О внесении изменений и дополнения в совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 19 апреля 2021 года № 66, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 19 апреля 2021 года № 138/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 20 апреля 2021 года № 4 и Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 20 апреля 2021 года № 133 "Об утверждении Методики операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами"
Совместный приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 апреля 2025 года № 199-НҚ, и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 30 апреля 2025 года № 76, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 апреля 2025 года № 189/НҚ и Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 29 апреля 2025 года № 28 о/д . Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2025 года № 36070
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 19 апреля 2021 года № 66, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 19 апреля 2021 года № 138/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 20 апреля 2021 года № 4 и Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 20 апреля 2021 года № 133 "Об утверждении Методики операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22599) следующие изменения и дополнение:
в Методике операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами, утвержденной указанным совместным приказом:
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) интернет-портал открытых нормативных правовых актов – объект информатизации, обеспечивающий размещение проектов нормативных правовых актов и иной информации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации" (далее – Закон) для проведения процедуры публичного обсуждения за исключением информации с ограниченным доступом;";
подпункт 6) исключить;

"Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 66, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 138/НҚ, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 4 және Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 133 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 199-НҚ, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының м.а. 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 76, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 189/НҚ және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 28 о/д бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 5 мамырда № 36070 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 66, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 138/НҚ, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 4 және Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 133 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22599 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесінде:
2-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталы – қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, жария талқылау рәсімін жүргізу үшін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес өзге де ақпаратты орналастыруды қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;";
6) тармақша алып тасталсын;

дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) масс-медиа – средство массовой информации и интернет-ресурс;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;";
часть третью пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Аппаратом Правительства Республики Казахстан – операционная оценка эффективности деятельности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – Министерство) по оказанию государственных услуг в электронном формате, операционная оценка эффективности деятельности Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее – Министерство культуры и информации) по направлению "Открытость государственного органа";";
часть пятую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Министерством культуры и информации – операционная оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Открытость государственного органа";";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Источниками информации для проведения операционной оценки по направлению "Качество оказания государственных услуг" являются отчетная информация оцениваемых государственных органов, предоставляемая в Агентство в рамках государственного контроля за качеством оказания государственных услуг (далее – государственный контроль) (за исключением сведений оцениваемого государственного органа о нарушениях законодательства в сфере оказания государственных услуг, выявленных по итогам внутреннего государственного контроля за качеством оказания государственных услуг, проводимого в рамках утвержденного плана контрольных мероприятий), результаты общественного мониторинга качества оказания государственных услуг, проводимого по государственному социальному заказу Агентства (далее – общественный мониторинг качества оказания государственных услуг), сведения о количестве нарушений сроков оказания государственных услуг из информационной системы мониторинга оказания государственных услуг (далее – ИС "Мониторинг"), сведения Автоматизированной информационной системы "Единый учет обращений лиц", полученные из информационных систем государственных органов, решения Межведомственной комиссии по вопросам оказания государственных услуг (далее – Межведомственная комиссия), а также результаты государственного контроля, проведенных в оцениваемых государственных органах согласно подпункту 2) пункта 7 Системы оценки.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) масс-медиа – бұқаралық ақпарат құралы және интернет-ресурс;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;";
5-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің аппаратымен – Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) мемлекеттік қызметтерді электрондық форматта көрсету бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің (бұдан әрі – Мәдениет және ақпарат министрлігі) "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау;";
5-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәдениет және ақпарат министрлігі – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Агенттікке ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын мемлекеттік бақылау (бұдан әрі – мемлекеттік бақылау) шеңберінде бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараты (бағаланатын мемлекеттік органның бекітілген бақылау іс-шаралары жоспары шеңберінде жүргізілетін мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі мемлекеттік бақылау қорытындылары бойынша анықталған мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнаманы бұзушылықтар туралы мәліметтерін қоспағанда), Агенттіктің мемлекеттік әлеуметтік тапсырысы бойынша жүргізілетін мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингінің нәтижелері (бұдан әрі – мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасының қоғамдық мониторингі), мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – "Мониторинг" АЖ) мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерін бұзу саны туралы мәліметтер, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алынған "Өтініштерді біріңғай есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - Ведомствоаралық комиссия) шешімдері, сондай-ақ Бағалау жүйесінің 7-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бағаланатын мемлекеттік органдарда жүргізілген мемлекеттік бақылау нәтижелері "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша операциялық бағалау жүргізу үшін ақпарат көздері болып табылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Источником информации для проведения операционной оценки по направлению "Открытость государственного органа" являются выгрузки информации с интернет-порталов "Открытого правительства", отчетные данные оцениваемых государственных органов, результаты социологического опроса "Уровень удовлетворенности населения освещением государственной политики в масс-медиа", а также результаты опроса среди масс-медиа на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В рамках проверки отчетной информации, уполномоченные на оценку органы в случае необходимости перепроверки представленной информации, запрашивают электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "ограниченного распространения".";
подпункт 6) пункта 57 изложить в следующей редакции:
"6) открытость через масс-медиа;";
часть третью пункта 67 изложить в следующей редакции:
"В случае, если информация по бюджету государственного органа является секретной или имеет гриф "ограниченного распространения", присваивается средний балл полученных оценок всех государственных органов по тем индикаторам, по которым государственный орган не оценивается.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. Операционная оценка по критерию "Открытые нормативные правовые акты" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к публикации проектов нормативных правовых актов и консультативных документов регуляторной политики и с пояснительными записками и сравнительными таблицами (в случаях внесения изменений (или) дополнений), а также эффективной работе с поступающими комментариями и предложениями.";
заголовок параграфа 7 изложить в следующей редакции:
"Параграф 7. Операционная оценка по критерию "Открытость через масс-медиа"";
пункты 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84 и 85 изложить в следующей редакции:
"78. Операционная оценка по критерию "Открытость через масс-медиа" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к эффективному, оперативному и клиентоориентированному взаимодействию с масс-медиа.
79. Операционная оценка по критерию "Открытость через масс-медиа" осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных государственных органов согласно таблице 5-1 приложения 9 к настоящей Методике, а также результатов опросов (социологических исследований), проведенных уполномоченным на оценку органом.
80. Операционная оценка по критерию "Открытость через масс-медиа" рассчитывается по следующей формуле:
P6 = (A + B) * C + D,
где:
P6 – операционная оценка государственного органа по данному критерию;
А – операционная оценка по индикатору "Публичность реализуемой государственными органами информационной политики";
B – операционная оценка по индикатору "Доля запросов масс-медиа, получивших ответы в соответствии со сроками и требованиями, установленными Законом Республики Казахстан "О масс-медиа" (далее – Закон "О масс-медиа");
C – доля масс-медиа, удовлетворенных степенью открытости государственного органа;
D – операционная оценка по индикатору "Уровень удовлетворенности населения освещением государственной политики в отечественных масс-медиа".

"10. "Ашық үкіметтің" интернет-порталдарынан ақпаратты түсіру, бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік деректері, "Халықтың масс-медиада мемлекеттік саясатты жария етуге қанағаттану деңгейі" әлеуметтік сауалнамасының нәтижелері, сондай-ақ Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай тұғырнамасындағы масс-медиа арасындағы сауалнаманың нәтижелері "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша операциялық бағалау жүргізу үшін ақпарат көзі болып табылады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Есептік ақпаратты тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті органдар ұсынылған ақпаратты қайта тексеру қажет болған жағдайда құпиялылық белгісі, сондай-ақ "таратылуы шектелген" деген белгісі бар құжаттарды қоспағанда, растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін сұратады.";
57-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) масс-медиа арқылы ашықтық;";
67-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер мемлекеттік органның бюджеті бойынша ақпарат құпия болып табылса немесе "таратылуы шектелген" белгісі болса, мемлекеттік органға бағаланатын индикаторлар бойынша барлық мемлекеттік органдардың алған бағаларының орташа баллы беріледі.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды нормативтік құқықтық актілер жобаларын және реттеушілік саясаттың консультативтік құжаттарын, оларға түсіндірме жазбаларымен және салыстырма кестелерімен бірге (өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайларда) жариялауға, сондай-ақ келіп түсетін пікірлермен және ұсыныстармен тиімді жұмыс жасауға ынталандыруға бағытталады.";
7-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-параграф. "Масс-медиа арқылы ашықтық" өлшемі бойынша операциялық бағалау";
78, 79, 80, 81, 82, 83, 84 және 85-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"78. "Масс-медиа арқылы ашықтық" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды масс-медиамен тиімді, жедел және клиентке бағдарланған өзара іс-қимыл жасауға ынталандыруға бағытталған.
79. "Масс-медиа арқылы ашықтық" өлшемі бойынша операциялық бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшаның 5-1-кестесіне сәйкес мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері, сондай-ақ бағалауға уәкілетті орган жүргізген сауалнаманың (әлеуметтік зерттеудің) нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
80. "Масс-медиа арқылы ашықтық" өлшемі бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
P6 = (A + B) * C + D,
мұнда:
P6 – осы өлшем бойынша мемлекеттік органның операциялық бағасы;
А – "Мемлекеттік органдар іске асыратын ақпараттық саясаттың жариялылығы" индикаторы бойынша операциялық бағалау;
B – "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – "Масс-медиа туралы" Заң) белгіленген мерзімдерге және талаптарға сәйкес жауап алған масс-медиа сұрау салуларының үлесі" индикаторы бойынша операциялық бағалау;
C – мемлекеттік органның ашықтық дәрежесіне қанағаттанған масс-медианың үлесі;
D – "Отандық масс-медиада мемлекеттік саясатты жария етуге халықтың қанағаттану деңгейі" индикаторы бойынша операциялық бағалау.

81. Операционная оценка по индикатору "Публичность реализуемой государственными органами информационной политики" рассчитывается по следующей формуле:
где:
А – операционная оценка по данному индикатору;
a – количество мероприятий с высокой степенью публичности, под которой понимается соблюдение в совокупности таких условий при проведении мероприятия, как анонсирование, онлайн-трансляция, приглашение журналистов для участия и наличие возможности у заинтересованных лиц задать вопрос в прямом эфире;
b – общее количество проведенных мероприятий, которое должно составлять не менее 12.
82. Операционная оценка по индикатору "Доля запросов масс-медиа, получивших ответы в соответствии со сроками и требованиями, установленными Законом "О масс-медиа" рассчитывается по следующей формуле:
где:
a – количество поступивших запросов масс-медиа;
b – количество ответов на поступившие запросы масс-медиа;
c – количество ответов на поступившие запросы масс-медиа, предоставленных с нарушением сроков.
83. Доля масс-медиа, удовлетворенных степенью открытости государственного органа, определяется по результатам опроса среди масс-медиа, проведенного уполномоченным на оценку органом на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов, и рассчитывается по следующей формуле:
где:
a – % удовлетворенных масс-медиа от общего числа опрошенных масс-медиа.
84. Операционная оценка по индикатору "Уровень удовлетворенности населения освещением государственной политики в отечественных масс-медиа" определяется по результатам социологического исследования, проведенного уполномоченным на оценку органом, в соответствии с весовыми значениями, предусмотренными пунктом 3 таблицы 7-1 приложения 10 к настоящей Методике.
85. Балльная операционная оценка центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Открытость через масс-медиа" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 7-1 приложения 10 к настоящей Методике.";
абзац восьмой пункта 91 изложить в следующей редакции:
"P6 – балльная операционная оценка по критерию "Открытость через масс-медиа";";
пункт 109 изложить в следующей редакции:
"109. В случае несогласия с результатами операционной оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения Заключения ЦГО или Заключения МИО направляет в Агентство, Министерство, сервисный интегратор, Министерство культуры и информации или Комитет возражения, Таблицу разногласий по результатам операционной оценки (далее – Таблица разногласий) по форме согласно приложению 14 к настоящей Методике, а также подтверждающие документы.";

81. "Мемлекеттік органдар іске асыратын ақпараттық саясаттың жариялылығы" индикаторы бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
А – осы индикатор бойынша операциялық бағалау;
a – жариялау дәрежесі жоғары іс-шаралар саны, бұл іс-шараны өткізу кезінде хабарландыру, онлайн-трансляция, журналистерді қатысуға шақыру және мүдделі тұлғалардың тікелей эфирде сұрақ қою мүмкіндігінің болуы сияқты шарттардың жиынтығы ретінде түсініледі;
b – өткізілген іс-шаралардың жалпы саны кемінде 12 болуы тиіс.
82. "Масс-медиа туралы" Заңында белгіленген мерзімдерге және талаптарға сәйкес жауап алған масс-медиа сұрау салуларының үлесі" индикаторы бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
a – масс-медиадан келіп түскен сұраулар саны;
b – масс-медиадан келіп түскен сұрауларына жауаптар саны;
c – мерзімдері бұзылып берілген масс-медиадан келіп түскен сұрауларына жауаптар саны.
83. Мемлекеттік органның ашықтық дәрежесіне қанағаттанған масс-медианың үлесін бағалауға уәкілетті орган Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында жүргізген масс-медиа арасындағы сауалнама нәтижелері бойынша айнықталады және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
a – сұралғандардың масс-медиа жалпы санынан қанағаттанған масс-медиа %.
84. "Отандық масс-медиада мемлекеттік саясатты жария етуге халықтың қанағаттану деңгейі" индикаторы бойынша операциялық бағалау бағалауға уәкілетті орган жүргізген әлеуметтік зерттеу нәтижелері бойынша осы Әдістемеге 10-қосымшаның 7-1-кестесінің 3-тармағында көзделген салмақ мәндеріне сәйкес анықталады.
85. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "Масс-медиа арқылы ашықтық" өлшемі бойынша баллдық операциялық бағасы осы Әдістемеге 10-қосымшаның 7-1-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша баллдарды қосу арқылы анықталады.";
91-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Р6 – "Масс-медиа арқылы ашықтық" өлшем бойынша баллдық операциялық бағалау;";
109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"109. Операциялық бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда бағаланатын мемлекеттік орган ОМО қорытындысын немесе ЖАО қорытындысын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Агенттікке, Министрлікке, сервистік интеграторға, Мәдениет және ақпарат министрлігіне немесе Комитетке қарсылықтарды, осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша операциялық бағалау нәтижелері бойынша қайшылықтар кестесін (бұдан әрі – Қайшылықтар кестесі), сондай-ақ растайтын құжаттарды жібереді.";

пункты 112 и 113 изложить в следующей редакции:
"112. В случае отсутствия возражений к результатам операционной оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения о результатах оценки представляет в Агентство, Министерство, сервисный интегратор, Министерство культуры и информации или Комитет соответствующее уведомление.
113. Для рассмотрения возражений в Агентстве, Министерстве, сервисном интеграторе, Министерстве культуры и информации или Комитете формируются специальные комиссии, в составы которых входят сотрудники оцениваемых государственных органов, представивших возражения, сотрудники уполномоченных на оценку органов, не участвовавшие в операционной оценке государственных органов, представивших возражения, представители рабочего органа Комиссии, состоящих из не менее 5 членов.";
пункты 118 и 119 изложить в следующей редакции:
"118. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности Министерства культуры и информации по направлению "Открытость государственного органа" Аппаратом Правительства Республики Казахстан заключение о результатах операционной оценки эффективности вносится в Агентство.
119. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности по направлению "Открытость государственного органа" Министерством культуры и информации заключение о результатах операционной оценки эффективности оцениваемого государственного органа вносится в Агентство в срок не позднее пяти рабочих дней после дня заседания специальной комиссии по рассмотрению возражений оцениваемого государственного органа.";
приложение 7 к Методике операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 8 к Методике операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 9 к Методике операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 10 к Методике операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития коммуникаций государства и общества Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

112 және 113-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"112. Операциялық бағалау нәтижелеріне қарсылықтар болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган қорытындыны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Агенттікке, Министрлікке, сервистік интеграторге, Мәдениет және ақпарат министрлігіне немесе Комитетке тиісті хабарлама жолдайды.
113. Агенттікте, Министрлікте, сервистік интеграторда, Мәдениет және ақпарат министрлігінде немесе Комитетте қарсылықтарды қарау үшін арнайы комиссиялар құрылады, олардың құрамына қарсылықтарды ұсынған бағаланатын мемлекеттік органдардың қызметкерлері, операциялық бағалауға уәкілетті органдардың, қарсылықтарды ұсынған мемлекеттік органдарды бағалауға қатыспаған қызметкерлері, кемінде 5 мүшеден тұратын Комиссияның жұмыс органының өкілдері кіреді.";
118 және 119-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"118. Мәдениет және ақпарат министрлігі тиімділігін бағалау нәтижелеріне "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша шағымдану рәсімі жүргізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Үкіметі аппаратымен тиімділікті операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Агенттікке енгізеді.
119. "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік органдар тиімділігін операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Мәдениет және ақпарат министрлігімен операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікке бағаланатын мемлекеттік органның қарсылықтарын қарау жөніндегі арнайы комиссия отырысы күнінен кейін бес жұмыс күндік мерзімнен кешіктірілмей жолданады.";
Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесінің 7-қосымшасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесінің 8-қосымшасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесінің 9-қосымшасы осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесінің 10-қосымшасы осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мемлекет пен қоғам коммуникацияларын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальных интернет-ресурсах Министерства культуры и информации Республики Казахстан, Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан, курирующего заместителя Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
__________ С. Муксимов
исполняющий обязанности
Министра цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
__________ Р. Коняшкин
Председатель Комитета
по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
__________ С. Нурлыбай
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
__________ К. Искаков
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 30 апреля 2025 года № 76,
исполняющий обязанности
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 189/НҚ,
Председатель Комитета
по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 28 о/д
и исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 199-НҚ
Приложение 7 к Методике
операционной оценки
взаимодействия государственного
органа с физическими
и юридическими лицами
Форма
Операционная оценка эффективности деятельности государственного органа
по направлению "Открытость государственного органа"
№ п/п
Критерии операционной оценки
Баллы
1
Открытые данные
18
2
Открытый бюджет
18
3
Открытые нормативные правовые акты
18
4
Открытый диалог
18
5
Наполнение официального интернет-ресурса
18
6
Открытость через масс-медиа
10
7
Открытость подведомственных организаций
- 9
Приложение 2 к приказу
и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 30 апреля 2025 года № 76,
исполняющий обязанности
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 189/НҚ,
Председатель Комитета
по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 28 о/д
и исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 199-НҚ
Приложение 8 к Методике
операционной оценки
взаимодействия государственного
органа с физическими
и юридическими лицами
Форма
Заключение о результатах операционной оценки эффективности деятельности
государственных органов по направлению "Открытость государственного органа"
_______________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/
местного исполнительного органа)
_________________
(отчетный период)
Критерии операционной оценки
Балл
Максимальный балл
1
Открытые данные
18
2
Открытый бюджет
18
3
Открытые нормативные правовые акты
18
4
Открытый диалог
18
5
Наполнение официального интернет-ресурса
18
6
Открытость через масс-медиа
10
7
Открытость подведомственных организаций
0
Общая оценка по критериям
100
Вычет штрафных баллов
0
Итоговая оценка с учетом вычета штрафных баллов
100
Анализ эффективности деятельности центрального государственного/ местного исполнительного органа по критериям операционной оценки:

1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитетінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитеті төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істер агенттігі төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына, жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
Төрағасының м.а.
__________С. Муксимов
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрінің
міндетін атқарушы
__________Р. Коняшкин
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитетінің Төрағасы
__________С. Нурлыбай
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушы
__________К. Искаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі Төрағасының м.а.
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 76,
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 189/НҚ,
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу
жөніндегі комитетінің Төрағасы
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 28 о/д мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 199-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік органдардың жеке
және заңды тұлғалармен өзара
іс-қимылын операциялық
бағалау әдістемесіне
7-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органның қызметінің тиімділігін "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша операциялық бағалау
№ р\с
Операциялық бағалау өлшемі
Үлесі
1
Ашық деректер
18
2
Ашық бюджет
18
3
Ашық нормативтік құқықтық актілер
18
4
Ашық диалог
18
5
Ресми интернет-ресурсты толтыру
18
6
Масс-медиа арқылы ашықтық
10
7
Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы
-9
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі Төрағасының м.а.
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 76,
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 189/НҚ,
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу
жөніндегі комитетінің Төрағасы
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 28 о/д мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 199-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік органдардың жеке
және заңды тұлғалармен өзара
іс-қимылын операциялық
бағалау әдістемесіне
8-қосымша
Нысан
"Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қызметі тиімділігінің операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_____________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
_________________
(есептік кезең)
Операциялық бағалау өлшемі
Балл
Максималды балл
1
Ашық деректер
18
2
Ашық бюджет
18
3
Ашық нормативтік құқықтық актілер
18
4
Ашық диалог
18
5
Ресми интернет-ресурсты толтыру
18
6
Масс-медиа арқылы ашықтық
10
7
Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы
0
Өлшемдер бойынша жалпы баға
100
Айыппұл балдарын шегеру
0
Айыппұл балдарын шегеруді есепке ала отырып, қорытынды баға
100
Операциялық бағалау өлшемдері бойынша орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы орган қызметінің тиімділігінің талдауы:

1) По критерию "Открытые данные";
2) По критерию "Открытый бюджет";
3) По критерию "Открытые нормативные правовые акты";
4) По критерию "Открытый диалог";
5) По критерию "Наполнение официального интернет-ресурса";
6) По критерию "Открытость через масс-медиа";
7) По критерию "Открытость подведомственных организаций".
Выводы и рекомендации:
_______________________________________________________________
Руководитель Уполномоченного органа ____________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Приложение 3 к приказу
и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 30 апреля 2025 года № 76,
исполняющий обязанности
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 189/НҚ,
Председатель Комитета
по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 28 о/д
и исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 199-НҚ
Приложение 9 к Методике
операционной оценки
взаимодействия государственного
органа с физическими
и юридическими лицами
Форма
Отчет по направлению "Открытость государственного органа"
______________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/
местного исполнительного органа)
_________________
(отчетный период)
Таблица 1. Отчетные данные центральных государственных
и местных исполнительных органов по критерию "Открытые данные"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Количество публикаций наборов открытых данных согласно Единому перечню открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных, утвержденному в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 6-2 Закона
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список общедоступных ссылок на все размещенные наборы открытых данных с учетом периодичности (ежемесячно, ежеквартально, раз в полугодие и так далее), предусмотренные Единым перечнем открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных, утвержденным в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 6-2 Закона.
2
Количество дополнительно опубликованных наборов открытых данных на основании запросов
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список запросов на предоставление или публикацию наборов открытых данных, поступивших посредством специализированной формы для запросов на интернет-портале открытых данных и (или) в виде обращений, с указанием содержания запрошенных данных и принятого оцениваемым государственным органом решения.
3
Реализация мероприятий, направленных на выявление потребностей населения в открытых данных
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список реализованных мероприятий по изучению потребностей различных групп населения в открытых данных, результаты данной работы и подтверждающие документы. В частности:

1) "Ашық деректер" өлшемі бойынша;
2) "Ашық бюджет" өлшемі бойынша;
3) "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша;
4) "Ашық диалог" өлшемі бойынша;
5) "Ресми интернет-ресурсты толтыру" өлшемі бойынша;
6) "Масс-медиа арқылы ашықтық" өлшемі бойынша;
7) "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша.
Қорытынды мен ұсынымдар: ______________________________________
Уәкілетті органның басшысы ______________________________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
"____" ______________ 20 ___ жыл
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі Төрағасының м.а.
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 76,
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 189/НҚ,
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу
жөніндегі комитетінің Төрағасы
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 28 о/д мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 199-НҚ бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік органдардың жеке
және заңды тұлғалармен өзара
іс-қимылын операциялық
бағалау әдістемесіне
9-қосымша
Нысан
"Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша есеп
_______________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
____________
(есепті кезең)
1-кесте. "Ашық деректер" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Заңның 6-2-бабының 1- тармағының 5) тармақшасына сәйкес бекітілген Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесіне сәйкес ашық деректер жиынтықтары жарияланымдарының саны
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган Заңның 6-2-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес бекітілген Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесінде көзделген кезеңділікті (ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылда бір рет және тағы басқалары) ескере отырып, барлық орналастырылған ашық деректер жиынтықтарына қолжетімді сілтемелер тізімін ұсынады.
2
Сұрау салулар негізінде қосымша жарияланған ашық деректер жиынтықтарының саны
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган сұратылған деректердің мазмұнын және бағаланатын мемлекеттік орган қабылдаған шешімді көрсете отырып, "Ашық деректер" порталындағы сұрау салу үшін мамандандырылған нысан арқылы және (немесе) өтініштер түрінде келіп түскен ашық деректер жиынтығын ұсынуға және (немесе) жариялауға сұрау салулар тізімін ұсынады.
3
Халықтың ашық деректерге қажеттілігін анықтауға бағытталған іс-шараларды іске асыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган халықтың әртүрлі топтарының ашық деректерге қажеттілігін зерттеу бойынша іске асырылған іс-шаралар тізімі, осы жұмыстың нәтижелері және растайтын құжаттарын ұсынады. Атап айтқанда:

1) проведение опросов и (или) интернет-конференций через интернет-портал открытого диалога не реже 1 раза в полугодие;
2) проведение встреч с IT-компаниями либо проведение Data-лабов (хакатонов) с информационным освещением не реже 1 раза в полугодие.
4
Стимулирующий показатель "Автоматизация размещения наборов открытых данных"
В данном разделе Министерство предоставляет список наборов данных, размещение которых осуществляется в автоматическом режиме посредством API (Application Programming Interface).
Таблица 2. Отчетные данные центральных государственных органов по критерию "Открытый бюджет"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Размещение консолидированной финансовой отчетности
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы за период, предшествующий отчетному. Примечание: к примеру, в 2022 году оценивается наличие на интернет-портале открытых бюджетов консолидированной финансовой отчетности за 2020 год размещенной в 2021 году.
2
Размещение Отчета о реализации плана развития государственного органа в течение 15 рабочих дней со дня формирования
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ за период, предшествующий отчетному.
3
Размещение отчетов о реализации бюджетных программ до их представления на заседание общественного совета (при наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы, а также дату вынесения на заседание общественного совета (при наличии) за период, предшествующий отчетному.
4
Размещение информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ, а также документ, указывающий на дату получения результатов от органов государственного аудита и финансового контроля, в отчетном периоде.
5
Размещение проектов бюджетных программ
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы в отчетном периоде.
6
Размещение гражданского бюджета
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы в отчетном периоде.
7
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проекты бюджетных программ и отчеты о реализации бюджетных программ, к которым поступали комментарии и предложения пользователей в отчетном периоде.
8
Публикации информационных сообщений, пресс-релизов, направленных на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ на интернет-ресурсах
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на публикации на интернет-ресурсах.
Таблица 3. Отчетные данные местных исполнительных органов по критерию "Открытый бюджет"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Размещение отчетов о реализации бюджетных программ до их представления на заседание общественного совета (при наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы, а также дату вынесения на заседание общественного совета (при наличии) за период, предшествующий отчетному.
2
Размещение информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ, а также документ, указывающий на дату получения результатов от органов государственного аудита и финансового контроля, в отчетном периоде.
3
Размещение гражданского бюджета
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы в отчетном периоде.
4
Своевременность размещения проектов бюджетных программ/ Корректность и полнота размещения проектов бюджетных программ
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы в отчетном периоде.
5
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проекты бюджетных программ и отчеты о реализации бюджетных программ, к которым поступали комментарии и предложения пользователей в отчетном периоде.
6
Публикации информационных сообщений, пресс-релизов, направленных на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ на интернет-ресурсах
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на публикации на интернет-ресурсах.
Таблица 4. Отчетные данные центральных государственных и местных
исполнительных органов по критерию "Открытые нормативные правовые акты"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Размещение проектов консультативных документов регуляторной политики
В данном разделе оцениваемый центральный государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы.
2
Размещение проектов нормативных правовых актов с пояснительными записками и сравнительными таблицами (в случаях внесения изменений и (или) дополнений)
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы.
3
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей к проектам нормативных правовых актов и результатам анализа регуляторного воздействия
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проекты нормативных правовых актов и анализа регуляторного воздействия, к которым поступали комментарии и предложения пользователей.
4
Публикации информационных сообщений, пресс-релизов, направленных на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов нормативных правовых актов на интернет-ресурсах
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на публикации на интернет-ресурсах.
5
Реализация программ информационного сопровождения и разъяснения проекта закона, утвержденных в отчетном периоде (по степени публичности мероприятий)
В данном разделе оцениваемый центральный государственный орган предоставляет информацию об исполнении каждого пункта программы информационного сопровождения и разъяснения, с отнесением мероприятия к одной из следующих категорий и приложением подтверждающих документов (ссылок, писем и другие):
- реализация мероприятия без участия сторонних лиц;
- реализация мероприятия с анонсированием и онлайн-трансляцией;
- реализация мероприятия с анонсированием, онлайн-трансляцией и приглашением заинтересованных лиц и организаций;
- реализация мероприятия с анонсированием, онлайн-трансляцией, приглашением журналистов и возможностью задать вопрос в прямом эфире.
Таблица 5. Отчетные данные центральных государственных
и местных исполнительных органов по критерию "Открытый диалог"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Проведение интернет-конференций и опросов
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проведенные опросы и интернет-конференции с указанием количества участников.
2
Проведение в режиме онлайн-трансляции открытых заседаний (коллегий) *
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на записи проведенных открытых заседаний в режиме онлайн-трансляции (на официальном интернет-ресурсе и (или) в социальных сетях), а также информационные сообщения, пресс-релизы, направленные на оповещение населения об их проведении в онлайн-режиме, размещенные в социальных сетях и (или) на интернет-ресурсах.
3
Наполнение блога первого руководителя (наличие записей)
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на записи, размещенные в отчетном периоде.
4
Встречи с населением **
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет следующую информацию:

1) жарты жылда кемінде 1 рет ашық диалогтың интернет-порталы арқылы сауалнамалар және (немесе) интернет-конференциялар жүргізу;
2) жарты жылда кемінде 1 рет және ақпараттық жарықтандырумен ІТ-компаниялармен кездесулер немесе data-лабтар (хакатондар) өткізу.
4
"Ашық деректер жиынтықтарын орналастыруды автоматтандыру" ынталандырушы көрсеткіші
Осы бөлімде Министрлік орналастырылуы автоматтандырылған түрде жүзеге асырылатын API (Application Programming Interface) арқылы деректер жиынтықтарының тізімін ұсынады.
2-кесте. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңнің алдындағы кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
Ескертпе: мысалы, 2022 жылы ашық бюджеттердің интернет-порталында 2021 жылы орналастырылған 2020 жылға шоғырландырылған қаржылық есептіліктің болуы бағаланады.
2
Мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыру туралы есепті қалыптастыру күнінен бастап 15 жұмыс күні ішінде орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңнің алдындағы кезеңде орналастырылған құжатқа сілтеме береді.
3
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті оны қоғамдық кеңестің отырысына ұсынғанға дейін (бар болса), бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңнің алдындағы кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін, сондай-ақ Қоғамдық кеңестің отырысына шығарылған күнін ұсынады (бар болса).
4
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде орналастырылған құжатқа сілтеме, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан нәтижелерді алу күні көрсетілген құжатты ұсынады.
5
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
6
Азаматтық бюджетті орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
7
Пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде пайдаланушылардың түсініктемелері мен ұсыныстары келіп түскен бюджеттік бағдарламалардың жобаларына және бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы есепке сілтемелер тізімін ұсынады.
8
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерді жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламаларды, баспасөз релиздерін интернет-ресурстарда жариялау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган интернет-ресурстардағы жарияланымдарға сілтемелер тізімін ұсынады.
3-кесте. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті оны қоғамдық кеңестің отырысына ұсынғанға дейін (бар болса), бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңнің алдындағы кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін, сондай-ақ Қоғамдық кеңестің отырысына шығарылған күнін ұсынады (бар болса).
2
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде орналастырылған құжатқа сілтеме, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан нәтижелерді алу күні көрсетілген құжатты ұсынады.
3
Азаматтық бюджетті орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
4
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастырудың уақтылығы/ Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастырудың дұрыстығы және толықтығы
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
5
Пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде пайдаланушылардың түсініктемелері мен ұсыныстары келіп түскен бюджеттік бғдарламалардың жобаларына және бюджеттік тағдарламалардың орындалуы туралы есепке сілтемелер тізімін ұсынады.
6
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерді жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламаларды, баспасөз релиздерін интернет-ресурстарда жариялау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган интернет-ресурстардағы жарияланымдарға сілтемелер тізімін ұсынады.
4-кесте. "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Реттеушілік саясаттың консультативтік құжаттарын орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын орталық мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін ұсынады.
2
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын, оларға түсіндірме жазбаларымен және салыстырма кестелерімен бірге (өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайларда) орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін ұсынады.
3
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларына және реттеушілік әсерді талдаудың қорытындыларына пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган пайдаланушылардың пікірлері мен ұсыныстары келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобаларына және реттеушілік әсерді талдауға сілтемелер тізімін ұсынады.
4
Интернет-ресурстарда нормативтік құқықтық актілердің жобаларына жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламаларды, баспасөз релиздерін жариялау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган Интернет-ресурстардағы жарияланымдарға сілтемелер тізімін ұсынады.
5
Есепті кезеңде бекітілген заң жобасын ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламаларын іске асыру (іс-шаралардың жариялылық дәрежесі бойынша)
Осы бөлімде бағаланатын орталық мемлекеттік орган іс-шараны мынадай санаттардың біріне жатқыза отырып және растайтын құжаттарды (сілтемелер, хаттар және тағы басқалары) қоса бере отырып, ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының әрбір тармағының орындалуы туралы ақпарат ұсынады:
- іс-шараны бөгде тұлғалардың қатысуынсыз іске асыру;
- іс-шараны анонстаумен және онлайн-трансляциямен іске асыру;
- іс-шараны мүдделі тұлғалар мен ұйымдарды шақыруымен, анонстаумен, онлайн-трансляциямен іске асыру;
- іс-шараны анонстаумен, онлайн-трансляциямен, журналистерді шақырумен және тікелей эфирде сұрақ қою мүмкіндігімен жүзеге асыру.
5-кесте. "Ашық диалог" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Интернет-конференциялар мен сауалнамалар өткізу
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган қатысушылар санын көрсете отырып, өткізілген сауалнамалар мен интернет-конференцияларға сілтемелердің тізімін ұсынады.
2
Ашық отырыстарды (алқаларды) онлайн трансляциялау режимінде өткізу *
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган онлайн-трансляция режимінде (ресми интернет-ресурста және (немесе) әлеуметтік желілерде) өткізілген ашық отырыстардың жазбаларына, сондай-ақ әлеуметтік желілерде және (немесе) интернет-ресурстарда орналастырылған онлайн-режимде олардың өткізілетіні туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламаларға, баспасөз релиздеріне сілтемелер тізімін ұсынады.
3
Бірінші басшысының блогын толтыру (жазбалардың болуы)
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есептік кезеңде орналастырылған жазбаларға сілтемелер тізімін ұсынады.
4
Халықпен кездесулер **
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган мынадай ақпаратты береді:

1) по параметру "Соблюдение годового графика/календаря встреч" - дата и время проведения встреч с приложением ссылок на анонсы встреч, размещенных на официальном сайте или аккаунте в социальных сетях;
2) по параметру "Размещение на сайте плана действий по решению проблемных вопросов и информации о ходе решения проблемных вопросов" - ссылки на размещенные планы действий по решению проблемных вопросов и информацию о ходе решения проблемных вопросов по каждой встрече (проведенной в соответствии с утвержденным Графиком) на официальном сайте;

1) "Кездесулердің жылдық кестесін / күнтізбесін сақтау" параметрі бойынша – ресми сайтта немесе әлеуметтік желілердегі аккаунтта орналастырылған кездесулердің анонстарына сілтемелерді қоса бере отырып, кездесулерді өткізу күні мен уақыты;
2) "Проблемалық мәселелерді шешу жөніндегі іс-қимыл жоспарын және проблемалық мәселелерді шешу барысы туралы ақпаратты сайтта орналастыру" параметрі бойынша – проблемалық мәселелерді шешу жөніндегі орналастырылған іс-қимыл жоспарларына сілтемелер және ресми сайтта әрбір кездесу (бекітілген кестеге сәйкес өткізілген) бойынша проблемалық мәселелерді шешу барысы туралы ақпарат;

3) по параметру "Проведение личного приема граждан" - количество принятых граждан, а также проблемных вопросов с ранжированием на частные и системные по каждой проведенной встрече;
4) по параметру "Проведение встречи с НКО" - количество участников, перечень НКО и список поднятых вопросов в привязке к каждому НКО.
Примечание:
* – за исключением Министерства обороны Республики Казахстан.
** – за исключением министерств обороны, иностранных дел, по чрезвычайным ситуациям, внутренних дел, юстиции Республики Казахстан, на которых не распространяется действие постановления Правительства Республики Казахстан от 17 января 2024 года № 12 "О проведении встреч руководителей центральных исполнительных органов с населением" (далее – Постановление № 12). По указанному индикатору министерствам обороны, иностранных дел, по чрезвычайным ситуациям, внутренних дел, юстиции Республики Казахстан присваиваются средние баллы центральных государственных органов.

3) "Азаматтарды жеке қабылдауды жүргізу" параметрі бойынша – қабылданған азаматтардың саны, сондай-ақ әрбір өткізілген кездесу бойынша жеке және жүйелік рейтингісі бар проблемалық мәселелер;
4) "КЕҰ-мен кездесу өткізу" параметрі бойынша – қатысушылар саны, КЕҰ тізбесі және әрбір ҮЕҰ-ға байланыстыра отырып көтерілген мәселелердің тізімі.
Ескертпе:
* – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігін қоспағанда.
** – "Орталық атқарушы органдар басшыларының халықпен кездесулерін өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қаңтардағы № 12 қаулысының (бұдан әрі – № 12 қаулы) күші қолданылмайтын Қазақстан Республикасының Қорғаныс, Сыртқы істер, Төтенше жағдайлар, Ішкі істер, Әділет министрліктерін қоспағанда. Көрсетілген индикатор бойынша Қазақстан Республикасының Қорғаныс, Сыртқы істер, Төтенше жағдайлар, Ішкі істер, Әділет министрліктеріне орталық мемлекеттік органдардың орташа балдары беріледі.

Таблица 5-1. Отчетные данные центральных государственных
и местных исполнительных органов по критерию "Открытость через масс-медиа"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Публичность реализуемой государственным органом информационной политики
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет:
- список проведенных в отчетном периоде мероприятий с высокой степенью публичности (с анонсированием, онлайн-трансляцией, приглашением журналистов и возможностью у заинтересованных лиц задать вопрос в прямом эфире), с приложением подтверждающих материалов (ссылки на пресс-анонсы / пресс-релизы / записи онлайн-трансляций, письма в масс-медиа (рассылка) и иные документы на государственном и русском языках);
- общее количество проведенных мероприятий в рамках реализуемой информационной политики.
2
Доля запросов масс-медиа, получивших ответы в соответствии со сроками и требованиями, установленными Законом "О масс-медиа"
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список поступивших в отчетный период запросов масс-медиа (с указанием регистрационного входящего номера и даты запроса и регистрационного исходящего номера, и даты ответа), с приложением подтверждающих материалов.
Таблица 6. Отчетные данные центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Открытость подведомственных организаций"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Наполняемость интернет-ресурса
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет перечень подведомственных организаций, ссылку на интернет-ресурс подведомственной организации, а, в случае его отсутствия, на соответствующий раздел на официальном интернет-ресурсе государственного органа.
2
Открытые данные
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на все размещенные наборы открытых данных подведомственных организаций на интернет-портале открытых данных.
3
Открытый диалог
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список поступивших посредством блог-платформы первых руководителей субъектов квазигосударственного сектора, за исключением лиц со стопроцентным участием государства, вопросов на имя первых руководителей организаций квазигосударственного сектора (с указанием регистрационного номера на портале).
Приложение 4 к приказу
и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 30 апреля 2025 года № 76,
исполняющий обязанности
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 189/НҚ,
Председатель Комитета
по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 28 о/д
и исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 199-НҚ
Приложение 10 к Методике
операционной оценки
взаимодействия государственного
органа с физическими
и юридическими лицами
Форма
Операционная оценка по критериям наполнения портала "Открытого правительства"
Таблица 1. Операционная оценка центральных государственных органов и местных исполнительных органов по критерию "Открытые данные"
№ п/п
Наименование индикатора
На казахском языке
На русском языке
1
2
3
4
1.
Количество публикаций наборов открытых данных согласно Единому перечню открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных, утвержденному в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 6-2 Закона *
2,5
2,5
2.
Количество дополнительно опубликованных наборов, открытых данных на основании запросов
1
1
3.
Соблюдение сроков публикаций наборов открытых данных, согласно Единому перечню открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных, утвержденному в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 6-2 Закона *
3
3
4.
Корректность и полнота заполнения наборов открытых данных
2
2
5.
Реализация мероприятий, направленных на выявление потребностей населения в открытых данных
0,5
0,5
6.
Стимулирующий показатель "Автоматизация размещения наборов открытых данных" *
В случае получения государственным органом максимального значения по критерию (18 баллов) стимулирующий показатель не учитывается
1
1
Итого
18
Примечание:
* – в случае отсутствия в информационных системах государственного органа наборов открытых данных из утвержденного Единого перечня открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных, присваивается максимальный балл.
Таблица 2. Операционная оценка центральных государственных органов по критерию "Открытый бюджет"
№ п/п
Наименование индикатора
На казахском языке
На русском языке
1
2
3
4
1.
Размещение консолидированной финансовой отчетности: *

5-1-кесте. "Масс-медиа арқылы ашықтық" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Мемлекеттік орган іске асыратын ақпараттық саясаттың жариялылығы
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган мыналарды ұсынады:
- есептік кезеңде жариялылық дәрежесі жоғары өткізілген іс-шаралар (анонстаумен, онлайн-трансляция жүргізумен, журналисттердің шақырылуымен және мүдделі тұлғалар мен журналисттердің тікелей эфирде сұрақ қою мүмкіндігімен) тізімін (мемлекеттік және орыс тілдеріндегі пресс-анонстарға / пресс-релиздерге / онлайн-трансляциялардың жазбаларына сілтемелерді, масс-медиа атына жолданған хаттарды (таратуды) және өзге де растайтын құжаттарды қоса бере отырып);
- іске асырылатын ақпараттық саясат шеңберінде өткізілген іс-шаралардың жалпы саны.
2
"Масс-медиа туралы" Заңында белгіленген мерзімдер мен талаптарға сәйкес жауап алған масс-медиа сұрау салуларының үлесі
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган растайтын материалдарды қоса бере отырып, есепті кезеңде келіп түскен масс-медиа сұрау салуларының тізімін (сұрау салудың тіркеу кіріс нөмірі мен күнін және жауаптың тіркеу шығыс нөмірі мен күнін көрсете отырып) ұсынады.
6-кесте. "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Интернет-ресурстың толықтырылуы
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган ведомстволық бағынысты ұйымдардың тізімін, ведомстволық бағынысты ұйымдардың интернет-ресурсына сілтемені, ол болмаған жағдайда мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсындағы тиісті бөлімнің сілтемесін ұсынады.
2
Ашық деректер
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашық деректердің интернет-порталында жарияланған ашық деректер жиынтықтарының сілтемелер тізімін ұсынады.
3
Ашық диалог
Осы бөлімде бағаланатын мемлекет жүз пайыз қатысатын тұлғаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілері бірінші басшыларының блог-платформасы арқылы квазимемлекеттік сектор ұйымдарының бірінші басшыларының атына келген сұрақтардың (порталдағы тіркелген нөмірін көрсете отырып) тізімін ұсынады.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі Төрағасының м.а.
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 76,
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 189/НҚ,
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу
жөніндегі комитетінің Төрағасы
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 28 о/д мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 199-НҚ бұйрығына
4-қосымша
Мемлекеттік органдардың жеке
және заңды тұлғалармен өзара
іс-қимылын операциялық
бағалау әдістемесіне
10-қосымша
Нысан
"Ашық үкімет" порталын толтыру өлшемдері бойынша операциялық бағалау
1-кесте. "Ашық деректер" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалау
№ р/с
Индикатордың атауы
Қазақ тілінде
Орыс тілінде
1
2
3
4
1.
Заңның 6-2-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес бекітілген Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесіне сәйкес ашық деректер жиынтықтары жарияланымдарының саны *
2,5
2,5
2.
Сұрау салулар негізінде қосымша жарияланған ашық деректер жиынтықтарының саны
1
1
3.
Заңның 6-2-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес бекітілген Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесіне сәйкес ашық деректер жиынтықтары жарияланымдарының мерзімдерін сақтау *
3
3
4.
Ашық деректер жиынтығын толтырудың дұрыстығы және толықтығы
2
2
5.
Халықтың ашық деректерге қажеттілігін анықтауға бағытталған іс-шараларды іске асыру
0,5
0,5
6.
"Ашық деректер жиынтығын орналастыруды автоматтандыру" ынталандырушы көрсеткіші * Мемлекеттік орган өлшем бойынша ең жоғары мәнді алған жағдайда (18 балл) ынталандырушы көрсеткіш есепке алынбайды
1
1
Барлығы
18
Ескертпе:
* – мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінде Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бекітілген бірыңғай тізбесінен деректер жиынтықтары болмаған жағдайда, ең жоғары балл беріледі.
2-кесте. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органдардың операциялық бағалау
№ р/с
Индикатордың атауы
Қазақ тілінде
Орыс тілінде
1
2
3
4
1.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті орналастыру: *

1)
при размещении более 50 записей (не менее 1 записи в неделю)
1,5
1,5
2)
при размещении более 25 записей (не менее 2 записей в месяц)
1
1
3)
при размещении более 10 записей (не менее 1 записи в месяц)
0,5
0,5
4)
в иных случаях
0,3
0,3
3.
Проведение в режиме онлайн-трансляции открытых заседаний (коллегий) *
2
2
4.
Встречи с населением **
1)
Соблюдение годового графика/календаря встреч
1
1
2)
Размещение на сайте плана действий по решению проблемных вопросов и информации о ходе решения проблемных вопросов
1
1
3)
Проведение личного приема граждан **
Для ЦИО
0,5
0,5
Для МИО
1
1
4)
Проведение встречи с НКО ***
0,5
0,5
Итого
18
Примечание:
* – за исключением Министерства обороны Республики Казахстан.
** – за исключением министерств обороны, иностранных дел, по чрезвычайным ситуациям, внутренних дел, юстиции Республики Казахстан, на которых не распространяется действие Постановления № 12. По указанному индикатору министерствам обороны, иностранных дел, по чрезвычайным ситуациям, внутренних дел, юстиции Республики Казахстан присваиваются средние баллы центральных государственных органов.
*** – по указанному параметру МИО не оцениваются.
Таблица 7. Операционная оценка центральных государственных и местных
исполнительных органов по критерию "Наполнение официального интернет-ресурса"
№ п/п
Наименование индикатора
На казахском языке
На русском языке
1
2
3
4
1.
Наличие актуальных контактных данных (почтовый адрес; адрес электронной почты; телефоны канцелярии, пресс-службы, руководства, уполномоченного по этике, структурных подразделений, территориальных органов и подведомственных организаций; ссылки на официальные аккаунты в социальных сетях и мессенджерах), информации о руководстве государственного органа и структурных подразделений (территориальных подразделений, подведомственных организаций) государственного органа, а также графика приема руководством государственного органа граждан и организаций
1,5
1,5
2.
Наличие актуальной информации, касающейся использования средств, выделенных из государственного бюджета, и не отнесенной к информации с ограниченным доступом
1,5
1,5
3.
Наличие актуальной информации о результатах проверок, проведенных государственным органом, его территориальными органами, подведомственными организациями в пределах их полномочий, а также о результатах проверок, проведенных в государственном органе, его территориальных органах, подведомственных организациях
1,5
1,5
4.
Наличие актуальной информации о нормотворческой деятельности государственного органа
1,5
1,5
5.
Наличие актуальных статистических отраслевых данных государственного органа
1,5
1,5
6.
Доля вопросов, получивших ответы в сервисе "Задать вопрос" на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов
1,5
1,5
Итого
18

1)
50-ден астам жазбаны орналастырған кезде (аптасына 1 жазбадан кем емес)
1,5
1,5
2)
25-тен астам жазбаны орналастырған кезде (айына 2 жазбадан кем емес)
1
1
3)
10-нан астам жазбаны орналастырған кезде (айына 1 жазбадан кем емес)
0,5
0,5
4)
өзге жағдайларда
0,3
0,3
3.
Ашық отырыстарды (алқаларды) онлайн трансляциялау режимінде өткізу *
2
2
4.
Халықпен кездесулер **
1)
Жылдық кездесу кестесін / күнтізбесін сақтау
1
1
2)
Сайтта проблемалық мәселелерді шешу жөніндегі іс-қимыл жоспарын және проблемалық мәселелерді шешу барысы туралы ақпаратты орналастыру
1
1
3)
Азаматтарды жеке қабылдауды жүргізу **
ОАО үшін
0,5
0,5
ЖАО үшін
1
1
4)
КЕҰ-мен кездесу өткізу ***
0,5
0,5
Барлығы
18
Ескертпе:
* – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігін қоспағанда.
** – № 12 қаулысының күші қолданылмайтын Қазақстан Республикасының Қорғаныс, Сыртқы істер, Төтенше жағдайлар, Ішкі істер, Әділет министрліктерін қоспағанда. Көрсетілген индикатор бойынша Қазақстан Республикасының Қорғаныс, Сыртқы істер, Төтенше жағдайлар, Ішкі істер, Әділет министрліктеріне орталық мемлекеттік органдардың орташа балдары беріледі.
*** – көрсетілген параметр бойынша ЖАО бағаланбайды.
7-кесте. "Ресми интернет-ресурсты толтыру" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалау
№ р/с
Индикатордың атауы
Қазақ тілінде
Орыс тілінде
1
2
3
4
1
Өзекті байланыс деректерінің (пошталық мекенжайы; электрондық пошта мекенжайы; кеңсе, баспасөз қызметінің, басшылықтың, Әдеп жөніндегі уәкілдің, құрылымдық бөлімшелердің, аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты ұйымдардың телефондары; әлеуметтік желілер мен мессенджерлердегі ресми аккаунттарға сілтемелер), мемлекеттік органның және мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің (аумақтық бөлімшелерінің, ведомстволық бағынысты ұйымдарының) басшылығы туралы ақпараттың, сондай-ақ мемлекеттік орган басшылығының азаматтар мен ұйымдарды қабылдауы кестесінің болуы
1,5
1,5
2
Мемлекеттік бюджеттен бөлінген қаражатты пайдалануға қатысты және қолжетімділігі шектеулі ақпаратқа жатқызылмаған өзекті ақпараттың болуы
1,5
1,5
3
Мемлекеттік орган, оның аумақтық органдары, ведомстволық бағынысты ұйымдары өз өкілеттіктері шегінде жүргізген тексерулер нәтижелері туралы, сондай-ақ мемлекеттік органда, оның аумақтық органдарында, ведомстволық бағынысты ұйымдарда жүргізілген тексерулер нәтижелері туралы өзекті ақпараттың болуы
1,5
1,5
4
Мемлекеттік органның норма шығармашылық қызметі туралы өзекті ақпараттың болуы
1,5
1,5
5
Мемлекеттік органның өзекті статистикалық салалық деректерінің болуы
1,5
1,5
6
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасындағы "Сұрақ қою" сервисінде жауап алған сұрақтардың үлесі
1,5
1,5
Барлығы
18