О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 сентября 2023 года № 408 "Об утверждении правил и критериев оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы" и приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 411 "Об утверждении правил оплаты услуг независимых экспертов медико-социальной экспертизы и тарифы на услуги независимых экспертов медико-социальной экспертизы"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 февраля 2025 года № 37. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2025 года № 35713
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 сентября 2023 года № 408 "Об утверждении правил и критериев оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33482) следующие изменения:
абзац первый пункта 2 приказа изложить в следующей редакции:
"2. Департаменту методологии и совершенствования медико-социальной экспертизы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:";
Правила и критерии оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 411 "Об утверждении правил оплаты услуг независимых экспертов медико-социальной экспертизы и тарифы на услуги независимых экспертов медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33492) следующие изменения:
абзац первый пункта 2 приказа изложить в следующей редакции:
"2. Департаменту методологии и совершенствования медико-социальной экспертизы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:";
Правила оплаты услуг независимых экспертов медико-социальной экспертизы и тарифы на услуги независимых экспертов медико-социальной экспертизы, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.

"Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 28 қыркүйектегі № 408 бұйрығына және "Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары көрсететін қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушысының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 411 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 6 ақпандағы № 37 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 7 ақпанда № 35713 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 28 қыркүйектегі № 408 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33482 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың 2-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әдістеме және медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары көрсететін қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 411 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33492 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың 2-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әдістеме және медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының қызметтеріне ақы төлеу қағидалары және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары көрсететін қызметтердің тарифтері осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

3. Департаменту методологии и совершенствования медико-социальной экспертизы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 6 февраля 2025 года № 37
Приложение к приказу
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 сентября 2023 года № 408
Правила и критерии оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и критерии оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 156 Социального кодекса Республики Казахстан и определяют порядок и критерии оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) степень утраты общей трудоспособности (далее – степень УОТ) – величина, характеризующая уровень снижения способности человека выполнять работу, оказывать услуги, выраженная в процентном отношении к утраченной трудоспособности;
2) Комитет регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет) – ведомство Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющее реализационные и контрольные функции в области социального и пенсионного обеспечения, социальной защиты лиц с инвалидностью в пределах своей компетенции;

3. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әдістеме және медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 6 ақпандағы
№ 37 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2023 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 408 бұйрығына
қосымша
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 156-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау тәртібі мен өлшемшарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі (бұдан әрі – ЖЕА) – адамның жұмысты орындау, қызмет көрсету қабілеттілігінің төмендеу деңгейін сипаттайтын, жоғалған еңбекке қабілеттілігіне пайыздық қатынаста көрсетілген шама;
2) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы іске асыру және бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын ведомствосы;

3) медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) – оценка ограничений жизнедеятельности освидетельствуемого лица, вызванных стойким расстройством функций организма, с установлением (неустановлением) инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности, а также определение его потребностей в мерах социальной защиты;
4) независимый эксперт медико-социальной экспертизы (далее – независимый эксперт МСЭ) – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным государственным органом, и состоящее в реестре независимых экспертов медико-социальной экспертизы;
5) автоматизированная информационная система "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АИС "ЦБДИ") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов по установлению инвалидности, утраты трудоспособности, разработке индивидуальной программы реабилитации, а также для хранения и обработки данных по лицам, прошедшим освидетельствование в отделах МСЭ;
6) индивидуальная программа абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – ИПР) – документ, определяющий конкретные объемы, виды и сроки проведения абилитации и реабилитации лица с инвалидностью на основе его индивидуальных потребностей;
7) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования.
Глава 2. Порядок и критерии оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы
3. Оценка результатов работы независимых экспертов МСЭ проводится АИС "ЦБДИ" в автоматизированном режиме:
ежемесячно, к 5 числу месяца, следующего за отчетным;
один раз в год, к 20 декабря отчетного года.
Рассмотрение ежемесячной и годовой оценки регулируется условиями, заключенными на основании контракта на оказание экспертных услуг.
4. Ежемесячная оценка результатов работы независимых экспертов МСЭ осуществляется путем определения среднеарифметического значения процента заключений независимых экспертов МСЭ, соответствующих критериям, установленным пунктом 8 настоящих Правил, по следующей формуле:
где:
Оценка – ежемесячная оценка (%);
А – количество заключений, соответствующих критериям, установленным пунктом 8 настоящих Правил;
К1 – количество оказанных услуг за месяц;
К2 – количество освидетельствованных участников системы обязательного социального страхования (при первичном освидетельствовании);
К3 – количество переосвидетельствованных лиц, с установленной степенью УОТ;
К4 – количество лиц с инвалидностью, которым разработана ИПР;
С – количество показателей К равных или больше 1.

3) медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МӘС) – мүгедектікті және (немесе) еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеп (белгілемей), куәландырылатын адамның организмі функцияларының тұрақты бұзылуынан туындаған тыныс-тіршілігінің шектелуін бағалау, сондай-ақ оның әлеуметтік қорғау шараларын қажетсінуін айқындау;
4) медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшысы (бұдан әрі – МӘС тәуелсіз сарапшысы) – уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімінде тұратын жеке тұлға;
5) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "МОДБ" ААЖ) – мүгедектікті белгілеу, еңбекке қабілеттілігінен айырылу, абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу бойынша бизнес-процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ МӘС бөлімдерінде куәландырудан өткен адамдар бойынша деректерді сақтау мен өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
6) мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі – ОЖБ) – мүгедектігі бар адамды абилитациядан және оңалтудан өткізудің нақты көлемін, түрлері мен мерзімдерін оның жеке қажеттіліктері негізінде белгілейтін құжат;
7) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау тәртібі мен өлшемшарттары
3. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау "МОДБ" ААЖ автоматтандырылған режимде:
ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-і күніне;
жылына бір рет, есепті жылдың 20 желтоқсанында жүргізіледі.
Ай сайынғы және жылдық бағалауды қарау сараптамалық қызметтер көрсетуге арналған келісімшарт негізінде жасалған талаптармен реттелінеді.
4. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін ай сайынғы бағалау осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін МӘС тәуелсіз сарапшылары қорытындыларының пайыздық орташа арифметикалық мәнін мынадай формула бойынша айқындау арқылы жүзеге асырылады:
мұндағы:
Бағалау – ай сайынғы бағалау (%);
А – осы Қағидалардың 8-тармағымен белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін қорытындылардың саны;
К1 – айына көрсетілген қызметтер саны;
К2 – куәландырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың саны (алғашқы куәландыру кезінде);
К3 – ЖЕА дәрежесі белгіленген қайта куәландырылған адамдардың саны;
К4 – ОЖБ әзірленген мүгедектігі бар адамдардың саны;
С – К көрсеткіштерінің саны 1-ге тең немесе одан көп.

5. Годовая оценка результатов работы независимых экспертов МСЭ проводится путем определения среднего арифметического значения ежемесячных оценок.
6. По итогам оценки результатов работы независимых экспертов МСЭ АИС "ЦБДИ" формирует таблицу оценки результатов работы независимых экспертов МСЭ по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
7. Итоги ежемесячной и годовой оценки результатов работы независимых экспертов МСЭ отражаются в его личном кабинете в АИС "ЦБДИ" и подписываются им с помощью электронно-цифровой подписи (далее - ЭЦП).
После подписания оценка результатов работы независимого эксперта МСЭ (ежемесячная и годовая) направляется в Комитет.
8. Оценка результатов работы независимых экспертов МСЭ осуществляется по следующим критериям:
1) своевременность вынесения экспертного решения;
2) соответствие вынесенного решения (установление/неустановление инвалидности) к степени нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности;
3) установление степени УОТ участнику системы обязательного социального страхования при первичном освидетельствовании;
4) установление/неустановление степени УОТ при повторном освидетельствовании лицам, с установленной степенью УОТ;
5) разработка социальной части ИПР согласно пункту 41 Правил проведения медико-социальной экспертизы, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922).
9. Рассмотрение обращений и жалоб независимых экспертов МСЭ проводится в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам и критериям
оценки результатов работы
независимых экспертов
медико- социальной экспертизы
Форма
Таблица оценки результатов работы независимого эксперта медико-социальной экспертизы
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) независимого эксперта МСЭ)
за __________ 20___ года (месяц, год)
Критерии
Общее количество
Количество заключений, соответствующих критериям
Оценка
(%)
1.
своевременность вынесения экспертного решения
К1
2.
соответствие вынесенного решения (установление / неустановление инвалидности) к степени нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности
К1
3.
установление степени УОТ участнику системы обязательного социального страхования при первичном освидетельствовании
К2
4.
установление / неустановление степени УОТ при повторном освидетельствовании лицам, с установленной степенью УОТ
К3
5.
разработка социальной части ИПР
К4
ИТОГО
Примечание:
К1 – количество оказанных услуг за месяц;
К2 – количество освидетельствованных участников системы обязательного социального страхования (при первичном освидетельствовании);
К3 – количество переосвидетельствованных лиц, с установленной степенью УОТ;
К4 – количество лиц с инвалидностью, которым разработана ИПР.
"___" __________ _______года
Подпись / ЭЦП_____________
Приложение 2 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 6 февраля 2025 года № 37
Приложение к приказу
и.о. Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 сентября 2023 года № 411
Правила оплаты услуг независимых экспертов медико-социальной экспертизы и тарифы на услуги независимых экспертов медико-социальной экспертизы

5. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерінің жылдық бағасы ай сайынғы бағалаудың орташа арифметикалық мәнін айқындау арқылы жүзеге асырылады.
6. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қорытындысы бойынша "МОДБ" ААЖ осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша МӘС тәуелсіз сарапшысы жұмысының нәтижелерін бағалау кестесін қалыптастырады.
7. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін ай сайынғы және жылдық бағалау қорытындысы "МОДБ" ААЖ-дағы оның жеке кабинетінде көрсетіледі және олар электрондық-цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қояды.
Қол қойылғаннан кейін МӘС тәуелсіз сарапшысы жұмысының нәтижелерін бағалау (ай сайынғы және жылдық) Комитетке жіберіледі.
8. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) сараптамалық шешім шығарудың уақтылығы;
2) шығарылған шешім (мүгедектікті белгілеу/белгілемеу) организм функцияларының бұзылу дәрежесіне және тіршілік-тынысының шектелуіне сәйкес;
3) алғашқы куәландыру кезінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға ЖЕА дәрежесін белгілеу;
4) ЖЕА дәрежесі белгіленген адамдарға қайта куәландыру кезінде ЖЕА дәрежесін белгілеу/белгілемеу;
5) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларының 41-тармағына сәйкес ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігін әзірлеу.
9. МӘС тәуелсіз сарапшыларының өтініштері мен шағымдары Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Медициналық-әлеуметтік
сараптаманың тәуелсіз
сарапшылары жұмысының
нәтижелерін бағалау қағидалары
мен өлшемшарттарына
қосымша
Нысан
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшысы жұмысының нәтижелерін бағалау кестесі ________________________________________________________________ (МӘС тәуелсіз сарапшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) 20___ жылғы __________ (жыл, ай)
Көрсеткіштер
Жалпы саны
Өлшемшарттарға сәйкес келетін қорытындылардың саны
Бағалау (%)
1.
сараптамалық шешім шығарудың уақтылығы
К1
2.
шығарылған шешім (мүгедектікті белгілеу/белгілемеу) организм функцияларының бұзылу дәрежесіне және тіршілік-тынысының шектелуіне сәйкес
К1
3.
алғашқы куәландыру кезінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға ЖЕА дәрежесін белгілеу
К2
4.
ЖЕА дәрежесі белгіленген адамдарға қайта куәландыру кезінде ЖЕА дәрежесін белгілеу/белгілемеу
К3
5.
ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігін әзірлеу
К4
БАРЛЫҒЫ
Ескертпе:
К1 – айда көрсетілген қызметтер саны;
К2 – куәландырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың саны (алғашқы куәландыру кезінде);
К3 – ЖЕА дәрежесі тағайындалған қайта куәландырылған адамдардың саны;
К4 – ОЖБ әзірленген мүгедектігі бар адамдардың саны.
20___ жылғы "___" __________
Қолы / ЭЦҚ_____________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 6 ақпандағы
№ 37 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
2023 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 411 бұйрығына
қосымша
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының қызметтеріне ақы төлеу қағидалары және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары көрсететін қызметтердің тарифтері

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оплаты услуг независимых экспертов медико-социальной экспертизы и тарифы на услуги независимых экспертов медико-социальной экспертизы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 156 Социального кодекса Республики Казахстан и определяют порядок оплаты услуг независимых экспертов медико-социальной экспертизы и тарифы на услуги независимых экспертов медико-социальной экспертизы.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Комитет регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет) – ведомство Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющее реализационные и контрольные функции в области социального и пенсионного обеспечения, социальной защиты лиц с инвалидностью в пределах своей компетенции;
2) независимый эксперт медико-социальной экспертизы (далее – независимый эксперт МСЭ) – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным государственным органом, и состоящее в реестре независимых экспертов медико-социальной экспертизы;
3) автоматизированная информационная система "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АИС "ЦБДИ") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов по установлению инвалидности, утраты трудоспособности, разработке индивидуальной программы абилитации и реабилитации, а также для хранения и обработки данных по лицам, прошедшим освидетельствование в отделах медико-социальной экспертизы;
4) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования.
Глава 2. Порядок оплаты и тарифы на услуги независимых экспертов медико-социальной экспертизы
3. Независимый эксперт МСЭ ежемесячно, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, с учетом данных таблиц оценки результатов работы и формирования цены за услугу независимого эксперта МСЭ по форме согласно приложению к настоящим Правилам формирует в АИС "ЦБДИ" акт выполненных работ (оказанных услуг) по форме Р-1, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8265) (далее – Акт выполненных работ). Акт выполненных работ после подписания электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП) независимого эксперта МСЭ поступает в Комитет.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының қызметтеріне ақы төлеу қағидалары және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары көрсететін қызметтердің тарифтері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 156-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының қызметтеріне ақы төлеу тәртібін және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары көрсететін қызметтерге тарифтерді айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы іске асыру және бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын ведомствосы;
2) медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшысы (бұдан әрі – МӘС тәуелсіз сарапшысы) – уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімінде тұратын жеке тұлға;
3) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "МОДБ" ААЖ) – мүгедектікті белгілеу, еңбекке қабілеттіліктен айырылу, абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу бойынша бизнес-процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімдерінде куәландырудан өткен адамдар бойынша деректерді сақтау мен өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
4) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2 тарау. Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының қызметтеріне ақы төлеу тәртібі және тарифтері
3. МӘС тәуелсіз сарапшысы ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша МӘС тәуелсіз сарапшысы жұмысының нәтижелерін бағалау кестесінің деректерін және қызметінің бағасын қалыптастыруды ескере отырып, "МОДБ" ААЖ-де "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8265 болып тіркелген) бекітілген Р-1 нысаны бойынша орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісін (бұдан әрі – Орындалған жұмыстардың актісі) қалыптастырады. Орындалған жұмыстардың актісі МӘС тәуелсіз сарапшысының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылғаннан кейін Комитетке түседі.

4. Комитет в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения Акта выполненных работ:
1) проверяет правильность и достоверность его заполнения;
2) в случае неправильного и недостоверного заполнения возвращает на доработку независимому эксперту МСЭ с указанием замечаний в АИС "ЦБДИ".
Независимый эксперт МСЭ в течение 2 (двух) рабочих дней после дня получения замечаний по Акту выполненных работ дорабатывает его, подписывает ЭЦП и Акт выполненных работ направляется в Комитет для рассмотрения согласно пункту 4 настоящих Правил.
3) в случае правильного и достоверного заполнения подписывает Акт выполненных работ и передает в уполномоченный государственный орган для осуществления оплаты услуг независимому эксперту МСЭ.
Оплата услуг производится уполномоченным государственным органом путем перечисления на расчетный счет независимого эксперта МСЭ и рассчитывается по формуле:
стоимость услуг независимого эксперта МСЭ = (В*К1), где
К1 – количество оказанных услуг за месяц;
В – цена за единицу услуги с учетом оценки результатов работы независимого эксперта МСЭ, проведенной согласно таблице формирования цены за услугу независимого эксперта МСЭ, согласно приложению настоящих Правил.
5. Тариф за одну услугу независимого эксперта МСЭ (Тариф) рассчитывается по формуле:
Тариф = (ДО / 20 рабочих дней /8 часов работы), где:
ДО – максимальный должностной оклад по категории С-О-5 в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2017 года № 646 дсп "Об утверждении единой системы оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета".
6. При положительном решении обжалования освидетельствуемого лица/его законного представителя или результате контроля обоснованности вынесенного экспертного заключения производится перерасчет выплаченных сумм независимому эксперту за оказанные услуги один раз в полугодие со дня изменения экспертного заключения по следующей формуле:
где:
А – количество заключений, соответствующих критериям, установленным подпунктами 2), 3), 4), 5) пункта 8 настоящих Правил;
К5 – количество оказанных услуг за отчетный период;
К6 – количество освидетельствованных участников системы обязательного социального страхования (при первичном освидетельствовании);
К7 – количество переосвидетельствованных лиц, с установленной степенью УОТ;
К8 – количество лиц с инвалидностью, которым разработана ИПР;
С – количество показателей К равных или больше 1.
7. Исчисление (удержание) и перечисление налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и обязательных взносов социального медицинского страхования осуществляется в порядке, установленном Социальным Кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".
Приложение
к Правилам оплаты услуг
независимых экспертов
медико-социальной экспертизы
и тарифы на услуги
независимых экспертов
медико-социальной экспертизы
Форма
Таблица формирования цены за услугу независимого эксперта МСЭ
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) независимого эксперта МСЭ)
за __________ 20___ года (месяц, год)
Тариф за одну услугу независимого эксперта МСЭ на текущий год (тенге)
Значение ежемесячной/годовой оценки (%)
Цена за единицу услуги с учетом оценки результатов работы независимого эксперта МСЭ (тенге)

4. Комитет орындалған жұмыстардың актісін алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) оның дұрыс толтырылуын және анықтылығын тексереді;
2) бұрыс және анық емес толтырылған жағдайда "МОДБ" ААЖ-да ескертулерді көрсете отырып, МӘС тәуелсіз сарапшысына қайта қарау үшін қайтарады.
МӘС тәуелсіз сарапшысы орындалған жұмыстардың актісіне ескертулерді алған күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны пысықтайды, ЭЦҚ арқылы қояды және орындалған жұмыстардың актісі осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес Комитетке қарау үшін қайта жолдайды.
3) дұрыс және анық толтырылған жағдайда орындалған жұмыстардың актісіне қол қояды және МӘС тәуелсіз сарапшысы қызметтеріне ақысын төлеу үшін уәкілетті мемлекеттік органға жолдайды.
Қызметтерге ақы төлеуді уәкілетті мемлекеттік орган МӘС тәуелсіз сарапшысының есептік шотына аудару арқылы жүзеге асырады және мына формула бойынша есептеледі:
МӘС тәуелсіз сарапшысы қызметтерінің құны = (В* К1), мұндағы
К1 – айына көрсетілген қызметтер саны;
В – осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес МӘС тәуелсіз сарапшысы қызметінің бағасын қалыптастыру кестесі бойынша жүзеге асырылатын МӘС тәуелсіз сарапшысы жұмысының нәтижелерін бағалауды ескере отырып, қызмет бірлігінің бағасы.
5. МӘС тәуелсіз сарапшысының бір қызметі үшін тариф (Тариф) мына формула бойынша есептеледі:
Тариф = (ЛЖ / 20 жұмыс күні / 8 сағат жұмыс), мұнда:
ЛЖ – "Мемлекеттік бюджет есебінен ұсталатын барлық органдардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 қазандағы қпү № 646 қаулысына сәйкес С-О-5 санаты бойынша жоғары лауазымдық жалақы.
6. Куәландырылатын адамның/оның заңды өкілінің шағымдану оң шешілген немесе шығарылған сараптамалық қорытындының негізділігін бақылау нәтижесі кезінде көрсетілген қызметтер үшін тәуелсіз сарапшыға төленген сомаларды сараптамалық қорытынды өзгерген күннен бастап жарты жылда бір рет мынадай формула бойынша қайта есептеу жүргізіледі.
А – осы Қағидалардың 8-тармағының 2-5) тармақшаларында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін қорытындылардың саны;
К5 – есепті кезеңде көрсетілген қызметтер саны;
К6 – куәландырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың саны (алғашқы куәландыру кезінде);
К7 – ЖЕА дәрежесі белгіленген қайта куәландырылған адамдардың саны;
К8 – ОЖБ әзірленген мүгедектігі бар адамдардың саны;
С – К көрсеткіштерінің саны 1-ге тең немесе одан көп.
7. Салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі), "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Медициналық-әлеуметтік
сараптаманың тәуелсіз
сарапшыларының қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына және
медициналық-әлеуметтік
сараптаманың тәуелсіз
сарапшылары көрсететін
қызметтер тарифіне
қосымша
Нысан
МӘС тәуелсіз сарапшысы қызметінің бағасын қалыптастыру кестесі ___________________________________________________________ (МӘС тәуелсіз сарапшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) 20___ жылғы ______ (ай, жыл)
Ағымдағы жылға МӘС тәуелсіз сарапшысының бір қызметінің тарифі (теңге)
Ай сайынғы/жылдық бағалаудың мәні (%)
МӘС тәуелсіз сарапшысы жұмысының нәтижелерін бағалауды ескере отырып, қызмет бірлігінің бағасы (теңге)