О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 августа 2022 года № ҚР ДСМ-78 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным и санаторным объектам"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2024 года № 84. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 октября 2024 года № 35272
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 августа 2022 года № ҚР ДСМ-78 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным и санаторным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29092) следующие изменения:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным и санаторным объектам", утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Земельный участок для объектов выбирается сухой, проветриваемый. Участок находится с наветренной стороны от источников загрязнения атмосферного воздуха, с удобными подъездными путями и условиями для организации хозяйственно-питьевого водоснабжения.
Детские оздоровительные объекты (далее – ДОО) размещаются за пределами санитарно-защитных зон предприятий, сооружений и иных объектов, санитарных разрывов, гаражей, автостоянок, автомагистралей, объектов железнодорожного транспорта, маршрутов взлета и посадки воздушного транспорта.
На территории и в помещениях ДОО не размещают функционально с ними не связанных объектов.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При проектировании, реконструкции, переоборудовании, перепланировке и расширении существующих объектов, перепрофилировании объектов в зависимости от типа, мощности (вместимости), режима работы, специализации объекта, специфики обслуживаемых контингентов населения состав, набор, площади помещений и их устройство определяются в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, документов нормирования, в соответствии с пунктами с 7 по 13 настоящей главы и требованиями главы 3 настоящих Санитарных правил.
При временном использовании зданий и сооружений под ДОО (аренда) соблюдаются требования настоящих Санитарных правил и государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства по составу, набору, площади помещений.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 10 тамыздағы № ҚР ДСМ-78 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 15 қазандағы № 84 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 17 қазанда № 35272 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 10 тамыздағы № ҚР ДСМ-78 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29092 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Объектілер үшін жер учаскесі құрғақ, желдетілетін етіп таңдалады. Учаске шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауды ұйымдастыру үшін қолайлы кірме жолдары мен жағдайлары бар атмосфералық ауаны ластау көздерінің жел жағында болады.
Балаларды сауықтыру объектілері (бұдан әрі – БСО) кәсіпорындардың, құрылыстардың және өзге де объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарынан, санитариялық ажыраулардан, гараждардан, автотұрақтардан, автомагистральдардан, теміржол көлігі объектілерінен, әуе көлігінің ұшу және қону маршруттарынан тыс орналастырылады.
БСО-ның аумағында және үй-жайларда олармен байланысы жоқ объектілерді функционалдық түрде орналастырмайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жұмыс істеп тұрған объектілерді жобалау, реконструкциялау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау және кеңейту, объектілердің типіне, қуатына (сыйымдылығына), жұмыс режиміне, мамандануына, қызмет көрсетілетін халық контингенттерінің ерекшелігіне байланысты объектілерді қайта бейіндеу кезінде үй-жайлардың құрамы, жиыны, алаңы және олардың құрылысы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына, нормалау құжаттарының талаптарына, осы тараудың 7-13-тармақтарына және осы Санитариялық қағидалардың 3-тарауының талаптарына сәйкес айқындалады.
Ғимараттар мен құрылыстарды БСО-ға (жалға) уақытша пайдалану кезінде осы Санитариялық қағидалар мен сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің, нормалау құжаттарының талаптарына сәйкес үй-жайлардың құрамы, жиынтығы, ауданы бойынша талаптары сақталады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Въезды и входы на участок объектов, проезды, пешеходные дорожки к хозяйственным постройкам, к площадкам для мусоросборников, тротуары и пандусы предусматриваются с покрытием из твердых материалов, ровным, предотвращающим скольжение, доступным и удобным для очистки, уборки.
Юридические и физические лица, осуществляющие деятельность по оздоровлению детей круглогодичного действия получают санитарно-эпидемиологическое заключение один раз до начала эксплуатации объекта, сезонного действия получают санитарно-эпидемиологическое заключение ежегодно до начала летнего оздоровительного сезона по форме согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-84 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24082) (далее – приказ ҚР ДСМ-84).";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. На объектах предусматриваются централизованное хозяйственно-питьевое, горячее водоснабжение, водоотведение, теплоснабжение, соответствующие требованиям государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 26 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31934) (далее – Санитарные правила № 26).";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При отсутствии централизованной системы горячего водоснабжения на объектах устанавливаются водонагреватели, обеспечивается наличие и использование горячей проточной воды.
Горячая и холодная вода подводятся ко всем ваннам, душевым, прачечным, умывальникам, в том числе в санитарных узлах, обеденных залах, в местах проживания, в помещениях для оказания медицинских и оздоровительных услуг, а также к технологическому оборудованию на пищеблоке с установкой смесителей.
Использование горячей воды из системы водяного отопления для технологических и хозяйственно-бытовых целей исключено.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. На территории объекта предусматривается наружное искусственное освещение, в том числе в СДУ.
Основные помещения ДОО имеют естественное освещение.
Допускается эксплуатация без естественного освещения складские, бытовые, инвентарные, умывальные, душевые, санузлы, помещения для приготовления дезинфицирующих средств.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:

"14. Объектілер учаскесіне кіру жолдары мен кіреберістер, шаруашылық құрылыстарға, қоқыс жинайтын алаңдарға жаяу жүргіншілер жолдары, тротуарлар мен пандустар қатты материалдардан жасалған, тегіс, сырғанауды болдырмайтын, тазалауға, жинауға қолжетімді және ыңғайлы жабынымен көзделеді.
Балаларды тәулік бойы сауықтыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-84 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24082 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ-84 бұйрығы) сәйкес нысан бойынша объектіні пайдалануға беру басталғанға дейін санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны бір рет алады, балаларды маусымдық сауықтыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар жазғы сауықтыру маусымы басталғанға дейін жыл сайын санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Объектілерде "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31934 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 26 бұйрығымен бекітілген сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкес келетін орталықтандырылған шаруашылық-ауыз су, ыстық сумен жабдықтау, суды бұру, жылумен жабдықтау көзделеді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Объектілерде орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйесі болмаған жағдайда су жылытқыштар орнатылады, ағынды ыстық сумен қамтылады.
Ыстық және салқын су барлық ванналарға, себезгілерге, кір жуатын орындарға, қолжуғыштарға, оның ішінде санитариялық тораптарда, түстену залдарында, тұратын орындарда, медициналық және сауықтыру қызметтерін көрсетуге арналған үй-жайларда, сондай-ақ араластырғыштарды орната отырып, ас блогындағы технологиялық жабдыққа жеткізіледі.
Жылыту жүйесіндегі ыстық суды технологиялық және тұрмыстық мақсаттарда пайдалануға жол берілмейді.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Объектінің аумағында сыртқы жасанды жарықтандыру, оның ішінде САҚ-та көзделеді.
БСО-ның негізгі үй-жайларында табиғи жарық болады.
Қойманы, тұрмыстық бөлмені, мүкәммал бөлмесін, қол жуу бөлмесін, себезгіні, санитариялық тораптарды, дезинфекциялау құралдарын дайындауға арналған үй-жайларды табиғи жарықсыз пайдалануға жол беріледі.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"34. Перед открытием летнего оздоровительного сезона в ДОО организуются и проводятся ремонтно-восстановительные и профилактические мероприятия:
1) ремонтные работы домиков, в которые входят ремонтно-восстановительные и профилактические мероприятия;
2) проверка эффективности функционирования инженерных сетей, систем вентиляции и кондиционирования, наличие акта проверки вентиляционных систем;
3) профилактическая промывка и дезинфекция сооружений и сетей водоснабжения с исследованием питьевой воды, наличие акта по промывке систем водоснабжения специализированными организациями. Акт очистки, промывки и дезинфекции систем водоснабжения оформляется по форме согласно приложению 4 Санитарных правил № 26;
4) очистка территории от мусора и благоустройство;
5) проведение профилактических дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных мероприятий с применением дезинфицирующих, дезинсекционных и дератизационных средств, разрешенных к применению и включенных в государственную регистрацию Евразийского экономического союза (далее - средства). Средства используются в соответствии с инструкциями по применению, при наличии маркировки, товаросопроводительной документации, обеспечивающей их прослеживаемость, документов об оценке (подтверждении) соответствия, подтверждающих безопасность (свидетельство о государственной регистрации), наличие актов о выполненных работ по дезинфекционным, дезинсекционным и дератизационным мероприятиям.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. ДОО и санаторные объекты не размещаются в аварийных зданиях и помещениях.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Дезинфекция съемных и контактирующих с организмом человека приспособлений (в том числе резиновых трубок, наконечников, тройников) осуществляется согласно прилагаемым инструкциям по эксплуатации.
Мытье и стерилизация осуществляется согласно требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июля 2022 года № ҚР ДСМ-68 "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению дезинфекции, дезинсекции и дератизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28977).";
пункт 79 изложить в следующей редакции:
"79. Спальные помещения раздельные для мальчиков и девочек в ДОО оборудуются одно или двухъярусными кроватями с ограждаемым твердым ложем, прикроватными тумбочками, шкафами для одежды.
Спальные помещения и жилые комнаты санаториев оборудуются кроватями, прикроватными тумбочками, шкафами для одежды.
Спальные, помещения культурно-массового назначения и административные помещения в оздоровительных организациях размещаются только в наземных этажах.".

"34. БСО-да жазғы сауықтыру маусымының ашылуының алдында жөндеу-қалпына келтіру және профилактикалық іс-шаралар ұйымдастырылады және жүргізіледі:
1) жөндеу-қалпына келтіру және профилактикалық іс-шараларын қамтитын үйлерді жөндеу жұмыстары;
2) инженерлік желілердің, желдету және ауа баптау жүйелерінің жұмыс істеу тиімділігін тексеру, желдеткіш жүйелерін тексеру актілерінің болуы;
3) ауызсуды зерттей отырып, сумен жабдықтау құрылыстары мен желілерін профилактикалық жуу және дезинфекциялау, мамандандырылған ұйымдармен сумен жабдықтау жүйелерін жуу жөніндегі актінің болуы. Сумен жабдықтау жүйелерін тазарту, жуу және дезинфекциялау актісі № 26 Санитариялық қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді;
4) аумақты қоқыстан тазарту және абаттандыру;
5) қолдануға рұқсат етілген және Еуразиялық экономикалық одақтың мемлекеттік тіркеуіне енгізілген дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық құралдарды (бұдан әрі – құралдар) қолдана отырып, профилактикалық дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды жүргізу. Құралдар таңбалау, олардың қадағалануын қамтамасыз ететін тауарға ілеспе құжаттама, қауіпсіздікті растайтын сәйкестікті бағалау (растау) туралы құжаттар (мемлекеттік тіркеу туралы куәлік), дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық іс-шаралар бойынша орындалған жұмыстар туралы актілер болған кезде қолдану жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкес пайдаланылады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. БСО мен санаторий объектілері авариялық ғимараттар мен үй-жайларда орналастырылмайды.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Алмалы-салмалы және адам организмімен жанасатын құрылғыларды (оның ішінде резеңке түтіктерді, ұштықтарды, үштіктер) дезинфекциялау қоса беріліп отырған пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкес жүзеге асырылады.
Жуу және стерилдеу "Дезинфекция, дезинсекция мен дератизацияны ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 29 шілдедегі № ҚР ДСМ-68 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28977 болып тіркелген) талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.";
79-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"79. БСО-дағы ұлдар мен қыздарға арналған бөлек жатын бөлмелер қоршалған қатты төсеніші бар бір немесе екі қабатты кереуеттермен, кереует жанындағы тумбалармен, киімге арналған шкафтармен жабдықталады.
Санаторийлердің жатын бөлмелері мен тұрғын бөлмелері кереуеттермен, тумбалармен, киімге арналған шкафтармен жабдықталады.
Сауықтыру ұйымдарындағы жатын, мәдени-көпшілік мақсаттағы және әкімшілік үй-жайлар тек жерүсті қабаттарында ғана орналастырылады.".

2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі