О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 171 "Об утверждении правил формирования тарифов"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 22 января 2025 года № 27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 января 2025 года № 35661
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 171 "Об утверждении правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18470) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта РК
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта РК
от 22 января 2025 года № 27
Приложение 4 к Правилам
формирования тарифов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в сферах естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ИТС – 1
Периодичность: годовая
Отчетный период 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Бизнес идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей*
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Фактически сложившиеся показатели тарифной сметы
Отклонение в %
Причины отклонения
1
2
3
4
5
6
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в том числе
тысяч тенге
Материальные затраты, всего, в том числе
Сырье и материалы
Покупные изделия
Горюче-смазочные материалы
Топливо
Энергия
Расходы на оплату труда, всего, в том числе
Заработная плата производственного персонала
Социальный налог
ОСМС
Амортизация
Ремонт, всего, в том числе
Текущий ремонт
Прочие затраты (расшифровать)
Расходы периода всего, в том числе
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
Заработная плата административного персонала
Социальный налог
ОСМС
Налоги
Прочие расходы (расшифровать)
Расходы на выплату вознаграждений
Всего затрат на предоставление услуг
Доход (РБА*СП)
Регулируемая база задействованных активов (РБА).
Всего доходов
Объем оказываемых услуг
в натуральных показателях
Тариф
тенге/на единицу оказываемых услуг
Примечание:
* – затраты при необходимости могут быть расширены или дополнены
Наименование организации ________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Фамилия и телефон исполнителя ___________________________________
Руководитель ____________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), подпись)
Дата "_____" ______________ 20 ____ года
Расшифровка аббревиатур:
ИТС – 1 – исполнение тарифной сметы;
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге);
СП – ставка прибыли (%);
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги"
(индекс – ИТС – 1, периодичность годовая)

"Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 наурыздағы № 171 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 22 қаңтардағы № 27 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 23 қаңтарда № 35661 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 наурыздағы № 171 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18470 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 5) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
4-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 22 қаңтардағы
№ 27 Бұйрыққа
қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: әуежайлар мен аэронавигация қызметтері саласындағы табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: "Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп"
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ТСО – 1
Жиілігі: жылдық
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: әуежай қызметтері және аэронавигация саласындағы табиғи монополия субъектілері
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
Бизнес-сәйкестендіру номері
Жинау әдісі: электронды түрде
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері
% ауытқу
Ауытқудың себептері
1
2
3
4
5
6
Тауарларды өндіруге және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
Шикізат және материалдар
Сатып алынатын бұйымдар
Жанар-жағармай материалдары
Отын
Энергия
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
Өндірістік персоналдың жалақысы
Әлеуметтік салық
МӘМС
Амортизация
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
Ағымдағы жөңдеу
Өзге шығындар (таратып жазу)
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
Әкімшілік персоналдың жалақысы
Әлеуметтік салық
МӘМС
Салықтар
Өзге шығыстар (таратып жазу)
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығындар
Кіріс (АРБ*ПМ)
Қолданысқа тартылған активтердің реттелетін базасы (АРБ)
Барлық кіріс
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
заттай көрсеткіштерде
Тариф
теңге/көрсетілетін қызметтердің бірлігіне арналған
Ескертпе:
* – шығындар қажет болған жағдайда кеңейтілуі немесе толықтырылуы мүмкін
Ұйымның атауы _________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы ________________________________
Орындаушының тегі және телефоны ________________________________
Басшысы _______________________________________________________
(тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Күні 20____ жылғы "____" ______________
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ТСО – 1 – тарифтік сметаны орындау;
АРБ – тартылған активтердің реттелетін базасы (теңге);
ПМ – пайда мөлшерлемесі (%);
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп" (индекс – ТСО – 1, кезеңділігі жылдық) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии, отчета об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги. Тарифная смета – перечень доходов, расходов и объемов предоставляемой регулируемой услуги по форме, утвержденной ведомством уполномоченного органа в соответствии с подпунктом 26) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. При подаче заявки и принятии решения об утверждении проектов тарифов, в том числе дифференцированных тарифов, а также при рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы, ведомство уполномоченного органа и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. 1 графа – указывается наименование показателей тарифной сметы, утверждаемой ведомством уполномоченного органа в разрезе регулируемых услуг, показатели о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии по форме, утвержденной ведомством уполномоченного органа.
4. 2 графа – указывается единица измерения показателей тарифной сметы.
5. 3 графа – указывается предусмотренные в утвержденной тарифной смете показатели о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии.
6. 4 графа – указываются фактически сложившиеся показатели тарифной сметы о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии за период предоставления отчета об исполнении тарифной сметы.
7. 5 графа – указывается процентное соотношение фактически сложившихся показателей тарифной сметы от утвержденных показателей тарифной сметы.
8. 6 графа – указывается подробное описание причин отклонения показателей тарифной сметы.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті дайындауға арналған. Тарифтік смета – "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 26) тармақшасына сәйкес, уәкілетті органның ведомствосы бекіткен нысан бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтің табыстарының, шығыстарының және көлемдерінің тізбесі.
2. Өтінім беру және тарифтердің, оның ішінде сараланған тарифтердің жобаларын бекіту туралы шешім қабылдау кезінде, сондай-ақ тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірмелер
3. 1-баған – уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметтер бөлінісінде бекітетін тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы, кірістер мен шығыстар баптары туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемдері туралы көрсеткіштер және уәкілетті органның ведомствосы бекіткен нысан бойынша табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі.
4. 2-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің өлшем бірлігі көрсетіледі.
5. 3-баған – бекітілген тарифтік сметада көзделген кірістер мен шығыстар баптары туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдері және табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі.
6. 4-баған – тарифтік сметаның кірістер мен шығыстар баптары туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдері туралы нақты қалыптасқан көрсеткіштер және тарифтік сметаны орындау туралы есепті ұсыну кезеңінде табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі.
7. 5-баған – тарифтік сметаның бекітілген көрсеткіштеріне тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі.
8. 6-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің ауытқу себептерінің толық сипаттамасы көрсетіледі.