О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 8 ноября 2024 года № 371-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2024 года № 35354.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнение, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Бижанова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 8 ноября 2024 года
№ 371-НҚ
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнение
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министр индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 сентября 2012 года № 350 "Об утверждении Правил электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8057) следующие изменения:
в Правилах электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" и определяют порядок электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр (далее - ГНМЦ), за исключением случаев, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну.";

Кейбiр бұйрықтарға өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 8 қарашадағы № 371-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 11 қарашада № 35354 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
А. Бижанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 8 қарашадағы
№ 371-НҚ Бұйрығына
қосымша
Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебі және оларды мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа беру туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 350 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8057 болып тіркелген) келесідей өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебі және оларды мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа беру туралы қағидаларында:
1-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"1. Осы Салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебі және оларды мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа беру туралы қағидалары "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын жағдайларды қоспағанда, салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебі және оларды Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа (бұдан әрі - МҒМО) беру тәртібін айқындайды.";

пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Поверочные лаборатории осуществляют электронный учет данных о поверяемых средствах измерений и их передачу в ГНМЦ путем оформления сертификата о поверке средств измерений в информационной системе технического регулирования.
4. Поверочные лаборатории при оформлении сертификата о поверке средств измерений в информационной системе технического регулирования, указывают следующие сведения:
1) номер сертификата о поверке средств измерений (извещения о непригодности) и (или) номерной код самоклеящегося лейбла;
2) наименование средства измерений (эталона);
3) тип, обозначение;
4) заводской номер (при наличии данных);
5) диапазон измерений средства измерений;
6) изготовитель (при наличии данных);
7) дата изготовления (при наличии данных);
8) пользователь (при наличии данных);
9) обозначение и наименование нормативных документов по поверке;
10) обозначение эталона и вспомогательного оборудования, использованного при поверке;
11) класс или другие точностные характеристики;
12) информация о прослеживаемости измерений;
13) дата поверки;
14) срок действия сертификата о поверке средств измерений или самоклеящегося лейбла;
15) фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя отдела (лаборатории);
16) фамилия, имя, отчество поверителя (при его наличии);
17) сведения по лейблам, пломбам.
5. Данные, предоставляемые Поверочными лабораториями, в автоматическом режиме учитываются в информационной системе технического регулирования с момента поступления.".
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 13 июня 2014 года № 215 "Об утверждении Правил изготовления, хранения и применения поверительных клейм" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9582) следующие изменения и дополнение:
в Правилах изготовления, хранения и применения поверительных клейм, утвержденных указанным приказом:
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Поверительные клейма предназначены для удостоверения о положительном результате поверки средств измерений, вместе с тем используются:
1) металлические клейма и пластиковые пломбы – для закрытия доступа к узлам регулировки средств измерений;
2) латунные клейма – для клеймения стеклянных мер вместимости и термометров стеклянных жидкостных;

3, 4 және 5-тармақтар келесідей редакцияда жазылсын:
"3. Салыстырып тексеру зертханалары салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебін және оларды МҒМО-ға беруді техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатты ресімдеу жолымен жүзеге асырады.
4. Салыстырып тексеру зертханалары техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы сертификатты ресімдеу кезінде мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) өлшем құралының салыстырып тексеру туралы сертификаттың (жарамсыздығы туралы хабарламаның) нөмірі және (немесе) өздігінен желімделетін лейблдің нөмірлік коды;
2) өлшем құралының (эталонның) атауы;
3) типі, белгіленуі;
4) зауыттық нөмірі (деректер болған жағдайда);
5) өлшем құралының өлшеу диапазоны;
6) дайындаушы (деректер болған жағдайда);
7) дайындалған күні (деректер болған жағдайда);
8) пайдаланушы (деректер болған жағдайда);
9) салыстырып тексеру жөніндегі нормативтік құжаттың белгіленуі мен атауы;
10) салыстырып тексеру кезінде пайдаланылатын эталон мен қосалқы жабдықтың белгіленуі;
11) класс немесе басқа да дәлдік сипаттамалары;
12) өлшеуді бақылап тексеру туралы ақпарат;
13) салыстырып тексеру күні;
14) өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың немесе өздігінен желімделетін лейблдің жарамдылық мерзімі;
15) бөлім (зертхана) басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда);
16) салыстырып тексерушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда);
17) лейблдер, пломбалар бойынша мәліметтер.
5. Салыстырып тексеру зертханалары ұсынатын деректер автоматты режимде келіп түскен сәттен бастап техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде есепке алынады.".
2. "Салыстырып тексеру таңбаларын дайындау, сақтау және қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 13 маусымдағы № 215 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9582 болып тіркелген) келесідей өзгерістер пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Салыстырып тексеру таңбаларын дайындау, сақтау және қолдану қағидаларында:
21-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"21. Салыстырып тексеру таңбалары өлшем құралдарын салыстырып тексерудің оң нәтижесі туралы куәландыруға арналған, сонымен бірге мыналар үшін пайдаланылады:
1) металл таңбалар және пластикалық пломбалар - өлшем құралдарын реттеу тораптарына қолжетімділікті жабу үшін;
2) жез таңбалар - шыны сыйымдылық өлшемдерін және шыны сұйық термометрлерді таңбалау үшін;

3) самоклеяющиеся лейблы – для нанесения на средства измерений (в случае отсутствия устройств, предусмотренных для пломбирования) или сертификат о поверке средств измерений либо техническую документацию средства измерений.";
дополнить пунктом 21-1 следующего содержания:
"21-1. Способы нанесения поверительных клейм:
1) оттиск металлического клейма наносится на устройство, конструктивно предусмотренное для пломбирования, методом нажатия на мастику, сургуч или удара на свинцовую пробку;
2) оттиск латунного клейма наносится на корпус стеклянных мер вместимости или термометров, устойчивых к истиранию химических веществ;
3) пластиковая пломба наносится на устройство, конструктивно предусмотренное для пломбирования;
4) самоклеяющийся лейбл наносится путем наклеивания.";
приложение 2 к Правилам изготовления, хранения и применения поверительных клейм, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
3. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 934 "Об утверждении Правил проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18094) следующие изменения:
приложение к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
в Правилах проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений, утвержденных указанным приказом:
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Оформление результатов поверки средств измерений осуществляется в информационной системе технического регулирования в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 сентября 2012 года № 350 "Об утверждении Правил электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8057).
При оформлении результатов поверки средств измерений применяются сведения методики поверки средств измерений, зарегистрированной в реестре ГСИ РК при допущении к применению в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 923 "Об утверждении Правил разработки, утверждения, регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и применения методик поверки средств измерений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18059).
Положительные результаты поверки средств измерений удостоверяются оттиском поверительного клейма, который наносится на средство измерений или сертификат о поверке средств измерений либо на эксплуатационную документацию, а также выдачей сертификата о поверке средств измерений по форме согласно приложению к настоящему приказу в течении 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня проведения поверки.

3) өздігінен желімделетін лейблдер - өлшем құралдарына (пломбалау үшін көзделген құрылғылар болмаған жағдайда) немесе өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатқа немесе өлшем құралдарының техникалық құжаттамасына салуға арналған.";
келесідей мазмұндағы 21-1-тармақпен толықтырылсын:
"21-1.Салыстырып тексеру таңбаларын салу тәсілдері:
1) металл таңбаның бедері мастикаға, сүргішке басу немесе қорғасын тығынына соққылау әдісімен пломбалау үшін конструктивті көзделген құрылғыға салынады;
2) жез таңбаның бедері химиялық заттарға үйкелуіне төзімді сыйымдылықтың шыны өлшемдерінің немесе термометрлердің корпусына салынады;
3) пластикалық пломба пломбалау үшін конструктивті көзделген құрылғыларға салынады;
4) өздігінен желімделетін лейбл желімдеу жолымен салынады.";
Салыстырып тексеру таңбаларын дайындау, сақтау және қолдану қағидаларына 2-қосымша осы тізбенің 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларын және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 934 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18094 болып тіркелген) келесідей өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа қосымша осы тізбенің 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларын және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатының нысанында:
20 және 21-тармақтар келесідей редакцияда жазылсын:
"20. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру нәтижелерін ресімдеу техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде "Салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебі және оларды мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа беру туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 350 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8057 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Өлшем құралдарын салыстырып тексеру нәтижелерін ресімдеу кезінде "Өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдістемелерін әзірлеу, бекіту, өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 923 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18059 болып тіркелген) сәйкес қолдануға рұқсат беру кезінде ҚР МӨЖ тізілімінде тіркелген өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдістемесінің мәліметтері қолданылады.
Өлшем құралдарын салыстырып тексерудің оң нәтижелері өлшем құралына немесе өлшем құралының салыстырып тексеру туралы сертификатына немесе пайдалану құжаттамасына басылатын салыстырып тексеру таңбасының бедерімен, сондай-ақ осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес нысан бойынша салыстырып тексеру жүргізілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде өлшем құралына салыстырып тексеру туралы сертификатты беру арқылы куәландырылады.

Номер сертификата о поверке средств измерений содержит шифр поверочной лаборатории, присвоенный в соответствии с Правилами изготовления, хранения и применения поверительных клейм, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 13 июня 2014 года № 215 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9582) (далее - Приказ № 215), номер вида измерений в соответствии с национальным стандартом СТ РК 2.42-2002 "ГСИ РК. Виды измерений. Классификация" (далее – СТ РК 2.42-2002), последние две цифры года поверки и порядковый номер сертификата о поверке средств измерений.
Срок действия сертификата о поверке средств измерений указывается с учетом периодичности поверки средств измерений.
Если средство измерений по результатам поверки признается непригодным к применению, то оттиск действующего поверительного клейма гасится и делается соответствующая запись в эксплуатационной документации, действующий сертификат о поверке средств измерений аннулируется и оформляется извещение о непригодности к применению в информационной системе технического регулирования по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Номер извещения о непригодности к применению средств измерений содержит шифр поверочной лаборатории, присвоенный в соответствии с Приказом № 215, номер вида измерений в соответствии СТ РК 2.42-2002, последние две цифры года поверки и порядковый номер извещения о непригодности к применению средств измерений.
21. По окончании поверки поверочная лаборатория передает заявителю средство измерений с оформленным сертификатом о поверке средств измерений или извещением о непригодности к применению средств измерений, также передает в Государственный научный метрологический центр (далее – ГНМЦ) сведения о поверенном средстве измерений для осуществления электронного учета данных о поверяемых средствах измерений.";
приложение 1 к Правилам проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
приложение 2 к Правилам проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню.
Приложение 1 к перечню
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан

Өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың нөмірі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 13 маусымдағы № 215 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9582 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 215 бұйрық) бекітілген Салыстырып тексеру таңбаларын дайындау, сақтау және қолдану қағидаларына сәйкес берілген салыстырып тексеру зертханасының шифрін, ҚР СТ 2.42-2002 "ҚР МӨЖ. Өлшем түрлері. Жіктеу" (бұдан әрі – ҚР СТ 2.42-2002) сәйкес өлшем түрінің нөмірі, салыстырып тексеру жылының соңғы екі цифры және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың реттік нөмірін қамтиды.
Өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың қолданылу мерзімі өлшем құралдарын салыстырып тексеру кезеңділігін есепке ала отырып көрсетіледі.
Егер өлшем құралдарын салыстырып тексеру нәтижелері бойынша қолдануға жарамсыз деп танылса, онда қолданыстағы салыстырып тексеру таңбасының бедері өшіріледі және пайдалану құжаттамасында тиісті жазба жасалады, қолданыстағы өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың күші жойылады және осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолданысқа жарамсыздығы туралы хабарлама техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде ресімделеді.
Өлшем құралдарын қолдануға жарамсыздығы туралы хабарламаның нөмірі № 215 Бұйрыққа сәйкес берілген салыстырып тексеру зертханасының шифрын, ҚР СТ 2.42-2002 сәйкес өлшем түрінің нөмірі, салыстырып тексеру жылының соңғы екі цифрын және өлшем құралдарын қолдануға жарамсыздығы туралы хабарламаның реттік нөмірін қамтиды.
21. Салыстырып тексеру аяқталғаннан кейін салыстырып тексеру зертханасы өтінім берушіге өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы ресімделген сертификатымен немесе өлшем құралдарының қолдануға жарамсыздығы туралы хабарламамен бірге береді, сонымен бірге Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа (бұдан әрі – МҒМО) салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебін жүзеге асыру үшін салыстырып тексерілген өлшем құралдары туралы мәліметтерді береді.";
Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларын және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаты нысанының 1-қосымшасы осы тізбенің 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларын және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаты нысанының 2-қосымшасы осы тізбенің 4-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы

от 8 ноября 2024 года
№ 371-НҚ
Приложение 2 к Правилам
изготовления, хранения и
применения поверительных клейм
форма
Маркировка и габаритные размеры пластиковых пломб и самоклеящихся лейблов
Форма для пластиковых пломб
А – ширина корпуса 20 мм;
Б – высота корпуса 25 мм;
В – высота знака утверждения типа 5 мм;
Г – размер QR-кода 10×10 мм;
Д – размер маркировки, нумерации и адрес информационного ресурса 15 мм;
Е – размер маркировки шифра, года и квартала 10 мм;
Ж – высота пломбы в незамкнутом состоянии 30 мм;
Толщина пластиковой пломбы 6,5 мм.
Форма для самоклеящихся лейблов
А – ширина лейбла 22 мм;
Б – высота лейбла 18 мм;
В – размер QR-кода 10×10 мм;
Г – высота знака утверждения типа 6 мм;
Д – ширина галограммы 4 мм;
Е – размер адреса информационного ресурса 12 мм;
Ж – размер маркировки шифра, года и квартала 10 мм;
З – размер маркировки нумерации 12 мм;
И – ширина орнаментов 1,5 мм.
Приложение 2 к перечню
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 8 ноября 2024 года
№ 371-НҚ
Приложение к приказу
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 934
Знак аккредитации
_____________________________________________________________________
(наименование поверочной лаборатории или подразделения поверочной лаборатории)
_____________________________________________________________________
(номер аттестата аккредитации)
Сертификат о поверке средств измерений №_________
________________________________________________________________________________
(наименование средства измерений)
Тип ______________________________________________________________________
Заводской номер ___________________________________________________________
(диапазон измерений средства измерений)
Изготовитель ______________________________________________________________
Дата изготовления _________________________________________________________
Пользователь ______________________________________________________________
(наименование юридического (физического) лица)
Поверка проведена в соответствии ____________________________________________
________________________________________________________________________________
(обозначение и наименование методики поверки)
с использованием эталонов единиц величин ____________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование эталона единицы величины, заводской номер)
На основании результатов поверки средство измерений признано годным и допущено к
применению по классу точности___________________________________________________
Информация о прослеживаемости измерений*:_______________________________________
Дата поверки "___"____________ 20 __год.
Действителен до "___"____________ 20 __год.
Руководитель подразделения (лаборатории) ___________________________________
________________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Поверитель___________ ____________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Информация о поверительном клейме** и QR-код сформированный информационной системой технического регулирования
Примечание:
* эталон единицы величины, к которому метрологически прослеживается результат измерений;
** вид, номер поверительного клейма при заполнении:
для самоклеящегося лейбла: СЛ – порядковый номер;
для пластиковой пломбы: ПП – порядковый номер.
Приложение 3 к перечню
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции/
Республики Казахстан
от 8 ноября 2024 года
№ 371-НҚ
Приложение 1 к Правилам
проведения поверки,
установления периодичности
поверки средств измерений и
формы сертификата о поверке
средств измерений
форма
Заявка на поверку средств измерений
Бизнес-идентификационный номер*/ Индивидуальный идентификационный номер**
Расчетный счет*
Полное наименование заявителя
Номер телефона
Адрес электронной почты
Наименование средства измерения
Тип средства измерения
Год изготовления
Кол-во
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Подтверждаю достоверность представленной информации и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации в целях проведения поверки средств измерений и оформления соответствующей документации по итогам поверки.
Подпись заявителя: _________
Дата подписания заявителя: _____
Примечание:
* данные предоставляются юридическими лицами;
** данные предоставляются физическими лицами.
Приложение 4 к перечню
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 8 ноября 2024 года/
№ 371-НҚ
Приложение 2 к Правилам
проведения поверки средств
измерений, установления
периодичности поверки
средств измерений и формы
сертификата о поверке
средств измерений
Знак аккредитации
_____________________________________________________________________
(наименование поверочной лаборатории или подразделения поверочной лаборатории)
_____________________________________________________________________
(номер аттестата аккредитации)
ИЗВЕЩЕНИЕ
о непригодности к применению №_________
Средство измерений ____________________________________________________
(наименование, тип, обозначение)
Заводской номер ________________________________________________________
принадлежащее _______________________________________________________________
(наименование юридического (физического) лица))
на основании результатов поверки признано непригодным к применению.
Причина непригодности:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Руководитель подразделения (лаборатории) ___________ ________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Поверитель ___________ ____________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"___"______________ 20 __ г.

2024 жылғы 8 қарашадағы
№ 371-НҚ Тізбеге
1-қосымша
Салыстырып тексеру
таңбаларын дайындау, сақтау
және қолдану қағидаларына
2-қосымша
нысан
Пластикалық пломбаларды және өздігінен желімделетін лейблдерді таңбалау және габариттік өлшемдері
Пластикалық пломбалардың нысаны
А - корпустың ені 20 мм;
Б - корпустың биіктігі 25 мм;
В - типін бекіту белгісінің биіктігі 5 мм;
Г - QR-кодтың өлшемі 10×10 мм;
Д - таңбалау, нөмірлеу және ақпараттық ресурстың мекенжай өлшемі 15 мм;
Е - шифрды, жылды және тоқсанды таңбалаудың өлшемі 10 мм;
Ж - ашық күйдегі пломбаның биіктігі 30 мм;
Пластикалық пломбаның қалыңдығы 6,5 мм.
Өздігінен желімделетін лейблдердің нысаны
А - лейблдің ені 22 мм;
Б - лейблдің биіктігі 18 мм;
В - QR-код өлшемі 10×10 мм;
Г - типін бекіту белгісінің биіктігі 6 мм;
Д -галограмманың ені 4 мм;
Е - ақпараттық ресурс мекенжайының өлшемі 12 мм;
Ж - шифрды, жылды және тоқсанды таңбалаудың өлшемі 10 мм;
З - нөмірлеуді таңбалаудың өлшемі 12 мм;
И - өрнектердің ені 1,5 мм.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 8 қарашадағы
№ 371-НҚ Тізбеге
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 934 бұйрығына
қосымша
Аккредиттеу белгісі
__________________________________________________________________________
(салыстырып тексеру зертханасының немесе салыстырып тексеру зертханасы
бөлімшесінің атауы)
__________________________________________________________________________
(аккредиттеу аттестататының нөмірі)
Өлшем құралының салыстырып тексеру туралы сертификаты №_______
__________________________________________________________________________
(өлшем құралының атауы)
Типі ________________________________________________________________
Зауыттық нөмірі ___________________________________________________________
(өлшем құралының өлшеу диапазоны)
Дайындаушы _________________________________________________________
Дайындалған күні _____________________________________________________
Пайдаланушы ________________________________________________________
(заңды (жеке) тұлғаның атауы)
Салыстып тексеру _________________________________________________________
____________________________________________________________________ сәйкес
(салыстырып тексеру әдістемесінің белгіленуі және атауы)
__________________________________________________________________________
(шама бірлігі эталонының атауы, зауыттық нөмірі)
шама бірліктері эталондарын пайдалана отырып, жүргізілді.
Салыстырып тексеру нәтижелерінің негізінде өлшем құралы жарамды деп
танылды және ______________________ дәлдік сыныбы бойынша қолдануға жіберілді.
Өлшеуді бақылап тексеру туралы ақпарат*: __________________________
Салыстырып тексеру күні 20__жылғы "___"_________________________
20 __ жылғы "___"___________ дейін жарамды.
Бөлімше (зертхана) басшысы ___________ ______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Салыстырып тексеруші___________ _____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Салыстырып тексеру таңба туралы ақпарат** және техникалық реттеудің ақпараттық жүйесімен қалыптастырылған QR коды
Ескертпе:
*өлшем нәтижесі метрологиялық бақыланатын шама бірлігінің эталоны;
**толтыру кезіндегі салыстырып тексеру таңбасының түрі, нөмірі:
өздігінен желімделетін лейбл үшін: ӨЖЛ-реттік нөмірі;
пластикалық пломба үшін: ПП-реттік нөмір.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 8 қарашадағы
№ 371-НҚ Тізбеге
3-қосымша
Өлшем құралдарын салыстырып
тексеруді жүргізу, салыстырып
тексерудің кезеңділігін белгілеу
қағидаларына және өлшем
құралдарын салыстырып тексеру
туралы сертификат нысанына
1- қосымша
нысан
Өлшем құралдарын салыстырып тексеруге өтінім
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі*/
Жеке сәйкестендіру нөмірі**
Есеп айырысу шоты*
Өтінім берушінің толық атауы
Телефон нөмірі
Электрондық пошта мекенжайы
Өлшем құралдарының атауы
Өлшем құралдарының типі
Дайындалған жылы
Саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ өлшем құралдарын салыстырып тексеру және салыстырып тексеру қорытындылары бойынша тиісті құжаттаманы ресімдеу мақсатында дербес деректер мен өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісім беремін.
Өтінім берушінің қолы:_______
Өтінім берушінің қол қойған күні: ___
Ескертпе:
* деректерді заңды тұлғалар ұсынады;
** деректерді жеке тұлғалар ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 8 қарашадағы
№ 371-НҚ Тізбеге
4-қосымша
Өлшем құралдарын салыстырып
тексеруді жүргізу, салыстырып
тексерудің кезеңділігін белгілеу
қағидаларына және өлшем
құралдарын салыстырып тексеру
туралы сертификат нысанына
2-қосымша
Аккредиттеу белгісі
____________________________________ _____________________________________
(салыстырып тексеру зертханасының немесе
салыстырып тексеру зертханасы бөлімшесінің атауы)
_________________________________________________________________________
(аккредиттеу аттестатының нөмірі)
Қолданысқа жарамсыздығы туралы ХАБАРЛАМА № ______
Өлшем құралы _____________________________________________________
(атауы, типі, белгіленуі)
Зауыттық нөмірі _________________________________________________________
__________________________________________________________________ тиесілі.
(заңды (жеке) тұлғаның атауы)
салыстырып тексеру нәтижелерінің негізінде қолданысқа жарамсыз деп танылды.
Жарамсыздық себебі:________________________________________________________
Бөлімше (зертхана) басшысы ___________ _____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Салыстырып тексеруші __________ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
"___"______________ 20__ж.