О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан по вопросам возобновляемых источников энергии
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 29 ноября 2024 года № 433. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2024 года № 35427
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан по вопросам возобновляемых источников энергии, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 ноября 2024 года № 433
Перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан по вопросам возобновляемых источников энергии, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10622) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом с подпунктом 4-1) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему перечню;
2. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении Правил централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10662) следующие изменения и дополнение:
в Правилах централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:

Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің кейбір бұйрықтарына жаңартылатын энергия көздері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2024 жылғы 29 қарашадағы № 433 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 қарашада № 35427 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің кейбір бұйрықтарына жаңартылатын энергия көздері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2024 жылғы 29 қарашадағы
№ 433 Бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына жаңартылатын энергия көздері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін тізбе
1. "Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
""Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары осы тізбеге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. "Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларында:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия и определения:
1) аукционная цена – цена на покупку электрической энергии, производимой объектом по использованию возобновляемых источников энергии, объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены единым закупщиком электрической энергии;
2) аукционные торги – процесс, организуемый и проводимый организатором аукционных торгов в электронной системе на основе аукциона и направленный на отбор проектов по строительству новых объектов по использованию возобновляемых источников энергии, в том числе оснащенных системами накопления электрической энергии, с учетом плана размещения данных объектов, объектов по энергетической утилизации отходов и определения аукционных цен электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов;
3) квалифицированные потребители – лицо или группа лиц, в состав которой входят прямые потребители и (или) промышленные комплексы, энергопроизводящие организации, использующие для производства электрической энергии ископаемое топливо, и (или) энергопроизводящие организации, владеющие на праве собственности или на ином законном основании действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2018 года и не включенными уполномоченным органом в перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии) объектами по использованию возобновляемых источников энергии и (или) действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2021 года, в том числе после реконструкции выбывших электрических мощностей, не учтенных в утвержденном прогнозном балансе электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период) объектами по использованию вторичных энергетических ресурсов, вырабатываемая электрическая энергия которых в полном объеме потребляется данным лицом или группой лиц либо реализуется единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах;
4) гибридная группа – группа субъектов оптового рынка электрической энергии с совокупной долей использования возобновляемых источников энергии (далее – ВИЭ) при производстве электрической энергии не менее двадцати пяти процентов, находящихся в одном энергоузле и включенных в перечень гибридных групп в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
5) администратор гибридной группы – юридическое лицо, входящее в гибридную группу, осуществляющее приобретение (покупку) электрической энергии у энергопроизводящих организаций, входящих в гибридную группу, с целью ее последующей реализации (продажи) потребителям внутри данной гибридной группы и (или) на балансирующем рынке электрической энергии, а также являющееся провайдером баланса для энергопроизводящих организаций и потребителей электрической энергии, входящих в гибридную группу;

"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) аукциондық баға – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндіретін электр энергиясын электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатып алуына арналған, аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын баға;
2) аукциондық сауда-саттық – аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы аукцион негізінде электрондық жүйеде ұйымдастыратын және өткізетін және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру жоспарын ескере отырып, осы жаңа объектілерді, оның ішінде электр энергиясын жинақтау жүйелерімен жарақталған объектілерді, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудың жаңа объектілерін салу жөніндегі жобаларды іріктеуге және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндіретін электр энергиясының аукциондық бағаларын айқындауға бағытталған процесс;
3) басым тұтынушылар – құрамына тікелей тұтынушылар және (немесе) өнеркәсіптік кешендер, электр энергиясын өндіру үшін қазба отындарын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар кіретін тұлға немесе тұлғалар тобы және (немесе) өндіріп шығарған электр энергиясын осы тұлға немесе тұлғалар тобы толық көлемде тұтынатын не электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға орталықтандырылған сауда-саттықта өткізетін, жұмыс істеп тұрған (2018 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген және уәкілетті орган жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізбеген) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін және (немесе) жұмыс істеп тұрған (2021 жылғы 1 қаңтардан кейін, оның ішінде алдағы жеті жылдық кезеңге арналған электр энергиясы мен қуатының бекітілген болжамды балансында есепке алынбаған, істен шыққан электр қуаттарын реконструкциялаудан кейін пайдалануға берілген) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілерін меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде иеленетін энергия өндіруші ұйымдар;
4) гибридті топ – электр энергиясын өндіру кезінде жаңартылатын энергия көздерін (бұдан әрі – ЖЭК) пайдаланудың жиынтық үлесі кемінде жиырма бес пайыз болатын, бір энергия торабында орналасқан және уәкілетті орган бекіткен тәртіппен гибридті топтар тізбесіне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тобы;
5) гибридті топтың әкімшісі – гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын осы гибридті топ ішінде және (немесе) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында кейінен тұтынушыларға өткізу (сату) мақсатында сатып алуды (сатып алуды) жүзеге асыратын, гибридті топқа кіретін, сондай-ақ гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдар мен электр энергиясын тұтынушылар үшін теңгерім провайдері болып табылатын заңды тұлға;

6) потребитель гибридной группы – потребитель, являющийся субъектом оптового рынка электрической энергии и включенный в перечень гибридных групп;
7) расчетный период – календарный месяц, начинающийся с 00.00 часов первого дня соответствующего месяца и заканчивающийся в 24.00 часов последнего дня соответствующего месяца, по результатам которого производятся расчеты купли-продажи объемов электрической энергии;
8) расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии (далее – расчетно-финансовый центр) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом, являющееся стороной договоров купли-продажи электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии и объектами по энергетической утилизации отходов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действовавшим до даты введения в действие Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон);
9) энергопроизводящая организация, использующая ВИЭ (далее – Субъект) – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической и (или) тепловой энергии с использованием ВИЭ, за исключением нетто-потребителей;
10) объект по использованию возобновляемых источников энергии (далее – объект по использованию ВИЭ) – технические устройства, предназначенные для производства электрической энергии с использованием ВИЭ, и взаимосвязанные с ними сооружения, и инфраструктура, технологически необходимые для эксплуатации объекта по использованию ВИЭ и находящиеся на балансе собственника объекта по использованию ВИЭ;
11) зеленый тариф – тариф на продажу единым закупщиком электрической энергии, вырабатываемой объектами по использованию ВИЭ, устанавливаемый единым закупщиком электрической энергии в соответствии с правилами определения тарифа на поддержку ВИЭ, утвержденными уполномоченным органом;
12) потребитель зеленой энергии – субъект оптового рынка электрической энергии, приобретающий у единого закупщика электрической энергии электрическую энергию, вырабатываемую объектами по использованию ВИЭ, по зеленым тарифам, определяемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике";
13) фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан (далее – фактический баланс) – составленный системным оператором документ, отображающий объемы поставленной и потребленной электрической энергии за расчетный период;
14) вторичные энергетические ресурсы – энергетические ресурсы, образующиеся в качестве побочного продукта в процессе промышленного производства в части использования ферросплавных, коксовых и доменных газов, используемых для производства электрической энергии;

6) гибридті топ тұтынушысы – электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі болып табылатын және гибридті топтардың тізбесіне енгізілген тұтынушы;
7) есепті кезең – тиісті айдың бірінші күні сағат 00.00-ден басталатын және тиісті айдың соңғы күні 24.00-де аяқталатын, оның нәтижесінде электр энергиясының сатып алу-сату көлемінің есептеулері жүргізілетін күнтізбелік ай;
8) жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы (бұдан әрі – қаржы-есеп айырысу орталығы) – уәкілетті орган айқындаған, осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндіретін электр энергиясын сатып алу-сату шарттарының тарапы болып табылатын заңды тұлға;
9) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйым (бұдан әрі – Субъект) – нетто-тұтынушыларды қоспағанда, ЖЭК пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
10) жаңартылатын энергия көздерiн пайдалану объектiсi (бұдан әрі – ЖЭК пайдалану объектiсi) – ЖЭК пайдалана отырып электр энергиясын өндіруге арналған техникалық құрылғылар және ЖЭК пайдалану объектісін пайдалану үшін технологиялық тұрғыдан қажетті және ЖЭК пайдалану объектісі меншік иесінің балансындағы, олармен өзара байланысты құрылысжайлар мен инфрақұрылым;
11) жасыл тариф – уәкілетті орган бекіткен ЖЭК қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушы белгілейтін ЖЭК пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатуына арналған тариф;
12) жасыл энергияны тұтынушы – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалатын жасыл тарифтер бойынша ЖЭК пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын сатып алатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі;
13) Қазақстан Республикасы электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндірудің-тұтынудың нақты теңгерімі (бұдан әрі - нақты теңгерім) – жүйелік оператор жасаған есепті кезең ішінде жеткізілген және тұтынылған электр энергиясының көлемдерін көрсететін құжат;
14) қайталама энергетикалық ресурстар – электр энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын ферроқорытпа, кокс және доменді газдарды пайдалану бөлігінде өнеркәсіптік өндіріс процесінде жанама өнім ретінде түзілетін энергетикалық ресурстар;

15) энергопроизводящая организация, использующая вторичные энергетические ресурсы – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической энергии с использованием вторичных энергетических ресурсов;
16) объект по использованию вторичных энергетических ресурсов – технические устройства, предназначенные для производства электрической энергии с использованием вторичных энергетических ресурсов, и взаимосвязанные с ними сооружения и инфраструктура, технологически необходимые для эксплуатации объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов и находящиеся на балансе собственника объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов;
17) объект по энергетической утилизации отходов – совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений и инфраструктуры, технологически необходимых для энергетической утилизации отходов;
18) энергопроизводящая организация, использующая энергетическую утилизацию отходов (далее – Субъект ЭУО) – юридическое лицо, осуществляющее производство энергии, получаемой от энергетической утилизации отходов в соответствии с Законом и экологическим законодательством Республики Казахстан;
19) прибор коммерческого учета – техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической мощности, электрической или тепловой энергии, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
20) промышленный комплекс – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников;
21) договор покупки – долгосрочный договор покупки электрической энергии, заключенный между единым закупщиком электрической энергии или расчетно-финансовым центром и Субъектом или Субъектом ЭУО;
22) система балансирующего рынка – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для подачи субъектами оптового рынка электрической энергии заявок на покупку и заявок на продажу, формирования суточного графика производства-потребления электрической энергии, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, внесения согласованных системным оператором корректировок утвержденного суточного графика, формирования фактических значений производства-потребления электрической энергии субъектов оптового рынка электрической энергии, расчета почасовых дисбалансов электрической энергии, расчета почасовых цен купли-продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии, а также почасовых цен покупки (продажи) балансирующей электроэнергии и покупки (продажи) отрицательных дисбалансов;

15) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
16) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісі – қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруге арналған техникалық құрылғылар және олармен өзара байланысты, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісін пайдалану үшін технологиялық жағынан қажетті және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісі меншік иесінің балансындағы құрылысжайлар мен инфрақұрылым;
17) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және олармен өзара байланысты қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға технологиялық тұрғыдан қажетті құрылысжайлар мен инфрақұрылымның жиынтығы;
18) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым (бұдан әрі – ҚЭКЖ субъектісі) – Заңға және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын энергияны өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
19) коммерциялық есепке алу аспабы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қолдануға рұқсат етiлген электр қуатын, электр немесе жылу энергиясын коммерциялық есепке алуға арналған техникалық құрылғы;
20) өнеркәсіптік кешен – өздерінің құрамындағы меншік, жалға алу немесе өзге де заттық құқықтағы генерациялайтын көздерден электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме тұтынушылар;
21) сатып алу шарты – электр энергиясын бірыңғай сатып алушы немесе қаржы-есеп айырысу орталығы мен Субъект немесе ҚЭКЖ Субъектісі арасында жасалған электр энергиясын сатып алудың ұзақ мерзімді шарт;
22) теңгерімдеуші нарық жүйесі - электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің сатып алуға арналған өтінімдерді және сатуға арналған өтінімдерді беруге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен, электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру, цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының көлемін айқындау, энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының көлемін айқындау, жүйелік оператормен келісілген бекітілген тәуліктік кестеге түзетулер енгізу, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты мәндерін қалыптастыру, электр энергиясының сағаттық теңгерімсіздіктерін есептеу, электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу-сатудың сағаттық бағаларын есептеу, сондай-ақ теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алудың (сатудың) және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудың (сатудың) сағаттық бағалары;

23) прямые потребители – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от энергопроизводящих организаций, входящих с ними в одну группу лиц, в соответствии с заключенными двусторонними договорами;
24) фиксированный тариф – тариф на покупку расчетно-финансовым центром в порядке, установленном настоящим Законом, электрической энергии, производимой объектами по использованию ВИЭ;
25) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования ВИЭ;
26) условный потребитель - оптовый потребитель, приобретающий электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, входящих с ним в одну группу лиц, промышленный комплекс и квалифицированный потребитель определяемые в соответствии с Законом;
27) единый закупщик электрической энергии – юридическое лицо со сто процентным государственным участием, определяемое уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 32-1) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", осуществляющее централизованную покупку и централизованную продажу плановых объемов электрической энергии в порядке, предусмотренном указанным Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике";
28) система накопления электрической энергии – техническое устройство с автоматизированной системой управления, предназначенное для накопления, хранения и выдачи электрической энергии, и взаимосвязанные с ним сооружения и инфраструктура, технологически необходимые для его эксплуатации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Иные понятия, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 21 изложить в новой редакции:
"21. Единый закупщик электрической энергии рассматривает Заявку и представленные документы в срок не более 10 (десять) рабочих дней с момента их получения. При непредставлении Субъектом документов, предусмотренных пунктом 20 настоящих Правил в полном объеме или несоответствии Заявки форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам единый закупщик электрической энергии в течение 5 (пять) рабочих дней со дня их поступления возвращает Заявку с указанием причин возврата.";
подпункт 6) пункта 23 изложить в новой редакции:
"6) Субъект заключил с единым закупщиком электрической энергии договор купли-продажи и произвел оплату в соответствии с пунктом 58-1 Правил организации и проведения аукционных торгов, включающих квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 21 декабря 2017 года № 466 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16240).";
пункт 24 изложить в новой редакции:

23) тікелей тұтынушылар - жасалған екі жақты шарттарға сәйкес өздерімен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме сауда тұтынушылары;
24) тіркелген тариф – ЖЭК пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын осы Заңда белгіленген тәртіппен қаржы-есеп айырысу орталығының сатып алуына арналған тариф;
25) уәкілетті орган – ЖЭК пайдалануды қолдау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
26) шартты тұтынушы – өзімен бірге бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алатын көтерме тұтынушы, Заңға сәйкес айқындалатын өнеркәсіптік кешен және басым тұтынушы;
27) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 32-1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын, көрсетілген Заңда көзделген тәртіппен электр энергиясының жоспарлы көлемдерін орталықтандырылған сатып алуды және орталықтандырылған сатуды жүзеге асыратын, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
28) электр энергиясын жинақтау жүйесі – электр энергиясын жинақтауға, сақтауға және беруге арналған автоматтандырылған басқару жүйесі бар техникалық құрылғы және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны пайдалану үшін технологиялық тұрғыдан қажетті, онымен өзара байланысты құрылысжайлар мен инфрақұрылым.
Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.";
21-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"21. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Өтінімді және ұсынылған құжаттарды қарайды. Субъект осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген құжаттарды толық көлемде ұсынбаған немесе Өтінім осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысанға сәйкес келмеген кезде электр энергиясын бірыңғай сатып алушы олар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қайтару себептерін көрсете отырып, Өтінімді қайтарады.";
23-тармақтың 6) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"6) Субъект Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 21 желтоқсандағы № 466 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16240 болып тіркелген) бекітілген Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларының 58-1-тармағына сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен сатып алу-сату шартын жасасты және төлем жасаған кезде сатып алу шартын жасады.";
24-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"24. Договор покупки оформляется в соответствии с типовой формой договора покупки, утверждаемой уполномоченным органом согласно подпункту 369) пункта 15 Положения. В договоре покупки указывается аукционная цена в соответствии с реестром победителей аукционных торгов для Субъекта. Аукционная цена, указанная в договоре покупки, применяется с даты начала комплексного испытания электроустановок электростанции, при котором электрическая энергия была выдана в электрические сети энергопередающей организации, в течение 20 (двадцать) лет с ежегодной индексацией согласно Правилам определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен, утверждаемым уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 7-3) статьи 6 Закона.";
пункт 27 изложить в новой редакции:
"27. Единый закупщик электрической энергии в срок не более 3 (три) рабочих дней с момента получения двух экземпляров договора покупки, подписанных Субъектом, подписывает их и направляет Субъекту один подписанный экземпляр договора покупки по адресу, указанному в Заявке или передает уполномоченному представителю Субъекта нарочно по месту нахождения единого закупщика электрической энергии.";
пункт 30 изложить в новой редакции:
"30. Банковская гарантия или резервный аккредитив являются безотзывными, предусматривающими возможность их исполнения полностью или по частям по указанию получателя (бенефициара) со сроком действия с даты подписания договора покупки:
для солнечных электростанций – не менее 25 (двадцать пять) месяцев;
для ветровых и биогазовых электростанций – не менее 37 (тридцать семь) месяцев;
для гидроэлектростанций – не менее 61 (шестьдесят один) месяцев.";
пункт 49 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) при расторжении договора покупки по инициативе Субъекта ЭУО ранее срока, указанного в подпункте 2) пункта 50 настоящих Правил.";
пункт 62 изложить в новой редакции:
"62. Единый закупщик электрической энергии распределяет затраты на поддержку использования ВИЭ на прямых потребителей и промышленные комплексы по следующей формуле:
– плановый объем распределения электрической энергии ВИЭ для прямых потребителей и промышленных комплексов (минимально допустимые часовые объемы покупки электрической энергии);
– плановый объем потребления электрической энергии прямых потребителей или промышленных комплексов, покрываемый за счет генерирующих установок, имеющихся у него на праве собственности, или покрываемый энергопроизводящими организациями, входящими с данным субъектом оптового рынка электрической энергии в одну группу лиц;
– плановый объем потребления электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, покрываемый за счет генерирующих установок, имеющихся у него на праве собственности, или покрываемый энергопроизводящими организациями, входящими с данным субъектом оптового рынка электрической энергии в одну группу лиц и (или) в одну гибридную группу;
– плановый объем потребления электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, купившего электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии, за исключением цифровых майнеров, потребителей зеленой энергии и условных потребителей, равный значению его минимально допустимого часового объема покупки, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), определяемый в соответствии с Правилами оптового рынка;
– плановый объем электрической энергии ВИЭ, купленный единым закупщиком электрической энергии;
– плановый объем потребления электрической энергии квалифицированного потребителя, покрываемый энергопроизводящими организациями, входящим с данным квалифицированным потребителем в одну группу лиц и потребителем гибридной группы, покрываемый энергопроизводящими организациями, входящим с данным администратором гибридной группы в одну гибридную группу;
– плановый объем электрической энергии ВИЭ от квалифицированного потребителя или администратора гибридной группы;
– плановый объем распределения электрической энергии ВИЭ для квалифицированного потребителя или администратора гибридной группы;
– плановый объем зачета электрической энергии ВИЭ от квалифицированного потребителя или администратора гибридной группы, определяется как наименьшее из значений:
- плановый объем электрической энергии ВИЭ, проданный единым закупщиком электрической энергии потребителям зеленой энергии;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до k, l, m, r, соответственно;
r – количество условных потребителей и (или) администраторов гибридных групп, покрываемых плановые объемы потребления за счет генерирующих установок, имеющихся у них на праве собственности, или покрываемых энергопроизводящими организациями, входящими с данными субъектами оптового рынка электрической энергии в одну группу лиц и (или) в одну гибридную группу;
m – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, за исключением цифровых майнеров и потребителей зеленой энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
l – количество энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ (энергетическую утилизацию отходов) и имеющих заключенный с расчетно-финансовым центром и единым закущиком долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования ВИЭ, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток;
ө – количество потребителей зеленой энергии, согласно законодательству об электроэнергетике, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток;
k – количество планового объема зачета электрической энергии ВИЭ от квалифицированного потребителя и (или) администратора гибридной группы;
р – количество квалифицированных потребителей и (или) администраторов гибридных групп, покрываемых плановые объемы потребления за счет генерирующих установок, имеющихся у них на праве собственности, или покрываемых энергопроизводящими организациями, входящими с данными субъектами оптового рынка электрической энергии в одну группу лиц и (или) в одну гибридную группу.";
заголовок главы 5 изложить в новой редакции:
"Глава 5. Порядок перерасчета и перераспределения единым закупщиком электрической энергии долей затрат на поддержку использования ВИЭ на квалифицированных потребителей и администратора гибридных групп";
пункт 72 изложить в новой редакции:

"24. Сатып алу шарты Ереженің 15-тармағының 369) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін сатып алу шартының үлгілік нысанына сәйкес ресімделеді. Сатып алу шартында аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізіліміне сәйкес Субъект үшін аукциондық бағасы көрсетіледі. Сатып алу шартында көрсетілген аукциондық баға 20 (жиырма) жыл ішінде жыл сайын индекстеле отырып, энергия беруші ұйымның электр желілеріне электр энергиясы берілген электр станцияларының электр қондырғыларын кешенді сынақтан өткізу басталған күннен бастап уәкілетті орган Заңның 6-бабы 73) тармақшасын сәйкес бекіткен Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағалардың тарифтерін айқындау қағидаларына сәйкес қолданылады.";
27-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"27. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы Субъект қол қойған сатып алу шартының екі данасын алған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оларға қол қояды және Өтінімде көрсетілген мекенжай бойынша сатып алу шартының қол қойылған бір данасын Субъектіге жібереді немесе электр энергиясын бірыңғай сатып алушының орналасқан жері бойынша Субъектінің уәкілетті өкіліне қолма-қол береді.";
30-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"30. Банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив оларды сатып алу туралы шартқа қол қойылған күннен бастап:
күн электр станциялары үшін – 25 (жиырма бес) айдан кем емес;
жел және биогаз электр станциялары үшін –37 (отыз жеті) айдан кем емес;
гидроэлектр станциялары үшін – 61 (алпыс бір) айдан кем емес қолданылу мерзімімен алушының (бенефициардың) нұсқауы бойынша толық немесе бөлшектеп орындау мүмкіндігі көзделген, қайтарылуға жатпайды.";
49-тармақ келесі мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) ҚЭКЖ субъектісінің бастамасы бойынша осы Қағидалардың 50-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мерзімнен бұрын сатып алу шарты бұзылған кезде жүзеге асырылады.";
62-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"62. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы ЖЭК пайдалануды қолдауға арналған шығындарды тікелей тұтынушыларға және өнеркәсіптік кешендерге олардың электр энергиясын тұтыну аймағын ескере отырып мынадай формула бойынша бөледі:
– тікелей тұтынушылар мен өнеркәсіптік кешендер үшін ЖЭК электр энергиясын бөлудің жоспарлы көлемі (электр энергиясын сатып алудың ең аз рұқсат етілген сағаттық көлемі);
– меншік құқығындағы генерациялайтын қондырғылар есебінен немесе осы субъектімен электр энергиясының көтерме сауда нарығында бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар есебінен жабылатын тікелей тұтынушылардың және өнеркәсіптік кешендердің электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлемі.
– меншік құқығындағы генерациялайтын қондырғылар есебінен немесе осы субъектімен электр энергиясының көтерме сауда нарығында бір тұлғалар тобына және (немесе) бір гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдар есебінен жабылатын тікелей тұтынушылардың және өнеркәсіптік кешендердің электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлемі;
– цифрлық майнерлерді, жасыл энергияны тұтынушыларды және шартты тұтынушыларды қоспағанда, электр энергиясын бірыңғай электр энергиясын сатып алушыдан сатып алған, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің ең төменгі рұқсат етілген сағаттық сатып алу көлемінің мәніне тең, Көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес айқындалатын, жүйелік оператор бекіткен (түзетулерді ескере отырып) электр энергиясын өндірудің-тұтынудың тиісті тәуліктік графигіне енгізілген, электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлемі.
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушы сатып алған ЖЭК электр энергиясының жоспарлы көлемі;
– осы басым тұтынушымен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар жабатын басым тұтынушының және гибридті топтың тұтынушысы осы гибридті топтың әкімшісімен бір гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдар жабатын электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлемі;
– басым тұтынушыдан және немесе гибридті топ әкімшісіне ЖЭК электр энергиясының жоспарлы көлемі;
– басым тұтынушы мен гибридті топтың әкімшісі үшін ЖЭК электр энергиясын бөлудің жоспарлы көлемі;
– басым тұтынушыдан және немесе гибридті топтың әкімшісінен ЖЭК электр энергиясын есептеудің жоспарлы көлемі мынамәндердің ең азы ретінде айқындалады;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушы жасыл энергия тұтынушыларына сатқан ЖЭК электр энергиясының жоспарлы көлемі.
i – сәйкесінше 1-ден k, l, m-ге, тиісінше, r-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
r – жоспарлы тұтыну көлемін меншік құқығындағы генерациялық қондырғылар есебінен немесе электр энергиясының көтерме сауда нарығында осы субъектілерімен бірге бір тұлғалар тобына және (немесе) бір гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдар жабатын гибридті топтардың шартты тұтынушыларының және (немесе) әкімшілерінің саны;
m – тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған цифрлық майнерлер мен жасыл энергияны тұтынушыларды қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
l – есеп айырысу-қаржы орталығымен және бірыңғай сатып алушымен жасалған ЖЭК пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар, ЖЭК (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын және есепті кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің осы сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
ө – есепті кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің осы сағатында электр энергиясын электр энергетикасы туралы заңнамаға сәйкес бірыңғай сатып алушыдан сатып алған жасыл энергия тұтынушылар саны;
k – басым тұтынушыдан және (немесе) гибридті топ әкімшісінен ЖЭК электр энергиясын есептеудің жоспарлы көлемінің саны;
р – жоспарлы тұтыну көлемі меншік құқығындағы генерациялайтын қондырғылар есебінен немесе электр энергиясының көтерме сауда нарығында осы субъектілерімен бірге бір тұлғалар тобына және (немесе) бір гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдар есебінен жабылатын гибридті топ әкімшілерінің және (немесе) басым тұтынушылардың саны."
5-тарау жаңа редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының басым тұтынушыларға және гибридті топтардың әкімшісіне ЖЭК пайдалануды қолдауға арналған шығындардың үлестерін қайта есептеу және қайта бөлу тәртібі";
72-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"72. Единый закупщик электрической энергии распределяет затраты на поддержку использования ВИЭ на квалифицированного потребителя и администратора гибридной группы по следующей формуле:
– плановый объем распределения электрической энергии ВИЭ для квалифицированного потребителя или администратора гибридной группы;
- плановый объем электрической энергии от объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов, введенного в эксплуатацию КП или плановый объем электрической энергии от объекта по использованию ВИЭ администратора гибридной группы;
- плановый объем распределения электрической энергии ВИЭ для квалифицированного потребителя за вычетом планового объема ВИЭ от квалифицированного потребителя или плановый объем распределения электрической энергии ВИЭ для администратора гибридной группы за вычетом планового объема ВИЭ от администратора гибридной группы (минимально допустимые часовые объемы покупки электрической энергии);
– плановый объем потребления электрической энергии квалифицированного потребителя, покрываемый энергопроизводящими организациями, входящим с данным квалифицированным потребителем в одну группу лиц или потребителем гибридной группы покрываемый энергопроизводящими организациями, входящим с данным администратором гибридной группы в одну гибридную группу;
– плановый объем потребления электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, покрываемый за счет генерирующих установок, имеющихся у него на праве собственности, или покрываемый энергопроизводящими организациями, входящими с данным субъектом оптового рынка электрической энергии в одну группу лиц и в одну гибридную группу;
– плановый объем потребления электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии за исключением цифровых майнеров, потребителей зеленой энергии и условных потребителей, равный значению его минимально допустимого часового объема покупки, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), определяемый в соответствии с Правилами оптового рынка;
– плановый объем электрической энергии ВИЭ, купленный единым закупщиком электрической энергии;
– плановый объем электрической энергии ВИЭ, проданный единым закупщиком электрической энергии потребителям зеленой энергии;
– плановый объем зачета электрической энергии ВИЭ от квалифицированного потребителя и (или) администратора гибридной группы, определяется как наименьшее из значений:
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до k, l, m, r, соответственно;
r – количество условных потребителей и администраторов гибридных групп, покрываемых плановые объемы потребления за счет генерирующих установок, имеющихся у них на праве собственности, или покрываемых энергопроизводящими организациями, входящими с данными субъектами оптового рынка электрической энергии в одну группу лиц и (или) в одну гибридную группу;
m – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, за исключением цифровых майнеров и потребителей зеленой энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
l – количество энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ (энергетическую утилизацию отходов) и имеющих заключенный с расчетно-финансовым центром и единым закупщиком долгосрочный договор купли – продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования ВИЭ, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток;
ө – количество потребителей зеленой энергии, согласно законодательству об электроэнергетике, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток.";

"72. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы ЖЭК пайдалануды қолдауға арналған шығындарды басым тұтынушыға және гибридті топтың әкімшісіне мынадай формула бойынша бөледі:
– басым тұтынушы мен гибридті топтың әкімшісі үшін ЖЭК электр энергиясын бөлудің жоспарлы көлемі;
– ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіден және (немесе) КТ пайдалануға берілген қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану жөніндегі объектіден электр энергиясының жоспарлы көлемі немесе гибридті топ әкімшісінің ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіден электр энергиясының жоспарлы көлемі;
– басым тұтынушыдан ЖЭК жоспарлы көлемін шегергенде басым тұтынушы үшін ЖЭК электр энергиясын бөлудің жоспарлы көлемі немесе)гибридті топ әкімшісінен ЖЭК жоспарлы көлемін шегергенде гибридті топ әкімшісі үшін ЖЭК электр энергиясын бөлудің жоспарлы көлемі (электр энергиясын сатып алудың ең аз рұқсат етілген сағаттық көлемі);
– осы басым тұтынушымен бір тұлғалар тобына кіретін немесе гибридті топтың тұтынушысы осы гибридті топтың әкімшісімен бір гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдар жабатын басым тұтынушының электр энергиясын тұтынуыдың жоспарлы көлемі;
– меншік құқығындағы генерациялайтын қондырғылар есебінен немесе осы субъектімен электр энергиясының көтерме сауда нарығында бір тұлғалар тобына және бір гибридті топқа кіретін көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлемі;
– Көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес айқындалатын, жүйелік оператор бекіткен (түзетулерді ескере отырып) электр энергиясын өндірудің-тұтынудың тиісті тәуліктік графигіне енгізілген, цифрлық майнерлерді, жасыл энергияны тұтынушыларды және шартты тұтынушыларды қоспағанда, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алғандардың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық сатып алу көлемінің мәніне тең электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын тұтынудың жоспарланған көлемі;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушы сатып алған ЖЭК электр энергиясының жоспарлы көлемі;
– бірыңғай сатып алушы электр энергиясын жасыл энергияны тұтынушыларға сатқан ЖЭК электр энергиясының жоспарлы көлемі;
– басым тұтынушыдан және (немесе) гибридті топтың әкімшісінен ЖЭК электр энергиясын есепке алудың жоспарлы көлемі мына мәндердің ең кішісі ретінде анықталады:
i – 1-ден k, l, m-ге, тиісінше, r-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
r – жоспарлы тұтыну көлемін меншік құқығындағы генерациялық қондырғылар есебінен немесе электр энергиясының көтерме сауда нарығында осы субъектілерімен бірге бір тұлғалар тобына және (немесе) бір гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдар жабатын, гибридті топтардың шартты тұтынушылары мен және әкімшілерінің саны;
m – тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған цифрлық майнерлер мен жасыл энергияны тұтынушыларды қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
l – есеп айырысу-қаржы орталығымен және бірыңғай сатып алушымен жасалған ЖЭК пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар, ЖЭК (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын және есепті кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің осы сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
ө – есепті кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің осы сағатыда электр энергиясын электр энергетикасы туралы заңнамаға сәйкес бірыңғай сатып алушыдан сатып алған жасыл энергия тұтынушылар саны.";

дополнить пунктом 72-1 следующего содержания:
"72-1. Представитель квалифицированного потребителя в срок до 1 октября подает заявление единому закупщику электрической энергии о распределении в процентом соотношении (округляется до целых) затрат на поддержку использования ВИЭ на предстоящий год, рассчитанных единым закупщиком электрической энергии в соответствии с пунктом 72 настоящих Правил, между лицами, входящими в состав данного квалифицированного потребителя.
При введении квалифицированным потребителем в эксплуатацию новых объектов, использующих ВИЭ либо вторичные энергетические ресурсы, заявление, указанное в части первой настоящего пункта, подается квалифицированным потребителем не позднее, чем за тридцать календарных дней до ввода в эксплуатацию нового объекта.
При непредоставлении заявления представителя квалифицированного потребителя, указанного в части первой и (или) второй настоящего пункта, единый закупщик электрической энергии распределяет затраты на поддержку использования ВИЭ между лицами, входящими в состав такого квалифицированного потребителя, пропорционально доле их планового потребления электрической энергии.";
пункт 83-1 исключить.
пункт 84 изложить в новой редакции:
"84. При продлении срока, предусмотренного частью первой подпункта 2) пункта 82 настоящих Правил, отсчет срока покупки начинается со дня, следующего за днем истечения срока предоставления документов, предусмотренных частью первой подпункта 2) пункта 82 настоящих Правил, без учета продления согласно части второй подпункта 2) пункта 82, пункта 83 настоящих Правил.".
3. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 480 "Об утверждении типовых форм договоров единого закупщика электрической энергии с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, промышленными комплексами, прямыми потребителями, и квалифицированными потребителями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16241) следующие изменения:
в типовой форме договора покупки единым закупщиком электрической энергии электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, по аукционным ценам, утвержденной указанным приказом:
подпункт 3) преамбулы изложить в новой редакции:
"3) Правила определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен, (далее – Правила определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен) утверждаемые в соответствии с подпунктом 7-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии";";

мынадай мазмұндағы 72-1-тармақпен толықтырылсын:
"72-1. Басым тұтынушының өкілі 1 қазанға дейінгі мерзімде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға осы Қағидалардың 72-тармағына сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушы есептеген алдағы жылға ЖЭК пайдалануды қолдауға арналған шығындарды осы басым тұтынушының құрамына кіретін тұлғалар арасында пайыздық басымарақатынаста бөлу (бүтінге дейін дөңгелектенеді) туралы өтініш береді.
Басым тұтынушы ЖЭК не қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын жаңа объектілерді пайдалануға енгізген кезде осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген өтінішті басым тұтынушы жаңа объект пайдалануға берілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей береді.
Егер басым тұтынушының өкілі осы тармақтың бірінші және (немесе) екінші бөлігінде көрсетілген өтініш бермесе, электр энергиясын бірыңғай сатып алушы осындай басым тұтынушының құрамына кіретін тұлғалар арасында ЖЭК пайдалануды қолдауға арналған шығындарды олардың электр энергиясын жоспарлы тұтыну үлесіне барабар бөледі.";
83-1-тармақ алып тасталсын.
84-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"84. Осы Қағидалардың 82-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген мерзім ұзартылған жағдайда сатып алу мерзімін есептеу осы Қағидалардың 82-тармағы 2) тармақшасының екінші бөлігіне, 83-тармағына сәйкес ұзартуды есепке алмай, осы Қағидалардың 82-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну мерзімі өткен күннен кейінгі күннен басталады.".
3. "Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен, өнеркәсіптік кешендермен, тікелей тұтынушылармен және басым тұтынушылармен жасалатын шарттарының үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 480 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16241 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан аукциондық бағалар бойынша электр энергиясын сатып алуышартының үлгілік нысанында:
кіріспенің 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 7-3) тармақшасына сәйкес бекітілетін Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларына (бұдан әрі – Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидалары);";

подпункт 1) пункта 1 изложить в новой редакции:
"1) аукционная цена – цена на покупку электрической энергии, производимой объектом по использованию ВИЭ, объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены единым закупщиком электрической энергии
в типовой форме договора продажи электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, единым закупщиком электрической энергии промышленным комплексам, прямым потребителям, утвержденной указанным приказом:
подпункт 9) пункта 1 изложить в новой редакции:
"9) субъекты оптового рынка электрической энергии – энергопроизводящие, энергопередающие, энергоснабжающие организации, энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, энергопроизводящие организации, использующие вторичные энергетические ресурсы, энергопроизводящие организации, использующие энергетическую утилизацию отходов, потребители электрической энергии, цифровые майнеры и администраторы гибридных групп, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором, а также системный оператор, оператор рынка централизованной торговли и единый закупщик электрической энергии.";
подпункт 2) пункта 4 изложить в новой редакции:
"2) ежемесячно до 20 числа месяца, следующего за расчетным периодом, выписывать счет-фактуру на основании подписанной Сторонами накладной на отпуск запасов на сторону. Накладная на отпуск запасов на сторону оформляется с указанием суммарного объема за расчетный период и расчетной цены в соответствии с расшифровкой к данной накладной на отпуск запасов на сторону, с разбивкой по часам, подтверждающий факт реализации объема, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов;";
подпункты 6) и 7) пункта 5 изложить в новой редакции:
"6) ежегодно до 1 октября направлять Продавцу информацию о прогнозных объемах потребления электрической энергии на предстоящий год;
7) подписывать в течении 5 (пяти) рабочих дней после получения накладную на отпуск запасов на сторону и расшифровку к данной накладной на отпуск запасов на сторону, подтверждающий факт реализации объема электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов;";
пункт 10 изложить в новой редакции:

1-тармақтың 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) аукциондық баға – ЖЭК пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндіретін электр энергиясын электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатып алуына арналған, аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын баға;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өнеркәсіптік кешендер мен тікелей тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатуы шартының үлгілік нысанында:
1-тармақтың 9) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"9) электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері – энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар, жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлер және гибридті топтар әкімшілері, сондай-ақ жүйелік оператор, орталықтандырылған сауда нарығының операторы және электр энергиясын бірыңғай сатып алушы.";
4-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін тараптар қол қойған қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжат негізінде шот-фактура жазып беруге міндетті. Қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжат осы қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуына сәйкес есептік кезең үшін жиынтық көлемді және есептік бағаны көрсете отырып, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген көлемді өткізу фактісін растайтын сағат бойынша бөле отырып ресімделеді;";
5-тармақтың 6) және 7) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"6) жыл сайын, 1 (бірінші) қазанға дейін Сатушыға алдағы жылға электр энергиясын өндірудің, желіге босатудың болжамды жылдық айлар бойынша көлемдері туралы ақпаратты жіберуге;
7) тауарларды шетке беруге арналған жүкқұжатты алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде немесе жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясының көлемін өткізу фактісін растайтын қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжаттың түсіндірмесіне қол қоюға;";
10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"10. Оплата, указанная в подпункте 7) пункта 5 настоящего Договора, производится Покупателем на основании представленного Продавцом к оплате соответствующего счет-фактуры и подписанной Сторонами накладной на отпуск запасов на сторону и расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону, за объем купленной электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов на оптовом рынке электрической энергии с разбивкой по каждому часу расчетного периода.";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. За невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями настоящего Договора.";
пункт 27 изложить в новой редакции:
"27. Настоящий Договор вступает в силу с __________20___ года и действует по 31 декабря 20__ года, а в части взаиморасчетов действует до полного исполнения Сторонами обязательств по Договору.";
в типовой форме договора продажи электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, единым закупщиком электрической энергии квалифицированным потребителям, утвержденной указанным приказом:
подпункт 8) пункта 1 изложить в новой редакции:
"8) субъекты оптового рынка электрической энергии – энергопроизводящие, энергопередающие, энергоснабжающие организации, энергопроизводящие организации, использующие ВИЭ, энергопроизводящие организации, использующие вторичные энергетические ресурсы, энергопроизводящие организации, использующие энергетическую утилизацию отходов, потребители электрической энергии, цифровые майнеры и администраторы гибридных групп, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором, а также системный оператор, оператор рынка централизованной торговли и единый закупщик электрической энергии.";
в типовой форме договора покупки единым закупщиком электрической энергии электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей энергетическую утилизацию отходов, по аукционным ценам, утвержденной указанным приказом:
подпункт 3) преамбулы изложить в новой редакции:
"3) Правила определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен (далее – Правила определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен), утверждаемые в соответствии с подпунктом 7-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии";";

"10. Осы Шарттың 5-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген төлемді Cатып алушы Cатушы төлеуге ұсынған тиісті шот-фактураның және Тараптар қол қойған тауарларды босатуға арналған жүкқұжаттың және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, электр энергиясының көтерме сауда нарығында қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген, сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін, есепті кезеңнің әр сағаты бойынша таратып жазылған тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжаттың негізінде жүргізеді.";
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шарттың талаптарына сәйкес жауапты болады.";
27-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"27. Осы Шарт 20_____ жылғы ________ бастап күшіне енеді және 20______ жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады, ал өзара есеп айырысу бөлігінде Тараптар Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін жарамды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының басым тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші объектілер, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сату шартының үлгілік нысанында:
1-тармақтың 8) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"8) электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері – энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар, жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлер және гибридті топтар әкімшілері, сондай-ақ жүйелік оператор, орталықтандырылған сауда нарығының операторы және электр энергиясын бірыңғай сатып алушы.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан аукциондық бағалар бойынша электр энергиясын сатып алуы шартының үлгілік нысанында:
кіріспенің 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 7-3) тармақшасына сәйкес бекітілетін Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларын (бұдан әрі – Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидалары);";

подпункт 1) пункта 1 изложить в новой редакции:
"1) аукционная цена – цена на покупку электрической энергии, производимой объектом по использованию возобновляемых источников энергии, объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены единым закупщиком электрической энергии;".
Приложение
к перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан
по вопросам возобновляемых
источников энергии,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года № 118
Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и определяют порядок определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аукционная цена – цена на покупку электрической энергии, производимой объектом по использованию возобновляемых источников энергии, объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены единым закупщиком электрической энергии;
2) квалифицированные потребители – лицо или группа лиц, в состав которой входят прямые потребители и (или) промышленные комплексы, энергопроизводящие организации, использующие для производства электрической энергии ископаемое топливо, и (или) энергопроизводящие организации, владеющие на праве собственности или на ином законном основании действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2018 года и не включенными уполномоченным органом в перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии) объектами по использованию возобновляемых источников энергии и (или) действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2021 года, в том числе после реконструкции выбывших электрических мощностей, не учтенных в утвержденном прогнозном балансе электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период) объектами по использованию вторичных энергетических ресурсов, вырабатываемая электрическая энергия которых в полном объеме потребляется данным лицом или группой лиц либо реализуется единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах;

1-тармақтың 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) аукциондық баға – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндіретін электр энергиясын электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатып алуына арналған, аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын баға;".
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің кейбір
бұйрықтарына жаңартылатын
энергия көздері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
тізбеге қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 118 бұйрығымен бекітілген
Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аукциондық баға – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндіретін электр энергиясын электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатып алуына арналған, аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын баға;
2) басым тұтынушылар –құрамына тікелей тұтынушылар және (немесе) өнеркәсіптік кешендер, электр энергиясын өндіру үшін қазба отындарын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар кіретін тұлға немесе тұлғалар тобы және (немесе) өндіріп шығарған электр энергиясын осы тұлға немесе тұлғалар тобы толық көлемде тұтынатын не электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға орталықтандырылған сауда-саттықта өткізетін, жұмыс істеп тұрған (2018 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген және уәкілетті орган жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізбеген) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін және (немесе) жұмыс істеп тұрған (2021 жылғы 1 қаңтардан кейін, оның ішінде алдағы жеті жылдық кезеңге арналған электр энергиясы мен қуатының бекітілген болжамды балансында есепке алынбаған, істен шыққан электр қуаттарын реконструкциялаудан кейін пайдалануға берілген) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілерін меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде иеленетін энергия өндіруші ұйымдар;

3) гибридная группа – группа субъектов оптового рынка электрической энергии с совокупной долей использования возобновляемых источников энергии при производстве электрической энергии не менее двадцати пяти процентов, находящихся в одном энергоузле и включенных в перечень гибридных групп в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
4) администратор гибридной группы – юридическое лицо, входящее в гибридную группу, осуществляющее приобретение (покупку) электрической энергии у энергопроизводящих организаций, входящих в гибридную группу, с целью ее последующей реализации (продажи) потребителям внутри данной гибридной группы и (или) на балансирующем рынке электрической энергии, а также являющееся провайдером баланса для энергопроизводящих организаций и потребителей электрической энергии, входящих в гибридную группу;
5) потребитель гибридной группы – потребитель, являющийся субъектом оптового рынка электрической энергии и включенный в перечень гибридных групп;
6) расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии (далее – расчетно-финансовый центр) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом, являющееся стороной договоров купли-продажи электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии и объектами по энергетической утилизации отходов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действовавшим до даты введения в действие Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон);
7) затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии – затраты единого закупщика на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, за вычетом затрат, приходящихся на потребителей зеленой энергии, соответствующие затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, затраты, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), затраты на формирование резервного фонда и затраты, связанные с осуществлением его деятельности, определяемые в порядке, установленном уполномоченным органом;
8) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической и (или) тепловой энергии с использованием возобновляемых источников энергии, за исключением нетто-потребителей;

3) гибридті топ – электр энергиясын өндіру кезінде кезінде жаңартылатын энергия көздерін пайдаланудың жиынтық үлесі кемінде жиырма бес пайыз болатын, бір энергия торабында орналасқан және "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 70-49) тармақшасында көзделген тәртіппен гибридті топтар тізбесіне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тобы;
4) гибридті топтың әкімшісі – гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын осы гибридті топ ішінде және (немесе) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында кейінен тұтынушыларға өткізу (сату) мақсатында сатып алуды (сатып алуды) жүзеге асыратын, гибридті топқа кіретін, сондай-ақ гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдар мен электр энергиясын тұтынушылар үшін теңгерім провайдері болып табылатын заңды тұлға;
5) гибридті топ тұтынушысы – электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі болып табылатын және гибридті топтардың тізбесіне енгізілген тұтынушы;
6) жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы (бұдан әрі – қаржы-есеп айырысу орталығы) – уәкілетті орган айқындаған, "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) қолданысқа енгізілгенге дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндіретін электр энергиясын сатып алу-сату шарттарының тарапы болып табылатын заңды тұлға;
7) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын шығындар – Заңның 1-бабының 6) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалатын, жасыл энергияны тұтынушыларға тиесілі шығындарды шегергенде, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға арналған бірыңғай сатып алушының шығындары, электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын тиісті шығындар, электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жұмсалған шығындар (кірістерді шегергенде), резервтік қорды қалыптастыруға арналған шығындар және оның қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындар;
8) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – нетто-тұтынушыларды қоспағанда, жаңартылатын энергия көздерін пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;

9) зеленый тариф – тариф на продажу единым закупщиком электрической энергии, вырабатываемой объектами по использованию возобновляемых источников энергии, устанавливаемый единым закупщиком электрической энергии в соответствии с правилами определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденными уполномоченным органом;
10) потребитель зеленой энергии – субъект оптового рынка электрической энергии, приобретающий у единого закупщика электрической энергии электрическую энергию, вырабатываемую объектами по использованию возобновляемых источников энергии, по зеленым тарифам, определяемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике";
11) вторичные энергетические ресурсы – энергетические ресурсы, образующиеся в качестве побочного продукта в процессе промышленного производства в части использования ферросплавных, коксовых и доменных газов, используемых для производства электрической энергии;
12) энергопроизводящая организация, использующая вторичные энергетические ресурсы - юридическое лицо, осуществляющее производство электрической энергии с использованием вторичных энергетических ресурсов;
13) объект по энергетической утилизации отходов – совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений, и инфраструктуры, технологически необходимых для энергетической утилизации отходов;
14) энергопроизводящая организация, использующая энергетическую утилизацию отходов, – юридическое лицо, осуществляющее производство энергии, получаемой от энергетической утилизации отходов;
15) операционные затраты – затраты, связанные с осуществлением деятельности единого закупщика электрической энергии;
16) промышленный комплекс – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников;
17) резервный фонд – фонд, формируемый единым закупщиком электрической энергии, деньги которого хранятся на специальном банковском счете и используются только на покрытие кассовых разрывов и задолженности единого закупщика электрической энергии перед энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, возникающих вследствие неоплаты или задержки оплаты со стороны субъектов оптового рынка электрической энергии;
18) прямые потребители – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от энергопроизводящих организаций, входящих с ними в одну группу лиц, в соответствии с заключенными двухсторонними договорами;

9) жасыл тариф – осы Қағидаларға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушы белгілейтін, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатуына арналған тариф;
10) жасыл тариф – уәкілетті орган бекіткен жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушы белгілейтін жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатуына арналған тариф;
11) қайталама энергетикалық ресурстар – электр энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын ферроқорытпа, кокс және доменді газдарды пайдалану бөлігінде өнеркәсіптік өндіріс процесінде жанама өнім ретінде түзілетін энергетикалық ресурстар;
12) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
13) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объект – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату үшін технологиялық жағынан қажетті, олармен өзара байланысты құрылыстар мен инфрақұрылымның жиынтығы;
14) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын энергияны өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
15) операциялық шығындар – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындар;
16) өнеркәсіптік кешен – өздерінің құрамындағы меншік, жалға алу немесе өзге де заттық құқықтағы генерациялайтын көздерден электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме тұтынушылар;
17) резервтік қор – электр энергиясын бірыңғай сатып алушы қалыптастыратын қор, оның ақшасы арнаулы банк шотында сақталады және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері тарапынан төлем жасалмау немесе төлемді кідірту салдарынан туындайтын кассалық алшақтықтар мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар алдындағы берешегін жабуға ғана пайдаланылады;
18) тікелей тұтынушылар – жасалған екіжақты шарттарға сәйкес өздерімен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме тұтынушылар;

19) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования возобновляемых источников энергии;
20) условный потребитель – оптовый потребитель, приобретающий электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, входящих с ним в одну группу лиц, промышленный комплекс и квалифицированный потребитель, определяемые в соответствии с Законом;
21) единый закупщик электрической энергии – юридическое лицо со стопроцентным государственным участием, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее централизованную покупку и централизованную продажу плановых объемов электрической энергии в порядке, предусмотренном настоящим Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике;
22) зона потребления электрической энергии – часть единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, в которой отсутствуют ограничения технического характера, препятствующие потреблению электрической энергии, произведенной объектом по использованию возобновляемых источников энергии и вторичных энергетических ресурсов, объектом по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии.
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области возобновляемых источников энергии и электроэнергетики.
Глава 2. Порядок расчета фактического тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии Единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час суток
3. Фактическое значение тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца) определяется по следующей формуле:
– тариф на поддержку возобновляемых источников энергии за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца), в тенге/кВт*ч (округляется до десятитысячных);
– плановые затраты единого закупщика электрической энергии на формирование резервного фонда за соответствующий расчетный период на покупку электрической энергии от энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии и имеющих заключенный с расчетно-финансовым центром и (или) единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли–продажи электрической энергии, определяемые в соответствии с Правилами формирования и использования резервного фонда, утвержденными приказом исполняющий обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 361 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14210) (далее – Правила резервного фонда), в тенге без НДС;
– цена долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии -м энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключенного с единым закупщиком электрической энергии, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который -я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии на данный час суток в рамках долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии, кВт*ч (округляется до целых);
– цена долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии -й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключенного с расчетно-финансовым центром, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток, согласно фактическому балансу производства-потребления на оптовом рынке электрической энергии, в рамках долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии, заключенного с расчетно-финансовым центром, кВт*ч (округляется до целых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС (округляется до сотых), определяемые по следующей формуле:
– тариф системного оператора на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге/кВт*ч без НДС;
– фактический объем электрической энергии, который за соответствующий расчетный период (календарный месяц) выработали энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющие заключенный с расчетно-финансовым центром и (или) единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли – продажи электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС (округляется до сотых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности, за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС;

19) уәкілетті орган – жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
20) шартты тұтынушы – өзімен бірге бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алатын көтерме тұтынушы, Заңға сәйкес айқындалатын өнеркәсіптік кешен және басым тұтынушы;
21) бірыңғай сатып алушы – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңда көзделген тәртіппен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті орталықтандырылған сатып алуды және электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша орталықтандырылған қызмет көрсетуді жүзеге асыратын, уәкілетті орган айқындайтын заңды тұлға;
22) электр энергиясын тұтыну аймағы – жаңартылатын энергия көздерін және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндірген электр энергиясын тұтынуға кедергі келтіретін техникалық сипаттағы шектеулері жоқ Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің бір бөлігі;
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздері және электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатуға жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған нақтытарифті тәуліктің нақты сағатына есептеу тәртібі
3. Есептік кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің нақты мәні мынадай формула бойынша айқындалады:
– есептік кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф теңгемен/кВт * сағ (он мыңдыққа дейін дөңгелектенеді);
– Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 29 шілдедегі № 361 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14210 болып тіркелген) бекітілген Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – Резервтік қор қағидалары) сәйкес айқындалатын, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын және қаржы-есеп айырысу орталығымен және (немесе) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы жасалған электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алғаны үшін тиісті есептік кезең үшін резервтік қорды қалыптастыруға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жоспарлы шығындары, ҚҚС-сыз, теңгемен;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) i-інші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу шартының бағасы, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағ (жүзге дейін дөңгелектенеді);
– жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) i-інші энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты шеңберінде тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі, теңгемен/кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– қаржы есеп-айырысу орталығымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) i-інші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шартының бағасы, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағ (жүзге дейін дөңгелектенеді);
– қаржы есеп-айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты шеңберінде электр энергиясының көтерме сауда нарығында өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес тәуліктің осы сағатына жататын, есеп айырысу жылы үшін (күнтізбелік ай) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) i-інші энергия өндіруші ұйым сатқан электр энергия көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған нақты шығындары ҚҚС-сыз, теңгемен (жүзге дейін дөңгелектенеді), мынадай формула бойынша айқындалады:
, мұндағы
– тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге жүйелік оператордың тарифі, ҚҚС-сыз теңгемен/кВт*сағ;
– тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік ай) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және (немесе) есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған, электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясының нақты көлемі теңгемен/кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында (кірістерді шегергенде) шеккен нақты шығындары, ҚҚС-сыз, теңгемен (жүзге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін қызметін жүзеге асыруға байланысты нақты шығындары, ҚҚС-сыз, теңгемен;
; мұндағы

– цена централизованной покупки и продажи электрической энергии, установленная согласно Правилам ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14778) (далее – Правила ценообразования), тенге на 1 кВтч;
– объем электрической энергии, купленный за соответствующий час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, за исключением субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, в тенге (округляется до целых);
– разница фактических затрат единого закупщика электрической энергии, связанных с осуществлением его деятельности и затрат единого закупщика электрической энергии, связанных с осуществлением его деятельности на календарный год, учтенных при формировании цены централизованной покупки и продажи электрической энергии, устанавливаемой согласно Правилам ценообразования в тенге (округляется до сотых), рассчитываемая один раз в год по итогам календарного года по следующей формуле:
– затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности на календарный год, учтенные при формировании цены централизованной покупки и продажи электрической энергии, устанавливаемой согласно Правилам ценообразования, в тенге (округляется до сотых);
– обоснованные затраты единого закупщика электрической энергии в предстоящем календарном году, связанные с осуществлением его деятельности по централизованной покупке и продаже электрической энергии, из расчета на один киловатт-час электрической энергии, сформированные согласно Правилам ценообразования, в тенге (округляется до десятых);
– суммы по i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до r;
r – общее количество субъектов оптового рынка электрической энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии за соответствующий час суток.
- зеленый тариф за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца), в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- плановый объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии на данный час суток в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром, кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м потребителем зеленой энергии, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых).

– Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14778 болып тіркелген) бекітілген Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларына (бұдан әрі – Баға белгілеу қағидалары) сәйкес белгіленген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату бағасы, теңгемен, 1 кВт*сағ;
–цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін, атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығының і-субъектісі тәуліктің тиісті сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, теңгемен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– Баға белгілеу қағидаларына сәйкес белгіленетін (жүзге дейін дөңгелектенеді), электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу-сату бағасын қалыптастыру кезінде ескерілетін, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өз қызметін жүзеге асыруға байланысты нақты шығындары мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өз қызметін күнтізбелік жылы жүзеге асыруына байланысты шығындарының айырмашылығы айырма күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша жылына бір рет мынадай формула бойынша есептеледі:
, мұндағы
– Баға белгілеу қағидаларына сәйкес белгіленген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу-сату бағасын қалыптастыру кезінде ескерілетін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының күнтізбелік жылдағы қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындары, теңгемен (жүзге дейін дөңгелектенеді);
– алдағы күнтізбелік жылда электр энергиясын бірыңғай сатып алушының Баға белгілеу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған электр энергиясының бір киловатт-сағатына шаққандағы есебінен электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату жөніндегі қызметін жүзеге асыруға байланысты негізделген шығындары, теңгемен (онға дейін дөңгелектенеді);
– реттік нөмір 1-ден r-ге дейін өзгеретін i бойынша қосынды;
r – тәуліктің тиісті сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің жалпы саны.
– есепті кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін жасыл тариф, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) i-інші энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты шеңберінде тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының жоспарлы көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген (түзетулерді ескере отырып) жасыл энергияның i-ші тұтынушысы электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді).

Глава 3. Порядок расчета фактического зеленого тарифа Единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час суток
4. Фактическое значение зеленого тарифа за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца) определяется по следующей формуле:
– зеленый тариф за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца), в тенге/кВт*ч (округляется до десятитысячных);
- плановый объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии, за исключением энергетической утилизации отходов, которая продала электрическую энергию единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц) в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии и (или) расчетно-финансовым центром, кВт*ч (округляется до целых);
– плановые затраты единого закупщика электрической энергии на формирование резервного фонда за соответствующий расчетный период за покупку электрической энергии от энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии и имеющих заключенный с расчетно-финансовым центром и (или) единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли–продажи электрической энергии, определяемые в соответствии с Правилами формирования и использования резервного фонда, утвержденными приказом исполняющий обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 361 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14210) (далее – Правила резервного фонда), в тенге без НДС;
– цена долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии, за исключением энергетической утилизации отходов, продала единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц) в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии, кВт*ч (округляется до целых);
– цена долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, заключенного с расчетно-финансовым центром, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии, за исключением энергетической утилизации отходов, которая продала электрическую энергию единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), согласно фактическому балансу производства-потребления на оптовом рынке электрической энергии, в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с расчетно-финансовым центром, кВт*ч (округляется до целых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС (округляется до сотых), определяемые по следующей формуле:
– тариф системного оператора на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге/кВт*ч без НДС;
– фактический объем электрической энергии, который за соответствующий расчетный период (календарный месяц) выработали энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, за исключением энергетической утилизации отходов и имеющие заключенный с расчетно-финансовым центром и (или) единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли – продажи электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), за соответствующий расчетный период (календарный месяц) (за исключением энергетической утилизации отходов), в тенге без НДС (округляется до сотых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности, за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС;

3-тарау. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған нақты жасыл тарифін есептеу тәртібі
4. Есептік кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін жасыл тарифтің нақты мәні мынадай формула бойынша айқындалады:
– есепті кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін жасыл тариф, теңгемен/кВт*сағ (он мыңға дейін дөңгелектенеді);
– қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудыдан басқа жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын i энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және (немесе) қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты шеңберінде тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға есептік кезеңде (күнтізбелік айда) сатқан электр энергиясының жоспарлы көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 29 шілдедегі № 361 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14210 болып тіркелген) бекітілген Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – Резервтік қор қағидалары) сәйкес айқындалатын электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын және электр энергиясын қаржы-есеп айырысу орталығымен және (немесе) бірыңғай сатып алушымен жасалған, электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алу үшін тиісті есептік кезең үшін резервтік қорды қалыптастыруға арналған жоспарлы шығындары, теңгемен, ҚҚС-сыз;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын i-ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шартының бағасы, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудыдан басқа жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын i-ші энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты шеңберінде тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға есептік кезеңде (күнтізбелік айда) сатқан электр энергиясының көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын i-ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шартының бағасы, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудыдан басқа, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын i-ші энергия өндіруші ұйым электр энергиясын көтерме сауда нарығында өндірудің-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алудың ұзақ мерзімді шарты шеңберінде есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезең үшін (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге нақты шығындары теңгемен, ҚҚС-сыз (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), мынадай формула бойынша айқындалады:
, мұндағы
– тиісті есептік кезең үшін (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге жүйелік оператордың тарифі, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағ;
– тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік айда) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудыдан басқа жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын және есеп айырысу-қаржы орталығымен және (немесе) электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйымдар (бүтінге дейін дөңгелектенеді) өндірген электр энергиясының нақты көлемі, кВт*сағ;
– электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында (кірістерді шегергенде), тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудыдан басқа) жұмсалған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының нақты шығындары, ҚҚС-сыз, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өз қызметін тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік айға) жүзеге асыруына байланысты нақты шығындары, ҚҚС-сыз, теңгемен;
; мұндағы

– цена централизованной покупки и продажи электрической энергии, установленная согласно Правилам ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14778) (далее – Правила ценообразования), тенге на 1 кВтч;
– объем электрической энергии, купленный за соответствующий час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, за исключением субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, в тенге (округляется до целых);
– разница фактических затрат единого закупщика электрической энергии, связанных с осуществлением его деятельности и затрат единого закупщика электрической энергии, связанных с осуществлением его деятельности на календарный год, учтенных при формировании цены централизованной покупки и продажи электрической энергии, устанавливаемой согласно Правилам ценообразования в тенге (округляется до сотых), рассчитываемая один раз в год по итогам календарного года по следующей формуле:
– затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности на календарный год, учтенные при формировании цены централизованной покупки и продажи электрической энергии, устанавливаемой согласно Правилам ценообразования, в тенге (округляется до сотых);
– обоснованные затраты единого закупщика электрической энергии в предстоящем календарном году, связанные с осуществлением его деятельности по централизованной покупке и продаже электрической энергии, из расчета на один киловатт-час электрической энергии, сформированные согласно Правилам ценообразования, в тенге (округляется до десятых);
– суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до r;
r – общее количество субъектов оптового рынка электрической энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии за соответствующий час суток.
5. Затраты на поддержку возобновляемых источников энергии включают в себя:
1) затраты единого закупщика на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, за вычетом затрат, приходящихся на потребителей зеленой энергии, в соответствии с подпунктом 6) статьи 1 Закона;

– Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14778 болып тіркелген) бекітілген Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларына (бұдан әрі – Баға белгілеу қағидалары) сәйкес белгіленген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату бағасы, 1 кВтсағ-қа теңгемен;
– цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін, атаулы қолдауды алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығының i-ші субъектісі электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің тиісті сағатында сатып алған электр энергиясының көлемі теңге (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өз қызметін жүзеге асыруға байланысты нақты шығындарының баға белгілеу қағидаларына сәйкес теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қызметін жүзеге асыруға байланысты нақты шығындарының айырмашылығы, күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет келесі формаула бойынша есептеледі:
, мұндағы
– Баға белгілеу қағидаларына сәйкес белгіленетін электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату бағасын қалыптастыру кезінде ескерілген, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының күнтізбелік жылы өз қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындары, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– Баға белгілеу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған электр энергиясының бір киловатт-сағатына шаққандағы есебінен алдағы күнтізбелік жылы электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату жөніндегі қызметін жүзеге асыруға байланысты негізделген шығындары теңгемен (оннан онға дейін дөңгелектенеді);
– i бойынша қосынды;
i – 1-ден r-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
r – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің тиісті сағатында электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің жалпы саны.
5. Жаңартылатын энергия көздерін қолдау шығындары мыналарды қамтиды:
1) Заңның 1-бабының 6) тармақшасына сәйкес жасыл энергияны тұтынушыларға кететін шығындарды шегергендегі электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға арналған шығындары;

2) затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, затраты, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов);
3) затраты на формирование резервного фонда, определяемые в порядке, установленном Правилами резервного фонда;
4) операционные затраты Единого закупщика электрической энергии, определяемые в порядке, установленном Правилами ценообразования;
5) затраты Единого закупщика электрической энергии, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов).
6. Операционные затраты Единого закупщика электрической энергии ежегодно рассчитываются и утверждаются согласно Правилам ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14778).
Приложение
к Правилам определения тарифа
на поддержку возобновляемых
источников энергии
Форма 1
Прогнозные объемы выработки, отпуска в сети электрической энергии
___________________________________________________ на 202_ год
(Наименование энергопроизводящей организации, юридического лица)
№ п/п
Наименование ЭПО
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Итого:
Первый руководитель _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Форма 2
Прогнозные объемы потребления электрической энергии
________________________ на 202_ год
(наименование потребителя электрической энергии, за исключением субъектов
оптового рынка электрической энергии, являющихся условными потребителями)
№ п/п
Наименование потребителя
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Первый руководитель _________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Форма 3
Прогнозные объемы потребления электрической энергии ________ на 202_ год
(Наименование условного потребителя, являющегося прямым потребителем)
№ п/п
Наименование условного потребителя, являющегося прямым потребителем
Прогнозные объемы потребления электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
год
1
Наименование ЭПО
Прогнозные объемы отпуска в сеть электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
год
1
Наименование потребителя
Прогнозные объемы потребления электрической энергии от ЭПО
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
год
Итого:
Первый руководитель условного потребителя, являющегося прямым потребителем
электрической энергии _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Первый руководитель энергопроизводящей организации
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Форма 4
Прогнозные объемы потребления электрической энергии ________ на 202_ год
(Наименование условного потребителя, являющегося промышленным комплексом)
№ п/п
Наименование условного потребителя, являющегося промышленным комплексом
Прогнозные объемы потребления электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Прогнозные объемы отпуска в сеть электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Первый руководитель условного потребителя, являющегося промышленным комплексом
__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Форма 5
Прогнозные объемы потребления электрической энергии ________ на 202_ год
(Наименование условного потребителя, являющегося квалифицированным потребителем)
№ п/п
Наименование условного потребителя, являющегося квалифицированным потребителем
Прогнозные объемы потребления электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Наименование ЭПО
Прогнозные объемы выработки электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Наименование объекта ВИЭ
Прогнозные объемы отпуска в сеть электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Наименование потребителя
Прогнозные объемы потребления электрической энергии от ЭПО
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
год
Итого:
Первый руководитель условного потребителя, являющегося квалифицированным потребителем
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Первый руководитель энергопроизводящей организации
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Первый руководитель энергопроизводящей организации, использующей ВИЭ
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)

2) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған шығындар, электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жұмсалған шығындар (кірістерді шегергенде);
3) Резервтік қор Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалатын резервтік қорды қалыптастыруға арналған шығындар;
4) Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының Баға белгілеу қағидаларында белгіленген тәртіппен айқындалатын операциялық шығындары;
5) Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында шеккен шығындары (кірістерді шегергенде).
6. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының операциялық шығындары жыл сайын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидалары бұйрығына сәйкес есептеледі және бекітіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14778 болып тіркелген).
Жаңартылатын энергия көздерін
қолдауға арналған тарифті
айқындау қағидаларына
қосымша
1-нысан
202__ жылға арналған _____________________________________________________________ электр
(Энергия өндіруші ұйымның және заңды тұлғаның атауы) энергиясын өндірудің, желілерге жіберудің болжамды көлемдері
Р/c
ЭӨҰ атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Барлығы:
Бірінші басшы _________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
2-нысан
202__ жылға арналған ________________________________________________________ электр тұтынушылар болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда, электр энергиясын тұтынушының атауы) электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
Р/с
Тұтынушының атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Бірінші басшы _________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
3-нысан
202___ жылға арналған
(Тікелей тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының атауы)
электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
Р/с
Тікелей тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының атауы
Электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
ЭӨҰ атауы
Электр энергиясын желілерге жіберудің болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
Тұтынушының атауы
ЭӨҰ–нан электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Жиыны:
Электр энергиясын тікелей тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының бірінші басшысы ___________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Энергия өндіруші ұйымныңбірінші басшысы ________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
4-нысан
202__ жылға арналған ________________________ (Өндірістік кешен болып табылатын шартты тұтынушының атауы) электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
Р/с№
Өндірістік кешен болып табылатын шартты тұтынушының атауы
Электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Электр энергиясын желілерге жіберудің болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Өндірістік кешен болып табылатын шартты тұтынушының бірінші басшысы
_________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
5-нысан
202__ жылға арналған электр _________________________________
(Басым тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының атауы) энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
Р/н№
Басым тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының атауы
Электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
ЭӨҰ атауы
Электр энергиясын өндірудің болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
ЖЭК объектісінің атауы
Электр энергиясын желілерге жіберудің болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Тұтынушының атауы
ЭӨҰ–дан электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Жиыны:
Басым тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушысының бірінші басшысы
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Энергия өндіруші ұйымның бірінші басшысы ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымның бірінші басшысы
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)