Об утверждении Инструкции по кассовому исполнению государственного бюджета Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 сентября 1999 года № 484. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24.09.99 г. за N 900. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 августа 2006 года N 304
Извлечение
из приказа Министра финансов Республики Казахстан
от 16 августа 2006 года N 304
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2...
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр ....
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 сентября 1999 года N 484 "Об утверждении Инструкции по кассовому исполнению государственного бюджета Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 900, внесены изменения и дополнения приказами Министра финансов Республики Казахстан от 21 июня 2000 года N 298 и от 19 февраля 2002 года N 71).
....
________________________________________________________________
Приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по кассовому исполнению государственного бюджета Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 19 марта 1997 года N 74 "Об утверждении Временной Инструкции по кассовому исполнению республиканского и местных бюджетов".
3. Настоящий приказ вступает в силу с момента регистрации его в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр финансов
Утверждена
приказом Министерства финансов
Республики Казахстан
от 7 сентября 1999г. N 484
Инструкция
по кассовому исполнению
государственного бюджета
Республики Казахстан
<*> Сноска.
По всему тексту слова "ф.0401002" и "(форма N 0401002)" исключены - приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  ;
по всему тексту и в приложениях, используемые во всех падежах, как во множественном, так и в единственном числе, слова "получатель" и "учреждение-получатель" заменены словом "бенефициар", "плательщик" - "отправитель денег", "банк-получателя" - "банк-бенефициара", "банкплательщика" - "банк-получатель" соответственно падежу и числу заменяемых слов - приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  ;
в пунктах 11, 34, 35, 36, 103, 112 слова "расчетные чеки" и "чек", используемые во всех падежах, как во множественном, так и в единственном числе, заменены словами "платежные поручения" соответственно падежу и числу заменяемых слов - приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  ;
по всему тексту и в приложениях слова "индивидуальные сметы расходов", "индивидуальной сметы расходов", "самостоятельная смета", "самостоятельные сметы", "смета", "сметы", "смета расходов", "сметами расходов", "смет расходов", "сметы расходов", "смету расходов", "смете расходов", "сводная смета" заменены словами "план финансирования" (кроме главы 1 раздела 10 и приложения N 45 "Лицевой счет") - приказом Министра Финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71  V021792_  .

Қазақстан Республикасы мемлекеттік бюджетінің кассалық атқарылуы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Бұйрық Қаржы министрлігі 1999 жылғы 7 қыркүйек N 484 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 24 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 900. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 16 тамыздағы N 304 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 16 тамыздағы N 304 бұйрығымен.
--------------Бұйрықтан үзінді------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң кейбiр бұйрықтарының күшi жойылды деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетi (Шәженова Д.М.) бiр апта мерзiмде қабылданған шешiм туралы Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне және "Заң" Медиа-корпорация" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгiне хабарласын.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2006 жылғы 16 тамыздағы
N 304 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң
күшi жойылған кейбiр бұйрықтарының
тiзбесi
...
2. "Қазақстан Республикасы мемлекеттiк бюджетiнiң кассалық атқарылуы жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 1999 жылғы 7 қыркүйектегi N 484 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 900 болып тiркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2000 жылғы 21 маусымдағы N 298 және 2002 жылғы 19 ақпандағы N 71 бұйрықтарымен өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген)...
--------------------------------
Бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы мемлекеттік бюджетінің кассалық атқарылуы жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің "Республикалық және жергілікті бюджеттердің кассалық атқарылуы жөніндегі уақытша нұсқаулықты бекіту туралы" 1997 жылғы 19 наурыздағы N 74 бұйрығының күші жойылған деп танылсын.
3. Осы Бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуден өткен сәтінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
1999 жылғы 7 қыркүйектегі
N 484 бұйрығымен
Бекітілген
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік бюджетінің
кассалық атқарылуы жөніндегі
Нұсқаулық
Ескерту: Бүкiл мәтiн бойынша "0401002 н." және "(N 0401002 нысан)" деген сөздер алынып тасталынды, және "алушы" және "алушы-мекеме" деген сөздер тиiсiнше "бенефициар", "төлеушi" - "ақша жөнелтушi", "алушының банкi" - "бенефициардың банкi", "төлеушінің банкi" - "алушы банк" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрлігінің 2000 жылғы 21 маусымдағы N 298   бұйрығымен .
ЕСКЕРТУ. Бүкiл мәтiн бойынша және қосымшалардағы "шығыстардың жеке сметасы", "жеке смета", "смета", "сметалар", "шығыстар сметасы", "шығыстар сметасымен", "шығыстар сметасын",    "шығыстар сметасында", "жиынтық смета" деген сөздер (1 "Ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алынған қаражаттар" тарауының 10 "Ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алынған, демеушiлiк және қайырымдылық көмектен және мемлекеттiк мекемелердiң депозиттiк сомаларынан алынған қаражаттардың есебiнiң атқарылуы" бөлiмiнен және N 45 "Ағымдағы шот" қосымшадан басқа) ауыстырылатын сөздердiң септеулерi мен жекеше және көпше түрлерiне тиiсiнше "қаржыландыру жоспары"
деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрiнiң 2002 жылғы 19 ақпанда N 71   бұйрығымен

Раздел 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан  Z990357_  "О бюджетной системе", законодательными актами Республики Казахстан и нормативными правовыми актами Министерства финансов Республики Казахстан, определяющими порядок организации, осуществления и контроля кассового исполнения республиканского бюджета и обслуживания местных бюджетов Республики Казахстан.
2. Территориальные органы казначейства организуют, контролируют и обеспечивают работу по кассовому исполнению республиканского и обслуживанию местных бюджетов Республики Казахстан в пределах территориальной единицы, на которой они расположены.
3. Областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства имеют корреспондентский счет на балансовом счете 161 "Корреспондентские счета банков второго уровня" в Национальном Банке Республики Казахстан. Областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства ведут корреспондентский счет для каждого подведомственного районного отдела казначейства на балансовом счете 886 "Субкорреспондентские счета филиалов банка, открытые в головном учреждении (в тенге)".
4. Учет операций по кассовому исполнению республиканского и местных бюджетов в территориальных органах казначейства осуществляется на основе кассового метода на следующих балансовых счетах:
N 080 "Доходы, распределяемые между бюджетами";
N 100 "Доходы республиканского бюджета Республики Казахстан";
N 120 "Расходы республиканского бюджета Республики Казахстан";
N 130 "Средства районных и городских бюджетов";
N 132 "Средства областных бюджетов";
N 141 "Текущие счета учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета Республики Казахстан";
N 142 "Текущие счета учреждений, содержащихся за счет местных бюджетов Республики Казахстан";
N 144 "Депозиты";
N 070 "Валютный счет в твердой валюте";
N 160 "Валютный счет в мягкой валюте";
N 724 "Текущий счет уполномоченных и невыплаченные переводы".
Ежедневно остатки на балансовых счетах N 100, 120 перечисляются на Единый казначейский счет в Национальном Банке Республики Казахстан. Регламент обслуживания Единого казначейского счета (ЕКС) определяется Министерством финансов Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан на основе соглашения.
Областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства на основании ежедневных выписок с контрольных счетов ведут накопительные ведомости по доходам (счет 100) и расходам (счет 120)(приложение N 1), переданным в Национальный Банк Республики Казахстан на Единый казначейский счет.

1-Бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Бюджет жүйесi туралы"  Z990357_  Қазақстан Республикасының Заңына, республикалық бюджеттiң кассалық атқарылуының жүзеге асырылуын және бақылауды және Қазақстан Республикасының жергiлiкті бюджеттерiне қызмет көрсетулердi ұйымдастыру тәртiбiн айқындайтын Қазақстан Республикасының заң актiлерiне және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес даярланды.
2. Қазынашылықтың аумақтық органдары олар орналасқан аумақтық бiрлiк шеңберiнде Қазақстан Республикасының республикалық және жергiлiктi бюджеттерiнiң кассалық атқарылуы жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады, бақылайды және қамтамасыз етедi.
3. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде 161 "Екiншi деңгейдегi банктердегi корреспонденттiк шоттар" баланстық шотында корреспонденттiк шоты бар. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары үшiн N 886 "Бас мекемеде ашылған банк филиалының қосалқы корреспонденттік шоттары (теңгемен)" баланстық шотында қазынашылықтың әрбiр ведомостволық бағынысты аудандық бөлiмдерiнде корреспонденттiк шоттарды жүргiзедi.
4. Қазынашылықтың аумақтық органдарында республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң кассалық атқарылуы бойынша операциялар мынадай баланстық шоттардағы кассалық әдiс негiзiнде жүзеге асырылады:
N 080 "Бюджеттер арасында бөлiнетiн кiрiстер";
N 100 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджет кiрiсi";
N 120 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджет шығыстары";
N 130 "Аудандық және қалалық бюджеттердiң қаражаттары";
N 132 "Облыстық бюджеттердiң қаражаттары";
N 141 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджетi есебiнен ұсталатын мекемелердiң ағымдағы шоттары";
N 142 "Қазақстан Республикасының жергiлiктi бюджеттерi есебiнен ұсталатын мекемелердің ағымдағы шоттары";
N 144 "Депозиттер";
N 070 "Тұрлаулы валютадағы валюталық шот";
N 160 "Жұмсақ валютадағы валюталық шот";
N 724 "Уәкілетті және төленбеген аударымдардың ағымдағы шоты".
N 100, 120 баланстық шоттардағы күн сайынғы қалдықтар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі бірыңғай қазынашылық шотына аударылады. Бірыңғай Қазынашылық шотына (БҚШ) қызмет көрсетудің регламентін келісім негізінде, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесе отырып Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі айқындайды.
Күн сайынғы бақылау жазбаларының негізінде қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары кірістер (100-шоты) және шығыстар (120-шоты) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі Бірыңғай Қазынашылық шотына берілген (N 1-қосымша) бойынша жинақтаушы тізімдеме жүргізеді.

Областными, городов Астаны и Алматы управлениями казначейства ежемесячно составляются акты сверки (приложение N 2), которые представляются в Комитет казначейства к 5 числу каждого месяца за прошедший период.
5. Отношения, связанные с платежами и переводами денег, осуществляемыми между органами казначейства и банками Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и иностранными банками (финансовыми институтами) регулируются договорами между ними и обычаями делового оборота, применяемыми в банковской практике.
Раздел 2. Кассовое исполнение
республиканского и местных бюджетов
Республики Казахстан по поступлениям
Глава 1. Операции по приему и учету платежей в бюджет
6. Организация и учет платежей в бюджет осуществляются территориальными органами казначейства. При этом банки второго уровня учет доходов республиканского и местных бюджетов не ведут и принятые платежи в бюджет в тот же день перечисляют в областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства путем межбанковских расчетов. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года  Z952235_  "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" контроль за своевременностью перечисления списанных с банковских счетов налогоплательщиков-клиентов сумм в доход бюджета осуществляется органами налоговой службы. <*>
Сноска. Пункт 6 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
7. Платежи, поступающие на счет доходов бюджета N 080 через Систему крупных платежей, зачисляются автоматически в день поступления этих платежей.
В конце операционного дня по корреспондентским счетам областных, городов Астана и Алматы управлений казначейства в Национальном Банке Республики Казахстан отражается чистая кредитовая или дебетовая позиция.
8. Платежные документы от юридических лиц при перечислении платежей в бюджет через республиканское государственное предприятие, на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов" по системе крупных и розничных платежей принимаются в двух экземплярах. Первый экземпляр остается в документах дня банка второго уровня, второй экземпляр возвращается плательщику с отметкой банка, как подтверждение о списании средств со счета. Для зачисления платежей в бюджет и на счета клиентов за основу берется электронный образ платежного поручения (приложение N 3) согласно Соглашению об использовании программно- криптографической защиты и электронной цифровой подписи, заключенному между Министерством финансов Республики Казахстан и республиканским государственным предприятием, на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов". <*>
Сноска. Пункт 8 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298   V001261_  .

Өткен кезең үшін әр айдың 5-күні Қазынашылық комитетіне берілетін салыстыру актілерін (N 2-қосымша) қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары жасайды.
5. Қазынашылық органдары мен Қазақстан Республикасының банктері арасындағы, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын және шетел банктерінің (қаржы институттарының) төлемдеріне және ақша аударымдарына байланысты қатынастар олар арасындағы келісім-шарттармен және банктік тәжірибеде қолданылатын іскер айналым дәстүрлерімен реттеледі.
2-Бөлім. Түсімдер бойынша Қазақстан Республикасының
Республикалық және жергілікті бюджеттерінің кассалық атқарылуы
1-Тарау. Бюджетке төленетiн төлемдердi қабылдау және есепке алу
жөнiндегi операциялар
6. Бюджетке төленетiн төлемдердi ұйымдастыруды және есепке алуды қазынашылықтың аумақтық органдары жүзеге асырады. Бұл орайда, екiншi деңгейдегi банктер республикалық және жергiлiктi бюджеттер кiрiсiнiң есебiн жүргізбейдi және сол күнi бюджетке қабылданған төлемдер банкаралық есеп айырысулар жолымен қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына аударылады.
Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Заңына сәйкес салық төлеушi клиенттердiң банктiк шоттарынан есептен шығарылған соманың бюджеттiң кiрiсiне уақытылы аударылуын бақылауды салық қызметi органдары жүзеге асырады. <*>
Ескерту: 6-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
7. Iрi Төлемдер Жүйесi арқылы N 080 бюджет кiрiсiнiң шотына түскен төлемдер осы төлемдер түскен күнi автоматты түрде есепке алынады.
Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары корреспонденттiк шоттар бойынша операциялық күннiң соңында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде таза кредиттiк және дебеттiк айқындаманы көрсетедi.
8. Iрi және бөлшек төлемдер жүйесi бойынша шаруашылық жүргiзу құқығындағы "Қазақстанның банкаралық есеп айырысулар орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны арқылы бюджетке төленетiн төлемдердi аудару кезiнде заңды тұлғалардан алынатын төлем құжаттары екi данада қабылданады. Бiр данасы екiншi деңгейдегi банктiң күн құжаттарында қалады, екiншi данасы қаражаттың шоттан есептен шығарылғаны туралы растама ретiнде банктiң белгiсiмен төлеушiге қайтарылады. Төлемдердi бюджетке және клиенттердiң шоттарына есепке алу үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен "Қазақстанның банкаралық есеп айырысулар орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорны арасында жасалған Бағдарламалық криптографиялық қорғанысты және электрондық сандық қолдарды пайдалану туралы келiсiмге сәйкес төлем тапсырмасының электрондық бейнесi негiзге алынады.<*>
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.   V001261_

9. Безналичные платежи в бюджет принимаются всеми территориальными органами казначейства, но зачисляются через единый счет по учету поступлений в бюджет в областном, городов Астаны и Алматы управлениях казначейства.
10. При безналичных перечислениях налогов и других обязательных платежей в бюджет зачисление производится на основании следующих документов:
1) платежных поручений, в которых обязательно указываются следующие реквизиты:
номер платежного поручения;
дата выписки платежного поручения;
номер счета по дебету (счет клиента), наименование отправителя денег, регистрационный номер отправителя денег (РНН);
код банка, в котором обслуживается отправитель денег;
номер счета по кредиту (указывается лицевой счет 000080к00);
наименование бенефициара - налогового органа, которому предназначен налог и его регистрационный номер (РНН);
код банка-бенефициара (указывается код областного, городов Астаны и Алматы управления казначейства, в котором открыт счет для зачисления налогов и других платежей в бюджет (000080к00);
назначение платежа (указывается в текстовом пространстве назначение (уплата подоходного налога и т.д.). При ручном распределении поступлений в бюджет указывается вид бюджета, в который подлежит зачислению платеж;
6-значный код бюджетной классификацией доходов в соответствии с бюджетной классификацией доходов и расходов Республики Казахстан;
код назначения платежа (указывается 3-значное цифровое обозначение назначения платежа);
КОд - код отправителя денег (указывается 2-значное цифровое обозначение, где первая цифра - признак резидентства, вторая - код сектора экономики);
КБе - код бенефициара (указывается 2-значное цифровое обозначение, где первая цифра - признак резидентства, вторая - код сектора экономики);
сумма, подлежащая зачислению в бюджет.
Все вышеперечисленные реквизиты указываются и в электронных копиях документов в полном объеме;
2) платежных поручений налоговых органов на возврат платежей в бюджет;
3) платежных поручений предприятий связи на поступившие переводы с приложением к ним талонов почтовых переводов;
4) распоряжений территориальных органов налоговой службы, территориальных таможенных органов и территориальных органов казначейства на принудительное взыскание средств в бюджет. <*>
Сноска. Пункт 10 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
10-1. При осуществлении платежей и/или переводов денег территориальные органы казначейства вправе требовать проставления в платежных документах дополнительных реквизитов, если эти требования прямо предусмотрены законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 10-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

9. Бюджетке төленетiн қолма-қол ақшасыз төлемдер барлық
қазынашылықтың аумақтық органдарында қабылданады, бiрақ қазынашылықтың
облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында бюджетке түсетiн
түсiмдердi есепке алу бойынша бiрыңғай шот арқылы есепке алынады.
10. Салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi
қолма-қол ақшасыз аудару кезiнде есепке алу мынадай құжаттар негiзiнде
жүргiзiледi:
1) төлем тапсырыстары, оларда мiндеттi түрде мынадай реквизиттер
көрсетiлетiн:
төлем тапсырысының нөмiрi;
төлем тапсырысы үзiндi көшірмесiнің күнi;
дебет бойынша шот нөмiрi (клиент шоты), төлеушiнiң атауы, төлеушiнiң
тiркеу нөмiрi (СТТН);
төлеушiге қызмет көрсететiн банк коды:
кредит бойынша шот нөмiрi (000080к00 дербес шот көрсетiледi):
бенефициярдың атауы - салық арналған салық органы және оның тiркеу
нөмiрi (СТТН);
Бенефициар банкiнiң коды (салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi есепке алу үшiн шот ашылған (000080к00) қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларының коды көрсетiледi);
төлемнiң мақсаты (мақсаттар жазылатын жолдағы мәтiндiк кеңiстiкте көрсетiледi). Бюджетке түсетiн түсiмдердi қолмен бөлген жағдайда, төлемдi есепке алуға жататын бюджет түрi көрсетiледi;
Қазақстан Республикасының кiрiстерi мен шығыстарының бюджеттiк сыныптамасына сәйкес кiрiстiң 6-мәндi коды;
төлем мақсатының коды (төлем мақсатының 3 таңбалы сандық белгiсi көрсетiледi);
АЖк - ақша жөнелтушiнiң коды (2 таңбалы сандық белгiсi көрсетiледi, мұндағы бiрiншi сан - резиденттiк белгiсi, екiншiсi экономика секторының коды);
БеК - бенефициардың коды (2 таңбалы сандық белгiсi көрсетiледi, мұндағы бiрiншi сан - резиденттік белгiсi, екiншiсi экономика секторының коды);
бюджетке есепке алуға жататын сома.
Жоғарыда аталған барлық реквизиттер толық көлемде құжаттардың электрондық жазбаларында да көрсетiледi;
2) төлемдердi бюджетке қайтару негiзiнде салық органдарының төлем тапсырмалары;
3) түскен аударымдарға байланыс кәсіпорындарының төлем тапсырыстары, осындай талондарға почталық аударымдардың талондары қоса берiледi;
4) бюджетке қаражаттарды күштеп өндiрiп алуға деген салық қызметi аумақтық органдарының салық қызметi аумақтық органдарының және қазынашылықтың аумақтық органдарының өкiмдерi.
<*>
Ескерту: 10-тармақ толықтырылды және өзгертілді - ҚР Қаржы
министрлігінің 2000 жылғы 21 маусым N 298
бұйрығымен.  V001261_
10-1. Қазынашылықтың аумақтық органдары төлемдердi және/немесе ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде төлем құжаттарында қосымша деректемелер қойылуын талап етуге құқылы, егер бұл талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасында тiкелей көзделген болса.<*>
Ескерту: 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

11. При платежах наличными деньгами принимаются следующие документы:
1) объявления на взнос наличными;
2) квитанции ф.4-ПД;
3) платежные поручения налоговых органов на возврат платежей в бюджет и отдельным гражданам.
12. При приеме безналичных платежей в бюджет ответисполнителем территориального органа казначейства осуществляется визуальный контроль за наличием всех реквизитов, указанных в платежном поручении, подписей клиентов и четкого оттиска печати и соответствием их документу с образцами подписей и оттиска печати. Платежные документы оформляются разрешительной визой ответисполнителя казначейства, скрепленной оттиском его именного штампа.
13. При вводе документов ответисполнителем территориального органа казначейства осуществляется программный контроль введенных документов на:
наличие счета клиента;
наличие счета бенефициара;
достаточность денег на счете для оплаты с учетом текущих поступлений;
правильность введенных кодов банка-получателя и банка-бенефициара;
наличие РНН налогового органа (бенефициара);
наличие кода назначения платежа;
наличие кода отправителя денег;
наличие кода бенефициара;
наличие кода бюджетной классификации доходов.
Программный контроль осуществляется на основе следующей справочной информации:
справочника кодов бюджетной классификации доходов для территориальных органов Казначейства, работающих в системе "Оракл";
таблицы перехода кодов Функциональной бюджетной классификации расходов республиканского бюджета в шифры Справочников бюджетной классификации, для территориальных органов Казначейства, работающих в системе "Баск-М";
справочника филиалов банков Республики Казахстан;
справочника кодов финансовых органов;
справочника регистрационных номеров налоговых органов;
справочника кодов территориальных органов казначейства. <*>
Сноска. Пункт 13 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  ; приказом Министра Финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71  V021792_  .
14. Для учета поступлений в республиканский бюджет в областном, городов Астаны и Алматы управлениях казначейства открывается лицевой счет 000100к00.
Записи на лицевой счет по учету платежей в республиканский бюджет производятся в следующем порядке:
суммы поступлений в бюджет в доле республиканского бюджета после распределения зачисляются в кредит счета общими суммами;
суммы возвратов ошибочно и излишне зачисленных поступлений зачисляются в дебет счета общими суммами;

11. Қолма-қол ақшамен төлеу кезiнде мынадай құжаттар қабылданады:
1) қолма-қол жарнамаларға деген хабарландыру;
2) н. 4-ПД квитанциясы;
3) бюджетке және жекелеген азаматтарға төленетiн төлемдердi қайтаруға деген салық органдарының төлем тапсырмалары.<*>
Ескерту: 11-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
12. Бюджетке қолма-қол ақшасыз төлемдердi қабылдау кезiнде қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы төлем тапсырысында көрсетiлген барлық реквизиттердің, клиенттердiң қолының бар және мөр бедерiнiң анық болуын және қол үлгiлерiмен және мөр бедерiмен олардың
құжаттарының сәйкестiгiн үстiрт бақылауды жүзеге асырады. Төлем құжаттары
қазынашылықтың жауапты атқарушысының, оның атаулы штампымен бекiтiлген
рұқсат визасымен ресiмделедi.
13. Қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы құжаттарды
енгiзу кезiнде енгiзiлген құжаттарға бағдарламалық бақылауды жүзеге
асырады:
клиент шотының бар болуын;
бенефицияр шотының бар болуын;
ағымдағы түсiмдердi ескере отырып төлеу үшiн шоттарда ақшаның
жеткiлiктi болуын;
банк-төлеушiнiң және банк-бенефициярдың енгiзiлген кодтарының
дұрыстығын;
салық органының (бенефициярдың) СТТН бар болуын;
төлем мақсаты кодының бар болуын;
ақша жөнелтушi кодының бар болуын;
бенефициар кодының бар болуын;
кiрiстер бойынша бюджеттiк сыныптама кодының бар болуын.
Бағдарламалық бақылау мынадай ақпараттар:
Оракл" жүйесiнде жұмыс iстейтiн Қазынашылықтың аумақтық органдары
үшiн кiрiстер бойынша бюджеттiк сыныптама кодтарының анықтамалығы;
Баск-М" жүйесiнде жұмыс iстейтiн Қазынашылықтың аумақтық органдары
үшiн республикалық бюджет шығыстарының функционалдық бюджеттiк сыныптама
кодтарын Бюджеттiк сыныптама анықтамалығының шифрларына көшiру кестесi
Қазақстан Республикасы банктерi филиалдарының анықтамалығы;
қаржы органдары кодтарының анықтамалығы;
салық органдары тiркеу нөмiрлерiнiң анықтамалығы:
қазынашылықтың аумақтық органдары кодтарының анықтамалығы негiзiнде
жүзеге асырылады.<*>
Ескерту: 13-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.   V001261_
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң
2002 жылғы 19 ақпанда N 71   V021792_   бұйрығымен.
14. Республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң есебi үшiн қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында 000100к00 дербес шоты ашылады.
Республикалық бюджетке төленетiн төлемдердiң есебi бойынша дербес шотқа мынадай тәртiпте жазба жасалады:
республикалық бюджет үлесiндегі бюджетке түскен сома бөлiнгеннен кейiн жалпы сомалардың кредит шотына есепке алынады;
қате және артық есепке алынған түсiмдердiң сомалары жалпы сомалардың дебет шотына есепке алынады:

суммы зачетов ошибочно зачисленных поступлений отражаются в дебете и в кредите счета 000100к00 в соответствии с установленными нормативами распределения.
15. Районные отделы казначейства поступления, предназначенные для зачисления в республиканский и местный бюджеты, выполняют как межбанковские платежи через балансовый счет N 885 "Субкорреспондентский счет филиала банка в головном учреждении, открытый в самом филиале (в тенге)" срочными электронными платежами до 16 часов и направляют их соответственно в областное, городов Астаны и Алматы управление казначейства.
Для учета сумм, поступающих в республиканский бюджет, в областном, городов Астаны и Алматы управлениях казначейства на балансовом счете N 100 "Доходы республиканского бюджета Республики Казахстан" открывается один активный лицевой счет 100к98, с которого производится подъем доходов республиканского бюджета. По дебету этого лицевого счета проводятся общими итогами суммы доходов, поступившие в течение дня в республиканский бюджет. Дебетовый остаток по лицевому счету 100к98 на дату перечисления доходов должен быть равен сумме кредитового остатка лицевого счета N 100к00 "Доходы республиканского бюджета".
Областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства ежедневно перечисляют остаток со счета 100к98 "Доходы республиканского бюджета" через корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан на Единый казначейский счет, указывая в текстовом пространстве "Назначение платежа" полную расшифровку процедуры - поднятие доходов республиканского бюджета.
Глава 2. Прием и зачисление в бюджет налогов и других обязательных
платежей в бюджет, уплачиваемых наличными деньгами через
филиалы и структурные подразделения Банка-агента или
предприятия почтовой связи
16. Налоги и другие платежи в бюджет, уплачиваемые наличными деньгами, принимают в городах и поселках городского типа филиалы и структурные подразделения Банка-агента, а в сельской местности - Акимом села.
17. В филиалах и структурных подразделениях Банка-агента на имя территориального органа казначейства в установленном порядке открывается транзитный счет N 908 "Транзитные обороты при непосредственной корреспонденции счетов МФО и кассы" для зачисления принятых наличных денег от представителей государственных учреждений, физических лиц в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет и на бюджетные счета, а также на текущие счета "Уполномоченных и невыплаченные переводы" и "Целевого финансирования" государственных учреждений.
18. Платежи в бюджет, принятые филиалами и структурными подразделениями Банка-агента полностью перечисляются от представителей государственных учреждений в тот же день, а от физических лиц не позднее следующего дня на корсчет территориального органа Казначейства для зачисления на соответствующие счета. К платежным поручениям Банка-агента прикладываются квитанции физических лиц на уплату налогов, сопроводительные ведомости или копии объявления на взнос наличными. <*>
Сноска. Пункт 18 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

қате есепке алынған түсiмдердiң есепке алынған сомалары бөлудiң белгiленген нормаларына сәйкес 000100к00 дебет және кредит шоттарында көрсетiледi.
15. Республикалық және жергiлiктi бюджеттерiне есепке алуға арналған түсiмдердi қазынашылықтың аудандық бөлiмдерi 16 сағатқа дейiн шұғыл электрондық төлемдермен N 885 "Филиалдың өзiнде ашылған, бас мекемедегi банк филиалының қосалқы корреспонденттiк шоты (теңгемен)" баланстық шоты арқылы банкаралық төлемдер сияқты орындайды.
Республикалық бюджетке түсетiн сомалардың есебi үшiн қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында N 100 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджет кiрiсi" баланстық шотында республикалық бюджет кiрiстерiн көтерудi жүргiзетiн 100к98 бiр белсендi дербес шот ашылады. Осы дербес шоттың дебетi бойынша республикалық бюджетке күн iшiнде түскен кiрiс сомаларының жалпы қорытындылары шығарылады. Кiрiстер аударылған күнгi 100к98 дербес шот бойынша дебеттiк қалдық 100к98 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджет кiрiсi" дербес шотының кредиттiк қалдық сомасына тең болуы тиiс.
Ресiмдердiң толық шифрленуiн - республикалық бюджет кiрiстерінің көтерiлуiн "Төлем мақсатының" мәтiндiк бос жолында көрсете отырып Бiрыңғай Қазынашылық шотқа Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот арқылы 100к98 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджет кiрiсi" шотынан қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары аударады.
2-Тарау. Банк-агентiнiң немесе почта байланысы кәсiпорнының
филиалдары мен құрылымдық бөлiмшелерi арқылы қолма-қол
ақшамен төленетiн салықтарды және бюджетке төленетiн басқа
да мiндеттi төлемдердi бюджетке қабылдау және есепке алу
16. Қолма-қол ақшамен төленетiн салық және бюджетке төленетiн басқа да төлемдердi Банк-агенттердiң қалалардағы және қала үлгiсiндегi кенттердегi филиалдары мен құрылымдық бөлiмшелерi, ал ауылдық жерлерде ауыл Әкiмiнiң әкiмшiлiгi қабылдайды.
17. Бюджетке және бюджеттiк шоттарға, сондай-ақ мемлекеттiк мекемелердің "Уәкiлеттi және төленбеген аударымдар" және "Мақсатты қаржыландыру" ағымдағы шоттарына төленетiн салық және басқа да мiндеттi төлемдердi мемлекеттiк мекемелердiң өкiлдерiнен, заңды тұлғалардан қабылданған қолма-қол ақшаны есепке алу үшiн Банк-агенттердiң филиалдары мен құрылымдық бөлiмшелерiнде белгiленген тәртiпте N 908 "ФАБ және кассалардың шоттарын тiкелей корреспонденциялау кезiндегi транзиттiк айналым" транзиттiк шоты ашылады.
18. Банк-агенттiң филиалдары мен құрылымдық бөлiмшелерi қабылдаған бюджетке төленетiн төлемдер тиiстi шоттарға есепке алу үшiн мемлекеттiк мекемелердiң өкiлдерiнен сол күні ал жеке тұлғалардан келесі күннен кешiктiрмей Қазынашылықтың аумақтық органының корреспонденттiк шотына толық аударылады. Банк-агенттiң төлем тапсырыстарына салықтарды төлеуге деген заңды тұлғалардың квитанциялары, iлеспе тiзiмдеме немесе қолма-қол ақша жарналарына деген хабарландырудың көшiрмелерi жапсырылады.<*>
Ескерту: 18-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

19. Прием наличных денег от государственных учреждений осуществляется филиалами и структурными подразделениями Банка-агента по объявлению на взнос наличными (приложение N 4). В объявлении на взнос наличными указываются все реквизиты, предусмотренные при заполнении платежных поручений с указанием соответствующего 6-значного кода бюджетной классификации доходов.
Прием наличных денег от физических лиц осуществляется филиалами и структурными подразделениями Банка-агента с оформлением бланка ф.4-ПД с указанием необходимых реквизитов.
20. Аким села на принятые платежи в бюджет оформляет три экземпляра сопроводительной ведомости и производит сдачу платежей для зачисления в соответствующий бюджет через филиалы и структурные подразделения Банка-агента или предприятия почтовой связи.
21. Если платежи в бюджет Акимом села производятся через предприятия почтовой связи, то к почтовому переводу прилагаются сопроводительные ведомости. В талоне почтового перевода указываются номера сопроводительных ведомостей, общая сумма платежей, сумма почтовых расходов по переводу денег.
В почтовом переводе указываются следующие реквизиты:
наименование отправителя денег (фамилия, имя и отчество отправителя денег);
регистрационный номер отправителя денег (РНН);
номер платежного извещения;
дата выписки платежного извещения;
номер счета по кредиту, указывается лицевой счет 000080к00;
наименование бенефициара - налогового органа, которому предназначен налог и его регистрационный номер (РНН);
код банка-бенефициара (указывается код областного, городов Астаны и Алматы управления казначейства, в котором открыт счет для зачисления поступлений (080к00);
назначение платежа (уплата подоходного налога и т.п.). При ручном распределении поступлений, указывается в какой бюджет - республиканский или местный, подлежит зачислению платеж;
6-значный код бюджетной классификации доходов Республики Казахстан;
сумма, подлежащая зачислению в бюджет.
При переводе сумм по штрафам, указывается наименование органа, наложившего штраф.
Расходы по переводу платежей по почте оплачиваются отправителями денег. <*>
Сноска. Пункт 21 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
22. Территориальные органы казначейства талоны почтовых переводов вместе с другими документами и выписками с лицевых счетов направляют соответствующим финансовым и налоговым органам.
Глава 3. Перечисление государственным учреждением в бюджет налогов и
обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды
23. Государственные учреждения для перечисления в бюджет налогов, удержанных из заработной платы работников, и обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды представляют в территориальные органы казначейства следующие документы:
платежное поручение на перечисление в бюджет подоходного налога с физических лиц;
платежное поручение на перечисление в бюджет социального налога;
платежные поручения и списки физических лиц на перечисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды.
Перечисление подоходного налога с физических лиц в бюджет производится одновременно с получением денег на выплату заработной платы, в других случаях - в течение пяти банковских дней после окончания месяца, в котором произведена выплата.
Уплата социального налога производится ежемесячно в срок, установленный для выплаты заработной платы за вторую половину месяца, но не позднее 15-го числа следующего месяца, независимо от того, состоялась или нет выплата заработной платы.
Государственные учреждения перечисляют обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды одновременно с выплатой доходов работникам, подлежащих выплате в виде оплаты труда.
При перечислении налогов в бюджет государственные учреждения, финансируемые из местного бюджета, в текстовом пространстве "Назначение платежа" указывают 10-значный код бюджетной классификации расходов, в рамке "Код бюджетной классификации" проставляют 6-значный код бюджетной классификации доходов и дополнительно в рамке "Код назначения платежа" проставляют 3-значное цифровое обозначение назначения платежа. При перечислении обязательных пенсионных взносов в текстовом пространстве "Назначение платежа" указываются реквизиты накопительного пенсионного фонда, в пользу которого производится перечисление денег, в рамке "Код бюджетной классификации" проставляют 10-значный код бюджетной классификации расходов и дополнительно в рамке "Код назначения платежа" проставляют 3-значное цифровое обозначение назначения платежа. Государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, обслуживающиеся в территориальных органах казначейства, работающих в системе "Баск-М", при перечислении налогов в бюджет и обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, в рамке "Код бюджетной классификации" платежного поручения проставляют 10-значный шифр.
Государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, обслуживающиеся в территориальных органах Казначейства, работающих в системе "Оракл", при перечислении налогов в бюджет и обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, в рамке "Код бюджетной классификации" платежного поручения проставляют 12-значный код расходов бюджетной классификации.
Ответственный исполнитель территориального органа казначейства, проверив правильность заполнения платежных поручений, ставит визу на обратной стороне поручений и заверяет оттиском именного штампа ответисполнителя. <*>
Сноска. Пункт 23 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  ; приказом Министра Финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71  V021792_  .

19. Мемлекеттiк мекемелерден қолма-қол ақшаларды қабылдауды қолма-қол ақша жарналарына деген хабарландыру бойынша Банк-агенттердiң филиалдары мен құрылымдық бөлiмшелерi жүзеге асырады (N 4-қосымша). Қолма-қол ақша жарналарына деген хабарландыруда бюджеттiк сыныптаманың кірiстер кодының тиiстi 6 мәндi кодын көрсетiле отырып, төлем тапсырыстарын толтыру кезiнде көзделген барлық реквизиттер көрсетiледi.
Жеке тұлғалардан қолма-қол ақшаларды қабылдауды н.4-ПД бланкасын толтыра отырып, қажеттi реквизиттердi көрсете отырып банк-агенттердiң филиалдары мен құрылымдық бөлiмшелерi жүзеге асырады.
20. Ауыл Әкiмiнiң әкiмшілiгi бюджетке төлемдердi қабылдау үшiн ілеспе
тiзiмдеменi үш данада ресiмдейдi және Банк-агенттердiң филиалдары мен
құрылымдық бөлiмшелерi немесе почта байланысының кәсiпорындары арқылы
тиiстi бюджетке есепке алу үшін төлемдердi тапсыруды жүргiзедi.
21. Егер бюджетке төленетiн төлемдердi ауыл Әкiмiнiң әкімшілiгi почта
байланысының кәсiпорындары арқылы жүргiзсе, онда почта аударымдарына
ілеспе тізімдеме қоса беріледi. Почта аударымының талонында iлеспе
тiзiмдеменiң нөмiрi, төлемнiң жалпы сомасы, ақша аударымы бойынша почта
шығыстарының сомалары көрсетiледi.
Почта аударымында мынадай реквизиттер көрсетiледi:
төлеушiнiң атауы (төлеушiнiң тегi, аты-жөнi);
төлеушiнiң тiркеу нөмiрi (СТТН);
төлем хабарламасының нөмiрi.
22. Қазынашылықтың аумақтық органдары басқа құжаттармен және дербес
шоттардың үзiндi көшiрмелерiмен бiрге почта аударымдарын тиiстi қаржы және
салық органдарына жiбередi.
3-Тарау. Мемлекеттiк мекемелердің салықтарды бюджетке
және жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы
жарналарын аударуы
23. Қызметкерлердiң жалақыларынан ұсталған салықтарды бюджетке және мiндеттi зейнетақы жарналарын жинақтаушы зейнетақы қорларына аудару үшiн мемлекеттiк мекемелер қазынашылықтың аумақтық органдарына мынадай құжаттарды:
жеке тұлғалардан алынған табыс салығын бюджетке аударуға арналған төлем тапсырыстарын;
әлеуметтiк салықты бюджетке аударуға арналған төлем тапсырыстарын;
жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын аударуға арналған төлем тапсырыстарын және жеке тұлғалардың тiзiмiн тапсырады.
Жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын бюджетке аудару жалақыларды төлеуге арналған ақшаны алумен бiрге бiр мезгiлде, басқа жағдайда - төлем жасалған ай аяқталғаннан кейiн бес банктiк күн iшiнде жүргiзiледi.
Әлеуметтiк салықты төлеу айдың екiншi жартысы үшiн жалақыларды төлеу белгiленген мерзiмде, бiрақ жалақылар төленген немесе төленбегенiне тәуелсiз келесi айдың 15-күнiнен кешiктiрмей ай сайын жүргiзiледi.
Мемлекеттiк мекемелер жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын қызметкерлерге еңбекақы төлеу түрiнде төленуге жататын кiрiстердi төлеумен бiр мезгiлде аударады.
Салықтарды бюджетке аудару кезiнде жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер "Төлемнiң мақсаты" мәтiндiк кеңiстiгiнде шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының 10 таңбалы кодын көрсетедi. "Бюджеттiк сыныптама коды" бөлiгiнде кiрiстердiң бюджеттiк сыныптамасының 6 таңбалы кодын қояды және "Төлем мақсатының коды" бөлiгiнде төлем мақсатының 3 таңбалы сандық белгiсiн қосымша қояды. Міндеттi зейнетақы жарналарын аудару кезiнде "Төлемнiң мақсаты" мәтiндiк кеңiстiгiнде пайдасына ақша аудару жүргiзiлетiн жинақтаушы зейнетақы қорының деректемелерi көрсетiледi, "Бюджеттiк сыныптама коды" бөлiгiнде шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының 10 таңбалы кодын қояды және "Төлем мақсатының коды" бөлiгiнде төлем мақсатының 3 таңбалы сандық белгiсiн қосымша қояды. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, қазынашылықтың аумақтық органдарында қызмет көрсетiлетiн, "Баск-М" жүйесiнде жұмыс iстейтiн мемлекеттiк мекемелер бюджетке салықтарды және жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы төлемдерiн аударғанда, "Бюджеттiк сыныптама коды" төлем тапсырысының шеңберiнде 10 таңбалы шифр қояды.
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, қазынашылықтың аумақтық органдарында қызмет көрсетiлетiн, "Оракл" жүйесiнде жұмыс iстейтiн мемлекеттiк мекемелер бюджетке салықтарды және жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы төлемдерiн аударғанда, "Бюджеттiк сыныптама коды" төлем тапсырысының шеңберiнде бюджеттiк сыныптама шығыстарының 12 таңбалы кодын қояды.
Қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы төлем тапсырыстарының дұрыс толтырылуын тексергеннен кейiн тапсырыстың артқы бетiне виза қояды және жауапты атқарушының атаулы штампының бедерiмен растайды. <*>
Ескерту: 23-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
ЕСКЕРТУ. 23-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң
2002 жылғы 19 ақпанда N 71  V021792_  бұйрығымен.

24. Обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды государственными учреждениями уплачиваются в размере десяти процентов от дохода, принимаемого для исчисления пенсионного взноса с каждого физического лица, а за военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, имеющих по состоянию на 1-ое января 1998 года стаж военной службы, службы в органах внутренних дел менее десяти лет, в размере двадцати процентов от размера денежного довольствия и перечисляются отдельными платежными поручениями по каждому накопительному пенсионному фонду через банковский счет Государственного центра по выплате пенсий, открытый в Главном Алматинском Филиале Национального Банка Республики Казахстан N 413609816, МФО 190501109, код назначения "010".
Платежные поручения в территориальные органы казначейства представляются по каждому накопительному пенсионному фонду на бумажном носителе в трех экземплярах и список физических лиц в двух экземплярах.
Первый экземпляр платежного поручения и первый экземпляр списка остаются в территориальном органе казначейства, второй и третий экземпляры платежных поручений и второй экземпляр списка с отметкой территориального органа казначейства о принятии возвращаются государственному учреждению. После этого государственное учреждение в течение трех рабочих дней представляет третий экземпляр платежного поручения в налоговый орган по месту регистрации.
Список физических лиц должен содержать на каждого из них следующие данные: социальный индивидуальный код, фамилию, имя, отчество, дату рождения, сумму взноса и период (месяц, год), за который перечисляются обязательные пенсионные взносы (приложение N 5). Если фамилия, имя, отчество изменились, то также указываются фамилия, имя, отчество, которые были заполнены физическим лицом в регистрационной карточке для присвоения социального индивидуального кода. <*>
Сноска. Пункт 24 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
25. Налоги и обязательные пенсионные взносы перечисляются в целых тенге. Перечисление этих платежей с тиынами производится государственными учреждениями один раз в год в декабре месяце.
26. При выплате заработной платы отдельным работникам государственного учреждения (уходящим в отпуск, уволенным и т.д.) в промежуточные периоды между установленными сроками выдачи заработной платы платежные поручения на перечисление подоходного и социального налогов и обязательных пенсионных взносов с них не представляются.
27. При недостаточности на счете государственного учреждения денег, необходимых для выплаты заработной платы и одновременного перечисления сумм удержаний из заработной платы, государственным учреждением представляются в территориальный орган казначейства платежные поручения на выплату заработной платы и именные чеки казначейства, платежные поручения на перечисление налогов в бюджет и обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды на причитающиеся суммы.

24. Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын мемлекеттiк мекемелер әрбiр жеке тұлғадан зейнетақы жарналарын есептеу үшiн қабылданатын табыстың он процентi мөлшерiнде, ал әскери қызмет, ішкi iстер органдарындағы өтiлі 1998 жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша кемi он жыл болса әскери қызметкерлер, iшкi iстер органдарының қызметкерлер үшiн ақшалай жабдықталым мөлшерiнiң он процентi мөлшерiнде төлейдi және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Бас Алматы Филиалында ашылған N 413609816, ФАБ 190501109, код мақсаты "010", Зейнетақыларды төлеу жөнiндегi Мемлекеттiк Орталықтың банктiк шоты арқылы әрбiр жинақтаушы зейнетақы қоры бойынша жеке төлем тапсырыстарын аударады.
Қазынашылықтың аумақтық органдарында төлем тапсырыстары қағаз жазбаларда, үш данада және жеке тұлғалардың тiзiмi екi данада әрбiр жинақтаушы зейнетақы қоры бойынша ұсынылады.
Төлем тапсырыстарының бiрiншi данасы мен тiзiмнiң бiрiншi данасы қазынашылықтың аумақтық органында қалады, төлем тапсырыстарының екiншi және үшiншi даналары және қабылданғандығы туралы қазынашылықтың аумақтық органының белгi жасалған тiзiмiнiң екiншi данасы мемлекеттiк мекемеге қайтарылады. Бұдан кейiн мемлекеттiк мекеме үш жұмыс күнi iшiнде тiркелген орны бойынша салық органына төлем тапсырысының үшiншi данасын тапсырады.
<*>
Жеке тұлғалардың тiзiмiнде олардың әрқайсысына деген мынадай мәлiметтер болуы тиiс: әлеуметтік жеке коды, тегi, аты-жөнi, туған күнi, жарна сомасы және мiндетті зейнетақы жарнасы аударылған кезеңi (айы, жылы) (N 5-қосымша). Егер тегi, аты-жөнi өзгерсе әлеуметтiк жеке кодын беру үшiн тiркеу карточкасында жеке тұлға толтыруы тиiстi тегi, аты-жөнi көрсетiледi.
<*>
Ескерту: 24-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
25. Салықтар және мiндеттi зейнетақы жарналары тұтас теңгемен аударылады. Бұл төлемдердi тиынмен аударуды мемлекеттік мекемелер жылына бiр рет желтоқсан айында жүргiзедi.
26. Белгiленген мерзiм мен жалақыны беру арасындағы аралық кезеңдерде мемлекеттiк мекеменiң жекелеген қызметкерлерiне жалақы төлеу кезiнде (демалысқа шыққандарға, жұмыстан босағандарға және т.б.) табыс және әлеуметтiк салықты және мiндеттi зейнетақы жарналарын аударуға арналған төлем тапсырыстары ұсынылмайды.
27. Жалақыны төлеу және жалақылардан ұсталған сомаларды бiр мезгiлде аудару үшiн қажеттi ақша мемлекеттiк мекеменiң шотында жеткiлiксiз болған жағдайда жалақы төлеуге арналған төлем тапсырыстары мен қазынашылықтың атаулы чектерiн, бюджетке төленетiн салықтарды және жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарының тиiстi сомаларын аудару үшiн төлем тапсырыстарын мемлекеттiк мекеме қазынашылықтың аумақтық органына ұсынады.

28. Неоплаченные расчетные документы помещаются в картотеку на срок согласно статье 38 Закона Республики Казахстан от 29 июня 1998 года  Z980237_  "О платежах и переводах денег". Инкассовые распоряжения налоговых и таможенных органов помещаются в картотеку без ограничения срока хранения. При наличии в картотеке распоряжений по оплате налогов и других обязательных платежей в бюджет территориальные органы Казначейства исполняют данные распоряжения в порядке их календарной очередности поступления в картотеку. <*>
Сноска. Пункт 28 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
29. Картотека N 2 формируется территориальными органами казначейства на внебалансовом счете 9929 "Расчетные документы, неоплаченные в срок".
Глава 4. Порядок зачисления в бюджет неналоговых поступлений
30. Поступающие в территориальные органы казначейства административные штрафы и санкции, взимаемые государственными учреждениями, подлежат зачислению в соответствующий бюджет по категории "Неналоговые поступления", классу "Поступления по штрафам и санкциям", подклассу "Поступления по штрафам и санкциям".
31. В соответствии с законодательством государственная пошлина, связанная с рассмотрением дела в суде, зачисляется в местные бюджеты по категории "Неналоговые поступления", классу "Административные сборы и платежи, доходы от некоммерческих и сопутствующих продаж", подклассу "Пошлины", специфике "Государственная пошлина" по месту нахождения территориального органа казначейства, принявшего платеж.
Глава 5. Зачисление сумм поступлений на код бюджетной классификации
"Невыясненные поступления"
32. Поступившие в территориальные органы казначейства налоги и другие обязательные платежи в бюджет, принадлежность которых (республиканскому или местному бюджету) в момент их поступления не установлена, зачисляются до выяснения их принадлежности в республиканский бюджет на код 205101 "Невыясненные поступления" и находятся под контролем начальника отдела финансов и сводных балансов или его заместителя.
Учет и выяснение поступивших сумм ведутся соответствующими налоговыми органами.
33. Суммы, отнесенные на "Невыясненные поступления", могут числиться в них не более одного месяца со дня их зачисления. Суммы, поступившие в декабре месяце, учитываются до 31-го декабря отчетного года. По истечении указанных сроков эти суммы зачисляются на специфику "Прочие неналоговые поступления" бюджетной классификации доходов.
Глава 6. Возврат и зачет неправильно или излишне поступивших сумм в
бюджет

28. Төленбеген есеп айырысу құжаттары "Төлем және ақша аударымдары туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 29 маусымдағы Заңының 38-бабына сәйкес картотекаға орналастырылады. Салық және кеден органдарының инкассалық өкiмдерi сақтау мерзiмi шектелместен, картотекаға орналастырылады. Салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу жөнiндегi өкiмдер картотекада болған жағдайда Қазынашылықтың аумақтық органдары осы өкiмдердi олардың картотекаға түсуiнiң күнтiзбелiк кезектiлiгi тәртiбiмен орындайды.<*>
Ескерту: 28-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
29. N 2 картотеканы қазынашылықтың аумақтық органдары 9929 "Мерзiмiнде төленбеген есеп айырысу құжаттары" баланстан шотында қалыптастырады.
4-Тарау. Салықтық емес түсiмдердi бюджетке жатқызудың тәртiбi
30. Мемлекеттiк мекемелердiң алатын, қазынашылықтың аумақтық органдарына түсетiн әкiмшiлiк айыппұлдары мен санкциялары "Салықтық емес түсiмдер" санаты, "Айыппұлдар мен санкциялар бойынша түсiмдер" сыныбы, "Айыппұлдар мен санкциялардың түсiмдерi" iшкi сыныбы бойынша тиiстi бюджетке есепке алуға жатады.
31. Мемлекеттiк баж iсi сотта қаралуына байланысты заңдарға сәйкес қазынашылықтың аумақтық органдарының орналасқан орны бойынша қабылданған төлемдер "Салықтық емес түсiмдер" санаты, "Коммерциялық емес және iлеспе саудадан алынған кiрiстер әкiмшiлiк алымдары мен төлемдерi" санаты, "Мемлекеттiк баж" ерекшелiгi бойынша жергiлiктi бюджеттерге есепке алынады.
5-Тарау. "Анықталмаған түсiмдер" бюджеттiк сыныптамасының
кодына түскен сомаларды жатқызу
32. Қазынашылықтың аумақтық органдарына түскен, олардың түсу сәтiнде есепке алу мәнi (республикалық немесе жергiлiктi бюджет) айқындалмаған салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер олардың есепке алу мәнi айқындалғанға дейiн "Салықтық емес түсiмдер" 205101 кодына республикалық бюджетке есепке алынады және Қаржы және жиынтық баланстар бөлiмi бастығының немесе оның орынбасарының бақылауында болады.
Түскен сомаларды есепке алу мен анықтауды тиiстi салық органдары
жүргізедi.
33. "Салықтық емес түсiмдерге" жатқызылған сомалар олар есепке
алынған күннен бастап бiр айға дейiн сақталуы мүмкiн.
Желтоқсан айында түскен сомалар есептi жылдың 31 желтоқсанына
дейiн ескерiледi. Көрсетiлген мерзiм бiткеннен кейiн бұл сомалар кiрiстер
бюджеттік сыныптамасының "Басқа да салықтық емес түсiмдер" ерекшелiгiне
жатқызылады.
6-Тарау. Бюджетке қате немесе артық түскен сомаларды қайтару
және есепке алу

34. Возврат неправильно или излишне поступивших платежей в бюджет производится налоговыми органами путем перечисления денежных средств на расчетный счет налогоплательщика либо путем зачета в погашение задолженности в бюджет по другим налогам и обязательным платежам.
Зачет налогов может производится в трех вариантах:
1) с одного налогового органа на другой;
2) с одного кода бюджетной классификации доходов на другой;
3) по одному и тому же коду бюджетной классификации доходов при неправильном ручном распределении.
Возврат и зачет неправильно или излишне поступивших сумм в бюджет производится территориальными органами казначейства на основании следующих документов, представляемых налоговыми органами:
заключения ф.021 (приложение N 6);
платежных поручений (приложение N 3).
Налоговыми органами оформленные документы на возврат налогоплательщику переплаты по налогам и другим обязательным платежам в бюджет представляются в территориальные органы казначейства, где ответисполнитель регистрирует их в "Журнале регистрации платежных поручений налоговых органов на возврат налогоплательщикам переплаты по налогам и другим обязательным платежам в бюджет" (приложение N 8).
При приеме документов ответисполнитель казначейства осуществляет визуальный контроль на наличие всех необходимых реквизитов в представленных документах, соответствие подписей ответственных лиц налогового органа документу с образцами подписей и оттиска печати; сверяет суммы поступивших налогов в республиканский или местный бюджеты, отраженных в ведомости "Ежедневная разработочная ведомость поступлений в бюджеты" (ф.041Р), по графе "С начала года зачислено", с суммой, причитающейся к возврату и указанной в платежном поручении. <*>
Сноска. Пункт 34 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
35. Платежное поручение принимается к оплате в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации по району, городу и проставляется отметка ответисполнителя территориального органа казначейства о получении платежного поручения.
Если объем поступлений по району, городу не позволяет осуществить возврат (зачет) платежей, то в этом случае возврат (зачет) производится с разрешения областного налогового комитета в пределах фактически поступивших сумм с начало года по соответствующему подклассу бюджетной классификации в целом по области. При этом копия разрешения вместе с заключением и платежным поручением налогового органа представляется в территориальный орган казначейства для проведения данной операции.
В случаях, когда сумма возврата (зачета) налога превышает поступившие суммы налогов с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации доходов в целом по области, городам Астаны и Алматы, возврат (зачет) производится по разрешению Министерства государственных доходов Республики Казахстан с соответствующего подкласса бюджетной классификации доходов в целом по республике, при этом по данному подклассу доходов области допускаются "минусовые" доходы.
Указанный порядок не распространяется на возврат (зачет) НДС, по которому в случае превышения суммы налога, предъявляемого к возврату, объему поступлений по НДС по области, разрешение на возврат налога дается Министерством государственных доходов Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 35 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

34. Бюджетке қате немесе артық түскен сомаларды қайтару салық
төлеушiнiң есеп айырысу шотына ақшаларды аудару жолымен немесе басқа
салықтар және мiндеттi төлемдер бойынша бюджетке берешектердi өтеудi
есепке алу жолымен салық органдары жүргiзедi.
<*>
Бюджетке есепке алынатын салықтар үш нұсқада жүргiзіледi:
1) бiр салық органынан екiншi салық органына;
2) кiрiстердiң бiр бюджеттiк сыныптама кодынан екiншісiне;
3) қолмен дұрыс бөлмеген жағдайда кiрiстердiң бiр бюджеттiк сыныптама
коды бойынша ғана.
Бюджетке қате немесе артық түскен сомаларды қайтару және есепке алуды қазынашылықтың аумақтық органдары салық органдарының ұсынған мынадай құжаттары негiзiнде жүргiзiледi:
Н.021-қорытынды (N 6-қосымша).
Төлем тапсырмалары (N 3-қосымша).
Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салық төлеушiлерге артық төленген төлемдердi қайтаруға арналған ресiмделген құжаттарды салық органдары қазынашылықтың аумақтық органдарына ұсынады, онда жауапты атқарушы оларды "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салық төлеушiлерге артық төленген төлемдердi қайтаруға арналған салық органдарының төлем тапсырмаларының журналына" тiркейдi (N 8-қосымша).
Құжаттар түскен кезде жауапты атқарушы ұсынылған құжаттардағы барлық қажеттi реквизиттердің бар-жоғын, қойылған қолдың және мөр бедерiнiң үлгiлерiмен құжаттағы салық органы жауапты адамының қолдарына сәйкестiгiн көзбен жүгiрте бақылау жасайды; қайтаруға жататын және төлем тапсырмасында көрсетiлген сомамен "Жыл басынан бергi есептелгенi" бағаны бойынша "Бюджетке түсетiн түсiмдердiң күн сайынғы әзiрлеу ведомостындағы" (н.N 041) тізiмдеме көрсетiлген республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түскен салықтардың сомасын салыстырады.<*>
Ескерту: 34-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
35. Төлем тапсырмасы төлемге аудан, қала бойынша бюджеттiк сыныптаманың тиiстi iшкi сыныбы бойынша жыл басынан берi iс жүзiнде түскен сомалар шегiнде қабылданады. Егер аудан, қала бойынша түсетiн түсiмдердiң көлемi төлемдердi қайтаруды (есепке алуды) жүзеге асыруға мүмкiндiк бермесе, онда қайтару облыстық салық комитетiнiң шешiмiмен облыстар бойынша тұтастай алғанда бюджеттiк сыныптаманың тиiстi iшкi сыныбы бойынша жыл басынан бергi iс жүзiнде түскен сомалар шегiнде жүргiзiледi.
Бұл орайда, рұқсаттың көшiрмесi салық органының қорытындысымен және чекпен бiрге осы операцияларды жүргiзу үшiн қазынашылықтың аумақтық органына берiледi.
Егер салықты қайтару (есепке алу) сомасы облыс, Астана және Алматы қалалары бойынша тұтастай алғанда кiрiстердiң бюджеттiк сыныптамасының тиiстi iшкi сыныбы бойынша "жыл басынан бергi түскен салықтардың сомасынан асып түссе, қайтару (есепке алу) республика бойынша тұтастай алғанда кiрiстердiң бюджеттiк сыныптамасының тиiстi iшкi сыныбы бойынша Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң рұқсатымен жүргiзiледi, бұл ретте облыс кiрiстерiнiң осы кiшi сыныбы бойынша "кем" кiрiстерге рұқсат етiледі.
Көрсетiлген тәртiп облыс бойынша ҚҚС түсiмдерiнiң көлемiн қайтаруға ұсынылатын салық сомалары артқан жағдайда ҚҚС қайтаруды (есепке алуды) қолданылмайды, салықты қайтаруға деген рұқсатты Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi бередi.<*>
Ескерту: 35-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

36. Районные отделы казначейства после проверки представленных налоговыми органами платежных поручений передают их электронным платежом в областное, городов Астаны и Алматы управление казначейства. Дополнительно для подтверждения достоверности переданного электронного платежного поручения ответисполнитель районного отдела казначейства пересылает по каналам внесистемной связи контрольное подтверждение (приложение N 9).
Областными, городов Астаны и Алматы управлениями казначейства после проведения межбанковских операций по возврату переплаты по данным электронного платежного поручения районного отдела казначейства программно производится их квитовка (подтверждение) с районными отделами казначейства.
37. Областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства в конце операционного дня осуществляют для передачи налоговым органам формирование следующих форм отчетности:
ведомость возврата поступлений ф.041-В (ф.042-В ежемесячная);
ведомость зачета налогов и других платежей в бюджет форма 041З;
ведомость зачета налогов и других платежей в бюджет между налоговыми органами форма 041ЗН;
разработочная ведомость поступлений в бюджеты ф. 041-Р (ф.042-Р ежемесячная).
При этом налоговым органам передается и копия заключения ф.021 с отметками территориального органа казначейства о проведении платежа. <*>
Сноска. Пункт 37 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Глава 7. Распределение поступлений между бюджетами разных уровней
38. Все налоги и другие обязательные платежи в бюджеты зачисляются на балансовый счет N 080 "Доходы, распределяемые между бюджетами" и подлежат распределению между республиканским и местными бюджетами.
39. Распределение налогов и других обязательных платежей в бюджет между республиканским и местными бюджетами производится в соответствии с нормативами, установленными Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Размеры распределений налогов и других обязательных платежей в республиканский и местные бюджеты доводятся Министерством финансов Республики Казахстан соответствующим финансовым органам и Казначейству.
Областными представительными органами утверждаются стабильные нормативы распределения доходов между областным бюджетом и бюджетами районов (городов), долговременные размеры субвенций, передаваемых из областных бюджетов в бюджеты районов (городов), и бюджетных изъятий, передаваемых из бюджетов районов (городов) в областные бюджеты. <*>
Сноска. Пункт 39 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

36. Қазынашылықтың аудандық бөлiмдерi салық органдары ұсынған төлем тапсырмаларын тексергеннен кейiн оларды электрондық төлеммен қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына жiбередi. Жiберiлген электрондық чектiң дұрыстығын растау үшiн қазынашылықтың аудандық бөлiмiнiң жауапты атқарушысы жүйеден тыс арналар бойынша қосымша бақылау растамасын жiбередi (N 9-қосымша).
Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары қазынашылықтың аудандық бөлiмiнің электрондық чегi бойынша артық төлемдердi қайтару бойынша банкаралық операцияларды жүргiзгеннен кейiн қазынашылық аудандық бөлiмдерiмен оларды салыстыру (растау) бағдарламасын жүргiзедi.<*>
Ескерту: 36-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
37. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары
салық органдарына беру үшiн операциялық күннiң аяғында мынадай есептеме
нысандарын қалыптастыруды жүзеге асырады:
н.041-В (ай сайынғы н.042-В) түсiмдердi қайтару тiзiмдемесiн;
0413 нысаны - салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да төлемдердi
есепке алу тiзiмдемесiн;
салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да төлемдердi салық
органдары арасында есепке алу тiзiмдемесiн;
н.041-Р (ай сайынғы н. 042-Р) бюджетке түсетiн түсiмдердiң әзiрлеу
тiзiмдемесi.
Бұл орайда, салық органдарына салық органдарына төлемдер жасалғандығы
туралы қазынашылықтың аумақтық органдарының белгiсi қойылған н.021 с
қорытынды көшiрмесi де берiледi.<*>
Ескерту: 37-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.   V001261_
7-Тарау. Түрлi деңгейдегі бюджеттер арасындағы
түсетiн түсiмдердi бөлу
38. Барлық салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер N 080 "Бюджеттер арасында бөлiнетiн кiрiстер" баланстық шотына есепке алынады және республикалық және жергiлiктi бюджеттер арасында бөлуге жатады.
39. Салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi республикалық және жергілiктi бюджеттер арасында бөлу тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен белгiленген нормативтерге сәйкес жүргiзiледi.
Республикалық және жергіліктi бюджеттерге салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi бөлудiң мөлшерiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi тиiстi салық органдары мен Қазынашылыққа жiбередi.
<*>
Облыстық өкiлдi органдар кiрiстердi облыстық бюджет пен аудандардың (қалалардың) бюджеттерi арасында бөлудiң тұрақты нормативтерiн, облыстық бюджеттерден аудандардың (қалалардың) бюджеттерiне берiлетiн субвенциялардың және аудандардың (қалалардың) бюджеттерiнен облыстық бюджеттерге берiлетiн бюджеттiк алулардың ұзақ мерзiмдi мөлшерлерiн белгiлейдi.
Ескерту: 39-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

40. На основании полученных схем распределения поступлений между республиканским и местными бюджетами и нормативов, утвержденных маслихатами, областные, городов Астаны и Алматы управления Казначейства в трехдневный срок составляют ведомости распределения поступлений по формам 603-607, 611 (приложения NN 9-1 - 9-6), подписываемые руководителями местных финансовых органов, областных, городов Астаны и Алматы управлений Казначейства и областных, городов Астаны и Алматы налоговых комитетов. <*>
Сноска. Пункт 40 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
41. Распределение поступлений осуществляется областными, городов Астаны и Алматы управлениями казначейства ежедневно и в течение дня может производиться несколько раз для всех территориальных финансовых органов.
Распределение поступлений в областном, городов Астаны и Алматы управлении казначейства осуществляется программным путем и ручным способом. Распределение поступлений выполняется по результатам накопления поступивших в течение операционного дня платежных документов. Распределенные суммы поступлений списываются по дебету счета 080к00 и зачисляются в кредит счета бенефициара средств, которыми являются счет по учету доходов республиканского бюджета (100к00) и счета финансовых органов (на балансовых счетах N 130 и N 132).
42. Программному распределению доходов подлежат все виды доходов, за исключением распределяемых вручную.
43. Распределение доходов, которое производится исполнителем (ручное), осуществляется при поступлении по кодам бюджетной классификации доходов, указанным в "Ведомости контроля ручного распределения поступлений между бюджетами" (приложение N 10). Документы, в которых в текстовом пространстве "Назначение платежа" не указан вид бюджета, зачисляются по специфике "Невыясненные поступления" бюджетной классификации доходов.
Распределенные суммы поступлений зачисляются на счета районных финансовых органов через субкорреспондентские счета районных отделов казначейства срочными электронными платежами. <*>
Сноска. Пункт 43 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
44. При изменении нормативов распределения доходов между республиканским и местными бюджетами областное, городов Астаны и Алматы финансовое управление представляет областному, городов Астаны и Алматы управлению казначейства письмо, на основании которого вносят изменения в Ведомости контроля распределения налогов и в справочную информацию.
При необходимости пересчета налогов с начала финансового года по измененным в установленном порядке нормативам распределения, а также при возврате, зачете налогов и других обязательных платежей в бюджет, проводимых налоговыми органами, в результате которых образовалось дебетовое сальдо на счете местного бюджета, финансовым органом принимаются меры по ликвидации дебетового (отрицательного) остатка средств местного бюджета. В этих случаях прекращается финансирование всех государственных учреждений данного бюджета, а при невозможности погашения дебетового остатка в течение трех банковских дней финансовый орган обращается в вышестоящий финансовый орган за оформлением бюджетных кредитов (ссуд). <*>
Сноска. Пункт 6 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

40. Түсiмдердi республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң арасында бөлудiң алынған сызбалары және мәслихаттар бекiткен нормативтер негiзiнде облыстық, Астана және Алматы қалаларының Қазынашылық басқармалары үш күн мерзiмде 603-607, 611-нысандар бойынша (NN 9-1 - 9-6 қосымшалар) жергiлiктi қаржы органдарының басшылары, облыстық, Астана және Алматы қалаларының Қазынашылық басқармалары және облыстық, Астана және Алматы қалаларының салық комитеттерi қол қоятын түсiмдердi бөлудiң тiзiмдемелерiн жасайды. <*>
Ескерту: 40-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
41. Түсiмдердi бөлудi қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары күн сайын және жүзеге асырады және ағымдағы күнi барлық аумақтық қаржы органдары үшiн бiрнеше рет жүргiзуi мүмкiн.
Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында түсетiн түсiмдердi бөлу бағдарламалық жолмен және қолмен атқару тәсiлiмен жүзеге асырылады. Түскен түсiмдердi бөлу төлем құжаттарының ағымдағы күн iшiнде түскен жинақталу нәтижелерi бойынша орындалады. Түскен түсiмдердiң сомалары 080к00 дебет шоты бойынша есептен шығарылады және республикалық бюджет кiрiстерінің есебi бойынша шот (100к00) және қаржы органдарының шоттары (N 130 және 132 баланстық шоттарында) бойынша шот болып табылатын қаражаттардың кредит шотына есепке алынады.
42. Кiрiстердiң бағдарламалық бөлiнуiне, қолмен бөлiнгендердi қоспағанда, кiрiстердің барлық түрлерi жатады.
43. Атқарушы шығаратын кiрiстердi бөлу (қолмен) "Бюджеттер арасында түскен түсiмдердi қолмен бөлудi бақылау тiзiмдемесiнде" (N 10-қосымша) көрсетiлген кiрiстердің кодтары бойынша түскен кезде жүзеге асырылады. "Төлем мақсатының" мәтiндiк бос орнында бюджет түрi көрсетiлмеген құжаттар кiрiстер бюджеттiк сыныптамасының "Анықталмаған түсiмдер" ерекшелiгi бойынша есепке алынады. Бөлiнгеннен кейiн, анықталғанға дейiнгi шотқа есепке алынған түсiмдер тiзiмдемесiнде қалыптасады және басылады.
Түскен түсiмдердiң бөлiнген сомасы аудандық қаржы органдарының шоттарына қазынашылықтың аудандық бөлiмдерiнiң қосалқы корреспонденттік шоттары арқылы шұғыл электрондық төлемдермен есепке алынады.<*>
Ескерту: 43-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
44. Салықтардың бөлiнуiн бақылау тiзiмдемесiнде және Республикалық және жергiлiктi бюджеттер арасындағы кiрiстердi бөлу нормативтерi өзгерген жағдайда облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының қаржы басқармалары қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына хат жолдайды, оның негiзiнде ақпараттық анықтамалыққа өзгерiстер енгiзiледi.
Бөлу нормативтерiн белгiленген тәртiпте өзгерту бойынша қаржы жылының басынан бастап салықтарды қайта есептеу қажет болған жағдайда, сондай-ақ салық органдары жүргiзетiн салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi есепке алуды қайтару кезiнде, нәтижесiнде жергiлiктi бюджеттiң шотында дебеттiк сальдо пайда болса, қаржы органдары жергiлiктi бюджет қаражаттарының дебеттiк (керi) қалдықтарын жою бойынша шаралар қабылдайды. Мұндай жағдайларда, осы бюджеттiң барлық мемлекеттiк мекемелерiн қаржыландыру тоқтатылады, ал дебеттiк қалдықты үш банктiк күн ішінде өтеу мүмкiн болмаса, қаржы органы бюджеттiк кредиттердi (қарыз ақшаны) ресiмдеу үшін жүгiнедi.<*>
Ескерту: 44-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

45. Ведомость перераспределения поступлений между бюджетами по результатам изменения нормативов (приложение N 11) составляется по республиканскому бюджету и местным бюджетам по каждому финансовому органу, в котором изменились нормативы распределения доходов. Ведомости по финансовым органам передаются с соответствующими им выписками с лицевых счетов этих органов (балансовые счета N 130, 132). <*>
Сноска. Пункт 45 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
45-1. После распределения доходов между бюджетами разных уровней остатков по балансовому счету N 080 "Доходы, распределяемые между бюджетами" не должно быть. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 45-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Раздел 3. Кассовое исполнение
республиканского бюджета по расходам
Глава 1. Распорядители лимитов по республиканскому бюджету
46. Руководители государственных учреждений в зависимости от предоставленных им прав подразделяются на главных распорядителей лимитов бюджетных денег и нижестоящих распорядителей лимитов бюджетных денег.
Главные и нижестоящие распорядители лимитов бюджетных денег несут ответственность за разассигнование и перевод выделенных в их распоряжение лимитов бюджетных денег соответствующим государственным учреждениям своих систем по целевому назначению, а также за правильное и экономное расходование бюджетных денег в соответствии с утвержденными планами финансирования.
47. Главными распорядителями лимитов бюджетных денег являются руководители администраторов республиканских бюджетных программ.
Главным распорядителям лимитов бюджетных денег предоставлено право расходования выделенных лимитов на содержание администраторов республиканских бюджетных программ, их территориальных подразделений и распределения разрешенных лимитов по подведомственным государственным учреждениям.
48. Нижестоящие распорядители лимитов бюджетных денег в зависимости от предоставленных им прав подразделяются на:
руководителей государственных учреждений, имеющих планы финансирования и получающие лимиты от главных распорядителей лимитов, как на расходы государственного учреждения, так и для дальнейшего распределения между подведомственными государственными учреждениями;
руководителей государственных учреждений, имеющих планы финансирования и получающие лимиты от нижестоящих распорядителей лимитов только для непосредственного расходования выделенных лимитов данным государственным учреждением.
49. Администраторы республиканских бюджетных программ в соответствии с бюджетными назначениями производят расходы на основании разрешения, выдаваемого Комитетом казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (приложение N 12).

45. Түсiмдердi нормативтердiң өзгеру нәтижелерi бойынша бюджеттер арасында қайта бөлу тiзiмдемесi (N 11 қосымша) кiрiстердi бөлудiң нормативтерi өзгерген әрбiр қаржы жылы бойынша республикалық бюджет және жергiлiктi бюджеттер бойынша жасалады. Қаржы органдары бойынша тiзiмдемелер осы органдардың дербес шоттарынан (N 130, 132 баланстық шоттар) оларға тиiстi үзiндi көшiрмелермен бiрге берiледi.<*>
Ескерту: 45-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
45-1. Кiрiстердi түрлi деңгейлердiң бюджеттерi арасында бөлгеннен кейiн N 080 "Бюджеттер арасында бөлiнетiн кiрiстер" баланстық шоты бойынша қалдықтар болмауы тиiс.<*>
Ескерту: 45-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
3-Бөлім. Республикалық бюджеттің шығыстар бойынша
кассалық атқарылуы
1-Тарау. Республикалық бюджет бойынша лимиттердi иеленуші
46. Мемлекеттiк мекемелердiң басшылары оларға берiлген құқыққа тәуелсiз бас лимиттердi иеленуші және бюджеттiк ақшаларды төменгi тұрған лимиттердi иеленушi болып бөлiнедi.
Бюджеттiк ақшаларды бас және төменгi тұрған лимиттердi иеленушiлер қаражаттардың бөлiнуiне және олардың иелiгiне бөлiнген бюджеттiк ақшалардың лимиттерiн тиiстi мемлекеттiк мекемелерге нысаналы мақсаттар бойынша өздерiнiң жүйелерiне аударуға, сондай-ақ бекiтiлген қаржыландыру жоспарына сәйкес бюджеттiк ақшалардың дұрыс және үнемдi жұмсалуына жауап бередi.
47. Бюджеттік ақшалардың бас лимиттерiн иеленушiсi республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің басшылары болып табылады.
Бюджеттiк ақшалардың бас лимиттерiн иеленушілерiне республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiн, олардың аумақтық органдарын ұстау үшiн бөлiнген лимиттердi жұмсауға және ведомостволық бағынысты мемлекеттiк мекемелер бойынша рұқсат етiлген лимиттерге иелiк етуге құқық берiлген.
48. Бюджеттік ақшаларды төменгi тұрған лимиттердi иеленушiлер оларға берiлген құқыққа тәуелдi:
дербес қаржыландыру жоспарлары бар және мемлекеттiк мекеменiң шығыстары үшiн де және ведомостволық бағынысты мемлекеттiк мекемелер арасында одан әрi бөлу үшін де бас лимиттердi иеленушіден лимиттердi алатын мемлекеттiк мекемелердiң басшылары;
дербес қаржыландыру жоспарлары бар және осы мемлекеттiк мекеменің шаралары үшiн бөлiнген лимиттердi тiкелей жұмсау үшiн ғана төменгi тұрған лимиттердi иеленушілерден лимиттердi бенефицияр мемлекеттiк мекемелердiң басшылары болып бөлiнедi.
49. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi бюджеттiк тағайындауларға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Қазынашылық комитетi берген рұқсат негiзiнде жүргiзедi (N 12-қосымша).

Администраторы республиканских бюджетных программ для своих подведомственных государственных учреждений распределяют лимиты через территориальные органы казначейства посредством формирования разрешений по форме N 2 (разрешение министерства (ведомства)(приложение N 13) и формы N 2а (разрешение нижестоящего распорядителя бюджетных средств) (приложение N 14).
50. Не допускается содержание из республиканского бюджета государственных учреждений, содержащихся за счет местных бюджетов.
51. Администраторы республиканских бюджетных программ и их подведомственные государственные учреждения:
не вправе брать на себя финансовые обязательства сверх сумм бюджетных назначений, установленных бюджетным законодательством на соответствующий финансовый год;
обязаны предоставлять Министерству финансов Республики Казахстан и Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета в установленные сроки информацию, необходимую для подготовки отчета об исполнении республиканского бюджета.
52. Открытие государственным учреждениям в территориальных органах казначейства бюджетного счета производится в соответствии с нормативными правовыми актами Министерства финансов Республики Казахстан о порядке открытия и закрытия счетов государственных учреждений.
Глава 2. Порядок открытия и перевода выделенных лимитов бюджетных
денег на расходование и осуществление расходных операций
по республиканскому бюджету
53. Порядок открытия лимитов на расходование бюджетных средств по республиканскому бюджету устанавливается Министерством финансов Республики Казахстан в соответствии с Инструкцией "По составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности", утвержденной приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 18 сентября 1995 года N 239, с последующими изменениями и дополнениями к ней.
53-1. Исполнение республиканского бюджета начинается 1-го января и заканчивается 31-го декабря финансового года, на который он утвержден.
Право государственных учреждений на расходование бюджетных ассигнований, предусмотренных им на текущий финансовый год, прекращается 31-го декабря, за исключением заключительных операций по необеспеченным финансированием в истекшем финансовом году утвержденным бюджетным расходам, а также по зачислению в бюджеты официальных трансфертов, производимых в течение счетного периода.
Исполнение республиканского бюджета осуществляется на основе сводного план финансирования республиканского бюджета, составляемой в соответствии с помесячным распределением утвержденной годовой суммы доходов и расходов бюджета и уточняемой путем внесения в нее изменений.
Сводный план финансирования республиканского бюджета составляется на основании планов финансирования расходов, утверждаемых и представляемых администраторами республиканских бюджетных программ в Министерство финансов Республики Казахстан.
Сводный план финансирования республиканского бюджета утверждается Министром финансов Республики Казахстан. Один экземпляр сводного плана финансирования республиканского бюджета представляется в Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
На основании полученных сводных планов финансирования республиканского бюджета и в соответствии с расчетами, учтенными при утверждении бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ доводят до подведомственных государственных учреждений утвержденные планы финансирования, а также показатели расчетов к ним. В свою очередь, государственное учреждение один экземпляр плана финансирования и показатели расчетов к ней представляет в соответствующий территориальный орган Казначейства.
Бюджетные средства могут расходоваться государственными учреждениями на основании казначейских разрешений только при наличии утвержденных планов финансирования. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 53-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  ; с изменениями - приказом Министра Финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71  V021792_  .

Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi өздерiнiң ведомостволық бағынысты мемлекеттiк мекемелер үшiн лимиттердi N 2 нысан (министрлiктердiң (ведомостволардың) рұқсаттары) (N 13-қосымша) және N 2а-нысан (бюджет қаражаттарын төмен тұрған иеленушілердiң рұқсаты) (N 14-қосымша) бойынша рұқсаттарды қалыптастыра отырып қазынашылықтың аумақтық органдары арқылы бөледi.
50. Жергiлiктi бюджеттер есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердi республикалық бюджеттен қаржыландыруға рұқсат етiлмейдi.
51. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi және олардың ведомостволық бағынысты мемлекеттiк мекемелерi:
тиiстi қаржы жылына арналып бюджет заңдарымен белгiленген бюджеттiк мақсаттардың сомаларынан тыс қаржылық мiндеттемелердi өзiне алуға құқығы жоқ;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне және Республикалық бюджеттiң атқарылуына бақылау жөнiндегi есеп комитетiне республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi әзiрлеуге қажеттi ақпаратты белгiленген мерзiмде тапсыруға мiндеттi.
52. Мемлекеттiк мекемелердiң қазынашылықтың аумақтық органдарында бюджеттiк шоттарды ашуы Мемлекеттiк мекемелердiң шоттарды ашу және жабу тәртiбi туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүргiзiледi.
2-Тарау. Республикалық бюджет бойынша жұмсауға және шығыс
операцияларын жүзеге асыруға арналып бюджетiн ақшалардың
бөлiнген лимиттерiн ашу және аудару тәртiбi
53. Республикалық бюджет бойынша бюджеттiк қаражаттарды жұмсауға арналған лимиттердi ашу тәртiбiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң 1995 жылғы 18 қыркүйектегi N 239 бұйрығымен бекiтiлген "Қаржылық жоспарды жасау және қолма-қол ақша тасқынын болжамдау жөнiндегi" нұсқаулыққа және оған енгізiлген өзгерiстер мен толықтыруларға сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлейдi.
53-1. Республикалық бюджеттiң атқарылуы ол арналып бекiтiлген қаржы жылының 1 қаңтарында басталады және 31 желтоқсанында аяқталады.
Мемлекеттiк мекемелердiң өткен қаржы жылында қаржыландырумен қамтамасыз етiлмеген бекiтiлген бюджеттік шығыстар бойынша, сондай-ақ есептi кезең iшiнде жүргiзiлген ресми трансферттердi бюджеттерге есепке алу жөнiндегi қорытынды операцияларды қоспағанда, оларға ағымдағы қаржы жылына көзделген бюджеттен қаржы бөлудi жұмсауға арналған құқығы 31 желтоқсанда тоқтатылады.
Республикалық бюджеттiң атқарылуы бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының бекiтiлген жылдық сомасын ай сайынғы бөлуге сәйкес жасалатын және оған өзгерiстер енгiзу жолымен нақтыланатын республикалық бюджеттiң қаржыландырудың жиынтық жоспары негiзiнде жүзеге асырылады.
Республикалық бюджет шығыстарының тiзiмдемесi республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бекiтетiн және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне ұсынатын шығыстардың қаржыландыру жоспарлары негiзiнде жасалады.
Республикалық бюджеттiң қаржыландырудың жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiтедi. Республикалық бюджеттiң қаржыландырудың жиынтық жоспарының бiр данасы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетiне ұсынылады.
Республикалық бюджет шығыстарының алынған тiзiмдемесi негiзiнде және бюджеттiң бекiтiлуi кезiнде ескерiлген есептемелерге сәйкес республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бағынысты мемлекеттiк мекемелерге шығыстардың бекiтiлген қаржыландыру жоспарларын, сондай-ақ оларға есеп айырысулардың көрсеткiштерiн хабарлайды. Өз кезегiнде, мемлекеттiк мекеме қаржыландыру жоспарының бiр данасын және оларға есеп айырысулардың көрсеткiштерiн Қазынашылықтың тиiстi аумақтық органына ұсынады.
Бюджет қаражатын мемлекеттiк мекемелер шығыстардың бекiтiлген қаржыландыру жоспарлары болған жағдайда ғана қазынашылық рұқсаттардың негiзiнде жұмсауы мүмкiн. <*>
Ескерту: 53-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
ЕСКЕРТУ. 53-1-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрiнiң
2002 жылғы 19 ақпанда N 71  V021792_  бұйрығымен.

54. Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан в соответствии с плановыми назначениями выписывает казначейское разрешение (форма N1) на выделенные суммы лимитов из республиканского бюджета администратору республиканских бюджетных программ в разрезе кодов бюджетной классификации расходов Республики Казахстан. Казначейские разрешения (форма N1) по электронной почте передаются в областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства по месту нахождения администраторов бюджетных программ для дальнейшего распределения выделенных им средств по подведомственным государственным учреждениям. Для контроля передачи- приема полученных казначейских разрешений областными, городов Астаны и Алматы управлениями казначейства формируются протоколы почты, реестр казначейских разрешений, передающих и принимающих, с отражением даты и времени передачи-приема.
55. При получении формы N 1 администратор республиканских бюджетных программ формирует разрешения министерства (ведомства)(форма N 2) государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета, и передает в соответствующие территориальные органы казначейства. Последние вводят в базу данных автоматизированного рабочего места казначея разрешения министерства (ведомства)(форма N 2), т.е. текущее финансирование, а затем формируют почту для передачи их в областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства для зачисления лимитов или дальнейшего распределения на нижестоящих распорядителей лимитов (форма N 2а). При формировании почты формируется реестр - уведомление передаваемых файлов (приложение N 15).
Затем протоколы почты передаются по электронной почте, а реестр- уведомление - по факсимильной связи в соответствующие областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства.
56. Областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства при получении разрешений ф.N 2, 2а и "Реестра- уведомления об отправленных разрешениях" производят сверку полученных разрешений и реестров на соответствие всех данных. При несовпадении данных полученных разрешений и реестра областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства направляют "Реестр некорректных разрешений" (приложение N 16) по факсимильной связи. При получении "Реестра некорректных разрешений" территориальные органы казначейства выясняют причины несовпадения и отправляют исправления по соответствующим каналам связи.
57. За несвоевременное зачисление казначейских разрешений (форма N 1), разрешений министерств (ведомств)(форма N 2), разрешений нижестоящего распорядителя бюджетных средств (форма N 2а) и межминистерских (межведомственных) разрешений (форма N 2б) (приложение N 17) несут ответственность руководители территориальных органов казначейства, которые должны обеспечить зачисление лимитов в том месяце, в котором они были открыты.

54. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетi жоспарлы мақсаттарға сәйкес республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi республикалық бюджеттен лимиттердiң бөлiнген сомаларына қазынашылық рұқсаттарды (N 1-нысан) Қазақстан Республикасы бюджеттiк сыныптамасы шығыстарының кодтары бойынша жазып бередi. Ведомостволық бағынысты мемлекеттiк мекемелер бойынша оларға бөлiнген қаражаттарды одан әрi бөлу үшiн бюджеттік бағдарламалардың әкiмшілерi орналасқан орны бойынша қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына электрондық почтамен қазынашылық рұқсаттар (N 1-нысан) жiберiледi. Қазынашылық рұқсаттарды алуға - беруге бақылау үшiн қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары почта хаттамаларын, беру-қабылдау күнi көрсетiлген беретiн және қабылдайтын қазынашылық рұқсаттардың тiзiмдемесiн қалыптастырады.
55. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi N 1-нысанды алған кезде республикалық бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелерге министрлiктiң (ведомоствоның) рұқсаттарын қалыптастырады және қазынашылықтың тиiстi аумақтық органдарына бередi. Соңғысы қазынашылықтың автоматтандырылған жұмыс орны базасының деректерiне министрлiктiң (ведомостваның) рұқсатын (N 2-нысан), яғни ағымдағы қаржыландыруды енгiзедi, ал одан кейiн оларды қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына беру немесе төмен тұрған лимиттерді иеленушілерге (2а-нысан) одан әрі бөлу үшін почтаны қалыптастырады.
Одан кейін почтаның хаттамасы электрондық почтамен, ал тізілім-хабарлама - фискальді байланыспен тиісті қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына беріледі.
56. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары н. N 2, 2а-рұқсатты және "Жіберілген рұқсаттар туралы тізілім-хабарламаны" алған кезде рұқсаттармен тізілімдердің барлық деректерге сәйкестігін салыстырады. Алынған рұқсаттар мен тізілімдер сәйкес келмеген жағдайда қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары факсимильді байланыспен "Дұрыс емес рұқсаттардың тізілімін" (N 16-қосымша) жолдайды. Қазынашылықтың аумақтық органдары "Дұрыс емес рұқсаттардың тізілімін" алған кезде сәйкессіздік себептерін айқындайды және түзетулерді байланыстың тиісті арналарымен жібереді.
57. Қазынашылық рұқсаттарды (N 1 нысан), министрліктердің, (ведомоствалардың) рұқсаттарын (N 2 нысан), бюджеттік қаражаттарды төменгі тұрған иеленушілердің рұқсаттарын (N 2а нысан) және министрлікаралық (ведомствоаралық) (N 2б нысан) рұқсаттарын (N 17 қосымша) уақытылы есепке алмағаны үшін өткен айда ашылған лимиттерді есепке алуды қамтамасыз ететін қазынашылықтың аумақтық органдарының басшылары жауап береді.

58. Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан ведет справочник государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета, и справочник кодов Единой бюджетной классификации доходов и расходов и доводит их до областных, городов Астаны и Алматы управлений казначейства, а также доводит изменения и дополнения, вносимые в них. <*>
Сноска. Пункт 58 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
59. Территориальные органы казначейства осуществляют предварительный контроль за расходованием средств республиканского бюджета в разрезе специфик экономической классификации расходов.
Для обеспечения предварительного контроля за расходованием средств республиканского бюджета в территориальных органах казначейства установлено автоматизированное рабочее место казначея, посредством которого ответисполнитель казначейства выполняет следующие функции:
осуществляет визуальный контроль первичных документов по расходам и восстановлению кассовых расходов по кодам бюджетной классификации расходов;
осуществляет проверку наличия свободного остатка лимитов по соответствующим спецификам расхода по форме N 032-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств" и дает разрешение (утверждение) на расходование средств;
осуществляет формирование выходных ведомостей по движению разрешений и расходов администраторов республиканских бюджетных программ.
60. Расходные операции в автоматизированном рабочем месте казначея осуществляются следующим образом: ответственный исполнитель вводит реквизиты платежного документа с указанием специфики экономической классификации расходов. При вводе документа осуществляется программный контроль за наличием кодов администраторов республиканских бюджетных программ и подведомственных государственных учреждений, кодов программ, подпрограмм и специфик экономической классификации расходов, наличием лимитов на расходы по каждой отдельной специфике для расходующей единицы. В автоматизированном рабочем месте казначея формируется электронное разрешение на выполнение расходной операции и каждый платежный документ оформляется разрешительной визой ответисполнителя автоматизированного рабочего места казначея, скрепленной оттиском его именного штампа.
Именной штамп предусматривает полное наименование территориального органа Казначейства и цифровой номер ответисполнителя. При увольнении ответисполнителя именной штамп сдается начальнику операционного отдела, в территориальных органах Казначейства, не имеющих в штате начальника операционного отдела, ответисполнителю, назначенному по приказу начальника территориального органа Казначейства. За сохранность именного штампа и передачу его постороннему лицу персональную ответственность несет ответисполнитель территориального органа Казначейства.
Первичный документ после визирования ответисполнителем автоматизированного рабочего места казначея передается ответисполнителю операционного отдела. Ответисполнитель операционного отдела вводит реквизиты первичного документа в разбивке по спецификам экономической классификации расходов. При вводе проверяет наличие номера счета отправителя денег, кодов программ, подпрограмм и специфик экономической классификации расходов, соответствия суммы прописью и цифрами, оттиска печати и подписей заявленным образцам и:
осуществляет внутренний финансовый расчет между соответствующими счетами в том случае, если счет бенефициара платежа находится в этом же областном, городах Астаны и Алматы управлениях казначейства;
проводит платежи через корреспондентский счет в Национальном Банке для осуществления межбанковских операций в том случае, если счет бенефициара платежа находится в другом банке или другом областном, городах Астаны и Алматы управлениях казначейства. <*>
Сноска. Пункт 60 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

58. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің анықтамалығын және кірістер мен шығыстар бойынша Бiрыңғай бюджеттік сыныптама кодтарының анықтамалығын жүргізеді және қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына жеткізіледі, сондай-ақ оларға енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды жеткізеді.<*>
Ескерту: 58-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
59. Қазынашылықтың аумақтық органдары шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелігі бойынша республикалық бюджет қаражаттарын жұмсауға алдын ала жүзеге асырады.
Республикалық бюджет қаражаттарының жұмсалуына алдын-ала бақылауды қамтамасыз ету үшін қазынашылықтың аумақтық органдарында қазынашының автоматтандырылған жұмыс орнына орнатылған, оның көмегімен қазынашылықтың жауапты атқарушысы мынадай функцияларды орындайды:
шығыстардың және бюджеттік сыныптама кодтарының кассалық шығыстарын өтеу бойынша бастапқы құжаттарға сипаттай бақылауды жүзеге асырады;
N 032-А "Алынған міндеттемелерді ескере отырып бөлінген лимиттердің және кассалық шығыстардың ведомосты" нысаны бойынша шығыстардың тиісті ерекшеліктері бойынша лимиттерінің бос қалдықтарының бар-жоғын жүзеге асырады және қаражаттарды жұмсауға рұқсат (мақұлдау) береді;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкiмшілерiнiң рұқсаттары мен шығыстары бойынша шығыс ведомостарын қалыптастыруды жүзеге асырады.
60. Қазынашының автоматтандырылған жұмыс орнындағы шығыстар операциялары былайша жүзеге асырылады: жауапты атқарушы шығыстардың экономикалық сыныптамасын көрсете отырып төлем құжаттарының реквизиттерiн енгiзедi. Құжатты енгiзу кезiнде республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi және ведомостволық бағынысты мемлекеттiк мекемелер кодтарының, бағдарламалар, iшкi бағдарламалар және шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерi кодтарының бар-жоғына, жұмсалатын бiрлiктiң әрбiр жекешелеген ерекшелiгi бойынша шығыстарға арналған лимиттердiң бар-жоғына бағдарламалық бақылауды жүзеге асырады. Қазынашының автоматтандырылған жұмыс орнында шығыс операцияларының шығыстарын орындауға деген электрондық рұқсаттарды қалыптастырады және әрбiр төлем құжаты қазынашының автоматтандырылған жұмыс орнының жауапты атқарушысының оның атаулы штампымен бекiтілген жауапты атқарушының рұқсат визасымен ресiмделедi.
Атаулы мөртабан Қазынашылықтың аумақтық органының толық атауын және жауапты атқарушының сандық нөмiрiн көздейдi. Жауапты атқарушы босаған жағдайда, атаулы мөртабан операциялық бөлiмнiң бастығына, штатында операциялық бөлiмнiң бастығы жоқ Қазынашылықтың аумақтық органдарында Қазынашылықтың аумақтық органы бастығының бұйрығы бойынша тағайындалған жауапты атқарушыға тапсырылады. Атаулы мөртабанның сақталуына және оның бөтен адамға берiлмеуiне Қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы жеке жауап бередi.
Бұл орайда, жауапты атқарушының жаңа тiзiмi және оларға берiлген нөмiрi де қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармасы бастығының бұйрығымен бекiтiледi. Қазынашылықтың жауапты атқарушысы штамптың сақталуына жеке жауап бередi.
Қазынашының автоматтандырылған жұмыс орнының жауапты атқарушысы визасын қойғаннан кейiн бастапқы құжат операциялық бөлiмнiң жауапты атқарушысына бередi. Операциялық бөлiмнiң жауапты атқарушысы шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерi бойынша жiктелген бастапқы құжаттың реквизитiн енгізедi. Енгiзу кезiнде төлеушi шоттары нөмiрлерiнiң, бағдарламалар, iшкi бағдарламалар және шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерi кодтарының бар-жоғын, сомалардың жазумен және санмен жазылуының, берiлген үлгiге мөр мен қол бедерiнің сәйкестiгiн тексередi және:
егер төлемдi бенефициярдың шоты қазынашылықтың осы облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында орналасса, тиiстi шоттар арасындағы iшкi қаржылық шоттарды жүзеге асырады;
егер төлемдi бенефициярдың шоты басқа банкте немесе қазынашылықтың осы облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында орналасса банкаралық операцияларды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде корреспонденттiк шоттар арқылы төлемдердi төлеудi жүргiзедi. <*>
Ескерту: 60-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

61. Первичный документ государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, кроме всех реквизитов, должен содержать и 10-значный код бюджетной классификации расходов, а первичный документ государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, обслуживающихся в территориальных органах Казначейства, работающих в системе "Баск-М" - 10-значный шифр.
Первичный документ государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, обслуживающихся в территориальных органах Казначейства, работающих в системе "Оракл", должен содержать 12-значный код расходов бюджетной классификации. <*>
Сноска. Пункт 61 с изменениями и дополнениями - приказом Министра Финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71  V021792_  .
62. Ответисполнитель казначейства, в соответствии с законодательством, несет персональную ответственность за проведение расходных операций сверх лимита по соответствующей специфике экономической классификации расходов.
63. В областных, городов Астаны и Алматы управлениях казначейства открывается контрольный счет расходов и сводный транзитный счет. Для этого в аналитическом учете территориального органа казначейства на балансовом счете N 120 "Расходы республиканского бюджета Республики Казахстан" открывается отдельный пассивный лицевой счет с наименованием "Расходы республиканского бюджета Республики Казахстан". Остаток пассивного лицевого счета ежедневно должен быть равен сумме остатков всех активных лицевых счетов по балансовому счету N 120 "Расходы республиканского бюджета Республики Казахстан".
Расходы республиканского бюджета ежедневно перечисляются областными, городов Астаны и Алматы управлениями казначейства на Единый казначейский счет в Национальном Банке Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 63 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
64. В балансе остатки расходов на бюджетных счетах государственных учреждений отражают произведенные расходы с начала года, а остатки расходов на контрольных счетах - общие суммы расходов, перечисленные областными, городов Астаны и Алматы управлениями казначейства на Единый казначейский счет.
64-1. В случае образования дебетового сальдо на Едином казначейском счете Министерство финансов Республики Казахстан принимает меры по увеличению поступлений либо полному или частичному временному приостановлению переводных (расходных) операций по выданным Комитетом казначейства Министерства финансов Республики Казахстан разрешениям на использование бюджетных денег. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 64-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

61. Реквизиттердi қоспағанда, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң бастапқы құжаты бюджеттiк сыныптама шығыстарының ал, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, қазынашылықтың аумақтық органдарында қызмет көрсетiлетiн, "Баск-М" жүйесiнде жұмыс iстейтiн мемлекеттiк мекемелердің бастапқы құжаты - 10 таңбалы шифр 10 мәндi кодын қамтуы тиiстi.
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, қазынашылықтың аумақтық органдарында қызмет көрсетiлетiн, "Оракл" жүйесiнде жұмыс iстейтiн мемлекеттiк мекемелердiң бастапқы құжаты бюджеттiк сыныптама шығыстарының 12 таңбалы кодын қамтуы тиiс. <*>
ЕСКЕРТУ. 61-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң
2002 жылғы 19 ақпанда N 71  V021792_  бұйрығымен.
62. Қазынашылықтың жауапты атқарушысы тиiстi шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерi бойынша лимиттен тыс шығыстар операцияларының жүргiзiлгенi үшiн заңдарға сәйкес жеке жауап бередi.
63. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында шығыстардың бақылау шоты және жиынтық транзиттiк шоты ашылады. Бұл үшiн қазынашылықтың аумақтық органының талдау есебiнде N 120 "Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет шығыстары" баланстық шотында "Республикалық бюджеттiң шығыстары" деген атаумен пассивтi дербес шот ашылады. Пассивтi дербес шоттың қалдығы N 120 "Республикалық бюджет шығыстары" баланстық шоты бойынша барлық активтi дербес шоттар қалдықтарының сомаларына тең.
Республикалық бюджеттiң шығыстарын қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары күн сайын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Бiрыңғай қазынашылық шотына аударады.<*>
Ескерту: 63-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
64. Жыл басынан бергі жасалған шығыстар мемлекеттiк мекемелердiң бюджеттiк шоттарындағы шығыстар қалдықтарының балансында, ал шығыстардың қалдықтары - қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары Бiрыңғай Қазынашылық шотқа аударған шығыстарының жалпы сомасы бақылау шоттарында көрсетiледi.
64-1. Бiрыңғай қазынашылық шотта дебет сальдосы пайда болған жағдайда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi түсiмдердi арттыру не бюджеттiк ақшаны пайдалануға Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетi берген рұқсаттар бойынша аудару (шығыс) операцияларын толық немесе iшiнара уақытша тоқтата тұру жөнiнде шаралар қолданады. <*>
Ескерту: 64-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

65. Все операции, совершаемые по балансовому счету N 120 "Расходы республиканского бюджета Республики Казахстан", отражаются в информации по расходам республиканского бюджета формы N 3 (приложение N 18), составляемой Комитетом казначейства один раз в месяц с включением месячных данных Департамента государственного заимствования расходов по государственным внешним займам в двух экземплярах. <*>
Сноска. Пункт 65 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
66. Выплата наличных денег государственным учреждениям осуществляется через банки второго уровня в соответствии с порядком выдачи наличных денег государственным учреждениям, устанавливаемым Министерством финансов Республики Казахстан и настоящей Инструкцией.
В целях контроля за правильностью выплаты заработной платы, определенных расходов структуры специфики экономической классификации и получения наличных денег на другие цели, государственные учреждения представляют в соответствующие территориальные органы Казначейства заявку на получение наличности с бюджетного и текущего счета "Средства от платных услуг", счета для спонсорской и благотворительной помощи и депозитного счета (приложение N 19), указанием сумм, причитающихся к выдаче. Заявка на получение наличности представляется отдельно по бюджетным средствам, средствам, получаемым от реализации платных услуг, в виде спонсорской и благотворительной помощи, депозитных сумм и средств внебюджетного фонда акима города Алматы вместе с денежным чеком. При этом, по средствам спонсорской и благотворительной помощи, депозитных сумм и внебюджетного фонда акима города Алматы код бюджетной классификации расходов не заполняется. Заявка составляется на основании платежных ведомостей или расходных кассовых ордеров.
Ответственный работник территориального органа казначейства принимает и проверяет заявку, платежное поручение и чек, представленные государственным учреждением в течение операционного дня. Проверив правильность их оформления, а также соответствие каждого документа по сумме и спецификам, ответственный исполнитель сверяет сумму, на которую выписан чек, с суммой, указанной на лицевой стороне корешка чека, и ставит подпись на лицевой стороне чека. Проверенное и завизированное платежное поручение включается в реестр чеков. Реестр чеков вместе с чеками, подписанный руководителем, ответработником и заверенный оттиском гербовой печати территориального органа казначейства, передается до 16 часов дня, предшествующего к выплате, в обслуживающий банк для оплаты. <*>
Сноска. Пункт 6 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

65. N 120 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджет шығыстары" баланстық шоты бойынша жасалған барлық операциялар Қазынашылық комитетi айына бiр рет, Мемлекеттiк қарыз алу департаментiнiң мемлекеттік сыртқы заемдар бойынша айлық деректерiн енгiзе отырып, екi данада жасайтын N 3-нысан (N 18-қосымша) республикалық бюджет шығыстарының ақпараттарында көрсетiледi. <*>
Ескерту: 65-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
66. Мемлекеттiк мекемелерге қолма-қол ақшаларды төлеу Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің және осы Нұсқаулықпен белгiлейтiн мемлекеттiк мекемелерге қолма-қол ақшаларды беру тәртiбiне сәйкес екiншi деңгейдегi банктер арқылы жүзеге асырылады.
Жалақының дұрыс төленуiн, экономикалық сыныптама ерекшелiгi құрылымының белгiлi бiр шығыстарын бақылау мақсатында және басқа да мақсаттар үшiн қолма-қол ақшалардың алынуын бақылау мақсатында мемлекеттiк мекемелер берiлуге жататын соманы көрсете отырып, Қазынашылықтың тиiстi аумақтық органдарына бюджеттiк және "Ақылы қызмет көрсетулерден алынатын қаражат" ағымдағы шотынан, демеушiлiк және қайырымдылық көмек үшiн шотынан және депозиттiк шоттан (N 19 қосымша) қолма-қол ақша алуға өтiнiмдi ұсынады, қолма-қол ақша алуға арналған өтінім ақша чегiмен бiрге, берiлуге жататын соманы көрсете отырып, бюджеттiк қаражат, ақылы қызмет көрсетулердi сатудан, демеушiлiк және қайырымдылық көмек, депозиттiк сома түрiнде алынатын қаражат және Алматы қаласы әкiмiнiң бюджеттен тыс қорының қаражаты бойынша жеке ұсынылады. Бұл ретте, демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң, депозиттiк соманың және Алматы қаласы әкiмiнiң бюджеттен тыс қорының қаражаты бойынша шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды толтырылмайды. Өтiнiм төлем тiзiмдемелерiнiң немесе кассалық шығыс ордерлерінің негiзінде жасалады.
Қазынашылықтың аумақтық органының жауапты қызметкерi мемлекеттiк мекемелердiң операциялық күн iшiнде тапсырған өтiнiмiн, төлем тапсырысын және чектi қабылдайды және тексередi.
Олардың ресiмделуiнің дұрыстығын, сондай-ақ әрбiр құжаттың сомасы мен ерекшелiктерi бойынша тексергеннен кейiн жауапты атқарушы чек түбiртегiнің ашық бетiнде көрсетiлген сомамен чек жазып берiлген соманы салыстырады Тексерiлген және рұқсат берiлген төлем тапсырыстары чектердiң тiзiлiмiне енгiзiледi. Чектердiң тiзiлiмi бастық, жауапты атқарушы қол қойған және қазынашылықтың аумақтық органының елтаңбалы мөрiнiң бедерiмен бекiтiлген чекпен бiрге, төлем жасау үшiн қызмет көрсететiн банкке төлем жасалатын күннiң алдындағы күнi 16 сағатқа дейiн берiледi. <*>
Ескерту: 66-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

66-1. Выплата наличных денег через банки второго уровня в последний рабочий день текущего финансового года производится в следующем порядке:
1) запрещается производить в период заключительных оборотов выплату наличных денег через банки второго уровня;
2) выплата наличных денег государственным учреждениям производится текущим годом в установленном порядке и закрытием на конец последнего рабочего дня текущего финансового года остатка по счету 889 территориальных органов Казначейства в банках второго уровня;
3) в связи с тем, что в банках второго уровня заключительных оборотов по кассе не допускается, переходящих денежных чеков на 1-ое января следующего финансового года не должно быть, в связи с чем, все неоплаченные банками второго уровня именные денежные чеки Казначейства за текущий год подлежат обязательному отзыву в конце последнего рабочего дня текущего года;
4) все взаиморасчеты между территориальными органами Казначейства и банками второго уровня по полученной наличности за текущий год необходимо закончить в последний рабочий день текущего года. На 1-ое января следующего финансового года все открытые транзитные счета в банках второго уровня должны быть с нулевыми остатками;
5) остатки средств на транзитных счетах (889) в территориальных органах Казначейства на 1-ое января следующего финансового года подлежат восстановлению на бюджетные и текущие счета "Средства от платных услуг" распорядителей лимитов (получателей наличности) заключительными оборотами в установленном счетном периоде;
6) территориальным органам Казначейства необходимо провести сверку средств, аккумулированных на транзитных счетах (889), по журналу регистрации чеков на получение наличности. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 66-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
67. При осуществлении контроля расчетно-денежных документов государственных учреждений ответисполнитель территориального органа казначейства проверяет соблюдение лимита получаемых наличных денег за счет выделенных лимитов и средств от оказания платных услуг в соответствии с Правилами ведения кассовых операций в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 8.09.97 г. N 298, с изменениями и дополнениями к ним. Для осуществления контрольных функций территориальный орган казначейства на каждое государственное учреждение открывает аналитическую карточку по регистрации получаемых наличных денег за месяц.
68. С целью контроля за своевременным оприходованием наличных денег в кассу государственного учреждения ответисполнителем операционного отдела производится сверка записи об оприходовании наличных денег на оборотной стороне корешка чековой книжки с реестром оплаченных чеков. Записи на оборотной стороне корешка чековой книжки заверяются подписью ответственного работника операционного отдела.
В необходимых случаях территориальные органы казначейства имеют право требовать от государственных учреждений представления первичных документов (ведомости на заработную плату, премирование и т.п.) для проверки тождественности сумм, включенных в заявку на получение наличности.

66-1. Ағымдағы қаржы жылының соңғы жұмыс күнi екiншi деңгейдегi банктер арқылы қолма-қол ақша төлеу мынадай тәртiппен жүргiзiледі:
1) қорытынды айналымдар кезеңiнде екiншi деңгейдегi банктер арқылы қолма-қол ақша төлеудi жүргiзуге рұқсат етiлмейдi;
2) мемлекеттiк мекемелерге қолма-қол ақша төлеу белгiленген тәртiппен және ағымдағы қаржы жылының соңғы жұмыс күннің аяғында екiншi деңгейдегi банктерде Қазынашылықтың аумақтық органдарының 889-шот бойынша қалдығын жабумен жүргiзiледi;
3) екiншi деңгейдегi банктерде касса бойынша қорытынды айналымдарға рұқсат етiлмейтiндiктен, келесi қаржы жылының 1 қаңтарында ауыспалы ақша чектерi болмауы тиiс, осыған байланысты Қазынашылықтың ағымдағы жылғы екiншi деңгейдегi банктер төлемеген барлық атаулы ақша чектерi ағымдағы жылдың соңғы жұмыс күнінің аяғында міндетті түрде қайтарып алуға жатады;
4) ағымдағы жылы алынған қолма-қол ақша бойынша Қазынашылықтың аумақтық органдары мен екiнші деңгейдегi банктер арасындағы барлық өзара есеп айырысуларды ағымдағы жылдың соңғы жұмыс күнi аяқтау қажет. Келесi қаржы жылының 1 қаңтарында екiнші деңгейдегi банктерде ашылған барлық транзиттiк шоттар нөлдiк қалдықтармен болуы тиiс;
5) Келесi қаржы жылының 1 қаңтарында Қазынашылықтың аумақтық органдарында (889) транзиттiк шоттардағы қаражаттың қалдығы бюджеттiк және "Ақылы қызмет көрсетулерден алынатын қаражат" ағымдағы шоттарына белгiленген есептi кезеңде қорытынды айналымдармен лимиттердi бөлушiлердiң (қолма-қол ақша бенефициярлардың) қалпына келтiруiне жатады;
6) Қазынашылықтың аумақтық органы транзиттiк шоттарда шоғырландырылған қаражатқа қолма-қол ақша алуға арналған чектердi тiркеу журналы бойынша салыстыру жүргiзуi қажет.<*>
Ескерту: 66-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
67. Мемлекеттiк мекемелер құжаттарға есептiк-ақша бақылауды жүзеге асыру кезiнде қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы бөлiнген лимиттер мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 08. 09. 97 ж. N 298 бұйрығымен және оған енгiзiлген өзгерiстермен және толықтырулармен бекiтiлген, Мемлекеттiк мекемелерде кассалық операцияларды енгiзу қағидасына сәйкес ақылы қызмет көрсетулерден алынған қаражаттар есебiнен алынған қолма-қол ақша лимиттерiнің сақталуын тексередi. Бақылау функцияларын жүзеге асыру үшiн қазынашылықтың аумақтық органы әрбiр мемлекеттiк мекемеге ай iшiнде алатын қолма-қол ақшаны тiркеу жөнiндегi талдау карточкасын ашады.
68. Мемлекеттiк мекеменің кассасына қолма-қол ақшаның уақытылы есепке алынуына бақылау мақсатында операциялық бөлiмнiң жауапты қызметкерi төленген чектердiң тiзiлiмiмен бiрге, чек кiтапшасы мұқабасының артқы бетiне қолма-қол ақшаны есепке алғандығы туралы жазбамен салыстыру жүргiзедi. Чек кiтапшасы мұқабасының артқы бетiне операциялық бөлiмнiң жауапты қызметкерi қол қойып бекiтедi.
Қажет болған жағдайларда, қазынашылықтың аумақтық органдары мемлекеттiк мекемелерден қолма-қол ақшаларды алуға деген өтінімге енгiзiлген сомалардың ұқсастығын тексеру үшiн бастапқы құжаттарды (жалақыларға, сыйлыққа арналған тiзiмдеме және т.б.) тапсыруды талап ете алады.

69. Перечисление денег с одного бюджетного счета государственного учреждения на бюджетный счет другого государственного учреждения не допускается.
В исключительных случаях, связанных с особенностями планирования и расходования бюджетных денег, когда в расчетах с обеих сторон участвуют государственные учреждения, на основании заключенных между ними договоров, разрешается оформление лимитов бюджетных денег по форме N 2б "Межминистерское (межведомственное) разрешение".
70. Взыскание (отзыв) нецелевого использования выделенных лимитов по республиканскому бюджету со счетов государственных учреждений производится в соответствии с "Правилами взыскания (отзыва) бюджетных средств, использованных не по целевому назначению и применения санкций за несвоевременное зачисление (перечисление) и нецелевое использование бюджетных средств", утвержденных приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 17 августа 1998 года N 391.
71. Государственным учреждениям территориальные органы казначейства представляют:
ф.032-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств" - на последнее число каждого месяца и в сроки по согласованию с государственными учреждениями;
по итогам операционного дня выписку с бюджетного счета формы 015 А (приложение N 20) - при проведении расходных операций по счету.
Глава 3. Выдача лимитов государственным учреждениям, должностным
лицам, не являющимся самостоятельными распорядителями
лимитов бюджетных денег, и на целевое финансирование
72. Государственным учреждениям, не являющимся самостоятельными распорядителями лимитов, не получающим лимиты на расходование бюджетных денег и расположенным вне места нахождения распорядителя лимитов, в территориальных органах казначейства открывается текущий счет (балансовый счет N 724 "Текущий счет уполномоченных и невыплаченные переводы"). При открытии счета государственным учреждением предъявляется письмо-ходатайство распорядителя лимитов государственному учреждению или на имя руководителя для перевода средств на выплату заработной платы, премий, материальной помощи, алиментов, пособий по временной нетрудоспособности, командировочных расходов и денежных компенсаций взамен табачных изделий; заявление на открытие счета и документ с образцами подписей и оттиска печати, оформленные в порядке, определенном Министерством финансов Республики Казахстан.
Контроль за целевым расходованием денег государственными учреждениями с текущих счетов, открытых на балансовом счете N 724, осуществляется распорядителем лимитов по предъявлении последним отчетов за израсходованные подотчетные суммы. Остаток денег на этом счете на 31-ое декабря отчетного года восстанавливается на бюджетный счет распорядителя лимитов бюджетных денег. <*>
Сноска. Пункт 72 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

69. Мемлекеттiк мекеменiң бiр бюджеттiк шотынан басқа мемлекеттiк мекеменiң шотына аударуға жол берiлмейдi.
Есеп айырысуда екi тараптан да, олардың арасындағы жасасқан келiсiм-шарттар негiзiнде мемлекеттiк мекеме бюджеттiк ақшаларды жоспарлау және жұмсау ерекшелiктерiне байланысты, ерекше жағдайларда N 26 "Министрлiкаралық (ведомствоаралық) рұқсаттар" нысаны бойынша бюджеттiк ақшаларды ресiмдеуге рұқсат етiледi.
70. Мемлекеттiк мекемелердiң шоттарынан республикалық бюджет бойынша бөлiнген лимиттердi өндiріп алу (қайтарып алу) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1998 жылғы 17 тамыздағы N 391 бұйрығымен бекiтiлген "Мақсатсыз пайдаланылған бюджеттік қаражаттарды өндiрiп алу (қайтарып алу) және бюджеттiк қаражаттардың уақытылы есепке алынбағаны (аударылмағаны) және мақсатсыз пайдаланылғаны үшiн санкциялар қолдану қағидасына" сәйкес жүргiзiледi.
71. Қазынашылықтың аумақтық органдары мемлекеттік мекемелерге:
н.032-А "Алынған мiндеттемелердi ескере отырып бөлiнген лимиттердің және кассалық шығыстардың тізімдемесiн" - әр айдың соңғы күнi және мемлекеттiк мекемелермен келiсiлген мерзiмде;
бюджеттiк шоттан жасалған 015 А нысаны (N 20-қосымша) үзiндi көшiрмесiн операциялық күн қорытындысы бойынша - шот бойынша шығыс операцияларын жүргiзу кезiнде тапсырады.
3-Тарау. Бюджеттiк ақшалардың лимиттерiн дербес иеленушi
болып табылмайтын мемлекеттiк мекемелерге,
лауазымды тұлғаларға және мақсатты
қаржыландыруға лимиттердi беру
72. Лимиттердi дербес бөлушi болып табылмайтын, бюджет ақшасын жұмсауға лимиттер алмайтын және лимиттердi бөлушiнiң орналасқан жерiнен тыс орналасқан мемлекеттiк мекемелерге қазынашылықтың аумақтық органдарында ағымдағы шот (N 724 "Уәкiлеттiлердiң ағымдағы шоты және төленбеген аударымдар" баланстық шоты) ашылады. Шоттарды ашу кезiнде мемлекеттiк мекемелер лимиттердi иеленушi мемлекеттік мекемеге немесе жалақыларды, сыйлықтарды, материалдық көмектердi, алименттердi уақытша еңбекке жарамсыздығы жөнiндегі жәрдемақыларды, iссапар шығыстарын және темекi бұйымдарының орнына ақшалай өтемақыларды төлеуге арналған қаражаттарды аудару үшiн бастықтың атына хат-ұсынымды; Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi айқындаған тәртiпте ресiмделген шоттарды ашуға деген өтiнiмдi және мөр мен қол бедерiнің үлгiлерi түсiрiлген құжаттарды тапсырады.
N 724 баланстық шотта ашылған ағымдағы шоттардан мемлекеттiк мекемелердiң ақшаларды мақсатты жұмсауына бақылауды соңғысының жұмсалған есептi сомалар үшiн есептi ұсынуы бойынша лимиттердi иеленушi жүзеге асырады. Есептi жылдың 31 желтоқсанында осы шоттағы қалдық ақшаны бюджеттiк - шотқа бюджеттiк ақша лимиттерiн иеленушi бюджеттiк шотқа өтейдi.<*>
Ескерту: 72-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

73. "Текущий счет целевого финансирования" открывается на балансовом счете N 141 "Текущие счета учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета Республики Казахстан" на основании отдельного указания распорядителя лимитов, согласованного с Министерством финансов Республики Казахстан. Поступление средств на него осуществляется платежными поручениями распорядителя лимитов по переводу средств, в котором указывается общая сумма без расшифровки по кодам бюджетной классификации расходов. В платежных поручениях в строке текстового пространства "Назначение платежа" указывается текст "Сообщено особо", а в рамке "Код бюджетной классификации" 10-значный шифр, проставляемый распорядителем лимитов, обслуживающимся в территориальных органах Казначейства, работающих в системе "Баск-М" при осуществлении данного расхода на целевое финансирование.
Распорядители лимитов, обслуживающиеся в территориальных органах Казначейства, работающих в системе "Оракл", в рамке "Код бюджетной классификации" платежного поручения проставляют 12-значный код расходов бюджетной классификации.
Остатки бюджетных денег, не использованные до конца финансового года, государственные учреждения обязаны перечислить со своих текущих счетов на соответствующие бюджетные счета распорядителей лимитов не позднее 31-го декабря финансового года.
Контроль за расходами по текущему счету целевого финансирования осуществляется распорядителями лимитов. <*>
Сноска. Пункт 73 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  ; приказом Министра Финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71  V021792_  .
Глава 4. Зачисление (восстановление) средств на бюджетные счета
государственных учреждений
74. Восстановление кассовых расходов - произведенные государственным учреждением кассовые расходы, подлежащие возврату на бюджетный счет в определенных случаях под контролем обслуживающего органа казначейства.
На бюджетные счета могут зачисляться:
неправильно произведенные кассовые расходы;
возврат дебиторской задолженности (кроме образовавшейся в прошлые финансовые годы);
возврат алиментов независимо от периода;
возврат ранее выданных ссуд от работников, уволившихся из данного государственного учреждения;
возмещение расходов, произведенных одним администратором республиканских бюджетных программ, но предусмотренных в плане финансирования другого администратора республиканских бюджетных программ, согласно нормативных правовых актов по этим вопросам;
перечисление денег с бюджетного счета правопреемника на бюджетный счет передаваемого государственного учреждения;
суммы возврата Государственным центром по выплате пенсий обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды независимо от периода;
до 25-го декабря остатки неиспользованных средств на текущем (специальном) счете софинансирования;
не позднее 31-го декабря финансового года остатки неиспользованных бюджетных денег на текущих счетах уполномоченных и невыплаченные переводы и целевого финансирования;
другие средства, зачисление которых на бюджетные счета предусмотрено отдельными указаниями Министерства финансов Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 74 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

73. "Мақсатты қаржыландырудың ағымдағы шоты" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен келiсiлген лимиттердi иеленушiнiң жеке көрсетуi негiзiнде N 141 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджетi есебiнен ұсталатын мекемелердiң ағымдағы шоттары" баланстық шотында ашылады. Оған қаражаттардың түсуi шығыстар бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша шифрлеусiз жалпы сомалар көрсетiлетiн қаражаттарды аудару бойынша лимиттердi иеленушінің төлем тапсырыстарымен жүзеге асырылады. Төлем тапсырыстарындағы "Төлем мақсатының" мәтiндік бос орнында "Оқшау хабарланған" мәтiнi көрсетiледi, ал қоршауда осы шығысты мақсатты қаржыландыру үшiн жүзеге асыру кезiнде лимиттердi иеленуші белгiлейтiн 10 мәндi шифр.
Қазынашылықтың аумақтық органдарында қызмет көрсетiлетiн, "Оракл" жүйесiнде жұмыс iстейтiн лимиттердi иеленушiлер "Бюджеттiк сыныптама коды" төлем тапсырысының шеңберiнде бюджеттiк сыныптама шығыстарының 12 мәндi кодын қояды.
Қаржы жылының аяғына дейiн пайдаланылмаған бюджеттiк ақшаның қалдықтарын мемлекеттiк мекемелер қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктiрмей лимиттердi иеленушілердiң тиiстi бюджеттiк шоттарына өзiнiң ағымдағы шоттарынан аударуға мiндеттi.
Мақсатты қаржыландырудың ағымдағы шоты бойынша шығыстарға бақылауды
қазынашылықтың аумақтық органдарында қызмет көрсетiлетiн, "Баск-М"
жүйесiнде жұмыс iстейтiн лимиттердi иеленушi жүзеге асырады. <*>
Ескерту: 73-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.   V001261_
ЕСКЕРТУ. 73-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң
2002 жылғы 19 ақпанда N 71   V021792_   бұйрығымен.
4-Тарау. Мемлекеттiк мекемелердiң бюджеттiк шоттарына
қаражаттарды есепке алу (қалпына келтiру)
74. Кассалық шығыстарды қалпына келтiру - қызмет көрсететiн
қазынашылық органның бақылауымен белгiлi бiр жағдайларда бюджеттiк шотқа
қайтаруға жататын мемлекеттiк мекемелердiң жасаған кассалық шығыстары.
Бюджеттiк шотқа есепке алынуы мүмкiн:
қате жасалған кассалық шығыстар;
дебиторлық берешектi қайтару;
кезеңге тәуелсiз алименттердi қайтару;
осы мемлекеттiк мекемеден босаған қызметкерден бұрын берiлген қарыз
ақшаны қайтару;
бiр республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi жасаған шығыстарды, бiрақ басқа республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi қаржыландыру жоспарында көзделген, осы мәселелер бойынша нормативтiк құқықтық актiлерге сай өтеу;
мемлекеттiк мекеме беретiн бюджеттiк шотқа құқықтық мұрагердiң бюджеттiк шотынан ақшаны аудару;
Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтың кезеңге қарамастан, жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын қайтару сомасы;
25 желтоқсанға дейiн қоса қаржыландырудың ағымдағы (арнайы) шотындағы пайдаланылмаған қаражаттың қалдығы;
қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешiктiрмей уәкiлеттi және төленбеген аударымдарды ағымдағы шоттардағы пайдаланылмаған бюджеттiк ақшаның қалдығын мақсатты қаржыландыру ағымдағы шоттарында пайдаланылмаған бюджеттiк ақшаның қалдықтары;
бюджеттiк шотқа есепке алынуы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жекелеген нұсқауларымен көзделген басқа қаражаттар. <*>
Ескерту: 74-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

75. При восстановлении кассовых расходов путем перечисления или сдачи наличных средств на счета государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, в документах необходимо наличие 10-значного кода бюджетной классификации расходов, а в документах государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, обслуживающихся в территориальных органах Казначейства, работающих в системе "Баск-М" - 10-значного шифра и разрешающей визы ответисполнителя автоматизированного рабочего места казначея.
При восстановлении кассовых расходов путем перечисления или сдачи наличных средств на счета государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, обслуживающихся в территориальных органах Казначейства, работающих в системе "Оракл", в документах необходимо наличие 12-значного кода расходов бюджетной классификации. <*>
Сноска. Пункт 75 с изменениями и дополнениями - приказом Министра Финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71  V021792_  .
76. Сумма возврата дебиторской задолженности, которая образовалась в текущем финансовом году, зачисляется на восстановление кассовых расходов по соответствующим спецификам экономической классификации расходов.
В платежных документах на восстановление кассовых расходов по спецификам экономической классификации расходов, по которым ранее были приняты обязательства, обязательно наличие номера обязательства.
77. Суммы возврата дебиторской задолженности, образовавшиеся в прошлые финансовые годы, зачисляются в соответствующий бюджет.
Для этого ответисполнитель ставит в известность государственный бенефициар для подтверждения им срока возникновения задолженности. Если задолженность образовалась в прошлые годы, ответисполнитель не проводит платежное поручение дебитора на восстановление кассовых расходов до получения встречного поручения от государственного бенефициара на зачисление данной суммы в соответствующий бюджет.
После получения встречного платежного поручения от государственного бенефициара ответисполнитель территориального органа казначейства проводит одновременно платежное поручение на восстановление кассовых расходов и платежное поручение на зачисление этих сумм в соответствующий бюджет. В поручении указывается бенефициар - территориальный налоговый орган и код бюджетной классификации доходов 201219 "Прочие поступления".
Копии платежных поручений с отметкой территориального органа казначейства передаются государственному бенефициару для списания числящейся дебиторской задолженности.
78. Сумма дебиторской задолженности числится на счете N 902 "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения" в течение трех банковских дней.
В случае непредставления по истечении трех банковских дней государственным бенефициаром платежного поручения территориальные органы казначейства заполняют мемориальный ордер на перечисление в соответствующий бюджет суммы дебиторской задолженности, образовавшейся в прошлые финансовые годы.

75. Аудару немесе жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң шоттарына қолма-қол қаражаттарды тапсыру жолымен кассалық шығыстарды қалпына келтiру кезiнде құжаттарда бюджеттiк сыныптама шығыстарының ал, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, қазынашылықтың аумақтық органдарында қызмет көрсетiлетiн, "Баск-М" жүйесiнде жұмыс iстейтiн мемлекеттiк мекемелердің құжаттарында - 10 мәндi шифрiнің 10 мәндi кодының және қазынашының автоматтандырылған жұмыс орнының жауапты атқарушысының рұқсат етушi визасы бар болуы қажет.
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, қазынашылықтың аумақтық органдарында қызмет көрсетiлетiн, "Оракл" жүйесiнде жұмыс iстейтiн мемлекеттiк мекемелердің шоттарына қолма-қол қаражатты аудару немесе беру жолымен кассалық шығыстарды қалпына келтiруде құжаттарда бюджеттiк сыныптама шығыстарының 12 таңбалы кодының бар болуы қажет. <*>
ЕСКЕРТУ. 75-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң
2002 жылғы 19 ақпанда N 71  V021792_  бұйрығымен.
76. Ағымдағы қаржы жылы пайда болған дебиторлық берешек сомасын қайтару тиiстi шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерi бойынша кассалық шығыстарға қалпына келтiруге есепке алынады.
Бұрын мiндеттеме қабылданған шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерi бойынша кассалық шығыстарды қалпына келтiруге арналған төлем құжаттарында мiндеттемелер нөмiрлерiнің бар болуы мiндеттi.
77. Өткен қаржы жылы пайда болған дебиторлық берешектi қайтару сомасы тиiстi бюджетке есептеледi.
Бұл үшiн жауапты атқарушы берешектi қайтару мерзiмiн олардың растауы үшiн мемлекеттiк бенефициярды мәлiм етедi. Егер берешек өткен жылдары пайда болса жауапты атқарушы осы соманы тиiсті бюджетке есепке алу үшiн мемлекеттiк бенефициярдан қарсы тапсырыс алғанға дейiн кассалық шығыстарды қалпына келтiруге төлем тапсырыстарын жүргiзедi.
Мемлекеттiк бенефициярдан қарсы төлем алғаннан кейiн қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы кассалық шығыстарды қалпына келтiруге арналған төлем тапсырыстарын және бұл сомаларды тиiстi бюджетке есепке алуға арналған төлем тапсырыстарын бiр мезгiлде жүргiзедi. Тапсырыста бенефицияр - аумақтық салық органы және 201219 "Басқа да түсiмдер" кiрiстердiң коды көрсетiледi.
Қазынашылықтың аумақтық органының белгiсi жасалған төлем тапсырыстарының көшiрмесi есепте бар дебиторлық берешектi есептен шығару үшiн мемлекеттiк бенефициярға бередi.
78. Дебиторлық берешектiң сомасы N 902 "Анықтағанға дейiн өзара есеп айырысу жөнiндегi сомаларды аудару" шотында үш банктiк iшiнде есепке алынады.
Мемлекеттiк бенефицияр төлем тапсырысын үш банктiк күн аяқталғанда тапсырмаған жағдайда қазынашылықтың аумақтық органдары өткен қаржы жылдарында пайда болған дебиторлық берешектердiң сомаларын тиiстi бюджетке аударуға арналған мемориальдық ордердi толтырады.

79. В случаях, когда поступает дебиторская задолженность прошлых лет на специфики, не существующие в бюджетной классификации на соответствующий год, и нет возможности эти суммы зачислить на бюджетный счет, необходимо:
после получения письменного подтверждения о дебиторской задолженности прошлых лет от государственного бенефициара поступившую сумму зачислить на счет N 902 "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения";
затем мемориальным ордером перечислить эти суммы в соответствующий бюджет на код бюджетной классификации доходов 201219 "Прочие поступления" под личную ответственность и за подписью начальника территориального органа казначейства.
В мемориальном ордере необходимо указать наименование клиента и от кого поступила дебиторская задолженность. Один экземпляр мемориального ордера, заверенный оттиском печати, представляется государственному учреждению.
80. Кроме того, на счет 902 "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения" зачисляется, на срок до открытия первого лимита бюджетных средств, сумма дебиторской задолженности, поступающая:
1) в начале года, когда еще не открыты лимиты бюджетных средств и невозможно произвести восстановление кассовых расходов;
2) при реорганизации государственного учреждения, изменении кода государственного учреждения или его бюджетного счета. <*>
Сноска. Пункт 80 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
81. Возврат алиментов, независимо от периода (кроме невостребованной суммы), подлежит обязательному восстановлению на счет государственного учреждения по специфике 111 "Основная заработная плата" экономической классификации расходов.
81-1. Сумма возврата Государственным центром по выплате пенсий обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды при обнаружении ошибок в платежных поручениях или списках физических лиц, независимо от периода, подлежит обязательному восстановлению на счет государственного учреждения по специфике 111 "Основная заработная плата" для последующего перечисления в Государственный центр по выплате пенсий после устранения ошибок. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 81-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
82. Возвращаемые государственными учреждениями через банки второго уровня полученные и неиспользованные в текущем году наличные деньги зачисляются территориальными органами казначейства на их бюджетный счет по соответствующей специфике бюджетной классификации. Остатки наличных денег в кассе государственного учреждения, не сданные в текущем финансовом году для зачисления на бюджетный счет, в обязательном порядке возвращаются в новом финансовом году на бюджетный счет с последующим перечислением их в соответствующий бюджет по коду бюджетной классификации доходов 201219 "Прочие поступления".

79. Тиiстi жылға арналған, бюджеттiк сыныптамада жоқ ерекшелiкке өткен жылдардың дебиторлық берешектерi түскен және бұл сомаларды бюджеттiк шотқа есепке алуға мүмкiндiк болмаған жағдайда:
мемлекеттiк бенефициярдан өткен жылдардағы дебиторлық берешектерi туралы жазбаша растаманы алғаннан кейiн түскен соманы N 902 "Анықтағанға дейiн өзара есеп айырысу жөнiндегi сомаларды аудару" шотында есепке алынуы;
одан кейiн бұл сомаларды мемориальдық ордермен тиiстi бюджетке "Басқа түсiмдер" 201219 кодына қазынашылықтың аумақтық органының бастығының жеке жауапкершiлiгiмен және қойылған қолымен аударылуы қажет.
Мемориальдық ордерде клиенттiң атауы және дебиторлық берешек кiмнен түскенiн көрсету қажет. Мөр бедерiмен бекiтiлген мемориальдық ордердiң бiр данасы мемлекеттiк мекемеге берiледi.
80. Бұдан басқа, 902 "Өзара есеп айырысулар бойынша аударылған сома" шотына бюджеттiк қаражаттың бiрiншi лимитi ашылғанға дейiнгi мерзiмде:
1) жыл басында, бюджеттiк қаражаттың лимитi әлi ашылмаған және кассалық шығыстарды қалпына келтіруді жүргізу мүмкін емес кезде;
2) мемлекеттiк мекеме қайта ұйымдастырылған, мемлекеттiк мекеменiң немесе оның бюджеттiк шотының коды өзгерген кезде түсетiн дебиторлық берешектiң сомасы есепке алынады.<*>
Ескерту: 80-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
81. Алименттердi қайтару кезеңге тәуелсiз шығыстардың экономикалық сыныптамасының 111 "Негізгi жалақы" ерекшелiгі бойынша мемлекеттiк мекеменің шотына мiндеттi қалпына келтiруге жатады.
81-1. Төлем тапсырмаларында немесе жеке тұлғалардың тiзiмдерiнде қате табылған кезде, кезеңiне қарамастан, Зейнетақы төлеу жөніндегi мемлекеттiк орталықтың жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын қайтару сомасы қателердi жойғаннан кейiн Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталыққа кейiннен аудару үшiн 111 "Негiзгi жалақы" ерекшелiгi бойынша мемлекеттiк мекеменiң шотына мiндеттi түрде қалпына келтiруге жатады.<*>
Ескерту: 81-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
82. Ағымдағы жылы алынған және пайдаланылмаған, екiншi деңгейдегi банктер арқылы мемлекеттiк мекемелер қайтаратын қолма-қол ақшаны бюджеттiк сыныптаманың тиiстi ерекшелiгі бойынша олардың бюджеттiк шотына қазынашылықтың аумақтық органдары есепке алады. Бюджеттiк шотқа есепке алу үшiн ағымдағы қаржы жылы тапсырылмаған мемлекетi мекеменің кассасындағы қолма-қол ақшаның қалдықтары "Басқа түсiмдер" 201219 кiрiстер коды бойынша оларды тиiстi бюджетке кейiннен аудара отырып бюджеттiк шотқа жаңа қаржы жылында қайтарылады.

82-1. Остатки неиспользованных бюджетных денег на бюджетном счете государственного учреждения при его реорганизации в государственное предприятие разрешается доиспользовать до момента внесения в государственный регистр юридических лиц записи о прекращении деятельности данного государственного учреждения.
82-2. Остатки выделенных лимитов по спецификам экономической классификации расходов, срок действия которых прекращен, в связи внесением изменений и дополнений в структуру экономической классификации расходов, доиспользуются государственным учреждением по данной специфике в течение текущего финансового года. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктами 82-1 и 82-2 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Глава 5. Передача открытых лимитов и кассовых расходов
при ликвидации или реорганизации государственного
учреждения и в иных случаях <*>
Сноска. Заголовок главы 5 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
83. В процессе исполнения республиканского бюджета в соответствии с Законом Республики Казахстан от 01.04.99 г.  Z990357_  "О бюджетной системе" Правительство Республики Казахстан вносит изменения в перечень государственных органов, реализующих программы, в пределах сумм по программам, утвержденным Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на текущий финансовый год, связанным с осуществлением мероприятий по совершенствованию структуры и функций государственных учреждений.
84. На основании Указов Президента Республики Казахстан, определяющих правопреемников реорганизованных структур, Министерство финансов Республики Казахстан вносит изменения в утвержденную приказом Министра финансов Республики Казахстан бюджетную классификацию расходов и устанавливает срок начала действия изменений.
По письменному представлению правопреемника Комитетом казначейства вносятся соответствующие изменения в справочник государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета, а именно включение их в перечень государственных учреждений, подведомственных правопреемнику с присвоением переводимым государственным учреждениям нового кода, действующего наряду с прежними кодами до момента завершения выполнения процедур переноса открытых лимитов и произведенных за счет них кассовых расходов.
85. Территориальным органом казначейства при первом открытии лимитов государственному учреждению по новой подчиненности формируется новая карточка клиента и открывается в установленном порядке новый бюджетный счет.
Остаток неиспользованных лимитов на прежних счетах разрешается доиспользовать с разрешения Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
В случае принятия решения о переносе сумм ранее выделенных лимитов и кассовых расходов реорганизованных государственных учреждений на правопреемника иной ведомственной принадлежности, отраслевыми управлениями Бюджетного департамента оформляется справка "Об изменении росписи расходов республиканского бюджета" (приложение N 21), в которой указываются со знаком минус суммы, подлежащие переносу, - открытые лимиты, зачеты, отзыв в бесспорном порядке из соответствующих казначейских разрешений, выданных упраздняемым или реорганизованным администраторам республиканских бюджетных программ; со знаком плюс - суммы для включения в казначейские разрешения правопреемника. <*>
Сноска. Пункт 85 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

82-1. Мемлекеттiк мекеменiң бюджеттiк шотындағы пайдаланылмаған бюджеттiк ақшаның қалдықтарын ол мемлекеттiк кәсiпорын болып қайта ұйымдастырылған кезде, осы мемлекеттiк мекеме қызметiнiң тоқтатылуы туралы заңды тұлғалардың мемлекеттiк тiркелiмiне жазба енгізу сәтiне дейiн жете пайдалануға рұқсат етiледi. <*>
Ескерту: 82-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
82-2. Әрекет ету мерзiмi тоқтатылған, шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша бөлiнген лимиттердiң қалдықтарын шығыстардың экономикалық сыныптамасының құрылымына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуiне байланысты мемлекеттiк мекемелер осы ерекшелiк бойынша ағымдағы қаржы жылының iшiнде жете пайдаланады. <*>
Ескерту: 82-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
5-тарау. Мемлекеттiк мекеменi тарату немесе қайта ұйымдастыру
кезінде ашылған лимиттердi және кассалық шығыстарды беру
және өзге де жағдайларда <*>
Ескерту: 5-тараудың тақырыбы өзгертілді, толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігінің 2000 жылғы 21 маусым N 298
бұйрығымен.  V001261_
83. 1999 жылғы 1 сәуiрдегi "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес республикалық бюджеттiң атқарылу барысында бағдарламаларды жүзеге асыратын мемлекеттiк мекемелердiң тiзбесiне мемлекеттiк мекемелердiң құрылымдары мен функцияларын жетiлдiру жөнiндегi шараларды жүзеге асыруы байланысты ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен бекiтiлген бағдарламалар бойынша сомалар шегiнде өзгерiстер енгiзiледi.
84. Қайта құрылған құрылымдардың құқықтық мұрагерiн айқындайтын Қазақстан Республикасы Президентi Жарлықтарының негiзiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң бұйрығымен бекiтiлген бюджеттiк сыныптама шығыстарына Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi өзгерiстер енгiзедi және өзгерiстердiң әрекет ету мерзiмiнiң басталуын белгiлейдi.
Қазынашылық комитетiнiң құқықтық мұрагерiнiң жазбаша ұсынысы бойынша республикалық бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң анықтамалығына, атап айтқанда ашылған лимиттердi және олардың есебiнен жасалған кассалық шығыстарды көшiру ресiмдерiн орындауды аяқтау сәтiне дейiн қолданылып жүрген бұрынғы кодымен қатар мемлекеттiк мекеменiң аударылатын жаңа кодын бере отырып құқықтық мұрагерге ведомостволық бағынысты мемлекеттік мекемелердiң тiзiмiне оларды енгiзе отырып, тиiстi өзгерiстер енгiзiледi.
85. Жаңаша бағынысы бойынша мемлекеттiк мекемелердің алғашқы лимиттердi ашу кезiнде қазынашылықтың аумақтық органы клиенттiң жаңа карточкасын қалыптастырады және белгiленген тәртiпте жаңа бюджеттiк шот ашылады.
Бұрынғы шоттардағы пайдаланылмаған лимиттердiң қалдығын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Қазынашылық комитетiнiң рұқсатымен жете пайдалануға рұқсат етiледi. <*>
Өзге ведомостволық тиесілігiнің құқықтық мұрагерiне арналған, қайта құрылған мемлекеттiк мекемелерге бұрын бөлiнген лимиттердiң және кассалық шығыстардың сомаларын көшiру туралы шешiм қабылданған жағдайда Бюджет департаментінің салалық басқармалары таратылған немесе қайта құрылған республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкiмшілерiне берiлген тиiстi қазынашылық рұқсаттардан көшіруге - даусыз тәртiпте лимиттердi ашуға, есепке алуға, қайтарып алуға жататын сомалар шегерiм белгiсiмен; құқықтық мұрагердiң қазынашылық рұқсаттарын енгiзу үшiн сомалар ұлғайту белгiсiмен көрсетiлетiн "Республикалық бюджет шығыстары жазбасының өзгеруi туралы" (N 21-қосымша) анықтама ресiмделедi. <*>
Ескерту: 85-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

86. По письменному представлению правопреемника, в котором указываются открытые лимиты на расход каждому передаваемому государственному учреждению, Комитет казначейства дает указания областным, городов Астаны и Алматы управлениям казначейства на перенос кассовых расходов и открытых лимитов. Копия указаний доводится до администраторов республиканских бюджетных программ, задействованных в операции переноса.
Областные, городов Астана и Алматы управления казначейства, в свою очередь, доводят эти указания до районных отделов казначейства по месту обслуживания государственных учреждений.
87. Комитетом казначейства Министерства финансов Республики Казахстан выписывается администратору республиканских бюджетных программ - правопреемнику новое казначейское разрешение, в котором годовые ассигнования увеличиваются за счет запланированных лимитов реорганизованного государственного учреждения, а полученные лимиты увеличиваются на сумму ранее выданных лимитов реорганизуемого государственного учреждения. Для реорганизуемых администраторов республиканских бюджетных программ выписываются казначейские разрешения на сумму ранее выданных лимитов с отрицательными знаками.
Для администраторов республиканских бюджетных программ, из которых выделяются комитет, департамент, агентство, выписываются казначейские разрешения, в которых годовые бюджетные назначения и предварительные разрешения уменьшаются на суммы по выделившимся комитету, департаменту, агентству.
Выделяющимся комитету, департаменту, агентству выписываются казначейские разрешения, в которых показывают их годовые бюджетные назначения, соответствующие росписи расходов республиканского бюджета и в графе "Текущее разрешение" - суммы выделенных им ранее лимитов бюджетных денег.
88. Администраторы республиканских бюджетных программ на основании казначейских разрешений оформляют соответствующие разрешения министерства (форма N 2), доводят их по назначению в установленном порядке до подведомственных государственных учреждений, территориальных органов казначейства и контролируют прохождение операции.
89. <*> Пункт 89 исключен согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
90. После поступления в областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства по электронной почте разрешений (формы 2, 2а) по переносу открытых лимитов государственных учреждений, указанных в письме Комитета казначейства, их зачисление в автоматизированное рабочее место казначея производится при выполнении следующих условий:
если получены разрешения (форма 2, 2а) на правопреемника и передаваемое государственное учреждение;
ответственный исполнитель территориального органа казначейства, обслуживающий государственное учреждение-правопреемника, на основании указаний Комитета казначейства и в соответствии с ведомостью формы N 032-А передаваемого государственного учреждения, заполняет мемориальные ордера на перечисление денег с бюджетного счета правопреемника на бюджетный счет передаваемого государственного учреждения для восстановления кассовых расходов по каждой специфике расходов передаваемого государственного учреждения, для того, чтобы после восстановления кассовые расходы на счете передаваемого государственного учреждения стали равны нулю.
В мемориальном ордере указывается код расхода правопреемника на списание кассовых расходов, а также код подлежащих восстановлению кассовых расходов передаваемого государственного учреждения. Кроме того, здесь же указывается текст: "Перенос кассовых расходов на основании письма Комитета казначейства от "_" _____г. N __".
В случае наличия до переноса отрицательного значения кассового расхода по какой-либо специфике расходов у передаваемого государственного учреждения мемориальным ордером производится списание, наоборот: со счета передаваемого государственного учреждения на восстановление кассовых расходов на счет правопреемника.
Мемориальный ордер подписывается ответисполнителем территориального органа казначейства и контролируется руководителем территориального органа казначейства.
После выполнения вышеперечисленных условий ответственный исполнитель казначейства загружает в автоматизированное рабочее место казначея разрешения на перенос (форма 2, 2а) и проводит операции по мемориальным ордерам. Данная операция должна быть проведена в течение трех операционных дней. <*>
Сноска. Пункт 90 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

86. Берiлетiн әрбiр мемлекеттiк мекеменiң шығыстарына арналған лимиттердi ашу көрсетiлетiн құқықтық мұрагердiң жазбаша ұсынысы бойынша Қазынашылық комитетi қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына кассалық шығыстардың көшірiлуiне және лимиттердiң ашылуына арналған нұсқаулар бередi. Нұсқаудың көшiрмесi көшiру операциясына қатысушы республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi жеткiзiледi.
Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары, өз кезегiнде, бұл нұсқауларды мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсететiн жергiлiктi жер бойынша қазынашылықтың аудандық бөлiмдерiне жеткiзедi.
87. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің Қазынашылық комитетi жылдық қаражаттар қайта құрылған мемлекеттiк мекеменiң жоспарлы лимиттерi есебiнен арттырылатын, ал алынған лимиттер қайта құрылған мемлекеттiк мекеменiң бұрын берiлген сомаларына арттырылатын республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiне - құқықтық мұрагерiне қазынашылық рұқсатты жазып бередi. Қайта құрылған республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi үшiн терiс белгiмен бұрын берiлген лимиттердiң сомасына қазынашылық рұқсат жазып берiледi.
Комитет, департамент, агенттiк ерекшеленіп көрсетiлетiн республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi үшiн жылдық бюджеттiк мақсаттар мен алдын ала берiлетiн рұқсаттар ерекшеленген комитет, департамент, агенттік бойынша сомаға кемiтiлетiн қазынашылық рұқсаттар жазып берiледi.
Ерекшеленген комитетке, департаментке, агенттiкке олардың бюджеттік мақсаттары, республикалық бюджет шығыстарының тиiстi жазбалары және "Ағымдағы шығыстар" бағанына - бюджеттiк ақша лимиттерiнің оларға бұрын бөлiнген сомалары көрсетiлетiн қазынашылық рұқсатты жазып бередi.
88. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi қазынашылық рұқсаттың негiзiнде министрлiктiң тиiстi рұқсатын (N 2-нысан) ресiмдейдi, ведомстволық бағынысты мемлекеттiк мекемелерге, қазынашылықтың аумақтық органдарына белгiленген тәртiпте жеткiзедi және операциялардың өтуiн қадағалайды.
89. <*>
Ескерту: 89-тармақ алынып тасталынды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
90. Қазынашылық комитетiнiң хатында көрсетiлген Қазынашылықтың облыстық, Астана және Алматы қалаларының басқармаларына электрондық почта арқылы мемлекеттік мекемелердiң ашылған лимиттерiн көшiру жөнiндегi рұқсаттары (2, 2а-нысандар) келіп түскеннен кейін, қазынашының автоматтандырылған жұмыс орнына оларды есепке қосу келесі шарттарды орындағанда жүзеге асырылады:
если получены разрешения (форма 2, 2а) на правопреемника и передаваемое государственное учреждение; <*>
ответственный исполнитель территориального органа казначейства, обслуживающий государственное учреждение-правопреемника, на основании указаний Комитета казначейства и в соответствии с ведомостью формы N 032-А передаваемого государственного учреждения, заполняет мемориальные ордера на перечисление денег с бюджетного счета правопреемника на бюджетный счет передаваемого государственного учреждения для восстановления кассовых расходов по каждой специфике расходов передаваемого государственного учреждения, для того, чтобы после восстановления кассовые расходы на счете передаваемого государственного учреждения стали равны нулю. <*>
РҚАО-ның ескертуі: 2-3 азат жолдардың мемлекеттік тілде аудармасы
болмағандықтан орысша мәтінде беріліп отыр.
Мемориальдық ордерде кассалық шығыстарды есептен шығаруға арналған құқықтық мұрагер шығыстарының коды, сондай-ақ берiлетiн мемлекеттiк мекеменiң қалпына келтiруге жататын кассалық шығыстарының коды көрсетiледi. Одан басқа, осы жерде: "Қазынашылық комитетiнiң "___"________ ж. N хаты негізiнде кассалық шығыстарды көшiру" деген мәтiн жазылады.
Берiлетiн мемлекеттiк мекеме шығыстарының қандай да бiр ерекшелiгi бойынша кассалық шығыстардың керi мәнiн көшiруге дейiн бар-жоғы жағдайында мемориальдық ордермен есептен шығару керiсiнше: құқықтық мұрагер шотына кассалық шығыстарды қалпына келтiруге арналған берiлетiн мемлекеттiк мекеменiң шотынан жүргiзiледi.
Мемориальдық ордерге қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы қол қояды және қазынашылықтың аумақтық органы бақылау жасайды.
Жоғарыда аталған шарттар орындалғаннан кейiн қазынашылықтың жауапты атқарушысы көшiруге арналған рұқсатты (2, 2а-нысан) қазынашының автоматтандырылған жұмыс орнын жүктейдi және мемориальдық ордерлер бойынша операциялар жүргiзедi. Осы операция үш операциялық күн iшiнде жүргiзiлуi тиiс. <*>
Ескерту: 90-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

91. После разнесения открытых лимитов и кассовых расходов по государственному учреждению необходимо убедиться в правильности проведения операции по выписке с бюджетных счетов правопреемника и передаваемого государственного учреждения, а также по формам N 032-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств".
Глава 5-1. Перенос неиспользованных остатков лимитов бюджетных
средств с одной специфики экономической классификации
расходов на другую специфику, с одного государственного
учреждения на другое
91-1. Для переноса остатков неиспользованных лимитов бюджетных средств с одной специфики экономической классификации расходов на другую специфику по запросу государственного учреждения территориальный орган Казначейства выдает форму 032-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств", сформированную на дату запроса, с отметкой ответисполнителя Казначейства о прекращении расходных операций с бюджетного счета по корректируемой бюджетной программе. Государственное учреждение данную ведомость направляет администратору республиканских бюджетных программ.
Администратор республиканских бюджетных программ составляет заявку на перенос и представляет ее с копиями ведомостей формы 032-А в Бюджетный департамент Министерства финансов Республики Казахстан. В заявке администратор республиканских бюджетных программ обосновывает необходимость переноса остатков неиспользованных лимитов бюджетных средств с одной специфики экономической классификации расходов на другую специфику. При этом необходимо учитывать наличие кредиторской задолженности и принятых обязательств по спецификам экономической классификации расходов, остатки неиспользованных лимитов бюджетных средств, в пределах которых предполагается перенос на другую специфику. Бюджетный департамент рассматривает заявку администратора республиканских бюджетных программ не более пяти календарных дней со дня ее представления.
В случае отказа Бюджетным департаментом в переносе остатков неиспользованных лимитов бюджетных средств с одной специфики экономической классификации расходов на другую специфику, администраторы республиканских бюджетных программ уведомляют об этом подведомственные государственные учреждения. После чего, государственные учреждения письменно обращаются в соответствующие территориальные органы Казначейства с просьбой о разблокировании бюджетных счетов.
В случае положительного рассмотрения заявки Бюджетный департамент составляет справку "Об изменении росписи расходов республиканского бюджета" (приложение N 21), в которой указываются со знаком минус суммы, подлежащие переносу, со знаком плюс - суммы увеличения по соответствующей специфике.
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан перенос остатков неиспользованных лимитов бюджетных средств с одной специфики экономической классификации расходов на другую специфику производит на основании представленных Бюджетным департаментом заключения о переносе остатков неиспользованных лимитов бюджетных средств с одной специфики экономической классификации расходов на другую специфику и справки (приложение N 21).
Комитет казначейства выписывает администратору республиканских бюджетных программ новое казначейское разрешение.

91. Мемлекеттiк мекемелер бойынша ашылған лимиттер және кассалық шығыстар енгізiлгеннен кейін құқықтық мұрагердің және берiлетiн мемлекеттік мекеменiң бюджеттiк шоттарынан үзiндi көшiрме бойынша, сондай-ақ "Алынған мiндеттемелердi ескере отырып бөлiнген лимиттердiң және кассалық шығыстардың тiзiмдемесiн" 032-А-нысан бойынша жүргiзiлген операциялардың дұрыстығына көз жеткiзу қажет.
5-1-тарау. Бюджет қаражатының пайдаланылмаған лимиттерінің
қалдықтарын шығыстардың экономикалық сыныптамасының
бiр ерекшелiгiнен басқа ерекшелiгiне, бiр мемлекеттiк
мекемеден басқасына көшiру <*>
Ескерту: 5-1-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
91-1. Бюджет қаражатының пайдаланылмаған лимиттерiнiң қалдықтарын шығыстардың экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiгiнен басқа ерекшелiгiне көшiру үшiн мемлекеттiк мекеменiң сұрау салуы бойынша Қазынашылықтың аумақтық органы түзетiлетiн бюджеттiк бағдарлама бойынша бюджеттiк шоттан шығыс операцияларының тоқтатылуы туралы Қазынашылықтың жауапты атқарушысының белгiсiмен бiрге сұрау салу күнінде қалыптасқан 032-А "Алынған мiндеттемелердi ескере отырып, бөлiнген лимиттердiң және кассалық шығыстар қозғалысының тiзiмдемесi" нысанын бередi. Мемлекеттiк мекеме осы тiзiмдеменi республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне жiбередi.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi көшiруге арналған өтінімдi жасайды және оны 032-А нысаны тiзiмдемелерiнiң көшiрмелерiмен бiрге Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Бюджет департаментiне ұсынады. Өтiнiмде республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бюджет қаражатының пайдаланылмаған лимиттерiнiң қалдықтарын шығыстардың экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiгінен басқа ерекшелiгiне көшiрудiң қажеттiлiгiн негiздейдi. Бұл ретте өз шегінде басқа ерекшелiкке көшiру болжанатын кредиторлық берешектiң бар-жоғын және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша алынған мiндеттемелердi, бюджет қаражатының пайдаланылмаған лимиттерiнiң қалдықтарын ескеру қажет. Бюджет департаментi республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң өтінімiн ол ұсынылған күннен бастап бес күнтiзбелiк күннен асырмай қарайды.
Бюджет департаментi бюджет қаражатының пайдаланылмаған лимиттерiнiң қалдықтарын шығыстардың экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiгiнен басқа ерекшелігіне көшiруден бас тартқан жағдайда, республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бұл туралы бағынысты мемлекеттiк мекемелердi хабарлар етедi. Осыдан кейiн, мемлекеттiк мекемелер Қазынашылықтың тиiстi аумақтық органдарына бюджеттiк шоттарды оқшауламау туралы жазбаша өтiнiш жасайды.
Өтiнiм оң қаралған жағдайда Бюджет департаментi терiс таңбамен - көшiруге жататын сома, оң таңбамен - тиiстi ерекшелiк бойынша арттыру сомасы көрсетiлетін "Республикалық бюджет шығыстарының тiзiмдемесiн өзгерту туралы" анықтама (N 21 қосымша) жасайды.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетi бюджет қаражатының пайдаланылмаған лимиттерiнiң қалдықтарын шығыстардың экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiгiнен басқа ерекшелiгiне көшiрудi бюджет қаражатының пайдаланылмаған лимиттерiнiң қалдықтарын шығыстардың экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiгiнен басқа ерекшелiгiне көшiру туралы Бюджет департаментi ұсынған қорытындының және анықтаманың (N 21 қосымша) негiзiнде жүргiзедi.
Қазынашылық комитетi республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне жаңа қазынашылық рұқсат жазып бередi.

Администраторы республиканских бюджетных программ на основании казначейских разрешений оформляют соответствующие разрешения (формы 2, 2а), доводят их по назначению в установленном порядке до подведомственных государственных учреждений, территориальных органов Казначейства и контролируют прохождение операции.
После поступления в областные, городов Астаны и Алматы управления Казначейства по электронной почте разрешений (формы 2, 2а) по переносу остатков неиспользованных лимитов бюджетных средств с одной специфики экономической классификации расходов на другую специфику ответственный исполнитель Казначейства зачисляет в автоматизированное рабочее место казначея разрешения на перенос (форма 2, 2а). На данную операцию отводится не более трех операционных дней.
Правильность проведения операции по государственному учреждению по переносу остатков неиспользованных лимитов бюджетных средств с одной специфики экономической классификации расходов на другую специфику определяется по форме 032-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств".
91-2. В случае переноса остатков неиспользованных лимитов бюджетных средств с одной специфики экономической классификации расходов на другую специфику в пределах одной программы по запросу государственного учреждения территориальный орган Казначейства выдает форму 032-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств", сформированную на дату запроса, с отметкой ответисполнителя Казначейства о прекращении расходных операций по данной программе. Ответственность и контроль за проведение данной операции возлагается на ответисполнителя территориального органа Казначейства.
91-3. Перенос остатков неиспользованных лимитов бюджетных денег по спецификам с одного государственного учреждения на другое государственное учреждение производится администратором республиканских бюджетных программ. Для этого задействованные в переносе подведомственные государственные учреждения представляют администраторам республиканских бюджетных программ форму 032-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств", сформированную на дату переноса, с отметкой ответисполнителя Казначейства о прекращении расходных операций по бюджетному счету.
Дальнейший порядок проведения переноса производится в порядке, указанном в абзацах седьмом, восьмом, девятом, десятом пункта 91-1.
91-4. Если правопреемником реорганизованного государственного учреждения является государственное учреждение той же ведомственной подчиненности, то перенос сумм ранее выделенных лимитов и кассовых расходов производится в порядке, указанном в пунктах 88-91. <*>
Сноска. Инструкция дополнена главой 5-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi қазынашылық рұқсаттардың негiзінде тиiстi рұқсаттарды ресiмдейдi (2, 2а нысандары), оларды белгiленген тәртiппен тағайындауы бойынша бағынысты мемлекеттiк мекемелерге, Қазынашылықтың аумақтық органдарына жеткiзедi және операциялардың жүруiн бақылайды.
Облыстық, Астана және Алматы қалаларының Қазынашылық басқармаларына электронды почтамен бюджет қаражатының пайдаланылмаған лимиттерiнiң қалдықтарын шығыстардың экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiгiнен басқа ерекшелiгiне көшiру жөнінде рұқсаттар (2, 2а нысандары) түскеннен кейiн Қазынашылықтың жауапты атқарушысы көшiруге арналған рұқсаттарды (2, 2а нысандары) қазынашының автоматтандырылған жұмыс орнына есепке алады.
Бюджет қаражатының пайдаланылмаған лимиттерiнiң қалдықтарын шығыстардың экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiгiнен басқа ерекшелiгiне көшiру жөнiнде мемлекеттiк мекемелер бойынша операциялардың жүргiзiлу дұрыстығы 032-А "Алынған міндеттемелердi ескере отырып, бөлінген лимиттердiң және кассалық шығыстар қозғалысының тiзiмдемесi" нысаны бойынша анықталады.
91-2. Бiр бағдарламаның шегiнде бюджет қаражатының пайдаланылмаған лимиттерiнiң қалдықтарын шығыстардың экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiгiнен басқа ерекшелiгiне көшiрiлген жағдайда мемлекеттiк мекеменiң сұрау салуы бойынша Қазынашылықтың аумақтық органы осы бағдарлама бойынша бюджеттiк шоттан шығыс операциялардың тоқтатылуы туралы Қазынашылықтың жауапты атқарушысының белгiсiмен бiрге сұрау салу күнiнде қалыптасқан 032-А "Алынған мiндеттемелердi ескере отырып, бөлiнген лимиттердiң және кассалық шығыстар қозғалысының тiзiмдемесi" нысанын бередi. Осы операцияның жүргiзiлуіне жауаптылық пен бақылау Қазынашылықтың жауапты атқарушысына жүктеледі.
91-3. Бюджеттiк ақшаның пайдаланылмаған лимиттерінің қалдықтарын ерекшелiктерi бойынша бiр мемлекеттiк мекемеден басқа мемлекеттiк мекемеге көшiрудi республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi жүргiзедi. Бұл үшiн көшiруге қатысқан бағынысты мемлекеттiк мекемелер республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлеріне бюджеттік шоттан шығыс операцияларының тоқтатылуы туралы Қазынашылықтың жауапты атқарушысының белгiсiмен бiрге көшiру күнінде қалыптасқан 032-А "Алынған міндеттемелердi ескере отырып, бөлiнген лимиттердiң және кассалық шығыстар қозғалысының тiзiмдемесi" нысанын ұсынады.
Көшiрудi жүргiзудiң одан арғы тәртiбi 91-1-тармақтың жетiнші, сегiзiншi, тоғызыншы, оныншы абзацтарында көрсетiлген тәртiппен жүргiзiледi.
91-4. Егер қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк мекеменің құқықтық мирасқоры сол ведомстволық бағыныстылықтың мемлекеттік мекемесi болып табылса, онда бұрын бөлiнген лимиттердiң және кассалық шығыстардың сомасын көшiру 88-91-тармақтарда көрсетiлген тәртiппен жүргiзіледі.

Глава 6. Осуществление расходных операций по текущему
(специальному) счету софинансирования
92. Порядок открытия текущего (специального) счета софинансирования регулируется соответствующими нормативными правовыми актами Министерства финансов Республики Казахстан.
93. Расходование средств программных и проектных займов с текущего (специального) счета софинансирования производится на основании платежного поручения и заявки на снятие средств (приложение N 86), заверенной двумя группами подписей, где первая группа подписывается Департаментом государственного заимствования Министерства финансов Республики Казахстан, а вторая группа - организациями, осуществляющими реализацию проекта.
Осуществление расходных операций с текущего (специального) счета софинансирования производится при обязательном наличии в платежном поручении 10-значного кода бюджетной классификации расходов у государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, и 10-значного шифра - у государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета и разрешительной визы ответисполнителя территориального органа казначейства, работающих в системе "Баск-М".
Осуществление расходных операций с текущего (специального) счета софинансирования государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, обслуживаемых в территориальных органах казначейства, работающих в системе "Оракл", производится с указанием 12-значного кода расходов бюджетной классификации.
Неиспользованные средства на текущем (специальном) счете софинансирования до 25-го декабря текущего финансового года подлежат восстановлению на бюджетный счет государственного учреждения, осуществляющего реализацию проекта. <*>
Сноска. Пункт 93 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  ; приказом Министра Финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71  V021792_  .
Раздел 4. Кассовое исполнение местных
бюджетов по расходам
Глава 1. Распорядители лимитов по местным бюджетам
94. Все государственные учреждения, содержащиеся за счет местных бюджетов, в зависимости от предоставленных им прав подразделяются на:
администраторов местных бюджетных программ - исполнительные органы, финансируемые из местного бюджета, ответственные за финансовое обоснование и реализацию местных бюджетных программ;
государственные учреждения-распорядители лимитов - государственные учреждения, имеющие планы финансирования и получающие лимиты от администраторов местных бюджетных программ, как на расходы государственного учреждения, так и для распределения полученных лимитов между подведомственными государственными учреждениями;
государственные учреждения, имеющие планы финансирования и получающие лимиты от администраторов местных бюджетных программ, только для непосредственного расходования бюджетных средств данным государственным учреждением.
Главные и нижестоящие распорядители лимитов бюджетных денег несут ответственность за разассигнование и перевод выделенных в их распоряжение лимитов бюджетных денег соответствующим государственным учреждениям своих систем по целевому назначению, а также за правильное и экономное расходование бюджетных денег в соответствии с утвержденными планами финансирования. <*>
Сноска. Пункт 94 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

6-Тарау. Ағымдағы (арнайы) шоттардағы шығыс операциялары
92. Ағымдағы (арнайы) шотты мемлекеттiк мекемелердiң бухгалтерлiк есептi жасау жөнiндегi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен айқындалады.
93. Қосымша қаржыландырудың ағымдағы (арнайы шоттарының) бағдарламадағы және жобадағы несиелерiнiң қарыз шығыстары қаржыны алу туралы (қосымша N 86) төлем тапсырысына сәйкес екi топтың қолдарымен куәландырылған, бiрiншi топ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк қарыз алу департаментiнің тобы қол қойған, ал екiншi тобы жобаларды iске асыратын ұйымдар қол қойған құжат бойынша жүргiзiледi.
Ағымдағы (арнайы) шоттардағы шығыс операциялары бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерде бюджет сыныптамасының 10 таңбалы төлем тапсырысы коды және республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерде 10 таңбалы шифр және қазынашылықтың (қаржы басқармасының) жауапты органының рұқсат визасы болған жағдайда жүргiзiледi.
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, қазынашылықтың аумақтық органдарында қызмет көрсетiлетiн, "Оракл" жүйесiнде жұмыс iстейтiн мемлекеттiк мекемелердi бiрлесiп қаржыландырудың ағымдағы (арнайы) шотынан шығыс операцияларын жүзеге асыру бюджеттiк сыныптама шығыстарының 12 таңбалы коды көрсетiле отырып жүргiзiледi.
Ағымдағы (арнайы) шоттағы пайдаланылмаған қаржы қаржыландырылатын жылдың 25 желтоқсанына дейiн жобаны жүзеге асыратын ұйымның шотына қайтаруға жатқызылады.<*>
Ескерту: 93-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
ЕСКЕРТУ. 93-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң
2002 жылғы 19 ақпанда N 71  V021792_  бұйрығымен.
4-Бөлім. Шығыстар бойынша жергілікті
бюджеттердің кассалық атқарылуы
1-Тарау. Жергілiктi бюджеттер бойынша лимиттердi иеленушілер
94. Жергiлiктi бюджеттер есебiнен ұсталатын барлық мемлекеттiк мекемелер оларға берiлген құқыққа тәуелдi, мыналарға бөлiнедi:
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi - жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың қаржылық негiзделуіне және iске асырылуына жауапты, жергiлiктi бюджетпен қаржыландырылатын атқарушы органдар;
мемлекеттiк мекеме - лимиттердi иеленушi - дербес қаржыландыру жоспары және мемлекеттiк мекеменiң шығыстары ретiнде де және ведомстволық бағынысты мемлекеттiк мекемелер арасында алынған лимиттердi бөлу үшiн де жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiнен алынған лимиттерi бар мемлекеттiк мекеме;
осы мемлекеттiк мекеменiң шараларына арналған бюджеттiк қаражаттарды тiкелей жұмсау үшiн ғана дербес қаржыландыру жоспары және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiнен алынған лимиттерi бар мемлекеттiк мекеме.
Бюджеттiк ақшаларды бас және төменгi тұрған иелiк етушiлер нысаналы мақсат бойынша өздерiнiң жүйелерiн тиiстi мемлекеттiк мекемелерге бюджеттiк ақшаларды олардың иеленуiне бөлiнген лимиттердiң жұмсалуы мен аударылуына, сондай-ақ бекiтiлген қаржыландыру жоспарына сәйкес бюджеттiк ақшалардың дұрыс және үнемдi жұмсалуына жауап бередi. <*>
Ескерту: 94-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

95. Финансирование государственных учреждений и администраторов местных бюджетных программ производится в соответствии с Инструкцией по финансированию бюджетных организаций, состоящих на местных бюджетах, путем установления лимитов на расходование средств, утвержденной приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 26 февраля 1996г. N 264, с изменениями и дополнениями в нее.
Бюджетные средства могут расходоваться государственными учреждениями на основании финансовых разрешений только при наличии утвержденных планов финансирования.
Государственным учреждениям, являющимся распорядителями лимитов, выписываются финансовые разрешения формы 1МБР (приложение N 22), предназначенные для дальнейшего распределения подведомственным государственным учреждениям.
Финансовые разрешения формы 1 МБЗ (приложение N 23) определяют лимиты расходования средств непосредственно для самого государственного учреждения.
Финансовое разрешение можно изменить только путем выдачи другого финансового разрешения в пределах остатков неиспользованных лимитов по спецификам экономической классификации расходов.
Финансовые разрешения действительны только в течение того финансового года, на который они выделены. Бюджетными ассигнованиями, определенными финансовым разрешением, можно пользоваться по 31-ое декабря текущего года. <*>
Сноска. Пункт 95 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
96. Государственные учреждения не вправе брать на себя финансовые обязательства сверх сумм бюджетных назначений, установленных по утвержденному маслихатом бюджету на соответствующий финансовый год.
97. Открытие государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов, в территориальных органах казначейства бюджетного счета производится в соответствии с нормативными правовыми актами Министерства финансов Республики Казахстан по открытию и закрытию счетов государственных учреждений.
Глава 2. Порядок расчетно-кассового обслуживания местных бюджетов
98. Территориальные органы Казначейства осуществляют учет доходов и расходов местных бюджетов, расчетно-кассовое обслуживание областных бюджетов, финансовых фондов (бюджетов) специальных экономических зон, бюджетов городов и районов.
99. Исполнение местных бюджетов осуществляется на основе росписей доходов и расходов местных бюджетов всех уровней, составляемых в соответствии с помесячным распределением утвержденных годовых сумм доходов и расходов этих бюджетов и уточняемых путем внесения в них изменений.
На основании полученных росписей расходов местных бюджетов и в соответствии с расчетами, учтенными при утверждении бюджета, администраторы местных бюджетных программ доводят до подведомственных государственных учреждений утвержденные планы финансирования, а также показатели расчетов к ним. В свою очередь, государственное учреждение один экземпляр плана финансирования и показатели расчетов к ней представляет в соответствующий территориальный орган Казначейства.

95. Мемлекеттiк мекемелердi және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiн қаржыландыру Жергiлiктi бюджеттерде тұратын бюджеттiк ұйымдарды қаржыландыру жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1996 жылғы 26 ақпандағы N 264 бұйрығымен және оған енгiзiлген өзгерiстермен және толықтырулармен бекiтiлген қаражаттарды жұмсауға арналған лимиттердi белгiлеу жолымен жүргiзiледi.
Мемлекеттiк мекемелер бюджет қаражатын шығыстардың бекiтiлген қаржыландыру жоспарлары болған кезде ғана қаржылық рұқсаттардың негiзiнде жұмсауы мүмкiн. <*>
Лимиттердi иеленушi болып табылатын мемлекеттiк мекемеге ведомстволық бағынысты мемлекеттiк мекемелердiң одан әрi бөлуiне арналған қаржылық рұқсаттың 1МБР-нысаны (N 22-қосымша) жазып берiледi.
Қаржылық рұқсаттың 1МБЗ-нысаны (N 23-қосымша) мемлекеттік мекеменің тiкелей өзiне арналған қаражаттарды жұмсау лимиттерiн айқындайды.
Қаржылық рұқсатты шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерi бойынша пайдаланылмаған лимиттердiң қалдықтары шегiнде басқа қаржылық рұқсатты беру жолымен ғана өзгертуге болады.
Қаржылық рұқсат олар берiлген қаржы жылы iшiнде ғана жарамды. Қаржылық рұқсатпен айқындалған бюджеттiк қаражаттарды ағымдағы жылдың 31 желтоқсанын қоса алғанда пайдалануға болады.
Ескерту: 95-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
96. Мемлекеттiк мекеме мәслихат бекiткен, тиiстi қаржы жылына арналған бюджет бойынша белгiленген бюджеттiк мақсаттардың сомаларынан тыс қаржылық мiндеттемелердi өзiне алуға құқылы емес.
97. Жергiлiктi бюджеттер есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң қазынашылықтың аумақтық органдарында бюджеттiк шоттарды ашуы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің мемлекеттiк мекемелердегi шоттарды ашу және жабу жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүргiзiледi.
2-Тарау. Жергiлiктi бюджеттерге есептiк-кассалық
қызмет көрсетудiң тәртiбi
98. Қазынашылықтың аумақтық органдары жергiлiктi бюджеттердiң кiрiстерi мен шығыстарының есебін, облыстық бюджеттердiң есеп айырысу-кассалық қызмет көрсетуiн, арнайы экономикалық аймақтардың, қалалар мен аудандар бюджеттерінің қаржылық қорларын (бюджеттерiн) жүзеге асырады. <*>
Ескерту: 98-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
99. Жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуы осы бюджеттердiң кiрiстерi мен шығыстарының бекітiлген жылдық сомасын ай сайынғы бөлуге сәйкес жасалатын және оларға өзгерiстер енгiзу жолымен нақтыланатын барлық деңгейлердiң жергiлiктi бюджеттерінің кiрiстерi мен шығыстарының тiзiмдемесi негiзінде жүзеге асырылады.
Жергiлiктi бюджеттер шығыстарының алынған тiзiмдемесi негiзінде және бюджет бекіту кезінде ескерілген есептемелерге сәйкес, жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бағынысты мемлекеттiк мекемелерге шығыстардың бекiтiлген қаржыландыру жоспарын, сондай-ақ оларға деген есептемелердiң көрсеткiштерін жеткiзедi. Өз кезінде, мемлекеттiк мекеме қаржыландыру жоспарының бiр данасын және оларға деген есептемелерінiң көрсеткiштерiн Қазынашылықтың тиiстi аумақтық органына ұсынады. <*>
Ескерту: 99-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

100. Роспись доходов и расходов местного бюджета утверждается руководителем местного финансового органа. Один экземпляр росписи доходов и расходов местного бюджета представляется в соответствующие территориальные органы Казначейства в электронном виде (на дискете или по каналам связи) в виде файла или на бумажном носителе по кодам бюджетной классификации в тысячах тенге.
Территориальные органы Казначейства, получив от местных финансовых органов роспись доходов и расходов соответствующего местного бюджета, вводят ее в базу данных автоматизированного рабочего места финансиста.
При вводе росписи доходов и расходов местных бюджетов контролируются:
соответствие кодов бюджетной классификации доходов и расходов в росписи справочнику Единой бюджетной классификации расходов и доходов;
равенство итоговых сумм росписи по доходам итоговым суммам росписи по расходам;
соответствие частных сумм итоговым суммам.
В случае, если до 1-го января соответствующего финансового года местным представительным органом не принято решение об утверждении местного бюджета на соответствующий финансовый год, то до его утверждения соответствующий местный финансовый орган составляет и утверждает временную роспись доходов и расходов местного бюджета на 1 квартал в размере 1/4 части проекта годового местного бюджета на текущий финансовый год. <*>
Сноска. Пункты 98, 99, 100 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
100-1. Внесение изменений в роспись доходов и расходов местных бюджетов в процессе их исполнения производится на основании:
нормативных правовых актов местных представительных и исполнительных органов;
заявок администраторов бюджетных программ на изменение плана финансирования.
Внесение изменений в росписи доходов и расходов производится по Справкам местных финансовых органов формы N 203 и формы N 303 (приложения NN 24, 25). Нумерацию справок ведут местные финансовые органы. Ввод справок с автоматическим присвоением дополнительного уникального номера справки и расчет уточненного бюджета осуществляется территориальными органами Казначейства.
При внесении изменений в роспись доходов и расходов местных бюджетов необходимо:
соблюдать сбалансированность доходов и расходов в целом по году и по каждому месяцу;
соблюдать соответствие между плановыми назначениями, лимитами финансирования и кассовыми расходами;
учитывать наличие или отсутствие кредиторской задолженности по уменьшаемым спецификам;
учитывать наличие зарегистрированных в территориальных органах Казначейства обязательств перед поставщиками товаров (работ, услуг).
Уменьшение плановых назначений и лимитов финансирования по спецификам может производиться на сумму, в пределах которой не приняты и не зарегистрированы в установленном порядке обязательства. Увеличение плановых назначений и лимитов финансирования по спецификам может осуществляться в пределах годовых сумм по бюджетной программе (подпрограмме) за счет их уменьшения по другим спецификам.
Изменение годовой суммы расходов местного бюджета по спецификам осуществляется в пределах ассигнований по бюджетным программам (подпрограммам), предусмотренным в решении местного представительного органа о местном бюджете на текущий финансовый год. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 100-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

100. Жергiлiктi бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының тiзiмдемесін жергiлiктi қаржы органының басшысы бекiтедi. Жергiлiктi бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстары тiзiмдемесiнiң бiр данасы электрондық түрде (дискетпен немесе байланыс арналары бойынша) файл түрінде немесе бюджеттiк сыныптаманың кодтары бойынша мың теңгемен қағаз тасымалдаушымен Қазынашылықтың тиiстi аумақтық органдарына ұсынылады.
Қазынашылықтың аумақтық органдары жергiлiктi қаржы органдарынан тиiстi жергiлiктi бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының тiзiмдемесiн ала отырып автоматтандырылған жұмыс орнының дерекқорына қаржыгердi енгiзедi.
Жергiлiктi бюджеттердiң кiрiстерi мен шығыстарының тiзiмдемесін енгiзу кезiнде мыналар:
тiзiмдемедегi кiрiстер мен шығыстардың бюджеттiк сыныптама кодтарының Кiрiстер мен шығыстардың бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасының анықтамалығына сәйкестiгi;
кiрiстер бойынша тiзiмдеменiң қорытынды сомасының шығыстар бойынша тiзiмдеменiң қорытынды сомасына теңдiгi;
жеке сомның қорытынды сомаға сәйкестiгi бақыланады.
Егер тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарына дейін жергiлiктi өкiлдi орган тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттi бекiту туралы шешiм қабылдамаған болса, онда ол бекітiлгенге дейiн тиiстi жергiлiктi қаржы органы жергiлiктi бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының ағымдағы қаржы жылына арналған жылдық жергiлiктi бюджет жобасының 1/4 бөлiгi мөлшерінде 1-тоқсанға арналған уақытша тiзiмдемесiн жасайды және бекiтедi. <*>
Ескерту: 100-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
100-1. Жергiлiктi бюджеттердiң кiрiстерi мен шығыстарының тiзiмдемесiне олардың атқарылуы барысында "өзгерiстер енгiзу мыналардың:
жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың нормативтiк құқықтық кесімдері;
бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерінiң қаржыландыру жоспарын өзгертуге арналған өтiнiмдерi негiзiнде жүргiзiледi.
Кiрiстер мен шығыстардың тiзiмдемесіне өзгерiстер енгiзу N 203 нысан мен N 303 нысандағы Жергiлiктi қаржы органдарының анықтамалары бойынша жүргiзiледi (NN 24, 25 қосымшалар). Анықтамаларды нөмiрлеудi жергiлiктi қаржы органдары жүргiзедi. Анықтаманың қосымша бiрегей нөмiрін автоматты түрде бере отырып, анықтамаларды енгiзудi және нақтыланған бюджеттi есептеудi Қазынашылықтың аумақтың органдары жүзеге асырады.
Жергiлiктi бюджеттердiң кiрiстерi мен шығыстарының тiзiмдемесіне өзгерiстер енгiзген кезде мыналарды:
кірістер мен шығыстардың тұтастай алғанда жыл бойынша және әрбiр ай бойынша теңгерiмдiлiгiн сақтау;
жоспарлы тағайындаулар, қаржыландыру лимиттерi және кассалық шығыстар арасындағы сәйкестікті сақтау;
кемiтiлетін ерекшелiктер бойынша кредиторлық берешектiң бар екенін немесе жоқ екенін ескеру;
тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) берушiлер алдындағы Қазынашылықтың аумақтық органдарында тiркелген міндеттемелердi ескеру қажет.
Ерекшелiктер бойынша жоспарлы тағайындаулар мен қаржыландыру лимиттерін кемiту, өз шегінде белгiленген тәртiппен мiндеттемелер қабылданбаған және тiркелмеген сомаға жүргiзiлуi мүмкiн, Ерекшелiктер бойынша жоспарлы тағайындаулар мен қаржыландыру лимиттерiн арттыру бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша жылдық сома шегінде, басқа ерекшелiктер бойынша оларды кеміту есебін жүзеге асырылуы мүмкін.
Ерекшелiктер бойынша жергiлiктi бюджет шығыстарының жылдық сомасын өзгерту жергiлiктi өкiлдi органның ағымдағы қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы шешiмінде көзделген бағдарлама (кiші бағдарлама) бойынша қаржы бөлу шегінде жүзеге асырылады. <*>
Ескерту: 100-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

101. После ввода и контроля росписи по расходам и доходам ответисполнителем территориального органа казначейства формируется роспись расходов на год ф.N 200 (приложение N 26) и роспись доходов на год ф.N 300 (приложение N 27). <*>
Сноска. Пункт 101 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
102. На основании введенных справок ф.N 203 и ф.N 303 формируется уточненный план расходов ф.N 201 (приложение N 28) и уточненный план доходов ф.N 301 (приложение N 29).
102-1. При изменении росписи расходов местных бюджетов соответствующие изменения должны быть внесены в планы финансирования государственных учреждений, финансируемых из местных бюджетов. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 102-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Глава 3. Операции по списанию и учету расходов местных бюджетов
103. Совершение расходных операций по счетам местных бюджетов производится в пределах свободного остатка средств.
Выдача наличных денег со счетов местных бюджетов не производится, за исключением случаев возврата налогов и других обязательных платежей в бюджет по платежным поручениям налоговых органов отдельным гражданам налогов и сборов через банки второго уровня, излишне внесенных в доходы местных бюджетов.
Свободные остатки бюджетных средств, полученные на начало финансового года в результате перевыполнения доходов, а также суммы перевыполнения по доходам за истекший квартал в ходе исполнения бюджета текущего года, не подлежат изъятию в вышестоящий бюджет.
Неиспользованные до 1-го января нового финансового года выделенные лимиты государственными учреждениями, содержащимися за счет местных бюджетов, аннулируются. <*>
Сноска. Пункт 103 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
103-1. Отзыв нецелевого использования государственными учреждениями бюджетных средств, выделенных из местных бюджетов, производится в соответствии с Правилами отзыва бюджетных средств, выделенных из местных бюджетов и использованных государственными учреждениями на цели, не предусмотренные финансовыми разрешениями, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 12 ноября 1999 года N 607  V990995_  . <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 103-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
104. Осуществление расходных операций с бюджетных счетов всех государственных учреждений производится в пределах выделенных им лимитов на расходование бюджетных средств. При осуществлении расходных операций на бюджетном счете дебетовый остаток не должен превышать выделенные лимиты.

101. Шығыстар мен кiрiстердiң жазбасын енгiзгеннен және бақылағаннан кейiн қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы н. N 200 (N 26-қосымша) жылға арналған шығыстардың жазбасын және н. N 300 (N 27-қосымша) жылға арналған кiрiстердiң жазбасын қалыптастырады. <*>
Ескерту: 101-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
102. Н. N 200 және н. N 300 енгiзiлген анықтама негiзiнде н. N 301 (N 28-қосымша) шығыстардың нақтыланған жоспары және н. N 301 (N 29-қосымша) кiрiстердiң нақтыланған жоспары қалыптастырылады.
102-1. Жергiлiктi бюджеттер шығыстарының тiзiмдемесін өзгерту кезінде тиiстi өзгерiстер жергiлiктi бюджеттердің қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер қаржыландыру жоспарына енгiзiлуi тиiс. <*>
Ескерту: 102-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
3-Тарау. Жергiлiктi бюджеттердiң шығыстарын есептен шығару және
есепке алу бойынша операциялар
103. Жергiлiктi бюджеттердiң шоттары бойынша шығыс операцияларын жасау қаражаттардың бос қалдықтары шегiнде жүргiзiледi.
Салық органдарының төлем тапсырмалары бойынша салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi қайтарғаннан басқа жағдайларда жергiлiктi бюджеттердiң кiрiстерiне артық енгiзiлген салықтар мен алымдар екiншi деңгейдегi банктер арқылы жекелеген азаматтарға жергiлiктi бюджеттердiң шоттарынан қолма-қол ақшаларды беру жүргiзiлмейдi.
Кiрiстердi асыра орындау нәтижесiнде қаржы жылының басында алынған бюджет қаражатының бос қалдықтары, сондай-ақ кiрiстер бойынша өткен тоқсандағы асыра орындаудың сомасы ағымдағы жыл бюджетiнiң атқарылуы барысында жоғары тұрған бюджетке алынуға жатпайды.
Жергiлiкті бюджеттердiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелерге бөлiнген, жаңа қаржы жылының 1 қаңтарына дейiн пайдаланылмаған лимиттер жойылады. <*>
Ескерту: 103-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
103-1. Мемлекеттiк мекемелердiң жергiлiктi бюджеттерден бөлінген бюджет қаражатын мақсатсыз пайдалануын қайтару Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінің 1999 жылғы 12 қарашадағы N 607  V990995_  бұйрығымен бекiтiлген Жергiлiктi бюджеттерден бөлiнген және қаржылық рұқсаттарда көзделмеген мақсаттарға мемлекеттiк мекемелер пайдаланған бюджет қаражатын қайтару ережесіне сәйкес жүргiзiледi. <*>
Ескерту: 103-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
104. Барлық мемлекеттiк мекеменiң бюджеттiк шотынан шығыс операцияларын жүзеге асыру бюджет қаражаттарын жұмсауға арналып, оларға бөлiнген лимиттер шегiнде жүргiзiледi. Бюджеттiк шотта шығыс операцияларын жүзеге асыру кезiнде дебеттiк қалдық бөлiнген лимиттерден аспауы тиiс.

105. Произведенные государственным учреждением расходы учитываются по дебету счета, а их восстановление - по кредиту.
106. Для обеспечения предварительного контроля за расходованием средств местного бюджета в территориальных органах казначейства установлено автоматизированное рабочее место финансиста, посредством которого ответисполнитель казначейства выполняет следующие функции:
осуществляет предварительный контроль первичных документов по расходам и восстановлению кассовых расходов по кодам бюджетной классификации расходов;
осуществляет проверку наличия средств по форме 132-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств" на бюджетном счете государственного учреждения для осуществления операций по расходам и дает разрешение (утверждение) на расходование средств;
осуществляет формирование выходных ведомостей по движению разрешений;
осуществляет контроль остатка плановых назначений по форме N 205 "Справка об остатках плановых назначений для финансирования" (приложение N 30) по одному заданному коду бюджетной классификации расходов или по нескольким кодам бюджетной классификации расходов. <*>
Сноска. Пункт 106 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
107. Для проведения расходных операций по местным бюджетам в автоматизированном рабочем месте финансиста ответственный исполнитель вводит реквизиты платежного документа с указанием специфики экономической классификации расходов. При вводе документа осуществляется программный контроль за наличием кода государственного учреждения, кодов бюджетной классификации, наличием лимитов на расходы по каждой отдельной специфике для конкретной расходующей единицы. В автоматизированном рабочем месте финансиста формируется электронное разрешение на выполнение расходной операции и каждый платежный документ оформляется разрешительной визой и оттиском именного штампа.
108. После визирования ответисполнителем автоматизированного рабочего места финансиста первичный документ передается ответисполнителю операционного отдела. Ответисполнитель операционного отдела вводит реквизиты первичного документа в разбивке по спецификам экономической классификации расходов. При вводе осуществляется контроль за наличием счета государственного учреждения, кодов банка-получателя и банка-бенефициара в справочнике банков Республики Казахстан.
109. По каждому местному бюджету территориальные органы казначейства, обслуживающие местный финансовый орган (областного, городов Астаны и Алматы, городского и районного уровня) на соответствующем балансовом счете открывают бюджетный (основной) счет. На этот счет зачисляются доходы местного бюджета без права их расходования и списываются кассовые расходы, произведенные государственными учреждениями. Проведение других операций по этому счету не допускается.

105. Мемлекеттiк мекемелер жүргiзген шығыстар дебет шоттарда, ал оларды қалпына келтiру кредит бойынша ескерiледi.
106. Жергiлiктi бюджет қаражаттарының жұмсалуына алдын ала бақылауды қамтамасыз ету үшін қазынашылықтың аумақтық органдарында қаржыгердiң автоматтандырылған жұмыс орны белгiленген, ол арқылы қазынашылықтың жауапты атқарушысы мынадай функцияларды орындайды:
шығыстардың және бюджеттiк сыныптама кодтарының кассалық шығыстарын қалпына келтiрудiң бастапқы құжаттарына алдын ала бақылауды жүзеге асырады;
шығыстар бойынша операцияларды жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк мекемелердiң бюджеттiк шотында "Алынған мiндеттемелердi ескере отырып бөлiнген лимиттер және кассалық шығыстар қозғалысының тiзiмдемесi" 132-А нысаны бойынша қаражаттардың бар-жоғын тексерудi жүзеге асырады және қаражаттарды жұмсауға рұқсат бередi (бекiтедi);
рұқсаттардың қозғалысы бойынша шығыс тiзiмдемесiн қалыптастыруды жүзеге асырады;
шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының берiлген бiр коды бойынша және шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының бiрнеше кодтары бойынша "Қаржыландыруға арналған жоспарлы мақсаттардың қалдықтары туралы анықтама" N 205-нысан бойынша жоспарлы мақсаттардың қалдықтарын бақылауды жүзеге асырады. <*>
Ескерту: 106-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
107. Жергiлiктi бюджеттер бойынша операциялық шығыстарды жүргiзу үшiн қаржыгердiң автоматтандырылған жұмыс орнында жауапты атқарушы шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерiн көрсете отырып төлем құжаттарының реквизиттерiн енгiзедi. Құжатты енгiзу кезiнде мемлекеттiк мекеме кодының, бюджеттiк сыныптама кодтарының бар-жоғына, нақтылы жұмсалым жасайтын бiрлiк үшiн әрбiр жекелеген ерекшелiк бойынша шығыстарға арналған лимиттердiң бар-жоғына бағдарламалық бақылауды жүзеге асырады. Қаржыгердiң автоматтандырылған жұмыс орнында шығыс операцияларын орындауға арналған электрондық рұқсаттарды қалыптастырылады және әрбiр төлем құжаты рұқсат визасымен және атаулы штампының бедерiмен ресiмделедi.
108. Қаржыгердiң автоматтандырылған жұмыс орнының жауапты атқарушысы визасын қойғаннан кейiн бастапқы құжат операциялық бөлiмнiң жауапты атқарушысына берiледi. Операциялық бөлiмнiң жауапты атқарушысы бастапқы құжатты шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерi бойынша бөлiп енгiзедi. Енгiзу кезiнде мемлекеттiк мекеме шотының Қазақстан Республикасы банктерiнiң анықтамалығындағы банк-төлеушi және банк-бенефицияр кодтарының бар-жоғына бақылауды жүзеге асырады.
109. Әрбiр жергiлiктi бойынша жергiлiктi қаржы органын қамтамасыз ететiн (облыстық, Астана және Алматы қалаларының, қалалық және аудандық деңгейдегi) қазынашылықтың аумақтық органдары тиiстi баланстық шотта бюджеттiк (негiзгi) шот ашады. Бұл шотқа оларды жұмсау құқығынсыз жергiлiктi бюджеттiң кiрiстерi есептеледi және мемлекеттiк мекемелер, оның iшiнде қаржы органдарының өздерi жүргiзген кассалық шығыстар есептен шығарылады. Бұл шот бойынша басқа да операцияларды жүргiзуге жол берiлмейдi.

110. Если государственное учреждение финансируется из нескольких бюджетов, ему открывается для каждого бюджета отдельный бюджетный счет по учету расходов с присвоением отдельных кодов по соответствующему бюджету для обеспечения независимого финансирования.
111. Для учета расходов, произведенных государственными учреждениями, в территориальных органах казначейства открываются контрольные счета расходов местных бюджетов на балансовом счете N 132 "Средства областных бюджетов" - для государственных учреждений областного бюджета; на балансовом счете N 130 "Средства районных и городских бюджетов" - для государственных учреждений районного (городского) бюджета. Количество открытых контрольных счетов в территориальных органах казначейства определяется количеством финансовых органов, выделяющих бюджетные ассигнования государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов. Если в районном (городском) отделе казначейства обслуживаются государственные учреждения, получающие бюджетные ассигнования из областного бюджета, и государственные учреждения, получающие бюджетные ассигнования из районного (городского) бюджета, то в органе казначейства открываются два контрольных счета.
Контрольные счета по учету расходов местных бюджетов имеют следующую кодировку: ОХХ130кNN или ОХХ132кNN, где ОХХ - код территориального органа казначейства, а NN - порядковый номер.
Контрольные счета являются пассивными, по кредиту счета учитываются суммы возмещения расходов, произведенных государственными учреждениями.
В конце каждого операционного дня общая сумма произведенных расходов возмещается со счета финансового органа и учитывается на контрольном счете расходов. Расходные операции, произведенные в течение операционного дня по лицевым счетам государственных учреждений балансового счета N 130, 132, отражаются в ежедневной сводной ведомости по расходам местного бюджета формы 151-С "Ежедневная сводная ведомость по расходам государственных учреждений на местном бюджете", в которой отражаются кассовые расходы за прошедший операционный день и с начала года нарастающим итогом.
112. Со счетов местных бюджетов списываются:
кассовые расходы, произведенные государственными учреждениями, по финансированию местных бюджетных программ в пределах выделенных лимитов финансирования;
суммы бюджетных изъятий;
возврат невыясненных поступлений для зачисления по принадлежности в другие бюджеты или другим организациям;
возврат переплат налогов и других обязательных платежей, излишне и неправильно зачисленных в бюджет, по платежным поручениям налоговых органов.

110. Егер мемлекеттiк мекемелер бiрнеше бюджеттерден қаржыландырылса, оған әрбiр бюджет үшiн тәуелсiз қаржыландыруды қамтамасыз ету үшiн тиiстi бюджет бойынша жекелеген кодтарды тағайындай отырып, шығыстар есебi бойынша жеке бюджеттiк шот ашады.
111. Мемлекеттiк мекемелер, оның iшiнде өздерiнiң қаржы органдары жүргiзген шығыстарды есептеу үшiн қазынашылықтың аумақтық органдарында N 132 "Облыстық бюджеттiң қаражаттары" баланстық шотында - облыстық бюджеттiң мемлекеттiк мекемелерi үшiн; N 130 "Аудандық және қалалық бюджеттердiң қаражаттары" баланстық шотында - аудандық (қалалық) бюджеттің мемлекеттiк мекемелерi үшiн жергiлiктi бюджеттер шығыстарының бақылау шоттары ашылады, Қазынашылықтың аумақтық органдарында ашылған бақылау шоттарының саны мемлекеттiк мекемелерге бюджеттiк қаржы бөлетiн жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын қаржы органдарының санымен белгiленедi. Егер қазынашылықтың аудандық (қалалық) бөлiмiнде облыстық бюджеттен бюджеттiк қаржы алатын мемлекеттiк мекемеге және аудандық (қалалық) бюджеттен бюджеттiк қаржы алатын мемлекеттік мекемеге қызмет көрсетiлетiн болса, онда қазынашылық органында екi бақылау шоты ашылады.
Жергiлiктi бюджеттердiң шығыстары есебi бойынша бақылау шоттарының мынадай кодтары бар: ОХХ130кNN немесе ОХХ132кNN, мұнда ОХХ - қазынашылықтың аумақтық органының коды, ал NN - реттiк нөмiрi.
Бақылау шоттары пассивтi болып табылады, шоттың кредитi бойынша мемлекеттiк мекемелер, оның ішінде өздерiнiң қаржы органы жүргiзген шығыстардың орнын толтыру сомалары есепке алынады.
Әрбiр операциялық күннiң аяғында жүргізiлген шығыстардың жалпы сомасы қаржы органының шотынан өндiрiп алынады және шығыстардың бақылау шотында есепке алынады. Операциялық күннiң iшiнде N 130, 132 баланстық шоттың мемлекеттiк мекемелердiң жеке шоттарында жүргiзiлген шығыс операциялары өткен операциялық кезеңдегi және жыл басынан бастап өсiп отыратын жиынмен кассалық шығыстар көрсетiлетiн "Жергiлiктi бюджеттегi мемлекеттiк мекемелердiң шығыстары бойынша күн сайынғы жиынтық ведомость" 151-С нысанының жергiлiктi бюджет шығыстары бойынша күнi сайынғы жиынтық ведомоста көрсетiледi.
112. Жергiлiктi бюджеттердiң шотынан мыналар есептен шығарылады:
бөлiнген қаржыландыру лимитiнiң шегiнде жергiлiктi бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жөнiндегi мемлекеттiк мекемелер, оның iшiнде өздерiнiң қаржы органы жүргiзген кассалық шығыстар;
бюджеттiк алулардың сомалары;
тиiстiлiгi бойынша басқа бюджеттерге немесе басқа ұйымдарға есептелуге жататын анықталмаған түсiмдердi қайтару;
салық органдарының төлем тапсырмалары бойынша бюджетке артық және дұрыс есептелмеген артық төленген салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердi қайтару. <*>
Ескерту: 112-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

113. Не допускается содержание из местных бюджетов государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета.
114. Территориальные органы казначейства ежедневно осуществляют контроль за равенством сумм кассовых расходов на счетах государственных учреждений и соответствующего контрольного счета. В ежедневном балансе территориального органа казначейства сумма произведенных расходов на балансовых счетах NN 130, 132 не должна превышать кредитовый остаток на счетах соответствующих финансовых органов.
115. Территориальные органы казначейства осуществляют:
учет финансовых и бюджетных разрешений;
контроль за соответствием объемов расходов по расчетно-платежным документам, выделенным государственным учреждениям лимитам расходов;
учет кассовых расходов по кодам бюджетной классификации расходов в пределах лимитов, определенных в финансовых и бюджетных разрешениях;
составление ежедневных и ежемесячных ведомостей по доходам и расходам местных бюджетов;
контроль за выделением лимитов на финансирование расходов местных бюджетов в пределах годовой росписи доходов и расходов с помесячной разбивкой;
регистрацию гражданско-правовых сделок, заключаемых государственными учреждениями за счет бюджетных ассигнований. <*>
Сноска. Пункт 115 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
116. Данные о выделенных лимитах и кассовых расходах с начала года отражаются в выдаваемой территориальными органами казначейства каждому государственному учреждению форме 132-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств".
117. Государственные учреждения, содержащиеся за счет местных бюджетов, представляют отчет об использовании бюджетных средств соответствующим финансовым органам в порядке и в объеме форм, утвержденным Министерством финансов Республики Казахстан.
РАЗДЕЛ 5. Финансирование капитальных вложений
за счет государственного бюджета
на безвозвратной основе
118. Открытие лимитов финансирования капитальных вложений за счет государственного бюджета на безвозвратной основе производится по республиканскому бюджету - Комитетом казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, по местному бюджету - соответствующим финансовым органом в действующем порядке. При этом распорядительные документы (ф.ф. N 1, 2, 2-а, 1-МБЗ, 1-МБР) сопровождаются реестром объектов (приложение N 31).
119. Указанные средства выделяются из соответствующих бюджетов администраторам бюджетных программ (далее - заказчики) на основании решений Правительства Республики Казахстан - по республиканскому бюджету и местных исполнительных органов - по местному бюджету.

113. Республикалық бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң жергiлiктi бюджеттерден ұсталуына жол берiлмейдi.
114. Қазынашылықтың аумақтық органдары күн сайын мемлекеттiк мекемелердiң шоттарында және тиiстi бақылау шотында кассалық шығыстардың сомасының теңдiгiне бақылау жасауды жүзеге асырады. Қазынашылықтың аумақтық органындағы күн сайынғы балансында NN 130, 132 баланстық шоттарда жүргiзiлген сома тиiстi қаржы органдарының шоттарындағы кредиттiк қалдықтан аспауы керек.
115. Қазынашылықтың аумақтық органдары:
қаржылық және бюджеттiк рұқсаттарды есепке алуды;
мемлекеттiк мекемелерге шығыстар лимиттерiне бөлiнген есептiк-төлемдiк құжаттар бойынша шығыстар көлемiнiң сәйкестiгiне бақылауды;
қаржылық және бюджеттiк рұқсаттарда белгiленген лимиттер шегiнде бюджеттiк сыныптама кодтары бойынша кассалық шығыстарды есепке алуды;
жергiлiктi бюджеттердiң кiрiстерi мен шығыстары бойынша күн сайынғы және ай сайынғы ведомостар жасауды;
ай сайын бөле отырып, кiрiстер мен шығыстардың жылдық жазбасы шегiнде жергiлiктi бюджеттердiң шығыстарын қаржыландыруға арналған лимиттердi бөлуге бақылау жасауды:
мемлекеттiк мекемелер бюджеттік қаржы есебiнен жасайтын азаматтық-құқықтық мәмiлелердi тiркеудi жүзеге асырады.<*>
Ескерту: 115-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
116. Жыл басынан бергi бөлiнген лимиттер мен кассалық шығыстар туралы мәлiметтер қазынашылықтың аумақтық органдары әрбiр мемлекеттiк мекемеге беретiн "Алынған мiндеттемелердi ескере отырып, бөлiнген лимиттер мен кассалық шығыстар қозғалысының ведомосы" 132-А нысанында көрсетiледi.
117. Жергiлiктi бюджеттерден ұсталатын мемлекеттiк мекемелер Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен нысандардың тәртiбiмен және көлемiнде тиiстi қаржы органдарына бюджеттiк қаражатты пайдалану туралы есеп бередi.
5-Бөлім. Өтеусіз негізде мемлекеттік бюджет
есебінен күрделі жұмсалымдарды қаржыландыру
118. Өтеусiз негiзде мемлекеттiк бюджет есебiнен күрделi жұмсалымдарды қаржыландырудың лимиттерiн ашу қолданылып жүрген тәртiппен республикалық бюджет бойынша - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетi жергiлiктi бюджет бойынша - тиiстi қаржы органы жүргiзедi. Бұл ретте таратушы құжаттар ( 1, 2, 2-а-н.н., 1-МБЗ. 1-МБР) объектiлердiң тiзiлiмiмен бiрге жүредi. (N31-қосымша).
119. Аталған қаражат Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерi негiзiнде - республикалық бюджет бойынша және жергiлiктi атқарушы органдардың - жергiлiктi бюджет бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне (бұдан әрi - тапсырысшылар) тиiстi бюджеттерден бөлiнедi.

120. Бюджетное финансирование капитальных вложений на безвозвратной основе осуществляется на основании утвержденной росписи расходов на финансовый год с помесячным распределением в разрезе кодов бюджетной классификации расходов по мере поступления средств в соответствующие бюджеты.
121. Для осуществления расходов по капитальным вложениям за счет бюджетного финансирования на безвозвратной основе заказчики представляют в территориальные органы казначейства:
план капитального строительства на текущий год по каждому объекту в соответствии с установленными им объемами финансирования;
титульные списки вновь начинаемых строек;
внутрипостроечные титульные списки переходящих строек;
копии договоров (контрактов) на проектирование, строительство или поставку оборудования для строек (дополнительные соглашения к ним);
копии сводного сметного расчета стоимости строительства.
122. Для осуществления расходов по оплате проектно-изыскательских работ за счет республиканского бюджета в территориальные органы казначейства представляются договора (контракты), заключенные на основании перечня проектно-изыскательских работ республиканского значения (тематический план), утвержденного нормативными правовыми актами, уполномоченными администраторами республиканских бюджетных программ, а также на основании отдельных решений Правительства Республики Казахстан.
123. Для осуществления расходов по оплате капитальных вложений за счет средств местных бюджетов в территориальные органы казначейства представляются договора (контракты), согласованные с соответствующим финансовым органом.
124. Для осуществления расходов по оплате конверсионных мероприятий за счет средств республиканского бюджета в территориальные органы казначейства представляются утвержденные соответствующими администраторами республиканских бюджетных программ планы финансирования с указанием затрат по видам работ и услуг по конверсионным проектам, в пределах сумм, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан на текущий финансовый год.
125. Для осуществления расходов по оплате работ по государственному геологическому изучению и охране недр за счет республиканского бюджета в территориальные органы казначейства представляются пообъектные планы, утвержденные уполномоченным государственным органом по использованию и охране недр Республики Казахстан с распределением лимита средств (по формам N 7-ГР и N 5-ГР) по направлениям работ согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 7 мая 1996 года N 571.
За счет средств республиканского бюджета, предназначенных на финансирование геологического изучения и использования недр, содержатся также территориальные управления охраны и использования недр. При этом выделенные разрешениями формы N 2 лимиты подлежат перечислению территориальными органами казначейства платежными поручениями с бюджетных счетов распорядителей на расчетные счета территориальных управлений охраны и использования недр, открытые в банках второго уровня.

120. Өтеусiз негiзде күрделi жұмсалымдарды бюджеттiк қаржыландыру тиiстi бюджеттерге қаражаттың түсу шамасы бойынша бюджеттік сыныптама кодтары бөлiгiнде ай сайын бөле отырып, қаржы жылына арналған шығыстардың бекiтiлген тiзiмдемесiнде қаражаттың тиiстi бюджеттерге түсу шамасы бойынша жүзеге асырылады.
121. Өтеусiз негiзде бюджеттiк қаржыландыру есебiнен күрделi жұмсалымдар бойынша шығыстарды жүзеге асыру үшiн тапсырысшылар қазынашылықтың аумақтық органдарына мыналарды:
олар белгiлеген қаржыландыру көлемдерiне сәйкес әрбiр объектi бойынша ағымдағы жылға арналған күрделi құрылыстың жоспарын;
қайта басталатын құрылыстардың титул тiзiмдерiн;
ауыспалы құрылыс iшкi құрылыс титул тiзiмiн;
жобалауға, құрылысқа немесе құрылыс үшiн жабдықтар тасуға арналған шарттардың (келiсiм-шарттардың) көшiрмесiн (оларға қосымша келiсiмдер) құрылыс құнының қаржыландыру жоспарлық есебiнiң көшiрмесiн ұсынады.
122. Республикалық бюджет есебiнен жобалау-iздестiру жұмыстарына ақы төлеу жөнiндегi шығыстарды жүзеге асыру үшiн қазынашылықтың аумақтық органдарына нормативтiк құқықтық актiлер, уәкiлетті республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бекiткен республикалық маңызы бар жобалау-iздестiру жұмыстарының тiзбесi негiзiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң негiзiнде жасалған шарттарды (келiсiм-шарттарды) ұсынады.
123. Жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен күрделi жұмсалымдарға ақы төлеу жөнiндегi шығыстарды жүзеге асыру үшiн қазынашылықтың аумақтық органдарына тиiстi қаржы органымен келiсiлген шарттарды (келiсiм-шарттарды) ұсынады.
124. Для осуществления расходов по оплате конверсионных мероприятий за счет средств республиканского бюджета в территориальные органы казначейства представляются утвержденные соответствующими администраторами республиканских бюджетных программ планы финансирования с указанием затрат по видам работ и услуг по конверсионным проектам, в пределах сумм, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан на текущий финансовый год. <*>
РҚАО-ның ескертуі: 124-тармақтың мемлекеттік тілде аудармасы
болмағандықтан орысша мәтінде беріліп отыр.
125. Республикалық бюджет есебiнен мемлекеттiк жер қойнауын геологиялық зерделеу мен қорғау жөнiндегi жұмыстарға ақы төлеу жөнiндегi шығыстарды жүзеге асыру үшiн қазынашылықтың аумақтық органдарына Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 7 мамырдағы N 571 қаулысына сәйкес жұмыстардың бағыты бойынша қаражат лимитiн бөле отырып (N 7-ГР және N 5-ГР нысандары бойынша), Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстарды және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң жер қойнауын пайдалану және қорғау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiткен объектілік жоспарларды ұсынады.
Жер қойнауын геологиялық зерделеу мен қорғауды қаржыландыруға арналған республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен, сондай-ақ жер қойнауын қорғау мен пайдаланудың аумақтық басқармалары жатады. Бұл ретте N 2-нысанның рұқсаттарымен бөлiнген лимиттер екiншi деңгейдегi банктерде ашылған жер қойнауын қорғау мен пайдаланудың аумақтық басқармаларының есеп шоттарына арналған таратушылардың бюджеттiк шоттарынан төлем тапсырыстарымен бiрге қазынашылықтың аумақтық органдары аударуға жатады.

126. Договор (контракт), заключенный на период строительства, является основным документом для расчетов между заказчиком и подрядной организацией. Удорожание затрат по строительству объектов, финансируемых из республиканского бюджета, разрешается по специальным решениям Правительства Республики Казахстан и из местного бюджета - решениям местного исполнительного органа на основании заключения Государственной вневедомственной экспертизы проектов. В этом случае в территориальные органы казначейства заказчиком предоставляются измененные документы по перечню проектно-изыскательских работ общереспубликанского значения (тематический план).
127. Для контроля за осуществлением финансирования и платежей по капитальным вложениям по каждому объекту в территориальных органах казначейства ведется лицевой счет для учета выделенных лимитов финансирования и произведенных за счет них расходов на капитальные вложения (приложение N 32).
128. Осуществление расходных операций производится через территориальные органы казначейства на основании платежных поручений заказчика, актов выполненных работ, подписанных заказчиком и подрядчиком с учетом удержания ранее выданных авансов согласно условиям договора (контракта).
Разрешается выдача аванса подрядной организации на заготовку строительных материалов, если такой аванс предусмотрен договором (контрактом), в размере, не превышающим двадцати процентов годового объема (с последующим его зачетом в оплату выполненных работ). Увеличение размера аванса, в порядке исключения, согласовывается с Министерством финансов Республики Казахстан - по республиканскому бюджету и соответствующими финансовыми органами - по местному бюджету.
Кредиторская задолженность за выполненные работы по переходящим объектам, образовавшаяся на начало года, оплачивается за счет открытых заказчику лимитов финансирования капитальных вложений на текущий год.
129. По письменному заявлению подрядной организации заказчик имеет право оплатить из суммы, причитающейся ей за выполненные строительно-монтажные работы, работы и затраты, выполненные субподрядными организациями.
130. Для расчетов с зарубежными подрядными организациями расходные операции со счета заказчика производятся через конвертацию тенге в иностранную валюту в установленном порядке.
131. В исключительных случаях осуществление расчетных операций может производиться через банки-агенты, отбор которых производится в соответствии с законодательством.
В этом случае между банком-агентом, главным распорядителем лимитов, и Министерством финансов Республики Казахстан заключается агентское соглашение.

126. Құрылыс кезеңiне арналып жасалған шарт (келiсiм-шарт) тапсырысшы мен мердiгер ұйым арасында есеп айырысу үшiн негiзгi құжат болып табылады Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын объектiлердiң құрылысы бойынша шығындарды ұстап тұру Жобаларды мемлекеттiк ведомостводан тысқары сараптау қорытындыларының негiзiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң арнайы шешiмдерi бойынша және жергiлiктi бюджеттен - жергiлiктi атқарушы органның рұқсатымен рұқсат етiледi. Мұндай жағдайда қазынашылықтың аумақтық органдары тапсырысшы жалпыреспубликалық маңызы бар жобалау-iздестiру жұмыстарының тiзбесi бойынша өзгертiлген құжаттарды (тематикалық жоспар) бередi.
127. Әрбiр объект бойынша күрделi жұмсалымдар жөнiндегi қаржыландыру мен төлемдердi жүзеге асыруға бақылау жасау үшiн қазынашылықтың аумақтық органдарында қаржыландырудың бөлiнген лимиттерi мен күрделi жұмсалымдарға олардың есебiнен жүргiзiлген шығыстарын есепке алу үшiн жеке шот жүргiзiледi (N 32-қосымша).
128. Шығыс операцияларын жүзеге асыру тапсырысшының төлем тапсырыстарының, шарттың (келiсiм-шарттың) ережелерiне сәйкес бұрын бөлiнген аванстарды ұстап қалуды ескере отырып тапсырысшы мен мердiгер қол қойған орындалған жұмыстар актiлерiнiң негiзiнде қазынашылықтың аумақтық органдары арқылы жүргiзiледi.
Мердiгер ұйымның құрылыс материалдарын дайындауға аванс беру, егер мұндай аванс жылдық көлемнің жиырма процентiнен аспайтын мөлшерде шарттар (келiсiм-шартта) көзделсе (кейiннен оны орындалған жұмыстарға ақы төлеуге есепке ала отырып) рұқсат етiледi. Аванс мөлшерiн ұлғайту айрықшылық тәртiбiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен - республикалық бюджет бойынша және тиiстi қаржы органдарымен - жергiлiктi бюджет бойынша келiсiледi.
Жыл басынан бергi пайда болған ауыспалы объектiлер бойынша орындалған жұмыстар үшiн кредиторлық берешек ағымдағы жылға арналған тапсырысшыға күрделi жұмсалымдарды қаржыландырудың ашық лимиттерiнiң есебiнен төленедi.
129. Мердiгерлiк ұйымның жазбаша өтiнiшi бойынша тапсырысшы орындалған құрылыс-монтаж жұмыстары, қосалқы мердiгер ұйымдары орындаған жұмыстар мен шығындар үшiн оған тиесiлi сомадан төлеуге құқығы бар.
130. Шетелдiк мердiгер ұйымдарымен есеп айырысу үшiн тапсырысшының шотынан шығыс операциялары белгiленген тәртiппен теңгенi шетелдiк валютаға айырбастау арқылы жүргiзiледi.
131. Өзге жағдайларда, есеп операцияларын жүзеге асыру iрiктеу заңдарға сәйкес жүргiзiлетiн банк-агенттер арқылы жүргiзiледi.
Бұл жағдайда банк-агент, лимиттердi таратушы мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi арасында агенттiк келiсiм жасалады.

132. Расчеты с подрядчиком за выполненные работы осуществляются через специальный счет заказчика, открытый в банке-агенте. При этом деньги с бюджетного счета заказчика разрешается перечислять на его специальный счет. Ответственность за целевое использование денег несет банк-агент, что должно быть оговорено в агентском соглашении.
Остатки денег на специальном счете в конце финансового года подлежат обязательному возврату на бюджетный счет заказчика.
133. Оплата работ по стройке, объекту в целом производится в пределах девяносто пяти процентов договорной цены. Окончательный расчет за выполненные работы между заказчиком и подрядчиком производится после завершения строительства и предъявления заказчиком в территориальные органы казначейства (банк-агент) утвержденного акта государственной или рабочей комиссии о вводе его в эксплуатацию.
134. Контроль за целевым использованием выделенных лимитов по капитальным вложениям осуществляют территориальные органы казначейства. В случае выявления фактов нецелевого использования выделенных бюджетных ассигнований виновные несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Раздел 6. Выполнение исполнительных документов
государственными учреждениями,
содержащимися за счет республиканского и
местных бюджетов
Глава 1. Общая часть
135. Порядок исполнения исполнительных документов государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского и местных бюджетов (далее - должник), по гражданским, трудовым, хозяйственным спорам, а также возмещения морального и материального ущерба определен Инструкцией о порядке исполнения исполнительных документов государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского и местных бюджетов, утвержденной приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 14 апреля 1999 года N 151  V990748_  .
136. Исполнительными документами, на основании которых предъявляется инкассовое распоряжение, являются:
исполнительные листы или приказы судов о взыскании денег, выдаваемые на основании решений, приговоров, определений и постановлений судов;
постановления о взыскании штрафов, вынесенные административными органами или должностными лицами, уполномоченными рассматривать дела об административных правонарушениях;
документы, содержащие исполнительные надписи нотариусов;
претензии, частично или полностью признанные отправителем денег в письменном виде, а также неоплаченные в срок требования об оплате, акцептованные отправителем денег;
договор между взыскателем и отправителем денег, содержащий право взыскателя по изъятию денег без согласия отправителя денег.

132. Орындалған жұмыстар үшiн мердiгермен есеп айырысу банк-агентте ашылған тапсырысшының арнайы шоты арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте ақшаны тапсырысшының бюджеттiк шотынан оның арнайы шотына аударуға рұқсат етiледi. Ақшалардың мақсатты пайдаланылуына агенттiк келiсiмде айтылуы керек банк-агент жауап бередi.
Арнайы шоттағы ақшалардың қалдығы қаржы жылының аяғында тапсырысшының бюджеттiк шотына мiндетті түрде қайтаруға жатады.
133. Құрылыс, объект бойынша жұмысқа ақы төлеу тұтастай алғанда келiсiлген бағаның тоқсан бес процентi шегiнде жүргiзiледi. Тапсырысшы мен мердiгер арасындағы орындалған жұмыстар үшiн ақырғы есеп айырысу құрылыс аяқталғаннан және тапсырысшы қазынашылықтың аумақтық органдарына
(банк-агентi оның пайдалануға берiлгендiгi туралы мемлекеттiк немесе жұмыс
комиссиясының бекiтiлген актiсiн ұсынғаннан кейiн жүргiзіледi.
134. Күрделi жұмсалымдар бойынша бөлiнген лимиттердiң мақсатты
пайдаланылуына бақылауды қазынашылықтың аумақтық органдары жүзеге асырады.
Бөлiнген бюджеттiк қаржылардың мақсатсыз пайдаланылуы фактiлерi анықталған
жағдайда, кiнәлiлер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап
бередi.
6-Бөлім. Республикалық және жергілікті
бюджеттерден ұсталатын мемлекеттік
мекемелердің атқарушы құжаттарының орындалуы
1-Тарау. Жалпы бөлім
135. Азаматтық, еңбек, шаруашылық даулар бойынша, сондай-ақ моральдық және материалдық залалдың орнын толтыру республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң (бұдан әрi - борышкер) атқарушы құжаттарының атқарылу тәртiбi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1999 жылғы 14 сәуiрдегi N 151  V990748_  бұйрығымен бекiтiлген Республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылған мемлекеттiк мекемелердiң атқарушы құжаттарының орындалу тәртiбi туралы нұсқаулықпен белгiленген.
136. Негiзiнде инкассалық өкiмдер көрсетiлетiн атқарушы құжаттар мыналар болып табылады:
сот шешімдерiнiң, анықтамалары мен қаулыларының негiзiнде берiлетiн ақшаларды өндiрiп алу туралы атқарушы парақтар немесе соттардың бұйрықтары;
әкiмшiлiк органдары мен әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға уәкiлеттi лауазымды тұлғалар шығарған айыппұлдарды өндiрiп алу туралы қаулылар;
нотариустардың атқарушылық жазбалары бар құжаттар;
ақшаларды жiберушi жазбаша түрде толық немесе iшiнара мойындаған, сондай-ақ ақшаларды жiберушi акцептелген ақы төлеу туралы талап еткен мерзiмдегi төленбеген талаптары;
ақшаларды жiберушiнiң келiсiмiнсiз ақшаларды алу жөнiндегi өндiрiп алу құқығы бар өндiрiп бенефицияр мен ақшаларды жiберушi арасындағы шарт.

Глава 2. Порядок исполнения решений судов
137. Удовлетворение предъявленных государственному учреждению требований производится последним за счет выделенных на текущий год лимитов, а также средств, получаемых государственным учреждением от реализации платных услуг, в соответствии с законодательством по специфике 155 "Исполнение решений судов" экономической классификации расходов.
138. Оплата инкассового распоряжения производится в следующем порядке:
получив инкассовое распоряжение, территориальные органы казначейства в течение трех банковских дней письменно ставят в известность об этом должника, а последний - свое вышестоящее учреждение - администратора программ (если должник не является сам главным распорядителем выделенных лимитов), после чего все расходные операции по бюджетному счету либо по текущему счету по средствам, полученным от оказания платных услуг, прекращаются до решения вопроса о исполнении инкассового распоряжения.
При наличии выделенных лимитов либо средств от оказания платных услуг по специфике 155 "Исполнение решений судов", территориальные органы казначейства исполняют распоряжение в течение трех банковских дней со дня уведомления должника.
В случае недостатка либо отсутствия средств на 155 специфике, когда для исполнения инкассового распоряжения требуется перенос остатков ранее выделенных лимитов либо плановых назначений на специфику 155 экономической классификации расходов, должник обращается к вышестоящему учреждению-администратору бюджетных программ с просьбой о внесении соответствующих изменений в план финансирования. При этом если удовлетворение требования взыскателя осуществляется за счет остатков ранее выделенных лимитов и требуется их перенос на 155 специфику, то по просьбе должника ему территориальным органом казначейства выдается форма N 032-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств", если он состоит на республиканском бюджете, и форма 132-А "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств", если на местном, с отметкой ответственного исполнителя казначейства: "расходные операции прекращены". Администратор бюджетных программ направляет соответствующую заявку в Министерство финансов Республики Казахстан, если должник финансируется из республиканского бюджета, и в местный финансовый орган, если - из местного бюджета. Все вопросы должны решаться администратором бюджетных программ в течение 14-ти календарных дней со дня получения должником уведомления от территориального органа казначейства.
При внесении изменений в роспись расходов должник и администратор бюджетных программ должны учитывать наличие зарегистрированных в территориальных органах казначейства обязательств перед поставщиками товаров (работ, услуг).

2-Тарау. Сот шешiмдерiнiң орындалу тәртiбi
137. Мемлекеттiк мекемеге тағылған талаптарды қанағаттандыруды мемлекеттiк мекеме ағымдағы жылға бөлiнген лимиттер, сондай-ақ шығыстардың экономикалық сыныптамасының "Сот шешімдерiнiң орындалуы" 155 ерекшелiк бойынша заңдарға сәйкес мемлекеттiк мекеменің ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алынатын қаражат есебiнен жүргiзiледi.
138. Инкассалық өкiмге ақы төлеу мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
инкассалық өкiмдi алып, қазынашылықтың аумақтық органдары үш банктiк күн iшiнде бұл туралы борышкерге жазбаша хабарлайды, ал соңғысы - өзiнiң жоғары тұрған мекемесiн;
бағдарламалардың әкiмшiсiн (егер борышкер бөлiнген лимиттердi бас таратушы болып табылмаса), бұдан кейiн ақылы қызмет көрсеткенi үшiн алынған қаражат жөнiндегi бюджеттiк шот бойынша не ағымдағы шот бойынша барлық шығыс операциялар инкассалық өкiмнiң атқарылғандығы туралы мәселенi шешкенге дейiн тоқтатылады.
Бөлiнген лимиттер не "Сот шешімдерінің орындалуы" 155 ерекшелiк бойынша ақылы қызмет көрсетуден алынатын қаражат болған кезде қазынашылықтың аумақтық органдары өкiмдi борышкер хабарлаған күннен бастап үш банктiк күн iшiнде орындайды.
155 ерекшелiкте қаражат жетiспеген не болмаған жағдайда, инкассалық өкiмдi орындау үшiн бұрын бөлiнген лимиттердiң қалдығын не жоспарлы тағайындауларды шығыстардың экономикалық сыныптамасының 155 ерекшелiгiне аудару талап етiледi, борышкер жоғары тұрған мекеме-бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшісiне қаржыландыру жоспарына тиiстi өзгерiстер енгiзу туралы өтiнiш бiлдiредi. Бұл ретте, егер өндiрiп бенефициярдың талабын қанағаттандыру бұрын бөлiнген лимиттердiң қалдығы есебiнен жүзеге асырылады және оларды 155 ерекшелiкке ауыстыру талап етiледi, онда борышкердiң талап етуi бойынша оған қазынашылықтың аумақтық органы "Алынған мiндеттемелердi ескере отырып, бөлiнген лимиттер мен кассалық шығыстар қозғалысының ведомосы" N 032-А-нысаны, егер ол республикалық бюджетте тұратын болса, және "Алынған мiндеттемелердi ескере отырып, бөлiнген лимиттер мен кассалық шығыстар қозғалысының ведомосы" 132-А-нысаны, егер жергiлiктi деңгейде болса, "шығыс операциялары тоқтатылды" деген қазынашылықтың жауапты атқарушысының белгiсi берiледi. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi тиiстi өтiнiмдi, егер борышкер республикалық бюджеттен қаржыландырылса - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне, егер жергiлiктi бюджеттен - жергiлiктi қаржы органына жiбередi. Барлық мәселелердi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi борышкер қазынашылықтың аумақтық органынан хабар алған күннен бастап 14 күнтiзбелiк күн iшiнде шешедi.
Шығыстар тiзiлiмiне өзгерiстер енгiзiлген кезде борышкер мен бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшісi қазынашылықтың аумақтық органдарында тiркелген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) берушілер алдындағы мiндеттемелердiң бар болуын ескеру керек.

Выделение бюджетных средств для исполнения инкассовых распоряжений осуществляется в установленном порядке казначейскими и финансовыми разрешениями, далее разрешениями министерства и бюджетными разрешениями нижестоящего распорядителя лимитов бюджетных средств на специфику 155 "Исполнение решений судов" экономической классификации расходов. При получении соответствующего (из указанных) разрешения территориальный орган казначейства исполняет инкассовое распоряжение путем перечисления средств истцу платежным поручением должника либо мемориальным ордером. В журналах регистрации документов по исполнению решений судов (приложения NN 33, 34), которые ведутся отдельно по видам бюджетов (местный и республиканский), ответисполнитель казначейства производит предусмотренные ими записи.
Раздел 7. Финансирование государственного заказа
за счет республиканского и местных бюджетов
Глава 1. Общая часть
139. Финансирование государственного заказа производится за счет средств, предусмотренных в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год.
140. Для реализации программ (подпрограмм) на основе государственного заказа администратором бюджетных программ (далее - заказчиком) заключаются договоры (контракты) с юридическими и физическими лицами (далее - исполнителями) на выполнение государственного заказа.
Допускается заключение договоров (контрактов) территориальными органами администраторов республиканских бюджетных программ с исполнителями на выполнение государственного заказа за счет республиканского бюджета.
141. Все гражданско-правовые сделки на выполнение государственного заказа, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан "О мерах по предупреждению роста кредиторской задолженности государственных учреждений" от 25 декабря 1998 года N 1336  P981336_  , подлежат регистрации в территориальных органах казначейства.
141-1. Министерством финансов Республики Казахстан может устанавливаться особый порядок финансирования государственного заказа по республиканским бюджетным программам (подпрограммам), определенным Правительством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 141-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Глава 2. Условия финансирования государственного заказа
142. Программы (подпрограммы), форма финансирования которых в установленном порядке определена как государственный заказ, распределяются на две группы:
программы (подпрограммы), финансируемые согласно объему выполненных работ (оказанных услуг);
программы (подпрограммы), финансируемые из расчета на единицу стоимости государственного заказа.
В Правилах о государственном заказе, выполняемом за счет средств республиканского и местных бюджетов, разрабатываемых и утверждаемых администраторами бюджетных программ по каждой программе (подпрограмме), указывается принцип расчета стоимости государственного заказа, применяемый при финансировании, по которому определяется принадлежность программ к одной из вышеуказанных групп. Данные Правила представляются администраторами бюджетных программ в территориальные органы Казначейства.
Договор (контракт) на выполнение государственного заказа на текущий финансовый год может заключаться в пределах годовой суммы, утвержденной в республиканском или местных бюджетах, за вычетом обязательств прошлого финансового года, перерегистрированных в текущем финансовом году. <*>
Сноска. Пункт 142 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

Инкассалық өкiмдердiң орындалуы үшiн бюджет қаражатын бөлу белгiленген тәртiппен қазынашылық және қаржылық рұқсаттармен, бұдан әрi министрлiктiң рұқсаттарымен және шығыстардың экономикалық сыныптамасының "Сот шешімдерiнiң орындалуы" 155 ерекшелiгiне бюджеттiк қаражат лимиттерінің төмен тұрған таратушыларының бюджеттiк рұқсаттарымен жүзеге асырылады. Тиiстi рұқсаттар алғаннан кейiн (аталғандардан) қазынашылықтың аумақтық органы инкассалық өкiмдi қаражатты борышкерлiк төлем тапсырысымен не мемориалдық ордермен талап қою-қуынушыға аудару арқылы орындайды. Бюджеттердiң түрлерi бойынша (жергiлiктi және республикалық) жеке жүргiзiлетiн сот шешiмдерiнiң орындалуы жөнiндегi құжаттарды тiркеу журналдарында (N 33,34-қосымшалар) қазынашылықтың жауапты атқарушысы олар көздеген жазбаларды жүргiзедi.
7-Бөлім. Республикалық және жергілікті
бюджеттердің есебінен мемлекеттік тапсырысты қаржыландыру
1-Тарау. Жалпы бөлім
139. Мемлекеттiк тапсырысты қаржыландыру тиiстi қаржы жылына арналған республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерде көзделген қаражат есебiнен жүргiзiледi.
140. Бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асыру үшiн мемлекеттік тапсырыстың негiзiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi (бұдан әрi - тапсырысшы) мемлекеттiк тапсырысты орындауға заңды және жеке тұлғалармен (бұдан әрi - атқарушылармен) шарттар (келiсiм-шарттар) жасасады.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi аумақтық органдарының республикалық бюджет есебiнен мемлекеттiк тапсырысты орындауға атқарушылармен бiрге шарт (келiсiм-шарт) жасасуға жол берiледi.
141. Мемлекеттiк тапсырысты орындауға арналған барлық азаматтық-құқықтық мәмiлелер "Мемлекеттiк мекемелердiң кредиторлық берешегiнiң өсуiн болдырмау жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 1998 жылғы 25 желтоқсандағы N 1336  P981336_  қаулысына сәйкес қазынашылықтың аумақтық органдарында тiркеуге жатады.
141-1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Үкiметi анықтаған республикалық бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша мемлекеттiк тапсырысты қаржыландырудың ерекше тәртiбін белгiлеуi мүмкін. <*>
Ескерту: 141-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
2-Тарау. Мемлекеттiк тапсырысты
қаржыландыру шарттары
142. Мемлекеттік тапсырыс негiзiнде қаржыландырылатын бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) екi топқа бөлiнедi:
орындалған жұмыстардың (көрсетiлген қызметтердiң) көлемiне сәйкес қаржыландырылатын бағдарламалар (кiшi бағдарламалар);
мемлекеттiк тапсырыс құнының бiрлiгiне есептеуден қаржыландырылатын бағдарламалар (кiшi бағдарламалар).
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша мемлекеттiк тапсырысты орындауға арналған шарттар (келiсiм-шарттар) бiрiншi кезеңде әрбiр бағдарлама бойынша бекiтiлген (нақтыланған) бюджеттiң жылдық сомасының 70 процентi шеңберiндегi сомаға жасалады. Екiншi кезеңде бiрiншi кезеңге шарттар (келісiм-шарттар) бойынша мiндеттемелердi орындауға ақшалардың бөлiнген лимиттерiн игергеннен кейiн республикалық бюджеттiң атқарылуының қаржылық рәсiмдерiне сәйкес әрбiр бағдарламада (кiшi бағдарламада) бағдарламалардың әкiмшілерi аумақтық органдарының бекiтiлген (нақтыланған) бюджетiнiң жылдық көлемi шеңберiнде қалған сомаға жасалады.
Жергіліктi бюджеттерден қаржыландырылатын бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша мемлекеттiк тапсырысты орындауға арналған шарттар (келiсiм-шарттар) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Әкiмдерi белгiлеген мөлшерлерде жасалады.

143. Договор (контракт) заключается на срок в пределах текущего финансового года.
В случае уточнения республиканского или местных бюджетов договоры (контракты) подлежат перезаключению и перерегистрации в территориальных органах казначейства.
144. Если для выполнения одной программы (подпрограммы) договоры (контракты) заключаются с несколькими исполнителями, общая сумма таких договоров (контрактов) не должна превышать сумму, в пределах которой допускается заключить договор по данной программе (подпрограмме).
145. Договор (контракт) на выполнение государственного заказа должен содержать:
объем выполненных работ (оказанных услуг) в количественном (натуральном) и стоимостном выражении;
условие, предусматривающее обязательное составление и представление в территориальные органы казначейства акта выполненных работ (оказанных услуг), если программа (подпрограмма) относится к первой группе и расчетов с указанием фактического объема или количества единиц стоимости государственного заказа, если ко второй;
ответственность сторон за невыполнение условий договора (контракта).
146. Территориальные органы казначейства при регистрации договоров (контрактов) проверяют наличие условий, указанных в предыдущем пункте настоящей Инструкции.
147. Акт выполненных работ (оказанных услуг)(I группа программ) и расчеты (II группа программ) должны содержать:
наименования заказчика и исполнителя;
общую стоимость выполненных работ (оказанных услуг) с начала действия договора (контракта);
сумму аванса, перечисленную исполнителю;
ранее заактированные суммы по выполненным работам (оказанным услугам);
виды выполненных работ (оказанных услуг) с указанием их объемов для I группы и фактическое количество единиц стоимости государственного заказа для II группы за определенный период времени (указываются даты) в натуральном выражении;
суммы фактических расходов, произведенных исполнителем для выполнения указанных видов работ (услуг);
сумму, требуемую к перечислению исполнителю для оплаты выполненных работ (оказанных услуг) с учетом аванса, которая не должна превышать остатка лимита по программе (подпрограмме) на финансируемый месяц;
подписи руководителей и оттиски печатей заказчика и исполнителя.
148. Ответственность за достоверность данных, указанных в акте, несут заказчик и исполнитель.
149. Ответственный исполнитель территориального органа казначейства осуществляет визуальный контроль на соответствие суммы, указанной в платежном поручении, и суммы, требуемой к перечислению исполнителю для оплаты выполненных работ (оказанных услуг), с учетом аванса.
Глава 3. Порядок финансирования государственного заказа
150. Расчеты за выполнение государственного заказа производятся с бюджетного счета заказчика перечислением бюджетных денег на счет исполнителя в банках второго уровня или в территориальных органах казначейства.
Авансирование каждого исполнителя для выполнения программ (подпрограмм) в рамках государственного заказа за счет республиканского и местных бюджетов производится в размере, не превышающем суммы того месяца, в котором начинается финансирование, согласно утвержденной росписи расходов республиканского и местных бюджетов.
151. Для территориальных органов казначейства основанием для перечисления денег с бюджетного счета администратора бюджетных программ (распорядителя бюджетных денег любого уровня) на расчетный счет исполнителя работ (услуг), выполняемых в рамках государственного заказа, служат акты выполненных работ (услуг), если программы (подпрограммы) относятся к первой группе, и соответствующие расчеты, если - ко второй. При этом платежное поручение должно иметь: номер и дату протокола, оформленного по результатам конкурсных процедур, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Инструкции о порядке проведения государственных закупок товаров, работ и услуг" от 10.12.98г. N 1268, номер и дату договора (контракта), номер обязательства.

143. Қаржыландыру нысаны белгіленген тәртіппен мемлекеттiк тапсырыс ретiнде анықталған бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) екi топқа бөлінедi:
Орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) көлемiне сәйкес қаржыландырылатын бағдарламалар (кiшi бағдарламалар);
мемлекеттiк тапсырыстың құн бiрлiгiне есептей отырып қаржыландырылатын бағдарламалар (кiшi бағдарламалар).
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi әрбiр бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша әзiрлейтiн және бекiтетiн Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебінен орындалатын мемлекеттiк тапсырыс туралы ережеде қаржыландыру кезiнде қолданылатын, өзi бойынша бағдарламалардың жоғарыда көрсетiлген топтардың бiреуiне тиесiлiлiгi анықталатын мемлекеттiк тапсырыстың құнын есептеу қағидаты көрсетiледi. Осы Ереженi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi Қазынашылықтың аумақтық органдарына ұсынады.
Ағымдағы қаржы жылына арналған мемлекеттік тапсырысты орындауға арналған шарт (келісім-шарт) ағымдағы қаржы жылы қайта тіркелген, өткен қаржы жылының міндеттемелерін шегере отырып, республикалық және жергілікті бюджеттерде бекітілген жылдық соманың шегінде жасалуы мүмкін.<*>
Ескерту: 142-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
144. Егер бiр бағдарламаны (кіші бағдарламаны) орындау үшiн шарттар (келiсiм-шарттар) бiрнеше атқарушылармен жасалса, мұндай шарттардың (келiсiм-шарттардың) жалпы сомасы осы бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша шарт жасасуға жол берiлген шеңбердегі сомадан аспауы керек.
145. Мемлекеттiк тапсырысты орындауға арналған шарт (келiсiм-шарт) мыналардан:
сандық (табиғи) және құндық мәндегi орындалған жұмыстардың (көрсетiлген қызметтердiң) көлемiнен;
егер бағдарлама (кіші бағдарлама) бiрiншi топқа жататын болса, мiндеттi түрде жасауға қазынашылықтың аумақтық органдарына ұсынуға жататын орындалған жұмыстар (көрсетiлген қызметтер) актiлерiнiң және егер екiншісiне жатса, мемлекеттiк тапсырыс құнының iс жүзiндегi көлемi мен бiрлiк санын көрсете отырып шартынан;
шарттың (келiсiм-шартың) шарттарын орындамауына тараптардың жауапкершiлiгiнен тұруы керек.
146. Қазынашылықтың аумақтық органдары шарттарды (келiсiм-шарттарды) тiркеген кезде осы Нұсқаулықтың алдыңғы тармағында аталған шарттарды болуын тексередi.
147. Орындалған жұмыстардың (көрсетiлген қызметтердің) актiлерi (Бағдарламалардың I тобы) мен есеп айырысулар (Бағдарламалардың II тобы) мыналардан:
тапсырысшы мен атқарушының атауынан;
шарт (келiсiм-шарт) қолданылғаннан бастап орындалған жұмыстардың (көрсетiлген қызметтердiң) жалпы сомасынан;
атқарушыға аударылған аванс сомасынан;
орындалған жұмыстар (көрсетiлген қызметтер) бойынша бұрын актирленген сомалардан;
табиғи мәндегi уақыттың белгiлi бiр кезеңiндегі (күнi көрсетiледi) 1 топ үшiн олардың көлемдерi көрсетiле отырып орындалған жұмыстардың (көрсетiлген қызметтердiң) түрлерi мен II топ үшiн мемлекеттік тапсырыс құнының iс жүзiндегi бiрлiгiнен;
аталған жұмыстардың (қызмет көрсетулердің) түрлерiн орындау үшiн атқарушы жүргiзген iс жүзiндегi шығыстар сомасынан;
қаржыландыру айына арналған бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша лимит қалдығынан аспауы керек авансты ескере отырып, орындалған жұмыстарға (қызмет көрсетулерге) ақы төлеу үшiн атқарушыға аударылуға жататын сомадан;
басшылардың қолдарынан және тапсырысшы мен атқарушының мөртаңбаларынан тұруы керек.
148. Аталған актiдегi мәлiметтердiң дұрыстығына тапсырысшы мен атқарушы жауап бередi.
149. Қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы төлем тапсырысында көрсетiлген сомалардың және авансты ескере отырып, орындалған жұмыстарға (көрсетiлген қызметтерге) ақы төлеу үшiн атқарушыға аудару талап етiлетiн сомалардың сәйкестiгiне жеке бақылау жасауды жүзеге асырады.
3-Тарау. Мемлекеттiк тапсырысты
қаржыландырудың тәртiбi
150. Мемлекеттiк тапсырысты орындағаны үшiн есеп айырысулар тапсырысшының бюджеттiк шотынан атқарушының екiншi деңгейдегi банктердегi немесе қазынашылықтың аумақтық органдарындағы шотына бюджеттiк ақшаларды аудару арқылы жүргiзiледi.
Мемлекеттік тапсырыс шеңберiнде республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) орындау үшiн әрбiр атқарушыға аванс беру республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң бекiтiлген шығыстар тiзiлiмiне сәйкес қаржыландыру басталған айдың сомасынан аспайтын мөлшерде жүргiзiледi.
151. Қазынашылықтың аумақтық органдары үшiн егер бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бiрiншi топқа жатса және, егер екiншi топқа жатса - тиiстi есеп айырысулар орындалған жұмыстардың (қызмет көрсетулердiң) актiлерi ақшаны бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiнiң (кез келген деңгейдегi бюджеттiк ақшаларды таратушының) бюджеттiк шотынан мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде орындалатын жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) атқарушының есеп шотына аудару үшiн негіз болады. Бұл ретте төлем тапсырысында мыналар: "Тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды жүргiзудiң тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 10 желтоқсандағы N 1268 қаулысына сәйкес конкурстық рәсiмдердiң нәтижелерi бойынша ресiмделген хаттаманың нөмiрi мен күнi, шарттың (келiсiм-шарттың) нөмiрi мен күнi, мiндеттеменiң нөмiрi болуы керек.

152. Территориальные органы казначейства осуществляют текущий визуальный контроль (согласно п.149) при перечислении денег и последующий контроль при проведении ревизий.
Глава 3-1. Порядок финансирования отдельных республиканских
бюджетных программ (подпрограмм), предусмотренных в
республиканском бюджете на 2000 год
152-1. Настоящая глава определяет порядок финансирования республиканских бюджетных программ (подпрограмм) согласно Перечню республиканских бюджетных программ и подпрограмм, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 1999 года N 1872  P991872_  "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2000 год" (далее в настоящей главе - программ (подпрограмм).
152-2. Ежемесячное финансирование программ (подпрограмм) производится в соответствии с Правилами финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2000 года N 255  P000255_  , за исключением требований, установленных в настоящей главе.
Финансирование программ (подпрограмм) на 2000 год, выполняемых в рамках государственного заказа, осуществляется в порядке, определяемом законодательством. Договоры (контракты) на выполнение программ (подпрограмм), выполняемых в рамках государственного заказа, заключаются на сумму выделенных лимитов финансирования. При этом договоры (контракты) на следующем этапе заключаются при условии, что ранее заключенные договоры (контракты) исполнены полностью.
152-3. Финансирование программ (подпрограмм) осуществляется поэтапно, начиная со второго квартала 2000 года.
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан ежемесячно до 3-го числа текущего месяца представляет Бюджетному департаменту Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Бюджетный департамент) фактический объем поступлений в республиканский бюджет по состоянию на 1-ое число текущего месяца (по категориям бюджетной классификации доходов "Налоговые поступления", "Неналоговые поступления", "Доходы от операций с капиталом", "Полученные официальные трансферты (гранты)" и "Погашение кредитов, выданных из бюджета").
Бюджетный департамент проводит анализ уровня фактических поступлений в республиканский бюджет от годовой суммы, утвержденной Законом Республики Казахстан  Z990473_  "О республиканском бюджете на 2000 год", и осуществляет финансирование программ (подпрограмм) в следующем порядке:

152. Қазынашылықтың аумақтық органдары ақшаларды аударған кезде ағымдағы визуальды бақылауды (149-т. сәйкес) және тексеру жүргiзу кезiнде кейiнгi бақылауды жүзеге асырады.
3-1-тарау. 2000 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген
жекелеген республикалық бюджеттiк бағдарламаларды (кіші
бағдарламаларды) қаржыландыру тәртiбi <*>
Ескерту: 3-1-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
152-1. Бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) ай сайын қаржыландыру осы тарауда белгiленген талаптарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2000 жылғы 16 ақпандағы N 255 қаулысымен бекiтілген Мемлекеттік бюджеттің есебiмен ұсталатын мемлекеттiк мекемелерге арналған бюджеттiң атқарылуы және есептiлiк нысандарын (мерзiмдi және жылдық) жүргiзу жөнiндегi қаржылық рәсiмдердiң ережесiне сәйкес жүргiзiледi.
Мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде орындалатын 2000 жылға арналған бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру заңнамада анықталған тәртiппен жүзеге асырылады. Мемлекеттік тапсырыс шеңберiнде орындалатын бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) орындауға арналған шарттар (келiсiм-шарттар) бөлінген қаржыландыру лимиттерiнiң сомасына жасалады. Бұл ретте келесi кезеңдегi шарттар (келiсiм-шарттар) бұрын жасалған шарттар (келiсiм-шарттар) толығымен орындалған жағдайда ғана жасалады.
152-2. Бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру 2000 жылдың екiншi тоқсанынан бастап кезең-кезеңiмен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінің Қазынашылық комитетi ағымдағы айдың 3 күніне дейін ай сайын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінің Бюджет департаментіне (бұдан әрi - Бюджет департамент) ағымдағы айдың 1 күнгi жағдай бойынша ("Салық түсімдері", "Салыққа жатпайтын түсімдер", "Капиталмен жасалатын операциялардан алынатын кiрiстер", "Алынған ресми трансферттер (гранттар)" және "Бюджеттен берiлген несиелердi "өтеу" кiрiстердiң бюджеттiк сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша) республикалық бюджетке түсетін түсiмдердiң iс жүзіндегi көлемін ұсынады.
Бюджет департаментi "2000 жылға арналған республикалық бюджет туралы"  Z990473_  Қазақстан Республикасының Заңымен бекiтiлген жылдық сомадан республикалық бюджетке іс жүзінде түсетін түсiмдердiң деңгейін талдауды жүргiзедi және мынадай тәртіппен бағдарламаларды (кішi бағдарламаларды) қаржыландыруды жүзеге асырады;

на первом этапе (с 1-го апреля 2000 года) при объеме фактических поступлений по состоянию на 1-ое апреля 2000 года не менее 20 процентов от утвержденной годовой суммы поступлений финансирование программ (подпрограмм) осуществляется в апреле, мае и июне в пределах сумм, предусмотренных в росписи доходов и расходов республиканского бюджета (далее - роспись) на эти месяцы. В случае, если объем фактических поступлений по состоянию на 1-ое апреля составляет менее 20 процентов от годовой суммы, то финансирование программ (подпрограмм) в апреле не производится. При объеме фактических поступлений не менее 20 процентов от годовой суммы по состоянию на 1-ое мая финансирование программ (подпрограмм) осуществляется в мае и июне в пределах сумм, предусмотренных в росписи на эти месяцы. В случае, если объем фактических поступлений по состоянию на 1-ое мая составляет менее 20 процентов от годовой суммы, то финансирование программ (подпрограмм) в мае не производится. При объеме фактических поступлений по состоянию на 1-ое июня не менее 20 процентов от годовой суммы финансирование программ (подпрограмм) осуществляется в июне в пределах сумм, предусмотренных в росписи на этот месяц. В случае, если объем фактических поступлений по состоянию на 1-ое июня составляет менее 20 процентов от годовой суммы, то финансирование программ (подпрограмм) в июне не производится;
на втором этапе (с 1-го июля 2000 года) при объеме фактических поступлений по состоянию на 1-ое июля 2000 года не менее 45 процентов от утвержденной годовой суммы поступлений финансирование программ (подпрограмм) осуществляется в июле, августе и сентябре в пределах сумм, предусмотренных в росписи на эти месяцы. В случае, если объем фактических поступлений по состоянию на 1-ое июля составляет менее 45 процентов от годовой суммы, то финансирование программ (подпрограмм) в июле не производится. При объеме фактических поступлений не менее 45 процентов от годовой суммы по состоянию на 1-ое августа финансирование программ (подпрограмм) осуществляется в августе и сентябре в пределах сумм, предусмотренных в росписи на эти месяцы. В случае, если объем фактических поступлений по состоянию на 1-ое августа составляет менее 45 процентов от годовой суммы, то финансирование программ (подпрограмм) в августе не производится. При объеме фактических поступлений по состоянию на 1-ое сентября не менее 45 процентов от годовой суммы финансирование программ (подпрограмм) осуществляется в сентябре в пределах сумм, предусмотренных в росписи на этот месяц. В случае, если объем фактических поступлений по состоянию на 1-ое сентября составляет менее 45 процентов от годовой суммы, то финансирование программ (подпрограмм) в сентябре не производится.

бiріншi кезеңде (2000 жылғы 1 сәуiрден бастап) 2000 жылғы 1 сәуiрдегi жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң бекiтiлген түсiмдердiң жылдық сомасының кемiнде 20 пайызы көлемi кезiнде бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) сәуiрде, мамырда және маусымда қаржыландыру осы айларға республикалық бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының тiзiмдемесінде (бұдан әрi - тiзiмдеме) көзделген соманың шегінде жүзеге асырылады. Егер 1 сәуiрдегi жағдай бойынша iс жүзіндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемінде 20 пайызы құрайтын болса, онда бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) сәуiрде қаржыландыру жүргiзiлмейдi. 1 мамырдағы жағдай бойынша iс жүзіндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемінде 20 пайызы болған кезде бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) мамырда және маусымда қаржыландыру осы айларға тiзiмдемеде көзделген соманың шегiнде жүзеге асырылады. Егер 1 мамырдағы жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемiнде 20 пайызын құрайтын болса, онда бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) мамырда қаржыландыру жүргiзiлмейдi. 1 маусымдағы жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемінде 20 пайызы болған кезде бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) маусымда қаржыландыру осы айларға тiзiмдемеде көзделген соманың шегінде жүзеге асырылады. Егер 1 маусымдағы жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемiнде 20 пайызын құрайтын болса, онда бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) мамырда қаржыландыру жүргiзiлмейдi;
екіншi кезеңде (2000 жылғы 1 шiлдеден бастап) 2000 жылғы 1 шiлдедегi жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң бекiтiлген түсiмдердiң жылдық сомасының кемiнде 45 пайызы көлемi кезiнде бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) шiлдеде, тамызда және қыркүйекте қаржыландыру осы айларға тiзiмдемеде көздеген соманың шегiнде жүзеге асырылады. Егер 1 шiлдедегi жағдай бойынша iс жүзіндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемiнде 45 пайызын құрайтын болса, онда бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) шiлдеде қаржыландыру жүргiзiлмейдi. 1 тамыздағы жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемінде 45 пайызы болған кезде бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) тамызда және қыркүйекте қаржыландыру осы айларға тiзiмдемеде көзделген соманың шегінде жүзеге асырылады. Егер 1 тамыздағы жағдай бойынша iс жүзіндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемiнде 45 пайызын құрайтын болса онда бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) тамызда қаржыландыру жүргiзiлмейдi. 1 қыркүйектегi жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемінде 45 пайызы болған кезде бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қыркүйекте қаржыландыру осы айларға тiзiмдемеде көзделген соманың шегiнде жүзеге асырылады. Егер 1 қыркүйектегi жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемінде 45 пайызын құрайтын болса, онда бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қыркүйекте қаржыландыру жүргiзiлмейдi.

Остатки не профинансированных плановых назначений программ (подпрограмм) второго квартала могут быть профинансированы в третьем квартале нарастающим итогом только при объеме фактических поступлений не менее 45 процентов от утвержденной годовой суммы по состоянию на 1-ое июля 2000 года;
на третьем этапе (с 1-го октября 2000 года) при объеме фактических поступлений по состоянию на 1-ое октября 2000 года не менее 72 процентов от утвержденной годовой суммы поступлений финансирование программ (подпрограмм) осуществляется в октябре, ноябре и декабре в пределах сумм, предусмотренных в росписи на эти месяцы. В случае, если объем фактических поступлений по состоянию на 1-ое октября составляет менее 72 процентов от годовой суммы, то финансирование программ (подпрограмм) в октябре не производится. При объеме фактических поступлений не менее 72 процентов от годовой суммы по состоянию на 1-ое ноября финансирование программ (подпрограмм) осуществляется в ноябре и декабре в пределах сумм, предусмотренных в росписи на эти месяцы. В случае, если объем фактических поступлений по состоянию на 1-ое ноября составляет менее 72 процентов от годовой суммы, то финансирование программ (подпрограмм) в ноябре не производится. При объеме фактических поступлений по состоянию на 1-ое декабря не менее 72 процентов от годовой суммы финансирование программ (подпрограмм) осуществляется в декабре в пределах сумм, предусмотренных в росписи на этот месяц. В случае, если объем фактических поступлений по состоянию на 1-ое декабря составляет менее 72 процентов от годовой суммы, то финансирование программ (подпрограмм) в декабре не производится.
Остатки не профинансированных плановых назначений программ (подпрограмм) второго и третьего квартала могут быть профинансированы в четвертом квартале нарастающим итогом только при объеме фактических поступлений не менее 72 процентов от утвержденной годовой суммы по состоянию на 1-ое октября 2000 года и при ожидаемых поступлениях по состоянию на 31-ое декабря 2000 года в объеме не менее 100 процентов от утвержденной годовой суммы.
152-4. В случае неисполнения в полном объеме утвержденного в республиканском бюджете на 2000 год плана по поступлениям сумма финансирования остатка плановых назначений по программам (подпрограммам) может быть уменьшена на сумму недоисполнения плана на год по поступлениям. <*>
Сноска. Инструкция дополнена Главой 3-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Раздел 8. Порядок регистрации и оплаты гражданско-
правовых сделок, заключаемых государственными
учреждениями за счет бюджетных денег и учета их
территориальными органами казначейства

Екiнші тоқсанның бағдарламалары (кiшi бағдарламалары) жоспарлы тағайындауларының қаржыландырылмаған қалдықтары 2000 жылғы 1 шiлдедегi жағдай бойынша iс жүзіндегi түсiмдердiң көлемi бекiтiлген жылдық соманың кемiнде 45 пайызы болған кезде үдемелi қорытындылармен үшіншi тоқсанда қаржыландырылуы мүмкін.
үшіншi кезеңде (2000 жылғы 1 қазаннан бастап) 2000 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң бекiтiлген түсiмдердiң жылдық сомасының кемiнде 72 пайызы көлемi кезінде бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қазанда, қарашада және желтоқсанда қаржыландыру осы айларға тiзiмдемеде көзделген соманың шегiнде жүзеге асырылады. Егер 1 қазандағы жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемiнде 72 пайызын құрайтын болса, онда бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қазанда қаржыландыру жүргiзiлмейдi. 1 қарашадағы жағдай бойынша iс жүзіндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемiнде 72 пайызы болған кезде бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қарашада және желтоқсанда қаржыландыру осы айларға тiзiмдемеде көзделген соманың шегiнде жүзеге асырылады. Егер 1 қарашадағы жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемiнде 72 пайызын құрайтын болса, онда бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қарашада қаржыландыру жүргiзiлмейдi. 1 желтоқсандағы жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемінде 72 пайызы болған кезде бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) желтоқсанда қаржыландыру осы айларға тiзiмдемеде көзделген соманың шегiнде жүзеге асырылады. Егер 1 желтоқсандағы жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң көлемi жылдық соманың кемiнде 72 пайызын құрайтын болса, онда бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) желтоқсанда қаржыландыру жүргізілмейді.
Екіншi және үшiншi тоқсанның бағдарламалары (кiшi бағдарламалары) жоспарлы тағайындауларының қаржыландырылмаған қалдықтары 2000 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша iс жүзiндегi түсiмдердiң көлемi бекiтiлген жылдық соманың кемінде 72 пайызы болған кезде және 2000 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша бекiтілген жылдық соманың кемiнде 100 пайызы көлемiнде күтiлетiн түсiмдер кезінде үдемелi қорытындылармен төртінші тоқсанда қаржыландырылуы мүмкін.
152-3. 2000 жылға арналған республикалық бюджетте бекiтiлген түсiмдер жөніндегi жоспар толық көлемінде орындалмаған жағдайда бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша жоспарлы тағайындаулардың қалдығын қаржыландыру сомасы түсiмдер бойынша 1 жылға арналған жоспарды жете орындамау сомасына кемiтiлуi мүмкiн.
8-Бөлім. Мемлекеттік мекемелермен бюджеттік
ақшалардың есебінен жасалатын азаматтық-құқықтық
мәмілелерді тіркеу мен оларға ақы төлеудің және оларды
қазынашылықтың аумақтық органдарының есепке алуының тәртібі

Глава 1. Общая часть
153. Государственные учреждения, заключающие гражданско-правовые договоры на приобретение товаров, (работ, услуг) за счет средств государственного бюджета, регистрируют их в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
Договоры, заключаемые государственными учреждениями за счет средств государственного бюджета, но не прошедшие регистрацию в территориальных органах казначейства, не обеспечиваются бюджетными ассигнованиями в соответствии с пунктом 1 статьи 155 Гражданского кодекса Республики Казахстан, считаются не совершенными.
Товары (работы, услуги), приобретенные государственными учреждениями в долг, сверх объема плановых назначений или выделенных лимитов, не подлежат оплате за счет бюджетных денег. За приобретения сверх плана финансирования несут в установленном порядке ответственность должностные лица государственных учреждений. <*>
Сноска. Пункт 153 с изменениями - приказом Министра Финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71  V021792_  .
Глава 2. Порядок регистрации договоров
154. Государственные учреждения представляют в обслуживающий их территориальный орган казначейства для регистрации договор, который должен содержать следующее условие:
договор вступает в силу и становится обязательным для сторон с момента его регистрации в территориальных органах казначейства (если договором или законодательством не предусмотрен более поздний срок вступления договора в силу).
При регистрации договоров территориальными органами казначейства производится проверка соответствия суммы заключаемого государственным учреждением договора его годовым (бюджетным) назначениям либо выделенным ему лимитам бюджетных денег, в зависимости от установленного Министерством финансов Республики Казахстан распределения расходов на группы по степени их обеспечения бюджетными деньгами.
155. Одновременно с договором государственным учреждением представляется в территориальный орган казначейства заявка на регистрацию договора (приложение N 35).
Заявка на регистрацию договора должна содержать следующие реквизиты:
наименование территориального органа казначейства;
наименование и код государственного учреждения, состоящий из семи знаков (первые три знака - код администратора бюджетных программ, оставшиеся четыре знака - код подведомственного государственного учреждения);
номер заявки и дату ее заполнения;
номер договора;
наименование договора;
общую сумму договора в тенге с указанием кодов бюджетной классификации (при заключении годовых и текущих договоров суммы, указываемые по строкам "Сумма договора _________ тенге" и "Сумма на текущий год ________ тенге", проставляются одинаковые; при долголетнем договоре по строке "Сумма договора ________ тенге" указывается общая сумма договора, по строке "Сумма на текущий год ________ тенге" - сумма на текущий финансовый год);
срок обязательства (годовое, текущие - согласно бюджетной классификации расходов по экономическим характеристикам бюджета Республики Казахстан).

1-Тарау. Жалпы бөлім.
153. Мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты есебiнен тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сатып алуға арналған азаматтық-құқықтық шарт жасасқан мемлекеттiк мекемелер оларды Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi қазынашылығының аумақтық органдарында тiркейдi.
Мемлекеттiк бюджеттің қаражаты есебiнен мемлекеттiк мекемелер жасайтын, бiрақ қазынашылықтың аумақтық органдарында тiркеуден өтпеген шарттар Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 155-бабының 1-тармағына сәйкес бюджеттік қаржылармен қамтамасыз етiлмейдi, жасалмаған деп саналады.
Мемлекеттiк мекемелер қарызға, жоспарлық тағайындаулар немесе бөлiнген лимиттер көлемiнен артық сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бюджеттiк ақшалар есебiнен ақы төлеуге жатпайды. Қаржыландыру жоспарынан артық сатып алғаны үшiн мемлекеттік мекемелердiң лауазымды тұлғалары белгiленген тәртiппен жауап бередi. <*>
ЕСКЕРТУ. 153-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң
2002 жылғы 19 ақпанда N 71  V021792_  бұйрығымен.
2-Тарау. Шарттарды тiркеудiң тәртiбi
154. Мемлекеттiк мекемелер оларға қызмет көрсететiн қазынашылықтың аумақтық органына тiркеу үшiн мынадай шарттары бар шарт ұсынады:
шарт оны қазынашылықтың аумақтық органдарында тiркеген сәттен бастап күшiне енедi және тараптар үшiн мiндеттi болады (шартпен немесе заңдармен шарттың күшiне ену сәтi неғұрлым кеш мерзiм көзделмесе).
Қазынашылықтың аумақтық органдары шарттарды тiркеу кезiнде мемлекеттiк мекеме жасайтын шарт сомасының оның жылдық (бюджеттiк) тағайындауларымен не Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлеген оларды бюджеттiк ақшамен қамтамасыз ету дәрежесi бойынша топтарға арналған шығыстарды бөлуге байланысты оған бөлiнген бюджеттiк
ақша лимиттерiне сәйкестiгiне тексеру жүргізедi.
155. Шартпен бiр уақытта мемлекеттiк мекеме қазынашылықтың аумақтық
органына шартты тiркеуге арналған өтiнiм бередi (N 35-қосымша).
Шартты тiркеуге арналған өтiнiмнiң мынадай деректемелерi:
қазынашылықтың аумақтық органының атауы;
мемлекеттiк мекеменiң атауы мен жетi мәннен тұратын коды (бiрiншi
үшiн мән - бюджеттiк бағдарламалар әкiмшісiнiң коды, қалған төрт мән -
ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекеменiң коды);
өтiнiмнiң нөмiрi мен оны толтырған күнi:
шарттың нөмiрi;
шарттың атауы;
бюджеттiк жiктеме кодын көрсете отырып, теңгемен шарттың сомасы
("Шарт сомасы _______ теңге" және "Ағымдағы жылға арналған сома_______
теңге" жолдары бойынша көрсетiлетiн жылдық және ағымдағы шарт жасалған
кезде бiрдей қойылады; "Шарт сомасы _________ теңге" жолы бойынша ұзақ
жылғы шарт кезiнде шарттың жалпы сомасы көрсетiледi, "Ағымдағы жылға
арналған сома_______теңге" жолы бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған
сома);
мiндеттемелердiң мерзiмi (Қазақстан Республикасы бюджетiнiң экономикалық сипаттамасы бойынша шығыстардың бюджеттiк сыныптамасына сәйкес жылдық, ағымдағы) болуы керек.

156. Ответисполнитель казначейства обеспечивает ввод реквизитов заявки к договору в автоматизированное рабочее место казначея. При вводе реквизитов заявки на регистрацию договора осуществляется программный контроль за наличием кода государственного учреждения, кода программы, подпрограммы, специфики экономической классификации расходов, за соответствием кода бюджетной классификации сроку обязательств.
157. После того, как реквизиты заявки введены и отконтролированы, заявка утверждается при соблюдении следующих условий в зависимости от срока обязательства, соответствующего специфике расходов:
если это годовое обязательство, то сумма взятых обязательств по соответствующей специфике не должна превышать остатка планового назначения на год по этой же специфике. По долголетним обязательствам контроль осуществляется по сумме на текущий год;
если это текущее обязательство, то сумма принимаемых обязательств по соответствующей специфике не должна превышать свободный остаток лимита, уменьшенный на сумму неисполненных текущих обязательств.
158. При утверждении заявки на регистрацию договора обязательству присваивается номер, состоящий из десяти знаков, первые три знака обозначают код администратора бюджетных программ, вторые четыре знака - код подведомственного государственного учреждения, остальные три знака - номер обязательства. Договор может заключаться по нескольким спецификам расходов и соответственно столько же принимается обязательств, при этом каждому из них присваивается отдельный последовательный номер.
159. После принятия к учету обязательства производится бронирование суммы взятого обязательства из:
остатка планового разрешения на год, если это годовое (долголетнее) обязательство;
остатка лимитов текущего разрешения, если это текущее обязательство.
160. С целью подтверждения принятия обязательства к учету, ответисполнитель территориального органа казначейства выдает государственному учреждению справку о регистрации договора (приложение N 36), распечатанную после утверждения заявки и присвоения номера обязательству, с отражением присвоенного номера обязательства и номера заявки на регистрацию договора. При регистрации договоров государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета, выдается справка формы N 030 (за счет местных бюджетов - формы N 130). Справка о регистрации договора оформляется в двух экземплярах, один из которых заверяется ответисполнителем территориального органа казначейства и выдается государственному учреждению, другой остается в территориальном органе казначейства. Вместе со справкой ответисполнитель территориального органа казначейства возвращает государственному учреждению договор с отметкой о его регистрации. Справка формы N 030 (130) до выдачи государственному учреждению регистрируется ответисполнителем территориального органа казначейства в журнале регистрации справок по взятым обязательствам (приложение N 37). Для регистрации справок формы N 030 применяется журнал N 1, для справок формы N 130 - соответственно журнал N 2. В журнале ежегодно до начала записей нумеруются все страницы. Записи в журнале производятся лицом, назначенным ответственным за регистрацию справок, в хронологическом порядке по мере выдачи справок. Записи должны производиться средствами, которые обеспечивают их сохранность на установленный законодательством срок. Ошибки в журнале исправляются путем зачеркивания неправильного текста и надписи над зачеркнутым правильного текста с оговоркой "Исправлено верить", подтвержденной подписями лиц, подписавших справку, с указанием даты исправления, заверенной печатью. Ответственность за своевременное внесение записей в журнал, выдачу справок государственным учреждениям, за достоверность содержащихся в журнале и справках данных несет лицо, ответственное за регистрацию справок.

156. Қазынашылықтың жауапты атқарушысы шартқа өтiнiмнiң деректемелерiн қазынашының автоматтандырылған жұмыс орнына енгiзудi қамтамасыз етедi. Шарттың тiркеуге арналған өтінімнiң деректемелерiн енгiзген кезде мемлекеттiк мекеме кодының, бағдарлама, кiшi бағдарлама, шығыстардың экономикалық сыныптама ерекшелiгi кодының болуына, бюджеттiк жiктеме кодының мiндеттемелердiң мерзiмiне сәйкестiгiне бағдарламалық бақылауды жүзеге асырады.
157. Өтiнiмдердiң деректемелерi енгiзiлгеннен және бақыланғаннан кейiн шығыстардың тиiстi ерекшелiгi мiндеттемелерiнiң мерзiмiне байланысты мынадай шарттарды сақтаған кезде өтiнiм бекiтiледi:
егер бұл жылдық мiндеттеме болса, онда тиiстi ерекшелiк бойынша алынған мiндеттеменiң сомасы осы ерекшелiк бойынша бiр жылға арналған жоспарлы тағайындаудың қалдығынан аспауы керек.
Ұзақ жылғы мiндеттемелер бойынша бақылау ағымдағы жылға арналған сома бойынша жүзеге асырылады:
егер бұл ағымдағы мiндеттеме болса, онда қабылданатын мiндеттемелердiң сомасы тиiстi ерекшелiк бойынша орындалған ағымдағы мiндеттемелердiң сомасына азайтылған лимиттiң жиынтық қалдығынан аспауы керек.
158. Шартты тiркеуге арналған өтiнiмдi бекiткен кезде мiндеттемеге он мәннен тұратын нөмiр берiледi, алғашқы үш мәнi бюджеттік бағдарлама әкiмшісiнiң кодын, екiншi төрт мән ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекеменiң кодын, қалған үш мән - мiндеттеменiң нөмiрiн бiлдiредi. Шарт шығыстардың бiрнеше ерекшелiгi бойынша жасалуы мүмкiн және тиiсiнше сонша мiндеттеме берiледi, бұл ретте олардың әрқайсысына жеке тiзбектiк нөмiр берiледi.
159. Мiндеттеменi есепке қабылдағаннан кейiн мiндеттемеге алынған соманы:
егер бұл жылдық (ұзақ жылғы) мiндеттеме болса, бiр жылға арналған жоспарлы рұқсаттың қалдығын;
егер бұл ағымдағы мiндеттеме болса, ағымдағы рұқсаттың лимиттерiнiң қалдығын брондау жүргiзiледi.
160. Мiндеттеменi есепке қабылдауды растау мақсатында қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы мемлекеттiк мекемеге өтiнiм бекiтiлгеннен және мiндеттеменiң берiлген нөмiрiн және шартты тiркеуге арналған өтiнiмнiң нөмiрiн көрсете отырып, мiндеттеменiң нөмiрiн бергеннен кейiн басып шығарылған шартты тiркеу (N 36 - қосымша) туралы анықтама бередi. Республикалық бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң шарттарын тiркеген кезде N 30-нысанды (жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен - N 130-нысанды) анықтама берiледi. Шартты тiркеу туралы анықтама екi данада ресiмделедi, олардың бiреуiн қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы растайды және мемлекеттiк мекемеге берiледi, ал екiншісi қазынашылықтың аумақтық органында қалады. Қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы анықтамамен бiрге мемлекеттік мекемеге оны тiркеу туралы белгiмен шартты қайтарады. N 30 (130) - нысанды анықтаманы қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы мемлекеттiк мекемеге берiлгенге дейiн алынған мiндеттемелер бойынша анықтамаларды тiркеу журналында тiркейдi (N 37-қосымша). N 30 - нысанды анықтаманы тiркеу үшiн N 1 - журнал қолданылады, N 130 нысанды анықтама үшiн - тиiсiнше N 2-журнал. Журналда жыл сайын жазба басталғанға дейiн барлық беттер нөмiрленедi. Журналдағы жазбаларды анықтамаларды беру шамасы бойынша хронологиялық тәртiппен анықтамаларды тiркеуге тағайындалған жауапты тұлғалар жүргiзедi. Жазбалар олардың заңдармен белгiленген мерзiмге сақталуын қамтамасыз ететiн қаражатпен жүргiзiледi. Журналдағы қателер қате мәтiндi сызу арқылы және мөрмен расталған түзету күнi көрсетiле отырып, анықтамаға қол қойған тұлғалардың қолдарымен расталған "Түзетiлгенге сенуге болады" деген сөзбен сызылған мәтiннiң үстiне дұрыс жазумен түзетiледi. Журналға жазбаны уақытылы енгiзуге, мемлекеттiк мекеменiң анықтаманы беруiне, журналда және анықтамаларда бар мәлiметтердiң дұрыстығына анықтаманы тiркеуге жауапты тұлға жауап бередi.

161. Ответисполнитель территориального органа казначейства при контроле платежных документов при оплате по договору в безналичном порядке проверяет наличие в строке "Назначение платежа" номера обязательства, по которому осуществляется оплата, номера и даты договора и протокола об итогах конкурса по государственным закупкам. <*>
Сноска. Пункт 161 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
162. В случае расторжения, изменения цены договора или реквизитов его сторон, других условий договора государственное учреждение должно перерегистрировать такой договор в территориальном органе казначейства. В связи с этим государственным учреждением представляется в территориальный орган казначейства заявка на внесение изменений к договору (приложение N 38). Заявка заполняется исходя из данных справки формы N 030 (130), при повторном изменении условий договора - на основании последней справки формы N 031 (131) (приложение N 39). В заявке указывается новая сумма договора, а также номера корректируемых обязательств.
163. В случае изменений условий договора в части исполнения обязательства на меньшую сумму, в заявке на внесение изменений к договору указывается сумма обязательства, равная сумме исполненного обязательства.
164. После утверждения заявки на внесение изменений к договору, обязательству присваивается новый номер в порядке, вышеизложенном настоящей главой, и выдается справка об изменениях к договору формы N 031 (131) (приложение N 39), которая должна быть зарегистрирована в территориальном органе казначейства.
Глава 3. Исполнение принятых обязательств
165. Исполнение государственными учреждениями обязательств по договору проверяется по ведомости контроля за финансовыми обязательствами (приложение N 40). Ведомость формируется в территориальном органе казначейства по каждому обслуживаемому государственному учреждению с указанием его семизначного кода и наименования в разрезе кодов программы, подпрограммы, специфики экономической классификации расходов: для государственных учреждений республиканского подчинения - по форме N 033, местного подчинения - по форме N 133. Ведомость может быть сформирована по одному заданному коду бюджетной классификации или по нескольким кодам бюджетной классификации, по которым есть обязательства.
166. Для обеспечения контроля за расходованием средств государственных учреждений, обслуживающихся в территориальном органе казначейства, ответисполнителем формируется ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств. В графе "Обязательства, не обеспеченные лимитами" показываются суммы обязательств, не профинансированные в текущем периоде. Информацию о финансировании и соответственно расходовании средств одного государственного учреждения, содержащегося за счет республиканского бюджета, можно получить по ведомости формы N 032-А (приложение N 41), по всем обслуживающимся государственным учреждениям - по форме N 032-Б (приложение N 42) (по государственным учреждениям местных бюджетов - соответственно по формам NN 132-А и 132-Б).

161. Қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы төлем құжаттарын бақылау кезiнде қолма-қол ақшасыз тәртiппен шарт бойынша ақы төлеу кезiнде "Төлемдi тағайындау" жолында ақы төлеу жүзеге асырылатын мiндеттеменiң нөмiрлерiнiң, шарттың және мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi конкурстың қорытындылары туралы хаттаманың нөмiрi мен күнiнiң болуы тексерiледi.<*>
Ескерту: 161-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
162. Шарттың құны немесе олардың тараптарының деректемелерi, шарттың басқа да шарттары өзгерген, бұзылған жағдайда мемлекеттік мекеме мұндай шартты қазынашылықтың аумақтық органында қайта тiркеуi керек. Осыған байланысты мемлекеттiк мекеме қазынашылықтың аумақтық органына шартқа өзгерiстер енгiзуге өтiнiм бередi (N 38-қосымша). Өтiнiм N 030 (130) - нысанды анықтамалардың деректемелерiн ескере отырып, шарттың ережелерi қайтадан өзгерген кезде - N 030 (130) - нысанды соңғы анықтаманың негiзiнде толтырылады (N 39-қосымша). Өтiнiмде шарттың жаңа сомасы, сондай-ақ түзетiлетiн мiндеттемелердiң нөмiрi көрсетiледi.
163. Шарттың мiндеттемелердi атқару бөлiгiнде ережелерi ең төмен сомаға өзгерген жағдайда, шартқа өзгерiстер енгiзуге арналған өтiнiмде мiндеттеменiң атқарылған мiндеттеменiң сомасына тең сомасы көрсетiледi.
164. Шартқа өзгерiстер енгiзуге арналған өтiнiмдi бекiткеннен кейiн мiндеттемеге осы тараумен жоғарыда айтылған тәртiппен жаңа нөмiр берiледi және қазынашылықтың аумақтық органында тiркелуi керек N 031 - нысанды шартқа өзгерiстер туралы анықтама берiледi.
3-Тарау. Қабылданған мiндеттемелердің атқарылуы
165. Шарт бойынша мiндеттемелердi мемлекеттiк мекемелердiң атқаруы қаржылық мiндеттемелерге бақылау жасау ведомосы бойынша тексерiледi (N 40-қосымша). Ведомость қазынашылықтың аумақтық органында оның жетi мәндi коды мен бағдарламалар, кiшi бағдарламалар, шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiгi: республикалық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелер үшiн - N 033-нысанда, жергiлiктi бағыныстағы - N 133-нысан бойынша кодтар бөлiгiндегi атауын көрсете отырып, қалыптастырылады. Ведомость бюджеттiк жiктеменiң бiр тапсырылған коды бойынша немесе мiндеттеме бар бюджеттiк жiктеменiң бiрнеше кодтары бойынша қалыптастырылуы мүмкiн.
166. Қазынашылықтың аумақтық органында қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелердiң қаражатын жұмсауға бақылауды қамтамасыз ету үшiн жауапты атқарушы алынған мiндеттемелердi ескере отырып, бөлiнген лимиттер мен кассалық шығыстар қозғалысының ведомосын қалыптастырады. "Лимиттермен қамтамасыз етiлмеген мiндеттемелер" бағанында ағымдағы кезеңде бiрлесiп қаржыландырылмаған мiндеттемелердiң сомасы көрсетiледi. Республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын бiр мемлекеттiк мекеменi қаржыландыру мен тиiсiнше оның қаражатының жұмсалуы туралы ақпаратты N 032-А-нысанының ведомосы бойынша (N 41-қосымша) барлық қызмет көрсететiн мiндеттемелер бойынша - N 032-Б-нысан бойынша (N 42-қосымша) (жергiлiктi бюджеттердiң мемлекеттік мекемелерi бойынша - тиiсiнше NN 132-А және 132-Б-нысандары бойынша) алуға болады.

167. Гражданско-правовые договоры, зарегистрированные в территориальных органах казначейства, но не завершенные в текущем финансовом году, подлежат перерегистрации в следующем финансовом году.
По истечении финансового года ответисполнителем территориального органа казначейства в случае невыполнения взятых обязательств формируется ведомость неисполненных обязательств (приложение N 43): по государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета, - форма N 034, за счет местных бюджетов - форма N 134, ведомость неисполненных долголетних обязательств формируется отдельно от текущих и годовых обязательств.
Все обязательства, отмеченные в ведомости формы N 034 (N 134) на конец финансового года, должны быть урегулированы в новом году.
Все неисполненные обязательства подлежат перерегистрации на следующий год на основании представленных государственными учреждениями заявок на внесение изменений к договору (приложение N 38), заполненных по данным ведомости формы N 034 (134). В этом случае в заявке в графе "Сумма обязательств" проставляется сумма, равная сумме неисполненного обязательства. При перерегистрации долголетнего обязательства в заявке указываются оставшаяся сумма по договору и сумма на текущий год. В заявке в графе "Номер обязательства" указывается номер предыдущего обязательства. По каждой зарегистрированной заявке выдается справка формы N 031 (N 131), данные которой вносятся в журнал N 1 (N 2).
168. При реорганизации государственных учреждений правопреемники представляют заявку на внесение изменений к договору в обслуживающий территориальный орган казначейства.
При ликвидации государственного учреждения ответственность по гражданско-правовым сделкам наступает в соответствии с гражданским законодательством.
Раздел 9. Бюджетные изъятия
Глава 1. Общая часть
169. Бюджетное изъятие - официальные трансферты, передаваемые областными бюджетами и бюджетами городов Астаны и Алматы республиканскому бюджету в пределах сумм, определенных законодательным актом или официальные трансферты, передаваемые из бюджетов районов и городов областному бюджету, в пределах сумм, определенных решениями маслихатов.
170. Периодичность бюджетных изъятий из бюджетов областей и городов Астаны и Алматы в республиканский бюджет в течение года определяется Правительством Республики Казахстан; размеры бюджетных изъятий - Министерством финансов Республики Казахстан.
Порядок и периодичность передачи бюджетных изъятий, передаваемых из бюджетов районов (городов) в областные бюджеты и условия выделения субвенций из областных бюджетов в бюджеты районов (городов), определяются Акимами областей и утверждаются областными маслихатами по согласованию с районными (городскими) маслихатами. <*>
Сноска. Пункт 170 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

167. Қазынашылықтың аумақтық органдарында тiркелген, бiрақ ағымдағы қаржы жылында аяқталмаған азаматтық-құқықтық шарттар келесi қаржы жылында қайта тiркеуге жатады.
Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы алынған мiндеттемелердi орындамаған жағдайда орындалмаған мiндеттемелердiң ведомосы (N 43-қосымша): республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер бойынша - N 034 - нысан; жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен - N 134 - нысан қалыптастырылады, ұзақ жылғы орындалмаған мiндеттемелердiң ведомосы ағымдағы және жылдық мiндеттемелерден бөлек қалыптастырылады.
Қаржы жылының аяғындағы N 034, (N 134) - нысанды ведомостарында белгiленген барлық мiндеттемелер жаңа жылда ретке келтiрiлуi керек.
Барлық орындалмаған мiндеттемелер N 034 (N 134)-нысанды ведомостың мәлiметтерi бойынша толтырылған шартқа (N 38 қосымша) өзгерiстер енгiзуге мемлекеттiк мекемелер берген өтінiмдердiң негiзiнде қайта тiркеуге жатады. Бұл жағдайда, өтiнiмдегi "Мiндеттемелердiң сомасы" бағанда орындалмаған мiндеттеменiң сомасына тең сома қойылады. Ұзақ жылғы мiндеттеменi қайта тiркеген кезде өтiнiмде шарт бойынша қалған сома мен ағымдағы жылға арналған сома көрсетiледi. Өтінiмдегi "Мiндеттеменiң нөмiрi" бағанда алдыңғы мiндеттеменiң нөмiрi көрсетiледi. Әрбiр тiркелген өтiнiм бойынша мәлiметтерi N 1 (N 2) журналға енгiзiлетiн N 031 (N 131) - нысанды анықтама берiледi.
168. Мемлекеттiк мекемелердi қайта ұйымдастырған кезде құқықтық мирасқорлар қызмет көрсететiн қазынашылықтың аумақтық органына шартқа өзгерiстер енгiзуге өтiнiм бередi.
Мемлекеттiк мекеменi таратқан кезде азаматтық-құқықтық мәмiлелер бойынша жауапкершiлiк азаматтық заңдарға сәйкес туындайды.
9-Бөлім. Бюджеттік алулар
1-Тарау. Жалпы бөлім
169. Бюджеттiк алулар - заң актiлерiмен немесе ресми трансферттермен айқындалған сомалар шегiнде республикалық бюджетке облыс бюджеттерiнiң және Астана мен Алматы қалалары бюджеттерiнiң беретiн, мәслихат шешiмдерiмен айқындалған сомалар шегiнде, облыс бюджеттерiне аудан және қала бюджеттерiнен берiлетiн ресми трансферттер.
170. Жыл iшiнде республикалық бюджетке облыс бюджеттерiнен және Астана мен Алматы қалалары бюджеттерiнен бюджеттiк алулардың кезең-кезеңдiгiн Қазақстан Республикасының Үкiметi: бюджеттiк алулардың мөлшерiн - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi айқындайды.
Аудандардың (қалалардың) бюджеттерiнен облыстық бюджеттерге берiлетiн бюджеттiк алуларды берудiң тәртiбi мен мерзiмдiлiгiн және облыстық бюджеттердің аудандардың (қалалардың) бюджеттеріне субвенцияларды бөлудiң шарттарын облыс әкiмдерi анықтайды және оны аудандық (қалалық) мәслихаттармен келiсiм бойынша облыстық мәслихаттар бекiтедi.<*>
Ескерту: 170-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

171. Министерство финансов Республики Казахстан в месячный срок после вступления в силу закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год определяет размеры бюджетных изъятий в процентах от доходной части бюджетов областей, городов Астаны и Алматы и доводит их до акимов областей, городов Астаны и Алматы (далее - Акимы).
172. Проценты бюджетных изъятий определяются исходя из объемов бюджетных изъятий, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и сумм доходной части бюджетов областей, городов Астаны и Алматы.
173. В случае недовыполнения доходной части бюджетов областей и городов Астаны и Алматы бюджетные изъятия в республиканский бюджет производятся пропорционально проценту исполнения доходной части бюджетов областей и городов Астаны и Алматы, согласованной с Министерством финансов Республики Казахстан.
174. Бюджетные изъятия производятся в течение финансового года в пределах сумм, установленных законом о республиканском бюджете и помесячным распределением бюджетных изъятий согласно росписи доходов и расходов областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы. В случае превышения в течение месяца суммы бюджетных изъятий, подлежащей перечислению в республиканский бюджет над суммой бюджетного изъятия, определенного росписью доходов и расходов местного бюджета, в установленном законодательством порядке вносится изменение в роспись доходов и расходов областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы. <*>
Сноска. Пункт 173, 174 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
175. Контроль за полнотой и своевременностью перечисления бюджетных изъятий в республиканский бюджет осуществляется территориальными органами казначейства. <*>
Сноска. Пункт 175 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Глава 2. Порядок осуществления бюджетных изъятий
176. Перечисление бюджетных изъятий производится территориальными органами казначейства в пределах утвержденных объемов бюджетных изъятий.
Областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства ежедневно осуществляют бюджетные изъятия по итогам поступлений предыдущего рабочего дня до приема финансовых разрешений областных, городов Астаны и Алматы финансовых управлений, т.е. в первоочередном порядке, на начало рабочего дня на основании справки о бюджетных изъятиях из областного, городов Астаны и Алматы бюджета (приложение N 44) в следующем порядке.
Данные, вносимые в справку, определяются следующим образом:

171. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы күшiне енгеннен кейiн айлық мерзiм iшiнде облыстардың, Астана мен Алматы қалалары бюджеттерiнiң кiрiс бөлiгiнен проценттермен алынған бюджеттiк алулардың мөлшерiн айқындайды және облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерiне (бұдан әрi - Әкiмдер) хабарлайды.
172. Бюджеттiк алулардың проценттерi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгiленген бюджеттiк алулардың көлемiне және облыстардың, Астана мен Алматы қалалары бюджеттерiнiң кiрiс бөлiгi сомаларына негiзделiп айқындалады.
173. Облыстар мен Астана және Алматы қалалары бюджеттерiнiң кiрiс бөлiгi жете орындалмаған жағдайда республикалық бюджетке бюджеттiк алулар Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен келiсiлген облыстар мен Астана және Алматы қалаларының бюджеттерi кiрiс бөлiгінің атқарылу пайызына пропорционалды жүргiзiледi.<*>
Ескерту: 173-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
174. Бюджеттiк алу республикалық бюджет туралы заңда белгiленген сомалардың шегiнде және бюджеттiк алуларды облыстық бюджеттердiң, Астана және Алматы қалалары бюджеттерiнiң кiрiстерi мен шығыстарының тiзiмдемесiне сәйкес ай сайын бөлумен қаржы жылы бойы жүргiзiледi. Республикалық бюджетке аударуға жататын бюджеттiк алулардың сомасы бiр ай iшiнде жергiлiктi бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының тiзiмдемесiмен айқындалған бюджеттiк алудың сомасынан асып түскен жағдайда, заңнамада белгiленген тәртiппен облыстық бюджеттердiң, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің кiрiстерi мен шығыстарының тiзiмдемесіне өзгерiс енгізiледi.<*>
Ескерту: 174-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
175. Республикалық бюджетке бюджеттiк алулардың толық және уақытылы аударылуына бақылауды қазынашылықтың аумақтық органдары жүзеге асырады.<*>
Ескерту: 175-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
2-Тарау. Бюджеттiк алуларды жүргізудiң тәртібі
176. Бюджеттiк алуларды аударуды қазынашылықтың аумақтық органдары бекiтiлген бюджеттiк алулардың шегiнде жүргiзедi.
Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары қаржылық рұқсаттарын қабылдағанға дейiн мұның алдындағы жұмыс күнiнiң түскен кiрiстерiнiң қорытындылары бойынша, яғни мынадай тәртiпте, облыстық, Астана мен Алматы қалалық бюджеттерден (N 44-қосымша) бюджеттiк алулар туралы анықтама негiзiнде жұмыс күнiнiң басында, бiрiншi кезектегi тәртiпте бюджеттiк алулар жүзеге асырылады.
Анықтамаға енгiзiлетiн деректер мынадай түрде айқындалады:

входящий остаток средств, доступных к распределению на начало текущего дня (строка 1) - на основании данных формы N 115 "Ведомость по движению остатка к распределению";
всего поступлений по трем категориям ("Налоговые", "Неналоговые", "Доходы от операций с капиталом") (строка 2) - на основании данных формы N 041 "Ежедневная ведомость поступлений в бюджеты";
процент бюджетных изъятий (строка 3) - на основании соответствующего приказа Министерства финансов Республики Казахстан;
сумма бюджетных изъятий, предполагаемых к перечислению в республиканский бюджет (строка 4) - как строка 2 * строка 3/100. При отсутствии поступлений бюджетные изъятия не производятся.
177. Министерство финансов Республики Казахстан ежемесячно определяет суммы переплаты и недоплаты бюджетных изъятий и в трехдневный срок доводит их до соответствующих территориальных органов казначейства.
178. Территориальные органы казначейства:
при наличии переплаты бюджетных изъятий за предыдущие месяцы не производят бюджетные изъятия на сумму переплаты;
при наличии недоплаты бюджетных изъятий по расчетам на конец предыдущего месяца производят бюджетные изъятия сверх сумм, определенных настоящей главой, до восстановления размера недоплаты, но не свыше 50 процентов от остатков, находящихся на текущих счетах областных, городов Астаны и Алматы финансовых управлений на начало текущего дня.
179. Сумма переплаты или недоплаты определяется следующим образом:
до получения справки о сумме переплаты или недоплаты бюджетных изъятий от Комитета казначейства данная строка не заполняется, а в первый день получения данных о суммах переплаты или недоплаты - в соответствии с строкой 5 или строкой 6 справки от Комитета казначейства;
в последующие дни, данные в справку, вносятся на основании справки о бюджетных изъятиях за предыдущий рабочий день (строки 8 или 9).
Сумма бюджетных изъятий, подлежащая перечислению в республиканский бюджет, с учетом переплаты определяется следующим образом:
если сумма переплаты больше суммы бюджетных изъятий, то сумма бюджетных изъятий, подлежащая перечислению в республиканский бюджет, равняется нулю, а остаток переплаты определяется как разница строк 4 и 5;
если сумма переплаты меньше суммы бюджетных изъятий, то сумма бюджетных изъятий, подлежащая перечислению в республиканский бюджет, определяется как разница строк 4 и 5.
Сумма бюджетных изъятий, подлежащая перечислению в республиканский бюджет, с учетом недоплаты определяется следующим образом:
если сумма недоплаты больше 50 процентов от входящих остатков к распределению, то сумма бюджетных изъятий, подлежащая к распределению в республиканский бюджет - определяется как строка 4+строка 1*50/100, а остаток недоплаты равняется строка 6-строка 1*50/100;

ағымдағы күннiң басында бөлуге қолайлы қаражаттардың кiрiс қалдықтары (1-жол) - N 115 "Бөлiнетiн қалдықтардың қозғалысы бойынша ведомость" нысанының деректерi негізiнде;
түсетiн түсiмдер кiрiстердiң барлығы үш санаты ("Салықтық", "Салықтық емес", "Капиталмен жасалатын операциялардан алынатын табыстар") бойынша (2-жол) - N 041 "Бюджетке түсетiн түсiмдердiң күн сайынғы ведомсты" нысанының деректерi негiзiнде, бюджеттiк алулардың процентi (3-жол) - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң тиiстi бұйрығы негiзiнде:
республикалық бюджетке аударылады деп болжалданатын бюджеттік алулардың сомасы.
177. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi артық төленген және кем төленген бюджеттік алулардың сомаларын айқындайды және оларды қазынашылықтың тиiстi аумақтық органдарына үш күндiк мерзiмде хабарлайды.
178. Қазынашылықтың аумақтық органдары:
өткен айлар үшiн артық төленген бюджеттiк алулар бар болған жағдайда артық төленген сомаға бюджеттiк алуларды жүргізбейдi;
өткен айдың аяғындағы есеп айырысулар бойынша кем төленген бюджеттiк алулар бар болған жағдайда кем төлемнiң мөлшерiн қалпына келтiргенге дейiн осы баппен айқындалған, бiрақ ағымдағы күннiң басындағы облыстық, Астана мен Алматы қалалық қаржы басқармаларының ағымдағы шоттарында орналасқан қалдықтардың 50 процентiнен артпайтын жоғары сомаларға бюджеттiк алулар жүргiзiледi.
179. Артық төленген және кем төленген сомалар былайша анықталады:
Қазынашылық комитетiнен артық төленген және кем төленген сомалар туралы анықтама, артық төленген және кем төленген сомалар туралы деректер алынған бiрiншi күнi - Қазынашылық комитетiнен алынған 5-жолға немесе 6-жолға сәйкес анықтамалар алғанға дейiн бұл жол толтырылмайды;
одан кейiнгi күндерi анықтамаға деректер өткен жұмыс күнi үшiн бюджеттiк алулар туралы анықтамалар негiзiнде енгiзiледi (8 немесе 9-жолдар).
Артық төлемдердi ескере отырып республикалық бюджетке аударуға жататын бюджеттік алулардың сомасы былайша анықталады:
егер артық төлем сомалары бюджеттiк алулар сомаларынан артық болса, онда республикалық бюджетке аударуға жататын бюджеттік алулардың сомалары нөлге тең болады, ал артық төлемдердiң қалдығы 4 және 5-жолдардың айырмашылығы ретiнде айқындалады;
егер артық төлем сомасы бюджеттiк алулардың сомаларынан аз болса, онда республикалық бюджетке аударуға жататын бюджеттiк алулардың сомасы 4 және 5-жолдардың айырмашылығы ретiнде айқындалады.
Кем төлемдердi ескере отырып республикалық бюджетке аударуға жататын бюджеттiк алулардың сомасы былайша анықталады:
егер кем төлемдердiң сомасы бөлуге деген қалдықтардан кiретiндерден 50 процент артық болса, онда республикалық бюджетке бөлуге жататын бюджеттiк алулардың сомасы - 4+жол 1*50/100-жол ретiнде айқындалады, ал кем төлем 6-жол 1*50/100-жолға тең болады;

если сумма недоплаты меньше или равна 50 процентов от входящих остатков к распределению, то сумма бюджетных изъятий, подлежащая к распределению в республиканский бюджет - определяется как сумма строк 4 и 6.
180. После определения суммы бюджетных изъятий, подлежащих к перечислению в республиканский бюджет, необходимо подготовить финансовое разрешение в соответствии с кодами бюджетной классификации расходов для перечисления бюджетных изъятий из областных, городов Астаны и Алматы бюджетов в республиканский бюджет на сумму, указанную по строке 7 справки о бюджетных изъятиях, и мемориальный ордер на проведение банковской операции, проверенные и подписанные руководителями областного, городов Астаны и Алматы управления казначейства. В соответствии с кодами бюджетной классификации доходов в мемориальном ордере в строке "Назначение платежа:" указывается: "Бюджетные изъятия согласно справки о бюджетных изъятиях статья 342". Копии этих документов передаются в областное, городов Астаны и Алматы финансовое управление.
181. Окончательный расчет по бюджетным изъятиям за текущий финансовый год производится в счетный период, исходя из фактически сложившихся поступлений в бюджеты областей, городов Астаны и Алматы за год по состоянию на 31-ое декабря текущего финансового года.
181-1. Территориальные органы Казначейства выполняют процедуры по бюджетным изъятиям, передаваемым из бюджетов районов (городов) в областные бюджеты, предусмотренные действующим законодательством, на основании финансовых разрешений, подписанных соответствующим местным исполнительным органом, и платежных поручений на перечисление бюджетных изъятий из бюджета районов (городов) в областной бюджет. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 181-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Раздел 10. Исполнение учета средств, полученных от реализации
платных услуг, от спонсорской и благотворительной
помощи и депозитных сумм государственных учреждений
182. Формирование, использование и учет средств, получаемых от реализации платных услуг, от спонсорской и благотворительной помощи, а также депозитных сумм государственных учреждений осуществляется в соответствии с правилами о порядке формирования, использования и учета средств, получаемых от реализации платных услуг, от спонсорской и благотворительной помощи, депозитных сумм и страховых возмещений государственных учреждений, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 3 мая 1999 года N 177  V990771_  , с изменениями и дополнениями к ним. <*>
Сноска. Пункт 182 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

төлем сомасы таратуға деген кiрiс қалдықтарынан аз немесе 50 процентке тең болса, онда республикалық бюджетке бөлуге жататын бюджеттiк алулардың сомасы - 4 және 6-жол сомасы ретiнде айқындалады.
180. Республикалық бюджетке бөлуге жататын бюджеттiк алулардың сомасы айқындалғаннан кейiн бюджеттiк алулар туралы 7-анықтама жол бойынша көрсетiлген сомаға республикалық бюджетке облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының бюджеттерiнен бюджеттiк алуларды аудару үшiн шығыстардың бюджеттiк жiктеме кодына сәйкес облыстық, Астана мен Алматы қалалық қазынашылық басқармаларының басшылары тексерген және қол қойған қаржылық рұқсаттарды әзiрлеуi қажет. Кiрiстердiң бюджеттiк жiктелiмiнiң кодтарына сәйкес мемориальдық ордердегi "Төлем мақсаты" жолында: "342-бапқа сәйкес бюджеттiк алулар туралы анықтамаға сай бюджеттік алулар" көрсетiледi. Бұл құжаттардың көшiрмелерi облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларға берiледi.
181. Ағымдағы қаржы жылында бюджеттiк алулар бойынша түпкiлiктi есеп айырысулар ағымдағы қаржы жылының 31-желтоқсанындағы жағдай бойынша жыл iшiнде облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының бюджеттерiне iс жүзiнде түскен түсiмдерге негiздеп есептi кезеңде жүргiзiледi.
181-1. Қазынашылықтың аумақтық органдары тиiстi жергiлiктi атқарушы орган қол қойған қаржылық рұқсаттардың және бюджеттiк алуларды аудандардың (қалалардың) бюджетiнен облыстық бюджетке аударуға арналған төлем тапсырмаларының негiзiнде қолданылып жүрген заңнамада көзделген аудандардың (қалалардың) бюджеттерiнен облыстық бюджеттерге берiлетiн бюджеттiк алулар бойынша рәсiмдердi орындайды.<*>
Ескерту: 181-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
10-Бөлім. Ақылы қызмет көрсетулерді сатудан
алынған, демеушілік және қайырымдылық көмектен және
мемлекеттік мекемелердің депозиттік сомаларынан алынған
қаражаттардың есебінің атқарылуы
182. Ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алынған, демеушiлiк және қайырымдылық көмектен мемлекеттiк мекемелердiң депозиттiк сомалары мен сақтандыру өтеулерiнен алынған қаражаттардың пайдаланылуын қалыптастыру Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1999 жылғы 3 мамырдағы N 177  V990771_  бұйрығымен бекiтiлген Ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алынған, демеушiлiк және қайырымдылық көмектен және мемлекеттiк мекемелердiң депозиттiк сомаларынан алынған қаражаттардың пайдаланылуын қалыптастыру туралы ережесiне, оған енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларға сәйкес жүзеге асырылады. <*>
Ескерту: 182-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігінің 2000 жылғы 21 маусым N 298
бұйрығымен.  V001261_

183. Порядок открытия и закрытия текущего счета "Средства от платных услуг", текущего счета для спонсорской и благотворительной помощи, депозитного счета государственных учреждений, текущего счета Акима г. Алматы и его районов регулируется соответствующими нормативными правовыми актами Министерства финансов Республики Казахстан.
183-1. Государственному учреждению, а также государственному учреждению, при котором организована централизованная бухгалтерия, открывается один текущий счет "Средства от платных услуг", один текущий счет для спонсорской и благотворительной помощи и один депозитный счет. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 183-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
184. Отчеты об использовании денежных сумм, поступивших на текущие счета государственных учреждений "Средства от платных услуг" и для спонсорской и благотворительной помощи, депозитного счета, текущего счета Акима г. Алматы и его районов составляются и представляются в порядке и объеме форм, определенными нормативными правовыми актами Министерства финансов Республики Казахстан по составлению бухгалтерской отчетности государственными учреждениями.
Глава 1. Средства, получаемые от реализации платных услуг
185. Средства, получаемые государственными учреждениями от реализации платных услуг, разрешенных законодательством Республики Казахстан, зачисляются на текущий счет государственного учреждения "Средства от платных услуг". Государственные учреждения, которым разрешены поступления от реализации платных услуг зачислять на вышеуказанный счет, определяются Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или иными законодательными актами Республики Казахстан. Остальные государственные учреждения поступления от реализации платных услуг зачисляют в государственный бюджет.
186. Государственные учреждения, получающие средства от реализации платных услуг, ежегодно составляют индивидуальные сметы доходов и расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг (далее - индивидуальная смета). <*>
Сноска. Пункт 186 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
187. Сметы средств, получаемых от реализации платных услуг, должны быть утверждены до 1-го января планируемого года. Действие утвержденных смет прекращается 31-го декабря отчетного года. Остатки средств, получаемых от реализации платных услуг, в случае сохранения вида платных услуг, образовавшиеся на 31-ое декабря отчетного года на текущем счете, переносятся в доходную часть сметы соответствующего вида платных услуг будущего года, в противном случае в доходную часть соответствующих бюджетов.

183. "Ақылы қызмет көрсетулерден алынған қаражаттар" ағымдағы шотын, демеушiлiк және қайырымдылық көмек үшiн ағымдағы шотты, мемлекеттiк мекемелердiң депозиттiк шоттарын, Алматы қаласы Әкiмiнiң және аудандардың ағымдағы шоттарын ашу және жабу тәртiбi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң тиiстi нормативтiк құқықтық актiлерiмен реттеледi.
183-1. Мемлекеттiк мекемеге, өзінің жанында орталықтандырылған бухгалтерия ұйымдастырылған мемлекеттiк мекемеге бiр ағымдағы шот "Ақылы қызмет көрсетулерден алынатын қаражат", бір демеушiлiк және қайырымдылық көмек үшiн шот және бiр депозит шоты ашылады. <*>
Ескерту: 183-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
184. "Ақылы қызмет көрсетуден түскен қаражаттар" мемлекеттiк мекемелердiң ағымдағы шотына түскен және демеушiлiк және қайырымдылық көмектерге арналған ақша қаражаттарын, Алматы қаласы Әкiмiнiң және оның аудандарының депозиттiк шоттары, ағымдағы шоттары мемлекеттiк мекемелердiң бухгалтерлiк есептi жасау жөнiндегi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен айқындалады.
1-Тарау. Ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алынған қаражаттар
185. Қазақстан Республикасының заңдарымен рұқсат етiлген ақылы қызмет көрсетулердi сатудан мемлекеттiк мекемелер алған қаражаттар "Ақылы қызмет көрсетулерден алынған қаражаттар" мемлекеттiк мекемелердiң ағымдағы шотына жазылады. Ақылы қызмет көрсетулерден алынған қаражаттарды жоғарыда көрсетiлген шотқа жатқызуға рұқсат етiлген мемлекеттiк мекемелер тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен немесе Қазақстан Республикасының өзге де заң актiлерiмен айқындалады. Қалған мемлекеттiк мекемелер ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алған қаражаттарын мемлекеттік бюджетке жатқызады.
186. Ақылы қызмет көрсетуді сатудан алынатын қаражат алатын бар мемлекеттiк мекемелер жыл сайын ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алатын қаражат бойынша кiрiстер мен шығыстардың жеке сметасын (бұдан әрi - жеке смета) жасайды. <*>
Ескерту: 186-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
187. Ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алынған қаражаттардың сметалары жоспарлы жылдың 1 қаңтарына дейін бекiтiлуi тиiс. Бекiтiлген сметалардың іс әрекетi есептi жылдың 31 желтоқсанында тоқтатылады. Ағымдағы шотта есепті жылдың 31 желтоқсанында жинақтанған ақылы қызметтер көрсетудің түрлерi сақталған жағдайда, ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алынған қаражаттардың қалдықтары алдағы жылдың ақылы қызметтер көрсетудiң тиiстi түрiнiң кiрiс бөлiгiне, олай болмаған жағдайда тиiстi бюджеттердiң кiрiс бөлiгіне көшiрiледi.

188. В случае не утверждения до 1-го января планируемого года сметы средств, получаемых от реализации платных услуг, представленной администратором бюджетных программ в установленном порядке на утверждение, ему разрешается впредь до утверждения сметы в течение периода, который длится с 1-го января до 1-го февраля планируемого года, производить расходы только в пределах остатка средств на 31-ое декабря и сметы расходов истекшего года.
189. Если смета не утверждается до 1-го апреля планируемого года, то средства, поступившие с 1-го января по 1-ое апреля планируемого года, зачисляются в доходную часть соответствующего бюджета в соответствии с порядком, определенным Министерством финансов Республики Казахстан.
190. Представленные администраторами республиканских бюджетных программ сводные сметы рассматриваются по принадлежности функциональными управлениями и утверждаются вице-Министром финансов, курирующим Бюджетный департамент.
Представленные администраторами местных бюджетных программ сводные сметы утверждаются руководителями соответствующих местных финансовых органов.
Один экземпляр утвержденной сводной сметы остается в организации, утвердившей сводную смету (Министерство финансов или местный финансовый орган), один экземпляр передается администратору бюджетной программы.
Индивидуальная смета каждого государственного учреждения утверждается руководителем администратора бюджетных программ в трех экземплярах. Не допускается утверждение индивидуальной сметы государственного учреждения без наличия утвержденной сводной сметы.
Один экземпляр утвержденной индивидуальной сметы остается у администратора бюджетной программы.
Администратор бюджетной программы передает государственному учреждению, чья смета утверждена, два экземпляра утвержденной индивидуальной сметы с копией сводной сметы по данной программе (подпрограмме).
Государственное учреждение один экземпляр утвержденной индивидуальной сметы оставляет у себя, один экземпляр - представляет в территориальный орган Казначейства.
В случае увеличения годовой суммы доходов и расходов по платным услугам составляется и в установленном порядке утверждается новая индивидуальная и сводная смета. <*>
Сноска. Пункт 190 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
191. Ответисполнитель территориального органа казначейства на полученной смете доходов и расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг, государственных учреждений проставляет дату получения и свою подпись.
192. При выполнении расходных операций по текущему счету государственного учреждения ответисполнитель территориального органа казначейства осуществляет контроль за расходованием средств, получаемых от реализации платных услуг, только в пределах утвержденных смет и фактического поступления доходов по каждому виду платных услуг.
Расходы, не предусмотренные сметой, с текущего счета не производятся.

188. Бекiту үшiн бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi белгiленген тәртiпте ұсынған ақылы қызметтер көрсетуден алынған қаражаттардың сметалары жоспарлы жылдың 1 қаңтарына дейiн бекiтiлмеген жағдайда, оған жоспарлы жылдың 1-қаңтарынан бастап 1-ақпанына дейiн созылатын кезең iшiнде сметалар бекiтiлгенге дейін алдағы уақыттары 31 желтоқсандағы қаражаттардың қалдықтары және өткен жылғы шығыстардың сметалары шегiнде ғана шығындар жасауға рұқсат етiледi.
189. Егер, жоспарлы жылдың 1 сәуiрiне дейiн смета бекiтiлмесе, онда жоспарлы жылдың 1-қаңтарынан 1-сәуiрi аралығында түскен қаражаттар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi айқындаған тәртiпке сәйкес тиiстi бюджеттiң кiрiс бөлiгіне жатқызылады.
190. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi ұсынған жиынтық сметаларды тиiстiлiгi бойынша функционалдық басқармалар қарайды және Бюджет департаментіне жетекшiлiк ететін Қаржы вице-министрi бекiтедi.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi ұсынған жиынтық сметаларды тиiстi жергiлiктi қаржы органдарының басшылары бекітедi.
Бекiтiлген жиынтық сметаның бiр данасы жиынтық сметаны бекiткен ұйымда (Қаржы министрлiгi немесе жергiлiктi қаржы органы) қалады, бiр данасы бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне берiледi.
Әрбiр мемлекеттiк мекеменің жеке сметасын бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсінің басшысы үш данада бекiтедi. Мемлекеттiк мекеменің жеке сметасын бекітілген жиынтық сметасы болмаған жағдайда бекiтуге жол берiлмейдi.
Бекiтiлген жеке сметаның бiр данасы бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсінде қалады.
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi смета осы бекiтiлген мемлекеттiк мекемеге осы бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша жиынтық сметаның көшiрмесiмен бiрге, бекiтiлген жеке сметаның екi данасын бередi.
Мемлекеттiк мекеме бекiтiлген жеке сметаның бiр данасын өзіне қалдырады бекітiлген жеке сметаның бiр данасын Қазынашылықтың аумақтық органына ұсынады.
Ақылы қызмет көрсетулер бойынша кiрiстер мен шығыстардың жылдық сомасы ұлғайған жағдайда, жаңа жеке және жиынтық смета жасалады және белгiленген тәртiппен бекiтiледi. <*>
Ескерту: 190-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
191. Мемлекеттiк мекемелердiң ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алған қаражаттары бойынша алған кiрiстерi мен шығыстарының сметаларына қазынашылықтың аумақтық органдарының жауапты атқарушысы алынған күндi және өзінің қолын қояды.
192. Мемлекеттік мекемелердiң ағымдағы шот бойынша шығыстар операцияларын орындау кезiнде қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы бекiтiлген сметалар мен ақылы қызметтер көрсетудiң әр түрi бойынша кiрiстердiң iс жүзiндегi түсiмдерi шегіне ғана ақылы қызмет көрсетулерді сатудан алынған қаражаттардың жұмсалуына бақылауды жүзеге асырады.
Сметада көзделмеген шығыстарды ағымдағы шоттан алу жүргізілмейді.

193. Для контроля за расходованием средств, поступающих от оказания платных услуг, ответисполнителем казначейства на каждый текущий счет государственных учреждений открываются лицевые счета в разрезе кодов бюджетной классификации (приложение N 45), в который заносятся суммы, поступившие от оказания платных услуг, и проведенные кассовые расходы.
194. Заполненные расчетно-платежные документы государственным учреждением представляются в обслуживаемый территориальный орган казначейства. Ответисполнитель казначейства проверяет правильность заполнения реквизитов расчетно-платежных документов, наличие подписей должностных лиц государственного учреждения и оттиска печати, кодов бюджетной классификации и принимает к исполнению документы только в том случае, если вид платных услуг, по которому производятся расходы, указан в смете доходов и расходов и сумма документа не превышает суммы свободного остатка по виду платных услуг, указанного в лицевом счете.
195. Доходы, поступившие в течение года сверх сумм, предусмотренных в смете средств, получаемых от реализации платных услуг, могут расходоваться в текущем году при наличии дополнительных смет на дополнительную сумму, утвержденных в таком же порядке, в каком утверждены основные сметы средств, поступающих от реализации платных услуг. На сметах делается пометка "дополнительная".
Доходы, поступившие и не предусмотренные утвержденной сметой, подлежат перечислению в соответствующий бюджет в течение десяти банковских дней.
196. Запрещается перечисление государственными учреждениями средств с бюджетных счетов и других счетов, открываемых в соответствии с законодательством, на текущий счет "Средства от платных услуг". <*>
Сноска. Пункт 196 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
196-1. Оплата банковских услуг по операциям с наличностью по текущему счету "Средства от платных услуг" производится государственным учреждением за счет средств, получаемых от реализации платных услуг, на основе договора между ним и банком второго уровня. При планировании эти суммы указываются в расходной части сметы доходов и расходов по этим средствам. <*>
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 196-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Глава 2. Спонсорская и благотворительная помощь, поступающая
государственному учреждению
197. Средства, получаемые государственными учреждениями в соответствии с законодательством от юридических и физических лиц в виде спонсорской или благотворительной помощи, поступают на текущий счет для спонсорской и благотворительной помощи. Средства в виде спонсорской и благотворительной помощи могут поступать как в национальной, так и в иностранной валюте.
Иностранная валюта, поступающая на счет, конвертируется с последующим зачислением на текущий счет для спонсорской и благотворительной помощи в порядке, определенном Министерством финансов Республики Казахстан.

193. Ақылы қызметтер көрсетуден алынған қаражаттардың жұмсалуына бақылау жасау үшін қазынашылықтың жауапты атқарушысы мемлекеттiк мекемелердiң әрбiр ағымдағы шотына ақылы қызметтер көрсетуден және кассалық шығыстар жүргiзуден түскен сомалар енгізiлетiн бюджеттiк жiктеме кодтары бойынша дербес шоттар ашады (N 42-қосымша).
194. Мемлекеттiк мекеме толтырылған есеп айырысу-төлем құжаттары қызмет көрсететiн Қазынашылықтың аумақтық органына тапсырылады. Қазынашылықтың жауапты атқарушысы есеп айырысу-төлем құжаттары реквизиттерінің дұрыс толтырылуын, мемлекеттік мекеменiң лауазымды тұлғасы қолының және мөр бедерiнiң, бюджеттiк жiктеме кодының бар-жоғын тексередi және егер, шығыстар жүргiзiлетiн ақылы қызметтер көрсетудiң түрi кiрiстер мен шығыстар сметасында көрсетiлген және құжат сомасы дербес шотта көрсетiлген ақылы қызметтер көрсетудiң түрлерi бойынша еркiн қалдықтың сомасынан аспаған жағдайда ғана құжаттар атқарылуға қабылданады.
195. Ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алынған қаражаттар сметасында көзделген сомалардан тыс, жыл iшiнде түскен табыстар, ақылы қызмет көрсетулердi сатудан алынған қаражаттардың негiзгi сметаларында бекітiлген тәртiпте бекiтiлген қосымша сомаларға қосымша сметалар бар болған жағдайда ағымдағы жылы жұмсалуы мүмкiн. Сметаларға "қосымша" деген белгi жасалады.
Түскен және бекiтiлген сметада көзделмеген кiрiстер он банктiк күн iшiнде тиiстi бюджет кiрiсiне аударуға жатады.
196. Мемлекеттiк мекемелердiң қаражатты бюджеттiк шоттардан және заңнамаға сәйкес ашылатын басқа да шоттардан "Ақылы қызмет көрсетулерден алынатын қаражат" шотына аударуына тыйым салынады. <*>
Ескерту: 196-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
196-1. "Ақылы қызмет көрсетулерден алынатын қаражат" ағымдағы шот бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар бойынша банктiк қызмет көрсетулерге ақы төлеудi ақылы қызмет көрсетулерге сатудан алынатын қаражаттың есебiнен мемлекеттiк мекеме өзi мен екіншi деңгейдегi банк арасындағы шарттың негiзінде жүргiзедi. Жоспарлау кезінде осы сома осы қаражат бойынша кiрiстер мен шығыстар сметасының шығыс бөлiгiнде көрсетiледi. <*>
Ескерту: 196-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
2-Тарау. Мемлекеттiк мекемелерге түсетiн демеушілiк және
қайырымдылық көмектер
197. Заңды және жеке тұлғалардан заңдарға сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң демеушiлiк немесе қайырымдылық көмек түрiнде алатын қаражаттары демеушiлiк және қайырымдылық көмектерге арналған ағымдағы шотына түседi. Демеушiлiк және қайырымдылық көмек түрiндегi қаражаттар ұлттық валюта түрiнде де және шетел валютасы түрiнде де түсуi мүмкiн.
Шотқа түсетiн шетел валютасы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi айқындаған тәртiпте демеушiлiк және қайырымдылық көмектерге арналған ағымдағы шотқа кейiннен есепке алына отырып айырбасталады.

198. Операции по текущему счету контролируются территориальными органами Казначейства в пределах остатков денег на счете на основании полученного разрешения Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, территориального органа Казначейства или местных финансовых органов на открытие (продление срока действия) счета. <*>
Сноска. Пункт 198 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
199. Денежные средства, зачисленные на счета для спонсорской и благотворительной помощи и носящие целевой характер, расходуются государственными учреждениями строго по целевому назначению. Государственные учреждения, не использовавшие спонсорскую и благотворительную помощь по назначению в текущем году, могут использовать по назначению в следующем году.
200. Оплата банковских услуг по операциям с наличностью по счетам государственных учреждений для спонсорской и благотворительной помощи производится за счет средств, получаемых от спонсорской и благотворительной помощи, на основе договора между ними и банком.
Глава 3. Депозитные суммы
201. Депозитные счета открываются без права расходования государственным учреждениям для зачисления средств, поступающих во временное распоряжение государственному учреждению и подлежащих, при наступлении определенных условий, зачислению в государственный бюджет или возврату вносителям согласно действующему законодательству, а также территориальным (областным, городским, районным) органам юстиции для принятия денежных сумм судебными исполнителями в целях оплаты исполнительных документов от должников, третьих лиц, от реализации арестованного имущества должников и для выдачи их взыскателям, для зачисления денег от должника на имя государственного нотариуса, для передачи их кредитору, для возврата денег лицу, внесшему их на депозит с письменного согласия лица, в пользу которого сделан взнос, или по решению суда и для зачисления невостребованных, по истечении установленного срока хранения, денег в республиканский бюджет по решению суда.
Депозитные счета государственным учреждениям для средств, подлежащих непосредственному зачислению в доход государственного бюджета и не подлежащих возврату вносителям, не открываются.
Исправительным учреждениям и следственным изоляторам Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Республиканской психиатрической больнице строгого наблюдения Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения депозитные счета открываются для зачисления личных денег осужденных, подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений, пациентов, находящихся в психиатрической больнице, и для использования ими данных средств на следующие расходы, предусмотренные законодательными актами:
приобретение продуктов питания, предметов первой необходимости;
отправление денежного перевода, посылок, бандеролей близким родственникам и иным лицам;
оплату междугородних телефонных переговоров;
приобретение через торговую сеть литературы, подписку на газеты и журналы;
возврат остатка денег осужденным, освобождаемым из мест лишения свободы, и пациентам, выписываемым из психиатрической больницы.
Домам-интернатам для умственно-отсталых детей, психоневрологическим интернатам открываются депозитные счета для зачисления денег с лицевых счетов опекаемых, с правом расходования этих средств на личные цели опекаемых:
дополнительное приобретение продуктов питания;
дополнительное оказание медицинской помощи;
дополнительное приобретение лекарственных средств;
дополнительное приобретение одежды, обуви и предметов первой необходимости, средств гигиены;
дополнительное приобретение постельного и нательного белья. <*>
Сноска. Пункт 201 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298   V001261_  .

198. Ағымдағы шот бойынша операцияларды шотты ашуға (әрекет ету мерзiмін ұзартуға) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық комитетiнiң, Қазынашылықтың аумақтық "органының немесе жергiлiктi қаржы органдарының алынған рұқсаты негізiнде шоттағы ақша қалдықтарының шегiнде Қазынашылықтың аумақтық органдары бақылайды. <*>
Ескерту: 198-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
199. Демеушiлiк және қайырымдылық көмектерге арналған шоттарға аударылған және мақсатты сипатқа ие ақша қаражаттарын мемлекеттік мекемелер нысаналы мақсат бойынша қатаң жұмсайды.
Демеушiлiк және қайырымдылық көмектердi ағымдағы жылы мақсатты пайдаланбаған мемлекеттік мекемелер келесi жылы мақсат бойынша пайдалануы мүмкiн.
200. Мемлекеттiк мекемелердiң демеушiлiк және қайырымдылық көмектерге арналған шоттары бойынша қолма-қол ақша операциялары бойынша банктiк қызмет көрсетулерге төлем жасау оның және банктiң арасындағы келiсiм-шарт негiзінде демеушiлiк және қайырымдылық көмектерден алынатын қаражаттар есебiнен жүргiзiледi.
3-Тарау. Депозиттiк шоттар
201. Депозиттiк шот мемлекеттiк мекеменің уақытша билiк етуi үшін түсетін және белгiлі бір жағдайлар орнаған кезде мемлекеттік бюджетке есепке алуға немесе қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес енгізушiлерге қайтаруға жататын қаражатты есепке алу үшін жұмсау құқығынсыз мемлекеттiк мекемелерде, сондай-ақ сот атқарушыларының орындау құжаттарына ақы төлеу мақсатында борышкерлерден, үшiнші тұлғалардан алынатын, борышкерлердiң тұтқынға алынған мүлкiн сатудан алынатын ақша сомасын алуы үшін, борышкердiң атынан мемлекеттік нотариустың атына ақшаларды есептеу үшін, оларды несие берушiге беру үшін, пайдасына жарна төленген тұлғаның жазбаша келiсiмiмен депозитке салған тұлғаға немесе сот шешімi бойынша ақшаны қайтару үшiн, кредиторға беру үшін және белгіленген уақыты өткен талап етiлмеген ақшаны республикалық бюджетке есептеу үшін аумақтық әдiлет органдарында ашылады.
Мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсіне тiкелей есепке алуға жататын және салымшылардың қайтаруына жатпайтын қаражат үшін мемлекеттік мекемелерге депозиттік шоттар ашылмайды.
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгінің түзеу мекемелеріне және тергеу изоляторларына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау iсi жөніндегi агенттiгiнiң Қатаң бақылаудағы республикалық психиатриялық ауруханасына депозиттiк шоттар сотталғандардың, қылмысының жасалуына күдiктілердің және айыпкерлердің, психиатриялық ауруханалардағы пациенттердің жеке ақшаларын есепке алу үшін және осы қаражатты заңнамалық кесiмдермен көзделген мынадай шығыстарға пайдалану үшiн депозиттiк шоттар ашылады:
азық-түлiк тағамдарын, бiріншi қажетті бұйымдарды сатып алуға;
жақын туыстарға және өзге де адамдарға ақша аударымдарын, сәлемдемелердi, бандеролдарды жөнелтуге;
қалааралық телефонмен сөйлесуге ақы төлеуге;
сауда желiлерi арқылы әдебиеттер сатып алуға, газеттер мен журналдарға жазылуға;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған сотталғандарға және психиатриялық ауруханалардан шыққан пациенттерге ақшасының қалдығын қайтару.
Ақыл-есi кемiс балаларға арналған интернат үйлерiне, психоневрологиялық интернаттарға асырандылардың жеке шотынан ақшаны есептеу үшін, осы қаражатты асырандылардың жеке мақсаттарына:
азық-түлiк өнімдерін қосымша сатып алуға;
қосымша медициналық көмек көрсетуге;
дәрi-дәрмектердi қосымша сатып алуға киiм-кешектер, аяқ-киiмдер мен бiрiнші кезектегi қажет заттарды, гигиена жабдықтарын қосымша сатып алуға;
төсек және іш киімдерді қосымша сатып алуға жұмсау құқығымен депозиттік шоттар ашылады. <*>
Ескерту: 201-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

202. Операции по депозитному счету государственного учреждения производятся территориальными органами казначейства в пределах остатков денег на счете. Ответственность за правильность перечисления депозитных сумм соответствующим бенефициарам несут руководители государственного учреждения.
203. Хранение на счетах депозитных сумм ограничивается следующими сроками:
депозитные суммы, подлежащие передаче физическим лицам, хранятся в течение трех лет;
депозитные суммы, подлежащие передаче юридическим лицам (кроме государственных учреждений), хранятся в течение одного года.
Если физическое или юридическое лицо, на имя которого внесены депозитные суммы, находится за границей и для распоряжения этими суммами необходимо получить разрешение, то эти сроки исчисляются со дня получения такого разрешения.
Депозитные суммы, подлежащие передаче государственным учреждениям, хранятся до 31-го декабря того года, в котором эти суммы были внесены. Сроки хранения сумм, внесенных на депозит, для рассмотрения которых требуется судебное решение, исчисляются со дня вынесения такого решения.
204. Невостребованные депозитные суммы по истечении сроков их хранения подлежат перечислению по распоряжению государственного учреждения, на текущем счете которого хранятся эти суммы, в соответствующий бюджет. <*>
Сноска. Пункт 204 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
205. Оплата банковских услуг по зачислению на депозитный счет и по возврату с депозитного счета наличных денег производится на основании договора между государственным учреждением и банком второго уровня за счет лица, внесшего депозитную сумму, за исключением следующих случаев:
при зачислении на депозитный счет денежных средств, изъятых как вещественные доказательства и денежных средств, полученных от реализации конфискованного имущества и при их возврате, оплата банковских услуг производится за счет плана финансирования органов прокуратуры, предварительного следствия, дознания и судебной экспертизы, а также органов налоговой и таможенной службы;
при зачислении сумм, изъятых у должника для погашения взыскателю суммы по исполнительным документам, передачи сумм с депозитного счета взыскателю и возвращении оставшейся суммы должнику, оплата банковских услуг производится за счет должника. <*>
Сноска. Пункт 205 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Глава 4. Внебюджетный фонд при Акиме города Алматы
206. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 01.07.98г. "Об особом статусе города Алматы" с целью аккумулирования внебюджетных средств для экономического, социального и культурного развития города Алматы учреждается внебюджетный фонд при Акиме города Алматы и его районов, для которых открываются текущие счета в Алматинском городском управлении казначейства в порядке, определенном Министерством финансов Республики Казахстан.

202. Мемлекеттiк мекемелердiң депозиттiк шоттары бойынша операцияларды шоттардағы ақша қалдықтарының шегiнде қазынашылықтың аумақтық органдары жүргiзедi. Тиiстi бенефициярларға депозиттiк сомалардың дұрыс аударылуына мемлекеттiк мекемелердiң басшылары жауап бередi.
203. Депозиттік сомалардың шоттарда сақталуы мынадай мерзiмдермен шектеледi:
жеке тұлғаларға беруге жататын депозиттік сомалар үш жыл бойы сақталады;
заңды тұлғаларға (мемлекеттік мекемелердi қоспағанда) беруге жататын депозиттiк сомалар бiр жыл бойы сақталады.
Егер, атына депозиттiк сомалар енгiзiлген заңды және жеке тұлғалар шетелде тұрып жатса және бұл сомаларға билiк ету үшін рұқсат алу қажет болса, онда бұл мерзiмдер осындай рұқсаттар алынған күннен бастап есептеледi.
Мемлекеттiк мекемелерге беруге жататын депозиттiк сомалар осы сомалар енгiзiлген жылдың 31-желтоқсанына дейiн сақталады. Тарау үшiн сот шешiмi қажет етiлетiн депозитке енгiзiлген сомаларды сақтау мерзiмi осындай шешiм шығарылған күннен бастап есептеледi.
204. Талап етiлмеген депозиттiк сомалар оларды сақтау мерзiмi бiткенде осы сомалар сақталатын ағымдағы шоттарда осы сомалар сақталатын мемлекеттік мекемелердiң билiгi бойынша тиісті бюджетке аударуға жатады. <*>
Ескерту: 204-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
205. Қолма қол ақшаларды депозиттiк шотқа есепке алу жөніндегi және депозиттiк шоттан қайтару жөніндегi банктiк қызмет көрсетулерге ақы төлеу мемлекеттiк мекеме мен екінші деңгейдегi банктiң арасындағы шарттың негiзінде мынадай:
заттай айғақтар ретiнде алынған ақша қаражаттары мен тәркіленген мүлiкті сатудан алынған ақша қаражаттарын депозиттiк шотқа есепке алу кезінде және оларды қайтарған кезде банктiк қызмет көрсетулерге ақы төлеу прокуратура, алдын ала тергеу, жауап алу және сот сараптамасы органдарының сондай-ақ салық қызметі және кедендiк органдарының шығыстар сметасының есебiнен жүргiзiлетiн;
атқарушы құжаттар бойынша сомаларды өндiрiп бенефициярға өтеу үшiн борышкерден алынған сомаларды есепке алу, сомаларды депозиттiк шоттан өндiрiп бенефициярға беру және қалдық соманы борышкерге қайтару кезiнде банктiк қызмет көрсетулерге ақы төлеу борышкердiң есебiнен жүргiзiлетiн жағдайларды қоспағанда депозиттiк соманы енгізген тұлғаның есебінен жүргізіледі. <*>
Ескерту: 205-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
4-Тарау. Алматы қаласының Әкімі жанындағы бюджеттен тыс қор
206. "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" 1998 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Алматы қаласының экономикалық, әлеуметтік және мәдени дамуы үшін бюджеттен тыс қаражаттарды жинақтау мақсатында Алматы қаласы Әкімінің және оның аудандарының жанынан
бюджеттен тыс қор құрылды, ол үшін Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлігі айқындаған тәртіпте қазынашылықтың Алматы қалалық
басқармасында
ағымдағы шот ашылды.

207. Положение о фонде утверждается представительным органом города Алматы по представлению исполнительного органа города Алматы.
208. Операции по текущему счету производятся территориальными органами казначейства в общеустановленном порядке в пределах остатков денег на счете.
Раздел 11. Валютные счета
Глава 1. Общая часть
209. Областные, городов Астана и Алматы управления казначейства выполняют функцию агента валютного контроля при осуществлении операций в иностранной валюте государственными учреждениями согласно валютного законодательства Республики Казахстан.
210. Операции в иностранной валюте, проводимые государственными учреждениями, осуществляются через Комитет казначейства и его банковские счета в иностранной валюте, открытые в Национальном Банке Республики Казахстан или других уполномоченных им банках. Операции в иностранной валюте областные, городов Астана и Алматы управления казначейства проводят через их счета, открытые в Комитете казначейства и управлениях платежных систем Национального Банка Республики Казахстан.
211. Областные, городов Астана и Алматы управления казначейства открывают счета в иностранной валюте государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского и местных бюджетов. Открытие и закрытие государственными учреждениями счетов в иностранной валюте производится в установленном Министерством финансов Республики Казахстан порядке.
212. Для оформления разрешения на открытие валютных счетов государственными учреждениями представляются в Комитет казначейства или областные, городов Астана и Алматы управления казначейства:
документ, согласно которому обусловливается совершение данным государственным учреждением операций в иностранной валюте (Положение государственного учреждения, международное соглашение или постановление Правительства Республики Казахстан);
документы, устанавливающие законность получения и расходования валютных средств (постановление Правительства Республики Казахстан, план финансирования по соответствующему тенговому счету, утвержденная в установленном порядке).
По окончании срока действия разрешения на открытие счета валютный счет закрывается. При этом остаток денег на счете областные, городов Астана и Алматы управления казначейства могут самостоятельно проконвертировать и зачислить на соответствующий счет, указанный в разрешении.
213. Порядок обслуживания счетов государственных учреждений в иностранной валюте городскими, районными отделами казначейства аналогичен порядку работы областных, городов Астана и Алматы управлений казначейства. При этом все операции производятся через их счета, открытые в областных, городов Астана и Алматы управлениях казначейства.

207. Қор туралы ережені Алматы қаласының атқарушы органының ұсынысы
бойынша Алматы қаласының өкілетті органы бекітеді.
208. Ағымдағы шот бойынша операцияларды шоттағы ақша қалдықтары
шегінде, жалпы тәртіпте қазынашылықтың аумақтық органдары жүргізеді.
11-Бөлім. Валюталық шоттар
1-Тарау. Жалпы бөлім
209. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары Қазақстан Республикасының валюта заңдарына сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң шетел валюталарымен операцияларды жүзеге асыру кезiнде валюталық бақылау агентiнiң функцияларын орындайды.
210. Мемлекеттiк мекемелердiң шетел валютасымен жүргiзетiн операциялары Қазынашылық комитетi және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде немесе ол өкiлеттеген басқа банктерде ашылған шетел валютасындағы оның банктiк шоттары арқылы iске асырылады. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары шетел валютасымен операцияларды Қазынашылық комитетінде және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң төлем жүйесi басқармаларында ашылған олардың шоттары арқылы жүргiзедi.
211. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары республикалық және жергiлiктi бюджеттер есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелерге шетел валютасында шоттар ашады. Мемлекеттiк мекемелердiң шетел валютасында ашқан және жапқан шоттары Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлеген тәртiпте жүргiзiледi.
212. Мемлекеттiк мекемелер валюталық шоттарды ашуға деген рұқсатын ресiмдеу үшiн Қазынашылық комитетіне немесе қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына:
осы мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасында жасаған операцияларын негiздейтiн құжатты (мемлекеттiк мекеменiң Ережесiн, халықаралық келiсiмдi немесе Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысын);
валюталық қаражаттарды алудың және жұмсаудың заңдылықтарын белгiлейтiн құжаттарды (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысын заңдарда белгiленген тәртiпте бекiтiлген, тиiстi теңге шоттары бойынша қаржыландыру жоспарын) тапсырады.
Шоттарды ашуға деген рұқсаттың әрекет ету мерзiмi аяқталғанда валюталық шот жабылады. Бұл орайда, қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары рұқсатта көрсетiлген тиiстi шоттарда дербес - айырбастайды және аударады.
213. Қазынашылықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiнiң шетел валютасында мемлекеттік мекемелердiң шоттарына қызмет көрсетуiнiң тәртiбi қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларының жұмыс тәртiбiмен ұқсас. Бұл орайда, барлық операциялар қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында ашылған олардың шоттары арқылы жүргiзiледi.

214. Остатки денег в иностранной валюте, проконвертированные за счет бюджетных средств, неиспользованные в текущем году, должны быть восстановлены на соответствующие бюджетные счета до конца текущего года. <*>
Сноска. Пункт 214 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Глава 2. Операции по конвертации иностранной валюты
215. Государственным учреждениям деньги конвертируются для проведения платежа в пользу нерезидентов по экспортно-импортным контрактам и выполнения возложенных на них функций по внешнеэкономической деятельности в пределах выделенных лимитов.
216. Для конвертации денег государственное учреждение представляет в валютный отдел областного, городов Астана и Алматы управления казначейства, следующие документы:
паспорт сделки;
лицензию в случаях, предусмотренных Положением о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24.04.97 г. N 130  V970314_  ;
регистрационное свидетельство в случаях, предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан;
контракты, соглашения, инвойсы, коносаменты и другие;
протокол заседания конкурсной комиссии о государственной закупке в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16.07.97 г.  Z970163_  "О государственных закупках";
платежное поручение на списание денег со счета государственного учреждения;
заявление на конвертацию в двух экземплярах (приложение N 45-1). <*>
Сноска. Пункт 216 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
217. Ответственный исполнитель отдела валютных операций сверяет копию контракта с оригиналом и производит на каждой странице контракта отметку "сверено с оригиналом", проверяет полноту приложений контракта, правильность составления контракта, наличие всех банковских реквизитов, срок действия контракта, наличие всех документов, предусмотренных условиями контракта и необходимых для его проплаты, соответствие содержания операции требованиям Закона Республики Казахстан от 24.12.96г. "О валютном регулировании", соответствие данных паспорта сделки условиям контракта, соответствие подписи на паспорте сделки документу с образцами подписей и заверяет паспорт сделки. Проверяет соответствие данных в платежном поручении контракту и паспорту сделки, ставит разрешительную визу на оплату контракта по импорту. Проверяет протокол заседания конкурсной комиссии о государственной закупке на соответствие с Инструкцией о порядке проведения государственных закупок товаров, работ и услуг, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 10.12.98 г. N 1268  P981268_  .

214. Бюджеттiк ақшаның есебiнен конверсияланған, ағымдағы жылы пайдаланылмаған шетел валютасындағы ақша қалдықтары ағымдағы жылдың аяғына дейiн тиiстi бюджеттiк шоттарға қалпына келтiрiлуi тиiс. <*>
Ескерту: 214-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
2-Тарау. Шетел валюталарын айырбастау жөнiндегi операциялар
215. Экспорт-импорт келiсiм-шарттары бойынша резидент еместердiң пайдасына төлем жасауды жүргiзу және бөлiнген лимиттер шегiнде сыртқы экономикалық қызметтер бойынша оларға жүктелген функцияларды орындау үшiн мемлекеттiк мекемелер ақшаны айырбастайды.
216. Ақшаны айырбастау үшiн мемлекеттiк мекемелер қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларының валюталық бөлiмдерiне мынадай құжаттарды ұсынады:
мәмiле құжатын;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 24 сәуiрдегi N 130 Қаулысымен бекiтiлген, Шетел валюталарын пайдалануға байланысты қызметтердi лицензиялау тәртiбi туралы ережеде көзделген жағдайлардағы лицензияларды;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі нормативтiк құқықтық кесiмдер көзделген жағдайларда тiркеу куәлiгiн;
келiсiм шарттарды, келiсiмдердi, инвойстарды, коносаменттердi және басқаларды;
"Мемлекеттiк сатып салу туралы" 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттiк сатып алу туралы конкурстық комиссия отырысының хаттамасын;
мемлекеттiк мекеменiң шотынан ақшаны есептен шығаруға арналған тапсырыстық төлемдi;
айырбастауға деген екі данадағы өтiнiштi (N 45-1-қосымша) тапсырады. <*>
Ескерту: 216-тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Қаржы
министрлігінің 2000 жылғы 21 маусым N 298
бұйрығымен.  V001261_
217. Валюталық операциялар бөлiмiнiң жауапты атқарушысы түпнұсқаны келiсiм-шарттың көшiрмесiмен салыстырады және келiсiм-шарттың әрбiр бетiне "түпнұсқамен салыстырылды" деген белгi қояды, келiсiм-шарт қосымшасының толықтығын, келiсiм-шарттың дұрыс жасалуын, барлық банктiк реквизиттердiң бар болуын, келiсiм-шарттың әрекет ету мерзiмiн, келiсiм-шарт шарттарында көзделген және оған төлем жасау үшін қажеттi барлық құжаттардың бар болуын, "Валюталық реттеу туралы" 1996 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына операция мазмұнының сәйкестiгiн тексередi. Келiсiм-шарттың және мәмiле құжатының тапсырыстық төлемдегi деректерге сәйкестiгiн тексередi, импорт жөнiндегi келiсiм-шартқа төлеу үшiн рұқсат визасын қояды. Қазақстан Республикасы Yкiметінің 1998 жылғы 10 желтоқсандағы N 1268  P981268_  қаулысымен бекiтiлген Тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды жүргiзу тәртiбi туралы нұсқаулыққа сәйкес мемлекеттiк сатып алу туралы конкурстық комиссия отырысының хаттамасын тексередi.

218. Ответственный исполнитель автоматизированного рабочего места казначея проверяет правильность указанного 10-значного кода бюджетной классификации расходов в платежном поручении государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, и 10-значного шифра - у государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, обслуживающихся в территориальных органах казначейства, работающих в системе "Баск-М", наличие лимита средств по данной специфике расходов, заверяет оттиском штампа "разрешено" и ставит подпись.
В территориальных органах казначейства, работающих в системе "Оракл", ответственным исполнителем проверяется правильность указанного в платежных поручениях государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, 12-значного кода расходов бюджетной классификации. <*>
Сноска. Пункт 218 с изменениями и дополнениями - приказом Министра Финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71  V021792_  .
219. Ответственный исполнитель операционного отдела проверяет наличие разрешающей визы ответственного исполнителя автоматизированного рабочего места казначея, подписи ответственного исполнителя отдела валютных операций, соответствие подписей в платежном поручении документу с образцами подписей и оттиска печати, ставит штамп "проверено" и подпись. При этом производятся следующие бухгалтерские записи:
Дебет счета N 120 "Расходы республиканского бюджета Республики Казахстан", (или N 130 "Средства районных и городских бюджетов", или N 132 "Средства областных бюджетов", или N 141 "Текущие счета учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета Республики Казахстан", или N 142 "Текущие счета учреждений, содержащихся за счет местных бюджетов");
Кредит счета N 906 "Средства хозяйственных субъектов, направленные на покупку иностранной валюты на межреспубликанской валютной бирже", открытый в областном, городов Астана и Алматы управлении казначейства.
220. На основании представленных государственным учреждением документов областные (кроме Алматинского городского и Алматинского областного) и города Астаны управления Казначейства оформляют за подписью уполномоченных лиц заявление на конвертацию (приложение N 45-2) в двух экземплярах (первый экземпляр которого подшивается в документы дня, второй отправляется в Комитет казначейства по электронной почте Х-400 и фельдъегерской связи). <*>
<*>Сноска. Пункт 220 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
221. После проверки Комитетом казначейства заявление на конвертацию с отметкой "принято" или "не принято" высылается по закрытой электронной почте Х-400 в областное (кроме Алматинского городского и Алматинского областного) и города Астана управление казначейства. В случае получения заявления с отметкой "принято" от Комитета казначейства областное, города Астана управление казначейства отправляет платежным поручением тенговое покрытие в Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан. При этом производится следующая бухгалтерская запись:
Дебет счета N 906 "Средства хозяйственных субъектов, направленные на покупку иностранной валюты на межреспубликанской валютной бирже", открытый в областном, городов Астана и Алматы управлении казначейства;

218. Қазынашылықтың автоматтандырылған жұмыс орнының жауапты атқарушысы жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң төлем тапсырысындағы шығыстардың бюджеттiк сыныптамасында көрсетiлген 10 таңбалы кодтың дұрыстығын, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, қазынашылықтың аумақтық органдарында қызмет көрсетiлетiн, "Баск-М" жүйесiнде жұмыс iстейтiн мемлекеттiк мекемелерде - 10 таңбалы шифрлық, шығыстардың осы ерекшелiгi бойынша қаражаттар лимиттерінің бар-жоғын тексередi, "рұқсат етілдi" деген штамп бедерiмен бекiтедi және қол қояды.
Оракл" жүйесiнде жұмыс iстейтiн қазынашылықтың аумақтық органдарында жауапты атқарушы республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң төлем тапсырысында көрсетiлген бюджеттiк сыныптама шығыстарының 12 таңбалы кодының дұрыстығын тексереді. <*>
ЕСКЕРТУ. 218-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң
2002 жылғы 19 ақпанда N 71  V021792_  бұйрығымен.
219. Операциялық бөлiмнiң жауапты атқарушысы қазынашылықтың автоматтандырылған жұмыс орнының жауапты атқарушысы деген рұқсат визасының, валюталық операциялар бөлiмi жауапты атқарушысының қолын, құжаттың төлем тапсырыстарындағы қолмен қол үлгiсiнiң және мөр бедерiнiң сәйкестiгiн тексередi, "тексерiлдi" деген штамп және қол қояды. Бұл орайда, мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасалады:
N 120 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджет шығыстары" дебет шоттары (немесе N 130 "Аудандық және қалалық бюджеттердiң қаражаттары" немесе N 141 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджетi есебiнен ұсталатын мекемелердiң ағымдағы шоттары" немесе N 142 "Жергiлiктi бюджеттер есебiнен ұсталатын ағымдағы шоттар");
Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында ашылған N 906 "Республикааралық валюталық биржада шетел валюталарын сатып алуға бағытталған шаруашылық субъектiлерінiң қаражаттары" кредит шоты.
220. Мемлекеттiк мекеме ұсынған құжаттардың негiзiнде облыстық (Алматы қалалық және Алматы облыстықтан басқа) және Астана қаласы Қазынашылық басқармасы уәкiлетті тұлғалардың қолдарымен екi данада (бiрiншi данасы күннiң құжаттарына тiгiледi, екiншiсi Х-400 электронды почта және фельдъегерлiк байланыс бойынша Қазынашылық комитетіне жiберiледi) айырбастауға (N 45-2 қосымша) өтініштi ресiмдейдi. <*>
Ескерту: 220-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
221. "Қабылданды" немесе "қабылданбады" деген белгiсi бар валюта айырбастауға деген өтiнiмдi Қазынашылық комитетi тексергеннен кейiн қазынашылықтың облыстық және Астана қалалық басқармаларына (Алматы қалалық және Алматы облыстық қазынашылықты қоспағанда) Х-400 жабық электронды почтамен жiбередi. Қазынашылықтың облыстық, Астана қалалық басқармалары Қазынашылық комитеттен "қабылданды" деген белгiсi бар өтiмдi алған жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Монетарлық операциялар департаментіне теңгелiк өтеудi төлемдiк тапсырыспен жiбередi. Бұл орайда, мынадай бухгалтерлiк жазба жасалады:
Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында ашылған N 906 "Республикааралық валюталық биржада шетел валюталарын сатып алуға бағытталған шаруашылық субъектiлерiнiң қаражаттары" дебет шоттары;

Кредит счета N 906 "Средства хозяйственных субъектов, направленные на покупку иностранной валюты на межреспубликанской валютной бирже", открытый в Департаменте монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан (реквизиты: МФО 190701103, РНН 600400062088, счет 035906610 - для покупки свободно конвертируемой валюты, счет 906412 - для покупки ограниченно конвертируемой валюты). <*>
<*>Сноска. Пункт 221 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
222. В Комитете казначейства ответисполнитель по приему платежей по закрытой электронной почте проверяет наличие криптографической защиты, раскриптовывает и ставит отметку "раскриптовано", дату и подпись.
Ответисполнитель по конвертационным операциям проверяет полноту и правильность заполнения реквизитов в заявлении, цель и содержание операции, наличие в заявлении ссылки на основание для совершения операций, ставит отметку "проверено", дату и подпись.
После проверки правильности оформления представленных заявлений, Комитетом казначейства составляется заявление на конвертацию (приложение N
46) в двух экземплярах, также опись (приложение N 47) - в двух экземплярах за подписью уполномоченных лиц. Указанные заявления отправляются в Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан по закрытой электронной почте Х-400 и по факсимильной связи (оригинал - по фельдъегерской связи).
Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан конвертирует иностранную валюту и зачисляет в зависимости от вида валют на корреспондентские счета Комитета казначейства. При этом заявления, по которым тенговое покрытие поступает в Департамент монетарных операций до 15 часов операционного дня алматинского времени, исполняются в тот же день. Заявления, по которым тенговое покрытие поступает после 15 часов, исполняются на следующий операционный день. <*>
<*>Сноска. Пункт 222 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
223. После получения выписки с лицевого счета от Департамента монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан Комитет казначейства производит операции по зачислению средств в иностранной валюте на счета областных (кроме Алматинского городского и Алматинского областного) и города Астана управлений казначейства.
224. Областные (кроме Алматинского городского и Алматинского областного) и города Астана управления казначейства по выписке со счета, полученной от Комитета казначейства, производят операции по зачислению средств в иностранной валюте на валютные счета государственных учреждений.

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Монетарлық операциялар департаментiнде ашылған N 906 "Республикааралық валюталық биржада шетел валюталарын сатып алуға бағытталған шаруашылық субъектілерiнiң қаражаттары" кредит шоттары (реквизиттерi: ФАБ 190701103, СТТН 600400062088, 035906610 шот - еркiн айырбасталатын валюталарды сатып алу үшін, 906412-шот - шектеулi айырбасталатын валюталарды сатып алу үшiн). <*>
Ескерту: 221-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
222. Қазынашылық комитетiнде жабық электронды почта бойынша төлемдердi қабылдау жөнiндегi жауапты атқарушы криптографиялық қорғаныстың барлығын тексереді, криптографиялайды және "криптографияланды" деген белгi, күнi мен қолын қояды.
Конвертациялық операциялар жөнiндегi жауапты атқарушы өтiнiштегi деректемелердiң толықтығы мен дұрыстығын операцияның мақсаты мен мазмұнын, өтініште операцияларды жүргiзу үшін негiздемедегi сiлтеменiң болуын тексередi, "тексерiлдi" деген белгi, күні мен қолын қояды.
Ұсынылған өтініштердiң ресiмделуінің дұрыстығын тексергеннен кейiн Қазынашылық комитетi екi данада айырбастауға өтiнiш (N 46 қосымша), сондай-ақ уәкiлеттi тұлғалардың қолдарымен екi данада тiзiмiн (N 47 қосымша) жасайды, көрсетiлген өтініштер Х-400 жабық электронды почта бойынша және факсимильдi байланыс бойынша (түпнұсқа - фельдъегерлiк байланыс бойынша) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Монетарлық операциялар департаментіне жiберiледi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Монетарлық операциялар департаментi шетел валютасын айырбастайды және валюталардың түрлерiне байланысты Қазынашылық комитетiнiң корреспонденттiк шоттарына есепке алады. Бұл ретте, олар бойынша теңгелiк жабу Монетарлық операциялар департаментімен алматы уақытымен операциялық күннiң 15 сағатына дейiн түсетін өтiнiш сол күні орындалады. Олар бойынша теңгелiк жабу 15 сағаттан кейiн түсетiн өтiнiш келесi операциялық күнi орындалады. <*>
Ескерту: 222-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
223. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Монетарлық операциялар департаментiнен дербес шоттан жазба алғаннан кейiн Қазынашылық комитетi қазынашылықтың облыстық (Алматы қалалық және Алматы облыстық қазынашылықты қоспағанда) және Астана қалалық басқармаларының шоттарына шетел валютасымен қаражаттарды есептеу операцияларын жүргiзедi.
224. Қазынашылық комитетiнен алынған шоттағы жазба бойынша қазынашылықтың облыстық (Алматы қалалық және Алматы облыстық қазынашылықты қоспағанда) және Астана қалалық басқармалары мемлекеттiк мекемелердiң валюталық шоттарына шетел валютасында қаражаттарды есепке алу бойынша операцияларды жүргiзеді.

225. При неиспользовании государственным учреждением валютных средств, проконвертированных на внутреннем валютном рынке, в течение тридцати банковских дней, областные, городов Астана и Алматы управления казначейства самостоятельно реконвертируют.
Глава 3. Операции по реконвертации иностранной валюты<*>
<*>Сноска. Заголовок Главы 3 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
226. При продаже иностранной валюты государственные учреждения представляют в областное, городов Астана и Алматы управления казначейства заявление на реконвертацию (приложение N 48) в двух экземплярах:
первый экземпляр подшивается в документы дня областного, городов Астана и Алматы управлений казначейства;
второй экземпляр с отметкой "принято" возвращается государственному учреждению.
227. Ответственный исполнитель валютного отдела проверяет, соответствует ли содержание операции условиям разрешения, выданного распорядителями лимитов при открытии валютного счета, соответствие подписей в заявлении документу с образцами подписей и оттиска печати и производит бухгалтерскую запись:
Дебет счета N 070 "Текущие счета юридических лиц в иностранной валюте (СКВ)", (N 160 "Текущие счета юридических лиц в иностранной валюте (ОКВ)");
Кредит счета N 118 "Блокированные счета по средствам в иностранной валюте, предназначенным для продажи на внутреннем валютном рынке (СКВ)", (N 688 "Блокированные счета по средствам в иностранной валюте, предназначенным для продажи на внутреннем валютном рынке (ОКВ)").
228. На основании заявления государственного учреждения, областные (кроме Алматинского городского и Алматинского областного) и города Астана управления казначейства представляют заявление в Комитет казначейства за подписями уполномоченных лиц.
229. Порядок проведения документов в Комитете казначейства аналогичен пункту 222 за исключением последнего абзаца.
Проверяется также наличие денег на счете областного (кроме Алматинского городского и Алматинского областного) и города Астаны управления Казначейства. <*>
<*>Сноска. Пункт 229 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
230. После получения выписки с лицевого счета от Национального Банка Республики Казахстан в Комитете казначейства производится бухгалтерская запись:
Дебет счета N 284 "Субкорреспондентские счета в иностранной валюте филиалов банка, открытые в головном учреждении банка";
Кредит счета N 072 "Счета ностро в иностранной валюте (СКВ)", (N 158 "Счета ностро в иностранной валюте (ОКВ)").

225. Отыз банктiк күн iшiнде, iшкi валюта рыногында айырбасталған валюталық қаражаттарды мемлекеттiк мекемелер пайдаланбаған жағдайда қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары қайта айырбастайды.
3-тарау. Шетел валютасын қайта айырбастау жөніндегi
операциялар <*>
Ескерту: 3-тараудың атауы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы
министрлігінің 2000 жылғы 21 маусым N 298
бұйрығымен.  V001261_
226. Мемлекеттiк мекемелер шетел валюталарын сату кезiнде қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына қайта айырбастауға деген өтiнiмдi (N 48-қосымша) екі данада ұсынады:
1-данасы қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларының күн құжаттарында тiгiледi;
"қабылданды" деген белгiсi бар 2-данасы мемлекеттік мекемеге қайтарылады.
227. Валюта бөлiмiнiң жауапты атқарушысы валюталық шотты ашу кезiнде лимиттердi таратушы берген рұқсаттардың шарттарына операциялардың мәнiнiң сәйкестiгін, қол үлгiлерiнiң және мөр бедерiнiң құжаттарымен өтiмдігi қолдың сәйкестiгiн тексередi және бухгалтерлiк жазба жасайды:
N 070 "Заңды тұлғалардың шетел валютасындағы ағымдағы шоттары (ЕАВ)" дебет шоттары, (N 160 "Заңды тұлғалардың шетел валютасындағы ағымдағы шоттары (ШАВ)") N 118 "Iшкi валюталық рынокта сатуға арналған шетел валютасындағы қаражаттар бойынша тосқауыл қойылған шоттар (ЕАВ)" кредит шоттары, (N 688 "Iшкi валюталық рынокта сатуға арналған шетел валютасындағы қаражаттар бойынша тосқауыл қойылған шоттар (ШАВ)").
228. Мемлекеттiк мекемелердiң өтiнiмдерi негiзiнде қазынашылықтың облыстық (Алматы қалалық және Алматы облыстық қазынашылықты қоспағанда) және Астана қалалық басқармалары өкiлеттi тұлғалардың қолы қойылған өтiнiмдi Қазынашылық комитетіне ұсынады.
229. Қазынашылық комитетінде құжаттарды жүргiзудiң тәртiбi соңғы абзацты қоспағанда, 222-тармақпен бiрдей.
Сондай-ақ облыстық (Алматы қалалық және Алматы облыстықтан басқа) және Астана қаласының Қазынашылық басқармаларындағы шотта ақшаның бар-жоғы тексерiледi. <*>
Ескерту: 229-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы
министрлігінің 2000 жылғы 21 маусым N 298
бұйрығымен.  V001261_
230. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкпен, дербес шоттан жазба алғаннан кейiн Қазынашылық комитетiнде бухгалтерлiк жазба жасалады:
N 284 "Банктiң бас мекемесiнде ашылған банк филиалдарының шетел валютасындағы қосалқы корреспонденттiк шоттары" дебет шоттары N 072 "Шетел валютасындағы ностро шоттары (ЕАВ)" кредит шоттары, (N 158 "Шетел валютасындағы ностро шоттары (ШАВ)").

231. После получения выписки с лицевого счета от Комитета казначейства в областном (кроме Алматинского городского и Алматинского областного) и города Астана управлении казначейства производится бухгалтерская запись:
Дебет счета 118 "Блокированные счета по средствам в иностранной валюте, предназначенным для продажи на внутреннем валютном рынке (СКВ)", (N 688 "Блокированные счета по средствам в иностранной валюте, предназначенным для продажи на внутреннем валютном рынке (ОКВ)");
Кредит счета N 283 "Субкорреспондентские счета в иностранной валюте филиала банка в Головном банке, открытые в самом филиале".
232. Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан средства от реконвертации направляет на корреспондентский счет областного (кроме Алматинского городского и Алматинского областного) и города Астана управление казначейства по реквизитам, указанным в заявлении на реконвертацию.
233. При зачислении Департаментом монетарных операций Нацбанка Республики Казахстан на корреспондентские счета Комитета казначейства сумм с недостающими реквизитами, последние зачисляются на счет 076 "Прочие дебиторы и кредиторы" и отправляется запрос в Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан. Указанные суммы списываются со счета 076 "Прочие дебиторы и кредиторы" после получения ответа на запрос от Департамента монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан и зачисляются по назначению, либо возвращаются при невозможности уточнения необходимых реквизитов.
Запросы могут быть отправлены в соответствующие областные, городов Астана и Алматы управление казначейства, если в платежном поручении указано наименование их клиента.
Порядок реконвертации налоговых платежей и сборов аналогичен порядку, изложенному в данной главе. <*>
<*>Сноска. Пункт 233 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Глава 4. Переводные операции
234. При осуществлении перевода в иностранной валюте зарубежным партнерам с валютного счета государственное учреждение представляет в областное, городов Астана и Алматы управления казначейства:
паспорт сделки;
лицензию в случаях, предусмотренных Положением о порядке лицензировании деятельности, связанной с использованием иностранной валюты, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24.04.97 г. N 130;
регистрационное свидетельство в случаях, предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан;
контракты, соглашения, инвойсы, коносаменты и другие;
протокол заседания конкурсной комиссии о государственной закупке в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16.07.97 г. "О государственной закупке";

231. Қазынашылық комитеттен, дербес шоттан жазба алғаннан кейiн қазынашылықтың облыстық (Алматы қалалық және Алматы облыстық қазынашылықты қоспағанда) және Астана қалалық басқармаларында бухгалтерлiк жазба жасалады:
N 118 "Ішкi валюта рыногында сатуға арналған шетел валютасындағы қаражаттар бойынша тосқауыл қойылған шоттар (ЕАВ)" дебет шоттары, (N 688 "Iшкi валюта рыногында сатуға арналған шетел валютасындағы қаражаттар бойынша тосқауыл қойылған шоттар (ШАВ)")
N 283 "Бас банктегi банк филиалында, филиалдың өзiнде ашылған қосалқы корреспонденттiк шоттар" кредит шоттары.
232. Қайта айырбастаудан түскен қаражаттарды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Монетарлық операциялар департаментi қазынашылықтың облыстық (Алматы қалалық және Алматы облыстық қазынашылықты қоспағанда) және Астана қалалық басқармаларының корреспонденттiк шоттарына жiбередi.
233. Реквизиттердiң жетiспейтiн сомаларын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің Монетарлық операциялар департаментi Қазынашылық комитетiнiң корреспонденттік шоттарына есепке алған жағдайда, соңғысы 076 "Басқа дебиторлар мен кредиторлар" шотына жатқызылады және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Монетарлық операциялар департаментiне сұрауға жiберiледi. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Монетарлық операциялар департаментiнен сұрауға жауап алынғаннан кейiн 076 "Басқа дебиторлар мен кредиторлар" шотынан көрсетiлген сомалар есептен шығарылады.
Егер төлем тапсырыстарында клиенттiң атауы көрсетiлсе қазынашылықтың тиiстi облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына жiберiлуi мүмкiн.
Салықтық төлемдер мен алымдарды қайта айырбастаудың тәртiбi осы тарауда айтылған тәртiпке ұқсас. <*>
Ескерту: 233-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
4-Тарау. Аудару операциялары
234. Валюталық шоттан шетелдiк әрiптестерге шетел валютасында аударуды жүзеге асырған жағдайда мемлекеттiк мекемелер қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына:
мәміле құжатын;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 24 сәуiрдегi N 130 Қаулысымен бекiтiлген, Шетел валюталарын пайдалануға байланысты қызметтердi лицензиялау тәртiбi туралы ережеде көзделген жағдайлардағы лицензияларды;
тiркеу куәлiгiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі нормативтiк құқықтық кесiмдер көзделген жағдайларда;
келiсiм-шарттарды, келiсiмдердi, инвойстарды, коносаменттердi және басқаларды;
"Мемлекеттiк сатып салу туралы" 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттiк сатып алу туралы конкурстық комиссия отырысының хаттамасын;

заявление на перевод (приложение N 49) в свободно конвертируемой валюте (платежное поручение (приложение N 50) в ограниченно конвертируемой валюте) в двух экземплярах (далее по тексту - "заявление на перевод (платежное поручение)"). <*>
<*>Сноска. Пункт 234 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
235. Ответственный исполнитель отдела валютных операций областного, городов Астана и Алматы управлений казначейства проверяет представленные документы аналогично п.217.
236. На основании представленных документов областные (кроме Алматинского городского и Алматинского областного) и города Астаны управления Казначейства составляют заявление на перевод (платежное поручение) (приложение N 49) в двух экземплярах:
первый экземпляр подшивается в документы дня областных (кроме Алматинского городского и Алматинского областного) и города Астаны управления Казначейства;
второй экземпляр отправляется в Комитет казначейства по закрытой электронной почте Х-400 и оригинал - по фельдъегерской связи.
237. Ответисполнитель по приему платежей по закрытой электронной почте Комитета казначейства проверяет представленные областным (кроме Алматинского городского и Алматинского областного) и города Астаны управлением Казначейства документы на наличие криптографической защиты, раскриптовывает и ставит отметку "раскриптовано", дату и подпись.
Ответисполнитель по переводным операциям проверяет полноту и правильность заполнения реквизитов, наличие денег на счете областного (кроме Алматинского городского и Алматинского областного) и города Астаны управления Казначейства, соответствие цели и содержания операций действующим нормативным правовым актам Республики Казахстан, наличие ссылки на основание для проведения перевода. После проверки ставится отметка "проверено", дата и подпись.
В Комитете казначейства при оформлении перевода составляется заявление на перевод в свободноконвертируемой валюте (платежное поручение в ОКВ) в трех экземплярах и опись в двух экземплярах за подписями уполномоченных лиц. Первые экземпляры остаются в документах дня Комитета казначейства, а остальные экземпляры отправляются в Департамент монетарных операций по закрытой электронной почте Х-400, факсимильной связи и оригинал - по фельдъегерской связи. <*>
<*>Сноска. Пункты 236, 237 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

еркiн айырбасталатын валютада (шектеулi айырбасталатын валютадағы төлем тапсырыстарын (N 49-қосымша)) аударуға деген өтінiмдi (бұдан әрi мәтiн бойынша аударуға деген өтiнiмдi (төлем тапсырыстарын) (N 50-қосымша) екі данада ұсынады. <*>
Ескерту: 234-тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
235. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары валюталық операциялар бөлiмiнiң жауапты атқарушысы қоса берiлген құжаттардың 217-т. ұқсастығын тексередi.
236. Ұсынылған құжаттардың негiзiнде облыстық (Алматы қалалық және Алматы облыстықтан басқа) және Астана қаласының Қазынашылық басқармалары екi данада аударуға өтiнiш (төлем тапсырысы) (N 49 қосымша) жасайды:
бiрінші данасы облыстық (Алматы қалалық және Алматы облыстықтан басқа) және Астана қаласының Қазынашылық басқармасының күн құжаттарына тiгiледi;
екiншi данасы Х-400 жабық электронды почта бойынша және түпнұсқасы - фельдъегерлiк байланыс бойынша Қазынашылық комитетіне жiберiледi.<*>
Ескерту: 236-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
237. Қазынашылық комитетінің жабық электронды почта бойынша төлемдердi қабылдау жөнiндегi жауапты атқарушы облыстық (Алматы қалалық және Алматы облыстықтан басқа) және Астана қаласы Қазынашылық басқармасы ұсынған құжаттарда криптографиялық қорғаныстың барлығын тексередi, криптографиялайды және "криптографияланды" деген белгi, күн мен қолын қояды.
Аударма операциялары бойынша жауапты атқарушы деректемелердiң толтырылуының толықтығы мен дұрыстығын, облыстық (Алматы қалалық және Алматы облыстықтан басқа) және Астана қаласының Қазынашылық басқармасының шотында ақшаның бар-жоғын операциялардың мақсаты мен мазмұнының Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкестiгін, аударуды жүргiзу үшiн негiздемеге сiлтеменiң бар болуын тексередi. Тексеруден кейiн "тексерiлдi" деген белгi, күнi мен қолы қойылады.
Қазынашылық комитетiнде аударуды ресiмдеген кезде үш данада еркiн айырбасталымды валютада аударуға өтініш (ААВ-да төлем тапсырысы) және екi данада уәкiлеттi тұлғалардың қолдарымен тiзiмi жасалады. Бiріншi даналары Қазынашылық комитетінің күндiк құжаттарында қалдырылады, ал қалған даналары Х-400 жабық электронды почта, факсимильдi байланыс бойынша және түпнұсқасы - фельдъегерлiк байланыс бойынша Монетарлық операциялар департаментіне жiберiледi. <*>
Ескерту: 237-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

238. Национальным Банком Республики Казахстан средства в иностранной валюте списываются с корреспондентского счета Комитета казначейства. На основании выписки с лицевого счета в Комитете казначейства производится бухгалтерская запись на списание средств в иностранной валюте:
Дебет счета N 284 "Субкорреспондентские счета в иностранной валюте филиалов, открытые в головном учреждении";
Кредит счета N 072 "счета ностро в иностранной валюте (СКВ)", (N 158 "счета ностро в иностранной валюте (ОКВ)").
239. На основании выписки с лицевого счета, полученного от Комитета казначейства, областное управление казначейства производит списание средств в иностранной валюте со счета государственного учреждения:
Дебет счета N 070 "Текущие счета юридических лиц в иностранной валюте (СКВ)", (N 160 "Текущие счета юридических лиц в иностранной валюте (ОКВ)");
Кредит счета N 283 "Субкорреспондентские счета в иностранной валюте филиала банка в головном банке, открытые в самом филиале".
240. Алматинское городское и Алматинское областное управления казначейства имеют самостоятельные корреспондентские счета в Главном Алматинском территориальном управлении Национального Банка Республики Казахстан. Поэтому операции в иностранной валюте осуществляет согласно договорам о корреспондентских отношениях, заключенным между Алматинским городским, Алматинским областным управлениями казначейства и Главным Алматинским территориальным управлением Национального Банка Республики Казахстан.
Глава 5. Порядок выдачи наличной иностранной валюты
государственным учреждениям (для управлений
казначейства городов Астана и Алматы)<*>
<*>Сноска. Глава 5 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
241. Управление Казначейства города Астаны и/или города Алматы для обеспечения государственных учреждений наличной иностранной валютой заключает с филиалом Национального Банка Республики Казахстан Соглашение "О порядке проведения операций с наличной иностранной валютой". Наличная иностранная валюта выдается государственному учреждению по специфике бюджетной классификации расходов 137 "Командировочные расходы за пределы страны", а также по другим спецификам в особых случаях по специальному разрешению территориального органа казначейства на основании решения Правительства Республики Казахстан через Национальный Банк Республики Казахстан или уполномоченные им банки. <*>
<*>Сноска. Пункт 241 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

238. Қазынашылық комитетінің корреспонденттiк шоттарынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi шетел валютасындағы қаражаттарды есептен шығарады. Дербес шоттан алынған жазба негізiнде Қазынашылық комитетiнде шетел валютасындағы қаражаттарды есептен шығарудың бухгалтерлiк жазбасы жүргiзiледi:
N 284 "Банктiң бас мекемесiнде ашылған банк филиалдарының шетел валютасындағы қосалқы корреспонденттiк шоттары" дебет шоттары;
N 072 "Шетел валютасындағы ностро шоттары (ЕАВ)" кредит шоттары, (N 158 "Шетел валютасындағы ностро шоттары (ШАВ)").
239. Қазынашылық комитетiнен алынған дербес шоттан алынған жазба негiзiнде қазынашылықтың облыстық басқармалары мемлекеттiк мекемелердiң шоттарынан шетел валютасындағы Қаражаттарды есептен шығаруды жүргізеді:
N 070 "Заңды тұлғалардың шетел валютасындағы ағымдағы шоттары (ЕАВ)" дебет шоттары, (N 160 "Заңды тұлғалардың шетел валютасындағы ағымдағы шоттары (ШАВ)");
N 283 "Бас банктегi банк филиалында, филиалдың өзінде ашылған қосалқы корреспонденттiк шоттар" кредит шоттары.
240. Қазынашылықтың Алматы қалалық басқармасының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Бас Алматы аумақтық басқармасында дербес корреспонденттiк шоттар бар. Сондықтан, шетел валюталарындағы операцияларды қазынашылықтың Алматы қалалық басқармасы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Бас Алматы аумақтық басқармасы арасындағы жасасқан корреспонденттік қатынастар туралы келiсiм-шартқа сәйкес жүзеге асырады.
5-тарау. Мемлекеттiк мекемелердiң қолма-қол шетел валюталарын
беру тәртiбi (қазынашылықтың Астана және Алматы қалалары
басқармалары үшiн) <*>
Ескерту: 5-тарау өзгертілді, толықтырылды және 249-тармақ алынып
тасталды - ҚР Қаржы министрлігінің 2000 жылғы 21 маусым
N 298 бұйрығымен.  V001261_
241. Астана қаласының және/немесе Алматы қаласының Қазынашылық басқармасы мемлекеттiк мекемелердi қолма-қол шетел валютасымен қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалымен "Қолма-қол шетел валютасымен операциялар жүргiзудiң тәртiбi туралы" Келiсiм жасайды. Қолма-қол шетел валютасы мемлекеттiк мекемелерге 137 "Елден тыс жерлерге шыққаны үшiн iссапар шығындары" шығыстардың бюджеттiк сыныптамасы бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi немесе олар өкiлеттеген банктер арқылы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмi негiзiнде қазынашылықтың аумақтық органдарының арнаулы рұқсаттарымен ерекше жағдайларда басқа ерекшелiктер бойынша берiледi. <*>
Ескерту: 241-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

242. Для получения наличной иностранной валюты государственные учреждения до 5-го числа текущего месяца представляют в управление казначейства городов Астана и Алматы заявки на последующий месяц. На основании полученных от государственных учреждений заявок управление казначейства городов Астана и Алматы представляет заявку на получение наличной иностранной валюты в филиал Национального Банка Республики Казахстан (сроки устанавливаются в соответствии с заключенным Соглашением). <*>
<*>Сноска. Пункт 242 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
243. Для получения наличной иностранной валюты с бюджетного счета государственное учреждение представляет в Управления Казначейства городов Астана и/или Алматы заявление на конвертацию, приказ на командировку и план финансирования. После проверки заявления ответственный исполнитель Управления Казначейства города Астаны и/или города Алматы производит соответствующую бухгалтерскую проводку аналогично пункту 219. Одновременно представляется в филиал Национального Банка Республики Казахстан города Астаны и/или города Алматы заявление на конвертацию с указанием номера корреспондентского счета Управления Казначейства города Астаны и/или города Алматы, открытого в филиале Национального Банка Республики Казахстан в городе Астане и/или городе Алматы, для получения наличной иностранной валюты. После получения разрешительной визы ответисполнителя филиала Национального Банка города Астаны и/или города Алматы Управление Казначейства города Астаны и/или города Алматы перечисляет тенговое покрытие в Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан, при этом производится бухгалтерская проводка аналогично пункту 221.
Филиал Национального Банка Республики Казахстан в городе Астане и/или городе Алматы на основании заявления Управления Казначейства города Астаны и/или города Алматы оформляет заявление на конвертацию за подписями уполномоченных лиц и представляет в Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан. <*>
<*>Сноска. Пункт 243 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
244. Департамент монетарных операций проконвертированные средства в иностранной валюте направляет на корреспондентский счет управления казначейства городов Астана и Алматы, открытого в филиале Национального Банка Республики Казахстан для получения наличной иностранной валюты.
245. После поступления средств в иностранной валюте на счет управления казначейства городов Астана и Алматы, последним производятся операции по зачислению средств на валютные счета государственных учреждений. Далее государственное учреждение представляет в Управление Казначейства города Астаны и/или города Алматы, оформленную в установленном порядке доверенность на получение наличной иностранной валюты.
Управление казначейства городов Астана и Алматы после проверки представленных документов, оформляет заявку на получение наличной иностранной валюты в филиал Национального Банка Республики Казахстан и доверенность на имя доверенного лица государственного учреждения. <*>
<*>Сноска. Пункт 245 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

242. Қолма-қол шетел валютасын алу үшiн мемлекеттiк мекемелер ағымдағы айдың 5-күнiне дейiн Астана және Алматы қалаларының қазынашылық басқармаларына келесi ай үшiн өтінімдердi ұсынады. Мемлекеттiк мекемелерден алынған өтiнiмдер негiзiнде Астана және Алматы қалаларының қазынашылық басқармалары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi филиалына қолма-қол шетел валютасын алуға деген ұсынымды тапсырады (жасасқан Келiсiмге сәйкес мерзiмдерi белгiленедi). <*>
Ескерту: 242-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
243. Бюджеттiк шоттан қолма-қол шетел валютасын алу үшін мемлекеттiк мекеме Астана және/немесе Алматы қалаларының Қазынашылық басқармаларына айырбастауға арналған өтiнiштi, iссапарға арналған бұйрықты және қаржыландыру жоспарын ұсынады. Өтiнiштi тексергеннен кейiн Астана және/немесе Алматы қалаларын Қазынашылық басқармаларының жауапты атқарушысы 219-тармаққа ұқсас тиiстi бухгалтерлiк хаттау жүргiзедi. Бiр уақытта Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Астана қаласының және/немесе Алматы қаласының филиалына қолма-қол шетел валютасын алу үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Астана қаласының және/немесе Алматы қаласының филиалында ашылған Астана қаласының және/немесе Алматы қаласының Қазынашылық басқармаларының корреспонденттiк шотының нөмiрін көрсете отырып айырбастауға өтініш бередi. Ұлттық Банктiң Астана қаласының және/немесе Алматы қаласының филиалының жауапты атқарушының рұқсат берген қолын алғаннан кейiн Астана қаласының және/немесе Алматы қаласының Қазынашылық басқармасы теңгелiк жабуды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Монетарлық операциялар департаментiне аударады бұл ретте, 221-тармаққа ұқсас бухгалтерлiк хаттау жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінiң Астана қаласындағы және/немесе Алматы қаласындағы филиалы Астана қаласының және/немесе Алматы қаласының Қазынашылық басқармаларының өтініштерiнiң негiзiнде уәкiлетті тұлғалардың қолдарымен айырбастауға өтінішті ресiмдейдi және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Монетарлық операциялар департаментіне ұсынады. <*>
Ескерту: 243-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
244. Монетарлық операциялар департаментi шетел валютасындағы айырбасталған қаражаттарды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң филиалында ашылған Астана және Алматы қалаларының қазынашылық басқармаларының корреспонденттiк шоттарына жолдайды.
245. Қазынашылықтың Астана және Алматы қалалық басқармаларының шоттарына шетел валютасында қаражаттар түскеннен кейін соңынан мемлекеттiк мекемелердiң валюталық шоттарына қаражаттарды есепке алу жөнiндегi операцияларды жүргiзедi. Бұдан әрi мемлекеттік мекеме Астана қаласының және/немесе Алматы қаласының Қазынашылық басқармасына белгiленген тәртiппен ресiмделген қолма-қол шетел валютасын алуға сенімхат ұсынады.
Қазынашылықтың Астана және Алматы қалалық басқармалары ұсынылған құжаттарды тексергеннен кейiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "филиалындағы қолма-қол шетел валютасын алуға деген өтiнiмдi және мемлекеттiк мекемелердiң сенiм бiлдiрген адамға берген сенiмхатын ресiмдейдi. <*>
Ескерту: 245-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

246. Филиал Национального Банка Республики Казахстан проверяет представленные документы с образцами подписей, выдает наличную иностранную валюту и списывает сумму расхода со счета Управления Казначейства города Астаны и/или города Алматы. <*>
<*>Сноска. Пункт 246 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
247. После получения выписки с лицевого счета от Национального Банка Республики Казахстан управление казначейства городов Астана и Алматы производит списание указанной суммы со счета государственного учреждения:
Дебет счета N 070 "Текущие счета юридических лиц в иностранной валюте (СКВ)", (N 160 "Текущие счета юридических лиц в иностранной валюте (ОКВ)");
Кредит счета N 072 "Счета ностро в иностранной валюте (СКВ)", (N 158 "Счета ностро в иностранной валюте (ОКВ)").
248. Неиспользованная иностранная валюта подлежит возврату через кассу филиала Национального Банка Республики Казахстан. Один экземпляр приходного ордера с отметкой филиала Национального Банка Республики Казахстан представляется в валютный отдел Управления Казначейства города Астаны и/или города Алматы. После получения выписки с лицевого счета управление казначейства городов Астана и Алматы производит бухгалтерскую запись по счету государственного учреждения:
Дебет счета N 072 "Счета ностро в иностранной валюте (СКВ)", (N 158 "Счета ностро в иностранной валюте (ОКВ)");
Кредит  счета N 070 "Текущие счета юридических лиц в иностранной валюте (СКВ)", (N 160 "Текущие счета юридических лиц в иностранной валюте (ОКВ)"). <*>
<*>Сноска. Пункт 248 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298   V001261_  .
249. <*> Пункт 249 - исключен согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298   V001261_  .
Глава 6. Порядок выдачи наличной иностранной валюты
через уполномоченные банки
250. Государственное учреждение представляет в областное, городов Астана и Алматы управление казначейства:
заявку на конвертацию в трех экземплярах,
приказ на командировку,
доверенность на бенефициара иностранной валюты.
251. Областное, городов Астана и Алматы управление казначейства на основании указанных документов представляет заявление на конвертацию с указанием номера корреспондентского счета по наличности в областное управление уполномоченного банка, в котором открыт данный счет. При этом тенговое покрытие направляется непосредственно в областное управление уполномоченного банка и производятся следующие бухгалтерские записи:
Дебет счета N 120 "Расходы республиканского бюджета Республики Казахстан";
Кредит счета N 906 "Средства хозяйственных субъектов, направленные на покупку иностранной валюты на межреспубликанской валютной бирже", открытый в областном, городов Астана и Алматы управлении казначейства;
Дебет счета N 906 "Средства хозяйственных субъектов, направленные на покупку иностранной валюты на межреспубликанской валютной бирже", открытый в областном, городов Астана и Алматы управлении казначейства;
Кредит счета N 906 "Средства хозяйственных субъектов, направленные на покупку иностранной валюты на межреспубликанской валютной бирже", открытый в областном управлении уполномоченного банка.

246. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң филиалы қолдың үлгiлерiмен ұсынылған құжаттарды тексередi, қолма-қол шетел валютасын бередi және Астана қаласының және/немесе Алматы қаласының Қазынашылық басқармасының шоттарынан шығыстардың сомаларын есептен шығарады. <*>
Ескерту: 246-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
247. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнен дербес шоттан жазба алғаннан кейiн қазынашылықтың Астана және Алматы қалалық басқармаларының шоттарынан көрсетiлген соманы есептен шығаруды жүзеге асырады:
N 070 "Заңды тұлғалардың шетел валютасындағы ағымдағы шоттары (ЕАВ)" дебет шоттары, (N 160 "Заңды тұлғалардың шетел валютасындағы ағымдағы шоттары (ШАВ)");
N 072 "Шетел валютасындағы ностро шоттары (ЕАВ)" кредит шоттары, (N 158 Шетел валютасындағы ностро шоттары (ШАВ)".
248. Пайдаланылмаған шетел валютасы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң филиалының кассасы арқылы қайтаруға жатады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінiң филиалының белгiсi қойылған кiрiс ордерінің бiр данасы Астана қаласы және/немесе Алматы қаласының Қазынашылық басқармасының валюта бөлiмiне берiледi. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары дебет шоттардан
жазбаларды алғаннан кейiн мемлекеттiк мекемелердiң шоттары бойынша
бухгалтерлiк жазбаларды жүргiзедi:
N 072 "Шетел валютасындағы ностро шоттары (ЕАВ)" дебет шоттары,
(N 158 Шетел валютасындағы ностро шоттары (ШАВ)";
N 070 "Заңды тұлғалардың шетел валютасындағы ағымдағы шоттары (ЕАВ)"
кредит шоттары, (N 160 "Заңды тұлғалардың шетел валютасындағы ағымдағы
шоттары (ШАВ)"). <*>
Ескерту: 248-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.   V001261_
249. <*>
Ескерту: 249-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.   V001261_
6-Тарау. Уәкiлеттi банктер арқылы қолма-қол шетел
валютасын берудiң тәртiбi туралы
250. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық
басқармаларына мемлекеттiк мекемелер:
валюта айырбастауға деген өтiнiмдi үш данада, iссапарға деген бұйрықты, шетел валютасын алуға деген сенiмхатты тапсырады.
251. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары көрсетiлген құжаттардың негiзiнде осы шот ашылған уәкілеттi банктiң облыстық басқармасындағы қолма-қол қаражаттар бойынша корреспонденттiк шоттардың нөмiрлерiн көрсете отырып валюта айырбастауға деген өтiнiмдi ұсынады. Бұл орайда, теңгелiк өтеу уәкiлеттi банктiң облыстық басқармасына тiкелей жолданады:
N 120 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджет шығыстары" дебет шоттары;
Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында ашылған N 906 "Республикааралық валюталық биржада шетел валюталарын сатып алуға бағытталған шаруашылық субъектiлерiнiң қаражаттары" кредит шоттары.
Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында ашылған N 906 "Республикааралық валюталық биржада шетел валюталарын сатып алуға бағытталған шаруашылық субъектiлерiнiң қаражаттары" дебет шоттары;
Өкiлеттi банктiң облыстық басқармаларында ашылған N 906 "Республикааралық валюталық биржада шетел валюталарын сатып алуға бағытталған шаруашылық субъектiлерiнiң қаражаттары" кредит шоттары.

252. После конвертации и зачисления средств на корсчет по наличности по выписке с лицевого счета, полученного от уполномоченного банка, производится бухгалтерская запись:
Дебет счета N 072 "Счета ностро в иностранной валюте (СКВ)", (N 158 "Счета ностро в иностранной валюте (ОКВ)");
Кредит счета N 070 "Текущие счета юридических лиц в иностранной валюте (СКВ)", (N 160 "Текущие счета юридических лиц в иностранной валюте (ОКВ)").
253. Одновременно на основании доверенности, выданной государственным учреждением, оформляется доверенность на бенефициара наличности за подписью уполномоченных лиц областного, городов Астана и Алматы управления казначейства. По явке доверенного лица областное управление полномоченного банка выдает ему наличную иностранную валюту. По выписке со счета, полученного от уполномоченного банка в областном, городов Астана и Алматы управлении казначейства производится бухгалтерская запись:
Дебет счета N 070 "Текущие счета юридических лиц в иностранной валюте (СКВ)", (N 160 "Текущие счета юридических лиц в иностранной валюте (ОКВ)");
Кредит счета N 072 "Счета ностро в иностранной валюте (СКВ)", (N 158 "Счета ностро в иностранной валюте (ОКВ)").
При неявке доверенного лица государственного учреждения средства в иностранной валюте возвращаются согласно установленному договором порядку, заключенному между областным, городов Астана и Алматы управлением казначейства и уполномоченным банком. И производится бухгалтерская запись, аналогичная п.248.
Раздел 11-1. Проведение платежей по оплате государственного долга,
государственных ценных бумаг и размещение депозитов
через терминал для передачи электронных документов<*>
<*>Сноска. Инструкция дополнена Разделом 11-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Глава 1. Оплата внешнего долга (основной долг, проценты, прочие)
253-1. Для оплаты внешнего долга Управление финансового планирования, обслуживания правительственного долга и резерва представляет в Управление бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету заявление на оплату (приложение N 50-1) с разрешающей подписью Председателя Комитета казначейства или лица, его заменяющего.
На основании заявления на оплату внешнего долга Управление бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету составляет, в произвольной форме, заявку на открытие лимитов и представляет ее в Управление исполнения республиканского бюджета. На сумму, указанную в заявке на открытие лимитов, Управление исполнения республиканского бюджета выписывает казначейское разрешение (приложение N 12) Комитету казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
После поступления выделенных казначейским разрешением лимитов бюджетных денег на бюджетный счет Комитета казначейства (счет N 120814 в Управление казначейства по городу Астане) Управление бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету представляет в Управление бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям в двух экземплярах:
платежное поручение (приложение N 50) на конвертацию тенге в иностранную валюту;
заявление на перевод (приложение N 49);
заявление на покупку иностранной валюты (приложение N 46);
опись представленных документов (приложение N 47).

252. Өкiлеттi банктен алынған, дербес шоттан жасалған жазбамен қолма-қол қаражаттар бойынша корреспонденттiк шоттарға валюта айырбастағаннан және есепке алғаннан кейiн бухгалтерлiк жазба жасалады:
N 072 "Шетел валютасындағы ностро шоттары (ЕАВ)" дебет шоттары, (N 158 Шетел валютасындағы ностро шоттары ((ШАВ)");
N 070 "Заңды тұлғалардың шетел валютасындағы ағымдағы шоттары (ЕАВ)" кредит шоттары, (N 160 "Заңды тұлғалардың шетел валютасындағы ағымдағы шоттары (ШАВ)").
253. Мемлекеттiк мекеме берген сенiмхат негiзiнде, бiр мезгілде, қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларының уәкiлетті тұлғасы қол қойған қолма-қол қаражаттарды бенефициярдың атына сенімхатты ресімдейді. Сенім білдірілген тұлға келгеннен кейін өкілетті банктің облыстық басқармасы оған қолма-қол шетел валютасын береді. Өкілетті банктен алынған шоттан жазба алынғаннан кейін қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында бухгалтерлік жазба жасалады:
N 070 "Заңды тұлғалардың шетел валютасындағы ағымдағы шоттары (ЕАВ)" дебет шоттары, (N 160 "Заңды тұлғалардың шетел валютасындағы ағымдағы шоттары (ШАВ)");
N 072 "Шетел валютасындағы ностро шоттары (ЕАВ)" кредит шоттары (N 158 Шетел валютасындағы ностро шоттары (ШАВ).
Мемлекеттік мекеменің сенімді тұлғасы келмеген жағдайда шетел валютасындағы қаражат қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларының және өкілетті банктің арасындағы жасасқан келісім-шартпен белгіленген тәртіпке сәйкес қайтарылады. 248-т. ұқсас бухгалтерлік жазба жасалады.
11-1-бөлiм. Мемлекеттiк борышты, мемлекеттiк бағалы қағаздарды төлеу
жөніндегi төлемдердi жүргiзу және электронды құжаттарды
беру үшiн депозиттердi терминал арқылы орналастыру <*>
Ескерту: 11-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
1-тарау. Сыртқы борышты (негiзгi борыш, проценттер, өзгелер) төлеу
253-1. Сыртқы борышты төлеу үшін Үкiметтiк борыш пен резервтi жоспарлау, оған қызмет көрсету басқармасы Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасына Қазынашылық комитетi Төрағасының немесе оның орнын ауыстыратын тұлғаның рұқсат берген қолымен ақы төлеуге өтініш (N 50-1 қосымша) бередi.
Сыртқы борышқа ақы төлеуге арналған өтiнiштiң негiзiнде Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасы қарапайым нысанда лимиттердi ашуға өтініш жасайды және оны Республикалық бюджеттiң атқарылуы басқармасына ұсынады. Лимиттердi ашуға арналған өтiнiште көрсетiлген сомаға Республикалық бюджеттiң атқарылуы басқармасы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетiне қазынашылық рұқсат (N 12 қосымша) жазып бередi.
Қазынашылық рұқсаттармен бөлінген бюджет ақшасының лимиті Қазынашылық комитетінің, бюджеттік шотына түскеннен кейін Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасы Банктiк операциялар бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасына екi данада:
теңгені шетел валютасына айырбастауға төлем тапсырмасын (N 50 қосымша);
аударуға арналған өтiнiштi (N 49 қосымша);
шетел валютасын сатып алуға арналған өтініштi (N 46 қосымша);
ұсынылған құжаттардың тiзiмiн (N 47 қосымша) ұсынады.
Банктiк операциялар бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасы валюталық операциялар бөлiмінің жауапты атқарушысы ұсынылған құжаттардың ресімделуінің дұрыстығын тексереді.

Ответственный исполнитель отдела валютных операций Управления бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям проверяет правильность оформления представленных документов. Первые экземпляры документов остаются в Управлении бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям и являются основанием для оформления заявления на перевод в трех экземплярах, заявления на покупку иностранной валюты и описи представленных документов в двух экземплярах, и формирования электронного образа платежного поручения на конвертацию тенге в иностранную валюту. Вторые экземпляры документов с отметкой "принято" возвращаются в Управление бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету. Электронный образ платежного поручения направляется по электронной почте в Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан через систему крупных платежей, при этом сумма для оплаты внешнего долга перечисляется с Единого казначейского счета (889 счет) на счет Департамента монетарных операций (906 счет). После проверки ответственным исполнителем Управления платежных систем электронный образ платежного поручения передается в Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан. Заявление на покупку иностранной валюты, опись представленных документов и два экземпляра заявления на перевод представляются в Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан.
Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан конвертирует тенге в иностранную валюту и зачисляет ее по видам валют на корреспондентские счета Комитета казначейства.
Для проведения оплаты государственного долга Управление бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям представляет в Управление казначейства по городу Астане платежное поручение (приложение N 3). При этом производится следующая бухгалтерская запись:
Дебет счета 120814 "Бюджетный счет Комитета казначейства";
Кредит счета 794 "Транзитный счет по учету внутреннего и внешнего государственного долга".
Одновременно производится вторая запись с формированием мемориального ордера:
Дебет счета 794 "Транзитный счет по учету внутреннего и внешнего государственного долга";
Кредит счета 120200 "Контрольный счет по подъему расходов республиканского бюджета Республики Казахстан".
По мере совершения операций Управлением казначейства по городу Астане представляются банковские выписки:
по счету 120814 "Бюджетный счет Комитета казначейства" Управлению бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям;
по счету 794 "Транзитный счет по учету внутреннего и внешнего государственного долга" Управлению бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету, при этом остаток на счете должен быть нулевым.
Управление бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям представляет по мере совершения операций по оплате государственного долга (конвертация и перевод денег) банковские выписки Управлению бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету в зависимости от вида валют по счетам Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.

Құжаттардың бiріншi даналары Банктiк операциялар бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасында қалады және үш данада аударуға арналған өтiнiштi, екi данада шетел валютасын сатып алуға арналған өтінiш пен ұсынылған құжаттардың тiзiмiн ресiмдеу және теңгенi шетел валютасына айырбастауға арналған төлем тапсырысының электронды образын қалыптастыру үшiн негiз болып табылады. "Қабылданды" деген белгiсi бар құжаттардың екiншi даналары Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасына қайтарылады. Төлем тапсырысының электронды образы iрi төлемдер жүйесi арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Монетарлық операциялар департаментiне электронды почта бойынша жiберiледi, бұл ретте, сыртқы борышты төлеуге арналған сома Бiрыңғай қазынашылық шоттан (889-шот) Монетарлық операциялар департаментінің шотына (906-шот) аударылады. Басқарманың жауапты атқарушысы төлем жүйелерiн тексергеннен кейiн төлем тапсырысының электронды образы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Монетарлық операциялар департаментiне берiледi. Шетел валютасын сатып алуға арналған өтiнiш, ұсынылған құжаттардың көшiрмесi мен аударуға арналған өтiнiштiң екi данасы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Монетарлық операциялар департаментiне ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Монетарлық операциялар департаментi теңгенi шетел валютасына айырбастайды және оны валюталардың түрлерi бойынша Қазынашылық комитетінiң корреспонденттiк шоттарына есепке алады.
Мемлекеттік борышқа ақы төлеудi жүргiзу үшiн Банктiк операциялар бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасы Астана қаласы бойынша Қазынашылық басқармасына төлем тапсырысын (N 3 қосымша) ұсынады. Бұл ретте, мынадай бухгалтерлiк жазба жүргiзiледi:
120814 "Қазынашылық комитетінің бюджеттiк шоты" шотының дебетi;
794 "Ішкi және сыртқы мемлекеттiк борышты есептеу жөнiндегi транзиттік шот" шотының кредитi.
Бiр мезгiлде мемориалды ордерді қалыптастыра отырып екiншi жазба жүргізедi:
794 "Iшкi және сыртқы мемлекеттiк борышты есептеу жөніндегi транзиттiк шот" шотының дебетi;
120200 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджетінің шығыстарын көтеру жөніндегi бақылау шоты" шотының кредитi.
Операциялардың жүру шамасы бойынша Астана қаласы бойынша Қазынашылық басқармасы банктiк жазбалар ұсынады:
120814 "Қазынашылық комитетiнiң бюджеттiк шоты" шоты бойынша Банктiк операциялар бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасына;
794 "Ішкi және сыртқы мемлекеттiк борышты есептеу жөніндегi транзиттiк шот" шоты бойынша Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасына, бұл ретте, шоттағы қалдық нөл болуы керек. Банктiк операциялар бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасы мемлекеттiк борышқа ақы төлеу жөніндегi операциялардың (ақша айырбастау және аудару) жүру шамасы бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Қазынашылық комитетінің шоттары бойынша валюталардың түрлерiне орай Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасына банктiк жазбаларды ұсынады.

Глава 2. Погашение основного долга, выплата процентов и комиссионных
по государственным ценным бумагам
253-2. Для погашения основного долга, выплаты процентов и комиссионных по государственным ценным бумагам Управление финансового планирования, обслуживания правительственного долга и резерва составляет заключение (приложение N 50-2) с разрешающей подписью Председателя Комитета казначейства или лица, его заменяющего.
В соответствии с заключением Управление бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету составляет заявку на открытие лимитов и представляет ее в Управление исполнения республиканского бюджета, которое выписывает казначейское разрешение (приложение N 12) Комитету казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
После зачисления казначейского разрешения Управлением казначейства по городу Астане Управление бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету представляет в Управление бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям платежное поручение (приложение N 3) на оплату основного долга, выплаты процентов и комиссионных в двух экземплярах. Первый экземпляр остается в Управлении бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям, второй экземпляр с отметкой "принято" возвращается в Управление бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету.
Управление бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям проводит платеж по оплате основного долга, выплаты процентов и комиссионных на основании платежного поручения (приложение N 3).
Для проведения оплаты государственного долга Управление бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям представляет в Управление казначейства по городу Астане платежное поручение (приложение N 3). При этом производится следующая бухгалтерская запись:
Дебет счета 120814 "Бюджетный счет Комитета казначейства";
Кредит счета 794 "Транзитный счет по учету внутреннего и внешнего государственного долга".
Одновременно производится вторая запись с формированием мемориального ордера:
Дебет счета 794 "Транзитный счет по учету внутреннего и внешнего государственного долга";
Кредит счета 120200 "Контрольный счет по подъему расходов республиканского бюджета Республики Казахстан".
По мере совершения операций Управлением казначейства по городу Астане представляются банковские выписки:
по счету 120814 "Бюджетный счет Комитета казначейства" Управлению бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям;
по счету 794 "Транзитный счет по учету внутреннего и внешнего государственного долга" Управлению бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету, при этом остаток на балансовом счете 794 должен быть нулевым.

2-тарау. Мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша негiзгi борышты өтеу, проценттердi және комиссиялық төлемдердi төлеу
253-2. Мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша негiзгi борышты өтеу, проценттердi және комиссиялық төлемдердi төлеу үшін Үкiметтiк борышты және резервтi жоспарлау, оған қызмет көрсету басқармасы Қазынашылық комитетi Төрағасының немесе оның орнын алмастыратын тұлғаның рұқсат етiлген қолымен қорытынды (N 50-2 қосымша) жасайды.
Қорытындыға сәйкес Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасы лимиттердi ашуға өтінішін жасайды және оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Қазынашылық комитетiнiң қазынашылық рұқсатын (N 12 қосымша) жазып беретiн Республикалық бюджеттiң атқарылуы басқармасына ұсынады.
Астана қаласы бойынша Қазынашылық басқармасы қазынашылық рұқсатты есепке алғаннан кейiн Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасы Банктiк операциялар бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасына екi данада негiзгi борышты төлеуге, проценттер мен комиссиялық төлемдердi төлеуге төлем тапсырысын (N 3 қосымша) ұсынады. Бiріншi данасы Банктiк операциялар бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасына, екiншi данасы Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасына "қабылданды" деген белгi қойылып қайтарылады.
Банктiк операциялар бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасы төлем тапсырысының негiзінде негiзгi борышты төлеудi, проценттер мен комиссиялық төлемдерді (N 3 қосымша) төлеудi жүргiзедi.
Мемлекеттiк борышқа ақы төлеудi жүргiзу үшiн Банктiк операциялар бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасы Астана қаласы бойынша Қазынашылық басқармасына төлем тапсырысын (N 3 қосымша) ұсынады. Бұл ретте, мынадай бухгалтерлiк жазба жүргiзiледi:
120814 "Қазынашылық комитетiнiң бюджеттік шоты" шотының дебетi;
794 "Iшкi және сыртқы мемлекеттік борышты есептеу жөніндегi транзиттiк шот" шотының кредитi;
Бiр мезгiлде мемориалды ордерді қалыптастыра отырып, екінші жазба жүргiзiледi:
794 "Iшкi және сыртқы мемлекеттiк борышты есептеу жөнiндегi транзиттік шот" шотының дебетi;
120200 "Қазақстан Республикасының республикалық бюджетінің шығыстарын көтеру жөнiндегi бақылау шоты" шотының кредитi.
Операциялардың жүру шамасы бойынша Астана қаласы бойынша Қазынашылық басқармасы банктiк жазбалар ұсынады:
120814 "Қазынашылық комитетiнiң бюджеттiк шоты" шоты бойынша Банктiк операциялар бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасына;
794 "Iшкi және сыртқы мемлекеттiк борышты есептеу жөнiндегi транзиттiк шот" шоты бойынша Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасына, бұл ретте, 794 баланстық шоттағы қалдық нөл болуы керек.

Глава 3. Размещение депозита
253-3. Размещение временно свободных денег с Единого казначейского счета во вклады осуществляется на основании Договора на размещение депозита в Национальном Банке Республики Казахстан.
Управление финансового планирования, обслуживания правительственного долга и резерва Комитета казначейства представляет в Управление бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету Комитета казначейства Договор на размещение депозита, на основании которого последним оформляется на сумму временно свободных денег платежное поручение на перевод денег с Единого казначейского счета во вклады.
После проверки правильности оформления платежного поручения ответисполнитель Управления бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям проводит платеж на перевод денег с Единого казначейского счета во вклады и направляет его по электронной почте в Национальный Банк Республики Казахстан.
Размещение временно свободных денег во вклады производится на сроки и условиях, оговоренных в Договоре.
Раздел 12. Операционная работа в территориальных органах
казначейства
Глава 1. Организация операционной работы в территориальных органах
казначейства
254. Операционная работа в территориальных органах казначейства выполняется работниками операционного отдела областных, городов Астана и Алматы управлений казначейства и районных отделов казначейства согласно должностных обязанностей, утвержденных руководителем территориального органа казначейства.
255. Все открываемые счета в территориальном органе казначейства регистрируются в книге ф.61. Книга должна быть прошнурована, опечатана оттиском мастичной печати, страницы (листы) ее пронумерованы, количество которых заверены подписями начальника операционного отдела и начальника территориального органа казначейства. Допускается ведение книги ф.61 с применением компьютеров, при этом один раз в месяц она распечатывается, страницы пронумеровываются, сшиваются, скрепляются подписями начальника операционного отдела и начальника территориального органа казначейства и оттиском печати.
256. При регистрации в книге каждому клиенту присваивается порядковый номер, который затем используется для нумерации всех счетов, открываемых данному клиенту. В случае закрытия счета в книге проставляются дата и причина закрытия счета. Номера закрытых счетов могут присваиваться новым клиентам по истечении двух лет после даты их закрытия. Книга ведется и хранится у начальника операционного отдела казначейства или его заместителя.
257. Приему, оформлению и отражению по счетам бухгалтерского учета в тот же день подлежат все расчетно-денежные документы, поступившие в территориальный орган казначейства в течение первой половины рабочего дня. Расчетно-денежные документы, поступившие по истечении операционного дня, проводятся по счетам клиентов, как правило, следующим рабочим днем. Расчетно-денежные документы составляются на стандартных бланках установленной формы, изготовленных типографским способом либо на компьютерах с аналогичным расположением реквизитов, предусмотренных стандартной формой бланка по данной операции.

3-тарау. Депозиттi орналастыру
253-3. Уақытша бос ақшаны Бiрыңғай қазынашылық шоттан салымдарға орналастыру Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне Депозитті орналастыруға арналған шарттың негiзiнде жүзеге асырылады. Қазынашылық комитетiнiң Yкiметтік борыш пен резервтi жоспарлау, оған қызмет көрсету басқармасы Қазынашылық комитетінің Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасына оның негiзiнде соңғысы уақытша бос ақшаның сомасына Бiрыңғай қазынашылық шоттан салымдарға ақша аударуға төлем тапсырысты ресiмдейтiн Депозиттi орналастыруға арналған
шартты ұсынады.
Төлем тапсырысының ресiмделуiнiң дұрыстығын тексергеннен кейiн
Банктiк операциялар бойынша бухгалтерлiк есеп және есептiлiк басқармасы
Бiрыңғай қазынашылық шоттан салымдарға ақша аударуға төлем жүргiзедi және
оны электронды почта бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
жiбередi.
Уақытша бос ақшаны салымдарға орналастыру Шартта айтылған
мерзімдерге және ережемен жүргізіледі.
12-Бөлім. Қазынашылықтың аумақтық органдарындағы операциялық жұмыс
1-Тарау. Қазынашылықтың аумақтық органдарындағы операциялық
жұмыстарды ұйымдастыру
254. Қазынашылықтың аумақтық органдарындағы операциялық жұмыстарды қазынашылықтың аумақтық органдарының басшылары бекiткен лауазымдық нұсқаулыққа сай қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларының операциялық бөлiмдерiнiң және қазынашылықтың аудандық бөлiмдерінің қызметкерлерi орындайды.
255. Қазынашылықтың аумақтық органдарында ашылатын барлық шоттар 61-н. кiтабында тiркеледi. Кiтап жiппен қайымдалуы, мастикалық мөр бедерiмен мөрленуi, оның беттерінің (парақтарының) саны операциялық бөлiм бастығының және қазынашылықтың аумақтық органы бастығының қолымен бекiтiлiп, нөмiрленуi тиiс. 61-н. кiтабын жүргiзуде компьютердi қолдануға рұқсат етiледi, бұл орайда ол айына бiр рет басып шығарылып, беттер нөмiрленедi, тiгiледi, операциялық бөлiм бастығының қолымен және қазынашылықтың аумақтық органы бастығының қолымен және мөр бедерiмен бекiтiледi.
256. Кiтапта тiркеу кезiнде әрбiр клиентке реттiк нөмiр берiлуi, ол кейiппен осы клиентке ашылатын барлық шоттарды нөмiрлеу үшiн пайдаланылады. Шоттар жабылған жағдайда кiтапқа күнi қойылады және шоттардың жабылу себебi жазылады. Жабылған шоттардың нөмiрлерi олар жабылған күннен кейiн екi жыл толғанда жаңа клиенттерге берiледi. Кiтапты қазынашылықтың операциялық бөлiмiнің, бастығы немесе оның орынбасары жүргiзедi және сақтайды.
257. Бухгалтерлiк есеп бойынша жұмыс күнiнiң бiріншi жартысында қазынашылықтың аумақтық органдарына түскен барлық есеп айырысу-ақша құжаттары қабылдауға, ресiмдеуге және көрсетуге жатады. Операциялық күн аяқталғанда түскен есеп айырысу-ақша құжаттары, тәртiптегідей келесi жұмыс күнi клиенттердiң шоттары бойынша жүргiзiледi. Есеп айырысу-ақша құжаттары баспахана тәсiлiмен не осы операциялар бойынша бланкалардың стандартты нысанымен көзделген реквизиттердi ұқсас орналастыра отырып жасалған белгiленген нысандағы стандартты бланкаларда жүргiзiледi.

258. Прием расчетно-денежных документов от клиентов производится непосредственно учетно-операционными работниками согласно графику обслуживания клиентов, утвержденного руководителем территориального органа казначейства и составленного отдельно по каждому ответисполнителю (приложение N 51).
259. Операционный работник должен принимать к исполнению расчетно-денежные документы государственных учреждений, содержащихся за счет средств республиканского и местных бюджетов, при наличии на оборотной стороне платежного поручения разрешительной визы и оттиска именного штампа ответисполнителя автоматизированного рабочего места казначея (автоматизированного рабочего места финансиста). После проверки законности проводимой операции, правильности оформления документа, в том числе соответствия суммы прописью и цифрами, номера счета отправителя денег, соответствия оттиска печати и подписей заявленным образцам вводит его в систему ввода ОПЕРУ. Для ограничения доступа к рабочему месту операционного работника необходимо использовать периодическую смену пароля пользователя.
260. Лицевые счета печатаются по установленным стандартным формам в двух экземплярах. Второй экземпляр является выпиской из лицевого счета и предназначается для выдачи клиенту. Выписки выдаются лицам, имеющим право первой или второй подписи по данному счету, или их представителям по доверенности, оформленной в установленном порядке. В случае утери клиентом выписки из лицевого счета ее дубликат может быть выдан клиенту только с письменного разрешения руководителя территориального органа казначейства или его заместителя по заявлению клиента, в котором указывается об утрате выписки, подписанного руководителем и главным бухгалтером клиента, заверенного оттиском его печати.
261. По суммам, проведенным по кредиту, к выпискам из лицевых счетов в обязательном порядке прилагаются документы, на основании которых совершены операции по счету. На документах, прилагаемых к выписке, ставится штамп ответисполнителя, подпись, а также календарный штемпель даты проводки документа по лицевому счету. Мемориальные документы (платежные поручения, мемориальные ордера, чеки, инкассовые поручения, распоряжения налоговых органов и др.), кроме обязательных подписей, должны подписываться лицом, имеющим право контрольной подписи. Право контрольной (первой) подписи без ограничения суммой операций на расчетно-денежных документах, подлежащих дополнительному контролю, имеют по должности руководитель территориального органа казначейства, его заместитель и начальник операционного отдела.

258. Есеп айырысу-ақша құжаттары қазынашылықтың аумақтық органдарының басшылары бекiткен және әрбiр жауапты атқарушы бойынша жеке жасалған клиенттерге қызмет көрсету кестесiне сай есепке алу-операциялық қызметкерлерi тiкелей жүргiзедi (N 51-қосымша).
259. Республикалық және жергiлiкті бюджеттер қаражаттары есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердi есеп айырысу-ақша құжаттарын, төлем тапсырыстарының артқы бетінде рұқсат визасы және қазынашының автоматтандырылған жұмыс орнының (қаржыгердiң автоматтандырылған жұмыс орны) жауапты атқарушысы атаулы мөрінің бедерi бар болған жағдайда операциялық қызметкер атқаруға қабылдауы тиiс. Жүргiзiлген операциялардың заңдылығы, құжаттардың ресiмделуiнің дұрыстығы, оның iшiнде жазумен және санмен жазылған сомалардың, төлеушi шоттары нөмiрлерiнiң сәйкестiгi, мөр бедерi мен қолдың берiлген үлгiлерiне сәйкестiгi тексерiлгеннен кейiн ол ОПЕР енгiзу жүйесiне енгiзiледi. Операциялық қызметкердiң жұмыс орнының қолайлығын шектеу үшін пайдаланушы паролын дүркiн-дүркін ауыстыруды пайдалану қажет.
260. Дербес шоттар белгiленген стандартты нысанда екi данада басылады. Екiншi дана дербес шоттан алынған жазба болып табылады және клиентке беруге арналған. Жазба осы шот бойынша бiрiншi және екiншi қол қоюға құқығы бар тұлғаларға немесе белгiленген тәртiпте ресiмделген сенiмхат бойынша олардың өкiлдерiне берiледi. Дербес шоттан алынған жазбаларды клиент жоғалтқан жағдайда жазбаның жоғалғандығы туралы көрсетiлген, клиенттiң бастығының және бас бухгалтердiң қолы қойылған, оның мөрiмен бекiтiлген клиенттiң өтiнiшi бойынша қазынашылықтың аумақтық органының немесе оның орынбасарының жазбаша рұқсатымен ғана клиентке берiлуi мүмкiн.
261. Кредит бойынша жүргiзiлген сомалар бойынша дербес шоттардан алынған жазбаларға шот бойынша жасалған операциялар негiзінде, міндетті тәртiпте құжаттар қоса берiледi. Жазбаға қоса берiлген құжаттарға жауапты атқарушының штампы, қолы, сондай-ақ дербес шот бойынша құжаттың өткiзiлген күнi қойылады. Мiндеттi қойылған қолдарды қоспағанда мемориальдық құжаттарға (төлем тапсырыстарына, мемориальдық ордерге, чекке, инкассалық тапсырысқа, салық органдарының өкiмдерiне және т.б.) бақылау қолын қоюға құқығы бар тұлға қол қоюға тиiстi. Қосымша бақылауға жататын есеп айырысу-ақша құжаттарына деген операциялардың сомаларымен шектемей бақылау қолын қоюға (бiріншi) лауазым бойынша қазынашылықтың аумақтық органы бастығының, оның орынбасарының және операциялық бөлiм бастығының құқығы бар.

262. Ошибки в записях по счету, выявленные после составления баланса, должны исправляться обратными записями по тем счетам, по которым сделаны неправильные записи (методом обратного сторно), на основании составляемых исправительных ордеров. Списание со счетов в таких случаях производится без согласия клиентов.
263. Исправительные ордера должны составляться в трех экземплярах по клиентам, обслуживающимся в одном банке (в четырех, если в разных). Первый экземпляр является ордером и остается в документах дня операционного отдела, второй и третий (третий и четвертый) уведомлениями для клиентов по дебетовой и кредитовой записям. Номера ордерам присваиваются отдельно от других документов.
В тексте исправительного ордера должно быть указано, когда и по какому документу была допущена неправильная запись, а если она вызвана заявлением клиента, то делается ссылка на это заявление. Заявления хранятся в документах дня при ордерах. В правом верхнем углу ордера ставится надпись "Сторно". Ордер подписывается начальником территориального органа казначейства или его заместителем, ответисполнителем операционного отдела с проставлением оттиска его штампа.
264. В лицевом счете против ошибочной записи (суммы, которая впоследствии была сторнирована) обязательно должна быть сделана отметка "Сторнировано" с указанием даты исправительной записи и номера исправительного ордера. Отметка эта заверяется подписью начальника операционного отдела или его заместителя, подписавшего исправительный ордер.
265. После выдачи выписок клиентам лицевые счета, оставшиеся у ответисполнителей, собираются в течение месяца отдельно по каждому счету и по датам. По окончании месяца они брошюруются по ответисполнителям в пачки по балансовым счетам и помещаются в текущий архив не позднее 20-го числа следующего месяца.
266. Чеки и платежные поручения действительны в течение 10 дней со дня их выписки, не считая дня выписки, без исправления даты, обозначенной на документе. Ответисполнитель операционного отдела отказывает в приеме чека или платежного поручения и не несет ответственности за этот отказ, если в документе подписи, оттиск печати или надписи на нем признаны казначейством сомнительными. Равным образом территориальный орган казначейства не несет ответственности за правильность содержащихся в расчетно-денежных документах сведений и арифметических расчетов.
267. Документы с исправлениями таких реквизитов, как сумма, наименование клиента и номер его счета являются недействительными и не подлежат приему территориальным органом казначейства к исполнению.

262. Баланс жасалғаннан кейiн анықталған шоттар бойынша жазбалардағы қателер жасалған түзету ордерлерінің негiзiнде, қате жасалған жазбаның шоттары бойынша керiсiнше жазбалармен (керi сторно тәсiлiмен) түзетiлуi тиiс. Мұндай жағдайларда есептен шығару клиентінің келiсiмінсiз жүргізiледi.
263. Түзету ордерлерi бiр банкте қызмет көрсететiн клиенттер бойынша үш данада (әр түрлi болса, төрт данада) жасалуы тиiс. Бiрiншi дана ордер болып табылады және операциялық бөлiмнiң күн құжаттарына қалады екiншi және үшiншi (үшiншi және төртiншi) даналар дебеттiк және кредиттiк жазбалар бойынша клиенттерге арналған хабарлама болып табылады. Ордерлерге нөмiрлер басқа құжаттардан бөлек берiледi.
Түзетілген ордердiң мәтінінде қандай құжат бойынша қате жазбаға жол берiлгендiгi көрсетiлуi тиiс, егер ол клиент өтініміне байланысты болса, онда осы өтінімге сiлтеме жасалады. Өтінім ордермен бiрге күн құжаттарында сақталады. Ордердің оң жақ жоғары бұрышына "Сторно" деген жазба жасалады. Ордерге операциялық бөлiмнің бастығы немесе оның орынбасары операциялық бөлiмнің жауапты атқарушысы оның штампының бедерiн қоя отырып қол қояды.
264. Дербес шоттағы қате жазбаның (сомасы нәтижесiнде сторнирленетiн) тұсына түзетiлген жазбаның күнi және түзетiлген ордердiң нөмiрi көрсетіп, "Сторлинген" деген белгi жасалуы тиiс. Бұл белгілі операциялық бөлiм бастығының немесе түзетiлген ордерге қол қойған оның орынбасарының қолымен расталады.
265. Клиенттерге жазба берiлгеннен кейiн жауапты атқарушыда қалған дербес шоттар әрбiр шот және күн бойынша ай бойы жиналады. Ай аяқталғанда баланстық шотқа бөлiнiп, олар жауапты атқарушы бойынша түптеледi және келесi айдың 20 айынан кешiктiрiлмей ағымдағы мұрағатқа орналастырылады.
266. Чектер мен төлем тапсырыстары құжатта көрсетiлген күндi түзетпей, жазып берген күндi қоспағанда, оларды жазып берген күннен бастап 10 күн бойы күшiнде қалады. Егер құжаттағы қолды, ондағы мөрдiң немесе жазбаның бедерiн қазынашылық күмәндi деп таныса операциялық бөлiмнiң жауапты атқарушысы чектi немесе төлем тапсырысын қабылдаудан бас тартады және бұл бас тарту үшiн жауап бермейдi. Есеп айырысу-ақша құжаттарындағы мәлiметтер мен арифметикалық есептемелердiң дұрыстығына қазынашылықтың аумақтық органы тең дәрежеде жауап бермейдi.
267. Мұндай реквизиттерi түзетiлген құжаттар сома клиенттiң атауы және оның шотының нөмiрi сияқты жарамсыз болып табылады және атқару үшін қазынашылықтың аумақтық органның қабылдауына жатпайды.

268. Начальник операционного отдела территориального органа казначейства обязан следить за тем, чтобы реестр образцов подписей и оттиска именных штампов ответисполнителей казначейства был своевременно передан под расписку операционным или контролирующим работникам. Начальник операционного отдела обязан также следить за своевременным внесением изменений в реестр образцов подписей и оттиска именных штампов ответисполнителей, которым пользуются работники отдела в своей работе, например, в связи с увольнением работников.
Один экземпляр реестра образцов подписей и оттиска именных штампов ответисполнителей казначейства обязательно должен храниться у начальника операционного отдела для учета лиц, которым предоставлено право той или иной подписи на расчетно-денежных документах. Работники территориального органа казначейства, которые подписали какой-либо расчетно-денежный документ, не имея на то права, отвечают за этот проступок в дисциплинарном порядке, а при наличии в их действиях состава преступления привлекаются к уголовной ответственности. В таком же порядке несут ответственность работники, имеющие право подписи, в случае превышения ими своих полномочий.
269. Обработанные ответисполнителем документы должны быть подсчитаны на ленту подсчета, подобраны согласно протоколу ввода ф.101 и описи введенных документов ф.102, и переданы контролеру повторного ввода. Контролер повторного ввода должен сформировать и распечатать выходные документы и все документы дня операционного отдела: электронные платежные поручения, мемориальные ордера, программные документы. Затем сверить общие ф.101, ф.102, сформированные по всем ответисполнителям, с протоколами и описями ответисполнителей, как проведенными по кредиту, так и по дебету. Убедившись в соответствии обработанных документов дня формам 101 и 102, контролер повторного ввода может приступить к закрытию операционного дня.
270. На следующий день производится выверка документов предыдущего дня по ф.100 "Ведомость для выверки мемориальных документов". Подборка документов осуществляется в соответствии с протоколом ввода ф.101 и описью введенных документов ф.102 работником, на которого возложено формирование документов. Все документы дня хранятся и подшиваются. На подшивке указывается дата операционного дня, общая сумма по ф.100, количество листов в подшивке, индекс дела, номер МФО. Подшивка по документам дня подписывается начальником операционного отдела или его заместителем.
271. Работники, на которых возложено хранение документов, обязаны обеспечить полную их сохранность. Они не имеют права допускать кого-либо из других работников к просмотру документов без разрешения начальника операционного отдела.

268. Қазынашылықтың жауапты атқарушыларының қол және атаулы штамптар бедерi үлгiлерiнiң операциялық немесе бақылаушы қызметкерлерге уақытылы берiлуiне қазынашылықтың аумақтық органының операциялық бөлiмiнiң бастығы қадағалауға мiндетті. Операциялық бөлiмнiң бастығы сондай-ақ, бөлiмнiң қызметкерлерi өз жұмыстарында, мысалы, қызметкерлердiң жұмыстан босауына байланысты қолданатын, жауапты атқарушылардың қол және атаулы штамптар бедерi үлгiлерiнiң тiзiлiмiне өзгерiстердiң уақытылы енгiзiлуін қадағалауға да мiндеттi.
Қазынашылықтың жауапты атқарушыларының қол және атаулы штамптар бедерi үлгiлерінің тiзiлiмiнiң бiр данасы есеп айырысу-ақша құжаттарында сол немесе басқа құқық берiлген тұлғалардың есебi үшін операциялық бөлiмнің бастығында сақталуға тиiстi. Қандай да бiр есеп айырысу-ақша құжатына қол қойған қазынашылықтың аумақтық органының қызметкерлерi оған деген құқығы болмаса да осы әрекет үшiн тәртiптiк тұрғыда жауап бередi, ал егер олардың әрекеттерiнде қылмыстық құрам бар болған жағдайда қылмыстық жауапқа тартылады. Қол қоюға құқылы қызметкерлер өздерiнiң өкiлдiктерiн асыра пайдаланған жағдайда осындай тәртiпте жауапқа тартылады.
269. Жауапты атқарушы өңдеген құжаттар есептеу таспасында есептелуi, 101-н. енгiзу хаттамасына және 102-н. енгiзiлген құжаттар тiзбесіне сәйкес iрiктелуi және қайта енгiзудi бақылаушыға берiлуi тиiс. Қайта енгiзудi бақылаушы шығыс құжаттары мен операциялық бөлiмнiң барлық құжаттарын: электрондық төлем тапсырыстарын мемориальдық ордерлердi, бағдарламалық құжаттарды қалыптастыруға және басып шығаруға мiндеттi. Одан кейiн кредит бойынша да және дебет бойынша да жасаған жауапты атқарушылардың хаттамаларымен және тiзбелерiмен барлық жауапты атқарушылар бойынша қалыптастырылған жалпы 101-н., 102-н. тексердi. 101 және 102-нысандардағы өңделген құжаттардың сәйкестiгiне көз жеткiзгеннен кейін, қайта енгiзудi бақылаушы операциялық күндi жабуға кiрiсе алады.
270. Келесi күнi 100-н. "Мемориальдық құжаттарды мұқият тексеруге арналған тiзiмдемені" бойынша мұның алдындағы күн құжаттарына мұқият тексеру жүргiзiледi. Құжаттарды iрiктеудi құжаттарды қалыптастыру жүктелген қызметкер 101-н. енгiзу хаттамасына және 102-н. енгiзiлген құжаттардың тiзбесiне сәйкес жүзеге асырады. Барлық құжаттар сақталады және тiгiледi. Тiгiндiде операциялық күннiң күнi, 100-н. бойынша жалпы сомасы, тiгiндiдегi парақтардың саны, iстiң индексi, ФАБ нөмiрi көрсетiледi. Күн құжаттары бойынша тiгiндiге операциялық бөлiмнiң бастығы немесе оның орынбасары қол қояды.
271. Құжаттардың сақталуы жүктелген қызметкерлер олардың толық сақталуын қамтамасыз етуге міндетті. Операциялық білiм бастығының рұқсатынсыз құжаттарды қарауға қандай да бiр қызметкерлердi жiберуге олардың құқығы жоқ.

272. Документы, представленные для открытия счета должны подшиваться и храниться в специально заведенном деле по юридическому оформлению счета клиента. Никаких изъятий документов из таких дел не допускается. В это же дело помещаются переписка об изменении права подписи и документы, определяющие полномочия на распоряжение счетов. Каждому делу присваивается тот же номер, который присвоен бюджетному счету или текущему счету государственного учреждения.
273. Хранение документов по юридическому оформлению счета возлагается на начальника операционного отдела или его заместителя. Дела эти должны храниться в запирающихся шкафах. Действующие образцы подписей и оттиска печати должны храниться в запирающихся картотеках у операционных работников. Утратившие силу документы по оформлению счетов остаются в деле, но перечеркиваются крестообразно и на них делается отметка о замене новыми документами. При замене карточек с образцами подписей и оттиска печати второй экземпляр таких карточек уничтожается.
274. Руководители территориальных органов казначейства должны обеспечить контроль за надлежащим хранением и использованием печатей и штампов с тем, чтобы исключить возможность их утери или использования в целях злоупотреблений. Учет печатей и штампов территориального органа казначейства ведется в специальной книге, где указываются фамилия и должности лиц, у которых они находятся. Книга должна храниться в несгораемом шкафу у руководителя территориального органа казначейства или, по его усмотрению, у начальника операционного отдела. Штампы, кроме угловых (бланковых), в эту книгу не включаются. Рабочие места сотрудников территориального органа казначейства должны быть расположены так, чтобы клиенты и другие посторонние лица не имели доступа к печати, штампам, документам и бланкам территориального органа казначейства.
275. Закрепление счетов и штампов за ответисполнителями и контролерами и последующее их перераспределение производится начальником операционного отдела и оформляется в специальной книге учета распределения и перераспределения счетов и штампов между учетно-операционными работниками территориального органа казначейства (приложение N 52). Страницы книги учета пронумеровываются, на последнем листе указывается количество листов, ставится подпись начальника операционного отдела, руководителя территориального органа казначейства и печать территориального органа казначейства.
276. Организация контроля и повседневное наблюдение за его осуществлением на всех участках учетно-операционной работы возлагаются на начальника операционного отдела.
Руководитель территориального органа казначейства, наряду с общим наблюдением за состоянием учетно-операционной работы, обязан проверять своевременность составления баланса и отчетности, периодически осуществлять контроль за своевременностью и полнотой зачисления средств на счета клиентов, отсылки расчетно-денежных документов иногородним и одногородним банкам, хранением печатей и штампов.

272. Шоттарды ашуға ұсынылған құжаттар клиенттердiң шоттарын заңды ресiмдеу бойынша арнаулы ашылған iсте тiгiлуi және сақталуы тиiс. Мұндай iстерден құжаттарды ешқандай алуға жол берiлмейдi. Қол қою құқығының өзгергендiгi туралы хат алмасулар және шоттарға билiк етуге деген өкілеттіктi айқындайтын құжаттар осы iске тігiледi. Әрбiр iске мемлекеттік мекеменiң бюджеттiк шотына және ағымдағы шотына берiлетін нөмiр берiледi.
273. Шоттарды заңды ресiмдеу бойынша құжаттарды сақтау операциялық бөлiм бастығына немесе оның орынбасарына жүктеледi.
Бұл iстер нығыз жабылатын шкафтарда сақталуы тиiс. Қолданылып жүрген қолдың және мөр бедерiнiң үлгiлерiн операциялық қызметкерлер нығыз жабылатын картотекаларда сақтауы тиiс. Қолдың және мөр бедерiнiң үлгiлерi бар карточкалар ауыстырылған жағдайда мұндай карточкалардың екiншi данасы жойылады.
274. Қазынашылықтың аумақтық органдары басшылары мөрлер мен штамптардың жоғалу және терiс мақсатта пайдалану мүмкiндiгiн болдырмай, олардың жете сақталуы мен пайдаланылуына бақылауды қамтамасыз етуге тиiстi. Қазынашылықтың аумақтық органдарының мөрлерi мен штамптарының есебi оларды сақтайтын тұлғалардың тегi, аты-жөнi және лауазымы көрсетiлген арнаулы кiтапта сақталады. Кiтапты қазынашылықтың аумақтық органдарының басшылары немесе оның ұйғарымы бойынша операциялық бөлiмнің бастығы өртенбейтін шкафта сақтауы тиiс. Бұрыштама (бланктiк) штамптарды қоспағанда, штамптар осы кiтапқа енгiзiлмейдi. Қазынашылықтың аумақтық органдары қызметкерлерінің жұмыс орны қазынашылықтың аумақтық органының мөрлеріне штамптарына, құжаттарына және бланкаларына клиенттер мен бөгде адамдардың қолы жетпейтiндей болып орналасуы керек.
275. Жауапты атқарушыларға және бақылаушыларға шоттар мен штамптарды бекiтудi және оларды қайта таратуды операциялық бөлiмнiң бастығы жүргiзедi және қазынашылықтың аумақтық органы есепке алу-операциялық қызметкерлерiнiң арасында шоттар мен штамптарды бөлудiң және қайта таратудың арнаулы есеп кiтабында ресiмделедi (N 52-қосымша). Есеп кiтабының беттерi нөмiрленедi, соңғы бетте парақтардың саны көрсетiледi, операциялық бөлiм бастығының, қазынашылықтың аумақтық органы бастығының қолы және қазынашылықтың аумақтық органының мөрi қолы қойылады.
276. Есепке алу-операциялық жұмыстардың барлық учаскелерiнде оның жүзеге асырылуына бақылауды және күнделiктi қадағалауды ұйымдастыру операциялық бөлiмнiң бастығына жүктеледi.
Қазынашылықтың аумақтық органының басшысы есепке алу-операциялық жұмыстардың жағдайына жалпы бақылау жасаумен қатар, баланстың және есептеменiң уақытылы жасалуын, клиенттердiң шоттарына қаражаттардың уақытылы және толық түсуiне бақылауды кезең-кезеңiмен жүзеге асырылуын, басқа қаладағы және бiр қаладағы есеп айырысу-ақша құжаттарының жiберiлуiн мөрлер мен штамптардың сақталуын тексеруге мiндеттi.

Глава 2. Прохождение платежей через корреспондентский счет
277. Каждое областное, городов Астана и Алматы управление казначейства открывает корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан на балансовом счете 161 "Корреспондентские счета банков второго уровня". В Операционном отделе и районных отделах казначейства открываются субкорреспондентские счета на балансовом счете N 885 "Субкорреспондентский счет филиала банка в головном учреждении, открытый в самом филиале (в тенге)". В отделе контроля и регулирования платежей открываются субкорреспондентские счета на балансовом счете N 886 "Субкорреспондентские счета филиалов банка, открытые в головном учреждении (в тенге)" для каждого районного отдела казначейства и операционного отдела.
278. Операционный отдел и районные отделы казначейства поступления, предназначенные для зачисления в республиканский и местный бюджеты, выполняют как межбанковские платежи через субкорреспондентский счет N 885 срочными электронными платежами и в течение рабочего дня направляют их в областное, городов Астана и Алматы управление казначейства в отдел контроля и регулирования платежей. Субкорреспондентский счет N 885 - ностро, по дебету этого счета отражаются поступления на счета клиентов, по кредиту счета - списания денежных средств со счетов клиентов.
279. Отражение проводок по балансовому счету N 885 происходит автоматически, прямая корреспонденция всех балансовых счетов со счетом N 885 недопустима, за исключением случаев, когда требуется регулировка субкорреспондентского счета.
280. Субкорреспондентский счет N 886 - счет лоро, по дебету отражаются списания денежных средств со счетов клиентов, направленные в адрес других учреждений банков. По кредиту счета отражаются поступления денежных средств на счета клиентов из других учреждений банков. Количество лицевых счетов N 886 балансового счета в каждом областном, городов Астана и Алматы управлении казначейства должно соответствовать количеству территориальных органов казначейства в области. Сумма кредитовых остатков на лицевых счетах N 886 балансового счета в сводном балансе области должна ежедневно равняться остатку внутреннего корреспондентского счета N 161.
Прямая корреспонденция со счетами NN 161, 886 недопустима, кроме случаев, требующих регулировки корреспондентского или субкорреспондентских счетов. При этом ввод документа может выполняться в автоматизированном рабочем месте ответисполнителя отдела контроля и регулирования платежей.

2-Тарау. Корреспонденттiк шоттар арқылы төлемдердiң өтуi
277. Қазынашылықтың әрбiр облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары 161 "Екiншi деңгейдегi банктердегi корреспонденттiк шоттар" баланстық шотта, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде корреспонденттiк шот ашады.
Операциялық бөлiмде және қазынашылықтың аудандық бөлiмдерiнде N 885 "Филиалдың өзiнде ашылған, бас мекемедегi банк филиалының қосалқы корреспонденттік шоты" баланстық шотта қосалқы корреспонденттiк шоттар ашады (теңгемен). Әрбiр қазынашылықтың аудандық бөлiмi және операциялық бөлiмi үшiн N 886 "Бас мекемеде ашылған банк филиалының қосалқы корреспонденттiк шоттары" баланстық шотында, төлемдердi бақылау және реттеу бөлiмiнде қосалқы корреспонденттiк шоттар ашады теңгемен).
278. Республикалық және жергiлiктi бюджеттерге жатқызуға арналған түсiмдердi операциялық бөлiм және қазынашылықтың аудандық бөлiмдерi банкаралық төлемдер сияқты шұғыл электрондық төлемдермен N 885 қосалқы корреспонденттiк шот арқылы оларды қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларының төлемдердi бақылау және реттеу бөлiмше жiбередi. N 885 қосалқы корреспонденттiк шот - ностро осы шоттың дебетi бойынша клиенттердiң шоттарына түсуi, кредит шоттары бойынша - клиент шоттарынан ақша қаражаттарының есептен шығарылуы көрсетiледi.
279. N 885 баланстық шот бойынша өткiзiлiмдердiң көрінісi автоматты түрде жүргiзiледi, қосалқы корреспонденттік шоттарды реттейтiн жағдайларды қоспағанда, N 885 шотымен барлық баланстық шоттардың тiкелей корреспонденцияларына жол берiлмейдi.
280. N 886 қосалқы корреспонденттiк шот - лоро шоты дебет бойынша банктердiң басқа мекемелерiнiң мекен-жайларына жiберiлген клиенттердiң шоттарынан ақша қаражаттарының есептен шығарылуы көрсетiледi. Кредит шоттары бойынша банктердiң басқа мекемелерiнен клиенттердiң шоттарына ақша қаражаттарының түсуi көрсетiледi. Қазынашылықтың әрбiр облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларындағы N 886 баланстық шоттың дербес шоттарындағы саны облыстағы қазынашылықтың аумақтық органының санына сәйкес келуi тиiс. N 886 баланстық шоттың дербес шоттарындағы кредиттік қалдықтардың сомалары N 161 iшкi корреспонденттік шоттардың қалдықтарына күн сайын теңестiрiлуi тиiс.
Корреспонденттiк немесе қосалқы корреспонденттiк шоттар талап ететін жағдайларды қоспағанда, NN 161, 886 шоттармен тiкелей корреспондентiкке жол берiлмейдi. Бұл орайда, құжаттарды енгiзу төлемдердi бақылау және реттеу бөлiмi жауапты атқарушысының автоматтандырылған жұмыс орнында орындалуы мүмкiн.

281. В областных, городов Астана и Алматы управлениях казначейства и районных отделах казначейства ежедневно должна выполняться выверка корреспондентского и субкорреспондентских счетов с целью контроля над своевременным зачислением средств на счета клиентов и поднятием расходов по республиканскому и местным бюджетам.
282. Подразделения казначейства при соблюдении графика и технологии обработки документов должны обеспечивать равенство остатков на субкорреспондентских счетах, т.е. дебетовый остаток по 885 счету равен кредитовому остатку 886 балансового счета. Каждый случай расхождений должен анализироваться и в течение трех банковских дней должны быть приняты меры по урегулированию субкорреспондентских счетов. <*>
<*>Сноска. Пункт 282 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
283. Для выверки субкорреспондентских счетов необходимо использовать следующие выходные формы:
выписку внутреннего субкорреспондентского счета N 885;
расшифровку к выписке внутреннего субкорреспондентского счета N 885;
выписку внешнего субкорреспондентского счета N 886;
расшифровку к выписке внешнего субкорреспондентского счета.
Результаты выверки субкорреспондентских счетов ответственный исполнитель территориального органа казначейства должен оформить в виде справки о расхождениях субкорреспондентских счетов.
284. Для выверки корреспондентского счета могут использоваться следующие ведомости:
выписка внешнего корреспондентского счета;
выписка внутреннего корреспондентского счета;
расшифровка к выписке внутреннего корреспондентского счета;
Ведомость документов, принятых из расчетного центра;
Ведомость документов, проведенных в расчетном центре.
При большом объеме документооборота в отделе контроля и регулирования платежей используется специальное автоматизированное рабочее место выверки коррсчета. Использование автоматизированного рабочего места выверки корреспондентского счета позволяет избежать ручной сверки каждой суммы, прошедшей по внутреннему и внешнему корреспондентскому счету. Подсистема производит сравнение (квитовку) документов, проведенных в территориальном органе казначейства, с информацией о документах, проведенных в Национальном Банке Республики Казахстан и расчетном центре. После квитовки можно сформировать справку о расхождениях внутреннего и внешнего корреспондентского счета и ведомости неурегулированных платежей: ф.111-НД, 111-НК, 111-ЛД, 111-ЛК.

281. Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында және қазынашылықтың аудандық бөлiмдерiнде клиенттердiң шоттарына қаражаттарды уақытылы есептеуге бақылау және республикалық және жергiлiктi бюджеттер бойынша шығыстарды көтеру мақсатында корреспонденттiк немесе қосалқы корреспонденттік шоттарды мұқият тексеру күн сайын орындалуы тиiс.
282. Қазынашылық бөлiмшелерi құжаттарды өңдеудiң кестесiн және
технологиясын сақтай отырып қосалқы корреспонденттiк шоттардағы
қалдықтардың теңдiгiн қамтамасыз етуге тиiстi, яғни 885 шот бойынша
дебеттiк қалдық 886 баланстық шоттың кредиттiк қалдығына тең.
Алшақтықтардың әрбiр жағдайы талдануы тиiс және үш банктiк күннiң iшiнде
қосалқы корреспонденттiк шоттарды реттеу бойынша шаралар қабылдануы
тиiс. <*>
Ескерту: 282-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.   V001261_
283. Қосалқы корреспонденттiк шоттарды мұқият тексеру үшiн мынадай
шығыс нысандарын:
N 885 iшкi қосалқы корреспонденттiк шоттан жасалған үзiндi көшiрменi;
N 885 iшкi қосалқы корреспонденттiк шоттан жасалған үзінді көшірменің
шифрленген жазбасын;
N 886 сыртқы қосалқы корреспонденттiк шоттан жасалған үзіндi
көшiрмені;
сыртқы қосалқы корреспонденттiк шоттан жасалған үзіндi көшiрменiң
шифрленген жазбасын пайдалану қажет.
Қазынашылықтың аумақтық органдарының жауапты атқарушысы қосалқы
корреспонденттік шоттарды мұқият тексерудiң нәтижелерiн қосалқы
корреспонденттiк шоттардағы айырмашылықтар туралы анықтама түрiнде
ресiмдеуi тиiс.
284. Қосалқы корреспонденттiк шоттарды мұқият тексеру үшiн мынадай
тiзiмдемелер:
сыртқы корреспонденттік шоттардан жасалған үзiндi көшiрме;
iшкi корреспонденттік шоттардан жасалған үзiндi көшiрме;
iшкi корреспонденттiк шоттардан жасалған үзiндi көшiрмеге жасалған
шифрленген жазба;
Есеп айырысу орталығынан қабылданған ведомость Есеп айырысу орталығында жүргiзiлген ведомость пайдаланылуы мүмкін Бақылау және төлемдердi реттеу бөлiмiнде үлкен көлемдегi құжат айналысы кезiнде корреспонденттiк шоттарды мұқият тексерудiң автоматтандырылған жұмыс орны пайдаланылады.
Автоматтандырылған жұмыс орнын пайдалану iшкi және сыртқы корреспонденттiк шоттар бойынша өткен әрбiр соманы қолмен салыстыруды болдырмауға мүмкiндiк туғызады. Iшкi жүйе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде және есептеу орталығында жүргiзiлген құжаттар туралы ақпараттармен қазынашылықтың аумақтық органында жүргiзiлген құжаттарды салыстыруды (квиттеудi) жүргiзедi. Квиттелгеннен кейiн iшкi және сыртқы корреспонденттiк шоттардағы және н. 111-НД, 111-НК, 111-ЛД, 111-ЛК реттелмеген төлемдер ведомосттарындағы алшақтықтар туралы анықтаманы қалыптастыруға болады.

285. При приеме платежного документа по подъему кассовых расходов и информации о произведенных расходах в отделе регулирования платежей ведется специальный справочник дат поступления информации. На основании этого справочника формируются ведомости подъемов в разрезе дат проведения расходов ф.055-Р и дат подъема кассовых расходов ф.055-П.
285-1. Расхождение внутреннего и внешнего корреспондентских и субкорреспондентских счетов по одним и тем же платежам допускается сроком не более трех банковских дней. Если платеж не урегулирован в течение трех банковских дней, то областным, городов Астаны и Алматы управлением Казначейства представляется объяснительная записка в Комитет казначейства о причинах расхождения, принимаемых мерах и сроках урегулирования. Не допускается расхождение на конец финансового года по корреспондентским и субкорреспондентским счетам. <*>
<*>Сноска. Инструкция дополнена пунктом 285-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
286. Ведомость ф.051 формируется по датам проведения расходов. По расходам, у которых дата проведения расходов не совпадает с датой подъема, формируется дополнительная ведомость ф.051-Д. В этой ведомости указаны дата проведения расходов и дата подъема расходов.
287. Электронные платежные поручения, принятые территориальным органом казначейства, распечатываются на бумажные носители в одном экземпляре. Ответственный исполнитель территориального органа казначейства, принявший электронное платежное поручение по каналам связи и (или) исполнитель, ведущий счет клиента в территориальном органе казначейства, проставляет штамп "Принято электронно", дату совершения проводок и свою подпись.
288. Исполненные электронные платежные поручения, распечатанные на бумажных носителях, помещаются в документы дня территориального органа казначейства и хранятся в течение пяти лет. Электронные платежные поручения на внешних и внутренних магнитных носителях (дискетах, магнитных лентах и т.п.) хранятся не менее трех лет.
Глава 3. Счетный период
289. Счетный период - период, не входящий в новый финансовый год, в течение которого проводятся заключительные операции по не обеспеченным финансированием утвержденным в истекшем финансовом году бюджетным расходам. Продолжительность счетного периода устанавливается Министерством финансов Республики Казахстан со сроком его завершения не позднее 1 апреля текущего года.
289-1. В счетный период (заключительные обороты) государственными учреждениями не производятся расходы за счет остатков лимитов по 31-ое декабря истекшего года, числящихся в форме 032-А (132-А) "Ведомость движения лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств". Отдельные расходные операции в счетный период государственным учреждениям разрешается производить на основании полученных казначейских или финансовых разрешений с признаком "заключительные обороты". <*>
<*>Сноска. Инструкция дополнена пунктом 289-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

285. Бақылау және төлемдердi реттеу бөлiмiнде кассалық шығыстарды көтеру бойынша төлем құжаттарын және жасалған шығындар туралы ақпараттарды қабылдау кезiнде ақпараттардың түсуiн берудiң арнаулы анықтамалығы жүргiзiледi. Осы анықтамалық негiзiнде н.055-Р шығыстарды жүргiзу күнi және н.055-П кассалық шығыстарды көтеру күнi бойынша қалыптастырылады.
285-1. Сол төлемдер бойынша iшкi және сыртқы корреспонденттiк және қосалқы корреспонденттiк шоттардың алшақтығын үш банктiк күннен аспайтын мерзiмге рұқсат етiледi. Егер төлем үш банктiк күннiң iшінде реттелмесе, онда облыстық, Астана және Алматы қалаларының Қазынашылық басқармалары Қазынашылық комитетiне алшақтықтың себебi, қолданылып жатқан шаралар мен реттеу мерзiмдерi туралы түсiнiктеме жазба ұсынады. Корреспонденттiк және қосалқы корреспонденттiк шоттар бойынша қаржы жылының аяғында алшақтық болуға жол берiлмейдi. <*>
Ескерту: 285-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
286. Н.051 тiзiмдеменi шығыстарды жүргiзу күнi бойынша қалыптастырылады. Көтеру күнiмен шығыстарды жүргiзу күнi сәйкес келмейтіндердiң шығыстары бойынша н.051-Д қосымша тiзiмдемені қалыптастырылады. Осы ведомоста шығыстарды жүргiзу күнi мен шығыстарды көтеру күні көрсетiлген.
287. Қазынашылықтың аумақтық органы қабылдаған электрондық төлем тапсырыстары бiр данада қағаз жазбаларда басылады. Байланыс арналары бойынша электрондық төлем тапсырыстарын қабылдаған қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы және (немесе) қазынашылықтың аумақтық органында клиенттің шотын жүргiзушi "Электронды қабылданды" деген штампты, өткiзілiм жасалған күндi және өзінің қолын қояды.
288. Қағаз жазбаларда басылған атқарылған электрондық төлем тапсырыстары қазынашылықтың аумақтық органының күн құжаттарына орналастырылады және бес жыл бойы сақталады. Iшкi және сыртқы магниттiк жазбалардағы (дискеттердегi, магниттi таспалардағы және т.б.) электрондық төлем тапсырыстары кемi үш жыл сақталады.
3-Тарау. Есептеу кезеңi
289. Қаржыландырумен қамтамасыз етiлмеген өткен қаржы жылы бекiтiлген бюджеттiк шығыстар бойынша қорытынды операциялар жүргiзiледi. Есептеу кезеңiнiң ұзақтығын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi ағымдағы жылдың 1 сәуiрiнен кешiктiрiлмейтiн мерзiммен белгiлейдi.
289-1. Есептi кезеңде (қорытынды айналымдар) мемлекеттiк мекемелер 032-А (132-А) "Алынған мiндеттемелердi ескере отырып лимиттер мен кассалық шығыстар қозғалысының ведомосы" нысанында саналатын өткен жылдың 31 желтоқсаны бойынша лимиттер қалдығының есебiнен шығыстарды жұмсамайды, жекелеген шығыс операцияларына есептi кезеңде мемлекеттiк мекемелерге "қорытынды айналымдар" белгiсi бар алынған қазынашылық немесе қаржылық рұқсаттардың негiзiнде жүргiзуге рұқсат етiледi. <*>
Ескерту: 289-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

290. По централизованным счетам, т.е. счетам, по которым ведутся заключительные операции (далее - заключительные обороты), учет ведется отдельно по заключительным оборотам и по оборотам текущего года. Выписки по каждому из счетов выдаются отдельно.
290-1. В период заключительных оборотов для недопущения расхождений внутреннего и внешнего корреспондентских счетов территориальных органов Казначейства и субкорреспондентских счетов районных отделов Казначейства:
1) запрещается производить кассовый расход по выдаче наличности заключительными оборотами, а возмещение с 889 счета - текущим годом;
2) принимать платежи по внутреннему корреспондентскому счету тем годом, которым эти платежи были зачислены на внешний корреспондентский счет, также проводить платежи и по субкорреспондентским счетам (885, 886);
3) платежи по заключительным оборотам оформляются через областные филиалы Национального Банка Республики Казахстан путем указания в правом верхнем углу отличительной надписи "заключительные обороты". Суммы, поступившие на корреспондентский счет с проставленным отличительным признаком "Z", отражать заключительными оборотами по внутреннему корсчету с зачислением денег на соответствующий бюджетный счет. <*>
<*>Сноска. Инструкция дополнена пунктом 290-1 согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
291. В течение периода с 1 января по день окончания заключительных оборотов в балансе, кроме оборотов по дебету и кредиту, исходящих остатков за текущий год, указываются обороты по заключительным оборотам. На документах по заключительным оборотам ставится штамп и делается надпись "По заключительным оборотам". Документы по заключительным оборотам подбираются в отдельную пачку, но брошюруются вместе с документами данного дня по операциям нового года вначале сшива.
292. По окончании заключительных оборотов в территориальных органах казначейства проводится следующая работа:
формируется "Оборотно-сальдовая ведомость по заключительным оборотам" ф.094-с, "Годовая оборотно-сальдовая ведомость с учетом заключительных оборотов" ф.095-с;
сверяются и подтверждаются остатки текущих и расчетных счетов государственных учреждений и предприятий, а также кассовых расходов государственных учреждений;
производится сверка остатков внешнего и внутреннего корреспондентского счета с учетом заключительных оборотов. По результатам сверки составляется ведомость сверки, которая заверяется Национальным Банком Республики Казахстан и территориальным органом казначейства.
Остатки транзитных бюджетных счетов (б/сч. 100, 120) закрываются в последний день заключительных оборотов. <*>
<*>Сноска. Пункт 292 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

290. Қорытынды операциялар (бұдан әрi - қорытынды айналым) жүргiзiлетiн орталықтандырылған шоттарды есепке алу қорытынды айналым бойынша және ағымдағы жыл айналымы бойынша жеке жүргiзiледi.
290-1. Қорытынды айналымдардың кезеңінде iшкi және сыртқы Қазынашылықтың аумақтық органдарының корреспенденттiк шоттарындағы және Қазынашылықтың аудандық бөлiмдерінің қосалқы шоттарындағы алшақтыққа жол бермеу үшін:
1) қорытынды айналымдармен қолма-қол ақша беру бойынша кассалық шығыс жүргiзуге, ал 889-шоттан - ағымдағы жылмен қайтаруға тыйым салынады;
2) iшкi корреспонденттiк шот бойынша төлемдердi сыртқы корреспонденттiк шотқа есепке алынған жылмен қабылдауға, сондай-ақ қосалқы корреспонденттiк шот (885, 886) бойынша да төлемдердi жүргiзуге;
3) қорытынды айналымдар бойынша төлемдер оң жақ жоғары бұрышына "қорытынды айналымдар" деген айрықша жазбамен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық филиалдары арқылы ресiмделедi. "Z" айрықша белгiсi қойылған корреспонденттiк шотқа түскен сомалар ақшаны тиiстi бюджеттік шотқа есепке ала отырып, iшкi коршот бойынша қорытынды айналымдармен көрсетілсін. <*>
Ескерту: 290-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
291. Өткен жылғы кiрiс қалдықтарының дебетi және кредитi бойынша айналымдарды қоспағанда, баланстағы қорытынды айналым аяқталған күн бойынша 1 қаңтардан бастап, кезең iшiнде, қорытынды айналым бойынша көрсетiледi. Қорытынды айналым бойынша құжаттарға штамп қойылады және "Қорытынды айналым бойынша" деген жазба жасалады. Қорытынды айналым бойынша құжаттар бөлек бумаға iрiктеледi, бiрақ тiгiндiнiң басында жаңа операциялар бойынша осы күннiң құжаттарымен бiрге түптеледi.
292. Қорытынды айналым бойынша қазынашылықтың аумақтық органдарында мынадай жұмыстар жүргізiледi:
н.094-с "Қорытынды айналым бойынша айналымдық-сальдо тiзiмдеменi", н.095-с "Қорытынды айналымдарды ескере отырып жылдық айналымдық-сальдо тiзiмдеменi" қалыптастырылады;
мемлекеттiк мекемелердiң және кәсiпорындардың ағымдағы және есеп айырысу шоттарының қалдықтары, сондай-ақ мемлекеттік мекемелердiң кассалық шығыстары салыстырылады және расталады;
қорытынды айналымдарды ескере отырып сыртқы және iшкi корреспонденттiк шоттардың қалдықтарын салыстыру жүргiзiледi. Салыстыру нәтижелерi бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi және қазынашылықтың аумақтық органы растайтын салыстыру тiзiмдеменi жасалады.
Транзиттiк бюджеттiк шоттардың қалдықтары (б/ш 100, 120) қорытынды айналымдардың соңғы күнi жабылады.<*>
Ескерту: 292-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

Раздел 13. Порядок составления отчетов о кассовом
исполнении республиканского и местных бюджетов Республики Казахстан
Глава 1. Сверка государственными учреждениями отчетных
данных о получении из государственного бюджета средств
с данными территориальных органов казначейства
293. Неиспользованные до 1-го января нового года выделенные государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского и местных бюджетов, лимиты аннулируются.
294. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского бюджета, получив от территориальных органов Казначейства по окончании финансового года до заключительных оборотов и после заключительных оборотов "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств" (форма 032-А), сверяют со своими отчетными данными. В территориальные органы Казначейства возвращаются формы 032-А после заключительных оборотов, заверенные подписями и печатью государственного учреждения. Территориальные органы Казначейства, не позднее чем в трехдневный срок при получении ведомости в пяти экземплярах, заверяют подписями и оттиском печати. Два экземпляра ведомости остаются в территориальном органе Казначейства, три экземпляра передаются государственному учреждению, два из которых в составе годового отчета об исполнении плана финансирования представляются в обслуживающий территориальный орган Казначейства и вышестоящему государственному учреждению.
295. Администраторы республиканских бюджетных программ, распределяющие ассигнования подведомственным государственным учреждениям, на основании представленных им ведомостей (форма N 032-А) составляют ведомость о полученных из республиканского бюджета средствах по форме N 1 (код 0503061) (приложение N 53), в которой заполняются суммы кассовых расходов за отчетный год нижестоящих распорядителей лимитов в разрезе специфик экономической классификации расходов, включая в эту ведомость суммы, полученные ими непосредственно со своих бюджетных счетов. Ведомость формы N 1 (код 0503061) составляется в четырех экземплярах в тенге и представляется не позднее 25-го января соответствующему областному, городов Астаны и Алматы управлению Казначейства для контроля и подписи. Два экземпляра ведомости остаются в областном, городов Астаны и Алматы управлении Казначейства, два экземпляра передаются распорядителю лимитов, который, в свою очередь, один экземпляр представляет главному распорядителю лимитов. <*>
<*>Сноска. Пункты 294, 295 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .

13-Бөлім. Қазақстан Республикасының республикалық
және жергілікті бюджеттерінің кассалық атқарылуы
туралы есептің жасалу тәртібі
1-Тарау. Қаражаттарды мемлекеттiк бюджеттерден алынғандығы
туралы есептiк деректердi қазынашылықтың аумақтық органдарының
деректерiмен мемлекеттiк мекемелердiң салыстыруы
293. Республикалық және жергiлiктi бюджеттер есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелерге бөлiнген, жаңа жылдың қаңтарына дейiн пайдаланылмаған лимиттер жойылады.
294. Республикалық бюджеттен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер Қазынашылықтың аумақтық органдарынан қаржы жылы аяқталғаннан кейiн қорытынды айналымдарға дейiн және қорытынды айналымдардан кейiн "Алынған мiндеттемелердi ескере отырып, бөлінген лимиттер мен кассалық шығыстар қозғалысының ведомосын" алып, өзiнiң есеп мәлiметтерiмен салыстырады. Қазынашылықтың аумақтық органдарына қорытынды айналымдардан кейiн мемлекеттiк мекеменің қолдарымен және мөрлерiмен расталған 032-А нысандары қайтарылады. Қазынашылықтың аумақтық органдары бес данадағы ведомосты алған кезде үш күндiк мерзiмнен кешiктiрмей қолдармен және мөртаңбамен растайды. Ведомостың екi данасы Қазынашылықтың аумақтық органдарында қалады, үш данасы мемлекеттік мекемеге берiледi, оның ішінде екеуi қаржыландыру жоспарының атқарылуы туралы жылдық есептiң құрамында қызмет көрсетушi Қазынашылықтың аумақтық органына және жоғары тұрған мемлекеттiк мекемеге ұсынылады.<*>
Ескерту: 294-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
295. Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемеге қаржы бөлудi республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi олардан ұсынылған ведомостың (N 032-А нысан) негiзінде осы ведомосқа олардың тiкелей өздерінің бюджеттiк шоттарынан алған сомасын қоса алғанда, шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiгi бөлiгiнде лимиттердi төмен тұрған таратушылардың есепті жылғы кассалық шығыстарының сомасы толтырылатын N 1 нысан бойынша республикалық бюджеттен алынған қаражат туралы ведомость жасайды. N 1 нысанның ведомосы (0503061-код) төрт данада теңгемен жасалады және 25 қаңтардан кешiктiрмей бақылау және қол қою үшiн тиiстi облыстық, Астана және Алматы қалаларының Қазынашылық басқармасына берiледi. Ведомостың екi данасы облыстық, Астана және Алматы қалаларының Қазынашылық басқармасында қалады екi данасы, өз кезегiнде, бiр данасы лимиттердi бас таратушыға берiлетiн лимиттерi таратушыға жiберiледi.<*>
Ескерту: 295-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_

296. Распорядители лимитов, имеющие подведомственные государственные учреждения в разных областях, оформляют две ведомости о полученных из бюджета лимитов. Одна ведомость составляется по подведомственным государственным учреждениям, находящимся в одной области с распорядителем лимитов, заверяется областным, городов Астана и Алматы управлением казначейства и передается вышестоящему распорядителю лимитов. Вторая ведомость составляется по подведомственным государственным учреждениям, находящимся в других областях на основании формы N 032-А, полученной от подведомственных государственных учреждений. Ведомость высылается вышестоящему распорядителю лимитов с приложением всех форм N 032-А.
297. Администраторы республиканских бюджетных программ на основании формы 032-А и ведомостей, полученных от нижестоящих распорядителей лимитов, составляют сводную ведомость о полученных из бюджета средствах по форме N 2 (код 0503063) (приложение N 54), с указанием суммы в тысячах тенге, и представляют в трех экземплярах в Комитет казначейства не позднее 30-го января.
Администраторы республиканских бюджетных программ, получившие средства от внешних займов, подтверждают суммы, указанные в ведомости формы N 2 (код 0503063), в Департаменте государственного заимствования Министерства финансов Республики Казахстан.
Ответработники Комитета казначейства по банковским операциям сверяют сводные отчетные данные о произведенных кассовых расходах по республиканскому бюджету с данными администраторов республиканских бюджетных программ. Два экземпляра заверенной ведомости возвращают администратору республиканских бюджетных программ, третий экземпляр оставляют у себя в деле по годовому отчету о кассовом исполнении республиканского бюджета. <*>
<*>Сноска. Пункт 297 - в новой редакции согласно приказу Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
298. Администраторы республиканских бюджетных программ, не имеющие подведомственные государственные учреждения и не распределяющие бюджетные ассигнования, не составляют ведомости о полученных из бюджета лимитах и сводную ведомость о полученных из бюджета средствах.
299. Областные, районные и городские финансовые управления (отделы), Акимы поселковых и сельских администраций, а также государственные учреждения, которым открыты бюджетные счета по местным бюджетам, обязаны в установленном порядке подтвердить территориальным органам казначейства остатки по бюджетным счетам по состоянию на 1-ое января наступившего года.
Администраторы местных бюджетных программ по состоянию на 1-ое января каждого года производят сверку отчетных данных с данными территориальных органов казначейства и финансовых органов и не позднее 10-го января нового финансового года представляют в территориальные органы казначейства по месту нахождения бюджетных счетов "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств" (форма 132-А) в трех экземплярах.

296. Түрлi облыстарда ведомостволық бағынысты мемлекеттік мекемелерi бар лимиттердi иеленушiлер бюджеттен лимиттердi алғандығы туралы екi тiзiмдеме ресiмдейдi. Лимиттердi иеленушi мен бiр облыста орналасқан ведомостволық бағынысты мемлекеттiк мекемелер бойынша бiр тiзiмдеме жасалады, қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары растайды және жоғары тұрған лимиттердi иеленушiге берiледi. Ведомостволық бағынысты мемлекеттiк мекемелерден алынған N 032-А нысан негiзiнде, басқа облыстарда араласқан ведомостволық бағынысты мемлекеттік мекемелер бойынша екінші тiзiмдеме жасалады. Барлық N 032-А нысандарды қоса бере отырып, жоғары тұрған лимиттердi иеленушiге жiберiледi.
297. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi. 032-А нысанының және лимиттердi төмен тұрған таратушылардан алынған ведомостардың негiзiнде соманы мың теңгемен көрсете отырып, N 2 нысан (0503063-код) (N 54 қосымша) бойынша бюджеттен алынған қаражат туралы жиынтық ведомосты жасайды және 30 қаңтардан кешiктiрмей үш данада Қазынашылық комитетiне бередi.
Сыртқы заемдардан қаражат алған республикалық бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшiлерi N 2 нысанның (0503063-код) ведомосында көрсетiлген соманы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінің Мемлекеттiк қарыз алу департаментінде растайды.
Банктiк операциялар бойынша Қазынашылық комитетінің жауапты қызметкерлерi республикалық бюджет бойынша жүргiзiлген кассалық шығыстар туралы жиынтық есептiк деректердi республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерінің деректерiмен салыстырады. Расталған ведомостың екi данасын республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне қайтарады, үшiншi данасын өзiнде республикалық бюджеттiң кассалық атқарылуы туралы жылдық есеп жөніндегi iс-қағазда қалдырады. <*>
Ескерту: 297-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 21 маусым N 298 бұйрығымен.  V001261_
298. Ведомостволық бағынысты мемлекеттiк мекемелерi жоқ және бюджеттiк қаражаттарға иелiк етпейтiн республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi лимиттердi бюджеттен алғандығы туралы тiзiмдеменi және бюджеттен қаражаттарды алғандығы туралы жиынтық тiзiмдеменi жасамайды.
299. Облыстық, аудандық және қалалық қаржы басқармалары (бөлiмдерi), кенттердiң Әкiмдерi және ауылдық әкiмшiлiктер, сондай-ақ жергiлiктi бюджеттер бойынша бюджеттiк шоттар ашылған мемлекеттiк мекемелер ағымдағы жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша бюджеттiк шоттардың қалдықтарын қазынашылықтың аумақтық органдары белгiленген тәртіпте растауға мiндеттi. Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi әр жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қазынашылықтың аумақтық органдарының және қаржы органдарының деректерiмен есептiк деректердi салыстырады және қаржы жылының 10 қаңтарынан кешiктiрмей "Алынған мiндеттемелердi ескере отырып бөлiнген лимиттердiң және кассалық шығыстардың ведомосты" (032-А нысаны) бюджеттiк шоттарының орналасқан орны бойынша қазынашылықтың аумақтық органдарына ұсынады.

Глава 2. Порядок составления и представления отчетов о кассовом
исполнении государственного бюджета
300. Территориальные органы казначейства на основании данных бухгалтерского учета составляют оперативный (ежедневный), ежемесячный и годовой отчеты о кассовом исполнении республиканского и местных бюджетов Республики Казахстан по кодам бюджетной классификации по доходам и расходам в объеме и по формам, установленным настоящей Инструкцией.
301. Отчет о кассовом исполнении республиканского бюджета представляется районными отделами казначейства областным, городов Астана и Алматы управлениям казначейства. Сводные отчеты по области о кассовом исполнении республиканского и местных бюджетов составляются в областных, городов Астана и Алматы управлениях казначейства (в центре обработки информации) после обработки всех документов по установленным формам отчетности и направляются Комитету казначейства, а последний в сводном виде - Бюджетному департаменту и Национальному Банку Республики Казахстан по установленным последними формам отчетности.
По состоянию на 1-ое января нового года областными, городов Астана и Алматы управлениями казначейства и областными налоговыми комитетами производится сверка данных о поступивших доходах, отраженных в ф.N 042, с данными учета налоговых органов, и налоговым комитетом делается отметка в данной ведомости о произведенной сверке.
Кроме того, по расходам территориальными органами казначейства и распорядителями лимитов производится сверка годовых отчетных данных о полученных из республиканского бюджета средствах.
302. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, представляют годовые, квартальные отчеты об исполнении плана финансирования в объеме и по формам, установленным нормативными правовыми актами Министерства финансов Республики Казахстан.
303. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского бюджета, представляют в установленные сроки бухгалтерскую отчетность в полном объеме форм, в трех экземплярах, в соответствующие территориальные органы казначейства. Ответственный исполнитель территориального органа казначейства проверяет предоставленную отчетность, и при отсутствии расхождений отчетность отмечается контрольной визой и штампом территориального органа казначейства в правом верхнем углу на первой странице баланса исполнения плана финансирования формы N 1 (0503001), отчета об исполнении плана финансирования организации формы N2 (0603008), формы 2 (зачет)(0603008), формы 2 (отзыв)(0603008). Два экземпляра отчетности с визами и штампом возвращаются государственным учреждениям, один из которых направляется администратору республиканских бюджетных программ.

2-Тарау. Мемлекеттiк бюджеттiң кассалық атқарылуы туралы
есептеменi жасау және ұсыну тәртiбi
300. Бухгалтерлiк есептiң деректерi негiзiнде қазынашылықтың аумақтық органдары кiрiстер мен шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының кодтары бойынша және осы Нұсқаулықпен бекiтілген нысандары бойынша Қазақстан Республикасының республикалық және жергiлiктi бюджеттерiнiң кассалық атқарылуы туралы жедел (күн сайынғы), айлық және жылдық есептеменi жасайды.
301. Республикалық бюджеттiң кассалық атқарылуы туралы есептеменi қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына қазынашылықтың аудандық бөлiмдерi ұсынады. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң кассалық атқарылуы туралы облыстар бойынша жиынтық есептемелер қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларында (ақпараттарды өңдеу орталығында) жасалады, есептеменiң белгiленген нысандар бойынша барлық құжаттары өңделгеннен кейiн Қазынашылық комитетiне жiберiледi, ал соңғысы жиынтық түрiнде - белгiленген есептеменiң соңғы нысаны бойынша Бюджет департаментіне және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жiберiледi.
Жаңа жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары салық органдарының есептiк деректерiмен н. N 042 көрсетiлген кiрiстердiң түскендiгi туралы деректердi салыстырады.
Одан басқа, қазынашылықтың аумақтық органдарының және лимиттердi иеленушiлердiң қаражаттардың республикалық бюджеттен алынғандығы туралы жылдық есептiк деректердi салыстырады.
302. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қаржыландыру жоспарының атқарылуы туралы жылдық, тоқсандық есептердi және нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген көлемде және нысан бойынша бередi.
303. Республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер бухгалтерлiк есептеменi белгiленген мерзiмде толық көлемдегі нысанда, үш данада тиiстi қазынашылықтың аумақтық органдарына тапсырады. Қазынашылықтың аумақтық органының жауапты атқарушысы берiлген есептеменi тексередi және алшақтықтар болмаған жағдайда бақылау визасымен және N 1 нысанның (0503001) қаржыландыру жоспарлары атқарылу балансының, ұйымдар N 2 нысандары (0603008), 2-нысандары (есепке алу) (0603008), 2-нысандары (қайтарып алу) (0603008) қаржыландыру жоспарының атқарылуы туралы есептiң бiрiншi бетiнiң жоғарғы оң жақ бұрышына қазынашылықтың аумақтық органының штампымен белгiленедi. Виза және штамп қойылған есептеменiң екi данасы мемлекеттiк мекемеге қайтарылады олардың бiреуi республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiне жiберiледi.

304. Администраторы бюджетных программ и государственные учреждения, получающие лимиты от главных распорядителей лимитов (как на расходы государственного учреждения, так и для распределения полученных лимитов между подведомственными структурными подразделениями) сводные бухгалтерские отчеты составляют в тысячах тенге, а государственные учреждения, получающие лимиты от вышестоящих распорядителей лимитов только для непосредственного расходования бюджетных средств данным государственным учреждением, бухгалтерские отчеты составляют в тенге.
305. После приема всех платежных документов, распределения поступлений, проведения расходов по бюджету территориальными органами Казначейства формируются ежедневные и месячные отчетные ведомости и представляются государственным учреждениям и в соответствующие налоговые и местные финансовые органы:
форма 040 - Реестр уплаты налогов в бюджет (приложение N 55). Формируется ежедневно для каждого налогового органа. Реестр для конкретного налогового органа содержит все поступления, адресованные данному налоговому органу. В записи реестра указываются: РНН отправителя денег, код налога, сумма платежа, признак возврата ("В") или зачета ("З"), код банка-получателя и номер документа. По налогам, поступившим из других налоговых органов, выдаются копии заключений налоговых комитетов с реестрами с отметкой о проводе (дата, штамп, роспись);
форма 040К - Ежедневная ведомость поступлений по коду доходов (приложение N 56). Формируется по отдельным видам налогов и доходов. Ведомость выдается по запросу;
форма 041 - Ежедневная ведомость поступлений в бюджеты (приложение N 57). Ведомость формируется ежедневно для каждого финансового органа и отдельно для республиканского бюджета. В ведомости содержатся наименования и коды бюджетной классификации доходов, валовые поступления и суммы зачисления на счета доходов финорганов за день и с начала года. В ведомость включаются только те коды, по которым было движение за текущий день. Для того, чтобы итоговые суммы с начало года соответствовали итогам данной ведомости, в ней имеется дополнительная строка: "Доходы, по которым не было поступлений за день". В этой строке в колонках "за день" находятся нулевые значения, а в колонках "с начала года" суммы поступлений по кодам, отсутствующим в ведомости. Итоговая цифра в колонке "зачислено за день" соответствует свернутой сумме поступлений на счет доходов финансового органа, для которого предназначена ведомость. В ведомости для республиканского бюджета итоговая цифра в колонке "зачислено за день" соответствует свернутым дневным оборотам по счету доходов республиканского бюджета, а итоговая цифра в колонке "зачислено с начала года" соответствует остатку по этому лицевому счету. Ведомость предоставляется финансовым и налоговым органам;

304. Лимиттердi бас иеленушiлерден лимиттер алатын бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және мемлекеттiк мекемелер (мемлекеттiк мекемелердiң шығыстары үшін және ведомостволық бағынысты құрылымдық бөлiмшелер арасында алынған лимиттердi бөлу үшiн) жиынтық бухгалтерлiк есептемелердi мың теңгеде жасайды, ал осы мемлекеттiк мекеменiң шаралары үшiн бюджеттiк қаражаттардың тiкелей жұмсалуына ғана арналған жоғары тұрған лимиттердi иеленушiлерден алған лимиттердiң бухгалтерлiк есебін мемлекеттiк мекемелер теңгеде жасайды.
305. Барлық төлем құжаттарын қабылдағаннан, Қазынашылықтың аумақтық органдары бюджет бойынша түсiмдердi таратқаннан, шығыстарды жұмсағаннан кейiн күн сайынғы және ай сайынғы есептік ведомостар қалыптастырылады және мемлекеттiк мекемелерге және тиiстi салық және жергiлiктi қаржы органдарына берiледi:
Бюджетке салық төлеу тiзiлiмi - 040-нысаны (N 55-қосымша).
Әрбiр салық органы үшiн күн сайын қалыптастырылады. Нақтылы салық органына арналған тiзiлiм осы салық органына бағытталған барлық түсiмдердi қамтиды. Тiзiлiмдегi жазбаларда: СТТН төлеушi, салық коды, төлем сомасы, қайтару ("В") немесе есепке алу ("ЕА") белгiсi, банк коды және құжат нөмiрi көрсетiледi. Басқа салық органдарынан түскен салықтар бойынша өткiзiлiм жасалғандығы туралы белгi жасалған (күнi, штампы қолы) тiзiлiммен бiрге салық комитеттерi қорытындыларының көшiрмелерi берiледi;
Кiрiс кодтары бойынша түсiмдердiң күн сайынғы тiзiмдемесi - 040К-нысаны (N 56-қосымша). Салықтар мен кiрiстердiң жекелеген түрлерi бойынша қалыптастырылады. Тiзiмдеме сұрау бойынша берiледi; Бюджетке түсетін түсiмдердiң күн сайынғы тiзiмдемесi - 041-нысаны (N 57-қосымша). Тiзiмдеме әрбiр қаржы органы үшiн және республикалық бюджет үшiн жеке күн сайын қалыптастырылады. Тiзiмдемеде кiрiстердiң бюджеттiк сыныптамаларының атаулары мен кодтары, күн iшінде және жыл басынан берi қаржы органдары кiрiстерiнiң шоттарына түскен жалпы түсiмдердi және есепке алынған сомалар қамтылады. Тізімдемеге ағымдағы күн ішінде қозғалыс жасалған кодтар ғана енгiзiледi. Жыл басынан бергi қорытынды сомалар осы тiзiмдеменiң қорытындысына сәйкес келуi үшiн онда: "Күн iшiнде түсiм түспеген кiрiстер" деген қосымша жол жазылады. Осы жолдың "күн үшiн" деген бағанына нөлдiк мән, ал "жыл басынан бергi" деген бағанына тiзiмдемеде жоқ кодтар бойынша түсетін түсiмдердiң сомалары жазылады. "Күн ішінде есепке алынды" деген бағандағы қорытынды сан тiзiмдеме арналған қаржы органының кiрiстер шотына түсетiн түсiмдердiң қысқартылған сомаларына сәйкес келедi. Республикалық бюджетке арналған тiзiмдемедегi "күн iшінде есепке алынды" деген бағандағы қорытынды сан республикалық бюджеттiң кiрiстерi бойынша күнгi қысқартылған айналымға сәйкес келуi тиiс, ал "жыл басынан берi есепке алынды" деген бағандағы қорытынды сан осы дербес шот бойында қалдыққа сәйкес келедi;

форма 041Р - Ежедневная разработочная ведомость поступлений в бюджеты (приложение N 58). Формируется ежедневно, содержит ту же информацию, что и форма 041. Ведомость предоставляется финансовым и налоговым органам;
форма 041Z - Ежедневная ведомость поступлений в бюджеты по заключительным оборотам (приложение N 59). Формируется ежедневно в период проведения заключительных оборотов;
форма 041-РZ - Ежедневная разработочная ведомость поступлений в бюджеты по заключительным оборотам (приложение N 60);
форма 041В (042В) - Ежедневная (ежемесячная) ведомость возврата поступлений (приложение N 61). Формируется ежедневно и предоставляется финансовым и налоговым органам;
форма 041З - Ежедневная ведомость зачета налогов и других платежей в бюджет (приложение N 62). Формируется ежедневно и предоставляется финансовым и налоговым органам;
форма 041ЗН - Ежедневная ведомость зачета налогов и других платежей в бюджет между налоговыми органами (приложение N 63). Формируется ежедневно и предоставляется налоговым органам;
форма 042 - Ежемесячная ведомость поступлений в бюджеты (приложение N 64). Формируется ежемесячно и предоставляется финансовым и налоговым органам;
форма 042Р - Ежемесячная разработочная ведомость поступлений в бюджеты (приложение N 65). Формируется ежемесячно, предоставляется финансовым и налоговым органам;
форма 042Z - Ежемесячная ведомость поступлений в бюджеты (приложение N 66). Формируется при проведении заключительных оборотов, предоставляется финансовым и налоговым органам;
форма 042-РZ - Ежемесячная разработочная ведомость поступлений в бюджеты по заключительным оборотам (приложение N 67). Формируется в январе нового года;
форма 043 - Ежедневная ведомость распределения доходов между бюджетами (приложение N 68). Предоставляется финансовым и налоговым органам;
форма N 046 - Разрешения администратора бюджетных программ, о распределении лимитов по республиканскому бюджету (приложение N 69). Формируется в случае, когда администратором республиканских бюджетных программ финансирование, распределенное по подведомственным государственным учреждениям, произведено в конце месяца и выделенные этим разрешением лимиты зачислены территориальными органами казначейства в следующем месяце, представляется государственным учреждениям;
форма N 047 - Ведомость контроля полноты распределения лимитов, выделенных из республиканского бюджета (приложение N 70). Формируется в случае, когда Комитетом казначейства казначейское разрешение N 1 выдано в конце месяца и выделенные этим разрешением лимиты зачислены территориальными органами казначейства в следующем месяце, представляется государственным учреждениям;
форма N 146 - Финансовое разрешение, подлежащее распределению по местному бюджету (приложение N 71). Формируется в случае, когда администратором местных бюджетных программ финансирование, распределенное по подведомственным государственным учреждениям, произведено в конце месяца и выделенные этим разрешением лимиты зачислены территориальными органами казначейства в следующем месяце, представляется государственным учреждениям;
форма N 032-А (132-А) - Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств (приложение N 41). Формируется ежемесячно, представляется государственным учреждениям;
форма N 032-Б (132-Б) - Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств (приложение N 42). Формируется ежемесячно, представляется финансовым органам;

Бюджеттерге түсетiн түсiмдердiң күн сайынғы жасалу тiзiмдемесi - 041Р-нысаны (N 58-қосымша). Күн сайын қалыптастырылады, 041Р-нысанындағы ақпаратқа ие. Тiзiмдеме қаржы және салық органдарына берiледi;
Қорытынды айналымдар бойынша бюджеттерге түсетiн түсiмдердiң күн сайынғы тiзiмдемесi - 041Z-нысаны (N 59-қосымша). Қорытынды айналымдарды жүргiзу кезеңiнде күн сайын қалыптастырылады;
Қорытынды айналымдар бойынша бюджеттерге түсетiн түсiмдердiң күн сайынғы жиынтық тізiмдемесi - 041РZ-нысаны (N 60-қосымша);
Түсiмдердi қайтарудың күн сайынғы (жыл сайынғы) тiзiмдемесi - 041В (042В)-нысаны (N 61-қосымша). Күн сайын қалыптастырылады, және қаржы және салық органдарына берiледi;
Салықтарды және бюджет түсетiн басқа да төлемдердi есепке алудың күн сайынғы тiзiмдемесi - 0413-нысаны (N 62-қосымша). Күн сайын қалыптастырылады және қаржы және салық органдарына берiледi;
Салық органдарының арасындағы салықтарды және бюджет түсетiн басқа да төлемдердi есепке алудың күн сайынғы тiзiмдемесi - 0413Н-нысаны (N 63-қосымша). Күн сайын қалыптастырылады, және қаржы және салық органдарына берiледi;
Бюджетке түсетiн түсiмдердiң ай сайынғы тiзiмдемесi - 042-нысаны (N 64-қосымша). Күн сайын қалыптастырылады, және қаржы және салық органдарына берiледi;
Бюджетке түсетiн түсiмдердiң ай сайынғы әзiрлеу тiзiмдемесi - 042Р-нысаны (N 65-қосымша). Күн сайын қалыптастырылады, және қаржы және салық органдарына берiледi;
Бюджетке түсетiн түсiмдердiң ай сайынғы тiзiмдемесi - 042Z-нысаны (N 66-қосымша). Күн сайын қалыптастырылады, және қаржы және салық органдарына берiледi;
Қорытынды айналымдар бойынша бюджеттерге түсетiн түсiмдердiң ай сайынғы әзiрлеу тiзiмдемесi - 042РZ-нысаны (N 67-қосымша). Жаңа жылдың қаңтарында қалыптастырылады;
Бюджеттер арасында кірiстердi бөлудiң күн сайынғы тiзiмдемесi - 043-нысаны (N 68-қосымша). Қаржы және салық органдарына берiледi;
Республикалық бюджет бойынша лимиттердi иеленушi туралы бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң рұқсаттары - N 046-нысаны (N 69-қосымша). Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi ведомостволық бағынысты мемлекеттiк мекемелер бойынша бөлiнген қаржыландыру ай аяғында жүргiзiлген және бұл рұқсаттарға бөлiнген лимиттердi қазынашылықтың аумақтық органдары келесi айда есепке алған жағдайда мемлекеттiк мекемелерге берiледi;
Республикалық бюджеттен лимиттердiң толық бөлiнуiн бақылау тiзiмдемесi - N 047-нысаны (N 70-қосымша). Қазынашылық комитетi N 1-қазынашылық рұқсаттарды ай соңында берген және бұл рұқсаттарға бөлiнген лимиттердi қазынашылықтың аумақтық органдары келесi айда есепке алған жағдайда мемлекеттік мекемелерге берiледi;
Жергiлiктi бюджеттер бойынша таратуға жататын қаржылық рұқсаттар - N 047-нысаны (N 71-қосымша). Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкімшiлерi мемлекеттiк мекемелер бойынша бөлiнген қаражыландыруды ай соңында жасаған және бұл рұқсаттарға бөлiнген лимиттердi қазынашылықтың аумақтық органдары келесi айда есепке алған жағдайда мемлекеттiк мекемелерге берiледi;
Алынған мiндеттемелердi ескере отырып бөлiнген лимиттердiң және кассалық шығыстардың қозғалысы тiзiмдемесi - N 032-А (032-А) нысаны (N 41-қосымша). Ай сайын қалыптастырылады, мемлекеттік мекемелерге берiледi;
Алынған мiндеттемелердi ескере отырып бөлiнген лимиттердiң және кассалық шығыстардың қозғалысы тiзiмдемесi - N 032-Б (032-Б) нысаны (N 42-қосымша). Ай сайын қалыптастырылады, мемлекеттiк мекемелерге берiледi;

форма N 051 - Ежедневная ведомость по расходам республиканского бюджета (приложение N 72);
форма 051С - Ежедневная сводная ведомость по расходам республиканского бюджета (приложение N 73);
форма 052 - Ежемесячная ведомость по расходам республиканского бюджета (приложение N 74);
форма 052С - Ежемесячная сводная ведомость по расходам республиканского бюджета (приложение N 75). Формируется ежемесячно и представляется в Комитет казначейства;
форма 052Р - Ежемесячная разработочная ведомость по расходам республиканского бюджета (приложение N 76);
форма 151 - Ежедневная ведомость по расходам государственных учреждений на местном бюджете (приложение N 77). Формируется ежедневно и предоставляется финансовым органам;
форма 151С - Ежедневная сводная ведомость по расходам государственных учреждений на местном бюджете (приложение N 78). Формируется ежедневно и предоставляется финансовым органам;
форма 152 - Ежемесячная ведомость по расходам государственных учреждений на местном бюджете (приложение N 79). Формируется ежемесячно и предоставляется финансовым органам;
форма 152С - Ежемесячная сводная ведомость по расходам государственных учреждений на местном бюджете (приложение N 80). Формируется ежемесячно и предоставляется финансовым органам;
форма 074 - Ведомость остатков средств на счетах местных бюджетов по государственным учреждениям (приложение N 81). Формируется ежемесячно и предоставляется финансовым органам;
форма 095 - Годовая оборотно-сальдовая ведомость по государственному учреждению (приложение N 82). Формируется по запросу и предоставляется финансовым органам;
форма 015 - Ежедневная информация об остатке средств по счету доходов (приложение N 83). Лицевой счет по ф.N 015 формируется ежедневно и предоставляется финансовым органам;
Форма 115 - Ведомость по движению свободного остатка на счете (приложение N 84). Формируется ежедневно и предоставляется финансовому органу;
Форма 116 - Сводная ведомость свободных остатков на счетах финорганов (приложение N 85). Формируется ежедневно и предоставляется областному финансовому органу. <*>
Сноска. Пункт 305 - с изменениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
306. За правильность отчетных данных и своевременное представление отчетов о кассовом исполнении республиканского и местных бюджетов несут ответственность должностные лица территориальных органов казначейства.
Все отчеты о кассовом исполнении республиканского и местных бюджетов проверяются и подписываются должностными лицами.
В целях осуществления контроля за своевременным представлением отчетов и принятия необходимых мер в территориальных органах казначейства ведется регистрация высылаемых отчетов.

Республикалық бюджеттiң шығыстары бойынша күн сайынғы тiзiмдеме - N 051-нысаны (N 72-қосымша);
Республикалық бюджеттің шығыстары бойынша күн сайынғы жиынтық тiзiмдеме - N 051С-нысаны (N 73-қосымша);
Республикалық бюджеттiң шығыстары бойынша ай сайынғы тiзiмдеме - N 052-нысаны (N 74-қосымша);
Республикалық бюджеттiң шығыстары бойынша ай сайынғы жиынтық тiзiмдемесi - N 052С-нысаны (N 75-қосымша). Ай сайын қалыптастырылады және Қазынашылық комитетiне берiледi;
Республикалық бюджеттің шығыстары бойынша ай сайынғы әзiрлеу тiзiмдемесi - N 052Р-нысаны (N 76-қосымша);
Жергiлiктi бюджеттердегi мемлекеттiк мекемелердiң шығыстары бойынша күн сайынғы тiзiмдеме - N 151-нысаны (N 77-қосымша). Күн сайын қалыптастырылады және қаржы органдарына берiледi;
Жергiлiктi бюджеттердегi мемлекеттік мекемелердiң шығыстары бойынша күн сайынғы жиынтық тiзiмдеме - N 151С-нысаны (N 78-қосымша). Күн сайын қалыптастырылады және қаржы органдарына берiледi;
Жергiлiктi бюджеттердегi мемлекеттiк мекемелердiң шығыстары бойынша ай сайынғы тiзiмдеме - N 152-нысаны (N 79-қосымша). Күн сайын қалыптастырылады және қаржы органдарына берiледi;
Жергiлiктi бюджеттердегi мемлекеттiк мекемелердiң шығыстары бойынша ай сайынғы жиынтық тiзiмдеме - N-152С-нысаны (N 80-қосымша). Күн сайын қалыптастырылады және қаржы органдарына берiледi;
Мемлекеттiк мекемелер бойынша жергiлiктi бюджеттердiң шоттарындағы қаражаттар қалдықтарының тiзiмдемесi - N 074-нысаны (N 81-қосымша). Ай сайын қалыптастырылады және қаржы органдарына берiледi;
Мемлекеттiк мекемелер бойынша жылдық айналымдық-сальдолық тiзiмдеме - N 095-нысаны (N 82-қосымша). Сұрау бойынша қалыптастырылады және қаржы органдарына берiледi;
Кiрiстердiң шоттары бойынша қаражаттардың қалдықтары туралы күн сайынғы ақпарат - 015-нысан (N 83-қосымша). Н N 015 бойынша дербес шот күн сайын қалыптастырылады және қаржы органдарына берiледi;
Шоттағы еркiн қалдықтың қозғалысы бойынша тiзiмдеме - 115-нысан (N 84-қосымша). Күн сайын қалыптастырылады және қаржы органдарына берiледi. <*>
Ескерту: 305-тармақ бірінші абзацы жаңа редакцияда жазылды -
ҚР Қаржы министрлігінің 2000 жылғы 21 маусым N 298
бұйрығымен.  V001261_
306. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң кассалық атқарылуы туралы есептiк деректердiң дұрыстығына және уақытылы ұсынылуына қазынашылықтың аумақтық, органдарының лауазымды тұлғалары жауап бередi.
Республикалық және жергiлiктi бюджеттерінiң кассалық атқарылуы туралы барлық есептi лауазымды тұлғалар тексередi және қол қояды.
Есептердiң ұсынылуына және қажеттi шаралардың қабылданылуына уақытылы бақылауды жүзеге асыру мақсатында қазынашылықтың аумақтық органдарында жiберiлетiн есептердiң тіркелуі жүргізіледі.

307. Ежемесячные отчеты составляются территориальными органами казначейства по доходам и расходам республиканского бюджета на 1-ое число каждого месяца в тенге и тиынах нарастающими итогами с начала года. Отчеты направляются областными, городов Астана и Алматы управлениями казначейства в Управление бухгалтерского учета и отчетности по банковским операциям Комитета казначейства предварительно по каналам модемной связи, а затем по почте на бланках установленной формы с соответствующими расшифровками. Отчеты составляются в трех экземплярах.
При рассмотрении ежемесячных отчетов районных отделений казначейства и составлении сводного ежемесячного отчета о кассовом исполнении республиканского бюджета по области областные, городов Астана и Алматы управления казначейства обязаны проверить:
правильность распределения поступлений в бюджеты;
соответствие итоговых данных ежемесячных отчетов по поступлениям и расходам республиканского бюджета данным ежемесячного отчетного баланса по соответствующим счетам, а также итоговым данным, указанным в оперативном отчете по этим счетам;
соответствие указанных в ежемесячных отчетах кодов бюджетной классификации кодам в схеме ежемесячного отчета.
Кроме того, областные, городов Астаны и Алматы управления казначейства обязаны сопоставить отчетные данные по каждому коду бюджетной классификации с данными предыдущего отчета и каждый случай снижения или резкого роста должен быть тщательно проверен.
Обо всех выявленных при проверке ежемесячных отчетов ошибках областные, городов Астана и Алматы управления казначейства обязаны сообщить соответствующим районным отделам для устранения недостатков в составлении отчетов.
308. Территориальными органами казначейства составляются отчеты о расходовании средств государственных учреждений, содержащихся за счет местных бюджетов. Отчеты должны содержать информацию о расходах в разрезе кодов бюджетной классификации за отчетные периоды (день, месяц и с начала года). Отчеты формируются в виде ведомости по каждому финансовому органу и территориальному органу казначейства.
309. Отчеты о расходовании средств государственных учреждений, содержащихся за счет местных бюджетов, направляются районными отделами казначейства в областные, городов Астана и Алматы управления казначейства и в местные финансовые органы.
Финансовые органы в трехдневный срок сверяют полученные отчеты со своими бухгалтерскими данными и, в случае расхождений, сообщают об этом в письменном виде соответствующему территориальному органу казначейства.
В тех случаях, когда для областных, городов Астана и Алматы управлений казначейства срок представления сводного ежемесячного отчета совпадает с субботним, воскресным или праздничным днем, отчетность высылается в первый рабочий день после воскресного или праздничного дня.
Представление ежемесячных отчетов в иные сроки, устанавливаются Комитетом казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
Приложение N 1
Накопительная ведомость
по перечислениям доходов (расходов) республиканского
бюджета на Единый казначейский счет
за ____________месяц _______года
Входящий остаток на начало месяца:
___________________________________________________________
Дата операции !Дата, за которую !Сумма в тенге! Примечание!
!произведен подъем!             !           !
----------------------------------------------------------!
1       !        2        !       3     !     4     !
----------------------------------------------------------!
!                 !             !           !
!                 !             !           !
!                 !             !           !
Итого за месяц!                 !             !           !
Итого с начала!                 !             !           !
года          !                 !             !           !
__________________________________________________________!
Приложение N 2
Акт сверки
доходов и расходов республиканского бюджета
по состоянию на ___________________ года
по _____________________________области
(в тыс. тенге)
_______________________________________________________________________
!Доходы (счет 100)         !       Расходы             !
Период     !------------------------------------------------------!

307. Жыл басынан бергi үдемелi қорытындыны теңгемен және тиынмен әр айдың 1-күнi республикалық бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстары бойынша ай сайынғы есептi қазынашылықтың аумақтық органдары жасайды. Модемдiк байланыс арналары бойынша алдын ала Қазынашылық комитетiнiң Банктiк операциялар жөнiндегi бухгалтерлiк есеп пен есептеме басқармасына есептердi, одан кейiн тиiсті шифрлеуiмен бiрге, белгiленген нысандағы бланкаларда почтамен қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары жiбередi. Есептер үш данада жасалады.
Қазынашылықтың аудандық бөлiмдерi ай сайынғы есептердi қарау және облыстар бойынша республикалық бюджеттiң кассалық атқарылуы туралы ай сайынғы жиынтық есептi жасау кезiнде қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары:
бюджетке түсетiн түсiмдердiң бөлінуiнiң дұрыстығын;
республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен шығыстар бойынша ай сайынғы есептеменiң қорытынды деректерге, тиiстi шоттар бойынша ай сайынғы есептік баланс деректерiмен, сондай-ақ осы шоттар бойынша шұғыл есепте көрсетiлген қорытынды деректермен сәйкестiгiн;
ай сайынғы есеп сұлбасындағы кодтарға бюджеттiк сыныптама кодтарының ай сайынғы көрсетiлген есептерiне сәйкестiгiн тексеруге мiндеттi.
Одан басқа қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары мұның алдындағы есеп деректерiмен бюджеттiк сыныптаманың әрбiр коды бойынша есептiк деректердi салыстыруға мiндеттi және төмендеудiң немесе шұғыл өсудiң әрбiр жағдайы мұқият тексерiлуi тиiстi.
Ай сайынғы есептердi тексеру кезiнде барлық анықталған қателердi қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары есептi жасаудағы қателердi жөндеу үшiн тиiстi аудандық бөлiмдерге хабарлауға міндеттi.
308. Жергiлiктi бюджеттердiң есебінен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң қаражаттарды жұмсау туралы есебiн қазынашылықтың аумақтық органдары жасайды. Есептер есептi кезең (күнi, айы және жыл басынан бергiсi) iшiнде бюджеттiк сыныптама кодтары бойынша шығыстар туралы ақпаратты қамтуы тиiстi. Есептер әрбiр қаржы және қазынашылықтың аумақтық органы бойынша тiзiмдеме түрінде қалыптастырылады.
309. Жергiлiктi бюджеттер есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердің қаражаттарды жұмсауы туралы есептерiн қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармаларына және жергілікті қаржы органдарына қазынашылықтың аудандық бөлімдері жібереді.
Қаржы органдары алынған есептерді үш күндік мерзімде өздерінің бухгалтерлік деректерімен салыстырады және алшақтық болған жағдайда қазынашылықтың тиісті аумақтық органына жазбаша түрде бұл туралы хабарлайды.
Қазынашылықтың облыстық, Астана мен Алматы қалалық басқармалары үшін
ай сайынғы жиынтық есепті ұсыну мерзімі сенбі, жексенбі немесе мереке
күндеріне сәйкес келген жағдайда есептеме жексенбі немесе мереке күнінен
кейінгі бірінші жұмыс күні жіберіледі.
Ай сайынғы есептерді өзге мерзімдерде беруді Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті белгілейді.
N 1 қосымша
республикалық бюджеттің кірістерін (шығыстарын)
Бірыңғай қазынашылық шотқа аударудың
_________жылғы __________айдағы
Жинақтау ведомосы
Ай басындағы кіріс қалдық:
______________________________________________________________
Операцияның  Өсу жүргізілген   Теңгемен   Ескерту
күні        күн             сомасы
______________________________________________________________
1            2               3          4
______________________________________________________________
1 айдағы жиыны
Жыл басынан бергі
жиыны
______________________________________________________________
N 2 қосымша
__________________________ облысы бойынша
_______________ жылғы жағдай бойынша
республикалық бюджеттің кірістері мен шығыстарының
Салыстыру актісі
(мың теңге)
_________________________________________________________________________
Кірістер                        Шығыстар
(100-шот)
_______________________________________________________________

!Контрольный счет!Форма 042!Контрольный  !Форма 052-С  !
!доходов         !         !счет расходов!             !
!                !         !(счет 120)   !             !
----------------------------------------------------------------------!
1      !       2        !    3    !      4      !     5       !
----------------------------------------------------------------------!
за месяц       !                !         !             !             !
с начала года  !                !         !             !             !
______________________________________________________________________!
Графы 2 и 4 заполняются из накопительных ведомостей по доходам и расходам. В случае расхождения сумм в графах 2, 3, 4, 5 к Акту прилагается объяснительная записка областного управления казначейства.
Начальник областного
управления казначейства____________________
Начальник отдела
финансов и сводных балансов________
Приложение N 3<*>
<*>Сноска. Приложение 3 - в новой редакции согласно приказу Минфина
РК от 21 июня 2000 года N 298   V001261_  .
Платежное поручение N ____
"___" ______________ г.
(дата выписки)
Сумма
--------------------------------------------------------------------------
Отправитель денег______________________ ! ИИК      ! Код     !
(наименование)     !          !_________!
РНН____________________________________ !____________________!
!  БИК               !
Банк-получатель________________________ !____________________!
(наименование)     !  ИИК     ! Кбе     !
Бенефициар_____________________________ !          !_________!
(наименование)     !                    !
РНН____________________________________ !____________________!
Банк бенефициара________________________!  БИК               !
(наименование)     !                    !
_____________________________________________________________!
Банк-посредник                          !  БИК               !
________________________________________!____________________!_____________
Сумма прописью:                                    ________________________
Дата получения товара (оказания услуг)___________ !Код       !
!назначения!
!платежа   !
!__________!_____________
!          !
Назначение платежа:_____________________________  !Код       !
(с указанием наименования товара,    !бюджетной !
!классифи- !
_________________________________________________ !кации     !
выполненных работ, оказанных услуг, номеров и даты!Дата      !
__________________________________________________!Валютиро- !
товарных документов, номера и даты договора и     !вания     !
__________________________________________________!          !
иных реквизитов)                 !          !
__________________________________________________!__________!
___________________________________________________________________________
Проведено банком-получателем
М.П. __________________________                "___" _____________ г.
(подписи отправителя денег)                 _________________________
(подписи ответисполнителей)
Место штампа
Приложение N 4
Форма N 0402001
Объявление N
на взнос наличными
______________
От кого______________ _____________Дата зачисления  !_____________!
на счет N      !             !
Банк-бенефициара___________________________________ !             !
Бенефициар__________________________________________!             !
____________________________________________________!Сумма цифрами!
!_____________!
Сумма прописью______________________тенге________тиын
Назначение взноса____________________________________
Код бюджетной классификации__________________________
Подпись вносителя                   Бухгалтер
Деньги принял кассир
_______________________________________________________________
Форма N 0402001
Квитанция N____
_________ _______г.
______________
От кого_____________________________________Для зачисл. !            !
на счет N   !____________!
Банк-бенефициара______________________________________  _______________
Бенефициар____________________________________________  !             !
!Сумма цифрами!
!_____________!
Сумма прописью___________________тенге_______________тиын
Назначение взноса____________________________________
Код бюджетной классификации__________________________
М.П.            Бухгалтер        Деньги принял кассир
__________________________________________________________
Форма N 0402001
Ордер N___
_______ ____г.
Дебет       Сумма
От кого                                  ----------------------------
!сч.N 030 !                 !
!---------!                 !
Кредит   !Общая            !
_____________________________________________________________________!
Банк-бенефициара__________________!код   !         !частные   ! код  !
!------!         !-----------------!
Бенефициар                               !         !----------!------!
!         !----------!------!
!N N сч.  !----------!------!
____________________________________     !_________!__________!______!
Назначение платежа                                 !Вид опер. !      !
!назн.плат.!      !
____________________________________               !N гр.банка!      !
Код бюджетной классификации                        !__________!______!
Бухгалтер                      Кассир
Приложение N 5
Список
физических лиц (работников) по уплате обязательных
пенсионных взносов
_______________________________________________
(наименование накопительного пенсионного фонда)
за________________ _____г.
Наименование государственного учреждения______________________
________________________________________________________________
N    !Социальный индивид.!Фамилия, имя, !Дата рождения!Сумма   !
п/п   !код (СИК)          !   отчество   !             !взносов !
----------------------------------------------------------------!
1    !         2         !     3        !       4     !    5   !
----------------------------------------------------------------!
------!-------------------!--------------!-------------!--------!
------!-------------------!--------------!-------------!--------!
Итого:!                   !              !             !        !
________________________________________________________________!
Руководитель___________________
М.П.   Главный бухгалтер______________
Приложение N 6
Утверждаю
Начальник территориального                        Форма N 21
налогового органа
МП
на "___"_________ ____года
Заключение
____________________________________________РНН_______________
по заявлению___________________________________________________
(название отправителя денег
_______________________________________________________________
или фамилия, имя и отчество отправителя денег)
о возврате переплаты___________________________________________
о возмещении из бюджета          (наименование налога или
возмещения, код дохода
бюджетной классификации)
в сумме________________________________________________________
Проверкой представленных материалов установлено, что по лицевому
счету отправителя денег на "___"__________ ____г. числится переплата
по налогу_____________________________, образовавшаяся в результате
___________________________________________________________________
Указанная сумма зачислена "___"___________ _____г. со счета_________
подлежит перечислению на счет N______________________________________
вид операций:_______________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование банка и отправителя денег или наименование налога)
МФО_____________
Начальник отдела учета
Инспектор по учету
"___"_______ ____г.
Приложение N 7<*>

Кезеңі    Кірістердің    042-    Шығыстардың    052С-нысаны
бақылау      нысан    бақылау шоты
шоты                  (120-шот)
_________________________________________________________________________
1          2            3          4               5
_________________________________________________________________________
1 айдағы
жыл басынан
бергі
_________________________________________________________________________
2 және 4-бағандар кірістер мен шығыстар жөніндегі жинақтау
ведомостарынан толтырылады. 2,3,4,5-бағандардағы сомалардың айырмашылығы
болған жағдайда, Актіге қазынашылықтың облыстық басқармасының түсіндірме
жазбасы қоса беріледі.
Қазынашылықтың облыстық
басқармасының бастығы ___________________
Қаржы және жиынтық баланстар
бөлімінің бастығы ________________
N 3 қосымша <*>
Ескерту: N 3 қосымша жаңа редакцияда жазылды -
ҚР Қаржы министрлігінің 2000 жылғы 21 маусым N 298
бұйрығымен.   V001261_
Алушы-банкке түскені
N _____ төлем тапсырмасы
______ жылғы "___"___________ ж.
(үзінді көшірменің күні)
сомасы
Ақшаны жөнелтуші _________________________        ЖСК         Коды
(атауы)
-------------------
СТН ______________________________________        БСК
бенефицияр-банк _______________________________
(атауы)
----------------------------------------------
Бенефициар _______________________________       -------------------
(атауы)                  ЖСК         БеК
СТН ______________________________________
-------------------
Бенефициардың банкі ______________________        БСК
(атауы)
--------------------------------------------------------------------
Делдал-банк                                       БСК
---------------------------------------------------------------------------
Сомасы жазумен:
Тауарды (қызметтер көрсетуді) алған күн                Төлем мақсатының
__________________________________________             коды
Төлемнің мақсаты: ___________________________________  Бюджеттік
(тауардың, орындалған жұмыстардың,   сыныптаманың
көрсетілген қызметтердің атауы,      коды
_____________________________________________________  Валюталандыру
тауар құжаттарының нөмірі мен күні, шарттың нөмірі     күні
мен күні және өзге де деректемелері көрсетіле отырып)
бенефицияр-банктің жүргізгені
______ жылғы "___"_________
М.О.      ________________________
(ақша жөнелтушінің қолы)      ___________________________
(жауапты орындаушылардың қолдары)
Мөртабанның орны
N 4 қосымша
N 0402001 нысан
қолма-қол ақшамен жарнаға арналған
N Хабарландыру
Кімнен _________ __________ N  шотқа
есепке алынған күні  ______________
Бенефициярдың банкі _______________________________
бенефицияр ________________________________________   Сомасы санмен
______________________________________________   ______________
Сомасы жазумен _________________ теңге _____ тиын
Жарнаның мақсаты ___________________________________
Бюджеттік жіктеменің коды ______________________
Салымшының қолы                 Бухгалтер
Ақшаны қабылдаған кассир
_____________________________________________________________
N 0402001-нысан
N___Квитанция
_______ _____ ж.
Кімнен ___________________ N  шотқа
есепке алынған күні  ______________
Бенефициярдың банкі _______________________________
бенефицияр ________________________________________   Сомасы санмен
______________
Сомасы жазумен _________________ теңге _____ тиын
Жарнаның мақсаты ___________________________________
Бюджеттік жіктеменің коды ______________________
М.О.       Бухгалтер        Ақшаны қабылдаған кассир
_____________________________________________________________
N 0402001-нысан
N_____Ордер
_____ж._______
Кімнен                        Дебет        Сомасы
___________________________________
N 030 шот
_______________
___________________________  Кредит          Жалпы
__________________________________________
Бенефициярдың банкі _______коды                  ішінара     коды
_______               ____________________
Бенефицияр                                  ____________________
___________________________  шот NN         ____________________
Төлемнің мақсаты                            Опер. түрі
________________________________________________________________
Бюджеттік жіктеменің коды                   Төлем. мақ.
____________________
банк тобы N
____________________
Бухгалтер          Кассир
N 5 қосымша
міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі жеке тұлғалардың
(қызметкерлердің)
Тізімі
___________________________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
_______ ж. _______________
Мемлекеттік мекеменің атауы _______________________________
__________________________________________________________________________
р/б      Әлеуметтік жеке       Тегі, аты-жөні      Туылған    Жарналар
N         коды (ӘЖК)                               күні       сомасы
__________________________________________________________________________
1            2                     3                 4          5
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жиыны:
Басшы____________________
М.О.
Бас бухгалтер____________
N 6 қосымша
Бекітемін                    N 21 нысан
Аумақтық салық
органының бастығы
МО
__жылғы"___"______________
Қорытынды
___________________________          СТТН ___________________
_______________________________________ сомада
(санмен және жазумен)
_______________________________________артық төлеуді қайтару туралы
(салықтың немесе өтеудің атауы, бюджеттік     бюджеттен өтеу туралы
жіктеме кірісінің коды)
___________________________________________________________________
(ақша жөнелтушінің атауы)
______________________________________________________ өтініші б-ша
(немесе ақша жөнелтушінің тегі, аты-жөні)
Тапсырылған материалдарды тексерумен ақша жөнелтушінің ___ж."___" ___
_________________________________________________________________
нәтижесінде пайда болған _____________________________ салығы б-ша
артық төлеу есептелетіндігі белгіленді.
Көрсетілген сома __________ шоттан ____ж. "___"_______есепке алынды.
N __________________ есеп айырысу шотына аударуға жатады.
операцияның түрі:______________________________________________
____________________________________________________________________
(банктің және ақша жөнелтушінің атауы немесе салықтың атауы)
МФО____________
Есеп бөлімінің бастығы
Есеп жөніндегі инспектор
_____ ж."____"________
N 7 қосымша <*>

Форма N 030(130)
__________________________________________________
(наименование территориального органа казначейства)
Справка N____
о регистрации договора
от "___"________ _____г.
________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
N заявки на регистрацию договора__________
Номер договора_______________
Наименование договора__________________________________
Сумма договора__________________тенге
Сумма на текущий год______________________тенге
(тенге)
________________________________________________________________________
N !Срок обязательства!    Номер     !Код бюджетной !Сумма обязательства!
п/п!                  !обязательства !классификации !                   !
------------------------------------------------------------------------!
1 !         2        !      3       !        4     !        5          !
------------------------------------------------------------------------!
Ответисполнитель казначейства
Приложение N 37
Образец обложки
____________________________________________
(наименование территориального органа казначейства)
Журнал N 1 (N 2)
регистрации справок по взятым обязательствам
Начато__________________г.
Окончено________________г.
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
_____________________________________________________________________
N !   Дата    !Наименование    !Код государственного!Данные справки!
п/п!регистрации!государственного!    учреждения      !--------------!
!           ! учреждения     !                    !номер !дата   !
--------------------------------------------------------------------!
1 !      2    !        3       !           4        !   5  !   6   !
--------------------------------------------------------------------!
(правая часть таблицы)
____________________________________
Общая сумма !Ф.И.О. лица, выдавшего!
по договору !         справку      !
(тенге)    !                      !
-----------------------------------!
7      !           8          !
-----------------------------------!
Приложение N 38
___________________________________
___________________________________
(наименование территориального органа
казначейства)
________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Заявка N____
на внесение изменений к договору
от "___"________ _____г.
Номер договора_______________
Наименование договора__________________________________
Основание для изменения________________________________
Сумма договора__________________тенге
Сумма на текущий год______________________тенге
(тенге)
________________________________________________________________________
N !Срок обязательства!    Номер     !Код бюджетной !Сумма обязательства!
п/п!                  !обязательства !классификации !                   !
------------------------------------------------------------------------!
1 !         2        !      3       !        4     !        5          !
------------------------------------------------------------------------!
Руководитель
Главный бухгалтер
Приложение N 39

N 030 (130) нысан
_____________________________________
(қазынашылықтың аумақтық органының атауы)
шартты тіркеу туралы
N _____ Анықтама
____ж."___"__________
___________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Шарттың тіркеуге арналған өтінімнің N ______
Шарттың нөмірі _________
Шарттың
атауы _____________________________________________
Шарттың сомасы __________________________теңге
Ағымдағы жылға арналған сомасы _______________ теңге
_________________________________________________________________________
р/б! Міндеттеменің ! Міндеттеменің ! Бюджеттік  ! Міндеттеменің сомасы
N      мерзімі        нөмірі       жіктеменің
коды
_________________________________________________________________________
1         2              3               4              5
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Қазынашылықтың жауапты атқарушысы
N 37 қосымша
Мұқабаның үлгісі
_____________________________________
(қазынашылықтың аумақтық органының атауы)
алынған міндеттемелер жөніндегі анықтамаларды тіркеудің
N (N2) Журналы
_______ ж. __________ басталды
_______ ж. _________ аяқталды
Жалғасы
Осы үлгі бойынша журналдың барлық беттері басылсын
_________________________________________________________________________
р/б!Тіркелген! Мемлекеттік ! Мемлекеттік! Анықтаманың! Шарт  !Анықтаманы
N    күні      мекеменің     мекеменің   деректері   бойынша   берген
атауы          коды     _____________ жалпы   тұлғаның
нөмірі !күні  сомасы   тегі,
аты-жөні
_________________________________________________________________________
___!_________!_____________!____________!_______!______!______!__________
1     2           3           4           5       6      7          8
_________________________________________________________________________
N 38 қосымша
_____________________________________
_____________________________________
(қазынашылықтың аумақтық органының атауы)
___________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
N ______Өтінім
шартқа өзгерістер енгізуге арналған
____ж."___"__________
Шарттың нөмірі _________
Шарттың атауы _____________________________________________
Өзгерістің негізі _________________________________________
Шарттың сомасы __________________________теңге
Ағымдағы жылға арналған сомасы _______________ теңге
_________________________________________________________________________
р/с! Міндеттеменің !Міндеттеменің! Бюджеттік ! Міндеттеменің сомасы
N!     мерзімі   !   нөмірі    !жіктеменің !
коды
_________________________________________________________________________
1         2             3              4             5
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Басшы
Бас бухгалтер
N 39 қосымша

Форма N 031 (131)
__________________________________________________
(наименование территориального органа казначейства)
Справка N____
о внесенных изменениях к договору
от "___"________ _____г.
________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
N заявки на изменение__________
Номер договора_______________
Наименование договора__________________________________
Основание для изменения________________________________
Сумма договора__________________тенге
Сумма на текущий год______________________тенге
(тенге)
________________________________________________________________________
N !Срок обязательства!Новый номер   !Код бюджетной !Сумма обязательства!
п/п!                  !обязательства !классификации !                   !
------------------------------------------------------------------------!
1 !         2        !      3       !        4     !        5          !
------------------------------------------------------------------------!
Ответисполнитель казначейства
Приложение N 40
Форма N 033 (133)
___________________________________________________
(наименование территориального органа казначейства)
Ведомость
контроля за финансовыми обязательствами по
__________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
"____"__________________ ______г.
Код бюджетной классификации____________________________________
Планируемое разрешение на год__________________________________
Выделено лимитов_______________________________________________
Свободный остаток для принятия обязательств____________________
_______________________________________________________
N ! Номер  !   Номер     !   Срок      !    Сумма    !
п/п!договора!обязательства!обязательства!обязательства!
------------------------------------------------------!
1 !    2   !       3     !      4      !       5     !
------------------------------------------------------!
------------------------------------------------------!
------------------------------------------------------!
Итого по коду бюджетной классификации:----------------!
Итого по учреждению:----------------------------------!
(правая часть таблицы)
(тенге)
____________________________________
Исполнение обязательства           !
-----------------------------------!
дата ! N плат. поручения  ! сумма !
-----------------------------------!
6   !           7        !  8    !
-----------------------------------!
Ответисполнитель казначейства
Приложение N 41
Форма N 032-А (132-А)
___________________________________________________
(наименование территориального органа казначейства)
Ведомость
движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом
взятых обязательств
____________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
"____"__________________ ______г.
________________________________________________________________________
Код бюджетной!Планируемое!  Взятые     !Выделено!Кассовый расход        !
классификации!разрешение !обязательства!лимитов !-----------------------!
! на год    !             !        !по обязатель-!без обя- !
!           !             !        !ствам        !зательств!
------------------------------------------------------------------------!
1      !     2     !     3       !    4   !      5      !    6    !
------------------------------------------------------------------------!
------------------------------------------------------------------------!
------------------------------------------------------------------------!
Итого по     !                                                          !
учреждению:  !                                                          !
________________________________________________________________________!
(правая часть таблицы)
(тенге, тиын)
________________________________________________________________________
Восстановление     !     Остаток     !Обязательства,!Остаток лимитов !
-----------------------!неиспользованных !необеспеченные!по бюджетному   !
по обязатель-!без обя- !       лимитов   !лимитами      !      счету     !
ствам        !зательств!                 !              !                !
-------------------------------------------------------------------------!
7       !     8   !       9         !     10       !      11        !
-------------------------------------------------------------------------!
Зачеты
Отзывы
Ответисполнитель казначейства
Примечание: Суммы отзыва и зачета показываются в разрезе кодов
бюджетной классификации.
Приложение N 42
Форма N 032-Б (132-Б)
___________________________________________________
(наименование территориального органа казначейства)
Ведомость
движения выделенных лимитов и кассовых
расходов с учетом взятых обязательств
"____"__________________ ______г.
________________________________________________________________________
Код бюджетной!Планируемое!  Взятые     !Выделено!Кассовый расход        !
классификации!разрешение !обязательства!лимитов !-----------------------!
! на год    !             !        !по обязатель-!без обя- !
!           !             !        !ствам        !зательств!
------------------------------------------------------------------------!
1      !     2     !     3       !    4   !      5      !    6    !
------------------------------------------------------------------------!
------------------------------------------------------------------------!
------------------------------------------------------------------------!
Итого по     !                                                          !
казначейству !                                                          !
________________________________________________________________________!
(правая часть таблицы)
(тенге, тиын)
________________________________________________________________________
Восстановление     !     Остаток     !Обязательства,!Остаток лимитов !
-----------------------!неиспользованных !необеспеченные!по бюджетному   !
по обязатель-!без обя- !       лимитов   !      лимитами!      счету     !
ствам        !зательств!                 !              !                !
-------------------------------------------------------------------------!
7       !     8   !       9         !     10       !      11        !
-------------------------------------------------------------------------!
Зачеты
Отзывы
Ответисполнитель казначейства
Примечание: Суммы отзыва и зачета показываются в разрезе кодов
бюджетной классификации.
Приложение N 43

N 031 (131) нысан
_____________________________________
(қазынашылықтың аумақтық органының атауы)
_____ж."__"______шартқа енгізілген өзгерістер туралы
N _____ Анықтама
___________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Өзгеріске арналған өтінімнің N ______
Шарттың нөмірі _________
Шарттың атауы _____________________________________________
Өзгеріс үшін негіз ________________________________________
Шарттың сомасы __________________________теңге
Ағымдағы жылғы сомасы _______________ теңге
_________________________________________________________________________
рет! Міндеттеменің ! Міндеттеменің ! Бюджеттік  ! Міндеттеменің сомасы
N      түрі        жаңа нөмірі    жіктеменің
коды
_________________________________________________________________________
1         2              3               4              5
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Қазынашылықтың жауапты атқарушысы
N 40 қосымша
N 033 (133) нысан
_____________________________________
(қазынашылықтың аумақтық органының атауы)
___________________________________ бойынша
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
қаржылық міндеттемелерді бақылау
Ведомосы
______ ж."____"_________
Бюджеттік жіктеменің коды ______________________
1 жылға жоспарланған рұқсат_____________________
Бөлінген лимиттер _______________________________
Міндеттемелер қабылдау үшін бос қалдық _________
_________________________________________________________________________
р/б! Шарттың  ! Міндеттеменің ! Міндеттеменің  ! Міндеттеменің
N    нөмірі    нөмірі          мерзімі            сомасы
_________________________________________________________________________
1     2            3              4                5
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Бюджеттік жіктеменің коды бойынша жиыны:
Мекеме бойынша жиыны:
____________________________________
Қазынашылықтың жауапты атқарушысы
таблицаның жалғасы
___________________________________________________
Міндеттемені атқару
__________________________________________________
күні !     төлем       ! сомасы
тапсырысының N
_____!_________________!_________________________
6         7               8
_________________________________________________
N 41 қосымша
N 032-А (133-А) нысан
_____________________________________
(қазынашылықтың аумақтық органының атауы)
алынған міндеттемелерді ескере отырып, бөлінген лимиттер мен
кассалық шығыстар қозғалысының
Ведомосы
___________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
______ж."___"___________
__________________________________________________________________________
Бюджеттік  !  1 жылға   !  Алынған    !  Бөлінген !  Кассалық шығыс
жіктеменің  жоспарланған міндеттемелер  лимиттер   _______________________
коды         рұқсат                             ! міндеттеме.!міндетте.
лер бойынша  мелерсіз
__________________________________________________________________________
1             2          3              4             5         6
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Мекеме б-ша
жиыны:
__________________________________________________________________________
Есепке алулар
Қайтарып алулар
Қазынашылықтың жауапты атқарушысы
Ескерту: Қайтарып алу мен есепке алудың сомалары бюджеттік жіктеменің
кодтары бойынша көрсетіледі.
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________________
Қалпына келтіру    !  Пайдаланылмаған !  Лимиттермен ! Бюджеттік шот
______________________     лимиттердің       қамтамасыз    бойынша
міндетте.!міндеттеме. !     қалдығы          етілмеген     лимиттердің
мелер     лерсіз                           міндеттемелер   қалдығы
бойынша
__________________________________________________________________________
7            8               9               10            11
__________________________________________________________________________
N 42 қосымша
N 032-Б (132-Б) нысан
_____________________________________
(қазынашылықтың аумақтық органының атауы)
алынған міндеттемелерді ескере отырып, бөлінген лимиттер мен
кассалық шығыстар қозғалысының
Ведомосы
___________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
______ж."___"___________
__________________________________________________________________________
Бюджеттік  !  1 жылға   !  Алынған    !  Бөлінген !  Кассалық шығыс
жіктеменің  жоспарланған міндеттемелер  лимиттер   _______________________
коды         рұқсат                             ! міндеттеме.!міндетте.
лер бойынша  мелерсіз
__________________________________________________________________________
1             2          3              4             5         6
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Мекеме б-ша
жиыны:
__________________________________________________________________________
Есепке алулар
Қайтарып алулар
Қазынашылықтың жауапты атқарушысы
Ескерту: Қайтарып алу мен есепке алудың сомалары бюджеттік жіктеменің
кодтары бойынша көрсетіледі.
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________________
Қалпына келтіру    !  Пайдаланылмаған !  Лимиттермен ! Бюджеттік шот
______________________     лимиттердің       қамтамасыз    бойынша
міндетте.!міндеттеме. !     қалдығы          етілмеген     лимиттердің
мелер     лерсіз                           міндеттемелер   қалдығы
бойынша
__________________________________________________________________________
7            8               9               10            11
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
N 43 қосымша

Форма N 034 (134)
__________________________________________________
(наименование территориального органа казначейства)
Ведомость
контроля неисполненных обязательств
по_______________________________________________
(наименование и код госудасртвенного учреждения)
на "____"_______________ ________г.
________________________________________________________________
N !Код бюджетной! Номер  !Общая сумма!Сумма на   !  Номер      !
п/п!классификации!договора!по договору!текущий год!обязательства!
----------------------------------------------------------------!
1 !      2      !    3   !      4    !      5    !     6       !
----------------------------------------------------------------!
---!-------------!--------!-----------!-----------!-------------!
Итого по учреждению:
----------------------------------------------------------------
(правая часть таблицы)
(тенге)
________________________________________________________________
Сумма выполненных обязательств!Сумма неисполненных обязательств!
---------------------------------------------------------------!
7            !                8               !
---------------------------------------------------------------!
Ответисполнитель казначейства
Приложение N 44
Справка
о бюджетных изъятиях
из___________________________________бюджетов
по состоянию на "___"______________ ____г.
(тенге)
__________________________________________________________________________
N !                          Наименование                         !Сумма!
-------------------------------------------------------------------------!
1 !Остаток средств, доступных к распределению (ф.115)             !     !
2 !Всего поступило по категориям доходов (ф.041)                  !     !
!в том числе по:                                                !     !
!               налоговые                                       !     !
!               неналоговые                                     !     !
!               доходы от операций с капиталом                  !     !
3 !Процент бюджетных изъятий, определенный Министерством финансов !     !
!Республики Казахстан                                           !     !
4 !Сумма бюджетных изъятий (строка 2*строка 3/100)                !     !
5 !Сумма переплаты на начало текущего дня                         !     !
6 !Сумма недоплаты на начало текущего дня                         !     !
7 !Бюджетные изъятия, подлежащие перечислению в республиканский   !     !
!бюджет с учетом недоплаты и переплаты                          !     !
8 !Остаток переплаты на начало текущего дня                       !     !
9 !Остаток недоплаты на начало текущего дня                       !     !
-------------------------------------------------------------------------!
Начальник
управления казначейства_________________(подпись)
"___"___________ ______г.
Приложение N 45
Лицевой счет N____
____________год
Наименование государственного учреждения__________________
Номер текущего счета "Средства от платных услуг"__________
Программа_____________________
Подпрограмма__________________

N 034 (134) нысан
_____________________________________
(қазынашылықтың аумақтық органының атауы)
____________________________________________бойынша
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
орындалмаған міндеттемелерді бақылау
Ведомосы
______ж."___"___________
__________________________________________________________________________
р/б!Бюджеттік!Шарттың! Шарт  !Ағымдағы! Міндеттеменің!Орындалған!Орындалма.
N жіктеменің нөмірі бойынша  жылға     нөмірі       міндеттеме. ған мін.
коды             жалпы   арналған                лердің     детемелер.
сомасы   сомасы                 сомасы     дің сомасы
__________________________________________________________________________
1     2          3      4       5           6            7          8
__________________________________________________________________________
Мекеме бойынша
жиыны:
__________________________________________________________________________
Қазынашылықтың жауапты атқарушысы
N 44 қосымша
______ ж."_____"_________жағдай бойынша
_____________________ бюджеттен
бюджеттік алулар туралы
Анықтама
(теңге)
_________________________________________________________________________
N !                    Атауы                               ! Сомасы
_________________________________________________________________________
1  Бөлуге қолайлы қаражаттың қалдығы (115-н.)
2  Кірістердің санаттары бойынша барлық түскені (041-н.)
оның ішінде:
салықтық
салыққа жатпайтын
капиталмен жасалатын операциялардан түсетін кірістер
бойынша
3  Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі айқындаған
бюджеттік алулардың проценті
4  Бюджеттік алулардың сомасы (2-жол* 3/100-жол)
5  Ағымдағы күннің басындағы артық төлеудің сомасы
6  Ағымдағы күннің басындағы кем төлеудің сомасы
7  Артық төлеуді және кем төлеуді ескере отырып, республикалық
бюджетке аударуға жататын бюджеттік алулар
8  Ағымдағы күннің басындағы артық төлеудің қалдығы
9  Ағымдағы күннің басындағы кем төлеудің қалдығы
________________________________________________________________________
Қазынашылық
басқармасының бастығы _____________________(қолы)
_____ж."___"___________
N 45 қосымша
N _____Дербес шот
___ жыл
Мемлекеттік мекеменің атауы______________________
"Ақылы қызметтен алынатын қаражат"
ағымдағы шотының нөмірі _________________________
Бағдарлама __________________
Кіші бағдарлама _____________

1. Кредитная линия                          и процентов
2. Экспортер
3. Импортер
4. Согласно соглашению (аккредитив) N
--------------------------------------------------------------------------
Структура платежа:   !  Итого   !   Код бюджетной классификации
!          !-----------------------------------------
!          !138100519  ! 144211221   !  164400621
--------------------------------------------------------------------------
1. Основной долг в
ин.валюте
в тенге
2. Проценты в в
ин.валюте
в тенге
3. Прочие в
ин.валюте
в тенге
4. Итого в ин.валюте
в тенге
---------------------------------------------------------------------------
Согласно счету
Начальник Управления финансового планирования,
обслуживания правительственного долга и резерва ___________________________
Приложение N 50-2
Утверждаю:
Председатель Комитета казначейства
________________ Ф.И.О.
"____" _____________ г.
Заключение
для погашения _________________________________________
Управление финансового планирования, обслуживания правительственного
долга и резерва, на основании __________________________________________,
подлежащих погашению "___"__________ г., считает возможным произвести
погашение в тенге, по официальному курсу Национального Банка Республики
Казахстан на "____" __________ г. 1 доллар США - __________тенге_____тиын
с Единого казначейского счета N 351889400 код 190201125 в Управлении
платежных систем г.Алматы в сумме _______________________________________,
(цифрой и прописью)
вкючающей в себя погашение основного долга в размере ______________ тенге
_______тиын и процентов в размере ___________тенге_____тиын,
перечислением на корреспондентские счета Первичных Дилеров.
--------------------------------------------------------------------------
Наименование ! Объем по  ! Объем по    !Основной долг ! Проценты (код
акционерного !номинальной!номинальной  !(код расходов ! расходов
банка        !стоимости  !стоимости,   !217 44 00 612)! 217 42 11 211)
!           !переведенная !              !
!           !по официаль- !              !
!           !ному курсу   !              !
!           !в тенге      !              !
--------------------------------------------------------------------------
! долл. США !   тенге     !     тенге    !     тенге
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
Итого:
-------------------------------------------------------------------------
Начальник Управления финансового планирования,
обслуживания правительственного долга и резерва __________________________
(подпись)
Приложение N 51
График
обслуживания клиентов
_________________управления казначейства
_____________________________________________________________
Наименование государственного! N лицевого !   Время         !
учреждения        !  счета     !   обслуживания  !
------------------------------------------------------------!
Руководитель территориального
органа казначейства____________________
Приложение N 52<*>
<*>Сноска. Приложение 52 - с дополнениями, внесенными приказом Минфина РК от 21 июня 2000 года N 298  V001261_  .
Книга
учета распределения и перераспределения счетов и
штампов между учетно-операционными работниками казначейства
__________________________________________________________________________
Дата!Ф.И.О., занимаемая!Перечень  !Оттиск!Подпись     !Подпись !Подпись   !
!должность принима-!переданных!штампа!принимающего!сдающего!начальника!
!  ющих и сдающих  !материалов!      !            !        !операц.   !
!    работников    !          !      !            !        !отдела    !
--------------------------------------------------------------------------!
Руководитель территориального
органа казначейства__________________
М.П.
Начальник операционного
отдела_______________________________
Приложение N 53
Ведомость
о полученных из республиканского бюджета средствах
Код
Форма N 1 по ОКУД  О503061
на______________________г.             Дата________
Администратор республиканских бюджетных программ___________ по ОКПО________
Программа__________________________________________________        _______
Подпрограмма_______________________________________________        ________
Наименование государственного учреждения___________________        ________
Периодичность: годовая_____________________________________по ОКУД ________
Единица измерения__________________________________________по СОЕИ
___________________________________________________________________________
Специфика!         Наименование распорядителей лимитов           ! Всего !
--------------------------------------------------------------------------!
111     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------!
112     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
113     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
121     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
122     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
123     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
124     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
125     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
126     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
131     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
132     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
133     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
159     !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
и т.п.   !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
Итого   !   !   !   !   !    !   !   !    !     !       !       !        !
--------------------------------------------------------------------------
Всего__________________________________________________________
сумма прописью
М.П. Руководитель___________     М.П. Руководитель территориального органа
казначейства______________________
Главный бухгалтер_________       Ответисполнитель отдела отчетности
по банковским операциям___________
"___"____________г.               "___"________________г.
Приложение N 54<*>
<*>Сноска. Приложение 54 - в новой редакции согласно приказу Минфина
РК от 21 июня 2000 года N 298   V001261_  .
Сводная ведомость
о полученных из республиканского бюджета средствах
на ______________ г.                    ! КОД
Форма N 2 по ОКУД !0503063
Дата !
!
Администратор республиканских бюджетных программ ________по ОКПО !______
Программа _______________________________________________________!______
Подпрограмма ____________________________________________________!______
Периодичность: годовая __________________________________по ОКУД !______
Единица измерения ______________________________________ по СОЕИ !______
-------------------------------------------------------------------------
Специ-!            Наименование областей                        ! Всего
фика  !                                                         !
-------------------------------------------------------------------------
111
112
113

1. Несие желiсi                                 ! проценттердi төлеу
2. Экспорттаушы
3. Импорттаушы
4. Келiсiмге сәйкес (аккредитив) N
---------------------------------------------------------------------------
Төлемнiң құрылымы:      ! Жиыны !    Бюджеттiк сыныптаманың коды
---------------------------------------------------------------------------
!       ! 138100519 ! 144211221  ! 164400621
___________________________________________________________________________
1. Шетел валютасындағы негiзгi
борыш
___________________________________________________________________________
теңгемен
___________________________________________________________________________
2. Шетел валютасындағы пайыздар
___________________________________________________________________________
теңгемен
___________________________________________________________________________
3. Шетел валютасындағы басқалар
___________________________________________________________________________
теңгемен
___________________________________________________________________________
Шетел валютасындағы жиыны
___________________________________________________________________________
теңгемен
___________________________________________________________________________
Шотқа сәйкес
Қаржылық жоспарлау, үкiметтiк борыш пен резервке
қызмет көрсету басқармасының бастығы ___________________________
N 50-2 қосымша <*>
Ескерту: N 50-2 қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігінің 2000 жылғы 21 маусым N 298
бұйрығымен.   V001261_
Бекітемін:
Қазынашылық комитетінің төрағасы
____________ аты-жөні
_____ жылғы "___"________
______________________________________ өтеу үшін
Қорытынды
Қаржылық жоспарлау, үкіметтік борыш пен резервке қызмет көрсету
басқармасы _____ жылғы "___"________ өтеуге жататын ____________________
негізінде _____ жылғы "___"________ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
1 АҚШ доллары - _____________ теңге _____________ тиын ресми бағамы
бойынша теңгемен Алматы қаласының Төлем жүйелері басқармасындағы N
351889400 коды 190201125 Бірыңғай қазынашылық шоттан Бастапқы Дилерлердің
корреспонденттік шоттарына аудара отырып, өзіне ___________ теңге _______
тиын мөлшеріндегі негізгі борышты және ___________ теңге ____________ тиын
мөлшеріндегі пайыздары өтеуді қамтитын сомасы _______________________
(санмен және жазумен)
өтеуді жүргізу мүмкін деп санайды.
---------------------------------------------------------------------------
Акционерлік банктің!Атаулы құны!Ресми бағам !Негізгі борыш ! Пайыздар (шы.
атауы          !бойынша кө.!бойынша тең.!(шығыстар коды!ғыстар коды
!лемі       !гемен ауда. !217 44 00 612)! 217 42 11 211)
!           !рылған атау.!              !
!           !лы құнның   !              !
!           !көлемі      !              !
---------------------------------------------------------------------------
! АҚШ долл. !    теңге   !    теңге     !    теңге
---------------------------------------------------------------------------
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Жиыны:
___________________________________________________________________________
Қаржылық жоспарлау, үкіметтік борыш пен резервке
қызмет көрсету басқармасының бастығы _______________
(қолы)
N 51 қосымша
Қазынашылықтың_________________ басқармасының
клиенттеріне қызмет көрсету
кестесі
________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің ! дербес шот ! Қызмет көрсету
атауы                N            уақыты
________________________________________________________
_______________________!____________!___________________
Қазынашылық аумақтық
органының басшысы ____________________
N 52 қосымша <*>
Ескерту: N 52 қосымша өзгертілді - ҚР Қаржы
министрлігінің 2000 жылғы 21 маусым N 298
бұйрығымен.   V001261_
Қазынашылықтың есептеу-операциялық
қызметкерлері арасындағы шоттар мен мөртабандарды
бөлуді және қайта бөлуді есепке алу
кітабы
_________________________________________________________________________
күні! Қабылдаушы ! Берілген !Мөртаңбасы!Қабылдаушы.! Өткізуші.!Операц.
және өткізуші материал.             ның қолы    нің қолы  бөлім
қызметкерлер.  дардың                                    бастығының
дің аты-жөні,  тізбесі                                       қолы
атқарып отыр.
ған лауазымы
_________________________________________________________________________
Қазынашылықтың аумақтық
органының басшысы ____________________
МО
Операциялық бөлімнің
бастығы _____________________________
N 53 қосымша
республикалық бюджеттен алынған қаражат туралы
Ведомость
Коды
N 1 нысан ЕҚБС б-ша
О503061
______ж.____ ______арналған            Күні        ______
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі _____ҚҰБС б-ша   ______
Бағдарлама_____________________________________________________    ______
Кіші бағдарлама _______________________________________________    ______
Мемлекеттік мекеменің атауы ______________________________         ______
Кезеңі: жылдық_________________________________________ЕҚБС б-ша   ______
Өлшем бірлігі__________________________________________ОББЖ б-ша   ______
__________________________________________________________________________
Ерек. !           Лимиттерді бөлушілердің атауы                    !
шелігі!____________________________________________________________!Барл.
______!____!___!____!____!_____!____!_____!_____!______!____!______!_____
111
_________________________________________________________________________
112
_________________________________________________________________________
113
_________________________________________________________________________
121
_________________________________________________________________________
122
_________________________________________________________________________
123
_________________________________________________________________________
124
_________________________________________________________________________
125
_________________________________________________________________________
126
_________________________________________________________________________
131
_________________________________________________________________________
132
_________________________________________________________________________
133
_________________________________________________________________________
159
_________________________________________________________________________
ж/е с.с.
_________________________________________________________________________
Жиыны
_________________________________________________________________________
Барлығы _______________________________________
сомасы жазумен
М.О.  Басшы __________    М.О.  Қазынашылықтың аумақтық органының басшысы
Бас бухгалтер ___         Банктік операциялар бойынша есептеме
бөлімінің жауапты атқарушысы
____ж."___"________       _____ж."___"_________
N 54 қосымша <*>
Ескерту: N 54 қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы
министрлігінің 2000 жылғы 21 маусым N 298
бұйрығымен.   V001261_
Республикалық бюджеттен алынған қаражат туралы
Жиынтық тізімдеме
Коды
ЕҚБС бойынша N 2 нысан    О503063
______________________ ж.         Күні    _______
Республикалық бюджеттік
бағдарламалардың әкімшісі __________________________   ҚҰБС бойынша _______
Бағдарлама      ____________________________________
Кіші бағдарлама ____________________________________                _______
Мерзімі: жылдық ____________________________________   ЕҚБС бойынша _______
Өлшем бірлігі ______________________________________   ӨББЖ бойынша _______
---------------------------------------------------------------------------
Ерекше.!                 Облыстардың атауы                         !Барлығы
лігі   !-----------------------------------------------------------!
!   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !
---------------------------------------------------------------------------
111
___________________________________________________________________________
112
___________________________________________________________________________
113
___________________________________________________________________________

1. Номер счета___________________
Банк__________________________
2. Номер заявки__________________
3. Просим выплатить________________________________________________________
(наименование валюты)     (сумма, подлежащая выплате,
цифрами)
Обращаемся с просьбой о снятии средств специального счета
софинансирования и настоящим подтверждаем свое согласие со следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или
закупаются в соответствии с условиями соглашения.
Б. Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в
связи с товарами или услугами, оговоренными в контрактах или другими
документами.
________________________________________________________________________
Описание расходов                 Платежные инструкции
4. Наименование и адрес              9. Наименование и адрес Банка-
подрядчика или поставщика            бенефициара средств и номер счета
5. Реквизиты поставки:
а) номер и дата контракта или
заказа на поставку (или другие       Свифт-код
ссылки на контрактный документ)      10. Наименование и адрес бенефициара
платежа
б) дата одобрения контракта
(заполнить в отношении контрактов,
подлежащих утверждению              11. В том случае, если банк-бенефициара
Комитетом по внешнему               платежа расположен за пределами страны,
заимствованию {КВЗ})                валюта которой запрашивается, укажите
наименование и адрес
банка-корреспондента в стране, валюта
которой подлежит выплате
в) краткое описание товаров,
работ и услуг
г) валюта и общая стоимость
контракта
Свифт-код
д) общая сумма счетов-              12. Специальные платежные инструкции
фактур, включенных в                    информации о счете-фактуре
заявку (за вычетом удержаний и
другими вычетами)
6. Спецификация средств,
принятых снятию
7._______________________________     13._________________________________
(наименование агента по обслуживанию)   (Подпись и должность представителя
КВЗ)
8._____________________________       14.__________________________________
(Дата)                          (Подпись и должность представителя
КВЗ) агента по обслуживанию)

1. Шот номері : ______________________
Банк: _____________________________
2. Тапсырыс номері: __________________
3. Төлеуді сұраймыз ________ ______________________________________
(валюта атау)   (төлеуге жататын сома, санмен)
Қайта қаржыландырудың арнайы шоттарының қаражаттарын шегеру жөнінде
өтініш жасаймыз және осымен өзіміздің келісімізді төмендегілермен
растаймыз:
А. Осы тапсырыс қамтитын тауарлар мен қызмет көрсетулер Келісімнің
жағдайына сәйкес сатып алынды немесе сатып алынады.
Б. Шығыстар осы кезде тек қана тауарларға немесе қызмет көрсетулерге
немесе басқа да құжаттарға байланысты өндірілген немесе өндіріледі.
____________________________________________________________________
Шығыстарды көрсету             Төлем нұсқаулықтары
4. Мердігердің немесе жеткізу-        9. Қаражаттарды алатын банктің
шінің атауы және мекен-жайы           атауы және мекен-жайы және
(егер олар төлем бенефициардың атауы       шот номері
мен мекен-жайынан өзгеше болса)
5. Жеткізу реквизиттері
а) Шарттың немесе жеткізуге           Свифт-коды:
тапсырыстың номері және күні      10. Төлем бенефициардың атауы және
(немесе басқа да шарт құжат.          мекен-жайы
тарына жіберу)
б) Шартты растаған күн
(сырттан қарыз алу жөніндегі          11. Егер бенефициардың банкі
комитетімен (СҚК) беті жататын        валютасы сұрауға жататын елден
шарттарға қатысты толтырылсын)        тысқары орналасқан жағдайда
валюта төлеуге жататын елдегі
банк-корреспонденттің атауын
және мекен-жайын көрсетіңіз
в) Тауарларды, жұмыстар мен
қызмет көрсетулерді қысқаша
сипаттау
Свифт-коды:
г) Валюта және шарттың жалпы          12. Шот-фактура туралы арнайы
сомасы                                төлем нұсқаулықтары және
д) тапсырысқа енген шот-фактур.       ақпараттар
дың жалпы сомасы (ұстап қалулар
мен басқа шегерімдерді шегеруден
басқа)
Шегеріп тастауға қабылданған         13. ____________________
қаражаттардың ерекшелігі               (СҚА өкілінің қолы және
қызметі)
7._______________________________
(қамтамасыз ету бойынша агентіктің атауы)
8. ______________________________    14. ____________________________
(күні)                       (қамтамасыз ету бойынша агенттік
өкілінің қолы және қызметі)
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.