О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 20 июня 2023 года № 3 "Об утверждении Правил и сроков проведения национальных переписей"
Приказ Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 5 марта 2025 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2025 года № 35793
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 20 июня 2023 года № 3 "Об утверждении Правил и сроков проведения национальных переписей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32871) следующие изменения и дополнения:
в Правилах и сроках проведения национальных переписей, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила и сроки проведения национальных переписей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2-2) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и определяют порядок и сроки проведения национальных переписей.";
в пункте 2:
подпункт 1) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) сельскохозяйственная перепись – статистическое наблюдение, включающее в себя процесс сбора, обработки данных о структуре и состоянии сельского хозяйства, анализа и распространения официальной статистической информации;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) первичные статистические данные – данные, полученные или зарегистрированные в статистических формах;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) уполномоченный орган в области государственной статистики (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию в области государственной статистики, определяющий качество административных данных в пределах своей компетенции;";
подпункт 5) исключить;
в подпункт 8) внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) перепись населения – статистическое наблюдение, включающее в себя процесс сбора, обработки демографических, экономических и социальных данных, характеризующих респондента по состоянию на определенный момент времени, анализа и распространения официальной статистической информации.";
в пункте 4:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:

"Ұлттық санақтарды жүргізу қағидасы мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2023 жылғы 20 маусымдағы № 3 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2025 жылғы 5 наурыздағы № 1 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 6 наурызда № 35793 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық санақтарды жүргізу қағидасы мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2023 жылғы 20 маусымдағы № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32871 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық санақтарды жүргізу қағидасы мен мерзімдерінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ұлттық санақтарды жүргізу қағидасы мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағида) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 2-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және ұлттық санақтарды жүргізу тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.";
2-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ауыл шаруашылығы санағы – ауыл шаруашылығының құрылымы мен жай-күйі туралы деректерді жинау, өңдеу, ресми статистикалық ақпаратты талдау және тарату процесін қамтитын статистикалық байқау;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) бастапқы статистикалық деректер – статистикалық нысандарда алынған немесе тіркелген деректер";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласындағы басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын, әкімшілік деректердің сапасын айқындайтын мемлекеттік орган;";
5) тармақша алып тасталсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) статистикалық нысан – статистикалық құжаттың бастапқы статистикалық деректерді белгіленген тәртіппен алуға немесе тіркеуге арналған қағаз немесе электрондық жеткізгіштердегі формуляры (бланк, есептілік нысаны, сұрақнама, сауалнама, санақ парағы және басқа да формулярлар);";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) халық санағы – белгілі бір уақыт кезіндегі жағдай бойынша респондентті сипаттайтын демографиялық, экономикалық және әлеуметтік деректерді жинау, өңдеу, ресми статистикалық ақпаратты талдау және тарату процесін қамтитын статистикалық байқау.";
4-тармақта:
1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

"1) заполнения переписных листов посредством опроса респондентов интервьюером с использованием планшета или бумажного носителя (в случае отсутствия возможности использования планшетов), без или с предварительным заполнением переписных листов на основе первичных статистических данных и/или статистических регистров и/или административных данных;
2) заполнения респондентами переписных листов в электронном виде посредством сети интернет в онлайн режиме, без или с предварительным заполнением переписных листов на основе первичных статистических данных и/или статистических регистров и/или административных данных.";
подпункт 7) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7) привлечение лиц в качестве интервьюеров и организация их работы при проведении национальных переписей.";
в подпункты 1) и 3) пункта 8 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 13 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если респондент отсутствует во время проведении опроса в период национальной переписи или при невозможности получения от него сведений, то в процессе обработки данных записи по ним производятся на основании административных данных и/или имеющихся первичных статистических данных и/или статистических регистров.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Первичные статистические данные, полученные от респондентов в переписных листах, используются лишь для статистических целей и распространяются в соответствии с Законом.
Первичные статистические данные, полученные от респондентов при проведении национальной переписи являются конфиденциальными и могут распространяться только при наличии согласия респондента, за исключением сведений, указанных в пункте 4 статьи 8 Закона.";
в пункт 15 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Полученные первичные статистические данные при проведении национальных переписей обрабатываются уполномоченным органом.
Первичные статистические данные, полученные при проведении национальных переписей на бумажных носителях, хранятся не менее года с момента официального опубликования итогов национальных переписей. Электронные носители, содержащие первичные статистические данные, хранятся не менее пятидесяти лет.
Итоги национальных переписей подлежат официальному опубликованию на электронных носителях.".

"1) планшет немесе қағаз жеткізгішті (планшеттерді қолдану мүмкіндігі болмаған жағдайда) пайдаланумен, бастапқы статистикалық деректер және/немесе статистикалық тіркелімдер және/немесе әкімшілік деректер негізінде санақ парақтарын толтырусыз немесе алдын ала толтырумен интервьюердің респондентке сауал жүргізуі арқылы санақ парақтарын толтыруы;
2) бастапқы статистикалық деректер және/немесе статистикалық тіркелімдер және/немесе әкімшілік деректер негізінде санақ парақтарын толтырусыз немесе алдын ала толтырумен, онлайн режимде интернет желісі арқылы электрондық түрде респонденттердің санақ парақтарын толтыруы арқылы жүргізіледі.";
7-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ұлттық санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюерлер ретінде тарту және олардың жұмысын ұйымдастыру.";
8-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) алынған мәліметтерді санақ парақтарына енгізумен интервьюерлердің респонденттерге сауал жүргізуі;"
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) интервьюерлердің респонденттен алған бастапқы статистикалық деректерді уәкілетті органға беруін ұйымдастыру;";
13-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер респондент ұлттық санақ кезеңінде сауалнама жүргізу кезінде болмаған жағдайда немесе одан мәліметтер алу мүмкін болмаған жағдайда, онда деректерді өңдеу процесінде олар бойынша жазбалар әкімшілік деректердің және/немесе қолда бар бастапқы статистикалық деректердің және/немесе статистикалық тіркелімдердің негізінде жүргізіледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Санақ парақтарындағы респонденттен алынған бастапқы статистикалық деректер тек статистикалық мақсаттар үшін пайдаланылады және Заңға сәйкес таратылады.
Ұлттық санақты жүргізу кезінде респонденттерден алынған бастапқы статистикалық деректер құпия болып табылады және Заңның 8-бабының 4-тармағында көрсетілген мәліметтерді қоспағанда, респонденттің келісімі болған кезде ғана таратылуы мүмкін.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Санақ парақтарында көзделмеген бастапқы статистикалық деректерді жинауға жол берілмейді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19.Ұлттық санақтарды жүргізу кезінде алынған бастапқы статистикалық деректерді уәкілетті орган өңдейді.
Ұлттық санақты жүргізу кезінде алынған қағаз жеткізгіштердегі бастапқы статистикалық деректер ұлттық санақтардың қорытындылары ресми жарияланған сәттен бастап кемінде бір жыл сақталады. Бастапқы статистикалық деректері бар электрондық жеткізгіштер кемінде елу жыл сақталады.
Ұлттық санақтардың қорытындылары электрондық жеткізгіште ресми жариялануға тиіс.".

2. Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
по стратегическому планированию
и реформам
Республики Казахстан
А. Иргалиев

2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Төрағасы
А. Иргалиев