Об утверждении Правил информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов и требования к их содержанию
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 31 марта 2025 года № 124-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2025 года № 35902
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Требования к содержанию интернет-ресурсов государственных органов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития коммуникаций государства и общества Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и
информации Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию
конкуренции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего
образования Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан по
финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по стратегическому планированию и реформам
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр культуры и
информации
Республики Казахстан

Мемлекеттiк органдардың интернет-ресурстарын ақпаратпен толықтыру қағидаларын және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 31 наурыздағы № 124-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 наурызда № 35902 болып тіркелді
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын ақпаратпен толықтыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының мазмұнына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мемлекет пен қоғам коммуникацияларын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
Министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрі

от 31 марта 2025 года
№ 124-НҚ
Правила информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов и требования к их содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" (далее – Закон) и определяют порядок информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов (далее – интернет-ресурс).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) интернет-ресурс – информация (в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде), размещенная на аппаратно-программном комплексе, имеющем уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующем в Интернете;
2) информация с ограниченным доступом – информация, отнесенная к государственным секретам, личной, семейной, банковской, коммерческой тайне, тайне медицинского работника и (или) иным охраняемым законом тайнам, персональные данные ограниченного доступа, а также служебная информация с пометкой "ограниченного распространения";
3) единая платформа интернет-ресурсов государственных органов – технологическая платформа, предназначенная для размещения интернет-ресурсов государственных органов.
Глава 2. Порядок информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов
3. Центральные исполнительные органы и государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, местные исполнительные органы размещают интернет-ресурсы на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов.
4. Структура интернет-ресурса государственного органа и состав размещаемой информации, а также иная информация, имеющая отношение к деятельности государственного органа, за исключением информации с ограниченным доступом, формируются в соответствии со статьей 16 Закона.
5. В дизайне интернет-ресурса государственных органов используется адаптивный веб-дизайн, который обеспечивает правильное отображение интернет-ресурса на различных устройствах, подключенных к интернету, и динамически подстраивающийся под заданные размеры окна браузера.
6. Информационные источники интернет-ресурса государственных органов составляют материалы, разработанные и представленные соответствующими структурными подразделениями.
7. Актуализация ленты новостей на интернет-ресурсе обладателя информации должна осуществляться ежедневно, актуализация иных разделов осуществляется не позднее трех рабочих дней со дня получения или создания информации.
Приложение 2 к приказу
Требования к содержанию интернет-ресурсов государственных органов

2025 жылғы 31 наурыздағы
№ 124-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттiк органдардың интернет-ресурстарын ақпаратпен толықтыру және олардың мазмұнына қойылатын талаптар қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын ақпаратпен толықтыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдардың интернет-ресурсын (бұдан әрі – интернет-ресурс) ақпаратпен толықтыру тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) интернет-ресурс – бірегей желілік мекенжайы және (немесе) домендік аты бар және Интернетте жұмыс істейтін аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылған ақпарат (мәтіндік, графикалық, аудиовизуалды немесе өзге де түрде);
2) қол жеткізу шектелген ақпарат – мемлекеттік құпияларға, жеке басының құпиясына, отбасылық, банктік, коммерциялық құпияға, медицина қызметкерінің құпиясына және (немесе) заңмен қорғалатын өзге де құпияларға жатқызылған ақпарат, қолжетімділігі шектеулі дербес деректер, сондай-ақ "таратылуы шектелген" деген белгісі бар қызметтік ақпарат;
3) мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының бірыңғай платформасы – мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын орналастыруға арналған технологиялық платформа.
2-тарау. Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын ақпаратпен толықтыру тәртібі
3. Орталық атқарушы органдар және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар интернет-ресурстарын интернет-ресурстардың бірыңғай платформасында орналастырады.
4. Мемлекеттік орган интернет-ресурсының құрылымы және орналастырылатын ақпараттың құрамы, сондай-ақ қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда, мемлекеттік органның қызметіне қатысы бар өзге де ақпарат Заңның 16-бабына сәйкес қалыптастырылады.
5. Мемлекеттік органдар интернет-ресурсының дизайнында адаптивті веб-дизайн пайдаланылады, ол интернетке қосылған түрлі құрылғыларда Интернет-ресурстың дұрыс көрсетілуін қамтамасыз етеді және браузер терезесінің берілген өлшемдеріне динамикалық түрде икемделеді.
6. Мемлекеттік органдар интернет-ресурсының ақпараттық көздері тиісті құрылымдық бөлімшелер әзірлеген және ұсынған материалдарды құрайды.
7. Ақпарат иеленушінің интернет-ресурсында жаңалықтар легін жаңарту күн сайын жүзеге асырылуға тиіс, өзге бөлімдерді жаңарту ақпарат алынған немесе құрылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
бұйрығына 2-қосымша
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының мазмұнына қойылатын талаптар

1. Настоящие Требования к содержанию интернет-ресурсов государственных органов (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" и определяют требования к содержанию интернет-ресурсов государственных органов (далее – интернет-ресурс).
2. В настоящих Требованиях используются следующие основные понятия:
1) альтернативный текст – текст, позволяющий понять содержание и функцию нетекстового веб-контента при использовании устройств, отображающих только текст;
2) веб-браузер – специальная программа, предназначенная для просмотра веб-сайтов;
3) веб-контент – текстовое, нетекстовое или медиа содержание электронного информационного ресурса;
4) "верхний колонтитул" сайта" (header) – верхняя часть интернет-ресурса, общая для всех страниц, включающая в себя название организации, логотип, а также панель навигации, авторизации и дополнительных настроек;
5) "нижний колонтитул" сайта (footer) – нижняя часть интернет-ресурса, общая для всех страниц, включающая в себя дополнительные навигационные элементы, ссылки на внешние ресурсы, технические ссылки, контакты, а также формы обратной связи;
6) скринридер ("читатель экрана") – программное обеспечение, позволяющее озвучивать тексты с экрана;
7) тег – элемент языка HTML, изменяющий отображение текста на веб-странице интернет-ресурса;
8) HTML (Hyper Text Markup Language – "язык гипертекстовой разметки") – стандартный язык разметки документов в сети Интернет.
3. Интернет-ресурсы государственных органов разрабатываются методом адаптивного веб-дизайна. Адаптивность интернет-ресурса обеспечивает полноценную доступность информационного контента идентично для пользователей стационарных и мобильных устройств, а также вспомогательных аппаратных или программных средств для лиц с инвалидностью.
4. Требования к удобству использования интернет-ресурса государственных органов представлены в приложении к настоящим Требованиям.
5. Главные страницы интернет-ресурсов содержат "верхний колонтитул" сайта (header), навигационное меню, контентную область, "нижний колонтитул" сайта (footer).
6. Формирование единой структуры интернет-ресурсов определяется единым подходом к структуре страниц интернет-ресурсов государственных органов.
7. Информация, размещаемая на интернет-ресурсе, соответствует текущему моменту времени.
8. Доступ пользователям обеспечивается без прохождения процедуры аутентификации на интернет-ресурс и все содержащиеся в нем электронные информационные ресурсы.

1. Осы Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының мазмұнына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2 - бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының (бұдан әрі – интернет-ресурс) мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) балама мәтін – тек мәтінді көрсететін құрылғыларды пайдаланған кезде мәтіндік емес веб-контенттің мазмұнын және функциясын түсінуге мүмкіндік беретін мәтін;
2) веб-браузер – веб-сайттарды қарауға арналған арнайы бағдарлама;
3) веб-контент – электрондық ақпараттық ресурстың мәтіндік, мәтіндік емес немесе медиа мазмұны;
4) сайттың "жоғарғы колонтитулы" (header) – барлық беттерге ортақ, ұйымның атауын, логотипін, сондай-ақ навигация, авторизация және қосымша параметрлер тақтасын қамтитын интернет-ресурстың жоғарғы бөлігі;
5) сайттың "төменгі колонтитулы" (footer) – қосымша навигациялық элементтерді, сыртқы ресурстарға сілтемелерді, техникалық сілтемелерді, контактілерді, сондай-ақ кері байланыс нысандарын қамтитын барлық беттерге ортақ интернет-ресурстың төменгі бөлігі;
6) скринридер ("экранды оқушы") – экраннан мәтіндерді дыбыстауға мүмкіндік беретін бағдарламалық қамтылым;
7) тег – интернет-ресурстың веб-бетіндегі мәтіннің көрінісін өзгертетін HTML тілінің элементі;
8) HTML (Hyper Text Markup Language – "гипермәтіндік белгілеу тілі") – интернет желісіндегі құжаттарды белгілеудің стандартты тілі.
3. Мемлекеттік органдардың Интернет-ресурстары бейімделген веб-дизайн әдісімен әзірленеді. Интернет-ресурстың бейімділігі стационарлық және мобильді құрылғылардың, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған қосалқы аппараттық немесе бағдарламалық құралдардың пайдаланушылары үшін бірдей ақпараттық контенттің толыққанды қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
4. Мемлекеттік органдардың интернет-ресурсын пайдалану ыңғайлылығына қойылатын талаптар осы Талаптарға қосымшада ұсынылған.
5. Интернет-ресурстардың басты беттері сайттың "жоғарғы колонтитулын" (header), навигациялық мәзірін, контент ауданын, сайттың "төменгі колонтитулын" (footer) қамтиды.
6. Интернет-ресурстардың бірыңғай құрылымын қалыптастыру мемлекеттік органдардың интернет-ресурстары беттерінің құрылымына бірыңғай тәсілмен айқындалады.
7. Интернет-ресурста орналастырылатын ақпарат уақыттың ағымдағы сәтіне сәйкес келеді.
8. Интернет-ресурсқа және ондағы барлық электрондық ақпараттық ресурстарға сәйкестендіру рәсімінен өтпей-ақ пайдаланушыларға қолжетімділікті қамтамасыз етеді.

9. Электронные информационные ресурсы представляются в гипертекстовом формате, обеспечивающем возможность поиска и копирования фрагментов текста средствами веб-браузера.
10. Нормативные правовые и иные акты, проекты актов, судебные постановления, доклады, отчеты, договоры, обзоры, прогнозы, протоколы, заключения, статистическая информация, образцы форм и иных документов дополнительно к гипертекстовому формату представлены на интернет-ресурсе в виде файлов в формате, обеспечивающем возможность их сохранения на технических средствах пользователей.
11. Нормативные правовые акты размещаются на интернет-ресурсе государственных органов.
12. Нормативные правовые акты на интернет-ресурсе представляются с указанием их формы, заголовка, места и даты принятия, регистрационного номера, подписи лица или лиц, уполномоченных подписывать нормативные правовые акты, даты и номера государственной регистрации и обновляются своевременно.
13. При размещении на странице интернет-ресурса используются перекрестные ссылки между содержательными разделами и нормативной правовой базой.
14. Архивные данные составляет не менее трех лет.
15. При указании фамилии, имени, отчества (при его наличии) руководителя государственного органа, заместителей руководителя, руководителей структурных подразделений, территориальных органов, зарубежных представительств, подведомственных организаций, руководителей и членов консультативных и совещательных органов, иных сотрудников государственного органа, ответственных за тот или иной участок работы, указываются их полные фамилии, имена, отчества (при его наличии).
16. При указании номеров телефонов, факсов государственного органа указывается код города (области, района).
17. При указании почтового адреса на интернет-ресурсе указывается почтовый индекс.
18. При размещении информации обеспечивается возможность определить дату и время размещения информации, а также дату и время последнего изменения.
19. В дизайне главной страницы интернет-ресурса не допускается перегруженность по объему графических элементов и необходимо обеспечение:
высокой скорости загрузки веб-страниц;
минимального использования графики и средств анимации в оформлении графической части интернет-ресурса.
20. По умолчанию открывается версия интернет-ресурса на казахском языке. При изменении языка интернет-ресурса открывается та же самая просматриваемая страница.
21. В "верхнем колонтитуле" сайта (header) содержится изображение Государственного Герба Республики Казахстан, указание на принадлежность интернет-ресурса государственного органа, логотип, а также панель навигации, авторизации и дополнительных настроек (выбор языковой версии).

9. Электрондық ақпараттық ресурстар веб-браузер құралдары арқылы мәтін фрагменттерін іздеу және көшіру мүмкіндігін қамтамасыз ететін гипермәтіндік форматта ұсынылады.
10. Нормативтік құқықтық және өзге де актілер, актілердің жобалары, сот қаулылары, баяндамалар, есептер, шарттар, шолулар, болжамдар, хаттамалар, қорытындылар, статистикалық ақпарат, нысандар мен өзге де құжаттардың үлгілері гипермәтіндік форматқа қосымша интернет-ресурста оларды пайдаланушылардың техникалық құралдарында сақтау мүмкіндігін қамтамасыз ететін форматта файлдар түрінде ұсынылған.
11. Нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік органдардың интернет-ресурсында интеграция арқылы орналастырылады.
12. Нормативтік құқықтық актілер интернет-ресурста олардың нысанын, тақырыбын, қабылданған орны мен күнін, тіркеу нөмірін, нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілеттік берілген адамның немесе адамдардың қолтаңбасын, мемлекеттік тіркеу күні мен нөмірін көрсете отырып ұсынылады және уақтылы жаңартылып отырады.
13. Интернет-ресурстың бетінде орналастыру кезінде мазмұнды бөлімдер мен нормативтік құқықтық база арасындағы тоғыспалы сілтемелер пайдаланылады.
14. Мұрағаттық деректер кемінде үш жылды құрайды.
15. Мемлекеттік орган басшысының, басшы орынбасарларының, құрылымдық бөлімшелер, аумақтық органдар, шетелдік өкілдіктер, ведомстволық бағынысты ұйымдар басшыларының, консультативтік және кеңесші органдардың басшылары мен мүшелерінің, мемлекеттік органның қандай да бір жұмыс учаскесіне жауапты өзге де қызметкерлерінің тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсеткен кезде олардың толық тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
16. Мемлекеттік органның телефон, факс нөмірлерін көрсеткен кезде қаланың (облыстың, ауданның) коды көрсетіледі.
17. Пошта мекенжайын интернет-ресурста көрсеткен кезде пошта индексі көрсетіледі.
18. Ақпаратты орналастыру кезінде ақпаратты орналастыру күні мен уақытын, сондай-ақ соңғы өзгерістің күні мен уақытын айқындау мүмкіндігі қамтамасыз етіледі.
19. Интернет-ресурстың басты бетінің дизайнында графикалық элементтердің көлемі бойынша артық жүктелуге жол берілмейді және:
веб-беттерді жүктеудің жоғары жылдамдығын қамтамасыз ету қажет;
интернет-ресурстың графикалық бөлігін безендіруде графика мен анимация құралдарын минималды пайдалану.
20. Әдепкі бойынша интернет-ресурстың қазақ тіліндегі нұсқасы ашылады. Интернет-ресурстың тілі өзгерген кезде сол бір қаралатын бет ашылады.
21. Сайттың "жоғарғы колонтитулында" (header) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі, Мемлекеттік орган интернет-ресурсының тиесілілігіне нұсқау, логотип, сондай-ақ навигация, авторизация және қосымша баптаулар панелі (тілдік нұсқаны таңдау) бар.

22. Баннерные ссылки размещаются на интернет-ресурсе, должны быть одного размера и имеют постоянный или временный характер.
23. Навигационное меню интернет-ресурса обеспечивает быстрый переход к основным разделам интернет-ресурса, доступ к любой странице интернет-ресурса требует не более трех переходов. Навигационные элементы располагаются в одном и том же месте на всех страницах интернет-ресурса. Пользователю предоставляется наглядная информация о структуре интернет-ресурса и местонахождении отображаемой страницы в этой структуре. Одинаковые элементы навигации имеют единый стиль.
24. Навигационное меню также содержит поисковое поле, для выполнения полнотекстового поиска по интернет-ресурсу.
25. Контентная область главной страницы интернет-ресурса содержит:
новости в формате: дата, заголовок, иллюстративное изображение и краткое содержание (при наличии);
перечень ссылок на подразделы с информацией о направлениях деятельности государственного органа;
информационные блоки и баннера со ссылками на важные материалы и востребованную пользователями справочную информацию;
перечень последних добавленных документов государственного органа;
перечень последних вакансий на занятие административных должностей;
перечень актуальных событий и мероприятий;
перечень популярных государственных услуг, оказываемых государственным органом (при наличии);
контактную информацию – почтовый адрес, телефон и электронный адрес государственного органа, а также ссылки на каналы обратной связи (электронные обращения, блог руководителя);
перечень реализуемых проектов государственного органа.
26. Ссылка на главную страницу является доступной с любой страницы интернет-ресурса.
27. Заголовки и подписи на страницах описывают содержание (назначение) данной страницы, наименование текущего раздела и отображаемого документа.
28. Заголовки на странице и в документах, представленных в виде файлов, размечаются программными средствами с помощью заголовков соответствующего уровня. Заголовки создаются так, чтобы они сообщали пользователю о взаимосвязи и взаимной подчиненности информации.
29. Предельное время загрузки стандартной страницы интернет-ресурса не более 4 секунд.
30. В целях обеспечения доступности веб-контента для лиц с инвалидностью (пользователей с нарушениями зрения, слуха, опорно-двигательной системы, а также с нарушениями функций речи, когнитивными и неврологическими нарушениями) при размещении информационных материалов на интернет–ресурсе государственного органа необходимо соблюдать принципы, положения и критерии успеха, определенные в Национальном стандарте Республики Казахстан "СТ РК 2191-2023 – Информационные технологии. Доступность веб-контента для лиц с инвалидностью", утвержденный приказом Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан от 7 ноября 2023 года № 428-НҚ (далее – Национальный стандарт). Содержимое, включая электронные информационные ресурсы, размещаемые на интернет-ресурсе, должно соответствовать требованиям уровня соответствия "АА" Национального стандарта.

22. Баннерлік сілтемелер бірдей мөлшерде орналастырылады және тұрақты немесе уақытша сипатта болады.
23. Интернет-ресурстың навигациялық мәзірі интернет-ресурстың негізгі бөлімдеріне жылдам өтуді қамтамасыз етеді, интернет-ресурстың кез келген бетіне қол жеткізу үш рет өтуден артық болмауын талап етеді. Навигациялық элементтер интернет-ресурстың барлық беттерінде бір жерде орналасады. Пайдаланушыға интернет-ресурстың құрылымы және осы құрылымдағы көрсетілетін беттің орналасқан жері туралы көрнекі ақпарат беріледі. Навигацияның бірдей элементтері бір стильге ие.
24. Навигациялық мәзірде интернет-ресурс бойынша толық мәтінді іздеуді орындау үшін іздеу өрісі бар.
25. Интернет-ресурстың басты бетінің контенттік аймағы мыналарды:
форматтағы жаңалықтар: күні, тақырыбы, иллюстрациялық бейнесі және қысқаша мазмұнын (бар болса);
мемлекеттік органның қызмет бағыттары туралы ақпараты бар кіші бөлімдерге сілтемелер тізбесін;
маңызды материалдар мен пайдаланушылар сұраған анықтамалық ақпаратқа сілтемелері бар ақпараттық блоктар мен баннерлерді;
мемлекеттік органның соңғы қосылған құжаттарының тізбесін;
әкімшілік лауазымдарға орналасуға арналған соңғы бос жұмыс орындарының тізбесін;
өзекті оқиғалар мен іс-шаралар тізімін;
мемлекеттік орган көрсететін танымал мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің тізбесін (болған жағдайда);
Байланыс ақпараты – мемлекеттік органның пошталық мекенжайы, телефоны және электрондық мекенжайы, сондай-ақ кері байланыс арналарына сілтемелерді (электрондық өтініштер, басшының блогы);
мемлекеттік органның іске асырылатын жобаларының тізбесін қамтиды.
26. Басты бетке сілтеме интернет-ресурстың кез келген бетінен қол жетімді болып табылады.
27. Беттердегі тақырыптар мен қолтаңбалар осы беттің мазмұнын (мақсатын), ағымдағы бөлімнің және көрсетілетін құжаттың атауын сипаттайды.
28. Беттегі және файл түрінде ұсынылған құжаттардағы тақырыптар тиісті деңгейдегі тақырыптардың көмегі арқылы бағдарламалық құралдармен орналастырылады. Тақырыптар пайдаланушыға ақпараттың өзара байланысы мен өзара бағыныстылығы туралы хабарлау үшін жасалады.
29. Интернет-ресурстың стандартты бетін жүктеудің шекті уақыты 4 секундтан аспайды.
30. Мүгедектігі бар адамдар (көру, есту қабілетінің, тірек-қимыл жүйесінің бұзылуы, сондай-ақ сөйлеу қабілетінің бұзылуы, когнитивті және неврологиялық бұзылуы бар пайдаланушылар) үшін веб-контенттің қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органның интернет-ресурсында ақпараттық материалдарды орналастыру кезінде Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2023 жылғы 7 қарашадағы № 428-НҚ бұйрығымен бекітілген "ҚР СТ 2191-2023 – Ақпараттық технологиялар. Мүгедектігі бар адамдар үшін веб-контенттің қолжетімділігі" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандартында (бұдан әрі – Ұлттық стандарт) белгіленген қағидаттар, ережелер мен жетістік өлшемшарттары сақталу қажет. Интернет-ресурста орналастырылатын электрондық ақпараттық ресурстарды қоса алғанда, мазмұны Ұлттық стандарттың "АА" сәйкестік деңгейінің талаптарына сәйкес болу тиіс.

31. Для полноценного доступа лиц с инвалидностью к интернет-ресурсу вся информация на интернет-ресурсе представляется в виде текста. К любому нетекстовому контенту (изображения, видео, аудио) необходимо предоставлять альтернативный текст и текстовые описания, чтобы преобразовать в другие формы, такие как крупный шрифт, шрифт Брайля, речь, символы или более простой язык.
32. В случае применения на интернет-ресурсе кодов для защиты информации от спама необходимо представить альтернативный способ на государственном или русском языке в доступной для лиц с инвалидностью форме.
33. Формы, предусматривающие ввод информации, содержат описание полей и подсказки по их заполнению в текстовом виде. При ошибочном заполнении формы уведомление пользователя об ошибке осуществляется доступным для пользователя интернет-ресурса способом и с описанием ошибки в текстовом виде.
34. Графические файлы сопровождаются текстом, поясняющим изображение, при размещении графической информации на страницах интернет-ресурса необходимо использовать тег альтернативной подписи, для интерпретации всеми пользователями.
35. На интернет-ресурсе не используются фоновые изображения и фоновые звуки, которые могут затруднить восприятие или исказить информацию.
36. Коэффициент контрастности изображения и фона, а также текста и фона – не менее 4,5:1, для повышения читабельности интернет-ресурса государственного органа для людей с нарушениями зрения. Для увеличенного текста коэффициент контрастности должен быть не менее 3:1.
37. При размещении на странице интернет-ресурса государственного органа предоставляется возможность увеличения размера шрифта без потери веб-контента или функциональности интернет-ресурса государственного органа (исключая титры и изображения текста), не прибегая к горизонтальной прокрутке.
38. Доступность интернет-ресурсов для лиц с нарушениями слуха необходимо обеспечивать путем предоставления альтернативной текстовой версий аудио- и видео материалов, а также субтитров или перевода на жестовый язык для видео-контента.
39. При размещении информации на интернет-ресурсе предусмотреть текстовые описания видео-контента, для считывания скринридером.
40. На странице интернет-ресурса используются навигационные цепочки, содержащие путь следования по разделам от главной страницы интернет-ресурса до текущей открытой страницы.
41. При размещении на странице интернет-ресурса большого объема текстовой информации используются внутренние ссылки на различные разделы страницы. В каждом разделе страницы имеется ссылка "Вернуться в начало", позволяющая пользователю вернуться к началу страницы.

31. Мүгедектігі бар адамдардың интернет-ресурсқа толыққанды қолжетімділігі үшін интернет-ресурстағы барлық ақпарат мәтін түрінде ұсынылады. Кез-келген мәтіндік емес контентке (суреттер, бейнелер, аудио) үлкен қаріп, Брайль қарпі, сөйлеу, таңбалар немесе қарапайым тіл сияқты басқа нысандарға түрлендіру үшін балама мәтін мен мәтіндік сипаттамалар берілуі керек.
32. Интернет-ресурста ақпаратты спамнан қорғау үшін кодтар қолданылған жағдайда, мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімді нысанда мемлекеттік немесе орыс тілінде балама әдісті ұсыну қажет.
33. Ақпаратты енгізуді көздейтін нысандарда оларды мәтіндік түрде толтыру бойынша жолдар мен болады. Нысанды қате толтырған кезде пайдаланушыға қате туралы хабарлау интернет-ресурс пайдаланушысы үшін қолжетімді тәсілмен және қатені мәтіндік түрде сипаттай отырып жүзеге асырылады.
34. Графикалық файлдар кескінді түсіндіретін мәтінмен сүйемелденеді, графикалық ақпаратты интернет-ресурстың беттеріне орналастырған кезде барлық пайдаланушылардың түсіндіруі үшін баламалы қолтаңба тегін пайдалану қажет.
35. Интернет-ресурста ақпаратты бұрмалайтын немесе қабылдауды қиындатуы мүмкін фондық бейнелер мен фондық дыбыстар қолданылмайды.
36. Көру қабілеті бұзылған адамдар үшін мемлекеттік органның интернет-ресурсының оқылымын арттыру үшін сурет пен фонның, сондай-ақ мәтін мен фонның контрастылық коэффициенті – кемінде 4,5:1. Ұлғайтылған мәтін үшін контрастылық коэффициенті кемінде 3:1 болуы тиіс.
37. Мемлекеттік органның интернет-ресурсының бетінде орналастыру кезінде көлденең айналдыруға жүгінбей, веб-контентті немесе мемлекеттік органның интернет-ресурсының функционалдығын жоғалтпай (мәтіннің титрлері мен бейнелерін қоспағанда) қаріп мөлшерін ұлғайту мүмкіндігі беріледі.
38. Есту қабілеті бұзылған адамдар үшін интернет-ресурстардың қолжетімділігі аудио және бейне материалдардың балама мәтіндік нұсқаларын, сондай-ақ бейне-контент үшін субтитрлерді немесе ым-ишара тіліндегі аудармасын ұсыну арқылы қамтамасыз етілуі тиіс.
39. Интернет-ресурста ақпаратты орналастырған кезде скринридермен оқу үшін бейне-контенттің мәтіндік сипаттамасын көздеу қажет.
40. Интернет-ресурстың бетінде интернет-ресурстың басты бетінен ағымдағы ашық бетке дейінгі бөлімдер бойынша өту жолын қамтитын навигациялық тізбектер пайдаланылады.
41. Интернет-ресурстың бетінде мәтіндік ақпараттың ауқымды көлемін орналастыру кезінде беттің әртүрлі бөлімдеріне ішкі сілтемелер пайдаланылады. Беттің әр бөлімінде пайдаланушыға беттің басына оралуға мүмкіндік беретін "басына оралу" сілтемесі бар.

42. На интернет-ресурсе обеспечивается наличие механизма остановки, паузы, или выключения звука для веб-контента, проигрывающегося автоматически более трех секунд.
43. Для движущихся, мерцающих, прокручивающихся, автоматически обновляющихся элементов предоставляется пользователям механизм, позволяющий поставить на паузу, остановить, скрыть или изменить частоту обновления автоматически обновляемой информации остановить или скрыть движение/мерцание/прокрутку элементов.
44. Всей функциональностью контента можно управлять при помощи клавиатуры без каких-либо ограничений по времени нажатия на клавишу. На интернет-ресурсе обеспечивается полное функционирование горячих клавиш.
45. Информация должна быть представлена простым и понятным языком, избегая сложных конструкций и специализированной терминологии без объяснения. Рекомендуется предоставление текстовых подсказок, упрощающих восприятие информации. Сложные графические элементы, такие как диаграммы или схемы, должны сопровождаться текстовыми описаниями.
46. Веб-контент не содержит элементов, вспыхивающих более трех раз в секунду.
47. Вспомогательные технологии, включая скринридеры, беспрепятственно считывают структуру веб-контента, порядок элементов и последовательность, в которой представлена информация. Фокусируемые компоненты получают фокус в таком порядке, который сохраняет значение и работоспособность страницы.
48. Для различения визуальных элементов, оповещения о выполнении действия или запроса на обратную связь интерфейс интернет-ресурса не использует только визуальные характеристики элемента (цвет, форму, размер, визуальное местоположение, ориентацию). Любая информация или запрос представляются в виде текста, доступного для чтения с помощью вспомогательных технологий, включая скринридеры.
49. Элементы интерфейса интернет-ресурса при перемещении фокуса на них не изменяют контекст.
50. Любые инструкции или обучающие материалы, описывающие процесс взаимодействия пользователя с информацией, размещаемой на интернет-ресурсе, или элементами интерфейса, не опираются только на их характеристики, воспринимаемые органами чувств пользователей (форму, цвет, размер, визуальное расположение, ориентацию и звук).
51. Для всех элементов интерфейса имя и роль могут быть определены, а состояния, свойства и значения могут быть установлены с помощью вспомогательных технологий, включая скринридеры; уведомление об изменениях в этих элементах доступны для пользовательских агентов, в том числе вспомогательных технологий.
Приложение
к Требованиям к содержанию
интернет-ресурсов
государственных органов
Требования к удобству использования интернет-ресурса государственных органов
п/п
Требование
Содержание
1
Доступность интернет-ресурса в сети Интернет
Доступность интернет-ресурса в поисковых системах google, yandex, mail.ru по полному и принятому сокращению наименования государственного органа
2
Доступность информации на интернет-ресурсе

42. Интернет-ресурста үш секундтан артық автоматты түрде ойнатылатын веб-контент үшін дыбысты тоқтату, кідірту немесе өшіру тетігінің болуы қамтамасыз етіледі.
43. Жылжитын, жылтылдайтын, айналатын, автоматты түрде жаңаратын элементтер үшін пайдаланушыларға автоматты түрде жаңартылатын ақпаратты кідіртуге, тоқтатуға, жасыруға немесе жаңарту жиілігін өзгертуге, элементтердің жылжуын/ жылтылдауын/ айналуын тоқтатуға немесе жасыруға мүмкіндік беретін тетік беріледі.
44. Контенттің барлық функционалдығын пернетақтаның көмегімен пернені басу уақытына ешқандай шектеусіз басқаруға болады. Интернет-ресурста жедел пернелердің толық жұмыс істеуі қамтамасыз етіледі.
45. Ақпарат күрделі құрылымдардан және түсіндірмесі жоқ мамандандырылған терминологиядан аулақ қарапайым және түсінікті тілде берілуі тиіс. Ақпаратты түсінуді жеңілдету үшін мәтіндік нұсқаулар беру ұсынылады. Диаграммалар немесе схемалар сияқты күрделі графикалық элементтер мәтіндік сипаттамалармен бірге жүруі керек.
46. Веб-контентте секундына үш реттен көп жылтылдайтын элементтер болмауы тиіс.
47. Көмекші технологиялар, оның ішінде скринридерлер, веб-контент құрылымын, элементтердің тәртібін және ақпарат ұсынылатын реттілікті кедергісіз оқиды. Фокусталған компоненттер беттің мәні мен өнімділігін сақтайтын тәртіпте фокусты алады.
48. Визуалды элементтерді ажырату, іс-әрекеттің орындалуы туралы хабарлау немесе кері байланыс сұрауы үшін интернет-ресурс интерфейсі элементтің визуалды сипаттамаларын (түсі, пішіні, өлшемі, визуалды орналасуы, бағдары) ғана пайдаланбайды. Кез келген ақпарат немесе сұрау салу скринидерлерді қоса алғанда, көмекші технологиялардың көмегімен оқуға болатын мәтін түрінде ұсынылады.
49. Интернет-ресурс интерфейсінің элементтері фокусты оларға өткізу кезінде кезде мәнмәтінді өзгертпейді.
50. Пайдаланушының интернет-ресурста орналастырылған ақпаратпен немесе интерфейс элементтерімен өзара іс-қимыл процесін сипаттайтын кез келген нұсқаулар немесе оқу материалдары тек пайдаланушылардың сезім мүшелері қабылдаған сипаттамаларына (пішіні, түсі, өлшемі, визуалды орналасуы, бағдары және дыбысы) ғана сүйенбейді.
51. Барлық интерфейс элементтері үшін атауы мен рөлі анықталуы мүмкін, ал жай-күйі, қасиеттері мен мәндері скринридерлерді қоса алғанда, көмекші технологиялар көмегімен орнатылуы мүмкін; осы элементтердің өзгерістері туралы хабарландыру пайдаланушы агенттерге, оның ішінде қосымша технологияларға қолжетімді.
Мемлекеттік органдардың
интернет-ресурстарының
мазмұнына қойылатын
талаптарға қосымша
Мемлекеттік органның интернет-ресурсты пайдаланудың ыңғайлылығына қойылатын талаптар
р/с №
Талап
Мазмұны
1
Интернет желісіндегі интернет-ресурстың қолжетімділігі
Google, yandex іздеу жүйелерінде интернет-ресурстың қолжетімділігі, maіl.ru мемлекеттік органның толық және қабылданған қысқартылған атауы бойынша
2
Интернет-ресурста ақпараттың қолжетімділігі

1) корректное отображение информации и структуры интернет-ресурса для браузеров Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Opera, Safari, а также браузеров основных мобильных платформ Android, и iOS;
2) навигационная доступность (любой документ или информация должны быть доступны не более чем за 3 перехода по интернет-ресурсу, начиная с главной страницы, с использованием меню навигации);
3) наличие на каждой странице интернет-ресурса основного навигационного меню, ссылки на главную страницу, карты сайта, формы поиска;
4) наличие навигационных цепочек, отображающих местонахождение пользователя в иерархической структуре интернет-ресурса;
5) наличие карты сайта;
6) поисковая доступность информации:
ввод в поле поиска не менее 20 символов;
наличие контекстного поиска по всей текстовой информации, размещаемой на интернет-ресурсе;
наличие функции расширенного поиска по интернет-ресурсу;
вывод результатов поиска на отдельной странице (при этом поисковый запрос должен оставаться в строке поиска);
7) доступность формата информации:
размещение информации в различных форматах: гипертекстовом и в машиночитаемом виде, обеспечивающих возможность ее сохранения на технические средства пользователя и допускающих после сохранения возможность поиска и копирования произвольного фрагмента текста. При этом кодировка текста должна быть в формате UTF-8; текст представлен в форматах rtf, txt, HTML,XML; формат архивированных файлов – zip;
указание форматов и размеров документов, доступных для загрузки;
обеспечение доступа к информации, размещенной на интернет-ресурсе, без установки специального программного обеспечения;
обеспечение доступа к информации, размещенной на интернет-ресурсе, без авторизации;
8) навигация по объемным документам:
разбивка больших блоков информации на смысловые части;
наличие в тексте нормативных правовых актов внутренних ссылок (якорей) на различные разделы документа;
9) указание даты и времени размещения информации, а также даты и времени последнего изменения информации;
10) доступность гипертекстовых ссылок:
отсутствие неактивных ссылок и ссылок на несуществующие страницы;
возможность перехода по ссылке на соответствующую страницу другой языковой версии (при изменении языка интернет-ресурса должна открываться та же просматриваемая страница);
при размещении гиперссылки на внешний интернет-ресурс открытие соответствующей страницы внешнего интернет-ресурса в новом окне (вкладке) веб-обозревателя и оповещение об этом пользователя;
11) наличие в "верхнем колонтитуле" сайта (header) указания на принадлежность интернетресурса государственного органа;

1) Fіrefox, Mіcrosoft Edge, Google Chrome, Opera, Safarі браузерлері, сондай-ақ Androіd және іOS негізгі мобильді платформаларының браузерлері үшін ақпарат пен интернет-ресурс құрылымын дұрыс көрсету;
2) навигациялық қолжетімділік (кез келген құжат немесе ақпарат басты беттен бастап навигация мәзірін пайдалана отырып, интернет-ресурс бойынша 3 өтуден аспайтындай қолжетімді болуы тиіс);
3) интернет-ресурстың әрбір бетінде негізгі навигациялық мәзірдің, басты бетке сілтеменің, сайт картасының, іздеу нысанының болуы;
4) Интернет-ресурстың иерархиялық құрылымында пайдаланушының орналасқан жерін көрсететін навигациялық тізбектердің болуы;
5) сайт картасының болуы;
6) ақпаратты іздестіру қолжетімділігі:
іздеу өрісіне кемінде 20 таңба енгізу;
интернет-ресурста орналастырылатын барлық мәтіндік ақпарат бойынша мәнмәтіндік іздеудің болуы;
интернет-ресурс бойынша кеңейтілген іздеу функциясының болуы;
іздеу нәтижелерін жеке бетте көрсету (іздеу сұрауы іздеу жолында қалуы керек);
7) ақпарат форматының қолжетімділігі:
ақпаратты пайдаланушының техникалық құралдарына сақтау мүмкіндігін қамтамасыз ететін және сақтағаннан кейін мәтіннің еркін фрагментін іздеу және көшіру мүмкіндігін беретін әр түрлі форматта, гипермәтіндік және машинамен оқылатын түрде орналастыру. Бұл жағдайда мәтінді кодтау UTF-8 форматында болуы тиіс; Мәтін rtf, txt, HTML, XML форматтарында ұсынылған – архивтелген файл пішімі-zіp;
жүктеу үшін қолжетімді құжаттардың пішімдері мен мөлшерлерін көрсету;
арнайы бағдарламалық қамтылымды орнатпай, интернет-ресурста орналастырылған ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету;
интернет-ресурста орналастырылған ақпаратқа авторландырусыз қол жеткізуді қамтамасыз ету;
8) көлемді құжаттар бойынша навигация:
ақпараттың үлкен блоктарын мағыналық бөліктерге бөлу;
нормативтік құқықтық актілердің мәтінінде құжаттың әртүрлі бөлімдеріне ішкі сілтемелердің (зәкірлердің) болуы;
9) ақпаратты орналастыру күні мен уақытын, сондай-ақ ақпаратты соңғы өзгерту күні мен уақытын көрсету;
10) гипермәтіндік сілтемелердің болуы:
белсенді емес сілтемелер мен жоқ беттерге сілтемелер жоқ;
сілтеме бойынша басқа тілдік нұсқаның тиісті бетіне өту мүмкіндігі (интернет-ресурстың тілі өзгерген кезде сол қаралатын бет ашылуы тиіс);
сыртқы интернет-ресурсқа гиперсілтемені орналастыру кезінде веб-шолғыштың жаңа терезесінде (қосымша бетінде) сыртқы интернет-ресурстың тиісті бетін ашу және бұл туралы пайдаланушыға хабарлау;
11) сайттың "жоғарғы колонтитулында" (header) мемлекеттік орган интернет-ресурсының тиесілілігін көрсетудің болуы;

12) обеспечение прямого доступа на главную страницу интернет-ресурса (отсутствие заставки)
3
Доступность интернет-ресурсов государственных органов для лиц с инвалидностью обеспечивается согласно Национальному стандарту "СТ РК 2191-2023 – "Информационные технологии. Доступность веб-контента для лиц с инвалидностью"
1) наличие альтернативного текста для нетекстового и медиа веб-контента, несущего смысловую нагрузку;
2) наличие механизма остановки, паузы, или выключения звука для веб-контента, проигрывающегося автоматически более трех секунд;
3) наличие механизма по остановке автоматически движущегося, мигающего, прокручивающегося веб-контента, содержащего вспышки более чем три раза в секунду;
4) наличие возможности управления всей функциональностью веб-контента с помощью клавиатуры с одновременным выделением активного компонента интерфейса;
5) наличие на каждой веб-странице ссылки перехода к основному содержанию веб-страницы; при размещении на веб-странице интернет-ресурса большого объема текстовой информации наличие ссылки "Наверх", позволяющая пользователю вернуться к началу веб-страницы;
6) наличие текстового сообщения об ошибке, выявленной при вводе информации пользователем (при заполнении форм);
7) возможность изменения размера шрифта до 200 % без потери веб-контента или функциональности интернет-ресурса (исключая титры и изображения текста), не прибегая к горизонтальной прокрутке
4
Наличие интерактивных средств связи
1) наличие формы обратной связи для отправки запросов;
2) наличие RSS-канала для передачи: анонсов и новостей, объявлений о проведении конкурсов государственных закупок;
3) наличие раздела часто задаваемых вопросов (FAQ), сформированного на основе анализа вопросов, поступивших на интернет-ресурс государственного органа от физических и юридических лиц;
4) наличие версии на английском языке

12) интернет-ресурстың басты бетіне тікелей қол жеткізуді қамтамасыз ету (бет басының болмауы)
3
Мүгедектігі бар адамдар үшін мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының қолжетімділігі "ҚР СТ 2191-2023 – Ақпараттық технологиялар. Мүгедектігі бар адамдар үшін веб –контенттің қолжетімділігі" Ұлттық стандартқа сәйкес қамтамасыз етіледі
1) мағыналық жүктемесі бар мәтіндік емес және медиа веб-контент үшін баламалы мәтіннің болуы;
2) үш секундтан артық автоматты түрде ойнатылатын веб-контент үшін тоқтату, кідірту немесе дыбысты өшіру тетігінің болуы;
3) секундына үш реттен көп жылтылдайтын автоматты түрде қозғалатын, жылтылдайтын, айналатын веб-контентті тоқтату тетігінің болуы;
4) интерфейстің белсенді компонентін бір уақытта бөліп көрсете отырып, пернетақтаның көмегімен веб-контенттің барлық функционалдығын басқару мүмкіндігінің болуы;
5) әрбір веб-бетте веб-беттің негізгі мазмұнына өту сілтемесінің болуы; Интернет-ресурстың веб-бетінде мәтіндік ақпараттың ауқымды көлемін орналастыру кезінде пайдаланушыға веб-беттің басына оралуға мүмкіндік беретін "жоғары" сілтемесінің болуы;
6) пайдаланушы ақпаратты енгізген кезде анықталған қате туралы мәтіндік хабарламаның болуы (нысандарды толтыру кезінде);
7) көлденең айналдыруға жүгінбей, веб-контентті немесе интернет-ресурстың функционалдығын жоғалтпай қаріп өлшемін 200%-ға дейін өзгерту мүмкіндігі (титрлар мен мәтін кескіндерін қоспағанда)
4
Интерактивті байланыс құралдарының болуы
1) сұрау салуларды жіберу үшін кері байланыс нысанының болуы;
2) анонстар мен жаңалықтарды, мемлекеттік сатып алу конкурстарын өткізу туралы хабарландыруларды беруге арналған RSS-арнасының болуы;
3) мемлекеттік органның интернет-ресурсына жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен мәселелерді талдау негізінде қалыптастырылған, жиі қойылатын сұрақтар бөлімінің (FAQ) болуы;
4) ағылшын тіліндегі нұсқасының болуы