______________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
"__" _________ 20__ года,
______________________________________
(подпись лица, принявшего документы)
Приложение 2 к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 3 октября 2024 года № 474
Критерии присвоения организациям высшего и (или) послевузовского образования статуса "исследовательский университет"
1. Статус "исследовательский университет" присваивается организациям высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан (далее – ОВПО), соответствующим следующим требованиям:
1) имеющие показатели по интеграции науки, образования и производства в положительной динамике, соответствующие установленным критериям в пункте 2 приложения 2 к настоящему приказу;
2) имеющие показатели внедрения результатов научных достижений для обеспечения конкурентоспособности страны в положительной динамике, соответствующие установленным критериям в пункте 2 приложения 2 к настоящему приказу;
3) имеющие современную научную инфраструктуру.
2. Динамика развития ОВПО в образовательной, научной деятельностей и научной инфраструктуры оценивается по следующим критериям:
1) образовательная деятельность, в том числе:
реализация междисциплинарных образовательных программ совместно со стратегическими партнерами (ОВПО, входящими в ТОП-700 QS/THE, и (или) предприятиями, являющимися субъектами крупного предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан);
реализация двудипломных и (или) совместных образовательных программ с зарубежными университетами из ТОП-200 QS/THE;
доля обучающихся и профессорско-преподавательского состава (далее – ППС), участвующих в международных обменных программах;
доля обучающихся (магистратура и докторантура) и ППС, участвующих в собственных программах стажировок ОВПО;

1. ЖЖОКБҰ атауы:
ЖЖОКБҰ толық атауы;
ЖЖОКБҰ қысқартылған атауы;
2. Заңды мекенжайы:
ел;
пошта индексі;
қала;
көше, ғимарат нөмірі:
3. ЖЖОКБҰ туралы байланыс ақпараты:
байланыс телефоны;
электрондық пошта;
ресми сайт;
4. ЖЖОКБҰ басшысы туралы мәліметтер:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
байланыс телефоны;
электрондық пошта.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
Құжаттың атауы
Бар екендігі туралы белгі
1
Осы бұйрыққа 2-қосымшаның 1-тармағында белгіленген талаптар бойынша ЖЖОКБҰ жетістіктерінің қысқаша түйіндемесі
2
Осы бұйрыққа 2-қосымшаның 2-тармағында белгіленген өлшемшарттар бойынша соңғы бес жыл ішінде растайтын құжаттармен бірге мәліметтер
3
Осы бұйрыққа 2-ші қосымшада көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелері
ЖЖОКБҰ басшысы
_____________       _________       _____________________________
(мөрдің орны)       (қолы)       (Т.А.Ж. (болған жағдайда))
Құжаттарды қабылдады: _______________________________________________
____________________________________________________________________
(Тегі, аты, жөні (болған жағдайда), құжаттарды қабылдаған адамның лауазымы)
20__ жылғы "__"_________, ______________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 3 қазандағы
№ 474 Бұйрыққа
2-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына "зерттеу университеті" мәртебесін беру өлшемшарттары
1. "Зерттеу университеті" мәртебесі мынадай талаптарға сәйкес келетін:
1) Осы бұйрыққа 2-қосымшаның 2-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін ғылым, білім және өндірісті интеграциялау бойынша оң динамикадағы көрсеткіштері бар;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаның 2-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін елдің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін ғылыми жетістіктердің нәтижелерін енгізудің оң динамикадағы көрсеткіштері бар;
3) заманауи ғылыми инфрақұрылымы бар Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына (бұдан әрі - ЖЖОКБҰ) беріледі.
2. ЖЖОКБҰ-ның білім беру, ғылыми қызмет және ғылыми инфрақұрылымдағы даму динамикасы мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
1) білім беру қызметі қызметі, оның ішінде:
стратегиялық серіктестермен бірлесіп пәнаралық білім беру бағдарламаларын іске асыру (ТОП-700 QS/THE құрамына кіретін ЖЖОКБҰ және (немесе) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын кәсіпорындар);
ТОП-200 QS/THE-дан шетелдік университеттермен қос дипломды және (немесе) бірлескен білім беру бағдарламаларын іске асыру;
халықаралық алмасу бағдарламаларына қатысатын білім алушылар мен профессор-оқытушылар құрамының (бұдан әрі – ПОҚ) үлесі;
ЖЖОКБҰ-ның жеке тағылымдама бағдарламаларына қатысатын білім алушылардың (магистратура және докторантура) және ПОҚ үлесі;

наличие исследовательских групп, имеющих опыт реализации выполнения не менее 5 (пяти) проектов на основе договора на выполнение научно-исследовательских работ, финансируемых за счет бюджетных средств в форме грантового и программно-целевого финансирования, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, финансирования научно-технического обеспечения и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике", а также осуществляющих подготовку научных кадров непрерывно в течение последних 10 (десяти) лет (наличие выпускников программ докторантуры, успешно защитившие докторские диссертации и работающие в других ОВПО страны);
доля выпускников программ докторантуры, успешно защитивших докторские диссертации в течение 5 (пяти) лет после окончания по соответствующей группе образовательных программ не менее 75 %;
доля выпускников, поступивших для продолжения обучения в магистратуру или докторантуру;
доля докторантов индустриального PhD от общего числа обучающихся образовательных программ докторантуры;
2) научная и (или) научно-техническая, инновационная деятельность, в том числе:
доля финансирования научно-исследовательских работ (далее – НИР) и научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (далее – НИОКР) от общего бюджета ОВПО;
доля проектов, финансируемых объемом не менее 10 (десяти) миллионов тенге местным исполнительным органом или квазигосударственным, частным сектором, от общего бюджета ОВПО;
количество международных финансируемых проектов, реализуемых в ОВПО;
доля научных и педагогических работников, участвующих в научных проектах с уровнем заработной платы не ниже 3 (три) минимальной заработной платы, от общего количества штатных ППС и научных кадров ОВПО;
доля публикаций в Scopus (Скопус) с процентилем 35 и выше, публикаций в Web of Science (Вэб оф сайэнс) с квартилем Q1 от общего количества публикации ППС и научных кадров ОВПО;
количество совместных статей и (или) обзоров в журналах, индексируемых в базе данных Web of Science Core Collection (Вэб оф сайэнс Кор Кэлэкшн) (разделы Arts and Humanities Citation Index (Ортс энд Хьюманэтиз Сайтейшн Индэкс), Social Sciences Citation Index (Соушл Сайэнсэз Сайтейшн Индэкс), с международными центрами и зарубежными ОВПО;
доля научных проектов, реализуемых по заказу организаций от общего количества НИР и НИОКР;
доля проектов, связанных с целями устойчивого развития;
количество стартап-компаний, созданных при ОВПО;
доля патентов, включенных в базу данных Derwent Innovations Index (Дэрвэнт Инэвейшэнз Индэкс) (Web of Science (Вэб оф сайэнс), Clarivate Analytics (Клариват Эналэйтикс)), от общего количества патентов, полученных ППС и научными кадрами ОВПО;
доля проектов, уровни технологической готовности (далее – TRL) которых не ниже TRL 5;

"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру; ғылыми-техникалық қамтамасыз етуді қаржыландыру және ғылыми және ғылыми-зерттеу нәтижелерін коммерцияландыру нысанында бюджет қаражаты есебінен қаржыландыратын ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауға арналған шарт негізінде кемінде 5 (бес) жобаны іске асыру тәжірибесі бар зерттеу топтарының болуы, сондай-ақ соңғы 10 (он) жыл ішінде үсдіксіз ғылыми кадрлар даярлауды жүзеге асыратын (докторлық диссертацияларды сәтті қорғаған және еліміздің басқа ЖЖОКБҰ-да жұмыс істейтін докторантура бағдарламаларының түлектерінің болуы);
Тиісті білім беру бағдарламаларының тобы бойынша оқу бітіргеннен кейін 5 (бес) жыл ішінде докторлық диссертацияны сәтті қорғаған докторантура бағдарламаларының түлектер үлесінің кемінде 75% болуы;
магистратураға немесе докторантураға оқуды жалғастыру үшін түскен түлектердің үлесі;
докторантураның білім беру бағдарламаларында білім алатын, білім алушыларының жалпы санынан индустриялық PhD докторанттарының үлесі;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық, инновациялық қызмет, оның ішінде:
ЖЖОКБҰ-ның жалпы бюджетінен ғылыми-зерттеу жұмыстарын (бұдан әрі – ҒЗЖ) және ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) қаржыландыру үлесі;
ЖЖОКБҰ-ның жалпы бюджетінен жергілікті атқарушы орган немесе квазимемлекеттік, жекеменшік сектор кемінде 10 (он) миллион теңге көлемінде қаржыландыратын жобалардың үлесі;
ЖЖОКБҰ-да іске асырылатын халықаралық қаржыландырылатын жобалардың саны;
ЖЖОКБҰ-ның штаттық ПОҚ және ғылыми кадрларының жалпы санынан жалақысы 3 (үш) ең төменгі жалақыдан төмен емес ғылыми жобаларға қатысатын ғылыми және педагогикалық қызметкерлердің үлесі;
35 және одан жоғары процентилі бар Scopus (Скопус) басылымдарының, ПОҚ және ЖЖОКБҰ ғылыми кадрларының жалпы санынан Q1 квартилі бар Web of Science (Веб оф Сайенс) басылымдарының үлесі;
Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Калекшн) дерекқорында индекстелген журналдарда халықаралық орталықтармен және шетелдік ЖЖОКБҰ бірлескен мақалалар және (немесе) шолулар саны (Arts and Humanities Citation Index (Ортс әнд Хьюманәтиз Сайтейшн Индекс), Social Sciences Citation Index (Соушл Сайенсез Сайтейшн Индекс);
ҒЗЖ және ҒЗТКЖ жалпы санынан ұйымдардың тапсырысы бойынша іске асырылатын ғылыми жобалардың үлесі;
тұрақты даму мақсаттарына байланысты жобалардың үлесі;
университеттерде құрылған стартап-компаниялардың саны;
Derwent Innovations Index (Дервен Инновейшн Индекс) (Web of Science (Веб оф Сайенс), Clarivate Analytics (Клариват Эналейтикс)) деректер базасына енгізілген ПОҚ және ЖЖОКБҰ ғылыми кадрлары алған патенттердің жалпы санынан патенттердің үлесі;
технологиялық дайындық деңгейі (бұдан әрі – TRL) TRL 5-тен төмен емес жобалардың үлесі;

3) научная инфраструктура, в том числе:
наличие научных лабораторий коллективного пользования;
наличие технопарка или структуры по трансферу технологий при ОВПО, имеющих не менее 1 (одного) результата научной и (или) научно-технической деятельности с уровнем технологической готовности не ниже TRL 8;
наличие собственных журналов, индексируемых/входящих в базу данных Scopus (Скопус) и (или) Web of Science (Вэб оф сайэнс) и (или) входящих в перечень изданий, рекомендуемых Комитетом по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан для публикации основных результатов научной деятельности;
наличие доступа к международным библиотечным базам (Scopus (Скопус), Web of Science (Вэб оф сайэнс), Publons (Паблонс));
наличие систем поощрения ППС и обучающихся за научную активность;
инвестиции ОВПО в развитие собственных научных лабораторий;
наличие сертификации ОВПО по ISO (Международная организация по стандартизации);
наличие центральной или локальной комиссии по биоэтике для медицинских организации высшего и послевузовского образования.

3) ғылыми инфрақұрылым, оның ішінде:
ұжымдық пайдаланудағы ғылыми зертханалардың болуы;
технологиялық дайындық деңгейі TRL 8-ден төмен емес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің кемінде 1 (бір) нәтижесі бар ЖЖОКБҰ жанындағы технопарктің немесе технологиялар трансфері жөніндегі құрылымның болуы;
Scopus (Скопус) және (немесе) Web of Science (Веб оф Сайенс) дерекқорына индекстелетін/енгізілетін жеке және (немесе) ғылыми қызметтің негізгі нәтижелерін жариялау үшін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті ұсынатын басылымдар тізбесіне енгізілетін журналдардың болуы;
халықаралық кітапхана базаларына қолжетімділіктің болуы (Scopus (Скопус), Web of Science (Веб оф Сайенс), Publons (Паблонс) және т.б.);
ПОҚ және білім алушыларды ғылыми белсенділігі үшін көтермелеу жүйелерінің болуы;
жеке ғылыми зертханаларын дамытуға ЖЖОКБҰ-ның инвестициялары;
ISO (Халықаралық стандарттау ұйымы) бойынша ЖЖОКБҰ сертификатының болуы;
Медициналық жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияның болуы.