О внесении изменений и дополнений в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 сентября 2023 года № 487 "Об утверждении перечня и положения о национальных научных советах"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 607. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2024 года № 35605
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 сентября 2023 года № 487 "Об утверждении перечня и положения о национальных научных советах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33466) следующие изменения и дополнения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении положения о национальных научных советах";
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 37) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 128) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580, ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить положение о национальных научных советах согласно приложению к настоящему приказу.";
приложение 1 исключить;
правый верхний угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
"
Приложение к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 25 сентября 2023 года № 487
";
в Положении о национальных научных советах, утвержденный указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее Положение о национальных научных советах (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 37) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" (далее – Закон) и подпунктом 128) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 и определяет правовые и организационные основы деятельности национальных научных советов (далее – советы).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Советы являются коллегиальными органами, созданными по направлениям науки при уполномоченном органе.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Составы советов утверждаются сроком на 3 (три) года и состоят из нечетного числа членов в количестве не менее 9 (девяти) и не более 25 (двадцати пять) человек. Одно и то же лицо не может являться членом совета более 2 (двух) сроков подряд.
Не менее двух третей состава совета в области национальной безопасности и обороны имеют допуск к сведениям, содержащим государственные секреты соответствующего уровня.";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:

"Ұлттық ғылыми кеңестер тізбесін және олар туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 25 қыркүйектегі № 487 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 607 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 31 желтоқсанда № 35605 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық ғылыми кеңестер тізбесін және олар туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 25 қыркүйектегі № 487 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33466 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережені бекіту туралы";
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Заңының 6-бабының 37) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 128) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ереже осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
1-қосымша алып тасталсын;
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
2023 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 487 бұйрығына
қосымша
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 37) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 128) тармақшасына сәйкес әзірленген және Ұлттық ғылыми кеңестер (бұдан әрі – кеңестер) қызметінің құқықтық және ұйымдастырушылық негіздерін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кеңестер уәкілетті органның жанынан ғылым бағыттары бойынша құрылған алқалы органдар болып табылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кеңестердің құрамы 3 (үш) жыл мерзімге бекітіледі және мүшелерінің саны кемінде 9 (тоғыз) және 25 (жиырма бес) адамнан аспайтын тақ саннан құралады. Бір адам қатарынан 2 (екі) мерзімнен артық кеңес мүшесі бола алмайды.
Ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы кеңес құрамының кемінде үштен екісінің тиісті деңгейде мемлекеттік құпияларды қамтитын мәліметтерге рұқсаты бар.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Составы советов формируются уполномоченным органом из числа представителей государственных органов, компетентных казахстанских и зарубежных ученых, при этом не менее одной трети состава каждого совета из представителей государственных органов, национальных управляющих холдингов, национальных институтов развития, национальных холдингов, национальных компаний, а также субъектов частного предпринимательства по предложениям и рекомендациям отраслевых уполномоченных органов, научных организаций, организаций высшего и (или) послевузовского образования и научных общественных объединений и утверждаются в соответствии с пунктом 3 статьи 22 Закона. Для формирования состава совета указанные организации представляют в уполномоченный орган в области науки резюме кандидата в произвольной форме с указанием сведений, подтверждающих соответствие кандидата требованиям пунктов 6, 7, 8 настоящего Положения. Списки кандидатов в составы советов с указанием сведений, подтверждающих соответствие кандидата требованиям настоящего Положения, публикуются на интернет-ресурсах уполномоченного органа в области науки и центра экспертизы. Уполномоченный орган в области науки при формировании совета обеспечивает представительство членами совета основных отраслей, относящихся к направлению совета. Область квалификации каждого кандидата, рекомендованного в состав совета, соответствует направлению совета";
часть вторую подпункта 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"На казахстанских ученых в области социальных и гуманитарных наук требование о наличии индекса Хирша не распространяется. Вместо требования, установленного подпунктом 3) пункта 6 настоящего Положения, в отношении казахстанских ученых в области социальных и гуманитарных наук учитывается наличие не менее 3 (трех) публикаций на дату представления кандидатуры в течение последних 5 (пяти) лет в изданиях, индексируемых в международных базах Web of Science (Вэб оф Сайнс) и (или) Scopus (Скопус).";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Не более 20 % (двадцать процентов) от состава каждого совета, но не менее одного члена формируется из числа зарубежных ученых (за исключением советов в области национальной безопасности и обороны, социальных и гуманитарных наук), владеющих казахским и (или) русским языками и имеющих индекс Хирша не менее 10 (десяти), согласно международным базам Web of Science и (или) Scopus, рекомендованных научными организациями, организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными общественными объединениями или автономной организацией образования.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"5. Кеңестердің құрамын уәкілетті орган мемлекеттік органдардың, құзыретті қазақстандық және шетелдік ғалымдардың өкілдерінен, бұл ретте әрбір кеңес құрамының кемінде үштен бір бөлігін салалық уәкілетті органдардың ұсыныстары мен ұсынымдары бойынша мемлекеттік органдардың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық даму институттарының, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өкілдерінен, ғылыми ұйымдардың, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары мен ғылыми қоғамдық бірлестіктердің өкілдері қатарынан қалыптастырады және Заңның 22-бабының 3-тармағына сәйкес бекітіледі. Кеңес құрамын қалыптастыру үшін көрсетілген ұйымдар ғылым саласындағы уәкілетті органға кандидаттың осы Ереженің 6, 7, 8-тармақтарының талаптарына сәйкестігін растайтын мәліметтерді көрсете отырып, кандидаттың еркін нысанда жазылған түйіндемесін ұсынады. Кандидаттың осы Ереженің талаптарына сәйкестігін растайтын мәліметтерді көрсете отырып, кеңестер құрамына кандидаттардың тізімдері ғылым саласындағы уәкілетті органның және сараптама орталығының интернет-ресурстарында жарияланады. Кеңес құру кезінде ғылым саласындағы уәкілетті орган Кеңес мүшелерінің кеңес бағытына жататын негізгі салаларды ұсынуын қамтамасыз етеді. Кеңес құрамына ұсынылған әрбір кандидаттың біліктілік саласы кеңестің бағытына сәйкес келеді.";
6-тармақтың 3) тармақшасының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласындағы қазақстандық ғалымдарға Хирш индексінің болуы туралы талап қолданылмайды. Осы Ереженің 6-тармағының 3) тармақшасында белгіленген талаптың орнына әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласындағы қазақстандық ғалымдарға қатысты кандидатура ұсынылған күнге соңғы 5 (бес) жыл ішінде Web of Science (Вэб оф Сайнс) және (немесе) Scopus (Скопус) халықаралық базаларында индекстелетін басылымдарда кемінде 3 (үш) жарияланымның болуы ескеріледі.";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Әрбір кеңес құрамының 20 %-нан (жиырма пайыз) аспайтын бөлігі, бірақ кемінде бір мүшесі (ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс, әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар бойынша кеңестерді қоспағанда) қазақ және (немесе) орыс тілдерін меңгерген және Web of Science және (немесе) Scopus халықаралық базаларына сәйкес кемінде 10 (он) Хирш индексі бар, ғылыми ұйымдар, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ғылыми қоғамдық бірлестіктер немесе дербес білім беру ұйымдары ұсынған шетелдік ғалымдар қатарынан қалыптастырылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Члены советов информируют совет об известном им конфликте интересов при рассмотрении конкретных вопросов и несут ответственность за объективность и обоснованность принимаемых советом решений.";
подпункт 3) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"3) соблюдают требования и положения Кодекса этики членов национальных научных советов, являющегося приложением 12 к настоящему Положению;";
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Основными задачами советов являются:
1) формирование специализированных научных направлений в соответствии с приоритетами, определенными Высшей научно-технической комиссией при Правительстве Республики Казахстан (далее – ВНТК);
2) определение форм и объемов финансирования, выделяемых для проведения научных исследований;
3) оценка научной новизны и практической значимости, научно-технического уровня, перспективности, степени разработанности, уровня готовности технологии, соответствия предлагаемых научных, научно-технических проектов и программ специализированным направлениям или техническим заданиям, экономической обоснованности запрашиваемого объема финансирования с учетом заключений государственной научно-технической экспертизы;
4) оценка потребностей Республики Казахстан в новых научных направлениях;
5) осуществление конкурсного отбора научных, научно-технических проектов и программ по фундаментальным и прикладным научным исследованиям, а также проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, предлагаемых к финансированию за счет бюджетных средств с обсуждением в прямом эфире на интернет-ресурсе центра экспертизы;
6) рассмотрение заявок государственных научных организаций и научных организаций со стопроцентным участием государства на финансирование фундаментальных научных исследований;
7) участие в отборе конкурсных заявок в рамках грантового финансирования коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
8) рассмотрение кратких сведений, промежуточных и итоговых отчетов о научной и (или) научно-технической деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, а также итогов мониторинга реализации научных, научно-технических проектов и программ, проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, представляемых центром экспертизы, принятие решения по результатам рассмотрения таких отчетов и итогов мониторинга;
9) рассмотрение ежегодных отчетов государственных научных организаций и научных организаций со стопроцентным участием государства, включенных в перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, итогов мониторинга реализации указанных научных исследований, а также принятие решения по результатам рассмотрения таких отчетов и итогов мониторинга;

"17. Кеңес мүшелері нақты мәселелерді қарау кезінде өздеріне белгілі мүдделер қақтығысы туралы кеңеске хабарлайды және кеңес қабылдаған шешімдердің объективтілігі мен негізділігі үшін жауап береді.";
18-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Ережеге 12-қосымша болып табылатын Ұлттық ғылыми кеңестер мүшелерінің әдеп кодексінің талаптары мен ережелерін сақтайды;";
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Кеңестердің негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссия (бұдан әрі – ЖҒТК) айқындаған басымдықтарға сәйкес мамандандырылған ғылыми бағыттарды қалыптастыру;
2) ғылыми зерттеулер жүргізу үшін бөлінетін қаржыландыру нысандары мен көлемдерін айқындау;
3) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындыларын ескере отырып, ұсынылып отырған ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың ғылыми жаңалығы мен практикалық маңыздылығын, ғылыми-техникалық деңгейін, перспективалылығын, әзірлену дәрежесін, технологиясының әзірлік деңгейін, олардың арнаулы бағыттарға немесе техникалық тапсырмаларға сәйкестігін, сұралатын қаржыландыру көлемінің экономикалық тұрғыдан негізділігін бағалау;
4) Қазақстан Республикасының жаңа ғылыми бағыттардағы қажеттіліктерін бағалау;
5) сараптама орталығының интернет-ресурсында тікелей талқылау арқылы бюджет қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер бойынша ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын конкурстық іріктеуді жүзеге асыру;
6) мемлекеттік ғылыми ұйымдар мен мемлекет жүз пайыз қатысатын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға арналған өтінімдерін қарау;
7) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру шеңберінде конкурстық өтінімдерді іріктеуге қатысу;
8) сараптама орталығы ұсынатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы қысқаша мәліметтерді, аралық және қорытынды есептерді, сондай-ақ ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларының іске асырылуын мониторингтеу қорытындыларын қарау, осындай есептер мен мониторингтеу қорытындыларын қарау нәтижелері бойынша шешім қабылдау;
9) іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген мемлекеттік ғылыми ұйымдар мен мемлекет жүз пайыз қатысатын ғылыми ұйымдардың жыл сайынғы есептерін, көрсетілген ғылыми зерттеулердің іске асырылуын мониторингтеу қорытындыларын қарау, сондай-ақ осындай есептер мен мониторингтеу қорытындыларын қарау нәтижелері бойынша шешім қабылдау;

21. Основными функциями советов являются:
1) разработка рекомендаций по определению объема грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, содержащих наименование направления, обоснование выбора направления, объемы для реализации выбранного направления, экономический и социальный эффекты;
2) определение объема программно-целевого финансирования и разработка рекомендаций для ВНТК по целевым научным, научно-техническим программам, поданным на программно-целевое финансирование уполномоченным органом в области науки или отраслевыми уполномоченными органами, содержащих стратегию и (или) программу развития направления, тематику проведения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ для решения стратегических задач, ключевой результат научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, ресурсы для реализации стратегической задачи, прогноз экономических и социальных эффектов;
3) разработка рекомендаций для ВНТК по проектам коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, поданным на грантовое финансирование уполномоченным органом в области науки или отраслевыми уполномоченными органами;
4) принятие решения о грантовом и программно-целевом финансировании проектов и программ, а также проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности (прекращении финансирования), в том числе по итогам мониторинга хода реализации и результативности научных, научно-технических проектов и программ, проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, представляемым центром экспертизы;
5) принятие промежуточных и итоговых отчетов о научной и (или) научно-технической деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
6) принятие ежегодных отчетов по проектам научных организаций, включенных в утвержденный уполномоченным органом перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;
7) рассмотрение и принятие решений по результатам рассмотрения итогов мониторинга реализации и результативности, представляемых центром экспертизы в соответствии с положением о мониторинге реализации и результативности научных, научно-технических проектов и программ, проектов научных организаций, включенных в утвержденный уполномоченным органом перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, утверждаемым уполномоченным органом в области науки;

21. Кеңестердің негізгі функциялары:
1) бағыттың атауын, бағытты таңдаудың негіздемесін, таңдалған бағытты іске асыру көлемін, экономикалық және әлеуметтік әсерлерін қамтитын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру көлемін айқындау жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
2) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру көлемін айқындау және ғылым саласындағы уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті органдар бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға ұсынған нысаналы ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламалар бойынша бағыттың даму стратегиясын және (немесе) бағдарламасын, стратегиялық міндеттерді шешу үшін ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу тақырыптарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың түпкілікті нәтижесін, стратегиялық міндетті іске асыру үшін ресурстарды, экономикалық және әлеуметтік әсерлер болжамын қамтитын ЖҒТК-ге ұсынымдар әзірлеу;
3) ғылым саласындағы уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органдардың гранттық қаржыландыруға ұсынған ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобалары бойынша ЖҒТК-ге ұсынымдар әзірлеу;
4) жобаларды гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру (қаржыландыруды тоқтату), оның ішінде сараптама орталығы ұсынатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың, ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларының іске асырылу барысын және нәтижелілігін мониторингтеу қорытындылары бойынша шешім қабылдау;
5) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы аралық және қорытынды есептерді қабылдау;
6) уәкілетті орган бекіткен іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген ғылыми ұйымдардың жобалары бойынша жыл сайынғы есептерді қабылдау;
7) ғылым саласындағы уәкілетті орган бекітетін ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларының іргелі ғылыми зерттеулерін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың уәкілетті орган бекіткен тізбесіне енгізілген ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың, ғылыми ұйымдар жобаларының іске асырылуы мен нәтижелілігін мониторингтеу туралы ережеге сәйкес сараптама орталығы ұсынатын іске асырылу мен нәтижелілікті мониторингтеу қорытындыларын қарау нәтижелері жөніндегі шешімдерді қарау және қабылдау;

8) принятие решения о передаче проекта или программы другому исполнителю на основании мотивированного обращения субъекта, передающего проект или программу, в случаях ликвидации/реорганизации юридического лица или прекращения деятельности индивидуального предпринимателя, перехода научного руководителя на новое место работы и в других установленных законодательством случаях, с приложением официальных писем согласования передачи от научного руководителя проекта или программы и субъекта, принимающего проект или программу;
9) принятие решения о замене научного руководителя по грантовому, программно-целевому финансированию, по проектам научных организаций, включенных в утвержденный уполномоченным органом перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, а также внесение изменений в сводный расчет, календарный план по проектам или программам на основании обращения уполномоченного органа в области науки или отраслевых уполномоченных органов с приложением мотивированного обращения организации-исполнителя, без изменений целей, задач, мероприятий, ожидаемых конечных результатов, указанных в заявке;
10) принятие решения о замене грантополучателя, частного партнера, руководителя проектов, внесении изменений в сводный расчет, календарный план к заключенным договорам по проектам коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, а также изменение срока реализации проекта и (или) суммы гранта на основании обращения уполномоченного органа в области науки или отраслевых уполномоченных органов с приложением мотивированного обращения организации-исполнителя;
11) исполнение решений апелляционной комиссии;
12) принятие решения о досрочном завершении/прекращении проекта или программы с приложением подтверждающих документов;
13) рассмотрение материалов по предоставлению налоговых льгот и налоговых вычетов по расходам на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы лицам, проводивших научно-исследовательские, научно-технические и (или) опытно-конструкторские работы и подавший заявку в уполномоченный орган на получение подтверждения внедрения их результатов на территории Республики Казахстан;
14) принятие решения по техническому заданию (договору) и отчету об осуществлении (приобретении) научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, по техническому заданию (договору) и отчету с актом ввода в эксплуатацию приобретенного оборудования для научных центров за счет средств субъектов предпринимательства.";

8) заңды тұлға таратылған/қайта ұйымдастырылған немесе дара кәсіпкердің қызметі тоқтатылған, ғылыми жетекші жаңа жұмыс орнына ауысқан кезде және заңнамада белгіленген басқа да жағдайларда жобаны немесе бағдарламаны ғылыми жетекшісінен және жобаны немесе бағдарламаны қабылдайтын субъектіден беруді келісудің ресми хаттарын қоса бере отырып, жобаны немесе бағдарламаны беретін субъектінің дәлелді өтініші негізінде жобаны немесе бағдарламаны басқа орындаушыға беру туралы шешім қабылдау;
9) гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, уәкілетті орган бекіткен іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген ғылыми ұйымдардың жобалары бойынша ғылыми жетекшіні ауыстыру, ғылым саласындағы уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органдардың өтініші негізінде өтінімде көрсетілген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды, күтілетін түпкілікті нәтижелерді өзгертпей, орындаушы ұйымның дәлелді өтінішін қоса бере отырып, жиынтық есеп-қисапқа, жобалар немесе бағдарламалар бойынша күнтізбелік жоспарға өзгерістер енгізу туралы шешім қабылдау;
10) грант алушыны, жекеше әріптесті, жобалар жетекшісін ауыстыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобалары бойынша жасалған шарттардың жиынтық есебіне, күнтізбелік жоспарына өзгерістер енгізу туралы шешім қабылдау, сондай-ақ орындаушы ұйымның дәлелді өтінішін қоса бере отырып, ғылым саласындағы уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органдардың өтініші негізінде жобаны іске асыру мерзімін және (немесе) грант сомасын өзгерту;
11) апелляциялық комиссияның шешімдерін орындау;
12) растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жобаны немесе бағдарламаны мерзімінен бұрын аяқтау/тоқтату туралы шешім қабылдау;
13) ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізген және олардың нәтижелерін Қазақстан Республикасының аумағында енгізуді растауды алуға уәкілетті органға өтінім берген тұлғаларға ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстар бойынша салықтық жеңілдіктер мен салық шегерімдерін беру жөніндегі материалдарды қарау;
14) ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыру (сатып алу) туралы техникалық тапсырма (шарт) және есеп, кәсіпкерлік субъектілерінің қаражаты есебінен ғылыми орталықтар үшін сатып алынған жабдықты пайдалануға беру актісі бар техникалық тапсырма (шарт) және есеп бойынша шешім қабылдау.";

подпункт 11) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"11) передают объекты экспертизы на рассмотрение другим советам, если советом принято решение о несоответствии объекта экспертизы направлению совета, при наличии согласия со стороны совета, которому передается объект экспертизы. При этом советы не могут снимать с рассмотрения объекты, прошедшие экспертизу.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Повестка дня заседания советов формируется центром экспертизы и вместе с материалами, относящимися к вопросам повестки дня, направляется членам советов не позднее, чем за 3 (три) рабочих дня, если имеется срочность – за 1 (один) рабочий день до начала заседания, при поступлении вопросов в день заседания – вносится в повестку дня либо переносится на следующее заседание большинством голосов присутствующих на заседании членов совета путем открытого голосования.
Созыв заседания совета с указанием даты, времени и формы проведения заседания (онлайн и /или офлайн) осуществляется на основании официального письма председателя или заместителя председателя совета. Центр экспертизы обеспечивает кворум и организует заседания путем письменного уведомления каждого из его членов по электронной почте.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Заседание совета является правомочным, если на нем присутствовало не менее 50 (пятидесяти) процентов от общего количества членов совета, включая председателя совета и (или) заместителя председателя совета, в том числе участвовавших на заседании в режиме реального времени путем использования интернет-ресурсов, не включая членов, в отношении которых уполномоченным органом установлен запрет на участие в заседаниях.
При рассмотрении вопросов, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, заседание совета является правомочным, если на заседании присутствовало не менее 50 (пятидесяти) процентов от общего количества членов совета, имеющих допуск к государственным секретам соответствующего уровня. В данном случае заседания советов проводятся при непосредственном участии членов совета.";
часть вторую пункта 32 изложить в следующей редакции:
"К заседаниям советов по конкурсному отбору проектов грантового финансирования и программно-целевого финансирования центр экспертизы готовит по каждой заявке в электронном виде следующие материалы:";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Вопросы на заседаниях советов по конкурсному отбору научных, научно-технических проектов и программ, а также отбору заявок на финансирование фундаментальных научных исследований научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, рассматриваются в порядке, установленном Правилами базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 6 ноября 2023 года № 563 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33613) и Правилами организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 7 ноября 2024 года № 517 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35344).";
часть первую пункта 38 изложить в следующей редакции:

22-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) егер Кеңес сараптама объектісінің сараптама объектісі берілетін кеңес тарапынан келісім болған кезде сараптама объектісінің кеңестің бағытына сәйкестігі туралы шешім қабылдаса, сараптама объектілерін басқа кеңестердің қарауына береді. Бұл ретте кеңестер сараптамадан өткен объектілерді қараудан алып тастай алмайды.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Кеңестер отырысының күн тәртібін сараптама орталығы қалыптастырады және күн тәртібіндегі мәселелерге қатысты материалдармен бірге отырыстың басталуына дейін 3 (үш) жұмыс күнінен, егер шұғыл болса 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді, мәселелер отырыс күні келіп түскенде – күн тәртібіне енгізіледі не ашық дауыс беру арқылы отырысқа қатысып отырған кеңес мүшелерінің көпшілік даусымен келесі отырысқа ауыстырылады.
Кеңес өткізілетін күн мен уақытты көрсете отырып (онлайн және /немесе офлайн), кеңес отырысын шақыру кеңес төрағасының немесе төраға орынбасарының ресми хаты негізінде жүзеге асырылады. Сараптама орталығы кворумды қамтамасыз етуді және оның әрбір мүшесіне электрондық поштамен ресми жазбаша хабарлама жіберу арқылы ұйымдастырады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Егер отырыста кеңес төрағасын және (немесе) кеңес төрағасының орынбасарын қоса алғанда, оның ішінде отырысқа интернет-ресурстарды пайдалану арқылы нақты уақыт режимінде қатысқан кеңес мүшелерінің жалпы санының кемінде 50 (елу) пайызы қатысқан болса, өздеріне қатысты уәкілетті орган отырыстарға қатысуға тыйым салған мүшелерді қоспағанда, кеңес отырысы заңды болып табылады.
Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын мәселелер қаралған кезде, егер отырыста тиісті деңгейде мемлекеттік құпияларға рұқсаты бар кеңес мүшелерінің жалпы санының кемінде 50 (елу) пайызы қатысқан болса, кеңес отырысы заңды болып табылады. Бұл жағдайда кеңестер отырыстары кеңес мүшелерінің тікелей қатысуымен өткізіледі.";
32-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Гранттық қаржыландыру және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру жобаларын конкурстық іріктеу жөніндегі кеңестердің отырыстарына сараптама орталығы әрбір өтінім бойынша электронды түрде мынадай материалдар дайындайды:";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды конкурстық іріктеу, сондай-ақ іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерін қаржыландыруға өтінімдерді іріктеу жөніндегі кеңестердің отырыстарындағы мәселелер Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 6 қарашадағы № 563 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33613 болып тіркелген) бекітілген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларында және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 7 қарашада № 517 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35344 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен қаралады.";
38-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:

"38. Советы открытым голосованием принимают решения о грантовом и программно-целевом финансировании (прекращении финансирования), финансировании (прекращении финансирования) фундаментальных научных исследований, за счет юридических лиц, определенных уполномоченным органом, финансирующих научную и (или) научно-техническую деятельность, коммерциализацию результатов научной и (или) научно-технической деятельности, или за счет бюджетных средств в рамках утвержденного бюджета на соответствующий финансовый год:";
часть вторую подпункта 4) пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Заключение совета по заявке на грантовое финансирование после подписания председателем совета в течение 24 (двадцати четырех) часов размещается в личном кабинете научного руководителя объекта в информационной системе центра экспертизы.";
часть двенадцатую пункта 40 изложить в следующей редакции:
"При образовании двух и более советов в рамках одного приоритета общий объем финансирования на данное приоритетное направление, предусмотренный решением ВНТК на соответствующие годы, распределяется пропорционально количеству заявок, поступивших на рассмотрение каждого направления науки.";
часть первую пункта 43 изложить в следующей редакции:
"43. Решения совета о принятии промежуточных и заключительных отчетов в рамках программно-целевого финансирования принимаются с учетом заключения ГНТЭ и актов мониторинга (при наличии) открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвующих в заседании совета. Отчеты, набравшие менее 10 (десяти) баллов ГНТЭ отклоняются советом.";
дополнить пунктом 44-1 следующего содержания:
"44-1. Окончательное решение по промежуточным и заключительным отчетам, а также, по кратким сведениям, о реализации проекта в соответствии с календарным планом принимается советами после завершения работы апелляционной комиссии в течение одного рабочего дня.";
дополнить пунктами 45-1, 45-2 и 45-3 следующего содержания:
"45-1. Решение о выдачи лицам уведомлений по предоставлению налоговых льгот и налоговых вычетов по расходам на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы, осуществляется советами в соответствии с Правилами и сроками выдачи уведомлений лицам по научно-исследовательским работам по их расходам на осуществление (приобретение) научно-исследовательских работ на основании отчета о проведении научно-исследовательских работ, созданию научного центра по расходам на создание научных центров на основании отчета с актом ввода в эксплуатацию, научно-техническим и опытно-конструкторским работам по расходам на осуществление (приобретение) научно-технических и опытно-конструкторских работ на основании отчета о внедрении результатов научно-технических и опытно-конструкторских работ с актом внедрения, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 ноября 2024 года № 507 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35329).
Советы открытым голосованием принимают решение по техническому заданию (договору) и отчету об осуществлении (приобретении) научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, по техническому заданию (договору) и отчету с актом ввода в эксплуатацию приобретенного оборудования для научных центров за счет средств субъектов предпринимательства.

"38. Ұлттық ғылыми кеңестер ашық дауыс беру арқылы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын уәкілетті орган айқындаған ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруды қаржыландыратын заңды тұлғалардың немесе тиісті қаржы жылына бекітілген бюджет шеңберіндегі бюджет қаражаты есебінен гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру (қаржыландыруды тоқтату), іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру (қаржыландыруды тоқтату) туралы шешімдер қабылдайды.";
39-тармақтың 4) тармақшасының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Гранттық қаржыландыруға өтінім бойынша кеңестің қорытындысы кеңес төрағасы қол қойғаннан кейін 24 (жиырма төрт) сағат ішінде объектінің ғылыми жетекшісінің жеке кабинетінде сараптама орталығының ақпараттық жүйесінде орналастырылады.";
40-тармақтың он екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бір басымдық шеңберінде екі және одан да көп кеңестер құрылған кезде тиісті жылдарға арналған ЖҒТК шешімімен көзделген осы басым бағытқа қаржыландырудың жалпы көлемі ғылымның әрбір бағытының қарауына келіп түскен өтінімдер санына барабар бөлінеді.";
43-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде аралық және қорытынды есептерді қабылдау туралы кеңестің шешімдері МҒТС қорытындысы және мониторинг актілері (бар болса) есепке алына отырып, кеңес отырысына қатысатын кеңес мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. МҒТС 10 (оннан) аз балл жинаған есептерді кеңес қабылдамайды.";
мынадай мазмұндағы 44-1-тармақпен толықтырылсын:
"44-1. Кеңестер аралық және қорытынды есептер бойынша, сондай-ақ күнтізбелік жоспарға сәйкес жобаны іске асыру туралы қысқаша мәліметтер бойынша түпкілікті шешімді апелляциялық комиссияның жұмысы аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 45-1, 45-2 және 45-3-тармақтармен толықтырылсын:
"45-1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстар бойынша адамдарға салықтық жеңілдіктер мен салықтық шегерімдер беру жөніндегі хабарламаларды беру туралы шешімді Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 1 қарашадағы № 507 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35329 болып тіркелген) ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу туралы есептің негізінде олардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстар бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары, пайдалануға беру актісі бар есептің негізінде олардың ғылыми орталықтар құруға арналған шығыстар бойынша ғылыми орталық құруы, ендіру актісі бар ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар нәтижелерін ендіру туралы есептің негізінде олардың ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстар бойынша ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстары бойынша адамдарға хабарламаларды беру нысанын, мерзімі мен қағидаларына сәйкес кеңестер шығарады.
Кеңестер ашық дауыс беру арқылы ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыру (сатып алу) туралы техникалық тапсырма (шарт) және есеп, кәсіпкерлік субъектілерінің қаражаты есебінен ғылыми орталықтар үшін сатып алынған жабдықты пайдалануға беру актісі бар техникалық тапсырма (шарт) және есеп бойынша шешім қабылдайды.

45-2. Советы предоставляют решения уполномоченному органу в области науки по следующим уведомлениям:
по научно-исследовательским работам по их расходам на осуществление (приобретение) научно-исследовательских работ на основании отчета о проведении научно-исследовательских работ;
о создании научного центра по их расходам на создание научных центров на основании отчета с актом ввода в эксплуатацию;
по научно-техническим и опытно-конструкторским работам по их расходам на осуществление (приобретение) научно-технических и опытно-конструкторских работ на основании отчета о внедрении результатов научно-технических и опытно-конструкторских работ с актом внедрения.
45-3. Советы в течение 7 (семи) рабочих дней с момента поступления заявки от уполномоченного органа оценивают предоставленные заявки и принимают решения о представлении уведомления или об отказе в его представлении по формам, согласно приложениям 13, 14, 15, 16, 17 и 18 к настоящему Положению.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Организация деятельности советов, включая командировочные расходы казахстанских и зарубежных ученых, являющихся членами советов, обеспечивается центром экспертизы за счет бюджетных средств.";
приложения 1, 2, 3 и 4 изложить в новой редакций согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу;
приложения 10 и 11 изложить в новой редакций согласно приложению 5 и 6 к настоящему приказу;
в приложении 12:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Членам советов при выполнении своей деятельности следует руководствоваться Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике", Положением о национальных научных советах и Правилами базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, а также грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, утвержденными уполномоченным органом в области науки и иными нормативными правовыми актами.";
дополнить приложениями 13, 14, 15, 16, 17 и 18 согласно приложениям 7, 8, 9, 10, 11 и 12 к настоящему приказу.
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.

45-2. Кеңестер ғылым саласындағы уәкілетті органға төмендегідей хабарламалар:
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу туралы есеп негізінде олардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстар бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары бойынша;
пайдалануға беру актісі бар есеп негізінде ғылыми орталықтар құруға жұмсалатын шығыстары бойынша ғылыми орталық құру туралы;
енгізу актісімен ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін енгізу туралы есеп негізінде ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстар бойынша ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар бойынша шешімдер ұсынады.
45-3. Кеңестер уәкілетті органнан өтінім келіп түскен сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынылған өтінімдерді бағалайды және осы Ережеге 13, 14, 15, 16, 17 және 18-қосымшаларға сәйкес хабарламаны ұсыну немесе оны ұсынудан бас тарту туралы нысандар бойынша шешім қабылдайды.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Кеңестердің мүшелері болып табылатын қазақстандық және шетелдік ғалымдардың іссапар шығыстарын қоса алғанда, кеңестердің қызметін ұйымдастыруды бюджет қаражаты есебінен сараптама орталығы қамтамасыз етеді.";
1, 2, 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10 және 11-қосымшалар осы бұйрыққа 5 және 6 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
12-қосымшада:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кеңес мүшелері өз қызметін орындау кезінде "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, ғылым саласындағы уәкілетті орган және өзге де нормативтік құқықтық актілермен бекітілген Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережелерін және Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларын басшылыққа алулары керек.";
осы бұйрыққа 7, 8, 9, 10, 11 және 12-қосымшаларға сәйкес 13, 14, 15, 16, 17 және 18-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятьдесят третьего, пятьдесят четвертого, девяносто четвертого, сто второго пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 30 декабря 2024 года № 607
Приложение 1
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Оценочный лист заявки по грантовому финансированию научных исследований
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный регистрационный номер и наименование объекта)
1. Содержание научного проекта
Максимальный итоговый балл – 15 баллов.
№ п/п
Наименование критериев оценки
Баллы*
Оценка члена совета, баллов
1.
Степень влияния результатов исследований на научно-технический (в том числе – кадровый) потенциал и конкурентоспособность научных организаций и их коллективов, ученых
До 5 баллов, где: высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл
2.
Степень разработанности проекта, то есть наличие задела у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с заявляемыми параметрами и вероятность успешной реализации проекта (с учетом занятости научного руководителя в других проектах и опыта реализации ранее профинансированных проектов грантового финансирования в качестве руководителя, если таковые имеются)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл
3.
Практическая значимость результатов исследований, то есть степень их готовности для коммерциализации или применения в ином качестве для решения актуальных задач социально-экономического и научно-технического развития Республики Казахстан (с учетом эффекта от проектов грантового финансирования, которыми ранее руководил научный руководитель, если таковые имелись)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл
Общий балл (сумма баллов по критериям оценки)
Член Национального научного совета __________________________________
(наименование национального научного совета)
___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың елу үшінші, елу төртінші, тоқсан төртінші, жүз екінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 607 Бұйрыққа
1-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
1-қосымша
Нысан
Ғылыми зерттеулерді гранттық қаржыландыру бойынша өтінімді бағалау парағы _____________________________________________________________________ (объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы)
1. Ғылыми жобаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл – 15 балл.
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар*
Кеңес мүшесінің
бағалауы, балдар
1.
Зерттеу нәтижелерінің ғылыми ұйымдар мен олардың ұжымдарының, ғалымдардың ғылыми-техникалық (оның ішінде кадрлық) әлеуетіне және бәсекеге қабілеттілігіне әсер ету дәрежесі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
2.
Жобаның әзірлену дәрежесі, яғни мәлімделген параметрлерге сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда дайындаманың болуы және жобаны ойдағыдай іске асыру ықтималдығы (ғылыми жетекшінің басқа жобаларда қамтылуын және басшы ретінде бұрын қаржыландырылған гранттық қаржыландыру жобаларын іске асыру тәжірибесін ескере отырып, егер мұндайлар болса)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
3.
Зерттеулер нәтижелерінің практикалық маңыздылығы, яғни олардың Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық дамуының өзекті міндеттерін шешу үшін коммерцияландыруға немесе өзге де сапада қолдануға әзірлік дәрежесі (бұрын ғылыми басшы басқарған гранттық қаржыландыру жобаларының әсерін ескере отырып, егер мұндайлар болса)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
Жалпы балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балдар қосындысы)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі _________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
____________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))

2. Объем финансирования научного проекта (заполняется только для проектов со сроком реализации более 12 месяцев)
№ п/п
Показатель
Объем финансирования проекта, тысяч тенге
Запрашиваемая заявителем сумма
Мнения экспертов государственной научно-технической экспертизы (далее – ГНТЭ) с учетом оценки обоснованности цен
Позиция члена национального научного совета (указать один из вариантов ГНТЭ)
Эксперт 1
Эксперт 2
Эксперт 3
1.
Всего (на весь период реализации проекта)
1.1.
20___ год (1-й год)
1.2.
20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
Член Национального научного совета
_____________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)
Примечание:
* - баллы определяются членами советов индивидуально, исходя из их профессионального суждения, на основе заявки, заключения ГНТЭ и других материалов, представленных центром экспертизы в соответствии с Правилами государственной научно-технической экспертизы.
Приложение 2 к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 30 декабря 2024 года № 607
Приложение 2
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Оценочный лист заявки по программно-целевому финансированию
__________________________________________________________________
(Индивидуальный регистрационный номер и наименование объекта)
1. Содержание научной, научно-технической программы
Максимальный итоговый балл – 15 баллов.
№ п/п
Наименование критериев оценки
Баллы*
Оценка члена совета, баллов
1.
Соответствие предложенного заявителем плана мероприятий по реализации программы (с учетом логичности, обоснованности, системности, прогнозируемости) и запрошенного объема финансирования (с учетом экономического прагматизма) уровню сложности поставленных задач и ожидаемых прямых результатов, указанных в техническом задании на научно-исследовательскую работу
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
2.
Степень разработанности программы, то есть наличие научного задела и материальной базы у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с планом реализации программы (с учетом наличия соответствующих квалифицированных специалистов)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
3.
Научный уровень и опыт научного руководителя по организации процесса достижения результатов научных исследований (с учетом качества и результативности реализации завершенных проектов и программ под руководством научного руководителя, а также других объективных показателей)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
Общий балл (сумма баллов по критериям оценки)
Член Национального научного совета
_____________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)

2. Ғылыми жобаны қаржыландыру көлемі (іске асыру мерзімі 12 айдан асатын жобалар үшін ғана толтырылады)
Р/с №
Көрсеткіш
Жобаны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Өтінім беруші сұратып отырған сома
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің ұстанымы (Бағалардың негізділігін бағалауды ескере отырып, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың (бұдан әрі – МҒТС) сарапшыларының пікірлері нұсқаларының бірін көрсету)
Бағалардың негізділігін бағалауды ескере отырып, МҒТС сарапшыларының пікірлері
1-сарапшы
2-сарапшы
3-сарапшы
1.
Барлығы (жобаны іске асырудың барлық кезеңіне)
1.1.
20___ жыл (1-жыл)
1.2.
20___ жыл (2-жыл)
1.3.
20___ жыл (3-жыл)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі ______________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
___________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Ескерту:
* – Балдарды мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама қағидаларына сәйкес сараптама орталығы ұсынған өтінім, МҒТС қорытындысы және өзге де материалдар негізінде кеңес мүшелері өздерінің кәсіби пайымдауларына сүйене отырып, жеке айқындайды.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 607 Бұйрыққа
2-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
2-қосымша
Нысан
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша өтінімді бағалау парағы __________________________________________________________________ (объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы)
1. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл – 15 балл.
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар*
Кеңес мүшесінің бағалауы,
балл
1.
Өтінім беруші ұсынған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (қисындылығын, негізділігін, жүйелілігін, болжамдылығын ескере отырып) және сұратылып отырған қаржыландыру көлемінің (экономикалық прагматизмді ескере отырып) ғылыми-зерттеу жұмысына арналған техникалық тапсырмада көрсетілген қойылған міндеттердің күрделілік деңгейіне және күтілетін тікелей нәтижелерге сәйкестігі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
2.
Бағдарламаның әзірлену дәрежесі, яғни бағдарламаны іске асыру жоспарына сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда ғылыми дайындама мен материалдық базаның болуы (тиісті білікті мамандардың болуын ескере отырып)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
3.
Ғылыми жетекшінің ғылыми зерттеулер нәтижелеріне қол жеткізу процесін ұйымдастырудағы ғылыми деңгейі мен тәжірибесі (ғылыми жетекшінің басшылығымен аяқталған жобалар мен бағдарламаларды іске асырудың сапасы мен нәтижелілігін, сондай-ақ басқа да объективті көрсеткіштерді ескере отырып)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
Жалпы балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балдар қосындысы)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі __________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
____________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))

2. Объем финансирования научной, научно-технической программы
№ п/п
Показатель
Объем финансирования программы, тысяч тенге
Запрашиваемая заявителем сумма
Мнения экспертов государственной научно-технической экспертизы (далее – ГНТЭ) с учетом оценки обоснованности цен
Мнение члена национального научного совета (указать один из вариантов экспертов ГНТЭ)
Эксперт 1
Эксперт 2
Эксперт 3
1.
Всего (на весь период реализации программы)
1.1.
20___ год (1-й год)
1.2.
20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
Член Национального научного совета
_____________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)
Примечание:
* - баллы определяются членами советов индивидуально, исходя из их профессионального суждения, на основе заявки, заключения ГНТЭ и других материалов, представленных центром экспертизы в соответствии с Правилами государственной научно-технической экспертизы.
Приложение 3 к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 30 декабря 2024 года № 607
Приложение 3
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Оценочный лист заявки по программно-целевому финансированию вне конкурсных
процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной
безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный регистрационный номер и наименование объекта)
1. Содержание научной, научно-технической программы
Максимальный итоговый балл – 15 баллов.
№ п/п
Наименование критериев оценки
Баллы*
Оценка члена совета, баллов
1
2
3
4
1.
Соответствие предложенного заявителем плана мероприятий по реализации программы (с учетом логичности, обоснованности, системности, прогнозируемости) и запрошенного объема финансирования (с учетом экономического прагматизма) уровню сложности поставленных задач и ожидаемых результатов, отраженных в заявке
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
2.
Степень разработанности программы, то есть наличие научного задела и материальной базы у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с планом реализации программы (с учетом наличия соответствующих квалифицированных специалистов)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
3.
Научный уровень и опыт научного руководителя по организации процесса достижения результатов научных исследований (с учетом качества и результативности реализации завершенных проектов и программ под руководством научного руководителя, а также других объективных показателей)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
Общий балл (сумма баллов по критериям оценки)
Член Национального научного совета
____________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)

2. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаны қаржыландыру көлемі
Р/с №
Көрсеткіш
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Өтінім беруші сұратып отырған сома
Бағалардың негізділігін бағалауды ескере отырып, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың (бұдан әрі – МҒТС) сарапшыларының пікірлері
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің пікірі (МҒТС сарапшылары нұсқаларының бірін көрсету
1-сарапшы
2-сарапшы
3-сарапшы
1.
Барлығы (жобаны іске асырудың барлық кезеңіне)
1.1.
20___ жыл (1-жыл)
1.2.
20___ жыл (2-жыл)
1.3.
20___ жыл (3-жыл)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі_______________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
___________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Ескерту:
* – Балдарды Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама қағидаларына сәйкес сараптама орталығы ұсынған өтінім, МҒТС қорытындысы және өзге де материалдар негізінде кеңес мүшелері өздерінің кәсіби пайымдауларына сүйене отырып, жеке айқындайды.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 607 Бұйрыққа
3-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізуді конкурстық рәсімдерден тыс бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру жөніндегі өтінімнің бағалау парағы ________________________________________________________________________ (объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы)
1. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл – 15 балл.
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар*
Кеңес мүшесінің бағалауы, балл
1
2
3
4
1.
Өтінім беруші ұсынған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (қисындылықты, негізділікті, жүйелілікті, болжамдылықты ескере отырып) және сұратылып отырған қаржыландыру көлемінің (экономикалық прагматизмді ескере отырып) өтінімде көрсетілген қойылған міндеттер мен күтілетін нәтижелердің күрделілік деңгейіне сәйкестігі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
2.
Бағдарламаның әзірлену дәрежесі, яғни бағдарламаны іске асыру жоспарына сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда ғылыми дайындама мен материалдық базаның болуы (тиісті білікті мамандардың болуын ескере отырып)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
3.
Ғылыми жетекшінің ғылыми зерттеулер нәтижелеріне қол жеткізу процесін ұйымдастырудағы ғылыми деңгейі мен тәжірибесі (ғылыми жетекшінің басшылығымен аяқталған жобалар мен бағдарламаларды іске асырудың сапасы мен нәтижелілігін, сондай-ақ басқа да объективті көрсеткіштерді ескере отырып)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
Жалпы балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балдар жиынтығы)
Ұлттық ғылыми кеңестің мүшесі________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
_____________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))