О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Стратегии гендерного равенства Республики Казахстан на 2006-2016 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2005 года N 1043
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Стратегии гендерного равенства Республики Казахстан на 2006-2016 годы"
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ
Президента Республики Казахстан Об утверждении Стратегии гендерного равенства
Республики Казахстан на 2006-2016 годы
В целях реализации принципов гендерного равенства во всех сферах жизни общества  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемую Стратегию гендерного равенства Республики Казахстан на 2006-2016 годы (далее - Стратегия).
2. Правительству Республики Казахстан, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, акимам областей, городов Астаны и Алматы:
1) руководствоваться в своей деятельности Стратегией и принять необходимые меры по ее реализации;
2) обеспечить согласованность принимаемых государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ (планов) со Стратегией.
3. Государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, центральным и местным исполнительным органам ежегодно к 20 января представлять Национальной комиссии по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Стратегии.
4. Национальной комиссии по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан ежегодно к 5 февраля информировать Правительство Республики Казахстан о ходе реализации Стратегии.
5. Правительству Республики Казахстан:
1) ежегодно к 20 февраля информировать Главу государства о ходе реализации Стратегии, а также по мере необходимости вносить Главе государства предложения об изменениях и дополнениях в Стратегию гендерного равенства Республики Казахстан на 2006-2016 годы;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
7. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от "__"_________ 2005 года
СТРАТЕГИЯ
ГЕНДЕРНОГО РАВЕНСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН

"Қазақстан Республикасының 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлiк теңдiк стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентi Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 18 қазандағы N 1043 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлік теңдік стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТIНІҢ
ЖАРЛЫҒЫ Қазақстан Республикасының 2006-2016 жылдарға арналған
Гендерлiк теңдiк стратегиясын бекiту туралы
Қоғам өмiрiнiң барлық салаларында гендерлiк теңдiк қағидаттарын iске асыру мақсатында  ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлiк теңдiк стратегиясы (бұдан әрi - Стратегия) бекітiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынысты және есеп беретiн мемлекеттiк органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi:
1) өз қызметiнде Стратегияны басшылыққа алсын және оны iске асыру жөнiнде қажетті шаралар қабылдасын;
2) қабылданатын мемлекеттік, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламалардың (жоспарлардың) Стратегиямен келiсiлуiн қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынысты және есеп беретiн мемлекеттік органдар, орталық және жергіліктi атқарушы органдар жыл сайын 20 қаңтарға Қазақстан Республикасы Президентiнің жанындағы Отбасы және әйелдер iстерi жөнiндегi ұлттық комиссияға Стратегияның орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
4. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Отбасы және әйелдер iстерi жөнiндегi ұлттық комиссия жыл сайын 5 ақпанға Қазақстан Республикасының Үкiметiн Стратегияның iске асырылу барысы туралы хабардар етсiн.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) жыл сайын 20 ақпанға Мемлекет басшысын Стратегияның iске асырылу барысы туралы хабардар етсiн, сондай-ақ қажеттiлiгiне қарай Мемлекет басшысына Қазақстан Республикасының 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлiк теңдiк стратегиясына өзгерiстер мен толықтырулар туралы ұсыныстар енгізсiн;
2) осы Жарлықтан туындайтын өзге шараларды қабылдасын.
6. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
7. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзіледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2005 жылғы "__" _______
N __ Жарлығымен
бекiтiлген
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ

НА 2006-2016 ГОДЫ
г. Астана, 2005 г.
Содержание
Введение
Раздел 1. Равенство прав и возможностей мужчин и женщин -
осознанная необходимость
Раздел 2. Достижение гендерного равенства в
общественно-политической жизни
Раздел 3. Достижение гендерного равенства в экономике
Раздел 4. Гендерное образование.
Правовое и гендерное просвещение
Раздел 5. Укрепление репродуктивного здоровья
мужчин и женщин
Раздел 6. Предотвращение насилия в обществе
по признаку пола
Раздел 7. Достижение гендерного равенства в семье.
Укрепление семьи и повышение роли воспитания
в семье
Раздел 8. Развитие гендерно-чувствительного
общественного сознания
Раздел 9. Ожидаемые результаты от реализации
Стратегии
Основные понятия
ВВЕДЕНИЕ
Казахстан определил своим приоритетом в области внешней политики интеграцию в мировое сообщество.
В  декларации тысячелетия Организации Объединенных Наций (2000 г.), которую подписало большинство стран мира, поощрение равенства мужчин и женщин, расширение прав и возможностей женщин определены как одна из основных целей развития человечества в третьем тысячелетии.
В настоящее время во всем мире исторически сложившееся доминирование мужчин над женщинами претерпевает изменения. В промышленно развитых и социально ориентированных странах женщины практически достигли равенства с мужчинами в вопросах своих прав и возможностей.
За годы независимости Казахстан также достиг определенного прогресса в области защиты прав и законных интересов мужчин и женщин.
В 1998 году Казахстан присоединился к  Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин. Ратифицированы также Конвенции ООН "О  политических правах женщин" и "О  гражданстве замужней женщины". Подписаны международные  пакты о гражданских и политических, об экономических, социальных и культурных правах и другие. Всего Казахстан присоединился к более чем 60 международным договорам по правам человека.
Постановлением Правительства от 27 ноября 2003 года N 1190 одобрена Концепция гендерной политики в Республике Казахстан. Она определила основные направления гендерной политики в нашей стране - достижение сбалансированного участия мужчин и женщин во властных структурах, обеспечение равных возможностей для экономической независимости женщин, развития своего бизнеса и продвижение по службе, создание условий для равного осуществления прав и обязанностей в семье, свобода от насилия по признаку пола.
На IV Форуме женщин Казахстана, состоявшемся в сентябре 2004 года в г. Астане, Президент страны поручил Правительству и Национальной комиссии по делам семьи и женщин разработать на базе данной Концепции Стратегию гендерного равенства Республики Казахстан, в которой четко обозначить основные направления деятельности, включая экономическую, социальную и политическую сферы, определить по срокам систему мер для обеспечения равных возможностей женщинам.
Стратегия является основополагающим документом, направленным на реализацию гендерной политики государства, инструментом ее реализации и осуществления мониторинга со стороны государства и гражданского общества, важным этапом становления демократии. В этой связи в каждый раздел Стратегии включены разработанные совместно с региональным офисом Женского Фонда ООН (ЮНИФЕМ) индикаторы по достижению гендерного равенства в политике, экономике, образовании, семье, вопросах охраны здоровья и предотвращения насилия в отношении женщин и детей.

2006-2016 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН ГЕНДЕРЛІК ТЕҢДІК
СТРАТЕГИЯСЫ
Астана қаласы, 2005 ж.
МАЗМҰНЫ
Кiрiспе
1-бөлiм. Ерлер мен әйелдердiң құқықтары мен мүмкiндiктерiнiң
теңдiгi - саналы қажеттілiк
2-бөлім. Қоғамдық-саяси өмiрдегi гендерлік теңдiкке қол жеткiзу
3-бөлiм. Экономикадағы гендерлік теңдiкке қол жеткiзу
4-бөлім. Гендерлiк бiлiм беру. Құқықтық және гендерлiк ағарту
5-бөлім. Ерлер мен әйелдердің ұрпақ әкелетiн денсаулығын нығайту
6-бөлiм. Қоғамдағы жыныс нышанына негiзделген зорлық-зомбылықтың
алдын алу
7-бөлiм. Отбасындағы гендерлік теңдiкке қол жеткiзу. Отбасын
нығайту және отбасындағы тәрбиенiң рөлiн күшейту
8-бөлiм. Гендерлiк жағынан сезімтал қоғамдық сананы дамыту
9-бөлiм. Стратегияны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Негiзгi ұғымдар
КIРIСПЕ
Қазақстан дүниежүзілiк қоғамдастыққа бiрiгудi өзiнiң сыртқы саясат саласындағы басымдығы ретiнде айқындады.
Әлем елдерiнiң көпшiлiгi қол қойған Бiрiккен Ұлттар Ұйымының мыңжылдық декларациясында (2000 ж.) ерлер мен әйелдердiң теңдігін көтермелеу, әйелдердiң құқықтары мен мүмкiндiктерiн кеңейту үшiншi мыңжылдықтағы адамзат дамуының негiзгi мақсаттарының бiрi ретінде айқындалған.
Қазiргi кезде бүкіл дүние жүзінде тарихи қалыптасқан еркектердiң әйелдерден басым болу жағдайы өзгерiстерге ұшырауда. Өнеркәсiбi дамыған және әлеуметтiк салаға бағдар алған елдерде әйелдер өздерiнiң құқықтары мен мүмкiндiктерiнiң еркектермен тең болуына iс жүзiнде қол жеткiздi.
Тәуелсiздiк жылдары iшiнде Қазақстан да еркектер мен әйелдердiң құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау саласында белгілi бiр дәрежеде iлгерiледi.
1998 жылы Қазақстан БҰҰ-ның Әйелдерге қатысты кемсiтудiң барлық нысандарын жою туралы  конвенциясына қосылды. Сондай-ақ БҰҰ-ның " Әйелдердiң саяси құқықтары туралы " және " Ерге шыққан әйелдiң азаматтығы туралы " конвенциялары да бекiтiлдi. Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакт пен Экономикалық, әлеуметтiк және мәдени құқықтар туралы  пактiге және басқаларына қол қойылды. Қазақстан адам құқықтары туралы барлығы 60-тан астам халықаралық шарттарға қосылды.
Yкiметтiң 2003 жылғы 27 қарашадағы N 1190  қаулысымен Қазақстан Республикасындағы гендерлiк саясат мақұлданды. Ол бiздiң елiмiздегі гендерлiк саясаттың негiзгі бағыттарын айқындады, олар - еркектер мен әйелдердiң билiк құрылымдарына теңгерiмдi қатысуына қол жеткiзу, әйелдердiң экономикалық тәуелсiздiгi, өз бизнесін дамытуы мен мансап жолында ілгерілеуi үшін тең мүмкiндiктердi қамтамасыз ету, отбасындағы құқықтар мен мiндеттердiң тең жүзеге асырылуы үшiн жағдайлар жасау, жыныс нышаны бойынша зорлық-зомбылықтан азат болу.
2004 жылғы қыркүйек айында Астана қаласында өткiзiлген Қазақстан әйелдерiнiң IV Форумында ел Президентi Yкiметке және Отбасы мен әйелдер iстерi жөнiндегi ұлттық комиссияға аталған Тұжырымдаманың негiзiнде Қазақстан Республикасының гендерлiк теңдiк стратегиясын әзiрлеп, онда экономикалық, әлеуметтік және саяси салаларды қоса алғанда, қызметтiң негiзгi бағыттарын анық белгілеудi, әйелдерге тең мүмкiндiктердi қамтамасыз етуге арналған шаралар жүйесiн мерзiмдерi бойынша айқындауды тапсырды.
Стратегия мемлекеттiң гендерлiк саясатын iске асыруға бағытталған негiз қалаушы құжат, оны iске асырудың және мемлекет пен азаматтық қоғам тарапынан мониторингіні жүзеге асырудың құралы, демократияның қалыптасуының маңызды сатысы болып табылады. Осыған байланысты Стратегияның әр бөлiмiне БҰҰ Әйелдер Қорының Өңірлік офисiмен (ЮНИФЕМ) бiрлесiп әзiрленген, саясатта, экономикада, білiм беруде, отбасында, денсаулық сақтау және әйелдер мен балаларға қатысты зорлық-зомбылықты болдырмау мәселелерiнде гендерлiк теңдiкке қол жеткiзу бойынша көрсеткiштер енгiзілген.

Стратегия гендерного равенства предусматривает решение задач по достижению равенства прав и возможностей мужчин и женщин в период с 2006 до 2016 года, состоит из 9 разделов.
Реализация Стратегии гендерного равенства Республики Казахстан будет способствовать созданию условий для реализации женщинами и мужчинами их права на жизнь без дискриминации по признаку пола.
РАЗДЕЛ 1. РАВЕНСТВО ПРАВ И ВОЗМОЖНОСТЕЙ
МУЖЧИН И ЖЕНЩИН - ОСОЗНАННАЯ НЕОБХОДИМОСТЬ
ЦЕЛЬ
Создание условий для реализации равных прав и равных возможностей мужчин и женщин, провозглашенных  Конституцией Республики Казахстан и международными актами, к которым присоединился Казахстан, а также их равное участие во всех сферах жизнедеятельности общества.
АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
На начало 2005 года общая численность населения в республике составила 15074,8 тыс. человек, в том числе женщин - 7817,9 тыс. человек (51,9 %), мужчин - 7256,9 тыс. человек (48,1 %). На 1000 мужчин, в среднем, приходится 1077 женщин.
Гендерный состав населения в возрасте от рождения до 24 лет свидетельствует о численном превосходстве мужчин, так как мальчиков рождается больше, чем девочек. Начиная с 25-летнего возраста, доля мужчин становится менее 50 % и далее, с увеличением возраста, все более уменьшается.
Средняя ожидаемая продолжительность жизни в Казахстане составляет 66,18 лет, в том числе мужчин 60,62, женщин - 72,0 года. Женщины живут дольше мужчин на 11,3 лет.
В силу сложившегося стереотипа распределения социальных ролей в реальной жизни женщины имеют меньше прав и возможностей, чем мужчины.
В настоящее время только четыре женщины назначены министрами, 8 - заместителями министров, 3 - председателями комитетов, 5 - заместителями акимов областей. Среди заместителей акимов районов женщин 17 %, акимов сельских и поселковых округов - 11 %, их заместителей - 18%. Нет женщин среди акимов областей и районов.
Отмечается некоторый рост числа женщин среди политических государственных служащих, с 9,5 % в 2000 году до 10,3 % в 2004 году. При этом численность женщин во власти снижается в зависимости от высоты должностной ступени.
Уменьшается представительство женщин в Парламенте, с 11,2 % в 1999 году до 9,5 % в 2004 году. Меньше стало женщин в местных представительных органах, с 19,2 % в 1999 году до 17,1 % в 2004 году, хотя число выдвинутых женщин-кандидатов в депутаты маслихатов увеличилось по сравнению с 1999 годом на 16 % и составило в 2004 году 1619 человек.

Гендерлiк теңдік стратегиясы 2006 жылдан 2016 жылға дейiнгi кезеңде еркектер мен әйелдердiң құқықтары мен мүмкiндiктерiнiң теңдiгiне қол жеткiзу жөнiндегi мiндеттердiң шешілуiн көздейдi, 9 бөлiмнен тұрады.
Қазақстан Республикасының Гендерлiк теңдік стратегиясын iске асыру әйелдер мен ерлердiң өздерiнiң өмiр сүру құқықтарын жыныс нышаны бойынша кемсiтусiз iске асыруы үшiн жағдай жасауға ықпал ететiн болады.
1-БӨЛIМ. ЕРЛЕР МЕН ӘЙЕЛДЕРДIҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ МЕН
MYMКIHДIКTЕPIHIҢ ТЕҢДIГI - САНАЛЫ ҚАЖЕТТIЛIК
МАҚСАТЫ
Қазақстан Республикасының  Конституциясы мен Қазақстан қосылған халықаралық актiлерде жарияланған, ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен тең мүмкiндiктерiн iске асыру үшiн жағдай жасау, сондай-ақ олардың қоғам өмiрiнiң барлық салаларына тең жағдайда қатысуы.
ЖАҒДАЙДЫ ТАЛДАУ
2005 жылдың басына қарай республикадағы халықтың жалпы саны 15074,8 мың адамды құрады, соның iшiнде әйелдер - 7817,9 мың адам (51,9 %), еркектер - 7256,9 мың адам (48,1 %). 1000 еркекке орта есеппен 1077 әйелден келедi.
Туылғаннан 24 жасқа дейінгі аралықта халықтың гендерлік құрамы еркектердiң сан жағынан артық екенiн көрсетедi, себебi, ұл балалар қыз балаларға қарағанда көбiрек туады. 25 жастан бастап еркектердiң үлесi 50 %-дан кеми түседi, ал содан кейiн, жас үлкейген сайын бара-бара азая бередi.
Қазақстанда адамның күтілетін орташа өмiр жасы 66,18 жылды, соның ішінде еркектердiкi - 60,62 жасты, әйелдердiкi - 72,0 жасты құрайды. Әйелдер еркектерден 11,3 жас артық өмiр сүредi.
Әлеуметтік рөлдерді бөлудегi қалыптасқан таптауырындыққа байланысты нақты өмiрде әйелдердiң құқықтары мен мүмкiндiктерi еркектерге қарағанда азырақ болады.
Қазiргі уақытта тек төрт әйел ғана министр, 8 әйел - министрдің орынбасары, 3 әйел - комитет төрайымы, 5 әйел - облыс әкiмдерiнің орынбасарлары болып тағайындалған. Аудан әкiмдерi орынбасарларының арасында әйелдер 17 %-ды, ауылдық және кенттiк округтер әкiмдерiнiң арасында - 11 %-ды, олардың орынбасарларының арасында - 18 %-ды құрайды. Облыстар мен аудандар әкімдерінің қатарында әйелдер жоқ.
Саяси мемлекеттiк қызметшілер арасындағы әйелдердiң санының 2000 жылғы 9,5 %-дан 2004 жылғы 10,3 %-ға дейiн бiршама артуы байқалады. Бұл орайда билiктегі әйелдердiң саны лауазымдық сатының жоғарылығына қарай төмендей бередi.
Әйелдердiң Парламентте өкiлдiк етуi 1999 жылғы 11,2%-дан 2004 жылғы 9,5%-ға дейiн төмендеген. Мәслихаттардың депутаттығына ұсынылған кандидат әйелдердiң саны 1999 жылмен салыстырғанда 16 %-ға артып, 2004 жылы 1619 адамды құрай тұрса да, жергілiктi өкiлдiк органдардағы әйелдердiң саны 1999 жылғы 19,2 %-дан 2004 жылғы 17,1 %-ға дейiн төмендеген.

Женщины менее востребованы на рынке труда. Из обратившихся в 2004 году в службы занятости по вопросам трудоустройства, работу получила лишь каждая шестая. Самые малые перспективы устройства на работу у женщин с высшим и средним специальным образованием в возрасте 45 лет и старше.
В настоящее время среди лиц, работающих по найму, женщины составляют почти половину. Но их заработная плата составляет лишь 61% от зарплаты мужчин. Причина в том, что женщины, как правило, работают на более низкооплачиваемых должностях, даже в таких традиционно "женских" отраслях, как здравоохранение и образование.
Не изжиты факты насилия в отношении женщин и их сексуальной эксплуатации.
Гендерные аспекты недостаточно учитываются в процессе принятия решений и формирования государственной политики.
Для обеспечения баланса возможностей мужчин и женщин  Указом Главы государства в 1998 году создана Национальная комиссия по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан.  Постановлением Правительства от 19 июля 1999 года N 999 был утвержден Национальный план действий по улучшению положения женщин в Республике Казахстан, который на сегодняшний день на 85 % уже выполнен.
В решении социально значимых проблем активное участие принимают около 300 неправительственных организаций и общественных объединений, работающих в области защиты прав и законных интересов семьи, женщин и детей, в числе которых 150 - женских.
В целях достижения равных прав и возможностей Глава государства поставил следующие задачи:
разработать Стратегию гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы;
добиваться того, чтобы как можно больше женщин было представлено на уровне принятия решений;
совершенствовать законодательство и сформировать институты обеспечения гендерного равенства, ускорить принятие Закона Республики Казахстан "О равных правах и равных возможностях мужчин и женщин", продолжить работу по обеспечению правовых механизмов защиты прав женщин;
создать условия для того, чтобы женщины активно включились в экономическую жизнь;
создавать экономические льготы и преференции для женщин, принимать меры по улучшению здоровья матери и ребенка, обеспечить существенное повышение правовых и социальных гарантий женщин;
возрождать нравственные ценности, культивировать положительный образ семьи и брака.
Сильные стороны
Казахстан является участником более 60 международных договоров по правам человека. Среди них  Конвенция о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (далее - СИДО).
Высокая оценка отчета Казахстана по выполнению СИДО, данная Комитетом ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин.
Рост гражданской активности женщин, увеличение количества женских неправительственных организаций.
Поддержка Правительством Республики Казахстан кредитной линии для развития предпринимательства среди женщин.
Готовность включить интересы женщин в государственную политику.
Создание Национальной комиссии по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан, принятие Национального плана действий по улучшению положения женщин в Республике Казахстан и Концепции гендерной политики в Республике Казахстан.
Создание депутатской группы "Отбасы" ("Семья") в Парламенте Республики Казахстан.
Создание сектора по защите прав женщин и детей в Национальном центре по правам человека.
Сотрудничество с международными организациями по вопросам гендерного равенства.
Начата гендерная экспертиза национального законодательства.
Разработаны проекты законов Республики Казахстан "О равных правах и равных возможностях мужчин и женщин", "О бытовом насилии" и Стратегия гендерного равенства Республики Казахстан на 2006-2016 годы.
Слабые стороны
Недостаточное осознание обществом необходимости гендерного равенства. Наличие устойчивых традиционных стереотипов о роли и месте женщины в обществе.
Слабая реализация политики гендерного равенства государственными органами. Несовершенство законодательной базы, отсутствие гендерно-ориентированного законодательства, формальное равенство мужчин и женщин. Недостаток эффективных механизмов достижения фактического равноправия мужчин и женщин.
Недостаточное взаимодействие государственных учреждений и неправительственных организаций, занимающихся проблемами защиты прав и законных интересов мужчин и женщин.
Женщины слабо представлены на уровне принятия решений в государственных органах и на высокооплачиваемых работах в различных сферах экономики.
Отсутствие системы государственного мониторинга реализации гендерной политики, а также гендерного анализа и гендерных индикаторов.
Недостаточные объемы и использование статистической информации.
Возможности
Государства-члены ООН взяли на себя обязательства по преодолению гендерного неравенства в своих странах.
Руководство страны активно участвует в достижении подлинного гендерного равенства.
Возрастающий экономический рост и повышение благосостояния народа увеличивают возможности мужчин и женщин в реализации своих прав.
Создаются условия для изучения опыта различных стран по решению гендерных проблем.
Неправительственные организации активизируют свою деятельность по вопросам решения проблем гендерного равенства.
Устанавливаются контакты с национальными, региональными и международными организациями, занимающимися гендерными вопросами.
Угрозы
Очевидное меньшинство женщин на уровне принятия решений уменьшает их возможности участвовать в создании справедливого социального общества.
Дискриминация женщин при приеме на работу, продвижении по карьерной лестнице, повышении квалификации, сокращении кадров и т.д.
Правовая неграмотность и правовой нигилизм значительной части населения.
Высокий уровень образования не гарантирует работающим женщинам-специалистам перспектив должностного роста.
Недостаток гендерного образования и гендерных знаний у населения, что снижает возможность реализации прав и законных интересов женщин и мужчин.
Преобладание женщин среди безработных и бедных.
Отсутствие механизмов применения в судах Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин затрудняет защиту их прав.
СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ
Объединение усилий государственных органов и всего казахстанского общества по реализации социально справедливой гендерной политики. В этих целях необходимо следующее:
повысить уровень правовой и политической культуры общества для самореализации граждан, а также обеспечения равенства полов во всех сферах жизнедеятельности, включая политику, социально-трудовые и семейные отношения;
добиться повышения гендерной чувствительности на всех уровнях разработки политики и принятия решений;
обеспечить соблюдение принципа равного партнерства между мужчинами и женщинами во всех сферах жизни (пропорциональность, паритетность и толерантность отношений);
предоставить временные дополнительные преимущества для представителей того пола, чьи интересы менее представлены в какой-либо сфере деятельности;
внедрить гендерные подходы в разработку, реализацию и контроль за исполнением национального законодательства, республиканских и местных бюджетов и государственных социально-экономических программ.
обеспечение совершенствования законодательства и формирование институтов гендерного равенства с целью реализации правовых механизмов защиты прав женщин и мужчин.
внедрение гендерных индикаторов и гендерной статистики, проведение обязательной гендерной экспертизы нормативных правовых актов, государственных планов и программ, учебников и учебных пособий.
СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
Государственным органам необходимо усилить контроль за реализацией государственной гендерной политики:
во всех государственных структурах определить круг лиц, ответственных за формирование и реализацию государственной гендерной политики;
соблюдать гендерный баланс на уровне принятия решений;
учитывать гендерные аспекты в процессе принятия решений и формирования государственной политики;
обучать государственных служащих приемам работы по учету гендерных особенностей при разработке, реализации и оценке социально-экономических программ развития;
внедрить гендерные компоненты в деятельность центральных и местных исполнительных органов;
ввести должности секретарей комиссий по делам семьи и женщин при акимах областей и гг. Астана, Алматы, занимающихся вопросами семьи и женщин.
с целью обеспечения правовых механизмов защиты прав и законных интересов мужчин и женщин ускорить принятие законов Республики Казахстан "О равных правах и равных возможностях мужчин и женщин" и "О бытовом насилии".
ввести норму об обязательной гендерной экспертизе всех действующих и разрабатываемых нормативных правовых актов, с целью снижения социальных рисков и возможного ущерба, связанного с пренебрежением гендерной спецификой. В этих целях рассмотреть возможность применения дополнительных гендерных индикаторов в том числе при формировании республиканского и местных бюджетов, а также при оценке деятельности центральных и местных исполнительных органов по реализации настоящей Стратегии. Принять меры по совершенствованию гендерной статистики.

Әйелдер еңбек нарығында азырақ сұранысқа ие. 2004 жылы еңбекпен қамту қызметтерiне жұмысқа орналасу мәселелерi бойынша келгендердiң iшiнен тек әрбiр алтыншы әйелге ғана жұмыс берiлген. Жоғары және орта арнайы бiлiмi бар - 45 жастағы және одан үлкен әйелдердiң жұмысқа орналасу мүмкiндiгi мүлде аз.
Қазiргi кезде жалданып жұмыс iстейтiн адамдардың жартысына жуығын әйелдер құрайды. Бiрақ олардың еңбекақысы еркектердiң еңбекақысының тек 61 %-ын ғана құрайды. Мұның себебi, әдетте әйелдер денсаулық сақтау мен білiм беру iсi сияқты дәстүрлі "әйелдiк" салаларда еңбекақысы азырақ қызметтерде жұмыс iстейдi.
Әйелдерге қатысты зорлық-зомбылық пен оларды нәпсі үшiн пайдалану фактілерi әлi жойылған жоқ, әлі жойылмаған.
Гендерлiк аспектілер шешiмдер қабылдау және мемлекеттiк саясатты қалыптастыру процессiнде жеткілiктi ескерілмейдi.
Ерлер мен әйелдердiң мүмкiндiктерiнiң теңгерiмділiгін қамтамасыз ету үшiн Мемлекет басшысының  Жарлығымен 1998 жылы Қазақстан Республикасының Президентi жанынан Отбасы және әйелдер iстерi жөнiндегі ұлттық комиссия құрылды. Үкiметтiң 1999 жылғы 19 шілдедегі N 999  қаулысымен Қазақстан Республикасында әйелдердiң жағдайын жақсарту жөнiндегi ұлттық іс-қимылдар жоспары бекiтілдi, оның бүгінгi күнi 85 %-ы орындалып үлгерді.
Әлеуметтік мәнi бар проблемаларды шешуге отбасының, әйелдер мен балалардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау саласында жұмыс iстейтiн 300-ге жуық үкiметтік емес ұйымдар мен қоғамдық бiрлестiктер белсене қатысады, олардың қатарында 150 әйелдер ұйымы бар.
Тең құқықтар мен тең мүмкіндіктерге қол жеткiзу мақсатында Мемлекет басшысы мынадай мiндеттер қойды:
Қазақстан Республикасының 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлiк теңдiк стратегиясын әзiрлеу;
шешiмдер қабылдау деңгейiнде мүмкiндiгiнше әйелдердiң көп болуына ұмтылу;
заңнаманы жетілдіру және гендерлік теңдiктi қамтамасыз ету институттарын қалыптастыру, "Ерлер мен әйелдердiң тең құқықтары мен тең мүмкiндiктерi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының қабылдануын жеделдету, әйелдердi қорғаудың құқықтық тетіктерін қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысты жалғастыру;
әйелдердiң экономикалық өмiрге белсендi араласуы үшiн жағдайлар жасау;
әйелдер үшiн экономикалық жеңiлдiктер мен артықшылықтар жасау, ана мен баланың денсаулығын жақсарту жөнiнде шаралар қабылдау, әйелдердiң құқықтық және әлеуметтiк кепiлдiктерiнiң елеулi түрде артуын қамтамасыз ету;
адамгершiлiк құндылықтарды жаңғырту, отбасы мен некенiң жағымды бейнесiн әспеттеу.
Күштi жақтары
Қазақстан адам құқықтары бойынша 60-тан астам халықаралық шарттың қатысушысы болып табылады. Олардың қатарында Әйелдерге қатысты кемсiтудiң барлық нысандарын жою туралы  конвенция (бұдан әрi - СИДО) бар.
СИДО-ны орындау бойынша Қазақстанның есебiне БҰҰ-ның Әйелдерге қатысты кемсiтудi жою жөнiндегi комитетi берген жоғары баға.
Әйелдердiң азаматтық белсендiлiгiнiң артуы, әйелдердiң үкiметтiк емес ұйымдары санының ұлғаюы.
Әйелдер арасындағы кәсiпкерлiктi дамытуға арналған кредиттiк желiнi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қолдауы.
Әйелдердiң мүдделерiн мемлекеттiк саясатқа енгiзуге ниеттілiк.
Қазақстан Республикасының Президентi жанынан Отбасы және әйелдер iстерi жөнiндегі ұлттық комиссияның құрылуы, Қазақстан Республикасында әйелдердiң жағдайын жақсарту жөнiндегi ұлттық iс-қимылдар жоспарының және Қазақстан Республикасындағы гендерлік саясат тұжырымдамасының қабылдануы.
Қазақстан Республикасының Парламентiнде "Отбасы" депутаттық тобының құрылуы.
Адам құқықтары жөнiндегi ұлттық орталықта әйелдер мен балалардың құқықтарын қорғау жөнiндегi сектордың құрылуы.
Гендерлiк теңдiк мәселелерi бойынша халықаралық ұйымдармен ынтымақтасу.
Ұлттық заңнаманың гендерлiк сараптамасы басталды.
"Ерлер мен әйелдердiң тең құқықтары мен тең мүмкiндiктерi туралы", "Тұрмыстағы зорлық-зомбылық туралы" Қазақстан Республикасының заңдарының жобалары және Қазақстан Республикасының 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлiк теңдiк стратегиясы әзiрлендi.
Осал жақтары
Гендерлiк теңдiктiң қажеттілігiн қоғамның жеткiлiктi түсiнбеуi. Әйелдiң қоғамдағы рөлi мен орны туралы орнықты дәстүрлi таптаурынның болуы.
Мемлекеттiк органдардың гендерлiк теңдiк саясатын нашар iске асыруы. Заңнамалық базаның жетiлмегендігі, гендерлiк бағдар алған заңнаманың жоқтығы, еркектер мен әйелдердiң қағаз жүзiндегi теңдiгi. Ерлер мен әйелдердiң iс жүзiндегі тең құқықтылығына қол жеткiзудiң тиiмдi тетiктерiнiң жетiспеуi.
Мемлекеттiк мекемелер мен ерлердiң және әйелдердiң құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау мәселелерiмен айналысатын үкiметтiк емес ұйымдардың өзара жеткілiктi iс-қимыл жасамауы.
Мемлекеттiк органдарда шешiмдер қабылдау деңгейiнде және экономиканың түрлi салаларындағы еңбекақысы жоғары жұмыстарда әйелдерден өкілдiк етiлуi нашар.
Гендерлiк саясатты iске асыруды мемлекеттiк мониторингілеу жүйесiнiң, сондай-ақ гендерлiк талдаудың және гендерлiк көрсеткiштердiң жоқтығы.
Статистикалық ақпарат көлемi мен оның пайдаланылуының жеткiлiксiздiгi.
Мүмкiндiктер
БҰҰ-ға мүше мемлекеттер өз елдерiндегi гендерлiк теңсiздiктi жеңу бойынша мiндеттемелер алды.
Ел басшылығы шынайы гендерлiк теңдiкке қол жеткiзуге белсендi түрде қатысуда.
Экономиканың барған сайын өсе түсуi және халықтың әл-ауқатының көтерiлуi ерлер мен әйелдердiң өз құқықтарын iске асырудағы мүмкiндiктерiн арттырады.
Түрлi елдердiң гендерлiк проблемаларды шешу жөнiндегi тәжiрибесiн зерделеу үшiн жағдайлар жасалуда.
Yкiметтік емес ұйымдар өздерiнiң гендерлiк теңдiк проблемаларын шешу мәселелерi жөнiндегi қызметiн жандандыруда.
Гендерлiк мәселелермен айналысатын ұлттық, өңiрлiк және халықаралық ұйымдармен байланыстар орнатылуда.
Қатерлер
Шешiмдер қабылдау деңгейiндегі әйелдердiң сөзсiз азшылығы өздерiнiң әділеттi әлеуметтiк қоғам құруға қатысу мүмкiндiктерiн азайтады.
Жұмысқа қабылдау, мансап сатысымен көтерiлу, білiктiлiктi арттыру, кадрларды қысқарту және т.б. кезiнде әйелдердi кемсiту.
Халықтың елеулi бөлiгiнiң құқықтық сауатсыздығы және құқықтық нигилизмi.
Бiлiмнiң жоғары деңгейi жұмыс iстейтiн маман әйелдерге лауазымдық өсу перспективаларына кепілдiк бермейдi.
Халықта гендерлiк білім мен танымының жеткiліксiздігі, бұл әйелдер мен ерлердiң құқықтары мен заңды мүдделерiн iске асыру мүмкiндігін азайтады.
Жұмыссыздар мен кедейлер арасында әйелдердiң басым болуы.
БҰҰ-ның Әйелдерге қатысты кемсiтудiң барлық нысандарын жою туралы конвенциясының соттарда қолданылу тетіктерiнің болмауы олардың құқықтарын қорғауды қиындатады.
СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР
Мемлекеттік органдар мен бүкiл қазақстандық қоғамның әлеуметтiк жағынан әдiлеттi гендерлiк саясатты iске асыру жөнiндегi күш-жiгерiн бiрiктiру. Бұл мақсаттарда мыналар қажет:
азаматтардың өз қабілеттерiн iске асыруы, өмірден өз орнын табуы, сондай-ақ саясатты, әлеуметтiк-еңбектiк және отбасылық қарым-қатынастарды қоса алғанда, өмiрдiң барлық салаларында жыныстар теңдiгiн қамтамасыз ету үшiн қоғамның құқықтық деңгейi мен саяси мәдениетiн көтеру;
саясатты әзiрлеудiң және шешiмдер қабылдаудың барлық деңгейлерiнде гендерлiк сезiмталдықтың артуына қол жеткiзу;
өмiрдiң барлық салаларында ерлер мен әйелдердiң тең серiктестігі қағидатының (қарым-қатынастардағы сайма-сайлық, тең бағалылық және бiр бiрiне төзiмдiлiк) сақталуын қамтамасыз ету;
қызметтің қандай бiр саласында мүдделерi азырақ білдiрілетiн жыныстың өкiлдерi үшiн уақытша қосымша артықшылықтар беру;
ұлттық заңнаманы, республикалық және жергiлiктi бюджеттердi және мемлекеттiк әлеуметтiк-экономикалық бағдарламаларды әзiрлеу, iске асыру және орындалуын бақылау iсiне гендерлiк әдiстердi ендiру.
Ерлер мен әйелдердiң құқықтарын қорғаудың құқықтық тетiктерiн iске асыру мақсатында заңнаманың жетілдiрiлуiн және гендерлiк теңдiк институттарының қалыптастырылуын қамтамасыз ету.
Гендерлiк көрсеткiштердi және гендерлiк статистиканы ендiру, нормативтiк құқықтық актiлердiң, мемлекеттiк жоспарлар мен бағдарламалардың, оқулықтар мен оқу құралдарының мiндеттi гендерлiк сараптамасын өткiзу.
ІС-ҚИМЫЛДАР СТРАТЕГИЯСЫ
Мемлекеттiк органдарға мемлекеттiк гендерлiк саясаттың iске асырылуын бақылауды күшейту қажет:
барлық мемлекеттiк құрылымдарда мемлекеттiк гендерлiк саясатты қалыптастыру мен iске асыруға жауапты тұлғалар тобын айқындау;
шешiмдер қабылдау деңгейiнде гендерлiк теңгерiмдi сақтау;
шешiмдер қабылдау және мемлекеттiк саясатты қалыптастыру процесiнде гендерлiк аспектілердi ескеру;
мемлекеттiк қызметшілердi әлеуметтiк-экономикалық даму бағдарламаларын әзiрлеу, iске асыру және бағалау кезiнде гендерлiк ерекшелiктердi есепке алу жөнiндегi жұмыс тәсiлдерiне үйрету;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қызметiне гендерлiк құрауыштарды енгiзу;
облыстардың және Астана, Алматы қалалары әкiмдерiнiң жанындағы отбасы және әйелдер iстерi жөнiндегі комиссиялардың отбасы және әйелдер мәселелерiмен айналысатын хатшылары қызметiн енгiзу.
Ерлер мен әйелдердiң құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғаудың құқықтық тетіктерiн қамтамасыз ету мақсатында "Ерлер мен әйелдердiң тең құқықтары мен тең мүмкiндiктерi туралы" және "Тұрмыстағы зорлық-зомбылық туралы" Қазақстан Республикасы заңдарының қабылдануын жеделдету.
Гендерлiк ерекшелiктерге немқұрайлы қараумен байланысты әлеуметтiк тәуекелдер мен ықтимал залалды азайту мақсатында барлық қолданыстағы және әзiрленетiн нормативтiк құқықтық актiлерге мiндеттi түрде гендерлiк сараптама жасау туралы норманы енгiзу. Осы мақсаттарда соның iшiнде республикалық және жергілiктi бюджеттердi қалыптастыру кезiнде, сондай-ақ орталық және жергілiкті атқарушы органдардың осы Стратегияны iске асыру жөнiндегі қызметiн бағалау кезiнде қосымша гендерлiк көрсеткiштердi қолдану мүмкiндiгiн қарау. Гендерлiк статистиканы жетілдiру жөнiнде шаралар қабылдау.

РАЗДЕЛ 2. ДОСТИЖЕНИЕ ГЕНДЕРНОГО РАВЕНСТВА В
ОБЩЕСТВЕННО-ПОЛИТИЧЕСКОЙ ЖИЗНИ
ЦЕЛЬ
Достижение равного (паритетного) представительства мужчин и женщин в органах исполнительной и представительной власти, процессах управления на уровне принятия решений.
АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
В соответствии с Конституцией Республики Казахстан (статья 33) "граждане Республики Казахстан имеют право участвовать в управлении делами государства".
По состоянию на 1 января 2005 года на государственной службе состоит 49713 женщин, или 57,4 % от общей численности госслужащих. В 2000 году их было меньше, 54 %.
Доля женщин среди политических государственных служащих составляет 11 % (в 2000 году - 8,8 %), из них в центральных аппаратах - 9,7 % (в 2000 году - 9,5%).
Численность женщин среди административных госслужащих увеличилась до 59,2 % (в 2000 году - 56,2 %), из них в центральных аппаратах - до 60,1 % (в 2000 году - 55, 2%). Такая же ситуация и в регионах.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан "О кадровом резерве государственной службы" в регионах создан резерв женских кадров для выдвижения на уровень принятия решений.
В ходе прошедших в 2003 году выборов в маслихаты был отмечен рост общественно-политической активности женщин. Кандидатами в депутаты было зарегистрировано 1484 женщины, или около 20 % от общего числа зарегистрированных. Из них победителями в острой конкурентной борьбе стали 568 женщин, или 17,1 % от общего числа избранных депутатов.
Для дальнейшего политического продвижения женщин Национальной комиссией по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан совместно с международными и неправительственными организациями проведено более 1200 конференций, тренингов и семинаров во всех регионах страны.
Сильные стороны
Более высокий образовательный уровень женщин.
Участие женщин в политике представляет достойную конкуренцию мужчинам и способствует улучшению состояния дел в стране.
Присутствие женщин в управленческих структурах развивает более гибкие, ориентированные на постоянно меняющуюся ситуацию, формы управления.
Женщины более исполнительны, аккуратны, коммуникабельны, проявляют больший интерес к людям и заботу о них.
Рост гражданской активности женщин, активизация деятельности женских неправительственных организаций.
Слабые стороны
Сохраняющиеся в обществе стереотипы о роли женщин в обществе, патриархальный подход к вопросам равенства полов.
Недостаток эффективных механизмов продвижения женщин.
Недостаточная поддержка инициатив женщин и их организаций со стороны государственных органов.
Отсутствие у политических партий стратегий и программ продвижения женщин во власть.
Фрагментарная деятельность женских неправительственных общественных объединений, разобщенность усилий женских организаций, направленных на защиту интересов женщин.
Недостаток у женщин политического опыта.
Возможности
Поддержка Президентом и Правительством Республики Казахстан усилий женщин и женских организаций, направленных на активизацию их участия в общественно-политической жизни.
Возможность введения квот для женщин, как временной меры для обеспечения более широкого их участия в исполнительной и представительной власти, в соответствии с  Конвенцией ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин.
Поддержка международными организациями процесса достижения равных возможностей для мужчин и женщин, повышения роли женщин в обществе.
Возможность изучения опыта развитых стран по вопросам политического продвижения женщин.
Угрозы
Формальное равенство мужчин и женщин не способствует демократии и дальнейшему развитию общества.
Незначительное число женщин на уровне принятия решений снижает их роль в проведении реформ в стране.
Общественные стереотипы и иррациональные предрассудки, которые не способствуют политическому продвижению женщин.
Недостаточная защита прав и законных интересов мужчин и женщин несет в себе угрозу достижению подлинного гендерного равенства.
Исполнение не на должном уровне законодательных актов и международных договоров, касающихся семьи, женщин и детей, как со стороны государственных органов, так и общественных объединений, может снизить активность женщин и женских НПО в деле реализации своих прав во всех сферах жизнедеятельности общества.
СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ
Расширение возможностей и улучшение положения женщин, их всестороннее участие на основе равенства в общественно-политической жизни.
Внедрение действенных механизмов и временных мер для увеличения представительства женщин на уровне принятия решений.
Обеспечение гендерного равенства в органах управления при решении кадровых вопросов, особенно на уровне принятия решений.
Принятие мер по повышению политического потенциала женщин и их политической активности в решении социальных проблем.
Продолжение практики подготовки и продвижения женщин-лидеров через школы лидерства и другие механизмы их обучения.
СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ

2-БӨЛIМ. ҚОҒАМДЫҚ-САЯСИ ӨМIРДЕ ГЕНДЕРЛIК
ТЕҢДIККЕ ҚОЛ ЖЕТКIЗУ
МАҚСАТЫ
Атқарушы және өкілдiк билiк органдарында, шешiмдер қабылдау деңгейiндегi басқару процестерінде ерлер мен әйелдердiң тең (паритеттi) өкiлдiк етуiне қол жеткiзу.
ЖАҒДАЙДЫ ТАЛДАУ
Қазақстан Республикасының  Конституциясына сәйкес (33-бап) "Қазақстан Республикасының азаматтарының мемлекет iсiн басқаруға қатысуға құқығы бap".
2005 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттік қызметте 49713 әйел жұмыс iстейдi, немесе мемлекеттiк қызметшiлердiң жалпы санының 57,4 %-ы. 2000 жылы олардың саны азырақ болды, 54 %.
Саяси мемлекеттік қызметшілер арасындағы әйелдердiң үлесi 11 %-ды құрайды (2000 жылы - 8,8 %), олардың iшiнде орталық аппараттарда - 9,7 % (2000 жылы - 9,5 %).
Әкiмшілiк мемлекеттiк қызметшiлер арасындағы әйелдердiң үлесi 59,2 %-ғa дейін көбейдi (2000 жылы - 56,2 %), олардың iшiнде орталық аппараттарда - 60,1 %-ға дейiн (2000 жылы - 55,2 %). Өңiрлерде де жағдай осындай.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттiк қызметтiң кадр резервi туралы"  Жарлығына сәйкес өңiрлерде шешiмдер қабылдау деңгейiне жоғарылату үшiн әйел кадрлардың резервi құрылған. Алайда резервтен әйелдердi жоғарылату iс жүзiнде жүзеге асырылмайды.
2003 жылы өткен мәслихаттарға сайлау барысында әйелдердiң қоғамдық-саяси белсендiлiгiнiң артуы байқалды. Депутаттыққа кандидаттар болып 1484 әйел, немесе тiркелгендердiң жалпы санының 20 %-ға жуығы тiркелдi. Олардың iшiнде күрделi бәсекелестiк күресте 568 әйел, немесе сайланған депутаттардың жалпы санының 17,1 %-ы жеңiмпаз болды.
Әйелдердi саяси тұрғыда одан әрi жоғарылату үшiн Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Отбасы және әйелдер iстерi жөніндегi ұлттық комиссия халықаралық және үкiметтiк емес ұйымдармен бiрлесiп, елдiң барлық өңiрлерiнде 1200-ден астам конференциялар, тренингтер және семинарлар өткiздi.
Күшті жақтары
Әйелдердiң бiлiм деңгейiнiң жоғарырақ болуы.
Әйелдердiң саясатқа қатысуы еркектермен лайықты бәсекелестіктi бiлдiредi және елдегi iстердiң жағдайының жақсаруына ықпал етедi.
Басқарушылық құрылымдарға әйелдердiң қатысуы едәуір икемдiрек, үнемi өзгерiп отыратын жағдайларға бағдар алған басқару нысандарын дамытады.
Әйелдер әлдеқайда тындырымды, ұқыпты, тiл табысқыш, адамдарға үлкен ынтамен қарауға және қамқорлық жасауға бейiм.
Әйелдердiң азаматтық белсендiлiгiнiң артуы, әйелдердiң үкiметтік емес ұйымдарының қызметiнiң жандануы.
Осал жақтары
Әйелдердiң қоғамдағы рөлі туралы қоғамда сақталып отырған таптауырындар, жыныстар теңдiгi мәселелерiне патриархаттық тұрғыдан келу.
Әйелдердi жоғарылатудың тиiмдi тетiктерiнiң жетiспеуi.
Әйелдердiң және олардың ұйымдарының бастамаларын мемлекеттiк органдар тарапынан қолдаудың жеткiлiксiздiгi.
Саяси партияларда әйелдердi билiкке жоғарылату стратегиялары мен бағдарламаларының болмауы.
Әйелдердiң үкiметтік емес қоғамдық ұйымдарының толымсыз қызметi, әйелдер ұйымдарының әйелдердiң мүдделерiн қорғауға бағытталған күш-әрекетiнің бытыраңқылығы.
Әйелдерде саяси тәжiрибенiң жетiмсiздігі.
Мүмкiндiктер
Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң әйелдердiң және әйелдер ұйымдарының қоғамдық-саяси өмiрге араласуын жандандыруға бағытталған күш-жiгерiне қолдау көрсетуi.
БҰҰ-ның Әйелдерге қатысты кемсiтудiң барлық нысандарын жою туралы  конвенциясына сәйкес, әйелдердiң атқарушы және өкiлдiк билiкке неғұрлым кеңiрек қатысуын қамтамасыз етуге арналған уақытша шара ретiнде әйелдер үшін квоталар енгiзу мүмкiндігі.
Ерлер мен әйелдер үшiн тең мүмкiндiктерге қол жеткiзу, әйелдердiң қоғамдағы рөлiн арттыру процесiне халықаралық ұйымдардың қолдау көрсетуi.
Дамыған елдердiң әйелдердi саяси тұрғыдан жоғарылату мәселелерi жөнiндегi тәжiрибенiң зерделеу мүмкiндiгi.
Қатерлер
Ерлер мен әйелдердiң қағаз жүзiндегi теңдiгі демократияға және қоғамның одан әрi дамуына ықпал етпейдi.
Шешiмдер қабылдау деңгейiндегi әйелдер санының шамалы ғана болуы олардың елде реформалар жүргiзудегi рөлiн төмендетедi.
Әйелдердi саяси жағынан iлгерілетуге ықпал етпейтiн қоғамдық таптаурындар мен ақылға сыймайтын ескi нанымдар.
Ерлер мен әйелдердiң құқықтары мен заңды мүдделерiнiң жеткілiксiз қорғалуы шынайы гендерлiк теңдікке қол жеткiзу үшiн қатер тудырады.
Отбасы, әйелдер мен балаларға қатысты заңнамалық актілердiң және халықаралық шарттардың мемлекеттік органдар тарапынан да, қоғамдық ұйымдар тарапынан да лайықты деңгейде орындалмауы қоғам өмiрiнiң барлық салаларында әйелдердiң және үкiметтiк емес әйелдер ұйымдарының өз құқықтарын iске асыруындағы белсендiлігін төмендетуi мүмкiн.
СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕTTEP
Әйелдердiң мүмкiндiктерiн кеңейту және жағдайын жақсарту, олардың қоғамдық-саяси өмiрге теңдiк негізiнде жан-жақты қатысуы.
Шешiмдер қабылдау деңгейiнде әйелдердiң өкілдігін арттыруға арналған пәрмендi тетiктер мен уақытша шараларды енгiзу.
Кадр мәселелерiн шешу кезiнде, әсiресе шешiмдер қабылдау деңгейiнде басқару органдарындағы гендерлік теңдіктi қамтамасыз ету.
Әйелдердiң саяси әлеуетiн және олардың әлеуметтiк мәселелердi шешудегi саяси белсенділiгін арттыру жөнiнде шаралар қабылдау.
Көшбасшы әйелдердi көшбасшылар мектептерi арқылы және оларды оқытудың басқа да тетiктерi арқылы даярлау мен жоғарылату практикасын жалғастыру.
IС-ҚИМЫЛДАР СТРАТЕГИЯСЫ

Добиваться 30 %-ной представленности женщин на уровне принятия решений в соответствии с требованиями Пекинской платформы действий по улучшению положения женщин (1995 г.). В этих целях:
выдвигать женщин на различные должности из утвержденного резерва кадров;
включить в должностные инструкции государственных служащих положения о недопустимости гендерной дискриминации при исполнении профессиональных обязанностей;
рассмотреть возможность принятия временных мер для выравнивания соотношения мужчин и женщин на руководящих постах (квотирование).
Продолжить практику обучения и подготовки женщин-политиков (центры, школы женского лидерства) при содействии международных организаций.
Развивать сотрудничество государственных органов с общественными объединениями и НПО, работающими в области защиты прав и интересов семьи, женщин, детей и уязвимых групп мужчин.
Добиваться формирования партийных списков с учетом и соблюдением гендерного баланса при выдвижении женщин и мужчин на руководящие должности и выборные органы, как на республиканском, так и местном уровнях. Проводить просветительскую работу, путем организации семинаров и тренингов, как с мужским руководством партий, так и с женщинами, желающими заниматься политической деятельностью.
Индикаторы:
1. Наличие Закона Республики Казахстан "О равных правах и равных возможностях мужчин и женщин".
2. Количество женщин на руководящих должностях на уровне принятия решений.
3. Доля женщин в Парламенте.
4. Доля женщин в политике/политических партиях.
5. Наличие механизмов по продвижению женщин в государственных учреждениях.
РАЗДЕЛ 3. ДОСТИЖЕНИЕ ГЕНДЕРНОГО
РАВЕНСТВА В ЭКОНОМИКЕ
ЦЕЛЬ
Достижение гендерного равенства в экономической сфере, дальнейшее развитие предпринимательства среди женщин, повышение конкурентоспособности женщин на рынке труда.
АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
Благодаря внутренней стабильности, реализации  Стратегии    индустриально-инновационного развития, государственных программ возрождения села, развития малого бизнеса и снижения бедности в Казахстане создаются большие возможности для сокращения безработицы и обеспечения занятости мужчин и женщин.
Создана реально работающая рыночная экономика. Валовой внутренний продукт на душу населения увеличился почти в 4 раза и сейчас составляет 2700 долларов. К 2008 году прогнозируется удвоение этого показателя. Вклады населения в банках по своим объемам достигли почти 40 % республиканского бюджета. Сегодня Казахстан, по классификации Всемирного банка, входит в группу стран со средним уровнем дохода.

Әйелдердің жағдайын жақсарту бойынша iс-қимылдардың Пекиндiк платформасының (1995 ж.) талаптарына сәйкес әйелдердiң шешiмдер қабылдау деңгейiнде 30% өкiлдiгi болуына қол жеткiзу. Бұл мақсатта:
бекiтілген кадрлық резервтен әйелдердi түрлi лауазымдарға жоғарылату;
мемлекеттiк қызметшiлердiң лауазымдық нұсқаулықтарына кәсiби мiндеттердi орындау кезiнде гендерлік кемсiтушілiкке жол берiлмеу туралы ереженi енгiзу;
басшы орындардағы ерлер мен әйелдердiң арақатынасын теңестiру үшін уақытша шаралар қабылдау (квоталау) мүмкiндiгiн қарастыру.
Халықаралық ұйымдардың жәрдем көрсетуi арқылы саясаткер әйелдерді оқыту мен даярлау практикасын (әйелдер көшбасшылығы орталықтары, мектептерi) жалғастыру.
Мемлекеттiк органдардың отбасының, әйелдердiң, балалардың және ерлердiң осал топтарының құқықтары мен мүдделерiн қорғау саласында жұмыс iстейтiн қоғамдық бiрлестіктермен және YЕҰ-мен ынтымақтастығын дамыту.
Республикалық, сондай-ақ жергілiктi деңгейлерде де басшылық қызметтерге және сайланушы органдарға әйелдер мен ерлердi ұсынған кезде партиялық тiзiмдердiң гендерлiк теңгерiмдi ескере және сақтай отырып қалыптастырылуына ұмтылу. Партиялардың ерлерден тұратын басшылығымен, сондай-ақ саяси қызметпен айналысқысы келетiн әйелдермен де семинарлар мен тренингтер ұйымдастыру жолымен ағартушылық жұмыс жүргiзу.
Көрсеткiштер:
1. "Ерлер мен әйелдердiң тең құқықтары мен тең мүмкiндiктерi туралы" Қазақстан Республикасы заңының болуы.
2. Шешiмдер қабылдау деңгейiнде басшылық қызметтердегі әйелдердiң саны;
3. Парламенттегi әйелдердiң үлесi;
4. Саясаттағы/саяси партиялардағы әйелдердiң үлесi;
5. Әйелдердi мемлекеттiк мекемелерге жоғарлату жөнiндегi тетіктердiң болуы.
3-БӨЛIМ. ЭКОНОМИКАДА ГЕНДЕРЛIК ТЕҢДIККЕ ҚОЛ ЖЕТКIЗУ
МАҚСАТЫ
Экономикалық салада гендерлік теңдiкке қол жеткiзу, әйелдер арасындағы кәсiпкерлiктi одан әрi дамыту, әйелдердiң еңбек нарығындағы бәсекеге қабiлеттiлігін арттыру.
ЖАҒДАЙДЫ ТАЛДАУ
Iшкi тұрақтылықтың, Индустриялық-инновациялық даму  стратегиясын , ауылды қайта өркендету, шағын бизнестi дамыту және кедейлiктi азайту мемлекеттiк бағдарламаларының iске асырылуы арқасында Қазақстанда жұмыссыздықты азайту және ерлер мен әйелдердiң жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету үшiн үлкен мүмкiндiктер жасалуда.
Шын мәнiнде жұмыс iстейтiн нарықтық экономика құрылды. Жан басына шаққандағы жалпы iшкi өнiм 4 есе дерлiк өсті және қазiргi 2700 долларды құрайды. 2008 жылға қарай бұл көрсеткiштi екi еселендіру болжанып отыр. Халықтың банкiлердегі салымдары шамамен республикалық бюджеттің 40 %-ына жуық жеттi. Дүниежүзілік банкiнiң сыныптамасы бойынша Қазақстан бүгiн орташа табыс деңгейi бар елдер тобына кiредi.

В настоящее время в экономике Казахстана занято 3,7 млн. женщин, что составляет 49 % от общего числа работающих.
Программа по снижению бедности в Республике Казахстан на 2003-2005 годы позволит к концу 2005 года по сравнению с началом 2003 года на 17 4 % снизить долю населения, имеющего доходы ниже прожиточного минимума, на 48,8 % - проживающего ниже черты бедности, с 9,3 % до 8,1 % - уровень безработицы.
Принят  Закон Республики Казахстан "О микрокредитных организациях", который регулирует правовое положение и упрощает порядок создания этих организаций. За прошедшие 7 лет по Программе микрокредитования наименее обеспеченным гражданам выдано около 125 тыс. микрокредитов на общую сумму более 12 млрд. тенге.
В 2004 году в уполномоченные органы по вопросам занятости обратились за содействием в трудоустройстве 282 тыс. безработных, из них 142,8 тыс. женщин (51 %). Из последних проживающих в сельской местности - 43,5 тыс. чел. (30 %). Трудоустроено - 74,5 тыс. женщин (52 %), в т.ч. в сельской местности - 21,6 тыс. (50 %). 79,9 тыс. безработных женщин (59,5 % от общего числа) приняли участие в общественных работах.
В настоящее время женщины быстрее могут найти работу в нерегистрируемом секторе. Торговля, или, так называемое, "самозанятое население", представлено, в основном, женщинами, для которых это единственный источник доходов и существования для всей семьи. Особенно велика доля самозанятости женщин в аграрном секторе, где она достигает 60 %.
Отраслевая и профессиональная дифференциация между мужчинами и женщинами значительно влияет на разницу в уровне оплаты труда. Высокий уровень заработной платы в отрасли приводит к увеличению в ней занятости мужчин и, соответственно, вытеснению женщин в те сферы деятельности, где оплата труда ниже.
Среднемесячная заработная плата женщин в 2004 году составила 21 тыс. тенге (160 долл. США). Наблюдается снижение соотношения средней заработной платы женщин и мужчин. Если в 1999 году у женщин она составляла 67,6 % от зарплаты мужчин, то в 2004 году - 61,7 %. Эта тенденция сохраняется даже в традиционно "женских" отраслях экономики (здравоохранение, образование, сфера социальных услуг, культура).
В 2004 году численность работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда, составила 1340,4 тыс. человек, из них женщин - 528,6 тыс. человек (39,4 %).
Удельный вес женщин среди наемных работников на малых предприятиях составляет 34 %, доля фермерских хозяйств, возглавляемых женщинами, составляет 10%.

Қазiргi кезде Қазақстанның экономикасында 3,7 млн. әйел жұмыс iстейдi, бұл жұмыс iстейтіндердiң жалпы санының 49 %-ын құрайды.
Қазақстан Республикасындағы кедейлiктi азайту жөнiндегi 2003-2005 жылдарға арналған  бағдарлама 2005 жылдың соңына 2003 жылдың бас кезiмен салыстырғанда, ең төменгі күнкөріс деңгейiнен төмен адамдардың үлесiн 17,4 %-ға, кедейлiк шегiнен төмен өмiр сүретiндердiң үлесiн 48,8 %-ға, жұмыссыздық деңгейiн 9,3 %-дан 8,1 %-ға дейiн кемiтуге мүмкiндiк бередi.
"Микрокредиттік ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасының  заңы   қабылданды, ол осы ұйымдардың құқықтық жағдайын реттейдi және құрылу тәртiбiн оңайлатады. Өткен 7 жыл iшiнде Ең аз қамтамасыз етілген азаматтарға микрокредит беру бағдарламасы бойынша 12 млрд. теңгеден астам сомаға 125 мыңға жуық микрокредит берiлдi.
2004 жылы жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегі уәкiлетті органдарға жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу туралы өтiнiшпен 282 мың жұмыссыз жүгiнген, оның 142,8 мыңы - әйелдер (51 %). Соңғыларының iшiнде ауылдық жерлерде тұратыны - 43,5 мың адам (30 %). Жұмысқа орналастырылғаны - 74,5 мың әйел (52 %), оның iшiнде ауылдық жерлерде тұратыны - 21,6 мың (50 %). 79,9 мың жұмыссыз әйел (жалпы санының 59,5 %-ы) қоғамдық жұмыстарға қатыстырылды.
Қазiргi кезде әйелдер тiркелмейтiн секторда тезiрек жұмыс таба алады. Саудада немесе "өзiн өзi жұмыспен қамтыған халық" деп аталатындардың қатарында негізiнен әйелдер басым, олар үшiн бұл табыс табудың және бүкiл отбасы үшiн күн көрудiң бiрден бiр көзi. Өзiн өзі жұмыспен қамтыған әйелдердiң үлесi әсiресе аграрлық секторда жоғары, онда бұл 60 %-ға жетедi.
Ерлер мен әйелдер арасында салалық және кәсiптiк жағынан саралану еңбекке ақы төлеу деңгейiндегi айырмашылыққа айтарлықтай ықпал етедi. Саладағы еңбекақының жоғары деңгейi онда ерлердiң жұмыспен қамтылуының артуына және тиiсiнше әйелдердiң еңбекақысы төмен қызмет салаларына ығыстырылуына әкеледi.
Әйелдердiң орташа айлық жалақысы 2004 жылы 21 мың теңгенi (160 АҚШ долл.) құрады. Әйелдер мен ерлердiң орташа еңбекақысының арақатынасының төмендегені байқалады. Егер 1999 жылы әйелдердiң орташа жалақысы ерлер жалақысының 67,6 %-ын құраса, ал 2004 жылы - 61,7 %-ын құрады. Бұл үрдiс тiптi экономиканың дәстүрлi "әйелдік" болып саналатын салаларында да (денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтiк қызметтер көрсету саласы, мәдениет) сақталып отыр.
2004 жылы зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс iстейтiн қызметкерлердiң саны 1340,4 мың адамды құрады, соның iшiнде әйелдер - 528,6 мың адам (39,8 %).
Шағын кәсiпорындарда жалданып жұмыс iстейтiн қызметкерлердiң iшiнде әйелдердiң үлес салмағы 34 %-ды, әйелдер басқаратын фермерлiк қожалықтардың үлесi 10 %-ды құрайды.

Доля населения с доходами ниже прожиточного минимума составляет 19,8 %.
Сильные стороны
Целевое увеличение инвестиций в человеческий капитал, которые по значимости не уступают инвестициям в экономическое развитие страны, является важнейшей предпосылкой экономической модернизации на перспективу и необходимым условием долгосрочного стратегического планирования, осуществляемого на основе принципа гендерного равенства.
Понимание руководством страны необходимости предотвращение любых форм дискриминации в отношении женщин.
Начатая Правительством Республики Казахстан поддержка отраслей, в которых преимущественно заняты женщины.
Поддержка Правительством Республики Казахстан кредитной линии для женщин-предпринимателей.
Рост активности женщин в экономике.
Развитие женских неправительственных организаций, занимающихся экономическим продвижением женщин.
Слабые стороны
Неравномерность в распределении ресурсов между мужчинами и женщинами.
Женщины в силу ряда социальных, культурных особенностей и традиций оказались в более трудном положении, чем мужчины.
Женщинам труднее получить кредит, поскольку многие из них не обладают залоговым имуществом.
Более высокий уровень безработных среди женщин, по сравнению с мужчинами и скрытая дискриминация при приеме на работу и увольнении.
Более высокий уровень бедности среди женщин, по сравнению с мужчинами.
На женщин возложена основная часть неоплачиваемой домашней работы, и у них меньше остается времени на карьеру, повышение квалификации, самообразование. Наше общество до сих пор не признает экономической ценности домашнего неоплачиваемого труда женщин, в том числе ухода за детьми.
Отсутствие гендерного подхода при составлении бюджета.
Отсутствие гендерного анализа и гендерных индикаторов, фиксирующих результаты осуществления гендерной политики в экономике.
Возможности
Принимаемые руководством страны меры по экономическому продвижению женщин и разработка государственной политики по данному вопросу.
Поддержка международными организациями процессов достижения равных возможностей для мужчин и женщин.
Активизация деятельности неправительственных организаций по вопросам экономического продвижения женщин.
Возможность подготовки специалистов за рубежом и в странах СНГ в рамках различных соглашений.
Установление контактов с национальными, региональными и международными организациями, занимающимися вопросами экономического продвижения женщин.
Расширение возможностей женщин в получении кредитов. Обучение женщин новым навыкам и специальностям, которые будут создаваться в высокооплачиваемых производственных сферах.
Угрозы
У мужчин риск бедности высок среди безработных, одиноких пенсионеров и инвалидов. Группу риска в отношении бедности у женщин составляют одинокие матери, женщины-инвалиды, матери, имеющие на содержании детей-инвалидов, и безработные.
Более слабые конкурентные позиции женщин проявляются, в первую очередь, в их сконцентрированности в низкооплачиваемых отраслях. Усугубляет бедность работающих женщин неравномерное распределение мужчин и женщин по отраслям экономики и профессиям, а также позициям и должностной иерархии.
Высокий уровень образования не гарантирует работающим женщинам-специалистам перспектив должностного роста.
Экономические права мужчин и женщин не имеют механизмов реализации в силу простого факта - отсутствие правосознания у широких слоев граждан республики. Именно этот фактор ограничивает возможность появления и рассмотрения исков по нарушению экономических прав.
Отсутствие исследований и информационных кампаний по дискриминации в отношении женщин в области занятости.
В условиях безработицы женщины подвержены большей опасности сексуальных домогательств и дискриминации, в том числе и на рабочем месте.
СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ
Координация и развитие межсекторального сотрудничества для усиления взаимодействия усилий государства и гражданского общества по введению и усилению контроля за созданием более гендерно ориентированной, справедливой социальной и экономической ситуации в стране.
Внедрение гендерного подхода в процесс составления бюджетов всех уровней. Обучение специалистов разработке гендерных бюджетов и контролю за их исполнением. Анализ смет расходов с точки зрения ожидаемых последствий преодоления гендерного неравенства.
Разработка гендерной составляющей стратегического прогноза социально-экономического развития страны. Анализ вклада мужчин и женщин в макроэкономические результаты из проводимой макроэкономической политики.
Проведение мониторинга, гендерной сбалансированности занятости во всех отраслях экономики. Повышение уровня занятости на основании принципов гендерного равенства. Снижение уровня безработицы.
Оптимизация методов реструктуризации экономики в интересах снижения безработицы и преодоления гендерной асимметрии на рынке труда, связанной с доминирующей феминизацией занятости в наименее престижных и низкооплачиваемых областях производства.
Разработка механизма проведения гендерной экспертизы (экономической, социальной и юридической).
Выравнивание уровня оплаты труда между отраслями экономики и снижение различий в характере и оплате труда между женщинами и мужчинами с безусловным соблюдением требований равной оплаты за равный труд. Анализ макроэкономических последствий неоплачиваемой работы мужчин и женщин в рамках социального воспроизводства.
Обеспечение равных возможностей на рынке труда и содействие занятости женщин.
Принятие программ по обеспечению равного доступа к экономическим ресурсам для сельских женщин.
Экономическое и правовое просвещение всех слоев населения.
СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
Рассмотреть вопрос о присоединении Казахстана к Конвенциям Международной организации труда "О равном обращении и равных возможностях для трудящихся мужчин и женщин: трудящиеся с семейными обязанностями", и "О минимальных нормах социального обеспечения".
Разработать мероприятия, направленные на выполнение целей развития тысячелетия способствующих:
повышению конкурентоспособности женщин на рынке труда с применением системы поддержки - консультаций, помощи в обучении и трудоустройстве;
дальнейшему развитию предпринимательства и самозанятости среди женщин;
профессиональной переподготовке женщин, обучению администрированию и управлению бизнесом. При этом учеба будет сконцентрирована на следующих темах; бизнес-менеджмент, воспитание уверенности в себе и повышение компетентности.
Создать широкую сеть центров экономического образования, совершенствовать меры по развитию малого и среднего бизнеса путем финансовой поддержки предпринимательства, широкого развития консультационных и маркетинговых услуг.
Разработать механизмы по вовлечению женщин в бизнес и содействию в дальнейшем развитии существующих предприятий. Потребности женщин в труде учитывать при проведении дальнейших преобразований в экономике. Особое внимание уделять развитию занятости женщин в сельском хозяйстве, в том числе в сфере переработки сельхозпродукции.
Создать систему гарантий по достижению гендерного равенства при продвижении по службе и условия для сочетания успешной карьеры с домашними обязанностями и воспитанием детей.
Наметить меры по поддержке женщин и мужчин, занимающихся уходом за детьми и их воспитанием. Разработать механизмы привлечения мужчин к уходу за ребенком.
Усилить механизмы и повысить роль социального партнерства в решении вопросов гендерного равенства. Применять современные методики при анализе и изучении ситуации в трудовых коллективах, на рабочих местах для обеспечения волеизъявления работников, администрации и профсоюзов: собрания, сборы предложений по соблюдению равных возможностей женщин и мужчин, письменные выражения своих мнений и идей.
Больше девушек и женщин обучать техническим специальностям.
Создать условия для развития социально-ориентированного предпринимательства с учетом гендерных аспектов, направленного на:
усиление гуманитарной мотивации трудовой деятельности и самого бизнеса, инвестиции в "человеческий капитал";
распространение и развитие семейного бизнеса, укрепляющего институт семьи. Создание широкой сети рабочих мест "на дому" со свободным графиком работы и новыми формами разделения труда;
вытеснение силовых и командных методов решения проблем в сфере управления бизнесом экономическими методами с развитием социального партнерства и духа взаимопомощи.
Проводить специальные обследования по выявлению причин гендерного неравенства в разных отраслях и на разных уровнях руководства экономикой.
Проводить прогноз экономической активности населения с учетом гендерной специфики отдельных регионов и секторов производства, а также данных мониторинга бедности.
Проводить прогнозный расчет потребности в специалистах для экономики Казахстана с учетом гендерного аспекта.
Совершенствовать законодательную и нормативную базу по режиму и охране труда с учетом гендерного аспекта, внедрять и расширять гибкие формы занятости, улучшать условия труда. Особые нормы заложить для беременных женщин и женщин, имеющих детей.
Реализовывать мероприятия, направленные на улучшение условий труда с учетом гендерной специфики, обеспечением контроля за их проведением.
Рассмотреть возможность субсидирования обязательных пенсионных взносов в пользу работающих по найму женщин, находящихся в отпуске по уходу за ребенком.
Индикаторы:

Табысы ең төменгі күнкөрiс деңгейiнен аз халықтың саны 19,8 %-ды құрайды.
Күштi жақтары
Мәнділігі жағынан елдiң экономикалық дамуына құйылатын инвестициялардан кем түспейтiн адами капиталға инвестицияларды мақсатты түрде көбейту перспективадағы экономикалық жаңартудың аса маңызды алғышарты әрi гендерлiк теңдiк қағидаты негiзiнде жүзеге асырылатын ұзақ мерзiмдi стратегиялық жоспарлаудың қажеттi шарты болып табылады.
Ел басшылығының әйелдерге қатысты кемсiтудiң кез келген нысандарын болдырмау қажеттілiгін түсiнуi.
Негiзiнен әйелдер жұмыс iстейтiн салаларға Қазақстан Республикасы Үкіметiнiң қолдау көрсете бастауы.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кәсiпкер әйелдерге арналған кредиттiк желiнi қолдауы.
Әйелдердiң экономикадағы белсенділігінiң артуы.
Әйелдердi экономикалық жағынан ілгерілетумен айналысатын әйелдердiң үкiметтік емес ұйымдарын дамыту.
Осал жақтары
Ерлер мен әйелдердiң арасындағы ресурстарды бөлудегi бiркелкілiктің болмауы.
Әйелдер бiрқатар әлеуметтiк, мәдени ерекшелiктер мен дәстүрлерге байланысты ерлерге қарағанда қиынырақ жағдайға тап болды.
Әйелдердiң кредит алуы қиын, себебi олардың көпшілiгiнің кепiлге салатын мүлкi жоқ.
Ерлермен салыстырғанда әйелдердiң арасындағы жұмыссыздықтың деңгейi әлдеқайда жоғары болуы және жұмысқа қабылдау және жұмыстан босату кезiндегі астыртын кемсiтушiлiк.
Ерлермен салыстырғанда әйелдердiң арасындағы кедейлiктiң деңгейі әлдеқайда жоғары болуы.
Әйелдерге ақысы төленбейтiн үй жұмысының негiзгi бөлiгi жүктелген, сондықтан мансапқа, білiктiлiгiн жоғарылатуға, өздiгінен бiлiм алуға олардың уақыты аз қалады. Бiздiң қоғам әйелдердiң үйдегi ақысы төленбейтiн еңбегiнiң, соның iшiнде бала күтiмiнiң экономикалық құндылығын осы уақытқа дейін мойындамай келедi.
Бюджетті жасау кезiнде гендерлiк әдiстiң болмауы.
Экономикада гендерлiк саясаттың жүзеге асырылуының нәтижелерiн тіркеп отыратын гендерлiк талдау мен гендерлiк көрсеткіштердiң болмауы.
Мүмкiндiктер
Әйелдердi экономикалық жағынан iлгерiлету бойынша ел басшылығы қабылдайтын шаралар және осы мәселе бойынша мемлекеттiк саясаттың әзiрленуi.
Халықаралық ұйымдардың ерлер мен әйелдер үшін тең мүмкiндiктерге қол жеткiзу үрдiстерін қолдауы.
Yкiметтiк емес ұйымдардың әйелдердi экономикалық жағынан ілгерiлету мәселелерi жөнiндегi қызметiн жандандыру.
Әртүрлi келiсiмдер шеңберiнде мамандарды шетелде және ТМД елдерiнде даярлау мүмкiндігі.
Әйелдердi экономикалық жағынан iлгерілету мәселелерiмен айналысатын ұлттық, өңiрлiк және халықаралық ұйымдармен байланыс орнату.
Әйелдердiң кредит алудағы мүмкiндiктерiн кеңейту. Жоғары ақы төленетiн өндiрiстiк салаларда құрылатын жаңа машықтар мен мамандықтарға әйелдердi оқытып-үйрету.
Қатерлер
Ерлердiң кедей болу қатерi жұмыссыздардың, жалғыз басты зейнеткерлер мен мүгедектердiң арасында жоғары. Әйелдердiң кедей болуына қатысты қатер тобын жалғызбасты аналар, мүгедек әйелдер, асырауында мүгедек балалары бар аналар және жұмыссыз әйелдер құрайды.
Әйелдердiң осалырақ бәсекелестiк позициялары бiрiншi кезекте олардың аз ақы төленетін салаларда шоғырлануынан көрiнедi. Жұмыс iстейтiн әйелдердiң кедейлiгiн ерлер мен әйелдердiң экономика салалары мен мамандықтар, сондай-ақ позициялар мен лауазымдық саты бойынша бiркелкi бөлiнбеуi тереңдете түседi.
Бiлiм деңгейiнiң жоғары болуы жұмыс iстейтiн маман әйелдерге мансаптық өсу перспективаларына кепілдiк бермейдi.
Республика азаматтары қалың көпшiлiгiнде құқықтық сананың болмауы сияқты қарапайым фактiге байланысты ерлер мен әйелдердiң экономикалық құқықтарының iске асырылу тетiктерi жоқ. Дәл осы фактор экономикалық құқықтардың бұзылуы жөнiндегі талаптардың пайда болуы мен оларды қарау мүмкiндiктерiн шектейдi.
Жұмыспен қамту саласында әйелдерге қатысты кемсiту бойынша зерттеулердiң және ақпараттық науқандардың болмауы.
Жұмыссыздық жағдайында әйелдер нәпсiлiк қудалану және кемсiту қатеріне көбiрек ұшырауға бейiм, соның iшiнде жұмыс орнында да ұшырайды.
СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР
Елде гендерлiк жағына көбiрек бағдар алған, әділеттi әлеуметтiк және экономикалық ахуал құруға бақылау жасауды енгiзу мен күшейту жөнiндегi мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара iс-қимылын күшейту үшiн сектор аралық ынтымақтастықты үйлестiру және дамыту.
Барлық деңгейлердегi бюджеттердi жасау процесiне гендерлiк әдiсті енгiзу. Мамандарды гендерлiк бюджеттер әзiрлеуге және олардың орындалуын бақылауға үйрету. Гендерлiк теңсiздiктi жеңудiң күтiлетiн салдарлары тұрғысынан шығыстар сметасына талдау жасау.
Елдiң әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық болжамының гендерлiк құрамасын әзiрлеу. Жүргізілiп жатқан макроэкономикалық саясаттың макроэкономикалық нәтижелерiне ерлер мен әйелдердiң қосқан үлесiн талдау.
Экономиканың барлық салаларында жұмыспен қамтылудың гендерлiк теңгерiмдiлігінiң мониторингiн жүргiзу. Гендерлік теңдiк қағидаттарының негiзiнде жұмыспен қамтылу деңгейiн жоғарылату. Жұмыссыздық деңгейiн төмендету.
Жұмыссыздықты азайту және өндiрiстiң ең беделi төмен әрi еңбекақы аз төленетiн салаларында жұмыспен қамтуда басым болып отырған феминизацияға байланысты еңбек нарығындағы гендерлiк ассиметрияны жеңу мүддесiнде экономиканы қайта құрылымдау әдiстерiн оңтайландыру.
Гендерлiк сараптама (экономикалық, әлеуметтiк және құқықтық) жүргiзу тетiгін әзiрлеу.
Салалар арасындағы еңбекке ақы төлеу деңгейiн теңдестiру және тең еңбек үшін тең ақы төлеу талаптарын сөзсiз орындай отырып, әйелдер мен epлep арасындағы еңбектiң сипаты мен ақысындағы айырмашылықтарды азайту. Әлеуметтік қайта жаңғырту шеңберiнде ерлер мен әйелдердiң ақы төленбейтiн жұмысының макроэкономикалық салдарларын талдау.
Еңбек нарығында тең мүмкiндiктердi қамтамасыз ету және әйелдердiң жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу.
Ауыл әйелдерi үшiн экономикалық ресурстарға қол жеткiзуде тең мүмкiндiктердi қамтамасыз ету жөнiндегі бағдарламаларды қабылдау.
Халықтың барлық топтарына экономикалық және құқықтық бiлiм беру.
ІС-ҚИМЫЛДАР СТРАТЕГИЯСЫ
Халықаралық еңбек ұйымының "Ер және әйел еңбекшiлерге тең қарау мен тең мүмкiндiктер туралы: отбасылық мiндеттерi бар еңбеккерлер" және "Әлеуметтiк қамсыздандырудың ең төменгі нормалары туралы" Конвенцияларына Қазақстанның қосылуы туралы мәселенi қарау. Мыңжылдықтың даму мақсаттарын орындауға бағытталған:
оқуға және еңбекке орналасуға қолдау-консультация беру, көмек көрсету жүйесiн қолдана отырып, әйелдердiң еңбек нарығындағы бәсекеге қабiлеттiлiгiн жоғарылатуға;
әйелдер арасындағы кәсiпкерлiктi және өзiн өзi жұмыспен қамтуды одан әрi дамытуға;
әйелдердi кәсiби жағынан қайта даярлауға, бизнестi әкiмшiлдендiрудi және басқаруды үйретуге ықпал ететiн iс-шараларды әзiрлеу. Бұл ретте оқыту мынадай тақырыптарға бағытталатын болады: бизнес-менеджмент, өзiне өзi сенiмдiлiктi тәрбиелеу және бiлiктiлiгiн жоғарылату.
Экономикалық бiлiм беру орталықтарының ауқымды жүйесiн құру, кәсiпкерлiкке қаржылық қолдау көрсету, консультациялық және маркетингтік қызметтердi кеңiнен дамыту жолымен шағын және орта бизнестi дамыту жөнiндегi iс-шараларды жетiлдiру.
Әйелдердi бизнеске тарту және жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындардың одан әрi дамуына жәрдемдесу жөнiндегі тетiктердi әзiрлеу. Экономикадағы одан арғы қайта құруларды iске асырған кезде әйелдердiң еңбекке деген мұқтаждығын ескеру. Әйелдердiң ауыл шаруашылығында, соның iшiнде ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу саласында жұмыспен қамтылуын дамытуға айрықша көңіл бөлу.
Қызмет бойынша жоғарылатылған кезде гендерлiк теңдiкке қол жеткiзу жөнiндегi кепiлдiктер жүйесiн құру және табысты мансапты үй iшiндегi мiндеттермен және бала тәрбиелеумен ұштастыру үшiн жағдайлар жасау.
Бала күтiмiмен және оларды тәрбиелеумен айналысатын әйелдер мен ерлерге қолдау көрсету жөнiндегi шараларды белгiлеу. Ерлердi бала күтiмiне тартудың тетiктерiн әзiрлеу.
Гендерлiк теңдiк мәселелерiн шешудегi әлеуметтiк серiктестiктiң тетiктерiн күшейту және рөлiн арттыру. Қызметкерлердiң, әкiмшiлiктiң және кәсiподақтардың ерiк бiлдiре алуын қамтамасыз ету үшін еңбек ұжымдарындағы, жұмыс орындарындағы ахуалды талдау мен зерделеу кезiнде қазiргi заманғы әдiстемелердi қолдану: жиналыстар, әйелдер мен ерлердiң тең мүмкiндiктерiн сақтау бойынша ұсыныстарды жинау, өз пiкiрлерi мен ойларын жазбаша түрде көрсету.
Техникалық мамандықтарға қыздар мен әйелдердi көбiрек оқып-үйрету.
Гендерлiк аспектілердi ескере отырып:
еңбек қызметiнiң және бизнестiң өзiнiң "адами капиталға" инвестициялардың iзгілік жағын күшейтуге;
отбасы институтын нығайтатын отбасылық бизнестi тарату және дамытуға. Еркiн еңбек кестесi мен еңбек бөлiсiнiң жаңа нысандары бар "үйдегi" жұмыс орындарының кең жүйесiн құруға;
бизнестi басқару саласындағы шешiм қабылдаудың күштiк және әмiрлiк әдiстерiн әлеуметтiк серiктестiктi және өзара көмек рухын дамыта отырып, экономикалық әдiстермен ығыстырып шығаруға бағытталған әлеуметтiк бағдар алған кәсiпкерлiктi дамыту үшiн жағдайлар жасау.
Экономиканың түрлi салаларындағы және түрлi басқару деңгейлерiндегi гендерлiк теңсiздiктiң себептерiн анықтау бойынша арнайы зерттеулер жүргiзу.
Жекелеген өңiрлердiң және өндiрiс секторларының гендерлiк ерекшелiктерiн, сондай-ақ кедейлiк мониторингінiң деректерiн ескере отырып, халықтың экономикалық белсенділiгiне болжам жүргiзу.
Гендерлiк аспектiнi ескере отырып, Қазақстанның экономикасы үшін мамандарға деген мұқтаждықтың болжамдық есебiн жүргiзу.
Гендерлiк аспектiнi ескере отырып, еңбек режимi мен еңбекті қорғау жөнiндегi заңнамалық және нормативтiк базаны жетiлдiру, жұмыспен қамтудың икемдi нысандарын енгiзу және кеңейту, еңбек жағдайларын жақсарту. Жүктi әйелдер мен балалы әйелдер үшiн ерекше нормалар қабылдау.
Гендерлiк ерекшелiктi ескере отырып, еңбек жағдайларын жақсартуға бағытталған iс-шараларды iске асыру, олардың жүргiзiлуiн бақылауды қамтамасыз ету.
Бала күтiмi бойынша демалыста жүрген, жалданып жұмыс iстейтiн әйелдердiң пайдасына мiндеттi зейнетақы жарналарын қаржыландыру мүмкiндiгiн қарастыру.
Көрсеткiштер:

1. Доля женщин, владеющих землей, в общей численности населения.
2. Численность получивших кредиты на приносящую доход деятельность, всего, в т.ч. мужчин, женщин, город-село.
3. Количество зарегистрированных предприятий, собственниками которых являются женщины.
4. Доля мужчин и женщин в формировании валового внутреннего продукта (ВВП).
5. Численность населения, обратившегося в органы по трудоустройству, всего, в т.ч. мужчины, женщины.
6. Численность самостоятельно-занятых мужчин и женщин.
7. Численность занятых в сельскохозяйственном производстве, всего, в т.ч. мужчины, женщины.
8. Соотношение заработной платы мужчин и женщин в разрезе город-село.
9. Количество вновь созданных рабочих мест в сельской местности, всего, в т.ч. мужчины, женщины.
10. Уровень безработицы среди мужчин и женщин в разрезе по возрасту, город-село.
11. Длительность безработицы среди мужчин и женщин.
12. Доля населения с доходами ниже стоимости продуктовой корзины, всего, в т.ч. мужчины, женщины, город-село.
13. Численность лиц, проживающих за чертой бедности, всего, в т.ч. мужчины, женщины.
14. Доля женщин на оплачиваемых рабочих местах в сферах труда, не связанных с сельским хозяйством.
15. Численность получателей социальных выплат, средний размер (пособий и пенсий), всего, в т.ч. мужчины, женщины.
16. Количество домохозяйств во главе с одним кормильцем в разрезе по полу.
РАЗДЕЛ 4. ГЕНДЕРНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ.
ПРАВОВОЕ И ГЕНДЕРНОЕ ПРОСВЕЩЕНИЕ
ЦЕЛЬ
Внедрение гендерных знаний в систему образования. Просвещение общества по осознанию необходимости правового и гендерного равенства, справедливых социальных отношений между мужчинами и женщинами.
АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
По данным переписи 1999 года, грамотность населения в возрасте 15 лет и старше составляет 99,5 %. Индекс доступности образования возрос с 0,927 в 1999 году до 0,944 в 2004 году.
Из общей численности населения в возрасте 15 лет и старше имеют среднее общее образование 33,5 % женщин и 40,0 % мужчин, среднее специальное образование - 24,6 % женщин и 19,9 % мужчин.
Доля женщин, имеющих высшее образование, составляет 13,2 %, мужчин - 12,0%.
Совокупная доля охвата обучением учащихся (в школах, профессионально-технических школах, колледжах, вузах) в возрасте 6-24 лет на начало 2004/2005 учебного года составила 74 %. Среди женщин этот показатель сложился на уровне 75 %, мужчин - 73 %.
В целом система образования страны феминизирована. В организациях среднего общего образования преобладают преподаватели женского пола (80 %), в дошкольных организациях воспитание и обучение детей дошкольного возраста осуществляют на 100 % женщины-воспитатели. Из 16 начальников областных, городов Астаны и Алматы департаментов образования - 6 женщин (37,5%).

1. Халықтың жалпы санындағы жер иеленушi әйелдердiң үлесi;
2. Кiрiс әкелетiн қызметке кредит алған адамдардың саны, соның iшiнде ерлер, әйелдер, қала-ауыл;
3. Меншiк иелерi әйелдер болып табылатын тiркелген кәсiпорындардың саны;
4. IЖӨ-дi қалыптастырудағы еркектер мен әйелдердiң үлесi;
5. Жұмысқа орналастыру органдарына өтiнiшпен жүгiнген халықтың саны, барлығы, соның iшiнде ерлер, әйелдер;
6. Өзiн өзi жұмыспен қамтыған ерлер мен әйелдердiң саны;
7. Ауыл шаруашылығы өндiрiсiнде жұмыс iстейтiндердiң саны, барлығы, соның iшiнде epлеp, әйелдер;
8. Eрлер мен әйелдердiң жалақысының қала-ауыл қимасындағы арақатынасы;
9. Ауылдық жерде жаңадан құрылған жұмыс орындарының саны, барлығы, соның iшiнде ерлер, әйелдер;
10. Ерлер мен әйелдер арасындағы жұмыссыздықтың жас шамасы, қала-ауыл қимасындағы деңгейi;
11. Ерлер мен әйелдер арасындағы жұмыссыздықтың ұзақтығы;
12. Азық-түлiк себетiнiң құнынан төмен кiрiс кiретiн халықтың үлесi, барлығы, соның iшiнде ерлер, әйелдер, қала-ауыл;
13. Кедейлiк шегiнен төмен өмiр сүретін адамдардың саны, барлығы, соның iшiнде ерлер, әйелдер;
14. Ауыл шаруашылығымен байланысы жоқ еңбек салаларындағы ақы төленетін жұмыс орындарындағы әйелдердiң үлесi;
15. Әлеуметтiк төлемақылар (жәрдемақылар мен зейнетақылар) алушылардың саны, барлығы, соның iшiнде ерлер, әйелдер;
16. Бір асыраушысы бар үй шаруашылықтарының жыныс бойынша қимадағы саны.
4-БӨЛIМ. ГЕНДЕРЛIК БIЛIМ БЕРУ.
ҚҰҚЫҚТЫҚ ЖӘНЕ ГЕНДЕРЛIК АҒАРТУ
МАҚСАТЫ
Бiлiм беру жүйесiне гендерлік бiлiмдердi енгiзу. Қоғамды ерлер мен әйелдер арасындағы құқықтық және гендерлік теңдiктiң әдiлеттi әлеуметтiк қарым-қатынастың қажеттігін түсiну бойынша ағарту.
ЖАҒДАЙДЫ ТАЛДАУ
1999 жылғы санақтың деректерi бойынша 15 және одан жоғары жастағы халықтың сауаттылығы 99,5 %-ды құрайды. Бiлiм беруге қол жеткiзе алу индексi 1999 жылғы 0,927-ден 2004 жылғы 0,944 %-ға дейiн өскен.
Жасы 15-тегі және одан үлкен халықтың жалпы санынан әйелдердiң 33,5 %-ның және ерлердiң 40,0 %-ның жалпы орта білімі, әйелдердiң 24,6 %-ның және ерлердің 19,9 % арнайы орта білiмi бар.
Жоғары бiлiмi бар әйелдердiң үлесi 13,2 %-ды, ерлердiң үлесi - 12,0 %-ды құрайды.
6-24 жастағы бiлiм алушыларды оқумен қамтудың (мектептерде, кәсіптік-техникалық мектептерде, колледждерде, жоғары оқу орындарында) жиынтықты үлесi 2004-2005 оқу жылының бас кезiне қарай 74 %-ды құрады. Әйелдердiң арасында бұл көрсеткiш 75 %, ерлер арасында - 73 % деңгейiнде қалыптасты.
Тұтастай алғанда, елдiң білiм беру жүйесiнде әйелдер басым. Жалпы орта бiлiм беру ұйымдарында әйел жынысты оқытушылар саны басым (80 %), мектепке дейiнгі ұйымдарда мектеп жасына дейiнгі балаларды тәрбиелеу мен оқытуды 100 % әйел тәрбиешілер жүзеге асырады.
Облыстардың, Астана қаласы мен Алматы қаласының бiлiм департаменттерiнiң 16 бастығының 6 әйел (37,5%).

Охват учащихся на всех ступенях образования (от 6 до 24 лет) женского пола составляет 81,1 %, мужского пола - 70,9 %. Доля юношей, не получивших общее среднее образование, в два раза выше, чем девушек.
В системе начального профессионального образования по таким профессиям сферы обслуживания, как секретарь-референт, швея, повар, парикмахер и другие, 99,8 % составляют девушки.
Проведена гендерная экспертиза учебников средних общеобразовательных школ. Выявлена гендерная асимметрия, которая закрепляется и воспроизводится в сознании детей. Усваиваются устаревшие стереотипные роли мальчиков и девочек.
Разработаны учебные программы по гендерному образованию для предшколы (6-7 лет), 1-4 класса и студентов вузов, в 2005 году они будут разработаны и для 5-11 классов. Ведется разработка учебных пособий для учителей и учеников.
В целях внедрения гендерных подходов в системе высшего образования введен учебно-методический комплект для студентов "Введение в теорию гендера".
При Казахском государственном женском педагогическом институте создан научно-исследовательский институт социальных и гендерных исследований. Им разработаны учебное пособие "Основы гендерного образования", на казахском и русском языках, для студентов вузов, обучающихся по педагогическим специальностям, а также гендерные индикаторы для всей системы образования.
При поддержке ЮНЕСКО реализуется проект по гендерному образованию в рамках национальной программы "Образование для всех".
Гендерные курсы преподаются в Казахском государственном национальном университете им. аль-Фараби (на отделениях социологии, психологии, педагогики, истории, права, социальной работы, филологии), Казахском национальном педагогическом университете им. Абая, Казахском государственном женском педагогическом институте, университетах городов Караганды, Усть-Каменогорска, Уральска, Талдыкоргана, Семипалатинска, Костаная и других.
В системе Министерства внутренних дел в учебные программы колледжей введены 10-ти часовые факультативные занятия по теме "Гендерные проблемы и задачи органов внутренних дел". Гендерные вопросы освещаются при прохождении курса "Оперативно-розыскная деятельность" и "Уголовное право".
Вместе с тем, все проводимые мероприятия носят разрозненный характер. Необходима продуманная политика по гендерному образованию и правовому просвещению населения.
Сильные стороны
Гендерное образование способствует проведению политики гендерного равенства на всех уровнях и во всех сферах жизни общества.
Проведена гендерная экспертиза учебников общеобразовательных школ, разрабатываются программы и учебники, в ближайшее годы они будут внедрены в систему образования.
Женщины имеют высокий уровень образования.

Бiлiм берудiң барлық сатыларындағы (6 мен 24 жас арасы) әйел жынысты оқушыларды қамту 81,1 %-ды, ер жыныстыларды - 70,9 %-ды құрайды. Жалпы орта бiлiм алмаған бозбалалардың үлесi қыздардың үлесiнен екі есе жоғары.
Бастапқы кәсіптік бiлiм беру жүйесiнде хатшы-референт, тiгiншi, аспаз, шаштараз және басқа сияқты мамандықтар бойынша 99,8 %-ды қыздар құрайды.
Жалпы орта білiм беретiн мектептердiң оқулықтарының гендерлiк сараптамасы жүргiзілдi. Балалардың санасында орнығып, қайта жаңғыратын гендерлік ассиметрия анықталды. Ұл балалар мен қыз балалардың ескiрген таптауырын рөлдері меңгеріледi.
Мектепке дайындық сыныптарына (6-7 жас), 1-4 сыныптарға және жоғары оқу орындарының студенттеріне арналған гендерлік білiм беру жөнiндегi оқу бағдарламалары әзiрлендi, 2005 жылы олар 5-11 сыныптар үшiн де әзірленетін болады. Мұғалiмдер мен оқушыларға арналған оқу құралдарын әзiрлеу жүрiп жатыp.
Жоғары білiм жүйесiне гендерлiк әдiстердi енгiзу мақсатында студенттерге арналған "Гендер теориясына кiрiспе" атты оқу-әдiстемелiк жиынтық енгiзiлдi.
Қазақ Мемлекеттік қыздар педагогикалық институтының жанынан Әлеуметтiк және гендерлік зерттеулер ғылыми-зертеу институты құрылды.
Онда педагогикалық мамандықтар бойынша оқып жүрген жоғары оқу орындарының студенттерi үшiн қазақ және орыс тiлдерiнде "Гендерлiк білiм негiздерi" оқу құралы, сондай-ақ бүкiл білiм беру жүйесi үшiн гендерлiк көрсеткiштер әзiрлендi.
ЮНЕСКО-ның қолдауымен "Барлығына арналған білiм" ұлттық бағдарламасының шеңберiнде гендерлiк бiлiм беру бойынша жоба iске асырылуда.
Гендерлiк курстар Әл Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк ұлттық университетiнде (социология, психология, педагогика, тарих, құқық, әлеуметтiк жұмыс, филология бөлiмдерiнде), Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетiнде Қазақ мемлекеттiк қыздар педагогикалық институтында, Қарағанды Өскемен, Орал, Талдықорған, Семей, Қостанай қалаларының университеттерінде және т.б. оқытылады.
IIМ жүйесінде колледждердiң оқу бағдарламаларына "Iшкi iстер органдарының гендерлік проблемалары мен міндеттерi" тақырыбы бойынша 10 сағаттық факультативтiк сабақтар енгiзілген. Гендерлiк мәселелер "Жедел iздестiру қызметi" және "Қылмыстық құқық" курсын өткiзу кезiнде көрсетiледi.
Сонымен бірге өткізілiп жатқан барлық iс-шаралар шашыранды сипатқа ие. Халыққа гендерлік бiлiм беру мен құқықтық жағынан ағарту бойынша ойластырылған саясат қажет.
Күшті жақтары
Гендерлiк білім беру қоғам өмiрiнiң барлық деңгейлерiнде және барлық салаларында гендерлік теңдік саясатын жүргiзуге ықпал етедi.
Жалпы білім беретiн оқулықтарға гендерлiк сараптама жүргізiлдi, бағдарламалар мен оқулықтар әзiрленуде, ал жақын арадағы жылдарда олар бiлiм беру жүйесiне енгізiлетiн болады.
Әйелдердiң бiлiм деңгейi жоғары.

Созданы научно-исследовательский институт социальных и гендерных исследований в Казахском государственном женском педагогическом институте (2000 г.), Центр гендерного образования в Казахском государственном национальном университете им. аль-Фараби (2005 г.) и другие исследовательские центры. Проводятся гендерные исследования в разных областях социального и гуманитарного знания.
Действуют женские неправительственные организации, занимающиеся вопросами гендерного просвещения.
Проводится обучение по вопросам политического и экономического продвижения женщин.
Слабые стороны
Значительная часть общества недопонимает важность и необходимость гендерного просвещения и системы гендерного образования.
Отсутствие специальных правовых знаний не позволяет в полной мере осуществлять защиту прав мужчин и женщин.
На женщин возложена основная часть неоплачиваемой домашней работы, в связи с чем у них остается мало времени на повышение квалификации и самообразование.
Недостаточно проводится масштабных исследований по гендерному образованию.
Мало издано учебников и учебных пособий по гендеру для вузов. В библиотеках их практически нет.
Возможности
Активизация деятельности научно-исследовательских центров по изучению проблем гендерного равенства будет способствовать решению основных стратегических задач.
Преподавание гендерных дисциплин ускорит развитие культуры отношений между мужчинами и женщинами на основе равноправия, толерантности, уважения прав человека на самореализацию и индивидуальную неповторимость.
Международные организации осуществляют поддержку программ гендерного образования.
Имеется возможность подготовки специалистов по гендерному образованию за рубежом и в странах СНГ в рамках различных соглашений.
Устанавливаются контакты с национальными, региональными и международными организациями, занимающимися вопросами гендерного образования и экономического продвижения мужчин и женщин.
Активизируют деятельность неправительственные организации по вопросам гендерного образования.
Угрозы
Недостаточное внимание вопросам гендерного просвещения может снизить темпы развития демократии и самого общества.
Высокий уровень образования не гарантирует работающим женщинам-специалистам перспектив профессионального и должностного роста.
Права мужчин и женщин недостаточно реализуются в связи с низким уровнем гендерного просвещения широких слоев граждан республики.
Недостаточное знание своих прав ограничивает граждан в использовании возможностей подачи исков по их нарушению.
Отсутствие информационных кампаний о необходимости гендерного просвещения снижает эффективность принимаемых мер.
СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ
Создание эффективно действующей системы гендерного образования. Создание условий для организации широкомасштабного гендерного просвещения для всех слоев населения.
Формирование гендерного сознания у политиков и лидеров - женщин и мужчин.
Обучение мужчин и женщин по вопросам политического и экономического продвижения.
Разработка учебных программ в области просвещения по правам человека с учетом гендерного аспекта.
Проведение исследований по вопросам гендерного равенства с целью мониторинга существующих программ.
СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
Внедрять гендерные знания в систему образования, создать эффективно действующую систему гендерного просвещения населения. В этих целях:
ввести гендерную составляющую в учебные программы всех уровней образования. Провести соответствующую коррекцию образовательных программ дошкольного образования, школ, средних специальных и высших учебных заведений;
разработать обучающий пакет для педагогов (учителей), преподавателей организаций образования (предшколы, школы, вузы);
проводить гендерную экспертизу учебных пособий и учебников для вузов;
организовать подготовку специалистов в области гендерного образования в педагогических вузах. Проводить гендер-тренинги для педагогов (учителей), учащихся, специалистов системы образования;
рекомендовать вузам организовать специализацию по гендерному образованию в рамках педагогических специальностей;
расширять поддержку проектов повышения квалификации в области гендера воспитателей, учителей и преподавателей учебных заведений, реализующих образовательные программы дошкольного воспитания и обучения, среднего общего, всех уровней профессионального образования, в том числе и послевузовского;
разрабатывать и внедрять программы обучения по гендерному просвещению родителей;
издавать учебно-методическую литературу и видеофильмы по гендерным проблемам. Организовать издание информационных бюллетеней "Гендерное образование" для пропаганды гендерных знаний;
создавать механизмы, позволяющие разрешить проблему гендерного дисбаланса в системе образования, и обеспечить равное участие мужчин и женщин на всех уровнях образования;
совершенствовать гендерные индикаторы и гендерную статистику в образовании;
проводить гендерные исследования с учетом индикаторов, которые расширяют возможности девочек и женщин;
повышать статус и укреплять материально-техническую базу научно-исследовательского института социальных и гендерных исследований и других институтов, занимающихся гендерной проблематикой за счет грантов и спонсорских средств;
Республиканскому институту повышения квалификации руководящих и научно-педагогических кадров системы образования (РИПК СО), региональным ИПК организовать курсы по повышению квалификации учителей по гендерному образованию.
Рекомендовать ввести специальные курсы гендерного образования при подготовке специалистов в различных областях деятельности.
Создать систему гендерного просвещения для государственных служащих всех уровней, депутатов Парламента и маслихатов, работников средств массовой информации.
Расширять практику повышения гендерной чувствительности с целью формирования гендерного сознания политиков, лидеров общественного движения, представителей профсоюзов, журналистов.
Внедрять специальные курсы для специалистов, ответственных за проведение гендерной политики либо включенных в ее реализацию.
Индикаторы:

Қазақ мемлекеттiк қыздар педагогикалық институтында Әлеуметтiк және гендерлiк зерттеулердiң ғылыми-зертеу институты (2000 жыл), Әл Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк ұлттық университетiнде Гендерлiк бiлiм беру орталығы (2005 жыл) және басқа да зерттеу орталықтары құрылды. Әлеуметтiк және гуманитарлық бiлiмнiң түрлi салаларында гендерлiк зерттеулер жүргiзіледi.
Гендерлiк ағарту мәселелерiмен айналысатын әйелдердiң үкiметтiк емес ұйымдары жұмыс iстейдi.
Әйелдердi саяси және экономикалық жағынан ілгерілету мәселелерi бойынша оқыту жүргiзiледi.
Осал жақтары
Қоғамның елеулi бөлiгi гендерлiк ағарту мен гендерлiк бiлiм беру жүйесiнiң маңыздылығы мен қажеттілігін жете түсiнбейдi.
Арнайы құқықтық бiлiмнiң болмауы ерлер мен әйелдердiң құқықтарын қорғауды толық көлемде жүзеге асыруға мүмкiндiк бермейдi.
Әйелдерге ақысы төленбейтiн үй жұмысының негiзгi бөлiгі жүктелген, осыған байланысты білiктілігін арттыруға және өздiгінен бiлiм алуға олардың уақыты аз қалады.
Гендерлiк білiм беру бойынша ауқымды зерттеулер жеткілiктi түрде жүргізiлмейдi.
Жоғары оқу орындарына арналған гендер бойынша оқулықтар мен оқу құралдары аз шығарылған. Кiтапханаларда олар iс жүзiнде болмайды.
Мүмкiндiктер
Ғылыми-зерттеу орталықтарының гендерлiк теңдік проблемаларын зерделеу жөніндегі қызметiн жандандыру негізгі стратегиялық мiндеттердi шешуге ықпал ететiн болады.
Гендерлiк пәндердi оқыту ерлер мен әйелдер арасындағы тең құқықтылыққа, төзiмдiлiкке, адамның өз қабілеттерiн iске асыруға және жеке басының ерекшелiгiне деген құқықтарын құрметтеушілiкке негізделген қарым-қатынас мәдениетiнiң дамуын жеделдетедi.
Халықаралық ұйымдар гендерлiк бiлiм беру бағдарламаларын қолдауды жүзеге асырады.
Әртүрлі келiсiмдердiң шеңберiнде мамандарды гендерлiк білiм беру бойынша шетелдерде және ТМД елдерiнде даярлау мүмкiндiгі бар.
Гендерлiк білім беру және ерлер мен әйелдердi экономикалық жағынан iлгерiлету мәселелерiмен айналысатын ұлттық, өңiрлiк және халықаралық ұйымдармен байланыстар орнатылуда.
Yкiметтік емес ұйымдар өздерiнiң гендерлік білiм беру мәселелерi бойынша қызметiн жандандыра түсуде.
Қатерлер
Гендерлік ағарту мәселелерiне жеткілiктi түрде назар аудармау демократияның және қоғамның өзiнiң де даму қарқынын төмендетуi мүмкiн.
Бiлiм деңгейiнiң жоғары болуы жұмыс iстейтiн маман әйелдердiң кәсiптiк және лауазымдық өсу перспективаларына кепілдiк бермейдi.
Республика азаматтарының қалың көпшiлiгiнiң гендерлiк сауатының деңгейi төмен болуына байланысты ерлер мен әйелдердiң құқықтары жеткілікті түрде iске асырылмайды.
Азаматтардың өз құқықтарын жеткiлiксiз бiлуi олардың бұзылуы жөнiнде талап-арыз беру мүмкiндiктерiн пайдалануды шектейдi.
Гендерлік ағарту қажеттілігі туралы ақпараттық науқандардың болмауы қабылданатын шаралардың тиiмділiгiн кемiтедi.
СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР
Тиiмдi жұмыс iстейтiн гендерлiк бiлiм беру жүйесiн құру.
Халықтың барлық топтарына арнап кең ауқымды гендерлiк ағарту iсiн ұйымдастыру үшін жағдайлар жасау.
Саясаткерлер мен көшбасшылардың - әйелдер мен ерлердің гендерлiк санасын қалыптастыру.
Ерлер мен әйелдердi саяси және экономикалық жағынан iлгерiлету мәселелepi бойынша оқыту.
Гендерлiк аспектiнi ескере отырып, адам құқықтары бойынша сауат ашу саласында оқу бағдарламаларын әзiрлеу.
Қолданыстағы бағдарламаларды мониторингтеу мақсатында гендерлiк теңдiк мәселелерi бойынша зерттеулер жүргiзу.
IС-ҚИМЫЛДАР СТРАТЕГИЯСЫ
Білім беру жүйесiне гендерлiк бiлiмдердi енгiзу, халықты гендерлiк ағартудың тиiмдiлiгi жұмыс iстейтiн жүйесiн құру. Осы мақсаттарда:
бiлiм берудің барлық деңгейлерiндегi оқу бағдарламаларына гендерлiк құраманы енгiзу. Мектеп жасына дейiнгi бiлiм берудiң, мектептердiң, орта арнайы және жоғары оқу орындарының бiлiм берудiң, бағдарламаларына тиiстi түзетулер жүргiзу;
педагогтар (мұғалiмдер), бiлiм беру ұйымдарының (мектеп даярлаудың, мектептердiң, жоғары оқу орындарының) оқытушылары үшін оқыту пакетiн әзiрлеу;
жоғары оқу орындарына арналған оқу құралдары мен оқулықтар гендерлiк сараптама жүргiзу;
педагогикалық жоғары оқу орындарында гендерлiк бiлiм беру саласындағы мамандар даярлауды ұйымдастыру. Білім беру жүйесiнiң педагогтары (мұғалiмдерi), оқушылары, мамандары үшiн гендер-тренингтер өткiзу;
жоғары оқу орындарына педагогикалық мамандықтардың шеңберiнде гендерлiк білім беру бойынша мамандандыру iсiн ұйымдастыруды ұсыну;
мектепке дейiнгi тәрбиелеу мен оқытудың, жалпы орта, кәсiптiк бiлім берудiң, соның iшiнде жоғары оқу орындарынан кейiн білім берудiң барлық деңгейлерiнiң білім беру бағдарламаларын iске асырып жатқан оқу орындары тәрбиешілерiнiң, мұғалiмдерi мен оқытушыларының гендер саласындағы бiлiктiлiгiн көтеру жобаларына қолдауды кеңейту;
ата-аналарды гендерлiк ағарту жөнiндегі бағдарламаларды әзiрлеу және енгізу;
гендерлiк проблемалар бойынша оқу-әдiстемелiк әдебиет пен бейнефильмдер шығару. Гендерлiк бiлiмдердi насихаттау үшiн "Гендерлiк білім беру" ақпараттық бюллетеньдерiн шығаруды ұйымдастыру;
білім беру саласындағы гендерлiк теңгерiмсiздiк проблемасын шешуге ерлер мен әйелдердiң білім беру iсiнiң барлық деңгейлерiне тең қатысуын қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн тетiктердi жасау;
бiлiм берудегі гендерлiк көрсеткiштердi және гендерлiк статистиканы жетілдіру;
қыз балалар мен әйелдердiң мүмкiндiктерiн кеңейтетiн гендерлiк көрсеткiштердi ескере отырып гендерлiк зерттеулер жүргiзу;
гранттар мен демеушілiк қаражат есебiнен әлеуметтiк және гендерлiк зерттеулер ғылыми-зерттеу институтының және гендерлiк проблемалармен айналысатын басқа да институттардың мәртебесiн көтеру және материалдық-техникалық базасын нығайту;
Республикалық бiлiм беру жүйесiнiң басшы және ғылыми-педагогикалық кадрларының біліктiлiгiн көтеру институтының (БЖ РБЖИ), өңiрлiк БКИ-лардың мұғалiмдердiң гендерлiк білім бойынша бiлiктілiгiн көтеру жөнiндегі курстарды ұйымдастыруы.
Қызметтің түрлi салаларында мамандар даярлау кезiнде арнайы гендерлiк білім беру курстарын енгізуді ұсыну.
Барлық деңгейдегi мемлекеттiк қызметшілер, Парламент пен мәслихаттардың депутаттары, бұқаралық ақпарат құралдарының қызметкерлерi үшiн гендерлiк ағарту жүйесiн құру.
Саясаткерлердiң, қоғамдық қозғалыс көшбасшыларының, кәсiподақтар өкiлдерiнiң, журналистердiң гендерлiк санасын қалыптастыру мақсатында гендерлiк сезiмталдықты жоғарылату практикасын кеңейту.
Гендерлiк саясатты жүргізу үшін жауап беретiн не оны iске асыруға тартылған мамандар үшiн арнайы курстар енгiзу.
Көрсеткiштер:

1. Соотношение женщин и мужчин в системе образования на руководящем уровне.
2. Количество учебных гендерно-чувствительных программ и курсов.
3. Наличие специальной квоты в системе среднего профессионального и высшего образования для сельских девушек (сельское хозяйство, медицина, техническое, право, сфера обслуживания, культура).
4. Доля женщин с высшим образованием.
5. Доля женщин с ученой степенью.
6. Соотношение женщин/мужчин в науке.
7. Доля женщин, обучающихся в системе образования силовых ведомств.
РАЗДЕЛ 5. УКРЕПЛЕНИЕ РЕПРОДУКТИВНОГО
ЗДОРОВЬЯ МУЖЧИН И ЖЕНЩИН
ЦЕЛЬ
Сохранить и укрепить репродуктивное здоровье мужчин, женщин и подростков для обеспечения нормального воспроизводства населения и повышения качества жизни.
АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
В последние годы в результате улучшения социально-экономического положения в Казахстане произошли некоторые положительные медико-демографические изменения. Наметилась тенденция роста рождаемости. В 2004 году показатель рождаемости составил 18,1 на 1000 человек и в сравнении с 2000 годом увеличился в 1,2 раза. Естественный прирост населения увеличился в 1,7 раза, показатель составил в 2004 году 8,05 на 1000 человек.
Вместе с тем, наблюдается рост смертности населения. В 2004 году показатель составил 10,2 случая на 1000 человек (10,1 в 1999 году), в том числе женщин - 8,5, мужчин - 11,9. В структуре причин смертности 84 % приходится на болезни системы кровообращения, несчастные случаи, травмы и отравления, новообразования и болезни органов дыхания.
Показатель младенческой смертности имеет тенденцию к снижению, но остается высоким по сравнению со странами Европы и составил на начало 2004 года 14,5 случая на 1000 живорожденных.
Отмечается снижение показателя материнской смертности, с 60,9 в 2000 году до 36,9 случая на 100 тыс. живорожденных в 2004 году. Однако это в 4 раза выше, чем в среднем в Европейском сообществе и в 3 раза выше допустимого уровня по определению Всемирной организации здравоохранения.
Сохраняются высокими показатели ряда социально-значимых и опасных заболеваний, таких, как туберкулез, ВИЧ/СПИД, наркомания, алкоголизм.
Заболеваемость активным туберкулезом среди женщин в 2004 году составила 130,3 случая на 100 тыс. чел., среди мужчин - 178,8.
Серьезной проблемой являются заболевания, передающиеся половым путем. Заболеваемость сифилисом в 2004 году составила 79,3 случая на 100 тыс. чел,, в т. ч. среди женщин - 78,1, среди мужчин - 79,8, гонококковой инфекцией - 76,2 на 100 тыс. чел.

1. Білім беру жүйесiндегi басшылық деңгейiндегi ерлер мен әйелдердiң арақатынасы;
2. Гендерлік сезімталдық оқу бағдарламалары мен курстарының саны;
3. Орта кәсіптік және жоғары білім беру жүйесiнде ауыл қыздарына арналған арнайы квотаның болуы (ауыл шаруашылығы, медицина, техникалық, құқық, қызмет көрсету саласы, мәдениет);
4. Жоғары білімдi әйелдердің үлесі;
5. Ғылыми дәрежесi бар әйелдердiң үлесi;
6. Ғылымдағы ерлер мен әйелдердiң арақатынасы;
7. Әлеуетті ведомстволардың бiлiм беру жүйесінде оқып жатқан әйелдердiң үлесі.
5-БӨЛIМ. ЕРЛЕР МЕН ӘЙЕЛДЕРДІҢ ҰРПАҚ ӘКЕЛЕТIН
ДЕНСАУЛЫҒЫН НЫҒАЙТУ
МАҚСАТЫ
Халықтың қалыпты өсіп-өнуін қамтамасыз ету және өмiр сүру сапасын жоғарылату үшін ерлердің, әйелдер мен жасөспiрiмдердiң ұрпақ әкелетiн денсаулығын сақтау және нығайту.
ЖАҒДАЙДЫ TАЛДАУ
Соңғы жылдары Қазақстанда әлеуметтік-экономикалық жағдайдың жақсаруының нәтижесiнде бiрқатар медициналық-демографиялық оң өзгерiстер болды.
Бала тууының өсу үрдісі байқалды. 2004 жылы бала туу көрсеткiшi 1000 адамға шаққанда 18,1-дi құрады және 2000 жылмен салыстырғанда 1,2 есе көбейді. Халық санының табиғи түрде өсуi 1,7 есе артты, көрсеткiш 2004 жылы 1000 адамға шаққанда 8,05-ды құрады.
Сонымен бiрге халық арасындағы қайтыс болудың өсуi байқалады. 2004 жылы көрсеткіш 1000 адамға шаққанда 10,2 оқиғаны құрады (1999 жылы 10,1), соның iшiнде әйелдер - 8,5, еркектер - 11,9. Қайтыс болу себептерінің құрылымында 84 %-ы қан айналысы жүйесiнiң ауруларына, жазатайым жағдайларға, жарақаттар мен улану жағдайларына, iсiк аурулары мен тыныс жолдарының ауруларына келедi.
Нәрестелердiң шетiнеуi көрсеткiшiнiң төмендегені байқалады, бiрақ Еуропаның елдерiмен салыстырғанда жоғары болып қалуда және 2004 жылдың бас кезіне тiрi туған 1000 нәрестеге шаққанда 14,5 оқиғаны құрайды.
Аналар арасындағы қайтыс болу көрсеткiшiнiң 2000 жылғы 60,9-дан 2004 жылғы 100 мың тiрi туған нәрестеге шаққанда 36,9 оқиғаға дейiн төмендегені байқалады. Алайда бұл Еуропалық қоғамдастықтағы орташа деңгейге қарағанда 4 есе жоғары және Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымының айқындамасы бойынша шекті деңгейден 3 есе жоғары.
Туберкулез, АҚТҚ/ЖҚТБ, нашақорлық маскүнемдік сияқты бірқатар әлеуметтік мәнi бар және қатерлі аурулардың көрсеткiштерi жоғары болып қалып отыр.
Белсендi туберкулезбен ауыру әйелдердiң арасында 2004 жылы 100 мың адамға шаққанда 130,3, ерлердiң арасында 178,8 оқиғаны құрады.
Жыныстық жолмен берiлетiн аурулар күрделi проблема болып табылады. Мерезбен ауыру 2004 жылы 100 мың адамға шаққанда 79,3 оқиғаны құрады, соның iшiнде әйелдердiң арасында - 78,1, ерлердiң арасында - 79,8, гонококк жұқпасымен ауыру 100 мың адамға шаққанда 76,2 оқиғаны құрады.

Возросла первичная заболеваемость наркологическими расстройствами. В 2004 году она составила 404,1 случая на 100 тыс. чел., против 294,9 в 2000 году.
С зависимостью от наркотиков состоит на учете более 50 тыс. человек. Отмечается тенденция роста числа женщин, злоупотребляющих наркотиками. Так, если в 2000 году на учете состояло 3,8 тыс. женщин, то и 2004 году - более 5 тыс. человек.
В республике зарегистрировано 4696 ВИЧ-инфицированных человек, в т.ч. женщин - 874. Среди последних 229 беременных, роды произошли у 89, родился 91 ребенок.
Актуальной проблемой остается заболеваемость анемией. В 2004 году число больных анемией, состоящих на диспансерном учете составило 296,8 тыс. человек, из них половина (52,4 %) - дети в возрасте до 14 лет.
Для профилактики и сокращения заболеваемости анемией и распространенными в Центральной Азии йододефицитными расстройствами в настоящее время в стране проводится йодирование пищевой соли и фортификации муки препаратами железа и витаминами.
Заболеваемость злокачественными новообразованиями также имеет тенденцию роста. В 2004 году, по сравнению с 2000 годом, показатель увеличился, среди мужчин - на 4,2 %, среди женщин - на 9,2 %. Всего число больных, состоящих на учете на конец 2004 года, составило 114628 человек.
Все эти заболевания отражаются на репродуктивном здоровье мужчин и женщин. Проводимые мероприятия по сохранению репродуктивного здоровья, планирования семьи, применения контрацептивов и другое, пока не оказывают заметного влияния на улучшение ситуации.
В течение последних трех лет принят целый ряд законов, направленных на охрану здоровья населения. Среди них  Закон Республики Казахстан "О репродуктивных правах граждан и гарантия их осуществления".
В настоящее время здоровье мужчин является достаточно острой социальной проблемой. Для них характерна высокая смертность в трудоспособном возрасте (16-62 лет) - 957,23 случая на 100 тыс. населения, у женщин (16-57 лет) этот показатель в 3 раза ниже - 313,37.
Причиной являются стрессы, нервные срывы, напряженный ритм работы, заболевания сердечно-сосудистой системы, атеросклероз, рак легкого, употребление алкоголя и наркотиков, повышенный уровень травматизма и др.
На репродуктивном здоровье мужчин отражаются болезни, передаваемые половым путем, заболевания простаты и семенного канатика, бесплодие и другое.
Большую тревогу вызывает здоровье женщин. Индекс их здоровья составляет 20-30 %, в отдельных регионах - 10 % и ниже.
У женщин чаще отмечается гипертония, неврозы, они больше страдают от болезней, передаваемых половым путем, бесплодия, рака молочной железы, остеопороза и др. Более 60 % женщин страдает анемией.

Наркологиялық бұзылулармен бастапқы сырқаттанушылық көбейдi. 2000 жылғы 294,9 оқиғамен салыстырғанда ол 2004 жылы 100 мың адамға шаққанда 404,1 оқиғаны құрады.
Есiрткiге тәуелділікпен есепте 50 мыңнан астам адам тұрады. Есiрткiнi терiс пайдаланатын әйелдер санының арту үрдісі байқалады. Мысалы, егер 2000 жылы есепте 3,8 мың әйел тұрған болса, ал 2004 жылы - 5 мыңнан астам әйел тұрды.
Республикада АҚТҚ жұқпасы бар 4696 адам, соның iшiнде - 874 әйел тiркелген. Соңғыларының арасында 229 жүкті әйел бар, оның 89-ы босанды, 91 нәресте туылды.
Анемиямен ауыру өзектi проблема болып отыр. 2004 жылы диспансерлік есепте тұратын, анемиямен ауыратын науқастардың саны 296,8 мың адамды құрады, олардың iшiнде жартысы (52,4 %) - 14 жасқа дейiнгі балалар.
Анемиямен және Орталық Азияда кең таралған йод жетiспеу дерттерiмен ауырудың алдын алу және санын азайту үшiн қазiргi уақытта елде ас тұзын йодтандыру және ұнды темiр препараттарымен және витаминдермен күшейту жүргізiлуде.
Қатерлi iсiктермен сырқаттардың да өсу үрдiсi бар. 2004 жылы 2000 жылмен салыстырғанда оның көрсеткiшi ерлер арасында - 4,2 %-ға, әйелдер арасында - 9,2 %-ға көбейдi. 2004 жылдың соңына қарай eceпте тұратын науқастардың саны барлығы 114628 адамды құрады.
Осы аурулардың барлығы еркектер мен әйелдердiң ұрпақ әкелу денсаулығына әсерiн тигiзедi. Ұрпақ әкелу, денсаулығын сақтау, отбасын жоспарлау, контрацептивтер қолдану және т.б. бойынша iске асырылып жатқан іс-шаралар жағдайдың жақсаруына әзiрге елеулi әсер етiп жатқан жоқ.
Соңғы үш жылдың iшiнде халықтың денсаулығын қорғауға бағытталған бiрқатар заңдар қабылданды. Олардың iшiнде "Азаматтардың ұрпақты болу құқықтары және оларды жүзеге асыру кепілдiктерi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы бар.
Қазiргi кезде ерлердiң денсаулығы едәуір өзектi әлеуметтiк проблема болып табылады. Олар үшiн еңбекке қабiлеттi жаста (16-62 жас) қайтыс болу тән - 100 мың адамға шаққанда 957,23 жағдай, әйелдерде (16-57 жас) бұл көрсеткiш 3 есе төмен - 313,37.
Мұның себебi стресстер, жүйке тозуы, қатты ширыққан жұмыс ырғағы, жүрек-қантамыры аурулары, атеросклероз, өкпе рагi, ішімдік пен есiрткiнi пайдалану, жарақаттанудың жоғары деңгейi және басқалар болып табылады.
Ерлердiң ұрпақ әкелу денсаулығына жыныстық жолмен берілетін аурулар, қуық безi мен ұрық арқауының аурулары, бедеулік және басқалары әсер етедi.
Әйелдердiң денсаулығы аса үлкен алаңдаушылық тудырады. Олардың денсаулығының индексi 20-30 %-ды, жекелеген аймақтарда - 10 %-ды және одан да төмен көрсеткiштi құрайды.
Әйелдерде көбінесе гипертония, невроздар байқалады, олар жыныстық жолмен берілетiн аурулардан, бедеулiктен, сүт безi рагiнен, остеопороздан және басқа аурулардан көбiрек зардап шегедi. Әйелдердiң 60 %-дан астамы анемиядан зардап шегедi.

Аборт продолжает оставаться одной из главных причин материнской смертности. Осложнения, вызванные абортом, за 2004 год составили 1826 случаев, летальность от абортов - 1,2 промилле.
Количество абортов в 2004 году, по сравнению с 2000 годом, незначительно снизилось с 30,9 на 1000 женщин фертильного возраста до 30,3. Наибольшее количество абортов зарегистрировано в возрастной группе 19-34 лет (75 %), у подростков (15-18 лет) - 4,9 %.
38,3 % женщин фертильного возраста применяют те или другие виды контрацепции. Основным методом контрацепции остается внутриматочная спираль - 62,5 %.
Около 16 % браков являются бесплодными, за что в равной степени ответственны как мужчины, так и женщины. В настоящее время сформировано новое направление в лечении бесплодия - вспомогательные репродуктивные технологии, которые необходимо развивать для улучшения воспроизводства населения страны.
Заболеваемость женщин злокачественными новообразованиями молочной железы возросла с 33,9 на 100 тыс. женщин в 2000 году до 38,9 в 2004 году. На их долю приходится более половины онкологических заболеваний репродуктивной системы женщин.
Анализ состояния здоровья подростков свидетельствует о низком уровне индекса здоровья девушек-подростков, почти каждая вторая из них (46,9 %) имеет те или иные заболевания. Гинекологическая патология наблюдалась у 1466 девочек на 100 тысяч осмотренных. Более половины из них имеют дисфункциональные состояния репродуктивной системы.
Удельный вес абортов среди подростков, по данным 2004 года, составил 5 %, показатель подростковой беременности на 1000 девочек - 22,9. Основные причины - низкая информированность, вредные привычки, сниженная ответственность родителей, распространение наркомании и алкоголизма среди молодежи.
Сильные стороны
Принят  Закон Республики Казахстан "О репродуктивных правах граждан и гарантиях их осуществления".
В системе здравоохранения имеются возможности для создания на базе действующих медицинских учреждений сети по охране здоровья мужчин.
Желание мужчин продлить свой репродуктивный возраст, иметь качество жизни на более высоком уровне.
Развита сеть медицинских организаций, оказывающих услуги по охране здоровья женщин, женских консультаций.
Созданы неправительственные организации, занимающиеся вопросами репродуктивного здоровья женщин.
Общество осознало необходимость принятия безотлагательных мер по сохранению репродуктивного здоровья подростков:
в Законе Республики Казахстан "О репродуктивных правах граждан и гарантиях их осуществления" имеется  статья об охране репродуктивного здоровья несовершеннолетних;
в соответствии с данным законом подготовка подростков к семейной жизни вменена в обязанности Министерства образования и науки.
Слабые стороны
Нет целенаправленной политики по сохранению репродуктивного здоровья мужчин:
мужчины редко обращаются к врачам, редко обследуются, игнорируют профилактические меры и, как следствие, меньше живут;
органами здравоохранения мало уделяется внимания сохранению здоровья мужчин;
в системе здравоохранения не созданы инфраструктуры специально для мужчин;
низка информированность мужчин по вопросам сохранения здоровья;
Недостаточно эффективных механизмов по охране репродуктивного здоровья женщин:
мало проводится информационных кампаний по охране репродуктивного здоровья женщин;
недостаточно питание женщин, особенно беременных;
недостаточны ресурсы и финансовые средства у женщин для более качественного лечения.
Подростки мало информированы в вопросах сохранения репродуктивного здоровья и получения квалифицированной помощи. Целенаправленная работа в этом направлении организована недостаточно.
Возможности
Привлечение к решению проблем репродуктивного здоровья всей общественности, работников здравоохранения, образования, средств массовой информации и других.
Широкие возможности использования общественного здравоохранения.
Понимание руководством страны необходимости улучшения репродуктивного здоровья мужчин и женщин.
Поддержка международными организациями охраны репродуктивного здоровья женщин и мужчин.
Возможность подготовки специалистов за рубежом и в странах СНГ в рамках различных соглашений.
Установление контактов с национальными, региональными и международными организациями, занимающимися вопросами охраны репродуктивного здоровья.
Активизация деятельности неправительственных организаций по охране репродуктивного здоровья мужчин и женщин.
Угрозы
Сохраняется состояние кризиса здоровья мужчин:
высокий уровень преждевременной смертности мужчин;
склонность мужчин к потреблению наркотиков и алкоголя;

Аборт аналардың өлiмiнiң басты себептерiнiң бiрi болып қалып отыр. Аборттан туындаған асқынулар 2004 жыл iшiнде 1826 оқиғаны, аборттан қайтыс болу - 1,2 промилленi құрады.
Аборттардың саны 2004 жылы 2000 жылмен салыстырғанда бала туатын жастағы 1000 әйелге шаққандағы 30,9-дан 30,3-ке дейін шамалы ғана төмендедi. Аборттардың ең көп саны 19-34 жас тобында (75 %), жасөспiрiмдерде (15-18 жас) - 4,9 % тіркелген.
Бала туатын жастағы әйелдердiң 38,3 %-ы контрацепцияның қандай да бiр түрлерiн қолданады. Контрацепцияның негiзгi әдiсi жатыр iшiне салынатын спираль болып қалып отыр - 62,5 %.
Некелердiң шамамен 16 %-ы бедеу болып табылады, бұл үшiн ерлер де, әйелдер де тең дәрежеде жауапты. Қазiргi кезде бедеулiктi емдеудiң жаңа бағыты - ұрпақ әкелетiн көмекшi технологиялар қалыптастырылды, оларды ел халқының өсіп-өнуін жақсарту үшін дамыту қажет.
Сүт безiнiң қатерлi iсiгiмен әйелдердiң сырқаттануы 2000 жылғы 100 мың әйелге шаққандағы 33,9-дан 2004 жылы 38,9-ға дейiн көбейдi. Олардың үлесiне әйелдердiң ұрпақ әкелу жүйесiнiң онкологиялық ауруларының жартысынан астамы келеді.
Жасөспiрімдердiң денсаулық жағдайына жасалған талдау жасөспірім қыздардың денсаулық индексiнiң деңгейi төмен екенін куәландырады, олардың әрбiр екіншісінің дерлiк (46,9 %) қандай да бір аурулары бар. Гинекологиялық паталогия тексерілген 100 мың қыз балаға шаққанда 1466 қызда байқалды. Олардың жартысынан астамының ұрпақ әкелу жүйесiнде дисфункционалдық ахуал бар.
Жасөспірiмдер арасындағы аборттардың үлестiк салмағы 2004 жылғы деректер бойынша 5 %-ды, жасөспiрiмдердiң жүктiлiгiнiң көрсеткiшi 1000 қыз балаға шаққанда 22,9-ды құрады. Басты себептерi - хабардар болуының нашарлығы, зиянды әдеттер, ата-аналардың төмен жауапкершілігi, жастар арасында есiрткi құмарлық пен маскүнемдiктiң таралуы.
Күштi жақтары
"Азаматтардың ұрпақты болу құқықтары және оларды жүзеге асыру кепiлдiктерi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы қабылданды.
Денсаулық сақтау жүйесiнде жұмыс iстеп тұрған медициналық мекемелердiң базасында ерлердiң денсаулығын қорғау жүйесiн құру үшін мүмкiндiктер бар.
Ерлердiң өздерiнiң ұрпақ әкелу денсаулығын ұзартуға, неғұрылым биік деңгейдегi өмiр сүру сапасына қол жеткiзуге деген ынтасы.
Әйелдердiң денсаулығын қорғау бойынша қызметтер көрсететін медициналық ұйымдардың, әйелдер консультацияларының жүйесi дамыған.
Әйелдердiң ұрпақ әкелу денсаулығының мәселелерiмен айналысатын үкiметтiк емес ұйымдар құрылған.
Қоғам жасөспiрiмдердiң ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау бойынша кейiнге қалдыруға болмайтын шараларды қабылдау қажеттігін түсiндi:
"Азаматтардың ұрпақты болу құқықтары және оларды жүзеге асыру кепiлдiктерi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында кәмелетке толмағандардың ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау туралы бап бар;
Осы Заңға сәйкес жасөспiрiмдердi отбасылық өмiрге дайындау Білiм және ғылым министрлiгiнiң мiндетiне енгiзілген.
Осал жақтары
Ерлердiң ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау бойынша мақсатты түрде бағытталған саясат жоқ:
ерлер дәрiгерге сирек қаралады, сирек тексерiледi, профилактикалық шараларды елеусiз қалдырады, және соның салдарынан аз өмiр сүредi;
денсаулық сақтау органдары ерлердiң денсаулығын сақтауға aз назар аударады;
денсаулық сақтау жүйесiнде ерлерге арналған арнайы инфрақұрылымдар құрылмаған;
денсаулық сақтау мәселелерi бойынша ерлердiң хабардар етілуi төмен.
Әйелдердiң ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау жөнiндегi тиiмдi тетіктері жеткіліксiз:
әйелдердiң ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау бойынша ақпараттық науқандар өткiзілмейдi;
әйелдердiң, әсiресе жүкті әйелдердiң тамақтануы жеткiлiксiз;
неғұрлым сапалы ем алу үшiн әйелдердiң ресурстары мен қаржы қаражаты жеткiлiксiз.
Жасөспiрiмдер ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау мен білiктi көмек алу мәселелерi жөнiнде аз хабардар етiлген. Бұл бағыттағы мақсатты жұмыс жеткілiктi дәрежеде ұйымдастырылмаған.
Мүмкіндiктер
Ұрпақ әкелу денсаулығының проблемаларын шешуге барлық жұртшылықты, денсаулық сақтау, білім беру, бұқаралық ақпарат құралдары қызметкерлерiн және т.б. тарту.
Қоғамдық денсаулық сақтауды пайдаланудың кең мүмкiндiктерi.
Ел басшылығының ерлер мен әйелдердiң ұрпақ әкелу денсаулығын жақсарту қажеттiлiгiн түсiнуi.
Халықаралық ұйымдардың ерлер мен әйелдердiң ұрпақ әкелу денсаулығын сақтауға қолдау көрсетуi.
Әртүрлi келiсiмдердiң шеңберiнде мамандарды шетелдерде және ТМД елдерінде даярлау мүмкiндiгi.
Ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау мәселелерiмен айналысатын ұлттық, өңірлік және халықаралық ұйымдармен байланыстар орнату.
Ерлер мен әйелдердiң ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау жөнiндегi үкiметтік емес ұйымдардың қызметiн жандандыру.
Қатерлер
Ерлер денсаулығының дағдарыс ахуалы сақталуда:
еркектердiң мерзiмiнен бұрын қайтыс болуының жоғары деңгейi;
еркектердiң есiрткi қолдануға және iшiмдiк iшуге бейiмдiгi;

рост случаев суицида у мужчин. Соотношение самоубийств мужчин и женщин составляет 3:1;
мужчины больше чем женщины заняты на работах, связанных с повышенным риском для здоровья и жизни.
Высокий уровень абортов, наряду с гестозами, акушерскими кровотечениями, септическими осложнениями, обуславливает материнскую смертность, бесплодие.
Низкий индекс здоровья беременных женщин приводит к осложнению беременности и родов.
Пагубно влияют на здоровье детей алкоголизм и наркомания родителей.
Напрямую детям могут передаваться сифилис и ВИЧ-инфекция.
Вызывает тревогу здоровье подростков. Значительная часть молодежи признается непригодной к воинской службе.
Среди молодежи распространены наркомания и употребление алкоголя.
Неблагоприятная экологическая ситуация в ряде регионов страны отрицательно влияет на состояние репродуктивного здоровья населения.
СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ
Дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы в области охраны репродуктивного здоровья.
Снижение уровня заболеваемости, влияющей на репродуктивное здоровье населения.
Принятие комплекса мер по сохранению репродуктивного здоровья подростков и молодежи.
СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
Разработать меры по охране репродуктивного здоровья населения в целях реализации  Закона Республики Казахстан "О репродуктивных правах граждан и гарантиях их осуществления".
Принять меры по обеспечению групп высокого риска современными средствами контрацепции.
Принять меры по профилактике самоубийств, включая развитие сети телефонов доверия, кризисных центров, деятельности врачей-психиатров, психологов, психотерапевтов и социальных работников.
Проводить информационную работу среди населения по повышению знаний в области современных средств контрацепции как мужских, так и женских.
Повысить ответственность мужчин за сохранение своего здоровья представлять бесплатную информацию по различным вопросам здоровья мужчин, обеспечить консультирование по семейным вопросам. Совершенствовать нормативно-правовую базу в области охраны материнства и детства, обеспечить приоритетность данной службы и улучшить финансирование.
В целях повышения индекса здоровья женщин:
снизить заболеваемость анемией, раком молочной железы;
создать на базе действующих онкологических диспансеров центры для раннего выявления (скрининга) рака молочной железы;
осуществить комплекс мер по планированию семьи и снижению уровня абортов;
обеспечить доступ населения к просвещению по вопросам половой жизни и деторождения, безопасного материнства и кормления грудью, питания, злоупотребления психоактивными веществами, неблагоприятных экологических факторов, которые могут влиять на их здоровье и благополучие на протяжении всей жизни;
обеспечить нормативно-правовую поддержку внедрению методов, как: разработка и внедрение методов восстановления репродуктивных функций и проведение исследований в этой области; изучение биомедицинских, эпидемиологических и санитарно-гигиенических аспектов заболеваний, которые оказывают особенно серьезное или специфическое влияние на здоровье населения таких, как рак молочной железы, инфекция половых путей, венерические болезни, ВИЧ/СПИД;
проводить профилактику (с раннего детского возраста) и принять меры по лечению бесплодия у мужчин и женщин;
обеспечить переход к критериям живорождения, рекомендованным ВОЗ;
добиться дополнительного питания для беременных женщин, а также питания для детей в школах;
принять меры по охране здоровья пожилых людей для продления активной жизни.
Укреплять здоровье подростков и молодежи, совершенствуя меры, направленные на профилактику травматизма и отравлений, борьбу с вредными привычками, а также путем развития физической культуры и спорта, организации досуга:
повышать знания подростков и молодежи о правах на репродуктивное здоровье;
добиваться снижения уровня заболеваемости, влияющей на их репродуктивное здоровье;
проводить нравственное и половое воспитание подростков и молодежи, способствовать повышению уровня знаний в целях снижения нежелательной беременности, распространения абортов;
формировать модели медико-социальной помощи, проводить социальную реабилитацию нуждающихся в помощи подростков и молодежи.
Индикаторы:

еркектердiң өзiне өзi қол салу жағдайларының көбеюi. Еркектер мен әйелдердiң өзіне өзi қол салу жағдайларының арақатынасы 3 : 1-дi құрайды;
еркектер әйелдерге қарағанда денсаулық пен өмiр cүpу үшiн жоғары қатерi бар жұмыстарда көбiрек iстейдi.
Гестоздармен, акушерлiк қан кетулермен, септикалық асқынулармен қатар аборттардың жоғары деңгейi, аналар өлiмiне, бедеулігіне себеп болады.
Жүктi әйелдердiң денсаулығының төмен индексi жүктілiк пен босанудың күрделілігiне әкеледi.
Балалардың денсаулығына ата-аналарының маскүнемдiгi мен нашақорлығы терiс әсер етедi.
Балаларға мерез бен АҚТҚ жұқпасы тiкелей берiлуi мүмкiн.
Жасөспiрiмдердiң денсаулығы алаңдаушылық туғызады. Жастардың елеулi бөлігі әскери қызметке жарамсыз деп танылады.
Жастардың арасында нашақорлық пен iшiмдiк iшу кең таралған.
Елдiң бiрқатар өңiрлерiндегi қолайсыз экологиялық ахуал халықтың ұрпақ әкелу денсаулығының жағдайына керi әсерiн тигiзедi.
СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР
Ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау саласындағы нормативтiк-құқықтық базаны одан әрi жетілдiру.
Халықтың ұрпақ әкелу денсаулығына әсер ететiн аурулардың деңгейiн төмендету.
Жасөспiрiмдер мен жастардың ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау бойынша шаралар кешенiн қабылдау.
IС-ҚИМЫЛДАР СТРАТЕГИЯСЫ
"Азаматтардың ұрпақты болу құқықтары және оларды жүзеге acыpу кепiлдiктерi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын iске асыру мақсатында халықтың ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау бойынша шаралар қабылдау.
Жоғары тәуекел топтарын қазiргі заманғы контрацепция құралдарымен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау.
Сенiм телефондары, дағдарыстық орталықтар желiсiн, психиатр дәрiгерлердiң, психологтардың, психотерапевтер мен әлеуметтiк қызметкерлердiң қызметiн дамытуды қоса алғанда, өзiн өзi өлтiру жайттарының алдын алу жөнiнде шаралар қабылдау.
Халықтың арасында еркектердiң де, сондай-ақ әйелдердiң де контрацепциясының қазiргі заманғы құралдары саласындағы білімiн арттыру бойынша ақпараттық жұмыс жүргiзу.
Еркектердiң өз денсаулығын сақтау бойынша жауапкершілігін көтеру, ерлер денсаулығының түрлi мәселелерi бойынша тегiн ақпарат беру, отбасылық мәселелер бойынша консультация берудi қамтамасыз ету.
Ана мен баланы қорғау саласындағы нормативтiк-құқықтық базаны жетілдiру, аталған қызметтiң басымдығын қамтамасыз ету және қаржыландырылуын жақсарту.
Әйелдердiң денсаулық индексiн жоғарылату мақсатында:
анемиямен, сүт бездерi рагімен ауыруды азайту;
жұмыс iстеп тұрған онкологиялық диспансерлердiң базасында сүт бездерiнiң рагын ертерек анықтауға (скрининг) арналған орталықтар құру;
отбасыны жоспарлау және аборттар деңгейiн төмендету бойынша шаралар кешенiн жүзеге асыру;
жыныстық өмiр мен бала туу, ана болудың қауiпсiздiгi және емшек емiзу, тамақтану, психоактивті заттарды терiс пайдалану, өздерiнiң денсаулығына және аман-есен болуына барлық ғұмыры бойында әсер етуi мүмкiн қолайсыз экологиялық факторлар мәселелерi бойынша ағартуға халықтың қол жеткiзе алуын қамтамасыз ету;
ұрпақ әкелу функцияларын қалпына келтiру әдiстерiн әзiрлеу мен енгiзу және осы салада зерттеулер жүргiзу; сүт безiнiң рагы, жыныс жолдарының жұқпасы, жыныс аурулары, АҚТҚ/ЖҚТБ сияқты, денсаулыққа айрықша күрделi немесе өзiндiк түрде әсер ететiн аурулардың биомедициналық, эпидемиологиялық және санитарлық-гигиеналық жақтарын зерделеу сияқты әдiстердiң енгiзiлуiн нормативтiк құқықтық қолдауды қамтамасыз ету;
ерлер мен әйелдердiң бедеулiгiнiң алдын алуды (ерте бала жасынан бастап) жүргiзу және емдеу бойынша шаралар қабылдау;
ДДҰ ұсынған тiрi туылу өлшемдерiне көшудi қамтамасыз ету;
жүктi әйелдердi қосымша тамақтандыруға, сондай-ақ балаларды мектепте тамақтандыруға қол жеткiзу;
егде адамдардың белсендi өмiрiн ұзарту үшiн олардың денсаулығын сақтау бойынша шаралар қабылдау.
Жарақат алу мен уланудың алдын алуға, зиянды әдеттерге қарсы күреске бағытталған шараларды жетiлдiре отырып, сондай-aқ дене шынықтыру мен спортты дамыту, бос уақытты ұйымдастыру жолымен жасөспiрiмдер мен жастардың денсаулығын нығайту;
жасөспiрiмдер мен жастардың ұрпақ әкелу денсаулығы құқықтары туралы білімiн көтеру;
ұрпақ әкелу денсаулығына әсер ететiн аурулардың деңгейiн төмендетуге ұмтылу;
қалаусыз жүктiлiктi, аборттардың таралуын азайту мақсатында жасөспiрiмдер мен жастарды адамгершілік және жыныстық жағынан тәрбиелеудi iске асыру, білім деңгейiн жоғарылатуға ықпал ету;
медициналық-әлеуметтiк көмек көрсету үлгiлерiн қалыптастыру, көмекке мұқтаж жасөспiрiмдер мен жастарды әлеуметтiк жағынан оңалтуды жүргiзу.
Көрсеткiштер:

1. Уровень заболеваний у мужчин и женщин, влияющих на их репродуктивное здоровье.
2. Повышение продолжительности жизни мужчин и женщин.
3. Индекс здоровья женщин.
4. Уровень материнской смертности.
5. Структура материнской смертности.
6. Уровень распространения ВИЧ среди беременных женщин.
7. Уровень распространенности абортов.
8. Доля беременных женщин, своевременно вставших на учет в учреждениях родовспоможения.
9. Доля родов, принятых в специализированных учреждениях родовспоможения, в иных медицинских учреждениях в том числе и на дому (раздельно).
10. Уровень использования контрацептивов.
11. Уровень заболеваемости анемией, а также болезнями, связанными с дефицитом йода.
12. Уровень распространенности инфекций, передаваемых половым путем.
13. Уровень смертности от рака молочной железы.
14. Уровень детской смертности в возрасте до 5 лет.
15. Уровень младенческой смертности.
РАЗДЕЛ 6. ПРЕДОТВРАЩЕНИЕ НАСИЛИЯ
В ОБЩЕСТВЕ ПО ПРИЗНАКУ ПОЛА
ЦЕЛЬ
Создание условий для достойной жизни людей без насилия. Не допускать насилия как формы отношений между людьми. Искоренение насилия в его различных проявлениях во всех социальных сферах, включая семью.
АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
В 2004 году было зарегистрировано 143 тыс. преступлений, в т.ч. в отношении женщин более 35 тыс. Из них 551 убийство, 405 случаев умышленного причинения тяжкого вреда здоровью, 1,3 тыс. изнасилований, 1,1 тыс. побоев и истязаний. Совершено 357 преступлений, связанных с организаций и содержанием притонов для занятия проституцией и сводничеством.
По оценке некоторых экспертов в Казахстане свыше 60 % всех женщин хотя бы раз в жизни подвергались физическому или сексуальному насилию. Менее 10 % случаев изнасилований доходит до рассмотрения в суде. 28 % замужних женщин являются жертвами насилия со стороны своих мужей.
В соответствии с поручением Президента Республики Казахстан с февраля 1999 года в структуре Министерства внутренних дел было создано подразделение по защите женщин от насилия, которое является структурной единицей полиции общественной безопасности органов внутренних дел Республики Казахстан.
Практически во всех регионах страны открыты 38 кризисных центров для женщин и детей. Содержатся они, в основном, за счет грантов международных организаций.
В 2004 году на телефоны доверия кризисных центров поступило более 27 тыс. обращений. Наибольшее число звонков связано с физическим (23 %) и психологическим (17 %) насилием. Всем обратившимся оказана консультативная помощь, более половины из них - помощь психологов и юристов.

1. Ерлер мен әйелдердiң ұрпақ әкелу денсаулығына әсер ететiн аурулардың деңгейi;
2. Ерлер мен әйелдердiң өмiрiнiң ұзақтығын арттыру;
3. Әйелдердiң денсаулық индексi;
4. Аналар өлiмiнiң деңгейi;
5. Аналар өлiмiнiң құрылымы;
6. Жүктi әйелдер арасындағы АҚТҚ таралуының деңгейi;
7. Аборттардың таралу деңгейi;
8. Бала туу мекемелерiне уақтылы есепке тұрған жүктi әйелдерінің үлесi;
9. Мамандандырылған бала туу мекемелерiнде, өзге де медициналық мекемелерде оның iшiнде үйде (бөлек көрсету) қабылданған босану үлесi.
10. Контрацептивтердi пайдалану деңгейi;
11. Анемиямен, сондай-ақ йод тапшылығына байланысты аурулармен сырқаттану деңгейi;
12. ЖЖБИ таралуының деңгейi;
13. Сүт безi рагынан болған қайтыс болу деңгейi;
14. 5 жасқа дейiнгi жастағы балалар өлiмiнiң деңгейi;
15. Нәресте жастағы өлiм деңгейi.
6-БӨЛIМ. ҚОҒАМДАҒЫ ЖЫНЫС НЫШАНЫНА HEГІЗДЕЛГЕH
ЗОРЛЫҚ-ЗОМБЫЛЫҚТЫҢ АЛДЫН АЛУ
МАҚСАТЫ
Адамдардың зорлық-зомбылықсыз лайықты өмiр сүруi үшiн жағдайлар жасау. Адамдар арасындағы қарым-қатынас нысаны ретiндегі зорлық-зомбылыққа жол бермеу. Зорлық-зомбылықтың барлық көрiнiстерiн барлық әлеуметтiк салаларда, соның iшiнде отбасында түбiрiнен жою.
ЖАҒДАЙДЫ ТАЛДАУ
2004 жылы 143 мың қылмыс, соның iшiнде әйелдерге қатысты 35 мыңнан астам қылмыс тiркелген. Оның iшiнде 551 кiсi өлтiру, денсаулыққа қасақана ауыр нұқсан келтiрудiң 405 оқиғасы, 1,3 мың әйел зорлау, 1,1 мың ұрып-соғу мен азаптау жайттары. Зинақорлық пен жеңгетайлық жасауға арналған орындарды ұйымдастыру мен ұстауға байланысты 357 қылмыс жасалған.
Кейбiр сарапшылардың бағалауы бойынша Қазақстанда барлық әйелдердiң 60 %-ынан астамы өмiрiнде ең болмағанда бір рет тәни немесе жыныстық зорлық-зомбылыққа ұшыраған. Әйел зорлау оқиғаларының 10 %-ынан кемi сотта қарауға дейiн жеткiзіледi. Тұрмыстағы әйелдердiң 28 %-ы өз жұбайлары тарапынан болған зорлық-зомбылықтың құрбандары болып табылады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 19 ақпандағы тапсырмасына сәйкес Iшкi iстер министрлiгiнiң құрылымында әйелдердi зорлық-зомбылықтан қорғау жөнiндегi бөлiмше құрылды, ол Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарының қоғамдық қауiпсiздiк полициясының құрылымдық бiрлiгi болып табылады.
Елдiң барлық дерлiк өңiрлерiнде әйелдер мен балаларға арналған 38 дағдарыстық орталық ашылды. Олар негiзiнен халықаралық ұйымдардың гранттары есебiнен ұсталады.
2004 жылы дағдарыстық орталықтардың сенiм телефондарына 27 мыңнан астам қоңырау түстi. Қоңыраулардың басым бөлiгі тәни (23 %) және психологиялық (17 %) зорлық-зомбылыққа байланысты болды. Көмек сұрағандардың барлығына консультациялық көмек көрсетiлдi, олардың жартысынан астамы - психологтар мен заңгерлердің көмегі.

В 2001-2003 годах совместно с ЮНИФЕМ была проведена крупная информационная кампания "Жизнь без насилия - это наше право".
Впервые к теме насилия в отношении женщин привлечен Верховный суд Республики Казахстан. Приняты конкретные рекомендации по улучшению судебной практики по этим вопросам.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2001 года N 346 утверждены Правила взаимодействия государственных органов, организаций и общественных объединений, занимающихся проблемами насилия в отношении женщин.
Разработан проект Закона Республики Казахстан "О бытовом насилии", который определяет круг лиц, подлежащих защите от бытового насилия, и организаций, которые должны оказывать помощь пострадавшим. Предусматривается введение в судебную практику охранных ордеров с целью дальнейшего пресечения насилия. Законопроект прошел обсуждение практически во всех регионах страны и включен в перспективный  план законопроектных работ Правительства на 2007 год.
Приняты законы Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам незаконной  миграции ", "О внесении дополнений в  Уголовный кодекс Республики Казахстан", внесено дополнение в Закон Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан". Теперь незаконный вывоз людей за пределы Казахстана или их незаконный транзит считаются преступлением, подлежащим наказанию в виде лишения свободы от 3 до 8 лет, с конфискацией имущества.
Совместно с Международной организацией по миграции реализованы проекты - "Информационная кампания по предупреждению трафика женщин" и "Борьба с торговлей людьми (трафиком) из, в, через и внутри Казахстана".
В настоящее время при Правительстве Республики Казахстан действует Межведомственная комиссия по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми. Разработан национальный  План по борьбе, предотвращению и профилактике преступлений по торговле людьми на 2004-2005 гг.
В ноябре 2004 года Казахстан подписал  Конвенцию о борьбе с торговлей людьми и эксплуатацией проституции третьими лицами и Заключительный протокол к данной Конвенции.
По фактам незаконной вербовки людей для сексуальной или иной эксплуатации (трафика) в 1999 году было зарегистрировано 8 преступлений, 2000 - 3, 2001 - 5, 2002 - 0, 2003 - 4, 2004 - 14.
Сильные стороны
Отмечаются положительные сдвиги в обществе по вопросам гендерного равенства, что является одним из главных факторов для искоренения насилия в отношении женщин.
Налажен механизм получения статистической информации, информирующий об уровне насилия в отношении мужчин и женщин.
Создан и формируется информационный банк данных о насилии в отношении женщин.
Налажен и имеет нормативную базу механизм взаимодействия государственных органов и общественных объединений, занимающихся проблемами насилия в отношении женщин.
Привлечено внимание общества к проблеме коммерческого секса и посягательств на половую неприкосновенность.

2001-2003 жылдары ЮНИФЕМ-мен бiрлесiп отырып, "Зорлық-зомбылықсыз өмiр - бұл бiздiң құқығымыз" атты ірі ақпараттық науқан өткізілді.
Алғаш рет әйелдерге қатысты зорлық-зомбылық тақырыбына Қазақстан Республикасының Жоғарғы соты тартылды. Осы мәселелер бойынша сот тәжiрибесiн жақсарту жөнiнде нақты ұсынымдар қабылданды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 12 наурыздағы N 346  қаулысымен Әйелдерге қатысты зорлық-зомбылық проблемаларымен айналысатын мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және қоғамдық бiрлестiктердiң өзара iс-қимылын ұйымдастыру ережесi бекiтiлдi.
"Тұрмыстағы зорлық-зомбылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзiрлендi. Ол тұрмыстағы зорлық-зомбылықтан қорғалуға тиiс адамдардың тобын және зардап шеккендерге көмек көрсетуге тиiс ұйымдарды айқындайды. Зорлық-зомбылықтың одан әрі жолын кесу мақсатында сот практикасына күзеттік ордерлердi енгiзу көзделіп отыр. Заң жобасы елдiң барлық дерлік өңiрлерiнде талқылаудан өтті және Үкiметтiң 2007 жылға арналған заң жобалау жұмыстарының перспективалық  жоспарына енгiзiлдi.
"Кейбiр заңнамалық актiлерге заңсыз  көші-қон мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы", "Қазақстан Республикасының  Қылмыстық кодексіне толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының заңдары қабылданды, "Қазақстан Республикасындағы туристiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына толықтыру енгiзілдi. Ендi адамдарды Қазақстанның шегiнен тысқары жерлерге заңсыз әкету немесе олардың заңсыз транзиті мүлiктi тәркілей отырып, 3 жылдан 8 жылға дейiн бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаға тартылуға тиiс қылмыс болып саналады.
Көшi-қон жөнiндегi халықаралық ұйыммен бiрлесiп "Әйелдер трафигінiң алдын алу бойынша ақпараттық науқан" және "Қазақстаннан, Қазақстанда, ол арқылы және оның iшiнде адамдардың саудасына (трафигiне) қарсы күрес" жобалары iске асырылды.
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанында Адамдары заңсыз әкетуге, әкелуге және саудалауға қарсы күрес мәселелерi жөнiндегi ведомствоаралық комиссия жұмыс iстейдi. Адамды сатуға қарсы күрес, қылмысты болдырмау және оның алдын алу жөнiндегi 2004-2005 жылдарға арналған ұлттық  жоспар әзiрлендi.
2004 жылғы қарашада Қазақстан Адамдарды сатуға және үшiншi тұлғалардың жезөкшелікті пайдалануына қарсы күрес туралы  Конвенцияға және аталған Конвенцияға қорытынды хаттамаға қол қойды.
Адамдарды жыныстық немесе басқа жолмен пайдалану үшiн заңсыз тарту (трафик) фактілері бойынша 1999 жылы - 8, 2000 жылы - 3, 2001 жылы - 5, 2002 жылы - 0, 2003 жылы - 4, 2004 жылы - 14 қылмыс тiркелген.
Күштi жақтары
Гендерлiк теңдiк мәселелерi бойынша қоғамда оңды өзгерiстер байқалады, бұл әйелдерге қатысты зорлық-зомбылықты түбiрiнен жою үшiн басты факторлардың бiрi болып табылады.
Ерлер мен әйелдерге қатысты зорлық-зомбылық деңгейi туралы ақпарат беретiн статистикалық ақпарат алудың тетігі жолға қойылған.
Әйелдерге қатысты зорлық-зомбылық туралы ақпараттық деректер қоры құрылып, қалыптастырылуда.
Әйелдерге қатысты зорлық-зомбылық проблемаларымен айналысатын мемлекеттiк органдардың, ұйымдар мен қоғамдық бiрлестiктердiң өзара іс-қимылының тетігі жолға қойылған және оның нормативтiк базасы бар.
Коммерциялық жыныс қатынасы және жыныстық қол сұғылмаушылыққа қатер келтiру мәселесiне қоғамның назары аударылды.

При содействии Национальной комиссии по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан и технической поддержке Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ), научно-практическим центром социально-психологической службы реализован проект "Обучение детей и молодежи ненасильственному поведению". Разработаны учебная программа, план и учебно-методический комплект для учащихся 5-10 классов. После доработки будут приняты меры по внедрению их в систему образования.
Слабые стороны
Имеют место устоявшиеся стереотипы о том, что поднимаемая проблема бытового насилия надумана, что семья - это неприкасаемая ячейка общества, и вмешательство в ее внутренние дела недопустимо. Половина жертв домашнего насилия не обращается в правоохранительные органы, боясь морального осуждения.
Подразделения органов внутренних дел, занимающиеся проблемами насилия в отношении женщин, технически слабо оснащены, не имеют достаточных возможностей для оказания конкретной помощи женщинам-жертвам насилия.
Трафик женщин становится заметным социальным явлением. В то же время информации об его масштабах, формах и видах явно недостаточно.
Жертвы трафика обычно оказываются без виз и паспортов или с поддельными паспортами, превращаясь в нелегальных мигрантов. Это приводит их к нежеланию контактировать с правоохранительными органами, несмотря на противоправные условия жизни и работы.
Возможности
Создание государственной программы и включение всех уровней и всех подразделений власти в борьбу с проявлениями насилия.
Активизация общественных объединений и вовлечение широкого круга инициативных групп в систему предотвращения и искоренения насилия.
Совершенствование законодательства, предусматривающего уголовную и административную ответственность за совершение преступлений и правонарушений, содержащих признаки насилия, приведение его в соответствие с международными нормами.
Развитие сети кризисных центров и приютов для лиц, подвергшихся насилию. В перспективе они могут стать методической и информационной базой для всех учреждений социального обслуживания семьи и детей.
Принятие законов Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия торговле людьми" и "О бытовом насилии".
Ратификация  Конвенции ООН против транснациональной организованной преступности.
Предотвращение и профилактика домашнего насилия посредством обучения и выявления насилия на ранней, начальной стадии.
Угрозы
Гендерная асимметрия, являясь базовой в системе человеческих отношений и выступая питательной почвой для любых насильственных проявлений, основанных на представлении о "природном" превосходстве мужчин, может принимать нежелательные формы. Кроме того, она приводит к деформации личности, столкнувшейся с проявлениями насилия.
Последствия насилия касаются всех сторон жизни. Это может привести к социальной изоляции и антисоциальному поведению, ограничению экономических возможностей, нежеланию участвовать в политической, общественной или образовательной деятельности. Насилие негативно сказывается на всех сторонах жизни личности и общества. Оно оказывает сильное воздействие на детей-очевидцев. Примирительное отношение к насилию и его совершение - это круг, разорвать который могут только согласованные и целенаправленные действия.
Из-за распространенных стереотипов мужчины также редко говорят о том, что подверглись насилию. Считается, что они должны "проявлять мужскую стойкость".
Насилие в семье - одна из причин суицида мужчин и женщин, убийств и нанесения телесных повреждений средней тяжести, а также одна из главных причин преступности среди детей, подростков и молодежи.
В отношении жертв трафика нередко нарушаются права человека, в том числе право на жизнь, личную свободу, равенство перед законом, свободу передвижения и вступления в брак, защиту от произвольного ареста я задержания.
СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ
Дальнейшее совершенствование национального законодательства по предотвращению насилия и преступлений, связанных с проституцией и торговлей людьми.
Усиление борьбы и достижение значительного снижения насилия в отношении мужчин и женщин.
Развитие социальных служб, оказывающих реальную помощь жертвам бытового насилия, предоставляющих временный приют и материальную поддержку. Трудотерапия и трудовая реабилитация жертв насилия.
Проведение информационных кампаний по просвещению населения об опасности насилия во всех его проявлениях.
СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
Применять положения  Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин в судебной практике.
Ратифицировать  Конвенцию ООН против транснациональной организованной преступности и оба  протокол а к ней.
Принять Закон Республики Казахстан "О бытовом насилии", рассматривающий насилие в семье как уголовное преступление.
Внести соответствующие изменения в законодательство Республики Казахстан по вопросам защиты жертв трафика за рубежом и внутри страны, в том числе дающих свидетельские показания против трафикеров на судебных процессах.
Рассмотреть возможность создания Национального координационного центра по борьбе с нелегальным вывозом людей (в том числе женщин и детей) с целью вовлечения их в рабство, принудительный труд, либо условия, подобные рабству.
Рассмотреть вопросы создания реабилитационных центров в пунктах пропуска через государственную границу для размещения жертв трафика из Казахстана и стран СНГ до выяснения обстоятельств их пребывания за границей.
Принять меры по упрощению процессуальных действий по принятию мер к виновным за совершение домашнего насилия.
Укрепить структурные подразделения МВД, занимающиеся предупреждением и пресечением насилия.
Осуществлять постоянный патронаж женщин, нуждающихся в поддержке, защите от насилия, реабилитации и предоставлении временного приюта.
Оказывать психологическую поддержку мужчинам и женщинам в решении проблем мобилизации их собственных возможностей и внутренних ресурсов по преодолению сложных жизненных ситуаций.
Проводить информационно-пропагандистскую и образовательную работу (обучающие программы, выпуск буклетов и бюллетеней), связанную с проблемами предотвращения насилия, в том числе трафика.
Содействовать распространению международного опыта борьбы с насилием. Содействовать осознанию женщинами своей причастности к искоренению насилия, путем повышения личной и корпоративной самооценки их политической и правовой культуры.
Совместно с неправительственными организациями постоянно проводить гендерное обучение специалистов, работающих в правоохранительных органах и юстиции, а также работников здравоохранения.
Оказывать поддержку кризисным центрам за счет государственных грантов на социально значимые проекты.
Проводить специальные научные исследования по проблемам насилия в отношении мужчин, женщин и детей, оценке последствий насилия в семье и быту, сексуальным домогательствам.
В целях предупреждения фактов насилия проводить профилактическую работу с неблагополучными семьями и потенциальным контингентом населения.
Внедрять в систему образования программу "Обучение детей и молодежи ненасильственному поведению".
В трудовых коллективах проводить работу по введению запрета на любые формы дискриминации по признаку пола, вербальное насилие, сексуальные домогательства и другие формы поведения, унижающие достоинство женщин и мужчин.
Индикаторы:

Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Отбасы және әйелдер iстерi жөнiндегi ұлттық комиссияның көмегiмен және БҰҰ Балалар Қорының (ЮНИСЕФ) техникалық қолдау көрсетуiмен Әлеуметтiк-психологиялық қызметтiң ғылыми-тәжiрибелiк орталығы "Балалар мен жастарды зорлық-зомбылықсыз мiнез-құлыққа үйрету" жобасын iске асырды. 5-10 сынып оқушылары үшiн оқу бағдарламасы, жоспар және оқу-әдiстемелiк жиынтық әзiрлендi. Пысықталғаннан кейiн оларды білiм беру жүйесiне енгiзу бойынша шаралар қабылданатын болады.
Осал жақтары
Көтерілiп отырған тұрмыстық зорлық-зомбылық мәселесi ойдан шығарылған, отбасы - бұл қоғамның қол сұғылмауға тиiс ұяшығы, сондықтан оның iшкi iстерiне араласуға жол берiлмеуге тиiс деген қалыптасқан таптауырын бар. Үй iшiндегi зорлық-зомбылық құрбандарының жартысы моральдық тұрғыдағы мiнеуден қорқып, құқық қорғау органдарына шағынбайды.
Iшкi iстер органдарының әйелдерге қатысты зорлық-зомбылық проблемаларымен айналысатын бөлiмшелерi техникалық жағынан әлсiз жарақталған, зорлық-зомбылықтың құрбаны болған әйелдерге нақты көмек көрсету үшiн жеткiлiктi мүмкiндiктерi жоқ.
Әйелдер трафигi елеулi әлеуметтiк құбылысқа айналуда. Сонымен қатар, оның ауқымы, нысандары мен түрлерi туралы ақпарат сөзсiз жеткілiксiз.
Трафиктiң құрбандары әдетте визасыз және төлқұжатсыз қалады да, заңсыз мигранттарға айналады. Бұл өмiр сүру мен жұмыс iстеудiң құқыққа қарсы жағдайларына қарамастан, олардың құқық қорғау органдарымен байланыс жасауды қаламауына әкеледi.
Мүмкiндiктер
Мемлекеттiк бағдарлама жасау және билiктiң барлық деңгейлерi мен барлық бөлiмшелерiн зорлық-зомбылық көрiнiстерiне қарсы күреске қосу.
Қоғамдық бiрлестіктердi жандандыру және бастамашылық топтардың кең шеңберiн зорлық-зомбылықты болдырмау мен түбiрiнен жою жүйесiне тарту.
Зорлық-зомбылық нышандары бар қылмыстар мен құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін қылмыстық және әкiмшiлiк жауапкершілiктi көздейтiн заңнаманы жетiлдiру, оны халықаралық нормаларға сәйкес келтiру.
Зорлық-зомбылыққа ұшыраған адамдарға арналған дағдарыстық орталықтар мен баспаналар жүйесiн дамыту. Перспективада олар отбасы мен балаларға әлеуметтiк қызмет көрсетудiң барлық мекемелерi үшiн әдiстемелiк және ақпараттық базаға айнала алады.
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне адамдар саудасына қарсы түру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" және "Тұрмыстық зорлық-зомбылық туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын қабылдау.
БҰҰ-ның трансұлттық ұйымдасқан қылмысқа қарсы  конвенциясын бекiту.
Оқып-үйрету және зорлық-зомбылықты ерте, бастапқы сатысында анықтау жолымен үйдегі зорлық-зомбылықты болдырмау және алдын алу.
Қатерлер
Адами қарым-қатынастар жүйесiнде базалық бола отырып және еркектердiң артық "жаратылғаны" туралы түсiнiкке негiзделген кез келген зорлық-зомбылық көрiнiстерi үшін негiз ретiнде әрекет ете отырып, гендерлiк ассиметрия қажетсiз нысандарға ие болуы мүмкiн. Бұдан басқа ол зорлық-зомбылық көрiнiстерiне тап болған тұлғаның бұзылуына әкеледi.
Зорлық-зомбылықтың салдарлары өмiрдiң барлық қырларына әсер етедi. Бұл әлеуметтiк оқшаулыққа және қоғамға қарсы мiнез-құлыққа, экономикалық мүмкiндiктердiң шектелуiне, саяси, қоғамдық немесе білім беру қызметiне қатысуға деген құлықтың болмауына әкелуi мүмкiн. Зорлық-зомбылық тұлғаның және қоғам өмiрiнiң барлық қырларына терiс әсерiн тигiзедi. Ол оны көзiмен көрген балаларға күштi ықпал етедi. Зорлық-зомбылыққа шыдамдылықпен қарау және оны жасау - бұл тек келiсілген және мақсатқа бағытталған iс-қимылдар арқылы ғана үзуге болатын шеңбер.
Кең таралған таптауырындардың салдарынан еркектер өздерiнің зорлық-зомбылыққа ұшырағаны туралы сирек айтады. Олар "eр-азаматқа тән төзiмділiк" танытуға тиiс деп саналады.
Отбасындағы зорлық-зомбылық - ерлер мен әйелдердiң өзiн өзi өлтiруiнiң, кiсi өлтiру мен ауырлығы орташа дене зақымдарының себептерiнiң бiрi, сондай-ақ балалардың, жасөспірiмдер мен жастардың арасындағы қылмыстың басты себептерiнiң бiрi.
Трафиктiң құрбандарына қатысты адам құқықтары, соның iшiнде өмiр сүруге, жеке бостандығына заң алдындағы теңдiкке, жүрiп-тұру мен некеге тұру бостандығына, босқа тұтқындалудан және ұсталудан қорғалуға деген құқығы жиi бұзылады.
СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР
Зорлық-зомбылықты және жезөкшелiкпен адамдарды саудалауға байланысты қылмыстарды болдырмау жөнiндегi ұлттық заңнаманы одан әрi жетілдiру.
Ерлер мен әйелдерге қатысты зорлық-зомбылыққа қарсы күрестi күшейту және оны айтарлықтай төмендетуге қол жеткiзу.
Тұрмыстық зорлық-зомбылықтың құрбандарына нақты көмек көрсететiн, уақытша баспана берiп, материалдық қолдау жасайтын әлеуметтiк қызметтердi дамыту. Зорлық-зомбылық құрбандарын еңбекпен емдеу және еңбекпен оңалту.
Зорлық-зомбылықтың барлық көріністерінің қауіптілігі туралы халықты ағарту бойынша ақпараттық науқандар өткiзу.
ІС-ҚИМЫЛДАР СТРАТЕГИЯСЫ
БҰҰ-ның Әйелдерге қатысты кемсiтудiң барлық түрлерiн жою туралы  конвенциясының ережелерiн сот практикасында қолдану.
БҰҰ-ның трансұлттық ұйымдасқан қылмысқа қарсы  конвенциясын және оның екi хаттамасын бекiту.
Отбасындағы зорлық-зомбылықты қылмыс ретiнде қарастыратын "Тұрмыстық зорлық-зомбылық туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау.
Қазақстан Республикасының заңнамасына шет елдердегі және елдiң iшiндегi трафиктiң құрбандарын, соның iшiнде трафикшілерге қарсы сот процестерiне куәгерлiк жасайтындарын қорғау мәселелерi бойынша тиiстi өзгерiстер енгiзу.
Құлдыққа, мәжбүрлеп еңбек етуге немесе құлдыққа ұқсас жағдайларға тарту мақсатында адамдарды (соның iшiнде әйелдер мен балаларды) елден заңсыз әкетуге қарсы күрес жөнiндегi ұлттық үйлестiру орталығын құру мүмкiндігін қарастыру.
Қазақстаннан және ТМД елдерiнен келген трафик құрбандарының шетелде болуының мән-жайы анықталғанға дейiн оларды орналастыра тұру үшiн мемлекеттік шекара арқылы өткiзу пункттерiнде оңалту орталықтарын құру мәселелерiн қарастыру.
Үй iшiндегi зорлық-зомбылықты жасағаны үшiн кiнәлi адамдарға шара қолдану жөнiнде iс жүргiзу әрекеттерiн оңайлату бойынша шаралар қабылдау.
Зорлық-зомбылықтың алдын алумен және жолын кесумен айналысатын Iшкi iстер министрлігі құрылымдық бөлiмшелерiн нығайту.
Қолдау көрсетуге, зорлық-зомбылықтан қорғауға, оңалтуға және уақытша баспана берiлуiне мұқтаж әйелдерге тұрақты қамқорлық жасауды жүзеге асыру.
Ерлер мен әйелдерге олардың өмiрдегі күрделi жағдайларды жеңiп шығу жөнiндегі жеке мүмкiндiктерi мен iшкi ресурстарын жұмылдыра білу проблемаларын шешуге психологиялық қолдау көрсету.
Зорлық-зомбылықты, соның iшiнде трафиктi болдырмау проблемаларымен байланысты ақпараттық-насихаттау және білім беру жұмысын (оқып-үйрету бағдарламалары, буклеттер мен бюллетеньдер шығару) жүргiзу.
Зорлық-зомбылыққа қарсы күрестің халықаралық тәжiрибесiн таратуға жәрдемдесу. Әйелдердiң саяси және құқықтық мәдениетiне жеке және корпоративтік тұрғыдан өзiне өзi баға беруiн көтеру жолымен зорлық-зомбылықты түбiрiмен жоюға өздерiнiң қатыстылығын түсiнуiне жәрдемдесу.
Үкiметтік емес ұйымдармен бiрлесiп құқық қорғау және әдiлет органдарында жұмыс iстейтiн мамандарды, сондай-ақ денсаулық сақтау қызметкерлерiн гендерлiк оқытуды тұрақты түрде жүргiзу.
Әлеуметтiк мәнi бар жобаларға берiлетiн мемлекеттiк гранттар есебiнен дағдарыстық орталықтарға қолдау көрсету.
Ерлерге, әйелдер мен балаларға қатысты зорлық-зомбылық проблемалары, отбасы мен тұрмыстағы зорлық-зомбылықтың салдарларын бағалау, нәпсілік тұрғыдан соңына түсу бойынша арнайы ғылыми зерттеулер жүргiзу.
Зорлық-зомбылық фактілерiнiң алдын алу мақсатында жайсыз отбасыларымен және халықтың ықтимал контингентiмен алдын алу жұмысын жүргізу.
Бiлiм беру жүйесiне "Балалар мен жастарды зорлық-зомбылықсыз мiнез-құлыққа үйрету" бағдарламасын енгiзу.
Еңбек ұжымдарында жыныс нышаны бойынша кемсiтудiң кез келген түрлерiне, ауызша зорлық-зомбылыққа, нәпсілiк соңына түсуге және әйелдер мен еркектердiң абыройын түсiретiн басқа да мiнез-құлық нысандарына тыйым салу бойынша жұмыс жүргiзу.
Көрсеткiштер:

1. Наличие соответствующего законодательства (Закон Республики Казахстан "О бытовом насилии" и др.) и соответствующих механизмов реализации.
2. Число случаев насилия в отношении женщин за истекший год.
3. Количество сотрудников МВД по защите женщин от насилия.
4. Количество кризисных центров, в том числе с приютами (численность обратившихся мужчин и женщин, всего, в том числе по видам насилия).
5. Количество ТВ/радио программ/передач, информационных роликов, публикаций, посвященных гендерному насилию.
РАЗДЕЛ 7. ДОСТИЖЕНИЕ ГЕНДЕРНОГО РАВЕНСТВА В СЕМЬЕ.
УКРЕПЛЕНИЕ СЕМЬИ И ПОВЫШЕНИЕ РОЛИ ВОСПИТАНИЯ В СЕМЬЕ
ЦЕЛЬ
Укрепление института семьи и семейно-брачных отношений, повышение престижа семьи, пропаганда ценностей брака и семьи, достижение гендерного равенства в семейных отношениях, обеспечивающих социальную и культурную преемственность поколений и являющихся фактором стабильности и устойчивого развития гражданского общества.
Формирование новых моделей эгалитарной семьи, ориентированных на принципы гендерного равенства. Вовлечение мужчин в сферу домашнего труда и процесс воспитания детей.
АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
В соответствии с  Конституцией Республики Казахстан (ст. 27) "Брак и семья, материнство, отцовство и детство находятся под защитой общества и государства".
Закон Республики Казахстан "О браке и семье" устанавливает и регулирует семейно-брачные отношения. Их главный принцип - равенство прав супругов в семье, приоритет семейного воспитания детей, защита прав и интересов несовершеннолетних и нетрудоспособных членов семьи.
По данным переписи населения (1999 г.), в Казахстане около 3,5 млн. семей. Средний размер семьи - 4 человека, в т.ч. на селе - 4,6 человек, в городе - 3,6. В браке состояло 56 % женщин и 62 % мужчин.
Увеличивается средний возраст вступления в брак. В 2004 году он составил у женщин 24,0 года, у мужчин - 26,9 лет.
Около 1 млн. человек (9,1 %) являются вдовыми, причем среди них женщин почти в 6 раз больше, чем мужчин, в основном, за счет старшего и пожилого возраста.
Почти 700 тыс. человек (6,4 %) разведенных и разошедшихся граждан, женщин здесь также почти вдвое больше, чем мужчин.
Более 0,5 млн. женщин старше 23 лет, или каждая девятая, не имеют детей.
445 тысяч домохозяйств, или 11 %, состоят только из матерей с детьми, из которых почти две трети - из матерей с несовершеннолетними детьми.
Распределение обязанностей внутри семьи носит традиционный характер и дискриминирует женщин. Бюджет времени мужчин обычно складывается из оплачиваемой работы и досуга, женщин - из оплачиваемой работы, обязанностей по дому, воспитания детей и обслуживания потребностей членов семьи.
Сильные стороны
В Казахстане создана достаточная правовая база по вопросам семьи, женщин и детей.
Понимание в обществе важности семьи, ее роли в воспитании новых поколений, обеспечении общественной стабильности и прогресса.
Признание необходимости учета интересов семьи и детей, а также принятие специальных мер их социальной поддержки.
Отмечаемая тенденция реального реформирования патриархальной структуры семьи и появления новых разнообразных моделей, ориентированных на гендерное партнерство и сотрудничество.
Слабые стороны

1. Тиiсті заңнаманың ("Тұрмыстық зорлық-зомбылық туралы" заң және т.б.) және тиiсті iске асыру тетiктерiнiң болуы;
2. Өткен жыл iшiндегi әйелдерге қатысты зорлық-зомбылық оқиғаларының саны;
3. Әйелдердi зорлық-зомбылықтан қорғау жөнiндегi Iшкi iстер министрлігі қызметкерлерiнiң саны;
4. Дағдарыстық орталықтардың, соның iшiнде баспаналары барларының саны (көмек сұраған ерлер мен әйелдердiң саны, барлығы, соның iшiнде зорлық-зомбылық түрлерi бойынша);
5. Гендерлiк зорлық-зомбылыққа арналған теледидар/радио бағдарламаларының хабарлардың, ақпараттық роликтердiң, жарияланымдардың саны.
7-БӨЛIМ. ОТБАСЫНДАҒЫ ГЕНДЕРЛIК ТЕҢДІККЕ ҚОЛ ЖЕТКIЗУ.
ОТБАСЫН НЫҒАЙТУ ЖӘНЕ ОТБАСЫНДАҒЫ ТӘРБИЕНIҢ РӨЛIН КҮШЕЙТУ
МАҚСАТЫ
Отбасы және отбасылық-некелiк қарым-қатынастар институтын нығайту, отбасының беделiн көтеру, неке мен отбасы құндылықтардың насихаттау, ұрпақтардың әлеуметтік және мәдени сабақтастығын қамтамасыз ететiн және азаматтық қоғамның тұрақтылығы мен орнықты дамуының факторы болып табылатын отбасылық қарым-қатынастарда гендерлік теңдiкке қол жеткiзу.
Эгалитарлық отбасының гендерлік теңдік қағидаларына бағдар алған жаңа үлгілерiн қалыптастыру. Еркектердi үй жұмысы саласына және балаларды тәрбиелеу процесіне тарту.
ЖАҒДАЙДЫ ТАЛДАУ
Қазақстан Республикасының  Конституциясына сәйкес (27-бап) "Неке мен отбасы, ана мен әке және бала мемлекеттiң қорғауында болады".
"Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы отбасы-неке қатынастарын белгiлейдi және реттейдi. Олардың басты қағидаты - отбасындағы ерлі-зайыптылардың құқықтарының теңдігі балаларды отбасында тәрбиелеудiң басымдығы, отбасының кәмелетке толмаған және еңбекке қабілетсіз мүшелерiнiң құқықтары мен мүдделерiн қорғау.
Халық санағының деректерi бойынша (1999 ж.) Қазақстанда 3,5 млн. отбасы бар. Отбасының орташа мөлшерi - 4 адам, соның iшiнде ауылда - 4,6 адам, қалада - 3,6. Некеде әйелдердiң 56 %-ы және еркектердiң 62 %-ы тұрды.
Некеге тұрудың орташа жасы ұлғайып келедi. 2004 жылы ол әйелдерде 24,0 жасты, еркектерде - 26,9 жасты құрады.
Шамамен 1 млн. адам (9,1 %) жесiр болып табылады, әрі олардың арасындағы әйелдер саны еркектерге қарағанда 6 есе көп, негiзiнен үлкен және егде жас есебiнен.
Шамамен 700 мыңға жуық адам (6,4 %) - ажырасқан және айырыласқан азаматтар, мұндағы әйелдердің саны да еркектерге қарағанда екі есе дерлік артық.
23 жacтaн асқан әйелдердiң 0,5 миллионнан астамында немесе әрбiр тоғызыншысында бала жоқ.
445 мың үй шаруашылығы немесе 11 %-ы тек балалары бар аналардан тұрады, олардың үштен екiсiне жуығы - жасы кәмелетке толмаған балалары бар әйелдер.
Отбасы iшiндегi мiндеттердiң бөлiнуi дәстүрлі сипатқа ие және әйелдердi кемсiтедi. Еркектердiң уақытының бюджетi әдетте еңбекақы төленетін жұмыстан және бос уақыттан құралады, әйелдердікі - еңбекақы төленетiн жұмыстан, үй iшiндегi мiндеттерден, бала тәрбиесiнен және отбасы мүшелерiнiң қажеттілiктерiне қызмет көрсетуден құралады.
Күштi жақтары
Қазақстанда отбасы, әйелдер мен балалар мәселелерi бойынша жеткілiктi құқықтық база жасалған.
Қоғамда отбасының маңыздылығын, оның жаңа ұрпақты тәрбиелеудегi, қоғамдық тұрақтылық пен үдерiсті қамтамасыз етудегi рөлін түсiну.
Отбасы мен балалардың мүдделерiн ескеру қажеттілігін мойындау, сондай-ақ оларға әлеуметтiк қолдаудың арнайы шараларын қабылдау.
Отбасының патриархаттық құрылымын іс жүзiнде реформалау және гендерлік серiктестікпен ынтымақтастыққа бағдар алған түрлi жаңа үлгiлердiң пайда болу үрдiсi байқалады.
Осал жақтары

Неполные семьи, состоящие из одного родителя и детей, являются, в основном, материнскими. Согласно переписи населения 1999 года, неполные семьи, главами которых являются женщины, составили 91 %.
Около 850 тыс. человек, или 6 % населения, живет вне семьи.
Уменьшилось влияние отцов на воспитание детей в семье.
Увеличивается количество разводов, падает престиж семьи, усиливаются напряженность внутрисемейной жизни, конфликты и факты насилия в отношении женщин.
Возможности
Дальнейшее совершенствование социальных гарантий поддержки семьи будет способствовать ее укреплению.
Развитие сети доступных для всех семей внешкольных учреждений, летних оздоровительных лагерей для школьников.
Продолжительность жизни семейных мужчин больше, чем у несемейных.
Угрозы
Наблюдается рост числа лиц, никогда не состоявших в официальном браке. Таких женщин в возрасте старше 23 лет и мужчин старше 26 лет примерно поровну, всего около 1,2 млн. человек, или почти каждый пятый. Как показывают исследования, сегодня значительная часть молодых людей, по опыту западных стран, живет в незарегистрированном браке.
В наиболее трудном положении находятся многодетные семьи, одинокие матери и молодые семьи.
Созидающая роль семьи в развитии будущего человеческого потенциала слабо осознается и мало поддерживается современным обществом.
Многие семейные пары и незамужние женщины ограничиваются одним ребенком или откладывают рождение ребенка на неопределенный срок.
Возможно ухудшение демографической ситуации, увеличение количества одиноких мужчин и женщин.
СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ
Дальнейшее совершенствование национального брачно-семейного законодательства и улучшение социальной поддержки семьи.
Создание соответствующих социально-экономических, жилищно-бытовых условий для самореализации членов семьи и воспитания детей.
Достижение гендерного равенства в семейных отношениях. Повышение престижа семьи, укрепление брачно-семейных отношений, пропаганда ценностей брака и семьи.
Возрождение нравственных ценностей и культивирование образа семьи и брака.
Формирование эгалитарной семьи. Равное разделение ответственности за воспитание детей и выполнение домашних обязанностей.
Улучшение информационно-правового просвещения населения по вопросам гендерного равенства в брачно-семейных отношениях.
СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
Совершенствовать законодательство по укреплению брачно-семейных отношений и повышению статуса семьи. Обеспечить нормативную базу по регулированию вопросов социальной поддержки семей, имеющих детей, в том числе, многодетных семей.
Возродить лучшие семейные, этно-культурные традиции, способствующие укреплению духовных и нравственных основ брака и семьи.
Обеспечить необходимые условия для реализации экономической, воспроизводительной и культурно-психологической функции семьи, повысить качество жизни семей.
Обеспечить фактическое равенство прав и обязанностей мужчин и женщин в брачно-семейных отношениях и воспитании детей.
Развивать действующие специализированные институты социального обеспечения семьи и детей, службы специализированной психолого-педагогической помощи семьям по выходу из кризисных ситуаций и социально-психологической адаптации к новым условиям.
Проводить многоплановые исследования положения семьи в Казахстане с определением перспектив и направлений развития института семьи и брака, с учетом национальных традиций и менталитета народа. На основании данного исследования разработать комплексную программу повышения статуса семьи в Казахстане.
Рассмотреть возможность организации постоянных передач (программ) на радио-телеканалах, в других средствах массовой информации на темы брачно-семейных отношений с привлечением специалистов различных сфер.
Развивать сеть клубов знакомств и других форм общения одиноких граждан различных возрастных групп.
Упростить процедуру усыновления детей гражданами Казахстана и решить проблемные вопросы международного усыновления.
Развивать механизмы усиления социальной поддержки семьи, в том числе предоставление льгот родителям-одиночкам, семьям, имеющим несовершеннолетних детей, в том числе многодетным семьям.
Предусмотреть возможность стимулирования работодателей, поощряющих равное распределение семейных обязанностей и создающих для работающих матерей условия, облегчающие грудное вскармливание.
Рассмотреть возможность введения в учебные курсы для школ и вузов раздела "Гендерное равенство в семье".
Трансформировать представление о воспитательной функции как исключительно женской. Поднять авторитет отца. Создать условия, чтобы материнство не было препятствием карьерного роста и личной самореализации женщин.
Изменить оценку домашнего труда, выявлять его социальные и экономические функции.
Индикаторы:

Бiр ата-анадан және балалардан тұратын толық емес отбасылар негiзiнен аналарға тән болып табылады. 1999 жылғы халық санағына сәйкес басшысы әйелдер болып табылатын толық емес отбасылар 91 %-ды құрады.
850 мыңға жуық адам немесе халықтың 6 %-ы отбасынан тыс өмiр сүреді.
Отбасындағы балалар тәрбиесiне әкелердiң ықпалы азайды.
Ажырасу саны артып келедi, отбасының беделi түсуде отбасының iшкi өмiріндегi шиеленiс, әйелдерге қатысты қақтығыстар мен зорлық-зомбылық фактілерi күшейе түсуде.
Мүмкiндiктер
Отбасына қолдау көрсетудiң әлеуметтік кепілдiктерiн одан әрі жетілдiру оның нығаюына ықпал ететiн болады.
Барлық отбасыларының қолы жете алатын мектептен тыс мекемелер, мектеп оқушыларына арналған жазғы сауықтыру лагерьлерi жүйесін дамыту.
Отбасылы еркектердiң өмiрiнiң ұзақтығы бойдақ еркектерге қарағанда көбiрек.
Қатерлер
Ресми некеде ешқашан тұрмаған адамдар санының өсуi байқалады. 23 жастан асқан осындай әйелдер мен 26 жастан асқан еркектердiң саны шамамен тең, барлығы 1,2 млн. шамасында немесе әрбiр бесiншi дерлік. Зерттеулер көрсеткендей, бүгін жас адамдардың елеулi бөлiгi батыс елдердiң тәжiрибесi бойынша тiркелмеген некеде тұрады.
Көп балалы отбасылар, жалғыз басты аналар мен жас отбасылар неғұрлым қиын жағдайда тұрады.
Болашақ адами әлеуеттiң дамуындағы отбасының жасампаздық рөлiн қазiргі заманғы қоғам толық түсiнбейдi және оған аз қолдау көрсетедi.
Көптеген отбасылық жұптар мен күйеуi жоқ әйелдер бір баламен шектеледі немесе баланың тууын белгіленбеген мерзiмге кейiнге қалдырады.
Демографиялық жағдайдың нашарлауы, жалғыз басты еркектер мен әйелдер санының ұлғаюы мүмкiн.
СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР
Ұлттық неке-отбасылық заңнаманы одан әрi жетілдiру және отбасына әлеуметтiк қолдауды жақсарту.
Отбасы мүшелерінің өз қабілеттерiн iске асыруы мен бала тәрбиесi үшін тиiстi әлеуметтiк-экономикалық тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлар жасау.
Отбасылық қарым-қатынастардағы гендерлiк теңдiкке қол жеткiзу. Отбасының беделiн көтеру, неке-отбасылық қарым-қатынастарды нығайту, неке мен отбасы құндылықтарын насихаттау.
Адамгершiлiк құндылықтарды жаңғырту және отбасы мен неке үлгiсiн дәріптеу.
Эгалитарлық отбасын қалыптастыру. Бала тәрбиесi мен үй iшiндегі мiндеттердi орындау үшiн жауапкершілiкті тең бөлiсу.
Неке-отбасылық қарым-қатынастардағы гендерлiк теңдiк мәселелерi бойынша халықты ақпараттық-құқықтық ағартуды жақсарту.
ІС-ҚИМЫЛДАР СТРАТЕГИЯСЫ
Неке-отбасылық қарым-қатынастарды нығайту және отбасының мәртебесiн көтеру жөнiндегi заңнаманы жетiлдіру. Балалары бар отбасыларына, соның iшiнде көп балалы отбасыларына әлеуметтiк қолдау көрсету мәселелерiн реттеу жөнiндегi нормативтiк базаны қамтамасыз ету.
Неке мен отбасының рухани және адамгершілiк негiздерiн нығайтуға ықпал ететiн озық отбасылық, этникалық-мәдени дәстүрлердi жаңғырту.
Отбасының экономикалық, ұрпақ әкелу және мәдени-психологиялық, функциясын iске асыру үшiн қажеттi жағдайларды қамтамасыз ету, отбасыларының өмiр сүру сапасын жоғарылату.
Неке-отбасылық қатынастардағы және бала тәрбиелеудегі ерлер мен әйелдердiң құқықтары мен мiндеттерiнiң iс жүзiндегі теңдiгін қамтамасыз ету.
Отбасы мен балаларды әлеуметтiк қамсыздандырудың жұмыс iстеп тұрған мамандандырылған институттарын, дағдарыстық жағдайлардан шығу және жаңа жағдайларға әлеуметтiк-психологиялық тұрғыдан бейiмделу бойынша отбасыларына мамандандырылған психологиялық-педагогикалық көмек көрсету қызметтерiн дамыту.
Отбасы мен неке институтының перспективалары мен бағыттарын айқындай отырып, ұлттық дәстүрлер мен халықтың менталитетiн ескере ала отырып, Қазақстандағы отбасының жағдайына көп жоспарлы зерттеу жүргiзу. Аталған зерттеудiң негiзiнде Қазақстандағы отбасының мәртебесiн көтерудiң кешендi бағдарламасын әзiрлеу.
Радио-телеарналарда, басқа да бұқаралық ақпарат құралдарында түрлi салалардың мамандарын тарта отырып, неке-отбасылық қатынастар тақырыбына арналған тұрақты хабарлар (бағдарламалар) ұйымдастыру мүмкiндiгiн қарастыру.
Әр түрлi жас топтарындағы жалғыз басты азаматтардың танысу клубтарының және басқа араласу нысандарының желiсiн дамыту.
Қазақстан азаматтарының бала асырап алу рәсiмiн оңайлату және халықаралық бала асырап алудың проблемалық мәселелерiн шешу.
Отбасына әлеуметтiк қолдау көрсетудi күшейту тетiктерiн дамыту, соның iшiнде жалғыз басты ата-аналарға, кәмелетке толмаған балалары бар отбасыларына, соның iшiнде көп балалы отбасыларына жеңілдiктер беру.
Отбасылық мiндеттердiң тең бөлiнуiн көтермелейтiн және жұмыс iстейтiн аналар үшiн емшек емiзудi жеңілдететiн жағдайлар жасайтын жұмыс берушілердi ынталандыру мүмкіндігін қарастыру.
Мектептер мен жоғары оқу орындарына арналған оқу курстарына "Отбасындағы гендерлiк теңдiк" бөлiмiн енгiзу мүмкiндігін қарастыру.
Тәрбиелеу мiндетiн тек әйелдерге тән мiндет деген көзқарасты өзгерту. Әкенiң беделiн көтеру. Ана болу әйелдердiң мансаптық өсуi мен өз қабілеттерiн iске асыруына кедергi болмауы үшiн жағдайлар жасау.
Үй iшiндегi жұмыстың бағасын өзгерту, оның әлеуметтiк және экономикалық функцияларын анықтау.
Көрсеткiштер:

1. Соответствие национального законодательства международным требованиям.
2. Количество специализированных институтов социального обеспечения семьи и детей, центров психолого-педагогической помощи семьям по выходу из кризисных ситуаций и социально-психологической адаптации к новым условиям.
3. Количество дошкольных учреждений и медицинских учреждений.
4. Количество зарегистрированных разводов.
5. Количество неполных семей.
6. Количество получателей и размер детских пособий.
7. Наличие специальных радиотелевизионных программ, а также рубрик в периодической печати.
РАЗДЕЛ 8. РАЗВИТИЕ ГЕНДЕРНО ЧУВСТВИТЕЛЬНОГО
ОБЩЕСТВЕННОГО СОЗНАНИЯ
ЦЕЛЬ
Формировать в общественном сознании необходимость социального равенства мужчин и женщин во всех сферах общественной жизни.
Радикально трансформировать общественное сознание, искоренять гендерные стереотипы, связанные с идеей превосходства и доминирования одного пола над другим. Сформировать новые модели гендерного самосознания и типов поведения, основанные на принципе гендерного равенства прав и возможностей, с учетом особенностей жизненной практики мужчин и женщин.
АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
В процессе демократизации казахстанского общества особая роль отводится средствам массовой информации как наиболее чувствительному индикатору состояния общества.
Активно обсуждается тема гендерного равенства в программах государственного и негосударственного телевидения.
Женская тематика - одна из наиболее популярных и многочисленных на страницах республиканских и региональных СМИ. Немало уделяется внимания участию женщин в неправительственном секторе, причем выделяются, прежде всего, женские НПО.
Издаются специализированные журналы по проблемам материнства, значению института семьи и матери в нравственном воспитании подрастающего поколения.
В 2004 году освещение гендерной политики государства было включено отдельной строкой в тематический перечень государственного заказа.
Все действующие СМИ, независимо от формы собственности, имеют доступ к получению государственного заказа путем участия в открытых конкурсах. В 2004 году заказы получили 33 газеты, 26 журналов, 1 информационное агентство республиканского уровня и 36 центральных и региональных телерадиокомпаний. При этом 80 % газет, журналов, радио- и телеканалов являются негосударственными.
Принят  Закон Республики Казахстан "О государственном социальном заказе", призванный установить казахстанскую модель взаимодействия государства с неправительственным организациями. Он обеспечит правовую основу для широкого участия неправительственных организаций в решении социально значимых проектов за счет средств государственного бюджета, позволит повысить качество и объем социальных услуг, предоставляемых населению.

1. Ұлттық заңнаманың халықаралық талаптарға сәйкестігі.
2. Отбасы мен балаларды әлеуметтiк қамсыздандырудың мамандандырылған институттарының, дағдарыстық жағдайлардан шығу және жаңа жағдайларға әлеуметтiк-психологиялық бейiмделу бойынша отбасыларына мамандандырылған психологиялық-педагогикалық көмек көрсету орталықтарының саны.
3. Mектеп жасына дейiнгі мекемелер мен медициналық мекемелердiң саны.
4. Тiркелген ажырасулар саны.
5. Толық емес отбасылар саны.
6. Балалар жәрдемақысын алушылардың саны және жәрдемақы мөлшерi.
7. Apнайы paдио-теледидар бағдарламаларының, сондай-ақ мерзiмдiк баспасөздегi айдарлардың болуы.
8-БӨЛIМ. ГЕНДЕРЛIК ЖАҒЫНАН СЕЗIМТАЛ ҚОҒАМДЫҚ
САНАНЫ ДАМЫТУ
МАҚСАТЫ
Қоғамдық санада қоғамдық өмiрдiң барлық салаларында ерлер мен әйелдердiң әлеуметтiк теңдiгiнiң қажеттiлігін қалыптастыру.
Қоғамдық сананы түбiрiнен өзгерту, бiр жыныстың екiншi жыныстан артықшылығы мен басымдығы туралы пiкiрмен байланысты гендерлiк таптаурындарды түбiрiмен жою. Гендерлiк өзiндiк сананың және ерлер мен әйелдердiң өмiр тәжiрибелерiнiң ерекшелiктерiн ескере отырып, құқықтар мен мүмкiндiктердiң гендерлiк теңдiгі қағидатына негізделген мiнез-құлық түрлерінің жаңа үлгілерін қалыптастыру.
ЖАҒДАЙДЫ ТАЛДАУ
Қазақстандық қоғамды демократияландыру барысында қоғам жағдайының барынша сезiмтал көрсеткiші ретiнде бұқаралық ақпарат құралдарына айрықша рөл берiледi.
Мемлекеттік және мемлекеттiк емес теледидар бағдарламаларында гендерлiк теңдiк тақырыбы белсендi түрде талқылануда.
Әйелдер тақырыбы - республикалық және өңiрлiк БАҚ беттерiндегi ең танымал және көп мөлшердегi тақырыптардың бiрi. Әйелдердiң үкiметтік емес секторға қатысуына үлкен назар аударылады, бұл орайда ең әуелi әйелдердiң үкiметтік емес ұйымдары ерекшеленедi.
Ана болу проблемалары, өскелең ұрпақты адамгершiлiк тұрғыдан тәрбиелеудегі отбасы және ана институтының маңызы жөнiндегі мамандандырылған журналдар шығарылады.
2004 жылы мемлекеттiң гендерлiк саясатын көрсету мемлекеттік тапсырыстың тақырыптық тiзбесiне жеке жолмен ретінде енгiзілдi.
Барлық жұмыс iстейтiн БАҚ-тар меншiк нысанына қарамастан, ашық конкурстарға қатысу жолымен мемлекеттiк тапсырыс алу мүмкiндігіне ие болады. 2004 жылы тапсырыстарды 33 газет, 26 журнал, республикалық деңгейдегi 1 ақпарат агенттiгi және 36 орталық және өңiрлiк телерадиокомпаниялар алды. Бұл орайда газеттердiң, журналдардың, радио және телеарналардың 80 %-ы мемлекеттік емес болып табылады.
"Мемлекеттік әлеуметтiк тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы қабылданды, ол мемлекеттiң үкiметтiк емес ұйымдармен өзара iс қимылының қазақстандық үлгiсiн белгілеуге арналған. Ол әлеуметтiк мәнi бар жобаларды мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты есебiнен шешуге үкiметтiк емес ұйымдардың кеңiнен қатысуы үшiн құқықтық негiздi қамтамасыз етедi, халыққа көрсетiлетiн әлеуметтiк қызметтердiң сапасы мен көлемiн арттыруға мүмкiндiк бередi.

Проводится работа по подготовке гендерно чувствительных журналистов. За последние 2 года по инициативе Национальной комиссии по делам семьи и женщин совместно с Бюро ООН "Гендер и развитие" обучено около 150 журналистов электронных и печатных средств массовой информации.
Задачей государства и правозащитных организаций являются поддержка и осуществление программ для молодежи о роли и статусе мужчин и женщин на основе гендерного равенства. В то же время во многих передачах, художественных и даже в мультипликационных фильмах содержатся элементы пропаганды насилия. На телевидении все еще пропагандируются гендерные стереотипы, допускаются неуважительное отношение к женщине, порнографические импликации.
Стереотипное изображение женщины и гендерных ролей особенно характерно для рекламной и коммерческой информации.
Сильные стороны
Средства массовой информации имеют большие возможности воздействия на общество, широкую аудиторию, возможность достижения быстрого эффекта в вопросах достижения равенства мужчин и женщин.
Демократизация общественных отношений, либерализация в сфере СМИ за годы независимости Казахстана способствуют увеличению количества материалов, касающихся проблем гендерного неравенства.
Активизация женского движения, возросший политический потенциал женщин, эффективная деятельность женских НПО, формирование феномена женского предпринимательства.
Ориентация в сторону увеличения женщин в составе руководителей СМИ окажет позитивное влияние на решение проблем, касающихся семьи, женщин и детей. Постановка указанной проблемы в средствах массовой информации, освещение работы женщин-руководителей, лоббирование интересов женщин в различных органах власти - эти и другие меры могут способствовать продвижению женщин на руководящие посты.
Слабые стороны
Недостаточно проводится просветительская работа по изменению менталитета общества.
Мало информационных кампаний по борьбе с дискриминацией в отношении мужчин и женщин.
Нет целевых программ по разъяснению гендерной политики государства.
Журналисты недостаточно подготовлены в вопросах достижения гендерного равенства.
СМИ пока не стали активными партнерами в решении гендерных проблем.
Возможности
Масштабное правовое и гендерное просвещение населения.
Государственный социальный заказ на освещение гендерной проблематики позволит значительно увеличить количество программ по этому вопросу.
Обучение журналистов будет способствовать более полному освещению гендерных вопросов в СМИ.
Угрозы
Недостаточное освещение гендерной политики государства в СМИ в определенной степени может снизить эффективность принимаемых мер.
Продолжение трансляции гендерных стереотипов может стать серьезным тормозом в реализации демократических преобразований в стране.
СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ
Преодоление гендерных стереотипов и создание новой системы гендерных идеалов и установок, ориентированных на идеологию равных прав и возможностей. При этом гендерное равенство должно трактоваться с учетом гендерных различий, уникальности женского и мужского типов поведения.
Обеспечение свободы слова в контексте соблюдения принципа равноправия женщин и мужчин.
СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
Проводить национальную гендерную политику по повышению гендерно-чувствительного общественного сознания. Использовать в этих целях такие мощные национальные механизмы как образование, культура, средства массовой информации.
Проводить широкомасштабные информационные, просветительские кампании, направленные на повышение гендерной культуры общества, формирование позитивного отношения к равному представительству мужчин и женщин в органах государственной власти и управления.
Обеспечить сотрудничество государственных органов и СМИ в вопросах достижения социального равенства мужчин и женщин.
Широко освещать в средствах массовой информации вопросы реализации положений  Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин,  Национального плана действий по улучшению положения женщин в Республике Казахстан, международных документов по правам человека.
Активно формировать в общественном сознании цивилизованный образ современной женщины, женщины-лидера, как полноправного и активного участника всех политических, социальных процессов, освещать роль женщин в политической жизни страны.
Обеспечить поддержку средств массовой информации в части пропаганды гендерного равенства.
Принять меры по повышению гендерной чувствительности СМИ. Ввести в профессиональную подготовку будущих журналистов гендерное образование, проводить просветительскую работу среди производителей информации - издателей, редакторов, журналистов.
Оказать содействие в равноправном участии мужчин и женщин в деятельности средств массовой информации, обеспечении их равной представленности при назначении в управленческие и контрольные органы как государственных, так и негосударственных СМИ.
Индикаторы:

Гендерлiк жағынан сезiмтал журналистердi даярлау жөнiнде жұмыс жүргiзiлуде. Соңғы 2 жыл iшiнде Отбасы және әйелдер iстерi жөнiндегi ұлттық комиссияның бастамасы бойынша БҰҰ-ның "Гендер және даму" Бюросымен бiрлесiп, электрондық және басылымдық бұқаралық ақпарат құралдарының 150 журналисi оқытылды.
Мемлекет пен құқық қорғау ұйымдарының мiндетi еркектер мен әйелдердiң гендерлік теңдігінiң негiзiндегi рөлi мен мәртебесi туралы жастарға арналған бағдарламаларға қолдау көрсету және жүзеге асыру болып табылады. Сонымен қатар көптеген хабарларда, көркем және тiптi мультипликациялық фильмдерде де зорлық-зомбылықты насихаттау элементтерi бар. Теледидарда әлi де гендерлiк таптаурындар насихатталады, әйелге деген дөрекi қатынасқа, порнографиялық импликацияларға жол берiледi.
Әйелдi және гендерлiк рөлдердi стереотиптi түрде бейнелеу әсiресе жарнамалық және коммерциялық ақпаратқа тән.
Күшті жақтары
Бұқаралық ақпарат құралдарында қоғамға, көпшiлiк аудиторияға ықпал етудiң үлкен мүмкiндiктерi, ерлер мен әйелдердiң теңдігіне қол жеткізу мәселелерiнде жедел нәтижеге қол жеткiзу мүмкiндiгi бар.
Қазақстан тәуелсiздiк алған жылдар iшiнде қоғамдық қатынастардың демократияландырылуы, БАҚ саласындағы ырықсыздандыру гендерлiк теңсiздiк проблемаларына қатысты материалдардың көбеюiне ықпал етедi.
Әйелдер қозғалысының жандануы, әйелдердiң арта түскен саяси әлеуетi, әйелдердiң YEҰ-ның тиiмдi қызметi, әйелдер кәсiпкерлiгi құбылысының қалыптасуы.
БАҚ басшыларына құрамында әйелдер санының көбеюi жағына бағдар алу отбасына, әйелдер мен балаларға қатысты проблемалардың шешiлуiне оңды әсер етедi. Аталған проблеманы бұқаралық ақпарат құралдарында көтеру, басшы әйелдердiң жұмысын көрсету, әйелдердiң мүдделерiн түрлi билiк органдарында қолдау - осы және басқа да шаралар әйелдердiң басшылық қызметтерге жоғарылауына ықпал етуi мүмкiн.
Осал жақтары
Қоғамның менталитетiн өзгерту жөнiндегі ағартушылық жұмыс жеткiлiктi жүргiзiлмейдi.
Ерлер мен әйелдерге қатысты кемсiтуге қарсы күрес бойынша ақпараттық науқандар аз.
Мемлекеттің гендерлiк саясатын түсiндiру бойынша мақсатты бағдарламалар жоқ.
Журналистер гендерлiк теңдiкке қол жеткiзу мәселелерiне жеткілiксiз дайындалған.
БАҚ әзiрше гендерлiк мәселелердi шешуде белсендi серiктестерге айналған жоқ.
Мүмкiндiктер
Халықты құқықтық және гендерлiк жағынан ауқымды түрде ағарту.
Гендерлік проблемаларды көрсетуге арналған мемлекеттiк әлеуметтік тапсырыс осы мәселе жөнiндегі бағдарламалардың санын айтарлықтай көбейтуге мүмкiндiк бередi.
Журналистердi оқып-үйрету БАҚ-тарда гендерлiк мәселелердiң түсiнiктірек түрде ашып көрсетілуiне ықпал ететін болады.
Қатерлер
Мемлекеттің гендерлiк саясатының БАҚ-тарда жеткілiктi түрде көрсетiлмеуi қабылданып жатқан шаралардың тиiмділігін белгілі бiр дәрежеде төмендетуi мүмкін.
Гендерлiк таптаурындардың трансляциялануын жалғастыру елдегi демократиялық қайта құруларды iске асыруда елеулi тежегiшке айналуы мүмкiн.
СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР
Гендерлiк таптаурындарды жеңу және тең құқықтар мен мүмкiндiктер идеологиясына бағдарланған гендерлiк мұраттар мен ұстанымдардың жаңа жүйесiн құру. Бұл ретте гендерлiк теңдік гендерлiк айырмашылықтарды, әйелдiң және еркектiң мiнез-құлық типтерінің бiрегейлігін есепке ала отырып түсiндiрiлуге тиiс.
Әйелдер мен еркектердiң тең құқықтылығы қағидатының сақталуы негiзiндегi сөз бостандығын қамтамасыз ету.
IС-ҚИМЫЛДАР СТРАТЕГИЯСЫ
Гендерлiк жағынан сезiмтал қоғамдық сананы көтеру жөнiндегi ұлттық гендерлік саясатты жүргiзу. Бұл мақсаттарда білім беру, мәдениет, бұқаралық ақпарат құралдары сияқты қуатты ұлттық тетiктердi пайдалану.
Қоғамның гендерлiк мәдениетiн көтеруге мемлекеттiк билiк пен басқару органдарындағы ерлер мен әйелдердiң тең өкілдігі болуына оңды қатынастарды қалыптастыруға бағытталған кең ауқымды, ақпараттық ағартушылық науқандар өткiзу.
Мемлекеттiк органдар мен БАҚ-тың ерлер мен әйелдердiң әлеуметтiк теңдігіне қол жеткiзу мәселелерiндегі ынтымақтастығын қамтамасыз ету.
БҰҰ-ның Әйелдерге қатысты кемсiтудiң барлық түрлерiн жою туралы  конвенциясы ережелерiнiң, Қазақстан Республикасында әйелдердiң жағдайын жақсарту жөнiндегi  ұлттық iс-қимылдардың жоспарының, адам құқықтары жөнiндегi халықаралық құжаттардың iске асырылу мәселелерiн бұқаралық ақпарат құралдарында кеңiнен көрсету.
Барлық саяси, әлеуметтiк процестердiң толық құқықты әрi белсендi қатысушысы ретiндегi қазiргі заманғы әйелдiң көшбасшы әйелдiң өркениетті бейнесiн қоғамдық санада белсендi түрде қалыптастыру, әйелдiң елдiң саяси өмiрiндегi рөлiн көрсету.
Бұқаралық ақпарат құралдарына гендерлiк теңдіктi насихаттау бөлiгінде қолдау жасалуын қамтамасыз ету.
БАҚ-тардың гендерлiк сезiмталдығын көтеру жөнiнде шаралар қабылдау. Болашақ журналистердi кәсiби жағынан даярлау iсiне гендерлiк бiлiм берудi енгiзу, ақпарат өндiрушілер - баспагерлер, редакторлар, журналистер арасында ағартушылық жұмыс жүргiзу.
Ерлер мен әйелдердiң бұқаралық ақпарат құралдарының жұмысына тең дәрежеде қатысуына, мемлекеттiк, сондай-ақ мемлекеттiк емес бұқаралық ақпарат құралдарының басқарушы және бақылаушы органдарына тағайындау кезiнде олардан тең өкiлдiк етілуiн қамтамасыз етуге жәрдем көрсету.
Көрсеткiштер:

1. Количество программ в средствах массовой информации, направленных на реализацию гендерной политики государства.
2. Количество социально значимых проектов о равенстве прав и возможностей мужчин и женщин за счет социального заказа.
3. Наличие программ по правовому и гендерному просвещению населения.
4. Соотношение женщин и мужчин в СМИ на руководящем уровне.
5. Число обученных журналистов по освещению гендерных вопросов.
РАЗДЕЛ 9. ОЖИДАЕМЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ ОТ
РЕАЛИЗАЦИИ СТРАТЕГИИ
1. Общая политика государства будет ориентирована на выполнение целей развития тысячелетия, в том числе по достижению гендерного равенства в стране.
2. Произойдет постепенная трансформация общественного сознания в сторону смены гендерной парадигмы - от доминирования одного пола - к партнерству и сотрудничеству обоих полов. Гендерно чувствительными станут государственные служащие, депутаты и руководители всех уровней, все те, кто находится на уровне принятия решений.
3. Женщины будут на равных участвовать во всех процессах социального развития, реализуя свой личностный, человеческий потенциал.
Они на равных войдут в общественные сферы, а мужчины - в приватные сферы семьи, домашнего труда и воспитания детей.
4. Все это будет способствовать дальнейшему совершенствованию гражданского общества и формированию "паритетной демократии" в стране.
По достижению гендерного равенства в
общественно-политической сфере.
1. В казахстанское законодательство будет введена норма об обязательной гендерной экспертизе всех действующих и разрабатываемых нормативных правовых актов, государственных программ, социально значимых планов и проектов, отраслевых стратегий и концепций с целью снижения социальных рисков и возможного ущерба, связанного с пренебрежением гендерной спецификой.
2. Предполагается сформировать институты обеспечения гендерного равенства, продолжится работа по обеспечению правовых механизмов защиты прав женщин.
3. Увеличится до 30 % представленность женщин на уровне принятия решений, рекомендуемого Пекинской платформой действий, в том числе в Правительстве, Парламенте, акиматах, маслихатах и судебных органах.
4. На качественно новый уровень поднимется, благодаря увеличению объемов выделяемых средств на социально значимые проекты, сотрудничество государственных органов с общественными объединениями и НПО, работающими в области защиты прав и интересов семьи, женщин и детей.
По достижению гендерного равенства в экономике.

1. Бұқаралық ақпарат құралдарындағы мемлекеттiң гендерлiк саясатын iске асыруға бағытталған бағдарламалардың саны.
2. Әлеуметтiк тапсырыс есебiнен әзiрленетін ерлер мен әйелдердiң құқықтары мен мүмкiндiктерiнің теңдiгi туралы әлеуметтік мәнi бар жобалардың саны.
3. Халықты құқықтық және гендерлiк ағарту жөніндегi бағдарламалардың болуы.
4. БАҚ-тағы басшылық деңгейіндегі ерлер мен әйелдердiң арақатынасы.
5. Гендерлiк мәселелердi көрсету бойынша оқытылған журналистердiң саны.
9-БӨЛIМ СТРАТЕГИЯНЫ IСКЕ АСЫРУДАН КYТIЛЕТIН
НӘТИЖЕЛЕР
1. Мемлекеттiң жалпы саясаты Мыңжылдықтың даму, соның iшiнде елдегі гендерлiк теңдiкке қол жеткiзу мақсаттарын орындауға бағдарланатын болады.
2. Қоғамдық сананың гендерлiк парадигманың ауысуы - бiр жыныстың басым болуынан - екi жыныстың серiктестiгі мен ынтымақтастығына ауысу жағына бiрте-бiрте өзгеруi орын алады. Мемлекеттік қызметшiлер, барлық деңгейлердегi депутаттар мен басшылар, шешiмдер қабылдау деңгейiнде тұрғандардың барлығы гендерлiк жағынан сезiмтал болады.
3. Әйелдер өздерiнiң жеке басының әлеуеті мен адами әлеуетiн iске асыра отырып, әлеуметтiк дамудың барлық процестерiне тең дәрежеде қатысатын болады. Олар тең дәрежеде қоғамдық салаларға, ал еркектер - отбасы, үй еңбегі және бала тәрбиесi сияқты қарапайым салаларға кiретiн болады.
4. Осының бәрi елдегі азаматтық қоғамның одан әрi жетілуіне және "паритеттiк демократияның" қалыптасуына ықпал ететiн болады.
Қоғамдық-саяси салада гендерлiк теңдiкке
қол жеткiзу бойынша
1. Қазақстандық заңнамаға гендерлiк ерекшелiктерге немқұрайды қарауға байланысты әлеуметтiк тәуекелдер мен ықтимал залалды азайту мақсатында, барлық қолданыстағы және әзiрленетiн нормативтiк құқықтық актілерге, мемлекеттiк бағдарламаларға, әлеуметтiк мәнi бар жоспарлар мен жобаларға, салалық стратегиялар мен тұжырымдамаларға мiндеттi түрде гендерлiк сараптама жасау туралы норма енгiзілетін болады.
2. Гендерлiк теңдiктi қамтамасыз ету институттарын қалыптастыру болжануда, әйелдердің құқықтарын қорғаудың құқықтық тетіктерiн қамтамасыз ету бойынша жұмыс жалғастырылады.
3. Әйелдердiң шешiмдер қабылдау деңгейiндегi, соның iшiнде Yкiметте, Парламентте, әкімдiктерде, мәслихаттар мен cот органдарында өкілдiгi болуы Iс-әрекеттердің Пекин платформасы ұсынатын 30 % дейiн көбейедi.
4. Әлеуметтiк мәнi бар жобаларға бөлiнетін қаражат көлемiнiң ұлғаюының арқасында, отбасының, әйелдер мен балалардың құқықтарын қорғау саласында жұмыс iстейтiн қоғамдық бiрлестiктермен және үкіметтiк емес ұйымдармен мемлекеттiк органдардың ынтымақтастығы сапалық жағынан жаңа деңгейге көтерiлуде.
Экономикада гендерлiк теңдiкке қол жеткiзу бойынша

1. Женщины будут иметь равный с мужчинами доступ к земельным, материальным, финансовым и др. ресурсам. Повысится конкурентоспособность женщин на рынке труда. Увеличится число женщин в предпринимательстве, в т.ч. в малом и среднем бизнесе. Увеличится число предприятий, принадлежащих женщинам.
2. Будут разработаны механизмы развития отраслей экономики (легкой, швейной, пищевой и других), где традиционно трудятся женщины.
3. Женщины будут иметь широкий доступ к информации, образованию, профессиональной подготовке, консультативной помощи. Для них будут созданы специальные центры экономического образования, кредитные линии и фонды.
4. Увеличится количество государственных и частных детских дошкольных учреждений в целях повышения трудовой активности родителей. Будут приняты меры по поддержке женщин и мужчин, занимающихся уходом за детьми и их воспитанием. Будут разработаны механизмы привлечения мужчин к уходу за ребенком.
5. Будут законодательно закреплены права женщин, находящихся в отпуске по уходу за ребенком, на непрерывные обязательные пенсионные накопления.
По гендерному образованию
1. Будет развиваться система гендерного образования и просвещения населения, начиная с детского возраста.
2. Будут созданы условия для обучения девушек и женщин техническим специальностям с тем, чтобы они могли работать в приоритетных отраслях экономики Казахстана (нефтегазовая промышленность, машиностроение, строительство, транспорт).
3. Будет проводиться обучение политиков, лидеров общественного движения, представителей профсоюзов, журналистов с целью повышения их гендерного сознания и гендерной чувствительности.
По охране репродуктивного здоровья
1. Сохранение репродуктивного здоровья мужчин и женщин станет приоритетом деятельности государственных органов и неправительственных организаций, занимающихся этими вопросами. Получат развитие механизмы общественного здравоохранения.
2. Значительно снизится заболеваемость анемией, йододефицитными расстройствами, раком молочной железы и др. заболеваниями, оказывающими влияние на репродуктивное здоровье населения.
3. Будут приняты меры по обеспечению мужчин и женщин современными средствами контрацепции, снизится количество абортов.
4. Повысится ответственность мужчин за сохранение своего здоровья, будут приняты меры по снижению травматизма и смертности от несчастных случаев на производстве.
5. Повысится индекс здоровья женщин благодаря реализации специальных программ по сохранению их репродуктивного здоровья.
6. Будут укрепляться здоровье детей и молодежи, приняты меры, направленные на борьбу с курением, наркоманией и алкоголизмом, широкое развитие получат физическая культура и спорт, организация досуга молодежи.
По предотвращению насилия

1. Әйелдер жер, материалдық, қаржылық және басқа да ресурстарға ерлермен тең дәрежеде қол жеткiзетiн болады. Еңбек нарығындағы әйелдердiң бәсекеге қабiлеттiгi артады. Кәсiпкерлiктегi, соның iшiнде шағын және орта бизнестегi әйелдердiң саны артады. Әйелдерге тиесілi кәсiпорындардың саны артады.
2. Дәстүрлi түрде әйелдер еңбек ететiн экономика салаларын - жеңiл, тiгiн, тағам өнеркәсiбiн және басқаларын дамыту тетiктерi әзiрленетін болады.
3. Әйелдер ақпаратқа, білім алуға, кәсiби даярлыққа, консультациялық көмекке кеңiнен қол жеткiзе алатын болады. Олар үшiн экономикалық білім берудiң арнайы орталықтары, кредиттiк желiлер мен қорлар құрылатын болады.
4. Ата-аналардың еңбек белсенділігін арттыру мақсатында мемлекеттiк және жеке мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнiң саны артады. Бала күтiмiмен және оларды тәрбиелеумен айналысатын әйелдер мен ерлерге қолдау көрсету бойынша шаралар қабылданатын болады. Ерлердi бала күтiмiне тартудың тетiктерi әзiрленетiн болады.
5. Бала күтiмi бойынша демалыста жүрген әйелдердiң үздiксiз мiндеттi зейнетақы жинақталымдарына құқықтары заңнамалық түрде бекiтілетiн болады.
Гендерлiк бiлiм беру бойынша
1. Халыққа бала кезден бастап гендерлiк бiлiм беру мен ағарту жүйесi дамытылатын болады.
2. Қыздар мен әйелдер Қазақстан экономикасының басымдықты салаларында (мұнай-газ өнеркәсiбi, машина жасау, құрылыс, көлiк) жұмыс істей алуы үшін оларды техникалық мамандықтарға оқыту үшiн жағдайлар жасалатын болады.
3. Саясаткерлердiң, қоғамдық қозғалыс көшбасшыларының, кәсiподақтар өкілдерінің, журналистердiң гендерлiк санасын және гендерлiк сезiмталдығын жоғарылату мақсатында оларды оқыту iске асырылатын болады.
Ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау бойынша
1. Ерлер мен әйелдердiң ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау мемлекеттiк органдар және осы мәселелермен айналысатын үкiметтiк емес ұйымдар қызметiнің басымдығына айналады. Қоғамдық денсаулық сақтау тетiктерi дамиды.
2. Анемиямен, йод тапшылығы дерттерімен, сүт безi рагiмен және халықтың ұрпақ әкелу денсаулығына әсер ететiн басқа да сырқаттармен ауыру айтарлықтай төмендейдi.
3. Ерлер мен әйелдердi қазiргi заманғы контрацепция құралдарымен қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар қабылданатын болады.
4. Еркектердiң өз денсаулығын сақтау үшін жауапкершілігі артады, өндiрiстегi жазатайым оқиғалардан болатын жарақаттану мен өлiмдi азайту бойынша шаралар қабылданатын болады.
5. Әйелдердiң ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау жөнiндегі арнайы бағдарламаларды iске асырудың арқасында олардың денсаулық индексi жоғарылайды.
6. Балалар мен жастардың денсаулығы нығайтылады, темекi тартуға, нашақорлық пен маскүнемдiкке қарсы күреске бағытталған шаралар қабылданатын болады, дене шынықтыру мен спорт, жастардың бос уақытын ұйымдастыру кеңiнен дамиды.
Зорлық-зомбылықты болдырмау бойынша

1. Будут укреплены структурные подразделения МВД, занимающиеся предупреждением и пресечением насилия, в том числе торговлей людьми.
2. Будет ратифицирована  Конвенция ООН против транснациональной организованной преступности и оба протокола к ней.
3. Будет принят закон о защите прав жертв торговли людьми за рубежом и внутри страны, в том числе дающих свидетельские показания против трафикеров на судебных процессах.
4. Будут упрощены процессуальные действия по принятию мер к виновным за совершение домашнего насилия. Упростится процедура подачи жалоб и заявлений женщин о совершенном в их отношении насилии.
5. Будет рассмотрен вопрос о создании Национального координационного центра по борьбе с нелегальным вывозом людей (в т.ч. женщин и детей) с целью вовлечения их в рабство, принудительный труд, либо условия, подобные рабству.
6. Во всех районах и городах Казахстана будут действовать кризисные центры, в том числе за счет средств местных бюджетов и государственных грантов на социально значимые проекты.
7. Дети и молодежь будут обучаться ненасильственному поведению.
8. В результате постоянно будут создаваться условия для достойной жизни человека без насилия.
По достижению гендерного равенства в семье
1. Будет происходить постепенный переход от патриархальной семьи, где отец - кормилец и добытчик, мать - хозяйка и хранительница семейного очага к эгалитарным моделям семьи, основанным на принципах гендерного равенства.
2. Мужчины и женщины будут иметь возможность совмещать оплачиваемую работу с воспитанием детей. Повысится качество жизни семей, будут созданы условия для реализации экономической, воспроизводительной и культурно-психологической функций семьи.
3. Будут упрощены процедуры усыновления детей гражданами Казахстана и решены проблемные вопросы международного усыновления.
4. Будут проводиться исследования о положении семьи в Казахстане с определением перспектив и направлений развития института семьи и брака, с учетом национальных традиций и менталитета народа. Будет разработана комплексная программа повышения статуса семьи в Казахстане.
5. Возрастет число эгалитарных семей.
По информационному обеспечению гендерного равенства
1. Национальная гендерная политика будет сориентирована на трансформацию общественного сознания под знаком гендерного равенства.
2. Будет продолжена практика проведения широкомасштабных информационных, просветительских кампаний, направленных на повышение гендерной культуры общества.

1. Зорлық-зомбылықтың, соның iшiнде адамдарды саудалаудың алдын алумен және жолын кесумен айналысатын ІІМ құрылымдық бөлiмшелерi нығайтылатын болады.
2. БҰҰ-ның трансұлттық ұйымдасқан қылмысқа қарсы  конвенциясы және оның екi хаттамасы бекiтілетiн болады.
3. Шет елдердегi және ел iшiндегi трафиктiң құрбандарын, соның iшiнде трафикшiлер туралы сот процестерiнде куәгерлiк жасайтындардың құқықтарын қорғау туралы заң қабылданады.
4. Үй iшiндегi зорлық-зомбылықты жасағаны үшiн кiнәлi адамдарға шара қолдану жөнiндегi iс жүргiзу әрекеттерi оңайлатылатын болады. Әйелдердiң өздерiне қатысты жасалған зорлық-зомбылық туралы шағым жасауы мен арыз беру рәсiмi оңайлатылады.
5. Құлдыққа, мәжбүрлеп еңбек етуге немесе құлдыққа ұқсас жағдайларға тарту мақсатында адамдарды (соның iшiнде әйелдер мен балаларды) елден заңсыз әкетуге қарсы күрес жөнiндегі ұлттық үйлестіру орталығын құру туралы мәселе қаралатын болады.
6. Қазақстанның барлық аудандары мен қалаларында соның iшiнде жергіліктi бюджеттер мен әлеуметтік мәнi бар жобаларға арналған гранттар есебiнен дағдарыстық орталықтар жұмыс iстейтiн болады.
7. Балалар мен жастар зорлық-зомбылықсыз мінез-құлыққа оқытылатын болады.
8. Нәтижесінде адамның зорлық-зомбылықсыз лайықты өмiр cүpyi үшін тұрақты түрде жағдайлар жасалатын болады.
Отбасындағы гендерлiк теңдiкке қол жеткiзу бойынша
1. Әкесi - асыраушы және табыскер, шешесi - қазан-аяқ иесi және отбасы ошағының сақтаушысы болатын патриархаттық отбасынан гендерлiк теңдiк қағидаттарына негiзделген отбасының эгалитарлық үлгілерiне бiрте-бiрте көшу жүргізілетiн болады.
2. Ерлер мен әйелдер еңбекақы төленетін жұмысты бала тәрбиесiмен ұштастыру мүмкiндігіне ие болады. Отбасылардың өмiр сүру сапасы жоғарылайды, отбасының экономикалық ұрпақ әкелу және мәдени-психологиялық функцияларын iске асыру үшiн жағдайлар жасалатын болады.
3. Қазақстан азаматтарының бала асырап алу ресiмдерi оңайлатылып, халықаралық бала асырап алудың проблемалық мәселелерi шешiлетiн болады.
4. Отбасы мен неке институтын дамытудың перспективалары мен бағыттарын айқындаумен, ұлттық дәстүрлер мен халықтың менталитетi ескерiле отырып, Қазақстандағы отбасының жағдайы туралы зерттеулер жүргізiлетiн болады. Қазақстандағы отбасының мәртебесiн жоғарылатудың кешендi бағдарламасы әзiрленетiн болады.
5. Эгалитарлық отбасыларының саны артады.
Гендерлiк теңдiктi ақпараттық қамтамасыз ету бойынша
1. Ұлттық гендерлiк саясат гендерлiк теңдiк белгiсiмен қоғамдық сананы өзгертуге бағытталатын болады.
2. Қоғамның гендерлiк мәдениетiн көтеруге бағытталған кең ауқымды ақпараттық ағартушылық науқандарды өткiзу тәжiрибесi жалғасатын болады.

3. В общественном сознании будет активно формироваться цивилизованный образ современной женщины, женщины-лидера, как полноправного и активного участника всех политических и социальных процессов в стране. Постоянно будет освещаться роль женщин в политической жизни общества.
4. СМИ, сфера образования и культуры постепенно избавятся от программ, несущих идеологию гендерного неравенства, и будут работать в направлении гендерного паритета и сотрудничества.
5. Все это будет способствовать изменению общественного сознания в сторону социального равенства мужчин и женщин во всех сферах жизни и деятельности.
ОСНОВНЫЕ ПОНЯТИЯ
Временные специальные меры - меры, направленные на достижение гендерного баланса в обществе (например, квота представительства женщин в органах власти как форма позитивной дискриминации), в соответствии с  Конвенцией ООН о ликвидации всех форм дискриминации женщин она не рассматривается как дискриминация.
Гендер - это совокупность социальных и культурных норм и ролей мужчин и женщин, которые определяют их поведение, а также социальные взаимоотношения между ними.
Слово "gender" в переводе с английского языка означает род (мужской, женский).
Термин "гендер" является аналитическим инструментом для понимания социальных процессов.
Гендерный анализ - систематические исследования различного воздействия разрабатываемых и действующих проектов развития на мужчин и женщин. Он позволяет увидеть и сравнить, каким образом политические, экономические, социальные и иные факторы влияют на женщин и мужчин.
Гендерный баланс - равенство мужчин и женщин на всех уровнях организационной структуры.
Гендерный бюджет - инструмент оценки воздействия государственного бюджета по всем отраслям и видам услуг на различные группы мужчин и женщин. Предусматривает анализ гендерно-ориентированных ассигнований, рассматривает воздействие основных расходов по всем отраслям и видам услуг отдельно на женщин и мужчин, анализирует стратегии и ассигнования, направленные на достижение равенства возможностей в сфере государственных услуг.
Гендерные исследования - изучение социально-экономического, политического и культурного статуса, гендерных ролей и гендерных отношений женщин и мужчин. Представление информации для разработки и планирования политики, стратегий и программ по воздействию на существующие в обществе гендерные отношения.
Гендерно-правовая экспертиза - определение, в какой мере международные стандарты и нормы реализуются в национальном законодательстве. Определение степени гендерной чувствительности представительных и исполнительных органов, социума, способствующей формированию гендерно справедливой политики, включающей не только равные права и ответственность, но и равные возможности для мужчин и женщин.
Гендерные предрассудки - стереотипы о существовании превосходства или неполноценности, органически связанных с половой принадлежностью и так называемым "предназначением полов".
Гендерная политика - государственная и общественная деятельность, направленная на достижение равенства мужчин и женщин во всех сферах жизнедеятельности общества.
Гендерное равенство - равный доступ женщин и мужчин к ресурсам и благам вне зависимости от половой принадлежности при выполнении социальных функций.
Гендерное равноправие - равноправие женщин и мужчин перед законом, является одним из путей достижения гендерного равенства.
Гендерные роли - социальные роли, предписываемые мужчинам и женщинам в соответствии с социальными и культурными нормами, существующими в данном обществе и в данной исторической ситуации.
Гендерная статистика - отражение соответствующего положения мужчин и женщин во всех сферах социально-политической жизни и освещение гендерных проблем в обществе.
Гендерные стереотипы - устойчивые общепринятые представления в обществе о должном "женском" и "мужском" поведении, их предназначении, социальных ролях и деятельности.
Гендерная чувствительность - понимание и принятие во внимание социально обусловленных факторов, лежащих в основе дискриминации по признаку пола.
Гендерно-чувствительное планирование - специальные методы и средства для предоставления женщинам и девочкам большей возможности участия в процессе развития и для измерения воздействия запланированных действий на женщин и мужчин.
Гендерная экспертиза - общественно-правовой анализ государственных программ и иных актов с целью определения соответствия их конституционному праву равенства мужчин и женщин и предотвращения дискриминации по признаку пола.
Дискриминация по признаку пола - любое ограничение или ущемление прав и свобод человека, а также принижение его достоинства по признаку пола. Дискриминация по признаку пола является самой распространенной разновидностью дискриминации.
Дискриминация косвенная - действия, основанные не на формальном различении (ограничении, исключении) по признаку пола, но оказывающие неодинаковый эффект на лиц разного пола в плане использования ими прав и свобод.
Дискриминация позитивная - возможность введения временных специальных мер, направленных на ускорение установления фактического равенства между мужчинами и женщинами. Предоставление преимуществ при продвижении по службе, выдвижении в выборные органы власти, трудоустройстве, получении образования представителям групп, традиционно дискриминируемым по признаку пола.
Дискриминация прямая -дискриминация с конкретным указанием на половую принадлежность с целью использования этого в действиях.
Дискриминация скрытая - преднамеренная дискриминация без прямого указания на половую принадлежность, но приводящая к неодинаковому результату для лиц разного пола.
Домашнее насилие (насилие в семье) - любое умышленное действие одного члена семьи в отношении другого, если это действие ущемляет законные права и свободы члена семьи, причиняет ему физические или психические страдания и наносит моральный вред или содержит угрозу физическому или личностному развитию члена семьи.
Домашний труд - деятельность женщин по поддержанию домашнего хозяйства (уборка, стирка, приготовление пищи и т.д.), которая не оплачивается, не имеет количественного эквивалента и социально признанной значимости. Неравное распределение домашних обязанностей является одной из форм дискриминации женщин.
Индикаторы - показатели, указывающие на прогресс (или его отсутствие) в достижении поставленных целей на состояние изучаемого процесса, средство измерения того, что в реальности изменилось в сравнении с тем, что было запланировано в количественном, качественном и временном отношении.
Квоты - установленный уровень представительства женщин и мужчин при составлении списков кандидатов на выборах, а также их участия в органах законодательной и исполнительной власти. Квотирование рассматривается как временная мера для достижения гендерного баланса в обществе.
Кризисные центры - организации, предоставляющие услуги (консультации, предоставление временного убежища, помощь в реабилитации) лицам из групп риска, чаще всего женщинам, попавшим в сложную ситуацию, вследствие насилия или угрозы насилия.
Насилие в отношении женщин - любой акт насилия, совершенный на основе полового признака, который причиняет или может причинить физический, половой или психологический ущерб или страдания женщине, а также угрозы совершения таких актов, принуждение или произвольное лишение свободы, будь то в общественной или личной жизни.
Равные возможности - система средств и условий, необходимых для реального достижения равенства прав.
Равные права - гарантированное государством, закрепленное в Конституции Республики Казахстан и других законодательных актах, равное для женщин и мужчин право осуществления гражданских, политических, экономических, социальных, культурных и других прав.
Репродуктивное здоровье - здоровье человека, отражающее его способность к воспроизводству полноценного потомства.
Репродуктивные права - права граждан на охрану их репродуктивного здоровья, принятие и реализация гражданами решения относительно рождения или отказа от рождения детей в браке или вне брака, методов зачатия и рождения детей, их числа, времени и места рождения, интервалов между рождениями, а также на медико-социальную, информационную и консультативную помощь в этой сфере.
Сексуальные домогательства на рабочем месте - сексуальные домогательства включают в себя такое нежелательное сексуальное поведение, как физический контакт и предложения, сексуально окрашенные замечания, показ порнографии и сексуальные требования, будь то слово или действия.
Сексуальное насилие в семье - это деяние, посягающее на половую неприкосновенность и половую свободу другого члена семьи, а также действия сексуального характера по отношению к несовершеннолетнему.
Торговля людьми - означает осуществляемые в целях эксплуатации вербовку, перевозку, передачу, укрывательство или получение людей путем угрозы силой или "ее применения или других форм принуждения, похищения, мошенничества, обмана, злоупотребления. властью или уязвимостью положения, либо путем подкупа, в виде платежей или выгод, для получения согласия лица, контролирующего другое лицо. Эксплуатация включает, как минимум, эксплуатацию проституции других лиц и/или другие формы сексуальной эксплуатации, принудительный труд или услуги, рабство или обычаи, сходные с рабством, подневольное состояние или извлечение органов.

3. Елдегi барлық саяси және әлеуметтiк процестердiң толық құқықты әрi белсендi қатысушысы ретіндегі қазiргi заманғы әйелдiң, көшбасшы әйелдiң өркениеттi бейнесi қоғамдық санада белсендi түрде қалыптастырылатын болады. Қоғамның саяси өмiрiнде әйелдердiң рөлi үнемi көрсетілiп отырады.
4. БАҚ-тар, білім беру мен мәдениет саласы гендерлiк теңсiздiк идеологиясын уағыздайтын бағдарламалардан бiрте-бiрте арылады және гендерлiк теңдiк пен ынтымақтастық бағытында жұмыс iстейтiн болады.
5. Осының барлығы қоғамдық сананың өмiр мен қызметтiң барлық салаларында ерлер мен әйелдердiң әлеуметтiк теңдiгi жағына өзгеруiне ықпал ететiн болады.
НЕГIЗГI ҰҒЫМДАР
Уақытша арнайы шаралар - қоғамда гендерлiк теңгерiмге қол жеткiзуге бағытталған шаралар (мысалы, оң дискриминация нысаны ретiнде билiк органдарындағы әйелдер өкілдiгiнiң квотасы), БҰҰ-ның Әйелдерге қатысты кемсiтудiң барлық түрлерiн жою туралы  конвенциясына сәйкес ол кемсiту ретінде қарастырылмайды.
Гендер - бұл ерлер мен әйелдердiң мiнез-құлқын, сондай-ақ олардың арасындағы әлеуметтік өзара қатынастарды айқындайтын, олардың әлеуметтiк және мәдени нормалары мен рөлдерiнiң жиынтығы.
"Gender" сөзi ағылшын тілiнен аударғанда жыныс (еркек, әйел) дегендi бiлдiредi.
"Гендер" терминi әлеуметтiк процестердi түсінуге арналған талдамашылық құрал болып табылады.
Гендерлiк талдау - әзiрленiп жатқан және қолданыстағы дамыту жобаларының ерлер мен әйелдерге әр түрлi әсерiн жүйелi түрде зерттеу. Ол саяси, экономикалық, әлеуметтiк және басқа да факторлардың әйелдер мен еркектерге қалайша әсер ететiнiн көруге және салыстыруға мүмкiндiк бередi.
Гендерлiк теңгерiм - ұйымдастырушылық құрылымның барлық деңгейлерiндегi ерлер мен әйелдердiң теңдігі.
Гендерлiк бюджет - барлық салалар мен қызметтердiң түрлерi бойынша мемлекеттiк бюджеттің ерлер мен әйелдердiң түрлi топтарына ықпал етуiн бағалау құралы. Гендерлiк бағдарланған қаржыландыруды талдауды көздейдi, барлық салалар мен қызметтердiң түрлерi бойынша негізгі шығыстардың әйелдер мен ерлерге жеке ықпалын қарастырады, мемлекеттік қызметтер саласындағы мүмкiндiктердiң теңдiгiне қол жеткiзуге бағытталған стратегиялар мен қаржыландыруды талдайды.
Гендерлiк зерттеулер - әйелдер мен ерлердiң әлеуметтiк-экономикалық, саяси және мәдени мәртебесiн, гендерлiк рөлдерi мен гендерлiк қатынастарын зерттеу. Қоғамдағы гендерлік қатынастарға ықпал ету жөнiндегi саясатты, стратегиялар мен бағдарламаларды әзiрлеу мен жоспарлау үшiн ақпарат беру.
Гендерлiк-құқықтық сараптама - халықаралық стандарттар мен нормалардың ұлттық заңнамада қандай дәрежеде iске асырылатынын айқындау. Ерлер мен әйелдер үшiн тек тең құқықтар мен жауапкершілiктi ғана емес, сонымен қатар тең мүмкiндiктердi де қамтитын гендерлiк әдiлеттi саясатты қалыптастыруға ықпал ететін, өкілдiк және атқарушы органдардың, социумның гендерлiк сезiмталдығының дәрежесiн айқындау.
Гендерлiк ескi нанымдар - белгілi бiр жыныстық тегiмен және "жыныстардың мақсатымен" байланысты артықшылықтың немесе жартыкештіктiң болуы туралы таптаурындар.
Гендерлiк саясат - қоғамдық өмiрдiң барлық салаларында ерлер мен әйелдердің теңдігіне қол жеткiзуге бағытталған мемлекеттік және қоғамдық қызмет.
Гендерлік теңдiк - әлеуметтік функцияларды орындау кезiнде жыныстық тегiне қарамастан әйелдер мен ерлердiң ресурстар мен игілiктерге тең дәрежеде қол жеткізуi.
Гендерлiк тең құқықтылық - әйелдер мен ерлердiң заң алдындағы тең құқықтылығы, гендерлiк теңдiкке жету жолдарының бiрi болып табылады.
Гендерлiк рөлдер - сол қоғамда және сол тарихи жағдайда қолданылатын әлеуметтiк және мәдени нормаларға сәйкес ерлер мен әйелдерге таңылатын әлеуметтiк рөлдер.
Гендерлік статистика - ерлер мен әйелдердiң әлеуметтiк-саяси өмiрдiң барлық салаларындағы тиiстi жағдайын бейнелеу және қоғамдағы гендерлiк проблемалар мен қатынастарды көрсетедi.
Гендерлiк таптаурындар - лайықты "әйелдiк" және "еркектiк" мiнез-құлық, олардың тиiстілігі, әлеуметтiк рөлдерi мен қызметi туралы қоғамда жалпыға бiрдей қабылданған орнықты көзқарастар.
Гендерлiк сезiмталдық - жыныс нышаны бойынша кемсiтудiң негiзiнде жататын әлеуметтiк жағынан шарттасқан факторларды түсiну және назарға алу.
Гендерлiк сезiмтал жоспарлау - әйелдер мен қыздарға даму процесіне қатысуға көбiрек мүмкiндiк беруге арналған және жоспарланған іс-қимылдардың әйелдер мен ерлерге әсерiн өлшеуге арналған арнайы әдiстер мен құралдар.
Гендерлiк сараптама - мемлекеттiк бағдарламалар мен өзге де актiлердiң ерлер мен әйелдер теңдiгінiң конституциялық құқығына сәйкес келуiн айқындау және жыныс нышаны бойынша кемсiтудi болдырмау мақсатында оларды қоғамдық-құқықтық тұрғыдан талдау.
Жыныс нышаны бойынша кемсiту - жыныс нышаны бойынша адамның құқықтары мен бостандықтарын кез келген шектеу немесе қысым көрсету, сондай-ақ оның абыройын түсiру. Жыныс нышаны бойынша кемсiту кемсiтудiң ең кең таралған түрi болып табылады.
Жанама түрде кемсiту - жынысы бойынша формалды ажыратуға (шектеуге, айрықшалауға) негізделмеген, бiрақ әр түрлi жыныстағы адамдардың өз құқықтары мен бостандықтарын пайдалануында оларға әр түрлi әсер ететiн iс-әрекеттер.
Оң дискриминация - ерлер мен әйелдердiң арасында iс жүзiндегi теңдік орнатылуын жеделдетуге бағытталған уақытша арнайы шараларды енгiзу мүмкiндiгi. Жыныс нышаны бойынша дәстүрлi түрде кемсiтілетiн топтардың өкілдерiне қызмет сатысы бойынша жоғарылату,  билiктiң сайланатын органдарына ұсынылу, жұмысқа орналасу, білім алу кезiнде артықшылықтар беру.
Тiкелей кемсiту - жыныстық тегiн iс-әрекеттерде пайдалану мақсатында оны нақты көрсете отырып кемсiту.
Астыртын кемсiту - жыныстық тегiн тiкелей көрсетпестен, бiрақ жынысы әр түрлi адамдар үшiн бiрдей нәтиже бермейтiн қасақана кемсiту.
Yйдегі зорлық-зомбылық (отбасындағы зорлық-зомбылық) - егер бұл iс-әрекет отбасы мүшесiнiң заңды құқықтары мен бостандықтарына қысым көрсетсе, оның тәнiн немесе жан дүниесiн қинап, моральдық зиян келтiрсе немесе отбасы мүшесiнiң дене жағынан немесе жеке басының дамуына қатер келтiретін болса, отбасының бiр мүшесiнiң екiншi мүшесiне қатысты iс-әрекетi.
Yй еңбегi - әйелдердiң үй шаруашылығын жүргiзу жөнiндегi ақысы төленбейтiн, сандық баламасы мен әлеуметтiк тұрғыдан мойындалған мәнi жоқ қызметi (үй жинау, кiр жуу, тамақ дайындау және т.б.). Үй iшілiк мiндеттердi тең үлестiрмеу әйелдердi кемсiту нысандарының бiрi болып табылады.
Көрсеткiштер - қойылған мақсаттарға жетудегі прогресті (немесе оның жоқ екенiн); зерделенетiн процестiң жай-күйiн көрсететiн көрсеткiштер; сандық, сапалық және уақыттық қатынаста жоспарланғанмен салыстырғанда iс жүзiнде ненiң өзгергенiн өлшейтiн құрал.
Квоталар - сайлауда үмiткерлердiң тiзiмiн жасаған кезде әйелдер мен ерлер өкiлдiгiнiң, сондай-ақ олардың заңнамалық және атқарушы билiк органдарына қатысуының белгіленген деңгейi. Квоталау қоғамдағы гендерлiк теңгерiмге қол жеткiзуге арналған уақытша шара ретiнде қарастырылады.
Дағдарыстық орталықтар - зорлық-зомбылықтың немесе зорлық-зомбылық қатерiнiң салдарынан қиын жағдайға тап болған, тәуекел тобындағы адамдарға, көбiнесе әйелдерге қызметтер көрсететін (консультациялар, уақытша баспана беру, оңалуға көмектесу) ұйымдар.
Әйелдерге қатысты зорлық-зомбылық - қоғамдық немесе жеке өмiрде жыныстық нышан негiзінде жасалған, әйелге тәни, жыныстық немесе психологиялық залал немесе азап келтiретiн немесе келтiруi мүмкiн кез келген зорлық-зомбылық әрекетi, сондай-ақ осындай әрекеттің жасалу қатерi, бас бостандығынан мәжбүрлеп немесе ерiктi түрде айыру.
Тең мүмкiндiктер - құқықтар теңдігіне iс жүзiнде қол жеткiзу үшін қажеттi құралдар мен шарттардың жүйесi.
Тең құқықтар - мемлекет кепілдiк беретiн, Қазақстан Республикасының Конституциясы мен басқа да заңнамалық актілерiнде бекiтілген, азаматтық саяси, экономикалық, әлеуметтік, мәдени және басқа да құқықтарды жүзеге асырудың әйелдер мен еркектер үшiн тең құқығы.
Ұрпақ әкелу денсаулығы - адамның толыққанды ұрпақ әкелу қабілетiн көрсететiн денсаулығы.
Ұрпақ әкелу құқықтары - азаматтардың өз ұрпақ әкелу денсаулығын сақтау, азаматтардың некеде немесе некеден тыс бала тууға немесе бала туудан бас тартуға, бойына бала бiтiру мен оларды туу әдiстерiне, балалардың санына, туатын уақыты мен жерiне, бала туу арасындағы уақыт аралығына қатысты шешiм қабылдау мен оны iске асыру, сондай-ақ осы салада медициналық-әлеуметтік, ақпараттық және консультациялық көмек алу құқығы.
Жұмыс орнындағы нәпсiлiк қудалау - нәпсiлiк қудалау тәни жанасу мен ұсыныстар, нәпсілiк реңкi бар сөздер, порнография көрсету және сөзбен немесе iс-әрекетпен нәпсілік талаптар қою сияқты жағымсыз нәпсілік мiнез-қылықты қамтиды.
Отбасындағы нәпсілiк зорлық-зомбылық - бұл отбасының басқа бiр мүшесінiң жыныстық қол сұғылмаушылығына және жыныстық еркiндiгiне қол сұғатын әрекет, сондай-ақ жасы кәмелетке толмаған адамға қатысты нәпсілік сипаттағы iс-әрекет.
Адамдарды саудалау - адамдарды пайдалану мақсатында жүзеге асырылатын, күш жұмсау туралы қоқан-лоққы немесе күш қолдану немесе мәжбүрлеудiң басқа нысандарының қолдану, ұрлау, алаяқтық жасау, алдау, билiктi немесе бiреудiң осал жағдайын терiс пайдалану жолымен немесе бiр тұлғаны бақылайтын екіншi тұлғаның келiсімiн алу үшiн оны төлемдер немесе пайдалар түрiнде сатып алу жолымен адамдарды үгiттеп тарту, тасымалдау, табыстау, жасыру немесе қабылдап алуды бiлдiредi. Пайдалану ең аз дегенде, басқа тұлғалардың жезөкшелігін пайдалануды немесе нәпсілік пайдаланудың басқа нысандарын, мәжбүрлi еңбектi немесе қызметтердi, құлдықты немесе құлдыққа ұқсас салттарды, бас epкi жоқ жағдайды немесе ағзаларын алуды қамтиды.