Қазақстан Республикасының Кеден кодексі
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 сәуірдегі N 401 Кодексі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы № 298-IV Заңымен
Мазмұны
Ескерту. Күші жойылды - ҚР 2011.07.01 бастап күшін жоятын 19-баптың 12-1) тармақшасын және 27-баптың 2-тармағын қоспағанда, ҚР 2010.06.30 N 298-IV Заңымен.
ҚР 2005.11.22 N 89 Заңымен енгізілген өзгерістер 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі (2-бапты қараңыз). Қажет болған жағдайда "Заң" Деректер базасының 5 версиясының алдыңғы редакцияларын қараңыз.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган", "кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның", "Кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган", "кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен", "кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органға", "кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органды" деген сөздер тиісінше "уәкілетті орган", "уәкілетті органның", "уәкілетті органмен", "уәкілетті органға", "уәкілетті органды" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "контрафактылы тауарлар", "контрафактылы болып табылатын", "контрафактылы тауарларды", "контрафактылы тауарды", "контрафактылы емес", "контрафактылы болып табылады", "контрафактылы", "тауарлар контрафактылы", "тауарлар контрафактылы деп танылмаған", "тауарлардың контрафактылық", "контрафактылық", "тауарлардың контрафактылығы", "Контрафактылы тауарды" деген сөздер "зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауарларды", "зияткерлік меншік құқығы бұзылған", "тауарлардың зияткерлік меншік құқығы бұзылмаған", "тауарлардың зияткерлік меншік құқығы бұзылған", "зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауарды", "тауарлардың зияткерлік меншік құқығы бұзылғандық", "Зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауарды" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
Осы Кодекс Қазақстан Республикасындағы кеден ісінің құқықтық, экономикалық және ұйымдық негіздерін белгілейді және Қазақстан Республикасының егемендігі мен экономикалық қауіпсіздігін қорғауға, Қазақстан экономикасының дүниежүзілік экономикалық қатынастар жүйесіндегі байланыстарын жандандыруға және сыртқы экономикалық қызметті ырықтандыруға бағытталған.
1. Жалпы бөлім
1-Бөлім. Жалпы ережелер
1-тарау. Негізгі ережелер
1-бап. Қазақстан Республикасындағы кеден ісі
Қазақстан Республикасындағы кеден ісі тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізудің, кедендік ресімдеу мен кедендік бақылаудың, кедендік режимдерді қолданудың, кедендік төлемдері және салықтарды алудың, кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтарға қарсы күрес жүргізудің тәртібі мен шарттарын, мемлекет пен сыртқы экономикалық және өзге де қызметті жүзеге асырушы тұлғалардың арасындағы билік қатынастарына негізделген кеден саясатын іске асырудың басқа да құралдарын қамтиды.

Таможенный кодекс Республики Казахстан
Кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 года N 401. Утратил силу Законом Республики Казахстан от 30 июня 2010 года N 298-IV
ОГЛАВЛЕНИЕ
Сноска. Утратил силу Законом РК от 30.06.2010 N 298-IV (вводится в действие с 01.07.2010), за исключением подпункта 12-1) статьи 19 и пункта 2 статьи 27, утративших силу с 01.07.2011.
Сноска. По всему тексту слова "уполномоченный орган по вопросам таможенного дела", "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела", "уполномоченного органа по вопросам таможенного дела", "Уполномоченный орган по вопросам таможенного дела", "уполномоченном органе по вопросам дела" заменены соответственно словами "уполномоченный орган", "уполномоченным органом", "уполномоченного органа", "Уполномоченный орган", "уполномоченном органе" Законом РК от 26.07.2007 N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Сноска. По всему тексту слова "контрафактными", "контрафактного товара", "контрафактности товаров", "товаров контрафактными", "контрафактности", "контрафактные товары" заменены словами "товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности", "товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности", "товары с нарушением прав интеллектуальной собственности" Законом РК от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст.2).
Настоящий Кодекс определяет правовые, экономические и организационные основы таможенного дела в Республике Казахстан и направлен на защиту суверенитета и экономической безопасности Республики Казахстан, активизацию связей казахстанской экономики в системе мировых экономических отношений и либерализацию внешнеэкономической деятельности.
1. Общая часть
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Основные положения
Статья 1. Таможенное дело в Республике Казахстан
Таможенное дело в Республике Казахстан включает в себя порядок и условия перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан, таможенного оформления и таможенного контроля, применения таможенных режимов, взимания таможенных платежей и налогов, ведения борьбы с правонарушениями в сфере таможенного дела и другие средства реализации таможенной политики, основанные на властных отношениях между государством и лицами, осуществляющими внешнеэкономическую и иную деятельность.

2-бап. Кеден ісі саласы
1. Кеден ісі саласы - Қазақстан Республикасының кеден саясатын іске асыру кезінде кеден ісін қолдану жөніндегі мемлекеттік реттеу саласы.
2. Осы Кодекспен реттелмеген кеден ісі саласына қатысты қатынастар Қазақстан Республикасының өзге заң актілерімен реттеледі.
3-бап. Қазақстан Республикасының кеден саясаты
1. Қазақстан Республикасында Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының құрамдас бөлігі болып табылатын бірыңғай кеден саясаты жүзеге асырылады.
2. Кеден саясаты өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының қарауына жатады.
3. Қазақстан Республикасының экономикасын дамытуды ынталандыру және экономикалық мүдделерін қорғау, тиімді кедендік бақылауды қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген өзге де мақсаттар Қазақстан Республикасы кеден саясатының негізгі мақсаттары болып табылады.
4-бап. Қазақстан Республикасының кеден заңдары
1. Қазақстан Республикасының кеден заңдары Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Кодекстен, сондай-ақ қабылдануы осы Кодексте көзделген өзге де нормативтік  құқықтық актілерден тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шартта осы Кодекстегіден өзгеше ережелер белгіленсе, халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
5-бап. Қазақстан Республикасы кеден заңдарының
уақыт жағынан қолданылуы
1. Кеден ісі саласында осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының кеден органы кеден декларациясы мен құжаттарын тіркеген күні қолданыста болған Қазақстан Республикасының кеден заңдары қолданылады.
2. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы осы Кодексте белгіленген талаптарды бұза отырып өткізу кезінде тауарлар мен көлік құралдары Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы іс жүзінде өткізілген күні қолданыста болған Қазақстан Республикасының кеден заңдары қолданылады.
3. Егер тауарлар мен көлік құралдарының Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы іс жүзінде өткізілген күнін анықтау мүмкін болмаса, кеден ісі саласындағы құқық бұзушылық айқындалған күні қолданыста болған Қазақстан Республикасының кеден заңдары қолданылады.
6-бап. Қазақстан Республикасының кедендік аумағы мен
кедендік шекарасы
1. Қазақстан Республикасының кедендік аумағын құрғақтағы аумақ, аумақтық сулар (теңіз) және ішкі сулар, олардың үстіндегі әуе кеңістігі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының құрлықтық қайраңында орналасқан жасанды аралдар, қондырғылар, ғимараттар және кеден ісі саласында Қазақстан Республикасының юрисдикциясында ғана болатын өзге де объектілер құрайды.

Статья 2. Сфера таможенного дела
1. Сфера таможенного дела - область государственного регулирования по применению таможенного дела при реализации таможенной политики Республики Казахстан.
2. Отношения, затрагивающие сферу таможенного дела, не урегулированные настоящим Кодексом, регулируются иными законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 3. Таможенная политика Республики Казахстан
1. В Республике Казахстан осуществляется единая таможенная политика, являющаяся составной частью внутренней и внешней политики Республики Казахстан.
2. Таможенная политика относится к ведению центральных исполнительных органов Республики Казахстан в пределах их полномочий.
3. Основными целями таможенной политики Республики Казахстан являются стимулирование развития экономики и защита экономических интересов Республики Казахстан, обеспечение эффективного таможенного контроля и иные цели, установленные законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 4. Таможенное законодательство Республики
Казахстан
1. Таможенное законодательство Республики Казахстан основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Кодекса, а также нормативных правовых актов, принятие которых предусмотрено настоящим Кодексом.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Кодексе, то применяются правила международного договора.
Статья 5. Действие таможенного законодательства
Республики Казахстан во времени
1. В сфере таможенного дела применяется таможенное законодательство Республики Казахстан, действующее на день регистрации таможенным органом Республики Казахстан таможенной декларации и документов, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
2. При перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан с нарушением требований, установленных настоящим Кодексом, применяется таможенное законодательство Республики Казахстан, действующее на день фактического перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан.
3. Если день фактического перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан определить невозможно, применяется таможенное законодательство Республики Казахстан, действующее на день обнаружения правонарушений в сфере таможенного дела.
Статья 6. Таможенная территория и таможенная граница
Республики Казахстан
1. Таможенную территорию Республики Казахстан составляют сухопутная территория, территориальные воды (море) и внутренние воды, воздушное пространство над ними, а также находящиеся на континентальном шельфе Республики Казахстан искусственные острова, установки, сооружения и иные объекты, в отношении которых Республика Казахстан обладает исключительной юрисдикцией в сфере таможенного дела.

2. Қазақстан Республикасының аумағында құрылған арнайы экономикалық аймақтың аумағы Қазақстан Республикасының кедендік аумағының бір бөлігі болып табылады.
3. Қазақстан Республикасы кедендік аумағының шектері, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтардың периметрлері Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы болып табылады. Кедендік шекара - Қазақстан Республикасының кедендік аумағының шектерін белгілейтін сызық пен осы сызық бойынша өтетін вертикалды бет.
4. Кедендік шекара Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына дәл келуі мүмкін.
7-бап. Осы Кодексте пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Осы Кодексте пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бірлескен бақылау – бақылау рәсімін жеңілдету үшін, шектес мемлекеттердің кеден және бақылаушы органдары бірлесіп және келісіп қолданатын және жүзеге асыратын, көрсетілген мемлекеттердің кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты іс-әрекеттердің, шаралардың, бақылау әдістерінің, құралдары мен нысандарының жиынтығы;
2) декларант – тауарлар мен көлік құралдарын өткізуші тұлға не тауарлар мен көлік құралдарын өз атынан декларациялайтын, білдіретін және ұсынатын кеден брокері;
3) декларациялау – Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін және (немесе) кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдары туралы мәліметтерді мәлімдеу;
4) жөнелтуші кеден органы – тауарлар мен көлік құралдарын кедендік бақылаумен тасымалдау басталатын Қазақстан Республикасының кеден органы;
5) жүк операциялары – кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарын тасымалдау, тиеу, түсіру, қайта тиеу, орамның зақымданған жерлерін жөндеу, орау, қайта орау және тасымалдау үшін қабылдау, мұндай тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу, көрсетілген тауарлар болуы мүмкін үй-жайлар мен басқа да орындарды ашу;
6) кедендік алымдар – Қазақстан Республикасының кеден органдары тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу, кедендік алып жүру үшін, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының кеден органдары бекітетін қоймаларда сақтау үшін алатын кедендік төлем түрлері;
7) кедендік алып жүру – Қазақстан Республикасының кеден органдары лауазымды адамдарының кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарын алып жүруі;
8) кедендік әкімшілік жүргізу – Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асыратын ұйымдық-құқықтық және өзге де іс-әрекеттер мен шаралар жиынтығы;
9) кедендік баж – Қазақстан Республикасының кеден органдары тауарды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелген кезде немесе тауарды аталған аумақтан әкеткен кезде алатын және осындай әкелу немесе әкетудің ажырамас шарты болып табылатын кедендік төлемнің түрі;

2. Территория специальной экономической зоны, созданная на территории Республики Казахстан, является частью таможенной территории Республики Казахстан.
3. Пределы таможенной территории Республики Казахстан, а также периметры специальных экономических зон являются таможенной границей Республики Казахстан. Таможенная граница - линия и проходящая по ней вертикальная поверхность, определяющие пределы таможенной территории Республики Казахстан.
4. Таможенная граница может совпадать с Государственной границей Республики Казахстан.
Статья 7. Основные понятия, используемые в настоящем
Кодексе
1. Основные понятия, используемые в настоящем Кодексе:
1) совместный контроль - совокупность действий, мер, методов, средств и форм контроля, совместно и согласованно применяемых и осуществляемых таможенными и контролирующими органами сопредельных государств в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу указанных государств, для упрощения процедуры контроля;
2) декларант - лицо, перемещающее товары и транспортные средства, либо таможенный брокер, декларирующий, представляющий и предъявляющий товары и транспортные средства от своего имени;
3) декларирование - заявление сведений о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан и (или) находящихся под таможенным контролем;
4) таможенный орган отправления - таможенный орган Республики Казахстан, в котором начинается перевозка товаров и транспортных средств под таможенным контролем;
5) грузовые операции - транспортировка, погрузка, разгрузка, перегрузка, исправление повреждений упаковки, упаковка, переупаковка и принятие для перевозки товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, отбор проб и образцов таких товаров, вскрытие помещений и других мест, где могут находиться указанные товары;
6) таможенные сборы - виды таможенных платежей, взимаемых таможенными органами Республики Казахстан за таможенное оформление, таможенное сопровождение, а также за хранение товаров и транспортных средств на складах, учреждаемых таможенными органами Республики Казахстан;
7) таможенное сопровождение - сопровождение товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, должностными лицами таможенных органов Республики Казахстан;
8) таможенное администрирование - совокупность организационно-правовых и иных действий и мер, осуществляемых таможенными органами Республики Казахстан в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
9) таможенная пошлина - вид таможенного платежа, взимаемый таможенными органами Республики Казахстан при ввозе товара на таможенную территорию Республики Казахстан или вывозе товара с указанной территории и являющийся неотъемлемым условием такого ввоза или вывоза;

10) кедендік бақылау – Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасын сақтау бойынша Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асыратын, оның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалана отырып жүзеге асыратын, орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелген шаралардың жиынтығы;
11) кедендік бақылаудағы тауарлар – осы Кодекске сәйкес кедендік бақылау жүзеге асырылатын тауарлар;
12) кедендік декларация – тауарлар мен көлік құралдары туралы декларант мәлімдеген мәліметтерді жазбаша және (немесе) электрондық түрде растайтын құжат;
13) кедендік инфрақұрылым – Қазақстан Республикасының кеден органдарының жұмыс істеуіне жағдай жасайтын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден органдарының лауазымды адамдарына әлеуметтік қызмет көрсетуге арналған ғимараттар мен құрылыстар;
14) кедендік операциялар – кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарына қатысты Қазақстан Республикасының кеден органдары да, тұлғалар да Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жасайтын жекелеген іс-әрекеттер;
15) кедендік рәсімдер – Қазақстан Республикасының кеден органдары мен кеден ісі саласындағы тұлғалардың кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жасайтын іс-әрекеттерінің жиынтығы;
16) кедендік режим – Қазақстан Республикасының кедендік аумағында не одан тыс жерлерде өткізу, пайдалану мақсаттарына қарай тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағы арқылы өткізу кезіндегі олардың кеден ісі саласындағы мәртебесін айқындайтын, осы Кодексте белгіленген нормалардың жиынтығы;
17) кедендік ресімдеу – тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізуге байланысты тұлғалар және Қазақстан Республикасының кеден органдары жасайтын іс-әрекеттер мен рәсімдердің жиынтығы;
18) кедендік тариф – Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қолданылатын кедендік баж ставкаларының Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес жүйеленген тізбесі;
19) кеден терминалы – Қазақстан Республикасы кеден органының қызмет аймағындағы Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлармен және көлік құралдарымен кедендік ресімдеу және (немесе) кедендік операциялар жасауға арнап арнайы жайластырылған, техникамен жарақтандырылған және жабдықталған орын;
20) кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз ету – осы Кодексте көзделген кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындаудың осы Кодексте белгіленген тәсілдері;

10) таможенный контроль - совокупность мер, осуществляемых таможенными органами Республики Казахстан, в том числе с использованием системы управления рисками, по соблюдению таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением которого возложен на таможенные органы Республики Казахстан;
11) товары, находящиеся под таможенным контролем, - товары, в отношении которых осуществляется таможенный контроль в соответствии с настоящим Кодексом;
12) таможенная декларация - документ, подтверждающий в письменном и (или) электронном виде заявленные декларантом сведения о товарах и транспортных средствах;
13) таможенная инфраструктура - здания и сооружения, создающие условия для функционирования таможенных органов Республики Казахстан, а также предназначенные для социального обслуживания должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан;
14) таможенные операции - отдельные действия, совершаемые в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан как таможенными органами Республики Казахстан, так и лицами в отношении товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем;
15) таможенные процедуры - совокупность действий, совершаемых таможенными органами Республики Казахстан и лицами в сфере таможенного дела в отношении товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем;
16) таможенный режим - совокупность установленных настоящим Кодексом норм, определяющих статус товаров и транспортных средств в сфере таможенного дела при их перемещении через таможенную границу Республики Казахстан в зависимости от целей перемещения, использования на таможенной территории Республики Казахстан либо за ее пределами;
17) таможенное оформление - совокупность действий и процедур, совершаемых лицами и таможенными органами Республики Казахстан в связи с перемещением товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
18) таможенный тариф - систематизированный в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности перечень ставок таможенных пошлин, применяемых к товарам, перемещаемым через таможенную границу Республики Казахстан;
19) таможенный терминал - специально обустроенное, технически оснащенное и оборудованное место в зоне деятельности таможенного органа Республики Казахстан, предназначенное для совершения таможенного оформления и (или) таможенных операций с товарами и транспортными средствами, перемещаемыми через таможенную границу Республики Казахстан;
20) обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов - установленные настоящим Кодексом способы исполнения обязательств по уплате предусмотренных настоящим Кодексом таможенных платежей и налогов;

21) коммерциялық құжаттар – шот-фактуралар, арнайы тізбелер, тиеу және орау парақтары, сондай-ақ тауарлар туралы мәліметтерді, оның ішінде тауарлардың құнын растайтын және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес пайдаланылатын басқа да құжаттар;
22) көлік құжаттары – халықаралық автомобиль жүк құжаттамасы, темір жол көліктік жүк құжаттамасы, багаж тізімдемесі, багаж түбіртегі, әуе жүк құжаттамасы, коносамент, сондай-ақ тауарларды құбыр тасымалымен және электр беру желілері арқылы өткізу кезінде пайдаланылатын құжаттар мен Қазақстан Республикасының көлік туралы заңнамалық актілерінде және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген тасымалдар кезінде тауарлар мен көлік құралдарына ілесе жүретін өзге де құжаттар;
23) көлік құралы – халықаралық тасымалдарды жүзеге асыру үшін қолданылатын және осы көлік құралдарымен бірге тасымалданатын болса, олар үшін техникалық паспортпен немесе техникалық формулярмен көзделген қосалқы бөлшектерді, керек-жарақтары мен жабдықтарды, олардың конструкциясында көзделген май құю ыдыстарындағы жанар-жағармай материалдары мен салқындату сұйықтарын қоса алғанда, теңіз, ішкі су, әуе кемесі, механикалық көлік құралы;
24) қазақстандық тауар – толығымен Қазақстан Республикасында өндірілген, жеткілікті қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес Қазақстан Республикасында қайта өңделген, Қазақстан Республикасының аумағында еркін айналыс үшін шығарылған, осы Кодекске сәйкес мемлекеттің меншігіне айналдырылған тауар;
25) қазақстандық тұлға – Қазақстан Республикасының азаматы, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын жері бар, азаматтығы жоқ адам, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасында тіркелген дара кәсіпкер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға;
26) мамандандырылған кеден мекемелері – кеден ісі саласындағы міндеттерді шешу үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі құратын мемлекеттік мекемелер;
27) межелі кеден органы – тауарлар мен көлік құралдарын кедендік бақылаумен тасымалдау аяқталатын Қазақстан Республикасының кеден органы;
28) өткізу пункті – адамдарды, тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының мемлекеттік (кедендік) шекарасы арқылы өткізу үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары белгілеген автомобиль, темір жол вокзалдарының, станцияның, әуежайдың, аэродромның, теңіз, өзен порттарының не өзге де жабдықталған орынның шегіндегі аумақ (аумақтың бір бөлігі);

21) коммерческие документы - счета-фактуры, спецификации, отгрузочные и упаковочные листы, а также другие документы, подтверждающие сведения о товарах, в том числе стоимость товаров, и используемые в соответствии с международными договорами Республики Казахстан;
22) транспортные документы - международная автомобильная накладная, железнодорожная транспортная накладная, багажная ведомость, багажная квитанция, авианакладная, коносамент, а также документы, используемые при перемещении товаров трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, и иные документы, сопровождающие товары и транспортные средства при перевозках, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан о транспорте и международными договорами Республики Казахстан;
23) транспортное средство - морское, внутреннее водное, воздушное судно, механическое транспортное средство, используемые для осуществления международных перевозок и включающие в себя предусмотренные для них техническим паспортом или техническим формуляром запасные части, принадлежности и оборудование, горюче-смазочные материалы и охлаждающие жидкости, содержащиеся в заправочных емкостях, предусмотренных их конструкцией, если они перевозятся вместе с указанными транспортными средствами;
24) казахстанский товар - товар, полностью произведенный в Республике Казахстан, переработанный в Республике Казахстан в соответствии с критериями достаточной переработки, выпущенный для свободного обращения на территории Республики Казахстан, обращенный в собственность государства в соответствии с настоящим Кодексом;
25) казахстанское лицо - гражданин Республики Казахстан, лицо без гражданства, имеющее постоянное место жительства в Республике Казахстан, индивидуальный предприниматель, зарегистрированный в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
26) специализированные таможенные учреждения - государственные учреждения, создаваемые Правительством Республики Казахстан для решения задач в сфере таможенного дела;
27) таможенный орган назначения - таможенный орган Республики Казахстан, в котором завершается перевозка товаров и транспортных средств под таможенным контролем;
28) пункт пропуска - территория (часть территории) в пределах автомобильного, железнодорожного вокзалов, станций, аэропорта, аэродрома, морского, речного портов либо иного оборудованного места, определенная Правительством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан, для пропуска лиц, товаров и транспортных средств через государственную (таможенную) границу Республики Казахстан;

29) салықтар – тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізуге байланысты алынуы Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелген қосылған құн салығы мен акциз;
30) сыртқы экономикалық қызметке қатысушы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асырушы тұлға;
31) тарифтік емес реттеу шаралары – тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салулар мен шектеулер, квоталау, лицензиялау, тауарлардың қауіпсіздігі бойынша стандарттар мен талаптарға (оның ішінде техникалық, фармакологиялық, санитариялық-эпидемиологиялық, ветеринариялық, фитосанитарлық, радиациялық, экологиялық стандарттар) сәйкестігін растау және Қазақстан Республикасының заң актілерімен және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік қаулыларымен белгіленетін өзге де талаптар;
32) тарифтік реттеу шаралары – тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу кезінде кедендік тарифті пайдалана отырып, сыртқы экономикалық және кеден ісі саласындағы өзге де қызметті мемлекеттік реттеуді қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген шаралар;
33) тасымалдаушы – тауарларды іс жүзінде өткізуші не көлік құралын пайдаланғаны үшін жауапты болып табылатын тұлға;
34) тауар – Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін мүлік, оның ішінде ақпарат жеткізгіштер, валюталық құндылықтар, энергияның электр, жылу және өзге де түрлері, сондай-ақ осы баптың 23) тармақшасында көрсетілген көлік құралдарынан басқа көлік құралдары;
35) тауарларды алушы – кедендік бақылаудағы тауарларды жеткізуге тасымалдаушы міндетті болатын тауардың ілеспе құжаттарында аталған тұлға;
36) тауарлар мен көлік құралдарын жіберу – Қазақстан Республикасы кеден органдарының тұлғаларға белгілі бір кедендік режимнің шарттарына сәйкес тауарлар мен көлік құралдарын пайдалануға және (немесе) оларға билік етуге рұқсат беру жөніндегі іс-әрекеті;
37) тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу – тауарлар мен көлік құралдарын халықаралық почта жөнелтімдерімен жіберуді, құбыр тасымалы мен электр беру желілерін пайдалануды қоса алғанда, кез келген тәсілмен Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелу немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкету жөнінде іс-әрекеттер жасау;
38) тауарларды өткізуші тұлға – өз атынан не басқа тұлғаның тапсырмасы бойынша сыртқы экономикалық мәміле жасаушы тұлға; егер тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу қазақстандық тұлғаның сыртқы экономикалық мәмілелер жасауынсыз жүзеге асырылатын болса, Қазақстан Республикасының аумағында кедендік бақылаудағы тауарларды пайдалану мен оларға иелік ету құқығы бар тұлға;

29) налоги - налог на добавленную стоимость и акциз, взимание которых возложено на таможенные органы Республики Казахстан в связи с перемещением товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
30) участник внешнеэкономической деятельности - лицо, осуществляющее внешнеэкономическую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
31) меры нетарифного регулирования - запреты и ограничения на ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан товаров и транспортных средств, квотирование, лицензирование, подтверждение соответствия стандартам и требованиям по безопасности товаров (в том числе технические, фармакологические, санитарно-эпидемиологические, ветеринарные, фитосанитарные, радиационные, экологические стандарты) и иные требования, устанавливаемые законодательными актами Республики Казахстан и (или) нормативными постановлениями Правительства Республики Казахстан;
32) меры тарифного регулирования - установленные Правительством Республики Казахстан меры, обеспечивающие государственное регулирование внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, с использованием таможенного тарифа при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
33) перевозчик - лицо, фактически перемещающее товары либо являющееся ответственным за использование транспортного средства;
34) товар - имущество, перемещаемое через таможенную границу Республики Казахстан, в том числе носители информации, валютные ценности, электрическая, тепловая и иные виды энергии, а также транспортные средства, за исключением транспортных средств, указанных в подпункте 23) настоящей статьи;
35) получатель товаров - лицо, указанное в товаросопроводительных документах, которому перевозчик обязан доставить товары, находящиеся под таможенным контролем;
36) выпуск товаров и транспортных средств - действия таможенных органов Республики Казахстан по разрешению лицам пользоваться и (или) распоряжаться товарами и транспортными средствами в соответствии с условиями определенного таможенного режима;
37) перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан - совершение действий по ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан или вывозу с таможенной территории Республики Казахстан товаров и транспортных средств любым способом, включая пересылку в международных почтовых отправлениях, использование трубопроводного транспорта и линий электропередачи;
38) лицо, перемещающее товары, - лицо, совершающее внешнеэкономическую сделку от собственного имени либо по поручению другого лица; лицо, имеющее право пользования и владения на территории Республики Казахстан товарами, находящимися под таможенным контролем, если перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан осуществляется без совершения внешнеэкономической сделки казахстанским лицом;

39) тауарларға ілеспе құжаттар – Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына арналған коммерциялық және көлік құжаттары;
40) топтасып тасымалдау – бір көлік құралымен бір мезгілде бірнеше жөнелтушінің немесе алушының жүктері өткізілетін кездегі тасымал;
41) тұлға – жеке және (немесе) заңды тұлға;
42) уәкілетті орган – кеден ісі саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
43) шартты түрде шығару – тауарлар мен көлік құралдарын шектеп және оларды пайдалану мен оларға билік ету жөніндегі шарттарға орай шығару;
44) шетелдік тауар – осы баптың 24) тармақшасында көрсетілмеген тауар;
45) шетелдік тұлға – осы баптың 25) тармақшасында аталмаған тұлға;
46) ырық бермес күштің әсері – нақты бір жағдайлар кезіндегі Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген белгілі бір әрекеттерді жасауға кедергі келтіретін төтенше және ырық бермейтін оқиға;
47) электрондық құжат – өзіндегі ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
48) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиыны;
49) электрондық цифрлық қолтаңба құралдары – электрондық цифрлық қолтаңбаны жасау және оның түпнұсқалығын тексеру үшін пайдаланылатын бағдарламалық және техникалық құралдар жиынтығы.
2. Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының басқа да арнаулы ұғымдары осы Кодекстің тиісті баптарында айқындалатын мағынада пайдаланылады.
3. Осы Кодексте пайдаланылатын Қазақстан Республикасы заңнамасының азаматтық және басқа да салаларының ұғымдары, егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы заңнамасының бұл салаларында олар қалай пайдаланылса, сондай мағынада қолданылады.
Ескерту. 7-бап жаңа редакцияда - ҚР 2010.01.06 № 238-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
2-тарау. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан
Республикасының Кедендік шекарасы арқылы өткізу туралы
негізгі ережелері
8-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан
Республикасына әкелу, Қазақстан Республикасынан
әкету және Қазақстан Республикасының аумағы
арқылы транзиттеу құқығы
1. Осы Кодексте және Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, барлық тұлғалардың тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасына әкелуге, Қазақстан Республикасынан әкетуге және оларды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге тең негіздерде құқығы бар.

39) товаросопроводительные документы - коммерческие и транспортные документы на товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан;
40) консолидированная перевозка - перевозка, когда в одном транспортном средстве одновременно перемещаются товары нескольких отправителей или получателей;
41) лицо - физическое и (или) юридическое лицо;
42) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере таможенного дела;
43) условный выпуск - выпуск товаров и транспортных средств с ограничениями и условиями по пользованию и распоряжению ими;
44) иностранный товар - товар, не указанный в подпункте 24) настоящей статьи;
45) иностранное лицо - лицо, не указанное в подпункте 25) настоящей статьи;
46) действие непреодолимой силы - чрезвычайное и непредотвратимое при данных условиях событие, препятствующее совершению определенных действий, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан;
47) электронный документ - документ, в котором информация предоставлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
48) электронная цифровая подпись - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
49) средства электронной цифровой подписи - совокупность программных и технических средств, используемых для создания и проверки подлинности электронной цифровой подписи.
2. Другие специальные понятия таможенного законодательства Республики Казахстан используются в значениях, определяемых в соответствующих статьях настоящего Кодекса.
3. Понятия гражданского и других отраслей законодательства Республики Казахстан, используемые в настоящем Кодексе, применяются в том значении, в каком они используются в этих отраслях законодательства Республики Казахстан, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом.
Сноска. Статья 7 в редакции Закона РК от 06.01.2010 № 238-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Глава 2. Основные положения о перемещении товаров
и транспортных средств через таможенную границу
Республики Казахстан
Статья 8. Право на ввоз в Республику Казахстан, вывоз из
Республики Казахстан и транзит через
территорию Республики Казахстан товаров и
транспортных средств
1. Все лица на равных основаниях имеют право на ввоз в Республику Казахстан, вывоз из Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан товаров и транспортных средств, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

2. Қазақстан Республикасының заң актілерімен және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік қаулыларымен тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасына әкелуге, Қазақстан Республикасынан әкетуге және оларды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге тыйым салулар мен шектеулер, Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты тарифтік және тарифтік емес реттеу шаралары белгіленуі мүмкін.
Ескерту. 8-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
9-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан
Республикасының кедендік шекарасы арқылы
өткізу тәртібі
1. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелу кезінде тауарлар мен көлік құралдарын өткізудің шарты кедендік шекарадан іс жүзінде өту және Қазақстан Республикасының кеден заңдарында белгіленген іс-әрекеттерді жасау болып табылады.
2. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкету кезінде өткізудің шарты кедендік декларация беру немесе тауарлар мен көлік құралдарын әкетуге бағытталған өзге де іс-әрекеттер болып табылады. Өзге іс-әрекеттерге:
1) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кететін жеке адамның кедендік бақылау аймағына кіруі (енуі);
2) тауарлар мен көлік құралдарын өткізуші тұлғаның тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкету туралы хабарлама беруі;
3) автокөлік құралының Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан шығу мақсатымен Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пунктіне енуі;
4) Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерлерге жөнелту үшін тауарларды көлік саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырушы тұлғаларға не халықаралық почта жөнелтімдерін халықаралық почта қызметін көрсетуші ұйымдарға тапсыру жатады.
3. Валюталық құндылықтарды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу Қазақстан Республикасының валюталық заңдарына және осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
10-бап. Кедендік ресімдеу
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары Қазақстан Республикасының кеден заңдарында көзделген тәртіпте және шарттарда кедендік ресімделуге тиіс.
11-бап. Кедендік режимді таңдау және өзгерту
1. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары тұлғаның таңдауы бойынша осы Кодексте көзделген тәртіпте және шарттарда белгілі бір кедендік режимге орналастырылады.

2. Законодательными актами Республики Казахстан и (или) нормативными постановлениями Правительства Республики Казахстан могут быть установлены запреты и ограничения на ввоз в Республику Казахстан, вывоз из Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан товаров и транспортных средств, меры тарифного и нетарифного регулирования в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан.
Сноска. В статью 8 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 9. Порядок перемещения товаров и транспортных
средств через таможенную границу Республики
Казахстан
1. При ввозе товаров и транспортных средств на таможенную территорию Республики Казахстан условиями перемещения товаров и транспортных средств являются фактическое пересечение таможенной границы и совершение действий, установленных таможенным законодательством Республики Казахстан.
2. При вывозе товаров и транспортных средств с таможенной территории Республики Казахстан условием перемещения является подача таможенной декларации или иное действие, направленное на вывоз товаров и транспортных средств. К иным действиям относятся:
1) вход (въезд) физического лица, выезжающего за пределы Республики Казахстан, в зону таможенного контроля;
2) подача лицом, перемещающим товары и транспортные средства, уведомления о вывозе товаров и транспортных средств с таможенной территории Республики Казахстан;
3) въезд автотранспортного средства в пункт пропуска через таможенную границу Республики Казахстан с целью выезда с таможенной территории Республики Казахстан;
4) сдача товаров лицам, осуществляющим предпринимательскую деятельность в сфере транспорта, либо международных почтовых отправлений организациям, оказывающим международные почтовые услуги для отправки за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
3. Перемещение через таможенную границу Республики Казахстан валютных ценностей осуществляется в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан и настоящим Кодексом.
Статья 10. Таможенное оформление
Товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, подлежат таможенному оформлению в порядке и на условиях, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан.
Статья 11. Выбор и изменение таможенного режима
1. По выбору лица товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, помещаются под определенный таможенный режим в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.

2. Тауарлар мен көлік құралдарының кедендік режимін тұлға осы Кодексте көзделген тәртіпте және шарттарда Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілген тауарлар мен көлік құралдарының арналуы мен пайдалану мақсатына қарай басқа кедендік режимге өзгертуі мүмкін.
12-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан
Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу
кезінде тарифтік емес реттеу шараларын сақтау
1. Тарифтік емес реттеуге жататын тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу кезінде, Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жағдайларда, декларант Қазақстан Республикасының кеден органдарына тарифтік емес реттеу шараларының сақталғандығын растайтын құжаттарды табыс етуге міндетті.
2. Әкелуге және әкетуге тыйым салынған тауарлар мен көлік құралдары, егер Қазақстан Республикасының заң актілерінде немесе Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарда осындай тауарлар мен көлік құралдарын тәркілеу көзделмесе, Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерлерге дереу әкетілуге не тиісінше аталған аумаққа қайтарылуға жатады.
Тауарлар мен көлік құралдарын әкетуді немесе қайтаруды тауарлар мен көлік құралдарын өткізуші адам не тасымалдаушы жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелуге немесе аталған аумақ шегінен тыс жерлерге әкетуге шектеу қойылған тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының заң актілерінде немесе халықаралық шарттарында белгіленген талаптар сақталған жағдайда Қазақстан Республикасының кеден органдары жібереді.
13-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын пайдалану және
оларға билік ету
1. Тауарлар мен көлік құралдары жіберілгенге дейін оларды пайдалану мен оларға билік ету осы Кодексте көзделген тәртіпте және жағдайларда жүзеге асырылады.
2. Тауарлар мен көлік құралдары жіберілгеннен кейін оларды пайдалану және оларға билік ету мәлімделген кедендік режимнің шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
14-бап. Шартты түрде жіберу
Ескерту. 14-бап алып тасталды - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
15-бап. Кедендік бақылау
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары кедендік бақылауға жатады.
Кедендік бақылауды Қазақстан Республикасының кеден органдары осы Кодексте белгіленген тәртіп пен нысандарда жүзеге асырады.
Бірлескен бақылауды шектес мемлекеттердің кеден және бақылаушы органдары Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырады.

2. Таможенный режим товаров и транспортных средств может быть изменен лицом на другой таможенный режим в зависимости от предназначения и цели использования товаров и транспортных средств, перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан, в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.
Статья 12. Соблюдение мер нетарифного регулирования
при перемещении товаров и транспортных
средств через таможенную границу Республики
Казахстан
1. При перемещении через таможенную границу Республики Казахстан товаров и транспортных средств, подлежащих нетарифному регулированию, декларант обязан представить таможенным органам Республики Казахстан документы, подтверждающие соблюдение мер нетарифного регулирования, в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
2. Запрещенные к ввозу и вывозу товары и транспортные средства подлежат немедленному вывозу за пределы таможенной территории Республики Казахстан либо соответственно возврату на указанную территорию, если законодательными актами Республики Казахстан или международными договорами , ратифицированными Республикой Казахстан, не предусмотрена конфискация таких товаров и транспортных средств.
Вывоз или возврат товаров и транспортных средств осуществляется лицом, перемещающим товары и транспортные средства, либо перевозчиком.
3. Товары и транспортные средства, ограниченные к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан или к вывозу за пределы указанной территории, выпускаются таможенными органами Республики Казахстан при условии соблюдения требований, установленных законодательными актами или международными договорами Республики Казахстан.
Статья 13. Пользование и распоряжение товарами и
транспортными средствами
1. Пользование и распоряжение товарами и транспортными средствами до их выпуска осуществляются в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Пользование и распоряжение товарами и транспортными средствами после их выпуска осуществляются в соответствии с условиями заявленного таможенного режима.
Статья 14. Условный выпуск
Сноска. Статья 14 исключена Законом РК от 26.07.2007 N 312.
Статья 15. Таможенный контроль
Товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, подлежат таможенному контролю.
Таможенный контроль осуществляется таможенными органами Республики Казахстан в порядке и формах, установленных настоящим Кодексом.
Совместный контроль осуществляется таможенными и контролирующими органами сопредельных государств в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

Ескерту. 15-бап жаңа редакцияда - ҚР 2010.01.06 № 238-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
2-Бөлім. Қазақстан Республикасының Кеден органдары
3-тарау. Қазақстан Республикасы Кеден органдарының
құрылымы мен қызметі
16-бап. Қазақстан Республикасының кеден органдары
Қазақстан Республикасының кеден органдары - өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасында кеден саясатын іске асыруға қатысатын және кеден ісін, Қазақстан Республикасының жедел-iздестiру қызметi туралы заңдарына сәйкес жедел iздестiру қызметiн тікелей жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң   актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді атқаратын мемлекеттік органдар.
Ескерту. 16-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.07.09. N 592 Заңымен.
17-бап. Қазақстан Республикасы кеден органдарының
жүйесі
1. Қазақстан Республикасы кеден органдарының бірыңғай жүйесін (бұдан әрі - кеден органдары):
1) уәкілетті орган;
2) уәкілетті органның облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) бойынша аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі - уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері);
3) кедендер;
4) кеден бекеттері;
5) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасындағы бақылау-өткізу пункттері;
6) мамандандырылған кеден мекемелері құрайды.
2. Кеден ісі саласындағы міндеттерді шешу үшін уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен кеден зертханаларын, кинология, оқу, есептеу орталықтарын және басқа да мамандандырылған кеден мекемелерін құрады. P041470
3. Уәкілетті орган заңды тұлға болып табылады және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін ережелер негізінде іс-әрекет жасайды.
4. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері және кедендер заңды тұлғалар болып табылады және уәкілетті орган бекітетін ережелер негізінде іс-әрекет жасайды.
5. Кеден бекеттері мен бақылау-өткізу пункттері заңды тұлғалар болып табылмайды және уәкілетті орган бекітетін ережелер негізінде іс-әрекет жасайды.
6. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерін құру, қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Кеден органдарының құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен штат саны лимитінің шегінде уәкілетті орган бекітеді.
8. Кеден органдары мен олардың қарауындағы теңіз және ішкі су кемелерінде кеден органдарының танылу жалауы мен танылу белгісі болады. Кеден органдарының қарауындағы автокөлік құралдары мен әуе кемелеріне кеден органдарының танылу белгісі қойылады. Кеден органдарының танылу жалауының және танылу белгісінің сипаттамасы мен қолданылу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.

Сноска. Статья 15 в редакции Закона РК от 06.01.2010 № 238-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Раздел 2. Таможенные органы Республики Казахстан
Глава 3. Структура и деятельность таможенных органов
Республики Казахстан
Статья 16. Таможенные органы Республики Казахстан
Таможенные органы Республики Казахстан - государственные органы, в пределах своей компетенции участвующие в реализации таможенной политики и непосредственно осуществляющие таможенное дело в Республике Казахстан, оперативно-розыскную деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оперативно-розыскной деятельности, а также выполняющие иные полномочия, предусмотренные законодательными   актами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 16 внесены изменения - Законом РК от 9 июля 2004 г. N 592 .
Статья 17. Система таможенных органов Республики Казахстан
1. Единую систему таможенных органов Республики Казахстан (далее - таможенные органы) составляют:
1) уполномоченный орган ;
2) территориальные подразделения уполномоченного органа по областям (городам республиканского значения, столице) (далее - территориальные подразделения уполномоченного органа);
3) таможни ;
4) таможенные посты;
5) контрольно-пропускные пункты на таможенной границе Республики Казахстан;
6) специализированные таможенные учреждения .
2. Для решения задач в сфере таможенного дела уполномоченным органом по решению Правительства Республики Казахстан создаются таможенные лаборатории, кинологические, учебные, вычислительные центры и другие специализированные таможенные учреждения. P041470
3. Уполномоченный орган является юридическим лицом и действует на основании положения , утверждаемого Правительством Республики Казахстан.
4. Территориальные подразделения уполномоченного органа и таможни являются юридическими лицами и действуют на основании положений, утверждаемых уполномоченным органом.
5. Таможенные посты и контрольно-пропускные пункты не являются юридическими лицами и действуют на основании положений, утверждаемых уполномоченным органом.
6. Создание, реорганизация и ликвидация территориальных подразделений уполномоченного органа осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и штатная численность таможенных органов утверждаются уполномоченным органом в пределах лимита штатной численности, утвержденного Правительством Республики Казахстан.
8. Таможенные органы и находящиеся в их распоряжении морские и внутренние водные суда имеют опознавательный флаг и опознавательный знак таможенных органов. На автотранспортных средствах и воздушных судах, находящихся в распоряжении таможенных органов, размещается опознавательный знак таможенных органов. Описание и порядок применения опознавательного флага и опознавательного знака таможенных органов утверждаются Правительством Республики Казахстан.

9. Кеден органдарының тиісті кедендік инфрақұрылымы болады.
Ескерту. 17-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
17-1-бап. Уәкілетті органның функциялары
Уәкілетті орган:
1) Қазақстан Республикасындағы кеден саясатын жүргізеді;
2) осы Кодексте көзделген нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
3) кеден органдарына басшылықты жүзеге асырады;
4) оның құрамына кіретін ведомствоның өкілеттігін айқындайды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық
жүйелерді, байланыс жүйелерін және деректер беру жүйелерін, кедендік
бақылаудың техникалық құралдарын, сондай-ақ ақпаратты қорғау құралдарын әзірлейді және жасайды;
6) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде лицензиаттардың лицензиялық талаптарды қамтамасыз ету жөніндегі қызметін лицензиялау мен бақылауды жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға шешімдер, рұқсаттар беру туралы шешім қабылдайды;
8) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кедендік әкімшілік жүргізуді жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарының өткізілуіне кедендік бақылауды жүзеге асырады;
10) осы Кодексте белгіленген тәртіппен сыртқы экономикалық және өзге де қызметтің қатысушыларын кеден ісі саласындағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының кеден заңнамасындағы өзгерістер мен толықтырулар туралы тұрақты негізде уақтылы хабардар етуді қамтамасыз етеді;
11) "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, жыл сайынғы тексерулер жоспарларын әзірлейді және бекітеді.
Ескерту. 17-1-баппен толықтырылды - ҚР 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - 2009.07.17 N 188-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2010.03.19 № 258-IV Заңдарымен.
18-бап. Кеден органдары қызметінің принциптері
Кеден органдарының қызметі:
1) заңдылық;
2) заң алдындағы қорғалу мен теңдік құқығын қамтамасыз ету, сыртқы экономикалық және кеден ісі саласындағы өзге де қызметке қатысушылардың құқықтарын құрметтеу мен сақтау;
3) жариялылық принциптерінде құрылады.
19-бап. Кеден органдарының міндеттері
Кеден органдарының міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының кеден саясатын әзірлеуге және іске асыруға қатысу;

9. Таможенные органы имеют соответствующую таможенную инфраструктуру.
Сноска. В статью 17 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 17-1. Функции уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) ведет таможенную политику в Республике Казахстан;
2) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты, предусмотренные настоящим Кодексом;
3) осуществляет руководство таможенными органами;
4) определяет полномочия ведомства, входящего в его состав;
5) разрабатывает и создает информационные системы, системы связи и системы передач данных, технических средств таможенного контроля, а также средств защиты информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) осуществляет лицензирование и контроль за деятельностью лицензиатов по обеспечению ими лицензионных требований в пределах компетенции, установленной настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан о лицензировании;
7) принимает решение о выдаче решений, разрешений на осуществление деятельности в сфере таможенного дела в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
8) осуществляет таможенное администрирование в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
9) осуществляет таможенный контроль за перемещением через таможенную границу Республики Казахстан товаров и транспортных средств;
10) обеспечивает на постоянной основе своевременное информирование участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, в том числе об изменениях и дополнениях в таможенном законодательстве Республики Казахстан, в порядке, установленном настоящим Кодексом;
11) разрабатывает и утверждает формы ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, ежегодные планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве".
Сноска. Кодекс дополнен статьей 17-1 в соответствии с Законом РК от 26.07.2007 N 312; с изменениями, внесенными законами РК от 17.07.2009 N 188-IV (порядок введения в действие см. ст. 2); от 19.03.2010 № 258-IV.
Статья 18. Принципы деятельности таможенных органов
Деятельность таможенных органов строится на принципах:
1) законности;
2) обеспечения права на защиту и равенства перед законом, уважения и соблюдения прав участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела;
3) гласности.
Статья 19. Задачи таможенных органов
Задачами таможенных органов являются:
1) участие в разработке и реализации таможенной политики Республики Казахстан;

2) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының егемендігі мен экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3) орындалуын бақылау кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңдарының сақталуын қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларының сақталуын қамтамасыз ету;
5) сыртқы экономикалық және кеден ісі саласындағы өзге де қызметке қатысушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғау;
6) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кеден ісі саласындағы құқық бұзушылыққа қарсы күресу;
7) кедендік ресімдеу мен кедендік бақылауды жүзеге асыру және жетілдіру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауар айналымын жеделдетуге жәрдемдесетін жағдайлар жасау;
8) өз құзыреті шегінде валюталық бақылауды жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының кеден ісі саласындағы халықаралық шарттарын әзірлеуге қатысу; шет мемлекеттердің кеден және өзге де құзыретті органдарымен, халықаралық ұйымдармен кеден ісі мәселелері бойынша ынтымақтастықты жүзеге асыру;
9-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыретінің шегінде зияткерлік меншік құқықтарын қорғау;
10) бірыңғай бюджет саясатын іске асыруға, кеден органдарының материалдық-техникалық және әлеуметтік базасын дамытуға қатысу;
11) өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздікті қорғау, адамның өмірі мен денсаулығын қорғау, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету;
12) Қазақстан Республикасының мемлекеттік (кедендік) шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарын өткiзу пункттерiнде радиациялық бақылау жүргізу; V043116
12-1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік (кедендік) шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың кеден органдарына іс-сапарларға жіберілген өкілдерімен бірлесіп (көліктік және санитариялық-карантиндік бақылауды қоспағанда) көліктік, санитариялық-карантиндік, ветеринариялық-санитариялық бақылау және өсімдіктер карантині бойынша бақылауды жүргізу;
13) Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген өзге де міндеттерді орындау болып табылады.
Ескерту. 19-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз), 2010.01.06 № 238-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.

2) обеспечение в пределах своей компетенции суверенитета и экономической безопасности Республики Казахстан;
3) обеспечение соблюдения таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением которого возложен на таможенные органы;
4) обеспечение соблюдения мер тарифного и нетарифного регулирования, установленных законодательством Республики Казахстан в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан;
5) защита прав и интересов участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела;
6) борьба с правонарушениями в сфере таможенного дела в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) осуществление и совершенствование таможенного оформления и таможенного контроля, а также создание условий, способствующих ускорению товарооборота через таможенную границу Республики Казахстан;
8) осуществление валютного контроля в пределах своей компетенции;
9) обеспечение выполнения международных обязательств Республики Казахстан и участие в разработке международных договоров Республики Казахстан в сфере таможенного дела; осуществление сотрудничества с таможенными и иными компетентными органами иностранных государств, международными организациями по вопросам таможенного дела;
9-1) защита прав интеллектуальной собственности в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан;
10) участие в реализации единой бюджетной политики, развитии материально-технической и социальной базы таможенных органов;
11) обеспечение в пределах своей компетенции мер по защите национальной безопасности, жизни и здоровья человека, охране окружающей среды;
12) проведение радиационного контроля в пунктах пропуска товаров и транспортных средств через государственную (таможенную) границу Республики Казахстан; V043116
12-1) проведение транспортного, санитарно-карантинного, ветеринарно-санитарного контроля и контроля по карантину растений в автомобильных пунктах пропуска через Государственную (таможенную) границу Республики Казахстан совместно с прикомандированными в таможенные органы представителями соответствующих уполномоченных государственных органов (за исключением транспортного и санитарно-карантинного контроля);
13) выполнение иных задач, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 19 с изменениями, внесенными законами РК от 20.06.2005 N 62 (вводятся в действие со дня его официального опубликования); от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2); от 06.01.2010 № 238-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).

20-бап. Кеден органдарының орналасатын жерлері
1. Кеден органдарының орналасатын жерлерін жолаушылар және тауарлар ағынының көлемін, жекелеген аймақтардың және (немесе) сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылардың сыртқы экономикалық байланыстарының даму қарқынын негізге ала отырып уәкілетті орган белгілейді.
2. Осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден органдары тікелей кеден органдарына тиесілі үй-жайларда орналасады.
3. Кеден органдары осы Кодексте көзделген жағдайларда кедендік брокер, кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметті жүзеге асырушы тұлғаларға, уақытша сақтау қоймаларының иелеріне тиесілі кеден қоймасы және (немесе) еркін қоймалардың аумағында және (немесе) үй-жайларында, сондай-ақ кеден терминалдарының, әуежайлардың, порттардың, темір жол және автомобиль станцияларының, вокзалдарының және сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың аумағында және (немесе) үй-жайларында орналасуы мүмкін.
Мұндай жағдайларда қажетті аумақтар және (немесе) үй-жайлар кеден органдарына Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарында көзделген тәртіппен шарт негізінде беріледі.
4. Кеден органдарына арналған жер учаскелері Қазақстан Республикасының жер заңдарына сәйкес жер пайдалануға беріледі.
21-бап. Кедендік рәсімдерді жүргізетін орындар
Тауарлармен және көлік құралдарымен кедендік рәсімдер, осы Кодексте белгіленген жағдайларды қоспағанда, кедендік бақылау аймақтарында жүзеге асырылады.
22-бап. Кеден органдарының жұмыс уақыты
1. Кеден органдарының жұмыс уақытын осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларды ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілетті орган белгілейді.
2. Порттардағы, әуежайлардағы, темір жол станцияларындағы және Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізудің өзге де пункттеріндегі кеден органдарының жұмыс уақыты осы жерлердегі басқа бақылаушы органдар мен қызметтердің жұмыс уақытымен келісілуге тиіс.
3. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттеріндегі кеден органдарының жұмыс уақыты Қазақстан Республикасымен бірлескен кедендік шекарасы бар шет мемлекеттер кеден органдарының жұмыс уақытымен мүмкіндігінше сәйкес келуге тиіс.
4-тарау. Кеден органдарының өкілеттігі
23-бап. Кеден органдарының құқықтары
Кеден органдары:
1) өз өкілеттігі шегінде осы Кодексте көзделген нормативтік құқықтық актілерді шығаруға; V032295
2) мемлекеттік органдардан және шет мемлекеттер органдарынан, сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылардан кеден ісі саласына қатысты қажетті ақпаратты, құжаттарды, мәліметтерді сұратуға және алуға;

Статья 20. Места нахождения таможенных органов
1. Места нахождения таможенных органов определяются уполномоченным органом, исходя из объема пассажиро- и товаропотоков, интенсивности развития внешнеэкономических связей отдельных регионов и (или) участников внешнеэкономической и иной деятельности.
2. Таможенные органы располагаются в помещениях, принадлежащих непосредственно таможенным органам, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
3. Таможенные органы в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, могут располагаться на территории и (или) в помещениях, принадлежащих лицам, осуществляющим деятельность в качестве таможенного брокера, таможенного перевозчика, владельцам складов временного хранения, таможенных и (или) свободных складов, а также на территории и (или) в помещениях таможенных терминалов, аэропортов, портов, железнодорожных и автомобильных станций, вокзалов и участников внешнеэкономической деятельности.
В таких случаях необходимые территории и (или) помещения таможенным органам предоставляются на договорной основе в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
4. Земельные участки для таможенных органов предоставляются в землепользование в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
Статья 21. Места проведения таможенных процедур
Таможенные процедуры с товарами и транспортными средствами осуществляются в зонах таможенного контроля, за исключением случаев, установленных настоящим Кодексом.
Статья 22. Время работы таможенных органов
1. Время работы таможенных органов определяется уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан с учетом условий, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
2. Время работы таможенных органов в портах, аэропортах, железнодорожных станциях и иных пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан должно быть согласовано со временем работы других контролирующих органов и служб в этих местах.
3. Время работы таможенных органов в пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан по возможности должно совпадать со временем работы таможенных органов иностранных государств, имеющих совместную таможенную границу с Республикой Казахстан.
Глава 4. Полномочия таможенных органов
Статья 23. Права таможенных органов
Таможенные органы вправе:
1) в пределах своих полномочий издавать нормативные правовые акты, предусмотренные настоящим Кодексом;
2) запрашивать и получать от государственных органов и органов иностранных государств, участников внешнеэкономической и иной деятельности необходимую информацию, документы, сведения, относящиеся к сфере таможенного дела;

3) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңдарында белгіленген өз құзыреті шегінде лицензиялауды және лицензиаттардың лицензиялық талаптарды қамтамасыз ету жөніндегі қызметін бақылауды жүзеге асыруға;
4) Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес соттарға талап қоюға;
5) Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес құқық бұзушылықтар жасаған немесе қылмыс жасаған деп күдік келтірілген адамдарды ұстауға және Қазақстан Республикасының кеден немесе құқық қорғау органдарының қызметтік үй-жайларына жеткізуге;
6) Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес фактілер мен оқиғаларға құжаттама жүргізуге, бейне және дыбыс жазбасын жасауға, оларды киноға және фотосуретке түсіруге;
7) кеден органдарының ресми өкілдерін Қазақстан Республикасының тиісті халықаралық шарттары негізінде шет мемлекеттерге жіберуге;
8) ақпараттық жүйелерді, байланыс жүйелерін және деректерді беру жүйелерін, кедендік бақылаудың техникалық құралдарын, сондай-ақ ақпаратты қорғау құралдарын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірлеуге, жасауға және пайдалануға;
9) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кеден органдарына жүктелген функцияларды орындау үшін қаруды, арнаулы техникалық және өзге де құралдарды қоса алғанда, тауарлар сатып алуға;
10) Қазақстан Республикасының жедел-iздестiру қызметi туралы  заңдарына сәйкес жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асыруға;
11) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шектес мемлекеттердің кеден және бақылаушы органдарымен бірлескен бақылауды жүзеге асыруға құқылы.
Ескерту. 23-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2004.07.09 N 592, 2010.01.06 № 238-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.
24-бап. Кеден органдарының міндеттері
1. Кеден органдары:
1) сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылардың кеден ісі саласындағы заңды құқықтарын сақтауға және мемлекеттің мүдделерін қорғауға;
2) төмен тұрған кеден органының және кеден органының лауазымды адамдарының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдарды қарауға;
3) өз өкілеттігі шегінде Қазақстан Республикасының сыртқы саудасы мен экономикасын дамытуға жәрдемдесуге, Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауар айналымын жеделдетуге ықпал етуге;
4) тауарлар мен көлік құралдарының Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілуіне кедендік бақылау жасауды жүзеге асыруға;
5) Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңдарында көзделген тәртіппен кеден ісі саласындағы қылмыстар туралы істер бойынша анықтау жүргізуді жүзеге асыруға;

3) осуществлять лицензирование и контроль за деятельностью лицензиатов по обеспечению ими лицензионных требований в пределах компетенции, установленной настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан о лицензировании;
4) предъявлять иски в суды в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
5) в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан задерживать и доставлять в служебные помещения таможенных или правоохранительных органов Республики Казахстан лиц, совершивших правонарушения или подозреваемых в совершении преступления;
6) производить документирование, видео- и аудиозапись, кино- и фотосъемку фактов и событий в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
7) направлять официальных представителей таможенных органов в иностранные государства на основе соответствующих международных договоров Республики Казахстан;
8) разрабатывать, создавать и эксплуатировать информационные системы, системы связи и системы передачи данных, технические средства таможенного контроля, а также средства защиты информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) приобретать товары, включая оружие, специальные технические и иные средства для выполнения функций, возложенных на таможенные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) осуществлять оперативно-розыскную деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оперативно-розыскной деятельности.
11) осуществлять совместный контроль с таможенными и контролирующими органами сопредельных государств в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Сноска. Статья 23 с изменениями, внесенными законами РК от 09.07.2004 N 592; от 06.01.2010 № 238-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 24. Обязанности таможенных органов
1. Таможенные органы обязаны:
1) соблюдать законные права участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела и защищать интересы государства;
2) рассматривать жалобы на решения, действия (бездействие) нижестоящего таможенного органа и должностных лиц таможенного органа;
3) содействовать в пределах своих полномочий развитию внешней торговли и экономики Республики Казахстан, способствовать ускорению товарооборота через таможенную границу Республики Казахстан;
4) осуществлять таможенный контроль за перемещением через таможенную границу Республики Казахстан товаров и транспортных средств;
5) осуществлять дознание по делам о преступлениях в сфере таможенного дела в порядке, предусмотренном уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;

6) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы  заңдарында көзделген тәртіппен кеден ісі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға;
7) өз өкілеттігі шегінде сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылардың өз құқықтарын іске асыруына жәрдем көрсетуге;
8) кедендік төлемдердің және салықтардың толық өндіріп алынуын және бюджетке уақтылы аударылуын қамтамасыз етуге;
9) бюджетке белгіленген мерзімдерде төленбеген кедендік төлемдердің және салықтардың сомаларын, сондай-ақ олар бойынша өсімақыны осы Кодексте белгіленген тәртіппен өндіріп алуға;
10) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімдерде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиялар, шешімдер, рұқсаттар, біліктілік аттестаттарын беру туралы шешім қабылдауға;
11) Қазақстан Республикасының сыртқы саудасының кедендік статистикасын және арнаулы кедендік статистикасын жүргізуді жүзеге асыруға;
12) мемлекеттің меншігіне айналдырылған тауарлар мен көлік құралдарының сақталуын қамтамасыз етуге;
13) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының кедендік шекарасын күзетуді және кедендік бақылау аймағы режимінің сақталуын бақылауды қамтамасыз етуге;
14) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кеден органдары қызметінің қауіпсіздігін, кеден органдарының лауазымды адамдары мен олардың отбасы мүшелерін құқыққа қарсы әрекеттерден қорғауды қамтамасыз етуге;
15) өз құзыреті шегінде кеден органдары лауазымды адамдарының тарапынан болған құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу жөніндегі жұмысты жүргізуге;
16) кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтардың жасалғандығы туралы ақпарат жинауды және талдауды жүзеге асыруға;
РҚАО-ның ескертпесі!
17) тармақшаға өзгерту енгізу көзделген - ҚР 2010.04.02 № 262-IV (2010.10.21 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
17) өз құзыреті шегінде сот актілерін, прокурорлардың, сондай-ақ құқық қорғау органдарының басқа да адамдарының жазбаша тапсырмаларын орындауға, оларға жекелеген іс жүргізу іс-әрекеттерін жасауға жәрдем көрсетуге;
18) ұлттық қауіпсіздік органдарымен және басқа да тиісті мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасай отырып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асыруға;
19) Қазақстан Республикасының салық, валюталық және өзге де заңдары саласындағы құқық бұзушылықтарды анықтауда, олардың алдын алуда және жолын кесуде салық қызметі органдарына және басқа да мемлекеттік органдарға жәрдем көрсетуге;
20) осы Кодексте белгіленген тәртіппен сыртқы экономикалық және кеден ісі саласындағы өзге де қызметке қатысушыларды тұрақты негізде, оның ішінде Қазақстан Республикасының кеден заңдарындағы өзгерістер мен толықтырулар туралы уақтылы хабарландырып отыруды қамтамасыз етуге;

6) рассматривать дела об административных правонарушениях в сфере таможенного дела и налагать административные взыскания в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
7) оказывать в пределах своих полномочий участникам внешнеэкономической и иной деятельности содействие в реализации их прав;
8) обеспечивать полноту взимания и своевременность перечисления в бюджет таможенных платежей и налогов;
9) взыскивать суммы таможенных платежей и налогов, не уплаченных в установленные сроки в бюджет, а также пеню по ним в порядке, установленном настоящим Кодексом;
10) принимать решения о выдаче лицензий, решений, разрешений, квалификационных аттестатов на осуществление деятельности в сфере таможенного дела в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
11) осуществлять ведение таможенной статистики внешней торговли и специальной таможенной статистики Республики Казахстан;
12) обеспечивать сохранность товаров и транспортных средств, обращенных в собственность государства;
13) обеспечивать в пределах своей компетенции охрану таможенной границы Республики Казахстан и контроль за соблюдением режима зоны таможенного контроля;
14) обеспечивать безопасность деятельности таможенных органов, защиту должностных лиц таможенных органов и членов их семей от противоправных действий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
15) проводить работу по предупреждению, выявлению и пресечению правонарушений со стороны должностных лиц таможенных органов в пределах своей компетенции;
16) осуществлять сбор и анализ информации о совершении правонарушений в сфере таможенного дела;
Примечание РЦПИ!
В пп. 17) предусмотрено изменение Законом РК от 02.04.2010 № 262 (вводится в действие с 21.10.2010).
17) исполнять в пределах своей компетенции судебные акты, письменные поручения прокуроров, а также других лиц правоохранительных органов, оказывать им содействие в производстве отдельных процессуальных действий;
18) осуществлять во взаимодействии с органами национальной безопасности и другими соответствующими государственными органами меры по обеспечению защиты Государственной границы Республики Казахстан;
19) оказывать содействие органам налоговой службы и другим государственным органам в выявлении, предупреждении и пресечении правонарушений в области налогового, валютного и иного законодательства Республики Казахстан;
20) обеспечивать на постоянной основе своевременное информирование участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, в том числе об изменениях и дополнениях в таможенном законодательстве Республики Казахстан, в порядке, установленном настоящим Кодексом;

21) кеден ісі саласында келіп түскен сауалдар мен ұсыныстардың уақтылы қаралуын және оларға жауап қайтарылуын немесе олардан туындайтын өзге де іс-әрекеттердің жасалуын қамтамасыз етуге;
22) кеден ісі саласында өтеусіз кеңес беруді жүзеге асыруға;
23) Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес кедендік әкімшілік жүргізуді жүзеге асыруға;
24) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өздерінің ақпараттық жүйелерінен мәліметтерді табыс етуге міндетті.
2. Кеден органдары Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес басқа мемлекеттік органдардың құзыретіне жатқызылған құқық бұзушылықтарды анықтаған жағдайда, кеден органдары Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген мерзімдерде материалдарды тиісті мемлекеттік органдарға беруге міндетті.
Ескерту. 24-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2009.08.28 N 192-IV (2010.03.08 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
25-бап. Кеден органдарының талаптарын орындаудың
міндеттілігі
1. Кеден органдары мен олардың лауазымды адамдарының талаптары Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес аталған талаптар өздеріне қатысты қойылатын барлық адамдардың орындауы үшін міндетті.
2. Кеден органдары мен олардың лауазымды адамдарының талаптарын орындамау, сондай-ақ кеден органдарының лауазымды адамдарына жүктелген міндеттерді орындауға кедергі жасайтын басқа да іс-әрекеттер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілікке әкеп соқтырады.
26-бап. Кеден ісі саласындағы ақпаратқа қатынас
1. Кеден органдарына басқа мемлекеттік органдар, сыртқы экономикалық және кеден ісі саласындағы өзге де қызметке қатысушылар табыс еткен мәліметтер Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес кеден саласында ғана пайдаланылады.
2. Мемлекеттік құпиялардан, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпиядан тұратын, оның ішінде тәуекелдерді бағалауға және басқаруға қатысты және сол кезде пайдаланылатын мәліметті, сондай-ақ сыртқы экономикалық және кеден ісі саласындағы өзге де қызметке қатысушыларға қатысты құпия ақпаратты, осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жария етуге, кеден органдары лауазымды адамдарының жеке мақсаттарына пайдалануына, сондай-ақ үшінші тұлғаларға беруге болмайды.

21) обеспечивать своевременное рассмотрение и представление ответов или совершение иных действий, вытекающих из поступающих запросов и предложений в сфере таможенного дела;
22) осуществлять безвозмездно консультирование в сфере таможенного дела;
23) осуществлять таможенное администрирование в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
24) представлять по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу сведения из собственных информационных систем  в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма.
2. При выявлении таможенными органами правонарушений, отнесенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан к компетенции других государственных органов, таможенные органы в сроки, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, обязаны передать материалы соответствующим государственным органам.
Сноска. Статья 24 с изменениями, внесенными законами РК от 20.06.2005 N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 28.08.2009 N 192-IV (вводится в действие с 08.03.2010).
Статья 25. Обязательность исполнения требований
таможенных органов
1. Требования таможенных органов и их должностных лиц обязательны для исполнения всеми лицами, в отношении которых предъявляются указанные требования в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
2. Неисполнение требований таможенных органов и их должностных лиц, а также другие действия, препятствующие выполнению возложенных на должностных лиц таможенных органов обязанностей, влекут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 26. Отношение к информации в сфере таможенного
дела
1. Сведения, представленные таможенным органам другими государственными органами, участниками внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, используются исключительно в сфере таможенного дела в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
2. Сведения, составляющие государственные секреты, коммерческую и иную охраняемую законом тайну, в том числе касающиеся и используемые при оценке и управлении рисками, а также конфиденциальная информация, касающаяся участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, не могут разглашаться, использоваться должностными лицами таможенных органов в личных целях, а также не могут передаваться третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.

3. Кеден органдары ресми сұрату бойынша мәліметтерді Қазақстан Республикасының мынадай мемлекеттік органдарына:
1) құқық қорғау органдарына - кеден ісі саласында құқық бұзушылық жасаған адамдарды заң бойынша қудалау мақсатында;
2) соттарға - олардың талап етуі бойынша;
3) жедел-іздестіру қызметінің субъектілеріне - уәкілетті орган мен тиісті жедел-іздестіру қызметі субъектілерінің бірлескен актілерімен белгіленетін тәртіппен олардың іс жүргізуіндегі материалдар бойынша;
3-1) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға - заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес;
РҚАО-ның ескертпесі!
3-2) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР 2010.04.02 № 262-IV (2010.10.21 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4) Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдарына - Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес табыс етеді.
4. Кеден органдары мәліметтерді басқа мемлекеттердің кеден немесе құқық қорғау органдарына және халықаралық ұйымдарға Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес табыс етеді.
5. Мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өздері алған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 26-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2009.08.28 N 192-IV (2010.03.08 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
3-Бөлім. Кеден органдарының мемлекеттік органдармен,
сыртқы экономикалық және кеден ісі саласындағы өзге де
қызметке қатысушылармен өзара қатынастары
5-тарау. Кеден органдарының мемлекеттік органдармен,
сыртқы экономикалық және кеден ісі саласындағы өзге де
қызметке қатысушылармен өзара қатынастары
27-бап. Кеден органдарының мемлекеттік органдармен өзара
іс-қимылы
1. Кеден органдары өз функцияларын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен дербес және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау арқылы, сондай-ақ тиісті мемлекеттік органдардың бірлескен актілерінің негізінде немесе көрсетілген органдармен келісе отырып жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік (кедендік) шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-cанитариялық бақылауды және өсімдіктер карантині бойынша бақылауды ветеринария және өсімдіктер карантині саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен кеден органдарына іссапарға жіберілген мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары мен өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлары жүзеге асырады.

3. Таможенные органы по официальным запросам представляют сведения следующим государственным органам Республики Казахстан:
1) правоохранительным органам - в целях преследования по закону лиц, совершивших правонарушения в сфере таможенного дела;
2) судам - по их истребованию;
3) субъектам оперативно-розыскной деятельности - по находящимся в их производстве материалам в порядке, определяемом совместными актами уполномоченного органа и соответствующих субъектов оперативно-розыскной деятельности;
3-1) уполномоченному органу по финансовому мониторингу - в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма;
Примечание РЦПИ!
Пункт 3 предусмотрено дополнить пп. 3-2) в соответствии с Законом РК от 02.04.2010 № 262 (вводится в действие с 21.10.2010).
4) иным государственным органам Республики Казахстан - в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
4. Таможенные органы представляют сведения таможенным или правоохранительным органам других государств и международным организациям в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
5. Государственные органы обеспечивают конфиденциальность полученной ими информации в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 26 с изменениями, внесенными законами РК от 26.07.2007 N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования); от 28.08.2009 N 192-IV (вводится в действие с 08.03.2010).
Раздел 3. Взаимоотношения
таможенных органов с государственными органами, участниками
внешнеэкономической и иной деятельности в сфере
таможенного дела
Глава 5. Взаимоотношения таможенных органов с государственными органами, участниками внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела
Статья 27. Взаимодействие таможенных органов
с государственными органами
1. Таможенные органы осуществляют свои функции самостоятельно и во взаимодействии с другими государственными органами в порядке, определяемом законодательными актами Республики Казахстан, а также на основании совместных актов соответствующих государственных органов или по согласованию с указанными органами.
2. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и контроль по карантину растений в автомобильных пунктах пропуска через Государственную (таможенную) границу Республики Казахстан осуществляются государственными ветеринарно-санитарными инспекторами и государственными инспекторами по карантину растений уполномоченного государственного органа в области ветеринарии и карантина растений, прикомандированными в таможенные органы, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.

3. Кеден органдары тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізуге байланысты іс-әрекеттердің үйлестірілуін қамтамасыз етеді.
4. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден органдарының қызметіне араласуға тыйым салынады.
Ескерту. 27-бап жаңа редакцияда - ҚР 2010.01.06 № 238-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
28-бап. Кеден органдарының сыртқы экономикалық және
өзге де қызметке қатысушылармен, қоғамдық
бірлестіктермен және кеден ісі саласындағы
өзге де мүдделі тұлғалармен өзара іс-қимылы
1. Қазақстан Республикасында кеден ісін жетілдіру және кедендік әкімшілік жүргізудің тиімді әдістерін енгізу мақсатында кеден органдары сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылармен, қоғамдық бірлестіктермен және кеден ісі саласындағы өзге де мүдделі тұлғалармен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Уәкілетті орган сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларды, қоғамдық бірлестіктер мен кеден ісі саласындағы өзге де мүдделі тұлғаларды Қазақстан Республикасының кеден ісі мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге қатысуға тартуына құқығы бар.
3. Сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылар, қоғамдық бірлестіктер мен кеден ісі саласындағы өзге де мүдделі тұлғалар осы Кодекстің 43-тарауында белгіленген талаптарға сәйкес міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ететін тұлғалар ретінде әрекет ете алады.
29-бап. Кеден органдарының шет мемлекеттердің кеден
және өзге де органдарымен және халықаралық
ұйымдармен ынтымақтастығы
Кеден органдары өз функцияларын жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шет мемлекеттердің кеден және өзге де органдарымен әрі халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жасап отырады.
6-тарау. Кеден ісі саласында ақпарат және
кеңес беру
30-бап. Кеден ісі саласында ақпарат беру
1. Кеден ісі саласында ақпарат беру уәкілетті органның Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен мерзімді баспасөз басылымдарында Қазақстан Республикасының кеден ісі саласындағы нормативтік құқықтық актілерін ресми жариялау жолымен жүзеге асырылады.
2. Кеден ісі саласында ақпарат беру ауызша түсіндірулер мен хабарландыруларды, ақпараттық стенділерді, таблоларды, буклеттерді және өзге де баспасөз материалдарын, сондай-ақ бейне, дыбыс және ақпаратты тарату үшін қолданылатын, оның ішінде жалпы қол жеткізілетін және тегін танысуға арналған басқа да техникалық құралдарды пайдалану арқылы да мынадай орындарда:

3. Таможенные органы обеспечивают координацию действий, связанных с перемещением товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан.
4. Запрещается вмешиваться в деятельность таможенных органов, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 27 в редакции Закона РК от 06.01.2010 № 238-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 28. Взаимодействие таможенных органов с
участниками внешнеэкономической и иной
деятельности, общественными объединениями и
иными заинтересованными лицами в сфере
таможенного дела
1. В целях совершенствования таможенного дела в Республике Казахстан и внедрения эффективных методов таможенного администрирования таможенные органы взаимодействуют с участниками внешнеэкономической и иной деятельности, общественными объединениями и иными заинтересованными лицами в сфере таможенного дела.
2. Уполномоченный орган вправе привлекать к участию в разработке нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам таможенного дела участников внешнеэкономической и иной деятельности, общественные объединения и иных заинтересованных лиц в сфере таможенного дела.
3. Участники внешнеэкономической и иной деятельности, общественные объединения и иные заинтересованные лица в сфере таможенного дела могут выступать в качестве лиц, обеспечивающих исполнение обязательств в соответствии с требованиями, установленными главой 43 настоящего Кодекса.
Статья 29. Сотрудничество таможенных органов с
таможенными и иными органами иностранных
государств и международными организациями
Таможенные органы при осуществлении своих функций сотрудничают с таможенными и иными органами иностранных государств и международными организациями в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
Глава 6. Информирование и консультирование в сфере
таможенного дела
Статья 30. Информирование в сфере таможенного дела
1. Информирование в сфере таможенного дела осуществляется путем официального опубликования уполномоченным органом нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере таможенного дела в периодических печатных изданиях в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Информирование в сфере таможенного дела осуществляется также с использованием устных разъяснений и объявлений, информационных стендов, табло, буклетов и иных печатных материалов, а также видео-, аудио- и других технических средств, применяемых для распространения информации, в том числе для общедоступного и бесплатного ознакомления в следующих местах:

1) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде;
2) әуежайларда, темір жол және автомобиль станцияларында, су порттарында;
3) халықаралық тасымалдарды орындайтын автокөлік құралдарының, әуе және су кемелерінің бортында;
4) осы Кодексте белгіленетін кедендік бақылау аймақтарында, сондай-ақ кеден органдары белгілейтін өзге де жерлерде жүзеге асырылады.
3. Кеден органдары сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылардың уәкілетті орган белгілеген тәртіппен ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы Қазақстан Республикасының кеден ісі саласындағы нормативтік құқықтық актілер туралы ақпаратқа кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
31-бап. Кеден ісі саласында кеңес беру
1. Кеден ісі саласында кеңес беру кеден органдарының сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларға Қазақстан Республикасының кеден заңдарының ережелерін түсіндіруі болып табылады.
2. Кеден ісі саласында кеңес беру кеден органдарының орналасқан жері бойынша және кеден органдарының жұмыс уақыты кезеңінде жүзеге асырылады.
3. Кеден органдары кеңес беруді сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылардан жазбаша өтініш алынған кезде, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы жазбаша нысанда жүргізеді. Келіп түскен өтініштер кеден органдарында міндетті түрде тіркелуге тиіс. Жазбаша өтінішті қарау мерзімі, осы баптың 4-тармағында аталған жағдайларды қоспағанда, ол тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
4. Берілетін кеңестің дұрыстығы және объективтілігі үшін қосымша құжаттар мен материалдар табыс етуді талап ететін өтініштерге қатысты, сондай-ақ кеден органдарының сол өтінішті қарау үшін айтарлықтай мәні бар ақпаратты алуға басқа мемлекеттік органдарға және өзге де ұйымдарға өтініш жасауы қажет болған жағдайда кеңес берудің мерзімі жазбаша өтініш тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспауға тиіс.
32-бап. Кеден ісі саласында толық емес немесе көрінеу
жалған ақпарат бергені үшін жауапкершілік
Кеден органдарының лауазымды адамдары кеден ісі саласында толық емес немесе көрінеу жалған ақпарат бергені не ақпарат беруден заңсыз бас тартқаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
2. Ерекше Бөлім
4-Бөлім. Тауарлардың шығарылған елі. Сыртқы
экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы.
Алдын-ала шешім
7-тарау. Тауарлардың шығарылған елін анықтау
33-бап. Тауардың шығарылған елін анықтау

1) пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан;
2) аэропортах, железнодорожных и автомобильных станциях, водных портах;
3) на борту автотранспортных средств, воздушных и водных судов, выполняющих международные перевозки;
4) зонах таможенного контроля, определяемых настоящим Кодексом, а также иных местах, определяемых таможенными органами.
3. Таможенные органы обеспечивают беспрепятственный доступ участникам внешнеэкономической и иной деятельности к информации о нормативных правовых актах Республики Казахстан в сфере таможенного дела с использованием информационных технологий в порядке, установленном уполномоченным органом.
Статья 31. Консультирование в сфере таможенного дела
1. Консультированием в сфере таможенного дела является разъяснение таможенными органами участникам внешнеэкономической и иной деятельности положений таможенного законодательства Республики Казахстан.
2. Консультирование в сфере таможенного дела осуществляется по месту расположения таможенных органов и в период времени работы таможенных органов.
3. Консультирование таможенными органами производится в письменной форме при получении письменного обращения от участников внешнеэкономической и иной деятельности, в том числе с использованием информационных технологий. Поступившие обращения подлежат обязательной регистрации в таможенных органах. Срок рассмотрения письменного обращения не должен превышать десять рабочих дней со дня его регистрации, за исключением случаев, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
4. В отношении обращений, требующих представления дополнительных документов и материалов для достоверности и объективности оказываемой консультации, а также в случае необходимости обращения таможенных органов к другим государственным органам и иным организациям для получения информации, имеющей существенное значение для рассмотрения данного обращения, срок предоставления консультации не должен превышать тридцать календарных дней со дня регистрации письменного обращения.
Статья 32. Ответственность за неполную или заведомо
ложную информацию в сфере таможенного дела
Должностные лица таможенных органов за предоставление неполной или заведомо ложной информации либо неправомерный отказ в предоставлении информации в сфере таможенного дела несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
2. Особенная часть
Раздел 4. Страна происхождения товаров.
Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности.
Предварительное решение
Глава 7. Определение страны происхождения товаров
Статья 33. Определение страны происхождения товара

1. Тауардың шығарылған елі тауарды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелу және тауарды бұл аумақтан әкету жөнiндегі демпингке қарсы, өтемдiк және қорғау шараларын қоса алғанда, тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мақсатымен анықталады.
2. Тауар толық өндірілген немесе осы Кодекстің 35-бабында белгіленген жеткілікті дәрежеде қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес жеткілікті дәрежеде қайта өңделген ел тауардың шығарылған елі болып есептеледі. Тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мақсаты үшін елдер тобы және елдердiң кеден одақтары тауардың шығарылған елі деп есептелуі мүмкін.
Ескерту. 33-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
34-бап. Белгілі бір елде толық өндірілген тауарлар
Мыналар белгілі бір елде толық өндірілген тауарлар болып есептеледі:
1) елдің жер қойнауынан, оның аумақтық суларында (теңіздерінде) немесе оның құрлықтық қайраңында өндірілген пайдалы қазбалар;
2) белгілі бір елде өсірілген немесе жиналған өсімдік тектес өнім;
3) белгілі бір елде туған және (немесе) өсірілген тірі жануарлар;
4) белгілі бір елде өсірілген жануарлардан алынған өнім;
5) белгілі бір елде аңшылық немесе балық аулау кәсіпшілігінің нәтижесінде алынған өнім;
6) белгілі бір елдің кемесімен не ол жалға алған (кіреге алған) кемемен алынған теңіз балық аулау кәсіпшілігі өнімі мен теңіз кәсіпшілігінің басқа да өнімі;
7) белгілі бір елдің қайта өңдеуші кемесінің бортында осы баптың 6) тармақшасында аталған өнімнен ғана алынған өнім;
8) белгілі бір елдің, сол теңіз түбін немесе сол теңіздің қойнауын өңдеуге арналған ерекше құқықтары болған жағдайда, осы елдің аумақтық суларынан (теңізінен) тыс жерлердегі теңіз түбінен немесе теңіз қойнауынан алынған өнім;
9) өндірістік немесе қайта өңдеу жөніндегі өзге де операциялар нәтижесінде алынған қалдықтар мен металл сынықтары (қайталама шикізат), сондай-ақ сол елде жиналған және тек шикізат күйінде қайта өңдеу үшін ғана жарамды, пайдалануда болған бұйымдар;
10) белгілі бір елге тиесілі не ол жалға алған (кіреге алған) ғарыш кемелерінде ашық ғарышта алынған жоғары технологиялар өнімі;
11) белгілі бір елде осы баптың 1)-10) тармақшаларында аталған өнімнен ғана дайындалған тауарлар;
12) белгілі бір елдің аумағында өндірілген электр энергиясы.
35-бап. Тауарды жеткілікті дәрежеде қайта өңдеу
өлшемдері
1. Егер тауарларды өндіруге екі және одан көп елдер қатысса, осы баптың ережелеріне сәйкес жеткілікті дәрежеде қайта өңдеу өлшемдеріне сай келетін тауарларды қайта өңдеу немесе дайындау жөніндегі соңғы операцияларды жүзеге асырған ел тауарлардың шығарылған елі болып есептеледі.

1. Страна происхождения товара определяется с целью применения мер тарифного и нетарифного регулирования, в том числе антидемпинговых, компенсационных и защитных мер по ввозу товара на таможенную территорию Республики Казахстан и вывоза товара с этой территории. H000170
2. Страной происхождения товара считается страна, в которой товар был полностью произведен или подвергнут достаточной переработке в соответствии с критериями достаточной переработки, установленными статьей 35 настоящего Кодекса. Для целей применения мер тарифного и нетарифного регулирования страной происхождения товара могут считаться группа стран и таможенные союзы стран.
Сноска. В статью 33 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 34. Товары, полностью произведенные в данной
стране
Товарами, полностью произведенными в данной стране, считаются:
1) полезные ископаемые, добытые из недр страны, в ее территориальных водах (морях) или на ее континентальном шельфе;
2) продукция растительного происхождения, выращенная или собранная в данной стране;
3) живые животные, родившиеся и (или) выращенные в данной стране;
4) продукция, полученная в данной стране от выращенных в ней животных;
5) продукция, полученная в результате охотничьего и рыболовного промысла в данной стране;
6) продукция морского рыболовного промысла и другая продукция морского промысла, полученная судном данной страны либо арендованным (зафрахтованным) ею;
7) продукция, полученная на борту перерабатывающего судна данной страны исключительно из продукции, указанной в подпункте 6) настоящей статьи;
8) продукция, полученная с морского дна или из морских недр за пределами территориальных вод (моря) данной страны при условии, что данная страна имеет исключительные права на разработку этого морского дна или этих морских недр;
9) отходы и лом (вторичное сырье), полученные в результате производственных или иных операций по переработке, а также бывшие в употреблении изделия, собранные в данной стране и пригодные только для переработки в сырье;
10) продукция высоких технологий, полученная в открытом космосе на космических судах, принадлежащих данной стране либо арендованных (зафрахтованных) ею;
11) товары, изготовленные в данной стране исключительно из продукции, указанной в подпунктах 1)-10) настоящей статьи;
12) электроэнергия, выработанная на территории данной страны.
Статья 35. Критерии достаточной переработки товара
1. Если в производстве товаров участвуют две и более страны, страной происхождения товаров считается страна, в которой были осуществлены последние операции по переработке или изготовлению товаров, отвечающие критериям достаточной переработки в соответствии с положениями настоящей статьи.

2. Тауарды белгілі бір елде жеткілікті дәрежеде қайта өңдеудің өлшемдері мыналар болып табылады:
1) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша тауар кодының тауарды қайта өңдеу нәтижесінде болған алғашқы кез келген төрт белгінің деңгейінде өзгеруі;
2) бұл операциялар орын алған ел тауардың шығарылған елі болып есептелуі үшін жеткілікті өндірістік немесе технологиялық операцияларды орындау;
3) құнының проценттік үлесі түпкі өнімнің бағасында тіркелген үлесіне жеткен кездегі тауар құнының өзгеруі (адвалорлық үлес ережесі).
3. Нақты тауарларға қатысты осы баптың 2-тармағының 2) және 3) тармақшаларында аталған жеткілікті дәрежеде қайта өңдеу өлшемдерін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
4. Адвалорлық үлес ережесі қолданылған жағдайда құн көрсеткіштері:
1) импортталған тауарлар үшін - бұл тауарлардың оларды түпкі өнім өндіру жүзеге асырылатын елге әкелу кезіндегі кедендік құны бойынша немесе импортталған тауарлардың шығу тегі белгісіз болған жағдайда олардың түпкі өнім өндіру жүзеге асырылатын елдің аумағында алғашқы сатылуының құжат арқылы расталған бағасы бойынша;
2) түпкі өнім үшін - сатушының тауарды тиеу, кедендік ресімдеу және экспорт елінен әкету шығыны қосылмайтын зауыт (қойма) бағасы ("франко-зауыт" жағдайларындағы баға) бойынша есептеп шығарылады.
5. Тауардың белгілі бір елде жеткілікті дәрежеде қайта өңдеу өлшеміне:
1) тауарларды сақтау немесе тасымалдау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі операциялар;
2) тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау жөніндегі операциялар (лекті бөлшектеу, жөнелтуді қалыптастыру, сұрыптау, қайта орау);
3) бекіту материалдарының (бұрандалардың, гайкалардың, болттардың және басқаларының) көмегімен не жапсыру, пісіру, дәнекерлеу немесе желімдеу арқылы тауар компоненттерін құрастыру деп түсінілетін қарапайым құрастыру операциялары;
4) егер түпкі өнімнің сипаттамалары араластырылатын тауарлардың сипаттамаларынан ерекшеленбейтін болса, әр түрлі елдерде шығарылатын тауарларды (компоненттерді) араластыру;
5) мал сою;
6) жоғарыда аталған операциялардың екі немесе одан да көп санының құрамдастырылуы сай келмейді деп есептеледі.
6. Егер тауарлардың жекелеген түрлеріне немесе Қазақстан Республикасы тарифтік преференциялар беретін қандай да бір елге қатысты Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың шығарылған елін анықтаудың ерекшеліктері өзгеше ескертілмесе, жалпы тәртіп қолданылады:
егер тауарларды қайта өңдеу немесе дайындау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру нәтижесінде Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша коды алғашқы кез келген төрт белгінің деңгейінде өзгерген болса, тауар сол елде шығарылған болып есептеледі.

2. Критериями достаточной переработки товара в данной стране являются:
1) изменение кода товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков, произошедшее в результате переработки товара;
2) выполнение производственных или технологических операций, достаточных для того, чтобы страной происхождения товара считалась страна, где эти операции имели место;
3) изменение стоимости товара, когда процентная доля стоимости достигает фиксированной доли в цене конечной продукции (правило адвалорной доли).
3. Критерии достаточной переработки, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 2 настоящей статьи, в отношении конкретных товаров устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
4. В случае, если применяется правило адвалорной доли, стоимостные показатели рассчитываются:
1) для импортированных товаров - по таможенной стоимости этих товаров при их ввозе в страну, где осуществляется производство конечной продукции, или в случае, если происхождение импортированных товаров неизвестно, - по документально подтвержденной цене их первой продажи на территории страны, где осуществляется производство конечной продукции;
2) для конечной продукции - по цене завода (склада) продавца, не включающей расходы на погрузку, таможенное оформление и вывоз товара из страны экспорта (цена на условиях "франко-завод").
5. Не отвечающими критериям достаточной переработки товара в данной стране считаются:
1) операции по обеспечению сохранности товаров во время их хранения или транспортировки;
2) операции по подготовке товаров к продаже и транспортировке (дробление партии, формирование отправок, сортировка, переупаковка);
3) простые сборочные операции, под которыми понимается сборка компонентов товара с помощью крепежного материала (винтов, гаек, болтов и другое) либо клепкой, сваркой, пайкой или путем склеивания;
4) смешивание товаров (компонентов), происходящих из различных стран, если характеристики конечной продукции существенно не отличаются от характеристик смешиваемых товаров;
5) убой скота;
6) комбинация двух или большего числа указанных выше операций.
6. Если в отношении отдельных видов товаров или какой-либо страны, которой Республика Казахстан предоставляет тарифные преференции, особенности определения страны происхождения товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, особо не оговариваются, применяется общее правило: товар считается происходящим из данной страны, если в результате осуществления операций по переработке или изготовлению товаров произошло изменение кода по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков.

36-бап. Бөлшектелген немесе құрастырылмаған түрде
жеткізілетін тауарлардың шығарылған елін
анықтау
1. Бірнеше лек етіп жеткізілетін бөлшектелген немесе құрастырылмаған түрдегі тауарлардың шығарылған елін анықтау кезінде, егер өндірістік немесе көліктік жағдайлары бойынша оларды бір лек етіп тиеу мүмкін болмаса, сондай-ақ тауарлар легі қателік салдарынан бірнеше лекке бөлінген жағдайларда, біртұтас тауар ретінде қарастырылады.
2. Осы баптың 1-тармағының ережелері мына шарттар сақталған кезде қолданылады:
1) мұндай жеткізудің себептерін көрсетіп, лек-легімен жеткізілетін бөлшектелген немесе құрастырылмаған түрдегі тауарлар туралы кеден органын алдын ала хабардар ету және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша тауарлардың кодтарын, әр лекке кіретін тауарлардың құны мен шығарылған елін көрсетіп әр лектің сипаттамасын табыс ету. Қателіктің немесе мекен-жайына дұрыс жолданбаудың салдарынан тауарды бірнеше лекке бөлу жағдайларында тауарды бөлудің қателігін құжатпен растау қосымша табыс етіледі;
2) тауарлардың барлық легін бір елден бір келісім-шарттың шеңберінде бір жеткізушінің беруі;
3) тауарлардың барлық легін бір кеден органында декларациялау;
4) тауарлардың барлық легін Қазақстан Республикасының кедендік аумағына кеден органы тауарлардың алғашқы легіне қатысты жүк кедендік декларациясын қабылдаған күннен бастап алты айдан аспайтын мерзімде әкелу. Тауарлар алушыға байланысты емес себептер бойынша тауарларды жеткізіп беру мүмкін болмаған жағдайда кеден органы декларанттың дәлелді өтініші бойынша тауардың қалған легін әкелу мерзімін ұзартуы мүмкін. Бұл орайда аталған ұзарту тауардың алғашқы легі әкелінген күннен бастап бір жылдан аспауы керек.
37-бап. Тауарлардың шығарылған елін анықтау кезіндегі
ерекшеліктер
1. Тауарлардың шығарылған елін анықтау кезінде оларды өндіру немесе қайта өңдеу үшін пайдаланылатын энергия, машиналар, жабдықтар мен аспаптар есепке алынбайды.
2. Машиналармен, жабдықтармен, аппараттармен немесе көлік құралдарымен пайдалануға арналған құрал-саймандар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер мен аспаптар, егер құрал-саймандар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер мен аспаптар жоғарыда аталған машиналармен, жабдықтармен, аппараттармен немесе көлік құралдарымен жиынтықта және техникалық ілеспе паспортында, техникалық формуляр мен басқа да техникалық құжаттарда көрсетілген мөлшерде әкелінсе және сатылса, сол машиналар, жабдықтар, аппараттар немесе көлік құралдары әкелінген елде шығарылған деп есептеледі.

Статья 36. Определение страны происхождения товаров,
поставляемых в разобранном или несобранном
виде
1. При определении страны происхождения товары в разобранном или несобранном виде, поставляемые несколькими партиями, если по производственным или транспортным условиям невозможна их отгрузка одной партией, а также в случаях, если партия товаров разбита на несколько партий в результате ошибки, рассматриваются как единый товар.
2. Положения пункта 1 настоящей статьи применяются при соблюдении следующих условий:
1) предварительное уведомление таможенного органа о товарах в разобранном или несобранном виде, поставляемых партиями, с указанием причин такой поставки и представление спецификации каждой партии с указанием кодов товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности, стоимости и страны происхождения товаров, входящих в каждую партию. В случаях разбивки товара на несколько партий в результате ошибки или неверной адресации дополнительно представляется документальное подтверждение ошибочности разбивки товара;
2) поставка всех партий товаров из одной страны одним поставщиком в рамках одного контракта;
3) декларирование всех партий товаров в одном таможенном органе;
4) ввоз на таможенную территорию Республики Казахстан всех партий товаров в срок, не превышающий шести месяцев со дня принятия грузовой таможенной декларации таможенным органом в отношении первой партии товаров. По мотивированному заявлению декларанта в случае невозможности поставки товаров по причинам, не зависящим от получателя товаров, срок ввоза остальных партий товара может быть продлен таможенным органом. При этом указанное продление не может превышать один год с даты ввоза первой партии товара.
Статья 37. Особенности при определении страны
происхождения товаров
1. При определении страны происхождения товаров происхождение используемых для их производства или переработки энергии, машин, оборудования и инструментов не учитывается.
2. Приспособления, принадлежности, запасные части и инструменты, предназначенные для использования с машинами, оборудованием, аппаратами или транспортными средствами, считаются происходящими из той же страны, что и машины, оборудование, аппараты или транспортные средства, если приспособления, принадлежности, запасные части и инструменты ввозятся и продаются в комплекте с вышеуказанными машинами, оборудованием, аппаратами или транспортными средствами и в количестве, указанном в сопроводительном техническом паспорте, техническом формуляре и других технических документах.

3. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына тауар әкелінетін орама және (немесе) ыдыс сол тауардың елінде шығарылған деп есептеледі, бұған орама және (немесе) ыдыс Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауардан бөлек қаралатын жағдайлар қосылмайды. Бұл жағдайларда орама және (немесе) ыдыс шығарылған ел тауар шығарылған елден бөлек анықталады.
4. Тауардың шығарылған елін анықтау мақсаты үшін, оның ішінде адвалорлық үлес тәртібін қолдану кезінде, егер Қазақстан Республикасының кедендік аумағына тауар әкелінетін орама және (немесе) ыдыс сол тауардың елінде шығарылған деп есептелсе, тауардың бөлшек саудада сатылатын орамасы және (немесе) ыдысы ғана есепке алынады.
Ескерту. 37-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР-ның 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
38-бап. Тауардың шығарылған елін растау
Тауардың шығарылуы туралы сертификат не тауардың шығарылуы туралы декларация тауардың шығарылған елін растау болып табылады.
39-бап. Тауардың шығарылуы туралы сертификат
1. Тауардың шығарылуы туралы сертификат - тауар шығарылған елді куәландыратын және сол мемлекеттің немесе, егер әкетілетін мемлекетте сертификат тауар шығарылған елден алынған мәліметтер негізінде берілсе, әкетілетін мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген құжат.
2. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан, сондай-ақ еркiн қойма аумағынан Қазақстан Республикасының кедендік аумағының басқа бөлігіне әкету кезінде, егер тауардың шығарылуы туралы сертификат келісімшарттың талаптары бойынша, тауар әкелінген елдің ұлттық ережелері бойынша қажет болса немесе аталған сертификаттың болуы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделсе, осы аталған сертификат табыс етіледі.
3. Егер тауардың шығарылуы туралы сертификатта тауардың шығарылған елі туралы мәліметтер Қазақстан Республикасында қолданылатынға қарағанда жеткілікті дәрежеде қайта өңдеудің өзгеше өлшемдеріне негізделген болса, тауардың шығарылған елі осы Кодекстің 35-бабында аталған өлшемдерге сәйкес анықталады.
Ескерту. 39-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2009.07.11  N 184-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен
40-бап. Тауардың шығарылуы туралы декларация
1. Тауардың шығарылуы туралы декларация дайындаушының немесе сатушының тауарға қатысты тауардың ілеспе құжатында тауардың шығарылған елі туралы жасаған мәлімдемесі болып табылады.

3. Упаковка и (или) тара, в которой товар ввозится на таможенную территорию Республики Казахстан, считается происходящей из той же страны, что и сам товар, за исключением случаев, когда упаковка и (или) тара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности рассматривается отдельно от товара. В этих случаях страна происхождения упаковки и (или) тары определяется отдельно от страны происхождения товара.
4. Для целей определения страны происхождения товара, в том числе при применении правила адвалорной доли, если упаковка и (или) тара, в которой товар ввозится на таможенную территорию Республики Казахстан, считается происходящей из той же страны, что и товар, учитывается только та упаковка и (или) тара, в которой товар реализуется в розничной торговле.
Сноска. Статья 37 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 38. Подтверждение страны происхождения товара
Подтверждением страны происхождения товара является сертификат о происхождении товара либо декларация о происхождении товара.
Статья 39. Сертификат о происхождении товара
1. Сертификат о происхождении товара - документ, удостоверяющий страну происхождения товара и выданный в соответствии с законодательством данного государства или государства вывоза, если в государстве вывоза сертификат выдается на основе сведений, полученных из страны происхождения товара.
2. При вывозе товаров с таможенной территории Республики Казахстан, а также с территории свободного склада на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан сертификат о происхождении товара представляется, если указанный сертификат необходим по условиям контракта, по национальным правилам страны ввоза товара или наличие указанного сертификата предусмотрено международными договорами Республики Казахстан.
3. Если в сертификате о происхождении товара сведения о стране происхождения товара основаны на иных критериях достаточной переработки, чем те, которые применяются в Республике Казахстан, страна происхождения товара определяется в соответствии с критериями, указанными в статье 35 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 39 с изменениями, внесенными законами РК от 20.06.2005 N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 11.07.2009 N 184 (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 40. Декларация о происхождении товара
1. Декларация о происхождении товара представляет собой заявление о стране происхождения товара, сделанное изготовителем или продавцом на товаросопроводительном документе, имеющем отношение к товару.

2. Егер тауардың шығарылуы туралы декларацияда тауардың шығарылған елі туралы мәліметтер Қазақстан Республикасында қолданылатынға қарағанда жеткілікті дәрежеде қайта өңдеудің өзгеше өлшемдеріне негізделген болса, тауардың шығарылған елі осы Кодекстің 35-бабында аталған өлшемдерге сәйкес анықталады.
41-бап. Тауардың шығарылуы туралы сертификат беру
шарттары
1. Тауарды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасына әкелу кезінде, егер:
1) сол тауардың шығарылған еліне Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес тарифтік артықшылықтар берілген;
2) кеден органында тауардың тауарларды әкелу тарифтік емес реттеу шараларымен реттелетін елдерде шығарылғаны туралы негізделген ұйғарымдар болған;
3) Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарда бұл көзделген жағдайларда, тауардың шығарылуы туралы сертификат табыс етіледі.
2. Осы баптың 1-тармағында аталған жағдайларда тауардың шығарылуы туралы сертификат Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарда көзделген белгілі бір нысан бойынша табыс етіледі.
3. Осы баптың 1-тармағы 1) тармақшасының ережелеріне қарамастан, егер:
1) Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін тауарлар таңдап алынған кедендік режимнің шарттарына сәйкес кедендік баждарды және салықтарды төлеуден босатылса;
2) бір келісім-шарттың шеңберінде көп рет жеткізіп беруді, сондай-ақ нақ сол тауарды бір жөнелтуші нақ сол алушының атына әртүрлі келісім-шарттар бойынша қайталап жеткізіп беруін қоспағанда, әкелінетін тауарлар легінің кедендік құны тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген тоғыз жүз айлық есептік көрсеткішке балама сомадан аспайтын болса;
3) жеке адамдар Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізетін тауарларға Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормалар мен шарттар сақталатын болса;
4) бұл Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделсе, тауардың шығарылуы туралы сертификатты табыс ету талап етілмейді.
4. Тауардың шығарылуы туралы сертификаттың түпнұсқасы, тауарды кедендік ресімдеу алдын ала және уақытша декларациялау рәсімі бойынша жүргізілетін жағдайларды қоспағанда, кеден декларациясымен және кедендік ресімдеуді жүзеге асыруға қажетті басқа да құжаттармен бір мезгілде табыс етіледі. Сертификат жоғалған жағдайда оның ресми расталған көшірмесі қабылданады.
5. Тауарлардың шығарылуын сертификатта көрсетілген мәліметтерді тауардың ілеспе құжаттарында бар мәліметтермен бірдейлендіргеннен кейін кеден органдары белгілейді. Тауардың жоғалуы, кем шығуы жағдайларын қоспағанда, оның іс жүзінде жеткізіп берілген мөлшері мен сертификатта көрсетілген мөлшері арасындағы алшақтық бес проценттен аспауға тиіс. Бұл ретте тәуелсiз сараптама актісi (қорытындысы) мен кедендік тексеру актiсi тауардың жоғалуы, кем шығуы фактісін растайтын құжаттар болып табылады. Өзге жағдайларда тауардың шығарылуы туралы сертификат қате ресімделген болып есептеледі.

2. Если в декларации о происхождении товара сведения о стране происхождения товара основаны на иных критериях достаточной переработки, чем те, которые применяются в Республике Казахстан, страна происхождения товара определяется в соответствии с критериями, указанными в статье 35 настоящего Кодекса.
Статья 41. Условия представления сертификата
о происхождении товара
1. При ввозе товара на таможенную территорию Республики Казахстан сертификат о происхождении товара представляется в случаях, если:
1) стране происхождения данного товара в соответствии с международными договорами, участником которых является Республика Казахстан, предоставляются тарифные преференции;
2) у таможенного органа имеются обоснованные предположения о том, что товар происходит из стран, ввоз товаров из которых регулируется мерами нетарифного регулирования;
3) это предусмотрено международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.
2. В случаях, указанных в пункте 1 настоящей статьи, сертификат о происхождении товара представляется по определенной форме, предусмотренной международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.
3. Вне зависимости от положений подпункта 1) пункта 1 настоящей статьи представления сертификата о происхождении товара не требуется, если:
1) ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан товары освобождаются от уплаты таможенных пошлин и налогов в соответствии с условиями выбранного таможенного режима;
2) таможенная стоимость ввозимой партии товаров не превышает суммы, эквивалентной девятистам месячным расчетным показателям, установленным законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за исключением многоразовых поставок в рамках одного контракта, а также повторяющихся поставок одного и того же товара одним отправителем в адрес одного и того же получателя по различным контрактам;
3) соблюдаются нормы и условия, установленные Правительством Республики Казахстан на товары, перемещаемые физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан;
4) это предусмотрено международными договорами Республики Казахстан.
4. Оригинал сертификата о происхождении товара представляется одновременно с таможенной декларацией и другими документами, необходимыми для осуществления таможенного оформления, за исключением случаев, когда таможенное оформление товара производится по процедуре предварительного и временного декларирования. При утрате сертификата принимается официально заверенный его дубликат.
5. Происхождение товаров устанавливается таможенными органами после идентификации сведений, указанных в сертификате, со сведениями, содержащимися в товаросопроводительных документах. Расхождение между фактически поставленным количеством товара и указанным в сертификате не должно превышать пять процентов, за исключением случаев утраты, недостачи товара. При этом документами, подтверждающими факт утраты, недостачи товара, являются акт (заключение) независимой экспертизы и акт таможенного досмотра. В иных случаях сертификат о происхождении товара считается неправильно оформленным.

6. Сертификаттың немесе ондағы мәліметтердің түпнұсқалығына қатысты күмән туындаған жағдайда кеден органы тауар шығарылған елдің сертификатты куәландырған, мемлекет уәкілеттік берген органына, сертификаттарды іріктеп тексеруді жүзеге асыруды қоса алғанда, қосымша не нақтылаушы мәліметтерді хабарлау жөнінде дәлелді өтінішпен шыға алады. Бұл орайда тауардың шығарылуын растайтын құжаттар табыс етілгенге дейін тауар сол елде шығарылған болып есептелмейді.
7. Кеден органдарында уәкілетті орган арқылы ресми түрде табыс етілген бланктер үлгілерінің, мөртаңбаларының, тұлғалар қойған қолдардың, сондай-ақ тауарлардың шығарылуы туралы сертификаттарды растауға және беруге уәкілетті ұйымдардың мекен-жайларының болуы тауарлардың шығарылуы туралы сертификаттарды кеден органдары қабылдауының шарттары болып табылады.
8. Егер тауардың шығарылуы туралы сертификатты табыс ету талап етілмесе, онда тауардың шығарылған елі тауардың шығарылуы туралы декларациямен расталады.
Ескерту. 41-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
42-бап. Тауардың шығарылу себептері бойынша тауарды
жіберуден бас тарту үшін негіздемелер
1. Егер тауардың шығарылған елі Қазақстан Республикасының заңдарына немесе Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес тауарлары Қазақстан Республикасына әкелуге жатпайтын ел болып табылатын жағдайда кеден органы тауарларды жіберуден бас тартады. Кеден органының бұл бас тартуы декларантқа жазбаша түрде табыс етіледі.
2. Тауардың шығарылуы туралы сертификатты немесе тауардың шығарылуы туралы декларацияны дұрыс ресімдемей табыс ету немесе оларды табыс етпеу, осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, оларды жіберуден бас тарту үшін негіздеме болмайды.
3. алып тасталды
4. Осы баптың 2-тармағында аталған тауарларға қатысты кеден органы кедендік декларация тiркелген күннен бастап бір жыл өткенге дейін сол тауарлардың шығарылған елін растауды алған жағдайда артықшылық режимі немесе ең қолайлы режим қолданылады (қалпына келтіріледі).
Ескерту. 42-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.01.08. N 211 Заңдарымен.
43-бап. Тауарлардың шығарылған елін анықтауға қатысты
қосымша ережелер
1. Қазақстан Республикасының тарифтік артықшылықтары "тікелей тиеп жіберу" ережелері сақталған жағдайда беріледі. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда белгіленген жағдайларда, қатысушы елдер үшін тарифтік артықшылықтар беру шарты ретінде "тікелей сатып алу" ережелерінің орындалуы қажет.

6. В случае возникновения сомнений относительно подлинности сертификата или содержащихся в нем сведений таможенный орган может обратиться к уполномоченному государством органу страны происхождения товара, удостоверившему сертификат, с мотивированной просьбой сообщить дополнительные либо уточняющие сведения, включая осуществление выборочной проверки сертификатов. При этом товар не считается происходящим из данной страны до тех пор, пока не будут представлены документы, подтверждающие его происхождение.
7. Условием принятия таможенными органами сертификатов о происхождении товаров является наличие в таможенных органах образцов бланков, оттисков печатей, подписей лиц, а также адресов органов, уполномоченных заверять и выдавать сертификаты о происхождении товаров, официально переданные через уполномоченный орган.
8. Если представления сертификата о происхождении товара не требуется, то страна происхождения товара подтверждается декларацией о происхождении товара.
Сноска. В статью 41 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 42. Основания для отказа в выпуске товара
по мотивам происхождения товара
1. Таможенный орган отказывает в выпуске товаров в том случае, если страной происхождения товара является страна, товары которой не подлежат ввозу в Республику Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами, участником которых является Республика Казахстан. Данный отказ таможенным органом предоставляется декларанту в письменной форме.
2. Представление неправильно оформленного сертификата о происхождении товара или декларации о происхождении товара либо их непредставление не является основанием для отказа их в выпуске, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи.
3. (исключен)
4. В отношении товаров, указанных в пункте 2 настоящей статьи, применяется (восстанавливается) преференциальный режим или режим наибольшего благоприятствования при условии получения таможенным органом подтверждения страны происхождения данных товаров до истечения одного года со дня регистрации таможенной декларации.
Сноска. В статью 42 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 8 января 2007 года N 211 .
Статья 43. Дополнительные положения, относящиеся
к определению страны происхождения товара
1. Тарифные преференции Республики Казахстан предоставляются при условии соблюдения правила "прямая отгрузка". В случаях, установленных международным договором, участником которого является Республика Казахстан, в качестве условия предоставления тарифных преференций для стран-участниц такого договора необходимо выполнение правила "непосредственная закупка".

2. Белгілі бір тауарлар транзит елдерінде болған жағдайда, соның ішінде бұл елдердің аумағында олар қоймаға уақытша қойылған немесе кедендік қоймаға қойылған кезінде кедендік бақылауда болған жағдайда, экономикалық, географиялық, техникалық немесе көліктік себептердің салдарынан тауарлар бір немесе бірнеше елдің аумағы арқылы өткізілетін реттерді қоспағанда, тауарды өзге мемлекеттің аумағы арқылы тасымалдамай (алып жүрмей), тауарды ол шығарылған елден Қазақстан Республикасына жеткізу "тікелей тиеп жіберу" деп ұғынылады.
3. Мынадай шарттар орындалған:
1) тауарлар өздері шығарылған елдің аумағынан көрмелер немесе жәрмеңкелер өткізілетін елдің аумағына жеткізілген және оларды өткізу кезінде кедендік бақылауда болған;
2) тауарлар оларды көрмеге немесе жәрмеңкеге жөнелткен кезден бастап көрсетуден басқа қандай да бір өзге мақсаттарға пайдаланылмаған;
3) табиғи тозу не тасымалдаудың (алып жүрудің) және сақтаудың қалыпты жағдайларындағы табиғи кему салдарынан болған тауарлардың жай-күйіндегі өзгерістер ескеріле отырып, тауарлар Қазақстан Республикасына олардың көрмеге немесе жәрмеңкеге қойылған күйінде жеткізілген жағдайда көрмелерде немесе жәрмеңкелерде сатып алынған тауарлар да "тікелей тиеп жіберу" ережелеріне жатады.
4. Қазақстандық тұлға мен Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шартқа қатысушы ел резидентінің арасындағы шарт негізінде тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілуі "тікелей сатып алу" ережелеріне жатады.
8-тарау. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар
номенклатурасы
44-бап. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар
номенклатурасы
1. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы - цифрлық белгі немесе цифрлық белгілер тобы (кодтары) түріндегі тауар топтарын, позицияларын, субпозицияларын, кіші субпозицияларын қамтитын тауарлар жіктеушісі. Жіктеудің кез келген деңгейіндегі позицияларға ескертулер, сондай-ақ Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын түсіндірудің негізгі ережелері Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының ажырамас бөлігі болып табылады.
2. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы тарифтік және тарифтік емес реттеу, Қазақстан Республикасының кедендік статистикасын жүргізу үшін қолданылады.
3. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
4. Қазақстан Республикасында қолданылатын Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы Дүниежүзілік кеден ұйымының Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесіне және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес келеді.

2. Под правилом "прямая отгрузка" понимается поставка товара из страны его происхождения в Республику Казахстан без перевозки (транспортировки) товара через территорию иного государства, за исключением случаев, когда товары перемещаются через территорию одной или нескольких стран вследствие экономических, географических, технических или транспортных причин при условии, что данные товары в странах транзита, в том числе при их временном складировании или нахождении на таможенном складе на территории этих стран, находятся под таможенным контролем.
3. К правилу "прямая отгрузка" относятся также товары, закупленные на выставках или ярмарках, при выполнении следующих условий:
1) товары были поставлены с территории страны их происхождения на территорию страны проведения выставки или ярмарки и оставались под таможенным контролем при их проведении;
2) товары с момента их отправки на выставку или ярмарку не использовались в каких-либо иных целях, кроме демонстрационных;
3) товары ввозятся в Республику Казахстан в том же состоянии, в котором они были поставлены на выставку или ярмарку, с учетом изменений состояния товаров вследствие естественного износа либо естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения.
4. К правилу "непосредственная закупка" относится перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан на основании договора между казахстанским лицом и резидентом страны-участницы международного договора, участником которого является Республика Казахстан.
Глава 8. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности
Статья 44. Товарная номенклатура внешнеэкономической
деятельности
1. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности - классификатор товаров, включающий в себя товарные группы, позиции, субпозиции, подсубпозиции в виде цифрового знака или группы цифровых знаков (кодов). Неотъемлемой частью Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности являются примечания к позициям на любом уровне классификации, а также основные правила интерпретации Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
2. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности применяется для тарифного и нетарифного регулирования, ведения таможенной статистики Республики Казахстан.
3. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности утверждается Правительством Республики Казахстан.
4. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности, применяемая в Республике Казахстан, соответствует Гармонизированной системе описания и кодирования товаров Всемирной таможенной организации и единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств.

45-бап. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар
номенклатурасын жүргізу
Уәкілетті орган Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын жүргізуді жүзеге асырады.
Уәкілетті орган:
1) халықаралық ұйымдарда халықаралық негізді әзірлеу, өзгерту, толықтыру, түсіндіру және қолдану бөлігінде қазақстандық тараптан өкілдік етеді;
2) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы халықаралық негізінің өзгерістері мен толықтыруларын, бұл негізді түсіндіру жөнінде халықаралық анықтаулар мен шешімдерді қадағалауды қамтамасыз етеді;
3) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын оның халықаралық негізіне сәйкес келтіру жөнінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс енгізеді;
4) мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын әзірлеу, өзгерту және толықтыру туралы ұсыныстар дайындауды қамтамасыз етеді;
5) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының эталон данасын әзірлейді және оны сайма-сай қалыпта ұстап отырады;
6) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын, халықаралық түсініктемелер мен халықаралық негізді түсіндіру жөніндегі шешімдердің жариялануын қамтамасыз етеді;
7) жекелеген тауарларды жіктеу бойынша орындау үшін міндетті шешімдерді әзірлейді, бекітеді және жариялауды қамтамасыз етеді;
8) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын жүргізуге қажетті өзге де функцияларды жүзеге асырады.
46-бап. Тауарларды жіктеу
1. Тауарларды декларациялау кезінде олар жіктелуге тиіс, яғни тауарларға қатысты Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша коды (кодтары) белгіленеді.
2. Тауарларды декларациялау кезінде декларант олардың Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша кодын дұрыс көрсетпеген жағдайда бақылау өткізу пункттері мен мамандандырылған кеден мекемелерінен басқа, кеден органы мұндай тауарды өз бетінше жіктеуге құқылы.
Бақылау өткізу пункттері мен мамандандырылған кеден мекемелерінен басқа, кеден органының тауарларды жiктеу жөнiнде шешiм қабылдау тәртiбi мен шешiм нысанын кеден iсi мәселелерi жөніндегі уәкілетті орган белгілейдi.
3. Бақылау өткізу пункттері мен мамандандырылған кеден мекемелерінен басқа, кеден органдарының тауарларды жіктеу жөніндегі шешімдері міндетті болып табылады. Бақылау өткізу пункттері мен мамандандырылған кеден мекемелерінен басқа, Кеден органдарының шешімдеріне осы Кодексте белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
4. Тауарларды жіктеу кезінде бақылау өткізу пункттері мен мамандандырылған кеден мекемелерінен басқа, кеден органдары тауарлар кодтарын Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес қолданады. Тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілетін мәліметтер, сондай-ақ сараптама ұйымдары беретін қорытындылар, анықтамалар, сараптама актілері көмекші (ақпараттық) сипатта болады және тауарларды жіктеу кезінде назарға алынады.

Статья 45. Ведение Товарной номенклатуры
внешнеэкономической деятельности
Уполномоченный орган осуществляет ведение Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
Уполномоченный орган:
1) представляет казахстанскую сторону в международных организациях в части разработки, изменения, дополнения, толкования и применения международной основы;
2) обеспечивает слежение за изменениями и дополнениями международной основы Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, международными пояснениями и решениями по толкованию этой основы;
3) вносит предложение в Правительство Республики Казахстан по приведению Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности в соответствие с ее международной основой;
4) обеспечивает подготовку предложений с заинтересованными государственными органами о разработке, изменениях и дополнениях Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
5) разрабатывает и поддерживает в актуализированном состоянии эталонный экземпляр Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
6) обеспечивает опубликование Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, международных пояснений и решений по толкованию международной основы;
7) разрабатывает, утверждает и обеспечивает опубликование обязательных для исполнения решений по классификации отдельных товаров;
8) осуществляет иные функции, необходимые для ведения Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
Статья 46. Классификация товаров
1. Товары при их декларировании подлежат классификации, то есть в отношении товаров определяется код (коды) по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.
2. В случае неверного указания кода товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности при их декларировании декларантом таможенный орган, кроме контрольных пропускных пунктов и специализированных таможенных учреждений вправе самостоятельно классифицировать такие товары.
Порядок принятия и форма решения таможенного органа, кроме контрольных пропускных пунктов и специализированных таможенных учреждений по классификации товаров определяются уполномоченным органом.
3. Решения таможенных органов, кроме контрольных пропускных пунктов и специализированных таможенных учреждений по классификации товаров являются обязательными. Решения таможенных органов, кроме контрольных пропускных пунктов и специализированных таможенных учреждений могут быть обжалованы в порядке, установленном настоящим Кодексом.
4. При классификации товаров таможенные органы, кроме контрольных пропускных пунктов и специализированных таможенных учреждений используют коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности. Сведения, указываемые в товаросопроводительных документах, а также заключения, справки, акты экспертиз, выдаваемые экспертными организациями, носят вспомогательный (информационный) характер и принимаются во внимание при классификации товаров.

5. Тұлғаның сұратуы бойынша бақылау өткізу пункттері мен мамандандырылған кеден мекемелерінен басқа, кеден органы осы бөлімге сәйкес тауардың жіктемесі бойынша алдын ала шешім қабылдайды.
Ескерту. 46-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
9-тарау. Алдын ала шешім
47-бап. Алдын ала шешім қабылдау
1. Мамандандырылған кеден мекемелері мен бақылау өткізу пункттерін қоспағанда, кеден органдары тұлғаның (өтініш берушінің) өтініші бойынша нақты тауар жөнінде Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың жіктемесіне қатысты алдын ала шешім қабылдайды. V032295
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген кеден органдары тұлғаның (өтiнiш берушiнiң) өтiнiшi бойынша осы Кодекстiң 48-бабына сәйкес тауар туралы табыс етiлген мәлiметтер болған кезде тауардың шығарылған елiн анықтауға қатысты алдын ала шешiм қабылдайды. Тауардың шығарылған елiн анықтауға қатысты алдын ала шешiмдер артықшылықты және артықшылықты емес режимдерiн қолдану кезiнде қабылданады. Көрсетiлген мәселелер бойынша алдын ала шешiм қабылдау тәртiбi мен нысанын кеден iсi жөнiндегi уәкiлеттi орган айқындайды .
3. Аталған шешімді қабылдағаны үшін осы Кодекстің 299-бабына сәйкес алдын ала шешім үшін ақы алынады.
Ескерту. 47-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.08. N 211 , 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
48-бап. Алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш
1. Өтініш беруші осы Кодекстің 47-бабында көрсетілген кеден органына жазбаша нысанда жазылған өтініш жолдайды. V032295
2. Өтініште тауар туралы алдын ала шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтер болуға тиіс. Өтініш берумен бір мезгілде тауарлардың сипаттамасы, олардың фотолары, суреттері, сызбалары, коммерциялық, техникалық не алдын ала шешім қабылдау үшін қажетті өзге де құжаттар табыс етіледі. Мүмкін болған жағдайда өтініш беруші алдын ала шешім қабылданатын тауарлардың сынамаларын немесе үлгілерін де табыс етеді.
3. Өтінішті кеден органы қарайды және өзге де ақпарат не сараптама жүргізу талап етілмесе, алдын ала шешім, өтініш тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінің ішінде беріледі.

5. По запросу лица таможенный орган, кроме контрольных пропускных пунктов и специализированных таможенных учреждений принимает предварительное решение по классификации товара в соответствии с настоящим разделом.
Сноска. В статью 46 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Глава 9. Предварительное решение
Статья 47. Принятие предварительного решения
1. Таможенные органы, кроме специализированных таможенных учреждений и контрольных пропускных пунктов, по заявлению лица (заявителя) принимают предварительное решение относительно классификации товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности в отношении конкретного товара.
2. Таможенные органы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, по заявлению лица (заявителя) принимают предварительное решение относительно определения страны происхождения товара при наличии сведений о товаре, предоставленном в соответствии со статьей 48 настоящего Кодекса. Предварительные решения относительно определения страны  происхождения товара принимаются при применении преференциального и непреференциального режима. Порядок принятия и форма предварительного решения по указанным вопросам определяются уполномоченным органом.
3. За принятие данного решения взимается плата за предварительное решение в соответствии со статьей 299 настоящего Кодекса.
Сноска. В статью 47 внесены изменения - Законом РК от 8 января 2007 года N 211 ; от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 48. Заявление о принятии предварительного решения
1. Заявитель направляет в таможенный орган, указанный в статье 47 настоящего Кодекса, заявление, составленное в письменной форме.
2. Заявление должно содержать сведения о товаре, необходимые для принятия предварительного решения. Одновременно с подачей заявления представляются описание товаров, их фотографии, рисунки, чертежи, коммерческие, технические либо иные документы, необходимые для принятия предварительного решения. При возможности заявителем также представляются пробы или образцы товаров, по которым принимаются предварительные решения.
3. Заявление рассматривается таможенным органом, и предварительное решение выдается в течение десяти рабочих дней со дня регистрации заявления, если не требуется предоставления иной информации либо проведения экспертизы.

4. Егер өтініш беруші табыс еткен мәліметтер алдын ала шешім қабылдау үшін жеткіліксіз болса, кеден органы табыс ету мерзімін белгілей отырып, қосымша ақпарат беру қажет екендігі туралы тұлғаны хабардар етеді. Егер ақпарат белгіленген мерзімде берілмесе, алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш қабылданбай тасталады. Қосымша ақпарат берудің жалпы мерзімі өтініш берушіні жазбаша хабардар еткен кезден бастап бір айдан аспауға тиіс.
5. Алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш қабылданбаған жағдайда кеден органы өтініш берушіге жазбаша дәлелді бас тартуын жеті жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті.
Өтінішті қабылдамау өтініштің қабылданбауына негіз болған себептерді жойған жағдайда өтініш берушінің алдын ала шешім қабылдау туралы қайталап жүгінуіне кедергі болмайды.
6. Алдын ала шешімге не кеден органдарының белгіленген мерзімде оны қабылдамауына осы Кодексте белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
49-бап. Алдын ала шешімнің қолданылу мерзімі
Кеден органдарының алдын ала шешімі ол қабылданған кезден бастап үш жыл бойы қолданылады.
Алдын ала шешімнің өзгертілуі оның қолданылу мерзімін ұзартпайды.
50-бап. Алдын ала шешімінің күшін жою немесе өзгерту
1. Уәкілетті орган өзі не уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі мен кеден қабылдаған алдын ала шешімнің күшін жоюға немесе өзгертуге құқылы.
2. Егер алдын ала шешім өтініш беруші табыс еткен толық емес немесе дұрыс емес ақпарат негізінде қабылданса, ондай шешімнің күші жойылады. Күшін жою жаңадан алдын ала шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
3. Алдын ала шешім:
1) Дүниежүзілік кеден ұйымы Қазақстан Республикасында қолдану үшін міндетті шешімдер қабылдаған;
2) алдын ала шешім Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға қайшы келген;
3) Қазақстан Республикасының кеден заңдары алдын ала шешім қабылдау бөлігінде өзгертілген;
4) алдын ала шешім қабылдау кезінде жол берілген жолсыздықтар анықталған жағдайларда өзгертіледі.
4. Алдын ала шешімді өзгерту өтініш беруші өзгеріс туралы хабарламаны алғаннан кейін күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының кеден заңдары өзгертіліп, соның нәтижесінде алдын ала шешім Қазақстан Республикасының кеден заңдарына қайшы келетін жағдайда, кеден органдарының шешімі Қазақстан Республикасының кеден ісі саласындағы нормативтік құқықтық актісі қолданысқа енгізілген кезден бастап күші жойылған болып танылады.

4. Если представленные заявителем сведения недостаточны для принятия предварительного решения, таможенный орган уведомляет лицо о необходимости предоставления дополнительной информации с установлением срока ее предоставления. Если информация не предоставлена в установленный срок, заявление о принятии предварительного решения отклоняется. Общий срок предоставления дополнительной информации не должен превышать один месяц с момента письменного уведомления заявителя.
5. В случае отклонения заявления о принятии предварительного решения таможенный орган обязан в течение семи рабочих дней представить заявителю письменный мотивированный отказ.
Отклонение заявления не препятствует повторному обращению заявителя о принятии предварительного решения при условии устранения причин, послуживших основанием для отклонения заявления.
6. Предварительное решение либо его непринятие таможенными органами в установленные сроки может быть обжаловано в порядке, определенном настоящим Кодексом.
Статья 49. Срок действия предварительного решения
Предварительное решение таможенных органов действует в течение трех лет с момента его принятия.
Изменение предварительного решения не продлевает срок его действия.
Статья 50. Аннулирование или изменение
предварительного решения
1. Уполномоченный орган вправе аннулировать или изменить предварительное решение, принятое им либо территориальным подразделением уполномоченного органа и таможней.
2. Аннулирование предварительного решения производится, если такое решение принято на основе неполной или недостоверной информации, предоставленной заявителем. Аннулирование вступает в силу со дня принятия нового предварительного решения.
3. Изменение предварительного решения производится в случаях:
1) принятия Всемирной таможенной организацией решений, обязательных для применения в Республике Казахстан;
2) противоречия предварительного решения международным договорам, участником которых является Республика Казахстан;
3) изменения таможенного законодательства Республики Казахстан в части принятия предварительного решения;
4) выявления нарушений, допущенных при принятии предварительного решения.
4. Изменение предварительного решения вступает в силу после получения заявителем уведомления об изменении.
В случае изменения таможенного законодательства Республики Казахстан, в результате которого предварительное решение будет противоречить таможенному законодательству Республики Казахстан, решение таможенных органов признается утратившим силу с момента введения в действие нормативного правового акта Республики Казахстан в сфере таможенного дела.

5. Аталған жағдайларда алдын ала шешімді алушыға жазбаша хабарлама жіберіледі, онда күшін жоюдың немесе өзгертудің себептері көрсетіледі.
6. Алдын ала шешім жойылған немесе өзгертілген жағдайда алдын ала шешім қабылдау үшін алынған кеден алымдары қайтарылмауға тиіс, бұған мұндай жою немесе өзгерту кеден органы жіберген қатеге байланысты болған жағдайлар қосылмайды.
51-бап. Алдын ала шешімнің жариялылығы
Кеден органдары қабылдаған алдын ала шешімдер, құпия болып табылатын ақпаратты қоспағанда, жариялануы және жазбаша сұратуы бойынша кез-келген тұлғаға берілуі мүмкін.
52-бап. Тауарды кедендік ресімдеу кезінде алдын ала
шешімді табыс ету
1. Осы Кодекстің 47-бабында аталған, кеден органдары қабылдаған алдын ала шешім кеден органдары үшін міндетті болып табылады.
2. Алдын ала шешім кеден органына кедендік декларациямен бірге табыс етіледі.
3. Кедендік ресімдеу және кедендік бақылау мақсаттары үшін алдын ала шешімнің түпнұсқасы не осы Кодекстің 47-бабында аталған, осындай шешімді берген кеден органы растаған көшірмесі пайдаланылады.
4. Белгілі бір тауарды әртүрлі уақытта және (немесе) әртүрлі кеден органдарына лектеп жеткізіп беру жүзеге асырылатын жағдайда, тауарды жіктеу жөніндегі алдын ала шешімді тауардың алғашқы легін кедендік ресімдеуді жүзеге асыратын кеден органы қабылдайды, бұл орайда ұқсас тауардың келесі лектерін ресімдеу үшін, осындай шешім қабылдаған кеден органы растаған алдын ала шешімнің көшірмелерін пайдалануға жол беріледі.
5-Бөлім. Тауарлар мен көлік құралдарын өткізуге
байланысты алдын ала операциялар, кедендік
операциялар мен рәсімдер
10-тарау. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан
Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу
53-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан
Республикасының кедендік аумағына өткізу
кезінде алдын ала операцияларды
жүзеге асыру тәртібі
1. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағына өткізу кезіндегі алдын ала операциялар мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өту;
2) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өту туралы кеден органдарына хабарлау;
3) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пунктінде алдын ала кедендік ресімдеу;
4) тауарларды, көлік құралдарын және оларға арналған құжаттарды межелі кеден органына жеткізу;
5) тауарлар мен көлік құралдарын жеткізу туралы межелі кеден органына хабарлау;

5. Получателю предварительного решения в указанных случаях направляется письменное уведомление, в котором указываются мотивы аннулирования или изменения.
6. При аннулировании или изменении предварительного решения таможенные сборы за принятие предварительного решения не подлежат возврату, за исключением случаев, когда такое аннулирование или изменение произошло в связи с ошибкой, допущенной таможенным органом.
Статья 51. Гласность предварительных решений
Предварительные решения, принятые таможенными органами, за исключением информации, являющейся конфиденциальной, могут быть опубликованы и предоставлены по письменному запросу любому лицу.
Статья 52. Предоставление предварительного решения при
таможенном оформлении товара
1. Предварительное решение, принятое таможенными органами, указанными в статье 47 настоящего Кодекса, является обязательным для таможенных органов.
2. Предварительное решение предоставляется таможенному органу одновременно с таможенной декларацией.
3. Для целей таможенного оформления и таможенного контроля используется оригинал предварительного решения либо копия, заверенная таможенным органом, указанным в статье 47 настоящего Кодекса, выдавшим такое решение.
4. В случае поставки одного и того же товара, осуществляемого партиями в разное время и (или) в разные таможенные органы, предварительное решение по классификации товара принимается таможенным органом, осуществляющим таможенное оформление первой партии товара, при этом для оформления последующих партий идентичного товара допускается использование копий предварительного решения, заверенных таможенным органом, принявшим такое решение.
Раздел 5. Предварительные операции, таможенные операции
и процедуры, связанные с перемещением товаров
и транспортных средств
Глава 10. Перемещение товаров и транспортных средств
через таможенную границу Республики Казахстан
Статья 53. Порядок осуществления предварительных
операций при перемещении товаров и
транспортных средств на таможенную
территорию Республики Казахстан
1. Предварительные операции при перемещении товаров и транспортных средств на таможенную территорию Республики Казахстан осуществляются в следующем порядке:
1) пересечение таможенной границы Республики Казахстан;
2) уведомление таможенных органов о пересечении таможенной границы Республики Казахстан;
3) предварительное таможенное оформление в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан;
4) доставка товаров, транспортных средств и документов на них в таможенный орган назначения;
5) уведомление таможенного органа назначения о доставке товаров и транспортных средств;

6) тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтау.
2. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына құбыр тасымалын пайдалану және электр беру желілері бойынша өткізу кезіндегі алдын ала операцияларды жүзеге асырудың тәртібін уәкілетті орган айқындайды .
Ескерту. 53-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
54-бап. Қазақстан Республикасының кедендік
шекарасынан өту
1. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағына іс жүзінде өткізу тауарлар мен көлік құралдарының Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өтуі болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өтуге осы Кодекстің 55-бабына сәйкес айқындалатын өткізу пункттерінде, олардың жұмыс істеу уақытында жол беріледі және тауарлар мен көлік құралдарын өткізуші тұлғаға тауарларды, көлік құралдарын және оларға арналған құжаттарды өткізу пунктінде орналасқан кеден органына мүмкіндігінше қысқа мерзімде жеткізу міндетін жүктейді.
Ескерту. 54-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
55-бап. Өткізу пунктін анықтау
Мыналар:
1) әуе көлігімен өткізілетін тауарлар үшін, - межелі әуежай немесе тауарлар тасымалдаушы әуе кемесінің Қазақстан Республикасының кедендік аумағындағы қонатын және тауарларды түсіретін алғашқы әуежайы;
2) теңіз көлігімен өткізілетін тауарлар үшін, - Қазақстан Республикасының кедендік аумағындағы алғашқы түсіру порты немесе қайта тиеу порты;
3) көліктің басқа түрлерімен өткізілетін тауарлар үшін - жүру жолындағы бірінші кеден органы;
4) құбыр тасымалымен және электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарлар үшін, - уәкілетті органмен келісілген коммерциялық есептеу аспаптары орнатылған жерлер тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пункті болып табылады.
56-бап. Кеден органдарын Қазақстан Республикасының
кедендік шекарасынан өту туралы хабардар ету
1. Тасымалдаушы не тауарларды өткізуші тұлға өткізу пунктінде орналасқан кеден органын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өтуі туралы хабардар етуге міндетті.
2. Кеден органдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өту туралы хабардар ету - бұл Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пунктінде орналасқан кеден органына шекарадан өту фактісі туралы хабарлау.
3. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өту кезінде кеден органын хабардар ету тауарларды, көлік құралдарын және оларға арналған тауарға ілеспе құжаттарды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пунктінде орналасқан кеден органына табыс ету арқылы жүргізіледі.

6) временное хранение товаров и транспортных средств.
2. Порядок осуществления предварительных операций при перемещении товаров на таможенную территорию Республики Казахстан с использованием трубопроводного транспорта и по линиям электропередачи  определяется уполномоченным органом.
Сноска. В статью 53 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 54. Пересечение таможенной границы
Республики Казахстан
1. Пересечением товаров и транспортных средств таможенной границы Республики Казахстан является фактическое перемещение товаров и транспортных средств на таможенную территорию Республики Казахстан.
2. Пересечение таможенной границы Республики Казахстан допускается в пунктах пропуска, определяемых в соответствии со статьей 55 настоящего Кодекса, во время их работы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и влечет за собой обязанность лица, перемещающего товары и транспортные средства, в возможно короткие сроки доставить товары, транспортные средства и документы на них в таможенный орган, расположенный в пункте пропуска.
Сноска. В статью 54 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 55. Определение пункта пропуска
Пунктом пропуска товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан является для товаров, перемещаемых:
1) воздушным транспортом, - аэропорт назначения или первый аэропорт на таможенной территории Республики Казахстан, в котором воздушное судно, перевозящее товары, совершает посадку и производит разгрузку товаров;
2) морским транспортом, - первый порт разгрузки или порт перегрузки на таможенной территории Республики Казахстан;
3) другими видами транспорта, - первый таможенный орган в пути следования;
4) трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, - места установки приборов коммерческого учета, согласованные с уполномоченным органом.
Статья 56. Уведомление таможенных органов о пересечении
таможенной границы Республики Казахстан
1. Перевозчик либо лицо, перемещающее товары, обязаны уведомить таможенный орган, расположенный в пункте пропуска, о пересечении таможенной границы Республики Казахстан.
2. Уведомление таможенных органов о пересечении таможенной границы Республики Казахстан - это информирование таможенного органа, расположенного в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан, о факте пересечения границы.
3. При пересечении таможенной границы Республики Казахстан уведомление таможенного органа производится путем представления товаров, транспортных средств и товаросопроводительных документов на них таможенному органу, расположенному в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан.

4. Кеден органының лауазымды адамдары осы баптың 3-тармағында көзделген құжаттарды қабылдаудан бас тартуға құқылы емес.
57-бап. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы
арқылы өткізу пунктінде алдын ала кедендік
ресімдеу
1. Негізгі кедендік ресімдеу алдындағы және тыйым салынған тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына өткізуге жол бермеу үшін жүзеге асырылатын іс-әрекеттер Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пунктінде алдын ала кедендік ресімдеу болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пунктінде алдын ала кедендік ресімдеу кезінде:
1) орналасуы кеден органдарымен келісілген тиеу-түсіру операцияларын жүргізу үшін арнайы бөлінген және жабдықталған орындарда тауарлармен және көлік құралдарымен тиеу-түсіру операцияларын жүзеге асыруға;
2) тауарлармен және көлік құралдарымен тиеу-түсіру операцияларын жүзеге асырушы тұлғаның сұрауы бойынша тауарлар тиеу-түсіру операцияларын жүзеге асыруға қажетті мерзім ішінде уақытша сақтау орнына қойылмастан мұндай операцияларды жүргізу орындарында болуына жол беріледі. Бұл тауарларды сақтаудың жалпы мерзімі тауарларды уақытша сақтаудың осы Кодексте белгіленген мерзімінен аспауы керек. Бұл ретте тауарлар жоғалған не олар кеден органдарының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берілген жағдайда, аталған тұлғалар кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу бойынша жауапты болады.
3. Тауарларды негізгі кедендік ресімдеу кедендік ресімдеу үшін қажетті жағдайлар болған кезде Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пунктінде не осы Кодекске сәйкес басқа да кеден органында жүргізілуі мүмкін.
58-бап. Тауарларды, көлік құралдарын және оларға
арналған құжаттарды межелі кеден органына
жеткізу
1. Тауарларды, көлік құралдарын және оларға арналған құжаттарды жеткізу осы Кодекстің 12-тарауында көзделген ішкі кедендік транзит рәсіміне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Тасымалдаушы тауарларды, көлік құралдарын және оларға арналған құжаттарды, тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи тозуы немесе табиғи кемуі салдарынан өзгеруін қоспағанда, өзгермеген күйінде кеден органы белгілеген орынға және мерзімінде жеткізуге міндетті.
59-бап. Тауарлар мен көлік құралдарының межелі кеден
органына жеткізілгендігі туралы хабардар ету
Тауарлар мен көлік құралдарын межелі кеден органына жеткізген кезде тасымалдаушы немесе тауарлар мен көлік құралдарын өткізуші тұлға:

4. Должностные лица таможенного органа не вправе отказать в принятии документов, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
Статья 57. Предварительное таможенное оформление в
пункте пропуска через таможенную границу
Республики Казахстан
1. Предварительным таможенным оформлением в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан являются действия, предшествующие основному таможенному оформлению и осуществляемые для недопущения перемещения на таможенную территорию Республики Казахстан запрещенных товаров.
2. При предварительном таможенном оформлении в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан допускаются:
1) осуществление погрузочно-разгрузочных операций с товарами и транспортными средствами в местах, специально выделенных и оборудованных для производства погрузочно-разгрузочных операций, расположение которых согласовано с таможенными органами;
2) по запросу лица, осуществляющего погрузочно-разгрузочные операции с товарами и транспортными средствами, нахождение товаров в местах производства таких операций без помещения в места временного хранения в течение срока, необходимого для осуществления погрузочно-разгрузочных операций. Общий срок хранения этих товаров не может превышать установленный настоящим Кодексом срок для временного хранения товаров. При этом в случае утраты товаров либо передачи их другим лицам без разрешения таможенных органов указанные лица несут ответственность по уплате таможенных платежей и налогов.
3. Основное таможенное оформление товаров может производиться в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан при наличии условий, необходимых для таможенного оформления, либо в другом таможенном органе в соответствии с настоящим Кодексом.
Статья 58. Доставка товаров, транспортных средств и
документов на них в таможенный орган
назначения
1. Доставка товаров, транспортных средств и документов на них осуществляется в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита, предусмотренной главой 12 настоящего Кодекса.
2. Перевозчик обязан доставить товары, транспортные средства и документы на них в определенные таможенным органом места и сроки в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения.
Статья 59. Уведомление о доставке товаров и
транспортных средств в таможенный орган
назначения
При доставке товаров и транспортных средств в таможенный орган назначения перевозчиком или лицом, перемещающим товары и транспортные средства, производится уведомление о доставке товаров путем представления:

1) жеткізуді бақылау құжаттарын;
2) көлік және коммерциялық құжаттарын;
3) әкелінген тауарлар мен көлік құралдарын табыс ету арқылы тауарлардың жеткізілгендігі туралы хабардар етеді.
60-бап. Авария немесе ырық бермес күштің әсері кезінде
қолданылатын шаралар
1. Авария немесе ырық бермес күштің әсері жағдайларында, сондай-ақ теңіз, ішкі су не әуе кемесі Қазақстан Республикасының аумағында мәжбүрлі түрде аялдама жасаса немесе қонса, тасымалдаушы тауарлар мен көлік құралдарының сақталуын қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қолдануға және ең жақын кеден органына осы мән-жайлар мен тауарлардың тұрған жері туралы дереу хабарлауға міндетті.
2. Оқиға туралы хабарлама алған кеден органы оқиғаның сипатына, тауар сапасын жоғалтуы дәрежесіне және көлік құралының техникалық жай-күйіне қарай кедендік бақылауды қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды белгілейді.
3. Тасымалдаушыларда осы баптың талаптарын сақтауға байланысты туындаған шығыстарды кеден органдары өтемейді.
11-тарау. Кедендік тасымалдаушы
61-бап. Кедендік тасымалдаушы
Меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде көлік құралдарын иеленуші, ақы алып немесе жалдану арқылы тауарларды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін, тиісті уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен берілген тиісті лицензиясы бар және қызметін кедендік тасымалдаушы ретінде жүзеге асыруға уәкілетті органның лицензиясын алған қазақстандық тұлға кедендік тасымалдаушы бола алады.
62-бап. Кедендік тасымалдаушының қызметі
1. Кедендік тасымалдаушының қызметі кедендік бақылаудағы тауарларды осы Кодексте көзделген нормаларды сақтай отырып тасымалдау болып табылады.
2. Кедендік тасымалдаушының тауарларды өткізуші тұлғамен қатынастары шартпен реттеледі.
63-бап. Кедендік тасымалдаушының қызметіне қойылатын
біліктілік талаптары
Қызметін кедендік тасымалдаушы ретінде жүзеге асыру үшін қазақстандық тұлға мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келуге:
1) тауарларды тасымалдауға арнап тиісті уәкілетті мемлекеттік орган белгіленген тәртіппен берген лицензиясы болуға;
2) осы Кодекстің 43-тарауында көзделген тәртіппен тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген он мың еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі сомаға кедендік төлемдер және салықтар төлеуді қамтамасыз етуге;
3) меншігінде осы Кодекстің 81-бабында белгіленген талаптарға сәйкес жабдықталған көлік құралдары болуға;

1) документов контроля доставки;
2) транспортных и коммерческих документов;
3) ввезенных товаров и транспортных средств.
Статья 60. Меры, принимаемые при аварии или действии
непреодолимой силы
1. В случаях аварии или действия непреодолимой силы, а также если морское, внутреннее водное либо воздушное судно делает вынужденную остановку или посадку на территории Республики Казахстан, перевозчик обязан принять все меры для обеспечения сохранности товаров и транспортных средств и незамедлительно сообщить в ближайший таможенный орган об этих обстоятельствах и месте нахождения товаров.
2. Таможенный орган, получивший уведомление о происшествии, определяет меры, необходимые для обеспечения таможенного контроля, в зависимости от характера происшествия, степени потери качества товара и технического состояния транспортного средства.
3. Расходы, возникшие у перевозчиков в связи с соблюдением требований настоящей статьи, таможенными органами не возмещаются.
Глава 11. Таможенный перевозчик
Статья 61. Таможенный перевозчик
Таможенным перевозчиком может быть казахстанское лицо, владеющее транспортными средствами на праве собственности или на иных законных основаниях, предоставляющее услуги по перевозке товаров за плату или по найму, имеющее соответствующую лицензию, выданную в установленном порядке соответствующим уполномоченным государственным органом, и получившее лицензию уполномоченного органа на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика.
Статья 62. Деятельность таможенного перевозчика
1. Деятельность таможенного перевозчика заключается в перевозке товаров, находящихся под таможенным контролем, с соблюдением норм, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Отношения таможенного перевозчика с лицом, перемещающим товар, регулируются договором.
Статья 63. Квалификационные требования к деятельности
таможенного перевозчика
Для осуществления деятельности в качестве таможенного перевозчика казахстанское лицо должно соответствовать следующим квалификационным требованиям:
1) наличие лицензии на перевозку товаров, выданной в установленном порядке соответствующим уполномоченным государственным органом;
2) обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов в порядке, предусмотренном главой 43 настоящего Кодекса, на сумму в размере десятитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
3) наличие в собственности оборудованных транспортных средств в соответствии с требованиями, установленными статьей 81 настоящего Кодекса;

4) кедендік бақылаудағы тасымалданатын тауарлардың есебін жүргізуді және олар бойынша есептілікті қамтамасыз;
5) әрбір көлік құралында оның орнын сигнал беру арқылы анықтауға мүмкіндік беретін техникалық жабдық болуға тиіс.
Ескерту. 63-бапқа өзгерту енгізілді - 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
64-бап. Қызметін кедендік тасымалдаушы ретінде жүзеге
асыруға лицензия беру тәртібі
1. Лицензия алу үшін:
1) тұлғаның белгіленген нысан бойынша лицензия алуға өтініші;
2) тіркеу құжаттарының нотариаттық куәландырылған көшірмелері;
3) лицензия беру үшін алым төленгендігін растайтын құжаттар;
4) осы Кодекстiң 63-бабында белгiленген біліктілiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттар қажет.
2. Өтінішті уәкілетті орган ол тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Осы бапта белгіленген өтініште және құжаттарда көрсетілген мәліметтер өзгерген және (немесе) толықтырылған жағдайда, кеден тасымалдаушысы өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тиісті өзгерістер туралы уәкілетті органға хабарлайды.
3. Тауарларды тасымалдауға арналған лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған, одан айырылған немесе ол тоқтатылған жағдайда тиісті уәкілетті мемлекеттік орган бұл туралы күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде уәкілетті органды хабардар етеді.
4. Уәкілетті орган кедендік тасымалдаушылардың тізілімін жүргізеді және оны баспасөз басылымдарында жариялауды жүзеге асырады.
Ескерту. 64-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
65-бап. Кедендік тасымалдаушының міндеттері
Кедендік тасымалдаушы:
1) осы Кодексте белгіленген шарттар мен талаптарды сақтауға;
2) кедендік бақылаудағы тасымалданатын тауарлардың есебін жүргізуге және мұндай тауарларды тасымалдау туралы кеден органдарына есеп беруге;
3) кедендік бақылаудағы тауарлармен бірге бір мезгілде өзге де тауарларды тасымалдамауға;
4) тауарлар мен оларға арналған құжаттарды межелі кеден органына көрсетуге;
5) тауарларды кедендік бақылау аймағына орналастыруға;
6) осы Кодекстің 81-бабына сәйкес көлік құралдарын тиісті техникалық жағдайда ұстауға және олардың кеден бақылауындағы тауарларды тасымалдауға арналған көлік құралдарын жабдықтауға қойылатын талаптарға сай келуін қамтамасыз етуге;

4) обеспечение ведения учета перевозимых товаров, находящихся под таможенным контролем, и отчетов по ним;
5) наличие технического оборудования на каждом транспортном средстве, позволяющее определять местоположение данного транспортного средства путем передачи сигнала.
Сноска. В статью 63 внесены изменения - Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 64. Порядок выдачи лицензии на осуществление
деятельности в качестве таможенного
перевозчика
1. Для получения лицензии необходимо:
1) заявление лица на получение лицензии по установленной форме;
2) нотариально засвидетельствованные копии регистрационных документов;
3) документы, подтверждающие уплату сбора за выдачу лицензии;
4) документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, установленным статьей 63 настоящего Кодекса.
2. Заявление рассматривается уполномоченным органом в течение десяти рабочих дней со дня его регистрации.
При изменении и (или) дополнении сведений, указанных в заявлении и документах, определенных настоящей статьей, таможенный перевозчик уведомляет уполномоченный орган о соответствующих изменениях не позднее тридцати календарных дней с даты внесения изменений и (или) дополнений.
3. В случае приостановления, лишения или прекращения действия лицензии на перевозку товаров соответствующий уполномоченный государственный орган в срок не более десяти календарных дней информирует об этом уполномоченный орган.
4. Уполномоченный орган ведет реестр таможенных перевозчиков и осуществляет его опубликование в печатных изданиях.
Сноска. Статья 64 с изменениями, внесенными Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 65. Обязанности таможенного перевозчика
Таможенный перевозчик обязан:
1) соблюдать условия и требования, установленные настоящим Кодексом;
2) вести учет перевозимых товаров, находящихся под таможенным контролем, и представлять таможенным органам отчет о перевозке таких товаров;
3) не перевозить одновременно с товарами, находящимися под таможенным контролем, иные товары;
4) предъявлять товары и документы на них таможенному органу назначения;
5) помещать товары в зону таможенного контроля;
6) поддерживать транспортные средства в надлежащем техническом состоянии и обеспечивать их соответствие требованиям к оборудованию транспортных средств для перевозок товаров под таможенным контролем согласно статье 81 настоящего Кодекса;

7) тауарлар мен оларға арналған құжаттарды жеткізудің жөнелтуші кеден органы белгілеген мерзімі мен жүру маршрутын сақтауға;
8) тасымалдаудың және сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи тозу мен табиғи кему салдарынан болатын өзгерістерді қоспағанда, тауарлар мен көлік құралдарын өзгермеген күйінде, қандай да болсын өзге мақсаттарға пайдаланбай жеткізуге;
9) тауарларды жеткізгеннен кейін оларды межелі кеден органының рұқсатынсыз қараусыз қалдырмауға, тауарлардың бастапқы тұрған жерін өзгертпеуге, ораманы ашпауға, тауарларды орамауға және қайта орамауға, сондай-ақ кедендік бірдейлендіру құралдарын өзгертпеуге, алып тастамауға және жоймауға;
10) тауарлар жоғалған не олар кеден органдарының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берілген жағдайда кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуге;
11) кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметі тоқтатылған жағдайда лицензияны он бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
66-бап. Кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметті
жүзеге асыру лицензиясының қолданылуын
тоқтата тұру
1. Лицензияның қолданылуын уәкілетті орган, лицензиясының қолданылуы сот шешімі бойынша тоқтатыла тұратын шағын кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, тоқтата тұрудың себептерін көрсете отырып:
1) тұлғаның кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметті уақытша тоқтату туралы өтінішінің негізінде;
2) кедендік тасымалдаушы осы Кодекстің 65-бабында көзделген өз міндеттерін орындамаған жағдайларда, кедендік тасымалдаушы тіркелген кеден органы қорытындысының негізінде;
3) тауарларды тасымалдауға тиісті уәкілетті мемлекеттік орган берген лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған кезде, алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұруы мүмкін.
2. Лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған кезде тұлғаның кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ. Лицензияны тоқтата тұру кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметті тоқтата тұру туралы бұйрық қабылданған күннен бастап қолданылады.
3. Лицензияның қолданылуы оның тоқтатыла тұруына негіз болған себептер жойылғаннан кейін уәкілетті орган басшысының тиісті бұйрығымен жаңғыртылады.
67-бап. Кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметті жүзеге
асыруға арналған лицензиядан айыру
Лицензиядан айыру үшін:
1) тиісті уәкілетті мемлекеттік орган тауарларды тасымалдауға берген лицензиядан айыру;
2) кедендік тасымалдаушы табыс еткен дұрыс емес мәліметтер негізінде лицензия беру;
3) осы тарауда айқындалған шарттардың сақталмауы;

7) соблюдать установленные таможенным органом отправления сроки доставки товаров и документов на них и маршрут движения;
8) доставлять товары и транспортные средства в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения, без использования в каких-либо иных целях;
9) после доставки товаров без разрешения таможенного органа назначения не оставлять их без присмотра, не изменять первоначальное местонахождение товаров, не вскрывать упаковку, не упаковывать и не переупаковывать товары, а также не изменять, не удалять и не уничтожать средства таможенной идентификации;
10) уплачивать таможенные платежи и налоги при утрате товаров либо их передаче другим лицам без разрешения таможенных органов;
11) при прекращении деятельности в качестве таможенного перевозчика возвратить в уполномоченный орган лицензию в течение пятнадцати рабочих дней.
Статья 66. Приостановление действия лицензии
на осуществление деятельности в качестве
таможенного перевозчика
1. Действие лицензии может быть приостановлено уполномоченным органом на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления, за исключением субъектов малого предпринимательства, действие лицензии которых приостанавливается по решению суда:
1) на основании заявления лица о временном прекращении деятельности в качестве таможенного перевозчика;
2) на основании заключения таможенного органа, где зарегистрирован таможенный перевозчик, в случаях невыполнения таможенным перевозчиком своих обязанностей, предусмотренных статьей 65 настоящего Кодекса;
3) при приостановлении действия лицензии на перевозку товаров, выданной соответствующим уполномоченным государственным органом.
2. При приостановлении действия лицензии лицо не вправе осуществлять деятельность в качестве таможенного перевозчика. Приостановление лицензии действует с даты принятия приказа о приостановлении деятельности в качестве таможенного перевозчика.
3. Действие лицензии возобновляется соответствующим приказом руководителя уполномоченного органа после устранения причин, по которым оно было приостановлено.
Статья 67. Лишение лицензии на осуществление деятельности
в качестве таможенного перевозчика
Основаниями для лишения лицензии являются:
1) лишение лицензии на перевозку товаров, выданной соответствующим уполномоченным государственным органом;
2) выдача лицензии на основе недостоверных сведений, представленных таможенным перевозчиком;
3) несоблюдения условий, определенных настоящей главой;

4) лицензияның қолданылуы бұрын тоқтатыла тұрған себептердің осы Кодекстің 66-бабында белгіленген мерзім ішінде жойылмауы негіз болып табылады.
Ескерту. 67-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
68-бап. Кедендік тасымалдаушы тасымалдайтын кедендік
бақылаудағы тауарлардың есебі
Кедендік тасымалдаушы кедендік бақылаудағы тасымалданатын тауарлардың есебін жүргізеді және уәкілетті орган белгілеген тәртіппен олар бойынша есептілік табыс етеді.
69-бап. Кедендік тасымалдаушының жауапкершілігі
1. Тауарлар жоғалған не олар кеден органының рұқсатынсыз берілген жағдайда, кедендік тасымалдаушы кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу бойынша жауапты болады.
2. Тауарлар, көлік құралдары және оларға арналған құжаттар межелі кеден органына жеткізілмеген жағдайда, кедендік тасымалдаушы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
70-бап. Кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметті жүзеге
асыруға лицензияның қолданылуын тоқтату
1. Лицензияның қолданылуы мынадай жағдайларда:
1) тауарларды тасымалдауға тиісті уәкілетті мемлекеттік орган берген лицензиядан айырылғанда;
2) кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиядан айырылғанда;
3) кедендік тасымалдаушы қызметін тоқтататыны туралы өтініш бергенде;
4) заңды тұлға болып табылатын кедендік тасымалдаушы қайта ұйымдастырылғанда немесе таратылғанда тоқтатылады.
2. Лицензияның қолданылуы тоқтатылған жағдайда, тұлға он бес жұмыс күні ішінде кедендік бақылаумен тасымалданатын тауарлардың есебін жүргізетін кеден органына өзі кедендік тасымалдаушы ретінде орындаған тасымалдар туралы есеп беруге міндетті.
3. Лицензияның қолданылуын тоқтату кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметті тоқтату себептері көрсетіле отырып, уәкілетті орган басшысының бұйрығымен ресімделеді.
Ескерту. 70-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
12-тарау. Ішкі кедендік транзит
71-бап. Осы тарауда пайдаланылатын ұғымдар
Осы тарауда пайдаланылатын ұғымдар мыналарды білдіреді:
1) ішкі кедендік транзит рәсімі - тауарлар мен көлік құралдарын жөнелтуші кеден органынан межелі кеден органына дейін кедендік бақылаумен өткізудің осы Кодексте және Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарда белгіленген тәртібі;
2) аралық кеден органы - ішкі кедендік транзит рәсімі бойынша өткізілетін тауарларды ішінара түсіру жүргізілетін кеден органы.

4) неустранение причин, по которым действие лицензии ранее было приостановлено, в течение срока, установленного статьей 66 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 67 в редакции Закона РК от 12 января 2007 года N  222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 68. Учет перевозимых таможенным перевозчиком
товаров, находящихся под таможенным контролем
Таможенный перевозчик ведет учет перевозимых товаров, находящихся под таможенным контролем, и представляет отчетность по ним в порядке, установленном уполномоченным органом.
Статья 69. Ответственность таможенного перевозчика
1. При утрате товаров либо выдаче их без разрешения таможенного органа таможенный перевозчик несет ответственность по уплате таможенных платежей и налогов.
2. В случае недоставки товаров, транспортных средств и документов на них в таможенный орган назначения таможенный перевозчик несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 70. Прекращение действия лицензии на
осуществление деятельности в качестве
таможенного перевозчика
1. Действие лицензии прекращается в случаях:
1) лишения лицензии на перевозку товаров, выданной соответствующим уполномоченным государственным органом;
2) лишения лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика;
3) подачи заявления таможенным перевозчиком о прекращении деятельности;
4) реорганизации или ликвидации таможенного перевозчика, являющегося юридическим лицом.
2. При прекращении действия лицензии лицо обязано в течение пятнадцати рабочих дней представить в таможенный орган, ведущий учет перевозимых товаров под таможенным контролем, отчет о перевозках, выполненных им в качестве таможенного перевозчика.
3. Прекращение действия лицензии оформляется приказом руководителя уполномоченного органа с указанием причин прекращения деятельности в качестве таможенного перевозчика.
Сноска. Статья 70 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Глава 12. Внутренний таможенный транзит
Статья 71. Понятия, используемые в настоящей главе
Используемые в настоящей главе понятия означают следующее:
1) процедура внутреннего таможенного транзита - установленный настоящим Кодексом и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, порядок перемещения товаров и транспортных средств под таможенным контролем от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения;
2) промежуточный таможенный орган - таможенный орган, где производится частичная разгрузка товаров, перемещаемых по процедуре внутреннего таможенного транзита.

72-бап. Жалпы ережелер
Осы тараудың ережелері, уақытша сақтау орындарының, еркін және кеден қоймаларының, арнайы экономикалық аймақтардың арасындағы өткізуді қоса алғанда, кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағы немесе шет мемлекеттің кедендік аумағы бойынша өткізудің барлық жағдайларында қолданылады.
Осы тараудың ережелері құбыр тасымалымен және электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларға, сондай-ақ әуе кемесі тұрақты халықаралық рейс жасау кезінде тауарлар келетін жерде тауарларды ішінара түсірместен аралық немесе мәжбүрлі (техникалық) түрде қонса, әуе көлігімен тасымалданатын тауарларға қолданылмайды.
73-бап. Ішкі кедендік транзит
1. Ішкі кедендік транзит - кедендік бақылаудағы тауарлар Қазақстан Республикасының кедендік аумағы бойынша, сондай-ақ осы тарауда белгіленген шарттар сақталған жағдайда, шет мемлекеттің аумағы арқылы өткізілетін кездегі кедендік рәсім.
2. Ішкі кедендік транзит кезінде тауарлар жөнелтуші кеден органынан межелі кеден органына дейін тасымалдаушының және (немесе) тауарлар мен көлік құралдарын өткізуші тұлғаның жауапкершілігімен өткізіледі.
3. Тауарларды бірдейлендіру құралдарын, тасымалдаушылар мен жөнелтушілердің пломбаларын пайдалана отырып, ішкі транзит рәсімі бойынша темір жол көлігімен өткізуге жол беріледі.
4. Транзиттік тауарларды ішкі кедендік транзит рәсімі бойынша Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу осы Кодекстің 74-бабының 2-тармағында аталған шаралардың бірі сақталған жағдайда жүзеге асырылады.
74-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын ішкі кедендік
транзит рәсіміне сәйкес өткізу шарттары
1. Тауарлар мен көлік құралдарын ішкі кедендік транзит рәсіміне сәйкес өткізуге мынадай шарттар сақталған жағдайда:
1) тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге тыйым салынбаған;
2) жеткізуді бақылау құжаты осы Кодекстің 76-бабына сәйкес ресімделген;
3) осы баптың 2-тармағына сәйкес тауарлар мен көлік құралдарын жеткізуді қамтамасыз ету шараларының бірі сақталған жағдайда жол беріледі.
2. Ішкі кедендік транзиттің рәсіміне сәйкес тауарлар мен көлік құралдарын жеткізуді қамтамасыз ету шараларына:
1) тауарларды алушының осы баптың 6-тармағына сәйкес жеткізіп беру жөніндегі кепілдік міндеттемесін табыс етуі;

Статья 72. Общие положения
Положения настоящей главы применяются во всех случаях перемещения по таможенной территории Республики Казахстан или по территории иностранного государства товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, включая перемещение между местами временного хранения, свободными и таможенными складами, специальными экономическими зонами.
Положения настоящей главы не распространяются на товары, перемещаемые трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, а также на товары, перевозимые воздушным транспортом, если воздушное судно во время совершения регулярного международного рейса в месте прибытия товаров совершает промежуточную или вынужденную (техническую) посадку без частичной разгрузки товаров.
Статья 73. Внутренний таможенный транзит
1. Внутренний таможенный транзит - таможенная процедура, при которой товары, находящиеся под таможенным контролем, перемещаются по таможенной территории Республики Казахстан, а также через территорию иностранного государства при соблюдении условий, установленных настоящей главой.
2. При внутреннем таможенном транзите товары перемещаются от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения под ответственность перевозчика и (или) лица, перемещающего товары и транспортные средства.
3. Допускается перемещение товаров железнодорожным транспортом по процедуре внутреннего таможенного транзита с использованием средств идентификации, пломбы перевозчиков и отправителей.
4. Перемещение через таможенную границу Республики Казахстан транзитных товаров по процедуре внутреннего таможенного транзита осуществляется при соблюдении одной из мер, указанных в пункте 2 статьи 74 настоящего Кодекса.
Статья 74. Условия перемещения товаров и транспортных
средств в соответствии с процедурой
внутреннего таможенного транзита
1. Перемещение товаров и транспортных средств в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита допускается при соблюдении следующих условий:
1) товары не запрещены к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан, к вывозу с таможенной территории Республики Казахстан и транзиту через территорию Республики Казахстан;
2) оформление документа контроля доставки в соответствии со статьей 76 настоящего Кодекса;
3) соблюдение одной из мер обеспечения доставки товаров и транспортных средств в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
2. К мерам обеспечения доставки товаров и транспортных средств в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита относятся:
1) предоставление гарантийного обязательства получателя товаров о доставке в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи;

2) кез келген кеден органында кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз ету;
3) тауарларды кедендік тасымалдаушының өткізуі;
4) тауарларды кедендік алып жүру жатады.
Тасымалдаушы және (немесе) тауарлар мен көлік құралдарын өткізуші тұлға аталған шаралардың кез келгенін таңдауға құқылы.
3. Тауарларды ішкi кедендiк транзит рәсіміне сәйкес темiр жол көлігімен өткізу кезінде осы баптың 2-тармағының 1) және 4) тармақшаларының ережелерi қолданылмайды.
Тауарлар мен көлiк құралдарын жеткiзудi қамтамасыз ету жөнiндегі шаралар, осы баптың 5-тармағына сәйкес өткізілетін тауарларды қоспағанда, тауарларды осы Кодекстiң 470-бабына сәйкес ең төменгі деңгейдегi тәуекел санатына жатқызылған сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар өткiзген кезде қолданылмайды.
4. Ішкі кедендік транзит кезінде тауарлар мен көлік құралдарын жеткізуді қамтамасыз ету шаралары Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарға сәйкес тауарларды өткізу кезінде және әуе көлігімен тасымалдау кезінде қолданылмайды.
5. Кеден төлемдерін және салықтарды төлеуді міндетті түрде қамтамасыз ете отырып, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша өткізілетін тауарлар тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
6. Тауарларды жеткізіп беру жөніндегі кепілдік міндеттемені алушы толтырады және оны межелі кеден органы тіркейді және байланыс құралдары арқылы жөнелтушi кеден органына жiберiледi. Тауарларды жеткізіп беру жөніндегі кепілдік міндеттеменің нысаны мен тіркеу тәртібін уәкілетті орган белгілейді .
Ескерту. 74-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
75-бап. Ішкі кедендік транзитті қолдану үшін табыс
етілетін құжаттар
1. Тасымалдаушы тауарларды жеткізуді бақылау құжатын ресімдеуді жүргізу үшін жөнелтуші кеден органына тауарға ілеспе құжаттарды табыс етеді.
2. Табыс етілген құжаттарды жеткізуді бақылау құжатының тіркеу нөмірін көрсете отырып, жөнелтуші кеден органының лауазымды адамы куәландырады.
76-бап. Тауарлардың жеткізілуін бақылау құжаты
1. Тауарлардың жеткізілуін бақылау құжаты – Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар туралы мәліметтерді қамтитын, кеден органдарының тауарлардың жеткізілуін бақылауды жүзеге асыруы үшін қажетті құжат.
2. Уәкілетті орган айқындаған жағдайларда тауарлардың жеткізілуін бақылау құжаты ретінде тауарларға ілеспе құжаттар пайдаланылады.
3. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда тауарлардың жеткізілуін бақылау құжаты ретінде осындай шарттармен айқындалған құжаттар пайдаланылады.

2) обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов в любом таможенном органе;
3) перемещение товаров таможенным перевозчиком;
4) таможенное сопровождение товаров.
Перевозчик и (или) лицо, перемещающее товары и транспортные средства, вправе выбрать любую из перечисленных мер.
3. При перемещении товаров в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита железнодорожным транспортом положения подпунктов 1) и 4) пункта 2 настоящей статьи не применяются.
Меры по обеспечению доставки товаров и транспортных средств не применяются при перемещении товаров участниками внешнеэкономической деятельности, отнесенными к категории минимального риска в соответствии со статьей 470 настоящего Кодекса, за исключением товаров, перемещаемых в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи.
4. Меры обеспечения доставки товаров и транспортных средств при внутреннем таможенном транзите не применяются при перемещении товаров в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, и при транспортировке воздушным транспортом.
5. Перечень товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан с обязательным обеспечением уплаты таможенных платежей и налогов, утверждается Правительством Республики Казахстан.
6. Гарантийное обязательство о доставке товаров заполняется получателем и регистрируется таможенным органом назначения, и направляется по средствам связи в таможенный орган отправления. Форма и порядок регистрации гарантийного обязательства о доставке товаров устанавливаются уполномоченным органом.
Сноска. В статью 74 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 75. Документы, представляемые для применения
внутреннего таможенного транзита
1. Для производства оформления документа контроля доставки товаров в таможенный орган отправления перевозчик представляет товаросопроводительные документы.
2. Представленные документы заверяются должностным лицом таможенного органа отправления с указанием регистрационного номера документа контроля доставки.
Статья 76. Документ контроля доставки товаров
1. Документ контроля доставки товаров - документ, содержащий сведения о товарах, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, необходимый для осуществления таможенными органами контроля доставки товаров.
2. В случаях, определенных уполномоченным органом, в качестве документа контроля доставки товаров используются товаросопроводительные документы.
3. В случаях, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, в качестве документа контроля доставки товаров используются документы, определенные такими договорами.

4. Тауарлардың жеткізілуін бақылау құжатын ресімдеу, қалыптастыру және пайдалану тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
Ескерту. 76-бап жаңа редакцияда - ҚР 2010.01.06 № 238-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
77-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын кедендік
төлемдер және салықтар төлеудің қамтамасыз
етілгенін растайтын құжатты пайдаланып жеткізу
1. Кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдары ішкі кедендік транзит рәсіміне сәйкес Қазақстан Республикасының кедендік аумағы бойынша кедендік төлемдер және салықтар төлеудің қамтамасыз етілгенін растайтын құжатты пайдаланып өткізілуі мүмкін.
2. Кедендік төлемдерді және салықтарды төлеудің қамтамасыз етілгенін растайтын құжатты толтырудың және кеден органына табыс етудің нысанын, тәртібін уәкілетті орган белгілейді .
78-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын ішкі кедендік
транзит кезінде кедендік алып жүру
1. Кедендік алып жүру рәсімі - кеден органдары лауазымды адамдарының кедендік бақылаудағы тауарларды, көлік құралдарын және оларға арналған құжаттарды жөнелтуші кеден органынан межелі кеден органына дейін, сондай-ақ бір кеден органының қызмет аймағында алып жүруі. V032490
2. Кедендік алып жүруді кеден органдары, осы Кодекстің 74-бабының 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көзделген шаралар сақталмаған жағдайда, кеден органы лауазымды адамының жазбаша шешімі бойынша Қазақстан Республикасының кедендік аумағы бойынша өткізілетін тауарларды, көлік құралдарын және оларға арналған құжаттарды жеткізуді қамтамасыз етудің айрықша шарасы ретінде қолданады.
3. Кедендік алып жүру бір көлік құралына да, бірнеше (оннан аспайтын) көлік құралына да жүргізілуі мүмкін.
4. Кедендік алып жүру алым төленген кезден бастап бiр тәуліктен кешіктірiлмей кедендiк алып жүру басталады.
5. Кедендік алып жүру тәртібін уәкілетті орган белгілейді .
Ескерту. 78-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
79-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын ішкі кедендік
транзит кезінде межелі кеден органдарына дейін
жеткізу мерзімі
Ішкі кедендік транзит кезінде тауарлар мен көлік құралдарын межелі кеден органдарына дейін жеткізу мерзімін көлік құралының, белгіленген маршруттың мүмкіндіктеріне және басқа да тасымалдау шарттарына сүйене отырып, дағдылы жеткізу мерзімдеріне сәйкес жөнелтуші кеден органы белгілейді, бірақ ол бір айға екі мың километр есебімен белгіленетін шекті мерзімнен аспауға тиіс.
Тауарларды өткiзетiн тұлғаның дәлелдi сауал салуы бойынша кеден органы iшкi кеден транзитінің белгiленген мерзiмiн ұзартады, ол осы баптың бірінші бөлiгiнде айқындалған шектi мерзiмнен аспауға тиiс.
Ескерту. 79-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

4. Порядок оформления, формирования и использования документа контроля доставки товаров определяется уполномоченным органом.
Сноска. Статья 76 в редакции Закона РК от 06.01.2010 № 238-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 77. Доставка товаров и транспортных средств с
использованием документа, подтверждающего
обеспечение уплаты таможенных платежей и
налогов
1. Товары и транспортные средства, находящиеся под таможенным контролем, могут перемещаться по таможенной территории Республики Казахстан в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита с использованием документа, подтверждающего обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов.
2. Форма, порядок заполнения и представления таможенным органам документа, подтверждающего обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов, определяются уполномоченным органом.
Статья 78. Таможенное сопровождение товаров и
транспортных средств при внутреннем
таможенном транзите
1. Процедура таможенного сопровождения - сопровождение товаров, находящихся под таможенным контролем, транспортных средств и документов на них должностными лицами таможенных органов от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения, а также в зоне деятельности одного таможенного органа.
2. Таможенное сопровождение применяется таможенными органами как исключительная мера обеспечения доставки товаров, транспортных средств и документов на них, перемещаемых по таможенной территории Республики Казахстан по письменному решению должностного лица таможенного органа, в случае несоблюдения мер, предусмотренных подпунктами 1)-3) пункта 2 статьи 74 настоящего Кодекса.
3. Таможенное сопровождение может производиться как одного, так и нескольких (не более десяти) транспортных средств.
4. Таможенное сопровождение начинается не позднее суток с момента оплаты сбора за таможенное сопровождение.
5. Порядок таможенного сопровождения определяется уполномоченным органом.
Сноска. В статью 78 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 79. Сроки доставки товаров и транспортных
средств до таможенных органов назначения
при внутреннем таможенном транзите
Сроки доставки товаров и транспортных средств до таможенных органов назначения при внутреннем таможенном транзите устанавливаются таможенным органом отправления в соответствии с обычными сроками доставки, исходя из возможностей транспортного средства, установленного маршрута и других условий перевозки, но не свыше предельного срока, определяемого из расчета две тысячи километров за один месяц.
По мотивированному запросу лица, перемещающего товары, таможенный орган продлевает установленный срок внутреннего таможенного транзита, который не должен превышать предельный срок, определенный частью первой настоящей статьи.
Сноска. В статью 79 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

80-бап. Ішкі кедендік транзит кезінде тауарлар мен
көлік құралдарын бірдейлендіруді қамтамасыз ету
1. Жөнелтуші кеден органы тауарлар мен көлік құралдарын бірдейлендіруді қамтамасыз етеді, ал межелі кеден органы ішкі кедендік транзитке сәйкес оларды өткізген кезде тауарлар мен көлік құралдарын бірдейлендіру құралдарының сақталуын тексереді. Аралық кеден органдары тауарға ілеспе құжаттарға жаңа бірдейлендіру құралдарының қойылғаны туралы белгі соғады.
2. Кеден органдары бірдейлендіру құралдары ретінде осы Кодекстің 81-бабына сәйкес көлік құралдарына қойылған кедендік пломбаларды және мөрлерді пайдаланады.
3. Осы Кодекстің 81-бабына сәйкес кедендік пломбалар мен басқа да бірдейлендіру құралдары жеткіліксіз немесе сенімсіз деп қарастырылатын жағдайларды қоспағанда, кеден органдары шет мемлекеттердің кеден органдарының кедендік пломбалары мен басқа да бірдейлендіру құралдарын мойындайды.
81-бап. Кедендік пломбалары және мөрлері бар
тауарларды тасымалдау кезінде көлік
құралдарын жабдықтау
1. Кедендік пломбалары және мөрлері бар тауарларды тасымалдау үшін көлік құралдары мынадай талаптарды:
1) кедендік пломбаларды және мөрлерді қою мүмкіндігін;
2) тауарды көлік құралының пломбаланған бөлігінен кедендік пломбаларды және мөрлерді бүлдірместен алу немесе оған қою мүмкіндігінің болмауын;
3) тауарларды жасырып қалуға арналған жасырын орындардың болмауын;
4) тауарларды кедендік тексеруге еркін қол жеткізілуін қамтамасыз етуді сақтай отырып құрастырылуға және жабдықталуға тиіс.
2. Кедендік пломбаларды және мөрлерді пайдалану мүмкін болмаған кезде тауарларды бірдейлендіру осы Кодекстің 476-бабына сәйкес жүргізіледі.
82-бап. Ішкі кедендік транзит кезінде тауарлармен
жасалатын операциялар
1. Ішкі кедендік транзитке сәйкес тасымалданатын тауарлармен жүк операцияларын жүргізуге қызмет аймағында осы операцияларды жүзеге асыру қажеттігі туындаған кеден органының бақылауымен жол беріледі.
2. Тауарларды бiр көлiк құралынан екіншiсiне қайта тиеуге қызмет аймағында осы операция жүргiзiлетiн кеден органына алдын ала жазбаша хабарлау арқылы жол берiледі. Тауарларды жеткізудің технологиялық процесі жүру жолында тауарларды түсірместен көлік түрін өзгертуді көздейтін жағдайларды қоспағанда, тауарларды қайта тиеу кедендік пломбалар мен мөрлердi бұза отырып жүзеге асырылған жағдайда тауарлардың жеткiзiлуiн бақылаудың жаңа құжаты ресімделедi.
3. Тұлғаның өтініші бойынша кеден органы кедендік бақылаудағы тауарлармен жүк операцияларын кеден органының жұмыс уақытынан тыс кезде жүргізуге рұқсат етеді.
Ескерту. 82-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 80. Обеспечение идентификации товаров и
транспортных средств при внутреннем
таможенном транзите
1. Таможенный орган отправления обеспечивает идентификацию товаров и транспортных средств, а таможенный орган назначения проверяет наличие сохранности средств идентификации товаров и транспортных средств при их перемещении в соответствии с внутренним таможенным транзитом. Промежуточные таможенные органы в товаросопроводительных документах проставляют отметки о наложении новых средств идентификации.
2. В качестве средств идентификации таможенными органами используются таможенные пломбы и печати, наложенные на транспортные средства в соответствии со статьей 81 настоящего Кодекса.
3. Таможенными органами признаются таможенные пломбы и другие средства идентификации таможенных органов иностранных государств, за исключением случаев, когда таможенные пломбы и другие средства идентификации рассматриваются недостаточными или ненадежными в соответствии со статьей 81 настоящего Кодекса.
Статья 81. Оборудование транспортных средств при
перевозке товаров под таможенными пломбами и
печатями
1. Для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями транспортные средства должны быть сконструированы и оборудованы с соблюдением следующих требований:
1) возможность наложения таможенных пломб и печатей;
2) отсутствие возможности извлечения или вложения товара в опломбированную часть транспортного средства без повреждения таможенных пломб и печатей;
3) отсутствие потайных мест для сокрытия товаров;
4) обеспечение свободного доступа для таможенного осмотра товаров.
2. При невозможности использования таможенных пломб и печатей идентификация товаров производится в соответствии со статьей 476 настоящего Кодекса.
Статья 82. Операции с товарами при внутреннем
таможенном транзите
1. Проведение грузовых операций с товарами, перевозимыми в соответствии с внутренним таможенным транзитом, допускается под контролем таможенного органа, в зоне деятельности которого возникла необходимость в их осуществлении.
2. Перегрузка товаров с одного транспортного средства на другое допускается с предварительного письменного уведомления таможенного органа, в зоне деятельности которого производится данная операция. В случае осуществления перегрузки товаров с повреждением таможенных пломб и печатей оформляется новый документ контроля доставки товаров, за исключением случаев, когда технологический процесс доставки товаров предусматривает изменение вида транспорта в пути следования без выгрузки товаров.
3. По заявлению лица таможенный орган разрешает проведение грузовых операций с товарами под таможенным контролем вне времени работы таможенного органа.
Сноска. В статью 82 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

83-бап. Тасымалдаушының ішкі кедендік транзит кезіндегі
міндеттері
Тауарларды ішкі кедендік транзит рәсіміне сәйкес тасымалдау кезінде тасымалдаушы:
1) тауарлар мен оларға арналған құжаттарды жөнелтуші кеден органы белгілеген мерзімде тауарлардың жеткізілуін бақылау құжаттарында көрсетілген межелі кеден органына жеткізуге;
2) тауарлар, сондай-ақ кедендік пломбалар және мөрлер не өзге де бірдейлендіру құралдары пайдаланылған болса, олардың сақталуын қамтамасыз етуге;
3) осы Кодекстің 82-бабында көзделген жағдайда, тауарларды басқа көлік құралына қайта тиеуді қоспағанда, кеден органдарының рұқсатынсыз тауарлармен жүк операцияларын жасауға жол бермеуге міндетті.
84-бап. Тасымалдаушының ішкі кедендік транзит кезіндегі
жауапкершілігі
1. Тауарлар, көлік құралдары және оларға арналған құжаттар межелі кеден органына жеткізілмеген жағдайда тасымалдаушы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
2. Тасымалдаушы кедендік төлемдердің және салықтардың төленуі үшін, сондай-ақ осы Кодекстің 85-бабында көзделген жағдайларда тауарларды түсіргені, қайта тиегені, орамаларын ашқаны немесе қайта орағаны, бірдейлендіру құралдарын өзгерткені, алып тастағаны, жойғаны немесе зақымдағаны үшін жауапты болмайды. Бұл орайда тасымалдаушы мұндай операцияларды жасауды жолаушылар мен көлік құралы экипажының өмірі мен денсаулығына нақты қатер төнгенін, тауарлар мен көлік құралдарының жойылуы, жоғалуы, біржола жоғалуы немесе елеулі түрде бүлінуі туғызғанын растайтын тиісті уәкілетті мемлекеттік орган берген құжаттарды табыс етеді.
3. Тауарларды ішкі кедендік транзитке сәйкес тасымалдау кезінде кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу бойынша, осы баптың 2-тармағын қоспағанда, тауарларды жоғалтқан не оларды кеден органының рұқсатынсыз берген тасымалдаушы жауапты болады.
Ескерту. 84-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
85-бап. Ішкі кедендік транзит кезінде тауарлар мен
көлік құралдарын тасымалдауға кедергі жасайтын
авария және (немесе) ырық бермес күштердің әсері
кезінде қолданылатын шаралар
Авария және (немесе) ырық бермес күштердің әсері кезінде тасымалдаушы:
1) тауарлар мен көлік құралдарының сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті шаралардың бәрін қолдануға;
2) ең жақын кеден органын кейіннен хабардар ете отырып, тиісті уәкілетті мемлекеттік органға аталған оқиға туралы дереу хабарлауға міндетті. Хабарламаны алған кеден органы жөнелтуші және межелі кеден органдарына дереу хабарлауға, сондай-ақ ішкі кедендік транзит рәсімдерін сақтай отырып, тауарларды одан әрі тасымалдау мүмкіндіктері туралы шешім қабылдауға міндетті.
Осы бапта көзделген шаралардың қолданылуына байланысты тасымалдаушы шеккен шығындарды кеден органдары өтемейді.

Статья 83. Обязанности перевозчика при внутреннем
таможенном транзите
При перевозке товаров в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита перевозчик обязан:
1) доставить товары и документы на них в сроки, установленные таможенным органом отправления, в таможенный орган назначения, указанный в документах контроля доставки товаров;
2) обеспечить сохранность товаров, а также таможенных пломб и печатей либо иных средств идентификации, если они использовались;
3) не допускать грузовые операции с товарами без разрешения таможенных органов, за исключением перегрузки товаров на другое транспортное средство в случае, предусмотренном статьей 82 настоящего Кодекса.
Статья 84. Ответственность перевозчика при внутреннем
таможенном транзите
1. В случае недоставки товаров, транспортных средств и документов на них в таможенный орган назначения перевозчик несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
2. Перевозчик не несет ответственности за уплату таможенных платежей и налогов, а также за разгрузку, перегрузку, вскрытие упаковки или переупаковку товаров, изменение, удаление, уничтожение или повреждение средств идентификации товаров в случаях, предусмотренных в статье 85 настоящего Кодекса. При этом перевозчик представляет подтверждающие документы, выданные соответствующими уполномоченными государственными органами, что совершение таких операций вызвано реальной угрозой жизни и здоровью пассажиров и экипажа транспортного средства, уничтожением, утратой, безвозвратной утерей или существенной порчей товаров и транспортного средства.
3. При перевозке товаров в соответствии с внутренним таможенным транзитом ответственность по уплате таможенных платежей и налогов несет перевозчик, утративший товары, за исключением пункта 2 настоящей статьи, либо выдавший их без разрешения таможенного органа.
Сноска. Статья 84 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312. (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 85. Меры, принимаемые при аварии и (или)
действии непреодолимой силы, препятствующих
перевозке товаров и транспортных средств
при внутреннем таможенном транзите
При аварии и (или) действии непреодолимой силы перевозчик обязан:
1) принять все необходимые меры для обеспечения сохранности товаров и транспортных средств;
2) незамедлительно сообщить о данном происшествии в соответствующий уполномоченный государственный орган с дальнейшим уведомлением ближайшего таможенного органа. Таможенный орган, получивший уведомление, обязан незамедлительно известить таможенные органы отправления и назначения, а также принять решение о возможности дальнейшей перевозки товаров с соблюдением процедуры внутреннего таможенного транзита.
Затраты, понесенные перевозчиком в связи с принятием мер, предусмотренных настоящей статьей, таможенными органами не возмещаются.

86-бап. Ішкі кедендік транзит рәсімінің аяқталуы
1. Ішкі кедендік транзит рәсіміне сәйкес өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары көлік құралының келгендігі межелі кеден органында тiркелген кезден бастап жеткізілді деп есептеледі.
2. Межелі кеден органы көлік құралының келгендігін және ішкі транзит рәсімінің аяқталғандығын осы Кодекстің 59-бабына сәйкес тауарлар мен көлік құралдарының жеткізілгендігі туралы хабарланған кезден бастап үш сағаттың ішінде тіркейді.
Тауарлар мен көлік құралдарын жеткізу туралы хабарламаны кеден органы жеткізуді бақылау құжаттары мен көлік, сондай-ақ коммерциялық құжаттарды растау немесе олардың электрондық форматын  электрондық цифрлық қолтаңбамен тіркеу жолымен жүзеге асырады.
3. Тауарлар мен көлiк құралдары тауарларды жеткiзу рәсiмi аяқталғанға дейiн межелi кеден органының қызмет аймағындағы уақытша сақтау орнында орналастырылуға тиiс.
Ескерту. 86-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
13-тарау. Уақытша сақтау
87-бап. Уақытша сақтау
Уақытша сақтау - әкелінген тауарлар белгілі бір кедендік режимге сәйкес межелі кеден органына табыс етілген кезден бастап олар шығарылғанға дейін не осы Кодексте белгіленген тәртіппен  мемлекет меншігіне айналдырылғанға дейін, не тауар мен көлік құралы кеден ісі саласындағы қылмыстық істер және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша заттай дәлелдеме болып табылған жағдайда, кедендік бақылауда сақталатын кедендік рәсім.
Ескерту. 87-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
88-бап. Уақытша сақтау орындары
1. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтау, уақытша сақтау орындарына қойылатын талаптар сақталған жағдайда тауар өткiзетін тұлғаның таңдауы бойынша, арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайларда, ашық алаңдарда, көлік құралдарында, сондай-ақ уақытша сақтау қоймаларында, кеден қоймаларында, еркін қоймаларда, алушының қоймаларында жүзеге асырылады.
2. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтау орындары мыналар болып табылады:
1) топтастырылған жүктерді жеткізу жағдайларын қоспағанда, тауарлар жеткізілген көлік құралдары;

Статья 86. Завершение процедуры внутреннего таможенного
транзита
1. Товары и транспортные средства в таможенном органе назначения, перемещаемые в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита, считаются доставленными с момента регистрации прибытия транспортного средства.
2. Таможенный орган назначения регистрирует прибытие транспортного средства и завершение процедуры внутреннего таможенного транзита в течение трех часов с момента уведомления о доставке товаров и транспортных средств в соответствии со статьей 59 настоящего Кодекса.
Уведомление о доставке товаров и транспортных средств осуществляется путем заверения таможенным органом документов контроля доставки и транспортных, а также коммерческих документов или регистрацией их электронного формата электронной цифровой подписью.
3. Товары и транспортные средства до завершения процедуры доставки товаров должны быть помещены в места временного хранения в зоне деятельности таможенного органа назначения.
Сноска. В статью 86 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312. (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Глава 13. Временное хранение
Статья 87. Временное хранение
Временное хранение - таможенная процедура, при которой ввезенные товары хранятся под таможенным контролем с момента представления таможенному органу назначения и до их выпуска в соответствии с определенным таможенным режимом либо обращения в собственность государства в порядке, установленном настоящим Кодексом, либо в случае, когда товар и транспортное средство является вещественным доказательством по уголовным делам и делам об административных правонарушениях в сфере таможенного дела.
Сноска. Статью 87 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 88. Места временного хранения
1. Временное хранение товаров и транспортных средств осуществляется в специально выделенных и обустроенных помещениях, на открытых площадках, на транспортных средствах, а также на складах временного хранения, таможенных складах, свободных складах, складах получателя по выбору лица, перемещающего товары, при условии соблюдения требований к местам временного хранения.
2. Местами временного хранения товаров и транспортных средств являются:
1) транспортные средства, на которых товары были доставлены, за исключением случаев доставки консолидированных грузов;

2) ашық алаңдар - тауар иелерінің:
әуежайлардың, теңіз және өзен порттарының, темір жол станцияларының, өнеркәсіп орындарының осы тұлғалардың тауарларын уақытша сақтауға арналған күзетілетін аумақтарында;
осы тұлғалардың өз тауарларын уақытша сақтау үшін арнайы бөлінген және күзетілетін аумақтарында орналасқан алаңдары.
Көлік құралдарындағы тауарларды ашық алаңда сақтауға жол беріледі;
3) арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайлар - тауарлар иесінің өз тауарларын уақытша сақтауға арналған үй-жайлары немесе үй-жайдың арнайы бөлінген және жайластырылған бөлігі, сондай-ақ мамандандырылған көлік-экспедиция ұйымдары тасымалдайтын экспресс-жүктерді сұрыптауға және өңдеуге арналған үй-жайлар;
4) уақытша сақтау қоймалары - тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтауға арнайы арналған, уәкілетті орган беретін лицензия негізінде жұмыс істейтін қоймалар;
5) кеден қоймалары мен еркін қоймалар - бір бөлігі уақытша сақтау үшін пайдаланылатын, кеден қоймасының және еркін қойманың кедендік режимдеріне сәйкес тауарлар мен көлік құралдарын орналастыруға арнайы арналған, уәкілетті орган беретін кеден қоймасын құруға арналған лицензия және еркін қойма құруға арналған шешім негізінде жұмыс істейтін қоймалар;
6) осы Кодекстің 95-бабында көзделген тәртіппен тауар алушылардың қоймалары.
3. Арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жай немесе ашық алаңша, тиісті орын біртұтас және бөлінбейтін кешен болып табылатын және бір мекен-жайда орналасқан жағдайда уақытша сақтау орны деп танылады.
Осы Кодекстің 96-бабына сәйкес кеден органы беретін уақытша сақтау орны деп тану туралы шешім арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайлар мен ашық алаңдарды уақытша сақтау орны ретінде тануға растама болып табылады.
4. Тауарларды алдын ала және мерзімдік декларациялау рәсімі бойынша тауарларды өткізген кезде, осы Кодекстің 371-бабында көзделген оңайлатылған кедендік ресімдеу тәртібін пайдалану кезінде және осы Кодексте белгіленген өзге де жағдайларда уақытша сақтау рәсімі қолданылмайды.
Ескерту. 88-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

2) открытые площадки - площадки владельцев товаров, находящиеся:
на охраняемой территории аэропортов, морских и речных портов, железнодорожных станций, промышленных предприятий, предназначенные для временного хранения товаров этих лиц;
на специально выделенных и охраняемых территориях этих лиц для временного хранения собственных товаров.
Допускается хранение на открытой площадке товаров, находящихся на транспортных средствах;
3) специально выделенные и обустроенные помещения - помещения владельца товаров или специально выделенная и обустроенная часть помещения, предназначенные для временного хранения собственных товаров, а также помещения, предназначенные для сортировки и обработки экспресс-грузов, перевозимых специализированными транспортно-экспедиционными организациями;
4) склады временного хранения - склады, специально предназначенные для временного хранения товаров и транспортных средств, действующие на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом;
5) таможенные склады и свободные склады - склады, специально предназначенные для помещения в них товаров и транспортных средств в соответствии с таможенными режимами таможенного склада и свободного склада, часть которых используется для временного хранения, действующие на основании лицензии на учреждение таможенного склада и решения на учреждение свободного склада, выдаваемых уполномоченным органом;
6) склады получателей товаров в порядке, предусмотренном статьей 95 настоящего Кодекса.
3. Специально выделенное и обустроенное помещение или открытая площадка признаются местом временного хранения при условии, что соответствующее место является единым и неделимым комплексом и расположено по одному адресу.
Подтверждением признания специально выделенных и обустроенных помещений и открытых площадок в качестве места временного хранения являются решения о признании местом временного хранения, выдаваемые таможенным органом в соответствии со статьей 96 настоящего Кодекса.
4. Процедура временного хранения не применяется при перемещении товаров по процедуре предварительного и периодического декларирования товаров, при использовании упрощенного порядка таможенного оформления, предусмотренного статьей 371 настоящего Кодекса, и в иных случаях, установленных настоящим Кодексом.
Сноска. Статья 88 с изменениями, внесенными Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

89-бап. Уақытша сақтау орындарына қойылатын талаптар
1. Осы Кодекстің 104-бабының 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларында белгіленген талаптарды қоспағанда, арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жай уақытша сақтау қоймасын құруға қойылатын талаптарға сай келуге тиіс.
2. Кеден немесе еркін қойма үй-жайының бір бөлігі уақытша сақтау орны ретінде пайдаланылған жағдайда ол үй-жайдың қалған бөліктерінен темірбетоннан, бетоннан, кірпіштен, металқұрылымынан не сол материалдарды араластырып жасалған тұтас қоршаумен оқшаулануға тиіс.
3. Ашық алаңшаның аумағы:
1) бүкіл периметрі бойынша белгіленуге және қоршалуға тиіс. Ашық алаңшалардың аумағының қоршауы темірбетоннан, бетоннан, кірпіштен, металқұрылымынан не осы материалдарды араластырып жасалған және биіктігі кемінде 2,2 метр тұтас құрылыс болуға тиіс;
2) тауардың сипатына қарай қажетті тиеу-түсіру техникасымен және таразы жабдығымен қамтамасыз етілуге тиіс;
3) осы Кодекстің 104-бабының 1), 3)-5), 7) тармақшаларында белгіленген талаптарға сай келуге тиіс.
Әуежайлардың, теңіз және өзен порттарының, темір жол станцияларының аумағындағы ашық алаңшаларға арналған кедендік бақылау аймақтарын белгілеу мүдделі тұлғалармен (әуежайлардың, теңіз және өзен порттарының, темір жол станцияларының әкімшілігімен) келісу арқылы жүзеге асырылады.
4. Мынадай шарттардың бірі:
кеден төлемдері мен салықтардың төленуін қамтамасыз ету;
бірдейлендіру құралдарының бүтіндігі сақталған кезде тауарлар тасымалданған және жеткізілген жағдайда уақытша сақтау орны ретінде көлік құралдары пайдаланылуы мүмкін.
Көлік құралдарындағы тауарлардың сақталуы, бірдейлендіру құралдарының бүтіндігі үшін жауапкершілік кедендік ресімдеу рәсімі аяқталғанға дейін және тауар алушыға берілгенге дейін тасымалдаушыға жүктеледі.
5. Уақытша сақтау орындары оларды уақытша сақтау орны ретінде пайдаланудың бүкіл мерзімі бойында белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Ескерту. 89-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
90-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтау
орындарына орналастыруға қажетті құжаттар
1. Қысқаша декларация тауарлар мен көлік құралдарының уақытша сақтау орындарына орналастырылғанын растайтын құжат болып табылады.

Статья 89. Требования к местам временного хранения
1. Специально выделенное и обустроенное помещение должно отвечать требованиям, предъявляемым к учреждению склада временного хранения, за исключением требований, установленных в подпунктах 2), 3), 4), 6) и 7) статьи 104 настоящего Кодекса.
2. В случае использования в качестве места временного хранения части помещения таможенного или свободного склада она должна быть изолирована от остальной части помещения непрерывным ограждением, конструкцией из железобетона, бетона, кирпича, металлоконструкций либо из комбинации данных материалов.
3. Территория открытой площадки:
1) должна быть обозначена и огорожена по всему периметру. Ограждение территории открытых площадок должно представлять собой непрерывную конструкцию из железобетона, бетона, кирпича, металлоконструкций либо из комбинации данных материалов и быть высотой не менее 2,2 метра;
2) должна быть обеспечена, в зависимости от характера товара, необходимой погрузочно-разгрузочной техникой и весовым оборудованием;
3) должна отвечать требованиям, установленным в подпунктах 1), 3)-5), 7) статьи 104 настоящего Кодекса.
Обозначение зон таможенного контроля для открытых площадок, находящихся на территории аэропортов, морских и речных портов, железнодорожных станций, осуществляется по согласованию с заинтересованными лицами (администрацией аэропортов, морских и речных портов, железнодорожных станций).
4. Транспортные средства могут использоваться в качестве места временного хранения в случае перевозки и доставки товаров при соблюдении одного из следующих условий:
обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов;
целостности средств идентификации.
Ответственность за сохранность товаров, находящихся на транспортном средстве, целостность средств идентификации несет перевозчик до завершения процедуры таможенного оформления и передачи товара получателю.
5. Места временного хранения должны соответствовать установленным требованиям на протяжении всего срока их использования в качестве мест временного хранения.
Сноска. В статью 89 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 90. Документы, необходимые для помещения товаров
и транспортных средств в места временного
хранения
1. Документом, подтверждающим помещение товаров и транспортных средств в места временного хранения, является краткая декларация.

2. Қысқаша декларацияны тасымалдаушы не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлға немесе тауарды сақтауға қабылдаған уақытша сақтау қоймасының өкілі тауарлар мен көлік құралдарын кеден органына ұсынғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
Егер тауарлар осы мерзім ішінде белгілі бір кедендік режиммен мәлімделсе, қысқаша декларация берілмейді.
3. Қысқаша декларация тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілген және тауарларды бірдейлендіру үшін қажетті мәліметтерді, сондай-ақ әкелінген тауарлардың мәлімделген уақытша сақтау орны туралы мәліметтерді қамтуға тиіс.
4. Қысқаша декларацияның нысаны мен оны толтырудың тәртібін уәкілетті орган белгілейді .
Ескерту. 90-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
91-бап. Уақытша сақтау мерзімі
1. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтау орындарында уақытша сақтау мерзімі қысқаша декларация тіркелген күннен бастап қоса алғанда, күнтізбелік алпыс күннен аспауға тиіс.
2. Кеден ісі саласындағы қылмыстық істер мен әкiмшілік құқық бұзушылық туралы iстер бойынша заттай дәлелдемелер болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау мерзiмі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес айқындалады.
3. Осы бапта көзделген уақытша сақтау мерзімдері біткеннен кейін тауарлар мен көлік құралдарына билік ету Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргізіледі.
4. Тауарларды көлік құралдарында уақытша сақтау мерзімі он күннен аспауға тиіс.
5. Осы баптың 4-тармағына сәйкес уақытша сақтау кедендік төлемдер және салықтар төленген не оларды төлеу қамтамасыз етілген жағдайда жүзеге асырылады. Тауарларды халықаралық жол тасымалы рәсімін пайдалана отырып келген көлік құралында сақтау кезінде төлеуді қамтамасыз ету қолданылмайды.
Ескерту. 91-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
92-бап. Уақытша сақтаудағы тауарлармен жасалатын
операциялар
1. Уақытша сақтау қоймасы және өзге де уақытша сақтау орындары иесінің, тауарларды алушының, кедендік брокердің, тауарларға қатысты өкілеттігі бар өзге де тұлғаның және олардың өкілдерінің уақытша сақтау орындарындағы тауарларды тексеруі мен өлшеуіне және кеден органының рұқсатымен тауарлардың сынамалары мен үлгілерін алуына болады.

2. Краткая декларация подается перевозчиком либо лицом, обладающим полномочиями в отношении товаров, или представителем склада временного хранения, принявшего товар на хранение, не позднее следующего рабочего дня после представления товаров и транспортных средств таможенному органу.
Краткая декларация не подается, если товары в течение этого срока заявляются под определенный таможенный режим.
3. Краткая декларация должна содержать сведения, указанные в товаросопроводительных документах и необходимые для идентификации товаров, а также сведения о заявляемом месте временного хранения ввезенных товаров.
4. Форма краткой декларации и порядок ее заполнения  устанавливаются уполномоченным органом.
Сноска. Статья 90 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 91. Срок временного хранения
1. Срок временного хранения товаров и транспортных средств в местах временного хранения не может превышать шестьдесят календарных дней включительно со дня регистрации краткой декларации.
2. Срок временного хранения товаров и транспортных средств, являющихся вещественными доказательствами по уголовным делам и делам об административных правонарушениях в сфере таможенного дела, определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Распоряжение товарами и транспортными средствами по истечении сроков временного хранения, предусмотренных настоящей статьей, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Срок временного хранения товаров на транспортных средствах не может превышать десять дней.
5. Временное хранение в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи осуществляется при условии уплаты либо обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов. При хранении товаров на транспортном средстве, прибывшем с использованием процедуры международной дорожной перевозки, обеспечение уплаты не применяется.
Сноска. В статью 91 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 92. Операции с товарами, находящимися на
временном хранении
1. Владелец склада временного хранения и иных мест временного хранения, получатель товаров, таможенный брокер, иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, и их представители могут осматривать и измерять товары, находящиеся в местах временного хранения, и с разрешения таможенного органа отбирать пробы и образцы товаров.

2. Уақытша сақтаудағы тауарларға, бүлінген орамаларын жөндеуді қоса алғанда, олардың өзгеріссіз жағдайда сақталуын қамтамасыз ету үшін кеден органының рұқсатымен қажетті операциялар жасалуы мүмкін.
3. Уақытша сақталуы кезеңінде ырық бермес күштің әсері салдарынан жарамсыз болған, бүлінген немесе зақымданған тауарлар декларант айқындаған, егер олар жарамсыз, бүлінген немесе зақымданған жағдайда әкелінгендей болса, кедендік режимге орналастырылуға тиіс.
4. Көлік құралдарында уақытша сақтаудағы тауарлармен қандай да бір жүк операцияларын жүргізу (түсіру, тауарлардың салмағын, санын нақтылау, сараптама жүргізу мақсатында сынамалар мен үлгілерін алу) қажет болатын жағдайда, олар бірдейлендіру құралдарын пайдалану арқылы не тауарлар өзге де уақытша сақтау орындарына орналастырылған жағдайда кеден органы лауазымды адамының қатысуымен кедендік уақытша бақылау аймағында жүргізіледі.
93-бап. Уақытша сақтау орындарына орналастыруға болатын
тауарлар
1. Уақытша сақтау орындарына, құбыр тасымалымен және электр беру желілерi бойынша өткiзiлетiндерден басқа кез келген тауарларды, сондай-ақ осы Кодекстiң 470-бабына сәйкес ең төменгi деңгейдегі тәуекел санатына жатқызылған сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар өткiзген тауарларды орналастыруға болады.
2. Басқа тауарларға зиян келтіруі мүмкін немесе сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететін тауарлар мұндай тауарларды сақтау үшін арнайы лайықталған уақытша сақтау қоймаларында немесе осы Кодекстің 43-тарауына сәйкес кедендік төлемдер мен салықтардың төленуі қамтамасыз етілген жағдайда көлік құралында сақталуға тиіс.
Ескерту. 93-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
94-бап. Темір жол көлігімен тасымалданатын тауарларды
уақытша сақтаудың ерекшеліктері
1. Кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу қамтамасыз етілген жағдайда, темір жол көлігімен тасымалданатын ерекше тауарлар мен сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететін тауарларды қарауында темір жол учаскесі бар тұлғаның сұратуы бойынша уақытша сақтауға жол беріледі.
2. Тауарларды уақытша сақтау оларды түсіргенге дейін орналасатын жері кеден органдарымен келісілген, аталған тұлғалардың темір жолдарындағы тікелей көлік құралдарында жүзеге асырылады.

2. Товары, находящиеся на временном хранении, с разрешения таможенного органа могут быть подвергнуты операциям, необходимым для обеспечения их сохранности в неизменном состоянии, включая исправление поврежденной упаковки.
3. Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные вследствие действия непреодолимой силы в период их временного хранения, подлежат помещению под определенный декларантом таможенный режим, как если бы они были ввезены в негодном, испорченном или поврежденном состоянии.
4. В случае необходимости проведения каких-либо грузовых операций с товарами, находящимися на временном хранении на транспортном средстве (разгрузки, уточнения веса, количества товаров, отбора проб и образцов в целях проведения экспертизы) они производятся во временной зоне таможенного контроля в присутствии должностного лица таможенного органа с использованием средств идентификации либо при условии помещения товаров в иные места временного хранения.
Статья 93. Товары, которые могут быть помещены в места
временного хранения
1. В места временного хранения могут помещаться любые товары, кроме перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, а также перемещаемые участниками внешнеэкономической деятельности, отнесенными к категории минимального риска в соответствии со статьей 470 настоящего Кодекса.
2. Товары, которые могут причинить вред другим товарам или требующие особых условий хранения, должны храниться на складах временного хранения, специально приспособленных для хранения таких товаров или на транспортном средстве при условии обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 43 настоящего Кодекса.
Сноска. В статью 93 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 94. Особенности временного хранения товаров,
перевозимых железнодорожным транспортом
1. По запросу лица, в ведении которого находится участок железнодорожного пути, допускается временное хранение специфических товаров и товаров, требующих особых условий хранения, перевозимых железнодорожным транспортом, при условии обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов.
2. Временное хранение товаров осуществляется до их разгрузки непосредственно в транспортных средствах, находящихся на железнодорожных путях указанных лиц, в местах, расположение которых согласовано с таможенными органами.

3. Аталған орындар уақытша кедендік бақылау аймағы болып табылады.
4. Тауарларды түсіруге және оларды кез келген басқа жерге ауыстыруға кеден органының рұқсатымен ғана жол беріледі.
5. Қарауында темір жол учаскесі бар тұлға:
1) уақытша сақтаудағы тауарларды кедендік бақылаудан тыс, көлік құралынан алып қою мүмкіндігін болдырмауға;
2) уақытша сақтаудағы тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге;
3) кедендік бақылаудың жүзеге асырылуына жәрдемдесуге;
4) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен көлік құралында сақтаулы тауарлар туралы есеп жүргізуге және есептілікті кеден органына табыс етуге;
5) бөгде адамдардың сақтаудағы тауарларға кеден органдарының рұқсатынсыз қолжетімділігін болдырмауға;
6) тауарлар жоғалған не кеден органының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берілген жағдайда кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуге міндетті.
95-бап. Тауарларды алушының қоймасында уақытша сақтау
1. Уақытша сақтау қоймасын құруға лицензиясы және уақытша сақтау орны деп тану туралы шешім болмағанда кеден органының рұқсатымен:
1) ерекше тауарларды немесе ерекше жағдайда сақтауды талап ететін тауарларды уақытша сақтау қажет болған жағдайда;
2) тауарлар жеткізілген жерде уақытша сақтау қоймасы болмаған жағдайда, кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу қамтамасыз етілген шартпен тауарларды алушының қоймасында уақытша сақтау жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Тауарларды алушы сақтау кезінде кеден органдарының рұқсатынсыз бөгде адамдардың сақтаудағы тауарларға қолжетімділігін болдырмауға міндетті.
3. Тауарларды алушының қоймасында басқа тұлғаларға тиесілі тауарларды сақтауға жол берілмейді.
96-бап. Арнайы бөлінген және жайластырылған
үй-жайларды, ашық алаңшаларды уақытша
сақтау орны деп тану туралы шешімдерді беру
тәртібі
1. Арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайлар мен ашық алаңшаларды уақытша сақтау орны деп тану туралы кеден органының шешімі меншігінде немесе пайдалануында үй-жай немесе ашық алаңша бар тұлғаға беріледі.
2. Иеленуші үй-жайларды немесе ашық алаңшаларды уақытша сақтау орны деп тану туралы шешім алу үшін, тұлға және үй-жайдың немесе алаңшаның орналасқан жері туралы мәліметтерді көрсете отырып, кеден органына еркін нысанда өтініш береді.
3. Иеленуші өтінішпен бірге:
1) үй-жай немесе ашық алаңша иесінің тіркеу құжаттарының нотариаттық куәландырылған көшірмелерін табыс етуге;
2) уақытша сақтау орындарына арналған аумақтың жоспарларын, үй-жайдың немесе ашық алаңшаның жоспарлары мен сызбаларын табыс етуге;
3) уақытша сақтау орындарына арналған үй-жайға немесе ашық алаңшаға меншік құқығын немесе пайдалану құқығын растайтын құжаттардың нотариаттық куәландырылған көшірмелерін табыс етуге;

3. Указанные места являются временной зоной таможенного контроля.
4. Разгрузка товаров и их перемещение в любое другое место допускаются только с разрешения таможенного органа.
5. Лицо, в ведении которого находится участок железнодорожного пути, обязано:
1) исключить возможность изъятия с транспортного средства, помимо таможенного контроля, товаров, находящихся на временном хранении;
2) обеспечить сохранность товаров, находящихся на временном хранении;
3) содействовать осуществлению таможенного контроля;
4) вести учет и представлять таможенному органу отчетность о хранящихся на транспортном средстве товарах в порядке, определяемом уполномоченным органом;
5) исключить доступ посторонних лиц к хранимым товарам без разрешения таможенных органов;
6) уплачивать таможенные платежи и налоги при утрате товаров либо передаче другим лицам без разрешения таможенного органа.
Статья 95. Временное хранение на складе получателя
товаров
1. С разрешения таможенного органа временное хранение может осуществляться на складе получателя товаров без наличия лицензии на учреждение склада временного хранения и решения о признании местом временного хранения:
1) при необходимости временного хранения специфических товаров или товаров, требующих особых условий хранения;
2) в случае отсутствия склада временного хранения в месте доставки товаров при условии обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов.
2. Получатель товаров при хранении обязан исключить доступ посторонних лиц к хранимым товарам без разрешения таможенных органов.
3. На складе получателя товаров не допускается хранение товаров, принадлежащих другим лицам.
Статья 96. Порядок выдачи решений о признании местом
временного хранения специально выделенных и
обустроенных помещений, открытых площадок
1. Решение таможенного органа о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений и открытых площадок выдается лицу, в собственности или пользовании которого находится помещение или открытая площадка.
2. Для получения решения о признании местом временного хранения помещений или открытых площадок владелец подает заявление в произвольной форме в таможенный орган с указанием сведений о лице и месте расположения помещения или площадки.
3. Владелец вместе с заявлением должен:
1) представить нотариально засвидетельствованные копии регистрационных документов владельца помещения или открытой площадки;
2) представить планы территорий, планы и чертежи помещения или открытой площадки, предназначенных для мест временного хранения;
3) представить нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих право собственности или право пользования помещением или открытой площадкой, предназначенными для мест временного хранения;

4) кеден органдарында сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың есебінде тұруға тиіс.
4. Кеден органы өтінішті алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қарайды.
5. Мәлімделген мәліметтер, үй-жайлар мен ашық алаңшалардың жайластырылуы мен жабдықталуы уақытша сақтау орындарына қойылатын қажетті талаптарға сәйкес келмейтін жағдайларда кеден органы уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімді беруден бас тартуы мүмкін.
6. Тұлғаны қайта тіркеу кезінде уақытша сақтау орны деп тану туралы шешім өз күшін сақтайды. Бұл жағдайда уақытша сақтау орнының иесі кеден органын қайта тіркеу фактісі туралы хабардар етуге міндетті. Қажет болған жағдайда кеден органы қайта тіркеудің күнін көрсете отырып, уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімге өзгерістер енгізеді.
Ескерту. 96-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2010.01.06 № 238-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
97-бап. Арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайлар,
ашық алаңшалар иелерінің міндеттері
Уақытша сақтау орындарының иелері:
1) осы Кодекстің 89-бабында белгіленген талаптарға сәйкес үй-жайды немесе ашық алаңшаны кедендік бақылауды қамтамасыз ету үшін қажетті тиісінше тұрғыда жайластыруға;
2) уақытша сақтаудағы тауарлар мен көлік құралдарын кедендік бақылаудан тыс, үй-жайдан немесе ашық алаңшадан алу мүмкіндігін болдырмауға;
3) үй-жайдағы немесе ашық алаңшадағы тауарлардың және (немесе) көлік құралдарының сақталуын қамтамасыз етуге;
4) кедендік бақылаудың жүзеге асырылуына жәрдемдесуге;
5) уәкілетті орган белгілейтін тәртіппен келіп түскен, сақтаулы, әкетілген тауарлар және (немесе) көлік құралдары туралы есеп жүргізуге (оның ішінде бақылау мен есепке алудың автоматтандырылған нысандарын пайдалану арқылы) және ол туралы есептілікті кеден органына табыс етуге;
6) бөгде адамдардың сақтаудағы тауарларға және (немесе) көлік құралдарына кеден органдарының рұқсатынсыз қолжетімділігін болдырмауға;
7) арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайларды, ашық алаңшаларды уақытша сақтау орны деп тану туралы шешім беру шарттарының сақталуын және кеден органдары лауазымды адамдарының сақтаудағы тауарларға және (немесе) көлік құралдарына олардың талап етуі бойынша қолжетімділікті қамтамасыз етуді қоса алғанда, кеден органдарының талаптарын орындауға;
8) тауарлар жоғалған не кеден органының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берілген жағдайда кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуге;
9) уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімнің қолданылуын тоқтату рәсімімен байланысты барлық шығыстарды көтеруге;

4) состоять на учете участников внешнеэкономической деятельности в таможенных органах.
4. Заявление рассматривается таможенным органом в течение десяти календарных дней со дня его получения.
5. В выдаче решения о признании местом временного хранения может быть отказано таможенным органом в случаях, если заявленные сведения, обустройство и оборудование помещений и открытых площадок не соответствуют необходимым требованиям, предъявляемым к местам временного хранения.
6. При перерегистрации лица решение о признании местом временного хранения сохраняет свою силу. В этом случае владелец места временного хранения обязан уведомить таможенный орган о факте перерегистрации. При необходимости таможенный орган вносит изменения в решение о признании местом временного хранения с указанием даты перерегистрации.
Сноска. Статья 96 с изменениями, внесенными Законом РК от 06.01.2010 № 238-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 97. Обязанности владельцев специально выделенных
и обустроенных помещений, открытых площадок
Владельцы мест временного хранения обязаны:
1) обустроить помещение или открытую площадку надлежащим образом, необходимым для обеспечения таможенного контроля в соответствии с требованиями, установленными статьей 89 настоящего Кодекса;
2) исключить возможность изъятия из помещения или открытой площадки, помимо таможенного контроля, товаров и транспортных средств, находящихся на временном хранении;
3) обеспечить сохранность товаров и (или) транспортных средств, находящихся в помещении или на открытой площадке;
4) содействовать осуществлению таможенного контроля;
5) вести учет (в том числе с использованием автоматизированной формы контроля и учета) и представлять таможенному органу отчетность о поступающих, хранящихся, вывозимых товарах и (или) транспортных средствах в порядке, определяемом уполномоченным органом;
6) исключить доступ посторонних лиц к хранимым товарам и (или) транспортным средствам без разрешения таможенных органов;
7) соблюдать условия выдачи решения о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений, открытых площадок и выполнять требования таможенных органов, включая обеспечение доступа к хранимым товарам и (или) транспортным средствам должностных лиц таможенных органов по их требованию;
8) уплачивать таможенные платежи и налоги при утрате товаров либо передаче другим лицам без разрешения таможенного органа;
9) нести все расходы, связанные с процедурой прекращения действия решения о признании местом временного хранения;

10) жөндеу жұмыстарын жүргізу туралы, уақытша сақтау орны алаңын ұлғайту не кішірейту туралы, осы жұмыстарды орындаудың жоспарланған мерзімін көрсете отырып, кеден органын жазбаша нысанда хабардар етуге міндетті.
98-бап. Арнайы бөлінген және жайластырылған
үй-жайларды, ашық алаңшаларды уақытша
сақтау орны деп тану туралы шешімнің
қолданылуын тоқтата тұру
1. Уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімнің қолданылуын кеден органы:
1) уақытша сақтау орны иесінің жөндеу жұмыстарын жүргізу туралы, уақытша сақтау орны алаңын ұлғайту не кішірейту туралы өтініші бойынша - уақытша сақтау орнының иесі айқындаған мерзімге;
2) уақытша сақтау орнының иесі осы Кодексте белгіленген уақытша сақтау орнына қойылатын талаптар мен міндеттерді сақтамаған жағдайда - бір айға дейінгі мерзімге тоқтата тұрады.
2. Арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайларды, ашық алаңшаларды уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімнің қолданылуын тоқтата тұру туралы шешім мұндай тоқтата тұрудың себептері көрсетіле отырып, кеден органы басшысының бұйрығымен ресімделеді.
3. Уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімнің қолданылуы ол қойылатын талаптарға сәйкес болған жағдайда жаңғыртылады.
99-бап. Арнайы бөлінген және жайластырылған
үй-жайларды, ашық алаңшаларды уақытша сақтау
орны деп тану туралы шешімді қайтарып алу
1. Арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайларды, ашық алаңшаларды уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімді кеден органы:
1) осы Кодексте белгіленген талаптар мен міндеттер алты айдың ішінде қайталап бұзылған жағдайларда;
2) шешімнің қолданылуы бұрын тоқтатыла тұрғандығы бойынша себептер осы Кодекстің 98-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген мерзім ішінде жойылмаған жағдайда;
3) уақытша сақтау орнына қатысты мүліктік құқықтар тоқтатылған немесе өзгертілген кезде;
4) уақытша сақтау орны иесінің өтініші бойынша қайтарып алады.
2. Арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайларды, ашық алаңшаларды уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімді қайтарып алу жөніндегі шешім мұндай қайтарып алудың себептері көрсетіле отырып, кеден органы басшысының бұйрығымен ресімделеді.
3. Уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімді қайтарып алу кезінде уақытша сақтау орнының иесі қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей шешімді кеден органына қайтаруға тиіс.
4. Шешім беру туралы қайталап жасалған өтінішті кеден органы оны қайтарып алу үшін негіз болған себептер жойылған жағдайда белгіленген тәртіппен қарауы мүмкін.

10) уведомлять в письменной форме таможенный орган о производстве ремонтных работ, об увеличении либо уменьшении площади места временного хранения с указанием срока, в течение которого они планируют выполнять эти работы.
Статья 98. Приостановление действия решения о признании
местом временного хранения специально
выделенных и обустроенных помещений,
открытых площадок
1. Действие решения о признании местом временного хранения приостанавливается таможенным органом:
1) по заявлению владельца места временного хранения о производстве ремонтных работ, об увеличении либо уменьшении площади места временного хранения - на срок, определенный владельцем места временного хранения;
2) при несоблюдении владельцем места временного хранения требований и обязанностей, установленных настоящим Кодексом к местам временного хранения, - на срок до одного месяца.
2. Решение о приостановлении действия решения о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений, открытых площадок оформляется приказом руководителя таможенного органа с указанием причины такого приостановления.
3. Действие решения о признании местом временного хранения возобновляется при условии соответствия его предъявляемым требованиям.
Статья 99. Отзыв решения о признании местом временного
хранения специально выделенных и обустроенных
помещений, открытых площадок
1. Решение о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений, открытых площадок отзывается таможенным органом:
1) в случаях повторного нарушения в течение шести месяцев требований и обязанностей, установленных настоящим Кодексом;
2) в случае неустранения причин, по которым действие решения ранее было приостановлено, в течение срока, установленного в подпункте 2) пункта 1 статьи 98 настоящего Кодекса;
3) при прекращении или изменении имущественных прав в отношении мест временного хранения;
4) по заявлению владельца места временного хранения.
2. Решение об отзыве решения о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений, открытых площадок оформляется приказом руководителя таможенного органа с указанием причины такого отзыва.
3. При отзыве решения о признании местом временного хранения владелец места временного хранения не позднее пятнадцати календарных дней с даты принятия решения об отзыве должен возвратить решение таможенному органу.
4. Повторное заявление о выдаче решения может быть рассмотрено таможенным органом в установленном порядке при условии устранения причин, послуживших основанием для его отзыва.

100-бап. Арнайы бөлінген және жайластырылған
үй-жайларды, ашық алаңшаларды уақытша сақтау
орны деп тану туралы шешімнің қолданылуын
тоқтату
1. Арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайларды, ашық алаңшаларды уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімнің қолданылуы:
1) шешім қайтарып алынған кезде;
2) уақытша сақтау орнының иесі болып табылатын тұлға таратылған не қайта ұйымдастырылған кезде тоқтатылады.
2. Арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайларды, ашық алаңшаларды уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімнің қолданылуын тоқтату туралы шешім мұндай тоқтатудың себептері көрсетіле отырып, кеден органы басшысының бұйрығымен ресімделеді.
3. Уақытша сақтау орнының иесі болып табылатын тұлға таратылған не қайта ұйымдастырылған кезде, арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайларды, ашық алаңшаларды уақытша сақтау орны деп тану туралы шешім күнтізбелік он бес күн ішінде кеден органына қайтарылуға тиіс.
4. Арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайларды, ашық алаңшаларды уақытша сақтау орны деп тану туралы шешімнің қолданылуы тоқтатылған кезде, ондағы сақтаулы тауарлар лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде уақытша сақтау қоймасына ауыстырылуға тиіс.
101-бап. Уақытша сақтау қоймаларының түрлері
1. Тауарларды уақытша сақтау рәсімдерін жүзеге асыруға арналып арнайы белгіленген және жайластырылған үй-жай, аумақ немесе орын уақытша сақтау қоймасы деп танылады.
2. Уақытша сақтау қоймалары, осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кез келген тауарларды уақытша сақтау рәсімдерін жүзеге асыру және кез келген тұлғалар пайдалану үшін қолжетімді ашық түрдегі қоймалар болып табылады.
3. Кеден органдары құратын уақытша сақтау қоймалары ашық түрдегі қоймалар болып табылады.
4. Жабық түрдегі уақытша сақтау қоймалары белгілі бір тауарларды немесе белгілі бір тұлғалардың тауарларын сақтауға арналған. Жабық түрдегі уақытша сақтау қоймаларын айналымы шектелген және сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететін ерекше тауарларды әкелуді жүзеге асыратын тұлғалар құрады не жабық түрдегі қойманы құру сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың немесе көлік ұйымдарының қажеттеріне сай келген кезде құрылады.
102-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің міндеттері
Уақытша сақтау қоймасының иесі:
1) осы Кодекстің 104-бабында белгіленген талаптарға сәйкес қойманы кедендік бақылауды қамтамасыз етуге қажетті тиісінше тұрғыда жайластыруға;
2) кеден органының жұмыс уақытынан тыс кезде келген тауарлар мен көлік құралдарын қоймада не қоймаға жапсарлас, кедендік бақылау аймағы болып табылатын аумақта орналастыруды қамтамасыз етуге;

Статья 100. Прекращение действия решения о признании
местом временного хранения специально
выделенных и обустроенных помещений,
открытых площадок
1. Действие решения о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений, открытых площадок прекращается:
1) при отзыве решения;
2) при ликвидации либо реорганизации лица, являющегося владельцем места временного хранения.
2. Решение о прекращении действия решения о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений, открытых площадок оформляется приказом руководителя таможенного органа с указанием причины такого прекращения.
3. При ликвидации либо реорганизации лица, являющегося владельцем места временного хранения, решение о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений, открытых площадок подлежит возврату в таможенный орган в течение пятнадцати календарных дней.
4. При прекращении действия решения о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений, открытых площадок хранящиеся в них товары подлежат перемещению на склад временного хранения в течение тридцати календарных дней со дня, следующего за днем принятия решения о прекращении действия решения.
Статья 101. Типы складов временного хранения
1. Складом временного хранения признаются специально определенное и обустроенное помещение, территория или место, предназначенные для осуществления процедуры временного хранения товаров.
2. Склады временного хранения являются складами открытого типа, доступными для осуществления процедуры временного хранения любых товаров и использования любыми лицами, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
3. Склады временного хранения, учреждаемые таможенными органами, являются складами открытого типа.
4. Склады временного хранения закрытого типа предназначены для хранения определенных товаров или товаров определенных лиц. Склады временного хранения закрытого типа учреждаются лицами, осуществляющими ввоз специфических товаров, ограниченных в обороте и требующих особых условий хранения, либо когда учреждение склада закрытого типа отвечает потребностям участников внешнеэкономической деятельности или транспортных организаций.
Статья 102. Обязанности владельца склада временного
хранения
Владелец склада временного хранения обязан:
1) обустроить склад надлежащим образом, необходимым для обеспечения таможенного контроля в соответствии с требованиями, установленными статьей 104 настоящего Кодекса;
2) обеспечить размещение товаров и транспортных средств, прибывших вне времени работы таможенного органа, на складе либо прилегающей к складу территории, являющейся зоной таможенного контроля;

3) уақытша сақтау қоймасындағы не оған жапсарлас, кедендік бақылау аймағы болып табылатын аумақтағы тауарлардың және көлік құралдарының сақталуын қамтамасыз етуге;
4) кедендiк бақылаудың жүзеге асырылуына жәрдемдесуге және кедендiк бақылау үшін қажетті жүк операцияларын тауарлар мен көлік құралдары уақытша сақтауға орналастырылған кезден бастап жұмыс күнi iшiнде аяқтауды қамтамасыз етуге;
5) уәкілетті орган белгілейтін тәртіппен уақытша сақтау қоймасына келіп түскен, сақтаулы және одан әкетілген тауарлар мен көлік құралдары туралы есеп жүргізуге (оның ішінде бақылау мен есепке алудың автоматтандырылған нысандарын пайдалану арқылы) және ол туралы есептілікті кеден органына табыс етуге;
6) қойма қызметкерлері болып табылмайтын және тауарларға қатысты өкілеттіктері жоқ бөгде адамдардың сақтаудағы тауарлар мен көлік құралдарына кеден органдарының рұқсатынсыз қолжетімділігін болдырмауға;
7) уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензияның шарттарын сақтауға және кеден органдары лауазымды адамдарының сақтаудағы тауарлар мен көлік құралдарына қолжетімділігін қамтамасыз етуді және бұл адамдарға кедендік бақылау мен кедендік ресімдеуді жүзеге асыру үшін үй-жайларды, уақытша сақтау қоймасындағы жабдықтар мен байланыс құралдарын Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген тәртіппен беруді қоса алғанда, кеден органдарының талаптарын орындауға;
8) сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететін тауарларды сақтау жағдайында тауарларды сақтаудың арнаулы талаптарын орындауды қамтамасыз етуге;
9) осы Кодекстің 92-бабында көзделген қоймадағы тауарлармен операцияларды жүзеге асырудың мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
10) тауарлар жоғалған не кеден органының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берілген жағдайда кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуге;
10-1) оларға қатысты кедендiк ресiмдеу аяқталған тауарларды тауарлар шығарылғаннан кейiнгi келесi жұмыс күнi аяқталуынан кешiктiрілмеген мерзiмде әкетудi қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қолдануға;
11) уақытша сақтау қоймасының қызметін тоқтату рәсіміне байланысты барлық шығыстарды көтеруге міндетті.
Ескерту. 102-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
103-бап. Уақытша сақтау қоймасын құруға берілетін
лицензия
1. Уақытша сақтау қоймаларын уәкілетті орган берген лицензияны алғаннан кейін қазақстандық тұлғалар құра алады.
2. Егер уақытша сақтау қоймасын кеден органдары құратын болса, аталған лицензияны алу талап етілмейді.
3. Лицензиялауға байланысты және осы тарауда аталмаған қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңдарымен реттеледі.

3) обеспечить сохранность товаров и транспортных средств, находящихся на складе временного хранения либо прилегающей к нему территории, являющейся зоной таможенного контроля;
4) содействовать осуществлению таможенного контроля и обеспечить завершение грузовых операций, необходимых для таможенного контроля, в течение рабочего дня с момента помещения товаров и транспортных средств на временное хранение;
5) вести учет (в том числе с использованием автоматизированной формы контроля и учета) и представлять таможенному органу отчетность о поступающих, хранящихся и вывозимых со склада временного хранения товарах и транспортных средствах в порядке, определяемом уполномоченным органом;
6) исключить доступ посторонних лиц, не являющихся работниками склада и не обладающих полномочиями в отношении товаров, к хранящимся товарам и транспортным средствам без разрешения таможенных органов;
7) соблюдать условия лицензии на учреждение склада временного хранения и выполнять требования таможенных органов, включая обеспечение доступа к хранящимся товарам и транспортным средствам должностных лиц таможенных органов и предоставление этим лицам в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, помещений, оборудования и средств связи на складе временного хранения для осуществления таможенного контроля и таможенного оформления;
8) в случае хранения товаров, требующих особых условий хранения, обеспечить выполнение специальных условий хранения товаров;
9) обеспечивать возможность осуществления операций с товарами, находящимися на складе, предусмотренных статьей 92 настоящего Кодекса;
10) уплачивать таможенные платежи и налоги при утрате товаров либо передаче другим лицам без разрешения таможенного органа;
10-1) принять меры по обеспечению вывоза товаров, в отношении которых таможенное оформление завершено, в срок не позднее окончания следующего рабочего дня после выпуска товаров;
11) нести все расходы, связанные с процедурой прекращения деятельности склада временного хранения.
Сноска. В статью 102 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 103. Лицензия на учреждение склада временного
хранения
1. Склады временного хранения могут учреждаться казахстанскими лицами после получения лицензии, выданной уполномоченным органом .
2. Получения указанной лицензии не требуется, если склад временного хранения учреждается таможенными органами.
3. Отношения, связанные с лицензированием и не указанные в настоящей главе, регулируются законодательством Республики Казахстан о лицензировании.

4. Уақытша сақтау қоймасын құруға берілетін лицензияны басқа тұлғаға беруге болмайды.
5. Уәкілетті орган жұмыс істеп тұрған уақытша сақтау қоймалары туралы ақпаратты, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып жариялап тұруды қамтамасыз етеді.
104-бап. Уақытша сақтау қоймасын құру кезінде
қойылатын біліктілік талаптары
Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған үй-жай немесе орын мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс: V032319
1) қойма иесінің меншігінде болуы не оны ол үш жылдан кем емес мерзімге жалға алуы;
2) жапсарлас түсіру алаңдарын (олардың орналасқан жері бір мекен-жай бойынша біртұтас аумақта болған жағдайда бір немесе бірнеше қоймалық үй-жайлар мен алаңдарды) қоса алғанда, уақытша сақтау қоймасының аумағы бүкіл периметрі бойынша белгіленген және қоршалған болуға және оларда көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін қатты жабылғы болуға тиіс. Қойма аумағының қоршауы, қойма тауарлардың сақталуын қамтамасыз ететін іргелі ғимараттың (құрылыстың) ішінде орналасатын жағдайларды қоспағанда, темірбетоннан, бетоннан, кірпіштен, металқұрылымнан не аталған материалдарды араластырып жасалған тұтас құрылыс болуға және оның биіктігі кемінде 2,2 метр болуға тиіс;
3) қойманың аумағында қойманың бөлігі болып табылмайтын үйлер (құрылыстар) мен ғимараттар болмауға тиіс;
4) техникалық жарамды кірме жолдары, сондай-ақ жабық тексеру алаңдары болуға;
5) өрт қауіпсіздігі талаптарына, санитарлық-эпидемиологиялық және техникалық нормаларға сәйкес келуге;
6) қауіпсіздік пен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес қажетті тиеу-түсіру техникасы болуға;
7) уақытша сақтауға қойылған тауарлар мен көлік құралдарының сипатына сәйкес келетін сертификатталған таразы қондырғылары;
8) келіп түсетін, сақталатын, әкетілетін тауарлардың автоматтандырылған есепке алынуын жүргізу үшін осы Кодекстің 424-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнімдермен үйлесімді бағдарламалық өнімдерді орнату және міндетті түрде пайдалану үшін компьютерлік құрал-жабдық болуға тиіс.
Ескерту. 104-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
105-бап. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған
лицензияны алуға қажетті құжаттар
1. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензияны алу үшін:
1) белгіленген нысан бойынша лицензия беру туралы өтініш;

4. Лицензия на учреждение склада временного хранения передаче другому лицу не подлежит.
5. Уполномоченный орган обеспечивает опубликование информации о действующих складах временного хранения, в том числе с использованием информационных технологий.
Статья 104. Квалификационные требования, предъявляемые
при учреждении склада временного хранения
Помещение или место, предназначенное для учреждения склада временного хранения, должно соответствовать следующим требованиям:
1) находиться в собственности владельца склада либо быть арендовано им на срок не менее трех лет;
2) территория склада временного хранения, включая примыкающие разгрузочные площадки (одно или несколько складских помещений и площадок при условии их местонахождения на единой территории по одному адресу), должна быть обозначена и огорожена по всему периметру и иметь твердое покрытие, обеспечивающее безопасное передвижение транспортных средств. Ограждение территории склада должно представлять собой непрерывную конструкцию из железобетона, бетона, кирпича, металлоконструкций либо из комбинации данных материалов и быть высотой не менее 2,2 метра, за исключением случаев расположения склада внутри капитального здания (строения), обеспечивающего сохранность товаров;
3) на территории склада не должны быть расположены здания (строения) и сооружения, не являющиеся частью склада;
4) иметь в наличии технически исправные подъездные пути, а также крытые досмотровые площадки;
5) соответствовать требованиям пожарной безопасности, санитарно-эпидемиологическим и техническим нормам;
6) иметь в наличии необходимую погрузочно-разгрузочную технику, соответствующую требованиям безопасности и охраны труда;
7) иметь в наличии сертифицированное весовое оборудование, соответствующее характеру товаров и транспортных средств, помещаемых на временное хранение;
8) иметь в наличии компьютерное оборудование для установки и обязательного использования программного продукта, совместимого с программными продуктами, используемыми таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 424 настоящего Кодекса, для ведения автоматизированного учета поступающих, хранящихся, вывозимых товаров.
Сноска. Статья 104 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 105. Документы, необходимые для получения
лицензии на учреждение склада временного
хранения
1. Для получения лицензии на учреждение склада временного хранения необходимо представить:
1) заявление о выдаче лицензии по установленной форме;

2) тіркеу құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелері;
3) уақытша сақтау қоймасы ретінде мәлімделетін үй-жайлар мен аумақтардың жоспарлары, сызбалары;
4) тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар берген өрт қауіпсіздігі талаптарына, санитарлық және техникалық нормаларға сәйкес келуін растайтын құжаттар;
5) лицензияны бергені үшін алым төленгендігін растайтын құжаттар;
6) тиісті үй-жайларға немесе орындарға қатысты меншік немесе пайдалану құқығын растайтын құжаттар;
7) осы Кодекстің 104-бабының 7) және 8) тармақшаларымен белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар;
8) жабық түрдегі уақытша сақтау қоймасын құру жағдайында тауарларды сақтауды жүзеге асыратын тұлғалардың тізімі табыс етілуі қажет.
2. Осы бапта белгіленген өтініш пен құжаттарда көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда уақытша сақтау қоймасының иесі уәкілетті органды тиісті өзгерістер туралы өзгерістер енгізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей хабардар етеді.
3. Уақытша сақтау қоймалары олардың жұмыс істеп тұрған мерзімі ішінде белгіленген талаптарға сай болуға тиіс.
106-бап. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған
лицензияның қолданылуын тоқтата тұру
1. Уақытша сақтау қоймасының иесі осы Кодексте белгіленген талаптар мен міндеттерді сақтамаған жағдайда, лицензиясының қолданылуы сот шешімі бойынша тоқтатыла тұратын шағын бизнес субъектілерін қоспағанда, лицензияның қолданылуы уәкілетті органның шешімі бойынша, тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұруы мүмкін.
2. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімді мұндай шешімді негіздей отырып, уәкілетті органның басшысы бұйрық нысанында қабылдайды.
3. Лицензияның қолданылуы тиісті бұйрықта көрсетілген күннен бастап тоқтатыла тұрады. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру кезінде тауарларды уақытша сақтау қоймасына қоюға рұқсат етілмейді. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұрғанға дейін уақытша сақтау қоймасына қойылған тауарлар кеден органының қызмет аймағындағы өзге уақытша сақтау орындарына орналастырылуға не тиісті
кедендік режиммен орналастырылуға тиіс.
4. Лицензияның қолданылуы оның тоқтата тұру себептері жойылғаннан кейін, уәкілетті орган лицензияның қолданылуын жаңғырту туралы шешім қабылдаған күннен бастап жаңғыртылады.
Ескерту. 106-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

2) нотариально засвидетельствованные копии регистрационных документов;
3) планы, чертежи помещений и территорий, заявляемых в качестве склада временного хранения;
4) документы, подтверждающие соответствие требованиям пожарной безопасности, санитарным и техническим нормам, выданные соответствующими уполномоченными государственными органами;
5) документы, подтверждающие уплату сбора за выдачу лицензии;
6) документы, подтверждающие право собственности или пользования в отношении соответствующих помещений или мест;
7) документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, установленным подпунктами 6) и 7) статьи 104 настоящего Кодекса;
8) список лиц, которые будут осуществлять хранение товаров при учреждении склада временного хранения закрытого типа.
2. При изменении сведений, указанных в заявлении и документах, определенных настоящей статьей, владелец склада временного хранения уведомляет уполномоченный орган о соответствующих изменениях не позднее тридцати календарных дней с даты внесения изменений.
3. Склады временного хранения должны соответствовать установленным требованиям в течение срока их функционирования.
Статья 106. Приостановление действия лицензии
на учреждение склада временного хранения
1. При несоблюдении владельцем склада временного хранения требований и обязанностей, установленных настоящим Кодексом, действие лицензии может быть приостановлено по решению уполномоченного органа на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления, за исключением субъектов малого предпринимательства, действие лицензии которых приостанавливается по решению суда.
2. Решение о приостановлении действия лицензии принимается руководителем уполномоченного органа в форме приказа с обоснованием такого решения.
3. Действие лицензии приостанавливается со дня, указанного в соответствующем приказе. При приостановлении действия лицензии помещение товаров на склад временного хранения не допускается. Товары, помещенные на склад временного хранения до приостановления действия лицензии, могут быть помещены под иные таможенные режимы должны быть перемещены в иные места временного хранения в зоне деятельности таможенного органа либо помещены под соответствующий таможенный режим.
4. Действие лицензии возобновляется после устранения причин, по которым ее действие было приостановлено, со дня принятия уполномоченным органом решения о возобновлении действия лицензии.
Сноска. Статья 106 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

107-бап. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған
лицензиядан айыру
Лицензиядан айыру үшін:
1) көрінеу дұрыс емес мәліметтер беру;
2) лицензиаттың лицензиядағы талаптарды орындамауы;
3) лицензияның қолданылуы бұрын тоқтатыла тұрған себептердің жойылмауы;
4) соттың лицензиатқа уақытша сақтау қоймасы қызметтерін көрсету жөніндегі қызметпен айналысуға тыйым салуы негіз болып табылады.
Ескерту. 107-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
108-бап. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған
лицензияның қолданылуын тоқтату
1. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензия:
1) лицензиядан айырылған;
2) заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған;
3) уәкілетті органға уақытша сақтау қоймасы иесінің жазбаша мәлімдеме беруі арқылы уақытша сақтау қоймасының қызметтерін көрсету жөніндегі қызмет тоқтатылған жағдайларда уәкілетті органның шешімі бойынша өзінің қолданылуын тоқтатады.
2. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешім мұндай шешімнің себептері көрсетіле отырып, уәкілетті орган басшысының бұйрығымен ресімделеді.
3. Уақытша сақтау қоймасының қызметтерін көрсету жөніндегі қызмет тоқтатылған, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде уақытша сақтау қоймасының иесі күнтізбелік он бес күн ішінде лицензияны уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
4. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензияның қолданылуы тоқтатылған жағдайда онда сақталып тұрған тауарлар лицензияның қызметін тоқтату туралы шешім қабылданған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде басқа уақытша сақтау қоймасына ауыстырылуға тиіс.
Ескерту. 107-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
109-бап. Кеден органдарының уақытша сақтау қоймаларын
құру ерекшеліктері
1. Кеден органдары уақытша сақтау қоймасын осы Кодекстің 104-бабында көзделген талаптар орындалған жағдайда лицензия алмай-ақ уәкілетті орган шешімінің негізінде құрады.
2. Кеден органы құрған уақытша сақтау қоймаларында тауарларды сақтау үшін осы Кодекстің 296-бабына сәйкес кедендік алым алынады.
3. Уақытша сақтау қоймасын құрған кеден органы тауарлар мен көлік құралдарының есебін жүргізеді.
4. Уақытша сақтау қоймасын құрған кеден органы қойманың құрылымына, сақталатын тауарлардың, көлік құралдарының түрлеріне, қойманың өткізу қабілетіне және сол қойманың жұмыс істеуіне әсер ететін басқа да факторларға байланысты қойманы пайдаланудың регламентін әзірлейді және бекітеді.
Регламентте:

Статья 107. Лишение лицензии на учреждение склада
временного хранения
Основаниями для лишения лицензии являются:
1) представление заведомо недостоверных сведений;
2) неисполнение лицензиатом требований, содержащихся в лицензии;
3) неустранение причин, по которым действие лицензии было ранее приостановлено;
4) запрещение судом лицензиату заниматься деятельностью по оказанию услуг склада временного хранения.
Сноска. Статья 107 в редакции Закона РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 108. Прекращение действия лицензии на учреждение
склада временного хранения
1. Лицензия на учреждение склада временного хранения прекращает свое действие по решению уполномоченного органа в случаях:
1) лишения лицензии;
2) реорганизации или ликвидации юридического лица;
3) прекращения деятельности по оказанию услуг склада временного хранения с представлением в уполномоченный орган письменного заявления владельца склада временного хранения.
2. Решение о прекращении действия лицензии на учреждение склада временного хранения оформляется приказом руководителя уполномоченного органа с указанием причины такого прекращения.
3. При прекращении деятельности по оказанию услуг склада временного хранения, реорганизации или ликвидации юридического лица владелец склада временного хранения обязан в течение пятнадцати календарных дней возвратить лицензию в уполномоченный орган.
4. При прекращении действия лицензии на учреждение склада временного хранения хранящиеся на нем товары подлежат перемещению на другой склад временного хранения в течение тридцати календарных дней со дня, следующего за днем принятия решения о прекращении действия лицензии.
Сноска. Статья 108 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 109. Особенности учреждения складов временного
хранения таможенными органами
1. Склад временного хранения учреждается таможенными органами без получения лицензии на основании решения уполномоченного органа при выполнении требований, предусмотренных статьей 104 настоящего Кодекса.
2. За хранение товаров на складах временного хранения, учрежденных таможенным органом, взимается таможенный сбор в соответствии со статьей 296 настоящего Кодекса.
3. Таможенный орган, учреждающий склад временного хранения, ведет учет товаров и транспортных средств.
4. Таможенный орган, учреждающий склад временного хранения, разрабатывает и утверждает регламент использования склада в зависимости от конструкции склада, вида хранящихся товаров, транспортных средств, пропускной способности склада и других факторов, влияющих на функционирование конкретного склада.
В регламенте должны указываться:

1) уақытша сақтау қоймасының жұмыс режимі;
2) уақытша сақтау қоймасындағы тауарлар мен көлік құралдарын орналастыру мен берудің мерзімдері, сондай-ақ оларды есепке алу тәртібі;
3) тауарларды уақытша сақтау қоймасында сақтау үшін алынатын кедендік алымның мөлшері, сондай-ақ мұндай қоймаларға орналастырылатын тауарларды тиеу, түсіру бағалары;
4) жекелеген санаттағы тауарларды сақтаудың ерекше шарттары;
5) уақытша сақтау қоймасының жұмыс істеуіне байланысты басқа да талаптар мен шарттар көрсетілуге тиіс.
5. Уақытша сақтау қоймасын пайдалану регламенті кеден органдары орналасқан жерлерде және қойманың үй-жайларында жалпы жұрттың танысуы үшін қойылады.
110-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің тауарларды
уақытша сақтау қоймасына орналастырушы
тұлғалармен өзара қарым-қатынасы
1. Осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уақытша сақтау қоймасы иесінің тауарларды уақытша сақтау қоймасына орналастырушы тұлғалармен өзара қарым-қатынасы шарт негізінде жасалады.
Тауар және көлік құралы кеден ісі саласындағы қылмыстық істер және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша заттай дәлелдемелер болып табылған жағдайда, уақытша сақтау қоймасындағы жүкті ұстауды, есепке қоюды, орналастыруды жүзеге асырған орган қойманың иесімен шарт жасасады.
2. Тауарларды кеден органдары құрған уақытша сақтау қоймаларында сақтау кезінде кеден органдарының тауарларды қоймаға орналастырушы тұлғалармен өзара қарым-қатынасы осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
Кеден органдарының тауарларды сақтауға қабылдауы тауарларды қоймаға орналастырушы тұлғаға уәкілетті орган айқындайтын нысан бойынша құжат берумен куәландырылады.
Ескерту. 110-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
111-бап. Уақытша сақтау қоймаларындағы, өзге де
уақытша сақтау орындарындағы тауарларға
қатысты кедендік төлемдерді және салықтарды
төлеу жөніндегі жауаптылық
1. Уақытша сақтау қоймасында сақтаудағы тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу жөнінде, олар жоғалған не кеден органының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берілген жағдайда, осындай қойманың иесі жауапты болады.
2. Өзге де уақытша сақтау орындарында сақтаудағы тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу жөнінде, олар жоғалған не кеден органының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берілген жағдайда, тауарлардың өзге де уақытша сақтау орындарында сақталуы үшін жауапты тұлға жауапты болады.

1) режим работы склада временного хранения;
2) сроки, а также порядок учета, помещения и выдачи товаров и транспортных средств со склада временного хранения;
3) размер таможенного сбора за хранение товаров на складе временного хранения, а также расценки за погрузку, разгрузку товаров, помещаемых на такие склады;
4) особые условия хранения товаров отдельных категорий;
5) иные требования и условия, связанные с функционированием склада временного хранения.
5. Регламент использования склада временного хранения представляется для общедоступного ознакомления в местах нахождения таможенных органов и в помещениях склада.
Статья 110. Взаимоотношения владельца склада временного
хранения с лицами, помещающими товары на
склад временного хранения
1. Взаимоотношения владельца склада временного хранения с лицами, помещающими товары на склад, строятся на договорной основе, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
В случаях, когда товар и транспортное средство являются вещественными доказательствами по уголовным делам и делам об административных правонарушениях в сфере таможенного дела, договор с владельцем склада заключает орган, осуществивший задержание, постановку, размещение груза на складе временного хранения.
2. Взаимоотношения таможенных органов при хранении товаров на складах временного хранения, учрежденных таможенными органами, с лицами, помещающими товары на склад, осуществляются в соответствии с настоящим Кодексом.
Принятие товаров на хранение таможенными органами удостоверяется выдачей лицу, поместившему товары на склад, документа по форме, определяемой уполномоченным органом.
Сноска. Статья 110 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 111. Ответственность по уплате таможенных
платежей и налогов в отношении товаров,
находящихся на складах временного хранения,
в иных местах временного хранения
1. Ответственность по уплате таможенных платежей и налогов в отношении товаров и транспортных средств, хранящихся на складе временного хранения, в случае их утраты либо передачи другим лицам без разрешения таможенного органа несет владелец такого склада.
2. Ответственность по уплате таможенных платежей и налогов в отношении товаров и транспортных средств, хранящихся в иных местах временного хранения, в случае их утраты либо передачи другим лицам без разрешения таможенного органа несут лица, ответственные за сохранность товаров в иных местах временного хранения.

14-тарау. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан
Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету
кезіндегі кедендік рәсімдер
112-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан
Республикасының кедендік аумағынан тысқары
жерлерге әкету
1. Тауарлар мен көлік құралдарын әкету - тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге өткізуге бағытталған іс-әрекеттерді жасау.
2. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетуге осы Кодекстің 6-бөліміне сәйкес әкетілетін тауарларға қолданылатын мәлімделген кедендік режимге сәйкес тауарларды шығарғаннан кейін жол беріледі.
3. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету кезіндегі кедендік рәсімдер мынадай кедендік операцияларды қамтиды:
1) тауарларды өткізуші тұлғаның оларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету ниеті туралы жөнелтуші кеден органын хабардар ету, ол кеден декларациясын, құжаттар мен мәліметтерді ұсыну жолымен жүзеге асырылады;
2) кедендік ресімдеуді жүзеге асыру;
3) тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасындағы өткізу пунктіне дейін жеткізу;
4) тасымалдаушының тауарларды, көлік құралдарын және кеден мақсаттары үшін қажетті құжаттарды табыс ету жолымен межелі кеден органын хабардар ету;
5) тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге нақты әкету.
4. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетуге тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде жол беріледі.
5. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан портта немесе әуежайда аялдамастан Қазақстан Республикасының кедендік шекарасын кесіп өтетін теңіз және әуе кемелерімен тасымалданатын тауарларға қолданылмайды.
6. Тауарларды құбыр тасымалымен және электр желілері бойынша Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету кезінде кедендік операциялар жасаудың тәртібін уәкілетті орган айқындайды .
113-бап. Құжаттар мен мәліметтерді табыс ету
1. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету кезінде, тауарды өткізуші тұлға, жөнелтуші кеден органына мәлімделген кедендік режимге сәйкес өздері өткізетін тауарлар мен көлік құралдарын бірдейлендіру үшін қажетті осы Кодекстің 383-бабында көзделген құжаттар мен мәліметтерді табыс етуге міндетті.

Глава 14. Таможенные процедуры при вывозе товаров и транспортных
средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан
Статья 112. Вывоз товаров и транспортных средств за
пределы таможенной территории Республики
Казахстан
1. Вывоз товаров и транспортных средств - совершение действий, направленных на перемещение товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
2. Вывоз товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан допускается после выпуска товаров согласно заявленному таможенному режиму, применимому к вывозимым товарам, в соответствии с разделом 6 настоящего Кодекса.
3. Таможенные процедуры при вывозе товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан включают следующие таможенные операции:
1) уведомление таможенного органа отправления лицом, перемещающим товары, о намерении их вывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан, которое осуществляется путем представления таможенной декларации, документов и сведений;
2) осуществление таможенного оформления;
3) доставка товаров и транспортных средств до пункта пропуска на таможенной границе Республики Казахстан;
4) уведомление таможенного органа назначения путем представления перевозчиком товаров, транспортных средств и документов, необходимых для таможенных целей;
5) фактический вывоз товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
4. Вывоз товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан допускается в пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан, перечень которых  определяется Правительством Республики Казахстан.
5. Положения настоящей статьи не распространяются на товары, перевозимые морскими и воздушными судами, пересекающими таможенную территорию Республики Казахстан без остановки в порту или аэропорту, расположенных на территории Республики Казахстан.
6. Порядок совершения таможенных операций при вывозе товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи определяется уполномоченным органом.
Статья 113. Представление документов и сведений
1. При вывозе товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан лицо, перемещающее товар, обязано представить таможенному органу отправления документы и сведения, необходимые для идентификации товаров и транспортных средств, перемещаемых им, предусмотренные статьей 383 настоящего Кодекса, в соответствии с заявленным таможенным режимом.

2. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету кезінде жүктің кедендік декларациясы тауарларды жеткізудің бақылау құжаты болып табылады, оған тауарлар мен көлік құралдарын жеткізетін жер мен жеткізу мерзімін көрсетіп тиісті мөртаңба қойылады. Мерзімі осы Кодекстің 79-бабына сәйкес айқындалады.
3. Құжаттарды беру және транзиттік кеден режимімен орналастырылған тауарлар мен көлік құралдарын өткізу осы Кодекстің 12 және 27-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады және оларға осы баптың 2-тармағы қолданылмайды.
114-бап. Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан
тысқары жерлерге әкетілетін тауарларды көлік
құралдарына тиеу
1. Қазақстан Республикасы кедендік аумағының шегiнен тысқары жерлерге әкетілетiн тауарларды көлiк құралына тиеуге, мынадай:
1) кедендiк ресiмдеу кезiнде кеден органы тауарларды табыс етудi талап етпейтін;
2) тауарларды тиеу жүзеге асырылғаннан кейін ғана олар белгілі бiр кедендiк режимге мәлiмделуi мүмкін болатын;
3) тауарлар транзиттік кеден режимiне сәйкес Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн жағдайларды қоспағанда, тауарларды белгілі бiр кедендік режимде орналастырғаннан кейiн жол беріледi.
2. Тауарларды көлік құралына тиеу кеден органдарымен келісілген жерлерде, қажет болған жағдайда кеден органы лауазымды тұлғасының қатысуымен кедендік тексеру актісін жасай отырып жүзеге асырылады.
3. Тұлғаның өтініші бойынша кеден органы осы Кодекстің 22-бабына сәйкес бұл органның жұмыс кезінен тыс уақытта тиеуді жүргізуге рұқсат беруге құқылы.
Ескерту. 114-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
115-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан
Республикасының кедендік аумағынан тысқары
жерлерге әкету кезінде оларға
қойылатын талаптар
1. Тауарларды тасымалдаудың, көлікпен тасудың және сақтаудың қалыпты жағдайында тауарлардың табиғи тозуының немесе табиғи кемуінің салдарынан олардың саны мен жай-күйінің өзгеруінен, көлік құралында төгілмей қалатын қалдықтардың болуы салдарынан тауарлар мөлшерінің өзгеруінен, ал құбыр тасымалымен әкетілетін тауарларға қатысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасында қолданылатын нормалар мен стандарттарға сәйкес тауарларды тасымалдаудың технологиялық ерекшеліктері мен айрықша сипаттамасы салдарынан тауарлар жай-күйінің өзгеруінен басқа кезде, тауарлар белгілі бір кедендік режимге орналастырылған кездегі мөлшері мен қалпында Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге нақты әкетілуге тиіс.

2. При вывозе товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан документами контроля доставки товаров является грузовая таможенная декларация, на которой проставляется соответствующий штамп с указанием места и срока доставки товаров и транспортных средств. Срок определяется в соответствии со статьей 79 настоящего Кодекса.
3. Представление документов и перемещение товаров и транспортных средств, помещенных под таможенный режим транзита, осуществляются в соответствии с главами 12 и 27 настоящего Кодекса и не подпадают под действие пункта 2 настоящей статьи.
Статья 114. Погрузка на транспортное средство товаров,
вывозимых за пределы таможенной территории
Республики Казахстан
1. Погрузка на транспортное средство товаров, вывозимых за пределы таможенной территории Республики Казахстан, допускается после помещения товаров под определенный таможенный режим, за исключением случаев, когда:
1) таможенный орган не требует представления товаров при таможенном оформлении;
2) товары могут быть заявлены под определенный таможенный режим только после осуществления погрузки;
3) товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом транзита.
2. Погрузка товаров на транспортное средство осуществляется в местах, согласованных с таможенными органами, при необходимости в присутствии должностного лица таможенного органа с составлением акта таможенного досмотра.
3. По заявлению лица таможенный орган вправе разрешить производить погрузку вне времени работы этого органа в соответствии со статьей 22 настоящего Кодекса.
Сноска. В статью 114 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 115. Требования, предъявляемые к товарам и
транспортным средствам при их вывозе за
пределы таможенной территории Республики
Казахстан
1. Товары должны быть фактически вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан в том же количестве и состоянии, в котором они были в момент их помещения под определенный таможенный режим, кроме изменения количества и состояния товаров вследствие естественного износа или естественной убыли товаров при нормальных условиях перевозки, транспортировки и хранения, изменения количества товаров вследствие наличия несливаемых остатков в транспортном средстве, а в отношении товаров, вывозимых трубопроводным транспортом, также изменения состояния товаров вследствие технологических особенностей транспортировки и специфических характеристик товаров в соответствии с нормами и стандартами, действующими в Республике Казахстан.

2. Өткізу пункті арқылы шыққан күн көрсетілетін жеткізуді бақылау құжаттарындағы межелі кеден органы лауазымды тұлғасының жеке нөмірлі мөрімен куәландырылған кедендік мөртаңбалар тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге нақты әкетуді растау болып табылады.
3. Межелi кеден органы тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының шегiнен тысқары жерлерге әкетілген фактісi туралы бес жұмыс күнінен аспайтын мерзiмде жөнелтушi кеден органын хабардар етіп, жеткiзудi бақылау құжаттарын жөнелтушi кеден органына береді, бұл оны кедендік бақылаудан шығару үшін негіз болып табылады.
Жөнелтушi кеден органы жеткiзудi бақылау құжаттарын алғаннан және кедендiк бақылаудан шығарғаннан кейiн бiр жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде сыртқы экономикалық қызметке қатысушыға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасындағы өткiзу пунктінде орналасқан кеден органының белгiлерi қойылған жүк кеден декларациясының түпнұсқа данасын бередi. Лауазымды адамның жеке нөмiрін мөрiмен куәландырылған аталған дананың көшiрмесi кеден органының iстерiнде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзiм ішінде сақталады.
4. Егер тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету жүзеге асырылмаса, онда тауарды өткізуші тұлға не тасымалдаушы, ырық бермес күш әсерінің не аварияның салдарынан болған жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
Ескерту. 115-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6-Бөлім. Тауарлардың кедендік режимдері
15-тарау. Кедендік режимдерге жататын жалпы ережелер
116-бап. Кедендік режимдердің түрлері
Қазақстан Республикасының кеден заңдарын қолдану мақсатында кедендік режимдердің мынадай түрлері белгіленеді:
1) тауарларды еркін айналыс үшін шығару;
2) тауарлардың кері импорты;
3) кеден қоймасы;
4) бажсыз сауда дүкені;
5) тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу;
6) тауарларды еркін айналыс үшін қайта өңдеу;
7) тауарларды кедендік аумақтан тыс жерлерде қайта өңдеу;
8) тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелу;
9) тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкету;
10) тауарлардың экспорты;
11) тауарлардың кері экспорты;
12) тауарлар транзиті;
13) тауарларды жою;
14) мемлекет пайдасына тауардан бас тарту;
15) еркін кеден аймағы;
16) еркін қойма;
17) арнайы кедендік режим.
117-бап. Тауарларды кедендік режимде мәлімдеу және
орналастыру

2. Подтверждением фактического вывоза товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан являются таможенные штампы, заверенные личной номерной печатью должностного лица таможенного органа назначения, на документах контроля доставки, в которых указывается дата выезда через пункты пропуска.
3. Таможенный орган назначения в срок не более пяти рабочих дней уведомляет таможенный орган отправления о факте вывоза товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан с представлением документов контроля доставки в таможенный орган отправления, что является основанием для снятия его с таможенного контроля.
Таможенный орган отправления после получения документов контроля доставки и снятия с таможенного контроля в срок не более одного рабочего дня представляет участнику внешнеэкономической деятельности оригинал экземпляра грузовой таможенной декларации с отметками таможенного органа, расположенного в пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан. Копия указанного экземпляра, заверенная личной номерной печатью должностного лица, хранится в делах таможенного органа в течение срока, установленного законодательством Республики Казахстан.
4. Если вывоз товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан не осуществлен, то лицо, перемещающее товары, либо перевозчик несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан, за исключением случаев действия непреодолимой силы либо вследствие аварии.
Сноска. В статью 115 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Раздел 6. Таможенные режимы товаров
Глава 15. Общие положения, относящиеся к таможенным режимам
Статья 116. Виды таможенных режимов
В целях применения таможенного законодательства Республики Казахстан устанавливаются следующие виды таможенных режимов:
1) выпуск товаров для свободного обращения;
2) реимпорт товаров;
3) таможенный склад;
4) магазин беспошлинной торговли;
5) переработка товаров на таможенной территории;
6) переработка товаров для свободного обращения;
7) переработка товаров вне таможенной территории;
8) временный ввоз товаров и транспортных средств;
9) временный вывоз товаров и транспортных средств;
10) экспорт товаров;
11) реэкспорт товаров;
12) транзит товаров;
13) уничтожение товаров;
14) отказ от товара в пользу государства;
15) свободная таможенная зона;
16) свободный склад;
17) специальный таможенный режим.
Статья 117. Заявление и помещение товаров
под таможенный режим

1. Кеден органы кеден декларациясын тіркеген күн тауарларды белгілі бір кедендік режимде мәлімдеген күн болып есептеледі.
2. Осы Кодексте белгіленген тәртіппен кеден органының тауарларды шығарған күні тауарларды кедендік режимде орналастырған күн болып есептеледі.
118-бап. Кедендік режимнің шарттары мен талаптарын
сақтамағандық үшін жауапкершілік
1. Декларант кедендік режимнің осы Кодексте белгіленген шарттары мен талаптарын сақтамағандығы үшін Қазақстан Республикасының  заңдарына сәйкес жауапты болады.
Тұлғалар кедендік режимнің шарттары мен талаптары кедендік бақылаудағы тауарлардың олар еркін айналысқа шығарылғанға дейін не олар Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерлерге іс-жүзінде әкетілгенге дейін апаттың не ырық бермес күштің әсері салдарынан біржола жоғалуы, зақымдануы немесе жойылуы себепті сақталмайтын, сондай-ақ тауарлардың саны немесе жай-күйі тасымалдаудың, көлікпен тасудың, сақтаудың және пайдаланудың (қолданудың) қалыпты жағдайлары кезінде тауарлардың табиғи тозуының немесе табиғи кемуінің салдарынан өзгерген жағдайларда жауапты болмайды.
2. Тұлғалар Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге қайта өңдеу үшін әкетілген тауарларға немесе олардың қайта өңделген өнімдеріне қатысты мынадай мән-жайларда жауаптылықта болмайды:
1) тауарлардың немесе олардың қайта өңделген өнімдерінің апаттың немесе ырық бермес күштің әрекеті салдарынан біржола жоғалуы немесе жойылуы себепті қайтарылмауы;
2) тауарлардың немесе олардың қайта өңделген өнімдері санының тасымалдаудың, сақтаудың және пайдаланудың (қолданудың) қалыпты жағдайлары кезінде олардың табиғи тозуының немесе табиғи кемуінің салдарынан өзгеруі;
3) тауарлардың немесе олардың қайта өңделген өнімдерінің шетел мемлекеті мемлекеттік органдарының немесе лауазымды адамдарының іс-әрекеттері салдарынан иеліктен шығуы.
3. Тауарлардың біржола жоғалуына, бүлінуіне немесе жойылуына, олардың саны мен жай-күйінің өзгеруіне әкеп соқтырған мән-жайларды растау міндеті осы бөлімде айқындалған тұлғаларға жүктеледі. Шет мемлекеттердің аумағында болған мән-жайларды Қазақстан Республикасының шетелдердегі консулдық мекемелері немесе жоғарыда аталған мән-жайлар болған мемлекеттің құзыретті органдары растайды.
16-тарау. Тауарларды еркін айналыс үшін шығару
119-бап. Тауарларды еркін айналыс үшін шығарудың
кедендік режимін тағайындау
Тауарларды еркін айналыс үшін шығару - Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін тауарларды тұрақты пайдалану мен тұтынуға арналған кедендік режим.

1. Днем заявления товаров под определенный таможенный режим считается дата регистрации таможенной декларации таможенным органом.
2. Днем помещения товаров под таможенный режим считается дата выпуска товара таможенным органом в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Статья 118. Ответственность за несоблюдение условий и
требований таможенного режима
1. Ответственность за несоблюдение условий и требований таможенного режима, установленных настоящим Кодексом, несет декларант в соответствии с законами Республики Казахстан.
Лица не несут ответственности в случаях, когда условия и требования таможенного режима не соблюдаются по причине того, что товары, находящиеся под таможенным контролем, до их выпуска для свободного обращения либо до их фактического вывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан безвозвратно утеряны, повреждены или уничтожены вследствие аварии либо действия непреодолимой силы, а также когда количество или состояние товаров изменилось вследствие естественного износа или естественной убыли товаров при нормальных условиях перевозки, транспортировки, хранения и использования (эксплуатации).
2. В отношении товаров, вывезенных для переработки за пределы таможенной территории Республики Казахстан, или продуктов их переработки лица не несут ответственности при следующих обстоятельствах:
1) невозвращение товаров или продуктов их переработки по причине их безвозвратной утери или уничтожения вследствие аварии или действия непреодолимой силы;
2) изменение количества товаров или продуктов их переработки вследствие их естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях транспортировки, хранения и использования (эксплуатации);
3) выбытие товаров или продуктов их переработки из владения вследствие действий государственных органов или должностных лиц иностранного государства.
3. Обязанность подтверждения обстоятельств, повлекших безвозвратную утерю, повреждение или уничтожение товаров, изменение их количества и состояния, возлагается на лиц, определяемых настоящим разделом. Обстоятельства, произошедшие на территории иностранных государств, подтверждаются консульскими учреждениями Республики Казахстан за границей или компетентными органами государства, в котором вышеуказанные обстоятельства произошли.
Глава 16. Выпуск товаров для свободного обращения
Статья 119. Назначение таможенного режима выпуска
товаров для свободного обращения
Выпуск товаров для свободного обращения - таможенный режим, предназначенный для постоянного использования и потребления товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан.

120-бап. Тауарларды еркін айналыс үшін шығарудың
кедендік режиміне тауарларды орналастырудың
шарттары
Тауарларды еркін айналыс үшін шығару:
1) кедендік баждар және салықтар төленген;
2) тарифтік емес реттеу шаралары сақталған;
3) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының өзге де заң актілерінде көзделген басқа да талаптар орындалған;
4) кедендік ресімдеу аяқталған жағдайларда жүзеге асырылады.
17-тарау. Тауарлардың кері импорты
121-бап. Тауарлардың кері импортына кедендік режимді
тағайындау
Тауарлардың кері импорты - бұрын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тауарлар экспортының кедендік режиміне сәйкес әкетілген тауарлар осы Кодекстің 122-бабында белгіленген мерзімдерде, тарифтік емес реттеу шараларын қолданбай, тауарлардың қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды және экспорттық бақылау саласындағы шараларды қоспағанда, кедендік баждардан және салықтардан босатыла отырып, кері әкелінетін кездегі кедендік режим.
122-бап. Тауарлардың кері импортының кедендік режиміне
тауарларды орналастырудың шарттары
1. Тауарлардың кері импортының кедендік режиміне тауарларды орналастыру үшін тауарлардың:
1) Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкетілуі кезінде қазақстандық тауарлар мәртебесі болуы;
2) әкету сәтінен бастап үш жылдың ішінде тауарлардың кері импортының кедендік режиміне мәлімделуі;
3) тасымалдаудың, сақтаудың немесе пайдаланудың (қолданудың) қалыпты жағдайлары кезінде табиғи тозудың немесе табиғи кемудің салдарынан өзгеруді қоспағанда, олар өзгеріссіз жағдайда болуы;
4) кеден органдары тарапынан бiрдейлендiрiлген болуы тиiс.
2. Тауарларды Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде кәсіпкерлік мақсаттарға пайдалану, сондай-ақ олармен ұсақ жөндеу операцияларын, техникалық қызмет көрсету және тауарларды қалыпты ұстау үшін қажетті басқа да операцияларды қоса алғанда, олардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті операциялар жасау, жөндеуге байланысты операциялар олардың әкетілген сәттегі құнымен салыстырғанда тауарлар құнының өсуіне әкелетін жағдайларды қоспағанда, тауарларды тауарлардың кері импортының кедендік режиміне орналастыруға кедергі келтірмейді. Бұл ретте әкетілген күнгі құн мен әкелінген күнгі құнның арақатынасы тауарлардың кедендік декларациясында көрсетілетін статистикалық құнының негізінде айқындалады.
3. Тауарлар экспортының кедендік режиміне сәйкес әкетілген, тауарлардың кері импортының кедендік режиміне орналастырылатын тауарлар жағдайының тұрақтылығы, олардың әкетілу фактісі, әкетілген күні құжаттамамен расталуы тиіс.
4. Тауарлардың кері импортының кедендік режиміне тауарларды орналастыруға осы баптың 1-тармағының талаптары сақталған кезде және, егер әкетілген тауарлардың бөлігі ғана кері әкелінетін жағдайда да жол беріледі.
Ескерту. 122-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 120. Условия помещения товаров под таможенный
режим выпуска товаров для свободного
обращения
Выпуск товаров для свободного обращения осуществляется при условии:
1) уплаты таможенных пошлин и налогов;
2) соблюдения мер нетарифного регулирования;
3) выполнения других требований, предусмотренных настоящим Кодексом и иными законодательными актами Республики Казахстан;
4) завершения таможенного оформления.
Глава 17. Реимпорт товаров
Статья 121. Назначение таможенного режима реимпорта
товаров
Реимпорт товаров - таможенный режим, при котором товары, ранее вывезенные с таможенной территории Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом экспорта товаров, ввозятся обратно в установленные статьей 122 настоящего Кодекса сроки с освобождением от таможенных пошлин и налогов без применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров и мер в области экспортного контроля.
Статья 122. Условия помещения товаров под таможенный
режим реимпорта товаров
1. Для помещения товаров под таможенный режим реимпорта товаров товары должны:
1) иметь статус казахстанских товаров при их вывозе с таможенной территории Республики Казахстан;
2) быть заявлены к таможенному режиму реимпорта товаров в течение трех лет с момента их вывоза;
3) находиться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях транспортировки, хранения или использования (эксплуатации);
4) быть идентифицированы таможенными органами.
2. Использование товаров за пределами Республики Казахстан в предпринимательских целях, а также совершение с ними операций, необходимых для обеспечения их сохранности, включая мелкие ремонтные операции, техническое обслуживание, и других операций, необходимых для поддержания товаров в исправном состоянии, не препятствуют помещению товаров под таможенный режим реимпорта товаров, за исключением случаев, когда операции по ремонту привели к увеличению стоимости товаров по сравнению со стоимостью на момент их вывоза. При этом соотношение стоимости на дату вывоза и стоимости на дату ввоза определяется на основе статистической стоимости товаров, указываемой в таможенной декларации.
3. Неизменность состояния товаров, помещаемых под таможенный режим реимпорта товаров, которые были вывезены в соответствии с таможенным режимом экспорта товаров, факт их вывоза, дата вывоза должны быть документально подтверждены.
4. Помещение товаров под таможенный режим реимпорта товаров при условии соблюдения требований пункта 1 настоящей статьи допускается также и в случае, если обратно ввозится только часть вывезенных товаров.
Сноска. В статью 122 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

123-бап. Әкетілімдік кедендік баждарды қайтару
1. Тауарлардың кері импортын жүзеге асыратын тұлғаға бұрын төленген кедендік баждар, егер әкету кезінде кедендік шекарадан өткен сәтте тауарларға қатысты олардың ақаулары болса не тұлғаға қатысты емес мән-жайлар бойынша сыртқы экономикалық мәмілелер аяқталмаған жағдайда және осы себептер бойынша тауарлар жеткізушіге не ол атап көрсеткен өзге тұлғаға қайтарылған болса, мынадай:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құқық мирасқорлығы жағдайларын қоспағанда, тауарларды әкеткен адамның өзі тауарларды әкелген;
2) тауарларды пайдалану ақауларды немесе тауарларды қайтаруға әкеп соққан өзге де мән-жайларды анықтау үшін қажетті жағдайларды қоспағанда, тауарлар Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерлерде пайдаланылмаған және жөнделмеген;
3) (алып тасталды - 2005.06.20. N 62 Заңымен)
4) тауарлардың әкетілуі кезінде Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өткен күннен бастап алты айдың ішінде кері импортталған жағдайлар сақталғанда қайтарылады.
2. Экспортталған тауарлар легінің бір бөлігін тауарлардың кері импортының кедендік режиміне орналастыру кезінде, төленген сомалардың қайтарылуы осы бөліктің экспортталған тауарлардың легіне сандық қатынасы бойынша жүргізіледі.
3. Әкетілімдік кедендік баждарды қайтару осы Кодекстің 44-тарауында белгіленген тәртіппен кері импорттауды жүзеге асырған тұлғаға жүргізіледі.
Ескерту. 123-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
18-тарау. Кеден қоймасы
124-бап. Кеден қоймасының кедендік режимін тағайындау
Кеден қоймасы - тауарлардың қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды қоспағанда, әкелінген тауарларды кедендік баждар, салықтар алмай және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбай, кеден қоймасы мәртебесі бар арнайы үй-жайларда немесе орындарда кедендік бақылауда сақтауға арналған кедендік режим.
125-бап. Тауарларды кеден қоймасының кедендік режиміне
орналастырудың шарттары
1. Кеден қоймасының кедендік режиміне, тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тауарларды қоспағанда, кез келген тауарлар орналастырылуы мүмкін.
2. Басқа тауарларға зиян келтіруі мүмкін немесе сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететін тауарлар мұндай тауарларды сақтаудың талаптарына сәйкес жабдықталған кеден қоймаларына орналастырылуы тиіс.
3. Тауарлардың кедендік құны осы Кодекстің 39-тарауында әкелінетін тауарлар үшін белгіленген тәртіппен айқындалады.
Ескерту. 125-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 123. Возврат вывозных таможенных пошлин
1. Лицу, осуществляющему реимпорт товаров, возвращаются ранее уплаченные таможенные пошлины, если в отношении товаров установлено, что на момент пересечения таможенной границы при вывозе у них имелись дефекты либо в случае незавершения внешнеэкономических сделок по обстоятельствам, не зависящим от лица, и по этим причинам товары возвращены поставщику либо иному указанному им лицу при соблюдении следующих условий:
1) товары ввозятся тем же лицом, которое вывозило товары, за исключением случаев правопреемственности, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) товары не использовались и не ремонтировались за пределами таможенной территории Республики Казахстан, за исключением случаев, когда использование товаров необходимо для обнаружения дефектов или иных обстоятельств, повлекших возврат товаров;
3) (исключен - N 62 от 20.06.2005 г.)
4) товары реимпортируются в течение шести месяцев со дня пересечения таможенной границы Республики Казахстан при их вывозе.
2. При помещении под таможенный режим реимпорта товаров части партии экспортированных товаров возврат уплаченных сумм производится по количественному соотношению этой части к партии экспортированных товаров.
3. Возврат вывозных таможенных пошлин производится лицу, осуществившему реимпорт, в порядке, определяемом главой 44 настоящего Кодекса.
Сноска. В статью 123 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 18. Таможенный склад
Статья 124. Назначение таможенного режима таможенного
склада
Таможенный склад - таможенный режим, предназначенный для хранения под таможенным контролем ввезенных товаров в специальных помещениях или местах, имеющих статус таможенного склада, без взимания таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров.
Статья 125. Условия помещения товаров под таможенный
режим таможенного склада
1. Под таможенный режим таможенного склада могут помещаться любые товары, за исключением товаров, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Товары, которые могут причинить вред другим товарам или требующие особых условий хранения, должны помещаться на таможенные склады, оборудованные в соответствии с условиями хранения таких товаров.
3. Таможенная стоимость товаров определяется в порядке, установленном главой 39 настоящего Кодекса, для ввозимых товаров.
Сноска. Статья 125 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

126-бап. Тауарларды кеден қоймасында сақтаудың мерзімі
1. Тауарларды кеден қоймасында сақтаудың мерзімін тауарларды кеден қоймасына орналастырушы тұлға белгілейді, бірақ ол тауарлар кеден қоймасының кедендік режиміне орналастырылған күннен бастап үш жылдан аспауы керек.
2. Сақтау, тұтыну және сату үшін шектеулі жарамдылық мерзімі бар тауарлар өзге кедендік режимге мәлімделуі және аталған мерзімдер аяқталғанға дейінгі күнтізбелік алпыс күннен кешіктірілмей кеден қоймасынан әкетілуі тиіс.
127-бап. Кеден қоймасында сақталған кезеңде
жарамсыз болған, бүлінген немесе
зақымданған тауарларды өзге
кедендік режимге орналастыру
Кеден қоймасындағы сақталу кезеңінде ырық бермес күштің әсері салдарынан жарамсыз болған, бүлінген немесе зақымданған тауарлар, егер олар жарамсыз, бүлінген немесе зақымданған жағдайларда әкелінгендегідей болса, декларант таңдаған кедендік режимге орналастырылуға жатады.
128-бап. Кеден қоймасы кедендік режимі күшінің аяқталуы
1. Кеден қоймасының кедендік режимі тауарларды өзге кедендік режимге орналастырумен аяқталады. Кеден қоймасының кедендік режиміне орналастырылған тауарлар өзге кедендік режимге толық немесе ішінара мәлімделіне алады.
Бұл ретте тауардың кедендік құны кеден қоймасының кедендік режимімен орналастырған кезде мәлімделгеннен төмен болмауы тиіс.
2. Тауарлар өзге кедендік режимге орналастырылған сәттен бастап үш тәулік ішінде кеден қоймасынан әкетілуге жатады.
Ескерту. 128-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
129-бап. Кеден қоймалары және олардың түрлері
1. Кеден қоймасының кедендік режиміне сәйкес тауарларды сақтау үшін арнайы белгіленген және жайластырылған үй-жай немесе орын кеден қоймасы болып танылады.
2. Кеден қоймасы тауарларға қатысты өкілеттіктерді иеленген тұлғаның пайдалануы үшін қолжетімді ашық түрде және қойма иесінің немесе қойма иесі айқындаған жекелеген тұлғалардың тауарларын сақтауға арналған жабық түрде болуы мүмкін. Жабық түрдегі кеден қоймасы оның иесінің өтініші бойынша лицензияға тиісті өзгерістер енгізіле отырып, ашық түрдегі кеден қоймасы болып қайта құрылуы мүмкін.
3. Кеден органдары құрған кеден қоймалары ашық түрдегі қоймалар болып табылады.
130-бап. Кеден қоймаларының қызметіне қойылатын
біліктілік талаптары
1. Кеден қоймасын құруға арналған үй-жай немесе орын мынадай талаптарға сай болуы тиіс:

Статья 126. Срок хранения товаров на таможенном складе
1. Срок хранения товаров на таможенном складе определяется лицом, помещающим товары на таможенный склад, но не может превышать три года со дня помещения товаров под таможенный режим таможенного склада.
2. Товары, имеющие ограниченный срок годности хранения, потребления и реализации, должны быть заявлены к иному таможенному режиму и вывезены с таможенного склада не позднее чем за шестьдесят календарных дней до истечения указанных сроков.
Статья 127. Помещение под иной таможенный режим
товаров, пришедших в негодность,
испорченных или поврежденных в период их
хранения на таможенном складе
Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные вследствие действия непреодолимой силы в период их хранения на таможенном складе, подлежат помещению под выбранный декларантом таможенный режим, как если бы они были ввезены в негодном, испорченном или поврежденном состоянии.
Статья 128. Завершение действия таможенного режима
таможенного склада
1. Таможенный режим таможенного склада завершается помещением товаров под иной таможенный режим. Товары, помещенные под таможенный режим таможенного склада, могут заявляться к иному таможенному режиму полностью или частями.
При этом таможенная стоимость товара должна быть не ниже заявленной при помещении под таможенный режим таможенного склада.
2. Товары подлежат вывозу с таможенного склада в течение трех суток с момента помещения их под иной таможенный режим.
Сноска. Статья 128 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 129. Таможенные склады и их типы
1. Таможенным складом признается специально определенное и обустроенное помещение или место, предназначенное для хранения товаров в соответствии с таможенным режимом таможенного склада.
2. Таможенный склад может быть открытого типа, доступным для использования лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров, и закрытого типа, предназначенным для хранения товаров владельца склада или отдельных лиц, определенных владельцем склада. Таможенный склад закрытого типа по заявлению его владельца может быть преобразован в таможенный склад открытого типа с внесением соответствующих изменений в лицензию.
3. Таможенные склады, учрежденные таможенными органами, являются складами открытого типа.
Статья 130. Квалификационные требования, предъявляемые
к деятельности таможенного склада
1. Помещение или место, предназначенное для учреждения таможенного склада, должно соответствовать следующим требованиям:

1) кеден қоймасы иесінің меншігінде болуы не ол лицензия беруге өтініш берген сәттен бастап кемінде үш жыл мерзімге жалға алынуы;
2) жапсарлас жүк түсіру алаңдарын қоса алғанда (олардың бір мекен-жай бойынша бірыңғай аумақта орналасу шарты жағдайында бір немесе бірнеше қойма үй-жайлары және алаңдары), кеден қоймасының аумағы бүкіл периметрі бойынша белгіленген және қоршалған болуға, көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін қатты жабылғы төселуі тиіс. Қойма аумағының қоршауы, қойма тауарлардың сақталуын қамтамасыз ететін іргелі ғимараттың (құрылыстың) ішінде орналасқан жағдайларды қоспағанда, темірбетоннан, бетоннан, кірпіштен, металқұрылымнан не аталған материалдарды араластырып жасалған тұтас құрылыс болуға және оның биіктігі 2,2 метрден кем болмауға тиіс;
3) кеден қоймасының аумағында қойманың бөлігі болып табылмайтын үйлер (құрылыстар) мен ғимараттар болмауға;
4) техникалық жарамды кірме жолдары, сондай-ақ жабық тексеру алаңдары болуға;
5) өрт қауіпсіздігі талаптарына, санитарлық және техникалық нормаларға сәйкес келуге;
6) қауіпсіздік пен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес келетін қажетті тиеу-түсіру техникасы болуға;
7) сақтауға орналастырылатын тауарлар мен көлік құралдарының сипатына сәйкес келетін сертификатталған таразы қондырғылары;
8) келіп түсетін, сақталатын, әкетілетін тауарлардың автоматтандырылған есепке алынуын жүргізу үшін осы Кодекстің 424-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнімдермен үйлесімді бағдарламалық өнімдерді орнату және міндетті түрде пайдалану үшін компьютерлік құрал-жабдық болуға тиіс.
2. Кеден қоймалары олардың бүкіл қызмет мерзімі бойы белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес болуы тиіс. V032319
Ескерту. 130-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
131-бап. Кеден қоймасы иесінің міндеттері
Кеден қоймасының иесі:
1) осы Кодекстің 130-бабында белгіленген талаптарға сәйкес қойманы кеден бақылауын қамтамасыз ету үшін қажетті, тиісінше тұрғыда жайластыруға;
2) кеден органының жұмыс уақытынан тыс келген тауарлар мен көлік құралдарын қоймада не кедендік бақылау аймағы болып табылатын қоймаға жапсарлас аумақта орналастыруды қамтамасыз етуге;
3) кеден қоймасында не кедендік бақылау аймағы болып табылатын оған жапсарлас аумақта орналасқан тауарлар мен көлік құралдарының сақталуын қамтамасыз етуге;

1) находиться в собственности владельца таможенного склада либо быть арендовано им на срок не менее трех лет с момента подачи заявления на выдачу лицензии;
2) территория таможенного склада, включая примыкающие разгрузочные площадки (одно или несколько складских помещений и площадок при условии их местонахождения на единой территории по одному адресу), должна быть обозначена и огорожена по всему периметру, иметь твердое покрытие, обеспечивающее безопасное передвижение транспортных средств. Ограждение территории склада должно представлять собой непрерывную конструкцию из железобетона, бетона, кирпича, металлоконструкций либо из комбинации данных материалов и быть высотой не менее 2,2 метра, за исключением случаев расположения склада внутри капитального здания (строения), обеспечивающего сохранность товаров;
3) на территории таможенного склада не должны быть расположены здания (строения) и сооружения, не являющиеся частью склада;
4) иметь в наличии технически исправные подъездные пути, а также крытые досмотровые площадки;
5) соответствовать требованиям пожарной безопасности, санитарным и техническим нормам;
6) иметь в наличии необходимую погрузочно-разгрузочную технику, соответствующую требованиям безопасности и охраны труда;
7) иметь в наличии сертифицированное весовое оборудование, соответствующее характеру товаров и транспортных средств, помещаемых на хранение;
8) иметь в наличии компьютерное оборудование для установки и обязательного использования программного продукта, совместимого с программными продуктами, используемыми таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 424 настоящего Кодекса, для ведения автоматизированного учета поступающих, хранящихся, вывозимых товаров.
2. Таможенные склады должны соответствовать установленным квалификационным требованиям на протяжении всего срока их функционирования.
Сноска. Статья 130 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 131. Обязанности владельца таможенного склада
Владелец таможенного склада обязан:
1) обустроить склад надлежащим образом, необходимым для обеспечения таможенного контроля, в соответствии с требованиями, установленными статьей 130 настоящего Кодекса;
2) обеспечить размещение товаров и транспортных средств, прибывших вне времени работы таможенного органа, на складе либо прилегающей к складу территории, являющейся зоной таможенного контроля;
3) обеспечить сохранность товаров и транспортных средств, находящихся на таможенном складе либо прилегающей к нему территории, являющейся зоной таможенного контроля;

4) кедендік бақылаудың жүзеге асырылуына жәрдемдесуге;
5) осы Кодекстің 132-бабында белгіленген тәртіппен сақталудағы тауарлар мен олардың айналымы туралы есепті жүргізуге және есептілікті кеден органдарына табыс етуге;
6) бөгде тұлғалардың (қойма қызметкерлері болып табылмайтын және тауарларға қатысты өкілеттіктерді иеленбеген) кеден органдарының рұқсатынсыз сақталудағы тауарлар мен көлік құралдарына қолжетімділігін болдырмауға;
7) кеден қоймасын құруға арналған лицензияның шарттарын сақтауға және кеден органдары лауазымды адамдарының сақталудағы тауарлар мен көлік құралдарына қолжетімділігін қамтамасыз етуді қоса алғанда, кеден органдарының талаптарын орындауға және осы тұлғаларға кедендік бақылау мен кедендік ресімдеуді жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен үй-жайларды, кеден қоймасындағы жабдықтарды және байланыс құралдарын беруге;
8) сақтаудың ерекше шарттарын талап ететін тауарларды сақтаған жағдайда, олардың орындалуын қамтамасыз етуге;
9) осы Кодекстің 133-бабының 2-тармағымен көзделген жағдайларда кедендік баждарды және салықтарды төлеуге;
10) кеден қоймасы қызметінің тоқтатылу рәсіміне байланысты барлық шығындарды көтеруге міндетті.
132-бап. Кеден қоймасы арқылы айналысқа түсетін
тауарлар туралы есеп пен есептілік
1. Кеден қоймасы арқылы айналысқа түсетін тауарлар кеден қоймасының кедендік режиміне сәйкес есепке алынуға жатады.
2. Тауарлар кеден қоймасына орналастырылған кезде қойманың иесі тауарларды қойманың есеп құжаттарында тіркеуі тиіс, онда мынадай мәліметтер болуы тиіс:
1) тауардың қоймаға орналастырылған күні;
2) тауардың атауы;
3) орындардың саны мен брутто салмағы (кг);
4) тауардың ілеспе құжатының нөмірі;
5) жүктің кедендік декларациясының нөмірі және шығарылған күні.
3. Кеден қоймаларының иелері уәкілетті орган белгілеген нысанда және тәртіппен кеден органдарына кеден қоймасында сақталуда жатқан тауарлар туралы есептілікті табыс етуге тиіс. Бұл ретте есепке алу жүйесіне:
1) есепке алу кітабы;
2) есепке алудың кедендік құжаты кіреді.
Кедендік декларация кедендік есепке алу құжаты болып табылуы мүмкін.
4. Есепке алу кітабы есептің автоматтандырылған жүйесінен тәуелсіз түрде белгіленген нысанға сәйкес жүргізіледі.
5. Кеден органы кеден қоймасындағы тауарлар мен көлік құралдарына түгендеу жүргізуге құқылы.
6. Кеден қоймасындағы тауарлар мен көлік құралдарын есепке алу құжаттары бес жыл сақталады.
133-бап. Кеден қоймасы арқылы айналысқа түсетін
тауарларға қатысты кедендік баждарды және
салықтарды төлеу жөніндегі жауаптылық
1. Егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, тауарларды кеден қоймасының кедендік режиміне орналастырған тұлға кеден қоймасы арқылы айналысқа түсетін тауарларға қатысты кедендік баждарды және салықтарды төлеу жөнінде жауаптылықта болады.

4) содействовать осуществлению таможенного контроля;
5) вести учет и представлять таможенным органам отчетность о хранящихся товарах и их обороте в порядке, установленном статьей 132 настоящего Кодекса;
6) исключить доступ посторонних лиц (не являющихся работниками склада и не обладающих полномочиями в отношении товаров) к хранящимся товарам и транспортным средствам без разрешения таможенных органов;
7) соблюдать условия лицензии на учреждение таможенного склада и выполнять требования таможенных органов, включая обеспечение доступа к хранящимся товарам и транспортным средствам должностных лиц таможенных органов и предоставление этим лицам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, помещений, оборудования и средств связи на таможенном складе для осуществления таможенного контроля и таможенного оформления;
8) в случае хранения товаров, требующих особых условий хранения, обеспечить их выполнение;
9) уплачивать таможенные пошлины и налоги в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 133 настоящего Кодекса;
10) нести все расходы, связанные с процедурой прекращения деятельности таможенного склада.
Статья 132. Учет и отчетность о товарах, обращаемых
через таможенный склад
1. Товары, обращаемые через таможенный склад в соответствии с таможенным режимом таможенного склада, подлежат учету.
2. При помещении товаров на таможенный склад товары должны быть зарегистрированы владельцем склада в складских документах учета, которые должны содержать следующие сведения:
1) дату помещения товара на склад;
2) наименование товара;
3) количество мест и вес брутто (кг);
4) номер товаросопроводительного документа;
5) номер грузовой таможенной декларации и дату выпуска.
3. Владельцами таможенных складов должна представляться в таможенные органы в форме и порядке, определяемых уполномоченным органом, отчетность о товарах, хранящихся на таможенном складе. При этом в систему учета включаются:
1) книга учета;
2) таможенный документ учета.
Таможенным документом учета может являться таможенная декларация.
4. Книга учета ведется в соответствии с установленной формой вне зависимости от автоматизированной системы учета.
5. Таможенный орган вправе производить инвентаризацию товаров и транспортных средств, находящихся на таможенном складе.
6. Документы учета товаров и транспортных средств на таможенном складе хранятся пять лет.
Статья 133. Ответственность по уплате таможенных пошлин
и налогов в отношении товаров, обращаемых
через таможенный склад
1. Ответственность по уплате таможенных пошлин и налогов в отношении товаров, обращаемых через таможенный склад, несет лицо, поместившее товары под таможенный режим таможенного склада, если иное не установлено настоящим Кодексом.

2. Кеден қоймасының иесі тауарларды жоғалтқан не оларды кеден органының рұқсатынсыз берген жағдайда кедендік баждарды және салықтарды төлеу жөнінде жауаптылықта болады.
3. Иесі кеден органы болып табылатын кеден қоймасындағы тауарлар жоғалған жағдайда, тауарларды кеден қоймасының кедендік режиміне орналастырған тұлға кедендік баждарды және салықтарды төлеуден босатылады.
134-бап. Кеден қоймасында сақтау кезінде тауарлармен
жүргізілетін операциялар
1. Кеден қоймасының кедендік режиміне орналастырылған тауарлармен кеден органының рұқсатымен:
1) тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі;
2) тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау жөніндегі (ұсақтау, сұрыптау, орау, қайта орау, таңбалау, оның ішінде акциздiк таңбалармен немесе есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау, тауардың түрін жақсарту жөніндегі операциялар жүргізу);
3) сынамалар мен үлгілерді іріктеп алу жөніндегі операциялар жүргізілуі мүмкін.
2. Кеден қоймасында тауарлармен жүргізілетін барлық операциялар бұл тауарлардың Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша жіктеу кодының өзгеруіне байланысты сипатын (сапасын) өзгертпеуі тиіс.
3. Тауарларды бір кеден қоймасынан екіншісіне ауыстыруға осы Кодекстің 12-тарауында белгіленген тәртіпте кедендік бақылау жасаумен жол беріледі. Бұл орайда кеден қоймасы кедендік режимінің қолданылуында үзіліс болмайды және тоқтатыла тұрмайды.
4. Кеден қоймасындағы тауарларды не олардың бір бөлігін осы Кодексте белгіленген талаптарға сәйкес жаңа кеден декларациясын беру шартымен иеліктен шығаруға, оларға қатысты иелену, пайдалану және (немесе) билiк ету құқықтарын беруге жол берiледi.
Ескерту. 134-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 , 2006.12.11. N 201 (2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
135-бап. Кеден қоймасы иесінің тауарларды кеден
қоймасына орналастырушы тұлғалармен өзара
қарым-қатынасы
1. Кеден қоймасы иесінің тауарларды кеден қоймасына орналастырушы тұлғалармен өзара қарым-қатынасы шарт негізінде құрылады.
2. Тауарларды кеден органы құрылтайшысы болып табылатын кеден қоймасында сақтау үшін осы Кодекстің 296-бабына сәйкес кедендік алым алынады.
3. Кеден органдары құрған кеден қоймаларындағы тауарлар жоғалған жағдайда, кеден органдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
136-бап. Кеден қоймасын құруға арналған лицензия
1. Кеден қоймасын уәкілетті орган берген лицензияны алғаннан кейін қазақстандық тұлға құрады.

2. Владелец таможенного склада несет ответственность по уплате таможенных пошлин и налогов в случае утраты товаров либо их выдачи без разрешения таможенного органа.
3. В случае утраты товаров на таможенном складе, владельцем которого является таможенный орган, лицо, поместившее товары под таможенный режим таможенного склада, освобождается от уплаты таможенных пошлин и налогов.
Статья 134. Операции, производимые с товарами при
хранении на таможенном складе
1. С товарами, помещенными под таможенный режим таможенного склада, с разрешения таможенного органа могут производиться операции по:
1) обеспечению сохранности товаров;
2) подготовке товаров к продаже и транспортировке (дробление, сортировка, упаковка, переупаковка, маркировка, в том числе акцизными марками или учетно-контрольными марками, проведение операций по улучшению товарного вида);
3) отбору проб и образцов.
2. Все операции, производимые с товарами на таможенном складе, не должны изменять характеристики (качества) этих товаров, связанные с изменением классификационного кода по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.
3. Перемещение товаров с одного таможенного склада на другой допускается под таможенным контролем в порядке, определенном главой 12 настоящего Кодекса. При этом действие таможенного режима таможенного склада не прерывается и не приостанавливается.
4. Допускаются отчуждение товаров либо их части, находящихся на таможенном складе, передача в отношении их прав владения, пользования и (или) распоряжения при условии представления новой таможенной декларации в соответствии с требованиями, установленными настоящим Кодексом.
Сноска. В статью 134 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 11 декабря 2006 г. N 201 (вводится в действие с 1 января 2007 г.).
Статья 135. Взаимоотношения владельца таможенного
склада с лицами, помещающими товары на
таможенный склад
1. Взаимоотношения владельца таможенного склада с лицами, помещающими товары на таможенный склад, строятся на договорной основе.
2. За хранение товаров на таможенном складе, учредителем которого является таможенный орган, взимается таможенный сбор в соответствии со статьей 296 настоящего Кодекса.
3. В случае утраты товаров на таможенных складах, учрежденных таможенными органами, таможенные органы несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 136. Лицензия на учреждение таможенного склада
1. Таможенный склад учреждается казахстанским лицом после получения лицензии, выданной уполномоченным органом.

2. Егер кеден қоймасын уәкілетті органның шешімі негізінде кеден органдары құратын болса, кеден қоймасын құруға арналған лицензияны алу талап етілмейді.
3. Лицензиялауға байланысты және осы тарауда реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңдарымен реттеледі.
4. Кеден органы жұмыс істеп тұрған кеден қоймалары туралы ақпаратты жариялап тұруды қамтамасыз етеді.
137-бап. Кеден қоймасын құруға арналған лицензияны
алу үшін қажетті құжаттар
1. Кеден қоймасын құруға арналған лицензияны алу үшін мынадай құжаттар табыс етілуі қажет:
1) белгіленген нысан бойынша лицензия беру туралы тұлғаның өтініші;
2) тіркеу құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелері;
3) тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар берген өрт қауіпсіздігі талаптарына, санитарлық және техникалық нормаларға сәйкестікті растайтын құжаттар;
4) лицензияның берілгені үшін алым төлегендігін растайтын құжаттар;
5) тиісті үй-жайларға немесе орындарға қатысты меншік немесе иелік ету және пайдалану құқығын растайтын құжаттар;
6) кеден қоймасы ретінде мәлімделген үй-жайлар мен аумақтардың жоспарлары, сызбалары;
7) лицензия беру туралы өтініш берген тұлғаның мөрімен расталған қолда бар тиеу-түсіру техникасының және таразы қондырғысының тізбесі;
8) жабық түрдегі кеден қоймасын құру кезінде тауарларды сақтауды жүзеге асыратын тұлғалардың тізімі;
9) (алып тасталды - 2005.06.20. N 62 Заңымен)
2. Өтініште және осы баптың 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында белгіленген құжаттарда көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде лицензиат тиісті өзгерістер туралы өзгерістер енгізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей кеден органын хабардар етеді.
Ескерту. 137-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
138-бап. Кеден қоймасын құруға арналған лицензияның
қолданылуын тоқтата тұру
1. Кеден қоймасының иесі осы Кодексте белгіленген талаптар мен міндеттерді сақтамаған жағдайда, лицензиясының қолданылуы соттың шешімі бойынша тоқтатыла тұратын шағын кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, лицензияның қолданылуын тоқтата тұру себебі көрсетіле отырып, алты айға дейінгі мерзімге уәкілетті органның шешімі бойынша тоқтатыла тұруы мүмкін.
2. Лицензияның қолданылуы кеден қоймасы иесінің дәлелді өтініші бойынша тоқтатыла тұруы мүмкін.
3. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешім тоқтатыла тұру себебі көрсетіле отырып, орган басшысының бұйрығымен қабылданады.

2. Получения лицензии на учреждение таможенного склада не требуется, если таможенный склад учреждается таможенными органами на основании решения уполномоченного органа.
3. Отношения, связанные с лицензированием и не урегулированные настоящей главой, регулируются законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
4. Таможенный орган обеспечивает опубликование информации о действующих таможенных складах.
Статья 137. Документы, необходимые для получения
лицензии на учреждение таможенного склада
1. Для получения лицензии на учреждение таможенного склада необходимо представить:
1) заявление лица о выдаче лицензии по установленной форме;
2) нотариально засвидетельствованные копии регистрационных документов;
3) документы, подтверждающие соответствие требованиям пожарной безопасности, санитарным и техническим нормам, выданные соответствующими уполномоченными государственными органами;
4) документы, подтверждающие уплату сбора за выдачу лицензии;
5) документы, подтверждающие право собственности или владения и пользования в отношении соответствующих помещений или мест;
6) планы, чертежи помещений и территорий, заявляемых в качестве таможенного склада;
7) перечень имеющейся погрузочно-разгрузочной техники и весового оборудования, заверенный печатью лица, подавшего заявление о выдаче лицензии;
8) список лиц, осуществляющих хранение товаров при учреждении таможенного склада закрытого типа;
9) (исключен - N 62 от 20.06.2005 г.)
2. При изменении сведений, указанных в заявлении и документах, определенных в подпунктах 5) и 6) пункта 1 настоящей статьи, лицензиат уведомляет таможенный орган о соответствующих изменениях не позднее тридцати календарных дней с даты внесения изменений.
Сноска. В статью 137 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 138. Приостановление действия лицензии на
учреждение таможенного склада
1. При несоблюдении владельцем таможенного склада требований и обязанностей, установленных настоящим Кодексом, действие лицензии может быть приостановлено по решению уполномоченного органа на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления, за исключением субъектов малого предпринимательства, действие лицензии которых приостанавливается по решению суда.
2. Действие лицензии может быть приостановлено по мотивированному обращению владельца таможенного склада.
3. Решение о приостановлении действия лицензии принимается приказом руководителя уполномоченного органа с указанием причин приостановления.

4. Лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған кезде тауарларды кеден қоймасына орналастыруға жол берілмейді. Кеден қоймасына лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрғанға дейін орналастырылған тауарлар кедендік бақылаумен басқа кеден қоймасына ауыстырылуы не өзге кедендік режимдерге орналастырылуы тиіс.
5. Лицензияның қолданылуы оның қолданылуын тоқтата тұрудың себептері жойылғаннан кейін лицензияның қолданылуын жаңғырту туралы шешім қабылданған күнінен бастап уәкілетті орган басшысының бұйрығымен жаңғыртылады.
139-бап. Кеден қоймасын құруға арналған лицензиядан
айыру
Лицензиядан айыру үшін:
1) көрінеу дұрыс емес мәліметтер беру;
2) лицензиаттың лицензиядағы талаптарды орындамауы;
3) лицензияның қолданылуы бұрын тоқтатыла тұрған себептердің жойылмауы;
4) соттың лицензиатқа кеден қоймасы қызметтерін көрсету жөніндегі қызметпен айналысуға тыйым салуы негіз болып табылады.
Ескерту. 139-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
140-бап. Кеден қоймасын құруға арналған лицензияның
қолданылуын тоқтату
1. Кеден қоймасын құруға арналған лицензия:
1) кеден қоймасын құруға арналған лицензиядан айырылған;
2) кеден қоймасы иесінің уәкілетті органға жазбаша өтініш беруімен кеден қоймасының қызметтерін көрсету жөніндегі қызметі тоқтатылған;
3) кеден қоймасын құруға арналған лицензиясы бар заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда уәкілетті органның шешімі бойынша өзінің қолданылуын тоқтатады.
2. Кеден қоймасын құруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешім, мұндай тоқтатудың себептері көрсетіле отырып, уәкілетті орган басшысының бұйрығымен ресімделеді.
3. Кеден қоймасының қызметтерін көрсету жөніндегі қызмет тоқтатылған, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде кеден қоймасының иесі күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей лицензияны уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
4. Кеден қоймасының қызметін көрсету жөніндегі қызмет тоқтатылған кезде, кеден қоймасының кедендік режиміне орналастырылған тауарлар лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданғанға дейін осы Кодекстің 12-тарауында белгіленген тәртіпте басқа кеден қоймасына ауыстырылуы мүмкін не осы тауарларға қатысты кеден қоймасы кедендік режимінің қолданылуы лицензияның қызметін тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күннің ішінде аяқталуы тиіс.
5. Кеден органы құрған кеден қоймасының алдағы уақытта таратылатыны туралы кеден органы тауарларын сақтауға орналастырған тұлғаларды мұндай таратылуға дейін бір айдан кешіктірмей хабардар етуге міндетті.

4. При приостановлении действия лицензии помещение товаров на таможенный склад не допускается. Товары, помещенные на таможенный склад до приостановления действия лицензии, должны быть перемещены под таможенным контролем на другой таможенный склад либо помещены под иные таможенные режимы.
5. Действие лицензии возобновляется приказом руководителя уполномоченного органа со дня принятия решения о возобновлении действия лицензии после устранения причин, по которым ее действие было приостановлено.
Статья 139. Лишение лицензии на учреждение таможенного склада
Основаниями для лишения лицензии являются:
1) представление заведомо недостоверных сведений;
2) неисполнение лицензиатом требований, содержащихся в лицензии;
3) неустранение причин, по которым действие лицензии было ранее приостановлено;
4) запрещение судом лицензиату заниматься деятельностью по оказанию услуг таможенного склада.
Сноска. Статья 139 в редакции Закона РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 140. Прекращение действия лицензии на учреждение
таможенного склада
1. Лицензия на учреждение таможенного склада прекращает свое действие по решению уполномоченного органа в случаях:
1) лишения лицензии на учреждение таможенного склада;
2) прекращения деятельности по оказанию услуг таможенного склада с представлением в уполномоченный орган письменного заявления владельца таможенного склада;
3) реорганизации или ликвидации юридического лица, имеющего лицензию на учреждение таможенного склада.
2. Решение о прекращении действия лицензии на учреждение таможенного склада оформляется приказом руководителя уполномоченного органа с указанием причины такого прекращения.
3. При прекращении деятельности по оказанию услуг таможенного склада, реорганизации или ликвидации юридического лица владелец таможенного склада обязан не позднее пятнадцати календарных дней возвратить лицензию в уполномоченный орган.
4. При прекращении деятельности по оказанию услуг таможенного склада товары, помещенные под таможенный режим таможенного склада, до принятия решения о прекращении действия лицензии могут быть перемещены на другой таможенный склад в порядке, определенном главой 12 настоящего Кодекса, либо в отношении данных товаров действие таможенного режима таможенного склада должно быть завершено в течение тридцати календарных дней со дня принятия решения о прекращении действия лицензии.
5. Таможенный орган обязан уведомить о предстоящей ликвидации таможенного склада, учрежденного таможенным органом, лиц, поместивших товары на хранение, не позднее чем за один месяц до такой ликвидации.

6. Кеден органы құрған кеден қоймасының қызмет көрсету жөніндегі қызметінің тоқтатылуына байланысты тауарларды беру кезінде осы кеден органы тауарларды сақтауға орналастырған тұлғаға нақты сақталған мерзімнің тауарлар сақтауға орналастырылған кезде белгіленген мерзімге қатынасына қарай сақтау үшін төленген кедендік алымдар сомаларының бір бөлігін қайтарып береді.
7. Кеден органы құрған кеден қоймасының қызметтерін көрсету жөніндегі қызметтің тоқтатылуына байланысты тұлғада пайда болған шығыстарды кеден органдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өтейді.
Ескерту. 140-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
19-тарау. Бажсыз сауда дүкені
141-бап. Бажсыз сауда дүкенінің кедендік режимін
тағайындау
Бажсыз сауда дүкені - тауарлардың кейін Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкетілуі жағдайында, тауарлардың қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды қоспағанда, тауарлар жеке тұлғаларға кедендік баждар, салықтар алынбай және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмай сатылатын кедендік режим.
142-бап. Тауарларды бажсыз сауда дүкенінің кедендік
режиміне орналастырудың талаптары
1. Бажсыз сауда дүкенінің кедендік режиміне Қазақстан Республикасына әкелінуге және Қазақстан Республикасынан әкетілуге тыйым салынған, Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық айналымнан алынған тауарларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген өзге де тауарларды қоспағанда, кез келген тауарлар орналастырылуы мүмкін.
2. Қазақстан Республикасының аумағында сатылуы шектелген тауарлар бажсыз сауда дүкенінің кедендік режимінде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген талаптар сақталған жағдайда сатылады.
3. Бажсыз сауда дүкенінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын тауарлар бажсыз сауда дүкенінің кедендік режиміне орналастыруға жатпайды.
4. Тауарлардың кедендік құны осы Кодекстің 39-тарауында әкелінетін тауарлар үшін белгіленген тәртіппен айқындалады.
Ескерту. 142-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
143-бап. Тауарларды бажсыз сауда дүкенінде сату
1. Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге кететін жеке тұлғаларға тауарларды бажсыз сауда дүкенінде сату, Қазақстан Республикасының салық заңнамасының талаптарына сәйкес, фискалдық жады бар бақылау-касса машиналарын міндетті түрде қолдану арқылы жүзеге асырылады.

6. При выдаче товаров в связи с прекращением деятельности по оказанию услуг таможенного склада, учрежденного таможенным органом, данный таможенный орган возвращает лицу, поместившему товары на хранение, часть уплаченных сумм таможенных сборов за хранение в зависимости от отношения фактического срока хранения к сроку, определенному при помещении товаров на хранение.
7. Расходы, возникшие у лица в связи с прекращением деятельности по оказанию услуг таможенного склада, учрежденного таможенным органом, возмещаются таможенными органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 140 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Глава 19. Магазин беспошлинной торговли
Статья 141. Назначение таможенного режима магазина
беспошлинной торговли
Магазин беспошлинной торговли - таможенный режим, при котором товары реализуются физическим лицам без взимания таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров, при условии последующего вывоза товаров с таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 142. Условия помещения товаров под таможенный
режим магазина беспошлинной торговли
1. Под таможенный режим магазина беспошлинной торговли могут помещаться любые товары, за исключением товаров, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан, вывозу из Республики Казахстан, изъятых из гражданского оборота на территории Республики Казахстан, а также иных товаров, определенных Правительством Республики Казахстан.
2. Товары, реализация которых на территории Республики Казахстан ограничена, реализуются в таможенном режиме магазина беспошлинной торговли при условии соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
3. Товары, используемые для обеспечения функционирования магазина беспошлинной торговли, помещению под таможенный режим магазина беспошлинной торговли не подлежат.
4. Таможенная стоимость товаров определяется в порядке, установленном главой 39 настоящего Кодекса для ввозимых товаров.
Сноска. Статья 142 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 143. Реализация товаров в магазине беспошлинной
торговли
1. Реализация товаров в магазине беспошлинной торговли осуществляется физическим лицам, выезжающим за пределы таможенной территории Республики Казахстан, с обязательным применением контрольно-кассовых машин с фискальной памятью в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан.

2. Бажсыз сауда дүкенінде сатылатын тауарлардың кеден органымен келісілген арнайы таңбасы болуы және сату үшін алдын ала оралуы тиіс.
3. Бажсыз сауда дүкендерінде тауарларды сату Қазақстан Республикасының кедендік аумағында Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде, сондай-ақ халықаралық тасымалдауды орындайтын әуе және теңіз кемелерінің бортында кедендік бақылаумен жүргізіледі.
Ескерту. 143-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
144-бап. Бажсыз сауда дүкеніне түсетін және сатылатын
тауарлар туралы есеп пен есептілік
1. Бажсыз сауда дүкенінің кедендік режиміне орналастырылған тауарлар бажсыз сауда дүкені иесінің міндетті есепке алуына жатады.
2. Бажсыз сауда дүкеніне түсетін және сатылатын тауарлардың есебі мен есептілігі нысанын уәкілетті орган белгілейді . Бұл ретте тауарларды есепке алу міндетті түрде:
1) есеп кітабын;
2) кедендік есеп құжатын жүргізу арқылы жүргізіледі.
Жүктің кедендік декларациясы кедендік есеп құжаты болып табылуы мүмкін.
3. Бажсыз сауда дүкенінің иесі осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген есеп кітабынан өзге, есепке алудың басқа, оның ішінде автоматтандырылған жүйелерін пайдалануға құқылы.
4. Кеден органы бажсыз сауда дүкенінің сауда залдарындағы, қосалқы үй-жайларындағы және қоймасындағы тауарларға түгендеу жүргізуге құқылы. V032319
145-бап. Бажсыз сауда дүкенінің қызметіне
қойылатын біліктілік талаптары
1. Бажсыз сауда дүкенін құруға арналған үй-жай мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) ол дүкен иесінің меншігінде болуы не кемінде үш жыл мерзімге жалға алынуы керек;
2) сауда залы жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы жол жүрген кезде әкететін тауарларын кедендік ресімдеуді жүргізу үшін белгіленген орыннан тыс жерде болуы тиіс;
3) өрт қауіпсіздігі талаптарына, санитарлық және техникалық нормаларға сәйкес болуы керек.
2. Бажсыз сауда дүкенінің аумағында сауда операцияларын, сондай-ақ тауарларды сақтауды қамтамасыз ету және тауарларды сатуға әзірлеу (орамасын ашу, ыдысынан босату және басқалары) жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға арналған орындар болуы тиіс.
Осы мақсаттар үшін бажсыз сауда дүкенінің аумағында қоршалған орындар:
1) сауда залы (сауда залдары);

2. Товары, реализуемые в магазине беспошлинной торговли, должны иметь специальную маркировку, согласованную с таможенным органом, и быть предварительно упакованы для продажи.
3. Реализация товаров в магазинах беспошлинной торговли производится под таможенным контролем на таможенной территории Республики Казахстан в пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан, а также на борту воздушных и морских судов, выполняющих международные перевозки.
Сноска. Статья 143 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 144. Учет и отчетность о товарах, поступающих и
реализуемых в магазине беспошлинной торговли
1. Товары, помещенные под таможенный режим магазина беспошлинной торговли, подлежат обязательному учету владельцем магазина беспошлинной торговли.
2. Форма учета и отчетности товаров, поступающих и реализуемых в магазине беспошлинной торговли, определяется уполномоченным органом. При этом учет товаров производится с обязательным ведением:
1) книги учета;
2) таможенного документа учета.
Таможенными документами учета может являться грузовая таможенная декларация.
3. Помимо книги учета, предусмотренной подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи, владелец магазина беспошлинной торговли вправе использовать другие системы учета, в том числе автоматизированные.
4. Таможенный орган вправе производить инвентаризацию товаров, находящихся в торговых залах, подсобных помещениях и на складе магазина беспошлинной торговли.
Статья 145. Квалификационные требования, предъявляемые
к деятельности магазина беспошлинной
торговли
1. Помещение, предназначенное для учреждения магазина беспошлинной торговли, должно соответствовать следующим требованиям:
1) находиться в собственности владельца магазина либо арендовано им на срок не менее трех лет;
2) торговый зал должен находиться за пределами места, определенного для производства таможенного оформления товаров, вывозимых физическими лицами при их следовании через таможенную границу Республики Казахстан;
3) соответствовать требованиям пожарной безопасности, санитарным и техническим нормам.
2. На территории магазина беспошлинной торговли должны быть места, предназначенные для осуществления торговых операций, а также операций по обеспечению сохранности товаров и подготовке товаров к продаже (вскрытие упаковки, освобождение от тары и другое).
Для этих целей на территории магазина беспошлинной торговли должны быть огороженные места:
1) торговый зал (торговые залы);

2) бажсыз сауда дүкенінің қоймасы (қоймалары) болуы тиіс.
3. Бажсыз сауда дүкенінің сауда залы және қоймасы тек бажсыз сауда дүкенінің кедендік режимі талаптарына ғана сәйкес пайдаланылуға тиіс. Аталған орындарды өзге мақсаттар үшін пайдалануға жол берілмейді.
146-бап. Бажсыз сауда дүкенін құруға арналған шешім
1. Бажсыз сауда дүкенін қазақстандық тұлға уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша осы орган беретін шешімді алғаннан кейін құрады.
2. Уәкілетті орган жұмыс істеп жатқан бажсыз сауда дүкендері туралы, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдаланып отырып, ақпарат жариялауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 146-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
147-бап. Бажсыз сауда дүкенін құруға арналған
шешімді алу үшін қажетті құжаттар
1. Бажсыз сауда дүкенін құруға арналған шешімді алу үшін мынадай құжаттарды тапсыру қажет:
1) белгіленген нысан бойынша шешім беру туралы тұлғаның өтініші;
2) тіркеу құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелері;
3) тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар берген өрт қауіпсіздігі талаптарына, санитарлық және техникалық нормаларға сәйкестікті растайтын құжаттар;
4) алып тасталды
5) тиісті үй-жайларға қатысты меншік немесе иелік ету және пайдалану құқығын растайтын құжаттар;
6) бажсыз сауда дүкені ретінде мәлімделген үй-жайлардың жоспарлары, сызбалары.
2. Өтініште және осы баптың 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында белгіленген құжаттарда көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде, бажсыз сауда дүкенінің иесі тиісті өзгерістер туралы өзгерістер енгізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей кеден органын хабардар етеді.
Ескерту. 147-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
148-бап. Бажсыз сауда дүкенін құруға арналған шешімнің
қолданылуын тоқтата тұру
1. Бажсыз сауда дүкенінің иесі өз міндеттерін және бажсыз сауда дүкенінің қызметіне қойылатын талаптарды орындамаған жағдайларда, шешімнің қолданылуы уәкілетті органның шешімі бойынша тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұруы мүмкін.
2. Шешімнің қолданылуын тоқтата тұру кезінде бажсыз сауда дүкенінің кедендік режиміне тауарларды орналастыруға жол берілмейді. Шешімнің қолданылуын тоқтата тұруға дейін бажсыз сауда дүкенінің кедендік режиміне орналастырылған тауарлар өзге кедендік режимге орналастырылуға тиіс.

2) склад (склады) магазина беспошлинной торговли.
3. Торговый зал и склад магазина беспошлинной торговли должны использоваться исключительно в соответствии с требованиями таможенного режима магазина беспошлинной торговли. Использование указанных мест в иных целях не допускается.
Статья 146. Решение на учреждение магазина беспошлинной торговли
1. Магазин беспошлинной торговли учреждается казахстанским лицом после получения решения, выдаваемого уполномоченным органом по форме, установленной им.
2. Уполномоченный орган обеспечивает опубликование информации о действующих магазинах беспошлинной торговли, в том числе с использованием информационных технологий.
Сноска. Статья 146 в редакции Закона РК от 12 января 2007 года N  222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 147. Документы, необходимые для получения
решения на учреждение магазина
беспошлинной торговли
1. Для получения решения на учреждение магазина беспошлинной торговли необходимо представить:
1) заявление лица о выдаче решения по установленной форме;
2) нотариально засвидетельствованные копии регистрационных документов;
3) документы, подтверждающие соответствие требованиям пожарной безопасности, санитарным и техническим нормам, выданные соответствующими уполномоченными государственными органами;
4) (исключен - от 12 января 2007 года N 222 )
5) документы, подтверждающие право собственности или владения и пользования в отношении соответствующих помещений;
6) планы, чертежи помещений, заявляемых в качестве магазина беспошлинной торговли.
2. При изменении сведений, указанных в заявлении и документах, определенных в подпунктах 5) и 6) пункта 1 настоящей статьи, владелец магазина беспошлинной торговли уведомляет таможенный орган о соответствующих изменениях не позднее тридцати календарных дней с даты внесения изменений.
Сноска. Статья 147 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 148. Приостановление действия решения на учреждение
магазина беспошлинной торговли
1. В случаях неисполнения владельцем магазина беспошлинной торговли своих обязанностей и требований, предъявляемых к деятельности магазина беспошлинной торговли, действие решения может быть приостановлено по решению уполномоченного органа на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления.
2. При приостановлении действия решения помещение товаров под таможенный режим магазина беспошлинной торговли не допускается. Товары, помещенные под таможенный режим магазина беспошлинной торговли до приостановления действия решения, должны быть помещены под иной таможенный режим.

3. Шешімнің қолданылуы оның қолданылуын тоқтата тұрудың себептері жойылғаннан кейін мұндай шешім қабылданған күннен бастап уәкілетті орган басшысының бұйрығымен қайта жаңғыртылады.
Ескерту. 148-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
149-бап. Бажсыз сауда дүкенін құруға
арналған шешімді қайтарып алу
1. Шешімді уәкілетті орган:
1) көрінеу жалған мәліметтер берілген;
2) бажсыз сауда дүкенінің иесі шешімдегі талаптарды орындамаған;
3) шешімнің қолданылуы бұрын тоқтатыла тұрған себептері жойылмаған;
4) сот бажсыз сауда дүкенінің иесіне бажсыз сауда дүкені қызметін көрсету жөніндегі қызметпен айналысуға тыйым салған жағдайларда қайтарып алуы мүмкін.
2. Қайтарып алу туралы шешім, мұндай шешім негізделе отырып, уәкілетті орган басшысының бұйрығымен ресімделеді.
3. алып тасталды
4. Шешімді қайтарып алу уәкілетті орган басшысының қайтарып алу туралы бұйрығы қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданылады.
5. Шешім қайтарып алынған жағдайда, бажсыз сауда дүкенінің иесі қайтарып алу туралы шешімді алған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей шешімді уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
6. Бажсыз сауда дүкенін құруға арналған шешімді беру туралы қайталама өтініш оны қайтарып алуға негіз болған себептер жойылған жағдайда, белгіленген тәртіппен қаралуы мүмкін.
Ескерту. 149-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
150-бап. Бажсыз сауда дүкенін құруға арналған
шешімнің қолданылуын тоқтату
1. Бажсыз сауда дүкенін құруға арналған шешім:
1) шешім қайтарып алынған;
2) бажсыз сауда дүкенінің қызметі бажсыз сауда дүкені иесінің уәкілетті органға жазбаша өтініш беруімен тоқтатылған;
3) бажсыз сауда дүкенін құруға арналған шешімі бар заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда уәкілетті органның шешімі бойынша өзінің қолданылуын тоқтатады.
2. Бажсыз сауда дүкенін құруға арналған шешімнің қолданылуын тоқтату туралы шешім, мұндай тоқтатудың себептері көрсетіле отырып, уәкілетті орган басшысының бұйрығымен ресімделеді.
3. Бажсыз сауда дүкенінің қызметі тоқтатылған, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде бажсыз сауда дүкенінің иесі күнтізбелік он бес күн ішінде шешімді уәкілетті органға қайтаруға міндетті.

3. Действие решения возобновляется приказом руководителя уполномоченного органа со дня принятия такого решения после устранения причин, по которым его действие было приостановлено.
Сноска. Статья 148 в редакции Закона РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 149. Отзыв решения на учреждение магазина
беспошлинной торговли
1. Решение может быть отозвана уполномоченным органом в случаях:
1) предоставления заведомо недостоверных сведений;
2) неисполнения владельцем магазина беспошлинной торговли требований, содержащихся в решения;
3) неустранения причин, по которым действие решения было ранее приостановлено;
4) запрещения судом владельцу магазина беспошлинной торговли заниматься деятельностью по оказанию услуг магазина беспошлинной торговли.
2. Решение об отзыве оформляется приказом руководителя уполномоченного органа с обоснованием такого решения.
3. (исключен - от 12 января 2007 года N 222 )
4. Отзыв решения действует со дня введения в действие приказа руководителя уполномоченного органа об отзыве.
5. При отзыве решения владелец магазина беспошлинной торговли не позднее пятнадцати календарных дней со дня получения решения об отзыве обязан возвратить решение в уполномоченный орган.
6. Повторное заявление о выдаче решения на учреждение магазина беспошлинной торговли может быть рассмотрено в установленном порядке при условии устранения причин, послуживших основанием для его отзыва.
Сноска. Статья 149 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 150. Прекращение действия решения на учреждение
магазина беспошлинной торговли
1. Решение на учреждение магазина беспошлинной торговли прекращает свое действие по решению уполномоченного органа в случаях:
1) отзыва решения;
2) прекращения деятельности магазина беспошлинной торговли с представлением в уполномоченный орган письменного заявления владельца магазина беспошлинной торговли;
3) реорганизации или ликвидации юридического лица, имеющего решение на учреждение магазина беспошлинной торговли.
2. Решение о прекращении действия решения на учреждение магазина беспошлинной торговли оформляется приказом руководителя уполномоченного органа с указанием причины такого прекращения.
3. При прекращении деятельности магазина беспошлинной торговли, реорганизации или ликвидации юридического лица владелец магазина беспошлинной торговли обязан в течение пятнадцати календарных дней возвратить решение в уполномоченный орган.

4. Бажсыз сауда дүкенінің қызметі тоқтатылған кезде бажсыз сауда дүкенінің кедендік режиміне шешімнің қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданғанға дейін орналастырылған тауарлар, шешімнің қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде өзге кедендік режимге орналастырылуға жатады.
5. Бажсыз сауда дүкенінің иесі бажсыз сауда дүкенінің қызметін тоқтату туралы хабарлама алынған күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей кеден органына осы Кодекстің 144-бабына сәйкес тауарлар туралы есептілікті беруге міндетті.
6. Бажсыз сауда дүкенінің қызметі тоқтатылған кезде бажсыз сауда дүкенінің иесі есеп табыс еткеннен кейін кеден органы күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей тауарларға түгендеу жүргізеді.
Ескерту. 150-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
151-бап. Бажсыз сауда дүкені иесінің міндеттері
Бажсыз сауда дүкенінің иесі:
1) бажсыз сауда дүкенінің қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын сақтауға;
2) бажсыз сауда дүкенінің үй-жайында орналасқан тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге;
3) қоймаларда, қосалқы үй-жайларда орналасқан тауарларға бөгде адамдардың қолжетімділігін болдырмауға;
4) сауда залдарына Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге кететін жеке тұлғалардың ғана кіруін қамтамасыз етуге;
5) түсетін және сатылатын тауарлардың осы Кодекстің 144-бабына сәйкес есебін жүргізуге және кеден органдарына олар туралы есептілікті табыс етуге;
6) шетелдік тауарлар жоғалған не олар бажсыз сауда дүкенінде сатудан өзгеше мақсаттарда пайдаланылған жағдайда кедендік баждар және салықтар төлеуге міндетті.
20-тарау. Тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу
152-бап. Тауарларды кедендік аумақта кедендік
қайта өңдеу режимін тағайындау
1. Тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу - тарифтік емес реттеу шараларын қолданбай және кедендік баждарды және салықтарды алмай, қайта өңдеу өнімдерін кейіннен Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерлерге әкете отырып, Қазақстан Республикасының кедендік аумағында шетелдік тауарларды қайта өңдеу үшін пайдалануға арналған кедендік режим.
2. Осы тарауда белгіленген жағдайларда кедендік аумақта тауарларды кедендік қайта өңдеу режиміне орналастырылған шетел тауарларын қазақстандық тауарлармен ауыстыруға жол беріледі.
153-бап. Тауарларды кедендік аумақта кедендік қайта
өңдеу режиміне тауарларды орналастыру
талаптары

4. При прекращении деятельности магазина беспошлинной торговли товары, помещенные под таможенный режим магазина беспошлинной торговли до принятия решения о прекращении действия решения, подлежат помещению под иной таможенный режим в течение тридцати календарных дней со дня принятия решения о прекращении действия решения.
5. Владелец магазина беспошлинной торговли обязан не позднее трех календарных дней со дня уведомления о прекращении деятельности магазина беспошлинной торговли представить в таможенный орган отчетность о товарах в соответствии со статьей 144 настоящего Кодекса.
6. При прекращении деятельности магазина беспошлинной торговли таможенный орган не позднее семи календарных дней после представления отчета владельцем магазина беспошлинной торговли производит инвентаризацию товаров.
Сноска. Статья 150 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 151. Обязанности владельца магазина беспошлинной
торговли
Владелец магазина беспошлинной торговли обязан:
1) соблюдать квалификационные требования, предъявляемые к деятельности магазина беспошлинной торговли;
2) обеспечивать сохранность товаров, находящихся в помещении магазина беспошлинной торговли;
3) исключить доступ посторонних лиц к товарам, находящимся на складе, в подсобных помещениях;
4) обеспечивать доступ в торговые залы только физических лиц, выезжающих за пределы территории Республики Казахстан;
5) вести учет и представлять таможенным органам отчетность о поступающих и реализуемых товарах в соответствии со статьей 144 настоящего Кодекса;
6) уплатить таможенные пошлины и налоги в случае утраты иностранных товаров либо их использования в иных целях, чем реализация в магазине беспошлинной торговли.
Глава 20. Переработка товаров на таможенной территории
Статья 152. Назначение таможенного режима переработки
товаров на таможенной территории
1. Переработка товаров на таможенной территории - таможенный режим, предназначенный для того, чтобы использовать для переработки на таможенной территории Республики Казахстан иностранные товары без применения мер нетарифного регулирования и без взимания таможенных пошлин и налогов с последующим вывозом продуктов переработки за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
2. В случаях, установленных настоящей главой, допускается замена иностранных товаров, помещенных под таможенный режим переработки товаров на таможенной территории, казахстанскими товарами.
Статья 153. Условия помещения товаров под таможенный
режим переработки товаров на таможенной
территории

1. Тауарларды кедендік аумақта кедендік қайта өңдеу режиміне тауарларды орналастыруға:
1) осы Кодекстің 157-бабында белгіленген тәртіппен кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеудің талаптары туралы тиісті уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы берілген жағдайда жол беріледі. Егер қайта өңдеудің мақсаты жөндеу болса, аталған қорытындыны беру талап етілмейді;
2) кедендік режим осы Кодекстің 160-бабына сәйкес қайта өңдеу өнімдерін, балама тауарларды әкетумен аяқталатын жағдайды қоспағанда, кеден органдары шетел тауарларын қайта өңдеу өнімдерінде бірдейлендірген жағдайда жол беріледі.
2. Егер тауарларды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген  тізбе бойынша кедендік қайта өңдеу режиміне орналастыруға тыйым салынса, кедендік аумақта тауарларды кедендік қайта өңдеу режимін пайдалануға жол берілмейді.
3. Кедендік аумақта тауарларды кедендік қайта өңдеу режимін осы Кодекстің 374-бабына сәйкес декларант ретінде болуы мүмкін тұлға мәлімдеуі мүмкін.
4. Шетел тауарларын қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыру кезінде қазақстандық тауарлар пайдаланыла алады.
154-бап. Қайта өңдеу өнімдеріндегі шетел
тауарларын бірдейлендіру
1. Әкелінген тауарларды қайта өңдеу фактісін белгілеу мақсатында мынадай тәсілдердің бірін пайдалана отырып қайта өңдеу өнімдеріндегі әкелінген тауарларды бірдейлендіру жүргізіледі:
1) тиісті уәкілетті мемлекеттік орган берген қорытындыда аталмаған тауарларды өндірістік процесте пайдалануға жол бермеу мақсатында, белгілі бір технологиялық операцияларды орындайтын қойма үй-жайларына, технологиялық желілер учаскелеріне пломба түрінде кедендік қамтамасыз етуді орнату;
2) декларанттың, қайта өңдеушінің немесе кеден органдары лауазымды адамдарының қайта өңдеуге арналған шетел және (немесе) қазақстандық бастапқы тауарларға мөрлер, мөртабандар, цифрлық және басқа да таңбаларды қоюы;
3) өндірісте пайдаланылатын шикізат, материалдар және жинақтаушы заттар туралы мәліметтерді қоса алғанда, қайта өңдеуге арналған тауарларды сипаттау;
4) қайта өңдеуге арналған тауарларды ауқымында суретке түсіру, кескіндеу;
5) тауарлардың алдын ала іріктеп алынған сынамаларын, үлгілерін қайта өңдеу өнімдерімен салыстыру;
6) тауарлардағы (двигательдердің, шанақ бөлшектерінің және басқаларының) зауыт нөмірлері түріндегі бар таңбаларды пайдалану.
2. Егер:
1) қайта өңдеу үшін өндірістің үздіксіз циклына жататын технологиялық процесс пайдаланылса;

1. Помещение товаров под таможенный режим переработки товаров на таможенной территории допускается при условии:
1) предоставления заключения соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров на таможенной территории в порядке, определенном статьей 157 настоящего Кодекса. Предоставления указанного заключения не требуется, если целью переработки является ремонт;
2) идентификации иностранных товаров в продуктах переработки таможенными органами, за исключением случая, когда таможенный режим завершается вывозом продуктов переработки, эквивалентных товаров в соответствии со статьей 160 настоящего Кодекса.
2. Не допускается использование таможенного режима переработки товаров на таможенной территории, если товары запрещены к помещению под таможенный режим переработки по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан.
3. Таможенный режим переработки товаров на таможенной территории может быть заявлен лицом, которое может выступать в качестве декларанта в соответствии со статьей 374 настоящего Кодекса.
4. При осуществлении операций по переработке иностранных товаров могут использоваться казахстанские товары.
Статья 154. Идентификация иностранных товаров в
продуктах переработки
1. В целях установления факта переработки ввезенных товаров производится идентификация ввезенных товаров в продуктах переработки с использованием одного из следующих способов:
1) наложение таможенного обеспечения в виде пломб на складские помещения, участки технологических линий, выполняющих определенные технологические операции, с целью недопущения использования в производственном процессе товаров, не указанных в заключении, выданном соответствующим уполномоченным государственным органом;
2) проставление декларантом, переработчиком или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, цифровой и другой маркировки на исходные иностранные и (или) казахстанские товары, предназначенные для переработки;
3) описание товаров для переработки, включая сведения о сырье, материалах и комплектующих изделиях, используемых в производстве;
4) фотографирование, изображение в масштабе товаров для переработки;
5) сопоставление предварительно отобранных проб, образцов товаров с продуктами переработки;
6) использование имеющейся маркировки товаров в виде заводских номеров (двигателей, частей кузова и другое).
2. Идентификации товаров в продуктах переработки не требуется, если:
1) для переработки используется технологический процесс, относящийся к непрерывным циклам производства;

2) қайта өңдеуші Қазақстан Республикасының аумағында қайта өңдеудің ұқсас өнімдерін өндіруді болдырмайтын бірегей технологиялық процесті пайдаланса, қайта өңдеу өнімдеріндегі тауарларды бірдейлендіру талап етілмейді.
Аталған технологиялық процестердің тізбесін тиісті уәкілетті мемлекеттік орган белгілейді.
155-бап. Кедендік аумақтағы тауарларды қайта
өңдеу жөніндегі операциялар
1. Тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операциялар:
1) бірдейлендіру қайта өңдеудің міндетті шарты болып табылатын кезде, шетел тауарлары қайта өңдеу өнімдеріндегі әкелінген тауарларды бірдейлендіруге мүмкіндік беретін қайта өңдеу өнімдеріндегі сипаттамаларды сақтай отырып жеке сипатын жоғалтатын, тауарларды қайта өңдеуді немесе өңдеуді;
2) әкелінген тауарлардың негізгі сипаттамасы сақталатын монтаждау, жинау мен шақтауды қоса алғанда, тауарларды дайындауды;
3) тауарды, оны қалпына келтіруді, құрамдас бөлшектерін ауыстыруды қоса алғанда, жөндеуді;
4) егер бұл тауарлар қайта өңдеу процесінде толық немесе ішінара тұтынылса да, қайта өңдеу өнімдерінің өндірісіне жәрдемдесетін немесе оны жеңілдететін тауарларды шикізат ретінде пайдалануды қамтиды. Бұл операция осы тармақтың 1)-3) тармақшаларында көрсетілген операциялардың біреуімен бір мезгілде орындалуы тиіс.
2. Тауарларды қайта өңдеу операцияларына:
1) тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі, сатуға және тасымалдауға даярлау жөніндегі операциялар;
2) төл алу, малдарды, құстарды, балықтарды өсіру және бордақылау, сондай-ақ шаян тәріздестер мен моллюскілерді өсіру;
3) ағаштар мен өсімдіктер өсіру;
4) пайдалы қазбаларды өндіру;
5) балықты, шаян тәріздестер мен моллюскілерді аулау;
6) аңшылық;
7) саңырауқұлақтар мен өсімдіктер жинау;
8) ақпаратты, дыбыс- және бейне жазбаларды ақпарат жеткізуші көздердің кез келген түрлеріне көшіру және көбейту;
9) шетел тауарларын технологиялық процесте көмекші құралдар ретінде (жабдық, станоктар, тетіктер және басқаларын) пайдалану жатпайды.
156-бап. Тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеудің
мерзімдері
1. Тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу осы баптың 2-тармағына сәйкес белгіленген, бірақ тауарлар кедендік режимге орналастырылған күннен бастап үш жылдан аспайтын мерзімде жүргізіледі.
2. Қайта өңдеу мерзімін декларант немесе қайта өңдеуді жүзеге асыратын тұлға белгілейді және ол:
1) тауарларды қайта өңдеудің өндірістік процесінің ұзақтығын;
2) қайта өңдеу өнімдерін нақты әкету үшін қажетті уақытты қамтиды.
3. Тауарларды қайта өңдеу мерзімін үш жыл шегінде ұлғайту туралы мәселені шешу үшін декларант бақылауды жүзеге асырушы кеден органына қайта өңдеу мерзімінің аяқталуына дейін он бес жұмыс күнiнен кешіктірмей, тиісті уәкілетті мемлекеттік органның қайта өңдеу мерзімін ұлғайтудың орындылығы туралы қорытындысын қоса тіркеп, осындай ұзартудың қажеттілігі туралы өтініш береді.

2) переработчик использует уникальный технологический процесс, исключающий производство идентичных продуктов переработки на территории Республики Казахстан.
Перечень указанных технологических процессов определяется соответствующим уполномоченным государственным органом.
Статья 155. Операции по переработке товаров на
таможенной территории
1. Операции по переработке товаров включают:
1) переработку или обработку товаров, при которой иностранные товары теряют индивидуальный характер, с сохранением в продуктах переработки характеристик, позволяющих идентифицировать ввезенные товары в продуктах переработки, когда идентификация является обязательным условием переработки;
2) изготовление товаров, включая монтаж, сборку и подгонку, при котором сохраняются основные характеристики ввезенных товаров;
3) ремонт товара, включая его восстановление, замену составных частей;
4) использование в качестве сырья товаров, которые содействуют производству продуктов переработки или облегчают его, даже если эти товары полностью или частично потребляются в процессе переработки. Данная операция должна быть выполнена одновременно с одной из операций, указанных в подпунктах 1)-3) настоящего пункта.
2. К операциям по переработке товаров не относятся:
1) операции по обеспечению сохранности товаров, по подготовке к продаже и транспортировке;
2) получение приплода, выращивание и откорм животных, птиц, рыб, а также выращивание ракообразных и моллюсков;
3) выращивание деревьев и растений;
4) добыча полезных ископаемых;
5) лов рыбы, ракообразных и моллюсков;
6) охота;
7) сбор грибов и растений;
8) копирование и размножение информации, аудио- и видеозаписей на любые виды носителей информации;
9) использование иностранных товаров как вспомогательных средств в технологическом процессе (оборудование, станки, приспособления и другое).
Статья 156. Сроки переработки товаров на таможенной
территории
1. Переработка товаров на таможенной территории производится в сроки, определяемые в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, но не более трех лет со дня помещения товаров под таможенный режим.
2. Срок переработки определяется декларантом или лицом, осуществляющим переработку, и включает в себя:
1) продолжительность производственного процесса переработки товаров;
2) время, необходимое для фактического вывоза продуктов переработки.
3. Для решения вопроса об увеличении срока переработки товаров в пределах трех лет декларант не позднее пятнадцати рабочих дней до истечения срока переработки представляет в таможенный орган, осуществляющий контроль, заявление о необходимости такого продления с приложением заключения соответствующего уполномоченного государственного органа о целесообразности увеличения срока переработки.

4. Қайта өңдеу мерзімін ұлғайту туралы өтінішті қарау мерзімі өтінішті алған күннен бастап он жұмыс күнiнен аспауға тиіс.
5. Егер мерзімді мұндай ұзартуды тиісті уәкілетті мемлекеттік орган орынсыз деп таныған жағдайда, сондай-ақ декларант кедендік ережелерді бұзған жағдайда, қайта өңдеудің мерзімін ұлғайтудан бас тартылуы мүмкін.
6. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағында қайта өңдеу мерзімін ұлғайту туралы кеден органының шешімі өтініш берушінің назарына жазбаша нысанда жеткізіледі.
7. Қайта өңдеу мерзімін ұзартудан бас тартылған жағдайда кедендік аумақта кедендік қайта өңдеу режиміне орналастырылған тауарлар өзге кедендік режимге мәлімделуге жатады.
Ескерту. 156-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
157-бап. Тиісті уәкілетті мемлекеттік органның
тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу
талаптары туралы қорытындысы
Тиісті уәкілетті мемлекеттік органның кеден аумағындағы тауарларды қайта өңдеу талаптары туралы қорытындысында мынадай мәліметтер болуы тиіс:
1) тауарлар мен қайта өңдеу өнімдерінің Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, жіктемесі, олардың саны және құны;
2) шарттардың (келісім шарттардың) және олардың негізінде тауардың өңдеуі жүргізілетін басқа да құжаттардың күні мен нөмірі, өңдеудің өндірістік процесінің мерзімі;
3) қайта өңдеу өнімдерінің шығарылу нормасы;
4) қайта өңдеудің сипаты;
5) бірдейлендіру тәсілдері;
6) қайта өңдеуді жүзеге асыратын декларант пен тұлға туралы мәліметтер;
7) қалдықтар мен артық қалдықтарды пайдалану мүмкіндігі.
Әкету кезінде тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын және (немесе) кеден баждары өндіріп алынатын қазақстандық тауарлар пайдаланылған жағдайда тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеудің талаптары туралы тиісті уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысында олардың Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атаулары, тауарлардың жіктемесі, саны және құны көрсетілуі тиіс.
Кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу талаптары туралы қорытындының нысанын тиісті уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша уәкілетті орган белгілейді .
Ескерту. 157-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
158-бап. Кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу
өнімдерінің шығарылу нормасы

4. Срок рассмотрения заявления об увеличении срока переработки не может превышать десять рабочих дней с даты получения заявления.
5. В увеличении срока переработки может быть отказано в случае, если такое увеличение срока признано нецелесообразным соответствующим уполномоченным государственным органом, а также в случае совершения декларантом нарушения таможенных правил.
6. Решение таможенного органа об увеличении срока переработки товаров на таможенной территории Республики Казахстан доводится до сведения заявителя в письменной форме.
7. В случае отказа в продлении срока переработки товары, помещенные под таможенный режим переработки на таможенной территории, подлежат заявлению к иному таможенному режиму.
Сноска. В статью 156 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 157. Заключение соответствующего уполномоченного
государственного органа об условиях
переработки товаров на таможенной территории
Заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров на таможенной территории должно содержать следующие сведения:
1) наименование, классификацию товаров и продуктов переработки в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количество и стоимость;
2) даты и номера договоров (контрактов) и других документов, на основании которых производится переработка товара, срок производственного процесса переработки;
3) нормы выхода продуктов переработки;
4) характер переработки;
5) способы идентификации;
6) сведения о декларанте и лице, осуществляющем переработку;
7) возможность использования остатков и отходов.
В случае использования казахстанских товаров, при вывозе которых применяются меры нетарифного регулирования и (или) взимаются таможенные пошлины, в заключении соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров на таможенной территории должны быть указаны их наименования, классификация товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, количество и стоимость.
Форма заключения об условиях переработки товаров на таможенной территории устанавливается уполномоченным органом по согласованию с соответствующим уполномоченным государственным органом.
Сноска. Статья 157 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 158. Нормы выхода продуктов переработки товаров
на таможенной территории

1. Қайта өңдеу өнімдерінің шығарылу нормасы деп қайта өңдеу процесінде абсолюттік мәнде немесе проценттік қатынаста пайдаланылатын тауарлар санының бір бірлігінен өндірістік процеске сәйкес алынатын қайта өңдеу өнімдерінің саны түсініледі.
2. Қазақстан Республикасының кедендік аумағында әкелінген тауарларды қайта өңдеу нәтижесінде пайда болған қайта өңдеу өнімдерінің шығарылу нормасын тиісті уәкілетті мемлекеттік орган айқындайды.
159-бап. Тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу
нәтижесінде алынған қалдықтар мен артық
қалдықтар
Өңделмей әкелінген шетелдік тауарлардың қалдықтары мен қайта өңдеу нәтижесінде пайда болған артық қалдықтар, аталған қалдықтар мен артық қалдықтар оларды одан әрі пайдалануға жарамсыз күйде өңделген жағдайды қоспағанда, өзге кедендік режимге орналастыруға жатады.
160-бап. Балама тауарлар
1. Кедендік аумақта кедендік қайта өңдеу режиміне орналастырылған шетел тауарларын тұлғаның жазбаша өтініші бойынша балама тауарлармен ауыстыруға жол беріледі.
2. Өзінің сипаты, сапасы және техникалық сипаттамалары бойынша шетел тауарларымен сәйкес келетін қазақстандық тауарлар балама тауарлар ретінде түсініледі.
3. Балама тауарларды қайта өңдеу нәтижесінде алынған өнімдер осы тараудың ережелеріне сәйкес шетел тауарларын қайта өңдеу өнімдері ретінде қаралады.
4. Балама тауарлар - шетел тауарларының мәртебесін, ал оларды ауыстырған тауарлар - қазақстандық тауарлар мәртебесін алады.
Ескерту. 160-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
161-бап. Кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу
кезіндегі кедендік бақылау ерекшеліктері
1. Кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеудің кедендік режимін қолдануға кедендік бақылауды өзінің қызмет аймағында тауарларды қайта өңдеу жүзеге асырылатын кеден органы жүзеге асырады.
2. Кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеудің кедендік режиміне тауарларды орналастырған тұлға қайта өңдеу мерзімі аяқталған күннен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде кеден органына кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеудің кедендік режимін пайдаланғандығы туралы толық есеп беруге міндетті. Есеп беру нысанын уәкілетті орган белгілейді .
3. Қайта өңдеу өнімдерін дайындау кезіндегі өндірістік процесс нәтижесінде құралатын өндірістік шығындар кедендік ресімдеуге жатпайды.
162-бап. Қайта өңдеу өнімдеріне кедендік баждарды,
салықтарды және тарифтік емес реттеу
шараларын қолдану
Шетел тауарларының қайта өңдеу өнімдері әкетілімдік кеден баждарынан босатылады. Аталған өнімдерге тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмайды.
Қайта өңдеу өнімдерін еркін айналыс үшін шығарудың кедендік режиміне орналастырған жағдайда, кедендік баждар және салықтар, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шаралары қайта өңдеу өнімдеріне қолданылады.
Бұл ретте тауарды қайта өңдеу өнімдерінің кедендік құны қайта өңдеу үшін әкелінген тауардың құны ретінде айқындалады.
Ескерту. 162-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

1. Под нормой выхода продуктов переработки понимается количество продуктов переработки, получаемых в соответствии с производственным процессом из одной единицы количества товаров, используемых в процессе переработки, в абсолютном значении или в процентном отношении.
2. Нормы выхода продуктов переработки, образующихся в результате переработки ввезенных товаров на таможенной территории Республики Казахстан, определяются соответствующим уполномоченным государственным органом.
Статья 159. Остатки и отходы, полученные в результате
переработки товаров на таможенной территории
Остатки непереработанных ввезенных иностранных товаров и отходы, образовавшиеся в результате переработки, подлежат помещению под иной таможенный режим, за исключением случая, когда указанные отходы и остатки переработаны в состояние, не пригодное для их дальнейшего использования.
Статья 160. Эквивалентные товары
1. По письменному заявлению лица допускается замена иностранных товаров, помещенных под таможенный режим переработки на таможенной территории, эквивалентными товарами.
2. Под эквивалентными товарами понимаются казахстанские товары, которые по своему описанию, качеству и техническим характеристикам совпадают с иностранными товарами.
3. Продукты, полученные в результате переработки эквивалентных товаров, рассматриваются в качестве продуктов переработки иностранных товаров в соответствии с положениями настоящей главы.
4. Эквивалентные товары получают статус иностранных товаров, а замененные ими товары - статус казахстанских товаров.
Сноска. Статья 160 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 161. Особенности таможенного контроля при
переработке товаров на таможенной территории
1. Таможенный контроль за применением таможенного режима переработки товаров на таможенной территории осуществляет таможенный орган, в зоне деятельности которого осуществляется переработка товаров.
2. Лицо, поместившее товары под таможенный режим переработки товаров на таможенной территории, в течение двадцати календарных дней со дня истечения срока переработки обязано представить в таможенный орган полный отчет об использовании таможенного режима переработки товаров на таможенной территории. Форма отчета устанавливается уполномоченным органом.
3. Производственные потери, образующиеся в результате производственного процесса при изготовлении продуктов переработки, таможенному оформлению не подлежат.
Статья 162. Применение таможенных пошлин, налогов и мер
нетарифного регулирования к продуктам
переработки
Продукты переработки иностранных товаров освобождаются от вывозных таможенных пошлин. К указанным продуктам не применяются меры нетарифного регулирования.
В случае помещения продуктов переработки под таможенный режим выпуска для свободного обращения таможенные пошлины и налоги, а также меры нетарифного регулирования применяются к продуктам переработки.
При этом таможенная стоимость продуктов переработки товара определяется как стоимость ввезенного для переработки товара.
Сноска. Статья 162 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

163-бап. Кедендік аумақта тауарларды кедендік
қайта өңдеу режимін аяқтау
1. Осы Кодекстің 156-бабына сәйкес белгіленген кедендік аумақта қайта өңдеу мерзімінің аяқталу күнінен кешіктірілмей, қайта өңдеу өнімдері Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетілуі немесе өзге кедендік режимге мәлімделуі тиіс.
2. Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетілетін қайта өңдеу өнімдерін кедендік ресімдеу уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Егер қайта өңдеу өнімдері кедендік аумақтан тысқары жерлерге бірнеше лекпен әкетілсе, қайта өңдеу өнімдері санының сәйкестігін түпкілікті салыстыра тексеру қайта өңдеу өнімдерін әкетуден кейін мезгіл-мезгіл, бірақ үш айда бір реттен жиі емес және тауарлардың соңғы легін әкеткен күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жүргізілуі мүмкін.
4. Кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеудің кедендік режимінде мәлімделген шетелдік тауарлар, оның ішінде оларды қайта өңдеу өнімдері осы режимнің талаптарын сақтау шартымен өзге кедендік режимге орналастырылуы мүмкін. Кедендік аумақта тауарларды кедендік қайта өңдеу режимінің қолданылуы осы Кодекске сәйкес аталған кедендік режимнің қолданылу мерзіміне аяқталады.
21-тарау. Тауарларды еркін айналыс үшін қайта өңдеу
164-бап. Тауарларды еркін айналыс үшін қайта
өңдеудің кедендік режимін тағайындау
Тауарларды еркін айналыс үшін қайта өңдеу - қайта өңдеу өнімдерін тауарларды еркін айналыс үшін шығарудың кедендік режиміне кейіннен орналастыра отырып, кедендік баждар, салықтар алынбастан және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмай, кедендік бақылаумен кедендік аумақта шетел тауарлары қайта өңдеу жөніндегі операцияларға ұшырайтын кедендік режим.
165-бап. Тауарларды еркін айналыс үшін қайта өңдеудің
кедендік режиміне тауарларды орналастыру
талаптары
1. Тауарларды еркін айналыс үшін қайта өңдеудің кедендік режиміне тауарларды орналастыруға:
1) тауарларды еркін айналыс үшін қайта өңдеудің талаптары туралы осы Кодекстің 168-бабында белгіленген тәртіппен тиісті уәкілетті мемлекеттік орган қорытындысы ұсынылған;
2) кеден органдары шетел тауарларының қайта өңдеу өнімдерінде бірдейлендірген;
3) кедендік бақылаудан тыс, тауарлар мен қайта өңдеу өнімдерін алып қою мүмкіндігін болдырмауды қамтамасыз етуді, кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін жағдайлар жасауды, тауарларға кеден органдарының қол-жетімділігін қамтамасыз етуді, тауарларды есепке алу және олармен операцияларды жүргізуді, сондай-ақ есептілік беруді қоса алғанда, Қазақстан Республикасы кеден заңдарының талаптарын орындау қамтамасыз етілген;

Статья 163. Завершение таможенного режима переработки
товаров на таможенной территории
1. Не позднее дня истечения срока переработки на таможенной территории, установленного в соответствии со статьей 156 настоящего Кодекса, продукты переработки должны быть вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан или заявлены к иному таможенному режиму.
2. Таможенное оформление продуктов переработки, вывозимых за пределы таможенной территории Республики Казахстан, осуществляется в порядке, определенном уполномоченным органом.
3. Если продукты переработки вывозятся за пределы таможенной территории несколькими партиями, окончательная сверка соответствия количества продуктов переработки может производиться периодически после вывоза продуктов переработки, но не реже чем один раз в три месяца и не позднее чем в течение тридцати календарных дней со дня вывоза последней партии товаров.
4. Иностранные товары, заявленные в таможенном режиме переработки товаров на таможенной территории, в том числе продукты их переработки, могут быть помещены под иной таможенный режим при условии соблюдения требований этого режима. Действие таможенного режима переработки товаров на таможенной территории на срок действия указанного таможенного режима завершается в соответствии с настоящим Кодексом.
Глава 21. Переработка товаров для свободного обращения
Статья 164. Назначение таможенного режима переработки
товаров для свободного обращения
Переработка товаров для свободного обращения - таможенный режим, при котором иностранные товары подвергаются операциям по переработке на таможенной территории под таможенным контролем без взимания таможенных пошлин, налогов и применения мер нетарифного регулирования с последующим помещением продуктов переработки под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
Статья 165. Условия помещения товаров под таможенный
режим переработки товаров для свободного
обращения
1. Помещение товаров под таможенный режим переработки товаров для свободного обращения допускается при условиях:
1) предоставления заключения соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров для свободного обращения в порядке, установленном статьей 168 настоящего Кодекса;
2) идентификации иностранных товаров в продуктах переработки таможенными органами;
3) обеспечения исполнения требований таможенного законодательства Республики Казахстан, включая обеспечение невозможности изъятия товаров и продуктов переработки, помимо таможенного контроля, создание условий для осуществления таможенного контроля, обеспечение доступа таможенных органов к товарам, учет товаров и проведение операций с ними, а также представление отчетности;

4) қайта өңдеу өнімдерін экономикалық тиімді тәсілмен бастапқы жағдайдағы қалпына келтіру мүмкін болмаған;
5) қайта өңдеу жөніндегі операцияны тікелей жүзеге асыратын тұлға тауарларды қайта өңдеу үшін әкелген жағдайда жол беріледі.
2. Тауарларды еркін айналыс үшін қайта өңдеудің кедендік режимін осы Кодекстің 374-бабына сәйкес декларант ретінде өкілдік ете алатын тұлға мәлімдеуі мүмкін.
3. Тауарларды еркін айналыс үшін қайта өңдеудің кедендік режиміне бұрын өзге кедендік режимдерге орналастырылған шетелдік тауарлар орналастырыла алады.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі тауарларды еркін айналыс үшін кедендік қайта өңдеу режиміне орналастыруға тыйым салынған тауарлар тізбесін белгілейді .
166-бап. Қайта өңдеу өнімдеріндегі шетел
тауарларын бірдейлендіру
Шетел тауарларын еркін айналыс үшін қайта өңдеу фактісін белгілеу мақсатында осы Кодекстің 154-бабына сәйкес бір немесе бірнеше тәсілді пайдалана отырып, қайта өңдеу өнімдеріндегі шетел тауарларын бірдейлендіру жүргізіледі.
167-бап. Тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операциялар
1. Тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операциялар:
1) бірдейлендіру қайта өңдеудің міндетті шарты болып табылатын жағдайда, қайта өңдеу өнімдеріндегі әкелінген тауарларды бірдейлендіруге мүмкіндік беретін қайта өңдеу өнімдеріндегі сипаттамаларды сақтай отырып, шетел тауарлары жеке сипатын жоғалтатын тауарларды қайта өңдеуді немесе өңдеуді;
2) әкелінген тауарлардың негізгі сипаты сақталатын монтаждау, жинау және шақтауды қоса алғанда тауарларды дайындауды;
3) қайта өңдеу процесінде бұл тауарлар толық немесе ішінара тұтынылған жағдайларда, қайта өңдеу өнімдерінің өндірісіне жәрдемдесетін немесе оны жеңілдететін тауарларды шикізат ретінде пайдалануды қамтиды.
Аталған операция осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілгендердің біреуімен бір мезгілде орындалуы тиіс.
2. Тауарларды қайта өңдеу операцияларына:
1) тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі, сатуға және тасымалдауға даярлау жөніндегі операциялар;
2) төл алу, малдарды, құстарды, балықтарды өсіру және бордақылау, сондай-ақ шаян тәріздестер мен моллюскілерді өсіру;
3) ағаштар мен өсімдіктер өсіру;
4) пайдалы қазбаларды өндіру;
5) балықты, шаян тәріздестер мен моллюскілерді аулау;
6) аңшылық;
7) саңырауқұлақтар мен өсімдіктер жинау;
8) ақпаратты, дыбыс- және бейне жазбаларды ақпарат жеткізуші көздердің кез келген түрлеріне көшіру және көбейту;
9) шетел тауарларын технологиялық процесте көмекші құралдар ретінде (жабдық, станоктар, тетіктер және басқаларын) пайдалану жатпайды.
168-бап. Тиісті уәкілетті мемлекеттік органның
тауарларды Еркін айналыс үшін қайта өңдеу
талаптары туралы қорытындысы
Тиісті уәкілетті мемлекеттік органның еркін айналыс үшін қайта өңдеу талаптары туралы қорытындысында мынадай мәліметтер болуы тиіс:

4) невозможности восстановления продуктов переработки в первоначальное состояние экономически выгодным способом;
5) ввоза товаров для переработки лицом, непосредственно осуществляющим операции по переработке.
2. Таможенный режим переработки товаров для свободного обращения может быть заявлен лицом, которое может выступать в качестве декларанта в соответствии со статьей 374 настоящего Кодекса.
3. Под таможенный режим переработки товаров для свободного обращения могут помещаться иностранные товары, ранее помещенные под иные таможенные режимы.
4. Правительство Республики Казахстан определяет перечень товаров, запрещенных к помещению под таможенный режим переработки товаров для свободного обращения.
Статья 166. Идентификация иностранных товаров в
продуктах переработки
В целях установления факта переработки иностранных товаров для свободного обращения производится идентификация иностранных товаров в продуктах переработки с использованием одного или нескольких способов в соответствии со статьей 154 настоящего Кодекса.
Статья 167. Операции по переработке товаров
1. Операции по переработке товаров включают:
1) переработку или обработку товаров, при которой иностранные товары теряют индивидуальный характер, с сохранением в продуктах переработки характеристик, позволяющих идентифицировать ввезенные товары в продуктах переработки, когда идентификация является обязательным условием переработки;
2) изготовление товаров, включая монтаж, сборку и подгонку, при котором сохраняются основные характеристики ввезенных товаров;
3) использование в качестве сырья товаров, которые содействуют производству продуктов переработки или облегчают его, в случаях если эти товары полностью или частично потребляются в процессе переработки.
Данная операция должна быть выполнена одновременно с одной из операций, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
2. К операциям по переработке товаров не относятся:
1) операции по обеспечению сохранности товаров, по подготовке к продаже и транспортировке;
2) получение приплода, выращивание и откорм животных, птиц, рыб, а также выращивание ракообразных и моллюсков;
3) выращивание деревьев и растений;
4) добыча полезных ископаемых;
5) лов рыбы, ракообразных и моллюсков;
6) охота;
7) сбор грибов и растений;
8) копирование и размножение информации, аудио- и видеозаписей на любые виды носителей информации;
9) использование иностранных товаров как вспомогательных средств в технологическом процессе (оборудование, станки, приспособления и другое).
Статья 168. Заключение соответствующего уполномоченного
государственного органа об условиях
переработки товаров для свободного обращения
Заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров для свободного обращения должно содержать следующие сведения:

1) тауарлар мен қайта өңдеу өнімдерінің Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, жіктемесі, олардың саны және құны;
2) қайта өңдеу шартының (келісім-шартының) күні мен нөмірі, қайта өңдеу мерзімі;
3) қайта өңдеу өнімдерінің шығарылу нормасы;
4) қайта өңдеудің сипаты;
5) бірдейлендіру тәсілдері;
6) қайта өңдеуді жүзеге асыратын декларант пен тұлға туралы мәліметтер.
Тауарларды еркін айналыс үшін қайта өңдеу талаптары туралы қорытындының нысанын тиісті уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша уәкілетті орган белгілейді .
169-бап. Қайта өңдеу өнімдерінің шығарылу нормалары
1. Шығарылу нормасы деп абсолюттік мәнде немесе проценттік қатынаста қайта өңдеу процесінде пайдаланылатын тауарлар санының бір бірлігінен өндірістік процеске сәйкес алынатын қайта өңдеу өнімдерінің саны түсініледі.
2. Тауарларды еркін айналыс үшін қайта өңдеу нәтижесінде пайда болған қайта өңдеу өнімдерінің шығарылу нормасын тиісті уәкілетті мемлекеттік орган айқындайды.
170-бап. Тауарларды еркін айналыс үшін қайта
өңдеу мерзімі
1. Еркін айналыс үшін тауарларды қайта өңдеу осы баптың 2-тармағына сәйкес белгіленетін, бірақ кедендік режимге тауарларды орналастырған күннен бастап бір жылдан аспайтын мерзімде жүргізіледі.
2. Қайта өңдеу мерзімін декларант немесе қайта өңдеуді жүзеге асыратын тұлға белгілейді және ол:
1) тауарларды қайта өңдеудің өндірістік процесінің тиісті уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген ұзақтығын;
2) еркін айналыс үшін тауарларды шығарудың кедендік режиміне қайта өңдеу өнімдерін орналастыруға қажетті уақытты қамтиды.
3. Тауарларды қайта өңдеу мерзімін бір жыл шегінде ұлғайту туралы мәселені шешу үшін декларант қайта өңдеу мерзімінің аяқталуына дейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей кеден органына растаушы құжаттарды қоса тіркеп, мұндай ұзартудың қажеттілігі туралы өтініш береді.
4. Қайта өңдеу мерзімін ұлғайту туралы өтінішті қарау мерзімі өтінішті алған күннен бастап он бес жұмыс күнiнен аспауға тиіс.
5. Еркін айналыс үшін тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұлғайту туралы кеден органының шешімі өтініш берушінің назарына жазбаша нысанда жеткізіледі.
6. Қайта өңдеу мерзімін ұлғайтудан бас тартылған жағдайда еркін айналыс үшін тауарларды қайта өңдеудің кедендік режиміне орналастырылған тауарлар өзге кедендік режимге мәлімделуге жатады, ал алынған қайта өңдеу өнімдері еркін айналыс үшін тауарларды шығарудың кедендік режиміне орналастыруға жатады.
Ескерту. 170-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

1) наименование, классификацию товаров и продуктов переработки в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количество и стоимость;
2) дату и номер договора (контракта) на переработку, срок переработки;
3) нормы выхода продуктов переработки;
4) характер переработки;
5) способы идентификации;
6) сведения о декларанте и лице, осуществляющем переработку.
Форма заключения об условиях переработки товаров для свободного обращения устанавливается уполномоченным органом по согласованию с соответствующим уполномоченным государственным органом.
Статья 169. Нормы выхода продуктов переработки
1. Под нормой выхода понимается количество продуктов переработки, получаемых в соответствии с производственным процессом из одной единицы количества товаров, используемых в процессе переработки, в абсолютном значении или в процентном отношении.
2. Нормы выхода продуктов переработки, образующихся в результате переработки товаров для свободного обращения, определяются соответствующим уполномоченным государственным органом.
Статья 170. Сроки переработки товаров для свободного
обращения
1. Переработка товаров для свободного обращения производится в сроки, определяемые в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, но не более одного года со дня помещения товаров под таможенный режим.
2. Срок переработки определяется декларантом или лицом, осуществляющим переработку, и включает в себя:
1) продолжительность производственного процесса переработки товаров, установленную соответствующим уполномоченным государственным органом;
2) время, необходимое для помещения продуктов переработки под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
3. Для решения вопроса об увеличении срока переработки товаров в пределах одного года декларант не позднее пятнадцати рабочих дней до истечения срока переработки представляет в таможенный орган заявление о необходимости такого продления с приложением подтверждающих документов.
4. Срок рассмотрения заявления об увеличении срока переработки не может превышать пятнадцать рабочих дней с даты получения заявления.
5. Решение таможенного органа об увеличении срока переработки товаров для свободного обращения доводится до сведения заявителя в письменной форме.
6. В случае отказа в увеличении срока переработки товары, помещенные под таможенный режим переработки товаров для свободного обращения, подлежат заявлению к иному таможенному режиму, а полученные продукты переработки подлежат помещению под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
Сноска. В статью 170 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

171-бап. Қайта өңдеу нәтижесінде алынған
қалдықтар мен артық қалдықтар
Қайта өңделмеген шетелдік тауарлардың қалдықтары, сондай-ақ қайта өңдеу нәтижесінде пайда болған артық қалдықтар, аталған қалдықтар мен артық қалдықтар оларды одан әрі пайдалануға жарамсыз күйінде қайта өңделген жағдайды қоспағанда, осындай қалпында Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінген шетел тауарлары ретінде кедендік бақылауға және кедендік ресімдеуге жатады.
172-бап. Еркін айналыс үшін тауарларды қайта
өңдеудің кедендік режимін аяқтау
Еркін айналыс үшін тауарларды қайта өңдеудің кедендік режимі еркін айналыс үшін тауарларды шығарудың кедендік режиміне қайта өңдеу өнімдерін орналастырумен аяқталады. Қайта өңдеу өнімдерін еркін айналыс үшін шығару кезінде кедендік баждар және салықтар қайта өңдеу өнімдеріне қолданылатын ставкаларды негізге ала отырып есептеледі. Қайта өңдеу өнімдерінің құны мен мөлшері оларды еркін айналыс үшін шығарудың кедендік режиміне өтініш берген күнге орай белгіленеді.
Бұл ретте тауарды қайта өңдеу өнімдерінің кедендік құны қайта өңдеу үшін әкелінген тауардың құны ретінде айқындалады.
Ескерту. 172-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
22-тарау. Тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу
173-бап. Тауарларды кедендік аумақтан тыс кедендік
қайта өңдеу режимін тағайындау
Тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу - экспорттық бақылау шараларын қоспағанда, қазақстандық тауарларды тарифтік емес реттеу шараларын қолданбай, кедендік баждардан және салықтардан толық немесе ішінара босата отырып, Қазақстан Республикасының кедендік аумағында қайта өңдеу өнімдерін өңдеу және оларды кейіннен әкелу мақсатында Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс әкетуге және пайдалануға арналған кедендік режим. P080070
Осы тарауда белгіленген жағдайларда тауарларды кедендік аумақтан тыс кедендік қайта өңдеу режиміне орналастырылған қазақстандық тауарлардың қайта өңдеу өнімдерін шетелдік тауарлармен ауыстыруға жол беріледі.
174-бап. Кедендік аумақтан тыс кедендік қайта өңдеу
режиміне тауарларды орналастыру талаптары
1. Кедендік аумақтан тыс кедендік қайта өңдеу режиміне тауарларды орналастыруға:
1) кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу талаптары туралы осы Кодекстің 177-бабында белгіленген тәртіппен тиісті уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы берілген жағдайда жол беріледі. Егер қайта өңдеу мақсаты жөндеу болып табылса, аталған қорытындыны беру талап етілмейді;

Статья 171. Остатки и отходы, полученные в результате
переработки
Остатки непереработанных иностранных товаров, а также отходы, образовавшиеся в результате переработки, подлежат таможенному контролю и таможенному оформлению как иностранные товары, ввезенные на таможенную территорию Республики Казахстан в этом состоянии, за исключением случая, когда указанные отходы и остатки переработаны в состояние, не пригодное для их дальнейшего использования.
Статья 172. Завершение таможенного режима переработки
товаров для свободного обращения
Таможенный режим переработки товаров для свободного обращения завершается помещением продуктов переработки под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения. При выпуске для свободного обращения продуктов переработки таможенные пошлины и налоги исчисляются исходя из ставок, применимых к продуктам переработки. Стоимость и количество продуктов переработки определяются на день их заявления к таможенному режиму выпуска для свободного обращения.
При этом таможенная стоимость продуктов переработки товара определяется как стоимость ввезенного для переработки товара.
Сноска. Статья 172 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Глава 22. Переработка товаров вне таможенной территории
Статья 173. Назначение таможенного режима переработки
товаров вне таможенной территории
Переработка товаров вне таможенной территории - таможенный режим, предназначенный для вывоза и использования казахстанских товаров вне таможенной территории Республики Казахстан с целью их переработки и последующего ввоза продуктов переработки на таможенную территорию Республики Казахстан с полным или частичным освобождением от таможенных пошлин и налогов без применения мер нетарифного регулирования, за исключением мер экспортного контроля. P080070
В случаях, установленных настоящей главой, допускается замена продуктов переработки казахстанских товаров, помещенных под таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории, иностранными товарами.
Статья 174. Условия помещения товаров под таможенный
режим переработки вне таможенной территории
1. Помещение товаров под таможенный режим переработки вне таможенной территории допускается при условии:
1) представления заключения соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки вне таможенной территории в порядке, определенном статьей 177 настоящего Кодекса. Представления указанного заключения не требуется, если целью переработки является ремонт;

2) осы Кодекстің 179 және 180-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 181-бабына сәйкес кеден органдарының қайта өңдеу өнімдеріндегі қазақстандық тауарларды бірдейлендіргенде;
3) әкетілімдік кеден баждарын төлеу қамтамасыз етілгенде жол беріледі.
2. Кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудің кедендік режимін осы Кодекстің 374-бабына сәйкес декларант ретінде өкілдік етуге құқылы тұлға мәлімдеуі мүмкін.
3. Кедендік аумақтан тыс тауарларды қайта өңдеудің кедендік режимі мынандай жағдайларда:
1) белгіленген шектеулерді, талаптарды немесе шарттарды сақтау міндеттемесімен ұштасқан кедендік баждардан және (немесе) салықтардан босатыла отырып еркін айналысқа бұрын шығарылған тауарлар үшін - тауарларды жөндеуге әкетуді қоспағанда, осындай шектеулер, талаптар мен шарттардың қолданылу мерзімінің аяқталуына дейін;
2) егер тауарлар сатып алу-сату шарты бойынша әкетілсе;
3) осы Кодекстің 179 және 180-баптарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, егер қайта өңдеу өнімдері әкетілген тауарларды қайта өңдеу нәтижесінде құралғандығын белгілеу мүмкін болмаса, пайдаланылмайды.
Ескерту. 174-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
175-бап. Тауарларды кедендік аумақтан тыс
қайта өңдеу жөніндегі операциялар
1. Тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операциялар:
1) бірдейлендіру қайта өңдеудің міндетті шарты болып табылатын кезде қайта өңдеу өнімдеріндегі әкетілген тауарларды бірдейлендіруге мүмкіндік беретін қазақстандық тауарлар қайта өңдеу өнімдеріндегі сипаттамаларды сақтай отырып жеке сипатын жоғалтатын тауарларды қайта өңдеуді немесе өңдеуді;
2) әкетілген тауарлардың негізгі сипаты сақталатын монтаждау, жинау және шақтауды қоса алғанда, басқа тауарды дайындауды (өңдеуді);
3) зақымданған немесе тозған тауарларды қайта өңдеу үшін қалпына келтіру немесе ауыстыру жүргізілетін қалпына келтіруді қоса алғанда, тауарды жөндеуді, кінәрат бойынша ақауды жоюды қамтиды.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеу жөніндегі жекелеген операцияларға шектеулер белгілеуге құқылы.
176-бап. Тауарларды кедендік аумақтан
тыс қайта өңдеу мерзімі
1. Тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу осы баптың 2-тармағына сәйкес белгіленетін, бірақ тауарларды кедендік режимге орналастырған күннен бастап екі жылдан аспайтын мерзімде жүргізіледі.
2. Қайта өңдеу мерзімін декларант белгілейді және ол:
1) тауарларды қайта өңдеудің тиісті уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген өндірістік процесінің ұзақтығын;

2) идентификации казахстанских товаров в продуктах переработки таможенными органами в соответствии со статьей 181 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных статьями 179 и 180 настоящего Кодекса;
3) обеспечения уплаты вывозных таможенных пошлин.
2. Таможенный режим переработки вне таможенной территории может быть заявлен лицом, которое вправе выступать в качестве декларанта в соответствии со статьей 374 настоящего Кодекса.
3. Таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории не может быть использован в следующих случаях:
1) для товаров, ранее выпущенных в свободное обращение с освобождением от таможенных пошлин и (или) налогов, сопряженных с обязательством соблюдения установленных ограничений, требований или условий, до окончания срока действия таких ограничений, требований и условий, за исключением вывоза товаров на ремонт;
2) если товары вывозятся по договору купли-продажи;;
3) если невозможно установить, что продукты переработки образовались в результате переработки вывезенных товаров, за исключением случаев, предусмотренных статьями 179 и 180 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 174 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 175. Операции по переработке товаров вне
таможенной территории
1. Операции по переработке товаров включают:
1) переработку или обработку товаров, при которой казахстанские товары теряют индивидуальный характер, с сохранением в продуктах переработки характеристик, позволяющих идентифицировать вывезенные товары в продуктах переработки, когда идентификация является обязательным условием переработки;
2) изготовление (обработку) другого товара, включая монтаж, сборку и подгонку, при котором сохраняются основные характеристики вывезенных товаров;
3) ремонт товара, включая его восстановление, при котором происходит восстановление или замена поврежденных или изношенных товаров для переработки, устранение дефектов по рекламации.
2. Правительство Республики Казахстан вправе устанавливать ограничения на отдельные операции по переработке товаров вне таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 176. Сроки переработки товаров вне таможенной
территории
1. Переработка товаров вне таможенной территории производится в сроки, определяемые в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, но не более двух лет со дня помещения товаров под таможенный режим.
2. Срок переработки определяется декларантом и включает в себя:
1) продолжительность производственного процесса переработки товаров, определенного соответствующим уполномоченным государственным органом;

2) Қазақстан Республикасының кедендік аумағына қайта өңдеу өнімдерін нақты әкелу үшін қажетті уақытты қамтиды.
3. Тауарларды қайта өңдеу мерзімін екі жыл шегінде ұлғайту туралы мәселені шешу үшін декларант қайта өңдеу мерзімінің аяқталуына дейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей, кеден органына растаушы құжаттарды қоса тіркеп, осындай ұзартудың қажеттілігі туралы өтініш береді.
4. Қайта өңдеу мерзімін ұлғайту туралы өтінішті қарау мерзімі өтінішті алған күннен бастап он бес жұмыс күнiнен аспауға тиіс.
5. Тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұлғайту туралы кеден органының шешімі өтініш берушінің назарына жазбаша нысанда жеткізіледі.
6. Қайта өңдеу мерзімін ұлғайтудан бас тартылған жағдайда тауарларды кедендік аумақтан тыс кедендік қайта өңдеу режиміне орналастырылған тауарлар өзге кедендік режимге мәлімделуге жатады.
Ескерту. 176-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
177-бап. Тиісті уәкілетті мемлекеттік органның
тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта
өңдеу талаптары туралы қорытындысы
Тиісті уәкілетті мемлекеттік органның  тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу талаптары туралы қорытындысында мынадай мәліметтер қамтылуға тиіс:
1) тауарлар мен қайта өңдеу өнімдерінің Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атауы, жіктемесі, олардың саны және құны;
2) қайта өңдеуге арналған шарттың (келісім-шарттың) күні мен нөмірі, қайта өңдеудің мерзімі;
3) қайта өңдеу өнімінің шығарылу нормалары;
4) қайта өңдеу сипаты;
5) бірдейлендіру тәсілдері;
6) қайта өңдеуді жүзеге асыратын декларант пен тұлға туралы мәліметтер.
Тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу талаптары туралы қорытындының нысанын тиісті уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша уәкілетті орган белгілейді .
178-бап. Қайта өңдеу өнімдерінің шығарылу нормалары
1. Қайта өңдеу өнімдерінің шығарылу нормасы деп қайта өңдеу процесінде абсолюттік мәнде немесе проценттік қатынаста пайдаланылатын тауарлар санының бір бірлігінен өндірістік процеске сәйкес алынатын қайта өңдеу өнімдерінің саны түсініледі.
2. Әкетілген тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеудің нәтижесінде пайда болған қайта өңдеу өнімдерінің шығарылу нормаларын тиісті уәкілетті мемлекеттік орган айқындайды.
179-бап. Қайта өңдеу өнімдерін шетел тауарларымен
ауыстыру
Егер олар өз сипаты, саны, құны, сапасы мен техникалық сипаттамасы бойынша қайта өңдеу өнімдерімен сәйкес келсе, тұлғаның дәлелді сұратуы бойынша уәкілетті органның рұқсатымен қайта өңдеу өнімдерін шетел тауарларымен ауыстыруға жол беріледі.

2) время, необходимое для фактического ввоза продуктов переработки на таможенную территорию Республики Казахстан.
3. Для решения вопроса об увеличении срока переработки товаров в пределах двух лет декларант не позднее пятнадцати рабочих дней до истечения срока переработки представляет в таможенный орган заявление о необходимости такого продления с приложением подтверждающих документов.
4. Срок рассмотрения заявления об увеличении срока переработки не может превышать пятнадцать рабочих дней с даты получения заявления.
5. Решение таможенного органа об увеличении срока переработки товаров доводится до сведения заявителя в письменной форме.
6. В случае отказа в увеличении срока переработки товары, помещенные под таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории, подлежат заявлению к иному таможенному режиму.
Сноска. В статью 176 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 177. Заключение соответствующего уполномоченного
государственного органа об условиях
переработки товаров вне таможенной
территории
Заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров вне таможенной территории должно содержать следующие сведения:
1) наименования, классификацию товаров и продуктов переработки в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количество и стоимость;
2) дату и номер договора (контракта) на переработку, срок переработки;
3) нормы выхода продуктов переработки;
4) характер переработки;
5) способы идентификации;
6) сведения о декларанте и лице, осуществляющем переработку.
Форма заключения об условиях переработки товаров вне таможенной территории устанавливается уполномоченным органом по согласованию с соответствующим уполномоченным государственным органом.
Статья 178. Нормы выхода продуктов переработки
1. Под нормой выхода продуктов переработки понимается количество продуктов переработки, получаемое в соответствии с производственным процессом из одной единицы количества товаров, используемых в процессе переработки, в абсолютном значении или в процентном отношении.
2. Нормы выхода продуктов переработки, образующихся в результате переработки вывезенных товаров вне таможенной территории Республики Казахстан, определяются соответствующим уполномоченным государственным органом.
Статья 179. Замена продуктов переработки иностранными
товарами
По мотивированному запросу лица с разрешения уполномоченного органа допускается замена продуктов переработки иностранными товарами, если они совпадают по своему описанию, количеству, стоимости, качеству и техническим характеристикам с продуктами переработки.

180-бап. Тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта
өңдеудің кедендік режимінде тауарларды
жөндеу кезіндегі қайта өңдеу өнімдерін
ауыстыру тәртібі
1. Тауарларды жөндеу кезінде қайта өңдеу өнімдерін ауыстыруға қайта өңдеу өнімдерін ауыстыратын тауарлар кедендік аумақтан тыс тауарларды қайта өңдеудің кедендік режиміне сәйкес жөндеуге арналған тауарларға қатысты алғанда ұқсас немесе біртекті болып табылған жағдайда жол беріледі. Бұл ретте тауарлардың ауыстыратын бөліктері жаңа да, бұрын қолданылған да болуы мүмкін.
2. Мұндай жөндеу алынған өнімге бастапқы өнімнен елеулі айырмашылығы бар сипат беретін болса, тауарларды жөндеу кезінде қайта өңдеу өнімдерін ауыстыруға жол берілмейді.
3. Тауарларды жөндеу кезінде қайта өңдеу өнімдерін ауыстыру үшін шарттың (келісім-шарттың) тиісті ережелері мен тауарларды жөндеуді жүзеге асыратын тұлғаның кепілдік міндеттемелері негіз болып табылады.
181-бап. Қайта өңдеу өнімдеріндегі әкетілген
тауарларды бірдейлендіру
1. Әкетілген тауарларды қайта өңдеу фактісін анықтау мақсатында мынадай тәсілдердің біреуін немесе бірнешеуін пайдалана отырып, қайта өңдеу өнімдеріндегі әкетілген тауарларға бірдейлендіру жүргізіледі:
1) өтініш берушінің, қайта өңдеушінің немесе кеден органдары лауазымды адамдарының қайта өңдеуге әкетілетін бастапқы тауарларға мөрлер, мөртабандар, цифрлық және (немесе) өзге де таңбаларды қоюы;
2) қайта өңдеуге арналған тауарларды сипаттау;
3) қайта өңдеуге арналған тауарларды суретке түсіру, ауқымында бейнелеу;
4) тауарлардың алдын ала іріктеп алынған сынамаларын, үлгілерін қайта өңдеу өнімдерімен салыстыру;
5) тауарлардағы (двигательдердегі, шанақ бөлшектеріндегі және басқаларындағы) зауыт нөмірлері түріндегі бар таңбаларды пайдалану.
2. Егер қайта өңдеу үшін өндірістің үздіксіз циклына жататын технологиялық процесс пайдаланылса, қайта өңдеу өнімдеріндегі тауарларды бірдейлендіру талап етілмейді.
182-бап. Тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта
өңдеудің кедендік режимімен орналастыруға
тыйым салынатын тауарлар
Қайта өңдеудің нәтижесінде қайта өңдеу өнімдері ретінде алынуы мүмкін:
1) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша тауарлық позицияларда 2203-2206, 2208 болып жіктелетін алкогольдік ішімдіктерді;
2) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша тауарлық позицияларда 2402 және 2403 болып жіктелетін темекі өнімдерін;
3) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша 42-топта жіктелетін табиғи теріден жасалған бұйымдарды;
4) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша тауарлық позицияларда 7113-7116 болып жіктелетін зергерлік бұйымдарды, алтын және күміс істері шеберлерінің бұйымдарын тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудің кедендік режиміне орналастыруға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудің кедендік режиміне орналастыруға тыйым салынатын тауарлардың қосымша тізбесін белгілеуге құқылы.

Статья 180. Порядок замены продуктов переработки
при ремонте товаров в таможенном режиме
переработки товаров вне таможенной
территории
1. Замена продуктов переработки при ремонте товаров допускается при условии, что товары, заменяющие продукты переработки, являются идентичными либо однородными по отношению к товарам, предназначенным для ремонта в соответствии с таможенным режимом переработки товаров вне таможенной территории. При этом заменяющие части товаров могут быть как новыми, так и бывшими в употреблении.
2. Не допускается замена продуктов переработки при ремонте товаров, когда такой ремонт может придать полученной продукции характеристики, существенно отличающиеся от первоначальной продукции.
3. Основанием для замены продуктов переработки при ремонте товаров являются соответствующие положения договора (контракта) и гарантийные обязательства лица, осуществляющего ремонт товаров.
Статья 181. Идентификация вывезенных товаров в
продуктах переработки
1. В целях установления факта переработки вывезенных товаров производится идентификация вывезенных товаров в продуктах переработки с использованием одного или нескольких из следующих способов:
1) проставление заявителем, переработчиком или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, цифровой и (или) иной маркировки на исходные товары, вывозимые для переработки;
2) описание товаров для переработки;
3) фотографирование, изображение в масштабе товаров для переработки;
4) сопоставление предварительно отобранных проб, образцов товаров с продуктами переработки;
5) использование имеющейся маркировки товаров в виде заводских номеров (двигателей, частей кузова и другое).
2. Идентификации товаров в продуктах переработки не требуется, если для переработки используется технологический процесс, относящийся к непрерывным циклам производства.
Статья 182. Товары, запрещенные к помещению под
таможенный режим переработки товаров вне
таможенной территории
Запрещается помещение под таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории товаров, в результате переработки которых могут быть получены в качестве продуктов переработки:
1) алкогольные напитки, классифицируемые в товарных позициях по  Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности 2203-2206, 2208;
2) табачные изделия, классифицируемые в товарных позициях по  Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности 2402 и 2403;
3) изделия из натуральной кожи, классифицируемые по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности в группе 42;
4) ювелирные изделия, изделия мастеров золотых и серебряных дел, классифицируемые в товарных позициях по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности 7113-7116.
Правительство Республики Казахстан вправе определять дополнительный перечень товаров, запрещенных к помещению под таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории.

183-бап. Кедендік баждарды және салықтарды қолдану
Егер қайта өңдеудің мақсаты әкетілген тауарларды кепілді (өтеусіз) жөндеу болса, кедендік баждарды және салықтарды төлеуден толық босату қайта өңдеу өнімдеріне қатысты беріледі.
Кедендік баждарды және салықтарды төлеуден ішінара босату әкетілген тауардың өтеулі жөндеуі кезінде немесе қайта өңдеу бойынша өзге де операцияларды жүзеге асыру кезінде беріледі.
Есеп-қисап кезінде кедендік баждардың және салықтардың адвалорлық ставкалары қолданылған жағдайда әкелінген қайта өңдеу өнімдері бойынша кедендік құнды айқындау үшін негіз ретінде тауарларды қайта өңдеу (жөндеу) жөніндегі операциялардың құны алынады.
Кедендік баждардың және салықтардың арнайы ставкаларын қолдану кезінде тауарларды қайта өңдеу (жөндеу) жөніндегі операциялардың құнына барабар болатын өлшеу бірліктерінде көрінетін қайта өңдеу өнімдерінің мөлшері есеп-қисап үшін негіздеме болып табылады.
Кедендік баждардың және салықтардың сомасы қайта өңдеу өнімдеріне қолданылатын кедендік баждардың және салықтардың ставкаларын негізге ала отырып айқындалады.
184-бап. Әкетілімдік кедендік баждарды төлеуді
қамтамасыз етудің қолданылуын тоқтату
1. Осы Кодекс ережелері сақталған жағдайда қайта өңдеу өнімдерін Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелу кезінде кедендік баждарды және салықтарды қамтамасыз ету өз қолданылуын тоқтатады.
2. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына қайта өңдеу өнімдері қайтарылмаған кезде әкетілімдік кедендік баждар белгіленген тәртіппен алынады.
185-бап. Тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу
кезіндегі кедендік бақылаудың ерекшеліктері
1. Тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудің кедендік режимін қолдануға  кедендік бақылауды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу үшін тауарларды әкетудің кедендік ресімдеуін жүзеге асырған кеден органы жүргізеді.
2. Кедендік аумақтан тыс кедендік қайта өңдеу режиміне тауарларды орналастырған тұлға қайта өңдеу мерзімінің аяқталуынан бастап күнтізбелік жиырма күннің ішінде кеден органына Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудің кедендік режимін қолдану туралы толық есептілікті кедендік жүк декларацияларының көшірмелерімен бірге табыс етуге міндетті. Есептіліктің нысанын уәкілетті мемлекеттік орган белгілейді .
186-бап. Қайта өңдеу үшін әкетілген тауарларды не
қайта өңдеу өнімдерін қайтармау
Қайта өңдеу үшін әкетілген тауарларды не қайта өңдеу өнімдерін белгіленген мерзімдерде қайтармау мынадай жағдайларда:
1) аварияның немесе ырық бермес күш әсерінің салдарынан тауарлар не қайта өңдеу өнімдері жойылғанда немесе қайтарымсыз жоғалғанда;

Статья 183. Применение таможенных пошлин и налогов
Полное освобождение от уплаты таможенных пошлин и налогов предоставляется в отношении продуктов переработки, если целью переработки был гарантийный (безвозмездный) ремонт вывезенных товаров.
Частичное освобождение от уплаты таможенных пошлин и налогов предоставляется при возмездном ремонте вывезенного товара или при осуществлении иных операций по переработке.
В случае применения при расчетах адвалорных ставок таможенных пошлин и налогов за основу для определения таможенной стоимости по ввозимым продуктам переработки принимается стоимость операций по переработке (ремонту) товаров.
При применении специфических ставок таможенных пошлин и налогов основой для расчета является количество продуктов переработки, выраженное в единицах измерения, приходящееся пропорционально стоимости операций по переработке (ремонту) товаров.
Сумма таможенных пошлин и налогов определяется исходя из ставок таможенных пошлин и налогов, применяемых к продуктам переработки.
Статья 184. Прекращение действия обеспечения уплаты
вывозных таможенных пошлин
1. Обеспечение таможенных платежей и налогов прекращает свое действие при ввозе продуктов переработки на таможенную территорию Республики Казахстан при условии соблюдения положений настоящего Кодекса.
2. При невозвращении продуктов переработки на таможенную территорию Республики Казахстан вывозные таможенные пошлины взимаются в установленном порядке.
Статья 185. Особенности таможенного контроля при
переработке товаров вне таможенной
территории
1. Таможенный контроль за применением таможенного режима переработки товаров вне таможенной территории проводит таможенный орган, осуществивший таможенное оформление вывоза товаров для переработки вне таможенной территории.
2. Лицо, поместившее товары под таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории, в течение двадцати календарных дней со дня истечения сроков переработки обязано представить в таможенный орган полный отчет о применении таможенного режима переработки товаров вне таможенной территории Республики Казахстан с представлением копий грузовых таможенных деклараций. Форма отчета устанавливается уполномоченным органом.
Статья 186. Невозвращение вывезенных для переработки
товаров либо продуктов переработки
Невозвращение вывезенных для переработки товаров либо продуктов переработки в установленные сроки возможно лишь в следующих случаях:
1) уничтожения или безвозвратной утраты товаров либо продуктов переработки вследствие аварии или действия непреодолимой силы;

2) тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозуға немесе табиғи кемуге байланысты жетіспегенде;
3) шет мемлекеттің мемлекеттік органдарының немесе лауазымды адамдарының іс-әрекеттері салдарынан иеліктен шыққанда ғана мүмкін болады.
187-бап. Тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта
өңдеудің кедендік режимін аяқтау
1. Қайта өңдеу өнімдері осы Кодекстің 176-бабына сәйкес белгіленген тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу мерзімінің аяқталу күнінен кешіктірілмей Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінуге немесе тауарлар экспортының кедендік режиміне орналастырылуға тиіс. Кедендік ресімдеу тәртібін уәкілетті орган айқындайды .
2. Тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудің кедендік режимін өзгертуге тауарларды немесе қайта өңдеу өнімдерін кеден органына нақты табыс етпестен жол беріледі.
3. Қайта өңделмеген тауарлардың қалдықтары мен қайта өңдеу нәтижесiнде пайда болған қоқыстары керi әкетiлуге не экспорттың кедендiк режиміне орналастырылуға жатады.
Ескерту. 187-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
23-тарау. Тауарлар мен көлік құралдарын
уақытша әкелу
188-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша
әкелудің кедендік режимін тағайындау
Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелу - шетелдік тауарлар мен көлік құралдары Қазақстан Республикасының кедендік аумағында, тауарлар қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды қоспағанда, тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан, кедендік әкелу баждарын және салықтарды төлеуден толық немесе ішінара босатыла отырып пайдаланылатын, тауарлар мен көлік құралдары кейіннен Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерлерге әкетілетін кездегі кедендік режим.
189-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша
әкелудің кедендік режиміне тауарлар
мен көлік құралдарын орналастыру талаптары
1. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелудің кедендік режиміне тауарлар мен көлік құралдары:
1) тауарлар мен көлік құралдарын бірдейлендіру қамтамасыз етілген;
2) уәкілетті орган белгілейтін нысан бойынша тауарлар мен көлік құралдарын белгіленген мерзімдерде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкету туралы міндеттеме берілген;
3) осы Кодекстің 191-бабына сәйкес кедендік баждар және салықтар төленген жағдайларда орналастырылады.
2. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелудің кедендік режиміне:
1) жекелеген даналарын жарнама және (немесе) көрсету мақсатында уақытша әкелуді қоспағанда, қосалқы бөлшектер мен жинақтаушы заттарды (олар уақытша әкелінген көлік құралдарына арналмаған жағдайда), шығыс материалдарын және үлгілерді, шикізатты, жартылай фабрикаттарды;

2) недостачи в силу естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения;
3) выбытия из владения вследствие действий государственных органов или должностных лиц иностранного государства.
Статья 187. Завершение таможенного режима переработки
товаров вне таможенной территории
1. Не позднее дня истечения срока переработки товаров вне таможенной территории, установленного в соответствии со статьей 176 настоящего Кодекса, продукты переработки должны быть ввезены на таможенную территорию Республики Казахстан или помещены под таможенный режим экспорта товаров. Порядок таможенного оформления определяется уполномоченным органом.
2. Изменение таможенного режима переработки товаров вне таможенной территории допускается без фактического представления товаров или продуктов переработки таможенному органу.
3. Остатки непереработанных товаров и отходы, образовавшиеся в результате переработки, подлежат обратному ввозу либо помещению под таможенный режим экспорта.
Сноска. В статью 187 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 23. Временный ввоз товаров и транспортных средств
Статья 188. Назначение таможенного режима временного
ввоза товаров и транспортных средств
Временный ввоз товаров и транспортных средств - таможенный режим, при котором иностранные товары и транспортные средства используются на таможенной территории Республики Казахстан с полным или частичным освобождением от уплаты ввозных таможенных пошлин и налогов, без применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров, с последующим вывозом товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 189. Условия помещения товаров и транспортных
средств под таможенный режим временного
ввоза товаров и транспортных средств
1. Товары и транспортные средства помещаются под таможенный режим временного ввоза товаров и транспортных средств при условии:
1) обеспечения идентификации товаров и транспортных средств;
2) представления обязательства о вывозе товаров и транспортных средств за пределы Республики Казахстан в установленные сроки по форме, определяемой уполномоченным органом;
3) уплаты таможенных пошлин и налогов в соответствии со статьей 191 настоящего Кодекса.
2. Не допускается помещение под таможенный режим временного ввоза товаров и транспортных средств:
1) запасных частей и комплектующих изделий (в случае, когда они не предназначены для временно ввезенных транспортных средств), расходных материалов и образцов, сырья, полуфабрикатов, за исключением временного ввоза в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;

2) жекелеген даналарын жарнама және (немесе) көрсету мақсатында уақытша әкелуді қоспағанда, алкоголь, темекі өнімдерін қоса алғанда, тамақ өнімдерін, сусындарды;
3) өндіріс қалдықтарын;
4) Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған тауарларды орналастыруға жол берілмейді.
190-бап. Уақытша әкелінген тауарларды пайдалану
және оларға билік ету жөніндегі шектеулер
1. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелудің кедендік режимі аяқталғанға дейін Қазақстан Республикасының кедендік аумағында уақытша әкелінген тауарды басқа тұлғаға пайдалану және (немесе) оған билік ету құқығын беруге не иеліктен шығаруға бұл тұлға кедендік режимді мәлімдеген тұлғаның міндеттемелерін өзіне қабылдаған жағдайда жол беріледі.
1-1. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелудің кедендік режимі аяқталғанға дейін жер қойнауын пайдаланушы уақытша әкелінген тауарды басқа тұлғаға пайдалану және (немесе) оған билік ету құқығын беруге не иеліктен шығаруға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығы берілген және (немесе) әмбебап құқық мирасқорлығы тәртібімен жер қойнауын пайдалану құқығы ауысқан жағдайда жол беріледі.
2. Уақытша әкелінген тауарлар, тасудың (тасымалдаудың), сақтаудың немесе пайдаланудың (қолданудың) қалыпты жағдайларында табиғи тозу немесе табиғи кему салдарынан өзгеруін қоспағанда, өзгеріссіз қалпында қалуға тиіс. Тауарларды кері әкету кезінде кеден органы оларды бірдейлендіруді қамтамасыз еткен жағдайда, ұсақ жөндеу операцияларын, техникалық қызмет көрсетуді және тауарларды қалыпты жағдайда ұстау үшін қажетті басқа да операцияларды қоса алғанда, олардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті операцияларды жасауға жол беріледі.
Ескерту. 190-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
191-бап. Тауарларды уақытша әкелу кезінде кедендік
баждарды және салықтарды қолдану
1. Кедендік баждар және салықтар төлеуден толық босатыла отырып уақытша әкелінетін тауарлардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге енгізілген лизинг нысаналары Қазақстан Республикасының қаржы лизингі туралы заңдарының талаптары сақталған жағдайда кедендік баждарды және салықтарды төлеуден толық босатылады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделген тізбелерге енгізілмеген тауарларға қатысты кедендік баждарды және салықтарды төлеуден ішінара босату қолданылады. Тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендік аумағында болуының әрбір толық және толық емес күнтізбелік айы үшін кедендік баждарды және салықтарды төлеуден ішінара босату кезінде тауарлар еркін айналыс үшін шығарылғандағы төленуге тиіс соманың үш проценті төленеді.

2) пищевых продуктов, напитков, включая алкогольные, табачные изделия, за исключением временного ввоза в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;
3) промышленных отходов;
4) товаров, запрещенных к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан.
Статья 190. Ограничения по пользованию и распоряжению
временно ввезенными товарами
1. Передача права пользования и (или) распоряжения либо отчуждение временно ввезенного товара другому лицу на таможенной территории Республики Казахстан до завершения таможенного режима временного ввоза товаров и транспортных средств допускается при условии, что это лицо принимает на себя обязательства лица, заявившего таможенный режим.
1-1. Передача права пользования и (или) распоряжения либо отчуждение временно ввезенного товара недропользователем другому лицу до завершения таможенного режима временного ввоза товаров и транспортных средств допускается в случае передачи права недропользования и (или) перехода права недропользования в порядке универсального правопреемства, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Временно ввезенные товары должны оставаться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения или использования (эксплуатации). Допускается совершение операций, необходимых для обеспечения их сохранности, включая мелкие ремонтные операции, техническое обслуживание и другие операции, необходимые для поддержания товаров в нормальном состоянии, при условии обеспечения идентификации товаров таможенным органом при их обратном вывозе.
Сноска. Статья 190 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 191. Применение таможенных пошлин и налогов при
временном ввозе товаров
1. Перечень товаров, временно ввозимых с полным освобождением от уплаты таможенных пошлин и налогов, определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Предметы лизинга, включенные в перечень , утвержденный Правительством Республики Казахстан, полностью освобождаются от уплаты таможенных пошлин и налогов при условии соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о финансовом лизинге.
3. В отношении товаров, не включенных в перечни, предусмотренные пунктами 1 и 2 настоящей статьи, применяется частичное освобождение от уплаты таможенных пошлин и налогов. При частичном освобождении от уплаты таможенных пошлин и налогов за каждый полный и неполный календарный месяц нахождения товаров на таможенной территории Республики Казахстан уплачивается три процента от суммы, которая подлежала бы уплате, если бы товары были выпущены для свободного обращения.

4. Ішінара босату кезінде төлеуге жататын кедендік баждардың және салықтардың сомасын есептеу кеден декларациясын тіркеу күніне орайлас келісім-шарт валютасымен жүргізіледі. Кедендік баждардың және салықтардың сомасын төлеу кезеңділігін декларант белгілейді. Бұл ретте кедендік баждар және салықтар сомасын төлеудің нақты мерзімдері бұл соманы төлеудің тиісті кезеңі басталғанға дейін жүргізілуге тиіс екендігіне орай белгіленеді.
5. Уақытша әкелінген тауарлар еркін айналыс үшін тауарлар шығарудың кедендік режиміне орналастырылған жағдайда кедендік баждарды және салықтарды төлеуден ішінара босату кезінде төленген кедендік баждардың және салықтардың сомасы еркін айналыс үшін тауарлар шығарудың кедендік режиміне сәйкес төленуге жататын кедендік баждардың және салықтардың сомасына есепке жатқызылады.
6. Осы Кодекстің 190-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда осы баптың 3-тармағына сәйкес төленген кедендік баждардың және салықтардың сомасын уақытша әкелінген тауарларға қатысты құқықтық мирасқор болып табылатын тұлға төлеген болып саналады.
7. Кедендік баждарды және салықтарды төлеуден ішінара босата отырып, тауарларды уақытша әкелу кезінде алынатын кедендік баждардың және салықтардың жалпы сомасы тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелудің кедендік режиміне орналастырған кезде тауарлар еркін айналыс үшін шығарылғандағы төленуге тиіс кедендік баждардың және салықтардың сомасынан аспауға тиіс.
8. Тауарларды өзге кедендік режимдерге орналастырған жағдайда кедендік баждарды және салықтарды төлеуден ішінара босату кезінде төленген кедендік баждардың және салықтардың сомасы қайтарылуға жатпайды.
192-бап. Тауарларды уақытша әкелу мерзімдері
1. Тауарды уақытша әкелу мерзімдерін декларант мұндай әкелудің мақсаттары мен мән-жайларына сәйкес белгілейді, бірақ оны осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды уақытша әкелудiң кедендiк режимiне орналастыру күнінен бастап үш жылдан асыруға болмайды.
Декларанттың жазбаша өтініші бойынша тауарларды уақытша әкелу мерзімдерін кеден органы ұзартуы мүмкін. Декларант тауарларды уақытша әкелу мерзімдерін ұзарту туралы мәселені шешу үшін аталған мерзімдердің аяқталуына дейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей кеден органына растаушы құжаттарын қоса тіркеп, мұндай ұзартудың қажеттілігі туралы өтініш табыс етеді. Тауарларды уақытша әкелу мерзiмiн ұзарту туралы өтінiшті қарау мерзiмi өтініш алынған күннен бастап он жұмыс күнінен аспауға тиiс.
Тауарларды уақытша әкелудің мерзімдерін ұзарту кезінде кедендік ресімдеу үшін кедендік алымдар алынбайды, кедендік декларация берілмейді.
Кеден органының уақытша әкелу мерзімін ұзарту туралы шешімі декларантқа жазбаша нысанда беріледі, шешімнің екінші данасы кедендік жүк декларациясымен бірге кеден органында сақталады.
Тауарларды уақытша әкелу мерзімін ұзарту туралы өтініш берген кезде декларант кедендік тексеріп қарау үшін кеден органына осы тауарларды, ал тауарлар кедендік ресімдеуді жүзеге асырған кеден органының қызмет аймағынан тыс жерде болған жағдайда, өздері тұрған қызмет аймағында тауарлардың бар-жоғы және өзгеріссіз қалыпта тұрғандығы туралы кеден органының қорытындысын ұсынуға міндетті.

4. Исчисление сумм таможенных пошлин и налогов, подлежащих уплате при частичном освобождении, производится в валюте контракта на дату регистрации таможенной декларации. Периодичность уплаты сумм таможенных пошлин и налогов определяется декларантом. При этом конкретные сроки уплаты сумм таможенных пошлин и налогов определяются исходя из того, что уплата этих сумм должна производиться до начала соответствующего периода.
5. В случае помещения временно ввезенных товаров под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения сумма таможенных пошлин и налогов, уплаченная при частичном освобождении от уплаты таможенных пошлин и налогов, засчитывается в суммы таможенных пошлин и налогов, подлежащих уплате в соответствии с таможенным режимом выпуска товаров для свободного обращения.
6. В случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 190 настоящего Кодекса, суммы таможенных пошлин и налогов, уплаченные в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, считаются уплаченными лицом, являющимся правопреемником в отношении временно ввезенных товаров.
7. Общая сумма таможенных пошлин и налогов, взимаемых при временном ввозе товаров с частичным освобождением от уплаты таможенных пошлин и налогов, не должна превышать сумму таможенных пошлин и налогов, которые подлежали бы уплате на момент помещения товаров под таможенный режим временного ввоза товаров и транспортных средств, если бы товары были выпущены для свободного обращения.
8. При помещении товаров под иные таможенные режимы суммы таможенных пошлин и налогов, уплаченные при частичном освобождении от уплаты таможенных пошлин и налогов, возврату не подлежат.
Статья 192. Сроки временного ввоза товаров
1. Срок временного ввоза товаров определяется декларантом в соответствии с целями и обстоятельствами такого ввоза, но не может превышать три года с даты помещения товаров под таможенный режим временного ввоза, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей.
По письменному заявлению декларанта сроки временного ввоза товаров могут быть продлены таможенным органом. Для решения вопроса о продлении сроков временного ввоза товаров декларант не позднее пятнадцати рабочих дней до истечения указанных сроков представляет в таможенный орган заявление о необходимости такого продления с приложением подтверждающих документов. Срок рассмотрения заявления о продлении срока временного ввоза товаров не может превышать десять рабочих дней с даты получения заявления.
При продлении сроков временного ввоза товаров таможенные сборы за таможенное оформление не взимаются, таможенная декларация не подается.
Решение таможенного органа о продлении сроков временного ввоза предоставляется декларанту в письменной форме, второй экземпляр решения хранится в таможенном органе вместе с грузовой таможенной декларацией.
При представлении заявления о продлении сроков временного ввоза товаров декларант обязан представить таможенному органу данные товары для таможенного осмотра, а в случае нахождения товаров вне зоны деятельности таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление, заключение таможенного органа, в зоне деятельности которого они находятся, о наличии и нахождении товаров в неизменном состоянии.

2. Осы Кодекстің 190-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда уақытша әкелу мерзімі Қазақстан Республикасының кедендік аумағына тауарларды нақты әкелу кезінен бастап есептеледі. Уақытша әкелу мерзімдерін үш жылдан аса уақытқа өзгерту осы баптың 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жүзеге асырылады.
3. Осы Кодекстің 191-бабында аталған тізбеге енгізілген лизинг нысаналары үшін тауарларды уақытша әкелу мерзімдері лизинг шартының талаптарына сәйкес белгіленеді. Аталған лизинг нысаналары үшін уақытша әкелу мерзімдерін кеден органдары Қазақстан Республикасының қаржы лизингі туралы заңдарының талаптары сақталған жағдайда лизинг шартына ұсынылып, енгізілген өзгерістер негізінде лизинг нысанасын уақытша әкелген тұлға жүгінген жағдайда өзгертеді.
4. Шетелдік дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің, сондай-ақ бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, олардың қызметкерлерінің ресми және жеке пайдалануы үшін әкелінетін тауарларды олардың Қазақстан Республикасында аккредиттелуінің бүкіл мерзіміне Қазақстан Республикасына уақытша әкелуге жол беріледі.
Ескерту. 192-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
193-бап. Уақытша әкелінген тауарларды кедендік
бақылаудың ерекшеліктері
1. Уақытша әкелінген тауарларды кедендік бақылауды уақытша әкелінген тауарлардың кедендік ресімделуін жүргізген кеден органы жүзеге асырады.
2. Уақытша әкелінген тауарларды уақытша әкелінген тауарлардың кедендік ресімделуін жүзеге асырған кеден органы қызметінің аймағынан басқа кеден органы қызметінің аймағына үш айға және одан астам мерзімге өткізу жағдайында тауарды уақытша әкелген тұлға уақытша әкелінген тауарлардың кедендік ресімделуін жүзеге асырған кеден органын басқа кеден органы қызметінің аймағына оны әкету ниеті туралы хабардар етуге тиіс.
Хабарлама тауарлардың межелі орнын және уақытша әкелінген тауарлардың кедендік ресімделуін жүзеге асырған кеден органының қызмет аймағынан тыс жерде орналасу мерзімін көрсете отырып еркін нысанда жазбаша жүргізіледі. Ұқсас хабарлама өз қызметі аймағына уақытша әкелінген тауарлардың өткізілуі жүргізілетін кеден органына беріледі.
3. Тауарлар Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге кері әкетілген жағдайда уақытша әкелінген тауарлардың кедендік ресімделуін жүзеге асырған кеден органының қызмет аймағынан тыс кедендік ресімдеу уақытша әкелінген тауарларды кедендік бақылауды жүзеге асырған кеден органының уақытша әкелінген тауарларға қатысты кедендік баждар және салықтар бойынша берешегі жоқтығы туралы растауы болған жағдайда жүргізіледі.
Тауарларды кедендік ресімдеу аяқталғаннан кейін және оларды Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге нақты әкеткеннен кейін кедендік ресімдеуді жүзеге асырушы кеден органы уақытша әкелінген тауарлардың кедендік ресімделуін жүзеге асырған кеден органын бұл туралы хабардар етеді.

2. В случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 190 настоящего Кодекса, срок временного ввоза товаров исчисляется с момента фактического ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан. Изменение сроков временного ввоза свыше трех лет осуществляется в соответствии с частью второй пункта 1 настоящей статьи.
3. Для предметов лизинга, включенных в перечень, указанный в статье 191 настоящего Кодекса, сроки временного ввоза товаров устанавливаются в соответствии с условиями договора лизинга. Сроки временного ввоза товаров для указанных предметов лизинга изменяются таможенными органами при обращении лица, временно ввезшего предмет лизинга на основании представленных изменений, внесенных в договор лизинга, при условии соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о финансовом лизинге.
4. Товары, ввозимые для официального и личного пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также их сотрудниками, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, допускаются к временному ввозу в Республику Казахстан на весь срок их аккредитации в Республике Казахстан.
Сноска. В статью 192 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 193. Особенности таможенного контроля временно
ввезенных товаров
1. Таможенный контроль за временно ввезенными товарами осуществляет таможенный орган, производивший таможенное оформление временно ввезенных товаров.
2. В случае перемещения временно ввезенных товаров из зоны деятельности таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление временно ввезенных товаров, в зону деятельности другого таможенного органа сроком на три месяца и более лицо, временно ввезшее товар, должно уведомить таможенный орган, осуществлявший таможенное оформление временно ввезенных товаров, о намерении его вывоза в зону деятельности другого таможенного органа.
Уведомление производится письменно в произвольной форме с указанием места назначения и срока нахождения товара вне зоны деятельности таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление временно ввезенных товаров. Аналогичное уведомление подается в таможенный орган, в зону деятельности которого производится перемещение временно ввезенных товаров.
3. В случае обратного вывоза товаров за пределы Республики Казахстан таможенное оформление вне зоны деятельности таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление временно ввезенных товаров, производится при наличии подтверждения таможенного органа, осуществлявшего таможенный контроль временно ввезенных товаров, об отсутствии задолженности по таможенным пошлинам и налогам в отношении временно ввезенных товаров.
После завершения таможенного оформления и фактического вывоза товаров за пределы Республики Казахстан таможенный орган, осуществивший таможенное оформление, уведомляет об этом таможенный орган, осуществлявший таможенное оформление временно ввезенных товаров.

4. Осы Кодекстің 190-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда жаңа кедендік декларацияны ресімдеуді ресімдеу кезінде қызметі аймағына тауарлар орналасқан кеден органында, уақытша әкелінген тауарларға қатысты құқықтық мирасқор болып табылатын тұлға жүргізеді. Уақытша әкелінген тауарларды кедендік ресімдеуді жүзеге асырған кеден органының уақытша әкелінген тауарларға қатысты кедендік баждар және салықтар бойынша берешегі жоқтығы туралы растауы мұндай ресімдеудің міндетті шарты болып табылады.
Жаңа кедендік декларация уақытша әкелінген тауарды пайдалану және (немесе) оған билiк ету не иеліктен шығару құқықтары берiлген күннен бастап күнтiзбелік он бес күннен кешіктірiлмей берiледi.
Жаңа кедендік декларацияны ресімдеу жүргізілген кеден органы уақытша әкелінген тауарларды кедендік ресімдеуді жүзеге асырған кеден органына оның көшірмесін бақылаудан алып тастау үшін жібереді және одан кейін мұндай бақылауды өз бетімен жүзеге асырады.
Ескерту. 193-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
194-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша
әкелудің кедендік режимін қолдануды
аяқтау және тоқтата тұру
1. Декларант белгілеген тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелу мерзімінің өтуінен кешіктірмей тауарлар мен көлік құралдары Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс әкетілуге не осы Кодекске сәйкес өзге кедендік режимге мәлімделуге тиіс. Уақытша әкелінген тауарлар мен көлік құралдарының кері әкетілуі не бір немесе бірнеше лекпен өзге кедендік режимге мәлімделуі мүмкін.
2. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелудің кедендік режимі уақытша әкелінген тауарларды әкету жолымен аяқталған жағдайда, уақытша әкелінген тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге нақты әкетілгенін растайтын тауарларды жеткізуді бақылау құжаты мұндай аяқтауды растау болып табылады.
3. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелудің кедендік режимі еркін айналыc үшін тауарларды шығарудың кедендік режиміне тауарларды орналастырумен аяқталуы мүмкін. Бұл ретте кедендік баждардың және салықтардың сомасын есептеу келісім-шарт валютасында жүргізіледі. Еркін айналыс үшін тауарларды шығару кезінде тауарларды уақытша әкелудің кедендік режиміне тауарлар мәлімделген күнгі тауарлардың кедендік құны мен саны, ал кедендік баждардың және салықтардың ставкалары - еркін айналыс үшін тауарларды шығарудың кедендік режимінің талаптарына сәйкес кедендік декларацияны тіркеу күніне қолданылады.

4. В случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 190 настоящего Кодекса, оформление новой таможенной декларации производится лицом, являющимся правопреемником в отношении временно ввезенных товаров, в таможенном органе, в зоне деятельности которого находятся товары в момент оформления. Обязательным условием такого оформления является подтверждение таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление временно ввезенных товаров, об отсутствии задолженности по таможенным пошлинам и налогам в отношении временно ввезенных товаров.
Новая таможенная декларация подается не позднее пятнадцати календарных дней со дня передачи права пользования и (или) распоряжения либо отчуждения временно ввезенного товара.
Таможенный орган, в котором производилось оформление новой таможенной декларации, направляет ее копию в таможенный орган, осуществлявший таможенное оформление временно ввезенных товаров, для снятия с контроля и в дальнейшем самостоятельно осуществляет такой контроль.
Сноска. В статью 193 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 194. Завершение и приостановление действия
таможенного режима временного ввоза товаров
и транспортных средств
1. Не позднее истечения срока временного ввоза товаров и транспортных средств, определенного декларантом, товары и транспортные средства должны быть вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан либо заявлены к иному таможенному режиму в соответствии с настоящим Кодексом. Временно ввезенные товары и транспортные средства могут быть обратно вывезены либо заявлены к иному таможенному режиму одной или несколькими партиями.
2. При завершении таможенного режима временного ввоза товаров и транспортных средств путем вывоза временно ввезенных товаров подтверждением такого завершения является документ контроля доставки товаров, подтверждающий фактический вывоз временно ввезенных товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
3. Таможенный режим временного ввоза товаров и транспортных средств может быть завершен помещением товаров под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения. При этом исчисление сумм таможенных пошлин и налогов производится в валюте контракта. При выпуске товаров для свободного обращения применяются таможенная стоимость и количество товаров на день заявления товаров под таможенный режим временного ввоза товаров, а ставки таможенных пошлин и налогов - на дату регистрации таможенной декларации в соответствии с требованиями таможенного режима выпуска товаров для свободного обращения.

4. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелудің кедендік режимінің қолданылуы:
1) Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес уақытша әкелінген тауарлар мен көлік құралдарына тыйым салу немесе оларды алып қою кезінде;
2) декларанттың өтініші бойынша уақытша әкелінген тауарларды кеден қоймасының кедендік режимінің шарттарына сәйкес кеден қоймасына орналастыру кезінде тоқтатыла тұрады.
5. Бұрын тауарларды уақытша әкелудің кедендік режиміне орналастырылған тауарларды оларды осы режимге сәйкес Қазақстан Республикасының кедендік аумағында одан әрі пайдалану мақсатымен кеден қоймасынан шығару кезінде уақытша әкелу мерзімінің өту ағымы жаңартылады.
Бұл ретте кеден қоймасы режимін аяқтау және тауарларды уақытша әкелу мерзімін жаңарту үшін пайдаланылмаған мерзімге жаңа кедендік жүк декларациясы ресімделеді.
Ескерту. 194-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
195-бап. Көлік құралдарын тауарлар мен көлік
құралдарын уақытша әкелудің кедендік
режиміне орналастырудың ерекшеліктері
Көлік құралдарын тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелудің кедендік режиміне орналастырудың ерекшеліктері, уақытша әкелінген көлік құралдарын пайдалану және оларға билік ету жөніндегі шектеулер, кедендік баждарды қолдану, уақытша әкелудің мерзімдері, көлік құралдарын кедендік бақылау мен кедендік ресімдеудің ерекшеліктері, сондай-ақ кедендік режимді аяқтау осы Кодекстің 33-тарауында белгіленеді.
196-бап. Уақытша әкелінген тауарлар мен көлік
құралдарын әкетпеу
Уақытша әкелінген тауарлар мен көлік құралдарын белгіленген мерзімдерде әкетпеу тауарлар мен көлік құралдары аварияның немесе ырық бермес күш әсерінің салдарынан жойылған немесе қайтарымсыз жоғалған не Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының немесе олардың лауазымды адамдарының заңсыз іс-әрекеттерінің салдарынан иеліктен шыққан жағдайда ғана мүмкін болады. Бұл фактілер бойынша декларант тиісті уәкілетті мемлекеттік орган берген растау құжатын табыс етуге тиіс.
24-тарау. Тауарлар мен көлік құралдарын
уақытша әкету
197-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша
әкетудің кедендік режимін тағайындау
Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкету - қазақстандық тауарлар мен көлік құралдары кедендік әкету баждарын төлеуден толық немесе ішінара босатыла отырып, тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан, Қазақстан Республикасының кедендік аумағына тауарлар мен көлік құралдарын кейіннен әкеле отырып Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан тыс жерлерде пайдаланылатын кедендік режим.

4. Действие таможенного режима временного ввоза товаров и транспортных средств приостанавливается:
1) при наложении ареста на временно ввезенные товары и транспортные средства или их изъятии в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2) по заявлению декларанта при помещении временно ввезенных товаров на таможенный склад в соответствии с условиями таможенного режима таможенного склада.
5. При выпуске с таможенного склада товаров, ранее помещенных под таможенный режим временного ввоза товаров с целью их дальнейшего использования на таможенной территории Республики Казахстан в соответствии с этим режимом, течение срока временного ввоза возобновляется.
При этом для завершения режима таможенного склада и возобновления срока временного ввоза товаров оформляется новая грузовая таможенная декларация на неиспользованный срок.
Сноска. Статья 194 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 195. Особенности помещения транспортных средств
под таможенный режим временного ввоза
товаров и транспортных средств
Особенности помещения транспортных средств под таможенный режим временного ввоза товаров и транспортных средств, ограничения по пользованию и распоряжению временно ввезенными транспортными средствами, применение таможенных пошлин, сроки временного ввоза, особенности таможенного контроля и таможенного оформления транспортных средств, а также завершение таможенного режима определяются главой 33 настоящего Кодекса.
Статья 196. Невывоз временно ввезенных товаров
и транспортных средств
Невывоз временно ввезенных товаров и транспортных средств в установленные сроки возможен лишь в случаях уничтожения или безвозвратной утраты товаров и транспортных средств вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо выбытия из владения вследствие неправомерных действий государственных органов Республики Казахстан или их должностных лиц. По данным фактам декларантом должны быть представлены подтверждающие документы, выданные соответствующим уполномоченным государственным органом.
Глава 24. Временный вывоз товаров и транспортных средств
Статья 197. Назначение таможенного режима временного
вывоза товаров и транспортных средств
Временный вывоз товаров и транспортных средств - таможенный режим, при котором казахстанские товары и транспортные средства используются за пределами таможенной территории Республики Казахстан с полным или частичным освобождением от уплаты вывозных таможенных пошлин без применения мер нетарифного регулирования с последующим ввозом товаров и транспортных средств на таможенную территорию Республики Казахстан.

198-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын тауарлар мен
көлік құралдарын уақытша әкетудің кедендік
режиміне орналастыру жағдайлары
1. Тауарлар мен көлік құралдары тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкетудің кедендік режиміне:
1) тауарлар мен көлік құралдарын бірдейлендіру қамтамасыз етілген;
2) тауарлар мен көлік құралдарын уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қайта әкелу туралы міндеттеме берілген;
3) осы Кодекстің 200-бабына сәйкес кедендік баждар төленген жағдайда орналастырылады.
2. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкетудің кедендік режиміне:
1) жекелеген даналарын жарнама және (немесе) көрсету мақсатында уақытша әкетуді қоспағанда, қосалқы бөлшектер мен жинақтаушы бұйымдарды (олар уақытша әкетілген көлік құралдарына арналмаған жағдайда), шығыс материалдары мен үлгілерін, шикізатты, жартылай фабрикаттарды;
2) жекелеген даналарын жарнама және (немесе) көрсету мақсатында уақытша әкетуді қоспағанда, алкоголь, темекі өнімдерін қоса алғанда, тамақ өнімдерін, сусындарды;
3) Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетуге тыйым салынған тауарларды орналастыруға жол берілмейді.
3. Осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасының ережелері олардың жай-күйінің өзгермеуін анықтау үшін тиісті уәкілетті мемлекеттік орган растайтын баламалылықты сақтау өлшемдері қолданылуға тиіс бастапқы және бөлінетін радиоактивті материалдарды уақытша әкету жағдайларына қолданылмайды.
199-бап. Уақытша әкетілген тауарларды пайдалану
және оларға билік ету жөніндегі шектеулер
1. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкетудің режимі аяқталғанға дейін басқа тұлғаға уақытша әкетілген тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын беруге не иеліктен шығаруға бұл тұлға тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкетудің  кедендік режимін мәлімдеген тұлғаның міндеттемелерін өзіне қабылдаған жағдайда жол беріледі.
2. Уақытша әкетілген тауарлар тасудың (тасымалдаудың), сақтаудың немесе пайдаланудың (қолданудың) қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи тозу немесе табиғи кему салдарынан болатын өзгерістерді қоспағанда, өзгеріссіз қалпында қалуға тиіс.
200-бап. Тауарларды уақытша әкету кезінде кедендік
баждарды қолдану
1. Кедендік баждарды төлеуден толық босатыла отырып уақытша әкетілетін тауарлар санаттарының тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді .
2. Осы баптың 1-тармағымен көзделмеген тауарлар санаттарына қатысты, сондай-ақ кедендік баждарды төлеуден толық босату жағдайлары сақталмаған кезде кедендік баждарды төлеуден ішінара босату қолданылады. Кедендік баждарды төлеуден ішінара босату кезінде тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерде болуының әрбір толық және толық емес күнтізбелік айы үшін егер тауарлар экспортталар болса төленуге тиіс соманың үш проценті төленеді.

Статья 198. Условия помещения товаров и транспортных
средств под таможенный режим временного
вывоза товаров и транспортных средств
1. Товары и транспортные средства помещаются под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств при условии:
1) обеспечения идентификации товаров и транспортных средств;
2) представления обязательства об обратном ввозе товаров и транспортных средств по форме, утвержденной уполномоченным органом;
3) уплаты таможенных пошлин в соответствии со статьей 200 настоящего Кодекса.
2. Не допускается помещение под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств:
1) запасных частей и комплектующих изделий (в случае, когда они не предназначены для временно вывезенных транспортных средств), расходных материалов и образцов, сырья, полуфабрикатов, за исключением временного вывоза в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;
2) пищевых продуктов, напитков, включая алкогольные, табачные изделия, за исключением временного вывоза в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;
3) товаров, запрещенных к вывозу за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
3. Положения подпункта 1) пункта 2 настоящей статьи не распространяются на случаи временного вывоза исходных и делящихся радиоактивных материалов, для определения неизменности состояния которых должны применяться критерии сохранения эквивалентности, подтверждаемые соответствующим уполномоченным государственным органом.
Статья 199. Ограничения по пользованию и распоряжению
временно вывезенными товарами
1. Передача права пользования и (или) распоряжения либо отчуждение временно вывезенных товаров другому лицу до завершения таможенного режима временного вывоза товаров и транспортных средств допускается при условии, что это лицо принимает на себя обязательства лица, заявившего таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств.
2. Временно вывезенные товары должны оставаться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения или использования (эксплуатации).
Статья 200. Применение таможенных пошлин при временном
вывозе товаров
1. Перечень категорий товаров, временно вывозимых с полным освобождением от уплаты таможенных пошлин, определяется Правительством Республики Казахстан.
2. В отношении категорий товаров, не предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, а также при несоблюдении условий полного освобождения от уплаты таможенных пошлин применяется частичное освобождение от уплаты таможенных пошлин. При частичном освобождении от уплаты таможенных пошлин за каждый полный и неполный календарный месяц нахождения товаров вне таможенной территории Республики Казахстан уплачивается три процента от суммы, которая подлежала бы уплате, если бы товары были экспортированы.

3. Ішінара босату кезінде төлеуге жататын кедендік баждардың сомасын есептеу келісім-шарт валютасында жүргізіледі. Кедендік баждардың сомалары тауарларды тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкетудің кедендік режиміне орналастырған кезде немесе декларанттың таңдауы бойынша кезең-кезеңмен төленеді. Бұл ретте кедендік баждардың сомаларын төлеудің нақты мерзімдері бұл сомаларды төлеу тиісті кезеңнің басталуына дейін жүргізілуге тиіс екендігіне орай белгіленеді.
4. Уақытша әкетілген тауарларды тауарлар экспортының кедендік режиміне орналастырған жағдайда, кедендік баждар төлеуден ішінара босатылған кезде төленген кедендік баждардың сомасы тауарлар экспортының кедендік режиміне сәйкес төленуге жататын кедендік баждардың сомасына есепке жатқызылады.
5. Осы Кодекстің 199-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда, осы баптың 3-тармағына сәйкес төленген кедендік баждардың сомаларын уақытша әкетілген тауарларға құқықтық мирасқор болып табылатын тұлға төлеген болып саналады.
Тауарларды уақытша әкету кезінде кедендік баждарды төлеуден ішінара босатыла отырып алынатын кедендік баждардың жалпы сомасы, егер тауарлар экспортталар болса, тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкетудің кедендік режиміне орналастыру кезінде төленуге тиіс кедендік баждардың сомасынан аспауға тиіс.
201-бап. Тауарларды уақытша әкету мерзімдері
Тауарларды уақытша әкету мерзімдерін мұндай әкетудің мақсаттары мен мән-жағдайларына сәйкес декларант белгілейді, бірақ оны тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерлерге әкетілу күнінен бастап үш жылдан асыруға болмайды.
Декларанттың дәлелді өтініші бойынша уақытша әкету мерзімдерін кеден органы ұзартуы мүмкін. Декларант тауарларды уақытша әкетудің мерзімдерін ұзарту туралы мәселені шешу үшін, аталған мерзімдердің аяқталуына дейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей кеден органына растау құжаттарын қоса тіркеп, осындай ұзартудың қажеттілігі туралы өтініш табыс етеді. Тауарларды уақытша әкету мерзiмiн ұзарту туралы өтінішті қарау мерзімі өтініш алынған күннен бастап он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Тауарларды уақытша әкетудің мерзімдерін ұзарту кезінде кедендік ресімдеу үшін кедендік алымдар алынбайды, кедендік декларация берілмейді.
Тауарларды уақытша әкету мерзімдерін үш жылдан аса уақытқа өзгерту осы баптың екінші бөлігіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 201-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
202-бап. Уақытша әкетілген тауарларды
кедендік бақылаудың ерекшеліктері

3. Исчисление сумм таможенных пошлин, подлежащих уплате при частичном освобождении, производится в валюте контракта. Суммы таможенных пошлин уплачиваются при помещении товаров под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств или периодически по выбору декларанта. При этом конкретные сроки уплаты сумм таможенных пошлин определяются исходя из того, что уплата этих сумм должна производиться до начала соответствующего периода.
4. В случае помещения временно вывезенных товаров под таможенный режим экспорта товаров сумма таможенных пошлин, уплаченная при частичном освобождении от уплаты таможенных пошлин, засчитывается в сумму таможенных пошлин, подлежащих уплате в соответствии с таможенным режимом экспорта товаров.
5. В случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 199 настоящего Кодекса, суммы таможенных пошлин, уплаченные в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, считаются уплаченными лицом, являющимся правопреемником в отношении временно вывезенных товаров.
Общая сумма таможенных пошлин, взимаемых при временном вывозе товаров с частичным освобождением от уплаты таможенных пошлин, не должна превышать сумму таможенных пошлин, которые подлежали бы уплате на момент помещения товаров под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств, если бы товары были экспортированы.
Статья 201. Сроки временного вывоза товаров
Сроки временного вывоза товаров определяются декларантом в соответствии с целями и обстоятельствами такого вывоза, но не могут превышать три года с даты вывоза товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
По мотивированному заявлению декларанта сроки временного вывоза товаров могут быть продлены таможенным органом. Для решения вопроса о продлении сроков временного вывоза товаров декларант не позднее пятнадцати рабочих дней до истечения указанных сроков представляет в таможенный орган заявление о необходимости такого продления с приложением подтверждающих документов. Срок рассмотрения заявления о продлении срока временного вывоза товаров не может превышать десять рабочих дней с даты получения заявления.
При продлении сроков временного вывоза товаров таможенные сборы за таможенное оформление не взимаются, таможенная декларация не подается.
Изменение сроков временного вывоза товаров свыше трех лет осуществляется в соответствии с частью второй настоящей статьи.
Сноска. В статью 201 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 202. Особенности таможенного контроля за
временно вывезенными товарами

1. Уақытша әкетілген тауарларды кедендік бақылауды кедендік ресімдеуді жүргізген кеден органы жүзеге асырады.
2. Уақытша әкетілген тауарларды кедендік бақылауды жүзеге асырған кеден органы қызметінің аймағынан тыс уақытша әкетілген тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына қайта әкелуді кедендік ресімдеген жағдайда кедендік ресімдеу аяқталғаннан кейін кедендік ресімдеуді жүзеге асырған кеден органы осы баптың 1-тармағында аталған кеден органын бұл туралы хабардар етеді.
203-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша
әкетудің кедендік режимінің аяқталуы
1. Уақытша әкетілген тауарлар мен көлік құралдары Қазақстан Республикасының кедендік аумағына қайта әкелуге жатады не мәлімделген уақытша әкету мерзімінің аяқталуынан кешіктірілмей өзге кедендік режимге мәлімделуге тиіс.
2. Уақытша әкетілген тауарларға меншік құқығын шетелдік тұлғаға берген жағдайда, уақытша әкетілген тауарлар Қазақстан Республикасының  заңдарына сәйкес міндетті түрде қайта әкелуге жататын жағдайларды қоспағанда, тауарларды уақытша әкетуді жүзеге асырған тұлға тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкетудің кедендік режимін осы Кодексте белгіленген тәртіппен тауарлар экспортының кедендік режиміне өзгертуге міндетті.
3. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкетудің кедендік режимін тауарлар экспортының кедендік режиміне өзгерту кезінде кедендік баждардың сомаларын есептеу келісім-шарттың валютасында жүргізіледі. Экспорт кезінде тауарлардың кедендік құны мен саны - тауарларды тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкетудің кедендік режиміне орналастыру күніне орай, ал кедендік баждардың ставкалары - тауарлар экспортының кедендік режимінің талаптарына сәйкес кедендік декларацияны тіркеу күніне орай анықталады.
4. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкетудің кедендік режимін тауарлар экспортының кедендік режиміне өзгертуге тауарларды кеден органына нақты табыс етпестен жол беріледі.
204-бап. Көлік құралдарын тауарлар мен көлік
құралдарын уақытша әкетудің кедендік
режиміне орналастырудың ерекшеліктері
Көлік құралдарын тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкетудің кедендік режиміне орналастырудың ерекшеліктері, уақытша әкетілген көлік құралдарын пайдалану және оларға билік ету жөніндегі шектеулер, кедендік баждарды қолдану, уақытша әкетудің мерзімдері, көлік құралдарын кедендік бақылау мен кедендік ресімдеудің ерекшеліктері, сондай-ақ кедендік режимді аяқтау осы Кодекстің 33-тарауында белгіленеді.

1. Таможенный контроль за временно вывезенными товарами осуществляет таможенный орган, производивший таможенное оформление.
2. В случае таможенного оформления обратного ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан временно вывезенных товаров вне зоны деятельности таможенного органа, осуществлявшего таможенный контроль за временно вывезенными товарами, после завершения таможенного оформления таможенный орган, осуществивший таможенное оформление, уведомляет об этом таможенный орган, указанный в пункте 1 настоящей статьи.
Статья 203. Завершение таможенного режима временного
вывоза товаров и транспортных средств
1. Временно вывезенные товары и транспортные средства подлежат обратному ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан либо должны быть заявлены к иному таможенному режиму не позднее истечения заявленного срока временного вывоза.
2. В случае передачи иностранному лицу права собственности на временно вывезенные товары лицо, осуществившее временный вывоз товаров, обязано изменить таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств на таможенный режим экспорта товаров в порядке, установленном настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда в соответствии с законодательством Республики Казахстан временно вывезенные товары подлежат обязательному обратному ввозу.
3. При изменении таможенного режима временного вывоза товаров и транспортных средств на таможенный режим экспорта товаров исчисление сумм таможенных пошлин производится в валюте контракта. При экспорте таможенная стоимость и количество товаров определяются на день помещения товаров под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств, а ставки таможенных пошлин - на дату регистрации таможенной декларации в соответствии с требованиями таможенного режима экспорта товаров.
4. Изменение таможенного режима временного вывоза товаров и транспортных средств на таможенный режим экспорта товаров допускается без фактического представления товаров таможенному органу.
Статья 204. Особенности помещения транспортных средств
под таможенный режим временного вывоза
товаров и транспортных средств
Особенности помещения транспортных средств под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств, ограничения по пользованию и распоряжению временно вывезенными транспортными средствами, применение таможенных пошлин, сроки временного вывоза, особенности таможенного контроля и таможенного оформления транспортных средств, а также завершение таможенного режима определяются главой 33 настоящего Кодекса.

205-бап. Уақытша әкетілген тауарлар мен көлік
құралдарын қайтармау
Уақытша әкетілген тауарлар мен көлік құралдарын белгіленген мерзімдерде қайтармау:
1) тауарлар мен көлік құралдары аварияның немесе ырық бермес күш әсерінің салдарынан жойылған немесе қайтарымсыз жоғалған;
2) тауарлар мен көлік құралдары болған мемлекеттің мемлекеттік органдарының немесе лауазымды адамдарының іс-әрекеттері салдарынан иеліктен шыққан жағдайларда ғана мүмкін болады.
25-тарау. Тауарлар экспорты
206-бап. Тауарлар экспортының кедендік режимін
тағайындау
Тауарлар экспорты - Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге осы аумақтан тыс жерде тұрақты болу немесе тұтынылу мақсатында тауарлар әкетілетін кедендік режим.
207-бап. Тауарларды тауарлар экспортының кедендік
режиміне орналастыру жағдайлары
Тауарлар экспорты:
1) кедендік әкету баждары төленген;
2) тарифтік емес реттеу шаралары сақталған;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген талаптар мен жағдайлар орындалған жағдайда жүзеге асырылады.
208-бап. Экспорт үшін шығару
1. Экспорт үшін шығарылған тауарлар Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге нақты әкетілуге тиіс. Бұл орайда олар тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи тозу немесе табиғи кему салдарынан болатын өзгерістерді қоспағанда, кедендік декларация қабылданған күнгі қалпында болуға тиіс.
2. Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерлерге экспорттау үшін шығарылған тауарлар әкетілмеген кезде тауарларды өткізуші тұлға жауапты болады.
3. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету осы Кодекстің 14-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
26-тарау. Тауарлардың кері экспорты
209-бап. Тауарлардың кері экспортының кедендік
режимін тағайындау
Тауарлардың кері экспорты - бұрын Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар кедендік әкелу баждарын және салықтарды төлеместен немесе төленген сомаларды қайтара отырып, экспорттық бақылау саласындағы шараларды қоспағанда, тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан осы аумақтан әкетілетін кедендік режим.
210-бап. Тауарларды тауарлардың кері экспортының
кедендік режиміне орналастыру жағдайлары
1. Тауарлардың кері экспорты:
1) мынадай:
егер сыртқы сауда мәмілесінің шарттары керi экспортты көздеген;
тауарлар сыртқы экономикалық мәміленiң шарттарына сәйкес келмеуi себепті берушіге не ол көрсеткен өзге тұлғаға әкетілген жағдайларда, уақытша сақтау орындарындағы тауарлар белгілі бiр кедендік режимге орналастырғанға дейін әкетiлген;

Статья 205. Невозвращение временно вывезенных товаров и
транспортных средств
Невозвращение временно вывезенных товаров и транспортных средств в установленные сроки возможно лишь в случаях:
1) уничтожения или безвозвратной утраты товаров и транспортных средств вследствие аварии или действия непреодолимой силы;
2) выбытия из владения вследствие действий государственных органов или должностных лиц государства, в котором находились товары и транспортные средства.
Глава 25. Экспорт товаров
Статья 206. Назначение таможенного режима экспорта
товаров
Экспорт товаров - таможенный режим, при котором товары вывозятся за пределы таможенной территории Республики Казахстан с целью постоянного нахождения или потребления вне этой территории.
Статья 207. Условия помещения товаров под таможенный
режим экспорта товаров
Экспорт товаров осуществляется при условии:
1) уплаты вывозных таможенных пошлин;
2) соблюдения мер нетарифного регулирования;
3) выполнения требований и условий, установленных законодательством Республики Казахстан.
Статья 208. Выпуск для экспорта
1. Товары, выпущенные для экспорта, должны быть фактически вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан. При этом они должны находиться в том же состоянии, в котором они были на день принятия таможенной декларации, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения.
2. Ответственность при невывозе товаров, выпущенных для экспорта за пределы таможенной территории Республики Казахстан, несет лицо, перемещающее товары.
3. Вывоз товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с главой 14 настоящего Кодекса.
Глава 26. Реэкспорт товаров
Статья 209. Назначение таможенного режима реэкспорта
товаров
Реэкспорт товаров - таможенный режим, при котором товары, ранее ввезенные на территорию Республики Казахстан, вывозятся с этой территории без уплаты или с возвратом уплаченных сумм ввозных таможенных пошлин и налогов без применения мер нетарифного регулирования, за исключением мер в области экспортного контроля.
Статья 210. Условия помещения товаров под таможенный
режим реэкспорта товаров
1. Реэкспорт товаров осуществляется при условии:
1) вывоза товаров, находящихся в местах временного хранения, до помещения под определенный таможенный режим в случаях:
если условия внешнеторговой сделки предусматривают реэкспорт;
вывоза товаров поставщику либо иному указанному им лицу по причине несоответствия условиям внешнеэкономической сделки;

2) бұрын еркін айналыс үшін тауар шығарудың кедендік режимінде ресімделген тауарлар осы Кодекстің 211-бабында көзделген жағдайларды сақтай отырып әкетілген;
3) бұрын кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеудің және еркін айналыс үшін тауарларды қайта өңдеудің кедендік режимдеріне орналастырылған, қайта өңдеу жөніндегі операцияларда болмаған шетелдік тауарлар әкетілген;
4) егер:
сыртқы сауда мәмiлесiнiң шарттары керi экспортты көздеген;
тауарлар сыртқы экономикалық мәмiленiң шарттарына сәйкес келмеуi себепті берушiге не ол көрсеткен өзге тұлғаға қайтарылған жағдайларда, бұрын кеден қоймасының, еркін қойманың, еркiн кеден аймағының кедендiк режимдерiне орналастырылған шетелдiк тауарлар әкетiлген жағдайда жүзеге асырылады.
1-1. Тауарлардың кері экспорты кезінде алдыңғы кедендік режиммен орналастырылған күнгі кедендік құн қолданылады.
2. (алып тасталды - 2005.06.20. N 62 Заңымен)
3. Акцизделетін тауарлардың кері экспорты кедендік әкелу баждарын және салықтарды төлеу не кедендік алып жүру қамтамасыз етілген жағдайда жүзеге асырылады. Кедендік әкелу баждарын және салықтарды төлеудің қамтамасыз етілуін қайтару тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге нақты әкетілуі расталғаннан кейін жүзеге асырылады.
4. Осы баптың 1-тармағында белгіленген талаптар сақталған кезде тауарлардың кері экспортының кедендік режиміне тауарларды орналастыруға, егер әкелінген тауарлардың бір бөлігі ғана кері әкетілген жағдайда да, жол беріледі.
Ескерту. 210-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
211-бап. Тауарлардың кері экспортының кедендік
режимін еркін айналыс үшін шығарылған
тауарларға қолдану
1. Еркін айналыс үшін шығарылған тауарларға қатысты тауарлардың кері экспортына, егер алушы тауарларды алған кезде оларда ақаулардың болғаны не олардың өзгедей түрде сыртқы экономикалық мәміле жағдайларына сәйкес келмегені және осы себептер бойынша тауарлар жеткізушіге не ол көрсеткен өзге тұлғаға мынадай жағдайларды:
1) егер келісім шарттың талаптарында басқа мерзім көзделмесе, тауарларды әкету олар еркін айналыс үшін шығарылған күннен бастап алты ай ішінде жүзеге асырылатын;
2) тауарларды кеден органдары бірдейлендіре алатын;
3) тауарларды пайдалану ақауларды немесе тауарларды қайтаруға әкеп соққан өзге де мән-жайларды анықтау үшін қажетті жағдайларды қоспағанда, тауарлар Қазақстан Республикасында пайдаланылмаған жағдайларды сақтай отырып қайтарылғаны анықталса жол беріледі.

2) вывоза товаров, ранее оформленных в таможенном режиме выпуска товаров для свободного обращения, с соблюдением условий, предусмотренных статьей 211 настоящего Кодекса;
3) вывоза иностранных товаров, не подвергшихся операциям по переработке, ранее помещенных под таможенные режимы переработки товаров на таможенной территории и переработки товаров для свободного обращения;
4) вывоза иностранных товаров, ранее помещенных под таможенные режимы таможенного склада, свободного склада, свободной таможенной зоны, в случаях, если:
условия внешнеторговой сделки предусматривают реэкспорт;
товары возвращаются поставщику либо иному указанному им лицу в виду несоответствия условиям внешнеэкономической сделки.
1-1. При реэкспорте товаров применяется таможенная стоимость на день помещения под предыдущий таможенный режим.
2. (исключен - N 62 от 20.06.2005 г.)
3. Реэкспорт подакцизных товаров осуществляется при условии обеспечения уплаты ввозных таможенных пошлин и налогов либо таможенного сопровождения. Возврат обеспечения уплаты ввозных таможенных пошлин и налогов осуществляется после подтверждения фактического вывоза товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
4. Помещение товаров под таможенный режим реэкспорта товаров при условии соблюдения требований, установленных пунктом 1 настоящей статьи, допускается также и в случае, если обратно вывозится только часть ввезенных товаров.
Сноска. В статью 210 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 211. Применение таможенного режима реэкспорта
товаров к товарам, выпущенным для свободного
обращения
1. Реэкспорт товаров допускается в отношении товаров, выпущенных для свободного обращения, если установлено, что при получении товаров получателем у них имелись дефекты либо они иным образом не соответствовали условиям внешнеэкономической сделки, и по этим причинам товары возвращаются поставщику либо иному указанному им лицу при соблюдении следующих условий:
1) вывоз товаров осуществляется в течение шести месяцев со дня их выпуска для свободного обращения, если иной срок не предусмотрен условиями контракта;
2) товары могут быть идентифицированы таможенными органами;
3) товары не использовались в Республике Казахстан, за исключением случаев, когда использование товаров необходимо для обнаружения дефектов или иных обстоятельств, повлекших возврат товаров.

2. Тауарлардың кері экспорты кезінде осы баптың 1-тармағына сәйкес кедендік баждардың және салықтардың төленген сомаларын қайтару жүргізіледі.
Әкелінген тауарлар легінің бір бөлігін тауарлардың кері экспортының кедендік режиміне орналастыру кезінде төленген сомалардың қайтарылуы осы бөліктің әкелінген тауарлар легіне сандық арақатынасы бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 211-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
27-тарау. Тауарлар транзиті
212-бап. Тауарлар транзитінің кедендік режимін
тағайындау
Тауарлардың транзиті дегеніміз:
1) шетелдік тауарлар Қазақстан Республикасының кедендік аумағы бойынша кедендік бақылаумен олардың Қазақстан Республикасының кедендік аумағына келген жері мен олардың осы аумақтан әкетілген жерінің арасында тауарлардың қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды және экспорттық бақылау саласындағы шараларды қоспағанда, тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан, кедендік баждарды және салықтарды төлеместен өткізілетін;
2) қазақстандық тауарлар шет мемлекеттің аумағы бойынша олардың Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкетілген жері мен олардың Қазақстан Республикасының кедендік аумағына келген жерінің арасында кедендік баждарды төлеместен және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан өткізілетін кедендік режим.
Ескерту. 212-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
213-бап. Тауарларды тауарлар транзитінің кедендік
режиміне орналастыру жағдайлары
1. Тауарлар транзитінің кедендік режиміне кез-келген тауарлар:
1) осы тауарлар Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге тыйым салынған тауарлар тізбесіне енгізілмеген;
2) егер Қазақстан Республикасының Үкіметі транзиттің жолдары мен бағыттарын белгілеген болса, тауарлар олар бойынша тасымалданатын;
3) тауарлар көлік құралының, белгіленген маршруттың мүмкіндіктерін және тасымалдаудың басқа жағдайларын негізге ала отырып, бірақ бір айға екі мың шақырым деп есептелген шекті мерзімнен аспайтын, кеден органы әдеттегі жеткізу мерзімдеріне сәйкес белгілеген мерзімде тасымалданған;
4) тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи тозу немесе табиғи кему салдарынан болған өзгерістерді қоспағанда, тауарлар өзгеріссіз қалпында жеткізілген жағдайда орналастырылуы мүмкін.
2. Шетелдік тауарлардың Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайтын тізбесі бойынша Қазақстан Республикасының кедендік аумағы арқылы транзитіне кедендік баждарды және салықтарды төлеу қамтамасыз етілген жағдайда жол беріледі.
Ескерту. 213-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

2. При реэкспорте товаров в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи производится возврат уплаченных сумм таможенных пошлин и налогов.
При помещении под таможенный режим реэкспорта товаров части партии ввезенных товаров возврат уплаченных сумм производится по количественному соотношению этой части к партии ввезенных товаров.
Сноска. В статью 211 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Глава 27. Транзит товаров
Статья 212. Назначение таможенного режима транзита
товаров
Транзит товаров - таможенный режим, при котором:
1) иностранные товары перемещаются по таможенной территории Республики Казахстан под таможенным контролем между местом их прибытия на таможенную территорию Республики Казахстан и местом их убытия с этой территории без уплаты таможенных пошлин и налогов, без применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров и мер в области экспортного контроля;
2) казахстанские товары перемещаются по территории иностранного государства между местом их убытия с таможенной территории Республики Казахстан и местом их прибытия на таможенную территорию Республики Казахстан без уплаты таможенных пошлин и применения мер нетарифного регулирования.
Сноска. В статью 212 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 213. Условия помещения товаров под таможенный
режим транзита товаров
1. Под таможенный режим транзита товаров могут быть помещены любые товары при условии:
1) что данные товары не включены в перечень товаров, запрещенных к транзиту через территорию Республики Казахстан;
2) что данные товары будут перевозиться по путям и направлениям транзита, если таковые установлены Правительством Республики Казахстан;
3) перевозки товаров в срок, установленный таможенным органом в соответствии с обычными сроками доставки, исходя из возможностей транспортного средства, намеченного маршрута и других условий перевозки, но не превышающий предельный срок, определенный из расчета две тысячи километров за один месяц;
4) доставки товаров в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения.
2. Транзит иностранных товаров через таможенную территорию Республики Казахстан по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, допускается при условии обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов.
Сноска. В статью 213 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

214-бап. Қазақстан Республикасының кедендік
аумағы бойынша транзит
Шетелдік тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендік аумағы арқылы транзитінің тәртібі осы тарауда белгіленген ережелерді ескере отырып, осы Кодекстің 12-тарауына сәйкес белгіленеді.
215-бап. Қайта тиеу және тауарлар транзитінің
кедендік режиміне сәйкес Қазақстан
Республикасының кедендік аумағы
бойынша өткізілетін тауарлармен өзге
де операциялар
1. Осы бапта белгіленген жағдайларда және тәртіппен транзиттік тауарлармен мынадай операцияларды жасауға жол беріледі:
1) бір көлік құралынан екінші көлік құралына қайта тиеу;
2) түсіру және кедендік бақылаумен қоймаға уақытша қою.
2. Транзиттік тауарларды тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралы бұзылған кезде ондай тауарларды түсіруге және Қазақстан Республикасының кедендік аумағындағы қоймада уақытша сақтауға жол беріледі.
Транзиттік тауарларды қоймада уақытша сақтау кеден органы құрған уақытша сақтау қоймасында, ал ол болмаған жағдайда, осы Кодексте белгіленген тауарларды уақытша сақтауға қойылатын жағдайлар мен талаптарды сақтай отырып, өзге де уақытша сақтау орындарында жүзеге асырылады.
Транзиттік тауарларды уақытша қоймада сақтау мерзімін тасымалдаушы жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу үшін қажетті, бірақ тауарларды уақытша сақтаудың шекті мерзімінен аспайтын уақытты негізге ала отырып белгілейді.
Қызметі аймағында транзиттік тауарларды уақытша сақтау жүзеге асырылатын кеден органы жөнелтуші және межелі кеден органдарын тауарларды жеткізу мерзімін ұзарту мақсатында көлік құралының бұзылу жайлары туралы хабардар етеді.
3. Транзиттік тауарлардың жойылуына, жоғалуына немесе елеулі түрде бүлінуіне нақты қауіп туындаған және транзиттік тауарлармен операциялар жасау кезінде белгіленген талаптарды сақтау мүмкіндігі болмаған жағдайда тасымалдаушы өз қалауы бойынша қажетті іс-әрекеттерді:
1) тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге қажетті шаралар қолданылған және оларды заңсыз пайдалануға жол берілмеген;
2) жақын орналасқан кеден органына транзиттік тауарларды тасымалдаудың тоқтатылуының мән-жайлары туралы дереу хабарланған жағдайда жүргізуге құқылы.
4. Қазақстандық тауарларды шет мемлекеттің аумағы арқылы тауарлар транзитінің кедендік режиміне сәйкес тасымалдау аумағы арқылы транзит жүргізілетін мемлекеттің заңдарына сәйкес, транзит мерзімдері мен транзиттік тауарлардың жай-күйін өзгертпеу жағдайлары сақтала отырып жүзеге асырылады.
216-бап. Тауарлар транзитінің кедендік режимінің
аяқталуы
Тауарлар транзитінің кедендік режимі:

Статья 214. Транзит по таможенной территории Республики
Казахстан
Порядок транзита иностранных товаров через таможенную территорию Республики Казахстан определяется в соответствии с главой 12 настоящего Кодекса с учетом положений, установленных настоящей главой.
Статья 215. Перегрузка и иные операции с товарами,
перемещаемыми по таможенной территории
Республики Казахстан в соответствии с
таможенным режимом транзита товаров
1. В случаях и порядке, установленных настоящей статьей, допускается совершение с транзитными товарами следующих операций:
1) перегрузка с одного транспортного средства на другое;
2) разгрузка и временное складирование под таможенным контролем.
2. При повреждении транспортного средства, осуществляющего перевозку транзитных товаров, допускается разгрузка и временное складирование таких товаров на таможенной территории Республики Казахстан.
Временное складирование транзитных товаров осуществляется на складе временного хранения, учрежденном таможенным органом, а при его отсутствии - в иных местах временного хранения с соблюдением условий и требований к временному хранению товаров, установленных настоящим Кодексом.
Срок временного складирования транзитных товаров определяется перевозчиком исходя из времени, необходимого для проведения ремонтно-восстановительных работ, но не более предельных сроков временного хранения товаров.
Таможенный орган, в зоне деятельности которого осуществляется временное складирование транзитных товаров, уведомляет таможенные органы отправления и назначения об обстоятельствах повреждения транспортного средства с целью продления срока доставки товаров.
3. В случае возникновения реальной угрозы уничтожения, утери или существенного повреждения транзитных товаров и отсутствия возможности соблюдения установленных требований при совершении операций с транзитными товарами перевозчик вправе по своему усмотрению произвести необходимые действия при условии:
1) принятия необходимых мер к обеспечению сохранности товаров и недопущения их неправомерного использования;
2) незамедлительного сообщения в ближайший таможенный орган об обстоятельствах прекращения перевозки транзитных товаров.
4. Перевозка казахстанских товаров через территорию иностранного государства в соответствии с таможенным режимом транзита товаров осуществляется в соответствии с законодательством государства, через территорию которого производится транзит, с соблюдением сроков транзита и условий о неизменности состояния транзитных товаров.
Статья 216. Завершение таможенного режима транзита
товаров
Таможенный режим транзита товаров завершается:

1) шетелдік тауарлардың Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкетілуімен не қазақстандық тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінуімен;
2) тауарларды:
егер тасымалдаушы транзиттік тауарларды одан әрі өткізуге мүмкіндік бермейтін не тиімсіз ететін аварияның немесе ырық бермес күш әсерінің салдарынан тауарларды транзиттеудің кедендік режимінің шарттары мен талаптарының орындалуын қамтамасыз ете алмаған;
транзиттік тауарлардың меншік иелері болып табылатын тұлғалар өз ниеттерін өзгерткен жағдайда өзге кедендік режимдерге орналастыруымен аяқталады.
217-бап. Тауарлар транзитінің кедендік режимін
қолданудың ерекшеліктері
Тауарлар транзитінің кедендік режимін қолданудың ерекшеліктерін уәкілетті орган белгілейді .
218-бап. Халықаралық почта жөнелтімдерінің транзиті
Қазақстан Республикасының кедендік аумағы бойынша транзитпен өткізілетін халықаралық почта жөнелтімдерін кедендік ресімдеу жүргізілмейді.
219-бап. Құбыр тасымалы мен электр беру желілері
бойынша өтетін тауарлардың транзиті
Құбыр тасымалы мен электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарлардың транзитін кедендік ресімдеу уәкілетті орган белгілейтін оңайлатылған тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында белгіленген нормалар мен стандарттарға сәйкес тауарлар тасымалдаудың технологиялық ерекшеліктеріне және өзіндік сипаттамаларына орай Қазақстан Республикасының кедендік аумағы бойынша құбыр тасымалымен өтетін транзиттік тауарлардың жай-күйінің өзгеруіне жол беріледі.
28-тарау. Тауарларды жою
220-бап. Тауарларды жоюдың кедендік режимін тағайындау
Тауарларды жою - кедендік баждарды және салықтарды төлеместен, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан шетелдік тауарлар кедендік бақылаумен жойылатын, оның ішінде пайдалану үшін жарамсыз қалыпқа келтірілетін кедендік режим.
221-бап. Тауарларды тауарлар жоюдың кедендік
режиміне орналастыру жағдайлары
1. Тауарларды тауарлар жоюдың кедендік режиміне орналастыруға уәкілетті мемлекеттік органның жою тәсілі мен орны көрсетілетін жою мүмкіндігі туралы қорытындысының негізінде жол беріледі.
2. Тауарларды жоюдың кедендік режиміне:
1) пайдалануға жарамсыз деп танылған дәрілік заттар мен тамақ өнімдерін, сондай-ақ адамның денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін бұйымдарды қоспағанда, бұйымдар және (немесе) материалдар ретінде пайдаланылуы мүмкін тауарларды;
2) мәдени, археологиялық, тарихи құндылықтарды;

1) вывозом иностранных товаров за пределы Республики Казахстан либо ввозом казахстанских товаров на таможенную территорию Республики Казахстан;
2) помещением товаров под иные таможенные режимы в случае:
если перевозчик не может обеспечить выполнение условий и требований таможенного режима транзита товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы, что делает невозможным либо нецелесообразным дальнейшее перемещение транзитных товаров;
изменения намерений лиц, являющихся собственниками транзитных товаров.
Статья 217. Особенности применения таможенного режима
транзита товаров
Особенности применения таможенного режима транзита товаров  определяются уполномоченным органом.
Статья 218. Транзит международных почтовых отправлений
Таможенное оформление международных почтовых отправлений, перемещаемых транзитом по таможенной территории Республики Казахстан, не производится.
Статья 219. Транзит товаров, перемещаемых
трубопроводным транспортом и по линиям
электропередачи
Таможенное оформление транзита товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, осуществляется в упрощенном порядке, определяемом уполномоченным органом.
Допускается изменение состояния транзитных товаров, перемещаемых по таможенной территории Республики Казахстан трубопроводным транспортом, вследствие технологических особенностей транспортировки и специфических характеристик товаров в соответствии с нормами и стандартами, установленными в Республике Казахстан.
Глава 28. Уничтожение товаров
Статья 220. Назначение таможенного режима уничтожения
товаров
Уничтожение товаров - таможенный режим, при котором иностранные товары уничтожаются, в том числе приводятся в состояние, непригодное для использования, под таможенным контролем без уплаты таможенных пошлин и налогов, а также без применения мер нетарифного регулирования.
Статья 221. Условия помещения товаров под таможенный
режим уничтожения товаров
1. Помещение товаров под таможенный режим уничтожения товаров допускается на основании заключения соответствующего уполномоченного государственного органа о возможности уничтожения, в котором указываются способ и место уничтожения.
2. Не допускается помещение под таможенный режим уничтожения товаров:
1) товаров, которые могут быть использованы в качестве изделий и (или) материалов, за исключением лекарственных средств и продуктов питания, признанных непригодными к применению, а также изделий, которые могут причинить вред здоровью человека, окружающей среде;
2) культурных, археологических, исторических ценностей;

3) індеттер мен эпизоотиялардың және карантиндік объектілердің таралу жолын кесу мақсатымен оларды жою талап етілетін жағдайларды қоспағанда, жойылып кету қаупіндегі жануарлар мен өсімдіктер түрлерін, олардың бөлшектері мен дериваттарын;
4) кепілдік қатынастар тоқтатылғанға дейін кеден органдары кепілдік зат ретінде қабылдаған тауарлар мен көлік құралдарын;
5) Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес алып қойылған тауарларды немесе тыйым салынған тауарларды, оның ішінде заттай дәлелдемелер болып табылатын тауарларды орналастыруға жол берілмейді.
3. Тауарларды жою аталған кедендік режимді мәлімдеген тұлғаның есебінен жүзеге асырылады әрі Қазақстан Республикасының кеден және өзге де мемлекеттік органдары үшін қандай да бір шығыстар келтірмеуі тиіс.
4. Егер тауарларды жоюдың кедендік режиміне мәлімделген тауарлар экономикалық тиімді тәсілмен бастапқы жай-күйіне келтірілуі мүмкін болмаса, жоюға жол беріледі.
5. Кеден қоймасында сақталатын тауарларға қатысты тауарларды жоюдың кедендік режимін кеден қоймасына тауарлар өткізген тұлғаның келісімі бойынша кеден қоймасының иесі мәлімдеуі мүмкін.
222-бап. Тауарларды жою мерзімдері
Тауарларды жою тәсілін және оны жүргізу орнын негізге ала отырып, тауарларды іс жүзінде жою үшін кеден органы белгілейтін мерзімдерде тауарлар кедендік бақылаумен жойылады.
223-бап. Тауарларды жою тәртібі
1. Тауарларды жою:
1) нәтижесінде тауарлар толығымен жойылатын термиялық, химиялық, механикалық не өзге де ықпал ету (өртеу, бұзу, көму және тағы басқа) жолымен жою. Тауарды жою тәсілі оларды мақсаты бойынша пайдалану үшін қалпына келтіру, бастапқы жай-күйіне келтіру мүмкіндіктерін болдырмауды қамтамасыз етуге тиіс;
2) мұндай бүлдірулер тауарларды кейіннен қалпына келтіруді және оларды пайдалану мүмкіндігін болдырмау шартымен, тесіп тастауды, жарықтар салуды, өзге де тәсілдермен бүлдіруді қоса алғанда, бөлшектеу, бұзу, механикалық бүлдіру жолымен жүргізіледі.
2. Сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететін, технологиялық себептерге байланысты сақталу орындарынан алынуы және пайдаланылуы мүмкін болмайтын тауарларды жою тиісті уәкілетті мемлекеттік органның тауарларды сақталу орындарынан алудың және оларды одан әрі пайдаланудың мүмкін еместігі туралы қорытындысы негізінде жүргізілген болып саналады.
3. Тауарларды жою нәтижесінде пайда болған қалдықтар оларды одан әрі пайдалану мүмкін болатын жағдайда кедендік бақылаудағы шетел тауарлары ретінде тиісті кедендік режимге орналастырылуы тиіс.
Бұл ретте тауарлардың кедендік құны тиісті кедендік режиммен орналастыру кезінде кедендік құнды айқындау ерекшеліктеріне сәйкес белгіленеді.

3) видов животных и растений, находящихся под угрозой исчезновения, их частей и дериватов, за исключением случаев, когда требуется их уничтожение в целях пресечения эпидемий и эпизоотий и распространения карантинных объектов;
4) товаров и транспортных средств, принятых таможенными органами в качестве предмета залога, до прекращения отношений залога;
5) изъятых товаров или товаров, на которые наложен арест, в том числе товаров, являющихся вещественными доказательствами, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
3. Уничтожение товаров осуществляется за счет лица, заявившего данный таможенный режим, и не должно повлечь какие-либо расходы для таможенных и иных государственных органов Республики Казахстан.
4. Уничтожение допускается, если товары, заявляемые к таможенному режиму уничтожения товаров, не могут быть восстановлены в первоначальном состоянии экономически выгодным способом.
5. В отношении товаров, хранящихся на таможенном складе, таможенный режим уничтожения товаров может быть заявлен владельцем таможенного склада по согласованию с лицом, поместившим товары на таможенный склад.
Статья 222. Сроки уничтожения товаров
Уничтожение товаров производится под таможенным контролем в сроки, определенные таможенным органом для фактического уничтожения товаров, исходя из способа уничтожения и места его проведения.
Статья 223. Порядок уничтожения товаров
1. Уничтожение товаров производится:
1) путем термического, химического, механического либо иного воздействия (сжигания, разрушения, захоронения и другого), в результате которого товары полностью уничтожаются. Способ уничтожения товара должен обеспечивать невозможность его восстановления, приведения в первоначальное состояние для использования по назначению;
2) путем демонтажа, разборки, механического повреждения, включая пробивание отверстий, разрывы, нанесение повреждений иными способами при условии, что такие повреждения исключают последующее восстановление товаров и возможность их использования.
2. В отношении товаров, требующих особых условий хранения, которые в силу технологических причин не могут быть извлечены из мест хранения и быть использованы, уничтожение считается произведенным на основании заключения соответствующего уполномоченного государственного органа о невозможности изъятия товаров из мест хранения и их дальнейшего использования.
3. Отходы, образовавшиеся в результате уничтожения товаров, при возможности их дальнейшего использования должны быть помещены под соответствующий таможенный режим как иностранные товары, находящиеся под таможенным контролем.
При этом таможенная стоимость товаров устанавливается в соответствии с особенностями определения таможенной стоимости при помещении под соответствующий таможенный режим.

4. Тауарларды жою тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды .
Ескерту. 223-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
224-бап. Тауарларды жоюдың кедендік режимін аяқтау
Тауарларды жоюдың кедендік режимі тауарларды іс жүзінде жоюмен аяқталады.
29-тарау. Тауардан мемлекет пайдасына бас тарту
225-бап. Тауардан мемлекет пайдасына бас тартудың
кедендік режимін тағайындау
Тауардан мемлекет пайдасына бас тарту - тауарлардың қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды қоспағанда, шетелдік тауарлар кедендік төлемдердi, салықтарды төлеместен және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан мемлекет меншігіне өтеусіз берілетін кедендік режим.
Ескерту. 225-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
226-бап. Тауарларды тауардан мемлекет пайдасына
бас тартудың кедендік режиміне орналастыру
жағдайлары
1. Тауардан мемлекет пайдасына бас тарту кеден органдары үшін қандай да бір шығыс келтірмеуге тиіс.
2. Тауардан мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік режиміне:
1) қару-жарақты, олардың оқ-дәрілерін, әскери техниканы, қосалқы бөлшектерді, жинақтаушы бұйымдар мен олардың құралдарын;
2) әскерилендірілген ұйымдар жеке құрамының арнайы жабдықтарын және оларды өндіру мен пайдалануға арналған нормативтік-техникалық өнімдерін;
3) жарылғыш заттарды, жару құралдарын;
4) зымырандық-ғарыштық кешендерді, әскери мақсаттағы байланыс пен басқару жүйелерін және оларды өндіру мен пайдалануға арналған нормативтік-техникалық құжаттамасын;
5) зымырандық отынның барлық түрлерін, сондай-ақ олардың өндірісі үшін арнайы материалдар мен арнайы жабдықтарды;
6) әскери уландырғыш заттарды, олардан қорғану құралдарын және оларды өндіру мен пайдалануға арналған нормативтік-техникалық құжаттамасын;
7) уранды, басқа да ыдырайтын материалдар мен олардан жасалған бұйымдарды;
8) қару-жарақ пен әскери техника жасау жөніндегі ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарының, сондай-ақ іргелі іздестірушілік зерттеулер нәтижелерін;
9) шифрлау техникасын және оларды өндіру мен пайдалануға арналған нормативтік-техникалық құжаттамасын;
10) есірткі құралдарын, психотроптық, күшті әсер ететін, улы заттарды, сондай-ақ прекурсорларды;
11) радиоактивті материалдардың қалдықтарын;
12) жарылғыш заттардың қалдықтарын;
13) өнеркәсіп қалдықтарын;
14) энергияның электрлік, жылулық және өзге де түрлерін;

4. Порядок уничтожения товаров определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 223 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 224. Завершение таможенного режима уничтожения
товаров
Таможенный режим уничтожения товаров завершается фактическим уничтожением товаров.
Глава 29. Отказ от товара в пользу государства
Статья 225. Назначение таможенного режима отказа
от товара в пользу государства
Отказ от товара в пользу государства - таможенный режим, при котором иностранные товары безвозмездно передаются в собственность государства без уплаты таможенных платежей, налогов и применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров.
Сноска. В статью 225 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 226. Условия помещения товаров под таможенный
режим отказа от товара в пользу государства
1. Отказ от товара в пользу государства не должен повлечь для таможенных органов какие-либо расходы.
2. Не допускается помещение под таможенный режим отказа от товара в пользу государства:
1) вооружения, боеприпасов к нему, военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним;
2) специального снаряжения личного состава военизированных организаций и нормативно-технической продукции на их производство и эксплуатацию;
3) взрывчатых веществ, средств взрывания;
4) ракетно-космических комплексов, систем связи и управления военного назначения и нормативно-технической документации на их производство и эксплуатацию;
5) всех видов ракетного топлива, а также специальных материалов и специального оборудования для их производства;
6) боевых отравляющих веществ, средств защиты от них и нормативно-технической документации на их производство и использование;
7) урана, других делящихся материалов и изделий из них;
8) результатов научно-исследовательских и проектных работ, а также фундаментальных поисковых исследований по созданию вооружения и военной техники;
9) шифровальной техники и нормативно-технической документации на ее производство и использование;
10) наркотических средств, психотропных, сильнодействующих, ядовитых веществ, а также прекурсоров;
11) отходов радиоактивных материалов;
12) отходов взрывчатых веществ;
13) промышленных отходов;
14) электрической, тепловой и иных видов энергии;

15) тұтыну мерзімі өткен тауарларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген мемлекеттік стандартқа сәйкес келмейтін тауарларды орналастыруға жол берілмейді.
227-бап. Тауардан мемлекет пайдасына бас тартудың
кедендік режимінің аяқталуы
1. Тауардан мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік режимі осы Кодекспен айқындалған тәртіппен және жағдайларда кедендік ресімдеумен аяқталады, бұл ретте кедендік ресімдеу аяқталғаннан кейін көрсетілген кедендік режимді өзгертуге жол берілмейді.
2. Тауардан мемлекет пайдасына бас тарту кедендік режимге орналастырылған тауарларды кедендік ресімдеу аяқталғаннан кейін мұндай тауарлар осы Кодекстің 64-тарауына сәйкес мемлекеттік меншікке айналады.
228-бап.
Ескерту. 228-бап алынып тасталды - ҚР 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
30-тарау. Еркін кеден аймағы
229-бап. Еркін кеден аймағының кедендік режимін
тағайындау
Еркін кеден аймағы - бұл тауарлардың қауіпсіздігі жөніндегі талаптардан басқа, кедендік баждар алынбастан, тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан шетелдік және қазақстандық тауарлар арнайы экономикалық аймақтың тиісті аумақтық шекараларында орналасатын және пайдаланылатын кедендік режим.
Ескерту. 229-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2009.11.16 200-IV (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
230-бап. Еркін кеден аймағының кедендік режиміне
орналастыруға рұқсат етілетін тауарлар
Арнайы экономикалық аймақ құру мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті тауарларды, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, арнайы экономикалық аймақ аумағына еркін кеден аймағының кедендік режиміне орналастыруға рұқсат етіледі. P050737
Арнайы экономикалық аймақ құру мақсатына қол жеткізу үшін қажетті тауарлардың тізбесі Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес бекітілетін арнайы экономикалық аймақ туралы ережемен белгіленеді. U020853
231-бап. Еркін кеден аймағының кедендік режиміне
орналастырылған тауарлармен жүргізілетін
операциялар
Еркін кеден аймағының кедендік режиміне орналастырылған  тауарлармен операциялар арнайы экономикалық аймақ туралы ережемен белгіленген тізбе бойынша жасалады.
232-бап. Тауарлардың еркін кеден аймағының кедендік
режимінде болу мерзімі
Арнайы экономикалық аймақ жұмыс істеген жағдайда тауарлар мерзімдері шектелместен еркін кеден аймағының кедендік режимінде бола алады.
Арнайы экономикалық аймақ таратылған жағдайда, қайта өңдеу жөніндегі операциялар жүргізілген және арнайы экономикалық аймақ құру мақсатына жету үшін пайдаланылған тауарларды қоспағанда, бұрын еркін кеден аймағының кедендік режиміне орналастырылған тауарлар Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалған арнайы экономикалық аймақты тарату рәсімдерін жүзеге асыру мерзімі ішінде өзге кедендік режимге мәлімделуге тиіс.

15) товаров с просроченным сроком потребления, а также товаров, не соответствующих установленному государственному стандарту в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 227. Завершение таможенного режима отказа
от товара в пользу государства
1. Таможенный режим отказа от товара в пользу государства завершается таможенным оформлением в порядке и на условиях, определенных настоящим Кодексом, при этом после завершения таможенного оформления изменение указанного таможенного режима не допускается.
2. После завершения таможенного оформления товаров, помещенных под таможенный режим отказа от товара в пользу государства, такие товары обращаются в собственность государства в соответствии с главой 64 настоящего Кодекса.
Статья 228. (Статья 228 исключена - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования))
Глава 30. Свободная таможенная зона
Статья 229. Назначение таможенного режима свободной
таможенной зоны
Свободная таможенная зона - это таможенный режим, при котором иностранные и казахстанские товары размещаются и используются в соответствующих территориальных границах специальной экономической зоны без взимания таможенных пошлин, без применения мер нетарифного регулирования, кроме требований по безопасности товаров.
Сноска. Статья 229 с изменениями, внесенными Законом РК от 16.11.2009 № 200-IV (вводятся в действие с 01.01.2010).
Статья 230. Товары, допускаемые к помещению под
таможенный режим свободной таможенной зоны
На территорию специальной экономической зоны под таможенный режим свободной таможенной зоны допускается помещение товаров, необходимых для достижения цели создания специальной экономической зоны, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан. P050737
Перечень товаров, необходимых для достижения цели создания специальной экономической зоны, устанавливается положением о специальной экономической зоне, утверждаемым в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан. U020853
Статья 231. Операции, производимые с товарами,
помещенными под таможенный режим свободной
таможенной зоны
С товарами, помещенными под таможенный режим свободной таможенной зоны, совершаются операции по перечню, установленному положением о специальной экономической зоне.
Статья 232. Сроки нахождения товаров под таможенным
режимом свободной таможенной зоны
Товары могут находиться под таможенным режимом свободной таможенной зоны без ограничения сроков при условии функционирования специальной экономической зоны.
При упразднении специальной экономической зоны товары, ранее помещенные под таможенный режим свободной таможенной зоны, должны быть заявлены к иному таможенному режиму в течение срока осуществления процедуры упразднения специальной экономической зоны, определенного законодательством Республики Казахстан, за исключением товаров, подвергшихся операциям по переработке и использованных для достижения цели создания специальной экономической зоны.

233-бап. Арнайы экономикалық аймақтарда Қазақстан
Республикасының кеден заңдарының сақталуын
қамтамасыз ету жөніндегі шаралар
Кеден органдары арнайы экономикалық аймақ аумағындағы еркін кеден аймағының кедендік режиміне орналастырылған тауарларды кедендік бақылауды жүзеге асырады.
234-бап. Арнайы экономикалық аймақтардағы
тауарлардың есебін жүргізу
Арнайы экономикалық аймақтарда қызметін жүзеге асыратын тұлғалар еркін кеден аймағының кедендік режиміне орналастырылған тауарлардың және олармен жүргізілген операциялардың есебін жүргізеді және уәкілетті орган белгілеген тәртіппен кеден органдарына олар туралы есептеме ұсынады.
235-бап. Кедендік баждар, салықтар алу және
тарифтік емес реттеу шараларын қолдану
1. Шетелдік тауарларды еркін кеден аймағының кедендік режиміне орналастыру кезінде кедендік баждар алынбайды және тауарлар қауіпсіздігі жөніндегі талаптардан басқа, тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмайды. Көрсетілген тауарларды арнайы экономикалық аймақтың аумағынан Қазақстан Республикасының кеден аумағының қалған бөлігіне әкету кезінде мәлімделген кедендік режимнің шарттарына сәйкес кедендік баждар алынады және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылады.
2. Еркін кеден аймағының кедендік режимінің шарттары мен талаптарын сақтай отырып, қазақстандық тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағының қалған бөлігінен арнайы экономикалық аймақтың аумағына әкелу, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтың аумағынан Қазақстан Республикасының қалған кедендік аумағының бір бөлігіне әкету кезінде кедендік баждар алынбайды және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмайды. Көрсетілген тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерлерге әкету таңдалған кедендік режимнің шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Арнайы экономикалық аймақтың аумағына еркін кеден аймағының кедендік режиміне орналастырылатын тауарлар кедендік төлемдер алу мақсатында Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс орналасқан деп қарастырылады.
4. Тауарлардың арнайы экономикалық аймақтың аумағынан шығуы тауардың шыққан жері туралы сертификатпен расталады. Көрсетілген сертификат болмаған жағдайда, тауар:
1) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкету кезінде кедендік әкету баждарын алу және тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мақсатында - қазақстандық тауар ретінде;
2) Қазақстан Республикасының кедендік аумағының қалған бөлігіне әкелу кезінде кедендік әкелу баждарын алу, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мақсатында - шетелдік тауар ретінде қаралады.
Ескерту. 235-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2009.11.16 200-IV (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 233. Меры по обеспечению соблюдения таможенного
законодательства Республики Казахстан в
специальных экономических зонах
Таможенные органы осуществляют таможенный контроль за товарами, помещенными под таможенный режим свободной таможенной зоны, находящимися на территории специальной экономической зоны.
Статья 234. Учет товаров, находящихся в специальных
экономических зонах
Лица, осуществляющие деятельность в специальных экономических зонах, ведут учет товаров, помещенных под таможенный режим свободной таможенной зоны, и операций с ними и представляют таможенным органам отчетность о них в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Статья 235. Взимание таможенных пошлин, налогов и
применение мер нетарифного регулирования
1. При помещении иностранных товаров под таможенный режим свободной таможенной зоны таможенные пошлины не взимаются и меры нетарифного регулирования не применяются, кроме требований по безопасности товаров. При вывозе указанных товаров с территории специальных экономических зон на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан таможенные пошлины взимаются и меры нетарифного регулирования применяются в соответствии с условиями заявленного таможенного режима.
2. При ввозе казахстанских товаров на территорию специальных экономических зон с соблюдением условий и требований таможенного режима свободной таможенной зоны с остальной части таможенной территории Республики Казахстан, а также вывозе с территории специальной экономической зоны на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан таможенные пошлины не взимаются и меры нетарифного регулирования не применяются. Вывоз указанных товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с условиями выбранного таможенного режима.
3. Товары, помещаемые под таможенный режим свободной таможенной зоны на территории специальной экономической зоны, рассматриваются в целях взимания таможенных платежей как находящиеся вне таможенной территории Республики Казахстан.
4. Происхождение товаров с территории специальных экономических зон подтверждается сертификатом о происхождении товара. При отсутствии указанного сертификата товар рассматривается:
1) в целях взимания вывозных таможенных пошлин и применения мер нетарифного регулирования как казахстанский - при вывозе за пределы Республики Казахстан;
2) в целях взимания ввозных таможенных пошлин, а также применения мер нетарифного регулирования как иностранный - при ввозе на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан.
Сноска. Статья 235 с изменениями, внесенными Законом РК от 16.11.2009 № 200-IV (вводятся в действие с 01.01.2010).

236-бап. Еркін кеден аймағының кедендік режиміне
тауарларды кедендік ресімдеудің ерекшеліктері
1. Арнайы экономикалық аймақтың аумағына әкелінетін және еркін кеден аймағының кедендік режиміне орналастырылатын тауарлар, сондай-ақ өздеріне қатысты еркін кеден аймағының кедендік режимі өзгертілетін тауарлар уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен кедендік ресімдеуге жатады.
2. Еркін кеден аймағының кедендік режимі өзге кедендік режимге өзгертілген жағдайда шетелдік тауарларды кедендік ресімдеу, тарифтік емес реттеу шараларын қолдану, кедендік баждарды және салықтарды төлеу таңдалған кедендік режимнің шарттары мен талаптарына сәйкес жүргізіледі. Бұл ретте қолданылатын (пайдаланылатын) тауарларға қатысты тауарлардың кедендік құны Қазақстан Республикасының салық заңдарымен белгіленген қолдану (пайдалану) уақыты ішіндегі амортизация нормаларын ескере отырып, еркін кеден аймағының кедендік режиміне сәйкес айқындалады.
237-бап. Еркін кеден аймағының кедендік режимінің
аяқталуы
Еркін кеден аймағының кедендік режимі:
1) тауарларды өзге кедендік режимде кедендік ресімдеумен;
2) тауарлармен қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасалған және алынған тауарлар арнайы экономикалық аймақ құру мақсатына қол жеткізу үшін пайдаланылған жағдайда аяқталады.
31-тарау. Еркін қойма
238-бап. Еркін қойманың кедендік режимін тағайындау
Еркін қойма - бұл тауарлар қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды қоспағанда, шетелдік және қазақстандық тауарлар еркін қойма ретінде танылған тиісті үй-жайларда (орындарда) кедендік баждар, салықтар алынбастан және тарифтік емес реттеу шаралары қолданбастан орналасатын және пайдаланылатын кедендік режим.
239-бап. Еркін қоймаға орналастыруға жол берілетін
тауарлар
Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген тауарларды қоспағанда, қайта өңдеуге арналған тауарларды, сондай-ақ олардың көмегімен тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операциялар жүзеге асырылатын тауарларды еркін қойманың кедендік режиміне орналастыруға жол беріледі.
240-бап. Еркін қоймалардағы тауарлармен жүргізілетін
операциялар
1. Еркін қоймаларда қайта өңдеуге арналған тауарлар үшін қайта өңдеу жөніндегі:
әкелінген тауарлардың негізгі сипаттамалары сақталатын монтаждауды, жинауды және шақтауды қоса алғанда, басқа тауарды дайындау (өңдеу), бірдейлендіру қайта өңдеудің міндетті шарты болып табылатын жағдайда, әкелінген тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде бірдейлендіруге мүмкіндік беретін сипаттамалар сақтала отырып, бұл ретте шетелдік тауарлар жеке сипатын жоғалтатын тауардың өзін қайта өңдеу; оларды қалпына келтіруді қоса алғанда, оларды жөндеу, қайта өңдеу процесінде тауарларды толық немесе ішінара тұтына отырып, қайта өңдеу өнімдері өндірісін жеңілдетуге арналған кейбір тауарларды пайдалану операцияларын жасауға жол беріледі.

Статья 236. Особенности таможенного оформления товаров
в таможенном режиме свободной таможенной
зоны
1. Товары, ввозимые на территорию специальной экономической зоны и помещаемые под таможенный режим свободной таможенной зоны, а также товары, в отношении которых изменяется таможенный режим свободной таможенной зоны, подлежат таможенному оформлению в порядке, определяемом уполномоченным органом.
2. В случае изменения таможенного режима свободной таможенной зоны на иной таможенный режим таможенное оформление иностранных товаров, применение мер нетарифного регулирования, уплата таможенных пошлин и налогов производятся в соответствии с условиями и требованиями выбранного таможенного режима. При этом таможенная стоимость товаров определяется в отношении используемых (эксплуатируемых) товаров с учетом установленных налоговым законодательством Республики Казахстан норм амортизации за время использования (эксплуатации) в соответствии с таможенным режимом свободной таможенной зоны.
Статья 237. Завершение таможенного режима свободной
таможенной зоны
Таможенный режим свободной таможенной зоны завершается:
1) таможенным оформлением товаров в ином таможенном режиме;
2) в случае совершения с товарами операций по переработке и использованию полученных товаров для достижения целей создания специальной экономической зоны.
Глава 31. Свободный склад
Статья 238. Назначение таможенного режима свободного
склада
Свободный склад - таможенный режим, при котором иностранные и казахстанские товары размещаются и используются в соответствующих помещениях (местах), признанных в качестве свободного склада, без взимания таможенных пошлин, налогов и применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров.
Статья 239. Товары, допускаемые к помещению на
свободный склад
Под таможенный режим свободного склада допускается помещение товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров, за исключением товаров, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 240. Операции, производимые с товарами на
свободных складах
1. На свободных складах для товаров, предназначенных для переработки, допускается совершение операций по переработке:
изготовление (обработка) другого товара, включая монтаж, сборку и подгонку, при котором сохраняются основные характеристики ввезенных товаров, собственно переработка товара, при которой иностранные товары теряют индивидуальный характер с сохранением в продуктах переработки характеристик, позволяющих идентифицировать ввезенные товары в продуктах переработки, когда идентификация является обязательным условием переработки; ремонт товаров, включая их восстановление, использование некоторых товаров, предназначенных для облегчения производства продуктов переработки, с их полным или частичным потреблением в процессе переработки.

2. Олардың көмегімен тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операциялар жүзеге асырылатын тауарлар үшін технологиялық жабдық және оған қосалқы бөлшектер ретінде тиеу-түсіру техникасын, еркін қоймада пайдаланылатын өзге де техникалық құралдарды пайдалануға жол беріледі.
3. Қайта өңдеу өнімдері үшін тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау жөніндегі:
тауарлар партияларын бөлшектеу, жөнелтімдерді түзу, сұрыптау, орау, қайта орау, таңбалау, тиеу, түсіру, қайта тиеу, жеткізе жинақтаумен немесе жұмыс жағдайына келтірумен байланысты қарапайым операциялар, тиімді орналастыру мақсатында қойма шегінде тауарлардың орнын ауыстыру, тауарларды көрсету стендтеріне орналастыру, тестілеу операцияларын жасауға жол беріледі.
4. Қайта өңдеуге арналған тауарлар және қайта өңдеу өнімдері үшін бұл тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі:
тазалау, желдету, кептіру (оның ішінде жылу ағынын келтірумен), сақтаудың қолайлы температуралық режимін жасау (суыту, мұздату, жылыту), қорғайтын орамаға орналастыру, қорғаныш майын және консерванттар жағу, коррозиядан қорғайтын жабынды жасау, сақтандырғыш заттарды енгізу операцияларын жасауға жол беріледі.
5. Осы баптың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген еркін қоймаға
орналастырылған тауарлармен операциялар кеден органына хабарлана отырып жүргізіледі және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша тауарлардың кодын өзгертпеуге тиіс.
Ескерту. 240-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының  2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
241-бап. Тауарлардың еркін қоймаларда болу мерзімдері
Еркін қойма жұмыс істеп тұрған жағдайда тауарлар мерзімдері шектелместен еркін қоймаларда бола алады.
242-бап. Еркін қойманың кедендік режиміне
орналастырылатын тауарларды кедендік
бақылау және кедендік ресімдеу
Еркін қоймаларға орналастырылатын, сондай-ақ еркін қоймалардан әкетілетін тауарларды кедендік бақылау мен кедендік ресімдеу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
243-бап. Еркін қоймалардағы тауарлардың есебі
1. Еркін қоймалардың иелері еркін қоймаларға орналастырылатын тауарлардың, сондай-ақ мұндай тауарлармен жүргізілетін операциялардың есебін жүргізеді және уәкілетті орган белгілеген тәртіппен кеден органдарына олар туралы есептеме ұсынады.
2. Еркін қоймадағы тауарлардың және олармен жасалған операциялардың есебін жүргізу үшін, мұндай құжаттарда тауарлардың атауы мен бірдейлендіру белгілері, олардың саны, тауарлардың еркін қойма шегіндегі қозғалысы туралы мәліметтер, еркін қоймада болған олардың кез келген өзгерістері көрініс тапқан жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бухгалтерлiк есеп жүргiзу және қаржылық есептiлiк жасау үшін қолданылатын құжаттар пайдаланылуы мүмкін.

2. Для товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров, допускается использование в качестве технологического оборудования и запасных частей к нему, погрузочно-разгрузочной техники, иных технических средств, эксплуатируемых на свободном складе.
3. Для продуктов переработки допускается совершение операций по подготовке товаров к продаже и транспортировке:
дробление партий, формирование отправок, сортировка, упаковка, переупаковка, маркировка, погрузка, разгрузка, перегрузка, простые операции, связанные с доукомплектованием или приведением в рабочее состояние, перемещение товаров в пределах склада с целью рационального размещения, размещение товаров на демонстрационных стендах, тестирование.
4. Для товаров, предназначенных для переработки, и для продуктов переработки допускается совершение операций по обеспечению сохранности этих товаров:
чистка, проветривание, сушка (в том числе с созданием притока тепла), создание оптимального температурного режима хранения (охлаждение, замораживание, подогрев), помещение в защитную упаковку, нанесение защитной смазки и консервантов, нанесение антикоррозийного покрытия, введение предохранительных присадок ;
5. Операции с товарами, помещенными на свободный склад, указанные в пунктах 3 и 4 настоящей статьи, производятся с уведомления таможенного органа и не должны изменять код товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.
Сноска. Статья 240 в редакции Закона РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 241. Сроки нахождения товаров на свободных
складах
Товары могут находиться на свободных складах без ограничения сроков при условии функционирования свободного склада.
Статья 242. Таможенный контроль и таможенное оформление
товаров, помещаемых под таможенный режим
свободного склада
Таможенный контроль и таможенное оформление товаров, помещаемых на свободные склады, а также вывозимых из свободных складов, осуществляются в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Статья 243. Учет товаров, находящихся на свободных складах
1. Владельцы свободных складов ведут учет товаров, помещаемых на свободные склады, а также операций, производимых с такими товарами, и представляют таможенным органам отчетность о них в порядке, определяемом уполномоченным органом.
2. Для учета товаров, находящихся на свободном складе, и операций с ними могут использоваться документы, применяемые для ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при условии, что в таких документах отражаются наименование и идентификационные признаки товаров, их количество, сведения о перемещении товаров в пределах свободного склада, любые изменения, происходящие с ними на свободном складе.

Ескерту. 243-бапқа өзгертулер енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
244-бап. Еркін қойма иесінің міндеттері
Еркін қойманың иесі:
1) еркін қойма жұмыс істеп тұрған барлық мерзім ішінде оның белгіленген талаптарға сәйкес болуын қамтамасыз етуге;
2) тауарлардың сақталуын және олармен жүргізілетін операциялардың Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкестігін қамтамасыз етуге;
3) кеден бақылауын жүзеге асыруға жәрдемдесуге;
4) қоймада тұрған тауарлардың кеден бақылауынсыз алып қойылмауын қамтамасыз етуге;
5) еркін қойма құру үшін шешім шарттарын сақтауға және тауарларға қол жеткізуді қоса алғанда, кеден органдарының талаптарын орындауға;
6) кеден бақылауы мен кеден ресімдеуін жүзеге асыру үшін кеден органдарына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен үй-жайларды, еркін қоймадағы жабдықтар мен байланыс құралдарын беруге;
7) Осы Кодекстің 243-бабында белгіленген тәртіппен еркін қоймаларға орналастырылған тауарлардың және олармен жасалған операциялардың есебін жүргізуге және кеден органдарына олар туралы есептілікті ұсынуға міндетті.
Ескерту. 244-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
245-бап. Кедендік баждар, салықтар алу және тарифтік
емес реттеу шараларын қолдану
Тауарлар қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды қоспағанда, шетелдік және қазақстандық тауарларды еркін қоймаларға орналастыру кезінде кедендік баждар және салықтар алынбайды және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмайды. Тауарларды еркін қоймалардан Қазақстан Республикасының кедендік аумағының қалған бөлігіне әкелу кезінде, қазақстандық тауарларды әкелуді қоспағанда, мәлімделген кедендік режимнің шарттарына сәйкес кедендік баждар және салықтар алынады және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылады.
Тауарларды еркін қоймалардан Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету кезінде кедендік баждар мен тарифтік емес реттеу шаралары:
1) шетелдік;
2) еркін қоймаларда өндірілген;
3) еркін қоймаларда қайта өңделген тауарларға қолданылмайды.
Тауарлардың еркін қоймалардан шығуы тауарлардың шығуы туралы сертификатпен расталады. Көрсетілген сертификат болмаған жағдайда, тауар:
1) Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету кезінде кедендік әкету баждарын алу және тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мақсатында - қазақстандық тауар ретінде;

Сноска. Статья 243 с изменениями, внесенными Законом РК от 28 февраля 2007 г. N 235 (порядок введения в действие см. ст. 2 ).
Статья 244. Обязанности владельца свободного склада
Владелец свободного склада обязан:
1) обеспечить соответствие свободного склада установленным требованиям на протяжении всего срока функционирования свободного склада;
2) обеспечить сохранность товаров и соответствие производимых с ними операций требованиям таможенного законодательства Республики Казахстан;
3) содействовать осуществлению таможенного контроля;
4) обеспечить, чтобы товары, находящиеся на складе, не могли быть изъяты, помимо таможенного контроля;
5) соблюдать условия решения на учреждение свободного склада и выполнять требования таможенных органов, включая обеспечение доступа к товарам;
6) предоставлять таможенным органам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, помещения, оборудование и средства связи на свободном складе для осуществления таможенного контроля и таможенного оформления;
7) вести учет и представлять таможенным органам отчетность о товарах, помещенных на свободный склад и произведенных с ними операциях, в порядке, установленном статьей 243 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 244 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 245. Взимание таможенных пошлин, налогов и
применение мер нетарифного регулирования
При помещении иностранных и казахстанских товаров на свободные склады таможенные пошлины и налоги не взимаются и меры нетарифного регулирования не применяются, за исключением требований по безопасности товаров. При ввозе товаров со свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан таможенные пошлины и налоги взимаются и меры нетарифного регулирования применяются в соответствии с условиями заявленного таможенного режима, за исключением ввоза казахстанских товаров.
При вывозе товаров со свободных складов за пределы таможенной территории Республики Казахстан таможенные пошлины и меры нетарифного регулирования не применяются к товарам:
1) иностранным;
2) произведенным на свободных складах;
3) подвергшимся переработке на свободных складах.
Происхождение товаров со свободных складов подтверждается сертификатом о происхождении товара. При отсутствии указанного сертификата товар рассматривается:
1) в целях взимания вывозных таможенных пошлин и применения мер нетарифного регулирования как казахстанский - при вывозе за пределы таможенной территории Республики Казахстан;

2) Қазақстан Республикасының кедендік аумағының қалған бөлігіне әкелу кезінде кедендік әкелу баждарын және салықтарды алу, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мақсатында - шетелдік тауар ретінде қаралады.
Бұл ретте қайта өңделген тауарлардың кедендік құны қайта өңдеу үшін әкелінген тауардың құны ретінде айқындалады.
Ескерту. 245-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
246-бап. Еркін қойма қызметіне қойылатын біліктілік
талаптары
1. Еркін қойма құруға арналған үй-жай мынадай талаптарға сай келуге:
1) қойма иесінің меншігінде болуға не шешім алуға өтініш берілген кезден бастап кемінде үш жыл мерзімге жалға алынуына;
2) периметрі бойынша белгіленуге және қоршалуға;
3) еркін қойманың аумағында оның бөлігі болып табылмайтын үйлер (құрылыстар) мен ғимараттар орналаспауға;
4) тауарларды тексеруге арналған орындар болуға;
5) тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операциялар жасау үшін жайластырылуға және жабдықталуға;
6) келіп түсетін, сақталатын, әкетілетін тауарлардың автоматтандырылған есепке алынуын жүргізу үшін осы Кодекстің 424-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнімдермен үйлесімді бағдарламалық өнімдерді орнату және міндетті түрде пайдалану үшін компьютерлік құрал-жабдық болуға;
7) өрт қауіпсіздігі талаптарына, санитарлық-эпидемиологиялық және техникалық нормаларға сәйкес келуге тиіс.
2. Еркін қоймалар олар жұмыс істеп тұрған барлық мерзім ішінде белгіленген талаптарға сәйкес болуға тиіс. V032319
Ескерту. 246-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
247-бап. Еркін қойманы құруға арналған шешім
1. Еркін қойма уәкілетті орган берген шешім алынғаннан кейін құрылады. Мұндай шешім еркін қойма құруға арналған алаңдардың меншік иесі немесе оларға шаруашылық жүргізу мен жедел басқару құқығында иелік етуші болып табылатын қазақстандық тұлғаға беріледі.
2. Уәкілетті органның еркін қойма құру туралы шешімі осы орган  белгілеген нысан бойынша ресімделеді.
3. Уәкілетті орган құрылған және жұмыс істеп тұрған еркін қоймалар туралы ақпаратты жариялауды қамтамасыз етеді.

2) в целях взимания ввозных таможенных пошлин и налогов, а также применения мер нетарифного регулирования как иностранный - при ввозе на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан.
При этом таможенная стоимость переработанных товаров определяется как стоимость ввезенного для переработки товара.
Сноска. Статья 240 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 246. Квалификационные требования, предъявляемые
к деятельности свободного склада
1. Помещение, предназначенное для учреждения свободного склада, должно отвечать следующим требованиям:
1) находиться в собственности владельца склада либо быть арендовано им на срок не менее трех лет с момента подачи заявления на выдачу решения;
2) быть обозначено и огорожено по периметру;
3) на территории свободного склада не должны быть расположены здания (строения) и сооружения, не являющиеся частью склада;
4) иметь в наличии места для досмотра товаров;
5) обустроено и оборудовано для совершения операций по переработке товаров;
6) иметь в наличии компьютерное оборудование для установки и обязательного использования программного продукта, совместимого с программными продуктами, используемыми таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 424 настоящего Кодекса, для ведения автоматизированного учета поступающих, хранящихся, вывозимых товаров;
7) соответствовать требованиям пожарной безопасности, санитарно-эпидемиологическим и техническим нормам.
2. Свободные склады должны соответствовать установленным требованиям на протяжении всего срока их функционирования.
Сноска. Статья 246 с изменениями, внесенными Законами РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 247. Решение на учреждение свободного склада
1. Свободный склад учреждается после получения решения, выданного уполномоченным органом. Такое решение выдается казахстанскому лицу, являющемуся собственником площадей, предназначенных для учреждения свободного склада, или распоряжающемуся ими на правах хозяйственного ведения или оперативного управления.
2. Решение уполномоченного органа об учреждении свободного склада оформляется по форме, установленной им.
3. Уполномоченный орган обеспечивает опубликование информации об учрежденных и действующих свободных складах.

4. алып тасталды
Ескерту. 247-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
248-бап. Еркін қойманы құруға шешім алу үшін
қажетті құжаттар
1. Еркін қойманы құруға арналған шешім алу үшін мынадай құжаттар қажет:
1) тұлғаның шешім беру туралы белгіленген нысан бойынша өтініші;
2) өрт қауіпсіздігі талаптарына, санитарлық және техникалық нормаларға сәйкестілікті растайтын құжаттар;
3) тіркеу құжаттарының нотариалды куәландырған көшірмелері;
4) алып тасталды
5) сәйкес келетін үй-жайлар мен орындарға қатысты меншік немесе иелік ету және пайдалану құқығын растайтын құжаттар;
6) еркін қойма ретінде мәлімделетін үй-жайлар және аумақтардың жоспарлары, сызбалары;
7) қызмет аймағында еркін қойма құрылатын кеден органының ол қойманың біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы қорытындысы.
2. Осы баптың 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында айқындалған өтініштерде және құжаттарда көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде, еркін қойманың иесі кеден органын тиісті өзгерістер туралы өзгерістер енгізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей хабардар етеді.
Ескерту. 248-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
249-бап. Еркін қойма құруға берілген шешімнің
қолданылуын тоқтата тұру
1. Еркін қойманың иесі осы Кодексте белгіленген талаптар мен міндеттерді сақтамаған жағдайда, шешімнің қолданылуы уәкілетті органның шешімі бойынша тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұруы мүмкін.
2. Шешімнің қолданылуын тоқтата тұру кезінде тауарларды еркін қоймаға орналастыруға жол берілмейді. Шешімнің қолданылуы тоқтатыла тұрғанға дейін еркін қоймаға орналастырылған тауарлар кедендік бақылаумен басқа еркін қоймаға ауыстырылуға немесе өзге кедендік режимдерге орналастырылуға тиіс.
3. Шешімнің қолданылуы оның қолданылуын тоқтата тұру себептері жойылғаннан кейін мұндай шешім қабылданған күннен бастап уәкілетті орган басшысының бұйрығымен қайта жаңғыртылады.
Ескерту. 249-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
250-бап. Еркін қойманы құруға арналған шешімді
қайтарып алу

4. ( исключен - от 12 января 2007 года N 222 )
Сноска. Статья 247 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 248. Документы, необходимые для получения
решения на учреждение свободного склада
1. Для получения решения на учреждение свободного склада необходимы следующие документы:
1) заявление лица о выдаче решения по установленной форме;
2) подтверждающие соответствие требованиям пожарной безопасности, санитарным и техническим нормам;
3) нотариально засвидетельствованные копии регистрационных документов;
4) ( исключен - от 12 января 2007 года N 222 )
5) подтверждающие право собственности или владения и пользования в отношении соответствующих помещений или мест;
6) планы, чертежи помещений и территорий, заявляемых в качестве свободного склада;
7) заключение таможенного органа, в зоне деятельности которого учреждается свободный склад, о соответствии квалификационным требованиям.
2. При изменении сведений, указанных в заявлении и документах, определенных в подпунктах 5) и 6) пункта 1 настоящей статьи, владелец свободного склада уведомляет таможенный орган о соответствующих изменениях не позднее тридцати календарных дней с даты внесения изменений.
Сноска. Статья 248 с изменениями, внесенными Законами РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 249. Приостановление действия решения на
учреждение свободного склада
1. При несоблюдении владельцем свободного склада требований и обязанностей, установленных настоящим Кодексом, действие решения может быть приостановлено по решению уполномоченного органа на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления.
2. При приостановлении действия решения помещение товаров на свободный склад не допускается. Товары, помещенные на свободный склад до приостановления действия решения, должны быть перемещены под таможенным контролем на другой свободный склад либо помещены под иные таможенные режимы.
3. Действие решения возобновляется приказом руководителя уполномоченного органа со дня принятия такого решения после устранения причин, по которым его действие было приостановлено.
Сноска. Статья 249 в редакции Закона РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 250. Отзыв решения на учреждение свободного склада

1. Уәкілетті орган:
1) көрінеу жалған мәліметтер берілген;
2) еркін қойманың иесі шешімдегі талаптарды орындамаған;
3) шешімді қолданудың бұрын тоқтатыла тұрған себептері жойылмаған;
4) сот еркін қойманың иесіне еркін қойма қызметін көрсету жөніндегі қызметпен айналысуына тыйым салған жағдайларда шешімді қайтарып алуы мүмкін.
2. Шешімді қайтарып алу мұндай шешімді дәйектей отырып уәкілетті орган басшысының бұйрығымен ресімделеді және қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап қолданылады.
3. алып тасталды
4. алып тасталды
5. Шешім қайтарылған жағдайда, еркін қойманың иесі қайтарып алу туралы шешімді алған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей шешімді уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
6. Еркін қойманы құруға шешім беру туралы қайта өтініш қайтарып алуға негіздеме болған себептер жойылған жағдайда белгіленген тәртіппен қаралуы мүмкін.
Ескерту. 250-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
251-бап. Еркін қойманы құруға берілген шешімнің
қолданылуын тоқтату
1. Уәкілетті органның шешімі бойынша:
1) шешім қайтарып алынған;
2) уәкілетті органға еркін қойма иесінің жазбаша өтініш беруімен еркін қойманың қызметі тоқтатылған;
3) еркін қойма иесі болып табылатын заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда еркін қойманы құруға берілген шешім өзінің қолданылуын тоқтатады.
2. Еркін қойманы құруға арналған шешімнің қолданылуын тоқтату мұндай тоқтатудың себептері көрсетіле отырып, уәкілетті орган басшысының бұйрығымен ресімделеді.
3. Еркін қойманың қызметі тоқтатылған, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда еркін қойманың иесі шешімнің қолданылуы тоқтатылған кезден бастап күнтізбелік он бес күн ішінде шешімді уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
4. Еркін қойманың қызметі тоқтатылған жағдайда, шешімнің қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданғанға дейін еркін қойманың кедендік режиміне орналастырылған тауарлар осы Кодекстің 12-тарауында айқындалған тәртіппен басқа еркін қоймаға ауыстырылуы мүмкін не осы тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік режимінің қолданылуы шешімнің қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде аяқталуы тиіс.
Егер қайта өңдеу жөніндегі операцияларға жататын тауарлар еркін қоймада болған жағдайда кеден органы оның таратылатындығы туралы осы тауарларды еркін қоймаға орналастырған тұлғаны хабардар етеді. Бұл ретте осы тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік режимі қайта өңдеудің соңғы операциясы аяқталғанға дейін сақталады.
Ескерту. 251-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

1. Решение может быть отозвана уполномоченным органом в случаях:
1) представления заведомо недостоверных сведений;
2) неисполнения владельцем свободного склада требований, содержащихся в решения;
3) неустранения причин, по которым действие решения было ранее приостановлено;
4) запрещения судом владельцу свободного склада заниматься деятельностью по оказанию услуг свободного склада.
2. Отзыв решения оформляется приказом руководителя уполномоченного органа с обоснованием такого решения и действует со дня принятия решения об отзыве.
3. ( исключен - от 12 января 2007 года N 222 )
4. ( исключен - от 12 января 2007 года N 222 )
5. При отзыве решения владелец свободного склада не позднее пятнадцати календарных дней со дня получения решения об отзыве обязан возвратить решение в уполномоченный орган.
6. Повторное заявление о выдаче решения на учреждение свободного склада может быть рассмотрено в установленном порядке при условии устранения причин, послуживших основанием для его отзыва.
Сноска. Статья 250 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 251. Прекращение действия решения на учреждение
свободного склада
1. Решение на учреждение свободного склада прекращает свое действие по решению уполномоченного органа в случаях:
1) отзыва решения;
2) прекращения деятельности свободного склада с представлением в уполномоченный орган письменного заявления владельца свободного склада;
3) реорганизации или ликвидации юридического лица, являющегося владельцем свободного склада.
2. Прекращение действия решения на учреждение свободного склада оформляется приказом руководителя уполномоченного органа с указанием причины такого прекращения.
3. При прекращении деятельности свободного склада, реорганизации или ликвидации юридического лица владелец свободного склада обязан в течение пятнадцати календарных дней с момента прекращения действия решения возвратить решение в уполномоченный орган.
4. При прекращении деятельности свободного склада товары, помещенные под таможенный режим свободного склада до принятия решения о прекращении действия решения, могут быть перемещены на другой свободный склад в порядке, определенном главой 12 настоящего Кодекса, либо в отношении данных товаров действие таможенного режима свободного склада должно быть завершено в течение тридцати календарных дней со дня принятия решения о прекращении действия решения.
В случае, если на свободном складе находятся товары, подвергающиеся операциям по переработке, таможенный орган извещает лицо, поместившее данные товары на свободный склад, о его ликвидации. При этом таможенный режим свободного склада сохраняется в отношении данных товаров до завершения последней операции переработки.
Сноска. Статья 251 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).

32-тарау. Арнайы кедендік режим
252-бап. Арнайы кедендік режимді тағайындау
Арнайы кедендік режим - экспорттық бақылау саласындағы талаптарды қоспағанда, тауарлардың жекелеген санаттары кедендік баждар және салықтар алынбастан және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмастан Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін кедендік режим.
Ескерту. 252-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
253-бап. Арнайы кедендік режимге орналастырылатын
тауарлар
Кеден істері мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін мынадай тауарлар арнайы кедендік режимге орналастыруға жатады:
1) Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетілетін және Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелерінің және өзге де ресми өкілдіктерінің жұмысын қамтамасыз етуге арналған тауарлар;
2) Қазақстан Республикасының кедендік аумағында және одан тысқары жерлерде орналасқан Қазақстан Республикасының әскери мекемелерінің арасындағы кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарлар;
3) теңіз, әуе және темір жол көлігі түрлерімен өткізілетін аталған көлік құралдарының қалыпты жұмыс істеуі мен оларға техникалық қызмет көрсетілуін қамтамасыз етуге, олардың экипажы мен жолаушыларының тіршілік қызметін қамтамасыз етуге арналған борттық запастар мен кеме қорлары;
4) кедендік шекара арқылы өткізілетін, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуға және жоюға арналған тауарлар, оның ішінде төтенше оқиғалардың нәтижесінде зардап шеккен адамдарға тегін тарату үшін, не осы мақсаттарда коммерциялық емес қайырымдылық ұйымдарына беруге арналған тауарлар; құтқару, авариялық-қалпына келтіру және басқа да шұғыл жұмыстарды жүргізуге қажетті тауарлар және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысатын азаматтық қорғаныс күштерінің тауарлары;
5) шикізаттың не өнеркәсіп өнімінің ықтимал сұранысын айқындау мақсатында зерттеулер (сертификаттау) жүргізу үшін Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін сол шикізаттың не өнеркәсіп өнімдерінің үлгілері. Бұл ретте мұндай зерттеулерді жүргізу үшін жеткілікті, коммерциялық құндылығы жоқ, шикізаттың не өнеркәсіп өнімінің ең аз саны үлгі деп ұғынылады.
7-Бөлім. Арнайы кедендік рәсімдер
33-тарау. Көлік құралдарын өткізу

Глава 32. Специальный таможенный режим
Статья 252. Назначение специального таможенного режима
Специальный таможенный режим - таможенный режим, при котором отдельные категории товаров перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан без взимания таможенных пошлин и налогов и без применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований в области экспортного контроля.
Сноска. В статью 252 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 253. Товары, помещаемые под специальный
таможенный режим
Помещению под специальный таможенный режим подлежат следующие товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан в порядке, установленном уполномоченным органом:
1) товары, вывозимые за пределы таможенной территории Республики Казахстан и предназначенные для обеспечения функционирования загранучреждений и иных официальных представительств Республики Казахстан за рубежом;
2) товары, перемещаемые через таможенную границу между воинскими учреждениями Республики Казахстан, дислоцированными на таможенной территории Республики Казахстан и за ее пределами;
3) бортовые запасы и судовые припасы, перемещаемые на транспортных средствах морского, воздушного и железнодорожного видов транспорта, предназначенные для обеспечения нормального функционирования и технического обслуживания указанных транспортных средств, обеспечения жизнедеятельности их экипажа и пассажиров;
4) товары, перемещаемые через таможенную границу и предназначенные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, в том числе товары, предназначенные для бесплатной раздачи лицам, пострадавшим в результате чрезвычайных ситуаций, либо для передачи благотворительным некоммерческим организациям в этих же целях; товары, необходимые для проведения спасательных, аварийно-восстановительных и других неотложных работ и сил гражданской обороны, участвующих в мероприятиях по предупреждению чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
5) образцы сырья либо промышленной продукции, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан для проведения исследований (сертификации) в целях определения возможного спроса данного сырья либо промышленной продукции. При этом под образцом понимается минимальное количество сырья либо промышленной продукции, не имеющее коммерческой ценности, достаточное для проведения таких исследований.
Раздел 7. Специальные таможенные процедуры
Глава 33. Перемещение транспортных средств

254-бап. Көлік құралдарына қолданылатын кедендік
режимдер
Осы Кодекстің 262, 267-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін көлік құралдары (бостарын қоса алғанда) кедендік төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан уақытша әкелу мен уақытша әкетудің режимдеріне сәйкес осы тарауда көзделген оңайлатылған тәртіппен кедендік ресімдеуге жатады.
255-бап. Көлік құралдарын өткізу тәртібі
1. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өтетін көлік құралдары өткізу пункттері арқылы ғана өткізіледі және олар осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдерді жүзеге асыру үшін аялдауға және тоқтауға тиіс.
2. Кедендік рәсімдердің басталуы мен аяқталуы кеден органдарына қатысы жоқ себептер бойынша жүзеге асырылмайтын жағдайларды қоспағанда, осы баптың 1-тармағында аталған көлік құралдарының тұру ұзақтығы өте қысқа болуы және ұлттық теміржол компаниясымен келісім бойынша уәкілетті орган және шекара бақылау органдары белгілеген темір жол көлігіне арналған уақыттан, автомобиль көлігі үшін - бес сағатқа дейінгі, теңіз, ішкі су көлігі үшін бір тәулікке дейінгі уақыттан аспауы тиіс.
3. Көлік құралдарының тұрған орындарынан жөнелтілуі Қазақстан Республикасының кедендік аумағына кіруі кезінде - осы Кодекстің 10-тарауында, ал Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан шығуы кезінде - осы Кодекстің 14-тарауында көзделген кедендік рәсімдер аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
256-бап. Көлік құралдарын уақытша әкелу мен уақытша
әкетуді оңайлатылған тәртіппен кедендік
ресімдеу
1. Тасымалдаушы көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пунктіне көлік құралдары тікелей келген кезде Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарда көзделген тасымалдаушының көлік құжаттарын кеден органына ұсынуы арқылы декларациялайды.
2. Көлік құралдарын уақытша әкелуді немесе уақытша әкетуді кедендік ресімдеу тасымалдаушы берген көлік құжатына кеден органының тиісті белгілерін қою жолымен жүзеге асырылады.
257-бап. Автокөлік құралдарын кедендік ресімдеудің
ерекшелігі
1. Бос автокөлік құралын уақытша әкелу кезінде кеден органы шетелдік бос автокөлік құралының әкелу куәлігін ресімдеуді жүргізеді, оны толтырудың нысаны мен тәртібін уәкілетті орган белгілейді .

Статья 254. Таможенные режимы, применяемые к
транспортным средствам
Транспортные средства (включая порожние), за исключением случаев, предусмотренных статьями 262, 267 настоящего Кодекса, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, подлежат таможенному оформлению в упрощенном порядке, предусмотренном настоящей главой, в соответствии с режимами временного ввоза и временного вывоза с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
Статья 255. Порядок перемещения транспортных средств
1. Транспортные средства, следующие через таможенную границу Республики Казахстан, перемещаются исключительно через пункты пропуска и подлежат остановке и стоянке в них для осуществления таможенных процедур, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Продолжительность стоянки транспортных средств, указанных в пункте 1 настоящей статьи, должна быть минимальной и не превышать для железнодорожного транспорта времени, установленного национальной железнодорожной компанией по согласованию с уполномоченным органом и органами пограничного контроля, для автомобильного транспорта - до пяти часов, для морского, внутреннего водного - до одних суток, за исключением случаев, когда начало или завершение таможенных процедур не может быть осуществлено по причинам, не зависящим от таможенных органов.
3. Отправление транспортных средств из мест их стоянки производится после завершения таможенных процедур, предусмотренных главой 10 настоящего Кодекса при въезде на таможенную территорию Республики Казахстан и главой 14 настоящего Кодекса при выезде с таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 256. Таможенное оформление временного ввоза и
временного вывоза транспортных средств в
упрощенном порядке
1. Транспортные средства декларируются перевозчиком при непосредственном прибытии транспортных средств в пункт пропуска через таможенную границу Республики Казахстан путем представления в таможенный орган транспортных документов перевозчика, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
2. Таможенное оформление временного ввоза или временного вывоза транспортных средств осуществляется путем проставления на представленном перевозчиком транспортном документе соответствующих отметок таможенного органа.
Статья 257. Особенности таможенного оформления
автотранспортных средств
1. При временном ввозе порожнего автотранспортного средства таможенным органом производится оформление удостоверения ввоза порожнего иностранного автотранспортного средства, форма и порядок заполнения которого устанавливаются уполномоченным органом.

2. Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан автокөлік құралын кері әкету кезінде кеден органына автокөлік құралының Қазақстан Республикасының кедендік аумағына уақытша әкелінгендігін растайтын құжаттар берілуі тиіс.
258-бап. Уақытша әкелінген және уақытша әкетілген
көлік құралдарымен жасалатын операциялар
1. Уақытша әкелінген және уақытша әкетілген көлік құралдарымен олардың шетелдік мемлекеттің аумағында болған не Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылған кезде оларға қажет болған техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу жөніндегі әдеттегі операцияларды жасауға жол беріледі.
2. Уақытша әкетілген көлік құралының Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті мемлекеттік органдарында есепке алынуға жататын бөлшектерін ауыстыруға байланысты көлік құралын жөндеген кезде Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес жасалған шарттың талаптарына сәйкес тегін жөндеу жүзеге асырылған не оның Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерлерде орын алған апаттың немесе ырық бермес күштер әсерінің салдарынан зақымдануынан кейін көлік құралын қалпына келтіру үшін қажетті жөндеу жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, ауыстырылған бөлшек кедендік ресімдеуге жатады. Әуе кемелерінің техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу кезінде ауыстырылған бөлшектерін кедендік ресімдеу ерекшеліктерін тиісті уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша уәкілетті орган айқындайды .
3. Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетілмеген уақытша әкелінген көлік құралдарының немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінбеген уақытша әкетілген көлік құралдарының ауыстырылған қосалқы бөлшектері мен жабдықтары осы Кодексте көзделген тәртіппен кедендік ресімдеуге жатады.
4. Уақытша әкелінген көлік құралын пайдалану және (немесе) оларға билік ету не иеліктен шығару құқығы қазақстандық тұлғаға не уақытша әкетілген көлік құралы шетелдік тұлғаға берілген жағдайда, көлік құралын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы іс жүзінде өткізуді жүзеге асырған тұлға тиісті кедендік режимін мәлімдеуге міндетті.
259-бап. Көлік құралдарын уақытша әкелу мен
уақытша әкетудің мерзімдері
1. Уақытша әкелінген көлік құралын қайта әкету, осы Кодекстің 79-бабында көзделген тауарлар мен көлік құралдарын жеткізудің мерзімдері ескеріле отырып, оларды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінген тасымалдау операциялары аяқталғаннан кейін дереу жүзеге асырылуы тиіс.
Уақытша әкелінген көлік құралын оны әкелуді жүзеге асырған тұлғаға қатысы жоқ себептер бойынша белгіленген мерзімдерде әкету мүмкін болмаған жағдайда, оны пайдалану құқығын берместен, көлік құралын уақытша қайта әкетудің мерзімі көлік құралын Қазақстан Республикасының аумағынан нақты әкету басталғанға дейін кеден органы ұзартуы мүмкін. Көлік құралын уақытша әкелудің жалпы мерзімі ұзарту мерзімі ескеріле отырып, бір жылдан аспауы тиіс.

2. При обратном вывозе с таможенной территории Республики Казахстан автотранспортного средства в таможенный орган должны быть представлены документы, подтверждающие временный ввоз автотранспортного средства на таможенную территорию Республики Казахстан.
Статья 258. Операции с временно ввезенными и временно
вывезенными транспортными средствами
1. С временно ввезенными и временно вывезенными транспортными средствами допускается совершать обычные операции по их техническому обслуживанию или ремонту, потребовавшиеся при их нахождении на территории иностранного государства либо использовании на территории Республики Казахстан.
2. При совершении ремонта временно вывезенного транспортного средства, связанного с заменой частей транспортного средства, подлежащих учету в соответствующих уполномоченных государственных органах Республики Казахстан, замененная часть подлежит таможенному оформлению, за исключением случаев осуществления бесплатного ремонта согласно условиям договора, заключенного в соответствии с гражданским  законодательством Республики Казахстан, либо осуществления ремонта, необходимого для восстановления транспортного средства после его повреждения вследствие аварии или действия непреодолимой силы, имевших место за пределами таможенной территории Республики Казахстан. Особенности таможенного оформления частей воздушных судов, замененных при совершении технического обслуживания или ремонта, определяются уполномоченным органом по согласованию с соответствующим уполномоченным государственным органом.
3. Замененные запасные части и оборудование временно ввезенных транспортных средств, которые не были вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан, или временно вывезенных транспортных средств, которые не были ввезены на таможенную территорию Республики Казахстан, подлежат таможенному оформлению в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.
4. В случае передачи права пользования и (или) распоряжения либо отчуждения временно ввезенного транспортного средства казахстанскому лицу либо временно вывезенного транспортного средства иностранному лицу лицо, которым фактически осуществлено перемещение транспортного средства через таможенную границу Республики Казахстан, обязано заявить соответствующий таможенный режим.
Статья 259. Сроки временного ввоза и временного вывоза
транспортных средств
1. Обратный вывоз временно ввезенного транспортного средства должен быть осуществлен незамедлительно после завершения перевозочных операций, для осуществления которых оно было ввезено на таможенную территорию Республики Казахстан, с учетом сроков доставки товаров и транспортных средств, предусмотренных статьей 79 настоящего Кодекса.
При невозможности вывоза временно ввезенного транспортного средства в установленные сроки по причинам, не зависящим от лица, осуществившего его ввоз, срок обратного вывоза транспортного средства может быть продлен таможенным органом без предоставления права его эксплуатации до начала фактического вывоза транспортного средства с территории Республики Казахстан. Общий срок временного ввоза транспортного средства с учетом продления не должен превышать один год.

2. Уақытша әкетілген көлік құралын қайта әкелу оны Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан нақты әкеткен кезден бастап бір жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
260-бап. Көлік құралдарын қайта әкелу және қайта әкету
1. Осы Кодекстің 259-бабында белгіленген мерзім өткенге дейін уақытша әкетілген көлік құралдары Қазақстан Республикасының кедендік аумағына қайтарылуы тиіс, ал уақытша әкелінген көлік құралдары Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетілуі не тауарлар үшін көзделген өзге кедендік режимге мәлімделуі тиіс.
Бұл ретте уақытша әкетілген көлік құралын кеден органына нақты ұсынбастан тауарлар экспортының не тауарларды уақытша әкетудің кедендік режиміне мәлімдеуге жол беріледі.
2. Көлік құралдарын қайта әкету және қайта әкелу кедендік төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмай оңайлатылған тәртіппен жүзеге асырылады.
261-бап. Халықаралық тасымалдар үшін пайдаланылмайтын
су және әуе кемелерін кедендік шекара
арқылы өткізу
1. Судың биологиялық ресурстарының кәсібі, теңіз түбі мен оның жер қойнауларының минералдық және басқа да жансыз ресурстарын барлау мен өңдеу, лоцмандық өткізу, іздестіру, құтқару және тіркеуге алу операциялары, теңізге батқан мүлікті көтеру, гидротехникалық, су асты-техникалық және басқа да осыған ұқсас жұмыстар, санитарлық, карантиндік және басқа да бақылау, теңіздің аумағын қорғау мен сақтау, теңіз ғылыми зерттеулерін жүргізу, оқу, спорт және мәдени мақсаттарында, сондай-ақ сауда мақсатында теңізде жүзуге байланысты өзге де мақсаттарда оларды пайдалану үшін Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге уақытша әкетілетін теңіз, ішкі су кемелері оларды уақытша әкету мен қайта әкелу кезінде осы тарауда белгіленген тәртіпке және шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізіледі, бұған жеке тұлғалар өткізетін көлік құралдары қосылмайды.
2. Әскери әуе кемелерін қоспағанда, тауарлар мен жолаушыларды халықаралық тасымалдау үшін пайдаланылмайтын әуе кемелері оларды осы тарауда көзделген тәртіппен уақытша әкету мен қайта әкелу кезінде Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізіледі.
262-бап. Көлік құралдарын тауар ретінде өткізу
1. Уақытша немесе тұрақты пайдалануға, иеленуге немесе билік етуге берілуіне байланысты Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін және Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкетілетін көлік құралдары кедендік режимдерге сәйкес кедендік ресімдеуге жатады.

2. Обратный ввоз временно вывезенного транспортного средства осуществляется в сроки, не превышающие одного года с момента его фактического вывоза с таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 260. Обратный ввоз и обратный вывоз транспортных
средств
1. До истечения сроков, установленных статьей 259 настоящего Кодекса, временно вывезенные транспортные средства должны быть возвращены на таможенную территорию Республики Казахстан, а временно ввезенные транспортные средства должны быть вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан либо заявлены к иному таможенному режиму, предусмотренному для товаров.
При этом заявление таможенного режима экспорта товаров либо временного вывоза товаров допускается без фактического представления временно вывезенного транспортного средства таможенному органу.
2. Обратный вывоз и обратный ввоз транспортных средств осуществляются в упрощенном порядке с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
Статья 261. Перемещение через таможенную границу водных
и воздушных судов, не используемых для
международных перевозок
1. Морские, внутренние водные суда, временно вывозимые за пределы таможенной территории Республики Казахстан, в целях их использования для промысла водных биологических ресурсов, разведки и разработки минеральных и других неживых ресурсов морского дна и его недр, лоцманской проводки, поисковых, спасательных и буксирных операций, подъема затонувшего в море имущества, гидротехнических, подводно-технических и других подобных работ, санитарного, карантинного и другого контроля, защиты и сохранения морской среды, проведения морских научных исследований, учебных, спортивных и культурных целей, а также в иных целях, связанных с торговым мореплаванием, перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан при их временном вывозе и обратном ввозе применительно к порядку и на условиях, установленных настоящей главой, за исключением транспортных средств, перемещаемых физическими лицами.
2. Воздушные суда, за исключением военных воздушных судов, не используемые для международных перевозок товаров и пассажиров, перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан при их временном вывозе и обратном ввозе в порядке, предусмотренном настоящей главой.
Статья 262. Перемещение транспортных средств в качестве
товара
1. Транспортные средства, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан и вывозимые с таможенной территории Республики Казахстан, в связи с их передачей во временное или постоянное пользование, владение или распоряжение подлежат таможенному оформлению в соответствии с таможенными режимами.

2. Бір шетелдік тұлғадан екінші шетелдік тұлғаға уақытша немесе тұрақты пайдалануға, иеленуге немесе билік етуге берілуіне байланысты Қазақстан Республикасының кедендік аумағы арқылы транзитпен өткізілетін көлік құралдары тауарлар транзитінің кедендік режимдеріне сәйкес кедендік ресімдеу мен кедендік бақылауға жатады.
3. Ішкі тасымалдарды (Қазақстан Республикасының кедендік аумағындағы тиеу және түсіру не жолаушыларды отырғызу мен түсіру пункттерінің арасындағы тасымалдарды) жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы қайта өңдеу мақсаттары үшін өткізілетін көлік құралдары тауарларға қолданылатын кедендік режимдерге сәйкес кедендік бақылау мен кедендік ресімдеуге жатады.
34-тарау. Жеке тұлғалардың тауарлар мен көлік
құралдарын өткізуі
263-бап. Осы тарауда қолданылатын ұғымдар
Осы тарауды қолданудың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өндірістік немесе өзге де кәсіпкерлік қызметке арналмаған тауарлар - жеке тұлға пайда табу мақсатында пайдаланылмайтын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу сипатына, кезеңділігіне, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшеріне және өзге де өлшемдеріне сәйкес келмейтін тауарлар;
2) иесімен бірге жөнелтілетін багаж - Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өтетін жеке тұлға тікелей өткізетін тауарлар;
3) иесімен бірге жөнелтілмейтін багаж - тауар өткізуші жеке тұлғамен жасалған тасымалдау шарты бойынша (багаж түбіртегі, жөнелту құжаты, коносамент және басқа да құжаттар бойынша) тасымалдаушы Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізетін тауарлар;
4) көлік құралы - Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы осы көлік құралын өткізетін жеке тұлғаның меншігіндегі немесе уақытша иелігіндегі қосалқы бөлшектерімен және әдеттегі керек-жарақтарымен, жабдықтарымен бірге, дағдылы бактарында жанар-жағар майы мен отыны бар авто-, мотокөлік құралы, тіркеме, теңіз және ішкі су немесе әуе кемесі;
5) декларациялаудың конклюденттік нысаны - жеке тұлғаның қол жүгінде және иесімен бірге жөнелтілетін багажында міндетті жазбаша декларациялануға жататын тауарлардың жоқ екендігін куәландыратын іс-әрекеттер жасауы.
264-бап. Жеке тұлғалардың тауарларды өткізу тәртібі
1. Қазақстан Республикасына әкелуге немесе Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынғандарын қоспағанда, өндірістік немесе өзге де кәсіпкерлік қызметке арналмаған тауарларды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген шарттар мен нормалар сақталған жағдайда, жеке тұлғалар осы тарауда көзделген оңайлатылған тәртіпте Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізеді.

2. Транспортные средства, перемещаемые через таможенную территорию Республики Казахстан транзитом, в связи с их передачей во временное или постоянное пользование, владение или распоряжение от одного иностранного лица другому иностранному лицу подлежат таможенному оформлению и таможенному контролю в соответствии с таможенным режимом транзита товаров.
3. Транспортные средства, ввозимые на территорию Республики Казахстан для осуществления внутренних перевозок (перевозок между пунктами загрузки и разгрузки либо посадки и высадки пассажиров, находящихся на таможенной территории Республики Казахстан), а также перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан для целей переработки, подлежат таможенному контролю и таможенному оформлению в соответствии с таможенными режимами, применяемыми к товарам.
Глава 34. Перемещение товаров и транспортных средств
физическими лицами
Статья 263. Понятия, применяемые в настоящей главе
Для целей применения настоящей главы используются следующие понятия:
1) товары, не предназначенные для производственной или иной предпринимательской деятельности, - товары, которые не будут использованы физическим лицом с целью извлечения дохода, а также не соответствуют характеру, периодичности перемещения через таможенную границу Республики Казахстан, количеству и иным критериям, установленным Правительством Республики Казахстан;
2) сопровождаемый багаж - товары, непосредственно перемещаемые физическим лицом, следующим через таможенную границу Республики Казахстан;
3) несопровождаемый багаж - товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан перевозчиком по договору перевозки (по багажной квитанции, накладной, коносаменту и другим документам), заключенному с физическим лицом, перемещающим товары;
4) транспортное средство - авто-, мототранспортное средство, прицеп, морское и внутреннее водное или воздушное судно вместе с запасными частями к нему и его обычными принадлежностями и оборудованием, содержащимися в его обычных баках горюче-смазочными материалами и топливом, находящиеся в собственности или временном распоряжении физического лица, перемещающего данное транспортное средство через таможенную границу Республики Казахстан;
5) конклюдентная форма декларирования - совершение физическим лицом действий, свидетельствующих о том, что в его ручной клади и сопровождаемом багаже не содержатся товары, подлежащие обязательному письменному декларированию.
Статья 264. Порядок перемещения товаров физическими
лицами
1. Товары, за исключением запрещенных к ввозу в Республику Казахстан или вывозу из Республики Казахстан, не предназначенные для производственной или иной предпринимательской деятельности, при соблюдении условий и норм, установленных Правительством Республики Казахстан, перемещаются физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан в льготном порядке, предусмотренном настоящей главой.

2. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген салмақтық және құндық нормалардың шегіндегі, оларға қатысты жеңілдетілген тәртіп көзделмеген тауарларды  жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы осы тарауда көзделген  оңайлатылған тәртіппен өткізеді.
3. Шетел мемлекеттерінде үздіксіз болу мерзімі алты айдан асатын Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі жеке құрамының Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелеріндегі жұмысының аяқталуына орай, келген елiнен жеке пайдалануға арналған тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерде бүкіл жұмыс істеу кезеңі ішінде алған жалақы сомасының шегінде кедендік баждар төлеместен әкелуге құқығы бар.
4. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізудің оңайлатылған немесе жеңілдетілген тәртібі көзделмеген тауарларға кедендік ресімдеудің осы Кодекспен белгіленген жалпы тәртібі қолданылады.
Ескерту. 264-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
265-бап. Жеке тұлғалардың тауарларды міндетті жазбаша
декларациялауы
1. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өтетін жеке тұлға міндетті жазбаша декларациялауға жататын тауарларды өткізу кезінде олар туралы өтініш, тауарлар осы Кодексте көзделген тәртіппен кедендік ресімдеуге жататын жағдайларды қоспағанда, жолаушылардың кедендік декларациясын толтыру жолымен жүргізіледі. V032355
2. Тауарларды жазбаша нысанда міндетті декларациялауға  мынадай тауарлар жатады:
1) қару, оқ-дәрілер мен жарылғыш заттар;
2) есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар;
3) мемлекет үшін тарихи, көркем, ғылыми немесе мәдени құндылыққа ие, әкетілетін өнер туындылары, коллекциялық және антиквариат бұйымдары;
4) улы және күшті әсер ететін заттар;
5) радиациялық материалдар;
6) Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылуы Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының тарапынан бақылауға жататын жоғары жиілікті құрылғылар мен радио-электрондық байланыс құралдары;
7) флора мен фаунаның сирек кездесетін коллекциялары мен үлгілері, олардың бөлшектері мен олардан алынған өнім;
8) Қазақстан Республикасының валюталық заңдарымен шектеулер немесе оларды Қазақстан Республикасына әкелудің және Қазақстан Республикасынан әкетудің шарттары белгіленген валюталық құндылықтар;
9) Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізудің жеңілдетілген тәртібін белгілеген жеке зергерлік бұйымдарды қоспағанда, бағалы металдар мен асыл тастар;

2. Товары в пределах весовых и стоимостных норм, установленных Правительством Республики Казахстан, в отношении которых не предусмотрен льготный порядок, могут перемещаться физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан в упрощенном порядке, предусмотренном настоящей главой.
3. Персонал дипломатической службы Республики Казахстан, срок непрерывного пребывания которого в иностранных государствах составляет более шести месяцев, по окончании работы в загранучреждениях Республики Казахстан имеет право ввозить без уплаты таможенных пошлин товары из страны пребывания, предназначенные для личного пользования, в пределах суммы заработной платы, полученной за весь период работы за пределами таможенной территории Республики Казахстан.
4. К товарам, в отношении которых не предусмотрен упрощенный или льготный порядок перемещения через таможенную границу Республики Казахстан, применяется общий порядок таможенного оформления, установленный настоящим Кодексом.
Сноска. В статью 264 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 265. Обязательное письменное декларирование
товаров физическими лицами
1. При перемещении физическим лицом, пересекающим таможенную границу Республики Казахстан, товаров, подлежащих обязательному письменному декларированию, заявление о них производится путем заполнения пассажирской таможенной декларации, за исключением случаев, когда товары подлежат таможенному оформлению в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом. V032355
2. Обязательному декларированию товаров в письменной форме подлежат следующие товары:
1) оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества;
2) наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры;
3) вывозимые произведения искусства, предметы коллекционирования и антиквариат, представляющие историческую, художественную, научную или культурную ценность для государства;
4) ядовитые и сильнодействующие вещества;
5) радиационные материалы;
6) высокочастотные устройства и радиоэлектронные средства связи, использование которых на территории Республики Казахстан подлежит контролю со стороны государственных органов Республики Казахстан;
7) редкие коллекции и образцы флоры и фауны, их части и полученная из них продукция;
8) валютные ценности, в отношении которых валютным законодательством Республики Казахстан установлены ограничения или условия их ввоза в Республику Казахстан и вывоза из Республики Казахстан;
9) драгоценные металлы и камни, за исключением личных ювелирных изделий, в отношении которых Правительством Республики Казахстан установлен льготный порядок перемещения через таможенную границу Республики Казахстан;

10) Қазақстан Республикасының аумағына Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормалардан тыс әкелінетін акцизделетін тауарлар;
11) Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетін адамдардың жолда, не емделу үшін жеке өзінің ғана пайдалануына арналған дәрілік құралдарды қоспағанда, фармацевтік өнімдер;
12) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша тауарлық позицияларда 9018-9022 болып жіктелетін тауарлар;
13) өндірістік немесе өзге де кәсіпкерлік қызметке арналған тауарлар;
14) өндірістік немесе өзге де кәсіпкерлік қызметке арналмаған, саны немесе құны Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормалардан асатын тауарлар;
15) иесімен бірге жөнелтілмейтін багажбен өткізілетін тауарлар;
16) әкелу және әкету кезінде тауарларды жеңілдікпен өткізу көзделмеген уақытша әкелінетін (әкетілетін) тауарлар;
17) көлік құралдары;
18) жеке тұлғаның шетел мемлекетінен Қазақстан Республикасына не Қазақстан Республикасынан шетел мемлекетіне тұрақты тұруға қоныс аударуына байланысты Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар.
3. Жолаушылардың кедендік декларациясының нысанын уәкілетті орган айқындайды .
4. Он алты жасқа толмаған адам өткізетін тауарларды жазбаша декларациялауды оны алып жүрген адам жүзеге асырады.
5. Иесімен бірге жөнелтілмейтін багажбен өткізілетін тауарларға қатысты жолаушылардың кедендік декларациясы тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелу кезінде және сонымен бір мезгілде тауарларды кеден органына көрсете отырып, оларды әкету кезінде тауарларды кеден органына көрсеткен күннен бастап күнтізбелік он бес күннің ішінде берілуі тиіс.
6. Иесімен бірге жөнелтілмейтін багаждағы тауарларды тауар өткізуші адам немесе тауар өткізуші адамның сенімхаты бойынша әрекет ететін басқа адам декларациялай алады. Кеден органына мәлімделетін мәліметтердің дұрыстығына тауарларды декларациялаушы адам жауапты болады.
7. Он алты жасқа толмаған адамның иесімен бірге жөнелтілмейтін багаждағы тауарлар оның ата-аналары немесе қамқоршылары, не ата-аналарының немесе қамқоршыларының сенімхаттары бойынша әрекет ететін адамдардың декларациялауына жатады.
266-бап. Жеке тұлғалардың тауарларды уақытша
әкелуі және уақытша әкетуі
1. Тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын жеке тұлғалар өздерінің шетелдік мемлекетте уақытша болуы мерзіміне кедендік төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмастан уақытша әкете алады.

10) подакцизные товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан свыше норм, установленных Правительством Республики Казахстан;
11) фармацевтическая продукция, за исключением лекарственных средств, предназначенных только для личного пользования лиц, пересекающих таможенную границу Республики Казахстан, в пути следования либо для проведения лечения;
12) товары, классифицируемые в товарных позициях 9018-9022 по  Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности;
13) товары, предназначенные для производственной или иной предпринимательской деятельности;
14) товары, не предназначенные для производственной или иной предпринимательской деятельности, количество или стоимость которых превышает нормы, установленные Правительством Республики Казахстан;
15) товары, перемещаемые в несопровождаемом багаже;
16) временно ввозимые (вывозимые) товары, в отношении которых не предусмотрено льготное перемещение товаров при их ввозе и вывозе;
17) транспортные средства;
18) товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан в связи с переселением физического лица на постоянное место жительства в Республику Казахстан из иностранного государства либо в иностранное государство из Республики Казахстан.
3. Форма пассажирской таможенной декларации определяется уполномоченным органом.
4. Письменное декларирование товаров, перемещаемых лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста, осуществляется лицом, его сопровождающим.
5. В отношении товаров, перемещаемых в несопровождаемом багаже, пассажирская таможенная декларация должна быть подана в течение пятнадцати календарных дней со дня представления товаров таможенному органу при ввозе товаров на таможенную территорию Республики Казахстан и одновременно с представлением товаров таможенному органу при их вывозе.
6. Товары, содержащиеся в несопровождаемом багаже, могут декларироваться лицом, перемещающим товары, или другим лицом, действующим по доверенности лица, перемещающего товары. Ответственность за достоверность сведений, заявляемых таможенному органу, несет лицо, декларирующее товары.
7. Товары, содержащиеся в несопровождаемом багаже лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста, подлежат декларированию его родителями или опекунами либо лицами, действующими по доверенности родителей или опекунов.
Статья 266. Временный ввоз и временный вывоз товаров
физическими лицами
1. Товары, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, могут временно вывозиться физическими лицами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, на срок их временного пребывания в иностранном государстве с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.

2. Тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерде тұрақты тұратын жеке тұлғалар өздерінің Қазақстан Республикасында уақытша болуы мерзіміне кедендік төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмастан уақытша әкеле алады.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының кедендік аумағына жеке тұлғалар уақытша әкелетін тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты жеңілдетілген тәртіппен уақытша әкелудің шектелген мерзімдерін белгілеуі мүмкін.
4. Жеңілдетілген тәртіппен уақытша әкелінетін және уақытша әкетілетін тауарлар, осы тауарлардың өткізілуіне қатысты ауызша декларациялау көзделген жағдайларды қоспағанда, жолаушылардың кедендік декларациясын толтыру жолымен жазбаша нысанда декларацияланады.
5. Уақытша әкелінетін және уақытша әкетілетін тауарлар табиғи тозудың немесе табиғи кемудің салдарынан болатын өзгерістерден басқа, өзгеріссіз күйінде қайта әкетуге және қайта әкелуге жатады.
6. Тауарлар кез келген кеден органы арқылы қайта әкетілуі және қайта әкелінуі мүмкін.
7. Қайта әкетілетін және қайта әкелінетін тауарлар әкету және әкелу кезінде тиісінше ресімделген жолаушылардың кедендік декларациясында бұл тауарлар туралы мәліметтер болған жағдайда кедендік төлемдерден, салықтардан және тарифтік емес реттеу шараларын қолданудан босатылады.
267-бап. Жеке тұлғалардың көлік құралдарын
уақытша әкелуі және уақытша әкетуі
1. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын жеке тұлғалар өздеріне тиесілі не өздеріне уақытша пайдалануға, билік етуге берілген, Қазақстан Республикасында тіркелген көлік құралдарын кедендік төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмастан уақытша әкетуге және қайта әкелуге құқылы.
2. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде тұрақты тұратын жеке тұлғалар өздеріне тиесілі не өздеріне уақытша пайдалануға, билік етуге берілген, шетел мемлекеттерінде тіркелген көлік құралдарын кедендік төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмастан уақытша әкелуге және қайта әкетуге құқылы.
3. Көлік құралдарын жеңілдетілген тәртіппен уақытша әкетудің мерзімі көлік құралын әкетуді шетел мемлекетінде жүзеге асырған адамның уақытша болу мерзімінен аспауы тиіс.
Көлік құралдарын жеңілдетілген тәртіппен уақытша әкелудің мерзімі кез келген жүйелі он екі айлық кезеңде жиынтықты алты айдан аспауы тиіс.
Көлік құралын әкелуді жүзеге асырған тұлғаға қатысы жоқ себептер бойынша белгіленген мерзімдерде әкету мүмкін болмаған жағдайда, көлік құралын уақытша әкелудің мерзімін кеден органы көлік құралын Қазақстан Республикасының аумағынан нақты әкету басталғанға дейін оны пайдалану құқығын бермей бір айға ұзартуы мүмкін.

2. Товары, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, могут временно ввозиться физическими лицами, постоянно проживающими за пределами территории Республики Казахстан, на срок их временного пребывания в Республике Казахстан с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
3. Правительством Республики Казахстан могут быть установлены ограниченные сроки временного ввоза в льготном порядке в отношении отдельных категорий товаров, временно ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан физическими лицами.
4. Временно ввозимые и временно вывозимые в льготном порядке товары декларируются в письменной форме путем заполнения пассажирской таможенной декларации, за исключением случаев, когда в отношении перемещения данных товаров предусмотрено устное декларирование.
5. Временно ввозимые и временно вывозимые товары подлежат обратному вывозу и обратному ввозу в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли.
6. Товары могут обратно вывозиться и обратно ввозиться через любой таможенный орган.
7. Обратно вывозимые и обратно ввозимые товары освобождаются от таможенных платежей, налогов и применения мер нетарифного регулирования при условии наличия сведений об этих товарах в пассажирской таможенной декларации, оформленной при ввозе и вывозе соответственно.
Статья 267. Временный ввоз и временный вывоз
транспортных средств физическими лицами
1. Физические лица, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, вправе временно вывозить и обратно ввозить принадлежащие либо переданные им во временное пользование, распоряжение транспортные средства, зарегистрированные в Республике Казахстан, с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
2. Физические лица, постоянно проживающие за пределами территории Республики Казахстан, вправе временно ввозить и обратно вывозить принадлежащие либо переданные им во временное пользование, распоряжение транспортные средства, зарегистрированные в иностранных государствах, с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
3. Срок временного вывоза в льготном порядке транспортных средств не должен превышать сроки временного пребывания лица, осуществившего вывоз транспортного средства, в иностранном государстве.
Срок временного ввоза в льготном порядке транспортных средств не должен превышать в совокупности шесть месяцев в любом последовательном двенадцатимесячном периоде.
При невозможности вывоза транспортного средства в установленные сроки по причинам, не зависящим от лица, осуществившего его ввоз, срок временного ввоза транспортного средства может быть продлен таможенным органом на один месяц без предоставления права его эксплуатации до начала фактического вывоза транспортного средства с территории Республики Казахстан.

4. Белгіленген мерзімдер өткенге дейін уақытша әкелінген көлік құралдары Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерлерге әкетілуі не тауарлар үшін көзделген кедендік режимдердің біріне мәлімделуі тиіс.
5. Көлік құралдары кез келген кеден органы арқылы қайта әкетілуі және қайта әкелінуі мүмкін.
6. Бұрын уақытша әкелінген көлік құралын әкету кезінде көлік құралын қайта әкету туралы міндеттеме көлік құралын әкету жүзеге асырылатын кеден органында қалады.
7. Осы баптың 4-тармағының шарттары орындалған жағдайда, көлік құралын тауарлар үшін көзделген кедендік режимде ресімдеуді жүзеге асыратын кеден органы немесе оның әкетілуі өзі арқылы жүзеге асырылатын кеден органы көлік құралын қайта әкету туралы міндеттемені ресімдеген кеден органын көлік құралын кедендік ресімдеу не Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкету фактісі туралы хабардар етеді.
268-бап. Жеке тұлғалар жеңілдетілген тәртіппен
уақытша әкелетін және уақытша әкететін
көлік құралдарын декларациялау
1. Жеңілдетілген тәртіппен уақытша әкелінетін және уақытша әкетілетін көлік құралдарын декларациялау жолаушылардың кедендік декларациясын толтыру және кеден органына көлік құралын бірдейлендіретін, осы көлік құралын меншіктену немесе иелену құқығын растайтын құжаттарды, сондай-ақ оны өткізетін адам тұрақты тұратын елді растайтын құжаттарды беру жолымен жүзеге асырылады.
2. Көлік құралын уақытша әкелуді декларациялау кезінде кеден органдары нысанын уәкілетті орган белгілейтін көлік құралын қайта әкету туралы міндеттемені ресімдеуді жүргізеді.
3. Жеңілдетілген тәртіппен уақытша әкелінген және уақытша әкетілген көлік құралдарын белгілі бір кедендік режимге орналастырусыз иеліктен шығаруға, басқа тұлғаларға пайдалануға немесе билік етуге беруге болмайды.
Ескерту. 268-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
269-бап. Жеке тұлғалардың тауарларды жеңілдетілген
тәртіппен өткізуі
1. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізудің жеңілдетілген тәртібі, осы бапта көзделген шараларды қоспағанда, кедендік төлемдерден, салықтардан толық босатуды және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбауды көздейді.
2. Жеңілдетілген тәртіппен өткізілетін тауарларды декларациялауды жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы олардың жүруі кезінде, осы Кодекстің 265-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды бір мезгілде ауызша немесе конклюденттік нысанда кеден органына табыс ете отырып жүзеге асырады.
Он алты жасқа толмаған адамның өткізетін тауарларын декларациялаудың нысанын таңдауды оны ертіп жүрген тұлға жүргізеді.

4. До истечения установленных сроков временно ввезенные транспортные средства должны быть вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан либо заявлены к одному из таможенных режимов, предусмотренных для товаров.
5. Транспортные средства могут обратно вывозиться и обратно ввозиться через любой таможенный орган.
6. При вывозе ранее временно ввезенного транспортного средства обязательство об обратном вывозе транспортного средства остается в таможенном органе, через который осуществляется вывоз транспортного средства.
7. При выполнении условий пункта 4 настоящей статьи таможенный орган, осуществляющий оформление транспортного средства в таможенном режиме, предусмотренном для товаров, или таможенный орган, через который осуществляется его вывоз, уведомляет таможенный орган, оформивший обязательство об обратном вывозе транспортного средства, о факте таможенного оформления либо вывоза транспортного средства с таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 268. Декларирование транспортных средств,
временно ввозимых и временно вывозимых
физическими лицами в льготном порядке
1. Декларирование транспортных средств, временно ввозимых и временно вывозимых в льготном порядке, осуществляется путем заполнения пассажирской таможенной декларации и представления в таможенный орган документов, идентифицирующих транспортное средство, подтверждающих право собственности или владения данным транспортным средством, а также документов, подтверждающих страну постоянного проживания лица, его перемещающего.
2. При декларировании временного ввоза транспортного средства таможенными органами производится оформление обязательства об обратном вывозе транспортного средства, форма которого устанавливается уполномоченным органом.
3. Временно ввезенные и временно вывезенные в льготном порядке транспортные средства не могут отчуждаться, передаваться в пользование или распоряжение другим лицам без помещения их под определенный таможенный режим.
Сноска. Статья 268 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 269. Перемещение товаров физическими лицами
в льготном порядке
1. Льготный порядок перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан предусматривает полное освобождение от таможенных платежей, налогов и неприменение мер нетарифного регулирования, за исключением мер, предусмотренных настоящей статьей.
2. Декларирование товаров, перемещаемых в льготном порядке, осуществляется физическими лицами при их следовании через таможенную границу Республики Казахстан одновременно с представлением товаров таможенному органу в устной или конклюдентной форме, за исключением случаев, предусмотренных статьей 265 настоящего Кодекса.
Выбор формы декларирования товаров, перемещаемых лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста, производится лицом, его сопровождающим.

3. Иесімен бірге жөнелтілмейтін багажды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасына әкелу кезінде өткізудің жеңілдетілген тәртібін қолданудың міндетті шарты жеке тұлғаның өту фактісін растайтын жолаушылардың кедендік декларациясын кеден органына табыс ету болып табылады.
4. Ауызша декларациялау кезінде жеке тұлға қол жүгінде немесе иесімен бірге жөнелтілетін багажды жазбаша декларациялауға жататын тауарлардың жоқтығы туралы мәлімдейді.
5. Жеке тұлға өзінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізетін, міндетті жазбаша декларациялауға жатпайтын тауарларды жазбаша декларациялауға құқылы.
6. Тауарларды конклюденттік нысанда декларациялау мүмкіндігі мақсатында Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде жеке тұлғалардың өтуі үшін арнайы белгіленген орындар жайластырылады. Осындай орындарды жайластыру талаптарын кеден ісі жөніндегі уәкілетті орган айқындайды .
7. Жеке тұлғаны қол жүгінде немесе иесімен бірге жөнелтілетін багажында жазбаша декларациялауға жататын тауарлары жоқ тұлғалардың өтуіне арналған арнайы белгіленген орын арқылы өткізу, көрсетілген тұлғада жазбаша декларациялауға жататын тауарлардың жоқ екендігі туралы кеден органына берілген өтініш ретінде қаралады.
8. Ерекше жағдайларда уәкілетті орган декларациялаудың конклюденттік нысанын қолдануға шектеулер белгілеуге құқылы. Мұндай шешім өткізу пунктінде қалыптасқан шұғыл жағдайды, Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өтетін қандай да бір тұлғалар санатының ерекшеліктері, Қазақстан Республикасына әкелуге не Қазақстан Республикасынан әкетуге Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тыйым салынған тауарлардың әкелінуі немесе әкетілуі мүмкін мемлекеттердің ерекшеліктері ескеріле отырып қабылданады.
9. Осы Кодекстің 265-бабының 2-тармағының 1)-11) тармақшаларында көрсетілген тауарлар тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген рұқсат ету құжаттарының болуы шартымен Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізіледі.
10. Жеңілдетілген тәртіппен өткізілетін тауарлар ішінара кедендік тексеруге жатады.
11. Кеден органы тауарларды өткізуші адамнан олардың негізінде жеңілдіктер берілген шарттарға сәйкестігін растайтын құжаттарды көрсетуін талап етуге құқылы.
12. Жеке тұлғалар тауарларды жеңілдетілген тәртіппен өткізген кезде, Қазақстан Республикасының кеден заңдарын сақтау үшін қажет болатын жағдайларды қоспағанда, кеден органдары көлік құралдарынан шықпай кедендік рәсімдерден өтуге мүмкіндік береді.

3. При ввозе несопровождаемого багажа на таможенную территорию Республики Казахстан обязательным условием применения льготного порядка перемещения является представление в таможенный орган пассажирской таможенной декларации, подтверждающей факт перемещения физического лица.
4. При устном декларировании физическое лицо заявляет об отсутствии в ручной клади или сопровождаемом багаже товаров, подлежащих письменному декларированию.
5. Физическое лицо вправе по своему желанию письменно декларировать товары, перемещаемые им через таможенную границу Республики Казахстан, не подлежащие обязательному письменному декларированию.
6. В целях возможности декларирования товаров в конклюдентной форме в пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан обустраиваются специально обозначенные места для прохода физических лиц. Требования к обустройству таких мест определяются уполномоченным органом.
7. Перемещение физического лица через специально обозначенное место для прохода лиц, не имеющих в ручной клади или в сопровождаемом багаже товаров, подлежащих письменному декларированию, рассматривается как заявление таможенному органу о том, что указанное лицо не имеет товары, подлежащие письменному декларированию.
8. В исключительных случаях уполномоченный орган вправе установить ограничения на применение конклюдентной формы декларирования. Такое решение принимается с учетом оперативной обстановки, сложившейся в пункте пропуска, особенностей какой-либо следующей через таможенную границу Республики Казахстан категории лиц, специфики государств, из которых могут ввозиться либо в которые могут вывозиться товары, запрещенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан к ввозу в Республику Казахстан и вывозу из Республики Казахстан.
9. Товары, указанные в подпунктах 1)-11) пункта 2 статьи 265 настоящего Кодекса, пропускаются через таможенную границу Республики Казахстан при условии наличия разрешительных документов соответствующих уполномоченных государственных органов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
10. Товары, перемещаемые в льготном порядке, подлежат выборочному таможенному досмотру.
11. Таможенный орган вправе требовать от лица, перемещающего товары, предъявление документов, подтверждающих соответствие условий, на основании которых предоставлены льготы.
12. При перемещении товаров физическими лицами в льготном порядке таможенные органы предоставляют возможность прохождения таможенных процедур, не покидая транспортные средства, за исключением случаев, когда это необходимо для соблюдения таможенного законодательства Республики Казахстан.

269-1-бап. Декларациялаудың конклюденттік нысаны кезінде
өткізу пункттерін жайластыруға қатысты жалпы
ережелер
1. Өткізу пункттерінде декларациялаудың конклюденттік нысанын қолдану мақсаты үшін "жасыл және қызыл дәліздер" жүйесін қолдану үшін орындар жайластырылады.
2. "Жасыл және қызыл дәліздер" жүйесін қолдану Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетін жеке тұлғаның декларациялау нысанын және кедендік ресімдеу үшін оған сәйкес дәлізді және өзі өткізетін тауарларды кедендік бақылауды дербес таңдауын көздейді.
3. Кәмелетке толмаған адамдар өткізетін тауарларды кедендік ресімдеу және кедендік бақылау үшін декларациялау нысаны мен оған сәйкес дәлізді таңдауды оларды ертіп жүрген адам жүргізеді.
Ескерту. 269-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
269-2-бап. Халықаралық өткізу пунктінде "жасыл және
қызыл дәліздер" жүйесін қолдану
1. "Жасыл дәліз" - Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы халықаралық өткізу пункттері арқылы өтетін және қол жүгінде және алып келе жатқан багажында осы Кодекстің 289-бабына сәйкес міндетті түрде жазбаша декларациялануға жататын тауарлары жоқ жеке тұлғалардың тауарларды жеңілдікпен өткізу тәртібі.
"Жасыл дәлізде" кедендік бақылаудың кейбір нысандарының қолданылмауы адамдардың Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын сақтау міндетінен босатылуын білдірмейді.
2. "Қызыл дәліз" - қол жүгінде және алып келе жатқан багажында осы Кодекстің 265-бабына сәйкес міндетті жазбаша декларациялануға жататын тауарлары бар жеке тұлғаларға қолданылатын Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету үшін жеткілікті кедендік бақылау нысандарын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы халықаралық өткізу пункттері арқылы жеке тұлғалар өткізетін тауарларды кедендік бақылау тәртібі.
3. "Жасыл және қызыл" дәліздердің басталуы мен аяқталуын кедендік бақылау аймағының шегінде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі белгілейді.
Ескерту. 269-2-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
269-3-бап. "Жасыл және қызыл дәліздерді" қолдану үшін
шекарадағы өткізу пункттеріне қойылатын
талаптар
1. "Жасыл және қызыл дәліздер" жүйесі шекарадағы өткізу пунктінің кедендік бақылау аймағында "жасыл дәліз" талаптарына сәйкес жабдықталған кем дегенде бір дәліз және "қызыл дәлізге" қойылатын талаптарды ескеріп жабдықталған кем дегенде бір дәліз болған кезде қолданылады.

Статья 269-1. Общие положения, относящиеся к обустройству
пунктов пропуска при конклюдентной форме декларирования
1. Для целей применения конклюдентной формы декларирования в пунктах пропуска обустраиваются места для применения системы "зеленого и красного коридоров".
2. Применение системы "зеленого и красного коридоров" предусматривает самостоятельный выбор физическим лицом, следующим через таможенную границу Республики Казахстан, формы декларирования и соответствующего ей коридора для таможенного оформления и таможенного контроля перемещаемых им товаров.
3. Выбор формы декларирования и соответствующего ей коридора для таможенного оформления и таможенного контроля товаров, перемещаемых несовершеннолетними лицами, производится сопровождающим лицом.
Сноска. Статья 269-1 дополнена Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 269-2. Применение в международном пункте пропуска
системы "зеленого и красного коридоров"
1. "Зеленый коридор" - льготный порядок перемещения товаров физическими лицами, следующими через международные пункты пропуска на таможенной границе Республики Казахстан и не имеющими в ручной клади и сопровождаемом багаже товаров, подлежащих обязательному письменному декларированию в соответствии со статьей 289 настоящего Кодекса.
Неприменение отдельных форм таможенного контроля в "зеленом коридоре" не означает, что лица освобождаются от обязанностей соблюдать таможенное законодательство Республики Казахстан.
2. "Красный коридор" - порядок таможенного контроля товаров, перемещаемых физическими лицами, следующими через международные пункты пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, с использованием форм таможенного контроля достаточных для обеспечения соблюдения таможенного законодательства Республики Казахстан, применяемый к физическим лицам, имеющим в ручной клади и сопровождаемом багаже товары, подлежащие обязательному письменному декларированию в соответствии со статьей 265 настоящего Кодекса.
3. Начало и окончание "зеленого и красного коридоров" устанавливаются территориальным подразделением уполномоченного органа в пределах зоны таможенного контроля.
Сноска. Статья 269-2 дополнена Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 269-3. Требования к пунктам пропуска на границе
для применения "зеленого и красного коридоров"
1. Система "зеленого и красного коридоров" применяется при наличии в зоне таможенного контроля пункта пропуска на границе не менее одного коридора, оборудованного в соответствии с требованиями "зеленого коридора", и не менее одного коридора, оборудованного с учетом требований к "красному коридору".

2. "Жасыл және қызыл дәліздерді" жайластыруға қолданылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді .
Ескерту. 269-3-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
270-бап. Жеке тұлғалардың тауарларды оңайлатылған
тәртіппен өткізуі
1. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізудің оңайлатылған тәртібі кедендік төлемдерден, салықтардан босатпастан және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан, осы Кодексте белгіленген тәртіпке сәйкес, тауарларды кедендік ресімдеу кезіндегі кедендік рәсімдерді қолданудан босатуды білдіреді.
2. Оңайлатылған тәртіппен өткізілетін тауарларды декларациялау жолаушылардың кедендік декларациясын толтыру, сондай-ақ тауарларды өткізуші адамның жеке басын, тауардың құнын, шығарылған елін, тарифтік емес реттеу шараларының сақталғандығын растайтын құжаттарды көрсету арқылы тауарларды бір мезгілде кеден органына табыс ете отырып жүргізіледі.
3. Оңайлатылған тәртіппен декларациялау кезінде тауарлардың кедендік құны кассалық немесе тауарлық чектерде немесе бөлшек сауда-саттықта пайдаланылатын және тауарға ақы төленгендігін растайтын өзге де құжаттарда аталған тауардың бағасы туралы мәліметтердің негізінде айқындалады.
4. Иесімен бірге жөнелтілмейтін багажын Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелу кезінде кедендік құнға тауарларды әуежайға, теңіз портына немесе тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендік аумағына келетін өзге де орындарына жеткізу жөніндегі шығыстар кіреді.
5. Тауарлардың құнын растайтын құжаттар болмаған жағдайда, кеден органы жолаушылардың кедендік декларациясында мәлімделген тауарлардың кедендік құнын кедендік төлемдерді және салықтарды есептеуге негіз ретінде қабылдайды.
6. Мәлімделген кедендік құнның анық еместігі туралы негіздер болған жағдайда, кеден органы тауарлардың кедендік құнын осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес өздігінен белгілей алады.
7. Оңайлатылған тәртіппен өткізілетін тауарларға тауарларды осы Кодексте көзделген тәртіппен өткізу кезінде төленуге жататын кедендік төлемдер және салықтар қолданылады.
8. Егер оларда осы тауарлардың шығарылған елі туралы ақпарат болған жағдайда, этикеткалар, таңба-жапсырмалар, бұйымдардың төлқұжаттары және тауарларға қоса берілетін өзге де құжаттар тауарлардың шығарылған елін растайтын құжаттар бола алады.
9. Тауарлардың шығарылған елін растайтын құжаттар болмаған жағдайда, оңайлатылған тәртіппен өткізілетін тауарларға осы Кодексте белгіленген тарифтік және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылады.

2. Требования, применяемые к обустройству "зеленого и красного коридоров", определяются уполномоченным органом.
Сноска. Статья 269-3 дополнена Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 270. Перемещение товаров физическими лицами в
упрощенном порядке
1. Упрощенный порядок перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан означает освобождение от применения таможенных процедур при таможенном оформлении товаров в соответствии с порядком, установленным настоящим Кодексом, без освобождения от таможенных платежей, налогов и применения мер нетарифного регулирования.
2. Декларирование товаров, перемещаемых в упрощенном порядке, производится одновременно с представлением товаров таможенному органу путем заполнения пассажирской таможенной декларации, а также предъявления документов, подтверждающих личность лица, перемещающего товары, стоимость товара, страну происхождения, соблюдение мер нетарифного регулирования.
3. Таможенная стоимость товаров при декларировании в упрощенном порядке определяется на основании сведений о цене товара, указанных в кассовых или товарных чеках или иных документах, используемых в розничной купле-продаже и подтверждающих оплату товара.
4. При ввозе несопровождаемого багажа на таможенную территорию Республики Казахстан в таможенную стоимость включаются расходы по доставке товаров до аэропорта, морского порта или иного места прибытия товаров на таможенную территорию Республики Казахстан.
5. При отсутствии документов, подтверждающих стоимость товаров, таможенным органом за основу исчисления таможенных платежей и налогов принимается таможенная стоимость товаров, заявленная в пассажирской таможенной декларации.
6. При наличии оснований о недостоверности заявленной таможенной стоимости таможенный орган может самостоятельно определить таможенную стоимость товаров в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса.
7. В отношении товаров, перемещаемых в упрощенном порядке, применяются таможенные платежи и налоги, подлежащие уплате при перемещении товаров в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.
8. Документами, подтверждающими страну происхождения товаров, могут быть этикетки, ярлыки, паспорта изделий и иные документы, прилагаемые к товарам, в случае если они содержат информацию о стране происхождения данных товаров.
9. При отсутствии документов, подтверждающих страну происхождения товаров, к товарам, перемещаемым в упрощенном порядке, применяются меры тарифного и нетарифного регулирования, установленные настоящим Кодексом.

10. Кедендік төлемдерді және салықтарды жеке тұлғалар тікелей тауарларды декларациялау кезінде төлейді. Бұл ретте, кеден органының лауазымды адамы нысанын, толтыру тәртібін және есебін уәкілетті орган айқындайтын , қатаң есептілік бланкісі болып табылатын кедендік кіріс ордерін ресімдеуді жүргізеді.
11. Егер әкелінетін тауарларды кедендік ресімдеу жеке тұлғаның кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу мүмкіндігінің болмауынан немесе тарифтік емес реттеу шараларының сақталуын растайтын құжаттардың болмауынан дереу аяқтау мүмкін болмаса, оларды тасымалдаушы тұлғаның тілегі бойынша тауарлар:
1) Қазақстан Республикасы кедендік аумағының шегінен тыс жерлерге дереу қайта әкетілуі;
2) уақытша сақтау қоймаларына орналастырылуы;
3) межелі кеден органында кейіннен кедендік ресімдеу үшін тауарлар жеткізудің ішкі кедендік транзит рәсімдері жөніндегі шарттарын сақтай отырып межелі кеден органына жеткізілуі мүмкін.
12. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы оңайлатылған тәртіппен өткізілетін тауарлар тек еркін айналым үшін тауарлар шығару, тауарлардың экспорты немесе тауарлардың транзиті режимдеріне ғана мәлімделеді.
13. Жеке тұлғалар тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізудің оңайлатылған тәртібін қолданудан бас тартуға құқылы. Бұл жағдайда, осы Кодекске сәйкес тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізудің тәртібі қолданылады.
35-тарау. Тауарларды халықаралық почта
жөнелтілімдерімен өткізу
271-бап. Осы тарауда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы тарауда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) халықаралық почта жөнелтімдері - жай немесе Қазақстан Республикасынан тысқары жерге жөнелту үшін қабылданатын не Қазақстан Республикасына келіп  түсетін, не Қазақстан Республикасының аумағы арқылы бір шет мемлекеттен екінші шет мемлекетке транзитпен өтетін тіркелетін почта жөнелтімдері;
2) халықаралық почта қызметтерін көрсететін ұйым - Қазақстан  Республикасының почта байланысы туралы заңдарына және Дүниежүзілік почта одағының актілеріне сәйкес почта байланысы қызметтерін көрсетуші заңды тұлға;
3) халықаралық почта алмасу орны - кедендік ресімдеу жүргізілетін халықаралық ілеспе құжаттарды ресімдей отырып, келіп түсетін және жіберілетін халықаралық почта жөнелтімдерін өңдеу міндетіне кіретін почта байланысының бөлімшесі.
272-бап. Халықаралық почта жөнелтімдеріне қатысты
жалпы ережелер
1. Осы тараудың ережелері Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтімдерімен өткізілетін тауарларды кедендік бақылау мен кедендік ресімдеудің тәртібін реттейді.

10. Таможенные платежи и налоги уплачиваются физическими лицами непосредственно при декларировании товаров. При этом должностным лицом таможенного органа производится оформление таможенного приходного ордера, являющегося бланком строгой отчетности, форма, порядок заполнения и учета которого определяются уполномоченным органом.
11. Если таможенное оформление ввозимых товаров не может быть немедленно завершено из-за невозможности уплаты физическим лицом таможенных платежей и налогов или отсутствия документов, подтверждающих соблюдение мер нетарифного регулирования, товары по желанию перемещающего их лица могут быть:
1) немедленно вывезены им обратно за пределы таможенной территории Республики Казахстан;
2) помещены на склады временного хранения;
3) доставлены до таможенного органа назначения с соблюдением условий доставки товаров по процедуре внутреннего таможенного транзита для последующего таможенного оформления в таможенном органе назначения.
12. Товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан в упрощенном порядке, заявляются исключительно к режимам выпуска товаров для свободного обращения, экспорта товаров или транзита товаров.
13. Физические лица вправе отказаться от применения упрощенного порядка перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан. В этом случае применяется порядок перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с настоящим Кодексом.
Глава 35. Перемещение товаров в международных почтовых
отправлениях
Статья 271. Основные понятия, используемые в настоящей
главе
В настоящей главе используются следующие основные понятия:
1) международное почтовое отправление - простое или регистрируемое почтовое отправление, принимаемое для пересылки за пределы Республики Казахстан либо поступающее в Республику Казахстан, либо следующее из одного иностранного государства в другое транзитом через территорию Республики Казахстан;
2) организация, оказывающая международные почтовые услуги, - юридическое лицо, оказывающее услуги почтовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан о почте и актами Всемирного почтового союза;
3) место международного почтового обмена - подразделение почтовой связи, в функции которого включена обработка входящих и исходящих международных почтовых отправлений с оформлением международных сопроводительных документов, по которым производится таможенное оформление.
Статья 272. Общие положения, относящиеся к
международным почтовым отправлениям
1. Положения настоящей главы регулируют порядок таможенного контроля и таможенного оформления товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан в международных почтовых отправлениях.

2. Халықаралық почта жөнелтімдеріне мынадай түрлер жатады:
1) хаттар - жай, тапсырысты, құндылығы жарияланған;
2) почта карточкалары - жай, тапсырысты;
3) бандерольдер мен "М" арнайы қапшықтары - жай, тапсырысты;
4) секограммалар - жай, тапсырысты;
5) шағын пакеттер - тапсырысты;
6) сәлемдемелер - кәдімгі, құндылығы жарияланған;
7) экспресс-почтаның халықаралық жөнелтімдері (Дүниежүзілік почта одағының актілеріне сәйкес халықаралық почта жөнелтімін жеделдетіп қабылдау, өңдеу, жеткізу).
3. Халықаралық почта жөнелтімдерін жіберу Дүниежүзілік почта одағының актілерінде көзделген құжаттармен қоса жүруі тиіс.
4. Халықаралық почта қызметтерін көрсететін ұйым уәкілетті органмен келісім бойынша халықаралық почта алмасу орындарын айқындайды.
5. Халықаралық почта қызметтерін көрсететін ұйым шарттық негізде халықаралық почта алмасу орындарындағы кеден органдарын кедендік бақылауды жүзеге асыруға арналған қызметтік үй-жайлармен қамтамасыз етуі тиіс.
273-бап. Тауарларды халықаралық почта жөнелтімдерімен
өткізудің ерекшеліктері
1. Халықаралық почта жөнелтімдерімен:
1) Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелуге және осы аумақтан әкетуге тыйым салынған;
2) Дүниежүзілік почта одағының актілеріне сәйкес жіберуге тыйым салынған тауарларды жіберуге жол берілмейді.
2. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінуі немесе тиісінше осы аумақтан әкетілуі шектелген тауарларға тарифтік емес реттеу шаралары қолданылады.
3. Жеке тұлғаның мекен-жайына жіберілетін және өндірістік немесе өзге де кәсіпкерлік қызметке арналмаған тауарлар Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген шарттар мен нормалар сақталған жағдайда, кедендік төлемдерді және салықтар төлеуден толық босатыла отырып және оларға тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмастан өткізіледі.
4. Халықаралық почта қызметтерін көрсетуші ұйым, зағиптарға арналған хаттар, почта карточкалары, секограммаларды қоспағанда, халықаралық почта жөнелтімдерін қарау және кедендік тексеру жүргізу үшін табыс етеді.
5. Халықаралық почта жөнелтімдерін халықаралық почта қызметтерін көрсетуші ұйым кеден органдарының рұқсатынсыз оларды алушыларға бермейді не Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге жөнелте алмайды.
6. Құндылығы жарияланған хаттар, "М" қапшықтары, бандерольдер ілеспе құжаттарды кедендік ресімдеместен жөнелтімдердің өзіне белгілер қою жолымен кедендік бақылауға жатады.

2. К международным почтовым отправлениям относятся следующие виды:
1) письма - простые, заказные, с объявленной ценностью;
2) почтовые карточки - простые, заказные;
3) бандероли и специальные мешки "М" - простые, заказные;
4) секограммы - простые, заказные;
5) мелкие пакеты - заказные;
6) посылки - обыкновенные, с объявленной ценностью;
7) международные отправления экспресс-почты (ускоренный прием, обработка, доставка международного почтового отправления в соответствии с актами Всемирного почтового союза).
3. Пересылка международных почтовых отправлений должна сопровождаться документами, предусмотренными актами Всемирного почтового союза.
4. Организация, оказывающая международные почтовые услуги, по согласованию с уполномоченным органом определяет места международного почтового обмена.
5. Организация, оказывающая международные почтовые услуги, должна на договорной основе обеспечить таможенные органы в местах международного почтового обмена служебными помещениями для осуществления таможенного контроля.
Статья 273. Особенности перемещения товаров в
международных почтовых отправлениях
1. Не допускается пересылка в международных почтовых отправлениях товаров:
1) запрещенных к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан и вывозу с этой территории;
2) пересылка которых запрещена в соответствии с актами Всемирного почтового союза.
2. К товарам, ограниченным к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан или соответственно к вывозу с этой территории в соответствии с законодательством Республики Казахстан, применяются меры нетарифного регулирования.
3. Товары, пересылаемые в адрес физического лица и не предназначенные для производственной или иной предпринимательской деятельности, перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан с полным освобождением от уплаты таможенных платежей и налогов и без применения к ним мер нетарифного регулирования при соблюдении условий и норм, установленных Правительством Республики Казахстан.
4. Организация, оказывающая международные почтовые услуги, предоставляет для осмотра и таможенного досмотра международные почтовые отправления, за исключением писем, почтовых карточек, секограмм для слепых.
5. Международные почтовые отправления не могут быть выданы организацией, оказывающей международные почтовые услуги, их получателям либо отправлены за пределы таможенной территории Республики Казахстан без разрешения таможенных органов.
6. Письма с объявленной ценностью, мешки "М", бандероли подлежат таможенному контролю без таможенного оформления сопроводительных документов путем проставления отметок на самих отправлениях.

7. Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған тауарларды алып қоюды кеден органдары Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген тәртіппен жүргізеді.
8. Халықаралық почта қызметтерін көрсетуші ұйым халықаралық почта жөнелтімдерін жоғалтқаны, оларды алушыға кеден органдарының рұқсатынсыз бергені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
274-бап. Халықаралық почта жөнелтімдерін кедендік
ресімдеу
1. Халықаралық почта жөнелтімдерін кедендік ресімдеу құжаттар мен мәліметтерді тексеруден, техникалық бақылау құралдарының көмегімен жүзеге асырылатын қарап шығудан, ал қажет болған жағдайда - халықаралық почта қызметтерін көрсетуші ұйым операторларының орамаларды тексеру үстелінде ашып көруінен және кеден органының лауазымды адамына ішіндегілерді көрсете отырып, кедендік тексеруден басталады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізудің жеңілдетілген тәртібін көздеген тауарларды кедендік ресімдеуді қызмет ету аймағында халықаралық почта алмасу орны орналасқан кеден органы жүзеге асырады.
3. Жүктің кедендік декларациясы берілетін тауарлардың кедендік ресімделуін қызмет ету аймағында жеткізудің ақырғы пункті не халықаралық почта жөнелтімінің бастапқы жөнелту пункті болып табылатын почта байланысының бөлімшесі орналасқан кеден органы жүзеге асырады.
4. Экспресс-почтаның халықаралық жөнелтімдері басымдылық тәртіпте кедендік ресімдеуге жатады.
5. Аудио-, бейнежазбалар мен магниттік және өзге де тасушылардағы ақпараттарды кедендік ресімдеу электронды есептеу машинасының түрі мен пайдаланыла отырып жазба жүргізілген операциялық жүйе туралы мәліметтер болған кезде, бақылаудың техникалық құралдарын пайдалану арқылы кедендік бақылаудан кейін жүзеге асырылады. Мұндай мәліметтер болмаған жағдайда, алушыға осы ақпараттың мағынасын ашу мүмкіндігі беріледі. Мағынасын ашу мүмкін болмаған жағдайда, ақпараттар тасушы жөнелтушіге қайтарылады.
6. Қайтыс болғандардың мәйітін кедендік ресімдеу медициналық мекеменің құжаты мен тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар берген қайтыс болғандығын растау туралы құжаттары болған жағдайда, оңайлатылған тәртіппен жүргізіледі. Мәйіт салынған табытты кеден органының лауазымды адамы өзге салымдардың жоқтығы туралы міндетті түрде белгі соға отырып, пломбылайды.
7. Мемлекеттік наградаларды (ордендер, медальдар, белгілер, атаулы заттар) мұндай тауарларды бағасы жарияланған халықаралық почта жөнелтімдерімен өткізетін адамның меншік құқығын растайтын марапаттау туралы құжаттар бойынша ғана Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы жіберуге жол беріледі.

7. Изъятие товаров, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан и вывозу из Республики Казахстан, производится таможенными органами в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
8. Организация, оказывающая международные почтовые услуги, за утрату международных почтовых отправлений, за их выдачу получателю без разрешения таможенных органов несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 274. Таможенное оформление международных
почтовых отправлений
1. Таможенное оформление международных почтовых отправлений начинается с проверки документов и сведений, осмотра, осуществляемого с помощью средств технического контроля, а при необходимости - таможенным досмотром со вскрытием упаковки на досмотровом столе операторами организации, оказывающей международные почтовые услуги, и предъявлением вложения должностному лицу таможенного органа.
2. Таможенное оформление товаров, в отношении которых Правительством Республики Казахстан предусмотрен льготный порядок перемещения через таможенную границу Республики Казахстан, осуществляется таможенным органом, в зоне деятельности которого располагается место международного почтового обмена.
3. Таможенное оформление товаров, в отношении которых представляется грузовая таможенная декларация, осуществляется таможенным органом, в зоне деятельности которого располагается подразделение почтовой связи, являющееся конечным пунктом доставки либо начальным пунктом отправления международного почтового отправления.
4. Международные отправления экспресс-почты подлежат таможенному оформлению в приоритетном порядке.
5. Таможенное оформление аудио-, видеозаписи и информации на магнитных и иных носителях осуществляется после таможенного контроля с применением технических средств контроля при наличии сведений о типе электронной вычислительной машины и операционной системе, с использованием которых произведена запись. При отсутствии таких сведений получателю предоставляется возможность расшифровки данной информации. В случае невозможности расшифровки носитель информации возвращается отправителю.
6. Таможенное оформление праха умершего производится в упрощенном порядке при наличии документа медицинского учреждения и документов, выдаваемых соответствующими уполномоченными государственными органами, о подтверждении смерти. Емкость с прахом пломбируется должностным лицом таможенного органа с обязательным проставлением отметки об отсутствии иных вложений.
7. Государственные награды (ордена, медали, знаки, именные предметы) допускаются к пересылке через таможенную границу Республики Казахстан только по документам о награждении, подтверждающим право собственности лица, перемещающего такие товары в международных почтовых отправлениях с объявленной ценностью.

275-бап. Халықаралық почта жөнелтімдерін декларациялау
1. Дүниежүзілік почта одағының актілерінде көзделген және халықаралық почта жөнелтімдерінің ілеспе құжаттарында кеден органдарына қажетті барлық мәліметтер болған жағдайда, осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жүктің кедендік декларациясын табыс ету талап етілмейді және мұндай жағдайларда кедендік рәсімдеу көлік және коммерциялық құжаттарға кеден органының тиісті белгілерін қою жолымен жүзеге асырылады.
2. Егер:
1) халықаралық почта жөнелтiмдерiн:
тауардың декларацияланатын легiнің кедендiк құны тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген тоқсан айлық есептік көрсеткiштен асатын;
аталған тауарларға қатысты тарифтiк емес реттеу шаралары белгіленген жағдайларда заңды тұлғалар жіберсе;
2) тауарлардың құны жеке тұлғалардың тауарларды халықаралық почта жөнелтімдерімен өткізуі үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормадан асып кетсе;
3) жеке тұлға Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан не Қазақстан Республикасының кедендік аумағына жеке тұлғаның мекен-жайына жіберілген тауарлар, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген, тауарлардың қолданылуын айқындау өлшемдеріне сәйкес өндірістік және өзге де кәсіпкерлік қызметке арналса, халықаралық почта жөнелтімдерін жүктің кедендік декларациясын беру арқылы декларациялау талап етіледі.
Ескерту. 275-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
276-бап. Халықаралық почта жөнелтімдерін кедендік
бақылау
1. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтімдерімен жіберілетін тауарлар кедендік бақылауда болады.
2. Тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына халықаралық почта жөнелтімдерімен жіберу кезінде кедендік бақылау Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан кірген кезден басталады және тауарларды шығару кезінде аяқталады.
3. Тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге халықаралық почта жөнелтімдерімен жіберу кезінде кедендік бақылау тауарларды кеден органдарына табыс еткен кезден басталады және Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өткен кезде аяқталады.
4. Жеткізудің ақырғы пункті болып табылатын почта байланысының бөлімшесіне халықаралық почта жөнелтімдерін жеткізуді бақылауды уәкілетті орган белгілеген тәртіпте кеден органдары жүзеге асырады.

Статья 275. Декларирование международных почтовых
отправлений
1. При наличии всех сведений, необходимых таможенным органам, содержащихся в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающих международные почтовые отправления, представления грузовой таможенной декларации не требуется и таможенное оформление в таких случаях производится путем проставления на транспортных и коммерческих документах соответствующих отметок таможенного органа, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
2. Декларирование международных почтовых отправлений путем подачи грузовой таможенной декларации требуется в случаях, если:
1) международные почтовые отправления пересылаются юридическими лицами при условии, что:
таможенная стоимость декларируемой партии товара превышает девяносто месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
в отношении данных товаров установлены меры нетарифного регулирования;
2) стоимость товаров превышает нормы, установленные Правительством Республики Казахстан для перемещения товаров физическими лицами в международных почтовых отправлениях;
3) товары предназначены для производственной и иной предпринимательской деятельности в соответствии с критериями определения предназначения товаров, установленными Правительством Республики Казахстан, пересылаемые физическим лицом с таможенной территории Республики Казахстан либо в адрес физического лица на таможенную территорию Республики Казахстан.
Сноска. В статью 275 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 276. Таможенный контроль международных почтовых
отправлений
1. Товары, пересылаемые в международных почтовых отправлениях через таможенную границу Республики Казахстан, находятся под таможенным контролем.
2. При пересылке товаров в международных почтовых отправлениях на территорию Республики Казахстан таможенный контроль начинается с момента пересечения таможенной границы Республики Казахстан и завершается в момент выпуска товаров.
3. При пересылке товаров в международных почтовых отправлениях за пределы территории Республики Казахстан таможенный контроль начинается с момента предъявления таможенным органам товаров и завершается в момент пересечения таможенной границы Республики Казахстан.
4. Контроль доставки международного почтового отправления в подразделение почтовой связи, являющееся конечным пунктом доставки, осуществляется таможенными органами в порядке, установленном уполномоченным органом.

5. Халықаралық почта жөнелтімдерін қарау мен кедендік тексеруді жүргізу кезінде кеден органдары кедендік бақылаудың техникалық құралдарын ең жоғары дәрежеде пайдаланады.
6. Халықаралық почта алмасу орнына бүлінген түрде, салмағында алшақтық бар, ішіндегісі бұзылған немесе қажетті ілеспе құжаттарынсыз келіп түскен халықаралық почта жөнелтімдері халықаралық почта қызметтерін көрсетуші ұйым ресімдеген актіні қоса бере отырып, кеден органдарына көрсетіледі.
7. Халықаралық почта жөнелтімін кедендік тексеру кезінде санының алшақтығы және ішіндегілерінің сәйкес келмеуі анықталса кеден органының лауазымды адамы халықаралық почта қызметтерін көрсетуші ұйымның қызметкерімен бірлесіп, кедендік тексерудің актісін жасайды.
36-тарау. Шетелдік тұлғалардың жекелеген
санаттарының тауарларды өткізуі
277-бап. Осы тараудың қолданылу саласы
Осы тарау дипломатиялық, консулдық және шетел мемлекеттерінің өзге де ресми өкілдіктері, халықаралық ұйымдар, осы өкілдіктер мен ұйымдардың жеке құрамдары Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізетін тауарларға қатысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктерді пайдаланатын шетелдік тұлғалардың жекелеген санаттарының мүлкіне және жеке багажына қатысты кедендік бақылаудың тәртібін реттейді.
278-бап. Осы тарауда пайдаланылатын ұғымдар
Осы тарауда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) дипломатиялық өкілдік - жеке құрамы Қазақстан Республикасында тіркелген шетел мемлекетінің өкілдігі;
2) консулдық мекеме - жеке құрамы Қазақстан Республикасында тіркелген кез келген бас консулдық, консулдық, вице-консулдық немесе консулдық агенттік;
3) дипломатиялық өкілдіктің қызметкерлері - өкілдіктің басшысы және өкілдік жеке құрамының мүшелері;
4) дипломатиялық өкілдік жеке құрамының мүшелері - өкілдіктің дипломатиялық, әкiмшiлiк-техникалық және қызмет көрсетуші жеке құрамының мүшелері;
5) консулдық лауазымды адам - консулдық мекеменің басшысын қоса алғанда, консулдық лауазымды адам ретінде консулдық функцияларды атқару тапсырылған адам;
6) консулдық мекеменің қызметкерлері - консулдық лауазымды адамдар, консулдық қызметшілер (әкімшілік-техникалық міндеттерді атқаратын адамдар) және қызмет көрсетуші жеке құрамның қызметкерлері;
7) дипломатиялық өкілдіктерге теңестірілген өкілдіктер - жеке құрамы Қазақстан Республикасында тіркелген халықаралық ұйымдардың өкілдіктері;

5. При проведении осмотра и таможенного досмотра международных почтовых отправлений таможенные органы в максимальной степени используют технические средства таможенного контроля.
6. Международные почтовые отправления, поступившие в место международного почтового обмена в поврежденном виде, с расхождением в весе, с испорченным вложением или без необходимых сопроводительных документов, предъявляются таможенным органам с приложением акта, оформленного организацией, оказывающей международные почтовые услуги.
7. При расхождении в количестве и при несоответствии вложения, выявленных при таможенном досмотре международного почтового отправления, должностным лицом таможенного органа совместно с сотрудником организации, оказывающей международные почтовые услуги, составляется акт таможенного досмотра.
Глава 36. Перемещение товаров отдельными категориями
иностранных лиц
Статья 277. Сфера применения настоящей главы
Настоящая глава регулирует порядок таможенного контроля в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, дипломатическими, консульскими и иными официальными представительствами иностранных государств, международными организациями, персоналом этих представительств и организаций, а также в отношении имущества и личного багажа отдельных категорий иностранных лиц, пользующихся льготами по таможенным платежам на территории Республики Казахстан.
Статья 278. Понятия, используемые в настоящей главе
Основные понятия, используемые в настоящей главе:
1) дипломатическое представительство - представительство иностранного государства, персонал которого аккредитован в Республике Казахстан;
2) консульское учреждение - любое генеральное консульство, консульство, вице-консульство или консульское агентство, персонал которых аккредитован в Республике Казахстан;
3) сотрудники дипломатического представительства - глава представительства и члены персонала представительства;
4) члены персонала дипломатического представительства - члены дипломатического, административно-технического и обслуживающего персонала представительства;
5) консульское должностное лицо - лицо, включая главу консульского учреждения, которому поручено в этом качестве выполнение консульских функций;
6) работники консульского учреждения - консульские должностные лица, консульские служащие (лица, выполняющие административно-технические обязанности) и работники обслуживающего персонала;
7) представительства, приравненные к дипломатическим представительствам, - представительства международных организаций, персонал которых аккредитован в Республике Казахстан;

8) дипломатиялық почта - мемлекет пен оның шетелдегі дипломатиялық, консулдық өкілдіктері арасындағы байланыс түрі;
9) консулдық сағдиян - консулдық мекемелердің байланыс түрлерінің бірі;
10) дипломатиялық курьер - Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы дипломатиялық почтаны өткізуге уәкілетті тұлға;
11) консулдық курьер - Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы консулдық сағдиянды өткізуге уәкілетті тұлға.
279-бап. Шетел мемлекеттерi дипломатиялық
өкiлдiктерiнің тауарларды өткізуі
Қазақстан Республикасының аумағындағы шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдіктері өздерінің ресми пайдалануына арналған тауарларды сондай-ақ тауарларды уақытша сақтау қоймаларында немесе кеден органдарының кедендік қоймаларында сақтауды жүзеге асыру кезінде кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуден босатыла отырып және тауарларға тарифтік емес реттеу шараларын қолданбай Қазақстан Республикасына әкеле алады және Қазақстан Республикасынан әкете алады.
Ескерту. 279-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
280-бап. Шетел мемлекетінің дипломатиялық өкілдігі
басшысының және өкілдіктің дипломатиялық
жеке құрамы мүшелерінің тауарларды өткізуі
1. Шетел мемлекеті дипломатиялық өкілдігінің басшысы және өкілдіктің дипломатиялық жеке құрамының мүшелері, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелері, егер олар Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, бастапқы жайғасуға қажет тауарларды қоса алғанда, өздерінің жеке пайдалануына арналған тауарларды  сондай-ақ тауарларды уақытша сақтау қоймаларында немесе кеден органдарының кедендік қоймаларында сақтауды жүзеге асыру кезінде  кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуден босатыла отырып және тауарларға тарифтік емес реттеу шараларын қолданбай Қазақстан Республикасына әкеле алады және Қазақстан Республикасынан әкете алады.
2. Шетел мемлекетiнiң дипломатиялық өкiлдiгi басшысының, өкiлдiктiң дипломатиялық жеке құрамы мүшелерiнiң, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелерінің, егер олар Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, жеке багажы, егер жеке пайдалануға арналмаған тауарлар немесе әкелуiне не әкетiлуiне тыйым салынған, немесе Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині туралы заңдарымен реттелетiн тауарлар бар екенiне елеулi негiздемелер болмаса, кедендік тексеруден босатылады. Тауарларды мұндай тексеру тек осы адамның немесе оның уәкiлеттi өкiлiнiң қатысуымен жүргiзiлуі қажет.
Ескерту. 280-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

8) дипломатическая почта - вид связи между государством и его дипломатическим, консульским представительством за рубежом;
9) консульская вализа - один из видов связи консульских учреждений;
10) дипломатический курьер - лицо, уполномоченное на перемещение через таможенную границу Республики Казахстан дипломатической почты;
11) консульский курьер - лицо, уполномоченное на перемещение через таможенную границу Республики Казахстан консульской вализы.
Статья 279. Перемещение товаров дипломатическими
представительствами иностранных государств
Дипломатические представительства иностранных государств на территории Республики Казахстан могут ввозить в Республику Казахстан и вывозить из Республики Казахстан товары, предназначенные для официального пользования представительств, с освобождением от уплаты таможенных платежей и налогов, а также при осуществлении хранения товаров на складах временного хранения или таможенных складах таможенных органов и без применения к товарам мер нетарифного регулирования.
Сноска. В статью 279 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 280. Перемещение товаров главой дипломатического
представительства иностранного государства и
членами дипломатического персонала
представительства
1. Глава дипломатического представительства иностранного государства и члены дипломатического персонала представительства, а также проживающие вместе с ними члены их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, могут ввозить в Республику Казахстан товары, предназначенные для их личного пользования, включая товары для первоначального обзаведения, и вывозить из Республики Казахстан товары, предназначенные для их личного пользования, с освобождением от уплаты таможенных платежей и налогов, а также при осуществлении хранения товаров на складах временного хранения или таможенных складах таможенных органов и без применения к товарам мер нетарифного регулирования.
2. Личный багаж главы дипломатического представительства иностранного государства, членов дипломатического персонала представительства, а также проживающих вместе с ними членов их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, освобождается от таможенного досмотра, если нет серьезных оснований предполагать, что он содержит товары, не предназначенные для личного пользования, или товары, ввоз или вывоз которых запрещен либо регулируется законодательством Республики Казахстан о карантине растений. Такой досмотр товаров должен проводиться только в присутствии данного лица или его уполномоченного представителя.
Сноска. В статью 280 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

281-бап. Шетел мемлекетi дипломатиялық өкiлдiгiнiң
әкiмшiлiк-техникалық жеке құрамы мүшелерінің
тауарларды өткізуі
Шетел мемлекетi дипломатиялық өкiлдiгiнiң әкiмшiлiк-техникалық жеке құрамының мүшелері және олармен бірге тұратын отбасы мүшелері, егер олар Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, жайғасуға арналған заттарды қоса алғанда, өздерінің жеке пайдалануына арналған тауарларды сондай-ақ тауарларды уақытша сақтау қоймаларында немесе кеден органдарының кедендік қоймаларында сақтауды жүзеге асыру кезінде кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуден босатыла отырып және тауарларға тарифтік емес реттеу шараларын қолданбай, Қазақстан Республикасына әкеле алады және Қазақстан Республикасынан әкете алады.
Ескерту. 281-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
282-бап. Шетел мемлекетi дипломатиялық өкiлдiгiнің
қызмет көрсетушi жеке құрамы мүшелерiнің
тауарларды өткізуі
Шетел мемлекетiмен жасалып бекітілген халықаралық шарттың негiзiнде шетел мемлекетi өкiлдiгiнiң дипломатиялық жеке құрамының мүшелеріне, осы Кодексте берілетін кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктер әрбiр жекелеген шетел мемлекетіне қатысты өзара сыйластық принципін негiзге ала отырып, осы дипломатиялық өкiлдiктiң қызмет көрсетушi жеке құрамының қызметкерлеріне, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiне егер олар Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, қолданылуы мүмкiн.
283-бап. Шетел мемлекеттерiнiң консулдық мекемелері
мен олардың қызметкерлерінің тауарларды
өткізуі
1. Шетел мемлекеттерiнiң консулдық мекемелеріне, консулдық мекеменің басшысын қоса отырып, консулдық лауазымды адамдарға және консулдық қызметшілерге, сондай-ақ егер Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, олардың отбасы мүшелерiне шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкiлдiктерiнiң, сондай-ақ шетел мемлекеттерiнiң дипломатиялық өкiлдiктерiнің дипломатиялық және әкімшілік-техникалық жеке құрамының мүшелері үшiн осы Кодексте көзделген кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктер берiледi.
2. Консулдық мекеменің қызмет көрсетушi жеке құрамының қызметкерлерiне, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiне, егер олар Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, шетел мемлекетiмен жасалып бекітілген халықаралық шарттың негiзiнде, әрбiр жеке шетел мемлекетіне қатысты өзара сыйластық принципін негізге ала отырып, шетел мемлекетiнiң дипломатиялық өкiлдiгiнiң қызмет көрсетуші жеке құрамының мүшелерiне осы Кодексте берiлетiн кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктер қолданылуы мүмкiн.
Ескерту. 283-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 281. Перемещение товаров членами
административно-технического персонала
дипломатического представительства
иностранного государства
Члены административно-технического персонала дипломатического представительства иностранного государства и проживающие вместе с ними члены их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, могут ввозить в Республику Казахстан и вывозить из Республики Казахстан товары, предназначенные для их личного пользования, включая предметы для обзаведения, с освобождением от уплаты таможенных платежей и налогов, а также при осуществлении хранения товаров на складах временного хранения или таможенных складах таможенных органов и без применения к товарам мер нетарифного регулирования.
Сноска. В статью 281 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 282. Перемещение товаров членами обслуживающего
персонала дипломатического представительства
иностранного государства
На основе ратифицированного международного договора с иностранным государством льготы по таможенным платежам, предоставляемые настоящим Кодексом членам дипломатического персонала представительства иностранного государства, могут быть распространены на сотрудников обслуживающего персонала этого дипломатического представительства, а также на членов их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, исходя из принципа взаимности в отношении каждого отдельного иностранного государства.
Статья 283. Перемещение товаров консульскими
учреждениями иностранных государств и их
работниками
1. Консульским учреждениям иностранных государств, консульским должностным лицам, включая главу консульского учреждения, и консульским служащим, а также членам их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, предоставляются льготы по таможенным платежам, предусмотренные настоящим Кодексом для дипломатических представительств иностранных государств, а также членов дипломатического и административно-технического персонала дипломатического представительства иностранных государств.
2. На основе ратифицированного международного договора с иностранным государством на работников обслуживающего персонала консульского учреждения, а также на членов их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, исходя из принципа взаимности в отношении каждого отдельного иностранного государства, могут быть распространены льготы по таможенным платежам, предоставляемые настоящим Кодексом членам обслуживающего персонала дипломатического представительства иностранного государства.
Сноска. В статью 283 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

284-бап. Шетел мемлекеттерiнiң дипломатиялық
почтасы мен консулдық сағдиянын Қазақстан
Республикасының кедендік шекарасы арқылы
өткiзу
1. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткiзiлетiн шетел мемлекеттерiнiң дипломатиялық почтасы кеден органдарының ашып қарауына да, ұстап қалуына да жатпайды және оларды тек сырттай қарайды. Дипломатиялық почтаны құрайтын барлық орындардың олардың сипатын көрсететін көзге көрінерлік сыртқы белгiлері болуға тиiс және оларда тек дипломатиялық құжаттар мен тек қана ресми пайдалануға арналған заттар болуға тиіс.
2. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткiзiлетiн шетел мемлекеттерiнiң консулдық сағдияны кеден органдарының ашып қарауына да, ұстап қалуына да жатпайды және оларды тек сырттай қарайды. Консулдық сағдиянды құрайтын барлық орындардың олардың сипатын көрсететін көзге көрінерлік сыртқы белгiлері болуға тиiс және оларда тек ресми хат-хабарлар мен құжаттар немесе тек қана ресми пайдалануға арналған заттар болуға тиіс.
Консулдық сағдияндағы заттардың тек қана ресми пайдалануға арналмағандығы туралы негiздемелер болған жағдайда, кеден органы осы шетел мемлекеті уәкiлеттi тұлғаларының кеден органы лауазымды адамдарының қатысуымен сағдиянды ашып көрсетуін талап етуге құқылы. Осы мемлекеттің өкіметі консулдық сағдиянды ашудан бас тартқан жағдайда ол жөнелтiлген жерiне қайтарылады.
3. Дипломатиялық почта және консулдық сағдиян келуіне рұқсат берілген портқа немесе әуежайға бағытталған кеменің капитанына немесе әуе кемесінің командиріне сеніп тапсырылуы мүмкін. Кеменің капитаны немесе әуе кемесінің командирі дипломатиялық почта мен консулдық сағдиянды құрайтын орындардың саны көрсетілген ресми құжатпен қамтамасыз етілуге тиіс, бұл ретте ол дипломатиялық немесе консулдық курьер болып есептелмейді.
4. Дипломатиялық өкілдік немесе консулдық мекеме өз қызметкерлерінің бірін кеменің капитанынан немесе ұшақтың командирінен дипломатиялық почтаны немесе консулдық сағдиянды тікелей және кедергісіз қабылдап алуға жібере алады.
5. Егер дипломатиялық почта немесе консулдық сағдиян басқа кеден органының қызметі аймағындағы өкілдікке немесе мекемеге тікелей шетел мемлекетінің автокөлік құралымен жеткізілсе, онда дипломатиялық почта мен консулдық сағдиянды шекаралық кеден органы ресімдейді.
285-бап. Шетелдiк дипломатиялық және консулдық
курьерлердің тауарларды өткізуі

Статья 284. Перемещение дипломатической почты и
консульской вализы иностранных государств
через таможенную границу Республики
Казахстан
1. Дипломатическая почта иностранных государств, перемещаемая через таможенную границу Республики Казахстан, не подлежит ни вскрытию, ни задержанию таможенными органами и подвергается лишь внешнему осмотру. Все места, составляющие дипломатическую почту, должны иметь видимые внешние знаки, указывающие на их характер, и они должны содержать только дипломатические документы и предметы, предназначенные исключительно для официального пользования.
2. Консульская вализа иностранных государств, перемещаемая через таможенную границу Республики Казахстан, не подлежит ни вскрытию, ни задержанию таможенными органами и подвергается лишь внешнему осмотру. Все места, составляющие консульскую вализу, должны иметь видимые внешние знаки, указывающие на их характер, и должны содержать только официальную корреспонденцию и документы или предметы, предназначенные исключительно для официального пользования.
При наличии оснований о содержании в консульской вализе предметов, не предназначенных исключительно для официального пользования, таможенный орган вправе требовать вскрытия консульской вализы уполномоченными лицами представляемого иностранного государства в присутствии должностных лиц таможенного органа. В случае, если власти представляемого государства откажутся от вскрытия, то консульская вализа возвращается в место отправления.
3. Дипломатическая почта и консульская вализа могут быть вверены капитану судна или командиру воздушного судна, направляющегося в порт или аэропорт, прибытие в который разрешено. Капитан судна или командир воздушного судна должен быть снабжен официальным документом с указанием числа мест, составляющих дипломатическую почту и консульскую вализу, при этом он не считается дипломатическим или консульским курьером.
4. Дипломатическое представительство или консульское учреждение может направить одного из своих сотрудников принять дипломатическую почту и консульскую вализу непосредственно и беспрепятственно от капитана судна или командира воздушного судна.
5. Если дипломатическая почта или консульская вализа доставляется автотранспортным средством иностранного государства непосредственно в представительство или учреждение, находящееся в зоне деятельности другого таможенного органа, то дипломатическая почта и консульская вализа оформляются пограничным таможенным органом.
Статья 285. Перемещение товаров иностранными
дипломатическими и консульскими курьерами

1. Шетелдiк дипломатиялық және консулдық курьерлер өздерінің жеке пайдалануына арналған тауарларды сондай-ақ тауарларды уақытша сақтау қоймаларында немесе кеден органдарының кедендік қоймаларында сақтауды жүзеге асыру кезінде кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуден босатыла отырып және тауарларға тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан, Қазақстан Республикасына әкеле алады және Қазақстан Республикасынан әкете алады.
2. Дипломатиялық және консулдық курьерлерге өздерінің мәртебесі және дипломатиялық почта мен консулдық сағдиянды құрайтын орындардың саны көрсетілген ресми курьерлік парақ берілуге тиіс. Курьерлік параққа дипломатиялық почта мен консулдық сағдиянды жіберген мекеме қол қояды және мөр басады.
3. Дипломатиялық почта мен консулдық сағдиян осы дипломатиялық почта немесе консулдық сағдиянды ғана тасымалдауға белгіленген және курьерлік ресми парақпен қамтамасыз етілген уақытша дипломатиялық немесе консулдық курьерге де сеніп тапсырылуы мүмкін.
4. Уақытша дипломатиялық немесе консулдық курьерге осы баптың 1-тармағында көзделген кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктер беріледі. Мұндай жеңілдіктер дипломатиялық почта мен консулдық сағдиянды мақсаты бойынша жеткізген кезден бастап тоқтатылады.
Ескерту. 285-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
286-бап. Шетел мемлекеттерiнiң өкiлдерi мен
делегация мүшелерiнің тауарларды өткізуі
Шетел мемлекеттерiнiң өкiлдерiне, парламент және үкiмет делегацияларының мүшелерiне, сондай-ақ өзара сыйластық негiзінде Қазақстан Республикасына мемлекетаралық келiссөздер, халықаралық конференциялар мен кеңестерге қатысу үшiн немесе басқа да ресми тапсырмалармен келетiн шетел мемлекеттері делегацияларының қызметкерлерiне осы Кодексте көзделген шетел мемлекеті өкiлдiгінің дипломатиялық жеке құрамының мүшелерiне арналған кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктер берiледi. Дәл сондай жеңiлдiктер осы адамдарға еріп жүрген олардың отбасы мүшелерiне де берiледi.
287-бап. Қазақстан Республикасының кедендік аумағы
арқылы транзитпен өтетiн шетел мемлекеттерi
дипломатиялық жеке құрамы мүшелерiнің,
консулдық лауазымды адамдарының, өкілдерінің
және делегациялар мүшелерiнің тауарларды
өткізуі
1. Шетел мемлекеттерi дипломатиялық өкілдігінің мүшелерi мен консулдық лауазымды адамдарына, олардың отбасы мүшелерiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кедендік аумағы арқылы транзитпен өтетiн, осы Кодекстің 286-бабында көрсетілген адамдарға шетел мемлекеті өкiлдiгінің дипломатиялық жеке құрамының мүшелерi үшiн осы Кодексте көзделген кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктер берiледi.

1. Иностранные дипломатические и консульские курьеры могут ввозить в Республику Казахстан и вывозить из Республики Казахстан товары, предназначенные для их личного пользования, с освобождением от уплаты таможенных платежей и налогов, а также при осуществлении хранения товаров на складах временного хранения или таможенных складах таможенных органов и без применения к товарам мер нетарифного регулирования.
2. Дипломатические и консульские курьеры должны быть снабжены официальным курьерским листом, в котором указывается их статус и число мест, составляющих дипломатическую почту и консульскую вализу. Курьерский лист подписывается и скрепляется печатью учреждения, отправляющего дипломатическую почту и консульскую вализу.
3. Дипломатическая почта и консульская вализа могут быть также вверены временному дипломатическому или консульскому курьеру, назначенному для перевозки только данной дипломатической почты или консульской вализы и снабженному курьерским официальным листом.
4. Временному дипломатическому или консульскому курьеру предоставляются льготы по таможенным платежам, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи. Такие льготы прекращаются с момента доставки дипломатической почты и консульской вализы по назначению.
Сноска. В статью 285 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 .
Статья 286. Перемещение товаров представителями и
членами делегаций иностранных государств
Представителям иностранных государств, членам парламентских и правительственных делегаций, а также на основе взаимности сотрудникам делегаций иностранных государств, которые приезжают в Республику Казахстан для участия в межгосударственных переговорах, международных конференциях и совещаниях или с другими официальными поручениями, предоставляются льготы по таможенным платежам, предусмотренные настоящим Кодексом для членов дипломатического персонала представительства иностранного государства. Такие же льготы предоставляются членам их семей, сопровождающим указанных лиц.
Статья 287. Перемещение товаров членами
дипломатического персонала, консульскими
должностными лицами, представителями и
членами делегаций иностранных государств,
следующими транзитом через таможенную
территорию Республики Казахстан
1. Членам дипломатического представительства и консульским должностным лицам иностранных государств, членам их семей, а также лицам, указанным в статье 286 настоящего Кодекса, следующим транзитом через таможенную территорию Республики Казахстан, предоставляются льготы по таможенным платежам, предусмотренные настоящим Кодексом для членов дипломатического персонала представительства иностранного государства.

2. Егер жоғарыда аталған адамдардың, сондай-ақ олармен бірге жүрген отбасы мүшелерінің багажында әкелінуіне немесе әкетілуіне Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині туралы заңдарымен тыйым салынған не реттелетін тауарлар бар деп есептеуге негiздер болмаса, багажы кедендік тексеруден босатылады. Тауарларды мұндай тексеру тек осы адамның немесе оның уәкiлеттi өкiлдерiнiң қатысуымен ғана жүргiзiлуі тиіс.
288-бап. Дипломатиялық және оған теңестірілген
өкілдіктер, консулдық мекемелер мен
олардың қызметкерлері өткізетін тауарларды
ресімдеудің тәртібі
1. Дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдіктердің, консулдық мекемелердің ресми пайдалануына арналған тауарлар таңдалған кедендік режимге сәйкес жүктің кедендік декларациясын кеден органына табыс ету арқылы кедендік ресімдеуге жатады.
2. Дипломатиялық өкілдік қызметкерлерінің және оларға теңестірілген адамдардың, консулдық мекеме қызметкерлерінің, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелерінің иесімен бірге жөнелтілмейтін жеке жол жүгі таңдалған кедендік режимге сәйкес кедендік декларацияны кеден органына табыс ету жолымен кедендік ресімдеуге жатады.
289-бап. Тауарлардың жекелеген санаттарын кедендік
ресімдеудің ерекшеліктері
1. Қазақстан Республикасында тіркелген тұлғалардың ресми және жеке пайдалануына арналған мынадай тауарлар:
1) көлік құралдарының барлық түрлері;
2) дербес компьютерлер және олардың керек-жарақтары;
3) сателлиталық керек-жарақтармен бірге теле-, радио-, бейне аппаратура;
4) шығарылған слайдтарымен және фильмдерімен қоса кинокамералар мен кинопроекторлар;
5) жиһаздардың барлық түрлері;
6) құны тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын тұрмыстық электр аспаптары, спорттық жабдықтар, музыкалық аспаптар;
7) бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған жеке зергерлік сән бұйымдары мәлімделген кедендік режимге сәйкес кеден органдарында міндетті кедендік ресімдеуге және есепке алуға жатады.
2. Қазақстан Республикасының аумағында кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктері жоқ басқа тұлғаға жоғарыда аталған тауарлардың меншік құқығын беру Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес барлық тиісті кедендік төлемдерді және салықтарды төлей отырып, міндетті кедендік қайта ресімдеуге жатады.
3. Дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдіктер, консулдық мекемелер ресми пайдалану үшін тарифтік емес реттеу шараларын қолданбай, бір тоқсанда бес мың дана әртүрлі темекі өнімдерін (сигар, сигарет және тағы басқалары), бір жүз литр шарап және ликер-арақ өнімдерін Қазақстан Республикасына әкеле алады.

2. Багаж вышеназванных лиц, а также следующих с ними членов их семей освобождается от таможенного досмотра, если нет серьезных оснований предполагать, что он содержит товары, ввоз или вывоз которых запрещен либо регулируется законодательством Республики Казахстан о карантине растений. Такой досмотр товаров должен проводиться только в присутствии данного лица или его уполномоченных представителей.
Статья 288. Порядок оформления товаров, перемещаемых
дипломатическими и приравненными к ним
представительствами, консульскими
учреждениями и их сотрудниками
1. Товары, предназначенные для официального пользования, дипломатического и приравненного к ним представительства, консульского учреждения подлежат таможенному оформлению путем представления таможенным органам грузовой таможенной декларации в соответствии с выбранным таможенным режимом.
2. Несопровождаемый личный багаж сотрудников дипломатического представительства и приравненных к ним лиц, работников консульского учреждения, а также проживающих вместе с ними членов их семей подлежит таможенному оформлению путем представления таможенным органам таможенной декларации в соответствии с выбранным таможенным режимом.
Статья 289. Особенности таможенного оформления
отдельных категорий товаров
1. Обязательному таможенному оформлению и учету в таможенных органах в соответствии с заявленным таможенным режимом подлежат следующие товары, предназначенные для официального и личного пользования лиц, аккредитованных в Республике Казахстан:
1) транспортные средства всех видов;
2) персональные компьютеры и принадлежности к ним;
3) теле-, радио-, видеоаппаратура с сателлитовыми принадлежностями;
4) кинокамеры и кинопроекторы с проявленными слайдами и фильмами;
5) мебель всех разновидностей;
6) электробытовые приборы, спортивные снаряжения, музыкальные инструменты стоимостью свыше ста месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
7) личные ювелирные украшения из драгоценных металлов и драгоценных камней.
2. Передача прав собственности вышеназванных товаров другому лицу, не имеющему льготы по таможенным платежам на территории Республики Казахстан, подлежит обязательному таможенному переоформлению с уплатой всех причитающихся таможенных платежей и налогов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Для официального пользования дипломатические и приравненные к ним представительства, консульские учреждения могут ввозить в Республику Казахстан без применения мер нетарифного регулирования пять тысяч штук различных табачных изделий (сигар, сигарет и другое), сто литров вина и ликероводочной продукции в квартал.

4. Мәдени-тарихи құндылықтары бар шетел тауарлары және олардың құжаттары кедендік ресімдеу мен кедендік бақылау үшін кеден органына беріледі.
5. Мәдени-тарихи құндылықтары бар және Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар тиісті уәкілетті мемлекеттік органның рұқсаты негізінде ғана Қазақстан Республикасының аумағынан тыс әкетілуі мүмкін.
8-Бөлім. Кедендік төлемдер және салықтар
37-тарау. Жалпы ережелер
290-бап. Кедендік төлемдер және салықтар
1. Қазақстан Республикасында мынадай кедендік төлемдер қолданылады:
1) кедендік баж;
2) кедендік алымдар;
3) алымдар;
4) алдын ала шешім үшін төлемақы.
2. Төлеушілер, кедендік төлемдерді есептеу, төлеу, қайтару және өндіріп алу тәртібі, сондай-ақ кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктер осы Кодексте айқындалады.
3. Кеден органдары демпингке қарсы қорғау және өтемдік баждарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен және жағдайларда алады.
4. Төлеушілер, салықтарды есептеу және төлеу тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес айқындалады.
5. Жеке тұлғалар тауарларды оңайлатылған тәртіппен өткізу кезінде кедендік төлемдер және салықтар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жиынтық кедендік төлем түрінде төленуі мүмкін.
6. Акцизделетiн тауарлардың жекелеген түрлерiн Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына еркiн айналыс үшiн шығарған кезде кеден бажы мен акциз Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жиынтық төлем түрiнде төленуi мүмкiн.
Ескерту. 290-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2005.11.22. N 89 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
291-бап. Кедендік төлемдер ставкаларының түрлерi
Кедендік төлемдердiң ставкалары мынадай түрлерге:
1) салық салынатын тауарлардың кедендік құнына процентпен есептелетiн - адвалорлық;
2) салық салынатын тауарлардың бірлігі үшiн белгiленген мөлшерде есептелетiн - ерекшелiкті;
3) кедендік төлемдер ставкаларының аталған екi түрiн де ұштастыратын - құрамдас болып бөлiнедi.
292-бап. Кедендік баждар
1. Кедендік баждар тауарларды кедендік режимдерде декларациялау кезінде төленеді, бұларға орналастыру жағдайы Қазақстан Республикасының Кедендік тарифіне сәйкес кедендік баждар төлеуді белгілейді.
2. Кедендік баждардың ставкаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді және олар ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң күшіне енеді.

4. Иностранные товары, имеющие культурно-исторические ценности, и документы на них представляются в таможенный орган для таможенного оформления и таможенного контроля.
5. Товары, имеющие культурно-исторические ценности и приобретенные в Республике Казахстан, могут быть вывезены за пределы территории Республики Казахстан только на основании разрешения соответствующего уполномоченного государственного органа .
Раздел 8. Таможенные платежи и налоги
Глава 37. Общие положения
Статья 290. Таможенные платежи и налоги
1. В Республике Казахстан действуют следующие таможенные платежи:
1) таможенные пошлины;
2) таможенные сборы;
3) сборы;
4) плата за предварительное решение.
2. Плательщики, порядок исчисления, уплаты, возврата и взыскания таможенных платежей, а также льготы по таможенным платежам определяются настоящим Кодексом.
3. Таможенные органы в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан, взимают антидемпинговые защитные и компенсационные пошлины.
4. Плательщики, порядок исчисления и уплаты налогов определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. При перемещении товаров физическими лицами в упрощенном порядке таможенные платежи и налоги могут уплачиваться в виде совокупного таможенного платежа, устанавливаемого Правительством Республики Казахстан.
6. При выпуске отдельных видов подакцизных товаров для свободного обращения на таможенную территорию Республики Казахстан таможенная пошлина и акциз могут уплачиваться в виде суммарного платежа в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 290 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 22 ноября 2005 года N 89 (вводится в действие с 1 января 2006 года).
Статья 291. Виды ставок таможенных платежей
Ставки таможенных платежей подразделяются на:
1) адвалорные - начисляемые в процентах к таможенной стоимости облагаемых товаров;
2) специфические - начисляемые в установленном размере за единицу облагаемых товаров;
3) комбинированные - сочетающие оба названных вида ставок таможенных платежей.
Статья 292. Таможенные пошлины
1. Таможенные пошлины уплачиваются при декларировании товаров в таможенных режимах, условия помещения под которые устанавливают уплату таможенных пошлин в соответствии с таможенным тарифом Республики Казахстан.
2. Ставки таможенных пошлин устанавливаются Правительством Республики Казахстан и вступают в силу по истечении тридцати календарных дней после их официального опубликования.

293-бап. Кедендік алымдар
1. Кедендік алымдарға:
1) кедендік ресімдеу үшін кедендік алым;
2) кедендік ілесіп алып жүру үшін кедендік алым;
3) тауарларды сақтау үшін кедендік алым жатады.
2. Көрсетілген іс-әрекеттерді орындағаны үшін кеден органдары шығындарының құны кеден алымдарының мөлшерін айқындау үшін негіз болып табылады.
294-бап. Кедендік ресімдеу үшін кедендік алым
Тауарлар мен көлік құралдарын негізгі кедендік ресімдеу кезінде кедендік ресімдеу үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерде кедендік алым алынады.
295-бап. Кедендік ілесіп алып жүру үшін кедендік алым
Кеден органдары тауарларды кедендік ілесіп алып жүру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерде кедендік алым алады.
Бірнеше көлік құралын кедендік ілесіп алып жүру кезінде кедендік алымның сомасы ілесіп алып жүруге қатысушылардың санына барабар бөлінеді.
296-бап. Тауарларды сақтау үшін кедендік алым
Иелері кеден органдары болып табылатын кеден қоймалары мен уақытша сақтау қоймаларында тауарларды сақтау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерлерде кедендік алымдар алынады.
297-бап. Алымдар
1. Кеден органдары алатын алымдарға:
1) лицензия бергені үшін алым жатады.
2) (алып тасталды - 2007.07.26. N 312 )
2. Осы баптың 1-тармағында белгіленген алымдардың мөлшерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды .
Ескерту. 297-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
298-бап. Лицензия бергені үшін алым
Лицензия бергені үшін алым:
1) кеден қоймасын құрғаны;
2) алып тасталды
3) алып тасталды
4) уақытша сақтау қоймасын құрғаны;
5) кедендік тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асырғаны;
6) кеден брокері ретінде қызметті жүзеге асырғаны үшін алынады.
Ескерту. 298-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
299-бап. Алдын ала шешім үшін төлемақы
Тауардың жіктемесіне, шығарылған елін және кедендік құнын айқындау әдіснамасына қатысты алдын ала шешім қабылдағаны үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерде алдын ала шешім үшін төлемақы алынады.
38-тарау. Кедендік төлемдерді және салықтарды есептеу
300-бап. Кедендік баждар салуға арналған база

Статья 293. Таможенные сборы
1. К таможенным сборам относятся:
1) таможенный сбор за таможенное оформление;
2) таможенный сбор за таможенное сопровождение;
3) таможенный сбор за хранение товаров.
2. Основой для определения размеров таможенных сборов является стоимость затрат таможенных органов за выполнение указанных действий.
Статья 294. Таможенный сбор за таможенное оформление
При основном таможенном оформлении товаров и транспортных средств взимается таможенный сбор за таможенное оформление в размере,  установленном Правительством Республики Казахстан.
Статья 295. Таможенный сбор за таможенное сопровождение
За таможенное сопровождение товаров таможенными органами взимаются таможенные сборы в размерах, установленных Правительством Республики Казахстан.
При таможенном сопровождении нескольких транспортных средств сумма таможенного сбора делится пропорционально на количество участников сопровождения.
Статья 296. Таможенный сбор за хранение товаров
За хранение товаров на таможенных складах и складах временного хранения, владельцами которых являются таможенные органы, взимаются таможенные сборы в размерах, установленных Правительством Республики Казахстан.
Статья 297. Сборы
1. К сборам, взимаемым таможенными органами, относятся:
1) сбор за выдачу лицензии;
2) Исключен - от 26 июля 2007 года N 312 .
2. Размеры сборов, установленных пунктом 1 настоящей статьи,  определяются Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 275 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 298. Сбор за выдачу лицензии
Сбор за выдачу лицензии взимается за:
1) учреждение таможенного склада;
2) (исключен - от 12 января 2007 года N 222 )
3) (исключен - от 12 января 2007 года N 222 )
4) учреждение склада временного хранения;
5) осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика;
6) осуществление деятельности в качестве таможенного брокера.
Сноска. Статья 298 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 299. Плата за предварительное решение
За принятие предварительного решения относительно классификации, методологии определения страны происхождения и таможенной стоимости товара взимается плата за предварительное решение в размере, установленном Правительством Республики Казахстан.
Глава 38. Исчисление таможенных платежей и налогов
Статья 300. База для обложения таможенными пошлинами

1. Осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарлардың кедендік құны кеден бажын салу үшін база болып табылады.
2. Қазақстан Республикасында қолданылатын Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес өлшем бірлігі кедендік баждың өзіндік ерекше ставкалары белгіленген тауарлар бойынша кедендік баждар салуға арналған база болып табылады.
301-бап. Кедендік төлемдерді және салықтарды
есептеудің тәртібі
1. Кедендік төлемдер мен салықтарды осы Кодекстің 270-бабы мен осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік төлемдерді және салықтарды төлеушілер дербес есептейді.
2. Кеден ісі саласында құқық бұзушылық анықталған жағдайда, төленуге тиісті кедендік төлемдерді және салықтарды есептеуді кеден органы жүргізеді.
3. Кедендік төлемдерді және салықтарды есептеу осы Кодексте және Қазақстан Республикасының өзге де заң актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен жүргізіледі.
302-бап. Кедендік төлемдердің және салықтардың
ставкаларын қолдану
1. Осы Кодекстің 5 және 386-388-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік төлемдер мен салықтарды есептеу мақсаттары үшін кеден органы кедендік декларацияны тіркеген күні қолданылатын ставкалар пайдаланылады.
2. Кедендік баждарды және салықтарды есептеу мақсаттары үшін осы Кодекстің 290-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Кедендік тарифіне және Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша тауарлардың кодына және тауарлардың атауына сай келетін ставкалар қолданылады.
303-бап. Кедендік төлемдерді және салықтарды есептеу
мақсаттары үшін шетел валютасын қайта есептеу
Кедендік төлемдерді және салықтарды есептеу, соның ішінде тауарлардың кедендік құнын айқындау мақсаттары үшін шетел валютасын қайта есептеу жүргізу талап етілген жағдайларда, кеден органы кедендік декларацияны тіркеген күнге немесе төленуі тауарлардың кедендік ресімделуіне байланысты емес кедендік төлемдер үшін төлем күніне Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданылады.
304-бап. Кеден ісі саласында құқық бұзушылық жасалған
кезде кедендік төлемдерді және салықтарды
есептеу
1. Шартты шығарылған тауарлар кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуден толық немесе ішінара босатылғандарға қарағанда өзге мақсаттарда пайдаланылған кезде төленуге тиісті кедендік төлемдерді және салықтарды есептеу үшін кеден органы кедендік декларацияны тіркеген күні қолданылатын кедендік төлемдердің және салықтардың ставкалары пайдаланылады.

1. Базой для обложения таможенными пошлинами является таможенная стоимость товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
2. По товарам, в отношении которых установлены специфические ставки таможенных пошлин, базой для обложения таможенными пошлинами является единица измерения в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, применяемой в Республике Казахстан.
Статья 301. Порядок исчисления таможенных платежей и
налогов
1. Таможенные платежи и налоги исчисляются плательщиками таможенных платежей и налогов самостоятельно, за исключением случаев, предусмотренных статьей 270 настоящего Кодекса и пунктом 2 настоящей статьи.
2. При обнаружении правонарушения в сфере таможенного дела исчисление подлежащих уплате таможенных платежей и налогов производится таможенным органом.
3. Исчисление таможенных платежей и налогов производится в национальной валюте Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 302. Применение ставок таможенных платежей и
налогов
1. Для целей исчисления таможенных платежей и налогов применяются ставки, действующие на день регистрации таможенной декларации таможенным органом, за исключением случаев, предусмотренных статьями 5 и 386-388 настоящего Кодекса.
2. Для целей исчисления таможенных пошлин и налогов применяются ставки в соответствии с таможенным тарифом Республики Казахстан и налоговым законодательством Республики Казахстан, соответствующие коду товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности и наименованию товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 290 настоящего Кодекса.
Статья 303. Пересчет иностранной валюты для целей
исчисления таможенных платежей и налогов
В случаях, когда для целей исчисления таможенных платежей и налогов, в том числе определения таможенной стоимости товаров, требуется произвести пересчет иностранной валюты, применяется рыночный курс обмена валют, определенный в соответствии с законодательством Республики Казахстан на день регистрации таможенной декларации таможенным органом либо на день платежа для таможенных платежей, уплата которых не связана с таможенным оформлением товаров.
Статья 304. Исчисление таможенных платежей и налогов
при совершении правонарушения в сфере
таможенного дела
1. При использовании условно выпущенных товаров в иных целях, чем те, в связи с которыми было предоставлено полное или частичное освобождение от уплаты таможенных платежей и налогов, для исчисления причитающихся к уплате таможенных платежей и налогов применяются ставки таможенных платежей и налогов, действующие на день регистрации таможенной декларации таможенным органом.

2. Кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу мерзімінің бұзылуы болған кезде, кедендік төлемдерді және салықтарды есептеу осы Кодекстің 349-бабына сәйкес кедендік төлемдерді және салықтарды уақтылы төлемегені үшін өсімпұл есептей отырып жүргізіледі.
39-тарау. Тауарлардың кедендік құнын айқындау
305-бап. Тауардың кедендік құны
Тауардың кедендік құны - тауардың Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізілетін, осы тарауға сәйкес айқындалатын, мынадай мақсаттарда:
1) тауарға кедендік төлемдерді және салықтарды салу;
2) Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қызметін мемлекеттік реттеудің өзге шараларын қолдану мақсатында пайдаланылатын құны.
306-бап. Әкетілетін тауарлардың кедендік құнын айқындау
1. Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс әкетілетін тауарлардың кедендік құны экспортқа сату кезінде нақты төленген немесе төленуге тиісті мәміле бағасының негізінде айқындалады.
2. Тауардың кедендік құнын айқындау кезінде мәміле бағасына, егер олар бұрын енгізілмеген болса, мынадай шығыстар:
1) тауарды әуежайға, портқа немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкететін өзге орынға дейін жеткізу бойынша шығыстар:
тасымалдау құны;
тауарларды тиеу, түсіру, қайта тиеу және ауыстырып тиеу бойынша шығыстар;
2) сақтандыру құны;
3) сатушы шеккен шығыстар;
комиссиялық және брокерлік сыйақылар;
егер Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес олар бағаланатын тауарлармен біртұтас зат ретінде қаралса, контейнерлердің немесе айналымға көп түсетін басқа да ыдыстардың құны;
буып-түю материалдары мен буып-түю жөніндегі жұмыстардың құнын қоса алғанда, буып-түю құны;
4) сатушы бағаланатын тауарларды сатудың шарты ретінде тікелей немесе жанама түрде төлеуге тиісті, бағаланатын тауарларға байланысты лицензия бергені үшін роялти және алымдар, егер мұндай роялти және алымдар нақты төленген немесе төленуге тиісті бағаға қосылмаған болса;
5) кейіннен қайта сатудан сатушыға тікелей немесе жанама түрде түсетін кірістің бір бөлігі, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын мемлекеттерде алынған, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық салынатын кіріс;
6) Қазақстан Республикасының кедендік аумағында алынатын салықтар, егер Қазақстан Республикасының салық заңдарына немесе Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес олар Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тауарларды әкетуге байланысты сатушыға өтемге жатпаса, енгізіледі.
3. Тауардың кедендік құнын айқындау кезінде, олар бұрын мәміле құнына енгізілген және құжатпен расталуы мүмкін жағдайда, мынадай төлемдер мен шығыстар:

2. При наличии нарушения сроков уплаты таможенных платежей и налогов исчисление таможенных платежей и налогов производится с начислением пени за несвоевременную уплату таможенных платежей и налогов в соответствии со статьей 349 настоящего Кодекса.
Глава 39. Определение таможенной стоимости товаров
Статья 305. Таможенная стоимость товара
Таможенная стоимость товара - стоимость товара, перемещаемого через таможенную границу Республики Казахстан, определяемая в соответствии с настоящей главой, используемая в целях:
1) обложения товара таможенными платежами и налогами;
2) применения иных мер государственного регулирования внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан.
Статья 306. Определение таможенной стоимости
вывозимых товаров
1. Таможенная стоимость вывозимых за пределы таможенной территории Республики Казахстан товаров определяется на основе цены сделки, фактически уплаченной или подлежащей уплате при продаже на экспорт.
2. При определении таможенной стоимости товара в цену сделки включаются следующие расходы, если они не были ранее включены:
1) расходы по доставке товара до аэропорта, порта или иного места вывоза товара с таможенной территории Республики Казахстан:
стоимость транспортировки;
расходы по погрузке, разгрузке, перегрузке и перевалке товаров;
2) стоимость страхования;
3) расходы, понесенные продавцом:
комиссионные и брокерские вознаграждения;
стоимость контейнеров или другой многооборотной тары, если в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности они рассматриваются как единое целое с оцениваемыми товарами;
стоимость упаковки, включая стоимость упаковочных материалов и работ по упаковке;
4) роялти и сборы за выдачу лицензии, связанные с оцениваемыми товарами, подлежащие уплате продавцом прямо или косвенно как условие продажи оцениваемых товаров, если такие роялти и сборы не включены в цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате;
5) поступающая продавцу прямо или косвенно часть дохода от последующих перепродаж, в том числе доход, полученный в государствах с льготным налогообложением, облагаемый в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
6) налоги, взимаемые на таможенной территории Республики Казахстан, если в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан или международными договорами, участником которых является Республика Казахстан, они не подлежат компенсации продавцу в связи с вывозом товаров с таможенной территории Республики Казахстан.
3. При определении таможенной стоимости товара из цены сделки исключаются следующие платежи и расходы при условии, что они ранее были включены в цену сделки и могут быть подтверждены документально:

1) жабдықтарды монтаждау, жинау, ретке келтіру немесе мұндай жабдықтарды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкеткеннен кейінгі техникалық көмек көрсетуге жұмсалатын шығыстар;
2) тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкеткеннен кейін оларды жеткізу бойынша шығыстар;
3) тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкеткеннен кейін оларды жеткізуді сақтандыру құны;
4) импорт елінде төленетін кедендік баждар мен салықтар мәміле бағасынан алып тасталады.
4. Мәміле бағасы болмаған кезде, әкетілетін тауарлардың кедендік құны әкетілетін тауарды өндіруге немесе сатып алуға, сақтау мен тасымалдауға байланысты шығындар туралы экспорттаушы-сатушының бухгалтерлік құжаттамасының декларант берген үзінді көшірмесі негізге алынып айқындалады. Бұл ретте, осы баптың 2-тармағында тізіп көрсетілген шығыстар да ескеріледі.
5. Әкетілетін тауардың мәлімделген кедендік құнын растайтын мәліметтер болмаған жағдайда, мұндай тауардың кедендік құнын кеден органдары бірдей немесе біртектес тауарлар бойынша қолда бар мәліметтердің негізінде не тәуелсіз сараптама нәтижелерінің негізінде айқындайды.
Ескерту. 306-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.
307-бап. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын
айқындау
Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құны Тарифтер мен сауда жөнiндегi бас келiсiмнiң және Тарифтер мен сауда жөнiндегi бас келiсiмнiң VII бабын қолдану жөніндегі келісімнің кедендік бағалауының жалпы принциптеріне негізделеді.
Ескерту. 307-бап жаңа редакцияда - ҚР 2007.01.08 N 211 Заңымен.
308-бап. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын
айқындау әдiстерi
1. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелiнетiн тауарлардың кедендік құнын айқындау:
1) әкелiнетiн тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша;
2) бірдей тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша;
3) бiртектес тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша;
4) құнды шегеру;
5) құнды қосу;
6) резервтік әдiстердi қолдану жолымен жүргізіледі.
2. Әкелiнетiн тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша әдiс тауарлардың кедендік құнын айқындаудың негiзгi әдiсi болып табылады.
3. Негiзгi әдiстi пайдалану мүмкiн болмаған жағдайда тізіп көрсетілген әдiстердiң әрқайсысы бірінен кейін бірі қолданылады. Бұл ретте, егер алдыңғы әдiстi қолдану арқылы тауарлардың кедендік құнын айқындау мүмкiн болмаса, онда әрбір келесi әдiс қолданылады. Декларанттың өтiнiшi бойынша құнды шегеру және қосу әдiстерi керi ретпен қолданылады.

1) расходы на монтаж, сборку, наладку оборудования или оказание технической помощи после вывоза такого оборудования с таможенной территории Республики Казахстан;
2) расходы по доставке товаров после вывоза их с таможенной территории Республики Казахстан;
3) стоимость страхования доставки товаров после их вывоза с таможенной территории Республики Казахстан;
4) таможенные пошлины и налоги, уплачиваемые в стране импорта.
4. При отсутствии цены сделки таможенная стоимость вывозимых товаров определяется исходя из представленной декларантом выписки из бухгалтерской документации продавца-экспортера о затратах, связанных с производством или приобретением, хранением и транспортировкой вывозимого товара. При этом также учитываются расходы, перечисленные в пункте 2 настоящей статьи.
5. В случае отсутствия сведений, подтверждающих заявленную таможенную стоимость вывозимого товара, таможенная стоимость такого товара определяется таможенными органами на основании имеющихся сведений по идентичным или однородным товарам либо на основании результатов независимой экспертизы.
Сноска. Статья 306 с изменениями, внесенными законами РК от 26.07.2007 N 312 (вводятся в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования); от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 307. Определение таможенной стоимости ввозимых товаров
Таможенная стоимость ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан товаров основывается на общих принципах таможенной оценки Генерального соглашения по тарифам и торговле и Соглашения по применению статьи VII Генерального соглашения по тарифам и торговле.
Сноска. Статья 307 в редакции - Закона РК от 8 января 2007 года N 211 .
Статья 308. Методы определения таможенной стоимости
ввозимых товаров
1. Определение таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, производится путем применения следующих методов:
1) по цене сделки с ввозимыми товарами;
2) по цене сделки с идентичными товарами;
3) по цене сделки с однородными товарами;
4) вычитания стоимости;
5) сложения стоимости;
6) резервного.
2. Основным методом определения таможенной стоимости товаров является метод по цене сделки с ввозимыми товарами.
3. В случае невозможности использования основного метода последовательно применяется каждый из перечисленных методов. При этом каждый последующий метод применяется, если таможенная стоимость товаров не может быть определена путем использования предыдущего метода. По заявлению декларанта методы вычитания и сложения стоимости применяются в обратной последовательности.

3-1. Кедендік құнды айқындау әдістерін қолдану ерекшеліктерін уәкілетті орган айқындайды.
4. Осы баптың 1-тармағында көзделген қолданылатын әдістердің қандай да бірі бойынша тауарлардың кедендік құнын айқындауға арналған ақпарат Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп жүргiзу принциптеріне сәйкес келетін тәсілмен әзірленуге тиіс.
Ескерту. 308-бапқа өзгертулер енгізілді - ҚР 2007.02.28 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.
309-бап. Әкелiнетiн тауарлармен жасалатын мәмiленiң
бағасы бойынша кедендік құнды айқындау әдiсi
1. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін тауардың кедендік құны Қазақстан Республикасына экспортқа сату кезінде оған нақты төленген немесе төленуге тиiстi баға болып табылады.
2. Тауардың кедендік құнын айқындау кезiнде мәмiле бағасына, егер олар бұрын енгізілмеген болса, мынадай шығыстар:
1) тауарды әуежайға, портқа немесе тауарды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелетін өзге орынға дейін жеткізу бойынша шығыстар:
тасымалдау құны;
тауарларды тиеу, түсіру, қайта тиеу және ауыстырып тиеу бойынша шығыстар;
2) сақтандыру құны;
3) сатып алушы шеккен шығыстар;
тауарларды сатып алу жөнiндегi комиссиялық сыйақыны қоспағанда, комиссиялық және брокерлік сыйақылар;
егер Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасына сәйкес олар бағаланатын тауарлармен бiртұтас зат ретiнде қаралса, контейнерлердiң немесе айналымға көп түсетiн басқа да ыдыстардың құны;
буып-түю материалдары мен буып-түю жөніндегі жұмыстардың құнын қоса алғанда, буып-түю құны;
4) бағаланатын тауарларды әкетуге арнап өндiруге және сатуға байланысты пайдалану үшiн тегiн немесе арзандатылған бағамен сатып алушы сатушыға тiкелей немесе жанама түрде берген мынадай тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер):
бағаланатын тауарлардың құрамдас бөлiгi болып табылатын шикiзаттар, материалдар, бөлшектер, жартылай фабрикаттар мен басқа да жинақтаушы бұйымдар;
бағаланатын тауарларды өндiру кезiнде пайдаланылған құрал-саймандар, штамптар, қалыптар мен басқа да осы тәрiздес заттар;
бағаланатын тауарларды өндiру кезiнде жұмсалған материалдар (жағар материалдар, отын және басқалар);
Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде жасалған және бағаланатын тауарлар өндiру үшін тiкелей қажеттi инженерлiк талдамалар, тәжiрибе-конструкторлық жұмыстар, дизайн, көркем безендiру, нобайлар мен сызбалар құнының тиiстi бөлiгi;
5) сатып алушы бағаланатын тауарларды сатудың шарты ретiнде тiкелей немесе жанама түрде төлеуге тиiстi, бағаланатын тауарларға байланысты лицензия бергені үшін роялти және алымдар, егер мұндай роялти және алымдар нақты төленген немесе төленуге тиісті бағаға қосылмаған болса;

3-1. Особенности применения методов определения таможенной стоимости определяются уполномоченным органом.
4. Информация для определения таможенной стоимости товаров по какому-либо из применяемых методов, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, должна быть подготовлена способом, соответствующим принципам ведения бухгалтерского учета Республики Казахстан.
Сноска. Статья 308 с изменениями, внесенными законами РК от 28.02.2007 N 235 (порядок введения в действие см. ст. 2); от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 309. Метод определения таможенной стоимости
по цене сделки с ввозимыми товарами
1. Таможенной стоимостью товара, ввозимого на таможенную территорию Республики Казахстан, является цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате за него при продаже на экспорт в Республику Казахстан.
2. При определении таможенной стоимости товара в цену сделки включаются следующие расходы, если они не были ранее включены:
1) расходы по доставке товара до аэропорта, порта или иного места ввоза товара на таможенную территорию Республики Казахстан:
стоимость транспортировки;
расходы по погрузке, разгрузке, перегрузке и перевалке товаров;
2) стоимость страхования;
3) расходы, понесенные покупателем:
комиссионные и брокерские вознаграждения, за исключением комиссионных по закупке товаров;
стоимость контейнеров или другой многооборотной тары, если в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности они рассматриваются как единое целое с оцениваемыми товарами;
стоимость упаковки, включая стоимость упаковочных материалов и работ по упаковке;
4) соответствующая часть стоимости следующих товаров (работ, услуг), которые прямо или косвенно были предоставлены продавцу покупателем бесплатно или по сниженной цене для использования в связи с производством и продажей на вывоз оцениваемых товаров:
сырья, материалов, деталей, полуфабрикатов и других комплектующих изделий, являющихся составной частью оцениваемых товаров;
инструментов, штампов, форм и других подобных предметов, использованных при производстве оцениваемых товаров;
материалов, израсходованных при производстве оцениваемых товаров (смазочных материалов, топлива и других);
инженерной проработки, опытно-конструкторской работы, дизайна, художественного оформления, эскизов и чертежей, выполненных вне территории Республики Казахстан и непосредственно необходимых для производства оцениваемых товаров;
5) роялти и сборы за выдачу лицензии, связанные с оцениваемыми товарами, подлежащие уплате покупателем прямо или косвенно как условие продажи оцениваемых товаров, если такие роялти и сборы не включены в цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате;

6) бағаланатын тауарларды кез келген кейiннен қайта сатудан, беруден немесе пайдаланудан сатушының тiкелей немесе жанама кiрiсі бөлiгiнiң шамасы енгізіледі.
Іс жүзiнде төленген немесе төленуге тиiс мәмiле бағасына осы тармақтың бiрінші бөлігінде аталмаған шығыстар енгізiлмейдi.
3. Атауы әр түрлi тауарларды бiр лекпен жеткiзген кезде, әрбiр әкелiнген тауардың кедендік құнына енгізілуге тиісті және тауарлардың барлық тобы үшiн айқындалған шығыстарды айқындау әрбір тауардың құнының тауарлар легінің құнына қатысымен айқындалатын шамаға барабар түрде жүзеге асырылады.
4. Тауардың кедендік құнын айқындау кезінде мына төлемдер және шығыстар:
1) жабдықтарды монтаждауға, жинауға, ретке келтіруге немесе мұндай жабдықтарды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелгеннен кейін техникалық көмек көрсетуге жұмсалатын шығыстарды;
2) Қазақстан Республикасының кедендік аумағына тауарларды әкелгеннен кейін жеткізу бойынша шығыстарды;
3) импорт елінде төленетін кеден баждарын және салықтарды импортталатын тауарлар үшін нақты төленген және төленуге тиісті бағасынан бөліп алынған жағдайда кедендік құнға енгiзуге болмайды.
5. Егер:
1) сатып алушының бағаланатын тауарларға иелік ету немесе пайдалану құқығына қатысты:
Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген шектеулерді;
тауарлар қайта сатылуы мүмкiн географиялық аймақтың шектеулерін;
тауар құнына елеулi әсер етпейтiн шектеулерді қоспағанда, шектеулер болса;
2) Алынып тасталды - ҚР 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
3) сату немесе мәміленің бағасы әсер етуін есептеп шығару мүмкін емес жағдайлардың сақталуымен байланысты болса;
4) кедендік құнды мәлiмдеген кезде декларант пайдаланған деректер құжатпен расталмаса не сан жағынан айқындалатын және дұрыс болып табылмаса;
5) мәмiлеге қатысушылар өзара байланысты тұлғалар болып табылса және мәмiле бойынша құн осы баптың талаптарына сәйкес кедендік құнды анықтау үшiн негiз ретiнде жарамды болып табылмаса, әкелiнетiн тауарлармен жасалатын мәмiленің бағасы бойынша әдiс тауардың кедендiк құнын анықтау үшiн пайдаланылмайды. Бұл ретте мынадай белгiлердiң бiрiне сай тұлғалар:
мәмілеге қатысушылардың бiрi немесе мәмiлеге қатысушылардың бiреуiнiң лауазымды адамы бір мезгілде мәмiлеге басқа бiр қатысушының лауазымды адамы болып табылатын;
мәмiлеге қатысушылар кәсiпорынды бiрлесiп иеленушiлер болып табылатын;
мәмiлеге қатысушылар еңбек қатынастарымен байланысты болатын;
қандайда бiр тұлға әрбір мәмiлеге қатысушының айналымында жүрген дауыс беруші акциялардың немесе әрбір мәмiлеге қатысушылардың жарғылық капиталындағы салымдардың (пайлардың) бес немесе одан да көп проценттерiн тiкелей немесе жанама иеленетін не олар бақылауында болатын;
мәмiлеге қатысушылар үшiншi адамның тiкелей немесе жанама бақылауында болатын;
мәмiлеге қатысушылар үшiншi адамды бiрлесiп тiкелей немесе жанама түрде бақылайтын;
мәмiлеге қатысушылардың бiрi мәмілеге басқа қатысушының тiкелей немесе жанама бақылауында болатын;
мәмілеге қатысушылар немесе олардың лауазымды адамдары жақын туыстар болып табылатын тұлғалар өзара байланысты тұлғалар деп түсініледі.

6) величина части прямого или косвенного дохода продавца от любых последующих перепродаж, передачи или использования оцениваемых товаров.
В цену сделки, фактически уплаченную или подлежащую уплате, не могут быть включены расходы, не указанные в части первой настоящего пункта.
3. При поставке одной партией товаров различных наименований определение расходов, подлежащих включению в таможенную стоимость каждого из ввезенных товаров и определенных для всей партии товаров, осуществляется пропорционально величине, определяемой соотношением стоимости каждого товара к стоимости партии товаров.
4. При определении таможенной стоимости товара в нее не могут быть включены платежи и расходы при условии, что они выделены из цены, действительно уплаченной или подлежащей уплате за импортируемые товары:
1) расходы на монтаж, сборку, наладку оборудования или оказание технической помощи после ввоза такого оборудования на таможенную территорию Республики Казахстан;
2) расходы по доставке после ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан;
3) таможенные пошлины и налоги, уплачиваемые в стране импорта.
5. Метод по цене сделки с ввозимыми товарами не используется для определения таможенной стоимости товара, если:
1) существуют ограничения в отношении права на распоряжение или использование покупателем оцениваемых товаров, за исключением:
ограничений, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
ограничений географического региона, в котором товары могут быть перепроданы;
ограничений, существенно не влияющих на стоимость товара;
2) исключен Законом РК от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2);
3) продажа или цена сделки зависит от соблюдения условий, влияние которых невозможно исчислить;
4) данные, использованные декларантом при заявлении таможенной стоимости, не подтверждены документально либо не являются количественно определимыми и достоверными;
5) участники сделки являются взаимосвязанными лицами и стоимость по сделке не является приемлемой в качестве основы для определения таможенной стоимости в соответствии с требованиями настоящей статьи. При этом под взаимосвязанными лицами понимаются лица, удовлетворяющие одному из следующих признаков:
один из участников сделки или должностное лицо одного из участников сделки является одновременно должностным лицом другого участника сделки;
участники сделки являются совладельцами предприятия;
участники сделки связаны трудовыми отношениями;
какое-либо лицо прямо или косвенно владеет либо контролирует пять или более процентов голосующих акций, находящихся в обращении каждого из участников сделки, или вкладов (паев) в уставном капитале каждого из участников сделки;
участники сделки находятся под непосредственным либо косвенным контролем третьего лица;
участники сделки совместно контролируют непосредственно или косвенно третье лицо;
один из участников сделки находится под непосредственным или косвенным контролем другого участника сделки;
участники сделки или их должностные лица являются близкими родственниками.

5-1. Әрқайсысында басқасының айрықша құқықтары бар агенттер, дилерлер, дистрибьютерлер болып табылатын сыртқы экономикалық қызметтiң қатысушылары, егер олар осы баптың 5-тармағының 5) тармақшасында айқындалған белгiлердiң бiрiне сай келсе, өзара байланысты болып есептеледі.
6. Мәмiлеге қатысушы тұлғалардың өзара байланыстылық фактiсi мәмiле бағасын жарамсыз деп есептеуге жеткiлiктi негiз болып табылмайды. Мұндай жағдайда, кеден органы мәмiлеге септiгiн тигiзетiн мән-жайды зерделеуi тиіс және егер өзара байланыстылық бағаға әсер етпеген болса, оның бағасы тауардың кедендiк құнын айқындау үшiн пайдаланылуы мүмкiн.
7. Кеден органында мәмiлеге қатысушы тұлғалардың өзара байланыстылығы тауардың бағасына әсер еттi деген негiз туындаған жағдайда, декларантқа тұлғалардың өзара байланыстылығы тауардың бағасына әсер етпегенін растайтын қосымша қажеттi ақпарат беру мүмкiндiгі туралы ұсыным (декларанттың қалауы бойынша жазбаша нысанда) берiледi.
8. Егер декларант шамамен сол уақытта белгiленген:
1) Қазақстан Республикасына экспорттау кезiнде өзара байланысты болып табылмайтын қатысушылар арасындағы бірдей немесе біртектес тауарлармен мәмiле бойынша құнның;
2) бірдей немесе бiртектес тауарлардың құнды шегеру әдiсi бойынша айқындалған кедендік құнының;
3) бірдей немесе бiртектес тауарлардың құнды қосу әдiсi бойынша айқындалған кедендік құнының бiреуiне жақын екендiгiн дәлелдесе, декларанттың бастамасы бойынша тауардың кедендік құнын айқындау негiзiне мәмiле құны қабылдануы мүмкiн.
9. Салыстыру үшiн декларант ұсынған бағалар:
1) коммерциялық деңгейдегi (көтерме, бөлшек саудадағы);
2) санындағы;
3) осы баптың 2-тармағында тізіп көрсетілген элементтердегi (шығыстардағы);
4) егер сатушы өзара байланысты тұлғамен мәмiле жасаған кезде мұндай шығындарды шығармаса, өзара байланысты емес тұлғалар арасындағы мәмiле кезiнде туындайтын сатушының өзге де шығындарындағы айырмашылықтар ескерiле отырып түзетiледi.
10. Салыстыру үшін декларант берген бірдей немесе біртектес тауарлардың бағасы тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін мәміле бойынша бағаның орнына пайдаланылмайды.
11. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына өзінде ақпарат жазылған ақпарат тасығыштарды (магнитті дискілер, магнитті таспалар, компакт-дискілер, флоппи-дискілер және басқалар) әкелген кезде кедендік құнға, мәміленің нысанасы көрсетілген тасығыштарда жазылған ақпарат болып табылатын жағдайларды қоспағанда, осы ақпаратты тасығыштың құны ғана қосылады.
Ескерту. 309-бапқа өзгертулер енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.02.28 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.

5-1. Участники внешнеэкономической деятельности, являющиеся агентами, дилерами, дистрибьюторами с исключительными правами другого, считаются взаимосвязанными, если они будут удовлетворять одному из признаков, установленных подпунктом 5) пункта 5 настоящей статьи.
6. Факт взаимосвязанности лиц сделки не является достаточным основанием для того, чтобы считать цену сделки неприемлемой. В этом случае таможенный орган должен изучить обстоятельства, сопутствующие сделке, и ее цена может быть использована для определения таможенной стоимости товара, если взаимосвязанность не повлияла на цену.
7. В случае возникновения у таможенного органа основания, что взаимосвязанность лиц сделки повлияла на цену товара, декларанту дается рекомендация (по желанию декларанта в письменной форме) о возможности предоставления дополнительной необходимой информации, подтверждающей, что взаимосвязанность лиц не повлияла на цену товара.
8. По инициативе декларанта за основу определения таможенной стоимости товара может быть принята стоимость сделки, если декларант докажет, что она близка к одной из следующих, установленных приблизительно в то же время:
1) стоимости по сделке с идентичными или однородными товарами при экспорте в Республику Казахстан между участниками, не являющимися взаимосвязанными;
2) таможенной стоимости идентичных или однородных товаров, определенной по методу вычитания стоимости;
3) таможенной стоимости идентичных или однородных товаров, определенной по методу сложения стоимости.
9. Цены, представленные декларантом для сравнения, корректируются с учетом различий в:
1) коммерческом уровне (оптом, в розницу);
2) количестве;
3) элементах (расходах), перечисленных в пункте 2 настоящей статьи;
4) иных затратах продавца, возникающих при сделке между невзаимосвязанными лицами, если такие затраты не производятся продавцом при сделке с взаимосвязанным лицом.
10. Цена идентичных или однородных товаров, представленная декларантом для сравнения, не может использоваться вместо цены по сделке для определения таможенной стоимости товаров.
11. При ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан носителей информации (магнитных дисков, магнитных лент, компакт-дисков, флоппи-дисков и других) с записанной на них информацией в таможенную стоимость включается только стоимость носителя этой информации, за исключением случаев, когда предметом сделки является информация, записанная на указанных носителях.
Сноска. Статья 309 с изменениями, внесенными законами РК от 20.06.2005 N 62 (вводятся в действие со дня его официального опубликования); от 28.02.2007 N 235 (порядок введения в действие см. ст. 2); от 26.07.2007 N 312 (вводятся в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования); от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).

310-бап. Бірдей тауарлармен жасалатын мәміле бағасы
бойынша кедендік құнды айқындау әдiсi
1. Бірдей тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша бағалау әдiсiн пайдаланған кезде осы бапта көрсетiлген шарттар сақталған кездегі, тауардың кедендік құнын айқындау үшiн негiз ретiнде, бірдей тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы қолданылады.
2. Бағаланатын тауарлармен бiркелкі, соның iшiнде мынадай белгiлері:
1) физикалық сипаттамалары;
2) рыноктағы сапасы мен танымдылығы бойынша біркелкі тауарлар бірдей тауарлар деп түсініледі.
3. Осы баптың негізiнде кедендiк бағалау әдiсiн пайдаланған кезде:
1) егер тауарлар бағаланатын тауарлар өндірілген елде өндірілмеген болса, бағаланатын тауарлармен бірдей деп есептелмейдi;
2) бағаланатын тауарларды өндiрушi емес, басқа тұлға өндiрген тауарлар бағаланатын тауарларды өндiрушi тұлға өндiрген бірдей тауарлар болмаған жағдайда, назарға алынады;
3) егер тауарлардың жобалануын, оларға жасалатын  тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды, олардың көркемдiк безендiрiлуiн, дизайнын, нобайларын немесе сызбаларын:
сатып алушы сатушыға оны өндiруге және Қазақстан Республикасына экспортқа сатуға байланысты пайдалану үшін тегін немесе төмендетілген құны бойынша берген болса;
олар Қазақстан Республикасында шығарылған, соған байланысты құны осы Кодекстің 309-бабы 2-тармағы 4) тармақшасы бесінші абзацының негізінде тауарлардың кедендік құнына енгiзілмеген болса, тауарлар бірдей деп саналмайды.
4. Егер тауарлар осы баптың талаптарына сай келсе, сыртқы түрiндегі болымсыз өзгешелiктер оларды бірдей тауарлар ретінде қараудан бас тарту үшiн негiз болып табылмайды.
5. Егер бұл тауарлар:
1) Қазақстан Республикасының аумағына әкелу үшiн сатылса;
2) әкету үшін сатылса және бағаланатын тауарлармен бір немесе соған сәйкес уақыт кезеңінде әкелінсе немесе бағаланатын тауарлар әкелінгенге дейін күнтізбелік тоқсан күннен ерте әкелінбесе;
3) шамамен сол мөлшерде және сол коммерциялық деңгейде (көтерме, бөлшек саудада) әкелiнсе, бірдей тауарлармен жасалатын мәміле бағасы кедендік құнды айқындау үшiн негiз ретінде алынады.
6. Егер тауарларды сол мөлшерде және сол коммерциялық деңгейде (көтерме, бөлшек саудада) әкелу жағдайлары болмаса, өзге мөлшерде және (немесе) өзге коммерциялық деңгейде (көтерме, бөлшек саудада)  әкелiнген бірдей тауарлардың осы айырмашылықтары есепке алынып, бағасы түзетіле отырып, құны пайдаланылуы мүмкiн.
7. Егер бірдей тауарлар үшін осы Кодекстің 309-бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген шығыстардың құны арақашықтық пен көлiк түрлерiнiң айырмашылығы себепті бағаланатын тауарлардың мұндай шығыстарының құнынан айтарлықтай ерекшеленетін болса, бірдей тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша айқындалатын кедендік құн тиісті түрде түзетілуге тиіс.

Статья 310. Метод определения таможенной стоимости
по цене сделки с идентичными товарами
1. При использовании метода оценки по цене сделки с идентичными товарами в качестве основы для определения таможенной стоимости товара принимается цена сделки с идентичными товарами при соблюдении условий, указанных в настоящей статье.
2. Под идентичными понимаются товары, одинаковые с оцениваемыми товарами, в том числе по следующим признакам:
1) физические характеристики;
2) качество и репутация на рынке.
3. При использовании метода таможенной оценки на основании настоящей статьи:
1) товары не считаются идентичными с оцениваемыми товарами, если они не были произведены в той же стране, что и оцениваемые товары;
2) товары, произведенные не производителем оцениваемых товаров, а другим лицом, принимаются во внимание в случае, если не имеется идентичных товаров, произведенных лицом-производителем оцениваемых товаров;
3) товары не считаются идентичными, если их проектирование, опытно-конструкторские работы над ними, их художественное оформление, дизайн, эскизы или чертежи были:
предоставлены продавцу покупателем бесплатно или по сниженной стоимости для использования в связи с производством и продажей на экспорт в Республику Казахстан;
выполнены в Республике Казахстан, в связи с чем их стоимость не включена в таможенную стоимость товаров на основании абзаца пятого подпункта 4) пункта 2 статьи 309 настоящего Кодекса.
4. Незначительные различия во внешнем виде не могут являться основанием для отказа в рассмотрении товаров как идентичных, если такие товары соответствуют требованиям настоящей статьи.
5. Цена сделки с идентичными товарами принимается в качестве основы для определения таможенной стоимости, если эти товары:
1) проданы для ввоза на территорию Республики Казахстан;
2) проданы для вывоза и ввезены в тот же или в соответствующий ему период времени, что и оцениваемые товары, или не ранее чем за девяносто календарных дней до ввоза оцениваемых товаров;
3) ввезены примерно в том же количестве и на том же коммерческом уровне (оптом, в розницу).
6. Если не имеется случаев ввоза товаров в том же количестве и на том же коммерческом уровне (оптом, в розницу), может быть использована стоимость идентичных товаров, ввезенных в ином количестве и (или) на ином коммерческом уровне (оптом, в розницу) с корректировкой цены, с учетом этих различий.
7. Если стоимость расходов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 2 статьи 309 настоящего Кодекса, для идентичных товаров значительно отличается от стоимости таких расходов для оцениваемых товаров из-за разницы в расстоянии и видах транспорта, таможенная стоимость, определяемая по цене сделки с идентичными товарами, должна быть скорректирована соответствующим образом.

8. Осы баптың 6 және 7-тармақтарында көзделген түзетулер дұрыс және құжаттармен расталған мәлiметтер негiзiнде жүргізілуге тиіс.
9. Егер осы әдiстi қолданған кезде бірдей тауарлар бойынша мәмiленiң бiреуден көп бағасы анықталса, онда әкелінетiн тауарлардың кедендік құнын айқындау үшiн олардың ең төменi қолданылады.
Ескерту. 310-бапқа өзгертулер енгізілді - ҚР 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
311-бап. Бiртектес тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы
бойынша кедендік құнды айқындау әдiсi
1. Бiртектес тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша бағалау әдiсiн пайдаланған кезде, осы бапта көрсетілген шарттар сақталған кезде, тауардың кедендік құнын айқындау үшiн негiз ретiнде, әкелiнетiн тауарлармен бiртектес тауарлар бойынша мәмiле бағасы қолданылады.
2. Бiрдей болмаса да, бағаланатын тауарлардың  функциясын атқаруға және коммерциялық тұрғыда өзара алмастыруға мүмкіндік беретін ұқсас сипаттамасы бар және ұқсас компоненттерден тұратын тауарлар біртектес деп түсініледі.
3. Тауарлардың бiртектестiгiн айқындау кезінде олардың мынадай белгiлерi:
1) сапасы, тауар таңбасының болуы;
2) рыноктағы танымдылығы ескерiледi.
4. Алынып тасталды - ҚР 2005.06.20 N 62 Заңымен.
4-1. Егер тауарлар осы баптың талаптарына сәйкес келсе, сыртқы түрiндегі болмашы өзгешелiктер мұндай тауарларды бiртектес деп қараудан бас тарту үшін негіз болмайды.
4-2. Егер бұл тауарлар:
1) Қазақстан Республикасының аумағына әкелу үшін сатылса;
2) әкету үшін сатылса және бағаланатын тауарлармен бір немесе соған сәйкес уақыт кезеңінде әкелінсе немесе бағаланатын тауарлар әкелінгенге дейін тоқсан күнтізбелік күннен ерте әкелінбесе;
3) шамамен сол мөлшерде және сол коммерциялық деңгейде (көтерме, бөлшек саудада) әкелiнсе, бiртектес тауарлармен жасалатын мәміленің бағасы кедендік құнды айқындау үшін негіз ретінде алынады.
4-3. Егер тауарларды сол мөлшерде және сол коммерциялық деңгейде (көтерме, бөлшек саудада) әкелу жағдайлары болмаса, өзге мөлшерде және (немесе) өзге коммерциялық деңгейде (көтерме, бөлшек саудада) әкелінген біртектес тауарлардың құны осы айырмашылықтары есепке алынып, бағасы түзетіле отырып пайдаланылуы мүмкін.
4-4. Егер, біртектес тауарлар үшін осы Кодекстің 309-бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген шығыстардың құны, арақашықтық пен көлік түрлерінің айырмашылығына байланысты, бағаланатын тауарлардың осындай шығыстарының құнынан айтарлықтай ерекшеленетін болса, біртектес тауарлармен жасалатын мәміле бағасы бойынша айқындалатын кедендiк құн тиiстi түрде түзетiлуге тиiс.

8. Корректировки, предусмотренные в пунктах 6 и 7 настоящей статьи, должны производиться на основании достоверных и документально подтвержденных сведений.
9. Если при применении настоящего метода выявляется более одной цены сделки по идентичным товарам, то для определения таможенной стоимости ввозимых товаров применяется самая низкая из них.
Сноска. Статья 310 с изменениями, внесенными Законом РК от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 311. Метод определения таможенной стоимости по
цене сделки с однородными товарами
1. При использовании метода оценки по цене сделки с однородными товарами в качестве основы для определения таможенной стоимости товара принимается цена сделки по товарам, однородным с ввозимыми, при соблюдении условий, указанных в настоящей статье.
2. Под однородными понимаются товары, которые не являются одинаковыми, но имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять те же функции, что и оцениваемые товары, и быть коммерчески взаимозаменяемыми.
3. При определении однородности товаров учитываются следующие их признаки:
1) качество, наличие товарного знака;
2) репутация на рынке.
4. (исключен - N 62 от 20.06.2005 г.)
4-1. Незначительные различия во внешнем виде не могут являться основанием для отказа в рассмотрении товаров как однородных, если такие товары соответствуют требованиям настоящей статьи.
4-2. Цена сделки с однородными товарами принимается в качестве основы для определения таможенной стоимости, если эти товары:
1) проданы для ввоза на территорию Республики Казахстан;
2) проданы для вывоза и ввезены в тот же или в соответствующий ему период времени, что и оцениваемые товары, или не ранее чем за девяносто календарных дней до ввоза оцениваемых товаров;
3) ввезены примерно в том же количестве и на том же коммерческом уровне (оптом, в розницу).
4-3. Если не имеются случаи ввоза товаров в том же количестве и на том же коммерческом уровне (оптом, в розницу), может быть использована стоимость однородных товаров, ввезенных в ином количестве и (или) на ином коммерческом уровне (оптом, в розницу), с корректировкой цены с учетом этих различий.
4-4. Если стоимость расходов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 2 статьи 309 настоящего Кодекса, для однородных товаров значительно отличается от стоимости таких расходов для оцениваемых товаров из-за разницы в расстоянии и видах транспорта, таможенная стоимость, определяемая по цене сделки с однородными товарами, должна быть скорректирована соответствующим образом.

5. Кедендiк бағалаудың осы әдiсiн пайдаланған кезде:
1) егер тауарлар бағаланатын тауарлар өндiрiлетін елде өндірілмесе, бағаланатын тауарлармен бiртектес болып саналмайды;
2) бағаланатын тауарларды өндiрушi емес, басқа тұлға өндiрген тауарлар бағаланатын тауарларды өндіруші тұлға өндірген біртектес тауарлар болмаған жағдайда назарға алынады;
3) егер тауарлардың жобалануын, оларға жасалатын тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды, олардың көркемдiк безендiрiлуiн, дизайнын, нобайлары мен сызбаларын:
сатып алушы сатушыға оны өндiруге және Қазақстан Республикасына экспортқа сатуға байланысты пайдалану үшiн тегiн немесе төмендетiлген құны бойынша берген болса;
олар Қазақстан Республикасында орындалып, соған байланысты осы Кодекстің 309-бабы 2-тармағы 4) тармақшасының бесiншi абзацы негiзiнде тауарлардың кедендiк құнына енгізілмеген болса, тауарлар біртекті деп саналмайды.
6. Осы баптың 4-3 және 4-4-баптарында көзделген түзетулер дұрыс және құжаттармен расталған мәлiметтер негізiнде жүргізiлуге тиіс.
7. Егер осы әдiстi қолданған кезде біртектес тауарлар бойынша мәміленiң бiреуден көп бағасы анықталса, онда әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын айқындау үшiн олардың ең төменгiсi қолданылады.
Ескерту. 311-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.
312-бап. Құнды шегеру негізінде кедендік құнды
айқындау әдісі
1. Егер бағаланатын (әкелінетін) немесе бірдей немесе біртектес тауарлар ең алдымен бастапқы қалпы өзгертілмей сатылатын болса, мұндай жағдайда құнды шегеру негізінде бағалау әдісі бойынша тауардың кедендік құнын айқындау жүргізіледі.
2. Тауардың кедендік құнын айқындау үшін негіз ретінде құнды шегеру әдісін пайдаланған кезде бағаланатын (әкелінетін) немесе бірдей немесе біртектес тауарлар сатушымен өзара байланысты болып табылмайтын тұлғаларға бағаланатын тауарлар импортымен бір уақытта ең көп жиынтық мөлшерінде сатылатын тауар бірлігінің бағасы қолданылады.
3. Бұл ретте, сату бағаланатын тауарларды әкелумен бір уақытта, ал мұндай мерзімдерде сату болмаған кезде - бағаланатын тауарлар әкелінгеннен кейін неғұрлым жақын күнде, бірақ бағаланатын тауарларды әкелген кезден бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей жүзеге асырылуға тиіс.
4. Тауар бірлігінің бағасынан:
1) төленетін немесе төлеуге келісілген комиссиялық сыйақылар немесе әкелінетін тауарлардың сол класын немесе түрін Қазақстан Республикасында сатуға байланысты пайда табу және жалпы шығыстарды жабу мақсатында есептелетін үстеме;

5. При использовании настоящего метода таможенной оценки:
1) товары не считаются однородными с оцениваемыми, если они не были произведены в той же стране, что и оцениваемые товары;
2) товары, произведенные не производителем оцениваемых товаров, а другим лицом, принимаются во внимание в случае, если отсутствуют однородные товары, произведенные лицом-производителем оцениваемых товаров;
3) товары не считаются однородными, если их проектирование, опытно-конструкторские работы над ними, их художественное оформление, дизайн, эскизы и чертежи были:
предоставлены продавцу покупателем бесплатно или по сниженной стоимости для использования в связи с производством и продажей на экспорт в Республику Казахстан;
выполнены в Республике Казахстан, в связи с чем их стоимость не включена в таможенную стоимость товаров на основании абзаца пятого подпункта 4) пункта 2 статьи 309 настоящего Кодекса.
6. Корректировка, предусмотренная в пунктах 4-3 и 4-4 настоящей статьи, должна производиться на основании достоверных и документально подтвержденных сведений.
7. Если при применении настоящего метода выявляется более одной цены сделки по однородным товарам, то для определения таможенной стоимости ввозимых товаров применяется самая низкая из них.
Сноска. Статья 311 с изменениями, внесенными законами РК от 20.06.2005 N 62 (вводятся в действие со дня его официального опубликования); от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 312. Метод определения таможенной стоимости на
основе вычитания стоимости
1. Определение таможенной стоимости товара по методу оценки на основе вычитания стоимости производится в том случае, если оцениваемые (ввозимые) или идентичные или однородные товары будут продаваться первоначально без изменения исходного состояния.
2. При использовании метода вычитания стоимости в качестве основы для определения таможенной стоимости товара принимается цена единицы товара, по которой оцениваемые (ввозимые) или идентичные или однородные товары продаются в наибольшем совокупном количестве одновременно с импортом оцениваемых товаров лицам, не являющимся взаимосвязанными с продавцом.
3. При этом продажа должна быть осуществлена одновременно с ввозом оцениваемых товаров, а при отсутствии продажи в такие сроки - на наиболее близкую после ввоза оцениваемых товаров дату, но не позднее девяноста календарных дней с момента ввоза оцениваемых товаров.
4. Из цены единицы товара вычитаются:
1) комиссионные вознаграждения, выплачиваемые или согласованные к оплате, или надбавки, начисляемые в целях извлечения прибыли и покрытия общих расходов в связи с продажей в Республике Казахстан ввозимых товаров того же класса или вида;

2) Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелуге және (немесе) сатуға байланысты Қазақстан Республикасында төленуге тиісті әкелу бажы, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы;
3) Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын тасымалдауға, сақтандыруға, тиеу және түсіру жұмыстарына Қазақстан Республикасында төленетін шығыстар шегеріледі.
5. Сол кластағы немесе сондай түрдегі тауарлар дегеніміз өнеркәсіптің белгілі бір саласында өндірілген тауарлардың тобына не разрядына жататын және бірдей немесе біртектес тауарлар кіретін, бірақ олармен шектелмейтін тауарларды білдіреді.
6. Бағаланатын бірдей немесе біртектес тауарларды әкелінген кездегідей қалпында сату жағдайлары болмаған кезде, декларанттың өтініші бойынша, қосылған құнды шегере отырып және осы баптың
2-4-тармақтарының ережелері сақталған кезде, қайта өңдеуден өткен тауар бірлігінің бағасы пайдаланылуы мүмкін.
7. Алынып тасталды - ҚР 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
Ескерту. 312-бапқа өзгертулер енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.02.28 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.
313-бап. Құнды қосу негізінде кедендік құнды айқындау
әдісі
1. Құнды қосу негізінде бағалау әдісін пайдалану кезінде тауардың кедендік құнын айқындау үшін негіз ретінде мыналарды:
1) бағаланатын тауарды өндіруге байланысты дайындаушының жұмсаған материалдары мен шығындарының құнын;
2) Қазақстан Республикасына беру үшін экспорт елінде өндірілген, бағаланатын тауарлардың сол сыныбындағы немесе түріндегі тауарларды сату кезінде бағасына енгізілетін пайда мен жалпы шығыстар сомасын;
3) осы Кодекстің 309-бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында санамаланған шығыстардың құнын қосу жолымен есептелген тауардың бағасы қабылданады.
2. Кеден органының шетелдік адамнан кедендік құнды растау туралы ақпаратты талап етуге құқығы жоқ. Бұл ретте кеден органдары тауарларды өндірушінің кедендік құнды анықтау мақсатында берген ақпаратын өндірушінің келісімімен және өндіруші елдің үкіметін алдын ала хабардар ету және оның келісімін алу шартымен тексере алады.
Ескерту. 313-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
314-бап. Кедендік құнды айқындаудың резервтік әдісі
1. Егер импортталатын тауарлардың кедендік құнын осы Кодекстің қоса алғандағы 309-313-баптарының ережелеріне сәйкес айқындау мүмкін болмаса, онда кедендік құн Тарифтер мен сауда жөніндегі бас келісімнің VІІ бабын қолдану жөніндегі келісімнің және 1994 жылғы Тарифтер мен сауда жөніндегі бас келісімнің VІІ бабының жалпы ережелерімен үйлесімді ақылға қонымды принциптерін пайдалану жолымен және импорт елінде бар деректердің негізінде уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалады.

2) сумма ввозных пошлин, налогов и других обязательных платежей в бюджет, подлежащих уплате в Республике Казахстан в связи с ввозом и (или) продажей товаров на территории Республики Казахстан;
3) расходы, выплачиваемые в Республике Казахстан на транспортировку, страхование, погрузочные и разгрузочные работы, осуществляемые на территории Республики Казахстан.
5. Товары того же класса или вида означают товары, которые относятся к группе или разряду товаров, произведенных определенной отраслью промышленности, и включают идентичные или однородные товары, но не исчерпываются ими.
6. При отсутствии случаев продажи оцениваемых идентичных или однородных товаров в таком же состоянии, в котором они находились на момент ввоза, по просьбе декларанта может использоваться цена единицы товара, прошедшего переработку, с вычетом добавленной стоимости и при соблюдении положений пунктов 2-4 настоящей статьи.
7. Исключен Законом РК от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Сноска. Статья 312 с изменениями, внесенными законами РК от 20.06.2005 N 62 (вводятся в действие со дня его официального опубликования); от 28.02.2007 N 235 (порядок введения в действие см. ст. 2); от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 313. Метод определения таможенной стоимости
на основе сложения стоимости
1. При использовании метода оценки на основе сложения стоимости в качестве основы для определения таможенной стоимости товара принимается цена товара, рассчитанная путем сложения:
1) стоимости материалов и издержек, понесенных изготовителем в связи с производством оцениваемого товара;
2) суммы прибыли и общих расходов, включаемых в цену при продаже товаров того же класса или вида, что и оцениваемые товары, произведенные в стране экспорта для поставки в Республику Казахстан;
3) стоимости расходов, перечисленных в подпунктах 1) и 2) пункта 2 статьи 309 настоящего Кодекса.
2. Таможенный орган не вправе требовать от иностранного лица информацию о подтверждении таможенной стоимости. При этом информация, предоставленная производителем товаров для целей определения таможенной стоимости, может быть проверена таможенными органами с согласия производителя и при условии предварительного уведомления и получения согласия правительства страны производителя.
Сноска. Статья 313 в редакции Закона РК от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 314. Резервный метод определения таможенной
стоимости
1. Если таможенная стоимость импортируемых товаров не может быть определена согласно положениям статей 309-313 настоящего Кодекса включительно, то таможенная стоимость определяется путем использования разумных принципов, совместимых с общими положениями Соглашения по применению статьи VII Генерального соглашения по тарифам и торговле и статьи VII Генерального соглашения по тарифам и торговле 1994 года, и на основе данных, имеющихся в стране импорта, в порядке, установленном уполномоченным органом.

2. Осы баптың ережелеріне сәйкес айқындалған кедендік құн бұрын айқындалған кедендік құндарға негізделуі тиіс.
3. Кедендік құнды айқындаудың осы бапқа сәйкес пайдаланылатын әдістері осы Кодекстің 309-313-баптарында көзделгендер болып табылады. Осы бапқа сәйкес кедендік құнды айқындау кезінде осы әдістерді қолдану кезіндегі икемділікке жол беріледі. Атап айтқанда, мыналарға жол беріледі:
бағаланатын тауарлар өндірілген елден өзге елде өндірілген бірдей немесе біртектес тауарлардың құны әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін негіз ретінде қабылдануы мүмкін;
бірдей немесе біртектес тауарлармен жасалатын мәміле құнының негізінде бағаланатын (әкелінетін) тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде бірдей немесе біртектес тауарлар Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкету үшін сатылуға тиіс және бағаланатын (әкелінетін) тауарлар Қазақстан Республикасының кедендік аумағына бір немесе соған сәйкес уақыт кезеңінде әкелінуге тиіс немесе бағаланатын (әкелінетін) тауарлар әкелінгенге дейін күнтізбелік тоқсан күннен ерте әкелінбеуге тиіс деген осы Кодекстің 310 немесе 311-баптарында белгіленген талаптардан ауытқушылыққа жол беріледі;
әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін негіз ретінде осы Кодекстің 312 және 313-баптарына сәйкес айқындалған бірдей немесе біртектес тауарлардың кедендік құны қабылдануы мүмкін.
4. Тауарлардың кедендік құны осы бапқа сәйкес мыналардың:
1) әкелу елінің ішкі нарығындағы, осы елде өндірілген тауарлардың бағасы;
2) кедендік мақсаттар үшін баламалы екі құнның неғұрлым жоғарысын қабылдауды көздейтін жүйе;
3) әкету елінің ішкі нарығындағы тауарлардың бағасы;
4) осы Кодекстің 313-бабына сәйкес бірдей немесе біртектес тауарларға қатысты қосу әдісін пайдалана отырып, кедендік құнды айқындау кезінде тауарлардың есепті құнына қосуға жататыннан өзге де шығыстар;
5) оны үшінші елдерге әкетуші елден берілетін тауардың бағасы;
6) ең төменгі кедендік құн;
7) еркін немесе жасанды құн негізінде айқындалмауға тиіс.
Тиісті сұрау салу бойынша декларантты кеден органы осы баптың ережелеріне сәйкес айқындалған кедендік құн туралы және осындай құнды айқындау үшін пайдаланылған әдіс туралы жазбаша хабарландырады.
Ескерту. 314-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.

2. Таможенная стоимость, определенная согласно положениям настоящей статьи, должна основываться на ранее определенных таможенных стоимостях.
3. Методы определения таможенной стоимости, используемые в соответствии с настоящей статьей, являются теми же, что и предусмотренные в статьях 309 - 313 настоящего Кодекса. При определении таможенной стоимости в соответствии с настоящей статьей допускается гибкость при применении этих методов. В частности, допускается следующее:
за основу для определения таможенной стоимости ввозимых товаров может быть принята стоимость идентичных или однородных товаров, произведенных в иной стране, чем страна, в которой были произведены оцениваемые товары;
при определении таможенной стоимости оцениваемых (ввозимых) товаров на основе стоимости сделки с идентичными или однородными товарами допускается отклонение от установленных статьей 310 или 311настоящего Кодекса требований о том, что идентичные или однородные товары должны быть проданы для вывоза на таможенную территорию Республики Казахстан и ввезены на таможенную территорию Республики Казахстан в тот же или соответствующий ему период времени, что и оцениваемые (ввозимые) товары, или не ранее чем за девяносто календарных дней до ввоза оцениваемых (ввозимых) товаров;
за основу для определения таможенной стоимости ввозимых товаров может быть принята таможенная стоимость идентичных или однородных им товаров, определенная в соответствии со статьями 312 и 313 настоящего Кодекса.
4. Таможенная стоимость товаров в соответствии с настоящей статьей не должна определяться на основе:
1) цены на внутреннем рынке страны ввоза товаров, произведенных в этой стране;
2) системы, предусматривающей принятие для таможенных целей более высокой из двух альтернативных стоимостей;
3) цены на товары на внутреннем рынке страны вывоза;
4) иных расходов, нежели те, которые подлежат включению в расчетную стоимость товаров при определении таможенной стоимости с использованием метода сложения в отношении идентичных или однородных товаров в соответствии со статьей 313 настоящего Кодекса;
5) цены товара, поставляемого из страны его вывоза в третьи страны;
6) минимальной таможенной стоимости;
7) произвольной или фиктивной стоимости.
По соответствующему запросу декларант письменно информируется таможенным органом о таможенной стоимости, определенной согласно положениям настоящей статьи, и о методе, использованном для определения такой стоимости.
Сноска. Статья 314 в редакции Закона РК от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).

315-бап. Тауардың кедендік құнын айқындау және
бақылау тәртібі
1. Қазақстан Республикасының кедендік аумағы арқылы өткізілетін тауарлардың кедендік құнын декларант осы тарауға сәйкес мәлімдейді.
2. Тауарлардың кедендік құнын айқындаудың дұрыстығын бақылауды кеден органы жүзеге асырады. Кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде таңдалған әдісті қолданудың және мәлімделген кедендік құн құрылымының дұрыстығы айқындалады.
3. Кедендік құнның декларациясын тексеруді жүзеге асыратын кеден органы өз бастамасы, декларанттың тапсырмасы немесе өтініші бойынша аталған декларацияға мәлімделген кедендік құн туралы қандай да бір дерек жазуға, өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізуге құқылы емес.
4. Жекелеген кеден режимдерін қолдану және өзгерту кезінде тауарлардың кедендік құнын айқындаудың ерекшеліктері осы Кодекстің 6-бөлімінде көзделген.
5. Жеке тұлғалар оңайлатылған тәртіпті қолдана отырып өткізетін тауарлардың кедендік құны осы Кодекстің 270-бабына сәйкес айқындалады.
316-бап. Мәлімделген кедендік құнды растау үшін
құжаттарды табыс ету
1. Кедендік құн жөніндегі мәлімделген мәліметтерді растау үшін декларант жазбаша және (немесе) электрондық нысанда мына құжаттарды:
1) осы Кодекстің 317-бабының 4-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, кедендік құн декларациясын;
2) шартты (келісім-шартты) және мәліметтері тауарлардың кедендік құнын айқындауға әсер етуі мүмкін оған қосымша келісімдерді;
3) шот-фактураны (инвойс) немесе шот-проформаны (сатып алу-сату мәмілесінен бөлек мәмілелер үшін);
4) егер кедендік декларацияны беру күніндегі мәміле бойынша төлем шарттарына сәйкес ол үшін төлем толық немесе ішінара жүзеге асырылса, тауардың құнын растайтын төлем құжаттарын;
5) егер беру шарттары бойынша тасымалдау және сақтандыру жөніндегі шығыстарды сатып алушы жүзеге асыратын болса, көлік және сақтандыру құжаттарын;
6) тасымалдағаны үшін шотты немесе көлік шығыстары шот-фактураға енгізілмеген, бірақ сатып алушы шығын шеккен жағдайларда, көлік шығыстары туралы ресми расталған анықтаманы;
7) егер декларанттың жөнелтуші елдің кедендік декларациясының көшірмесін ұсынуға мүмкіндігі болса, оны табыс етуге тиіс.
2. Егер мәлімделген кедендік құнды растау үшін осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттар жеткіліксіз болған жағдайда, декларант бұл үшін қажетті жазбаша және (немесе) электрондық нысанда мына қосымша құжаттарды:

Статья 315. Порядок определения и контроля таможенной
стоимости товара
1. Таможенная стоимость товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, заявляется декларантом в соответствии с настоящей главой.
2. Контроль за правильностью определения таможенной стоимости товаров осуществляется таможенным органом. При осуществлении таможенного контроля определяется правильность применения выбранного метода и структуры заявленной таможенной стоимости.
3. Таможенный орган, осуществляющий проверку декларации таможенной стоимости, не вправе по собственной инициативе, поручению или просьбе декларанта вписывать какие-либо данные о заявляемой таможенной стоимости, вносить изменения, дополнения и исправления в названную декларацию.
4. Особенности определения таможенной стоимости товаров при применении и изменении отдельных таможенных режимов предусмотрены разделом 6 настоящего Кодекса.
5. Таможенная стоимость товаров, перемещаемых физическими лицами с применением упрощенного порядка, определяется в соответствии со статьей 270 настоящего Кодекса.
Статья 316. Представление документов для подтверждения
заявленной таможенной стоимости
1. Для подтверждения заявленных сведений по таможенной стоимости декларант должен представить в письменной и (или) в электронной формах следующие документы:
1) декларацию таможенной стоимости, за исключением случаев, установленных пунктом 4 статьи 317 настоящего Кодекса;
2) договор (контракт) и имеющиеся дополнительные соглашения к нему, сведения в которых могут оказать влияние на определение таможенной стоимости товаров;
3) счет-фактуру (инвойс) или счет-проформу (для сделок, отличных от сделок купли-продажи);
4) платежные документы, подтверждающие стоимость товара, если по условиям платежа по сделке на дату подачи таможенной декларации платеж за него осуществлен полностью или частично;
5) транспортные и страховые документы, если расходы по транспортировке и по страхованию осуществляются покупателем по условиям поставки;
6) счет за транспортировку или официально заверенную справку о транспортных расходах в случаях, когда транспортные расходы не были включены в счет-фактуру, но были произведены покупателем;
7) копию таможенной декларации страны отправления, если декларант может ее представить.
2. В случае, если для подтверждения заявленной таможенной стоимости недостаточно документов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, декларант вправе представить необходимые для этого в письменной и (или) в электронной формах следующие дополнительные документы:

1) тауарды өткізетін тұлғаның құрылтай құжаттарын;
2) мәмілеге қатысы бар үшінші тұлғалармен жасалған келісім-шарттарды;
3) сатушының пайдасына үшінші тұлғаларға жасалған төлем шотын;
4) бағаланатын тауармен мәмілеге қатысы бар комиссиялық,  брокерлік қызмет көрсетулер үшін шотты;
5) сатып алушының тауар құнын растайтын бухгалтерлік құжаттамасынан көшірмені;
6) лицензиялық немесе авторлық шарттарды;
7) қоймалық түбіртектерді;
8) беруге тапсырыстарды;
9) дайындаушы фирмалардың каталогтарын, айрықша тізбелерді, баға прейскуранттарын (прайс-парақтарын);
10) бағаланатын тауарға дайындаушы фирманың калькуляциясын;
11) кедендік құн декларациясында мәлімделген мәліметтерді растау үшін пайдаланылуы мүмкін өзге де құжаттарды табыс етуге құқылы.
3. Осы баптың 1-тармағының 2) - 6) тармақшаларында, 2-тармағының 1) - 8) тармақшаларында тізіп көрсетілген құжаттардың түпнұсқалары тауарларды шығарғаннан кейін декларантқа қайтарылуға тиіс.
Бұл ретте кедендік ресімдеу мақсаты үшін аталған құжаттардың түпнұсқасымен бірге олардың декларант куәландырған көшірмесі табыс етілуге тиіс.
Ескерту. 316-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2007.11.27. N 4 Заңдарымен.
317-бап. Тауардың кедендік құнын мәлімдеу шарты
1. Тауарлардың кедендік құнын декларант кедендік құн декларациясын толтыра отырып, тауарларды декларациялау кезінде кеден органына жазбаша және (немесе) электрондық нысанда мәлімдейді. Кедендік құн декларациясын толтырудың нысаны мен тәртібін уәкілетті орган белгілейді V032309
2. Декларант мәлімдеген кедендік құн және оны айқындауға қатысты ол ұсынған мәліметтер дұрыс, сан жағынан айқындалған және құжатпен расталған ақпаратқа негізделуге тиіс.
3. Осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік құн декларациясы еркін айналыс үшін тауарларды шығару немесе тауарлар экспортының кедендік режимінде Қазақстан Республикасының кедендік аумағы арқылы өткізілетін барлық тауарларға толтырылады.
4. Егер:
1) бір келісім-шарттың шеңберінде әлденеше рет беруді, сондай-ақ әртүрлі келісім-шарттар бойынша белгілі бір алушының мекен жайына белгілі бір тауарды бір жөнелтушінің қайталап беруін қоспағанда, әкелінетін (әкетілетін) тауарлар легінің кедендік құны тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген тоғыз жүз айлық есептік көрсеткішке барабар сомадан аспаса;

1) учредительные документы лица, перемещающего товары;
2) контракты с третьими лицами, имеющими отношение к сделке;
3) счета за платежи третьим лицам в пользу продавца;
4) счета за комиссионные, брокерские услуги, имеющие отношение к сделке с оцениваемым товаром;
5) выписки из бухгалтерской документации покупателя, подтверждающие стоимость товара;
6) лицензионные или авторские договоры;
7) складские квитанции;
8) заказы на поставку;
9) каталоги, спецификации, прейскуранты цен (прайс-листы) фирм-изготовителей;
10) калькуляцию фирмы-изготовителя на оцениваемый товар;
11) иные документы, которые могут быть использованы для подтверждения сведений, заявленных в декларации таможенной стоимости.
3. Оригиналы документов, перечисленных в подпунктах 2)-6) пункта 1, в подпунктах 1)-8) пункта 2 настоящей статьи, после выпуска товаров подлежат возврату декларанту.
При этом для целей таможенного оформления, наряду с оригиналом названных документов, должна быть представлена их копия, заверенная декларантом.
Сноска. В статью 316 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования); от 27 ноября 2007 года N 4 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 317. Условия заявления таможенной стоимости
товара
1. Таможенная стоимость товаров заявляется в письменной и (или) электронной формах декларантом таможенному органу при декларировании товаров с заполнением декларации таможенной стоимости. Форма и порядок заполнения декларации таможенной стоимости устанавливаются уполномоченным органом. V032309
2. Заявляемая декларантом таможенная стоимость и представляемые им сведения, относящиеся к ее определению, должны основываться на достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации.
3. Декларация таможенной стоимости заполняется на все товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан в таможенных режимах выпуска товаров для свободного обращения или экспорта товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
4. Декларация таможенной стоимости не заполняется, если:
1) таможенная стоимость ввозимой (вывозимой) партии товаров не превышает суммы, эквивалентной девятистам месячным расчетным показателям, установленным законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за исключением многоразовых поставок в рамках одного контракта, а также повторяющихся поставок одного и того же товара одним отправителем в адрес одного и того же получателя по различным контрактам;

2) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткізетін тауарларға Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген норма мен шарттар сақталса, кедендік құн декларациясы толтырылмайды.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген жағдайларда кедендік құн кедендік декларацияда мәлімделеді.
Ескерту. 317-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
318-бап. Тауарлардың кедендік құнын түзету
1. Егер:
1) кедендік құнды кедендік ресімдеу және кедендік бақылау барысында:
осы баптың 3-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, декларант мәлімдеген тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісі, тауарлардың кедендік құнының шамасы және (немесе) құрылымы оларды растау үшін ұсынылған құжаттарға сәйкес келмейтіндігі анықталса;
кедендік құн декларациясының нысандарында мәлімделген кедендік құнның шамасына әсер еткен техникалық қателер анықталса;
осы Кодекстің 321-бабына сәйкес тауар декларанттың пайдалануына берілген және кеден органдарында бар баға ақпараттарын қолдана отырып шартты түрде шығарылған болса;
2) тауар шығарылғаннан кейін:
шартты шығарылған тауарға қатысты тауардың түпкілікті кедендік құнын айқындау кезінде не шартты шығарылған тауарға қатысты кеден органы жүзеге асырған тауардың кедендік бағалауы қабылданған кезде декларант табыс еткен қосымша ақпарат негізінде;
тауарды декларациялау кезінде орын алған, кедендік құнның шамасына және (немесе) құрылымына әсер еткен техникалық қателіктер анықталса;
кейіннен тексеру жүргізу барысында анықталған (кеден органында сақталатын құжаттар пакетін кейіннен бақылау кезінде болсын және сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларға тексеру жүргізу кезінде болсын) дәйектемесіз декларациялау, оның ішінде декларацияланатын тауар шыққан елдің Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы кодының сәйкессіздігі табылса;
әкелінген немесе әкетілген тауардың саны және (немесе) сапасы бойынша сыртқы сауда шартының (келісім-шартының) талаптарынан ауытқуларына байланысты тауарлардың нақты құнының мәлімделген кедендік құнына сәйкес келмеуі анықталса;
егер, сатушы кейіннен қайта сатудан тікелей немесе жанама түрде кіріс алса, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын мемлекеттерден алған кірісі болса;

2) соблюдаются нормы и условия, установленные Правительством Республики Казахстан на товары, перемещаемые физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан.
5. В случаях, указанных в пункте 4 настоящей статьи, таможенная стоимость заявляется в таможенной декларации.
Сноска. В статью 317 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 318. Корректировка таможенной стоимости товаров
1. Корректировка таможенной стоимости товаров может осуществляться в случаях, если:
1) в ходе таможенного оформления и таможенного контроля таможенной стоимости:
выявлено несоответствие заявленного декларантом метода определения таможенной стоимости товаров, величины и (или) структуры таможенной стоимости товаров предъявленным в их подтверждение документам, за исключением случая, установленного в пункте 3 настоящей статьи;
в формах декларации таможенной стоимости выявлены технические ошибки, повлиявшие на величину заявленной таможенной стоимости;
товар предоставлен в пользование декларанту и условно выпущен с применением ценовой информации, имеющейся в таможенных органах, в соответствии со статьей 321 настоящего Кодекса;
2) после выпуска товара:
на основании дополнительной информации, предоставленной декларантом при определении окончательной таможенной стоимости в отношении условно выпущенного товара либо при принятии таможенной оценки, осуществленной таможенным органом, в отношении условно выпущенного товара;
выявлены технические ошибки, имевшие место при декларировании товара, повлиявшие на величину и (или) структуру таможенной стоимости;
обнаружено недостоверное декларирование, в том числе несоответствие кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, страны происхождения декларируемого товара, выявленное в ходе проведения последующей проверки (как при последующем контроле пакета документов, хранящегося у таможенного органа, так и при проведении проверки участников внешнеэкономической и иной деятельности);
выявлено несоответствие заявленной таможенной стоимости действительной стоимости товаров в связи с отклонениями ввезенного или вывезенного товара по количеству и (или) качеству условиям внешнеторгового договора (контракта);
если продавцом прямо или косвенно получен доход от последующих перепродаж, в том числе доход, полученный в государствах с льготным налогообложением;

3) трансферттік баға белгілеуге мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға байланысты мәміленің бағасы өзгерсе, тауарлардың кедендік құнын түзету жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Тауардың саны сәйкес келмейтінін растайтын құжаттар:
1) кедендік төлемдер мен салық салынбайтын тауарлар бойынша экспорттаушы (импорттаушы) өкілінің қатысуымен, экспорттаушы (импорттаушымен) келісілген саны жөніндегі наразылық-талап (қабылдау актісі) Қазақстан Республикасының және кеден органының тексеріп қарау актісі;
2) қалған тауарлар бойынша тәуелсіз сараптаманың қорытындысы (актісі) және кеден органының тексеріп қарау актісі болып табылады.
3. Тауардың жоғалу, кем шығу, зақымдану (бүліну) фактісі кедендік құн мәлімделген кезге дейін анықталған жағдайда декларант мәлімдеген құнның шот-фактурада көрсетілген шамаға сәйкес келмеуі, егер мәлімделген құнның шот-фактурада көрсетілгеннен жоғалған, кем шыққан, зақымданған (бүлінген) тауар мөлшеріне сәйкес шамада айырмашылығы болса, бұл кедендік құнды түзетуге әкеп соқпайды. Тәуелсіз сараптама қорытындысы (актісі) мен кедендік тексеріп қарау актісі жоғалу, кем шығу, зақымдану (бүліну) фактісін растайтын құжаттар болып табылады.
Мөлшері шартта келісілген франшиза сомасының шегінен шықпайтын немесе баға туралы келісімде айтылған саны және сапасы бойынша ауытқуларды кеден органы бағаны төмендету немесе ұлғайту үшін негіз ретінде танымайды.
4. Трансферттік баға белгілеуге мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға байланысты мәміле бағасы өзгерген жағдайда, уәкілетті органның кедендік төлемдер мен салықтардың сомасын есептеу туралы шешімі тауар мәмілесінің бағасын түзетуді растайтын құжат болып табылады.
Сатушыға кейіннен қайта сатудан тікелей немесе жанама түрде түскен кіріске, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын мемлекеттерде алынған кіріске байланысты мәміле бағасы өзгерген жағдайда, сатып алу-сатудың не айырбастың сыртқы сауда шарты (келісім шарты) және (немесе) жарғылық капиталында мәміленің әрбір қатысушысының айналысында жүрген дауыс беретін акциялары немесе резидент емес заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы салымдардың (пайлардың) 5 немесе одан да көп проценттері тікелей немесе жанама резидентке тиесілі резидент еместің және үшінші тұлғаның шот-фактурасы (инвойсы) тауар мәмілесінің бағасын түзетуді растайтын құжат болып табылады.
Бұл ретте түзетуді резидент емес тұлға өз атынан үшінші тұлғаға түпкілікті қайта сату жөніндегі мәліметтермен ұсынатын құжаттар бойынша резидент жүргізеді.
5. Тауарларды кедендік ресімдеуден кейін төленуге тиіс кедендік төлемдер мен салықтарды есептей отырып түзету жасаған кезде (оның ішінде қаржылық тексеру басталғанға дейін декларанттың бастамасы бойынша) есептелген және нақты төленген кедендік төлемдер мен салықтар арасындағы айырмашылыққа Қазақстан Республикасы ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 2,5 еселенген ресми ставкасы мөлшерінде мерзімі өткен әрбір күнге өсімпұл есептеледі. Өсімпұл кедендік декларация кедендік ресімдеуге тіркелген күннен бастап есептеледі.

3) цена сделки изменилась в связи с осуществлением государственного контроля за трансфертным ценообразованием.
2. Документами, подтверждающими несоответствие количества товара, являются:
1) по товарам, не облагаемым таможенными платежами и налогами, согласованная экспортером (импортером) претензия (акт приемки) по количеству с участием представителя экспортера (импортера) и акт досмотра таможенного органа Республики Казахстан;
2) по остальным товарам - заключение (акт) независимой экспертизы и акт досмотра таможенного органа.
3. В случае выявления факта утраты, недостачи, повреждения (порчи) товара до момента заявления таможенной стоимости несоответствие стоимости, заявленной декларантом, величине, указанной в счете-фактуре, не приводит к корректировке таможенной стоимости, если заявленная стоимость отличается от указанной в счете-фактуре на величину, соответствующую размерам утраты, недостачи, повреждения (порчи). Документами, подтверждающими факт утраты, недостачи, повреждения (порчи), являются заключение (акт) независимой экспертизы и акт таможенного досмотра.
Отклонения по количеству и качеству, размер которых не выходит за пределы согласованной в договоре суммы франшизы или оговорен в соглашении о цене, не признаются таможенным органом в качестве основания для уменьшения или увеличения цены.
4. В случае изменения цены сделки в связи с осуществлением государственного контроля за трансфертным ценообразованием документом, подтверждающим корректировку цены сделки товара, является решение уполномоченного органа о начислении сумм таможенных платежей и налогов.
В случае изменения цены сделки в связи с поступившим продавцу прямо или косвенно доходом от последующих перепродаж, в том числе доходом, полученным в государствах с льготным налогообложением, документом, подтверждающим корректировку цены сделки товара, является внешнеторговый договор (контракт) купли-продажи либо мены и (или) счет-фактура (инвойс) нерезидента, в уставном капитале которого резиденту принадлежит прямо или косвенно 5 и более процентов голосующих акций, находящихся в обращении каждого из участников сделки, или вкладов (паев) в уставном капитале юридического лица-нерезидента и третьего лица.
При этом корректировка производится резидентом, по документам представляемым лицом-нерезидентом от собственного имени, со сведениями по конечной перепродаже третьему лицу.
5. При производстве корректировки после таможенного оформления товаров с начислением таможенных платежей и налогов, подлежащих уплате (в том числе по инициативе декларанта до наступления финансовой проверки), на разницу между начисленными и фактически уплаченными таможенными платежами и налогами начисляется пеня в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, за каждый день просрочки. Пеня начисляется с даты регистрации таможенной декларации к таможенному оформлению.

6. Кедендік құнды түзету нысаны кедендік құны және (немесе) кедендік төлемдері және (немесе) салықтары түзетілетін, оның ішінде Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды және шығарылған елі өзгеруіне байланысты тауарларға ғана толтырылады. Кедендік құнды түзетуді толтырудың нысаны мен тәртібін уәкілетті орган белгілейді . Кедендік құнды түзетудің көрсетілген нысандары кедендік декларацияның ажырамас бөлігі болып табылады.
7. Кедендік ресімдеуге құжаттарды қабылдағаннан кейін кеден органы жүргізетін декларант мәлімдеген кедендік құнды түзетулердің барлығы тауарларды кедендік бағалау ретінде қаралады және оларға декларант белгіленген тәртіппен шағым жасауы мүмкін.
8. Кеден органдары кедендiк құнды түзетудi тіркеудiң мерзiмi мен тәртiбін осы Кодекстің 384-бабына сәйкес айқындайды. Кеден органдары осы Кодекстің 440-бабында белгiленген мерзiмде кедендік құнды түзетуге тексеру жүргізедi.
Ескерту. 318-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
319-бап. Кедендік құнды айқындау кезіндегі
декларанттың құқықтары мен мiндеттерi
1. Декларанттың:
1) кедендік құнды анықтау үшiн табыс еткен мәлiметтерінiң дұрыстығына кеден органында күмән туындаған жағдайда, олардың дұрыстығын дәлелдеуге;
2) мәлiмделген кедендік құнды нақтылау қажеттiгi туындаған жағдайда, тауарды кеден органы жүзеге асырған кедендік бағалауға сәйкес кедендік баждар мен салықтардың төленуiн қамтамасыз еткен жағдайда, декларацияланған тауарды алуға құқығы бар. Кедендік төлемдер мен салықтар салынбайтын тауарлардың мәлiмделген кедендік құнын нақтылау қажет болған жағдайда, кеден органы белгiлеген мерзiмде қажеттi құжаттарды ұсыну жөнiнде мiндеттеме болған кезде декларацияланған тауарды алуға;
3) тауарлардың мәлімделген кедендік құнын кеден органының қабылдай алмау себебін түсіндіруді кеден органынан жазбаша сұратуға;
4) тауардың кедендік құнын айқындауға қатысты кеден органының шешiмiмен келiспеген кезде, бұл шешiмге Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгiленген тәртiппен шағымдануға құқығы бар.
2. Декларант:
1) кедендік құнды мәлiмдеуге және оны айқындауға қатысты дұрыс, сан жағынан айқындалған және құжатпен расталған ақпаратқа негiзделген мәлiметтердi беруге;

6. Формы корректировки таможенной стоимости заполняются только на те товары, таможенная стоимость и (или) таможенные платежи, и (или) налоги которых корректируются, в том числе в связи с изменением по коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и страны происхождения. Форма и порядок заполнения корректировки таможенной стоимости устанавливаются уполномоченным органом. Указанные формы корректировки таможенной стоимости являются неотъемлемой частью таможенной декларации.
7. После принятия документов к таможенному оформлению все производимые таможенным органом корректировки таможенной стоимости, заявленной декларантом, рассматриваются как таможенная оценка товаров и могут быть обжалованы декларантом в установленном порядке.
8. Сроки и порядок регистрации корректировки таможенной стоимости определяются таможенными органами в соответствии со статьей 384 настоящего Кодекса. Проверка корректировки таможенной стоимости производится таможенными органами в сроки, установленные статьей 440 настоящего Кодекса.
Сноска. В статью 318 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 319. Права и обязанности декларанта при
определении таможенной стоимости
1. Декларант имеет право:
1) доказать достоверность представленных сведений для определения таможенной стоимости при возникновении у таможенного органа сомнений в их достоверности;
2) при возникновении необходимости в уточнении заявленной таможенной стоимости получать декларируемый товар при условии предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов в соответствии с таможенной оценкой товара, осуществленной таможенным органом. При необходимости уточнения заявленной таможенной стоимости товаров, не облагаемых таможенными платежами и налогами, получить декларируемый товар при наличии обязательства по предоставлению необходимых документов в срок, установленный таможенным органом;
3) письменно запрашивать у таможенного органа разъяснение причин, по которым заявленная таможенная стоимость товаров не может быть принята таможенным органом;
4) при несогласии с решением таможенного органа в отношении определения таможенной стоимости товара обжаловать это решение в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
2. Декларант обязан:
1) заявлять таможенную стоимость и представлять сведения, относящиеся к ее определению, основывающиеся на достоверной, количественно определенной и документально подтвержденной информации;

2) мәлiмделген кедендік құнды растау қажет болған кезде, кеден органының талап етуi бойынша оған растау үшiн керек деректердi табыс етуге;
3) өзі мәлiмдеген кедендік құнды нақтылауға не кеден органына қосымша ақпарат табыс етуге байланысты өзінде туындаған барлық қосымша шығыстарды мойнына алуға мiндеттi.
320-бап. Кеден органының кедендік құнды айқындау
жөнiндегi құқықтары мен мiндеттерi
1. Тауарға кедендiк ресiмдеу жүргiзетiн кеден органы:
1) декларант таңдаған кедендік құнды айқындау әдісін пайдалануға болатындығы және декларант берген құжаттар мен мәліметтер негізінде, сондай-ақ кедендік құнды айқындау кезінде пайдаланылатын өзінде бар ақпараттың негізінде декларант мәлімдеген тауарлардың кедендік құнын айқындаудың дұрыстығы туралы шешiм қабылдауға;
2) (алып тасталды - 2007.07.26. N 312 )
3) декларант мәлiмдеген кедендік құнды айқындаудың дұрыстығын растайтын құжаттар мен мәліметтер болмаған кезде не декларант табыс еткен мәлiметтер мен осы Кодекстiң 316-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетiлген құжаттар дұрыс емес немесе жеткiлiксiз болып табылатындығына негiздеме болған кезде, осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылатын түзетулермен, өзiнде бар мәлiметтер (соның iшiнде, бірдей немесе бiртектес тауарлар бойынша баға ақпараты) негiзiнде, осы Кодексте белгiленген тауарлардың кедендік құнын айқындаудың әдiстерiн бірінен кейін бірін қолдана отырып, декларацияланатын тауардың құнын дербес айқындауға құқылы. Бұл ретте кеден органы қабылданған шешім туралы екi жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде декларантқа жазбаша хабарлауға мiндетті.
2. Кеден органы декларанттың жазбаша сауал салуы бойынша:
1) тауарлардың кедендік құнын кеден органы айқындаған жағдайда, оны айқындау тәртібі мен әдісі туралы ақпаратты;
2) тауарлардың декларант мәлiмдеген кедендік құнын кеден органының қабылдай алмау себептерін түсіндіруді жазбаша нысанда беруге мiндеттi.
Ескерту. 320-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
321-бап. Кеден органдарының баға ақпаратын қолдана
отырып тауарларды шартты шығару
1. Егер импортталатын тауарлардың кедендік құнын айқындау процесінде әкелінетін тауардың кедендік құнына қатысты түпкілікті шешім қабылдауды кейінге қалдыру қажеттігі туындаса, кеден органы қолда бар баға ақпаратынан ескере отырып, жүзеге асыратын тауардың кедендік бағасына сай декларант осы Кодекстің 43-тарауына сәйкес кедендік төлемдер мен салықтардың төленуін қамтамасыз еткен кезде тауарларды шартты түрде шығаруға құқылы.

2) при необходимости подтверждения заявленной таможенной стоимости по требованию таможенного органа представить последнему нужные для подтверждения данные;
3) нести все дополнительные расходы, возникшие у него в связи с уточнением заявленной им таможенной стоимости либо предоставлением таможенному органу дополнительной информации.
Статья 320. Права и обязанности таможенного органа по
определению таможенной стоимости
1. Таможенный орган, производящий таможенное оформление товара, имеет право:
1) принимать решение о допустимости применения избранного декларантом метода определения таможенной стоимости и правильности определения заявленной декларантом таможенной стоимости товаров на основании документов и сведений, представленных декларантом, а также на основании имеющейся в его распоряжении информации, используемой при определении таможенной стоимости;
2) Исключен - от 26 июля 2007 года N 312 ;
3) при отсутствии документов и сведений, подтверждающих правильность определения заявленной декларантом таможенной стоимости, либо при наличии оснований, что представленные декларантом сведения и документы, указанные в пунктах 1 и 2 статьи 316 настоящего Кодекса, не являются достоверными или достаточными, самостоятельно определить таможенную стоимость декларируемого товара, последовательно применяя методы определения таможенной стоимости товаров, установленные настоящим Кодексом, на основании имеющихся у него сведений (в том числе ценовой информации по идентичным или однородным товарам) с корректировкой, осуществляемой в соответствии с настоящим Кодексом. При этом таможенный орган обязан в срок не более двух рабочих дней письменно уведомить декларанта о принятом решении.
2. Таможенный орган по письменному запросу декларанта обязан предоставить в письменной форме:
1) информацию о порядке и методе определения таможенной стоимости товаров в случае ее определения таможенным органом;
2) разъяснение причин, по которым заявленная декларантом таможенная стоимость товаров не может быть принята таможенным органом.
Сноска. В статью 320 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 321. Условный выпуск товаров с применением
ценовой информации таможенных органов
1. Если в процессе определения таможенной стоимости импортируемых товаров возникает необходимость отложить вынесение окончательного решения в отношении таможенной стоимости ввозимого товара, декларант имеет право на условный выпуск товаров при обеспечении уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 43 настоящего Кодекса в соответствии с таможенной оценкой товара, осуществляемой таможенным органом исходя из ценовой информации, имеющейся у него.

2. Кеден органдарында бар баға ақпаратын кеден ісі жөніндегі уәкілетті орган дұрыс, сан жағынан айқындалатын және құжатпен расталған ақпарат негізінде ресімделген жүктің кедендік декларациялары статистикалық деректерінің мәліметтерін пайдалана отырып, сондай-ақ шет мемлекеттермен деректер алмасу және Осы Кодекстің 314-бабының 2-тармағында айқындалған деректердің негізінде қалыптастырады.
3. Растайтын құжаттар ретінде төлем құжаттары табыс етілуге тиіс және мәміле шарттары бойынша төлеу мерзімі көрсетілген мерзімнен асып кеткен жағдайларды қоспағанда, кедендік төлемдер және салықтардың төленуін қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі тауар шығарылған күннен бастап күнтізбелік алпыс күн болады.
4. Әкелінетін тауардың кедендік құнына қатысты түпкілікті шешім шығарылғаннан кейін кеден органы осы Кодекстің 43-тарауына сәйкес кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді қайтаруды (немесе есептемені) кедендік құнды түзету нысанын толтыра отырып, жүзеге асырады.
5. Әкелінетін тауарлар мәмілесінің бағасы бойынша мәлімделген кедендік құнды растайтын қажетті құжаттар ұсынылмаған жағдайда, кеден органы осы Кодекстің 308-бабында белгіленген тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін дәйекті түрде қолдана отырып, тауарлардың кедендік құнын айқындайды.
Күнтізбелік алпыс күн өткеннен кейін кеден органы қабылдаған кедендік құнды айқындаудың тиісті әдісін қолдану туралы түпкілікті шешімді ескере отырып, осы Кодекстің 318-бабына сәйкес кедендік құнды түзету жүргізіледі.
Ескерту. 321-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.
321-1-бап. Тауарлардың кедендік құнын айқындауға
қатысты қосымша ережелер
Кеден ісі саласындағы қылмыстық істерді және әкімшілік құқық
бұзушылық туралы істерді қарау кезінде кедендік шекара арқылы тауарларды заңсыз өткізуден болатын кедендік төлемдер мен салықтар бойынша залалды белгілеу максатында тауарлардың кедендік құнын айқындау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сарапшыларды тарта отырып жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы осы Кодексте белгіленген талаптар мен шарттарды бұза отырып өткізілген тауарларға қатысты және кедендік төлемдер мен салықтар төленбеген тауарларға қатысты өсімпұлды қоса алғанда, төлеуге жататын кедендік төлемдер мен салықтардың сомасы шекарадан өткен күні, ал егер де мұндай күнді анықтау мүмкін болмаса, кеден органдары осындай тауарларды анықтаған күні қолданылатын ставкалар негізге алына отырып есептеледі.
Кеден органына тауарлардың сипаты туралы, олардың атаулары туралы, мөлшері, шығарылған елі туралы нақты мәліметтерді ұсынбауға байланысты кедендік төлемдер мен салықтардың сомаларын анықтау мүмкін болмаған кезде кедендік төлемдер мен салықтардың сомасы кедендік төлемдер мен салықтардың ставкаларының анағұрлым көп шамасының, тауардың мөлшері мен шығарылған елінің негізінде анықталады.
Ескерту. 321-1-баппен толықтырылды - ҚР 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

2. Ценовая информация, имеющаяся в таможенных органах, формируется уполномоченным органом с использованием сведений статистических данных грузовых таможенных деклараций, оформленных на основании достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации, а также на основе обмена данных с иностранными государствами и данных, определенных пунктом 2 статьи 314 настоящего Кодекса.
3. Срок действия обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов составляет шестьдесят календарных дней с даты выпуска товаров, за исключением случаев, когда в качестве подтверждающих документов должны быть представлены платежные документы и по условиям сделки срок платежа превышает указанный срок.
4. После вынесения окончательного решения в отношении таможенной стоимости ввозимого товара таможенный орган осуществляет возврат (или зачет) обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 43 настоящего Кодекса с заполнением формы корректировки таможенной стоимости.
5. При непредставлении необходимых документов, подтверждающих заявленную таможенную стоимость по цене сделки с ввозимыми товарами, таможенный орган определяет таможенную стоимость товаров с последовательным применением методов определения таможенной стоимости товаров, установленных статьей 308 настоящего Кодекса.
По истечении шестидесяти календарных дней производится корректировка таможенной стоимости в соответствии со статьей 318 настоящего Кодекса с учетом принятого таможенным органом окончательного решения о применении соответствующего метода определения таможенной стоимости.
Сноска. Статья 321 с изменениями, внесенными законами РК от 20.06.2005 N 62 (вводятся в действие со дня его официального опубликования); от 26.07.2007 N 312 (вводятся в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования); от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 321-1. Дополнительные положения, относящиеся к
определению таможенной стоимости товаров
В целях установления ущерба по таможенным платежам и налогам от незаконного перемещения товаров через таможенную границу при рассмотрении уголовных дел и дел об административных правонарушениях в сфере таможенного дела, определение таможенной стоимости товаров осуществляется с привлечением экспертов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В отношении товаров, перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан с нарушением требований и условий, установленных настоящим Кодексом, и в отношении которых не уплачены таможенные платежи и налоги, суммы подлежащих уплате таможенных платежей и налогов, включая пеню, исчисляются исходя из ставок, действующих на день пересечения границы, а если такой день установить невозможно, - на день обнаружения таможенными органами таких товаров.
При невозможности определения сумм таможенных платежей и налогов в силу непредставления в таможенный орган точных сведений о характере товаров, об их наименовании, о количестве, стране происхождения сумма таможенных платежей и налогов определяется исходя из наибольшей величины ставок таможенных платежей и налогов, количества и страны происхождения товара.
Сноска. Статья 321-1 дополнена Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

40-тарау. Кедендік төлемдерді төлеу мерзімдері мен тәртібі
322-бап. Кедендік төлемдерді төлеушiлер
Мына тұлғалар:
1) тауарлар мен көлік құралдарына қатысты өкілеттіктері бар тұлғалар немесе декларант;
2) лицензия алушы тұлғалар кедендік төлемдерді төлеушілер болып табылады.
Ескерту. 322-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
323-бап. Кедендік баждарды төлеу мерзiмдерi
1. Алдын ала немесе мерзiмдік декларациялау рәсімі қолданылған, сондай-ақ кедендік баждарды төлеу мерзiмi өзгертiлген кездегi жағдайларды қоспағанда, кедендік баждар кедендік декларацияны тiркегенге дейін немесе ол тiркелген күнi төленеді.
2. Егер кедендік декларация осы Кодекстің 380-бабына сәйкес айқындалатын мерзiмде берiлмесе, онда кедендік баждарды төлеу мерзiмдерi кедендік декларацияны беру мерзiмi өткен күннен бастап айқындалады.
3. Шартты түрде шығарылған тауарларды кедендік баждар салудан босатуға байланысты мақсаттардан өзге мақсаттарда пайдаланған кезде, тұлғаның тауарларды пайдалану және оған иелік ету жөніндегі шектеулерді бұзған күні кедендік баждарды төлеу мерзімі болып есептеледі. Егер шектеулердің бұзылған күнін анықтау мүмкін болмаса, кедендік декларация тіркелген күн кедендік баждарды төлеу мерзімі болып есептеледі.
Ескерту. 323-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
324-бап. Кедендік алымдарды төлеу мерзімдері
1. Кедендік ресімдеу үшін кедендік алымдар:
1) кедендік декларацияны тіркегенге дейін немесе тіркеген күні төленеді;
2) егер кедендік декларация осы Кодекстің 380-бабына сәйкес айқындалатын мерзімдерде берілмесе, онда кедендік декларацияны беру мерзімдері өтіп кеткен күннен бастап төлеу мерзімдері өтеді;
3) шартты түрде шығарылған тауарларды кедендік ресімдеу үшін кедендік алымдарды салудан босатуға байланысты мақсаттардан өзге мақсаттарда пайдаланған кезде, тұлғаның тауарларды пайдалану және оларға билік ету бойынша шектеулерді бұзған күні көрсетілген алымдарды төлеу мерзімі болып есептеледі. Егер төлеу мерзімін бұзған күнді белгілеу мүмкін болмаса, кедендік декларация тіркелген күн төлеу мерзімі болып есептеледі.
2. Кедендік алып жүру үшін кедендік алымдар кеден органы кедендік алып жүру туралы шешім қабылдағаннан кейін, бірақ кедендік алып жүруді ұйымдастырудың басталуынан кешіктірілмей төленеді.
3. Кеден органдары құрған кеден қоймаларында және уақытша сақтау қоймаларында тауарларды сақтағаны үшін кедендік алым осындай қоймалардың аумағынан тауарларды әкеткен күні төленеді.

Глава 40. Сроки и порядок уплаты таможенных платежей
Статья 322. Плательщики таможенных платежей
Плательщиками таможенных платежей являются лица:
1) обладающие полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, или декларант;
2) получающие лицензии.
Сноска. Статья 322 в редакции Закона РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 323. Сроки уплаты таможенных пошлин
1. Таможенные пошлины уплачиваются до или в день регистрации таможенной декларации, за исключением случаев при применении процедуры предварительного или периодического декларирования, а также при изменении сроков уплаты таможенных пошлин.
2. Если таможенная декларация не была подана в сроки, определяемые в соответствии со статьей 380 настоящего Кодекса, то сроки уплаты таможенных пошлин определяются со дня истечения сроков на подачу таможенной декларации.
3. При использовании условно выпущенных товаров в иных целях, чем те, в связи с которыми было предоставлено освобождение от обложения таможенными пошлинами, сроком уплаты таможенных пошлин считается день, когда лицом были нарушены ограничения по пользованию и распоряжению товарами. Если день нарушения установить невозможно, сроком уплаты таможенных пошлин считается дата регистрации таможенной декларации.
Сноска. В статью 323 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 324. Сроки уплаты таможенных сборов
1. Таможенные сборы за таможенное оформление уплачиваются:
1) до или в день регистрации таможенной декларации;
2) если таможенная декларация не была подана в сроки, определяемые в соответствии со статьей 380 настоящего Кодекса, то сроки уплаты истекают со дня истечения сроков на подачу таможенной декларации;
3) при использовании условно выпущенных товаров в иных целях, чем те, в связи с которыми было предоставлено освобождение от обложения таможенными сборами за таможенное оформление, сроком уплаты указанных сборов считается день, когда лицом были нарушены ограничения по пользованию и распоряжению товарами. Если день нарушения установить невозможно, сроком уплаты считается дата регистрации таможенной декларации.
2. Таможенные сборы за таможенное сопровождение уплачиваются после принятия таможенным органом решения о таможенном сопровождении, но не позднее начала организации таможенного сопровождения.
3. Таможенный сбор за хранение товаров на таможенных складах и складах временного хранения, учрежденных таможенными органами, уплачивается в день вывоза товаров с территории таких складов.

325-бап. Алымдарды және алдын ала шешім үшін
төлемақыны төлеу мерзімдері
Лицензиялар мен кедендік ресімдеу жөніндегі маманның біліктілік аттестатын бергені үшін алымдар, сондай-ақ алдын ала шешім үшін төлемақы кеден органдары лицензияларды ресімдеу үшін, сондай-ақ алдын ала шешім қабылдау үшін осы Кодексте белгіленген құжаттар мен қажетті мәліметтерді қабылдағанға дейін немесе қабылдаған күні төленеді.
Ескерту. 325-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
326-бап. Кедендік төлемдердi төлеу тәртiбi
1. Кедендік төлемдер қолма-қол ақшамен және ақшасыз төлеу тәртiбімен төленедi.
2. Кедендік төлемдердi төлеушi не атынан кедендік төлемдер енгізілетін төлеушіні көрсете отырып үшiншi тұлға төлеуі мүмкiн. Кедендік төлемдер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен төленеді.
3. Кедендік төлемдер тиісті уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен бюджетке аударылады.
Ескерту. 326-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
327-бап. Талап қою мерзімі
Кеден органдарының кедендiк төлемдердің қайта қаралған сомаларын төлеу не кедендiк төлемдердiң және салықтардың төленбеген сомаларын өндiрiп алу туралы талаптары бойынша, сондай-ақ төлеушілердiң артық төленген кедендiк төлемдердiң және салықтардың сомасын қайтарып алу немесе есепке алу туралы талаптары бойынша талап қою мерзiмi бес жыл болып белгіленедi.
Ескерту. 327-баптың мәтіні жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
328-бап. Кедендік төлемдердің және салықтардың
төленуін бақылау
Алынуы кеден органдарына жүктелген кедендік төлемдер мен салықтардың бюджетке дұрыс есептелуіне және уақтылы енгізілуіне бақылауды кеден органдары жүзеге асырады.
Кедендік төлемдер мен салықтардың бюджетке түсуін есепке алу тәртібін кеден ісі жөніндегі уәкілетті орган айқындайды .
41-тарау. Кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктер
329-бап. Кедендік төлемдер бойынша жеңiлдiктер
1. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кедендік төлемдерден босату түріндегі жеңілдіктер, сондай-ақ тарифтік преференциялар кедендік жеңілдіктер деп түсініледі.
2. Кедендік төлемдер бойынша жеңiлдiктер осы Кодекске өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу тәртiбiмен берiледi және осы Кодекстің 330 және 331-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, дербес сипатта бола алмайды.

Статья 325. Сроки уплаты сборов и платы за
предварительное решение
Сборы за выдачу лицензий и квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению, а также плата за предварительное решение уплачиваются до или в день принятия таможенными органами документов и необходимых сведений, установленных настоящим Кодексом, для оформления лицензий, а также для принятия предварительного решения.
Сноска. Статья 325 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 326. Порядок уплаты таможенных платежей
1. Таможенные платежи уплачиваются в наличном и безналичном порядке.
2. Уплата таможенных платежей может осуществляться плательщиком либо третьим лицом с указанием плательщика, за которого вносятся таможенные платежи. Таможенные платежи уплачиваются в национальной валюте Республики Казахстан.
3. Таможенные платежи перечисляются в бюджет в порядке,  определяемом уполномоченным органом по согласованию с соответствующим уполномоченным государственным органом.
Сноска. В статью 326 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 327. Срок исковой давности
Срок исковой давности по требованиям таможенных органов об уплате пересмотренных сумм таможенных платежей либо взыскании неуплаченных сумм таможенных платежей и налогов, а также по требованиям плательщиков о возврате или зачете излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов устанавливается в пять лет.
Сноска. В статью 327 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 328. Контроль за уплатой таможенных платежей
и налогов
Контроль за правильностью исчисления и своевременностью внесения в бюджет таможенных платежей и налогов, взимание которых возложено на таможенные органы, осуществляется таможенными органами.
Порядок учета поступлений в бюджет таможенных платежей и налогов  определяется уполномоченным органом.
Глава 41. Льготы по таможенным платежам
Статья 329. Льготы по таможенным платежам
1. Под льготами по таможенным платежам понимаются льготы в отношении товара, перемещаемого через таможенную границу Республики Казахстан, в виде освобождения от обложения таможенными платежами, а также тарифные преференции.
2. Льготы по таможенным платежам предоставляются в порядке внесения изменений и дополнений в настоящий Кодекс и не могут носить индивидуальный характер, за исключением случаев, предусмотренных статьями 330 и 331 настоящего Кодекса.

3. Қазақстан Республикасының басқа нормативтiк құқықтық актiлерiмен кедендік төлемдер бойынша жеңiлдiктер беруге тыйым салынады.
330-бап. Кедендік төлемдер салудан босату
1. Кедендік баждарды салудан:
1) жүктердi, багаж бен жолаушыларды тұрақты халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын көлiк құралдары, сондай-ақ жол жүру кезiнде, аралық аялдама бекеттерiнде оларды пайдалануға қажеттi немесе осы көлiк құралдары апаттарының зардаптарын жою (ақауларын түзеу) үшiн шетелден сатып алынған материалдық-техникалық жабдықтау заттары, керек-жарақтар, отын, азық-түлiк және басқа мүлiк;
2) теңiз кәсiпшiлiгiн жүргiзетiн қазақстандық немесе қазақстандық тұлғалар жалдаған (кiреге алған) теңіз кемелерінiң өндiрiстiк қызметiн қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының кедендік аймағынан тыс жерге әкетiлетiн материалдық-техникалық жабдықтау заттары, керек-жарақтар, отын, азық-түлiк және басқа мүлiк, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетін кәсiпшiлiк өнiмдерi;
3) ұлттық және шетел валютасы (нумизматикалық мақсаттарда пайдаланылатыннан басқа), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бағалы қағаздар;
4) iзгiлiк көмек ретiнде Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелiнетiн немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкетiлетiн, акцизделетiн тауарлардан басқа тауарлар;
5) техникалық жәрдем көрсетудi қоса алғанда, мемлекеттер, үкiметтер, халықаралық ұйымдар желісі бойынша өтеусіз көмек ретiнде, қайырымдылық мақсатында Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелiнетiн немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкетiлетiн, акцизделетiн тауарлардан басқа (арнайы медициналық мақсатқа арналған жеңіл автомобильдерді қоспағанда), тауарлар;
6) Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңдарына сәйкес тауарлар;
7) Қазақстан Республикасының ұлттық Банкi және оның филиалдары, өкілдіктері мен ұйымдары ақша белгілерінің өндірісі үшін әкелетiн шикізат;
8) кеден баждарын салудан босату көзделген кедендік режимдер шеңберiнде Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар;
9) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тауарларды бажсыз әкелу мен әкету нормалары бойынша Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткiзетiн тауарлар;
10) Қазақстан Республикасының көші-қон туралы заңдарына сәйкес кедендік баж салудан босатылатын тауарлар;
11) Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес айқындалған, мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері, сондай-ақ халықаралық ұйымдар желісі бойынша берілген гранттар қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар;

3. Запрещается предоставление льгот по таможенным платежам другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Статья 330. Освобождение от обложения таможенными
платежами
1. От обложения таможенными пошлинами освобождаются:
1) транспортные средства, осуществляющие регулярные международные перевозки грузов, багажа и пассажиров, а также предметы материально-технического снабжения, снаряжение, топливо, продовольствие и другое имущество, необходимые для их эксплуатации во время следования в пути, в пунктах промежуточной остановки или приобретенные за границей в связи с ликвидацией аварии (поломки) данных транспортных средств;
2) предметы материально-технического снабжения, снаряжение, топливо, продовольствие и другое имущество, вывозимые за пределы таможенной территории Республики Казахстан для обеспечения производственной деятельности казахстанских или арендованных (зафрахтованных) казахстанскими лицами морских судов, ведущих морской промысел, а также продукция их промысла, ввозимая на территорию Республики Казахстан;
3) национальная и иностранная валюта (кроме используемой в нумизматических целях), а также ценные бумаги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) товары, кроме подакцизных, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан или вывозимые с таможенной территории Республики Казахстан в качестве гуманитарной помощи;
5) товары, кроме подакцизных (за исключением легковых автомобилей, специально предназначенных для медицинских целей), ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан или вывозимые с таможенной территории Республики Казахстан по линии государств, правительств, международных организаций в качестве безвозмездной помощи, на благотворительные цели, включая оказание технического содействия;
6) товары в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;
7) сырье, ввозимое Национальным Банком Республики Казахстан и его филиалами, представительствами и организациями для производства денежных знаков;
8) товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан в рамках таможенных режимов, предусматривающих освобождение от обложения таможенными пошлинами;
9) товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами по нормам беспошлинного ввоза и вывоза товаров, установленным Правительством Республики Казахстан;
10) товары, освобождаемые от обложения таможенными пошлинами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о миграции;
11) товары, приобретаемые за счет средств грантов, предоставленных по линии государств, правительств государств, а также международных организаций, определенных в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;

12) Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік қаулыларына сәйкес Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін орындау үшін өткізілетін бітімгершілік немесе өзге де жаттығулар шеңберінде Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін немесе сол аумақтан әкетілетін тауарлар;
13) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шетелдiк дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктердiң ресми пайдалануы үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын, олармен бірге тұратын отбасы мүшелерiн қоса алғанда, осы өкілдіктердің дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық жеке құрамының жеке пайдалануы үшiн әкелiнетiн және әкетілетін тауарлар;
14) осы Кодекстің 264-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының кедендік аумағына Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің жеке құрамы әкелетін тауарлар;
15) кейіннен Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан экспорттауға арналған акцизделетін өнімдерді маркалау үшін Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелiнетiн шетелде жасалған акциздік маркалар;
РҚАО-ның ескертпесі!
16) тармақша 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және 2009 жылғы 1 шілдеге дейін қолданылады.
16) Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілетін, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес экспортқа рента салығы салынуға жататын шикі мұнай босатылады.
2. Кедендік ресімдегені үшін кедендік алымдарды салудан:
1) осы баптың 1-тармағының 1)-5), 7), 9)-13) тармақшаларында тізіп көрсетілген тауарлар;
2) мемлекет пайдасына тауарлардан бас тартудың кедендік режиміне мәлімделген тауарлар босатылады.
3. Осы бапта көрсетілген тауарларды кедендік ресімдегені үшін кеден баждары мен кедендік алымдарды салудан босатуға арналған құжаттарды беру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Ескерту. 330-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2009.11.16 N 200-IV (2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және 2009 жылғы 1 шілдеге дейін қолданылады) Заңымен.
331-бап. Тарифтiк преференциялар
1. Қазақстан Республикасы мемлекеттерге кедендік баждардан босату не оның ставкасын төмендету немесе тауарларды преференциялық әкелуге (әкетуге) квота белгілеу нысанында беретін сыртқы экономикалық қызмет саласындағы арнайы артықшылықтар тарифтік преференциялар деп түсініледі. Z010172, P010246
Тарифтік преференциялар Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша беріледі.
2. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін және Қазақстан Республикасымен кеден одағын немесе еркін сауда аймағын құратын мемлекеттерде шығатын тауарлар, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттерге Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкетілетін және Қазақстан Республикасында шығатын тауарлар кедендік баждарды салудан босатылады.

12) товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан или вывозимые с этой территории в рамках миротворческих или иных учений, проводимых для выполнения международных обязательств Республики Казахстан, в соответствии с нормативными постановлениями Правительства Республики Казахстан;
13) товары, ввозимые и вывозимые для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, не являющихся гражданами Республики Казахстан, в соответствии с международными договорами Республики Казахстан;
14) товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан персоналом дипломатической службы Республики Казахстан в соответствии со статьей 264 настоящего Кодекса;
15) акцизные марки иностранного производства, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан для маркировки подакцизной продукции, предназначенной для последующего экспорта с таможенной территории Республики Казахстан;
Примечание РЦПИ!
Подпункт 16) вводится в действие с 01.01.2009 и действует до 01.07.2009.
16) сырая нефть, вывозимая с территории Республики Казахстан, подлежащая налогообложению рентным налогом на экспорт в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. От обложения таможенными сборами за таможенное оформление освобождаются:
1) товары, перечисленные в подпунктах 1)-5), 7), 9)-13) пункта 1 настоящей статьи;
2) товары, заявленные к таможенному режиму отказа товаров в пользу государства.
3. Порядок представления документов для освобождения от обложения таможенными пошлинами и таможенными сборами за таможенное оформление товаров, указанных в настоящей статье, определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 330 с изменениями, внесенными Законом РК от 16.11.2009 № 200-IV (вводятся в действие с 01.01.2009 и действуют до 01.07.2009).
Статья 331. Тарифные преференции
1. Под тарифными преференциями понимаются специальные преимущества в области внешнеэкономической деятельности, предоставляемые Республикой Казахстан государствам в форме освобождения либо снижения ставок таможенной пошлины или установления квот на преференциальный ввоз (вывоз) товаров. Z010172 P010246 B944900
Тарифные преференции предоставляются по решению Правительства Республики Казахстан.
2. Товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан и происходящие из государств, образующих с Республикой Казахстан таможенный союз или зону свободной торговли, а также товары, вывозимые с таможенной территории Республики Казахстан в указанные государства и происходящие из Республики Казахстан, освобождаются от обложения таможенными пошлинами.

3. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін және Қазақстан Республикасының ұлттық преференциялар жүйесін пайдаланатын дамушы мемлекеттерден шығарылатын тауарларға төмендетілген ставка бойынша кеден баждары салынады. Мұндай мемлекеттер мен тауарлардың тізбесін, сондай-ақ кедендік баждардың ставкасын төмендету деңгейін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды .
4. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін және Қазақстан Республикасының ұлттық преференциялар жүйесін пайдаланатын анағұрлым төмен дамыған мемлекеттерден шығарылатын тауарлар кедендік баждарды салудан босатылады. Мұндай мемлекеттер мен тауарлардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды .
5. Осы бапта көзделген тарифтік преференциялар осы Кодекстің  7-тарауында көзделген шарттар сақталған кезде беріледі.
42-тарау. Кедендік баждарды төлеу мерзімдерінің өзгеруі
332-бап. Кедендік баждарды төлеу мерзімдерін өзгерту
ұғымы және оның шарттары
1. Осы Кодексте белгіленген кедендік баждарды төлеу мерзімін неғұрлым кейінгі мерзімге, бірақ кеден органы жүктің кедендік декларациясын тіркеген күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге ауыстыру кедендік баждарды төлеу мерзімдерін өзгерту болып танылады. Кедендік баждарды төлеу мерзімдерін өзгерту кейінге қалдыру немесе мәулеттік мерзім беру нысанында жүргізіледі.
Бұл ретте, кедендік баждарды төлеуді кейінге қалдыру - төлеу мерзімін ұзарту, ал кедендік баждарды төлеу мерзімін қосымша кезеңге ұзарту - мәулеттік мерзім болып табылады, осы кезең ішінде қажетті сома бөліп-бөліп төленуге тиіс.
2. Кедендік баждарды төлеу мерзімдерінің өзгертілуі туралы шешімді уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері және кедендер қабылдайды.
3. Өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған акцизделетін тауарларды қоспағанда, импортталатын шикізаттар мен материалдарға кедендік баж төлеу бойынша мерзімін ұзарту немесе мәулеттік мерзім беріледі.
4. Төлеу мерзімін ұзарту немесе мәулеттік мерзім төленуге тиісті кедендік баждың барлық сомасына не оның бір бөлігіне қатысты берілуі мүмкін.
5. Төлеу мерзімін ұзарту немесе мәулеттік мерзім осы Кодекстің 43-тарауында көзделген тәртіппен кедендік баждарды төлеу қамтамасыз етілген жағдайда беріледі.
6. Кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу бойынша берешегі бар не кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуден жалтаратын, сондай-ақ өздеріне қатысты банкроттықты рәсімдеу жөнінде іс қозғалған тұлғаларға кедендік баждарды төлеу бойынша мерзімін ұзарту немесе мәулеттік төлеу мерзімі берілмейді.
333-бап. Өнеркәсіптік қайта өңдеу
Осы тараудың мақсаттары үшін өнеркәсіптік қайта өңдеу деп шикізаттарды және (немесе) материалдарды коды пайдаланылған шикізаттардың және (немесе) материалдардың кодынан Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша бірінші төрт белгінің кез келген деңгейінде ерекшеленетін өнім (тауар) алу үшін өндірісте пайдалану түсініледі. Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша бірінші төрт белгінің кез келген деңгейінде өнімнің (тауардың) коды өзгеруіне қарамастан, өнеркәсіптік қайта өңдеуге:

3. Товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан и происходящие из развивающихся государств, пользующихся национальной системой преференций Республики Казахстан, облагаются таможенными пошлинами по сниженным ставкам. Перечень таких государств и товаров, а также уровень снижения ставок таможенных пошлин определяются Правительством Республики Казахстан.
4. Товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан и происходящие из наименее развитых государств, пользующихся национальной системой преференций Республики Казахстан, освобождаются от обложения таможенными пошлинами. Перечень таких государств и товаров определяется Правительством Республики Казахстан.
5. Тарифные преференции, предусмотренные настоящей статьей, предоставляются при соблюдении условий, предусмотренных главой 7 настоящего Кодекса.
Глава 42. Изменение сроков уплаты таможенных пошлин
Статья 332. Понятие и условия изменения сроков уплаты
таможенных пошлин
1. Под изменением сроков уплаты таможенных пошлин признается перенос установленного настоящим Кодексом срока уплаты таможенных пошлин на более поздний срок, но не более чем на три месяца со дня регистрации таможенным органом грузовой таможенной декларации. Изменение сроков уплаты таможенных пошлин производится в форме отсрочки или рассрочки.
При этом отсрочкой является продление срока уплаты таможенных пошлин, а рассрочкой - продление срока уплаты таможенных пошлин на дополнительный период, в течение которого необходимая сумма должна быть уплачена частями.
2. Решение об изменении сроков уплаты таможенных пошлин принимается территориальными подразделениями уполномоченного органа и таможнями.
3. Отсрочка или рассрочка по уплате таможенной пошлины предоставляется на импортируемые сырье и материалы, за исключением подакцизных, предназначенные для промышленной переработки.
4. Отсрочка или рассрочка может предоставляться в отношении всей суммы таможенной пошлины, подлежащей уплате, либо ее части.
5. Отсрочка или рассрочка предоставляется при условии обеспечения уплаты таможенных пошлин в порядке, предусмотренном главой 43 настоящего Кодекса.
6. Лицам, имеющим задолженность по уплате таможенных платежей и налогов либо уклоняющимся от их уплаты, а также в отношении которых возбуждена процедура банкротства, отсрочка или рассрочка по уплате таможенной пошлины не предоставляется.
Статья 333. Промышленная переработка
Для целей настоящей главы под промышленной переработкой понимается использование сырья и (или) материалов в производстве для получения продукта (товара), код которого по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности отличается от кода использованных сырья и(или) материалов на уровне любого из первых четырех знаков. Независимо от изменения кода продукта (товара) по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из четырех знаков к промышленной переработке не относятся:

1) қарапайым құрастыру операциялары (тойтару, пісіру, желімдеу, құрастыру және басқа да осыған ұқсас операциялар);
2) қоғамдық тамақтандыру ұйымдарының тамақ өнімдерін қайта өңдеуі;
3) тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау жөніндегі операциялар (тауар лектерін бөлшектеу, жөнелтілімді қалыптастыру, сұрыптау, буып-түю, қайта буып-түю);
4) алынған өнімге оны бастапқы құрайтын бөліктерінен Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды бойынша бірінші төрт белгінің кез-келген деңгейінде ерекшелендіретін сипаттама берместен, тауарларды, компоненттерді араластыру жатпайды.
334-бап. Кедендік баждарды төлеу жөніндегі мерзімді
кейінге қалдыру немесе ұзарту үшін негіздер
1. Кедендік баж төлеу жөніндегі мерзімді кейінге қалдыру немесе ұзарту әкелінетін шикізаттарды және (немесе) материалдарды кедендік ресімдеуді жүзеге асыратын кеден органына төлеушінің жазбаша өтініші негізінде беріледі.
2. Төлеуші өтінішпен бірге:
1) кеден органдарында сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың есебінде тұруға;
2) әкелінетін шикізаттарды және (немесе) материалдарды жеткізуге арналған сыртқы сауда шартын (келісімшартын) табыс етуге;
3) кедендік баж төлеуді қамтамасыз ету туралы құжатты табыс етуге;
4) дара кәсіпкер немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне және құрылтай құжаттарына сәйкес күнделікті басшылықты және іс жүргізуді жүзеге асыратын заңды тұлғаның лауазымды адамдары қол қойған, әкелінетін тауарларды шикізаттар және (немесе) материалдар ретінде пайдалана отырып жасалатын өндірістің технологиялық схемасын (өндірістің фрагментін) табыс етуге;
5) егер әкелінетін шикізаттарды және (немесе) материалдарды қайта өңдеу Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес қызметтің лицензияланатын түріне жатқызылған болса, шикізаттарды және (немесе) материалдарды қайта өңдеу құқығына лицензияның нотариаттық куәландырылған көшірмесін табыс етуге тиіс.
3. Кедендік баждарды төлеу жөніндегі мерзімді кейінге қалдыру немесе ұзарту құқығын растау үшін кеден органдары өндірістік қуатты тексеріп қарауға құқылы.
Ескерту. 334-бап жаңа редакцияда - ҚР 2010.01.06 № 238-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
335-бап. Төлеу мерзімін ұзарту немесе мәулеттік
мерзім беру туралы шешім
1. Кедендік баж төлеу бойынша мерзімін ұзарту немесе мәулеттік мерзім беру туралы шешім не оны беруден бас тарту туралы шешім төлеушінің өтінішін және осы Кодекстің 334-бабында көзделген құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей қабылданады.
2. Шешім жазбаша түрде екі дана етіп жасалады және оған тиісті кеден органының басшысы немесе оның орнындағы адам қол қояды. Шешімнің бірінші данасы кеден органында қалады. Шешімнің екінші данасы кеден органы шешім қабылдаған күннен кейінгі күннің аяқталуынан кешіктірілмей төлеушіге жіберіледі.

1) простые сборочные операции (клепка, сварка, склеивание, сборка и другие подобные операции);
2) переработка продуктов питания организациями общественного питания;
3) операции по подготовке товаров к продаже и транспортировке (дробление партии, формирование отправок, сортировка, упаковка, переупаковка);
4) смешивание товаров, компонентов без придания полученной продукции характеристик, отличающих ее от исходных составляющих на уровне любого из первых четырех знаков по коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
Статья 334. Основания для предоставления отсрочки или
рассрочки по уплате таможенных пошлин
1. Отсрочка или рассрочка по уплате таможенной пошлины предоставляется на основании письменного заявления плательщика в таможенный орган, осуществляющий таможенное оформление ввозимых сырья и (или) материалов.
2. Вместе с заявлением плательщик должен:
1) состоять на учете участников внешнеэкономической деятельности в таможенных органах;
2) представить внешнеторговый договор (контракт) на поставку ввозимых сырья и (или) материалов;
3) представить документ об обеспечении уплаты таможенной пошлины;
4) представить технологическую схему производства (фрагмента производства) с использованием в качестве сырья и (или) материалов ввозимых товаров, подписанную индивидуальным предпринимателем или должностными лицами юридического лица, которые в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и учредительными документами осуществляют текущее руководство и ведение дел;
5) представить нотариально засвидетельствованную копию лицензии на право переработки сырья и (или) материалов, если переработка ввозимых сырья и (или) материалов относится к лицензируемым видам деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
3. Для подтверждения права на предоставление отсрочки или рассрочки по уплате таможенных пошлин таможенные органы имеют право производить осмотр производственных мощностей.
Сноска. Статья 334 в редакции Закона РК от 06.01.2010 № 238-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 335. Решение о предоставлении отсрочки или
рассрочки
1. Решение о предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате таможенной пошлины либо решение об отказе в ее предоставлении принимается не позднее пяти рабочих дней со дня получения заявления плательщика и документов, предусмотренных статьей 334 настоящего Кодекса.
2. Решение составляется в письменной форме в двух экземплярах и подписывается руководителем соответствующего таможенного органа или лицом, его замещающим. Первый экземпляр решения остается в таможенном органе. Второй экземпляр решения не позднее окончания дня, следующего за днем принятия таможенным органом решения, направляется плательщику.

3. Төлеу мерзімін ұзарту немесе мәулеттік мерзім беру туралы шешімде мынадай мәліметтер:
1) шешімнің тіркелу нөмірі;
2) кедендік баж төлеу мерзімін ұзарту немесе мәулеттік мерзім беру уақыты;
3) төлеушінің өтінішінде көрсетілген кедендік баждың төленуін қамтамасыз ету тәсілі;
4) әкелінетін шикізаттарды және (немесе) материалдарды беруге арналған сыртқы сауда шартының (келісім-шартының) күні, нөмірі, осындай шарт (келісім-шарт) бойынша шикізаттарды және (немесе) материалдарды алушының атауы;
5) кедендік баж төлеу бойынша мерзімін ұзарту немесе мәулеттік мерзім берілетін шикізаттардың және (немесе) материалдардың атауы және саны;
6) төлеу мерзімін ұзарту немесе мәулеттік мерзім берілетін кедендік баждың мөлшері болуға тиіс.
4. Кедендік баж төлеу бойынша мерзімін ұзартудан немесе мәулеттік мерзім беруден бас тарту туралы шешімде бас тартудың дәлелі болуы тиіс.
336-бап. Берілген төлеу мерзімін ұзартудың немесе
мәулеттік мерзімнің сомасын өтеу мерзімдері
1. Кедендік баж төлеу мерзімдерінің өзгеруі кезінде кедендік бажды өтеуді төлеуші немесе үшінші тұлға тиісінше:
1) төлеу мерзімін ұзарту берілген кезде ұзарту мерзімі күнінің аяқталуынан кешіктірмей;
2) мәулеттік мерзім берілген кезде төлеушімен бірлесіп кеден органы бекіткен кесте бойынша мәулеттік мерзім сомаларын енгізудің келісілген күндерінен кешіктірмей жүргізеді.
2. Төлеуші кедендік баж сомасын уақтылы өтемеген жағдайда, кеден органдары осы Кодекстің 45-тарауында көзделген тәртіппен кедендік баждың барлық сомасын өндіріп алуға шаралар қолданады.
337-бап. Төлеу мерзімін ұзарту немесе мәулеттік мерзім
беру туралы кеден органдары шешімдерінің
қолданылуын тоқтату
Төлеу мерзімін ұзарту немесе мәулеттік мерзім беру туралы кеден органдары шешімдерінің қолданылуы:
1) шешімде белгіленген төлеу мерзімін ұзарту немесе мәулеттік мерзімі өтіп кетуі бойынша;
2) кедендік баждың барлық сомасын мерзімінен бұрын өтеген кезде;
3) тауарларды өнеркәсіптік қайта өңдеусіз өткізу кезінде тоқтатылады.
43-тарау. Кедендік төлемдердің және
салықтардың төленуін қамтамасыз ету
338-бап. Кедендік төлемдердің және салықтардың
төленуін қамтамасыз етудің жалпы шарттары
1. Кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз ету:
1) осы Кодекстің 63-бабына сәйкес кеден тасымалдаушысы ретіндегі қызметті жүзеге асыру кезінде;
2) осы Кодекстің 74-бабына сәйкес ішкі кедендік транзит рәсімі бойынша тауарлар мен көлік құралдарын тасымалдау кезінде;
3) осы Кодекстің 91, 94 және 95-баптарына сәйкес тауарларды уақытша сақтау кезінде;
4) осы Кодекстің 174-бабына сәйкес кедендік аумақтан тыс жерде тауарларды қайта өңдеу кезінде;

3. Решение о предоставлении отсрочки или рассрочки должно содержать следующие сведения:
1) регистрационный номер решения;
2) срок предоставления отсрочки или рассрочки уплаты таможенной пошлины;
3) способ обеспечения уплаты таможенной пошлины, указанный в заявлении плательщика;
4) дату, номер внешнеторгового договора (контракта) на поставку ввозимых сырья и (или) материалов, наименование получателя сырья и (или) материалов по такому договору (контракту);
5) наименование и количество сырья и (или) материалов, в отношении которых предоставляется отсрочка или рассрочка уплаты таможенной пошлины;
6) размер таможенной пошлины, в отношении которой предоставлена отсрочка или рассрочка.
4. Решение об отказе в предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате таможенной пошлины должно содержать мотивы такого отказа.
Статья 336. Сроки погашения сумм предоставленных
отсрочек или рассрочек
1. Погашение таможенной пошлины при изменении сроков уплаты таможенной пошлины производится плательщиком либо третьим лицом соответственно:
1) при предоставлении отсрочки не позднее окончания дня истечения срока отсрочки;
2) при предоставлении рассрочки не позднее согласованных дней внесения сумм рассрочки по графику, утвержденному таможенным органом совместно с плательщиком.
2. В случае несвоевременного погашения суммы таможенной пошлины плательщиком таможенные органы принимают меры к взысканию всей суммы таможенной пошлины в порядке, предусмотренном главой 45 настоящего Кодекса.
Статья 337. Прекращение действия решений таможенных
органов о предоставлении отсрочки или
рассрочки
Действие решений таможенных органов о предоставлении отсрочки или рассрочки прекращается:
1) по истечении установленного в нем срока действия отсрочки или рассрочки;
2) при досрочном погашении всей суммы таможенной пошлины;
3) при реализации товаров без промышленной переработки.
Глава 43. Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов
Статья 338. Общие условия обеспечения уплаты таможенных
платежей и налогов
1. Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов применяется:
1) при осуществлении деятельности в качестве таможенного перевозчика в соответствии со статьей 63 настоящего Кодекса;
2) при перевозке товаров и транспортных средств по процедуре внутреннего таможенного транзита в соответствии со статьей 74 настоящего Кодекса;
3) при временном хранении товаров в соответствии со статьями 91, 94 и 95 настоящего Кодекса;
4) при переработке товаров вне таможенной территории в соответствии со статьей 174 настоящего Кодекса;

5) осы Кодекстің 210-бабына сәйкес акцизделетін тауарларды қайта экспорттау кезінде;
6) осы Кодекстің 27-тарауына сәйкес тауарлардың транзиті кезінде;
7) осы Кодекстің 321-бабына сәйкес кеден органдарында бар баға ақпаратын қолдана отырып кедендік төлемдер және салықтар салынатын тауарларды шартты шығару кезінде;
8) осы Кодекстің 332-бабына сәйкес кедендік баж төлеу мерзімдерінің өзгеруі кезінде;
9) осы Кодекстің 380-бабына сәйкес жүктің кедендік декларациясын беру мерзімін ұзарту кезінде;
10) осы Кодекстің 388-бабына сәйкес тауарларды мерзімдік декларациялау кезінде;
11) осы Кодекстің 392, 393-баптарына сәйкес тауарларды шығару кезінде;
12) осы Кодекстің 370-бабына сәйкес тауарларды шартты түрде шығару кезінде қолданылады.
2. Кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз ету кедендік режимге орналастырылған тауарлар шығарылғанға дейін не осы баптың 1-тармағында көзделген іс-әрекеттер жүзеге асырылғанға дейін жүргізіледі.
3. Кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз етуді төлеуші не үшінші тұлға жүргізеді.
Ескерту. 338-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
339-бап. Кедендік төлемдердің және салықтардың
төленуін қамтамасыз етудің түрлері
1. Кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз ету:
1) кепілге қою;
2) банк кепілдігі;
3) кеден органының депозиттік шотына ақша енгізу;
4) сақтандыру шарты түрінде берілуі мүмкін.
2. Тұлға осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, осы баптың 1-тармағында көрсетілген кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз етудің кез келген түрін таңдауға құқылы.
3. (алып тасталды - 2007.07.26. N 312)
Ескерту. 339-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
340-бап. Кедендік төлемдердің және салықтардың
төленуін қамтамасыз ету сомасын айқындау
1. Кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы:
1) мынадай:
ішкі кеден транзиті рәсімі бойынша тасымалданатын;
алушының қоймасында, сондай-ақ көлік құралдарында уақытша сақтауға рұқсат берілген;
тауарларды қайта экспорттаудың кедендік режиміне орналастырылған;
тауарлар транзитінің кедендік режиміне сәйкес Қазақстан Республикасының кедендік аумағы арқылы өткізу үшін әкелінетін;
кедендік құнын айқындаған кезде баға ақпаратын қолдана отырып, тауарларды шартты шығару жүзеге асырылатын;
кедендік баж төлеу мерзімдері өзгертілген;
жүктің кедендік декларациясын беру мерзімдеріне ұзарту жүргізілген тауарлар мен көлік құралдарына қатысты еркін айналыс үшін тауарлар шығарудың кедендік режимін мәлімдеу кезінде;

5) при реэкспорте подакцизных товаров в соответствии со статьей 210 настоящего Кодекса;
6) при транзите товаров в соответствии с главой 27 настоящего Кодекса;
7) при условном выпуске товаров, облагаемых таможенными платежами и налогами, с применением ценовой информации, имеющейся в таможенных органах в соответствии со статьей 321 настоящего Кодекса;
8) при изменении сроков уплаты таможенных пошлин в соответствии со статьей 332 настоящего Кодекса;
9) при продлении сроков подачи грузовой таможенной декларации в соответствии со статьей 380 настоящего Кодекса;
10) при периодическом декларировании товаров в соответствии со статьей 388 настоящего Кодекса;
11) при выпуске товаров в соответствии со статьями 392, 393 настоящего Кодекса;
12) при условном выпуске товаров в соответствии со статьей 370 настоящего Кодекса.
2. Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов производится до выпуска товаров, помещаемых под таможенные режимы, либо до осуществления действий, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи.
3. Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов производится плательщиком либо третьим лицом.
Сноска. В статью 338 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 339. Виды обеспечения уплаты таможенных платежей
и налогов
1. Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов может представляться в виде:
1) залога;
2) банковской гарантии;
3) внесения денег на депозитный счет таможенного органа;
4) договора страхования.
2. Лицо вправе выбрать любой вид обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
3. Исключен - от 26 июля 2007 года N 312 .
Сноска. Статья 339 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 340. Определение сумм обеспечения уплаты
таможенных платежей и налогов
1. Сумма обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов не может быть меньше сумм таможенных платежей и налогов, подлежащих уплате:
1) как при заявлении таможенного режима выпуска товаров для свободного обращения в отношении следующих товаров и транспортных средств:
перевозимых по процедуре внутреннего таможенного транзита;
по которым разрешено временное хранение на складах получателя, а также на транспортных средствах;
помещаемых под таможенный режим реэкспорта товаров;
ввозимых для перемещения через таможенную территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом транзита товаров;
при определении таможенной стоимости которых осуществляется условный выпуск товаров с применением ценовой информации;
по которым изменены сроки уплаты таможенной пошлины;
по которым произведено продление сроков подачи грузовой таможенной декларации;

2) мынадай:
кедендік аумақтан тыс жерде тауарларды қайта өңдеудің кедендік режиміне орналастырылған;
тауарлар транзитінің кедендік режиміне сәйкес шет мемлекеттің кедендік аумағы арқылы өткізу үшін әкетілген тауарларға қатысты тауарлар экспортының кедендік режимін мәлімдеу кезінде төленуге тиісті кедендік төлемдердің және салықтардың сомасынан кем болмауға тиіс.
2. Кеден тасымалдаушысы ретіндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету үшін қажетті қамтамасыз ету сомасы осы Кодекстің 63-бабына сәйкес айқындалады.
341-бап. Кепіл
1. Кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз ету мақсатында кепілге салынатын зат:
1) азаматтық айналымнан алынған мүлікті;
2) Қазақстан Республикасына әкелуге не Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған тауарларды;
3) электр, жылу және өзге де энергия түрлерін;
4) тез бұзылатын тауарларды;
5) мүліктік құқықтарды;
6) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі мүлікті;
7) өткізу мүмкіндігі шектеулі мүліктерді қоспағанда, үшінші тұлғалардың мүліктік құқығынан бос кез келген тауарлар мен мүлік болуы мүмкін.
2. Кепiл заттың нарықтық құны, ал оның нарықтық құнын анықтау мүмкiн болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының бағалау қызметi туралы заңнамалық актiсiне сәйкес таңдап алынған тәуелсiз бағалаушы анықтаған құны, кеден төлемдерiн және салықтар төлеудi қамтамасыз ету мақсатында, кеден төлемдерi мен салықтар жөнiндегi мiндеттемелердiң мөлшерiнен төмен болмауға тиiс, оларды төлеу, кепiл затты сату шығыстарын қоса алғанда, кепiл затпен қамтамасыз етiледi.
3. Егер кеден органы өзге шешім қабылдамаса, кепіл кезінде кепілге салынатын зат кепіл берушіде қалады.
Төлеуші қабылдаған, қамтамасыз етілуі үшін кепіл ресімделген міндеттеме орындалғанға дейін кепіл берушінің кепілге салынған затқа билік етуге құқығы жоқ.
4. Кепілді ресімдеу Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Кепілге салынған затты өндіріп алу Қазақстан Республикасының  заңдарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 341-бапқа өзгертулер енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
342-бап. Банк кепілдігі
Кеден органдары кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз ету ретінде, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген банк кепілдігін қабылдайды.
Ескерту. 342-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 10 шілдедегі N 483 Заңымен.
343-бап. Кеден органының депозиттік шотына ақша енгізу
1. Кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз ету ретінде кеден органының депозиттік шотына (бұдан әрі - депозит) ақша енгізу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен немесе шетел валютасымен жүргізіледі.

2) как при заявлении таможенного режима экспорта товаров в отношении следующих товаров:
помещаемых под таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории;
вывозимых для перемещения через таможенную территорию иностранного государства в соответствии с таможенным режимом транзита товаров.
2. Сумма обеспечения, необходимая для обеспечения соответствия квалификационным требованиям к деятельности в качестве таможенного перевозчика, определяется в соответствии со статьей 63 настоящего Кодекса.
Статья 341. Залог
1. Предметом залога в целях обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов могут быть любые товары и имущество, свободные от имущественных прав третьих лиц, за исключением:
1) имущества, изъятого из гражданского оборота;
2) товаров, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан либо вывозу из Республики Казахстан;
3) электрической, тепловой и иных видов энергии;
4) скоропортящихся товаров;
5) имущественных прав;
6) имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
7) имущества, возможность реализации которого ограничена.
2. Рыночная стоимость, а в случае невозможности определения рыночной стоимости - стоимость, определяемая независимым оценщиком, выбранным в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об оценочной деятельности, предмета залога в целях обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов не может быть ниже размера обязательства по таможенным платежам и налогам, уплата которых обеспечивается предметом залога, включая расходы по его реализации.
3. При залоге предмет залога остается у залогодателя, если таможенный орган не примет иного решения.
Залогодатель не вправе распоряжаться предметом залога до исполнения обязательства, принятого плательщиком, в обеспечение которого оформлен залог.
4. Оформление залога осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
5. Обращение взыскания на предмет залога производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 341 с изменениями, внесенными Законом РК от 28 февраля 2007 г. N 235 (порядок введения в действие см. ст. 2 ).
Статья 342. Банковская гарантия
Таможенные органы в качестве обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов принимают банковские гарантии, выданные в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 342 с изменениями - Законом Республики Казахстан от 10 июля 2003 года N 483 (вводится в действие с 1 января 2004 года).
Статья 343. Внесение денег на депозитный счет
таможенного органа
1. Внесение денег на депозитный счет таможенного органа в качестве обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов (далее - депозит) производится в национальной валюте Республики Казахстан или в иностранной валюте.

2. Кеден органында валюталық шот болмаған жағдайда, депозитті енгізу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен жүргізіледі.
3. Депозитпен қамтамасыз етілген міндеттеме орындалмаған жағдайда, төленуге тиісті кедендік төлемдер және салықтар сомасы міндеттеменің орындалмағаны туралы хабардар етілгеннен кейін он бес күн өткен соң депозиттен бюджетке аударылады.
Ескерту. 343-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
344-бап. Сақтандыру шартын кедендік төлемдердің және
салықтардың төленуін қамтамасыз ету ретінде
қолдану
Кеден органдары Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес жасалған сақтандыру шарттарын кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз ету ретінде қабылдайды.
345-бап. Кедендік төлемдердің және салықтардың
төленуін қамтамасыз етуді қайтару
1. Депозитті қайтару депозитпен қамтамасыз етілген міндеттеме орындалған жағдайда жүзеге асырылады. Депозитті нақты қайтаруды төлеушінің жазбаша өтініші бойынша кеден органы өтінішті алған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізеді.
2. Депозитті қайтару туралы өтініш міндеттеме орындалғаннан кейін, бірақ міндеттеме орындалған күннен кейінгі күннен бастап бес жылдан кешіктірмей кеден органына беріледі.
3. Депозитті шотына депозит сомасы енгізілген кеден органы не осы кеден органы таратылған жағдайда, оның құқық мирасқоры қайтарады. Депозит төлеушінің банк шотына қайтарылады, ол төлем төленген валютамен жүргізіледі.
4. Төлеушіге депозитті қайтару осы Кодекстің 351-бабында көзделген тәртіппен кедендік төлемдерді, салықтар мен өсімпұлды төлеу бойынша берешек шегеріле отырып жүзеге асырылады.
5. Депозитті қайтарған кезде ол бойынша сыйақы төленбейді, сомасы индекстелмейді, банк қызметін көрсеткені үшін тарифтер аударылатын қаражат есебінен төленеді.
6. Төлеушінің өтініші бойынша кеден органдары депозитті болашақ кедендік төлемдер мен салықтар есебіне не кеден органдарының алдындағы басқа міндеттеме бойынша кедендік төлемдер мен салықтарды қамтамасыз ету үшін есептей алады.
7. Осы баптың 3-5-тармақтарының ережелері уақытша берілетін демпингке қарсы, қорғау және өтемдік баждарды қайтаруға да қолданылады.
8. Мүлік кепілі бойынша қайтару:
1) кепіл заты кепіл берушінің билігінде болған жағдайда - міндеттеме орындалған күннен бастап;
2) кепіл заты кеден органының билігінде болған жағдайда міндеттеме орындалған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
9. Банк кепілдігі бойынша қайтару міндеттеме орындалған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.

2. В случае отсутствия у таможенного органа валютного счета внесение депозита производится в национальной валюте Республики Казахстан.
3. При неисполнении обязательства, обеспеченного депозитом, подлежащие уплате суммы таможенных платежей и налогов по истечении пятнадцати дней после уведомления о неисполнении обязательства перечисляются в бюджет из депозита.
Сноска. В статью 343 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 344. Применение договора страхования в качестве
обеспечения уплаты таможенных платежей и
налогов
Таможенные органы в качестве обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов принимают договоры страхования, заключенные в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 345. Возврат обеспечений уплаты таможенных
платежей и налогов
1. Возврат депозита осуществляется при условии исполнения обязательства, обеспеченного депозитом. Фактический возврат депозита производится таможенным органом по письменному заявлению плательщика в срок не более десяти рабочих дней со дня получения заявления.
2. Заявление о возврате депозита подается в таможенный орган после исполнения обязательства, но не позднее пяти лет со дня, следующего за днем исполнения обязательства.
3. Депозит возвращается таможенным органом, на счет которого суммы депозита были внесены, либо в случае ликвидации этого таможенного органа его правопреемником. Возврат депозита производится на банковский счет плательщика в той валюте, в которой производился платеж.
4. Возврат депозита плательщику осуществляется за вычетом задолженности по уплате таможенных платежей, налогов и пени в порядке, предусмотренном статьей 351 настоящего Кодекса.
5. При возврате депозита вознаграждение по нему не выплачивается, суммы не индексируются, тарифы за оказание банковских услуг оплачиваются за счет переводимых средств.
6. Депозит по заявлению плательщика может зачитываться таможенными органами в счет будущих таможенных платежей и налогов либо для обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов по другому обязательству перед таможенными органами.
7. Положения пунктов 3-5 настоящей статьи распространяются также на возврат временных антидемпинговых, защитных и компенсационных пошлин.
8. Возврат по залогу имущества производится при нахождении предмета залога:
1) в распоряжении залогодателя с даты исполнения обязательства;
2) в распоряжении таможенного органа не позднее пяти рабочих дней с даты исполнения обязательства.
9. Возврат по банковским гарантиям производится не позднее пяти рабочих дней с даты исполнения обязательства.

10. Сақтандыру жөніндегі міндеттемелерді тоқтату міндеттеме орындалған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
44-тарау. Кедендік төлемдерді және салықтарды қайтару мен есепке алу
Ескерту. 44-тарауға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
346-бап. Кедендік төлемдердің және салықтардың артық
төленген сомасын қайтару мен есепке алу
1. Осы Кодекс пен Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес кедендік төлемдердің және салықтардың бюджетке нақты төленген сомасы мен төленуге тиіс сомасы арасындағы айырма кедендік төлемдердің және салықтардың артық төленген сомасы деп танылады.
2. Төлеуші кедендік төлемдерді және салықтарды қайтарып алу немесе есепке алғызу мақсатында артық төленген сомасын төлеген күннен бастап бес жылдан кешiктiрілмейтiн мерзiмде, кедендiк төлемдердiң және салықтардың артық төленген сомалары бар екенi жөнiнде растама беру туралы өтiнiшпен тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеудi, сақтауды, кедендiк алып жүрудi, лицензия берудi, алдын ала шешiм қабылдауды іске асырған кеден органына өтінiшпен жүгінуге құқылы.
3. Кедендiк төлемдердiң және салықтардың артық төленген сомасы бар екенi жөнiнде растама беру туралы өтінішпен бiр мезгілде:
1) соманың төленгенiн растайтын төлем құжатының;
2) кедендiк декларация ресiмделген жағдайда берілетiн, ол бойынша кедендiк төлемдер және салықтар есептелген және енгiзілген, кеден органы ресiмдеген кедендік декларацияның;
3) кедендік төлемдердi төлеу кедендік декларация ресiмделмей жүргізiлген жағдайларда берілетін, жүзеге асырылу үшiн кедендiк төлемдер енгiзiлген тауарларды сақтау, тауарлар мен көлік құралдарын кедендiк алып жүру, лицензиялар беру, алдын ала шешiм қабылдау кезiнде кеден органдары ресiмдеген басқа да құжаттардың көшiрмелерi берілуге тиiс.
4. Кедендiк төлемдердiң және салықтардың артық төленген сомасы бар екенi жөнiнде растама беру туралы өтінiшті қарау мерзiмi төлеушi өтініш берген күннен бастап он жұмыс күнінен аспауға тиiс.
5. Салық органдары, осы баптың 7-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендiк төлемдердiң және салықтардың артық төленген сомасын Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгiленген тәртіппен және мерзiмде төлеушiнiң өтiнiшi бойынша қайтаруға немесе есепке алуға тиіс. V032351
6. Кеден органы кедендiк төлемдердi және салықтарды өндiрiп алғаннан кейiн артық төлеу фактісiн анықтаған кезде, мұндай фактіні анықтаған күннен бастап күнтiзбелiк отыз күннен кешіктірмей салық төлеушiге артық төленген кедендік төлемдердiң және салықтардың сомасы туралы хабарлауға мiндеттi.

10. Прекращение обязательств по страхованию производится не позднее пяти рабочих дней с даты исполнения обязательства.
Глава 44. Возврат и зачет таможенных платежей и налогов
Сноска. В заголовок внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 346. Возврат и зачет излишне уплаченных сумм
таможенных платежей и налогов
1. Излишне уплаченными суммами таможенных платежей и налогов признается разница между фактически уплаченными и подлежащими к уплате в бюджет суммами таможенных платежей и налогов в соответствии с настоящим Кодексом и налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. В целях получения возврата или зачета таможенных платежей и налогов плательщик в срок не позднее пяти лет со дня уплаты излишне уплаченных сумм вправе обратиться в таможенный орган, совершивший таможенное оформление, хранение, таможенное сопровождение товаров и транспортных средств, выдачу лицензий, принятие предварительного решения, с заявлением о предоставлении подтверждения наличия излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов.
3. Одновременно с заявлением о предоставлении подтверждения наличия излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов должны быть предъявлены копии следующих документов:
1) платежного документа, подтверждающего уплату сумм;
2) таможенной декларации, оформленной таможенным органом, по которой начислялись и вносились таможенные платежи и налоги, представляемой в случае оформления таможенной декларации;
3) других документов, оформленных таможенными органами при хранении товаров, таможенном сопровождении товаров и транспортных средств, выдаче лицензий, принятии предварительного решения, за осуществление которых вносились таможенные платежи, представляемых в случаях, когда уплата таможенных платежей производилась без оформления таможенной декларации.
4. Срок рассмотрения заявления о предоставлении подтверждения наличия излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов не должен превышать десять рабочих дней со дня подачи заявления плательщиком.
5. Излишне уплаченные суммы таможенных платежей и налогов подлежат возврату или зачету налоговыми органами по заявлению плательщика в порядке и сроки, которые установлены налоговым законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 7 настоящей статьи.
6. При обнаружении факта излишней уплаты после взыскания таможенных платежей и налогов таможенный орган обязан не позднее тридцати календарных дней со дня обнаружения такого факта сообщить плательщику о сумме излишне уплаченных таможенных платежей и налогов.

7. Кедендiк төлемдердiң немесе салықтардың артық төленген сомасын кеден органдары артық төленген сома бар кедендiк төлемнiң немесе салықтың сол түрi бойынша:
1) төлеушiнiң өтінішiнсiз кедендiк төлемнiң немесе салықтың сол түрi бойынша өсiмпұл мен айыппұлды өтеу есебiне;
2) төлеушiнiң өтiнiшi бойынша кедендiк төлемнiң немесе салықтың сол түрi бойынша алдағы кедендiк төлемдердi немесе салықтарды төлеу есебiне, өтініш берілген күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, есептеуге тиiс.
Ескерту. 346-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2006.12.11. N 201 (2007 жылғы 1 қаңтардан бастап  қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
347-бап. Кедендік төлемдерді және салықтарды қайтарудың
өзге де жағдайлары
1. Кедендік баждарды және салықтарды қайтару:
1) кедендік декларацияны кері қайтарып алған;
2) неғұрлым қолайлы жағдай жасау режимін немесе тарифтік преференцияларды қалпына келтірген;
3) кедендік режимдердің талаптары Қазақстан Республикасының кедендік аумағының шегінен шетел тауарларын әкету кезінде немесе оларды жою не мемлекет пайдасына олардан бас тарту немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағына қазақстандық тауарларды не оларды қайта өңдеу өнімдерін әкелу кезінде кедендік баждар және салықтардың төленген сомасын қайтаруды көздейтін;
4) егер тауарларды қайта таңдалған кедендік режимге (тауарларды еркін айналыс үшін шығарудың немесе тауарлар экспортының кедендік режиміне) орналастыру кезінде төленуге тиісті кедендік баждар және салықтар сомасы бастапқы кедендік режим кезінде төленген кедендік баждар және салықтар сомасынан кем болса, бұрын мәлімделген кедендік режимді еркін айналыс үшін тауарлар шығару немесе тауарлар экспортының кедендік режиміне өзгерткен  жағдайларда жүргізіледі.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген жағдайларда кедендік баждарды және салықтарды қайтару артық төленген кедендік төлемдерді қайтаруға қолданылатын осы Кодекстің 346-бабына сәйкес жүргізіледі. V032351
45-тарау. Берешекті және өсімпұлды өндіріп алу
348-бап. Берешекті және өсімпұлды өндіріп алудың
жалпы ережелері
1. Белгіленген мерзімде кедендік төлемдерді және салықтарды төлемеген немесе толық төлемеген жағдайда берешек пайда болады. Берешекті осы тарауда белгіленген тәртіппен кеден органдары төлеушілерден өндіріп алады.
2. Кеден органдары берешекті өндіріп алу үшін:
1) осы Кодекстің 350-бабында көзделген тәртіппен төлеушіні хабардар ету;

7. Излишне уплаченные суммы таможенных платежей или налогов подлежат зачету таможенными органами по тому виду таможенного платежа или налога, по которому имеется излишне уплаченная сумма:
1) без заявления плательщика в счет погашения пени и штрафов по данному виду таможенного платежа или налога;
2) по заявлению плательщика в счет уплаты предстоящих таможенных платежей или налогов по данному виду таможенного платежа или налога в срок не позднее пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявления.
Сноска. Статья 346 - в редакции Закона РК от 20 июня 2005 г.  N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования). Внесены изменения - от 11 декабря 2006 г. N 201 (вводится в действие с 1 января 2007 г.); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 347. Иные случаи возврата таможенных пошлин и
налогов
1. Возврат таможенных пошлин и налогов производится также в случаях:
1) отзыва таможенной декларации;
2) восстановления режима наибольшего благоприятствования или тарифных преференций;
3) когда условия таможенных режимов предусматривают возврат уплаченных сумм таможенных пошлин и налогов при вывозе иностранных товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан или при их уничтожении либо отказе в пользу государства или ввозе казахстанских товаров либо продуктов их переработки на таможенную территорию Республики Казахстан;
4) изменения ранее заявленного таможенного режима на таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения или экспорта товаров, если суммы таможенных пошлин и налогов, подлежащие уплате при помещении товаров под вновь избранный таможенный режим (таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения или экспорта товаров), менее сумм таможенных пошлин и налогов, уплаченных при первоначальном таможенном режиме.
2. Возврат таможенных пошлин и налогов в случаях, указанных в пункте 1 настоящей статьи, производится в соответствии со статьей 346 настоящего Кодекса применительно к возврату излишне уплаченных таможенных платежей.
Глава 45. Взыскание задолженности и пени
Статья 348. Общие положения взыскания задолженности и
пени
1. В случае неуплаты или неполной уплаты таможенных платежей и налогов в установленные сроки образуется задолженность. Задолженность взыскивается таможенными органами с плательщиков в порядке, определенном настоящей главой.
2. Для взыскания задолженности таможенными органами осуществляются следующие действия:
1) уведомление плательщика в порядке, предусмотренном статьей 350 настоящего Кодекса;

2) осы Кодекстiң 351-бабында көзделген тәртiппен кедендiк төлемнiң немесе салықтың берешек бар түрi бойынша артық төленген кедендiк төлемдер және салықтар сомасы есебiнен немесе қайтаруға жататын депозит есебiнен берешектi өндiрiп алу;
3) берешекті өтеуді қамтамасыз етудің мынадай:
берешек сомасына өсімпұл есептеу;
төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
төлеушінің мүлкіне билік етуін шектеу туралы шешім шығару тәсілдерін қолдану;
4) мынадай тәртіппен:
төлеушінің банк шоттарындағы ақшасы есебінен;
төлеушінің қолма-қол ақшасы есебінен;
төлеушінің дебиторлары есебінен;
төлеушінің билік етуі шектелген мүлкін өткізу есебінен мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қолдану сияқты іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
3. Берешек сомасына өсімпұл есептеуді қоспағанда, осы баптың
2-тармағында көзделген іс-әрекеттер біртіндеп қолданылады.
4. Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, жеке кәсіпкер мен заңды тұлғадан берешекті және өсімпұлды өндіріп алу даусыз тәртіппен жүргізіледі. Жеке тұлғадан берешекті және өсімпұлды өндіріп алу сот тәртібімен жүргізіледі.
Ескерту. 348-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
349-бап. Берешек сомасына өсімпұл есептеу
1. Берешек туындаған кезде төлеуші өсімпұл төлейді.
2. Өсімпұл кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу мерзімдері өткен күннен кейінгі күннен бастап, кедендік төлемдер мен салықтарды төлеудің кешіктірілген әрбір күні үшін төлеу күнін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 2,5 еселенген ресми ставкасы мөлшерінде есептеледі.
Өсімпұл кедендік төлемдер мен салықтарды мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершіліктің өзге де шараларын қолдануға қарамастан есептеледі және төленеді.
2-1. Банкрот деп танылған не өзiне қатысты мәжбүрлеп тарату туралы шешiм қабылданған, не оңалту рәсiмiн қолдану туралы ұйғарым қабылданған төлеушiнiң сот шешiм қабылдаған кезден бастап пайда болған берешектiң сомасына мұндай шешiм немесе ұйғарым күшiне енген күннен бастап өсiмпұл есептелмейдi.
2-2. Егер берешектiң пайда болуының жалғыз себебi қызмет көрсететiн банктiң таратылуы болып табылған жағдайда, банктi мәжбүрлеп тарату туралы шешiм күшiне енген кезден бастап мәжбүрлеп таратылатын банктердiң кредиторларына берешектерiн уақтылы өтемегенi үшiн өсiмпұл есептелмейдi.

2) взыскание задолженности за счет излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов по тому же виду таможенного платежа или налога либо за счет депозита, подлежащего возврату в порядке, предусмотренном статьей 351 настоящего Кодекса;
3) применение следующих способов обеспечения погашения задолженности:
начисление пени на сумму задолженности;
приостановление расходных операций по банковским счетам плательщика;
вынесение решения об ограничении в распоряжении имуществом плательщика;
4) применение мер принудительного взыскания в следующем порядке:
за счет денег, находящихся на банковских счетах плательщика;
за счет наличных денег плательщика;
со счетов дебиторов плательщика;
за счет реализации ограниченного в распоряжении имущества плательщика.
3. Действия, предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи, применяются последовательно, за исключением начисления пени на сумму задолженности.
4. Взыскание задолженности и пени с индивидуального предпринимателя и юридического лица производится в бесспорном порядке, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом. Взыскание задолженности и пени с физического лица производится в судебном порядке.
Сноска. В статью 348 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 349. Начисление пени на сумму задолженности
1. При возникновении задолженности плательщиком уплачивается пеня.
2. Пеня начисляется за каждый день просрочки уплаты таможенных платежей и налогов начиная со дня, следующего за днем истечения сроков уплаты таможенных платежей и налогов, включая день уплаты, в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан за каждый день просрочки.
Пеня начисляется и уплачивается независимо от применения мер принудительного взыскания таможенных платежей и налогов, а также иных мер ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан.
2-1. Начисление пени не производится на образовавшуюся сумму задолженности плательщика, признанного банкротом с момента принятия судом решения либо в отношении которого принято решение о принудительной ликвидации, либо принято определение о применении реабилитационной процедуры, со дня вступления в силу такого решения или определения.
2-2. Пеня не начисляется кредиторам принудительно ликвидируемых банков за несвоевременное погашение задолженности в случае, если единственной причиной образования задолженности явилась ликвидация обслуживаемого банка с момента вступления в силу решения о принудительной ликвидации банка.

2-3. Жеке тұлғаны хабар-ошарсыз кеткен деп тану туралы соттың шешiмi күшiне енген кезден бастап ол жойылғанға дейiн берешектiң сомасына өсiмпұл есептелмейдi.
3. Өсімпұлды төлеу, өндіріп алу және қайтару кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуге, өндіріп алуға және қайтаруға қолданылатын осы Кодексте көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 349-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
350-бап. Берешек пен өсімпұлды өтеу туралы хабарлама
1. Берешек пен өсімпұлды өтеу туралы хабарлама белгіленген мерзімде төленбеген кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар сомасы туралы, сондай-ақ кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың төленбеген сомасын осы хабарламада белгіленген мерзімде өтеу міндеттемесі туралы төлеушіге жіберілген кеден органының жазбаша хабарын білдіреді.
Хабарламада оны ресімдеу үшін негіздеме, сондай-ақ төлеуші хабарламаны орындамаған жағдайда қолданылатын осы Кодекстің 348-бабында көзделген іс-әрекеттер туралы мәліметтер болуы тиіс.
2. Хабарлама төлеушіге оны әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке тартуға қарамастан жіберіледі.
3. Хабарлама берешектің туындау фактісі белгіленген күннен бастап бір айдан кешіктірмей төлеушіге жіберілуге тиіс.
4. Хабарлама төлеушіге өз қолын қойғызып немесе хабарламаны жіберу және алу фактісін растайтын өзге тәсілмен тапсырылуы тиіс.
5. Төлеуші хабарламаға шағымдануды осы Кодекстің 15-тарауында көзделген тәртіппен және мерзімде жүргізеді.
6. Хабарламадағы талаптарды орындау мерзімі, төлеушінің осындай хабарламаға шағымдану жағдайларын қоспағанда, төлеушіге хабарлама тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күнінен аспайды.
Егер хабарламаға шағым жасалған жағдайда хабарламадағы талаптарды орындау мерзімін есептеу шағым берілген күннен бастап шағым бойынша шығарылған шешімнің заңды күшіне енген күнін қоса есептегенге дейінгі уақыт кезеңіне тоқтатыла тұрады.
Бұл ретте шағымдану өсімпұл есептеуді тоқтата тұруға негіз болмайды.
7. Шағымдану жағдайларын қоспағанда, осы баптың 6-тармағында көзделген мерзімде хабарламадағы талаптарды орындамаған кезде кеден органдары осы Кодекстің 348-бабына сәйкес іс-әрекеттер жасайды.
8. Хабарламаның нысанын уәкілетті орган белгілейді.
Ескерту. 350-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

2-3. Пеня не начисляется на сумму задолженности с момента вступления в силу решения суда о признании физического лица безвестно отсутствующим до его отмены.
3. Уплата, взыскание и возврат пени осуществляются в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом, применительно к уплате, взысканию и возврату таможенных платежей и налогов.
Сноска. В статью 349 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 350. Уведомление о погашении задолженности и
пени
1. Уведомление о погашении задолженности и пени представляет собой направленное плательщику письменное сообщение таможенного органа о неуплаченной в установленный срок сумме таможенных платежей, налогов и пени, а также об обязанности погашения в установленный этим уведомлением срок неуплаченной суммы таможенных платежей, налогов и пени.
Уведомление должно содержать основания для его оформления, а также сведения о действиях, предусмотренных статьей 348 настоящего Кодекса, которые применяются в случае неисполнения уведомления плательщиком.
2. Уведомление направляется плательщику независимо от привлечения его к административной или уголовной ответственности.
3. Уведомление должно быть направлено плательщику не позднее одного месяца со дня установления факта возникновения задолженности.
4. Уведомление должно быть вручено плательщику лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения уведомления.
5. Обжалование уведомления производится плательщиком в порядке и сроки, которые предусмотрены разделом 15 настоящего Кодекса.
6. Срок исполнения требований, содержащихся в уведомлении, составляет не более десяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения уведомления плательщику, за исключением случаев обжалования плательщиком такого уведомления.
В случае, если уведомление обжаловано, исчисление срока исполнения требований, содержащихся в уведомлении, приостанавливается на период времени, начиная со дня подачи жалобы до дня вступления в законную силу решения вынесенного по жалобе включительно.
При этом обжалование не приостанавливает начисление пени.
7. При неисполнении требований, содержащихся в уведомлении, в сроки, предусмотренные пунктом 6 настоящей статьи, за исключением случаев обжалования, таможенные органы предпринимают действия в соответствии со статьей 348 настоящего Кодекса.
8. Форма уведомления устанавливается уполномоченным органом.
Сноска. Статья 350 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

351-бап. Кедендiк төлемнiң немесе салықтың нақ сол түрі
бойынша артық төленген сома есебінен не депозит
есебінен берешекті және өсімпұлды өндіріп алу
1. Хабарламадағы талаптар орындалмаған кезде, кеден органы қайтаруға тиісті кедендік төлемнің немесе салықтың нақ сол түр бойынша артық төленген кедендiк төлемдер және салықтар сомасы есебінен не депозит есебінен берешек пен өсімпұлды өндіріп алуға құқылы.
2. Кеден органы осы бапқа сәйкес өндіріліп алынған берешек пен өсімпұлдар туралы өндіріп алу күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде төлеушіге жазбаша хабарлайды.
3. Кедендiк төлемдердiң және салықтардың артық төленген сомаларын кедендiк төлемнiң немесе салықтың нақ сол түрi бойынша берешектi өтеу есебiне не депозит есебiне жатқызу кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлеген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 351-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
352-бап. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс
операцияларын тоқтата тұру
1. Кедендік төлемдер мен салықтың артық төленген сомалары не депозит кедендік төлемнің немесе салықтың нақ сол түрі бойынша берешекті және өсімпұлды өтеу үшін жеткіліксіз болған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы кеден органының өкімі шығарылады.
2. Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру:
1) берешек пен өсімпұлды төлеушінің дербес өтеуі жөніндегі операциялардан;
2) ақшаны:
адам өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу туралы талаптарды, сондай-ақ алименттерді өндіріп алу жөніндегі талаптарды қанағаттандыруды көздейтін атқару құжаттары бойынша;
еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдарға жұмыстан шығу жәрдемақыларын төлеу және еңбегіне ақы төлеу, авторлық шарт бойынша сыйақы төлеу, клиенттің міндетті зейнетақы жарналарын жинақтаушы зейнетақы қорларына аудару жөніндегі міндеттемелері және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеу бойынша есеп айырысу үшін ақшаны алып қоюды көздейтін атқару құжаттары бойынша;
берешек пен өсімпұлды өтеу бойынша, сондай-ақ мемлекет кірісіне өндіріп алу туралы атқару құжаттары бойынша алып қою жағдайларынан басқа, төлеушінің барлық шығыс операцияларына қолданылады.
Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың тыйым салу туралы шешімдерінің негізінде тыйым салынған ақша сомасына қолданылмайды.

Статья 351. Взыскание задолженности и пени за счет излишне
уплаченных сумм по тому же виду таможенного платежа
или налога либо за счет депозита
1. При неисполнении требований, содержащихся в уведомлении, таможенный орган вправе взыскать задолженность и пеню за счет излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов по тому же виду таможенного платежа или налога либо за счет депозита, подлежащего возврату.
2. О задолженности и пени, взысканных в соответствии с настоящей статьей, таможенный орган письменно сообщает плательщику в течение трех рабочих дней с даты взыскания.
3. Зачет излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов в счет погашения задолженности по тому же виду таможенного платежа или налога либо депозита осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом.
Сноска. В статью 351 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 352. Приостановление расходных операций по
банковским счетам плательщика
1. При недостаточности излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов либо депозита для погашения задолженности по тому же виду таможенного платежа или налога и пени распоряжение таможенного органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам индивидуального предпринимателя или юридического лица выносится в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
2. Приостановление расходных операций по банковским счетам распространяется на все расходные операции плательщика, кроме:
1) операций по погашению задолженности и пени плательщиком самостоятельно;
2) случаев изъятия денег:
по исполнительным документам, предусматривающим удовлетворение требований о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью, а также требований по взысканию алиментов;
по исполнительным документам, предусматривающим изъятие денег для расчетов по выплате выходных пособий и оплате труда с лицами, работающими по трудовому договору, выплате вознаграждений по авторскому договору, обязательствам клиента по перечислению обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды и уплате социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
по погашению задолженности и пени, а также по исполнительным документам о взыскании в доход государства.
Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам не распространяется на сумму денег, на которую наложен арест на основании решений о наложении ареста уполномоченных государственных органов или должностных лиц.

3. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген нысан бойынша шығарылады және банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым оны алған күннен бастап күшіне енеді.
4. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың бұлжытпай орындауына жатады.
5. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімнің күшін банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрудың себебі жойылған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей, осындай өкімді шығарған кеден органы жояды.
Ескерту. 352-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.07.11. N 185-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
353-бап. Берешек пен өсімпұлды өтеу есебіне төлеушінің
мүлкіне билік етуін шектеу туралы шешім шығару
1. Жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім шығарылған күннен бастап он жұмыс күнінің ішінде берешекті және өсімпұлды өтемеген жағдайда, төлеушінің мүлкіне билік етуіне шектеу жүргізіледі.
2. Төлеушінің мүлкіне билік етуін шектеу туралы шешімді Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгіленген нысан бойынша кеден органы шығарады. V085463
3. Төлеушінің мүлкіне билік етуін шектеу туралы шешім мүліктің баланстық және рыноктық құны бағаны айқындау тәсіліне қарай берешек пен өсімпұл сомасына сәйкес келетін меншік немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы мүлікке қатысты шығарылады.
Қаржы лизингі мен кепілді қоса алғанда, төлеушінің жалға берілген мүлікке билік етуін шектеу туралы шешім шығарылған кезде кеден органы осы мүлікке қатысты шешім шығарған кезден бастап оны жойғанға дейін жалға алушы мен кепіл ұстаушыға мұндай мүлікке меншік құқығын беруге тыйым салынады.
4. Осындай шешімнің негізінде кеден органы мүлікті иелену, пайдалану және билік ету шарттарын бұзғаны үшін жауапкершілік туралы салық төлеушіге ескерте отырып, Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгіленген нысанда билік ету шектелген мүліктің тізімдеме актісін жасайды. V085463
Билік ету шектелген мүліктің тізімдемесі төлеушінің бухгалтерлiк құжаттамасының деректері немесе Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заң актілеріне сәйкес жүргізілетін тәуелсіз бағалау негізінде айқындалатын оның бағасы көрсетіле отырып жасалады және екі дана етіп жасалған актімен ресімделеді.

3. Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика выносится по форме, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан, и вступает в силу со дня его получения банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
4. Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика подлежит безусловному исполнению банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
5. Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика отменяется таможенным органом, вынесшим такое распоряжение, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем устранения причин приостановления расходных операций по банковским счетам.
Сноска. Статья 352 в редакции Закона РК от 11.07.2009 N 185-IV (вводится в действие с 30.08.2009).
Статья 353. Вынесение решения об ограничении в
распоряжении имуществом плательщика в счет
погашения задолженности и пени
1. В случае непогашения задолженности и пени в течение десяти рабочих дней со дня вынесения распоряжения о приостановлении расходных операций по банковским счетам индивидуального предпринимателя или юридического лица производится ограничение в распоряжении имуществом плательщика.
2. Решение об ограничении в распоряжении имуществом плательщика выносится таможенным органом по форме, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан. V085463
3. Решение об ограничении в распоряжении имуществом плательщика выносится в отношении имущества, принадлежащего на праве собственности или хозяйственного ведения, балансовая или рыночная стоимость которого в зависимости от способа определения цены соответствует сумме задолженности и пени.
При вынесении решения об ограничении в распоряжении имуществом плательщика, переданном внаем, включая финансовый лизинг и залог, запрещается передача права собственности на такое имущество арендатору и залогодержателю с момента вынесения таможенным органом решения в отношении этого имущества и до его отмены.
4. На основании такого решения таможенным органом составляется акт описи ограниченного в распоряжении имущества по форме, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан, с предупреждением плательщика об ответственности за нарушение условий владения, пользования и распоряжения имуществом. V085463
Опись ограниченного в распоряжении имущества производится с указанием его цены, определяемой на основании данных бухгалтерской документации плательщика или независимой оценки, проводимой в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об оценочной деятельности, и оформляется актом, составленным в двух экземплярах.

5. Кеден органы мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім мен мүліктің тізімдеме актісін бір-бір данадан төлеушіге тапсыруға міндетті.
6. Мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімнің күшін мүлікке билік етуді шектеудің себептері жойылғаннан кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей осындай шешім шығарған кеден органы жояды.
Ескерту. 353-бапқа өзгертулер енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
354-бап. Берешек пен өсімпұлды төлеушінің банк
шоттарындағы ақша есебінен өндіріп алу
1. Белгіленген мерзімдер ішінде төлеуші берешек пен өсімпұлды өтемеген жағдайда, кеден органдары жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның банк шоттарынан даусыз тәртіппен ақша өндіріп алу туралы шешім шығарады.
Осы тармақтың ережелері банк берген қарыздар бойынша қамтамасыз ету болып табылатын ақшаның көрсетілген қарыздың өтелмеген негізгі борышы мөлшеріндегі сомасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру секьюритилендіру туралы заңнамалық актісіне сәйкес өндіріп алуға жол берілмейтін банк шоттарына қолданылмайды.
2. Даусыз өндіріп алу туралы шешім төлеушінің шоты ашылған банкке қажетті ақшаны төлеушінің шотынан есептен шығаруға және бюджетке аударуға кеден органының инкассолық өкімін жіберу нысанында қабылданады.
3. Банк төлеушінің бір банк шотынан берешекті өндіріп алу туралы кеден органының инкассолық өкімін орындаған жағдайда, егер кеден органы төлеушінің көрсетілген банкте ашқан басқа банк шоттарына дәл осы сомаға және берешек түріне инкассолық өкім шығарған болса, банк кеден органының инкассолық шешімін орындау фактісін растайтын төлем құжатын қоса тіркей отырып, мұндай инкассолық шешімді орындамай, кеден органына қайтарады.
4. Шоттардан даусыз тәртіппен берешекті және өсімпұлды өндіріп алу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен және шетел валютасымен жүргізіледі. Шоттардан берешек пен өсімпұлды шетел валютасымен өндіріп алу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес   айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен төленуге тиісті сомаға барабар сомада жүргізіледі.
5. Кеден органының инкассолық өкімін орындауды банк Қазақстан
Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырады.
Ескерту. 354-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

5. Таможенный орган обязан вручить плательщику по одному экземпляру решения об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи имущества.
6. Решение об ограничении в распоряжении имуществом отменяется таможенным органом, вынесшим такое решение, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем устранения причин ограничения в распоряжении имуществом.
Сноска. Статья 353 с изменениями, внесенными Законом РК от 28 февраля 2007 г. N 235 (порядок введения в действие см. ст. 2 ).
Статья 354. Взыскание задолженности и пени за счет
денег, находящихся на банковских счетах
плательщика
1. При непогашении задолженности и пени плательщиком в течение установленных сроков таможенные органы выносят решение о взыскании денег с банковских счетов индивидуального предпринимателя или юридического лица в бесспорном порядке.
Положения настоящего пункта не распространяются на суммы денег, являющихся обеспечением по займам, выданным банком, в размере непогашенного основного долга указанного займа, а также на банковские счета, по которым в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о пенсионном обеспечении секьюритизации наложение взыскания не допускается.
2. Решение о бесспорном взыскании принимается в форме направления в банк, где открыты счета плательщика, инкассового распоряжения таможенного органа на списание со счетов плательщика и перечисление в бюджет необходимых денег.
3. При исполнении банком инкассового распоряжения таможенного органа о взыскании задолженности с одного банковского счета плательщика инкассовые распоряжения, выставленные таможенным органом на другие банковские счета плательщика, открытые им в указанном банке, возвращаются банком в таможенный орган без исполнения с приложением платежного документа, подтверждающего факт исполнения инкассового распоряжения таможенного органа, если такие инкассовые распоряжения выставлены таможенным органом на ту же сумму и вид задолженности.
4. Взыскание задолженности и пени в бесспорном порядке производится со счетов в национальной валюте Республики Казахстан и в иностранной валюте. Взыскание задолженности и пени со счетов в иностранной валюте производится в сумме, эквивалентной сумме подлежащих уплате таможенных платежей, налогов и пени по ним, в национальной валюте Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валют, определенному в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Исполнение инкассового распоряжения таможенного органа осуществляется банком в порядке и сроки, которые установлены законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 354 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

355-бап. Берешек пен өсімпұл сомасын қолма-қол ақша
есебінен өндіріп алу
1. Берешек пен өсімпұлды қолма-қол ақша есебінен өндіріп алу жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның банк шотында ақша болмаған жағдайда жүргізіледі.
2. Кеден органының төлеушіден бухгалтерлiк есептегi бастапқы есепке алу құжаттарында көрсетілген қолма-қол ақшаны, оның ішінде шетел валютасымен де көрсетілген қолма-қол ақшаны алып қоюы берешек пен өсімпұлды қолма-қол ақша есебінен өндіріп алу деп танылады.
Берешек пен өсімпұлды қолма-қол ақша есебінен өндіріп алуды кеден органы хабарлама негізінде жүргізеді.
3. Қолма-қол ақшаны алып қою Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгіленген нысан бойынша алып қою туралы актімен ресімделеді.
4. Төлеушіден алынған қолма-қол ақша алынған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмей бюджетке есептелуге тиіс.
Ескерту. 355-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007 жылғы 28 ақпандағы N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
356-бап. Төлеушінің берешегі мен өсімпұлын оның
дебиторларының шоттарынан өндіріп алу
1. Төлеушінің - жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның банк шоттарында ақша болмаған және қолма-қол ақшасы болмаған жағдайда, кеден органы пайда болған берешек пен өсімпұл шегінде төлеушінің алдында берешегі бар үшінші тұлғалардың (бұдан әрі - дебиторлардың) банк шоттарындағы ақшасынан өндіріп алуға құқылы. Бұл ретте, төлеушінің берешегі мен өсімпұлын өтеу есебіне, шарттарға сәйкес осы кезде дебитор төлеушінің алдындағы дебиторлық берешек сомасы ретінде танитын сома шегінде, олардың банк шоттарындағы ақшадан өндіріліп алынатыны туралы дебиторларға хабарлама жіберіледі.
Дебитор хабарламаны алған кезден бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей, хабарламаны алған күнге төлеушімен бірлесіп жасалған өзара есеп айырысулардың салыстыру актісін хабарламаны жіберген кеден органына табыс етуге міндетті.
2. Төлеуші мен оның дебиторының арасындағы өзара есеп айырысуларды салыстыру актісінде мынадай мәліметтер:
РҚАО-ның ескертуі!
2-тармақтың 1) тармақшасына 2012 жылғы 1 қаңтарда Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 224 Заңымен өзгерту енгізіледі.
1) төлеуші мен оның дебиторының атауы, олардың тiркеу нөмiрлерi;
2) төлеуші мен оның дебиторы есепте тұрған кеден органының атауы;
3) төлеуші мен оның дебиторының банк шоттарының деректемелері;
4) төлеуші алдындағы дебитор берешегінің сомасы;
5) төлеуші мен оның дебиторының заңды мекен жайлары, мөрі және қолдары;

Статья 355. Взыскание суммы задолженности и пени за
счет наличных денег
1. Взыскание задолженности и пени за счет наличных денег производится в случае отсутствия денег на банковском счете индивидуального предпринимателя или юридического лица.
2. Взысканием задолженности и пени за счет наличных денег признается изъятие таможенным органом наличных денег, также и в иностранной валюте, отраженных в первичных учетных документах в бухгалтерском учете, у плательщика.
Взыскание задолженности и пени за счет наличных денег производится таможенным органом на основании уведомления.
3. Изъятие наличных денег оформляется актом об изъятии по форме, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Наличные деньги, изъятые у плательщика, не позднее одного рабочего дня со дня изъятия подлежат зачислению в бюджет.
Сноска. Статья 355 с изменениями, внесенными Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 28 февраля 2007 г. N 235 (порядок введения в действие см. ст. 2 ).
Статья 356. Взыскание задолженности и пени плательщика
со счетов его дебиторов
1. В случае отсутствия денег на банковских счетах и наличных денег у плательщика - индивидуального предпринимателя или юридического лица таможенный орган имеет право в пределах образовавшейся задолженности и пени обращать взыскание на деньги на банковских счетах третьих лиц, имеющих задолженность перед плательщиком (далее - дебиторов). При этом дебиторам направляются уведомления об обращении взыскания на деньги с их банковских счетов в счет погашения задолженности и пени плательщика в пределах сумм, признаваемых дебиторами перед плательщиком как сумму дебиторской задолженности на текущий момент согласно договорам.
Не позднее двадцати рабочих дней с момента получения уведомления дебитор обязан предоставить в таможенный орган, направивший уведомление, акт сверки взаиморасчетов, составленный совместно с плательщиком на дату получения уведомления.
2. Акт сверки взаиморасчетов между плательщиком и его дебитором должен содержать следующие сведения:
Примечание РЦПИ!
В подпункт 1) предусмотрены изменения Законом Республики Казахстан от 12 января 2007
года N 224 (вводится в действие с 13 августа 2010 года).
1) наименование плательщика и его дебитора, их регистрационные номера;
2) наименование таможенного органа, где состоят на учете плательщик и его дебитор;
3) реквизиты банковских счетов плательщика и его дебитора;
4) сумму задолженности дебитора перед плательщиком;
5) юридические адреса, печать и подписи плательщика и его дебитора;

6) салыстыру актісі жасалған күні болуға тиіс.
3. Өзара есеп айырысуларды салыстыру актісінің негізінде кеден органы дебитордың банк шотына төлеушінің берешегі мен өсімпұлын өндіріп алу туралы инкассолық өкім шығарады.
4. Дебитор-төлеушінің банкі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымы осы Кодекстің 354-бабында белгіленген талаптарға сәйкес төлеушінің берешек және өсімпұл сомасын өндіріп алу туралы кеден органы шығарған инкассолық өкімді орындауға міндетті.
5. Осы бапқа сәйкес ресімделген өзара есеп айырысуларды салыстыру актісі болған жағдайда, кеден органы хабарламаны тапсырған кезден бастап тоқсан жұмыс күні ішінде дебитордың банк шотына берешек пен өсімпұлды өндіріп алу туралы инкассолық өкім ұсынуға құқылы.
357-бап. Берешек пен өсімпұлды төлеушінің билік етуі
шектелген мүлкін өткізу есебінен өндіріп алу
1. Кеден органдары төлеушінің банк шоттарында ақша болмаған, қолма-қол ақшасы және оның дебиторларының банк шоттарында ақша болмаған жағдайда, төлеушінің келісімінсіз берешек және өсімпұл шегінде жеке кәсіпкердің және заңды тұлғаның билік етуі шектелген мүлкінен өндіріп алуға құқығы бар.
2. Төлеуші шектеу алып тасталғанға дейін билік етуі шектелген мүліктің сақталуын және оның тиісінше күтіп-ұсталуын қамтамасыз етуге міндетті. Көрсетілген міндеттемелерді орындамаған жағдайда, төлеуші билік етуі шектелген мүлікті аукционға дайындау бойынша шығындарды өтеуге міндетті және көрсетілген мүлікке қатысты заңсыз іс-әрекеті үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
3. Билік ету шектелген мүлікті өткізу Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
4. Егер төлеушінің билік етуі шектелген мүлкін өткізгеннен кейін берешек пен өсімпұл өтелмесе, кеден органы берешек пен өсімпұл туралы, сондай-ақ осы Кодексте көзделген өндіріп алудың қабылданған шаралары туралы төлеушінің тіркелген орны бойынша салық органына ақпарат жібереді.
Ескерту. 357-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
358-бап. Берешек пен өсімпұлды өтеу тәртібі
Берешек пен өсімпұлды өтеу кезектілігі Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес айқындалады.
9-Бөлім. Кедендік ресімдеу
46-тарау. Кедендік ресімдеуге қатысты негізгі ережелер
359-бап. Осы тараудың қолданылу саласы
Осы тарауда көзделген ережелер, талаптар мен шарттар Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік мақсаттар үшін құжаттарды ресімдеуге байланысты барлық кеден операцияларына қолданылады.

6) дату составления акта сверки.
3. На основании акта сверки взаиморасчетов таможенный орган выставляет на банковский счет дебитора инкассовое распоряжение о взыскании задолженности и пени плательщика.
4. Банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, дебитора-плательщика обязаны исполнить выставленное таможенным органом инкассовое распоряжение о взыскании суммы задолженности и пени плательщика в соответствии с требованиями, определенными статьей 354 настоящего Кодекса.
5. При наличии оформленного в соответствии с настоящей статьей акта сверки взаиморасчетов в течение девяноста рабочих дней с момента вручения уведомления таможенный орган вправе выставить на банковский счет дебитора инкассовое распоряжение о взыскании задолженности и пени.
Статья 357. Взыскание задолженности и пени за счет
реализации ограниченного в распоряжении
имущества плательщика
1. Таможенные органы имеют право без согласия плательщика обратить взыскание на ограниченное в распоряжении имущество индивидуального предпринимателя или юридического лица в пределах задолженности и пени в случаях отсутствия денег на его банковских счетах, наличных денег и денег на банковских счетах его дебиторов.
2. Плательщик обязан обеспечить сохранность и надлежащий уход ограниченного в распоряжении имущества до снятия ограничения. В случае неисполнения указанных обязанностей плательщик обязан возместить затраты по подготовке ограниченного в распоряжении имущества к аукциону и несет ответственность за незаконные действия в отношении указанного имущества в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. Реализация ограниченного в распоряжении имущества производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. В случае, если задолженность и пеня не погашены после реализации ограниченного в распоряжении имущества плательщика, таможенный орган направляет информацию налоговому органу по месту регистрации плательщика о наличии задолженности и пени, а также о принятых мерах по взысканию, предусмотренных настоящим Кодексом.
Сноска. Статья 357 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 358. Порядок погашения задолженности и пени
Очередность погашения задолженности и пени определяется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Раздел 9. Таможенное оформление
Глава 46. Основные положения, относящиеся к таможенному оформлению
Статья 359. Сфера применения настоящей главы
Правила, требования и условия, предусмотренные настоящей главой, распространяются на все таможенные операции, связанные с оформлением документов для таможенных целей в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан.

360-бап. Кедендік ресімдеуді жүргізу тәртібі
1. Кедендік ресімдеу осы Кодексте және соған сәйкес қабылданатын кеден ісі саласындағы нормативтік құқықтық актілерде айқындалатын тәртіппен жүргізіледі.
2. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес кедендік ресімдеуді оңайлату және жеделдету мақсатында басқа мемлекеттердің кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын кедендік құжаттары қолданылуы мүмкін.
361-бап. Кедендік ресімдеуді жүргізу технологиясы
1. Кедендік ресімдеуді жүргізудің тәртібі мен технологиясы мыналарға:
1) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың санаттарына;
2) осындай өткізу үшін пайдаланылатын көлік түріне;
3) тауарларды өткізетін тұлғаларға байланысты сараланған.
2. Кедендік рәсімдер тауарлар шығарылатын, жөнелтілетін және жеткізілетін елге қарамастан бірдей қолданылады.
362-бап. Кедендік ресімдеудің басталуы мен аяқталуы
1. Тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу - кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты құжаттарды кеден органына берген, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда тұлғаның ауызша мәлімдеуі не кедендік ресімдеуді жүзеге асыру ниетін куәландыратын өзге де іс-әрекеттер жасаған кезінен басталады.
2. Ветеринариялық, фитосанитариялық және мемлекеттік бақылаудың басқа да түрлеріне қатысты кедендік ресімдеу осындай бақылауды жүзеге асыратын тиісті уәкілетті мемлекеттік органдармен келіскеннен кейін ғана аяқталуы мүмкін.
3. Кедендік ресімдеу тауарларды кедендік режимге орналастыру үшін осы Кодекске сәйкес қажетті кедендік операциялар жасалғаннан кейін, сондай-ақ кедендік төлемдер және салықтар есептеліп, өндіріліп алынғаннан кейін аяқталады.
363-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын негізгі
кедендік ресімдеу жөніндегі операциялар
жасаудың орны мен уақыты
1. Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау және оларды белгілі бір кедендік режимге орналастыру бойынша іс-әрекет негізгі кедендік ресімдеу деп танылады.
2. Тауарларды негізгі кедендік ресімдеу жөніндегі кедендік операциялар кеден органдары орналасқан жерде және олардың жұмыс уақытында жасалады. V032355
3. Декларанттың дәлелді сұрауы бойынша тауарларды негізгі кедендік ресімдеу жөніндегі кедендік операциялар осы Кодекстің 20-22-баптарына сәйкес кеден органдары орналасқан жерден тыс және олардың жұмыс уақытынан тыс жасалуы мүмкін.
4. (алып тасталды - 2005.06.20. N 62 Заңымен)
Ескерту. 363-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 360. Порядок производства таможенного оформления
1. Таможенное оформление производится в порядке, определяемом настоящим Кодексом и принимаемыми в соответствии с ним нормативными правовыми актами в сфере таможенного дела.
2. В соответствии с международными договорами Республики Казахстан в целях упрощения и ускорения таможенного оформления могут применяться таможенные документы других государств, используемые для таможенного оформления.
Статья 361. Технология производства таможенного
оформления
1. Порядок и технология производства таможенного оформления дифференцированы в зависимости от:
1) категорий товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан;
2) вида транспорта, используемого для такого перемещения;
3) лиц, перемещающих товары.
2. Таможенные процедуры одинаково применяются независимо от страны происхождения, отправления и назначения товаров.
Статья 362. Начало и завершение таможенного оформления
1. Таможенное оформление товаров и транспортных средств начинается в момент представления таможенному органу документов в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, - устного заявления либо совершения иных действий, свидетельствующих о намерении лица осуществить таможенное оформление.
2. Таможенное оформление в отношении товаров, подлежащих ветеринарному, фитосанитарному и другим видам государственного контроля, может быть завершено только после согласования с соответствующими уполномоченными государственными органами, осуществляющими такой контроль.
3. Таможенное оформление завершается после совершения таможенных операций, необходимых в соответствии с настоящим Кодексом, для помещения товаров под таможенный режим, а также исчисления и взимания таможенных платежей и налогов.
Статья 363. Место и время совершения операций по
основному таможенному оформлению товаров и
транспортных средств
1. Под основным таможенным оформлением понимаются действия по декларированию товаров и транспортных средств и помещению их под определенный таможенный режим.
2. Таможенные операции по основному таможенному оформлению товаров совершаются в месте нахождения таможенных органов и во время их работы. V032355
3. По мотивированному запросу декларанта таможенные операции по основному таможенному оформлению товаров могут совершаться вне места нахождения таможенных органов и вне времени работы в соответствии со статьями 20-22 настоящего Кодекса.
4. (исключен - N 62 от 20.06.2005 г.)
Сноска. В статью 363 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

364-бап. Құжаттар мен мәліметтер
1. Кедендік ресімдеуді жүргізу кезінде осы Кодексте белгіленген тұлғалар кеден органдарына кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді беруге міндетті.
2. Кеден органдары орындалуын бақылау кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасы заңдары талаптарының сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді талап етуге құқылы.
Кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттардың тізбесі және оларды беру мерзімі осы Кодексте белгіленеді.
3. Кеден органдарының кедендік ресімдеу кезінде құжаттарда кеден органдарының шешімдерін қабылдауға әсер ететін негізгі деректерді өзгертпейтін қате басылған жазбалар, техникалық немесе грамматикалық қателер болуы себепті құжаттарды қабылдаудан бас тартуға құқығы жоқ.
4. Кеден органдарына кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттар электронды түрде берілуі мүмкін. Бұл құжаттарды беру мен сақтау шарттарын уәкілетті орган айқындайды V032355
365-бап. Өкілетті тұлғалар мен олардың өкілдерінің
кедендік ресімдеу кезінде қатысуы
1. Тауарлар мен көлік құралдарына қатысты өкілеттіктері бар тұлғалар мен олардың өкілдері кедендік ресімдеу кезінде қатысуға құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалар мен олардың өкілдері кеден органының дәлелді талап етуі бойынша кедендік ресімдеу кезінде қатысуға және оны жүргізуде кеден органдарының лауазымды адамдарына жәрдем көрсетуге міндетті. V032274
366-бап. Кедендік ресімдеу жүргізілетін тіл
Кедендік мақсаттар үшін құжаттарды толтыруды қоса алғанда, кедендік ресімдеу мемлекеттік тілде және орыс тілінде жүргізіледі.
Уәкілетті орган шет тілдерінде жасалған құжаттар мен мәліметтерді кедендік мақсаттар үшін кеден органдарының қабылдауы және пайдалануы мүмкін жағдайларды белгілеуге құқылы.
367-бап. Тауарлармен жасалатын жүк және өзге де
операциялар
Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, тауарлармен жасалатын жүк және өзге де операциялар кеден органдарының рұқсатымен ғана жүргізілуі мүмкін және кеден органы үшін қандай да бір қосымша шығыстарға әкеп соқпауға тиіс.
368-бап. Кедендік ресімделуі аяқталмаған тауарлар мен
көлік құралдарын пайдалану және оларға билік
ету
Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік ресімдеу аяқталмаған болса, оларды пайдалануға және оларға билік етуге жол берілмейді.
369-бап. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп
алу
1. Кедендік бақылаудағы тауарлардың сынамалары мен үлгілерін тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғалар, олардың өкілдері, сондай-ақ кеден органымен келісе отырып, тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар іріктеп алуы мүмкін.

Статья 364. Документы и сведения
1. При производстве таможенного оформления лица, определенные настоящим Кодексом, обязаны представлять таможенным органам документы и сведения, необходимые для таможенных целей.
2. Таможенные органы вправе требовать документы и сведения, необходимые для обеспечения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением которого возложен на таможенные органы.
Перечень документов, необходимых для таможенных целей, и сроки их представления устанавливаются настоящим Кодексом.
3. Таможенные органы не вправе отказать в принятии документов из-за наличия опечаток, технических или грамматических ошибок, которые не изменяют содержащиеся в документах основные данные, влияющие на принятие решений таможенных органов при таможенном оформлении.
4. В таможенные органы могут представляться в электронном виде документы, необходимые для таможенных целей. Условия представления и хранения этих документов определяются уполномоченным органом. V032355
Статья 365. Присутствие полномочных лиц и их
представителей при таможенном оформлении
1. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, и их представители вправе присутствовать при таможенном оформлении.
2. По мотивированному требованию таможенного органа лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, и их представители обязаны присутствовать при таможенном оформлении и оказывать содействие должностным лицам таможенных органов в его производстве.
Статья 366. Язык, на котором производится таможенное
оформление
Таможенное оформление, включая заполнение документов для таможенных целей, производится на государственном и русском языках.
Уполномоченный орган вправе определять случаи, когда таможенные органы могут принимать и использовать для таможенных целей документы и сведения, составленные на иностранных языках.
Статья 367. Грузовые и иные операции с товарами
Грузовые и иные операции с товарами могут производиться только с разрешения таможенных органов, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом, и не должны повлечь каких-либо дополнительных расходов для таможенного органа.
Статья 368. Пользование и распоряжение товарами и
транспортными средствами, в отношении
которых таможенное оформление не завершено
Пользование и распоряжение товарами и транспортными средствами, в отношении которых таможенное оформление не завершено, не допускаются, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
Статья 369. Отбор проб и образцов товаров
1. Пробы и образцы товаров, находящихся под таможенным контролем, могут отбираться лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров, их представителями, а также соответствующими уполномоченными государственными органами по согласованию с таможенным органом.

2. Сынамалар мен үлгілер осы сынамалар мен үлгілерді зерттеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін ең аз мөлшерлерде іріктеп алынады. Кеден бақылауындағы тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу туралы уәкілетті орган белгілейтін нысан бойынша акт жасалады.
3. Тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғалар мен олардың өкілдері тауарлардың сынамалары мен үлгілерін кеден органдарының лауазымды адамдары, сондай-ақ тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар іріктеп алған кезде қатысады.
Кеден органдарының лауазымды адамдары тауарлардың сынамалары мен үлгілерін тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар, сондай-ақ тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғалар және олардың өкілдері іріктеп алған кезде қатысады.
Аталған тұлғалар және олардың өкілдері кеден органдарының лауазымды адамдарына тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуы кезінде жәрдем көрсетуге, соның ішінде сынамалар мен үлгілер алу үшін қажетті жүк және өзге де операцияларды өз есебінен жүзеге асыруға міндетті.
4. Кеден органдары тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар іріктеп алған тауарлардың сынамалары мен үлгілеріне өткізілген зерттеу нәтижелері туралы хабардар етілуге тиіс.
5. Кеден органдары тауарлардың осы Кодекстің талаптарына сәйкес іріктеп алынған сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуға байланысты шығыстарды өтемейді.
6. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу тәртібін, оларды зерттеу мерзімі мен тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
47-тарау. Кедендік ресімдеуге қатысты қосымша ережелер
370-бап. Тауарлардың жекелеген санаттарын кедендік
ресімдеудің басым тәртібі
1. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына табиғи зілзаланың, авариялардың, апаттардың зардаптарын жоюға қажетті тауарларды, сондай-ақ тез бұзылатын тауарларды, тірі жануарларды, радиоактивті материалдарды, жарылғыш заттарды, экспресс-жүктерді, ізгілік және техникалық көмекті, бұқаралық ақпарат мақсаты үшін хабарламалар мен материалдарды және осы тектес басқа тауарларды әкелу және осы аумақтан әкету кезінде кедендік ресімдеу басым тәртіпте жүргізіледі.
2. Кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар мамандандырылған көлік-экспедициялық ұйымдар жетпіс екі сағат ішінде алушыға дейін жеткізу мақсатында көліктің кез келген түрімен өткізілетін тауарлар экспресс-жүк деп танылады.
3. Кедендік ресімдеудің басым тәртібінде жүктің толық кедендік декларациясын кеден органына кейіннен бере отырып, уақытша кедендік декларация ретінде қаралатын өтініш және тауардың ілеспе құжаттарын беру көзделеді.
Өтініште тауарларды жіберушілер мен алушылар, тауарлар жіберетін және жеткізілетін елдер туралы мәліметтер, тауарлардың атауы, сипаты, саны, брутто салмағы және құны, тауарларды пайдалану мақсаты туралы, сондай-ақ, мәлімделетін тауарларды орналастыру болжанатын кедендік режим туралы мәлімет, жүктің кедендік декларациясын, кедендік мақсат үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді белгіленген мерзімде беру туралы міндеттеме болуға тиіс.

2. Пробы и образцы отбираются в минимальных количествах, обеспечивающих возможность исследования этих проб и образцов. Об отборе проб и образцов товаров, находящихся под таможенным контролем, составляется акт по форме, устанавливаемой уполномоченным органом.
3. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, и их представители принимают участие при отборе проб и образцов товаров должностными лицами таможенных органов, а также соответствующими уполномоченными государственными органами.
Должностные лица таможенных органов присутствуют при отборе проб и образцов товаров соответствующими уполномоченными государственными органами, а также лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров, и их представителями.
Указанные лица и их представители обязаны оказывать содействие должностным лицам таможенных органов при отборе ими проб и образцов товаров, в том числе осуществлять за свой счет грузовые и иные операции, необходимые для отбора проб и образцов.
4. Таможенные органы должны быть поставлены в известность о результатах проведенного исследования проб и образцов товаров, отобранных соответствующими уполномоченными государственными органами.
5. Таможенные органы не возмещают расходы, связанные с отбором проб и образцов товаров, отобранных в соответствии с требованиями настоящего Кодекса.
6. Порядок отбора проб и образцов товаров, сроки и порядок их исследования устанавливаются уполномоченным органом.
Глава 47. Дополнительные положения, относящиеся
к таможенному оформлению
Статья 370. Приоритетный порядок таможенного
оформления отдельных категорий товаров
1. При ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан и вывозе с этой территории товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий, катастроф, а также скоропортящихся товаров, живых животных, радиоактивных материалов, взрывчатых веществ, экспресс-грузов, гуманитарной и технической помощи, сообщений и материалов для целей массовой информации и других подобных товаров таможенное оформление производится в приоритетном порядке.
2. Под экспресс-грузами понимаются товары, перемещаемые специализированными транспортно-экспедиционными организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности в качестве таможенного брокера, любым видом транспорта с целью доставки до получателя в течение семидесяти двух часов.
3. Приоритетный порядок таможенного оформления предусматривает подачу в таможенный орган заявления и товаросопроводительных документов, рассматриваемых в качестве временной таможенной декларации, с последующим представлением в таможенный орган полной грузовой таможенной декларации.
В заявлении должны содержаться сведения об отправителях и получателях товаров, странах отправления и назначения товаров, наименование, описание, количество, вес брутто и стоимость товаров, о целях использования товаров, а также о таможенном режиме, под который предполагается поместить декларируемые товары, обязательство о представлении в установленные сроки грузовой таможенной декларации, документов и сведений, необходимых для таможенных целей.

4. Жүктің толық кедендік декларациясы тауарлардың шартты шығу күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей кеден органына беріледі.
Кедендік ресімдеу кезінде декларанттың өтініші мен тауардың ілеспе құжаттарын кеден органы тіркеген күні қолданыста болған нормативтік құқықтық актілер қолданылады.
Кедендік төлемдер және салықтар салынатын тауарлар кедендік төлемдердің және салықтардың төленуі қамтамасыз етілген жағдайда ғана басым тәртіппен ресімделеді.
5. Авариялық жағдай туындаған кезде электрэнергиясы берілген жағдайда авариялық жағдай туындаған кезден бастап үш тәулік ішінде кеден органына берілетін диспетчерлік өтінімді уақытша кедендік декларация деп қарауға болады.
371-бап. Кедендік ресімдеудің оңайлатылған тәртібі
Кедендік ресімдеуді жетілдіру мақсатында уәкілетті орган тауарлар мен көлік құралдарын бірдейлендіру үшін қажетті мәліметтердің ең аз көлемі берілген кезде тауарлар мен көлік құралдарын шығаруды көздейтін, тауарлар мен көлік құралдарын ресімдеудің оңайлатылған тәртібін белгілеуге құқылы.
48-тарау. Тауарларды декларациялау
372-бап. Декларациялануға жататын тауарлар
Тауарлар сот шешімі бойынша мемлекет меншігіне айналдырылғаннан басқа жағдайларда, олар Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілген, кедендік режим өзгерген кезде кеден органдарында декларациялануға тиіс.
373-бап. Декларациялау орны
Егер Қазақстан Республикасының кеден заңдарында өзгеше белгіленбесе, тауарларды декларациялау тауарларды кедендік ресімдеу жүзеге асырылатын кеден органында жүргізіледі.
Уәкілетті орган тауарлардың жекелеген санаттарын декларациялау белгілі бір кеден органында ғана жүргізіле алатынын айқындауға құқылы. V064307 , V042956 , V042830 , V042700
Ескерту. 373-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
374-бап. Декларант
Мына тұлғалар:
1) қазақстандық тұлғалар;
2) шетелдік жеке тұлғалар (оңайлатылған немесе жеңілдетілген тәртіппен өткізген кезде);
3) осы Кодекстің 36-тарауына сәйкес кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктерді пайдаланатын шетелдік тұлғалар;
4) Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген тәртіппен тіркелген шетелдік ұйымдардың өкілдіктері осындай өкілдіктердің өз қажеті үшін әкелінетін тауарлардың уақытша әкелінуінің, транзитінің сондай-ақ еркін айналыс үшін шығарылуының кедендік режимдерін мәлімдеген кезде декларант бола алады.
375-бап. Декларанттың құқықтары
Кедендік ресімдеу кезінде тауарларды декларациялау және өзге де кедендік операциялар жасау барысында декларант:

4. Полная грузовая таможенная декларация подается в таможенный орган не позднее тридцати календарных дней с даты условного выпуска товаров.
При таможенном оформлении применяются нормативные правовые акты, действовавшие на день регистрации таможенным органом заявления и товаросопроводительных документов декларанта.
Товары, облагаемые таможенными платежами и налогами, могут оформляться в приоритетном порядке только при условии обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов.
5. Временной таможенной декларацией при поставках электроэнергии при возникновении аварийной ситуации может рассматриваться диспетчерская заявка, подаваемая в таможенные органы в течение трех суток с момента возникновения аварийной ситуации.
Статья 371. Упрощенный порядок таможенного оформления
В целях совершенствования таможенного оформления уполномоченный орган вправе устанавливать упрощенный порядок таможенного оформления товаров и транспортных средств, предусматривающий выпуск товаров и транспортных средств при представлении минимального объема сведений, необходимых для их идентификации.
Глава 48. Декларирование товаров
Статья 372. Товары, подлежащие декларированию
Товары подлежат декларированию в таможенном органе при их перемещении через таможенную границу Республики Казахстан, изменении таможенного режима, кроме случаев обращения товара в собственность государства по решению суда.
Статья 373. Место декларирования
Декларирование товаров производится в таможенном органе, где осуществляется таможенное оформление товаров, если иное не установлено таможенным законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченный орган вправе определить, что декларирование отдельных категорий товаров может производиться только в определенных таможенных органах.
Сноска. В статью 373 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 374. Декларант
Декларантами могут быть:
1) казахстанские лица;
2) иностранные физические лица (при перемещении в упрощенном или льготном порядке);
3) иностранные лица, пользующиеся льготами по таможенным платежам в соответствии с главой 36 настоящего Кодекса;
4) представительства иностранных организаций, зарегистрированные на территории Республики Казахстан в установленном порядке, при заявлении таможенных режимов временного ввоза, транзита, а также выпуска для свободного обращения товаров, ввозимых для собственных нужд таких представительств.
Статья 375. Права декларанта
При декларировании товаров и совершении иных таможенных операций при таможенном оформлении декларант вправе:

1) Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін тауарларды кеден органының бақылауымен тексеруге, өлшеуге және жүк операцияларын орындауға, сондай-ақ кедендік декларация мен кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттарды бергенге дейін тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуға құқылы. Тауарлардың сынамалары мен үлгілері тауарларға берілген кедендік декларацияда көрсетілетін жағдайда оларға жеке кедендік декларация берілмейді;
2) кеден органдарының лауазымды адамдары кедендік бақылау өткізгенде, олар сынамалар мен үлгілерді іріктеп алған кезде қатысуға;
3) кеден органдары іріктеп алған сынамалар мен үлгілерге жүргізілген зерттеу нәтижелерімен танысуға;
3-1) кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкілеттi орган белгілеген тәртіппен сарапшылар тартуға;
4) өзінің құқығы бұзылған жағдайда кеден органдарының шешіміне, кеден органдары лауазымды тұлғаларының іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) осы Кодексте белгіленген тәртіппен шағымдануға құқылы.
Ескерту. 375-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
376-бап. Декларанттың міндеттері
Декларант: V032355
1) тауарлар мен көлік құралдарына декларация жүргізуге;
2) кеден органының талабы бойынша декларацияланатын тауарлар мен көлік құралдарын көрсетуге;
3) кеден органына кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді беруге;
4) осы Кодекстің 8-бөліміне сәйкес кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуге немесе олардың төленуін қамтамасыз етуге;
5) кеден органдарының осы Кодексте көзделген өзге де талаптарын орындауға міндетті.
377-бап. Декларанттың жауапкершілігі
1. Декларант:
1) кедендік декларацияда және өзге де ұсынылатын құжаттарда көрсетілген мәліметтердің дұрыс еместігі үшін;
2) осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік төлемдерді және салықтарды төлемегені үшін;
3) осы Кодекстің 382-бабында көзделген құжаттарды уақтылы ұсынбағаны үшін жауапты болады.
2. Кеден органына кедендік декларацияны бермегені үшін тауарларды өткізетін тұлға немесе шарт бойынша осы тұлға уәкілеттік берген кеден брокері жауапты болады.
3. Кеден брокері кедендік ресімдеу жөніндегі операцияларды жүзеге асырған кезде кеден брокеріне кедендік мақсаттар үшін берілген қажетті мәліметтер мен құжаттардың дұрыстығы үшін беруші тұлға жауапты болады.
378-бап. Декларациялау нысаны
1. Декларациялау кеден органына тауарлар туралы, олардың кедендік режимі туралы дұрыс мәліметтерді және кедендік мақсаттар үшін қажетті басқа да мәліметтерді белгіленген нысан бойынша (жазбаша, ауызша, конклюденттік, электрондық) мәлімдеу жолымен жүргізіледі.

1) осматривать, измерять и выполнять грузовые операции с товарами, ввозимыми на таможенную территорию Республики Казахстан, а также отбирать пробы и образцы товаров под контролем таможенного органа до подачи таможенной декларации и документов, необходимых для таможенных целей. Отдельная таможенная декларация на пробы и образцы товаров не подается при условии, что они будут указаны в таможенной декларации на товары;
2) присутствовать при проведении таможенного контроля должностными лицами таможенных органов, при отборе ими проб и образцов;
3) знакомиться с результатами проведенных исследований отобранных таможенными органами проб и образцов;
3-1) привлекать экспертов в порядке, определяемом уполномоченным органом;
4) обжаловать в порядке, установленном настоящим Кодексом, решения, действия (бездействие) таможенных органов и должностных лиц таможенных органов при нарушении его прав.
Сноска. В статью 375 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 376. Обязанности декларанта
Декларант обязан:
1) произвести декларирование товаров и транспортных средств; V032355
2) предъявить декларируемые товары и транспортные средства по требованию таможенного органа;
3) представить таможенному органу документы и сведения, необходимые для таможенных целей;
4) уплатить таможенные платежи и налоги или обеспечить их уплату в соответствии с разделом 8 настоящего Кодекса;
5) выполнять иные требования таможенных органов, предусмотренные настоящим Кодексом.
Статья 377. Ответственность декларанта
1. Декларант несет ответственность за:
1) недостоверность сведений, указанных в таможенной декларации и иных представляемых документах;
2) неуплату таможенных платежей и налогов, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом;
3) несвоевременное представление документов, предусмотренных статьей 382 настоящего Кодекса.
2. Ответственность за неподачу таможенной декларации таможенному органу несет лицо, перемещающее товары, или уполномоченный этим лицом по договору таможенный брокер.
3. При осуществлении таможенным брокером операций по таможенному оформлению представляемое лицо несет ответственность за достоверность сведений и документов, необходимых для таможенных целей, представленных таможенному брокеру.
Статья 378. Форма декларирования
1. Декларирование производится путем заявления таможенному органу по установленной форме (письменной, устной, конклюдентной, электронной) достоверных сведений о товарах, об их таможенном режиме и других сведений, необходимых для таможенных целей.

2. Осы Кодексте реттелмеген жағдайларда, тауарларды декларациялаудың нысаны мен тәртібін уәкілетті орган айқындайды V064307
3. Кедендік декларацияда көрсетілуге тиіс мәліметтер тізбесі кедендік төлемдерді және салықтарды есептеу және алу, кедендік статистиканы қалыптастыру және Қазақстан Республикасының кеден заңдарын қолдану мақсаттары үшін қажетті мәліметтермен ғана шектеледі.
379-бап. Кедендік декларация
1. Тауарларды декларациялау кезінде кедендік декларациялардың мынадай түрлері қолданылады:
1) жүктің кедендік декларациясы;
2) жолаушының кедендік декларациясы.
2. Жүктің кедендік декларациясы - декларант беретін және тауарлар мен көлік құралдары туралы, олардың кедендік режимі туралы мәліметтерді және кедендік мақсат үшін қажетті басқа да мәліметтерді қамтитын құжат. Жүктің кедендік декларациясы мынадай жағдайларда, егер:
1) тауардың декларацияланатын легінің кедендік құны тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген тоқсан айлық есептік көрсеткіштен асса;
2) тауарлардың қауiпсiздiгi жөніндегі талаптарды қоспағанда, тауарларға қатысты тарифтік емес реттеу шаралары белгіленсе;
3) осы Кодекске сәйкес көзделген өзге де жағдайларда беріледі.
Жүктің кедендік декларациясы алдын ала декларациялау кезінде, сондай-ақ уақытша, толық емес немесе мерзімдік кедендік декларация ретінде қолданылуы мүмкін.
Жүктің кедендік декларациясын уақытша, толық емес немесе мерзімдік кедендік декларация ретінде қолдану жағдайлары осы Кодекстің 387 - 388-1-баптарында көзделген тәртіппен белгіленеді.
Осы Кодексте белгіленген жағдайларда, еркін нысанда жасалған өтінішті және (немесе) тауарларды бірдейлендіру және шығару үшін қажетті мәліметтері бар көліктік, коммерциялық құжаттарды жүктің кедендік декларациясы немесе уақытша кедендік декларация ретінде пайдалануға жол беріледі. Бұл орайда кедендiк баждар мен салықтар төленген жағдайда кеден органының лауазымды адамы кедендік кірiс ордерін ресiмдеудi жүргізедi.
3. Жолаушының кедендік декларациясы - осы Кодексте көзделген оңайлатылған немесе жеңілдетілген тәртіпті қолданып, тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізетін жеке тұлға толтырып, кеден органына беретін құжат. V032355
4. Кедендік декларациялардың нысандарын және оларды толтыру тәртібін уәкілетті орган белгілейді V064307
Ескерту. 379-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

2. Форма и порядок декларирования товаров в случаях, не урегулированных настоящим Кодексом, определяются уполномоченным органом.
3. Перечень сведений, подлежащих указанию в таможенной декларации, ограничивается только теми сведениями, которые необходимы для целей исчисления и взимания таможенных платежей и налогов, формирования таможенной статистики и применения таможенного законодательства Республики Казахстан.
Статья 379. Таможенная декларация
1. При декларировании товаров применяются следующие виды таможенных деклараций:
1) грузовая таможенная декларация;
2) пассажирская таможенная декларация.
2. Грузовая таможенная декларация - документ, подаваемый декларантом и содержащий сведения о товарах и транспортных средствах, об их таможенном режиме и другие сведения, необходимые для таможенных целей. Грузовая таможенная декларация подается в случаях, если:
1) таможенная стоимость декларируемой партии товара превышает девяносто месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
2) в отношении товаров установлены меры нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров;
3) предусмотрены иные случаи в соответствии с настоящим Кодексом.
Грузовая таможенная декларация может применяться при предварительном декларировании, а также в качестве временной, неполной или периодической таможенной декларации.
Случаи применения грузовой таможенной декларации в качестве временной, неполной или периодической таможенной декларации устанавливаются в порядке, предусмотренном статьями 387 - 388-1 настоящего Кодекса.
В случаях, установленных настоящим Кодексом, допускается использование в качестве грузовой или временной таможенной декларации заявления, составленного в произвольной форме, и (или) транспортных, коммерческих документов, содержащих сведения, необходимые для идентификации и выпуска товаров. При этом в случае уплаты таможенных пошлин и налогов должностным лицом таможенного органа производится оформление таможенного приходного ордера.
3. Пассажирская таможенная декларация - документ, заполняемый и представляемый таможенному органу физическим лицом, перемещающим через таможенную границу Республики Казахстан товары и транспортные средства с применением упрощенного или льготного порядка, предусмотренного настоящим Кодексом. V032355
4. Формы таможенных деклараций и порядок их заполнения  устанавливаются уполномоченным органом.
Сноска. В статью 379 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

380-бап. Жүктің кедендік декларациясын беру мерзімі
1. Осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін тауарларға жүктің кедендік декларациясы межелі кеден органында қысқаша декларацияны тіркеген күнді қоса есептегенде күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей беріледі. V075099
Егер жүктің кедендік декларациясын беру мерзімінің аяқталуы кеден органының жұмыс істемейтін күніне орайлас келсе, кеден органының одан кейінгі жұмыс күні осы мерзімнің аяқталу күні болып саналады.
2. Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетілетін тауарларға жүктің кедендік декларациясы оларды нақты әкетуге дейін беріледі.
3. Декларанттың жазбаша өтініші бойынша кеден органы жүктің кедендік декларациясын беру мерзімін ұзартады. Жүктің кедендік декларациясын беру мерзімін ұзарту әкелінетін тауарларға кедендік төлемдер және салықтар төленген не төленуі қамтамасыз етілген жағдайда кедендік ресімдеу жүргізілетін кеден органдарында жүзеге асырылады.
4. Жүктің кедендік декларациясын беру мерзімін ұзарту тауарларды уақытша сақтау мерзімін бұзуға әкеп соқпауға тиіс.
5. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына кеден ережелерін бұза отырып әкелiнген тауарларға жүктiң кедендiк декларациясы:
1) соттың тұлғаны қылмыстық (әкiмшiлiк) жауаптылыққа тарту туралы не қылмыстық (әкiмшілік) жауаптылықтан босату туралы;
2) уәкілеттi органның (лауазымды адамның) тұлғаны әкімшілiк жауаптылыққа тарту туралы не әкiмшілік жауаптылықтан босату туралы;
3) соттың немесе уәкілетті органның (лауазымды адамның) кеден ережелерiнiң бұзылу фактiсi бойынша iстi тоқтату туралы шешiмi заңды күшіне енген күннен бастап күнтізбелiк отыз күн iшiнде берiледі.
Ескерту. 380-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
381-бап. Есепке алу мақсатында құжаттар ұсыну
1. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларды есепке алуды кеден органдары мынадай құжаттардың негізінде және:
1) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нотариаттық куәландырылған көшірмесін немесе оның құрылымдық бөлімшесі үшін есептік тіркеу туралы куәлікті;
заңды тұлғаның банк шотының ашылғаны туралы банктен алынған анықтаманы;
салық органы берген салық төлеуші куәлігінің көшірмесін;

Статья 380. Сроки подачи грузовой таможенной декларации
1. Грузовая таможенная декларация на товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан, подается не позднее тридцати календарных дней включительно со дня регистрации краткой декларации в таможенном органе назначения, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
Если окончание срока подачи грузовой таможенной декларации приходится на нерабочий день таможенного органа, днем окончания этого срока считается следующий за ним рабочий день таможенного органа.
2. Грузовая таможенная декларация на товары, вывозимые за пределы таможенной территории Республики Казахстан, подается до их фактического вывоза.
3. По письменному заявлению декларанта таможенный орган продлевает срок подачи грузовой таможенной декларации. Продление сроков подачи грузовой таможенной декларации осуществляется в таможенном органе, где производится таможенное оформление, при условии уплаты либо обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов на ввозимые товары.
4. Продление срока подачи грузовой таможенной декларации не должно приводить к нарушению срока временного хранения товаров.
5. Грузовая таможенная декларация на товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан с нарушением таможенных правил, подается в течение тридцати календарных дней со дня вступления в законную силу:
1) решения суда о привлечении лица к уголовной (административной) ответственности либо об освобождении от уголовной (административной) ответственности;
2) решения уполномоченного органа (должностного лица) о привлечении лица к административной ответственности либо об освобождении от административной ответственности;
3) решения суда или уполномоченного органа (должностного лица) о прекращении производства по факту нарушения таможенных правил.
Сноска. В статью 380 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 381. Представление документов для целей учета
1. Учет участников внешнеэкономической деятельности ведется таможенными органами в электронном (автоматизированном) виде на основании и при представлении следующих документов:
1) юридическими лицами:
нотариально засвидетельствованной копии свидетельства о государственной регистрации юридического лица или свидетельства об учетной регистрации для его структурного подразделения;
справки из банка об открытии банковского счета юридического лица;
копии свидетельства налогоплательщика, выданного налоговым органом;

2) декларациялау кезінде жүктің кедендік декларациясы қолданылуға тиіс тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізуді жүзеге асыруға ниеттенетін жеке тұлғалар:
жеке тұлғаның жеке куәлігін;
салық органы берген салық төлеуші куәлігінің көшірмесін;
егер жеке тұлғаның банкте шоты болса, банк шотының ашылғаны туралы банктен алынған анықтаманы ұсынған кезде электронды (автоматтандырылған) түрде жүргізіледі.
2. Есепке алу үшін табыс етілетін құжаттардағы мәліметтер өзгерген кезде, декларант өзгертілген мәліметтерді растайтын құжаттарды сыртқы экономикалық қызметке қатысушыны есепке қойған кеден органына күнтізбелік он бес күн ішінде табыс етуге міндетті.
3. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушының қалауы бойынша оған есепке алу туралы мәліметтер сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың есептік тіркелуіне жауапты кеден органының лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрімен расталған қағаз жеткізгіште беріледі.
Ескерту. 381-бап жаңа редакцияда - ҚР 2010.01.06 № 238-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз), өзгерту енгізілді - ҚР 2010.03.19 № 258-IV Заңдарымен.
382-бап. Тауарларды декларациялау кезінде құжаттар
беру
1. Жүктің кедендік декларациясын беру кеден органына оның электрондық көшірмесін және осы бапта көзделген кедендік мақсат үшін қажетті құжаттарды тапсырумен қатар жүргізілуге тиіс.
Жүктің кедендік декларациясының электрондық көшірмесінің құрылымын уәкілетті орган белгілейді.
2. Егер тауарларды шығару туралы шешім қабылдау үшін құжат міндетті болып табылса, кедендік декларацияны тексеру мерзімінің ішінде декларант салық органына тиісті құжатты беру туралы міндеттеме табыс ете отырып, мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмесін беруі мүмкін.
Жекелеген құжаттар декларанттың дәлелді өтініші бойынша көрсетілген мерзімде табыс етілмейтін жағдайда кеден органдары осындай құжаттарды алу үшін қажетті мерзімде бірақ кедендік декларацияны тіркеуден кейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей осындай құжаттарды табыс ете отырып олардың көшірмесін беруге рұқсат етеді. Декларант белгіленген мерзімдерде құжаттарды өткізбегені не бұрын өткізген құжаттардың көшірмелерінде дұрыс емес мәліметтерді мәлімдегені үшін жауапты болады.
Егер тауарлардың кейінгі легіне кедендік ресімдеу жүргізілетін құжаттар кеден органына бұрын берілген болса, онда осындай құжаттардың көшірмелерін беру жеткілікті.
3. Кеден органының істерінде тауарларды шығару туралы шешім қабылдау үшін міндетті құжаттар қалған жағдайда, декларант үшін кеден органы осы құжаттардың көшірмелеріне осындай құжаттар қалатын кеден органын көрсете отырып жазба жасайды. Бұл жазба кеден органы лауазымды тұлғасының жеке нөмірлік мөрімен куәландырылады.

2) физическими лицами, намеревающимися осуществлять перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан, при декларировании которых должна применяться грузовая таможенная декларация:
удостоверения личности физического лица;
копии свидетельства налогоплательщика, выданного налоговым органом;
справки из банка об открытии банковского счета, если физическое лицо имеет счет в банке.
2. При изменении сведений в документах, представляемых для учета, декларант обязан в течение пятнадцати календарных дней представить таможенному органу, которым поставлен на учет участник внешнеэкономической деятельности, документы, подтверждающие измененные сведения.
3. По желанию участника внешнеэкономической деятельности ему представляются сведения об учете на бумажном носителе, которые заверяются личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, ответственного за учетную регистрацию участников внешнеэкономической деятельности.
Сноска. Статья 381 в редакции Закона РК от 06.01.2010 № 238-IV (порядок введения в действие см. ст. 2); с изменением, внесенным Законом РК от 19.03.2010 № 258-IV.
Статья 382. Представление документов при декларировании
товаров
1. Подача грузовой таможенной декларации должна сопровождаться представлением таможенному органу ее электронной копии и документов, необходимых для таможенных целей, предусмотренных настоящей статьей.
Структура электронной копии грузовой таможенной декларации  устанавливается уполномоченным органом.
2. Декларантом могут быть поданы копии документов, подтверждающие заявленные сведения, с представлением в таможенный орган обязательства о представлении соответствующего документа в течение срока проверки таможенной декларации, если документ является обязательным для принятия решения о выпуске товаров.
В случае, когда отдельные документы не могут быть представлены в указанные сроки по мотивированному заявлению декларанта, таможенные органы разрешают подачу их копий с последующим представлением документов в сроки, необходимые для их получения, но не позднее тридцати календарных дней после регистрации таможенной декларации. Декларант несет ответственность за непредставление документов в установленные сроки либо недостоверное заявление сведений в ранее поданных копиях документов.
Если в таможенный орган ранее представлялись документы, по которым производится таможенное оформление последующих партий товаров, то достаточно представления копий таких документов.
3. В случае, если в делах таможенного органа остаются документы, обязательные для принятия решения о выпуске товара, то для декларанта таможенный орган на копиях этих документов производит запись с указанием таможенного органа, в котором остаются такие документы. Данная запись заверяется личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.

4. Келісім-шарттар, шот-фактуралар (инвойстар), көлік құжаттары, кедендік төлемдердің және салықтардың төленгенін растайтын құжаттар, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы тауарларды шығарғаннан кейін декларантқа қайтарылуға тиіс және жүктің кедендік декларациясы тіркелген күннен бастап бес жыл бойы сақталады.
Бұл орайда кедендік ресімдеу мақсаттары үшін осы құжаттармен бірге декларант куәландырған көшірме тапсырылуға тиіс.
5. Жүктің кедендік декларациясын беру осылардың негізінде жүктің кедендік декларациясы толтырылып, мыналарды растайтын қажетті құжаттар кеден органына қатар табыс етілуімен жүргізілуге тиіс:
1) декларанттың өз атынан жүктің кедендік декларациясын беруге өкілеттігін растайтын декларанттың штатындағы жеке тұлғаға сенімхат не брокерлік қызмет көрсетуге шарт;
2) кедендік ресімдеуге жататын тауарларға меншік, билік ету немесе пайдалану құқығын растайтын сатып алу-сатуға немесе айырбасқа сыртқы сауда шарты (келісім-шарты), кедендік ресімдеуге жататын тауарларға билік ету немесе пайдалану құқығына келісім не өзге құжат;
3) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізуді растайтын көлік құжаттары;
4) тауарлардың кедендік құнын растайтын - шот-фактура (инвойс), шот-проформа, арнайы тізбе және осы Кодекстің 39-тарауына сәйкес тауарлардың кедендік құнын анықтау және мәлімдеу үшін көзделген өзге де құжаттар;
5) тауарлардың шығуын растайтын - осы Кодекстің 39 және 40-баптарына сәйкес тауарлардың шығуы туралы декларация не тауарлардың шығуы туралы сертификат;
6) кедендік режимнің талаптарына және кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктің болуына қарай кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуді немесе олардың төленуін қамтамасыз етуді растайтын:
қолма-қол ақшасыз тәртіпте төлемнің орындалуы туралы банктің белгісімен төлемдік тапсырманы немесе қолма-қол ақшамен төлеу кезінде - кеден органының, банктің кассалық кіріс ордеріне берілетін түбіртек. Алдын ала декларациялау рәсімі қолданылған жағдайда аталған құжаттар тауарлар мен көлік құралдары шығарылғанға дейін беріледi, ал осы Кодекстiң 470-бабына сәйкес ең төменгі деңгейдегі тәуекел санатына жатқызылған сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға қатысты мерзiмдік декларациялау рәсімі қолданылған жағдайда жүктiң толық кедендiк декларациясы бойынша тауарлар мен көлiк құралдары шығарылғанға дейiн берiледi;
осы Кодекстің 339-бабының 1-тармағына сәйкес кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін растайтын құжаттар;
осы Кодекстің 41-тарауына сәйкес кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер беруді растайтын құжаттар;
кедендік бажды, қосылған құн салығын төлеу бойынша мерзімді ұзартуды (мәулеттік төлеуді) растайтын құжаттар;

4. Контракты, счета-фактуры (инвойсы), транспортные документы, документы, подтверждающие уплату таможенных платежей и налогов, лицензии Национального Банка Республики Казахстан после выпуска товаров подлежат возврату декларанту и хранятся в течение пяти лет с даты регистрации грузовой таможенной декларации.
При этом для целей таможенного оформления наряду с этими документами должна быть представлена копия, заверенная декларантом.
5. Подача грузовой таможенной декларации должна сопровождаться представлением таможенному органу необходимых документов, на основании которых заполняется грузовая таможенная декларация, подтверждающих:
1) полномочия декларанта на подачу грузовой таможенной декларации от собственного имени, - доверенность физическому лицу, находящемуся в штате декларанта, либо договор на оказание брокерских услуг;
2) право собственности, распоряжения или пользования на подлежащие таможенному оформлению товары, - внешнеторговый договор (контракт) купли-продажи либо мены, соглашение либо иной документ на право распоряжения или пользования на подлежащие таможенному оформлению товары;
3) перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан, - транспортные документы;
4) таможенную стоимость товаров, - счет-фактуру (инвойс), счет-проформу, спецификацию и иные документы, предусмотренные для заявления и определения таможенной стоимости товаров в соответствии с главой 39 настоящего Кодекса;
5) происхождение товаров, - декларацию о происхождении товаров либо сертификат о происхождении товаров в соответствии со статьями 39 и 40 настоящего Кодекса;
6) уплату или обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов в зависимости от условий таможенного режима и наличия льгот по уплате таможенных платежей и налогов:
платежное поручение с отметкой банка об исполнении платежа в безналичном порядке или квитанцию к приходному кассовому ордеру таможенного органа, банка - при оплате наличными деньгами. В случае применения процедуры предварительного декларирования указанные документы представляются до выпуска товаров и транспортных средств, а при применении процедуры периодического декларирования в отношении участников внешнеэкономической деятельности, отнесенных к категории минимального риска в соответствии со статьей 470 настоящего Кодекса, - до выпуска товаров и транспортных средств по полной грузовой таможенной декларации;
документы, подтверждающие обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с пунктом 1 статьи 339 настоящего Кодекса;
документы, подтверждающие предоставление льгот по уплате таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 41 настоящего Кодекса;
документы, подтверждающие предоставление отсрочки (рассрочки) по уплате таможенных пошлин, налога на добавленную стоимость;

7) тауарларды межелі жерге жеткізуді растайтын - осы Кодекстің 12-тарауында көзделген тауарлар жеткізуді бақылау құжаты не Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарға сәйкес өзге де құжаттар;
8) валюталық бақылау саласындағы талаптардың сақталуын растайтын - Қазақстан Республикасының валюта заңдарына сәйкес талап етілетін құжаттар;
9) мәлімделген кедендік режимдерге қарамастан, тауарларды әкелу кезінде стандарттардың міндетті талаптарына сәйкестігін растайтын - фитосанитариялық (карантиндік) сертификат, ветеринариялық сертификат. Көрсетілген сертификаттар оларға сертификаттар беру міндетті тауарлар үшін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген жағдайларда ғана беріледі;
10) Алынып тасталды - ҚР 2010.01.06 № 238-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
5-1. Жүктің кедендік декларациясын беру кезінде кеден органдары сыртқы экономикалық қызметке қатысушының санатын сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың есебіне сәйкес растайды.
6. Таңдалған кедендік режимдерге сәйкес табыс етілетін құжаттардың тізбесі осы Кодекстің 383-бабында белгіленді.
7. Кеден iсi мәселелерi жөніндегі уәкілетті орган осы Кодекстiң 371-бабында көзделген кедендiк ресiмдеуінің оңайлатылған тәртiбін қолданған кезде кедендік мақсаттар үшін қажеттi құжаттардың тiзбесін қысқартуға құқылы.
Ескерту. 382-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2010.01.06 № 238-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.
383-бап. Таңдалған кедендік режимдердің талаптарына
сәйкес құжаттар беру
Таңдалған кедендік режимдердің талаптарына сәйкес осы Кодекстің 382-бабында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай құжаттар беріледі:
1) еркін айналыс үшін тауарлар шығарудың кедендік режимі:
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сертификат беру міндетті тауарларға өнімінің қауіпсіздігіне сәйкестілік сертификаты немесе тиісті уәкілетті мемлекеттік орган белгілейтін нысанадағы өтініш-декларация;
Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың рұқсаттары және өзге де құжаттар;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензиялауға және  экспорттық бақылауға жататын тауарлар үшін - лицензия;

7) доставку товаров до места назначения, - документ контроля доставки товаров, предусмотренный главой 12 настоящего Кодекса, либо иные документы в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
8) соблюдение требований в области валютного контроля, - документы, требуемые в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан;
9) соответствие обязательным требованиям стандартов при ввозе товаров независимо от заявляемых таможенных режимов, - фитосанитарный (карантинный) сертификат, ветеринарный сертификат. Указанные сертификаты представляются только в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан для товаров, на которые представление сертификатов обязательно;
10) исключен Законом РК от 06.01.2010 № 238-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
5-1. При подаче грузовой таможенной декларации категория участника внешнеэкономической деятельности таможенными органами подтверждается согласно учету участников внешнеэкономической деятельности.
6. Перечень документов, представляемых в соответствии с выбранными таможенными режимами, определен статьей 383 настоящего Кодекса.
7. Уполномоченный орган вправе сокращать перечень документов, необходимых для таможенных целей при применении упрощенного порядка таможенного оформления, предусмотренного статьей 371 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 382 с изменениями, внесенными законами РК от 20.06.2005 N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26.07.2007 N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования); от 06.01.2010 № 238-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 383. Представление документов в соответствии с
требованиями выбранных таможенных режимов
В соответствии с требованиями выбранных таможенных режимов дополнительно к документам, указанным в статье 382 настоящего Кодекса, представляются следующие документы:
1) таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения:
сертификат соответствия на безопасность продукции на товары, для которых представление сертификата обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или заявление-декларация по форме, устанавливаемой соответствующим уполномоченным государственным органом;
разрешения соответствующих уполномоченных государственных органов и иные документы в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан;
лицензия - для товаров, подлежащих лицензированию и экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) тауарлар экспортының кедендік режимі:
Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың рұқсаттары және өзге де құжаттар:
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензиялауға және  экспорттық бақылауға жататын тауарлар үшін - лицензия;
3) тауарлар кері импортының кедендік режимі:
Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тауарларды әкетуді растайтын жүктің кедендік декларациясы;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сертификат беру міндетті тауарларға өнімінің қауіпсіздігіне сәйкестілік сертификаты немесе тиісті уәкілетті мемлекеттік орган белгілейтін нысанадағы өтініш-декларация;
әкетудің кедендік баждарын қайтаруды қамтамасыз ету үшін әкетудің кедендік баждары төленгенін растайтын құжат;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес экспорттық бақылауға жататын тауарларға рұқсат;
4) тауарлар транзитінің кедендік режимі:
осы Кодексте көзделген жағдайларда кедендік мөрлер мен пломбаларды қойып тауарларды тасымалдау үшін көлік құралын (контейнерді) жіберуді растайтын құжаттар;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес экспорттық бақылауға жататын тауарлар транзитіне рұқсат;
5) кеден қоймасының кедендік режимі - тауарларды сақтауға кеден қоймасының иесімен жасалған шарт;
6) (алып тасталды - 2005.06.20. N 62 Заңымен)
7) кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеудің кедендік режимі - тауарларды қайта өңдеудің талаптары туралы тиісті уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы;
8) еркін айналыс үшін тауарларды қайта өңдеудің кедендік режимі - тауарларды қайта өңдеудің талаптары туралы тиісті уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы;
9) кедендік аумақтан тыс жерде тауарларды қайта өңдеудің кедендік режимі:
тиісті уәкілетті мемлекеттік органның тауарларды қайта өңдеудің талаптары туралы қорытындысы;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес экспорттық бақылауға жататын тауарларға рұқсат;
10) тауарларды және көлік құралдарын уақытша әкелудің кедендік режимі:
тауарларды және көлік құралдарын әкету туралы міндеттеме;
көрмелер өткізуге арналған, кейіннен сатылмайтын тауарларды (экспонаттарды) қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сертификат беру міндетті тауарларға өнімінің қауіпсіздігіне сәйкестілік сертификаты немесе тиісті уәкілетті мемлекеттік орган белгілейтін нысандағы өтініш-декларация;

2) таможенный режим экспорта товаров:
разрешения соответствующих уполномоченных государственных органов и иные документы в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан;
лицензия - для товаров, подлежащих лицензированию и экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) таможенный режим реимпорта товаров:
грузовая таможенная декларация, подтверждающая вывоз товара с таможенной территории Республики Казахстан;
сертификат соответствия на безопасность продукции на товары, для которых представление сертификата обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или заявление-декларация по форме, устанавливаемой соответствующим уполномоченным государственным органом;
документ, подтверждающий уплату вывозных таможенных пошлин, для обеспечения возврата вывозных таможенных пошлин;
разрешение на товары, подлежащие экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) таможенный режим транзита товаров:
документы, подтверждающие допуск транспортного средства (контейнера) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом;
разрешение на транзит товаров, подлежащих экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) таможенный режим таможенного склада - договор с владельцем таможенного склада на хранение товаров;
6) (исключен - N 62 от 20.06.2005 г.)
7) таможенный режим переработки товаров на таможенной территории - заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров;
8) таможенный режим переработки товаров для свободного обращения - заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров;
9) таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории:
заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров;
разрешение на товары, подлежащие экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) таможенный режим временного ввоза товаров и транспортных средств:
обязательство о вывозе товаров и транспортных средств;
сертификат соответствия на безопасность продукции на товары, представление которого обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или заявление-декларация по форме, устанавливаемой соответствующим уполномоченным государственным органом, за исключением товаров (экспонатов), предназначенных для проведения выставок без последующей реализации;

11) тауарларды және көлік құралдарын уақытша әкетудің кедендік режимі - тауарларды әкелу туралы міндеттеме;
12) еркін кеден аймағының кедендік режимі - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сертификат беру міндетті тауарларға өнімінің қауіпсіздігіне сәйкестілік сертификаты немесе тиісті уәкілетті мемлекеттік орган белгілейтін нысанадағы өтініш-декларация;
13) еркін қойманың кедендік режимі:
тауарларды сақтауға еркін қойма иесімен жасалған шарт;
кәсіпорынның декларацияланатын тауарларды пайдалана отырып, қайта өңдеу жөніндегі операцияларды өткізу мүмкіндігін растайтын технологиялық құжаттамасы;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сертификат беру міндетті тауарларға өнімінің қауіпсіздігіне сәйкестілік сертификаты немесе тиісті уәкілетті мемлекеттік орган белгілейтін нысанадағы өтініш-декларация;
14) тауарлар кері экспортының кедендік режимі:
Қазақстан Республикасының кедендік аумағына тауарларды әкелу кезінде ресімделген жүктің кедендік декларациясы не уақытша сақтау орындарындағы тауарларды мәлімдеу кезіндегі қысқаша декларация; V032355
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес экспорттық бақылауға жататын тауарларға рұқсат;
Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарда тауарлардың кері экспортына тауарларды шығарған елдің уәкілетті органының рұқсаты болған жағдайларда кері экспортқа жол берілетін кезде - осындай рұқсат;
15) тауарларды жоюдың кедендік режимі - тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың қорытындылары;
16) мемлекет пайдасына тауардан бас тартудың кедендік режимі - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сертификат беру міндетті тауарларға өнімінің қауіпсіздігіне сәйкестілік сертификаты немесе тиісті уәкілетті мемлекеттік орган белгілейтін нысанадағы өтініш-декларация;
17) арнайы кедендік режим:
осы Кодекстің 253-бабының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген, Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар бойынша тиісті уәкілетті мемлекеттік орган растаған тауарлар тізімі;
осы Кодекстің 253-бабының 3) тармақшасында көрсетілген тауарлар бойынша көлік ұйымы растаған тауарлар тізімі;
тауар осы Кодекстің 253-бабының 4) тармақшасында көрсетілген мақсаттарға арналғаны көрсетілген тауардың ілеспе құжаттары;
осы Кодекстің 253-бабының 5) тармақшасында көрсетілген мақсаттарда тауарлардың әкелінуін және (немесе) әкетілуін растайтын құжаттар;
уәкілетті орган айқындаған өзге де құжаттар.
Ескерту. 383-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2007.11.27. N 4 Заңдарымен.

11) таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств - обязательство о ввозе товаров и транспортных средств;
12) таможенный режим свободной таможенной зоны - сертификат соответствия на безопасность продукции на товары, для которых представление сертификата обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или заявление-декларация по форме, устанавливаемой соответствующим уполномоченным государственным органом;
13) таможенный режим свободного склада:
договор с владельцем свободного склада на хранение товаров;
технологическая документация предприятия, подтверждающая возможность проведения операций по переработке с использованием декларируемых товаров;
сертификат соответствия на безопасность продукции на товары, для которых представление сертификата обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или заявление-декларация по форме, устанавливаемой соответствующим уполномоченным государственным органом;
14) таможенный режим реэкспорта товаров:
грузовая таможенная декларация, оформленная при ввозе товаров на таможенную территорию Республики Казахстан, либо краткая декларация при заявлении товаров, находящихся в местах временного хранения; V032355
разрешение на товары, подлежащие экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
разрешение уполномоченного органа страны происхождения товара на реэкспорт товаров в случаях, когда международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, реэкспорт допускается при наличии указанного разрешения;
15) таможенный режим уничтожения товаров - заключения соответствующих уполномоченных государственных органов;
16) таможенный режим отказа от товара в пользу государства - сертификат соответствия на безопасность продукции на товары, для которых представление сертификата обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или заявление-декларация по форме, устанавливаемой соответствующим уполномоченным государственным органом;
17) специальный таможенный режим:
перечень товаров, заверенный соответствующим уполномоченным государственным органом по товарам, перемещаемым через таможенную границу Республики Казахстан, указанным в подпунктах 1) и 2) статьи 253 настоящего Кодекса;
перечень товаров, заверенный транспортной организацией по товарам, указанным в подпункте 3) статьи 253 настоящего Кодекса;
товаросопроводительные документы с указанием предназначения товара для целей, указанных в подпункте 4) статьи 253 настоящего Кодекса;
документы, подтверждающие ввоз и (или) вывоз товаров в целях, указанных в подпункте 5) статьи 253 настоящего Кодекса;
иные документы, определенные уполномоченным органом.
Сноска. В статью 383 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования); от 27 ноября 2007 года N 4 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

384-бап. Жүктің кедендік декларациясын қабылдау және
тіркеу
1. Декларант белгіленген тәртіппен толтырылған жүктің кедендік декларациясын оның электрондық көшірмесімен бірге, сондай-ақ кедендік мақсат үшін қажетті құжаттарды кеден органына береді.
2. Жүктің кедендік декларациясы мен кедендік мақсат үшін қажетті құжаттарды кеден органының қабылдаған күні мен уақыты уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен ресімделіп, қоса берілетін құжаттардың тізімдемесінде көрсетіледі және кеден органы лауазымды тұлғасының жеке нөмірлік мөрімен куәландырылады. Куәландырылғаннан кейін тізімдеме декларантқа қайтарылады.
3. Кеден органының:
1) декларацияны декларант болып табылмайтын тұлға берген;
2) декларацияда осы Кодекстің 379-бабының 4-тармағында белгіленген тәртіпке сәйкес талап етілетін мәліметтер көрсетілмеген;
3) декларацияға қол қойылмаған не тиісінше куәландырылмаған немесе белгіленген нысан бойынша жасалмаған;
4) декларацияланатын тауарларға қатысты алдын ала декларациялау рәсiмi қолданылған, кедендік баждар және салықтарды төлеу мерзімін ұзарту немесе мәулеттік төлеу мерзімін беру, сондай-ақ есепке алу әдісімен қосылған құн салығын төлеу кезіндегі жағдайларды қоспағанда, кедендік төлемдер және салықтар төленбеген не олардың төленуі қамтамасыз етілмеген;
5) олар туралы мәліметтер жүктің кедендік декларациясының арнаулы бағанында көрсетілетін құжаттар түгел берілмеген жағдайларды қоспағанда, жүктің кедендік декларациясын тіркеуден бас тартуға құқығы жоқ.
4. Жүктің кедендік декларациясын тіркеу немесе тіркеуден бас тарту жүктің кедендік декларациясын қабылдаған кезден бастап екі сағаттан аспайтын мерзімде жүргізіледі.
5. Жүктің кедендік декларациясын тіркеуден бас тартқан жағдайда кеден органының лауазымды адамы жүктің кедендік декларациясын тіркеуден бас тарту парағын толтырады және берілген құжаттармен бірге, көрсетілген бас тарту парағын жүктің кедендік декларациясын берген тұлғаға тапсырады.
Жүктің кедендік декларациясын тіркеуден бас тарту парағын ресімдеу нысаны мен тәртібін уәкілетті орган белгілейді .
6. Қабылданған жүктің кедендік декларациясы тіркелген уақыттан бастап заңды күші бар құжат болып табылады.
Ескерту. 384-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
385-бап. Жүктің кедендік декларациясында мәлімделген
мәліметтерді өзгерту, толықтыру және жүктің
кедендік декларациясын қайтарып алу
1. Кеден органының рұқсатымен және декларанттың дәлелді жазбаша өтініші бойынша жүктің кедендік декларациясында мәлімделген мәліметтер өзгертілуі немесе толықтырылуы мүмкін, ал кеден органы қабылдаған жүктің кедендік декларациясы қайтарып алынуы мүмкін.

Статья 384. Принятие и регистрация грузовой таможенной
декларации
1. Грузовая таможенная декларация с ее электронной копией, заполненная в установленном порядке, а также документы, необходимые для таможенных целей, подаются декларантом таможенному органу.
2. Дата и время принятия таможенным органом грузовой таможенной декларации и документов, необходимых для таможенных целей, указываются и заверяются личной номерной печатью должностного лица таможенного органа в описи прилагаемых документов, оформляемой в порядке, определяемом уполномоченным органом. После удостоверения опись возвращается декларанту.
3. Таможенный орган не вправе отказать в регистрации грузовой таможенной декларации, за исключением случаев, когда:
1) декларация подается лицом, не являющимся декларантом;
2) в декларации не указаны требуемые сведения в соответствии с порядком, установленным пунктом 4 статьи 379 настоящего Кодекса;
3) декларация не подписана либо не удостоверена надлежащим образом или составлена не по установленной форме;
4) в отношении декларируемых товаров не уплачены таможенные платежи и налоги либо не обеспечена их уплата, за исключением случаев применения процедуры предварительного декларирования, предоставления отсрочки или рассрочки уплаты таможенных пошлин и налогов, а также при уплате налога на добавленную стоимость методом зачета;
5) представлены не все документы, сведения о которых указываются в специальной графе грузовой таможенной декларации.
4. Регистрация или отказ в регистрации грузовой таможенной декларации производится в срок не более двух часов с момента принятия грузовой таможенной декларации.
5. В случае отказа в регистрации грузовой таможенной декларации должностное лицо таможенного органа заполняет лист отказа в регистрации грузовой таможенной декларации и вместе с представленными документами передает указанный лист отказа лицу, подавшему грузовую таможенную декларацию.
Форма и порядок оформления листа отказа в регистрации грузовой таможенной декларации устанавливаются уполномоченным органом.
6. С момента регистрации принятая грузовая таможенная декларация становится документом, имеющим юридическую силу.
Сноска. В статью 384 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 385. Изменение, дополнение сведений, заявленных
в грузовой таможенной декларации, и отзыв
грузовой таможенной декларации
1. С разрешения таможенного органа и по мотивированному письменному обращению декларанта сведения, заявленные в грузовой таможенной декларации, могут быть изменены или дополнены, а принятая таможенным органом грузовая таможенная декларация может быть отозвана.

2. Декларанттың өтінішін алған кезде жүктің кедендік декларациясын тексеруді аяқтамаған немесе тауарларды қарауды бастамаған жағдайда жүктің кедендік декларациясында мәлімделген мәліметтерді өзгертуі және толықтыруы мүмкін.
3. Жүктің кедендік декларациясын өзгерту немесе толықтыру оның қолданылу саласын кеңейте немесе қысқарта алмайды, кеден органы қабылдаған жүктің кедендік декларациясында көрсетілген тауарлар туралы мәліметтерден басқа мәліметтерді беруге әкеп соқпайды.
4. Декларанттың ауызша өтініші бойынша жүктің кедендік декларациясындағы кеден органдарының кедендік ресімдеу кезінде шешімдер қабылдауына әсер ететін негізгі деректерді өзгертпейтін қате жазуларды, техникалық немесе грамматикалық қателерді (үш жағдайдан аспайтын) қате деректерді сызу немесе тиісті мәліметтерді үстінен жазуын түзетуге жол беріледі. Әрбір мұндай түзету уәкілетті тұлғаның қол қоюымен және декларанттың мөрімен куәландырылады.
5. Кеден органдарының құзыретіне жататын мәліметтерді жүктің кедендік декларациясына енгізуді қоспағанда, кеден органдары лауазымды адамдарының өз бастамасы, тұлғаның тапсырмасы немесе өтініші бойынша жүктің кедендік декларациясын толтыруға, жүктің кедендік декларациясында көрсетілген мәліметтерді өзгертуге немесе толықтыруға құқығы жоқ.
6. Декларанттың жазбаша өтініші бойынша жүктің кедендік декларациясы тауар шығарылғанға дейін қайтарып алынуы мүмкін. Кеден органы жүктің кедендік декларациясы қайтарылатын кезде жүктің жаңа кедендік декларациясын беру үшін мерзім белгілейді, тауарларды уақытша, алдын ала, мерзімдік декларациялау рәсімін пайдалану жағдайларын қоспағанда, ол қайтарып алуға рұқсат берілген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен аспауға тиіс. Жүктің кедендік декларациясын қайтарып алу кедендік баждарды және салықтарды төлеу мерзімдерін ұзартпайды. Бұл ретте керi қайтарып алынған жүктiң кедендiк декларациясы кеден iсi мәселелерi жөнiндегі уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiппен жойылуға тиiс.
7. Қайтарып алынатын жүктің кедендік декларациясы тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету мақсаты үшін оларға берілген жағдайда, жүктің кедендік декларациясы тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан тысқары жерлерге нақты әкеткенге дейін қайтарып алынуы мүмкін. Осы тауарларға жүктің жаңа кедендік декларациясын беру үшін мерзім белгіленбейді. Бұл орайда, қайтарып алынған жүктің кедендік декларациясы жойылуға тиіс.
7-1. Ресімдеу мерзімі осы Кодекстің 440-бабында белгіленген мерзімнен асатын кедендік жүк декларациялары жойылуға жатады.

2. Изменение и дополнение сведений, заявленных в грузовой таможенной декларации, возможно при условии, что к моменту получения обращения декларанта таможенный орган не завершил проверку грузовой таможенной декларации или не начал досмотр товаров.
3. Изменение или дополнение грузовой таможенной декларации не может расширять или сужать сферу ее действия, не может повлечь за собой заявление сведений о товарах других, чем те, которые были указаны в принятой таможенным органом грузовой таможенной декларации.
4. Допускается исправление опечаток, технических или грамматических ошибок (не более трех случаев), которые не изменяют содержащиеся в грузовой таможенной декларации основные данные, влияющие на принятие решений таможенных органов при таможенном оформлении, по устному заявлению декларанта путем зачеркивания ошибочных данных или надписывания надлежащих сведений. Каждое такое исправление заверяется подписью уполномоченного лица и печатью декларанта.
5. Должностные лица таможенных органов не вправе по собственной инициативе, поручению или просьбе лица заполнять грузовую таможенную декларацию, изменять или дополнять сведения, указанные в грузовой таможенной декларации, за исключением внесения в грузовую таможенную декларацию тех сведений, которые отнесены к компетенции таможенных органов.
6. По письменному заявлению декларанта грузовая таможенная декларация может быть отозвана им до выпуска товаров. При отзыве грузовой таможенной декларации таможенный орган устанавливает срок для подачи новой грузовой таможенной декларации, который не может превышать пятнадцать календарных дней со дня выдачи разрешения на отзыв, за исключением случаев использования процедуры временного, предварительного, периодического декларирования товаров. Отзыв грузовой таможенной декларации не продлевает сроков уплаты таможенных пошлин и налогов. При этом отозванная грузовая таможенная декларация подлежит аннулированию в порядке, определяемом уполномоченным органом.
7. В случае, когда отзываемая грузовая таможенная декларация была подана на товары для целей их вывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан, грузовая таможенная декларация может быть отозвана до их фактического вывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан. Срок для подачи новой грузовой таможенной декларации на эти товары не устанавливается. При этом отозванная грузовая таможенная декларация подлежит аннулированию.
7-1. Аннулированию подлежат грузовые таможенные декларации, срок оформления которых превышает сроки, установленные статьей 440 настоящего Кодекса.

8. Осы баптың 3-тармағында көзделген талаптар орындалған жағдайда, тауарлар шығарылған күннен бастап бір ай ішінде декларанттың жазбаша өтініші бойынша, уәкілетті органның рұқсатымен айрықша жағдайларда жүктің кедендік декларациясына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
Ескерту. 385-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
49-тарау. Тауарларды декларациялауға қатысты
қосымша ережелер
386-бап. Алдын ала декларациялау
1. Егер декларант тауарларды кедендік ресімдеу үшін қажетті құжаттарды берсе, тауарларға қатысты жүктің кедендік декларациясы тауарлар межелі кеден органына табыс етілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен ерте берілмеуі мүмкін. Кедендiк баждар мен салықтар тауарлар мен көлiк құралдары шығарылғанға дейiн төленедi.
2. Егер кедендік мақсат үшін тауарлардың ілеспе көлік немесе коммерциялық құжаттары пайдаланылуға тиіс болса, кеден органы осы құжаттардың декларант куәландырған көшірмелерін немесе осы құжаттардан алынған мәліметті қабылдайды және тауарлар келгеннен кейін көрсетілген мәліметтерді құжаттардағы мәліметтермен салыстырады.
3. Егер алдын ала декларацияны тіркелген күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде оны қабылдаған кеден органына тауарлар берілмесе, жүктің кедендік декларациясының күші жойылуға жатады.
4. Тауарларды алдын-ала декларациялаған кезде кеден органы жүктің кедендік декларациясын тіркеген күні қолданыста болған нормативтік құқықтық актілер қолданылады.
5. Бұрын мәлімделгеннен (тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері негізінде бұрын берілгеннен) өзгеше құндық, сан немесе салмақ көрсеткіштері өзгерген жағдайда, тауардың құны, саны немесе салмағы өзгергенін растайтын құжаттар (коммерциялық актілер, сауда-өнеркәсіп палатасының актілері) міндетті түрде ұсынылады.
6. Егер тауарлар келгеннен кейін бұрын мәлімделгеннен өзгеше құн, сан немесе салмақ көрсеткіштері сәйкес келмейтіндігін анықтаса, декларант осы Кодексте көзделген тәртіппен жүктің алдын ала берілген кедендік декларациясын қайтарып алуға құқылы.
7. Алдын ала декларациялау рәсімін қолдану кезінде кеден органының арнайы рұқсаты талап етілмейді. Тауарларды алдын ала декларациялау рәсімін қолдану кезінде жүктің кедендік декларациясын толтыру тәртібін уәкілетті орган белгілейді V032355 , V032309
Ескерту. 386-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

8. Допускается внесение изменений и дополнений в грузовую таможенную декларацию по письменному заявлению декларанта в исключительных случаях с разрешения уполномоченного органа в течение месяца со дня выпуска товаров при условии выполнения требований, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
Сноска. В статью 385 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Глава 49. Дополнительные положения, относящиеся
к декларированию товаров
Статья 386. Предварительное декларирование
1. Грузовая таможенная декларация может быть подана в отношении товаров не ранее тридцати календарных дней до их представления в таможенный орган назначения, если декларант представляет документы, необходимые для таможенного оформления товаров. Таможенные пошлины и налоги уплачиваются до выпуска товаров и транспортных средств.
2. Если для таможенных целей должны использоваться транспортные или коммерческие документы, сопровождающие товары, таможенный орган принимает заверенные декларантом копии этих документов или сведения из этих документов и после прибытия товаров сопоставляет указанные сведения с теми, что содержатся в документах.
3. Грузовая таможенная декларация подлежит аннулированию, если товары не будут представлены в таможенный орган, принявший предварительную декларацию, в течение тридцати календарных дней со дня ее регистрации.
4. При предварительном декларировании товаров применяются нормативные правовые акты, действующие на день регистрации таможенным органом грузовой таможенной декларации.
5. В случае изменения стоимостных, количественных или весовых показателей, отличных от ранее заявленных (представленных ранее на основании копий товаросопроводительных документов), обязательно представляются документы, подтверждающие изменения стоимости, количества или веса (коммерческие акты, акты торгово-промышленной палаты).
6. Если после прибытия товаров обнаруживается несоответствие стоимостных, количественных или весовых показателей, отличных от ранее заявленных, декларант вправе отозвать предварительную грузовую таможенную декларацию в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.
7. Для использования процедуры предварительного декларирования специального разрешения таможенного органа не требуется. Порядок заполнения грузовой таможенной декларации при применении процедуры предварительного декларирования товаров устанавливается уполномоченным органом. V032355, V032309
Сноска. В статью 386 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

387-бап. Уақытша кедендік декларация
1. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы құбыр желісін пайдалана отырып не электр беру желілері бойынша өткізу кезінде, сондай-ақ уәкілетті орган белгілейтін өзге де жағдайларда тауарларды уақытша кедендік декларация беру арқылы декларациялауға жол беріледі.
2. Уақытша кедендік декларацияда белгілі уақыт кезеңінің ішінде тауарлардың шамамен алынған мөлшерін өткізу туралы ниет негізге алынып, мәліметтерді мәлімдеуге жол беріледі. Тауардың құнын декларант сатып алу-сату сыртқы сауда шартының (келісім-шартының) бағасын ескере отырып мәлімдеуі мүмкін.
Егер шартта (келісім-шартта) тауардың белгіленген (дәл, түпкілікті) бағасы жоқ және оны анықтау шарты ғана белгіленсе, ал сондай-ақ, егер кедендік декларацияны беру күнінде өткізілетін тауардың сапасы немесе саны туралы дәл ақпарат жоқ болса, не сатып алу-сату сыртқы сауда шартында (келісім-шартында) белгіленген алдын ала (бағдарлық) баға не сатып алу-сату сыртқы сауда шартында (келісім-шартында) белгіленген есеп шарттарына сәйкес уақытша кедендік декларацияны беру күнінде белгіленген есептік баға пайдаланылады. Мұндай есептер жүргізу мүмкін болмайтын жағдайларда өткізілетін тауарды шартты бағалау кеден органы билігіндегі баға ақпараттарының негізінде жүргізіледі.
Уақытша кедендiк декларация берілген кезде нақты сатып алушы айқындалмаған жағдайда, кеден органының рұқсатымен бiр сыртқы сауда шарты (келiсiм-шарты) шеңберiнде тауарлар беруге бiр уақытша кедендiк декларация берiлiп, кейiннен нақты сатып алушылардың саны бойынша бiрнеше толық кедендiк жүк декларациясы мен сатып алу-сату шарты (келiсiм-шарты) берiледi.
Уақытша кедендік декларация берілген кезде нақты сатып алушы айқындалмаған жағдайда және (немесе) келісімшарттың тараптары өзара тәуелді тұлғалар болып табылса, өзара тәуелді тараптар арасында бір сыртқы сауда шарты (келісімшарты) шеңберінде тауарларды жеткізуге бір уақытша кедендік декларация беріліп, кейіннен саны бойынша байланысты емес нақты сатып алушылардың бірнеше толық кедендік жүк декларациясы мен сатып алу-сату шарты (келісімшарты) беріледі.
3. Уақытша кедендік декларацияны толтыру және оны пайдаланып кедендік ресімдеу тәртібін уәкілетті орган айқындайды . Бұл кедендік рәсім кезінде, кеден органының уақытша кедендік декларацияны тіркеген күні қолданыста болған нормативтік құқықтық актілер қолданылады.

Статья 387. Временная таможенная декларация
1. При перемещении через таможенную границу Республики Казахстан товаров с использованием трубопроводного транспорта либо по линиям электропередачи, а также в иных случаях, определяемых уполномоченным органом, допускается декларирование товаров посредством подачи временной таможенной декларации.
2. Во временной таможенной декларации допускается заявление сведений, исходя из намерений о перемещении ориентировочного количества товаров в течение определенного периода времени. Стоимость товара может заявляться декларантом с учетом цены внешнеторгового договора (контракта) купли-продажи.
Если в договоре (контракте) отсутствует фиксированная (точная, окончательная) цена товара и установлены лишь условия ее определения, а также если на дату подачи таможенной декларации отсутствует точная информация о качестве или количестве перемещаемого товара, используется либо предварительная (ориентировочная) цена, зафиксированная во внешнеторговом договоре (контракте) купли-продажи, либо расчетная цена, определенная на дату подачи временной таможенной декларации в соответствии с установленными внешнеторговым договором (контрактом) купли-продажи условиями расчета. При невозможности проведения таких расчетов условная оценка перемещаемого товара производится на основе имеющейся в распоряжении таможенного органа ценовой информации.
В случае если на момент подачи временной таможенной декларации не определен конкретный покупатель, то с разрешения таможенного органа подается одна временная таможенная декларация на поставку товаров в рамках одного внешнеторгового договора (контракта) с последующим представлением нескольких полных грузовых таможенных деклараций и договоров купли-продажи (контрактов) по количеству фактических покупателей.
В случае если на момент подачи временной таможенной декларации не определен конкретный покупатель и (или) сторонами контракта являются взаимозависимые лица, то подается одна временная таможенная декларация на поставку товаров в рамках одного внешнеторгового договора (контракта) между взаимозависимыми сторонами, с последующим представлением полных грузовых таможенных деклараций и договоров купли-продажи (контрактов) по количеству несвязанных фактических покупателей.
3. Порядок заполнения временной таможенной декларации и таможенного оформления с ее использованием определяется уполномоченным органом. При данной таможенной процедуре применяются нормативные правовые акты, действующие на день регистрации таможенным органом временной таможенной декларации.

4. Уақытша кедендік декларация жоспарланған жеткізілім басталғанға дейін кеден органына табыс етіледі.
5. Кедендік төлемдер және салықтар кеден органы уақытша кедендік декларацияны тіркегенге дейін немесе тіркеген күні төленеді.
6. Декларант жүктiң уақытша кедендiк декларациясында мәлiмделген тауарлар легi жеткiзiлгеннен кейiнгі күннен бастап күнтiзбелiк отыз күннен кешiктiрмей, бiрақ уақытша кедендiк декларация тiркелген күннен бастап күнтiзбелiк тоқсан күннен асырмай жүктiң толық кедендiк декларациясын беруге мiндеттi.
Тауарларды бағаны айқындау талаптары бар шарт бойынша өткiзу кезiнде, меншiк құқығын Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының шегiнен тыс жерлерге беру кезiнде көрсетілген мерзiм баға мен мөлшердi айқындау үшiн пайдаланылатын коносамент, қабылдап алу-тапсыру актісi ресiмделген күннен бастап есептеледi. Егер декларацияланатын тауарлар легiне бiрнеше көлiктiк құжат жасалса, көрсетілген мерзiм соңғы көліктiк құжат ресiмделген күннен бастап есептеледi.
7. Уақытша кедендік декларацияға сәйкес кедендік төлемдерді және салықтарды қосымша төлеу немесе артық төленген кедендік баждар және салықтарды қайтару осы Кодекстің 8-бөліміне сәйкес жүктің толық кедендік декларациясын тапсырған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 387-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
388-бап. Мерзімдік кедендік декларация
1. Бір тұлға бір тауарларды кедендік шекара арқылы тұрақты түрде өткізген кезде кеден органы күнтiзбелiк отыз күн ішінде Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін барлық тауарға мерзімдік кедендік декларация беруге құқылы.
2. Егер тауарлардың Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша бірдей жіктеу коды болса, олар бірдей тауарлар ретінде қарастырылады.
3. Егер бір тұлға күнтізбелік отыз күн ішінде бір тауардың үш және одан да артық жеткізілімін жүргізсе, ондай тауарлар Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы бір тұлға тұрақты түрде өткізетін тауарлар ретінде қарастырылады.
4. Кедендік мақсат үшін, жекеленген жеткізілімдердің санына қарамастан, бір сыртқы сауда шарты (келісім-шарты) бойынша күнтізбелік отыз күн ішінде бір өткізу бекеті арқылы өткізілетін және бір кеден органында кедендік ресімдеу жүргізілетін бірдей тауарлар біртұтас тауар легі ретінде қарастырылады.

4. Временная таможенная декларация представляется в таможенный орган до начала планируемой поставки.
5. Таможенные платежи и налоги уплачиваются до или в день регистрации временной таможенной декларации таможенным органом.
6. Не позднее тридцати календарных дней после поставки заявленной во временной грузовой таможенной декларации партии товара, но не более девяноста календарных дней с даты регистрации временной таможенной декларации декларант обязан подать полную грузовую таможенную декларацию.
При перемещении товаров по договорам с условиями определения цены, при передаче права собственности за пределами таможенной территории Республики Казахстан указанный срок исчисляется со дня оформления коносамента, приемо-сдаточного акта, используемых для определения цены и количества. В случае если на декларируемую партию составлялось несколько транспортных документов, указанный срок исчисляется с даты оформления последнего транспортного документа.
7. Доплата таможенных платежей и налогов или возврат излишне уплаченных таможенных пошлин и налогов согласно временной грузовой таможенной декларации осуществляется при представлении полной грузовой таможенной декларации в соответствии с разделом 8 настоящего Кодекса.
Сноска. В статью 387 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 388. Периодическая таможенная декларация
1. При регулярном перемещении через таможенную границу одних и тех же товаров одним и тем же лицом таможенный орган вправе разрешить подачу периодической таможенной декларации на все товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан в течение тридцати календарных дней.
2. Товары рассматриваются как одни и те же, если они имеют одинаковый классификационный код по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.
3. Товары рассматриваются как регулярно перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан одним и тем же лицом, если одно и то же лицо производит три и более поставки одного и того же товара в течение тридцати календарных дней.
4. Для таможенных целей как единая партия рассматриваются одни и те же товары, перемещаемые через один и тот же пункт пропуска и таможенное оформление которых производится в одном и том же таможенном органе в течение тридцати календарных дней по одному внешнеторговому договору (контракту) независимо от количества отдельных поставок.

5. Кедендiк баждар және салықтар, акцизделетін тауарларды қоспағанда, жүктiң толық кедендiк декларациясы тiркелгенге дейін немесе тiркелген күні төленедi.
5-1. Кедендiк баждар және акцизделетiн тауарлар бойынша салықтар мерзiмдiк кедендiк декларация тiркелгенге дейiн немесе тiркелген күнi төленедi.
6. Мерзімдік декларациялау рәсімін қолдану арқылы тауарларды кедендік ресімдеу кезінде кеден органы мерзімдік кедендік декларацияны тіркеген күні қолданыста болған Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері қолданылады.
7. Мерзiмдiк декларациялау кедендiк баждарды және салықтарды төлеу қамтамасыз етiлген жағдайда жеткiзу мерзiмi басталғанға дейiн мерзiмдiк кедендiк декларацияны беру арқылы жүргiзіледi. Кедендiк баждар мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету осы Кодекстiң 470-бабына сәйкес ең төменгі деңгейдегі тәуекел санатына жатқызылған сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға қолданылмайды.
Бұл ретте мерзімдiк кедендiк декларация тауарлардың бiрыңғай легiне толтырылады.
8. Мерзімдік декларациялау рәсімі қолданылып тауарлар өткізілген жеткізілім кезеңі аяқталғаннан кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей, әкелінген немесе әкетілген тауарлардың нақты саны есепке алынып толтырылған жүктің толық кедендік декларациясы беріледі.
9. Тауарлар мерзімдік кедендік декларацияда мәлімделген көлемнен өзгеше көлемде әкелінген жағдайда, жүктің толық кедендік декларациясы әкелінген (әкетілген) тауарлардың нақты саны есепке алынып толтырылады. Бұл ретте жеткізудің келесі кезеңіне мерзімдік кедендік декларация осындай өзгерістер есепке алынып толтырылады.
10. Мерзімдік декларациялау рәсімін қолдана отырып тауарларды кедендік ресімдеу тәртібін уәкілетті орган айқындайды .
Ескерту. 388-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
388-1-бап. Толық емес кедендік декларация
1. Егер декларант кедендiк декларацияны толтыруға қажеттi бүкiл ақпаратқа өзiне байланысты емес себептер бойынша ие болмаса, онда тауарды шығаруға, кедендiк төлемдердi есептеу мен төлеуге қажеттi, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тарифтік емес реттеу шараларының сақталғанын растайтын, сондай-ақ тауарларды сандық және сапалық сипаттамаларының жиынтығы бойынша бiрдейлендiруге мүмкiндiк беретiн мәлiметтер болған жағдайда толық емес кедендiк декларацияны беруге рұқсат етіледі. Z990402
Декларант толық емес кедендік декларацияны берген кезде ондағы жетіспейтін мәліметтерді кеден органы толық емес кедендік декларацияны тіркеген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде жазбаша нысанда табыс етуге міндеттеме алады.

5. Таможенные пошлины и налоги уплачиваются до или в день регистрации полной грузовой таможенной декларации, за исключением подакцизных товаров.
5-1. Таможенные пошлины и налоги по подакцизным товарам уплачиваются до или в день регистрации периодической таможенной декларации.
6. При таможенном оформлении товаров с применением процедуры периодического декларирования применяются нормативные правовые акты Республики Казахстан, действующие на день регистрации таможенным органом периодической таможенной декларации.
7. Периодическое декларирование производится путем подачи периодической таможенной декларации до начала периода поставки при условии обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов. Обеспечение уплаты таможенных пошлин и налогов не применяется к участникам внешнеэкономической деятельности, отнесенным к категории минимального риска в соответствии со статьей 470 настоящего Кодекса. При этом периодическая таможенная декларация заполняется на единую партию товаров.
8. Не позднее десяти календарных дней после окончания периода поставки, в течение которого производилось перемещение товаров с применением процедуры периодического декларирования, представляется полная грузовая таможенная декларация, заполненная с учетом фактического количества ввезенного или вывезенного товара.
9. В случае ввоза (вывоза) товаров в объемах, отличных от объемов, заявленных в периодической таможенной декларации, полная грузовая таможенная декларация заполняется с учетом фактического количества ввезенных (вывезенных) товаров. При этом периодическая таможенная декларация на следующий период поставки заполняется с учетом таких изменений.
10. Порядок таможенного оформления товаров с применением процедуры периодического декларирования определяется уполномоченным органом.
Сноска. В статью 388 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 388-1. Неполная таможенная декларация
1. Если декларант не располагает всей необходимой для заполнения таможенной декларации информацией по причинам, не зависящим от него, разрешается подача неполной таможенной декларации при условии, что в ней заявлены сведения, необходимые для выпуска товаров, исчисления и уплаты таможенных платежей, подтверждающие соблюдение мер нетарифного регулирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также позволяющие идентифицировать товары по совокупности их количественных и качественных характеристик. Z990402
При подаче неполной таможенной декларации декларант принимает обязательство в письменной форме представить недостающие сведения в срок, не превышающий тридцати календарных дней со дня регистрации неполной таможенной декларации таможенным органом.

2. Егер кеден органы толық емес кедендiк декларацияны қабылдаса, осы Кодексте көзделген кедендiк төлемдердi және салықтарды есептеу мен төлеу тәртiбiн қоса алғанда, толық және тиiсті түрде толтырылған кедендiк декларация басынан бастап берiлген жағдайдағыдай шарттар мен талаптар қолданылады.
3. Толық емес кедендiк декларацияны толтыру тәртiбi мен оны пайдалану жағдайларын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган айқындайды .
Ескерту. 388-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
389-бап. Мерзімдік декларациялау рәсімін пайдалануға
рұқсат беру тәртібі
1. Мерзімдік декларациялау рәсімін пайдалануға рұқсат (бұдан әрі - рұқсат) алу үшін мүдделі тұлға кеден органына мынадай мәліметтерді:
1) тауардың Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша жіктеу коды көрсетілген атауын;
2) тауарлардың күнтізбелік бір ай ішінде өткізілетін болжамды жиілігі мен көлемін;
3) тауарлар шығарылған елді;
4) сыртқы сауда шартының (келісім-шартының) немесе соның негізінде тауарларды кедендік рәсімдеу жүргізілетін өзге де құжаттардың деректемелерін (күні мен нөмірін);
5) тауарлардың шамамен алынған кедендік құнын;
6) тауарларды әкелген кезде - жіберушінің, әкеткен кезде тауарларды алушының (немесе сатып алушының) атауын;
7) әкеткен кезде - тауарларды әкету жүзеге асырылатын кедендік өткізу бекетін көрсетіп, тауарды өткізетін тұлғаның басшысы қол қойған еркін нысандағы, өтініш береді.
2. Өтініш түскен кезден бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде кеден органы өтінішті қарауға тиіс.
3. Әкелінетін тауарларға қатысты рұқсат тауарларды жіктеуге байланысты алдын ала шешім қабылданған жағдайда беріледі.
4. Рұқсат:
1) болжамды өткізілетін тауарлар мерзімдік декларациялау рәсімдерін пайдалану талаптарына сәйкес келмеген кезде;
2) кедендік төлемдер және салықтарды төлеу бойынша берешегі бар тұлғаларға;
3) оларға қатысты банкроттық туралы iс қозғалған тұлғаларға берiлмейдi.
5. Рұқсат сыртқы сауда шартының (келісім-шартының) немесе соның негізінде тауарларды кедендік рәсімдеу жүргізуге негіз болатын өзге құжаттардың қолданылу мерзіміне беріледі.
6. Рұқсат:
1) тұлғаның кедендік төлемдер және салықтар бойынша берешегі болған;
2) осы Кодексте белгіленген мерзімдік декларациялау рәсімдерін пайдалану талаптарын сақтамаған жағдайларда;

2. Если таможенный орган принимает неполную таможенную декларацию, применяются те же условия и требования, включая порядок исчисления и уплаты таможенных платежей и налогов, предусмотренные настоящим Кодексом, в случае, если изначально подается полная и надлежащим образом заполненная таможенная декларация.
3. Порядок заполнения неполной таможенной декларации и случаи ее использования определяются уполномоченным органом.
Сноска. Дополнен статьей 388-1 - Законом РК от 20 июня 2005 г.  N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 389. Порядок выдачи разрешения на использование
процедуры периодического декларирования
1. Для получения разрешения на использование процедуры периодического декларирования (далее - разрешение) заинтересованное лицо подает в таможенный орган заявление произвольной формы, подписанное руководителем лица, перемещающего товары, с указанием следующих сведений:
1) наименование товаров с указанием классификационного кода по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности;
2) предполагаемые частота и объемы перемещения товаров в течение одного календарного месяца;
3) страна происхождения товаров;
4) реквизиты внешнеторгового договора (контракта) или иного документа, на основании которого производится таможенное оформление товаров (дата и номер);
5) ориентировочная таможенная стоимость товаров;
6) наименование отправителя товаров - при ввозе, получателя (или покупателя) товаров - при вывозе;
7) при вывозе - таможенный пункт пропуска, через который будет осуществляться вывоз товаров.
2. Заявление подлежит рассмотрению таможенным органом в сроки, не превышающие пяти рабочих дней с момента поступления заявления.
3. Разрешение в отношении ввозимых товаров выдается при условии принятия предварительного решения относительно классификации товаров.
4. Разрешение не выдается:
1) когда предполагаемое перемещение товаров не отвечает требованиям использования процедуры периодического декларирования;
2) лицам, имеющим задолженность по уплате таможенных платежей и налогов;
3) лицам, в отношении которых возбуждено дело о банкротстве.
5. Разрешение выдается на срок действия внешнеторгового договора (контракта) или иного документа, на основании которого производится таможенное оформление товаров.
6. Разрешение может быть отозвано либо действие его приостановлено в случаях:
1) возникновения у лица задолженности по таможенным платежам и налогам;
2) несоблюдения требований использования процедуры периодического декларирования, установленных настоящим Кодексом;

3) банкроттық туралы іс қозғалған жағдайларда қайтарып алынуы немесе оның қолданылуы тоқтатыла тұруы мүмкін.
Ескерту. 389-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2008.07.05. N 60-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
50-тарау. Тауарларды шығару
390-бап. Тауарларды шығару үшін негіздемелер
1. Кеден органдары мынадай шарттар сақталған жағдайда:
1) тауарларды кедендік ресімдеу мен тексеру кезінде кеден органдары анықтаған құқық бұзушылықтар жойылған, ал құқық бұзушылық объектісі болып табылатын тауарлар алып қоюға немесе тәркілеуге жатпайтын не Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес заттай айғақ ретінде бұдан әрі талап етілуі мүмкін болмайтын жағдайларды қоспағанда, кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтар анықталмаған;
2) кеден органына Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес тауарларды шығару үшін қажетті лицензиялар, сертификаттар, өтiнiш-декларациялар, рұқсаттар тапсырылған;
3) тұлғалар осы Кодекске сәйкес тауарларды таңдап алынған кедендік режимге орналастыру немесе тиісті кедендік рәсімді қолдану үшін қажетті талаптар мен шарттарды сақтаған;
4) тауарларға қатысты кедендік төлемдер және салықтар төленген не осы Кодекстің 40 және 43-тарауына сәйкес олардың төленуі қамтамасыз етілген жағдайда кеден органдары тауарларды шығаруды жүзеге асырады.
2. Тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалану арқылы кеден органдары тауарларды шығару туралы шешім қабылдаған кезде декларант ұсынылған ақпараттың дұрыс еместігі үшін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен жауапты болады.
Ескерту. 390-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
391-бап. Тауарларды шығарудың мерзімдері
Кеден органдары осы Кодекстің 440-бабында белгіленген мерзімдерде құжаттарды тексеру және тауарларды тексеруден өткізу аяқталғаннан кейін тауарлар шығаруды жүргізеді не тауарларды шығарудан бас тартады.
392-бап. Құжаттарды, тауарлардың сынамалары мен
үлгілерін зерттеу не сарапшының қорытындысын
алу қажет болған жағдайда тауарларды шығару
1. Егер кеден органдары жүктің кедендік декларациясында немесе кеден органдарына ұсынылған өзге де құжаттарда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын тексеру мақсатында тауарлардың сынамаларын немесе үлгілерін, егжей-тегжейлі техникалық құжаттаманы зерттеу немесе оларға сараптама жүргізу қажеттігі туралы шешім қабылдаса, декларант кедендік сараптама жүргізу нәтижелері бойынша қосымша есептелуі мүмкін кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз еткен жағдайда, тауарларды шығару кедендік сараптама нәтижелерін алғанға дейін жүргізіледі.

3) возбуждения дела о банкротстве.
Сноска. Статья 389 с изменениями, внесенными законами РК от 20.06.2005 N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 05.07.2008 N 60-IV (порядок введения в действие см. ст. 2 ).
Глава 50. Выпуск товаров
Статья 390. Основания для выпуска товаров
1. Выпуск товаров осуществляется таможенными органами при соблюдении следующих условий:
1) при таможенном оформлении и досмотре товаров таможенными органами не было выявлено правонарушений в сфере таможенного дела, за исключением случаев, когда выявленные нарушения устранены, а товары, являющиеся объектом нарушения, не подлежат изъятию или конфискации либо не могут быть в дальнейшем истребованы в качестве вещественных доказательств в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2) таможенному органу представлены лицензии, сертификаты, заявления-декларации, разрешения, необходимые для выпуска товаров в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан;
3) лицами соблюдены необходимые требования и условия для помещения товаров под избранный таможенный режим или применения соответствующей таможенной процедуры в соответствии с настоящим Кодексом;
4) в отношении товаров уплачены таможенные платежи и налоги либо предоставлено обеспечение их уплаты в соответствии с главами 40 и 43 настоящего Кодекса.
2. При принятии решения о выпуске товаров таможенными органами посредством использования системы управления рисками, декларант несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан, за недостоверность предоставленной информации.
Сноска. В статью 390 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 391. Сроки выпуска товаров
Таможенные органы производят выпуск товаров либо отказывают в таком выпуске после окончания проверки документов и проведения досмотра товаров в сроки, установленные статьей 440 настоящего Кодекса.
Статья 392. Выпуск товаров при необходимости
исследования документов, проб и образцов
товаров либо получения заключения эксперта
1. Если таможенные органы принимают решение о необходимости исследования проб или образцов товаров, подробной технической документации или проведения экспертизы с целью проверки достоверности сведений, указанных в грузовой таможенной декларации или иных документах, представленных таможенным органам, выпуск товаров производится до получения результатов таможенной экспертизы при условии, что декларантом предоставлено обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов, которые могут быть дополнительно начислены по результатам проведения таможенной экспертизы.

2. Тауарларды шығару кеден органдары тауарларға тарифтік емес реттеу шаралары қолданылуы мүмкін екендігін көрсететін белгілерді анықтаған және декларант олардың сақталғандығын растайтын айғақтар ұсынбаған жағдайда ғана жүргізілмейді.
393-бап. Кеден ісі саласында әкімшілік құқық
бұзушылықтың белгілері анықталған жағдайда
тауарларды шығару
Кеден ісі саласында әкімшілік құқық бұзушылықтың белгілері анықталған жағдайда тауарларды шығару құқық бұзушылық объектісі болып табылатын тауарлардың тәркілеуге жатпайтын, одан әрі заттай айғақтар ретінде талап етілмейтін және істі қарау нәтижелері бойынша есептелуі мүмкін кедендік төлемдердің және салықтардың, сондай-ақ айыппұлдардың не өзге де жазалау шараларының төленуі қамтамасыз етілген жағдайда тауарлар шығару кеден органы басшысының шешімі бойынша іс жүргізу немесе оны қарау аяқталғанға дейін жүзеге асырылуы мүмкін.
393-1-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын шартты шығару
1. Шартты шығаруға:
шектеулер сақтала отырып оларға қатысты кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу жөнінде жеңілдіктер берілген;
кеден қоймасы, бажсыз сауда дүкені, кедендік аумақта қайта өңдеу, еркін айналыс үшін қайта өңдеу, уақытша әкелу (әкету), еркін қойма және еркін кеден аймағы кедендік режимдеріне орналастырылған;
оларға қатысты осы Кодекстің 43-тарауына сәйкес кедендік төлемдер мен салықтардың төленуін қамтамасыз ету қолданылатын тауарлар мен көлік құралдары жатады.
2. Шартты шығару кезінде тауарлар мен көлік құралдары кедендік бақылауда болады.
3. Оларға қатысты кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу жөнінде жеңілдіктер берілген шартты шығарылған тауарлар жеңілдіктер беру шарттарына сәйкес келетін мақсаттарда ғана пайдаланыла алады.
4. Еркін айналыс үшін шығаруға мәлімделген тауарлар бюджетке кедендік төлемдер мен салықтардың тиісті сомасын төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалған сәтіне дейін шартты шығарылған деп саналады.
5. Шартты шығарылған тауарлардың шетелдік тауарлар мәртебесі болады.
Ескерту. 393-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
51-тарау. Кеден брокері
394-бап. Кеден брокері
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған, кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыру құқығына уәкілетті органның лицензиясын алған заңды тұлға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасында тіркелген дара кәсіпкер кеден брокері бола алады.
Кеден брокері өз қызметін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 394-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

2. Выпуск товаров не производится только в случае обнаружения таможенными органами признаков, указывающих на то, что к товарам могут применяться меры нетарифного регулирования и декларантом не представлены доказательства, подтверждающие их соблюдение.
Статья 393. Выпуск товаров при обнаружении признаков
административного правонарушения в сфере
таможенного дела
При обнаружении признаков административного правонарушения в сфере таможенного дела выпуск товаров может быть осуществлен по решению руководителя таможенного органа до завершения производства по делу или его рассмотрения при условии, что товары, являющиеся объектом нарушения, не подлежат конфискации, не могут быть в дальнейшем истребованы в качестве вещественных доказательств и что обеспечена уплата таможенных платежей и налогов, которые могут быть начислены по результатам рассмотрения дела, а также штрафов либо иных мер взыскания.
393-1. Условный выпуск товаров и транспортных средств
1. Условному выпуску подлежат товары и транспортные средства:
в отношении которых льготы по уплате таможенных платежей и налогов предоставлены при условии соблюдения ограничений;
помещенные под таможенные режимы таможенного склада, магазина беспошлинной торговли, переработки на таможенной территории, переработки для свободного обращения, временного ввоза (вывоза), свободного склада и свободной таможенной зоны;
в отношении которых применяется обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 43 настоящего Кодекса.
2. При условном выпуске товары и транспортные средства находятся под таможенным контролем.
3. Условно выпущенные товары, в отношении которых представлены льготы по уплате таможенных платежей и налогов, могут использоваться только в целях, соответствующих условиям представления льгот.
4. Товары, заявленные к выпуску для свободного обращения, считаются условно выпущенными до момента исполнения обязательств по уплате причитающихся сумм таможенных платежей и налогов в бюджет.
5. Условно выпущенные товары имеют статус иностранных товаров.
Сноска. Статья 393-1 дополнена Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Глава 51. Таможенный брокер
Статья 394. Таможенный брокер
Таможенным брокером может быть юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, индивидуальный предприниматель, зарегистрированный в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, получившее лицензию уполномоченного органа на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера.
Таможенный брокер осуществляет свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 394 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

395-бап. Кеден брокерінің қызметі
1. Кеден брокерінің қызметі өз атынан кедендік ресімдеу, алдын ала операциялар мен өкілдік беруші тұлғаның есебінен және оның тапсыруы бойынша басқа да кеден ісі саласында делдалдық функцияларды орындау жөніндегі іс-әрекеттерді жасаудан тұрады.
2. Кеден брокерінің функциясына:
1) тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау;
2) кеден органына кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттар мен қосымша мәліметтер ұсыну;
3) кеден органына декларацияланатын тауарлар мен кедендік мақсаттар үшін қажетті көлік құралдарын көрсету;
4) Қазақстан Республикасының кеден және салық заңдарында декларацияланатын тауарлар мен көлік құралдарына қатысты көзделген кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін, егер бұл кеден брокері мен өкілдік беруші тұлғаның арасындағы шартта көзделсе, қамтамасыз ету;
5) декларацияланатын тауарлар мен көлік құралдарына қатысты өкілеттіктері бар тұлға ретінде кедендік ресімдеу мен кедендік бақылау үшін қажетті іс-әрекеттер жасау кіреді.
Көрсетілген функцияларды кеден брокері жиынтықты түрде ғана орындауға құқылы. Кеден брокерінің көрсетілген функцияларды не операцияларды бір функцияның шегінде ішінара орындауына жол берілмейді.
3. Кеден брокерінің өкілдік беруші тұлғамен өзара қарым-қатынасы осы Кодекске және Қазақстан Республикасының өзге де заң актілеріне сәйкес жазбаша шарт негізінде құрылады. Өкілдік беруші тұлға кеден брокеріне осы баптың 2-тармағында көрсетілген кеден ісі саласындағы функцияларды тек жиынтықты түрде ғана орындауға тапсырма бере алады. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, кеден брокеріне өкілдік беруші тұлға тауарлар мен көлік құралдарын негізгі кедендік ресімдеуге қатыспайды.
4. Кеден брокері мен өкілдік беруші тұлғаның арасында кедендік ресімдеу жөніндегі іс-әрекеттерді жүргізу кезінде жасалған шартты өзгерту немесе бұзу кеден брокерін жауапкершіліктен босатпайды.
5. Кеден брокері мен өкілдік беруші тұлғаның арасындағы даулар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шешіледі.
6. Кедендік операцияларды жасау кезінде кеден брокері үшін осы Кодекске сәйкес декларант немесе өзге де тұлғалар кедендік операцияларды жасаған кезде белгіленетін жағдайлардан қолайсыздау жағдайлар белгіленбеуі немесе сол кезде қойылатын талаптардан неғұрлым қатаң талаптар қойылмауға тиіс.
Ескерту. 395-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 395. Деятельность таможенного брокера
1. Деятельность таможенного брокера заключается в совершении от собственного имени действий по таможенному оформлению, предварительным операциям и выполнению других посреднических функций в сфере таможенного дела за счет и по поручению представляемого лица.
2. В функции таможенного брокера входит:
1) декларирование товаров и транспортных средств;
2) представление таможенному органу документов и дополнительных сведений, необходимых для таможенных целей;
3) предъявление таможенному органу декларируемых товаров и транспортных средств;
4) обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов, предусмотренных таможенным и налоговым законодательством Республики Казахстан в отношении декларируемых товаров и транспортных средств, если это предусмотрено договором между таможенным брокером и представляемым лицом;
5) совершение действий, необходимых для таможенного оформления и таможенного контроля, в качестве лица, обладающего полномочиями в отношении декларируемых товаров и транспортных средств.
Указанные функции таможенный брокер вправе выполнять только в совокупности. Частичное выполнение таможенным брокером указанных функций либо операций в пределах одной функции не допускается.
3. Взаимоотношения таможенного брокера с представляемым лицом строятся в соответствии с настоящим Кодексом и иными законодательными актами Республики Казахстан на основе письменного договора. Представляемое лицо может давать поручение таможенному брокеру на выполнение функций в сфере таможенного дела, указанных в пункте 2 настоящей статьи, только в совокупности. Представляемое таможенным брокером лицо не участвует в основном таможенном оформлении товаров и транспортных средств, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
4. Изменение или расторжение договора между таможенным брокером и представляемым лицом, совершенное при производстве действий по таможенному оформлению, не освобождает таможенного брокера от ответственности.
5. Споры между таможенным брокером и представляемым лицом разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. При совершении таможенных операций для таможенного брокера не должны устанавливаться менее благоприятные условия или предъявляться более жесткие требования, чем те, которые установлены и предъявляются при совершении таможенных операций декларантом или иными лицами в соответствии с настоящим Кодексом.
Сноска. Статья 395 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

396-бап. Кеден брокерінің қызмет саласын шектеу
1. Кеден брокері өз қызметінің саласын Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына , көлік құралдары түрлеріне және аймаққа сәйкес тауарлардың белгілі бір санаттарымен шектеуге құқылы. Бұл шектеулер кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияда көрсетіледі.
2. Қызметті көрсетілген шектеулердің шегінен тыс жүзеге асыруға жол берілмейді.
397-бап. Кеден брокерінің құқықтары
1. Кеден брокері оған кеден органдарымен өзара қарым-қатынаста өз мүдделерін білдіруге уәкілеттік беретін тұлғамен бірдей құқықтарға ие және сондай міндеттерді атқарады.
2. Өз қызметін жүзеге асыру кезінде кеден брокері:
1) тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу кезінде, кеден органдарының лауазымды адамдары тауарларды кедендік ресімдеу мақсатында осы тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуы кезінде қатысуға;
2) кеден органының рұқсатымен және кеден органы лауазымды адамының қатысуымен кедендік рәсімдеу процесі басталғанға дейін және оның барысында тауарлар мен көлік құралдарын тексеруді жүргізуге, оларды өлшеуге және мөлшерін өзгедей анықтауға, сондай-ақ тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуға құқылы. Егер көрсетілген операциялар кедендік ресімдеу басталғанға дейін жасалса, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты мұндай рұқсат талап етілмейді;
3) тауарлардың іріктеп алынған сынамалары мен үлгілеріне кеден органы жүргізген зерттеулердің (сараптамалардың) нәтижелерімен танысуға;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз қаражаты есебінен немесе өкілдік беруші тұлғаның қаражаты есебінен тауарлардың іріктеп алынған сынамалары мен үлгілеріне зерттеу (сараптама) жүргізуге не осындай зерттеудің (сараптаманың) жүргізілуін қамтамасыз етуге;
5) кеден органының келісімімен кедендік бақылау аймағына кіруге құқылы өз қызметкерлерінің тізімін бекітуге және кедендік ресімдеу жөніндегі операцияларды жасау үшін қажетті мүліктік жалдау (жалға алу) шарты жағдайындағы үй-жайларының болуына;
6) осы Кодекске сәйкес кеден органдарынан кеден мәселелері жөнінде ақпарат және консультациялар алуға;
7) осы Кодекстің 26-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, кедендік мақсаттар үшін қажетті ақпараттарды автоматтандырылған өңдеу, деректерді электрондық жолмен беру үшін пайдаланатын кеден органдарының ақпараттық желілеріне қол жеткізуге;
8) өкілдік беруші тұлғадан кедендік мақсаттар үшін қажетті, оның ішінде құпия болып табылатын ақпараты бар құжаттар мен мәліметтерді талап етуге және осы Кодексте белгіленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін мерзімдерде осындай құжаттар мен мәліметтерді алуға;

Статья 396. Ограничение сферы деятельности таможенного
брокера
1. Таможенный брокер вправе ограничить сферу своей деятельности определенными категориями товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, видами транспортных средств и регионом. Эти ограничения указываются в лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного брокера.
2. Осуществление деятельности за пределами указанных ограничений не допускается.
Статья 397. Права таможенного брокера
1. Таможенный брокер обладает теми же правами и несет те же обязанности, что и лицо, которое уполномочивает его представлять свои интересы во взаимоотношениях с таможенными органами.
2. При осуществлении своей деятельности таможенный брокер вправе:
1) присутствовать при таможенном оформлении товаров и транспортных средств, при отборе проб и образцов товаров должностными лицами таможенных органов в целях таможенного оформления таких товаров;
2) с разрешения таможенного органа и в присутствии должностного лица таможенного органа до начала и в процессе таможенного оформления производить осмотр товаров и транспортных средств, их взвешивание и иное определение количества, а также отбирать пробы и образцы товаров. В отношении товаров, вывозимых с территории Республики Казахстан, такого разрешения не требуется, если указанные операции совершаются до начала таможенного оформления;
3) знакомиться с результатами проведенного таможенным органом исследования (экспертизы) отобранных проб и образцов товаров;
4) проводить исследование (экспертизу) отобранных проб и образцов товаров либо обеспечивать проведение такого исследования (экспертизы) в соответствии с законодательством Республики Казахстан за счет собственных средств или за счет средств представляемого лица;
5) утверждать с согласия таможенного органа список своих работников, имеющих право доступа в зоны таможенного контроля, и иметь на условиях договора имущественного найма (аренды) помещения, необходимые для совершения операций по таможенному оформлению;
6) получать информацию и консультации таможенных органов по таможенным вопросам в соответствии с настоящим Кодексом;
7) в порядке, установленном уполномоченным органом, иметь доступ к информационным сетям таможенных органов, используемым им для автоматизированной обработки информации, электронной передачи данных, необходимых для таможенных целей, за исключением случаев, предусмотренных статьей 26 настоящего Кодекса;
8) требовать от представляемого лица документы и сведения, необходимые для таможенных целей, в том числе содержащие информацию, являющуюся конфиденциальной, и получать такие документы и сведения в сроки, обеспечивающие соблюдение установленных настоящим Кодексом требований;

9) алдын ала операциялар, өзге де кедендік рәсімдер мен кедендік режимдер кезінде кедендік төлемдердің және салықтардың төленуін қамтамасыз ету бөлігінде өкілдік беруші тұлға үшін кеден органдарының алдында, егер бұл кеден брокері мен өкілдік беруші тұлғаның арасындағы шартта көзделсе, кепілгер немесе төлеуші ретінде болуға;
10) өкілдік беруші тұлғамен шарт жасасудың шарты ретінде осы тұлғаның Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес міндеттерін орындауын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды белгілеуге;
11) кеден органдарының және олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) осы Кодексте белгіленген тәртіппен шағымдануға құқылы.
Ескерту. 397-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
398-бап. Кеден брокерінің міндеттері
1. Кеден брокерінің міндеттері:
1) осы Кодексте және кеден ісі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерде көзделген тәртіппен тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау;
2) кеден органының талабы бойынша декларацияланатын тауарлар мен көлік құралдарын көрсету;
3) кеден органына кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді табыс ету;
4) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тауарлар мен көлік құралдарына қатысты есеп пен есептілікті жүргізу;
5) кедендік бірдейлендіру құралдарының анықталған кез келген өзгерісі, жойылуы, бүлінуі немесе жоғалуы, ыдыс пен ораманың бүлінуі, тауарлардың олар туралы көліктік, коммерциялық және өзге де құжаттардағы мәліметтерге сәйкес келмеуі, әртүрлі құжаттардағы тауарлар туралы мәліметтердің сәйкес келмеуі және кеден ісіне қатысы бар өзге де жағдайлар туралы кеден органдарын уақтылы хабарлау;
6) (алып тасталды - 2007.07.26. N 312 )
7) кеден органына кеден брокерінің штатындағы мамандар туралы мәліметтерді ұсыну;
8) өкілдік беруші тұлғадан алынған кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттар мен мәліметтердің сәйкестігін тексеру;
9) кеден органының талабы бойынша тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу кезінде қатысу және кеден органдарының лауазымды адамдарына кедендік ресімдеуді жүргізуде жәрдем көрсету;
10) кеден органының талабы бойынша өкілдік беруші тұлғаның есебінен тасымалдауды, өлшеуді немесе тауарлардың саны мен сапасын өзгеше анықтауды, тиеуді, түсіруді, қайта тиеуді, орамалардың бүлінгендерін жөндеуді, орамаларды ашуды, кедендік ресімдеуге жататын тауарлар мен көлік құралдарын орауды не қайта орауды жүзеге асыру, сондай-ақ үй-жайларды, ыдыстарды және көрсетілген тауарлар мен көлік құралдары болуы мүмкін басқа да орындарды ашуды қамтамасыз ету;

9) выступать в качестве поручителя или плательщика перед таможенными органами за представляемое лицо в части обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов при предварительных операциях, иных таможенных процедурах и таможенных режимах, если это предусмотрено договором между таможенным брокером и представляемым лицом;
10) устанавливать в качестве условия заключения договора с представляемым лицом требования по обеспечению исполнения обязательств этого лица в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
11) обжаловать решения, действия (бездействие) таможенных органов и их должностных лиц в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Сноска. Статья 397 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 398. Обязанности таможенного брокера
1. Обязанностями таможенного брокера являются:
1) декларирование товаров и транспортных средств в порядке, установленном настоящим Кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в сфере таможенного дела;
2) предъявление по требованию таможенного органа декларируемых товаров и транспортных средств;
3) представление таможенному органу документов и сведений, необходимых для таможенных целей;
4) ведение учета и отчетности в отношении товаров и транспортных средств в порядке, установленном уполномоченным органом;
5) своевременное информирование таможенных органов о любом обнаруженном изменении, уничтожении, повреждении или утрате средств таможенной идентификации, повреждении тары и упаковки, несоответствии товаров сведениям о них в транспортных, коммерческих и иных документах, несоответствии сведений о товарах в различных документах и иных обстоятельствах, имеющих отношение к таможенному делу;
6) исключен - от 26 июля 2007 года N 312 ;
7) представление в таможенный орган сведений о специалистах, состоящих в штате таможенного брокера;
8) проверка соответствия полученных от представляемого лица документов и сведений, необходимых для таможенных целей;
9) присутствие по требованию таможенного органа при таможенном оформлении товаров и транспортных средств и оказание содействия должностным лицам таможенных органов в производстве таможенного оформления;
10) осуществление по требованию таможенного органа за счет представляемого лица транспортировки, взвешивания или иного определения количества и качества товаров, погрузки, разгрузки, перегрузки, исправления повреждений упаковки, вскрытия упаковки, упаковка либо переупаковка товаров и транспортных средств, подлежащих таможенному оформлению, а также обеспечение вскрытия помещений, емкостей и других мест, где могут находиться указанные товары и транспортные средства;

11) кедендік төлемдерді және салықтарды дұрыс есептеу;
12) егер бұл өкілдік беруші тұлғамен жасалған шартта көзделсе, декларациялайтын тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу;
13) кедендік төлемдердің және салықтардың төленгендігін растайтын төлем құжаттарының кеден органына ұсынылуын қамтамасыз ету;
14) кеден брокері декларациялайтын тауарлар мен көлік құралдарына қатысты Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүргізетін ветеринариялық, фитосанитариялық және басқа да бақылау түрлері талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
15) кедендік ресімделуі аяқталмаған тауарлар мен көлік құралдарын пайдалану мен иелік етуге арналған шарттар мен шектеулерді тауарлар мен көлік құралдары шығарылғанға дейін не оларды таңдалған кедендік режимге сәйкес өкілдік беруші тұлғаның билігіне бергенге дейін сақтау;
16) өкілдік беруші тұлғалармен жасалған шарттардың тізілімін жүргізу;
17) кеден органының талабы бойынша брокерлік қызмет көрсетуге жасалған шарттарды ұсыну болып табылады.
2. Кеден брокерінің кеден органдарының алдындағы міндеттері өкілдік беруші тұлғамен жасалған шартпен шектелмеуге тиіс.
3. Кеден брокерінің міндеттері барлық кеден брокері үшін бірыңғай болып табылады. Жекелеген кеден брокерлері үшін жеке сипаттағы жеңілдіктер, ерекше (эксклюзивтік) құқықтар және өзге де артықшылықтар беруге тыйым салынады.
4. Кедендік ресімдеу бойынша операциялар жасау фактісі кеден брокеріне кедендік режимді қолданудың аяқталуына байланысты операцияларды жасау жөніндегі міндеттерді, сондай-ақ осы Кодекске және Қазақстан Республикасының кеден ісі саласындағы өзге нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тауарларды өткізетін тұлғаға ғана жүктелетін өзге де міндеттерді жүктемейді.
Ескерту. 398-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
399-бап. Кеден брокерінің жауапкершілігі
1. Осы Кодекске сәйкес кеден декларациясын бергенге дейін немесе онымен бір мезгілде төленуге тиіс кедендік төлемдердің және салықтардың төленбегені үшін кеден брокері өкілдік беруші тұлғамен жасалған шартқа сәйкес жауапты болады.
2. Осы Кодексте белгіленген талаптарды сақтамағаны үшін кеден брокері Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
400-бап. Кеден брокері ретіндегі қызметке қойылатын
біліктілік талаптары
Кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыру үшін мынадай біліктілік талаптарына сай болу қажет:

11) правильное исчисление таможенных платежей и налогов;
12) уплата таможенных платежей и налогов в отношении декларируемых товаров и транспортных средств, если это предусмотрено договором с представляемым лицом;
13) обеспечение представления в таможенный орган платежных документов, подтверждающих уплату таможенных платежей и налогов;
14) обеспечение соблюдения требований ветеринарного, фитосанитарного и других видов контроля, проводимого государственными органами Республики Казахстан, в отношении декларируемых таможенным брокером товаров и транспортных средств;
15) соблюдение условий и ограничений на пользование и распоряжение товарами и транспортными средствами, в отношении которых таможенное оформление не завершено, до выпуска товаров и транспортных средств либо до их передачи представляемому лицу в распоряжение в соответствии с избранным таможенным режимом;
16) ведение реестра заключенных с представляемыми лицами договоров;
17) представление по требованию таможенного органа договоров на оказание брокерских услуг.
2. Обязанности таможенного брокера перед таможенными органами не могут быть ограничены договором с представляемым лицом.
3. Обязанности таможенного брокера являются едиными для всех таможенных брокеров. Запрещается предоставление льгот, исключительных (эксклюзивных) прав и иных преимуществ, носящих индивидуальный характер для отдельных таможенных брокеров.
4. Факт совершения операций по таможенному оформлению не возлагает на таможенного брокера обязанностей по совершению операций, связанных с завершением действий таможенного режима, а также иных обязанностей, которые в соответствии с настоящим Кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в сфере таможенного дела возлагаются только на лицо, перемещающее товары.
Сноска. Статья 398 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 399. Ответственность таможенного брокера
1. За неуплату таможенных платежей и налогов, подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом до или одновременно с подачей таможенной декларации, таможенный брокер несет ответственность в соответствии с договором с представляемым лицом.
2. За несоблюдение требований, установленных настоящим Кодексом, таможенный брокер несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 400. Квалификационные требования к деятельности
в качестве таможенного брокера
Для осуществления деятельности в качестве таможенного брокера необходимо отвечать следующим квалификационным требованиям:

1) осы Кодекстің 424-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнімдермен үйлесімді бағдарламалық өнімдерді орнату және міндетті түрде пайдалану үшін компьютер құрал-жабдығының болуы;
2) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу бойынша делдалдық қызмет көрсетуге байланысты өкілдік беруші тұлғалардың мүліктері мен мүдделеріне зиян келтіргені үшін кеден брокерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының болуы.
Ескерту. 400-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
401-бап. Кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге
асыру құқығына арналған лицензия
1. Кеден брокері ретіндегі қызметке осындай қызметті жүзеге асыру құқығына уәкілетті орган берген лицензияны алғаннан кейін жол беріледі.
2. Лицензия алу үшін:
1) мүдделі тұлғаның белгіленген нысан бойынша өтінішін;
2) өтініште көрсетілген мәліметтерді және өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар, атап айтқанда:
тіркеу құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін;
осы Кодекстің 400-бабында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
3) лицензия бергені үшін алым төлегендігін растайтын құжаттар ұсыну қажет.
4) (алып тасталды - 2005.06.20. N 62 Заңымен)
3. Лицензия беру туралы өтінішті қарау кезінде уәкілетті орган өтініш беруші ұсынған құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығын растайтын құжаттарды сұратып алуға құқылы.
4. Осы тарауда реттелмеген, лицензиялауға байланысты қатынастар Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңдарымен реттеледі.
Ескерту. 401-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
402-бап. Кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыру
құқығына арналған лицензияның қолданылуын
тоқтата тұру
1. Лицензияларының қолданылуы соттың шешімі бойынша тоқтатыла тұратын шағын кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, кеден брокері  кеден брокері ретіндегі қызметке қойылатын талаптар мен міндеттерді сақтамаған жағдайда, сондай-ақ кеден брокері өз құқықтарын теріс пайдаланатындығына жеткілікті негіздер болған жағдайда, уәкілетті органның шешімі бойынша, себептері көрсетіле отырып лицензияның қолданылуы алты айға дейінгі мерзімге  тоқтатыла тұруы мүмкін.

1) иметь в наличии компьютерное оборудование для установки и обязательного использования программного продукта, совместимого с программными продуктами, используемыми таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 424 настоящего Кодекса;
2) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности таможенного брокера за причинение вреда имуществу и интересам представляемых лиц в связи с оказанием посреднических услуг по таможенному оформлению товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан.
Сноска. В статью 400 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); Статья 400 в редакции Закона РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 401. Лицензия на право осуществления
деятельности в качестве таможенного
брокера
1. Деятельность в качестве таможенного брокера допускается после получения лицензии, выданной уполномоченным органом, на право осуществления такой деятельности.
2. Для получения лицензии необходимо представить:
1) заявление заинтересованного лица по установленной форме;
2) документы, подтверждающие сведения, указанные в заявлении, и соответствие заявителя квалификационным требованиям, а именно:
нотариально засвидетельствованные копии регистрационных документов;
документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, установленным статьей 400 настоящего Кодекса;
3) документы, подтверждающие уплату сбора за выдачу лицензии;
4) (исключен - N 62 от 20.06.2005г.)
3. При рассмотрении заявления о выдаче лицензии уполномоченный орган вправе запрашивать документы, подтверждающие достоверность представленных заявителем документов и сведений.
4. Отношения, связанные с лицензированием, не урегулированные настоящей главой, регулируются законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
Сноска. В статью 401 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 402. Приостановление действия лицензии на право
осуществления деятельности в качестве
таможенного брокера
1. В случае неисполнения таможенным брокером требований и обязанностей, предъявляемых к деятельности в качестве таможенного брокера, а также при наличии достаточных оснований полагать, что таможенный брокер злоупотребляет своими правами, действие лицензии может быть приостановлено по решению уполномоченного органа на срок до шести месяцев с указанием причин приостановления, за исключением субъектов малого предпринимательства, действие лицензии которых приостанавливается по решению суда.

2. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімді уәкілетті орган дербес не кеден органы  ұсынымының негізінде мұндай шешімді негіздей отырып бұйрық нысанында қабылдайды.
3. Лицензияның қолданылуы тиісті шешім қабылданған күннен бастап тоқтатыла тұрады.
4. Лицензияның  қолданылуын тоқтата тұруға негіз болған  себептер жойылғаннан кейін, лицензияның қолданылуын жаңғырту  туралы шешім қабылданған күннен бастап уәкілетті орган басшысының бұйрығымен лицензияның қолданылуы жаңғыртылады.
5. Лицензияның қолданылуы кеден брокерінің дәлелді өтініші бойынша тоқтатыла тұруы мүмкін.
403-бап. Кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыру
құқығына арналған лицензиядан айыру
Лицензиядан айыру үшін:
1) көрінеу дұрыс емес мәліметтер беру;
2) кеден ісі саласында бір жылдың ішінде бірнеше рет әкімшілік құқық бұзушылық жасау;
3) (алып тасталды - 2007.07.26. N 312 )
4) лицензияның қолданылуын бұрын тоқтата тұруға негіз болған себептердің жойылмауы;
5) соттың лицензиатқа брокерлік қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысуға тыйым салуы негіз болып табылады.
Ескерту. 403-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
404-бап. Кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыру
құқығына арналған лицензияның қолданылуын
тоқтату
1. Мынадай жағдайларда:
1) лицензиядан айырылған;
2) кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиясы бар заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған;
3) кеден брокері уәкілетті органға жазбаша нысандағы тиісті өтінішін ұсына отырып, кедендік қызмет көрсету жөніндегі қызметін тоқтатқан жағдайларда лицензияның қолданылуы тоқтатылады.
2. Кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданылуы тоқтатылған жағдайда, заңды тұлға өзі кеден брокері ретіндегі қызметті тоқтатқанға дейін қабылдаған барлық міндеттемелерді орындауға міндетті.
3. Кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешім лицензияның қолданылуын тоқтату себептері көрсетіле отырып, уәкілетті орган басшысының бұйрығымен ресімделеді.
Заңды тұлғаның кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданылуы лицензиядан айыруға байланысты тоқтатылған жағдайда, лицензияның қолданылуын тоқтату туралы жеке бұйрық шығарылмайды.
Лицензияның қолданылуы тоқтатылған жағдайда, оның қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік он бес күннің ішінде лицензия уәкілетті органға қайтарылуға тиіс.
Ескерту. 404-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

2. Решение о приостановлении действия лицензии принимается уполномоченным органом самостоятельно либо на основании представления таможенного органа в форме приказа с обоснованием такого решения.
3. Действие лицензии приостанавливается со дня принятия соответствующего решения.
4. Действие лицензии возобновляется приказом руководителя уполномоченного органа со дня принятия решения о возобновлении действия лицензии после устранения причин, по которым ее действие было приостановлено.
5. Действие лицензии может быть приостановлено по мотивированному обращению таможенного брокера.
Статья 403. Лишение лицензии на право осуществления
деятельности в качестве таможенного брокера
Основаниями для лишения лицензии являются:
1) представление заведомо недостоверных сведений;
2) неоднократное в течение года совершение административных правонарушений в сфере таможенного дела;
3) исключен - от 26 июля 2007 года N 312 ;
4) неустранение причин, по которым действие лицензии было ранее приостановлено;
5) запрещение судом лицензиату заниматься деятельностью по оказанию брокерских услуг.
Сноска. Статья 403 в редакции Закона РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 404. Прекращение действия лицензии на право
осуществления деятельности в качестве
таможенного брокера
1. Лицензия прекращает свое действие в случаях:
1) лишения лицензии;
2) реорганизации или ликвидации юридического лица, имеющего лицензию на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера;
3) при прекращении таможенным брокером деятельности по оказанию таможенных услуг с представлением в уполномоченный орган соответствующего заявления в письменной форме.
2. При прекращении действия лицензии на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера юридическое лицо обязано выполнить все обязательства, принятые им до прекращения деятельности в качестве таможенного брокера.
3. Решение о прекращении действия лицензии на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера оформляется приказом руководителя уполномоченного органа с указанием причины прекращения действия лицензии.
При прекращении действия лицензии на право осуществления деятельности юридического лица в качестве таможенного брокера в связи с лишением лицензии отдельный приказ о прекращении действия лицензии не издается.
Лицензия при прекращении ее действия подлежит возврату в уполномоченный орган в течение пятнадцати календарных дней со дня принятия решения о прекращении действия лицензии.
Сноска. Статья 404 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).

405-бап. Кеден брокерінің қызметіне арналған қосымша
ережелер
1. Лицензияға енгізілмейтін, лицензия алуға арналған өтініште көрсетілген кеден брокері туралы мәліметтер өзгерген жағдайда, кеден брокері өзгерістер болған кезден бастап бір ай мерзімде бұл туралы уәкілетті органды жазбаша хабардар етуге міндетті.
2. Кеден брокерінің лицензияда көрсетілген атауы, тұрған орны өзгерген жағдайда, ол бір айдың ішінде көрсетілген мәліметтерді растайтын тиісті құжаттарды қоса тіркей отырып, лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш беруге міндетті.
Уәкілетті орган кеден брокері тиісті жазбаша өтініш берген күннен бастап он күннің ішінде белгіленген тәртіппен жаңа лицензия беру арқылы лицензияны қайта ресімдейді.
3. Кеден брокері лицензияда көрсетілген шектеулі қызмет саласын кеңейту туралы шешім қабылдаған жағдайда, жаңа лицензияны алудың белгіленген тәртібіне сәйкес оны алу қажет. Бұрын берілген лицензияның қолданылуы жаңа лицензия берілген кезден бастап тоқтатылады.
4. Лицензия жоғалған жағдайда кеден брокерінің өтініш берген күннен бастап он күн ішінде дубликат алуға құқығы бар. Дубликат бергені үшін Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгіленген тәртіппен және мөлшерде жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төленеді.
5. Кеден органдарының кеден брокері ретіндегі қызметті лицензиялауға байланысты шешімдеріне Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасалына алады.
6. Кеден брокері мен өкілдік беруші тұлғалардың арасындағы қатынастар лицензияның қолданылуы тоқтатылған, одан айырған және тоқтатыла тұрған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледі.
Ескерту. 405-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.12. N 222 (жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
406-бап. Кеден брокерлерінің  тізілімі
Уәкілетті орган кеден брокерлерінің тізілімін жүргізеді және оның ай сайын жариялануын, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып жариялануын қамтамасыз етеді.
407-бап. Кедендік ресімдеу жөніндегі маман
Ескерту. 407-бап алып тасталды - Қазақстан Республикасының  2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
408-бап. Кедендік ресімдеу жөніндегі маманның
біліктілік аттестатының қолданылуын
тоқтата тұру және оны қайтарып алу
Ескерту. 408-бап алып тасталды - Қазақстан Республикасының  2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 405. Дополнительные положения к деятельности
таможенного брокера
1. При изменении сведений о таможенном брокере, указанных в заявлении на получение лицензии, которые не вносятся в лицензию, таможенный брокер обязан в месячный срок с момента происшедших изменений письменно уведомить об этом уполномоченный орган.
2. В случае изменения наименования, места нахождения таможенного брокера, указанного в лицензии, он обязан в течение месяца подать заявление о переоформлении лицензии с приложением соответствующих документов, подтверждающих указанные сведения.
Уполномоченный орган в течение десяти дней со дня подачи таможенным брокером соответствующего письменного заявления переоформляет лицензию посредством выдачи новой лицензии в установленном порядке.
3. В случае принятия решения таможенным брокером о расширении ограниченной сферы деятельности, указанной в лицензии, необходимо получение новой лицензии в соответствии с установленным порядком ее получения. Действие ранее выданной лицензии прекращается с момента выдачи новой лицензии.
4. При утрате лицензии таможенный брокер имеет право на получение дубликата в течение десяти дней со дня обращения за ним. За выдачу дубликата уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в порядке и размере, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. Решения таможенных органов, связанные с лицензированием деятельности в качестве таможенного брокера, могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Отношения между таможенным брокером и представляемыми лицами в случае прекращения, лишения и приостановления лицензии регулируются законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 405 с изменениями, внесенными Законом РК от 12 января 2007 года N 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).
Статья 406. Реестр таможенных брокеров
Уполномоченный орган ведет реестр таможенных брокеров и обеспечивает его ежемесячную публикацию, в том числе с использованием информационных технологий.
Статья 407. Специалист по таможенному оформлению
Сноска. Статья 407 исключена Законом РК от 26.07.2007 N 312.
Статья 408. Приостановление и отзыв квалификационного
аттестата специалиста по таможенному
оформлению
Сноска. Статья 407 исключена Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

409-бап. Кеден брокерінің өкілдік беруші тұлғадан
алынған ақпаратқа қатысы
Кеден брокерінің өкілдік беруші тұлғадан алған ақпараты тек кедендік мақсаттар үшін пайдаланылуы мүмкін.
Өкілдік беруші тұлғаның құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделеріне зиян келтіруге жол берілмейді.
Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, өкілдік беруші тұлғаның құпия ақпаратын кеден брокерінің өз мақсаттарында жариялауына, пайдалануына, үшінші тұлғаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына беруіне болмайды.
10-Бөлім. Кеден органдарының интеллектуалдық
меншік объектілеріне құқықты қорғауы
52-тарау. Кеден органдарының интеллектуалдық меншік
объектілеріне құқықты қорғауы үшін негіздер
410-бап. Осы бөлімде пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы бөлімде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) зияткерлік меншік құқықтары бұзылған тауарлар - Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін және тауарлық таңбалары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қорғалатын осындай бірегей тауарларға ұқсас тауарларға жапсырылған күдікті тауарлық таңбалары бар тауарлар;
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін және осындай көшірмені жасау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қорғалатын авторлық құқық пен сабақтас құқықтарды бұзу болып табылатын, өндірілу еліндегі құқық иесінің келісімінсіз дайындалған көшірме болып табылатын тауарлар;
2) құқық иеленуші - Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес интеллектуалдық меншік объектілерін иеленуге ерекше құқығы бар тұлға;
3) шығаруды тоқтату - таңдап алынған кедендік режимге сәйкес Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін, зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауарлар болып табылады деп болжанып отырған тауарларды шығару туралы шешім қабылдану мерзімін кеден органдарының ұзартуы;
4) интеллектуалдық меншік объектілері бар тауарлар тізілімі (бұдан әрі - тізілім) - Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес қорғалатын интеллектуалдық меншік объектілері бар тауарлардың тізбесі.
Ескерту. 410-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
411-бап. Кеден органдарының зияткерлік меншік
объектілеріне құқықтарды қорғауы
Кеден органдары өз құзыреті шегінде мынадай зияткерлік меншік объектілерін:

Статья 409. Отношение таможенного брокера к информации,
полученной от представляемого лица
Информация, полученная таможенным брокером от представляемого лица, может использоваться исключительно в таможенных целях.
Не допускается причинение вреда правам и охраняемым законом интересам представляемого лица.
Конфиденциальная информация представляемого лица не может разглашаться, использоваться таможенным брокером в собственных целях, передаваться третьим лицам, а также государственным органам Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
Раздел 10. Защита прав на объекты интеллектуальной собственности
таможенными органами
Глава 52. Основания для защиты прав на объекты интеллектуальной
собственности таможенными органами
Статья 410. Основные понятия, используемые в настоящем
разделе
В настоящем разделе используются следующие основные понятия:
1) товары с нарушением прав интеллектуальной собственности - товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан и содержащие сомнительные товарные знаки, нанесенные на товары, аналогичные оригинальным товарам, товарные знаки которых охраняются в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан и являющиеся копией, изготовленной без согласия правообладателя в стране производства, в которой изготовление такой копии является нарушением авторского права и смежных прав, охраняемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) правообладатель - лицо, обладающее исключительными правами на объект интеллектуальной собственности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
3) приостановление выпуска - продление таможенными органами срока принятия решения о выпуске товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с избранным таможенным режимом, в отношении которых предполагается, что они являются товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности;
4) реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности (далее - реестр), - перечень товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, охраняемые в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 410 с изменениями, внесенными Законом РК от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 411. Защита прав на объекты интеллектуальной
собственности таможенными органами
Таможенные органы в пределах своей компетенции принимают меры по защите следующих объектов интеллектуальной собственности:

1) авторлық және аралас құқықтар объектілерін;
2) тауар белгілерін, қызмет көрсету белгілерін қорғау жөнінде шаралар қабылдайды.
Кеден органдары зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөнінде осы бапта көзделмеген шараларды қолданбайды.
Ескерту. 411-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
412-бап. Тізілім жүргізу тәртібі
1. Уәкілетті орган кедендік бақылау мақсатында тізілім жүргізеді және оның жариялануын қамтамасыз етеді.
2. Тізілімді жүргізу және оны кеден органдары мен өтініш берушіге жеткізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
413-бап. Интеллектуалдық меншік объектісі бар тауарды
тізілімге енгізу және мұндай тауарды
тізілімнен шығару тәртібі
1. Тізілімге енгізуді интеллектуалдық меншік объектілеріне құқық иеленушінің өтініші бойынша уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу кезінде интеллектуалдық меншік объектісіне өзінің құқығы бұзылды немесе бұзылуы мүмкін деп ойлауға жеткілікті негіздемесі бар құқық иесі немесе құқық иесінің мүддесін білдіретін өзге тұлға (бұдан әрі - өтініш беруші) интеллектуалдық меншік объектісіне құқығын қорғау туралы уәкілетті органға өтініш беруге құқылы.
3. Өтініште мынадай мәліметтер:
1) өтініш берушінің интеллектуалдық меншік объектілеріне құқығын қорғау туралы өтініші;
2) өтініш беруші туралы мәлімет;
3) интеллектуалдық меншіктің тиісті объектілері туралы, құқық иеленушінің пікірінше оның құқығын қорғауда кеден органдарының жәрдемі қажет болатын мерзім туралы ақпарат, оның ішінде электронды нысандағы ақпарат; интеллектуалдық меншік объектілері бар тауарлардың сипаттамасы; құқық иеленушінің пікірінше зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауарлар туралы, кеден органдарына осындай тауарларды анықтауға мүмкiндiк беретiн толық мәліметтер;
4) егер тауарлардың зияткерлік меншік құқығы бұзылған емес деп белгіленген жағдайларда декларантқа және өзге тұлғаларға зиянының орнын толтыру, сондай-ақ зияткерлік меншік құқығы бұзылған деп болжанған интеллектуалдық меншік объектісі бар тауарларды шығаруды тоқтата тұруға байланысты туындауы мүмкін кеден органдарының шығындарын өтеу туралы өтініш берушінің міндеттемесі болуға тиіс.
4. Өтінішке интеллектуалдық меншік құқығының бар екендігін және кімге тиесілілігін растайтын құжаттар (куәлік, лицензиялық шарт) және құқық иеленушінің өзінің мүддесін білдіретін тұлғаға берген сенімхаты, өтініш берушінің басқа тұлғаға келтірген зияны үшін жауапкершілігін сақтандыру шарты қоса тіркеледі. Бұл орайда сақтандыру сомасы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген мың еселенген айлық есептік көрсеткіштен кем болмауға тиіс.
Өтінiш берумен бiр мезгілде зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауардың ерекше белгілерiнiң сипаттамасы табыс етіледi.
Мүмкiндiгiнше интеллектуалдық меншiк объектiсi бар тауардың және зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауардың үлгілерi, оның ішінде электронды нысандағы үлгілері де табыс етіледi.

1) объектов авторских и смежных прав;
2) товарных знаков, знаков обслуживания.
Меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, не предусмотренные настоящей статьей, таможенными органами не принимаются.
Сноска. Статья 411 в редакции Закона РК от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 412. Порядок ведения реестра
1. В целях таможенного контроля уполномоченный орган ведет реестр и обеспечивает его публикацию.
2. Порядок ведения реестра и его доведения до таможенных органов и заявителей определяется уполномоченным органом.
Статья 413. Порядок внесения товара, содержащего объект
интеллектуальной собственности, в реестр и
исключения такого товара из реестра
1. Включение в реестр осуществляется уполномоченным органом по заявлению правообладателя на объекты интеллектуальной собственности.
2. Правообладатель или иное лицо, представляющее интересы правообладателя (далее - заявитель), имеющее достаточные основания полагать, что при перемещении товаров через таможенную границу Республики Казахстан нарушены или могут быть нарушены его права на объект интеллектуальной собственности, вправе подать письменное заявление о защите прав на объекты интеллектуальной собственности в уполномоченный орган.
3. В заявлении должны содержаться следующие сведения:
1) обращение заявителя о защите прав на объекты интеллектуальной собственности;
2) сведения о заявителе;
3) информация, в том числе в электронной форме, о соответствующих объектах интеллектуальной собственности, о сроке, в течение которого, по мнению правообладателя, ему потребуется содействие таможенных органов в защите его прав; описание товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности; подробные сведения о товарах, являющихся, по мнению правообладателя, товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности, позволяющие таможенным органам выявить такие товары;
4) обязательство заявителя о возмещении вреда декларанту и иным лицам, а также затрат таможенных органов, которые могут возникнуть в связи с приостановлением выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в отношении которых предполагается, что они являются товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности, в случаях, если будет установлено, что товары не являются товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности.
4. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие наличие и принадлежность права интеллектуальной собственности (свидетельство, лицензионный договор), и доверенность, выданная правообладателем лицу, представляющему его интересы, договор страхования ответственности заявителя за причинение вреда другим лицам. При этом страховая сумма не может быть менее тысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Одновременно с подачей заявления представляется описание отличительных признаков товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности.
При возможности также представляются образцы товара, содержащего объект интеллектуальной собственности, и товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности, в том числе в электронной форме.

5. Кеден iсi мәселелерi жөніндегі уәкілетті орган өтініш түскен күннен бастап күнтізбелiк отыз күннен аспайтын мерзiмде оны қарайды және тауарды тiзілімге енгiзу туралы шешім қабылдайды.
Өтiнiш берушi ұсынған мәлiметтердiң дұрыстығын тексеру мақсатында кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган үшiншi тұлғалардан, сондай-ақ тиiстi мемлекеттiк органдардан мәлiмделген мәлiметтердi растайтын құжаттарды сұрап алуға құқылы. Аталған тұлғалар сауалды алған күннен бастан күнтізбелiк он күн ішінде сұратылған құжаттарды табыс етуге мiндетті.
Жеткiлiктi негіздер болған жағдайда кеден iсi мәселелерi жөнiндегі уәкілетті орган өтінiштi қарау мерзімін ұзартуға, бiрақ үш айдан аспайтын мерзiмге ұзартуға құқылы.
Кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органның тауарды тiзілімге енгiзу туралы шешiмi кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен ресiмделедi.
Тауарларды тізілімге енгізуден бас тарту туралы шешім өтініш беруші дұрыс емес мәліметтер берген жағдайда, сондай-ақ тауарлардың зияткерлік меншік құқығы бұзылғандық белгілерін растау мүмкін болмаған кезде қабылданады.
Өтініш берушіге уәкілетті органның шешімі туралы жазбаша нысанда хабардар етіледі.
6. Өтініште не оған қоса берілген құжаттарда көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда өтініш беруші ол туралы уәкілетті органға күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей хабарлауға міндетті.
7. Интеллектуалдық меншік объектісі бар тауарлар:
1) өтініш берушінің өтініші бойынша;
2) тізілімге енгізу кезінде толық емес немесе дұрыс емес мәліметтер ұсынылған жағдайда;
3) өтініште көрсетілген мәліметтердің өзгергені туралы белгіленген мерзімде хабарланбаған жағдайда;
4) тиісті интеллектуалдық меншік объектісіне құқықтың қолданылуы тоқтатылған жағдайда;
5) өтініш беруші осы бөлімнің ережелерін сақтамаған жағдайда тізілімнен шығарылуы мүмкін.
8. Уәкілетті орган тауарлардың тізілімнен шығарылғандығы туралы өтініш берушіге үш жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар етеді.
9. Интеллектуалдық меншік объектісіне құқық тоқтатылған жағдайда құқық иеленуші бұл туралы уәкілетті органды үш жұмыс күні ішінде хабардар етуге міндетті.
Ескерту. 413-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.
414-бап. Құқық қорғау мерзімі
Кеден органдарының құқық иеленуші құқығын қорғау мерзімін уәкілетті орган интеллектуалдық меншік объектісі бар тауарды тізілімге енгізу туралы шешім қабылдаған кезде, өтініш беруші көрсеткен мерзімді ескере отырып, бірақ көрсетілген тауар тізілімге енгізілген күннен бастап екі жылдан аспайтын мерзімге белгілейді.
Көрсетілген мерзімді уәкілетті орган өтініш берушінің ол туралы өтініші болған жағдайда ұзартады.
Құқық қорғау мерзімі құқық иеленушінің тиісті интеллектуалдық меншік объектісіне құқығының қолданылу мерзімінен аспауға тиіс.

5. Уполномоченный орган рассматривает заявление в срок, не превышающий тридцати календарных дней со дня его поступления, и принимает решение о внесении товара в реестр.
В целях проверки достоверности представленных заявителем сведений уполномоченный орган вправе запрашивать у третьих лиц, а также у соответствующих государственных органов документы, подтверждающие заявленные сведения. Указанные лица обязаны в течение десяти календарных дней со дня получения запроса представить запрашиваемые документы.
При наличии достаточных оснований уполномоченный орган вправе продлить срок рассмотрения заявления, но не более чем до трех месяцев.
Решение уполномоченного органа о включении товаров в реестр оформляется приказом руководителя уполномоченного органа.
Решение об отказе внесения товаров в реестр принимается в случае представления заявителем недостоверных сведений, а также при невозможности подтверждения признаков товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности.
О решении уполномоченного органа заявитель уведомляется в письменной форме.
6. В случае изменения сведений, указанных в заявлении либо в прилагаемых к нему документах, заявитель обязан сообщить об этом в уполномоченный орган не позднее пятнадцати календарных дней.
7. Товары, содержащие объекты интеллектуальной собственности, могут быть исключены из реестра:
1) по обращению заявителя;
2) при представлении неполных или недостоверных сведений при включении в реестр;
3) при несообщении в установленный срок об изменении сведений, указанных в заявлении;
4) при прекращении действия права на соответствующие объекты интеллектуальной собственности;
5) при несоблюдении заявителем положений настоящего раздела.
8. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней письменно уведомляет заявителя об исключении товаров из реестра.
9. В случае прекращения прав на объекты интеллектуальной собственности правообладатель обязан в течение трех рабочих дней уведомить об этом уполномоченный орган.
Сноска. Статья 413 с изменениями, внесенными законами РК от 20.06.2005 N 62 (вводятся в действие со дня его официального опубликования); от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 414. Срок защиты прав
Срок защиты прав правообладателя таможенными органами устанавливается уполномоченным органом при принятии решения о внесении товара, содержащего объект интеллектуальной собственности, в реестр с учетом сроков, указываемых заявителем, но не более двух лет со дня включения указанного товара в реестр.
Указанный срок продлевается уполномоченным органом при наличии обращения заявителя об этом.
Срок защиты прав не может превышать срок действия права правообладателя на соответствующий объект интеллектуальной собственности.

53-тарау. Интеллектуалдық меншік объектілері бар
тауарларды кедендік ресімдеу және кедендік
бақылау ерекшеліктері
415-бап. Кедендік ресімдеу және кедендік бақылау
Интеллектуалдық меншік объектісі бар тауарларды кедендік ресімдеу және кедендік бақылау осы тарауда белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып жүзеге асырылады.
416-бап. Интеллектуалдық меншік объектісі бар
тауарларды шығаруды тоқтата тұру
1. Егер тізілімге енгізілген тауарларды кедендік ресімдеу мен кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде кеден органы тауарлардың зияткерлік меншік құқығы бұзылған екендігінің белгілерін тапса, онда мұндай тауарларды шығару тоқтатыла тұрады.
2. Тауарларды шығаруды он жұмыс күніне дейінгі мерзімде тоқтата тұру туралы шешімді кедендік ресімдеуді жүзеге асыратын кеден органының басшысы не оны алмастырушы адам қабылдайды және тиісті бұйрықпен ресімделеді. Өтініш берушінің сұрауы бойынша көрсетілген мерзім ұзартылуы мүмкін, бірақ ол он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
3. Кеден органы интеллектуалдық меншік объектілері бар тауарларды шығаруды тоқтата тұру туралы шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқтата тұру және оның себептері туралы өтініш беруші мен декларантты хабардар етеді, сондай-ақ декларантқа - өтініш берушінің атауы мен мекен-жайын, ал өтініш берушіге декларанттың атауы мен мекен-жайын хабарлайды.
4. Интеллектуалдық меншікке құқықтардың бұзылғандығы туралы талап қою бойынша істі қозғау туралы айғақтар ұсынылған кезде тауарларды шығаруды тоқтата тұрудың осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзімі, сондай-ақ тауарларды уақытша сақтау мерзімі талап қою бойынша шешім заңды күшіне енгізілгенге дейін ұзартылады.
Ескерту. 416-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2009.12.08 N 224-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.
416-1-бап. Кеден органдарының зияткерлік меншік
объектілері бар тауарларды кедендік бақылау
жөніндегі қосымша өкілеттіктері
1. Кеден органдары өткізілетін тауарлардың зияткерлік меншік құқықтары бұзылған тауарлар болып табылатын белгілері анықталған кезде осы бапта көзделген тәртіпке сәйкес көрсетілген тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы құқық иесінің өтінішінсіз-ақ тізілімге енгізілмеген зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығаруды тоқтата тұруға құқылы.
Осы бапқа сәйкес көрсетілген тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы және тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы шешімнің күшін жою туралы шешімді тиісті бұйрықты ресімдей отырып кеден органының басшысы немесе оны алмастыратын адам қабылдайды.

Глава 53. Особенности таможенного оформления
и таможенного контроля товаров, содержащих объекты
интеллектуальной собственности
Статья 415. Таможенное оформление и таможенный контроль
Таможенное оформление и таможенный контроль товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, осуществляются с учетом особенностей, установленных настоящей главой.
Статья 416. Приостановление выпуска товаров, содержащих
объекты интеллектуальной собственности
1. Если при осуществлении таможенного оформления и таможенного контроля товаров, внесенных в реестр, таможенный орган обнаруживает признаки того, что товары являются товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности, то выпуск таких товаров приостанавливается.
2. Решение о приостановлении выпуска товаров сроком до десяти рабочих дней принимает руководитель таможенного органа, осуществляющего таможенное оформление, либо лицо, его замещающее, и оформляется соответствующим приказом. По запросу заявителя указанный срок может быть продлен, но не более чем на десять рабочих дней.
3. Таможенный орган в срок не позднее одного рабочего дня с даты принятия решения о приостановлении выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, уведомляет заявителя и декларанта о приостановлении и его причинах, а также сообщает декларанту наименование и адрес заявителя, а заявителю - наименование и адрес декларанта.
4. При представлении доказательства о возбуждении дела по иску о нарушении прав на интеллектуальную собственность сроки приостановления выпуска товаров, установленные пунктом 2 настоящей статьи, а также сроки временного хранения товаров продлеваются до вступления в законную силу решения по иску.
Сноска. Статья 416 с изменениями, внесенными законами РК от 20.06.2005 N 62 (вводятся в действие со дня его официального опубликования); от 08.12.2009 № 224-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 416-1. Дополнительные полномочия таможенных
органов по таможенному контролю товаров,
содержащих объекты интеллектуальной
собственности
1. Таможенные органы вправе приостановить выпуск товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, не включенных в реестр, без заявления правообладателя о приостановлении выпуска указанных товаров в соответствии с порядком, предусмотренным настоящей статьей, при обнаружении признаков того, что перемещаемые товары являются товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности.
Решение о приостановлении выпуска указанных товаров в соответствии с настоящей статьей и об отмене решения о приостановлении выпуска товаров принимается руководителем таможенного органа или лицом, его замещающим, с оформлением соответствующего приказа.

2. Кеден органдары қорғалатын тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын қорғау жөніндегі өзінің қосымша өкілеттіктерін іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органының мемлекеттік тіркеу тізілімдерінен алынатын ақпаратты пайдаланады. Аталған тізілімдер жалпыға қолжетімді болып табылады, олар Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органының веб-сайтында орналастырылады.
Кеден органдарының авторлық құқықпен және сабақтас құқықтармен қорғалатын шығармалар мен объектілерге құқықтарды қорғау жөніндегі қосымша өкілеттіктері Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен өзара бірлескен іс-қимыл арқылы жүзеге асырылады.
3. Осы баптың 1-тармағына сәйкес тауарларды шығаруды тоқтата тұрған кезде кеден органдары құқықтардың бұзылғанының белгілері анықталған және зияткерлік меншік объектілері бар тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру жөнінде шаралар қабылдаудың қажеттігі расталған кезде бұл туралы құқық иесін және декларантты хабардар ету жөнінде барлық қажетті шараларды дереу қабылдайды. Құқықтары бұзылуы ықтимал тауарлық таңбаның, қызмет көрсету таңбасының немесе авторлық және сабақтас құқықтардың құқық иесінің мекенжайын анықтау үшін кеден органы:
тауарлық таңба, қызмет көрсету таңбасы және оның құқық иесі туралы ақпараттың бар-жоғына Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік тіркеу тізілімдері арқылы тексереді және қажетті шаралар қабылдау үшін құқық иесіне хабарлама жібереді;
авторлық құқықты тіркеудің бар-жоғын анықтау және құқық иесін тиісті шаралар қабылдау қажеттігі туралы одан әрі хабардар ету үшін Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға сауал жібереді. Сауалда кеден органы және оларға қатысты қорғау шаралары қабылданатын тауарлар туралы мәліметтер көрсетілуі тиіс.
Кеден органы және Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органы құқық иесінің орналасқан жерін анықтау және оны жиырма төрт сағат ішінде хабардар ету жөнінде дереу қажетті барлық шараларды қабылдайды.
Егер кеден органы жиырма төрт сағат ішінде құқық иесінің орналасқан жерін анықтай алмаса, тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы шешімнің күші жойылуға тиіс, ал тауарлар осы Кодексте айқындалған тәртіппен дереу кедендік ресімделуге және шығарылуға тиіс.

2. Таможенные органы в целях реализации своих дополнительных полномочий по защите охраняемых товарных знаков, знаков обслуживания используют информацию, получаемую из государственных реестров регистрации уполномоченного государственного органа Республики Казахстан в области охраны прав интеллектуальной собственности. Указанные реестры являются общедоступными, размещаются на веб-сайте уполномоченного государственного органа Республики Казахстан в области охраны прав интеллектуальной собственности.
Дополнительные полномочия таможенных органов по защите прав на произведения и объекты, охраняемые авторским правом и смежными правами, осуществляются во взаимодействии с уполномоченным государственным органом Республики Казахстан в области охраны прав интеллектуальной собственности.
3. При приостановлении выпуска товаров в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи таможенные органы незамедлительно принимают все необходимые меры по уведомлению об этом правообладателя и декларанта при выявлении признаков нарушения прав и подтверждении необходимости принятых мер по приостановлению выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности. Для определения местонахождения правообладателя товарного знака, знака обслуживания или авторского и смежных прав, права которого возможно нарушены, таможенный орган:
проверяет государственные реестры регистрации уполномоченного государственного органа Республики Казахстан в области охраны прав интеллектуальной собственности на наличие информации о товарном знаке, знаке обслуживания и его правообладателей и направляет уведомление правообладателю для принятия необходимых мер;
направляет запрос в уполномоченный государственный орган Республики Казахстан в области охраны прав интеллектуальной собственности для выяснения наличия регистрации авторского права и дальнейшего уведомления правообладателя о необходимости принятия соответствующих мер. В запросе должны быть указаны сведения о таможенном органе и товарах, в отношении которых предпринимаются меры по защите.
Таможенный орган и уполномоченный государственный орган Республики Казахстан в области охраны прав интеллектуальной собственности незамедлительно принимают все необходимые меры по определению местонахождения и уведомлению правообладателя в течение двадцати четырех часов.
Если в течение двадцати четырех часов таможенный орган не сможет определить местонахождение правообладателя, решение о приостановлении выпуска товаров подлежит отмене, а товары подлежат незамедлительному таможенному оформлению и выпуску в порядке, определенном настоящим Кодексом.

4. Зияткерлік меншік құқықтарының бұзылу белгілері табылған кезде құқық иесін хабардар ету және тауарлардың шығарылуын тоқтата тұрудың күшін жою не мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдау үшін тауарлардың шығарылуы үш жұмыс күніне дейін тоқтатыла тұрады.
5. Егер осы баптың 4-тармағында көрсетілген мерзім ішінде кеден органына:
құқық иесі тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру мерзімін он жұмыс күніне дейін ұзарту туралы өтінішті табыс етпесе;
құқық иесі тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы шешімнің күшін жою туралы өтінішті табыс етсе, тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы шешімнің күші жойылуға, ал тауарлар осы Кодексте айқындалған тәртіппен дереу кедендік ресімделуге және шығарылуға тиіс.
6. Егер осы баптың 4-тармағында көрсетілген мерзім ішінде кеден органдарына құқық иесінен тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру мерзімін ұзарту туралы өтініш келіп түскен жағдайда, тауарлардың шығарылуын тоқтата тұрудың бастапқы күнінен бастап тауарлардың шығарылуы он жұмыс күніне дейін тоқтатыла тұрады. Мұндай жағдайда құқық иесі он жұмыс күні ішінде:
1) шығарылуы тоқтатыла тұрған тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу фактісімен байланысты зияткерлік меншік объектілеріне құқықтардың бұзылуы туралы талап-арыз бойынша азаматтық іс қозғау туралы соттың ұйғарымын ұсынуға;
2) егер соттың шешімімен тауарлар зияткерлік меншік құқықтары бұзылмаған тауарлар деп айқындалған жағдайда, декларантқа және өзге де тұлғаларға зиянды өтеу, сондай-ақ зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығаруды тоқтата тұруға байланысты туындауы мүмкін кеден органдарының шығындарын өтеу туралы міндеттемені ұсынуға;
3) осы Кодекстің 413-бабында белгіленген тәртіпке сәйкес кеден ісі саласындағы уәкілетті органға көрсетілген тауарларды тізілімге енгізу туралы құқық иесінің өтінішін растайтын дәлелдемелерді ұсынуға міндетті.
Құқық иесі тауарлардың шығарылуын тоқтата тұрудың бастапқы күнінен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы шығарылуы тоқтатыла тұрған тауарларды өткізу фактісімен байланысты зияткерлік меншік объектілеріне құқықтардың бұзылуы туралы талап-арыз бойынша азаматтық іс қозғау туралы соттың ұйғарымын ұсынған кезде, сондай-ақ құқық иесі өзге де міндеттемелерін орындаған кезде тауарлардың шығарылуын тоқтата тұрудың мерзімі, сондай-ақ тауарларды уақытша сақтау мерзімі аталған талап-арыз бойынша сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін ұзартылады.
Егер құқық иесі тауарлардың шығарылуын тоқтата тұрудың бастапқы күнінен бастап он жұмыс күні ішінде осы тармақтың ережелерін сақтамаса, кеден органы осы Кодексте айқындалған тәртіппен тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы шешімнің күшін жояды және тауарларды кедендік ресімдеуді жүргізеді. Бұл ретте он жұмыс күні ішінде тауарлардың шығарылуын тоқтата тұрумен байланысты декларант пен кеден органының шығындары құқық иесіне жүктеледі.
Кеден органдары мен Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органы арасындағы өзара іс қимыл мен ақпарат алмасудың тәртібі бірлескен актімен белгіленеді.
Ескерту. Кодекс 416-1-баппен толықтырылды - ҚР 2009.12.08 N 224-IV (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

4. Выпуск товаров при обнаружении признаков нарушения прав интеллектуальной собственности приостанавливается до трех рабочих дней для уведомления правообладателя и принятия решения об отмене либо о продлении приостановления выпуска товаров.
5. Решение о приостановлении выпуска товаров подлежит отмене, а товары подлежат незамедлительному таможенному оформлению и выпуску в порядке, определенном настоящим Кодексом, если в течение срока, указанного в пункте 4 настоящей статьи, в таможенный орган:
правообладатель не представит заявление о продлении срока приостановления выпуска товаров до десяти рабочих дней;
правообладатель представит заявление об отмене решения о приостановлении выпуска товаров.
6. В случае, если в течение срока, указанного в пункте 4 настоящей статьи, в таможенные органы поступит заявление от правообладателя о продлении срока приостановления выпуска товаров, выпуск товаров приостанавливается до десяти рабочих дней с даты первоначального приостановления выпуска товаров. В таком случае правообладатель обязан в течение десяти рабочих дней:
1) представить определение судьи о возбуждении гражданского дела по иску о нарушении прав на объекты интеллектуальной собственности, связанного с фактом перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан, выпуск которых приостановлен;
2) представить обязательство о возмещении вреда декларанту и иным лицам, а также затрат таможенных органов, которые могут возникнуть в связи с приостановлением выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в случаях, если решением суда будет определено, что товары не являются товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности;
3) представить доказательства, подтверждающие обращение правообладателя в уполномоченный орган в сфере таможенного дела о включении указанных товаров в реестр в соответствии с порядком, установленным статьей 413 настоящего Кодекса.
При представлении правообладателем в течение десяти рабочих дней с даты первоначального приостановления выпуска товаров определения судьи о возбуждении гражданского дела по иску о нарушении прав на объекты интеллектуальной собственности, связанного с фактом перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан, выпуск которых приостановлен, а также выполнении правообладателем иных обязанностей сроки приостановления выпуска товаров, а также сроки временного хранения товаров продлеваются до вступления в законную силу решения суда по указанному иску.
Если в течение десяти рабочих дней с даты первоначального приостановления выпуска товаров правообладатель не соблюдает положения настоящего пункта, таможенный орган отменяет решение о приостановлении выпуска товаров и производит таможенное оформление товаров в порядке, определенном настоящим Кодексом. При этом затраты декларанта и таможенного органа, связанные с приостановлением выпуска товаров в течение десяти рабочих дней, возлагаются на правообладателя.
Порядок взаимодействия и обмена информацией между таможенными органами и уполномоченным государственным органом Республики Казахстан в области охраны прав интеллектуальной собственности устанавливается совместным актом.
Сноска. Кодекс дополнен статьей 416-1 в соответствии с Законом РК от 08.12.2009 № 224-IV (вводится в действие с 01.01.2010).

417-бап. Кеден органдарының шығындарын өтеу
Кеден органдарына шығындарын:
1) тауарлардың зияткерлік меншік құқығы бұзылған деп танылған жағдайда - декларант;
2) тауарлардың зияткерлік меншік құқығы бұзылған болып табылмайды деп танылған жағдайда өтініш беруші өтейді.
418-бап. Ақпараттар беру. Сынамалар мен үлгілерді
іріктеп алу
1. Кеден органы шығаруды тоқтата тұру туралы шешім қабылданған тауарлардың зияткерлік меншік құқығы бұзылғандық белгілері анықталғандығы туралы ақпаратты өтініш берушіге және декларантқа береді.
2. Осы бапқа сәйкес өтініш беруші немесе декларант алған ақпарат құпия болып табылады және, осы Кодекс пен Қазақстан Республикасының өзге де заң актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, олар мұны жария етпеуге, үшінші тұлғаға, сондай-ақ мемлекеттік органдарға бермеуге тиіс.
3. Кеден органының рұқсатымен өтініш беруші мен оның өкілдері тауарлардың зияткерлік меншік құқығы бұзылғандық белгілері бойынша шығаруды тоқтата тұру туралы шешім қабылданған тауарлардың сынамалары мен үлгілерін кедендік бақылаумен алуға және оларға зерттеулер жүргізуге құқылы. Қараңыз.V106221
419-бап. Шығаруды тоқтата тұру туралы шешімнің
күшін жою
1. Егер шығаруды тоқтата тұру туралы шешімнің қолданылу мерзімі ішінде:
1) кеден органына шығаруды тоқтата тұру туралы шешімді жою туралы өтініш берушіден өтініш түссе;
2) интеллектуалдық меншiк объектiсі осы Кодекстің 413-бабына сәйкес тізілімнен алынып тасталса;
3) егер өтініш беруші интеллектуалдық меншiк объектiсі бар тауарларды шығаруды тоқтата тұру мерзімінде ұсталған тауарларды кеден шекарасы арқылы өткізу фактісіне байланысты интеллектуалдық меншiк құқығын бұзғандығы туралы сот ісі қозғалғаны жөнінде айғақтар ұсынбаса, шығаруды тоқтата тұру туралы шешімнің күші жойылуға тиіс.
Аталған жағдайларда тауарлар осы Кодексте белгіленген тәртіппен дереу кедендік ресімделуге және шығарылуға тиіс.
2. Шығаруды тоқтата тұру туралы шешімді жоюды осындай шешім қабылдаған кеден органының басшысы не оны алмастырушы адам тиісті бұйрықты ресімдей отырып жүзеге асырады.
3. Тауарларды шығару құқық иеленушінің интеллектуалдық меншiк объектiлеріне құқығын қорғау туралы тиісті уәкілетті мемлекеттік органға өтініш білдіруіне кедергі бола алмайды. P041120
Ескерту. 419-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 417. Возмещение затрат таможенных органов
Возмещение затрат таможенным органам производится:
1) декларантом - в случае признания товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности;
2) заявителем - в случае признания товаров, не являющихся товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности.
Статья 418. Предоставление информации. Отбор проб и
образцов
1. Таможенный орган предоставляет заявителю и декларанту информацию об обнаруженных признаках товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности, в отношении которых принято решение о приостановлении выпуска.
2. Информация, полученная заявителем или декларантом в соответствии с настоящей статьей, является конфиденциальной и не должна ими разглашаться, передаваться третьим лицам, а также государственным органам, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
3. С разрешения таможенного органа заявитель и его представители имеют право отбирать под таможенным контролем пробы и образцы товаров, в отношении которых принято решение о приостановлении выпуска по признакам товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности, и проводить их исследование.
Статья 419. Отмена решения о приостановлении выпуска
1. Решение о приостановлении выпуска подлежит отмене, если в течение срока действия решения о приостановлении выпуска:
1) в таможенный орган поступит заявление от заявителя об отмене решения о приостановлении выпуска;
2) объект интеллектуальной собственности будет исключен из реестра в соответствии со статьей 413 настоящего Кодекса;
3) заявителем в сроки приостановления выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, не представлены доказательства о возбуждении дела по иску о нарушении прав на интеллектуальную собственность, связанного с фактом перемещения задержанных товаров через таможенную границу.
В указанных случаях товары подлежат незамедлительному таможенному оформлению и выпуску в порядке, определенном настоящим Кодексом.
2. Отмена решения о приостановлении выпуска осуществляется руководителем таможенного органа, принявшим такое решение, либо лицом, его замещающим с оформлением соответствующего приказа.
3. Выпуск товаров не может служить препятствием для обращения правообладателя о защите своих прав на объекты интеллектуальной собственности в соответствующий уполномоченный государственный орган. P041120
Сноска. Статья 419 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

420-бап. Кеден органдары интеллектуалдық меншік
құқығын қорғау жөнінде шаралар қолданбайтын
интеллектуалдық меншік объектілері
Интеллектуалдық меншiк объектiсі бар және Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы:
1) егер жеке тұлғалар өткізетін немесе халықаралық почта жөнелтiмдерiмен жiберiлетiн тауарлар өндiрiстiк немесе өзге де кәсiпкерлiк қызметке арналмаса;
2) кеден органдары тауарлар транзиті кедендік режиміне сәйкес өткізілетін тауарларға қатысты интеллектуалдық меншік құқығын қорғау жөніндегі шараларды қолданбайды.
Ескерту. 420-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
420-1-бап. Кеден органдарының зияткерлік меншік
құқығын қорғауына қатысты қосымша ережелер
Кеден органдары сот шешіміне сәйкес жойылуға жататын зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауарларды тиісті мемлекеттік органға беруге міндетті.
Зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауарды жою жөніндегі сот шешімі шығарылған жағдайда тиісті уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жою жөніндегі шараларды қабылдауға міндетті.
Ескерту. 420-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
11-Бөлім. Кедендік статистика.
Ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологиялар
54-тарау. Кедендік статистиканы жүргізу
421-бап. Сыртқы сауданың кедендік статистикасы
1. Кеден органдары Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының жай-күйі туралы ақпаратпен қамтамсыз ету, бюджетке кедендік төлемдердің және салықтардың түсуін бақылау, валюталық бақылау, Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының жай-күйін, өсу қозғалысын және үрдістерін талдау, оның сауда және төлем баланстары мен тұтастай экономикасын талдау мақсатында тауарлардың кедендік шекара арқылы өткізілуі туралы мәліметтерді жинап, өңдейді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кедендік статистиканың деректерін береді және жариялайды.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кедендік статистиканың деректерін халықаралық ұйымдарға береді.
2. Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының кедендік статистикасы Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңдарына сәйкес жүргізіледі.

Статья 420. Объекты интеллектуальной собственности, в
отношении которых не применяются меры по
защите прав интеллектуальной собственности
таможенными органами
Меры по защите прав интеллектуальной собственности таможенными органами не применяются в отношении товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности и перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан:
1) физическими лицами или пересылаемых в международных почтовых отправлениях, если такие товары не предназначены для производственной или иной предпринимательской деятельности;
2) в соответствии с таможенным режимом транзита товаров.
Сноска. В статью 420 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 420-1. Дополнительные положения, относящиеся
к защите прав интеллектуальной
собственности таможенными органами
Таможенные органы обязаны передать товары с нарушением прав интеллектуальной собственности, подлежащие уничтожению в соответствии с решением суда, соответствующему государственному органу.
В случае вынесения судебного решения по уничтожению товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности, соответствующий уполномоченный государственный орган обязан принять меры по уничтожению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 420-1 дополнена Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Раздел 11. Таможенная статистика. Информационные системы и
информационные технологии
Глава 54. Ведение таможенной статистики
Статья 421. Таможенная статистика внешней торговли
1. В целях обеспечения государственных органов Республики Казахстан информацией о состоянии внешней торговли Республики Казахстан, контроля за поступлением в бюджет таможенных платежей и налогов, валютного контроля, анализа состояния, динамики и тенденций внешней торговли Республики Казахстан, ее торгового и платежного балансов и экономики в целом таможенные органы ведут сбор и обработку сведений о перемещении товаров через таможенную границу, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан представляют и публикуют данные таможенной статистики.
Уполномоченный орган представляет данные таможенной статистики международным организациям в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан.
2. Таможенная статистика внешней торговли Республики Казахстан ведется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственной статистики.

3. Сыртқы сауданың кедендік статистикасы Қазақстан Республикасының және оның сыртқы сауда әріптестерінің өзара сауда-саттық деректерін салыстыруды қамтамасыз ететін әдістемеге сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 421-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
422-бап. Арнаулы кедендік статистика
Кеден органдары осы Кодекстің 19-бабында белгіленетін міндеттердің шешілуін қамтамасыз ету мақсатында арнайы кедендік статистика жүргізеді.
423-бап. Статистикалық мақсаттар үшін пайдаланылатын
құжаттар мен мәліметтер
Статистикалық мақсаттарға арналған құжаттар мен мәліметтер осы Кодекстің кедендік ресімдеу мен кедендік бақылау жүргізу тәртібі туралы ережелеріне сәйкес беріледі.
55-тарау. Ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологиялар
424-бап. Ақпараттық жүйелерді, ақпараттық
технологияларды және оларды қамтамасыз
ету құралдарын қолдану
1. Осы Кодексте көзделген кедендік операциялар ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды, оның ішінде бұлардың ақпаратты берудің электрондық тәсілдеріне негізделгендерін, сондай-ақ осы тарауға сәйкес оларды қамтамасыз ету құралдарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
2. Ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды енгізу тиісті халықаралық стандарттарды және Қазақстан Республикасы ақпараттық қауіпсіздігінің талаптарын қамтамасыз етуді ескере отырып жүзеге асырылады.
3. Кеден ісінде:
1) кеден органдары әзірлейтін, шығаратын және сатып алатын;
2) кеден ісі саласындағы міндеттерді шешуге қатысатын тұлғалардың меншігіндегі ақпараттық жүйе, ақпараттық технологиялар және оларды қамтамасыз ету құралдары қолданылуы мүмкін.
Бұл орайда кеден органдарына бағдарламалық құралдар беретін тұлғалардың өздерінің бағдарламалық құралдарының көмегімен жасалатын ақпараттық ресурстарды пайдалануға құқығы жоқ.
4. Кеден органдары әзірлейтін, шығаратын немесе сатып алатын ақпараттық жүйелер, ақпараттық технологиялар, сондай-ақ оларды қамтамасыз ету құралдары республикалық меншікте болады және тиісті кеден органдарына бекітіледі.
5. Кеден ісі саласындағы міндеттерді шешуге қатысатын тұлғалардың меншігіндегі ақпараттық жүйелерді, ақпараттық технологияларды және оларды қамтамасыз ету құралдарын кеден органдарының пайдалануына байланысты қатынастар Қазақстан Республикасы ақпараттық қауіпсіздігінің талаптары қамтамасыз етілген жағдайда ғана туындауы мүмкін және шарттық негізде құрылады.
6. Кеден ісі саласындағы міндеттерді шешуге қатысатын тұлғалардың меншігіндегі кеден ісінде қолданылатын ақпараттық жүйелер, ақпараттық технологиялар және оларды қамтамасыз ету құралдары уәкілетті орган белгілейтін талаптарға сәйкес келуге және кеден органдары кедендік операциялар жасау кезінде пайдаланатын осыған ұқсас өніммен үйлесімді болуға тиіс. Ақпараттық жүйелердің, ақпараттық технологиялардың және оларды қамтамасыз ету құралдарының белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді кеден органдары жүзеге асырады. Бұл орайда аталған тексерулерді жүргізуге байланысты шығыстарды төлеу оны жүргізу туралы өтініш білдірген тұлғаға жүктеледі.

3. Таможенная статистика внешней торговли ведется в соответствии с методологией, обеспечивающей сопоставимость данных взаимной торговли Республики Казахстан и ее внешнеторговых партнеров.
Сноска. В статью 421 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 422. Специальная таможенная статистика
В целях обеспечения решения задач, определяемых статьей 19 настоящего Кодекса, таможенными органами ведется специальная таможенная статистика.
Статья 423. Документы и сведения, используемые для
статистических целей
Документы и сведения для статистических целей представляются в соответствии с положениями настоящего Кодекса о порядке производства таможенного оформления и проведения таможенного контроля.
Глава 55. Информационные системы и информационные технологии
Статья 424. Применение информационных систем,
информационных технологий и средств их
обеспечения
1. Проведение предусмотренных настоящим Кодексом таможенных операций осуществляется с использованием информационных систем и информационных технологий, в том числе основанных на электронных способах передачи информации, а также средств их обеспечения в соответствии с настоящей главой.
2. Внедрение информационных систем и информационных технологий осуществляется с учетом соответствующих международных стандартов и обеспечения требований информационной безопасности Республики Казахстан.
3. В таможенном деле могут применяться информационные системы, информационные технологии и средства их обеспечения:
1) разрабатываемые, производимые и приобретаемые таможенными органами;
2) находящиеся в собственности лиц, участвующих в решении задач в сфере таможенного дела.
При этом лица, представляющие таможенным органам программные средства, не имеют права на доступ к информационным ресурсам, создаваемым при помощи их программных средств.
4. Информационные системы, информационные технологии, а также средства их обеспечения, разрабатываемые, производимые или приобретаемые таможенными органами, находятся в республиканской собственности и закрепляются за соответствующими таможенными органами.
5. Отношения, связанные с использованием таможенными органами информационных систем, информационных технологий и средств их обеспечения, находящихся в собственности лиц, участвующих в решении задач в сфере таможенного дела, могут возникнуть только при условии обеспечения требований информационной безопасности Республики Казахстан и строятся на договорной основе.
6. Применяемые в таможенном деле информационные системы, информационные технологии и средства их обеспечения, находящиеся в собственности лиц, участвующих в решении задач в сфере таможенного дела, должны соответствовать требованиям, устанавливаемым уполномоченным органом, и быть совместимыми с аналогичной продукцией, используемой таможенными органами при совершении таможенных операций. Проверка на предмет соответствия информационных систем, информационных технологий и средств их обеспечения установленным требованиям осуществляется таможенными органами. При этом оплата расходов, связанных с проведением указанной проверки, возлагается на лицо, обратившееся с просьбой о ее проведении.

7. Ақпараттық жүйелерді, ақпараттық технологияларды, сондай-ақ оларды қамтамасыз ету құралдарын кедендік, фискалдық және болжамдық мақсаттар үшін пайдалану мүмкіндігін, бұл өнімді қолдану тәртібі мен талаптарын уәкілетті орган белгілейді V043071
Ескерту. 424-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
425-бап. Ақпараттық жүйелерді, ақпараттық
технологияларды және оларды қамтамасыз
ету құралдарын сертификаттау
Ақпараттық жүйелер, ақпараттық технологиялар, сондай-ақ оларды қамтамасыз ету құралдары Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайлар мен тәртіпте сертификаттауға жатады.
426-бап. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары
1. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары кедендік операцияларды жасау кезінде берілетін құжаттар мен мәліметтер, сондай-ақ оларды жасау үшін қажетті құжаттар негізінде түзіледі.
Құрамында кеден органдарының ақпараттық жүйелерінде жасалатын, өңделетін және жинақталатын деректер базасы бар құжатталған ақпараттың ұйымдастырылған жиынтығы кеден органдарының ақпараттық ресурстары деп түсініледі.
2. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары мемлекеттік меншік болып табылады, кеден органдарының мүлік құрамына енгізіледі және құзыретіне сәйкес солардың иелігінде болады.
3. Уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген жағдайларда берілуі осы Кодексте немесе өздері белгілеген тәртіпте көзделген құжаттар, оның ішінде кедендік декларация оларды құжаттау туралы талаптар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де талаптар сақталған кезде ақпарат алмасудың электрондық тәсілдері арқылы берілуі мүмкін. V032309
4. Осы баптың ережелері ақпарат, ақпараттандыру және ақпаратты қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкіметінің бастамасы бойынша құжатталған ақпаратты міндетті беру негізінде мемлекеттік ақпараттық ресурстарды қалыптастыру жағдайларына қолданылмайды.
427-бап. Ақпараттық ресурстарды пайдалану
1. Кеден органдарының қарауындағы ақпараттық ресурстар, Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес ақпаратты пайдалану шектелген жағдайларды қоспағанда, ашық және жалпыға қолжетімді болып табылады.
2. Кеден органдары пайдалану үшін ашық ақпараттық ресурстардың тізбесін, сондай-ақ оған қолжетімділік дәрежесін жариялауды жүзеге асырады.

7. Возможность использования для таможенных, фискальных и прогнозных целей информационных систем, информационных технологий, а также средств их обеспечения, порядок и условия применения этой продукции определяются уполномоченным органом.
Сноска. Статья 424 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 425. Сертификация информационных систем,
информационных технологий и средств
их обеспечения
Информационные системы, информационные технологии, а также средства их обеспечения подлежат сертификации в случаях и в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Статья 426. Информационные ресурсы таможенных органов
1. Информационные ресурсы таможенных органов формируются на базе документов и сведений, представляемых при совершении таможенных операций, а также документов, необходимых для их совершения.
Под информационными ресурсами таможенных органов понимается организованная совокупность документированной информации, включающая в себя базы данных, создаваемых, обрабатываемых и накапливаемых в информационных системах таможенных органов.
2. Информационные ресурсы таможенных органов являются государственной собственностью, включаются в состав имущества и находятся в ведении таможенных органов в соответствии с их компетенцией.
3. В случаях, определяемых уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела, документы, представление которых предусмотрено настоящим Кодексом или в определенном им порядке, в том числе таможенная декларация, могут представляться посредством электронных способов обмена информации при соблюдении требований об их документировании, а также иных требований, установленных законодательством Республики Казахстан. V032309
4. Положения настоящей статьи не распространяются на случаи формирования государственных информационных ресурсов на основе обязательного предоставления документированной информации по инициативе Правительства Республики Казахстан в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об информации, информатизации и защите информации.
Статья 427. Пользование информационными ресурсами
1. Информационные ресурсы, находящиеся в ведении таможенных органов, являются открытыми и общедоступными, за исключением случаев, когда доступ к информации ограничен в соответствии с законодательными   актами Республики Казахстан.
2. Таможенные органы осуществляют публикацию перечня информационных ресурсов, доступных для использования, а также степень доступа к ним.

2-1. Кеден органдары өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелердi пайдалана отырып, электрондық қызметтер көрсетедi.
3. Осы баптың 1-тармағына сәйкес ақпаратқа қолжетімділікті шектеу болмаған жағдайда оны алуға сұрау салу негіздемені қажет етпейді.
4. Кеден органдарының қарауындағы ақпараттық ресурстарды пайдалану тәртібі осы Кодекстің нормаларына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 427-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.01.11. N 218 Заңымен.
428-бап. Ақпаратты, ақпараттық процестер мен
ақпараттандыруға қатысатын субъектілердің
құқықтарын қорғау
1. Ақпаратты, ақпараттық процестер мен ақпараттандыруға қатысатын субъектілердің құқықтарын қорғау Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Қорғау Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен міндетті сертификаттауға жататын ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды қамтамасыз ету құралдарымен үйлесетін ақпаратты қорғаудың арнаулы бағдарламалық-техникалық құралдарын енгізу және пайдалану арқылы қамтамасыз етіледі.
3. Ақпаратты қорғау құралымен қамтамасыз етілетін ақпаратты қорғау деңгейі ақпараттың санатына сәйкес келуге тиіс. Ақпаратты қорғау деңгейінің белгілі бір санатқа сәйкестігін қарауында ақпараттық ресурстар бар кеден органдары қамтамасыз етеді.
4. Ақпаратты қорғау және ақпаратты қорғау құралдарын пайдалану жөніндегі талаптардың сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілетті орган және тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
429-бап. Кеден органдарының халықаралық ақпарат
алмасуға қатысуы
Кеден органдары Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында айқындалған тәртіп пен жағдайда шет мемлекеттердің кеден органдарымен, сондай-ақ халықаралық және өзге де ұйымдармен халықаралық ақпарат алмасуға қатысады.
3. Арнайы бөлім
12-Бөлім. Кедендік әкімшілік жүргізу
56-тарау. Кедендік бақылау
430-бап. Кедендік бақылау жүргізу
Кеден органдарының лауазымды адамдары:
1) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына;
2) оларды тапсыру осы Кодексте көзделген тауарлар мен көлік құралдары туралы кедендік декларацияға, құжаттар мен мәліметтерге;

2-1. Таможенные органы в пределах своей компетенции оказывают электронные услуги с применением информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации.
3. В случае отсутствия ограничения доступа к информации в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи запрос на ее получение не требует обоснования.
4. Порядок использования информационных ресурсов, находящихся в ведении таможенных органов, определяется в соответствии с настоящим Кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 427 с изменениями, внесенными Законом РК от 11 января 2007 года N 218 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Статья 428. Защита информации, прав субъектов,
участвующих в информационных процессах и
информатизации
1. Защита информации, прав субъектов, участвующих в информационных процессах и информатизации, осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Защита обеспечивается внедрением и использованием специальных программно-технических средств защиты информации, совместимых со средствами обеспечения информационных систем и информационных технологий, подлежащих обязательной сертификации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Уровень защиты информации, обеспечиваемый средством защиты информации, должен соответствовать категории информации. Соответствие уровня защиты информации определенной категории обеспечивается таможенными органами, в ведении которых находятся информационные ресурсы.
4. Контроль за соблюдением требований по защите информации и эксплуатации средств защиты информации осуществляют уполномоченный орган и соответствующие уполномоченные государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 429. Участие таможенных органов в международном
информационном обмене
Таможенные органы участвуют в международном информационном обмене с таможенными органами иностранных государств, а также международными и иными организациями в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
3. Специальная часть
Раздел 12. Таможенное администрирование
Глава 56. Таможенный контроль
Статья 430. Проведение таможенного контроля
Таможенный контроль проводится должностными лицами таможенных органов в отношении:
1) товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан;
2) таможенной декларации, документов и сведений о товарах и транспортных средствах, представление которых предусмотрено настоящим Кодексом;

3) кеден брокері, кедендік тасымалдаушылар ретіндегі тұлғалардың қызметіне, сондай-ақ жекелеген кедендік режимдердің шеңберінде және уақытша сақтау бойынша кеден қызметтерін көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың қызметіне қатысты;
4) тауарларды пайдалануға және оларға билік етуге белгіленген шектеулердің сақталуына;
5) кедендік төлемдерді және салықтарды есептеуге және төлеуге қатысты кедендік бақылау жүргізеді.
431-бап. Кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік
құралдары
1. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінген тауарлар мен көлік құралдары Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өткен кезден бастап және:
1) осы Кодекстің 14-бабына сәйкес шартты шығаруды қоспағанда, еркін айналыс үшін шығарылғанға;
2) жойылғанға;
3) мемлекеттің пайдасы үшін тауардан бас тартқанға не оларды мемлекеттік меншікке айналдырғанға;
4) тауарларды, көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан тысқары жерлерге нақты шығарғанға дейін кедендік бақылауда болады.
2. Қазақстандық тауарлар мен көлік құралдары оларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкету кезінде кедендік декларацияны берген немесе тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетуді жүзеге асыруға тікелей бағытталған өзге де әрекеттер жасаған кезден бастап Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өткенге дейін кедендік бақылауда болады. V032425
3. Кеден органдары тұлғалардың қазақстандық тауарлар мен көлік құралдарын не оларды қайта өңдеу өнімдерін осы Кодексте айқындалған тәртіппен кедендік режимдердің талаптарына сәйкес қайта әкелу туралы міндеттемелерін орындауына кедендік бақылауды жүзеге асырады.
432-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын шығарғаннан
кейінгі кедендік бақылау
Кеден органдары тауарлар мен көлік құралдарын шығарғаннан кейінгі кедендік бақылауды, жеке тексеріп қарауды қоспағанда, осы Кодекстің 441-бабында көзделген нысандарда жүзеге асырады.
Ескерту. 432-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
433-бап. Кедендік бақылауды жүргізу принципі
1. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органдары іріктеу принципін негізге алады және Қазақстан Республикасының кеден заңдарының сақталуын қамтамасыз ету үшін жеткілікті нысандармен шектеледі.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік (кедендік) шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын өткізу пункттерінде радиациялық бақылау жүргізу тәртібін тиісті уәкілетті мемлекеттік органдармен келісім бойынша уәкілетті орган белгілейдіV042874
Ескерту. 433-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

3) деятельности лиц в качестве таможенных брокеров, таможенных перевозчиков, а также в отношении лиц, осуществляющих деятельность в рамках отдельных таможенных режимов и по оказанию таможенных услуг по временному хранению;
4) соблюдения установленных ограничений на право пользования и распоряжения товарами;
5) исчисления и уплаты таможенных платежей и налогов.
Статья 431. Товары и транспортные средства, находящиеся
под таможенным контролем
1. Товары и транспортные средства, ввезенные на таможенную территорию Республики Казахстан, находятся под таможенным контролем с момента пересечения таможенной границы Республики Казахстан и до:
1) выпуска для свободного обращения, за исключением условного выпуска в соответствии со статьей 14 настоящего Кодекса;
2) уничтожения;
3) отказа от товара в пользу государства либо обращения в собственность государства;
4) фактического вывоза товаров, транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
2. Казахстанские товары и транспортные средства находятся под таможенным контролем при их вывозе за пределы таможенной территории Республики Казахстан с момента подачи таможенной декларации или совершения иного действия, непосредственно направленного на осуществление вывоза товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан, и до пересечения таможенной границы Республики Казахстан.
3. Таможенные органы осуществляют таможенный контроль за исполнением лицами обязательств об обратном ввозе казахстанских товаров и транспортных средств либо продуктов их переработки в соответствии с условиями таможенных режимов в порядке, определенном настоящим Кодексом.
Статья 432. Таможенный контроль после выпуска товаров
и транспортных средств
Таможенные органы осуществляют таможенный контроль после выпуска товаров и транспортных средств в формах, предусмотренных статьей 441 настоящего Кодекса, за исключением личного досмотра.
Сноска. В статью 432 внесены изменения - Законом Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 125. Статья 424 в редакции Закона РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 433. Принцип проведения таможенного контроля
1. При проведении таможенного контроля таможенные органы исходят из принципа выборочноcти и ограничиваются теми формами, которые достаточны для обеспечения соблюдения таможенного законодательства Республики Казахстан.
2. Порядок проведения радиационного контроля в пунктах пропуска товаров и транспортных средств через государственную (таможенную) границу Республики Казахстан устанавливается уполномоченным органом по согласованию с соответствующими уполномоченными государственными органами. V042874
Сноска. Статья 433 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

434-бап. Кедендік бақылау аймақтары
1. Тауарлар мен көлік құралдарын тексеру, және (немесе) кедендік тексеріп қарау арқылы кедендік бақылауды жүзеге асыру, оларды сақтау және кедендік қадағалаумен өткізу мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы бойында, кедендік ресімдеу, алдын ала операцияларды жүргізу орындарында, тауарларды қайта тиеу, оларды тексеру және кедендік тексеріп қарау орындарында, кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын уақытша сақтау, тұрақ орындарында, кеден қоймаларында, арнайы экономикалық аймақ аумағында, еркін қоймаларда, бажсыз сауда дүкендерінде, кеден органдары орналасқан орындарда кедендік бақылау аймақтары құрылады.
2. Кедендік бақылау аймақтары оларда кедендік бақылауға жататын тауарлар ұдайы болған жағдайларда - тұрақты, немесе тауарларды тексеру немесе кедендік тексеріп қарау қажет болған жағдайда уақытша және осындай операцияларды жүргізу кезіне құрылатын болуы мүмкін.
3. Кедендік бақылау аймақтарын құру мен белгілеудің тәртібін, сондай-ақ кедендік бақылау аймағына жіберу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
4. Адамдарды кедендік бақылау аймағына жіберу - тек кеден органының рұқсатымен, ал құқық қорғау органдары мен арнаулы қызметтер үшін осы органдардың қаулысын немесе ұйғарымын көрсету бойынша жүзеге асырылады.
Өндірістік және өзге кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға, тауарлар мен көлік құралдарын осындай аймақтардың шекарасы арқылы және солардың шегінде өткізуге кеден органының рұқсатымен және соның бақылауымен ғана жол беріледі.
Ескерту. 434-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2009.12.07 N 222-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
435-бап. Кедендік бақылау үшін қажетті құжаттар мен
мәліметтер берудің міндеттілігі
1. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарын өткізуші не бақылауы кеден органдарына жүктелетін қызметті жүзеге асырушы тұлғалар кедендік бақылау үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді ауызша және (немесе) жазбаша, және (немесе) электронды нысанда кеден органдарына беруге міндетті. V032309
2. Кеден органы кедендік бақылау үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді жазбаша және (немесе) электронды нысанда сұратып алуға құқылы.
3. Кедендік бақылауды жүргізу үшін кеден органдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан жүзеге асырылатын экспорттық және (немесе) импорттық мәмілелер бойынша ақша операциялары туралы мәліметтер мен анықтамалар алуға құқылы.

Статья 434. Зоны таможенного контроля
1. Для целей осуществления таможенного контроля путем осмотра и (или) таможенного досмотра товаров и транспортных средств, их хранения и перемещения под таможенным надзором вдоль таможенной границы Республики Казахстан в местах таможенного оформления, производства предварительных операций, в местах перегрузки товаров, их осмотра и таможенного досмотра, в местах временного хранения, стоянки транспортных средств, перевозящих товары, находящиеся под таможенным контролем, на таможенных складах, на территории специальных экономических зон, на свободных складах, в магазинах беспошлинной торговли, в местах нахождения таможенных органов создаются зоны таможенного контроля.
2. Зоны таможенного контроля могут быть постоянными в случаях регулярного нахождения в них товаров, подлежащих таможенному контролю, или временными в случае необходимости осуществления осмотра или таможенного досмотра товаров и создаваемыми на время проведения таких операций.
3. Порядок создания и обозначения зон таможенного контроля, а также порядок допуска в зоны таможенного контроля определяются уполномоченным органом.
4. Допуск лиц в зоны таможенного контроля осуществляется только с разрешения таможенного органа, а для правоохранительных органов и специальных служб по предъявлении постановления или предписания данных органов.
Осуществление производственной и иной предпринимательской деятельности, перемещение товаров и транспортных средств через границы таких зон и в их пределах допускаются только с разрешения таможенного органа и под его контролем.
Сноска. Статья 434 с изменением, внесенным Законом РК от 07.12.2009 № 222-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 435. Обязательность представления документов и
сведений, необходимых для таможенного
контроля
1. Лица, перемещающие товары и транспортные средства через таможенную границу Республики Казахстан либо осуществляющие деятельность, контроль за которой возложен на таможенные органы, обязаны представлять таможенным органам документы и сведения, необходимые для таможенного контроля, в устной и (или) письменной, и (или) в электронной формах. V032309
2. Таможенный орган вправе запрашивать документы и сведения, необходимые для таможенного контроля, в письменной и (или) в электронной формах.
3. Для проведения таможенного контроля таможенные органы вправе получать в соответствии с законодательством Республики Казахстан от банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, сведения и справки о денежных операциях по осуществляемым экспортным и (или) импортным сделкам.

4. Тауарлар мен көлік құралдары шығарылғаннан кейін кедендік бақылауды жүзеге асыру мақсатында кеден органдары осы тауарлармен және көлік құралдарымен жасалатын сыртқы экономикалық операцияларға қатысты, ал Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін тауарлар мен көлік құралдарына, сондай-ақ осы тауарлармен және көлік құралдарымен жасалатын кейінгі операцияларға қатысты коммерциялық құжаттарды, бухгалтерлiк құжаттаманы және басқа да ақпаратты, оның ішінде электронды нысандағы ақпаратты декларанттан немесе тауарлармен және көлік құралдарымен жасалатын операцияларға қатысы бар немесе көрсетілген құжаттар мен мәліметтерге иелік етуші кез келген тұлғадан сұратуға және алуға құқылы.
5. Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, салық қызметі органдары және өзге де бақылаушы органдары, банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, ұйымдарды тіркеуді жүзеге асыратын органдар, нотариустар кеден органдарының сұрау салуы бойынша оларға Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жағдайларда және тәртіппен кедендік бақылау үшін қажетті қолда бар мәліметтер туралы хабарлауға міндетті.
6. Тұлғалар және кеден органдары кедендік бақылау үшін қажетті құжаттарды осы Кодекстің 431-бабына сәйкес тауарлар мен көлік құралдарының кедендік бақылауда болуы аяқталған кезден бастап кемінде бес жыл сақтауға тиіс. Кеден брокерлері мен кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын өзге де тұлғалар құжаттарды осындай тауарлармен кедендік операциялар жүргізілген жылдан кейін бес жыл бойы сақтауға тиіс.
Ескерту. 435-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2007.02.28 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
436-бап. Кедендік бақылау жүргізуге жәрдемдесу үшін
мамандар мен сарапшылар тарту
1. Кеден органдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кедендік бақылау жүргізуге жәрдемдесу үшін мемлекеттік органдардың мамандарын, сондай-ақ шарттық негізде өзге де ұйымдардың мамандары мен сарапшыларын тартуға құқылы.
2. Мемлекеттік органдар мен өзге ұйымдардан тартылған мамандар мен сарапшылар мемлекеттік құпия, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпия болып табылатын мәліметтерді, сондай-ақ кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларға қатысты құпия ақпаратты жария етпеуге міндетті. V042931
437-бап. Кедендік бақылауға жататын тауарлар
мен көлік құралдары

4. В целях осуществления таможенного контроля после выпуска товаров и транспортных средств таможенные органы вправе запрашивать и получать коммерческие документы, бухгалтерскую документацию и другую информацию, в том числе в электронной форме, относящуюся к внешнеэкономическим операциям с этими товарами и транспортными средствами, а в отношении товаров и транспортных средств, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, также и к последующим операциям с данными товарами и транспортными средствами, у декларанта или любого иного лица, имеющего отношение к операциям с товарами и транспортными средствами или владеющего указанными документами и сведениями.
5. Правоохранительные органы, органы налоговой службы и иные контролирующие органы Республики Казахстан, банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, органы, осуществляющие регистрацию организаций, нотариусы обязаны по запросу таможенных органов информировать их об имеющихся сведениях, необходимых для таможенного контроля, в случаях и порядке, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
6. Документы, необходимые для таможенного контроля, должны храниться лицами и таможенными органами не менее пяти лет с момента окончания нахождения товаров и транспортных средств под таможенным контролем в соответствии со статьей 431 настоящего Кодекса. Таможенные брокеры и иные лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, должны хранить документы в течение пяти лет после года, в течение которого проводились таможенные операции с такими товарами.
Сноска. Статья 435 с изменениями, внесенными Законом РК от 28 февраля 2007 г. N 235 (порядок введения в действие см. ст. 2 ).
Статья 436. Привлечение специалистов и экспертов для
оказания содействия в проведении таможенного
контроля
1. Таможенные органы вправе привлекать в соответствии с законодательством Республики Казахстан специалистов государственных органов, а также на договорной основе специалистов и экспертов иных организаций для оказания содействия в проведении таможенного контроля.
2. Привлекаемые специалисты и эксперты из государственных органов и иных организаций обязаны не разглашать сведения, составляющие государственные секреты, коммерческую и иную охраняемую законом тайну, а также конфиденциальную информацию, касающуюся участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела.
Статья 437. Товары и транспортные средства, подлежащие
таможенному контролю

1. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін барлық тауарлар мен көлік құралдары кедендік бақылауға жатады. V032425
2. Кеден органдары Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан кеден органының рұқсатынсыз шығып кеткен көлік құралдарын тоқтатуға, сондай-ақ теңіз, ішкі су және әуе кемелерін мәжбүрлеп қайтаруға құқылы. Бұл орайда шетелдік кемелер мен басқа мемлекеттердің аумағындағы кемелерді ұстау (қайтару) жөніндегі әрекеттер Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарға сәйкес жүргізіледі.
438-бап. Кедендік бақылауды іріктеп жүргізу
1. Кедендік бақылау жүргізу кезінде кеден органдары Қазақстан Республикасы заңдарының және Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының сақталуын қамтамасыз ету үшін жеткілікті болып табылатын осы Кодекстің 441-бабында белгіленген кедендік бақылау нысандарын пайдаланады.
2. Кедендік бақылау нысандарын таңдау кезінде осы Кодекстің 60-тарауында көзделген тәуекелдікті бағалау мен басқару пайдаланылады. Кедендік бақылаудың басқа нысандарын қолданбау не олардан босату тұлғалар осы Кодекстің ережелерін сақтау міндеттілігінен босатылады дегенді білдірмеуге тиіс.
3. Қажет болған жағдайда кеден органдары осы Кодекстің 471-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, кедендік бақылаудың барлық нысандарын пайдалана алады.
439-бап. Кедендік бақылау жүргізу орны
Кедендік бақылау кедендік бақылау аймағында, сондай-ақ тауарлар, көлік құралдары және олар туралы мәліметтер, оның ішінде электронды нысандағы мәліметтер бар құжаттар орналасқан, кеден органдары айқындайтын басқа да орындарда жүзеге асырылады.
440-бап. Кедендік ресімдеу кезінде кедендік декларация
мен өзге де құжаттарды тексеру және
тауарларды кедендік қарау мерзімдері
1. Кедендік ресімдеу, алдын ала операциялар және өзге де кедендік рәсімдер кезінде кеден органдары кедендік декларацияның ресімделуінің дұрыстығына және ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының кеден заңдарында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру үшін қажетті іс-әрекеттер жасайды.
2. Кедендік декларацияны, құжаттарды тексеруді және тауарлар мен көлік құралдарын кедендік тексеріп қарауды, ал тауарларды алдын ала, уақытша, толық емес декларациялау кезінде жүктің кедендік декларациясы мен құжаттарды тексеруді кеден органдары тауарларды шығару үшін қажетті барлық құжаттар табыс етілген жағдайда, кеден органы кедендік декларацияны тіркеген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.

1. Таможенному контролю подлежат все товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан.
2. Таможенные органы вправе останавливать транспортные средства, а также принудительно возвращать морские, внутренние водные и воздушные суда, покинувшие таможенную территорию Республики Казахстан без разрешения таможенного органа. При этом действия по задержанию (возвращению) иностранных судов и судов, находящихся на территории других государств, проводятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Статья 438. Выборочность таможенного контроля
1. При проведении таможенного контроля таможенные органы используют те формы таможенного контроля, установленные статьей 441 настоящего Кодекса, которые являются достаточными для обеспечения соблюдения законодательства Республики Казахстан и международных договоров Республики Казахстан.
2. При выборе форм таможенного контроля используются оценка и управление рисками, предусмотренные главой 60 настоящего Кодекса. Неприменение других форм таможенного контроля либо освобождение от них не должно означать, что лица освобождаются от обязанности соблюдения положений настоящего Кодекса.
3. При необходимости таможенные органы могут использовать все формы таможенного контроля, установленные в настоящем Кодексе, за исключением случаев, указанных в статье 471 настоящего Кодекса.
Статья 439. Место проведения таможенного контроля
Таможенный контроль осуществляется в зоне таможенного контроля, а также в других местах, определяемых таможенными органами, где находятся товары, транспортные средства и документы, содержащие сведения о них, в том числе в электронной форме.
Статья 440. Сроки проверки таможенной декларации и иных
документов и таможенного досмотра товаров
при таможенном оформлении
1. При таможенном оформлении, предварительных операциях и иных таможенных процедурах таможенные органы совершают действия, необходимые для проверки достоверности оформления таможенной декларации и соответствия представленных документов требованиям, установленным таможенным законодательством Республики Казахстан.
2. Проверка таможенной декларации, документов и таможенный досмотр товаров и транспортных средств, а при предварительном, временном, неполном декларировании товаров проверка грузовой таможенной декларации и документов осуществляются таможенным органом не позднее двух рабочих дней с даты регистрации таможенным органом таможенной декларации при представлении всех необходимых документов для выпуска товаров.

3. Аталған мерзімді - жүктің кедендік декларациясын қабылдаған кезден бастап он жұмыс күніне дейін, ал тауарларды теңіз, ішкі су көлігімен тасымалдау кезінде жиырма жұмыс күніне дейін ұзартуға декларантқа тапсырылатын кеден органы басшысының ұзарту себептері көрсетілген жазбаша рұқсатымен жол беріледі.
4. Тауарлар шығарылғанға дейін кеден органдары тауарлардың атауының, шыққан жерінің, саны мен құнының жүктің кедендік декларациясында және кедендік мақсаттар үшін пайдаланылатын құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкестігін анықтау үшін қажетті операциялар жүргізеді. Егер кеден органдарына тауарлардың олар туралы мәліметтерге сәйкестігін анықтау үшін қажетті операцияларды жүргізуге мүмкіндік бермейтін бір тауар легінде түрі мен атауы әртүрлі тауарлар ұсынылса және мұндай тауарларға қатысты оларды жеке орап-түю орындарына бөлу жүргізілмесе, тауарлардың орамаларына таңбалау жасалмаса және тауарлардың ілеспе құжаттарында орап-түю және таңбалау туралы мәліметтер жазылмаса, мұндай тауарларды кедендік тексеріп қарау мерзімі қажет болған жағдайда, осы Кодекстің 478-бабының талаптарын ескере отырып, кеден органы басшысының жазбаша рұқсатымен тауарлар легін жекелеген тауарларға бөлу үшін қажетті уақытқа ұзартылады.
5. Басқа мемлекеттік органдардың бақылауына жататын тауарларға кедендік бақылау жүргізген кезде кеден органдары мұндай іс-әрекеттерді үйлестіруді және бір мезгілде жүргізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 440-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
57-тарау. Кедендік бақылау жүргізудің нысандары
мен тәртібі
441-бап. Кедендік бақылау нысандары
Кедендік бақылау нысандары:
1) кедендік декларацияны, құжаттар мен мәліметтерді тексеру;
2) ауызша пікір сұрау;
3) түсіндірмелер алу;
4) кедендік қадағалау;
5) тауарлар мен көлік құралдарын тексеру;
6) тауарлар мен көлік құралдарын кедендік тексеріп қарау;
7) жеке тексеру;
8) тауарларды арнаулы таңбалармен таңбалау не осы Кодексте және Қазақстан Республикасының салық заңдарында көзделген жағдайларда оларға бірдейлендіру белгілерін соғу;
9) тауарлар мен көлік құралдарының есебі мен олар бойынша есептілік жүйесін тексеру;
10) тауарлар мен көлік құралдарын есепке алу;
11) үй-жайлар мен аумақтарды тексеру болып табылады.
442-бап. Кедендік декларацияны, құжаттар мен
мәліметтерді тексеру
1. Кеден органдары, құжаттардың түпнұсқалылығын және мәліметтердің дұрыстығын анықтау мақсатында, тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу кезінде берілген кедендік декларацияны, құжаттарды және мәліметтерді тексереді.

3. Продление указанного срока до десяти рабочих дней, а при перемещении товаров морским, внутренним водным транспортом до двадцати рабочих дней с момента принятия грузовой таможенной декларации допускается с письменного разрешения руководителя таможенного органа с указанием причин продления, которое вручается декларанту.
4. До выпуска товаров таможенные органы совершают операции, необходимые для установления соответствия наименования, происхождения, количества и стоимости товаров сведениям, указанным в грузовой таможенной декларации и документах, используемых для таможенных целей. Если представляются товары различных видов и наименований, содержащиеся в одной товарной партии, и в отношении таких товаров не произведено их разделение на отдельные упаковочные места, на упаковку товаров не нанесена маркировка и сведения об упаковке и маркировке не указаны в товаросопроводительных документах на товары, что не позволяет таможенным органам произвести необходимые операции для установления соответствия товаров сведениям о них, срок таможенного досмотра таких товаров при необходимости продлевается с письменного разрешения руководителя таможенного органа на время, необходимое для разделения товарной партии на отдельные товары с учетом требований статьи 478 настоящего Кодекса.
5. При проведении таможенного контроля товаров, подлежащих контролю других государственных органов, таможенные органы обеспечивают координацию таких действий и их одновременное проведение.
Сноска. В статью 440 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 57. Формы и порядок проведения таможенного контроля
Статья 441. Формы таможенного контроля
Формами таможенного контроля являются:
1) проверка таможенной декларации, документов и сведений;
2) устный опрос;
3) получение объяснений;
4) таможенный надзор;
5) осмотр товаров и транспортных средств;
6) таможенный досмотр товаров и транспортных средств;
7) личный досмотр;
8) маркировка товаров специальными марками либо нанесение на них идентификационных знаков в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и налоговым законодательством Республики Казахстан;
9) проверка системы учета товаров и транспортных средств и отчетности по ним;
10) учет товаров и транспортных средств;
11) осмотр помещений и территорий.
Статья 442. Проверка таможенной декларации, документов
и сведений
1. Таможенные органы проверяют таможенную декларацию, документы и сведения, представленные при таможенном оформлении товаров и транспортных средств, с целью установления подлинности документов и достоверности сведений.

2. Кеден органдарына кедендік ресімдеу кезінде берілген мәліметтердің дұрыстығын тексеру оларды басқа дерек-көздерден алынған ақпаратпен салыстыру, арнаулы кедендік статистиканың мәліметтерін талдау, ақпараттық технологияларды пайдалана отырып мәліметтерді өңдеу арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған басқа да тәсілдермен жүзеге асырылады.
3. Кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде кеден органы кедендік декларациядағы ақпараттарды тексеру мақсатында тұлғалардан жазбаша түрде барлық құжаттар мен мәліметтерді сұратып алуға құқылы.
4. Іріктеп тексеру негізінде кеден органдарының құжаттар мен мәліметтерді тексеруіне жол беріледі.
5. 442-баптың 3-тармағына сәйкес қосымша құжаттар мен мәліметтер сұрату және оларды тексеру, егер осы Кодексте тікелей өзгеше көзделмесе, тауарларды шығаруға кедергі жасамауға тиіс.
Ескерту. 442-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
443-бап. Ауызша пікір сұрау
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына кедендік ресімдеуді жүргізу, алдын ала операциялар мен өзге де кедендік рәсімдер кезінде кеден органдарының лауазымды адамдары тұлғалардан ауызша пікір сұрауға құқылы, аталған тұлғалардан мұндай пікір сұрау нәтижелері жазбаша нысанда ресімделмейді.
444-бап. Түсіндірмелер алу
Түсіндірмелер алу - кеден органдары лауазымды адамдарының декларанттардан және кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін маңызы бар мән-жайлар туралы мәліметтерді білетін өзге де адамдардан кеден ісі саласындағы қажетті ақпаратты алуы.
Түсіндірме жазбаша нысанда ресімделеді. Адамды түсіндірме алу үшін шақыру туралы хабарламаға тиісті кеден органының басшысы қол қояды және шақырылған адамға қол қойғызып алу арқылы тапсырылады.
445-бап. Кедендік қадағалау
Кедендік қадағалау - кеден органдары лауазымды адамдарының кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарының тасымалдануын, олармен жүк және өзге де операциялардың жасалуын көзбен шолып, оның ішінде техникалық құралдарды қолдана отырып бақылауы.
446-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын тексеру
1. Кеден органы лауазымды адамдарының тауарлар мен көлік құралдарын, оның ішінде халықаралық почта жөнелтімдерін, жеке тұлғалардың багажын қарауы кедендік бақылаудағы тауарлардың сипаты, шығарылған жері, жай-күйі, мөлшері туралы, тауарларда, көлік құралдарында және олардың жүк тиелетін бөліктерінде кедендік пломбалардың, мөрлердің және басқа да қондырылған бірдейлендіру құралдарының бар екендігі туралы мәліметтерді растау үшін жүзеге асырылады.

2. Проверка достоверности сведений, представленных таможенным органам при таможенном оформлении, осуществляется путем их сопоставления с информацией, полученной из других источников, анализа сведений специальной таможенной статистики, обработки сведений с использованием информационных технологий, а также другими способами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан.
3. При осуществлении таможенного контроля таможенный орган вправе запросить у лиц в письменном виде необходимые документы и сведения с целью проверки информации, содержащейся в таможенной декларации.
4. Допускается проверка документов и сведений таможенными органами на основе выборочной проверки.
5. Запрос дополнительных документов и сведений в соответствии с пунктом 3 статьи 442 и их проверка не должны препятствовать выпуску товаров, если иное прямо не предусмотрено настоящим Кодексом.
Сноска. Статья 442 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 443. Устный опрос
При производстве таможенного оформления товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, предварительных операциях и иных таможенных процедурах должностные лица таможенных органов вправе проводить устный опрос лиц без оформления результатов такого опроса указанных лиц в письменной форме.
Статья 444. Получение объяснений
Получение объяснений - получение должностными лицами таможенного органа от декларантов и иных лиц, располагающих сведениями об обстоятельствах, имеющих значение для осуществления таможенного контроля, необходимой информации в сфере таможенного дела.
Объяснения оформляются в письменной форме. Уведомление о вызове лица для получения объяснений подписывается руководителем соответствующего таможенного органа и вручается вызываемому лицу под роспись.
Статья 445. Таможенный надзор
Таможенный надзор - визуальное наблюдение, в том числе с применением технических средств, должностными лицами таможенных органов за перевозкой товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, совершением с ними грузовых и иных операций.
Статья 446. Осмотр товаров и транспортных средств
1. Осмотр должностными лицами таможенного органа товаров и транспортных средств, в том числе международных почтовых отправлений, багажа физических лиц, осуществляется с целью получения подтверждения сведений о характере, происхождении, состоянии, количестве товаров, находящихся под таможенным контролем, о наличии на товарах, транспортных средствах и их грузовых помещениях таможенных пломб, печатей и других наложенных средств идентификации.

2. Тауарлар мен көлік құралдарын тексеру - егер мұндай тексеру көлік құралы мен оның жүк тиелетін бөліктерін ашумен және тауарлардың орамаларын бұзумен байланысты болмаса, кедендік бақылау мақсаттары үшін тауарларды, жеке тұлғалардың багажын, көлік құралдарын, жүкке арналған ыдыстарды, кедендік пломбалардың, мөрлердің және өзге де тауарларды бірдейлендіру құралдарының бар-жоқтығын сырттай көзбен тексеру.
3. Кедендік бақылау аймағында тауарлар мен көлік құралдарын тексеру декларант, тауарлар мен көлік құралдарына қатысты өкілеттіктері бар өзге де адамдар және олардың өкілдері тексеру кезінде қатысуға тілек білдіретін жағдайларды қоспағанда, аталған адамдардың қатысуынсыз жүргізілуі мүмкін.
4. Тауарлар мен көлік құралдарын тексеру нәтижелері бойынша кеден органдарының лауазымды адамдары, егер мұндай тексерудің нәтижелері кедендік мақсаттарда пайдаланылатын болса, белгіленген нысан бойынша акт жасайды. Кеден органының лауазымды адамдары тауарлар мен көлік құралдарына қатысты өкілеттіктері бар адамның талабы бойынша акт жасауға міндетті. Кедендік қарау жүргізілгендігі туралы актінің екінші данасы тауарлар мен көлік құралдарына қатысты өкілеттіктері бар адамға тапсырылады.
447-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын кедендік
тексеріп қарау
1. Кедендік тексеріп қарау - кеден органдары лауазымды адамдарының тауарлардың орамаларын немесе көлік құралының жүк тиелетін бөліктерін не ыдыстарды, контейнерлерді және тауарлар бар немесе болуы мүмкін өзге де орындарды ашумен байланысты тауарлар мен көлік құралдарына қатысты іс-әрекеті.
Кедендік тексеріп қарау тауарларды кедендік мақсаттар үшін бірдейлендіру, мәлімделетін мәліметтердің дұрыстығын анықтау не Қазақстан Республикасының кеден заңдарын бұзу туралы ақпарат болған кезде мұндай ақпаратты тексеру, сондай-ақ іріктеп тексерудің негізінде кедендік бақылау жүргізу мақсатында жасалады.
2. Осы баптың 3-тармағында белгіленген жағдайды қоспағанда, декларант, тауарлар мен көлік құралдарына қатысты өкілеттіктері бар өзге де тұлғалар және олардың өкілдері өздерінің бастамасы бойынша тауарлар мен көлік құралдарын кедендік тексеріп қарау кезінде қатысуға құқылы.
3. Тауарлар мен көлік құралдарына қатысты өкілеттігі бар декларант немесе өзге тұлғалар және олардың өкілдері кеден органы лауазымды адамдарының талабы бойынша тауарлар мен көлік құралдарын тексеріп қарау кезінде қатысуға және кеден органының лауазымды адамдарына қажетті жәрдем көрсетуге міндетті. Тасымалдаушы арнайы уәкілеттік берген өкіл болмаған жағдайда, көлік құралын басқаратын жеке тұлға осы міндетті атқарушы болып табылады.

2. Осмотр товаров и транспортных средств - внешний визуальный осмотр товаров, багажа физических лиц, транспортных средств, грузовых емкостей, наличия таможенных пломб, печатей и иных средств идентификации товаров для целей таможенного контроля, если такой осмотр не связан со вскрытием транспортного средства либо его грузовых помещений и нарушением упаковки товаров.
3. В зоне таможенного контроля осмотр товаров и транспортных средств может производиться в отсутствие декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, и их представителей, за исключением случаев, когда указанные лица изъявляют желание присутствовать при осмотре.
4. По результатам осмотра товаров и транспортных средств должностными лицами таможенных органов составляется акт по установленной форме, если результаты такого осмотра будут использованы в таможенных целях. По требованию лица, обладающего полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, должностные лица таможенного органа обязаны составить акт. Второй экземпляр акта о проведении таможенного осмотра вручается лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров и транспортных средств.
Статья 447. Таможенный досмотр товаров и транспортных
средств
1. Таможенный досмотр - действия должностных лиц таможенных органов в отношении товаров и транспортных средств, связанные со вскрытием упаковки товаров или грузового помещения транспортного средства либо емкостей, контейнеров и иных мест, где находятся или могут находиться товары.
Таможенный досмотр производится с целью идентификации товаров для таможенных целей, установления достоверности заявляемых сведений либо при наличии информации о нарушении таможенного законодательства Республики Казахстан с целью проверки такой информации, а также проведения таможенного контроля на основе выборочной проверки.
2. Декларант, иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, и их представители вправе по собственной инициативе присутствовать при таможенном досмотре товаров и транспортных средств, за исключением случая, установленного пунктом 3 настоящей статьи.
3. По требованию должностных лиц таможенного органа декларант или иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, и их представители обязаны присутствовать при досмотре товаров и транспортных средств и оказывать должностным лицам таможенного органа необходимое содействие. При отсутствии представителя, специально уполномоченного перевозчиком, таковым является физическое лицо, управляющее транспортным средством.

4. Кеден органы декларант, тауарлар мен көлік құралдарына қатысты өкілеттіктері бар өзге де адамдар және олардың өкілдері болмаған кезде, мынадай жағдайларда:
1) аталған адамдар тауарлар мен көлік құралдары тапсырылғаннан кейін он күн өткен соң келмеген жағдайда;
2) ұлттық қауіпсіздікке, адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, Қазақстан Республикасы халықтарының мәдени игілігін сақтауға қауіп болған жағдайда және кейінге қалдыруға болмайтын өзге де жағдайларда;
3) тауарларды халықаралық почта жөнелтімдерімен жіберген кезде;
4) тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағында кедендік режимді бұза отырып қалдырған жағдайда тауарлар мен көлік құралдарына кедендік тексеріп қарау жүргізуге құқылы.
Аталған жағдайларда тауарлар мен көлік құралдарын кедендік тексеріп қарау екі куәгердің қатысуымен жүргізіледі және уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша кедендік тексеріп қарау актісі ресімделеді.
5. Егер кедендік декларацияда көрсетілген тауарлардың бір бөлігі бір атаудағы тауарлар ретінде кедендік тексеріп қарауға ұшыраған болса, онда мұндай тексеріп қараудың нәтижелері кедендік декларацияда көрсетілген осындай барлық тауарларға қолданылады.
6. Кедендік тексеріп қараудың нәтижелері бойынша екі дана етіп акт жасалады. Кедендік тексеріп қарау жүргізілгендігі туралы актіде мынадай мәліметтер:
1) кедендік тексеріп қарауды жүргізген кеден органының лауазымды тұлғалары мен оны жүргізу кезінде қатысқан адамдар туралы мәліметтер;
2) декларанттың, тауарлар мен көлік құралдарына қатысты өкілеттіктері бар өзге де адамның қатысуынсыз кедендік тексеріп қарау жүргізудің себептері;
3) кедендік тексеріп қараудың нәтижелері көрсетіледі.
Актінің екінші данасы тауарлар мен көлік құралдарына қатысты өкілеттіктері бар адамға не оның өкіліне тапсырылады.
448-бап. Жеке тексеріп қарау
1. Кедендік бақылаудың ерекше нысаны ретіндегі жеке тексеріп қарау Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өтетін не кедендік бақылау аймағындағы немесе халықаралық әуежайдың транзит аймағындағы жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының заңдарын бұзу объектілері болып табылатын тауарларды өзінде жасырып, бермей тұр деп ойлауға жеткілікті негіздер болған жағдайда, кеден органы басшысының, оны алмастырушы адамның не Қазақстан Республикасының кедендік шекарасындағы бақылау-өткiзу пункті уәкiлетті лауазымды адамының жазбаша шешімі бойынша жүргізіледі.
Жеке тексеріп қарау жүргізуге байланысты рәсімді және жеке тексеріп қарауды рәсімдеу тәртібін уәкілетті орган айқындайды .
2. Жеке тексеріп қарау басталар алдында кеден органының лауазымды адамы жеке тұлғаға кеден органы басшысының немесе оны алмастырушы адамның жеке тексеріп қарауды жүргізу туралы шешімін көрсетуге, жеке тұлғаны мұндай тексеріп қарауды жүргізу кезіндегі құқықтарымен таныстыруға және жасырған тауарларын өз еркімен беру туралы ұсыныс жасауға міндетті.

4. Таможенный орган вправе проводить таможенный досмотр товаров и транспортных средств в отсутствие декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, и их представителей в следующих случаях:
1) при неявке указанных лиц по истечении десяти дней после представления товаров и транспортных средств;
2) при существовании угрозы национальной безопасности, жизни и здоровью человека, окружающей среде, сохранению культурного достояния народов Республики Казахстан и при иных обстоятельствах, не терпящих отлагательства;
3) при пересылке товаров в международных почтовых отправлениях;
4) при оставлении на таможенной территории Республики Казахстан товаров и транспортных средств в нарушение таможенного режима.
Таможенный досмотр товаров и транспортных средств в указанных случаях проводится в присутствии двух понятых и оформляется актом таможенного досмотра по форме, утверждаемой уполномоченным органом.
5. Если таможенному досмотру была подвергнута часть товаров, указанных в таможенной декларации как товары одного наименования, то результаты такого досмотра распространяются на все такие товары, указанные в таможенной декларации.
6. По результатам таможенного досмотра составляется акт в двух экземплярах. В акте о проведении таможенного досмотра указываются следующие сведения:
1) сведения о должностных лицах таможенного органа, проводивших таможенный досмотр, и лицах, присутствовавших при его проведении;
2) причины проведения таможенного досмотра в отсутствие декларанта или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров и транспортных средств;
3) результаты таможенного досмотра.
Второй экземпляр акта вручается лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, либо его представителю.
Статья 448. Личный досмотр
1. Личный досмотр как исключительная форма таможенного контроля проводится по письменному решению руководителя таможенного органа, лица, его замещающего, либо уполномоченного должностного лица контрольно-пропускного пункта на таможенной границе Республики Казахстан при наличии достаточных оснований, что физическое лицо, следующее через таможенную границу Республики Казахстан либо находящееся в зоне таможенного контроля или транзитной зоне международного аэропорта, скрывает при себе и не выдает товары, являющиеся объектами нарушения законодательства Республики Казахстан.
Процедура, связанная с проведением личного досмотра, и порядок оформления личного досмотра определяются уполномоченным органом.
2. Перед началом личного досмотра должностное лицо таможенного органа обязано представить физическому лицу решение руководителя таможенного органа или лица, его замещающего, о проведении личного досмотра, ознакомить физическое лицо с его правами при проведении такого досмотра и предложить добровольно выдать скрываемые товары.

3. Кеден органы лауазымды адамының жеке тексеріп қарау жүргізу кезіндегі іс-әрекеті жеке тұлғаның ар-намысы мен абыройына нұқсан келтірмеуге тиіс.
4. Өзіне қатысты жеке тексеріп қарау жүргізіліп отырған жеке тұлғаның:
1) жеке тексеріп қарау жүргізу басталғанға дейін оны жүргізу тәртібімен және жеке тексеріп қарау жүргізу туралы шешіммен танысуға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарын бұзу объектілері болып табылатын өзінде жасырған тауарларын өз еркімен беруге;
3) жеке тексеріп қарау жүргізетін кеден органы лауазымды адамының жеке тексеріп қарау жүргізу туралы хаттамаға міндетті түрде енгізе отырып, мәлімдеме жасауға;
4) жеке тексеріп қарау жүргізудің нәтижелерімен және іс жүргізу құжаттарымен танысуға;
5) жеке тексеріп қарау жүргізетін кеден органы лауазымды адамдарының іс-әрекеттеріне осы Кодекске сәйкес шағым жасауға;
6) адвокаттың қызметтерін пайдалануға құқығы бар.
5. Өзіне қатысты жеке тексеріп қарау жүргізілген жеке адамға жеке тексеріп қараудың жүргізілгені туралы хаттаманың көшірмесі, тауарлардың алынып қойғаны туралы акті беріледі.
6. Жеке тексеріп қарауды тексеріліп қаралатын адаммен бір жыныстағы кеден органының лауазымды адамдары сол жыныстағы екі куәгердің қатысуымен санитарлық-гигиеналық талаптарға сай келетін оқшауланған үй-жайда жүргізеді. Бұл үй-жайға басқа жеке тұлғалардың енуіне және олардың тарапынан жеке тексеріп қараудың жүргізілуін қадағалау мүмкіндігіне жол берілмеуге тиіс. Тексеріп қаралатын адамның дене органдарын тексеріп зерттеуді маман-дәрігер, қажет болған жағдайда арнайы медициналық техниканы пайдалана отырып жүргізуге тиіс.
Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, маман-дәрігердің кеден органы басшысының немесе оны алмастырушы адамның жеке тексеріп қарауды жүргізу туралы шешімін орындаудан жалтаруға құқығы жоқ.
7. Жеке тексеріп қараудың жүргізілгендігі туралы уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша хаттама жасалады.
Хаттамаға - жеке тексеріп қарауды жүргізген кеден органының лауазымды адамы, өзіне қатысты тексеріп қарау жүргізілген жеке тұлға, куәгерлер, ал тексеріп зерттеу жүргізілген кезде - дәрігер қолдарын қояды.
Ескерту. 448-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
449-бап. Тауарларды арнаулы таңбалармен таңбалау,
оларға бірдейлендіру белгілерін қою
1. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда кеден органдары кедендік бақылауды тауарларда (олардың орамаларында) арнаулы таңбалардың, бірдейлендіру белгілерінің немесе оларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелудің заңдылығын растау үшін пайдаланылатын тауарларды белгілеудің өзге де тәсілдерінің болуын тексеру жолымен жүзеге асырады.

3. Действия должностного лица таможенного органа при проведении личного досмотра не должны ущемлять честь и достоинство физического лица.
4. Физическое лицо, в отношении которого проводится личный досмотр, имеет право:
1) до начала проведения личного досмотра ознакомиться с порядком проведения и решением о проведении личного досмотра;
2) добровольно выдать скрываемые при себе товары, являющиеся объектами нарушения законодательства Республики Казахстан;
3) делать заявление с обязательным внесением его в протокол о проведении личного досмотра должностным лицом таможенного органа, производящим личный досмотр;
4) знакомиться с результатами проведения личного досмотра и процессуальными документами;
5) обжаловать действия должностных лиц таможенного органа, производящих личный досмотр в соответствии с настоящим Кодексом;
6) пользоваться услугами адвоката.
5. Физическому лицу, в отношении которого проводился личный досмотр, предоставляются копия протокола о проведении личного досмотра, акт об изъятии товаров.
6. Личный досмотр проводится должностными лицами таможенного органа одного пола с досматриваемым в присутствии двух понятых того же пола в изолированном помещении, отвечающем санитарно-гигиеническим требованиям. Доступ в помещение других физических лиц и возможность наблюдения за проведением личного досмотра с их стороны должны быть исключены. Обследование органов тела досматриваемого должно проводиться только врачом-специалистом с использованием при необходимости специальной медицинской техники.
Врач-специалист не вправе уклоняться от исполнения решения руководителя таможенного органа или лица, его замещающего, о проведении личного досмотра, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
7. О проведении личного досмотра составляется протокол по форме,  утверждаемой уполномоченным органом.
Протокол подписывается должностным лицом таможенного органа, проводившим личный досмотр, физическим лицом, в отношении которого был проведен досмотр, понятыми, а при обследовании - врачом.
Сноска. В статью 448 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 449. Маркировка товаров специальными марками,
нанесение на них идентификационных знаков
1. В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, таможенный контроль осуществляется таможенными органами путем проверки наличия на товарах (их упаковке) специальных марок, идентификационных знаков или иных способов обозначения товаров, используемых для подтверждения легальности их ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан.

2. Тауарларда арнаулы таңбалардың, бірдейлендіру белгілерінің немесе тауарларды белгілеудің өзге де тәсілдерінің болмауы, егер өзінен мұндай тауарлар табылған адам, декларант не өзге де мүдделі адам басқаша дәлелдей алмаса, Қазақстан Республикасының кедендік аумағына тауарларды кедендік ресімдеу мен шығару жүргізілмей жүзеге асырылған тауарлар әкелу ретінде қаралады.
450-бап. Тауарлардың және көлік құралдарының есебі
мен олар бойынша есептілік жүйесін тексеру
1. Кедендік бақылаудың нысаны ретіндегі тауарлардың және көлік құралдарының есебі мен олар бойынша есептілік жүйесін тексеру мынадай жағдайларда:
1) тұлға осы Кодекстің ережелеріне сәйкес кедендік ресімдеудің оңайлатылған рәсімдерін қолдану туралы мәлімдеген кезде;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған тәртіппен есепке алынуға тиіс тауарларды шартты түрде шығарған кезде;
3) кеден брокерлері, кедендік тасымалдаушылар ретіндегі қызметті жүзеге асыратын, сондай-ақ жекелеген кедендік режимдер шеңберінде және уақытша сақтау бойынша кеден қызметтерін көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға қатысты;
4) кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарына қатысты сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларды тексеру кезінде қолданылады.
2. Осы бапта көрсетілмеген жағдайларда, есеп пен есептілік жүйесін тексеру кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметті тексеруді пайдалана отырып кедендік бақылау жүргізу кезінде іске асырылуы мүмкін.
451-бап. Тауарлар мен көлік құралдарының есебін жүргізу
1. Шартты түрде шығарылған тауарлар мен көлік құралдарын, тарифтік және тарифтік емес реттеу шаралары белгіленген тауарларды бақылауды қамтамасыз ету мақсатында кеден органдары осы Кодекске сәйкес кедендік ресімдеу мен кедендік бақылау кезінде тұлғалар беретін мәліметтер негізінде, уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және нысандарда Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарының есебін жүргізеді.
2. Қазақстан Республикасының аумағында шартты түрде шығарылған тауарлар мен көлік құралдарын пайдаланатын тұлғалар және осы Кодексте белгіленген өзге де тұлғалар олардың есебін жүргізуге және кеден органдарына уәкілетті орган белгілеген тәртіппен есептілік тапсыруға міндетті.
452-бап. Үй-жайлар мен аумақтарды тексеру
1. Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден бақылауын жүргізу мақсатында кеден органының лауазымды адамдары қызметтік куәлігін және кеден органының басшысы қол қойған нұсқаманы көрсеткен кезде, кедендік бақылауға жататын тауарлар мен көлік құралдары, кедендік бақылау үшін қажетті құжаттар болатын, не болуы мүмкін, не кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты қызмет жүзеге асырылатын аумақ пен үй-жайларға (тексеріп қарау мен тінту жүргізу құқығынсыз) кіруге құқығы бар.

2. Отсутствие на товарах специальных марок, идентификационных знаков или иных способов обозначения товаров рассматривается как ввоз товаров на таможенную территорию Республики Казахстан, осуществленный без производства таможенного оформления и выпуска товаров, если лицо, у которого такие товары обнаружены, декларант либо иное заинтересованное лицо не докажут обратное.
Статья 450. Проверка системы учета товаров и
транспортных средств и отчетности по ним
1. Проверка системы учета товаров и транспортных средств и отчетности по ним как форма таможенного контроля применяется в следующих случаях:
1) при заявлении лица о применении упрощенных процедур таможенного оформления в соответствии с положениями настоящего Кодекса;
2) при условном выпуске товаров, когда такие товары подлежат учету в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
3) в отношении лиц, осуществляющих деятельность в качестве таможенных брокеров, таможенных перевозчиков, а также осуществляющих деятельность в рамках отдельных таможенных режимов и по оказанию таможенных услуг по временному хранению;
4) при проверке участников внешнеэкономической деятельности в отношении товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем.
2. В случаях, не указанных в настоящей статье, проверка системы учета и отчетности может производиться при проведении таможенного контроля с использованием проверки внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела.
Статья 451. Учет товаров и транспортных средств
1. В целях обеспечения контроля условно выпущенных товаров и транспортных средств, товаров, на которые установлены меры тарифного и нетарифного регулирования, таможенные органы ведут учет товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, в порядке и форме, установленных уполномоченным органом, на основе сведений, предоставляемых лицами при таможенном оформлении и таможенном контроле в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Лица, пользующиеся условно выпущенными товарами и транспортными средствами на территории Республики Казахстан, и иные лица, определяемые настоящим Кодексом, обязаны вести их учет и представлять таможенным органам отчетность в порядке, установленном уполномоченным органом.
Статья 452. Осмотр помещений и территорий
1. В целях проведения таможенного контроля должностные лица таможенных органов при предъявлении служебного удостоверения и предписания, подписанного руководителем таможенного органа, имеют право доступа (без права проведения досмотра и обыска) на территорию и в помещения, где находятся либо могут находиться товары и транспортные средства, подлежащие таможенному контролю, документы, необходимые для таможенного контроля, либо осуществляется деятельность в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.

2. Кіруге прокурор рұқсат ететін тұрғын үй-жайларды қоспағанда, аумаққа және үй-жайға кіргізуден бас тартқан жағдайда кеден органдарының лауазымды адамдары, аумаққа және үй-жайға екі куәгердің қатысуымен қарсылықтың жолын кесу және жабық үй-жайларды ашу арқылы кіруге құқылы. Үй-жайларға қарсылықтың жолын кесу және жабық үй-жайларды ашу арқылы кірудің барлық жағдайлары туралы кеден органдары жиырма төрт сағаттың ішінде прокурорды хабардар етеді. Кеден органдары лауазымды адамдарының аумақ пен үй-жайларға кіруіне қарсылық көрсеткен адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
Кейінге қалдыруды күттірмейтін жағдайларда прокурордың рұқсаты талап етілетін әрекеттер рұқсатсыз да, бірақ кейіннен прокурорды жиырма төрт сағаттың ішінде жазбаша хабардар ете отырып жүргізілуі мүмкін. Прокурор аталған хабарламаны алғаннан кейін жүргізілген әрекеттердің заңдылығын тексереді және олар заңсыз болған жағдайда күшін жояды немесе тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды өз қаулысымен тоқтатады.
3. Егер Қазақстан Республикасының заң актілерінде мемлекеттік органдар лауазымды адамдарының жекелеген объектілерге кіруінің арнаулы тәртібі белгіленсе, онда мұндай объектілерге кіру осы заң актілерінде айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
4. Кедендік бақылаудағы, оның ішінде шартты түрде шығарылған тауарлардың бар екендігін растау мақсатында жүргізілетін үй-жайлар мен аумақтарды тексеру уақытша сақтау қоймаларында, кеден қоймаларында, бос қоймаларда, арнаулы экономикалық аймақтарда, бажсыз сауда дүкенінің үй-жайларында, сондай-ақ осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдердің немесе кедендік режимдердің шарттарына сәйкес тауарлар болуы тиіс тұлғаларға жүргізіледі. Үй-жайлар мен аумақтарды тексеру тауарлардың жоғалғаны, оларды иеліктен айырғандығы не оларға осы Кодексте белгіленген талаптар мен шарттарды бұза отырып өзге де тәсілмен билік етілуі туралы ақпарат болған жағдайда, осындай ақпаратты тексеру үшін, сондай-ақ іріктеп тексеру негізінде жүргізіледі.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілмеген тұлғалардың үй-жайлары мен аумақтарын тексеруді кеден органдары осындай үй-жайларда немесе аумақтарда Қазақстан Республикасының кедендік аумағына осы Кодексте көзделген тәртіпті бұза отырып әкелінген тауарлардың бар екендігі туралы ақпарат болған жағдайда, осындай ақпаратты тексеріп шығу үшін жүргізеді. Тексеру нәтижелері жөнінде уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша акт жасалады, оның екінші данасы тексеру жүргізілген тұлғаға беріледі.

2. В случае отказа доступа на территорию и в помещения должностные лица таможенных органов вправе входить на территорию и в помещения, за исключением жилых помещений, доступ в которые санкционируется прокурором, с пресечением сопротивления и вскрытием запертых помещений в присутствии двух понятых. Обо всех случаях вхождения в помещения с пресечением сопротивления и вскрытием запертых помещений таможенные органы уведомляют прокурора в течение двадцати четырех часов. Лица, препятствующие доступу должностных лиц таможенных органов на территории и в помещения, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
В случаях, не терпящих отлагательства, действия, требующие санкции прокурора, могут быть произведены без таковой, но с последующим письменным уведомлением его в течение двадцати четырех часов. Получив указанное уведомление, прокурор проверяет законность произведенных действий и в случае их незаконности отменяет или снимает меры запретительно-ограничительного характера своим постановлением.
3. Если законодательными актами Республики Казахстан установлен специальный порядок доступа должностных лиц государственных органов на отдельные объекты, то такой доступ проводится в порядке, определяемом этими законодательными актами.
4. Осмотр помещений и территорий, проводимый с целью подтверждения наличия товаров, находящихся под таможенным контролем, в том числе условно выпущенных, производится в местах временного хранения, на таможенных складах, свободных складах, в специальных экономических зонах, помещениях магазина беспошлинной торговли, а также у лиц, у которых должны находиться товары в соответствии с условиями таможенных процедур или таможенных режимов, предусмотренных настоящим Кодексом. Осмотр помещений и территорий производится при наличии информации об утрате товаров, их отчуждении либо распоряжении ими иным способом в нарушение требований и условий, установленных настоящим Кодексом, для проверки такой информации, а также на основе выборочной проверки.
5. Осмотр помещений и территорий у лиц, не указанных в пункте 4 настоящей статьи, может проводиться таможенными органами при наличии информации о нахождении в таких помещениях или на территориях товаров, ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан с нарушением порядка, предусмотренного настоящим Кодексом, для проверки такой информации. По результатам осмотра составляется акт по форме, утверждаемой уполномоченным органом, второй экземпляр которого вручается лицу, у которого производился осмотр.

6. Үй-жайлар мен аумақтардың осы Кодекстің 89, 104, 130, 145, 246-баптарында белгіленген бағалау талаптары мен шарттарына сәйкестігін анықтау үшін тексеруді де кеден органдары жүзеге асырады. Тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті орган белгілейтін нысан бойынша қорытынды жасалады.
58-тарау. Кедендік сараптама
453-бап. Кедендік сараптама тағайындау
1. Кедендік сараптаманың мақсаты Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың сапалық құрамын анықтау үшін, олардың Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес дұрыс жіктелуі, сондай-ақ құжаттардың және бірдейлендіру құралдарының түпнұсқалығын тексеру үшін зерттеу жүргізу болып табылады.
2. Кеден органдары:
1) кедендік ресімдеу мен кедендік бақылауды жүзеге асырған;
2) алдын ала шешім қабылдаған;
3) кеден ісі саласында құқық бұзушылықтар анықталған жағдайларда кеден органдары лауазымды адамдарының тауардың сапалық құрамын айқындауы мүмкін болмаған кезде кедендік сараптама тағайындауы мүмкін.
3. Тауарлар, кедендік және өзге де құжаттардағы тауарлар туралы мәліметтер, бiрдейлендiру құралдары кедендік сараптамалардың объектілері болып табылады.
4. Кедендік сараптаманы кедендік зертханалардың мамандары жүргізеді.
Кедендік сараптаманы жүргізу үшін:
1) кедендік ресімдеу мен кедендік бақылау сатысында немесе алдын ала шешім қабылдау кезінде, сондай-ақ сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың өтініштері бойынша - кедендік сараптамаға жолдама;
2) кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша - кедендік сараптама тағайындау туралы қаулы немесе ұйғарым негіз болып табылады.
Жолдамада, қаулыда не ұйғарымда:
1) кедендік сараптама жүргізу үшін негіздеме;
2) кедендік сараптама жүргізілуге тиіс кеден зертханасының атауы;
3) сарапшының алдына қойылған мәселелер;
4) сарапшының қарауына берілетін материалдар көрсетіледі.
5. Кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органының лауазымды адамы декларантты кедендік сараптама тағайындау туралы жолдамамен, қаулымен не ұйғарыммен таныстыруға, осы Кодекстің 375, 376-баптарында көзделген құқықтар мен міндеттерді түсіндіруге міндетті. Жолдамаға, қаулыға не ұйғарымға танысқандығы туралы белгі соғылады және декларант қол қояды.
Ескерту. 453-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

6. Таможенными органами также осуществляется осмотр помещений и территорий на соответствие квалификационным требованиям и условиям, установленным статьями 89, 104, 130, 145, 246 настоящего Кодекса. По результатам осмотра составляется заключение по форме, определяемой уполномоченным органом.
Глава 58. Таможенная экспертиза
Статья 453. Назначение таможенной экспертизы
1. Целью таможенной экспертизы является проведение исследований для определения качественного состава товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, для их правильной классификации в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, а также подлинности документов и средств идентификации.
2. Таможенная экспертиза может назначаться таможенными органами при невозможности определения должностными лицами таможенных органов качественного состава товара в случаях:
1) осуществления таможенного оформления и таможенного контроля;
2) принятия предварительного решения;
3) выявления правонарушений в сфере таможенного дела.
3. Объектами таможенных экспертиз являются товары, сведения о товарах, содержащиеся в таможенных и иных документах, средства идентификации.
4. Таможенная экспертиза проводится специалистами таможенных лабораторий.
Основанием для проведения таможенной экспертизы являются:
1) направление на таможенную экспертизу - на стадии таможенного оформления и таможенного контроля или при принятии предварительного решения, а также по обращениям участников внешнеэкономической деятельности;
2) постановление или определение о назначении таможенной экспертизы - по правонарушениям в сфере таможенного дела.
В направлении, постановлении либо определении указываются:
1) основание для проведения таможенной экспертизы;
2) наименование таможенной лаборатории, где должна быть проведена таможенная экспертиза;
3) вопросы, поставленные перед экспертом;
4) материалы, предоставленные на рассмотрение эксперта.
5. Должностное лицо таможенного органа, назначившее таможенную экспертизу, обязано ознакомить декларанта с направлением, постановлением либо определением о назначении таможенной экспертизы, разъяснить права и обязанности, предусмотренные статьями 375, 376 настоящего Кодекса. Отметка об ознакомлении декларанта делается на направлении, постановлении либо определении и подписывается декларантом.
Сноска. В статью 453 внесены изменения - Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).

454-бап. Кедендік сараптама жүргізу тәртібі
1. Кедендік сараптама кеден зертханасының үй-жайында да, егер бұл зерттеу сипаты бойынша қажет болса не зерттеу объектісін сараптауға жеткізу мүмкін болмауына байланысты, одан тысқары жерлерде де өткізіледі. Сарапшы кеден зертханасы басшысының жазбаша өкімі бойынша ғана кедендік сараптаманы жүргізуге кіріседі.
2. Кедендік сараптаманың нәтижесі бойынша сарапшының қорытындысы беріледі.
3. Кедендік сараптаманы кеден зертханаларында жүргізу тәртібін және қорытынды нысанын уәкілетті орган бекітеді.
455-бап. Сарапшының құқықтары мен міндеттері
1. Сарапшы:
1) егер қойылған мәселелер өзінің құзыретіне жатпаса, сараптама жүргізуден бас тартуға;
2) өзінің құзыретіне кірмейтін сұрақтарға жауап беруден бас тартуға;
3) кедендік сараптама жүргізу үшін қажетті қосымша материалдар табыс ету туралы өтініш беруге құқылы.
2. Сарапшы:
1) кедендік сараптамаға қатысты материалдармен танысуға;
2) сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға кедендік сараптама мәселелері бойынша консультациялар беруге;
3) бұл тұрғыда мәселе қойылмаған, іс үшін маңызы бар мән-жайлар туралы ой-пікірін қорытындыға енгізуге;
4) кедендік сараптамаға ұсынылған тауарлардың сынамалары мен үлгілеріне зерттеу жүргізуге және зерттеулердің нәтижелерін толық, жан-жақты және объективті бағалау негізінде қорытынды беруге;
5) іс жүргізуінде немесе қарауында кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтар туралы іс бар тұлғаның шақыруы бойынша өзі берген қорытындыны түсіндіру немесе толықтыру үшін келуге;
6) кедендік сараптама нәтижесінде алынған мәліметтерді жария етпеуге міндетті.
3. Өзінің міндеттерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда сарапшы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
456-бап. Сарапшының қорытындысы
1. Сарапшы қорытындыны жазбаша нысанда өзінің атынан береді.
2. Сарапшының қорытындысында өзі жүргізген зерттеулер және қойылған сұрақтарға негізді жауаптары жазылады.
3. Күрделі сараптамалық зерттеулер жүргізу қажет болған жағдайларда кеден зертханасы басшысының шешімі бойынша комиссиялық сараптама жүргізіледі, ол бір мамандықтағы бірнеше сарапшыға тапсырылады. Сарапшылар арасында келіспеушілік болған кезде олардың әрқайсысы немесе бір бөлігі жеке қорытынды беруге құқылы.
4. Кедендік сараптамаларды өз құзыреттерінің шегінде әр түрлі мамандықтағы сарапшылар жүргізу қажет болған жағдайда, кешенді сараптама тағайындалады. Әр сарапшы қорытындының өзі кедендік сараптама жүргізген бөлігіне қол қояды.

Статья 454. Порядок проведения таможенной экспертизы
1. Таможенная экспертиза проводится как в помещении таможенной лаборатории, так и вне, если это необходимо по характеру исследования либо в силу невозможности доставить объект исследования на экспертизу. Эксперт приступает к производству таможенной экспертизы только по письменному распоряжению руководителя таможенной лаборатории.
2. По результатам таможенной экспертизы выдается заключение эксперта.
3. Порядок проведения таможенной экспертизы в таможенных лабораториях и форма заключения утверждаются уполномоченным органом.
Статья 455. Права и обязанности эксперта
1. Эксперт вправе:
1) отказаться от проведения экспертизы, если поставленные вопросы находятся вне его компетенции;
2) отказаться от дачи ответов на вопросы, не входящие в его компетенцию;
3) заявить ходатайство о предоставлении дополнительных материалов, необходимых для проведения таможенной экспертизы.
2. Эксперт обязан:
1) знакомиться с материалами, относящимися к таможенной экспертизе;
2) давать консультации участникам внешнеэкономической деятельности по вопросам таможенной экспертизы;
3) включать в заключение выводы об обстоятельствах, имеющих значение для дела, по поводу которых не были поставлены вопросы;
4) проводить исследования представленных на таможенную экспертизу проб и образцов товаров и представлять заключение на основании полной, всесторонней и объективной оценки результатов исследований;
5) являться для разъяснения или дополнения данного им заключения по вызову лица, в производстве или рассмотрении которого находится дело о правонарушениях в сфере таможенного дела;
6) не разглашать сведения, полученные в результате таможенной экспертизы.
3. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения своих обязанностей эксперт несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 456. Заключение эксперта
1. Эксперт дает заключение в письменной форме от своего имени.
2. В заключении эксперта излагаются проведенные им исследования и обоснованные ответы на поставленные вопросы.
3. В случаях необходимости производства сложных экспертных исследований по решению руководителя таможенной лаборатории проводится комиссионная экспертиза, которая поручается нескольким экспертам одной специальности. При разногласиях между экспертами каждый из них или часть экспертов вправе представить отдельное заключение.
4. При необходимости проведения таможенной экспертизы экспертами различных специальностей в пределах своей компетенции назначается комплексная экспертиза. Каждый эксперт подписывает ту часть заключения, по которой проводил таможенную экспертизу.

5. Табыс етілген материалдар бойынша қорытынды беру мүмкін болмаған кезде сарапшы кеден сараптамасын тағайындаған кеден органына бұл туралы, бас тарту дәлелін көрсете отырып, жазбаша хабарлайды.
457-бап. Қосымша және қайталап жүргізілетін
кедендік сараптама
1. Қосымша кедендік сараптама жаңадан ашылған жағдайлар бойынша тағайындалады. Қосымша кедендік сараптама жүргізу бастапқы сараптаманы орындаған сарапшыға немесе басқа сарапшыға тапсырылуы мүмкін.
2. Қайталап жүргізілетін кедендік сараптама алдыңғы қорытындыға декларант шағымданған жағдайларда сол объектілерді зерттеу және сол мәселелерді шешу үшін тағайындалады. Қайталап жүргізілетін кедендік сараптаманы тағайындау кезінде жолдамада немесе қаулыда алдыңғы сараптама нәтижелерімен келіспеу себебі көрсетілуге тиіс.
3. Қайталап жүргізілетін кедендік сараптама бойынша іс жүргізу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
458-бап. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін
іріктеп алу
1. Кеден органдары кеден зертханаларында сараптама жүргізу мақсатында тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуға құқылы. Қараңыз.V106221
2. Сынамалар мен үлгілер оларды іріктеп алу нормаларын көздейтін нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес зерттеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін ең аз мөлшерде алынады. Кедендік бақылаудағы тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу туралы  уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша акт жасалады.
3. Декларант кеден органдарының лауазымды адамдары тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуы кезінде қатысады. Декларант кеден органдарының лауазымды адамдарына тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу кезінде жәрдем көрсетуге, оның ішінде сынамалар мен үлгілер іріктеп алу үшін қажетті жүк және өзге де операцияларды өз есебінен жүзеге асыруға міндетті.
Тауарлар берілгеннен кейін күнтізбелік он күннен соң декларант келмеген жағдайда, сондай-ақ кейінге қалдыруға болмайтын жағдайлар кезінде кеден органдары декларант жоқ кезде тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуы мүмкін. Мұндай жағдайда тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу туралы акт жасай отырып, тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу екі куәгердің қатысуымен жүзеге асырылады.
4. Сынамалар мен үлгілер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жойылуға немесе кәдеге жаратылуға жататын жағдайларды қоспағанда, кедендік сараптама аяқталған соң сынамалар мен үлгілер декларантқа қайтарылады.
59-тарау. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларды кеденнен кейінгі бақылау
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР 2009.07.17. N 188-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.

5. При невозможности дачи заключения по представленным материалам эксперт письменно сообщает об этом таможенному органу, назначившему таможенную экспертизу, с указанием мотивов отказа.
Статья 457. Дополнительная и повторная таможенная
экспертиза
1. Дополнительная таможенная экспертиза назначается по вновь открывшимся обстоятельствам. Производство дополнительной таможенной экспертизы может быть поручено эксперту, выполнявшему первичную экспертизу, или другому эксперту.
2. Повторная таможенная экспертиза назначается для исследования тех же объектов и решения тех же вопросов в случаях, когда предыдущее заключение было обжаловано декларантом. В направлении или постановлении при назначении повторной таможенной экспертизы должны быть указаны мотивы несогласия с результатами предыдущей экспертизы.
3. Производство по повторной таможенной экспертизе осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Статья 458. Отбор проб и образцов товаров
1. Таможенные органы вправе отбирать пробы и образцы товаров с целью проведения экспертизы в таможенных лабораториях.
2. Пробы и образцы отбираются в минимальных количествах, обеспечивающих возможность их исследования согласно нормативно-технической документации, предусматривающей нормы отбора проб и образцов. Об отборе проб и образцов товаров, находящихся под таможенным контролем, составляется акт по форме, установленнойуполномоченным органом.
3. Декларант принимает участие при отборе проб и образцов товаров должностными лицами таможенных органов. Декларант обязан оказывать содействие должностным лицам таможенных органов при отборе проб и образцов товаров, в том числе осуществлять за свой счет грузовые и иные операции, необходимые для отбора проб и образцов.
В отсутствие декларанта пробы и образцы товаров могут отбираться таможенными органами в случае его неявки по истечении десяти календарных дней после представления товаров, а также при обстоятельствах, не терпящих отлагательства. В таких случаях отбор проб и образцов товаров осуществляется в присутствии двух понятых с составлением акта об отборе проб и образцов товаров.
4. По окончании таможенной экспертизы пробы и образцы возвращаются декларанту, за исключением случаев, когда такие пробы и образцы подлежат уничтожению или утилизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 59. Посттаможенный контроль участников внешнеэкономической и иной
деятельности в сфере таможенного дела
Сноска. Заголовок главы 59 с изменениями, внесенными Законом РК от 17.07.2009 N 188-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).

459-бап. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және
өзге де қызметке қатысушыларды кеденнен кейінгі
бақылау
1. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларды кеденнен кейінгі бақылау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
2. Тексерулер жүргізудің түрлері негіздері , мерзімдері мен  тәртібі   "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленеді.
3. Кеденнен кейінгі бақылаудың өзге де нысандары осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 459-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.07.17. N 188-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
459-1-бап. Кеден iсі саласындағы сыртқы экономикалық
және өзге де қызметке қатысушыларға тексеру
жүргізудiң кезеңділігі
Ескерту. 459-1-бап алып тасталды - ҚР 2009.07.17. N 188-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
460-бап. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және
өзге де қызметке қатысушыларды бақылау
1. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларды бақылау - кеден органы тауарлар мен көлік құралдарын жібергеннен кейін:
1) камералдық бақылау жүргізу;
2) сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылардың қызметі туралы мәліметтерге мониторинг жүргізу;
3) ауызша сауал жүргізу;
4) түсініктемелер алу;
5) кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарын есепке алу жүйесін және олар бойынша есептілікті бақылау;
6) кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарын түгендеу арқылы жүзеге асыратын кедендік бақылау нысаны.
2. Камералдық бақылау - кеден органы сыртқы экономикалық қызметке қатысушы немесе кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға ұсынған кедендік декларациялардағы, тауарларға ілеспе және өзге де құжаттардағы мәліметтерді, бақылаушы органдардың мәліметтерін, сондай-ақ аталған тұлғаның қызметі туралы кеден органдарында бар басқа да құжаттар мен мәліметтерді зерттеу және талдау арқылы жүзеге асыратын кедендік бақылау нысаны.
3. Мониторинг - сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылардың қызметі туралы ақпаратты жинау мен өңдеу.
4. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілген тауарлар мен көлік құралдарын жібергеннен кейін кеден органдарының лауазымды адамдары мұндай сауал жүргізу нәтижелерін жазбаша нысанда ресімдемей, адамдарға ауызша сауал жүргізуге құқылы.
5. Түсініктемелер алу - кеден органдарының лауазымды адамдарының декларанттардан және кеден шекарасы арқылы өткізілген тауарлар мен көлік құралдары туралы, сондай-ақ кеден ісі саласына қатысты өзге де ақпарат туралы мәліметтерді білетін өзге де адамдардан түсініктеме алуы.
Түсініктемелер жазбаша нысанда ресімделеді. Адамды түсініктемелер алу үшін шақыру туралы хабарламаға тиісті кеден органының басшысы қол қояды және ол шақырылатын адамға қолын қойғызу арқылы табыс етіледі.

Статья 459. Посттаможенный контроль участников
внешнеэкономической и иной деятельности
в сфере таможенного дела
1. Посттаможенный контроль участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела осуществляется в форме проверки и иных формах.
2. Виды основания , сроки и порядок проведения проверок устанавливаются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве".
3. Иные формы посттаможенного контроля осуществляются в соответствии с настоящим Кодексом.
Сноска. Статья 459 в редакции Закона РК от 17.07.2009 N 188-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 459-1. Периодичность проведения проверок
участников внешнеэкономической и
иной деятельности в сфере таможенного дела
Сноска. Статья 459-1 исключена Законом РК от 17.07.2009 N 188-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 460. Контроль участников внешнеэкономической
и иной деятельности в сфере таможенного дела
1. Контроль участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела - форма таможенного контроля, осуществляемая таможенным органом после выпуска товаров и транспортных средств путем:
1) проведения камерального контроля;
2) проведения мониторинга сведений о деятельности участников внешнеэкономической и иной деятельности;
3) проведения устного опроса;
4) получения объяснений;
5) контроля за системой учета товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, и отчетности по ним;
6) инвентаризации товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем.
2. Камеральный контроль - форма таможенного контроля, осуществляемая таможенным органом путем изучения и анализа сведений, содержащихся в таможенных декларациях, товаросопроводительных и иных документах, представленных участником внешнеэкономической деятельности или лицом, осуществляющим деятельность в сфере таможенного дела, сведений контролирующих органов, а также других документов и сведений, имеющихся у таможенных органов, о деятельности указанного лица.
3. Мониторинг - сбор и обработка информации о деятельности участников внешнеэкономической и иной деятельности.
4. После выпуска товаров и транспортных средств, перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан, должностные лица таможенных органов вправе проводить устный опрос лиц без оформления результатов такого опроса в письменной форме.
5. Получение объяснений - получение должностными лицами таможенного органа от декларантов и иных лиц, располагающих сведениями о товарах и транспортных средствах, перемещенных через таможенную границу, а также об иной информации, касающейся сферы таможенного дела.
Объяснения оформляются в письменной форме. Уведомление о вызове лица для получения объяснений подписывается руководителем соответствующего таможенного органа и вручается вызываемому лицу под роспись.

6. Кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарын есепке алу жүйесін және олар бойынша есептілікті бақылау, мұндай тауарлар Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен есепке алынуға жататын кезде, тауарларды шартты түрде жіберу кезінде қолданылады.
7. Кеден органдары кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарына, сондай-ақ өздеріне қатысты кедендік төлемдер мен салықтар төленбеген немесе кедендік төлемдер мен салықтар бойынша жеңілдіктер берілген тауарларға түгендеу жүргізуге құқылы.
Ескерту. 460-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.07.17. N 188-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
461-бап. Камералдық бақылауды жүргізу
1. Камералдық бақылауды жүргізу барысында кеден органы сыртқы экономикалық қызметке қатысушы немесе кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға құжаттарының Қазақстан Республикасының кеден және сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген өзге де заңнамасына сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады.
2. Камералдық бақылау тәуекелдерді басқару жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылады. Кеден органдары камералдық бақылаудың нәтижелерін сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар немесе кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтерді өңдеу, жүйеге келтіру және кедендік бақылауды жүргізу кезінде тәуекел көрсеткіштерінің тізбесін қалыптастыру (қайта қарау) мақсатында пайдаланады.
3. Камералдық бақылауды кеден ісі саласындағы уәкілетті орган немесе кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі не кеден сыртқы экономикалық қызметке қатысушының немесе кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғаның объектілеріне бармастан, сондай-ақ "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген тексеруді тағайындау туралы актіні ресімдемей жүргізеді.
4. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушы немесе кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға ұсынған кедендік жүк декларациялары, тауарларға ілеспе және өзге де құжаттар, сондай-ақ аталған тұлғаның қызметі жөнінде кеден органдарынан, басқа да мемлекеттік органдардан, шет мемлекеттердің осындай органдарынан, банктер мен банк ұйымдарынан және бұқаралық ақпарат құралдарынан алынған мәліметтер камералдық бақылау объектілері болып табылады.
5. Камералдық бақылауды жүзеге асыру кезінде мыналар:
1) сыртқы экономикалық қызметке қатысушы немесе кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға ұсынған және кеден органы жіберген кедендік жүк декларациялары, тауарларға ілеспе және өзге де құжаттар;

6. Контроль за системой учета товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, и отчетности по ним применяется при условном выпуске товаров, когда такие товары подлежат учету в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
7. Таможенные органы вправе проводить инвентаризацию товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, а также товаров, в отношении которых не уплачены таможенные платежи и налоги или предоставлены льготы по таможенным платежам и налогам.
Сноска. Статья 460 в редакции Закона РК от 17.07.2009 N 188-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 461. Проведение камерального контроля
1. В ходе проведения камерального контроля таможенным органом осуществляется контроль соответствия документов участника внешнеэкономической деятельности или лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, таможенному и иному законодательству Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы.
2. Камеральный контроль является составной частью системы управления рисками. Результаты камерального контроля используются таможенными органами в целях обработки, систематизации сведений об участниках внешнеэкономической деятельности или лицах, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела и формирования ( пересмотра ) перечня показателей рисков при проведении таможенного контроля.
3. Камеральный контроль проводится уполномоченным органом в сфере таможенного дела или территориальным подразделением уполномоченного органа в сфере таможенного дела либо таможней без посещения объектов участника внешнеэкономической деятельности или лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, а также без оформления акта о назначении проверки, указанного в Законе Республики Казахстан "О частном предпринимательстве".
4. Объектами камерального контроля являются грузовые таможенные декларации, товаросопроводительные и иные документы, представленные участником внешнеэкономической деятельности иди лицом, осуществляющим деятельность в сфере таможенного дела, а также сведения о деятельности указанного лица, полученные от таможенных органов, других государственных органов, аналогичных органов иностранных государств, банков и банковских организаций и из средств массовой информации.
5. При осуществлении камерального контроля подлежат изучению:
1) грузовые таможенные декларации, товаросопроводительные и иные документы, представленные участником внешнеэкономической деятельности или лицом, осуществляющим деятельность в сфере таможенного дела, и выпущенные таможенным органом;

2) сыртқы экономикалық қызметке қатысушы немесе кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға ұсынған, кеден органы жіберген және кеден органы кеден ісі саласындағы уәкілетті органның немесе кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің не кеденнің ақпараттық ресурстарынан алынған мәліметтерді талдау мен салыстыру негізінде іріктеп алған кедендік жүк декларациялары, тауарларға ілеспе және өзге де құжаттар, сондай-ақ аталған тұлғаның қызметі жөнінде кеден органдарынан, басқа да мемлекеттік органдардан, шет мемлекеттердің осындай органдарынан, банктер мен банк ұйымдарынан және бұқаралық ақпарат құралдарынан алынған мәліметтер;
3) сыртқы экономикалық қызметке қатысушы немесе кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға ұсынған, кеден органы жіберген және айқындалмаған тәуекелді анықтау мақсатында бағдарламалық құралдарды пайдалана отырып кездейсоқ іріктеу әдісімен таңдап алынған кедендік жүк декларациялары, тауарларға ілеспе және өзге де құжаттар зерделенуге жатады. Аталған әдіс арқылы кеден ісі саласындағы уәкілетті органның немесе кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің не кеденнің ақпараттық ресурстарынан екі проценттен аспайтын құжаттарды іріктеп алу жүзеге асырылады.
Бақылауды жүзеге асырған кеден органы құжаттарды тіркеудің арнаулы журналында өздеріне қатысты камералдық бақылау жүргізілген құжаттарды тіркейді, ол нөмірленуге, байлап-қайымдалуға және кеден органының мөрімен бекітілуге тиіс.
Ескерту. 461-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.07.17. N 188-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
462-бап. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық
және өзге де қызметке қатысушыларға
тексеру жүргізу мерзімдері
Ескерту. 462-бап алып тасталды - ҚР 2009.07.17. N 188-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
463-бап. Кеден органы лауазымды адамдарын кеден ісі
саласындағы сыртқы экономикалық және
өзге де қызметке қатысушыларға тексеру
жүргізу үшін аумаққа немесе үй-жайға жіберу
1. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушы осы Кодекстің 452-бабына сәйкес кеден органының лауазымды адамдарын аумаққа немесе үй-жайға (тұрғын үй-жайлардан басқа) жіберуді қамтамасыз етуге міндетті.
2. Тексеру жүргізуші кеден органының лауазымды адамдарын көрсетілген аумаққа немесе үй-жайға (тұрғын үй-жайлардан басқа) жіберуді қамтамасыз етуден бас тартылған жағдайда хаттама жасалады.
3. Хаттамаға екі куәгердің қатысуымен тексеру жүргізетін кеден органының лауазымды адамы және кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушы қол қояды. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушы көрсетілген хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда бас тартудың себептері туралы жазбаша түсінік беруге міндетті.

2) грузовые таможенные декларации, товаросопроводительные и иные документы, представленные участником внешнеэкономической деятельности или лицом, осуществляющим деятельность в сфере таможенного дела, выпущенные таможенным органом и отобранные таможенным органом на основе анализа и сопоставления сведений из информационных ресурсов уполномоченного органа в сфере таможенного дела или территориального подразделения уполномоченного органа в сфере таможенного дела либо таможни, а также сведения о деятельности указанного лица, полученные от таможенных органов, других государственных органов, аналогичных органов иностранных государств, банков и банковских организаций и из средств массовой информации;
3) грузовые таможенные декларации, товаросопроводительные и иные документы, представленные участником внешнеэкономической деятельности или лицом, осуществляющим деятельность в сфере таможенного дела, и выпущенные таможенным органом, выбранные с использованием программных средств методом случайного отбора в целях выявления неустановленного риска. Указанным методом осуществляется отбор не более двух процентов документов из информационных ресурсов уполномоченного органа в сфере таможенного дела или территориального подразделения уполномоченного органа в сфере таможенного дела либо таможни.
Документы, в отношении которых проводился камеральный контроль, регистрируются таможенным органом, осуществившим контроль, в специальном журнале регистрации документов, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью таможенного органа.
Сноска. Статья 461 в редакции Закона РК от 17.07.2009 N 188-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 462. Сроки проведения проверок участников
внешнеэкономической и иной деятельности
в сфере таможенного дела
Сноска. Статья 462 исключена Законом РК от 17.07.2009 N 188-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 463. Допуск должностных лиц таможенного органа
на территорию или в помещение для
проведения проверки участников
внешнеэкономической и иной деятельности в
сфере таможенного дела
1. Участник внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела обязан обеспечить допуск должностных лиц таможенного органа на территорию или в помещение (кроме жилых помещений) в соответствии со статьей 452 настоящего Кодекса.
2. При отказе обеспечить доступ должностных лиц таможенного органа, проводящих проверку, на указанные территории или в помещения (кроме жилых помещений) составляется протокол.
3. Протокол подписывается должностными лицами таможенного органа, проводящими проверку, и участником внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела в присутствии двух понятых. При отказе от подписания указанного протокола участник внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела обязан дать письменное объяснение о причине отказа.

4. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушының, егер:
1) нұсқама табыс етілмеген не белгіленген тәртіппен ресімделмеген;
2) нұсқамада көрсетілген тексеру мерзімдері басталмаған немесе өтіп кеткен;
3) кеден органдарының осы лауазымды адамдары нұсқамада көрсетілмеген;
4) егер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тексеруге жататын аумаққа немесе үй-жайға жіберу үшін арнаулы рұқсат қажет болса, ал лауазымды адамдардың аумаққа немесе үй-жайға кіруге мұндай рұқсаттары болмаған;
5) сұратылған құжаттаманың тексерілетін кезеңге қатысы болмаған жағдайларда кеден органының лауазымды адамдарына тексеру жүргізу үшін аумаққа немесе үй-жайға жіберуден бас тартуға не оларға құжаттарды бермеуге құқығы бар.
464-бап. Кеден органы лауазымды адамдарының кеден
ісі саласындағы сыртқы экономикалық және
өзге де қызметке қатысушыларға тексеру
жүргізу кезіндегі өкілеттігі
1. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларға тексеру жүргізу кезінде кеден органдарының лауазымды адамдары:
1) тауарлар мен көлік құралдарының болуын тексеруге және оларға кедендік қарауды жүзеге асыруға;
2) кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысты құжаттарды, оның iшiнде бухгалтерлiк құжаттаманы тексеруге;
3) тұлғалардан кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметті жүзеге асыруға қатысты құжаттар, оның iшiнде бухгалтерлiк құжаттамалар, анықтамалар, жазбаша және ауызша түсініктер алуға;
4) тауарлар мен көлік құралдары бар үй-жайларды мөрлеуге;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған тәртіппен кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысты және кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтардың жасалғаны туралы куәландыратын құжаттарды алып қоюға құқылы. Алып қою кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыға алып қойылатын құжаттардың көшiрмелерін түсiріп алу мүмкiндiгі берiлгеннен кейiн жүргізіледi.
2. Алынған құжаттар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қайтарылады.
3. Аталған шараларды қолданбау кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтарды жасыруға әкеп соғуы мүмкін ерекше жағдайларда мөрлеу және алып қою жүзеге асырылады.
Ескерту. 464-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007 жылғы 28 ақпандағы N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
465-бап. Камералдық бақылаудың аяқталуы
1. Камералдық бақылау аяқталғаннан кейін кеден органының лауазымды адамдары:

4. Участник внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела имеет право отказать должностным лицам таможенного органа в допуске на территорию или в помещение для проведения проверки либо не представлять им документы в случаях, если:
1) предписание не вручено либо не оформлено в установленном порядке;
2) сроки проверки, указанные в предписании, не наступили или истекли;
3) данные должностные лица таможенных органов не указаны в предписании;
4) должностные лица не имеют специального допуска на территорию или в помещения, если для доступа на территорию или в помещения, подлежащие проверке, согласно законодательству Республики Казахстан он необходим;
5) запрашиваемая документация не относится к проверяемому периоду.
Статья 464. Полномочия должностных лиц таможенного
органа при проведении проверки участников
внешнеэкономической и иной деятельности в
сфере таможенного дела
1. При проведении проверки участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела должностные лица таможенных органов вправе:
1) проверять наличие и осуществлять таможенный досмотр товаров и транспортных средств;
2) проверять документы, в том числе бухгалтерскую документацию, относящиеся к внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела;
3) получать от лиц документы, в том числе бухгалтерскую документацию, справки, письменные и устные объяснения, касающиеся осуществления внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела;
4) опечатывать помещения, в которых имеются товары и транспортные средства;
5) осуществлять изъятие документов, касающихся внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела и свидетельствующих о совершении правонарушений в сфере таможенного дела, в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан. Изъятие производится после предоставления возможности участнику внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела снятия копий изымаемых документов.
2. Изъятые документы возвращаются в порядке и сроки, которые установлены законодательством Республики Казахстан.
3. Опечатывание и изъятие осуществляются в исключительных случаях, когда непринятие указанных мер может привести к сокрытию правонарушения в сфере таможенного дела.
Сноска. Статья 464 с изменениями, внесенными Законами РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 28 февраля 2007 г. N 235 (порядок введения в действие см. ст. 2 ).
Статья 465. Завершение камерального контроля
1. По завершении камерального контроля должностными лицами таможенного органа составляется акт камерального контроля с указанием:

1) камералдық бақылаудың жүргізілген орнын, актінің жасалған күнін;
2) камералдық бақылау жүргізген кеден органы лауазымды адамдарының лауазымын, тегін, атын, әкесінің атын (бар болғанда);
3) кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушының тегін, атын, әкесінің атын (бар болғанда) не толық атауын;
4) кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушының тұрған жерін, банк деректемелерін;
5) алдыңғы камералдық бақылау және бұрын анықталған Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданған шаралар туралы мәліметтерді;
6) кеден ісі саласында анықталған құқық бұзушылықтарды Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің тиісті нормаларына сілтеме жасай отырып, егжей-тегжейлі сипаттауды;
7) кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыны камералдық бақылаудың нәтижелерін көрсете отырып камералдық бақылау актісін жасайды.
2. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыға камералдық бақылау актісін тапсырған күн камералдық бақылау мерзімінің аяқталған күні болып есептеледі.
3. Егер камералдық бақылау аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзу анықталмаса, камералдық бақылау актісінде тиісті жазба жасалады.
4. Камералдық бақылау актісіне құжаттардың көшірмелері, есеп-қисаптар және басқа да материалдар қоса тіркеледі.
5. Камералдық бақылау актісі бақылауды жүргізген кеден органы лауазымды адамдарының қолы қойылып, екі данада жасалады.
6. Камералдық бақылау актісі актілерді тіркеудің арнаулы журналында тіркеледі, ол нөмірленуге, байлап-қайымдалуға және кеден органының мөрімен бекітілуге тиіс.
7. Камералдық бақылау актісінің бір данасы кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыға қолын қойғызу арқылы немесе актіні алу фактісін растайтын өзгеше тәсілмен беріледі.
8. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушы камералдық бақылаудың нәтижелерімен келіспеген жағдайда кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушының басшысы немесе уәкілетті лауазымды адамы камералдық бақылау актісіне тиісті жазба жасайды.
Ескерту. 465-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.07.17. N 188-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
466-бап. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және
өзге де қызметке қатысушыларды кеденнен кейінгі
бақылау нәтижелері бойынша шешім
1. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушысын кеденнен кейінгі бақылау аяқталғаннан кейін кеден органы кеденнен кейінгі бақылаудың нәтижелері туралы актіде көрсетілген нәтижелердің негізінде осы Кодекстің 350-бабында көзделген нысанда кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың есепке жазылған сомалары туралы хабарлама шығарады.

1) места проведения камерального контроля, даты составления акта;
2) должности, фамилии, имени, отчества (при его наличии) должностных лиц таможенного органа, проводивших камеральный контроль;
3) фамилии, имени, отчества (при его наличии) либо полного наименования участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела;
4) места нахождения, банковских реквизитов участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела;
5) сведений о предыдущем камеральном контроле и принятых мерах по устранению ранее выявленных нарушений таможенного законодательства Республики Казахстан;
6) подробного описания выявленных правонарушений в сфере таможенного дела со ссылкой на соответствующие нормы законодательного акта Республики Казахстан;
7) результатов камерального контроля участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела.
2. Завершением срока камерального контроля считается день вручения участнику внешнеэкономической деятельности и иной деятельности в сфере таможенного дела акта камерального контроля.
3. В случае, если по завершении камерального контроля не установлены нарушения таможенного законодательства Республики Казахстан, в акте камерального контроля производится соответствующая запись.
4. К акту камерального контроля прилагаются копии документов, расчеты и другие материалы.
5. Акт камерального контроля составляется в двух экземплярах, подписанных должностными лицами таможенного органа, проводившими контроль.
6. Акт камерального контроля регистрируется в специальном журнале регистрации актов, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью таможенного органа.
7. Один экземпляр акта камерального контроля вручается участнику внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела под роспись или иным способом, подтверждающим факт получения акта.
8. В случае несогласия участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела с результатами камерального контроля руководителем или уполномоченным должностным лицом участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела в акте камерального контроля производится соответствующая запись.
Сноска. Статья 465 в редакции Закона РК от 17.07.2009 N 188-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 466. Решение по результатам посттаможенного
контроля участников внешнеэкономической
и иной деятельности в сфере таможенного дела
1. По завершении посттаможенного контроля участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела таможенным органом на основе результатов, отраженных в акте о результатах посттаможенного контроля, выносится уведомление о начисленных суммах таможенных платежей, налогов и пени по форме, предусмотренной статьей 350 настоящего Кодекса.

2. Хабарлама осы Кодекстің 350-бабында көзделген тәртіпке сәйкес кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыға жіберіледі.
3. Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың есепке жазылған сомалары туралы хабарлама алған кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушы оны осы Кодекстің 350-бабында белгіленген мерзімде орындауға міндетті.
4. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушының осы Кодексте көзделген тәртіппен және мерзімдерде кеденнен кейінгі бақылаудың нәтижелеріне шағымдануға құқығы бар.
Ескерту. 466-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.07.17. N 188-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
467-бап. Кеден ісі саласындағы аудит
Кеден ісі саласындағы аудит Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
60-тарау. Тәуекелді бағалау және басқару
468-бап. Жалпы ұғымдар және тәуекелді басқаруды
қолдану мақсаттары
1. Тәуекел - Қазақстан Республикасының кеден заңдарын сақтамаудың мемлекет үшін залалға әкеп соғуы мүмкін ықтималдық дәрежесі.
Тәуекелді бағалау - тәуекелдің деңгейін бағалау және алдын ала айқындалған стандарттармен салыстыру арқылы тәуекелді басқарудың басымдықтарын жүйелі түрде айқындау.
Тәуекелді басқару - тәуекелдің алдын алу үшін бақылау әдістерін айқындауға мүмкіндік беретін, талдау мен тәуекелді басқарудың автоматтандырылған жүйесінде жүзеге асырылатын алдын алу шараларын қолдану техникасы.
2. Тәуекелді басқаруды қолданудың мақсаттары:
1) тәуекелдің деңгейі жоғары салаларға жіті назар аудару және қолда бар ресурстардың неғұрлым тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету;
2) кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтарды анықтау жөніндегі мүмкіндіктерді арттыру;
3) Қазақстан Республикасының кеден заңдарын сақтайтын сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарын өткізу үшін қолайлы жағдайлар жасау болып табылады.
Ескерту. 468-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
469-бап. Тәуекел санаттары
Тәуекел санаттарына мына объектілер:
1) тауарлардың түрлері;
2) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың коды;
3) тауарлар шығарылған ел;
4) тауарларды жөнелткен ел;
5) тауарлар жеткізілетін межелі ел;
6) көлік құралдары;
7) кедендік құн;
8) тауарларды өткізу маршруты;
9) сыртқы экономикалық қызметке қатысушы;

2. Уведомление направляется участнику внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела в соответствии с порядком, предусмотренным статьей 350 настоящего Кодекса.
3. Участник внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, получивший уведомление о начисленных суммах таможенных платежей, налогов и пени, обязан исполнить его в сроки, установленные статьей 350 настоящего Кодекса.
4. Участник внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела имеет право обжаловать результаты посттаможенного контроля в порядке и сроки, которые предусмотрены настоящим Кодексом.
Сноска. Статья 466 в редакции Закона РК от 17.07.2009 N 188-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 467. Аудит в сфере таможенного дела
Аудит в сфере таможенного дела осуществляется в соответствии с  законодательством Республики Казахстан.
Глава 60. Оценка и управление рисками
Статья 468. Общие понятия и цели применения управления
рисками
1. Риск - степень вероятности несоблюдения таможенного законодательства Республики Казахстан, которая может привести к убыткам для государства.
Оценка риска - систематическое определение приоритетов управления риском путем оценки и сравнения уровня риска со стандартами, определенными предварительно.
Управление риском - техника применения профилактических мер, позволяющих определить методы контроля для предупреждения риска, осуществляемая в автоматизированной системе анализа и управления рисками.
2. Целями применения управления рисками являются:
1) сосредоточение внимания на сферах повышенного риска и обеспечение более эффективного использования имеющихся в распоряжении ресурсов;
2) увеличение возможностей по выявлению правонарушений в сфере таможенного дела;
3) создание участникам внешнеэкономической деятельности, соблюдающим таможенное законодательство Республики Казахстан, благоприятных условий для перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан.
Сноска. Статья 468 с изменением, внесенным Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования)
Статья 469. Категории рисков
К категориям риска могут относиться следующие объекты:
1) виды товаров;
2) код товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности;
3) страна происхождения товаров;
4) страна отправления товаров;
5) страна назначения товаров;
6) транспортное средство;
7) таможенная стоимость;
8) маршрут перемещения товаров;
9) участник внешнеэкономической деятельности;

10) кедендік ресімдеу үшін тапсырылған құжаттар жатқызылуы мүмкін.
469-1-бап. Алдын ала ақпарат беру
Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар, тасымалдаушылар, кеден ісі саласында лицензиясы бар тұлғалар кеден органдарына электрондық түрде жүк, жолаушылар, көлік құралдары және жүру бағыты туралы алдын ала ақпаратты береді.
Кеден органдары Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шет мемлекеттердің кеден органдарымен алдын ала ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
Алдын ала ақпаратты беру және пайдалану тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
Ескерту. 469-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
470-бап. Кеден органдарының тәуекелді бағалау және
басқару жөніндегі қызметі
1. Уәкілетті орган тексеру жүргізу сатысында тұрған, сондай-ақ іс жүргізушілік шешім қабылданған құқық бұзушылықтардың барлық фактілерін қоса алғанда, кеден ісі саласында жасалған құқық бұзушылықтар туралы статистикалық және шұғыл ақпаратты жинайды, оған қорытындылау және талдау жүргізеді.
2. Тәуекел көрсеткіштерінің тізбелерін, оларды анықтау мен қолданудың өлшемдерін уәкілетті орган белгілейді .
3. Тәуекел көрсеткіштерінің белгіленген тізбелерін кеден органдары кедендік бақылау жүргізу кезінде кедендік бақылаудың сараланған нысандарын қолдану үшін пайдаланады және бұл тізбелер тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілуін шектеу үшін негіз бола алмайды. Осы тізбелер жасырын ақпарат болып табылады.
4. Қалыптасқан шұғыл жағдайды ескере отырып, уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің ұсынысы бойынша тәуекел көрсеткіштерінің тізбелері оларды қолданудың барлық уақыты ішінде өзгеруі мүмкін.
5. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар уәкілетті орган белгілеген тәртіппен ең төменгі деңгейдегі немесе ең жоғары деңгейдегі тәуекел санатына жатқызылуы мүмкін.
Сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларды ең төменгі деңгейдегі тәуекел санатына жатқызу және оларға кедендік рәсімдердің жекелеген түрлері мен кедендік бақылау нысандарын қолдану тәртібі уәкілетті органның аумақтық құрылымдарының кеден ісі саласындағы коммерциялық емес ұйымдармен бірлесіп әзірлеген ұсыныстары негізінде белгіленеді.
61-тарау. Кедендік бақылауға қатысты қосымша ережелер
471-бап. Кеден органдарының кедендік бақылаудың
белгілі бір нысандарын қолданудан босатуы
1. Кеден органдарының кедендік бақылаудың белгілі бір нысандарын қолданудан босатуы тек қана осы Кодексте белгіленеді.

10) документы, предъявленные для таможенного оформления.
Статья 469-1. Предоставление предварительной информации
Участники внешнеэкономической деятельности, перевозчики, лица, имеющие лицензии в сфере таможенного дела, предоставляют в электронном виде таможенным органам предварительную информацию о грузе, пассажирах, транспортных средствах и маршруте следования.
Таможенные органы осуществляют обмен предварительной информации с таможенными органами иностранных государств в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
Порядок предоставления и использования предварительной информацией устанавливается уполномоченным органом.
Сноска. Статья 469-1 дополнена Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 470. Деятельность таможенных органов по оценке и
управлению рисками
1. Уполномоченный орган производит сбор, обобщение и анализ статистической и оперативной информации о совершении правонарушений в сфере таможенного дела, включая все факты правонарушений, находящихся на стадии производства проверок по ним, а также по которым принято процессуальное решение.
2. Перечни показателей рисков, критерии их определения и применения устанавливаются уполномоченным органом.
3. Установленные перечни показателей рисков используются таможенными органами при проведении таможенного контроля для применения дифференцированных форм таможенного контроля и не могут являться основанием для ограничения перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан. Данные перечни являются конфиденциальной информацией.
4. По предложению территориальных подразделений уполномоченного органа с учетом сложившейся оперативной обстановки перечни показателей рисков могут изменяться в течение всего времени их действия.
5. Участники внешнеэкономической деятельности могут быть отнесены к категории минимального или максимального риска в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Порядок отнесения участников внешнеэкономической деятельности к категории минимального риска и применения к ним отдельных видов таможенных процедур и форм таможенного контроля устанавливается на основании предложений, разработанных территориальными подразделениями уполномоченного органа совместно с некоммерческими организациями в сфере таможенного дела.
Глава 61. Дополнительные положения, относящиеся
к таможенному контролю
Статья 471. Освобождение от применения таможенными
органами определенных форм таможенного
контроля
1. Освобождение от применения таможенными органами определенных форм таможенного контроля устанавливается исключительно настоящим Кодексом.

2. Қазақстан Республикасы Президентінің және онымен бірге жүретін оның отбасы мүшелерінің жеке багажы кедендік тексеріп қарауға жатпайды.
3. Егер Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Төрағасы, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Төрағасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің Төрағасы, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, Қазақстан Республикасының Бас прокуроры, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетінің Төрағасы, Қазақстан Республикасы Президентінiң Iс басқарушысы, Қазақстан Республикасы Президентi Күзет қызметінiң бастығы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан қызметтік міндеттерін немесе депутаттық өкілеттіктерін орындауға байланысты өтетін болса, аталған тұлғалардың жеке багажы кедендік тексеріп қараудан босатылады.
4. Егер Қазақстан Республикасының заң актілерінде өзгеше көзделмесе, өз жүрісімен бара жатқан шетелдік әскери корабльдер (кемелер), әскери әуе кемелері және әскери техника кедендік тексеріп қараудан босатылады.
Ескерту. 471-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
472-бап. Кеден органдарының кедендік бақылау
жүргізген кезде тұлғалар туралы
ақпарат жинауы
1. Кеден органдары кедендік бақылау жүргізу мақсатында Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарын өткізуге байланысты сыртқы экономикалық қызметті не кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпараттарды, олардың тіркелуі, орналасқан жері туралы деректерді, сондай-ақ азаматтардың деректерін: тегін, атын, әкесінің атын, туған күні мен жерін, жынысын, тұрғылықты мекенжайын жинауды жүзеге асыруға құқылы.
2. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың кеден органдарында бар өздері туралы құжатталған ақпаратпен танысуға және оның толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз ету мақсатында осы ақпаратты нақтылауға құқығы бар.
3. Кеден органдары тұлғалар туралы ақпарат жинауды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу кезінде, сондай-ақ аталған ақпаратты салық органдарынан, ішкі істер органдарынан, мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын органдардан алу арқылы және Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған басқа да тәсілдермен жүзеге асырады.

2. Таможенному досмотру не подлежит личный багаж Президента Республики Казахстан и следующих вместе с ним членов его семьи.
3. Личный багаж Премьер-Министра Республики Казахстан, Председателя Сената Парламента Республики Казахстан, Председателя Мажилиса Парламента Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, Председателя Конституционного Совета Республики Казахстан, Председателя Верховного Суда Республики Казахстан, Генерального прокурора Республики Казахстан, Председателя Национального Банка Республики Казахстан, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Управляющего делами Президента Республики Казахстан, начальника Службы охраны Президента Республики Казахстан, членов Правительства Республики Казахстан, депутатов Парламента Республики Казахстан освобождается от таможенного досмотра, если указанные лица пересекают таможенную границу Республики Казахстан в связи с исполнением служебных обязанностей или депутатских полномочий.
4. Освобождаются от таможенного досмотра иностранные военные корабли (суда), боевые воздушные суда и военная техника, следующие своим ходом, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 471 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 472. Сбор таможенными органами информации о
лицах при проведении таможенного контроля
1. В целях проведения таможенного контроля таможенные органы вправе осуществлять сбор информации о лицах, осуществляющих внешнеэкономическую деятельность, связанную с перемещением товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан, либо предпринимательскую деятельность в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, данных об их регистрации, месте нахождения, а также данных о гражданах: фамилию, имя, отчество, дату и место рождения, пол, место жительства.
2. Участники внешнеэкономической деятельности имеют право на ознакомление с документированной информацией о себе, имеющейся у таможенных органов, и на уточнение этой информации в целях обеспечения ее полноты и достоверности.
3. Сбор информации о лицах осуществляется таможенными органами при таможенном оформлении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, а также посредством получения указанной информации от налоговых органов, органов внутренних дел, органов, осуществляющих государственную регистрацию, и другими способами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан.

473-бап. Кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде
техникалық құралдарды пайдалану
Кедендік бақылау жүргізу уақытын қысқарту және оның оңтайлылығы мен тиімділігін арттыру мақсатында кеден органдары тізбесі мен қолдану тәртібін уәкілетті орган белгілейтін техникалық құралдарды пайдалана алады.
Көрсетілген техникалық құралдар адамның өмірі мен денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктердің өсіп-өнуіне қауіпсіз болуға және тұлғаларға, тауарларға және көлік құралдарына зиян келтірмеуге тиіс.
474-бап. Кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде кеден
органдарының кемелерін пайдалану
1. Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңізі) мен ішкі суларының шектерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кедендік шекарасына жапсарлас аумақта тауарлар мен көлік құралдарын кедендік бақылау кеден органдарының теңіз, ішкі сулар және әуе кемелерін пайдалана отырып жүзеге асырылады.
2. Теңіз, ішкі сулар және әуе кемелерін пайдалана отырып кедендік бақылауды жүзеге асырған кезде кеден органдары:
1) көлік құралында кедендік бақылауға жататын тауарларды заңсыз өткізу белгілері табылған жағдайда көлік құралын тоқтатуға және оны тексеріп қарауға;
2) көлік құралындағы қылмыс жасады деп күдік тудырған адамдарды Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңдарында көзделген тәртіппен ұстауға;
3) егер ізіне түсу Қазақстан Республикасының ішкі суларында, аумақтық суларында (теңізінде) тоқтау туралы көру немесе есту сигналы оны көруге немесе естуге мүмкіндік беретін қашықтықтан берілгеннен кейін басталса және үздіксіз жүргізілсе, Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан кеден органдарының рұқсатынсыз Қазақстан Республикасының кедендік шекарасына жапсарлас аумаққа аттанған теңіз, ішкі сулар кемелерін олар өз елінің немесе үшінші мемлекеттің аумақтық суларына (теңізіне) енгенге дейін Қазақстан Республикасының аумақтық суларының (теңізінің) шегінен тыс жерде ізіне түсуге және ұстауға;
4) кеден ісі саласында құқық бұзушылықтар жасалған жағдайда, көлік құралдарын Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес алып қою үшін ұстауға;
5) осы Кодексте көзделген жағдайларда көлік құралдарын ілестіріп алып жүруге, оның ішінде кеден органдарының лауазымды адамдарын оларға отырғызып алып жүруге құқылы.
3. Қызметтік міндеттерін орындау кезінде кеден органдары кемелерінің экипаждарына Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес:
1) тиістілігіне және қандай мақсатқа арналғанына қарамастан, Қазақстан Республикасының су және әуе кеңістігін, Қазақстан Республикасының аумағындағы теңіз және өзен порттарының айдындарын, сондай-ақ әуежайларды, әуеайлақтарды (қону алаңдарын) пайдалануға;

Статья 473. Использование технических средств при
осуществлении таможенного контроля
В целях сокращения времени проведения таможенного контроля и повышения его оптимизации и эффективности таможенными органами могут использоваться технические средства, перечень и порядок применения которых устанавливаются уполномоченным органом.
Указанные технические средства должны быть безопасны для жизни и здоровья человека, животных и растений и не должны причинять вред лицам, товарам и транспортным средствам.
Статья 474. Использование судов таможенных органов при
осуществлении таможенного контроля
1. Таможенный контроль товаров и транспортных средств в пределах территориальных вод (моря) и внутренних вод Республики Казахстан, а также на территории, прилегающей к таможенной границе Республики Казахстан, осуществляется с использованием морских, внутренних водных и воздушных судов таможенных органов.
2. При осуществлении таможенного контроля с использованием морских, внутренних водных и воздушных судов таможенные органы вправе:
1) при обнаружении признаков того, что на транспортном средстве незаконно перемещаются товары, подлежащие таможенному контролю, останавливать транспортное средство и производить его досмотр;
2) задерживать находящихся на транспортном средстве лиц, подозреваемых в совершении преступления, в порядке, предусмотренном уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;
3) преследовать и задерживать за пределами территориальных вод (моря) Республики Казахстан морские, внутренние водные суда, убывшие с таможенной территории Республики Казахстан без разрешения таможенных органов, на территории, прилегающей к таможенной границе Республики Казахстан, до захода их в территориальные воды (море) своей страны или третьего государства, если преследование было начато во внутренних водах, территориальных водах (море) Республики Казахстан после подачи зрительного или звукового сигнала об остановке с дистанции, позволяющей увидеть или услышать этот сигнал, и велось непрерывно;
4) при совершении правонарушений в сфере таможенного дела задерживать транспортные средства для их изъятия в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
5) в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, производить сопровождение транспортных средств, в том числе с размещением на них должностных лиц таможенных органов.
3. Экипажам судов таможенных органов при исполнении служебных обязанностей предоставляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан право:
1) на пользование водным и воздушным пространством Республики Казахстан, акваторией морских и речных портов, а также аэропортами, аэродромами (посадочными площадками) на территории Республики Казахстан независимо от их принадлежности и предназначения;

2) Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті мемлекеттік органымен келісілген тәртіппен портқа кіретін және порттан шығатын жерлерді пайдалануға;
3) кеден органдарына жүктелген міндеттерді шешу үшін қажетті навигациялық, гидрометеорологиялық, гидрографиялық және өзге де ақпаратты өтеусіз алуға құқық беріледі.
475-бап. Тауарлармен және көлік құралдарымен
жүргізілетін, кедендік бақылау үшін қажетті
жүк операциялары мен өзге де операциялар
1. Кеден органының талабы бойынша декларант, қойманың иесі, кеден брокері және тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге де тұлға кедендік бақылауға жататын тауарларды тасымалдауды, өлшеуді немесе тауардың мөлшерін өзгеше айқындауды, тауарларды тиеуді, түсіруді, қайта тиеуді, бүлінген орамды түзетуді, орамды ашуды, тауарларды орауды не қайта орауды, сондай-ақ үй-жайларды, ыдыстарды және мұндай тауарлар бар немесе болуы мүмкін басқа да орындарды ашуды жүргізуге міндетті.
2. Тасымалдаушы өзі тасымалдайтын тауарлармен және көлік құралдарымен жүк және өзге де операциялардың жүргізілуіне жәрдемдесуге міндетті.
3. Тауарлармен және көлік құралдарымен жүргізілетін жүк операциялары мен өзге де операциялар кеден органы үшін қандай да болмасын қосымша шығыстарға әкеп соқпауға тиіс.
476-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын, үй-жайларды
және басқа да орындарды бірдейлендіру
1. Кедендік бақылауға жататын көлік құралдарын, үй-жайларды, ыдыстарды және тауарлар мен көлік құралдары бар немесе болуы мүмкін басқа да орындар мен бақылауы кеден органдарына жүктелген қызмет жүзеге асырылатын орындарды, сондай-ақ кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарын кеден органдары бірдейлендіре алады.
2. Бірдейлендіру пломбылар қою, мөр басу, санмен, әріппен және өзге де таңба қою, бірдейлендіру белгілерін салу, мөртабандар қою, сынамалар мен үлгілерді іріктеп алу, тауарларды егжей-тегжейлі сипаттап жазу, сызбалар жасау, масштабтық бейнелер, фотосуреттер, иллюстрациялар жасау, тауардың ілеспе құжатын және өзге де құжаттаманы пайдалану жолымен және өзге де тәсілдермен жүргізіледі.
3. Бірдейлендіру құралдарын қолдану және дайындау тәртібін, сондай-ақ олардың стандарттарын уәкілетті орган белгілейді. Кедендік мақсаттар үшін бірдейлендіру құралдары ретінде пломбылар, мөрлер немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шетел мемлекеттерінің кеден органдары қойған өзге де бірдейлендіру құралдары танылуы мүмкін.
4. Тауарлар мен көлік құралдары жойылуының, қайтарымсыз жоғалуының немесе елеулі түрде бүлінуінің нақты қаупі болу жағдайларын қоспағанда, бірдейлендіру құралдарын тек кеден органдары өзгертуі, алып тастауы немесе жоюы мүмкін немесе бұл олардың рұқсатымен ғана жүзеге асырылады. Кеден органына бірдейлендіру құралдарының өзгерістері, алынып тасталуы немесе жойылуы туралы тез арада хабарланады және аталған қатердің бар екендігіне дәлелдеме беріледі.

2) на пользование входом в порт и выходом из порта в порядке, согласованном с соответствующим уполномоченным государственным органом Республики Казахстан;
3) на безвозмездное получение навигационной, гидрометеорологической, гидрографической и иной информации, необходимой для решения задач, возложенных на таможенные органы.
Статья 475. Грузовые и иные операции с товарами и
транспортными средствами, необходимые для
таможенного контроля
1. По требованию таможенного органа декларант, владелец склада, таможенный брокер и иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, обязаны произвести транспортировку, взвешивание или иное определение количества товаров, погрузку, разгрузку, перегрузку, исправление поврежденной упаковки, вскрытие упаковки, упаковку либо переупаковку товаров, подлежащих таможенному контролю, а также вскрытие помещений, емкостей и других мест, где находятся или могут находиться такие товары.
2. Перевозчик обязан способствовать проведению грузовых и иных операций с товарами, которые он перевозит, и с транспортными средствами.
3. Грузовые и иные операции с товарами и транспортными средствами не должны повлечь для таможенного органа каких-либо дополнительных расходов.
Статья 476. Идентификация товаров и транспортных
средств, помещений и других мест
1. Транспортные средства, помещения, емкости и другие места, где находятся или могут находиться товары и транспортные средства, подлежащие таможенному контролю, и места, где осуществляется деятельность, контроль за которой возложен на таможенные органы, а также товары и транспортные средства, находящиеся под таможенным контролем, могут идентифицироваться таможенными органами.
2. Идентификация производится путем наложения пломб, печатей, нанесения цифровой, буквенной и иной маркировки, идентификационных знаков, проставления штампов, отбора проб и образцов, подробного описания товаров, составления чертежей, изготовления масштабных изображений, фотографий, иллюстраций, использования товаросопроводительной и иной документации и иными способами.
3. Порядок применения и изготовления средств идентификации, а также их стандарт устанавливаются уполномоченным органом. В качестве средств идентификации для таможенных целей могут признаваться пломбы, печати или иные средства идентификации, наложенные таможенными органами иностранных государств в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
4. Средства идентификации могут изменяться, удаляться или уничтожаться только таможенными органами или с их разрешения, за исключением случаев, если существует реальная угроза уничтожения, безвозвратной утраты или существенной порчи товаров и транспортных средств. Таможенному органу незамедлительно сообщается об изменении, удалении или уничтожении средств идентификации и представляются доказательства существования указанной угрозы.

477-бап. Кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік
құралдарын түгендеу
Кеден органдары кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарына, сондай-ақ оларға қатысты кедендік төлемдер және салықтар төленбеген немесе кедендік төлемдер және салықтар бойынша жеңілдіктер берілген тауарларға кез келген уақытта түгендеу жүргізуге құқылы.
478-бап. Тұлғалардың кедендік бақылау жүргізу
уақытының ең қысқа кезеңі туралы
талаптарды сақтауы
Тұлғалар кедендік бақылау жүргізу үшін қажетті ең қысқа уақыт кезеңі туралы талаптарды сақтауға міндетті. Тұлғаға өзінің осындай талаптарды сақтамауының салдарынан келтірілген зиян  өтелуге жатпайды.
479-бап. Кедендік бақылау жүргізу кезінде заңсыз
зиян келтіруге жол бермеушілік
Кедендік бақылау жүргізу кезінде тасымалдаушыға, декларантқа, олардың өкілдеріне, уақытша сақтау қоймаларының, кеден қоймаларының, бос қоймалардың иелеріне, бажсыз сауда дүкендерінің иелеріне және кедендік бақылау жүргізу кезінде кеден органдарының әрекеттері (әрекетсіздігі) және шешімдері мүдделеріне әсер ететін өзге де тұлғаларға, сондай-ақ тауарлар мен көлік құралдарына заңсыз зиян келтіруге жол берілмейді.
13-Бөлім. Валюталық және экспорттық бақылау
саласындағы кедендік бақылау
62-тарау. Кеден органдарының валюталық бақылау
саласындағы функциясы
480-бап. Кеден органдарының валюталық бақылау
саласындағы функциялары
Кеден органдары өз өкілеттіктерінің шегінде Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарын өткізу кезінде Қазақстан Республикасы валюталық заңдарының сақталуына бақылауды қамтамасыз етеді.
481-бап. Кеден органдарының валюталық бақылау
саласындағы өкілеттіктері
Қазақстан Республикасының валюталық заңдарын сақтау мақсатында кеден органдары:
1) сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың Қазақстан Республикасының валюталық заңдарын сақтауын бақылауды қамтамасыз етеді;
2) Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес тауарлардың және көлік құралдарының Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы қозғалысы туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін хабардар етеді;
3) кеден органдары анықтаған Қазақстан Республикасының валюталық заңдарын бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін және екінші деңгейдегі банктерді хабардар етеді.
Ескерту. 481-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
63-тарау. Кеден органдары жүзеге асыратын
экспорттық бақылау

Статья 477. Инвентаризация товаров и транспортных
средств, находящихся под таможенным
контролем
Таможенные органы вправе в любое время проводить инвентаризацию товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, а также товаров, в отношении которых не уплачены таможенные платежи и налоги или предоставлены льготы по таможенным платежам и налогам.
Статья 478. Соблюдение лицами требований о минимальном
периоде времени проведения таможенного
контроля
Лица обязаны соблюдать требования о минимальном периоде времени, необходимом для проведения таможенного контроля. Вред, причиненный лицу вследствие несоблюдения им таких требований, возмещению не подлежит.
Статья 479. Недопустимость причинения неправомерного
вреда при проведении таможенного контроля
При проведении таможенного контроля не допускается причинение неправомерного вреда перевозчику, декларанту, их представителям, владельцам складов временного хранения, таможенных складов, свободных складов, владельцам магазинов беспошлинной торговли и иным лицам, чьи интересы затрагиваются действиями (бездействием) и решениями таможенных органов при проведении таможенного контроля, а также товарам и транспортным средствам.
Раздел 13. Таможенный контроль в сфере валютного
и экспортного контроля
Глава 62. Функции таможенных органов в области
валютного контроля
Статья 480. Функции таможенных органов в области
валютного контроля
Таможенные органы в пределах своих полномочий обеспечивают контроль за соблюдением валютного законодательства Республики Казахстан при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан.
Статья 481. Полномочия таможенных органов в сфере
валютного контроля
В целях соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан таможенные органы:
1) обеспечивают контроль за соблюдением участниками внешнеэкономической деятельности валютного законодательства Республики Казахстан;
2) информируют Национальный Банк Республики Казахстан о движении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан;
3) уведомляют Национальный Банк Республики Казахстан и банки второго уровня о нарушениях валютного законодательства Республики Казахстан, выявленных таможенными органами.
Сноска. Статья 481 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Глава 63. Экспортный контроль, осуществляемый
таможенными органами

482-бап. Экспорттық бақылау органы ретіндегі
кеден органы
1. Кеден органдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз құзыреті шегінде экспорттық бақылау саласындағы реттеуді жүзеге асырады.
2. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз құзыреті шегінде экспорттық бақылау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді шығару жолымен кеден органдарының функциялары мен өкілеттіктерін айқындайды.
483-бап. Кеден органдарының экспорттық бақылау
саласындағы құзыреті
1. Кеден органдары экспорттық бақылауға жататын тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өтуі кезінде оларға кедендік бақылауды жүзеге асырады.
2. Кеден органдары экспорттық бақылау саласындағы нормативтік құқықтық базаны қалыптастыруға қатысады, экспорттық бақылауға жататын өнімдердің Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілуінің алдын алады және жолын кеседі.
484-бап. Ақпараттың жасырындығын сақтау
Кеден органдарының экспорттық бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды адамдары сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардан және өзге де тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардан өздері алған ақпараттың жасырындығын сақтауға міндетті.
14-Бөлім. Тауарлар мен көлік құралдарын мемлекет
меншігіне айналдыру
64-тарау. Тауарлар мен көлік құралдарын мемлекет
меншігіне айналдыру
485-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын мемлекет
меншігіне айналдыру
Тауарлар мен көлік құралдары:
1) кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша тәркілеу қолданылған кезде сот шешімінің;
2) мемлекеттің пайдасына тауардан бас тартудың кедендік режимінде ресімделген кедендік декларацияның және тауарларды немесе көлік құралдарын қабылдап алу-беру актісінің негізінде мемлекет меншігіне айналдырылады.
486-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын сот шешімі
бойынша мемлекет меншігіне айналдыру тәртібі
1. Тауарлар мен көлік құралдары кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап мемлекет меншігіне айналады.
2. Кеден органы сот шешімінің негізінде қабылдап алу-беру актісі бойынша тәркіленген тауарларды немесе көлік құралдарын тиісті уәкілетті мемлекеттік органға береді.
487-бап. Мемлекеттің пайдасына тауардан бас
тартудың кедендік режимінде ресімделген
тауарлар мен көлік құралдарын мемлекет
меншігіне айналдыру тәртібі
1. Тауарлар мен көлік құралдарын өткізген тұлға мемлекеттің пайдасына тауардан бас тартудың кедендік режимінде ресімделген кедендік декларацияны кеден органына мәлімдейді және береді.

Статья 482. Таможенные органы как органы экспортного
контроля
1. Таможенные органы осуществляют регулирование в сфере экспортного контроля в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган определяет функции и полномочия таможенных органов путем издания нормативных правовых актов в сфере экспортного контроля в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 483. Компетенция таможенных органов в области
экспортного контроля
1. Таможенные органы осуществляют таможенный контроль за товарами, подпадающими под экспортный контроль, при перемещении их через таможенную границу Республики Казахстан.
2. Таможенные органы участвуют в формировании нормативной правовой базы в сфере экспортного контроля, предупреждают и пресекают незаконное перемещение через таможенную границу Республики Казахстан продукции, подлежащей экспортному контролю.
Статья 484. Соблюдение конфиденциальности информации
Должностные лица таможенных органов, уполномоченные осуществлять экспортный контроль, обязаны соблюдать конфиденциальность информации, полученной ими от участников внешнеэкономической деятельности и иных соответствующих уполномоченных государственных органов.
Раздел 14. Обращение товаров и транспортных средств
в собственность государства
Глава 64. Обращение товаров и транспортных средств
в собственность государства
Статья 485. Обращение товаров и транспортных средств в
собственность государства
Товары и транспортные средства обращаются в собственность государства на основании:
1) решения суда при применении конфискации по правонарушениям в сфере таможенного дела;
2) таможенной декларации, оформленной в таможенном режиме отказа от товара в пользу государства, и акта приема-передачи товаров или транспортных средств.
Статья 486. Порядок обращения товаров и транспортных
средств в собственность государства по
решению суда
1. Товары и транспортные средства обращаются в собственность государства по правонарушениям в сфере таможенного дела со дня вступления решения суда в законную силу.
2. Таможенный орган на основании решения суда передает по акту приема-передачи конфискованные товары или транспортные средства соответствующему уполномоченному государственному органу .
Статья 487. Порядок обращения в собственность
государства товаров и транспортных средств,
оформленных в таможенном режиме отказа от
товара в пользу государства
1. Лицо, перемещающее товары и транспортные средства, заявляет и представляет в таможенный орган таможенную декларацию, оформленную в таможенном режиме отказа от товара в пользу государства.

2. Мемлекеттің пайдасына тауардан бас тартудың кедендік режимінде ресімделген тауарлар мен көлік құралдары кедендік декларация және қабылдап алу-беру актісі бойынша тауарларды немесе көлік құралдарын тиісті уәкілетті мемлекеттік органға берген кезден бастап мемлекет меншігіне айналады.
65-тарау. Кеден органдары мемлекет меншігіне айналдырған
тауарлармен көлік құралдарына билік ету тәртібі
488-бап. Мемлекет меншігіне айналдырылған тауарлар
мен көлік құралдарына билік ету
Мемлекет меншігіне айналдырылған тауарлар мен көлік құралдарына билік ету Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен және жағдайларда жүргізіледі.
489-бап. Мемлекет меншігіне айналдырылған тауарлар
мен көлік құралдарына билік ету тәсілдері
1. Мемлекет меншігіне айналдырылған тауарлар мен көлік құралдарына билік ету Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен оларды өткізу, одан әрі пайдалану, кәдеге жарату немесе жою жолымен жүргізіледі.
2. Егер тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, осындай тауарлар мен көлік құралдарын жою немесе кәдеге жарату - тауарларды өткізетін тұлғаның есебінен, егер ол тұлға анықталмаса - меншік иесінің немесе иесінің есебінен, ал олар болмаған кезде бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 489-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20. N 62, 2006.06.22. N 147 Заңдарымен.
490-бап. Сот шешімі бойынша мемлекет меншігіне
айналдырылған тауарлар мен көлік
құралдарын өткізу
1. Мемлекет меншігіне айналдырылған тауарлар мен көлік құралдарын өткізу сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап жүзеге асырылады.
2. Аталған тауарлар мен көлік құралдарын өткізу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
491-бап. Мемлекеттің пайдасына тауардан бас
тартудың кедендік режимінде ресімделген
тауарлар мен көлік құралдарын өткізу
1. Кеден органы мемлекеттің пайдасына тауардан бас тартудың кедендік режимінде ресімделген кедендік декларацияға және тауарларды немесе көлік құралдарын қабылдап алу-беру актісіне сәйкес, көрсетілген тауарларды немесе көлік құралдарын қабылдап алу-беру актісі ресімделген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тиісті уәкілетті мемлекеттік органға тапсырады.
2. Мемлекеттің пайдасына тауардан бас тартудың кедендік режимінде ресімделген тауарлар мен көлік құралдарын өткізуді тиісті уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.

2. Товары и транспортные средства, оформленные в таможенном режиме отказа от товара в пользу государства, обращаются в собственность государства по таможенной декларации и акту приема-передачи с момента передачи товаров или транспортных средств соответствующему уполномоченному государственному органу.
Глава 65. Порядок распоряжения товарами и транспортными
средствами, обращенными в собственность государства таможенными органами
Статья 488. Распоряжение товарами и транспортными
средствами, обращенными в собственность
государства
Распоряжение товарами и транспортными средствами, обращенными в собственность государства, производится в порядке и на условиях, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Статья 489. Способы распоряжения товарами и
транспортными средствами, обращенными в
собственность государства
1. Распоряжение товарами и транспортными средствами, обращенными в собственность государства, производится путем их реализации, дальнейшего использования, утилизации или уничтожения в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
2. Уничтожение или утилизация таких товаров и транспортных средств осуществляется за счет лица, перемещающего товары, если это лицо не установлено, - за счет их собственника или владельца, а при их отсутствии - за счет бюджетных средств, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан в отношении отдельных категорий товаров.
Сноска. В статью 489 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 22 июня 2006 года N 147 .
Статья 490. Реализация товаров и транспортных средств,
обращенных в собственность государства
по решению суда
1. Реализация товаров и транспортных средств, обращенных в собственность государства, осуществляется со дня вступления решения суда в законную силу.
2. Реализация указанных товаров и транспортных средств осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 491. Реализация товаров и транспортных средств,
оформленных в таможенном режиме отказа от
товара в пользу государства
1. Таможенный орган согласно таможенной декларации, оформленной в таможенном режиме отказа от товара в пользу государства, и акту приема-передачи товаров или транспортных средств передает указанные товары или транспортные средства соответствующему уполномоченному государственному органу в течение трех рабочих дней с даты оформления акта приема-передачи.
2. Реализацию товаров и транспортных средств, оформленных в таможенном режиме отказа от товара в пользу государства, осуществляет соответствующий уполномоченный государственный орган.

492-бап. Мемлекет меншігіне айналдырылған тауарлар
мен көлік құралдарын өткізуден алынған
қаражат
Мемлекет меншігіне айналдырылған тауарлар мен көлік құралдарын өткізуден алынған қаражат тиісті бюджетке түседі.
15-Бөлім. Шағымды қарау және ол бойынша шешім қабылдау
66-тарау. Кеден органының және кеден органы
лауазымды адамының шешіміне, әрекеттеріне
(әрекетсіздігіне) шағымдану
493-бап. Шағымдану құқығы
1. Егер кеден органының және (немесе) кеден органы лауазымды адамының шешімі және (немесе) әрекеттері (әрекетсіздігі) салдарынан кез келген тұлғаның құқықтары мен мүдделері бұзылса, оларды іске асыруға кедергілер туындаса не оған қандай да болмасын міндет заңсыз жүктелсе, кез келген тұлға, сондай-ақ оның өкілдері осындай шешімге, әрекеттерге (әрекетсіздікке) кеден органдарына, оның ішінде жоғары тұрған кеден органына не уәкілетті органға және (немесе) сотқа шағымдануға құқылы.
2. Уәкілетті орган шығарған Қазақстан Республикасының кеден ісі саласындағы нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шағым жасалуы мүмкін.
3. Сотқа жіберілетін шағымды беру, қарау және шешу тәртібі Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес белгіленеді.
4. Сотқа шағым беру шағым бойынша шешімнің орындалуын тоқтата тұрады.
494-бап. Шағым беру тәртібі
1. Кеден органы лауазымды адамының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым осындай шешім қабылдаған немесе әрекеттер (әрекетсіздік) жасаған лауазымды адам қызмет істейтін кеден органына не жоғары тұрған кеден органына беріледі. Кеден органының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жоғары тұрған кеден органына не уәкілетті органға беріледі.
2. Егер шағымды жоғары тұрған кеден органы қарауға тиіс болса, онда шағым, сондай-ақ ол бойынша материалдар (егер олар бар болса), тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оның мекенжайына шағым берген адамды хабардар ете отырып жіберіледі.
3. Шағым жоғары тұрған кеден органына берілген кезде, осы орган шағым тіркелген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, кеден органының шағым берілген шешіміне әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) қорытынды мен материалдарды сұратады немесе шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған лауазымды адамы туралы кеден органының қорытындысы мен материалдарын сұратады.
495-бап. Шағым беру мерзімдері
1. Кеден органының және кеден органы лауазымды адамының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым:
1) тұлғаға кеден ісі саласында оның құқығының бұзылуы, оларды іске асыруға кедергілер жасалуы не Қазақстан Республикасының кеден заңдарында көзделмеген қандай да болмасын міндеттемелерді жүктеу туралы белгілі болған күннен бастап;

Статья 492. Средства, полученные от реализации товаров
и транспортных средств, обращенных в
собственность государства
Средства, полученные от реализации товаров и транспортных средств, обращенных в собственность государства, поступают в соответствующий бюджет.
Раздел 15. Рассмотрение жалобы и принятие решения по ней
Глава 66. Обжалование решения, действий (бездействия)
таможенного органа и должностного лица таможенного органа
Статья 493. Право на обжалование
1. Любое лицо, а также его представители вправе обжаловать в таможенные органы, в том числе в вышестоящий таможенный орган либо уполномоченный орган и (или) в суд, решение, действия (бездействие) таможенного органа и (или) должностного лица таможенного органа, если таким решением и (или) действиями (бездействием) нарушены права и интересы этого лица, созданы препятствия к их реализации либо незаконно возложена какая-либо обязанность.
2. Нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере таможенного дела, изданные уполномоченным органом, могут быть обжалованы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок подачи, рассмотрения и разрешения жалобы, направляемой в суд, определяется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
4. Подача жалобы в суд приостанавливает исполнение решения по жалобе.
Статья 494. Порядок подачи жалобы
1. Жалоба на решение, действия (бездействие) должностного лица таможенного органа подается в таможенный орган, в котором проходит службу должностное лицо, принявшее такое решение или совершившее действия (бездействие), либо в вышестоящий таможенный орган. Жалоба на решение, действия (бездействие) таможенного органа подается в вышестоящий таможенный орган либо уполномоченный орган.
2. Если жалоба подлежит рассмотрению вышестоящим таможенным органом, то в его адрес в течение трех рабочих дней со дня регистрации направляются жалоба, а также материалы по ней (при их наличии) с уведомлением лица, подавшего жалобу.
3. Вышестоящий таможенный орган, в который подана жалоба, не позднее трех рабочих дней со дня ее регистрации запрашивает заключение и материалы на обжалуемые решение, действия (бездействие) таможенного органа или запрашивает заключение и материалы таможенного органа на его должностное лицо, решение, действия (бездействие) которого обжалуются.
Статья 495. Сроки подачи жалобы
1. Жалоба на решение, действия (бездействие) таможенного органа и должностного лица таможенного органа может быть подана в срок до одного года:
1) со дня, когда лицу стало известно о нарушении его прав в сфере таможенного дела, создании препятствий к их реализации либо возложении какой-либо обязанности, не предусмотренной таможенным законодательством Республики Казахстан;

2) кеден органы немесе осы органның лауазымды адамы Қазақстан Республикасының кеден заңдарында көзделген шешімді қабылдау үшін белгіленген мерзім өткен күннен бастап бір жылға дейінгі мерзімде берілуі мүмкін.
2. Кеден органының берешек пен өсімпұлды өндіріп алу туралы хабарламасына шағым он күнге дейінгі мерзімде берілуге тиіс.
3. Дәлелді себеппен өтіп кеткен шағым беру мерзімі шағымданған тұлғаның жазбаша өтініші негізінде сот тәртібімен қалпына келтірілуі мүмкін.
496-бап. Шағымның нысаны мен мазмұны
1. Шағым жазбаша түрде беріледі.
2. Шағымда:
1) шағымның берілген күні;
2) шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған кеден органының атауы немесе кеден органы лауазымды адамының қызметі, тегі, аты және әкесінің аты (егер олар белгілі болса);
3) шағым беріп отырған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы, оның тұрғылықты жері немесе орналасқан жері;
4) кеден органының және (немесе) кеден органы лауазымды адамының шағым жасалған шешімінің, әрекеттерінің (әрекетсіздігінің) мәні;
5) тұлға кеден органының және (немесе) кеден органы лауазымды адамының шағым жасалған шешімі, әрекеттері (әрекетсіздігі) арқылы өзінің құқығы бұзылды, оларды іске асыруға кедергілер жасалды не заңсыз қандай да болмасын міндеттер жүктелді деп есептеуіне негіз болған жағдайлар көрсетілуге тиіс.
3. Шағымда істің мәні үшін маңызы бар өзге де мәліметтер көрсетілуі мүмкін.
4. Шағымға шағым беруші адам немесе оның өкілі қол қоюға тиіс.
5. Шағымға кеден органы және (немесе) кеден органы лауазымды адамы шешімінің, әрекеттерінің (әрекетсіздігінің) заңсыздығын растайтын құжаттар және (немесе) материалдар (олар болған кезде) қоса тіркеледі.
497-бап. Шағым берудің салдарлары
Шағым беру:
1) жоғары тұрған кеден органы немесе шағымды қарайтын уәкілетті орган шағым жасалған кеден органының және (немесе) кеден органы лауазымды адамының шешімі, әрекеттері (әрекетсіздігі) Қазақстан Республикасы кеден заңдарына сәйкес келмейді деп ұйғаруға жеткілікті негіз бар деп есептеген;
2) берешек пен өсімпұлды өндіріп алу туралы хабарламаға шағым жасалған жағдайларды қоспағанда, кеден органының және (немесе) кеден органы лауазымды адамының шағым жасалған шешімін немесе әрекеттерін (әрекетсіздігін) орындауды тоқтата тұрмайды.
67-тарау. Кеден органының және кеден органы лауазымды
адамының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)
шағымды қарау
498-бап. Шағымды қарайтын органдар
1. Кеден органының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымды жоғары тұрған кеден органы не уәкілетті орган қарайды.

2) со дня истечения установленного срока для принятия таможенным органом или должностным лицом этого органа предусмотренного таможенным законодательством Республики Казахстан решения.
2. Жалоба на уведомление таможенного органа о взыскании задолженности и пени должна быть подана в срок до десяти дней.
3. Пропущенный по уважительной причине срок подачи жалобы может быть восстановлен в судебном порядке на основании письменного заявления лица, обратившегося с жалобой.
Статья 496. Форма и содержание жалобы
1. Жалоба подается в письменной форме.
2. В жалобе должны быть указаны:
1) дата подачи жалобы;
2) наименование таможенного органа или должность, фамилия, имя и отчество должностного лица таможенного органа (если они известны), решение, действия (бездействие) которого обжалуются;
3) фамилия, имя, отчество или наименование лица, подающего жалобу, его место жительства или место нахождения;
4) существо обжалуемого решения, действий (бездействия) таможенного органа и (или) должностного лица таможенного органа;
5) обстоятельства, на основании которых лицо считает, что обжалуемыми решением, действиями (бездействием) таможенного органа и (или) должностного лица таможенного органа нарушены его права, созданы препятствия к их реализации либо незаконно возложена какая-либо обязанность.
3. В жалобе могут быть указаны и иные сведения, имеющие значение для существа жалобы.
4. Жалоба должна быть подписана лицом, подающим жалобу, или его представителем.
5. К жалобе прилагаются документы и (или) материалы (при их наличии), подтверждающие неправомерность решения, действий (бездействия) таможенного органа и (или) должностного лица таможенного органа.
Статья 497. Последствия подачи жалобы
Подача жалобы не приостанавливает исполнение обжалуемых решения, действий (бездействия) таможенного органа и (или) должностного лица таможенного органа, за исключением случаев:
1) когда вышестоящий таможенный орган или уполномоченный орган, рассматривающий жалобу, имеет достаточные основания полагать, что обжалуемые решение, действия (бездействие) таможенного органа и (или) должностного лица таможенного органа не соответствуют таможенному законодательству Республики Казахстан;
2) обжалования уведомления о взыскании задолженности и пени.
Глава 67. Рассмотрение жалобы на решение, действия (бездействие)
таможенного органа и должностного лица таможенного органа
Статья 498. Органы, рассматривающие жалобы
1. Жалоба на решение, действия (бездействие) таможенного органа рассматривается вышестоящим таможенным органом либо уполномоченным органом.

2. Кеден органы лауазымды адамының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымды - осы лауазымды адам қызмет атқаратын кеден органы немесе жоғары тұрған кеден органы, ал кеден органы басшысының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымды жоғары тұрған кеден органы, уәкілетті орган қарайды.
3. Кеден органының атынан шағым бойынша шешімді осы кеден органының басшысы немесе оның орнындағы адам қабылдайды. Бұл ретте шағымдарды қарауды кеден органының шешім қабылдаған, әрекеттер (әрекетсіздік) жасаған лауазымды адамы немесе оған қарағанда төмен тұрған лауазымды адам жүргізе алмайды.
4. Тұлғаның шағымы түскен күні тиісті органда міндетті тіркелуге тиіс. Кеден органының шағымды тіркеуден бас тартуға құқығы жоқ.
499-бап. Шағымды қарау
1. Тұлғаның белгіленген тәртіппен тіркелген шағымын шағымның мәні бойынша тиісті кеден органы қарайды.
2. Шағым мәні бойынша мынадай жағдайларда:
1) белгіленген шағымдану мерзімі сақталмаған және тұлға өтіп кеткен мерзімді қалпына келтіру туралы өтініш бермеген не өтіп кеткен мерзімді қалпына келтіру туралы өтініш қабылданбаған;
2) шағымға қол қойылмаған немесе тиісті түрде өз өкілеттіктерін растамаған тұлға немесе оның өкілі қол қойған;
3) кеден ісі саласында құқықтық өкілеттігі жоқ өзге органның шешімі, әрекеттері (әрекетсіздігі) шағымның нысанасы болып табылған жағдайда қаралмайды.
3. Жаңа дәлелдер немесе жаңадан ашылған мән-жайлар келтірілмей қайта берілген шағым, егер ол бойынша егжей-тегжейлі материал бар болса және шағым берген тұлғаға белгіленген тәртіппен жауап қайтарылған болса, қарауға жатпайды.
4. Шағымды қарауға қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама оны тіркеген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бас тарту себептері көрсетіле отырып, шағым берген тұлғаға жазбаша нысанда жіберіледі.
500-бап. Шағымды қайтарып алу
1. Шағым берген тұлға шағым бойынша шешім қабылданғанға дейін кез келген сатысында оны қайтарып алуына болады.
2. Қайтарып алу шағымды қайтарып алуға негіз болған дәлелдер көрсетіле отырып, жазбаша нысанда ресімделеді.
501-бап. Шағымды қарау мерзімдері
1. Қосымша зерделеуді және (немесе) тексеруді талап ететін шағымдарды қоспағанда, шағым тіркелген күннен бастап он бес күн мерзімнен кешіктірмей қаралуға және ол бойынша шешім қабылдануға тиіс.
2. Қосымша зерделеуді және (немесе) тексеруді талап ететін шағым оны тіркеген күннен бастап бір айға дейінгі мерзімде қаралуға тиіс.
502-бап. Шағым бойынша шешім

2. Жалоба на решение, действия (бездействие) должностного лица таможенного органа рассматривается таможенным органом, в котором проходит службу это должностное лицо, или вышестоящим таможенным органом, а на решение, действия (бездействие) руководителя таможенного органа - вышестоящим таможенным органом, уполномоченным органом.
3. От имени таможенного органа решение по жалобе принимает руководитель этого таможенного органа или лицо, его замещающее. При этом рассмотрение жалобы не может производиться должностным лицом таможенного органа, принимавшим решение, совершившим действия (бездействие), или нижестоящим по отношению к нему должностным лицом.
4. Жалоба лица подлежит обязательной регистрации в соответствующем органе в день ее поступления. Таможенный орган не вправе отказать в регистрации жалобы.
Статья 499. Рассмотрение жалобы
1. Жалоба лица, зарегистрированная в установленном порядке, рассматривается соответствующим таможенным органом по существу жалобы.
2. Жалоба не рассматривается по существу в случаях, когда:
1) не соблюдены установленные сроки обжалования и лицо не обратилось с заявлением о восстановлении пропущенного срока либо заявление о восстановлении пропущенного срока отклонено;
2) жалоба не подписана или подписана лицом или его представителем, надлежащим образом не подтвердившим свои полномочия;
3) предметом жалобы являются решение, действия (бездействие) иного органа, не правомочного в сфере таможенного дела.
3. Повторная жалоба, в которой не приводятся новые доводы или вновь открывшиеся обстоятельства, не подлежит рассмотрению, если по ней имеется исчерпывающий материал и лицу, обратившемуся с жалобой, в установленном порядке предоставлен ответ.
4. Уведомление об отказе в рассмотрении жалобы направляется в письменной форме лицу, обратившемуся с жалобой, в течение трех рабочих дней со дня ее регистрации с указанием причин отказа.
Статья 500. Отзыв жалобы
1. Лицо, обратившееся с жалобой, может отозвать ее на любой стадии до принятия решения по жалобе.
2. Отзыв оформляется в письменной форме с указанием мотивов, послуживших основанием для отзыва жалобы.
Статья 501. Сроки рассмотрения жалобы
1. Жалоба должна быть рассмотрена и по ней должно быть принято решение в срок не позднее пятнадцати дней начиная с даты регистрации жалобы, за исключением жалоб, требующих дополнительного изучения и (или) проверки.
2. Жалоба, требующая дополнительного изучения и (или) проверки, должна быть рассмотрена в срок до одного месяца со дня ее регистрации.
Статья 502. Решение по жалобе

1. Шағымды қарау нәтижелері бойынша жоғары тұрған кеден органы немесе уәкілетті орган:
1) кеден органының немесе кеден органы лауазымды адамының шешімін, әрекеттерін (әрекетсіздігін) заңды деп таниды;
2) кеден органының немесе кеден органы лауазымды адамның шешімін, әрекеттерін (әрекетсіздігін) толық не ішінара заңсыз деп таниды және оны өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жаңа шешім қабылдауға міндеттейді.
2. Егер шағымды қарайтын жоғары тұрған кеден органы немесе уәкілетті орган қажет деп тапса, онда бір шағым бойынша осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген, бірін-бірі теріске шығармайтын бірнеше шешім қабылдануы мүмкін.
3. Шағымды қарайтын орган кеден органы лауазымды адамының шешімін, әрекеттерін (әрекетсіздігін) заңсыз деп таныған немесе осы адам өзіне жүктелген лауазымдық міндеттерін тиісінше орындамаған жағдайда лауазымды адамды тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапқа тарту жөнінде шаралар қолданады.
4. Шағымды қарайтын жоғары тұрған кеден органының немесе уәкілетті органның шешімі жазбаша нысанда қабылданады және онда:
1) шағымды қараған органның атауы;
2) шағым бойынша шешім қабылдаған органның лауазымды адамының қызметі, тегі және аты-жөні;
3) шағым жасаған тұлғаның тегі және аты-жөні немесе атауы;
4) шағымның қысқаша мәні;
5) шағым бойынша қабылданған шешім;
6) қабылданған шешімнің дәлелдемелері және негіздері;
7) кеден ісі саласында бұзушылыққа жол берген лауазымды адамға қатысты қолданылған шаралар;
8) қабылданған шешімге шағымдану тәртібі туралы мәліметтер болуға тиіс.
5. Осы Кодекстің 501-бабында белгіленген мерзімдерде шағым берген тұлғаға шағымды қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімнің көшірмесі жіберіледі.
68-тарау. Кеден органының және кеден органы лауазымды
адамының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)
шағымданудың оңайлатылған тәртібі
503-бап. Кеден органының және кеден органы лауазымды
адамының шешімдеріне, әрекеттеріне
(әрекетсіздігіне) шағымданудың оңайлатылған
тәртібі
1. Тұлға кеден органының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) - жоғары тұрған кеден органының басшысына, ал кеден органы лауазымды адамының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) осы лауазымды адам қызмет істейтін кеден органының басшысына немесе оның орнындағы адамға оңайлатылған тәртіппен шағымдануға құқылы.
2. Егер өткізуге байланысты тұлға шағым жасап отырған шешім қабылданған, әрекеттер (әрекетсіздік) жасалған, сондай-ақ өзге де әрекеттер жасалған және тұлғаның пікірі бойынша, заңсыз шығыстарға әкеп соққан тауарлар мен көлік құралдарының құны тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жүз айлық есептік көрсеткіштен аспаса, кеден органының және кеден органы лауазымды адамының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) оңайлатылған тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.

1. По результатам рассмотрения жалобы вышестоящий таможенный орган или уполномоченный орган:
1) признает решение, действия (бездействие) таможенного органа или должностного лица таможенного органа правомерными;
2) признает неправомерными решение, действия (бездействие) таможенного органа или должностного лица таможенного органа полностью либо частично и обязывает принять в пределах его компетенции новое решение в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Если вышестоящий таможенный орган или уполномоченный орган, рассматривающий жалобу, признает это необходимым, то по одной жалобе может быть принято несколько решений, указанных в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, не исключающих друг друга.
3. Орган, рассматривающий жалобу, при признании неправомерными решения, действий (бездействия) должностного лица таможенного органа или ненадлежащего исполнения этим лицом возложенных на него должностных обязанностей принимает меры по привлечению должностного лица к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности.
4. Решение вышестоящего таможенного органа или уполномоченного органа, рассматривающего жалобу, принимается в письменной форме и должно содержать:
1) наименование органа, рассмотревшего жалобу;
2) должность, фамилию и инициалы должностного лица органа, принявшего решение по жалобе;
3) фамилию и инициалы или наименование лица, обратившегося с жалобой;
4) краткое существо жалобы;
5) принятое по жалобе решение;
6) доводы и основания принятого решения;
7) принятые меры в отношении должностного лица, допустившего нарушение в сфере таможенного дела;
8) сведения о порядке обжалования принятого решения.
5. В сроки, установленные статьей 501 настоящего Кодекса, лицу, обратившемуся с жалобой, направляется копия решения, принятого по результатам рассмотрения жалобы.
Глава 68. Упрощенный порядок обжалования решений, действий
(бездействия) таможенного органа и должностного лица таможенного органа
Статья 503. Упрощенный порядок обжалования решений,
действий (бездействия) таможенного органа и
должностного лица таможенного органа
1. Лицо вправе в упрощенном порядке обжаловать решение, действия (бездействие) таможенного органа руководителю вышестоящего таможенного органа, а действия (бездействие) должностного лица таможенного органа - руководителю таможенного органа или лицу, его замещающему, где проходит службу должностное лицо, чьи действия (бездействие) обжалуются.
2. В упрощенном порядке могут быть обжалованы решение, действия (бездействие) таможенного органа и должностного лица таможенного органа, если стоимость товаров и транспортных средств, в связи с перемещением которых было принято решение, совершены действия (бездействие), а также иные действия, обжалуемые лицом и повлекшие, по мнению лица, к неправомерным расходам, не превышают ста месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.

3. Кеден органының және кеден органы лауазымды адамының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымды оңайлатылған тәртіппен қарау және ол бойынша шешім қабылдау осы Кодексте көзделген тәртіппен және мерзімдерде шағым беру үшін кедергі болып табылмайды.
504-бап. Оңайлатылған тәртіппен шағымдану және шешім
қабылдау тәртібі
1. Кеден органының және кеден органы лауазымды адамының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымданудың оңайлатылған тәртібі тұлғаның кеден органының басшысына жазбаша шағыммен өтініш жасауынан тұрады.
2. Оңайлатылған тәртіппен берілген шағым тез арада қарауға жатады және ол бойынша шешім шағым берілген күні қабылдануға тиіс.
3. Оңайлатылған тәртіппен шағымды қараған кезде шағымды қарайтын кеден органының басшысы оңайлатылған тәртіппен шағымды қарау туралы акті жасайды, онда шағым жасаған тұлға туралы мәлімет, шағымның қысқаша мазмұны және қабылданған шешім көрсетіледі.
4. Шағымды қарау туралы актіге шағымды қараған кеден органының басшысы және шағым жасаған тұлға қол қояды. Шағымды қарау туралы актінің көшірмесі шағым жасаған тұлғаға беріледі.
16-Бөлім. Кеден органдарында қызмет атқару тәртібі
69-тарау. Кеден органдарында қызмет атқару тәртібі
505-бап. Кеден органдарындағы қызмет
1. Кеден органдарындағы қызмет Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес кеден органдарының міндеттерін, құқықтарын және міндеттемелерін, сондай-ақ құқық қорғау органдарының функцияларын іске асыру жөніндегі кәсіби қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы азаматтары мемлекеттік қызметінің арнаулы түрі болып табылады.
2. Кеден органдарында қызмет атқару тәртібі осы Кодекспен, осы Кодекске қайшы келмейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледі.
Ескерту. 505-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2007.05.15 N 253 Заңымен
506-бап. Кеден органдарына қызметке қабылдау
1. Өзінің жеке, моральдық, іскерлік, кәсіби қасиеттері, өзіне жүктелген міндеттерді орындауға денсаулық жағдайы, дене бітімінің дамуы және білім деңгейі жөнінен қабілетті, кеден органдарына қызметке қабылданған Қазақстан Республикасының әрекетке қабілетті азаматтары кеден органдарының лауазымды адамдары болып табылады.
2. Кеден органдарына қызметке қабылдау үшін:
1) қызметке жарамдылығы туралы ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік комиссияларының медициналық қорытындысының болуы;
2) міндетті арнаулы тексерудің болуы;

3. Рассмотрение в упрощенном порядке жалобы на решение, действия (бездействие) таможенного органа и должностного лица таможенного органа и принятие по ней решения не являются препятствием для подачи жалобы в порядке и сроки, которые предусмотрены настоящим Кодексом.
Статья 504. Порядок обжалования и принятия решения в
упрощенном порядке
1. Упрощенный порядок обжалования решения, действий (бездействия) таможенного органа и должностного лица таможенного органа заключается в обращении лица с письменной жалобой к руководителю таможенного органа.
2. Жалоба, поданная в упрощенном порядке, подлежит
незамедлительному рассмотрению, и решение по ней должно быть принято в день подачи жалобы.
3. При рассмотрении жалобы в упрощенном порядке руководителем таможенного органа, рассматривающим жалобу, составляется акт о рассмотрении жалобы в упрощенном порядке, в котором указываются сведения о лице, обратившемся с жалобой, краткое содержание жалобы и принятое решение.
4. Акт о рассмотрении жалобы подписывается руководителем таможенного органа, рассматривающим жалобу, и лицом, обратившимся с жалобой. Копия акта о рассмотрении жалобы вручается лицу, обратившемуся с жалобой.
Раздел 16. Порядок прохождения службы в таможенных органах
Глава 69. Порядок прохождения службы в таможенных органах
Статья 505. Служба в таможенных органах
1. Служба в таможенных органах является специальным видом государственной службы граждан Республики Казахстан, осуществляющих профессиональную деятельность по реализации задач, прав и обязанностей таможенных органов, а также функции правоохранительных органов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Порядок прохождения службы в таможенных органах регулируется настоящим Кодексом, трудовым законодательством Республики Казахстан и  законодательством Республики Казахстан о государственной службе в части, не противоречащей настоящему Кодексу.
Сноска. Статья 505 с изменениями, внесенными Законом РК от 15 мая 2007 года N 253 .
Статья 506. Прием на службу в таможенные органы
1. Должностными лицами таможенных органов являются принятые на службу в таможенные органы дееспособные граждане Республики Казахстан, способные по своим личным, моральным, деловым, профессиональным качествам, состоянию здоровья, физическому развитию и уровню образования выполнять возложенные на них обязанности.
2. Для приема на службу в таможенные органы необходимо:
1) наличие медицинского заключения военно-врачебных комиссий органов внутренних дел о пригодности к службе;
2) наличие обязательной специальной проверки;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес болу қажет.
3. Кеден органдарына қызметке орналасқаннан кейін арнаулы атақ берілмей, үш айға дейін сынақ мерзімі белгіленеді.
4. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы  заңдарымен айқындалатын негіздер бойынша, сондай-ақ жағымсыз себептермен мемлекеттік қызметтен босатылған адамдарды кеден органдарына қызметке қабылдауға болмайды.
5. Кеден органдарына қызметке қабылданған әскери міндеттілер  белгіленген тәртіппен әскери есептен шығарылады және кеден органдарында арнаулы есепте тұрады.
Ескерту. 506-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
507-бап. Жаңадан қабылданғандарды кеден органдарына
қызметке қабылдау
Кеден органына қызметке орналасқан, жаңадан қабылданғандар уәкілетті орган белгілеген тәртіппен кеден бекеттерінде, кедендерде және уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде міндетті тағлымдамадан өтеді.
Ескерту. 507-баптың тақырыбы мен мәтінге өзгерту енгізілді - ҚР 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
508-бап. Қызметке тағайындау және қызметтен босату
тәртібі
Ескерту. 508-бап алынып тасталды - ҚР 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
509-бап. Кеден органы лауазымды адамының анты
Кеден органының лауазымды адамы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен Қазақстан халқына адал болуға ант береді.
510-бап. Кеден органы лауазымды адамының арнаулы
атақтары
1. Кеден органының лауазымды адамына атқаратын қызметіне және еңбек сіңірген жылдарына сәйкес белгіленген тәртіппен мынадай арнаулы атақтар беріледі:
1) кішi басшы құрам:
кеден қызметінің прапорщигi;
кеден қызметінің аға прапорщигi;
2) орта басшы құрам:
кеден қызметiнiң кiшi лейтенанты;
кеден қызметiнiң лейтенанты;
кеден қызметiнiң аға лейтенанты;
кеден қызметiнiң капитаны;
3) аға басшы құрам:
кеден қызметiнiң майоры;
кеден қызметiнiң подполковнигi;
кеден қызметiнiң полковнигi;
4) жоғары басшы құрам:
кеден қызметiнiң генерал-майоры;
кеден қызметiнiң генерал-лейтенанты.
2. Арнаулы атақтар берілген кеден органдарының лауазымды адамдары нысанды киіммен тегін қамтамасыз етіледі. Киім нысанының үлгілері мен айырым белгілерін, онымен қамтамасыз ету нормаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді. Нысанды киім кию тәртібін уәкілетті орган белгілейді.

3) соответствие квалификационным требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
3. При поступлении на службу в таможенные органы устанавливается испытательный срок до трех месяцев без присвоения специального звания.
4. Не могут быть приняты на службу в таможенные органы лица по основаниям, определяемым законодательством Республики Казахстан о государственной службе, а также уволенные по отрицательным мотивам с государственной службы.
5. Военнообязанные, принятые на службу в таможенные органы, снимаются в установленном порядке с воинского учета и состоят на специальном учете в таможенных органах.
Сноска. Статья 506 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 507. Прием вновь принятых лиц на службу
в таможенные органы
Вновь принятые лица, поступившие на службу в таможенные органы, проходят обязательную стажировку на таможенных постах, в таможнях и территориальных подразделениях уполномоченного органа в порядке, установленном уполномоченным органом.
Сноска. Заголовок и статья 507 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 508. Порядок назначения на должность и
освобождения от должности
Сноска. Статья 508 исключена Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 509. Присяга должностного лица таможенного
органа
Должностное лицо таможенного органа принимает присягу на верность народу Казахстана в порядке, установленном уполномоченным органом.
Статья 510. Специальные звания должностного лица
таможенного органа
1. Должностному лицу таможенного органа в соответствии с занимаемой должностью и выслугой лет в установленном порядке присваиваются следующие специальные звания:
1) младший начальствующий состав:
прапорщик таможенной службы;
старший прапорщик таможенной службы;
2) средний начальствующий состав:
младший лейтенант таможенной службы;
лейтенант таможенной службы;
старший лейтенант таможенной службы;
капитан таможенной службы;
3) старший начальствующий состав:
майор таможенной службы;
подполковник таможенной службы;
полковник таможенной службы;
4) высший начальствующий состав:
генерал-майор таможенной службы;
генерал-лейтенант таможенной службы.
2. Должностные лица таможенных органов, которым присвоены специальные звания, бесплатно обеспечиваются форменной одеждой. Образцы формы одежды и знаки различия, нормы обеспечения ею утверждаются Правительством Республики Казахстан. Порядок ношения форменной одежды устанавливается уполномоченным органом.

3. Осы баптың ережелері мамандандырылған кеден мекемелерінің басшылары мен мамандарына да қолданылады.
511-бап. Кеден органдарының лауазымды адамдарына
арнаулы атақтар беру тәртібі
1. Кеден органының лауазымды адамына берілетін арнаулы атақтар бірінші және кезекті болып бөлінеді.
2. Жоғары басшы құрамның арнаулы атақтарын Қазақстан Республикасының Президенті береді.
3. Кіші, орта, аға басшы құрамның арнаулы атақтарын уәкілетті органның басшысы береді.
4. Кеден органдарының лауазымды адамдарына арнаулы атақтар атқарып отырған лауазымдарына сәйкес беріледі.
5. Аға басшы құрамның лауазымына қабылданған адамдарға, егер оның анағұрлым жоғары дәрежелі шені, арнаулы немесе әскери атағы болмаса, кеден қызметінің подполковнигі атағынан жоғары емес бірінші арнаулы атақ берілуі мүмкін.
6. Кеден қызметінің лейтенанты - бірінші арнаулы атағы төрт жыл және одан да артық оқу мерзімімен оқу орнын бітіргеннен кейін берілген және оқу орнында алған немесе сол тектес мамандық бойынша кеден органдарында қызмет атқарып жүрген кеден органдарының лауазымды адамдары үшін кеден қызметінің лейтенанты атағында еңбек сіңіру мерзімі бір жыл болып белгіленеді.
7. Кеден қызметінің кіші лейтенанты бірінші арнаулы атағы:
1) кіші басшы құрамның лауазымдарындағы, орта арнаулы оқу орнын бітірген және орта басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған кеден органдарының лауазымды адамдарына;
2) тектес мамандық бойынша орта арнаулы оқу орындарын бітірген және орта басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған азаматтарға беріледі.
8. Кеден қызметінің лейтенанты арнаулы атағы:
1) кеден қызметінің кіші лейтенанттарына - арнаулы атақта белгіленген еңбек сіңірген жылдарының мерзімдері өткеннен кейін, жоғары оқу орындарын бітіргендерге - осы атақта еңбек сіңірген жылдарының мерзіміне қарамастан;
2) жоғары білімі бар, орта және аға басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған азаматтарға беріледі.
9. Кеден органының лауазымды адамына кезекті арнаулы атақ, атқарып отырған лауазымына аталған атақ сәйкес болған жағдайда және алдыңғы арнаулы атақта еңбек сіңірген жылдарының мерзімі аяқталғаннан кейін дәйекті ретпен беріледі.
10. Ғылыми дәрежесі немесе ғылыми атағы бар кеден органының лауазымды адамына кезекті арнаулы атақ, атқарып отырған штаттық лауазым бойынша көзделген арнаулы атақтан бір саты жоғары, кеден қызметінің полковнигіне дейін қоса, берілуі мүмкін.

3. Положения настоящей статьи применяются также к руководителям и специалистам специализированных таможенных учреждений.
Статья 511. Порядок присвоения специальных званий
должностным лицам таможенных органов
1. Специальные звания, присваиваемые должностному лицу таможенного органа, подразделяются на первое и очередное.
2. Специальные звания высшего начальствующего состава присваиваются Президентом Республики Казахстан.
3. Специальные звания младшего, среднего, старшего начальствующего состава присваиваются руководителем уполномоченного органа.
4. Специальные звания присваиваются должностным лицам таможенных органов в соответствии с занимаемыми должностями.
5. Лицу, принятому на должность старшего начальствующего состава, может быть присвоено первое специальное звание не выше подполковника таможенной службы, если он не имел более высокого классного чина, специального или воинского звания.
6. Для должностных лиц таможенных органов, которым первое специальное звание - лейтенант таможенной службы присвоено по окончании учебного заведения со сроком обучения четыре года и более и которые проходят службу в таможенных органах по полученной в учебном заведении или родственной специальности, сроки выслуги в звании лейтенанта таможенной службы устанавливаются в один год.
7. Первое специальное звание младшего лейтенанта таможенной службы присваивается:
1) должностным лицам таможенных органов, состоящим в должностях младшего начальствующего состава, окончившим среднее специальное учебное заведение и назначенным на должности среднего начальствующего состава;
2) гражданам, окончившим средние специальные учебные заведения по родственной специальности и назначенным на должности среднего начальствующего состава.
8. Специальное звание лейтенанта таможенной службы присваивается:
1) младшим лейтенантам таможенной службы по истечении установленного срока выслуги лет в специальном звании, окончившим высшие учебные заведения, независимо от срока выслуги лет в этом звании;
2) гражданам, имеющим высшее образование и назначенным на должности среднего и старшего начальствующего состава.
9. Очередное специальное звание должностного лица таможенного органа присваивается в последовательном порядке при соответствии указанного звания занимаемой должности и по истечении установленного срока выслуги лет в предыдущем специальном звании.
10. Должностному лицу таможенного органа, имеющему ученую степень или ученое звание, очередное специальное звание может быть присвоено на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, до полковника таможенной службы включительно.

11. Атқарып отырған лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан бір саты жоғары кезекті арнаулы атақ алдыңғы арнаулы атақта еңбек сіңірген жылдарының кемінде бір жарымындай мерзімі өткеннен кейін беріледі.
12. Кеден органдарының лауазымды адамдарына атқарып отырған лауазымына сәйкес мынадай шекті арнаулы атақтар берілуі мүмкін:
1) уәкілетті органда:
Төраға - кеден қызметінің генерал-лейтенанты;
Төрағаның орынбасары - кеден қызметінің генерал-лейтенанты;
департаменттің және дербес басқарманың бастықтары - кеден қызметінің генерал-майоры;
департамент және дербес басқарма бастығының орынбасарлары, департамент құрамындағы басқарма бастығы - кеден қызметінің полковнигі;
департамент құрамындағы басқарма бастығының орынбасары, бөлім бастығы - кеден қызметінің подполковнигі;
бөлімше бастығы, бас инспектор - кеден қызметінің майоры;
жетекші инспектор - кеден қызметінің капитаны;
2) облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) бойынша уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде, кедендерде, мамандандырылған кеден мекемелерінде:
облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) бойынша уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бастығы - кеден қызметінің генерал-майоры;
облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) бойынша уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бастығының орынбасары, кеден бастығы, мамандандырылған кеден мекемесінің басшысы - кеден қызметінің полковнигі;
кеден бастығының орынбасары, мамандандырылған кеден мекемесі басшысының орынбасары, облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) бойынша уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің басқарма бастығы және бастығының орынбасары, кеден бекетінің бастығы, бөлім бастығы - кеден қызметінің подполковнигі;
кеден бекеті бастығының орынбасары, бөлім бастығының орынбасары - кеден қызметінің майоры;
бөлімше бастығы, бас инспектор - кеден қызметінің капитаны;
аға инспектор, инспектор - кеден қызметінің аға лейтенанты;
кіші инспектор - кеден қызметінің аға прапорщигі.
Ескерту. 511-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
512-бап. Арнаулы атақтарда болу мерзімдері
1. Кеден органдарының лауазымды адамдары үшін арнаулы атақтарда еңбек сіңірген жылдарының мынадай мерзімдері белгіленеді:
1) кеден қызметiнiң прапорщигi - бес жыл;
2) кеден қызметiнiң кiшi лейтенанты - бір жыл;

11. Очередное специальное звание на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по занимаемой должности, присваивается по истечении не менее полутора сроков выслуги лет в предыдущем специальном звании от присваиваемого.
12. Должностным лицам таможенных органов в соответствии с занимаемой должностью могут быть присвоены следующие предельные специальные звания:
1) в уполномоченном органе:
Председатель - генерал-лейтенант таможенной службы;
заместитель Председателя - генерал-лейтенант таможенной службы;
начальники департамента и самостоятельного управления - генерал-майор таможенной службы;
заместители начальника департамента и самостоятельного управления, начальник управления в составе департамента - полковник таможенной службы;
заместитель начальника управления в составе департамента, начальник отдела - подполковник таможенной службы;
начальник отделения, главный инспектор - майор таможенной службы;
ведущий инспектор - капитан таможенной службы;
2) в территориальных подразделениях уполномоченного органа по областям (городам республиканского значения, столице), таможнях, специализированных таможенных учреждениях:
начальник территориального подразделения уполномоченного органа по областям (городам республиканского значения, столице) - генерал-майор таможенной службы;
заместитель начальника территориального подразделения уполномоченного органа по областям (городам республиканского значения, столице), начальник таможни, руководитель специализированного таможенного учреждения - полковник таможенной службы;
заместитель начальника таможни, заместитель руководителя специализированного таможенного учреждения, начальник и заместитель начальника управления территориального подразделения уполномоченного органа по областям (городам республиканского значения, столице), начальник таможенного поста, начальник отдела - подполковник таможенной службы;
заместитель начальника таможенного поста, заместитель начальника отдела - майор таможенной службы;
начальник отделения, главный инспектор - капитан таможенной службы;
старший инспектор, инспектор - старший лейтенант таможенной службы;
младший инспектор - старший прапорщик таможенной службы.
Сноска. В статью 511 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 512. Сроки пребывания в специальных званиях
1. Для должностных лиц таможенных органов устанавливаются следующие сроки выслуги лет в специальных званиях:
1) прапорщика таможенной службы - пять лет;
2) младшего лейтенанта таможенной службы - один год;

3) кеден қызметiнiң лейтенанты - екі жыл;
4) кеден қызметiнiң аға лейтенанты - үш жыл;
5) кеден қызметiнiң капитаны - үш жыл;
6) кеден қызметiнiң майоры - төрт жыл;
7) кеден қызметiнiң подполковнигi - бес жыл.
2. Кеден қызметінің аға прапорщигі, кеден қызметінің полковнигі атақтарында, сондай-ақ жоғары басшы құрамның атақтарында еңбек сіңірген жылдарының мерзімдері белгіленбейді.
513-бап. Кезекті арнаулы атақты мерзімінен бұрын беру
тәртібі
1. Кеден органының лауазымды адамына қызмет міндеттерін адал атқарғаны үшін көтермелеу ретінде, алдыңғы атақта еңбек сіңірген жылдарының белгіленген мерзімдерінің кемінде жартысы өткеннен кейін, бірақ атқаратын қызметіне сәйкес арнаулы атақтан жоғары емес кезекті арнаулы атақ мерзімінен бұрын берілуі мүмкін.
2. Кеден органының лауазымды адамына кезекті арнаулы атақ оның кеден органдарында қызмет атқарған бүкіл кезеңі ішінде мерзімінен бұрын екі реттен артық берілмейді.
514-бап. Кезекті арнаулы атақты беруді тоқтата тұру
тәртібі
1. Кеден органының лауазымды адамына тәртіптік жаза қолданылған (ауызша жарияланғанын қоспағанда), не оған қатысты қылмыстық іс қозғалған немесе оның қызмет тәртібін бұзу, сыбайлас жемқорлықпен құқық бұзушылық жасау фактілері бойынша қызметтік тексеру жүргізіліп жатқан болса, оған кезекті арнаулы атақ беру тәртіптік жаза алынғанға дейін не ақтау негіздемесі бойынша қылмыстық іс тоқтатылғанға дейін немесе қызметтік тексеру аяқталғанға дейін тоқтатыла тұрады.
2. Осы баптың 1-тармағында белгіленген басқа жағдайларда, кеден органының лауазымды адамына негізсіз кезекті арнаулы атақ беруді тоқтата тұрған кеден органының басшысы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тәртіптік жауаптылықта болады.
515-бап. Кеден органының лауазымды адамын ротациялау
тәртібі
1. Кеден органының лауазымды адамын сол кеден органында не сол жердегі басқа кеден органына немесе басқа жерге қызметке ротациялау уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
1-1. Уәкілетті орган бөлімшелерінің басшылары, сондай-ақ уәкілетті органның облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) бойынша аумақтық бөлімшелерінің, кедендердің, мамандандырылған кеден мекемелерінің басшылары және олардың орынбасарлары атқарып отырған басшылық қызметінде үздіксіз болғанына үш жыл өткеннен кейін сол кеден органында не басқа кеден органына ротациялануы мүмкін.

3) лейтенанта таможенной службы - два года;
4) старшего лейтенанта таможенной службы - три года;
5) капитана таможенной службы - три года;
6) майора таможенной службы - четыре года;
7) подполковника таможенной службы - пять лет.
2. Сроки выслуги лет в званиях старшего прапорщика таможенной службы, полковника таможенной службы, а также в званиях высшего начальствующего состава не устанавливаются.
Статья 513. Порядок досрочного присвоения очередного
специального звания
1. Очередное специальное звание должностному лицу таможенного органа может быть присвоено досрочно по истечении не менее половины установленного срока выслуги лет в предыдущем звании, но не выше специального звания, соответствующего занимаемой должности, как поощрение за добросовестное исполнение должностных обязанностей.
2. Очередное специальное звание должностному лицу таможенного органа может быть присвоено досрочно не более двух раз в течение всего периода его службы в таможенных органах.
Статья 514. Порядок приостановления присвоения
очередного специального звания
1. Присвоение очередного специального звания должностному лицу таможенного органа, на которого наложено дисциплинарное взыскание (за исключением объявленного устно) либо в отношении которого возбуждено уголовное дело или проводится служебная проверка по фактам нарушения им служебной дисциплины, совершения коррупционного правонарушения, приостанавливается до снятия дисциплинарного взыскания либо прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или окончания служебной проверки.
2. Руководитель таможенного органа, необоснованно приостановивший присвоение очередного специального звания должностному лицу таможенного органа, кроме случаев, установленных пунктом 1 настоящей статьи, несет дисциплинарную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 515. Порядок ротации должностного лица
таможенного органа
1. Ротация должностного лица таможенного органа в том же таможенном органе либо в другой таможенный орган в той же местности или на службу в другую местность осуществляется в соответствии с порядком, определенным уполномоченным органом.
1-1. Руководители подразделений уполномоченного органа, а также руководители территориальных подразделений уполномоченного органа по областям (городам республиканского значения, столице), таможен, специализированных таможенных учреждений и их заместители могут быть ротированы в том же таможенном органе либо в другой таможенный орган по истечении трех лет непрерывного пребывания в занимаемой руководящей должности.

2. Кеден органдарының лауазымды адамын басқа жерге ротациялаған кезде оған өтем төлеу және өзге де шығыстарының орнын толтыру Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 515-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2007.07.26. N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
516-бап. Кеден органдарында қызметті тоқтатудың
негіздері
1. Кеден органдарындағы қызметті тоқтату үшін:
1) осы Кодексте белгіленген тәртіппен жұмыстан босатылуы;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуы;
3) кеден органдары лауазымды адамының Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз немесе хабар-ошарсыз кетті деп танылуы;
4) кеден органдары лауазымды адамының қайтыс болуы;
5) мемлекеттік қызметте болуына байланысты міндеттерді және шектеулерді сақтамауы;
6) соттың айыптаушы үкімінің заңды күшіне енуі немесе ақтауға жатпайтын негіздер бойынша қылмыстық істің тоқтатылуы негіз болып табылады.
2. Кеден органдарының лауазымды адамдары:
1) қызметке жарамсыздығы немесе жарамдылығының шектеулі болуы туралы тиісті комиссияның қорытындысы негізінде - денсаулық жағдайы бойынша;
2) штаттардың қысқартылуына байланысты;
3) өз қалауы бойынша;
4) аттестаттау нәтижелері бойынша белгіленген қызметке сәйкес еместігі бойынша;
5) сынақ мерзімі ішінде қызметке жарамсыздығы анықталған жағдайда;
6) беделін түсіретін әрекет жасаған кезде;
7) қызмет тәртібін үнемі бұзғаны үшін;
8) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда жұмыстан босатылады.
3. Егер запасқа шығарылатын кеден органдарының лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының заңдарында әскери қызметке жарамды запастағы адамдар үшін белгіленген шекті жасқа жетпеген болса, әскери есепке қойыла отырып, запасқа шығарылады.
Ескерту. 516-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
70-тарау. Дене күшін, арнаулы құралдар мен
атыс қаруын қолдану
517-бап. Дене күшін, арнаулы құралдар мен атыс
қаруын қолдану бойынша негізгі ережелер
1. Осы Кодексте көзделген жағдайларда және тәртiппен кеден органдарының лауазымды адамдарының дене күшін, арнаулы құралдар мен атыс қаруын қолдануға құқықтары бар.
2. Кеден органының лауазымды адамы дене күшін, арнаулы құралдар мен атыс қаруын қолданған кезде:

2. При ротации должностного лица таможенных органов на службу в другую местность выплата компенсации и возмещение ему иных расходов осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 515 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 516. Основания прекращения службы в таможенных
органах
1. Основаниями для прекращения службы в таможенных органах являются:
1) увольнение в порядке, установленном настоящим Кодексом;
2) утрата гражданства Республики Казахстан;
3) признание должностного лица таможенных органов в порядке, установленном законами Республики Казахстан, недееспособным или безвестно отсутствующим;
4) смерть должностного лица таможенных органов;
5) несоблюдение обязанностей и ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе;
6) вступление в законную силу обвинительного приговора суда или прекращение уголовного дела по нереабилитирующим основаниям.
2. Должностные лица таможенных органов увольняются:
1) по состоянию здоровья - на основании заключения соответствующей комиссии о непригодности или ограниченной пригодности к службе;
2) в связи с сокращением штатов;
3) по собственному желанию;
4) по служебному несоответствию, установленному по результатам аттестации;
5) в случае обнаружившейся непригодности к службе в течение испытательного срока;
6) при совершении дискредитирующего поступка;
7) за систематическое нарушение служебной дисциплины;
8) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Должностные лица таможенных органов увольняются в запас с постановкой на воинский учет, если увольняемые не достигли предельного возраста, установленного законодательством Республики Казахстан для пребывания в запасе лиц, годных к воинской службе.
Сноска. Статья 516 с изменениями, внесенными Законами РК от 22 мая 2007 года N 255 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Глава 70. Применение физической силы, специальных средств
и огнестрельного оружия
Статья 517. Основные положения по применению физической
силы, специальных средств и огнестрельного
оружия
1. В случаях и порядке, предусмотренных настоящим Кодексом, должностные лица таможенных органов имеют право применять физическую силу, специальные средства и огнестрельное оружие.
2. При применении физической силы, специальных средств и огнестрельного оружия должностное лицо таможенного органа обязано:

1) дене күшін, арнаулы құралдар мен қаруды қолдануды кешеуiлдету өзiнiң өмiрi мен денсаулығына тiкелей қатер төндiретiн, өзге де ауыр зардаптарға әкеп соғатын, тұтқиылдан болған немесе қарулы шабуыл жасаған, әскери техника мен көлiк құралдарын пайдаланып жасаған шабуыл кезінде немесе өзге де жағдайларда, осындай ескерту қалыптасқан жағдайда орынсыз болған немесе мүмкiн болмаған жағдайларды қоспағанда, оларды қолдану туралы ескертуге;
2) дене жарақатын алған адамдарға дәрiгер келгенге дейiнгi көмек көрсетудi қамтамасыз етуге және болған оқиға туралы кеден органының басшысына немесе оның орнындағы адамға дереу хабарлауға;
3) құқық бұзушылықтың сипаты мен оны жасаған адамдардың қауiптiлiк деңгейiне, сондай-ақ көрсетiлген қарсылықтың күшiне қарай қауiптi жою кезіндегі залалдың мейлiнше аз болуына ұмтылуға міндетті.
Кеден органының басшысы немесе оның орнындағы адам атыс қаруын қолдану, кiсi өлiмi немесе денеге зақым келу фактілері туралы прокурорға және жоғары тұрған кеден органының басшысына шұғыл хабарлауға мiндеттi.
3. Қарулану құралдарын, арнаулы құралдар мен қызметтік жануарларды есепке алуды жүргізу, сақтау және пайдалану тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
4. Дене күшін, арнаулы құралдар мен атыс қаруын белгіленген тәртіпті бұза отырып қолдану Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.
518-бап. Дене күшін қолдану
1. Кеден органдарының лауазымды адамдары кеден органдарына жүктелген міндеттерді зорлық тәсілдерінсіз орындауды қамтамасыз ету мүмкін болмаған жағдайларда ғана дене күшін, соның ішінде күрестiң жауынгерлiк тәсiлдерiн қолдануға құқылы.
2. Мынадай жағдайларда:
1) құқық бұзушылық сипатын және нақты жағдайларды ескере отырып, кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтың жолын кесу;
2) құқық бұзушыларды және кеден органдары лауазымды адамдарына қызмет міндеттерін жүзеге асыруда қарсылық көрсеткен немесе кедергі жасаған адамдарды ұстау үшін дене күші қолданылады.
3. Әйелдерге, мүгедектiктің айқын белгiлерi бар адамдарға және жас балаларға қатысты, олар адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауіп төндiретiн қарулы қарсылық көрсеткен және (немесе) топтасып шабуыл жасаған жағдайларды қоспағанда, дене күшін қолдануға тыйым салынады.
Ескерту. 518-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2007.07.26 N 312 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
519-бап. Арнаулы құралдарды қолдану
1. Қызметтік міндеттерін атқару кезінде кеден органдарының лауазымды адамдары:

1) предупредить о намерении их применения, за исключением тех случаев, когда промедление в применении физической силы, специальных средств и оружия создает непосредственную опасность его жизни и здоровью, может повлечь иные тяжкие последствия при внезапном или вооруженном нападении, нападении с использованием боевой техники и транспортных средств или при иных обстоятельствах, когда такое предупреждение в создавшейся обстановке является неуместным или невозможным;
2) обеспечить лицам, получившим телесные повреждения, предоставление доврачебной помощи и незамедлительно уведомить о происшедшем руководителя таможенного органа или лицо, его замещающее;
3) стремиться в зависимости от характера и степени опасности правонарушения и лиц, его совершивших, а также силы оказываемого противодействия к тому, чтобы ущерб, причиненный при устранении опасности, был минимальным.
Руководитель таможенного органа или лицо, его замещающее, обязано незамедлительно уведомить прокурора и вышестоящего руководителя таможенного органа о факте применения огнестрельного оружия, смерти или причинении телесных повреждений.
3. Порядок ведения учета, хранения и использования средств вооружения, специальных средств и служебных животных определяется уполномоченным органом.
4. Применение физической силы, специальных средств и огнестрельного оружия с нарушением установленного порядка влечет за собой ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
Статья 518. Применение физической силы
1. Должностные лица таможенных органов имеют право применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы только в случаях, когда ненасильственные способы не могут обеспечить выполнение возложенных на таможенные органы обязанностей.
2. Физическая сила применяется для:
1) пресечения правонарушений в сфере таможенного дела с учетом характера правонарушений и конкретных ситуаций;
2) задержания правонарушителей и лиц, оказывающих сопротивление или препятствующих должностным лицам таможенных органов осуществлять их служебные обязанности.
3. Запрещается применять физическую силу в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности и малолетних детей, кроме случаев оказания ими вооруженного сопротивления и (или) совершения группового нападения, угрожающего жизни и здоровью людей.
Сноска. Статья 518 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 июля 2007 года N 312 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его официального опубликования).
Статья 519. Применение специальных средств
1. При исполнении служебных обязанностей должностные лица таможенных органов имеют право применять специальные средства: наручники, резиновые палки, слезоточивые вещества, устройства для вскрытия помещений, для принудительной остановки транспорта, а также другие специальные средства и технику в следующих случаях для:

1) кеден органдарының лауазымды адамдарына және өзге де адамдарға жасалған шабуылдарға тойтарыс беру үшiн;
2) кеден органдарына тиесілі немесе олардың пайдалануындағы үйлерге (құрылыстарға, ғимараттарға), көлiк құралдарына, кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарына жасалған шабуылға тойтарыс беру үшiн, сондай-ақ аталған объектілер басып алынған жағдайда оларды босату үшiн;
3) кеден органының лауазымды адамына дене күшін қолданып қарсылық көрсетудiң жолын кесу үшін;
4) егер құқық бұзушылар күш көрсетіп қарсыласса немесе өзгедей қарсы әрекет жасаса, ол адамдарды ұстау, кеден органына не Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына жеткізу үшiн;
5) көлiк құралына қатысты кеден ісі саласындағы құқық бұзушылық объектісі болып табылады деп ойлауға негіз болғанда аталған көлiк құралын тоқтату үшiн мынадай арнайы құралдарды: кісендерді, резеңке таяқтарды, көзден жас ағызатын заттарды, үй-жайларды ашуға арналған, көлікті мәжбүрлеп тоқтатуға арналған құрылғыларды, сондай-ақ басқа да арнайы құралдар мен техниканы қолдануға құқығы бар.
2. Әйелдерге, мүгедектiктің айқын белгiлерi бар адамдарға және жас балаларға қатысты, олар адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауіп төндiретiн қарулы қарсылық көрсеткен және (немесе) топтасып шабуыл жасаған жағдайларды қоспағанда, арнаулы құралдарды қолдануға тыйым салынады.
3. Кеден органдарының лауазымды адамдары қолданатын арнаулы құралдардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкіметі белгiлейдi.
520-бап. Атыс қаруын алып жүру, сақтау және пайдалану
1. Атыс қаруын алып жүру, сақтау және пайдалану құқығы берілген кеден органдары лауазымды адамдарының санаттарын, сондай-ақ атыс қаруы мен оқ-дәрі түрлерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
2. Атыс қаруы осы Кодекстің 521-бабында белгіленген жағдайларда қолданылады.
3. Кеден органдарының лауазымды адамдары қарулар мен оқ-дәрiлердi жоғалтқаны, ұқыпсыз сақтағаны, оларды күзету жөнiндегi мiндеттерiн тиісінше орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
Ескерту. 520-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
521-бап. Атыс қаруын қолдану және пайдалану
1. Кеден органдарының лауазымды адамдары мынадай жағдайларда:
1) кеден органдарының лауазымды адамдарына және олардың отбасы мүшелерiне топтасып жасалған және (немесе) қарулы шабуылға тойтарыс беру, сол сияқты кеден органдары лауазымды адамдарының қаруын тартып алуға әрекет жасаудың жолын кесу үшiн;
2) кеден органдарының иелiгiндегi және (немесе) пайдалануындағы үй-жайларға, үйлерге (құрылғыларға, құрылыстарға) және көлiк құралдарына, жасалған қарулы шабуылға тойтарыс беру үшiн, сондай-ақ кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарын қару қолданып иеленіп кетуге әрекет жасалған жағдайларда;

1) отражения нападения на должностных лиц таможенных органов и иных лиц;
2) отражения нападения на помещения, здания (строения, сооружения), транспортные средства, принадлежащие или используемые таможенными органами, на товары и транспортные средства, находящиеся под таможенным контролем, а равно для освобождения названных объектов в случае их захвата;
3) пресечения оказываемого должностному лицу таможенного органа физического сопротивления;
4) задержания правонарушителей, их доставления в таможенный орган либо в правоохранительные органы Республики Казахстан, если эти лица оказывают физическое сопротивление или иное противодействие;
5) остановки транспортного средства, в отношении которого имеются основания, что указанное транспортное средство является объектом правонарушения в сфере таможенного дела.
2. Запрещается применять специальные средства в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности и малолетних детей, кроме случаев оказания ими вооруженного сопротивления и (или) совершения группового нападения, угрожающего жизни и здоровью людей.
3. Перечень специальных средств, применяемых должностными лицами таможенных органов, устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Статья 520. Ношение, хранение и пользование
огнестрельным оружием
1. Категории должностных лиц таможенных органов, наделенных правом ношения, хранения и пользования огнестрельным оружием, а также перечень видов огнестрельного оружия и боеприпасов устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
2. Огнестрельное оружие применяется в случаях, установленных статьей 521 настоящего Кодекса.
3. Должностные лица таможенных органов несут ответственность за утрату, небрежное хранение, ненадлежащее исполнение обязанностей по охране оружия и боеприпасов в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 520 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 521. Применение и использование огнестрельного
оружия
1. Должностные лица таможенных органов имеют право применять огнестрельное оружие в следующих случаях:
1) для отражения группового и (или) вооруженного нападения на должностных лиц таможенных органов и членов их семей, а равно пресечения попытки завладеть оружием должностных лиц таможенных органов;
2) для отражения вооруженного нападения на помещения, здания (строения, сооружения) и транспортные средства, принадлежащие и (или) используемые таможенными органами, а также в случаях вооруженной попытки завладеть товарами и транспортными средствами, находящимися под таможенным контролем;

3) қарулы қарсылық көрсеткен не ауыр қылмыс жасау үстiнде қолға түскен адамдарды, сондай-ақ қаруды тапсыру туралы заңды талапты орындаудан бас тартқан қарулы адамдарды ұстау үшiн;
4) егер көлік құралын жүргiзетін адам кеден органдары лауазымды адамдарының заңды талаптарына бағынбаса, көлiк құралдарын iстен шығару арқылы оларды тоқтату үшiн;
5) хайуанаттардың шабуылынан қорғану үшiн;
6) қару қолданатындығы туралы ескерту, дабыл белгiсiн беру немесе көмекке шақыру үшiн;
7) қажетті қорғаныс және аса қажетті өзге де жағдайларда атыс қаруын қолдануға құқылы.
2. Әйелдерге, мүгедектiктің айқын белгісі бар адамдарға және кәмелетке толмағандарға қатысты, олар қарулы қарсылық көрсеткен және (немесе) қарулы немесе топтасып шабуыл жасаған жағдайлардан басқа кезде, сондай-ақ қару қолдану азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiруi мүмкiн жағдайларда қару қолдануға тыйым салынады.
3. Қару қолданудың барлық жағдайларында кеден органының лауазымды адамы айналадағы азаматтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, зардап шеккендерге жедел медициналық көмек көрсету үшiн қажеттi шаралар қолдануға, прокурорды, жоғары тұрған кеден органын хабардар етуге мiндеттi.
71-тарау. Кеден органдарының лауазымды адамдарын
материалдық қамтамасыз ету және әлеуметтік қорғау
522-бап. Кеден органдарының лауазымды адамдарына
еңбекақы төлеу
1. Кеден органдарының лауазымды адамдарына ақшалай үлес Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін бюджет есебінен қамтылған Қазақстан Республикасы органдарының қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесі негізінде белгіленеді және оған Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленетін тәртіппен ақшалай қаражат, қызмет атқарудың ерекше жағдайлары үшін үстемеақы кіреді.
2. Кеден органы лауазымды адамдарының ақшалай қаражаты лауазымдық айлықақы мен арнаулы атақ үшін қосымша ақыдан тұрады.
3. Еңбек сiңiрген жылдарына қарай лауазымдық айлықақыға коэффициент белгілеу құқығын беретiн қызмет стажына мемлекеттік қызмет туралы заңдарға сәйкес қызмет (жұмыс) істеген уақыт есептеледі.
Ескерту. 522-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20. N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
523-бап. Кеден органдарының лауазымды адамдарын
көтермелеу
1. Қызмет мiндеттерiн үлгілi орындағаны және қызметтегі жоғары көрсеткіштері үшiн кеден органдарының лауазымды адамдарына көтермелеу мен наградалардың мынадай түрлерi:
1) алғыс жариялау;
2) бiр жолғы ақшалай сыйақы беру;
3) бағалы сыйлықпен марапаттау;
4) Құрмет грамотасымен марапаттау;

3) для задержания лиц, оказывающих вооруженное сопротивление либо застигнутых при совершении тяжкого преступления, а также вооруженных лиц, отказывающихся выполнять законное требование о сдаче оружия;
4) для остановки транспортных средств путем их повреждения, если лицо, управляющее транспортным средством, не подчиняется законным требованиям должностных лиц таможенных органов;
5) для защиты от нападения животных;
6) для предупреждения о применении оружия, подачи сигнала тревоги или вызова помощи;
7) в иных случаях необходимой обороны и крайней необходимости.
2. Запрещается применять оружие в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности и несовершеннолетних, кроме случаев оказания ими вооруженного сопротивления и (или) совершения вооруженного или группового нападения, а также в случаях, когда применение оружия может создать угрозу для жизни и здоровья граждан.
3. Во всех случаях применения оружия должностное лицо таможенного органа обязано принять необходимые меры для обеспечения безопасности окружающих граждан, оказания неотложной медицинской помощи пострадавшим, информирования прокурора, вышестоящего таможенного органа.
Глава 71. Материальное обеспечение и социальная защита
должностных лиц таможенных органов
Статья 522. Оплата труда должностных лиц таможенных
органов
1. Денежное довольствие должностных лиц таможенных органов устанавливается на основании единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет бюджета, утверждаемой Президентом Республики Казахстан, и включает в себя денежное содержание, надбавки за особые условия прохождения службы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Денежное содержание должностных лиц таможенных органов состоит из должностного оклада и доплаты за специальное звание.
3. В стаж службы, дающий право на установление коэффициента к должностному окладу в зависимости от выслуги лет, засчитывается время службы (работы) в соответствии с законодательством о государственной службе.
Сноска. В статью 522 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 523. Поощрения должностных лиц таможенных
органов
1. За образцовое исполнение служебных обязанностей и высокие показатели в службе для должностных лиц таможенных органов предусматриваются следующие виды поощрений и наград:
1) объявление благодарности;
2) выдача единовременного денежного вознаграждения;
3) награждение ценным подарком;
4) награждение Почетной грамотой;

5) "Кеден органдарындағы үздiк қызметi үшiн" омырауға тағатын белгiсiмен марапаттау;
6) "Кеден қызметiнiң еңбек сiңiрген қызметкерi" Құрмет белгiсiмен марапаттау;
6-1) 3, 2, 1 дәрежелі «Кеден органдарындағы мінсіз қызметі үшін» ведомстволық медалімен марапаттау;
6-2) «Кедендік ынтымақтастықты дамытқаны үшін» ведомстволық медалімен марапаттау;
6-3) «Кеден қызметінің ардагері» ведомстволық медалімен марапаттау;
7) кезектi арнаулы атақты мерзiмiнен бұрын беру;
8) атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген атақтан бiр саты жоғары арнаулы атақ беру;
9) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де көтермелеу нысандары көзделеді.
2. Көтермелеу ретiнде бұрын берілген тәртiптiк жазаны мерзiмiнен бұрын алып тастау қолданылуы мүмкiн.
Ескерту. 523-бапқа өзгерту енгізілді - 2010.01.06 № 238-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
524-бап. Кеден органы лауазымды адамының демалысы
Кеден органдары лауазымды адамдарына екі лауазымдық айлықақысы мөлшеріндегі сауығуға арналған жәрдемақы төлене отырып, ұзақтығы күнтізбелік отыз күндік жыл сайынғы ақы төленетін демалыс берiледi.
525-бап. Кеден органдары лауазымды адамдарын
зейнетақымен қамсыздандыру
Кеден органдарының лауазымды адамдарын зейнетақымен қамсыздандыру Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
526-бап. Кеден органдары лауазымды адамдарын құқықтық
және әлеуметтік қорғау
1. Кеден органдарының лауазымды адамдары мемлекеттік биліктің өкілдері болып табылады және мемлекеттің қорғауында болады.
2. Кеден органының лауазымды адамы қызметтік міндетін орындауға байланысты қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда қаза тапқан адамның отбасы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жағдайларда және тәртіппен мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын алаң алуға құқылы.
3. Кеден органының лауазымды адамы қызметтiк мiндеттерiн орындауға байланысты қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда - қаза тапқан (қайтыс болған) адамның отбасына немесе асырауындағы адамдарға (мұрагерлеріне):
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен бюджет қаражаты есебінен қаза тапқан адамның атқарған соңғы қызметі бойынша алпыс айлық ақшалай қаражаты мөлшерінде біржолғы өтем төленеді;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мөлшерде және тәртіппен асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындалады.
4. Кеден органының лауазымды адамы қызметтiк мiндеттерiн орындауына байланысты, өзiнiң кәсіби қызметін одан әрi жүзеге асыруға мүмкiндiк бермейтiндей болып мертiккен не денсаулығына өзге де зақым келген жағдайда, аталған адамға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен бюджет қаражаты есебінен мынадай мөлшерде:

5) награждение нагрудным знаком "За отличную службу в таможенных органах";
6) награждение Почетным знаком "Заслуженный сотрудник таможенной службы";
6-1) награждение ведомственной медалью "За безупречную службу в таможенных органах" 3, 2, 1 степени;
6-2) награждение ведомственной медалью "За развитие таможенного сотрудничества";
6-3) награждение ведомственной медалью "Ветеран таможенной службы";
7) досрочное присвоение очередного специального звания;
8) присвоение специального звания на одну ступень выше звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности;
9) иные формы поощрений, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. В качестве поощрения может применяться досрочное снятие ранее наложенного дисциплинарного взыскания.
Сноска. Статья 523 с изменениями, внесенными Законом РК от 06.01.2010 № 238-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 524. Отпуск должностного лица таможенного органа
Должностным лицам таможенных органов предоставляются ежегодные оплачиваемые отпуска продолжительностью тридцать календарных дней с выплатой пособия для оздоровления в размере двух должностных окладов.
Статья 525. Пенсионное обеспечение должностных лиц
таможенных органов
Пенсионное обеспечение должностных лиц таможенных органов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
Статья 526. Правовая и социальная защита должностных
лиц таможенных органов
1. Должностные лица таможенных органов являются представителями государственной власти и находятся под защитой государства.
2. В случае гибели (смерти) должностного лица таможенного органа в связи с исполнением служебных обязанностей семья погибшего имеет право на получение жилой площади из государственного жилищного фонда на условиях и в порядке, установленных Правительством Республики Казахстан.
3. В случае гибели (смерти) должностного лица таможенного органа в связи с исполнением служебных обязанностей семье погибшего (умершего) или его иждивенцам (наследникам):
1) выплачивается единовременная компенсация в размере шестидесятимесячного денежного содержания погибшего по последней занимаемой должности за счет бюджетных средств в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
2) назначается государственное социальное пособие по случаю потери кормильца в размерах и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан.
4. При получении должностным лицом таможенного органа в связи с исполнением служебных обязанностей увечья либо иного повреждения здоровья, исключающего для него возможность в дальнейшем заниматься профессиональной деятельностью, указанному лицу выплачивается за счет бюджетных средств единовременная компенсация в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, в размерах:

1) бірінші топтағы мүгедекке - отыз айлық ақшалай қаражат мөлшерінде;
2) екінші топтағы мүгедекке - он сегіз айлық ақшалай қаражат мөлшерінде;
3) үшінші топтағы мүгедектерге - алты айлық ақшалай қаражат мөлшерінде;
4) мүгедектiк белгiленбей, еңбек қабiлетін тұрақты жоғалтуы анықталған кезде - бiр жарым айлық ақшалай қаражат мөлшерінде біржолғы өтем төленедi.
5. Егер кеден органы лауазымды адамының қаза табуы (қайтыс болуы), жарақат алуы, жаралануы (мертiгуi), ауруы қызметтiк мiндеттерiн атқаруына қатысы жоқ жағдайларға байланысты болғандығы Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен дәлелденсе, бiржолғы өтем төленбейдi.
Ескерту. 526-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2005.06.20 N 62 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
72-тарау. Кеден органдарының және олардың лауазымды
адамдарының жауаптылығы
527-бап. Кеден органдарының жауаптылығы
1. Кеден органдары Қазақстан Республикасының кеден заңдарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
2. Кеден органдарының Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес келмейтін актілер шығаруы салдарынан келтірілген зиян Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес өтелуге тиіс.
528-бап. Кеден органдары лауазымды адамдарының
жауаптылығы
Кеден органдарының лауазымды адамдары заңсыз шешімдер шығарғаны, әрекеттері (әрекетсіздігі) үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тәртіптік, әкімшілік, қылмыстық және өзге де жауаптылықта болады.
73-тарау. Қорытынды және өтпелі ережелер
529-бап. Осы Кодексті қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Кодекс, 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 19-баптың 12) тармақшасын, 290-баптың 5-тармағын және 433-баптың 2-тармағын қоспағанда, 2003 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі.
530-бап. "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды
деп тану туралы
2003 жылғы 1 мамырдан бастап "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 1995 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 13; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 18, 367-құжат; 1997 ж., N 11, 144-құжат; N 12, 189-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 46-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 20, 717-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; N 10, 244-құжат; N 18, 338-құжат; 2001 ж., N 15-16, 224-құжат; N 20, 257-құжат; N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 6, 74-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат) күші жойылды деп танылсын.

1) инвалиду первой группы - в размере тридцатимесячного денежного содержания;
2) инвалиду второй группы - в размере восемнадцатимесячного денежного содержания;
3) инвалидам третьей группы - в размере шестимесячного денежного содержания;
4) при определении стойкой утраты трудоспособности без установления инвалидности - полуторамесячного денежного содержания.
5. Единовременная компенсация не выплачивается, если в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, доказано, что гибель (смерть), травма, ранение (увечье), заболевание должностного лица таможенного органа наступили в связи с обстоятельствами, не связанными с исполнением служебных обязанностей.
Сноска. В статью 526 внесены изменения - Законом РК от 20 июня 2005 г. N 62 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 72. Ответственность таможенных органов и
их должностных лиц
Статья 527. Ответственность таможенных органов
1. Таможенные органы за нарушение таможенного законодательства Республики Казахстан несут ответственность в соответствии с  законами Республики Казахстан.
2. Вред, причиненный в результате издания таможенными органами актов, не соответствующих законодательным актам Республики Казахстан, подлежит возмещению в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 528. Ответственность должностных лиц таможенных
органов
За неправомерные решения, действия (бездействие) должностные лица таможенных органов несут дисциплинарную, административную, уголовную и иную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 73. Заключительные и переходные положения
Статья 529. Порядок введения в действие настоящего
Кодекса
Настоящий Кодекс вводится в действие с 1 мая 2003 года, за исключением подпункта 12) статьи 19, пункта 5 статьи 290 и пункта 2 статьи 433, которые вводятся в действие с 1 января 2004 года.
Статья 530. О признании утратившим силу Закона
Республики Казахстан "О таможенном деле в
Республике Казахстан"
Признать утратившим силу с 1 мая 2003 года Закон Республики Казахстан от 20 июля 1995 г. "О таможенном деле в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 13; N 23, ст. 152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 18, ст. 367; 1997 г., N 11, ст. 144; N 12, ст. 189; N 22, ст. 333; 1998 г., N 4, ст. 46; N 24, ст. 436; 1999 г., N 20, ст. 717; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; N 10, ст. 244; N 18, ст. 338; 2001 г., N 15-16, ст. 224; N 20, ст. 257; N 23, ст. 309; 2002 г., N 6, ст. 74; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 6).

531-бап. Өтпелі ережелер
1. Осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға лицензиялары болған жеке және заңды тұлғалар осы Кодекс қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде өз қызметін оған сәйкес келтіруге міндетті.
2. "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған келісім-шарттар негізінде берілген жеңілдіктер ол келісім-шарттар бұзылмаған жағдайда, сол келісім-шарттарда белгіленген мерзімге дейін өз күшін сақтайды.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 531. Переходные положения
1. Физические и юридические лица, имеющие лицензии на осуществление деятельности в сфере таможенного дела до введения в действие настоящего Кодекса, обязаны привести свою деятельность в соответствие с настоящим Кодексом в течение шести месяцев со дня введения его в действие.
2. Льготы, предоставленные на основании контрактов, заключенных до введения в действие настоящего Кодекса, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" при условии их нерасторжения сохраняют свое действие до срока, установленного в этих контрактах.
Президент
Республики Казахстан