Об утверждении Правил пользования автомобильными дорогами, дорогами оборонного значения
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1267. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2016 года № 13524.
В соответствии с подпунктом 30) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила пользования автомобильными дорогами, дорогами оборонного значения.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Пшембаев М.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интернет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр обороны
Республики Казахстан
_______________И. Тасмагамбетов
23 февраля 2016 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________Е. Досаев
18 февраля 2016 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов
15 февраля 2016 г.
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года
№ 1267
Правила
пользования автомобильными дорогами,
дорогами оборонного значения
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 21.11.2023 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Автомобиль жолдарын, қорғаныстық маңызы бар жолдарды пайдалану қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1267 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 наурызда № 13524 болып тіркелді.
"Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 30) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Автомобиль жолдарын, қорғаныстық маңызы бар жолдарын пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті (М.Қ. Пішембаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
______________И. Тасмағамбетов
2016 жылғы 23 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2016 жылғы 18 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
__________ Қ. Қасымов
2016 жылғы 15 ақпан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1267 бұйрығымен
бекітілген
Автомобиль жолдарын, қорғаныстық
маңызы бар жолдарды пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 21.11.2023 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Настоящие Правила пользования автомобильными дорогами, дорогами оборонного значения (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" (далее - Закон), определяют порядок пользования автомобильными дорогами, дорогами оборонного значения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) пользователи автомобильными дорогами - физические и юридические лица, являющиеся участниками дорожного движения или осуществляющие иную деятельность в пределах полосы отвода автомобильных дорог и придорожной полосы;
2) автомобильная дорога – комплекс инженерных сооружений, предназначенных для движения автомобилей, обеспечивающий непрерывное, безопасное движение автомобилей и других транспортных средств с установленными скоростями, нагрузками, габаритами, а также участки земель, предоставленные для размещения этого комплекса (земли транспорта), и воздушное пространство над ними в пределах установленного габарита;
3) Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами (далее – Национальный оператор) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее полномочия, установленные Законом;
4) владельцы дорог – физические или юридические лица, являющиеся собственниками дорог или осуществляющие деятельность по управлению дорогами на праве хозяйственного ведения или оперативного управления;
5) дорожный орган – уполномоченный государственный орган по автомобильным дорогам, осуществляющий управление государственными автомобильными дорогами общего пользования;
6) автомобильная дорога оборонного значения – автомобильная дорога, необходимая для обеспечения обороны и оперативной переброски войск (сил) на стратегические направления Республики Казахстан, а также автомобильные дороги, соединяющие военные, государственные и специальные объекты и предназначенные для воинских перевозок, эвакуации населения, объектов хозяйственного, социального и культурного назначения в условиях военного времени.
Глава 2. Порядок пользования автомобильными дорогами, дорогами оборонного значения
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 21.11.2023 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Пользователи автомобильных дорог:
1) получают разъяснения от должностных лиц дорожного органа, уполномоченного органа по чрезвычайным ситуациям или его подразделений, а также от территориальных подразделений уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения о причинах прекращения или ограничения движения по автомобильным дорогам;

1. Осы Автомобиль жолдарын, қорғаныстық маңызы бар жолдарды пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 12-бабы 2-тармағының 30) тармақшасына сәйкес әзірленген, автомобиль жолдарын, қорғаныстық маңызы бар жолдарды пайдаланудың тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) автомобиль жолдарын пайдаланушылар – жол қозғалысына қатысушылар болып табылатын немесе автомобиль жолдарына бөлiнген белдеу мен жол бойындағы белдеу шегiнде өзге де қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
2) автомобиль жолы – автомобильдердiң және басқа да көлiк құралдарының белгiленген жылдамдықпен, жүктемелермен, габаритпен үздiксiз, қауiпсiз жүрiсiн қамтамасыз ететiн, автомобильдер жүрiсiне арналған инженерлiк құрылыстар кешенi, сондай-ақ осы кешендi орналастыру үшiн берiлген жер учаскелерi (көлiк жерлерi) және олардың үстiндегi белгiленген габарит шегiндегi әуе кеңiстiгi;
3) Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор (бұдан әрі – Ұлттық оператор) – Заңда белгіленген өкілеттіктерді жүзеге асыратын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғам;
4) жол иелері – жолдың меншік иелері болып табылатын немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында жолдарды басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
4) жол органы – жалпыға ортақ пайдаланылатын мемлекеттiк автомобиль жолдарын басқаруды жүзеге асыратын автомобиль жолдары жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган;
5) қорғаныстық маңызы бар автомобиль жолдары – Қазақстан Республикасының стратегиялық бағыттарында қорғанысты және әскерлерді (күштерді) жедел түсіруді қамтамасыз ету үшін қажетті автомобиль жолдары, сондай-ақ әскери, мемлекеттік және арнайы объектілерді жалғаушы және соғыс уақыты жағдайында әскери тасымалдауға, халықты, шаруашылық, әлеуметтік және мәдени мақсаттағы объектілерді эвакуациялауға арналған автомобиль жолдары.
2-тарау. Автомобиль жолдарын, қорғаныстық маңызы бар жолдарды пайдалану тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 21.11.2023 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Автомобиль жолдарын пайдаланушылар:
1) жол органының, төтенше жағдайлар жөніндегі уәкілетті органның немесе оның бөлімшелерінің лауазымды адамдарынан, сондай-ақ жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның бөлімшелерінен автомобиль жолдары бойындағы жол жүрiсiн тоқтатудың немесе шектеудің себептері туралы түсіндірме алады;

2) получают полную и достоверную информацию об условиях движения;
3) получают полную и достоверную информацию о стоимости проезда и протяженности платных автомобильных дорог (участков), о порядке пользования платной автомобильной дорогой (участком), ставках платы за проезд, порядке и способах оплаты, льготах по оплате проезда и других условиях;
4) осуществляют бесплатный проезд по платным автомобильным дорогам (участкам) в соответствии со статьей 5-2 Закона;
5) обжалуют действий (бездействия) должностных лиц дорожного органа в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
6) используют транспортные средства, обеспечивающие сохранность автомобильных дорог и дорожных сооружений и безопасный проезд по ним;
7) не осуществляют проезд без специального разрешения на транспортных средствах, по габаритам, массе и (или) осевым нагрузкам превышающих установленные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 "Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11395);
8) не совершают действий, снижающих безопасность дорожного движения, способствующих возникновению перерывов в движении, снижению скорости транспортных средств, надежности автомобильных дорог и сооружений, их разрушению;
9) производят оплату за проезд по платным участкам на пункте взимания платы, при его наличии и/или списывается на арках контроля при наличии денежных средств на лицевом счету или счету государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства;
10) осуществляют проезд по соответствующей полосе движения транспортных средств согласно установленным информационным табло, дифференцированным по способам оплаты и (или) техническим характеристикам транспортного средства, соблюдают установленный Национальным оператором или иными управляющими автомобильными дорогами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, скоростной режим и дистанцию проезда.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта РК от 21.11.2023 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Владельцы дорог, ответственные за управление, содержание и ремонт автомобильных дорог, мостов, путепроводов, технических средств организации движения и других сооружений, в целях обеспечения безопасности движения транспортных средств на автомобильных дорогах:

2) қозғалыстың шарттары туралы толық және анық ақпарат алады;
3) ақылы автомобиль жолдарымен (учаскелерімен) жүріп өту құны мен олардың ұзақтығы туралы, ақылы автомобиль жолын (учаскесін) пайдалану тәртібі, жүріп өту ақысының мөлшерлемелері, төлеу тәртібі мен тәсілдері, жүріп өтуге ақы төлеу бойынша жеңілдіктер мен басқа да шарттар туралы толық және анық ақпарат алады;
4) Заңның 5-2-бабына сәйкес ақылы автомобиль жолдарымен (учаскелерімен) тегін жүреді;
5) жол органының лауазымды адамдарының іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағымданады;
6) автомобиль жолдары мен жол құрылыстарының сақталуын және олармен қауіпсіз жүріп өтуді қамтамасыз ететін көлік құралдарын пайдаланады;
7) көлемдері, массасы және (немесе) осьтік жүктемесі "Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оның жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығымен бекітілген параметрлерінен асатын көлік құралдарымен арнайы рұқсатсыз жүрмейді;
8) жол қозғалысы қауіпсіздігін төмендететін, қозғалыста іркілістердің пайда болуына, көлік құралдары жылдамдығының, автомобиль жолдары мен құрылыстардың сенімділігінің төмендеуіне, олардың бұзылуына ықпал ететін іс-әрекеттерді жасамайды;
9) ақы алу пунктінде, ол бар болған жағдайда, ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысын төлейді және/немесе автокөлік құралының дербес шотында немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотында ақша қаражаты болған кезде бақылау аркаларында есептен шығарады;
10) төлеу тәсілдері және (немесе) көлік құралының техникалық сипаттамалары бойынша сараланған, орнатылған ақпараттық таблоға сәйкес көлік құралдарының тиісті жол жүру белдеуі бойынша жүріп өтуді жүзеге асырады, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Ұлттық оператор немесе автомобиль жолдарын өзге басқарушылар белгілеген жылдамдық режимін және жүріп өту қашықтығын сақтайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 21.11.2023 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Автомобиль жолдарын, көпірлерді, жол өтпелерін, қозғалысты ұйымдастыратын техникалық құралдарды және басқа құрылыстарды басқаруға, ұстауға және жөндеуге жауапты жол иелері автомобиль жолдарында көлік құралдары қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында:

1) ведут паспортизацию и инструментальное обследование автомобильных дорог;
2) обеспечивают достоверную информацию о состоянии дорог и сооружений на автомобильных дорогах;
3) очищают дороги и дорожные сооружения от снега в зимний период и принимать меры против скользкости покрытия в соответствии с планами зимнего содержания дорог;
4) совместно с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения и уполномоченным органом по чрезвычайным ситуациям ограничивают или закрывают движения транспортных средств в экстремальных условиях (неблагоприятные погодно-климатические условия, стихийные бедствия, пожар, потеря несущей способности автомобильных дорог) оповещая о таких условиях пользователей автомобильных дорог, а также при проведении ремонтно-строительных работ с уведомлением об этом местных исполнительных органов и пользователей автомобильными дорогами установлением соответствующих дорожных знаков и через средства массовой информации;
5) совместно с территориальными подразделениями уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения информируют дежурно-диспетчерские службы автовокзалов, организаций, а также территориальные подразделения уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения соседних областей и государственные органы по чрезвычайным ситуациям приграничных государств для принятия ими оперативных мер по предупреждению и устранению последствий и оказания содействия;
6) обеспечивают беспрепятственный проезд к месту происшествия транспортных средств дорожных, аварийно-спасательных, пожарных и медицинских служб;
7) ведут учет дорожно-транспортных происшествий, анализируют причины и условия, способствующие их возникновению, при взаимодействии с уполномоченном органом по обеспечению безопасности дорожного движения с целью разработки мероприятий по их ликвидации;
8) способствуют развитию сети линий связи и объектов дорожного сервиса;
9) обеспечивают возможную доврачебную медицинскую помощь и осуществляют меры по спасению участников движения в случаях аварий, автокатастроф, стихийных бедствий;
10) ведут учет состава, интенсивности и грузонапряженности транспортных потоков.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 21.11.2023 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. На автомобильных дорогах не допускается:
1) производство ремонтных и строительно-монтажных работ без соответствующего согласования с владельцами дорог, а также без уведомления органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10194);

1) автомобиль жолдарында паспорттауды және аспаптық зерттеуді жүргізеді.
2) жолдар мен автомобиль жолдарындағы құрылыстардың жай-күйі туралы дұрыс ақпаратты қамтамасыз етеді;
3) жолдарды қыста ұстаудың жоспарына сәйкес қысқы кезеңде жолдарды және жол құрылыстарын қардан тазартуға және төсемнің тайғақтығына қарсы шаралар қолданады;
4) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен және төтенше жағдайлар жөнiндегi уәкiлеттi органмен бiрлесiп қысылтаяң жағдайларда (қолайсыз ауа райы-климат жағдайлары, дүлей зілзала, өрт, автомобиль жолдарының көтергіштік қабiлетiнiң жойылуы) бұндай жағдайлар жөнінде автомобиль жолдарын пайдаланушыларына хабардар ете отырып, сондай-ақ жөндеу-құрылыс жұмыстары жүргiзiлген кезде тиiстi жол белгiлерiн қойып және бұқаралық ақпарат құралдары арқылы бұл жөнiнде жергiлiктi атқарушы органдарды және автомобиль жолдарын пайдаланушыларды хабардар ете отырып, көлiк құралдарының жол жүрiсiн шектейді немесе тоқтатады.
5) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен бірігіп автовокзалдардың, ұйымдардың кезекші-диспетчерлік қызметтеріне, сондай-ақ жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның көрші облыстардағы аумақтық бөлімшелеріне және шекаралас мемлекеттердiң төтенше жағдайлар бойынша мемлекеттiк органдарына олардың салдарының алдын алу және оларды жою бойынша жедел шараларды қолдануы және көмек көрсетуі үшін хабарлайды;
6) оқиға болған жерге жол, авариялық-құтқару, өрт сөндіру және медициналық қызметтердің көліктік құралдарының кедергісіз жүріп өтуін қамтамасыз етеді;
7) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасай отырып жол-көлік оқиғаларының есебін жүргізеді, оларды жою жөніндегі шараларды әзірлеу мақсатында, олардың пайда болуына ықпал еткен себептер мен жағдайларға талдау жасайды;
8) байланыс желісі мен жол бойындағы сервис объектілерінің дамуына ықпал етуге;
9) авариялар, автомобиль апаты, табиғи зілзала жағдайларында мүмкін болатын дәрігерге дейінгі медициналық жәрдемді қамтамасыз етеді және қозғалысқа қатысушыларды құтқару жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
10) көлік ағымы құрамының, қарқындылығының және көлік ағымы қауырттылығының есебін жүргізеді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 21.11.2023 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Автомобиль жолдарында:
1) жол иелерінің тиісті келісімінсіз, сондай-ақ "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен және "Хабарламалар нысандарын және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларын бекіту туралы, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10194 болып тіркелген) сәйкес мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын органдарды хабардар етпей, жөндеу және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге;

2) повреждение дорог, дорожных сооружений, технических средств организации дорожного движения, зеленых насаждений и другого дорожного обустройства;
3) съезд и въезд транспортных средств, сельскохозяйственной и другой техники на дороги и проезд через них в неустановленных и не оборудованных для этого местах;
4) разворот и въезд в технологические разрывы разделительной полосы всех видов транспорта;
5) учебная езда на дорогах;
6) проезд гусеничного транспорта, машин и механизмов, имеющих на колесах выступы, шпоры, цепи на автомобильных дорогах по автомобильным дорогам с асфальтобетонными и цементобетонными покрытиям;
7) выполнение работ, связанных с вероятностью проливания горюче-смазочных материалов, ремонт и смазка транспортных средств, чистка и мойка транспорта (эти операции в случае необходимости производятся в специально оборудованных местах, а в исключительных случаях - на обочине);
8) загрязнение и загромождение проезжей части, обочин дороги, мостов, труб, канав, дренажных и водоотводных устройств и полосы отвода строительными материалами, сельхозпродуктами и другими предметами, а также провоз засоряющих дорогу и полосу отвода грузов без соответствующей упаковки, погрузка и выгрузка грузов на проезжей части;
9) устройство лагерей, палаточных и других городков отдыха, торговля в неустановленных местах в пределах полосы отвода дороги;
10) прогулки на проезжей части автомобильных дорог и мостов;
11) выжигание сухой травы в полосе отвода;
12) устройство пересечений автомобильных дорог высоковольтными линиями электропередач без предохранительных устройств, обеспечивающих безопасность в случае обрыва проводов;
13) прокладка каких-либо коммуникаций (нефтепродуктопровода, водопровода, линиями связи и электропередачи, газопровода, канализации) в теле земляного полотна, а также под мостами и путепроводами без согласования владельцами дорог, согласно приказу Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 мая 2020 года № 292 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача технического условия для проектирования на пересечение автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения каналами, линиями связи и электропередачи, нефтепроводами, газопроводами, водопроводами и железными дорогами, другими инженерными сетями, коммуникациями, а также для строительства подъездных дорог и примыканий к автомобильным дорогам общего пользования международного и республиканского значения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20658).

2) жолдарды, жол құрылыстарын, жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдарын, жасыл желекті және басқа да жол жайластыруларын зақымдауға;
3) көлік құралдарының, ауыл шаруашылығы және басқа да техниканың белгіленбеген және ол үшін жабдықталмаған жерлерде жолға кіруіне, шығуына және олар арқылы өтуіне;
4) бөлу жолақтарының технологиялық айырымдарында керi бұрылуға және оған кiруге;
5) оқыту мақсатымен жолда жүруге;
6) дөңгелектерінің шашағы, бұдыры, шынжыры және тағы басқалары бар машиналар мен механизмдердің, шынжыр табанды көліктің асфальт-бетонды және цемент-бетонды автомобиль жолдарымен жүруіне;
7) жанар-жағармайдың төгілуі мүмкін болатын жұмыстарды орындауға, көлік құралдарын жөндеуге және майлауға, көлікті тазалауға және жууға (қажет болған жағдайда бұл жұмыстар арнайы жабдықталған орындарда, ал ерекше жағдайларда жол жағасында орындалады);
8) жолдың жүру бөлігін, шетін, көпірлерді, құбырларды, арықтарды, кәріздік және суағар қондырғыларды және жолдың жолақ бөлігін құрылыс материалдарымен, ауыл шаруашылығы өнімдерімен және басқа да заттармен ластауға және бөгеуге, сондай-ақ, жолды және оның жолақ бөлігін ластайтын жүкті тиісті буып-түюсіз тасымалдауға, жүкті жолдың жүру бөлігінде тиеуге және түсіруге;
9) жолдың жолақ бөлігінің шегінде белгіленбеген жерде лагерь, шатырлы және басқа да демалыс қалашықтарын тұрғызуға, сауда жасауға;
10) автомобиль жолдарының, көпірлердің жүру бөлігінде серуендеуге;
11) жолға бөлінген белдеуде құрғақ шөпті өртеуге;
12) сымдардың үзілуі жағдайында қауіпсіздікті қамтамасыз ететін сақтандырғыш қондырғыларсыз жоғары вольтты электр желісінің автомобиль жолдарымен қиылысуына;
13) "Халықаралық және республикалық маңызы бар ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын байланыс және электр беру арналарының, желілерінің, мұнай құбырларының, газ құбырларының, су құбырларының және теміржолдардың, басқа да инженерлік желілердің, коммуникациялардың кесіп өтуін жобалау үшін, сондай-ақ кiрме жолдарды және халықаралық және республикалық маңызы бар ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарына жалғасатын жолдарды салу үшін техникалық шартты беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 15 мамырдағы № 292 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20658 болып тіркелген) сәйкес қандай да болсын коммуникацияларды (мұнай құбыры, су құбыры, байланыс және электр беру желілері, газ құбыры, кәріз төсеу) топырақ төсеміне, сондай-ақ көпірдің және жол өткелінің астына салуға жол берілмейді.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта РК от 21.11.2023 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Земли для нужд автомобильных дорог общего пользования, включая автомобильные дороги или их участки, переданные для реализации проекта государственного-частного партнерства, в том числе в концессию, или Национальному оператору в доверительное управление, отводятся в постоянное землепользование дорожному органу, во временное землепользование – поставщикам услуг, осуществляющим строительство, реконструкцию и ремонт автомобильных дорог, в порядке, установленном Земельным Кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года.
7. Владельцы дорог, производящие строительство или реконструкцию дорог, восстанавливает участки земель, занимаемых дорогами, в состояние, пригодное для дальнейшего их использования в соответствии с целевым назначением.
8. Содержание переездов через железнодорожные пути в одном уровне с автомобильными дорогами, а также всех видов шлагбаумов и охрана переездов осуществляются дистанциями пути железной дороги или владельцами соответствующих железнодорожных путей, а содержание путепроводов автомобильных дорог общего пользования через железную дорогу – владельцами дорог.
9. Во избежание загрязнения проезжей части основных дорог с усовершенствованием типов покрытий все съезды и выезды необходимо устраивать с твердым покрытием протяженностью не менее 50 м при супесчаных и песчаных грунтах и не менее 100 м при других видах грунтов, а на дорогах с гравийными покрытиями – не менее 25 м. Устройство твердого покрытия на выездах и съездах, пересекающихся и примыкающих к дорогам общего пользования, осуществляется предприятиями, организациями, хозяйствами, в ведении которых они находятся, и за счет их средств под техническим контролем дорожного органа.
10. В местах выезда транспортных средств на дороги с усовершенствованным покрытием ответственные за их пользование должностные или другие лица, организации, независимо от форм собственности, производящие земляные или строительные работы, обеспечивают очистку транспортных средств от грязи и не допускают попадания ее на проезжую часть.
11. При обнаружении на автомобильных дорогах и дорожных сооружениях неисправности, угрожающие безопасности движения, немедленно сообщают об этом в дорожный орган или территориальным подразделениям уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения.
12. В военное время автомобильные дороги общего пользования являются автомобильными дорогами оборонного значения Республики Казахстан.

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 21.11.2023 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін, оның ішінде концессияға немесе Ұлттық операторға сенімгерлік басқаруға берілген автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін қоса алғанда, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының қажеттеріне арналған жер 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексімен белгіленген тәртіппен жол органына – жерді тұрақты пайдалануға, автомобиль жолдарын салуды, реконструкциялау мен жөндеуді жүзеге асыратын қызмет көрсетушілерге жерді уақытша пайдалануға бөледі.
7. Жолдарды салуды немесе реконструкциялауды жүргізетін жол иелері жолда орналасқан жер учаскелерін мақсатты арналуына сәйкес одан әрі пайдалануға жарамды күйге келтіреді.
8. Теміржолдар арқылы өткелдерді, сондай-ақ шлагбаумдардың барлық түрлерін автомобиль жолдарымен бір деңгейде ұстауды және өтпелерді күзетуді теміржол дистанциялары немесе тиісті теміржол иелері, ал жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдарының теміржол арқылы өтуін ұстауды жол иелері жүзеге асырады.
9. Жабын түрлері жетілдірілген негізгі жолдардың жүру бөлігінің ластануын болдырмау үшін олардан түсу және шығу жолдарының барлығы құмайт және құм топырақты жерлерде ұзақтығы кемінде 50 м және басқа топырақты жерлерде кемінде 100 м, ал қиыршықтас төселген жолдарда кемінде 25 м қатты жабын төсеу қажет. Жалпы пайдаланымдағы жолдарды кесіп өтетін және олармен түйісетін, түсу және шығу жолдарында қатты жабын төсеуді олар қарамағына берілген кәсіпорындар, ұйымдар, шаруашылықтар өз қаражаты есебінен, жол органының техникалық бақылауымен жүзеге асырады.
10. Көлік құралдарының төсемі жетілдірілген жолға шығар жерде оны пайдалануға жауапты лауазымды немесе басқа тұлғалар, меншік нысандарына қарамастан жер және құрылыс жұмыстарын жүргізіп жатқан ұйымдар, көлік құралдарының балшықтан тазартылуын қамтамасыз етеді және оның жолдың жүру бөлігіне түсуіне жол бермейді.
11. Автомобиль жолдарындағы және жол құрылыстарындағы қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін ақауларды байқаған кезде бұл туралы жол органына немесе жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне дереу хабарлайды.
12. Әскери кезде Қазақстан Республикасының жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары қорғаныстық маңыздағы автомобиль жолдары болып табылады.