О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной молодежной политики и социального обеспечения
Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2022 года № 168-VII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 3
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) статью 13 дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) осуществляют совместно с молодежными ресурсными центрами информационно-разъяснительную, консультативную работу с молодежью по вопросам охраны репродуктивного здоровья и планирования семьи, опасности игромании (лудомании);";
2) в заголовок статьи 79 поправка вносится в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется.
2. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев":
часть вторую статьи 4 после слов "и членов их семей," дополнить словами "иностранцев, обладающих востребованными профессиями, перечень которых утверждается уполномоченным органом по вопросам миграции населения,".
3. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи":
1) в статье 1:
подпункты 1), 1-1), 1-2) и 1-3) изложить в следующей редакции:
"1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
1-1) ассистент – работник центра занятости населения, выполняющий функции по оказанию содействия консультанту по социальной работе и акиму поселка, села, сельского округа в проведении консультации, собеседования, а также мониторинга выполнения обязательств по социальному контракту;

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік жастар саясаты және әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 168-VII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 3-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 13-бап мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) жастар ресурстық орталықтарымен бірлесіп репродуктивтік денсаулықты сақтау және отбасын жоспарлау, ойынқұмарлықтың (лудоманияның) қауіптілігі мәселелері бойынша жастармен ақпараттық-түсіндіру жұмысын, консультативтік жұмысты жүзеге асырады;";
2) 79-баптың тақырыбындағы "ұрпақты болу" деген сөздер "репродуктивтік" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. "Шетелдiктердiң құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
4-баптың екінші бөлігі "және олардың отбасы мүшелерін" деген сөздерден кейін ", тізбесін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін сұранысқа ие кәсіптері бар шетелдіктерді" деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1), 1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
1-1) ассистент – халықты жұмыспен қамту орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультантқа және кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне консультациялар, әңгімелесулер өткізуге, сондай-ақ әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалуына мониторинг жүргізуге жәрдем көрсету жөніндегі функцияларды орындайтын жұмыскері;

1-2) консультант по социальной работе – работник центра занятости населения, осуществляющий содействие в назначении адресной социальной помощи и выходе малообеспеченного лица (семьи) из ситуации, обусловленной нахождением его (их) за чертой бедности;
1-3) социальный контракт – соглашение, определяющее права и обязанности сторон, об участии в активных мерах содействия занятости между гражданином Республики Казахстан либо кандасом из числа безработных, отдельных категорий занятых лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан, а также иных лиц в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О занятости населения", и центром занятости населения, а в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О занятости населения", с физическими и юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, а также об оказании государственной адресной социальной помощи;";
подпункт 3-2) исключить;
2) пункт 7 статьи 2 исключить;
3) статью 3 дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Представление заявления о назначении адресной социальной помощи не требуется при ее назначении через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
При назначении адресной социальной помощи в проактивном формате днем обращения считается день получения согласия лица (семьи) на проведение обследования материального положения лица (семьи).
1-2. Для оказания адресной социальной помощи с согласия лица (семьи) участковой комиссией проводится обследование материального положения лица (семьи).";
4) статьи 4-1 и 4-2 исключить;
5) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Компетенция Государственной корпорации
Государственная корпорация:
1) обеспечивает своевременную выплату адресной социальной помощи;
2) формирует ежемесячную потребность выплат и графики выплат адресной социальной помощи, направляет в соответствующий уполномоченный государственный орган заявки о потребности средств на выплату адресной социальной помощи.";
6) в статье 7:
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. На период назначения адресной социальной помощи на каждого ребенка в возрасте от одного года до шести лет включительно выплачивается ежемесячная дополнительная выплата в размере 1,5 месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
в части первой пункта 4 слова ", в том числе предоставление гарантированного социального пакета," исключить.

1-2) әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант – халықты жұмыспен қамту орталығының атаулы әлеуметтік көмекті тағайындауға және табысы аз адамға (отбасыға) оның (олардың) кедейлік шегінде болуымен байланысты жағдайдан шығуына жәрдемдесуді жүзеге асыратын жұмыскері;
1-3) әлеуметтік келісімшарт – жұмыссыздар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттары, сондай-ақ "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда өзге адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматы не қандас пен халықты жұмыспен қамту орталығы арасындағы, ал "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылған жеке және заңды тұлғалар арасындағы тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу туралы, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету туралы келісім;";
3-2) тармақша алып тасталсын;
2) 2-баптың 7-тармағы алып тасталсын;
3) 3-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Атаулы әлеуметтік көмек "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы тағайындалған кезде оны тағайындау туралы өтінішті ұсыну талап етілмейді.
Атаулы әлеуметтік көмек проактивті форматта тағайындалған кезде адамның (отбасының) материалдық жағдайына зерттеп-қарауды жүргізуге адамның (отбасының) келісімі алынған күн өтініш берілген күн деп есептеледі.
1-2. Атаулы әлеуметтік көмек көрсету үшін адамның (отбасының) келісімімен учаскелік комиссия адамның (отбасының) материалдық жағдайына зерттеп-қарауды жүргізеді.";
4) 4-1 және 4-2-баптар алып тасталсын;
5) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Мемлекеттік корпорацияның құзыреті
Мемлекеттік корпорация:
1) атаулы әлеуметтiк көмектiң уақтылы төленуiн қамтамасыз етеді;
2) атаулы әлеуметтік көмек төлемдеріне ай сайынғы қажеттілікті және оны төлеу графиктерін қалыптастырады, атаулы әлеуметтік көмек төлеуге қаражат қажеттілігі туралы өтінімдерді тиісті уәкілетті мемлекеттік органға жібереді.";
6) 7-бапта:
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Бір жастан бастап қоса алғанда алты жасқа дейінгі әрбір балаға атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау кезеңінде республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1,5 мөлшерінде ай сайынғы қосымша төлем төленеді.";
4-тармақтың бірінші бөлігіндегі ", оның ішінде кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы беру" деген сөздер алып тасталсын.

4. В Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей":
1) в абзаце третьем подпункта 1) статьи 1 слова "одного года" заменить словами "полутора лет";
2) в пункте 5 статьи 5 слово "двенадцать" заменить словом "восемнадцать";
3) в пунктах 1 и 2 статьи 8 слова "одного года" заменить словами "полутора лет".
5. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
в подпунктах 5-2) и 5-3) статьи 4 слова "двадцати девяти лет" заменить словами "тридцати пяти лет".
6. В Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке":
в абзаце третьем части второй пункта 1 статьи 15 слова "тридцати пяти" заменить словом "сорока".
7. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения":
1) в подпункте 12) статьи 1 слово "переселяющийся" заменить словом "переселившийся";
2) статью 11 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) утверждает перечень востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и порядок его формирования;";
3) подпункт 4) части первой статьи 49 дополнить словами ", иностранцев, обладающих востребованными профессиями, перечень которых утверждается уполномоченным органом по вопросам миграции населения".
8. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан":
в пункте 1 статьи 15:
в подпункте 21) слова "реализацию государственной молодежной политики," исключить;
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) уполномоченный орган по вопросам государственной молодежной политики – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере государственной молодежной политики;".
9. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан":
1) подпункт 28) статьи 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"В качестве агента по исчислению (начислению), перечислению единого платежа за работников рассматриваются налоговые агенты, определенные в соответствии со статьей 776-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";

4. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 1) тармақшасының үшінші абзацындағы "бір жасқа толық" деген сөздер "бір жарым жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 5-тармағындағы "он екі" деген сөздер "он сегіз" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-баптың 1 және 2-тармақтарындағы "бір жасқа толық", "Бір жасқа" деген сөздер тиісінше "бір жарым жасқа", "Бір жарым жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
4-баптың 5-2) және 5-3) тармақшаларындағы "жиырма тоғыз" деген сөздер "отыз бес" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің үшінші абзацындағы "отыз бес жасқа дейінгі (отыз бес жасты қоса алғанда)" деген сөздер "қоса алғанда қырық жасқа дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 12) тармақшасындағы "қоныс аударатын" деген сөздер "қоныс аударған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 11-бап мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін және оны қалыптастыру тәртібін бекітеді;";
3) 49-баптың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы "олардың отбасы мүшелерін" деген сөздерден кейін ", тізбесін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін сұранысқа ие кәсіптері бар шетелдіктерді" деген сөздермен толықтырылсын.
8. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптың 1-тармағында:
21) тармақшадағы "мемлекеттік жастар саясатын іске асыруды," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – мемлекеттік жастар саясаты саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;".
9. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 28) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жұмыскерлер үшін бірыңғай төлемді есептеу (есепке жазу), аудару жөніндегі агент ретінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-1-бабына сәйкес айқындалған салық агенттері қарастырылады.";

2) в пункте 2 статьи 4:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Государственная базовая пенсионная выплата предоставляется:
с 1 января 2023 года – при наличии десяти и менее лет стажа участия в пенсионной системе либо его отсутствии в размере 60 процентов от величины прожиточного минимума с увеличением ее размера за каждый полный год стажа участия в пенсионной системе сверх десяти лет на 2 процента, но не более 100 процентов от величины прожиточного минимума, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
с 1 января 2024 года – при наличии десяти и менее лет стажа участия в пенсионной системе либо его отсутствии в размере 65 процентов от величины прожиточного минимума с увеличением ее размера за каждый полный год стажа участия в пенсионной системе сверх десяти лет на 2 процента, но не более 105 процентов от величины прожиточного минимума, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
с 1 января 2025 года – при наличии десяти и менее лет стажа участия в пенсионной системе либо его отсутствии в размере 70 процентов от величины прожиточного минимума с увеличением ее размера за каждый полный год стажа участия в пенсионной системе сверх десяти лет на 2 процента, но не более 110 процентов от величины прожиточного минимума, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
с 1 января 2026 года – при наличии десяти и менее лет стажа участия в пенсионной системе либо его отсутствии в размере 70 процентов от величины прожиточного минимума с увеличением ее размера за каждый полный год стажа участия в пенсионной системе сверх десяти лет на 2 процента, но не более 118 процентов от величины прожиточного минимума, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
с 1 января 2027 года – при наличии десяти и менее лет стажа участия в пенсионной системе либо его отсутствии в размере 70 процентов от величины прожиточного минимума с увеличением ее размера за каждый полный год стажа участия в пенсионной системе сверх десяти лет на 2 процента, но не более 120 процентов от величины прожиточного минимума, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Размер назначенной государственной базовой пенсионной выплаты ежегодно пересчитывается в соответствии с частью второй настоящего пункта.";
3) в подпункте 9-2) статьи 7 слова "одного года" заменить словами "полутора лет";

2) 4-баптың 2-тармағында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жыл және одан аз болған не болмаған кезде зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жылдан артық әрбір толық жыл үшін оның мөлшері 2 пайызға ұлғайтыла отырып, ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 60 пайызы мөлшерінде, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 100 пайызынан аспайтын мөлшерде;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жыл және одан аз болған не болмаған кезде зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жылдан артық әрбір толық жыл үшін оның мөлшері 2 пайызға ұлғайтыла отырып, ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 65 пайызы мөлшерінде, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 105 пайызынан аспайтын мөлшерде;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жыл және одан аз болған не болмаған кезде зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жылдан артық әрбір толық жыл үшін оның мөлшері 2 пайызға ұлғайтыла отырып, ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 70 пайызы мөлшерінде, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 110 пайызынан аспайтын мөлшерде;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жыл және одан аз болған не болмаған кезде зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жылдан артық әрбір толық жыл үшін оның мөлшері 2 пайызға ұлғайтыла отырып, ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 70 пайызы мөлшерінде, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 118 пайызынан аспайтын мөлшерде;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жыл және одан аз болған не болмаған кезде зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жылдан артық әрбір толық жыл үшін оның мөлшері 2 пайызға ұлғайтыла отырып, ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 70 пайызы мөлшерінде, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 120 пайызынан аспайтын мөлшерде беріледі.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тағайындалған мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшері осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес жыл сайын қайта есептеледі.";
3) 7-баптың 9-2) тармақшасындағы "баланың бір жасқа толғанға дейінгі күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда" деген сөздер "бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына" деген сөздермен ауыстырылсын;

4) абзацы восьмой – одиннадцатый части второй пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"с 1 января 2028 года – по достижении 61,5 года;
с 1 января 2029 года – по достижении 62 лет;
с 1 января 2030 года – по достижении 62,5 лет;
с 1 января 2031 года – по достижении 63 лет.";
5) в пункте 3 статьи 16 слова "46-кратного" заменить словами "55-кратного";
6) в подпункте 16) пункта 1 статьи 20 слова "одного года" заменить словами "полутора лет";
7) статью 24 дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Включенные в единый платеж суммы удержанных обязательных пенсионных взносов перечисляются в Государственную корпорацию агентами по исчислению (начислению), перечислению единого платежа в сроки, установленные пунктом 5 статьи 776-4 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Порядок уплаты, перечисления и распределения, а также возврата единого платежа определяется центральным исполнительным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, а также уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, и уполномоченными государственными органами по государственному планированию, в области здравоохранения и области цифрового развития.";
8) в статье 25:
в частях первой и третьей пункта 2, подпунктах 2) и 3) части первой пункта 3 слова "одного года" заменить словами "полутора лет";
пункт 4 дополнить частью седьмой следующего содержания:
"Для плательщиков единого платежа, указанных в главе 89-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), доля обязательных пенсионных взносов в ставке единого платежа составляет:
с 1 января 2023 года – 50,0 процента;
с 1 января 2024 года – 46,5 процента;
с 1 января 2025 года – 42,0 процента;
с 1 января 2026 года – 40,3 процента;
с 1 января 2027 года – 38,8 процента;
с 1 января 2028 года – 38,0 процента.";
9) абзацы седьмой – десятый части второй пункта 13 статьи 60 изложить в следующей редакции:

4) 11-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің сегізінші – он бірінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2028 жылғы 1 қаңтардан бастап – 61,5 жасқа толғанда;
2029 жылғы 1 қаңтардан бастап – 62 жасқа толғанда;
2030 жылғы 1 қаңтардан бастап – 62,5 жасқа толғанда;
2031 жылғы 1 қаңтардан бастап 63 жасқа толғанда жүргізіледі.";
5) 16-баптың 3-тармағындағы "46 еселенген" деген сөздер "55 еселенген" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 20-баптың 1-тармағының 16) тармақшасындағы "бала бір жасқа толғанға дейінгі күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда" деген сөздер "бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 24-бап мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Бірыңғай төлемге енгізілген, ұстап қалынған міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын бірыңғай төлемді есептеу (есепке жазу), аудару жөніндегі агенттер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-4-бабының 5-тармағында белгіленген мерзімдерде Мемлекеттік корпорацияға аударады.
Бірыңғай төлемді төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару тәртібін орталық атқарушы орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, сондай-ақ салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, денсаулық сақтау саласындағы және цифрлық даму саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша айқындайды.";
8) 25-бапта:
2-тармақтың бірінші және үшінші бөліктеріндегі, 3-тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларындағы "бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда" деген сөздер "бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 89-1-тарауында аталған бірыңғай төлем төлеушілер үшін бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі міндетті зейнетақы жарналарының үлесі:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – 50,0 пайызды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 46,5 пайызды;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 42,0 пайызды;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 40,3 пайызды;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – 38,8 пайызды;
2028 жылғы 1 қаңтардан бастап 38,0 пайызды құрайды.";
9) 60-баптың 13-тармағы екінші бөлігінің жетінші – оныншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:

"с 1 января 2028 года – 53,5 года;
с 1 января 2029 года – 54 лет;
с 1 января 2030 года – 54,5 года;
с 1 января 2031 года – 55 лет;".
10. В Закон Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года "О государственной молодежной политике":
1) в статье 1:
в подпунктах 1), 2) и 3) слова "двадцати девяти лет" заменить словами "тридцати пяти лет";
подпункт 4-1) изложить в следующей редакции:
"4-1) социальные услуги для молодежи – информационно-консультативная помощь в реализации проектов и программ, направленных на поддержку молодежи;";
дополнить подпунктами 4-2), 4-3), 4-4) и 5-1) следующего содержания:
"4-2) молодежные трудовые отряды – объединения молодежи в рамках мероприятий по организации временного трудоустройства;
4-3) специалист по работе с молодежью – специалист, осуществляющий мероприятия, направленные на поддержку личностного и социального развития молодежи, имеющий необходимую квалификацию, соответствующую типовым квалификационным характеристикам;
4-4) работающая молодежь – граждане Республики Казахстан, не достигшие возраста тридцати пяти лет, освоившие образовательные учебные программы общеобразовательных школ и (или) организаций технического и профессионального и (или) послесреднего, и (или) высшего, и (или) послевузовского образования и осуществляющие трудовую деятельность;";
"5-1) индекс развития молодежи в Республике Казахстан (далее – индекс развития молодежи) – сводный индекс для анализа реализуемой государственной молодежной политики и уровня развития молодежи по основным направлениям: образование, здоровье и благополучие, занятость и возможности, политическое участие, гражданское участие, досуг, безопасность;";
в подпункте 9) слова ", избранных на региональных форумах" исключить;
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) временно неустроенная молодежь – часть молодежи вне сферы занятости и образования, которая временно не работает, не обучается в организациях образования или не проходит профессиональную подготовку, переподготовку.";
2) в статье 4:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) повышение уровня правовой культуры молодежи;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) формирование у молодежи нетерпимости к проявлениям коррупции;";
в подпункте 9) слова "досуга и отдыха" заменить словами "просвещения и досуга";

"2028 жылғы 1 қаңтардан бастап – 53,5 жасқа;
2029 жылғы 1 қаңтардан бастап – 54 жасқа;
2030 жылғы 1 қаңтардан бастап – 54,5 жасқа;
2031 жылғы 1 қаңтардан бастап – 55 жасқа;".
10. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" 2015 жылғы 9 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1), 2) және 3) тармақшалардағы "жиырма тоғыз жасқа" деген сөздер "отыз бес жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) жастарға арналған әлеуметтік көрсетілетін қызметтер – жастарды қолдауға бағытталған жобалар мен бағдарламаларды іске асырудағы ақпараттық-консультативтік көмек;";
мынадай мазмұндағы 4-2), 4-3), 4-4) және 5-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-2) жастар еңбек жасақтары – уақытша жұмысқа орналастыруды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар шеңберіндегі жастар бірлестіктері;
4-3) жастармен жұмыс жөніндегі маман – жастардың жеке адам ретінде және әлеуметтік дамуын қолдауға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыратын, үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес келетін қажетті біліктілігі бар маман;
4-4) жұмыс істеп жүрген жастар – отыз бес жасқа толмаған, жалпы білім беретін мектептердің және (немесе) техникалық және кәсіптік және (немесе) орта білімнен кейінгі және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беретін оқу бағдарламаларын меңгерген және еңбек қызметін жүзеге асырып жүрген Қазақстан Республикасының азаматтары;";
"5-1) Қазақстан Республикасындағы жастардың даму индексі (бұдан әрі – жастардың даму индексі) – іске асырылатын мемлекеттік жастар саясатын және мынадай негізгі: білім беру, денсаулық және саламаттылық, жұмыспен қамту және мүмкіндіктер, саяси қатысу, азаматтық қатысу, бос уақыт, қауіпсіздік бағыттары бойынша жастардың даму деңгейін талдауға арналған жиынтық индекс;";
9) тармақшадағы "өңірлік форумдарда сайланған" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) уақытша бос жүрген жастар – жастардың уақытша жұмыс істемейтін, білім беру ұйымдарында білім алмайтын немесе кәсіптік даярлықтан, қайта даярлаудан өтпейтін, жұмыспен қамту және білім беру саласынан тыс бөлігі.";
2) 4-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жастардың құқықтық мәдениет деңгейін арттыру;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) жастарда сыбайлас жемқорлық көріністеріне төзбеушілікті қалыптастыру;";
9) тармақшадағы "бос уақыт пен демалыс", "қамтамасыз ету болып табылады." деген сөздер тиісінше "оқу-ағарту мен бос уақыт", "қамтамасыз ету;" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 10) и 11) следующего содержания:
"10) повышение цифровой грамотности молодежи;
11) развитие волонтерской деятельности молодежи.";
3) статью 6 дополнить подпунктами 11-1), 12-2), 12-3) и 13-1) следующего содержания:
"11-1) разрабатывает и по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду утверждает типовые квалификационные характеристики специалистов по работе с молодежью;";
"12-2) разрабатывает и по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду утверждает правила создания, организации, обеспечения молодежных трудовых отрядов, а также проведения мониторинга их деятельности;
12-3) разрабатывает и утверждает правила внедрения и применения индекса развития молодежи;";
"13-1) организует и проводит информационно-разъяснительную работу с временно неустроенной молодежью о механизмах реализации государственной молодежной политики;";
4) статью 10 дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) осуществляет формирование, мониторинг реализации и оценку результатов государственного социального заказа по вопросам трудовой занятости молодежи;
4-2) содействует трудоустройству временно неустроенной молодежи;";
5) в статье 12:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) осуществляет комплекс мер, направленных на организацию культурного просвещения и досуга молодежи;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) осуществляет формирование, мониторинг реализации и оценку результатов государственного социального заказа, направленного на поддержку молодежных инициатив по вопросам культуры;";
6) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Компетенция уполномоченного органа в сфере межэтнических отношений
Уполномоченный орган в сфере межэтнических отношений в пределах своей компетенции:
1) реализует государственную молодежную политику;
2) осуществляет разъяснительную работу среди молодежи по укреплению межэтнического согласия и толерантности;
3) осуществляет взаимодействие и сотрудничество с молодежными организациями по укреплению межэтнического согласия и толерантности;
4) осуществляет формирование, мониторинг реализации и оценку результатов государственного социального заказа по вопросам укрепления межэтнического согласия и толерантности среди молодежи;
5) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
7) в статье 19:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) жастардың цифрлық сауаттылығын арттыру;
11) жастардың волонтерлік қызметін дамыту болып табылады.";
3) 6-бап мынадай мазмұндағы 11-1), 12-2), 12-3) және 13-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) жастармен жұмыс жөніндегі мамандардың үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлейді және еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша бекітеді;";
"12-2) жастар еңбек жасақтарын құру, ұйымдастыру, қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың қызметіне мониторинг жүргізу қағидаларын әзірлейді және еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша бекітеді;
12-3) жастардың даму индексін ендіру мен қолдану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
"13-1) уақытша бос жүрген жастармен мемлекеттік жастар саясатын іске асыру тетіктері туралы ақпараттық-түсіндіру жұмысын ұйымдастырады және жүргізеді;";
4) 10-бап мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) жастарды жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, оның іске асырылу мониторингін және нәтижелерін бағалауды жүзеге асырады;
4-2) уақытша бос жүрген жастарды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;";
5) 12-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) жастарды мәдени ағартуды және олардың бос уақытын ұйымдастыруға бағытталған шаралар кешенін жүзеге асырады;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мәдениет мәселелері жөніндегі жастар бастамаларын қолдауға бағытталған мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, оның іске асырылу мониторингін және нәтижелерін бағалауды жүзеге асырады;";
6) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Этносаралық қатынастар саласындағы уәкілетті органның құзыреті
Этносаралық қатынастар саласындағы уәкілетті орган өз құзыреті шегінде:
1) мемлекеттік жастар саясатын іске асырады;
2) жастар арасында этносаралық келісім мен толеранттылықты нығайту жөнінде түсіндіру жұмысын жүзеге асырады;
3) жастар ұйымдарымен этносаралық келісім мен толеранттылықты нығайту жөніндегі өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асырады;
4) жастар арасында этносаралық келісім мен толеранттылықты нығайту мәселелері жөніндегі мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, оның іске асырылу мониторингін және нәтижелерін бағалауды жүзеге асырады;
5) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
7) 19-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы в пределах своей компетенции:
1) реализует государственную молодежную политику;
2) обеспечивает проведение мониторинга и оценки потребностей молодежи для выявления и решения актуальных проблем, повышения эффективности реализации государственной молодежной политики;
3) обеспечивает предоставление технического и профессионального, послесреднего образования, а также повышение квалификации для временно неустроенной молодежи;
4) обеспечивает реализацию политики занятости и трудоустройства молодежи, организует мониторинг рынка труда и практики трудоустройства молодых специалистов;
5) содействует развитию волонтерской деятельности молодежи и молодежного самоуправления;
6) создает молодежные ресурсные центры, обеспечивает и координирует их деятельность;
7) обеспечивает проведение регионального форума молодежи;
8) принимает меры по укреплению казахстанского патриотизма, межконфессионального согласия и межэтнической толерантности;
9) создает, организует, обеспечивает молодежные трудовые отряды, а также проводит мониторинг их деятельности;
10) обеспечивает проведение мероприятий по реализации индекса развития молодежи;
11) разрабатывает и реализует за счет бюджета программы по предоставлению льготного арендного жилья без права выкупа и (или) приватизации для молодежи с учетом приоритетов развития соответствующей административно-территориальной единицы;
12) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Местный исполнительный орган района (города областного значения) в пределах своей компетенции:
1) реализует государственную молодежную политику;
2) обеспечивает проведение мониторинга и оценки потребностей молодежи для выявления и решения актуальных проблем, повышения эффективности реализации государственной молодежной политики;
3) обеспечивает предоставление технического и профессионального, послесреднего образования, а также повышение квалификации для временно неустроенной молодежи;
4) обеспечивает реализацию политики занятости и трудоустройства молодежи, организует мониторинг рынка труда и практики трудоустройства молодых специалистов;
5) содействует развитию волонтерской деятельности молодежи и молодежного самоуправления;
6) создает молодежные ресурсные центры, обеспечивает и координирует их деятельность;

"2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы өз құзыреті шегінде:
1) мемлекеттік жастар саясатын іске асырады;
2) мемлекеттік жастар саясатын іске асырудың өзекті проблемаларын анықтау және шешу, тиімділігін арттыру үшін жастардың қажеттіліктеріне мониторинг және бағалау жүргізуді қамтамасыз етеді;
3) уақытша бос жүрген жастар үшін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді, сондай-ақ біліктілікті арттыруды қамтамасыз етеді;
4) жастарды жұмыспен қамту және жұмысқа орналастыру саясатының іске асырылуын қамтамасыз етеді, еңбек нарығының және жас мамандарды жұмысқа орналастыру практикасының мониторингін ұйымдастырады;
5) жастардың волонтерлік қызметін және жастардың өзін-өзі басқаруын дамытуға жәрдемдеседі;
6) жастар ресурстық орталықтарын құрады, олардың қызметін қамтамасыз етеді және үйлестіреді;
7) жастардың өңірлік форумын өткізуді қамтамасыз етеді;
8) қазақстандық патриотизмді, конфессияаралық келісім мен этносаралық толеранттылықты нығайту жөнінде шаралар қолданады;
9) жастар еңбек жасақтарын құрады, ұйымдастырады, қамтамасыз етеді, сондай-ақ олардың қызметіне мониторинг жүргізеді;
10) жастардың даму индексін іске асыру жөніндегі іс-шаралардың өткізілуін қамтамасыз етеді;
11) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің даму басымдықтарын ескере отырып, жастарға арналған сатып алу және (немесе) жекешелендіру құқығынсыз жеңілдікпен жалға берілетін тұрғын үй беру жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді және бюджет есебінен іске асырады;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жергілікті мемлекеттік басқарудың мүддесінде жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы өз құзыреті шегінде:
1) мемлекеттік жастар саясатын іске асырады;
2) мемлекеттік жастар саясатын іске асырудың өзекті проблемаларын анықтау және шешу, тиімділігін арттыру үшін жастардың қажеттіліктеріне мониторинг және бағалау жүргізуді қамтамасыз етеді;
3) уақытша бос жүрген жастар үшін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді, сондай-ақ біліктілікті арттыруды қамтамасыз етеді;
4) жастарды жұмыспен қамту және жұмысқа орналастыру саясатының іске асырылуын қамтамасыз етеді, еңбек нарығының және жас мамандарды жұмысқа орналастыру практикасының мониторингін ұйымдастырады;
5) жастардың волонтерлік қызметін және жастардың өзін-өзі басқаруын дамытуға жәрдемдеседі;
6) жастар ресурстық орталықтарын құрады, олардың қызметін қамтамасыз етеді және үйлестіреді;

7) обеспечивает проведение регионального форума молодежи;
8) принимает меры по укреплению казахстанского патриотизма, межконфессионального согласия и межэтнической толерантности;
9) создает, организует, обеспечивает молодежные трудовые отряды, а также проводит мониторинг их деятельности;
10) обеспечивает проведение мероприятий по реализации индекса развития молодежи;
11) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.";
8) в пункте 2 статьи 20:
в подпункте 1) слово "государственными" заменить словами ", местными исполнительными";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) выработку рекомендаций по совершенствованию государственной молодежной политики.";
9) дополнить статьями 20-1 и 20-2 следующего содержания:
"Статья 20-1. Индекс развития молодежи
Индекс развития молодежи в Республике Казахстан реализуется с целью адаптации к национальной специфике Глобального индекса развития молодежи, а также рейтинговой оценки эффективности государственных органов в части реализации государственной молодежной политики.
Статья 20-2. Временно неустроенная молодежь
1. С целью поддержки и развития молодежи государством осуществляются меры по снижению количества временно неустроенной молодежи.
2. Уполномоченный орган осуществляет межведомственную координацию деятельности государственных органов по мероприятиям, направленным на снижение количества временно неустроенной молодежи.";
10) пункт 3 статьи 21 исключить;
11) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Молодежные ресурсные центры
1. Молодежные ресурсные центры создаются с целью оказания услуг для поддержки и развития молодежи и молодежных организаций.
2. На основе потребности и интересов молодежи молодежные ресурсные центры оказывают социальные услуги для молодежи.
3. Работники молодежных ресурсных центров должны соответствовать типовым квалификационным характеристикам специалистов по работе с молодежью.
4. Молодежные ресурсные центры совместно с местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы осуществляют информационно-разъяснительную, консультативную работу с молодежью по вопросам охраны репродуктивного здоровья и планирования семьи, опасности игромании (лудомании).
5. Молодежные ресурсные центры организуют работу молодежных трудовых отрядов.

7) жастардың өңірлік форумын өткізуді қамтамасыз етеді;
8) қазақстандық патриотизмді, конфессияаралық келісім мен этносаралық толеранттылықты нығайту жөнінде шаралар қолданады;
9) жастар еңбек жасақтарын құрады, ұйымдастырады, қамтамасыз етеді, сондай-ақ олардың қызметіне мониторинг жүргізеді;
10) жастардың даму индексін іске асыру жөніндегі іс-шаралардың өткізілуін қамтамасыз етеді;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жергілікті мемлекеттік басқарудың мүддесінде жүзеге асырады.";
8) 20-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы "мемлекеттік" деген сөз ", жергілікті атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "талқылауды қамтамасыз етеді." деген сөздер "талқылауды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) мемлекеттік жастар саясатын жетілдіру жөнінде ұсынымдар тұжырымдауды қамтамасыз етеді.";
9) мынадай мазмұндағы 20-1 және 20-2-баптармен толықтырылсын:
"20-1-бап. Жастардың даму индексі
Қазақстан Республикасында Жастардың даму индексі Жастардың жаһандық даму индексін ұлттық өзіндік ерекшелікке бейімдеу, сондай-ақ мемлекеттік жастар саясатын іске асыру бөлігінде мемлекеттік органдардың тиімділігін рейтингтік бағалау мақсатында іске асырылады.
20-2-бап. Уақытша бос жүрген жастар
1. Мемлекет жастарды қолдау және дамыту мақсатында уақытша бос жүрген жастар санын азайту жөніндегі шараларды жүзеге асырады.
2. Уәкілетті орган мемлекеттік органдардың уақытша бос жүрген жастар санын азайтуға бағытталған іс-шаралар жөніндегі қызметін ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асырады.";
10) 21-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
11) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Жастар ресурстық орталықтары
1. Жастар ресурстық орталықтары жастар мен жастар ұйымдарын қолдау және дамыту үшін қызметтер көрсету мақсатында құрылады.
2. Жастардың қажеттіліктері мен мүдделері негізінде жастар ресурстық орталықтары жастарға арналған әлеуметтік қызметтер көрсетеді.
3. Жастар ресурстық орталықтарының жұмыскерлері жастармен жұмыс жөніндегі мамандардың үлгілік біліктілік сипаттамаларына сай келуге тиіс.
4. Жастар ресурстық орталықтары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен бірлесіп репродуктивтік денсаулықты сақтау және отбасын жоспарлау, ойынқұмарлықтың (лудоманияның) қауіптілігі мәселелері бойынша жастармен ақпараттық-түсіндіру жұмысын, консультативтік жұмысты жүзеге асырады.
5. Жастар ресурстық орталықтары жастар еңбек жасақтарының жұмысын ұйымдастырады.

6. Услуги молодежных ресурсных центров предоставляются бесплатно.";
12) статью 29 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Меры поддержки волонтерской деятельности молодежи осуществляются в соответствии со статьей 17 Закона Республики Казахстан "О волонтерской деятельности".".
11. В Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения":
1) в статье 1:
пункт 5 исключить;
в пункте 19:
подпункт 13) дополнить абзацами двадцать девятым и тридцатым следующего содержания:
"7-1. Включенные в единый платеж суммы удержанных обязательных пенсионных взносов, начисленных обязательных пенсионных взносов работодателя перечисляются в Государственную корпорацию агентами по исчислению (начислению), перечислению единого платежа в сроки, установленные пунктом 5 статьи 776-4 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Порядок уплаты, перечисления и распределения, а также возврата единого платежа определяется центральным исполнительным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, а также уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, и уполномоченными государственными органами по государственному планированию, в области здравоохранения и области цифрового развития.";
в подпункте 15):
абзац третий изложить в следующей редакции:
"1. Обязательные пенсионные взносы работодателя, подлежащие уплате в единый накопительный пенсионный фонд, осуществляются за счет собственных средств агента и устанавливаются от ежемесячного дохода работника, принимаемого для исчисления обязательных пенсионных взносов работодателя, в размере:";
дополнить абзацами четвертым – восьмым следующего содержания:
"с 1 января 2024 года – 1,5 процента;
с 1 января 2025 года – 2,5 процента;
с 1 января 2026 года – 3,5 процента;
с 1 января 2027 года – 4,5 процента;
с 1 января 2028 года – 5,0 процента.";
в абзаце четвертом:
слова "одного года" заменить словами "полутора лет";
слова "по ставке 5 процентов" заменить словами "в размере, установленном пунктом 1 настоящей статьи,";
в абзаце шестом слова "5 процентов" исключить;
в абзацах седьмом, восьмом и одиннадцатом слова "одного года" заменить словами "полутора лет";

6. Жастар ресурстық орталықтарының көрсетілетін қызметтері тегін ұсынылады.";
12) 29-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жастардың волонтерлік қызметін қолдау шаралары "Волонтерлік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабына сәйкес жүзеге асырылады.".
11. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
5-тармақ алып тасталсын;
19-тармақта:
13) тармақша мынадай мазмұндағы жиырма тоғызыншы және отызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"7-1. Бірыңғай төлемге енгізілген, ұстап қалынған міндетті зейнетақы жарналарының, есепке жазылған жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын бірыңғай төлемді есептеу (есепке жазу), аудару жөніндегі агенттер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-4-бабының 5-тармағында белгіленген мерзімдерде Мемлекеттік корпорацияға аударады.
Бірыңғай төлемді төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару тәртібін орталық атқарушы орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, сондай-ақ салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, денсаулық сақтау саласындағы және цифрлық даму саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша айқындайды.";
15) тармақшада:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары агенттің меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын жұмыскердің ай сайынғы кірісінің:";
мынадай мазмұндағы төртінші – сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 1,5 пайызы;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 2,5 пайызы;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 3,5 пайызы;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – 4,5 пайызы;
2028 жылғы 1 қаңтардан бастап 5,0 пайызы мөлшерінде белгіленеді.";
төртінші абзацта:
"бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда" деген сөздер "бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ескерілген табыстың 5 пайызы мөлшерлемесі бойынша" деген сөздер "есепке алынған кірістің осы баптың 1-тармағында белгіленген мөлшерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацтағы "жарналарының 5 пайызын" деген сөздер "жарналарын" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетінші, сегізінші және он бірінші абзацтардағы "бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда" деген сөздер "бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына" деген сөздермен ауыстырылсын;

в абзаце двенадцатом слова "устанавливаются в размере 5 процентов от получаемого дохода, но не менее 5 процентов от минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, исчисляемые за каждый месяц налогового периода" заменить словами "исчисляемые за каждый месяц налогового периода, устанавливаются от получаемого дохода, но не менее чем от минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в размере, установленном пунктом 1 настоящей статьи";
в абзаце четырнадцатом слова "не менее 5 процентов" заменить словами ", установленном пунктом 1 настоящей статьи,";
в абзаце пятнадцатом:
слова ", подлежащие", ", устанавливаются в размере 5 процентов" заменить соответственно словами "исчисляемые за каждый месяц налогового периода, подлежат", "в размере, установленном пунктом 1 настоящей статьи,";
слова ", исчисляемые за каждый месяц налогового периода" исключить;
дополнить абзацами шестнадцатым – двадцать первым следующего содержания:
"Для плательщиков единого платежа, указанных в главе 89-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), доля обязательных пенсионных взносов работодателя в ставке единого платежа с заработной платы составляет:
с 1 января 2024 года – 7,0 процента;
с 1 января 2025 года – 10,5 процента;
с 1 января 2026 года – 14,1 процента;
с 1 января 2027 года – 17,4 процента;
с 1 января 2028 года –19,0 процента.";
2) в статье 2:
в подпунктах 2-2) и 2-3) слова "2023 года" заменить словами "2024 года";
в подпункте 3):
в абзаце первом слова "2023 года" заменить словами "2024 года";
в абзаце шестнадцатом слова "двадцать девятый" заменить словами "тридцать первый";
3) статью 2-1 исключить;
4) в подпункте 2) статьи 3:
слова "пункта 5," исключить;
слова "и двадцать девятого" заменить словами ", двадцать девятого, тридцатого и тридцать первого";

он екінші абзацтағы "жұмыс берушінің мiндеттi зейнетақы жарналары салық кезеңiнiң әрбiр айы үшiн есептелетiн, алатын табыстың 5 пайызы мөлшерiнде, бiрақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақы мөлшерiнiң 5 пайызынан кем емес мөлшерде" деген сөздер ", салық кезеңiнiң әрбiр айы үшiн есептелетiн жұмыс берушінің мiндеттi зейнетақы жарналары алатын кірістің осы баптың 1-тармағында белгіленген мөлшерінде, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының мөлшерінен кем емес мөлшерде" деген сөздермен ауыстырылсын;
он төртінші абзацтағы "тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінің 5 пайызынан кем емес мөлшерде" деген сөздер "республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінің осы баптың 1-тармағында белгіленген мөлшерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бесінші азбацта:
"бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге жататын" деген сөздер "жұмыс берушінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары салық кезеңiнiң әрбiр айы үшiн есептелетiн, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақы мөлшерiнiң 5 пайызы мөлшерінде белгiленедi" деген сөздер "салық кезеңiнiң әрбiр айында есептелетiн міндетті зейнетақы жарналары республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінің осы баптың 1-тармағында белгіленген мөлшерінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге жатады" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы он алтыншы – жиырма бірінші абзацтармен толықтырылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 89-1-тарауында аталған бірыңғай төлем төлеушілер үшін жалақыдан бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының үлесі:
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 7,0 пайызды;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 10,5 пайызды;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 14,1 пайызды;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – 17,4 пайызды;
2028 жылғы 1 қаңтардан бастап 19,0 пайызды құрайды.";
2) 2-бапта:
2-2) және 2-3) тармақшалардағы "2023 жылғы" деген сөздер "2024 жылғы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
бірінші абзацтағы "2023 жылғы" деген сөздер "2024 жылғы" деген сөздермен ауыстырылсын;
он алтыншы абзацтағы "жиырма тоғызыншы" деген сөздер "отыз бірінші" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 2-1-бап алып тасталсын;
4) 3-баптың 2) тармақшасында:

слова "2023 года" заменить словами "2024 года".
12. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании":
1) в статье 14:
пункт 1 дополнить словами ", и работодатели, применяющие специальные налоговые режимы и осуществляющие уплату отчислений в фонд в рамках единого платежа, установленного статьей 776-3 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)";
пункт 2 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) лица, являющиеся работниками субъектов микропредпринимательства и малого предпринимательства, применяющих специальные налоговые режимы и осуществляющих уплату взносов в фонд в рамках единого платежа, установленного статьей 776-3 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Порядок уплаты, перечисления и распределения, а также возврата единого платежа определяется уполномоченным государственным органом в области социального обеспечения по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, а также уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, и уполномоченными государственными органами по государственному планированию, в области здравоохранения и области цифрового развития;";
2) пункт 1 статьи 17 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) осуществляет возврат плательщику единого платежа суммы, превышающей размеры взносов и отчислений в фонд, исчисленных от 10-кратного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом в области социального обеспечения по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, а также уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, и уполномоченными государственными органами по государственному планированию, в области здравоохранения и области цифрового развития;";
3) статью 27 дополнить пунктами 1-1 и 2-1 следующего содержания:
"1-1. Для плательщиков единого платежа размер отчислений от ставки единого платежа, установленной пунктом 1 статьи 776-3 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), составляет с:

"2023 жылғы" деген сөздер "2024 жылғы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"5-тармағын, " деген сөздер алып тасталсын;
"және жиырма тоғызыншы" деген сөздер ", жиырма тоғызыншы, отызыншы және отыз бірінші" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 14-бапта:
1-тармақ "жұмыс берушілер" деген сөздерден кейін "және арнаулы салық режимдерін қолданатын және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-3-бабында белгіленген бірыңғай төлем шеңберінде қорға аударымдар төлеуді жүзеге асыратын жұмыс берушілер" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) арнаулы салық режимдерін қолданатын және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-3-бабында белгіленген бірыңғай төлем шеңберінде қорға жарналар төлеуді жүзеге асыратын микрокәсіпкерлік және шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жұмыскерлері болып табылатын адамдар.
Бірыңғай төлемді төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару тәртібін әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, сондай-ақ салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, денсаулық сақтау саласындағы және цифрлық даму саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша айқындайды.";
2) 17-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) бірыңғай төлем төлеушіге республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 10 еселенген мөлшерінен есептелген, қорға төленетін жарналар мен аударымдардың мөлшерлерінен асып кететін соманы әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, сондай-ақ салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, денсаулық сақтау саласындағы және цифрлық даму саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша айқындайтын тәртіппен қайтаруды жүзеге асырады;";
3) 27-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және 2-1-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Бірыңғай төлем төлеушілер үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-3-бабының 1-тармағында белгіленген бірыңғай төлем мөлшерлемесінен аударымдар мөлшері:

1 января 2023 года – 15,0 процента;
1 января 2024 года – 14,0 процента;
1 января 2025 года – 12,6 процента;
1 января 2026 года – 12,1 процента;
1 января 2027 года – 11,6 процента;
1 января 2028 года – 11,4 процента.";
"2-1. Объектом исчисления отчислений являются расходы работодателя, являющегося субъектом микропредпринимательства и малого предпринимательства, применяющим специальные налоговые режимы, предусмотренные параграфом 3 главы 77 и главой 78 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), выплачиваемые в виде дохода работнику, предусмотренного статьей 322 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления отчислений с единого платежа, не должен превышать 10-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
4) статью 28 дополнить пунктами 1-1 и 5-1 следующего содержания:
"1-1. Взносы работников, предусмотренных подпунктом 2-1) пункта 2 статьи 14 настоящего Закона, подлежащие уплате в фонд, устанавливаются в размере с:
1 января 2023 года – 10,0 процента от ставки единого платежа;
1 января 2024 года – 9,3 процента от ставки единого платежа;
1 января 2025 года – 8,4 процента от ставки единого платежа;
1 января 2026 года – 8,1 процента от ставки единого платежа;
1 января 2027 года – 7,8 процента от ставки единого платежа;
1 января 2028 года – 7,6 процента от ставки единого платежа.";
"5-1. Объектом исчисления взносов работников, предусмотренных подпунктом 2-1) пункта 2 статьи 14 настоящего Закона, подлежащих уплате в фонд, является доход работника, предусмотренный статьей 322 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), начисленный работодателем, являющимся субъектом микропредпринимательства и малого предпринимательства, применяющим специальные налоговые режимы, предусмотренные параграфом 3 главы 77 и главой 78 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления взносов с единого платежа, не должен превышать 10-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
5) пункт 4 статьи 29 дополнить частью второй следующего содержания:

2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – 15,0 пайызды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 14,0 пайызды;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 12,6 пайызды;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 12,1 пайызды;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – 11,6 пайызды;
2028 жылғы 1 қаңтардан бастап 11,4 пайызды құрайды.";
"2-1. Микрокәсіпкерлік және шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 77-тарауының 3-параграфында және 78-тарауында көзделген арнаулы салық режимдерін қолданатын жұмыс берушінің жұмыскерге "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 322-бабында көзделген кіріс түрінде төлейтін шығыстары аударымдарды есептеу объектісі болып табылады.
Бұл ретте бірыңғай төлемнен аударымдарды есептеу үшін алынатын ай сайынғы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 10 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.";
4) 28-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және 5-1-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Осы Заңның 14-бабы 2-тармағының 2-1) тармақшасында көзделген жұмыскерлердің қорға төленуге жататын жарналары:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – бірыңғай төлем мөлшерлемесінің 10,0 пайызы;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – бірыңғай төлем мөлшерлемесінің 9,3 пайызы;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – бірыңғай төлем мөлшерлемесінің 8,4 пайызы;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – бірыңғай төлем мөлшерлемесінің 8,1 пайыз;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – бірыңғай төлем мөлшерлемесінің 7,8 пайызы;
2028 жылғы 1 қаңтардан бастап бірыңғай төлем мөлшерлемесінің 7,6 пайызы мөлшерінде белгіленеді.";
"5-1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 322-бабында көзделген, микрокәсіпкерлік және шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 77-тарауының 3-параграфында және 78-тарауында көзделген арнаулы салық режимдерін қолданатын жұмыс беруші есепке жазған жұмыскердің кірісі осы Заңның 14-бабы 2-тармағының 2-1) тармақшасында көзделген жұмыскерлердің қорға төленуге жататын жарналарын есептеу объектісі болып табылады.
Бұл ретте бірыңғай төлемнен жарналарды есептеу үшін алынатын ай сайынғы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 10 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.";
5) 29-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

"Действие настоящего пункта не распространяется на доходы работников, за которых осуществляется единый платеж в соответствии со статьей 776-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
6) статью 30 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Плательщики единого платежа уплачивают отчисления и взносы в фонд в сроки, установленные пунктом 5 статьи 776-4 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).".
13. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения":
1) в пункте 1 статьи 21 слова "двадцати девяти лет" заменить словами "тридцати пяти лет";
2) в подпункте 4) пункта 2 статьи 23 слова "двадцати девяти лет" заменить словами "тридцати пяти лет";
3) в статье 24:
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) кандасам.";
подпункт 2) пункта 3 исключить;
в подпункте 1) пункта 4 слова "субсидий на переезд и возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг" заменить словами "материальной помощи".
14. В Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании":
1) в статье 1:
в подпункте 8) слова "одного года" заменить словами "полутора лет";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) плательщик единого платежа – налоговый агент, определенный статьей 776-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);";
2) в подпункте 6) статьи 3 слова "одного года" заменить словами "полутора лет";
3) в подпункте 4-1) пункта 1 статьи 12 слова "одного года" заменить словами "полутора лет";
4) статью 14 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Для плательщиков единого платежа доля социальных отчислений в ставке единого платежа, установленной пунктом 1 статьи 776-3 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), составляет:
с 1 января 2023 года – 16,0 процента;

"Осы тармақтың күші "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-1-бабына сәйкес бірыңғай төлем жүзеге асырылатын жұмыскерлердің кірістеріне қолданылмайды.";
6) 30-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Бірыңғай төлем төлеушілер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-4-бабының 5-тармағында белгіленген мерзімдерде қорға аударымдар мен жарналар төлейді.".
13. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 21-баптың 1-тармағындағы "жиырма тоғыз жастан" деген сөздер "отыз бес жастан" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 23-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "жиырма тоғыз жасқа" деген сөздер "отыз бес жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 24-бапта:
2-тармақ 3) тармақшасындағы "жекелеген санаттарының және олардың отбасы мүшелерінің жаңа тұрғылықты жерге ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдеседі." деген сөздер "жекелеген санаттарының;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) қандастардың және олардың отбасы мүшелерінің жаңа тұрғылықты жерге ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдеседі.";
3-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақтың 1) тармақшасындағы "көшуге және тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидиялар" деген сөздер "материалдық көмек" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
8) тармақшадағы "бір жасқа" деген сөздер "бір жарым жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) бірыңғай төлем төлеуші – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-1-бабында айқындалған салық агенті;";
2) 3-баптың 6) тармақшасындағы "бір жасқа" деген сөздер "бір жарым жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 12-баптың 1-тармағының 4-1) тармақшасындағы "бір жасқа" деген сөздер "бір жарым жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 14-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Бірыңғай төлем төлеушілер үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-3-бабының 1-тармағында белгіленген бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі әлеуметтік аударымдардың үлесі:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – 16,0 пайызды;

с 1 января 2024 года – 14,9 процента;
с 1 января 2025 года – 18,9 процента;
с 1 января 2026 года – 18,1 процента;
с 1 января 2027 года – 17,4 процента;
с 1 января 2028 года – 17,1 процента.";
5) в статье 15:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Объектом исчисления единого платежа является доход работника, определенный статьей 776-2 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
При этом исчисление и уплата социальных отчислений, входящих в состав единого платежа, производятся за счет средств плательщика единого платежа.";
пункт 6 дополнить частью второй следующего содержания:
"Действие настоящего пункта не распространяется на доходы работников, с которых исчисляется единый платеж в соответствии с главой 89-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
6) статью 16 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Плательщики единого платежа уплачивают социальные отчисления в сроки, установленные пунктом 5 статьи 776-4 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Порядок уплаты, перечисления и распределения, а также возврата единого платежа определяется центральным исполнительным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, а также уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, и уполномоченными государственными органами по государственному планированию, в области здравоохранения и области цифрового развития.";
7) в пункте 7 статьи 19:
в абзаце седьмом части второй слова "одного года" заменить словами "полутора лет";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Сроки обращения за назначением социальных выплат из фонда на случай потери работы, на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), а также за перерасчетом социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами при осложненных родах, рождении двух и более детей не могут превышать двенадцать месяцев, на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет – восемнадцать месяцев со дня возникновения права на социальные выплаты из фонда.";
8) в пункте 4 статьи 20:
в части первой цифры "55" заменить цифрами "50";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Для участников системы обязательного социального страхования, за которых социальные отчисления уплачивались плательщиком единого платежа, максимальный предел среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, не должен превышать 7-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату.";

2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 14,9 пайызды;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 18,9 пайызды;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 18,1 пайызды;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – 17,4 пайызды;
2028 жылғы 1 қаңтардан бастап 17,1 пайызды құрайды.";
5) 15-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-2-бабында айқындалған жұмыскердің кірісі бірыңғай төлемді есептеу объектісі болып табылады.
Бұл ретте бірыңғай төлемнің құрамына кіретін әлеуметтік аударымдарды есептеу және төлеу бірыңғай төлем төлеушінің қаражаты есебінен жүргізіледі.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың күші жұмыскерлердің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 89-1-тарауына сәйкес бірыңғай төлем есептелетін кірістеріне қолданылмайды.";
6) 16-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Бірыңғай төлем төлеушілер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-4-бабының 5-тармағында белгіленген мерзімдерде әлеуметтік аударымдар төлейді.
Бірыңғай төлемді төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару тәртібін орталық атқарушы орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, сондай-ақ салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, денсаулық сақтау саласындағы және цифрлық даму саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша айқындайды.";
7) 19-баптың 7-тармағында:
екінші бөліктің жетінші абзацындағы "бір жасқа" деген сөздер "бір жарым жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмысынан айырылу жағдайына, жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайларына қордан төленетін әлеуметтiк төлемдерді тағайындауға, сондай-ақ қиын босанған, екі және одан көп бала туған кезде жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайына арналған әлеуметтік төлемді қайта есептеуге өтініш жасау мерзімдері қордан төленетiн әлеуметтiк төлемдерге құқық туындаған күннен бастап – он екі айдан, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына он сегіз айдан аспайды.";
8) 20-баптың 4-тармағында:
бірінші бөліктегі "55" деген цифрлар "50" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әлеуметтік аударымдарды бірыңғай төлем төлеуші төлеген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшерінің ең жоғары шегі әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының 7 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.";

9) в части первой пункта 7 статьи 21 цифры "55" заменить цифрами "50";
10) в части второй пункта 2 статьи 22 цифры "0,4" заменить цифрами "0,45";
11) пункт 3 статьи 23 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Для участников системы обязательного социального страхования, за которых социальные отчисления уплачивались плательщиком единого платежа, среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, не должен превышать 7-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату.";
12) в статье 24:
в заголовке и по всему тексту слова "одного года" заменить словами "полутора лет";
в части первой пункта 1 слово "(детей)" заменить словом "(детьми)";
в части второй пункта 4 слова "и четвертой" заменить словами ", четвертой и пятой";
13) в пункте 1, части второй пункта 2 статьи 26 слова "одного года" заменить словами "полутора лет";
14) в абзаце первом пункта 5 статьи 28 слова "одного года" заменить словами "полутора лет".
Статья 2. Переходные положения
Установить, что:
1) лицам, являющимся получателями ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" на 1 января 2023 года, срок, на который назначено вышеуказанное пособие, продлевается до достижения ребенком возраста полутора лет включительно на основании сведений, имеющихся в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций;
2) лицам, являющимся получателями социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" на 1 января 2023 года, срок, на который назначена вышеуказанная социальная выплата, продлевается до достижения ребенком возраста полутора лет включительно на основании сведений, имеющихся в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций;
3) размер социальной выплаты на случай потери работы, определенный для лиц, которые являются получателями социальной выплаты на случай потери работы на 1 января 2023 года, подлежит перерасчету с учетом коэффициента замещения дохода, установленного статьей 22 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании";

9) 21-баптың 7-тармағының бірінші бөлігіндегі "55" деген цифрлар "50" деген цифрлармен ауыстырылсын;
10) 22-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "0,4" деген цифрлар "0,45" деген цифрлармен ауыстырылсын;
11) 23-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әлеуметтік аударымдарды бірыңғай төлем төлеуші төлеген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшері әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының 7 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.";
12) 24-бапта:
тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "бір жасқа", "Бір жасқа" деген сөздер тиісінше "бір жарым жасқа", "Бір жарым жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4-тармақтың екінші бөлігіндегі "және төртінші" деген сөздер ", төртінші және бесінші" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 26-баптың 1-тармағындағы, 2-тармағының екінші бөлігіндегі "бір жасқа" деген сөздер "бір жарым жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 28-баптың 5-тармағының бірінші абзацындағы "бір жасқа" деген сөздер "бір жарым жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Өтпелі ережелер
Мыналар:
1) 2023 жылғы 1 қаңтарға "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмi бойынша тағайындалатын және төленетiн ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны алушылар болып табылатын адамдарға жоғарыда көрсетілген жәрдемақы тағайындалған мерзім мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелеріндегі мәліметтер негізінде бала қоса алғанда бір жарым жасқа толғанға дейін ұзартылады;
2) 2023 жылғы 1 қаңтарға "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына арналған әлеуметтік төлемді алушылар болып табылатын адамдарға жоғарыда көрсетілген әлеуметтік төлем тағайындалған мерзім мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелеріндегі мәліметтер негізінде бала қоса алғанда бір жарым жасқа толғанға дейін ұзартылады;
3) 2023 жылғы 1 қаңтарға жұмысынан айырылу жағдайына арналған әлеуметтік төлемді алушылар болып табылатын адамдар үшін айқындалған жұмысынан айырылу жағдайына арналған әлеуметтік төлемнің мөлшері "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабында белгіленген кірісті ауыстыру коэффициенті ескеріле отырып, қайта есептелуге жатады;

4) действие пунктов 4 и 14 статьи 1 настоящего Закона распространяется на лиц, не реализовавших до 1 января 2023 года свое право на назначение ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" или социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании";
5) размер государственной базовой пенсионной выплаты и пенсионной выплаты по возрасту для лиц, являющихся получателями государственной базовой пенсионной выплаты и пенсионной выплаты по возрасту на 1 января 2023 года, пересчитывается в соответствии с пунктом 9 статьи 1 настоящего Закона на основании сведений, имеющихся в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций.
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 3, 4, 9, 11, 12 и 14 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

4) осы Заңның 1-бабы 4 және 14-тармақтарының күші "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы немесе "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына арналған әлеуметтік төлем тағайындауға өзінің құқығын 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін іске асырмаған адамдарға қолданылады;
5) 2023 жылғы 1 қаңтарға мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін және жасына байланысты зейнетақы төлемін алушылар болып табылатын адамдар үшін мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің және жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелеріндегі мәліметтер негізінде осы Заңның 1-бабының 9-тармағына сәйкес қайта есептеледі деп белгіленсін.
3-бап. Осы Заң, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 3, 4, 9, 11, 12 және 14-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ