Об утверждении Правил взаимодействия субъектов теплоснабжения и потребителей тепловой энергии
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 145-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2025 года № 35964.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия субъектов теплоснабжения и потребителей тепловой энергии (далее – Правила).
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования.
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 июля 2025 года за исключением подпункта 5) пункта 30 и подпункта 6) пункта 47 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 4 апреля 2025 года
№ 145-н/қ
Правила взаимодействия субъектов теплоснабжения и потребителей тепловой энергии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок взаимодействия субъектов теплоснабжения и потребителей тепловой энергии с учетом особенностей разных систем теплоснабжения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные термины и понятия:
1) индивидуальная система теплоснабжения – система теплоснабжения, обеспечивающая единственного потребителя тепловой энергией от автономного источника тепловой энергии без подключения к тепловым сетям централизованных и местных систем теплоснабжения для нужд отопления индивидуального жилого дома;

Жылумен жабдықтау субъектілері мен жылу энергиясын тұтынушылардың өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 145-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 9 сәуірде № 35964 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 24-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жылумен жабдықтау субъектілері мен жылу энергиясын тұтынушылардың өзара іс-қимыл жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 30-тармақтың 5) тармақшасы мен 47-тармақтың 6) тармақшасын қоспағанда, 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономикасы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 4 сәуірдегі
№ 145-н/қ бұйрығымен
бекітілді
Жылумен жабдықтау субъектілері мен жылу энергиясын тұтынушылардың өзара іс-қимыл жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 24-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және жылумен жабдықтау субъектілері мен жылу энергиясын тұтынушылардың өзара іс-қимыл жасау тәртібін, жылумен жабдықтаудың әртүрлі жүйелерінің ерекшеліктерін ескере отырып айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) жеке жылумен жабдықтау жүйесі – жеке тұрғын үйді жылыту мұқтаждығы үшін орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінің жылу желілеріне қосылмай, бірден-бір тұтынушыны автономды жылу энергиясы көзінен жылу энергиясымен қамтамасыз ететін жылумен жабдықтау жүйесі;

2) местная система теплоснабжения – система теплоснабжения, принадлежащая одному физическому или юридическому лицу либо входящая в состав общего имущества объекта кондоминиума и функционирующая для одного или нескольких потребителей тепловой энергии от одного или нескольких источников тепловой энергии по тепловым сетям, не являющимся сетями централизованной системы теплоснабжения;
3) теплоснабжение – обеспечение потребителей тепловой энергией, теплоносителем, в том числе поддержание тепловой мощности;
4) аварийная бронь теплоснабжения – минимальная потребляемая тепловая мощность или количество тепловой энергии, обеспечивающие безопасное для персонала и окружающей среды состояние теплопотребляющих установок потребителя тепловой энергии с полностью остановленным технологическим процессом;
5) схема развития теплоснабжения – документ, описывающий и обосновывающий комплекс действий по развитию теплоэнергетики соответствующей административно-территориальной единицы в целях обеспечения перспективной потребности в предоставлении услуги по обеспечению тепловой энергией с учетом особенностей соответствующей территории, разрабатываемый и утверждаемый в соответствии с Законом;
6) система теплоснабжения – комплекс установок, предназначенных для производства, транспортировки и использования теплоносителя;
7) субъекты теплоснабжения – теплопроизводящие и теплотранспортирующие субъекты;
8) технологическая бронь теплоснабжения – минимальная потребляемая тепловая мощность, необходимая потребителю тепловой энергии для завершения технологического процесса производства, с продолжительностью времени в часах, по истечении которого может быть произведено отключение соответствующих теплопотребляющих установок и произведено снижение нагрузки до аварийной брони теплоснабжения;
9) тепловая сеть – система трубопроводов и устройств (включая центральные тепловые пункты, насосные станции), предназначенная для транспортировки и регулирования потока теплоносителя с целью передачи тепловой энергии от источников тепловой энергии до теплопотребляющих установок;
10) теплоноситель – жидкое или газообразное вещество (пар, воздух, вода и другие вещества), используемое для транспортировки тепловой энергии;
11) тепловая мощность – количество тепловой энергии, которое может быть выработано источником тепловой энергии, передано тепловыми сетями и (или) принято потребителем тепловой энергии за единицу времени;
12) теплопроизводящий субъект – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющие деятельность по производству тепловой энергии в соответствии с Законом;

2) жергілікті жылумен жабдықтау жүйесі – бір жеке немесе заңды тұлғаға тиесілі не кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін және орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің желілері болып табылмайтын жылу желілері арқылы бір немесе бірнеше жылу энергиясы көзінен бір немесе бірнеше жылу энергиясын тұтынушы үшін жұмыс істейтін жылумен жабдықтау жүйесі;
3) жылумен жабдықтау – тұтынушыларды жылу энергиясымен, жылу жеткізгішпен қамтамасыз ету, оның ішінде жылу қуатын ұстап тұру;
4) жылумен жабдықтаудың авариялық броні – технологиялық процесі толық тоқтатылған, жылу энергиясын тұтынушының жылу тұтыну қондырғыларының персонал мен қоршаған орта үшін қауіпсіз жай-күйін қамтамасыз ететін, ең аз тұтынылатын жылу қуаты немесе жылу энергиясының мөлшері;
5) жылумен жабдықтауды дамыту схемасы – Заңға сәйкес әзірленетін және бекітілетін, тиісті аумақтың ерекшеліктері ескеріле отырып, жылу энергиясымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметті ұсынуға перспективалық қажеттілікті қамтамасыз ету мақсатында тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жылу энергетикасын дамыту жөніндегі әрекеттер кешенін сипаттайтын және негіздейтін құжат;
6) жылумен жабдықтау жүйесі – жылу жеткізгішті өндіруге, тасымалдауға және пайдалануға арналған қондырғылар кешені;
7) жылумен жабдықтау субъектілері – жылу өндіруші және жылу тасымалдаушы субъектілер;
8) жылумен жабдықтаудың технологиялық броні – уақыт ұзақтығы сағатпен есептелетін технологиялық өндіріс процесі аяқталғаннан кейін тиісті жылу тұтынатын қондырғылар ажыратылуы және жылумен жабдықтаудың авариялық броніне дейін төмендетілуі мүмкін осы процесті аяқтау үшін жылу энергиясын тұтынушыға қажетті ең аз тұтынылатын жылу қуаты;
9) жылу желісі – жылу энергиясын жылу энергиясы көздерінен жылу тұтынатын қондырғыларға дейін беру мақсатында жылу жеткізгішті тасымалдауға және оның ағынын реттеуге арналған құбыржолдар мен құрылғылар (орталық жылу пункттерін, сорғы станцияларын қоса алғанда) жүйесі;
10) жылу жеткізгіш – жылу энергиясын тасымалдау үшін пайдаланылатын сұйық немесе газ тәрізді зат (бу, ауа, су және басқа да заттар);
11) жылу қуаты – жылу энергиясының көзімен өндірілуі, жылу желілері арқылы берілуі және (немесе) жылу энергиясын тұтынушы уақыт бірлігі ішінде қабылдауы мүмкін жылу энергиясының мөлшері;
12) жылу өндіруші субъект – Заңға сәйкес жылу энергиясын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;

13) теплотранспортирующий субъект – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющие деятельность по транспортировке и (или) реализации тепловой энергии в соответствии с Законом;
14) источник тепловой энергии – теплоэлектроцентраль, котельные и другие устройства и (или) установки, предназначенные для производства тепловой энергии;
15) субъекты теплоэнергетики – субъекты теплоснабжения и потребители тепловой энергии;
16) транспортировка тепловой энергии – передача и распределение тепловой энергии, включающие в себя прием и доставку тепловой энергии и (или) теплоносителя от источника тепловой энергии до потребителя тепловой энергии;
17) потребитель тепловой энергии (далее – потребитель) – физическое или юридическое лицо, приобретающее тепловую энергию для собственного потребления и (или) дальнейшей продажи субпотребителю в соответствии с Законом;
18) субпотребитель – потребитель, тепловые сети и (или) теплопотребляющие установки которого присоединены к тепловым сетям потребителя;
19) централизованная система теплоснабжения – система теплоснабжения от одного или нескольких источников тепловой энергии с транспортировкой теплоносителя потребителям по тепловым сетям с суммарной подключенной нагрузкой потребителей, превышающей двадцать мегаватт;
20) прямой потребитель – потребитель, тепловые сети которого подключены к коллекторам источников тепловой энергии теплопроизводящего субъекта, и (или) имеющий подключение к паропроводу источников тепловой энергии теплопроизводящего субъекта.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области теплоэнергетики.
Глава 2. Порядок взаимодействия субъектов теплоснабжения и потребителей
3. Субъекты теплоснабжения и потребители, взаимодействуют в следующих системах теплоснабжения:
1) централизованная система теплоснабжения;
2) местная система теплоснабжения;
3) индивидуальная система теплоснабжения.
4. Участниками централизованной системы теплоснабжения являются субъекты теплоэнергетики.
5. Теплопроизводящие субъекты осуществляют производство тепловой энергии и (или) теплоносителя для собственного потребления и (или) продажи теплотранспортирующим субъектам и (или) прямым потребителям, а также их субпотребителям при их наличии.
6. Теплотранспортирующие субъекты осуществляют передачу и распределение тепловой энергии для потребителей и (или) реализацию тепловой энергии потребителям.
7. Субъекты теплоснабжения осуществляют услуги по снабжению тепловой энергией.

13) жылу тасымалдаушы субъект – Заңға сәйкес жылу энергиясын тасымалдау және (немесе) өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
14) жылу энергиясының көзі – жылу энергиясын өндіруге арналған жылу электр орталығы, қазандықтар және басқа да құрылғылар және (немесе) қондырғылар;
15) жылу энергетикасының субъектілері – жылумен жабдықтау субъектілері және жылу энергиясын тұтынушылар;
16) жылу энергиясын тасымалдау – жылу энергиясын және (немесе) жылу жеткізгішті қабылдауды және оны жылу энергиясының көзінен жылу энергиясын тұтынушыға дейін жеткізуді қамтитын жылу энергиясын беру және тарату;
17) жылу энергиясын тұтынушы (бұдан әрі – тұтынушы) – Заңға сәйкес жылу энергиясын өзі тұтыну және (немесе) қосалқы тұтынушыға одан әрі сату үшін сатып алатын жеке немесе заңды тұлға;
18) қосалқы тұтынушы – жылу желілері және (немесе) жылу тұтынатын қондырғылары тұтынушының жылу желілеріне жалғанған тұтынушы;
19) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі – тұтынушылардың жиынтық қосылған жүктемесі жиырма мегаваттан асатын жылу желілері арқылы тұтынушыларға жылу жеткізгішті тасымалдай отырып, бір немесе бірнеше жылу энергиясының көзінен жылумен жабдықтайтын жүйе;
20) тікелей тұтынушы – жылу желілері жылу өндіруші субъектінің жылу энергиясы көздерінің коллекторларына қосылған және (немесе) жылу өндіруші субъектінің жылу энергиясы көздерінің бу құбырына қосылған тұтынушы.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының жылу энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Жылумен жабдықтау субъектілері мен тұтынушылардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі
3. Жылумен жабдықтау субъектілері мен тұтынушылар мынадай жылумен жабдықтау жүйелерінде:
1) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінде;
2) жергілікті жылумен жабдықтау жүйесінде;
3) жеке жылумен жабдықтау жүйесінде өзара іс-қимыл жасайды.
4. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің қатысушылары жылу энергетикасының субъектілері болып табылады.
5. Жылу өндіруші субъектілер жылу энергиясын және (немесе) жылу жеткізгішті өзі тұтыну және (немесе) жылу тасымалдаушы субъектілерге және (немесе) тікелей тұтынушыларға, сондай-ақ бар болса, олардың қосалқы тұтынушыларына сату үшін өндіруді жүзеге асырады.
6. Жылу тасымалдаушы субъектілер тұтынушылар үшін жылу энергиясын беруді және бөлуді және (немесе) жылу энергиясын тұтынушыларға өткізуді жүзеге асырады.
7. Жылумен жабдықтау субъектілері жылу энергиясымен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтерді жүзеге асырады.

8. Состав участников местной системы теплоснабжения определяется собственником местной системы теплоснабжения.
9. Участниками индивидуальной системы теплоснабжения являются потребители, осуществляющие производство тепловой энергии для собственных нужд в бытовых целях.
10. Централизованные системы теплоснабжения, различаются по технологии подключения к ней потребителей тепловой энергии и по температурным режимам транспортировки теплоносителя и делятся на:
1) водяные централизованные системы теплоснабжения с непосредственным разбором горячей воды из систем теплоснабжения – открытые системы;
2) водяные централизованные системы теплоснабжения с теплообменниками горячего водоснабжения, размещаемыми в местных (внутри дома) или центральных (на группу домов) тепловых пунктах – закрытые системы;
3) паровые централизованные системы теплоснабжения с подключением водяных тепловых сетей через пароводяные теплообменники в центральных тепловых пунктах.
При этом, водяные системы централизованного теплоснабжения работают по принципу совместного отпуска тепловой энергии на нужды отопления и горячего водоснабжения по двухтрубной системе.
11. При отсутствии у теплопотребляющих установок потребителей в системах отопления и вентиляции индивидуальных автоматических устройств регулирования температуры внутри помещений применяется регулирование температуры теплоносителя по нагрузке отопления в зависимости от температуры наружного воздуха.
12. При совместном отпуске тепловой энергии субъектами теплоснабжения на отопление и горячее водоснабжение температура сетевой воды в подающем трубопроводе, определяется в соответствии с СН РК 4.01-01-2011 "Внутренний водопровод и канализация зданий и сооружений" и СН РК 4.02-04-2013 "Тепловые сети", на уровне:
для закрытых систем теплоснабжения – не менее 70 °С;
для открытых систем теплоснабжения – не менее 60 °С.
13. При перерасчете стоимости за услугу по отоплению температура воды в подающем трубопроводе, от точки излома температурного графика в сторону повышения температур наружного воздуха, принимается – равной 70°С (постоянно) для закрытых систем теплоснабжения и 60 °С (постоянно) – для открытых.
14. При отсутствии регуляторов температуры воды на горячее водоснабжение в точке учета расхода тепловой энергии в открытых системах теплоснабжения необходимо руководствоваться требованиями СН РК 4.01-01-2011 "Внутренний водопровод и канализация зданий и сооружений" и СН РК 4.02-04-2013 "Тепловые сети".
15. При продолжительном стоянии низких температур наружного воздуха (начиная от температуры наружного воздуха, соответствующей температуре 95°С в подающем трубопроводе) – более пяти суток рекомендуется переключение системы горячего водоснабжения на обратный трубопровод.

8. Жергілікті жылумен жабдықтау жүйесіне қатысушылардың құрамын жергілікті жылумен жабдықтау жүйесінің меншік иесі айқындайды.
9. Жеке жылумен жабдықтау жүйесінің қатысушылары тұрмыстық мақсатта өз қажеттіліктері үшін жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын тұтынушылар болып табылады.
10. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелері жылу энергиясын тұтынушыларды қосу технологиясы бойынша және жылу жеткізгішті тасымалдаудың температуралық режимдері бойынша ерекшеленеді және мыналарға:
1) жылумен жабдықтау жүйелерінен ыстық суды тікелей тарта отырып, сумен орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелері – ашық жүйелерге;
2) жергілікті (үй ішінде) немесе орталық (үй тобына) жылу пункттерінде орналастырылатын ыстық сумен жабдықтау жылу алмастырғыштары бар сумен орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелері – жабық жүйелерге;
3) орталық жылу пункттеріндегі бу-су жылу алмастырғыштар арқылы су жылу желілерін қоса отырып, бумен орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне бөлінеді.
Бұл ретте орталықтандырылған жылумен жабдықтаудың су жүйелері екі құбырлы жүйе бойынша жылыту және ыстық сумен жабдықтау қажеттіліктеріне жылу энергиясын бірлесіп беру қағидаты бойынша жұмыс істейді.
11. Жылыту және желдету жүйелерінде тұтынушылардың жылу тұтынатын қондырғыларында үй-жайлар ішіндегі температураны реттейтін жеке автоматты құрылғылар болмаған кезде сыртқы ауаның температурасына байланысты жылу жүктемесі бойынша жылу жеткізгіштің температурасын реттеу қолданылады.
12. Жылу энергиясын жылумен және ыстық сумен жабдықтауға жылумен жабдықтау субъектілері бірлесіп жіберген кезде берілетін "Ғимараттар мен құрылыстардың ішкі су құбыры және кәрізі" ҚР ҚН 4.01-01-2011 және "Жылу желілері" ҚР ҚН 4.02-04-2013 сәйкес мынадай деңгейде айқындалады:
жабық жылумен жабдықтау жүйелері үшін – кемінде 70 °С;
ашық жылумен жабдықтау жүйелері үшін – кемінде 60 °С.
13. Жылыту бойынша көрсетілетін қызметке құнды қайта есептеу кезінде сыртқы ауа температурасының жоғарылауына қарай температуралық графиктің үзілу нүктесінен берілетін құбырдағы судың температурасы жабық жылумен жабдықтау жүйелері үшін – 70°С (тұрақты) және ашық құбырлар үшін – 60 °с (тұрақты) тең болып қабылданады.
14. Ашық жылумен жабдықтау жүйелерінде жылу энергиясының шығысын есепке алу нүктесінде ыстық сумен жабдықтауға арналған судың температурасын реттегіштер болмаған кезде "Ғимараттар мен құрылыстардың ішкі су құбыры және кәрізі" ҚР ҚН 4.01-01-2011 және "Жылу желілері" ҚР ҚН 4.02-04-2013 талаптарын басшылыққа алу қажет.
15. Сыртқы ауаның төмен температуралары ұзақ тұрған кезде (сыртқы ауаның температурасынан бастап, жеткізуші құбырдағы 95°С температураға сәйкес) – бес тәуліктен артық ыстық сумен жабдықтау жүйесін кері құбырға ауыстыру ұсынылады.

16. При выборе схем подключения к системе центрального теплоснабжения, приоритетной является закрытая и независимая система теплоснабжения.
17. Вновь строящиеся системы централизованного теплоснабжения проектируются с учетом работы по закрытой и независимой системе теплоснабжения.
Глава 3. Документы, заключаемые при взаимодействии субъектов теплоснабжения и потребителей
18. Между участниками централизованных систем теплоснабжения заключаются следующие договора:
1) Типовой договор на оказание услуг по производству тепловой энергии, заключаемый между теплопроизводящими субъектами и теплотранспортирующими субъектами или прямыми потребителями, утвержденный приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 июля 2019 года № 58 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18889) (далее – Приказ № 58);
2) Типовой договор на оказание услуг по реализации тепловой энергией, заключаемый между потребителем, с одной стороны, и субъектами теплоснабжения, осуществляющими реализацию тепловой энергии, с другой стороны, утвержденный Приказом № 58 (далее – Договор по реализации тепловой энергии).
19. Субъекты теплоснабжения, являющиеся одновременно теплопроизводящими и теплотранспортирующими субъектами, не заключают договор, предусмотренный подпунктом 1) пункта 18 настоящих Правил.
20. Договоры заключаются на основании типовых договоров, указанных в пункте 18 настоящих Правил.
21. Договоры содержат обязательные условия, предусмотренные Законом и настоящими Правилами, и по соглашению сторон включают в себя иные условия в зависимости от природных, климатических, гидрогеологических и иных факторов населенных пунктов, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
22. Теплопроизводящий субъект заключает договор на оказание услуг по производству тепловой энергии с теплотранспортирующим субъектом и (или) прямым потребителем на объем тепловой энергии:
1) используемой на компенсацию потерь тепловой энергии в тепловых сетях теплотранспортирующего субъекта;
2) поставляемой по договорам теплоснабжения теплотранспортирующим субъектом потребителям, подключенным к ее сетям.
23. В соответствии с договорами заключаемые между субъектами теплоснабжения и потребителями, субъект теплоснабжения подает потребителю через присоединенную сеть тепловую энергию и (или) теплоноситель, соответствующие количественным и качественным параметрам.
24. Потребитель оплачивает за потребленную тепловую энергию и (или) теплоноситель, а также обеспечивает соблюдение установленного договором режима потребления, надлежащее техническое состояние и безопасность эксплуатируемых тепловых сетей, теплопотребляющих установок и приборов коммерческого учета тепловой энергии и (или) теплоносителя.

16. Орталық жылумен жабдықтау жүйесіне қосылу схемаларын таңдау кезінде жабық және тәуелсіз жылумен жабдықтау жүйесі басым болып табылады.
17. Жаңадан салынып жатқан орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелері жабық және тәуелсіз жылумен жабдықтау жүйесі бойынша жұмысты ескере отырып жобаланады.
3-тарау. Жылумен жабдықтау субъектілері мен тұтынушылар арасындағы өзара іс-қимыл жасау барысында жасалатын құжаттар
18. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерінің қатысушылары арасында мынадай шарттар:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 24 шілдедегі № 58 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18889 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 58 бұйрық) Жылу өндіруші субъектілер мен жылу тасымалдаушы субъектілер немесе тікелей тұтынушылар арасында жасалатын жылу энергиясын өндіру бойынша қызметтер көрсетуге арналған үлгілік шарт;
2) № 58 бұйрығымен бекітілген бір жағынан тұтынушы мен екінші жағынан Табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген Жылу энергиясын өткізуді жүзеге асыратын жылумен жабдықтау субъектілері арасында жасалатын жылу энергиясын өткізу жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған үлгілік шарт (бұдан әрі – Жылу энергиясын өткізу жөніндегі шарт) жасалады.
19. Бір мезгілде жылу өндіруші және жылу тасымалдаушы субъектілер болып табылатын жылумен жабдықтау субъектілері осы Қағидалардың 18-тармағының 1) тармақшасында көзделген шартты жасаспайды.
20. Шарттар осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген үлгілік шарттар негізінде жасалады.
21. Шарттарда Заңда және осы Қағидаларда көзделген міндетті талаптарды қамтиды және тараптардың келісімі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін елді мекендердің табиғи, климаттық, гидрогеологиялық және өзге де факторларына байланысты өзге де талаптардан тұрады.
22. Жылу өндіруші субъект жылу энергиясын өндіру жөніндегі қызметтерді көрсетуге жылу тасымалдаушы субъектімен және (немесе) тікелей тұтынушымен:
1) жылу тасымалдаушы субъектінің жылу желілеріндегі жылу энергиясының ысыраптарын өтеуге пайдаланылатын;
2) жылумен жабдықтау шарттары бойынша жеткізілетін жылу тасымалдаушы субъектінің желілеріне қосылған тұтынушыларға берілетін жылу энергиясының көлеміне шарт жасалады.
23. Жылумен жабдықтау субъектілер мен тұтынушылар арасындағы жасалатын шарттарға сәйкес жылумен жабдықтау субъектісі қосылған желі арқылы сандық және сапалық параметрлерге сәйкес келетін жылу энергиясын және (немесе) жылу жеткізгішті береді.
24. Тұтынушы тұтынылған жылу энергиясы және (немесе) жылу жеткізгіш үшін ақы төлейді, пайдаланылатын жылу желілерінің тиісті техникалық жай-күйі және қауіпсіздігі, жылу энергиясын және (немесе) жылу жеткізгішті коммерциялық есепке алудың жылу тұтыну қондырғылары мен аспаптарын, сондай-ақ шартта белгіленген тұтыну режимінің сақталуын қамтамасыз етеді.

25. Договор заключается потребителем с субъектом теплоснабжения, к чьим тепловым сетям теплопотребляющие установки или тепловые сети потребителя подключены напрямую или через тепловые сети теплотранспортирующего субъекта.
26. При расчете тарифов на передачу и (или) распределение тепловой энергии в централизованных системах теплоснабжения объемы поставки тепловой энергии прямым потребителям не учитываются.
27. Договор по реализации тепловой энергии заключается с потребителем при наличии у него необходимого оборудования, присоединенного к тепловым сетям теплотранспортирующего субъекта, в соответствии с Правилами пользования тепловой энергией, утвержденный приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 211 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10234) (далее – Правила пользования тепловой энергией).
Глава 4. Технические условия на присоединение в системах централизованного теплоснабжения
28. Технические условия на присоединение источников тепловой энергии и (или) тепловых сетей субъектов теплоснабжения (или лиц, имеющих намерение стать субъектами теплоснабжения) выдаются теплотранспортирующим субъектом в следующих случаях:
1) присоединения вновь вводимого источника тепловой энергии и (или) тепловых сетей;
2) изменения тепловой мощности существующего источника тепловой энергии и(или) тепловых сетей, связанного с их реконструкцией или расширением и не соответствующего действующим техническим условиям;
3) присоединения ранее не присоединенного источника тепловой энергии и (или) тепловых сетей.
29. Технические условия на присоединение потребителей тепловой энергии в централизованных и местных системах теплоснабжения выдаются в соответствии с требованиями Правил пользования тепловой энергией.
30. Для получения технических условий субъект теплоснабжения или лицо, имеющее намерение им стать (далее – Заказчик) подает заявку теплотранспортирующему субъекту. В заявке указываются:
1) наименование объекта;
2) местонахождение объекта;
3) полное наименование организации Заказчика, адрес и телефон;
4) данные, характеризующие проектируемый объект, нормативные сроки его строительства, намеченные сроки ввода объекта в эксплуатацию;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) пункта 30 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с пунктом 4 настоящего приказа.
5) информация о соответствии объекта утвержденной схеме развития теплоснабжения.
31. Теплотранспортирующий субъект после получения заявки от заказчика выдает в срок до 10 (десяти) рабочих дней технические условия на присоединение к тепловым сетям вновь строящихся объектов, их очередей (пусковых комплексов), реконструкции действующих источников тепловой энергии и тепловых сетей заказчика.

25. Шарт тұтынушы жылу желілеріне жылу тұтынатын қондырғылар немесе тұтынушының жылу желілері тікелей немесе жылу тасымалдаушы субъектінің жылу желілері арқылы қосылған жылумен жабдықтау субъектісімен жасайды.
26. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерінде жылу энергиясын беруге және (немесе) бөлуге арналған тарифтерді есептеу кезінде тікелей тұтынушыларға жылу энергиясын жеткізу көлемі есепке алынбайды.
27. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 211 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10234 болып тіркелген) Жылу энергиясын пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – Жылу энергиясын пайдалану қағидалары) сәйкес жылу энергиясын өткізу жөніндегі шарты тұтынушымен жылу тасымалдаушы субъектінің жылу желілеріне қосылған қажетті жабдық болған кезде жасалады.
4-тарау. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріндегі қосылудың техникалық шарттары
28. Жылумен жабдықтау субъектілерінің (немесе жылумен жабдықтау субъектілері болуға ниеті бар адамдардың) жылу энергиясы көздерін және (немесе) жылу желілерін қосуға арналған техникалық шарттарды жылу тасымалдаушы субъект мынадай:
1) жаңадан енгізілетін жылу энергиясы көзін және (немесе) жылу желілерін қосу;
2) қолданыстағы жылу энергиясы көзінің және (немесе) жылу желілерінің оларды реконструкциялауға немесе кеңейтуге байланысты және қолданыстағы техникалық шарттарға сәйкес келмейтін жылу қуатының өзгеруі;
3) бұрын қосылмаған жылу энергиясы көзінің және (немесе) жылу желілерінің қосылуы жағдайларында береді.
29. Тұтынушыларды орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі қосу үшін техникалық шарттар Жылу энергиясын пайдалану қағидалардың талаптарына сәйкес беріледі.
30. Техникалық шарттарды алу үшін жылумен жабдықтау субъектісі немесе ол болуға ниеті бар тұлға (бұдан әрі – Тапсырыс беруші) жылу тасымалдаушы субъектіге өтінім береді. Өтінімде:
1) объектінің атауы;
2) объектінің орналасқан жері;
3) Тапсырыс беруші ұйымның толық атауы, мекенжайы және телефоны;
4) жобаланатын объектіні сипаттайтын деректер, оны салудың нормативтік мерзімдері, объектіні пайдалануға берудің белгіленген мерзімдері;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
30-тармақтың 5) тармақшасы 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі осы бұйрықтың 4-т. сәйкес.
5) объектінің жылумен жабдықтауды дамытудың бекітілген схемасына сәйкестігі туралы ақпарат көрсетіледі.
31. Жылу тасымалдаушы субъект тапсырыс берушіден өтінім алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күніне дейінгі мерзімде жаңадан салынып жатқан объектілерді, олардың кезектерін (іске қосу кешендерін) жылу желілеріне қосуға, қолданыстағы жылу энергиясының көздерін және Тапсырыс берушінің жылу желілерін реконструкциялауға техникалық шарттар береді.

32. В технических условиях на присоединение объекта производства и (или) транспортировки тепловой энергии Заказчика к тепловым сетям указываются:
1) точка (точки) присоединения к существующим тепловым сетям, способ регулирования количества отпускаемой (транспортируемой) тепловой энергии;
2) параметры теплоносителя и гидравлический режим в точке (точках) присоединения;
3) обоснование необходимости увеличения пропускной способности существующей тепловой сети (при необходимости);
4) количество, качество и режим откачки возвращаемого производственного конденсата, схема сбора и возврата конденсата (при необходимости);
5) требования по установке приборов коммерческого учета тепловой энергии.
33. Заказчик и (или) его проектные и строительные организации выполняют технические условия, выданные теплотранспортирующим субъектом.
Работы по строительству и реконструкции систем теплоснабжения проводятся в соответствии со статьей 68 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
34. Срок действия технических условий устанавливается с учетом нормативных сроков проектирования и строительства источников тепловой энергии и тепловых сетей.
35. Проекты строительства объектов, их очередей или пусковых комплексов согласовываются с теплотранспортирующим субъектом на стадии выбора площадки строительства и подготовки задания на проектирование и отражаются в технических условиях на подключение объекта к тепловым сетям.
В тех случаях, когда при проектировании объекта, его очереди или пускового комплекса возникает необходимость отступления от технических условий, эти отступления согласовываются с теплотранспортирующим субъектом.
36. При несогласии с требованиями, указанными в технических условиях, заказчик обращается в экспертную организацию для проведения энергетической экспертизы. При обращении экспертной организации к теплотранспортирующему субъекту, на основании обращения заказчика теплотранспортирующий субъект представляет запрашиваемые сведения.
Заказчик на основании заключения энергетической экспертизы о необоснованности требований, указанных в технических условиях, направляет заявление о пересмотре выданных технических условий (далее – Заявление) в произвольной форме к теплотранспортирующую субъекту с приложением заключения энергетической экспертизы.
По итогам рассмотрения Заявления теплотранспортирующий субъект в сроки указанные в пункте 31 настоящих Правил выдает технические условия.
При несогласии с результатами рассмотрения Заявления теплотранспортирующим субъектом его обжалование производится в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – АППК).

32. Техникалық жағдайларда Тапсырыс берушінің жылу энергиясын өндіру және (немесе) тасымалдау объектісін жылу желілеріне қосуға мыналар:
1) қолданыстағы жылу желілеріне қосылу нүктесі (нүктелері), босатылатын (тасымалданатын) жылу энергиясының мөлшерін реттеу тәсілі;
2) жылу жеткізгіштің параметрлері және қосылу нүктесіндегі (нүктелеріндегі) гидравликалық режимі;
3) қолданыстағы жылу желісінің өткізу қабілетін ұлғайту қажеттілігінің негіздемесі (қажет болған жағдайда);
4) қайтарылатын өндірістік конденсаттың саны, сапасы және айдау режимі, конденсатты жинау және қайтару схемасы (қажет болған жағдайда);
5) жылу энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарын орнату жөніндегі талаптар көрсетіледі.
33. Тапсырыс беруші және (немесе) оның жобалау және құрылыс ұйымдары жылу тасымалдаушы субъект берген техникалық шарттарды орындайды.
Жылумен жабдықтау жүйелерін салу және реконструкциялау жөніндегі жұмыстар "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68-бабына сәйкес орындалады.
34. Техникалық шарттардың қолданылу мерзімі жылу энергиясы көздері мен жылу желілерін жобалау және салудың нормативтік мерзімдерін ескере отырып белгіленеді.
35. Объектілерді, олардың кезектерін немесе іске қосу кешендерін салу жобалары құрылыс алаңын таңдау және жобалауға тапсырма дайындау сатысында жылу тасымалдаушы субъектімен келісіледі және объектіні жылу желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарда көрсетіледі.
Объектіні, оның кезегін немесе іске қосу кешенін жобалау кезінде техникалық шарттардан ауытқу қажеттілігі туындаған жағдайларда, бұл ауытқулар жылу тасымалдаушы субъектімен келісіледі.
36. Техникалық шарттарда көрсетілген талаптармен келіспеген жағдайда Тапсырыс беруші энергетикалық сараптама жүргізу үшін сараптама жасау ұйымына жүгінеді. Сараптама ұйымы жылу тасымалдаушы субъектіге жүгінген кезде Тапсырыс берушінің өтініші негізінде жылу тасымалдаушы субъект сұратылған мәліметтерді ұсынады.
Тапсырыс беруші техникалық шарттарда көрсетілген талаптардың негізсіздігі туралы энергетикалық сараптама қорытындысының негізінде берілген техникалық шарттарды қайта қарау туралы өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) энергетикалық сараптама қорытындысын қоса бере отырып, жылу тасымалдаушы субъектіге еркін нысанда жібереді.
Өтінішті қарау қорытындысы бойынша жылу тасымалдаушы субъект осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген мерзімдерде техникалық шарттар береді.
Жылу тасымалдаушы субъект өтінішті қарау нәтижелерімен келіспеген жағдайда оған шағымдану Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде (бұдан әрі – ӘРПК) белгіленген тәртіппен жүргізіледі.

37. Плата за выдачу и переоформление технических условий не взимается.
38. Заказчик направляет на согласование в теплотранспортирующему субъекту проекты тепловых сетей, теплового источника, приборов учета.
Теплотранспортирующий субъект в течение 10 (десяти) рабочих дней после представления проекта согласовывает его или дает мотивированный отказ.
Мотивированный отказ выдается при несоответствии проекта техническим условиям на присоединение объекта к тепловым сетям или нормативным правовым актам в области теплоэнергетики.
39. При изменении владельца объекта, новый собственник в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации права собственности в письменной форме уведомляет теплотранспортирующего субъекта о смене владельца. Переоформление ранее выданных технических условий при смене владельца не производится.
Переоформлению подлежат договоры, предусмотренные пунктом 18 настоящих Правил, и акты раздела границ балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности.
40. Фактическое подключение объекта к тепловым сетям осуществляется теплотранспортирующим субъектом по письменному заявлению заказчика после выполнения работ по подключению в соответствии с настоящими Правилами, включая оформление акта раздела границ балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон.
Глава 5. Годовое планирование режимов производства и потребления тепловой энергии в централизованной системе теплоснабжения
41. Годовое планирование режимов производства и потребления тепловой энергии в централизованной системе теплоснабжения (далее – годовое планирование режимов) осуществляется теплотранспортирующим субъектом.
42. Субъекты теплоснабжения предоставляют теплотранспортирующему субъекту данные и участвуют в процессе годового планирования режимов в соответствии с положениями настоящей главы.
43. Годовое планирование режимов заключается в разработке согласованного помесячного годового планового баланса тепловой мощности и энергии централизованных систем теплоснабжения (далее – годовой баланс) и включает в себя следующие этапы:
1) планирование потребления тепловой энергии и мощности;
2) оценка возможности покрытия потребления тепловой энергии и мощности;
3) планирование мощности и энергии производителей тепловой энергии;
4) согласование годового баланса с местным исполнительным органом.
44. Планирование потребления тепловой энергии и мощности осуществляется до 1 (первого) августа года, предшествующего плановому, по группам потребителей по следующим показателям (помесячно):
1) присоединенная мощность объектов теплоснабжения потребителей, кВт;

37. Техникалық шарттарды беру және қайта ресімдеу үшін ақы алынбайды.
38. Тапсырыс беруші жылу тасымалдаушы субъектіге жылу желілерінің, жылу көзінің, есепке алу аспаптарының жобаларын келісуге жібереді.
Жылу тасымалдаушы субъект жоба ұсынылғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде оны келіседі немесе дәлелді бас тартуды береді.
Дәлелді бас тарту жоба объектіні жылу желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарға немесе жылу энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес келмегенде беріледі.
39. Объект иесі өзгерген кезде жаңа меншік иесі меншік құқығы тіркелген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жылу тасымалдаушы субъектіге меншік иесінің ауысқаны туралы жазбаша нысанда хабарлайды. Меншік иесі ауысқан кезде бұрын берілген техникалық шарттарды қайта ресімдеу жүргізілмейді.
Осы Қағидалардың 18-тармағында көзделген шарттар және баланстық тиесілік пен пайдалану жауапкершілігінің шекараларын бөлу актілері қайта ресімдеуге жатады.
40. Объектіні жылу желілеріне іс жүзінде қосуды тараптардың баланстық тиесілілігі мен пайдалану жауапкершілігінің шекараларын бөлу актісін ресімдеуді қоса алғанда, осы Қағидаларға сәйкес қосу жөніндегі жұмыстарды орындағаннан кейін Тапсырыс берушінің жазбаша өтініші бойынша жылу тасымалдаушы субъект жүзеге асырады.
5-тарау. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінде жылу энергиясын өндіру және тұтыну режимдерін жылдық жоспарлау
41. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінде жылу энергиясын өндіру және тұтыну режимдерін жылдық жоспарлауды (бұдан әрі – режимдерді жылдық жоспарлау) жылу тасымалдаушы субъект жүзеге асырады.
42. Жылумен жабдықтау субъектілері жылу тасымалдаушы субъектіге деректерді береді және осы тараудың ережелеріне сәйкес режимдерді жылдық жоспарлау процесіне қатысады.
43. Режимдерді жылдық жоспарлау орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерінің жылу қуаты мен энергиясының келісілген айлық жылдық жоспарлы теңгерімін (бұдан әрі – жылдық теңгерім) әзірлеуден тұрады және мынадай:
1) жылу энергиясы мен қуатты тұтынуды жоспарлау;
2) жылу энергиясын және қуатты тұтынуды жабу мүмкіндігін бағалау;
3) жылу энергиясын өндірушілердің қуаты мен энергиясын жоспарлау;
4) жылдық теңгерімді жергілікті атқарушы органмен келісу кезеңдерін қамтиды.
44. Жылу энергиясы мен қуатын тұтынуды жоспарлау жоспарланғанның алдындағы жылдың 1 (бірінші) тамызына дейін тұтынушылар топтары бойынша мынадай:
1) тұтынушыларды жылумен жабдықтау объектілерінің қосылған қуаты, кВт;

2) численность потребителей;
3) максимальная потребляемая мощность, кВт;
4) потребление тепловой энергии, кВтч.
При планировании потребления тепловой энергии и мощности учитываются фактические данные за предыдущие периоды и заявки (планы) потребителей.
45. Для оценки возможности покрытия потребления тепловой энергии и мощности, теплопроизводящие субъекты до 1 (первого) августа года, предшествующего плановому, предоставляют теплотранспортирующему субъекту по каждому своему источнику тепловой энергии в централизованной системе теплоснабжения (включая источники тепловой энергии, использующие возобновляемые источники энергии) следующие показатели (помесячно):
1) располагаемая мощность производства тепловой энергии, МВт;
2) рабочая тепловая мощность, МВт;
3) резервная тепловая мощность, МВт;
топливная составляющая производства тепловой энергии, определяемая по формуле:
Ст = bтэ * Цт * 7000 / KTт, тенге/МВт.ч,
где bтэ - нормативный (целевой) удельный расход условного топлива на производство (отпуск) тепловой энергии источником тепловой энергии, кг.у.т/кВт.ч (м3/кВт.ч);
Цт - плановая (прогнозируемая) цена топлива источника тепловой энергии, тенге/кг (тенге/м3);
KTт - плановая (прогнозируемая) калорийность топлива источника тепловой энергии, ккал/кг (ккал/м3).
4) присоединенная мощность теплопотребляющих установок прямых потребителей, МВт;
5) численность потребителей, присоединенных непосредственно к источнику тепловой энергии;
6) максимальная мощность теплопотребляющих установок прямых потребителей, МВт;
7) потребление тепловой энергии прямыми потребителями, кВтч.
46. Оценка возможности покрытия потребления тепловой энергии и мощности, планирование объемов производства и мощности теплопроизводящих субъектов, производится теплотранспортирующим субъектом в рамках рабочей группы, под председательством местного исполнительного органа с участием представителей субъектов теплоснабжения, функционирующих в данной системе и экспертных организаций.
47. При оценке возможности покрытия потребления тепловой энергии и мощности в централизованной системе теплоснабжения, учитываются:
1) гарантированность производства тепловой энергии различными источниками тепловой энергии;
2) ограничения тепловых сетей по пропускной способности и (или) гидравлическому режиму;
3) необходимая величина резерва мощности источников тепловой энергии;
4) предварительный график плановых ремонтов оборудования источников тепловой энергии и тепловых сетей;
5) нормативное значение потерь тепловой энергии в тепловых сетях;
Примечание ИЗПИ!

2) тұтынушылар саны;
3) ең жоғары тұтыну қуаты, кВт;
4) жылу энергиясын тұтыну, кВтсағ көрсеткіштері бойынша (ай сайын) жүзеге асырылады.
Жылу энергиясы мен қуатын тұтынуды жоспарлау кезінде алдыңғы кезеңдердегі нақты деректер және тұтынушылардың өтінімдері (жоспарлары) ескеріледі.
45. Жылу энергиясын және қуатты тұтынуды жабу мүмкіндігін бағалау үшін жылу өндіруші субъектілер жоспарлы жылдың алдындағы жылдың 1 (бірінші) тамызына дейін жылу тасымалдаушы субъектіге өзінің әрбір жылу энергиясы көзі бойынша орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінде (жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын жылу энергиясы көздерін қоса алғанда) мынадай көрсеткіштерді (ай сайын) береді:
1) жылу энергиясын өндірудің қолда бар қуаты, МВт;
2) жұмыс жылу қуаты, МВт;
3) резервтік жылу қуаты, МВт;
формула бойынша анықталатын жылу энергиясын өндірудің отын компоненті:
Ст = bтэ * Цт * 7000 / KTт, теңге / МВт.с,
мұндағы bтэ - жылу энергиясы көзімен жылу энергиясын өндіруге (босатуға) шартты отынның нормативтік (нысаналы) үлес шығыны, кг.у.т/кВт.сағ (м3 / кВт.сағ);
Цт - жылу энергиясы көзінің отынының жоспарлы (болжамды) бағасы, теңге/кг (теңге/м3);
KTт - жылу энергиясы көзінің отынының жоспарлы (болжамды) калория мөлшері, ккал/кг (ккал/м3).
4) тікелей тұтынушылардың жылу тұтыну қондырғыларының қосылған қуаты, МВт;
5) жылу энергиясы көзіне тікелей қосылған тұтынушылар саны;
6) тікелей тұтынушылардың жылу тұтыну қондырғыларының ең жоғары қуаты, МВт;
7) тікелей тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынуы, кВтсағ.
46. Жылу энергиясы мен қуатын тұтынуды жабу мүмкіндігін бағалауды және жылу өндіруші субъектілердің өндіріс көлемі мен қуатын жоспарлауды осы жүйеде жұмыс істейтін жылумен жабдықтау субъектілері мен сараптама ұйымдары өкілдерінің қатысумен жергелікті атқарушы органның төралығымен жұмыс тобы шеңберінде жылу тасымалдаушы субъект жүргізеді.
47. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінде жылу энергиясын және қуатты тұтынуды жабу мүмкіндігін бағалау кезінде мыналар:
1) жылу энергиясының әртүрлі көздерімен жылу энергиясын өндіруге кепілдік беру;
2) жылу желілерін өткізу қабілеті және (немесе) гидравликалық режим бойынша шектеулер;
3) жылу энергиясы көздерінің қуат резервінің қажетті шамасы;
4) жылу энергиясы көздері мен жылу желілері жабдықтарын жоспарлы жөндеудің алдын ала кестесі;
5) жылу желілеріндегі жылу энергиясы ысыраптарының нормативтік мәні;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Подпункт 6) пункта 47 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с пунктом 4 настоящего приказа.
6) схема развития теплоснабжения.
48. Планирование мощности и энергии производителей тепловой энергии производится на основании результатов оценки возможности покрытия потребления тепловой энергии и мощности в централизованной системе теплоснабжения, путем планирования по каждому источнику тепловой энергии следующих показателей (помесячно):
1) максимальная мощность, МВт;
2) резервная мощность, МВт;
3) производство (отпуск) тепловой энергии, кВтч.
49. При наличии факторов, указанных в пункте 45 настоящих Правил, позволяющих различное распределение мощности и энергии между источниками тепловой энергии, для планирования мощности и энергии теплопроизводящих субъектов используется критерий минимума топливной составляющей производства тепловой энергии.
Мощность и энергия распределяются между источниками тепловой энергии в порядке увеличения их топливной составляющей производства тепловой энергии.
При распределении мощности и энергии не предоставляется предпочтение источникам тепловой энергии, находящимся в собственности (управлении) теплотранспортирующего субъекта.
50. При равенстве топливной составляющей производства тепловой энергии приоритет при распределении мощности и энергии отдается (в следующей последовательности):
1) источникам тепловой энергии, использующим возобновляемые источники топлива;
2) объектам комбинированного производства электрической и тепловой энергии на ископаемом топливе;
3) источникам тепловой энергии на ископаемом топливе.
51. Разработанный теплотранспортирующим субъектом годовой баланс направляется на согласование в местный исполнительный орган до 1 (первого) сентября года, предшествующего плановому.
К годовому балансу прилагается пояснительная записка произвольной формы и материалы, обосновывающие разработанный годовой баланс.
52. Годовой баланс корректируется теплотранспортирующим субъектом по согласованию с местным исполнительным органом.
Согласованный годовой баланс направляется в адрес местного исполнительнго органа до 15 (пятнадцатого) сентября года, предшествующего плановому.
53. Согласованный помесячный годовой плановый баланс тепловой мощности и энергии используется для:
1) определения плановых (прогнозных) объемов купли-продажи и (или) транспортировки тепловой энергии, между соответствующими субъектами теплоснабжения, а также плановых (прогнозных) объемов снабжения тепловой энергией потребителей;
2) определения плановой (прогнозной) присоединенной мощности объектов теплоснабжения потребителей;

47-тармақтың 6) тармақшасы 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі осы бұйрықтың 4-т. сәйкес.
6) жылумен жабдықтауды дамыту схемасы ескеріледі.
48. Жылу энергиясын өндірушілердің қуаты мен энергиясын жоспарлау жылу энергиясының әрбір көзі бойынша мынадай көрсеткіштерді (ай сайын) жоспарлау жолымен орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылу энергиясы мен қуатын тұтынуды жабу мүмкіндігін бағалау нәтижелері негізінде жүргізіледі:
1) ең жоғары тұтыну қуаты, МВт;
2) резервтік қуат, МВт;
3) жылу энергиясын өндіру (босату), кВтсағ.
49. Осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген жылу энергиясы көздері арасында қуат пен энергияның әртүрлі бөлінуіне мүмкіндік беретін факторлар болған кезде жылу өндіруші субъектілердің қуаты мен энергиясын жоспарлау үшін жылу энергиясы өндірісінің отын құрамдас бөлігінің ең төменгі өлшемшарт пайдаланылады.
Қуат пен энергия жылу энергиясы өндірісінің отын құрамдас бөлігінің ұлғайту тәртібімен жылу энергиясы көздері арасында бөлінеді.
Қуат пен энергияны бөлу кезінде жылу тасымалдаушы субъектінің меншігіндегі (басқаруындағы) жылу энергиясының көздеріне артықшылық берілмейді.
50. Жылу энергиясын өндірудің отын құрамдас бөлігі тең болған кезде қуат пен энергияны бөлу кезінде мыналарға (келесі ретпен):
1) жаңартылатын отын көздерін пайдаланатын жылу энергиясы көздеріне;
2) қазбалы отынмен электр және жылу энергиясын аралас өндіру объектілеріне;
3) қазба отынындағы жылу энергиясының көздеріне басымдық беріледі.
51. Жылу тасымалдаушы субъект әзірлеген жылдық баланс жоспарлы жылдың алдындағы жылдың 1 (бірінші) қыркүйегіне дейін жергілікті атқарушы органға келісуге жолданады.
Жылдық балансқа еркін нысандағы түсіндірме жазба және жылдық балансқа негіздейтін материалдар қоса беріледі.
52. Жылдық баланс жергілікті атқарушы органмен келісім бойынша жылу тасымалдаушы субъект түзетеді.
Келісілген жылдық баланс жоспарлы жылдың алдынғы жылдың дейінгі жылдың 15 (он бесінші) қыркүйегіне дейін жергілікті атқарушы органның атына жіберіледі.
53. Жылу қуаты мен энергияның келісілген ай сайынғы жылдық жоспарлы балансы мыналар:
1) тиісті жылумен жабдықтау субъектілері арасында жылу энергиясын сатып алу-сатудың және (немесе) тасымалдаудың жоспарлы (болжамды) көлемдерін, сондай-ақ тұтынушыларды жылу энергиясымен жабдықтаудың жоспарлы (болжамды) көлемдерін айқындау;
2) тұтынушыларды жылумен жабдықтау объектілерінің жоспарлы (болжамды) қосылған қуатын айқындау;

3) расчета и обоснования тарифов на тепловую энергию на плановый год для всех субъектов теплоснабжения в централизованной системе теплоснабжения;
4) определения плановых объемов поставки и запасов топлива на плановый год для источников тепловой энергии на ископаемом топливе теплопроизводящих субъектов.
54. Споры между субъектами теплоснабжения, по вопросам годового планирования режимов рассматриваются уполномоченным органом по обращению, в порядке предусмотренным АППК.
55. До 1 (первого) мая года, следующего за отчетным, теплотранспортирующий субъект производит анализ фактического исполнения годового планового баланса тепловой мощности и энергии на своей территории в разрезе отдельных составляющих, с указанием причин отклонения. Результаты анализа направляются в местный исполнительный орган, а также используются при подготовке годового планового баланса на следующий год.
Глава 6. Месячное планирование режимов производства и потребления тепловой энергии в централизованной системе теплоснабжения
56. Месячное планирование режимов производства и потребления тепловой энергии в централизованной системе теплоснабжения (далее – месячное планирование режимов) осуществляется теплотранспортирующим субъектом.
57. Субъекты теплоснабжения предоставляют теплотранспортирующему субъекту данные и участвуют в процессе месячного планирования режимов в соответствии с положениями настоящей главы.
58. Месячное планирование режимов заключается в разработке уточненного месячного баланса тепловой энергии и мощности системы централизованного теплоснабжения (далее – месячный баланс) и включает в себя следующие этапы:
1) планирование потребления тепловой энергии и мощности;
2) оценка возможности покрытия потребления тепловой энергии и мощности;
3) планирование мощности и объемов производства тепловой энергии производителей тепловой энергии, а также объемов ее транспортировки.
59. Планирование потребления тепловой энергии и мощности в централизованной системе теплоснабжения, осуществляется до 10 (десятого) числа месяца, предшествующего плановому, по группам потребителей по следующим показателям:
1) присоединенная мощность теплопотребляющих установок потребителей, МВт;
2) численность потребителей;
3) максимальная потребляемая мощность, МВт;
4) потребление тепловой энергии, кВтч.
При планировании потребления тепловой энергии и мощности учитываются фактические данные (тренды) за предыдущие периоды, заявки (планы) потребителей тепловой энергии, прогноз погоды и другая имеющаяся информация.
По согласованию с субъектами теплоснабжения, указанное планирование осуществляется подекадно.

3) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесіндегі барлық жылумен жабдықтау субъектілері үшін жоспарлы жылға арналған жылу энергиясына тарифтерді есептеу және негіздеу;
4) жылу өндіруші субъектілердің қазба отынындағы жылу энергиясы көздері үшін жоспарлы жылға арналған отынның жеткізілімі мен қорларының жоспарлы көлемдерін айқындау үшін пайдаланылады.
54. Жылумен жабдықтау субъектілері арасындағы режимдерді жылдық жоспарлау мәселелері бойынша дауларды осы ұйымдардың өтініші бойынша ӘРПК көздеген тәртіппен уәкілетті орган қарайды.
55. Есепті жылдан кейінгі жылдың 1 (бірінші) мамырына дейін жылу тасымалдаушы субъект ауытқу себептерін көрсете отырып, жекелеген құрамдас бөліктер бөлінісінде өз аумағындағы жылу қуаты мен энергияның жылдық жоспарлы теңгерімінің нақты орындалуына талдау жүргізеді. Талдау нәтижелері жергілікті атқарушы органға жіберіледі, сондай-ақ келесі жылға жылдық жоспарлы теңгерімді дайындау кезінде пайдаланылады.
6-тарау. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінде жылу энергиясын өндіру және тұтыну режимдерін айлық жоспарлау
56. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінде жылу энергиясын өндіру және тұтыну режимдерін айлық жоспарлауды (бұдан әрі – режимдерді айлық жоспарлау) жылу тасымалдаушы субъект жүзеге асырады.
57. Жылумен жабдықтау субъектілері жылу тасымалдаушы субъектіге деректерді береді және осы тараудың ережелеріне сәйкес режимдерді айлық жоспарлау процесіне қатысады.
58. Режимдерді айлық жоспарлау орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің жылу энергиясы мен қуатының нақтыланған айлық теңгерімін (бұдан әрі – айлық теңгерім) әзірлеуден тұрады және мынадай:
1) жылу энергиясы мен қуатты тұтынуды жоспарлау;
2) жылу энергиясын және қуатты тұтынуды жабу мүмкіндігін бағалау;
3) жылу энергиясын өндірушілердің жылу энергиясын өндірудің қуаты мен көлемін, сондай-ақ оны тасымалдау көлемін жоспарлау кезеңдерін қамтиды.
59. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінде жылу энергиясы мен қуатын тұтынуды жоспарлау жоспарланғанға дейінгі айдың 10-күніне дейін тұтынушылар топтары бойынша мынадай көрсеткіштер бойынша:
1) тұтынушылардың жылу тұтыну қондырғыларының қосылған қуаты, МВт;
2) тұтынушылар саны;
3) ең жоғары тұтыну қуаты, МВт;
4) жылу энергиясын тұтыну, кВтсағ жүзеге асырылады.
Жылу энергиясы мен қуатын тұтынуды жоспарлау кезінде алдыңғы кезеңдердегі нақты деректер (трендтер), жылу энергиясын тұтынушылардың өтінімдері (жоспарлары), ауа райы болжамы және басқа да қолда бар ақпарат ескеріледі.
Жылумен жабдықтау субъектілерімен жүргізілген келісім бойынша, аталған жоспарлау онкүндік бойынша жүзеге асырылады.

60. Для оценки возможности покрытия потребления тепловой энергии и мощности, теплопроизводящие субъекты, тарифы для которых подлежат государственному регулированию, до 10 (десятого) числа месяца, предшествующего плановому, предоставляют теплотранспортирующему субъекту по каждому своему источнику тепловой энергии (включая источники тепловой энергии, использующие возобновляемые источники энергии) следующие показатели:
1) располагаемая мощность производства тепловой энергии, МВт;
2) максимальная гарантированная мощность производства тепловой энергии, МВт;
3) топливная составляющая производства тепловой энергии, определяемая по формуле, указанной в пункте 45 настоящих Правил для уточненных данных планового месяца, тенге/МВтч;
4) нормативный, плановый и фактический запас топлива (для источников тепловой энергии на ископаемом топливе);
5) присоединенная мощность объектов теплоснабжения потребителей, присоединенных непосредственно к источнику тепловой энергии, МВт;
6) численность потребителей, присоединенных непосредственно к источнику тепловой энергии;
7) максимальная мощность потребителей, присоединенных непосредственно к источнику тепловой энергии, МВт;
8) потребление тепловой энергии потребителей, присоединенных непосредственно к источнику тепловой энергии, кВтч.
По требованию теплотранспортирующего субъекта указанные данные в настоящем пункте Правил предоставляются подекадно.
Теплопроизводящие субъекты также предоставляют теплотранспортирующему субъекту установленные на плановый месяц тарифы на производство тепловой энергии.
61. Теплопроизводящие субъекты, в том числе производящие тепловую энергию путем утилизации избыточного тепла производственных процессов, имеют право до 10 (десятого) числа месяца, предшествующего плановому, предоставлять теплотранспортирующему субъекта по каждому своему источнику тепловой энергии в централизованной системе теплоснабжения следующие показатели:
1) располагаемая мощность производства тепловой энергии для продажи, МВт;
2) максимальная гарантированная мощность производства тепловой энергии для продажи, МВт.
Теплотранспортирующему субъекту указанные данные предоставляются подекадно.
62. Оценка возможности покрытия потребления тепловой энергии и мощности и планирование мощности и энергии производителей тепловой энергии в централизованной системе теплоснабжения, производится теплотранспортирующим субъектом. При этом учитываются:
1) гарантированность производства тепловой энергии различными источниками тепловой энергии;
2) ограничения тепловых сетей по пропускной способности и (или) гидравлическому режиму;

60. Бағалары (тарифтері) мемлекеттік реттеуге жататын жылу өндіруші субъектілер жылу энергиясын және қуатты тұтынуды жабу мүмкіндігін бағалау үшін жоспарлы айдың алдындағы айдың 10 (оныншы) күніне дейін жылу тасымалдаушы субъектіге өзінің әрбір жылу энергиясы көзі бойынша (жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын жылу энергиясы көздерін қоса алғанда) мынадай көрсеткіштерді береді:
1) жылу энергиясын өндірудің қолда бар қуаты, МВт;
2) жылу энергиясын өндірудің ең жоғары кепілдендірірілген қуаты, МВт;
3) жоспарлы айдың нақтыланған деректері үшін осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген формула бойынша айқындалатын жылу энергиясы өндірісінің отын құрамдас бөлігі, теңге/Мвтсағ;
4) отынның нормативтік, жоспарлы және нақты қоры (қазба отынындағы жылу энергиясы көздері үшін);
5) жылу энергиясы көзіне тікелей қосылған тұтынушыларды жылумен жабдықтау объектілерінің қосылған қуаты, МВт;
6) жылу энергиясы көзіне тікелей қосылған тұтынушылар саны;
7) жылу энергиясы көзіне тікелей қосылған тұтынушылардың ең жоғары қуаты, МВт;
8) жылу энергиясының көзіне тікелей қосылған тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынуы, кВтсағ.
Жылу тасымалдаушы субъектінің талабы бойынша Қағидалардың осы тармағында көрсетілген деректер онкүндік бойынша ұсынылады.
Жылу өндіруші субъектілер, сондай-ақ жылу тасымалдаушы субъектіге жылу энергиясын өндіруге жоспарлы айға белгіленген бағаларды (тарифтерді) береді.
61. Жылу өндіруші субъектілердің, оның ішінде өндірістік процестердің артық жылуын кәдеге жарату жолымен жылу энергиясын өндіретін субъектілердің жылумен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйесінде жылу энергиясының әрбір көзі бойынша жылу тасымалдаушы субъектіге жоспарлы айдың алдындағы айдың 10 (оныншы) күніне дейін мынадай көрсеткіштерді беруге құқығы бар:
1) сатуға арналған жылу энергиясын өндірудің қолда бар қуаты, МВт;
2) сату үшін жылу энергиясын өндірудің ең жоғары кепілдендірілген қуаты, МВт.
Жылу тасымалдаушы субъектіге көрсетілген деректер онкүндік бойынша беріледі.
62. Жылу энергиясы мен қуатын тұтынуды жабу мүмкіндігін бағалауды және орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінде жылу энергиясын өндірушілердің қуаты мен энергиясын жоспарлауды жылу тасымалдаушы субъект жүргізеді. Бұл ретте:
1) жылу энергиясының әртүрлі көздерімен жылу энергиясын өндіруге кепілдік беру;
2) жылу желілерін өткізу қабілеті және (немесе) гидравликалық режим бойынша шектеулер;

3) график плановых ремонтов оборудования источников тепловой энергии и тепловых сетей;
4) нормативное значение потерь тепловой энергии в тепловых сетях;
5) обеспеченность топливом (для источников тепловой энергии на ископаемом топливе).
63. Планирование мощности и энергии производителей тепловой энергии производится на основании результатов оценки возможности покрытия потребления тепловой энергии и мощности в централизованной системе теплоснабжения, путем планирования по каждому источнику тепловой энергии следующих показателей:
1) максимальная мощность, МВт;
2) резервная мощность, МВт;
3) производство (отпуск) тепловой энергии, кВтч.
По согласованию с субъектами теплоснабжения, указанное планирование осуществляется подекадно.
64. При наличии факторов, указанных в пункте 60 настоящих Правил, позволяют различное распределение мощности и энергии между источниками тепловой энергии, мощность и энергия распределяются между источниками тепловой энергии в порядке увеличения их топливной составляющей производства тепловой энергии (цены продажи тепловой энергии). Теплотранспортирующий субъект при распределении мощности и энергии не оказывает предпочтение находящимся в собственности (управлении) источникам тепловой энергии.
65. При равенстве топливной составляющей производства (цены продажи) тепловой энергии, приоритет при распределении мощности и энергии отдается (в порядке снижения приоритетности):
1) источникам тепловой энергии, использующим возобновляемые источники топлива;
2) источникам тепловой энергии, утилизирующим избыточное тепло производственных процессов;
3) объектам комбинированного производства электрической и тепловой энергии на ископаемом топливе;
4) источникам тепловой энергии на ископаемом топливе.
66. Разработанный теплотранспортирующим месячный баланс до 25 (двадцать пятого) числа месяца, предшествующего плановому, предоставляется в местный исполнительный орган для мониторинга.
67. Разработанный месячный баланс используется для определения объемов производства и (или) транспортировки тепловой энергии.
Тепловая энергия теплопроизводящих субъектов, не подлежащих государственному ценовому регулированию, приобретается по ценам продажи тепловой энергии, предложенным ими согласно пункту 61 настоящих Правил.
68. Споры между субъектами теплоснабжения, по вопросам месячного планирования режимов, рассматриваются уполномоченным органом по обращению, в порядке предусмотренным АППК.

3) жылу энергиясы көздері жабдықтарының және жылу желілерінің жоспарлы жөндеу графигі;
4) жылу желілеріндегі жылу энергиясы ысыраптарының нормативтік мәні;
5) отынмен қамтамасыз етілуі (қазбалы отынмен жылу энергиясының көздері үшін) ескеріледі.
63. Жылу энергиясын өндірушілердің қуаты мен энергиясын жоспарлау жылу энергиясының әрбір көзі бойынша мынадай көрсеткіштерді жоспарлау жолымен орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылу энергиясы мен қуатын тұтынуды жабу мүмкіндігін бағалау нәтижелері негізінде жүргізіледі:
1) ең жоғары қуат, МВт;
2) резервтік қуат, МВт;
3) жылу энергиясын өндіру (босату), кВтсағ.
Жылумен жабдықтау субъектілерімен жүргізілген келісім бойынша, аталған жоспарлау онкүндік бойынша жүзеге асырылады.
64. Осы Қағидалардың 60-тармағында көрсетілген факторлар болған кезде жылу энергиясы көздері арасында қуат пен энергияның әртүрлі бөлінуіне мүмкіндік береді, қуат пен энергия жылу энергиясы өндірісінің отын құрамдас бөлігін (жылу энергиясын сату бағасын) ұлғайту тәртібімен жылу энергиясы көздері арасында бөлінеді. Жылу тасымалдаушы субъект қуат пен энергияны бөлу кезінде меншіктегі (басқарудағы) жылу энергиясының көздеріне артықшылық бермейді.
65. Жылу энергиясын өндірудің отын құрамдас бөлігі (сату бағасы) тең болған кезде қуат пен энергияны бөлу кезінде мыналарға:
1) жаңартылатын отын көздерін пайдаланатын жылу энергиясы көздеріне;
2) өндірістік процестердің артық жылуын кәдеге жарататын жылу энергиясының көздеріне;
3) қазбалы отынмен электр және жылу энергиясын аралас өндіру объектілеріне;
4) қазба отынындағы жылу энергиясының көздеріне басымдық беріледі (басымдықты төмендету тәртібімен) басымдық беріледі.
66. Әзірленген жылу тасымалдаушы айлық баланс жоспарланғанға дейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейін мониторинг жүргізу үшін жергілікті атқарушы органға ұсынылады.
67. Әзірленген айлық баланс жылу энергиясын өндіру және (немесе) тасымалдау көлемін айқындау үшін пайдаланылады.
Мемлекеттік баға реттеуге жатпайтын жылу өндіруші субъектілердің жылу энергиясы осы Қағидалардың 61-тармағына сәйкес олар ұсынған жылу энергиясын сату бағалары бойынша сатып алынады.
68. Жылумен жабдықтау субъектілері арасындағы, оның ішінде режимдерді айлық жоспарлау мәселелері бойынша дауларды осы ұйымдардың өтініші бойынша уәкілетті орган ӘРПК көздеген тәртіппен қарайды.