О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 46 "О порядке исчисления и уплаты социального налога"
Утверждено приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 19 мая 1999 года N 519. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.06.1999г. N 803. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416 В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю: 1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению: ...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 19 мая 1999 года N 519 "Об утверждении Инструкции... и Инструкцию Министерства государственных доходов Республики Казахстан N 46 "О порядке исчисления и уплаты социального налога"... Министр --------------------------------------------------------------------------- О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 46 "О порядке исчисления и уплаты социального налога" V990717_
Во втором абзаце пункта 1 слова ", их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, имеющие отдельный баланс и банковский счет" исключить;
в абзаце втором пункта 2 слова ", которые не признаются плательщиками налога в соответствии с пунктом 1 настоящей Инструкции," заменить словами "в соответствующие бюджеты";
в пункте 3:
во втором абзаце второе предложение исключить;
дополнить абзацами третьим и четвертым в следующей редакции:
"Не включаются в фонд оплаты труда получаемые членами профсоюза выплаты, производимые из средств профсоюзного бюджета, сформированного из отчислений из заработной платы, обложенной подоходным налогом.
Перечень выплат, включаемых в фонд оплаты труда, приведен в приложении N 5 к настоящей Инструкции.";
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) обязательные пенсионные взносы физических лиц (работников) в накопительные пенсионные фонды, удерживаемые юридическими лицами;";
в пункте 6:
третий абзац подпункта а) исключить;
дополнить подпунктом е) следующего содержания:
"е) юридическими лицами и физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, в размере пятикратного месячного расчетного показателя в месяц за каждого иностранного специалиста и в размере десятикратного месячного расчетного показателя в месяц за каждого иностранного рабочего. Согласно Закону Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" от 20 декабря 1991 года гражданами Республики Казахстан являются лица, которые постоянно проживают в Республике Казахстан на день вступления в силу настоящего Закона или приобрели гражданство Республики Казахстан в соответствии с данным Законом. Согласно Указу Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О правовом положении иностранных граждан" от 19 июня 1995 года N 2337 иностранными гражданами в Республике Казахстан признаются лица, не являющиеся гражданами Республики Казахстан и имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства";

"Әлеуметтік салықты есептеу және төлеу тәртібі туралы" N 46 нұсқауға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі 1999 жылғы 19 мамырдағы N 519. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 15 маусымда тіркелді. Тіркеу N 803. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
40. Әлеуметтiк салықты есептеу және төлеу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң N 46 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 5 мамырдағы N 457 V990803_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
"Әлеуметтік салықты есептеу және төлеу тәртібі туралы"
N 46 V990717_ нұсқауға өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы
1-тармақтың екiншi абзацында "жеке балансы мен банк шоттары бар олардың филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелер" деген сөздер алып тасталсын; 2-тармақтың екiншi абзацында "осы Нұсқаудың 1-тармағына сәйкес салықты төлеушiлер болып танылмайтын" деген сөздер "тиiстi бюджеттерге" деген сөздермен ауыстырылсын; 3-тармақта: екiншi абзацта екiншi сөйлем алып тасталсын; мынадай редакциядағы үшiншi және төртiншi абзацтармен толықтырылсын: "Табыс салығы салынатын жалақы аударымдарынан құралған кәсiподақ бюджетiнiң қаражатынан төленетiн кәсiподақ мүшелерi алатын еңбекақы қорына енгiзiлмейдi. Еңбекақы қорына енгiзiлетiн төлемдер тiзбесi осы Нұсқауға N 5 қосымшада келтiрiлген.". 4-тармақта: 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) заңды тұлғалар ұстап қалатын зейнетақы жинақтаушы қорларына жеке адамдардың (қызметкерлердің) мiндеттi зейнетақы жарналары;";
6-тармақта:
а) тармақшасының үшiншi абзацы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы е) тармақшасымен толықтырылсын:
"е) заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғалар мен жеке адамдар әрбiр шетелдiк маман үшiн бес еселенген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде ай сайын және әрбiр шетелдiк жұмысшы үшiн он еселенген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде ай сайын. "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес осы Заң күшiне енген сәтте Қазақстан Республикасында тұрақты тұрып жатқан немесе осы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығын алған адамдар Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылады. "Шетелдiк азаматтардың құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2337 U952337_ Заң күшi бар Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзге мемлекеттiң азаматтығына жататынын дәлелдеген адамдар Қазақстан Республикасындағы шетелдiк азаматтар болып танылады."

дополнить пунктами 6а и 6б следующего содержания:
"6а. Отрицательное сальдо, образовавшееся по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм начисленных работодателями пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования, над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, ежемесячно засчитывается в счет уплаты социального налога в пределах 1,5 процента от фонда оплаты труда.
6б. Сумма начисленного государственными учреждениями за отчетный период социального налога уменьшается на сумму назначенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в этом отчетном периоде пособий по временной нетрудоспособности, по беременности и родам в пределах 1,5 процента от фонда оплаты труда.";
в пункте 7 цифры "6" и "6а" заменить соответственно цифрами "2" и "3";
в пункте 10 цифру "7" заменить цифрой "4А";
в пункте 11 цифру "8" заменить цифрой "4";
в пункте 16 цифру "100" заменить цифрой "50";
приложение 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение N 1
к Инструкции N 46 МГД РК
Порядок уплаты юридическими лицами социального налога
за филиалы, представительства и иные обособленные
структурные подразделения *
Примечание. * Под структурным подразделением следует понимать отдельно функционирующую часть предприятия, самостоятельно осуществляющую деятельность в рамках установленного юридическим лицом определенного круга функций.
1. В соответствии со статьей 104-8 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 24.04.1995г. N 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" юридические лица осуществляют уплату социального налога за свои филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения (далее - структурные подразделения) в соответствующие бюджеты по месту их нахождения.
Сумма социального налога, подлежащего уплате за структурные подразделения, рассчитывается исходя из удельного веса показателя, определяемого как сумма начисленного структурными подразделениями в отчетном периоде фонда оплаты труда граждан Республики Казахстан за минусом выплат, на которые согласно статье 104-7 Указа социальный налог не начисляется, и фонда оплаты труда иностранных специалистов и иностранных рабочих.
Юридические лица, имеющие структурные подразделения, состоящие на учете в одном территориальном налоговом комитете, исчисляют и уплачивают за такие структурные подразделения в соответствующий бюджет единую сумму социального налога, рассчитанную на основе суммарных показателей данных структурных подразделений.
Суммы налога, подлежащего уплате юридическим лицом за свои структурные подразделения, определяются на основе расчета сумм социального налога в разрезе структурных подразделений, производимого головной организацией юридического лица по форме, установленной в приложении 1А к настоящей Инструкции.
Уплата сумм социального налога производится головной организацией юридического лица на основании данных расчета сумм социального налога непосредственно со своего банковского счета или возлагается на свои структурные подразделения.
Расчет сумм социального налога в разрезе структурных подразделений должен быть представлен в налоговый орган по месту регистрации головной организации юридического лица одновременно с декларацией по социальному налогу. При этом, копия расчета, заверенная печатью и подписью руководителя налогового органа по месту регистрации головной организации, подлежит представлению в территориальные налоговые органы по месту регистрации структурных подразделений юридического лица в сроки, установленные для сдачи декларации по социальному налогу за отчетный период. Пример расчета сумм социального налога в разрезе структурных подразделений юридического лица Структура юридического лица А состоит из управляющей головной организации и трех филиалов, состоящих на учете в разных налоговых органах. Сумма социального налога, подлежащая уплате юридическим лицом А за март 1999 года, составила 400 тыс.тенге. Для определения суммы социального налога, подлежащего уплате за свои структурные подразделения, головная организация юридического лица А производит следующий расчет: ______________________________________________________________________ !Юридическое !Облагаемый !Фонд оплаты !Всего ФОТ, !Удельный вес !лицо и его !Фонд оплаты !труда !тыс. тенге !ФОТ, !структурные !труда граждан !иностранных !(гр.2 + гр.3) !определенного !подразделения!Республики !специалистов! !в гр. 4, в ! !Казахстан, !и иностран- ! !общей сумме, ! !тыс. тенге !ных рабочих,! ! % ! ! !тыс. тенге ! ! ---------------------------------------------------------------------- ! 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ---------------------------------------------------------------------- продолжение ___________________ Сумма налога, ! подлежащая ! уплате ! структурными ! подразделениями, ! тыс. тенге ! ------------------ 6 ! ------------------ _______________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 Головная 800,0 200,0 1000,0 50% 400,0 x 50% = организация 200,0 _______________________________________________________________________ Филиал N 1 500,0 - 500,0 25% 400,0 x 25% = 100,0 _______________________________________________________________________ Филиал N 2 250,0 50,0 300,0 15% 400,0 x 15% = 60,0 _______________________________________________________________________ Филиал N 3 180,0 20,0 200,0 10% 400,0 x 10% = 40,0 _______________________________________________________________________ Итого 1730,0 270,0 2000,0 100% 400,0
Как было указано выше, в случае, если юридическое лицо имеет структурные подразделения, которые состоят на учете в одном территориальном налоговом органе, расчет суммы налога, подлежащего уплате в бюджет данного региона, производится на основе суммарных показателей данных структурных подразделений. Расчет социального налога по структурным подразделениям на вышеприведенном примере в случае, если филиал N 2 и филиал N 3 юридического лица А состоят на учете в одном территориальном налоговом органе. __________________________________________________________________________ !Юридическое !Облагаемый !Фонд оплаты !Всего ФОТ, !Удельный вес !лицо и его !Фонд оплаты !труда !тыс. тенге !ФОТ, !структурные !труда граждан !иностранных !(гр.2 + гр.3) !определенного !подразделения!Республики !специалистов! !в гр. 4, в ! !Казахстан, !и иностран- ! !общей сумме, ! !тыс. тенге !ных рабочих,! ! % ! ! !тыс. тенге ! ! ---------------------------------------------------------------------- ! 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ---------------------------------------------------------------------- продолжение ___________________ Сумма налога, подлежащая уплате структурными подразделениями, тыс. тенге ------------------ 6 ------------------ _______________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 Головная 800,0 200,0 1000,0 50% 400,0 x 50% = организация 200,0 ______________________________________________________________________ Филиал N 1 500,0 - 500,0 25% 400,0 x 25% = 100,0 _______________________________________________________________________ Филиалы N 2,3 250,0+180,0 50,0+20,0 430,0+70,0 25% 400,0 x 25% = =430,0 = 70,0 = 500,0 100,0 _______________________________________________________________________ Итого: 1730,0 270,0 2000,0 100% 400,0

Мынадай мазмұндағы 6а және 6б тармақшаларымен толықтырылсын:
"6а. Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленiп, уақытша еңбекке жарамсыздығы, жүктiлiгi мен босануы, бала тууы кезiнде, жерлеу жөнiндегi жұмыс берушiлер есептеген сомалардың асырылуы нәтижесiнде 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша құралған терiс сальдо ай сайын еңбекақы қорының 1,5 процентi шегiнде әлеуметтiк салық төлеу есебiне есептеледi.
6б. Мемлекеттiк мекемелердің есептi кезеңдегi әлеуметтiк салыққа есептелген сомасы еңбекақы қорының 1,5 процентi шегiнде уақытша еңбекке жарамсыздығы, жүктегi мен босануы жөнiндегi осы есептi кезеңдегi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгiленген сомаға азайтылады.";
7-тармақта "6" және "6а" цифрлары тиiсiнше "2" және "3" цифрларымен ауыстырылсын;
10-тармақта "7" цифры "4а" цифрымен ауыстырылсын;
11-тармақта "8" цифры "4" цифрымен ауыстырылсын;
16-тармақта "100" цифры "50" цифрымен ауыстырылсын;
1 қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
ҚР МКМ-нің
N 46 Нұсқауына
N 1 қосымша
Филиалдары, өкiлдiктерi мен өзге де оқшауланған
құрылымдық бөлiмшелерi үшiн заңды тұлғалардың әлеуметтiк
салықты төлеу тәртiбi
1. "Салық және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 24.04. N 2235 Z952235_ Заң күшi бар Жарлығының 104-8 бабына сәйкес басқа аймақтардың аумағында орналасқан өзiнің филиалдары, өкiлдiктерi мен өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi (бұдан әрi - құрылымдық бөлiмшелер) үшiн заңды тұлғалар әлеуметтiк салықты төлеудi олардың орналасқан жерiндегi тиiстi бюджетке жүзеге асырады.
Құрылымдық бөлiмшелерi үшiн төленуi тиiс әлеуметтiк салықтың сомалары есептi кезеңдегi әрбiр құрылымдық бөлiмшенiң Қазақстан Республикасы азаматтарының еңбекақы қорының сомасы шегерiлген көрсеткiштiң үлес салмағы ескерiлiп есептеледі, Жарлықтың 104-7 бабына сәйкес оларға және шетелдiк мамандар мен шетелдiк жұмысшылардың еңбекақы қорына әлеуметтiк салық есептелмейдi.
Бiр аумақтық салық комитетiнде есепте тұратын құрылымдық бөлiмшелерi бар заңды тұлғалар осындай құрылымдық бөлiмшелерi үшiн тиiстi бюджетке құрылымдық бөлiмшелердiң қосылған көрсеткiштерi негiзiнде есептелген әлеуметтiк салықтың бiрыңғай сомасын төлейдi.
Заңды тұлға өзiнiң құрылымдық бөлiмшелерi үшiн төлеуi тиiс салық сомалары заңды тұлғаның басты ұйымы осы Нұсқауға 1а қосымшада белгiленген нысанда жүргiзетiн құрылымдық бөлiмшелерi бөлiгiнде әлеуметтiк салықтың сомаларын есептеу негiзiнде айқындалады.
Әлеуметтiк салықтың сомаларын төлеудi заңды тұлғаның басты ұйымы әлеуметтiк салықтың сомаларын есептеу мәлiметтерi негiзiнде тiкелей өзiнiң банк шотынан жүргiзедi немесе өзiнің құрылымдық бөлiмшелерiне жүктейдi.
Құрылымдық бөлiмшелерi бөлiгiнде әлеуметтiк салықтың сомаларын есептеу заңды тұлғаның басты ұйымы тiркелген жерiндегi салық органына әлеуметтiк салық бойынша декларациясымен бiр мезгiлде тапсырылуы тиiс.
Мұның өзiнде, заңды тұлғаның басты ұйымы тiркелген жерiндегi салық органы басшысының қолы қойылып, мөрiмен куәландырылған есептеу көшiрмесi заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелерi тiркелген жердегi аумақтық салық органдарына есептi кезең үшiн әлеуметтiк салық бойынша декларациясын тапсыруға белгiленген мерзiмде тапсырылады.
Заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелерi бөлiгінде әлеуметтiк салықтың сомаларын есептеу мысалы А заңды тұлғасының құрылымы басты басқару ұйымы мен үш филиалдан тұрады. А заңды тұлғасы 1999 жылғы наурыз үшiн төлеуi тиiс әлеуметтiк салықтың сомасы 400 мың теңге құрады. А заңды тұлғасының басты ұйымы өзiнiң құрылымдық бөлiмшелерi үшiн төлеуi тиiс әлеуметтік салықтың сомаларын айқындау үшiн мынадай есептеу жүргiзедi: --------------------------------------------------------------------------- Заңды тұлға !ҚР азаматтарының! Шетелдік !Барлығы ! 4-топта ! Құрылымдық мен оның !салық салынатын !мамандар !ЕАҚ, мың!белгіленген!бөлімшелер құрылымдық !Еңбекақы қоры, !мен шетел-!теңге ! ЕАҚ-ның!төлеуі бөлімшелері !мың теңге !дік жұмыс-!(2+3топ)!үлес салма-!тиіс салық ! !шылардың ! !ғы, жалпы !сомасы, мың ! !Еңбекақы ! !сомасы % !теңге ! !қоры, мың ! ! ! ! !теңге ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 --------------------------------------------------------------------------- Басты ұйым ! 800,0 ! 200,0 ! 1000,0 ! 50 % !400,0х50%= ! ! ! ! !200,0 --------------------------------------------------------------------------- N 1 филиал ! 500,0 ! ! 500,0 ! 25 % !400,0х25%= ! ! ! ! !100,0 --------------------------------------------------------------------------- N 2 филиал ! 250,0 ! 50,0 ! 300,0 ! 15 % !400,0х15%= ! ! ! ! !60,0 --------------------------------------------------------------------------- N 3 филиал ! 180,0 ! 20,0 ! 200,0 ! 10 % !400,0х10%= ! ! ! ! !40,0 --------------------------------------------------------------------------- Жиынтығы ! 1730,0 ! 270,0 ! 2000,0 ! 100 % !400,0 --------------------------------------------------------------------------- Жоғарыда айтылғанындай, егер заңды тұлғаның бір аумақтық салық органында есепте тұратын құрылымдық бөлімшелері бар болса, осы аймақтың бюджетіне төленуі тиіс салық сомасын есептеу осы құрылымдық бөлімшелер. Егер А заңды тұлғасының N 2 және N 3 филиалдары бір аумақтық салық органында есепте тұратын болса, жоғарыда келтірілген мысалдағы құрылымдық бөлімшелер бойынша әлеуметтік салықты есептеу. --------------------------------------------------------------------------- Заңды тұлға !ҚР азаматтарының! Шетелдік !Барлығы ! 4-топта ! Құрылымдық мен оның !салық салынатын !мамандар !ЕАҚ, мың!белгіленген!бөлімшелер құрылымдық !Еңбекақы қоры, !мен шетел-!теңге ! ЕАҚ-ның!төлеуі бөлімшелері !мың теңге !дік жұмыс-!(2+3топ)!үлес салма-!тиіс салық ! !шылардың ! !ғы, жалпы !сомасы, мың ! !Еңбекақы ! !сомасы % !теңге ! !қоры, мың ! ! ! ! !теңге ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 --------------------------------------------------------------------------- Басты ұйым ! 800,0 ! 200,0 ! 1000,0 ! 50 % !400,0х50%= ! ! ! ! !200,0 --------------------------------------------------------------------------- N 1 филиал ! 500,0 ! ! 500,0 ! 25 % !400,0х25%= ! ! ! ! !100,0 --------------------------------------------------------------------------- N 2, 3 !250,0+180,0= !50,0+20,0=!430,0+ ! 25 % !400,0х25%= филиалдар !430,0 !70,0 !70,0= ! !100,0 ! ! !500,0 ! ! --------------------------------------------------------------------------- Жиынтығы ! 1730,0 ! 270,0 ! 2000,0 ! 100 % !400,0 ---------------------------------------------------------------------------

2. По решению юридического лица его структурные подразделения могут самостоятельно производить расчеты с бюджетом по социальному налогу.
При получении структурными подразделениями юридического лица права на проведение самостоятельных расчетов с бюджетом по социальному налогу они обязаны представить в налоговые органы по месту своей регистрации и по месту регистрации головной организации подтверждающий документ, подписанный руководителем юридического лица и заверенный печатью, с указанием месяца, начиная с которого будут производиться самостоятельные расчеты структурного подразделения по социальному налогу.
Указанный документ должен быть представлен в соответствующие налоговые органы до наступления срока представления декларации по социальному налогу за отчетный период, с которого будут производится самостоятельные расчеты структурного подразделения.
Исчисление и уплата социального налога структурными подразделениями, получившими право самостоятельных расчетов с бюджетом, должна производится с момента получения права на проведение самостоятельных расчетов, в порядке, установленном настоящей Инструкцией. При этом такие структурные подразделения должны представлять декларацию по социальному налогу в налоговый орган по месту своей регистрации в сроки, установленные настоящей Инструкцией.
При отмене решения, предоставляющего структурному подразделению право на проведение самостоятельных расчетов с бюджетом по социальному налогу, юридическое лицо обязано уведомить налоговые органы по месту регистрации головной организации и соответствующего структурного подразделения и представить подтверждающий документ, подписанный руководителем юридического лица и заверенный печатью, до наступления срока представления декларации за отчетный период, в котором было принято такое решение.
С момента отмены юридическим лицом права своего структурного подразделения на проведение самостоятельных расчетов по социальному налогу, исчисление и уплата социального налога должна производиться в порядке, установленном в пункте 1 настоящего приложения.
3. Ежеквартально, соответственно до 15 апреля, 15 июля, 15 октября, 15 января, головная организация юридического лица обязана представлять в налоговый орган по месту своей регистрации акты сверки структурных подразделений по расчетам с бюджетом по социальному налогу, подписанные руководителем налогового органа по месту их регистрации и заверенные печатью.
Контроль за правильностью исчисления социального налога по структурным подразделениям, а также за полнотой и своевременностью уплаты возлагается на налоговые органы по месту нахождения структурных подразделений.".
Дополнить приложением 1А в следующей редакции:
"Приложение N 1А
к Инструкции МГД РК N 46
Наименование РНН _________________________________ юридического лица_________________ Адрес, телефон ___________________ Район ____________Город, область______ Банк _____________________________ Банковские счета _____________________ Наименование налогового органа ___ Адрес налогового органа ______________ __________________________________ Расчет сумм социального налога в разрезе структурных подразделений юридического лица Тыс.тенге ___________________________________________________________________________ N Наименование Адрес и телефон Наименование и головной головной адрес территориальных организации и организации и налоговых органов структурных структурных по месту регистрации подразделений подразделений юридического лица юридического лица __________________________________________________________________________ А Б В Г __________________________________________________________________________ Всего по юридическому лицу: Х Х продолжение __________________________________________________________________________ Фонд Выплаты, на Облагаемый Фонд оплаты Всего ФОТ оплаты которые налог не фонд оплаты труда (гр.Ж+гр.З) труда начисляется труда иностранных граждан (п.3 ст.104-7 (гр.Д-гр.Е) специалистов Республики Указа) и иностранных Казахстан, рабочих тыс.тенге __________________________________________________________________________ Д Е Ж З И __________________________________________________________________________ продолжение ________________________________________ Удельный вес Сумма налога, ФОТ, подлежащая уплате определенного в графе И, в общей сумме % _________________________________________ К Л _________________________________________ 100% Примечание. Графы, помеченные "Х" - заштрихованы. Ответственность налогоплательщика перед законом Мы несем ответственность перед Законом за истинность и полноту сведений, приведенных в данном расчете. Руководитель _________________________ _________________ (Ф.И.О) (подпись) Гл. бухгалтер _______________________ _________________ (Ф.И.О) (подпись) Дата__________________ МП Налоговый орган Начальник отдела налогообложения юридических лиц ___________________________ (дата, подпись)" Приложения 2, 2а, 3, 4, 6, 6А, 8 исключить. Дополнить приложением 2 в следующей редакции: "Приложение N 2 к Инструкции N 46 МГД РК Декларация по социальному налогу за _________________ Наименование налогоплательщика _____________________________________ РНН ___________________, адрес, телефон ____________________________ Район_________________________________ город/область _______________ Банк ______________________ банковские счета _______________________ Численность работников ___________чел., в том числе иностранные специалисты _________ чел., иностранные рабочие _____________ чел., МРП ______тг. _________________________________________________________________________ N Показатель По данным плательщика _________________________________________________________________________ 1 2 3 _________________________________________________________________________ 1 Фонд оплаты труда граждан Республики Казахстан 2 Выплаты, на которые социальный налог не начисляется 3 Облагаемый фонд оплаты труда (стр.1 - стр.2) 4 Ставка налога, % 5 Сумма социального налога от облагаемого фонда оплаты труда (стр.3 х стр.4) 6 Сумма социального налога, подлежащего уплате за иностранных специалистов и иностранных рабочих 7 1,5 процента от ФОТ отчетного месяца (стр.1 х 1,5%) 8 Превышение сумм начисленных пособий, выплачивавшихся из ФГСС, над начисленной суммой отчислений в ФГСС, на начало отчетного месяца (переносится из строки 10 Декларации за предыдущий месяц) 9 Превышение сумм начисленных пособий, выплачивавшихся из ФГСС, над начисленной суммой отчислений в ФГСС, зачитываемое в счет уплаты налога в отчетном месяце согласно п.6а Инструкции N 46 (указывается наименьшая величина из строк 7 и 8) 10 Превышение сумм начисленных пособий, выплачивавшихся из ФГСС, над начисленной суммой отчислений в ФГСС, переносимое в следующий отчетный период (стр.8 - стр.9) 11 Пособия по временной нетрудоспособности, по беременности и родам, начисленные в отчетном периоде * 12 Величина пособий, относимая в уменьшение налога согласно пункта 6б Инструкции N 46 (указывается наименьшая величина из строк 7 и 11) 13 Всего социального налога к уплате (стр.5 + стр.6 - стр.9 - стр.12) Примечание * Строки 11 и 12 Декларации заполняются государственными учреждениями. Ответственность налогоплательщика перед законом Налоговый орган Мы несем ответственность перед Законом за истинность и полноту сведений, приведенных в данной Декларации Руководитель _________________ _______________ Начальник отдела (Ф.И.О) (подпись) налогового органа Главный бухгалтер ____________ _________________ _____________________ (Ф.И.О) (подпись) (подпись, дата) Дата ____________________ МП" Дополнить приложением 3 в следующей редакции: "Приложение N 3 к Инструкции N 46 МГД РК Декларация по социальному налогу за ____________________ Наименование налогоплательщика _____________________________________ РНН ___________________, адрес, телефон ____________________________ Район_________________________________ город/область _______________ Банк ______________________ банковские счета _______________________ Численность работников ___________чел., в том числе иностранные специалисты _________ чел., иностранные рабочие _____________ чел., МРП ______тг. _________________________________________________________________________ N Показатель По данным плательщика _________________________________________________________________________ 1 2 3 _________________________________________________________________________ 1 Сумма социального налога, подлежащего уплате за работников - граждан Республики Казахстан 2 Сумма социального налога, подлежащего уплате за иностранных специалистов и иностранных рабочих 3 Месячный облагаемый доход отчетного периода 4 Ставка налога (5%) 5 Сумма налога от облагаемого дохода (стр.3 х стр.4) 6 Сумма социального налога к уплате (стр.1 + стр.2 + стр.5) Ответственность налогоплательщика перед законом Налоговый орган Мы несем ответственность перед Законом за истинность и полноту сведений, приведенных в данной Декларации Руководитель __________________ _____________ Начальник отдела (Ф.И.О) (подпись) налогового органа Главный бухгалтер ______________ ____________ __________________ (Ф.И.О) (подпись) (подпись, дата) Дата ____________________ МП" Дополнить приложением 4 в следующей редакции:
"Приложение N 4
к Инструкции N 46 МГД РК
Расчетная Ведомость по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды за ___________________ Наименование плательщика _______________ РНН _________________________ Адрес, телефон_________________ ________ Банк и банковские счета _____ __________________________________________________________________________ N ! Показатели ! Задолженность по ФОТ1 ! Обязательные пенсионные ! ! ! взносы, подлежащие уплате __________________________________________________________________________ ! ! Облагаемые !Облагаемые ! По ставке 10% !По ставке 20% ! ! 10% ! 20% ! ! ___________________________________________________________________________ А ! Б ! В ! Г ! Д ! Е ___________________________________________________________________________ 1 На начало отчетного периода ___________________________________________________________________________ Начислено 2 за отчетный период ___________________________________________________________________________ Погашено 3 задолженности Х Х по ФОТ ___________________________________________________________________________ Уплачено 4 пенсионных взносов Х Х ___________________________________________________________________________ На конец 5 отчетного периода ___________________________________________________________________________ (продолжение таблицы) __________________________________________________________ ! ! Подлежит взносов к уплате по ! ! погашенному ФОТ ! ! _______________________________________ N ! Показатели ! По ставке 10% ! По ставке 20% __________________________________________________________ А ! Б ! Ж З __________________________________________________________ 1 На начало отчетного периода _________________________________________________________ Начислено 2 за отчетный Х Х период _________________________________________________________ Погашено 3 задолженности по ФОТ _________________________________________________________ Уплачено 4 пенсионных Х Х взносов _________________________________________________________ На конец 5 отчетного периода _________________________________________________________ Ответственность налогоплательщика перед законом Налоговый орган Мы несем ответственность перед Законом за истинность и полноту сведений, приведенных в данной Ведомости Руководитель __________________ _______________ Начальник отдела (Ф.И.О) (подпись) налогообложения Главный бухгалтер ______________ _______________ доходов юр.лиц _________________ (Ф.И.О) (подпись) (дата, подпись) Дата ____________________ МП Примечание. 1 - По графам В и Г - отражаются доходы работников, за исключением выплат, на которые согласно Правил удержание перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, утвержденных постановлением Правительства РК от 15.03.99г. N 245, взносы не начисляются (облагаемый фонд оплаты труда). Примечание. Графы, помеченные "Х" - заштрихованы. Примечание 1. По строке 1 "На начало отчетного периода":
- по графе В отражается задолженность работодателя по доходам работников на начало отчетного периода, по которым взносы исчисляются по ставке 10%;
- по графе Г отражается задолженность работодателя по доходам работников на начало отчетного периода, по которым взносы исчисляются по ставке 20%;
- по графе Д указывается общая величина взносов, начисленных на начало периода по ставке 10%;
- по графе Е указывается общая величина взносов, начисленных на начало периода по ставке 20%;

2. Заңды тұлғаның шешімі бойынша оның құрылымдық бөлімшелері әлеуметтiк салық бойынша бюджетпен дербес есеп айырысуды жүргiзе алады.
Заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелерi әлеуметтiк салық бойынша бюджетпен есеп айырысуды дербес жүргiзуге құқық алса, олар заңды тұлға басшысының қолы қойылып, мөрмен куәландырылған одан бастап бюджетпен есеп айырысуды дербес жүргiзетiн айды көрсетiп, өзi тiркелген жердiң салық органына және басты ұйымның тiркелген жерi бойынша салық органына растайтын құжатты тапсыруы тиiс.
Аталған құжат тиiстi салық органдарына одан бастап құрылымдық бөлiмше бюджетпен есеп айырысуды дербес жүргiзетiн кезең үшiн әлеуметтiк салық бойынша декларацияны тапсыру мерзiмi басталғанға дейiн көрсетiлiп, тиiстi салық органдарына тапсырылуы тиiс.
Заңды тұлғаның бюджетпен есеп айырысуды дербес жүргiзетiн құрылымдық бөлiмшелерiнiң әлеуметтiк салықты есептеуi мен төлеуi осы Нұсқауда белгiленген тәртiппен жүргiзiледi. Мұның өзiнде, осындай құрылымдық бөлiмшелер әлеуметтiк салық бойынша декларацияны өзi тiркелген жердiң салық органына осы Нұсқауда белгiленген мерзiмде тапсыруы тиiс.
Әлеуметтiк салық бойынша бюджетпен есеп айырысуды дербес жүргiзу құқығын құрылымдық бөлiмшеге берген шешiмнiң күшi жойылса, заңды тұлға басты ұйым орналасқан жердегi салық органы мен тиiстi құрылымдық бөлiмшеге хабарлап, онда осындай шешiм қабылданған есептi кезең үшiн декларация тапсыру мерзiмi басталғанға дейiн заңды тұлғаның басшысының қолы қойылған және мөрмен куәландырылған растайтын құжатты тапсыруы тиiс.
Заңды тұлға өзiнiң құрылымдық бөлiмшесiнiң әлеуметтiк салық бойынша бюджетпен есеп айырысуды дербес жүргiзу құқығының күшiн жойған сәттен бастап әлеуметтiк салықты есептеу мен төлеу осы қосымшаның 1-тармағында белгiленген тәртiппен жүргiзiлуi тиiс.
3. Тоқсан сайын әлеуметтiк салық бойынша декларацияны тапсыру кезiнде заңды тұлғаның басты ұйымы олар тiркелген жердегi салық органы басшысының қолы қойылып, мөрмен куәландырылған құрылымдық бөлiмшелердiң әлеуметтiк салық бойынша есеп айырысуын салыстыру актілерiн өзi тiркелген жердің салық органына тиiсiнше 15 сәуiрге, 15 шiлдеге, 15 қазанға, 15 қаңтарға дейiн тапсыруы тиiс. Құрылымдық бөлiмшелер бойынша әлеуметтiк салықтың дұрыс есептелiп, сондай-ақ толық және уақтылы төленуiн бақылау құрылымдық бөлiмшелердің орналасқан жердегi салық органдарына жүктеледi. Мынадай редакциядағы 1А қосымшамен толықтырылсын: ҚР МКМ-нің N 46 Нұсқауына N 1А қосымша Заңды ұйымның атауы __________________ СТТН _____________________________ Мекен-жайы, телефоны _________________ Ауданы _______ Қала, облысы ______ Банк _________________________________ Банк шоты ________________________ Салық органының атауы ________________ Салық органының мекен-жайы _______ Заңды ұйымның құрылымдық бөлімшелеріне шаққанда әлеуметтік салық сомасының есебі Мың теңге --------------------------------------------------------------------------- N! Бас ұйымның ! Бас ұйымның ! Тіркеу орны! Қызметкерлердің! Салық ! және заңды ! және заңды ! бойынша ! еңбегіне ақы !есептелмейтін !тұлғаның !тұлғаның !аумақтық !төлеу қоры !төлемдер !құрылымдық !құрылымдық !салық !(шетел мамандары!(Жарлықтың !бөлімшелерінің!бөлімшелерінің!органдарының!мен шетел !104-7 бабының !атауы !мекен-жайы мен!атауы мен !жұмысшыларынан !3-тармағы) ! !телефоны !мекен-жайы !басқа ! --------------------------------------------------------------------------- А! Б ! В ! Г ! Д ! Е --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- !Заңды тұлға ! ! ! ! !бойынша ! ! ! ! !барлығы ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- (таблицаның жалғасы) --------------------------------------------------------------------------- Еңбекке ақы !Шетел маманда-!Еңбекке ақы !И бағанында !Төлеуге төлеудің салық !ры мен шетел !төлеу қоры, !белгіленген !жататын салынатын қоры !жұмысшыларының!барлығы (Ж !ЕАТҚ-ның үлес !салық (Д бағанасы - !еңбегіне ақы !бағаны + З !салмағы, жалпы !сомасы Е бағанасы) !төлеу қоры !бағаны) !сомасы % ! --------------------------------------------------------------------------- Ж ! З ! И ! К ! Л --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! 100% ! --------------------------------------------------------------------------- Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі Салық органы Біз осы ведомоста келтірілген мәліметтердің нақтылығы мен толықтығы үшін заң алдында жауап береміз Басшы ________________ ___________________ (аты-жөні) (қолы) Заңды тұлғаларға Бас бухгалтер ___________ ___________________ салық салу бөлімінің (аты-жөні) (қолы) бастығы _________________ (күні, қолы) 2, 2а, 3, 4, 6, 6А, 8-қосымшалар алып тасталсын; Мынадай мазмұндағы 2-қосымшамен толықтырылсын: "ҚР МКМ-нің N 46 Нұсқауына N 2 қосымша _________________ үшін әлеуметтік салық бойынша Декларация Салық төлеушінің атауы ____________________________________ СТТН _______________, мекен-жайы, телефоны ________________ Ауданы _____________, қаласы, облысы ______________________ Банк _______________, банк шоты ___________________________ Қызметкерлер саны _____ адам, соның ішінде шетел мамандары ____ адам шетел жұмысшылары ______ адам, АЕК _______ тг. --------------------------------------------------------------------------- N ! Көрсеткіш ! Төлеушінің ! ! деректері ! ! бойынша --------------------------------------------------------------------------- 1 ! 2 ! 3 --------------------------------------------------------------------------- 1. !Еңбекке ақы төлеу қоры ! --------------------------------------------------------------------------- 2. !Әлеуметтік салық есептелмейтін төлемдер ! --------------------------------------------------------------------------- 3. !Еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қоры (1 жол - 2 жол) ! --------------------------------------------------------------------------- 4. !Салық ставкасы, % ! --------------------------------------------------------------------------- 5. !Еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорынан әлеуметтік ! !салық сомасы (3 жол х 4 жол) ! --------------------------------------------------------------------------- 6. !Төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы ! --------------------------------------------------------------------------- 7. !Есепті айдың ЕАТҚ-нан 1,5 проценті (1 жол х 1,5%) ! --------------------------------------------------------------------------- 8. !Есепті айдың басында МӘСҚ-қа есептеліп бөлінген сомадан ! !МӘСҚ-тан төленіп келген есептелген жәрдемақылар ! !сомаларынан артығы (Декларацияның өткен ай үшін 10 жолынан! !ауыстырылған) ! --------------------------------------------------------------------------- 9. !N 46 Нұсқаудың 6а-тармағына сәйкес есепті айда салық төлеу! !есебіне есептелетін МӘСҚ-қа есептеліп бөлінген сомадан ! !МӘСҚ-тан төленіп келген есептелген жәрдемақылар сомаларынан !артығы (7 және 8-жолдардың ең аз көлемі көрсетіледі) ! --------------------------------------------------------------------------- 10.!Келесі есепті кезеңге ауыстырылатын МӘСҚ-қа есептеліп ! !бөлінген сомадан МӘСҚ-тан төленіп келген есептелген ! !жәрдемақылар сомаларынан артығы (8 жол - 9 жол) ! --------------------------------------------------------------------------- 11.!Уақытша еңбекке жарамсыздық, жүктілік және босану бойынша ! !есепті кезеңде есептелген жәрдемақылар көлемі* ! --------------------------------------------------------------------------- 12.!Салықты азайтуға жатқызылатын жәрдемақылар көлемі (7 және ! !8-жолдардың ең аз көлемі ретінде) ! --------------------------------------------------------------------------- 13.!Төленетін барлық әлеуметтік салық (5 жол + 6 жол - 9 жол -! !12 жол) ! --------------------------------------------------------------------------- *Декларацияның 11 және 12 жолдарын мемлекеттік мекемелер толтырады. Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі Салық органы Біз осы Декларацияда келтірілген мәліметтердің нақтылығы мен толықтығы үшін заң алдында жауап береміз Басшы _____________ _________________ Салық органы бөлімінің (аты-жөні) (қолы) бастығы Бас бухгалтер _____________ _____________ ______________________ (аты-жөні) (қолы) (қолы, күні) Күні _______________ мөр орны" Мынадай мазмұндағы 3-қосымшамен толықтырылсын: "ҚР МКМ-нің N 46 Нұсқауына N 3 қосымша ______________ үшін әлеуметтік салық бойынша Декларация Салық төлеушінің атауы _________________________________ СТТН _____________, мекен-жайы, телефоны _______________ Ауданы ___________, қаласы, облысы _____________________ Банк _____________, банк шоты __________________________ Қызметкерлер саны_____ адам, соның ішінде шетел мамандары _____ адам шетел жұмысшылары ___________ адам, АЕК ________ тг. --------------------------------------------------------------------------- N ! Көрсеткіш ! Төлеушінің ! ! деректері ! ! бойынша --------------------------------------------------------------------------- 1 ! 2 ! 3 --------------------------------------------------------------------------- 1. !Қазақстан Республикасы азаматтары-қызметкерлері үшін ! !төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы ! --------------------------------------------------------------------------- 2. !Шетел мамандары және шетел қызметкерлері үшін төлеуге ! !жататын әлеуметтік салық сомасы ! --------------------------------------------------------------------------- 3. !Есепті кезеңдегі салық салынатын айлық кіріс ! --------------------------------------------------------------------------- 4. !Салық ставкасы (5%) ! --------------------------------------------------------------------------- 5. !Салық салынатын кірістен салық сомасы (3 жол х 4 жол) ! --------------------------------------------------------------------------- 6. !Төленетін әлеуметтік салық сомасы (1 жол + 2 жол + 5 жол) ! --------------------------------------------------------------------------- Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі Салық органы Біз осы Декларацияда келтірілген мәліметтердің нақтылығы мен толықтығы үшін заң алдында жауап береміз Басшы ________________ ______________ Салық органы бөлімінің (аты-жөні) (қолы) бастығы Бас бухгалтер ___________ _____________ ______________________ (аты-жөні) (қолы) (қолы, күні) Күні ______________ мөр орны" Мынадай редакциядағы 4-қосымшамен толықтырылсын: "ҚР МКМ-нің N 46 Нұсқауына N 4 қосымша _______________ үшін жинақтама зейнеткерлік қорға міндетті зейнетқорлық жарналар бойынша Есеп ведомосы Төлеушінің атауы ________________ СТТН ____________________ Мекен-жайы, телефоны ____________ Банк және банк шоттары ________ --------------------------------------------------------------------------- N ! Көрсеткіш ! Еңбекке ақы төлеу қоры бойынша ! ! берешек* ! !------------------------------------ ! !Салық салынатын ! Салық салынатын ! !10% !20% --------------------------------------------------------------------------- А ! Б ! В ! Г --------------------------------------------------------------------------- 1.!Есепті кезең басына ! ! --------------------------------------------------------------------------- 2.!Есепті кезеңі ішінде есептелді ! ! --------------------------------------------------------------------------- 3.!ЕАТҚ бойынша өтелген берешек ! ! --------------------------------------------------------------------------- 4.!Зейнеткерлік жарналар төленді ! ! --------------------------------------------------------------------------- 5.!Есепті кезең соңына ! ! --------------------------------------------------------------------------- (таблицаның жалғасы) --------------------------------------------------------------------------- Төлеуге жататын міндетті зейнеткерлік ! Өтелген ЕАТҚ бойынша төлеуге жарналар ! жататын жарналар --------------------------------------!------------------------------------ 10 % ставка ! 20 % ставка !10 % ставка ! 20 % ставка бойынша ! бойынша !бойынша ! бойынша --------------------------------------------------------------------------- Д ! Е ! Ж ! З --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі Салық қызметінің органы Біз осы ведомоста келтірілген мәліметтердің нақтылғы мен толықтығы үшін заң алдында жауап береміз Басшы __________ ______ Салық органының бастығы ___________ (аты-жөні) (қолы) (күні, қолы) Бас бухгалтер __________ ______ Заңды тұлғалардың кірістеріне (аты-жөні) (қолы) салық салу бөлімінің бастығы __________ (күні, қолы) Күні __________ Мөр орны ____________________
* В және Г бағандары бойынша ҚР Үкіметінің 15.03.1999 ж. N 245 P990245_ қаулысымен бекітілген, Міндетті зейнеткерлік жарналарды жинақтама зейнеткерлік қорға ұстау мен аударудың Ережелеріне сәйкес жарналар есептелмейтін (еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қоры) төлемдерді қоспағанда қызметкерлердің кірістері көрсетіледі.
Ескерту.
1. "Есепті кезең басына" деген 1-жол бойынша:
- В бағаны бойынша жарналар 10 % ставка бойынша есептелетін есепті кезең басына қызметкерлердің кірістері бойынша жұмыс берушінің берешегі көрсетіледі;
- Г бағаны бойынша жарналар 20 % ставка бойынша есептелетін есепті кезең басына қызметкерлердің кірістері бойынша жұмыс берушінің берешегі көрсетіледі;
- Д бағаны бойынша 10 % ставка бойынша кезең басына есептелген жарналардың жалпы көлемі көрсетіледі;
- Е бағаны бойынша 20 % ставка бойынша кезең басына есептелген жарналардың жалпы көлемі көрсетіледі;

- по графе Ж отражается задолженность по взносам на начало отчетного периода, исчисленным по ставке 10%, подлежащим уплате по выплаченным суммам дохода, которая определяется как гр.Д - (гр.В х 10%);
- по графе З отражается задолженность по взносам на начало отчетного периода, исчисленным по ставке 20%, подлежащим уплате по выплаченным суммам дохода, которая определяется как гр.Е - (гр.Г х 20%).
2. По строке 2 "Начислено за отчетный период":
- по графам В и Г отражаются начисленные работникам за отчетный период доходы, по которым взносы исчисляются соответственно по ставкам 10 и 20 процентов;
- по графам Д и Е отражаются пенсионные взносы, начисленные соответственно по ставкам 10 и 20 процентов по доходам, отраженным в графах В и Г;
3. По строке 3 "Погашено задолженности по ФОТ":
- по графам В и Г отражаются выплаченные работодателем в отчетном периоде доходы работников;
- по графе Ж отражаются пенсионные взносы, подлежащие внесению в накопительные пенсионные фонды и исчисленные по ставке 10 по выплаченным работникам доходам, отраженным в графе В (гр.В х 10%);
- по графе З отражаются пенсионные взносы, подлежащие внесению в накопительные пенсионные фонды и исчисленные по ставке 20 по выплаченным работникам доходам, отраженным в графе Г (гр.Г х 20%).
4. По строке 4 "Уплачено пенсионных взносов":
- по графам Д и Е указываются уплаченные в отчетном периоде суммы обязательных пенсионных взносов в разрезе применяемых ставок 10 и 20 процентов. При этом необходимо указать, за какой период производится уплата обязательных пенсионных взносов, дату и номер платежного поручения.
5. По строке 5 "На конец отчетного периода":
- по графе В отражается задолженность работодателя на конец отчетного периода по доходам работников, по которым взносы исчисляются по ставке 10% (стр.1 + стр.2 - стр.3);
- по графе Г отражается задолженность работодателя на конец отчетного периода по доходам работников, по которым взносы исчисляются по ставке 20% (стр.1 + стр.2 - стр.3);
- по графе Д отражается общая сумма взносов на конец отчетного периода, исчисленных по ставке 10%;
- по графе Д отражается общая сумма взносов на конец отчетного периода, исчисленных по ставке 20%;
- по графе Ж задолженность работодателя по взносам на конец отчетного периода, подлежащих уплате по фактическим выплаченным суммам дохода работников, исчисленных по ставке 10% (гр.Д - (гр.В х 10%) или (гр.Ж стр.1 + гр.Ж стр.3 - гр.Д стр.4);

- Ж бағаны бойынша кірістің төленген сомалары бойынша төлеуге жататын, 10 % ставка бойынша есептелген, есепті кезең басындағы жарналар бойынша берешек көрсетіледі; ол былай айқындалады: Д бағаны - (В бағаны х 10%);
- З бағаны бойынша кірістің төленген сомалары бойынша төлеуге жататын, 20 % ставка бойынша есептелген, есепті кезең басындағы жарналар бойынша берешек көрсетіледі; ол былай айқандылады: Е бағаны - (Г бағаны х 20%);
2. "Есепті кезең ішінде есептелді" деген 2-жол бойынша:
- В және Г бағандары бойынша жарналар тиісінше 10 және 20 процент ставкалармен есептелетін, қызметкерлерге есепті кезең ішінде есептелген кірістер көрсетіледі;
- Д және Е бағандары бойынша В және Г бағандарында көрсетілген кірістер бойынша тиісінше 10 және 20 процент ставкалармен есептелген зейнетақылық жарналар көрсетіледі;
3. "ЕАТҚ бойынша өтелген берешек" деген 3-жол бойынша:
- В және Г бағандары бойынша жұмыс берушінің есепті кезең ішінде қызметкерге төлеген кірістері көрсетіледі;
- Ж бағаны бойынша жинақтама зейнетақы қорларына енгізуге жататын және В бағанында (В бағаны х 10%) көрсетілген, қызметкерлерге төленген кірістер бойынша 10 ставкасымен есептелген зейнетақылық жарналар көрсетіледі;
- З бағаны бойынша жинақтама зейнетақы қорларына енгізуге жататын және Г бағанында (Г бағаны х 20%) көрсетілген, қызметкерлерге төленген кірістер бойынша 20 ставкасымен есептелген зейнетақылық жарналар көрсетіледі;
4. "Зейнеткерлік жарналар төленді" деген 4-жол бойынша:
- Д және Е бағандары бойынша есепті кезең ішінде енгізілген міндетті зейнетақылық жарналар сомалары қолданылатын 10 және 20 процент ставкалар бойынша жіктеп көрсетіледі;
5. "Есепті кезең соңына" деген 5-жол бойынша:
- В бағаны бойынша жарналар 10% ставка бойынша есептелетін, қызметкерлердің есепті кезең соңына кірістері бойынша жұмыс берушінің берешегі көрсетіледі (1 жол + 2 жол - 3 жол);
- Г бағаны бойынша жарналар 20% ставка бойынша есептелетін, қызметкерлердің есепті кезең соңына кірістері бойынша жұмыс берушінің берешегі көрсетіледі (1 жол + 2 жол - 3 жол);
- Д бағаны бойынша 10% бойынша есептелген, есепті кезең соңына жарналардың жалпы сомасы көрсетіледі;
- Е бағаны бойынша 20% ставка бойынша есептелген, есепті кезең соңына жарналардың жалпы сомасы көрсетіледі;
- Ж бағаны бойынша 10% ставкамен есептелген, қызметкерлер кірісінің іс жүзінде төленген сомалары бойынша төлеуге жататын есепті кезеңнің соңына жарналар бойынша жұмыс берушінің берешегі көрсетіледі (Д бағаны - (В бағаны х 10%) немесе (Ж бағаны 1 жол + Ж бағаны 3 жол - Д бағаны 4 жол);

- по графе З задолженность работодателя по взносам на конец отчетного периода, подлежащих уплате по фактическим выплаченным суммам дохода работников, исчисленных по ставке 20% (гр.Е - (гр.Г х 20%) или (гр.З стр.1 + гр.З стр.3 - гр.Е стр.4).". В приложении 7 заголовок "Приложение 7 к Инструкции N 46 Налогового комитета МГД РК" изложить как "Приложение 4А к Инструкции N 46 МГД РК". (Специалисты: Цай Л.Г. Жакупова Э.)

- З бағаны бойынша 20% ставкамен есептелген, қызметкерлер кірісінің іс жүзінде төленген сомалары бойынша төлеуге жататын есепті кезеңнің соңына жарналар бойынша жұмыс берушінің берешегі көрсетіледі (Е бағаны - (Г бағаны х 20%) немесе (З бағаны 1 жол + З бағаны 3 жол - З бағаны 4 жол). 7-қосымшада "ҚР МКМ Салық комитетінің N 46 Нұсқауына 7-қосымша" деген тақырып "ҚР МКМ-нің N 46 нұсқауына 4А қосымша" деп жазылсын. Оқығандар: Умбетова А.М. Нарбаев Е.А.