О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 25 ноября 2024 года № 415. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2024 года № 35402
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – перечень), согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 1 и 4 перечня, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2024 года № 415
Перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 февраля 2015 года № 55 "Об утверждении Правил получения энергопроизводящими, энергопередающими организациями паспорта готовности к работе в осенне-зимний период" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10516) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил получения энергопроизводящими, энергопередающими организациями и теплопроизводящими, теплотранспортирующими субъектами паспорта готовности к работе в осенне-зимний период";
преамбулу изложить в новой редакции:

Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2024 жылғы 25 қарашадағы № 415 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 қарашада № 35402 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі - тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін тізбенің 1 және 4-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2024 жылғы 25 қарашадағы
№ 415 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардың күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 ақпандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10516 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспесі жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпунктом 250) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах получения энергопроизводящими, энергопередающими организациями паспорта готовности к работе в осенне-зимний период, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила получения энергопроизводящими, энергопередающими организациями и теплопроизводящими, теплотранспортирующими субъектами паспорта готовности к работе в осенне-зимний период";
пункты 1 и 2 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила получения энергопроизводящими, энергопередающими организациями и теплопроизводящими, теплотранспортирующими субъектами паспорта готовности к работе в осенне-зимний период (далее – Правила) разработаны соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и подпунктом 250) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача паспорта готовности энергопроизводящих, энергопередающих организаций и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период" (далее – Государственная услуга).
Государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю в течение трех рабочих дней с даты введения в действие изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляют информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в услугодателям, Единый контакт-центр и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) паспорт готовности – ежегодно выдаваемый документ, подтверждающий готовность энергопроизводящих, энергопередающих организаций и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период;
2) индивидуальная система теплоснабжения – система теплоснабжения, обеспечивающая единственного потребителя тепловой энергией от автономного источника тепловой энергии без подключения к тепловым сетям централизованных и местных систем теплоснабжения для нужд отопления индивидуального жилого дома;
3) местная система теплоснабжения – система теплоснабжения, принадлежащая одному физическому или юридическому лицу, либо входящая в состав общего имущества объекта кондоминиума и функционирующая для одного или нескольких потребителей тепловой энергии от одного или нескольких источников тепловой энергии по тепловым сетям, не являющимся сетями централизованной системы теплоснабжения;

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 250) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардың күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алу қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алу қағидалары";
1 және 2-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 250) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілерге күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) тәртібін айқындайды.
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органы осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар қолданысқа енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушілерге, Бірыңғай байланыс орталығына және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жібереді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әзірлік паспорты – энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші және жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлігін растайтын, жыл сайын берілетін құжат;
2) жеке жылумен жабдықтау жүйесі – жеке тұрғын үйді жылыту мұқтаждығы үшін орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінің жылу желілеріне қосылмай, бірден-бір тұтынушыны автономды жылу энергиясы көзінен жылу энергиясымен қамтамасыз ететін жылумен жабдықтау жүйесі;
3) жергілікті жылумен жабдықтау жүйесі – бір жеке немесе заңды тұлғаға тиесілі не кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін және орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің желілері болып табылмайтын жылу желілері арқылы бір немесе бірнеше жылу энергиясы көзінен бір немесе бірнеше жылу энергиясын тұтынушы үшін жұмыс істейтін жылумен жабдықтау жүйесі;

4) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;
5) теплопроизводящий субъект – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющие деятельность по производству тепловой энергии в соответствии с Законом Республики Казахстан "О теплоэнергетике";
6) теплотранспортирующий субъект – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющие деятельность по транспортировке и (или) реализации тепловой энергии в соответствии с Законом Республики Казахстан "О теплоэнергетике";
7) теплопотребляющие установки – комплекс устройств, предназначенных для использования тепловой энергии, теплоносителя для нужд потребителя тепловой энергии;
8) источник тепловой энергии – теплоэлектроцентраль, котельные и другие устройства и (или) установки, предназначенные для производства тепловой энергии;
9) осенне-зимний период – отопительный сезон, начало и завершение которого устанавливаются местными исполнительными органами;
10) централизованная система теплоснабжения – система теплоснабжения от одного или нескольких источников тепловой энергии с транспортировкой теплоносителя потребителям по тепловым сетям с суммарной подключенной нагрузкой потребителей, превышающей двадцать мегаватт;
11) энергопередающая организация – организация, оказывающая на основе договоров услугу по передаче электрической энергии;
12) энергопроизводящая организация – организация, осуществляющая производство электрической и (или) тепловой энергии для собственных нужд и (или) реализации, за исключением нетто-потребителей, являющихся таковыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в областях электроэнергетики и теплоэнергетики.";
заголовок главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок получения энергопроизводящих, энергопередающих организаций и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов паспорта готовности к работе в осенне-зимний период";

4) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлiк басқаруды, басқа мемлекеттердiң энергия жүйелерiмен қатарлас жұмыс iстеудi қамтамасыз етудi, Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесiндегi теңгерiмдi ұстап тұруды, жүйелiк қызметтер көрсетудi және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектiлерiнен қосалқы көрсетiлетiн қызметтердi сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр желiсi бойынша берудi, оған техникалық қызмет көрсетудi және оны пайдалану әзiрлiгiнде ұстап тұруды жүзеге асыратын ұлттық компания;
5) жылу өндіруші субъект – "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жылу энергиясын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
6) жылу тасымалдаушы субъект – "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жылу энергиясын тасымалдау және (немесе) өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ;
7) жылу тұтынатын қондырғылар – жылу энергиясын тұтынушының мұқтаждықтары үшін жылу энергиясын, жылу жеткізгішті пайдалануға арналған құрылғылар кешені;
8) жылу энергиясының көзі – жылу энергиясын өндіруге арналған жылу электр орталығы, қазандықтар және басқа да құрылғылар және (немесе) қондырғылар;
9) күзгі-қысқы кезең – басталуы мен аяқталуын жергілікті атқарушы органдар белгілейтін жылыту маусымы;
10) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі – тұтынушылардың жиынтық қосылған жүктемесі жиырма мегаваттан асатын жылу желілері арқылы тұтынушыларға жылу жеткізгішті тасымалдай отырып, бір немесе бірнеше жылу энергиясы көзінен жылумен жабдықтайтын жүйе;
11) энергия беруші ұйым – шарттар негізінде электр энергиясын беру жөніндегі қызметті көрсететін ұйым;
12) энергия өндіруші ұйым – Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес нетто-тұтынушылар болып табылатын осындай тұтынушыларды қоспағанда, электр және (немесе) жылу энергиясын өз қажеттіліктері және (немесе) өткізу үшін өндіруді жүзеге асыратын ұйым.
Осы Қағидаларда пайданылатын өзге де ұғымдар электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алу тәртібі";

пункты 3, 4, 5, 6 и 7 изложить в новой редакции:
"3. Паспорта готовности энергопроизводящим, энергопередающим организациям к работе в осенне-зимний период (далее – Паспорт готовности) с установленной электрической мощностью свыше 5 (пяти) МегаВатт (далее – МВт), а также имеющих на своем балансе электрические сети напряжением 110 (сто десять) килоВольт (далее – кВ) и выше, теплопроизводящим субъектам (отопительных котельных cвыше 100 Г/кал относящихся к централизованным системам теплоснабжения), теплотранспортирующим субъектам (тепловым сетям относящихся к централизованным системам теплоснабжения) в областных центрах, столицы и городов республиканского значения выдаются государственным органом по государственному энергетическому надзору и контролю по формам, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящим Правилам.
4. Паспорта готовности источников тепловой энергии и тепловых сетей, относящихся к местным системам теплоснабжения, выдаются местными исполнительными органами столицы и городов республиканского значения, районов и городов областного значения (далее – Местный исполнительный орган) по формам, согласно приложениям 5, 6, 7 и 8 к настоящим Правилам.
5. Энергопередающим организациям, имеющим в своем составе электрические сети напряжением 35 (тридцать пять) кВ и ниже, энергопроизводящими организациями с установленной электрической мощностью 5 (пять) МВт и менее, а также энергопроизводящим организациям, использующим возобновляемые источники энергии, с установленной электрической мощностью до 35 (тридцати пяти) МВт включительно, а также теплопроизводящими субъектами (отопительных котельных ниже 100 Г/кал относящихся к централизованным системам теплоснабжения), теплотранспортирующими субъектами (тепловым сетям относящихся к централизованным системам теплоснабжения) за исключением областных центров и городов республиканского значения Паспорта готовности выдают территориальные подразделения государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю по формам, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящим Правилам.
6. Прием документов от энергопроизводящих, энергопередающих организаций и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов (далее – Услугополучатель) на получение Паспорта готовности осуществляется ежегодно в период с 15 (пятнадцатого) августа по 30 (тридцатое) сентября включительно через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал).
7. Основные требования к оказанию Государственной услуги приведены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача паспорта готовности энергопроизводящих, энергопередающих организаций и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период" согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).";
пункт 8 исключить;
пункт 9 изложить в новой редакции:

3, 4, 5, 6 және 7-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Белгіленген электр қуаты 5 (бес) МегаВаттан (бұдан әрі – МВт) астам, сондай-ақ өз теңгерімінде 110 (бір жүз он) килоВольт (бұдан әрі – кВ) және одан жоғары кернеудегі электр желілері бар энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға, жылу өндіруші субъектілерге (орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын 100 Г/кал астам жылу қазандықтары), жылу тасымалдаушы субъектілерге (орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу желілері) күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспорттарын (бұдан әрі – Әзірлік паспорты) осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша астананың, облыс орталықтарында және республикалық маңызы бар қалаларда мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган береді.
4. Жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу энергиясы көздері мен жылу желілерінің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын осы Қағидаларға 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша астананың және республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – Жергілікті атқарушы орган) береді.
5. Өз құрамында кернеуі 35 (отыз бес) кВ және одан төмен электр желілері бар энергия беруші ұйымдарға, белгіленген электр қуаты 5 (бес) МВт және одан төмен энергия өндіруші ұйымдарға, сондай-ақ белгіленген электр қуаты 35 (отыз бес) МВт дейін қоса алғанда жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға, сондай-ақ облыс орталықтарындағы және республикалық маңызы бар қалалардағыны қоспағанда, жылу өндіруші субъектілерге (орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын 100 Г/кал төмен жылу қазандықтары), жылу тасымалдаушы субъектілерге (орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу желілері) әзірлік паспортын осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның аумақтық бөлімшелері береді.
6. Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардан және жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілерден (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Әзірлік паспортын алуға құжаттарды қабылдау жыл сайын 15 (он бесінші) тамыздан бастап 30 (отызыншы) қыркүйекті қоса алғандағы кезеңде "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес "Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардың және жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі - қысқы пернодтағы жұмысқа дайындығы паспортын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі-мемлекеттік қызметтер көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) келтірілген.";
8-тармақ алып тасталсын;
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"9. Ежегодно для подготовки акта готовности энергопроизводящих, энергопередающих организаций и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период (далее – Акт готовности) Услугополучателями создается и с 1 (первого) августа с выездом к Услугополучателям начинает работать комиссия услугополучателя по оценке готовности к работе в осенне-зимний период (далее – Комиссия услугополучателя).";
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Комиссия услугополучателя в период с 1 (первого) августа по 30 (тридцатое) сентября включительно определяет готовность Услугополучателя к работе в осенне-зимний период в соответствии с пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.";
пункт 15 изложить в новой редакции:
"15. При неготовности Услугополучателя к работе в осенне-зимний период, руководство Услугополучателя разрабатывает план мероприятий с указанием конкретных сроков устранения недостатков и согласовывает его с Комиссией услугополучателя. Согласованный план мероприятий прикладывается к Акту готовности.";
пункт 17 изложить в новой редакции:
"17. В день поступления документов посредством Портала специалист государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю, Местного исполнительного органа и территориального подразделения государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю (далее – Услугодатель), ответственный за ведение делопроизводства, осуществляет регистрацию и направляет их на рассмотрение руководству Услугодателя, который определяет руководителя структурного подразделения Услугодателя.
При подаче Услугополучателем всех необходимых документов посредством Портала – в "личном кабинете" Услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания Государственной услуги с указанием даты получения результата Государственной услуги.
В течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации документов в канцелярии Услугодателя руководителем структурного подразделения определяется ответственный исполнитель Услугодателя.
В течение 2 (двух) рабочих дней ответственный исполнитель проверяет полноту представленных документов.
При представлении Услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню в соответствии с настоящими Правилами, и (или) документов с истекшим сроком действия, Услугодатель отказывает в приеме заявления, по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.

"9. Жыл сайын энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік актісін (бұдан әрі – әзірлік актісі) дайындау үшін көрсетілетін қызметті алушылар күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлігін бағалау жөніндегі көрсетілетін қызметті алушының комиссиясын (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушының комиссиясы) құрып, ол 1 (бірінші) тамыздан бастап көрсетілетін қызметті алушыларға барып, жұмыс істей бастайды.";
12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"12. "Көрсетілетін қызметті алушының компсиясы 1 (бірінші) тамыз бен 30 (отызыншы) қыркүйек аралығындағы кезеңде көрсетілетін қызметті алушының күзгі-қысқы кезеңде жұмысқа дайындығын көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағына сәйкес айқындайды Мемлекеттік қызмет көрсету.";
15-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"15. Көрсетілетін қызметті алушы күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа дайын болмағанда, көрсетілетін қызметті алушының басшылығы кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдерін көрсете отырып, іс-шаралар жоспарын әзірлейді және оны көрсетілетін қызметті алушының комиссиясымен келіседі. Келісілген іс-шаралар жоспары әзірлік актісіне қоса беріледі.";
17-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"17. Құжаттар Портал арқылы келіп түскен күні мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның, жергілікті атқарушы органның және мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші) іс қағаздарын жүргізуге жауапты маманы тіркеуді жүзеге асырады және оларды көрсетілетін қызметті берушінің басшылығына қарауға жібереді, ол Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысын айқындайды.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік Көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Құжаттарды Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде құрылымдық бөлімшенің басшысы Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысын айқындайды.
2 (екі) жұмыс күні ішінде жауапты орындаушы ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін Қызметті алушы осы Қағидаларға сәйкес Тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде көрсетілетін Қызметті беруші осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тартады.

При полноте представленных документов, ответственный исполнитель Услугодателя в течение 7 (семи) рабочих дней осуществляет анализ соответствия Услугополучателя требованиям, установленным настоящими Правилами, необходимым для выдачи Паспорта готовности, или наличия оснований для отказа в выдаче Паспорта готовности, предусмотренных пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, готовит соответствующее заключение и вносит данное заключение на согласование руководителю структурного подразделения Услугодателя.
В течение 1 (одного) рабочего дня руководителем структурного подразделения согласовывается заключение ответственного исполнителя и данное заключение вносится на рассмотрение комиссии Услугодателя по рассмотрению заявлений на получение паспорта готовности энергопроизводящих, энергопередающих организаций и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период (далее – Комиссия услугодателя).";
пункт 21 изложить в новой редакции:
"21. Председателем Комиссии услугодателя, образуемой Местным исполнительным органом, назначается ответственное лицо Местного исполнительного органа.
Председателем Комиссии услугодателя, образуемой государственным органом по государственному энергетическому надзору и контролю, назначается ответственное лицо государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
Председателем Комиссии услугодателя, образуемой территориальным подразделением государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю, назначается ответственное лицо территориального подразделения государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
Конфликт интересов у членов Комиссии услугодателя или возможности его возникновения регулируется в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
пункт 24 изложить в новой редакции:
"24. В соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан Услугодатель предоставляет возможность Услугополучателю выразить свою позицию (заслушивание) к предварительному решению об отказе в выдаче Паспорта готовности, о котором Услугополучатель уведомляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения.
Процедура заслушивания проводится в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
По итогам рассмотрения пакета документов, заключения и результатам заслушивания Комиссия услугодателя принимает одно из следующих решений:

Ұсынылған құжаттар толық болған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға әзірлік паспортын беру үшін қажетті осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген әзірлік паспортын беруден бас тарту үшін негіздердің болуын талдауды жүзеге асырады, тиісті қорытынды дайындайды және осы қорытындыны көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысына келісуге енгізеді.
1 (бір) жұмыс күні ішінде құрылымдық бөлімшенің басшысы жауапты орындаушының қорытындысын келіседі және осы қорытынды энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алуға өтініштерді қарау жөніндегі көрсетілетін қызметті берушінің комиссиясының (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті берушінің комиссиясы) қарауына енгізіледі."
21-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"21. Жергілікті атқарушы орган құратын Көрсетілетін қызметті беруші комиссиясының төрағасы болып Жергілікті атқарушы органның жауапты адамы тағайындалады.
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган құратын Көрсетілетін қызметті беруші комиссиясының төрағасы болып мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның жауапты адамы тағайындалады.
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі құратын Көрсетілетін қызметті беруші комиссиясының төрағасы болып мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің жауапты адамы тағайындалады.
Көрсетілетін қызметті берушінің комиссия мүшелерінде мүдделер қақтығысының болуы немесе оның туындау мүмкіндігі "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес реттеледі.";
24-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"24. Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға әзірлік паспортын беруден бас тарту туралы алдын ала шешімге өз ұстанымын (тыңдауын) білдіруге мүмкіндік береді, ол туралы көрсетілетін қызметті алушы шешім қабылданғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етіледі.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес жүргізіледі.
Құжаттар топтамасын қарау нәтижелері, қорытындылар және тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:

1) выдать Паспорт готовности;
2) выдать Паспорт готовности с замечаниями;
3) отказать в выдаче Паспорта готовности.";
пункт 28 изложить в новой редакции:
"28. В течение 2 (двух) рабочих дней по итогам рассмотрения Комиссией услугодателя ответственный исполнитель готовит: проект Паспорта готовности; проект Паспорт готовности с замечаниями или проект решения о мотивированном отказе в выдаче Паспорта готовности.
В течение 1 (одного) рабочего дня руководством Услугодателя подписывается результат оказания Государственной услуги.
В течение 1 (одного) рабочего дня ответственный исполнитель Услугодателя направляет результат оказания Государственной услуги в форме электронного документа в личный кабинет Услугополучателя. При отказе в выдаче Паспорта готовности выдает мотивированный отказ в личный кабинет Услугополучателя по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.";
пункт 29 исключить;
приложения 2, 3, 5, 6, 7, 8, 8-1, 9 и 10 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, и 9 к настоящему перечню;
дополнить приложением 11 согласно приложению 10 к настоящему перечню.
2. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 февраля 2015 года № 59 "Об утверждении Правил проведения энергетической экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10444) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 266) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения энергетической экспертизы, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в новой редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила проведения энергетической экспертизы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 266) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок проведения энергетической экспертизы.";
подпункт 1) пункта 2 изложить в новой редакции:
"1) транспортировка тепловой энергии – передача и распределение тепловой энергии, включающие в себя прием и доставку тепловой энергии и (или) теплоносителя от источника тепловой энергии до потребителя тепловой энергии;";
подпункт 6) пункта 2 изложить в новой редакции:
"6) энергетическая экспертиза – экспертиза, проводимая в областях электроэнергетики и теплоэнергетики на соответствие нормативным правовым актам Республики Казахстан по действующим объектам, проектам реконструируемых, модернизируемых и вновь строящихся объектов в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, а также при расследовании технологических нарушений и производственного травматизма на них в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.";
заголовок главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок проведения энергетической экспертизы";
пункт 3 изложить в новой редакции:

1) әзірлік паспортын беру;
2) әзірлік паспортын ескертулермен беру;
3) әзірлік паспортын беруден бас тарту.";
28-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"28. Көрсетілетін қызметті беруші комиссиясының қарау қорытындысы бойынша 2 (екі) жұмыс күні ішінде жауапты орындаушы: әзірлік паспортының жобасын; ескертулері бар әзірлік паспортының жобасын немесе әзірлік паспортын беруден уәжді бас тарту туралы шешімнің жобасын дайындайды.
1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшылығы Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қояды.
1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді. Әзірлік паспортын беруден бас тартылған кезде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне уәжді бас тартуды береді."
29-тармақ алып тасталсын;
2, 3, 5, 6, 7, 8, 8-1, 9 және 10-қосымшалар осы тізбеге 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы тізбеге 10-қосымшаға сәйкес 11-қосымшамен толықтырылсын.
2. "Энергетикалық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 ақпандағы № 59 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10444 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 266) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергетикалық сараптама жүргізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Энергетикалық сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 266) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергетикалық сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) жылу энергиясын тасымалдау – жылу энергиясын және (немесе) жылу жеткізгішті қабылдауды және оны жылу энергиясының көзінен жылу энергиясын тұтынушыға дейін жеткізуді қамтитын жылу энергиясын беру және тарату;";
2-тармақтың 6) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"6) энергетикалық сараптама – электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларында жұмыс істеп тұрған объектілер, реконструкцияланатын, жаңғыртылатын және жаңадан салынып жатқан объектілердің жобалары бойынша, сондай-ақ олардағы технологиялық бұзушылықтар мен өндірістік жарақаттануды тергеп-тексеру кезінде уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестігіне жүргізілетін электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы сараптама.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Энергетикалық сараптама жүргізу тәртібі";
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"3. Энергетическая экспертиза проводится экспертными организациями в соответствии с категориями 1, 2, 3 определяемыми требованиями к экспертным организациям для осуществления энергетической экспертизы, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 24 мая 2016 года № 218 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13840):
1) экспертными организациями 1 категории проводится энергетическая экспертиза энергопроизводящих, энергопередающих организаций, теплотранспортирующих субъектов и потребителей электрической и тепловой энергии;
2) экспертными организациями 2 категории проводится энергетическая экспертиза потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 500 килоВольтАмпер (далее – кВА) и (или) теплопотребляющих установок до 1 Гигакаллорий/час (далее – Гкал/час);
3) экспертными организациями 3 категории проводится энергетическая экспертиза потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 100 кВА и (или) теплопотребляющих установок до 1 Гкал/час.";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. По запросу государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю энергетическая экспертиза проводится в следующих случаях:
1) при расследовании технологических нарушений и аварий на энергетическом оборудовании в электрических станциях, электрических сетях и объектов теплоэнергетики, а также при производственном травматизме на них;
2) при технологическом нарушении – отказе I степени, в порядке установленном уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 32) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", более двух раз в течение двух месяцев, по одному и тому же оборудованию;
3) при увеличении удельного расхода условного топлива на производство электрической и тепловой энергии или затрат энергетических ресурсов на собственные нужды.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. В заключительной части излагаются мероприятия по устранению выявленных несоответствий требованиям нормативных правовых актов в областях электроэнергетики и теплоэнергетики со ссылкой на конкретный пункт нормативного правового акта.";
пункт 3 приложения 1 изложить в новой редакции:
"3. Соответствие уровня технической эксплуатации организаций по производству электрической и тепловой энергии требованиям нормативных правовых актов в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, при наличии следующего оборудования:
1) станционных теплофикационных установок;

"3. Энергетикалық сараптаманы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 24 мамырдағы № 218 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13840 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру үшін сараптама ұйымдарына қойылатын талаптармен айқындалатын 1, 2, 3-санаттарына сәйкес сараптама ұйымдары жүргізеді:
1) 1-санаттағы сараптама ұйымдары энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға, жылу тасымалдаушы субъектілер мен электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптама жүргізеді;
2) 2-санаттағы сараптама ұйымдары электр қондырғыларының 500 килоВольтАмперге (бұдан әрі – кВА) дейінгі және (немесе) жылу тұтынатын қондырғыларының 1 Гигакаллорий/сағатқа (бұдан әрі - Гкал/сағ.) дейінгі қосылған қуаты бар электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптама жүргізеді;
3) 3-санаттағы сараптама ұйымдары электр қондырғыларының 100 кВА дейінгі және (немесе) жылу тұтынатын қондырғыларының 1 Гкал/сағ дейінгі қосылған қуаты бар электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптама жүргізеді.";
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөнiндегi мемлекеттiк органның сұрау салуы бойынша энергетикалық сараптама мынадай жағдайларда:
1) электр станцияларындағы, электр желілеріндегі және жылу энергетикасы объектілеріндегі энергетикалық жабдықтардағы технологиялық бұзушылықтар мен аварияларды тергеп-тексеру кезінде, сондай-ақ олардағы өндірістік жарақаттануда;
2) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 5-бабының 32) тармақшасына сәйкес уәкілетті органмен белгіленген тәртіппен екі ай ішінде екі реттен астам бір жабдық бойынша технологиялық бұзушылық – І-дәрежелі істен шығу кезінде;
3) электр және жылу энергиясын өндіру үшін шартты отынның үлестік шығысы немесе жеке қажеттіліктерге жұмсалатын энергетикалық ресурстар шығыны ұлғайған кезінде жүргізіледі.";
11-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Қорытынды бөлімде нормативтік құқықтық актінің нақты тармағына сілтеме жасай отырып, анықталған электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкессіздікті жою жөніндегі іс-шаралар жазылады.";
1-қосымшаның 3-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Электр және жылу энергиясын өндіретін ұйымдардың техникалық пайдалану деңгейінің электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігі, мынадай жабдықтар болған кезде:
1) станциялық жылыту қондырғылары;

2) систем золоулавливания и золоудаления;
3) трубопроводов тепловых электростанций;
4) устройств тепловой автоматики и измерений;
5) систем регулирования и парораспределения турбин;
6) водогрейных и паровых энергетических котлов;
7) газового хозяйства;
8) мазутного хозяйства;
9) топливно-транспортного оборудования;
10) башенных градирен;
11) производственных зданий, сооружений и территорий;
12) природоохранных объектов;
13) устройств релейной защиты, противоаварийной автоматики и связи;
14) гидротурбинного оборудования;
15) электротехнического оборудования (генераторы, электродвигатели, силовые и измерительные трансформаторы, реакторы, коммутационные аппараты);
16) компрессорных, аккумуляторных, электролизных установок.";
в приложении 2:
заголовок изложить в новой редакции:
"План проведения энергетической экспертизы организаций по транспортировке тепловой энергии";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Соответствие уровня технической эксплуатации теплотранспортирующих субъектов требованиям нормативных правовых актов в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, при наличии следующего оборудования:
1) тепловых сетей (магистральных и распределительных);
2) баков-аккумуляторов;
3) водогрейных котлов;
4) систем золоулавливания и золоудаления;
5) газового хозяйства;
6) мазутного хозяйства;
7) устройств автоматики и измерений;
8) производственных зданий, сооружений;
9) природоохранных объектов.";
пункт 3 приложения 5 изложить в новой редакции:
"3. Соответствие уровня технической эксплуатации энергообъектов потребителей тепловой энергии требованиям нормативных правовых актов в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, при наличии следующего оборудования:
1) тепловых сетей (магистральных и распределительных);
2) баков-аккумуляторов;
3) водогрейных котлов;
4) систем золоулавливания и золоудаления;
5) газового хозяйства;
6) мазутного хозяйства;
7) устройств автоматики и измерений;
8) производственных зданий, сооружений;
9) природоохранных объектов.".
3. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 121 "Об утверждении Правил проведения расследования и учета технологических нарушений в работе единой электроэнергетической системы, электростанций, районных котельных, электрических и тепловых сетей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10558) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в области электроэнергетики, в централизованных и местных системах теплоснабжения";
преамбулу изложить в новой редакции:

2) күлді ұстап қалатын және күл жою жүйелері;
3) жылу электр станцияларының құбыржолдары;
4) жылу автоматикасы және өлшеу құрылғылары;
5) турбиналардың реттеу және бу тарату жүйелері;
6) су жылыту және бу энергетикалық қазандары;
7) газ шаруашылығы;
8) мазут шаруашылығы;
9) отын-көлік жабдығы;
10) мұнаралық градирнялар;
11) өндірістік ғимараттар, құрылыстар және аумақтар;
12) табиғатты қорғау объектілері;
13) релелік қорғау, аварияға қарсы автоматика және байланыс құрылғылары;
14) гидротурбиналық жабдықтар;
15) электр техникалық жабдықтар (генераторлар, электр қозғалтқыштары, күш және өлшеу трансформаторлары, реакторлар, коммутациялық аппараттар);
16) компрессорлық, аккумуляторлық, электролиздік қондырғылар.";
2-қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Жылу энергиясын тасымалдау жөніндегі ұйымдарға энергетикалық сараптама жүргізу жоспары";
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Жылу тасымалдаушы субъектілердің техникалық пайдалану деңгейінің электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігі, мынадай жабдықтар болған кезде:
1) жылу желілері (магистральдық және таратушы);
2) бак-аккумуляторлары;
3) су жылыту қазандықтары;
4) күлді ұстап қалатын және күл жою жүйелері;
5) газ шаруашылығы;
6) мазут шаруашылығы
7) автоматика және өлшеу құрылғылары;
8) өндірістік ғимараттар, құрылыстар;
9) табиғатты қорғау объектілері.";
5-қосымшаның 3-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Жылу энергиясын тұтынушылардың энергия объектілерінің техникалық пайдалану деңгейінің электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігі, мынадай жабдықтар болған кезде:
1) жылу желілері (магистральдық және таратушы);
2) бак-аккумуляторлар;
3) су жылыту қазандықтары;
4) күлді ұстап қалатын және күл жою жүйелері;
5) газ шаруашылығы;
6) мазут шаруашылығы;
7) автоматика және өлшеу құрылғылары;
8) өндірістік ғимараттар, құрылыстар;
9) табиғат қорғау объектілері.".
3. "Бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің, электр станцияларының, аудандық қазандықтардың, электр және жылу желілерінің жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу және оларды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 121 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10558 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы тергеп-тексеру жүргізу, электр энергетикасы саласындағы, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі технологиялық бұзушылықтарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с пунктом 5 статьи 6-5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", с пунктом 5 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 287) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила проведения расследования и учета технологических нарушений в работе единой электроэнергетической системы, электростанций, районных котельных, электрических и тепловых сетей, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему перечню.
4. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 210 "Об утверждении Правил проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11026) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпунктом 294) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и подпунктом 294) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок оказания государственной услуги "Квалификационная проверка знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок" (далее – государственная услуга).";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в новой редакции:
"1) руководители – лица, занимающие нижеперечисленные должностя в организациях, в которых:
Производство, передача электрической и тепловой энергии является основным видом деятельности, в том числе системного оператора:
- первый руководитель (председатель правления, генеральный директор, директор);
- заместитель первого руководителя по техническим вопросам, по производству;
- главный инженер;
- руководитель службы (отдела) безопасности и охраны труда организаций (при отсутствии руководителя службы (отдела) безопасности и охраны труда лицо, ответственное за обеспечение внутреннего контроля за соблюдением требований безопасности и охраны труда организации);
Производство, передача электрической и тепловой энергии является не основным видом деятельности:
- руководитель по энергетической части;
- заместитель руководителя по энергетической части;
- главный инженер;
- руководитель службы (отдела) безопасности и охраны труда организаций (при отсутствии руководителя службы (отдела) безопасности и охраны труда лицо, ответственное за обеспечение внутреннего контроля за соблюдением требований безопасности и охраны труда организации);";
подпункт 6) изложить в новой редакции:

"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-5-бабының 5-тармағына, "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 287) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің, электр станцияларының, аудандық қазандықтардың, электр және жылу желілерінің жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу және оларды есепке алу қағидалары осы тізбеге 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 210 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11026 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 294) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр қондырғыларының техникалық жай -күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 294) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексеру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
1) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"1) басшылар – мынадай ұйымдарда төменде аталған лауазымдарды атқаратын адамдар:
электр және жылу энергиясын өндіру, беру негізгі қызмет түрі болып табылады, оның ішінде жүйелік оператордың:
- бірінші басшы (басқарма төрағасы, бас директор, директор);
- бірінші басшының техникалық мәселелер жөніндегі, өндіріс жөніндегі орынбасары;
- бас инженер;
- ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) басшысы (еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) жауапты басшысы болмаған кезде ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауға ішкі бақылауды қамтамасыз ету үшін жауапты адам);
Электр және жылу энергиясын өндіру, беру негізгі қызмет түрі болып табылмайды:
- энергетикалық бөлімінің басшысы;
- басшының энергетикалық бөлім бойынша орынбасары;
- бас инженер;
- ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) басшысы (еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) жауапты басшысы болмаған кезде ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауға ішкі бақылауды қамтамасыз ету үшін жауапты адам);";
6) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:

"6) электротехнологический персонал – персонал, у которого в обслуживаемом им технологическом процессе основной составляющей является электрическая энергия, а также использующий в работе ручные электрические машины, электросварку, светильники, измерительные приборы и переносные электроинструменты, а также работники электролабораторий, для которых должностной инструкцией или инструкцией по охране труда установлено знание Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10907) (далее – Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок);";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) кандидат на должность руководителя - лицо, которое планируется назначить на должность руководителя.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Основанием для проведения первичной квалификационной проверки знаний:
- для кандидатов на должность руководителя (далее – кандидат) является направление организации на прохождение квалификационной проверки знаний;
- для электротехнического и электротехнологического персонала является распорядительный документ (приказ) руководства организации о приеме или переводе работника на соответствующую должность.
Первичная квалификационная проверка знаний для кандидатов проводится до назначения на должность.
Первичная квалификационная проверка знаний для электротехнического и электротехнологического персонала проводится после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Срок периодической (очередной) квалификационной проверки знаний:
1) не реже одного раза в три года, для:
- руководителей;
- специалистов служб безопасности и охраны труда.
2) не реже одного раза в год, для:
- электротехнического и электротехнологического персонала, в том числе для руководителей и специалистов, имеющих право ведения оперативных переговоров и переключений, за исключением административно-технического персонала.";
в пункте 11:
подпункт 3) изложить в новой редакции:
"3) указания о принятии мер по устранению выявленных нарушений по безопасности и охране труда работников службы (отдела) безопасности и охраны труда;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) выдача предписания или направление рекомендации от государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю, при выявлении нарушений требований правовых актов в области электроэнергетики.";
в пункте 12:
подпункт 7) изложить в новой редакции:
"7) отсутствие контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики со стороны специалистов экспертных, проектных организаций в области электроэнергетики, в том числе лабораторий (электролабораторий) по изменениям и испытаниям;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:

"6) электртехнологиялық персонал – өзі қызмет көрсететін технологиялық процесте негізгі құрамдық бөлік электр энергиясы болып табылатын, жұмысында қол электр машиналарын, электр дәнекерлеуішті, жарықтандырғыштарды, өлшеу аспаптарын және тасымалды электр құрылғыларын пайдаланатын персонал, сондай-ақ лауазымдық нұсқаулықпен немесе еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықпен Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығымен бекітілген Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 болып тіркелген) (бұдан әрі – Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары) білу белгіленген электр зертханаларының қызметкерлері;";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) басшы лауазымына үміткер - басшы лауазымына тағайындауы жоспарланатын адам.";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Білімді бастапқы біліктілік тексеруді жүргізу үшін негіздеме:
– басшы лауазымына үміткерлер үшін (бұдан әрі - үміткер) – ұйымның білімді біліктілік тексеруден өтуге жолдамасы;
– электртехникалық және электртехнологиялық персонал үшін – тиісті лауазымға қызметкерді қабылдау туралы немесе ауыстыру туралы ұйым басшылығының өкімдік құжаты (бұйрық) болып табылады.
Үміткерлер үшін білімді бастапқы біліктілік тексеру лауазымға тағайындалғанға дейін жүргізіледі.
Электртехникалық және электртехнологиялық персонал үшін білімді бастапқы біліктілік тексеру тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін оқыту және тағылымдама аяқталған соң бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде жүргізіледі.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Білімге мерзімді (кезекті) біліктілік тексеру мерзімі:
1) үш жылда кемінде бір рет:
- басшыларға;
- еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің мамандарына;
2) жылына кемінде бір рет:
- электртехникалық және электртехнологиялық персонал үшін, соның ішінде әкімшілік-техникалық персоналды қоспағанда, жедел келіссөздер мен ауыстырулар жүргізуге құқығы бар басшылар мен мамандар.";
11-тармақта:
3) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"3) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша қызмет (бөлім) қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша анықталған бұзушылықтарын жою жөніндегі шараларды қабылдау туралы нұсқаулар;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу анықталған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның нұсқама беруі немесе ұсыным жіберуі оның шарттары болып табылады.";
12-тармақта:
7) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"7) электр энергетикасы саласындағы сараптама, жобалау ұйымдарының соның ішінде өзгерістер мен сынаулар бойынша зертханалардың (электр зертханаларының) мамандары тарапынан электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:

"8) нарушение установленных настоящими Правилами сроков по прохождению первичной или периодической (очередной) квалификационной проверки знаний без уважительной причины, а также не подтверждение своей квалификации.";
дополнить пунктом 22-8 следующего содержания:
"22-8. Ход тестирования фиксируется с помощью технических средств записи.
Материалы, зафиксированные с помощью технических средств записи, хранятся в течение 3 (трех) месяцев с момента проведения квалификационной проверки знаний.";
в пункт 23 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 34 изложить в новой редакции:
"34. По итогам проведения квалификационной проверки знаний оформляется протокол квалификационной проверки знаний по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
С протоколом комиссии проверяемый ознакамливается под роспись в течение суток после проведения квалификационной проверки знаний работника. Протоколы квалификационной проверки знаний работников хранятся в организации не менее трех лет.
На основании квалификационной проверки знаний работника делается запись в удостоверении о проверке знаний норм и правил работы в электроустановках, по форме согласно с приложением 15 Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10907).";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему перечню;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему перечню;
в приложении 4:
строку, порядковый номер 4 изложить в новой редакции:
"
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
";
строки, порядковые номера 8 и 9 изложить в новой редакции:
"
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, по форме, согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) направление организации на прохождение квалификационной проверки знаний или электронная копия распорядительного документа (приказа) о приеме или переводе услугополучателя на должность.
Сведения документов, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Правил проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 210 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11026), и Правил работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10830);
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги, предоставляемым в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
";

"8) дәлелді себепсіз білімді бастапқы немесе мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өту бойынша осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерді бұзу, сондай-ақ өз біліктілігін растамау жатады.";
мынадай мазмұндағы 22-8-тармақпен толықтырылсын:
"22-8. Тестілеу барысы техникалық жазба құралдарының көмегімен тіркеледі.
Техникалық жазба құралдарының көмегімен тіркелген материалдар білімді біліктілік тексеру өткізген сәттен бастап 3 (үш) ай ішінде сақталады.";
23-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"23. Білімге бастапқы немесе кезекті біліктілік тексеру кезінде шекті деңгейден төмен тестілеу нәтижесін алған немесе тестілеуге дәлелді себептерсіз келмеген көрсетілетін қызметті алушы атқаратын лауазымы шегінде өз біліктілігін растамаған болып есептеледі. Бұл жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы шекті деңгейден төмен тестілеу нәтижесін алған күннен бастап күнтізбелік 30 күннің ішінде осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес қайта өтініш беру арқылы білімге кезектен тыс біліктілік тексеруден өтеді.
Егер көрсетілетін қызметті алушы білімді кезектен тыс біліктілік тексеру кезінде шекті деңгейден төмен тестілеу нәтижесін алған немесе тестілеуге дәлелді себептерсіз келмеген кезде көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен атқаратын лауазымынан шеттетіледі.
Басшы біліміне біліктілік тексеру жүргізудің осы Қағидаларда белгіленген мерзімін дәлелді себептермен (ауыру, іссапар, еңбек демалысы, оқу орындарында оқу) өткізіп алған кезде пайда болған дәлелді себеп туралы хабарламаны жіберген және ұйым тарапынан кейіннен құжаттық растаған кезінде білімге біліктілік тексеру жүргізудің көрсетілген мерзімі мерзімінде келмей қалу себебі болып табылған жағдай аяқталғаннан кейін күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Пайда болған дәлелді себеп туралы хабарламаны ұйым Комитетке білімге біліктілік тексеру жүргізудің өтіп кеткен күнінен кейінгі 3 жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.";
34-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"34. Білімді біліктілік тексеру нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білімді біліктілік тексеру хаттамасы ресімделеді.
Тексерілуші комиссия хаттамасымен қызметкердің біліміне біліктілік тексеру жүргізілгеннен кейін бір тәулік ішінде қол қойып танысады. Қызметкерлердің білімін біліктілік тексеру хаттамалары ұйымда кемінде үш жыл сақталады.
Қызметкердің білімін біліктілік тексеру негізінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 болып тіркелген) Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Электр қондырғыларында жұмыс істеудің нормалары мен қағидаларын білуін тексеру туралы куәлікке жазба жасалады.";
1-қосымша осы тізбеге 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы тізбеге 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымшада:
реттік нөмірі 4-жол жаңа редакцияда жазылсын;
"
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
";
реттік нөмірі 8-жол жаңа редакцияда жазылсын;
"
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ұйымның білімді біліктілік тексеруден өтуге жолдамасы немесе көрсетілетін қызметті алушыны лауазымға қабылдау немесе ауыстыру туралы өкімдік құжаттың (бұйрықтың) электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
";
реттік нөмірі 9-жолына орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;

приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему перечню;
приложение 12 изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему перечню.
5. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 мая 2016 года № 218 "Об утверждении Требований к экспертным организациям для осуществления энергетической экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13840) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 269) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Требования к экспертным организациям для осуществления энергетической экспертизы (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 269) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют требования к экспертным организациям для осуществления энергетической экспертизы.";
в Требованиях к экспертным организациям для осуществления энергетической экспертизы, утвержденных указанным приказом:
пункты 7, 8 и 9 изложить в новой редакции:
"7. Экспертными организациями 1 категории проводится энергетическая экспертиза энергопроизводящих, энергопередающих организаций, теплотранспортирующих субъектов и потребителей электрической и тепловой энергии.
8. Экспертными организациями 2 категории проводится энергетическая экспертиза потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 500 килоВольтАмпер (далее – кВА) и (или) теплопотребляющих установок до 1 Гигакаллорий/час (далее – Гкал/час).
9. Экспертными организациями 3 категории проводится энергетическая экспертиза потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 100 кВА и (или) теплопотребляющих установок до 1 Гкал/час.".
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам получения
энергопроизводящими,
энергопередающими организациями
и теплопроизводящими,
теплотранспортирующими
субъектами паспорта готовности
к работе в осенне-зимний период
Форма
______________________________________________________________
(полное наименование государственного органа, выдавшего паспорт)
Паспорт готовности энергопроизводящих организаций к работе в осенне-зимний период _____годов с замечаниями
№ _________________
"___"_________________20____года
(номер и дата выдачи паспорта)
Город __________________________
(место составления паспорта)
Настоящий паспорт выдан _______________________________________
(наименование организации)
______________________
(должность руководителя)
__________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) руководителя)
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам получения
энергопроизводящими,
энергопередающими организациями
и теплопроизводящими,
теплотранспортирующими
субъектами паспорта готовности
к работе в осенне-зимний период
Форма
______________________________________________________________
(полное наименование государственного органа, выдавшего паспорт)
Паспорт готовности энергопередающих организаций к работе в осенне- зимний период _____годов с замечаниями
№_________________
"___"_________________20____года
(номер и дата выдачи паспорта)
город __________________________
(место составления паспорта)
Настоящий паспорт выдан _______________________________________
(наименование организации)
______________________
(должность руководителя)
__________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) руководителя)
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 5
к Правилам получения
энергопроизводящими,
энергопередающими организациями
и теплопроизводящими,
теплотранспортирующими
субъектами паспорта готовности
к работе в осенне-зимний период
Форма
_____________________________________________________________
(полное наименование государственного органа, выдавшего паспорт)
Паспорт готовности теплопроизводящих субъектов к работе в осенне- зимний период _____ годов
№_________________
"___"_________________20____года
(номер и дата выдачи паспорта)
город __________________________
(место составления паспорта)
Настоящий паспорт выдан _______________________________________
(наименование организации)
______________________
(должность руководителя)
__________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) руководителя)
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 6
к Правилам получения
энергопроизводящими,
энергопередающими организациями
и теплопроизводящими,
теплотранспортирующими
субъектами паспорта готовности
к работе в осенне-зимний период
Форма
______________________________________________________________
(полное наименование государственного органа, выдавшего паспорт)
Паспорт теплопроизводящих субъектов к работе в осенне-зимний период _____годов с замечаниями
№_________________
"___"_________________20____года
(номер и дата выдачи паспорта)
город__________________________
(место составления паспорта)
Настоящий паспорт выдан _______________________________________
(наименование организации)
______________________
(должность руководителя)
__________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) руководителя)
Приложение 5
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 7
к Правилам получения
энергопроизводящими,
энергопередающими организациями
и теплопроизводящими,
теплотранспортирующими
субъектами паспорта готовности
к работе в осенне-зимний период
Форма
_____________________________________________________________
(полное наименование государственного органа, выдавшего паспорт)
Паспорт теплоптранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период _____годов
№ _________________
"___"_________________20____года
(номер и дата выдачи паспорта)
город __________________________
(место составления паспорта)
Настоящий паспорт выдан _______________________________________
(наименование организации)
______________________
(должность руководителя)
__________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) руководителя)
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 8
к Правилам получения
энергопроизводящими,
энергопередающими организациями
и теплопроизводящими,
теплотранспортирующими
субъектами паспорта готовности
к работе в осенне-зимний период
Форма
___________________________________________________________
(полное наименование государственного органа, выдавшего паспорт)
Паспорт теплоптранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период _____ годов с замечаниями
№_________________
"___"_________________20____года
(номер и дата выдачи паспорта)
город _____________________
(место составления паспорта)
Настоящий паспорт выдан _______________________________________
(наименование организации)
______________________
(должность руководителя)
__________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) руководителя)
Приложение 7
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения

8-қосымша осы тізбеге 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы тізбеге 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру үшін сараптама ұйымдарына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 24 мамырдағы № 218 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13840 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 269) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру үшін сараптама ұйымдарына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 269) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру үшін сараптама ұйымдарына қойылатын талаптарды айқындайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру үшін сараптама ұйымдарына қойылатын талаптарда:
7, 8 және 9-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"7. 1-санаттағы сараптама ұйымдары энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға, жылу тасымалдаушы субъектілер мен электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптама жүргізеді.
8. 2-санаттағы сараптама ұйымдары электр қондырғыларының 500 килоВольтАмперге (бұдан әрі – кВА) дейінгі және (немесе) жылу тұтынатын қондырғыларының 1 Гигакаллорий/сағатқа (бұдан әрі - Гкал/сағ.) дейінгі қосылған қуаты бар электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптама жүргізеді.
9. 3-санаттағы сараптама ұйымдары электр қондырғыларының 100 кВА дейінгі және (немесе) жылу тұтынатын қондырғыларының 1 Гкал/сағ дейінгі қосылған қуаты бар электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптама жүргізеді.".
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу
тасымалдаушы субъектілердің
күзгі-қысқы кезеңдегі
жұмысқа әзірлік паспортын
алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(паспорт берген мемлекеттік органның толық атауы)
Энергия өндіруші ұйымдардың ______ жылғы күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа
әзірлік паспорты ескертулермен
№_________________
"___"_________________20____жыл
(паспорттың нөмірі және берілген күні)
қала__________________________
(паспорт жасау орны)
Осы паспорт берілді _______________________________________
(ұйымның атауы)
______________________
(басшы лауазымы)
__________________________________________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу тасымалдаушы
субъектілердің күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа
әзірлік паспортын алу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(паспорт берген мемлекеттік органның толық атауы)
Энергия беруші ұйымдардың ______ жылғы күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа
әзірлік паспорты ескертулермен
№_________________
"___"_________________20____жыл
(паспорттың нөмірі және берілген күні)
қала__________________________
(паспорт жасау орны)
Осы паспорт берілді _______________________________________
(ұйымның атауы)
______________________
(басшы лауазымы)
__________________________________________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу тасымалдаушы
субъектілердің күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа әзірлік
паспортын алу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(паспорт берген мемлекеттік органның толық атауы)
Жылу өндіруші субъектілердің ______ жылғы күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа
әзірлік паспорты
№_________________
"___"_________________20____жыл
(паспорттың нөмірі және берілген күні)
қала__________________________
(паспорт жасау орны)
Осы паспорт берілді _______________________________________
(ұйымның атауы)
______________________
(басшы лауазымы)
__________________________________________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу тасымалдаушы
субъектілердің күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа әзірлік
паспортын алу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(паспорт берген мемлекеттік органның толық атауы)
Жылу өндіруші субъектілердің ______ жылғы күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа
әзірлік паспорты ескертулермен
№_________________
"___"_________________20____жыл
(паспорттың нөмірі және берілген күні)
қала__________________________
(паспорт жасау орны)
Осы паспорт берілді _______________________________________
(ұйымның атауы)
______________________
(басшы лауазымы)
__________________________________________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу тасымалдаушы
субъектілердің күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа әзірлік
паспортын алу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(паспорт берген мемлекеттік органның толық атауы)
Жылу тасымалдаушы субъектілердің ______ жылғы күзгі-қысқы кезеңдегі
жұмысқа әзірлік паспорты
№_________________
"___"_________________20____жыл
(паспорттың нөмірі және берілген күні)
қала__________________________
(паспорт жасау орны)
Осы паспорт берілді _______________________________________
(ұйымның атауы)
______________________
(басшы лауазымы)
__________________________________________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу тасымалдаушы
субъектілердің күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа әзірлік
паспортын алу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(паспорт берген мемлекеттік органның толық атауы)
Жылу тасымалдаушы субъектілердің ______ жылғы күзгі-қысқы кезеңдегі
жұмысқа әзірлік паспорты ескертулермен
№_________________
"___"_________________20____жыл
(паспорттың нөмірі және берілген күні)
қала__________________________
(паспорт жасау орны)
Осы паспорт берілді _______________________________________
(ұйымның атауы)
______________________
(басшы лауазымы)
__________________________________________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
7-қосымша
Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу тасымалдаушы
субъектілердің күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа әзірлік
паспортын алу қағидаларына

Приложение 8-1
к Правилам получения
энергопроизводящими,
энергопередающими организациями
и теплопроизводящими,
теплотранспортирующими
субъектами паспорта готовности
к работе в осенне-зимний период
Форма
Уведомление
Выдано ________________________________________________________
(полное наименование Услугополучателя)
Настоящим ГУ__________________________________________________
(полное наименование Услугодателя)
рассмотрев Ваше заявление от [Дата заявки] года № [Номер заявки]
сообщает Вам о необходимости предоставления следующих документов
в соответствии с ________________________________________________
(указать структурный элемент)
Правилам получения энергопроизводящих, энергопередающих организаций
и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов паспорта готовности
к работе в осенне-зимний период, утвержденными приказом Министра энергетики
Республики Казахстан от 2 февраля 2015 года № 55 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10516)
в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения данного уведомления через
Портал:
1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
При не предоставлении вышеуказанных документов в указанный срок,
будет направлен мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
________________________________________________________________
(должность руководителя Услугодателя)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя Услугодателя)
Дата и время направления уведомления:
"___" ________20__ года "__" час "__" мин.
Приложение 8
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 9
к Правилам получения
энергопроизводящими,
энергопередающими организациями
и теплопроизводящими,
теплотранспортирующими
субъектами паспорта готовности
к работе в осенне-зимний период
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача паспорта готовности энергопроизводящих, энергопередающих организаций и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период"
1.
Наименование Услугодателя
Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан – выдает паспорт готовности энергопроизводящим, энергопередающим организациям к работе в осенне-зимний период с установленной электрической мощностью свыше 5 (пяти) МегаВатт, а также имеющих на своем балансе электрические сети напряжением 110 (сто десять) килоВольт и выше, теплопроизводящими субъектами (отопительных котельных cвыше 100 Г/кал относящихся к централизованным системам теплоснабжения), теплотранспортирующим субъектам (тепловым сетям относящихся к централизованным системам теплоснабжения) в областных центрах и городов республиканского значения.

8-1 қосымша
Нысан
Хабарлама
_____________________________________________________ берді.
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
Осымен______________________________________________________ ММ
(көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы)
Сіздің [өтінім күні] жылғы № [өтінім нөмірі] өтінішіңізді қарап, Сізге Қазақстан
Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 ақпандағы № 55
бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу
тізілімінде № 10516 болып тіркелген) Энергия өндіруші, энергия беруші
ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алу қағидаларының
__________________________________________________________ сәйкес
(құрылымдық элементті көрсету)
осы хабарламаны алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Портал арқылы
төмендегі құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы хабарлайды:
1.___________________________________________________________________
2.___________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
Жоғарыда көрсетілген құжаттар көрсетілген мерзімде ұсынылмаған кезде,
өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тарту жіберілетін болады.
____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті беруші басшысының лауазымы)
____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті беруші басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Хабарламаны жіберу күні мен уақыты:
"___" ________20__ жылы "__" сағат "__" мин.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
8-қосымша
Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу тасымалдаушы
субъектілердің күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа әзірлік
паспортын алу қағидаларына
9-қосымша
"Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілерге күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті – белгіленген электр қуаты 5 (бес) МегаВаттан астам, сондай-ақ өз теңгерімінде 110 (бір жүз он) килоВольт және одан жоғары кернеудегі электр желілері бар энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға, жылу өндіруші субъектілерге (орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын 100 Г/кал астам жылу қазандықтары), жылу тасымалдаушы субъектілерге (орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу желілері) күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспорттарын береді.

Территориальные подразделения Комитета атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан – выдают паспорт готовности энергопередающим организациям, имеющим в своем составе электрические сети напряжением 35 (тридцать пять) кВ и ниже, энергопроизводящим организациям с установленной электрической мощностью 5 (пять) МВт и менее, а также энергопроизводящим организациям, использующим возобновляемые источники энергии, с установленной электрической мощностью до 35 (тридцати пяти) МВт включительно, а также теплопроизводящим субъектам (отопительных котельных ниже 100 Г/кал относящихся к централизованным системам теплоснабжения), теплотранспортирующим субъектам (тепловым сетям относящихся к централизованным системам теплоснабжения) за исключением областных центров и городов республиканского значения.
Местные исполнительные органы столицы и городов республиканского значения, районов и городов областного значения – выдают паспорт готовности источникам тепловой энергии и тепловых сетей, относящихся к местным системам теплоснабжения.
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz
(далее – Портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
15 (пятнадцать) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан выдает – Паспорт готовности энергопроизводящим, энергопередающим организациям и теплопроизводящим, теплотранспортирующим субъектам к работе в осенне-зимний период; паспорт готовности с замечаниями энергопроизводящим, энергопередающим организациям и теплопроизводящим, теплотранспортирующим субъектам к работе в осенне-зимний период согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящим Правилам; мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Территориальные подразделения Комитета атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан выдают – Паспорт готовности энергопроизводящим, энергопередающим организациям и теплопроизводящим, теплотранспортирующим субъектам, а также энергопроизводящим организациям, использующим возобновляемые источники энергии, с установленной электрической мощностью до 35 (тридцати пяти) МВт включительно к работе в осенне-зимний период; паспорт готовности с замечаниями энергопроизводящим, энергопередающим организациям и теплопроизводящим, теплотранспортирующим субъектам, а также энергопроизводящим организациям, использующим возобновляемые источники энергии, с установленной электрической мощностью до 35 (тридцати пяти) МВт включительно к работе в осенне-зимний период согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящим Правилам; мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Местные исполнительные органы столицы и городов республиканского значения, районов и городов областного значения выдают – Паспорт готовности источникам тепловой энергии и тепловых сетей, относящихся к местным системам теплоснабжения к работе в осенне-зимний период; паспорт готовности с замечаниями источникам тепловой энергии и тепловых сетей, относящихся к местным системам теплоснабжения к работе в осенне-зимний период согласно приложениям 5, 6, 7 и 8 к настоящим Правилам; мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
6.
Размер оплаты, взимаемой с Услугополучателей при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7.
График работы Услугодателей, веб-портала "электронного правительства"
График работы:

Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері – өз құрамында кернеуі 35 (отыз бес) кВ және одан төмен электр желілері бар энергия беруші ұйымдарға, белгіленген электр қуаты 5 (бес) МВт және одан төмен энергия өндіруші ұйымдарға, сондай-ақ белгіленген электр қуаты 35 (отыз бес) МВт дейін қоса алғанда жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға, сондай-ақ облыс орталықтарындағы және республикалық маңызы бар қалалардағыны қоспағанда, жылу өндіруші субъектілерге (орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын 100 Г/кал төмен жылу қазандықтары), жылу тасымалдаушы субъектілерге (орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу желілері) әзірлік паспортын береді.
Астананың және республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары – жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу энергиясы көздері мен жылу желілерінің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын береді.
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі – Портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті – энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспорты; энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспорты ескертулермен;
мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес береді.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері – осы Қағидаларның 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің, сондай-ақ белгіленген электр қуаты 35 (отыз бес) МВт дейін қоса алғанда жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспорты;
энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің, сондай-ақ белгіленген электр қуаты 35 (отыз бес) МВт дейін қоса алғанда жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспорты ескертулермен;
мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес береді.
Астананың және республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары - осы Қағидаларға 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу энергиясы көздері мен жылу желілерінің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспорты; жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу энергиясы көздері мен жылу желілерінің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспорты ескертулермен;
мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес береді.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушілердің, "электрондық үкімет"веб-порталының жұмыс кестесі
Жұмыс графигі:

1) Услугодателей – с понедельника по пятницу с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, кроме выходных и праздничных дней. Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется с 9-00 часов до 18-30 часов с перерывом на обед с 13-00 часов до 14-30 часов;
2) Портала – круглосуточно в период с 9-00 часов 15 (пятнадцатого) августа до 18:30 часов 30 (тридцатого) сентября, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении Услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении Услугополучателя:
1) заявление на получение паспорта готовности энергопроизводящих, энергопередающих организациям и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период по форме, согласно приложению 1 к перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача паспорта готовности энергопроизводящих, энергопередающих организаций и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период" (далее - Перечень);
2) акт готовности энергопроизводящих, энергопередающих организациям и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период по форме, согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
3) перечень документов, подтверждающих выполнение условий для получения паспорта готовности энергопроизводящих, энергопередающих организациям и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период, согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
4) заключение экспертной организации первой категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, о техническом состоянии основного и вспомогательного оборудования, зданий и сооружений станций, электрических и тепловых сетей, а также готовности организации к обеспечению отпуска тепловой и электрической энергии потребителям в предстоящий осенне-зимний период;
5) Положительный результат прохождения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок.
При назначении или переводе на должность руководителя, которому необходимо пройти квалификационную проверку знаний до истечения срока не позднее одного месяца после назначения на должность или срока, указанного в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем необходимо приложить действующий приказ о назначении руководителя на должность.
При этом, если срок в типовой или индивидуальной программе подготовки превышает один месяц, то необходимо также приложить утвержденную техническим руководителем.
При подаче документов, указанных в настоящем пункте, через Портал прилагаются их электронные копии.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица Услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті берушілер-демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9-00-ден 18-30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13-00-ден 14-30-ға дейін.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру сағат 13-00-ден 14-30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9-00-ден 18-30-ға дейін жүзеге асырылады;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, 15 (он бесінші) тамыз сағат 9-00-ден 30 (отызыншы) қыркүйек сағат 18:30-ға дейінгі кезеңде тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға және жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алуға осы "Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілерге күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – Тізбе);
2) осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік актісі;
3) осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алу үшін шарттардың орындалғанын растайтын құжаттар тізбесі;
4) Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын бірінші санаттағы сараптама ұйымының станциялардың, электр және жылу желілерінің негізгі және қосалқы жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының техникалық жай-күйі, сондай-ақ ұйымның алдағы күзгі-қысқы кезеңде тұтынушыларға жылу және электр энергиясын беруді қамтамасыз етуге дайындығы туралы қорытындысы;
5) Электр қондырғыларын пайдаланудың техникалық жай-күйі мен қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдардың басшыларында, мамандарында техникалық пайдалану қағидалары мен техника қауіпсіздігі қағидаларын білуіне біліктілік тексерулерден өтудің оң нәтижесі болып табылады.
Білімін біліктілік тексеруден өтуі қажет басшы лауазымға тағайындалғаннан кейін бір айдан кешіктірілмей немесе техникалық басшы бекіткен үлгілік немесе жеке даярлау бағдарламасында көрсетілген мерзім өткенге дейін лауазымға тағайындалған немесе ауысқан кезде басшыны лауазымға тағайындау туралы қолданыстағы бұйрықты қоса беру қажет.
Бұл ретте, егер даярлаудың үлгілік немесе жеке бағдарламасындағы мерзім бір айдан асса, онда техникалық басшы бекіткен мерзім де қоса берілуі қажет.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды Портал арқылы берген кезде олардың электрондық көшірмелері қоса беріледі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін Қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) при несоответствии объема, содержания представленных документов, подтверждающих выполнение условий и требований, установленных в приложении 3 к настоящему перечню;
2) установление недостоверности документов, представленных Услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие Услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в приложении 3 к настоящему перечню;
4) в отношении Услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги;
5) в отношении Услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого Услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия Услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги, предоставляемы в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1) Прием документов от энергопроизводящих, энергопередающих организаций и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов (далее – Услугополучатель) на получение Паспорта готовности осуществляется ежегодно в период с 15 (пятнадцатого) августа по 30 (тридцатое) сентября включительно;
2) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством Портала при условии наличия электронной цифровой подписи;
3) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" Портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг;
4) при оказании государственной услуги посредством Портала доступна версия для слабовидящих;
5) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе beta.egov.kz/memleket/entities/ energo, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача паспорта готовности
энергопроизводящих,
энергопередающих организаций
и теплопроизводящих,
теплотранспортирующих
субъектов к работе
в осенне-зимний период"
Форма
__________________________
(наименование органа)
от ________________________
(наименование юридического
лица)
Заявление на получение паспорта готовности энергопроизводящих, энергопередающих организаций и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период
______________________________________________________________
(наименование лица)
_______________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер, номер и дата справки
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица)
Местонахождение юридического лица и его энергообъекта: ___________
Почтовый адрес: ________________________________________________
Номера телефонов: ______________________________________________
Электронный адрес: _____________________________________________
Факс: __________________________________________________________
Прилагаемый перечень документов:
1. _______________________________ 2. ___________________________
3. _______________________________ 4. ___________________________
5. _______________________________ 6. ___________________________
Настоящим заявлением подтверждаю достоверность представленной
информации и даю согласие на доступ к персональным данным
ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной

1) осы Тізбеге 3-қосымшада белгіленген шарттар мен талаптардың орындалғанын растайтын ұсынылған құжаттардың көлемі, мазмұны сәйкес келмеген жағдайда;
2) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
3) көрсетілетін Қызметті алушының және (немесе) Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Тізбеге 3-қосымшада белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылады;
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін өзге де талаптар
1) Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардан және жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілерден (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Әзірлік паспортын алуға құжаттарды қабылдау жыл сайын 15 (он бесінші) тамыздан бастап 30 (отызыншы) қыркүйекті қоса алғандағы кезеңде жүзеге асырылады
2) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған кезде мемлекеттік қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар;
3) көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Біртұтас байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар;
4) портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде нашар көретіндерге арналған нұсқасы қолжетімді;
5) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары beta.egov.kz/memleket/entities / energo, интернет-ресурсында "Көрсетілетін мемлекеттік қызметтер" бөлімінде көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі Біртұтас байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу тасымалдаушы
субъектілерге күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа әзірлік
паспортын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
__________________________
(органның атауы)
_________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алуға өтініш
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
____________________________________________________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың нөмірі және күні)
Заңды тұлғаның және оның энергия объектісінің орналасқан жері:
________________
Пошта мекенжайы: ________________________________________
Телефон нөмірлері: ______________________________________
Электрондық мекенжайы: ______________________________________________
Факс: __________________________________________________
Қоса беріліп отырған құжаттар тізбесі:
1.___________________________
2.___________________________
3.___________________________
4.___________________________
5.___________________________
6.___________________________

услуги в соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите".
Руководитель организации
________________________________________ _______________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____"____________ 20____ года
Приложение 2
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача паспорта готовности
энергопроизводящих,
энергопередающих организаций
и теплопроизводящих,
теплотранспортирующих субъектов
к работе в осенне-зимний период"
Форма
Акт готовности энергопроизводящих, энергопередающих организаций и теплопроизводящих,
теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период ______ годов
______________________________
(место составления акта)
___________________
(дата)
Комиссия, назначенная приказом
____________________________________ от _________________№ _______.
(наименование организации)
_________________________________________________________________
(указывается выполнение – невыполнение условий для получения паспорта
готовности энергопроизводящим, энергопередающим организациям
и теплопроизводящим, теплотранспортирующим субъектам к работе
в осенне-зимний период)
Вывод: ___________________________________________________________
(организация готова - не готова к работе в осенне-зимний период)
Председатель комиссии:
__________
(должность)
_________________
(подпись руководителя организации)
___________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Заместитель председателя комиссии:
__________
(должность)
_________________
(подпись и печать
государственного органа)
___________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Члены комиссии:
__________
(должность)
_________________
(подпись)
___________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
__________
(должность)
_________________
(подпись)
___________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
__________
(должность)
_________________
(подпись)
___________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Приложение 3
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача паспорта готовности
энергопроизводящих,
энергопередающих организаций
и теплопроизводящих,
теплотранспортирующих субъектов
к работе в осенне-зимний период"
Перечень документов, подтверждающих выполнение условий для получения паспорта готовности энергопроизводящих, энергопередающих организациях и теплопроизводящих, теплотранспортирующих субъектов к работе в осенне-зимний период
1. Для энергопроизводящих организаций и теплопроизводящих субъектов (за исключением энергопроизводящих и теплопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии):

Осы өтінішпен ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісім беремін.
Ұйым басшысы ____________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"____"____________ 20____ жыл
"Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу тасымалдаушы
субъектілерге күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа әзірлік
паспортын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің ______ жылғы күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік актісі
______________________________
(актіні жасау орны)
___________________
(күні)
Бұйрықпен тағайындалған Комиссия
________________________________________бастап_____________№_______.
(ұйымның атауы)
____________________________________________________________________
(энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға және жылу өндіруші, жылу
тасымалдаушы субъектілерге күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын
алу үшін шарттардың орындалуы – орындалмауы көрсетіледі)
Қорытынды:_________________________________________________________
(ұйым күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа дайын/дайын емес)
Комиссия төрағасы:
__________
(лауазымы)
_________________
(ұйым басшысының қолы)
___________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
Комиссия төрағасының орынбасары:
__________
(лауазымы)
_________________
(мемлекеттік
Органның қолы және мөрі)
___________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
Комиссия мүшелері:
__________
(лауазымы)
_________________
(қолы)
___________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
__________
(лауазымы)
_________________
(қолы)
___________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
__________
(лауазымы)
_________________
(қолы)
___________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
"Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу тасымалдаушы
субъектілерге күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа әзірлік
паспортын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне
3-қосымша
Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъектілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлігі паспортын алу үшін шарттардың орындалғанын растайтын құжаттар тізбесі
1. Энергия өндіруші ұйымдар мен жылу өндіруші субъектілер үшін (жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші және жылу өндіруші ұйымдарды қоспағанда):

1) копии ведомостей параметров технического состояния основного оборудования, прошедшего капитальные и расширенно-текущие ремонты по согласованию с Системным оператором в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" при подготовке к предстоящему осенне-зимнему периоду, согласно Правилам организации технического обслуживания и ремонта оборудования, зданий и сооружений электростанций, тепловых и электрических сетей, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 73 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10451) (далее – Правила организации технического обслуживания и ремонта).
2) копии договоров на поставку основного, резервного, аварийного и растопочного топлива на предстоящий осенне-зимний период (за исключением энергопроизводящих организаций, использующих собственное топливо);
3) акт о выполнении в полном объеме запланированных мероприятий по предупреждению повреждений оборудования, технологических схем и сооружений в условиях низких температур наружного воздуха;
4) акт готовности энергопроизводящей организации к выполнению графика нагрузок (электрических, тепловых), то есть наличие в работе и резерве необходимого состава основного оборудования;
5) справка о наличии на складе остатка основного, резервного, аварийного и растопочного топлива в соответствии с Нормами эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 22 апреля 2016 года № 172 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14033);
6) акт готовности систем пожаротушения и пожарной сигнализации к работе в осенне-зимний период;
7) акт готовности устройств релейной защиты и автоматики, зданий и сооружений, средств диспетчерского и технологического управления к работе в осенне-зимний период;
8) акт о проведении осеннего комиссионного осмотра остаточной емкости золоотвала (при наличии).
2. Для энергопроизводящих организаций и теплопроизводящих субъектов, использующих возобновляемые источники энергии:
1) копии ведомостей параметров технического состояния основного оборудования, прошедшего капитальные и расширенно-текущие ремонты по согласованию с Системным оператором в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" при подготовке к предстоящему осенне-зимнему периоду, согласно Правилам организации технического обслуживания и ремонта;

1) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 73 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10451 болып тіркелген) Электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарына, ғимараттары мен құрылыстарына техникалық қызмет көрсетуді және оларды жөндеуді ұйымдастыру қағидаларына (бұдан әрі – Техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру қағидалары) сәйкес алдағы күзгі-қысқы кезеңге дайындық кезінде "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес Жүйелік оператормен келісім бойынша күрделі және кеңейтілген-ағымдағы жөндеуден өткен негізгі жабдықтың техникалық жай-күйі параметрлері ведомостарының көшірмелері;
2) алдағы күзгі-қысқы кезеңге негізгі, резервтік, авариялық және жағатын отынды жеткізуге арналған шарттардың көшірмелері (өз отынын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда);
3) сыртқы ауаның төмен температурасы жағдайында жабдықтардың, технологиялық схемалар мен құрылыстардың зақымдануының алдын алу жөніндегі жоспарланған іс-шараларды толық көлемде орындау туралы акт;
4) энергия өндіруші ұйымның жүктемелер (электр, жылу) графигін орындауға әзірлік актісі, яғни жұмыста және резервте негізгі жабдықтың қажетті құрамының болуы;
5) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 22 сәуірдегі № 172 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14033 болып тіркелген) энергия өндіруші ұйымдардың күзгі-қысқы кезеңде пайдаланатын отын қорының нормаларына сәйкес қоймада негізгі, резервтік, авариялық және жағатын отын қалдығының болуы туралы анықтама;
6) өрт сөндіру және өрт дабылы жүйелерінің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлігі актісі;
7) релелік қорғау және автоматика құрылғыларының, ғимараттар мен құрылыстардың, диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлігі актісі;
8) күл үйіндісінің қалдық сыйымдылығын күзгі комиссиялық қарап-тексеруді жүргізу туралы акт (бар болса).
2. Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар мен жылу өндіруші субъектілер үшін:
1) Техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру қағидаларына сәйкес алдағы күзгі-қысқы кезеңге дайындық кезінде "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес Жүйелік оператормен келісім бойынша күрделі және кеңейтілген-ағымдағы жөндеуден өткен негізгі жабдықтың техникалық жай-күйі параметрлері ведомостарының көшірмелері;

2) акт о выполнении в полном объеме запланированных мероприятий по предупреждению повреждений оборудования, технологических схем и сооружений в условиях низких температур наружного воздуха;
3) акт готовности систем пожаротушения и пожарной сигнализации к работе в осенне-зимний период;
4) акт готовности устройств релейной защиты и автоматики, зданий и сооружений, средств диспетчерского и технологического управления к работе в осенне-зимний период;
5) акт о проведении осеннего комиссионного осмотра гидросооружений (при наличии).
3. Для энергопередающих организаций:
1) копии ведомостей параметров технического состояния линий электропередачи и основного оборудования подстанции, прошедшего капитальные ремонты при подготовке к предстоящему осенне-зимнему периоду, согласно Правилам организации технического обслуживания и ремонта;
2) акт о готовности к несению графика электрических нагрузок, то есть наличие в работе и в резерве необходимого состава оборудования для несения графика нагрузок и передачи электроэнергии и мощности в пределах пропускной способности линий электропередачи и трансформаторов, режимные (нормальные) схемы по 10-110 кВ на осенне-зимний период, замеры нагрузок на летние контрольные дни текущего года и зимних контрольных дней прошедшего года при режимной схеме;
3) акт о проведении испытаний оборудования электрических сетей в объеме и сроки, соответствующих требованиям Правил устройства электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10851) и нормативных технических документов в сфере электроэнергетики, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 6 января 2017 года № 2 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15045);
4) акты о выполнении в полном объеме технического обслуживания устройств релейной защиты и автоматики, противоаварийной автоматики, готовность зданий и сооружений, средств связи, средств диспетчерского и технологического управления, автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии при наличии (копии актов);
5) копии графиков ограничения (веерных отключений) потребителей при возникновении дефицита мощности энергоисточников, а также аварийной ситуации в электрических сетях;
6) перечень оборудования, электроустановок, воздушных линий, кабельных линий, устройств релейной защиты и автоматики, зданий и сооружений энергопредприятий, прошедших техническое освидетельствование рабочими комиссиями в соответствии с графиками и периодичностью, с указанием года ввода в эксплуатацию и оценки технического состояния;

2) сыртқы ауаның төмен температурасы жағдайында жабдықтардың, технологиялық схемалар мен құрылыстардың зақымдануының алдын алу жөніндегі жоспарланған іс-шараларды толық көлемде орындау туралы акт;
3) өрт сөндіру және өрт дабылы жүйелерінің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлігі актісі;
4) релелік қорғау және автоматика құрылғыларының, ғимараттар мен құрылыстардың, диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлігі актісі;
5) гидроқұрылыстарды күзгі комиссиялық қарап-тексеруді жүргізу туралы акт (бар болса).
3. Энергия беруші ұйымдар үшін:
1) Техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру қағидаларына сәйкес алдағы күзгі-қысқы кезеңге дайындық кезінде күрделі жөндеуден өткен электр беру желілері мен кіші станцияның негізгі жабдығының техникалық жай-күйі параметрлері ведомостарының көшірмелері;
2) электр жүктемелерінің кестесін көтеруге әзірлік туралы акт, яғни жұмыста және резервте жүктемелер кестесін көтеруге және электр энергиясы мен трансформаторлардың электр беру желілері мен трансформаторларының өткізу қабілеті шегінде электр энергиясы мен қуатын беруге арналған жабдықтың қажетті құрамының болуы, күзгі-қысқы кезеңге 10-110 кВ-тан режимдік (қалыпты) схемалар, жазғы бақылау күндеріне режимдік схема кезінде ағымдағы жылдың және өткен жылдың қысқы бақылау күндеріне жүктемелерді өлшеу;
3) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10851 болып тіркелген) бекітілген Электр қондырғыларын орнату қағидаларының және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 6 қаңтардағы № 2 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15045 болып тіркелген) бекітілген Электр энергетикасы саласындағы нормативтік техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес келетін көлемде және мерзімдерде электр желілерінің жабдықтарына сынақтар жүргізу туралы акт;
4)релелік қорғау және автоматика, аварияға қарсы автоматика құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді толық көлемде орындау, ғимараттар мен құрылыстардың, байланыс құралдарының, диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының, электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің дайындығы туралы актілер (актілердің көшірмелері);
5) энергия көздері қуатының тапшылығы, сондай-ақ электр желілеріндегі авариялық жағдай туындаған кезде тұтынушыларды шектеу (веерлі ажыратулар) кестелерінің көшірмелері;
6) кестелер мен кезеңділікке сәйкес пайдалануға берілген және техникалық жай-күйді бағалау жылын көрсете отырып, жұмыс комиссиялардан техникалық куәландырудан өткен жабдықтардың, электр қондырғыларының, әуе желілерінің, кабель желілерінің, релелік қорғау және автоматика құрылғыларының, энергия кәсіпорындарының ғимараттары мен құрылыстарының тізбесі;

7) акты о проведенных противоаварийных, противопожарных тренировках (тематика проведенных тренировок и оценка действий персонала);
8) акт об обеспеченности оперативно-выездных и линейных бригад транспортными средствами и средствами связи.
4. Для энергопередающих организаций и теплотранспортирующих субъектов, осуществляющих транспортировку и распределение тепловой энергии (тепловые сети):
1) акты выполнения плановых ремонтов основного и вспомогательного оборудования в необходимых объемах и с качеством, соответствующим требованиям нормативных правовых и технических актов в сфере электроэнергетики;
2) акт о выполнении в полном объеме запланированных мероприятий по предупреждению повреждений оборудования, технологических схем и сооружений в условиях низких температур наружного воздуха;
3) акт готовности систем пожаротушения и пожарной сигнализации к работе в осенне-зимний период;
4) акт о готовности зданий и сооружений, средств диспетчерского и технологического управления к работе в осенне-зимний период;
5) акт по обеспечению теплопередающими организациями готовности тепловых сетей и теплоисточников к выполнению температурных графиков работы тепловых сетей на расчетную температуру наружного воздуха для отопления в данной местности.
Приложение 9
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 10
к Правилам получения
энергопроизводящими,
энергопередающими организациями
и теплопроизводящими,
теплотранспортирующими субъектами
паспорта готовности к работе
в осенне-зимний период
[Наименование УО
на государственном языке)]
реквизиты УО на государственном языке
[Наименование УО
(на русском языке)]
реквизиты УО на русском языке
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления/ в оказании государственной услуги
Номер: [Номер] Дата выдачи: [Дата выдачи]
[Наименование заявителя]
[Наименование УО], рассмотрев Ваше заявление от [Дата заявки] года № [Номер заявки], сообщает _______________________________________________________________
_______________________________________________.
[Причина отказа].
[Должность подписывающего]
[Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) подписывающего]
Приложение 10
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 11
к Правилам получения
энергопроизводящими,
энергопередающими организациями
и теплопроизводящими,
теплотранспортирующими
субъектами паспорта готовности
к работе в осенне-зимний период
[Наименование УО
на государственном языке)]
реквизиты УО на государственном языке
[Наименование УО
(на русском языке)]
реквизиты УО на русском языке
Мотивированный ответ об отказе
Номер: [Номер] Дата выдачи: [Дата выдачи]
[Наименование заявителя]
[Наименование УО], рассмотрев Ваше заявление от [Дата заявки] года № [Номер заявки], сообщает
_______________________________________________________________
_______________________________________________.
[Причина отказа].
[Должность подписывающего]
[Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) подписывающего]
Приложение 11
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года № 121
Правила проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в области электроэнергетики, в централизованных и местных системах теплоснабжения

7)өткізілген аварияға қарсы, өртке қарсы жаттығулар туралы актілер (өткізілген жаттығулардың тақырыбы және персоналдың іс-қимылын бағалау);
8) жедел-көшпелі және желілік бригадаларды көлік құралдарымен және байланыс құралдарымен қамтамасыз ету туралы акт.
4. Жылу энергиясын тасымалдауды және бөлуді жүзеге асыратын энергия беруші ұйымдар мен жылу тасымалдаушы субъектілер үшін (жылу желілері):
1) электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық және техникалық актілердің талаптарына сәйкес келетін қажетті көлемде және сапада негізгі және қосалқы жабдықтарды жоспарлы жөндеуді орындау актілері;
2) сыртқы ауаның төмен температурасы жағдайында жабдықтардың, технологиялық схемалар мен құрылыстардың зақымдануының алдын алу жөніндегі жоспарланған іс-шараларды толық көлемде орындау туралы акт;
3) өрт сөндіру және өрт дабылы жүйелерінің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлігі актісі;
4) ғимараттар мен құрылыстардың, диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлігі туралы акт;
5) жылу беруші ұйымдардың жылу желілері мен жылу көздерінің осы жердегі жылыту үшін сыртқы ауаның есептік температурасына жылу желілері жұмысының температуралық кестелерін орындауға дайындығын қамтамасыз ету жөніндегі акті.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
9-қосымша
Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу тасымалдаушы
субъектілердің күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа әзірлік
паспортын алу қағидаларына
10-қосымша
[УО атауы мемлекеттік тілде)] УО-ның деректемелері мемлекеттік тілде
[УО атауы (орыс тілінде)]
УО-ның деректемелері орыс тілінде
Өтінішті одан әрі қараудан / Мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту
Нөмірі: [Нөмір]
Берілген күні: [берілген күні]
[Өтініш берушінің атауы]
[УО атауы], Сіздің [өтінім күні] жылғы № [Өтінім нөмірі] өтінішіңізді қарап, мынаны хабарлайды _______________________________________________
_________________________________________________________________.
[Бас тарту себебі].
[Қол қоюшының лауазымы]
[қол қоюшының Тегі, Аты, Әкесінің Аты (бар болған кезде)]
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
10-қосымша
Энергия өндіруші, энергия
беруші ұйымдар мен жылу
өндіруші, жылу тасымалдаушы
субъектілердің күзгі-қысқы
кезеңдегі жұмысқа әзірлік
паспортын алу қағидаларына
11-қосымша
[УО атауы мемлекеттік тілде)] УО-ның деректемелері мемлекеттік тілде
[УО атауы (орыс тілінде)]
УО-ның деректемелері орыс тілінде
Бас тарту туралы уәжді жауап
Нөмірі: [Нөмір]
Берілген күні: [берілген күні]
[Өтініш берушінің атауы]
[УО атауы] Сіздің [өтінім күні] жылғы № [Өтінім нөмірі] қарап, мынаны хабарлайды:_____________________________________________________
_________________________________________________[бас тарту себебі].
[Қол қоюшы лауазымы]
[қол қоюшының Тегі, Аты, Әкесінің Аты (бар болған кезде)]
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 121 бұйрығымен
бекітілген
Электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы тергеп-тексеру жүргізу, электр энергетикасы саласындағы, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі технологиялық бұзушылықтарды есепке алу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в области электроэнергетики, в централизованных и местных системах теплоснабжения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 6-5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", с пунктом 5 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 287) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в работе единой электроэнергетической системы, электростанций, источников тепловой энергии, электрических и тепловых сетей.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) простой – нерабочее состояние энергоустановки;
2) диспетчерское технологическое управление – процесс, осуществляемый диспетчером и предназначенный для решения задач контроля и управления режимами функционирования электрических сетей посредством автоматизированных систем диспетчерского и технологического управления, а также приема и обработки сообщений от физических и юридических лиц о предпосылках возникновения или возникновении технологических нарушений, требующих принятия мер реагирования и устранения отказов и повреждений;
3) стихийные явления – состояние, характеризующееся наличием или вероятностью разрушения, изменения состояния окружающей среды под влиянием природных воздействий, в том числе обусловленных бедствиями и катастрофами, угрожающее жизненно важным интересам личности и общества;
4) несчастный случай, связанный с трудовой деятельностью – воздействие на работника вредного и (или) опасного производственного фактора при выполнении им трудовых (служебных) обязанностей или заданий работодателя, в результате которого произошли производственная травма, внезапное ухудшение здоровья или отравление работника, приведшие его к временной или стойкой утрате трудоспособности либо смерти;
5) неоперативный персонал – персонал, кроме оперативного и оперативно-ремонтного персонала;
6) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы тергеп-тексеру жүргізу, электр энергетикасы саласындағы, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі технологиялық бұзушылықтарды есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-5-бабының 5-тармағына, "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі ереженің 15-тармағының 287) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы, біртұтас электр энергетикасы жүйесінің, электр станцияларының, жылу энергиясы көздерінің, электр және жылу желілерінің жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу және оларды есепке алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бос тұру – энергия қондырғысының жұмыссыз жай-күйі;
2) диспетчерлік технологиялық басқару – диспетчер жүзеге асыратын және диспетчерлік және технологиялық басқарудың автоматтандырылған жүйелері арқылы электр желілерінің жұмыс істеу режимдерін бақылау және басқару міндеттерін шешу үшін, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың істен шығулар мен зақымдануларға ден қою және оларды жою шараларын қабылдауды қажет ететін технологиялық бұзушылықтардың туындау алғышарттары немесе туындауы туралы хабарламаларын қабылдауға және өндеуге арналған процесс;
3) дүлей құбылыстар – табиғи ықпалдардың әсерінен, оның ішінде апаттың және зілзаланың салдарынан қоршаған орта жай-күйінің бұзылуының, өзгеруінің болуын немесе болу мүмкіндігін сипаттайтын, адам мен қоғамның өмірлік маңызды мүдделеріне қауіп төндіретін жағдай;
4) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға – өзінің еңбек (қызметтік) міндеттерін немесе жұмыс берушінің тапсырмаларын орындауы кезінде жұмыскердің өндірістік жарақаттануы, денсаулығының кенеттен нашарлауы немесе улануы нәтижесінде оның еңбекке қабілеттілігінен уақытша немесе тұрақты айырылуына не қайтыс болуына әкеп соқтырған зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік фактордың жұмыскерге әсер етуі;
5) жедел емес персонал – жедел және жедел-жөндеу персоналынан басқа персонал;
6) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;

7) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;
8) полный сброс нагрузки – сброс электрической или тепловой нагрузки электростанцией;
9) объекты теплоэнергетики – источники тепловой энергии, тепловые сети и теплопотребляющие установки;
10) источник тепловой энергии – теплоэлектроцентраль, котельные и другие устройства и (или) установки, предназначенные для производства тепловой энергии;
11) единая электроэнергетическая система Республики Казахстан (далее – ЕЭС) – совокупность электрических станций, линий электропередачи и подстанций, обеспечивающих надежное и качественное энергоснабжение потребителей Республики Казахстан;
12) ошибочные действия – действие или бездействие персонала, которое привело или не предотвратило возникновение технологического нарушения;
13) технологическое нарушение – отказ или повреждение оборудования электрических станций и сетей, оборудования источников тепловой энергии, тепловых сетей, в том числе вследствие возгорания или взрывов, отклонения от установленных режимов, несанкционированного отключения или ограничения работоспособности оборудования или его неисправности, которые привели к нарушению процесса производства, передачи, потребления электрической и (или) тепловой энергии.
Технологические нарушения классифицируются в соответствии с критериями, приведенными в Классификации технологических нарушений, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Признаки технологических нарушений приведены в Классификационных признаках причин технологических нарушений, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
14) отказ – процесс, заключающийся в нарушении работоспособного состояния энергопредприятия или его оборудования;
15) энергоустановка – оборудование, предназначенное для производства, накопления, преобразования, передачи, распределения или потребления тепловой или электрической энергии;
16) энергоузел – обособленная территория, обладающая общностью инфраструктуры в сфере тепло и электроснабжения.
Иные понятия, применяемые в настоящих Правилах, соответствуют понятиям, используемым в законодательстве Республики Казахстан в областях электроэнергетики и теплоэнергетики.

7) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуді қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының Біртұтас электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы көрсетілетін қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзірлігінде ұстап тұруды жүзеге асыратын және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;
8) жүктемені толық түсіру – электр станциясының электр немесе жылу жүктемесін түсіруі;
9) жылу энергетикасы объектілері – жылу энергиясының көздері, жылу желілері және жылу тұтынатын құрылғылар;
10) жылу энергиясының көзі – жылу энергиясын өндіруге арналған жылу электр орталығы, қазандықтар және басқа да құрылғылар және (немесе) қондырғылар;
11) Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесі (бұдан әрі - БЭЭЖ) - Қазақстан Республикасының тұтынушыларын сенімді және сапалы энергиямен жабдықтауды қамтамасыз ететін электр станцияларының, электр беру желілері мен шағын станциялардың жиынтығы;
12) қате әрекеттер – технологиялық бұзушылыққа әкеп соққан немесе оның пайда болуының алдын алмаған персоналдың әрекеті немесе әрекетсіздігі;
13) технологиялық бұзушылық – электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру, беру, тұтыну процесінің бұзылуына алып келген жабдықтың, электр және (немесе) жылу желілерінің істен шығуы немесе зақымдануы, оның ішінде жану немесе жарылыс, белгіленген режимдерден ауытқу, жабдықты рұқсатсыз өшіру немесе оның жұмыс істеу қабілетін шектеу немесе оның бүлінуі салдарынан істен шығуы немесе зақымдануы.
Технологиялық бұзушылықтар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Технологиялық бұзушылықтар жіктеуінде келтірілген өлшемшарттарға сәйкес жіктеледі.
Технологиялық бұзушылық белгілері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Технологиялық бұзушылық себептерін жіктеу белгілерінде келтірілген;
14) істен шығу – энергия кәсіпорнының немесе оның жабдығының жұмысқа жарамдылық жай-күйінің бұзылғанын білдіретін процесс;
15) энергия қондырғысы – жылу немесе электр энергиясын өндіруге, жинауға, өзгертуге, беруге, таратуға немесе тұтынуға арналған жабдық;
16) энергия торабы – жылу және электрмен жабдықтау саласындағы инфрақұрылым тұтастығына ие оқшауланған аумақ.
Осы Қағидаларда қолданылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы және жылу энергетикасы туралы заңнамасында пайдаланылатын ұғымдарға сәйкес келеді.

Глава 2. Порядок проведения расследования
3. Целями расследования являются:
1) установление причин нарушения требований законодательства Республики Казахстан в областях электроэнергетики и теплоэнергетики и принятие соответствующих мер;
2) определение лица (лиц), допустившего (допустивших) нарушения требований законодательства Республики Казахстан в областях электроэнергетики и теплоэнергетики.
4. Основаниями для проведения расследования являются:
1) обращения физических и (или) юридических лиц, а также государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде, правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства в случаях, когда такой факт коснулся широкого круга лиц и требуется установить конкретное лицо (конкретных лиц), допустившее (допустивших) нарушение;
2) аварии, технологические нарушения, по которым возникает необходимость выяснения обстоятельств, предшествовавших им, установления их причин, характера нарушений условий эксплуатации технических устройств, технологических процессов, нарушений требований в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, определения мероприятий по ликвидации последствий и предотвращению подобных аварий, технологических нарушений, материального ущерба, причиненного аварией, технологическим нарушением.
5. Энергопроизводящие, энергопередающие организации и теплотранспортирующие субъекты (далее – энергопредприятия) в течение 1 часа с момента возникновения технологического нарушения представляет оперативное сообщение по телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями в соответствии с Регламентом предоставления энергопредприятиями оперативных сообщений о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Энергопредприятие в течение 15 минут с момента возникновения технологического нарушения информирует соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган о факте возникновения технологического нарушения по телефону с дублированием посредствам мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями.
В срок не позднее 12 часов с момента возникновения технологического нарушения энергопредприятие направляет письменное сообщение в соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору.

2-тарау. Тергеп-тексеру жүргізу тәртібі
3. Тергеп-тексерудің мақсаттары:
1) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы заңнамасы талаптарының бұзылу себептерін анықтау және тиісті шаралар қабылдау;
2) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы заңнамасы талаптарын бұзуға жол берген тұлғаны (тұлғаларды) айқындау.
4. Тергеп-тексеруді жүргізудің негіздері:
1) адам өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері бойынша, мұндай факт тұлғалардың кең тобына әсер еткен және бұзушылыққа жол берген нақты тұлғаны (тұлғаларды) анықтау талап етілетін жағдайларда, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың жүгінуі;
2) авариялардың, технологиялық бұзушылықтардың алдында болған мән-жайларды анықтау, олардың себептерін, техникалық құрылғыларды пайдалану шарттарын, технологиялық процестерді бұзушылықтардың, электр энергетикасы және жылу энергетикасы саласындағы талаптарды бұзушылықтардың сипатын анықтау, авариялардың, технологиялық бұзушылықтардың зардаптарын жою және оларды болғызбау жөніндегі іс-шараларды, осындай авариядан, технологиялық бұзушылықтан келтірілген материалдық залалды айқындау қажеттігі туындайтын авариялар, технологиялық бұзушылықтар.
5. Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар және жылу тасымалдаушы субъектілер (бұдан әрі - энергетикалық кәсіпорындар) - технологиялық бұзушылық пайда болған сәттен бастап 1 сағаттың ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес энергетикалық кәсіпорындардың Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикасы жүйесінде орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы шұғыл хабарламаларды ұсыну регламентіне сәйкес жедел хабарламалармен алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефон арқылы жедел хабарлама береді.
Энергетикалық кәсіпорын технологиялық бұзушылық пайда болған сәттен бастап 15 минут ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті облыс және Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша аумақтық департаментті және жергілікті атқарушы органды жедел хабарламалармен алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефон арқылы технологиялық бұзушылықтың туындау фактісі туралы хабардар етеді.
Технологиялық бұзушылық пайда болған сәттен бастап 12 сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде энергетикалық кәсіпорын мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті облыс және Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша аумақтық департаментіне, жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға жазбаша хабарлама жолдайды.

6. Оперативные и письменные сообщения содержат следующие сведения:
1) наименование энергетического предприятия, дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая;
2) предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая;
3) перечень отработавших защит, автоматики и блокировок;
4) перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе;
5) последствия технологического нарушения: объем поврежденного оборудования, недоотпуск, количество отключенных потребителей, время ликвидации технологического нарушения;
6) предварительные последствия несчастного случая;
7) Фамилия Имя Отчество (при его наличии) и должность передавшего информацию.
7. Технологические нарушения, предусмотренные:
пунктами 1 и 2 Классификаций технологических нарушений согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Классификации технологических нарушений), произошедших в централизованной системе теплоснабжения, расследуются комиссией, созданной приказом государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю;
подпунктами 7) 9), 10), 11), 12), 13) пункта 1 и подпунктами 4), 8), 9), 10) пункта 2 Классификаций технологических нарушений, произошедших в местной системе теплоснабжения, расследуются комиссией, созданной приказом местного исполнительного органа.
Председателями комиссий назначаются представители органов, организаций издавшие приказ.
8. Расследование начинается не позднее 3 рабочих дней с момента определения классификации технологического нарушения, которые исчисляются со следующего рабочего дня c момента определения классификации технологического нарушения, и не должны превышать 30 календарных дней.
Государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции) уведомляет субъект (объект) контроля, заинтересованные государственные органы о начале проведения расследования в течение 2 рабочих дней, которые исчисляются со следующего рабочего дня c момента возникновения технологического нарушения.
9. При невозможности завершения расследования в период, предусмотренный пунктом 8 настоящих Правил, сроки расследования продлеваются только один раз на 30 календарных дней решением комиссии.
При возникновении объективных обстоятельств, препятствующих проведению расследования в установленные настоящими Правилами сроки, сроки расследования приостанавливаются решением комиссии.
Расследование возобновляется после устранения обстоятельств, вызвавших его приостановление, по решению комиссии.
Со дня вынесения решения комиссии о возобновлении расследования течение сроков продолжается.

6. Жедел және жазбаша хабарламалар мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) энергетикалық кәсіпорынның атауы, технологиялық бұзушылық, жазатайым оқиғаның пайда болған күні және уақыты;
2) технологиялық бұзушылық, жазатайым оқиғаның болжамды себептері;
3) пайдаланылған қорғаныс, автоматика және бұғаттау тізбесі;
4) істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтың тізбесі;
5) технологиялық бұзушылықтың салдары: бұзылған жабдықтың көлемі, толық жібермеу, ажыратылған тұтынушылардың саны, технологиялық бұзушылықты жою уақыты;
6) жазатайым оқиғаның алдын ала салдары;
7) ақпаратты берген адамның Тегі Аты Әкесінің аты (бар болған кезде) және лауазымы.
7. Мына технологиялық бұзушылықтарды:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес технологиялық бұзушылықтар жіктеуінің (бұдан әрі – Технологиялық бұзушылықтар жіктеуі) 1 мен 2-тармақтарында көзделген, орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінде болған технологиялық бұзушылықтарды мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның бұйрығымен құрылған комиссия тергеп-тексереді;
Технологиялық бұзушылықтар жіктеуінің 1-тармағының 7) 9), 10), 11), 12), 13) тармақшалары және 2-тармағының 4), 8), 9), 10) тармақшаларында көзделген жергілікті жылумен жабдықтау жүйесінде болған технологиялық бұзушылықтарды жергілікті атқарушы органның бұйрығымен құрылған комиссия тергеп-тексереді.
Бұйрық шығарған органның, ұйымның өкілдері Комиссия төрағалары болып тағайындалады.
8. Тергеп-тексеру технологиялық бұзушылықтар жіктемесін айқындау сәтінен бастап келесі жұмыс күнінен бастап есептелетін технологиялық бұзушылықтар жіктемесін айқындау сәтінен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей басталады және күнтізбелік 30 күннен аспауға тиіс.
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган (құзыреті бойынша) бақылау субъектісін (объектісін), мүдделі мемлекеттік органдарды тергеп-тексеруді жүргізудің басталуы туралы технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап келесі жұмыс күнінен есептелетін 2 жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген кезеңде тергеп-тексеруді аяқтау мүмкін болмаған кезде тергеп-тексеру мерзімдері комиссия шешімімен күнтізбелік 30 күнге бір рет қана ұзартылады.
Осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде тергеп-тексеруді жүргізуге объективті кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған кезде тергеп-тексеру мерзімдері комиссия төрағасының бұйрығымен ресімделетін комиссияның шешімімен тоқтатыла тұрады.
Тергеп-тексеру комиссия төрағасының бұйрығымен ресімделетін комиссияның шешімі бойынша оны тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлар жойылғаннан кейін қайта басталады.
Комиссия төрағасының тергеп-тексеруді қайта бастау туралы бұйрығы шығарылған күннен бастап мерзімдердің өтуі жалғасуда.

10. Работа комиссии проводится в соответствии с регламентом, установленным ее председателем, который выполняет организационные мероприятия и обеспечивает своевременное, качественное расследование и оформление его результатов.
11. Комиссия состоит из председателя и ее членов, а также секретаря, который не принимает участие в решении комиссии. Не учитывая секретаря, количество членов комиссии – нечетное.
Состав комиссии определяется тяжестью и характером технологического нарушения и включает представителей государственных органов, энергопредприятий, ремонтных, наладочных, проектных, научно-исследовательских, заводов-изготовителей, строительно-монтажных и иных заинтересованных лиц.
12. Технологические нарушения, произошедшие у потребителя и повлекшие за собой развитие в энергопередающей организации, расследуются с участием представителей обеих указанных сторон.
13. Энергетическим предприятием, на котором расследуется технологическое нарушение:
1) проводятся технические расчеты, лабораторные исследования, испытания;
2) выполняются фотоснимки поврежденного объекта.
14. До начала работы комиссии энергетическим предприятием:
1) определяется характер и объем произошедшего технологического нарушения;
2) обеспечивается сохранение диаграмм регистрирующих приборов, осциллограмм, электронных записей оперативных переговоров, оперативных журналов, распечаток электронно-вычислительных машин, отдельных элементов и частей поврежденного оборудования;
3) фиксируются положения коммутационной аппаратуры, запорной и регулирующей арматуры, блинкеров и накладок;
4) собираются рапорты персонала, участвовавшего в ликвидации технологического нарушения, очевидцев нарушения;
5) осуществляется подборка ремонтной и проектной документации, протоколов, схем, заводских и производственных инструкций, режимных карт;
6) при необходимости по решению комиссии обеспечивается проведение энергетической экспертизы и привлекаются независимые эксперты и иные заинтересованные лица.
Результаты проведенной энергетической экспертизы, отражающие мотивированные, обоснованные и полные выводы экспертов по предмету проведения экспертизы, используются комиссией для оформления результатов расследования;
7) определяется недоотпуск энергии согласно Определению недоотпуска электрической и тепловой энергии указанного в приложении 4 к настоящим Правилам.
15. Материалы, сформированные по итогам выполненных мероприятий, указанных в пунктах 13 и 14 настоящих Правил, предоставляются каждому члену комиссии. Описания и документы, передаваемые на рассмотрение комиссии, парафируются руководителем энергопредприятия, на территории которого произошло и расследуется технологическое нарушение.

10. Комиссия жұмысы ұйымдастыру іс-шараларын орындайтын және уақтылы, сапалы тергеп-тексеруді және оның нәтижелерін ресімдеуді қамтамасыз ететін оның төрағасы белгілейтін регламентке сәйкес жүргізеді.
11. Комиссия төрағадан және оның мүшелерінен, сондай-ақ комиссияның шешіміне қатыспайтын хатшыдан тұрады. Хатшыны есептемегенде, комиссия мүшелерінің саны – тақ.
Комиссия құрамы технологиялық бұзушылықтың ауырлығына және сипатына байланысты анықталады және мемлекеттік органдардың, энергетикалық кәсіпорынның, жөндеу, баптау, жобалау, ғылыми-зерттеу, дайындаушы зауыттардың, құрылыс-монтаждау және өзге де мүдделі тұлғалардан айқындалады.
12. Тұтынушыда орын алған және энергия беруші ұйымда одан әрі өршуіне алып келген технологиялық бұзушылықтар аталған екі тараптың өкілдерінің қатысуымен тергеп-тексеріледі.
13. Технологиялық бұзушылық болған тергеп-тексерілетін энергетикалық кәсіпорын:
1) техникалық есептеулер, зертханалық зерттеулер, сынақтар жүргізеді;
2) зақымданған объектінің фототүсірілімдерін орындайды.
14. Комиссия жұмысы басталғанға дейін энергетикалық кәсіпорын:
1) орын алған технологиялық бұзушылық сипаты мен көлемін айқындайды;
2) тіркеу аспаптарының диаграммаларын, осцилограммаларын, жедел келіссөздердің электрондық жазбаларын, жедел журналдарды, электрондық-есептеу машиналарының басылымдарын, зақымданған жабдықтың жекелеген элементтері мен бөліктерін сақтауды қамтамасыз етеді;
3) коммутациялық аппаратураның, ілгекті және реттеу арқауының, блинкерлер мен бастырмалардың тұрған орындарын белгілейді;
4) технологиялық бұзушылықты жоюға қатысқан персоналдың, бұзушылықты көргендердің рапорттарын жинайды;
5) жөндеу және жобалық құжаттамасын, хаттамаларды, схемаларды, зауыттық және өндірістік нұсқауларды, режимдік карталарды іріктеуді жүзеге асырады;
6) қажет болған кезде немесе комиссияның шешімі бойынша энергетикалық сараптаманы жүргізуді қамтамасыз етеді.
Жүргізілген энергетикалық сараптаманың дәлелденген, негізделген нәтижелерін және сарапшылардың сараптама өткізу мәні бойынша толық тұжырымдарын комиссия тергеп-тексеру нәтижелерін ресімдеу үшін пайдаланады;
7) осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген Электр және жылу энергиясын толық жібермеу анықтамасына сәйкес энергияны толық жібермеуді айқындайды.
15. Осы Қағидалардың 13 және 14-тармақтарында көрсетілген орындалған іс-шаралар қорытындысы бойынша қалыптастырылған материалдар комиссияның әрбір мүшесіне ұсынылады. Комиссияның қарауына ұсынылатын сипаттамалар мен құжаттарды аумағында технологиялық бұзушылық орын алған және тергеп-тексеріліп жатқан энергетикалық кәсіпорынның басшысы дәйектейді.

16. В ходе расследования по запросу членов комиссии энергопредприятием предоставляются необходимые материалы, относящиеся к теме расследования.
17. При расследовании описываются все причины возникновения, развития, изучаются и оцениваются:
1) действия обслуживающего персонала;
2) соответствие объектов и организаций их эксплуатации требованиям по безопасности, техническому состоянию и эксплуатации;
3) качество и сроки проведения ремонтов, профилактических осмотров и испытаний, контроля состояния оборудования;
4) соблюдение технологической дисциплины при производстве ремонтных работ;
5) своевременность принятия мер по устранению аварийных очагов и дефектов оборудования;
6) качество изготовления оборудования и конструкций, выполнения проектных, строительных, монтажных и наладочных работ;
7) соответствие фактических параметров стихийных явлений (толщины стенки гололеда, скорости ветра и других) величинам, принятым в проекте и (или) установленным нормам;
8) результаты проведенной энергетической экспертизы.
18. Вскрытие или разборка поврежденного оборудования проводится по разрешению председателя комиссии.
При наличии возможной опасности для людей и оборудования, разрешение на вскрытие и разборку принимает технический руководитель энергетического предприятия.
19. Результаты расследования оформляются актом о результатах расследования по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
К акту о результатах расследования прикладываются результаты проведенной энергетической экспертизы, документы, подтверждающие выводы комиссии (акт осмотра поврежденного оборудования, регистрограммы, осциллограммы, выписки из оперативных журналов, объяснительные записки, схемы, чертежи, фотографии, результаты испытаний оборудования и металла, опросные листы).
20. Отказы II степени оформляются на энергопредприятии в журнале технологических нарушений по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам.
21. Акт о результатах расследования подписывается всеми членами комиссии.
Члены комиссии, не согласные с выводами, указанными в акте о результатах расследования, представляют в письменном виде особое мнение для приобщения к акту о результатах расследования, при этом, акт о результатах расследования подписывается ими с оговоркой "с учетом особого мнения".
22. Акт о результатах расследования со всеми приложениями составляется в трех экземплярах: один для энергетического предприятия, второй для государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю или местного исполнительного органа (по компетенции), третий в течение следующего рабочего дня после завершения расследования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.

16. Тергеп-тексеру барысында комиссия мүшелерінің сұранысы бойынша энергетикалық кәсіпорын тергеп-тексеру тақырыбына байланысты қажетті материалдарды ұсынады.
17. Тергеп-тексеру кезінде пайда болу, өршудің барлық себептері сипатталады, зерделенеді және:
1) қызмет көрсетуші персоналдың әрекеті;
2) объектілердің және оны пайдаланатын ұйымдардың қауіпсіздік, техникалық жай-күйі және пайдалану талаптарына сәйкес келуі;
3) жөндеу, профилактикалық тексеру мен сынақтар, жабдықтың жай-күйіне бақылау жүргізу сапасы мен мерзімдері;
4) жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық тәртіптің сақталуы;
5) авария ошақтарын және жабдық ақауларын жою бойынша шаралардың уақтылы қабылдануы;
6) жабдықтар мен конструкцияларды дайындау, жобалық, құрылыс, монтаждау және реттеу жұмыстарының сапасы;
7) дүлей құбылыстардың (көк мұз қырларының қалыңдығы, желдің жылдамдығы және басқасы) нақты параметрлерінің жобада қабылданған және (немесе) нормалармен белгіленген шамаларға сәйкес келуі;
8) жүргізілген энергетикалық сараптама нәтижелері бағаланады.
18. Зақымданған жабдықты ашу немесе бөлшектеу комиссия төрағасының рұқсаты бойынша жүргізіледі.
Адамдар мен жабдық үшін ықтимал қауіп болған кезде ашуға және бөлшектеуге рұқсатты энергетикалық кәсіпорынның техникалық басшысы қабылдайды.
19. Тергеп-тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тергеп-тексеру нәтижелері туралы актімен ресімделеді.
Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісіне жүргізілген энергетикалық сараптама нәтижелері, комиссия тұжырымдарын растайтын құжаттар (зақымданған жабдықты қарап-тексеру актісі, регистрограммалар, осциллограммалар, жедел журналдардан алынған көшірмелер, түсініктеме жазбалар, схемалар, сызбалар, фотосуреттер, жабдық және металды сынау нәтижелері, сауалнама қағаздары) қоса беріледі.
20. II дәрежелі істен шығулар осы Қағидаларға 6-қосымшада белгіленген нысан бойынша энергетикалық кәсіпорындағы технологиялық бұзушылық журналында ресімделеді.
21. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісіне комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісінде келтірілген шешіммен келіспеген комиссия мүшелері тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісіне қосу үшін жазбаша ерекші пікірін ұсынады, бұл ретте олар тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісіне "ерекше пікірді ескере отырып" деген ескертпемен қол қояды.
22. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісі барлық қосымшаларымен бірге үш данада жасалады: бірі – энергетикалық кәсіпорын үшін, екіншісі – мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган үшін (құзыреті бойынша), үшіншісі тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін келесі жұмыс күні ішінде өз құзыреті шегінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберіледі.

23. По истечению срока исполнения каждого мероприятия согласно акта о результатах расследования энергопредприятие в течение 5 рабочих дней направляет информацию об исполнении мероприятия в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции) с приложением подтверждающих материалов.
24. По итогам проведения расследования государственным органом по государственному энергетическому надзору и контролю или местным исполнительным органом (по компетенции) определяется (определяются) лицо (лица), допустившее (допустившие) нарушение требований законодательства Республики Казахстана в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, ставшее основанием для проведения расследования.
По итогам проведения расследования в отношении лица (лиц), допустившего (допустивших) нарушение, принимаются меры, предусмотренные законами Республики Казахстан.
25. Итоги проведения расследования публикуются на интернет-ресурсе органа контроля, за исключением сведений, составляющих государственные секреты либо иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну.
26. Технологические нарушения в работе объединенной энергетической системы (далее – ОЭС) Центральной Азии и ЕЭС Республики Казахстан, произошедшие по вине сопредельных государств расследуются в соответствии с требованиями Инструкции по расследованию и учету нарушений в работе ОЭС Центральной Азии и ЕЭС Казахстана, утвержденной Советом ОЭС Центральной Азии (Протокол 49 – заседания 31 июля 2003 – 1 августа 2003, город Бишкек) (далее – Инструкция). Данные технологические нарушения подлежат специальному учету в соответствии с Инструкцией.
Глава 3. Порядок учета технологических нарушений
27. Учету подлежат технологические нарушения, произошедшие в работе единой электроэнергетической системы, электростанций, электрических сетей и объектов теплоэнергетики, в соответствии с Классификацией технологических нарушений.
28. Учет технологических нарушений производится энергопредприятиями в течение всего времени работы энергоустановок с момента окончания их комплексного опробования (под нагрузкой) и приемки в промышленную или опытно-промышленную эксплуатацию.
29. Технологическое нарушение, охватывающее несколько энергопредприятий, в зависимости от масштаба, центра развития, вины участника учитывается на одном или нескольких энергетических предприятиях по решению комиссии.
30. Каждое энергопредприятие ежемесячно, до седьмого числа месяца, следующего за отчетным, направляет в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции) сводную отчетность о технологических нарушениях по форме, установленной приложением 7 к настоящим Правилам.
Учет технологических нарушений, в том числе регистрация актов о результатах расследований, на энергопредприятиях ведется в журнале учета технологических нарушений, форма которого установлена приложением 8 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам проведения
расследования в областях
электроэнергетики
и теплоэнергетики, учета
технологических нарушений
в области электроэнергетики,
в централизованных и местных
системах теплоснабжения
Классификация технологических нарушений
В зависимости от характера и тяжести последствий технологические нарушения в работе единой электроэнергетической системы Республики Казахстан (далее – ЕЭС), электростанций, источников тепловой энергии, электрических и тепловых сетей классифицируются на аварии, отказы I степени и отказы II степени.

23. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісіне сәйкес әрбір іс-шараны орындау мерзімі өткеннен кейін энергетикалық кәсіпорын 5 жұмыс күні ішінде іс-шараның орындалуы туралы ақпаратты растайтын материалдарды қоса бере отырып, мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) жібереді.
24. Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган (құзыреті бойынша) тергеп-тексеруді жүргізудің қорытындылары бойынша тергеп-тексеруді жүргізуге негіз болған, Қазақстан Республикасының электр энергетикасы және жылу энергетикасы саласындағы заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген тұлғаны (тұлғаларды) айқындайды.
Тергеп-тексеруді жүргізудің қорытындылары бойынша бұзушылыққа жол берген тұлғаға (тұлғаларға) қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шаралар қабылданады.
25. Тергеп-тексеруді жүргізудің қорытындылары мемлекеттік құпияларды не Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, бақылау органының интернет-ресурсында жарияланады.
26. Орталық Азияның біріктірілген энергетикалық жүйесінің (бұдан әрі – БЭЖ) және Қазақстанның БЭЭЖ жұмысында іргелес мемлекеттердің кінәсінен болған технологиялық бұзушылықтар Орталық Азия БЭЖ Кеңесі бекіткен Орталық Азия БЭЖ және Қазақстан БЭЖ жұмысындағы бұзушылықтарды тергеп-тексеру және есепке алу жөніндегі (2003 жылғы 31 шілде – 2003 жылғы 1 тамыздағы отырыстың 49 –хаттамасы, Бішкек қаласы) нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) талаптарына сәйкес тергеп-тексеріледі. Бұл технологиялық бұзушылықтар Нұсқаулыққа сәйкес арнайы есепке алуға жатады.
3-тарау. Технологиялық бұзушылықтарды есепке алу тәртібі
27. Технологиялық бұзушылықтар жіктеуіне сәйкес біртұтас электр энергетикасы жүйесінің, электр станцияларының, электр желілерінің және жылу энергетикасы объектілерінің жұмысында орын алған технологиялық бұзушылықтар есепке алуға жатады.
28. Технологиялық бұзушылықтарды есепке алуды энергетикалық кәсіпорындар энергетикалық қондырғыларды кешенді сынақтан өткізген (жүктемемен) және өнеркәсіптік немесе тәжірибелік-өнеркәсіптік пайдалануға қабылдаған сәттен бастап олардың жалпы жұмыс істеу уақыты ішінде жүргізеді.
29. Ауқымына, өршу ортасына, қатысушының кінәсіне байланысты бірнеше энергетикалық кәсіпорынды қамтитын технологиялық бұзушылық бір немесе бірнеше энергетикалық кәсіпорында комиссияның шешімі бойынша есепке алынады.
30. Әрбір энергетикалық кәсіпорын есепті айдан кейінгі айдың жетісіне дейін ай сайын мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) осы Қағидаларға 7-қосымшада белгіленген нысан бойынша технологиялық бұзушылықтар туралы жиынтық есептілікті жолдайды.
Технологиялық бұзушылықтарды есепке алу, оның ішінде тергеп-тексеру актілерін тіркеу энергетикалық кәсіпорындарда нысаны осы Қағидаларға 8-қосымшада белгіленген технологиялық бұзушылықтарды есепке алу журналында жүргізіледі.
Электр энергетикасы және
жылу энергетикасы
салаларындағы технологиялық
бұзушылықтарға
тергеп-тексеру жүргізу,
электр энергетикасы
саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке
алу қағидаларына
1-қосымша
Технологиялық бұзушылықтарды жіктеу
Қазақстан Республикасының Біртұтас электр энергетикалық жүйесінің (бұдан әрі – БЭЖ), электр станцияларының, жылу энергиясы көзідерінің, электр және жылу желілерінің жұмысындағы технологиялық бұзушылықтар салдарының сипаты мен ауырлығына байланысты аварияларға, I және II дәрежелі істен шығуларға жіктеледі.

1. Авариями являются:
1) выход из строя и последующий вывод в аварийный ремонт водовода, газо-мазутопровода, тракта топливоподачи, электрических или тепловых собственных нужд электростанций; пожар на электростанции, электрической подстанции; разрыв главного или питательного трубопроводов; обрушение несущих элементов зданий и сооружений, если хотя бы один из вышеперечисленных случаев привел к полному останову на срок более суток всего генерирующего оборудования или простою его части на срок 25 суток и более;
2) повреждение, которое привело к вынужденному простою, продолжительностью 25 суток и более, котла мощностью 100 Гкал/час, турбины мощностью 50 мегаватт (далее – МВт) и выше, генератора мощностью 60 МВт и выше, трансформатора мощностью 75 мегавольт ампер (далее – МВА) и выше; реактора, выключателя, линии электропередачи напряжением 220 киловольт (далее – кВ) и выше;
3) повреждение или нарушение работоспособности сооружений гидроэлектростанции установленной мощностью 100 МВт и более, которое привело:
к сбросу воды из водохранилища с превышением максимальной расчетной способности гидроузла;
снижению располагаемой мощности гидроэлектростанции на 50 % и более;
повышению уровня воды в верхнем бьефе за предельно-допустимые значения;
4) работа ЕЭС и ее изолированной части (энергоузел) с частотой ниже 49 Герц (далее – Гц) более 30 минут или работа с частотой более 51 Гц более трех минут;
5) нарушение целостности ЕЭС с разделением ее на отдельные части или нарушение работы электростанции и (или) электрической сети, вызвавшее недоотпуск электрической энергии потребителям в размере 250000 киловатт-часов (кВт.ч.) и более;
6) полный сброс нагрузки электростанцией, без учета нагрузки отопительных (водогрейных и паровых) котлов, если суммарная приведенная электрическая и тепловая нагрузка составляла 300 МВт и выше, за исключением одноблочного режима работы;
7) повреждения или неисправности на теплоисточнике, повлекшие работу тепловой сети с температурой сетевой воды в прямой тепловой магистрали на 25°С ниже утвержденного графика более пяти суток;
8) прорыв дамбы золошлакоотвала электростанции, сопровождающийся сбросом золошлаковых отходов в окружающую среду;
9) выход из строя и последующий вывод в аварийный ремонт водовода, газо-мазутопровода, тракта топливоподачи, электрических или тепловых собственных нужд котельных; пожары на котельной; разрыв главного или питательного трубопроводов; обрушение несущих элементов зданий и сооружений, если хотя бы один из вышеперечисленных случаев привел к полному останову на срок более суток всего оборудования вырабатывающего тепловую энергию или простою его части на срок 25 суток и более;

1. Авариялар:
1) су құбырының, газ-мазут құбырының, отын беру трактының, электр станцияларының өзіндік жеке электр немесе жылу қажеттіліктерінің істен шығуы және оларды авариялық жөндеуге шығару; электр станциясындағы, кіші электр станциясындағы өрт; негізгі немесе қоректендіру құбырларының жарылуы; ғимараттар мен құрылыстардың негізгі элементтерінің құлауы, егер жоғарыда аталған жағдайлардың ең болмаса біреуі барлық өндіруші жабдықтың бір тәуліктен артық толық тоқтап қалуына немесе оның бір бөлігінің 25 және одан артық тәулік мерзімге бос тұруына әкелсе;
2) қуаты 100 гигакалорий/сағат (бұдан әрі – Гкал/сағ) қазанның, қуаты 50 мегаватт (бұдан әрі – МВт) және одан жоғары турбинаның, қуаты 60 МВт және одан жоғары генератордың, қуаты 75 мегавольт ампер (бұдан әрі – МВА) және одан жоғары трансформатордың, реактордың, ажыратқыштың, кернеуі 220 киловольт (бұдан әрі – кВ) және одан жоғары электр беру желілерінің ұзақтығы 25 тәулікке және одан артық мерзімге бос тұруына әкеп соққан зақымдану;
3) мыналарға:
гидротораптың ең жоғары есептік қабілетінің артуымен су қоймасынан суды ағызуға;
гидроэлектр станциясының қазіргі қуатының 50 % және одан артық төмендеуіне;
жоғарғы бьефте су деңгейінің шекті-қолжетімді мәндерге артуына әкеп соққан белгіленген қуаты 100 МВт және артық гидроэлектр станциялары құрылыстарының зақымдануы немесе жұмысқа жарамдылығының бұзылуы:
4) БЭЭЖ және оның оқшауланған бөлігінің 49 герцтен (бұдан әрі – Гц) төмен жиілікпен 30 минуттан артық жұмыс істеуі немесе 51 Гц жоғары жиілікпен үш минуттан артық жұмыс істеуі;
5) БЭЭЖ-дың жекелеген бөліктерге бөлінуі арқылы оның тұтастығының бұзылуы немесе тұтынушыларға сағатына 250000 кВт (кВт/сағ) және одан артық өлшемдегі электр энергиясын жеткіліксіз беруді тудырған электр станциясы және (немесе) электр желісі жұмысының бұзылуы;
6) бір блокты жұмыс режимін қоспағанда, келтірілген жалпы электр және жылу жүктемесі 300 МВт және одан жоғары болса, жылыту қазандықтарының (су жылыту және бу) жүктемесін есепке алмағанда, электр станцияның жүктемені толық түсіруі;
7) тікелей жылу магистралындағы жылу желісінің бекітілген графиктен 250С төмен желілік су температурасымен бес тәуліктен артық жұмыс істеуге әкеп соққан жылу көзінің зақымдануы немесе ақаулығы;
8) күл-қож қалдықтарының қоршаған ортаға шығарылуымен электр станциясы күл-қож дамбасының бұзылуы;
9) су құбырының, газ-мазут құбырының, отын беру трактының, қазандықтардың өзіндік жеке электр немесе жылу қажеттіліктерінің істен шығуы және оларды авариялық жөндеуге шығару; қазандықтардағы өрт; негізгі немесе қоректендіру құбырларының жарылуы; ғимараттар мен құрылыстардың негізгі элементтерінің құлауы, егер жоғарыда аталған жағдайлардың ең болмаса біреуі барлық жылу энергиясын өндіретін жабдықтың бір тәуліктен артық толық тоқтап қалуына немесе оның бір бөлігінің 25 және одан артық тәулік мерзімге бос тұруына әкелсе;

10) повреждение, которое привело к вынужденному простою, продолжительностью 25 суток и более парового котла производительностью 160 тонн в час (далее – т/час) и выше, водогрейного котла производительностью 100 гигакалорий в час (далее – Гкал/час) и выше;
11) выход из строя и последующий вывод в аварийный ремонт оборудования котельных, вызвавшее работу тепловой сети с температурой сетевой воды в прямой тепловой магистрали на 250С ниже утвержденного графика в течение суток и более;
12) прорыв дамбы золошлакоотвала котельных, сопровождающийся сбросом золошлаковых отходов в окружающую среду;
13) повреждение тепловых сетей, вызвавшее перерыв теплоснабжения потребителей в отопительный сезон на срок более 24 часов.
2. Отказами I степени являются:
1) выход из строя и последующий вывод в аварийный ремонт водовода, газо-мазутопровода, тракта топливоподачи, электрических или тепловых собственных нужд электростанций; пожар на электростанции, электрической подстанции; разрыв главного или питательного трубопроводов; обрушение несущих элементов зданий и сооружений, если хотя бы один из вышеперечисленных случаев привел к полному останову на срок менее суток всего генерирующего оборудования или простою его части на срок от 10 до 25 суток;
2) повреждение, которое привело к вынужденному простою, продолжительностью от 10 до 25 суток, котла мощностью 100 Гкал/час, турбины мощностью 50 МВт, генератора мощностью 60 МВт и выше, трансформатора мощностью 75 МВА и выше; реактора, выключателя, линии электропередачи напряжением 220 кВ и выше;
3) нарушение целостности ЕЭС с разделением ее на отдельные части или нарушение работы электростанции и (или) электрической сети, вызвавшее недоотпуск электрической энергии потребителям в размере от 100000 до 250000 кВт.ч.;
4) повреждения или неисправности на источнике тепловой энергии, повлекшие работу тепловой сети с температурой сетевой воды в прямой тепловой магистрали на 15°С ниже утвержденного графика от 3 до 5 суток;
5) работа ЕЭС или ее изолированной части (энергоузел) с частотой ниже 49,0 Гц продолжительностью до 30 минут или с частотой 51 Гц в менее трех минут;
6) полный сброс нагрузки электростанцией без учета нагрузок отопительных (водогрейных и паровых) котлов, если суммарная приведенная электрическая и тепловая нагрузка составляла менее 300 МВт, за исключением одноблочного режима работы вне осенне-зимний период;

10) өнімділігі сағатына 160 тонна (бұдан әрі – т/сағ.) және одан жоғары бу қазанының, өнімділігі сағатына 100 гигакалорий (бұдан әрі – Гкал/сағ.) және одан жоғары су жылыту қазанының ұзақтығы 25 тәулікке және одан артық мерзімге бос тұруына әкеп соққан зақымдану;
11) тікелей жылу магистралындағы жылу желісінің желілік су температурасымен бір тәулік және одан көп бекітілген кестеден 250С төмен жұмыс істеуіне әкеп соққан қазандық жабдығының істен шығуы және оларды кейіннен авариялық жөндеуге шығару;
12) күл-қож қалдықтарының қоршаған ортаға шығарылуымен қазандық күл-қож дамбасының бұзылуы;
13) жылыту маусымында тұтынушыларды жылумен жабдықтауда 24 сағаттан артық мерзімге үзіліс тудырған жылу желілерінің зақымдануы болып табылады.
2. I дәрежелі істен шығулар:
1) су құбырының, газ-мазут құбырының, отын беру трактының, электр станцияларының өзіндік жеке электр немесе жылу қажеттіліктерінің істен шығуы және оларды авариялық жөндеуге шығару; электр станциясындағы, кіші электр станциясындағы өрт; негізгі немесе қоректендіру құбырларының жарылуы; ғимараттар мен құрылыстардың негізгі элементтерінің құлауы, егер жоғарыда аталған жағдайлардың ең болмаса біреуі барлық өндіруші жабдықтың бір тәуліктен артық толық тоқтап қалуына немесе оның бір бөлігінің 10 тәуліктен 25 тәулікке дейінгі мерзімге бос тұруына әкелсе;
2) қуаты 100 Гкал/сағ қазанның, қуаты 50 МВт турбинаның, қуаты 60 МВт және одан жоғары генератордың, қуаты 75 МВА және одан жоғары трансформатордың, реактордың, ажыратқыштың, кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру желілерінің 10 тәуліктен 25 тәулікке дейінгі мерзімге ос тұруына әкеп соққан зақымдану;
3) БЭЭЖ-дың жекелеген бөліктерге бөлінуі арқылы оның тұтастығының бұзылуы немесе тұтынушыларға сағатына 100000 кВт/сағ-тан 250000 кВт/сағ. дейінгі өлшемдегі электр энергиясын жеткіліксіз беруді тудырған электр станциясы және (немесе) электр желісі жұмысының бұзылуы;
4) тікелей жылу магистралындағы жылу желісінің бекітілген графиктен 150С төмен желілік су температурасымен 3 тәуліктен 5 тәулікке дейін жұмыс істеуіне әкеп соққан жылу энергиясы көзінің зақымдануы немесе ақаулығы;
5) БЭЭЖ немесе оның оқшауланған бөлігінің (энерготорап) ұзақтығы 30 минутқа дейін 49,0 Гц төмен жиілікпен немесе үш минуттан аз 51,0 Гц жиілікпен жұмыс істеуі;
6) күзгі-қысқы кезеңнен тыс бір блокты жұмыс режимін қоспағанда, келтірілген жалпы электр және жылу жүктемесі 300 МВт және одан жоғары болса, жылыту қазандықтарының (су жылыту және бу) жүктемесін есепке алмағанда, электр станцияның жүктемені толық түсіруі;

7) повреждение несущих элементов зданий и сооружений, вынужденное отключение или ограничение работоспособности основного оборудования (независимо от мощности) электрических станций и (или) подстанций, линий электропередачи, вызвавшее недоотпуск электрической энергии потребителям от 100000 до 250000 кВт*ч.;
8) выход из строя и последующий вывод в аварийный ремонт водовода, газо-мазутопровода, тракта топливоподачи, электрических или тепловых собственных нужд котельных; пожары на котельной; разрыв главного или питательного трубопроводов; обрушение несущих элементов зданий и сооружений, если хотя бы один из вышеперечисленных случаев привел к полному останову на срок менее суток всего оборудования вырабатывающего тепловую энергию или простою его части на срок от 10 до 25 суток;
9) выход из строя и последующий вывод в аварийный ремонт оборудования котельных, вызвавшее работу тепловой сети с температурой сетевой воды в прямой тепловой магистрали на 150С ниже утвержденного графика менее суток;
10) повреждение тепловых сетей, вызвавшее перерыв теплоснабжения потребителей в отопительный сезон от 16 до 24 часов.
3. Отказами II степени являются:
1) нарушения режимов энергопотребления в национальных и региональных электрических сетях ЕЭС Казахстана вызвавшие работу устройств защит в сетях 220 кВ и выше, кроме случаев работы с успешным автоматическим повторным включением (АПВ);
2) нарушение работоспособности средств диспетчерской связи и систем телемеханики на срок более одних суток;
3) неправильные действия защит и (или) автоматики, кроме случаев работы этих устройств на сигнал;
4) отключение потребителей действием автоматики ограничения перетока мощности в сетях 220 кВ и выше;
5) повреждение, ошибочное или вынужденное отключение энергетического оборудования электростанций, котельных, электрических и тепловых сетей, если оно не является аварией или отказом I степени.
4. Внеплановый вывод из работы оборудования по оперативной заявке для устранения мелких дефектов и неисправностей (замена прокладок, набивка сальников, расшлаковка котлов, замена элементов опор, замена нулевых изоляторов, чистка изоляции, устранение протечек масла), выявленных при профилактических осмотрах и контроле, аварией или отказами в работе не оформляется. Такие работы учитываются в оперативно-технической документации, если вывод оборудования из работы не привел к невыполнению установленного диспетчерского графика, аварийным отключениям и ограничениям потребителей.
Приложение 2
к Правилам проведения
расследования в областях
электроэнергетики
и теплоэнергетики, учета
технологических нарушений
в области электроэнергетики,
в централизованных и местных
системах теплоснабжения
Классификационные признаки причин технологических нарушений

7) ғимараттар мен құрылыстардың салмақ түсетін элементтерінің зақымдануы, мәжбүрлі өшіру немесе тұтынушыларға 100000 бастап 250000 кВт/сағ. дейін электр энергиясын жеткіліксіз беруді тудырған электр станцияларының және (немесе) кіші станциялардың, электр беру желілерінің негізгі жабдығының (қуатына қарамастан) жұмыс істеу қабілеттілігінің шектелуі;
8) су құбырының, газ-мазут құбырының, отын беру трактының, электр станцияларының өзіндік жеке электр немесе жылу қажеттіліктерінің істен шығуы және оларды авариялық жөндеуге шығару; қазандықтардағы өрт; негізгі немесе қоректендіру құбырларының жарылуы; ғимараттар мен құрылыстардың негізгі элементтерінің құлауы, егер жоғарыда аталған жағдайлардың ең болмаса біреуі барлық өндіруші жабдықтың бір тәуліктен артық толық тоқтап қалуына немесе оның бір бөлігінің 10 тәуліктен 25 тәулікке дейінгі мерзімге бос тұруына әкелсе;
9) тікелей жылу магистралындағы жылу желісінің желілік су температурасымен бір тәуліктен аз бекітілген кестеден 150С төмен жұмыс істеуіне әкеп соққан қазандық жабдығының істен шығуы және оларды кейіннен авариялық жөндеуге шығару;
10) жылыту маусымында тұтынушыларды жылумен жабдықтауда 16 сағаттан 24 сағатқа дейін үзіліс тудырған жылу желілерінің зақымдануы болып табылады.
3. II дәрежелі істен шығулар:
1) сәтті автоматты қайтадан қосу (АҚҚ) жұмыстары жағдайларынан басқа, 220 кВ және одан жоғары желілерде қорғаныс құрылғыларының жұмысын тудырған Қазақстанның БЭЭЖ ұлттық және өңірлік электр желілерінде энергия тұтыну режимінің бұзылуы;
2) диспетчерлік байланыс және телемеханика жүйесі құралдарының бір тәуліктен артық мерзімге жұмыс істеу қабілетінің бұзылуы;
3) осы құрылғылардың жұмыс жағдайларынан басқа, қорғаныс және (немесе) автоматиканың сигналға дұрыс әрекет етпеуі;
4) желілерде 220 кВ және одан жоғары қуаттың асқын тогын шектеу автоматикасынан тұтынушыларды ажырату;
5) егер ол авария немесе I дәрежелі істен шығу болып табылмаса, электр станциясы, қазандық, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдығының зақымдануы, қате немесе мәжбүрлі ажыратылуы болып табылады.
4. Профилактикалық қарап-тексеру және бақылау, авариямен немесе жұмыстағы істен шығулар кезінде анықталған ұсақ ақаулар мен бұзушылықтарды (төсемдерді ауыстыру, тығыздамаларды қағу, қазандықтарды сылау, тіреу элементтерін ауыстыру, нөлдік оқшаулағыштарды ауыстыру, оқшаулауды тазарту, май ағуды болдырмау) жою үшін жедел өтінім бойынша жабдықты жоспардан тыс істен шығару ресімделмейді. Егер жабдықты істен шығару белгіленген диспетчерлік кестенің орындалмауына, тұтынушыларды авариялық ажыратулар мен шектеулерге әкелмесе, мұндай жұмыстар жедел-техникалық құжаттамада ескеріледі.
Электр энергетикасы және жылу
энергетикасы салаларындағы
технологиялық бұзушылықтарға
тергеп-тексеру жүргізу,
электр энергетикасы
саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке
алу қағидаларына
2-қосымша
Технологиялық бұзушылықтар себептерін жіктеу белгілері

1. Классификационными признаками технических причин технологических нарушений являются:
1) нарушение структуры материала установки, ее детали или узла;
2) нарушение сварки, пайки;
3) нарушение механического соединения;
4) механический износ;
5) золовой износ;
6) коррозионный износ;
7) эрозионный износ;
8) нарушение герметичности;
9) превышение нормативного значения вибрации;
10) взрыв;
11) термическое повреждение, перегрев, пережог;
12) электродуговое повреждение;
13) нарушение электрической изоляции;
14) нарушение электрического контакта;
15) механическое разрушение (повреждение);
16) загорание или пожар;
17) нарушение устойчивости электрической сети;
18) нарушение противоаварийной автоматики;
19) неклассифицированные причины (исчерпание ресурса, зашлаковка и другое);
20) нарушения в работе систем диспетчерского и технологического управления производством.
2. Классификационными признаками организационных причин технологических нарушений являются:
1) ошибочные действия оперативного персонала;
2) ошибочные действия неоперативного персонала;
3) недостатки в работе руководящего персонала энергопредприятия и (или) его структурных подразделений;
4) неудовлетворительная организация технического обслуживания и ремонта оборудования;
5) другие недостатки эксплуатации;
6) дефекты проекта;
7) дефекты конструкции;
8) дефекты изготовления;
9) дефекты монтажа;
10) дефекты ремонта;
11) дефекты строительства;
12) воздействие стихийных явлений;
13) воздействие посторонних лиц и организаций;
14) неклассифицированные причины (износ оборудования, находящегося в эксплуатации свыше нормативного срока эксплуатации, воздействие птиц, грызунов).
Приложение 3
к Правилам проведения
расследования в областях
электроэнергетики
и теплоэнергетики, учета
технологических нарушений
в области электроэнергетики,
в централизованных и местных
системах теплоснабжения
РЕГЛАМЕНТ
предоставления энергопредприятиями оперативных сообщений
о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях

1. Технологиялық бұзушылықтардың техникалық себептерін жіктеу белгілері мыналар болып табылады:
1) қондырғы материалы құрылымының, оның бөлшектерінің немесе торабының бұзылуы;
2) пісірудің, дәнекерлеудің бұзылуы;
3) механикалық қосылыстың бұзылуы;
4) механикалық тозу;
5) күлдік тозу;
6) коррозиялық тозу;
7) эрозиялық тозу;
8) тұтастығының бұзылуы;
9) дірілдің нормативтік мәнін асыру;
10) жарылыс;
11) термиялық зақымдануы, қызып кету, қатты күю;
12) электр доғалық зақымдану;
13) электрлік оқшаулаудың бұзылуы;
14) электрлік түйісудің бұзылуы;
15) механикалық қирау (зақымдану);
16) жану немесе өрт;
17) электр желісі тұрақтылығының бұзылуы;
18) аварияға қарсы автоматиканың бұзылуы;
19) жіктелмеген себептер (ресурстың жойылуы, қождануы және басқасы);
20) өндірісті диспетчерлік және технологиялық басқару жүйелерінің жұмысындағы бұзушылықтар.
2. Технологиялық бұзушылықтарды ұйымдастыру себептерін жіктеу белгілері мыналар болып табылады:
1) жедел персоналдың қате әрекеті;
2) жедел емес персоналдың қате әрекеті;
3) энергетикалық кәсіпорын және (немесе) оның құрылымдық бөлімшелері басшылық персоналының жұмысындағы кемшіліктер;
4) жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді қанағаттанарлықсыз ұйымдастыру;
5) пайдаланудағы басқа да кемшіліктер;
6) жоба ақаулары;
7) құрылым ақаулары;
8) дайындаудағы ақаулар;
9) монтаждау ақаулары;
10) жөндеу ақаулары;
11) құрылыс ақаулары;
12) дүлей құбылыстың әсері;
13) бөгде тұлғалар мен ұйымдардың ықпалы;
14) жіктелмеген себептер (нормативтік пайдалану мерзімінен асып кеткен пайдаланудағы жабдықтың тозуы, құстардың, кеміргіштердің ықпалы).
Электр энергетикасы және жылу
энергетикасы салаларындағы
технологиялық бұзушылықтарға
тергеп-тексеру жүргізу,
электр энергетикасы
саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке
алу қағидаларына
3-қосымша
Энергетикалық кәсіпорындардың орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы шұғыл хабарламаларды ұсыну РЕГЛАМЕНТІ

1. Информация о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях на энергопредприятиях согласно следующей таблице.
Нарушения, по которым предоставляются оперативные сообщения
Последовательность предоставления сообщений
По телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями в течение 1 часа и письменно не позднее 12 часов сообщается с момента возникновения внештатных ситуаций:
1 этап
2 этап
1.
повреждение, отключение в электрических сетях 220 кВ и выше и (или) неправильная работа автоматики ограничения перетока мощности в этих сетях;
ЦДС ЭП сообщает РДЦ СО и в ТД Госэнергонадзора и в Местный исполнительный орган (по компетенции), РДЦ СО сообщает в НДЦ СО, ТД Госэнергонадзора и в Местный исполнительный орган (по компетенции)
НДЦ СО и ТД Госэнергонадзора сообщают руководству Госэнергонадзора
2.
несчастные случаи на энергопредприятиях (объектах)
3.
возникновение пожаров, взрывов с повреждением оборудования на энергопредприятях
4.
полный сброс нагрузки электростанцией, источником тепловой энергии;
5.
размывы дамб золошлаковых отвалов или плотин гидросооружений, а также обрушением основных конструкций зданий и сооружений;
6.
разделение единой электроэнергетической системы Республики Казахстан на несколько частей;
7.
неисполнение распоряжений системного оператора по режимам производства, передачи и потребления электрической энергии при осуществлении централизованного оперативно-диспетчерского управления;
НДЦ СО сообщает руководству Госэнергонадзора
8.
прекращение циркуляции или повреждение в тепловых сетях в отопительный сезон;
ЦДС ЭП сообщает РДЦ СО, в Местный исполнительный орган и ТД Госэнергонадзора (по компетенции)
НДЦ СО и ТД Госэнергонадзора сообщает руководству Госэнергонадзора
9.
несчастные случаи на энергопредприятиях (объектах);
ЦДС ЭП сообщает в ТД Госэнергонадзора и в Местный исполнительный орган (по компетенции)
ТД Госэнергонадзора руководству Госэнергонадзора и/или руководителю управления
10.
возникновение пожаров, взрывов с повреждением оборудования на электростанциях, источниках тепловой энергии, электрических и тепловых сетях;
11.
повреждение и отключение в электрических сетях 110 кВ и неправильная работа автоматики ограничения перетока мощности в этих сетях;
12.

1. Энергетикалық кәсіпорындарда орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы ақпарат мына кестеге сәйкес хабарланады:
Шұғыл хабарламалар ұсынылатын бұзушылықтар
Хабарламаларды ұсыну реттілігі
Штаттан тыс жағдайлар туындаған сәттен бастап 1 сағат ішінде жедел хабар алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефон арқылы және 12 сағаттан кешіктірмей жазбаша түрде хабарланады:
1-кезең
2-кезең
1.
220 кВ және одан жоғары электр желілеріндегі бұзылулар мен ажырату және (немесе) осы желілердегі қуат ағымын шектеу автоматикасының дұрыс жұмыс істемеуі;
ЭК ОДҚ-қа ЖО ӨДО-ға, жергілікті атқарушы органға және мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сына хабарлайды (құзыреті шегінде),
ЖО ӨДО ЖО ҰДО-ға, жергілікті атқарушы органға және мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сына хабарлайды (құзыреті шегінде) .
ЖО ҰДО мен мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшылығына хабарлайды
2.
энергетикалық кәсіпорындардағы (объектілердегі) жазатайым оқиғалар;
3.
энергетикалық кәсіпорындардағы жабдықтың бұзылуымен өрттің, жарылыстың пайда болуы;
4.
электр станциясы, жылу энергиясының көзі жүктемесінің толық түсуі;
5.
күл-қож үйіндісі дамбаларын немесе гидроқұрылыс бөгеттерін судың шайып кетуі, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстардың негізгі конструкцияларының бұзылуы;
6.
Қазақстан Республикасы Біртұтас электр энергетикалық жүйесінің бірнеше бөлікке бөлінуі;
7.
орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру кезінде электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну режимдері бойынша жүйелік оператор өкімдерінің орындалмауы;
ЖО ҰДО-сы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшылығына хабарлайды
8.
жылыту маусымында жылу желілеріндегі айналымның тоқтауы немесе бұзылуы;
ЭК ОДҚ-сы ЖО ӨДО-ға, жергілікті атқарушы органға және мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сына хабарлайды (құзыреті шегінде)
ЖО ҰДО мен мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшылығына хабарлайды
9.
энергетикалық кәсіпорындардағы (объектілердегі) жазатайым оқиғалар;
ЭК ОДҚ-сы ЦДС ЭП мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сына және жергілікті атқарушы органға хабарлайды
мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшылығына және/немесе басқарма басшысына хабарлайды
10.
электр станциясы, жылу энергиясының көзі, электр және жылу желілеріндегі жабдықтың бұзылуымен өрттің, жарылыстың пайда болуы;
11.
110 кВ және одан жоғары электр желілеріндегі бұзылулар мен ажырату және осы желілердегі қуат ағымын шектеу автоматикасының дұрыс жұмыс істемеуі;
12.

отключение и/или повреждение 2 и более линий электропередач в пределах одного энергетического предприятия, а также оборудования в электрических сетях напряжением 6-35 кВ, или повлекшее за собой массовое отключение потребителей от электрической энергии более 0,5 МВт или в результате стихийных явлений;
13.
нарушение работы средств диспетчерского и технологического управления, вызвавшее полную потерю связи диспетчера с управляемым объектом на срок более 1 часа;
14.
повреждение оборудования, технологических зданий и сооружений электростанции, источников тепловой энергии и тепловых сетей;
15.
ложное действие защит и автоматики;
16.
отключение оборудования электростанции, электрической подстанции, электрической или тепловой сети действием автоматических защитных устройств или персоналом из-за недопустимых отклонений технологических параметров или по иным причинам;
17.
прекращение энергоснабжения: крупных предприятий промышленности, транспорта, связи, добычи и транспорта газа и нефти, их переработки; городов (поселков) или жилых районов;
18.
неисполнение распоряжений системного оператора по режимам производства, передачи и потребления электрической энергии при осуществлении централизованного оперативно-диспетчерского управления.
Энергопредприятие в течение 15 минут с момента возникновения технологического нарушения информирует соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган о факте возникновения технологического нарушения по телефону с дублированием посредствам мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями.

бір энергетикалық кәсіпорын шегінде 2 және одан да көп электр беру желілерінің, сондай-ақ кернеуі 6-35 кВ электр желілеріндегі жабдықтың немесе тұтынушыларды 0,5 МВт жоғары электр энергиясынан жаппай ажыратуға әкеп соққан немесе дүлей зілзала нәтижесіндегі ажыратылуы және/немесе бұзылуы;
13.
диспетчердің басқарушы объектімен байланысын 1 сағаттан астам мерзімге толық жоғалтуға әкеп соққан диспетчерлік және технологиялық басқару құралдары жұмысының бұзылуы;
14.
электр станциясы, жылу энергиясы көзінің және жылу желілері жабдығының, технологиялық ғимараттар мен құрылыстардың бұзылуы;
15.
қорғаныс пен автоматиканың қате әрекеті;
16.
автоматикалық қорғаныс құралдарының немесе технологиялық параметрлердің жол бергісіз ауытқуларынан персонал әрекетінен немесе өзге де себептерден электр станциясы, кіші электр станциясы жабдығының ажыратылуы;
17.
өнеркәсіптің ірі кәсіпорындарының, көлік, байланыс, газ бен мұнайды өндіру, оларды өңдеу; қалалардың (кенттердің) немесе тұрғын аудандардың энергиямен жабдықтаудың тоқтатылуы;
18.
орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру кезінде электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну режимдері бойынша жүйелік оператор өкімдерінің орындалмауы.
Энергетикалық кәсіпорын технологиялық бұзушылық пайда болған сәттен бастап 15 минут ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті облысы және Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша аумақтық департаментін және жергілікті атқарушы органды жедел хабарламалармен алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефон арқылы технологиялық бұзушылықтың туындау фактісі туралы хабардар етеді.

2. Оперативные и письменные сообщения содержат следующие сведения:
1) наименование энергетического предприятия, дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая;
2) предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая;
3) перечень отработавших защит, автоматики и блокировок;
4) перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе;
5) последствия технологического нарушения: объем поврежденного оборудования, недоотпуск, количество отключенных потребителей, время ликвидации технологического нарушения;
6) предварительные последствия несчастного случая;
7) Фамилия Имя Отчество (при его наличии) и должность передавшего информацию.
Примечание:
ЦДС ЭП – центральная диспетчерская служба энергопредприятия;
РДЦ СО – региональный диспетчерский центр системного оператора;
НДЦ СО – национальный диспетчерский центр системного оператора;
Руководство Госэнергонадзора – Руководство Центрального аппарата государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю;
ТД Госэнергонадзора – Территориальные департаменты органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы и Шымкент.
Приложение 4
к Правилам проведения
расследования в областях
электроэнергетики
и теплоэнергетики, учета
технологических нарушений
в области электроэнергетики,
в централизованных
и местных системах теплоснабжения
Определение недоотпуска электрической и тепловой энергии
1. Недоотпуск электрической и тепловой энергии потребителям в связи с произошедшим технологическим нарушением в работе вычисляется с момента прекращения или ограничения подачи энергии к ее возобновлению с нормальными параметрами всем потребителям.
Недоотпуск энергии вычисляется как в случае перерыва энергоснабжения, так и ограничений, связанных с нарушением нормального режима.
2. Недоотпуск электрической энергии во время перерыва энергоснабжения в связи с отключением линии электропередачи (воздушных или кабельных) вычисляется, исходя из нагрузки этих линий и длительности пребывания их в отключенном состоянии.
3. Недоотпуск электроэнергии потребителям, вызванный аварийной остановкой оборудования в связи с его повреждением или неисправностью, если есть планы электропотребления (лимиты), определяется как разница между плановым и фактическим потреблением электроэнергии за время, когда имел место недоотпуск.
Во всех других случаях - как разница между среднесуточным потреблением электроэнергии за три предшествующих рабочих дня и фактическим потреблением за то время, когда имел место недоотпуск.
Величина недоотпуска электроэнергии указывается в акте о результатах расследования, а расчет является одним из приложений к акту о результатах расcледования.

2. Шұғыл және жазбаша хабарламалар мынадай мәліметтерден тұрады:
1) энергетикалық кәсіпорынның атауы, технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның пайда болған күні мен уақыты;
2) технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның болжанатын себептері;
3) пайдаланылған қорғаныстардың, автоматика мен бұғаттаулардың тізбесі;
4) істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтың тізбесі;
5) технологиялық бұзушылықтың салдары: бүлінген жабдықтың көлемі, толық жібермеу, ажыратылған тұтынушылардың саны, технологиялық бұзушылықты жою уақыты;
6) жазатайым оқиғаның алдын алу салдары;
7) ақпаратты берген адамның Тегі Аты Әкесінің аты (бар болған кезде) және лауазымы.
Ескертпе:
ЭК ОДҚ – энергия кәсіпорындарының орталық диспетчерлік қызметі;
ЖО ӨДО – жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталығы;
ЖО ҰДО – жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы;
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның басшылығы – Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган Орталық аппаратының басшылығы;
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның АД – Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның облыстар және Астана, Алматы және Шымкент қалалары бойынша аумақтық департаменттері.
Электр энергетикасы және жылу
энергетикасы салаларындағы
технологиялық бұзушылықтарға
тергеп-тексеру жүргізу,
электр энергетикасы
саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке
алу қағидаларына
4-қосымша
Электр және жылу энергиясын толық жібермеуді анықтау тәртібі
1. Жұмыс барысында технологиялық бұзушылықтың әсерінен тұтынушыларға электр және жылу энергиясын толық жібермеу электр энергиясын беру тоқтатылған немесе шектелген мезеттен бастап барлық тұтынушыларға қалыпты параметрлеріне қайта орнағанға дейінгі аралықта есептеледі.
Энергияны толық жібермеу энергиямен жабдықтау үзілісі, сондай-ақ қалыпты режимнің бұзылуына байланысты шектеулер болған кезде есептеледі.
2. Электр беру желісін (әуе немесе кабельді) өшіруге байланысты энергиямен жабдықтау үзілісі кезінде электр энергиясын толық жібермеу осы желілердің жүктемесіне және олардың өшірілген қалпында болу ұзақтығына байланысты есептеледі.
3. Егер энергия тұтыну жоспары (лимиттер) болса, жабдықтың зақымдануына немесе ақаулығына байланысты, оның авариялық тоқтап қалуынан тұтынушыларға электр энергиясын толық жібермеу, осы толық жібермеу орын алған уақытта электр энергиясын жоспарлы және іс жүзінде тұтыну арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Басқа барлық жағдайларда – өткен үш жұмыс күніне электр энергиясын орташа тәуліктік тұтыну мен толық жібермеу орын алған уақыттағы іс жүзінде тұтыну арасындағы айырма ретінде.
Электр энергиясын толық жібермеу шамасы тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісінде көрсетіледі, ал есептеу тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісіне қосымшалардың бірі болып табылады.

1. Заполнение формы проводится за отчетный месяц на основании учетных документов по технологическим нарушениям в работе оборудования.
В таблицу не вносятся классифицированные отказы II степени отключения электротехнического оборудования электростанций напряжением 0,4 кВ.
2. В разделе "Аварии":
в графе "Всего с начала года" указывается количество аварий с начала года;
в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года", указывается количество аварий за отчетный период и за соответствующий период года, предшествующего отчетному;
в графе "Причины ТН" указываются квалификационные признаки организационных причин технологических нарушений согласно приложению 2 к Правилам;
в подразделе "недоотпуск" в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указываются недоотпуск электрической и тепловой энергии вследствие аварий за отчетный период и за соответствующий период прошлого года.
3. В разделе "отказы I степени":
в графе "Всего с начала года" указывается количество отказов I степени с начала года;
в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указывается количество отказов I степени за отчетный период и за соответствующий период прошлого года;
в графе "Причины ТН" указываются квалификационные признаки организационных причин технологических нарушений согласно приложению 2 к Правилам;
в подразделе "недоотпуск" в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указываются недоотпуск электрической и тепловой энергии вследствие отказов I степени за отчетный период и за соответствующий период прошлого года.
4. В разделе "отказы II степени":
в графе "Всего с начала года" указывается количество отказов II степени с начала года;
в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указывается количество отказов II степени за отчетный период и за соответствующий период прошлого года;
в графе "Причины ТН" указываются квалификационные признаки организационных причин технологических нарушений согласно приложению 2 к Правилам;
в подразделе "недоотпуск" в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указываются недоотпуск электрической и тепловой энергии вследствие отказов II степени за отчетный период и за соответствующий период прошлого года.
5. В разделе "Несчастные случаи":
в графе "Всего с начала года" указывается количество несчастных случаев с начала года;
в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указывается количество несчастных случаев за отчетный период и за соответствующий период прошлого года;
в графе "в том числе c летальным исходом" указывается количество летальных исходов c указанием за отчетный период и за соответствующий период прошлого года.

1. Есеп беру айына нысанды толтыру жабдықтың жұмысындағы технологиялық бұзушылықтар жөніндегі есептік құжаттар негізінде жүргізіледі.
Кестеге кернеуі 0,4 кВ электр станцияларының электр техникалық жабдығы өшуінің ІІ дәрежелі жіктелген істен шығулар енгізілмейді.
2. "Авариялар" бөлімінде:
"Жыл басынан бастап барлығы" бағанында жыл басынан бастап авариялар саны көрсетіледі;
"Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңінде және өткен есептік жылдан кейінгі жылдың тиісті кезеңінде болған авариялар саны көрсетіледі;
"ТБ себептері" бағанында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес технологиялық бұзушылықтар жіктеу себептерінің белгілері көрсетіледі;
"Жеткіліксіз жіберілген" кіші бөлімінде "Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңіндегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі авариялар салдарынан болған жеткіліксіз жіберілген электр және жылу энергиясы көрсетіледі.
3. "І дәрежелі істен шығулар" бөлімінде:
"Жыл басынан бастап барлығы" бағанында жыл басынан бастап І дәрежелі істен шығулар саны көрсетіледі;
"Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңдегі болған және өткен жылдың тиісті кезеңінде болған І дәрежелі істен шығулар саны көрсетіледі;
"ТБ себептері" бағанында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес технологиялық бұзушылықтар жіктеу себептерінің белгілері көрсетіледі;
"Жеткіліксіз жіберілген" кіші бөліміндегі "Есеп беру кезеңінде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есеп беру кезеңіндегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі І дәрежелі істен шығулар салдарынан болған жеткіліксіз жіберілген электр және жылу энергиясы көрсетіледі.
4. "ІІ дәрежелі істен шығулар" бөлімінде:
"Жыл басынан бастап барлығы" бағанында жыл басынан бастап ІІ дәрежелі істен шығулар саны көрсетіледі;
"Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңдегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі ІІ дәрежелі істен шығулар саны көрсетіледі;
"ТБ себептері" бағанында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес технологиялық бұзушылықтар жіктеу себептерінің белгілері көрсетіледі;
"Толық жібермеу" кіші бөліміндегі "Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңдегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі ІІ дәрежелі істен шығулар салдарынан болған жеткіліксіз жіберілген электр және жылу энергиясы көрсетіледі.
5. "Жазатайым оқиғалар" бөлімінде:
"Жыл басынан бастап барлығы" бағанында жыл басынан бастап жазатайым оқиғалар саны көрсетіледі;
"Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңдегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі болған жазатайым оқиғалар саны көрсетіледі;
"Оның ішінде өліммен аяқталатын" бағанында есеп беру кезеңіндегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі өліммен аяқталатын жазатайым оқиғалар саны көрсетіледі.

6. В разделе "Пожары":
в графе "Всего с начала года" указывается общее количество пожаров с начала года;
в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указывается количество пожаров за отчетный период и за соответствующий период прошлого года.
Приложение 8
к Правилам проведения
расследования в областях
электроэнергетики
и теплоэнергетики,
учета технологических
нарушений в области
электроэнергетики,
в централизованных и местных
системах теплоснабжения
Форма
ЖУРНАЛ учета технологических нарушений (аварий, отказов)
№ п/п
место технологического нарушения
дата нарушения
краткое описание технологического нарушения
тип оборудования
вид технологического нарушения (авария, отказ I или II степени) классификационные признаки
аварийный недоотпуск тыс. кВт*ч./ Гкал
технические и организационные причины
намечено мероприятий
дата подписания акта расследования
* Примечание
1. Для электростанций учет ведется раздельно по:
- котлоагрегатам;
- вспомогательному котельному оборудованию;
- турбинам;
- вспомогательному турбинному оборудованию;
- трубопроводам;
- генераторам;
- трансформаторам;
- выключателям и другому электрооборудованию;
- релейной защите и автоматике;
- оборудованию топливно-транспортного цеха;
- оборудованию химводоочиски;
- полному сбросу нагрузки, а также снижению нагрузки электростанции на 50 % и ниже.
2. Для электрических сетей по:
- трансформаторам;
- опорам воздушных линий;
- линейным проводам;
- изоляторам;
- выключателям и другому оборудованию подстанций;
- кабельным линиям;
- релейной защите и автоматике.
3. Для тепловых сетей по:
- магистральным трубопроводам;
- водогрейным котлам;
- насосным агрегатам.
4. Ошибочным действиям персонала.
5. Пожарам и возгораниям.
6. Разрушению конструкций зданий и сооружений.
7. Включение на закоротку и отключение разъединителей под нагрузкой.
8. Случаев отказов защит и автоматики.
Приложение 12
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам проведения
квалификационных проверок
знаний правил технической
эксплуатации и правил техники
безопасности у руководителей,
специалистов организаций,
осуществляющих производство,
передачу электрической
и тепловой энергии,
для контроля технического
состояния и безопасности
эксплуатации электроустановок
Форма
Представляется: в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля
Министерства энергетики Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной
основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/kaenk.
Наименование административной формы: Список руководителей, подлежащих
квалификационной проверке знаний правил технической эксплуатации и правил
техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих
производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля
технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе: 1-СРКПЗ.
Периодичность: Годовая.
Отчетный период: ______ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных
данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие производство,
передачу электрической, тепловой энергии и системный оператор.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе: не позднее 1 декабря, следующего перед отчетным периодом.
БИН
Метод сбора - в электронном виде.
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
(при наличии)
Индивидуальный
идентификационный
номер
Дата предыдущей
квалификационной
проверки знаний
Должность
№ и дата
приказа
о принятии
на должность
Группа
допуска
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ____________________
______________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Список руководителей,
подлежащих квалификационной
проверке знаний правил
технической эксплуатации и
правил техники безопасности у
руководителей, специалистов
организаций, осуществляющих
производство, передачу
электрической и тепловой энергии,
для контроля технического
состояния и безопасности
эксплуатации электроустановок"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Список руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок" (индекс 1-СРКПЗ, периодичность годовая)

6. "Өрт" бөлімінде:
"Жыл басынан бастап барлығы" бағанында жыл басынан бастап өрт саны көрсетіледі;
"Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңдегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі өрт саны көрсетіледі.
Электр энергетикасы және
жылу энергетикасы
салаларындағы технологиялық
бұзушылықтарға тергеп-тексеру
жүргізу, электр энергетикасы
саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке
алу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Технологиялық бұзушылықтарды (авариялар, істен шығулар) есепке алу ЖУРНАЛЫ
Р/с
технологиялық бұзушылық орны
бұзылған күні
технологиялық бұзушылықтың қысқаша сипаттамасы
жабдық түрі
технологиялық бұзушылық түрі (авария, I немесе II дәрежелі істен шығу), жіктелу белгілері
авариялық толық жібермеу мың кВт-Гкал/сағ
техникалық және ұйымдастырушылық себептер
іс-шаралар белгіленді
тергеп-тексеру актісіне қол қою күні
* Ескертпе
1. Электр станциялары үшін есепке алу мыналар бойынша жеке жүргізіледі:
- қазандық агрегат;
- қосалқы қазандық жабдығы;
- турбиналар;
- қосалқы турбиналық жабдық;
- құбыржолдар;
- генераторлар;
- трансформаторлар;
- сөндіргіштер және басқа электр жабдығы;
- релелік қорғау және автоматика;
- отын-көлік цехының жабдығы;
- химиялық суды тазарту жабдығы;
- жүктеменің толық түсірілуі, сондай-ақ электр станцияларының жүктемені 50 %-ға және төмен түсірулер бойынша.
2. Электр желілері үшін:
- трансформаторлар;
- әуе желілерінің тіреулері;
- желілік өткізгіштер;
- оқшаулағыштар;
- кіші станцияның сөндіргіштері және басқа жабдығы;
- кабельдік желілер;
- релелік қорғау және автоматика бойынша.
3. Жылу желілері үшін:
- магистральдық құбыржолдар;
- су жылыту қазандықтары;
- сорғылық агрегаттар бойынша.
4. Персоналдың қате іс-әрекеттері.
5. Өрттер және жанулар.
6. Ғимараттар мен құрылыс конструкцияларының бұзылуы.
7. Қысқа тұйықтауышқа қосу және жүктемемен ажыратқыштарды сөндіру.
8. Қорғау және автоматиканың істен шығу жағдайлары.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
12-қосымша
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және
жылу энергиясын өндіруді,
беруді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидалары
мен қауіпсіздік техникасы
қағидаларын білуіне біліктілік
тексерулер жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz/memleket/entities/kaenk.
Әкімшілік нысанның атауы: Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулерден өтуге жататын басшылардың тізімі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-ББТБТ.
Кезеңділік: Жылдық.
Есепті кезең: ______ жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: электр, жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар және жүйелік оператор.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі 1 желтоқсаннан кешіктірмей.
БСН
Жинау әдісі - электронды түрде.
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Алдағы өткен білімді біліктілік тексеру күні
Лауазымы
Лауазымға қабылдау туралы бұйрықтың № және күні
Рұқсат тобы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ______________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ____________________________
_______________________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
"Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және
жылу энергиясын өндіруді,
беруді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидалары мен
қауіпсіздік техникасы
қағидаларын білуіне біліктілік
тексерулерден өтуге жататын
басшылардың тізімі"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулерден өтуге жататын басшылардың тізімі" (индекс 1-ББТБТ, кезеңділігі жылдық)

1. В графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
2. В графе 2 "Фамилия, имя, отчество (при наличии)" указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) принятого либо уволенного руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
3. В графе 3 "Индивидуальный идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
4. В графе 4 "Дата предыдущей квалификационной проверки знаний" указывается дата прохождения предыдущей положительной квалификационной проверки знаний руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
5. В графе 5 "Должность" указывается должность руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
6. В графе 6 "№ и дата приказа о принятии на должность" указывается номер и дата приказа о принятии на должность руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
7. В графе 7 "Группа допуска" указывается группа допуска по электробезопасности руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
Приложение 13
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам проведения
квалификационных проверок
знаний правил технической
эксплуатации и правил
техники безопасности
у руководителей, специалистов
организаций, осуществляющих
производство, передачу
электрической и тепловой энергии,
для контроля технического
состояния и безопасности
эксплуатации электроустановок
Форма
Представляется: в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля
Министерства энергетики Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной
основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/kaenk.
Наименование административной формы: Информация о принятых (уволенных)
руководителях.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе: 2-ИПУ.
Периодичность: при приеме на работу или увольнении руководителя, подлежащего
квалификационной проверке знаний.
Отчетный период: постоянно.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных
данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие производство,
передачу электрической, тепловой энергии и системный оператор.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе: в течение 15 календарных дней со дня принятия
либо увольнения руководителя.
БИН
Метод сбора - в электронном виде
№ п/п
Фамилия,
имя,
отчество
(при наличии)
Индивидуальный
идентификационный
номер
Должность
№ и дата приказа
о принятии (увольнении)
Группа
допуска
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ____________________
______________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Информация о принятых
(уволенных) руководителях"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация о принятых (уволенных) руководителях" (индекс 2-ИПУ, периодичность при приеме на работу или увольнении руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний)

1. "Р/с №" 1-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының реттік нөмірі көрсетіледі.
2. "Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)" 2-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетіледі.
3. "Жеке сәйкестендіру нөмірі" 3-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
4. "Алдағы өткен білімді біліктілік тексеру күні" 4-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының алдағы өткен оң білімді біліктілік тексеру күні көрсетіледі.
5. "Лауазымы" 5-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының лауазымы көрсетіледі.
6. "Лауазымға қабылдау туралы бұйрықтың № және күні" 6-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының лауазымға қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі мен күні көрсетіледі.
7. "Рұқсат тобы" 7-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
13-қосымша
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидалары мен
қауіпсіздік техникасы
қағидаларын білуіне біліктілік
тексерулер жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz/memleket/entities/kaenk.
Әкімшілік нысанның атауы: Қабылданған (шығарылған) басшылар туралы ақпарат.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-ҚША.
Кезеңділік: білуін біліктілік тексеруге жататын басшының жұмысқа қабылдау немесе шығару кезінде.
Есепті кезең: тұрақты.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: электр, жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар және жүйелік оператор.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: басшының қабылданған (шығарылған) күнінен бастап күнтізбелік 15 күннің ішінде.
БСН
Жинау әдісі - электронды түрде.
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Лауазымы
Қабылдау (шығару) туралы бұйрықтың № және күні
Рұқсат тобы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ______________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ____________________________
_______________________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
"Қабылданған (шығарылған)
басшылар туралы ақпарат"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Қабылданған (шығарылған) басшылар туралы ақпарат" (индекс 1-ҚША, кезеңділігі білуін біліктілік тексеруге жататын басшының жұмысқа қабылдау немесе шығару кезінде)

1. В графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер принятого либо уволенного руководителя.
2. В графе 2 "Фамилия, имя, отчество (при наличии)" указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) принятого либо уволенного руководителя.
3. В графе 3 "Индивидуальный идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер принятого либо уволенного руководителя.
4. В графе 4 "Должность" указывается должность принятого либо уволенного руководителя.
5. В графе 5 "№ и дата приказа о принятии (увольнении)" указывается номер и дата приказа о принятии либо увольнении руководителя.
6. В графе 6 "Группа допуска" указывается группа допуска по электробезопасности принятого либо уволенного руководителя.
Приложение 14
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 8
к Правилам проведения
квалификационных проверок знаний
правил технической эксплуатации
и правил техники безопасности
у руководителей, специалистов
организаций, осуществляющих
производство, передачу
электрической и тепловой энергии,
для контроля технического
состояния и безопасности
эксплуатации электроустановок
Форма
Акт о нарушении порядка прохождения тестирования
"____" __________ 20__ года
____часов ______ минут
Представитель Комитета атомного и энергетического надзора и контроля
Министерства энергетики Республики Казахстан (далее – Комитет)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
установил факт нарушения руководителем
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
индивидуальный идентификационный номер ________________________
пункта 22-4 Правил проведения квалификационных проверок знаний правил
технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей,
специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу
электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния
и безопасности эксплуатации электроустановок:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(краткое описание нарушения)
Подпись представителя Комитета: _________________________________
С актом ознакомлен: _____________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя)
При отказе руководителя, допустившего вышеуказанное нарушение,
от подписания настоящего акта производится соответствующая запись
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) иного лица,
подтверждающего факт отказа руководителя допустившего вышеуказанное
нарушение, от подписания настоящего акта)
Приложение 15
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 12
к Правилам проведения
квалификационных проверок
знаний правил технической
эксплуатации и правил техники
безопасности у руководителей,
специалистов организаций,
осуществляющих производство,
передачу электрической
и тепловой энергии, для контроля
технического состояния
и безопасности эксплуатации
электроустановок
Форма
ПРОТОКОЛ № квалификационной проверки знаний
Дата проведения квалификационной проверки знаний
_______________________________________________________________
Комиссия (центральная/структурного подразделения)
(нужное подчеркнуть)
_______________________________________________________________
(наименование организации)
в составе:
Председатель:
______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
члены комиссии:
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
провела квалификационную проверку знаний
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), место работы, должность, профессия,
разряд, группа допуска по электробезопасности, дата последней
квалификационной проверки знаний)
Вид квалификационной проверки знаний:
_______________________________________________________________
(первичная, периодическая (очередная), внеочередная, причины)
Заключение комиссии:

1. "Р/с №" 1-бағанында жұмысқа қабылданған немесе шығарылған басшының реттік нөмірі көрсетіледі.
2. "Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)" 2-бағанында жұмысқа қабылданған немесе шығарылған басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетіледі.
3. "Жеке сәйкестендіру нөмірі" 3-бағанында жұмысқа қабылданған немесе шығарылған басшының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
4. "Лауазымы" 4-бағанында жұмысқа қабылданған немесе шығарылған басшының лауазымы көрсетіледі.
5. "Қабылдау (шығару) туралы бұйрықтың № және күні" 5-бағанында жұмысқа қабылданған немесе шығарылған басшының лауазымға қабылдау немесе шығару туралы бұйрықтың нөмірі мен күні көрсетіледі.
6. "Рұқсат тобы" 6-бағанында жұмысқа қабылданған немесе шығарылған басшының электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобы көрсетіледі.
Қабылданған (шығарылған) басшылар туралы ақпарат
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
14-қосымша
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын
білуіне біліктілік тексерулер
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Тестілеуден өту тәртібін бұзу туралы акт
20 ___ жылғы "____" __________
____ сағ. ______ мин.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) өкілі:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
басшы
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________
Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларының 22-4-тармағын бұзу фактісін анықтады.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(бұзудың қысқаша сипаты)
Комитет өкілінің қолы: ________________________________
Актімен таныстым: ___________________________________
(басшының қолы,тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Жоғарыда көрсетілген бұзушылыққа жол берген басшы осы актіге қол қоюдан бас тартқан кезде тиісті жазба жасалады.
_______________________________________________________________
(жоғарыда көрсетілген бұзушылыққа жол берген басшының осы актіге қол қоюдан бас тарту фактісін растайтын өзге адамның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
15-қосымша
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және
жылу энергиясын өндіруді,
беруді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидалары
мен қауіпсіздік техникасы
қағидаларын білуіне біліктілік
тексерулер жүргізу
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Білімді біліктілік тексерудің № ХАТТАМАСЫ
Білімге біліктілік тексеру жүргізу күні
_______________________________________________________________
Комиссия (Орталық/құрылымдық бөлімше)
(керектісінің астын сызыңыз)
_______________________________________________________________
(ұйым атауы)
құрамында:
Төраға:
_____________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Комиссия мүшелері:
_____________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
_____________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
біліміне біліктілік тексеру жүргізді
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), жұмыс орны, лауазымы, мамандығы, разряды, электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобы, біліміне біліктілік тексерудің соңғы күні)
Білімін біліктілік тексеру түрі:
_____________________________________________________________
(бастапқы, мерзімді (кезекті), кезектен тыс, себептері)
Комиссия қорытындысы:

1. Присвоена группа допуска по электробезопасности – _______________
_______________________________________________________________
2. Соответствует/не соответствует занимаемой должности –
_______________________________________________________________
3. Установить срок дублирования ____ – ____ смен
4. Сроки повторной проверки (при неудовлетворительном результате знаний)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Дополнительные сведения:
_______________________________________________________________
Подписи:
Председатель комиссии
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии))
Члены комиссии:
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии))
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии))
С заключением комиссии ознакомлен
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) проверяемого лица)

1. Электр қауіпсіздігі бойынша – _______________ топ берілді
2. Атқаратын лауазымына сәйкес/сәйкес емес – ____________________
3. Қайталама мерзімін белгілеу _____ – _____ ауысым
4. Қайталама тексерудің мерзімі (білім нәтижесі қанағаттанарлықсыз болған кезде)
_______________________________________________________________
Қосымша мәліметтер:_____________________________________________
Қолдары:
Комиссия төрағасы
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Комиссия мүшелері:
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Комиссия қорытындысымен таныстым
____________________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))