Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өсімдіктер дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 184-VII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім):
224-баптың 2-тармағы "жануарлар," деген сөзден кейін "өсімдіктердің генетикалық ресурстары," деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
65-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы:
"сәйкес" деген сөзден кейін "өсімдіктер," деген сөзбен толықтырылсын;
"тарихи-мәдени" деген сөзден кейін ", табиғи" деген сөзбен толықтырылсын.
3. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне:
1) 4-баптың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) биологиялық әралуандық – түр шеңберіндегі, түрлер арасындағы әртүрлілік пен экологиялық жүйелердің әртүрлілігін қамтитын, барлық көздерден, оның ішінде өздері бір бөлігі болып табылатын жердегі, теңіздегі және өзге де су экологиялық жүйелері мен экологиялық кешендерден тірі организмдердің өзгермелілігі;";
2) 6-баптың 5-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қала ормандарынан басқа, елді мекендер шекарасы шегіндегі жасыл екпелер;";
3) 21-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясының лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықтық және әлеуметтік қорғалуға жатады.";
4) 38-баптың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кескен кезде орман орналастыру жобасына сәйкес қылқан жапырақты және қатты жапырақты тұқымдастар үшін ағаш кесілген алаңның екі еселенген мөлшеріне, жұмсақ жапырақты тұқымдастар үшін ағаш кесілген алаңның бір еселенген мөлшеріне тең алаңда үш жыл ішінде ормандарды молықтыруды жүзеге асыруға;";
5) 51-баптың 1-1-тармағында:
бірінші бөлікте:
4) тармақша "құбыржолдарды" деген сөзден кейін "ықтимал орналастырудың баламалы нұсқалары болмаған кезде оларды" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшадағы "болмауына байланысты ғана жол беріледі." деген сөздер "болмауына;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасының объектілері мен қорғаныс мұқтаждарына арналған объектілерді жайластыруға байланысты ғана жол беріледі.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам растительного мира и особо охраняемых природных территорий
Закон Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 184-VII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года:
пункт 2 статьи 224 после слов "полувольных условиях," дополнить словами "генетические ресурсы растений,".
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
подпункт 5) пункта 1 статьи 65:
после слова "пользования" дополнить словом "растительным,";
после слова "историко-культурного" дополнить словом ", природного".
3. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года:
1) подпункт 14) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"14) биологическое разнообразие – вариабельность живых организмов из всех источников, в том числе наземных, морских и иных водных экологических систем и экологических комплексов, частью которых они являются, включающая в себя разнообразие в рамках вида, между видами и разнообразие экологических систем;";
2) подпункт 2) пункта 5 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2) зеленые насаждения в пределах границы населенных пунктов, кроме городских лесов;";
3) статью 21 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Должностные лица государственной лесной инспекции Республики Казахстан подлежат правовой и социальной защите в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
4) подпункт 12) статьи 38 изложить в следующей редакции:
"12) при рубках главного пользования на участках государственного лесного фонда осуществлять в течение трех лет воспроизводство лесов на площади, равной двукратному размеру вырубленной площади для хвойных и твердолиственных пород, однократному размеру вырубленной площади для мягколиственных пород, в соответствии с лесоустроительным проектом;";
5) в пункте 1-1 статьи 51:
в части первой:
подпункт 4) дополнить словами ", при отсутствии альтернативных вариантов возможного их размещения";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) обустройством объектов Государственной границы Республики Казахстан и объектов для нужд обороны.";
часть вторую изложить в следующей редакции:

"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда орман қорының жері ауыстырылған кезде пайдасына учаске ауыстырылатын тұлғалар ауыстырылатын учаске алаңының екі еселенген мөлшерінде орман дақылдарын өтемдік отырғызуды және мемлекеттік орман қорының құрамына ауыстыру үшін мемлекеттік орман иеленушіге өтемақы тәртібімен тиісті жергілікті атқарушы органдар берген жер учаскелерінде оларды отырғызғаннан кейін алғашқы үш жыл бойы орман дақылдарына күтім жасауды жүзеге асырады.";
6) 69-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Тартылып отырған күштер мен құралдарға қарамастан, мемлекеттік орман күзетінің лауазымды адамы орман өртін сөндіру жөніндегі басшылықты жүзеге асырады.";
7) 103-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Орман флорасы мен фаунасы гендік қорының репродуктивтік материалдарына қол жеткізу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қамтамасыз етіледі.";
8) 112-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) елді мекендерді көгалдандыру және орман тұқымдарын жинау үшін отырғызылатын материалды өсіру, жасыл, қорғаныштық, плантациялық және өзге де екпелерді жасау, екпелерге күтім жасау жөніндегі жұмыстарды жүргізу, оқу практикасын өткізу;".
4. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
50-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-2) тармақшамен толықтырылсын:
"7-2) өсімдіктер дүниесін арнайы пайдалану тәртібімен өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы;".
5. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 46-баптың 2-тармағы "жануарлар," деген сөзден кейін "өсімдіктердің генетикалық ресурстары," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 129-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) жабайы өсетін өсімдіктерді күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы талаптарды сақтауға;";
3) 138-бап мынадай мазмұндағы 98-1) тармақшамен толықтырылсын:
"98-1) жабайы өсетін өсімдіктерді күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласында;".
6. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
1) 160-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасының өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес жүргізілетін өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі.";
2) 171-баптың 6) тармақшасындағы "шегінде жүзеге асырады." деген сөздер "шегінде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

"При переводе земель лесного фонда в случаях, предусмотренных подпунктами 3) и 4) части первой настоящего пункта, лица, в чью пользу переводится участок, осуществляют компенсационную посадку лесных культур в двукратном размере от площади переводимого участка и уход за лесными культурами в течение первых трех лет после их посадки на земельных участках, предоставленных соответствующими местными исполнительными органами в порядке компенсации государственному лесовладельцу для перевода в состав государственного лесного фонда.";
6) статью 69 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Руководство по тушению лесного пожара независимо от привлекаемых сил и средств осуществляется должностным лицом государственной лесной охраны.";
7) статью 103 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Доступ к репродуктивным материалам генофонда лесной флоры и фауны обеспечивается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
8) подпункт 1) пункта 1 статьи 112 изложить в следующей редакции:
"1) выращивание посадочного материала для озеленения населенных пунктов и сбора лесных семян, создание зеленых, защитных, плантационных и иных насаждений, проведение работ по уходу за насаждениями, проведение учебной практики;".
4. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года:
пункт 1 статьи 50 дополнить подпунктом 7-2) следующего содержания:
"7-2) плата за пользование растительными ресурсами в порядке специального пользования растительным миром;".
5. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) пункт 2 статьи 46 после слов "полувольных условиях," дополнить словами "генетические ресурсы растений,";
2) пункт 4 статьи 129 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) соблюдением требований в области охраны, защиты, восстановления и использования дикорастущих растений;";
3) статью 138 дополнить подпунктом 98-1) следующего содержания:
"98-1) в области охраны, защиты, восстановления и использования дикорастущих растений;".
6. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
1) подпункт 6) пункта 2 статьи 160 изложить в следующей редакции:
"6) государственный мониторинг растительного мира, проводимый в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира.";
2) статью 171 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

"7) өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік кадастры бойынша – өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы уәкілетті орган – тұтас республика бойынша, ал өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық органдары – әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде жүзеге асырады.";
3) 247-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"247-бап. Жағалау-судағы құрғақ өсімдіктерді шабу кезіндегі экологиялық талаптар
Ерекше мемлекеттік маңызы бар су объектілері аумағындағы өсімдіктерді қоспағанда, жағалау-судағы құрғақ өсімдіктерді шабуға өрттің туындау қаупін азайту мақсатында, сондай-ақ шаруашылық қажеттілік жағдайында жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша жол беріледі.";
4) 249-бапта:
тақырыптағы "Жануарлар" деген сөз "Өсімдіктер мен жануарлар" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Интродукция деп өсімдік түрлерін олар табиғи өсетін жер шегінен тыс жерге және жануарларды олар мекендейтін орта шегінен тыс жерге әдейі немесе кездейсоқ көшіру түсініледі.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өсімдіктерді интродукциялау Қазақстан Республикасының өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
5) 267-бапта:
тақырыптағы "(генетикалық) коллекцияларды ұстау" деген сөздер "коллекциялар мен өсімдіктердің генетикалық ресурстары коллекцияларын күтіп-баптау" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
екінші бөліктегі "Көрсетілген" деген сөз "Ботаникалық коллекциялар мен өсімдіктердің генетикалық ресурстары коллекцияларын қоспағанда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ботаникалық коллекцияларды, өсімдіктердің генетикалық ресурстары коллекцияларын қалыптастыру, сақтау, есепке алу және пайдалану тәртібін өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы уәкілетті орган айқындайды.";
2-тармақта:
бірінші бөлік "коллекциялар" деген сөзден кейін "мен генетикалық ресурстар коллекциялары" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік "қарамастан" деген сөзден кейін ", ботаникалық коллекциялар мен өсімдіктердің генетикалық ресурстары коллекцияларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын.
7. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:

"7) по государственному кадастру растительного мира – уполномоченным органом в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира в целом по республике, а территориальными органами ведомства уполномоченного органа в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира – в пределах административно-территориальных единиц.";
3) статью 247 изложить в следующей редакции:
"Статья 247. Экологические требования при выкашивании сухой прибрежно-водной растительности
Выкашивание сухой прибрежно-водной растительности, за исключением растительности на территории водных объектов особого государственного значения, допускается в целях снижения опасности возникновения пожаров, а также в случае хозяйственной необходимости по согласованию с уполномоченным государственным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.";
4) в статье 249:
заголовок после слова "видов" дополнить словами "растений и";
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Под интродукцией понимается преднамеренный или случайный перенос видов растений за пределы мест их естественного произрастания и животных за пределы среды их обитания.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Интродукция растений осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира.";
5) в статье 267:
в заголовке слова "(генетических) коллекций" заменить словами "коллекций и коллекций генетических ресурсов растений";
в пункте 1:
в части второй слова "указанных коллекций" заменить словами "коллекций, указанных в части первой настоящего пункта, за исключением ботанических коллекций и коллекций генетических ресурсов растений,";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Порядок формирования, хранения, учета и использования ботанических коллекций, коллекций генетических ресурсов растений определяется уполномоченным органом в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира.";
в пункте 2:
часть первую после слов "Естественно-научные коллекции" дополнить словами "и коллекций генетических ресурсов";
часть вторую после слов "естественно-научные коллекции" дополнить словами ", за исключением ботанических коллекций и коллекций генетических ресурсов растений,".
7. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":

1) 6-баптың 1-тармағының 4-3) тармақшасы "екпелерді" деген сөзден кейін "жасау," деген сөзбен толықтырылсын;
2) 27-бапта:
1-тармақта:
18-1) тармақша "жүргізілуін" деген сөзден кейін ", облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың шекараларында орналасқан жасыл екпелердің жасалуын, күтіп-бапталуын және қорғалуын" деген сөздермен толықтырылсын;
33-1) тармақшада:
бірінші бөлік "екпелерді" деген сөзден кейін "жасау," деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
"сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі" деген сөздер "өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екпелерді күтiп-баптау мен" деген сөздер "екпелерді жасау, күтiп-баптау мен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екпелерді күтiп-баптау және" деген сөздер "екпелерді жасау, күтiп-баптау және" деген сөздермен ауыстырылсын;
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жабайы өсетін өсімдіктерді пайдалану құқығына шектеу (тоқтата тұру) белгілеу туралы шешімдер қабылдайды;".
8. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
9-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9-3) жасыл екпелер – елді мекендердің аумақтарында қорғаныштық, санитариялық-гигиеналық, әлеуметтік, эстетикалық және өзге де функцияларды орындайтын ағаш-бұта және шөптесін өсімдік екпелері;";
мынадай мазмұндағы 9-4) тармақшамен толықтырылсын:
"9-4) жергілікті сараптамалық қорытынды – сараптаманы аяқтайтын кезеңді қоспағанда, тиісті жоба бөлімдері (бөліктері) бойынша сараптамалық қолдаудың әрбір кезеңінде ресімделетін және тапсырыс берушіге берілетін, жобалар сараптамасының қорытындысы;";
36-1) тармақша алып тасталсын;
2) 20-баптың 23-15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"23-15) қалалар мен елді мекендерді абаттандырудың үлгілік қағидаларын бекіту;";
3) 21-баптың 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) облыс әкімдігі ұсынатын, облыс елді мекендерінің шекарасы шегінде Қазақстан Республикасының орман қорына кірмейтін жасыл екпелерді жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларын бекіту кіреді.";
4) 22-баптың 1-тармағының 2-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) қала әкімдігі ұсынатын, қала шекаралары шегінде Қазақстан Республикасының орман қорына кірмейтін жасыл екпелерді жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларын бекіту;";
5) 24-баптың 1-тармағының 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) облыс елді мекендерінің шекарасы шегінде Қазақстан Республикасының орман қорына кірмейтін жасыл екпелерді жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларын облыстық мәслихаттың бекітуіне ұсыну;";

1) подпункт 4-3) пункта 1 статьи 6 после слова "правил" дополнить словом "создания,";
2) в статье 27:
в пункте 1:
подпункт 18-1) дополнить словами ", созданием, содержанием и защитой зеленых насаждений, расположенных в границах области, города республиканского значения и столицы";
в подпункте 33-1):
часть первую после слова "правила" дополнить словом "создания,";
в части второй:
слово "правила" заменить словами "правила создания,";
слово "правил" заменить словами "правил создания,";
слова "по делам архитектуры, градостроительства и строительства" заменить словами "в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира";
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) принимает решения об установлении ограничения (приостановление) права пользования дикорастущими растениями в соответствии с законодательством Республики Казахстан;".
8. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан":
1) в статье 1:
подпункт 9-3) изложить в следующей редакции:
"9-3) зеленые насаждения – насаждения древесно-кустарниковых и травянистых растений, выполняющие защитные, санитарно-гигиенические, социальные, эстетические и иные функции на территориях населенных пунктов;";
дополнить подпунктом 9-4) следующего содержания:
"9-4) локальное экспертное заключение – заключение экспертизы проектов, оформляемое и выдаваемое заказчику на каждом этапе экспертного сопровождения по соответствующим разделам (частям) проекта, за исключением завершающего экспертизу этапа;";
подпункт 36-1) исключить;
2) подпункт 23-15) статьи 20 изложить в следующей редакции:
"23-15) утверждение типовых правил благоустройства городов и населенных пунктов;";
3) подпункт 4-1) статьи 21 изложить в следующей редакции:
"4-1) утверждение представляемых акиматом области правил создания, содержания и защиты не входящих в лесной фонд Республики Казахстан зеленых насаждений в пределах границ населенных пунктов области;";
4) подпункт 2-1) пункта 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"2-1) утверждение представляемых акиматом города правил создания, содержания и защиты не входящих в лесной фонд Республики Казахстан зеленых насаждений в пределах границ города;";
5) подпункт 3-1) пункта 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"3-1) представление на утверждение областному маслихату правил создания, содержания и защиты не входящих в лесной фонд Республики Казахстан зеленых насаждений в пределах границ населенных пунктов области;";

6) 25-баптың 1-тармағының 6-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1) қала шекаралары шегінде Қазақстан Республикасының орман қорына кірмейтін жасыл екпелерді жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларын қалалық мәслихаттың бекітуіне ұсыну;".
9. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) интродукция – өсімдік түрлерін олар табиғи өсетін жер шегінен тыс жерге және жануарларды олар мекендейтін орта шегінен тыс жерге әдейі немесе кездейсоқ көшіру;";
2) 7-бапта:
3-1) тармақшадағы "өсімдіктердің" деген сөз "өсімдіктер мен жануарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-4) тармақшамен толықтырылсын:
"6-4) ғылыми табиғи объектілерге "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесін беру;";
3) 8-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Уәкілетті органның, уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің құзыреті";
бірінші бөлікте:
мынадай мазмұндағы 4-3) және 4-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-3) Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын жүргізу қағидаларын әзірлеу;
4-4) ғылыми табиғи объектіге "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесін беру жөнінде ұсыныстар енгізу;";
6) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өз қарамағындағы республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, экологиялық дәліздерді құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобаларын;";
6-1) тармақшада:
үшінші абзацтағы "ұйымын" деген сөз "ұйымының" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы он төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесін беруге жататын ғылыми табиғи объектілерді айқындау қағидаларын;";
11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) өз қарамағындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға басшылық ету, табиғи кешендерді күзету, қорғау және қалпына келтіру жөніндегі қызметті қамтамасыз ету;
12) республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ғылыми қызмет пен ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру;";
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өз қарамағындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілері, экологиялық желіні дамыту саласындағы ашық ақпаратқа еркін қол жеткізуді қамтамасыз ету;";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері өз қызметін уәкілетті орган белгілеген құзырет шегінде жүзеге асырады.";

6) подпункт 6-1) пункта 1 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"6-1) представление на утверждение городскому маслихату правил создания, содержания и защиты не входящих в лесной фонд Республики Казахстан зеленых насаждений в пределах границ города;".
9. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях":
1) подпункт 13) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"13) интродукция – преднамеренный или случайный перенос видов растений за пределы мест их естественного произрастания и животных за пределы среды их обитания;";
2) в статье 7:
подпункт 3-1) после слова "растений" дополнить словами "и животных";
дополнить подпунктом 6-4) следующего содержания:
"6-4) присвоение научным природным объектам статуса "Научный природный объект – национальное достояние";";
3) в статье 8:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Компетенция уполномоченного органа, ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений";
в части первой:
дополнить подпунктами 4-3) и 4-4) следующего содержания:
"4-3) разработка правил ведения Красной книги Республики Казахстан;
4-4) внесение предложений по присвоению научному природному объекту статуса "Научный природный объект – национальное достояние";";
абзац четвертый подпункта 6) изложить в следующей редакции:
"проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий республиканского значения, находящихся в его ведении, экологических коридоров;";
в подпункте 6-1):
в абзаце третьем слово "организацией" заменить словом "организации";
дополнить абзацем четырнадцатым следующего содержания:
"правил определения научных природных объектов, подлежащих присвоению статуса "Научный природный объект – национальное достояние";";
подпункты 11) и 12) изложить в следующей редакции:
"11) руководство особо охраняемыми природными территориями, находящимися в его ведении, обеспечение деятельности по охране, защите и восстановлению природных комплексов;
12) организация научной деятельности и научных исследований на особо охраняемых природных территориях республиканского значения;";
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) обеспечение свободного доступа к открытой информации в области особо охраняемых природных территорий и объектов государственного природно-заповедного фонда, находящихся в его ведении, развития экологической сети в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации";";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Ведомство уполномоченного органа и его территориальные подразделения осуществляют свою деятельность в пределах компетенции, установленной уполномоченным органом.";

4) 9-бап мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) ғылыми табиғи объектілерге "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесін беру туралы уәкілетті органға ұсыныстар енгізеді;
6-2) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өз қарамағындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілері саласындағы ашық ақпаратқа еркін қол жеткізуді қамтамасыз етеді;";
5) 10-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 15-3) тармақшамен толықтырылсын:
"15-3) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілері, экологиялық желіні дамыту саласындағы ашық ақпаратқа еркін қол жеткізуді қамтамасыз етеді;";
6) 13-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) табиғат қорғау ұйымдарының ғылыми-техникалық және үйлестіру кеңестерінің жұмысына қатысуға құқылы.";
7) 14-бапта:
3-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
6-тармақтың үшінші бөлігіндегі "Республикалық маңызы бар қалалардың шекарасында орналасқан мемлекеттік табиғат ескерткіштерін және ботаникалық бақтарды қоспағанда, ерекше" деген сөздер "Ерекше" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 20-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақты құру немесе кеңейту туралы шешім мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындыларын алған жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің негізінде қабылданады.";
9) 25-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) ерекше қорғалатын табиғи аумақ объектілерінде "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесінің болуы;";
10) 4-тарау мынадай мазмұндағы 27-1-баппен толықтырылсын:
"27-1-бап. "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесі бар ғылыми табиғи объектілер
1. Ғылыми тұрғыдан ерекше құнды және ұлттық игілік болып табылатын, шығуы табиғи немесе жасанды бірегей объектілер "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесі бар ғылыми табиғи объектілер деп танылады.
2. "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесі бар ғылыми табиғи объектілерге мыналарды жатқызуға болады:
өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін сақтау, өсіру, реинтродукциялау жөніндегі бірегей объектілер;
табиғи объектілер жөніндегі ғылыми және ғылыми-техникалық ақпараттың бірегей қорлары;
өсімдіктердің, жануарлар мен микроорганизмдердің түрлерін зерделеуге, сақтауға, молықтыруға және пайдалануға байланысты бірегей зерттеу және эксперименттік қондырғылар, кешендер, ғылыми-сынақ полигондары.

4) статью 9 дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
"6-1) вносят предложения уполномоченному органу о присвоении научным природным объектам статуса "Научный природный объект – национальное достояние";
6-2) обеспечивают свободный доступ к открытой информации в области особо охраняемых природных территорий и объектов государственного природно-заповедного фонда, находящихся в их ведении, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации";";
5) пункт 2 статьи 10 дополнить подпунктом 15-3) следующего содержания:
"15-3) обеспечивают свободный доступ к открытой информации в области особо охраняемых природных территорий и объектов государственного природно-заповедного фонда местного значения, развития экологической сети в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации";";
6) подпункт 6) пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"6) участвовать в работе научно-технических и координационных советов природоохранных организаций.";
7) в статье 14:
подпункт 3) пункта 3 исключить;
в части третьей пункта 6 слова ", за исключением государственных памятников природы и ботанических садов, расположенных в границах городов республиканского значения" исключить;
8) часть первую пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"1. Решение о создании или расширении особо охраняемой природной территории принимается на основе естественно-научного и технико-экономического обоснований, получивших положительные заключения государственной экологической экспертизы.";
9) пункт 2 статьи 25 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) наличие у объектов особо охраняемой природной территории статуса "Научный природный объект – национальное достояние";";
10) главу 4 дополнить статьей 27-1 следующего содержания:
"Статья 27-1. Научные природные объекты со статусом "Научный природный объект – национальное достояние"
1. Научными природными объектами со статусом "Научный природный объект – национальное достояние" признаются уникальные объекты естественного или искусственного происхождения, особо ценные в научном отношении и являющиеся национальным достоянием.
2. К научным природным объектам со статусом "Научный природный объект – национальное достояние" могут быть отнесены:
уникальные объекты по сохранению, разведению, реинтродукции редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных;
уникальные фонды научной и научно-технической информации по природным объектам;
уникальные исследовательские и экспериментальные установки, комплексы, научно-испытательные полигоны, связанные с изучением, сохранением, воспроизводством и использованием видов растений, животных и микроорганизмов.

3. "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесі бар ғылыми табиғи объектілерді тіркеуді уәкілетті орган жүзеге асырады.
4. "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесі уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және нысанда сертификатпен куәландырылады.";
11) 29-бапта:
1-тармақтағы "күзету мен қорғау" деген сөздер "күзету және қорғау жөніндегі іс-шаралар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Күзету жөніндегі іс-шаралар:";
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қорғау жөніндегі іс-шаралар:";
5-тармақта:
"Қорғау ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күзету режимiнiң түрлерiн ескере отырып, ғылыми ұйымдардың ұсыныстары негiзiнде және қарауында" деген сөздер "Қорғау жөніндегі іс-шаралар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы күзет режимiнiң түрi ескеріле отырып, ғылыми ұйымдардың ұсынымдары негiзiнде және қарамағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"орталық атқарушы органдардың рұқсаты" деген сөздер "орталық немесе жергілікті атқарушы органдармен келісу" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 32-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-1-бап. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы
1. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы Қазақстан Республикасының аумағындағы өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерінің жай-күйі, оларды зерделеу, қорғау, өсімін молайту және орнықты пайдалану жөніндегі қажетті шаралар туралы мәліметтер жиынтығын қамтитын, өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлері тізбелерінің суреттермен безендірілген басылымы болып табылады. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы қазақ және орыс тілдерінде басып шығарылады, қажет болған кезде басқа тілдерде де басып шығарылуы мүмкін.
2. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына Қазақстан Республикасының аумағында құрлықта, суда, атмосферада және топырақта, Қазақстан Республикасының континенттік қайраңы мен айрықша экономикалық аймағында табиғи еркіндік жағдайында, тұрақты немесе уақытша өсетін өсімдіктердің (биік және аласа) және мекендейтін жануарлардың (омыртқалылар және омыртқасыздар) мынадай санаттағы түрлері (кіші түрлері, популяциялары) енгізіледі:
1) жойылып бара жатқан (жойылып кету қаупі төнген немесе жойылып кеткен болуы да мүмкін);
2) азайып бара жатқан (олардың саны жеткілікті дәрежеде әлі де көп, бірақ ол өте тез түрде азаюда);
3) сирек кездесетін (шектеулі мөлшерде немесе өте шағын аумақтарда кездеседі);
4) айқындалмаған (жеткілікті зерделенбеген, ал популяцияларының саны мен жай-күйі алаңдаушылық тудырады);

3. Регистрация научных природных объектов со статусом "Научный природный объект – национальное достояние" осуществляется уполномоченным органом.
4. Статус "Научный природный объект – национальное достояние" удостоверяется сертификатом в порядке и форме, которые утверждены уполномоченным органом.";
11) в статье 29:
в пункте 1 слова "охрана и защита" заменить словами "мероприятия по охране и защите";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Мероприятия по охране включают:";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Мероприятия по защите включают:";
в пункте 5:
слова "Защита проводится" заменить словами "Мероприятия по защите проводятся";
слова "разрешению центральных исполнительных органов" заменить словами "согласованию с центральными или местными исполнительными органами";
12) статью 32-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 32-1. Красная книга Республики Казахстан
1. Красная книга Республики Казахстан является иллюстрированным изданием перечней редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных, содержащим совокупность сведений о состоянии редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных на территории Республики Казахстан, необходимых мерах по их изучению, охране, воспроизводству и устойчивому использованию. Красная книга Республики Казахстан издается на казахском и русском языках, при необходимости может издаваться и на других языках.
2. В Красную книгу Республики Казахстан заносятся виды (подвиды, популяции) растений (высших и низших) и животных (позвоночных и беспозвоночных), обитающих на территории Республики Казахстан, на континентальном шельфе и в исключительной экономической зоне Республики Казахстан в состоянии естественной свободы, постоянно или временно на суше, в воде, атмосфере и почве, следующих категорий:
1) исчезающие (находятся под угрозой исчезновения или возможно уже исчезнувшие);
2) сокращающиеся (численность которых еще достаточно высока, но она катастрофически быстро сокращается);
3) редкие (встречаются в ограниченных количествах или на очень небольших территориях);
4) неопределенные (недостаточно изучены, а численность и состояние популяций вызывает тревогу);

5) қалпына келтірілген (түрлердің жай-күйі қауіптілік туғызбайды, бірақ олардың популяцияларын үнемі бақылап отыру қажет).
3. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын жүргізуді уәкілетті орган бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы қағаз және электрондық жеткізгіштерде ресми жариялануға (басып шығарылуға) жатады, сондай-ақ уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады, өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерінің суреттермен безендірілген Қазақстан Республикасы Қызыл кітабының материалдары бұқаралық ақпарат құралдарында, ақпараттық және өзге де басылымдарда жариялануы мүмкін.
4. Өсімдіктер мен жануарлар түрлерін өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерінің тізбелеріне және Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізу не олардан алып тастау жөнінде ұсынымдар әзірлеу үшін ведомствоаралық ботаникалық және зоологиялық комиссиялар құрылады.
5. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы өсімдіктер мен жануарлар дүниесінің мемлекеттік кадастрларының құрамдас бөлігі болып табылады.";
13) 38-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шектеулi шаруашылық қызмет тауарларын өткiзуден, балық және балық өнімдерін өткiзуден, орман дақылдарын, қорғаныштық және жасыл екпелердi жасаудан түсетін кірістер;";
1-1-тармақтың 2) тармақшасындағы "мүгедектерден" деген сөз "мүгедектігі бар адамдардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 43-баптың 2-тармағының 10) тармақшасындағы "эндемикалық, сирек кездесетiн және құрып бара жатқан" деген сөздер "эндемиялық, сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 46-баптың 3-тармағы "туристік, рекреациялық" деген сөздерден кейін "(уақытша құрылыстар ғана салу үшін)" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 48-баптың 2-тармағының 10) тармақшасындағы "эндемикалық, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан" деген сөздер "эндемиялық, сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 67-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) биологиялық (ботаникалық, зоологиялық) – өсімдіктер мен жануарлардың бағалы, сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін сақтау және қалпына келтіру үшін;";
18) 16-тарау мынадай мазмұндағы 73-1-баппен толықтырылсын:
"73-1-бап. Мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің түрлері
Мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілеріне мыналар жатқызылады:

5) восстановленные (состояние видов уже не вызывает опасений, но за их популяциями необходим постоянный контроль).
3. Ведение Красной книги Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом за счет бюджетных средств и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Красная книга Республики Казахстан подлежит официальной публикации (изданию) на бумажных и электронных носителях, а также размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа, материалы Красной книги Республики Казахстан с иллюстрациями редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных могут публиковаться в средствах массовой информации, информационных и иных изданиях.
4. Для выработки рекомендаций по включению видов растений и животных в перечни редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных и Красную книгу Республики Казахстан либо исключению из них создаются межведомственные ботаническая и зоологическая комиссии.
5. Красная книга Республики Казахстан является составной частью государственных кадастров растительного и животного мира.";
13) в статье 38:
абзац шестой подпункта 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"доходов от реализации товаров ограниченной хозяйственной деятельности, реализации рыбы и рыбной продукции, создания лесных культур, защитных и зеленых насаждений;";
в подпункте 2) пункта 1-1 слово "инвалидов" заменить словами "лиц с инвалидностью";
14) в подпункте 10) пункта 2 статьи 43 слово "исчезающих" заменить словами "находящихся под угрозой исчезновения";
15) пункт 3 статьи 46 после слов "в зонах туристской, рекреационной" дополнить словами "(для строительства только временных строений)";
16) в подпункте 10) пункта 2 статьи 48 слово "исчезающих" заменить словами "находящихся под угрозой исчезновения";
17) подпункт 2) пункта 2 статьи 67 изложить в следующей редакции:
"2) биологические (ботанические, зоологические) – для сохранения и восстановления ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных;";
18) главу 16 дополнить статьей 73-1 следующего содержания:
"Статья 73-1. Виды объектов государственного природно-заповедного фонда
К объектам государственного природно-заповедного фонда относятся:

1) мемлекеттік орман қорының ерекше құнды екпелері;
2) сулы-батпақты алқаптар;
3) негізгі орнитологиялық аумақтар;
4) бірегей табиғи су объектілері немесе олардың учаскелері;
5) ерекше экологиялық, ғылыми, тарихи-мәдени және рекреациялық құндылығы бар жер қойнауы учаскелері;
6) өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлері;
7) өсімдіктер дүниесінің ерекше ғылыми және (немесе) тарихи-мәдени маңызы бар бірегей дара объектілері.";
19) 75 және 75-1-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"75-бап. Сулы-батпақты алқаптар
1. Өсімдіктер мен жануарлардың халықаралық және республикалық ресурс болып табылатын, сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін қоса алғанда, өсімдік түрлерінің (кіші түрлерінің) немесе су маңындағы жануарлардың, ең алдымен қоныс аударатын суда жүзетін құстардың едәуір жиынтығының резерваттары қызметін атқаратын теңіз акваторияларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағындағы табиғи және жасанды су айдындары сулы-батпақты алқаптар болып табылады.
2. Сулы-батпақты алқаптар өз мәні бойынша халықаралық маңызы бар және республикалық маңызы бар болып бөлінеді. Олар қолданыстағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына енгізілуі мүмкін не олардың негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жаңа ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құрылуы мүмкін.
Халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптардың тізімі Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес қалыптастырылады.
Халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптар мен республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптардың тізімдерін жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган бекітеді.
3. Сулы-батпақты алқаптарда суда жүзетін құстар мекендейтін жерлерді күзетуді және қалпына келтіруді қамтамасыз ететін қорықтық және (немесе) тапсырыстық режимдер не шаруашылық қызметтің реттеліп отыратын режимі белгіленеді.
4. Сулы-батпақты алқаптарда сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін қоса алғанда, жануарлар дүниесінің түрлерін қорғау және өсімін молайту жөніндегі шаралар көзделеді. Сулы-батпақты алқаптарды сақтауды қамтамасыз ету мақсатында жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган оларды дамыту жоспарларын бекітеді.
75-1-бап. Негізгі орнитологиялық аумақтар
1. Негізгі орнитологиялық аумақ деп қыстау немесе қоныс аудару кезінде дамылдау орындарында ұя салу, түлеу кезеңінде құстардың бір немесе бірнеше түрлерінің шоғырлану орны болып табылатын аумақ түсініледі.
Негізгі орнитологиялық аумақтарға маңызды ғылыми және танымдық мәні бар учаскелер жатқызылуы мүмкін. Негізгі орнитологиялық аумақтар ретінде табиғи мекендейтін жерлер мен жасанды жасалған объектілер: су қоймалары, тоғандар, ормансыз аудандардағы жасанды орман екпелері және құстардың түрлерінің үлкен саналуандығымен және санымен сипатталатын өзге де объектілер бола алады.

1) особо ценные насаждения государственного лесного фонда;
2) водно-болотные угодья;
3) ключевые орнитологические территории;
4) уникальные природные водные объекты или их участки;
5) участки недр, представляющие особую экологическую, научную, историко-культурную и рекреационную ценность;
6) редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды растений и животных;
7) уникальные единичные объекты растительного мира, имеющие особое научное и (или) историко-культурное значение.";
19) статьи 75 и 75-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 75. Водно-болотные угодья
1. Водно-болотными угодьями являются естественные и искусственные водоемы на территории Республики Казахстан, включая морские акватории, которые служат резерватами значительной совокупности видов (подвидов) растений или околоводных животных, прежде всего мигрирующих водоплавающих птиц, включая редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды растений и животных, представляющие собой международный и республиканский ресурс.
2. Водно-болотные угодья по своему значению подразделяются на имеющие международное значение и имеющие республиканское значение. Они могут включаться в состав действующих особо охраняемых природных территорий либо на их основе могут создаваться новые особо охраняемые природные территории в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Список водно-болотных угодий международного значения формируется в соответствии с международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан.
Списки водно-болотных угодий международного значения и водно-болотных угодий республиканского значения утверждаются уполномоченным государственным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
3. На водно-болотных угодьях устанавливаются заповедный и (или) заказной режимы либо регулируемый режим хозяйственной деятельности, обеспечивающие охрану и восстановление местообитаний водоплавающих птиц.
4. На водно-болотных угодьях предусматриваются меры по охране и воспроизводству видов животного мира, включая редких и находящихся под угрозой исчезновения. В целях обеспечения сохранения водно-болотных угодий уполномоченным государственным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира утверждаются планы их развития.
Статья 75-1. Ключевые орнитологические территории
1. Под ключевой орнитологической территорией понимается территория, которая служит местом концентрации одного или нескольких видов птиц в период гнездования, линьки на местах зимовки или отдыха во время миграции.
К ключевым орнитологическим территориям могут быть отнесены участки, имеющие важное научное и познавательное значение. В качестве ключевых орнитологических территорий могут выступать природные местообитания и искусственно созданные объекты: водохранилища, пруды, искусственные лесные насаждения в безлесных районах и иные, характеризующиеся большим видовым разнообразием и численностью птиц.

2. Қазақстанның негізгі орнитологиялық аумақтары республикалық және халықаралық негізгі орнитологиялық аумақтар желісінің бір бөлігі болып табылады. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның жәрдем көрсетуімен республикада елдің негізгі орнитологиялық аумақтарының каталогы басып шығарылады және ол кезең-кезеңмен нақтыланып тұрады, онда олардың кеңістікте орналасуы туралы деректер мен осы аумақтардың сипаттамасы қамтылады.";
20) 78-бапта:
1-тармақтағы "бар", "бекітеді" деген сөздер тиісінше "төнген", "бекітеді және олар туыстас топтар бойынша қалыптастырылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Саны және тұрақты тіршілік ету жағдайлары табиғи еркіндік жағдайында олардың өсімдерін молайтуға және гендік қорын сақтауға төнетін қатерді болғызбайтын шекке дейін қалпына келтірілген өсімдіктер мен жануарлар түрлері өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерінің тізбесінен алып тасталуға жатады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін, олардың бөліктерін немесе дериваттарын алып қою "Өсімдіктер дүниесі туралы" және "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде жүзеге асырылады.".
10. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-қосымшада:
мынадай мазмұндағы 57-1-жолмен толықтырылсын:
"
57-1.
Ресурстық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымды аккредиттеу
Ресурстық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымды аккредиттеу туралы куәлік
";
154-жолдың 2 және 3-бағандарындағы "Әкімшілік" және "Құрып" деген сөздер тиісінше "Уәкілетті" және "Жойылып" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-қосымша мынадай мазмұндағы 42-1, 42-2 және 42-3-тармақтармен толықтырылсын:
"42-1. Фармацевтикалық, азық-түліктік және техникалық қажеттіліктер үшін жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау (жинау) туралы хабарлама
42-2. Өсімдіктерді интродукциялау және (немесе) жерсіндіру туралы хабарлама
42-3. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын Биологиялық әралуандық туралы конвенцияға Генетикалық ресурстарға қол жеткізуді және оларды қолданудан алынған пайданы әділетті және тепе-тең негізде бірлесіп пайдалануды реттеу жөніндегі Нагоя хаттамасы бойынша міндеттемелерге сәйкес өсімдіктердің генетикалық ресурстарын Қазақстан Республикасының аумағынан әкету және Қазақстан Республикасының аумағына әкелу туралы хабарлама".

2. Ключевые орнитологические территории Казахстана являются частью республиканской и международной сети ключевых орнитологических территорий. При содействии уполномоченного государственного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в республике издается и периодически уточняется каталог ключевых орнитологических территорий страны, который содержит данные об их пространственном размещении и описание этих территорий.";
20) в статье 78:
пункт 1 дополнить словами "и формируется по родственным группам";
пункт 1-1 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Виды растений и животных, численность и условия устойчивого существования которых восстановлены до пределов, исключающих угрозу их воспроизводству и сохранению генофонда в состоянии естественной свободы, подлежат исключению из перечня редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Изъятие редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных, их частей или дериватов осуществляется на основании решения Правительства Республики Казахстан в соответствии с законами Республики Казахстан "О растительном мире" и "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира".".
10. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
в приложении 2:
дополнить строкой 57-1 следующего содержания:
"
57-1.
Аккредитация специализированной организации, осуществляющей ресурсное обследование
Свидетельство об аккредитации специализированной организации, осуществляющей ресурсное обследование
";
в графе 2 строки 154 слово "административным" заменить словом "уполномоченным";
приложение 3 дополнить пунктами 42-1, 42-2 и 42-3 следующего содержания:
"42-1. Уведомление о заготовке (сборе) дикорастущих растений для фармацевтических, продовольственных и технических нужд
42-2. Уведомление об интродукции и (или) акклиматизации растений
42-3. Уведомление о вывозе с территории Республики Казахстан и ввозе на территорию Республики Казахстан генетических ресурсов растений согласно обязательствам по Нагойскому протоколу регулирования доступа к генетическим ресурсам и совместного использования на справедливой и равной основе выгод от их применения к Конвенции о биологическом разнообразии, участницей которой является Республика Казахстан".

11. "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бап "аумақтар" деген сөзден кейін "және өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-баптың 1) тармақшасы "жайылымдарды" деген сөздің алдынан "өсімдіктердің түрлік құрамын сақтай отырып," деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) тиісті өзгерістер мен толықтырулар қолданысқа енгізілген күннен кейін қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

11. В Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах":
1) статью 3 дополнить словами "и охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира";
2) подпункт 1) статьи 4 дополнить словами "с сохранением видового состава растительности".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 4 статьи 1, который вводится в действие после дня введения в действие соответствующих изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ