Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в Алтынсаринском районе
Решение маслихата Алтынсаринского района Костанайской области от 21 августа 2024 года № 91. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Костанайской области 10 сентября 2024 года № 10262-10
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с пунктом 5 статьи 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" Алтынсаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер и порядок оказания жилищной помощи согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Алтынсаринского районного маслихата согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата С. Мусапирова
Приложение 1
к решению маслихата
от 21 августа 2024 года
№ 91
Размер и порядок оказания жилищной помощи в Алтынсаринском районе
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам) (далее – услугополучатель), проживающим в Алтынсаринском районе, постоянно зарегистрированным и проживающим в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории Республики Казахстан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы услугополучателя, принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Доля предельно допустимых расходов к совокупному доходу малообеспеченной семьи (гражданина) устанавливается местным представительным органом в размере не более 10 (десяти) процентов.
2. Назначение жилищной помощи осуществляется государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ акимата Алтынсаринского района" (далее - услугодатель).
3. Совокупный доход услугополучателя исчисляется уполномоченным органом за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи, в порядке, определяемом приказом министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33763) (далее – правила).

Алтынсарин ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы
Қостанай облысы Алтынсарин ауданы мәслихатының 2024 жылғы 21 тамыздағы № 91 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 10 қыркүйекте № 10262-10 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 97-бабының 5-тармағына сәйкес Алтынсарин аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі айқындалсын.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Алтынсарин аудандық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы С. Мусапирова
Мәслихаттың
2024 жылғы 21 тамыздағы
№ 91 шешіміне
1-қосымша
Алтынсарин ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі
1. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Алтынсарин ауданында тұратын, Қазақстан Республикасының аумағында жалғыз тұрғынжай ретінде меншік құқығындағы тұрғынжайды тұрақты тіркелген және тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы), сондай - ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжайды және жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп - ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарға;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде көрсетілетін байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалға алған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушылардың тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
Көрсетілетін қызметті алушыға жиынтық табысына шекті жол берілетін шығыстар үлесін жергілікті өкілді орган белгілеген 10 (он) пайыздан аспау керек.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындауды "Алтынсарин ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.
3. Көрсетілетін қызметті алушы жиынтық табысын Қазақстан Республикасы өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағида) айқындалатын тәртіппен тұрғын үй көмегін алуға өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсан үшін уәкілетті орган есептейді.

4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, и предельно допустимым уровнем расходов услугополучатель на эти цели, установленным местным представительным органом.
При назначении жилищной помощи принимается норма площади в размере не менее 15 (пятнадцати) квадратных метров и не более 18 (восемнадцати) квадратных метров полезной площади на человека, но не менее однокомнатной квартиры или комнаты в общежитии.
5. Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникации социально-защищаемым гражданам осуществляется в соответствии с приказом министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 295/НҚ "Об определении размера и утверждении Правил компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" (зарегистрировано в министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2023 года № 33200).
6. Услугополучатель (либо его представитель по нотариально заверенной доверенности) обращается в Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – государственная корпорация) или на веб-портал "Электронного правительства" с предоставлением документов согласно Правилам предоставления жилищной помощи, утвержденным приказом министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117.
Срок рассмотрения документов и принятия решения о предоставлении жилищной помощи либо мотивированный ответ об отказе со дня принятия полного комплекта документов от государственной корпорации либо через веб-портал "Электронного правительства" составляет 8 (восемь) рабочих дней.
7. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете расходов и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств услугополучателю.
8. Назначение жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете района на соответствующий финансовый год.

4. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп - ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге, телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақыны ұлғайту бөлігінде коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жергілікті тұрғын үй жалдаған тұрғынжайды пайдалануға арналған шығыстарды төлеу сомасы мен көрсетілетін қызметті алушының осы мақсаттарға жұмсайтын шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде бір адамға 15 (он бес) шаршы метрден кем емес және 18 (он сегіз) шаршы метрден артық емес, бірақ бір бөлмелі пәтерден немесе жатақханадағы бөлмеден кем емес аудан нормасы қабылданады.
5. Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу "Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің өсуін өтеу мөлшерін айқындау және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 295/НҚ (Қазақстан Республикасының әділет министрлігінде № 33200 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша оның өкілі) "Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – мемлекеттік корпорация) немесе "Электрондық үкімет" веб-порталына Қазақстан Республикасы өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен бекітілген тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларына сәйкес құжаттарды ұсына отырып жүгінеді.
Құжаттарды қарау және тұрғын үй көмегін көрсету туралы шешім қабылдау немесе көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру мерзімі мемлекеттік корпорациядан немесе "Электрондық үкіметтің" веб-порталынан құжаттардың толық топтамасын қабылдаған күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күнін құрайды.
7. Тұрғын үй көмегі көрсетілген қызметті алушыларға кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп - ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жеткізушілер ұсынған ай сайынғы жарналар туралы шоттарға және шығыстар сметасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
8. Тұрғын үй көмегін тағайындау көрсетілетін қызметті алушыға тиісті қаржы жылына арналған аудан бюджетінде көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.

9. Выплата жилищной помощи услугополучателю осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей жилищной помощи.
Приложение 2
к решению маслихата
от 21 августа 2024 года
№ 91
Перечень утративших силу некоторых решений Алтынсаринского районного маслихата
1. Решение Алтынсаринского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 25 февраля 2015 года № 252 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5422);
2. Решение Алтынсаринского районного маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 25 февраля 2015 года № 252 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 1 апреля 2016 года № 15 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6317);
3. Решение Алтынсаринского районного маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 25 февраля 2015 года № 252 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 3 апреля 2019 года № 224 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8324);
4. Решение Алтынсаринского районного маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 25 февраля 2015 года № 252 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 3 июля 2020 года № 31 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9308).

9. Көрсетілетін қызметті алушыға тұрғын үй көмегін төлеу уәкілетті органмен есептелген сомаларды тұрғын үй көмегін алушылардың немесе қызмет көрсетушілердің жеке шоттарына екінші деңгейдегі банктер арқылы аудару жолымен жүзеге асырылады.
Мәслихаттың
2024 жылғы 21 тамыздағы
№ 91 шешіміне
2-қосымша
Алтынсарин аудандық мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдердің тізімі
1. "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" Алтынсарин аудандық мәслихатының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 252 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5422 болып тіркелген);
2. "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" мәслихаттың 2015 жылғы 25 ақпандағы № 252 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Алтынсарин аудандық мәслихатының 2016 жылғы 1 сәуірдегі № 15 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6317 болып тіркелген);
3. "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" мәслихаттың 2015 жылғы 25 ақпандағы № 252 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Алтынсарин аудандық мәслихатының 2019 жылғы 3 сәуірдегі № 224 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8324 болып тіркелген);
4. "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" мәслихаттың 2015 жылғы 25 ақпандағы № 252 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Алтынсарин аудандық мәслихатының 2020 жылғы 3 шілдедегі № 31 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9308 болып тіркелген).