Об утверждении Правил изготовления и реализации билетов в государственных организациях культуры
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 140-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2025 года № 35953
В соответствии с подпунктом 35-15) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" и подпунктом 350) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила изготовления и реализации билетов в государственных организациях культуры.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 19 марта 2021 года № 77 "Об утверждении Правил изготовления и реализации билетов в государственных организациях культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22378).
3. Комитету культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан
от 4 апреля 2025 года
№ 140-НҚ
Правила изготовления и реализации билетов в государственных организациях культуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила изготовления и реализации билетов в государственных организациях культуры (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 35-15) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" и подпунктом 350) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан" и определяют порядок изготовления и реализации билетов в государственных организациях культуры.

Мемлекеттік мәдениет ұйымдарындағы билеттерді дайындау мен өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 140-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 7 сәуірде № 35953 болып тіркелді
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 35-15) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 350) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мәдениет ұйымдарындағы билеттерді дайындау мен өткізу қағидалары бекітілсін.
2. "Мемлекеттік мәдениет ұйымдарындағы билеттерді дайындау мен өткізу қағидалары туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 19 наурыздағы № 77 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22378 болып тіркелген) күші жойылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақтан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген 1) және 2) тармақшаларына сәйкес іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
К. Искаков
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 4 сәуірдегі
№ 140-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік мәдениет ұйымдарындағы билеттерді дайындау мен өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік мәдениет ұйымдарындағы билеттерді дайындау мен өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 35-15) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 350) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік мәдениет ұйымдарындағы билеттерді дайындау мен өткізу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) билетная книжка – билетные бланки строгой отчетности, изготовленные типографским способом по образцам и в соответствии с технической спецификацией, разработанной организацией культуры и сброшюрованные в книгу;
2) дистрибьютор – уполномоченные физические и/или юридические лица, осуществляющие реализацию билетов организации культуры, на основании заключенных договоров в рамках гражданского законодательства;
3) организации культуры – юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, основным предметом деятельности которых является осуществление деятельности в области культуры;
4) термобилет – документ строгой отчетности в виде специального бланка на бумажном носителе изготовленного типографским способом;
5) фонограмма – звуковая запись исполнений или иных звуков, а также представление звуков в любой форме, за исключением записи, включенной в аудиовизуальное произведение.
Глава 2. Порядок изготовления билетов в государственных организациях культуры
3. В государственных организациях культуры (далее – организация культуры) осуществляется изготовление следующих видов билетов:
1) билет на бумажном носителе;
2) термобилет;
3) электронный билет.
4. Билеты содержат следующую основную информацию:
1) наименование мероприятия;
2) дата и время проведения мероприятия;
3) стоимость билета;
4) сектор (при его наличии), ряд и место в зрительном зале;
5) информация (прописывается) о наличии или отсутствии на мероприятий фонограммы;
6) наименование организации культуры в соответствии с учредительным документом (полное либо сокращенное);
7) юридический адрес организации культуры;
8) контактные данные службы поддержки (для электронных билетов);
9) отличительные знаки: на билетах на бумажных носителях – шестизначный серийный номер (обозначенный двумя заглавными буквами согласно алфавитному порядку), порядковый номер, на термобилетах – семизначный серийный номер (обозначенный двумя заглавными буквами согласно алфавитному порядку), порядковый номер, на электронных билетах – штрих-код и/или QR код.
Серийные и порядковые номера билетов устанавливаются организацией культуры.
5. Информация, указанная в пункте 4 настоящих Правил, наносится на билеты на бумажном носителе – специальными штампами или типографскими способами печати, на термобилетах – в шаблон типографскими способами печати.
6. Билет на бумажном носителе имеет лицевую и оборотную стороны. Лицевая сторона билета разделена на три части (корешок, центральная часть и контроль), две из которых (корешок и контроль) являются отрывными.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) билет кітапшасы – мәдениет ұйымы әзірлеген үлгілер мен техникалық ерекшелікке сәйкес типографиялық тәсілмен дайындалған және кітапқа түптелген қатаң есептегі билет бланкілері;
2) дистрибьютор – азаматтық заңнама шеңберінде жасалған шарттар негізінде мәдениет ұйымдарының билеттерін сатуды жүзеге асыратын уәкілетті жеке және/немесе заңды тұлғалар;
3) мәдениет ұйымдары – қызметінің негізгі нысанасы мәдениет саласындағы қызметті жүзеге асыру болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар;
4) термобилет – типографиялық тәсілмен дайындалған қағаз тасығыштағы арнайы бланк түріндегі қатаң есептегі құжат;
5) фонограмма – орындаушылықтардың немесе өзге де дыбыстардың дыбыстық жазбасы, сондай-ақ дыбыстау-бейнелеу туындысына енгізілген жазбаны қоспағанда, дыбыстарды кез келген нысанда беру.
2-тарау. Мемлекеттік мәдениет ұйымдарындағы билеттерді дайындау тәртібі
3. Мемлекеттік мәдениет ұйымдарында (бұдан әрі – мәдениет ұйымы) билеттердің мынадай түрлерін дайындау жүзеге асырылады:
1) қағаз жеткізгіштегі билет;
2) термобилет;
3) электрондық билет.
4. Билеттер мынадай негізгі ақпаратты құрайды:
1) іс-шараның атауы;
2) іс-шараны өткізу күні мен уақыты;
3) билет бағасы;
4) көрермен залындағы сектор (болған жағдайда), қатар мен орын;
5) іс-шарада фонограмманың болуы немесе болмауы туралы ақпарат (жазылады);
6) құрылтай құжатына сәйкес мәдениет ұйымының атауы (толық немесе қысқартылған);
7) мәдениет ұйымының заңды мекенжайы;
8) қолдау қызметінің байланыс деректері (электрондық билеттер үшін);
9) айырықша белгілер: қағаз жеткізгіштегі билеттерде – алты таңбалы сериялық нөмір (алфавиттік тәртіпке сәйкес екі бас әріппен белгіленген), реттік нөмір, термобилеттерде – жеті таңбалы сериялық нөмір (алфавиттік тәртіпке сәйкес екі бас әріппен белгіленген), реттік нөмір, электрондық билеттерде – штрих-код және/немесе QR код.
Билеттердің сериялық және реттік нөмірлері мәдениет ұйымымен белгіленеді.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген ақпарат қағаз жеткізгіштегі билеттерге – арнайы мөртабандармен немесе типографилық баспа тәсілдерімен, термобилеттерге – шаблонға типографилық баспа тәсілдерімен енгізіледі.
6. Қағаз жеткізгіштегі билеттің беткі және артқы жақтары болады. Билеттің беткі жағы үш бөлікке бөлінген (түбіртек, орталық бөлік және бақылау), оның екеуі (түбіртек және бақылау) үзбелі болып табылады.

7. Корешок билета на бумажном носителе содержит на лицевой стороне информацию, указанную в подпункте 9) пункта 4 настоящих Правил.
8. Лицевая сторона центральной части билета на бумажном носителе содержит информацию, указанную в пункте 4 настоящих Правил.
Серийный номер и серия на лицевой стороне корешка и центральной части билета являются идентичными.
9. Контрольная часть билета на бумажном носителе содержит на лицевой стороне слово "Контроль".
10. Информация, содержащаяся на билетах, оформляется на казахском, русском, а при необходимости и на других языках.
11. На усмотрение организации культуры на оборотной стороне центральной части билета на бумажном носителе содержится информация о порядке посещения и поведения зрителей в организациях культуры, о политике возврата билета и дополнительная справочная информация.
12. Внешний дизайн билета на бумажных носителях и термобилетах разрабатывается организацией культуры самостоятельно.
13. Бланки билетов на бумажном носителе формируются в билетной книжке по числу посадочных мест в зрительном зале на одно мероприятие. На титульной обложке билетной книжки проставляется наименование организации культуры, серия и порядковый номер билетов и подписывается первым руководителем и главным бухгалтером организации культуры.
14. При реализации билетов на бумажном носителе корешок остается в билетной книжке. Одна билетная книжка содержит количество билетов, рассчитанное по числу посадочных мест в зрительном зале на одно мероприятие.
15. Термобилет представляет собой шаблон, который имеет лицевую и оборотную стороны. Лицевая сторона билета разделена на две части (основная и контрольная часть). Контрольная часть термобилета является отрывной.
16. Лицевая сторона основной части термобилета содержит информацию, указанную в пункте 4 настоящих Правил.
17. Контрольная часть термобилета содержит на лицевой стороне слово "Контроль".
18. Сформированный термобилет распечатывается с помощью специального термопринтера.
19. Шаблоны термобилетов формируются в бумажные рулоны и содержат количество билетов в соответствии с техническими характеристиками термопринтера.
20. Электронный билет содержит информацию, указанную в пункте 4 настоящих Правил и формируется через автоматизированную систему дистрибьюторов, осуществляющих онлайн продажу билетов, которая имеет защиту от несанкционированного доступа, свойства идентификации, фиксирования и сохранения всех операций по реализации билета в течение 5 лет с момента реализации билета.
21. Один билет является документом однократного использования для посещения одного мероприятия.

7. Қағаз жеткізгіштегі билет түбіртегінің беткі жағы осы Қағидалардың 4-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген ақпаратты қамтиды.
8. Қағаз жеткізгіштегі билеттің орталық бөлігінің беткі жағы осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтиды.
Билеттің түбіртегі мен орталық бөлігінің беткі жағындағы сериялық нөмірі мен сериясы бірдей болып табылады.
9. Қағаз жеткізгіштегі билеттің бақылау бөлігінің беткі жағы "Бақылау" деген сөзді қамтиды.
10. Билеттерде қамтылған ақпарат қазақ, орыс, ал қажет болған жағдайда басқа да тілдерде ресімделеді.
11. Мәдениет ұйымының қалауы бойынша қағаз жеткізгіштегі билеттің орталық бөлігінің артқы жағында мәдениет ұйымдарына көрермендердің келуі мен мінез-құлық тәртібі туралы, билетті қайтару саясаты туралы және қосымша анықтамалық ақпарат қамтылады.
12. Қағаз жеткізгіштегі билеттің және термобилеттің сыртқы дизайны мәдениет ұйымымен дербес әзірленеді.
13. Қағаз жеткізгіштегі билеттер бланкілері бір іс-шараға көрермендер залындағы отырғызу орындарының саны бойынша билет кітапшасында қалыптастырылады. Билет кітапшасының титул парағына мәдениет ұйымының атауы, билеттердің сериясы мен реттік нөмірі қойылады және мәдениет ұйымының бірінші басшысы мен бас бухгалтері қол қояды.
14. Қағаз жеткізгіштегі билеттерді өткізу кезінде түбіртек билет кітапшасында қалады. Бір билет кітапшасы бір іс-шараға көрермендер залындағы отыратын орындар саны бойынша есептелген билеттер санын қамтиды.
15. Термобилет беткі және артқы жағы бар шаблонды білдіреді. Билеттің беткі жағы екі бөлікке бөлінген (негізгі және бақылау бөлігі). Билеттің бақылау бөлігі үзбелі болып табылады.
16. Термобилеттің негізгі бөлігінің беткі жағы осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтиды.
17. Термобилеттің бақылау бөлігінің беткі жағы "Бақылау" деген сөзді қамтиды.
18. Қалыптастырылған термобилет арнайы термопринтердің көмегімен басып шығарылады.
19. Термобилеттердің шаблондары қағаз орамдарға қалыптастырылады және термопринтердің техникалық сипаттамаларына сәйкес билеттер санын қамтиды.
20. Электрондық билет осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтиды және рұқсат етілмеген қолжетімділіктен қорғау, сәйкестендіру, тіркеу және билеттерді өткізген сәттен бастап 5 жыл ішінде билетті өткізу бойынша барлық операцияларды сақтау қасиеті бар билеттерді онлайн сатуды жүзеге асыратын дистрибьюторлардың автоматтандырылған жүйесі арқылы қалыптастырылады.
21. Бір билет бір іс-шараға қатысу үшін бір рет пайдаланылатын құжат болып табылады.

Глава 3. Порядок реализации билетов в государственных организациях культуры
22. Реализация билетов осуществляется в кассе организации культуры, а также дистрибьюторами на основе заключенных договоров с организацией культуры в рамках гражданского законодательства.
23. Лицо организации культуры ответственное за реализацию билетов, получившее бланки билетов для оформления и передачи дистрибьюторам, осуществляет передачу билетов на основании соответствующих накладных.
24. Информация о дистрибьюторах, заключивших договора с организациями культуры в рамках гражданского законодательства, размещается на официальных интернет-ресурсах организаций культуры.
25. Дистрибьюторы реализуют билеты через собственные ресурсы.
26. Реализация билетов осуществляется за наличный и безналичный расчеты.
27. При приобретении билета в кассе организации культуры кассир выдает покупателю билет на бумажном носителе и/или термобилет и кассовый чек, сформированный в электронном виде и распечатанный на бумажном носителе с применением контрольно-кассовой аппаратуры.
28. При приобретении электронного билета на электронную почту и/или на номер мобильного телефона покупателя в автоматическом режиме направляется электронный кассовый чек, подтверждающий факт приобретения электронного билета.
29. Реализация билетов на гастрольные мероприятия организации культуры осуществляется принимающей стороной и (или) организацией культуры и (или) дистрибьюторами.
30. В случае если реализация билетов на гастрольные мероприятия осуществляется принимающей стороной, то принимающая сторона использует бланки билетов собственного изготовления либо бланки билетов, предоставленные приезжающей стороной.
31. В случаях непреодолимой силы (форс-мажор), чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение) организация культуры отменяет мероприятие.
32. Билеты, оформленные без соблюдения требований настоящих Правил или содержащие какие-либо исправления, признаются недействительными и не подлежат использованию, обмену и возврату.

3-тарау. Мемлекеттік мәдениет ұйымдарындағы билеттерді өткізу тәртібі
22. Билеттерді өткізу мәдениет ұйымының кассасында, сондай-ақ мәдениет ұйымымен азаматтық заңнама шеңберінде жасалған шарттар негізінде дистрибьюторлармен жүзеге асырылады.
23. Дистрибьюторларға ресімдеу және беру үшін билет бланкілерін алған мәдениет ұйымының билеттерді өткізуге жауапты тұлғасы тиісті жүкқұжаттар негізінде билеттерді беруді жүзеге асырады.
24. Азаматтық заңнама шеңберінде мәдениет ұйымдарымен шарттар жасасқан дистрибьюторлар туралы ақпарат мәдениет ұйымдарының ресми интернет-ресурстарында орналастырылады.
25. Дистрибьюторлар билеттерді өз ресурстары арқылы өткізеді.
26. Билеттерді өткізу қолма-қол және қолма-қол ақшасыз есеп айырысу арқылы жүзеге асырылады.
27. Мәдениет ұйымының кассасынан билет сатып алған кезде кассир сатып алушыға қағаз жеткізгіштегі билетті және/немесе термобилетті және бақылау-касса аппаратурасын қолдана отырып, электрондық түрде қалыптастырылған және қағаз жеткізгіште басып шығарылған кассалық чекті береді.
28. Электрондық билетті сатып алу кезінде сатып алушының электрондық поштасына және/немесе ұялы телефон нөміріне электрондық билетті сатып алу фактісін растайтын электрондық кассалық чек автоматты режимде жіберіледі.
29. Мәдениет ұйымының гастрольдік іс-шараларына билеттерді өткізуді қабылдаушы тараптың және (немесе) мәдениет ұйымының және (немесе) дистрибьюторлардың күштерімен жүзеге асырылады.
30. Егер гастрольдік іс-шараларға билеттерді өткізуді қабылдаушы тарап жүзеге асырған жағдайда, онда қабылдаушы тарап өзі дайындаған билет бланкілерін не келетін тарап ұсынған билет бланкілерін пайдаланады.
31. Бой бермейтiн күштiң (форс-мажор), осы жағдайлар кезiндегi төтенше және тойтаруға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары, төтенше жағдай.) салдарынан мәдениет ұйымы іс-шараның күшін жояды.
32. Осы Қағидалардың талаптарын сақтамай ресімделген немесе қандай да бір түзетулері бар билеттер жарамсыз деп танылады және пайдалануға, айырбастауға және қайтаруға жатпайды.