О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам охраны и использования водного фонда
Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2025 года № 179-VIII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года:
1) в статье 193-1:
часть первую пункта 2 после слова "водохозяйственные" дополнить словами "и гидротехнические";
пункт 3 дополнить словами ", если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан";
2) часть первую пункта 3 статьи 242 дополнить предложением третьим следующего содержания:
"При этом в случаях, если бесхозяйная вещь является объектом жизнеобеспечения населения, законами Республики Казахстан может предусматриваться ее временная эксплуатация до признания судом этой вещи поступившей в коммунальную собственность.".
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
1) в подпункте 5-1) пункта 1 статьи 16 слова "уполномоченным государственным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения" заменить словами "уполномоченным органом в области охраны и использования водного фонда";
2) в части первой пункта 1 статьи 42 слова "замкнутые водоемы," исключить;
3) в части девятой пункта 2 статьи 43 слова "использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения" заменить словами "бассейновых водных инспекций по охране и регулированию использования водных ресурсов";
4) пункт 8 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"8. Предоставление земельных участков, расположенных в пределах пятисот метров от уреза воды при среднемноголетнем меженном уровне, за исключением земель особо охраняемых природных территорий, земель государственного лесного фонда, земель для размещения и обслуживания рыбного хозяйства и аквакультуры, осуществляется после установления водоохранных зон и полос, а также режима их хозяйственного использования либо с учетом особенностей охраны водных объектов, предусмотренных статьей 87 Водного кодекса Республики Казахстан.";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне су қорын қорғау және пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 9 сәуірдегі № 179-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне:
1) 193-1-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "су шаруашылығы құрылыстары" деген сөздер "су шаруашылығы құрылысжайлары және гидротехникалық құрылысжайлар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Стратегиялық" деген сөз "Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, стратегиялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 242-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте, егер иесіз зат халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету объектісі болып табылса, Қазақстан Республикасының заңдарында сот бұл затты коммуналдық меншікке түсті деп танығанға дейін оны уақытша пайдалану көзделуі мүмкін.".
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
1) 16-баптың 1-тармағының 5-1) тармақшасындағы "су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша жасанды құрылыстар" деген сөздер "су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жасанды құрылысжайлар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 42-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "тұйық су айдындарына," деген сөздер алып тасталсын;
3) 43-баптың 2-тармағының тоғызыншы бөлігіндегі ", су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органдардың тиісті аумақтық бөлімшелерінің" деген сөздер "саласындағы уәкілетті органдардың тиісті аумақтық бөлімшелерінің, су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекцияларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 44-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерін, мемлекеттік орман қоры жерлерін, балық шаруашылығы мен аквашаруашылықты орналастыруға және оларға қызмет көрсетуге арналған жерлерді қоспағанда, орташа көпжылдық сабалық деңгейде су кемерінен бес жүз метр шегінде орналасқан жер учаскелерін беру су қорғау аймақтары мен белдеулері, сондай-ақ оларды шаруашылық мақсатта пайдалану режимі белгіленгеннен кейін не Қазақстан Республикасы Су кодексінің 87-бабында көзделген су объектілерін қорғау ерекшеліктері ескеріліп жүзеге асырылады.";

5) в пункте 2 статьи 97 слова "замкнутыми водоемами," исключить;
6) в статье 98:
в абзаце третьем пункта 8 слова "инспекцией по регулированию использования и охране водных ресурсов" заменить словами "водной инспекцией по охране и регулированию использования водных ресурсов";
в пункте 10 слова "использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения" заменить словами "охраны и использования водного фонда";
7) в части пятой пункта 3 статьи 107:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) занятые поверхностными водными объектами, водоохранными зонами и полосами, а также земли, занятые водохозяйственными и гидротехническими сооружениями;";
в подпункте 6) слово "водоемами," исключить;
8) статью 109 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Режим использования земель, занятых водными объектами, водоохранных зон и полос, а также земель, занятых водохозяйственными и гидротехническими сооружениями, входящих в иную функциональную зону населенных пунктов, регулируется водным законодательством Республики Казахстан.";
9) в подпункте 2) части пятой пункта 2 статьи 122 слова "водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение" заменить словами "стратегических водохозяйственных и гидротехнических сооружений";
10) статью 132 изложить в следующей редакции:
"Статья 132. Понятие и состав земель водного фонда
Землями водного фонда признаются земли, занятые поверхностными водными объектами, а также земли, выделенные под водоохранные полосы поверхностных водных объектов и зоны санитарной охраны водозаборных сооружений питьевого водоснабжения.";
11) в статье 133:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 133. Право собственности на земли водного фонда и земельные участки, занятые водохозяйственными сооружениями";
в пункте 2 слова "из состава земель водного фонда" исключить;
12) в статье 134:
в заголовке слова "по берегам водоемов" заменить словами "поверхностных водных объектов";
в пункте 1:
в части первой слова "рек, озер, водохранилищ, каналов, внутренних вод, ледников, болот" заменить словами "поверхностных водных объектов";
часть вторую после слова "берегам" дополнить словом "поверхностных";
13) в статье 135:
заголовок дополнить словами "и водоохранных зон";
после слов "лесного фонда," дополнить словами "а также земельные участки, занятые водоохранными зонами,";
слова "уполномоченным государственным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения" заменить словами "бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов";

5) 97-баптың 2-тармағындағы "тұйық су айдындары," деген сөздер алып тасталсын;
6) 98-бапта:
8-тармақтың үшінші абзацындағы "су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі тиісті бассейндік инспекциямен" деген сөздер "су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі тиісті бассейндік су инспекциясымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақтағы "су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру" деген сөздер "су қорын қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 107-баптың 3-тармағының бесінші бөлігінде:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жерүсті су объектілері, су қорғау аймақтары мен белдеулері алып жатқан жерлер, сондай-ақ су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайлар алып жатқан жерлер;";
6) тармақшадағы "су айдындары," деген сөздер алып тасталсын;
8) 109-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Су объектілері алып жатқан жерлерді, су қорғау аймақтары мен белдеулерін, сондай-ақ елді мекендердің өзге де функционалдық аймағына кіретін су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайлар алып жатқан жерлерді пайдалану режимі Қазақстан Республикасының су заңнамасымен реттеледі.";
9) 122-баптың 2-тармағы бесінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылысжайларын" деген сөздер "стратегиялық су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 132-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"132-бап. Су қорының жері ұғымы және оның құрамы
"Жерүсті су объектілері алып жатқан жер, сондай-ақ жерүсті су объектілерінің су қорғау белдеулеріне және ауызсумен жабдықтаудың су тарту құрылысжайларының санитариялық қорғау аймақтарына бөлінген жер су қорының жері деп танылады.";
11) 133-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"133-бап. Су қорының жеріне және су шаруашылығы құрылысжайлары алып жатқан жер учаскелеріне меншік құқығы";
2-тармақтағы "су қоры жерiнiң құрамындағы" деген сөздер алып тасталсын;
12) 134-бапта:
тақырыптағы "Су айдындары жағалауынан" деген сөздер "Жерүсті су объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар, ішкі сулар, мұздықтар, батпақтар" деген сөздер "жерүсті су объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "су қорғау аймақтары мен су объектілерінің жағалаулары бойынша белдеулер үшін" деген сөздер "жерүсті су объектілерінің жағалауынан су қорғау аймақтары мен белдеулеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 135-бапта:
тақырыптағы "жерiнiң" деген сөз "және су қорғау аймақтары жерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
"су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен келiсiм" деген сөздер "су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекцияларымен келiсу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жер учаскелерін" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ су қорғау аймақтары алып жатқан жер учаскелерін" деген сөздермен толықтырылсын;

14) в пункте 2 статьи 145:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса;";
дополнить абзацами шестым, седьмым, восьмым, девятым и десятым следующего содержания:
"уполномоченный орган в области лесного хозяйства;
уполномоченный государственный орган в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
уполномоченный орган в области рыбного хозяйства;
уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий;
уполномоченный орган в области охраны и использования водного фонда.".
3. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года:
1) в пункте 2 статьи 1 слова "водных объектов" заменить словами "водного фонда";
2) в подпункте 7) части первой пункта 1-1 статьи 51 слова "водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение," заменить словами "стратегических водохозяйственных и гидротехнических сооружений".
4. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) пункт 4 статьи 129 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) соблюдением требований в области охраны и использования водного фонда с целью осуществления государственного контроля за недопущением самовольного водопользования и соблюдением установленных Водным кодексом Республики Казахстан запретов на осуществление хозяйственной деятельности на водных объектах, в водоохранных зонах и полосах.";
2) подпункт 26) статьи 138 изложить в следующей редакции:
"26) в области охраны и использования водного фонда;";
3) статью 139 дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
"24) в области охраны и использования водного фонда.";
4) пункт 8 статьи 144 после слов "радиационных аварий" дополнить словами ", уничтожения и (или) загрязнения, засорения, истощения водных объектов, дефицита водных ресурсов для орошаемого земледелия в вегетационный период".
5. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
1) абзац седьмой подпункта 2) пункта 1 статьи 112 исключить;
2) в подпункте 3) пункта 4 статьи 143 слова "и хозяйственно-бытового" исключить;
3) подпункт 2) пункта 2 статьи 160 после слова "объектов" дополнить словами "и водных ресурсов";
4) в пункте 2 статьи 163 слова "рек, озер, морей, водохранилищ, каналов, иных" исключить;
5) в подпункте 1) пункта 5 статьи 166 слова "реках, озерах (морях), водохранилищах, каналах и иных" исключить;
6) в подпункте 2) статьи 171 слова "использования и охраны" заменить словами "охраны и использования";
7) в статье 213:
в подпункте 3) пункта 2 слово "добытые" заменить словом "забранные";
в подпункте 1) части первой пункта 3 слово "добытых" заменить словом "забранных";
8) пункт 4 статьи 220 исключить;
9) статью 221 изложить в следующей редакции:
"Статья 221. Экологические требования по забору и (или) использованию вод
Забор и (или) использование поверхностных и подземных вод в порядке специального водопользования должны осуществляться в соответствии с условиями разрешения на специальное водопользование, предусмотренными водным законодательством Республики Казахстан, а также при соблюдении экологических требований, предусмотренных настоящим Кодексом.";

14) 145-баптың 2-тармағында:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган;";
бесінші абзацтағы "орган болып табылады." деген сөздер "орган;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтармен толықтырылсын:
"орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган;
жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган;
балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті орган;
су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган болып табылады.".
3. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне:
1) 1-баптың 2-тармағындағы "су объектілерін" деген сөздер "су қорын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 51-баптың 1-1-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасындағы "ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылысжайларын" деген сөздер "стратегиялық су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 129-баптың 4-тармағы 11) тармақшасындағы "сақталуына байланысты мемлекеттік бақылау мен қадағалау субъектісін (объектісін), оларды жүргізу уақытын, мемлекеттік бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) тұрған жерін күні бұрын айқындау мүмкін болмаған кезде мемлекеттік бақылау мен қадағалауға қолданылмайды." деген сөздер "сақталуына;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) су объектілерінде, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде өз бетінше су пайдалануға жол бермеуді және Қазақстан Республикасының Су кодексінде шаруашылық қызметті жүзеге асыруға белгіленген тыйым салулардың сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру мақсатында су қорын қорғау және пайдалану саласындағы талаптарды сақтауға байланысты мемлекеттік бақылау мен қадағалау субъектісін (объектісін), оларды жүргізу уақытын, мемлекеттік бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) тұрған жерін күні бұрын айқындау мүмкін болмаған кезде мемлекеттік бақылау мен қадағалауға қолданылмайды.";
2) 138-баптың 26) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"26) су қорын қорғау және пайдалану саласында;";
3) 139-бап 23) тармақшасындағы "саласында жүзеге асырылады." деген сөздер "саласында;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
"24) су қорын қорғау және пайдалану саласында жүзеге асырылады.";
4) 144-баптың 8-тармағы "таралу" деген сөзден кейін ", вегетациялық кезеңде суармалы егіншілік үшін су объектілерінің жойылу және (немесе) ластану, қоқыстану, су ресурстарының сарқылу" деген сөздермен толықтырылсын.
5. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
1) 112-баптың 1-тармағы 2) тармақшасының жетінші абзацы алып тасталсын;
2) 143-баптың 4-тармағының 3) тармақшасындағы "және шаруашылық-тұрмыстық сумен" деген сөздер алып тасталсын;
3) 160-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "объектілерінің" деген сөз "объектілері мен су ресурстарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 163-баптың 2-тармағындағы "өзендердің, көлдердің, теңіздердің, су қоймаларының, арналардың, өзге де" деген сөздер алып тасталсын;
5) 166-баптың 5-тармағының 1) тармақшасындағы "өзендерде, көлдерде (теңіздерде), су қоймаларында, арналарда және өзге де" деген сөздер алып тасталсын;
6) 171-баптың 2) тармақшасындағы "пайдалану және қорғау" деген сөздер "қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 213-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "өндірілген" деген сөз "алынған" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасындағы "өндірілген" деген сөз "алынған" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 220-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
9) 221-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"221-бап. Суды алу және (немесе) пайдалану жөніндегі экологиялық талаптар
Арнаулы су пайдалану тәртібімен жерүсті және жерасты суларын алу және (немесе) пайдалану Қазақстан Республикасының су заңнамасында көзделген арнаулы су пайдалануға рұқсаттың шарттарына сәйкес, сондай-ақ осы Кодексте көзделген экологиялық талаптар сақталған кезде жүзеге асырылуға тиіс.";

10) в статье 222:
в пункте 2 слова "искусственные водные объекты" заменить словом "сооружения";
в подпункте 2) пункта 11 слова "использования и охраны" заменить словами "охраны и использования";
11) статью 223 изложить в следующей редакции:
"Статья 223. Экологические требования по осуществлению деятельности на поверхностных водных объектах, в водоохранных зонах и полосах
1. Требования к хозяйственной деятельности на поверхностных водных объектах и их водоохранных полосах в части, не урегулированной настоящим Кодексом, устанавливаются водным законодательством Республики Казахстан.
2. В пределах водоохранной зоны запрещаются:
1) проектирование, строительство и ввод в эксплуатацию новых и реконструируемых зданий, сооружений (за исключением противоселевых, противооползневых и противопаводковых) и их комплексов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) размещение и строительство складов для хранения нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания спецтехники, механических мастерских, моек транспортных средств и сельскохозяйственной техники, мест размещения отходов, а также размещение других объектов, оказывающих негативное воздействие на качество воды;
3) производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ (за исключением противоселевых, противооползневых и противопаводковых), добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, проведение буровых, сельскохозяйственных и иных работ, за исключением случаев, когда эти работы согласованы с уполномоченными органами в области охраны окружающей среды, охраны и использования водного фонда.
3. В черте населенных пунктов границы водоохранной зоны устанавливаются исходя из конкретных условий их планировки и застройки при обязательном инженерном или лесомелиоративном обустройстве береговой зоны (парапеты, обвалование, лесокустарниковые полосы), исключающем засорение и загрязнение водного объекта.";
12) в пункте 4 статьи 225 слова "использования и охраны" заменить словами "охраны и использования";
13) в пункте 2 статьи 235 слова "уполномоченным государственным органом в области использования и охраны" заменить словами "уполномоченным органом в области охраны и использования";
14) в статье 270 слова "пунктом 2" заменить словами "пунктом 3";

10) 222-бапта:
2-тармақтағы "жасанды су объектілерін" деген сөздер "құрылысжайларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
11-тармақтың 2) тармақшасындағы "пайдалану және қорғау" деген сөздер "қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 223-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"223-бап. Жерүсті су объектілерінде, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде қызметті жүзеге асыру жөніндегі экологиялық талаптар
1. Жерүсті су объектілеріндегі және олардың су қорғау белдеулеріндегі шаруашылық қызметке қойылатын талаптар осы Кодексте реттелмеген бөлікте Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленеді.
2. Су қорғау аймағының шегінде:
1) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылысжайлармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланатын ғимараттарды, құрылысжайларды (селге қарсы, көшкінге қарсы және су тасқынына қарсы ғимараттар мен құрылысжайларды қоспағанда) және олардың кешендерін жобалауға, салуға және пайдалануға беруге;
2) мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймаларды, арнаулы техникаға техникалық қызмет көрсету пункттерін, механикалық шеберханаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасын жуу орындарын, қалдықтарды орналастыру орындарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына жағымсыз әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
3) құрылыс, түбін тереңдету және жару жұмыстарын жүргізуге (селге қарсы, көшкінге қарсы және су тасқынына қарсы жұмыстарды қоспағанда), пайдалы қазбаларды өндіруге, кәбілдер, құбыржолдар және басқа да коммуникациялар тартуға, бұрғылау, ауыл шаруашылығы жұмыстарын және өзге де жұмыстарды жүргізуге, осы жұмыстар қоршаған ортаны қорғау, су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдармен келісілген жағдайларды қоспағанда, тыйым салынады.
3. Елді мекендер шегінде су қорғау аймағының шекаралары оларды жағалау аймағын су объектісінің қоқыстануы мен ластануын болғызбайтындай етіп, міндетті түрде инженерлік немесе орман-мелиорациялық жайластыра отырып (парапеттер, бөгеттеу, орман-бұталы белдеулер) жоспарлау мен салудың нақты жағдайлары негізге алына отырып белгіленеді.";
12) 225-баптың 4-тармағындағы "пайдалану және қорғау" деген сөздер "қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 235-баптың 2-тармағындағы "пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органмен" деген сөздер "қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 270-баптағы "2-тармағында" деген сөздер "3-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;

15) в части первой статьи 273:
в подпункте 4) слова "использования и охраны" заменить словами "охраны и использования";
в подпункте 9) слова "использования и охраны" заменить словами "охраны и использования";
16) в пункте 11 статьи 278 слова "использования и охраны" заменить словами "охраны и использования";
17) в подпункте 13) пункта 2 статьи 397 слова "использования и охраны" заменить словами "охраны и использования";
18) в статье 398:
в заголовке и пункте 6 слова ", внутренних водоемах" исключить;
в пункте 7:
в части первой слова ", внутренних водоемах" исключить;
в абзаце первом части четвертой слова "использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения" заменить словами "охраны и использования водного фонда";
в части седьмой слова ", внутренних водоемах" исключить;
в пункте 9:
слова "использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения" заменить словами "охраны и использования водного фонда";
слова ", внутренних водоемах" исключить;
в пункте 10:
в части первой слова "и внутренних водоемах" исключить;
в частях второй, четвертой и пятой слова ", внутренних водоемах" исключить;
в части первой пункта 11 слова ", внутренних водоемах" исключить;
в пункте 12:
в подпунктах 1) и 3) слова ", внутренних водоемах" исключить;
в подпункте 2):
слова ", внутренних водоемах" исключить;
слова "использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения" заменить словами "охраны и использования водного фонда";
19) в подпункте 8) пункта 2 приложения 4 слова "водохозяйственных сооружений и гидромелиоративных систем" заменить словами "водохозяйственных и гидротехнических сооружений".
6. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) в пункте 5 статьи 6 слово "источников" заменить словами "водных объектов (ежегодно)";
2) в пункте 1 статьи 27:
подпункт 7-1) исключить;
дополнить подпунктами 7-5) и 7-6) следующего содержания:
"7-5) субсидирует затраты организаций по водоснабжению и (или) водоотведению на погашение и обслуживание займов международных финансовых организаций, привлеченных для реализации проектов по расширению, модернизации, реконструкции, обновлению, поддержанию существующих активов и созданию новых активов в населенных пунктах, в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
7-6) субсидирует затраты организаций по водоснабжению и (или) водоотведению на погашение и обслуживание облигационных займов, привлеченных для реализации проектов строительства и реконструкции комплексов очистных сооружений сточных вод;".
7. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан":
1) в пункте 3 статьи 9:
часть вторую после слова "полосах" дополнить словами "поверхностных водных объектов";
часть третью изложить в следующей редакции:
"В случае отсутствия установленных водоохранных зон и полос поверхностных водных объектов для планируемой территории заданием на разработку указанных градостроительных проектов должна предусматриваться обязательность специального раздела по установлению границ водоохранных зон и полос поверхностных водных объектов.";
2) подпункт 4-1) пункта 2 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"4-1) бассейновых водных инспекций по охране и регулированию использования водных ресурсов − в части ведения контроля за архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью на водных объектах, в водоохранных зонах и полосах;";
3) часть первую пункта 2 статьи 44 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

15) 273-баптың бірінші бөлігінде:
4) тармақшадағы "пайдалану және қорғау" деген сөздер "қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "пайдалану және қорғау" деген сөздер "қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 278-баптың 11-тармағындағы "пайдалану және қорғау" деген сөздер "қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 397-баптың 2-тармағының 13) тармақшасындағы "пайдалану және қорғау" деген сөздер "қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 398-бапта:
тақырыптағы және 6-тармақтағы "Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және" деген сөздер "Теңізде және Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
бірінші бөліктегі "Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және" деген сөздер "Теңізде және Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацындағы "су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау, су бұру" деген сөздер "су қорын қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктегі "Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және" деген сөздер "Теңізде және Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта:
"су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру" деген сөздер "су қорын қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және" деген сөздер "теңізде және Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақта:
бірінші бөліктегі "және ішкі су айдындарында" деген сөздер алып тасталсын;
екінші, төртінші және бесінші бөліктердегі "Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және" деген сөздер тиісінше "Теңізде және Қазақстан Республикасының", "теңізде және Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және" деген сөздер "Теңізде және Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақта:
1) және 3) тармақшалардағы "Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және" деген сөздер "теңізде және Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
"су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру" деген сөздер "су қорын қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және" деген сөздер "теңізде және Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 4-қосымшаның 2-тармағының 8) тармақшасындағы "су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидромелиорациялық жүйелерді" деген сөздер "су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 5-тармағындағы "көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны" деген сөздер "су объектілерінің су ресурстарын пайдаланғаны (жыл сайын)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 27-баптың 1-тармағында:
7-1) тармақша алып тасталcын;
мынадай мазмұндағы 7-5) және 7-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-5) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымдардың елді мекендерде қолданыстағы активтерді кеңейту, жаңғырту, реконструкциялау, жаңарту, қолдау және жаңа активтер құру жөніндегі жобаларды іске асыру үшін тартылған халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздарын өтеуге және оларға қызмет көрсетуге арналған шығындарын тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен субсидиялайды;
7-6) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру ұйымдарының сарқынды суларды тазарту құрылысжайлары кешендерін салу және реконструкциялау жобаларын іске асыру үшін тартылған облигациялық қарыздарды өтеуге және оларға қызмет көрсетуге арналған шығындарын субсидиялайды;".
7. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 9-баптың 3-тармағында:
екінші бөлік "аумақтарда бар" деген сөздерден кейін "жерүсті су объектілерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоспарланатын аумақ үшін белгіленген жерүсті су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері болмаған жағдайда, көрсетілген қала құрылысы жобаларын әзірлеуге арналған тапсырмада жерүсті су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекараларын белгілеу жөніндегі арнаулы бөлімнің міндеттілігі көзделуге тиіс.";
2) 31-баптың 2-тармағының 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) су объектілеріндегі, су қорғау аймақтары мен белдеулеріндегі сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметіне бақылау жүргізу бөлігінде – су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекцияларын;";
3) 44-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі 5) тармақшасындағы "сақтаудың негізгі бағыттарын белгілейді." деген сөздер "сақтаудың;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

"6) охрану водных объектов от загрязнения, засорения, истощения.";
4) пункт 3 статьи 47 дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
"5-2) меры по охране водных объектов от загрязнения, засорения, истощения;";
5) пункт 3 статьи 47-1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) границы водоохранных зон и полос;";
6) в статье 68:
пункт 11 дополнить частью второй следующего содержания:
"Разработанная проектная (проектно-сметная) документация для строительства объекта на водном объекте, территории водоохранных зон и полос подлежит согласованию в порядке, установленном водным законодательством Республики Казахстан.";
пункт 12 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если производство строительно-монтажных работ планируется на водных объектах, территории водоохранных зон и полос, условия производства работ подлежат согласованию в порядке, установленном водным законодательством Республики Казахстан.".
8. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике":
1) в подпункте 1-2) части первой пункта 3-1 статьи 15-3 слова "водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение" заменить словами "стратегических водохозяйственных и гидротехнических сооружений";
2) пункт 3 статьи 20 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При этом собственник (владелец) гидроэлектростанции в течение трех календарных дней после внесения изменений в утвержденные графики расходов воды через гидроузлы обязан уведомить бассейновую водную инспекцию по охране и регулированию использования водных ресурсов о времени, продолжительности и расходах воды, сброшенной сверх утвержденного графика.".
9. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира":
1) в пункте 2 статьи 17 слова "каналов, плотин и иных водохозяйственных" заменить словами "водохозяйственных и гидротехнических";
2) в пункте 1-1 статьи 21 слова ", внутренних водоемах" исключить;
3) в подпунктах 1) и 12) пункта 5 статьи 39 слово "плотин" заменить словами "водохозяйственных и гидротехнических сооружений";
4) в статье 40:
пункт 1 дополнить частью шестой следующего содержания:
"Уполномоченный орган в области рыбного хозяйства формирует список резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения рыбного хозяйства, который размещается на официальных интернет-ресурсах уполномоченного органа в области рыбного хозяйства и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы после согласования с бассейновой водной инспекцией по охране и регулированию использования водных ресурсов в порядке и сроки, которые определяются уполномоченным органом в области рыбного хозяйства.";

"6) су объектілерін ластанудан, қоқыстанудан, сарқылудан қорғаудың негізгі бағыттарын белгілейді.";
4) 47-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
"5-2) су объектілерін ластанудан, қоқыстанудан, сарқылудан қорғау жөніндегі шаралар;";
5) 47-1-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекаралары;";
6) 68-бапта:
11-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Су объектісінде, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің аумағында объект салу үшін әзірленген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленген тәртіппен келісілуге жатады.";
12-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу су объектілерінде, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің аумақтарында жоспарланса, жұмыстарды жүргізу шарттары Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленген тәртіппен келісілуге жатады.".
8. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 15-3-баптың 3-1-тармағы бірінші бөлігінің 1-2) тармақшасындағы "ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстарының" деген сөздер "стратегиялық су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 20-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте су электр станциясының меншік иесі (иеленушісі) су тораптары арқылы суды шығындаудың бекітілген графиктеріне өзгерістер енгізілгеннен кейін күнтізбелік үш күн ішінде су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциясын бекітілген графиктен тыс ағызылған судың уақыты, ұзақтығы мен шығыстары туралы хабардар етуге міндетті.".
9. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 17-баптың 2-тармағындағы "арналарды, бөгеттердi және өзге де су шаруашылығы құрылыстарын" деген сөздер "су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 21-баптың 1-1-тармағындағы ", ішкі су айдындарында" деген сөздер алып тасталсын;
3) 39-баптың 5-тармағының 1) және 12) тармақшаларындағы "бөгеттердiң", "арналардың" деген сөздер тиісінше "су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайлардың", "каналдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 40-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган балық шаруашылығын жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімін қалыптастырады, ол балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімдерде су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциясымен келісілгеннен кейін балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының ресми интернет-ресурстарында орналастырылады.";

в пункте 2-1 слова "всем водным объектом" заменить словами "и распоряжения всем водным объектом, его частью (частями), а также без права изъятия водных ресурсов, требующего разрешения на специальное водопользование в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан".
10. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий":
1) подпункты 17-17) и 17-18) пункта 2 статьи 7 исключить;
2) подпункт 11-1) пункта 2 статьи 9 исключить;
3) в пункте 6 статьи 11 слова "использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения" заменить словами "охраны и использования водного фонда".
11. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях":
1) в подпункте 6) статьи 1 слова "устранения неблагоприятного" заменить словами "предупреждения и ликвидации вредного";
2) в статье 23:
предложение первое пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Особо охраняемые природные территории, их земли, водные объекты и (или) их участки принадлежат народу Казахстана и не подлежат отчуждению.";
в подпункте 2) части второй пункта 2 слова "водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение," заменить словами "стратегических водохозяйственных и гидротехнических сооружений";
3) в подпункте 8) пункта 1 статьи 43 слова "плотин, дамб," исключить;
4) в подпункте 6) пункта 1 статьи 48 слова "плотин, дамб," исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии":
1) в подпункте 1-4) статьи 1 слова "подземных вод, рек, водоемов" заменить словами "поверхностных и подземных водных объектов";
2) в пункте 6-2 статьи 7-1 слова "использования и охраны" заменить словами "охраны и использования".
13. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
1) пункт 1 статьи 23 дополнить предложением третьим следующего содержания:
"При этом, в случаях, если бесхозяйная вещь является объектом жизнеобеспечения населения, законами Республики Казахстан может предусматриваться ее временная эксплуатация до признания судом этой вещи поступившей в коммунальную собственность.";

2-1-тармақтағы "бүкіл су объектісін пайдалану" деген сөздер "бүкіл су объектісін, оның бір бөлігін (бөліктерін) пайдалану және оған билік ету құқығы берілмей, сондай-ақ Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес арнаулы су пайдалануға рұқсатты талап ететін су ресурстарын алып қою" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 2-тармағының 17-17) және 17-18) тармақшалары алып тасталсын;
2) 9-баптың 2-тармағының 11-1) тармақшасы алып тасталсын;
3) 11-баптың 6-тармағындағы "су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру" деген сөздер "су қорын қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 6) тармақшасындағы "қолайсыз әсерiн жою" деген сөздер "зиянды әсерінің алдын алу және жою" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 23-бапта:
1-тармақтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, олардың жерлері, су объектілері және (немесе) олардың учаскелері Қазақстан халқына тиесілі және иеліктен шығарылуға жатпайды.";
2-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылысжайларын" деген сөздер "стратегиялық су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 43-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "бөгеттер, дамбалар, гидротехникалық құрылыстар" деген сөздер "гидротехникалық құрылысжайлар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 48-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "бөгеттер, дамбалар, гидротехникалық құрылыстар" деген сөздер "гидротехникалық құрылысжайлар" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 1-4) тармақшасындағы "жерасты суларының, өзендердің, су айдындарының" деген сөздер "жерүсті және жерасты су объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-1-баптың 6-2-тармағындағы "пайдалану және қорғау" деген сөздер "қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 23-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте, егер иесіз зат халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету объектісі болып табылса, Қазақстан Республикасының заңдарында сот осы затты коммуналдық меншікке түсті деп танығанға дейін оны уақытша пайдалану көзделуі мүмкін.";

2) в подпункте 9) пункта 2 статьи 134 слова "систем и" заменить словами "и гидротехнических".
14. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите":
в пункте 2 статьи 2 слова "водохозяйственных систем и" заменить словом "гидротехнических".
15. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
строки 87 и 101 приложения 2 изложить в следующей редакции:
"
87.
Аттестация организаций на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений
Аттестат организации на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений
";
"
101.
Согласование размещения, проектирования и строительства, реконструкции сооружений и других объектов, влияющих на состояние водных объектов, а также условий проведения работ, связанных со строительной деятельностью, лесоразведением, операциями по недропользованию, бурением скважин, санацией поверхностных водных объектов, рыбохозяйственной мелиорацией водных объектов, сельскохозяйственными и иными работами на водных объектах, в водоохранных зонах и полосах
Согласование размещения, проектирования и строительства, реконструкции сооружений и других объектов, влияющих на состояние водных объектов, а также условий проведения работ, связанных со строительной деятельностью, лесоразведением, операциями по недропользованию, бурением скважин, санацией поверхностных водных объектов, рыбохозяйственной мелиорацией водных объектов, сельскохозяйственными и иными работами на водных объектах, в водоохранных зонах и полосах
".
16. В Закон Республики Казахстан от 29 октября 2015 года "О сельскохозяйственных кооперативах":
1) пункт 1 статьи 5 после слова "водообеспечении" дополнить словами ", эксплуатации, ремонте и реконструкции ирригационных и (или) дренажных систем";
2) статью 11 после слова "водообеспечении," дополнить словами "эксплуатации, ремонте и реконструкции ирригационных и (или) дренажных систем,".
17. В Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах":
1) в статье 1:
в подпункте 11) внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;

2) 134-баптың 2-тармағының 9) тармақшасындағы "жүйелері мен құрылысжайларын" деген сөздер "құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
2-баптың 2-тармағындағы "жүйелері мен құрылыстарының" деген сөздер "құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайлардың" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-қосымшаның 87 және 101-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
87.
Ұйымдарды гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттау
Ұйымның гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаты
";
"
101.
Су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін құрылысжайларды және басқа да объектілерді орналастыруды, жобалауды және салуды, реконструкциялауды, сондай-ақ су объектілерінде, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде құрылыс қызметіне, орман өсіруге, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға, ұңғымаларды бұрғылауға, жерүсті су объектілерін санациялауға, су объектілерінің балық шаруашылығы мелиорациясына, ауыл шаруашылығы жұмыстары мен өзге де жұмыстарға байланысты жұмыстарды жүргізу шарттарын келісу
Су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін құрылысжайларды және басқа да объектілерді орналастыруды, жобалауды және салуды, реконструкциялауды, сондай-ақ су объектілерінде, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде құрылыс қызметіне, орман өсіруге, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға, ұңғымаларды бұрғылауға, жерүсті су объектілерін санациялауға, су объектілерінің балық шаруашылығы мелиорациясына, ауыл шаруашылығы жұмыстары мен өзге де жұмыстарға байланысты жұмыстарды жүргізу шарттарын келісу
".
16. "Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы" 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 1-тармағы "сумен қамтамасыз етуде" деген сөздерден кейін ", ирригациялық және (немесе) дренаждық жүйелерді пайдалануда, жөндеуде және реконструкциялауда" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 11-бап "сумен қамтамасыз ету," деген сөздерден кейін "ирригациялық және (немесе) дренаждық жүйелерді пайдалану, жөндеу және реконструкциялау," деген сөздермен толықтырылсын.
17. "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
11) тармақшадағы "апандар", "малды аялдатуға", "қойларды тоғытуға арналған ыдыстар", "құрылыстар" деген сөздер тиісінше "қазбатоғандар", "мал иіруге", "қой тоғытқылар", "құрылысжайлар" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктом 12-2) следующего содержания:
"12-2) копань − яма, ров, шурф, котлован, выкопанные для сбора и хранения дождевых или грунтовых вод в засушливых местах и предназначенные для водопоя сельскохозяйственных животных;";
2) в подпункте 7) пункта 2 статьи 13 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется.
18. Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях":
1) в подпункте 4) пункта 1 статьи 5 слова "грунтовых вод, рек, водоемов" заменить словами "поверхностных и подземных водных объектов";
2) в части второй подпункта 13) статьи 8:
после слова "каналам" дополнить словами ", подаче воды для орошения";
слова "использования и охраны" заменить словами "охраны и использования";
3) в статье 9:
в абзаце первом слова "использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения" заменить словами "охраны и использования водного фонда";
подпункты 2), 2-1), 2-2) и 2-3) после слова "каналам" дополнить словами ", подаче воды для орошения".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 1) пункта 18 статьи 1, который вводится в действие со 2 июля 2025 года.
2. Приостановить до 1 января 2027 года действие подпункта 4) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"8. Предоставление земельных участков, расположенных в пределах пятисот метров от береговой линии водного объекта, осуществляется после определения границ водоохранных зон и полос, а также установления режима их хозяйственного использования, за исключением земель особо охраняемых природных территорий и государственного лесного фонда, земель для размещения и обслуживания рыбного хозяйства и аквакультуры.
Порядок определения береговой линии определяется правилами установления водоохранных зон и полос, утвержденными уполномоченным органом в области охраны и использования водного фонда.
Действие части первой настоящего пункта не распространяется на предоставление земельных участков для целей, не запрещенных пунктом 2 статьи 86 Водного кодекса Республики Казахстан, при наличии согласования бассейновой водной инспекции по охране и регулированию использования водных ресурсов.
Не допускается в последующем изменение целевого назначения земель, предоставленных для целей, указанных в части третьей настоящего пункта.".
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

мынадай мазмұндағы 12-2) тармақшамен толықтырылсын:
"12-2) қазбатоған – құрғақ жерлерде жаңбыр немесе жерасты суларын жинау және сақтау үшін қазылған және ауыл шаруашылығы жануарларын суаруға арналған шұңқыр, ор, шурф, қазаншұңқыр;";
2) 13-баптың 2-тармағының 7) тармақшасындағы "апандарға" деген сөз "қазбатоғандарға" деген сөзбен ауыстырылсын.
18. "Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "жерасты суларын, өзендерді, су айдындарын" деген сөздер "жерүсті және жерасты су объектілерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың 13) тармақшасының екінші бөлігінде:
"каналдар арқылы су беру" деген сөздерден кейін ", суару үшін су беру" деген сөздермен толықтырылсын;
"пайдалану және қорғау" деген сөздер "қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-бапта:
бірінші абзацтағы "су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру" деген сөздер "су қорын қорғау және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
2), 2-1), 2-2) және 2-3) тармақшалар "каналдар арқылы су беру" деген сөздерден кейін ", суару үшін су беру" деген сөздермен толықтырылсын;
2-бап.
1. Осы Заң 2025 жылғы 2 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 18-тармағының 1) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағының 4) тармақшасының күші 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"8. Су объектісінің жағалау жиегінен бес жүз метр шегінде орналасқан жер учаскелерін беру ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік орман қорының жерлерін, балық шаруашылығы мен аквашаруашылықты орналастыруға және оларға қызмет көрсетуге арналған жерлерді қоспағанда, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекаралары айқындалғаннан, сондай-ақ олардың шаруашылық мақсатта пайдаланылу режимі белгіленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Жағалау жиегін айқындау тәртібі су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган бекіткен су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидаларында айқындалады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің күші су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциясының келісуі болған кезде жер учаскелерін Қазақстан Республикасы Су кодексінің 86-бабының 2-тармағында тыйым салынбаған мақсаттар үшін беруге қолданылмайды.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген мақсаттар үшін берілген жерлердің нысаналы мақсатын кейіннен өзгертуге жол берілмейді.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ