Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи населению Шетского района
Решение Шетского районного маслихата Карагандинской области от 27 марта 2024 года № 10/101. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Карагандинской области 5 апреля 2024 года № 6584-09.
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О жилищных отношениях", "О связи" Шетский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер и порядок оказания жилищной помощи населению Шетского района согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Шетского районного маслихата согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Шетского районного маслихата С. Социал
Приложение 1 к решению Шетского
районного маслихата
от 27 марта 2024 года №10/101
Размер и порядок оказания жилищной помощи в Шетском районе
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Шетского районного маслихата Карагандинской области от 03.12.2024 № 18/161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в Шетском районе, постоянно зарегистрированным и проживающим в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории Республики Казахстан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченной семьи (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
2. Назначение жилищной помощи осуществляется государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ Шетского района" (далее – уполномоченный орган).
3. Совокупный доход малообеспеченной семьи (гражданина) исчисляется уполномоченным органом за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи, в порядке, определяемом приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года №117 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33763) (далее – Правила предоставления жилищной помощи).

Шет ауданының тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету мөлшері мен тәртібін айқындау туралы
Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 2024 жылғы 27 наурыздағы № 10/101 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 5 сәуірде № 6584-09 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Байланыс туралы" Заңдарына сәйкес, Шет аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Шет ауданының тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету мөлшері мен тәртібі айқындалсын.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Шет аудандық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шет аудандық мәслихатының төрағасы С. Социал
Шет аудандық мәслихатының
2024 жылғы 27 наурыздағы
№10/101 шешіміне 1 қосымша
Шет ауданында тұрғын үй көмегін көрсету мөлшері мен тәртібі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 03.12.2024 № 18/161 шешімімен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Шет ауданында тұратын, Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз тұрғынжай ретінде меншік құқығында тұрған тұрғынжайда тұрақты тіркелген және тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға), сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарға;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі.
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындауды "Шет ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.
3. Аз қамтылған отбасының (азаматтың) жиынтық табысын уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсанға Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы №117 "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелді) (бұдан әрі - Тұрғын үй көмегін көрсету қағидалары) айқындалған тәртіппен есептейді.

4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, и предельно допустимым уровнем расходов малообеспеченных семей (граждан) на эти цели, в размере 5 (пять) процентов.
5. При назначении жилищной помощи принимается норма площади в размере не менее 15 (пятнадцати) квадратных метров и не более 18 (восемнадцати) квадратных метров полезной площади на человека, но не менее однокомнатной квартиры или комнаты в общежитии.
6. Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций осуществляется в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 295/НҚ "Об определении размера и утверждении Правил компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33200).
7. Для назначения жилищной помощи малообеспеченная семья (гражданин) (либо его представитель в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве, решении суда либо административном акте) обращается в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" или на веб-портал "электронного правительства" с предоставлением документов согласно Правилам предоставления жилищной помощи.
8. Назначение жилищной помощи производится в течение текущего квартала, при этом совокупный доход малообеспеченной семьи (гражданина) и расходы о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребления коммунальных услуг и услуг связи, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде учитываются за предшествующий квартал.
9. Срок рассмотрения документов и принятия решения о предоставлении жилищной помощи либо мотивированный ответ об отказе со дня принятия полного комплекта документов от Государственной корпорации "Правительство для граждан", либо через веб-портал "электронного правительства" составляет 8 (восемь) рабочих дней.

4. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарды, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдалануға арналған шығыстарды төлеу сомасы арасындағы айырма ретінде және осы мақсаттарға аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің 5 (бес) пайыз мөлшерінде айқындалады.
5. Тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде пайдалы алаңы бір адамға 15 (он бес) шаршы метрден кем емес және 18 (он сегіз) шаршы метрден артық емес мөлшерде, бірақ бір бөлмелі пәтерден немесе жатақханадағы бөлмеден кем емес алаң нормасы қабылданады.
6. Телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу "Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің өсуін өтеу мөлшерін айқындау және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 295/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33200 тіркелді) сәйкес жүзеге асырылады.
7. Аз қамтылған отбасы (азамат) (не сенімхатқа, заңнамаға, сот шешіміне не әкімшілік актіге негізделген оның өкілі) тұрғын үй көмегін тағайындау үшін Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларына сәйкес құжаттарды ұсына отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына немесе "электрондық үкімет" веб-порталына жүгінеді.
8. Тұрғын үй көмегін тағайындау ағымдағы тоқсан ішінде жүргізіледі, бұл ретте аз қамтылған отбасының (азаматтың) жиынтық табысы және кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді және жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалдаған тұрғын үйді пайдалануға жұмсалған ай сайынғы жарналардың шығыстары алдыңғы тоқсан үшін есепке алынады.
9. Құжаттарды қарау және тұрғын үй көмегін көрсету туралы шешім қабылдау мерзімі не "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясынан немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы құжаттардың толық жиынтығын қабылдаған күннен бастап бас тарту туралы дәлелді жауап 8 (сегіз) жұмыс күнін құрайды.

10. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете расходов и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств малообеспеченным семьям (гражданам).
11. Назначение жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете Шетского района на соответствующий финансовый год.
12. Выплата жилищной помощи осуществляется через банки второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей жилищной помощи.
Приложение 2 к решению
Шетского районного маслихата
от 27 марта 2024 года
№ 10/101
Перечень утративших сил некоторых решений Шетского районного маслихата
1. Решение Шетского районного маслихата Карагандинской области от 12 апреля 2012 года №2/22 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи по Шетскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8-17-133).
2. Решение Шетского районного маслихата Карагандинской области от 16 августа 2016 года №6/61 "О внесении изменений в решение районного маслихата от 12 апреля 2012 года №2/22 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи по Шетскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1933).
3. Решение Шетского районного маслихата Карагандинской области от 4 апреля 2013 года №12/115 "О внесении изменений и дополнения в решение районного маслихата от 12 апреля 2012 года №2/22 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи по Шетскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2315).
4. Решение Шетского районного маслихата Карагандинской области от 12 июня 2014 года №23/201 "О внесении изменения в решение районного маслихата от 12 апреля 2012 года №2/22 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи по Шетскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2673).
5. Решение Шетского районного маслихата Карагандинской области от 12 апреля 2016 года №2/17 "О внесении изменения в решение районного маслихата от 12 апреля 2012 года №2/22 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи по Шетскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3780).
6. Решение Шетского районного маслихата Карагандинской области от 10 октября 2017 года №16/128 "О внесении дополнения и изменения в решение районного маслихата от 12 апреля 2012 года №2/22 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи по Шетскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4424).

10. Тұрғын үй көмегін жеткізушілер ұсынған кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде шығыстар сметасына сәйкес кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған ай сайынғы жарналар туралы шоттар және аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) бюджет қаражаты есебінен коммуналдық қызметтерге ақы төлеу шоттары бойынша көрсетіледі.
11. Тұрғын үй көмегін тағайындау Шет ауданының бюджетінде тиісті қаржы жылына арналған көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
12. Тұрғын үй көмегін төлеу есептелген сомаларды тұрғын үй көмегін алушылардың жеке шоттарына екінші деңгейдегі банктер арқылы аудару жолымен жүзеге асырылады.
Шет аудандық мәслихатының
2024 жылғы 27 наурыздағы
№ 10/101
шешіміне 2 қосымша
Шет аудандық мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 2012 жылғы 12 сәуірдегі №2/22 "Шет ауданы бойынша тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8-17-133 болып тіркелген).
2. Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 2012 жылғы 16 тамыздағы №6/61 "Аудандық мәслихаттың 2012 жылғы 12 сәуiрдегi №2/22 "Шет ауданы бойынша тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1933 болып тіркелген).
3. Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 2013 жылғы 4 сәуірдегі №12/115 "Аудандық мәслихаттың 2012 жылғы 12 сәуірдегі №2/22 "Шет ауданы бойынша тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2315 болып тіркелген).
4. Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 2014 жылғы 12 маусымдағы №23/201 "Аудандық мәслихатының 2012 жылғы 12 сәуiрдегi №2/22 "Шет ауданы бойынша тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2673 болып тіркелген).
5. Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 2016 жылғы 12 сәуірдегі №2/17 "Аудандық мәслихатының 2012 жылғы 12 сәуiрдегi №2/22 "Шет ауданы бойынша тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3780 болып тіркелген).
6. Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 2017 жылғы 10 қазандағы №16/128 "Аудандық мәслихатының 2012 жылғы 12 сәуiрдегi №2/22 "Шет ауданы бойынша тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" шешіміне толықтыру мен өзгеріс енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №4424 болып тіркелген).

7. Решение Шетского районного маслихата Карагандинской области от 19 июля 2018 года №22/197 "О внесении дополнений и изменения в решение II сессии Шетского районного маслихата от 12 апреля 2012 года №2/22 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи по Шетскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4893).
8. Решение Шетского районного маслихата Карагандинской области от 27 марта 2020 года №37/340 "О внесении изменения в решение II сессии Шетского районного маслихата от 12 апреля 2012 года №2/22 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи по Шетскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5777).
9. Решение Шетского районного маслихата Карагандинской области от 26 февраля 2021 года №2/20 "О внесении изменений в решение II сессии Шетского районного маслихата от 12 апреля 2012 года №2/22 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи по Шетскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6240).

7. Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 2018 жылғы 19 шілдедегі №22/197 "Шет аудандық мәслихатының 2012 жылғы 12 сәуірдегі II сессиясының "Шет ауданы бойынша тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" №2/22 шешіміне толықтырулар және өзгеріс енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4893 болып тіркелген).
8. Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 2020 жылғы 27 наурыздағы №37/340 "Шет аудандық мәслихатының 2012 жылғы 12 сәуірдегі II сессиясының "Шет ауданы бойынша тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" №2/22 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5777 болып тіркелген).
9. Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 ақпандағы №2/20 "Шет аудандық мәслихатының 2012 жылғы 12 сәуірдегі II сессиясының "Шет ауданы бойынша тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" №2/22 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6240 болып тіркелген).