О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам охраны Государственной границы Республики Казахстан и национальной безопасности
Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № 375-VI ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 15-I, 15-II, ст.88; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; 2015 г., № 20-VII, ст.115; № 21-III, ст.137; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.67; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.126, 129; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 8, ст.16; № 14, ст.50, 53; № 16, ст.56; № 21, ст.98, 102; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 10, ст.32; № 16, ст.53, 56; № 23, ст.91; № 24, ст.93; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.36; № 19-20, ст.86; № 23, ст.103; № 24-I, ст.118, 119; № 24-II, ст.120; 2020 г., № 9, ст.29; № 10, ст.44; № 12, ст.63; № 16, ст.77; Закон Республики Казахстан от 6 октября 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 октября 2020 г.):
1) в абзаце первом части второй статьи 575 слова "государственной границы" заменить словами "Государственной границы";
2) в части первой статьи 584 слова "государственной границы" заменить словами "Государственной границы".
2. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 9-10, ст.68; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст.184; 2001 г., № 8, ст.50, 54; № 21-22, ст.285; 2006 г., № 5-6, ст.31; 2007 г., № 3, ст.23; № 20, ст.152; 2009 г., № 17, ст.82; № 24, ст.122; 2011 г., № 16, ст.128; 2013 г., № 2, ст.10; № 9, ст.51; № 23-24, ст.116; 2014 г., № 14, ст.84; № 21, ст.118; 2015 г., № 22-І, ст.143; № 22-V, ст.158; 2016 г., № 23, ст.118; № 24, ст.131; 2017 г., № 8, ст.16; № 16, ст.56; 2018 г., № 7-8, cт.22; 2019 г., № 24-II, ст.120; 2020 г., № 10, ст.39):
в статье 24 слова "пограничный пункт выезда из Республики Казахстан" заменить словами "пункт пропуска через Государственную границу Республики Казахстан".

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету және ұлттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2020 жылғы 16 қарашадағы № 375-VI ҚРЗ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-I, 15-II, 88-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 21, 98, 102-құжаттар; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 53, 56-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 118, 119-құжаттар; № 24-II, 120-құжат; 2020 ж., № 9, 29-құжат; № 10, 44-құжат; № 12, 63-құжат; № 16, 77-құжат; 2020 жылғы 7 қазанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 575-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацындағы "мемлекеттік шекарасын" деген сөздер "Мемлекеттік шекарасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 584-баптың бірінші бөлігіндегі "мемлекеттік шекарасын" деген сөздер "Мемлекеттік шекарасын" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Шетелдiктердiң құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 9-10, 68-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184-құжат; 2001 ж., № 8, 50, 54-құжаттар; № 21-22, 285-құжат; 2006 ж., № 5-6, 31-құжат; 2007 ж., № 3, 23-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 122-құжат; 2011 ж., № 16, 128-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 21, 118-құжат; 2015 ж., № 22-І, 143-құжат; № 22-V, 158-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат; № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; 2019 ж., № 24-II, 120-құжат; 2020 ж., № 10, 39-құжат):
24-баптағы "Қазақстан Республикасынан кетудiң шекаралық мекенiне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктіне" деген сөздермен ауыстырылсын.

3. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст.157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 10, ст.108; № 12, ст.184; 1998 г., № 23, ст.416; № 24, ст.436; 1999 г., № 8, ст.233; № 23, ст.920; 2000 г., № 3-4, ст.66; 2001 г., № 20, ст.257; 2002 г., № 6, ст.72; № 17, ст.155; 2004 г., № 23, ст.142; 2007 г., № 9, ст.67; № 10, ст.69; № 20, ст.152; 2009 г., № 19, ст.88; 2010 г., № 7, ст.32; № 10, ст.48; 2011 г., № 1, ст.3, 7; № 11, ст.102; № 16, ст.129; 2012 г., № 4, ст.32; № 8, ст.63; 2013 г., № 1, ст.2; № 2, ст.10; № 14, ст.72; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.33; № 11, ст.61; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 21, ст.118; 2015 г., № 21-III, ст.135; № 22-V, ст.154, 156; 2016 г., № 23, ст.118; № 24, ст.126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 8, ст.16; № 11, ст.29; № 13, ст.45; № 16, ст.56; № 24, ст.115; 2018 г., № 24, ст.93; 2019 г., № 5-6, ст.27; № 15-16, ст.67; № 24-I, ст.119; 2020 г., № 9, ст.33; № 12, ст.61; № 13, ст.67):
1) в подпункте 13) статьи 12 слова "государственной границы" заменить словами "Государственной границы";
2) статью 17 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. В случаях и порядке, определяемых Председателем Комитета национальной безопасности, сотрудники органов национальной безопасности переходят в категорию военнослужащих органов национальной безопасности.
Председатель Комитета национальной безопасности в пределах полномочий относит подразделение органа национальной безопасности к другим войскам и воинским формированиям.".
4. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст.84; 1999 г., № 13, ст.431; № 23, ст.921; 2001 г., № 15-16, ст.228; 2002 г., № 6, ст.71; 2003 г., № 11, ст.67; 2004 г., № 14, ст.82; № 17, ст.101; № 23, ст.142; 2006 г., № 16, ст.103; 2007 г., № 9, ст.67; № 10, ст.69; № 15, ст.106, 108; № 18, ст.143; 2009 г., № 11-12, ст.54; № 18, ст.84; № 24, ст.122; 2010 г., № 5, ст.23; № 10, ст.52; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 10, ст.86; № 11, ст.102; № 16, ст.128, 129; 2012 г., № 1, ст.5; № 3, ст.21; № 4, ст.32; № 5, ст.41; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.77; 2014 г., № 1, ст.4; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; № 24, ст.144; 2015 г., № 1, ст.2; № 20-IV, ст.113; № 22-V, ст.154, 158; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 8-I, ст.65; № 12, ст.87; № 23, ст.118; 2017 г., № 8, ст.16; № 11, ст.29; № 21, ст.98; 2018 г., № 10, ст.32; № 16, ст.56; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.39; № 9-10, ст.52; № 21-22, ст.90; № 23, ст.103; № 24-I, ст.119; № 24-II, ст.122; 2020 г., № 9, ст.31; № 10, ст.39; № 13, ст.67; Закон Республики Казахстан от 6 октября 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 октября 2020 г.):

3. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 10, 108-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233-құжат; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 6, 72-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 33-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; 2015 ж., № 21-III, 135-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар; 2016 ж., № 23, 118-құжат; № 24, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 24-I, 119-құжат; 2020 ж., № 9, 33-құжат; № 12, 61-құжат; № 13, 67-құжат):
1) 12-баптың 13) тармақшасындағы "мемлекеттік шекарасын" деген сөздер "Мемлекеттік шекарасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 17-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы айқындайтын жағдайларда және тәртіппен ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілері санатына ауысады.
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы өкілеттіктері шегінде ұлттық қауіпсіздік органының бөлімшесін басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға жатқызады.".
4. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-V, 154, 158-құжаттар; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 8-І, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 11, 29-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 9-10, 52-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 119-құжат; № 24-II, 122-құжат; 2020 ж., № 9, 31-құжат; № 10, 39-құжат; № 13, 67-құжат; 2020 жылғы 7 қазанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в подпункте 5) части первой пункта 7 статьи 13 слово "застав" заменить словом "отделений";
2) в части первой пункта 4 статьи 101 слово "заставах" заменить словом "отделениях";
3) в пункте 7 статьи 101-1 слово "застав" заменить словом "отделений";
4) в частях второй и пятой пункта 4, в части второй пункта 5, в пунктах 7 и 8 статьи 101-2 слово "застав" заменить словом "отделений".
5. В Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 2-3, ст.34; № 23, ст.931; 2002 г., № 4, ст.30; 2003 г., № 15, ст.121; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 1, ст.5; № 3, ст.22; 2009 г., № 18, ст.84, 85; 2010 г., № 1-2, ст.1; № 5, ст.23; № 15, ст.71; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 6, ст.49; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 14, ст.95; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.75; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.123; № 23, ст.143; 2015 г., № 13, ст.65; № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 8-I, ст.65; 2017 г., № 23-III, ст.111; 2018 г., № 10, ст.32; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.39; № 19-20, ст.86):
в предложении втором части второй пункта 4 статьи 13 слова "на пограничном пункте" заменить словами "на пункте пропуска через Государственную границу Республики Казахстан".
6. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 6, ст.190; 2001 г., № 17-18, ст.245; 2002 г., № 15, ст.147; 2004 г., № 23, ст.142; № 24, ст.154; 2007 г., № 9, ст.67; 2008 г., № 15-16, ст.63; 2009 г., № 24, ст.128, 130; 2010 г., № 24, ст.152; 2011 г., № 19, ст.145; 2012 г., № 3, ст.26; № 4, ст.32; 2013 г., № 13, ст.62; № 14, ст.72; 2014 г., № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 21, cт.122; № 22, cт.131; 2015 г., № 1, cт.2; 2016 г., № 24, ст.126; 2017 г., № 8, ст.16; № 16, ст.56; 2018 г., № 16, ст.53, 56; 2019 г., № 24-II, ст.120; 2020 г., № 10, ст.39):
1) в пункте 3 статьи 7 слова "пограничных отрядов" заменить словами "территориальных подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан";

1) 13-баптың 7-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасындағы "заставаларының" деген сөз "бөлімшелерінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 101-баптың 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "шекаралық заставалардағы" деген сөздер "шекара бөлімшелеріндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 101-1-баптың 7-тармағындағы "заставаларының" деген сөз "бөлімшелерінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 101-2-баптың 4-тармағының екінші және бесінші бөліктеріндегі, 5-тармағының екінші бөлігіндегі, 7 және 8-тармақтарындағы "заставаларының" деген сөз "бөлімшелерінің" деген сөзбен ауыстырылсын.
5. "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 2-3, 34-құжат; № 23, 931-құжат; 2002 ж., № 4, 30-құжат; 2003 ж., № 15, 121-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 85-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 19-І, 19-ІІ, 94, 96-құжаттар; № 21, 123-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 13, 65-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-І, 65-құжат; 2017 ж., № 23-ІІІ, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 19-20, 86-құжат):
13-баптың 4-тармағы екінші бөлігінің екінші сөйлеміндегі "шекаралық пунктте" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 6, 190-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 15-16, 63-құжат; 2009 ж., № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 24, 152-құжат; 2011 ж., № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; 2013 ж., № 13, 62-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; 2016 ж., № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 16, 53, 56-құжаттар; 2019 ж., № 24-II, 120-құжат; 2020 ж., № 10, 39-құжат):
1) 7-баптың 3-тармағындағы "шекара отрядтарының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі аумақтық бөлімшелерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в пункте 2 статьи 10 слова "государственной границы" заменить словами "Государственной границы Республики Казахстан";
3) в статье 11:
в пункте 2 слова "пограничных отрядов" заменить словами "территориальных подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан";
в подпункте 4) пункта 3 слова "командиры частей" заменить словами "начальники территориальных подразделений".
7. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О противодействии терроризму" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 19, ст.649; 2002 г., № 4, ст.32; 2004 г., № 23, ст.142; 2009 г., № 15-16, ст.71; № 19, ст.88; 2010 г., № 7, ст.32; 2011 г., № 11, ст.102; 2012 г., № 4, ст.32; 2013 г., № 1, ст.2; № 16, ст.83; 2014 г., № 7, ст.37; № 11, ст.61; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.118, 122; 2015 г., № 1, ст.2; № 16, ст.79; № 22-I, ст.140; 2016 г., № 23, ст.118; № 24, ст.126; 2017 г., № 16, ст.56; № 23-III, ст.111; 2018 г., № 16, ст.56; 2020 г., № 9, ст.33; № 10, ст.38):
в части третьей пункта 2 статьи 13 слова "объединения (регионального управления)" заменить словами "территориального подразделения".
8. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст.243; 2004 г., № 23, ст.142; 2005 г., № 6, ст.10; № 7-8, ст.19; 2006 г., № 1, ст.5; № 3, ст.22; № 15, ст.95; № 23, ст.144; № 24, ст.148; 2007 г., № 1, ст.4; № 2, ст.18; № 16, ст.129; 2008 г., № 21, ст.97; № 24, ст.129; 2009 г., № 15-16, ст.76; № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2; № 6, ст.50; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 3, ст.21, 27; № 4, ст.32; № 8, ст.64; № 14, ст.92, 95; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 13, ст.63; № 14, ст.72, 75; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст.4, 6; № 2, ст.10, 12; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 10, ст.52; № 14, ст.86; № 19-І, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 19-І, ст.99, 101; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-І, ст.128; № 22-V, ст.156; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.53; 2017 г., № 4, ст.7; № 14, ст.51; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 19-20, ст.86; № 23, ст.103, 108; № 24-І, ст.119; 2020 г., № 10, ст.48; № 13, ст.67; № 14, ст.68, 71):
в подпункте 5) пункта 3 статьи 6 слово "заставы" заменить словом "отделения".

2) 10-баптың 2-тармағындағы "Мемлекеттік шекараны" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 11-бапта:
2-тармақтағы "шекара отрядтарының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі аумақтық бөлімшелерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 4) тармақшасындағы "бөлімдерінің командирлері" деген сөздер "аумақтық бөлімшелерінің бастықтары" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., № 19, 649-құжат; 2002 ж., № 4, 32-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2009 ж., № 15-16, 71-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 11, 61-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 79-құжат; № 22-І, 140-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; 2018 ж., № 16, 56-құжат; 2020 ж., № 9, 33-құжат; № 10, 38-құжат):
13-баптың 2-тармағының үшінші бөлігіндегі "бірлестігінің (өңірлік басқармасының)" деген сөздер "аумақтық бөлімшесінің" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 2, 10, 12-құжаттар; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 86-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 99, 101-құжаттар; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 14, 51-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 103, 108-құжаттар; № 24-I, 119-құжат; 2020 ж., № 10, 48-құжат; № 13, 67-құжат; № 14, 68, 71-құжаттар):
6-баптың 3-тармағының 5) тармақшасындағы "заставалары" деген сөз "бөлімшелері" деген сөзбен ауыстырылсын.

9. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 2, ст.16; 2004 г., № 20, ст.116; № 23, ст.142; 2005 г., № 11, ст.36; 2006 г., № 3, ст.22; № 24, ст.148; 2007 г., № 9, ст.67; № 18, ст.143; 2009 г., № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст.146; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 12, ст.111; 2012 г., № 8, ст.64; № 14, ст.95, 96; № 15, ст.97; 2013 г., № 2, ст.10; № 14, ст.72, 75; № 16, ст.83; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 19-I, ст.100; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.17; № 11, ст.29; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; 2019 г., № 8, ст.45; № 21-22, ст.90; 2020 г., № 9, ст.33):
1) в подпункте 41) статьи 1 слова "военных и пограничных судов" заменить словами "военных судов и пограничных кораблей, катеров";
2) в пункте 2 статьи 3:
после слов "не распространяется на" дополнить словами "корабли, катера и другие";
слова "морских частей" исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст.141; 2004 г., № 23, ст.142; 2005 г., № 7-8, ст.23; 2007 г., № 2, ст.18; 2011 г., № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, cт.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 7-I, ст.50; № 7-II, ст.56; 2018 г., № 19, ст.62; 2019 г., № 5-6, ст.27; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.90):
1) в подпункте 6) пункта 2 статьи 4 слова "государственной границы" заменить словами "Государственной границы";
2) в подпункте 5) статьи 6 слова "государственной границы" заменить словами "Государственной границы".
11. В Закон Республики Казахстан от 5 марта 2003 года "О военном положении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 4, ст.22; 2005 г., № 14, ст.56; 2007 г., № 10, ст.69; 2011 г., № 11, ст.102; 2012 г., № 4, ст.32; 2015 г., № 1, ст.2; 2017 г., № 16, ст.56; 2020 г., № 10, ст.46; № 11, ст.57):
в подпункте 7) статьи 1 слова "государственной границы" заменить словами "Государственной границы Республики Казахстан".

9. "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 2, 16-құжат; 2004 ж., № 20, 116-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 11, 36-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 19-І, 100-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 17-құжат; № 11, 29-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; № 21-22, 90-құжат; 2020 ж., № 9, 33-құжат):
1) 1-баптың 41) тармақшасындағы "әскери және шекаралық кемелердi" деген сөздер "әскери кемелердi және шекара корабльдерін, катерлерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 2-тармағында:
"қауіпсіздік комитеті Шекара қызметiнің теңiз бөлiмдерi" деген сөздер "қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"туын көтеріп жүзуші" деген сөздерден кейін "корабльдерге, катерлерге және басқа да" деген сөздермен толықтырылсын.
10. "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 7-І, 50-құжат; № 7-ІІ, 56-құжат; 2018 ж., № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90-құжат):
1) 4-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "мемлекеттiк шекарасын" деген сөздер "Мемлекеттiк шекарасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-баптың 5) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасының" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Соғыс жағдайы туралы" 2003 жылғы 5 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 4, 22-құжат; 2005 ж., № 14, 56-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; 2020 ж., № 10, 46-құжат; № 11, 57-құжат):
1-баптың 7) тармақшасындағы "мемлекеттік шекараның" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасының" деген сөздермен ауыстырылсын.

12. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании туриста" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст.179; 2006 г., № 1, ст.5; № 3, ст.22; 2007 г., № 8, ст.52; 2008 г., № 13-14, ст.57; 2009 г., № 17, ст.81; № 24, ст.134; 2011 г., № 12, ст.111; 2012 г., № 13, ст.91; 2014 г., № 14, ст.84; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 20-IV, ст.113; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2018 г., № 1, ст.4; № 13, ст.41; 2019 г., № 15-16, ст.67):
1) в статье 9:
в пункте 1 слова "пограничного контрольно-пропускного пункта о пересечении" заменить словами "структурного подразделения территориального подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о пересечении Государственной";
предложение второе части первой пункта 2 после слова "застрахованного" дополнить словом "Государственной";
2) в подпункте 1) пункта 2 статьи 18 слова "пограничного контрольно-пропускного пункта о пересечении" заменить словами "структурного подразделения территориального подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о пересечении Государственной".
13. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст.88; 2006 г., № 3, ст.22; № 23, ст.141; № 24, ст.148; 2007 г., № 9, ст.67; № 18, ст.143; № 20, ст.152; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст.146; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 14, ст.92, 95; № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.72, 75; № 16, ст.83; 2014 г., № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 19-І, 19-ІІ, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 19-І, ст.100; № 20-IV, ст.113; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 8-I, ст.65; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.17; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; 2019 г., № 8, ст.45; 2020 г., № 13, ст.67):
пункт 2 статьи 3 после слов "не распространяется на" дополнить словами "корабли, катера и другие".
14. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 1-2, ст.1; 2007 г., № 9, ст.67; 2008 г., № 6-7, ст.27; 2010 г., № 7, ст.32; № 10, ст.48; 2011 г., № 1, ст.7; № 5, ст.43; № 8, ст.64; № 11, ст.102; 2012 г., № 4, ст.32; № 5, ст.41; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 7, ст.37; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 1, ст.2; № 19-ІІ, ст.104; № 22-І, ст.140; 2017 г., № 11, ст.29; № 13, ст.45; № 16, ст.56; 2018 г., № 15, ст.47; 2019 г., № 5-6, ст.27; № 24-I, ст.119; 2020 г., № 10, ст.44, 48; № 11, ст.57):

12. "Туристі мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 179-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2011 ж., № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
1) 9-бапта:
1-тармақтағы "шекарасын кесіп өткені туралы шекаралық бақылау-өткізу пунктінің" деген сөздер "Мемлекеттік шекарасын кесіп өткені туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі құрылымдық бөлімшесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігінің екінші сөйлемі "Қазақстан Республикасының" деген сөздерден кейін "Мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 18-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "шекаралық бақылау-өткізу пунктінің Қазақстан Республикасының шекарасын" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі құрылымдық бөлімшесінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Iшкi су көлiгi туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 88-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 19-І, 100-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 17-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; 2020 ж., № 13, 67-құжат):
3-баптың 2-тармағы "туын көтеріп жүзуші" деген сөздерден кейін "корабльдерге, катерлерге және басқа да" деген сөздермен толықтырылсын.
14. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 1-2, 1-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 5, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 19-ІІ, 104-құжат; № 22-І, 140-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 24-I, 119-құжат; 2020 ж., № 10, 44, 48-құжаттар; № 11, 57-құжат):

1) подпункт 15) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"15) другие войска и воинские формирования – Пограничная служба, Авиационная служба, Пограничная академия, органы военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и иные подразделения органов национальной безопасности Республики Казахстан, определяемые в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, Силы особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан, Национальная гвардия Республики Казахстан, военно-следственные органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, органы управления и воинские части гражданской обороны уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, органы военной прокуратуры;";
2) часть первую пункта 2 статьи 18 после слов "Государственной границы" дополнить словами "Республики Казахстан";
3) в части третьей статьи 19 слова "Пограничная служба Комитета национальной безопасности" заменить словами "Пограничная служба, Авиационная служба, Пограничная академия Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и иные подразделения органов национальной безопасности Республики Казахстан, определяемые в установленном законодательством Республики Казахстан порядке";
4) в пункте 2 статьи 29 слова "Пограничная служба Комитета национальной безопасности" заменить словами "Пограничная служба, Авиационная служба, Пограничная академия Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и иные подразделения органов национальной безопасности Республики Казахстан, определяемые в установленном законодательством Республики Казахстан порядке".
15. В Закон Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 5, ст.4; 2007 г., № 9, ст.67; № 10, ст.69; 2008 г., № 6-7, ст.27; 2009 г., № 15-16, ст.73; 2012 г., № 4, ст.32; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 1, ст.2; № 22-II, ст.148; 2017 г., № 11, ст.29; № 14, ст.49; 2019 г., № 24-I, ст.119):
в части второй статьи 5:
в подпункте 3) слова "объектов Комитета национальной безопасности" заменить словами "объектов органов национальной безопасности Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

1) 1-баптың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) басқа да əскерлер мен əскери құралымдар – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі, Авиация қызметі, Шекара академиясы, əскери қарсы барлау жəне əскери полиция органдары және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалатын өзге де бөлімшелері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Айрықша мақсаттағы күштері, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің əскери-тергеу органдары, азаматтық қорғау саласындағы уəкілетті органның азаматтық қорғаныстың басқару органдары мен əскери бөлімдері, əскери прокуратура органдары;";
2) 18-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "Мемлекеттік шекараны" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 19-баптың үшінші бөлігіндегі "Ұлттық қауіпсiздiк комитетінің Шекара қызметі" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсiздiк комитетінің Шекара қызметі, Авиация қызметі, Шекара академиясы және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалатын өзге де бөлімшелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 29-баптың 2-тармағындағы "Қарулы Күштер, сондай-ақ оның құрамына кiретін Ұлттық ұлан, Ұлттық қауіпсiздiк комитетінің Шекара қызметі" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, сондай-ақ оның құрамына кiретін Ұлттық ұланы, Ұлттық қауіпсiздiк комитетінің Шекара қызметі, Авиация қызметі, Шекара академиясы және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалатын өзге де бөлімшелері" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. "Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 5, 4-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 15-16, 73-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 22-II, 148-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 14, 49-құжат; 2019 ж., № 24-I, 119-құжат):
5-баптың екінші бөлігінде:
3) тармақшадағы "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің объектілерін", "қамтамасыз ету болып табылады." деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының объектілерін", "қамтамасыз ету;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

"4) координация деятельности органов национальной безопасности Республики Казахстан в сфере производства по делам об административных правонарушениях в порядке и пределах, определяемых Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.".
16. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О беженцах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 23, ст.116; 2010 г., № 24, ст.149; 2012 г., № 8, ст.64; 2013 г., № 2, ст.10, 13; № 9, ст.51; № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 14, ст.84; № 19-І, 19-II, ст.96; 2016 г., № 24, ст.131; 2020 г., № 10, ст.39; № 13, ст.67):
1) в подпункте 13-3) статьи 6 слово "границы" заменить словами "Государственной границы Республики Казахстан";
2) в части первой пункта 3 статьи 10 слово "подразделение" заменить словами "структурное подразделение территориального подразделения".
17. В Закон Республики Казахстан от 22 мая 2010 года "О внешней разведке" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 10, ст.46; 2011 г., № 1, ст.3; 2012 г., № 4, ст.32; № 5, ст.41; № 8, ст.63; 2013 г., № 2, ст.10; 2014 г., № 7, ст.33; № 14, ст.84; № 21, ст.118; 2015 г., № 22-V, cт.156; 2016 г., № 24, cт.126; 2017 г., № 16, ст.56; 2018 г., № 14, ст.42; 2019 г., № 5-6, ст.27; № 24-I, ст.119):
абзац шестой подпункта 1) статьи 6 после слов "Государственной границы" дополнить словами "Республики Казахстан".
18. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 17-18, ст.113; 2011 г., № 1, ст.2; № 5, ст.43; № 11, ст.102; 2012 г., № 8, ст.64; № 14, ст.95; № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.72; № 16, ст.83; 2014 г., № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 19-I, ст.100; № 20-IV, ст.113; № 23-II, cт.170, 172; 2016 г., № 8-I, ст.65; № 24, ст.124; 2017 г., № 9, ст.22; № 11, cт.29; № 14, ст.51; № 16, cт.56; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; 2019 г., № 8, ст.45; № 23, ст.103; 2020 г., № 9, ст.33; № 12, ст.61; № 13, ст.67; № 14, ст.68; № 16, ст.77):
в пункте 2 статьи 6 слова ", Пограничной службы Комитета" заменить словом "и".

"4) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізу саласындағы қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы айқындайтын тәртіппен және шектерде үйлестіру болып табылады.".
16. "Босқындар туралы" 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 23, 116-құжат; 2010 ж., № 24, 149-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 2, 10, 13-құжаттар; № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2016 ж., № 24, 131-құжат; 2020 ж., № 10, 39-құжат; № 13, 67-құжат):
1) 6-баптың 13-3) тармақшасындағы "шекара бұзушыларды" деген сөз "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бұзушыларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "қауіпсіздік комитеті Шекара қызметiнiң бөлімшесіне" деген сөздер "қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметi аумақтық бөлімшесінің құрылымдық бөлімшесіне" деген сөздермен ауыстырылсын.
17. "Сыртқы барлау туралы" 2010 жылғы 22 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 10, 46-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; 2014 ж., № 7, 33-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 118-құжат; 2015 ж., № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 24-I, 119-құжат):
6-баптың 1) тармақшасының алтыншы абзацы "Мемлекеттік шекарасын," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен толықтырылсын.
18. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 17-18, 113-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 100-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 8-І, 65-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 9, 22-құжат; № 11, 29-құжат; № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; № 23, 103-құжат; 2020 ж., № 9, 33-құжат; № 12, 61-құжат; № 13, 67-құжат; № 14, 68-құжат; № 16, 77-құжат):
6-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органының, ішкі істер органдарының, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметінің" деген сөздер "Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның, Қазақстан Республикасының ішкі істер және ұлттық қауiпсiздiк органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын.

19. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст.42; № 15, ст.118; № 16, ст.129; № 17, ст.136; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.11, 16; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.41; № 6, ст.43; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.95; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 2, ст.13; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 15, ст.82; № 16, ст.83; 2014 г., № 1, ст.9; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 12, ст.82; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.42; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 19-I, ст.99; № 19-II, ст.103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.124; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.145, 148; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.170, 172; 2016 г., № 7-I, ст.47; № 7-II, ст.56; № 8-I, ст.62; № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.22; № 11, cт.29; № 13, ст.45; № 14, cт.51, 54; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 15, ст.47; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; 2019 г., № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45, 46; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.91; № 23, ст.103, 106, 108; № 24-I, ст.118, 119; 2020 г., № 9, ст.33; № 12, ст.61; № 14, ст.68; Закон Республики Казахстан от 6 октября 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 октября 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам культуры", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 ноября 2020 г.):
в части второй пункта 1 статьи 161 слово "военное" исключить.
20. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 16, ст.127; 2012 г., № 5, ст.41; № 8, ст.64; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 21-22, ст.114; № 23-24, ст.116; 2014 г., № 11, ст.64; № 16, ст.90; № 21, ст.118; № 23, ст.143; 2015 г., № 19-II, ст.102; № 20-IV, ст.113; № 22-І, ст.143; № 22-V, ст.154, 158; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-І, ст.49; № 23, ст.118; № 24, ст.131; 2017 г., № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 15, ст.50; № 22, ст.83; 2019 г., № 21-22, ст.90; № 24-II, ст.120; 2020 г., № 10, ст.39):
в части второй пункта 4 статьи 6 слова "государственной границы" заменить словами "Государственной границы".

19. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 19-І, 99-құжат; № 19-ІІ, 103, 105-құжаттар; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 117-құжат; № 21-І, 124-құжат; № 21-ІІ, 130-құжат; № 21-ІІІ, 135-құжат; № 22-ІІ, 145, 148-құжаттар; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-ІІ, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 7-І, 47-құжат; № 7-ІІ, 56-құжат; № 8-І, 62-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 22-құжат; № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 15, 47-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45, 46-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 23, 103, 106, 108-құжаттар; № 24-I, 118, 119-құжаттар; 2020 ж., № 9, 33-құжат; № 12, 61-құжат; № 14, 68-құжат; 2020 жылғы 7 қазанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 3 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мәдениет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
161-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "әскери мүлікті" деген сөздер "мүлікті" деген сөзбен ауыстырылсын.
20. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2011 ж., № 16, 127-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 21-22, 114-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 11, 64-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-II, 102-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-V, 154, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 15, 50-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 21-22, 90-құжат; № 24-II, 120-құжат; 2020 ж., № 10, 39-құжат):
6-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі "мемлекеттік шекарасын" деген сөздер "Мемлекеттік шекарасын" деген сөздермен ауыстырылсын.

21. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 1, ст.3; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 14, ст.94; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 11, ст.61; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 21, ст.118, 122; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 21-II, ст.130; № 22-V, ст.154, 156; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 7-I, ст.50; № 12, ст.87; № 24, ст.126; 2017 г., № 16, cт.56; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 16, ст.55; № 24, ст.93; 2019 г., № 15-16, ст.67; 2020 г., № 12, ст.61; № 14, ст.73; № 16, ст.77; Закон Республики Казахстан от 6 октября 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 октября 2020 г.):
в подпункте 14) пункта 1 статьи 6, подпункте 1) пункта 1 статьи 15 слова "государственной границы" заменить словами "Государственной границы Республики Казахстан".
22. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 5, ст.40; 2013 г., № 1, ст.3; № 2, ст.10; № 3, ст.15; № 14, ст.72; № 16, ст.83; 2014 г., № 7, ст.37; № 8, ст.49; № 16, ст.90; № 19-І, 19-II, ст.96; 2015 г., № 11, ст.56; № 15, ст.78; № 19-І, ст.100; № 21-III, ст.135; № 23-II, ст.170; 2017 г., № 11, ст.29; № 13, ст.45; № 16, ст.56; № 21, ст.98; 2018 г., № 14, ст.42; № 15, ст.47; 2019 г., № 24-II, ст.120, 122; 2020 г., № 9, ст.29, 31; № 11, ст.57; № 13, ст.67; № 16, ст.77; Закон Республики Казахстан от 6 октября 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 октября 2020 г.):
1) в подпункте 25) статьи 1 слова "Пограничной службе Комитета" заменить словом "Комитету";
2) в пункте 4 статьи 44 слова "на пограничных заставах и в комендатурах" заменить словами "в пограничных отделениях и отделах";
3) в пунктах 6 и 6-1 статьи 55 слово "застав" заменить словом "отделений".
23. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст.9; № 15, ст.81; 2014 г., № 7, ст.37; № 21, ст.122, 123; № 22, ст.131; 2015 г., № 1, ст.2; № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 8-II, ст.71; № 24, ст.131; 2017 г., № 9, ст.17; № 11, ст.29; № 16, ст.56; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; 2019 г., № 7, ст.39; № 8, ст.45; 2020 г., № 10, ст.39; № 16, ст.77):

21. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2012 ж., № 1, 3-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 14, 94-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-ІІ, 130-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар; № 23-ІI, 172-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 16, 55-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; 2020 ж., № 12, 61-құжат; № 14, 73-құжат; № 16, 77-құжат; 2020 жылғы 7 қазанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
6-баптың 1-тармағының 14) тармақшасындағы, 15-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасының қол сұғылмаушылығына, оның өзіне", "мемлекеттік шекараны" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасының қол сұғылмаушылығына және Қазақстан Республикасына қатысты", "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын" деген сөздермен ауыстырылсын.
22. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 5, 40-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 10-құжат; № 3, 15-құжат; № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 11, 56-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 24-II, 120, 122-құжаттар; 2020 ж., № 9, 29, 31-құжаттар; № 11, 57-құжат; № 13, 67-құжат; № 16, 77-құжат; 2020 жылғы 7 қазанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 25) тармақшасындағы "Қорғаныс министрлігіне, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне және Қазақстан Республикасының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне және" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 44-баптың 4-тармағындағы "заставаларында және комендатураларда" деген сөздер "бөлімшелерінде және бөлімдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 55-баптың 6 және 6-1-тармақтарындағы "заставаларының" деген сөз "бөлімшелерінің" деген сөзбен ауыстырылсын.
23. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 9-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 21, 122, 123-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-II, 71-құжат; № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 9, 17-құжат; № 11, 29-құжат; № 16, 56-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 8, 45-құжат; 2020 ж., № 10, 39-құжат; № 16, 77-құжат):

1) часть вторую пункта 3-1 статьи 14 дополнить словами "при условии соблюдения запрета на осуществление высадки (посадки) пассажиров, выгрузки (погрузки) грузов и товаров при следовании транзитом по территории Республики Казахстан или территории иностранного государства";
2) пункт 1 статьи 16 дополнить словами "при наличии технических средств контроля, обеспечивающих постоянную автоматическую передачу информации о местоположении судна";
3) в подпункте 1) пункта 3 статьи 18 слова "ближайшей части (подразделения)" заменить словами "ближайшего территориального подразделения (структурного подразделения)";
4) в статье 22-1:
подпункт 4) части первой изложить в следующей редакции:
"4) лиц, пересекающих Государственную границу, транспортных средств, грузов и товаров, перемещаемых через Государственную границу в пределах международных центров приграничного сотрудничества Республики Казахстан с сопредельными государствами. При этом пропуск сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан через Государственную границу для решения служебных задач в пределах специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, осуществляется по служебным удостоверениям на основании списков, подписанных первым руководителем соответствующего их расположению территориального правоохранительного или специального государственного органа Республики Казахстан (лицом, его замещающим), согласованных с территориальным органом Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и представленных в территориальное подразделение Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, осуществляющее деятельность на территории такой специальной экономической зоны.";
часть вторую исключить;
5) в предложении первом пункта 4 статьи 24 слова "Пограничной службы Комитета" заменить словом "органов";
6) абзац первый пункта 2 статьи 32 после слов "грузов и товаров," дополнить словами "а также сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов и иных должностных лиц, уполномоченных на решение в пункте пропуска задач, возложенных на них законами Республики Казахстан,";
7) в пункте 1 статьи 42 слова "Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" заменить словами "ближайшего подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан письменно в произвольной форме";

1) 14-баптың 3-1-тармағының екінші бөлігі "бақылау түрлері" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының аумағы немесе шет мемлекеттің аумағы арқылы транзитпен жүріп өту кезінде жолаушыларды түсіруді (отырғызуды), жүктер мен тауарларды түсіруді (тиеуді) жүзеге асыруға тыйым сақталған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 16-баптың 1-тармағы "рұқсаты негізінде" деген сөздерден кейін "кеменің тұрған жері туралы ақпаратты үнемі автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін техникалық бақылау құралдары болған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 18-баптың 3-тармағының 1) тармақшасындағы "жақын жердегі бөлімі (бөлімшесі)" деген сөздер "жақын жердегі аумақтық бөлімшесінің (құрылымдық бөлімшесінің)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 22-1-бапта:
бірінші бөліктің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының шектес мемлекеттермен шекаралық ынтымақтастығының халықаралық орталықтары шегінде Мемлекеттік шекараны кесіп өтетін адамдарға, Мемлекеттік шекара арқылы өткізілетін көлік құралдарына, жүктер мен тауарларға қатысты жүзеге асырады. Бұл ретте Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлерін шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақ шегінде қызметтік міндеттерді шешу үшін Мемлекеттік шекара арқылы өткізу олардың орналасуына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы аумақтық құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органының бірінші басшысы (оны алмастыратын адам) қол қойған, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық органымен келісілген және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің осындай арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметін жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесіне ұсынылған тізімдер негізінде қызметтік куәліктер бойынша жүзеге асырылады.";
екінші бөлік алып тасталсын;
5) 24-баптың 4-тармағының бірінші сөйлеміндегі "Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің" деген сөздер "ұлттық қауіпсіздік органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 32-баптың 2-тармағының бірінші абзацы "көлік ұйымдары қызметкерлерінің" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ өткізу пунктінде өздеріне Қазақстан Республикасының заңдарымен жүктелген міндеттерді шешуге уәкілеттік берілген құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің және өзге де лауазымды адамдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 42-баптың 1-тармағындағы "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін" деген сөздер "Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің жақын жердегі бөлімшесін жазбаша еркін нысанда" деген сөздермен ауыстырылсын;

8) в статье 56:
в подпункте 8) слова "предварительное расследование и производство по делам, отнесенным" заменить словами "производство досудебного расследования по делам об уголовных правонарушениях и производство по делам об административных правонарушениях, отнесенных";
в подпункте 16) слово "штабов" заменить словами "органов управления";
подпункт 17) после слов "оперативного обеспечения" дополнить словом "охраны";
подпункт 18) исключить;
подпункт 21) после слов "в органах," дополнить словами "военных, специальных";
подпункт 31) после слов "деятельности в" дополнить словами "военных, специальных";
в подпункте 36) слова "Пограничной службы Комитета" заменить словом "органов";
дополнить подпунктами 36-1) и 37-1) следующего содержания:
"36-1) утверждает правила применения беспилотных летательных аппаратов Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан с учетом требований законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства и деятельности авиации;";
"37-1) утверждает правила деятельности представителей Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по подготовке, согласованию технической и иной документации пограничных кораблей, катеров и судов, контролю их производства и приемке в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе;";
подпункт 40) после слова "правила" дополнить словами "содержания и";
в подпункте 41) слова "в Пограничной службе Комитета национальной безопасности" заменить словами "охраны Государственной границы";
9) пункт 1 статьи 62 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) организуют учет, хранение, оценку и дальнейшее использование имущества, изъятого Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан при пресечении правонарушений в пограничном пространстве и признанного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, бесхозяйным;";
10) в пункте 2 статьи 64 слова "объединения, соединения и боевые" заменить словом "воинские";
11) в статье 66:
дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) обеспечивать сохранность линий связи и коммуникаций в пограничном пространстве;";
подпункты 21) и 22) изложить в следующей редакции:

8) 56-бапта:
8) тармақшадағы "істер бойынша алдын ала тергеуді және іс жүргізуді" деген сөздер "қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізуді және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуді" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақшадағы "штабтарының" деген сөз "басқару органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақша "шекарасын" деген сөзден кейін "күзетуді" деген сөзбен толықтырылсын;
18) тармақша алып тасталсын;
21) тармақша "органдарында," деген сөзден кейін "әскери, арнаулы" деген сөздермен толықтырылсын;
31) тармақша "қауіпсіздік комитетінің" деген сөздерден кейін "әскери, арнаулы" деген сөздермен толықтырылсын;
36) тармақшадағы "Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің" деген сөздер "ұлттық қауіпсіздік органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 36-1) және 37-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"36-1) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің пилотсыз ұшу аппараттарын қолдану қағидаларын бекітеді;";
"37-1) Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы заңнамасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі өкілдерінің шекара корабльдерін, катерлері мен кемелерін дайындау, оларға техникалық және өзге де құжаттаманы келісу, оларды өндіруді бақылау және қабылдау жөніндегі қызметі қағидаларын бекітеді;";
40) тармақша "жылқыларды" деген сөзден кейін "ұстау және" деген сөздермен толықтырылсын;
41) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзетуді" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 62-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) шекара кеңістігінде құқық бұзушылықтардың жолын кесу кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі алып қойған және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен иесіз деп танылған мүлікті есепке алуды, сақтауды, бағалауды және одан әрі пайдалануды ұйымдастырады;";
10) 64-баптың 2-тармағындағы "бірлестіктердің, құрамалардың және жауынгерлік" деген сөздер "әскери" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 66-бапта:
мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) шекара кеңістігінде байланыс желілері мен коммуникациялардың сақталуын қамтамасыз етуге;";
21) және 22) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"21) обеспечивать производство и рассматривать дела об административных правонарушениях, отнесенных к ее ведению в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
22) осуществлять досудебное расследование по уголовным правонарушениям, отнесенным к ее ведению в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;";
12) в статье 67:
в пункте 1:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) осуществлять монтаж, возводить и устанавливать необходимые инженерно-технические средства, сооружения и заграждения;
2) осуществлять строительство коммуникаций, деятельность по техническому обслуживанию, ремонту, реконструкции вооружения и военной техники, размещать и использовать технику и вооружение;";
в подпункте 12) слова "учебные заведения Пограничной службы Комитета" заменить словами "военные, специальные учебные заведения органов";
в абзаце первом части первой пункта 5 слова "кораблям, самолетам и вертолетам (иным летательным аппаратам), используемым Пограничной службой Комитета" заменить словами "кораблям, катерам, самолетам и вертолетам (иным летательным аппаратам), используемым органами";
13) дополнить статьей 67-1 следующего содержания:
"Статья 67-1. Строительство линий связи в пределах пограничного пространства
Строительство линий связи в пределах пограничного пространства вправе осуществлять уполномоченное ведомство Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.";
14) часть третью пункта 1 статьи 68 изложить в следующей редакции:
"Подготовка, переподготовка и повышение квалификации кадров для Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан осуществляются в военных, специальных учебных заведениях Республики Казахстан, а также в других организациях образования Республики Казахстан и иностранных государств в соответствии с международными соглашениями.".
24. В Закон Республики Казахстан от 29 января 2013 года "О документах, удостоверяющих личность" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст.12; 2014 г., № 16, ст.90; 2016 г., № 24, ст.131; 2017 г., № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; 2019 г., № 21-22, ст.90; 2020 г., № 10, ст.39):
подпункт 4) пункта 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"4) отметка структурного подразделения территориального подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о пересечении границы.".

"21) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес өзінің қарауына жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді жүргізуді қамтамасыз етуге және қарауға;
22) Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес өзінің қарауына жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыруға;";
12) 67-бапта:
1-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қажетті инженерлік-техникалық құралдарды, құрылысжайлар мен бөгеуіштерді монтаждауды жүзеге асыруға, салуға және орнатуға;
2) коммуникациялар салуды, қару-жарақ пен әскери техникаға техникалық қызмет көрсету, оларды жөндеу, реконструкциялау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға, техника мен қару-жарақты орналастыруға және пайдалануға;";
12) тармақшадағы "Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің оқу орындарына" деген сөздер "ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі мен Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері пайдаланатын корабльдерге," деген сөздер "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары мен Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері пайдаланатын корабльдерге, катерлерге," деген сөздермен ауыстырылсын;
13) мынадай мазмұндағы 67-1-баппен толықтырылсын:
"67-1-бап. Шекара кеңістігі шегінде байланыс желілерін салу
Шекара кеңістігі шегінде байланыс желілерін салуды Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің уәкілетті ведомствосы жүзеге асыруға құқылы.";
14) 68-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнің Шекара қызметі үшін кадрларды даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру Қазақстан Республикасының әскери, арнаулы оқу орындарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының және халықаралық келісімдерге сәйкес шетел мемлекеттерінің басқа да білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.".
24. "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" 2013 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 12-құжат; 2014 ж., № 16, 90-құжат; 2016 ж., № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2019 ж., № 21-22, 90-құжат; 2020 ж., № 10, 39-құжат):
8-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі құрылымдық бөлімшесінің шекараны кесіп өту туралы белгісі енгізілуі мүмкін.".

25. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2015 года "О Национальной гвардии Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 1, ст.1; 2016 г., № 23, ст.118; 2019 г., № 5-6, ст.27):
в пунктах 2 и 4 статьи 20 слово "заставы" заменить словами "пограничного отделения";
26. В Закон Республики Казахстан от 15 июня 2015 года "О миротворческой деятельности Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 11, cт.55; 2017 г., № 16, ст.56):
часть вторую пункта 3 статьи 16 после слова "отметкой" дополнить словами "структурного подразделения территориального подразделения".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

25. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" 2015 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 1, 1-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат):
20-баптың 2 және 4-тармақтарындағы "застава" деген сөз "шекара бөлімшесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
26. "Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметі туралы" 2015 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 11, 55-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат):
16-баптың 3-тармағының екінші бөлігі "Шекара қызметінің" деген сөздерден кейін "аумақтық бөлімшесі құрылымдық бөлімшесінің" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ