Об утверждении Положения "О квалификационных комиссиях по дипломированию комадного состава самоходных судов и земснарядов, эксплуатируемых на внутренних водных путях Республики Казахстан"
Приказ Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 октября 1995 года № 210. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 04.08.1998 г. за № 566. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 октября 2012 года № 691
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 12.10.2012 № 691.
В целях обеспечения государственного регулирования работы флота, установления единого подхода к решению вопросов обеспечения безопасности судоходства, предупреждения аварийности
приказываю:
1. Утвердить прилагаемые документы:
- "Положение о дипломировании командного состава самоходных судов, эксплуатируемых на внутренних водных путях Республики Казахстан";
- "Положение о квалификационных комиссиях по дипломированию командного состава самоходных судов и земснарядов, эксплуатируемых на внутренних водных путях Республики Казахстан";
- "Инструкцию о порядке проведения осмотров судов работниками Главной инспекции безопасности судоходства и мореплавания Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан".
2. Департаменту водного транспорта изготовить необходимое количество бланков Дипломов и Квалификационных свидетельств нового образца. Произвести замену Дипломов и Квалификационных свидетельств до 1 апреля 1997 года.
3. Считать утратившим силу "Положение о дипломировании командного состава самоходных судов, эксплуатируемых на внутренних водных путях Казахской ССР", утвержденное приказом начальника Главного управления речного флота при Совете Министров Казахской ССР № 16 от 27.01.87 года, и "Положение о квалификационных комиссиях по дипломированию командного состава самоходных судов и земснарядов, эксплуатируемых на внутренних водных путях Республики Казахстан", утвержденное Директором Департамента водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан 31 января 1994 года.
4. Управлению подготовки законодательных актов, связи с Верховным советом и юридической работы зарегистрировать вышеуказанные документы в установленном  порядке в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на директора Департамента водного транспорта Коваленко П.Д.
Министр
Положение
"О квалификационных комиссиях по дипломированию
командного состава самоходных судов и земснарядов,
эксплуатируемых на внутренних водных путях
Республики Казахстан"

Қазақстан Республикасының ішкі су жолдарында пайдаланылатын өз бетімен жүзу кемелерінің және жер снарядтарының командалық құрамын дипломдау жөніндегі біліктілік комиссиялар туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрінің бұйрығымен БЕКІТІЛГЕН 1995 жылғы 26 қазан N 210 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 4 тамыз N 566 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің м.а. 2012 жылғы 12 қазандағы № 691 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің м.а. 2012.10.12 № 691 (қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Флот жұмысының мемлекеттік реттелуін қамтамасыз ету, кеме қатынасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету, апаттылықты болдырмау мәселелерін шешуде бірыңғайлықты орнату мақсатымен
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген құжаттар бекітілсін:
- "Қазақстан Республикасының ішкі су жолдарында пайдаланылатын өздігінен жүзетін кемелердегі команда құрамын дипломдау туралы Ереже".
- "Қазақстан Республикасының ішкі су жолдарында пайдаланылатын өздігінен жүзетін кемелер мен жерснарядтарындағы команда құрамын дипломдау жөніндегі біліктілік комиссиялар туралы Ереже".
- "Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігінің Кеме қатынасы мен теңізде жүзу қауіпсіздігінің Бас инспекциясының қызметкерлерімен кемелерге бақылау жүргізудің тәртібі туралы Нұсқаулық".
2. Су көлігінің Департаменті жаңа үлгідегі Дипломдар мен Біліктілік бланкілерінің қажетті санын әзірлесін. 1997 жылғы 1 сәуірге дейін Дипломдар мен Біліктілік куәліктерге айырбастау жүргізсін.
3. 1987 жылғы 27 қаңтарда Қазақ КСР Министрлер Кеңесінің жанындағы өзен флотының Бас басқармасының бастығының N 16 бұйрығымен бекітілген "Қазақ КСР-нің ішкі су жолдарында пайдаланылатын өздігінен жүзетін кемелердегі команда құрамын дипломдау туралы Ереже" және 1994 жылғы 31 қаңтарда Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Су көлігі Департаментінің директорымен бекітілген "Қазақстан Республикасының ішкі су жолдарында пайдаланылатын өздігінен жүзетін кемелер мен жер снарядтарындағы команда құрамын дипломдау жөніндегі білікті комиссиялар туралы Ереженің" күші жойылды деп есептелсін.
4. Заң актілерін әзірлеу, жоғарғы кеңеспен байланыс және заң жұмыстарының Басқармасы жоғарыда аталған құжаттарды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде белгіленген  тәртіппен тіркесін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Су көлігі Департаментінің директоры П.Д.Коваленкоға жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар министрінің
1995 жылғы 26 қазандағы N 210
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының ішкі су жолдарында
пайдаланылатын өз бетімен жүзу кемелерінің және жер
снарядтарының командалық құрамын дипломдау жөніндегі
біліктілік комиссиялар туралы
ЕРЕЖЕ

1. Квалификационные комиссии по дипломированию создаются при участковых инспекциях Главной инспекции безопасности судоходства и мореплавания Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в составе:
Председатель - старший инспектор-капитан (руководитель участка) или заместитель начальника Верхне-Иртышской бассейновой инспекции безопасности судоходства - утверждается распоряжением директора Департамента водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Члены комиссии: высококвалифицированные опытные специалисты:
- судоводители, механики, электромеханики, дноуглубители из числа начальников служб и отделов судовладельцев;
- капитаны, командиры и механики-наставники;
- групповые механики и электромеханики;
- представители Морского и Речного Регистра при Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Члены комиссии приглашаются по согласованию с Главным инспектором Главной инспекции безопасности судоходства и мореплавания Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан для дипломирования лиц соответствующей специальности.
Секретарем комиссии является работник Главной инспекции безопасности судоходства и мореплавания Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, который ведет все делопроизводство комиссии. Состав комиссии оформляется приказами Главного инспектора Главной инспекции безопасности судоходства и мореплавания Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан или начальника Верхне-Иртышской бассейновой инспекции безопасности судоходства.
2. Для решения спорных вопросов по дипломированию в Главной инспекции безопасности судоходства и мореплавания Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан функционирует Центральная квалификационная комиссия, назначаемая распоряжением директора Департамента водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан. В ее состав должны входить представители Главной инспекции безопасности судоходства и мореплавания Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Морского и Речного Регистра при Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, основных судовладельцев и опытные специалисты.
Решения Центральной квалификационной комиссии по дипломированию оформляются протоколом и являются окончательными.
3. Квалификационные комиссии руководствуются "Положением о дипломировании командного состава самоходных судов и земснарядов, эксплуатируемых на внутренних водных путях Республики Казахстан" независимо от места работы дипломируемого, ведомственной принадлежности и форм собственности судна.

1. Дипломдау жөніндегі біліктілік комиссия Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Кеме қатынасы және теңізде жүзу қауіпсіздігі бас инспекциясының учаскелік инспекцияларында мынадай құраммен құрылады:
Төраға - аға инспектор-капитан (учаске басшысы) немесе Жоғарғы Ертіс кеме қатынасы қауіпсіздігі бассейндік инспекциясы бастығының орынбасары - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Су көлігі Департаменті директорының өкімімен бекітіледі.
Комиссия мүшелері: жоғары білікті тәжірибелі мамандар:
- кеме жүргізушілер, механиктер, электромеханиктер, кеме иелерінің басшы қызметтері мен бөлімдерінің ішінен жер қазушылар;
- капитан, командирлер мен механик-тәлімгерлер;
- топ механиктері және электромеханиктер;
- Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің жанындағы Теңіз және Өзен Регистрінің өкілдері.
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Кеме қатынасы және теңізде жүзу қауіпсіздігі бас инспекциясының бас инспекторымен келісу арқылы тиісті мамандықтарға тұлғаларды дипломдау үшін комиссия мүшелері қосылады.
Комиссия хатшысы комиссияның барлық іс-қағаздарын жүргізумен айналысатын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Кеме қатынасы және теңізде жүзу қауіпсіздігі бас инспекциясының қызметкері болып табылады. Комиссия құрамы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Кеме қатынасы және теңізде қауіпсіздігі бас инспекциясының бас инспекторының немесе Жоғарғы Ертіс бассейндік кеме қатынасы қауіпсіздігі инспекциясы бастығының бұйрықтарымен рәсімделеді.
2. Дипломдау жөніндегі даулы мәселелерді шешу үшін Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Кеме қатынасы және теңізде жүзу қауіпсіздігі бас инспекциясында орталық білікті комиссия міндет атқарады, ол Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Су көлігі Департаменті директорының өкімімен тағайындалады. Оның құрамына Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Кеме қатынасы және теңізде жүзу қауіпсіздігі бас инспекциясының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің жанындағы Теңіз және Регистрінің, негізгі кеме иелерінің өкілдері мен тәжірибелі мамандар кіруі тиіс.
Дипломдау жөніндегі орталық біліктілік комиссияның шешімі хаттама мен рәсімделеді және қорытынды болып табылады.
3. Біліктілік комиссиялар "Қазақстан Республикасының ішкі су жолдарында пайдаланылатын өздігінен жүзу кемелерінің және жер снарядтарының командалық құрамын дипломдау туралы Ережені" дипломдалушының жұмыс орнына, кеменің ведомостволық қатыстылығы мен меншіктік нысанына қарамай басшылыққа алады.

4. К дипломированию допускаются все граждане, представившие в квалификационную комиссию необходимые документы и удовлетворяющие требованиям, предъявляемым к работникам должностей, на которые претендент желает получить диплом.
5. В квалификационную комиссию по дипломированию представляются следующие документы:
- заявление;
- для лиц, направляемых предприятиями - ходатайство о дипломировании;
- копия диплома (квалификационного свидетельства и т.п.) об окончании специального учебного заведения или курсов;
- выписка из трудовой книжки о стаже работы по специальности (судоводители маломерных судов - справку о прохождении месячной стажировки);
- характеристика с места работы (в необходимых случаях отзыв капитана-наставника);
- справка о медицинском освидетельствовании, удостоверяющая пригодность к управлению судами или механизмами;
- две фотокарточки размером 3х4 см;
- ранее полученные дипломы или свидетельства на право управления судами (механизмами) в подлиннике (предъявляются лично).
6. Каждое заседание комиссии оформляется протоколом, в котором записывается решение комиссии о выдаче дипломов с указанием группы и мощности судов, а также должности, на которых могут быть использованы дипломируемые.
7. Выдача рабочих дипломов (квалификационных свидетельств) регистрируется в журнале выдачи.
8. Решение комиссии считается принятым, если за него проголосовало большинство членов комиссии. Члены комиссии, не согласные с его решением, имеют право обратиться в Центральную квалификационную комиссию.
9. Утверждение капитанов судов 3 и 4 группы и выдача дипломов (Приложение 1) осуществляется Департаментом водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по представлению необходимых документов квалификационными комиссиями.
10. Лица, показавшие неудовлетворительные знания при дипломировании, повторно допускаются к экзаменам не ранее, чем через 2 месяца. Решением комиссии этот срок может быть увеличен.
11. При отказе в выдаче диплома претендент может обратиться с претензией в Центральную квалификационную комиссию, которая в месячный срок обязана рассмотреть претензию, принять решение и ответить заявителю.
Решение Центральной квалификационной комиссии является окончательным.
Выдаваемые бланки дипломов, квалификационных свидетельств, а также другие бланки, необходимые при дипломировании, оплачиваются претендентом по существующим ценам.
12. Председатель и члены квалификационной комиссии за допущенные нарушения во время работы комиссии, повлекшие материальный или моральный ущерб в отношении государства, а также экзаменуемых, несут персональную дисциплинарную ответственность.

4. Біліктілік комиссияға қажетті құжаттарды және диплом алуға үміттенген лауазым қызметкерлеріне қойылатын талаптарды қанағаттандыратын өзге құжаттарды ұсынушы барлық азаматтар дипломдалуға жіберіледі.
5. Дипломдау жөніндегі біліктілік комиссияға мынадай құжаттар ұсынылады:
- өтініш;
- кәсіпорындармен жіберілетін тұлғалар үшін - дипломдау туралы кепілдеме;
- арнаулы оқу орнын немесе курстарды бітіргені туралы диплом көшірмесі (біліктілік куәліктер және т.б.);
- мамандығы бойынша жұмыс өтілі туралы еңбек кітапшасының көшірмесі (шағын өлшемді кемелерді жүргізушілер - айлық өтілден өткені туралы анықтама);
- жұмыс орнынан сипаттама (қажет жағдайда капитан-тәлімгердің пікірі);
- кемелерді немесе механизмдерді басқаруға жарамдылығын растайтын медициналық куәландыру анықтамасы;
- мөлшері 3х4 2 сурет;
- кемелерді (механизмдерді) басқаруға бұрын алынған дипломдары немесе куәліктерінің түпнұсқасы (жеке ұсынылады).
6. Комиссияның әрбір мәжілісі хаттамамен ресімделеді, онда кеменің қуаты мен түрі, сондай-ақ дипломдалушы пайдаланылуы мүмкін лауазымдар көрсетіле диплом беру туралы қабылданған шешім жазылады.
7. Жұмыс дипломдарын (біліктілік куәлік) беру диплом беру журналында тіркеледі.
8. Комиссия мүшелерінің көпшілігі дауыс берсе, шешім қабылданған болып есептеледі. Осы шешімге келіспеген комиссия мүшелері орталық біліктілік комиссияға жүгінуі мүмкін.
9. Біліктілік комиссия қажетті құжаттарды беру бойына Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Су көлігі департаментімен 3 және 4 топтағы капитандарды бекіту және дипломдарды беру (1 Қосымша) жүзеге асырылады.
10. Дипломдау кезінде ойдағыдай білімін танытпаған тұлғалар қайтадан емтихан тапсыруға кемінде екі айдан кейін ғана жіберіледі. Комиссия шешімімен бұл мерзім созылуы мүмкін.
11. Диплом беруге қарсылық алған үміткер орталық біліктілік комиссияға шағымдана алады, ол бір айдың ішінде талап қоюды қарап, қабылданған шешімді өтініш етушіге хабарлауы тиіс.
Орталық біліктілік комиссияның шешімі соңғы болып табылады.
Дипломдалу кезінде диплом бланкілері, біліктілік куәліктер, сондай-ақ басқа бланкілер қолданылып жүрген бағаларға сәйкес диплом алуға үміткермен төленеді.
12. Комиссия жұмысы кезінде мемлекетке, сондай-ақ емтихандаушыға қатысты материалдық және моралдық шығын келтіруге соқтырған қателіктер үшін төраға мен біліктілік комиссияның мүшелері жеке жауапқа тартылады.

13. В случае утери диплома (квалификационного свидетельства) или прихода его в негодность, владельцем подается заявление на имя председателя комиссии, выдавшей диплом, с изложением обстоятельств и причин утери или порчи. Одновременно владельцем утраченного диплома за свой счет через местную газету дается объявление с указанием, что утерянный документ является недействительным. Если в течение шести месяцев со дня публикации объявления документ не будет найден, комиссия, куда поступило заявление, выдает заявителю дубликат. До выдачи дубликата заявитель получает от комиссии справку, временно заменяющую утерянный документ.
14. Делопроизводство и хранение документов по дипломированию возлагается на участковые инспекции безопасности судоходства и мореплавания. Бланки дипломов (квалификационных свидетельств) хранятся и учитываются, как бланки строгой отчетности. Нумерация выдаваемых дипломов производится обыкновенной дробью: в числителе проставляется порядковый номер на данный год по журналу выдачи, в знаменателе - две последние цифры года выдачи.
15. Журналы учета, выдачи дипломов (квалификационных свидетельств), подшивки документов по дипломированию прошнуровываются, нумеруются, скрепляются подписью руководителя участка, печатью и хранятся постоянно. Испорченные бланки списываются по акту и уничтожаются.
Приложение N 1
Диплом
Образец диплома
(Описание)
1. Размер книжки диплома 105х140 мм, внутри которой размещается 1 лист. Надписи и разграфления на листах диплома выполнены краской черного цвета.
2. Обложка диплома из картона, покрытого лидерином синего цвета. На ней размещены выполненные золотистым цветом: а) в верхней части - Герб Республики Казахстан; б) под ним тисненная надпись на казахском и русском языках:
Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
в) внизу крупными буквами - тисненная надпись
Диплом
3. Во внутренней стороне обложки:
а) в верхней части - изображен Герб РК;
б) внизу - на казахском и русском языках:
Диплом N___
Выдан_________________________________________________
фамилия, имя, отчество
______________________________________________________
______________________________________________________
в) в нижней части - слева место для фото
На основании положения о дипломировании командного состава самоходных судов внутреннего водного плавания и постановления
4. На первой странице диплома размещены надписи на казахском и русском языках:
_________________________________________________
квалификационной комиссии при _______________________
_____________________________________________________
Протокол N ______
от "___" __________ 19 г.
Гражданин ___________________________________________
_____________________________________________________
имеет право занимать должность капитана
_____________________________________________________
группы судов
Председатель комиссии,
Директор департамента                       М.П.
водного транспорта

13. Диплом (біліктілік куәлік) жойылған немесе жарамсыз болған жағдайда, иесі диплом берген комиссияның төрағасының атына жоғалу немесе жарамсыз болған себептерді баяндап өтініш береді. Сонымен қатар диплом иесі өз есебінен жергілікті газетке жоғалған құжаттың күшін жойғандығын жариялауы тиіс. Жария болған күннен бастап алты айдың ішінде диплом табылмаса, комиссия өтініш етушіге көшірме береді. Көшірме алғанға дейін өтініш етуші комиссиядан жоғалған құжатты уақытша ауыстыратын анықтама алады.
14. Дипломдау туралы іс-қағаздар мен құжаттарды сақтау кеме қатынасы және теңізде жүзу қауіпсіздігі учаскелік инспекциясына жүктеледі. Диплом бланкілері (біліктілік куәліктер) қатаң есептегі бланкілер ретінде сақталады және есептеледі. Берілетін диплом нөмірлері жәй бөлшек ретінде жазылады: алымында беру журналы бойынша осы жылға рет нөмірі, ал бөлімінде - беру жылының соңғы екі саны. 15. Дипломдарды (біліктілік комиссия) есептеу, беру журналдары, дипломдау бойынша құжаттар тікпелері байланады, нөмірленеді, учаске басшысының қолымен, мөрмен бекітіледі және тұрақты сақталады. Бүлінген бланкілер актіге жазылады және жойылады.
N 1 Қосымша
Диплом үлгісі
(сипаттау)
1. Диплом кітабының өлшемі 105х140 мм, ішіне 1 парақ сыйысады. Диплом парағындағы жазулар мен бағанға бөлулер қара сиямен жазылады.
2. Диплом қабы көк түсті лидерин картоннан жасалған. Онда алтын түсті мынадай жазулар бар:
а) жоғары бөлігінде - Қазақстан Республикасының елтаңбасы бейнеленген;
б) оның астында қазақ және орыс тілдерінде мынадай батыңқы жазулар бар:
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ КӨЛІК ЖӘНЕ КОММУНИКАЦИЯЛАР
МИНИСТРЛІГІ
в) төменде ірі әріппен - батыңқы жазу
ДИПЛОМ
3. Сырт қабының іш жағында:
а) жоғары бөлігінде - Қазақстан Республикасының елтаңбасы бейнеленген;
б) оның астында қазақ және орыс тілдерінде:
ДИПЛОМ N ______
___________________________________________________________
фамилиясы, аты, әкесінің аты
___________________________________________________________
__________________________________________________ берілді.
в) төменгі бөлігінде сол жағында сурет орны, оң жағында қазақ және орыс тілдерінде:
Ішкі суларда өз бетімен
жүзетін кемелердің
командалық құрамын
дипломдау туралы
Ереженің
4. Дипломның бірінші бетінде қазақ және орыс тілдерінде жазылған: ______________________________________________ жанындағы
білікті комиссия қаулысының негізінде
____________________________________________________________
ХАТТАМА N _____
"__"___________ 19 ж.
М.О.
Азамат _____________________________________________________
____________________________________________________________
лауазым (лауазымдарды) алуға құқығы бар
____________________________________________________________
кемелер тобы
Комиссия төрағасы,
Су көлігі департаментінің
директоры
М.О.