Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 ноября 2017 года № 16013. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
См. начало V1700016013
Приложение 142 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования
по специальности "07130600 -Электроснабжение, эксплуатация,
техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Базовые и профессиональные компетенции
Базовые и профессиональные модули
Результаты обучения
Базовые модули
БК 1. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 1. Развитие и совершенствование физических качеств
РО 1.1. Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
РО 1.2. Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
БК 2. Применять информационно- коммуникационные и цифровые технологии в профессиональной деятельности
БМ 2. Применение информационно-коммуникационных и цифровых технологий
РО 2.1. Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.
РО 2.2. Использовать услуги информационно-справочных и интерактивных веб-порталов.
БК 3. Применять базовые знания экономики и основ предпринимательства в профессиональной деятельности
БМ 3. Применение базовых знаний экономики и основ предпринимательства
РО 3.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.

Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 қарашада № 16013 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың басын V1700016013 қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
142 -қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07130600 Темір жолдың электротехникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Базалық және кәсіптік модульдер
Оқыту нәтижелері
Базалық модульдер
БҚ 1. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 1. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіруі
ОН 1.1. Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
ОН 1.2. Физикалық қасиеттер мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
БҚ 2. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
БМ 2. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдануы
ОН 2.1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
ОН 2.2. Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
БҚ 3. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
БМ 3. Экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдануы
ОН 3.1. Экономикалық теория саласындағынегізгімәселелерді меңгеру.
ОН 3.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық түсіну
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік
ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік
ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07130601-Электромонтер контактной сети"
ПК 1. Выполнять чертежи на основе требований стандартизации
ПМ 1. Выполнение чертежей на основе требований стандартизации
РО 1.1. Выполнять графическое оформление чертежей и электрических схем (первичной и вторичной коммутации) в соответствии с требованиями стандартов единой системы конструкторской, технологической документации и (Международная электротехническая комиссия, англ. IEC — International Electrotechnical Comission).
РО 1.2. Владеть приемами начертательной геометрии, проекционного и машиностроительного черчения.
РО 1.3. Выполнять чертежи с помощью графических редакторов AutoCAD, Visio, Corel, Компас и др.
РО 1.4. Владеть основными определениями и понятиями в области сертификации и метрологии.
ПК 2. Применять технические и электротехнические знания в профессиональной деятельности
ПМ 2. Применение технических и электротехнических знаний в профессиональной деятельности
РО 2.1. Владеть основными законами, терминами и определениями электротехники, единицы измерения электротехнических и магнитных величин, и их буквенные и графические обозначения.
РО 2.2. Характеризовать физическую сущность теории электрических и магнитных цепей, владеть методами расчета электрических и магнитных цепей.
РО 2.3. Собирать по заданным условиям принципиальные схемы электрических цепей, используя законы и методы электротехники в профессиональной деятельности.
РО 2.4. Соблюдать законы расчета электрических и магнитных цепей, имея представление о методах анализа цепей постоянного и переменного токов.
РО 2.5. Характеризовать конструкции и принцип действия трансформаторов, генераторов, электрических машин и электрических приводов в производственной деятельности.
РО 2.6. Выбирать электрические аппараты и устройства управления электроприводами.
РО 2.7. Производить элементарные расчеты и испытания, пробный пуск, регулирование частоты вращения электрических машин.
РО 2.8. Выполнять измерение различных электрических и неэлектрических величин в объеме работ специалистов по эксплуатации электротехнических систем железных дорог.
РО 2.9. Собирать электрические цепи по включению измерительных приборов к измерительным трансформаторам, подбирая приборы для расширения пределов измерений, по классу точности, рассчитывать погрешность.

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру
Кәсіптік модульдер
"3W07130601- Байланыс желісінің электр монтері" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау талаптарының негізінде сызбаларды орындау
КМ 1. Стандарттау талаптарының негізінде сызбаларды орындау
ОН 1.1. Конструкторлық, технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандартта-рының талаптарына және (Халықаралық электротехникалық комиссия, ағылш. IEC — International Electrotechnical Comission).сәйкес сызбалар мен электр схемаларын (бастапқы және қайталама коммутация) графикалық ресімдеуді орындау.
ОН 1.2. Сызба геометрия, проекциялық және машина жасау сызу әдістерін меңгеру.
ОН 1.3. AutoCAD, Visio, Corel, Компас және т. б. графикалық редакторлардың көмегімен сызбаларды орындау.
ОН 1.4. Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі анықтамалар мен түсініктерді меңгеру.
КҚ 2. Кәсіби қызметте техникалық және электротехникалық білімді қолдану
КМ 2. Кәсіби қызметте техникалық және электротехникалық білімді қолдану
ОН 2.1. Электротехниканың негізгі заңдарын, терминдері мен анықтамаларын, электротехни-калық және магниттік шамалардың өлшем бірліктерін және олардың әріптік және графикалық белгілерін, электр және магниттік тізбектерді есептеу әдістерін меңгеру.
ОН 2.2. Электрлік және магниттік тізбектер теориясының физикалық мәнін сипаттау, электрлік және магниттік тізбектерді есептеу әдістерін меңгеру.
ОН 2.3. Кәсіби қызметте электротехника заңдары мен әдістерін қолдана отырып, берілген шарттарға сәйкес электр тізбектерінің схемалық сызбаларын жинау.
ОН 2.4. Тұрақты және айнымалы тоқ тізбектерін талдау әдістері туралы түсінікке ие бола отырып, электрлік және магниттік тізбектерді есептеу заңдарын сақтау.
ОН 2.5. Трансформаторлардың, генераторлардың, электр машиналары мен электр жетектерінің конструкциялары мен жұмыс принципін сипаттау.
ОН 2.6. Электр құрылғыларын және электр жетектерін басқару құрылғыларын таңдау.
ОН 2.7. Қарапайым есептеулер мен сынақтарды жүргізу, сынақ жүргізу, электр машиналарының айналу жиілігін реттеу.
ОН 2.8. Темір жолдардың электротехникалық жүйелерін пайдалану жөніндегі мамандардың жұмыс көлемінде әртүрлі электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеуді орындау.
ОН 2.9. Өлшеу құралдарын өлшеу трансформаторларына қосу арқылы электр тізбектерін жинау, өлшеу шектерін кеңейту үшін құралдарды таңдап, дәлдік класына сәйкес қатені есептеу.

РО 2.10. Выполнять измерения параметров заземлений, воздушных и кабельных линий, элементов тяговой сети, в том числе используя мультиметр и электронный осциллограф.
РО 2.11. Вести контроль и учет показателей качества электроэнергии с помощью систем, в том числе измерять параметры технических средств и устройств систем электроснабжения железных дорог.
РО 2.12. Планировать электромонтажные работы, используя предоставленные чертежи и документацию, подготавливать рабочее место и инструменты и материалы для выполнения электромонтажных работ.
РО 2.13. Выполнять монтаж различных видов электропроводок и кабеленесущих систем, электрических щитов, электрических систем силовых и освещения (в том числе отопления), пожарную и охранную сигнализации, системы видеонаблюдения, системы заземления, системы контроля доступа для промышленных объектов железных дорог.
РО 2.14. Монтировать кабели и провода внутри кабель-каналов, труб и гофротруб на различных видах поверхностях, согласно действующим стандартам.
РО 2.15. Устанавливать электрооборудование (вводные автоматические выключатели; автоматические выключатели; предохранители; управляющие устройства (реле, таймеры, устройства автоматизации) в щитках и боксах в соответствии с чертежами и документацией.
РО 2.16. Коммутировать проводники внутри щитов и боксов в соответствии с электрическими схемами.
РО 2.17. Производить монтаж распределительных устройств и вторичных цепей.
ПК 3. Применять знания свойств электротехнических материалов и общих законов взаимодействия материальных тел под воздействием сил: в покое и при механическом движении
ПМ 3. Применение знаний свойств электротехнических материалов и общих законов взаимодействия материальных тел под воздействием сил: в покое и при механическом движении
РО 3.1. Определять виды электрических материалов и их свойства, давать им характеристику.
РО 3.2. Применять материалы, называя способы их обработки в профессиональной деятельности.
РО 3.3. Владеть основными понятиями и законами статики, кинематики и динамики при решении профессиональных задач.
РО 3.4. Определять состояние деталей механизмов и конструкций, их рабочее положение, прочность и сопрягаемость, деформацию и износ.
РО 3.5. Применять контрольно-измерительный инструмент для определения допусков и посадок, квалитетов точности и параметров шероховатости.
РО 3.6. Выполнять слесарную обработку и пайку деталей и узлов различной сложности в процессе сборки электрооборудования, соблюдая правила охраны труда и техники безопасности.
ПК 4. Организовать работы в хозяйстве электрифицированных железных дорог, взаимодействие со службами железных дорог
ПМ 4. Организация работ в хозяйстве электрифицированных железных дорог, взаимодействие со службами железных дорог

ОН 2.10. Жерге қосу, ауа және кабель желілерінің, тарту желісінің элементтерінің параметрлерін өлшеу технологиясын, соның ішінде мультиметр мен электронды осциллографты қолдану.
ОН 2.11. Жүйелердің көмегімен электр энергиясының сапа көрсеткіштерін бақылау және есепке алу, оның ішінде темір жолдарды электрмен жабдықтау жүйелерінің техникалық құралдары мен құрылғыларының параметрлерін өлшеу.
ОН 2.12. Ұсынылған сызбалар мен құжаттаманы пайдалана отырып, электр монтаждау жұмыстарын жоспарлау, электр монтаждау жұмыстарын орындау үшін жұмыс орнын, құрал-саймандар мен материалдарды дайындау.
ОН 2.13. Әр түрлі электр сымдары мен кабель жүйелерін, электр қалқандарын, электр және жарықтандыру жүйелерін (соның ішінде жылыту), өрт және күзет сигнализациясын, бейнебақылау жүйесін, жерге қосу жүйесін, теміржолдың өнеркәсіптік объектілеріне қол жеткізуді бақылау жүйесін орнатуды жүзеге асыру.
ОН 2.14. Кабельдер мен сымдарды кабельдік арналардың, құбырлар мен гофрленген құбырлардың ішіне әр түрлі беттерге қолданыстағы стандарттарға сәйкес орнату.
ОН 2.15. Электр жабдықтарын (кіріспе автоматты ажыратқыштар; автоматты ажыратқыштар; сақтандырғыштар; басқару құрылғыларын (реле, таймерлер, автоматтандыру құрылғылары) сызбалар мен құжаттамаға сәйкес қалқандар мен бокстарда орнату.
ОН 2.16. Электр тізбектеріне сәйкес қалқандар мен қораптардың ішіндегі өткізгіштерді қосу.
ОН 2.17. Тарату құрылғылары мен екінші реттік тізбектерді монтаждауды жүргізу.
КҚ 3. Электр материалдарының қасиеттері және күштердің әсерінен материалдық денелердің өзара әрекеттесуінің жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану: демалу кезінде және механикалық қозғалыс кезінде
КМ 3. Электр материалдарының қасиеттері және күштердің әсерінен материалдық денелердің өзара әрекеттесуінің жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану: демалу кезінде және механикалық қозғалыс кезінде
ОН 3.1. Электр материалдарының түрлеріне сипаттама бере отырып, олардың қасиеттерін анықтау.
ОН 3.2. Кәсіби қызметте оларды өңдеу әдістерін қолдана отырып, электр материалдарын қолдану.
ОН 3.3. Кәсіби міндеттерді шешу кезінде статиканың, кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдары мен заңдарын меңгеру.
ОН 3.4. Механизмдер мен конструкциялар бөлшектерінің жай-күйін, олардың жұмыс жағдайын, беріктігі мен түйісуін, деформациясы мен тозуын анықтау.
ОН 3.5. Шақтамалар мен қонуларды, дәлдік квалитеттері мен кедір-бұдырлық параметрлерін айқындау үшін бақылау-өлшеу құралын қолдану.
ОН 3.6. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, электр жабдықтарын құрастыру процесінде Әртүрлі күрделіліктегі бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеуді және дәнекерлеуді орындау.
КҚ 4. Электрлендірілген темір жол шаруашылығында жұмыстар ұйымдастыру, темір жол қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау
КМ 4. Электрлендірілген темір жол шаруашылығында жұмыстар ұйымдастыру, темір жол қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау

РО 4.1. Осуществлять профессиональное толкование задач и структуры железных дорог, назначения и функций подразделений железных дорог, указывая взаимосвязи между ними.
РО 4.2. Владеть понятиями о системе электрифицированных железных дорог, об особенностях ее эксплуатации.
РО 4.3. Пояснять сведения об электрических сетях, в том числе линий продольного электроснабжения нетяговых железнодорожных потребителей, выполняя для них несложные электрические расчҰты.
РО 4.4.Эксплуатировать объекты электрического освещения железных дорог.
РО 4.5. Обеспечивать качество электроэнергии в системах электроснабжения железных дорог, повышение качества электроэнергии.
РО 4.6. Характеризовать объекты всех служб железных дорог на станции и перегоне и их взаимодействие.
РО 4.7.Выполнять правила техники безопасности при нахождении на железнодорожных путях.
ПК 5. Проводить обходы и осмотры технического состояния контактной сети и устройств электроснабжения
ПМ 5. Проведение обхода и осмотра технического состояния контактной сети и устройств электроснабжения
РО 5.1. Различать назначение и конструкцию контактных подвесок и основных элементов контактной сети.
РО 5.2. Характеризовать арматуру и узлы контактной сети.
РО 5.3. Характеризовать конструкцию основных поддерживающих и несущих конструкции контактной сети.
РО 5.4. Выполнять обходы с осмотром контактной сети для определения повреждений и неисправностей контактной сети.
ПК 6. Выполнять технического обслуживания и ремонта контактной сети
ПМ 6. Выполнение технического обслуживания и ремонта контактной сети
РО 6.1. Оценивать надежность схем питания и секционирования через назначение и принцип действия.
РО 6.2. Обеспечивать ветроустойчивость и работу контактной сети в различных метеорологических условиях. Уметь определять нагрузки на провода контактной сети.
РО 6.3. Организовать выполнение технического обслуживания и ремонта опор контактной сети и закрепление их в грунте.
РО 6.4. Вести контроль работы рельсовой цепи, заземлений, защитных устройств и ограждения.
РО 6.5. Определять износ контактного провода при взаимодействии контактных подвесок и токоприемников.
РО 6.6. Выполнять типовые слесарные операции при подготовке металла к сварке и резке, используя газовые баллоны, регулирующую и коммуникационную аппаратуру.
РО 6.7. Выполнять электродуговую, газовую сварку и резку средней сложности узлов, деталей и трубопроводов из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов.

ОН 4.1.Темір жолдардың міндеттері мен құрылымын, олардың арасындағы өзара байланысты көрсете отырып, теміржол бөлімшелерінің мақсаттары мен функцияларын кәсіби түсіндіруді жүзеге асыру.
ОН 4.2. Электрлендірілген темір жолдар жүйесі туралы, оны пайдалану ерекшеліктері туралы түсініктерді меңгеру.
ОН 4.3. Электр желілері, оның ішінде темір жол тартпайтын тұтынушылардың бойлық электрмен жабдықтау желілері туралы мәліметтерді олар үшін кедендік емес электр есептеулерін орындай отырып түсіндіру.
ОН 4.4.Темір жолдарды электрлік жарықтандыру объектілерін пайдалану.
ОН 4.5. Электрленген темір жолдарын электрмен жабдықтау жүйелерінде электр энергиясының сапасын қамтамасыз ету, электр энергиясының сапасын арттыру.
ОН 4.6. Станция мен аралықтағы барлық темір жол қызметтерінің объектілерін және олардың өзара іс-қимылын сипаттау
ОН 4.7.Темір жолдарда болған кезде қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындау.
КҚ 5. Байланыс желісі мен электрмен жабдықтау құрылғыларының техникалық жай-күйін тексеру және қарап шығу
КМ 5. Байланыс желісі мен электрмен жабдықтау құрылғыларының техникалық жай-күйін тексеру және қарап шығу
ОН 5.1. Түйіспелі аспалардың мақсаты мен құрылымын және түйіспелі желінің негізгі элементтерін ажырату.
ОН 5.2. Байланыс желісінің арматурасы мен тораптарын сипаттау.
ОН 5.3. Байланыс желісінің негізгі тірек және тірек конструкция-ларының дизайнын сипаттау.
ОН 5.4. Түйіспелі желінің ақаулықтары мен ақаулықтарын анықтау үшін түйіспелі желіні қарап шығуды орындау.
КҚ 6. Байланыс желісіне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
КМ 6. Байланыс желісіне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
ОН 6.1. Тағайындау және жұмыс принципі арқылы қуат пен секция схемаларының сенімділігін бағалау.
ОН 6.2. Әр түрлі метеорологиялық жағдайларда желге төзімділікті және байланыс желісінің жұмысын қамтамасыз ету. байланыс желісінің сымдарындағы жүктемелерді анықтай білу.
ОН 6.3. Түйіспелі желі тіректеріне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындауды және оларды топыраққа бекітуді ұйымдастыру.
ОН 6.4. Рельс тізбегінің, жерге тұйықтағыштардың, қорғаныс құрылғылары мен қоршаулардың жұмысына бақылау жүргізу.
ОН 6.5. Түйіспелі аспалар мен ток қабылдағыштардың өзара әрекеттесуі кезінде түйіспелі сымның тозуын анықтау.
ОН 6.6. Газ баллондарын, реттеуші және коммуникациялық аппаратураны пайдалана отырып, металды дәнекерлеуге және кесуге дайындау кезінде үлгілік слесарлық операцияларды орындау.
ОН 6.7. Көміртекті және конструкциялық болаттардан және түсті металдар мен қорытпалардан жасалған қарапайым бөлшектерден жасалған тораптарды, бөлшектер мен құбырларды электр доғалы, газбен дәнекерлеуді және орташа күрделілікті кесуді орындау.

РО 6.8. Выполнять сварку проводов "методом взрыва" и опрессовку.
РО 6.9. Обеспечивать безопасное выполнение сварочных работ на рабочем месте в соответствии с санитарно-техническими требованиями и требованиями охраны труда.
ПК 7. Осуществлять эксплуатацию устройств электроснабжения железных дорог и релейной защиты
ПМ 7. Осуществление эксплуатации устройств электроснабжения железных дорог и релейной защиты
РО 7.1. Выполнять разборку и сборку реле средней сложности, их механической и электрической части.
РО7.2. Иметь понятия об электронных системах релейной защиты.
РО 7.3. Обеспечивать защиту устройств тяговой сети от токов короткого замыкания посредством релейной защиты, поясняя принцип ее работы.
РО 7.4. Обеспечивать защиту смежных сооружений от влияния тяговой сети переменного тока.
РО 7.5. Выполнять фрагменты проектирования и технико- экономических расчетов устройств электроснабжения железных дорог.
РО 7.6. Выполнять электрические расчеты тягового электроснабжения.
РО 7.7. Обеспечивать защиту электрооборудования тяговой сети от перенапряжений.
РО 7.8. Выполнять операции с проводами контактной сети (разделка и резка проводов, подвеска проводов на поддерживающих конструкциях, соединение и стыкование проводов, сборка изоляторов и арматуры в изолирующие подвески, соединение проводов и тросов, закрепление проводов на штыревых изоляторах, разметка и установка электрических соединителей, звеньевых и эластичных струн , рессорных тросов, узлов средней анкеровки.
РО 7.9. Устанавливать арматуру на консолях, жестких и гибких поперечинах, разрядники, ограничители грузокомпенсаторов, фиксаторы, фидерные кронштейны на опорах, врезая изоляторы в провода и тросы на земле.
РО 7.10. Замерять зигзаги, выносы, износ контактного провода, стрелы провеса проводов, высоту подвесок контактного провода, длины пролетов, габариты пресечений высоковольтных линий, проверку напряжения на проводах.
РО 7.11. Выполнять разделку кабеля. (Соединение, оконцевание и присоединение жил кабелей всех марок сечением до 70 мм2 различными способами; пайку или опрессовку наконечников к жилам кабелей; монтаж и крепление кабельных муфт и воронок.
РО 7.12. Выполнять осмотр, переключения и регулировку разъединителей.
РО 7.13. Выполнять диагностику устройств контактной сети с помощью диагностической аппаратуры (АДО, Филин, Диакор, ИЗС-10Н, УК-14ПМ, ВИКС, Тепловизор и другие).
РО 7.14. Измерять сопротивление изоляции кабельных и воздушных линий.
ПК 8. Выполнять правила технической эксплуатации железных дорог, обеспечивать полную безопасность производственных процессов
ПМ 8. Выполнение правил технической эксплуатации железных дорог, обеспечение полной безопасности производственных процессов

ОН 6.8. Сымдарды "жарылыс әдісімен" дәнекерлеуді және престеуді орындау.
ОН 6.9. Санитарлық-техникалық талаптар мен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жұмыс орнында дәнекерлеу жұмыстарының қауіпсіз орындалуын қамтамасыз ету.
КҚ 7. Темір жолды электрмен жабдықтау және релелік қорғау құрылғыларын пайдалануды жүзеге асыру
КМ 7. Темір жолды электрмен жабдықтау және релелік қорғау құрылғыларын пайдалануды жүзеге асыру
ОН 7.1. Күрделілігі орташа релелерді, олардың механикалық және электрлік бөліктерін бөлшектеу мен құрастыруды орындау.
ОН 7.2 Релелік қорғаудың электрондық жүйелері туралы түсініктерге ие болу.
ОН 7.3. Релелік қорғаныс арқылы тарту желісінің құрылғыларын қысқа тұйықталу токтарынан қорғауды қамтамасыз етіңіз, оның жұмыс принципін түсіндіру.
ОН 7.4. Аралас құрылыстарды ауыспалы токтың тарту желісінің әсерінен қорғауды қамтамасыз ету.
ОН 7.5. Темір жолдарды электрмен жабдықтау құрылғыларын жобалау және техникалық - экономикалық есептеу фрагменттерін орындау.
ОН 7.6. Тартымдық электрмен жабдықтаудың электрлік есептеулерін орындау.
ОН 7.7. Тарту желісінің электр жабдығын асқын кернеуден қорғауды қамтамасыз ету.
ОН 7.8. Байланыс желісінің сымдарымен операцияларды орындау (сымдарды бөлшектеу және кесу, сымдарды тіреуіш құрылымдарда ілу,сымдарды жалғау және түйістіру, оқшаулағыштар мен арматураларды оқшаулағыш аспаларға құрастыру, сымдар мен арқандарды жалғау, сымдарды істік оқшаулағыштарға бекіту, электр жалғағыштарын, буын және серпімді ішектерді, рессорлы арқандарды, орташа анкерлік тораптарды белгілеу және орнату.
ОН 7.9. Консольдердегі, қатты және икемді көлденең қималардағы арматуралар, разрядтағыштар, жүк компенсаторларының шектегіштері, бекіткіштер, тіректердегі фидерлік кронштейндер, оқшаулағыштарды жердегі сымдар мен кабельдерге кесу.
ОН 7.10. Зигзагтарды, шығуларды, түйіспелі сымның тозуын, сымдардың салбыраған жебелерін, түйіспелі сым аспаларының биіктігін, аралықтардың ұзындығын, жоғары вольтты желілердің жолын кесу габариттерін, сымдардағы кернеуді тексеруді өлшеу.
ОН 7.11.Кабельді кесу. (Қимасы 70 мм2 дейінгі барлық маркалы кәбілдердің талсымда-рын әртүрлі тәсілдермен қосу, ұштау және жалғау; ұштықтарды кәбілдердің желістеріне дәнекерлеу немесе сығымдау; кәбілдік муфталар мен шұңқыр-ларды монтаждау және бекіту.
ОН 7.12. Ажыратқыштарды тексеруді, ауыстырып қосуды және реттеуді орындау.
ОН 7.13. Байланыс желісі құрылғыларының диагностикасын диагностикалық аппаратураның (АДО, Филин, Диакор, ИЗС-10Н, УК-14ПМ, ВИКС, Тепловизор және басқалар) көмегімен орындау.
ОН 7.14. Кабель және әуе желілерінің оқшаулау кедергісін өлшеу.
КҚ 8. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін орындау, өндірістік процестердің толық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 8. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін орындалуы, өндірістік процестердің толық қауіпсіздігін қамтамасыз ету

РО 8.1. Обеспечивать безопасность движения на железнодорожном транспорте.
РО 8.2. Соблюдать требования инструкции по сигнализации, в том числе к производству работ на станционных путях.
РО 8.3. Обеспечивать безопасные условия труда при техническом обслуживании и ремонте контактной сети.
РО 8.4. Выполнять требования правил устройства и технической эксплуатации контактной сети электрифицированных железных дорог по кругу обязанностей.
РО 8.5. Выполнять правила эксплуатации электроустановок потребителей и правила устройства электроустановок.
РО 8.6. Соблюдать пожарную и электробезопасность, технику безопасности работников, охрану труда и производственную санитарию.
Квалификация "3W07130602-Электромонтер тяговой подстанции"
ПК 1. Выполнять чертежи на основе требований стандартизации
ПМ 1. Выполнение чертежей на основе требований стандартизации
РО 1.1. Выполнять графическое оформление чертежей и электрических схем (первичной и вторичной коммутации) в соответствии с требованиями стандартов единой системы конструкторской, технологической документации и (Международная электротехническая комиссия, англ. IEC — International Electrotechnical Comission).
РО 1.2. Владеть приемами начертательной геометрии, проекционного и машиностроительного черчения.
РО 1.3. Выполнять чертежи с помощью графических редакторов AutoCAD, Visio, Corel, Компас и др.
РО 1.4. Выполнять Государственную систему стандартизации Республики Казахстан
РО 1.5. Владеть основными определениями и понятиями в области сертификации и метрологии
ПК 2. Применять технические и электротехнические знания в профессиональной деятельности
ПМ 2. Применение технических и электротехнических знаний в профессиональной деятельности
РО 2.1. Применять основные законы, термины и определения электротехники, зная единицы измерения электротехнических и магнитных величин, и их буквенные и графические обозначения, понимая физическую сущность теории электрических и магнитных цепей и владея методами их расчета.
РО 2.2. Собирать по заданным условиям принципиальные схемы электрических цепей, используя законы и методы электротехники в профессиональной деятельности.
РО 2.3. Различать принципы выполнения цепей постоянного и переменного токов.
РО 2.4. Характеризовать конструкцию и принцип действия трансформаторов, генераторов, электрических машин и электрических приводов в производственной деятельности.
РО 2.5. Демонстрировать конструкцию и принцип действия электрических машин и приводов в производственной деятельности, выбирая электрические аппараты и устройства для их управления.

ОН 8.1. Темір жол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 8.2. Сигнал беру, оның ішінде станциялық жолдарда жұмыс жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
ОН 8.3. Байланыс желісіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету.
ОН 8.4. Өз міндеттерінің шеңберінде электрленген темір жолда түйіспелі желіні техникалық пайдалану мен құрылғы ережелерінің талаптарын орындау.
ОН 8.5. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану қағидаларын және электр қондырғыларын орнату қағидаларын орындау.
ОН 8.6. Өрт және электр қауіпсіздігін, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
"3W07130602- Тартқыш кіші станса электр монтері" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау талаптары негізінде сызбаларды орындау
КМ 1. Стандарттау талаптары негізінде сызбаларды орындау
ОН 1.1. Конструкторлық, технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының талаптарына және (Халықаралық электротехникалық комиссия, ағылш. IEC — International Electrotechnical Comission). сәйкес сызбалар мен электр схемаларын (бастапқы және қайталама коммутация) графикалық ресімдеуді орындау.
ОН 1.2. Сызба геометрия, проекциялық және машина жасау сызбаларын меңгеру.
ОН 1.3. AutoCAD, Visio, Corel, Компас және т. б. графикалық редакторлардың көмегімен сызбаларды орындау.
ОН 1.4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандарттау жүйесін орындау.
ОН 1.5. Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі анықтамалар мен түсініктерді меңгеру.
КҚ 2. Кәсіби қызметте техникалық және электротехникалық білімді қолдану
КМ 2. Кәсіби қызметте техникалық және электротехникалық білімді қолдану
ОН 2.1. Электротехниканың негізгі заңдарын, терминдері мен анықтамаларын, электротехникалық және магниттік шамалардың өлшем бірліктерін және олардың әріптік және графикалық белгілерін, электр және магниттік тізбектерді есептеу әдістерін меңгеру.
ОН 2.2. Кәсіби қызметте электротехника заңдары мен әдістерін қолдана отырып, берілген шарттарға сәйкес электр тізбектерінің схемалық сызбаларын жинау.
ОН 2.3. Тұрақты және айнымалы ток тізбектерін орындау принциптерін ажырату.
ОН 2.4. Трансформаторлардың, генераторлардың, электр машиналары мен электр жетектерінің конструкциялары мен жұмыс принципін сипаттау.
ОН 2.5. Электр аппараттары мен құрылғыларын таңдай отырып, өндірістік қызметтегі электр машиналары мен жетектерінің құрылымы мен оларды басқару үшін жұмыс принципін көрсету.

РО 2.6. Выполнять элементарные расчеты и испытания электрических машин, производя их пробный пуск и регулирование частоты вращения.
РО 2.7. Демонстрировать принципы работы и основы эксплуатации измерительных приборов различных систем и типов, умение практически выполнять измерение различных электрических и неэлектрических величин в объеме работ специалистов по эксплуатации электротехничес-ких систем железных дорог.
РО 2.8. Собирать электрические цепи по включению измерительных приборов к измерительным трансформаторам, подбирая приборы по пределам измерений, по классу точности.
РО 2.9. Выполнять измерения параметров заземлений, воздушных и кабельных линий, элементов тяговой сети, используя мультиметр и электронный осциллограф.
РО 2.10. Вести контроль и учет показателей качества электроэнергии с помощью автоматизированных систем, называя параметры технических устройств и средств систем электро-снабжения железных дорог.
РО 2.11. Планировать электромонтажные работы, используя предоставленные чертежи и документацию, подготавливая рабочее место, инструмент и материалы для выполнения этих работ.
РО 2.12. Выполнять монтаж различных видов электропроводок и кабеленесущих систем, электрических щитов, электрических систем силовых и освещения (в том числе отопления), пожарную и охранную сигнализации, системы видеонаблюдения, системы заземления, системы контроля доступа для промышленных объектов железных дорог.
РО 2.13. Монтировать кабели и провода внутри кабель-каналов, труб и гофротруб, кабели на различных на поверхностях, согласно действующим стандартам.
РО 2.14. Устанавливать электрооборудование (вводные автоматические выключатели; устройство защитного отключения; автоматические выключатели; предохранители; управляющие устройства (реле, таймеры, устройства автоматизации) в щитках и боксах в соответствии с чертежами и документацией.
РО 2.15. Коммутировать проводники внутри щитов и боксов в соответствии с электрическими схемами, подключая оборудование (структурированные кабельные системы) при монтаже распределительных устройств и вторичных цепей в соответствии с инструкциями.
ПК 3. Применять знания свойств электротехнических материалов и общих законов взаимодействия материальных тел под воздействием сил: в покое и при механическом движении
ПМ 3. Применение знаний свойств электротехнических материалов и общих законов взаимодействия материальных тел под воздействием сил: в покое и при механическом движении
РО 3.1. Определять виды электрических материалов и их свойства, их характеристики.

ОН 2.6. Электр машиналарының қарапайым есептеулері мен сынақтарын орындау, оларды сынамалы іске қосу және айналу жиілігін реттеу.
ОН 2.7. Әр түрлі жүйелер мен типтегі өлшеу құралдарының жұмыс принциптері мен негіздерін көрсету, темір жолдардың электротехникалық жүйелерін пайдалану мамандарының жұмыс көлемінде әр түрлі электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеуді іс жүзінде орындау.
ОН 2.8. Өлшеу құралдарын өлшеу трансформаторларына қосу арқылы электр тізбектерін жинау, өлшеу шектерін кеңейту үшін құралдарды таңдап, дәлдік класына сәйкес қатені есептеу.
ОН 2.9. Жерге қосу, ауа және кабель желілерінің, тарту желісінің элементтерінің параметрлерін өлшеу технологиясын, соның ішінде мультиметр мен электронды осциллографты қолдану.
ОН 2.10. Темір жолдарды электрмен жабдықтау жүйелерінің техникалық құрылғылары мен құралдарының параметрлерін атай отырып, автоматтандырылған жүйелерді қолдана отырып, электр энергиясының сапа көрсеткіштерін бақылау және есепке алу.
ОН 2.11. Ұсынылған сызбалар мен құжаттаманы пайдалана отырып, электр монтаждау жұмыстарын жоспарлау, электр монтаждау жұмыстарын орындау үшін жұмыс орнын, құрал-саймандар мен материалдарды дайындау.
ОН 2.12. Әр түрлі электр сымдары мен кабель жүйелерін, электр қалқандарын, электр және жарықтандыру жүйелерін (соның ішінде жылыту), өрт және күзет сигнализациясын, бейнебақылау жүйесін, жерге қосу жүйесін, теміржолдың өнеркәсіптік объектілеріне қол жеткізуді бақылау жүйесін орнатуды жүзеге асыру.
ОН 2.13. Қолданыстағы стандарттарға сәйкес кабельдер мен сымдарды кабельдік арналардың, құбырлар мен гофрленген құбырлардың, әртүрлі беттердегі кабельдердің ішіне орнату.
ОН 2.14.Электр жабдықтарын (кіріспе автоматты ажыратқыштар; қорғаныс өшіру құрылғысы; автоматты ажыратқыштар; сақтандырғыштар; басқару құрылғыларын (реле, таймерлер, автоматтандыру құрылғылары) сызбалар мен құжаттамаға сәйкес қалқандар мен бокстарда орнату.
ОН 2.15.Электр тізбектеріне сәйкес қалқандар мен қораптардың ішіндегі өткізгіштерді коммутациялау, тарату құрылғылары мен қайталама тізбектерді орнату кезінде жабдықты (құрылымдалған кабельдік жүйелер) қосу.
КҚ 3. Электр материалдарының қасиеттері және күштердің әсерінен материалдық денелердің өзара әрекеттесуінің жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану: демалу кезінде және механикалық қозғалыс кезінде
КМ 3. Электр материалдарының қасиеттері және күштердің әсерінен материалдық денелердің өзара әрекеттесуінің жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдануы: демалу кезінде және механикалық қозғалыс кезінде
ОН 3.1. Оларға сипаттама бере отырып, электр материалдарының түрлерін және олардың қасиеттерін анықтау.

РО 3.2. Применять материалы, называя способы их обработки в профессиональной деятельности.
РО 3.3. Применять основные законы статики, кинематики и динамики при решении профессиональных задач.
РО 3.4. Определять состояние деталей механизмов и конст-рукций, их рабочее положение, прочность и сопрягаемость, деформацию и износ.
РО 3.5. Применять специальные приспособления и инструменты для определения допусков и посадок, квалитетов точности и параметров шероховатости.
РО 3.6. Выполнять слесарную обработку и пайку деталей и узлов различной сложности в процессе сборки электрооборудования, соблюдая правила охраны труда и техники безопасности.
ПК 4. Организовать работы в хозяйстве электрифицированных железных дорог, взаимодействие со службами железных дорог
ПМ 4. Организация работ в хозяйстве электрифицированных железных дорог, взаимодействие со службами железных дорог
РО 4.1. Определять задачи и структуру железных дорог, назначение и функции подразделений железных дорог, взаимосвязь между ними.
РО 4.2. Владеть понятиями о системе электрифицированных железных дорог Республики Казахстан, об особенностях ее эксплуатации.
РО 4.3. Оценивать сведения об электрических в том числе линий продольного электро-снабжения нетяговых железнодорожных потребителей, выполняя для них неложные электрические расчҰты.
РО 4.4. Выполнять эксплуатацию электрического освещения железнодорожных объектов.
РО 4.5. Обеспечивать качество электроэнергии в системах электроснабжения железных дорог, называя способы его повышения.
РО 4.6. Характеризовать объекты всех служб железных дорог на станции и перегоне.
РО 4.7. Выполнять правила техники безопасности при нахождении на железнодорожных путях.
ПК 5. Проводить обход и осмотр технического состояния электрооборудования тяговой подстанции
ПМ 5. Осуществление обхода и осмотра технического состояния электрооборудования тяговой подстанции
РО 5.1. Применять основные сведения об электрических системах, электростанциях и подстанциях.
РО 5.2. Определять техническое состояние силовых и измерительных трансформаторов.
РО 5.3. Рассчитывать токи короткого замыкания в электроэнергетических системах переменного тока.
РО 5.4. Производить осмотр изоляторов и токоведущих частей распределительных устройств.
РО 5.5. Разбирать назначение и конструкцию коммутационных и защитных аппаратов распределительных устройств.

ОН 3.2. Кәсіби қызметте оларды өңдеу әдістерін қолдана отырып, электр материалдарын қолдану.
ОН 3.3. Кәсіби міндеттерді шешу кезінде статиканың, кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдары мен заңдарын меңгеру.
ОН 3.4. Механизмдер мен конструкциялар бөлшектерінің жай-күйін, олардың жұмыс жағдайын, беріктігі мен түйісуін, деформациясы мен тозуын анықтау.
ОН 3.5.Шақтамалар мен қонуларды, дәлдік квалитеттері мен кедір-бұдырлық параметрлерін анықтау үшін арнайы құрылғылар мен құралдарды қолдану.
ОН 3.6.Еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтай отырып, электр жабдықтарын құрастыру процесінде әртүрлі күрделіліктегі бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеуді және дәнекерлеуді орындау.
КҚ 4. Электрлендірілген темір жол шаруашылығында жұмыстар ұйымдастыру, темір жол қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау
КМ 4. Электрлендірілген темір жол шаруашылығында жұмыстар ұйымдастыру, темір жол қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау
ОН 4.1. Темір жолдардыңміндеттері мен құрылымын, олардың арасындағы өзара байланысты көрсете отырып, теміржол бөлімшелерінің мақсаттары мен функцияларын кәсіби түсіндіруді жүзеге асыру.
ОН 4.2. Қазақстан Республикасының электрлендірілген темір жолдары жүйесі туралы, оны пайдалану ерекшеліктері туралы түсініктерді меңгеру.
ОН 4.3. Электр желілері, оның ішінде темір жол тартпайтын тұтынушылардың бойлық электрмен жабдықтау желілері туралы мәліметтерді олар үшін кедендік емес электр есептеулерін орындай отырып түсіндіру.
ОН 4.4.Темір жолдарды электрлік жарықтандыру объектілерін пайдалану.
ОН 4.5. Электрленген темір жолдарын электрмен жабдықтау жүйелерінде электр энергиясының сапасын қамтамасыз ету, электр энергиясының сапасын арттыру.
ОН 4.6. Станция мен аралықтағы барлық темір жол қызметтерінің объектілерін сипаттау.
ОН 4.7.Темір жолдарда болған кезде қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындау.
КҚ 5. Тартқыш кіші станса электр жабдықтарының техникалық жай-күйін тексеру және қарап шығуды жүзеге асыру
КМ 5. Тартқыш кіші станса электр жабдықтарының техникалық жай-күйін тексеру және қарап шығуды жүзеге асыру
ОН 5.1. Электр жүйелері, электр станциялары және қосалқы станциялар туралы негізгі мәліметтерді қолдану.
ОН 5.2.Күштік және өлшеу трансформаторларының техникалық жағдайын анықтау.
ОН 5.3. Ауыспалы токтың электр энергетикалық жүйелеріндегі қысқа тұйықталу токтарын есептеу.
ОН 5.4. Таратушы құрылғылардың оқшаулағыштары мен ток өткізгіш бөліктерін тексеруді жүргізу.
ОН 5.5. Тарату құрылғыларының коммутациялық және қорғаныс аппараттарының мақсаты мен құрылымын бөлшектеу.

РО 5.6. Организовывать надежную работу собственных нужд электроустановок.
РО 5.7. Выполнять и рассчитывать заземляющие устройства.
РО 5.8. Выполнять типовые слесарные операции при подготовке металла к сварке и резке, используя газовые баллоны, регулирующую и коммуникационную аппаратуру.
РО 5.9. Выполнять электродуговую, газовую сварку и резку средней сложности узлов, деталей и трубопроводов из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов.
РО 5.10. Выполнять электродуговую сварку средней сложности узлов, деталей и трубопроводов из конструкционных сталей.
РО 5.11. Обеспечивать безопасное выполнение сварочных работ на рабочем месте в соответствии с санитарно-техническими требованиями и требованиями охраны труда.
ПК 6. Выполнять техническое обслуживание и ремонт электрооборудования тяговой подстанции
ПМ 6. Выполнение технического обслуживания и ремонта электрооборудования тяговой подстанции
РО 6.1. Определять назначение, классификацию, конструкцию и схемы питания трансформаторных и тяговых подстанций.
РО 6.2. Выполнять проектирования тяговой подстанции переменного тока (курсовой проект).
РО 6.3. Организовать техническое обслуживание электрооборудования тяговой подстанции, производя осмотр технического состояния электрооборудования и находя нарушения и дефекты.
РО 6.4. Организовать выполнение ремонта электрооборудования тяговой подстанции.
РО 6.5. Подготавливать рабочее место, электрический инструмент, защитные и монтажные приспособления к выполнению электромонтажных работ.
РО 6.6. Выполнять работы по армировке изоляторов, заготовке и гибке шин, спусков, перемычек; соединение оконцевание, пайку и присоединение проводов и кабелей.
РО 6.7. Выполнять разборку и сборку, ремонт, проверку работы и регулировку электродвигателей, выпрямительных мостов, насосов, выключателей, контакторов и другой коммутационной аппаратуры тяговой подстанции.
РО 6.8. Определять неисправности в аккумуляторных батареях, электродвигателях и устранять их при обслуживании.
РО 6.9. Выполнять производство оперативных переключений.
РО 6.10. Осуществлять регулировку, настройку и испытание электрооборудования подстанции и защитных средств с помощью контрольно-измерительных приборов, выполняя измерения сопротивления изоляции различными способами (с помощью мегометра и мультиметра).
РО 6.11. Определять состояние изоляции обмоток электромашин и трансформаторов, выполняя шабровку магнитных плоскостей автоматов, расшихтовку и зашихтовку магнито проводов.

ОН 5.6. Электр қондырғыларының өз қажеттіліктерінің сенімді жұмысын ұйымдастыру.
ОН 5.7. Жерге қосу құрылғы-ларын орындау және есептеу.
ОН 5.8. Газ баллондарын, реттеуші және коммуникациялық аппаратураны пайдалана отырып, металды дәнекерлеуге және кесуге дайындау кезінде үлгілік слесарлық операцияларды орындау.
ОН 5.9. Көміртекті және конструкциялық болаттардан және түсті металдар мен қорытпалардан жасалған қарапайым бөлшектерден жасалған тораптарды, бөлшектер мен құбырларды электр доғалы, газбен пісіруді және орташа күрделіктегі кесуді орындау.
ОН 5.10. Конструкциялық болаттан жасалған күрделілігі орташа тораптарды, бөлшектер мен құбырларды электр доғалы дәнекерлеуді орындау.
ОН 5.11. Санитарлық-техникалық талаптар мен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жұмыс орнында дәнекерлеу жұмыстарының қауіпсіз орындалуын қамтамасыз ету.
КҚ 6. Тартқыш кіші стансаның электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындау
КМ 6. Тартқыш кіші стансаның электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындау
ОН 6.1. Трансформаторлық және тартқыш станциялардың мақсатын, жіктелуін, құрылымын анықтау
ОН 6.2. Айнымалы токтың тартымдық қосалқы станциясын жобалауды орындау (курстық жоба).
ОН 6.3.Электр жабдықтарының техникалық жай-күйін және ақаулар мен ақауларды байқауды жүргізе отырып, тартқыш қосалқы станцияның электр жабдығына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
ОН 6.4. Тарту қосалқы станциясының электр жабдықтарын жөндеуді орындауды ұйымдастыру.
ОН 6.5. Жұмыс орнын, электр аспаптарын, электр монтаждау жұмыстарын орындауға қорғаныс және монтаждау құрылғыларын дайындау.
ОН 6.6. Оқшаулағыштарды арматуралау, шиналарды, түсіргіштерді, бөгеттерді дайындау және ию жөніндегі жұмыстарды орындау; сымдар мен кәбілдерді ұштастыру, дәнекерлеу және қосу.
ОН 6.7. Электр қозғалтқыштарын, түзеткіш көпірлерді, сорғыларды, ажыратқыштарды, контакторларды және тартқыш қосалқы станцияның басқа да коммутациялық аппаратураларын бөлшектеу мен құрастыруды, жөндеуді, жұмысын тексеруді және реттеуді орындау.
ОН 6.8. Аккумуляторлық батареялардағы, электр қозғалтқыштарындағы ақауларды анықтау және қызмет көрсету кезінде оларды жою.
ОН 6.9. Жедел қайта қосу өндірісін орындау.
ОН 6.10. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен қосалқы станциялардың электр жабдықтары мен қорғаныс құралдарын реттеуді, баптауды және сынауды жүзеге асыру, оқшаулау кедергісін әртүрлі тәсілдермен өлшеу (мегометр мен мультиметрдің көмегімен).
ОН 6.11. Автоматтардың магниттік жазықтықтарын шабуды, шихталау мен шихталау магнит өткізгіштерін орындай отырып, электромашиналар мен трансформаторлар орамдарының оқшаулама жағдайын анықтау.

РО 6.12. Выполнять сборку и разборку, несложный ремонт, регулировку и снятие характеристик реле.
РО 6.13. Выполнять: разделку кабеля. (Соединение, оконцевание и присоединение жил кабелей всех марок сечением до 70 мм2 различными способами; пайку или опрессовку наконечников к жилам кабелей; монтаж и крепление кабельных муфт и воронок.
ПК 7. Осуществлять эксплуатацию устройств электроснабжения железных дорог и релейной защиты
ПМ 7. Осуществление эксплуатации устройств электроснабжения железных дорог и релейной защиты
РО 7.1. Осуществлять разборку и сборку реле средней сложности, их механической и электрической части.
РО 7.2. Обеспечивать защиту устройств тяговой подстанции от токов короткого замыкания с помощью релейной защиты, в том числе микропроцессорной.
РО 7.3. Обеспечивать защиту смежных сооружений от влияния тяговой сети переменного тока.
РО 7.4. Выполнять электрические расчеты тягового электроснабжения.
РО 7.5. Выполнять проектирование и технико- экономические расчеты устройств электроснабжения.
РО 7.6. Обеспечивать защиту электрооборудования от перенапряжений.
ПК 8. Выполнять правила технической эксплуатации железных дорог, обеспечивать полную безопасность производственных процессов
ПМ 8. Выполнение правил технической эксплуатации железных дорог, обеспечение полной безопасности производственных процессов
РО 8.1. Обеспечивать безопасность движения на железнодорожном транспорте.
РО 8.2. Соблюдать требования инструкции по сигнализации, в том числе к производству работ на станционных путях.
РО 8.3. Обеспечивать безопасные условия труда при техническом обслуживании и ремонте тяговых подстанций.
РО 8.4. Выполнять требования "Инструкции по техническому обслуживанию и ремонту оборудования тяговых подстанций, пунктов питания и секционирования электрифицированных участков магистральной железнодорожной сети" по кругу обязанностей.
РО 8.5. Выполнять правила эксплуатации электроустановок потребителей и правила устройства электроустановок.
РО 8.6. Соблюдать пожарную и электробезопасность, технику безопасности работников, охрану труда и производственную санитарию.
Квалификация "4S07130603-Техник-электромеханик
ПК 1. Обеспечивать производственную деятельность работников тяговой подстанции железнодорожной магистральной сети и работников района контактной сети
ПМ 1. Обеспечение производственной деятельность работников тяговой подстанции железнодорожной магистральной сети и работников района контактной сети

ОН 6.12. Құрастыру және бөлшектеу, қарапайым жөндеу, реле сипаттамаларын реттеу және алып тастау.
ОН 6.13. Кабельді кесу. (Қимасы 70 мм2 дейінгі барлық маркалы кәбілдердің талсымдарын әртүрлі тәсілдермен қосу, ұштау және жалғау; ұштықтарды кәбілдердің желістеріне дәнекерлеу немесе сығымдау; кәбілдік муфталар мен шұңқырларды монтаждау және бекіту.
КҚ 7. Темір жолды электрмен жабдықтау және релелік қорғау құрылғыларын пайдалануды жүзеге асыру
КМ 7. Темір жолды электрмен жабдықтау және релелік қорғау құрылғыларын пайдалануды жүзеге асыру
ОН 7.1. Күрделілігі орташа релелерді, олардың механикалық және электрлік бөліктерін бөлшектеу мен құрастыруды орындау.
ОН 7.2. Релелік қорғаныс арқылы тарту желісінің құрылғыларын қысқа тұйықталу токтарынан қорғауды қамтамасыз етіңіз, оның жұмыс принципін түсіндіру.
ОН 7.3. Аралас құрылыстарды ауыспалы токтың тарту желісінің әсерінен қорғауды қамтамасыз ету.
ОН 7.4. Тартымдық электрмен жабдықтаудың электрлік есептеулерін орындау.
ОН 7.5. Темір жолдарды электрмен жабдықтау құрылғыларын жобалау және техникалық - экономикалық есептеу фрагменттерін орындау.
ОН 7.6. Тарту желісінің электр жабдығын асқын кернеуден қорғауды қамтамасыз ету.
КҚ 8. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін орындау, өндірістік процестердің толық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 8. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін орындау, өндірістік процестердің толық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ОН 8.1. Темір жол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 8.2. Сигнал беру, оның ішінде станциялық жолдарда жұмыс жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
ОН 8.3. Тартқыш кіші стансады техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету.
ОН 8.4. Тартымдық қосалқы станциялардың, магистральдық темір жол желісінің электрлендірілген учаскелерін қоректендіру және секциялау пункттерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі нұсқаулық" талаптарын міндеттер шеңбері бойынша орындау.
ОН 8.5. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану қағидаларын және электр қондырғыларын орнату қағидаларын орындау.
ОН 8.6. Өрт және электр қауіпсіздігін, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
"4S07130603-Техник-электромеханик" біліктілігі
КҚ 1. Теміржол магистралдық желісінің тартқыш кіші стансасы қызметкерлерінің және байланыс желісі ауданы қызметкерлерінің өндірістік қызметін қамтамасыз ету
КМ 1. Теміржол магистралдық желісінің тартқыш кіші стансасы қызметкерлерінің және байланыс желісі ауданы қызметкерлерінің өндірістік қызметін қамтамасыз ету

РО 1.1. Организовывать производственный труд работников контактной сети и тяговой подстанции при эксплуатации и ремонте контактной сети и тяговых подстанций.
РО 1.2. Обеспечивать выполнение планов Планово-предупредительного ремонта и планов повышения надежности устройств электроснабжения тяговой подстанции.
РО 1.3. Выполнять механические расчеты цепных контактных подвесок.
РО 1.4. Разрабатывать проекты контактной сети станции (перегона) - курсовой проект.
РО 1.5. Составлять производственно-финансовый план работы участка электроснабжения (курсовой проект).
РО 1.6. Выполнять работы в составе бригады по эксплуатации, ремонту и обслуживанию устройств электроснабжения железных дорог на рабочем месте в одном из структурных подразделений энергоучастка железной дороги.
РО 1.7.Соблюдать правила охраны труда и техники безопасности при работах на контактной сети и тяговых подстанциях
ПК 2. Осуществлять контроль качества выполнения технического обслуживания и ремонта устройств контактной сети , тяговой подстанции и устройств электроснабжения железнодорожной магистральной сети
ПМ 2. Осуществление контроля качества выполнения технического обслуживания и ремонта устройств контактной сети, тяговой подстанции и устройств электроснабжения железнодорожной магистральной сети
РО 2.1. Осуществлять контроль выполнения технического обслуживания и ремонта устройств контактной сети, тяговой подстанции и устройств электроснабжения железнодорожной магистральной сети.
РО 2.2. Использовать критерии контроля производственной и трудовой дисциплины работников тяговой подстанции и контактной сети.
РО 2.3. Осуществлять контроль качества работ структурных подразделений энергоучастка.
РО 2.4. Взаимодействовать с диспетчерской службой и со смежными службами железных дорог при выполнении эксплуатационных и ремонтных работ.
РО 2.5. Обеспечивать исправное состояние, безаварийную и надежную работу электротехнических систем железных дорог.
РО 2.6. Выполнять наладку, испытания, эксплуатацию, обслуживание и ремонт оборудования электротехнических систем железных дорог.
РО 2.7. Использовать в профессиональной деятельности подъемно- транспортные, грузовые, перевозочные, диагностические и технологические машины и механизмы на автомобильном и железнодорожном ходу, вагоны – лаборатории, устройства, приспособления и инструмент.
РО 2.8. Обеспечивать надежную работу устройств электроснабжения электрифицированных железных дорог в различных эксплуатационных условиях.

ОН 1.1. Байланыс желісі мен тартқыш қосалқы станция қызметкерлерінің байланыс желісі мен тартқыш кіші стансаларды пайдалану және жөндеу кезіндегі өндірістік еңбегін ұйымдастыру.
ОН 1.2. Тартқыш кіші стансасын электрмен жабдықтау құрылғыларының сенімділігін арттыру жоспарларын және жоспарлы-алдын ала жөндеу жоспарларын орындауды қамтамасыз ету.
ОН 1.3. Тізбекті түйіспелі ілмектерді механикалық есептеулерді орындау.
ОН 1.4. Станцияның (аралықтың) байланыс желісінің жобаларын әзірлеу - курстық жобасын жасау.
ОН 1.5. Электрмен жабдықтау учаскесінің өндірістік-қаржылық жұмыс жоспарын құру (курстық жоба).
ОН 1.6. Темір жол энергетикалық учаскесінің құрылымдық бөлімшелерінің бірінде жұмыс орнында темір жолдарды электрмен жабдықтау құрылғыларын пайдалану, жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі бригада құрамында жұмыстарды орындау.
ОН 1.7. Байланыс желісі мен тартқыш қосалқы станцияларда жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау.
КҚ 2. Теміржол магистралдық желісін электрмен жабдықтау құрылғыларына, байланыс желісі құрылғыларына, тартқыш кіші стансаларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің орындалу сапасын бақылауды жүзеге асыру
КМ 2. Теміржол магистралдық желісін электрмен жабдықтау құрылғыларына, байланыс желісі құрылғыларына, тартқыш кіші стансаларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің орындалу сапасын бақылауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Теміржол магистралдық желісін электрмен жабдықтау құрылғыларына, байланыс желісі құрылғыларына, тартқыш кіші стансаларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің орындалу сапасын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Тартқыш кіші стансасы және байланыс желісі қызметкерлерінің өндірістік және еңбек тәртібін бақылау өлшемдерін пайдалану.
ОН 2.3. Энергия учаскесінің құрылымдық бөлімшелерінің жұмыс сапасын бақылау арқылы жұмысты ұйымдастыру.
ОН 2.4. Пайдалану және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде диспетчерлік қызметпен және аралас темір жол қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау.
ОН 2.5. Темір жол электротехникалық жүйелерінің ақаусыз күйін, апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 2.6. Темір жолдардың электротехникалық жүйелерінің жабдықтарын реттеуді, сынауды, пайдалануды, қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.
ОН 2.7. Кәсіби қызметте автомобиль және темір жол жүрісіндегі көтергіш - көлік, жүк, тасымалдау, диагностикалық және технологиялық машиналар мен механизмдерді, зертхана – вагондарды, құрылғыларды, құрылғылар мен аспаптарды пайдалану.
ОН 2.8. Әр түрлі пайдалану жағдайларында электрлендірілген темір жолдарды электрмен жабдықтау құрылғыларының сенімді жұмысын қамтамасыз ету.

РО 1.7. Контролировать качество проведения монтажных работ мехатронных систем.
ПК2. Осуществлять настройку и конфигурирование программируемых логических контроллеров в соответствии с принципиальными схемами подключения
ПМ2. Настройка и конфигурирование программируемых логических контроллеров в соответствии с принципиальными схемами подключения
РО 2.1. Программировать мехатронные системы с учетом специфики технологических процессов.
РО 2.2. Настраивать и конфигурировать программируемые логические контроллеры в соответствии с принципиальными схемами подключения.
РО 2.3. Использовать по принципам связи программного кода, управляющего работой программируемого логического контроллера, с действиями исполнительных механизмов.
РО 2.4.Проводить алгоритмы поиска ошибок управляющих программ программируемого логического контроллера.
ПК 3. Выполнять наладку компонентов и модулей мехатронных систем в соответствии с технической документацией
ПМ 3. Наладка компонентов и модулей мехатронных систем в соответствии с технической документацией
РО 3.1. Выполнять пусконаладочные работы мехатронных систем в соответствии с правильной последовательностью.
РО 3.2.Выполнять работы по монтажу, наладке и ремонту мехатронных систем с соблюдением нормативных требований.
РО 3.3. Выполнять анализ функционирования датчиков физических величин, дискретных и аналоговых сигналов.
РО 3.4. Проводить отладку мехатронной системы с помощью контрольно-проверочной аппаратуры.
РО 3.5. Вводить в эксплуатацию мехатронную систему.
Квалификация "4S07140302 -Техник-мехатроник"
ПК1. Осуществлять техническое обслуживание, ремонт и испытание мехатронных систем
ПМ1. Осуществление технического обслуживания, ремонта и испытания мехатронных систем
РО 1.1. Проводить выбор эксплуатационно-смазочных материалов при обслуживании оборудования
РО 1.2. Осуществлять технический контроль качества технического обслуживания.
РО 1.3. Заполнять маршрутно-технологическую документацию на обслуживание отраслевого оборудования мехатронных систем.
РО 1.4. Выполнять поиск неисправностей в мехатронных системах.
РО 1.5. Выполнять и контролировать технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки узлов и механизмов, гидравлических, пневматических, электромеханических устройств мехатронных систем.
РО 1.6. Выполнять контроль, наладку и испытание оборудования мехатронных систем.
ПК2. Диагностировать неисправности мехатронных систем
ПМ2. Диагностика неисправностей мехатронных систем
РО 2.1. Разрабатывать мероприятия по устранению причин отказов и обнаружению дефектов оборудования мехатронных систем.

ОН 1.7. Мехатрондық жүйелердің монтаждау жұмыстарының сапасын бақылау.
КҚ 2. Бағдарламаланатын логикалық контроллерлерді негізгі қосылым сызбаларына сәйкес реттеу және конфигурация жасау
КМ 2. Бағдарламаланатын логикалық контроллерлерді негізгі қосылу сызбаларына сәйкес реттеу және конфигурациялау
ОН 2.1. Мехатрондық жүйелердің технологиялық процестер ерекшеліктерін ескере отырып бағдарламалау.
ОН 2.2. Бағдарламаланатын логикалық контроллерлерді қағидалық қосу сұлбаларына сәйкес реттеу және конфигурациялау.
ОН 2.3. Бағдарламаланатын логикалық контроллердің жұмысын басқарушы бағдарлама тетіктерінің әрекеттерімен басқаратын бағдарламалық кодтың байланыс принциптеріне сәйкес қолдану.
ОН 2.4. Бағдарламаланатын логикалық контроллердің басқару бағдарламаларындағы қателерді іздеу алгоритмдерін жүргізу.
КҚ 3. Мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін техникалық құжаттамаға сәйкес баптауды орындау
КМ 3. Мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін техникалық құжаттамаға сәйкес баптау
ОН 3.1. Мехатрондық жүйелерді іске қосу жұмыстарында дұрыс дәйектілікте орындау.
ОН 3.2. Мехатрондық жүйелерді монтаждау, іске қосу және жөндеу бойынша жұмыстарды нормативтік талаптарға сәйкес орындау.
ОН 3.3. Датчиктерінің физикалық шамаларын, дискретті және аналогтық сигналдардың жұмысын талдауын жасау.
ОН 3.4. Мехатрондық жүйенің сынақ жабдықтарын пайдаланып жөнге келтіру.
ОН 3.5. Мехатрондық жүйені пайдалануға енгізу.
"4S07140302 - Техник-мехатроник" біліктілігі
КҚ 1. Мехатрондық жүйелерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу және сынақтан өткізу
КМ 1. Мехатрондық жүйелерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу және сынақ жүргізу
ОН 1.1. Жабдыққа қызмет көрсету кезінде жұмыс істейтін майлағыштар заттарға таңдауын жасау.
ОН 1.2. Техникалық қызмет көрсету сапасына техникалық бақылау жүргізу.
ОН 1.3. Мехатрондық жүйелердің өндірістік жабдықтарына қызмет көрсету бойынша бағыттау және технологиялық құжаттаманы толтыру.
ОН 1.4. Мехатрондық жүйелердегі ақаулықтарды іздеу.
ОН 1.5. Мехатрондық жүйелердің агрегаттары мен механизмдерін, гидравликалық, пневматикалық, электромеханикалық құрылғыларды бөлшектеу, жөндеу және құрастырудың технологиялық дәйектілігін орындау және бақылау.
ОН 1.6. Мехатрондық жүйелер жабдықтарына бақылауды, баптауды және сынауды жүзеге асыру.
КҚ 2. Мехатрондық жүйенің жұмысындағы ақауларды диагностикалау
КМ 2. Мехатрондық жүйенің жұмысындағы ақауларды диагностикалау
ОН 2.1. Мехатрондық жүйелер жабдықтарының ақауларын анықтау және ақаулардың себептерін жою бойынша шаралар әзірлеу.

РО 4.5. Выполнять ремонт и обслуживание компьютерных проекторов.
РО 4.6. Проводить ремонт и обслуживание периферийных устройств.
Квалификация "4S07140503 - Системотехник"
ПК 1. Осуществлять установку программного обеспечения
ПМ.1 Установка программного обеспечения
РО 1.1.Идентифицировать инциденты, возникающие при установке программного обеспечения, и принимать решение по изменению процедуры установки.
РО 1.2.Устранять возникающие инциденты.
РО 1.3. Локализовать отказ и инициировать корректирующие действия.
РО 1.4. Пользоваться контрольно-измерительными приборами и аппаратурой.
РО 1.5. Использовать средства обработки информации.
ПК 2. Выполнять установку сетевых устройств цифровой техники
ПМ 2. Установка активных сетевых устройств
РО 2.1. Устанавливать сетевые устройства инфокоммуникационных систем.
РО 2.2. Конфигурировать сетевые устройства и программное обеспечение.
РО 2.3. Диагностировать ошибки сетевых устройств и программного обеспечения.
РО 2.4. Применять методы управления сетевым оборудованием.
РО 2.5. Настраивать средства управления сетью.
ПК 3. Выполнять администрирование средств защиты информации в локальных вычислительных сетях
ПМ 3. Администрирование локальных вычислительных сетей
РО 3.1.Настраивать параметры локальной сети.
РО 3.2.Оценивать угрозы безопасности информации в компьютерных сетях.
РО 3.3.Конфигурировать и контролировать корректность настройки программно-аппаратных средств в компьютерных сетях.
РО 3.4.Проводить работы по исправлению ошибок конфигурации сетевых устройств и операционных систем.
РО 3.5.Устанавливать обновления программного обеспечения и средств антивирусной защиты локальных вычислительных сетей.
ПК 4. Проводить контроль, диагностику и восстановление работоспособности компьютерных устройств
ПМ 4. Проведение контроля, диагностики и восстановления работоспособности компьютерных устройств
РО 4.1. Комплектовать компьютерное устройство, согласно цели использования.
РО 4.2. Контролировать функционирование информационно-коммуникационных технологий.
РО 4.3. Определять работоспособность узлов периферийных устройств компьютерного комплекса и своевременно их заменять.
РО 4.4. Применять технические средства для диагностики компьютерных и периферийных устройств.
РО 4.5. Обеспечивать работоспособность периферийных устройств персонального компьютера и компьютерной оргтехники.
Квалификация: "4S07140504 - Техник-электронщик"
ПК 1. Выполнять компьютерное программирование, в области информационных технологий и компьютерных систем.
ПМ.1 Компьютерное программирование, в области информационных технологий и компьютерных систем.

ОН 4.5. Компьютерлік проекторларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
ОН 4.6. Перифериялық құрылғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
"4S07140503 - Жүйе технигі" біліктілігі
КҚ 1. Бағдарламалық жасақтаманы орнату
КМ.1 Бағдарламалық жасақтаманы орнату
ОН 1.1. Бағдарламалық жасақтаманы орнату кезінде пайда болатын оқиғаларды анықтаңыз және орнату процедурасын өзгерту туралы шешім қабылдау.
ОН 1.2. Туындаған оқиғаларды жою.
ОН 1.3. Бас тартуды локализациялау және түзету әрекеттерін бастау.
ОН 1.4. Бақылау-өлшеу аспаптары мен аппаратурасын пайдалану.
ОН 1.5. Ақпаратты өңдеу құралдарын пайдалану.
КҚ 2. Сандық техниканың желілік құрылғыларын орнатуды орындау
КМ 2. Белсенді желілік құрылғыларды орнату
ОН 2.1. Инфокоммуникациялық жүйелердің желілік құрылғыларын орнату.
ОН 2.2. Желілік құрылғылар мен бағдарламалық жасақтаманы конфигурациялау.
ОН 2.3. Желілік құрылғылар мен бағдарламалық жасақтама қателерін диагностикалау.
ОН 2.4. Желілік жабдықты басқару әдістерін қолдану.
ОН 2.5. Желіні басқару құралдарын теңшеу.
КҚ 3. Жергілікті есептеу желілерінде ақпаратты қорғау құралдарын әкімшілендіруді орындау
КМ 3. Жергілікті есептеу желілерді басқару
ОН 3.1. Жергілікті желі параметрлерін орнату.
ОН 3.2. Компьютерлік желілердегі ақпарат қауіпсіздігіне төнетін қауіптерді бағалау.
ОН 3.3. Компьютерлік желілердегі бағдарламалық және аппараттық құралдардың дұрыс конфигурациясын конфигурациялау және бақылау.
ОН 3.4. Желілік құрылғылар мен операциялық жүйелердің конфигурациясындағы қателерді түзету жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.5. Жергілікті есептеу желілерінің бағдарламалық қамтылымы мен вирусқа қарсы қорғау құралдарының жаңартуларын орнату.
КҚ 4. Компьютерлік құрылғылардың жұмысын бақылау, диагностикалау және қалпына келтіру
КМ 4. Компьютерлік құрылғылардың жұмысын бақылау, диагностикалау және қалпына келтіру
ОН 4.1. Пайдалану мақсатына сәйкес компьютерлік құрылғыны толтыру.
ОН 4.2. Ақпараттық коммуникациялық технологияларының жұмысын бақылау.
ОН 4.3. Компьютерлік кешеннің перифериялық құрылғыларының жұмыс қабілеттілігін анықтаңыз және оларды уақтылы ауыстыру.
ОН 4.4. Компьютерлік және перифериялық құрылғыларды диагностикалау үшін техникалық құралдарды қолдану.
ОН 4.5. Дербес компьютердің шеткері құрылғыларының және компьютерлік ұйымдастыру техникасының жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету.
"4S07140504 - Техник-электронщик" біліктілігі
КҚ 1. Ақпараттық технологиялар мен компьютерлік жүйелер саласында компьютерлік бағдарламалауды орындау
КМ.1 Ақпараттық технологиялар мен компьютерлік жүйелер саласындағы компьютерлік бағдарламалау

РО 1.1.Осуществлять написание, модификацию и тестирование программного обеспечения.
РО 1.2.Осуществлять планирование и разработку компьютерных систем.
РО 1.3. Осуществлять управление деятельности компьютерных систем клиентов, обработка данных.
ПК 2. Осуществлять контроль и координацию деятельности рабочих, осуществляющих техническое обслуживание электронной и цифровой техники
ПМ 2. Контроль и координация деятельности рабочих, осуществляющих техническое обслуживание электронной и цифровой техники
РО 2.1.Разъяснять технические требования производственных заказов.
РО 2.2.Определять последовательность работ и необходимого оборудования и материалов.
РО 2.3.Определять кадровую и материальную потребность и распределять обязанности между рабочими.
ПК 3. Обеспечивать соблюдение техники безопасности, пожарную безопасность на предприятии при работе с оборудованием
ПМ 3.Обеспечение соблюдения техники безопасности, пожарной безопасности на предприятии при работе с оборудованием
РО 3.1. Определять порядок управления охраной труда на предприятии
РО 3.2. Соблюдать правила и нормы производственной санитарии.
РО 3.3. Осуществлять меры пожарной безопасности на предприятии.
РО 3.4. Осуществлять защиту от производственных излучений.
РО 3.5. Соблюдать правила и требования электробезопасности на предприятии.
ПК 4. Оформлять и составлять техническую документацию по всем вопросам, касающимся выполняемой работы
ПМ 4. Оформление и составление технической документации
РО 4.1. Организовать рабочие места, их оснащение технологическим оборудованием.
РО 4.2. Составлять техническую документацию по устранению дефектов, возникших в процессе ремонта и обслуживания электронного оборудования.
РО 4.3. Производить учет объема выполненных работ.
РО 4.4. Проводить инструктаж и обучение новых сотрудников.
Приложение 155 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07140600–Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0714 Электроника и автоматизация
Специальность:
07140600 - Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники
Квалификация:

ОН 1.1. Бағдарламалық жасақтаманы жазу, өзгерту және тестілеу.
ОН 1.2. Компьютерлік жүйелерді жоспарлау және дамыту.
ОН 1.3. Клиенттердің компьютерлік жүйелерінің қызметін басқару, деректерді өңдеу.
КҚ 2. Электрондық және сандық техникаға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын жұмысшылардың қызметін бақылауды және үйлестіруді жүзеге асыру
КМ 2. Электрондық және сандық техникаға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын жұмысшылардың қызметін бақылау және үйлестіру
ОН 2.1. Өндірістік тапсырыстардың техникалық талаптарын түсіндіру.
ОН 2.2. Жұмыстар мен қажетті жабдықтар мен материалдардың реттілігін анықтау.
ОН 2.3. Кадрлық және материалдық қажеттіліктерді анықтау.
КҚ 3. Жабдықпен жұмыс кезінде кәсіпорында қауіпсіздік техникасын, өрт қауіпсіздігін сақтау
КМ 3. Жабдықпен жұмыс істеу кезінде кәсіпорында қауіпсіздік техникасын, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ОН 3.1. Кәсіпорындағы еңбекті қорғауды басқару тәртібін анықтау.
ОН 3.2. Өндірістік санитария ережелері мен нормаларын сақтау.
ОН 3.3. Кәсіпорында өрт қауіпсіздігі шараларын жүзеге асыру.
ОН 3.4. Өндірістік сәулеленуден қорғауды жүзеге асыру.
ОН 3.5. Кәсіпорында электр қауіпсіздігі ережелері мен талаптарын сақтау.
КҚ 4. Орындалатын жұмысқа қатысты барлық мәселелер бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу және жасау, жаңа қызметкерлерге нұсқама жүргізу және оқыту
КМ 4. Орындалатын жұмысқа қатысты барлық мәселелер бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу және жасау, жаңа қызметкерлерге нұсқама жүргізу және оқыту
ОН 4.1. Жұмыс орындарын ұйымдастыру, оларды технологиялық жабдықтармен жарақтандыру.
ОН 4.2. Электрондық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету процесінде туындаған ақауларды жою бойынша техникалық құжаттаманы жасау.
ОН 4.3. Орындалған жұмыстардың көлемін есепке алуды жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
155-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07140600 - Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0714 Электроника және автоматтандыру
Мамандығы:
07140600 - Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі:

180/4320-240/57604
120/2880-180/43204
6
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
7
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Всего
206/4944-274/6576
138/3312-206/4944
1 Перечень общеобразовательных дисциплин определяется на основе Государственного общеобязательного стандарта технического и профессионального образования. По усмотрению организации образования общеобразовательные дисциплины интегрируются в базовые и/или профессиональные модули.
2 По усмотрению организации образования базовые модули интегрируются в профессиональные модули.
При освоении квалификации специалиста среднего звена с присвоением рабочей(-их) квалификации(-ий) в рамках одной образовательной программы, базовые модули не дублируются.
3 Определяется в зависимости от сложности и (или) количества квалификаций.
4Определяется в зависимости от объема учебного времени, отведенного для уровня квалифицированных рабочих кадров.
Приложение 156 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "07140600 - Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Базовые и профессиональные компетенции
Базовые и профессиональные модули
Результаты обучения
Базовые модули
БК 1. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 1. Развитие и совершенствование физических качеств
РО 1.1. Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
РО 1.2. Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
БК 2. Применять информационно- коммуникационные и цифровые технологии в профессиональной деятельности
БМ 2. Применение информационно-коммуникационных и цифровых технологий
РО 2.1. Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.
РО 2.2. Использовать услуги информационно-справочных и интерактивных веб-порталов.
БК 3. Применять базовые знания экономики и основ предпринимательства в профессиональной деятельности
БМ 3. Применение базовых знаний экономики и основ предпринимательства
РО 3.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.

180/4320-240/57604
120/2880-180/43204
6
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
7
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Барлығы
206/4944-274/6576
138/3312-206/4944
1 Жалпы білім беретін пәндердің тізімі Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты негізінде анықталады. Білім беру ұйымының қалауы бойынша жалпы білім беретін пәндер базалық және/немесе кәсіптік модульдерге біріктіріледі.
2 Білім беру ұйымының қалауы бойынша базалық модульдер кәсіптік модульдерге біріктіріледі.
Бір білім беру бағдарламасы шеңберінде жұмыс біліктілігін (-іктерін) бере отырып, орта буын маманның біліктілігін игеру кезінде базалық модульдер қайталанбайды.
3 Біліктіліктің күрделілігіне және (немесе) санына байланысты анықталады.
4 Білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін бөлінген оқу уақытының көлеміне байланысты анықталады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
156-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07140600 - Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Базалық және кәсіптік модульдер
Оқыту нәтижелері
Базалық модульдер
БҚ 1. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 1. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
ОН 1.1. Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
ОН 1.2. Дене қасиеттері мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
БҚ 2. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
БМ 2. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
ОН 2.1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
ОН 2.2. Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
БҚ 3. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
БМ 3. Экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
ОН 3.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 3.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07140601 - Электромеханик по ремонту и обслуживанию медицинского оборудования"
ПК 1. Выполнять слесарные, электромонтажные и радиомонтажные работы
ПМ 1. Выполнение слесарных и электромонтажных работ, технических и электрорадиоизмерений
РО 1.1. Выполнять слесарные работы.
РО 1.2.Выполнять электромонтажные работы.
РО 1.3.Выполнять радиомонтажные работы.
РО 1.4. Измерять электрические параметры и величины.
ПК 2. Осуществлять тех. обслуживание и ремонт изделий медицинской техники, технологического оборудования
ПМ 2. Выполнение технического обслуживания и ремонта изделиях медицинской техники, схем технологического оборудования
РО 2.1.Читать чертежи и схемы.
РО 2.2. Определять и устранять неисправности в усилителях низкой частоты .
РО 2.3. Определять и устранять неисправности в генераторах высокой частоты.
РО 2.4.Производить обслуживание приводов.
РО 2.5.Выполнять ремонт импульсных источников питания технологического оборудования.
РО 2.6.Выполнять ремонт технологического оборудования.
ПК 3. Производить техническое обслуживание и ремонт физиотерапевтического оборудования
ПМ 3. Выполнение технического обслуживания и ремонта физиотерапевтического оборудования
РО 3.1. Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратуры терапии постоянным током.
РО 3.2.Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратуры терапии магнитным полем.
РО 3.3.Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратуры терапии модулированными токами.
РО 3.4. Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратуры ультразвуковой терапии.
ПК 4. Производить техническое обслуживание и ремонт лабораторного оборудования и оборудования других блоков
ПМ 4. Выполнение технического обслуживания и ремонта лабораторного оборудования и оборудования других блоков
РО 4.1.Производить техническое обслуживание и ремонт сухожаровых шкафов и термостатов.
РО 4.2.Производить техническое обслуживание и ремонт фотоколориметров.
РО 4.3. Производить техническое обслуживание и ремонт анализаторов.
ПК 5. Выявлять и устранять неисправности и повреждения в изделиях медицинской техники анестизиологического оборудования и оборудования операционных блоков
ПМ 5. Выполнение технического обслуживания и ремонта анестизиологического оборудования и оборудования операционных блоков

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
"3W07140601 - Медициналық жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу электромеханигі" біліктілігі
КҚ 1. Слесарлық, электромонтаждық және радиомонтаждық жұмыстарды орындау;
КМ 1. Слесарлық және электрмонтаждау жұмыстарын, техникалық және электррадио өлшеулерді орындау
ОН 1.1. Слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 1.2. Электрлік жұмыстарды орындау.
ОН 1.3. Радиомонтаждау жұмыстарын орындау.
ОН 1.4. Электр параметрлері мен шамаларын өлшеу
КҚ 2. Медициналық техника бұйымдарына, технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыру.
КМ 2. Медициналық техника бұйымдарына, технологиялық жабдық схемаларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау
ОН 2.1. Сызбалар мен диаграммаларды оқыңыз
ОН 2.2. Төмен жиілікті күшейткіштердегі ақауларды анықтаңыз және жойыңыз .
ОН 2.3. Жоғары жиілікті генераторлардағы ақауларды анықтау және жою.
ОН 2.4. Жетектерге қызмет көрсету.
ОН 2.5. Технологиялық жабдықтың импульстік қоректендіру көздерін жөндеуді орындау.
ОН 2.6. Технологиялық Жабдықты жөндеуді орындау.
КҚ 3. Физиотерапиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
КМ 3. Физиотерапиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау.
ОН 3.1. Тұрақты токпен терапия аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 3.2. Магнит өрісімен терапия аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 3.3. Модуляцияланған токтармен терапия аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 3.4. Ультрадыбыстық терапия аппаратурасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
КҚ 4. Зертханалық жабдықтар мен басқа блоктардың жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КМ 4. Зертханалық жабдықтар мен басқа блоктардың жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 4.1. Құрғақ шкафтар мен термостаттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 4.2. Фотоколориметрлерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 4.3. Анализаторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ 5. Медициналық техника бұйымдарындағы операциялық блоктардың анестизиологиялық жабдықтары мен жабдықтарының ақаулықтары мен бұзылуларын анықтау және жою.
КМ 5. Операциялық блоктардың анестизиологиялық жабдығы мен жабдығына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.

РО 5.1.Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратов искусственной вентиляции лҰгких.
РО 5.2. Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратов электрохирургических высокочастотных.
РО 5.3. Производить техническое обслуживание и ремонт пульсоксиметров и прикроватных мониторов.
ПК 6. Производить Техническое обслуживание и ремонт диагностического оборудования
ПМ 6. Выполнение технического обслуживания и ремонта диагностического оборудования
РО 6.1. Производить техническое обслуживание и ремонт электрокардиографов.
РО 6.2.Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратов ультразвукового исследования.
РО 6.3. Производить техническое обслуживание и ремонт электрокардиостимуляторов
ПК 7. Производить Техническое обслуживание и ремонт стоматологического оборудования
ПМ 7. Выполнение технического обслуживания и ремонта стоматологического оборудования
РО 7.1. Производить техническое обслуживание и ремонт стоматологических установок.
РО 7.2. Производить техническое обслуживание и ремонт компрессоров применяемых в стоматологии.
РО 7.3. Производить техническое обслуживание и ремонт изделий медицинской техники применяемых в стоматологии.
Квалификация "4S07140602 - Техник по эксплуатации и ремонту оборудования"
ПК 1. Производить дозиметрический контроль рентгеновских кабинетов
ПМ 1. Осуществление дозиметрического контроля рентгеновских кабинетов
РО 1.1.Проверять нормы радиационной безопасности.
РО 1.2.Выполнять расчҰт мощности излучений.
РО 1.3. Применять дозиметрические приборы.
ПК 2. Проводить текущий и плановый контроль технического состояния рентгеновского оборудования
ПМ 2. Проведение текущего и планового контроля технического состояния рентгеновского оборудования
РО 2.1. Устранять неисправности и ошибки в работе рентгеновского оборудования.
РО 2.2. Производить програмирование рентгеновского оборудования.
РО 2.3. Выполнять диагностику рентгеновского оборудования.
ПК 3.Выполнять техническое обслуживание рентгеновского оборудования
ПМ 3. Техническое обслуживание рентгеновского оборудования.
РО3.1. Осуществлять техническое обслуживание рентгеновского оборудования.
РО3.2. Осуществлять техническое обслуживание рентгеновских томографов.
РО3.3.Осуществлять техническое обслуживание компьютерных томографов.
ПК 4. Производить Монтаж и ввод в эксплуатацию рентгеновского оборудования
ПМ 4. Монтаж и ввод в эксплуатацию рентгеновского оборудования;
РО4.1. Производить монтаж рентгеновского оборудования.
РО4.2.Производить ввод рентгеновского оборудования в эксплуатацию.
РО 4.3. Осуществлять техническое обслуживание рентгеновского оборудования .
ПК 5. Производить диагностику и ремонт рентгеновского оборудования.
ПМ 5. Выполнение диагностики и ремонта рентгеновского оборудования.

ОН 5.1. Өкпені жасанды желдету аппараттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 5.2. Электрохирургиялық жоғары жиілікті аппараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 5.3. Пульсоксиметрлер мен төсек жанындағы мониторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ 6. Диагностикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
КМ 6. Диагностикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындау.
ОН 6.1. Электрокардиографтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 6.2. Ультра дыбыстық аппараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 6.3. Электрокардиостимуляторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КҚ 7. Стоматологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КМ 7. Стоматологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 7.1. Стоматологиялық қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 7.2. Стоматологияда қолданылатын компрессорларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 7.3. Стоматологияда қолданылатын медициналық техника бұйымдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
"4S07140602 - Медициналық жабдықтарды пайдалану және жөндеу жөніндегі технигі" біліктілігі
КҚ 1.Рентген кабинеттеріне дозиметриялық бақылау жүргізу.
КМ 1. Рентген кабинеттерін дозиметриялық бақылауды жүзеге асыру.
ОН 1.1. Радиациялық қауіпсіздік нормаларын тексеру.
ОН 1.2. Сәулелену қуатын есептеуді орындаңыз.
ОН 1.3. Дозиметриялық аспаптарды қолдану.
КҚ 2. Рентген жабдықтарының техникалық жағдайына ағымдағы және жоспарлы бақылау жүргізу.
КМ 2. Рентген жабдықтарының техникалық жағдайына ағымдағы және жоспарлы бақылау жүргізу.
ОН 2.1. Рентген жабдықтарының жұмысындағы ақаулар мен қателіктерді жою.
ОН 2.2. Рентген жабдықтарын бағдарламалау.
ОН 2.3. Рентген жабдықтарын диагностикалау.
КҚ 3 Рентген жабдығына техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 3. Рентген жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
ОН 3.1. Рентген жабдығына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 3.2. Рентген томографтарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 3.3. Компьютерлік томографтарға техникалық қызмет көрсету.
КҚ 4. Рентген жабдықтарын монтаждау және пайдалануға беруді жүргізу
КМ 4. Рентген жабдықтарын монтаждау және пайдалануға беру;
ОН 4.1. Рентген жабдықтарын монтаждау.
ОН 4.2.Рентген жабдықтарын пайдалануға енгізуді жүргізу.
ОН 4.3. Рентген жабдығына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру .
КҚ 5. Рентген жабдықтарын диагностикалау және жөндеу.
КМ 5. Рентген жабдықтарын диагностикалау және жөндеуді орындау.

РО 5.1. Определять неисправный блок в рентгеновском оборудовании.
РО 5.2.Устранять неисправности в рентгеновском оборудовании.
РО 5.3. Проверять рентгеновское оборудование на соответствие техническим условиям.
Квалификация "4S07140603- Техник-электроник"
ПК 1. Выполнять расчеты мощности дозы ионизирующих и электромагнитных излучений.
ПМ 1. Выполнение расчетов мощности дозы ионизирующих и электромагнитных излучений.
РО1.1. Проверять соответствие норм радиационной безопасности.
РО1.2.Производить расчҰт мощности излучений.
РО1.3.Применять дозиметрические приборы.
ПК 2. Производить монтаж и ввод в эксплуатацию современного медицинского оборудования.
ПМ 2. Выполнение монтажа и ввода в эксплуатацию современного медицинского оборудования.
РО2.1. Выполнять монтаж сложного стоматологического, лабораторного, аптечного, стерилизационного и операционного оборудования.
РО2.2.Производить ввод современного медицинского оборудования в эксплуатацию.
РО2.3. Выполнять техническое обслуживание ирегулировку особо сложной, уникальной и опытной медицинской электрорадиоаппаратуры.
ПК 3. Выполнять техническое обслуживание высокотехнологичных медицинских диагностических приборов.
ПМ 3. Выполнение технического обслуживания высокотехнологичных медицинских диагностических приборов.
РО3.1.Осуществлять техническое обслуживание медицинского оборудования.
РО 3.2.Выполнять техническое обслуживание томографов на основе ядерно магнитного резонанса.
РО 3.3.Проводить техническое обслуживание комплексов для лучевой диагностики.
ПК 4. Производить тестирование,проверку и настройку программного обеспечения высокотехнологичных медицинских приборов.
ПМ 4. Выполнение настройки программного обеспечения медицинских приборов и аппаратов.
РО 4.1. Определять сроки замены/обновления программного обеспечения медицинских комплексов.
РО 4.2. Проводить анализ программного обеспечения по характеристике и функциональным возможностям микропроцессорных систем в медицинских комплексах.
РО 4.3. Проводить профилактическую проверку функционирования программного обеспечения высокотехнологичных медицинских приборов и аппаратов.
Приложение 157 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07140700 - Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0714 Электроника и автоматизация
Специальность:
07140700 - Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте
Квалификация:

ОН 5.1. Рентген жабдықтарындағы ақаулы блокты анықтаңыз.
ОН 5.2.Рентген жабдықтарындағы ақауларды жою.
ОН 5.3. Рентген жабдықтарының техникалық шарттарға сәйкестігін тексеру.
"4S07140603 - Техник- электроник" біліктілігі
КҚ 1. Иондаушы және электромагниттік сәулелену дозасының қуатын есептеу.
КМ 1. Иондаушы және электромагниттік сәулелену дозасының қуатын есептеуді орындау.
ОН1.1. Радиациялық қауіпсіздік нормаларының сәйкестігін тексеру.
ОН 1.2. Сәулелену қуатын есептеу.
ОН 1.3. Дозиметриялық аспаптарды қолдану.
КҚ 2. Заманауи медициналық жабдықтарды монтаждау және пайдалануға беру.
КМ 2. Қазіргі заманғы медициналық жабдықтарды монтаждау және пайдалануға беруді орындау.
ОН 2.1. Стоматологиялық, зертханалық, дәріханалық, стерильдеу және операциялық жабдықтарға күрделі монтажды орындау.
ОН 2.2. Қазіргі заманғы медициналық жабдықтарды пайдалануға беруді жүргізу.
ОН 2.3. Бірегей және тәжірибелі медициналық электр радио жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және әсіресе күрделі реттеуді жүзеге асыруды орындау.
КҚ 3. Жоғары технологиялық медициналық диагностикалық құралдарға техникалық қызмет көрсету.
КМ 3. Жоғары технологиялық медициналық диагностикалық аспаптарға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 3.1. Медициналық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 3.2. Ядролық магниттік резонанс негізінде томографтарға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 3.3. Сәулелік диагностика кешендеріне техникалық қызмет көрсету.
КҚ 4. Жоғары технологиялық медициналық құрылғылардың бағдарламалық жасақтамасын тестілеу,тексеру және конфигурациялау.
КМ 4.Медициналық аспаптар мен аппараттардың бағдарламалық қамтылымын баптауды орындау.
ОН 4.1. Медициналық кешендердің бағдарламалық қамтамасыздандыруының жаңарту/ауыстыру мерзімін анықтау.
ОН 4.2. Медициналық кешендердегі микропроцессорлық жүйелердің сипаттамалары мен функционалдық мүмкіндіктері бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуге талдау жүргізу.
ОН 4.3. Жоғары технологиялық медициналық аспаптар мен аппараттардың жұмыс істеуіне бағдарламалық қамтамасыздандыруының профилактикалық тексеру жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
157-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07140700 - Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі қозғалысты басқару" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0714 Электроника және автоматтандыру
Мамандығы
07140700 - Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі қозғалысты басқару
Біліктілігі:

РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07140701 - Электромонтер-релейщик"
ПК 1. Выполнять чертежи и схемы на основе стандартизации
ПМ 1. Выполнение чертежей и схем на основе стандартизации
РО 1.1. Составлять структурные, принципиальные, функциональные и монтажные схемы электротехнических устройств.
РО 1.2. Применять Государственный стандарт ы и стандарты в оформлении технической документации и руководствоваться отраслевыми стандартами в профессиональной деятельности.
РО 1.3. Владеть основными правилами построения электрических схем, условных обозначений элементов устройств сигнализации централизации и блокрировки, электрических релейных и электронных схем, основами оформления технической документации на электротехнические устройства, основными положениями Государственных стандартов, отраслевых стандартов, Единной системы конструкторской документаций и Единной системы технической документаций.
РО 1.4. Классифицировать приборы и устройства для измерения параметров в электрических цепях.
РО 1.5. Владеть методами измерения и способами их автоматизации, методикой определения погрешности измерений и влиянием измерительных приборов на точность измерений.
РО 1.6. Применять основы стандартизации и метрологии и управление качеством продукции.
ПК 2. Применять электронику и микропроцессорную технику, электрические измерения и основы электротехники в профессиональной деятельности
ПМ 2. Применение электроники и микропроцессорной техники, электрических измерений и основ электротехники в профессиональной деятельности
РО 2.1. Рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств.
РО 2.2. Собирать электрические схемы и проверять их работу.
РО 2.3. Использовать методы расчета электрических цепей и преобразования электрической энергии.

ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07140701 - Электромонтер-релеші" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау негізінде сызбалар мен схемаларды орындау
КМ 1. Стандарттау негізінде сызбалар мен схемаларды орындау
ОН 1.1. Электр құрылғыларының құрылымдық, принципті, функционалды және монтаждық сызбаларын құру.
ОН 1.2. Техникалық құжаттаманы ресімдеуде мемлекеттік стандарттар мен стандарттарды қолдану және кәсіби қызметте салалық стандарттарды қолдану.
ОН 1.3. Электр схемаларын, игнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғылары элементтерінің шартты белгілерін, электр релелік және электрондық схемаларды құрудың негізгі ережелерін, электротехникалық құрылғыларға техникалық құжаттаманы ресімдеу негіздерін, Мемлекеттік стандартты,салалық стандарттар, Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі және Техникалық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің негізгі ережелерін меңгеру.
ОН 1.4. Электр тізбектеріндегі параметрлерді өлшеу үшін құрылғылар мен қондырғыларды жіктеу.
ОН 1.5. Өлшеу әдістерін және оларды автоматтандыру тәсілдерін, өлшеу қателігін анықтау әдістемесін және өлшеу құралдарының өлшеу дәлдігіне әсерін меңгеру.
ОН 1.6. Стандарттау және метрология негіздерін және өнім сапасын басқаруды қолдану.
КҚ 2. Кәсіби қызметте электроника мен микропроцессорлық техниканы, электр өлшемдерін және электротехника негіздерін қолдану
КМ 2. Кәсіби қызметте электроника мен микропроцессорлық техниканың, электр өлшемдері және электротехника негіздерін қолдану
ОН 2.1. Электр және электрондық құрылғылардың параметрлері мен элементтерін есептеу.
ОН 2.2. Электр тізбектерін жинау және олардың жұмысын тексеру.
ОН 2.3. Электр тізбектерін есептеу және электр энергиясын түрлендіру әдістерін қолдану.

РО 2.4. Определять основные параметры электронных схем с установкой работоспособности устройств электронной техники.
РО 2.5. Представлять сущность физических процессов, протекающих в электронных приборах и устройствах, принципы включения электронных приборов и построения электронных схем, типовые узлы и устройства электронной техники.
РО 2.6. Использовать специальные терминологии в области электроники, микроэлектроники и микропроцессорной техники.
РО 2.7. Проводить электрические измерения параметров электрических сигналов приборами и устройствами различных типов и оценивать качество полученных результатов.
ПК 3. Выполнять нормы охраны труда и правила технической эксплуатации
ПМ 3. Выполнение норм охраны труда и правил технической эксплуатации
РО 3.1. Выполнять требования технической эксплуатации железных дорог и безопасности движения.
РО 3.2. Применять требования инструкций и нормативных документов, регламентирующих требования технической эксплуатации железных дорог и безопасности движения.
РО 3.3. Соблюдать правила технической эксплуатации железных дорог, инструкции по сигнализации на железных дорогах, инструкции по технической эксплуатации устройств сигнализации, централизации и блокировки, инструкции по обеспечению безопасности движения поездов при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки Республики Казахстан.
РО 3.4. Выполнять общие обязанности работников железнодорожного транспорта, отраслевые и должностные инструкции, охраны труда, промышленной безопасности и экологии.
ПК 4. Выполнять техническое обслуживание, ремонт и телемеханический контроль устройств сигнализации, централизации и блокировки
ПМ 4. Выполнение технического обслуживания, ремонта и телемеханического контроля устройств сигнализации, централизации и блокировки
РО 4.1. Выполнять работы по ремонту и регулировке релейной аппаратуры сигнализации, централизации и блокировки в соответствии с технологическими картами и методическими указаниями.
РО 4.2. Выполнять технические мероприятия, направленные на повышение надежности работы приборов сигнализации, централизации и блокировки.
РО 4.3. Производить первичную механическую и электрическая регулировка кодовой и электронной аппаратуры сигнализации, централизации и блокировки на ремонтно-технологических участках.
РО 4.4. Выполнять телемеханический контроль устройств сигнализации, централизации и блокировки.

ОН 2.4. Электрондық техника құрылғыларының жұмысқа қабілеттілігін орната отырып, электрондық схемалардың негізгі параметрлерін анықтау.
ОН 2.5. Электрондық аспаптар мен құрылғыларда болатын физикалық процестердің мәнін, электрондық аспаптарды қосу және электрондық схемаларды құру принциптерін, электрондық техниканың үлгілік тораптары мен құрылғыларын меңгеру.
ОН 2.6. Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлық техника саласындағы арнайы терминологияларды қолдану.
ОН 2.7. Электр сигналдарының параметрлерін әртүрлі типтегі құрылғылармен және аспаптармен электрлік өлшеуді жүргізу және алынған нәтижелердің сапасын бағалау.
КҚ 3. Еңбекті қорғау нормалары мен техникалық пайдалану ережелерін орындау
КМ 3. Еңбекті қорғау нормалары мен техникалық пайдалану ережелерін орындау
ОН 3.1. Темір жолдарды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын орындау.
ОН 3.2. Темір жолдарды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін нұсқаулықтар. мен нормативтік құжаттардың талаптарын қолдану.
ОН 3.3. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін, темір жолдардағы сигнал беру жөніндегі нұсқаулықтарды, сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларын техникалық пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, Қазақстан Республикасының сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау.
ОН 3.4. Темір жол көлігі қызметкерлерінің жалпы міндеттерін, салалық және лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік қауіпсіздік пен экологияны орындау.
КҚ 4. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және телемеханикалық бақылауды орындау
КМ 4. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларына техникалық қызмет көрсету, жөндеуді және телемеханикалық бақылауды орындау
ОН 4.1. Технологиялық карталар мен әдістемелік нұсқауларға сәйкес сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау релелік аппаратурасын жөндеу және реттеу жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 4.2. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау аспаптары жұмысының сенімділігін арттыруға бағытталған техникалық іс-шараларды орындау.
ОН 4.3. Жөндеу - технологиялық учаскелерде сигнал беру, орталықтандыру және блоктаудың жүріс және электрондық аппаратурасын бастапқы механикалық және электрлік реттеуді жүргізу.
ОН 4.4. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларын телемеханикалық бақылауды жүзеге асыру.

РО 4.5. Владеть общим курсом железных дорог и ознакомительной практикой.
РО 4.6. Выполнять слесарные работы на слесарной практике.
РО 4.7. Выполнять электромонтажные работы на электромонтажной практике.
РО 4.8. Выполнять монтаж и регулировку дискретных устройств железнодорожной автоматики и телемеханики.
ПК 5. Выполнять работы по диагностированию, наладке и испытаниям устройств релейной защиты и автоматики
ПМ 5. Выполнение работ по диагностированию, наладке и испытаниям устройств релейной защиты и автоматики
РО 5.1. Выполнять работы по выявлению и устранению дефектов устройств релейной защиты и автоматики.
РО 5.2. Выполнять работы по ремонту, наладке и испытаниям устройств релейной защиты и автоматики.
РО 5.3. Выполнять разборку, ревизию, сборку, техническое обслуживание и устранение дефектов оборудования, смонтированного на панелях релейной защиты.
ПК 6. Выполнять работы по техническому обслуживанию устройств релейной защиты и автоматики
ПМ 6. Выполнение работ по техническому обслуживанию устройств релейной защиты и автоматики
РО 6.1. Выполнять ремонт и регулирование реле со вскрытием, устранением дефектов механизма кинематики, электрической схемы, регулированием, балансировкой, заменой деталей.
РО 6.2. Выполнять ремонт и техническое обслуживание комплектных испытательных устройств для проверки защит, устройств электромагнитной блокировки.
РО 6.3. Собирать испытательные схемы для проверки и наладки релейных защит устройств автоматики, измерительных трансформаторов.
РО 6.4. Составлять дефектные ведомости на приборы, аппаратуру релейной защиты и автоматики.
РО 6.5. Выполнять монтаж, наладку и регулировку приборов, аппаратуры релейной защиты и автоматики в рамках технологической практики.
Квалификация "3W07140702 - Электромонтер по обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки"
ПК 1. Выполнять чертежи и схемы на основе стандартизации
ПМ 1. Выполнение чертежей и схем на основе стандартизации
РО 1.1. Составлять структурные, принципиальные, функциональные и монтажные схемы электротехнических устройств.
РО 1.2. Применять Государственный стандарты и стандарты в оформлении технической документации и руководствоваться отраслевыми стандартами в профессиональной деятельности.
РО 1.3. Владеть основными правилами построения электрических схем, условных обозначений элементов устройств сигнализации централизации и блокрировки, электрических релейных и электронных схем, основами оформления технической документации на электротехнические устройства, основными положениями Государственных стандартов, отраслевых стандартов, Единной системы конструкторской документаций и Единной системы технической документаций.

ОН 4.5. Темір жолдардың жалпы курсын және танысу практикасын меңгеру.
ОН 4.6. Слесарлық практикада слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 4.7. Электрмонтаждау практикасында электрмонтаждау жұмыстарын орындау.
ОН 4.8. Темір жол автоматикасы мен телемеханикасының дискретті құрылғыларын монтаждау мен реттеуді орындау.
КҚ 5. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын диагностикалау, баптау және сынау жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 5. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын диагностикалау, баптау және сынау жөніндегі жұмыстарды орындау
ОН 5.1. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларының ақауларын анықтау және жою бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 5.2. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын жөндеу, баптау және сынау жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 5.3. Релелік қорғаныс панельдеріне орнатылған жабдықтарын бөлшектеу, тексеру, құрастыру, техникалық қызмет көрсету және ақауларын жоюды орындау.
КҚ 6. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
КМ 6. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
ОН 6.1. Кинематика механизмінің, электр схемасының ақауларын ашу, жою, бөлшектерді реттеу, теңдестіру, ауыстыру арқылы релені жөндеу және реттеуді орындау.
ОН 6.2. Қорғанысты, электромагнитті блоктау құрылғыларын тексеру үшін жиынтық сынақ құрылғыларын жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 6.3. Автоматика құрылғыларының, өлшеу трансформаторларының релелік қорғаныстарын тексеру және баптау үшін сынақ схемаларын жинау.
ОН 6.4. Релелік қорғау және автоматика аспаптарына, аппаратурасына ақау ведомостарын жасау.
ОН 6.5. Технологиялық практика шеңберінде аспаптарды, релелік қорғаныс аппаратурасын және автоматиканы монтаждау, баптау және реттеуді орындау.
"3W07140702 - Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі электромонтер" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау негізінде сызбалар мен схемаларды орындау
КМ 1. Стандарттау негізінде сызбалар мен схемаларды орындау
ОН 1.1. Электр құрылғыларының құрылымдық, принципті, функционалды және монтаждық сызбаларын құру.
ОН 1.2. Техникалық құжаттаманы ресімдеуде Мемлекеттік стандарты және стандарттарды қолдану және кәсіби қызметте салалық стандарттарды басшылыққа алу.
ОН 1.3. Электр схемаларын, игнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғылары элементтерінің шартты белгілерін, электр релелік және электрондық схемаларды құрудың негізгі ережелерін, электротехникалық құрылғыларға техникалық құжаттаманы ресімдеу негіздерін, Мемлекеттік стандартты,салалық стандарттар, Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі және Техникалық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің негізгі ережелерін меңгеру.

РО 4.1. Выполнять работы по ремонту и регулировке релейной аппаратуры сигнализации, централизации и блокировки в соответствии с технологическими картами и методическими указаниями.
РО 4.2. Выполнять технические мероприятия, направленные на повышение надежности работы приборов сигнализации, централизации и блокировки.
РО 4.3. Производить первичную механическую и электрическая регулировка кодовой и электронной аппаратуры сигнализации, централизации и блокировки на ремонтно-технологических участках.
РО 4.4. Выполнять телемеханический контроль устройств сигнализации, централизации и блокировки.
РО 4.5. Владеть общим курсом железных дорог и ознакомительной практикой.
РО 4.6. Выполнять слесарные работы на слесарной практике.
РО 4.7. Выполнять электромонтажные работы на электромонтажной практике.
РО 4.8. Выполнять монтаж и регулировку дискретных устройств железнодорожной автоматики и телемеханики в рамках технологической практики.
ПК 5. Производить работы по техническому обслуживанию и ремонту устройств железнодорожной связи и радиосвязи
ПМ 5. Производство работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств железнодорожной связи и радиосвязи
РО 5.1. Обслуживать кабельные линии связи, уплотнҰнные цифровыми системами передачи и радиоаппаратуру с элементами цифровой и микропроцессорной техники.
РО 5.2. Выполнять работу по 4-х недельному и годовому графику технического процесса устройств радиосвязи.
РО 5.3. Производить расчет основных электрических параметров аппаратуры.
РО 5.4. Производить электрическую и механическую регулировку, настройку и ремонт, полную проверку, испытание и сдачу электромеханических, радиотехнических устройств, приборов, комплексов и систем по специальным инструкциям.
ПМ 6. Выполнять техническое обслуживание и ремонт автоматизированных станционных систем сигнализации, централизации и блокировки
ПМ 6. Выполнение технического обслуживания и ремонта автоматизированных станционных систем сигнализации, централизации и блокировки
РО 6.1. Владеть эксплуатационно-техническими основами оборудования железнодорожных станций системами сигнализации, централизации и блокировки.
РО 6.2. Читать принципиальные схемы станционных устройств автоматики железнодорожных станций.
РО 6.3. Выполнять замену приборов и устройств станционного оборудования.
РО 6.4. Контролировать работу устройств и систем автоматики.
РО 6.5. Использовать возможности модернизации устройств и оборудования железнодорожных станций.
ПМ 7. Выполнять техническое обслуживание и ремонт автоматизированных систем интервального регулирования движения поездов
ПМ 7. Выполнение технического обслуживания и ремонта автоматизированных систем интервального регулирования движения поездов

ОН 4.1. Технологиялық карталар мен әдістемелік нұсқауларға сәйкес сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау релелік аппаратурасын жөндеу және реттеу жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 4.2. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау аспаптары жұмысының сенімділігін арттыруға бағытталған техникалық іс-шараларды орындау.
ОН 4.3. Жөндеу-технологиялық учаскелерде сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттаудың жүріс және электрондық аппаратурасын бастапқы механикалық және электрлік реттеуді жүргізу.
ОН 4.4. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларын телемеханикалық бақылауды жүзеге асыру.
ОН 4.5. Темір жолдардың жалпы курсын және танысу практикасын меңгеру.
ОН 4.6. Слесарлық практикада слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 4.7. Электрмонтаждау практикасында электрмонтаждау жұмыстарын орындау.
ОН 4.8. Технологиялық практика шеңберінде темір жол автоматикасы мен телемеханикасының дискретті құрылғыларын монтаждау мен реттеуді орындау.
КҚ 5. Темір жол байланысы және радиобайланыс құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу
КМ 5. Темір жол байланысы және радиобайланыс құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу
ОН 5.1. Цифрлық тарату жүйелерімен және цифрлық және микропроцессорлық техника элементтері бар радиоаппаратурамен тығыздалған кабельдік байланыс желілеріне қызмет көрсету.
ОН 5.2. Радиобайланыс құрылғыларының техникалық процесінің 4 апталық және жылдық кестесі бойынша жұмысты орындау.
ОН 5.3. Аппаратураның негізгі электр параметрлерін есептеуді жүргізу.
ОН 5.4. Электр және механикалық реттеуді, баптауды және жөндеуді, электромеханикалық, радиотехникалық құрылғыларды, аспаптарды, кешендер мен жүйелерді арнайы нұсқаулықтар бойынша толық тексеруді, сынауды және тапсыруды жүргізу.
КҚ 6. Автоматтандырылған станциялық сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау жүйелеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау
КМ 6. Автоматтандырылған станциялық сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау жүйелеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау
РО 6.1. Темір жол станцияларын сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау жүйелерімен жабдықтаудың пайдалану-техникалық негіздерін меңгеру.
РО 6.2. Темір жол станцияларының станциялық автоматика құрылғыларының принциптік сызбаларын оқу.
РО 6.3. Станциялық жабдықтың аспаптары мен құрылғыларын ауыстыруды орындау.
РО 6.4. Автоматика құрылғылары мен жүйелерінің жұмысын бақылау.
РО 6.5. Темір жол станцияларының құрылғылары мен жабдықтарын жаңғырту мүмкіндіктерін пайдалану.
КҚ 7. Поездар қозғалысын аралық реттеудің автоматтандырылған жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
КМ 7. Поездар қозғалысын аралық реттеудің автоматтандырылған жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындау

РО 7.1. Владеть эксплуатационно-техническими основами оборудования перегонов системами интервального регулирования движения поездов.
РО 7.2. Читать принципиальные схемы перегонных устройств железнодорожной автоматики.
РО 7.3. Выполнять замену приборов и устройств перегонного оборудования.
РО 7.4. Контролировать работу перегонных систем автоматики.
РО 7.5. Владеть принципами построения путевого и кабельного планов на перегоне, построения принципиальных схем перегонных систем.
РО 7.6. Выполнять курсовой проект по оборудованию перегона системами железнодорожной автоматики и телемеханики.
Квалификация "4S07140703 - Техник-электромеханик"
ПК 1. Построить и эксплуатировать станционные системы железнодорожной автоматики
ПМ 1. Построение и эксплуатация станционных систем железнодорожной автоматики
РО 1.1. Владеть основами проектирования при оборудовании железнодорожных станций устройствами станционной автоматики.
РО 1.2. Выполнять работы по проектированию железнодорожной станции станционными системами автоматики, используя проектную документацию на оборудование.
РО 1.3. Использовать логику построения, типовые схемные решения и алгоритм функционирования станционных систем железнодорожной автоматики.
РО 1.4. Владеть построением принципиальных и блочных схем станционных систем, автоматизации и механизации сортировочных станций, принципами о сигнализования и маршрутизации железнодорожных станций, построением кабельных сетей.
РО 1.5. Владеть принципами работы станционных систем электрической централизации, принципами работы схем автоматизации и механизации сортировочных станций по принципиальным и блочным схемам.
РО 1.6. Выполнять курсовой проект по оборудованию станции системами железнодорожной автоматики и телемеханики.
ПК 2. Построить и эксплуатировать перегонные системы железнодорожной автоматики
ПК 2. Построение и эксплуатация перегонных систем железнодорожной автоматики
РО 2.1. Работать с проектной документацией на оборудование перегонов перегонными системами интервального регулирования движения поездов.
РО 2.2. Выполнять работы по проектированию участка перегона системами интервального регулирования движения поездов.
РО 2.3. Владеть основами проектирования и принципами расстановки сигналов на перегонах.
РО 2.4. Использовать логику построения, типовые схемные решения и алгоритм функционирования перегонных систем.
РО 2.5. Использовать возможности модернизации устройств и оборудования перегонных систем железнодорожной автоматики и телемеханики.
РО 2.6. Владеть принципами работы принципиальных схем перегонных систем автоматики.
ПК 3. Применять системы диспетчерской централизации на железнодорожном транспорте
ПМ 3. Применение систем диспетчерской централизации на железнодорожном транспорте

РО 7.1. Аралықтарды поездар қозғалысын аралық реттеу жүйелерімен жабдықтаудың пайдалану-техникалық негіздерін меңгеру.
РО 7.2. Теміржол автоматикасының перегондық құрылғыларының принциптік сызбаларын оқу.
РО 7.3. Перегон жабдығының аспаптары мен құрылғыларын ауыстыруды орындау.
РО 7.4. Автоматиканың перегондық жүйелерінің жұмысын бақылау.
РО 7.5. Аралықтағы жол және кабель жоспарларын құру, аралық жүйелердің принциптік схемаларын құру принциптерін меңгеру.
РО 7.6. Аралықты темір жол автоматикасы және телемеханика жүйелерімен жабдықтау жөніндегі курстық жобаны орындау.
"4S07140703 - Техник-электромеханик" біліктілігі
КҚ 1. Теміржол автоматикасының станциялық жүйелерін салу және пайдалану
КМ 1. Теміржол автоматикасының станциялық жүйелерін салу және пайдалану
ОН 1.1. Теміржол станцияларын станциялық автоматика құрылғыларымен жабдықтау кезінде жобалау негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Жабдыққа арналған жобалау құжаттамасын пайдалана отырып, темір жол станциясын автоматтандырудың станциялық жүйелерімен жобалау жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 1.3. Құру логикасын, типтік схемалық шешімдерді және теміржол автоматикасының станциялық жүйелерінің жұмыс істеу алгоритмін пайдалану.
ОН 1.4. Станциялық жүйелердің принциптік және блоктық схемаларды құруды, сұрыптау станцияларын автоматтандыру және механикаландыруды, темір жол станцияларын сигнализациялау және маршруттау принциптерін, кабель желілерін құруды меңгеру.
ОН 1.5. Электрлік орталықтандырудың станциялық жүйелерінің жұмыс принциптерін, принципті және блоктық схемалар бойынша сұрыптау станцияларын автоматтандыру және механикаландыру схемаларының жұмыс принциптерін меңгеру.
ОН 1.6. Станцияны теміржол автоматикасы және телемеханика жүйелерімен жабдықтау жөніндегі курстық жобаны орындау.
КҚ 2. Темір жол автоматикасының перегондық жүйелерін салу және пайдалану
КМ 2. Темір жол автоматикасының перегондық жүйелерін салу және пайдалану
ОН 2.1. Аралықтарды (перегондарды) поездар қозғалысын аралық реттеу жүйелерімен жабдықтауға арналған жобалау құжаттамасымен жұмыс істеу.
ОН 2.2. Аралық (перегон) учаскесін поездар қозғалысын аралық реттеу жүйелерімен жобалау жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 2.3. Аралықтарда сигналдарды орналастыру принциптері мен жобалау негіздерін меңгеру.
ОН 2.4. Құру логикасын, типтік схемалық шешімдерді және перегондық жүйелерінің жұмыс істеу алгоритмін қолдану.
ОН 2.5. Аралықтағы жол және кабель жоспарларын құру, аралық жүйелерінің принциптік схемаларын құру принциптерін меңгеру.
ОН 2.6. Автоматиканың перегондық жүйелерінің принциптік схемаларының жұмыс принциптерін меңгеру.
КҚ 3. Теміржол көлігінде диспетчерлік орталықтандыру жүйесін қолдану
КМ 3. Теміржол көлігінде диспетчерлік орталықтандыру жүйесін қолдану

РО 3.1. Владеть эксплуатационно-техническими основами, структурой и принципами работы микропроцессорных систем диспетчерской централизации.
РО 3.2. Проводить комплексный контроль работоспособности аппаратуры микропроцессорных систем диспетчерской централизации.
РО 3.3. Представлять процесс обработки поступающей информации и результаты комплексного контроля работоспособности аппаратуры микропроцессорных систем диспетчерской централизации.
РО 3.4. Производить замену элементов устройств аппаратуры микропроцессорных систем диспетчерской централизации.
РО 3.5. Использовать логику и типовые решения построения аппаратуры, алгоритмы функционирования микропроцессорных систем диспетчерской централизации железнодорожной автоматики и телемеханики.
РО 3.6. Использовать возможности модернизации устройств и оборудования систем и порядок составления принципиальных схем по новым образцам устройств и оборудования диспетчерской централизации.
ПК 4. Выполнять техническое обслуживание устройств систем сигнализации, централизации и блокировки, железнодорожной автоматики и телемеханики
ПМ 4. Выполнение технического обслуживания устройств систем сигнализации, централизации и блокировки, железнодорожной автоматики и телемеханики
РО 4.1. Выполнять техническое обслуживание, монтаж и наладку систем железнодорожной автоматики, аппаратуру электропитания и линейных устройств.
РО 4.2. Применять инструкции и нормативные документы, регламентирующие технологию выполнения работ и безопасность движения поездов; компьютерные технологии при диагностировании оборудования, устройств и систем железнодорожной автоматики.
РО 4.3. Выполнять основные виды работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств железнодорожной автоматики, аппаратуры электропитания и линейных устройств в соответствии и требованиями технологических процессов.
РО 4.4. Читать монтажные схемы в соответствии с принципиальными схемами устройств и систем железнодорожной автоматики.
РО 4.5. Осуществлять монтажные и пусконаладочные работы систем железнодорожной автоматики.
РО 4.6. Разрабатывать технологические карты обслуживания и ремонта оборудования и устройств сигнализации, централизации и блокировки.
РО 4.7. Выбирать оптимальные технологические процессы обслуживания и ремонта оборудования, устройств и систем
железнодорожной автоматики, методы диагностирования систем, изделий, узлов и деталей оборудования.

ОН 3.1. Диспетчерлік орталықтандырудың микропроцессорлық жүйелерінің пайдалану-техникалық негіздерін, құрылымы мен жұмыс принциптерін меңгеру.
ОН 3.2. Диспетчерлік орталықтандырудың микропроцессорлық жүйелері аппаратурасының жұмысқа қабілеттілігіне кешенді бақылау жүргізу.
ОН 3.3. Келіп түскен ақпаратты өңдеу процесін және диспетчерлік орталықтандырудың микропроцессорлық жүйелері аппаратурасының жұмысқа қабілеттілігін кешенді бақылау нәтижелерін анықтау.
ОН 3.4. Диспетчерлік орталықтандырудың микропроцессорлық жүйелері аппаратурасы құрылғыларының элементтерін ауыстыруды жүргізу.
ОН 3.5. Аппаратураны құрудың логикасы мен типтік шешімдерін, теміржол автоматикасы мен телемеханикасын диспетчерлік орталықтандырудың микропроцессорлық жүйелерінің жұмыс істеу алгоритмдерін пайдалану.
ОН 3.6. Жүйелердің құрылғылары мен жабдықтарын жаңғырту мүмкіндіктерін және диспетчерлік орталықтандыру құрылғылары мен жабдықтарының жаңа үлгілері бойынша принципиалдық схемаларды жасау тәртібін пайдалану.
КҚ 4. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау, темір жол автоматикасы және телемеханика жүйелерінің құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 4. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау, темір жол автоматикасы және телемеханика жүйелерінің құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді орындау
ОН 4.1. Темір жол автоматикасы жүйесіне, электрмен қоректендіру аппаратурасына және желілік құрылғыларға техникалық қызмет көрсетуді, монтаждауды және реттеуді орындау.
ОН 4.2. Темір жол автоматикасы құрылғылары мен жүйелерінің жабдықтарын диагностикалау кезінде орындау технологиясын және поездар қозғалысының қауіпсіздігін регламенттейтін нұсқаулықтар мен нормативтік құжаттарды, компьютерлік технологияларды қолдану.
ОН 4.3. Технологиялық процестердің талаптарына сәйкес теміржол автоматикасы құрылғыларына, электрмен қоректендіру аппаратурасына және желілік құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
ОН 4.4. Темір жол автоматикасы құрылғылары мен жүйелерінің принциптік схемаларына сәйкес монтаждау схемаларын оқу.
ОН 4.5. Темір жол автоматикасы жүйелерінің монтаждау және іске қосу-реттеу жұмыстарын жүзеге асыру.
ОН 4.6. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау жабдықтары мен құрылғыларына қызмет көрсету және жөндеудің технологиялық карталарын әзірлеу.
ОН 4.7. Темір жол автоматикасы жабдықтары, құрылғылары мен жүйелеріне қызмет көрсету мен жөндеудің оңтайлы технологиялық процестерін, жабдық жүйелерін, бұйымдарын, тораптары мен бөлшектерін диагностикалау әдістерін таңдау.

РО 4.8. Производить дефектовку деталей и узлов оборудования, устройств и систем железнодорожной автоматики на участках железнодорожных линий.
РО 4.9. Владеть технологией обслуживания, монтажа, регулировки и ремонта устройств СЦБ и систем железнодорожной автоматики.
ПК 5. Применять экономику, принципы организации труда и производства на железнодорожном транспорте
ПМ 5. Применение экономики, основных принципов организации труда и производства на железнодорожном транспорте
РО 5.1. Применять основные принципы и методы управления.
РО 5.2. Рассчитывать эффективность использования трудовых, материальных и финансовых ресурсов.
РО 5.3. Планировать работу первичного трудового коллектива.
РО 5.4. Выполнять курсовую работу по обоснованию внедрения систем железнодорожной автоматики и телемеханики.
Приложение 159 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07140800 - Эксплуатация устройств оперативной технологической связи на железнодорожном транспорте"

ОН 4.8. Темір жол желілері учаскелерінде темір жол автоматикасы жабдықтарының бөлшектері мен тораптарының, құрылғылары мен жүйелерінің ақауларын анықтауды жүргізу.
ОН 4.9. СОБ құрылғылары мен теміржол автоматикасы жүйелеріне қызмет көрсету, монтаждау, реттеу және жөндеу технологиясын меңгеру.
КҚ 5. Теміржол көлігінде экономиканы, еңбекті және өндірісті ұйымдастыру қағидаттарын қолдану
КМ 5. Теміржол көлігінде экономиканы, еңбекті және өндірісті ұйымдастыру қағидаттарын қолдану
ОН 5.1. Басқарудың негізгі қағидаттары мен әдістерін қолдану.
ОН 5.2. Еңбек, материалдық және қаржы ресурстарын пайдалану тиімділігін есептеу.
ОН 5.3. Алғашқы еңбек ұжымының жұмысын жоспарлау.
ОН 5.4. Темір жол автоматикасы және телемеханика жүйелерін енгізуді негіздеу бойынша курстық жұмысты орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
159 -қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07140800- Теміржол көлігінде жедел технологиялық байланыс құрылғысын пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S07140801 –Техник-электромеханик связи"
ПК 1. Выполнять чертежей и схем с использованием прикладных информационных технологий на основе требований стандартизации
ПМ 1. Выполнение чертежей и схем с использованием прикладных информационных технологий на основе требований стандартизации
РО 1.1. Выполнять графическое оформление чертежей в соответствии с требованиями стандартов единой системы конструкторской документации.
РО 1.2. Применять приемы геометрического и проекционного черчения.
РО 1.3. Выполнять чертежи и схемы с помощью графических программ AutoCAD, Corel Draw, Vision, Компас 3D и др.
РО 1.4. Владеть навыками составления проектной документации и чтения чертежей и схем.
РО 1.5. Выполнять Государственную систему стандартизации Республики Казахстан.
РО 1.6. Владеть основными терминами и определениями в области сертификации и метрологии.
ПК 2. Применять электронную и цифровую технику с расчетом параметров и элементов электрических, электронных и цифровых устройств
ПМ 2. Применение электронной и цифровой техники с расчетом параметров и элементов электрических, электронных и цифровых устройств
РО 2.1. Выполнять электрические измерения с использованием электрических приборов и аппаратов.
РО 2.2. Соблюдать физические законы при расчетах электрических и магнитных цепей, знать основные законы электроники.
РО 2.3. Производить монтаж и настройку электронных приборов в зависимости от особенностей их применения.
РО 2.4. Производить техническое обслуживание и ремонт систем электропитания устройств связи.
РО 2.5. Измерять нормативные величины устройств связи.
РО 2.6. Соблюдать порядок действий в условиях нарушения нормальной работы устройств сигнализации, централизации и блокировки на станциях и перегонах.
ПК 3. Выполнять правила организации управления технологическими процессами производства, технической эксплуатации, охраны труда и техники безопасности
ПМ 3. Выполнение правил организации управления технологическими процессами производства, технической эксплуатации, охраны труда и техники безопасности
РО 3.1. Соблюдать систему законодательства и нормативно-правовые акты регламентирующие деятельность железнодорожного транспорта.

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру
Кәсіптік модульдер
"4S07140801 - Байланыс техник - электромеханигі" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау талаптары негізінде қолданбалы ақпараттық технологияларды пайдалана отырып сызбалар мен схемаларды орындау
КМ 1. Стандарттау талаптары негізінде қолданбалы ақпараттық технологияларды пайдалана отырып сызбалар мен схемаларды орындау
ОН 1.1. Жобалық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының талаптарына сәйкес сызбалардың графикалық дизайнын орындау.
ОН 1.2. Геометриялық және проекциялық сызу тәсілдерін меңгеру.
ОН 1.3. AutoCAD, CorelDraw, Visio, Compass 3d жәнет. б. графикалық бағдарламалардың көмегі мен сызбалар мен сызбаларды орындау.
ОН 1.4. Жобалы құжаттаманы құрастыру және сызбалар мен схемаларды оқу дағдыларын меңгеру.
ОН 1.5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандарттау жүйесін орындау.
ОН 1.6.Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды меңгеру.
КҚ 2. Электр, электрондық және цифрлық құрылғылардың параметрлері мен элементтерін есептей отырып, электрондық және цифрлық техниканықолдану
КМ 2. Электр, электрондық және цифрлық құрылғылардың параметрлері мен элементтерін есептей отырып, электронды және цифрлық техниканы қолдану
ОН 2.1. Электр аспаптары мен аппараттарын пайдалана отырып, электрлік өлшеулерді орындау.
ОН 2.2. Электрлік және магниттік тізбектерді есептеу кезінде физикалық заңдылықтарды сақтау, электрониканың негізгі заңдылықтарын білу.
ОН 2.3. Сандық электрондық аспаптарды қолдану ерекшеліктеріне қарай таңдау, монтаждау және баптау.
ОН 2.4. Байланыс құрылғыларының электрмен қуаттандыру жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізу.
ОН 2.5. Байланыс құрылғыларының нормативтік өлшемдерін өлшеу.
ОН 2.6. Станциялар мен аралықтарда сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларының қалыпты жұмысы бұзылған жағдайда іс-қимыл тәртібін сақтау.
КҚ 3. Өндірістің технологиялық процестерін басқаруды ұйымдастыру, техникалық пайдалану, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындау
КМ 3. Өндірістің технологиялық процестерін басқаруды, техникалық пайдалануды, еңбекті қорғауды және қауіпсіздік техникасын ұйымдастыру қағидаларын орындау
ОН 3.1.Темір жол көлігінің қызметін регламенттейтін заңнама жүйесін және нормативтік-құқықтық актілерді сақтау.

РО 3.2. Производить управление системами автоматики, телемеханики и связи на железнодорожном транспорте в профессиональной деятельности.
РО 3.3. Владеть основами управленческой деятельности в системе железнодорожного транспорта.
РО 3.4. Производить экономическую оценку деятельности подразделений связи.
РО 3.5. Соблюдать положения по безопасности и охране труда.
РО 3.6. Соблюдать правила электробезопасности и безопасные приемы работ в устройствах электроснабжения железнодорожного транспорта.
ПК 4. Выполнять техническое обслуживание и ремонт систем сети телекоммуникаций
ПМ 4. Техническое обслуживание и ремонт систем сети телекоммуникаций
РО 4.1. Определять свойства и классифицировать материалы, применяемые на производстве.
РО 4.2. Проводить электрические, механические, технологические и химические испытания на производстве.
РО 4.3. Выполнять эксплуатацию цифровых электронных приборов в зависимости от особенностей из применения.
РО 4.4. Производить монтаж, демонтаж и регулировку систем телекоммуникации.
РО 4.5. Выполнять проектирование коммутационных станций телефонных сетей.
РО 4.6. Выполнять техническое обслуживание и ремонт аппаратуры систем телекоммуникации.
ПК 5. Выполнять
техническое обслуживание и ремонт многоканальной оперативно – технологической системы связи
ПМ 5. Техническое обслуживание и ремонт многоканальной оперативно – технологической системы связи
РО 5.1. Выполнять технологические мероприятия по техническому обслуживанию и ремонту многоканальных систем связи.
РО 5.2. Выполнять техническое обслуживание и ремонт устройств оперативно-логической связи.
РО 5.3. Выполнять технологии работ по организации, нормированию, техническому обслуживанию и ремонту устройств систем связи.
РО 5.4. Применять современные устройства измерения и контроля параметров систем связи.
РО 5.5. Выполнять работы по техническому обслуживанию аналоговых устройств железнодорожной связи.
РО 5.6. Производить монтаж и техническое обслуживание абонентских устройств железнодорожной связи.
РО 5.7. Выполнять работы по монтажу и техническому обслуживанию воздушных и кабельных линий железнодорожной связи.
ПК 6. Выполнять работы по обслуживанию систем передачи информации по аналоговым, цифровым и волоконно-оптическим каналам связи
ПМ 6. Выполнение работ по обслуживанию систем передачи информации по аналоговым, цифровым и волоконно-оптическим каналам связи
РО 6.1. Выполнять техническое обслуживание и обеспечивать качественную, бесперебойную работу систем передачи дискретной информации по аналоговым, цифровым и волоконно-оптическим каналам связи.

ОН 3.2. Теміржол көлігіндегі автоматика, телемеханика және байланыс жүйелері туралы білімді кәсіби қызметте қолдану.
ОН 3.3. Теміржол көлігі жүйесіндегі басқару қызметінің негіздерін меңгеру.
ОН 3.4. Байланыс бөлімшелерінің қызметіне экономикалық бағалау жүргізу.
ОН 3.5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі барлық ережелерді сақтау.
ОН 3.6. Темір жол көлігін электрмен жабдықтау құрылғыларында электр қауіпсіздігі ережелерін және жұмыстың қауіпсіз тәсілдерін сақтау.
КҚ 4. Телекоммуникация желісі жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
КМ 4. Телекоммуникация желісі жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 4.1. Өндірісте қолданылатын материалдардың қасиеттерін анықтау және жіктеу.
ОН 4.2. Электрлік, механикалық, технологиялық және химиялық сынақтар жүргізу.
ОН 4.3. Қолдану ерекшеліктеріне байланысты сандық электрондық аспаптарды пайдалануды орындау.
ОН 4.4. Телекоммуникация жүйелерін монтаждау, бөлшектеу және реттеуді жүзеге асыру.
ОН 4.5. Телефон желілерінің коммутациялық станцияларын жобалауды орындау.
ОН 4.6. Телекоммуникация жүйелерінің аппаратурасына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.
КҚ 5. Байланыстың көп арналы жедел-технологиялық жүйесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
КМ 5. Байланыстың көп арналы жедел-технологиялық жүйесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 5.1.Көп арналы байланыс жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша технологиялық іс-шараларды жүргізу.
ОН 5.2. Жедел-логикалық байланыс құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.
ОН 5.3.Байланыс жүйелері құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстар технологиясын ұйымдастыруды және нормалауды орындау.
ОН 5.4. Байланыс жүйелерінің параметрлерін өлшеу және бақылаудың заманауи құрылғыларын қолдану.
ОН 5.5. Темір жол байланысының ұқсас құрылғыларына техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 5.6. Темір жол байланысының абоненттік құрылғыларын монтаждау және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
ОН 5.7. Темір жол байланысының әуе және кабель желілерін монтаждау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау.
КҚ 6. Аналогтық, цифрлық және талшықты-оптикалық байланыс арналары бойынша ақпарат беру жүйелеріне қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 6. Аналогтық, цифрлық және талшықты-оптикалық байланыс арналары бойынша ақпарат беру жүйелеріне қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау
ОН 6.1. Аналогты, цифрлық және талшықты-оптикалық байланыс арналары бойынша дискретті ақпаратты беру жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау және сапалы, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.

РО 6.2. Выполнять техническое обслуживание и обеспечивать качественную, бесперебойную работу систем передачи сигналов электросвязи по аналоговым, цифровым и волоконно-оптическим каналам связи.
РО 6.3. Владеть принципами построения систем передачи плезиохронной и синхронной цифровой иерархии.
РО 6.4. Выполнять техническое обслуживание и ремонт аппаратуры сопряжения и оптических сетей.
РО 6.5. Выполнять техническое обслуживание для качественной, бесперебойной работы цифровых абонентских устройств связи.
РО 6.5. Использовать функциональные методы защиты цифровых потоков в каналах связи.
РО 6.6. Выполнять эксплуатацию оперативно – технологической связи, системы DX-500 и устройств IP – телефонии.
РО 6.7. Выполнять требования правил технической эксплуатации к техническим средствам железнодорожного транспорта.
РО 6.8. Проектировать системы эксплуатации и обслуживания устройств связи подразделения магистральной сети связи.
ПК 7. Выполнять техническое обслуживание систем радиосвязи с подвижным объектом
ПМ 7. Техническое обслуживание систем радиосвязи с подвижным объектом
РО 7.1. Выполнять техническое обслуживание для обеспечения качественной, бесперебойной работы систем радиосвязи на железнодорожном транспорте.
РО 7.2. Выполнять техническое обслуживание для обеспечения качественной, бесперебойной работы систем поездной радиосвязи стандарта TETRA.
РО 7.3. Соблюдать правила эксплуатации маневровой радиосвязи и связи громкоговорящего оповещения.
РО 7.4. Выполнять технологический процесс обслуживания, ремонта и регулировки устройств радиосвязи.
РО. 7.5. Выполнять технологический процесс обслуживания цифрового оборудования для ремонта устройств радиосвязи.
РО 7.6 Проводить регламентных работ по внеплановому ремонту цифрового оборудования радиосвязи.
Приложение 161 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07140900 - Радиотехника, электроника и телекоммуникации"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0723 Текстиль (одежда, обувь и кожаные изделия)
Специальность:
07140900 - Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Квалификация:

ОН 6.2. Аналогты, цифрлық және талшықты-оптикалық байланыс арналары бойынша электр байланысы сигналдарын беру жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау және сапалы, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 6.3. Плезиохронды және синхронды цифрлық иерархияны беру жүйесін құру принциптері туралы білімді қолдану.
ОН 6.4. Түйісу аппаратурасы мен оптикалық желілерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
ОН 6.5. Техникалық қызмет көрсетуді орындау және абоненттік байланыс құрылғыларының сапалы, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 6.5 Байланыс арналарында сандық ағындарды қорғаудың функционалды әдістерін қолдану.
ОН 6.6. Жедел-технологиялық байланысты, DX-500 жүйесін және IP-телефония құрылғыларын пайдалануды орындау.
ОН 6.7. Темір жол көлігінің техникалық құралдарына техникалық пайдалану қағидаларының талаптарын орындау.
ОН 6.8. Магистральдық байланыс желісі бөлімшесінің байланыс құрылғыларын пайдалану және қызмет көрсету жүйесін жобалауды орындау.
КҚ 7. Жылжымалы объектімен радиобайланыс жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 7. Жылжымалы объектімен радиобайланыс жүйелеріне техникалық қызмет көрсету
ОН 7.1. Теміржол көлігіндегі радиобайланыс жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау және олардың сапалы, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 7.2. Техникалық қызмет көрсетуді орындау және TETRA стандартты поездық радиобайланыс жүйелерінің сапалы, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 7.3. Маневрлік радиобайланысты және дауыс зорайтқыш хабарлаудың байланысын пайдалану қағидаларын сақтау.
ОН 7.4. Радиобайланыс құрылғыларына қызмет көрсетудің, жөндеудің және реттеудің технологиялық процесін орындау.
ОН 7.5. Радиобайланыс құрылғыларын жөндеуге арналған цифрлық жабдыққа қызмет көрсетудің технологиялық процесін орындау.
ОН 7.6 Радиобайланыстың цифрлық жабдығын жоспардан тыс жөндеу бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
161-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07140900 - Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0714 Электроника және автоматтандыру
Мамандығы:
07140900 - Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар
Біліктілігі:

3W07140901 - Электромонтажник-наладчик телекоммуникационного оборудования и каналов связи
4S07140902 - Техник телекоммуникационных систем связи
4S07140903 - Техник беспроводной и мобильной связи
4S07140904 - Техник автоматических систем безопасности
4S07140905 - Техник мультимедийных и цифровых систем
4S07140906 - Техник-радиотехник
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

3W07140901 - Телекоммуникациялық жабдықтар мен байланыс арналарын электромонтаждаушы-реттеуші
4S07140902 - Телекоммуникациялық байланыс жүйелер технигі
4S07140903 - Сымсыз және ұялы байланыс технигі
4S07140904 - Автоматты қауіпсіздік жүйесі технигі
4S07140905 - Мультимедиялық және сандық жүйелер технигі
4S07140906 - Техник-радиотехник
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07140901 - Электромонтажник-наладчик телекоммуникационного оборудования и каналов связи"
ПК 1. Выполнять сборочно-монтажные работы электромеханических и радиотехнических приборов и систем
ПМ 1. Выполнение сборочно-монтажных работ электромеханических и радиотехнических приборов и систем
РО 1.1. Соблюдать технику безопасности при проведении монтажных работ.
РО 1.2. Выполнять сборочно-монтажные работы с применением процесса пайки в соответствии с нормативной и технической документацией в рамках своей компетенции.
РО 1.3. Соблюдать конструктивно-технологические требования к электромонтажным соединениям.
ПК 2. Выполнять кабельно-монтажные работы
ПМ 2. Выполнение кабельно-монтажных работ
РО 2.1. Различать особенности и назначение кабелей по их конструкциям во время выполнения кабельно-монтажных работ.
РО 2.2. Соблюдать правила по охране труда при выполнении кабельно-монтажных работ.
РО 2.3. Выполнять операции по подготовке к электромонтажу кабельных сетей.
РО 2.4. Выполнять операции по текущему ремонту кабельных линий и операций по устранению кабельных повреждений.
РО 2.5. Выполнять операции по трассировке электромонтажа кабельных сетей.
РО 2.6. Выполнять операции по электроизмерительной и визуальной проверке.
ПК 3. Выполнять монтаж структурированных кабельных сетей и телекоммуникационного оборудования
ПМ 3. Выполнение монтажа структурированных кабельных сетей и телекоммуникационного оборудования
РО 3.1. Соблюдать правила охраны труда и пожарной безопасности при работе с телекоммуникационным оборудованием.
РО 3.2. Выполнять монтаж телекоммуникационного оборудования.
РО 3.3. Выполнять присоединение и включение телекоммуникационного оборудования в сети и системы.
ПК 4. Проводить комплексную проверку монтажа информационно-коммуникационного оборудования
ПМ 4. Выполнение комплексной проверки монтажа информационно-коммуникационного оборудования
РО 4.1. Выполнять прием информационно-коммуникационного оборудования, доставленного на монтажную площадку, с проверкой его соответствия документам.

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07140901 - Телекоммуникациялық жабдықтар мен байланыс арналарын электромонтаждаушы-реттеуші" біліктілігі
КҚ 1. Электромеханикалық және радиотехникалық аспаптар мен жүйелерің құрастыру-монтаждау жұмыстарын орындау
КМ 1. Электромеханикалық және радиотехникалық аспаптар мен жүйелерің құрастыру-монтаждау жұмыстарын орындау
ОН 1.1. Монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
ОН 1.2. Өз құзыреті шеңберінде нормативтік және техникалық құжаттамаға сәйкес дәнекерлеу процесін қолдана отырып, құрастыру-монтаждау жұмыстарын орындау.
ОН 1.3. Электр монтаждық байыланыстарға қойылатын конструктивті-технологиялық талаптарды сақтау.
КҚ 2. Кабельдік-монтаждау жұмыстарын орындау
КМ 2. Кабельдік-монтаждау жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Кабель монтаждау жұмыстарын орындау кезінде кабельдердің ерекшеліктері мен оларды тағайындауда конструкциялары бойынша ажырату .
ОН 2.2. Кабельдік-монтаждау жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау ережелерін сақтау.
ОН 2.3. Кабельдік желілерді электр мантаждауға дайындау операцияларын орындау.
ОН 2.4. Кабель зақымдануларын жою бойынша және кабель сымдарын ағымдағы жөндеу бойынша операцияларын орындау.
ОН 2.5. Кабельдік желілердің электрмонтаждау бағыттау жұмыстарын орындау.
ОН 2.6. Электрөлшегіш және шамамен тексеру бойынша операцияларды орындау.
КҚ 3. Құрылымдық кабельдік желілерді және телекоммуникациялық жабдықты монтаждау
КМ 3. Құрылымдық кабельдік желілерді және телекоммуникациялық жабдықты монтаждау
ОН 3.1. Телекоммуникациялық жабдықпен жұмыс кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
ОН 3.2.Телекоммуникациялық жабдықдықтарды мотаждау.
ОН 3.3. Телекоммуникациялық жабдықты желілер мен жүйелерге жалғау және қосу.
КҚ 4. Ақпараттық-коммуникациялық жабдықты монтаждаудың кешенді тексеруін орындау
КМ 4.
Ақпараттық-коммуникациялық жабдықты монтаждаудың кешенді тексеруін орындау
ОН 4.1. Монтаждау алаңына жеткізілген ақпараттық-коммуникациялық жабдықты қабылдау, оның құжаттарға сәйкестігін тексеру.

РО 4.2. Выполнять проверку работ смонтированного информационно-коммуникационного оборудования.
РО 4.3. Выполнять техническую эксплуатацию средств инструментальной проверки станционного телекоммуникационного оборудования.
Квалификация "4S07140902 - Техник телекоммуникационных систем связи"
ПК 1. Выполнять комплекс работ по наладке и настройке телекоммуникационного оборудования
ПМ 1. Выполнение комплекса работ по наладке и настройке телекоммуникационного оборудования
РО 1.1. Соблюдать требования по охране труда при работе с телекоммуникационными оборудованиями.
РО 1.2. Проводить осмотр телекоммуникационного оборудования.
РО 1.3. Проводить планово-предупредительные работы по обслуживанию телекоммуникационного оборудования.
РО 1.4. Устанавливать и настраивать программное обеспечение телекоммуникационного оборудования.
РО 1.5. Применять программные и аппаратные средства защиты сетевых устройств от несанкционированного доступа.
ПК 2. Проводить диагностику и ремонтные работы телекоммуникационного оборудования
ПМ 2. Проведение диагностики и ремонтных работ телекоммуникационного оборудования
РО 2.1. Проводить оценку необходимости проведения ремонта телекоммуникационного оборудования.
РО 2.2. Обнаруживать и устранять неисправности, возникающие при эксплуатации телекоммуникационного оборудования.
РО 2.3. Тестировать программное обеспечение оборудования телекоммуникационных систем.
РО 2.4. Производить подключение телекоммуникационного оборудования после проведения диагностических и ремонтных работ.
ПК 3. Анализировать современные телекоммуникационные системы связи
ПМ 3. Анализ современных телекоммуникационных систем связи
РО 3.1. Анализировать технические данные, показателей качества сетей и систем телекоммуникаций.
РО 3.2. Изменять и корректировать параметры, документировать изменения конфигурации и параметров оборудования телекоммуникационных систем.
РО 3.3. Производить модернизацию/реконструкцию телекоммуникационного оборудования.
Квалификация "4S07140903 - Техник беспроводной и мобильной связи"
ПК 1. Проводить монтаж и инсталляцию оборудования беспроводной и мобильной связи
ПМ 1. Проведение монтажа и инсталляции оборудования беспроводной и мобильной связи
РО 1.1. Соблюдать правила охраны труда и пожарной безопасности при организации обслуживания беспроводной и мобильной связи.
РО 1.2. Владеть основными принципами работы сетевых технологий беспроводной и мобильной связи.
РО 1.3. Выполнять монтаж и первичную инсталляцию оборудования беспроводной и мобильной связи.
РО 1.4. Выполнять мониторинг и тестирование сетей беспроводной и мобильной связи.
ПК 2. Устанавливать и настраивать программное обеспечение беспроводной и мобильной связи
ПМ 2. Настройка программного обеспечения беспроводной и мобильной связи

ОН 4.2. Монтаждалған ақпараттық-коммуникациялық жабдықтың жұмысын тексеруді орындау.
ОН 4.3 Станциялық телекоммуникациялық жабдықты аспаптық тексеру құралдарын техникалық пайдалануды орындау.
"4S07140902 - Телекоммуникациялық байланыс жүйелер технигі" біліктілігі
КҚ 1. Телекоммуникациялық жабдықтарды баптау бойынша жұмыстар кешенін орындау
КМ 1. Телекоммуникациялық жабдықтарды баптау бойынша жұмыстар кешенін орындау
ОН 1.1. Телекоммуникациялық жабдықтармен жұмыс кезінде еңбекті қорғау бойынша талаптарды сақтау.
ОН 1.2. Телекоммуникациялық жабдықты тексеруді жүргізу.
ОН 1.3. Телекоммуникациялық жабдықтарға қызмет көрсету бойынша жоспарлы-алдын алу жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.4. Телекоммуникациялық жабдықтың бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату және баптау.
ОН 1.5. Желілік құрылғыларды рұқсатсыз кіруден қорғаудың бағдарламалық және аппараттық құралдарын қолдану.
КҚ 2. Телекоммуникациялық жабдықтарға диагностика және жөндеу жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Телекоммуникациялық жабдықтарға диагностика және жөндеу жұмыстарын жүргізу
ОН 2.1. Телекоммуникациялық жабдықтарға жөндеу жүргізу қажеттілігіне бағалау жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.2. Телекоммуникациялық жабдықты пайдалану кезінде туындайтын ақауларды анықтау және жою.
ОН 2.3. Телекоммуникациялық жүйелер жабдықтарының бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
ОН 2.4. Диагностикалық және жөндеу жұмыстарын жүргізгеннен кейін телекоммуникациялық жабдықты қосу.
КҚ 3. Заманауи телекоммуникациялық байланыс жүйелерін талдау
КМ 3. Заманауи телекоммуникациялық байланыс жүйелерін талдау
ОН 3.1. Телекоммуникация желілері мен жүйелерінің техникалық деректерін, сапа көрсеткіштерін талдау.
ОН 3.2. Телекоммуникациялық жүйелер жабдықтарының параметрлерін өзгерту және түзету, конфигурациясы мен параметрлерінің өзгерістерін құжаттау.
ОН 3.3. Телекоммуникациялық жабдықтарды жаңғыртуды/қайта жаңартуды жүргізу.
"4S07140903-Сымсыз және ұялы байланыс технигі" біліктілігі
КҚ 1. Сымсыз және ұялы байланыс жабдықтарын монтаждау және орнату
КМ 1. Сымсыз және ұялы байланыс жабдықтарын монтаждау және орнату
ОН 1.1. Сымсыз және ұялы байланысқа қызмет көрсетуді ұйымдастыру кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтау.
ОН 1.2. Сымсыз және ұялы байланыстың желілік технологиялары жұмысының негізгі қағидаларын меңгеру.
ОН 1.3. Сымсыз және ұялы байланыс жабдықтарын монтаждау және алғашқы орнатуды орындау.
ОН 1.4 Сымсыз және ұялы байланыс желілерін бақылау және тестілеу.
КҚ 2. Сымсыз және мобильді бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату
КМ 2. Сымсыз және мобильді бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату

РО 2.1. Устанавливать и настраивать программное обеспечение для оборудований беспроводной и мобильной связи.
РО 2.2. Работать с программным обеспечением, используемым при сборе и обработке информации.
РО 2.3. Применять техническую документацию в области обработки информации по работе с оборудованием беспроводной и мобильной связи.
ПК 3. Проводить мониторинг состояния сети, устранять неисправности беспроводной и мобильной связи
ПМ 3. Проведение мониторинга состояния сети, устранение неисправностей беспроводной и мобильной связи
РО 3.1. Проводить диагностику оборудования беспроводной и мобильной связи.
РО 3.2. Определять и устранять места повреждения оборудования беспроводной и мобильной связи.
РО 3.3. Подключать оборудование после проведения диагностических работ.
ПК 4. Администрировать процессы установки сетевых устройств инфокоммуникационных систем
ПМ 4. Администрирование процесса установки сетевых устройств инфокоммуникационных систем
РО 4.1. Использовать средства по организации перехода на новые инфокоммуникационные технологии.
РО 4.2. Применять специальные процедуры установки средств управления сетью.
РО 4.3. Настраивать специальные средства управления сетевыми устройствами.
Квалификация "4S07140904 - Техник автоматических систем безопасности"
ПК 1. Обслуживать аппаратно-программные средства автоматизированных систем безопасности
ПМ 1. Обслуживание аппаратно-программных средств автоматизированных систем безопасности
РО 1.1. Соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте.
РО 1.2. Устанавливать программное обеспечение в соответствии с технической документацией.
РО 1.3. Настраивать параметры работы программного обеспечения, включая системы управления базами данных.
РО 1.4. Контролировать функционирование аппаратно-программных средств автоматизированных систем безопасности.
РО 1.5. Устранять неполадки при эксплуатации программно-аппаратных средств автоматизированных систем безопасности.
ПК 2. Обеспечивать функционирование систем охранной сигнализации и баз данных систем контроля управления доступом автоматизированных систем безопасности
ПМ 2. Обеспечение функционирования систем охранной сигнализации и баз данных систем контроля управления доступом автоматизированных систем безопасности
РО 2.1. Читать техническую документацию и чертежи автоматизированных систем безопасности.
РО 2.2. Контролировать техническое состояние и исправность средств автоматизированных систем безопасности, систем бесперебойного питания.
РО 2.3. Контролировать правильность работы и времени реакции систем с индикацией событий: "Постановка под охрану", "Снятие с охраны", "Тревога", "Оповещение".

ОН 2.1. Сымсыз және ұялы байланыс жабдықтары үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату және баптау.
ОН 2.2. Ақпаратты жинау және өңдеу кезінде пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу.
ОН 2.3. Сымсыз және ұялы байланыс жабдығымен жұмыс істеу бойынша ақпаратты өңдеу саласындағы техникалық құжаттаманы қолдану.
КҚ 3. Желінің күйіне мониторинг жүргізу, сымсыз және ұялы байланыстың ақаулықтарын жою
КМ 3. Желінің күйіне мониторинг жүргізу, сымсыз және ұялы байланыстың ақаулықтарын жою
ОН 3.1. Сымсыз және ұялы байланыс жабдықтарының диагностикасын жүргізу.
ОН 3.2. Сымсыз және ұялы байланыс жабдықтарының зақымдану орындарын анықтау және жою.
ОН 3.3. Диагностикалық жұмыстар жүргізілгеннен кейін жабдықты қосу.
КҚ 4. Инфокоммуникациялық жүйелердің желілік құрылғыларын орнату процесін әкімшілендіру
КМ 4. Инфокоммуникациялық жүйелердің желілік құрылғыларын орнату процесін әкімшілендіру
ОН 4.1. Жаңа инфокоммуникациялық технологияларға көшуді ұйымдастыру бойынша құралдарды пайдалану.
ОН 4.2. Желіні басқару құралдарын орнатудың арнайы рәсімдерін қолдану.
ОН 4.3. Желілік құрылғыларды басқарудың арнайы құралдарын баптау.
"4S07140904 - Автоматты қауіпсіздік жүйесі технигі" біліктілігі
КҚ 1. Автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық құралдарына қызмет көрсету
КМ 1. Автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық құралдарына қызмет көрсету
ОН 1.1. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
ОН 1.2. Техникалық құжаттамаға сәйкес бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату.
ОН 1.3. Бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмыс параметрлерін, соның ішінде деректер қорын басқару жүйелерін баптау.
ОН 1.4. Автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық құралдарының жұмысын бақылау.
ОН 1.5. Автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелерінің бағдарламалық-аппараттық құралдарын пайдалану кезіндегі ақауларды жою.
КҚ 2. Күзет сигнализациясы жүйелерінің және қауіпсіздіктің автоматтандырылған жүйелеріне қол жеткізуін басқаруды бақылау жүйелерінің деректер қорларының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
КМ 2. Күзет сигнализациясы жүйелерінің және қауіпсіздіктің автоматтандырылған жүйелеріне қол жеткізуін басқаруды бақылау жүйелерінің деректер қорларының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
ОН 2.1. Техникалық құжаттаманы және автоматтандырылған қауіпсіздік жүйесінің сызбаларын оқу.
ОН 2.2. Автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелері құралдарының, үздіксіз қоректендіру жүйелерінің техникалық жағдайы мен ақаусыздығын бақылау.
ОН 2.3. "Күзетке қою", "Күзеттен алу", "Дабыл", "Хабарлау" оқиғаларын индикациялаумен жүйелердің жұмысы мен реакция уақытының дұрыстығын бақылау.

РО 2.4. Устранять аварийные ситуации и инциденты, возникающие при работе систем контроля управления доступом автоматизированных систем безопасности.
РО 2.5. Выполнять модернизацию аппаратно-программного комплекса на основе результатов эксплуатации систем контроля управления доступом.
ПК 3. Управлять доступом, резервным копированием, восстановлением баз данных систем контроля управления доступом и мониторинг событий
ПМ 3. Управление доступом, резервным копированием, восстановлением и мониторинг событий в процессе работы баз данных систем контроля управления доступом
РО 3.1. Создавать запросы к базам данных.
РО 3.2. Применять специальные процедуры установки программного обеспечения для поддержки работы баз данных систем контроля управления доступом.
РО 3.3. Контролировать точки прохода на автономном контроллере систем контроля управления доступом.
РО 3.4. Устранять отклонения от штатного режима работы баз данных.
РО 3.5. Выполнять процедуры резервного копирования и восстановления работоспособности баз данных.
РО 3.6. Устранять неисправности в процессе резервного копирования или восстановления баз данных.
ПК 4. Обеспечивать информационную безопасность баз данных и соблюдать регламент по управлению учетными записями пользователей
ПМ 4. Обеспечение информационной безопасности на уровне баз данных и соблюдение регламентов по управлению учетными записями пользователей
РО 4.1. Создавать учетные записи пользователей, уровни доступа групп и права пользователей баз данных.
РО 4.2. Соблюдать политику информационной безопасности в организации.
РО 4.3. Устранять действия, нарушающие регламент обеспечения безопасности на уровне баз данных.
РО 4.4. Устранять последствия некорректных действий, ведущих к снижению информационной безопасности на уровне баз данных.
ПК 5. Обеспечивать бесперебойную работу систем управления базами данных
ПМ 5. Обеспечение бесперебойной работы систем управления базами данных
РО 5.1. Осуществлять мониторинг работы систем управления базами данных, серверного оборудования и сбор статистической информации.
РО 5.2. Восстанавливать работоспособность систем управления базами данных и целостность базы данных в случае возникновения внештатных ситуаций.
РО 5.3 Настраивать зеркалирование базы данных.
РО 5.4. Формировать отчетную документацию о состоянии и функционировании систем управления базами данных.
Квалификация "4S07140905 - Техник мультимедийных и цифровых систем"
ПК 1. Выполнять монтаж и наладку устройств, блоков и приборов мультимедийных и цифровых оборудований
ПМ 1. Выполнение монтажа и наладки устройств, блоков и приборов мультимедийных и цифровых оборудований

ОН 2.4. Автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелерінің қол жеткізуін басқаруды бақылау жүйелерінің жұмысы кезінде туындайтын авариялық жағдайлар мен инциденттерді жою.
ОН 2.5. Қол жеткізуді басқару жүйелерін пайдалану нәтижелері негізінде аппараттық-бағдарламалық кешенін жаңартуды жүзеге асыру.
КҚ 3. Қол жеткізуді, резервтік көшіруді, қалпына келтіруді басқару және қол жеткізуді басқару жүйелерінің деректер қорларының жұмыс процесінде оқиғаларды бақылау
КМ 3. Қол жеткізуді, резервтік көшіруді, қалпына келтіруді басқару және қол жеткізуді басқару жүйелерінің деректер қорларының жұмыс процесінде оқиғаларды бақылау
ОН 3.1. Деректер қорына сұраныстар жасау.
ОН 3.2. Қол жеткізуді басқару жүйелерінің деректер қорларының жұмысын қолдау үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді орнатудың арнайы процедураларын қолдану.
ОН 3.3. Қол жеткізуді басқару жүйелерінің автономды контроллеріндегі өту нүктелерін бақылау.
ОН 3.4. Деректер қорының қалыпты жұмыс режимінің ауытқуларын жою.
ОН 3.5. Деректер қорының резервтік көшірмесін жасау және қалпына келтіру процедураларын орындау.
ОН 3.6. Резервтік көшірме жасау немесе деректер қорын қалпына келтіру процесінде ақауларды жою.
КҚ 4. Деректер қоры деңгейінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және пайдаланушылардың есептік жазбаларын басқару жөніндегі регламенттерді сақтау
КМ 4. Деректер қоры деңгейінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және пайдаланушылардың есептік жазбаларын басқару жөніндегі регламенттерді сақтау
ОН 4.1. Пайдаланушылардың есептік жазбаларын, топтарға қол жеткізу деңгейлерін және дерекқор пайдаланушыларының құқықтарын жасау.
ОН 4.2. Мекеменің ақпараттық қауіпсіздік саясатын сақтау.
ОН 4.3. Деректер қоры деңгейінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету регламентін бұзатын әрекеттерді жою.
ОН 4.4. Деректер қоры деңгейінде ақпараттық қауіпсіздікті төмендетуге әкелетін қате әрекеттердің салдарын жою.
КҚ 5. Деректер қорын басқару жүйелерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
КМ 5. Деректер қорын басқару жүйелерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
ОН 5.1. Деректер қорын, серверлік жабдықтарды басқару жүйелерінің жұмысына мониторинг жүргізу және статистикалық ақпаратты жинақтау.
ОН 5.2. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде деректер қорын басқару жүйелерінің жұмысын және деректер қорыңың тұтастығын қалпына келтіру.
ОН 5.3. Деректер қорының қайталануын баптау.
ОН 5.4. Деректер қорын басқару жүйелерінің жағдайы мен жұмыс істеуі туралы есептік құжаттаманы қалыптастыру.
"4S07140905 - Мультимедиялық және сандық жүйелер технигі" біліктілігі
КҚ 1. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын монтаждау және баптау
КМ 1. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын монтаждау және баптау

РО 1.1. Классифицировать аналоговые и цифровые схемы мультимедийных и цифровых оборудований.
РО 1.2. Владеть нормами и правилами техники безопасности по ремонту и обслуживанию мультимедийных и цифровых оборудований.
РО 1.3. Применять контрольно-измерительные приборы для проверки и определения неисправности мультимедийных и цифровых оборудований.
РО 1.4. Выполнять работы по сборке, монтажу и демонтажу устройств, блоков мультимедийных и цифровых оборудований.
РО 1.5. Выполнять работы по настройке, регулировке и проведении стандартных и сертифицированных испытаний устройств, блоков и приборов мультимедийных и цифровых оборудований.
ПК 2. Производить ремонт и обслуживание мультимедийных и цифровых оборудований
ПМ 2. Ремонт и обслуживание мультимедийных и цифровых оборудований
РО 2.1. Проводить обслуживание аналоговых и цифровых устройств и блоков.
РО 2.2. Осуществлять ремонт электронного оборудования в рамках своей компетенции.
РО 2.3. Проверять соответствие технической документации изготовителя параметров функционирования оборудования после его ремонта или замены.
РО 2.4. Разработать регламент технического обслуживания мультимедийных и цифровых оборудований.
ПК 3. Организовывать и выполнять работы по эксплуатации и техническому сопровождению мультимедийных и цифровых оборудований
ПМ 3. Организация и выполнение работ по эксплуатации и техническому сопровождению мультимедийных и цифровых оборудований
РО 3.1. Применять регламенты по обновлению и техническому сопровождению обслуживаемой электронной техники.
РО 3.2. Работать с проектной, конструкторской и технической документацией.
РО 3.3. Оценивать техническое состояние мультимедийных и цифровых оборудований.
Квалификация "4S07140906 - Техник-радиотехник"
ПК 1. Проводить работы по монтажу и настройке радиотехнических систем
ПМ 1. Проведение работ по монтажу и настройке радиотехнических систем
РО 1.1. Выполнять работы по монтажу радиотехнических систем.
РО 1.2. Выполнять работы по установке радиотехнических систем.
РО 1.3. Осуществлять настройку радиотехнических систем.
ПК 2. Выполнить организационно-технические мероприятия, связанных с диагностикой и испытанием оборудования
ПМ 2. Выполнение организационно-технических мероприятий, связанных с диагностикой и испытанием оборудования
РО 2.1. Осуществлять контроль параметров и техническое обслуживание радиотехнических систем.
РО 2.2. Проводить профилактические работы и измерения параметров радиотехнических систем.

ОН 1.1. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың аналогты және сандық схемаларын жіктеу.
ОН 1.2. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету бойынша қауіпсіздік техникасы нормалары мен ережелерін білу.
ОН 1.3. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың ақауларын тексеру және анықтау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану.
ОН 1.4. Құрылғыларды, мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың құрылғыларын, блоктарын құрастыру, монтаждау және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.5. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын баптау, реттеу және стандартты және сертификатталған сынақтардан өткізу бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 2.
Мультимедиялық және цифрлық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету
КМ 2.
Мультимедиялық және цифрлық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету
ОН 2.1. Аналогтық және цифрлық құрылғылар мен блоктарға қызмет көрсету.
ОН 2.2. Өз құзыреті шеңберінде электрондық жабдықтарды жөндеуді жүзеге асыру.
ОН 2.3. Жабдықты жөндеуден немесе ауыстырғаннан кейін оның жұмыс істеу параметрлерін өндірушінің техникалық құжаттамасына сәйкестігін тексеру.
ОН 2.4. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету регламентін құрастыру.
КҚ 3. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтарды пайдалану және техникалық сүйемелдеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
КМ 3. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтарды пайдалану және техникалық сүйемелдеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
ОН 3.1. Қызмет көрсетілетін электрондық техниканы жаңарту және техникалық сүйемелдеу жөніндегі регламенттерді қолдану.
ОН 3.2. Жобалық, конструкторлық және техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
ОН 3.3. Мультимедиялық және цифрлық жабдықтардың техникалық жағдайын бағалау.
"4S07140906 - Техник-радиотехник" біліктілігі
КҚ 1. Радиотехникалық жүйелерді монтаждау және баптау бойынша жұмыстар жүргізу
КМ 1. Радиотехникалық жүйелерді монтаждау және баптау бойынша жұмыстар жүргізу
ОН 1.1. Радиотехникалық жүйелерді монтаждау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.2. Радиотехникалық жүйелерді орнату бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.3. Радиотехникалық жүйелерді баптауды жүзеге асыру.
КҚ 2. Жабдықты диагностикалаумен және сынаумен байланысты ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды орындау
КМ 2. Жабдықты диагностикалаумен және сынаумен байланысты ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды орындау
ОН 2.1. Радиотехникалық жүйелердің параметрлерін бақылауды және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 2.2. Радиотехникалық жүйелердің параметрлерін өлшеу және алдын алу жұмыстарын жүргізу.

РО 2.3. Выполнять программное тестирование оборудования радиотехнических систем.
ПК 3. Проводить ремонтно-профилактические, контрольно-испытательные мероприятия
ПМ 3. Проведение ремонтно-профилактических, контрольно-испытательных мероприятий
РО 3.1. Определять электромагнитную совместимость и осуществлять регулировку устройств и блоков радиотехнических систем согласно техническим условиям.
РО 3.2. Измерять основные характеристики и обрабатывать результаты измерений и устанавливать их соответствие действующим нормативам.
РО 3.3. Проводить профилактические работы и измерения параметров качества цифрового сигнала на оборудовании радиотехнических систем.
РО 3.4. Осуществлять контроль параметров и техническое обслуживание оборудования.
Приложение 163 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07141000 - Почтовая связь"

ОН 2.3. Радиотехникалық жүйелер жабдықтарын бағдарламалық тестілеуді орындау.
ПК 3. Жөндеу-профилактикалық, бақылау-сынау іс-шараларын жүргізу
ПМ 3. Жөндеу-профилактикалық, бақылау-сынау іс-шараларын жүргізу
ОН 3.1. Электр магниттік үйлесімділікті анықтау және техникалық шарттарға сәйкес радиотехникалық жүйелердің құрылғылары мен блоктарын реттеуді жүзеге асыру.
ОН 3.2. Негізгі сипаттамаларды өлшеу және өлшеу нәтижелерін өңдеу және олардың қолданыстағы стандарттарға сәйкестігін анықтау.
ОН 3.3. Радиотехникалық жүйе жабдықтарында сандық сигнал сапасының параметрлерін өлшеу және алдын алу жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.4. Жабдықтың параметрлерін бақылауды және техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
163-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07141000 –Пошталық байланыс" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 1.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 1.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 1.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 1.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07141001 - Оператор почтовой связи"
ПК 1. Предоставлять почтовые услуги и услуги связи
ПМ 1. Предоставление почтовых услуг и услуг связи.
РО 1.1. Соблюдать требования норм, правил и инструкций по безопасности и охране труда на рабочем месте.
РО 1.2.Применять и соблюдать стандарты обслуживания клиентов, правила предоставления услуг почтовой связи, локальные нормативные акты организации.
РО 1.3. Осуществлять прием и вручение внутренних и международных почтовых отправлений.
РО 1.4. Выполнять обработку, сортировку и отправку почтовых отправлений.
РО 1.5. Распространять периодические печатные издания.
РО 1.6. Осуществлять прием, передачу, обработку и выдачу в доставку телеграмм и телеграфных уведомлений.
ПК 2. Предоставлять почтово-банковские услуги
ПМ 2. Предоставление почтово-банковских услуг
РО 2.1. Осуществлять переводы денежных средств при помощи специальных программ.
РО 2.2. Осуществлять выплату пенсий, пособий и других целевых выплат.
РО 2.3.Осуществлять прием платежей за коммунальные и другие услуги.
РО 2.4. Формировать отчеты.
ПК 3. Предоставление непочтовых услуг
ПМ 3. Предоставление непочтовых услуг
РО 3.1. Осуществлять реализацию товаров народного потребления, знаков почтовой оплаты.
РО 3.2. Осуществлять прием миграционных уведомлений.
Квалификация "4S07150502 – Техник почтовой связи"
ПК 1. Организовать работы по предоставлению услуг почтовой связи
ПМ 1. Организация работ по предоставлению услуг почтовой связи
РО 1.1. Обеспечивать производственно-технологические процессы отделений почтовой связи.
РО 1.2. Оказывать интернет-услуги в пунктах коллективного доступа.
РО 1.3. Вести учет и контролировать кассовые операции в отделении почтовой связи.
ПК 2. Продвигать услуги почтовой связи на потребительском рынке
ПМ 2. Продвижение услуг и почтовой связи на потребительском рынке
РО 2.1. Исследовать рынок услуг почтовой связи.
РО 2.2. Решать задачи маркетинга и рекламы услуг почтовой связи

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07141001 - Пошта байланысының операторы" біліктілігі
КҚ 1. Пошта және байланыс қызметтерін ұсыну
КМ 1. Пошта және байланыс қызметтерін ұсыну
ОН 1.1. Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормалар мен ережелердің және нұсқаулықтардың талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Клиенттерге қызмет көрсету стандарттарын, пошта байланысы қызметтерін ұсыну қағидаларын, ұйымның жергілікті нормативтік актілерін қолдану және сақтау.
ОН 1.3. Ішкі және халықаралық пошта жөнелтілімдерін қабылдауды және тапсыруды жүзеге асырады.
ОН 1.4. Пошта жөнелтілімдерін өңдеуді, сұрыптауды және жіберуді орындау.
ОН 1.5. Мерзімді басылымдарды тарату.
ОН 1.6. Жеделхаттар мен телеграф хабарламаларын қабылдау, тарату
өңдеу және жеткізіп беру.
КҚ 2. Пошта-банк қызметтерін ұсыну
КМ 2. Пошта-банк қызметтерін ұсыну
ОН 2.1. Арнайы бағдарламалар арқылы ақшалай аударымдарды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Зейнетақы, жәрдемақы және басқа да мақсатты төлемдер жасауды жүзеге асыру.
ОН 2.3. Коммуналдық және басқа да қызметтер үшін төлемдерді қабылдауды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Есеп жасауды қалыптастыру.
КҚ 3. Поштадан тыс қызметтерді ұсыну
КМ 3. Поштадан тыс қызметтерді ұсыну
ОН 3.1. Халық тұтынатын тауарларды, пошта төлем белгілерін сатуды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Көші-қон хабарламаларын қабылдауды жүзеге асыру.
"4S07150502 – Пошта байланыс технигі" біліктілігі
КҚ 1. Пошта байланысы қызметтерін ұсыну жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 1. Пошта байланысы қызметтерін ұсыну бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 1.1. Пошта байланысы бөлімшелерінің өндірістік-технологиялық үрдістерін қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Ұжымдық пункттерде интернет-қызметтер көрсету.
ОН 1.3. Пошта байланыс бөлімшесінде кассалық операцияларды есепке алуды жүргізу және бақылау.
КҚ 2. Пошта байланысы қызметтерін тұтыну нарығында дамыту
КМ 2. Пошта байланысы қызметтерін тұтыну нарығында дамыту
ОН 2.1. Пошта қызметтері нарығын зерттеу.
ОН 2.2. Пошта байланысы қызметтерінің маркетингі мен жарнамасы міндеттерін шешу.

РО 2.3. Выбирать технологии для предоставления услуг почтовой связи в соответствии с заказами потребителей.
РО 2.4. Заключать торговые сделки, торговые (коммерческие) и страховые договоры при осуществлении деятельности организации почтовой связи.
ПК 3. Осуществлять техническую эксплуатацию средств почтовой связи
ПМ 3. Техническая эксплуатация средств почтовой связи
РО 3.1. Применять средства механизации и автоматизации почтовой связи.
РО 3.2. Соблюдать правила безопасной эксплуатации контрольно-кассовой техники.
РО 3.3.Использовать метрологическое оборудование и франкировальные машины.
РО 3.4.Обеспечивать информационный обмен между объектами почтовой связи по почтовым переводам и регистрируемым почтовым отправлениям.
ПК 4. Осуществлять техническую эксплуатацию сетей почтовой связи
ПМ 4. Техническая эксплуатация сетей почтовой связи
РО 4.1. Обеспечивать экспедирование периодической печати.
РО 4.2.Осуществлять обработку, обмен и транспортировку почтовых отправлений.
ПК 5. Обеспечивать безопасность почтовой связи
ПМ 5. Обеспечение безопасности почтовой связи
РО 5.1.Обеспечивать техническую безопасность работы отделения почтовой связи и рабочих мест.
РО 5.2.Обеспечивать сохранность почтовых отправлений, условных ценностей и денежных средств на объектах почтовой связи.
РО 5.3.Использовать программно-аппаратные средства защиты информации почтовой связи.
Приложение 165 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07150100 – Технология машиностроения (по видам)"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0715 Механика и металлообработка
Специальность:
07150100 – Технология машиностроения (по видам)
Квалификация:

ОН 2.3. Тұтынушылардың тапсырыстарына сәйкес пошта байланысы қызметтерін ұсыну үшін технологияларды таңдау.
ОН 2.4. Пошта байланысы ұйымының қызметі барысында сауда мәмілелерін, сауда (коммерциялық) және сақтандыру шарттарын жасасу.
КҚ 3. Пошта байланысы құралдарын техникалық пайдалануды жүзеге асыру
КМ 3. Пошта байланысы құралдарын техникалық пайдалану
ОН 3.1. Пошта байланысын механикаландыру және автоматтандыру құралдарын қолдану.
ОН 3.2. Бақылау-касса техникасын қауіпсіз пайдалану қағидаларын сақтау.
ОН 3.3. Метрологиялық жабдықтар мен франкирлеу машиналарын пайдалану.
ОН 3.4. Пошта аударымдары мен тіркелетін пошта жөнелтілімдері бойынша пошта байланысы объектілері арасында ақпараттық алмасуды қамтамасыз ету.
КҚ 4. Пошта байланысы желілерін техникалық пайдалануды жүзеге асыру
КМ 4. Пошта байланысы желілерін техникалық пайдалану
ОН 4.1. Мерзімді баспасөзді экспедициялауды қамтамасыз ету.
ОН 4.2. Пошта жөнелтілімдерін өңдеуді, айырбастауды және тасымалдауды жүзеге асыру.
КҚ 5. Пошта байланысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 5. Пошта байланысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ОН 5.1. Пошта байланысы бөлімшесі жұмысының және жұмыс орындарының техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 5.2. Пошта байланысы объектілерінде пошта жөнелтілімдерінің, шартты құндылықтар мен ақша қаражатының сақталуын қамтамасыз ету.
ОН 5.3. Пошта байланысы ақпаратын қорғаудың бағдарламалық-аппараттық құралдарын пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
165-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07150100 – Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0715 Механика және металл өңдеу
Мамандығы:
07150100 – Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07150101 – Слесарь-ремонтник"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по ремонту технологического оборудования
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по ремонту технологического оборудования
РО 1.1. Подготовить рабочее место для ремонтных работ.
РО 1.2. Использовать рабочий, мерительный и обрабатывающий инструмент, оптические приборы и приспособления.
РО 1.3. Пользоваться рабочими чертежами и средствами метрологии.
РО 1.4. Применять правила и инструкции по работе с металлорежущими станками.
РО 1.5. Использовать техническую документацию (рабочие чертежи, технологические карты).
ПК 2. Идентифицировать заготовки для ремонта на соответствие конструкторско-технологической документации
ПМ 2. Определение соответствия заготовок конструкторско-технологической документации
РО 2.1. Использовать в работе техническую документацию (конструкторскую и технологическую).
РО 2.2. Использовать систему допусков и посадок, параметры шероховатости обозначения на рабочих чертежах.
РО 2.3. Проводить анализ исходных данных для выполнения слесарной обработки.
РО 2.4. Применять различные виды материалов в зависимости от их физических и химических свойств.
ПК 3. Выполнять технологические операций по ремонту согласно технологическому процессу
ПМ 3. Выполнение технологических операций по ремонту согласно технологическому процессу
РО 3.1. Подготовить рабочее место для проведения технологических операции по ремонту и поддерживать его в соответствии с требованиями охране труда и технике безопасности.
РО 3.2. Проводить анализ исходных данных для ремонта оборудования (чертеж, схема, узел, механизм).
РО 3.3. Определять межоперационные припуски и допуски на ремонтные размеры.
РО 3.4. Использовать слесарный инструмент и приспособления для сборки и разборки узлов и механизмов.
РО 3.5. Выполнять слесарные, простые сборочные, обрабатывающие операции в соответствии с требованиями технологического процесса.
ПК 4. Диагностировать состояние узлов и механизмов и контролировать качество выполненной слесарно-ремонтной обработки
ПМ 4. Диагностирование узлов и механизмов машин и оборудования, контроль качества выполненной слесарно-ремонтной обработки

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07150101 – Жөндеуші-слесарь" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық жабдықтарды жөндеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Технологиялық жабдықтарды жөндеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Жөндеу жұмыстары үшін жұмыс орнын дайындау.
ОН 1.2. Жұмыс, өлшеу және өңдеу құралдарын, оптикалық аспаптар мен құрылғыларды пайдалану.
ОН 1.3. Жұмыс сызбаларын және метрология құралдарын пайдалану.
ОН 1.4. Металл кесетін станоктармен жұмыс істеу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды қолдану.
ОН 1.5. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбалары, технологиялық карталар) пайдалану.
КҚ 2. Жөндеуге арналған дайындамалардың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін теңестіру
КМ 2.
Дайындамалардың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
ОН 2.1. Жұмыста техникалық құжаттаманы (конструкторлық және технологиялық) пайдалану.
ОН 2.2. Рұқсатнама мен отырғызу жүйесін, кедір-бұдырлық параметрлерін жұмыс сызбаларында белгілеуді қолдану.
ОН 2.3. Слесарлық өңдеуді орындау үшін бастапқы деректерге талдау жүргізу.
ОН 2.4. Физикалық және химиялық қасиеттеріне байланысты әртүрлі материалдарды қолдану.
КҚ 3. Технологиялық процеске сәйкес жөндеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 3. Технологиялық процеске сәйкес жөндеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
ОН 3.1. Жөндеу бойынша технологиялық операцияларды жүргізу үшін жұмыс орнын дайындау және еңбек қауіпсіздігі мен техникалық талаптарға сәйкес қолдау.
ОН 3.2. Жабдықты жөндеу үшін бастапқы деректерге талдау жүргізу (сызба, нобай, торап, механизм).
ОН 3.3. Жөндеу өлшемдеріне операцияаралық қосымша мен рұқсаттарды анықтау.
ОН 3.4. Тораптар мен механизмдерді құрастыру және бөлшектеу үшін слесарлық құрал мен көмекші құралдарды пайдалану.
ОН 3.5. Технологиялық процестің талаптарына сәйкес слесарлық, қарапайым құрастыру, өңдеу операцияларын орындау.
КҚ 4. Тораптар мен механизмдердің жай-күйін диагностикалау және орындалған слесарлық-жөндеу өңдеудің сапасын бақылау
КМ 4. Машиналар мен жабдықтардың тораптары мен механизмдерін диагностикалау, орындалған слесарлық-жөндеу өңдеудің сапасын бақылау

РО 4.1. Контролировать качество выполняемых работ при слесарной обработке деталей с помощью контрольно-измерительных инструментов.
РО 4.2. Диагностировать технического состояния простых узлов и механизмов согласно технической документацией.
РО 4.3. Проводить испытания различных механизмов и агрегатов средней сложности.
Квалификации "3W07150102 - Станочник широкого профиля"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по работе на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по работе на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках
РО 1.1. Использовать техническую документацию (рабочие чертежи, технологические карты).
РО 1.2. Проводить анализ исходных данных для выполнения обработки поверхностей заготовки на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках.
РО 1.3. Пользоваться различными видами обрабатывающего и измерительного инструмента.
РО 1.4. Применять оборудование согласно правилам эксплуатации и принципам использования.
ПК 2. Выполнение операций на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках согласно технологическому процессу
ПМ 2. Выполнение операций на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках согласно технологическому процессу
РО 2.1. Проводить регламентные работы по техническому обслуживанию токарных, сверлильных, фрезерных, шлифовальных станков в соответствии с технической документацией.
РО 2.2. Настраивать токарный, сверлильный, фрезерный и шлифовальные станки для обработки поверхностей заготовок простых деталей с точностью размеров по 12-14му квалитету.
РО 2.3. Выполнять технологические операции по токарной, сверлильной, фрезерной, шлифовальной обработке поверхностей заготовок простых деталей с точностью размеров по 12-14му квалитету.
РО 2.4. Пользоваться технологической оснасткой токарных, сверлильных, фрезерных, шлифовальных станков.
РО 2.5. Контролировать выпускаемую продукцию в соответствии с нормативной документацией.
Квалификация "3W07150103 - Оператор станков с программным управлением"
ПК 1. Проводить подготовительные действия для работы на станках с числовым программным управлением
ПМ 1. Проведение подготовительных действий
РО 1.1. Проводить подготовительно-заключительные работы.
РО 1.2. Производить ввод данных на станке с числовым программным управлением, с применением основ программирования.
РО 1.3. Устанавливать технологическую последовательность и режимы обработки.
ПК 2. Выполнять процесс обработки с пульта управления на станках с программным управлением
ПМ 2. Ведение процесса обработки

ОН 4.1. Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен бөлшектерді слесарлық өңдеу кезінде орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау.
ОН 4.2. Техникалық құжаттамаға сәйкес қарапайым тораптар мен механизмдердің техникалық жай-күйін диагностикалау.
ОН 4.3. Күрделілігі орташа әртүрлі механизмдер мен агрегаттарға сынақ жүргізу.
"3W07150102 – Кеңбейінді станокшы" біліктілігі
КҚ 1. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда жұмыс істеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда жұмыс істеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Техникалық құжаттаманы пайдалану (жұмыс сызбалары, технологиялық карталар).
ОН 1.2. Дайындаманың беттерін токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда өңдеу үшін бастапқы деректерге талдау жүргізу.
ОН 1.3. Өңдеу және өлшеу құралдарының әртүрлі түрлерін қолдану.
ОН 1.4. Жабдықты пайдалану ережелеріне және пайдалану қағидаттарына сәйкес қолдану.
КҚ 2. Технологиялық процеске сәйкес токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда операцияларды орындау
КМ 2. Технологиялық процеске сәйкес токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда операцияларды орындау
ОН 2.1. Техникалық құжаттамаға сәйкес токарлық, бұрғылау, фрезерлік, тегістеу станоктарына техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу.
ОН 2.2. 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін өңдеуге арналған токарлық, бұрғылау, фрезерлік және тегістеу станоктарын реттеу.
ОН 2.3. 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін токарлық, бұрғылау, фрезерлік, ажарлау бойынша технологиялық операцияларды орындау.
ОН 2.4. Токарлық, бұрғылау, фрезерлік, ажарлау станоктарының технологиялық жабдықтарын пайдалану.
ОН 2.5. Нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес шығарылатын өнімді бақылау.
"3W07150103 - Бағдарламалық басқарылатын станоктардың операторы" біліктілігі
КҚ 1. Сандық бағдарламамен басқарылатын станоктарда жұмыс істеу үшін дайындық әрекеттерін жүргізу
КМ 1. Дайындық іс-әрекеттерін жүргізу
ОН 1.1. Дайындық-қорытынды жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.2. Бағдарламалау негіздерін қолдана отырып, есептік басқару бағдарламасы машинасында деректерді енгізу.
ОН 1.3. Технологиялық реттілік пен өңдеу режимдерін орнату.
КҚ 2. Бағдарламалық басқару станоктарда басқару пультінен өңдеу процесін орындау
КМ 2. Өңдеу процесін жүргізу

РО 2.1. Контролировать процесс обработки с пульта управления деталей на станках с программным управлением.
РО 2.2. Контролировать обработку поверхности деталей контрольно-измерительными приборами и инструментами.
РО 2.3. Устранять неполадки в работе инструмента и приспособлений.
РО 2.4. Выполнять подналадку узлов и механизмов в процессе работы.
ПК 3. Проводить подготовительные работы для выполнения наладки станков и манипуляторов с программным управлением
ПМ 3. Ведение подготовительных работ для выполнения наладки
РО 3.1. Использовать конструкторскую и технологическую документацию.
РО 3.2. Выполнять технологические расчеты, связанные с наладкой обслуживаемых станков с программным управлением.
ПК 4. Выполнять наладочные работы согласно конструкторской документации, кинематических схем и технологических карт
ПМ 4. Проведение наладочных работ
РО 4.1. Проводить наладку станков с программным управлением.
РО 4.2. Производить технический осмотр и текущий ремонт станка.
РО 4.3. Выполнять наладочную обработку деталей.
Квалификация "3W07150104 - Контролер станочных работ"
ПК 1. Проводить подготовку для контроля качества изготовления простых деталей
ПМ 1. Подготовка и проверка исправности средств контроля деталей
РО 1.1. Подготовить рабочее место и универсальные контрольно-измерительные инструменты к выполнению контроля качества деталей.
РО 1.2. Контролировать размеры, отклонения формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости обработанных поверхностей простых деталей.
РО 1.3. Оформить документацию на принятые и забракованные детали.
ПК 2. Идентифицировать детали на соответствие конструкторско-технологической документации
ПМ 2. Определение соответствия качества детали
РО 2.1. Определять метод получения заготовок
РО 2.2. Пользоваться сопроводительной документацией на заготовки, комплектующие детали и сборочные единицы.
ПК 3. Контролировать качество изготовления деталей средней сложности
ПМ 3. Проведение контроля заданных технических требований к деталям
РО 3.1. Подготовить к работе универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления.
РО 3.2. Контролировать размеры, параметры резьбовых поверхностей, отклонения формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости обработанных поверхностей деталей средней сложности.
РО 3.3. Пользоваться чертежами и технической документацией на детали средней сложности.
РО 3.4. Определять степень годности по результатам контроля деталей средней сложности.
ПК 4. Контролировать качество сборки простых сборочных единиц и изделий
ПМ 4. Проведение контроля качества выпускаемой продукции

ОН 2.1. Бағдарламалық басқарылатын станоктарда бөлшектерді басқару пультінен өңдеу процесін бақылау.
ОН 2.2. Бақылау-өлшеу аспаптарымен және құралдармен бөлшектердің бетін өңдеуді бақылау.
ОН 2.3. Құрал мен құрылғылардың жұмысындағы ақауларды жою.
ОН 2.4. Жұмыс барысында механизмдер мен қодырғыларды қайта реттеуді орындау.
КҚ 3. Бағдарламалық басқарылатын станоктар мен манипуляторларды реттуді орындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 3. Реттеуді орындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 3.1. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы пайдалану.
ОН 3.2. Қызмет көрсетілетін бағдарламаланған машиналарды реттеуге байланысты технологиялық есептеулерді орындау.
КҚ 4. Конструкторлық құжаттамаға, кинематикалық схемалар мен Технологиялық карталарға сәйкес жөндеу жұмыстарын орындау
КМ 4. Жөндеу жұмыстарын жүргізу
ОН 4.1. Бағдарламалық басқарылатын станоктарды баптауды жүргізу.
ОН 4.2. Станокқа техникалық тексеру және ағымдағы жөндеу жүргізу.
ОН 4.3. Бөлшектерді реттеп өңдеуді орындау.
"3W07150104 - Станоктық жұмыстарды бақылаушы" біліктілігі
КҚ 1. Қарапайым бөлшектерді дайындау сапасын бақылау үшін дайындық жүргізу
КМ 1. Бөлшектерді бақылау құралдарының жарамдылығын дайындау және тексеру
ОН 1.1. Жұмыс орнын және әмбебап бақылау-өлшеу құралдары бөлшектердің сапасын бақылауды орындауға дайындау.
ОН 1.2. Өлшемдерді, пішіннің ауытқуын және беттердің өзара орналасуын, қарапайым бөлшектердің өңделген беттерінің кедір-бұдырын бақылау.
ОН 1.3. Қабылданған және жарамсыз бөлшектерге құжаттама жасау.
КҚ 2. Бөлшектерді конструкторлық-технологиялық құжаттаманың сәйкестігіне анықтау
КМ 2. Бөлшектердің сапасының сәйкестігін анықтау
ОН 2.1. Дайындамаларды алу әдісін анықтау
ОН 2.2. Бланкілерге, компоненттер бөліктеріне және құрастыру қондырғыларына ілеспе құжаттаманы қолдану.
КҚ 3. Күрделілігі орташа бөлшектерін дайындау сапасын бақылау
КМ 3. Бөлшектерге қойылатын берілген техникалық талаптарға бақылау жүргізу
ОН 3.1. Жұмысқа әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен жабдықтарын дайындау.
ОН 3.2. Бұрандалы беттердің өлшемдерін, параметрлерін, беттердің пішіні мен өзара орналасуын, күрделілігі орташа бөлшектердің өңделген беттерінің кедір-бұдырлығын бақылау.
ОН 3.3. Күрделілігі орташа бөлшектерге сызбалар мен техникалық құжаттаманы пайдалану.
ОН 3.4. Күрделілігі орташа бөлшектерді бақылау нәтижелері бойынша жарамдылық дәрежесін анықтау.
КҚ 4. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының сапасын бақылау
КМ 4. Шығарылатын өнімнің сапасына бақылау жүргізу

РО 4.1. Пользоваться сборочными чертежами и технической документацией на сборочные единицы и изделия.
РО 4.2. Выявлять погрешности и дефекты сборки сборочных единиц и изделий.
РО.4.3. Выбирать шаблоны и калибры для контроля сборочных единиц и изделий.
РО 4.4. Определять степень годности по результатам контроля сборочных единиц и изделий.
Квалификация "4S07150105 - Техник-технолог"
ПК 1. Выполнять подготовку первичной технологической документации и технологического оборудования
ПМ 1. Подготовка документации и оборудования
РО 1.1. Выбирать метод получения заготовок и схемы их базирования.
РО 1.2. Устанавливать пооперационный маршрут изготовления деталей и контролировать по всем операциям технологической последовательности.
РО 1.3. Составлять карты технологического процесса, маршрутные и материальные карты, ведомости оснастки и на иную технологическую документацию.
ПК 2. Разрабатывать технологических процессов обработки на станках с числовым программным управлением
ПМ 2. Разработка технологических процессов обработки на станках с числовым программным управлением
РО 2.1. Составлять маршруты изготовления деталей и проектировать технологические операции.
РО 2.2. Разрабатывать и внедрять управляющие программы обработки деталей.
РО 2.3. Использовать системы автоматизированного проектирования технологических процессов обработки деталей на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках.
ПК 3. Сопровождать технологический процесс
ПМ 3. Сопровождение технологического процесса
РО 3.1. Использовать основное технологическое оборудование.
РО 3.2. Пользоваться типовыми технологическими процессами и режимами производства.
РО 3.3. Разрабатывать технологический процесс выпускаемой продукции.
ПК 4. Выбирать и проводить надежные методы контроля
ПМ 4. Проведение контроля качества выпускаемой продукции
РО 4.1. Выявлять причины брака продукции.
РО 4.2. Разрабатывать технически обоснованные нормы времени, рассчитывать по детальные и пооперационные нормативы.
РО 4.3. Определять нормы расхода сырья, материалов, инструмента, топлива и энергии.
РО 4.4. Контролировать качество обработки деталей на металлорежущих станках.
Квалификации "4S07150106 - Техник-механик"
ПК 1. Выполнять подготовительные работы для ремонта технологического оборудования
ПМ 1. Выполнение мероприятий для подготовки ремонта технологического оборудования
РО 1.1. Разрабатывать календарные планы (графики) осмотров, проверок и ремонта оборудования, заявки на централизованное выполнение капитальных ремонтов.
РО 1.2. Оформлять документацию на сдачу –приемку оборудования в ремонт и в процессе проведения ремонтных работ.

ОН 4.1. Құрастыру сызбаларын және құрастыру бірліктері мен бұйымдарына техникалық құжаттаманы пайдалану.
ОН 4.2. Құрастыру бірліктері мен бұйымдарын құрастырудың қателіктері мен ақауларын анықтау.
ОН 4.3. Құрастыру бірліктері мен бұйымдарын бақылау үшін шаблондар мен іріктеуді таңдау.
ОН 4.4. Құрастыру бірліктері мен бұйымдарын бақылау нәтижелері бойынша жарамдылық дәрежесін анықтау.
"4S07150105 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Бастапқы технологиялық құжаттаманы және технологиялық жабдықты дайындауды орындау
КМ 1. Құжаттама мен жабдықтарды дайындау
ОН 1.1. Дайындамаларды алу әдісін және олардың орналасу схемаларын таңдау.
ОН 1.2. Бөлшектерді дайындаудың операциялық бағытын белгілеу және технологиялық реттіліктің барлық операциялары бойынша бақылау.
ОН 1.3. Технологиялық процестің карталарын, маршруттық және материалдық карталарды, жабдықтау ведомостарын және өзге де технологиялық құжаттаманы жасау.
КҚ 2. Сандық басқару бағдарламасы бар станоктарда өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу.
КМ 2. Сандық басқару бағдарламасы бар станоктарда өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу
ОН 2.1. Бөлшектерді дайындау бағыттарын құру және технологиялық операцияларды жобалау.
ОН 2.2. Бөлшектерді өңдеудің басқару бағдарламаларын әзірлеу және енгізу
ОН 2.3. Бөлшектерді токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т. б. станоктарда өңдеудің технологиялық процестерін автоматтандырылған жобалау жүйесінде пайдалану.
КҚ 3. Технологиялық процесін сүйемелдеу
КМ 3. Технологиялық процесті сүйемелдеу
ОН 3.1. Негізгі технологиялық жабдықты пайдалану.
ОН 3.2. Типтік технологиялық процестерді және өндіріс режимдерін қолдану.
ОН 3.3. Шығарылатын өнімнің технологиялық процесін әзірлеу.
КҚ 4. Бақылаудың сенімді әдістерін таңдау және жүргізу
КМ 4. Шығарылатын өнімнің сапасына бақылау жүргізу
ОН 4.1. Өнімнің ақау себептерін анықтау.
ОН 4.2. Техникалық негізделген уақыт нормаларын әзірлеу, толық және операциялық нормативті есептеу.
ОН 4.3. Шикізат, материалдар, құрал-саймандар, жанармай және энергия шығынының нормаларын анықтау.
ОН 4.4. Металл кесетін станоктарда бөлшектерді өңдеу сапасын бақылау.
"4S07150106 - Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық жабдықтарды жөндеу үшін дайындық жұмыстарын орындау
КМ 1. Технологиялық жабдықты жөндеуге дайындау үшін іс-шараларды орындау
ОН 1.1. Жабдықтарды қарап, тексерудің және жөндеудің күнтізбелік жоспарларын (кестелерін), күрделі жөндеудің орталықтандырылған өтінімдерді әзірлеу.
ОН 1.2. Жабдықты жөндеуге тапсыру –қабылдау және жөндеу жұмыстарын жүргізу процесінде құжаттаманы ресімдеу.

РО 1.3. Разрабатывать технологический маршрут и технологический процесс ремонта узлов и агрегатов оборудования.
РО 1.4. Производить сортировку деталей и узлов с составлением дефектной ведомости и заявкой на запасные части и материалы.
ПК 2. Осуществлять техническое обслуживание и правильную эксплуатацию оборудования и оснастки
ПМ 2. Осуществление технического обслуживания и правильную эксплуатацию оборудования и оснастки
РО 2.1. Разрабатывать планы и графики технического осмотра и обслуживания оборудования и оснастки.
РО 2.2. Направлять оборудование на ремонт и приемку после ремонта.
РО 2.3. Принимать по комплектности и соответствие паспортным данным новое оборудование.
ПК 3. Осуществлять планово-предупредительный ремонт оборудования
ПМ 3. Осуществляет планово-предупредительный ремонт оборудования
РО 3.1. Выявлять причины преждевременного выхода из строя оборудования и продолжительности простоев, связанных с техническим состоянием оборудования.
РО 3.2. Разрабатывать типовой технологический процесс ремонта оборудования в зависимости от вида ремонта.
РО 3.3. Выполнять организацию ремонта оборудования согласно разработанного технологического процесса.
РО 3.4. Производить экономические расчеты по нормированию ремонтных работ и определению численности рабочих.
ПК 4. Выполнять диагностику, регулировку, наладку и испытание оборудования
ПМ 4. Выполнение диагностики, регулировки, наладки и испытание оборудования
РО 4.1. Диагностировать оборудования после ремонта.
РО 4.2. Производить обкатку и испытание оборудования различными методами.
РО 4.3. Регулировать узлы и механизмы оборудования после ремонта.
РО 4.4. Производить плановую проверку оборудования на точность.
Приложение 167 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07150200 - Точное машиностроение"

ОН 1.3. Жабдықтың тораптары мен агрегаттарын жөндеудің технологиялық бағытын және технологиялық процесін әзірлеу.
ОН 1.4. Бөлшектер мен тораптарды ақаулы тізімдеме және қосалқы бөлшектер мен материалдарға өтінім жасай отырып сұрыптауды жүргізу.
КҚ 2. Жабдықтар мен құрал-саймандарға техникалық қызмет көрсетуді және дұрыс пайдалануды жүзеге асыру
КМ 2. Жабдықтар мен құрал-саймандарға техникалық қызмет көрсетуді және дұрыс пайдалануды жүзеге асыру
ОН 2.1. Жабдықтар мен жарақтарға техникалық қарау және қызмет көрсету жоспарлары мен кестелерін әзірлеу.
ОН 2.2. Жабдықты жөндеуге және жөндеуден кейін қабылдауға жіберу.
ОН 2.3. Төлқұжат және жиынтық мәліметтеріне сәйкес жаңа жабдықты қабылдау.
КҚ 3. Жабдықтардың жоспарлы-алдын ала жөндеуді жүзеге асыру
КМ 3. Жабдықтардың жоспарлы-алдын ала жөндеуді жүзеге асыру
ОН 3.1. Жабдықтың мерзімінен бұрын істен шығу себептерін және жабдықтың техникалық жай-күйіне байланысты тоқтап қалу ұзақтығын анықтау.
ОН 3.2. Жөндеу түріне байланысты жабдықты жөндеудің типтік технологиялық процесін әзірлеу.
ОН 3.3. Әзірленген технологиялық процеске сәйкес жабдықты жөндеуді ұйымдастыруды орындау.
ОН 3.4. Жөндеу жұмыстарын нормалау және жұмысшылардың санын анықтау бойынша экономикалық есептеулер жүргізу.
КҚ 4. Жабдықты диагностикалау, баптау, іске қосу және сынақтан өткізу
КМ 4. Жабдықты диагностикалау, реттеу, баптау және сынау
ОН 4.1. Жөндеуден кейін жабдықты диагностикалау.
ОН 4.2. Әр түрлі әдістермен жабдықты сынау және жүргізу.
ОН 4.3. Жөндеуден кейін жабдықтың тораптары мен механизмдерін реттеу.
ОН 4.4. Жабдықтың дәлдігіне жоспарлы түрде тексеру жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
167-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07150200 - Нақты машина жасау" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

180/4320-240/57604
120/2880-180/43204
6
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
7
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Всего
206/4944-274/6576
138/3312-206/4944
1 Перечень общеобразовательных дисциплин определяется на основе Государственного общеобязательного стандарта технического и профессионального образования. По усмотрению организации образования общеобразовательные дисциплины интегрируются в базовые и/или профессиональные модули.
2 По усмотрению организации образования базовые модули интегрируются в профессиональные модули.
При освоении квалификации специалиста среднего звена с присвоением рабочей квалификации в рамках одной образовательной программы, базовые модули не дублируются.
3 Определяется в зависимости от сложности и (или) количества квалификаций.
4 Определяется в зависимости от объема учебного времени, отведенного для уровня квалифицированных рабочих кадров.
Приложение 168 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "07150200 - Точное машиностроение"
Сноска. Приказ дополнен приложением 152-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 18.01.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Базовые и профессиональные компетенции
Базовые и профессиональные модули
Результаты обучения
Базовые модули
БК 1. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 1. Развитие и совершенствование физических качеств
РО 1.1. Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
РО 1.2. Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
БК 2. Применять информационно- коммуникационные и цифровые технологии в профессиональной деятельности
БМ 2. Применение информационно-коммуникационных и цифровых технологий
РО 2.1. Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.
РО 2.2. Использовать услуги информационно-справочных и интерактивных веб-порталов.
БК 3. Применять базовые знания экономики и основ предпринимательства в профессиональной деятельности
БМ 3. Применение базовых знаний экономики и основ предпринимательства
РО 3.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.

180/4320-240/57604
120/2880-180/43204
6
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
7
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Барлығы
206/4944-274/6576
138/3312-206/4944
1 Жалпы білім беретін пәндердің тізімі Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты негізінде анықталады. Білім беру ұйымының қалауы бойынша жалпы білім беретін пәндер базалық және/немесе кәсіптік модульдерге біріктіріледі.
2 Білім беру ұйымының қалауы бойынша базалық модульдер кәсіптік модульдерге біріктіріледі.
Бір білім беру бағдарламасы шеңберінде жұмыс біліктілігін бере отырып, орта буын маманның біліктілігін игеру кезінде базалық модульдер қайталанбайды.
3 Біліктіліктің күрделілігіне және (немесе) санына байланысты анықталады.
4 Білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін бөлінген оқу уақытының көлеміне байланысты анықталады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
168-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07150200 - Нақты машина жасау" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарлары 152-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.01.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Базалық және кәсіптік модульдер
Оқыту нәтижелері
Базалық модульдер
БҚ 01. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 01. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
ОН 1.1. Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
ОН 1.2. Дене қасиеттер мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
БҚ 02. Кәсіптік қызметте ақпараттық- коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдан
БМ 02. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
ОН 2.1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
ОН 2.2. Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
БҚ 03. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
БМ 03. Экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
ОН 3.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 3.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.

РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07150201 - Слесарь-сборщик"
ПК 01. Проводить подготовительные работы по слесарно-сборочным работам
ПМ 01. Проведение подготовительных работ по слесарно-сборочным работам
РО 1.1. Читать конструкторскую и технологическую документацию (чертежи, карты технологического процесса, схемы, спецификации).
РО 1.2. Готовить материалы, приспособления, слесарно-сборочные инструменты и контрольно-измерительное оборудование к работе в соответствии со сборочным чертежом, картой технологического процесса.
РО 1.3. Организовывать рабочее место согласно правилам охраны труда, промышленной безопасности и требованиям производственной санитарии.
РО 1.4. Выполнять расчеты и эскизы, необходимые при сборке изделия.
РО 1.5. Производить обдувку воздухом деталей перед сборкой.
РО 1.6. Выполнять такелажные работы с использованием грузоподъемных механизмов.
ПК 02. Выполнять технологические операции по слесарной обработке деталей, сборке узлов, механизмов и изделий точного машиностроения
ПМ 02. Выполнение технологических операций по слесарной обработке деталей, сборке узлов, механизмов и изделий точного машиностроения
РО 2.1. Выполнять слесарную обработку деталей в соответствии с требованиями к параметрам готового изделия.
РО 2.2. Выполнять сборку простых узлов (несущей конструкции) по сборочному чертежу и в строгом соответствии с требованиями технологической карты.
РО 2.3. Производить смазку и герметику узлов и механизмов определенным видом смазочного материала в строгом соответствии с требованиями технологической карты.
РО 2.4. Производить регулировку и испытания узлов, механизмов и изделий точного машиностроения.
ПК 03. Выполнять контроль качества выполненной сборки.
ПМ 03. Контроль качества выполненной сборки.

ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07150201 - Құрастырушы-слесарь" біліктілігі
КҚ 01. Слесарлық-құрастыру жұмыстары бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
КМ 01. Слесарлық-құрастыру жұмыстары бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.1. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы (сызбалар, технологиялық процестің карталары, схемалар, ерекшеліктер) оқу.
ОН 1.2. Материалдарды, бұйымдарды, слесарлық-құрастыру құралдары мен бақылау-өлшеу жабдығын құрастыру сызбасына, технологиялық процестің картасына сәйкес жұмысқа дайындау.
ОН 1.3. Жұмыс орнын еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелеріне және өндірістік санитария талаптарына сәйкес ұйымдастыру.
ОН 1.4. Өнімді жинау кезінде қажетті есептеулер мен эскиздерді орындау.
ОН 1.5. Құрастыру алдында бөлшектерді ауамен үрлеу.
ОН 1.6. Жүк көтергіш механизмдерді пайдалана отырып, такелаждық жұмыстарды орындау.
КҚ 02. Бөлшектерді слесарлық өңдеу, тораптарды, механизмдерді және нақты машина жасау бұйымдарын құрастыру жөніндегі технологиялық операцияларды орындау
КМ 02. Бөлшектерді слесарлық өңдеу, тораптарды, механизмдерді және нақты машина жасау бұйымдарын құрастыру жөніндегі технологиялық операцияларды орындау.
ОН 2.1. Дайын өнімнің параметрлеріне қойылатын талаптарға сәйкес бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындау.
ОН 2.2. Құрастыру сызбасы бойынша және технологиялық карта талаптарына қатаң сәйкестікте қарапайым тораптарды (көтергіш құрылымды) құрастыруды орындау.
ОН 2.3. Технологиялық карта талаптарына қатаң сәйкестікте майлау материалының белгілі бір түрімен тораптар мен механизмдерді майлау және герметикалау.
ОН 2.4. Нақты машина жасау тораптарын, механизмдерін және бұйымдарын реттеу мен сынауды жүргізу.
КҚ 03. Орындалған құрастырудың сапасын бақылауды орындау.
КМ 03. Орындалған құрастырудың сапасын бақылау.

РО 3.1. Оценивать параметры обработанной детали на соответствие нормам и требованиям технической документации, используя типовой измерительный инструмент соответствующего класса точности.
РО 3.2. Проводить диагностику и мониторинг правильности электрических соединений по принципиальным схемам с помощью измерительных приборов.
РО 3.3. Выбирать способ устранения дефектов сборки.
РО 3.4. Исправлять дефекты при сборке функционального узла, механизмов и изделий.
РО 3.5. Производить проверку герметизацию сборки.
Квалификация "4S 07150202 - Техник-механик"
ПК 01. Разрабатывать технологический процесс изготовления деталей машин
ПМ 01. Разработка технологических процессов изготовления деталей, узлов, механизмов и изделий точного машиностроения
РО 1.1. Использовать конструкторскую документацию при разработке технологических процессов изготовления деталей.
РО 1.2. Проектировать макеты оборудования и комплектующих материалов в соответствии с установленными техническими
параметрами.
РО 1.3. Готовить детальные оценки количества и стоимости материальных и трудовых затрат, необходимых для производства и монтажа оборудования в соответствии с установленными спецификациями.
РО 1.4. Использовать системы автоматизированного проектирования технологических процессов обработки деталей.
ПК 02 Обеспечивать технический контроль эксплуатации и технического сопровождения техники
ПМ 02. Эксплуатация и техническое сопровождение техники точного машиностроения
РО 2.1. Контролировать работы по настройке, регулировке и проведению испытаний устройств, блоков и приборов электронной техники.
РО 2.2. Контролировать монтаж и наладку устройств, блоков и приборов электронной техники
РО 2.3. Контролировать соблюдение требований охраны труда, правил техники безопасности.
РО 2.4. Обеспечивать работы по монтажу и демонтажу устройств, блоков и приборов различных видов электронной техники под руководством инженера.
РО 2.5. Проводить диагностику и контролировать выполнение работ по ремонту различных видов электронной техники.
РО 2.6. Готовить документацию на ремонт электронной техники, осуществлять контроль технического состояния электронной техники, поступившего из ремонта.
ПК 03. Участвовать в организации производственной деятельности структурного подразделения.
ПМ 03. Участие в организации производственной деятельности структурного подразделения.
РО 3.1. Участвовать в планировании и организации работы структурного подразделения.
РО 3.2. Обеспечивать материальное и моральное стимулирование трудовой деятельности персонала.
РО 3.3. Участвовать в анализе процесса и результатов деятельности подразделения.

ОН 3.1. Тиісті дәлдік класының типтік өлшеу құралын қолдана отырып, өңделген бөліктің параметрлерін техникалық құжаттаманың нормалары мен талаптарына сәйкестігін бағалау.
ОН 3.2. Өлшеу құралдарын қолдана отырып, электр қосылыстарының дұрыстығына диагностика және мониторинг жүргізу.
ОН 3.3. Құрастыру ақауларын жою әдісін таңдау.
ОН 3.4. Функционалдық торапты, механизмдер мен бұйымдарды құрастыру кезіндегі ақауларды түзету.
ОН 3.5. Жинақтың герметикалығын тексеру.
"4S 07150202 - Техник-механик" біліктілігі
КҚ 01. Машина бөлшектерін дайындаудың технологиялық процесін әзірлеу.
КМ 01. Бөлшектерді, тораптарды, механизмдерді және нақты машина жасау бұйымдарын дайындаудың технологиялық процестерін әзірлеу.
ОН 1.1. Бөлшектерді дайындаудың технологиялық процестерін әзірлеу кезінде жобалық құжаттаманы қолдану.
ОН 1.2. Белгіленген техникалық талаптарға сәйкес жабдықтар мен жинақтаушы материалдардың макеттерін жобалау.
ОН 1.3. Белгіленген ерекшеліктерге сәйкес жабдықтарды өндіру және монтаждау үшін қажетті материалдық және еңбек шығындарының саны мен құнын егжей-тегжейлі бағалауды дайындау.
ОН 1.4. Бөлшектерді өңдеудің технологиялық процестерін автоматтандырылған жобалау жүйелерін қолдану.
КҚ 02. Техниканы пайдалану мен техникалық сүйемелдеуді техникалық бақылауды қамтамасыз ету.
КМ 02. Нақты машина жасау техникасын пайдалану және техникалық сүйемелдеу.
ОН 2.1. Электрондық техниканың құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын баптау, реттеу және сынау жұмыстарын бақылау.
ОН 2.2. Электрондық техника құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын монтаждау мен реттеуді бақылау.
ОН 2.3. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын бақылау.
ОН 2.4. Инженердің басшылығымен әр түрлі электронды техниканың құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын монтаждау және демонтаждау жұмыстарын қамтамасыз ету.
ОН 2.5. Диагностика жүргізу және электронды техниканың әр түрін жөндеу бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау.
ОН 2.6. Электрондық техниканы жөндеуге құжаттама дайындау, жөндеуден түскен электрондық техниканың техникалық жай-күйіне бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 03. Құрылымдық бөлімшенің өндірістік қызметін ұйымдастыруға қатысу.
КМ 03. Құрылымдық бөлімшенің өндірістік қызметін ұйымдастыруға қатысу.
ОН 3.1. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын жоспарлауға және ұйымдастыруға қатысу.
ОН 3.2. Персоналдың еңбек қызметін материалдық және моральдық ынталандыруды қамтамасыз ету.
ОН 3.3. Бөлімше қызметінің процесі мен нәтижелерін талдауға қатысу.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация " 3W0715030 -Токарь"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по токарной обработке деталей
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по токарной обработке деталей
РО 1.1. Подготовить рабочее место с соблюдением требований и правил техники безопасности, охраны труда и экологической безопасности.
РО 1.2. Читать конструктурско- технологическую документацию.
РО 1.3. Определять соответствие заготовки конструкторско-технологической документации.
РО1.4. Подготовить измерительные, режущие инструменты и оснастку к работе.
РО 1.5.Определять последовательность и оптимальные режимы обработки различных деталей
ПК 2.Выполнять токарную обработку на универсальных токарных станках
ПМ 2. Выполнение токарной обработки деталей на универсальных токарных станках
РО 2.1. Подготовить токарно-универсальный станок и режущие инструменты к работе.
РО 2.2. Выполнять токарную обработку деталей на универсальных токарных станках согласно технологическому процессу.
РО 2.3. Проверять качество обработанной детали и устранять брак.
ПК 3. Выполнять токарную обработку на токарно-карусельных станках
ПМ 3. Выполнение токарной обработки деталей на токарно-карусельных станках
РО 3.1. Подготовить токарно-карусельный станок и режущие инструменты к работе.
РО 3.2.Выполнять токарную обработку деталей на токарно-карусельных станках согласно технологическому процессу.
РО 3.3 . Проверять качество обработанной детали и устранять брак при обработке на токарно-карусельных станках.
ПК 4. Выполнять токарную обработку на токарно-револьверных станках
ПМ 4. Выполнение токарной обработки деталей на токарно- револьверных станках
РО 4.1. Подготовить токарно-револьверный станок и режущие инструменты к работе.
РО 4.2. Выполнять обработку деталей на токарно-револьверных станках согласно технологическому процессу.
РО 4.3. Проверять качество обработанной детали и устранять брак при обработке на токарно- револьверных станках.
ПК 5. Обрабатывать изделия на токарно-расточных станках
ПМ 5. Обработка изделий на токарно-расточных станках

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W0715030 -Токарь" біліктілігі
КҚ 1. Токарлық өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Токарлық өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Еңбек қорғау , экологиялық қауіпсіздік және қауіпсіздік техникасының талаптарын орындай отырып жұмыс орнын дайындау.
ОН 1.2. Конструкторлық- технологиялық құжаттарды оқу.
ОН 1.3.Дайындаманың конструкторлық- технологиялық құжатқа сәйкестігін анықтау.
ОН1.4.Өлшеу, кесу құралдары мен жабдықтарын жұмысқа дайындау.
ОН 1.5.Бөлшектерді токарлық өңдеудің реттілігі мен ұтымды кесу режимдерін анықтау.
КҚ 2.Әмбебап токарлық станоктарда бөлшектерді токарлық өңдеу жұмыстарын орындау
КМ 2. Әмбебап токарлық станоктарда бөлшектерді токарлық өңдеу жұмыстарын орындау
ОН 2.1.Әмбебап токарлық станок пен кесу құралдарын жұмысқа дайындау.
ОН 2.2.Технологиялық үрдіске сәйкес токарлық өңдеу жұмыстарын әмбебап токарлық станоктарда орындау.
ОН 2.3. Өңделінген бөлшектің сапасын тексеру және қажет болған жағдайда ақауды жою.
КҚ 3.Айналмалы токарлық станоктарда бөлшектерді токарлық өңдеу жұмыстарын орындау
КМ 3.Айналмалы токарлық станоктарда бөлшектерді токарлық өңдеу жұмыстарын орындау
ОН 3.1. Айналмалы токарлық станок пен кесу құралдарын жұмысқа дайындау.
ОН3.2. Технологиялық үрдіске сәйкес токарлық өңдеу жұмыстарын айналмалы токарлық станоктарда орындау.
ОН 3.3 . Айналмалы токарлық станокта өңделінген бөлшектің сапасын тексеру және қажет болған жағдайда ақауды жою.
КҚ 4.Тапаншалы токарлық станоктарда бөлшектерді токарлық өңдеу жұмыстарын орындау
КМ 4. Тапаншалы токарлық станоктарда бөлшектерді токарлық өңдеу жұмыстарын орындау
ОН 4.1. Тапаншалы токарлық станок пен кесу құралдарын жұмысқа дайындау.
ОН 4.2. Технологиялық үрдіске сәйкес токарлық өңдеу жұмыстарын тапаншалы токарлық станоктарда орындау.
ОН 4.3. Тапаншалы токарлық станокта өңделінген бөлшектің сапасын тексеру және қажет болған жағдайда ақауды жою.
КҚ 5.Кеңей-жонғыш станоктарда бөлшектерді өңдеу
КМ 5. Кеңей-жонғыш станоктарда бөлшектерді өңдеу

РО 5.1. Подготовить токарно-расточной станок и режущие инструменты к работе.
РО 5.2. Растачивать и сверлить детали на расточных станках согласно технологическому процессу.
РО 5.3. Проверять качество выполненных на расточных станках работ.
ПК6. Выполнять токарную обработку на токарных станках с числовым программным управлением
ПМ6. Выполнение токарной обработки на токарных станках с числовым программным управлением
РО 6.1. Подготовить к работе токарный станок с числовым программным управлением.
РО 6.2. Создавать программу для станков с числовым программным управлением, используя чертеж и программное обеспечение.
РО 6.3. Выполнять токарную обработку деталей на токарных станках с числовым программным управлением согласно расчетно-технологической карте.
РО 6.4. Проверять качество обработки деталей контрольно-измерительными инструментами.
Квалификация "3W07150302 - Фрезеровщик"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по фрезерной обработке
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по фрезерной обработке
РО1.1 Подготовить рабочее место с соблюдением требований техники безопасности.
РО1.2 Подобрать и подготовить приспособления, измерительные и режущие инструменты к работе.
РО 1.3 Читать чертежи, технологическую документацию по фрезерной обработке заготовки или сборочного узла.
РО 1.4 Анализировать исходные данные для выполнения фрезерной обработки поверхностей заготовки.
ПК 2. Выполнять технологические операции по фрезерной обработке согласно технологическому процессу
ПМ 2.Выполнение фрезерной обработки
РО 2.1. Фрезеровать поверхности заготовок простых деталей с точностью размеров по 8-11 и 12-14 квалитетам.
РО 2.2 Фрезеровать поверхности заготовок сложных деталей с точностью размеров по 8-11 и 12-14 квалитетам.
РО 2.3. Определять точность и шероховатость обработанных поверхностей.
ПК 3. Выполнять технологические операции по фрезерной обработке на станках с числовым программным управлением согласно технологическому процессу
ПМ 3. Выполнение фрезерной обработки на станках с числовым программным управлением
РО 3.1. Проводить подготовительную работу к выполнению фрезерной обработки на фрезерных станках с числовым программным управлением.
РО 3.2. Создавать программу с использованием системы CAD/CAM с учетом формата исходных данных.
РО 3.3. Выполнять обработку на станке числовым программным управлением согласно расчетно-технологической карте.
ПК 4. Контролировать качество выполненной фрезерной обработки
ПМ 4. Контроль качества и выявления дефектов фрезерной обработки
РО 4.1. Производить измерения деталей контрольно-измерительными инструментами, в соответствии с технологической документацией.

ОН 5.1. Кеңей-жонғыш станок пен кесу құралдарын жұмысқа дайындау.
ОН 5.2.Бөлшектерді кеңей -жонғыш станоктарда технологиялық үрдіске сәйкес бұрғылау және кеңейтіп жону.
ОН 5.3.Кеңей жону станоктарда орындалған жұмыстардың сапасын тексеру.
КҚ 6.Сандақ бағдарламамен басқарылатын токарлық станоктарда токарлық өңдеу жұмыстарын орындау
КМ 6.Сандақ бағдарламамен басқарылатын токарлық станоктарда токарлық өңдеу жұмыстарын орындау
ОН 6.1.Сандақ бағдарламамен басқарылатын станок пен кесу құралдарын жұмысқа дайындау.
ОН 6.2. Бағдарламалық жасақтама мен бөлшек сызбасын қолдана отырып сандық бағдарламамен басқарылатын станоктарға бағдарлама құру.
ОН 6.3. Сандық бағдарламамен басқарылатын станоктарда есептеу-технологиялық картаға сәйкес токарлық өңдеу жұмыстарын орындау.
ОН 6.4. Өңделген бөлшектердің сапасын бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен тексеру.
"3W07150302 -Фрезерлеуші" біліктілігі
ПК 1. Фрезерлік өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ПМ 1.Фрезерлік өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1 Қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтай отырып жұмыс орнын дайындау.
ОН 1.2 Құрылғыларды, өлшеуші және кесуші аспаптарды жұмысқа таңдау және дайындау.
ОН 1.3 Фрезерлік өңдеу дайындамасын және құрастыру түйіндері бойынша сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқу.
ОН 1.4 Дайындама беттерінде фрезерлік өңдеуді орындау үшін бастапқы деректерді талдау.
ПК 2. Технологиялық процеске сәйкес фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
ПМ 2.Фрезерлік өңдеуді орындау
ОН 2.1. 8-11 және 12-14 квалитеттері бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу.
ОН 2.2. 8-11 және 12-14 квалитеттері бойынша өлшем дәлдігімен күрделі бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу.
ОН 2.3. Өңделген беттердің дәлдігі мен кедір-бұдырлығын анықтау.
ПК 3. Технологиялық процеске сәйкес сандық бағдарламалық басқарылатын станоктарда фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
ПМ 3.Сандық бағдарламамен басқару станоктарда фрезерлік өңдеуді орындау
ОН 3.1. Сандық бағдарламамен басқарылатын фрезерлік станоктарда фрезерлік өңдеуді орындауға дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.2.Бастапқы деректер форматын ескере отырып, CAD/CAM жүйесін қолдана отырып бағдарламаны жасау.
ОН 3.3. Есептеу-технологиялық картаға сәйкес сандық бағдарламалық басқарылатын станокта өңдеуді орындау.
ПК 4.Орындалған фрезерлік өңдеу сапасын бақылау
ПМ 4. Фрезерлік өңдеу сапасын бақылау және ақауларды анықтау
ОН 4.1. Технологиялық құжаттамаға сәйкес бөлшектерді бақылаушы-өлшеуші аспаптарымен өлшеу жүргізу.

РО 4.2. Выявлять дефекты и причины брака, предупреждать возможный брак при обработке поверхностей заготовок деталей на фрезерных станках.
РО 4.3. Подобрать необходимый режим работы станка и инструменты для улучшения качества обработки.
Квалификация "3W07150303 – Шлифовальщик"
ПК 1. Провести подготовительные работы по финишной обработке деталей
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по финишной обработке деталей
РО 1.1. Подготовить рабочее место с соблюдением правил и норм техники безопасности, охраны труда.
РО 1.2. Выбирать измерительные и обрабатывающие инструменты в соответствии с заданием.
РО 1.3. Читать конструкторско-технологическую документацию.
РО 1.4. Выполнять настройку и наладку оборудования.
ПК 2. Выполнять шлифовальную обработку деталей
ПМ 2. Выполнение шлифовальной обработки деталей
РО2.1.Выполнять установку и правку шлифовальных кругов.
РО 2.2.Выполнять шлифовальную обработку деталей из высококачественных сталей кpуглого и плоского пpофиля.
РО 2.3. Обеспечивать качество шлифовальной обработки.
ПК 3. Выполнять полирование и доводку деталей
ПМ 3. Полирование и доводка деталей
РО 2.1. Выбирать и подготавливать к работе материалы для полирования в соответствии с маркой обрабатываемого материала и требуемой шероховатостью.
РО 2.2. Выполнять полирование и доводку деталей.
РО 2.3. Осуществлять контроль качества выполненной полировочной обработки.
Квалификация "4S07150304 - Техник – технолог"
ПК 1. Разрабатывать технологические процессы и карты механической обработки
ПМ 1. Разработка технологических процессов и карт механической обработки
РО 1.1. Использовать конструкторскую документацию при разработке технологических процессов обработки деталей на металлорежущих станках.
РО 1.2. Выбирать оптимальный метод получения заготовок и схемы их базирования.
РО 1.3. Составлять маршруты изготовления деталей и проектировать технологические операции обработки.
РО 1.4. Принимать участие в разработке и внедрении управляющих программ обработки деталей.
ПК 2. Управлять технологическим процессом на участке механической обработки
ПМ 2. Управление технологическим процессом на участке механической обработки
РО 2.1. Анализировать проблемы работы оборудования и качества материалов.
РО 2.2. Анализировать причины нарушения норм технологического процесса.
РО 2.3. Разрабатывать мероприятия по предупреждению и устранению нарушений норм технологического процесса.
РО 2.4. Планировать, производить учет, составлять и своевременно представлять отчетность о производственной деятельности.
ПК 3. Контролировать качество выполненных работ и выполнять коррекционные действия
ПМ 3. Контроль качества выполненных работ, выполнение коррекционных действий

ОН 4.2. Фрезерлік станоктарында бөлшек дайындамаларының беттерін өңдеу барысында мүмкін болатын ақауларды және ақаулардың пайда болу себептерін анықтау, ақаулардың алдын алу.
ОН 4.3. Өңдеу сапасын жақсарту үшін станок пен аспаптарға қажетті жұмыс режимін таңдау.
"3W07150303 –Ажарлаушы" біліктілігі
КҚ 1.Әрлеп өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Әрлеп өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасының ережелері мен шарттарын сақтай отырып жұмыс орнын дайындау.
ОН 1.2. Тапсырмаға сәйкес өлшеу және өңдеу құралдарын таңдау.
ОН 1.3. Конструкторлық- технологиялық құжаттарды оқу.
ОН 1.4. Құрылғының баптауы мен реттеу жұмыстарын жүргізу .
КҚ 2.Бөлшектерді ажарлап өңдеуді орындау
КМ 2.Бөлшектерді ажарлап өңдеуді орындау
ОН 2.1. Ажарлағыш дөңгелекті орнату және түзету жұмыстарын орындау.
ОН 2.2. Жоғары сапалы болаттардан дөңгелек және жазық пішінді бөлшектерді ажарлап өңдеуді орындау.
ОН 2.3.Ажарлап өңдеу сапасын қамьамасыз ету.
КҚ 3. Бөлшектерді жылтырату және әрлеу
КМ 3.Бөлшектерді жылтырату және әрлеу
ОН 3.1.Өңделінетін материалдың маркасына және талап етілген кедір-бұдырлыққа сәйкес жылтыратуға арналған материалды таңдау және дайындау.
ОН 3.2. Бөлшекті жылтыратуды және әрлеуді орындау.
ОН 3.3.Ажарлап және әрлеп өңделген бөлшектердің сапасын тексеру.
"4S07150304 - Техник – технолог" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық процестер мен механикалық өңдеу карталарын әзірлеу
КМ 1. Технологиялық процестер мен механикалық өңдеу карталарын әзірлеу
ОН 1.1. Металл кесетін станоктарда бөлшектерді өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу кезінде құрастырылымдық құжаттаманы қолдану.
ОН 1.2. Әзірлемелерді және олардың негіздеу сызбаларын алудың оңтайлы әдісін таңдау.
ОН 1.3. Бөлшектерді дайындау маршруттарын құрастырыңыз және технологиялық өңдеу операцияларын жобалау.
ОН 1.4. Бөлшектерді өңдеуге арналған бақылау бағдарламаларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу.
КҚ 2.Механикалық өңдеу аймағындағы технологиялық процесті бақылау
КМ 2. Механикалық өңдеу аймағындағы технологиялық процесті бақылау
ОН 2.1. Жабдықтардың жұмысына және материалдардың сапасына талдау жасау.
ОН 2.2. Технологиялық процесс нормаларының бұзылу себептерін талдау.
ОН 2.3. Технологиялық процестің бұзылуын болдырмау және жою бойынша шаралар әзірлеу.
ОН 2.4. Өндірістік іс-шаралар туралы есептерді уақытында жоспарлау, есепке алу, құру және ұсыну.
КҚ 3. Орындалған жұмыс сапасын бақылау және түзету шараларын қолдану
КМ 3. Орындалған жұмыс сапасын бақылау және түзету шараларын қолдану

РО 3.1. Оценивать качество выпускаемой продукции в соответствии с нормативной
документацией.
РО 3.2. Контролировать качество обработки поверхностей на металлорежущих станках.
РО 3.3. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при обработке поверхностей заготовок деталей на металлорежущих станках.
Приложение 171 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07150400 - Металлообработка (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 153-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 18.01.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0715 Механика и металлообработка
Специальность:
07150400 - Металлообработка (по видам)
Квалификация:

ОН 3.1. Өнімнің сапасын нормативтік құжаттарға сәйкес бағалау.
ОН 3.2. Металл кесетін станоктарда беттік өңдеу сапасын бақылау.
ОН 3.3. Металл кесетін станоктарда бөлшектердің дайындамаларының беттерін өңдеу кезінде ақаулардың болу себептерін анықтау және болуының себептерін анықтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
171-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07150400 - Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарлары 153-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.01.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0715 Механика және металл өңдеу
Мамандығы:
07150400 - Металл өңдеу (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07150401- Волочильщик"
ПК 1. Вести процесс волочения пруткового материала
ПМ 1. Ведение процесса волочения пруткового материала
РО 1.1. Осуществлять подготовку и обслуживание рабочего места.
РО 1.2. Регулировать скорость волочения по заданному маршруту и режиму волочения.
РО 1.3. Соблюдать предельные нагрузки волочильного стана.
РО 1.4. Выполнять волочение и калибровку на волочильных станах пруткового материала.
РО 1.5. Применять основы металловедения и теории обработки металлов давлением.
РО 1.6. Применять различные нагревательные устройства и контрольно-измерительные приборы.
ПК 2. Подготавливать металл к волочению
ПМ 2. Подготовка металла к волочению
РО 2.1. Соблюдать правила подготовки концов прутков для волочения.
РО 2.2. Применять кинематические схемы и правила наладки различных волочильных станов и другого оборудования для волочения.
РО 2.3. Применять методы установки и смены фильер.
ПК 3. Проводить контроль качества металла, подготовленного к волочению
ПМ 3. Контроль качества подготовленного к волочению металла
РО 3.1. Определять качество подготовленного к волочению металла после травления, промывки, желтения и известкования.
РО 3.2. Определять пригодность к работе волочильного инструмента.
РО 3.3. Соблюдать температуру нагрева, скорости волочения и числа протяжек.
ПК 4. Контролировать процесс волочения
ПМ 4. Контроль процесса волочения
РО 4.1. Выполнять установку волок и скорости волочения по заданной технологии и режиму волочения.
РО 4.2. Выполнять наладку волочильных станов, острильных машин, съемных и подъемных механизмов и систем охлаждения.
РО 4.3. Проводить расчет размера заготовки.
РО 4.4. Применять контрольно-измерительные инструменты и специальные приспособления.
РО 4.5. Применять систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Квалификация "3W07150402 - Кузнец-штамповщик"
ПК 1. Выполнять подготовительные работы для проведения ковки
ПМ 1. Выполнение подготовительных работ для проведения ковки

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07150401 - Сым созушы" біліктілігі
КҚ 1. Шыбық материалын тарту процесін жүргізу
КМ 1. Шыбық материалын созу процесін жүргізу
ОН 1.1. Жұмыс орнын дайындау және қызмет көрсету.
ОН 1.2. Берілген бағыт пен сызу режимі бойынша сызу жылдамдығын реттеу.
ОН 1.3. Созу станының шекті жүктемелерін сақтау.
ОН 1.4. Шыбық материалын созу стандарында созу және калибрлеуді орындау.
ОН 1. 5 Металлтану негіздерін және металдарды қысыммен өңдеу теориясын қолдану.
ОН 1.6. Әр түрлі жылыту құрылғылары мен өлшеу құралдарын қолдану.
КҚ 2. Металды созуға дайындығын жүргізу
КМ 2. Металды созуға дайындау
ОН 2.1. Шыбықтардың ұштарын созу үшін дайындау ережелерін сақтау.
ОН 2.2. Созуға арналған әртүрлі созу стандары мен басқа да жабдықтардың кинематикалық схемалары мен баптау ережелерін қолдану.
ОН 2.3. Фильерді орнату және өзгерту әдістерін қолдану.
КҚ 3. Созуға дайындалған металдың сапасына бақылау жүргізу
КМ 3. Созуға дайындалған металдың сапасын бақылау
ОН 3.1. Улау, жуу, сарғаю және әктеуден кейін сымдауға дайындалған металдың сапасын анықтау.
ОН 3.2. Созу құралының жұмысқа жарамдылығын анықтау.
ОН 3.3. Қыздыру температурасын, сурет салу жылдамдығын және щеткалар санын қадағалау.
КҚ 4. Созу процесін бақылау
КМ 4. Созу процесін бақылау
ОН 4.1. Берілген технология мен сызу режиміне сәйкес талшықтарды мен сызу жылдамдығын орнату.
ОН 4.2. Созу стандарын, өткірлейтін машиналарды, алмалы-салмалы және көтергіш механизмдер мен салқындату жүйелерін баптауды орындау.
ОН 4.3. Дайындаманың мөлшерін есептеу.
ОН 4.4. Бақылау-өлшеу құралдары мен арнайы құрылғыларды қолдану.
ОН 4.5 Шақтамалар мен қондырмалардың, квалитеттер мен кедір-бұдырлық параметрлерінің жүйесін қолдану.
"3W07150402 - Штампылаушы-ұста" біліктілігі
КҚ 1. Соғу үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Соғу үшін дайындық жұмыстарын орындау

РО 1.1. Выполнять проверку состояния рабочего места на соответствие требованиям безопасности.
РО 1.2 Выполнять подготовку кузнечного горна к работе перед нагревом металла.
РО 1.3. Определять последовательность переходов ковки.
РО 1.4. Выполнять подготовку к работе вспомогательных инструментов и приспособлений для ковки.
ПК 2. Выполнять технологические операции по ковке согласно технологическому процессу
ПМ 2. Выполнение технологических операций по ковке
РО 2.1. Выполнять кузнечные операции протяжки, осадки, прошивки, скручивания и гибки заготовок из сортового проката.
РО 2.2. Выполнять ковку и чистовую отделку поверхностей поковок средней сложности с точным соблюдением размеров.
РО 2.3. Определять температурные режимы нагрева металлов и сплавов для ковки.
РО 2.4. Выполнять правку штампованных поковок из листового металла.
ПК 3. Проводить подготовительные работы для холодной штамповки детали или сборочной единицы
ПМ 3. Проведение подготовительных работ для холодной штамповки детали или сборочной единицы
РО 3.1. Применять штамповую оснастку при холодной штамповке.
РО 3.2. Применять правила использования машин и автоматов холодной штамповки.
РО 3.3. Соблюдать порядок проверки исправности и работоспособности машин и автоматов холодной штамповки.
РО 3.4. Проводить термообработку точного контрольного инструмента и применяемых материалов.
ПК 4. Выполнять технологические операции по холодной штамповке согласно технологическому процессу
ПМ 4. Выполнение технологических операций по холодной штамповке
РО 4.1. Выполнять штамповку изделий простой и средней сложности на машинах и автоматах холодной штамповки.
РО 4.2. Осуществлять обслуживание и эксплуатацию машин и автоматов холодной штамповки.
РО 4.3. Определять причины неисправностей на машинах и автоматах холодной штамповки.
РО 4.4. Регулировать режимы работы машин и автоматов холодной штамповки.
ПК 5. Контролировать качество выполненного изделия
ПМ 5. Контроль качества выполненного изделия
РО 5.1. Проводить проверку кузнечного инструмента и приспособления на отсутствие дефектов.
РО 5.2. Измерять универсальными и специальными контрольно-измерительными кузнечными инструментами и приспособлениями.
РО 5.3. Выявлять дефекты и брак в штампуемых изделиях.
РО 5.4. Выполнять контроль параметров качества штампуемых изделий.
РО 5.5. Выполнять измерения с использованием контрольно-измерительных приборов и инструментов.
Квалификация "4S07150403 - Техник-технолог"
ПК 1. Разрабатывать технологические процессы волочения, ковки и штамповки
ПМ 1. Разработка технологических процессов обработки

ОН 1.1 Жұмыс орнының жай-күйін қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне тексеруді орындау.
ОН 1.2 Металды қыздырмас бұрын темір ұстасын жұмысқа дайындау.
ОН 1.3 Соғу ауысуларының реттілігін анықтау.
ОН 1.4 Соғуға арналған көмекші құралдар мен айлабұйымдарды жұмысқа дайындауды орындау.
КҚ 2. Технологиялық процеске сәйкес соғу бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 2. Соғу бойынша технологиялық операцияларды орындау
ОН 2.1 Сұрыптық прокаттан дайындамаларды тарту, шөгу, тігу, бұрау және ию үшін ұсталық операцияларды орындау.
ОН 2.2 Орташа күрделіктегі шыңдаулардың беттерін дәлме-дәл сақтай отырып, соғу және әрлеу жұмыстарын орындау.
ОН 2.3 Соғу үшін металдар мен қорытпаларды қыздырудың температуралық режимдерін анықтау.
ОН 2.4 Табақты металдан жасалған штампталған соғуды түзету.
КҚ 3. Бөлікті немесе құрастыру қондырғысын суық штамптау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 3. Бөлшектерді немесе құрастыру бірлігін суықтай қалыптау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 3.1 Суық штамптау кезінде штамптау жабдығын қолдану.
ОН 3.2 Суық штамптау машиналары мен автоматтарын пайдалану ережелерін қолдану.
ОН 3.3 Салқын штамптау машиналары мен автоматтарының жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін тексеру тәртібін сақтау.
ОН 3.4 Дәл бақылау құралы мен қолданылатын материалдарды термиялық өңдеуді жүргізу.
КҚ 4. Технологиялық процеске сәйкес суықтай қалыптау бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 4. Суықтай қалыптау бойынша технологиялық операцияларды орындау
ОН 4.1 Суықтай қалыптау машиналары мен автоматтарында қарапайым және орташа күрделіктегі бұйымдарды қалыптауды орындау.
ОН 4.2 Суық штамптау машиналары мен автоматтарына қызмет көрсету және пайдалану.
ОН 4.3 Суықтай қалыптау машиналары мен автоматтарындағы ақаулардың себептерін анықтау.
ОН 4.4 Суық штамптау машиналары мен автоматтарының жұмыс режимдерін реттеу.
КҚ 5. Орындалған бұйымның сапасын бақылауды
КМ 5. Орындалған бұйымның сапасын бақылау
ОН 5.1 Ұсталық құрал мен құрал-сайманды ақаулардың болмауына тексеру жүргізу.
ОН 5.2 Әмбебап және арнайы бақылау-өлшеу құрал-саймандары мен айлабұйымдарымен өлшеу.
ОН 5.3 Штампталған өнімдердегі ақауларды анықтау.
ОН 5.4 Штампталатын өнімдердің сапа параметрлерін бақылау.
ОН 5.5 Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалана отырып өлшеулерді орындау.
"4S07150403 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Сызу, соғу және штамптаудың технологиялық процестерін әзірлеу
КМ 1. Өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу

РО 1.1. Использовать конструкторскую документацию при разработке технологических процессов.
РО 1.2. Распозновать виды дефектов и анализировать отбраковку металла по видам и причинам брака.
РО 1.3. Выполнять планирование производственного задания.
РО 1.4. Организовывать рабочее время персонала и его учет.
РО 1.5. Планировать загрузку подъемно-транспортного оборудования.
РО 1.6. Вести контроль металлообрабатывающего производства.
ПК 2. Организовать систему планово-предупредительных ремонтов в металлообрабатывающих цехах
ПМ 2. Организация ремонтов в металлообрабатывающих цехах
РО 2.1. Планировать ремонт оборудования.
РО 2.2. Налаживать ремонт оборудования.
РО 2.3. Контролировать правила эксплуатации используемого оборудования.
РО 2.4. Разрабатывать мероприятия по предупреждению и устранению нарушений норм технологического процесса.
ПК 3. Управлять качеством продукции
ПМ 3. Управление качеством продукции
РО 3.1. Оценивать качество продукции.
РО 3.2. Выполнять анализ предложенной продукции.
РО 3.3. Выполнять контроль физико-механических свойств продукции.
Приложение 173 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07150500 - Сварочное дело (по видам)"

ОН 1.1 Технологиялық процестерді әзірлеу кезінде конструкторлық құжаттаманы пайдалану.
ОН 1.2 Ақаулардың түрлерін тану және ақаулардың түрлері мен себептері бойынша металды қабылдамауды талдау.
ОН 1.3 Өндірістік тапсырманы жоспарлауды орындау.
ОН 1.4 Персоналдың жұмыс уақытын және оны есепке алуды ұйымдастыру.
ОН 1.5 Жүк көтергіш және көлік жабдықтарын жүктеуді жоспарлау.
ОН 1.6 Металл өңдеу өндірісіне бақылау жүргізу.
КҚ 2. Металл өңдеу цехтарында жоспарлы алдын-ала жөндеу жүйесін ұйымдастыру
КМ 2. Металл өңдеу цехтарында жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру
ОН 2.1 Жабдықты жөндеуді жоспарлау.
ОН 2.2 Жабдықты жөндеуді реттеу.
ОН 2.3 Пайдаланылатын жабдықты пайдалану ережелерін бақылау.
ОН 2.4 Технологиялық процесс нормаларының бұзылуының алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
КҚ 3. Өнім сапасын басқару
КМ 3. Өнім сапасын басқару
ОН 3.1 Өнімнің сапасын бағалау.
ОН 3.2 Ұсынылған өнімге талдау жасау.
ОН 3.3 Өнімнің физикалық-механикалық қасиеттерін бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
173-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07150500 – Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07150501 – Электрогазосварщик"
ПК 1. Выполнять электродуговую сварку и резку
ПМ 1. Выполнение электродуговой сварки и резки
РО 1.1. Проводить подготовительную работу по ручной дуговой сварке плавящимся покрытым электродом.
РО 1.2. Читать конструкторско-технологическую документацию по ручной электродуговой сварке.
РО 1.3. Выполнять ручную дуговую сварку плавящимся покрытым электродом согласно технологическому процессу.
РО 1.4. Выполнять дуговую резку согласно технологическому процессу.
РО 1.5. Выявлять дефекты сварных швов, степень их допустимости с помощью контрольно-измерительных приборов.
РО 1.6. Соблюдать требования предъявляемые к качеству дуговой сварки плавящимся покрытым электродом.
ПК 2. Выполнять газовую сварку и резку
ПМ 2. Выполнение газовой сварки и резки
РО 2.1. Проводить подготовительные работы по газовой сварке.
РО 2.2. Выполнять идентификацию заготовки по газовой сварке на соответствие конструкторско-технологической документации.
РО 2.3. Выполнять операции по газовой сварке согласно технологическому процессу.
РО 2.4. Выполнять операции по газовой резке согласно технологическому процессу.
РО 2.5. Соблюдать требования предъявляемые к качеству газовой сварки и резке.
ПК 3. Выполнять дуговую сварку в среде защитных газов
ПМ 3. Выполнение дуговой сварки в среде защитных газов
РО 3.1. Проводить подготовительные работы по ручной дуговой сварке неплавящимся электродом в среде защитных газов, полуавтоматической дуговой сварке в среде защитных газов.
РО 3.2. Читать конструкторско-технологическую документацию по дуговой сварке в среде защитных газов.
РО 3.3. Выполнять ручную дуговую сварку неплавящимся электродом в среде защитных газов, полуавтоматическую дуговую сварку в среде защитных газов согласно технологическому процессу.

ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07150501 – Электргазымен дәнекерлеуші" біліктілігі
КҚ 1. Электр доғалы дәнекерлеуді және кесуді орындау
КМ 1. Электр доғалы дәнекерлеу және кесу
ОН 1.1. Балқытылған электродпен қолмен доғалық дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.2. Қолмен электр доғалы дәнекерлеу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы оқу.
ОН 1.3. Технологиялық процеске сәйкес балқитын электродпен қапталған қолмен доғалы дәнекерлеуді орындау.
ОН 1.4. Технологиялық процеске сәйкес доғалық кесуді орындау.
ОН 1.5. Дәнекерленген тігістердің ақауларын, олардың рұқсат етілу дәрежесін бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен анықтау.
ОН1.6. Балқитын электродпен доғалы дәнекерлеу, түйіспелі дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстардың сапасын бақылау.
КҚ 2. Газбен дәнекерлеу және кесу
КМ 2. Газбен дәнекерлеу және кесуді орындау
ОН 2.1. Газбен дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.2. Газбен дәнекерлеу бойынша дайындаманы конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестендіруді орындау.
ОН 2.3. Технологиялық процеске сәйкес газбен дәнекерлеу операцияларын орындау.
ОН 2.4. Технологиялық процеске сәйкес газды кесу бойынша операцияларды орындау.
ОН 2.5. Газбен дәнекерлеу және кесу жұмыстарын орындау сапасын бақылау.
КҚ 3. Қорғаныс газдарының ортасында доғалық дәнекерлеуді орындаңыз
КМ 3. Орындалуы газды қорғау ортасында доғалық дәнекерлеу
ОН 3.1. Қорғаушы газдар ортасында балқымайтын электродпен қолмен доғалы дәнекерлеу, қорғаныш газдар ортасында жартылай автоматты доғалы дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.2. Қорғаушы газдар ортасында доғалы дәнекерлеу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы оқу.
ОН 3.3. Технологиялық процеске сәйкес қорғаушы газдар ортасында балқымайтын электродпен қолмен доғалы дәнекерлеуді, қорғаныш газдар ортасында жартылай автоматты доғалы дәнекерлеуді орындау.

РО 3.4. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству дуговой сварки в среде защитных газов.
ПК 4. Выполнять контактную сварку
ПМ 4. Выполнение контактной сварки
РО 4.1. Проводить подготовительные работы по сварке на машинах контактной (прессовой) сварки.
РО 4.2. Выполнять операции по стыковой и точечной контактной сварке согласно технологическому процессу.
РО 4.3. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству контактной сварки.
ПК 5. Выполнять плазменную, лазерную сварку и резку
ПМ 5. Выполнение плазменной, лазерной сварки и резки
РО 5.1. Подготовить оборудование к плазменной, лазерной сварке и резке.
РО 5.2. Выполнять операции по плазменной, лазерной сварке и резке согласно технологическому процессу.
РО 5.3. Соблюдать контроль качества выполненной работы по плазменной, лазерной сварке и резке.
Квалификация "4S07150502 – Техник-механик"
ПК 1. Выполнять подготовку первичной технологической документации и технологического оборудования
ПМ 1. Подготовка первичной технологической документации и технологического оборудования
РО 1.1. Выполнять чертежи металлических конструкций и их узлов.
РО 1.2. Читать чертежи сварных металлических конструкций и чертежи используемого сварочного оборудования.
РО 1.3. Подготавливать первичную технологическую документацию.
РО 1.4. Выполнять расчҰт прочности механических систем.
РО 1.5. Производить простые расчеты нормы выработки и расчеты сварочных материалов.
ПК 2. Выполнять расчеты и проектирование сварных соединений и конструкций
ПМ 2. РасчҰт и проектирование сварных соединений и конструкций
РО 4.1. Рассчитывать сварные конструкции.
РО 4.2. Проектировать сварные конструкции.
ПК 3. Выбирать и применять надежные методы контроля
ПМ 3. Выбор и применение надежных методов контроля
РО 2.1. Анализировать качество сварки.
РО 2.2. Выполнять визуально-оптический и статистический контроль.
РО 2.3. Выбирать неразрушающие методы контроля.
РО 2.4. Выбирать разрушающие методы контроля.
ПК 4. Выбирать и эксплуатировать средства механизации и автоматизации
ПМ 4. Автоматизация производственных процессов и систем управления технологическими процессами
РО 3.1. Анализировать технологический процесс как объект управления.
РО 3.2. Участвовать в управлении программными процессами контактной сварки.
Приложение 175 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07150600 - Слесарное дело (по отраслям и видам)"

ОН 3.4. Қорғаныш газдары ортасында доғалы дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстардың сапасын бақылау.
КҚ 4. Контактілі дәнекерлеуді орындау
КМ 4. Контактілі дәнекерлеуді орындау
ОН 4.1. Түйісу (престеу) дәнекерлеу машиналарында дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 4.2. Технологиялық процеске сәйкес түйісу және нүктелік түйісу дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау.
ОН 4.3. Контактілі дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау.
КҚ 5. Плазмалық, лазерлік дәнекерлеу және кесу
КМ 5. Плазмалық, лазерлік дәнекерлеу және кесу
ОН 5.1. Жабдықты плазмалық, лазерлік дәнекерлеуге және кесуге дайындау.
ОН 5.2. Технологиялық процеске сәйкес плазмалық, лазерлік дәнекерлеу және кесу операцияларын орындау.
ОН 5.3. Плазмалық, лазерлік дәнекерлеу және кесу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау.
"4S07150502 – Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Бастапқы технологиялық құжаттаманы және технологиялық жабдықты дайындауды орындау
КМ 1. Бастапқы технологиялық құжаттаманы және технологиялық жабдықты дайындау
ОН 1.1. Металл конструкциялардың және олардың күрделілігі орташа тораптарының сызбаларын орындау.
ОН 1.2. Орташа күрделіктегі дәнекерленген металл конструкцияларының сызбаларын және қолданылатын дәнекерлеу жабдықтарының сызбаларын оқу.
ОН 1.3. Бастапқы технологиялық құжаттаманы дайындау.
ОН 1.4. Орташа күрделіліктегі механикалық жүйелердің беріктігін есептеуді орындау.
ОН 1.5. Дәнекерлеу материалдарын өндіру нормаларын қарапайым есептеуді жүргізу.
КҚ 2. Бақылаудың сенімді әдістерін таңдау және қолдану
КМ 2. Бақылаудың сенімді әдістерін таңдау және қолдану
ОН 2.1. Дәнекерлеу сапасын талдау.
ОН 2.2. Көзбен шолу-оптикалық және статистикалық бақылауды орындау.
ОН 2.3. Бақылаудың бұзылмайтын әдістерін таңдау.
ОН 2.4. Бақылаудың бұзатын әдістерін таңдау.
КҚ 3. Механикаландыру және автоматтандыру құралдарын таңдау және пайдалану
КМ 3. Өндірістік процестерді және технологиялық процестерді басқару жүйелерін автоматтандыру
ОН 3.1. Технологиялық процесті басқару объектісі ретінде талдау.
ОН 3.2. Байланыс дәнекерлеу бағдарламалық процестерін басқаруға қатысу.
КҚ 4. Дәнекерленген қосылыстар мен конструкцияларды есептеуді және жобалауды орындау
КМ 4. Дәнекерленген қосылыстар мен конструкцияларды есептеу және жобалау
ОН 4.1. Дәнекерлеу конструкцияларын есептеу.
ОН 4.2. Дәнекерлеу құрылымдарын жобалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
175-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07150600 - Слесарлық іс (салалары және түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 1.1. Подготовить рабочее место, инструменты с соблюдением требований техники безопасности.
РО 1.2. Выполнять снятие, установку и регулировку деталей.
РО 1.3. Выполнять осмотр, смазку и ремонт деталей.
РО 1.4. Выполнять правку лопастей била, валов, пластин транспортеров, витков шнеков.
ПК 2. Выполнить разборку, ремонт, сборку и испытание узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин
ПМ 2. Разборка, ремонт, сборка и испытание узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин
РО 2.1. Проводить текущий ремонт станков.
РО 2.2. Проводить ремонт, регулировку устройств автоматической смены инструментов.
РО 2.3. Проводить испытание узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин.
РО 2.4. Выполнять такелажные работы при перемещении грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов, управляемых с пола.
Квалификация "3W07150602 – Слесарь аварийно-восстановительных работ"
ПК 1. Вести аварийные работы по ремонту электроустановок и электрооборудования
ПМ 1. Ведение аварийных работ по ремонту электроустановок и электрооборудования
РО 1.1. Выполнять ремонт деталей, узлов электроаппаратов и электрических машин.
РО 1.2. Выполнять соединение деталей и узлов в соответствии с простыми электромонтажными схемами.
РО 1.3. Выполнять лужение, пайку, изолирование электропроводов и кабелей.
РО 1.4. Выполнять прокладку и сращивание электропроводов и кабелей, установка соединительных муфт, коробок.
ПК 2. Проводить аварийный ремонт газовых сетей домохозяйства
ПМ 2. Проведение аварийного ремонта газовых сетей домохозяйства
РО 2.1. Выполнять работы по ремонту элементов газовых сетей домохозяйства.
РО 2.2. Проводить пусконаладочные работы газовых сетей домохозяйства.
ПК 3. Проводить аварийный ремонт внутридомового газового оборудования
ПМ 3. Проведение аварийного ремонта внутридомового газового оборудования
РО 3.1. Выполнять аварийные работы по ремонту домового газового оборудования.
РО 3.2. Проверять работоспособность домового газового оборудования.
Квалификация "3W07150603 – Слесарь-инструментальщик"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по слесарной обработке при изготовлении, ремонте инструмента и оснастки
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по слесарной обработке при изготовлении, ремонте инструмента и оснастки
РО 1.1. Подготовить рабочее место и оборудование к выполнению слесарной обработки.
РО 1.2 Читать чертежи, технологическую документацию.
ПК 2. Идентифицировать заготовки слесарной обработки при изготовлении, ремонте инструмента и оснастки на соответствие конструкторско-технологической документации
ПМ 2. Идентификация заготовки слесарной обработки при изготовлении, ремонте инструмента и оснастки на соответствие конструкторско-технологической документации
РО 2.1. Определять соответствие заготовок конструкторско-технологической документации.

ОН 1.1. Қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, жұмыс орнын, құралдарды дайындау.
ОН 1.2. Бөлшектерді алып тастау, орнату және реттеу
ОН 1.3. Бөлшектерді тексеру, майлау және жөндеу.
ОН 1.4. Бил қалақтарын, біліктерді, транспортерлер пластиналарын, шнек айналымдарын түзетуді орындау.
КҚ 2. Жабдықтардың, агрегаттар мен машиналардың тораптары мен механизмдерін бөлшектеуді, жөндеуді, құрастыруды және сынауды орындау
КМ 2. Жабдықтардың, агрегаттар мен машиналардың тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және сынау
ОН 2.1. Станоктарға ағымдағы жөндеу жүргізу.
ОН 2.2. Құралдарды автоматты түрде ауыстыру құрылғыларын жөндеу, реттеу.
ОН 2.3. Жабдықтардың, агрегаттар мен машиналардың тораптары мен механизмдеріне сынақ жүргізу.
ОН 2.4. Еденнен басқарылатын қарапайым жүк көтергіш құралдар мен механизмдердің көмегімен жүктерді жылжыту кезінде такелаждық жұмыстарды орындау.
"3W07150602 – Авариялық-қалпына келтіру жұмыстарының слесары" біліктілігі
КҚ 1. Электр қондырғылары мен электр жабдықтарын жөндеу бойынша авариялық жұмыстарды жүргізу
КМ 1. Электр қондырғылары мен электр жабдықтарын жөндеу бойынша авариялық жұмыстарды жүргізу
ОН 1.1. Электр аппараттары мен электр машиналарының бөлшектерін, тораптарын жөндеуді орындау.
ОН 1.2. Бөлшектер мен түйіндерді қарапайым электр схемаларына сәйкес қосу.
ОН 1.3. Электр сымдары мен кабельдерді қалайылау, дәнекерлеу, оқшаулау жұмыстарын орындау.
ОН 1.4. Электр сымдары мен кабельдерді төсеу және біріктіру, муфталарды, қораптарды орнату.
КҚ 2. Үй шаруашылығының газ желілеріне авариялық жөндеу жүргізу
КМ 2. Үй шаруашылығының газ желілеріне авариялық жөндеу жүргізу
ОН 2.1. Үй шаруашылығының газ желілерінің элементтерін жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 2.2. Үй шаруашылығының газ желілерін іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3. Үй ішіндегі газ жабдығына авариялық жөндеу жүргізу
КМ 3. Үй ішіндегі газ жабдығына авариялық жөндеу жүргізу
ОН 3.1. Үйдің газ жабдығын жөндеу бойынша авариялық жұмыстарын орындау.
ОН 3.2. Үйдің газ жабдықтарын жұмысқа қабілеттілігін тексеру.
"3W07150603 – Аспапшы-слесарь" біліктілігі
КҚ 1. Құрал-саймандар мен жарақтарды дайындау, жөндеу кезінде слесарлық өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Құрал-саймандар мен жарақтарды дайындау, жөндеу кезінде слесарлық өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Слесарлық өңдеуді орындау үшін жұмыс орны мен жабдықты дайындау.
ОН 1.2 Сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқу.
КҚ 2. Аспаптар мен жабдықтарды жасау, жөндеу кезінде слесарьлық өңдеуге арналған дайындамаларды жобалық және технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
КМ 2. Аспаптар мен жабдықты дайындау, жөндеу кезінде слесарьлық өңдеуге арналған дайындаманы жобалық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
ОН 2.1. Дайындамалардың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау.

РО 2.2. Выполнять технологические операции по слесарной обработке при изготовлении, ремонте инструмента и оснастки.
РО 2.3. Контролировать качество выполненной работы по слесарной обработке при изготовлении, ремонте инструмента и оснастки.
ПК 3. Выполнить технологические операции по слесарной обработке при изготовлении, ремонте инструмента и оснастки
ПМ 3. Выполнение технологических операций по слесарной обработке при изготовлении, ремонте инструмента и оснастки
РО 3.1. Изготовить и выполнять слесарную обработку инструмента и оснастки.
РО 3.2. Выполнять сборку инструмента и оснастки.
РО 3.3. Выполнять доводку, притирание деталей фигурного очертания.
РО 3.4. Выполнять ремонт и регулировку приборов, инструментов и приспособлений.
ПК 4. Контролировать качество выполненной работы по слесарной обработке при изготовлении, ремонте инструмента и оснастки
ПМ 4. Контроль качества выполненной работы по слесарной обработке при изготовлении, ремонте инструмента и оснастки
РО 4.1. Оценивать качество выпускаемой продукции в соответствии с нормативной документацией.
РО 4.2. Выявлять причины брака и предупреждать возможный брак при обработке поверхностей заготовок деталей.
Квалификация "3W07150604 – Слесарь механосборочных работ"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по слесарно-механосборочным работам
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по слесарно-механосборочным работам
РО 1.1. Оценивать безопасность организации рабочего места согласно правилам охраны труда и промышленной безопасности.
РО 1.2. Читать конструкторскую и технологическую документацию (чертежи, карты технологического процесса, схемы, спецификации).
РО 1.3. Оценивать качество и количество деталей, необходимых для осуществления сборки узлов и механизмов механической части оборудования.
РО 1.4. Оценивать исправность типовых инструментов, оснастки, приспособлений и оборудования необходимых для технологического процесса слесарной обработки узлов и механизмов.
ПК 2. Выполнять технологические операции по слесарной обработке согласно технологическому процессу
ПМ 2. Выполнение технологических операций по слесарной обработке согласно технологическому процессу
РО 2.1. Определять порядок сборки простых узлов по сборочному чертежу и в строгом соответствии с требованиями технологической карты.
РО 2.2. Определять последовательность собственных действий по использованию установленного технологической картой способа очистки продувочных каналов.
РО 2.3 Определять последовательность процесса смазки простых узлов и механизмов низкой категории сложности, количество и вид необходимого смазочного материала в строгом соответствии с требованиями технологической карты.

ОН 2.2. Құрал мен жарақты дайындау, жөндеу кезінде слесарлық өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау.
ОН 2.3. Құрал мен жарақты дайындау, жөндеу кезінде слесарлық өңдеу бойынша орындалған жұмыстардың сапасын бақылау.
КҚ 3. Құрал-саймандар мен жарақтарды дайындау, жөндеу кезінде слесарлық өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 3. Құрал-саймандар мен жарақтарды дайындау, жөндеу кезінде слесарлық өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
ОН 3.1. Құрал-сайман мен жарақты слесарлық өңдеуді жасау және орындау.
ОН 3.2. Құрал мен жабдықты құрастыруды орындау.
ОН 3.3. Фигуралық пішіннің бөлшектерін жетілдіру, ысқылауды орындау.
ОН 3.4. Аспаптарды, құралдар мен құрылғыларды жөндеу және реттеу.
КҚ 4. Құрал-саймандар мен жарақтарды дайындау, жөндеу кезінде слесарлық өңдеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
КМ 4. Құрал-саймандар мен жарақтарды дайындау, жөндеу кезінде слесарлық өңдеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылауды сақтау
ОН 4.1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау.
ОН 4.2. Ақау себептерін анықтау, бөлшектердің беттерін өңдеу кезінде мүмкін болатын ақаулардың алдын алу.
"3W07150604 – Механикалық жинау жұмыстарының слесары" біліктілігі
КҚ 1. Слесарлық-механикалық құрастыру жұмыстары бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Слесарлық-механикалық жинау жұмыстары бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелеріне сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыру қауіпсіздігін бағалау.
ОН 1.2. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы (сызбалар, технологиялық процестің карталары, схемалар, ерекшеліктер) оқу.
ОН 1.3 Жабдықтың механикалық бөлігінің тораптары мен механизмдерін құрастыруды жүзеге асыру үшін қажетті бөлшектердің сапасы мен санын бағалау.
ОН 1.4. Тораптар мен механизмдерді слесарлық өңдеудің технологиялық процесі үшін қажетті типтік құралдардың, керек-жарақтардың, айлабұйымдар мен жабдықтардың жарамдылығын бағалау.
КҚ 2. Технологиялық процеске сәйкес слесарлық өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 2. Технологиялық процеске сәйкес слесарлық өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
ОН 2.1. Құрастыру сызбасы бойынша және технологиялық карта талаптарына қатаң сәйкестікте қарапайым тораптарды құрастыру тәртібін анықтау.
ОН 2.2. Технологиялық картамен белгіленген үрлеу арналарын тазарту тәсілін пайдалану бойынша өз іс-қимылдарының реттілігін анықтау.
ОН 2.3 Күрделілігі төмен санаттағы қарапайым тораптар мен механизмдерді майлау процесінің бірізділігін, технологиялық карта талаптарына қатаң сәйкестікте қажетті майлау материалының саны мен түрін анықтау.

РО 2.4. Определять последовательность собственных действий по устранению биений, осевых и радиальных зазоров и люфтов в передачах и соединениях, разновысотности сборочных единиц в строгом соответствии с требованиями технологической карты.
РО 2.5. Определять дисбаланс в узлах и выбирать способ динамической балансировки деталей в строгом соответствии с требованиями технологической карты.
ПК 3. Контролировать качество собранного узла/агрегата
ПМ 3. Соблюдать контроль качества собранного узла/агрегата
РО 3.1. Определять последовательность собственных действий по проведению испытаний и выбирать необходимое испытательное оборудование в зависимости от тестируемых параметров и в строгом соответствии с требованиями технологической карты.
РО 3.2. Оценивать качество сборочных и регулировочных работ в процессе испытания.
РО 3.3. Выбирать и применять эффективные способы устранения дефектов сборки.
Приложение 177 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07150700- Грузоподъемные машины и транспортеры"

ОН 2.4. Берілістер мен қосылыстардағы соққыларды, осьтік және радиалдық саңылаулар мен люфтарды жою бойынша өз іс-қимылдарының реттілігін, технологиялық карта талаптарына қатаң сәйкестікте құрастыру бірліктерінің әр деңгейлілігін айқындау.
ОН 2.5. Түйіндердегі теңгерімсіздікті анықтау және технологиялық картаның талаптарына сәйкес бөлшектерді динамикалық теңдестіру әдісін таңдау.
КҚ 3. Жиналған түйіннің/агрегаттың сапасын бақылау
КМ 3. Жиналған тораптың / агрегаттың сапасын бақылауды сақтау
ОН 3.1. Сынақтар жүргізу бойынша өз іс-қимылдарының дәйектілігін анықтау және тестіленетін параметрлерге байланысты және технологиялық карта талаптарына қатаң сәйкестікте қажетті сынақ жабдығын таңдау.
ОН 3.2. Сынақ барысында құрастыру және реттеу жұмыстарының сапасын бағалау.
ОН 3.3. Құрастыру ақауларын жоюдың тиімді әдістерін таңдау және қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
177-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07150700 - Жүк көтергіш машиналар және транспортерлер" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07150701- Машинист кранов (по видам)"
ПК 1.Осуществлять подготовку грузоподъемной машины к работе
ПМ 1. Подготовка грузоподъемной машины к работе
РО 1.1. Определять готовность к работе механизмов кранового оборудования.
РО 1.2. Различать устройство кранов и применение их в производстве.
РО 1.3. Классифицировать и характеризовать устройства грузоподъемных машин, механизмов и приспособлений.
РО 1.4. Определять основные виды и характеристики грузозахватных механизмов.
РО 1.5. Выбирать эксплуатационно-смазочные материалы при обслуживании оборудования.
ПК 2. Выполнять работы по управлению грузоподъемными кранами
ПМ 2. Выполнение работ по управлению грузоподъемными кранами
РО 2.1. Выполнять производственные задания в соответствии с технологическимпроцессом.
РО 2.2. Применять в процессе работы нормативно-техническую и методическую документацию, разработанную на предприятии.
РО 2.3. Готовить основное и вспомогательноеоборудование к работе.
РО 2.4. Производить осмотр креплений ирегулировку механизмов кранов,проверять исправность приборовбезопасности.
РО 2.5. Определять пригодность стальных канатов, грузозахватных устройств и приспособлений.
ПК 3. Управлять подъемным сооружением
ПМ 3. Управление подъемным сооружением
РО 3.1. Управлять грузоподъемными кранами разных конструкций, оснащенными различными грузозахватными приспособлениями.
РО 3.2. Определять уровень технического состояния механизмов кранов и грузозахватных приспособлений.
РО 3.3. Проверять состояние механизмов с помощью инструментов, специального оборудования и приборов
РО 3.4. Определять готовность к работе оборудования и инструментов.
РО 3.5. Определять работоспособность оборудования с программным управлением.
ПК 4. Контролировать техническое состояние обслуживаемой грузоподъемной машины и механизмов
ПМ 4. Контроль технического состояния обслуживаемой грузоподъемной машины и механизмов
РО 4.1. Контролировать техническое состояние крана.
РО 4.2. Определять расположение обслуживаемых агрегатов и участков.

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07150701- Кран машинисі (түрлері бойынша)" біліктілігі
КҚ 1. Жүк көтергіш машинаны жұмысқа дайындауды жүзеге асыру
КМ 1. Жүк көтергіш машинаны жұмысқа дайындау
ОН 1.1. Кран жабдықтарының механизмдерінің жұмысқа дайындығын анықтау.
ОН 1.2. Крандардың құрылымын және оларды өндірісте қолдануды ажырату.
ОН 1.3. Жүк көтергіш машиналардың, механизмдер мен құрылғылардың құрылғыларын жіктеу және сипаттау
ОН 1.4. Жүк қармау механизмдерінің негізгі түрлері мен сипаттамаларын анықтау.
ОН 1.5. Жабдыққа қызмет көрсету кезінде пайдалану-майлау материалдарын таңдау.
КҚ 2. Жүк көтергіш крандарды басқару бойынша жұмыстарды орындау
КМ 2. Жүк көтергіш крандарды басқару бойынша жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Технологиялық процеске сәйкес өндірістік тапсырмаларды орындау
ОН 2.2. Жұмыс барысында кәсіпорында әзірленген нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттаманы қолдану.
ОН 2.3. Негізгі және қосалқы жабдықтарды жұмысқа дайындау.
ОН 2.4 Крандар тетіктерінің бекітілуін және реттелуін тексеру, қауіпсіздік құралдарының жарамдылығын тексеру.
ОН 2.5. Болат арқандардың, жүк қармау құрылғылары мен айлабұйымдардың жарамдылығын анықтау.
КҚ 3. Көтергіш құрылымдарды басқару
КМ 3. Көтергіш құрылымдарды басқару
ОН 3.1. Әр түрлі жүк көтергіш құрылғылармен жабдықталған әртүрлі конструкциялардың жүк көтергіш крандарын басқару.
ОН 3.2. Крандар мен жүк қармауыш айлабұйымдар механизмдерінің техникалық жай-күйінің деңгейін анықтау.
ОН 3.3. Тетіктердің жай-күйін құрал-саймандардың, арнайы жабдықтар мен аспаптардың көмегімен тексеру
ОН 3.4. Жабдықтар мен құралдардың жұмысқа дайындығын анықтау
ОН 3.5. Бағдарламалық басқарылатын жабдықтың жұмыс қабілеттілігін анықтау.
КҚ.4. Қызмет көрсетілетін жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің техникалық жағдайын бақылау
КМ 4. Қызмет көрсетілетін жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің техникалық жағдайын бақылау
ОН 4.1. Кранның техникалық жағдайын бақылау.
ОН 4.2. Қызмет көрсетілетін агрегаттар мен учаскелердің орналасуын анықтау.

РО 4.3. Устранять неисправности механизмов обслуживаемого крана.
РО 4.4.Соблюдать порядок и последовательность подготовки к эксплуатации технологического оборудования, машин и механизмов.
РО 4.5. Проводить техническое обслуживание и ремонт подъемно-транспортных устройств.
Квалификация "4S07150702 - Техник-механик"
ПК 1. Проводить подготовительных работ по эксплуатации и ремонту машин и механизмов
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по эксплуатации и ремонту машин и механизмов
РО 1.1. Организовывать работу по проведению текущего и капитального ремонтов.
РО 1.2. Выполнять нормы времени для ремонта машин и агрегатов.
РО 1.3. Применять способы и методы проведения ремонтов.
РО 1.4.Контролировать обеспеченность производственного участка необходимыми материалами, машинами, механизмами.
РО 1.5. Классифицировать цеха и производственные участки.
ПК 2. Выполнять работы по эксплуатации и ремонту оборудования на участке
ПМ 2. Выполнение работ по эксплуатации и ремонту оборудования на участке
РО 2.1. Разрабатывать комплекс мероприятий по техническому обслуживанию.
РО 2.2. Проводить диагностику испытания оборудования после капитального ремонта.
РО 2.3. Осуществлять руководство деятельностью подчиненного персонала цеха по ремонту и эксплуатации кранового оборудования.
РО 2.4.Разрабатывать комплекс мероприятий по устранению отказов оборудования при эксплуатации.
РО2.5. Разрабатывать техническую документацию для проведения ремонта, мониторингу состояния и определения остаточного ресурса работы.
ПК 3. Проверять техническое состояние оборудования и качество ремонтных работ
ПМ 3. Проверка технического состояния оборудования и качества ремонтных работ
РО 3.1. Организовывать и проводить испытания и приемку оборудования после капитального ремонта.
РО 3.2. Контролировать качество деталей, используемых для ремонта.
РО 3.3. Проводить комплекс мероприятий по контролю механической, гидравлической и пневматической систем.
РО 3.4. Соблюдать допустимые нагрузки на работающие детали, узлы, механизмы оборудования.
РО 3.5. Составляет акты приемки оборудования после ремонта.
Приложение 179 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07150800 - Геологоразведочное оборудование"

ОН 4.3. Қызмет көрсетілетін кран механизмдерінің ақауларын жою.
ОН 4.4. Технологиялық жабдықтарды, машиналар мен механизмдерді пайдалануға дайындаудың тәртібі мен дәйектілігін сақтау.
ОН 4.5. Көтергіш-көлік құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
"4S07150702 -Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
ОН 1.2. Машиналар мен агрегаттарды жөндеу үшін уақыт нормаларын орындау.
ОН 1.3. Жөндеулер жүргізу әдістері мен тәсілдерін қолдану.
ОН 1.4. Өндірістік учаскенің қажетті материалдармен, машиналармен, механизмдермен қамтамасыз етілуін бақылау.
ОН 1.5. Цехтар мен өндірістік учаскелерді жіктеу.
КҚ 2. Учаскедегі жабдықтарды пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 2. Учаскедегі жабдықтарды пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Техникалық қызмет көрсету бойынша іс-шаралар кешенін әзірлеу.
ОН 2.2. Күрделі жөндеуден кейін жабдықты сынау диагностикасын жүргізу.
ОН 2.3. Кран жабдықтарын жөндеу және пайдалану бойынша цехтың бағынысты персоналының қызметіне басшылықты жүзеге асыру.
ОН 2.4. Пайдалану кезінде жабдықтың істен шығуын жою бойынша іс-шаралар кешенін әзірлеу.
ОН 2.5. Жөндеуге мониторинг жүргізу және жұмыстың қалдық ресурсын айқындау үшін техникалық құжаттама әзірлеу.
КҚ 3. Жабдықтың техникалық жай-күйін және жөндеу жұмыстарының сапасын тексеру
КМ 3. Жабдықтың техникалық жай-күйін және жөндеу жұмыстарының сапасын тексеру
ОН 3.1. Күрделі жөндеуден кейін жабдықты сынауды және қабылдауды ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 3.2. Жөндеу үшін пайдаланылатын бөлшектердің сапасын бақылау.
ОН 3.3. Механикалық, гидравликалық және пневматикалық жүйелерді бақылау бойынша іс-шаралар кешенін жүргізу.
ОН 3.4. Жабдықтың жұмыс істеп тұрған бөлшектеріне, тораптарына, механизмдеріне рұқсат етілген жүктемелерді сақтау.
ОН 3.5. Жөндеуден кейін жабдықты қабылдау актілерін жасау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
179-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07150800 - Геологиялық барлау жабдықтары" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07150801 - Наладчик геофизической аппаратуры"
ПК 1. Выполнять монтаж и подготовку геофизического оборудования, приборов и аппаратуры к полевым работам
ПМ 1. Монтаж и подготовка геофизического оборудования, приборов и аппаратуры к полевым работам
РО 1.1. Выполнять плановое техническое обслуживание на стационарных базах организаций.
РО 1.2. Проводить текущий внеплановый ремонт геофизического оборудования, аппаратуры, приборов и отдельных узлов на полевых базах (месте производства работ).
РО 1.3. Выполнять сборку, демонтаж, наладку и регулирование геофизического оборудования, аппаратуры, приборов и устройств.
РО 1.4. Выполнять наладку и ремонт аналоговых сейсмических, электроразведочных, каротажных, газокаротажных и других геофизических станций.
РО 1.5. Выполнять наладку и ремонт геофизических приборов, аппаратуры и устройств с цифровой регистрацией.
ПК 2. Выполнять ремонт и наладку геофизического оборудования в процессе полевых работ
ПМ 2. Ремонт и наладка геофизического оборудования в процессе полевых работ
РО 2.1. Выполнять монтаж и подготовку аналогового геофизического оборудования, приборов и аппаратуры к полевым работам для наземных геофизических исследований.
РО 2.2. Выполнять монтаж и подготовку аналогового геофизического оборудования, приборов и аппаратуры к полевым работам для скважинных геофизических исследований.
РО 2.3. Выполнять монтаж и подготовку аналогового геофизического оборудования, приборов и аппаратуры к полевым работам для подземных геофизических исследований.
РО 2.4. Выполнять ремонт и наладку цифрового наземного геофизического оборудования в процессе полевых работ.
РО 2.5. Выполнять ремонт и наладку цифрового скважинного геофизического оборудования в процессе полевых работ.
РО 2.6. Выполнять ремонт и наладку цифрового подземного геофизического оборудования в процессе полевых работ.
РО 2.7. Выполнять ремонт и наладку цифрового морского геофизического оборудования в процессе полевых работ.

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07150801 - Геофизикалық аппаратураны реттеуші" біліктілігі
КҚ 1. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды далалық жұмыстарға монтаждау мен дайындауды орындау
КМ 1. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды далалық жұмыстарға монтаждау және дайындау
ОН 1.1. Ұйымдардың стационарлық базаларында жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 1.2. Далалық базаларда (жұмыс жүргізу орнында) геофизикалық жабдықтарды, аппаратураларды, аспаптарды және жекелеген тораптарды ағымдағы жоспардан тыс жөндеуді жүргізу.
ОН 1.3. Геофизикалық жабдықты, аппаратураны, аспаптар мен құрылғыларды құрастыруды, бөлшектеуді және реттеуді орындау.
ОН 1.4. Баламалы сейсмикалық, электрбарлау, каротаждық, газ каротаждық және басқа да геофизикалық станцияларды баптау мен жөндеуді орындау.
ОН 1.5. Геофизикалық аспаптарды, аппаратураларды және цифрлық тіркеуі бар құрылғыларды баптау мен жөндеуді орындау.
КҚ 2. Дала жұмыстары үрдісінде геофизикалық жабдықты жөндеу мен реттеуді орындау
КМ 2. Дала жұмыстары үрдісінде геофизикалық жабдықты жөндеу және баптау
ОН 2.1. Жер бетіндегі геофизикалық зерттеулер үшін далалық жұмыстарға геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды монтаждау мен дайындауды орындау.
ОН 2.2. Ұңғымалық геофизикалық зерттеулер үшін далалық жұмыстарға геофизикалық жабдықты, аспаптар мен аппаратураны монтаждау мен дайындауды орындау.
ОН 2.3. Жерасты геофизикалық зерттеулер үшін далалық жұмыстарға баламалы геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды монтаждау мен дайындауды орындау.
ОН 2.4. Дала жұмыстары процесінде цифрлық жер бетіндегі геофизикалық жабдықты жөндеу мен реттеуді орындау.
ОН 2.5. Дала жұмыстары процесінде сандық ұңғымалық геофизикалық жабдықты жөндеу және баптау.
ОН 2.6. Дала жұмыстары үрдісінде цифрлық жерасты геофизикалық жабдықты жөндеу және реттеуді орындау.
ОН 2.7. Далалық жұмыстар үрдісінде цифрлық теңіз геофизикалық жабдығын жөндеу мен реттеуді орындау.

РО 2.8. Выполнять ремонт и наладку цифрового аэрогеофизического оборудования в процессе полевых работ.
ПК 3. Выполнять демонтаж геофизического оборудования, приборов и аппаратуры и подготовка их к транспортировке
ПМ 3. Демонтаж геофизического оборудования, приборов и аппаратуры и подготовка их к транспортировке
РО 3.1. Выполнять демонтаж геофизического оборудования, приборов и аппаратуры и подготовка их к транспортировке после наземных геофизических исследований.
РО 3.2. Выполнять демонтаж геофизического оборудования, приборов и аппаратуры и подготовка их к транспортировке после скважинных геофизических исследований.
РО 3.3. Выполнять демонтаж геофизического оборудования, приборов и аппаратуры и подготовка их к транспортировке после подземных геофизических исследований.
Квалификация "4S07150802 - Техник-механик"
ПК 1. Организовывать и контролировать подготовку геологоразведочного оборудования к полевым работам
ПМ 1. Организация и контроль подготовки геологоразведочного оборудования к полевым работам
РО 1.1. Принимать участие в организации полевых работ.
РО 1.2. Проводить подготовку, установку и настройку геологоразведочного оборудования, приборов и аппаратуры к полевым работам.
РО 1.3. Выполнять подготовку устройств ввода и предварительной обработки данных в информационно-вычислительных комплексах.
ПК 2. Организовывать и контролировать проведение ремонтных работ геологоразведочного оборудования
ПМ 2. Организация и контроль проведения ремонтных работ геологоразведочного оборудования
РО 2.1. Контролировать работы по техническому обслуживанию и ремонту геофизического оборудования.
РО 2.2. Контролировать выполнение требований по эксплуатации геофизического оборудования.
РО 2.3. Определять степень износа и виды поломок деталей согласно техническим условиям, используя контрольно-измерительные приборы.
РО 2.4. Подавать заявки на приобретение материально-технических ресурсов и запасных деталей для ремонта геологоразведочного оборудования.
РО 2.5. Вести учет материальных ценностей, принимать меры по сохранности и своевременному списанию материалов.
РО 2.6. Рассчитывать нормы времени на ремонт и оплату труда.
ПК 3. Проводить настройку и калибровку аппаратуры и оборудования после ремонта
ПМ 3. Организация настройки и калибровки аппаратуры и оборудования после ремонта
РО 3.1. Проводить поверку сборки и определять работоспособность устройств.
РО 3.2. Проводить поверку, калибровку, испытание и эталонирование геологоразведочного оборудования, аппаратуры, приборов и устройств.
РО 3.3. Проводить тестовые испытания геологоразведочного оборудования на работоспособность после ремонта.
ПК 4. Разрабатывать схемы технологических процессов согласно заданий наряда, распознавать отклонения от технологического цикла
ПМ 4. Разработка схем технологических процессов согласно заданий наряда, распознавание отклонений от технологического цикла

ОН 2.8. Дала жұмыстары үрдісінде сандық аэрогеофизикалық жабдықты жөндеу және баптау.
КҚ 3. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды бөлшектеуді және оларды тасымалдауға дайындауды орынду
КМ 3. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды бөлшектеу және оларды тасымалдауға дайындау
ОН 3.1. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды демонтаждау және оларды жер бетіндегі геофизикалық зерттеулерден кейін тасымалдауға дайындау.
ОН 3.2. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды демонтаждау және оларды ұңғымалық геофизикалық зерттеулерден кейін тасымалдауға дайындау.
ОН 3.3. Геофизикалық жабдықтарды, аспаптар мен аппаратураларды демонтаждау және оларды жер асты геофизикалық зерттеулерден кейін тасымалдауға дайындау.
"4S07150802 - Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Геологиялық барлау жабдықтарын дала жұмыстарына дайындауды ұйымдастыру және бақылау
КМ 1. Геологиялық барлау жабдықтарын дала жұмыстарына дайындауды ұйымдастыру және бақылау
ОН 1.1. Дала жұмыстарын ұйымдастыруға қатысу.
ОН 1.2. Далалық жұмыстарға геологиялық барлау жабдықтарын, аспаптар мен аппаратураларды дайындауды, орнатуды және баптауды жүргізу.
ОН 1.3. Ақпараттық-есептеу кешендерінде енгізу құрылғыларын дайындау және мәліметтерді алдын-ала өңдеу.
КҚ 2. Геологиялық барлау жабдығына жөндеу жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру және бақылау
КМ 2. Геологиялық барлау жабдығына жөндеу жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру және бақылау
ОН 2.1. Геофизикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын бақылау.
ОН 2.2. Геофизикалық жабдықты пайдалану бойынша талаптардың орындалуын бақылау.
ОН 2.3. Бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана отырып, техникалық шарттарға сәйкес бөлшектердің тозу дәрежесін және бұзылу түрлерін анықтау.
ОН 2.4. Геологиялық барлау жабдықтарын жөндеу үшін материалдық-техникалық ресурстар мен қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдер беру.
ОН 2.5. Материалдық құндылықтардың есебін жүргізу, материалдардың сақталуы мен уақтылы есептен шығарылуы бойынша шаралар қабылдау.
ОН 2.6. Жөндеу және төлемақы үшін уақыт нормаларын есептеу.
КҚ 3. Жөндеуден кейін аппаратура мен жабдықты баптау және калибрлеуді жүргізу
КМ 3. Жөндеуден кейін аппаратура мен жабдықты баптауды және калибрлеуді ұйымдастыру
ОН 3.1. Құрастыруды тексеру және құрылғылардың жұмысын анықтау.
ОН 3.2. Геологиялық барлау жабдықтарын, аппаратураларды, аспаптар мен құрылғыларды тексеруді, калибрлеуді, сынауды және эталондауды жүргізу.
ОН 3.3. Геологиялық барлау жабдығының жөндеуден кейінгі жұмысқа қабілеттілігіне тестілік сынақтар жүргізу.
КҚ 4. Наряд тапсырмаларына сәйкес технологиялық үрдістердің схемаларын әзірлейу, технологиялық циклден ауытқуларды тануды білу
КМ 4. Наряд тапсырмаларына сәйкес технологиялық үрдістердің схемаларын әзірлеу, технологиялық циклден ауытқуларды тану

РО 1.5. Выполнять монтаж полиграфического оборудования.
РО 1.6. Выполнять работы по демонтажу полиграфических машин, аппаратов и технологических линий.
РО 1.7. Выполнять ввод оборудования в эксплуатацию, выполнение пусконаладочных работ.
ПК 2. Выполнять наладку и запуск в эксплуатацию технологического оборудования
ПМ 2. Выполнение наладки и запуска в эксплуатацию технологического оборудования
РО 2.1. Подготовить технологическую оснастку, приборы, инструменты и материалы, необходимые для наладки полиграфического оборудования.
РО 2.2. Выполнять наладку оборудования с соблюдением требований безопасности.
РО 2.3. Проводить диагностирование полиграфического оборудования.
РО 2.4. Выполнять регулировку оборудования перед запуском.
РО 2.5. Выполнять запуск полиграфического оборудования в различных режимах работы.
ПК 3. Осуществлять правильную эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт оборудования полиграфического производства
ПМ 3. Осуществление правильной эксплуатации, технического обслуживания и ремонта оборудования полиграфического производства
РО 3.1. Обеспечивать стабильную работу полиграфического оборудования с соблюдением производственной и технологичной дисциплины.
РО 3.2. Проводить плановые профилактические осмотры, ремонт и техническое обслуживание полиграфического оборудования.
РО 3.3. Анализировать условия эксплуатации и причины поломок полиграфического оборудования.
Квалификация "4S07151001- Техник-механик"
ПК 1. Организовывать управление первичными звеньями производства
ПМ 1. Организация управления первичными звеньями производства
РО 1.1. Разрабатывать техническую документацию на техническое обслуживание и контролировать ее исполнение.
РО 1.2. Разрабатывать мероприятия по рациональному использованию рабочего времени ремонтных бригад.
РО 1.3. Разрабатывать мероприятия по предупреждению аварий и осложнений в процессе работы.
РО 1.4. Разрабатывать мероприятия по совершенствованию организации проведения и повышению эффективности промышленного полиграфического оборудования.
РО 1.5. Разрабатывать схемы монтажно-демонтажных работ.
РО 1.6. Составлять графики технического обслуживания, текущего и капитального ремонта.
ПК 2. Организовывать правильную эксплуатацию полиграфического оборудования
ПМ 2. Организация правильной эксплуатации полиграфического оборудования
РО 2.1. Анализировать данные о работе полиграфического оборудования.
РО 2.2. Анализировать порядок и правила использования полиграфического оборудования и инструмента.
РО 2.3. Анализировать причины простоев, аварий полиграфического оборудования и брака полиграфической продукции.

ОН 1.5. Полиграфия жабдықтарын монтаждау.
ОН 1.6. Полиграфиялық машиналарды, аппараттарды және технологиялық желілерді демонтаждау жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН1.7. Жабдықты пайдалануға енгізуді, іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындауды жүзеге асыру.
КҚ 2. Технологиялық жабдықты баптау және іске қосуды жүзеге асыру
КМ 2. Технологиялық жабдықты баптау және іске қосу
ОН 2.1. Полиграфия жабдықтарын баптауға қажетті технологиялық жабдықтарды, аспаптарды, құралдар мен материалдарды дайындау.
ОН 2.2. Қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, жабдықты баптауды жүзеге асыру.
ОН 2.3. Полиграфия жабдықтарына диагностика жүргізу.
ОН 2.4. Іске қосу алдында жабдықты реттеу.
ОН 2.5. Полиграфия жабдықтарын әртүрлі жұмыс режимдерінде іске қосуды жүзеге асыру.
КҚ 3. Полиграфия өндірісі жабдықтарын дұрыс пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыру
КМ 3. Полиграфия өндірісі жабдықтарын дұрыс пайдалануды, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 3.1. Өндірістік және технологиялық тәртіпті сақтай отырып, полиграфия жабдықтарының тұрақты жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Полиграфия жабдықтарын жоспарлы профилактикалық тексеру, жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
ОН 3.3. Полиграфия жабдықтарын пайдалану шарттары мен бұзылу себептерін талдау.
"4S07151001- Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Өндірістің бастапқы буындарын басқаруды ұйымдастыру
КМ 1. Өндірістің бастапқы буындарын басқаруды ұйымдастыру
ОН 1.1. Техникалық қызмет көрсетуге техникалық құжаттаманы әзірлеу және оның орындалуын бақылау.
ОН 1.2. Жөндеу бригадаларының жұмыс уақытын ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
ОН 1.3. Жұмыс процесінде апаттар мен қиындықтардың алдын алу бойынша іс-шараларды әзірлеу.
ОН 1.4. Өндірістік полиграфия жабдықтарын өткізуді ұйымдастыруды жетілдіру және тиімділігін арттыру бойынша іс-шаралар әзірлеу.
ОН 1.5. Монтаждау-бөлшектеу жұмыстарының схемасын әзірлеу.
ОН 1.6. Техникалық қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу кестелерін жасау.
КҚ 2. Полиграфия жабдықтарын дұрыс пайдалануды ұйымдастыру
КМ 2. Полиграфия жабдықтарын дұрыс пайдалануды ұйымдастыру
ОН 2.1. Полиграфия жабдықтарының жұмысы туралы мәліметтерді талдау.
ОН 2.2. Полиграфия жабдықтары мен құралдарын пайдалану тәртібі мен ережелерін талдау.
ОН 2.3. Полиграфия жабдықтарының тоқтап қалу себептерін, апаттарын және полиграфия өнімінің ақауларын талдау.

РО 2.5. Контролировать техническое состояние плавильных и рафинировочных печей.
РО 2.6. Подготавливать к работе оборудование, инструменты и содержать их в надлежащем состоянии на слесарную обработку.
ПК 3. Вести процесс модифицирования, легирования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах
ПМ 3. Ведение процесса модифицирования, легирования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах
РО 3.1. Определять химико-физические параметры стали.
РО 3.2. Подбирать сырьевых материалах для процесса.
РО 3.3. Вести процесс модифицирования, легирования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах.
ПК 4. Производить отливку образцов и доведение сплавов до требуемого химического состава на основе результатов анализа экспpесс-лабоpатоpии
ПМ 4. Отливка образцов и доведение сплавов до требуемого химического состава
РО 4.1. Определять условия протекания процессов кристаллизации сплавов.
РО 4.2. Вести технологический процесс производства отливок.
РО 4.3. Осуществлять операции по доведению сплавов до требуемого химического состава.
Квалификация "4S07151304 - Техник-металлург"
ПК 1. Обеспечивать функционирование металлургического оборудования, систем транспортировки, хранения и переработки рудного сырья
ПМ 1. Эксплуатация оборудования цехов черной металлургии
РО 1.1. Анализировать технические задачи в области исследований и разработки оборудования для металлургической отрасли.
РО 1.2. Выполнять контроль соблюдения правильной эксплуатации технологического оборудования.
РО 1.3. Проводить профилактические осмотры оборудования, выявлять и устранять неисправности.
ПК 2. Владеть технологическими условиями и приемами ведения плавок, своевременно и эффективно решать возникающие в процессе работы проблемы
ПМ 2. Управление технологическими процессами металлургии черных металлов
РО 2.1. Производить оценку качественных характеристик шихтовых материалов и конечной продукции.
РО 2.2. Оптимизировать технологию металлургического производства.
РО 2.3. Определять технико-экономическую эффективность производства.
РО 2.4. Определять физико-химические параметры металлургических процессов.
Приложение 191 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07151400 - Металлургия цветных металлов"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0715 Механика и металлообработка
Специальность:
07151400 - Металлургия цветных металлов
Квалификация:

ОН 2.5. Балқыту және тазарту пештерінің техникалық жағдайын бақылау.
ОН 2.6. Жабдықтарды, құрал-саймандарды жұмысқа дайындау және оларды слесарлық өңдеуге тиісті жағдайда ұстау.
КҚ 3. Тікелей пеште және тарату шөміштерінде модификациялау, қоспалау және тазарту процесін жүргізу
КМ 3. Тікелей пеште және тарату шөміштерінде модификациялау, қоспалау және тазарту процесін жүргізу
ОН 3.1. Болаттың химиялық-физикалық параметрлерін анықтау.
ОН 3.2. Процесс үшін шикізатты таңдау.
ОН 3.3. Тікелей пеште және тарату шөміштерінде модификациялау, қоспалау және тазарту процесін жүргізу.
КҚ 4. Экспресс-зертхананың талдау нәтижелері негізінде үлгілерді құюды және қорытпаларды талап етілетін химиялық құрамға жеткізуді жүргізу
КМ 4. Үлгілерді құю және қорытпаларды қажетті химиялық құрамға жеткізу
ОН 4.1. Қорытпалардың кристалдану процестерінің жағдайын анықтау.
ОН 4.2. Құймалар өндірісінің технологиялық процесін жүргізу.
ОН 4.3. Қорытпаларды қажетті химиялық құрамға жеткізу бойынша операцияларды жүзеге асыру.
"4S07151304 - Техник-металлург" біліктілігі
КҚ 1. Металлургиялық жабдықтардың, кен шикізатын тасымалдау, сақтау және қайта өңдеу жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
КМ 1. Қара металлургия цехтарының жабдықтарын пайдалану
ОН 1.1. Металлургия саласына арналған жабдықтарды зерттеу және әзірлеу саласындағы техникалық міндеттерді талдау.
ОН 1.2. Технологиялық жабдықтың дұрыс пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Жабдықты профилактикалық тексеруді жүргізу, ақауларды анықтау және жою.
КҚ 2. Балқытуды жүргізудің технологиялық шарттары мен тәсілдерін меңгеру, жұмыс барысында туындайтын мәселелерді уақтылы және тиімді шешу
КМ 2. Қара металдар металлургиясының технологиялық процестерін басқару
ОН 2.1. Шихта материалдары мен түпкі өнімнің сапалық сипаттамаларына бағалау жүргізу.
ОН 2.2. Металлургиялық өндіріс технологиясын оңтайландыру.
ОН 2.3. Өндірістің техникалық-экономикалық тиімділігін анықтау.
ОН 2.4. Металлургиялық процестердің физика-химиялық параметрлерін анықтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
191-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07151400 - Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0715 Механика және металл өңдеу
Мамандығы:
07151400 – Түсті металдар металлургиясы
Біліктілігі:

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07151401 - Электролизник расплавленных солей"
ПК 1. Выполнять подготовительные работы и вспомогательные операций процесса производства методом электролиза в расплавленных солях
ПМ 1. Выполнение подготовительных работ и вспомогательных операций процесса производства методом электролиза в расплавленных солях
РО 1.1. Применять правила по охране труда и технике безопасности на индивидуальном рабочем месте с определением и идентификацией производственных рисков.
РО 1.2. Подготавливать оборудование к электролизу в расплавленных солях.
РО 1.3. Знать схему цепи аппаратов участка согласно рабочему месту.
РО 1.4. Проверять исправности обслуживаемого технологического оборудования, инструмента, съемных перекрытий.
РО 1.5. Производить техническое обслуживание оборудования, механизмов и устройств электролизного производства.
ПК 2.Вести процесс производства методом электролиза в расплавленных солях
ПМ 2. Ведение процесса производства методом электролиза в расплавленных солях
РО 2.1. Производить настройку оптимальных технологических параметров электролиза.
РО 2.2. Поддерживать технологические параметры электролиза в заданных пределах.
РО 2.3. Проводить замер уровня электролита, анодного сплава, металла с поддержанием оптимальных уровней.
РО 2.4. Наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов.
РО 2.5. Пользоваться программным обеспечением процесса электролиза.
РО 2.6. Устанавливать и устранять причины возникновения нарушений технологического режима процесса электролиза в расплавленных солях.
РО 2.7. Вести агрегатный журнал и учетную документацию рабочего места электролизника расплавленных солей.
ПК 3. Выгружать готовую продукцию процесса электролиза в расплавленных солях
ПМ 3. Выгрузка готовой продукции процесса электролиза в расплавленных солях
РО 3.1. Определять для каждого электролизера объема выгружаемого металла с учетом необходимого остатка, достаточного для продолжения работы в нормальном технологическом режиме.

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07151401 – Балқытылған тұздардың электролизі" біліктілігі
КҚ 1. Балқытылған тұздарда электролиз әдісімен өндіріс процесінің дайындық жұмыстарын және қосалқы операцияларын орындау
КМ 1. Балқытылған тұздарда электролиз әдісімен өндіріс процесінің дайындық жұмыстары мен қосалқы операцияларын орындау
ОН 1.1. Өндірістік тәуекелдерді айқындай және сәйкестендіре отырып, жеке жұмыс орнында еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі қағидаларды қолдану.
ОН 1.2. Жабдықты балқытылған тұздарда электролизге дайындау.
ОН 1.3. Жұмыс орнына сәйкес учаске аппараттарының тізбек сызбасын білу.
ОН 1.4. Қызмет көрсетілетін технологиялық жабдықтардың, құрал-саймандардың, алмалы-салмалы жабулардың жарамдылығын тексеру.
ОН 1.5. Электролиз өндірісінің жабдықтарына, механизмдеріне және құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
КҚ 2. Балқытылған тұздарда электролиз әдісімен өндіріс процесін жүргізу
КМ 2. Балқытылған тұздарда электролиз әдісімен өндіріс процесін жүргізу
ОН 2.1. Электролиздің оңтайлы технологиялық параметрлерін баптау.
ОН 2.2. Электролиздің технологиялық параметрлерін берілген шектерде ұстау.
ОН 2.3. Оңтайлы деңгейлерді сақтай отырып, электролит, анодты қорытпа, металл деңгейін өлшеуді жүргізу.
ОН 2.4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылау.
ОН 2.5. Электролиз процесінің бағдарламалық жасақтамасын пайдалану.
ОН 2.6. Балқытылған тұздардағы электролиз процесінің технологиялық режимінің бұзылу себептерін анықтау және жою.
ОН 2.7. Агрегат журналын және балқытылған тұздардың электролиздік жұмыс орнының есеп құжаттамасын жүргізу.
КҚ 3. Электролиз процесінің дайын өнімін балқытылған тұздарға түсіру
КМ 3. Электролиз процесінің дайын өнімін балқытылған тұздарға түсіру
ОН 3.1. Қалыпты технологиялық режимде жұмысты жалғастыру үшін жеткілікті қажетті қалдықты ескере отырып, әрбір электролизер үшін түсірілетін металдың көлемін анықтау.

РО 3.2. Проводить подготовки электролизных ванн к выгрузке продуктов электролиза.
РО 3.3. Управлять работой и регулировать режим работы электролизера при выгрузке продуктов электролиза.
РО 3.4. Проводить заключительные операции технологического цикла и получение готовой продукции
Квалификация "3W07151402 - Аппаратчик-гидрометаллург"
ПК 1.Выполнять технологические операции согласно технологической схеме
ПМ 1. Выполнение технологических операции согласно технологической схеме
РО 1.1. Применять правила по охране труда и технике безопасности на индивидуальном рабочем месте с определением и идентификацией производственных рисков.
РО 1.2. Приготавливать пульпы, реагенты и материалы в соответствии с технологической инструкцией.
РО 1.3. Вести и регулировать технологические процессы.
РО 1.4. Знать схему цепи аппаратов участка согласно рабочему месту.
РО 1.5. Вести агрегатный журнал и учетную документацию рабочего места работника по производству цветных металлов на участках.
ПК 2. Обслуживать оборудование основных и вспомогательных участков в производстве цветных металлов
ПМ 2. Обслуживание оборудования основных и вспомогательных участков в производстве цветных металлов
РО 2.1. Производить комплексную подготовку основного и вспомогательного оборудования.
РО 2.2. Наблюдать за состоянием, наладкой оборудования и участвовать в ремонте.
РО 2.3. Управлять обслуживаемым оборудованием.
РО 2.4. Обслуживать оборудования и технологической арматуры, используемых в процессе получения цветных металлов.
РО 2.5. Устранять выявленные неисправности и под наладку оборудования собственными силами.
ПК 3. Управлять технологическими процессами в производстве цветных металлов
ПМ 3. Управление технологическими процессами в производстве цветных металлов
РО 3.1. Управлять основным и вспомогательным оборудование на производственных участках.
РО 3.2. Переключать коммуникаций по ходу ведения технологического процесса, при запуске в работу или выводе из работы оборудования.
РО 3.3. Регулировать концентрацию реагентов, кислотность среды, температуру, удельные веса пульпы, растворов.
РО 3.4. Рассчитывать необходимые объемы и концентрации реагентов.
ПК 4. Регулировать и контролировать основные и вспомогательные процессы в соответствии с технологическими инструкциями
ПМ 4. Регулирование и контроль основных и вспомогательных процессов в соответствии с технологическими инструкциями
РО 4.1. Контролировать и регулировать технологические процессы.
РО 4.2. Поддержать технологические режимы на заданном уровне.
РО 4.3. Контролировать системы автоматического управления.

ОН 3.2. Электролиз өнімдерін түсіруге электролиз ванналарын дайындау.
ОН 3.3. Электролиз өнімдерін түсіру кезінде электролизердің жұмысын басқару және жұмыс режимін реттеу.
ОН 3.4. Технологиялық циклдің қорытынды операцияларын жүргізу және дайын өнімді алу.
"3W07151402 - Аппаратшы-гидрометаллург" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық схемаға сәйкес технологиялық операцияларды орындау
КМ 1. Технологиялық схемаға сәйкес технологиялық операцияларды орындау
ОН 1.1. Өндірістік тәуекелдерді айқындай және сәйкестендіре отырып, жеке жұмыс орнында еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі қағидаларды қолдану.
ОН 1.2. Қойыртпақтарды, реагенттер мен материалдарды технологиялық нұсқаулыққа сәйкес дайындау.
ОН 1.3. Технологиялық процестерді жүргізу және реттеу.
ОН 1.4. Жұмыс орнына сәйкес учаске аппараттарының тізбек сызбасын білу.
ОН 1.5. Учаскелерде түсті металдарды өндіру жөніндегі қызметкердің жұмыс орнының агрегаттық журналын және есепке алу құжаттамасын жүргізу.
КҚ 2. Түсті металдар өндірісінде негізгі және қосалқы учаскелердің жабдықтарына қызмет көрсету
КМ 2. Түсті металдар өндірісіндегі негізгі және қосалқы учаскелердің жабдықтарына қызмет көрсету
ОН 2.1. Негізгі және қосалқы жабдықтарды кешенді дайындауды жүргізу.
ОН 2.2. Жабдықтың жай-күйін, реттелуін бақылау және жөндеуге қатысу.
ОН 2.3. Қызмет көрсетілетін жабдықты басқару.
ОН 2.4. Түсті металдарды алу процесінде қолданылатын жабдықтар мен технологиялық арматураларға қызмет көрсету.
ОН 2.5. Анықталған ақаулықтарды жою және жабдықты өз күштерімен баптау.
КҚ 3. Түсті металдар өндірісіндегі технологиялық процестерді басқару
КМ 3. Түсті металдар өндірісіндегі технологиялық процестерді басқару
ОН 3.1. Өндірістік учаскелерде негізгі және қосалқы жабдықтарды басқару.
ОН 3.2. Жабдықты іске қосу немесе жұмыстан шығару кезінде технологиялық процесті жүргізу барысында коммуникацияларды ауыстырып қосу.
ОН 3.3. Реагенттердің концентрациясын, ортаның қышқылдығын, температурасын, қойыртпақтың, ерітінділердің үлес салмағын реттеу.
ОН 3.4. Реагенттердің қажетті көлемі мен концентрациясын есептеу.
КҚ 4. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес негізгі және қосалқы процестерді реттеу және бақылау
КМ 4. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес негізгі және қосалқы процестерді реттеу және бақылау
ОН 4.1. Технологиялық процестерді бақылау және реттеу.
ОН 4.2. Берілген деңгейде технологиялық режимдерді қолдау.
ОН 4.3. Автоматты басқару жүйелерін бақылау.

РО 1.6. Владеть основными терминами и определениями в области сертификации и метрологии.
ПК 2. Применять общие законы механики с учетом строения и свойств материалов
ПМ 2. Применение общих законов механики с учетом строения и свойств материалов
РО 2.1. Понимать свойства и классификацию материалов, применяемые на производстве.
РО 2.2. Определять экипировочные материалы локомотивов.
РО 2.3. Применять основы теоретической механики
РО 2.4. Применять основные положения сопротивления материалов.
РО 2.5. Выполнять основные характеристики и методы расчета на прочность деталей машин.
ПК 3. Определять конструктивные особенности тягового подвижного состава
ПМ 3. Определение конструктивных особенностей тягового подвижного состава
РО 3.1. Владеть общими сведениями о локомотивах, назначение, технических средствах локомотивного хозяйства.
РО 3.2. Определять конструкцию узлов и деталей механического оборудования локомотива.
РО 3.3. Анализировать принцип действия механического оборудования.
РО 3.4. Определять конструкцию автотормозных и автосцепных устройств.
РО 3.5. Анализировать принцип действия автотормозного и автосцепного оборудования.
ПК 4. Производить регулировку электрооборудования тягового подвижного состава с применением основ электротехники и систем автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте
ПМ 4. Проведение регулировки электрооборудования тягового подвижного состава с применением основ электротехники и систем автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте
РО 4.1. Понимать основные законы электротехники.
РО 4.2. Применять различные методы расчета электрических цепей.
РО 4.3. Производить оценку работоспособности приборов и схем.
РО 4.4. Определять конструкцию электрических аппаратов.
РО 4.5. Анализировать принцип действия электрического оборудования.
РО 4.6. Проводить монтаж электронных приборов подвижного состава.
ПК 5. Производить регулировку и испытание электрических машин постоянного и переменного тока по заданным параметрам тягового подвижного состава
ПМ 5. Проведение регулировки и испытание электрических машин постоянного и переменного тока по заданным параметрам тягового подвижного состава
РО 5.1. Характеризовать конструкции и принцип работы машин постоянного и переменного тока, трансформаторов и аккумуляторных батарей.
РО 5.2. Анализировать работу машин постоянного и переменного тока, трансформаторов и аккумуляторных батарей.
РО 5.3. Выполнять монтаж электрических тягового подвижного состава машин с соблюдением электробезопасности.
ПК 6. Производить регулировку и испытание энергетических установок по заданным параметрам тягового подвижного состава
ПМ 6. Проведение регулировки и испытание энергетических установок по заданным параметрам тягового подвижного состава

ОН 1.6. Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды меңгеру.
КҚ 2. Материалдардың құрылымы мен қасиеттерін ескере отырып, механиканың жалпы заңдарын қолдану
КМ 2. Материалдардың құрылымы мен қасиеттерін ескере отырып, механиканың жалпы заңдарын қолдану
ОН 2.1. Өндірісте қолданылатын материалдардың қасиеттері мен жіктелуін анықтау.
ОН 2.2. Локомотивтердің жабдықтау материалдарын анықтау.
ОН 2.3. Теориялық механика негіздерін қолдану.
ОН 2.4. Материалдар кедергісінің негізгі ережелерін қолдану.
ОН 2.5. Машина бөлшектерінің беріктігін есептеудің негізгі сипаттамалары мен әдістерін орындау.
КҚ 3. Тартқыш жылжымалы құрамның конструктивтік ерекшеліктерін анықтау
КМ 3. Тартқыш жылжымалы құрамның конструктивтік ерекшеліктерін анықтау
ОН 3.1. Локомотивтер, локомотив шаруашылығының техникалық құралдары туралы жалпы мәліметтерді білу.
ОН 3.2. Локомотивтің механикалық жабдығының тораптары мен бөлшектерінің құрылымын анықтау.
ОН 3.3. Механикалық жабдықтың жұмыс принципін талдау.
ОН 3.4. Автотежегіш және автотіркегіш құрылғылардың құрылымын анықтау.
ОН 3.5. Автотежегіш және автотіркегіш жабдықтардың жұмыс принципін талдау.
КҚ 4. Теміржол көлігінде электротехника негіздері мен автоматика және телемеханика жүйелерін қолдана отырып, тартқыш жылжымалы құрамның электр жабдығын реттеуді жүргізу
КМ 4. Теміржол көлігінде электротехника негіздері мен автоматика және телемеханика жүйелерін қолдана отырып, тартқыш жылжымалы құрамның электр жабдығын реттеуді жүргізу
ОН 4.1. Электротехниканың негізгі заңдарын түсіну.
ОН 4.2. Электр тізбектерін есептеудің әртүрлі әдістерін қолдану.
ОН 4.3. Аспаптар мен схемалардың жұмысқа қабілеттілігін бағалауды жүргізу.
ОН 4.4. Электрлік аппараттардың құрылымын анықтау.
ОН 4.5. Электр жабдықтарының жұмыс принципін талдау.
ОН 4.6. Жылжымалы құрамның электрондық аспаптарын монтаждауды жүргізу.
КҚ 5. Тартымдық жылжымалы құрамның берілген параметрлері бойынша тұрақты және ауыспалы токтың электр машиналарын реттеуді және сынауды жүргізу
КМ 5. Тартымдық жылжымалы құрамның берілген параметрлері бойынша тұрақты және ауыспалы токтың электр машиналарын реттеуді және сынауды жүргізу
ОН 5.1. Тұрақты және айнымалы ток машиналарының, трансформаторлар мен батареялардың дизайны мен жұмыс принципін сипаттау.
ОН 5.2. Тұрақты және айнымалы ток машиналарының, трансформаторлар мен аккумуляторлық батареялардың жұмысын талдау.
ОН 5.3. Электр қауіпсіздігін сақтай отырып, машиналардың тартқыш жылжымалы құрамын монтаждау.
КҚ 6. Тартымдық жылжымалы құрамның берілген параметрлері бойынша энергетикалық қондырғыларды реттеу және сынау жүргізу
КМ 6. Тартымдық жылжымалы құрамның берілген параметрлері бойынша энергетикалық қондырғыларды реттеу және сынау жүргізу

РО 6.1. Понимать принципы работы и рабочие циклы дизеля.
РО 6.2. Выполнять монтаж дизелей.
РО 6.3. Выполнять проверку работы электрической схемы на холостом ходу генератора.
РО 6.4. Соблюдать технику безопасности при обслуживании дизелей.
ПК 7. Производить сборку узлов и оборудования тягового подвижного состава на основе требований инструкций и технических карт по производству с соблюдением техники безопасности
ПМ 7. Проведение сборки узлов и оборудования тягового подвижного состава на основе требований инструкций и технических карт по производству с соблюдением техники безопасности
РО 7.1. Соблюдать порядок организации и планирования сборки деталей типовых соединений и узлов, испытания локомотива после сборки.
РО 7.2. Разрабатывать технологический процесс локомотива с учетом конструктивных особенностей, характера компоновки оборудования и объем выпуска изделий.
РО 7.3. Соблюдать пожарную и электробезопасность, технику безопасности работников, охрану труда и производственную санитарию.
РО 7.4. Выполнять требования Правил технической эксплуатации к техническим средствам железнодорожного транспорта.
ПК 8. Применять знания экономики транспорта в профессиональной деятельности
ПМ 8. Применение знаний экономики транспорта в профессиональной деятельности
РО 8.1. Владеть основами планирования на железнодорожном транспорте.
РО 8.2. Рассчитывать технико-экономические показатели работы тягового подвижного состава.
РО 8.3. Выполнять организацию и планирование труда и оплаты труда.
РО 8.4. Планировать производственно-финансовую деятельность локомотивосборочного завода.
Приложение 209 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07160400 - Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160400 - Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта
Квалификация:

ОН 6.1. Дизельдің жұмыс принциптері мен жұмыс циклдерін түсіну.
ОН 6.2. Дизельді қондырғыларды орындау.
ОН 6.3. Генератордың бос жүрісіндегі электр тізбегінің жұмысын тексеруді орындау.
ОН 6.4. Дизельге қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
КҚ 7. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, өндіру жөніндегі нұсқаулықтар мен техникалық карталар талаптарының негізінде тартқыш жылжымалы құрамның тораптары мен жабдықтарын құрастыруды жүргізу
КМ 7. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, өндіру жөніндегі нұсқаулықтар мен техникалық карталар талаптарының негізінде тартқыш жылжымалы құрамның тораптары мен жабдықтарын құрастыруды жүргізу
ОН 7.1. Үлгілік қосылыстар мен тораптардың бөлшектерін құрастыруды ұйымдастыру және жоспарлау, құрастырғаннан кейін локомотивті сынау тәртібін сақтау.
ОН 7.2. Локомотивтің құрылымдық ерекшеліктерін, жабдықты құрастыру сипатын және өнімді шығару көлемін ескере отырып, технологиялық процесін әзірлеу.
ОН 7.3. Өрт және электр қауіпсіздігін, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
ОН 7.4. Темір жол көлігінің техникалық құралдарына техникалық пайдалану қағидаларының талаптарын орындау.
КҚ 8. Көлік экономикасы туралы білімді кәсіби қызметте қолдану
КМ 8. Көлік экономикасы туралы білімді кәсіби қызметте қолдану
ОН 8.1. Темір жол көлігінде жоспарлау негіздерін меңгеру.
ОН 8.2. Тартқыш жылжымалы құрам жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 8.3. Еңбекті және еңбек ақыны ұйымдастыру мен жоспарлауды орындау.
ОН 8.4. Локомотив құрастыру зауытының өндірістік-қаржылық қызметін жоспарлау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
209-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07160400 - Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен механизмдерін техникалық пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы
07160400 - Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен механизмдерін техникалық пайдалану
Біліктілігі

РО 2.4. Определять основные параметры электронных схем с установкой работоспособности устройств электронной техники.
РО 2.5. Представлять сущность физических процессов, протекающих в электронных приборах и устройствах, принципы включения электронных приборов и построения электронных схем, типовые узлы и устройства электронной техники.
РО 2.6. Использовать специальные терминологии в области электроники, микроэлектроники и микропроцессорной техники.
РО 2.7. Проводить электрические измерения параметров электрических сигналов приборами и устройствами различных типов и оценивать качество полученных результатов.
ПК 3. Выполнять нормы охраны труда и правила технической эксплуатации
ПМ 3. Выполнение норм охраны труда и правил технической эксплуатации
РО 3.1. Выполнять требования технической эксплуатации железных дорог и безопасности движения.
РО 3.2. Применять требования инструкций и нормативных документов, регламентирующих требования технической эксплуатации железных дорог и безопасности движения.
РО 3.3. Соблюдать правила технической эксплуатации железных дорог, инструкции по сигнализации на железных дорогах, инструкции по технической эксплуатации устройств сигнализации, централизации и блокировки, инструкции по обеспечению безопасности движения поездов при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки Республики Казахстан.
РО 3.4. Выполнять общие обязанности работников железнодорожного транспорта, отраслевые и должностные инструкции, охраны труда, промышленной безопасности и экологии.
ПК 4. Определять техническое состояние систем и механизмов путевых машин и неисправности
ПМ 4. Определение технического состояния систем и механизмов путевых машин
РО 4.1. Определять техническое состояние систем и механизмов подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования.
РО 4.2. Выявлять причины неисправностей путевых машин.
РО 4.3. Устранять неисправности машин и механизмов.
РО 4.4. Подбирать необходимые масла и смазки.
РО 4.5.Составлять схемы и рассчитывать мощность электродвигателя.
РО 4.6. Различать виды и схемы крановых электродвигателей.
ПК 5. Проводить работу по наладке, регулировке, техническом обслуживании и ремонте узлов и механизмов, путевых машин
ПМ 5. Ремонт узлов и механизмов путевых машин
РО 5.1. Выполнять техническое обслуживание и профилактический ремонт путевых машин и механизмов.
РО 5.2. Определять параметры электрических цепей машинно- постоянного и переменного тока.
РО 5.3. Читать кинематические и принципиальные электрические, гидравлические и пневматические схемы путевых машин и оборудования.

ОН 2.4. Электрондық техника құрылғыларының жұмысқа қабілеттілігін орната отырып, электрондық схемалардың негізгі параметрлерін анықтау.
ОН 2.5. Электрондық аспаптар мен құрылғыларда болатын физикалық процестердің мәнін, электрондық аспаптарды қосу және электрондық схемаларды құру принциптерін, электрондық техниканың үлгілік тораптары мен құрылғыларын меңгеру.
ОН 2.6. Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлық техника саласындағы арнайы терминологияларды қолдану.
ОН 2.7. Электр сигналдарының параметрлерін әртүрлі типтегі құрылғылармен және аспаптармен электрлік өлшеуді жүргізу және алынған нәтижелердің сапасын бағалау.
КҚ 3. Еңбекті қорғау нормалары мен техникалық пайдалану ережелерін орындау
КМ 3. Еңбекті қорғау нормалары мен техникалық пайдалану ережелерін орындау
ОН 3.1. Темір жолдарды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын орындау.
ОН 3.2. Темір жолдарды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін нұсқаулықтар. мен нормативтік құжаттардың талаптарын қолдану.
ОН 3.3. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін, темір жолдардағы сигнал беру жөніндегі нұсқаулықтарды, сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларын техникалық пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, Қазақстан Республикасының сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау.
ОН 3.4. Темір жол көлігі қызметкерлерінің жалпы міндеттерін, салалық және лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік қауіпсіздік пен экологияны орындау.
КҚ 4. Жол машиналары жүйелері мен механизмдерінің техникалық жай-күйін және ақаулықтарын анықтау
КМ 4. Жол машиналарының жүйелері мен механизмдерінің техникалық жағдайын анықтау
ОН 4.1.Жол машиналары ақаулықтарының себептерін анықтау
ОН 4.2. Машиналар мен механизмдердің ақауларын жою.
ОН 4.3. Қажетті майлар мен майларды таңдау.
ОН 4.5.Электр қозғалтқышының электр тізбегін құру және қуатын есептеу.
ОН 4.6. Кран электр қозғалтқыштарының түрлері мен схемаларын ажырату.
КҚ 5. Тораптар мен механизмдерді, жол машиналарын баптау, реттеу, техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 5. Жол машиналарының тораптары мен механизмдерін жөндеу
ОН 5.1.Жол машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсетуді және профилактикалық жөндеуді орындау.
ОН 5.2. Машиналық және айнымалы токтың электр тізбектерінің параметрлерін анықтау .
ОН 5.3. Жол машиналары мен жабдықтарының кинематикалық және негізгі электрлік, гидравликалық және пневматикалық сызбаларын оқу.

РО 5.4. Применять по назначению контрольно-измерительные инструменты и приборы.
РО 5.5. Проводить частичную разборку, сборку сборочных единиц путевых машин и оборудования.
РО 5.6.Проводить испытание узлов механизмов путевых машин и оборудования.
ПК 6. Проводить наладку, регулировку электрических, пневматических и гидравлических систем путевых машин и механизмов
ПМ 6. Наладка, регулировка и ремонт узлов, механизмов, оборудования электрических, пневматических и гидравлических систем путевых машин и механизмов
РО 6.1. Наладить работу дизель-электрических агрегатов.
РО 6.2. Производить наладку, регулировку технического состояния механического, электрического, гидравлического и пневматического оборудования путевых машин.
РО 6.3. Выполнять основные виды работ по техническому обслуживанию и ремонту путевых машин и оборудования.
РО 6.4. Применять наиболее распространенные универсальные и специальные приспособления средней сложности и контрольно-измерительные инструменты.
РО 6.5.Выполнять ремонт отдельных узлов путевых машин.
РО 6.6.Выполнять основные приемы слесарных работ по ремонту и сборке простых узлов при соединении болтами и валиками.
ПК 7. Подготавливать машины и механизмы к работе
ПМ 7. Подготовка машин и механизмов к работе
РО 7.1. Выполнять приемку путевых машин.
РО 7.2. Заполнять журнал по приемке путевых машин.
РО 7.3.Выполнять осмотр силовых установок перед началом работы.
РО 7.4. Планировать техническое обслуживание.
РО 7.5. Организовывать техническое обслуживание путевых машин.
Квалификация "3W07160402 – Машинист путевых машин"
ПК 1. Выполнять чертежи и схемы на основе стандартизации
ПМ 1. Выполнение чертежей и схем на основе стандартизации
РО 1.1. Составлять структурные, принципиальные, функциональные и монтажные схемы электротехнических устройств.
РО 1.2. Применять государственные стандарты и стандарты в оформлении технической документации и руководствоваться отраслевыми стандартами в профессиональной деятельности.
РО 1.3. Владеть основными правилами построения электрических схем, условных обозначений элементов устройств сигнализации, централизации и блокировки, электрических релейных и электронных схем, основами оформления технической документации на электротехнические устройства, основными положениями государственных стандартов, отраслевых стандартов, Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации.
РО 1.4. Классифицировать приборы и устройства для измерения параметров в электрических цепях.
РО 1.5. Владеть методами измерения и способами их автоматизации, методикой определения погрешности измерений и влиянием измерительных приборов на точность измерений.

ОН 5.4. Бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғылары мақсаты бойынша қолдану.
ОН 5.5. Жол машиналары мен жабдықтарының құрастыру бірліктерін ішінара бөлшектеуді, құрастыруды жүргізу.
ОН 5.6.Жол машиналары мен жабдықтары механизмдерінің тораптарына сынақ жүргізу.
КҚ 6. Жол машиналары мен механизмдерінің электр, пневматикалық және гидравликалық жүйелерін реттеуді жүргізу
КМ 6. Жол машиналары мен механизмдерінің электр, пневматикалық және гидравликалық жүйелерінің тораптарын, механизмдерін, жабдықтарын баптау, реттеу және жөндеу
ОН 6.1. Дизель-электр агрегаттарының жұмысын жолға қою.
РО 6.2. Жол машиналарының механикалық, электрлік, гидравликалық және пневматикалық жабдықтарының техникалық жағдайын реттеуді жүзеге асыру.
ОН 6.3. Жол машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
ОН 6.4. Орташа күрделіліктегі ең көп таралған әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
ОН 6.5. Жол машиналарының жекелеген тораптарын жөндеуді орындау.
ОН 6.6.Болттармен және білікшелермен қосу кезінде қарапайым тораптарды жөндеу және құрастыру бойынша слесарлық жұмыстардың негізгі тәсілдерін орындау
КҚ 7. Машиналар мен механизмдерді жұмысқа дайындау
КМ 7. Машиналар мен механизмдерді жұмысқа дайындау
ОН 7.1. Жол машиналарын қабылдауды орындау.
ОН 7.2. Жол машиналарын қабылдау журналын толтыру.
ОН 7.3.Жұмыс басталар алдында күштік қондырғыларды тексеруді орындау.
ОН 7.4. Техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау.
ОН 7.5. Жол машиналарына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
"3W07160402 - Жол машиналарының машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау негізінде сызбалар мен схемаларды орындау
КМ 1. Стандарттау негізінде сызбалар мен схемаларды орындау
ОН 1.1. Электр құрылғыларының құрылымдық, принципті, функционалды және монтаждық сызбаларын құру.
ОН 1.2. Техникалық құжаттаманы ресімдеуде мемлекеттік стандарт пен стандарттарды қолдану және кәсіби қызметте салалық стандарттарды басшылыққа алу.
ОН 1.3. Электр схемаларын, сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғылары элементтерінің шартты белгілерін, электр релелік және электрондық схемаларды құрудың негізгі ережелерін, электротехникалық құрылғыларға техникалық құжаттаманы ресімдеу негіздерін, мемлекеттік стандарт, салалық стандарттар, Бірыңғай жобалық құжаттама жүйесі және Бірыңғай технологиялық құжаттама жүйесі негізгі ережелерін меңгеру.
ОН 1.4. Электр тізбектеріндегі параметрлерді өлшеу үшін құрылғылар мен қондырғыларды жіктеу.
ОН 1.5. Өлшеу әдістерін және оларды автоматтандыру тәсілдерін, өлшеу қателігін анықтау әдістемесін және өлшеу құралдарының өлшеу дәлдігіне әсерін меңгеру.

РО 4.3. Проводить профилактический ремонт при выявлении неисправностей узлов и деталей.
РО 4.4. Соблюдать инструкции по движению поездов и производству маневровых работ.
РО 4.5. Организовывать работы для полного обеспечения безопасности движения поездов.
РО 4.6. Применять видимые и звуковые сигналы для обеспечения безопасности движения поездов и маневровой работе.
ПК 5. Обслуживать и управлять путевыми машинами
ПМ 5. Обслуживание и управление путевыми машинами
РО 5.1. Управлять машинами и механизмами, применяемыми при выполнении строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ.
РО 5.2. Определять неисправности машин и механизмов.
РО 5.3.Выполнять техническое обслуживание путевых машин и оборудования.
РО 5.4.Характеризовать подъемно- транспортные, строительно-дорожные машины и оборудования на железнодорожном транспорте.
ПК 6. Готовить к работе путевые машины
ПМ 6. Подготовка к работе путевых машин
РО 6.1 Различать виды габаритов подвижного состава.
РО 6.2. Соблюдать правила приведения путевых машин в транспортное положение.
РО 6.3. Производить визуальный осмотр состояния путевых машин.
РО 6.4. Выполнять проверку исправности системы и узлов.
РО 6.5. Проверять заправку машин горюче смазочными материалами.
РО 6.6.Соблюдать инструкции по сигнализации и связи.
Квалификация "4S07160403 Техник-механик"
ПК 1. Разрабатывать технологические процессы ремонта путевых машин и механизмов
ПМ 1. Разработка технологических процессов ремонта путевых машин и механизмов
РО 1.1 Использовать конструкторскую документацию при разработке технологических процессов.
РО 1.2 Ориентироваться в технико-экономических показателях производства.
РО 1.3 Выполнять планирование производственного задания.
РО 1.4 Организовывать рабочее время персонала и его учет.
РО 1.5 Планировать и организовывать ремонт оборудования.
ПК 2. Организовывать работы по подготовке и эксплуатации путевых машин и механизмов
ПМ 2. Организация работ по подготовке и эксплуатации путевых машин и механизмов
РО 2.1 Контролировать правила эксплуатации используемого оборудования.
РО 2.2. Разрабатывать мероприятия по предупреждению и устранению нарушений норм технологического процесса.
РО 2.3 Осуществлять контроль за проведением ремонтных работ.
РО 2.4. Организовывать работу персонала по эксплуатации подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования.
ПК 3. Применять экономику, принципы организации труда и производства на железнодорожном транспорте
ПМ 3. Применение экономики, основных принципов организации труда и производства на железнодорожном транспорте

ОН 4.3.Тораптар мен бөлшектердің ақаулықтары анықталған кезде профилактикалық жөндеу жүргізу.
ОН 4.4. Маневрлік жұмыстарды жүргізу және поездар қозғалысы бойынша нұсқаулықтарды сақтау.
ОН 4.5. Поездар қозғалысының қауіпсіздігін толық қамтамасыз ету үшін жұмыстарды ұйымдастыру.
ОН 4.6. Маневрлік жұмыс пен поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін көрінетін және дыбыстық сигналдарды қолдану.
КМ 5. Жол машиналарына қызмет көрсету және басқару
КМ 5. Жол машиналарына қызмет көрсету және басқару
ОН 5.1. Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындау кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдерді басқару.
ОН 5.2.Машиналар мен механизмдердің ақауларын анықтау.
ОН 5.3.Жол машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 5.4. Теміржол көлігіндегі көтергіш-көлік, жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарын сипаттау.
КК 6. Жол машиналарын жұмысқа дайындау
КМ 6.Жол машиналарын жұмысқа дайындау
ОН 6.1 Жылжымалы құрам габариттерінің түрлерін ажырату.
ОН 6.2.Жол машиналарын көлік жағдайына келтіру ережелерін сақтау.
ОН 6.3.Жол машиналарының жай-күйін көзбен шолып қарауды жүргізу.
ОН 6.4.Жүйе мен тораптардың жарамдылығын тексеру.
ОН 6.5.Машиналарға жанар-жағармай материалдарын құюды тексеру.
ОН 6.6. .Сигнал беру және байланыс нұсқауларын орындау.
"4S07160403 Техник-механик" біліктілігі
КК 1.Жол машиналары мен механизмдерін жөндеудің технологиялық процестерін әзірлеу
КМ 1. Жол машиналары мен механизмдерін жөндеудің технологиялық процестерін әзірлеу
ОН 1.1 Технологиялық процестерді әзірлеу кезінде конструкторлық құжаттаманы пайдалану.
ОН1.2 Өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштеріне бағдарлану.
ОН1.3 Өндірістік тапсырманы жоспарлауды орындау.
ОН 1.4 Персоналдың жұмыс уақытын және оны есепке алуды ұйымдастыру.
ОН 1.5 Жабдықты жөндеуді жоспарлау және ұйымдастыру.
КК 2. Жол машиналары мен механизмдерін дайындау және пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 2. Жол машиналары мен механизмдерін дайындау және пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 2.1 Қолдалынатын жабдықты пайдалану ережелерін бақылау.
ОН 2.2. Технологиялық процесс нормаларының бұзылуының алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
ОН 2.3. Жөндеу жұмыстарының жүргізілуін бақылауды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Көтергіш-көлік, құрылыс, жол машиналары мен жабдықтарын пайдалану бойынша персоналдың жұмысын ұйымдастыру.
КК 3. Теміржол көлігінде экономиканы, еңбекті және өндірісті ұйымдастыру қағидаттарын қолдану
КМ 3. Жол машиналары мен механизмдерін жұмысқа қабілетті күйде ұстау жөніндегі бөлімшелердің жұмыстарын жүргізу

РО 3.1 Составлять и оформлять техническую и отчетную документацию о работе производственного участка.
РО 3.2. Рассчитывать себестоимость технического обслуживания и машино-смен путевых машин и механизмов.
РО 3.3. Составлять рекламации при неисправности путевых машин.
РО 3.4. Составлять план эксплуатации путевых машин.
РО 3.5.Составляь график плана ремонтных работ.
РО 3.6. Применять основные принципы и методы управления.
РО 3.7. Рассчитывать эффективность использования трудовых, материальных и финансовых ресурсов.
РО 3.8. Планировать работу первичного трудового коллектива.
Приложение 211 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07160500 – Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160500 – Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог
Квалификация:

ОН 3.1 Өндірістік учаскенің жұмысы туралы техникалық және есептік құжаттаманы жасау және ресімдеу.
ОН 3.2. Жол машиналары мен механизмдерінің техникалық қызмет көрсету және машина-ауысым құнын есептеу.
ОН 3.3.Жол машиналарының ақаулығы кезінде рекламация жасау.
ОН 3.4.Жол машиналарын пайдалану жоспарын құру.
ОН 3.5.Жөндеу жұмыстары жоспарының кестесін жасау
ОН 3.6. Басқарудың негізгі қағидаттары мен әдістерін қолдану.
ОН 3.7. Еңбек, материалдық және қаржы ресурстарын пайдалану тиімділігін есептеу.
ОН 3.8. Алғашқы еңбек ұжымының жұмысын жоспарлау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
211 -қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07160500 – Темір жолдың жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы мен коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160500 – Темір жолдың жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Біліктілігі:

РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07160501- Помощник машиниста локомотива (по видам)"
ПМ 1. Выполнять чертежи и схемы с использованием информационных технологий
ПК 1. Выполнение чертежей и схем с использованием информационных технологий
РО 1.1. Выполнять графическое оформление чертежей и конструкторской документации.
РО 1.2. Вычерчивать узлы и детали несложных деталей и механизмов.
РО 1.3. Применять методы решения графических задач.
РО 1.4. Применять основные термины и определения в области сертификации и метрологии.
РО 1.5. Выполнять чертежи с помощью графических программ AutoCAD, Corel, Компас.
РО 1.6. Производить обработку и составление документации и расчеты использую компьютерные средства.
РО 1.7. Соблюдать Государственный стандарт и Единной системы конструкторской документаций при работе с технической документацией.
ПМ 2. Применять основные законы электротехники, электроники и микроэлектроники
ПК 2. Применение основных законов электротехники, электроники и микроэлектроники
РО 2.1. Характеризовать физическую сущность процессов, происходящих в электрических цепях.
РО 2.2. Собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
РО 2.3. Соблюдать методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях.
РО 2.4. Применять основные законы электротехники, теории электрических цепей и магнитных полей в электрических машинах вагона.
РО 2.5. Решать практические задачи по проектированию, испытаниями и эксплуатации электрических машин.
РО 2.6. Выполнять элементарные расчеты и испытания электрических машин.
ПМ 3. Соблюдать правил и норм охраны труда и правила технической эксплуатации
ПК 3. Соблюдение правил и норм охраны труда и правил технической эксплуатации

ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07160501- Локомотив машинисының көмекшісі (түрлері бойынша)" біліктілігі
КҚ 1. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып сызбалар мен схемаларды орындау
КМ 1. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып сызбалар мен схемаларды орындау
ОН 1.1. Сызбалар мен конструкторлық құжаттаманың графикалық ресімделуін орындау.
ОН 1.2. Күрделі емес бөлшектер мен механизмдердің тораптары мен бөлшектерін сызу.
ОН 1.3. Графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану.
ОН 1.4. Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды қолдану.
ОН 1.5. AutoCAD, Corel, Компас графикалық бағдарламаларының көмегімен сызбаларды орындау.
ОН 1.6. Компьютерлік құралдарды қолдана отырып өңдеуді және есептеулерді жүзеге асыру және құжаттарды құру.
ОН 1.7. Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу кезінде мемлекеттік стандартты және конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін сақтау.
КҚ 2. Электротехника, электроника және микроэлектрониканың негізгі заңдарын қолдану
КМ 2. Электротехника, электроника және микроэлектрониканың негізгі заңдарын қолдану
ОН 2.1. Электр тізбектерінде болатын процестердің физикалық мәнін сипаттау.
ОН 2.2. Берілген шарттар бойынша күрделі емес электр тізбектерінің принциптік схемаларын жинау.
ОН 2.3. Желілік және желілік емес электр тізбектеріндегі өтпелі және тұрақты процестерді есептеу әдістерін қолдану.
ОН 2.4. Вагонның электр машиналарында электротехниканың негізгі заңдарын, электр тізбектері мен магнит өрістерінің теорияларын қолдану.
ОН 2.5. Электр машиналарын жобалау, сынау және пайдалану бойынша практикалық міндеттерді шешу.
ОН 2.6. Электр машиналарының қарапайым есептері мен сынақтарын орындау.
КҚ 3. Еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын және техникалық пайдалану қағидаларын сақтау
КМ 3. Еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын және техникалық пайдалану қағидаларын сақтау

РО 3.1. Организовывать работу по охране труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты.
РО 3.2. Использовать нормативную документацию отрасли.
РО 3.3. Определять опасные и вредные факторы на заданном участке.
РО 3.4. Применять правила техники безопасности при работе на железнодорожных путях, работе на станках.
РО 3.5. Соблюдать сигнализацию на железнодорожном транспорте в пути следования.
РО 3.6. Выполнять правила технической эксплуатации железных дорог, инструкции по сигнализации, инструкции по движению поездов и маневровой работе.
РО 3.7. Применять средства огнетушения.
РО 3.8. Оказывать первую помощь пострадавшему от электрического тока.
РО 3.9. Ограждать места для производства работ.
РО 3.10. Обеспечивать безопасность движения поездов.
РО 3.11. Подавать сигналы остановки поезду или маневрирующему составу во всех случаях, угрожающих жизни людей или безопасности движения поездов.
РО 3.12. Соблюдать меры безопасности при нахождении на электрифицированных железнодорожных путях.
РО 3.13.Соблюдать требования целевого инструктажа при исполнении должностных обязанностей.
ПМ 4. Управлять и обслуживать локомотивами
ПК 4. Управление и обслуживание локомотивами
РО 4.1. Определять основные неисправности локомотива, принципы возникновения и способы их устранения.
РО 4.2. Выполнять порядок подготовки локомотива к поездке.
РО 4.3 . Соблюдать правила и способы приемки, обслуживания, осмотра и сдачи локомотива, обслуживание локомотива в зимнее время.
РО 4.4. Владеть характеристиками основных топливо - смазочных материалов и их назначением и правилами хранения.
РО 4.5. Выполнять инструктаж по технике безопасности и охране труда при управлении и обслуживании локомотива.
ПМ 5. Устранять неисправности на локомотиве или составе вагонов, возникших в пути следования
ПК 5. Устранение неисправности на локомотиве или составе вагонов, возникших в пути следования
РО 5.1. Различать технические характеристики и принцип действия тягового подвижного состава.
РО 5.2. Определять конструкцию, принцип действия и ремонт тягового подвижного состава.
РО 5.3. Производить техническое обслуживание тягового подвижного состава в пути следования
РО 5.4. Устранять неисправности тормозного оборудования тягового подвижного состава в пути следовать.
РО5.5. Использовать тормозные процессы в соответствии с классификацией тормозов.
РО 5.6. Соблюдать требования Правил технической эксплуатации и безопасности движения к тормозам тягового подвижного состава.
РО 5.7. Выполнять профессиональные работы соответствующие слесарю 2-3 разряда.

ОН 3.1. Өрт және электр қауіпсіздігін, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
ОН 3.2. Саланың нормативтік құжаттамасын пайдалану.
ОН 3.3. Берілген аймақта қауіпті және зиянды факторларды анықтау.
ОН 3.4. Темір жолдарда жұмыс істеу, станоктарда жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын қолдану.
ОН 3.5. Жүру жолында теміржол көлігінде сигнализацияны сақтау.
ОН 3.6. Темір жолдарды техникалық пайдалану ережесін, сигнал беру жөніндегі нұсқаулықты, пойыздар қозғалысы және маневрлік жұмыс жөніндегі нұсқаулықты орындау.
ОН 3.7. Өрт сөндіру құралдарын қолдану.
ОН 3.8. Электр тоғынан зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсету.
ОН 3.9. Жұмыс жүргізу үшін орындарды қоршау.
ОН 3.10. Пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 3.11. Адамдардың өміріне немесе пойыздар қозғалысының қауіпсіздігіне қатер төндіретін барлық жағдайларда пойызға немесе маневрлік құрамға тоқтау сигналдарын беру.
ОН 3.12. Электрлендірілген темір жолдарда болған кезде қауіпсіздік шараларын сақтау.
ОН 3.13. Лауазымдық міндеттерді орындау кезінде мақсатты нұсқаманың талаптарын сақтау.
КҚ 4. Локомотивті басқару және қызмет көрсету
КМ 4. Локомотивті басқару және қызмет көрсету
ОН 4.1. Локомотивтің негізгі ақауларын, пайда болу принциптерін және оларды жою тәсілдерін анықтау.
ОН 4.2. Локомотивті сапарға дайындау тәртібін орындау.
ОН 4.3. Локомотивті қысқы уақытта қабылдау, қызмет көрсету, қарау және тапсыру ережелері мен тәсілдерін сақтау, локомотивке қызмет көрсету.
ОН 4.4. Негізгі отын-жағармай материалдарының сипаттамаларын және олардың мақсаты мен сақтау ережелерін білу.
ОН 4.5. Локомотивті басқару және қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау бойынша нұсқаманы орындау.
КҚ 5. Жүру жолында туындаған локомотивтегі немесе вагондар құрамындағы ақаулықтарды жою
КМ 5. Жүру жолында туындаған локомотивтегі немесе вагондар құрамындағы ақаулықтарды жою
ОН 5.1. Тартқыш жылжымалы құрамның техникалық сипаттамалары мен жұмыс принципін ажырата білу.
ОН 5.2. Тартқыш жылжымалы құрамның құрылымын, әрекет ету принципін және жөндеуді анықтау.
ОН 5.3. Жүру жолында тартқыш жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу
ОН 5.4. Жүру жолында тартқыш жылжымалы құрамның тежегіш жабдығының ақауларын жою.
ОН 5.5. Тежегіштердің жіктелуіне сәйкес тежеу процестерін пайдалану.
ОН 5.6. Тартқыш жылжымалы құрамның тежегіштеріне техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі қағидаларының талаптарын сақтау
ОН 5.7. Слесарьға сәйкес келетін 2-3 санаттағы кәсіби жұмыстарды орындау.

РО 3.9. Подавать сигналы остановки поезду или маневрирующему составу во всех случаях, угрожающих жизни людей или безопасности движения поездов.
РО 3.10. Соблюдать меры безопасности при нахождении на электрифицированных железнодорожных путях.
РО 3.11. Соблюдать требования целевого инструктажа при исполнении должностных обязанностей.
ПМ 4. Выполнять ремонт локомотивов
ПК. 4 Выполнение ремонта локомотивов
РО 4.1. Характеризовать устройство локомотивов, назначение, условия и принципы работы их узлов.
РО 4.2. Определять технико-экономические показатели локомотивов.
РО 4.3. Определять конструктивные особенности локомотивов с позиции экономичности и надежности.
РО 4.4. Определять качество материалов и деталей узлов.
РО 4.5. Производить выбор материала для установок различного назначения с технической и механической точки зрения, находить оптимальные решения.
РО 4.6. Определять необходимые виды обработки металлов в зависимости от назначения детали.
РО 4.8. Выполнять основы торможения, классификацию тормозов, устройство и принцип действия тормозного оборудования вагонов и локомотивов, тормозные процессы.
РО 4.9. Выполнять ремонт, осмотр и проверку технического состояния механического, электрического и оборудования деталей и узлов на локомотивах.
ПК 5. Контролировать, сборку, регулировку, испытание узлов и деталей локомотива
ПМ 5. Контроль, сборка, регулировка, испытание узлов и деталей локомотива
РО 5.1. Различать виды, типы, серии и назначение локомотивов.
РО 5.2. Выполнять контроль, сборку, регулировку, испытание узлов и деталей локомотива после ремонта.
РО 5.3. Проводить реостатные испытаний локомотива после ремонта.
РО 5.4. Регулировать тормозное оборудование.
РО 5.5. Оформлять нормативно - техническую документацию.
ПМ 06. Выполнять основные виды работ по квалификации слесаря по ремонту подвижного состава
ПК 06. Выполнение основных видов работ по квалификации слесаря по ремонту подвижного состава
РО 6.1. Применять технические характеристики конструкции, принципов действия тягового подвижного состава, энергоустановок и вспомогательного оборудования.
РО 6.2. Выполнять автоматическое регулирование дизеля, электрических машин, электрических аппаратов, системы защиты и сигнализации.
РО 6.3. Выполнять техническое обслуживание, ремонт дизеля и вспомогательного оборудования, экипажной части, электрических машин, электрических аппаратов и аккумуляторных батарей.
РО 6.4. Применять технические средства механизации и системы автоматизации производственных процессов.

ОН 3.9. Адамдардың өміріне немесе пойыздар қозғалысының қауіпсіздігіне қатер төндіретін барлық жағдайларда пойызға немесе маневрлік құрамға тоқтау сигналдарын беру.
ОН 3.10. Электрлендірілген темір жолдарда болған кезде қауіпсіздік шараларын сақтау.
ОН 3.11. Лауазымдық міндеттерді орындау кезінде мақсатты нұсқаманың талаптарын сақтау.
КҚ 4. Локомотивтерді жөндеуді орындау
КМ 4. Локомотивтерді жөндеуді орындау
ОН 4.1. Локомотивтердің құрылымын, олардың тораптарының мақсатын, жұмыс істеу шарттары мен принциптерін сипаттау.
ОН 4.2. Локомотивтердің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін талдау.
ОН 4.3. Үнемділік және сенімділік тұрғысынан локомотивтердің конструктивтік ерекшеліктерін анықтау.
ОН 4.4. Материалдар мен тораптар бөлшектерінің сапасын анықтау.
ОН 4.5. Техникалық және механикалық тұрғыдан әртүрлі мақсаттағы қондырғылар үшін материалды таңдау, оңтайлы шешімдерді табу.
ОН 4.6. Бөлшектің мақсатына байланысты металдарды өңдеудің қажетті түрлерін анықтау.
ОН 4.7. Техникалық механика терминологиясын қолдану.
ОН 4.8. Тежеу негіздерін, тежегіштердің жіктелуін, вагондар мен локомотивтердің тежегіш жабдығының құрылысы мен жұмыс принципін, тежеу процестерін орындау.
ОН 4.9. Локомотивтердегі бөлшектер мен тораптардың механикалық, электрлік және жабдықтардың техникалық жай-күйін жөндеу, тексеру және тексеруді орындау.
КҚ 5. Локомотивтің тораптары мен бөлшектерін бақылау, құрастыру, реттеу, сынау
КМ 5. Локомотивтің тораптары мен бөлшектерін бақылау, құрастыру, реттеу, сынау
ОН 5.1. Локомотивтердің түрлерін, түрлерін, серияларын және мақсатын ажырату.
ОН 5.2. Жөндеуден кейін локомотивтің тораптары мен бөлшектерін бақылауды, құрастыруды, реттеуді, сынауды орындау,
ОН 5.3. Жөндеуден кейін локомотивтің реостаттық сынақтарын жүргізу.
ОН 5.4. Тежегіш жабдықтарын реттеу.
ОН 5.5. Нормативтік-техникалық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 6. Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 6. Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
ОН 6.1. Конструкцияның техникалық сипаттамаларын, тартқыш жылжымалы құрамның, энергия қондырғыларының және қосалқы жабдықтардың әрекет ету қағидаттарын қолдану.
ОН 6.2. Дизельді, электр машиналарын, электр аппараттарын, қорғаныс және дабыл жүйелерін автоматты реттеуді қолдану.
ОН 6.3. Дизельге және қосалқы жабдыққа, экипаж бөлігіне, электр машиналарына, электр аппараттары мен аккумулятор батареяларына техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді орындау.
ОН 6.4. Механикаландырудың техникалық құралдарын және өндірістік процестерді автоматтандыру жүйелерін қолдану.

РО 6.5. Владеть основами измерения измерительными и контрольными инструментами.
РО 6.6. Владеть сварочным оборудованием.
РО 6.7. Владеть техникой безопасности при выполнении слесарных работ.
РО 6.8. Владеть техникой безопасности при выполнение слесарных работ.
РО 6.9. Владеть техникой безопасности при выполнении электросварочных работ.
Квалификация "4S07160503 - Техник-электромеханик"
ПМ 1. Выполнять технологический процесса ремонта тягового подвижного состава с применением механизации и автоматизации
ПК 1. Выполнение технологического процесса ремонта тягового подвижного состава с применением механизации и автоматизации
РО 1.1. Соблюдать требования технологического процесса и действующих нормативно-технических документов.
РО 1.2. Выявлять технические неисправности локомотивов.
РО 1.3. Производить устранение неисправностей в строгом соответствии с предъявляемыми требованиями технологического процесса.
РО 1.4. Проверять наличие на стеллажах запасных частей по количеству и номенклатуре и их соответствие нормам.
РО 1.5. Производить приемку локомотивов, отремонтированных плановыми видами ремонта.
РО 1.6. Осуществлять проверку организации работ и соблюдение технологии по ремонту локомотивов.
РО 1.7. Контролировать постановку локомотив сертифицированных материалов, запасных частей, соответствующих нормативной документации.
РО 1.8. Определять технологию последовательности ремонта узлов и деталей локомотива.
РО 1.9. Оформлять техническую документацию по эксплуатации, ремонту и техническому обслуживанию локомотивов.
РО 1.10. Характеризовать механизацию и автоматизацию производственных процессов.
РО 1.11. Контролировать правильность применения машин и механизмов при производстве ремонта и погрузочно-разгрузочных работ, взаимодействующих с локомотивами
РО 1.12. Определять исправность инструментов, шаблонов и секундомера.
ПМ 2. Анализировать экономические показатели использования тягового подвижного состава
ПК 2. Анализ экономических показателей использования тягового подвижного состава
РО 2.1. Экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и технического обслуживания локомотивов.
РО 2.2. Выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы локомотивного депо.
РО 2.3. Рассчитывать экономическую эффективность производственных работ
ПМ 3. Выполнять техническое обслуживание тягового подвижного состава
ПК 3. Техническое обслуживание тягового подвижного состава
РО 3.1. Выполнять отчет формы АГО-14 об инвентарном парке локомотивов, мотор-вагонного подвижного состава, и грузоподъемных кранов.

ОН 6.5. Өлшеу негіздерін меңгеру өлшеу және бақылау құралдарын меңгеру.
ОН 6.6. Дәнекерлеу жабдықтарын меңгеру.
ОН 6.7. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын меңгеру.
ОН 6.8. Слесарлық жұмыстарды орындау Қауіпсіздік техникасын меңгеру.
ОН 6.9. Электрмен дәнекерлеу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын меңгеру.
"4S07160503 - Техник-электромеханик" біліктілігі
КҚ 1. Механикаландыруды және автоматтандыруды қолдана отырып, тартқыш жылжымалы құрамды жөндеудің технологиялық процесін орындау
КМ 1. Механикаландыруды және автоматтандыруды қолдана отырып, тартқыш жылжымалы құрамды жөндеудің технологиялық процесін орындау
ОН 1.1. Технологиялық процестің және қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Локомотивтердің техникалық ақауларын анықтау.
ОН 1.3. Технологиялық процестің талаптарына қатаң сәйкестікте ақаулықтарды жоюды жүргізу.
ОН 1.4. Сөрелерде қосалқы бөлшектердің саны мен номенклатурасы бойынша болуын және олардың нормаларға сәйкестігін тексеру.
ОН 1.5. Жоспарлы жөндеу түрлерімен жөнделген локомотивтерді қабылдауды жүргізу.
ОН 1.6. Локомотивтерді жөндеу бойынша жұмыстардың ұйымдастырылуын және технологияның сақталуын тексеруді жүзеге асыру.
ОН 1.7. Нормативтік құжаттамаға сәйкес сертификатталған материалдардың, қосалқы бөлшектердің локомотивтерін қоюды бақылау.
ОН 1.8. Локомотивтің тораптары мен бөлшектерін жөндеудің жүйелілік технологиясын анықтау.
ОН 1.9. Локомотивтерді пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу.
ОН 1.10. Өндірістік процестерді механикаландыру мен автоматтандыруды сипаттау.
ОН 1.11. Локомотивтермен өзара әрекеттесетін жөндеу және тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде машиналар мен механизмдердің дұрыс қолданылуын бақылау.
ОН 1.12. Құралдардың, шаблондардың және секундомердің жарамдылығын анықтау.
КҚ 2. Тартқыш жылжымалы құрамды пайдаланудың экономикалық көрсеткіштерін талдау
КМ 2. Тартқыш жылжымалы құрамды пайдаланудың экономикалық көрсеткіштерін талдау
ОН 2.1. Локомотивтерді жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді пайдалануды ұйымдастыру мәселелерін экономикалық тұрғыдан негізді шешу.
ОН 2.2. Локомотив депосы жұмысының көлемдік және сапалық көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау.
ОН 2.3. Өндірістік жұмыстардың экономикалық тиімділігін есептеу.
КҚ 3. Тартқыш жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету
КМ 3. Тартқыш жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету
ОН 3.1. Локомотивтердің, мотор-вагонды жылжымалы құрамның және жүк көтергіш крандардың мүкәммал паркі туралы АГО-14 нысанындағы есепті орындау.

РО 3.2. Выполнять оформление документации при постановке локомотивов во временный резерв локомотивов и их изъятия.
РО 3.3. Выполнять подготовку и отправку технических паспортов при отправке локомотивов в ремонт и их приема-передачи, составление актов ТУ-53.
РО 3.4. Выполнять проверку по оформлению технических паспортов при отправке локомотивов в ремонт и их приема-передачи и составление актов ТУ-53.
Приложение 213 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07160600 - Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных дорог"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160600 - Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных дорог
Квалификация:

ОН 3. 2. Локомотивтерді локомотивтердің уақытша резервіне қою және оларды алып қою кезінде құжаттаманы ресімдеуді орындау.
ОН 3.3. Локомотивтерді жөндеуге жіберу және оларды қабылдау-тапсыру кезінде техникалық паспорттарды дайындауды және жөнелтуді орындау, ТУ-53 актілерін жасау.
ОН 3.4. Локомотивтерді жөндеуге жіберу және оларды қабылдау-тапсыру кезінде техникалық паспорттарды ресімдеу бойынша тексеруді орындау және ТУ-53 актілерін жасау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
213-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07160600 - Темір жолдың вагондар мен рефрижераторлы жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160600 - Темір жолдың вагондар мен рефрижераторлы жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Біліктілігі:

РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для со-циализации и адаптации в обществе и трудовом кол-лективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07160601 - Слесарь по ремонту вагонов"
ПК 1. Оформлять техническую документацию на основе стандартизации
ПМ 1. Оформление технической документации на основе стандартизации
РО 1.1. Выполнять графическое оформление чертежей и конструкторской документации.
РО 1.2. Вычерчивать узлы и детали несложных деталей и механизмов.
РО 1.3. Применять методы решения графических задач.
РО 1.4. Применять основные термины и определения в области сертификации и метрологии.
РО 1.5. Выполнять чертежи с помощью графических программ AutoCAD, Corel, Компас.
РО 1.6. Производить обработку и составление документации и расчеты использую компьютерные средства.
РО 1.7. Соблюдать стандарты и единую систему конструкторской документации при работе с технической документацией.
ПК 2. Применять микроэлектронные приборы
ПМ 2. Применение микроэлектронных приборов
РО 2.1. Характеризовать физическую сущность процессов, происходящих в электрических цепях.
РО 2.2.Читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
РО 2.3. Использовать методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях.
РО 2.4. Применять основные законы электротехники, теории электрических цепей и магнитных полей в электрических машинах вагона.
РО 2.5. Решать практические задачи по проектированию, испытаниями и эксплуатации электрических машин.
РО 2.6. Выполнять элементарные расчеты и испытания электрических машин.
ПК 3. Выполнять соблюдение правил и норм охраны труда и правил технической эксплуатации
ПМ 3. Соблюдение правил и норм охраны труда и правил технической эксплуатации
РО 3.1. Планировать и организовывать работу по охране труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты.

ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07160601- Вагон жөндеу слесары" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау негізінде техникалық құжаттаманы тіркеу
КМ 1. Стандарттау негізінде техникалық құжаттаманы тіркеу
ОН 1.1. Сызбалар мен жобалық құжаттаманың графикалық дизайнын орындау.
ОН 1.2. Күрделі емес бөлшектер мен механизмдердің тораптары мен бөлшектерін сызу.
ОН 1.3. Графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану.
ОН 1.4. Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды қолдану.
ОН 1.5. AutoCAD, Corel, Компас графикалық бағдарламаларының көмегімен сызбаларды орындау.
ОН 1.6. Компьютерлік құралдарды қолдана отырып, құжаттама мен есептеулерді өңдеуді және дайындауды орындау.
ОН 1.7. Техникалық құжаттамамен жұмыс кезінде жобалық құжаттаманың бірыңғай жүйесін сақтау.
КҚ 2. Микроэлектронды құрылғыларды қолдану
КМ 2. Микроэлектронды құрылғыларды қолдану
ОН 2.1. Электр тізбектерінде болатын процестердің физикалық мәнін сипаттау.
ОН 2.2. Берілген шарттарға сәйкес қарапайым электр тізбектерінің схемалық диаграммаларын оқу, құрастыру, жинау.
ОН 2.3. Сызықты емес электр тізбектері процестерінде сызықтық және тұрақты өтпелі процестерді есептеу әдістерін қолдану.
ОН 2.4. Вагонның электр машиналарында электротехниканың негізгі заңдарын, электр тізбектері мен магнит өрістерінің теорияларын қолдану.
ОН 2.5. Электр машиналарын жобалау, сынау және пайдаланылуы бойынша практикалық міндеттерді орындау.
ОН 2.6. Электр машиналарының қарапайым есептері мен сынақтарын орындау.
КҚ 3. Еңбекті қорғау ережелері мен нормаларының және техникалық пайдалану ережелерінің сақталуын орындау
КМ 3. Еңбекті қорғау ережелері мен нормаларының және техникалық пайдалану ережелерінің сақталуын орындау
ОН 3.1. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария және өртке қарсы қорғау бойынша жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру.

РО 3.2. Использовать нормативную документацию отрасли.
РО 3.3. Определять опасные и вредные факторы на заданном участке.
РО 3.4. Применять правила техники безопасности при работе на железнодорожных путях, работе на станках.
РО 3.5. Применять средства огнетушения.
РО 3.6. Оказывать первую помощь пострадавшему от электрического тока.
РО 3.7. Ограждать места для производства работ.
РО 3.8. Обеспечивать безопасность движения поездов.
РО 3.9. Подавать сигналы остановки поезду или маневрирующему составу во всех случаях, угрожающих жизни людей или безопасности движения поездов.
РО 3.10. Соблюдать меры безопасности при нахождении на электрифицированных железнодорожных путях.
РО 3.11. Соблюдать требования целевого инструктажа при исполнении должностных обязанностей.
ПК 4. Производить ремонт механического оборудования вагонов
ПМ 4. Ремонт механического оборудования вагонов
РО 4.1. Характеризовать устройство вагонов, назначение, условия и принципы работы их узлов.
РО 4.2.Сравнивать и анализировать технико-экономические характеристики вагонов.
РО 4.3. Определять конструктивные особенности вагонов с позиции экономичности и надежности.
РО 4.4. Определять качество материалов узлов и деталей узлов.
РО 4.5.Производить выбор материала для установок различного назначения с технической и механической точки зрения, находить оптимальные решения.
РО 4.6. Определять необходимые виды обработки металлов в зависимости от назначения детали.
РО 4.7. Применять терминологию технической механики.
РО 4.8. Выполнять основы торможения, классификацию тормозов, устройство и принцип действия тормозного оборудования вагонов и локомотивов, тормозные процессы.
РО 4.9. Выполнять ремонт, осмотр и проверку технического состояния механического, электрического и пневматического простого и средней сложности тормозного оборудования деталей и узлов на вагонах.
РО 4.10. Регулировать и испытывать тормозное оборудование.
РО 4.11. Оформлять нормативно- техническую документацию.
ПК 5. Выполнять контроль, сборка, регулировка, испытания собранных узлов и деталей вагона
ПМ 5. Контроль, сборка, регулировка, испытания собранных узлов и деталей вагона
РО 5.1. Различать виды, типы, серии и назначение локомотивов и вагонов.
РО 5.2. Расшифровывать знаки и надписи на вагонах.
РО 5.3. Определять границы станции на однопутном и двухпутном участках пути, номера путей и стрелочных переводов.
РО 5.4. Определять систему интервального регулирования движения поездов и станционной автоматики.

ОН 3.2. Саланың нормативтік құжаттамасын пайдалану.
ОН 3.3. Берілген учаскеде қауіпті және зиянды факторларды анықтау.
ОН 3.4. Темір жолдарда, станоктарда жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану.
ОН 3.5. Өрт сөндіру құралдарын қолдану.
ОН 3.6. Электр тогынан зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсету.
ОН 3.7. Жұмыс жүргізу үшін орындарды қоршау.
ОН 3.8. Поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 3.9. Адамдардың өміріне немесе поездар қозғалысының қауіпсіздігіне қатер төндіретін барлық жағдайларда поезға немесе маневрлік құрамға тоқтау сигналдарын беру.
ОН 3.10. Электрлендірілген темір жолдарда болған кезде қауіпсіздік шараларын сақтау.
ОН 3.11. Лауазымдық міндеттерді орындау кезінде мақсатты нұсқаманың талаптарын сақтау.
КҚ 4. Вагондардың құрылғыларына механикалық Жөндеу жұмыстарын жүргізу
КМ 4. Вагондардың құрылғыларына механикалық Жөндеу жұмыстарын орындау
ОН 4.1. Вагондардың құрылысын, олардың тораптарының мақсатын, жұмыс істеу шарттары мен принциптерін сипаттау.
ОН 4.2.Вагондардың техникалық-экономикалық сипаттамаларын салыстыру және талдау.
ОН 4.3. Вагондардың конструктивтік ерекшеліктерін үнемділік және сенімділік позициясынан анықтау
ОН 4.4. Тораптар материалдары мен тораптар бөлшектерінің сапасын анықтау.
ОН 4.5. Техникалық және механикалық тұрғыдан әртүрлі мақсаттағы қондырғылар үшін материалды таңдау, оңтайлы шешімдерді табу.
ОН 4.6. Бөлшектің мақсатына байланысты металдарды өңдеудің қажетті түрлерін анықтау.
ОН 4.7.Техникалық механика терминологиясын қолдану.
ОН 4.8. Тежеу негіздерін, тежегіштердің жіктелуін, вагондар мен локомотивтердің тежегіш жабдығының құрылысы мен жұмыс принципін, тежеу процестерін орындау.
ОН 4.9. Вагондардағы бөлшектер мен тораптардың механикалық, электрлік және пневматикалық қарапайым және күрделілігі орташа тежегіш жабдықтарын жөндеу, тексеру және техникалық жай-күйін тексеру.
ОН 4.10. Тежегіш жабдықтарын реттеу және сынау.
ОН 4.11.Нормативтік-техникалық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 5. Вагонның жиналған тораптары мен бөлшектерін бақылауды, құрастыруды, реттеуді, сынауды орындау
КМ 5. Вагонның құрастырылған тораптары мен бөлшектерін бақылау, құрастыру, реттеу, сынау
ОН 5.1. Локомотивтер мен вагондардың түрлерін, типтерін, серияларын және тағайындалуын ажырату.
ОН 5.2. Вагондардағы белгілер мен жазулардың шифрын ашу.
ОН 5.3. Жолдың бір жолды және екі жолды учаскелерінде станция шекараларын, жолдар мен бағыттамалы бұрмалардың нөмірлерін анықтау.
ОН 5.4. Поездар қозғалысын аралық реттеу және станциялық автоматика жүйесін анықтау.

РО 3.10. Соблюдать меры безопасности при нахождении на электрифицированных железнодорожных путях.
РО 3.11.Соблюдать требования целевого инструктажа при исполнении должностных обязанностей.
ПК 4. Производить ремонт электрического оборудования
ПМ 4. Ремонт электрического оборудования
РО 4.1. Характеризовать электрооборудование вагонов, соблюдать назначение, условия и принципы работы их узлов.
РО 4.2.Выполнять ремонт электрооборудования пассажирских вагонов.
РО 4.3. Применять основные законы электротехники, теории электрических цепей и магнитных полей в электрических машинах вагона.
РО 4.4. Решать практические задачи по проектированию, испытаниями и эксплуатации электрических машин.
РО 4.5. Выполнять элементарные расчеты и испытания электрических машин.
ПК 5. Выполнить техническое обслуживание и ремонт установок кондиционирования воздуха и холодильного оборудования пассажирских вагонов
ПМ 5.Техническое обслуживание и ремонт вагонов установок кондиционирования воздуха и холодильного оборудования пассажирских вагонов
РО 5.1. Оценивать техническое состояние сборочных единиц и деталей вагонов.
РО 5.2.Осуществлять контроль за эксплуатацией вагонного оборудования.
РО 5.3. Осуществлять приемку пассажирских вагонов.
РО 5.4. Контролировать техническое состояние и наблюдать работу установок кондиционирования воздуха и холодильного оборудования пассажирских вагонов.
РО 5.5. Устранять возникающие неисправности в работе установок кондиционирования воздуха и холодильного оборудования пассажирских вагонов.
РО 5.6. Составлять дефектные ведомости.
Квалификация "4S07160603 - Техник – электромеханик"
ПК 1. Выполнить технологический процесс ремонта вагонов с применением механизации и автоматизации
ПМ 1. Выполнение технологического процесса ремонта вагонов с применением механизации и автоматизации
РО 1.1. Соблюдать и выполнять требования технологического процесса и действующих нормативно-технических документов.
РО 1.2. Выявлять технические неисправности в вагонах.
РО 1.3. Производить устранение неисправностей в строгом соответствии с предъявляемыми требованиями технологического процесса.
РО 1.4. Рассматривать и предлагать руководству варианты улучшения технологии качества технического обслуживания и ремонта вагонов.
РО 1.5. Проверять наличие на стеллажах запасных частей по количеству и номенклатуре и их соответствие нормам.
РО 1.6. Производить приемку вагонов, отремонтированных плановыми видами ремонта.
РО 1.7. Осуществлять проверку организации работ и соблюдение технологии по ремонту тележек, автосцепного и автотормозного оборудования, автоконтрольного пункта, колесных пар и позиций дефектоскопирования.

ОН 3.10. Электрлендірілген темір жолдарда болған кезде қауіпсіздік шараларын сақтау.
ОН 3.11. Лауазымдық міндеттерді орындау кезінде мақсатты нұсқаманың талаптарын сақтау.
КҚ 4. Электр жабдықтарын жөндеу
КМ 4. Электр жабдықтарын жөндеуді орындау
ОН 4.1. Вагондардың электр жабдықтарын сипаттау, олардың тораптарының мақсатын, жұмыс шарттары мен принциптерін сақтау.
ОН 4.2. Жолаушылар вагондарының электр жабдықтарын жөндеуді орындау.
ОН 4.3. Вагонның электр машиналарында Электротехниканың негізгі заңдарын, электр тізбектері мен магнит өрістерінің теорияларын қолдану.
ОН 4.4. Электр машиналарын жобалау, сынау және пайдаланылуы бойынша практикалық міндеттерді шешу.
ОН 4.5. Электр машиналарының қарапайым есептері мен сынақтарын орындау.
КҚ 5. Жолаушылар вагондарының ауаны баптау қондырғыларына және тоңазытқыш жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
КМ 5. Жолаушылар вагондарының ауаны баптау қондырғылары вагондарына және тоңазытқыш жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 5.1. Вагондардың құрастыру бірліктері мен бөлшектерінің техникалық жағдайын бағалау.
ОН 5.2. Вагон жабдығының пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 5.3. Жолаушылар вагондарын қабылдауды жүзеге асыру.
ОН 5.4. Жолаушылар вагондарының ауаны баптау қондырғылары мен тоңазытқыш жабдықтарының техникалық жай-күйін бақылау және жұмысын бақылау.
ОН 5.5. Жолаушылар вагондарының ауаны баптау қондырғылары мен тоңазытқыш жабдығының жұмысында туындайтын ақауларды жою.
ОН 5.6. Ақаулы актілерді құрастыру.
"4S07160603 - Техник – электромеханик" біліктілігі
КҚ 1.
Механикаландыруды және автоматтандыруды қолдана отырып вагондарды жөндеудің технологиялық процесін орындау
КМ 1. Механикаландыруды және автоматтандыруды қолдана отырып вагондарды жөндеудің технологиялық процесін орындау
ОН 1.1. Технологиялық процестің және қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын сақтау және орындау.
ОН 1.2. Вагондардағы техникалық ақауларды анықтау.
ОН 1.3. Технологиялық процестің талаптарына қатаң сәйкестікте ақаулықтарды жоюды жүргізу.
РО 1.4. Вагондарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу сапасының технологиясын жақсарту нұсқаларын қарастыру және басшылыққа ұсыну.
ОН 1.5. Сөрелерде қосалқы бөлшектердің саны мен номенклатурасы бойынша болуын және олардың нормаларға сәйкестігін тексеру.
ОН 1.6. Жоспарлы жөндеу түрлерімен жөнделген вагондарды қабылдауды жүргізу.
ОН 1.7. Арбаларды, автотіркегіш және автотежегіш жабдықтарды, автоконтролдық пункттерді, доңғалақ жұптарын және дефектоскоп позицияларын жөндеу бойынша жұмыстардың ұйымдастырылуын және технологияның сақталуын тексеруді жүзеге асыру.

РО 1.8. Контролировать постановку на вагон сертифицированных материалов, запасных частей, соответствующих нормативной документации.
РО 1.9. Определять технологию последовательности ремонта узлов и деталей вагонов.
РО 1.10. Оформлять техническую документацию по эксплуатации, ремонту и техническому обслуживанию вагонов и рефрижераторного подвижного состава.
РО 1.11. Характеризовать механизацию и автоматизацию производственных процессов.
РО 1.12.Контролировать правильность применения машин и механизмов при производстве ремонта и погрузочно-разгрузочных работ, взаимодействующих с вагонами.
РО 1.13. Определять исправность инструментов, шаблонов и секундомера.
ПК 2. Выполнить анализ экономических показателей использования вагонов
ПМ 2. Анализ экономических показателей использования вагонов
РО 2.1. Экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и технического обслуживания вагонов.
РО 2.2. Выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы вагонного депо.
РО 2.3. Определять и рассчитывать производительность труда.
ПК 3. Читать и анализировать электрические схемы системы электроснабжения пассажирских вагонов
ПМ 3. Анализ электрических схем системы электроснабжения пассажирских вагонов
РО 3.1. Читать электрические схемы.
РО 3.2. Контролировать техническое состояние электрооборудования пассажирских вагонов.
РО 3.3.Осуществлять анализ электрических принципиальных схем.
РО 3.4. Выявлять по приборам дефекты и устранять возникающие неисправности в работе электрооборудования пассажирских вагонов в пути следования.
РО 3.5. Оформлять нормативно- техническую документацию.
Приложение 215 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07160700 - Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160700 - Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта
Квалификация:

ОН 1.8. Нормативтік құжаттамаға сәйкес сертификатталған материалдарды, қосалқы бөлшектерді вагонға қоюды бақылау.
ОН 1.9. Вагондардың тораптары мен бөлшектерін жөндеудің жүйелілік технологиясын анықтау.
ОН 1.10. Вагондар мен рефрижераторлық жылжымалы құрамды пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу.
ОН 1.11. Өндірісті механикаландыру мен автоматтандыруды сипаттау процестер.
ОН 1.12. Вагондармен өзара іс-қимыл жасайтын жөндеу және тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде машиналар мен тетіктердің дұрыс қолданылуын бақылау.
ОН 1.13. Құралдардың, шаблондардың және секундомердің жарамдылығын анықтау.
КҚ 2. Вагондарды пайдаланудың экономикалық көрсеткіштеріне талдау жасау
КМ 2. Вагондарды пайдаланудың экономикалық көрсеткіштерін талдау
ОН 2.1. Вагондарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді пайдалануды ұйымдастыру мәселелерін экономикалық тұрғыдан негізді шешу.
ОН 2.2. Вагон депосы жұмысының көлемдік және сапалық көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау.
ОН 2.3. Еңбек өнімділігін анықтау және есептеу.
КҚ 3. Жолаушылар вагондарын электрмен жабдықтау жүйесінің электр схемаларын оқу және талдау
КМ 3. Жолаушылар вагондарын электрмен жабдықтау жүйесінің электр схемаларын талдау
ОН 3.1. Электр тізбектерін оқу.
ОН 3.2. Жолаушылар вагондарының электр жабдықтарының техникалық жағдайын бақылау.
ОН 3.3. Электрлік схемаларды талдауды жүзеге асыру.
ОН 3.4. Жол жүру барысында жолаушылар вагондарының электр жабдығының жұмысында пайда болатын ақауларды аспаптар бойынша анықтау және жою.
ОН 3.5. Нормативтік-техникалық құжаттаманы ресімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
215-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07160700 - Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160700-Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі:

РО 3.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07160701 - Слесарь по ремонту подвижного состава"
ПК 1. Подготавливать оборудование к ремонту, выводить оборудование из ремонта, запускать в эксплуатацию
ПМ 1. Подготовка оборудования к ремонту, вывод оборудования из ремонта, ввод в эксплуатацию
РО 1.1. Читать электрические и пневматические схемы оборудования, узлов и агрегатов подвижного состава.
РО 1.2. Составлять паспорта на оборудование, спецификации на запасные части, ведомости дефектов и другую техническую документацию.
РО 1.3. Обеспечивать подготовку технологического оборудования к техническому обслуживанию и ремонтам.
РО 1.4. Оформлять технические задания, дефектные ведомости, документы на прием и сдачу оборудования в ремонт.
РО 1.5. Обладать навыками ввода и вывода оборудования из эксплуатации.
ПК 2. Проводить техническое обслуживание и ремонт технологического оборудования подвижного состава с диагностированием оборудования, узлов и агрегатов
ПМ 2. Проведение работ по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава с диагностированием оборудования, узлов и агрегатов
РО 2.1. Обеспечивать своевременность и качество выполнения ремонта технологического оборудования и технических устройств.
РО 2.2. Сопоставлять параметры работ технологического оборудования с паспортными данными завода-изготовителя, требованиями правил промышленной безопасности и охраны труда.
РО 2.3. Проводить диагностику технического состояния технологического оборудования (наружный и внутренний осмотр, виброакустическая диагностика).
РО 2.4. Ремонтировать узлы, агрегаты и механизмы городского электротранспорта.

ОН 3.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 3.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07160701 - Жылжымалы құрамды жөндеу слесары" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықты жөндеуге дайындау, жабдықты жөндеуден шығару, іске қосу
КМ 1. Жабдықты жөндеуге дайындау, жабдықты жөндеуден шығару, іске қосу
ОН 1.1. Жылжымалы құрам жабдықтарының, тораптары мен агрегаттарының электрлік және пневматикалық сызбаларын оқу.
ОН 1.2. Жабдыққа арналған паспортты, қосалқы бөлшектерге арналған ерекшелікті, ақаулар ведомосын және басқа да техникалық құжаттаманы жасау.
ОН 1.3. Технологиялық жабдықты техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге дайындауды қамтамасыз ету.
ОН 1.4. Техникалық тапсырмаларды, ақау ведомостарын, жабдықты жөндеуге қабылдауға және тапсыруға құжаттарды ресімдеу.
ОН 1.5. Жабдықты іске қосу және пайдаланудан шығару дағдыларын игеру.
КҚ 2. Жабдықтарды, тораптар мен агрегаттарды диагностикалаумен жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 2.Жабдықтарды, тораптар мен агрегаттарды диагностикалау, жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу
ОН 2.1. Технологиялық жабдықтар мен техникалық құрылғыларды жөндеудің уақытылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету.
ОН 2.2. Технологиялық жабдықтың жұмыс параметрлерін дайындаушы зауыттың паспорттық деректерімен, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерінің талаптарымен салыстыру.
ОН 2.3. Технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйін диагностикалауды жүргізу (сыртқы және ішкі тексеру, виброакустикалық диагностика).
ОН 2.4. Қалалық электр көлігінің тораптарын, агрегаттары мен механизмдерін жөндеу.

РО 2.5. Регулировать работу оборудования, узлов и агрегатов подвижного состава.
РО 2.6. Использовать контрольно-измерительные приборы для оценки технического состояния технологического оборудования.
РО 2.7. Проводить стандартные и сертификационные испытания материалов, деталей, узлов, агрегатов и оборудования.
ПК 3. Контролировать техническое состояние технологического оборудования и технических устройств
ПМ 3. Проведение проверки технического состояния технологического оборудования и технических устройств
РО 3.1. Составлять график контроля технического состояния оборудования на технологической установке.
РО 3.2. Проводить наружный и внутренний осмотр технологического оборудования.
РО 3.3. Контролировать качество подготовки оборудования и технических устройств к проведению работ по контролю технического состояния и ремонту.
РО 3.4. Выявлять дефекты узлов, агрегатов и механизмов с определением их характера.
РО 3.5. Производить замену дефектных узлов, агрегатов и механизмов.
РО 3.6. Соблюдать технические характеристики, конструктивные особенности, режимы работы и правила эксплуатации оборудования и технических устройств.
РО 3.7. Соблюдать требования законодательных, нормативных правовых актов, инструкций, правил по промышленной и пожарной безопасности, охране труда.
Квалификация "3W07160702 - Машинист электропоезда метрополитена"
ПК 1. Принимать и подготавливать электропоезд к работе
ПМ 1. Приемка и подготовка электропоезда к работе
РО 1.1. Проверять руководящие документы по управлению подвижным составом соответствующего типа и его ведению.
РО 1.2. Проверять действия основных агрегатов, узлов, систем, электрического, механического оборудования, контрольно-измерительных приборов и оборудования радиосвязи.
РО 1.3. Проверять включение и выключение освещения, отопления и вентиляции в электропоезде.
РО 1.4. Проверять работоспособность и правильность регулировки тормозного оборудования электропоезда.
РО 1.5. Подготавливать электропоезд к работе и проводить экипировку.
РО 1.6. Поднимать скользящее приспособление, посредством которого ток передается от контактного провода двигателю электровоза (токоприемник) c включением вспомогательных цепей.
РО 1.7. Соблюдать инструкции по движению электропоезда и маневровой работе на железной дороге.
ПК 2. Вести и обеспечивать безопасное движение электропоездов при железнодорожных перевозках пассажиров
ПМ 2. Ведение и обеспечение безопасного движения электропоездов при железнодорожных перевозках пассажиров
РО 2.1. Управлять электропоездом в строгом соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации метрополитена, должностных инструкций, положений, приказов и указаний с точным соблюдением графика движения.

ОН 2.5. Жылжымалы құрам жабдықтарының, тораптарының және агрегаттарының жұмысын реттеу.
ОН 2.6. Технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйін бағалау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану.
ОН 2.7. Материалдарға, бөлшектерге, тораптарға, агрегаттар мен жабдықтарға стандартты және сертификаттық сынақтар жүргізу.
КҚ 3. Технологиялық жабдықтар мен техникалық құрылғылардың техникалық жағдайын бақылау
КМ 3. Технологиялық жабдықтар мен техникалық құрылғылардың техникалық жағдайын тексеру жүргізу
ОН 3.1. Технологиялық қондырғыдағы жабдықтың техникалық жай-күйін бақылау кестесін жасау.
ОН 3.2. Технологиялық жабдықтың сыртқы және ішкі тексеруін жүргізу.
ОН 3.3. Жабдықтар мен техникалық құрылғыларды техникалық жай-күйін бақылау және жөндеу жұмыстарын жүргізуге дайындау сапасын бақылау.
ОН 3.4. Тораптардың, агрегаттар мен механизмдердің ақауларын олардың сипатын белгілей отырып анықтау.
ОН 3.5. Ақаулы тораптарды, агрегаттар мен механизмдерді ауыстыру.
ОН 3.6. Жабдықтар мен техникалық құрылғылардың техникалық сипаттамаларын, конструктивтік ерекшеліктерін, жұмыс режимдері мен пайдалану ережелерін сақтау.
ОН 3.7. Өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау жөніндегі заңнамалық, нормативтік құқықтық актілердің, нұсқаулықтардың, қағидалардың талаптарын сақтау.
"3W07160702 - Метрополитен электропоезының машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Электр пойызын жұмысқа қабылдау және дайындау
КМ 1. Электр пойызын жұмысқа қабылдау және дайындау
ОН 1.1. Тиісті үлгідегі жылжымалы құрамды басқару және оны жүргізу жөніндегі басшылық құжаттарды тексеру.
ОН 1.2. Негізгі агрегаттардың, тораптардың, жүйелердің, электр, механикалық жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының және радиобайланыс жабдықтарының іс-қимылын тексеру.
ОН 1.3. Электр поезында жарықтың, жылытудың және желдетудің қосылуын және ажыратылуын тексеру.
ОН 1.4. Электр пойызының тежегіш жабдықтарының жұмыс қабілеттілігі мен дұрыс реттелуін тексеру.
ОН 1.5. Электр пойызын жұмысқа дайындау және жабдықты жүргізу.
ОН 1.6. Жылжымалы құрылғыны ток байланыс сымынан электровоз қозғалтқышына (ток қабылдағышқа) қосалқы тізбектерді қосу арқылы көтеру.
ОН 1.7. Электр пойызының қозғалысы және темір жолдағы маневрлік жұмыс жөніндегі нұсқаулықты сақтау.
КҚ 2. Жолаушыларды темір жолмен тасымалдау кезінде электр пойыздарының қауіпсіз қозғалысын жүргізу және қамтамасыз ету
КМ 2. Жолаушыларды теміржолмен тасымалдау кезінде электр пойыздарының қауіпсіз қозғалысын жүргізу және қамтамасыз ету
ОН 2.1. Электр поезды метрополитенде техникалық пайдалану қағидаларының, лауазымдық нұсқаулықтардың, ережелердің, бұйрықтар мен нұсқаулардың талаптарына қатаң сәйкестікте қозғалыс кестесін дәл сақтай отырып басқару.

РО 2.2. Обеспечивать безопасность перевозки и культуру обслуживания пассажиров, сохранность подвижного состава.
РО 2.3. Использовать устройство автоматической локомотивной сигнализации и автоматической регулировки скорости, поездной и маневровой радиосвязи.
РО 2.4. Наблюдать за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления маршрута, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения поезда, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторять и выполнять их c помощником машиниста.
РО 2.5.Подавать установленные сигналы, выполнять оперативные распоряжения лиц, ответственных за организацию движения электропоездов, согласно нормативным актам.
РО 2.6. Обеспечивать плавность хода поезда, безопасность при посадке, высадке, перевозке пассажиров.
РО 2.7. Принимать экстренные меры по предотвращению аварийных ситуаций при получении сведений о фактах, угрожающих безопасности движения поезда.
РО 2.8. Применять экстренное торможение для остановки электропоезда при внезапном возникновении препятствия или внезапной подаче сигнала остановки.
ПК 3. Контролировать техническое состояние оборудования и устранять неисправности в пути следования
ПМ 3. Контроль технического состояния оборудования и устранение неисправностей в пути следования
РО 3.1. Контролировать визуально и по приборам техническое состояние и работу в пути следования электрического, механического, тормозного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи.
РО 3.2. Проверять состояние механической части электропоезда, буксовых узлов, колесных пар на конечных станциях.
РО 3.3. Устранять неисправности на электропоезде, возникшие в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады.
РО 3.4. Руководить работой рабочих, обслуживающих электропоезд во время его эксплуатации, контролировать их действия.
РО 3.5. Соблюдать меры безопасности при работе в электроустановках.
РО 3.6. Использовать первичные средства пожаротушения, порядок реагирования на аварийные и чрезвычайные ситуации, системы оповещения.
РО 3.7. Соблюдать основные положения правил проведения текущего ремонта и технического обслуживания электропоезда, способов выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
ПК 4. Сдавать и осматривать узлы электропоезда
ПМ 4. Сдача и осмотр узлов электропоезда
РО 4.1.Проверять действия основных агрегатов, узлов, систем электрического, механического, тормозного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка под колесные пары.

ОН 2.2. Тасымалдау қауіпсіздігін және жолаушыларға қызмет көрсету мәдениетін, жылжымалы құрамның сақталуын қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Автоматты локомотивтік сигнал беру және жылдамдықты, поездық және маневрлік радиобайланысты автоматты реттеу құрылғысын пайдалану.
ОН 2.4. Теміржолдың бостығын, байланыс желісінің, қарсы поездардың жай-күйін, маршрутты дайындаудың дұрыстығын, бағдаршам сигналдарының көрсеткіштерін, сигналдық белгілерді, поезд қозғалысы процесіндегі көрсеткіштерді, теміржол көлігі қызметкерлері беретін сигналдарды бақылау, оларды машинистің көмекшісімен қайталау және орындау.
ОН 2.5. Белгіленген сигналдарды беруге және электр пойыздарының қозғалысын ұйымдастыруға жауапты адамдардың жедел өкімдерін нормативтік актілерге сәйкес орындау.
ОН 2.6. Пойыздың бірқалыпты жүруін, жолаушыларды отырғызу, түсіру, тасымалдау кезіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
ОН 2.7. Поездың қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін фактілер туралы мәліметтер алған кезде апаттық жағдайларды болдырмау бойынша шұғыл шараларды қабылдау.
ОН 2.8. Кедергі кенеттен пайда болған немесе тоқтау сигналы кенеттен берілген кезде электр пойызын тоқтату үшін шұғыл тежеуді қолдану.
КҚ 3. Жабдықтың техникалық жай-күйін бақылау және жүру жолындағы ақаулықтарды жою
КМ 3. Жабдықтың техникалық жай-күйін бақылау және жүру жолындағы ақаулықтарды жою
ОН 3.1. Электрлік, механикалық, тежегіш жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, радиобайланыс жабдықтарының техникалық жай-күйі мен жүру жолындағы жұмысын көзбен шолып және аспаптармен бақылау.
ОН 3.2. Электр пойызының механикалық бөлігінің, жетек тораптарының, соңғы станциялардағы доңғалақ жұптарының жағдайын тексеру.
ОН 3.3. Локомотивтік бригада жұмысының регламентінде белгіленген көлемде жүру жолында пайда болған электр поезындағы ақауларды жою.
ОН 3.4. Электр пойызына қызмет көрсететін жұмысшылардың жұмысын басқару, олардың іс -әрекеттерін бақылау.
ОН 3.5. Электр қондырғыларында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау.
ОН 3.6. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын, авариялық және төтенше жағдайларға ден қою тәртібін, хабарлау жүйелерін пайдалану.
ОН 3.7. Электр пойызына ағымдағы жөндеу және техникалық қызмет көрсету, жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою жұмыс тәртібінің негізгі ережелерін сақтау.
КҚ 4. Электр пойызының тораптарын тексеру және тапсыру
КМ 4. Электр пойызының тораптарын тексеру және тапсыру
ОН 4.1. Негізгі агрегаттардың, тораптардың, электр, механикалық, тежегіш және қосалқы жабдық жүйелерінің, бақылау-өлшеу аспаптарының, радиобайланыс жабдықтарының және дөңгелек жұптарына құм беру құрылғыларының іс-қимылын тексеру.

РО 4.2. Проводить техническое обслуживание электропоезда в соответствии c установленным нормативными актами перечнем работ.
РО 4.3. Устранять неисправности, выявленные при сдаче, экипировке и подготовке к работе подвижного состава либо информировать о них дежурного с записью в журнале установленной локальным нормативным актом формы.
РО 4.4. Записывать в книгу установленной локальным нормативным актом формы о выявленных нарушениях, угрожающих безопасности движения.
РО 4.5. Соблюдать основные положения правил проведения текущего ремонта и технического обслуживания электропоезда.
Квалификация "4S07160703 - Электромеханик"
ПК 1. Обеспечивать эксплуатации электрооборудования участка
ПМ 1. Обеспечение эксплуатации электрооборудования участка
РО 1.1. Обеспечивать подготовительные работы для ремонта электрооборудования.
РО 1.2. Применять техническую документацию по устройству и правилам эксплуатации оборудования, электроустановок потребителей пассажирских вагонов.
РО 1.3. Организовывать разработку планов (графиков) осмотров, испытаний и профилактических ремонтов.
РО 1.4. Обеспечивать бесперебойную и технически правильную эксплуатацию и надежную работу оборудования.
РО 1.5. Содержать в работоспособном состоянии на требуемом уровне оборудование.
ПК 2. Проводить ремонтные работы электрооборудования
ПМ 2. Выполнение ремонтных работ и контроль за работой электрооборудования подвижного состава в пути следования
РО 2.1. Контролировать работу электрооборудования вагонов с записью показаний электроизмерительных приборов не реже, чем три раза в сутки.
РО 2.2. Выявлять причину срабатывания предохранителей в цепи генератора в пути следования, аккумуляторной батареи, устранять ее, производить замену плавкой вставки предохранителей и проверять электрооборудование вагона.
РО 2.3. Проверять работоспособность цепей потребителей электроэнергии в движении вагона и наблюдать за показаниями электроизмерительных приборов и сигнализации.
РО 2.4. Принимать меры по обеспечению безопасности при обнаружении отказов оборудования, расположенного под вагоном, или неудовлетворительного состояния его предохранительных устройств силами поездной бригады (на промежуточных станциях).
РО 2.5. Оформлять заявки на приобретение материалов и запасных частей, необходимых при эксплуатации приборов и оборудования.
РО 2.6. Контролировать работы датчиков, систем мониторинга, межприборной коммуникации, работоспособности оборудования с целью оперативного выявления неисправностей и повышения надежности работы.
РО 2.7. Выполнять требования безопасной работы оборудования.
ПК 3. Проверять выполненную работу, обеспечивать устранение дефектов и неисправностей
ПМ 3. Проверка выполненных работ, обеспечение устранения дефектов и неисправностей

ОН 4.2. Нормативтік актілерде белгіленген жұмыстар тізбесіне сәйкес электр пойызына техникалық қызмет көрсету.
ОН 4.3. Жылжымалы құрамды тапсыру, жабдықтау және жұмысқа дайындау кезінде анықталған ақауларды жою немесе олар туралы жергілікті нормативтік актімен белгіленген нысандағы журналға жаза отырып, кезекшіге хабарлау.
ОН 4.4. Қозғалыс қауіпсіздігіне қатер төндіретін анықталған бұзушылықтар туралы жергілікті нормативтік актімен белгіленген нысандағы кітапқа жазу.
ОН 4.5. Электр пойызына техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу тәртібінің негізгі ережелерін сақтау.
"4S07160703 - Электромеханик" біліктілігі
КҚ 1. Учаскенің электр жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
КМ 1. Учаскенің электр жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
ОН 1.1. Электр жабдықтарын жөндеуге дайындық жұмыстарын қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Жолаушылар вагондарын тұтынушылардың жабдықтарын, электр қондырғыларын орнату және пайдалану қағидалары бойынша техникалық құжаттаманы қолдану.
ОН 1.3. Тексерулердің, сынақтардың және профилактикалық жөндеулер-дің жоспарларын (кестелерін) әзірлеуді ұйымдастыру.
ОН 1.4. Жабдықтың үздіксіз және техникалық дұрыс пайдаланылуын және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 1.5. Жабдықты қажетті деңгейде жұмыс күйінде ұстау.
КҚ 2. Электр жабдықтарын жөндеу жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Жөндеу жұмыстарын орындау және жүру жолында жылжымалы құрамның электр жабдықтарының жұмысын бақылау
ОН 2.1. Вагондардың электр жабдықтарының жұмысын электр өлшеу аспаптарының көрсеткіш-терін жазып, тәулігіне кемінде үш рет бақылау.
ОН 2.2. Жүру жолында генератор тізбегіндегі сақтандырғыштардың, аккумуляторлық батареяның іске қосылу себебін анықтау, оны жою, сақтандырғыштардың балқыма қосқышын ауыстыру және вагонның электр жабдықтарын тексеру.
ОН 2.3. Электр энергиясын тұтынушылар тізбектерінің вагон қозғалысындағы жұмыс қабілеттілігін тексеру және электр өлшеу аспаптары мен дабыл айналуын бақылау.
РО 2.4. Вагонның астында орналасқан жабдықтың істен шығуы немесе поезд бригадасының күшімен (аралық станцияларда) оның сақтандыру құрылғыларының қанағаттанғысыз жай-күйі анықталған кезде қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау.
ОН 2.5. Аспаптар мен жабдықтарды пайдалану кезінде қажетті материалдар мен қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдерді ресімдеу.
ОН 2.6. Ақауларды жедел анықтау және жұмыс сенімділігін арттыру мақсатында датчиктердің, мониторинг жүйелерінің, құрал-сайманаралық коммуникацияның, жабдықтың жұмыс қабілеттілігін бақылау.
ОН 2.7. Жабдықтың қауіпсіз жұмысының талаптарын орындау.
КҚ 3. Орындалған жұмыстарды тексеру, ақауларды жоюды қамтамасыз ету
КМ 3. Орындалған жұмыстарды тексеру, ақауларды жоюды қамтамасыз ету

РО 3.1. Проверять выполненные работы с фиксацией и устранением обнаруженных дефектов, неисправностей.
РО 3.2. Оформлять акты выполненных работ.
РО 3.3. Соблюдать приемы и способы обнаружения неисправностей и их устранения.
РО 3.4. Соблюдать порядок сдачи выполненных работ.
Приложение 217 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07160800 -Техническая эксплуатация наземного авиационного радиоэлектронного оборудования"
Сноска. Приказ дополнен приложением 194-2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 18.01.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160800 -Техническая эксплуатация наземного авиационного радиоэлектронного оборудования
Квалификация:

ОН 3.1. Орындалған жұмыстарды анықталған ақауларды түзету және жою арқылы тексеру.
ОН 3.2. Орындалған жұмыстардың актілерін рәсімдеу.
ОН 3.3. Ақаулықтарды анықтау және оларды жою әдіс - тәсілдерін сақтау.
ОН 3.4. Орындалған жұмыстарды тапсыру тәртібін сақтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
217-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07160800 - Жердегі авиациялық радиоэлектронды жабдықтарды техникалық пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарлары 194-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.01.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160800 – Жердегі авиациялық радиоэлектронды жабдықтарды техникалық пайдалану
Біліктілігі:

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07160801 - Радио-электромонтажник"
ПК 1. Монтаж, демонтаж электро-радио-жгутов и кабелей
ПМ 1. Монтаж, демонтаж электро-радио-жгутов и кабелей
РО 1.1. Выполнять вспомогательные работы при проверке, доводке, монтаже, демонтаже и ремонте радиооборудования.
РО 1.2.Прокладывать кабели переговорных устройств и демонтаж кабели высокочастотные, жгуты.
РО 1.3.Собирать штепсельные разъемы, распределительных коробок, щитков по монтажным и принципиальным схемам.
ПК 2. Проверка и монтажа радионавигационного оборудования
ПМ 2. Проверка и монтажа радионавигационного оборудования
РО 2.1. Выполнять демонтажные работы несложного связного и навигационного оборудования.
РО 2.2.Осуществлять монтаж радиолокационных и опознавательных систем.
РО 2.3. Проверять дефекты в монтаже навигационного оборудования с помощью схем и электроизмерительных приборов.
ПК 3. Комплексная наладка, сдача в эксплуатацию электронной аппаратуры и радиооборудования, приборов систем измерения
ПМ 3. Комплексная наладка, сдача в эксплуатацию электронной аппаратуры и радиооборудования, приборов систем измерения
РО 3.1. Выполнять монтаж блоков оборудования, волноводные тракты, антенны, распределительные коробки систем.
РО 3.2. Выполнять монтаж и подключение электропроводки блоки питания радиооборудования.
РО 3.3. Собирать крепление и подсоединение радио-жгутов антенны, и изоляторы антенн.
РО 3.4. Вести монтаж и демонтаж авиационных радиокомпасов, радиостанции, переговорных устройств.
Квалификация "4S07160802 -Техник по радионавигациии радиолокации и связи"
ПК 1. Проверка электрических цепей с использованием электроизмерительных приборов
ПМ 1. Проверка электрических цепей с использованием электроизмерительных приборов
РО 1.1. Проверять диагностирование неисправностей до сменного блока.
РО 1.2.Выполнять паяльные работы монтажа на электронных микросхемах.
ПК 2. Эксплуатации радиотехнического оборудования, средств обеспечения полетов
ПМ 2. Эксплуатации радиотехнического оборудования, средств обеспечения полетов
РО 2.1. Контролировать обеспечение полетов перед летными испытаниями.

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07160801 - Радио-электрмонтаждаушы" біліктілігі
КҚ 1. Электр-радио жгуттары мен кабельдерді монтаждау, демонтаждау
КМ 1. Электр-радио бумасы мен кабельдерді монтаждау, демонтаждау
ОН 1.1. Радиожабдықты тексеру, жетілдіру, монтаждау, демонтаждау және жөндеу кезінде қосалқы жұмыстарды орындау.
ОН 1.2. Сөйлесу құрылғыларының кабельдердерін төсеу және жоғары жиілікті кабельдердерді, бұрауларды демонтаждау.
ОН 1.3. Штепсельдік ажыратқыштарды, тарату қораптарын, қалқандарды монтаждау және принциптік схемалар бойынша жинау.
КҚ 2. Радионавигациялық жабдықты тексеру және монтаждау
КМ 2. Радионавигациялық жабдықты тексеру және монтаждау
ОН 2.1. Күрделі емес байланыс және навигациялық жабдықтарды демонтаждау жұмыстарын орындау.
ОН 2.2. Радиолокациялық және тану жүйелерін монтаждауды жүзеге асыру.
ОН 2.3. Навигациялық жабдықты монтаждау кезіндегі ақауларды схемалар мен электр өлшеу аспаптарының көмегімен тексеру.
КҚ 3. Электрондық аппаратураны және радиожабдықты, өлшеу жүйесінің аспаптарын кешенді баптау, пайдалануға беру
КМ 3. Электрондық аппаратураны және радиожабдықты, өлшеу жүйесінің аспаптарын кешенді жөндеу, пайдалануға беру
ОН 3.1. Жабдықтардың блоктарын, толқынды желілерді, антенналарды, жүйелерді тарату қораптарын монтаждауды орындау.
ОН 3.2. Радиожабдық қуат көздерінің электр сымдарын қосу және монтаждау.
ОН 3.3. Антеннаның радио- жгуттары мен антенна оқшаулағыштарын бекіту мен қосу.
ОН 3.4. Авиациялық радиокомпастарды, радиостанцияларды, сөйлесу құрылғыларын монтаждау және демонтаждау.
"4S07160802- Радионавигация, радиолокация және байланыс технигі" біліктілігі
КҚ 1. Электр өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, электр тізбектерін тексеру
КМ 1. Электр өлшеу аспаптарын пайдаланып электр тізбектерін тексеру
ОН 1.1. Ауыстырмалы блокқа дейін ақауларды диагностикалауды тексеру.
ОН 1.2. Электрондық микросхемаларда дәнекерлеу жұмыстарын орындау.
КҚ 2. Ұшуды қамтамасыз етуде радиотехникалық құрал-жабдықтарды пайдалану
КМ 2. Ұшуды қамтамасыз етуде радиотехникалық құрал-жабдықтарды пайдалану
ОН 2.1. Ұшу сынақтары алдында ұшуларды қамтамасыз етуді бақылау.

РО 2.2. Выполнять проверку и настройку связных радиостанций.
РО 2.3. Производить осмотр и подготовку радиосвязной, радионавигационной и радиолокационной наземной техники перед летными испытаниями.
ПК 3. Ремонт, настройка и испытание радионавигационной и радиолокационной наземной техники перед летными испытаниям
ПМ 3. Ремонт, настройка и испытание радионавигационной и радиолокационной наземной техники перед летными испытаниям
РО 3.1. Проверять основные параметры, настройки, регулирование и выполнение регламентных работ на радиолокационной системе посадки.
РО 3.2. Налаживать контроль аппаратуры радиомаяков, радиостанций и радиолокационных станций.
РО 3.3. Диагностировать отказы, поиск неисправностей в работе обслуживаемого оборудования с точностью до функционального типового элемента.
РО 3.4. Выполнять ремонт, настройку и испытание радиосвязной, радионавигационной и радиолокационной техники.
Квалификация "4S07160803 - Техник - электрик"
ПК 1. Организация и обеспечение авиационной безопасности и выполнение задач по поддержанию летной годности воздушных судов
ПМ 1. Организация и обеспечение авиационной безопасности и выполнение задач по поддержанию летной годности воздушных судов
РО 1.1. Контролировать технику безопасности при выполнении технического обслуживания и поддерживать летную годность воздушного судна и технологию обслуживания авиаприборов и электрооборудования.
РО 1.2. Выполнять требования нормативных документов Международной организаций Гражданской Авиации Республики Казахстан по обеспечению авиационной безопасности.
ПК 2. Наземные и бортовые обслуживание авиационных приборов и электрооборудования
ПМ 2. Наземные и бортовые обслуживание авиационных приборов и электрооборудования
РО 2.1. Использовать методы сбора, обработки и анализа информации бортовых и наземных средств контроля и регистрации полетных данных, особенности, правила эксплуатации систем радиооборудования их взаимосвязи с другими системами, порядок проведения дефекации и проверки работоспособности авиационный техники.
РО 2.2. Определять конструкцию, принципы работы сложных систем и комплексов функционально связанного радиооборудования, методы и алгоритмы выполнения работ с применением персональных электро- вычислительных машин.
ПК 3. Техническое обслуживание систем электрооборудования и систем приборов летательных аппаратов при полетах
ПМ 3. Техническое обслуживание систем электрооборудования и систем приборов летательных аппаратов при полетах

ОН 2.2. Байланыс радиостанцияларын тексеру және баптау.
ОН 2.3. Ұшу сынақтары алдында жердегі радиобайланыс, радионавигациялық және радиолокациялық техниканы қарап шығу және дайындау.
КҚ 3. Ұшу сынақтарының алдында жердегі радионавигациялық, радиолокациялық техниканы сынау, орнату және жөндеу
КМ 3. Ұшу сынақтарының алдында жердегі радионавигациялық, радиолокациялық техниканы сынау, орнату және жөндеу
ОН 3.1. Қонудың радиолокациялық жүйесінде регламенттік жұмыстардың негізгі параметрлерін, баптауларын, реттеуін және орындалуын тексеру.
ОН 3.2. Радиомаяк аппаратурасын, радиостанцияларды және радиолокациялық станцияларды бақылауды ретке келтіру.
ОН 3.3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы істен шығуларды диагностикалау, ақаулықтарды функционалдық үлгілік элементке дейінгі дәлдікпен іздеу.
ОН 3.4. Радиобайланыс, радионавигациялық және радиолокациялық техниканы жөндеу, баптау және сынауды орындау.
"4S07160803 - Техник- электрик" біліктілігі
КҚ 1. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мен ұйымдастыру және әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қолдау бойынша міндеттерді орындау
КМ 1. Авиациялық қауіпсіздікті ұйымдастыру, қамтамасыз ету және әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қолдау бойынша міндеттерді орындау
ОН 1.1. Техникалық қызмет көрсетуді орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын, авиациялық аспаптар мен электр жабдықтарына қызмет көрсету технологиясын қолдау.
ОН 1.2. Қазақстан Республикасының Халықаралық Азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттарының талаптарын орындау.
КҚ 2. Авиациялық аспаптар мен электр жабдықтарына борттық және жердегі қызмет көрсету
КМ 2. Авиациялық аспаптар мен электр жабдықтарына борттық және жердегі қызмет көрсету
ОН 2.1. Борттық және жердегі ұшу деректерін бақылау және тіркеу құралдарының ақпаратын жинау, өңдеу және талдау әдістерін, радио жабдық жүйелерінің басқа жүйелермен өзара байланысының ерекшеліктерін, пайдалану ережелерін, дефекация жүргізу және авиациялық техниканың жұмыс қабілеттілігін тексеру тәртібін пайдалану.
ОН 2.2. Функционалдық байланысты радиожабдықтың күрделі жүйелері мен кешендерінің құрылымын, жұмыс істеу принциптерін, дербес электр - есептеуіш машиналарды пайдалана отырып жұмыстарды орындау әдістері мен алгоритмдерін анықтау.
КҚ 3. Ұшу кезінде электр жабдықтары мен ұшу аппараттарының аспаптық жүйелеріне техникалық қызмет көрсету
КМ 3. Ұшу кезінде электр жабдықтары мен ұшу аппараттарының аспаптық жүйелеріне техникалық қызмет көрсету

РО 3.1. Выполнять комплексные регулировочные работы на борту воздушного судна на сложных и взаимосвязанных системах приборов и электрооборудования.
РО 3.2. Описывать анализ технического состояния блоков и изделий приборов и электрооборудования при освоении самолетов.
ПК 4. Техническое обслуживание радиооборудования летательных аппаратов
ПМ 4. Техническое обслуживание радиооборудования летательных аппаратов
РО 4.1.Демонтировать основные работы по техническому обслуживанию: демонтаж, монтаж блоков изделий радио электрооборудования для выполнения проверки на соответствие, проведения восстановительных работ, внешний осмотр электрооборудования.
РО 4.2. Определять конструкцию и эксплуатационные особенности радиооборудования, содержание и технологию технического обслуживания радиооборудования, порядок ведения бортовой документации на авиационную технику.
Приложение 219 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07160900 - Наземное обслуживания воздушных судов"
Сноска. Приказ дополнен приложением 195-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 18.01.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160900 - Наземное обслуживание воздушных судов
Квалификации:

ОН 3.1. Әуе кемесі бортында аспаптар мен электр жабдықтарының күрделі және өзара байланысты жүйелерін кешенді реттеу жұмыстарын орындау.
ОН 3.2. Ұшақтарды игеру кезінде блоктар мен аспаптардың және электр жабдықтардың техникалық жай-күйін талдауды сипаттау.
КҚ 4. Ұшу аппараттарының радиожабдықтарына техникалық қызмет көрсету
КМ 4. Ұшу аппараттарының радиожабдықтарына техникалық қызмет көрсету
ОН 4.1. Техникалық қызмет көрсету бойынша негізгі жұмыстарды: демонтаждау, сәйкестігін тексеру, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу үшін радио электронды жабдықтар бұйымдарының блоктарын монтаждау, электр жабдықтарын сыртқы тексеру.
ОН 4.2. Радиожабдықтың құрылымы мен пайдалану ерекшеліктерін, радиожабдыққа техникалық қызмет көрсету мазмұны мен технологиясын, авиациялық техникаға борттық құжаттаманы жүргізу тәртібін анықтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
219-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07160900 - Жердегі қызмет көрсету әуе кемесі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарлары 195-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.01.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160900 - Жердегі қызмет көрсету әуе кемесі
Біліктілігі:

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07160901 - Лаборант по горюче-смазочным материалам"
ПК 1. Проводить физико-химические анализы проб горюче-смазочных материалов и специальных жидкостей, готовить заключение по результатам анализа
ПМ 1. Проведение физико-химических анализов проб горюче-смазочных материалов и специальных жидкостей
РО 1.1. Отбирать и принимать пробы авиационных горюче-смазочных материалов обеспечивая их учет, хранение, представительность.
РО 1.2. Определять важнейшие химические вещества и материалы.
РО 1.3. Применять нормативные документы по стандартизации и проводить контроль качества и проводить метрологическое измерения.
РО 1.4. Следить за исправным состоянием приборов, инструментов, прочего лабораторного оборудования, производить несложную регулировку.
ПК 2. Соблюдать требования по безопасности и охране труда, пожарной безопасности и производственной санитарии на рабочем месте
ПМ 2. Соблюдение требований по безопасности и охране труда, пожарной безопасности и производственной санитарии на рабочем месте
РО 2.1. Характеризовать требования охраны труда и экологии.
РО 2.2. Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан о безопасности и охране труда, производственной санитарии, техники безопасности в гражданской авиации.
ПК 3. Соблюдать требования и правила обеспечения горюче- смазочными материалами
ПМ 3. Соблюдение требований и правил обеспечения горюче- смазочными материалами
РО 3.1. Участвовать в проверках выполнения аэродромного контроля качества горюче-смазочных материалов и специальных жидкостей, чистоты резервуаров, железнодорожных цистерн, емкостей заправщиков для топлива и масла, автоцистерн и другого технологического оборудования.
РО 3.2. . Соблюдать требования правил приема хранении и подготовке к выдаче на заправку авиационных горюче- смазочных материалов и специальных жидкостей.

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07160901 - Жанар – жағар май материалдары жөніндегі зертханашы" біліктілігі
КҚ 1. Жанар-жағармай материалдары мен арнайы сұйықтықтардың сынамаларына физикалық-химиялық талдау жүргізу, талдау нәтижелері бойынша қорытынды дайындау
КМ 1. Жанар-жағармай материалдары мен арнайы сұйықтықтардың сынамаларына физикалық-химиялық талдаулар жүргізу
ОН 1.1. Авиациялық жанар-жағармай материалдарын есепке алуды, сақтауды, өкілдігін қамтамасыз ете отырып, олардың сынамаларын алу және қабылдау.
ОН 1.2. Маңызды химиялық заттар мен материалдарды анықтау.
ОН 1.3. Стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды қолдану және сапаны бақылауды жүргізу және метрологиялық өлшеулер жүргізу.
ОН 1.4. Аспаптардың, құрал-саймандардың, басқа да зертханалық жабдықтардың жарамды жай-күйін қадағалау, күрделі емес реттеуді жүргізу.
КҚ 2. Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария жөніндегі талаптарды сақтау
КМ 2. Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария жөніндегі талаптарды сақтау
ОН 2.1. Еңбекті қорғау және экология талаптарын сақтау.
ОН 2.2. Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, азаматтық авиациядағы қауіпсіздік техникасы туралы заңнамасының талаптарын сақтау.
КҚ 3. Жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету талаптары мен ережелерін сақтау
КМ 3. Жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету талаптары мен қағидаларын сақтау
ОН 3.1. Жанар-жағармай материалдары мен арнайы сұйықтықтардың сапасын, резервуарлардың, теміржол цистерналарының, отын мен майға арналған май құюшылардың сыйымдылықтарының, автоцистерналардың және басқа да технологиялық жабдықтардың тазалығын әуеайлақтық бақылаудың орындалуын тексеруге қатысу.
ОН 3.2. Авиациялық жанар - жағармай материалдары мен арнайы сұйықтықтарды сақтауға қабылдау және құюға беруге дайындау қағидаларының талаптарын сақтау.

РО 3.3. Своевременно и качественно производить физико- химические анализы авиационных горюче- смазочных материалов и специальных жидкостей, подписывать Паспорт качества к выдаче авиа горюче- смазочных материалов и анализ показателей качества авиа горюче- смазочных материалов и специальных жидкостей.
Квалификация "4S07160902 - Авиатехник по горюче-смазочным материалам"
ПК 1. Выполнять входной и аэродромный контроль качества авиационных горюче- смазочных материалов и специальных жидкостей
ПМ 1. Выполнение входного и аэродромного контроля качества авиационных горюче- смазочных материалов и специальных жидкостей
РО 1.1. Проверять чистоту авиационных горюче- смазочных материалов в приемном резервуаре перед сливом горюче- смазочных материалов, а также сопроводительную документацию и паспорта.
РО 1.2. Проверять чистоту авиационных горюче- смазочных материалов в средствах доставки (мех. примеси, вода, анализ массовой плотности) и оформлять арбитражную пробу.
РО 1.3. Проверять чистоту авиационных горюче- смазочных материалов в расходном резервуаре и в емкостях средств заправки.
ПК 2. Выполнять прием, подготовку к выдаче и выдачу на заправку авиа горюче- смазочных материалов
ПМ 2. Прием, подготовка к выдаче и выдача на заправку авиационных горюче- смазочных материалов
РО 2.1. Организовывать и контролировать слив и налив горюче- смазочных материалов в средства заправки и транспортные средства.
РО 2.2. Проверять газовоздушную среду в насосной станции.
РО 2.3. Пломбировать люки вагон-цистерн, задвижки и замерные люки.
ПК 3. Обеспечивать техническую эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования, сооружений и средств заправки
ПМ 3. Техническая эксплуатация, техническое обслуживание оборудования, сооружений и средств заправки
РО 3.1 Пломбировать горловины емкостей средств заправки, крышки стационарных и подвижных средств фильтрации.
РО 3.2. Проверять целостность и чистоту фильтроэлементов стационарных и подвижных средств фильтрации.
РО 3.3. Контролировать техническую эксплуатацию объектов, оборудований и сооружений склада горюче- смазочных материалов в соответствии с требованиями пожарной безопасности, промышленной безопасности, экологии, безопасности и охраны труда.
Квалификация "4S07160903 - Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов"
ПК 1. Выполнять техническое обслуживание электросветотехнического оборудования
ПМ 1. Выполнение технического обслуживания электросветотехнического оборудования
РО 1.1. Использовать основные стандарты инженерных чертежей и графических изображений.

ОН 3.3. Авиациялық жанар - жағармай материалдары мен арнайы сұйықтықтарға уақытылы және сапалы физикалық - химиялық талдау жүргізу, авиа жанар - жағармай материалдарын беруге Сапа паспортына қол қою және авиа жанар - жағармай материалдары мен арнайы сұйықтықтардың сапа көрсеткіштерін талдау.
"4S07160902 - Жанар – жағар май материалдары бойынша авиатехник" біліктілігі
КҚ 1. Авиациялық жанар - жағармай материалдары мен арнайы сұйықтықтардың кіру және әуеайлақ сапасын бақылауды орындау
КМ 1. Авиациялық жанар - жағармай материалдары мен арнайы сұйықтықтардың сапасына кіру және әуеайлақ бақылауын орындау
ОН 1.1. Жанар - жағармай материалдарын құю алдында қабылдау резервуарындағы авиациялық жанар - жағармай материалдарының тазалығын, сондай-ақ ілеспе құжаттама мен паспорттарды тексеру.
ОН 1.2. Жеткізу құралдарында аваициялық жанар- жағар май материалдарының сапасын тексеру (мех. қалдықтар, су, массалық тығыздықты талдау) және төрелік сынаманы рәсімдеу.
ОН 1.3. Шығыс резервуарындағы және құю құралдарының ыдыстарындағы авиациялық жанар - жағармай материалдарының тазалығын тексеру.
КҚ 2. Авиа жанар-жағармай материалдарын қабылдау, беруге дайындау және құюға беру
КМ 2. Авиа жанар-жағармай материалдарын қабылдау, беруге дайындау және құюға беру
ОН 2.1. Жанар - жағармай материалдарын құю құралдары мен көлік құралдарына құюды ұйымдастыру және бақылау.
ОН 2.2. Сорғы станциясындағы газ-ауа ортасын тексеру.
ОН 2.3. Вагон-цистерналардың люктерін, ысырмаларды және өлшеу люктерін пломбалау.
КҚ 3.Жабдықтарды, құрылыстарды және май құю құралдарын техникалық пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету
КМ 3.Жабдықтарды, құрылыстарды және май құю құралдарын техникалық пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету
ОН 3.1. Құю құралдары сыйымдылықтарының мойындарын, стационарлық және жылжымалы сүзу құралдарының қақпақтарын пломбалау.
ОН 3.2. Стационарлық және жылжымалы сүзгілеу құралдарының сүзгі элементтерінің тұтастығы мен тазалығын тексеру.
ОН 3.3. Өрт қауіпсіздігі, өнеркәсіптік қауіпсіздік, экология, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жанар - жағармай материалдары қоймаларының объектілерін, жабдықтары мен құрылыстарын техникалық пайдалануды бақылау.
"4S07160903 - Ұшуды қамтамасыз ету жүйесінің жарық техникалық жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электр механигі" біліктілігі
КҚ 1. Электр жарықтау техникалық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 1. Электр жарықтау техникалық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау
ОН 1.1. Инженерлік сызбалар мен графикалық кескіндердің негізгі схемаларын пайдалану.

РО 1.2. Соблюдать основные физические закономерности, действующие в электрических цепях и способы подключения элементов.
РО 1.3. Характеризовать принципы работы, параметры и характеристики источников излучения.
РО 1.4. Составлять схемы цифровых электронных устройств.
РО 1.5. Соблюдать структурные схемы функционирования, электроснабжения, управления и связи объекта, технические описания, правила, инструкции технической эксплуатации и регламенты технического обслуживания оборудования.
ПК 2. Соблюдать требования правил техники безопасности и нормативно-правовых актов в сфере гражданской авиации
ПМ 2. Соблюдение требований правил техники безопасности и нормативно-правовых актов в сфере гражданской авиации
РО 2.1. Соблюдать требования по безопасности и охране труда, пожарной безопасности и производственные санитарии.
РО 2.2. Характеризовать основные понятия человеческого фактора в авиации и аспекты, стандартные факторы авиационных происшествий и концепции человеческого фактора.
РО 2.3. Применять нормативную документацию по стандартизации и сертификации авиационной техники.
ПК 3. Обеспечивать светотехнического и светосигнального оборудования аэропортов и аэродромов
ПМ 3. Обеспечение светотехнического и светосигнального оборудования аэропортов и аэродромов
РО 3.1. Выполнять работы на взлетно-посадочных полосах, рулежных дорожках дорожке и местах стоянки согласно графика планово-предупредительные работы, аварийной ситуации, выполняя правила техники безопасности и правила техники эксплуатации.
РО 3.2. Проводить измерения напряжения тока сопротивления изоляции.
РО 3.3. Характеризовать устройство, принцип действия и основные правила эксплуатации регуляторов яркости, дизель-генераторный агрегат, иметь представления о подсистемах входящих в состав светосигнальное оборудования, огни малой интенсивности, огни высокой интенсивности-I,II,III трансформаторов, светотехнических систем посадки.
РО 3.4. Проводить техническое обслуживание светотехнических средств.
РО 3.5. Распознавать аэродромные знаки, и чтение с них информацию.
РО 3.6. Эксплуатировать и проводить ремонт светосигнального оборудования обеспечения полетов.
Приложение 221 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07161000 - Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07161000 Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификации:

ОН 1.2. Электр тізбектерінде әрекет ететін негізгі физикалық заңдылықтарды және элементтерді қосу тәсілдерін сақтау.
ОН 1.3. Сәулелену көздерінің жұмыс принциптерін, параметрлері мен сипаттамаларын қолдану.
ОН 1.4. Сандық электрондық құрылғылардың схемаларын құру.
ОН 1.5. Объектінің жұмыс істеу, электрмен жабдықтау, басқару және байланыс құрылымдық схемаларын, техникалық сипаттамаларын, техникалық пайдалану қағидаларын, нұсқаулықтарын және жабдыққа техникалық қызмет көрсету регламенттерін сақтау.
КҚ 2. Азаматтық авиация саласындағы қауіпсіздік техникасы қағидалары мен нормативтік-құқықтық актілер талаптарын сақтау
КМ 2. Азаматтық авиация саласындағы қауіпсіздік техникасы қағидалары мен нормативтік-құқықтық актілер талаптарын сақтау
ОН 2.1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария жөніндегі талаптарды сақтау.
ОН 2.2. Авиациядағы адами фактордың негізгі түсініктері мен аспектілерін, авиациялық оқиғалардың стандартты факторларын және адами фактордың тұжырымдамаларын сипаттау.
ОН 2.3. Авиациялық техниканы стандарттау және сертификаттау жөніндегі нормативтік құжаттаманы қолдану.
КҚ 3. Әуежайлар мен әуеайлақтардың электр жарық техникалық және жарық сигналдық жабдықтарына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
КМ 3. Әуежайлар мен әуеайлақтардың электр жарық техникалық және жарық сигналдық жабдықтарына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
ОН 3.1. Ұшу-қону жолақтарындағы, рульдеу жолдарындағы және тұрақ орындарындағы жұмыстарды жоспарлау-алдын алу жұмыстарының, апаттық жағдайлардың кестесіне сәйкес, қауіпсіздік техникасы қағидаларын және пайдалану техникасы қағидаларын сақтай отырып жұмыстары орындау.
ОН 3.2. Оқшаулау кедергісінің ток кернеуін өлшеу.
ОН 3.3. Жарықтылық реттегіштерінің, дизель-генераторлық агрегаттың құрылғысын, жұмыс принципін және пайдаланудың негізгі ережелерін сипаттау, жарық сигналдық жабдықтың құрамына кіретін кіші жүйелер, қарқындылығы төмен оттар I,II, III трансформаторлардың қарқындылығы жоғары оттар, қонудың жарықтехникалық жүйелері туралы түсініктерінің болуы.
ОН 3.4. Жарық техникалық құралдарына техникалық қызмет көрсету.
ОН 3.5. Әуеайлақ белгілерін тану және олардан ақпаратты оқу.
ОН 3.6. Ұшуды қамтамасыз ететін жарық-сигналдық жабдықтарды пайдалану және жөндеу жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
221-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07161000 - Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07161000 - Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі:

3W07161001 - Слесарь – механик по ремонту авиационной техники
3W07161002 - Слесарь сборщик авиационной техники
4S07161003 - Техник – механик технического обслуживания воздушного судна категории В-3
4S07161004 - Техник – механик технического обслуживания воздушного судна категории А
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

3W07161001 - Авиациялық техниканы жөндеу жөніндегі слесарь-механик
3W07161002 - Авиациялық техниканы құрастырушы слесарь
4S07161003 - В-3 санатындағы әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету техник-механигі
4S07161004 - А санатындағы әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету техник-механигі
Модульдердің және оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07161001 - Слесарь – механик по ремонту авиационной техники"
ПК 1. Выполнять слесарные работы на летательном аппарате
ПМ 1. Выполнение слесарных работ на летательном аппарате
РО 1.1. Выполнять термообработку и сварку.
РО 1.2. Выполнять технологические операции слесарных работ (притирка, шабровка).
РО 1.3. Характеризовать виды резьб и их особенности.
РО 1.4. Проводить ремонт деталей, узлов, механизмов агрегатов, в соответствии с технологией ремонта
РО 1.5. Характеризовать металлы, сплавы и неметаллические материалы, применяемые при ремонте летательного аппарата и их свойства.
РО 1.6. Определять виды коррозии и методы защиты металлов от коррозии.
ПК 2. Устранять выявленные дефекты в процессе ремонта
ПМ 2. Выявление и устранение дефектов в процессе ремонта
РО 2.1. Применять слесарный инструмент, приспособления и контрольно-измерительные инструменты.
РО 2.2. Соблюдать порядок устранения неисправностей на используемом инструменте и оборудовании.
ПК 3. Проверять, регулировать отремонтированное оборудование
ПМ 3. Испытание, регулировка отремонтированного оборудования
РО 3.1. Выполнять контроль деталей летательных аппаратов визуальным осмотром и контрольно-измерительным инструментом.
РО 3.2. Соблюдать систему допусков и посадок.
РО 3.3. Определять классификацию чистоты обработки поверхностей.
РО 3.4. Оформлять технологическую документацию.
Квалификация "3W07161002 - Слесарь сборщик авиационной техники"
ПК 1. Выполнять узловую и агрегатную сборку авиационной техники
ПМ 1. Выполнение узловой и агрегатной сборки авиационной техники
РО 1.1. Использовать нормативные документы отрасли и рабочие инструкции.
РО 1.2. Выполнять ремонт основных собираемых агрегатов и деталей.
РО 1.3 Испоьзовать схемы герметизации, системы допусков и посадок.
РО 1.4. Применять методы ремонта, сборки и монтажа, проверки, испытания агрегатов и систем авиационного вооружения авиационной техники.

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07161001 - Авиациялық техниканы жөндеу жөніндегі слесарь-механик" біліктілігі
КҚ 1. Ұшу аппаратында слесарлық жұмыстарды орындау
КМ 1. Ұшу аппаратында слесарлық жұмыстарды орындау
ОН 1.1. Термиялық өңдеу және дәнекерлеу.
ОН 1.2. Слесарлық жұмыстардың технологиялық операцияларын орындау (ысқылау, шабровка).
ОН 1.3. Жіптердің түрлерін және олардың ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.4. Жөндеу технологиясына сәйкес агрегаттардың бөлшектеріне, тораптарына, механизмдеріне жөндеу жүргізу.
ОН 1.5. Ұшу аппаратын жөндеу кезінде қолданылатын металдарды, қорытпаларды және металл емес материалдарды және олардың қасиеттерін сипаттау.
ОН 1.6. Коррозия түрлерін және металдарды коррозиядан қорғау әдістерін анықтау.
КҚ 2. Жөндеу процесінде анықталған ақауларды жою
КМ 2. Жөндеу процесінде ақауларды анықтау және жою
ОН 2.1. Слесарлық құрал-саймандарды, құралдарды және бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
ОН 2.2. Қолданылатын құрал-саймандар мен жабдықтардағы істен шығуды жою тәртібін сақтау.
КҚ 3. Жөнделген жабдықты тексеру, реттеу
КМ 3. Жөнделген жабдықты сынау, реттеу
ОН 3.1. Ұшу аппараттарының бөлшектерін көзбен шолып қарауды және бақылау-өлшеу құралдарымен бақылауды орындау.
ОН 3.2. Шектік пен қону жүйесін сақтау.
ОН 3.3. Беттерді өңдеу тазалығының жіктелуін анықтау.
ОН 3.4. Технологиялық құжаттаманы ресімдеу.
"3W07161002 - Авиациялық техниканы құрастырушы слесарь" біліктілігі
КҚ 1. Авиациялық техниканы тораптық және агрегаттық құрастыруды орындау
КМ 1. Авиациялық техниканы тораптық және агрегаттық құрастыруды орындау
ОН 1.1. Саланың нормативтік құжаттарын және жұмыс нұсқаулықтарын пайдалану.
ОН 1.2. Негізгі жиналатын агрегаттар мен бөлшектерді жөндеу.
ОН 1.3 Тығыздау схемаларын, төзімділік және қону жүйелерін қолданыңыз.
ОН 1.4. Авиациялық техниканың авиациялық қару-жарағы агрегаттары мен жүйелерін жөндеу, құрастыру және монтаждау, тексеру, сынау әдістерін қолдану.

РО 1.5. Определять допустимые нагрузки на работающие детали, узлы, механизмы оборудования и профилактические меры по предупреждению поломок и аварий.
РО 1.6. Проводить проверку взаимодействия смонтированных узлов, агрегатов и систем, их работоспособность и устранять выявленные дефекты.
РО 1.7 Соблюдать требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
ПК 2. Производить испытание и регулировку узлов и агрегатов авиационной техники
ПМ 2. Испытание и регулировка узлов и агрегатов авиационной техники
РО 2.1. Обеспечивать максимальное использование, правильную эксплуатацию и сохранность закрепленного оборудования и инструмента.
РО 2.2 Использовать безопасные методы труда при работах с повышенной опасностью.
РО 2.3. Производить техническое обслуживание закрепленного стендового оборудования.
РО 2.4. Содержать рабочее место в надлежащем порядке, соблюдать культуру производства на рабочем месте.
ПК 3. Выполнять окончательную сборку, регулировку и доводку авиационной техники
ПК 3. Выполнение окончательной сборки, регулировки и доводки авиационной техники
РО 3.1. Определять последовательность выполнения монтажных работ авиационного вооружения на авиационные техники.
РО 3.2. Соблюдать технологию разборки, сборки и регулировки авиационного вооружения на авиационные техники.
РО 3.3. Характеризовать конструкцию применяемого слесарно-сборочного и контрольно-измерительного инструмента, тарированных и динамометрических ключей.
РО 3.4. Характеризовать марки, свойства и правила применения консервирующих и смазочных материалов, резиновых изделий на авиационные техники.
РО 3.5. Соблюдать меры предупреждения и устранения коррозии.
Квалификация "4S07161003 - Техник – механик технического обслуживания воздушного судна категории В-3"
ПК 1. Выполнять задачи по поддержанию летной годности воздушных судов
ПМ 1. Поддержание летной годности воздушных судов
РО 1.1. Выполнять задачи по поддержанию лҰтной годности воздушного судна в рамках задач, решаемых подразделениями линейного (оперативного) и базового (периодического) технического обслуживания воздушного судна.
РО 1.2. Выполнять плановые и неплановые работы по техническому обслуживанию воздушного судна.
РО 1.3. Устранять отказы и неисправности воздушного судна.
РО 1.4. Выполнять работы по доработкам и модификациям воздушного судна.
ПК 2. Контролировать состояния обслуживаемых воздушного судна
ПМ 2. Выполнение контроля за состоянием обслуживаемого воздушного судна
РО 2.1. Контролировать дефекты, отложенные по минимальному перечню бортового оборудования воздушного судна и пассажирскому салону воздушного судна.

ОН 1.5. Жабдықтың жұмыс істеп тұрған бөлшектеріне, тораптарына, механизмдеріне рұқсат етілген жүктемелерді және бұзылулар мен апаттардың алдын алу бойынша алдын алу шараларын анықтау.
ОН 1.6. Монтаждалған тораптардың, агрегаттар мен жүйелердің өзара іс-қимылына, олардың жұмысқа қабілеттілігіне тексеру жүргізу және анықталған ақауларды жою.
ОН 1.7 Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптарды сақтау.
КҚ 2. Авиациялық техниканың тораптары мен агрегаттарын сынауды және реттеуді жүргізу
КМ 2. Авиациялық техниканың тораптары мен агрегаттарын сынау және реттеу
ОН 2.1. Бекітілген жабдықтар мен құралдарды барынша пайдалану және де дұрыс пайдалана білу және сақталуын қамтамасыз ету.
ОН 2.2 Қауіптілігі жоғары жұмыстарда қауіпсіз еңбек әдістерін пайдалану.
ОН 2.3. Бекітілген стендтік жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
ОН 2.4. Жұмыс орнын тиісті тәртіпте ұстау, жұмыс орнында өндіріс мәдениетін сақтау.
КҚ 3. Авиациялық техниканы түпкілікті құрастыруды, реттеуді және жетілдіруді орындау
КМ 3. Авиациялық техниканы түпкілікті құрастыруды, реттеуді және жетілдіруді орындау
ОН 3.1. Авиациялық техникаға авиациялық қару-жарақтың монтаждау жұмыстарын орындау реттілігін анықтау.
ОН 3.2. Авиациялық қару-жарақты авиациялық техникаға бөлшектеу, жинау және реттеу технологиясын сақтау.
ОН 3.3. Қолданылатын слесарлық-құрастыру және бақылау-өлшеу құралдарының, тарифтелген және Динамометрлік кілттердің конструкциясын сипаттау.
ОН 3.4. Характеризовать марки, свойства и правила применения консервирующих и смазочных материалов, резиновых изделий на авиационные техники.
ОН 3.5. Коррозияның алдын алу және жою шараларын сақтау.
"4S07161003 - В-3 санатындағы әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету техник механигі" біліктілігі
КҚ 1. Әуе кемелерінің ұшу жарамдылығын қолдау жөніндегі міндеттерді орындау
КМ 1. Әуе кемелерінің ұшу жарамдылығын қолдау
ОН 1.1. Әуе кемесіне желілік (жедел) және базалық (мерзімді) техникалық қызмет көрсету бөлімшелері шешетін міндеттер аясында әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын қолдау бойынша міндеттерді орындау.
ОН 1.2. Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету бойынша жоспарлы және жоспардан тыс жұмыстарды орындау.
ОН 1.3. Әуе кемесінің істен шығуы мен ақаулылықтарын жою.
ОН 1.4. Әуе кемесін жетілдіру және модификациялау бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 2. Қызмет көрсетілетін әуе кемесінің жай-күйін бақылау
КМ 2. Қызмет көрсетілетін әуе кемесінің жай-күйіне бақылауды орындау
ОН 2.1. Әуе кемесінің борт жабдықтарының ең аз тізбесі және әуе кемесінің жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды бақылау.

РО 3.6. Выполнять работы по техническому обслуживанию аккумуляторного оборудования.
РО 3.7. Проводить техническое обслуживание оборудования электромобилей.
Квалификация "3W07161303 - Мастер по ремонту автомобильного транспорта"
ПК 1. Выполнять обработку деталей
ПМ 1. Обработка деталей
РО 1.1. Применять различные конструкционные материалы.
РО 1.2. Выполнять обработку материалов.
РО 1.3. Выполнять чертежи деталей и сборочных единиц.
РО 1.4. Применять контрольно-измерительные инструменты.
РО 1.5. Применять систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
ПК 2. Выполнять разборочно-сборочные работы
ПМ 2. Выполнение разборочно-сборочных работ
РО 2.1. Характеризовать особенности классификации и устройство.
РО 2.2. Характеризовать устройство и работу агрегатов, узлов, приборов и систем автомобиля.
РО 2.3. Выполнять разборочно-сборочные работы агрегатов, узлов и приборов.
РО 2.4. Характеризовать основы электротехники.
РО 2.5. Применять электрические и монтажные схемы автомобилей.
РО 2.6. Соблюдать правила применения инструмента и оборудования.
РО 2.7. Применять технические жидкости и горюче-смазочные материалы.
ПК 3. Проводить техническое обслуживание и ремонт агрегатов, узлов и деталей автомобиля
ПМ 3. Проведение технического обслуживания и ремонта автомобиля
РО 3.1. Характеризовать причины изменения технического состояния автомобиля.
РО 3.2. Применять технологическое оборудование, и приспособления.
РО 3.3. Проводить диагностирование, техническое обслуживание и текущий ремонт узлов, механизмов и агрегатов автомобиля.
РО 3.4. Разбраковывать детали после разборки и мойки.
РО 3.5. Применять способы восстановления деталей.
Квалификация "4S07161304 - Техник – механик"
ПК 1. Выполнять обработку деталей
ПМ 1. Обработка деталей
РО 1.1. Применять различные конструкционные материалы.
РО 1.2. Выполнять обработку материалов.
РО 1.3. Выполнять чертежи деталей и сборочных единиц.
РО 1.4. Применять контрольно-измерительные инструменты.
РО 1.5. Применять систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
РО 1.6. Применять основы теоретической механики и сопротивления материалов.
РО 1.7. Представлять основные характеристики деталей машин.
ПК 2 Выполнять разборочно-сборочные работы
ПМ 2. Выполнение разборочно-сборочных работ
РО 2.1. Выполнять разборочно-сборочные работы агрегатов, узлов и приборов.
РО 2.2. Соблюдать правила применения инструмента и оборудования.
РО 2.3. Характеризовать основы теории автомобильных двигателей.

ОН 3.6. Аккумуляторлық жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.7. Электромобильдердің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
"3W07161303 - Автомобиль көлігін жөндеу шебері" біліктілігі
КҚ 1. Бөлшектерді өңдеуді орындау
КМ 1. Бөлшектерді өңдеу
ОН 1.1. Әр түрлі құрылымдық материалдарды қолдану.
ОН 1.2. Материалдарды өңдеуді орындау.
ОН 1.3. Бөлшектер мен құрастыру қондырғыларының сызбаларын орындау.
ОН 1.4. Бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
ОН 1.5. Шақтамалар мен қонулар жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін қолдану.
КҚ 2. Бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындау
КМ 2. Бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Жіктеу ерекшеліктері мен құрылымын сипаттау.
ОН 2.2. Автомобиль агрегаттарының, тораптарының, аспаптары мен жүйелерінің құрылысы мен жұмысын сипаттау.
ОН 2.3. Агрегаттарды, тораптарды және аспаптарды бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындау.
ОН 2.4. Электротехника негіздерін сипаттау.
ОН 2.5. Автомобильдердің электрлік және монтаждау схемаларын қолдану.
ОН 2.6. Құрал-саймандар мен жабдықтарды қолдану ережелерін сақтау.
ОН 2.7. Техникалық сұйықтықтарды және жанар-жағармай материалда- рын қолдану.
КҚ 3. Автомобиль агрегаттарына, тораптарына және бөлшектеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 3. Автомобильге техникалық қызмет көрсетуді жүргізу және жөндеу
ОН 3.1. Автокөліктің техникалық жағдайының өзгеру себептерін сипаттау.
ОН 3.2. Технологиялық жабдықтар мен құрылғыларды қолдану.
ОН 3.3. Автомобиль тораптарын, механизмдері мен агрегаттарын диагностикалау, техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу.
ОН 3.4. Бөлшектеу мен жуудан кейін бөлшектерді бөлшектеу.
ОН 3.5. Бөлшектерді қалпына келтіру әдістерін қолдану.
"4S07161304 - Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Бөлшектерді өңдеуді орындау
КМ 1. Бөлшектерді өңдеу
ОН 1.1. Әр түрлі құрылымдық материалдарды қолдану.
ОН 1.2. Материалдарды өңдеуді орындау.
ОН 1.3. Бөлшектер мен құрастыру қондырғыларының сызбаларын орындау.
ОН 1.4. Бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
ОН 1.5. Шақтамалар мен қонулар жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін қолдану.
ОН 1.6. Теориялық механика негіздерін және материалдардың кедергісін қолдану.
ОН 1.7. Машина бөлшектерінің негізгі сипаттамаларын ұсыну.
КҚ 2. Бөлшектеу-құрастыру жұмыста-рын орындау
КМ 2. Бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Агрегаттарды, тораптарды және аспаптарды бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындау.
ОН 2.2. Құрал-саймандар мен жабдықтарды қолдану ережелерін сақтау.
ОН 2.3. Автомобиль қозғалтқыштары теориясының негіздерін сипаттау.

РО 2.4. Характеризовать эксплуатационные свойства автомобиля.
РО 2.5. Применять технические жидкости и горюче-смазочные материалы.
ПК 3. Организовывать и проводить техническое обслуживание автомобилей
ПМ 3. Организация и проведение технического обслуживания автомобилей
РО 3.1. Характеризовать причины изменения технического состояния автомобиля.
РО 3.2. Применять технологическое оборудование, и приспособления.
РО 3.3. Проводить диагностирование и техническое обслуживание узлов, механизмов и агрегатов автомобиля.
РО 3.4. Организовывать работу производственных подразделений.
РО 3.5. Организовывать хранение подвижного состава и материальных ценностей.
РО 3.6. Проектировать производственные зоны и участки автотранспортных предприятий и станций технического обслуживания автомобилей.
РО 3.7. Оформлять конструкторскую и технологическую документацию.
ПК 4. Выполнять ремонт агрегатов, узлов и приборов
ПМ 4. Выполнение ремонта агрегатов, узлов и приборов автомобиля
РО 4.1. Разбраковывать детали после разборки и мойки.
РО 4.2. Составлять дефектные ведомости.
РО 4.3. Применять способы восстановления деталей.
РО 4.4. Разрабатывать технологический процесс ремонта.
РО 4.5. Выполнять нормирование ремонтных работ.
ПК 5. Проводить профилактику, ремонт, проверку электрических параметров сложных электронных блоков различных систем
ПМ 5. Проведение технического обслуживания и ремонта электрооборудования автомобиля
РО 5.1. Проводить технические работы с электрооборудованием.
РО 5.2. Устанавливать приборы и агрегаты электрооборудования по схеме, включая их в сеть.
РО 5.3. Выполнять проверку деталей и узлов электрооборудования на проверочной аппаратуре и проверочных приспособлениях.
РО 5.4. Проводить диагностику и ремонт электронных систем управления.
РО 5.5. Выполнять работы по техническому обслуживанию аккумуляторного оборудования.
РО 5.6. Проводить техническое обслуживание оборудования электромобилей.
ПК 6. Разрабатывать и применять логистические операции, обеспечивать безопасность дорожного движения и охрану труда
ПМ 6. Разработка логистические операции
РО 6.1. Характеризовать основы управление автомобильными перевозками в логистических системах.
РО 6.2. Применять автоматизированные системы управления производством.
РО 6.3. Управлять автомобилем.
РО 6.4. Организовывать работу службы безопасности дорожного движения на предприятии транспорта.
РО 6.5. Проводить анализ условий труда, травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
РО 6.6. Разрабатывать инструкции по охране труда, проводит инструктаж сотрудников.

ОН 2.4. Автокөліктің пайдалану қасиеттерін сипаттау.
ОН 2.5. Техникалық сұйықтықтарды және жанар-жағармай материалда-рын қолдану.
КҚ 3. Автомо-бильдерге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жүргізу
КМ 3. Автомо-бильдерге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жүргізу
ОН 3.1. Автокөліктің техникалық жағдайының өзгеру себептерін сипаттау.
ОН 3.2. Технологиялық жабдықтар мен құрылғыларды қолдану.
ОН 3.3. Автомобиль тораптарына, механизмдеріне және агрегаттарына диагностика жүргізу және техникалық қызмет көрсету.
ОН 3.4. Өндірістік бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 3.5. Жылжымалы құрам мен материалдық құндылықтардың сақталуын ұйымдастырады.
ОН 3.6. Автокөлік кәсіпорындары мен автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станцияларының өндірістік аймақтары мен учаскелерін жобалау.
ОН 3.7. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 4. Агрегаттарды, тораптарды және аспаптарды жөндеуді орындау
КМ 4. Автомобиль агрегаттарын, тораптарын және аспаптарын жөндеуді орындау
ОН 4.1. Бөлшектеу мен жуудан кейін бөлшектерді бөлшектеу.
ОН 4.2. Құрайтын ақаулы ведомость.
ОН 4.3. Бөлшектерді қалпына келтіру әдістерін қолдану.
ОН 4.4. Жөндеудің технологиялық процесін әзірлеу.
ОН 4.5. Жөндеу жұмыстарын нормалауды орындау.
КҚ 5. Әр түрлі жүйелердің күрделі электронды блоктарының электрлік параметрлерін алдын-алу, жөндеу, тексеру
КМ 5. Автомобильдің электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
ОН 5.1. Электр жабдықтарымен техникалық жұмыстарды жүргізу.
ОН 5.2. Электр жабдықтарының аспаптары мен агрегаттарын оларды желіге қоса схема бойынша орнату.
ОН 5.3. Электр жабдықтарының бөлшектері мен тораптарын тексеру аппаратурасында және тексеру құрылғыларында тексеруді орындау.
ОН 5.4. Электрондық басқару жүйелерін диагностикалау және жөндеу.
ОН 5.5. Аккумуляторлық жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 5.6. Электромобильдердің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
КҚ 6. Логистикалық операцияларды әзірлеу және қолдану, жол қозғалысы қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз ету
КМ 6. Логистикалық операциялардың әзірлемесі
ОН 6.1. Логистикалық жүйелердегі автомобиль тасымалын басқарудың негіздерін сипаттау.
ОН 6.2. Өндірісті басқарудың автомат-тандырылған жүйелерін қолдану.
ОН 6.3. Көлікті жүргізу.
ОН 6.4. Көлік кәсіпорнында жол қозғалысы қауіпсіздігі қызметінің жұмысын ұйымдастырады.
ОН 6.5. Кәсіби қызмет саласындағы еңбек жағдайларына, жарақат алу қаупі бар және зиянды факторларға талдау жүргізу.
ОН 6.6. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтар әзірлейді, қызметкерлерге нұсқаулық жүргізеді.

РО 6.7. Контролировать соблюдение техники безопасности на рабочих местах при проведении технического обслуживания и ремонта.
ПК 7. Выполнять расчҰта сметы работ и потребности в материальных ресурсах
ПМ 7. Выполнение расчҰта сметы работ и потребности в материальных ресурсах
РО 7.1. Характеризовать основные особенности деятельности предприятий различных форм собственности.
РО 7.2. Составлять смету затрат.
РО 7.3. Определять экономическую эффективность производственных процессов.
Приложение 229 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07161400 - Автомобилестроение"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные
отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и
воздушные судна
Специальность:
07161400 - Автомобилестроение
Квалификации:

ОН 6.7. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде жұмыс орындарында қауіпсіздік техникасының сақталуын бақылау.
КҚ 7. Жұмыс сметасын және материалдық ресурстарға қажеттілікті есептеуді орындау
КМ 7. Жұмыс сметасының есебін және материалдық ресурстарға қажеттілікті орындау
ОН 7.1. Меншіктің әртүрлі нысандарындағы кәсіпорындар қызметінің негізгі ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 7.2. Шығындар сметасын жасау.
ОН 7.3. Өндірістік процестердің экономикалық тиімділігін анықтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
229-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07161400 - Автомобиль құрастыру" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07161400 - Автомобиль құрастыру
Біліктілігі:

3W07161401 - Оператор-сборщик автомобиля
3W07161402 - Маляр автотранспортных средств
3W07161403 - Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски
4S07161404 - Техник – механик
4S07161405 - Техник – технолог
4S07161406 - Техник – электромеханик
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

3W07161401 - Автомобиль құрастырушы-оператор
3W07161402 - Автокөлік құралдарын сырлаушы
3W07161403 - Металл жабу және бояу жабдықтарын баптаушы
4S07161404 - Техник – механик
4S07161405 - Техник – технолог
4S07161406 - Техник – электромеханик
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07161401 - Оператор – сборщик автомобиля"
ПК 1. Производить сборку агрегатов, систем автомобиля в соответствии с технологической документацией
ПМ 1. Сборка агрегатов, систем автомобиля в соответствии с технической документацией
РО 1.1. Определять готовность к работе сборочного оборудования, оснастки и контрольно-измерительных приборов, и инструментов (контрольных калибров и шаблонов).
РО 1.2. Производить очистку сборочного оборудования, оснастки, инструментов и средств измерения.
РО 1.3. Использовать сборочные универсальные и специальные оборудования, оснастки и инструменты, в том числе ручные и механизированные слесарные инструменты, в соответствии с технологической документацией.
РО 1.4. Производить сборку узлов и механизмов средней сложности в соответствии с рабочей технологической документацией с использованием сборочного технологического оборудования, оснастки и инструментов.
РО 1.5. Производить замену вышедших из строя элементов оснастки и инструментов.
РО 1.6. Сваривать детали кузова при выявлении дефектов сварки с применением мобильной установки контактной сварки.
РО 1.7. Сверлить отверстия по разметке пневматическими и электрическими машинками и нарезание резьбы метчиками и плашками.
РО 1.8. Выявлять дефекты сборочных операций и причины их возникновения.
РО 1.9. Соблюдать требования охраны труда, пожарной, экологической, промышленной и электробезопасности.
ПК 2. Регулировать параметры агрегатов и систем автомобиля в соответствии с технической документацией
ПМ 2. Регулировка параметров агрегатов и систем автомобиля в соответствии с технической документацией
РО 2.1. Использовать регулировочное оборудование и инструменты на режимах, установленных техническими условиями и (или) технологической документацией.
РО 2.2. Проверять и регулировать параметры основных агрегатов и систем автомобиля в соответствии с техническими условиями.

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07161401 - Автомобиль құрастырушы-оператор" біліктілігі
КҚ 1. Техникалық құжаттамаға сәйкес қондырғыларды, автомобиль жүйелерін құрастыру
КМ 1. Техникалық құжаттамаға сәйкес қондырғыларды, автомобиль жүйелерін құрастыру
ОН 1.1. Құрастыру жабдықтарының, аспаптар мен құралдардың (бақылау өлшеуіштері мен шаблондар) жұмысқа дайындығын анықтау.
ОН 1.2. Құрастыру жабдықтарын, құралдар мен өлшеу құралдарын тазалауды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Технологиялық құжаттамаға сәйкес құрастыру әмбебап және арнайы жабдықты, құралдарды, оның ішінде қолмен және механикаландырылған слесарлық құралдарды қолдану.
ОН 1.4. Жұмыстық технологиялық құжаттамаға сәйкес күрделігі орташа агрегаттар мен механизмдерді құрастыру, технологиялық жабдықты, аспаптар мен құралдарды қолдана отырып жинау.
ОН 1.5. Жабдықтар мен құралдардың жөнделмеген заттарын ауыстыру.
ОН 1.6. Дәнекерлеу ақауларын жылжымалы қарсылықты дәнекерлеу қондырғысы көмегімен анықтаған кезде дененің бөлшектерін дәнекерлеу.
ОН 1.7. Пневматикалық және электрлік машиналармен таңбалауға сәйкес тесіктерді бұрау, бұранды кескіштермен белгілеу.
ОН 1.8. Жинау жұмыстарындағы ақауларды және олардың пайда болу себептерін анықтау.
ОН 1.9. Еңбекті қорғау, өрт, экологиялық, өндірістік және электр қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
КҚ 2. Техникалық құжаттамаға сәйкес көлік құралы тораптары мен жүйелерінің параметрлерін реттеу
КМ 2. Техникалық құжаттамаға сәйкес көлік құралы тораптары мен жүйелерінің параметрлерін реттеу
ОН 2.1. Техникалық шарттарда және (немесе) технологиялық құжаттамада белгіленген режимдерде қондырғы мен құралдарды қолдану.
ОН 2.2. Автокөліктің негізгі тораптары мен жүйелерінің параметрлерін техникалық шарттарға сәйкес тексеріп, реттеу.

РО 2.3. Соблюдать правила безопасной эксплуатации регулировочного оборудования и оснастки.
ПК 3. Контролировать соответствие параметров сборки и регулировки агрегатов и систем автомобиля техническим требованиям
ПМ 3. Контроль соответствия параметров сборки и регулировки агрегатов и систем автомобиля техническим требованиям
РО 3.1. Проверять соответствие параметров сборки и регулировки агрегатов и систем автомобиля техническим требованиям.
РО 3.2. Проверять соответствие параметров оборудования, оснастки и инструментов, используемых для сборки и регулировки агрегатов и систем автомобиля, требованиям технологической документации.
РО 3.3. Выполнять сбор и систематизацию данных о выпуске некачественной (бракованной) продукции.
Квалификация "3W07161402 - Маляр автотранспортных средств"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по нанесению лакокрасочных покрытий на автотранспортные средства
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по нанесению лакокрасочных покрытий на автотранспортные средства
РО 1.1. Готовить изделия к окрашиванию с соблюдением технологических инструкций по приготовлению химических и лакокрасочных составов.
РО 1.2. Контролировать технологические параметры рабочих растворов и лакокрасочных материалов.
РО 1.3. Корректировать параметры ванн катафореза, электрофореза и окунания.
РО 1.4. Применять специальные инструменты и приспособления для нанесения герметиков, пластизолей и мастик и укладка шумовиброизоляции.
РО 1.5. Ремонтировать дефектные поверхности кузова и деталей и консервировать скрытые полостей.
РО 1.6. Контролировать технологические параметры лакокрасочного покрытия.
РО 1.7. Обслуживать и настраивать окрасочные роботы.
РО 1.8. Очищать инструменты и контролировать очистку приспособлений и оснастки.
РО 1.9. Применять системы допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости.
РО 1.10. Наносить обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, форм взаимного расположения поверхностей, шероховатости
поверхностей.
ПК 2. Выполнять работы по нанесению лакокрасочных покрытий на автотранспортные средства и детали согласно технологическому процессу
ПМ 2. Выполнение работы по нанесению лакокрасочных покрытий на автотранспортные средства и детали
РО 2.1. Окрашивать поверхности автотранспортных средств и деталей, не требующих высококачественной отделки, после нанесения шпаклҰвок и грунтовочных слоҰв.
РО 2.2. Выравнивать поверхности шпаклевкой с заделыванием дефектов.
РО 2.3. Окрашивать детали и изделия пульверизатором.
РО 2.4. Очищать, сглаживать, подмазывать, протравливать окрашиваемые поверхности от коррозии, окалины, обрастаний старого лакокрасочного покрытия, пыли и других налетов.

ОН 2.3. Реттеу жабдықтары мен керек-жарақтарын қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау.
КҚ 3. Жинау параметрлерінің сәйкестігін бақылау және көлік құралдары мен жүйелерін техникалық талаптарға сәйкестендіру
КМ 3. Жинау параметрлерінің сәйкестігін бақылау және көлік құралдары мен жүйелерін техникалық талаптарға сәйкестендіру
ОН 3.1. Көлік құралдары мен жүйелерінің құрастыру параметрлерінің сәйкестігін техникалық талаптарға сәйкестігін тексеру.
ОН 3.2. Көлік құралдары тораптары мен жүйелерін жинау және реттеу үшін қолданылатын жабдықтың және құралдардың параметрлерінің, технологиялық құжаттама талаптарының сәйкестігін тексеру.
ОН 3.3. Сападан тыс (ақаулы) шығару туралы деректерді жинау және жүйелеу.
"3W07161402 - Автокөлік құралдарын сырлаушы" біліктілігі
КҚ 1. Көлік құралдарына лак-бояу жабындарын жағуға дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Көлік құралдарына лак-бояу жабындарын жағуға дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Өнімдерді бояуға химиялық және бояу-лак композицияларын дайындаудың технологиялық нұсқауларына сәйкес дайындау.
ОН 1.2. Жұмыстық ерітінділер мен бояулар мен лактардың технологиялық параметрлерін бақылау.
ОН 1.3. Катафорез, электрофорез және батыру ванналарының параметрлерін түзету.
ОН 1.4. Тығыздағыштарды, пластизолдарды және мастикаларды жағуға, шуды және дірілді оқшаулауды төсеуге арналған арнайы құралдарды қолдану.
ОН 1.5. Ақаулы дене беттерін және бөлшектерін жөндеуз және жасырын қуыстарды сақтау.
ОН 1.6. Бояу-лактардың технологиялық параметрлерін бақылау.
ОН 1.7. Бояу роботтарына қызмет көрсету және реттеу.
ОН 1.8. Құралдарды тазалау және құрылғылар мен жабдықтардың тазалануын бақылау.
ОН 1.9. Төзімділік пен қону жүйелерін, дәлдік квалитеттерін, кедір-бұдырлық параметрлерін қолдану.
ОН 1.10. Жұмыс сызбаларында өлшемдердің рұқсаттарын, беттердің өзара орналасу формаларын, беттердің кедір-бұдырлығын көрсету.
КҚ 2. Технологиялық процеске сәйкес автокөлік құралдары мен бөлшектерге лак-бояу жабындарын жағу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 2. Автокөлік құралдары мен бөлшектерге лак-бояу жабындарын жағу бойынша жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Автокөлік құралдары мен жоғары сапалы әрлеуді қажет етпейтін бөлшектердің беттерін бітеуіштер мен тегістейтін қабаттарды жаққаннан кейін бояу.
ОН 2.2. Беттерді ақауларды жөндей отырып бітеуішпен тегістеу.
ОН 2.3. Бөлшектер мен бұйымдарды бүріккіш пистолетпен бояу.
ОН 2.4. Боялған беттерді тоттанудан, қабыршақтан, ескі лак-бояу жабынының ластануынан, шаңнан және басқа да қалдықтардан тазарту, тегістеу, майлау, улау.

РО 2.5. Наносить лакокрасочные материалы на поверхности автотранспортных средств и деталей, требующих высококачественной отделки.
РО 2.6. Окрашивать после грунтования поверхности методом холодного безвоздушного распыления.
ПК 3. Контролировать качество выполненной работы по нанесению лакокрасочных покрытий на автотранспортные средства и детали
ПМ 3. Контроль качества выполненной работы по нанесению лакокрасочных покрытий на автотранспортные средства и детали
РО 3.1. Контролировать качество гальванических покрытий автотранспортных средств и деталей (толщина, шероховатость, адгезия, коррозионностойкость).
РО 3.2. Контролировать технологические параметры лакокрасочных материалов (шагрень, толщина, шероховатость, адгезия, твердость, блеск, стойкость к воде и растворителям, устойчивость внешним воздействиям).
РО 3.3. Выполнять осмотр поверхности изделий (кузова автомобиля, других частей автотранспортных средств) и деталей после нанесения лакокрасочных материалов при рассеянном свете, проверка отсутствия
непокрытых участков поверхности, отслаивания, вздутий, губчатости, пригаров и других дефектов.
РО 3.4. Применять контрольно-измерительные приборы (нутромеры, микрометры, спектрофотометры) в соответствии с технологическими регламентами.
РО 3.5. Соблюдать требования системы менеджмента качества.
Квалификация "3W07161403 - Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски"
ПМ 1. Проводить наладку отдельных агрегатов оборудования
ПМ 1. Наладка отдельных агрегатов оборудования
РО 1.1. Выполнять операции по наладке автоматических линий участка металлопокрытия и окраски.
РО 1.2. Выполнять разборку и сборку сложных узлов и систем управления линиями.
РО 1.3. Осуществлять наладку промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением.
РО 1.4. Устанавливать плазменные детонационные высококачественные напыления.
РО 1.5. Заполнять и читать карты наладки.
ПМ 2. Производить ремонт агрегатов и оборудования автоматических и полуавтоматических линий
ПМ 2. Ремонт агрегатов и оборудования автоматических и полуавтоматических линий
РО 2.1. Обеспечивать бесперебойную работу автоматических линий.
РО 2.2. Проверять правильность подборки и установки специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
РО 2.3. Выполнять пайку и сварку деталей из винипласта.
ПМ 3. Выполнять пробную обработку деталей для оценки точности и качества обработанной поверхности после наладки и ремонта линий
ПМ 3. Пробная обработка деталей для оценки точности и качества обработанной поверхности после наладки и ремонта линий

ОН 2.5. Жоғары сапалы әрлеуді талап ететін автокөлік құралдары мен бөлшектердің бетіне лак-бояу материалдарын жағу.
ОН 2.6. Үстіңгі жағын астарланғаннан кейін, ауасыз суық бүрку әдісімен бояу.
КҚ 3. Көлік құралдары мен бөлшектерге лак және лак жабындарын жағу бойынша орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау
КМ 3. Көлік құралдары мен бөлшектерге лак және лак жабындарын жағу бойынша орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау
ОН 3.1. Автокөлік құралдары мен бөлшектердің гальваникалық жабындарының сапасын (қалыңдығы, кедір-бұдырлығы, адгезиясы, коррозиялық-сүйек) бақылау.
ОН 3.2 Бояу-лак материалдарының технологиялық параметрлерін (шағрень, қалыңдық, кедір-бұдырлық, адгезия, қаттылық, жылтыр, суға және еріткіштерге төзімділік, сыртқы әсерлерге төзімділік) бақылау.
ОН 3.3 Шашыраған жарық кезінде лак-бояу материалдарын жаққаннан кейін бұйымдардың (автомобиль шанағының, автокөлік құралдарының басқа да бөліктерінің) бетін және бөлшектерін қарап-тексеруді, бетінің жабылмаған учаскелерінің болмауын, қабыршақтануын, ісінуін, кеуектілігін, күюін кемшіліктерін тексеруді орындау.
ОН 3.4 Бақылау-өлшеу құралдарын (ішкі өлшеуіштер, микрометрлер, спектрофотометрлер) технологиялық регламентке сәйкес қолдану.
ОН 3.5 Сапа менеджменті жүйесінің талаптарын орындау.
"3W07161403 - Металл жабу және бояу жабдықтарын баптаушы" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықтардың жеке тораптарын реттеу
КМ 1. Жабдықтардың жеке тораптарын реттеу
ОН 1.1 Металл жабыны мен бояу аймағына арналған автоматты желілерді орнату операцияларын орындау.
ОН 1.2 Күрделі қондырғылар мен сызықты басқару жүйелерін бөлшектеу және жинау.
ОН 1.3 Бағдарламаланған басқарумен өндірістік манипуляторларды (роботтарды) реттеуді жүзеге асыру.
ОН 1.4 Жоғары сапалы плазмалық детонациялық шашыратқышты орнату.
ОН 1.5 Орнату карталарын оқу және толтыру.
КҚ 2. Автоматты және жартылай автоматты желілердің агрегаттары мен жабдықтарын жөндеу
КМ 2. Автоматты және жартылай автоматты желілердің агрегаттары мен жабдықтарын жөндеу
ОН 2.1 Автоматты желілердің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 2.2. Арнайы құралдар мен аспаптардың дұрыс таңдалуы мен орнатылуын тексеру.
ОН 2.3. Винил пластиктен жасалған бөлшектерді дәнекерлеу және дәнекерлеу дағдыларын алу.
КҚ 3. Желілерді баптау мен жөндеуден кейін өңделген беттің дәлдігі мен сапасын бағалау үшін бөлшектерді сынамалы өңдеу
КМ 3. Желілерді баптау мен жөндеуден кейін өңделген беттің дәлдігі мен сапасын бағалау үшін бөлшектерді сынамалы өңдеу

РО 3.1. Обрабатывать детали после наладки.
РО 3.2. Визуально проверять покрытия.
РО 3.3. Читать операционные карты обработки изделия.
Квалификация "4S07161404 - Техник – механик"
ПК 1. Проводить техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта и транспортного оборудования в соответствии с требованиями нормативно-технических документов
ПМ 1. Проведение технического обслуживания и ремонт автомобильного транспорта и транспортного оборудования
РО 1.1. Определять узлы и агрегаты автомобиля для замены.
РО 1.2. Эффективно использовать материалы и технологическое оборудование предприятия.
РО 1.3. Проводить монтажно-демонтажные работы и ремонтные операции.
РО 1.4. Работать на испытательных и регулировочных стендах, использовать контрольно-измерительные приборы и инструменты.
ПК 2. Разрабатывать конструкторскую и технологическую документацию для диагностики, ремонта, модернизации и модификации транспортных средств
ПМ 2. Разработка конструкторской и технологической документации для диагностики, ремонта, модернизации и модификации
транспортных средств
РО 2.1. Разрабатывать технологические карты по техническому обслуживанию и ремонту автомобильного транспорта.
РО 2.2. Использовать техническую литературу.
РО 2.3. Применять профессиональные компьютерные программы.
РО 2.4. Применять нормы и правила по разработке и оформлению технической документации.
ПК 3. Обеспечивать соблюдение техники безопасности на производственном участке
ПМ 3. Обеспечение техники безопасности на производственном участке
РО 3.1. Проводить инструктаж ремонтных рабочих по правилам техники безопасности и охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.
РО 3.2. Использовать и соблюдать требования нормативной документации по техники безопасности и охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.
РО 3.3 Формировать предложения о необходимости вывода из работы оборудования для предотвращения аварийных ситуаций и проведения дополнительного контроля состояния.
РО 3.4. Оказывать первую доврачебную помощь.
РО 3.5. Соблюдать требования по безопасности и охране труда, пожарной безопасности и производственной санитарии на рабочем месте.
Квалификация "4S07161405 - Техник – технолог"
ПК 1. Контролировать соблюдение технологии сборочных работ
ПМ 1. Контроль соблюдения технологии сборочных работ
РО 1.1. Читать и применять технологические карты сборочных работ.
РО 1.2. Организовывать технологический процесс сборочных работ.
РО 1.3. Применять подъемно-транспортное оборудование.
ПК 2. Контролировать выполнение промежуточных контрольных проверочных этапов
ПМ 2. Контроль выполнения промежуточных контрольных проверочных этапов

ОН 3.1. Реттелген бөлшектерді өңдеу.
ОН 3.2. Жабындарды көзбен тексеру.
ОН 3.3. Өнімді өңдеуге арналған пайдалану кестелерін оқу.
"4S07161404 - Техник – механик" біліктілігі
КҚ 1. Нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес автомобиль көлігі мен көлік жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 1. Автомобиль көлігі мен көлік жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
ОН 1.1 Автомобиль тораптары мен агрегаттарын ауыстыру үшін анықтау.
ОН 1.2 Кәсіпорынның материалдары мен технологиялық жабдықтарын тиімді пайдалану.
ОН 1.3 Монтаждау-демонтаждау жұмыстарын және жөндеу операцияларын жүргізу.
ОН 1.4 Сынақ және реттеу стенділерінде жұмыс істеу, бақылау-өлшеу аспаптары мен құрал-саймандарын пайдалану.
КҚ 2. Көлік құралдарын диагностикалау, жөндеу, жаңғырту және модификациялау үшін конструкторлық және технологиялық құжат әзірлеу
КМ 2. Көлік құралдарын диагностикалау, жөндеу, жаңғырту және модификациялау үшін конструкторлық және технологиялық құжат әзірлеу
ОН 2.1 Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша технологиялық карталарды әзірлеу.
ОН 2.2 Техникалық әдебиеттерді қолдану.
ОН 2.3 Кәсіби компьютерлік бағдарламаларды қолдану.
ОН 2.4 Техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу жөніндегі нормалар мен ережелерді қолдану.
КҚ 3. Өндірістік учаскеде техника қауіпсіздігінің сақталуын қамтамасыз ету
КМ 3. Өндірістік учаскеде техника қауіпсіздігінің сақталуын қамтамасыз ету
ОН 3.1 Жөндеу жұмыстарына қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша нұсқаулық жүргізу.
ОН 3.2 Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттама талаптарын пайдалану және сақтау.
ОН 3.3 Авариялық жағдайларды болдырмау және жай-күйіне қосымша бақылау жүргізу үшін жабдықты жұмыстан шығару қажеттілігі туралы ұсыныстар қалыптастыру.
ОН 3.4 Алғашқы медициналық көмек көрсету.
Он 3.5 Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария жөніндегі талаптарды сақтау.
"4S07161405 - Техник – технолог" біліктілігі
КҚ 1. Құрастыру технологиясының сақталуын қадағалау
КМ 1. Құрастыру технологиясының сақталуын қадағалау
ОН 1.1 Құрастыру жұмысының схемаларын оқып, қолдану.
ОН 1.2 Құрастыру жұмыстарының технологиялық процесін ұйымдастыру.
ОН 1.3 Көлік - көтергіш жабдықтарын қолдану.
КҚ 2. Аралық бақылау кезеңдерінің орындалуын бақылау
КМ 2. Аралық бақылау кезеңдерінің орындалуын бақылау

РО 1.5. Проводить ремонт с комплектацией узлов и механизмов сельскохозяйственных машин и оборудования.
ПК 2. Выполнять восстановление деталей сельскохозяйственных машин
ПМ 2. Восстановление деталей сельскохозяйственных машин и оборудования
РО 2.1. Выявлять неисправные детали сельскохозяйственных машин и оборудования.
РО 2.2. Выполнять слесарные работы по восстановлению деталей сельскохозяйственных машин и оборудования.
РО 2.3. Определять оценку качества и параметров восстановленных деталей сельскохозяйственных машин и оборудования.
ПК 3. Проводить стендовую обкатку, испытание, регулирование, настройку отремонтированных сельскохозяйственных машин и оборудования
ПМ 3. Обкатка, испытание, регулирование, наладка сельскохозяйственных машин и оборудования
РО 3.1. Проводить обкатку отремонтированных сельскохозяйственных машин.
РО 3.2. Регулировать, испытывать узлы и механизмы отремонтированных сельскохозяйственных машин.
РО 3.3. Выявлять виды отказов сельскохозяйственного оборудования при пусконаладочных работах.
РО 3.4. Устранять дефекты сборки и установки сельскохозяйственного оборудования.
РО 3.5. Регулировать рабочие параметры сельскохозяйственного оборудования.
РО 3.6. Регистрировать технические характеристики сельскохозяйственного оборудования в журнале испытаний.
Квалификация "3W07161602 - Мастер по ремонту сельскохозяйственной техники"
ПК 1. Проведение подготовительных работ по эксплуатации и ремонту машин и механизмов
ПМ 1. Подготовка рабочей зоны к эксплуатации и ремонту машин и механизмов
РО 1.1. Проверять рабочие зоны согласно требованиям инструкции по эксплуатации, промышленной безопасности и охраны труда.
РО 1.2. Настраивать основное и вспомогательное оборудования.
РО 1.3. Контролировать, правильную эксплуатацию и ремонт машин и механизмов.
РО 1.4. Соблюдать правила, нормативы последовательности ремонта машин и механизмов.
ПК 2. Выполнять схемы и чертежи технической документации, методы оформления чертежей компьютерной графики
ПМ 2. Выполнение схем и чертежей с чтением технической и конструкторской документации
РО 2.1. Использовать единую систему конструкторской документации.
РО 2.2. Выполнять чертежные работы.
РО 2.3. Разрабатывать схемы по специальности с помощью пакета прикладных программ.
ПК 3. Проводить работы по эксплуатации, использованию, консервации и сезонному хранению тракторов, сельскохозяйственных машин и оборудования
ПМ 3. Выполнять работы по эксплуатации, использованию, консервации и сезонному хранению тракторов, сельскохозяйственных машин и оборудования

ОН 1.5. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тораптары мен механизмдерін жиынтықтаумен жөндеу жүргізу.
КҚ 2. Ауыл шаруашылығы машиналарының бөлшектерін қалпына келтіруді орындау
КМ 2. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының бөлшектерін қалпына келтіру
ОН 2.1. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының ақаулы бөлшектерін анықтау .
ОН 2.2. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының бөлшектерін қалпына келтіру бойынша слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 2.3. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының қалпына келтірілген бөлшектерінің сапасы мен параметрлерін бағалауды анықтау.
КҚ 3. Жөнделген ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарына стендтік айналдыруды, сынауды, реттеуді, баптауды жүргізу
КМ 3. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын домалату, сынау, реттеу, баптау
ОН 3.1. Жөнделген ауыл шаруашылығы машиналарын жүргізіп тексеру.
ОН 3.2. Жөнделген ауыл шаруашылығы машиналарының тораптары мен механизмдерін реттеу, сынау.
ОН 3.3. Іске қосу-баптау жұмыстары кезінде ауыл шаруашылығы жабдығының істен шығу түрлерін анықтау.
ОН 3.4. Ауыл шаруашылығы жабдықтарын құрастыру және орнату ақауларын жою.
ОН 3.5. Ауыл шаруашылығы жабдықтарының жұмыс параметрлерін реттеу.
ОН 3.6. Сынақ журналында ауылшаруашылық жабдықтарының техникалық сипаттамаларын тіркеу.
"3W07161602 - Ауыл шаруашылығы техникасын жөндеу шебері" біліктілігі
КҚ 1. Машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Жұмыс алаңын машиналар мен механизмдерді пайдалануға және жөндеуге дайындау
ОН 1.1. Пайдалану, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына сәйкес жұмыс алаңдарын тексеру.
ОН 1.2. Негізгі және қосалқы жабдықты баптау.
ОН 1.3. Машиналар мен механизмдерді дұрыс пайдалану және жөндеуді бақылау.
ОН 1.4. Машиналар мен механизмдерді жөндеу реттілігінің ережелерін, нормативтерін меңгеру.
КҚ 2. Техникалық құжаттаманың сұлбалары мен сызбаларын, компьютерлік графика сызбаларын рәсімдеу әдістерін орындау
КМ 2. Техникалық және конструкторлық құжаттаманы оқи отырып, сұлбалар мен сызбаларды орындау
ОН 2.1. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін пайдалану.
ОН 2.2. Сызба жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Қолданбалы бағдарламалар пакетін қолдана отырып, мамандық бойынша сұлбалар әзірлеу.
КҚ 3. Тракторларды, ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын пайдалану, консервациялау және маусымдық сақтау жөніндегі жұмыстарды жүргізу
КМ 3. Тракторларды, ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын пайдалану, консервациялау және маусымдық сақтау жөніндегі жұмыстарды орындау

РО 3.1. Организовывать сельскохозяйственные работы.
РО 3.2. Производить контроль по эксплуатации и консервации сельскохозяйственных машин и транспортных средств.
РО 3.3. Выполнять техническое обслуживание сельскохозяйственных машин и оборудования.
РО 3.4. Определять основные неисправности систем и механизмов машин сельскохозяйственных машин и оборудования.
ПК 4. Выполнять деффектовочные и ремонтные работы при ремонте сельскохозяйственных машин.
ПМ 4. Выполнение деффектовочных и ремонтных работ при ремонте сельскохозяйственных машин
РО 4.1. Проверять техническое состояние сельскохозяйственных машин.
РО 4.2. Выявлять неисправности и проводить деффектовочные работы.
РО 4.3. Выполнять ремонт и обкатку сельскохозяйственных машин и оборудования.
РО 4.4. Осуществлять регулировку параметров сельскохозяйственных машин и оборудования.
Квалификация "3W07161603 - Тракторист-машинист сельскохозяйственного производства"
ПК 1. Выполнять работу на тракторах, автомобилях и сельскохозяйственных машинах
ПМ 1. Основные части тракторов, автомобилей и сельскохозяйственных машин
РО 1.1. Определять основные части тракторов, автомобилей и сельскохозяйственных машин.
РО 1.2. Производить классификацию сельскохозяйственных машин.
РО 1.3. Работать с системами и механизмами тракторов и автомобилей
РО 1.4. Соблюдать правила дорожного движения.
ПК 2. Определять неисправности и производить ремонтные работы систем, механизмов тракторов, автомобилей и сельскохозяйственных машин
ПМ 2. Неисправности и ремонтные работы систем механизмов тракторов, автомобилей и сельскохозяйственных машин
РО 2.1. Определять неисправности систем и механизмов тракторов, автомобилей и сельскохозяйственных машин.
РО 2.2. Выполнять ремонтные работы двигателей внутреннего сгорания.
РО 2.3. Производить ремонт ходовой части тракторов и автомобилей.
РО 2.4. Производить ремонт трансмиссии тракторов и сельскохозяйственных машин.
ПК 3. Выполнять сельскохозяйственные работы
ПМ 3. Выполнение сельскохозяйственных работ
РО 3.1. Выполнять механическую и химическую обработку почвы.
РО 3.2. Производить посев и посадку сельскохозяйственных культур.
РО 3.3. Осуществлять уборку зерновых, зернобобовых и масличных культур с соблюдением требований и правил агротехники.
РО 3.4. Подготавливать технику и заготавливать корма с соблюдением требований и правил агротехники.
ПК 4. Выполнять механизированные работы в животноводческих комплексах и фермах
ПМ 4. Механизированные работы в животноводческих комплексах и фермах

ОН 3.1. Ауыл шаруашылық жұмыстарын ұйымдастыру.
ОН 3.2. Ауыл шаруашылығы машиналары мен көлік құралдарын пайдалану және консервациялау бойынша бақылау жүргізу.
ОН 3.3. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 3.4. Ауылшаруашылық машиналары мен жабдықтарының жүйелері мен механизмдерінің негізгі ақауларын анықтау.
КҚ 4. Ауыл шаруашылығы машиналарын жөндеу кезінде деффектілік және жөндеу жұмыстарын орындау
КМ 4. Ауыл шаруашылығы машиналарын жөндеу кезінде деффектілік және жөндеу жұмыстарын орындау
ОН 4.1. Ауыл шаруашылығы машиналарының техникалық жағдайын тексеру.
ОН 4.2. Ақаулықтарды анықтау және деффект жұмыстарын жүргізу.
ОН 4.3. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын жөндеуді орындау және жүргізу.
ОН 4.4. Ауылшаруашылық машиналары мен жабдықтарының параметрлерін реттеуді жүзеге асыру.
"3W07161603 - Ауыл шаруашылығы өндірісінің тракторист-машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Тракторларда, автомобильдерде және ауыл шаруашылығы машиналарында жұмысты орындау
КМ 1. Тракторлардың, автомобильдердің және ауыл шаруашылығы машиналарының негізгі бөліктері
ОН 1.1. Тракторлар мен автомобильдердің негізгі бөліктерін анықтау.
ОН 1.2. Ауыл шаруашылығы машиналарының жіктелуін білу.
ОН 1.3. Тракторлар мен автомобильдердің жүйелерімен және механизмдерімен жұмыс істеу.
ОН 1.4. Жол қозғалысы ережелерін сақтау.
КҚ 2. Тракторлардың, автомобильдердің және ауыл шаруашылығы машиналарының жүйелерінің, механизмдерінің ақауларын анықтау және жөндеу жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Тракторлардың, автомобильдердің және ауыл шаруашылығы машиналарының механизмдер жүйелерінің ақаулары мен жөндеу жұмыстары
ОН 2.1. Тракторлар мен автомобильдердің, ауылшаруашылық машиналарының механизм жүйелерінің ақауларын анықтау.
ОН 2.2. Тракторлардың іштен жану қозғалтқышын жөндеуді орындау.
ОН 2.3. Тракторлар мен автомобильдердің жүріс бөлігіне жөндеу жүргізу.
ОН 2.4. Тракторлар мен ауыл шаруашылығы машиналарының трансмиссиясына жөндеу жүргізу.
КҚ 3. Ауыл шаруашылық жұмыстарын орындау
КМ3. Ауыл шаруашылығы жұмыстарын орындау
ОН 3.1. Топырақты механикалық және химиялық өңдеуді орындау.
ОН 3.2. Ауыл шаруашылығы дақылдарын егу мен отырғызуды жүргізу.
ОН 3.3. Агротехника талаптары мен ережелерін сақтай отырып, дәнді, дәнді-бұршақты және майлы дақылдарды жинауды жүзеге асыру.
ОН 3.4. Агротехниканың талаптары мен ережелерін сақтай отырып, техниканы және жемді дайындау.
КҚ4. Мал шаруашылығы кешендерінде және фермаларда механикаландырылған жұмыстарды орындау
КМ 4. Мал шаруашылығы кешендері мен фермалардағы механикаландырыл-ған жұмыстар

РО 5.5. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
ПК 6. Проводить расчеты основных технико-экономических показателей производства
ПМ 6. Расчет основных технико-экономических показателей производства
РО 6.1. Определять технико-экономические показатели предприятия, необходимые для планирования и анализа организации производства и труда, обеспечения эффективного использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов.
РО 6.2. Анализировать ситуацию на рынке товаров и услуг.
РО 6.3. Применять в профессиональной деятельности приемы делового и управленческого общения.
Приложение 243 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07210400 – Сахарное производство"

ОН 5.5. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
КҚ 6. Өндірістің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізе білу
КМ 6. Өндірістің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
ОН 6.1. Өндіріс пен еңбекті ұйымдастыруды жоспарлау және талдау, материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын тиімді пайдалануды қамтамасыз ету үшін қажетті кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
ОН 6.2. Тауарлар мен қызметтер нарығындағы жағдайды талдау.
ОН 6.3. Кәсіби қызметте іскерлік және басқарушылық қарым-қатынас әдістерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
243-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07210400 – Қант өндірісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 4.1. Ориентироваться в наиболее общих философских проблемах бытия, познания, ценностей, свободы и смысла жизни как основе формирования культуры гражданина и будущего специалиста.
РО 4.2. Анализировать закономерности культурного развития и давать оценку современным культурным процессам и явлениям.
РО 4.3. Применять нормы права при решении практических задач, владеть основной юридической терминологией, необходимой для профессиональной деятельности.
РО 4.4. Владеть навыками социальных и политических технологий для формирования собственной жизненной позиции и самореализации в обществе.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07210401 – Оператор линий по производству сахара"
ПК 1. Обеспечивать безопасность пищевой продукции, соблюдать правила и нормы охраны труда при выполнении работ
ПМ 1. Обеспечение безопасности пищевой продукции, соблюдение правил и норм охраны труда при выполнении работ
РО 1.1. Выполнять простейшие микробиологические исследования сырья и давать оценку полученных результатов.
РО 1.2. Владеть техникой безопасности, правилами и нормами охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
ПК 2. Вести технологические процессы получения и обессахаривания свекловичной стружки
ПМ 2. Ведение технологических процессов получения и обессахаривания свекловичной стружки
РО 2.1. Вести технологический процесс производства свекловичной стружки.
РО 2.2. Вести технологический процесс производства диффузионного сока.
РО 2.3. Осуществлять безопасную эксплуатацию и техническое обслуживание технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
РО 2.4. Владеть технологиями выполнения основных видов работ по квалификации в условиях производства.
ПК 3. Вести технологические процессы очистки диффузионного сока
ПМ 3. Ведение технологических процессов очистки диффузионного сока
РО 3.1. Вести технологические процессы предварительной и основной дефекации диффузионного сока.
РО 3.2. Вести технологические процессы сатурации диффузионного сока.
РО 3.3. Вести технологические процессы сульфитации диффузионного сока.
РО 3.4. Вести технологические процессы получения и очистки сиропа.
РО 3.5. Осуществлять безопасную эксплуатацию и техническое обслуживание технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
РО 3.6. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
ПК 4. Вести технологические процессы уваривания утфелей
ПМ 4. Ведение технологических процессов уваривания утфелей
РО 4.1. Вести технологические процессы варки утфелей и переработки оттеков.

ОН 4.1. Азаматтық тұлға мен болашақ маман мәдениетін қалыптастырудың негізі ретінде ғұмыртану, ғаламтану, құндылықтар, еркіндік пен өмір сүре білу мәселелері туралы жалпы пәлсапалық түсінікті игеру.
ОН 4.2. Мәдени даму заңдылықтарын талдау және қазіргі мәдени процестер мен құбылыстарға баға беру.
ОН 4.3. Практикалық міндеттерді шешу кезінде құқық нормаларын қолдану, кәсіби қызмет үшін қажетті заң терминологиясының негізін меңгеру.
ОН 4.4. Өзінің өмірлік ұстанымын қалыптастыру және қоғамда өзін-өзі таныту үшін әлеуметтік және саяси технологиялар дағдыларын меңгеру.
Кәсіптік модульдер
Біліктілік "3W07210401 – Қант өндіру операторы"
КҚ 1. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ете алу, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтай білу
КМ 1. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау
ОН 1.1. Шикізатқа қарапайым микробиологиялық зерттеулер жүргізу және алынған нәтижелерге баға беру.
ОН 1.2. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу.
КҚ 2. Қызылша жоңқаларын алудың және қантсыздандырудың технологиялық процестерін жүргізе алу
КМ 2. Қызылша жоңқаларын алудың және қантсыздандырудың технологиялық процестерін жүргізу
ОН 2.1. Қызылша жоңқаларын өндірудің технологиялық процесін жүргізу.
ОН 2.2. Диффузиялық шырын өндірудің технологиялық процесін жүргізу.
ОН 2.3. Технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарын қауіпсіз пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 2.4. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау технологияларын меңгеру.
КҚ 3. Диффузионды шырынды тазартудың технологиялық процестерін жүргізе алу
КМ 3. Диффузионды шырынды тазартудың технологиялық процестерін жүргізу
ОН 3.1. Диффузиялық шырынның алдын-ала және негізгі дефекациясының технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 3.2. Диффузиялық шырынды сатурациялаудың технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 3.3. Диффузиялық шырынды сульфиттеудің технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 3.4. Сиропты алу және тазартудың технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 3.5. Технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарын қауіпсіз пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 3.6. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
КҚ 4. Утфельдерді қайнатудың технологиялық процестерін жүргізе алу
КМ 4. Утфельдерді қайнатудың технологиялық процестерін жүргізу
ОН 4.1. Утфельдерді пісірудің және ақпаларды қайта өңдеудің технологиялық процестерін жүргізу.

РО 4.2. Осуществлять безопасную эксплуатацию и техническое обслуживание технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
РО 4.3. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
Квалификация "4S07210402 – Техник-технолог"
ПК 1. Развивать навыки решения практических задач
при ведении технологических процессов
ПМ 1. Развитие навыков решения практических задач
при ведении технологических процессов
РО 1.1. Выполнять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности.
РО 1.2. Использовать основные законы и принципы электротехники при выполнении работ, читать и собирать электрические схемы.
РО 1.3. Читать кинематические схемы, определять напряжения в конструкционных элементах, производить расчет механических передач и простейших сборочных единиц.
РО 1.4. Использовать в производственной деятельности средства механизации и автоматизации технологических процессов.
ПК 2. Обеспечивать безопасность пищевой продукции, соблюдать правила и нормы охраны труда при выполнении работ
ПМ 2. Обеспечение безопасности пищевой продукции, соблюдение правил и норм охраны труда при выполнении работ
РО 2.1. Выполнять микробиологические исследования и давать оценку полученным результатам.
РО 2.2. Реализовывать мероприятия по обеспечению безопасности сырья и готовой продукции.
РО 2.3. Применять основные положения стандартизации, сертификации и метрологии в профессиональной деятельности.
РО 2.4. Владеть техникой безопасности, правилами и нормами охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
ПК 3. Организовывать и вести технологические процессы производства свекловичного сахара
ПМ 3. Организация и ведение технологических процессов производства свекловичного сахара
РО 3.1. Организовывать и вести технологические процессы производства свекловичного сахара в соответствии с нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
РО 3.2. Осуществлять контроль качества сырья и готовой продукции.
РО 3.3. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и автоматизированных технологических линий сахарного производства.
РО 3.4. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
ПК 4. Организовывать и вести технологические процессы производства различных видов рафинированного сахара
ПМ 4. Организация и ведение технологических процессов производства различных видов рафинированного сахара
РО 4.1. Организовывать и вести технологические процессы производства различных видов рафинированного сахара в соответствии с нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.

ОН 4.2. Технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарын қауіпсіз пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 4.3. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
Біліктілік "4S07210402 – Техник-технолог"
КҚ 1. Технологиялық процестерді жүргізу кезінде практикалық міндеттерді шешу дағдыларын дамыта алу
КМ 1. Технологиялық процестерді жүргізу кезінде практикалық міндеттерді шешу дағдыларын дамыту
ОН 1.1. Мамандық бейіні бойынша сызбаларды орындау, оқу және рәсімдеу.
ОН 1.2. Электротехниканың негізгі заңдары мен принциптерің жұмыс бабында пайдалану, электр тізбектерін оқу және жинау.
ОН 1.3. Кинематикалық схемаларды оқи білу, конструкциялық элементтердегі кернеулерді анықтай алу, механикалық берілістер мен қарапайым құрастырылған құрылымдарды есептей білу.
ОН 1.4. Өндірістік қызметте технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдалану.
КҚ 2. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ете алу, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтай білу
КМ 2. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау
ОН 2.1. Микробиологиялық зерттеулер жүргізу және алынған нәтижелерге баға беру.
ОН 2.2. Шикізат пен дайын өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асыру.
ОН 2.3. Кәсіби қызметте стандарттаудың, сертификаттаудың және метрологияның негізгі ережелерін қолдану.
ОН 2.4. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу.
КҚ 3. Қызылша қантын өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыра алу және жүргізе білу
КМ 3. Қызылша қантын өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
ОН 3.1. Өнім шығаруды реттейтін нормативтік құжаттарға сәйкес қызылша қантын өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 3.2. Шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Қант өндірісінің технологиялық жабдықтары мен автоматтандырылған технологиялық желілерін қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 3.4. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
КҚ 4. Әр түрлі тазартылған қант өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыра алу және жүргізе білу
КМ 4.Тазартылған қанттың әр түрін өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
ОН 4.1. Өнім шығаруды реттейтін нормативтік құжаттарға сәйкес тазартылған қанттың әр түрін өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу.

РО 4.2. Осуществлять контроль качества сырья и готовой продукции.
РО 4.3. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и автоматизированных технологических линий по производству рафинированного сахара.
РО 4.4. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
ПК 5. Проводить расчеты основных технико-экономических показателей производства
ПМ 5. Расчет основных технико-экономических показателей производства
РО 5.1. Определять технико-экономические показатели предприятия, необходимые для планирования и анализа организации производства и труда, обеспечения эффективного использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов.
РО 5.2. Анализировать ситуацию на рынке товаров и услуг.
РО 5.3. Применять в профессиональной деятельности приемы делового и управленческого общения.
Приложение 245 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07210500 – Добыча и производство поваренной соли"

ОН 4.2. Шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 4.3. Тазартылған қант өндіру бойынша технологиялық жабдықтарды және автоматтандырылған технологиялық желілерді қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 4.4. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
КҚ 5. Өндірістің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізе алу
КМ 5. Өндірістің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
ОН 5.1. Өндіріс пен еңбекті ұйымдастыруды жоспарлау және талдау, материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын тиімді пайдалануды қамтамасыз ету үшін қажетті кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
ОН 5.2. Тауарлар мен қызметтер нарығындағы жағдайды талдау.
ОН 5.3. Кәсіби қызметте іскерлік және басқарушылық қарым-қатынас әдістерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
245-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07210500 – Тұрмыстық (асханалық) тұзды өндіру және өңдеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07210501 – Оператор по производству поваренной соли"
ПК 1. Выполнение технологических операций на скважине по добыче соленой воды
ПМ 1. Выполнение технологических операций на скважине по добыче соленой воды
РО 1.1. Вести мониторинг образования каменной соли.
РО 1.2. Проводить операции по пуску и остановке скважины по добыче соленой воды.
РО 1.3. Составлять технологическую схему производства соленой воды.
РО 1.4 Совершенствовать строительство скважины по добыче соленой воды.
ПК 2. Проведение технологического процесса получения соли методом подземного раствора через буровые скважины
ПМ 2. Технологический процесс получения соли методом подземного раствора через буровые скважины
РО 2.1. Описывать основные представления о формировании солевых отложений.
РО 2.2. Проводить подземную плавку каменной соли путем бурения скважин.
РО 2.3. Выполнять надзор за порядком эксплуатации применяемого оборудования.
РО 2.4. Осуществлять порядок пуска и остановки насосных агрегатов.
ПК 3 Дистиллировать растворенную и добытую соль под землей.
ПМ 3. Дистилляция растворенной и добытой соли под землей
РО 3.1. Работать с технологией процесса приготовления и промывки соленой воды.
РО 3.2. Проектировать конструкции, технические характеристики подземного и наземного оборудования.
РО 3.3. Проводить капитальный ремонт скважины.
РО 3.4. Определять структуры сосудов, работающих под давлением.
РО 3.5. Выполнять монтаж и описывать чертежи обслуживаемой аппаратуры.
Квалификация "4S07210502 – Техник – технолог"
ПК 1 Доставлять продукцию потребителю высокого качества с соблюдением технических карт, нормативных документов
ПМ 1. Доставка продукции потребителю высокого качества с соблюдением технических карт, нормативных документов
РО 1.1. Приводить проекты в соответствие с техническими и нормативными документами.
РО 1.2. Производить контроль качества при снижении трудозатрат на производстве.
РО 1.3. Устанавливать контроль за всеми операциями технологической очередности.

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07210501 - Тұрмыстық (асханалық) тұзды өндіру жабдығының операторы" біліктілігі
КҚ 1. Тұзды су өндіру ұңғымасындағы технологиялық операцияларды орындау
КМ 1. Тұзды су өндіру ұңғымасындағы технологиялық операцияларды орындау
ОН 1.1. Тасты тұздың пайда болу негізін қадағалау.
ОН 1.2. Тұзды су өндіру ұңғымасын іске қосу және тоқтату жөніндегі операцияларды жүргізу.
ОН 1.3 Тұзды су өндірудің технологиялық сызбасын құрастыру.
ОН 1.4. Тұзды су өндіру ұңғымасының құрылысын жетілдіру.
КҚ 2. Тұзды бұрғылау ұңғымалары арқылы жерасты ерітіндісі әдісімен алудың технологиялық процесін жүргізу
КМ 2.Тұзды бұрғылау ұңғымалары арқылы жерасты ерітіндісі әдісімен алудың технологиялық процесі
ОН 2.1. Тұз кен орнының пайда болуы туралы негізгі ұғымдарды сипаттау.
ОН 2.2. Бұрғылау ұңғымалары арқылы тас тұзды жер астында еріту әдісімен өңдеу.
ОН 2.3. Қолданылатын құрал-жабдықтардың пайдалану тәртібін қадағалау.
ОН 2.4 Насос агрегаттарын қосу және тоқтату тәртібін жүзеге асыру.
КҚ 3. Жер астында ерітілген және өндірілген тұзды қашықтыққа айдау
КМ 3 Жер астында ерітілген және өндірілген тұзды қашықтыққа айдау
ОН 3.1. Тұзды суды дайындап жуу және өндіру процесі технологиясымен жұмыс жасау.
ОН 3.2. Жер астындағы және жер үстіндегі жабдықтардың техникалық сипаттамасын, құрылымын жобалау.
ОН 3.3. Ұңғыманы күрделі жөндеу.
ОН 3.4 Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың құрылымын айқындау.
ОН 3.5 Қызмет көрсететін аппаратураны монтаждау және сызбаларын сипаттау.
"4S07210502 – Техник–технолог" біліктілігі
КҚ 1. Техникалық карталар, нормативтік құжаттарды қадағалап өнімді жоғары сапада тұтынушыға жеткізу
КМ 1. Техникалық карталар, нормативтік құжаттарды қадағалап өнімді жоғары сапада тұтынушыға жеткізу
ОН 1.1. Жобаларды техникалық және нормативтік құжаттарға сәйкестендіру.
ОН 1.2. Өндірістегі еңбек шығындарын қысқарта отырып, жоғары сапаны сақтауды қадағалау.
ОН 1.3. Технологиялық кезектіліктің барлық операциялары бойынша бақылауды белгілеу.

РО 1.4. Оснащать карты технологических процессов.
РО 1.5. Вносить изменения в техническую документацию.
РО 1.6. Анализировать причины брака и некачественной продукции.
РО 1.7. Собирать и анализировать информацию по направлениям, связанными с деятельностью в области качества.
ПК 2. Соблюдать правила эксплуатации технологического оборудования
ПМ 2. Соблюдение правил эксплуатации технологического оборудования
РО 2.1. Соблюдать технологический режим и правила эксплуатации оборудования.
РО 2.2. Испытывать технологическое оборудование.
РО 2.3. Проведение патентных исследований.
Приложение 247 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07210600 – Производство пива, безалкогольных и спиртных напитков"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0721 Производство продуктов питания
Специальность:
07210600 – Производство пива, безалкогольных и спиртных напитков
Квалификация:

ОН 1.4. Технологиялық процестің карталарын жабдықтау.
ОН 1.5 Техникалық құжаттамадағы өзгерістерді рәсімдеу.
ОН 1.6 Ақаудың және сапасы төмен өнім шығарудың себептерін талдау.
ОН 1.7 Сапа қызметіне қатысты бағыттар бойынша ақпаратты жинау мен талдауды жүзеге асыру.
КҚ 2. Технологиялық жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтау
КМ 2. Технологиялық жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтау
ОН 2.1. Технологиялық тәртіпті және жабдықты пайдалану ережелерін сақтау.
ОН 2.2. Технологиялық жабдықтарды сынау.
ОН 2.3 Патенттік зерттеулер жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
247-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07210600 – Сыра, алкогольсіз сусындар және спиртті ішімдіктер өндірісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0721 Тағам өнімдерін өндіру
Мамандығы:
07210600 – Сыра, алкогольсіз сусындар және спиртті ішімдіктер өндірісі
Біліктілік:

РО 4.1. Ориентироваться в наиболее общих философских проблемах бытия, познания, ценностей, свободы и смысла жизни как основе формирования культуры гражданина и будущего специалиста.
РО 4.2. Анализировать закономерности культурного развития и давать оценку современным культурным процессам и явлениям.
РО 4.3. Применять нормы права при решении практических задач, владеть основной юридической терминологией, необходимой для профессиональной деятельности.
РО 4.4. Владеть навыками социальных и политических технологий для формирования собственной жизненной позиции и самореализации в обществе.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07210601 – Оператор по производству
винно-водочных изделий"
ПК 1. Обеспечивать безопасность пищевой продукции, соблюдать правила и нормы охраны труда при выполнении работ
ПМ 1. Обеспечение безопасности пищевой продукции, соблюдение правил и норм охраны труда при выполнении работ
РО 1.1. Выполнять простейшие микробиологические исследования сырья и давать оценку полученных результатов.
РО 1.2. Владеть техникой безопасности, правилами и нормами охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
ПК 2. Вести технологические процессы производства продукции виноделия
ПМ 2. Ведение технологических процессов производства продукции виноделия
РО 2.1. Вести технологический процесс производства виноматериалов.
РО 2.2. Вести технологические процессы производства готовой продукции виноделия.
РО 2.3. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
РО 2.4. Владеть технологиями выполнения основных видов работ по квалификации в условиях производства.
ПК 3. Вести технологические процессы производства спирта и ликероводочных изделий
ПМ 3. Ведение технологических процессов производства спирта и ликероводочных изделий
РО 3.1. Вести технологические процессы производства спирта.
РО 3.2. Вести технологические процессы производства ликероводочных изделий.
РО 3.3. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
РО 3.4. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
Квалификация "3W07210602 – Оператор по производству пива"
ПК 1. Обеспечивать безопасность пищевой продукции, соблюдать правила и нормы охраны труда при выполнении работ
ПМ 1. Обеспечение безопасности пищевой продукции, соблюдение правил и норм охраны труда при выполнении работ
РО 1.1. Выполнять простейшие микробиологические исследования сырья и давать оценку полученных результатов.
РО 1.2. Владеть техникой безопасности, правилами и нормами охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
ПК 2. Вести процесс солодоращения
ПМ 2. Ведение процесса солодоращения
РО 2.1. Вести процесс солодоращения.

ОН 4.1. Азаматтық тұлға мен болашақ маман мәдениетін қалыптастырудың негізі ретінде ғұмыртану, ғаламтану, құндылықтар, еркіндік пен өмір сүре білу мәселелері туралы жалпы пәлсапалық түсінікті игеру.
ОН 4.2. Мәдени даму заңдылықтарын талдау және қазіргі мәдени процестер мен құбылыстарға баға беру.
ОН 4.3. Практикалық міндеттерді шешу кезінде құқық нормаларын қолдану, кәсіби қызмет үшін қажетті заң терминологиясының негізін меңгеру.
ОН 4.4. Өзінің өмірлік ұстанымын қалыптастыру және қоғамда өзін-өзі таныту үшін әлеуметтік және саяси технологиялар дағдыларын меңгеру.
Кәсіптік модульдер
Біліктілік "3W07210601 – Арақ-шарап өнімдерін өндіру операторы"
КҚ 1. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ете алу, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтай білу
КМ 1. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау
ОН 1.1. Шикізатқа қарапайым микробиологиялық зерттеулер жүргізу және алынған нәтижелерге баға беру.
ОН 1.2. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу.
КҚ 2. Шарап жасау өнімдерін өндірудің технологиялық процестерін жүргізе алу
КМ 2. Шарап жасау өнімдерін өндірудің технологиялық процестерін жүргізу
ОН 2.1. Шарап материалдарын өндірудің технологиялық процесін жүргізу.
ОН 2.2. Шарап жасаудың дайын өнімінің технологиялық өндірісін жүргізу.
ОН 2.3. Технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 2.4. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау технологияларын меңгеру.
КҚ 3. Спирт және ликер-арақ өнімдерін өндірудің технологиялық процестерін жүргізе алу
КМ 3. Спирт және ликер-арақ бұйымдарын өндірудің технологиялық процестерін жүргізу
ОН 3.1. Спирт өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 3.2. Ликер-арақ өнімдерін өндірудің технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 3.3. Технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 3.4. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
Біліктілік "3W07210602 – Сыра өндірісінің операторы"
КҚ 1. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ете алу, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтай білу
КМ 1. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау
ОН 1.1. Шикізатқа қарапайым микробиологиялық зерттеулер жүргізу және алынған нәтижелерге баға беру.
ОН 1.2. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу.
КҚ 2. Уыт өндіру процесін жүргізе алу
КМ 2. Уыт өндіру процесін жүргізу
ОН 2.1. Уыт өндіру процесін жүргізу.

РО 2.2. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
РО 2.3. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
ПК 3. Вести технологические процессы производства пива
ПМ 3. Ведение технологических процессов производства пива
РО 3.1. Вести технологические процессы производства пива.
РО 3.2. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
РО 3.3. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
Квалификация "3W07210603 – Оператор по производству
безалкогольных напитков"
ПК 1. Обеспечивать безопасность пищевой продукции, соблюдать правила и нормы охраны труда при выполнении работ
ПМ 1. Обеспечение безопасности пищевой продукции, соблюдение правил и норм охраны труда при выполнении работ
РО 1.1. Выполнять простейшие микробиологические исследования сырья и давать оценку полученных результатов.
РО 1.2. Владеть техникой безопасности, правилами и нормами охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
ПК 2. Вести технологические процессы производства бутилированной питьевой и минеральной воды
ПМ 2. Ведение технологических процессов производства бутилированной питьевой и минеральной воды
РО 2.1. Вести технологические процессы производства бутилированной питьевой и минеральной воды.
РО 2.2. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
РО 2.3. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
ПК 3. Вести технологические процессы производства безалкогольных напитков
ПМ 3. Ведение технологических процессов производства безалкогольных напитков
РО 3.1. Вести технологические процессы производства безалкогольных напитков.
РО 3.2. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
РО 3.3. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
Квалификация "4S07210604 – Техник-технолог"
ПК 1. Развивать навыки решения практических задач при ведении технологических процессов
ПМ 1. Развитие навыков решения практических задач при ведении технологических процессов
РО 1.1. Выполнять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности.
РО 1.2. Использовать основные законы и принципы электротехники при выполнении работ, читать и собирать электрические схемы.
РО 1.3. Читать кинематические схемы, определять напряжения в конструкционных элементах, производить расчет механических передач и простейших сборочных единиц.

ОН 2.2. Технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
КҚ 3. Сыра өндірісінің технологиялық процестерін жүргізе алу
КМ 3. Сыра өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу
ОН 3.1. Сыра өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 3.2. Технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 3.3. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
Біліктілік "3W07210603 – Алкогольсіз сусындар өндірісінің операторы"
КҚ 1. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ете алу, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтай білу
КМ 1. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау
ОН 1.1. Шикізатқа қарапайым микробиологиялық зерттеулер жүргізу және алынған нәтижелерге баға беру.
ОН 1.2. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу.
КҚ 2. Бөтелкедегі ауыз су мен минералды су өндірісінің технологиялық процестерін жүргізе алу
КМ 2. Бөтелкедегі ауыз су және минералды су өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу
ОН 2.1. Бөтелкедегі ауыз су мен минералды су өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 2.2. Технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
КҚ 3. Алкогольсіз сусындар өндірісінің технологиялық процестерін жүргізе алу
КМ 3. Алкогольсіз сусындар өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу
ОН 3.1. Алкогольсіз сусындар өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 3.2. Технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 3.3. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
Біліктілік "4S07210604 – Техник-технолог"
КҚ 1. Технологиялық процестерді жүргізу кезінде практикалық міндеттерді шешу дағдыларын дамыта алу
КМ 1. Технологиялық процестерді жүргізу кезінде практикалық міндеттерді шешу дағдыларын дамыту
ОН 1.1. Мамандық бейіні бойынша сызбаларды орындау, оқу және ресімдеу.
ОН 1.2. Электротехниканың негізгі заңдары мен принциптерің жұмыс бабында пайдалану, электр тізбектерін оқу және жинау.
ОН 1.3. Кинематикалық схемаларды оқи білу, конструкциялық элементтердегі кернеулерді анықтау, механикалық берілістер мен қарапайым құрастырылған құрылымдарды есептей білу.

РО 1.4. Использовать в производственной деятельности средства механизации и автоматизации технологических процессов.
ПК 2. Обеспечивать безопасность пищевой продукции, соблюдать правила и нормы охраны труда при выполнении работ
ПМ 2. Обеспечение безопасности пищевой продукции, соблюдение правил и норм охраны труда при выполнении работ
РО 2.1. Выполнять микробиологические исследования и давать оценку полученным результатам.
РО 2.2. Реализовывать мероприятия по обеспечению безопасности сырья и готовой продукции.
РО 2.3. Применять основные положения стандартизации, сертификации и метрологии в профессиональной деятельности.
РО 2.4. Владеть техникой безопасности, правилами и нормами охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
ПК 3. Организовывать и вести технологические процессы безалкогольного производства
ПМ 3. Организация и ведение технологических процессов безалкогольного производства
РО 3.1. Организовывать и вести технологические процессы безалкогольного производства в соответствии с нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
РО 3.2. Осуществлять контроль качества сырья и готовой продукции безалкогольного производства.
РО 3.3. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и автоматизированных технологических линий безалкогольного производства.
РО 3.4. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
ПК 4. Организовывать и вести технологические процессы пивоваренного производства
ПМ 4. Организация и ведение технологических процессов пивоваренного производства
РО 4.1. Организовывать и вести технологические процессы пивоваренного производства в соответствии с нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
РО 4.2. Осуществлять контроль качества сырья и готовой продукции пивоваренного производства.
РО 4.3. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и автоматизированных технологических линий пивоваренного производства.
РО 4.4. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
ПК 5. Организовывать и вести технологические процессы спиртового и ликероводочного производства
ПМ 5. Организация и ведение технологических процессов спиртового и ликероводочного производства
РО 5.1. Организовывать и вести технологический процесс производства этилового спирта в соответствии с нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
РО 5.2. Организовывать и вести технологический процесс производства ликероводочных изделий в соответствии с нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.

ОН 1.4. Өндірістік қызметте технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдалану.
КҚ 2. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ете алу, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтай білу
КМ 2. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау
ОН 2.1. Микробиологиялық зерттеулер жүргізу және алынған нәтижелерге баға беру.
ОН 2.2. Шикізат пен дайын өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асыру.
ОН 2.3. Кәсіби қызметте стандарттаудың, сертификаттаудың және метрологияның негізгі ережелерін қолдану.
ОН 2.4. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу.
КҚ 3. Алкогольсіз өндірістің технологиялық процестерін ұйымдастыра алу және жүргізе білу
КПМ 3. Алкогольсіз өндірістің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
ОН 3.1. Өнім шығаруды реттейтін нормативтік құжаттарға сәйкес алкогольсіз өндірістің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 3.2. Алкогольсіз өндірістің шикізаты мен дайын өнімінің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Алкогольсіз өндірістің технологиялық жабдықтары мен автоматтандырылған технологиялық желілерін қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 3.4. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
КҚ 4. Сыра қайнату өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыра алу және жүргізе білу
КМ 4. Сыра қайнату өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
ОН 4.1. Өнім шығаруды реттейтін нормативтік құжаттарға сәйкес сыра қайнату өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 4.2. Сыра қайнату өндірісінің шикізаты мен дайын өнімінің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 4.3. Сыра қайнату өндірісінің технологиялық жабдықтары мен автоматтандырылған технологиялық желілерін қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 4.4. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
КҚ 5. Спирт және ликер-арақ өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыра алу және жүргізе білу
КМ 5. Спирт және ликер-арақ өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
ОН 5.1. Өнім шығаруды реттейтін нормативтік құжаттарға сәйкес ликер-арақ өнімдерін өндірудің технологиялық процесін ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 5.2. Өнім шығаруды реттейтін нормативтік құжаттарға сәйкес этил спиртін өндірудің технологиялық процесін ұйымдастыру және жүргізу.

РО 5.3. Осуществлять контроль качества сырья и готовой продукции спиртового и ликероводочного производства.
РО 5.4. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и автоматизированных технологических линий спиртового и ликероводочного производства.
РО 5.5. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
ПК 6. Организовывать и вести технологические процессы винодельческого производства
ПМ 6. Организация и ведение технологических процессов винодельческого производства
РО 6.1. Организовывать и вести технологические процессы винодельческого производства в соответствии с нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
РО 6.2. Осуществлять контроль качества сырья и готовой продукции винодельческого производства.
РО 6.3. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и автоматизированных технологических линий винодельческого производства.
РО 6.4. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
ПК 7. Проводить расчеты основных технико-экономических показателей производства
ПМ 7. Расчет основных технико-экономических показателей производства
РО 7.1. Определять технико-экономические показатели предприятия, необходимые для планирования и анализа организации производства и труда, обеспечения эффективного использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов.
РО 7.2. Анализировать ситуацию на рынке товаров и услуг.
РО 7.3. Применять в профессиональной деятельности приемы делового и управленческого общения.
Приложение 249 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07210700 – Производство жиров и жирозаменителей"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0721 Производство продуктов питания
Специальность:
07210700 – Производство жиров и жирозаменителей
Квалификация:

ОН 5.3. Спирт және ликер-арақ өндірісінің шикізаты мен дайын өнімінің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 5.4. Спирт және ликер-арақ өндірісінің технологиялық жабдықтарын және автоматтандырылған технологиялық желілерін қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 5.5. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
КҚ 6. Шарап жасау өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыра алу және жүргізе білу
КМ 6. Шарап жасау өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
ОН 6.1. Өнім шығаруды реттейтін нормативтік құжаттарға сәйкес шарап өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 6.2. Шарап өндірісінің шикізаты мен дайын өнімінің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 6.3. Шарап өндірісінің технологиялық жабдықтары мен автоматтандырылған технологиялық желілерін қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 6.4. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
КҚ 7. Өндірістің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізе алу
КМ 7. Өндірістің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
ОН 7.1. Өндіріс пен еңбекті ұйымдастыруды жоспарлау және талдау, материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын тиімді пайдалануды қамтамасыз ету үшін қажетті кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
ОН 7.2. Тауарлар мен қызметтер нарығындағы жағдайды талдау.
ОН 7.3. Кәсіби қызметте іскерлік және басқарушылық қарым-қатынас әдістерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
249-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07210700 – Майлар және май алмастырғыштар өндірісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0721 Тағам өнімдерін өндіру
Мамандығы:
07210700 – Майлар және май алмастырғыштар өндірісі
Біліктілік:

РО 4.1. Ориентироваться в наиболее общих философских проблемах бытия, познания, ценностей, свободы и смысла жизни как основе формирования культуры гражданина и будущего специалиста.
РО 4.2. Анализировать закономерности культурного развития и давать оценку современным культурным процессам и явлениям.
РО 4.3. Применять нормы права при решении практических задач, владеть основной юридической терминологией, необходимой для профессиональной деятельности.
РО 4.4. Владеть навыками социальных и политических технологий для формирования собственной жизненной позиции и самореализации в обществе.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07210701 – Оператор линий по производству растительных масел"
ПК 1. Обеспечивать безопасность пищевой продукции, соблюдать правила и нормы охраны труда при выполнении работ
ПМ 1. Обеспечение безопасности пищевой продукции, соблюдение правил и норм охраны труда при выполнении работ
РО 1.1. Выполнять простейшие микробиологические исследования сырья и давать оценку полученных результатов.
РО 1.2. Владеть техникой безопасности, правилами и нормами охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
ПК 2. Вести технологические процессы механической и влаготепловой обработки сырья и полуфабрикатов для производства растительных масел
ПМ 2. Ведение технологических процессов механической и влаготепловой обработки сырья и полуфабрикатов для производства растительных масел
РО 2.1. Вести технологический процесс механической обработки сырья и полуфабрикатов маслосемян.
РО 2.2. Вести технологический процесс влаготепловой обработки мятки и жмыха.
РО 2.3. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
РО 2.4. Владеть технологиями выполнения основных видов работ по квалификации в условиях производства.
ПК 3. Вести технологические процессы отжима, рафинации и дезодорации масла
ПМ 3. Ведение технологических процессов отжима, рафинации и дезодорации масла
РО 3.1. Вести технологический процесс отжима масла.
РО 3.2. Вести технологические процессы рафинации и дезодорации масла.
РО 3.3. Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
РО 3.4. Выполнять основные виды работ по квалификации в условиях производства.
Квалификация "3W07210702 – Оператор линий по производству жиров и жирозаменителей"
ПК 1. Обеспечивать безопасность пищевой продукции, соблюдать правила и нормы охраны труда при выполнении работ
ПМ 1. Обеспечение безопасности пищевой продукции, соблюдение правил и норм охраны труда при выполнении работ

ОН 4.1. Азаматтық тұлға мен болашақ маман мәдениетін қалыптастырудың негізі ретінде ғұмыртану, ғаламтану, құндылықтар, еркіндік пен өмір сүре білу мәселелері туралы жалпы пәлсапалық түсінікті игеру.
ОН 4.2. Мәдени даму заңдылықтарын талдау және қазіргі мәдени процестер мен құбылыстарға баға беру.
ОН 4.3. Практикалық міндеттерді шешу кезінде құқық нормаларын қолдану, кәсіби қызмет үшін қажетті заң терминологиясының негізін меңгеру.
ОН 4.4. Өзінің өмірлік ұстанымын қалыптастыру және қоғамда өзін-өзі таныту үшін әлеуметтік және саяси технологиялар дағдыларын меңгеру.
Кәсіптік модульдер
Біліктілік "3W07210701 – Өсімдік майларын өндіру желісінің операторы"
КҚ 1. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ете алу, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтай білу
КМ 1. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау
ОН 1.1. Шикізатқа қарапайым микробиологиялық зерттеулер жүргізу және алынған нәтижелерге баға беру.
ОН 1.2. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу.
КҚ 2. Өсімдік майларын өндіру үшін шикізат пен жартылай фабрикаттарды механикалық және ылғал-жылумен өңдеудің технологиялық процестерін жүргізе алу
КМ 2. Өсімдік майларын өндіру үшін шикізат пен жартылай фабрикаттарды механикалық және ылғал-жылумен өңдеудің технологиялық процестерін жүргізу
ОН 2.1. Майлы дәндердің шикізаттары мен жартылай фабрикаттарын механикалық өңдеудің технологиялық процесін жүргізу.
ОН 2.2. Майдаланған майлы дәндер мен күнжаралардың ылғал-жылумен өңдеудің технологиялық процесін жүргізу.
ОН 2.3. Технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 2.4. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау технологияларын меңгеру.
КҚ 3. Майды сығу, рафинациялау және залалсыздандыру технологиялық процестерін жүргізе алу
КМ 3. Майды сығу, рафинациялау және залалсыздандыру технологиялық процестерін жүргізу
ОН 3.1. Майды сығудың технологиялық процесін жүргізу.
ОН 3.2. Майды рафинациялау және залалсыздандыру технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 3.3. Технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 3.4. Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
Біліктілік "3W07210702 – Майлар мен май алмастырғыштарды өндіру желілерінің операторы"
КҚ 1. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ете алу, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтай білу
КМ 1. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау

РО 2.6. Проводить ремонт и смазку транспортных средств и погрузочно-разгрузочных механизмов.
ПК 3. Выполнять погрузочно-разгрузочные работы на производстве
ПМ 3. Проведение погрузочно-разгрузочных работ на производстве
РО 3.1. Выполнять погрузочно-разгрузочные работы подъҰмными механизмами.
РО 3.2. Выполнять складирование материалов и оборудования по условным документам.
РО 3.3. Проводить сортировку и размещение материалов, хранящихся на складе и работы на оборудовании .
РО 3.4. Производить разборку и сборку оборудовании и тары.
ПК 4. Проводить технологический процесс
ПМ 4. Проведение технологического процесса
РО 4.1. Выявлять и ремонтировать неисправности технологического оборудования.
РО 4.2. Проводить обработку хранящихся овощей препаратами против прорастания.
РО 4.3. Производить расчет нормального предельного расхода сырья и всех расходных материалов.
РО 4.4. Применять средства измерений.
РО 4.5. Производить отправку хранящихся овощей и фруктов к реализации и переработке.
ПК 5. Проводить работы на технологическом и сушильном оборудовании
ПМ 5. Проведение работ на технологическом и сушильном оборудовании
РО 5.1. Подготавливать системы вентиляции и транспортных устройств к работе.
РО 5.2. Осуществлять загрузку и разгрузки сырья в сушильных шкафах.
РО 5.3. Проводить работы в системе автоматизированных контрольно-измерительных приборов.
Квалификация "3W07211002 - Засольщик овощей"
ПК 1. Проводить работы по подготовке овощей в производстве
ПМ 1. Подготовка овощей в производстве
РО 1.1. Проводить работы по очистке овощей.
РО 1.2. Подготавливать оборудование и посуду для производства продукции брожения.
РО 1.3. Подготавливать овощи по установленному рецепту.
РО 1.4. Подготавливать концентрированный рассол по прописанному рецепту.
ПК 2. Управлять технологическим процессом
ПМ 2. Управление технологическим процессом
РО 2.1. Контролировать работу оборудования.
РО 2.2. Создавать смесь пищевых ингредиентов.
РО 2.3. Проводить работы по смешиванию ингредиентов и запечатанию тары.
РО 2.4. Контролировать ферментации квашеных овощей и замоченных фруктов.
РО 2.5. Контролировать хранение сырья и полуфабрикатов, готовой продукции.
ПК 3. Проводить технологические расчеты на производстве продукции
ПМ 3. Проведение технологических расчетов на производстве продукции
РО 3.1. Определять состав компонентов по выпуску продукта.
РО 3.2. Производить учет расходных материалов и сырья для производства.
РО 3.3. Контролировать состав продуктов в таре с ферментированными овощами.
РО 3.4. Производить расчет производства готовой продукции по правилам рынка.

ОН 2.6. Тасымалдау құралдары мен тиеу-түсіру құралдарын жөндеу, майлау.
КҚ 3. Өндірісте тиеу-түсіру жұмыстарын орындау
КМ 3. Өндірісте тиеу-түсіру жұмыстарын орындау
ОН 3.1. Жүк көтеру механизмдерімен тиеу-түсіру жұмыстарын орындау.
ОН 3.2. Материалдар мен жабдықтарды шартты құжаттарға сәйкес текшелеу.
ОН 3.3.Қоймада сақталатын материалдарды сұрыптау мен орналастыруды және жабдықтағы жұмысты жүзеге асыру.
ОН 3.4. Жабдықтарды және ыдыстарды бөлшектеу және құрастыру.
КҚ 4. Технологиялық үрдістің жұмысын орындау
КМ 4. Технологиялық үрдістің жұмысын орындау
ОН 4.1.Технологиялық жабдықтардың бұзылуын анықтау және жөндеу.
ОН 4.2.Қоймада сақталған көкөністерді өніп кетуге қарсы препараттармен өңдеу.
ОН 4.3.Шикізат пен барлық қолданылатын материалдардың қалыпты шектік шығынын есептеу.
ОН 4.4.Бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
ОН 4.5.Қоймада сақталған жемістер мен көкөністерді өңдеуге жіберу.
КҚ 5. Өңдеу, кептіру жабдықтарында жұмыс жасау
КМ 5. Өңдеу, кептіру жабдықтарында жұмыс жасау
ОН. 5.1. Желдету жүйелері және тасымалдау құрылғыларын жұмысқа дайындау.
ОН. 5.2. Кептіру шкафтарында шикізаттарды тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу.
ОН 5.3. Автоматтандырылған бақылау өлшеу құралдары жүйесінде жұмыс жасау.
"3W07211002-Көкөністерді тұздаушы" біліктілігі
КҚ 1.Өндірісте көкөністерді дайындау
КМ 1. Өндірісте көкөністерді дайындау
ОН 1.1.Көкөністерді тазарту бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 1.2.Ашытуға арналған жабдықтар мен ыдыстарды дайындау.
ОН 1.3.Белгіленген рецепт бойынша көкөністерді дайындау.
ОН 1.4.Белгіленген рецепт бойынша тұздық концентрациясын дайындау.
КҚ 2. Технологиялық процесті басқару
КМ 2. Технологиялық процесті басқару
ОН 2.1.Жабдықтың жұмысын бақылау.
ОН 2.2.Тағам ингредиенттерінің қоспасын құру.
ОН 2.3. Компоненттерді араластыру және ыдысқа нығыздап салу.
ОН 2.4. Ашытылған көкөністердің және жібітілген жемістердің ашу процессін бақылау.
ОН 2.5.Шикізаттың және жартылай фабрикаттардың, дайын өнімдердің сақталуын қадағалау.
КҚ 3. Өнімнің шығару бойынша технологиялық есептеулерді жүргізу
КМ 3. Өнімнің шығару бойынша технологиялық есептеулерді жүргізу
ОН 3.1. Өнімнің шығарылуы бойынша құрамдас элементтерді анықтау.
ОН 3.2. Өнімді шығару үшін қосалқы материалдар мен шикізат шығынын есепке алу.
ОН 3.3.Ашытылған көкөністер салынған ыдыстардағы өнім құрамын бақылау.
ОН 3.4. Нарықтық ережелер негізінде дайын өнім шығаруды есептеу.

РО 5.2. Осуществлять обслуживание технологического оборудования мукомольного производства.
РО 5.3. Осуществлять обслуживание технологического оборудования крупяного производства.
РО 5.4. Осуществлять обслуживание технологического оборудования комбикормового производства.
РО 5.5. Устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования перерабатывающих производств.
РО 5.6. Соблюдать правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
Квалификация "4S07211202 – Техник-механик"
ПК 1. Проводить профилактические осмотры оборудования
ПМ 1. Организация и проведение профилактических осмотров оборудования
РО 1.1. Проводить плановые осмотры технологического оборудования.
РО 1.2. Проводить дефектацию неисправностей оборудования.
РО 1.3. Разрабатывать план планово- предупредительного ремонта технологического оборудования.
РО 1.4. Проводить подготовку контрольно-измерительных приборов к работе.
ПК 2. Организовывать ремонт, монтаж и наладку производственных линий и оборудования зерноперерабатывающих предприятий
ПМ 2. Организация ремонта, монтажа и наладки производственных линий и оборудования зерноперерабатывающих предприятий
РО 2.1. Участвовать в ремонте, монтаже и наладке технологического оборудования.
РО 2.2. Проводить проверку качества выполненных ремонтных работ согласно соответствующих стандартов.
РО 2.3. Осуществлять расчеты норм расходов материалов на проведение ремонта.
РО 2.4.Участвовать в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ проектируемых технологических процессов и режимов производства.
ПК 3. Проводить испытания механических систем, сбор и анализ полученных данных
ПМ 3. Проведение испытаний механических систем, сбор и анализ полученных данных
РО 3.1. Проводить испытания машин и оборудования вхолостую и под нагрузкой.
РО 3.2. Контролировать режим работы
оборудования и результаты планово-предупредительного ремонта.
РО 3.3. Вести текущую и отчетную документацию.
РО 3.4. Обеспечивать соблюдение правил техники безопасности при проведении испытательных работ.
ПК 4. Осуществлять руководство производственной деятельностью подразделения
ПМ 4. Руководство производственной деятельностью подразделения
РО 4.1. Определять производственную структуру предприятия, организацию производственного цикла.
РО 4.2. Анализировать результаты производственной деятельности подразделения.
РО 4.3. Готовить детальные оценки количества и стоимости материальных и трудовых затрат, необходимых для ремонта оборудования в соответствии с установленными спецификациями.

ОН 5.2. Ұн тарту өндірісінің технологиялық жабдығына қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 5.3. Жарма өндірісінің технологиялық жабдығына қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 5.4. Құрама жем өндірісінің технологиялық жабдығына қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 5.5. Қайта өңдеу өндірістерінің қызмет көрсетілетін жабдықтарының жұмысындағы ақауларды жою.
ОН 5.6. Өндірісте еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтау.
"4S07211202 – Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықты профилактикалық тексеруді жүргізу
КМ 1. Жабдықты профилактикалық тексеруді ұйымдастыру және жүргізу
ОН 1.1. Технологиялық жабдықты жоспарлы тексеруді жүргізу.
ОН 1.2. Жабдықтың ақауларын анықтау.
ОН 1.3. Технологиялық жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеу жоспарын әзірлеу.
ОН 1.4. Бақылау-өлшеу аспаптарын жұмысқа дайындауды жүргізу.
КҚ 2. Астықты қайта өңдеу кәсіпорындарының өндірістік желілері мен жабдықтарын жөндеуді, монтаждауды және реттеуді ұйымдастыру
КМ 2. Астық өңдеу кәсіпорындарының өндірістік желілері мен жабдықтарын жөндеуді, монтаждауды және реттеуді ұйымдастыру
ОН 2.1. Технологиялық жабдықты жөндеуге, монтаждауға және жөндеуге қатысу.
ОН 2.2. Тиісті стандарттарға сәйкес орындалған жөндеу жұмыстарының сапасына тексеру жүргізу.
ОН 2.3. Жөндеу жүргізуге арналған материалдар шығыстарының нормаларын есептеуді жүзеге асыру.
ОН 2.4. Технологиялық жабдықты сынауға, жобаланатын технологиялық процестер мен өндіріс тәртіптерінің эксперименттік жұмыстарын жүргізуге қатысу.
КҚ 3. Механикалық жүйелерді сынақтан өткізу, алынған деректерді жинау және талдау
КМ 3. Механикалық жүйелерге сынақтар жүргізу, алынған деректерді жинау және талдауды жүргізу
ОН 3.1. Машиналар мен жабдықтарға бос және жүктеме астында жұмыс істеу кезінде сынақтар жүргізу.
ОН 3.2. Жабдықтың жұмыс тәртібін және жоспарлы-алдын ала жөндеу нәтижелерін бақылау.
ОН 3.3. Ағымдағы және есептік құжаттаманы жүргізу.
ОН 3.4. Сынақ жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын қамтамасыз етеді.
КҚ 4. Бөлімшенің өндірістік қызметіне басшылықты жүзеге асыру
КМ 4. Бөлімшенің өндірістік қызметіне басшылық ету
ОН 4.1. Кәсіпорынның өндірістік құрылымын, өндірістік циклды ұйымдастыруды анықтау.
ОН 4.2. Бөлімшенің өндірістік қызметінің нәтижелерін талдау.
ОН 4.3. Белгіленген ерекшеліктерге сәйкес жабдықты жөндеуге қажетті материалдық және еңбек шығындарының саны мен құнын егжей-тегжейлі бағалауды дайындау.

РО 4.4. Контролировать соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
Квалификация "4S07211203 - Техник-технолог"
ПК 1. Осуществлять организацию и контроль технологического процесса элеваторного производства
ПМ 1. Организация и контроль технологического процесса элеваторного производства
РО 1.1. Осуществлять контроль качества поступающего и хранящегося зерна.
РО 1.2. Организовывать обслуживание технологического оборудования для приема, обработки, сушки, хранения и отпуска хранящегося зерна.
РО 1.3. Контролировать процессы очистки, сушки, активного вентилирования и хранения зерна.
РО 1.4. Контролировать соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
ПК 2. Осуществлять и контролировать технологические процессы мукомольного производства.
ПМ 2. . Организация и контроль технологических процессов мукомольного производства
РО 2.1. Осуществлять контроль качества поступающего зерна на переработку.
РО 2.2. Организовывать процесс подготовки и размола зерна на
мукомольных заводах.
РО 2.3. Контролировать технологический процесс производства муки и оценки качества готовой продукции.
РО 2.4. Разрабатывать технологическую схему мукомольного завода для определҰнного типа помола.
РО 2.5. Контролировать соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
ПК 3. Осуществлять технологические процессы приемки зерна, подготовки и переработки в крупу
ПМ 3. . Организация и контроль технологических процессов приемки зерна, подготовки и переработки в крупу
РО 3.1. Осуществлять контроль качества поступающего зерна на переработку в крупу.
РО 3.2. Организовывать обслуживание технологического оборудования для подготовки и переработки зерна в крупу.
РО 3.3. Осуществлять контроль хода технологических процессов на всех стадиях производства крупы.
РО 3.4. Контролировать соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
ПК 4. Организовывать и контролировать технологические процессы производства комбикормов.
ПМ 4. Организация и контроль технологических процессов производства комбикормов.
РО 4.1. Контролировать качество сырья.
РО 4.2. Организовывать технологический процесс производства комбикормов.
РО 4.3. Осуществлять контроль хода технологических процессов на всех стадиях производства комбикормов.
РО 4.4. Контролировать соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
ПК 5. Осуществлять руководство производственной деятельностью подразделения
ПМ 5. Руководство производственной деятельностью подразделения

ОН 4.4. Өндірістегі еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау.
"4S07211203 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Элеватор өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыру
КМ 1. Элеватор өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыру және бақылау
ОН 1.1. Келіп түсетін және сақталатын астықтың сапасына бақылауды жүзеге асыру.
ОН 1.2. Сақталатын астықты қабылдау, өңдеу, кептіру, сақтау және жіберу үшін технологиялық жабдыққа қызмет көрсетуді ұйымдастырады.
ОН 1.3. Астықты тазалау, кептіру, белсенді желдету және сақтау процестерін бақылау.
ОН 1.4. Өндірістегі еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау.
КҚ 2. Ұн тарту өндірісінің технологиялық процестерін жүзеге асыру және бақылау
КМ 2. Ұн тарту өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыру және бақылау
ОН 2.1. Қайта өңдеуге келіп түсетін астықтың сапасына бақылауды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Ұн тарту зауыттарында астықты дайындау және ұнтақтау процесін ұйымдастыру.
ОН 2.3. Ұн өндірудің технологиялық процесін және дайын өнімнің сапасын бағалауды бақылау.
ОН 2.4. Ұнтақтаудың белгілі бір түріне ұн тарту зауытының технологиялық сызбасын жасау.
ОН 2.5. Өндірістегі еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау.
КҚ 3. Астықты қабылдау, жармаға дайындау және қайта өңдеудің технологиялық процестерін жүзеге асыру
КМ 3. Астықты қабылдаудың, жармаға дайындау мен қайта өңдеудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және бақылау
ОН 3.1. Жарма өндірісіне келіп түсетін астықтың сапасына бақылауды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Астықты жарма өндірісіне дайындау және қайта өңдеу үшін технологиялық жабдыққа қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
ОН 3.3. Жарма өндірісінің барлық сатыларында технологиялық процестердің барысын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 3.4. Өндірістегі еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау.
КҚ 4. Құрама жем өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыру және бақылау.
КМ 4. Құрама жем өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыру және бақылау.
ОН 4.1. Шикізат сапасын бақылау.
ОН 4.2. Құрама жем өндірудің технологиялық процесін ұйымдастыру.
ОН 4.3. Құрама жем өндірісінің барлық сатыларында технологиялық процестердің барысына бақылауды жүзеге асыру.
ОН 4.4. Өндірістегі еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау.
КҚ 5. Бөлімшенің өндірістік қызметіне басшылықты жүзеге асыру
КМ 5. Бөлімшенің өндірістік қызметіне басшылық ету

РО 5.1. Определять производственную структуру предприятия, организацию производственного цикла.
РО 5.2. Анализировать результаты производственной деятельности подразделения.
РО 5.3. Готовить детальные оценки количества и стоимости материальных и трудовых затрат, необходимых для зерноперерабатывающих предприятий в соответствии с установленными спецификациями.
РО 5.4. Контролировать соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
Приложение 261 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07211300 - Технология производства пищевых продуктов"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0721 Производство продуктов питания
Специальность:
07211300 - Технология производства пищевых продуктов
Квалификация:

ОН 5.1. Кәсіпорынның өндірістік құрылымын, өндірістік циклды ұйымдастыруды анықтау.
ОН 5.2. Бөлімшенің өндірістік қызметінің нәтижелерін талдау.
ОН 5.3. Белгіленген ерекшеліктерге сәйкес астықты қайта өңдеу кәсіпорындары үшін қажетті материалдық және еңбек шығындарының саны мен құнын егжей-тегжейлі бағалауды дайындау.
ОН 5.4. Өндірістегі еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
261-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07211300- Тағам өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0721 Тағам өнімдерін өндіру
Мамандығы
07211300- Тағам өндірісінің технологиясы
Біліктілігі

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07211301 - Оператор оборудования для приготовления, заморозки и регенерации продукции предприятий питания"
ПК 1. Выполнять технологический процесс по охлаждению и замораживанию пищевой продукции, полуфабрикатов и сырья в холодильных установках
ПМ 1. Технологический процесс охлаждения и замораживания пищевой продукции, полуфабрикатов и сырья в холодильных установках
РО 1.1. Производить обслуживание холодильных установок с различными охладителями.
РО 1.2. Вести контроль за процессом охлаждения или замораживания пищевой продукции, полуфабрикатов и сырья в холодильных установках.
РО 1.3.Обеспечить бесперебойную и синхронную работу машины и аппаратов.
ПК 2. Выполнять технологический процесс замораживания (охлаждения) пищевого и специального сырья и продуктов в механизированных и автоматизированных скороморозильных аппаратах или в морозильных камерах холодильника
ПМ 2. Технологический процесс замораживания (охлаждения) пищевого и специального сырья и продуктов
РО 2.1. Производить процесс замораживания (охлаждения) пищевого и специального сырья, продуктов .
РО 2.2. Контролировать качество охлажденной и замороженной продукции.
РО 2.3. Обеспечить контроль и наладку процесса упаковывания готовой продукции.
РО 2.4. Обеспечивать выпуск продукции стабильного качества.
Квалификация "3W07211302 - Оператор линий по приготовлению пищевых полуфабрикатов"
ПК 1. Управлять технологическим процессом из пульта управления на поточные комплексно -механизированные и автоматизированные линии в производстве пищевой продукции и изделий
ПМ 1. Выполнение технологического процесса из пульта управления на поточные комплексно -механизированные и автоматизированные линии
РО 1.1. Описывать устройство и принципы действия на поточных комплексно-механизированных и автоматизированных линиях.

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру..
Кәсіптік модульдер
"3W07211301- Тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін дайындау, мұздату және регенерациялау жабдықтарының операторы" біліктілігі
КҚ 1. Тоңазытқыш қондырғыларында тамақ өнімдерін, жартылай өнімдер мен шикізатты салқындату және мұздату жөніндегі технологиялық процесті орындау
КМ 1. Тоңазыту қондырғыларында тамақ өнімдерін, жартылай өнімдер мен шикізатты салқындату мен қатырудың технологиялық процесі
ОН 1.1. Әртүрлі салқындатқыштары бар тоңазытқыш қондырғыларына қызмет көрсетуді жүргізу.
ОН 1.2.Тоңазытқыш қондырғыларында тамақ өнімдерін, жартылай фабрикаттар мен шикізатты салқындату немесе мұздату процесіне бақылау жүргізу.
ОН 1.3. Машина мен аппараттардың үздіксіз және синхронды жұмысын қамтамасыз ету.
КҚ 2. Тамақ және арнайы шикізат пен өнімдерді механикаландырылған және автоматтандырылған тез мұздатқыш аппараттарда немесе тоңазытқыштың мұздатқыш камераларында мұздатудың (салқындатудың) технологиялық процесін орындау
КМ 2. Тамақ және арнайы шикізат пен өнімдерді мұздатудың (салқындатудың) технологиялық процесі
ОН 2.1. Тамақ және арнайы шикізатты, өнімдерді мұздату (салқындату) процесін жүргізу.
ОН 2.2. Салқындатылған және мұздатылған өнімдердің сапасын бақылау.
ОН 2.3. Дайын өнімді орау процесін бақылауды және реттеуді қамтамасыз ету.
ОН 2.4. Тұрақты сапалы өнім шығаруды қамтамасыз ету.
"3W07211302– Тағамдық жартылай өнімдер дайындау желісінің операторы" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық процесті басқару пультінен тамақ өнімдері мен бұйымдары өндірісіндегі ағынды кешенді-механикаландырылған және автоматтандырылған желілерді басқару
КМ 1. Басқару пультінен ағынды кешенді-механикаландырылған және автоматтандырылған желілерге технологиялық процессті орындау
ОН 1.1. Күрделі механикаландырылған және автоматтандырылған желілерде құрылғы мен жұмыс принциптерін сипаттау.

РО 1.2. Эксплуатировать поточные комплексно-механизированные и автоматизированные линии.
РО 1.3. Контролировалить технологический процесс и координирование работ, выполняемых на линии, и отдельных операций, входящих в комплекс производства данной продукции.
ПК. 2 Выполнять сложные процессы обработки мяса и изготовлять полуфабрикаты
ПМ 2. Выполнение сложных процессов обработки мяса и изготовление полуфабрикатов
РО 2.1. Производить процесс разделки мяса и птицы.
РО 2.2. Приготавливать полуфабрикаты из котлетной и рубленой массы .
РО 2.3. Приготавливать порционные и мелкокусковые полуфабрикаты.
ПК.3 Выполнять сложные процессы обработки рыбы и изготовлять полуфабрикаты
ПМ 3. Выполнение сложных процессов обработки рыбы и изготовление полуфабрикатов
РО 3.1 Разделывать рыбу частиковых пород на тушки .
РО 3.2 Приготавливать полуфабрикаты из рыбы.
ПК 4. Выполнять процессы первичной обработки овощей, приготовлять дрожжевое и пресное тесто
ПМ 4. Выполнение процессов первичной обработки овощей, приготовления дрожжевого и пресного теста
РО 4.1 Приготавливать полуфабрикаты из овощей.
РО 4.2 Приготавливать дрожжевое и пресное тесто.
Квалификация "4S07211303 - Техник-технолог"
ПК 1. Управлять технологическим процессом производства продукции общественного питания
ПМ 1. Организация технологического процесса производства продукции общественного питания
РО 1.1 Разрабатывать технологические процессы и режимы производства.
РО 1.2 Разработать технологическую документацию.
РО 1.3 Контролировать и анализировать технологический процесс производства.
ПК 2. Контролировать качество входящего сырья и готовой продукции
ПМ 2. Контроль качества входящего сырья и готовой продукции
РО 2.1 Контролировать качество входящего сырья .
РО 2.2 Контролировать качество готовой продукции.
ПК 3. Проводить сбор и участвовать в анализе оперативной информации
ПМ 3. Сбор и анализ оперативной информации
РО 3.1 Собрать и анализировать оперативную производственную информацию.
РО 3.2 Анализировать оперативную производственную информацию.
Приложение 263 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07211400 - Технология производства и переработки продукции растениеводства"

ОН 1.2. Кешенді механикаландырылған және автоматтандырылған желілерді пайдалану.
ОН 1.3. Желіде орындалатын жұмыстарды және осы өнімді өндіру кешеніне кіретін жеке операцияларды технологиялық процесті және үйлестіруді бақылау.
КҚ 2 Ет өңдеудің күрделі процестерін орындау және жартылай өнімдер дайындау
КМ 2. Етті өңдеудің күрделі процестерін орындау және жартылай өнімдерді дайындау
ОН 2.1. Ет пен құс етін бөлшектеу процесін жүргізу.
ОН 2.2. Котлет және шабылған массадан жартылай өнімдер дайындау.
ОН 2.3. Үлес кесекті және ұсақ кесекті жартылай өнімдер дайындау.
КҚ 3. Балықты өңдеудің күрделі процестерін орындайды және жартылай өнімдер дайындайды
КМ 3. Балықты өңдеудің күрделі процестерін орындау және жартылай өнімдер дайындау.
ОН 3.1. Ірі және ұсақ тұқымды балықтарды ұшаларға кесу.
ОН 3.2 Балықтан жартылай өнімдер дайындау.
КҚ 4. Көкөністерді алғашқы өңдеу процестерін орындайды, ашытқылы және ашытқысыз қамыр дайындау
КМ 4. Көкөністерді алғашқы өңдеу, ашытқылы және ашытқысыз қамыр дайындау
ОН 4.1 Көкөністерден жартылай өнімдер дайындау.
ОН 4.2 Ашытылған және ашытқысыз қамырды дайындау.
"4S07211303 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Қоғамдық тамақтану өнімдерін өндірудің технологиялық процесін басқару
КМ 1. Қоғамдық тамақтану өнімдерін өндірудің технологиялық процесін ұйымдастыру
ОН 1.1 Технологиялық процестерді және өндіріс режимдерін әзірлеу.
ОН 1.2 Технологиялық құжаттаманы әзірлеу.
ОН 1.3 Өндірістің технологиялық процесін бақылау және талдау.
КҚ 2. Шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 2. Шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылау
ОН 2.1 Кіріс шикізаттың сапасын бақылау.
ОН 2.2 Дайын өнімнің сапасын бақылау.
КҚ 3. Жедел ақпаратты жинау және талдауға қатысуды ұйымдастыру
КМ 3. Жедел ақпаратты жинау және талдау
ОН 3.1 Жедел өндірістік ақпаратты жинау және талдау.
ОН.3.2. Жедел өндірістік ақпаратты талдау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
263-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07211400 – Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерная, обрабатывающая и строительная отрасли
072 Производственная и обрабатывающая отрасли
0721 Производство пищевых продуктов
Специальность:
07211400 - Технология производства и переработки продукции растениеводства
Квалификация:

Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы мен коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0721 Тағам өнімдерін өндіру
Мамандығы:
07211400 – Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу технологиясы
Біліктілігі:

РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07211401 – Оператор линии по производству и переработке продукции растениеводства"
ПК 1. Обеспечивать соблюдение заданного технологического режима с помощью средств автоматики и контрольно-измерительных приборов
ПМ 1. Обеспечение соблюдения заданного технологического режима с помощью средств автоматики и контрольно-измерительных приборов
РО 1.1. Налаживать технологический режим и работу основного и вспомогательного оборудования.
РО 1.2. Включать и останавливать обслуживаемое оборудование.
РО 1.3.Выявлять неисправности в работе оборудования и коммуникаций и участвовать в их ремонте.
ПК 2. Принимать и рассчитывать сырье и вспомогательные материалы
ПМ 2. Прием и учет сырья и вспомогательных материалов
РО 2.1. Принимать продукцию и подготавливать места хранения к сезону.
РО 2.2. Управлять стационарными механизмами внутри склада.
РО 2.3. Обслуживать погрузочно-разгрузочные механизмы и регулировать их работу.
РО 2.4. Принимать и рассчитывать собранную продукцию.
РО 2.5.Вести документацию учета сырья и готовой продукции.
ПК 3. Регулировать работу оборудования предварительной очистки, сортировки и сушки продуктов
ПМ 3. Регулирование работы оборудования предварительной очистки, сортировки и сушки продуктов
РО 3.1. Обрабатывать продукты, очищать от примесей гидротермическим способом.
РО 3.2. Контролировать сортировку и качество продукции.
РО 3.3. Обеспечивать качество сушки, доводить влажность продукта до уровня соответствующего требованиям стандарта.
РО 3.4. Контролировать и регулировать температурный режим.
ПК 4.Вести технологический процесс обработки.
ПМ 4 Ведение технологического процесса обработки
ОН 4.1.Контролировать растрескивание крупы и количество зерен, степень измельчения зерен и ее влажность.

ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07211401 – Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу желісінің операторы" біліктілігі
КҚ 1. Автоматика құралдары мен бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен берілген технологиялық режимнің сақталуын қамтамасыз ету
КМ 1. Автоматика құралдары мен бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен берілген технологиялық режимнің сақталуын қамтамасыз ету
ОН 1.1. Негізгі және қосалқы жабдықтардың технологиялық режимі мен жұмысын баптау.
ОН 1.2. Қызмет көрсететін жабдықты қосу және тоқтату.
ОН 1.3. Жабдық пен коммуникациялардың жұмысындағы ақауларды анықтау және оны жөндеуге қатысу.
КҚ 2. Шикізаттар мен қосалқы материалдарды қабылдау және есепке алу
КМ 2. Шикізаттар мен қосалқы материалдарды қабылдау және есепке алу
ОН 2.1. Өнімді қабылдау және сақтау орындарын науқанға дайындау.
ОН 2.2. Қойма ішіндегі стационарлық механизмдерді басқару.
ОН 2.3. Тиеу-түсіру механизмдеріне қызмет көрсету және олардың жұмысын реттеу.
ОН 2.4. Жиналған өнімді қабылдау және есепке алу.
ОН 2.5. Шикізат пен дайын өнім есебінің құжаттамасын жүргізу.
КҚ 3. Өнімдерді алдын-ала тазалау, сұрыптау және кептіру жабдықтарының жұмысын реттеу
КМ 3. Өнімдерді алдын-ала тазалау, сұрыптау және кептіру жабдықтарының жұмысын реттеу
ОН 3.1. Өңделетін өнімдерді қоспалардан тазарту мен тазалау үшін гидротермиялық өңдеу.
ОН 3.2. Өнімдерді сұрыптау және сапасын бақылау.
ОН 3.3. Кептіру сапасын қамтамасыз ету, өнімнің ылғалдылығын тиісті стандарт талаптарыа сәйкес деңгейге жеткізу.
ОН 3.4. Температуралық режимді бақылау және реттеу.
КҚ 4. Өңдеудің технологиялық процесін жүргізу
КМ 4. Өңдеудің технологиялық процесін жүргізу
ОН 4.1. Жарманың жарылу сапасын және түйір мөлшерін, түйірлердің үгітілу дәрежесін және оның ылғалдылығын бақылау.

ОН 4.2. Следить за уровнем наполнения продуктов переработки в бункерах-накопителях, нормами расхода сырья.
ОН 4.3.Обеспечивать непрерывное и равномерное поступление сырья на тягу, заданную степень измельчения (дробление продукта измельчения), качество промежуточной и конечной продукции.
ОН 4.4. Взвешивать, упаковывать, упаковывать в мешки и направлять на склад готовую продукцию.
ОН 4.5. Устранять причины ухудшения качества продукции, снижения производительности, неисправности в работе механизмов.
Квалификация "4S07211402 – Техник-технолог"
ПК 1. Проводить работы по товарной переработке продукции растениеводства
ПМ 1. Проведение работ по товарной переработке продукции растениеводства
РО 1.1. Применять инновационные технологии в производстве продукции растениеводства.
РО 1.2. Осуществлять работы по сбору и транспортировке продукции растениеводства.
РО 1.3. Руководить технологическими работами в процессе сортировки и отбора собранной продукции.
РО 1.4. Контролировать за соблюдением технологической дисциплины и порядка эксплуатации оборудования.
ПК 2. Разрабатывать оптимальные режимы производства, обеспечивая сохранение высокого качества продукции
ПМ 2. Разработка оптимальных режимов производства, обеспечивающих сохранение высокого качества продукции
РО 2.1. Подготавливать склад по приему собранной продукции.
РО 2.2.Осуществлять мероприятия, повышающие качество продукции растениеводства и активизирующие сроки хранения.
РО 2.3. Выявлять микробиологические и физиологические поврежденные продукции в промежутке времени хранения и организовывать работы по их уничтожению.
ПК 3. Организовывать технологический процесс по переработке продукции растениеводства
ПМ 3. Организация технологического процесса по переработке продукции растениеводства
РО 3.1. Реализовывать технологические процессы переработки произведенной продукции.
РО 3.2. Проверять готовность к работе оборудования, применяемого на предприятии в соответствии с технологической цепью.
РО 3.3. Выполнять работы, руководствуясь принципами работы устройств, оснастки и специального инструмента.
РО 3.4. Контролировать работы автоматизированной технологической цепи.
РО 3.5.Участвовать в разработке предложений по выявлению причин недостатков обрабатываемой продукции, их предупреждению и устранению.
ПК 4. Планировать работу по производству и переработке продукции растениеводства
ПМ 4. Планирование работы по производству и переработке продукции растениеводства
РО 4.1.Организовывать труд при проектировании технологических процессов и оборудования.

ОН 4.2. Өңделген өнімдердің жинағыш бункерлерде толу деңгейін, шикізатты шығындау нормаларын қадағалау.
ОН 4.3. Шикізаттың тартуға үздіксіз және біркелкі түсуін, ұнтақтаудың берілген дәрежесін (тарту өнімінің жармалануын), аралық және соңғы өнім сапасын қамтамасыз ету.
ОН 4.4. Дайын өнімді өлшеу, буып-түю, қаптарға салу және қоймаға бағыттау.
ОН 4.5. Өнім сапасын нашарлататын, өнімділікті төмендетін себептерді, механизмдердің жұмысындағы кінәраттарды жою.
"4S07211402 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін тауарлық өңдеу бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 1. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін тауарлық өңдеу бойынша жұмыстарды жүргізу
ОН 1.1. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіруде инновациялық технологияларды қолдану.
ОН 1.2. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін жинау және тасымалдау жұмыстарын жүзеге асыру.
ОН 1.3. Жиналған өнімді сұрыптау мен іріктеу процесіндегі технологиялық жұмыстарға басшылық жасау.
ОН 1.4. Технологиялық тәртіптің және жабдықтарды пайдалану тәртібінің сақталуын бақылау
КҚ 2. Өнімнің жоғары сапасын сақтауды қамтамасыз ете отырып, оңтайлы өндіріс режимдерін әзірлеу
КМ 2. Өнімнің жоғары сапасын сақтауды қамтамасыз ете отырып, оңтайлы өндіріс режимдерін әзірлеу
ОН 2.1. Жиналған өнімді қабылдайтын қойма дайындау.
ОН 2.2. Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің сапасын жоғарылататын және сақтау мерзімін белсендіретін іс-шараларды жүзеге асыру.
ОН 2.3. Сақтау уақыты аралығындағы микробиологиялық және физиологиялық бүлінген өнім түрлерін анықтау және оларды жою бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
КҚ 3. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу бойынша технологиялық үрдісті ұйымдастыру
КМ 3. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу бойынша технологиялық үрдісті ұйымдастыру
ОН 3.1. Өндірілген өнімдерді қайта өңдеудің технологиялық үдерістерін іске асыру
ОН 3.2. Технологиялық тізбекке сәйкес кәсіпорында қолданылатын құрал-жабдықтардың жұмысқа дайындығын тексеру.
ОН 3.3. Құрылғылардың, жарақтар мен арнайы құрал-саймандардың жұмыс қағидаттарын басшылыққа ала отырып жұмыстарды орындау.
ОН 3.4. Автоматтандырылған технологиялық тізбектің жұмысын бақылау
ОН 3.5. Өңделетін өнімдердің кемшілік себептерін анықтау, оларды алдын алу және жою жөніндегі ұсыныстарды әзірлеуге қатысу.
КҚ 4. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу жөніндегі жұмысты жоспарлау
КМ 4. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу жөніндегі жұмысты жоспарлау
ОН 4.1. Технологиялық процестер мен жабдықтарды жобалау кезінде еңбекті ұйымдастыру.

РО 4.2. Рассчитать экономическую эффективность технологических процессов.
РО 4.3. Организовывать производство, руководствуясь нормативно-правовыми документами.
Приложение 265 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07220100 - Производство строительных изделий и конструкций"
Сноска. Приказ дополнен приложением 239-2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 18.01.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0722 Производство материалов (стекло, бумага, пластик и дерево)
Специальность:
07220100 - Производство строительных изделий и конструкций
Квалификация:

ОН 4.2. Технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін есептеу.
ОН 4.3. Нормативтік – құқықтық құжатарды басшылыққа ала отырып өндірісті ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
265-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07220100 - Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарлары 239-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.01.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өңдеу және қайта өңдеу салалары
0722 Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластмасса және ағаш)
Мамандығы:
07220100 - Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Біліктілігі:

3W07220101 - Шихтовщик
3W07220102 - Формовщик в производстве стеновых и вяжущих материалов
3W07220103 - Оператор пульта управления в производстве стеновых изделий
4S07220104- Мастер по изготовлению и монтажу металлопластиковых изделий
4S07220105- Техник-технолог
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

3W07220101 - Шихталаушы
3W07220102 – Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндірісіндегі қалыптаушы
3W07220103 - Қабырғалық бұйымдар өндірісіндегі басқару пультінің операторы
4S07220104- Металл-пластик өнімдерін жасау және монтаждау шебері
4S07220105- Техник-технолог
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07220101 - Шихтовщик"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по составлению и дозировке шихты
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по составлению и дозировке шихты
РО 1.1. Использовать рабочие инструменты и приспособления для приготовления шихты.
РО 1.2.Проверить и подготовить к работе предметы и средства труда в соответствии с техническим заданием.
РО 1.3. Подготовить сырье и материалы для шихты.
РО 1.4. Оценивать качество исходного сырья для составления шихты.
ПК 2. Составлять и дозировать шихту
ПМ 2. Составление и дозировка шихты изделий
РО 2.1.Дозировать исходные материалы для изготовления шихты.
РО 2.2. Готовить шихту.
РО 2.3. Проводить контроль дозировки и технологического процесса приготовления шихты.
ПК 3. Управлять механизмами загрузки шихты
ПМ 3. Управление механизмами загрузки шихты
РО 3.1.Осуществлять подготовку к работе и подналадку обслуживаемого оборудования.
РО 3.2. Осуществлять загрузку шихты в вагранки, печи в соответствии с графиком и технологическим процессом.
РО 3.3.Управлять печами, транспортерами, скипами и другими механизмами.
РО 3.4.Устранять неисправности в процессе работы, проводить техобслуживание оборудования.
Квалификация "3W07220102 - Формовщик в производстве стеновых и вяжущих материалов"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по формовке стеновых и вяжущих материалов
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по формовке стеновых и вяжущих материалов
РО 1.1. Читать техническую документацию.
РО 1.2. Использовать рабочие инструменты и приспособления для формовки в соответствии с техническим заданием.
РО 1.3. Применять методы и приҰмы выполнения работ при формовке стеновых и вяжущих материалов.
ПК 2. Подбирать оптимальные сырье и материалы для формовки строительных изделий и конструкций
ПМ 2. Подбор сырья и материалов для формовки строительных изделий и конструкций

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07220101 - Шихталаушы" біліктілігі
КҚ 1. Қоспаны дайындау және мөлшерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ1. Қоспаны дайындауға және мөлшерлеуге дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Шихта дайындау үшін жұмыс құралдары мен құрылғыларын қолдану.
ОН 1.2. Техникалық тапсырмаға сәйкес жұмыс заттары мен құралдарды тексеріп, дайындау.
ОН 1.3. Қоспа үшін шикізаттар мен материалдары әзірлеу.
ОН 1.4. Қоспаны дайындау үшін шикізаттың сапасын бағалау.
КҚ 2. Қоспаны құрастыру және мөлшерлеу
КМ 2. Өнімнің соспасын құрастыру және мөлшерлеу
ОН 2.1. Қоспаны әзірлеу үшін шығыс материалдарын мөлшерлеу.
ОН 2.2.Қоспаны құрастыру.
ОН 2.3. Қоспаны құрастырудың мөлшерін және технологиялық процесін жасау.
КҚ 3.Қоспаны жүктеу механизмдерін басқару
КМ 3. Қоспаны жүктеу механизмдерін басқару
ОН 3.1. Жұмысқа дайындалу және қызмет көрсетілетін жабдықты тексеру .
ОН 3.2. Шихтаны кесте мен технологиялық процеске сәйкес пештерге салу.
ОН 3.3. Пештерді, транспортерді, скиптерді және басқа механизмдерді басқару.
ОН 3.4. Пайдалану кезіндегі ақауларды жою, жабдыққа техникалық қызмет көрсету.
"3W07220102 – Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндірісіндегі қалыптаушы" біліктілігі
КҚ 1. Қабырғалық және түптеу материалдарын қалыптастыру бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Қабырғалық және түптеу материалдарын қалыптастыру бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Техникалық құжаттарды оқу.
ОН 1.2. Техникалық тапсырмаға сәйкес жұмыс құралдары мен қалыптау құрылғыларын қолдану.
ОН 1.3. Қабырғалық мен түптеу материалдарын қалыптау кезінде жұмыстарды орындау әдістері мен тәсілдерін қолдану.
КҚ 2. Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларды қалыптау үшін оңтайлы шикізат пен материалдарды таңдау.
КМ 2. Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларды қалыптау үшін шикізат пен материалдарды таңдау

РО 2.1.Определять состав, назначение и свойства сырья и материалов для формовки строительных изделий и конструкций.
РО 2.2. Дозировать сырье и материалы для формовки строительных изделий и конструкций.
РО 2.3. Проводить анализ и контроль качества компонентов бетонных смесей и растворов.
ПК 3. Управлять работой оборудования для формовки строительных изделий и конструкций
ПМ 3. Управление работой оборудования для формовки строительных изделий и конструкций
РО 3.1. Осуществлять подготовку к работе и подналадку обслуживаемого оборудования.
РО3.2.Эксплуатировать оборудование для формовки строительных изделий и конструкций согласно установленных норм и правил.
РО 3.3. Проводить техническое обслуживание оборудования и устранять неисправности в процессе работы.
ПК 4.Выполнять формовку строительных изделий и конструкций в соответствии с требованиями стандартов и нормативных документов
ПМ 4. Выполнение формовки строительных изделий и конструкций
РО 4.1. Управлять предметами и средствами труда в соответствии с техническим заданием.
РО 4.2. Формовать строительные изделия и конструкции с соблюдением требований технологического процесса.
РО 4.3. Проводить контроль и оценку качества выполненных изделий, выявлять и устранять недостатки.
Квалификация "3W07220103 - Оператор пульта управления в производстве стеновых изделий"
ПК 1. Проводить подготовительные работы производства строительных изделий при управлении с пульта
ПМ 1. Подготовка процесса производства строительных изделий при управлении с пульта
РО 1.1. Читать техническую документацию.
РО 1.2. Подбирать устройство пульта и контрольно-измерительные приборы.
РО 1.3. Проводить профилактический осмотр оборудования и устранять выявляемые дефекты.
ПК 2. Управлять с пульта отдельными или сблокированными агрегатами технологической линии
ПМ 2. Управление с пульта отдельными или сблокированными агрегатами технологической линии
РО 2.1. Соблюдать последовательность и длительность выполнения технологических операций производства строительных изделий и конструкций.
РО 2.2. Управлять механизмами, оборудованием, автоматизированными системами в ручном и автоматическом режиме.
РО 2.3. Управлять с пульта тремя и более сблокированными агрегатами технологической линии.
ПК 3. Управлять с пульта и наблюдать за автоматом-садчиком и связанными с ним транспортирующими устройствами
ПМ 3. Управление с пульта и наблюдение за работой автомата-садчика и связанными с ним транспортирующими устройствами
РО 3.1. Управлять с пульта автоматом-садчиком и связанными с ним транспортирующими устройствами.

ОН 2.1. Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларды қалыптауға арналған шикізат пен материалдардың құрамын, мақсатын және қасиеттерін анықтау.
ОН 2.2. Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларды қалыптауға арналған шикізат пен материалдарды мөлшерлеу.
ОН 2.3. Бетон қоспалары мен ерітінділерінің компоненттерінің сапасын талдау және бақылау.
КҚ 3. Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларды қалыптауға арналған жабдықтың жұмысын бақылау
КМ 3. Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларды қалыптастыру үшін жабдықтың жұмысын басқару
ОН 3.1. Жұмысқа дайындалып, қызмет көрсетілетін жабдықты реттеу.
ОН 3.2. Белгіленген ережелер мен нормаларға сәйкес құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдарды қалыптауға арналған жабдықты басқару.
ОН 3.3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру және процесстегі ақауларды жою.
КҚ 4. Стандарттар мен нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес құрылыс бұйымдары мен конструкциялардың қалыптауын орындау
КМ 4. Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларды қалыптау
ОН 4.1. Техникалық тапсырмаға сәйкес еңбек заттары мен құралдарын басқару.
ОН 4.2. Технологиялық процесстің талаптарына сәйкес құрылыс бұйымдары мен конструкцияларды қалыптастыру.
ОН 4.3. Жасалған өнімнің сапасын бақылау және бағалау, кемшіліктерді анықтау және жою.
"3W07220103 – Қабырғалық бұйымдар өндірісіндегі басқару пультінің операторы" біліктілігі
КҚ 1. Пультпен басқару кезінде құрылыс өнімдерін өндіруге дайындық жұмыстарын жүргізу.
КМ 1. Пультпен басқару кезінде бұйымдарды құрастырудың өндірістік процесін дайындау
ОН 1.1. Техникалық құжаттарды оқу
ОН 1.2. Пульт қондырғысын және бақылау-өлшеу құрылғыларын таңдау.
ОН 1.3. Жабдыққа профилактикалық тексеру жүргізіп, анықталған ақауларды жою.
КҚ 2. Технологиялық сызықтың жеке немесе блокталған блоктарын пультпен басқару.
КМ 2. Технологиялық желінің жеке немесе блокталған жетектерді пультпен басқару
ОН 2.1. Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларды өндіруге арналған технологиялық операциялардың реттілігі мен ұзақтығын сақтау.
ОН 2.2. Механизмдерді, жабдықты, автоматтандырылған жүйелерді қолмен және автоматты режимде басқару.
ОН 2.3. Технологиялық сызықтың үш немесе одан да көп блокталған басқару пультінен басқару.
КҚ 3. Пультпен басқару және онымен байланысты тасымалдау құрылғыларын қадағалау
КМ 3. Автоматты машина мен байланысты тасымалдау құрылғыларының жұмысын пультпен бақылау
ОН 3.1. Қашықтықтан басқару пультінен машинаны және онымен байланысты тасымалдау құрылғыларын басқарыңыз

РО 3.2. Вносить изменения в программу технологии садки изделий.
РО 3.3 . Выполнять дистанционное управление работой автомата-садчика, транспортирующих устройств и комплексом автоматизированных конвейерных линий.
РО 3.4. Контролировать качество готовых изделий.
ПК 4. Управлять с пульта механизмами вибропрокатного стана и связанных с ним устройств
ПК 4. Управление с пульта механизмами вибропрокатного стана и связанных с ним устройств
РО 4.1. Управлять механизмами стана по прокатке гипсобетонных панелей.
РО 4.2.Управлять с пульта работой кассетных установок, а также автоматизированных бетоносмесительных узлов с суммарной емкостью смесителей более 2000 литров в ручном и автоматическом режиме.
РО 4.3. Управлять дистанционно работой всего комплекса автоматизированных конвейерных линий, вибропрокатных и прокатных станов в ручном и автоматическом режиме.
РО 4.4. Контролировать качество гипсобетонных изделий.
Квалификация "4S07220104- Мастер по изготовлению и монтажу металлопластиковых изделий"
ПК 1. Проводить подготовительные работы по изготовлению и монтажу металлопластиковых изделий и конструкций
ПМ 1. Проведение подготовительных работ по изготовлению металлопластиковых изделий и конструкций
РО 1.1.Проектировать металлопластиковые изделия и конструкции.
РО 1.2. Осуществлять входной контроль материалов и комплектующих изделий.
РО 1.3. Применять методы и приҰмы выполнения работ при изготовлении и монтажу металлопластиковых изделий и конструкций.
ПК 2.Производить металлопластиковые изделия и конструкции
ПМ 2. Производство металлопластиковых изделий и конструкций
РО 2.1. Эксплуатировать оборудование производства металлопластиковых изделий с соблюдением требований безопасности.
РО 2.2. Выполнять технологические процессы производства металлопластиковых изделий, конструкций.
РО 2.3. Контролировать этапы технологического процесса производства металлопластиковых изделий, конструкций.
ПК 3.Выполнять монтаж готовых металлопластиковых изделий
ПМ 3. Выполнение операций по установке готовых металлопластиковых изделий
РО 3.1. Осуществлять складирование, хранение и транспортирование материалов, деталей, конструкций и оборудования.
РО 3.2. Выполнять операции по установке готовых металлопластиковых изделий.
РО 3.3. Контролировать этапы технологического процесса монтажа.
ПК 4. Регулировать установленные металлопластиковые изделия
ПМ 4. Выполнение операций по регулировке и наладке установленных металлопластиковых изделий
РО 4.1. Применять контрольно-измерительные приборы, инструменты и приспособления.
РО 4.2. Регулировать установленные конструкции.

ОН 3.2. Өнімді жүктеу технологиясының бағдарламасын өзгерту.
ОН 3.3 . Автоматты машинаның, тасымалдау құрылғыларының және автоматтандырылған машина желілердің жиынтығының жұмысын қашықтықтан басқаруды жүзеге асыру.
ОН 3.4. Дайын өнімнің сапасын бақылау.
КҚ 4.
Дірілді механизмдерін және онымен байланысты құрылғыларды басқару пультімен басқару
КҚ 4.
Дірілді механизмдерін және онымен байланысты құрылғыларды пультпен басқару
ОН 4.1. Гипсбетонды панельді илемдеу орнының механизмдерін басқару.
ОН 4.2. Қашықтықтан басқару пультінен кассета қондырғыларының, сондай-ақ қолмен және автоматты режимдерде жалпы араластырғыш сыйымдылығы 2000 литрден асатын автоматтандырылған бетон араластырғыш қондырғыларының жұмысын басқару.
ОН 4.3. Автоматтандырылған конвейерлік желілердің, вибрациялық және илемдеу диірмендерінің барлық кешенінің қолмен және автоматты режимде жұмысын қашықтықтан басқару.
ОН 4.4. Гипсбетон бұйымдарының сапасын бақылау.
"4S07220104- Металл-пластик өнімдерін жасау және монтаждау шебері" біліктілігі
КҚ 1. Металл-пластик бұйымдарды дайындау мен монтаждау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Металл-пластик бұйымдар мен конструкцияларды шығару бойынша дайындық жұмыстарын жасау
ОН 1.1.Металл-пластик бұйымдар мен конструкцияларды жобалау.
ОН 1.2. Материалдар мен құрамдас бөліктерге кіріс бақылауын жүргізу.
ОН 1.3. Металл-пластик бұйымдар мен конструкцияларды жасау және монтаждау кезінде жұмыстарды орындау әдістері мен тәсілдерін қолдану.
КҚ 2. Металл-пластик бұйымдар мен конструкциялар шығару
КМ 2. Металл-пластик бұйымдар мен конструкциялар өндірісі
ОН 2.1. Металл-пластик бұйымдар шығаратын жабдықты қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып пайдалану.
ОН 2.2. Металл-пластик бұйымдар, конструкциялар өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 2.3. Металл-пластик бұйымдар, конструкциялар өндірісінің технологиялық процесінің кезеңдерін бақылау.
КҚ 3. Дайын металл-пластик бұйымдарды монтаждауды жүзеге асыру
КМ 3. Дайын металл-пластик бұйымдарды монтаждау бойынша операцияларды орындау
ОН 3.1. Материалдарды, бөлшектерді, конструкциялар мен жабдықтарды сақтауды және тасымалдауды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Дайын металл-пластик бұйымдарды орнату бойынша операцияларды орындау.
ОН 3.3. Орнату процесінің кезеңдерін басқару.
КҚ 4. Орнатылған металл-пластик бұйымдарды реттеу
КМ 4. Орнатылған металл-пластик бұйымдарды реттеу және іске қосу бойынша операцияларды орындау
ОН 4.1. Бақылау-өлшеу құрылғыларын, құралдар мен қондырғыларды қолдану.
ОН 4.2. Орнатылған конструкцияларды реттеу.

РО 4.3. Устранять возникающие при установке и эксплуатации конструкций неполадки.
Квалификация "4S07220105- Техник-технолог"
ПК 1. Обеспечивать производственно-технологическую подготовку производства строительных изделий и конструкций
ПМ 1. Обеспечение производственно-технологической подготовки производства строительных изделий и конструкций
РО 1.1. Читать проектно-технологическую документацию.
РО 1.2. Применять нормативные и методические материалы по проектированию технологической документации.
РО 1.3. Выбирать технологическую схему производства строительных изделий и конструкций.
ПК 2. Разрабатывать технологический процесс производства строительных изделий и конструкций
ПМ 2. Разработка технологического процесса производства строительных изделий и конструкций
РО 2.1.Разрабатывать прогрессивные технологические процессы и оптимальные режимы производства.
РО 2.2. Устанавливать и контролировать пооперационные маршруты изготовления строительных изделий и конструкций.
РО 2.3. Оформлять изменения при корректировке технологических процессов и режимов производства.
РО 2.4. Участвовать в испытаниях технологического оборудования.
РО 2.5. Участвовать в проведении патентных исследований.
ПК 3. Определять качество исходных материалов и готовой продукции в соответствии с требованиями нормативно-технической документации
ПМ 3. Определение качества исходных материалов и готовой продукции в соответствии с требованиями нормативно-технической документации
РО 3.1. Определять и контролировать показатели качества строительных материалов и конструкций для выпуска строительных изделий.
РО 3.2. Выявлять причины брака строительных изделий и конструкций, подготавливать предложения по его предупреждению и ликвидации.
ПК 4. Участвовать в процессе планирования производства строительных изделий и конструкций
ПМ 4.Участие в процессе планирования производства строительных изделий и конструкций
РО4.1.Разрабатывать технически обоснованные нормы времени (выработки).
РО 4.2. Рассчитывать пооперационные нормативы, нормы расхода ресурсов.
РО 4.3. Определять экономическую эффективность проектируемых технологических процессов, материальных и трудовых затрат.
Приложение 267 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07220200 - Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 240-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 18.01.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0722 Производство материалов (стекло, бумага, пластик и дерево)
Специальность:
07220200 - Производство железобетонных
и металлических изделий (по видам)
Квалификация:

ОН 4.3. Конструкцияларды орнату және пайдалану кезінде туындайтын мәселелерді жою.
"4S07220105- Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1.Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларды өндірудің өндірістік және технологиялық дайындықты қамтамасыз ету
КМ 1. Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларды өндірудің өндірістік және технологиялық дайындықты қамтамасыз ету
ОН 1.1. Жобалық және технологиялық құжаттаманы оқу.
ОН 1.2.Технологиялық құжаттаманы ресімдеу үшін нормативтік-әдістемелік материалдарды қолдану.
ОН 1.3. Құрылыс бұйымдары мен конструкциялар өндірудің технологиялық сызбасын таңдау.
КҚ 2. Құрылыс бұйымдары мен конструкциялар өндірудің технологиялық процесін әзірлеу
КМ 2. Құрылыс бұйымдары мен конструкциялар өндірудің технологиялық процесін әзірлеу
ОН 2.1. Прогрессивті технологиялық процестер мен оңтайлы өндіріс режимдерін әзірлеу.
ОН 2.2. Құрылыс бұйымдары мен конструкциялар өндірудің жедел жолдарын белгілеу және басқару.
ОН 2.3. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін реттеу кезіндегі өзгертулерді құрастыру.
ОН 2.4. Технологиялық жабдықты сынауға қатысу.
ОН 2.5. Патенттік зерттеулерге қатысу.
КҚ 3. Нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес шикізат пен дайын өнімнің сапасын анықтау
КМ3. Нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес шикізат пен дайын өнімнің сапасын анықтау
ОН 3.1. Құрылыс өнімдерін өндіруге арналған құрылыс материалдары мен құрылымдарының сапа көрсеткіштерін анықтау және бақылау.
ОН 3.2. Құрылыс бұйымдары мен конструкциялардың ақауларының себептерін анықтау, оның алдын алу және жою бойынша ұсыныстар дайындау.
КҚ 4. Құрылыс бұйымдары мен конструкциялар өндіруді жоспарлау процесіне қатысу
КМ 4. Құрылыс бұйымдары мен конструкциялар өндіруді жоспарлау процесіне қатысу
ОН 4.1.Техникалық тұрғыдан негізделген уақыт (өндіріс) нормаларын әзірлеу.
ОН 4.2. Операциялық стандарттарды, ресурстарды тұтыну нормаларын есептеу.
ОН 4.3. Жобаланған технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін, материалдық және еңбек шығындарын анықтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
267-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07220200 –Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша) мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарлары 240-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.01.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өңдеу және қайта өңдеу салалары
0722 Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластмасса және ағаш)
Мамандығы:
07220200 Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07220201 - Слесарь по сборке металлоконструкций"
ПК 1. Собирать простые узлы металлоконструкций
ПМ 1. Сборка простых узлов металлоконструкций
РО 1.1. Соблюдать требования техники безопасности, правила гигиены труда и производственной санитарии.
РО 1.2 Читать, выполнять и оформлять чертежи.
РО 1.3. Изготавливать простые детали из сортового и листового металла.
РО 1.4. Выполнять сборку простых узлов металлических конструкций под сварку и клепку.
РО 1.5. Выполнять клепку металлических элементов конструкций вручную, специальной машиной или пневмомолотком.
РО 1.6. Испытывать простые узлы металлоконструкций, работающих под давлением.
РО 1.7. Осуществлять контроль и проверять качество и размеры изготавливаемых изделий.
ПК 2. Собирать узлы металлоконструкций средней сложности
ПМ 2. Сборка узлов металлоконструкций средней сложности
РО 2.1. Изготавливать детали металлоконструкций средней сложности.
РО 2.2. Выполнять сборку узлов металлических конструкций средней сложности под сварку и клепку.
РО 2.3. Выполнять технологические приемы ручной дуговой, плазменной и газовой сварки, автоматической и полуавтоматической сварки.
РО 2.4. Испытывать узлы металлоконструкций средней сложности, работающих под давлением.
РО 2.5.Контролировать качество изделий.
ПК3. Собирать сложные узлы металлоконструкций
ПМ 3. Сборка сложных узлов металлоконструкций
РО 3.1. Выполнять сборку сложных узлов металлических конструкций.
РО 3.2. Испытывать сложные узлы металлоконструкций, работающих под давлением.
РО 3.3. Контролировать геометрические параметры узлов металлоконструкций.
Квалификация "3W07220202 - Монтажник стальных и железобетонных конструкций"
ПК 1. Выполнять подготовительные работы до начала монтажа конструкций
ПМ 1. Выполнение подготовительных работ

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07220201 - Металл құрылымдарын құрастыру жөніндегі слесарі" біліктілігі
КҚ 1. Металл құрылымдарын қарапайым тораптарын жинау
КМ 1. Металл құрылымдарының қарапайым тораптарын құрастыру
ОН 1.1. Қауіпсіздік техникасы талаптарын, еңбекті қорғау және өндірістік санитария ережелерін сақтау.
ОН 1.2 Сызбаларды оқу орындау және рәсімдеу.
ОН1.3. Қарапайым сұрыпты және қаңылтырдан жасалған бөлшектер жасау.
ОН 1.4. Дәнекерлеуге және тойтаруға арналған металл құрастырылымдарын қарапайым тораптарын жинау.
ОН 1.5.Металл құрылымдық элементтерін қолмен, арнайы машинамен немесе пневматикалық балға мен тойтару.
ОН 1.6. Қысым мен жұмыс істейтін металл құрастырылымдардың қарапайым компоненттерін сынау.
ОН 1.7.Өндірілетін өнімнің сапасы мен көлемін бақылау және тексеру.
КҚ 2. Күрделілігі орташа металл құрылымдарының қондырғыларын жинау
КМ 2. Күрделілігі орташа металл құрылымдарының қондырғыларын жинау
ОН 2.1. Күрделілігі орташа металл құрылымдарының бөлшектерін дайындау.
ОН 2.2. Дәнекерлеу және тойтару үшін күрделілігі орташа металл құрылымдарының қондырғыларын жинау.
ОН 2.3. Доғалы, плазмалық және газбен дәнекерлеудің, автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеудің технологиялық әдістерін орындау.
ОН 2.4. Қысыммен жұмыс істейтін орташа күрделі металл құрылымдарының түйіндерін сынау үшін.
ОН 2.5.Өнімнің сапасын бақылау.
КҚ3. Металл құрылымдарының күрделі қондырғыларын
КМ 3. Металл құрылымдарының күрделі қондырғыларын жинау
ОН 3.1.Металл құрылымдарының күрделі қондырғыларын жинау.
ОН 3.2.Қысым мен жұмыс істейтін металл құрылымдарының күрделі қондырғыларын сынау.
ОН 3.3.Металл құрылымдарының қондырғыларының геометриялық параметрлерін бақылау.
"3W07220202 – Болат және темір-бетон құрылымдарын монтаждаушы" біліктілігі
КҚ 1. Құрылымдарды орнатуды бастамас бұрын дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Дайындық жұмыстарын орындау

РО 1.1. Соблюдать требования охраны труда при нахождении на строительной площадке, пожарной безопасности, электробезопасности и безопасности при ведении монтажных работ.
РО 1.2. Читать рабочие чертежи и монтажные схемы.
РО 1.3. Подготавливать инструменты, оборудования, оснастки и материалы для монтажных работ согласно сменному заданию.
РО 1.4. Подготавливать место монтажа и элементы конструкций к монтажу.
ПК 2. Выполнять простые работы при монтаже металлических, сборных бетонных и железобетонных конструкций
ПМ 2. Выполнение простых работ при монтаже металлических, сборных бетонных и железобетонных конструкций
РО 2.1. Выполнять строповку и расстроповку различных конструкций.
РО 2.2. Осуществлять временное крепление монтируемых конструкций.
РО 2.3. Выверять правильность установки конструкций.
РО 2.4. Установить средства подмащивания и защитных ограждений.
ПК 3. Выполнить монтаж сборных бетонных и железобетонных конструкций
ПМ 3. Монтаж сборных бетонных и железобетонных конструкций
РО 3.1. Выполнять монтаж различных сборных бетонных и железобетонных конструкций.
РО 3.2. Осуществлять монтаж сборных железобетонных конструкций на высоте и в стесненных условиях.
РО 3.3. Осуществлять монтаж крупноразмерных сборных бетонных и железобетонных конструкции.
РО 3.4. Заделывать соединительные узлы в сборных железобетонных конструкциях.
ПК 4. Выполнить монтаж металлических конструкций
ПМ 4. Монтаж металлических конструкций
РО 4.1. Выполнять установку и окончательную выверку стальных колонн, подкрановых балок, стальных конструкций каркасов зданий и промышленных сооружений.
РО 4.2. Осуществлять перемещение и монтаж металлических конструкций на высоте и в стесненных условиях.
РО 4.3. Осуществлять монтаж стальных конструкций опор и станций канатных дорог и кабельных кранов, а также стальные канаты.
РО 4.4. Выполнять строповку и расстроповку тяжелых нетиповых строительных конструкций и пространственных (укрупненных) блоков конструкций.
Квалификация "4S07220203- Техник-технолог"
ПК 1. Организовать безопасность строительного производства
ПМ 1. Организация безопасности строительного производства
РО 1.1. Обеспечить требования нормативных документов в области охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
РО 1.2. Соблюдать правила производственной санитарии и гигиены труда и применять средства индивидуальной защиты.
ПК 2. Организовать процесс производства железобетонных и металлических изделий и конструкций
ПМ 2. Организация процесса производства железобетонных и металлических изделий и конструкций
РО 2.1. Определять объем работ, необходимые материалы, инструменты, оборудование для формирования технического задания.

ОН 1.1. Құрылыс кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және монтаж жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Жұмыссыз баларын және электр сызбаларын оқу.
ОН 1.3.Ауысым тапсырмасына сәйкес құралдарды, жабдықтарды және материалдарды монтаждау жұмыстарына дайындау.
ОН 1.4.Монтаждау үшін монтаждау орнын және құрастырылымдық элементтерді дайындау.
КҚ 2. Металл, бетон және темір-бетон құрылымдарын монтаждау кезінде қарапайым жұмыстарды орындау
КМ 2. Металл, бетон және темір-бетон құрылымдарын монтаждау кезінде қарапайым жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Әртүрлі құрастырылымдарды қопсытуды орындау.
ОН 2.2.Орнатылған құрастырылымдарды уақытша бекітуді жүзеге асыру.
ОН 2.3. Құрастырылымдарды орнатудың дұрыстығын тексеру.
ОН 2.4. Қауіпсіздік қоршауларын орнату.
КҚ 3. Құрама бетон және темір-бетон құрылымдарын монтаждауды жүзеге асыру
КМ 3. Құрама бетон және темір-бетон құрылымдарын монтаждау
ОН3.1.Әртүрлі құрама бетон және темір-бетон құрылымдарды монтаждауды жүзеге асыру.
ОН3.2. Құрама темір-бетон құрылымдарды биіктікте және тар жағдайда орнатуды жүзеге асыру.
ОН3.3. Ірі көлемді құрама бетон және темір-бетон құрылымдарды монтаждауды жүзеге асыру.
ОН3.4. Құрама темір-бетон құрылымдардағы қондырғыларды тығыздау.
КҚ4. Металл құрылымдарын монтаждау
КМ 4. Металл құрылымдарын монтаждау
ОН4.1. Болат бағандарын, кран арқалықтарын, ғимараттар мен өндірістік құрылымдардың темір қаңқалық құрылымдарын монтаждау және түпкілікті туралауды жүзеге асыру.
ОН4.2. Биіктікте және тар жағдайда металл құрылымдардың қозғалысы мен монтажын жүзеге асыру.
ОН4.3. Арқан жолдар мен кабельдік крандардың тіректері мен станцияларының, сондай-ақ болат арқандардың темір құрастырылымдарын монтаждауды жүзеге асыру.
ОН4.4. Ауыр типтік емес құрылыс құрастырылымдарының және кеңістіктік (үлкейтілген) құрылымдық блоктардың иілуін және қопсытуын орындау.
"4S07220203- Техник-технолог" біліктілігі
КҚ1. Құрылыс өндірісінің қауіпсіздігін ұйымдастыру
КМ 1. Құрылыс өндірісінің қауіпсіздігін ұйымдастыру
ОН 1.1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құжаттардың талаптарын қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы, жеке қорғану құралдарын пайдалану ережелерін сақтау.
КҚ 2. Темір-бетон және металл бұйымдары мен құрылымдарының өндіріс процесін ұйымдастыру
КМ 2. Темір-бетон және металл бұйымдары мен құрылымдар
өндіріс процесін ұйымдастыру
ОН 2.1. Техникалық тапсырманы қалыптастыру үшін жұмыс көлемін, қажетті материалдарды, құралдарды, жабдықтарды анықтау.

РО 2.2. Применять современные способы и методы производства железобетонных и металлических изделий.
РО 2.3. Использовать технологические схемы в качестве основы для соответствующих производственных процессов.
ПК 3. Контролировать технологический процесс строительного производства
ПМ 3. Контроль технологического процесса строительного производства
РО 3.1. Определять качество строительных материалов и изделий, используя методы и средства контроля физико-механических свойств материалов и конструкций.
РО 3.2. Выполнять контрольные замеры на объекте строительного производства.
РО 3.3. Контролировать соблюдения технологических режимов, установленных технологическими картами и регламентами.
РО 3.4. Оформлять техническую документацию строительного производства с использованием программных обеспечений.
РО 3.5. Выполнять проверку технической документации на соответствие объекту строительного производства.
Приложение 269 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07220300 - Производство химических волокон"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0722 Производство материалов (стекло, бумага, пластик и дерево)
Специальность:
07220300 - Производство химических волокон
Квалификация:

ОН 2.2. Темір-бетон және металл бұйымдарын өндірудің заманауи әдістері мен тәсілдерін қолдану.
ОН 2.3.Тиісті өндірістік процестер үшін негіз ретінде диаграммаларды қолдану.
КҚ3. Құрылыс өндірісінің технологиялық процесін бақылау
КМ 3. Құрылыс өндірісінің технологиялық процесін бақылау
ОН 3.1. Құрылыс материалдарымен бұйымдарының сапасын анықтау.
ОН 3.2. Материалдар мен құрастырылымдардың физикалық-механикалық қасиеттерін бақылау әдістері мен құралдарын қолдану.
ОН 3.3. Құрылыс алаңында бақылау өлшеуін жүргізу.
ОН 3.4. Технология мен жүргізілген жұмыс нәтижелерінің жобалық құжаттамаға, нормативтік техникалық құжаттарға, техникалық шарттарға, технологиялық карталарға сәйкестігін анықтау.
ОН 3.5.Технологиялық карталар мен ережелерде белгіленген технологиялық режимдердің сақталуын бақылау.
ОН3.6. Заманауи бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, құрылыс өндірісіне техникалық құжаттама жасау.
ОН3.7. Техникалық құжаттаманы құрылыс нысанына сәйкестігін тексеру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
269-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07220300 - Химиялық талшықтар өндірісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 072 Өндірістік және өңдеу салалары
0722 Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик және ағаш)
Мамандығы:
07220300 - Химиялық талшықтар өндірісі
Біліктілігі:

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07220301 - Отделочник химических волокон"
ПК 1. Подготавливать рабочий процесс
ПМ 1. Подготовка рабочего процесса
РО 1.1. Проверять рабочее место на соответствие требованиям безопасности труда.
РО 1.2. Проводить визуальный осмотр исправности оборудования и коммуникаций.
РО 1.3.Оценивать готовность к работе контрольно-измерительных приборов и автоматики, средств связи.
РО 1.4. Контролировать наличие сырья, уровень заполнения оборудования рабочей средой.
РО 1.5. Использовать по назначению средства индивидуальной защиты.
РО 1.6. Вести учетно-отчетную документацию на рабочем месте.
ПК 2. Вести технологический процесс отделки химических волокон
ПМ 2. Ведение технологического процесса отделки химических волокон
РО 2.1. Выполнять пуск и останов отделочных агрегатов и моечных машин.
РО 2.2 Осуществлять загрузку и выгрузку шелка на моечных машинах, отделочных агрегатах.
РО 2.3. Принимать жгут с прядильной машины, резанное волокно с резальной машины в отделочную часть прядильного агрегата.
РО 2.4. Заправлять и промывать леску и щетину на различных видах отделочных агрегатов.
РО 2.5. Осуществлять последовательно операции отбеливания, вытягивания, термообработки, поверхностной обработки волокон и нитей в зависимости от их вида.
РО 2.6. Рассчитывать расход и подавать отделочные растворы и замасливатель в агрегат.
РО 2.7. Выполнять правила промышленной и экологической безопасности при ведении технологического процесса отделки химических волокон.
ПК 3. Контролировать и регулировать процесс отделки химических волокон
ПМ 3. Контроль и регулирование процесса отделки химических волокон
РО 3.1. Выбирать и устанавливать режим работы отделочной части прядильного агрегата.
РО 3.2. Вести контроль и регулирование технологических параметров процесса отделки по показаниям контрольно-измерительных приборов.

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру
Кәсіптік модульдер
"3W07220301 - Химиялық талшықтарды өңдеуші" біліктілігі
КҚ 1. Жұмыс процесін дайындау
КМ 1. Жұмыс процесін дайындау
ОН 1.1. Жұмыс орнын еңбек қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін тексеру.
ОН 1.2. Жабдықтар мен коммуникациялардың дайындығын көзбен шолып қарауды жүргізу.
ОН 1.3. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика, байланыс құралдарының жұмысқа дайындығын бағалау.
ОН 1.4. Шикізаттың болуын, жабдықты жұмыс ортасымен толтыру деңгейін бақылау.
ОН 1.5. Жеке қорғаныш құралдарын тағайындалуы бойынша қолдану.
ОН 1.6. Жұмыс орнында есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу.
КҚ 2. Химиялық талшықтарды өңдеу технологиялық процесін жүргізу
КМ 2. Химиялық талшықтарды өңдеу технологиялық процесін жүргізу
ОН 2.1. Өңдеу агрегеттары мен жуу машиналарын іске қосуды және тоқтатуды орындау.
ОН 2.2. Жуу машиналарына, өңдеу агрегаттарына жібекті жүктеуді және түсіруді жүзеге асыру.
ОН 2.3. Иіру машинасынан ширатылған, кесу машинасынан кесілген талшықты иіру агрегатының өңдеу бөлігіне қабылдау.
ОН 2.4. Әр түрлі өңдеу агрегаттарына баулар мен қылшықтарды толтыру және шаю.
ОН 2.5. Талшықтар мен жіптерді түрлері бойынша ағарту, созу, термоөңдеу, беттік өңдеу операцияларын жүйелі жүзеге асыру.
ОН 2.6. Шығындарды есептеу және өңдеу ерітінділері мен майлағыш агрегатты беру.
ОН 2.7. Химиялық талшықтарды өңдеу технологиялық процесін жүргізу кезінде өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік ережелерін орындау.
КҚ 3. Химиялық талшықтарды өңдеу процесін бақылау және реттеу
КМ 3. Химиялық талшықтарды өңдеу процесін бақылау және реттеу
ОН 3.1. Иіру қондырғысының өңдеу бөлігінің жұмыс режимін таңдау және орнату.
ОН 3.2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша өңдеу процесінің технологиялық параметрлерін реттеу және бақылауды жүргізу.

РО 3.3. Производить отбор проб шелка, лески, щетины для лабораторного анализа и контроля и производства.
РО 3.4. Предупреждать и устранять выпуск бракованной продукции.
ПК 4. Осуществлять эксплуатацию и уход за оборудованием
ПМ 4. Эксплуатация и уход за оборудованием
РО 4.1. Выполнять правила ухода за оборудованием в соответствии с производственной инструкцией.
РО 4.2. Выявлять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, выполнять мелкий ремонт.
РО 4.3. Соблюдать правила техники безопасности при обслуживании технологического оборудования.
Квалификация "3W07220302 - Оператор кручения и намотки химических волокон"
ПК 1. Подготавливать технологический процесс кручения и намотки химического волокна
ПМ 1. Подготовка технологического процесса кручения и намотки химического волокна
РО 1.1. Проверять соответствие рабочего места требованиям охраны труда и техники безопасности.
РО 1.2. Выполнять осмотр состояния рабочих механизмов крутильно-вытяжных машин, намоточной части прядильного агрегата.
РО 1.3. Проверять работоспособность контрольно-измерительных приборов и аварийной сигнализации.
РО 1.4. Проверять качество поступающего волокна, нитей, паковок.
РО 1.5 Вести отчетно-техническую документацию о работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2. Вести технологический процесс кручения и намотки
ПМ 2. Ведение технологического процесса кручения и намотки
РО 2.1. Соблюдать правила безопасности труда, промышленной санитарии, противопожарной и электробезопасности на рабочем месте.
РО 2.2. Производить пуск и останов веретен крутильно-вытяжных машин.
РО 2.3. Выполнять прием и заправку поступающей с прядильного узла нити на крутильную паковку.
РО 2.4. Ликвидировать обрыв нити.
РО 2.5. Осуществлять процесс намотки химических волокон и нитей в намоточной части прядильных машин.
РО 2.6. Выполнять снятие наработанной продукции.
РО 2.7. Маркировать паковки и початки.
РО 2.8. Обеспечивать взаимосвязь работы намоточной и прядильной частей машины.
ПК 3. Контролировать технологический процесс и качество продукции
ПМ 3. Контроль технологического процесса и качества продукции
РО 3.1. Проверять качество пряжи, ниток, поступивших на перемотку, кручение.
РО 3.2. Регулировать контрольные приборы.
РО 3.3. Контролировать качество кручения и намотки.
РО 3.4. Предупреждать и устранять выпуск бракованной продукции.
ПК 4. Осуществлять эксплуатацию крутильного и намоточного оборудования
ПМ 4. Эксплуатация крутильного и намоточного оборудования
РО 4.1. Наблюдать за состоянием нитепроводящих деталей и гарнитуры крутильно-вытяжной машины, намоточной части прядильного агрегата.

ОН 3.3. Жібек, бау, қылшықтан зертханалық талдау, бақылау және өндіріс үшін сынама алу.
ОН 3.4. Жарамсыз өнімдердің алдын алу және жою.
КҚ 4. Жабдықтарды пайдалануды және күтуді жүзеге асыру
КМ 4. Жабдықтарды пайдалану және күту
ОН 4.1. Өндірістік нұсқаулыққа сәйкес жабдықты күту ережелерін орындау.
ОН 4.2. Қызмет ететін жабдықтың жұмысындағы ақаулықты анықтау, ұсақ жөндеу жұмыстарын орындау.
ОН 4.3. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсету барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
"3W07220302 - Химиялық талшықтарды ширату және орау операторы" біліктілігі
КҚ 1. Химиялық талшықты ширату және орау технологиялық процесін дайындау
КМ 1. Химиялық талшықты ширату және орау технологиялық процесін дайындау
ОН 1.1. Жұмыс орнының еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарына сәйкестігін тексеру.
ОН 1.2. Айналдыру-тарту машиналарының жұмыс механизмдерінің, иіру агрегатының орау бөлігінің жағдайын тексеруді орындау.
ОН 1.3. Бақылау-өлшеу аспаптары мен авариялық сигнализацияның жұмыс қабілеттілігін тексеру.
ОН 1.4. Келіп түсетін талшықтардың, жіптердің, қаптамалардың сапасын тексеру.
ОН 1.5. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысы туралы есептік-техникалық құжаттаманы жүргізу.
КҚ 2. Ширату және орау технологиялық процесін жүргізу
КМ 2. Ширату және орау технологиялық процесін жүргізу
ОН 2.1. Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі, өнеркәсіптік санитария, өртке қарсы және электр қауіпсіздігі ережелерін сақтау
ОН 2.2. Иіру-тарту машиналарының ұршықтарын іске қосуды және тоқтатуды жүргізу.
ОН 2.3. Иіру түйініне келіп түсетін жіпті ширату қаптамасына қабылдау және толтыруды орындау.
ОН 2.4. Жіптің үзілуін жою.
ОН 2.5. Иіру машиналарының орау бөлігінде химиялық талшықтар мен жіптерді орау процесін жүзеге асыру.
ОН 2.6. Жиналған өнімді алуды орындау.
ОН 2.7. Қаптамалар мен собықтарды таңбалау.
ОН 2.8. Машинаның ширату және иіру бөліктері жұмысының өзара байланысын қамтамасыз ету.
КҚ 3. Технологиялық процесті және өнімнің сапасын бақылау
КМ 3. Технологиялық процесті және өнімнің сапасын бақылау
ОН 3.1. Қайта орауға, ширатуға келіп түскен иірілген жіптің, жіптердің сапасын тексеру.
ОН 3.2. Бақылау аспаптарын реттеу.
ОН 3.3. Ширату және орау сапасын бақылау.
ОН 3.4. Ақаулы өнімдерді шығарудың алдын алу және жою.
КҚ 4. Ширату және орау жабдықтарын пайдалануды жүзеге асыру.
КМ 4. Ширату және орау жабдықтарын пайдалану
ОН 4.1. Иіру-тарту машинасының жіп өткізетін бөлшектері мен гарнитурасының, иіру агрегатының орау бөлігінің жай-күйін бақылау.

РО 4.2. Производить чистку и смазку механизмов и машин.
РО 4.3. Выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации оборудования.
РО 4.4. Подготавливать оборудование к ремонту, сдавать и принимать из ремонта.
Квалификация "4S07220303 - Техник-технолог"
ПК 1. Осуществлять технологическую подготовку производства
ПМ 1. Осуществление технологической подготовки производства
РО 1.1. Выполнять мероприятия по созданию безопасных условий труда, охраны окружающей среды на производственном участке.
РО 1.2. Проверять функциональность оборудования на разных технологических режимах.
РО 1.3. Контролировать качество и наличие сырьевых материалов.
РО 1.4. Выполнять работы по запуску и останову производства.
РО 1.5. Эффективно использовать основное и вспомогательное технологическое оборудование, сырье и материалы.
РО 1.6. Рассчитывать параметры заправки технологического оборудования.
РО 1.7. Вносить изменения в технологические схемы установок и межцеховых коммуникаций.
ПК 2. Контролировать технологические процессы производства химических волокон
ПМ 2. Контроль технологических процессов производства химических волокон
РО 2.1. Вести техническое наблюдение за работой технологического оборудования.
РО 2.2. Применять типовые методы контроля качества технологических процессов производства химических волокон.
РО 2.3. Проверять качество выпускаемой текстильной продукции согласно техническим условиям, стандартам.
РО 2.4. Определять нормы расхода сырья, материалов, энергоносителей для производства.
РО 2.5. Выполнять мероприятия по предупреждению брака и ликвидации причин брака.
ПК 3. Вести разработку технологических режимов и испытание нового оборудования
ПМ 3. Разработка технологических режимов и испытание нового оборудования
РО 3.1. Применять стандарты, технические условия, нормативные, методические и иные руководящие материалы по проектированию, разработке и оформлению технологической документации.
РО 3.2. Выполнять основные технологические расчеты и чертежи по проекту отдельных стадий производства химических волокон.
РО 3.3. Рассчитывать экономическую эффективность проектируемых технологических процессов прядильного производства.
РО 3.4. Использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
РО 3.5. Участвовать в экспериментальных работах по освоению новых технологических процессов.
РО 3.6. Соблюдать основные требования организации труда, промышленной и экологической безопасности при проектировании технологических процессов и оборудования.
ПК 4. Обеспечивать оперативное руководство производственным подразделением
ПМ 4. Обеспечение оперативного руководства производственным подразделением

ОН 4.2. Механизмдер мен машиналарды тазалау және майлау.
ОН 4.3. Жабдықты пайдалану кезіндегі ақауларды анықтау және жою.
ОН 4.4. Жабдықтарды жөндеуге дайындау, тапсыру және жөндеуден қабылдау.
"4S07220303 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Өндірісті технологиялық дайындауды жүзеге асыру
КМ 1. Өндірісті технологиялық дайындауды жүзеге асыру
ОН 1.1. Өндірістік учаскеде қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды орындау.
ОН 1.2. Әр түрлі технологиялық режимдерде жабдықтың функционалдығын тексеру.
ОН 1.3. Шикізат материалдарының сапасы мен болуын бақылау.
ОН 1.4. Өндірісті іске қосу және тоқтату бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.5. Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықтарды, шикізат пен материалдарды тиімді пайдалану.
ОН 1.6. Технологиялық жабдықты толтыру параметрлерін есептеу.
ОН 1.7. Қондырғылар мен цехаралық қатынастардың технологиялық сызбаларына өзгерістер енгізу.
КҚ 2. Химиялық талшықтар өндірісі технологиялық процестерін бақылау
КМ 2. Химиялық талшықтар өндірісі технологиялық процестерін бақылау
ОН 2.1. Технологиялық жабдықтардың жұмысына техникалық бақылау жүргізу.
ОН 2.2. Химиялық талшықтар өндірісі технологиялық процестерінің сапасын бақылаудың үлгілік әдістерін қолдану.
ОН 2.3. Техникалық шарттарға, стандарттарға сәйкес шығарылған тоқыма өнімдердің сапасын тексеру.
ОН 2.4. Өндіріс үшін шикізат, материалдар, энергия тасымалдағыштар шығынының нормаларын анықтау.
ОН 2.5. Ақаудың алдын алу және ақау себептерін жою бойынша іс-шаралар әзірлеу.
КҚ 3. Технологоялық режимдерді әзірлеуді және жаңа жабдықты сынауды жүргізу
КМ 3. Технологоялық режимдерді әзірлеу және жаңа жабдықты сынау
ОН 3.1. Технологиялық құжаттаманы жобалау, әзірлеу және рәсімдеу бойынша стандарттарды, техникалық шарттарды, нормативтік, әдістемелік және өзге де басшылық материалдарды қолдану.
ОН 3.2. Химиялық талшықтар өндірісінің жеке сатыларының жобасына сәйкес негізгі технологиялық есептеулер мен сызбаларды орындау.
ОН 3.3. Иіру өндірісінің жобаланған технологиялық процестерінің экономикалық тиімділігін есептеу.
ОН 3.4. Жобалық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалану.
ОН 3.5. Жаңа технологиялық процестерді игеру бойынша эксперименттік жұмыстарға қатысу.
ОН 3.6. Технологиялық процестер мен жабдықтарды жобалау кезінде еңбекті ұйымдастырудың, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздіктің негізгі талаптарын сақтау.
КҚ 4. Өндірістік бөлімшеге жедел басшылықты қамтамасыз ету
КМ 4. Өндірістік бөлімшеге жедел басшылықты қамтамасыз ету

РО 4.1. Планировать основные показатели производства подразделения.
РО 4.2. Организовывать рациональную работу персонала на рабочих местах.
РО 4.3. Проводить инструктаж работников подразделения по требованиям охраны труда и технике безопасности.
РО 4.4. Проводить учет рабочего времени и выработки работающих.
РО 4.5. Оформлять производственную документацию по организации и управлению работ.
Приложение 271 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07220400 - Производство стекловолокон и стеклоизделий"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0722 Производство материалов (стекло, бумага, пластик и дерево)
Специальность:
07220400 - Производство стекловолокон и стеклоизделий
Квалификация:

ОН 4.1. Бөлімше өндірістің негізгі көрсеткіштерін жоспарлау
ОН 4.2. Жұмыс орнында қызметкерлердің ұтымды жұмысын ұйымдастыру.
ОН 4.3. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары бойынша бөлімше қызметкерлеріне нұсқаулық жүргізу.
ОН 4.4. Жұмыс уақытын және жұмысшылардың өндірісін есепке алу.
ОН 4.5. Жұмыстарды ұйымдастыру және басқару бойынша өндірістік құжаттаманы рәсімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
271-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07220400 - Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0722 Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик және ағаш)
Мамандығы:
07220400 - Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі
Біліктілігі:

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07220401 - Оператор получения непрерывного стекловолокна"
ПК 1. Вести технологический процесс получения непрерывного стекловолокна
ПМ 1. Ведение технологического процесса получения непрерывного стекловолокна
РО 1.1. Проверять рабочее место на соответствие требованиям безопасности.
РО 1.2. Оценивать готовность к работе оборудования, инструментов, материалов.
РО 1.3. Устанавливать оптимальные параметры процесса вытягивания стекловолокна в зависимости от способа получения.
РО 1.4. Включать и выключать фильерные питатели.
РО 1.5. Выполнять затравку элементарных стекловолокон при технологических перерывах.
РО 1.6. Обслуживать процесс намотки стекловолокна на бобины.
РО 1.7. Выполнять маркировку и подвешивание нитей на конвейер.
РО 1.8. Выполнять правила промышленной и экологической безопасности при ведении технологического процесса.
ПК 2. Контролировать и регулировать технологический процесс получения непрерывного стекловолокна
ПМ 2. Контроль и регулирование технологического процесса
получения непрерывного стекловолокна
РО 2.1. Наблюдать за установленными технологическими параметрами процесса вытяжки стекловолокна по контрольно-измерительным приборам.
РО 2.2. Регулировать режим работы стеклоплавильных сосудов, фильерных питателей, замасливающего устройства, вытягивающих механизмов при помощи контрольно-измерительных приборов.
РО 2.3. Производить отбор проб и контролировать качество стеклонити.
РО 2.4. Предупреждать и устранять выпуск бракованной продукции.
ПК 3. Выполнять эксплуатацию и уход за оборудованием
ПМ 3. Эксплуатация и уход за оборудованием
РО 3.1. Наблюдать за режимом работы оборудования, фильерных питателей визуально и по приборам.
РО 3.2. Выполнять правила ухода за оборудованием в соответствии с производственной инструкцией.
РО 3.3. Выявлять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, выполнять мелкий ремонт.

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру
Кәсіптік модульдер
"3W07220401 - Үздіксіз шыны талшықтарын алу операторы" біліктілігі
КҚ 1. Үздіксіз шыны талшық алудың технологиялық процесін жүргізу
КМ 1. Үздіксіз шыны талшық алудың технологиялық процесін жүргізу
ОН 1.1. Жұмыс орнын қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін тексеру.
ОН 1.2. Жабдықтардың, құралдардың, материалдардың жұмысқа дайындығын бағалау.
ОН 1.3. Шыны талшық алу әдісіне байланысты тарту процесінің оңтайлы праметрлерін орнату.
ОН 1.4. Фильерлік қоректендіргіштерді қосу және өшіру.
ОН 1.5. Технологиялық үзілістер кезінде қарапайым шыны талшықтардан үлгі алуды орындау.
ОН 1.6. Шыны талшықты орауыштарға орау процесіне қызмет көрсету.
ОН 1.7. Конвейерге жіптерді таңбалау және іліп қою.
ОН 1.8. Технологиялық процестерді жүргізу кезінде өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік ережелерін орындау.
КҚ 2. Үздіксіз шыны талшық алудың технологиялық процесін бақылау және реттеу
КМ 2. Үздіксіз шыны талшық алудың технологиялық процесін бақылау және реттеу
ОН 2.1. Бақылау-өлшеу аспаптары бойынша шыны талшықты созу процесінің орнатылған технологиялық параметлерін бақылау.
ОН 2.2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен шыны балқыту ыдыстарының, фильерлік қоректендіргіштердің, майлау құрылғыларының, созу механизмдерінің жұмыс режимін реттеу.
ОН 2.3. Сынамаларды іріктеуді жүргізу және шыны жіп сапасын бақылау.
ОН 2.4. Ақаулы өнімдерді шығарудың алдын алу және жою.
КҚ 3. Жабдықты пайдалану және күтуді орындау
КМ 3. Жабдықты пайдалану және күту
ОН 3.1. Жабдықтың, фильерлік қоректендіргіштердің жұмыс режимін көзбен және аспаптар бойынша бақылау.
ОН 3.2. Өндірістік нұсқаулыққа сәйкес жабдықты күту ережелерін орындау.
ОН 3.3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау, ұсақ жөндеу жұмыстарын орындау.

РО 3.4. Соблюдать правила техники безопасности при обслуживании технологического оборудования.
Квалификация "3W07220402 - Выдувальщик стеклоизделий"
ПК 1. Изготавливать стеклоизделия методом ручного выдувания
ПМ 1. Изготовление стеклоизделий методом ручного выдувания
РО 1.1. Проверять состояние рабочего места перед началом работы.
РО 1.2. Определять пригодность стекломассы для выработки изделий.
РО 1.3. Набирать стекломассу на баночку или выдувную трубку в соответствии с массой и формой стеклоизделия.
РО 1.4. Закатывать стекломассу на плитке, в катальнике.
РО 1.5. Раздувать и передавать стеклоизделие для дальнейшей операции.
РО 1.6. Обжигать стеклоизделие.
РО 1.7. Выполнять отбортовку подрезку и отломку стекла инструментами и приспособлениями.
РО 1.8. Производить снятие наработанной продукции.
ПК 2. Производить автоматизированную выработку стеклоизделий на выдувных автоматах и машинах
ПМ 2. Автоматизированная выработка стеклоизделий на выдувных автоматах и машинах
РО 2.1. Соблюдать правила безопасности труда, промышленной санитарии, противопожарной и экологической безопасности при ведении технологического процесса.
РО 2.2. Подавать стекломассу в наборную головку автомата, отрезать и передавать набор в трубку.
РО 2.3. Выполнять предварительное выдувание и вытягивание пульки.
РО 2.4. Выдувать изделие в форме.
РО 2.5. Подавать изделия на конвейер к печи отжига.
РО 2.6. Наблюдать за ходом процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов.
ПК 3. Контролировать качество продукции
ПМ 3. Контроль качества продукции
РО 3.1. Контролировать качества стеклоизделий в соответствии с требованиями стандартов и технических условий по внешнему виду, размерам и форме с помощью специальных приборов и измерительного инструмента.
РО 3.2. Проверять правильность отбортовки, подрезки и отломки стекла.
РО 3.3. Соблюдать правила набора стекломассы из ванны, температуру процесса охлаждения стеклоизделия.
РО 3.4. Контролировать температурный режим деталей формокомплекта при автоматизированной выработке стекла.
РО 3.5. Соблюдать правила подготовки, хранения и эксплуатации форм.
РО 3.6. Определять пригодность полуфабриката для дальнейшей обработки.
Квалификация "3W07220403 - Оператор стеклоформующих машин"
ПК 1. Вести процесс изготовления изделий и заготовок из дрота на стеклоформующих машинах-полуавтоматах
ПМ 1. Ведение процесса изготовления изделий и заготовок из дрота на стеклоформующих машинах-полуавтоматах
РО 1.1. Подготавливать рабочее место к технологическому процессу стеклоформования.
РО 1.2. Производить пуск, зарядку стеклоформующей машины-полуавтомата заготовками или дротом.

ОН 3.4. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсету барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
"3W07220402 - Шыны заттарды үрлеуші" біліктілігі
КҚ 1. Шыны заттарды қолмен үрлеу әдісімен дайындау
КМ 1. Шыны заттарды қолмен үрлеу әдісімен дайындау
ОН 1.1. Жұмыс басталар алдында жұмыс орнының жағдайын тексеру.
ОН 1.2. Шыны массасының бұйымдарды өндіруге жарамдылығын анықтау.
ОН 1.3. Шыны бұйымдардың массасы мен пішініне сәйкес шыны ыдысқа немесе үрленетін түтікке салу.
ОН 1.4. Шыны массаны плитаға, жұмысшыға дөңгелету.
ОН 1.5. Шыны заттарды кейінгі операциялар үшін үрлеу және беру.
ОН 1.6. Шыны заттарды күйдіру.
ОН 1.7. Шыныны аспаптар және құралдармен қысқарту және сындыру жұмыстарын орындау.
ОН 1.8. Өндірілген өнімді алуды жүргізу.
КҚ 2. Үрленетін автоматтар мен машиналарда шыны заттарды автоматты түрде шығаруды жүргізу
КМ 2. Үрленетін автоматтар мен машиналарда шыны заттарды автоматтандырылған өнім өндіру
ОН 2.1. Технологиялық процесті жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі, өнеркәсіптік санитария, өртке қарсы және экологиялық қауіпсіздіктің ережелерін сақтау.
ОН 2.2. Шыны массаны машинаның теру басына беру, кесу және жинақты түтікке өткізу.
ОН 2.3. Пульканы алдын ала үрлеу және тарту.
ОН 2.4. Бұйымды формада үрлеу.
ОН 2.5. Бұйымдарды күйдіру пешіне конвейерге беру.
ОН 2.6. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша процесс барысын бақылау.
КҚ 3. Өнім сапасын бақылау
КМ 3. Өнім сапасын бақылау
ОН 3.1. Арнайы аспаптар мен өлшеу құралдарының көмегімен сыртқы түрі, өлшемі және пішіні бойынша стандарттар мен техникалық шарттардың талаптарына сәйкес шыны заттардың сапасын бақылау.
ОН 3.2. Шыныны жиектеудің, кесудің және сынудың дұрыстығын тесеру.
ОН 3.3. Ваннадан шыны массаны жинау ережелерін, шыны заттарды салқындату процесінің температурасын сақтау.
ОН 3.4. Шыныны автоматтандырылған өндіру кезінде қалыптаушы бөлшектерінің температуралық режимін бақылау.
ОН 3.5. Қалыптарды дайындау, сақтау және пайдалану ережелерін сақтау.
ОН 3.6. Жартылай дайын өнімді әрі қарай өңдеуге жарамдылығын анықтау.
"3W07220403 - Шыны қалыптаушы машиналардың операторы" біліктілігі
КҚ 1. Дроттан жасалған бұйымдар мен дайындамаларды шыны қалыптаушы жартылай автоматтарда жасау процесін жүргізу
КМ 1. Дроттан жасалған бұйымдар мен дайындамаларды шыны қалыптаушы жартылай автоматтарда жасау процесін жүргізу
ОН 1.1. Жұмыс орнын шыны қалыптаушы технологиялық процесіне дайындау.
ОН 1.2. Шыны қалыптаушы машина-жартылай автоматты дайындамалармен немесе дротпен іске қосуды, зарядтауды жүргізу.

РО 1.3. Регулировать работу питателей стеклоформующих машин.
РО 1.4. Формовать изделия с помощью пламени горелок полуавтоматов.
РО 1.5. Выполнять спаи стекла различного диаметра и толщины стенки.
РО 1.6. Производить переналадку стеклоформующих машин при смене ассортимента.
РО 1.7. Осуществлять отжиг стеклоизделий, сортировку и упаковку.
ПК 2. Осуществлять техническое обслуживание оборудования
ПМ 2. Техническое обслуживание оборудования
РО 2.1. Производить сборку, разборку и регулировку узлов и механизмов стеклоформующих машин.
РО 2.2. Наблюдать за работой стаккеров и конвейеров.
РО 2.3. Выполнять смену формооснастки.
РО 2.4. Осуществлять технический осмотр, обслуживание и смазку оборудования.
РО 2.5. Выявлять и устранять неисправности в работе стеклоформующих машин.
ПК 3. Контролировать качество стеклоизделий и заготовок
ПМ 3. Контроль качества стеклоизделий и заготовок
РО 3.1. Определять пороки стекломассы.
РО 3.2. Определять дефекты формования.
РО 3.3. Визуально оценивать качество спая.
РО 3.4. Наблюдать за качеством вырабатываемых изделий в соответствии с стандартами и техническими условиями.
РО 3.5. Применять контрольно-измерительные инструменты.
РО 3.6. Устранять брак стеклоизделий.
Квалификация "4S07220404 - Техник-технолог"
ПК 1. Осуществлять технологическую подготовку производства
ПМ 1. Осуществление технологической подготовки производства
РО 1.1. Выполнять мероприятия по созданию безопасных условий труда, охраны окружающей среды на производственном участке.
РО 1.2. Проверять функциональность оборудования на разных технологических режимах.
РО 1.3. Контролировать качество и наличие сырьевых материалов.
РО 1.4. Выполнять работы по запуску и останову производства.
РО 1.5. Эффективно использовать основное и вспомогательное технологическое оборудование, сырье и материалы.
РО 1.6. Рассчитывать подетальные и пооперационные нормы расхода сырья, материалов, топлива и энергии.
РО 1.7. Вносить изменения в технологические схемы установок и межцеховых коммуникаций.
ПК 2. Контролировать технологические процессы производства стекловолокон и стеклоизделий
ПМ 2. Контроль технологических процессов производства стекловолокон и стеклоизделий
РО 2.1. Вести техническое наблюдение за работой технологического оборудования.
РО 2.2. Контролировать соблюдение технологических параметров производства стекловолокон и стеклоизделий.
РО 2.3. Проверять качество выпускаемой продукции согласно техническим условиям, стандартам.
РО 2.4. Выполнять мероприятия по предупреждению брака и ликвидации причин брака.
ПК 3. Вести разработку технологических режимов и испытание нового оборудования
ПМ 3. Разработка технологических режимов и испытание нового оборудования

ОН 1.3. Шыны қалыптаушы машиналарының қоректендіргіштерінің жұмысын реттеу.
ОН 1.4. Бұйымдарды жартылай автомат жанарғыларының жалынының көмегімен қалыптау.
ОН 1.5. Әр түрлі диаметрлі және қабырға қалыңдығындағы шыны дәнекерлеуді орындау.
ОН 1.6. Ассортиментті өзгерту кезінде шыны түзетін машиналарды қайта орнату.
ОН 1.7. Шыны заттарды күйдіру, сұрыптау және буып-түю.
КҚ 2. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 2. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету
ОН 2.1. Шыны қалыптау машиналарының тораптары мен механизмдерін құрастыру, бөлшектеу және реттеу.
ОН 2.2. Стаккерлер мен конвейерлердің жұмысын бақылау.
ОН 2.3. Қалыптаушы жабдықты ауыстыруды орындау.
ОН 2.4. Жабдықты техникалық тексеруді, қызмет көрсетуді және майлауды жүзеге асыру.
ОН 2.5. Шыны қалыптаушы машиналарының жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
КҚ 3. Шыны заттар мен дайындамалардың сапасын бақылау
КМ 3. Шыны заттар мен дайындамалардың сапасын бақылау
ОН 3.1. Шыны массаның ақауларын анықтау.
ОН 3.2. Қалыптаушы ақауларын анықтау.
ОН 3.3. Дәнекерлеу сапасын көзбен бағалау.
ОН 3.4. Стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес өндірілетін өнімдердің сапасын бақылау.
ОН 3.5. Бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
ОН 3.6. Шыны заттардың ақауларын жою.
"4S07220404 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Өндірісті технологиялық дайындауды жүзеге асыру
КМ 1. Өндірісті технологиялық дайындауды жүзеге асыру
ОН 1.1. Өндірістік учаскеде қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорған жөніндегі іс-шараларды орындау.
ОН 1.2. Әр түрлі технологиялық режимдерде жабдықтың функционалдығын тексеру.
ОН 1.3. Шикізат материалдарының сапасы және болуын бақылау.
ОН 1.4. Өндірісті іске қосу және тоқтату бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.5. Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықтарды, шикізат пен материалдарды тиімді пайдалану.
ОН 1.6. Шикізат, материалдар, отын және энергия шығындарын егжей-текжейлі және операциялық нормаларын есептеу.
ОН 1.7. Қондырғылар мен цехаралық қатынастардың технологиялық сызбаларына өзгерістер енгізу.
КҚ 2. Шыны талшықтар мен шыны заттар өндірудің технологиялық процестерін бақылау
КМ 2. Шыны талшықтар мен шыны заттар өндірудің технологиялық процестерін бақылау
ОН 2.1. Технологиялық жабдықтардың жұмысына техникалық бақылау жүргізу.
ОН 2.2. Шыны талшықтар мен шыны заттар өндірудің технологиялық праметрлерінің сақталуын бақылау
ОН 2.3. Техникалық шарттарға, стандарттарға сәйкес шығарылған өнімдердің сапасын тексеру.
ОН 2.4. Ақаудың алдын алу және ақау себептерін жою бойынша іс-шаралар әзірлеу.
КҚ 3. Технологоялық режимдерді әзірлеуді және жаңа жабдықты сынауды жүргізу
КМ 3. Технологиялық режимдерді әзірлеу және жаңа жабдықты сынау

РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07220501 – Сборщик-формовщик покрышек"
ПК 1. Выполнять подготовительные работы по сборке и формовке автомобильных легковых и грузовых, авиационных покрышек
ПМ 1.Выполнение подготовки оборудования, инструментов и приспособлений к процессу сборки и формовки покрышек
РО 1.1. Подготавливать к работе оборудование, инструменты, приспособления, сырье и материалы.
РО 1.2. Использовать при выполнении работ необходимые чертежи, схемы и нормативно техническую документацию.
РО 1.3. Настраивать оборудование в соответствии с установленными режимами сборки и формовки покрышек.
ПК 2. Осуществлять производственный процесс сборки и формовки покрышек различных типов и конструкции
ПМ 2. Выполнение основных и вспомогательных операций по сборке и формовке покрышек различных типов и конструкции
РО 2.1. Контролировать технологический процесс сборки и формовки покрышек в соответствии с технологической картой.
РО 2.2. Регулировать производственный процесс по показаниям контрольно-измерительных приборов и средств автоматизации.
РО 2.3. Собирать и формовать покрышки согласно требованиям охраны труда, промышленной безопасности и производственной санитарии.
ПК 3.Работать с грузоподъемными механизмами
ПМ 3. Перемещение грузов с помощью грузоподъемных механизмов
РО 3.1. Осуществлять работы по перемещению грузов согласно установленных правил.
РО 3.2. Соблюдать правила техники безопасности при работе с грузоподъемными механизмами.
ПК 4. Контролировать качество покрышек в соответствии с технической документацией
ПМ 4. Контроль качества покрышек
РО 4.1. Выполнять требования, предъявляемые к качеству продукции и полуфабрикатов, в процессе сборки-формовки шин.

ОН 3.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07220501 – Қақпақ жинаушы-құюшы" біліктілігі
КҚ 1. Автомобильдік жеңіл және жүк, авиациялық қақпақтарды құрастыру және құю бойынша дайындық жұмыстарын орындау
КМ 1. Қақпақтарды құрастыру және құю процесіне жабдықтарды, құрал-саймандар мен құрылғыларды дайындауды орындау
ОН 1.1. Жабдықтарды, құрал-саймандарды, құрылғыларды, шикізат пен материалдарды жұмысқа дайындау.
ОН 1.2. Жұмыстарды орындау кезінде қажетті сызбаларды, схемаларды және нормативтік техникалық құжаттаманы пайдалану.
ОН 1.3. Қақпақтарды құрастырудың және құюдың белгіленген режимдеріне сәйкес жабдықты баптау.
КҚ 2. Әр түрлі типтегі және құрылымдағы шиналарды құрастыру және құюдың өндірістік процесін жүзеге асыру
КМ 2. Әртүрлі типті және конструкциялы қақпақтарды құрастыру және құю бойынша негізгі және қосалқы операцияларды орындау
ОН 2.1. Технологиялық картаға сәйкес қақпақтарды құрастыру және құюдың технологиялық процесін бақылау.
ОН 2.2. Өндірістік процесті бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыру құралдарының көрсеткіштері бойынша реттеу.
ОН 2.3. Шиналарды еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және өндірістік санитария талаптарына сәйкес жинау және құю.
КҚ 3. Жүк көтергіш механизмдермен жұмыс істеу
КМ 3. Жүк көтергіш механизмдердің көмегімен жүктерді жылжыту
ОН 3.1. Белгіленген ережелерге сәйкес жүктерді тасымалдау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Жүк көтергіш механизмдермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
КҚ 4. Техникалық құжаттамаға сәйкес қақпақтардың сапасын бақылау
КМ 4. Қақпақтардың сапасын бақылау
ОН 4.1. Шиналарды құрастыру-құю процесінде өнім мен жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын талаптарды орындау.

РО 4.2. Устранять дефекты сборки и формовки покрышек в ходе технологического процесса.
Квалификация "3W07220502 Машинист автокамерного агрегата"
ПК 1. Выполнять подготовительные работы по изготовлению ездовых камер
ПМ 1. Подготовка оборудования, инструментов и приспособлений к процессу изготовления ездовых камер
РО 1.1. Готовить оборудование, инструменты, исходное сырьҰ к изготовлению камер.
РО 1.2. Осуществлять подбор сырья и материалов в соответствии с назначением выпускаемой камеры по технологической документации.
РО 1.3.Выполнять регулировку и настройку технологических параметров по показаниям контрольно-измерительных приборов.
ПК 2. Выполнять основные виды работ по изготовлению ездовых камер
ПМ 2. Изготовление ездовых камер
РО 2.1. Осуществлять технологический процесс изготовления ездовых камер на автокамерном агрегате.
РО 2.2. Соблюдать технологические требования, предъявляемые к качеству ездовых камер.
РО 2.3.Вести производственный процесс согласно требованиям охраны труда, промышленной безопасности и производственной санитарии.
ПК 3. Выполнять заключительные операции
ПМ 3. Выполнение заключительных операций
РО 3.1. Проводить техническое обслуживание и чистку автокамерного агрегата при смене размеров и ассортимента камер.
РО.3.2. Выполнять слесарные работы и несложный ремонт технологического оборудования.
ПК 4. Контроль качества полуфабрикатов и готовой продукции
ПМ 4. Контролировать качество полуфабрикатов и готовой продукции
РО 4.1. Выполнять органолептический анализ.
РО 4. 2. Применять меры по устранению дефектов камер в процессе их производства, не допускать использование некачественных камер к дальнейшей переработке.
Квалификация "3W07220503 – Прессовщик-вулканизаторщик"
ПК 1. Готовить оборудование, инструменты и приспособления к процессу вулканизации покрышек
ПМ 1. Подготовка оборудования к вулканизации покрышек
РО 1.1. Выполнять подготовку изделий, основных и вспомогательных материалов к процессу вулканизации.
РО 1.2. Готовить оборудование к процессу вулканизации покрышек разных типов и конструкции.
ПК 2. Осуществлять процесс вулканизации
ПМ 2. Вулканизация покрышек
РО 2.1. Выполнять процесс прессование-вулканизацию покрышек.
РО 2.2. Использовать контрольно-измерительные приборы и средства автоматизации при вулканизации.
РО 2.3. Соблюдать правила охраны труда и производственной санитарии в процессе вулканизации.
ПК 3. Выполнять техническое обслуживание вулканизационного оборудования
ПМ 3. Техническое обслуживание оборудования

ОН 4.2. Технологиялық процесс барысында қақпақтарды құрастыру және құю ақауларын жою.
"3W07220502 Автокамералық агрегат машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Жүргізу камераларын дайындау бойынша дайындық жұмыстарын орындау
КМ 1. Жүргізу камераларын дайындау процесіне жабдықтарды, құрал-саймандар мен құрылғыларды дайындау
ОН 1.1. Жабдықтарды, құралдарды, бастапқы шикізатты камераларды дайындауға дайындау.
ОН 1.2. Технологиялық құжат бойынша шығарылатын камераның мақсатына сәйкес шикізат пен материалдарды іріктеуді жүзеге асыру.
ОН 1.3. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық параметрлерді реттеуді және баптауды орындау.
КҚ 2. Жүру камераларын дайындау бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
КМ 2. Жүргізу камераларын жасау
ОН 2.1. Автокамералық агрегатта жүру камераларын дайындаудың технологиялық процесін жүзеге асыру.
ОН 2.2. Жүргізу камераларының сапасына қойылатын технологиялық талаптарды сақтау.
ОН 2.3. Өндірістік процесті еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және өндірістік санитария талаптарына сәйкес жүргізу.
КҚ 3. Қорытынды операцияларды орындау
КМ 3. Қорытынды операцияларды орындау
ОН 3.1. Камералардың көлемі мен ассортиментін ауыстыру кезінде автокамералық агрегатқа техникалық қызмет көрсету және тазалау жүргізу.
ОН 3.2. Слесарлық жұмыстарды және технологиялық жабдықты қарапайым жөндеуді орындау.
КҚ 4. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің сапасын бақылау
КМ 4. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасын бақылау
ОН 4.1. Органолептикалық талдау жасаңыз.
ОН 4. 2. Камералардың ақауларын оларды өндіру процесінде жою жөнінде шаралар қолдану, сапасыз камераларды одан әрі өңдеуге пайдалануға жол бермеу.
"3W07220503 – Сығымдаушы-вулканизаторшы" біліктілігі
КҚ 1. Қапқақтарды вулканизациялау процесіне жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды дайындау
КМ 1. Қапқақтарды вулканизациялауға жабдықты дайындау
ОН 1.1. Бұйымдарды, негізгі және қосалқы материалдарды вулканизация процесіне дайындауды орындау.
ОН 1.2. Әр түрлі типтегі және құрылымдағы қақпақтарды вулканизациялау процесіне жабдықты дайындау.
КҚ 2. Вулканизация процесін жүзеге асыру
КМ 2. Қақпақтарды вулканизациялау
ОН 2.1. Қақпақтарды баспақтау-вулканизациялауды орындау.
ОН 2.2. Қақпақтарды вулканизациялау кезінде бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыру құралдарын пайдалану.
ОН 2.3. Вулканизация процесінде еңбекті қорғау және өндірістік санитария ережелерін сақтау.
КҚ 3. Вулканизация жабдығына техникалық қызмет көрсетуді және пайдалануды орындау
КМ 3. Вулканизация жабдығына техникалық қызмет көрсету және пайдалану

РО 3.1. Выполнять техническое обслуживание вулканизационного оборудования.
РО 3.2. Соблюдать правила эксплуатации оборудования.
РО 3.3.Устранять мелкие неисправности основного и вспомогательного оборудования.
ПК 4. Контролировать качество готовой продукции
ПМ 4. Контроль качества готовой продукции
РО 4.1. Соблюдать требования нормативно-технической и технологической документации при оценке качества готового изделия.
РО 4.2. Применять нормативно-техническую документацию для контроля качества готовой продукции.
РО 4.3 Выполнять органолептический анализ.
Квалификация "4W07220504 - Техник-технолог"
ПК 1. Вести технологические процессы производства шин
ПМ 1. Ведение технологических процессов производства шин
РО 1.1. Выполнять разработку технологической документации по изготовлению шин в соответствии с действующими нормативными документами.
РО 1.2. Выполнять технико-экономические и технологические расчеты.
РО 1.3. Выполнять планирование потребности в материальных технологических ресурсах и определять расходы по управлению и обслуживанию производства.
РО 1.4. Применять в работе современные и перспективные технологии производства шин.
ПК 2. Обеспечивать бесперебойную работу оборудования для производства шин
ПМ 2. Обеспечение бесперебойной работы оборудования для производства шин
РО 2.1. Контролировать техническое обслуживание оборудования и своевременность его ремонта.
РО 2.2. Повышать производительность труда, снижать трудоемкость продукции на основе оптимального использования трудовых ресурсов и технических возможностей оборудования.
РО 2.3. Регулировать технологический процесс производства шин по показаниям контрольно-измерительных приборов.
ПК 3. Выполнять требования, предъявляемые к качеству готовой продукции
ПМ 3. Контроль качества готовой продукции
РО 3.1. Применять стандарты, технические условия, методики и инструкции по контролю качества продукции.
РО 3.2. Анализировать результаты физико-механических показателей сырья и готовой продукции.
РО 3.3. Выявлять причины нарушения технологии ведения процесса производства шин, разрабатывать меры по их предупреждению и устранению.
ПК 4. Планировать деятельность подразделения и организацию работы исполнителей
ПМ 4. Планирование работы подразделения
РО 4.1. Организовывать работу подразделения, используя современный менеджмент и принципы делового общения.
РО 4.2. Контролировать выполнение персоналом правил техники безопасности, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего распорядка.
РО 4.3. Анализировать показатели экономической эффективности технологических процессов.
ПК 5. Контролировать требования промышленной, экологической безопасности и охраны труда
ПМ 5. Соблюдение требований промышленной, экологической безопасности и охраны труда

ОН 3.1. Вулканизация жабдығына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 3.2. Жабдықты пайдалану ережелерін сақтау.
ОН 3.3. Негізгі және қосалқы жабдықтардың ұсақ ақауларын жою.
КҚ 4. Дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 4. Дайын өнімнің сапасын бақылау
ОН 4.1. Дайын өнімнің сапасын бағалау кезінде нормативтік-техникалық және технологиялық құжаттаманың талаптарын сақтау.
ОН 4.2 Органолептикалық талдау жасаңыз.
"4W07220504 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Шиналар өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу
КМ 1. Шиналар өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу
ОН 1.1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес шиналарды дайындау жөніндегі технологиялық құжаттаманы әзірлеуді орындау.
ОН 1.2. Техникалық-экономикалық және технологиялық есептеулерді орындау.
ОН 1.3. Материалдық технологиялық ресурстарға қажеттілікті жоспарлауды орындау және өндірісті басқару және қызмет көрсету бойынша шығыстарды анықтау.
ОН 1.4. Жұмыста шиналарды өндірудің перспективті технологияларын қолдану.
КҚ 2. Шина өндірісіне арналған жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
КМ 2. Шина өндіруге арналған жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
ОН 2.1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді және оны уақтылы жөндеуді бақылау.
ОН 2.2. Еңбек өнімділігін арттыру, еңбек ресурстарын және жабдықтың техникалық мүмкіндіктерін оңтайлы пайдалану негізінде өнімнің еңбек сыйымдылығын төмендету.
ОН 2.3. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша шиналарды өндірудің технологиялық процесін реттеу.
КҚ 3. Дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды орындау
КМ 3. Дайын өнімнің сапасын бақылау
ОН 3.1. Өнім сапасын бақылау бойынша стандарттарды, техникалық шарттарды, әдістемелер мен нұсқаулықтарды қолдану.
ОН 3.2. Шикізат пен дайын өнімнің физикалық-механикалық көрсеткіштерінің нәтижелерін талдау.
ОН 3.3. Шина өндіру процесін жүргізу технологиясының бұзылу себептерін анықтау, олардың алдын алу және жою бойынша шаралар әзірлеу.
КҚ 4. Бөлімшенің қызметін және орындаушылардың жұмысын ұйымдастыруды жоспарлау
КМ 4. Бөлімшенің жұмысын жоспарлау
ОН 4.1. Заманауи менеджмент пен іскерлік қарым-қатынас қағидаттарын қолдана отырып, бөлімше жұмысын ұйымдастыру.
ОН 4.2. Қызметкерлердің қауіпсіздік техникасы, өндірістік және еңбек тәртібі ережелерін, ішкі тәртіп ережелерін орындауын бақылау.
ОН 4.3. Технологиялық процестердің экономикалық тиімділігінің көрсеткіштерін талдау.
КҚ 5. Өнеркәсіптік, экологиялық қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын бақылау
КМ 5. Өнеркәсіптік, экологиялық қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын сақтау

РО 5.1. Определять методы утилизации старых и изношенных покрышек.
РО 5.2. Составлять мероприятия рационального использования природных ресурсов, материалов и энергии в производственном процессе.
РО 5.3. Применять меры защиты атмосферы, почвы и воды от промышленных загрязнений.
Приложение 275 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07220600- Резинотехническое производство"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0722 Производство материалов (стекло, бумага, пластик и дерево)
Специальность:
07220600 – Резинотехническое производство
Квалификация:

ОН 5.1. Ескі және тозған шиналарды кәдеге жарату әдістерін анықтау.
ОН 5.2. Өндірістік процесте табиғи ресурстарды, материалдар мен энергияны ұтымды пайдалану шараларын жасау.
ОН 5.3. Атмосфераны, топырақ пен суды ластанудан қорғау шараларын қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
275 -қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07220600- Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0722 Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик және ағаш)
Мамандығы:
07220600 – Резеңке-техникалық өндірісі *
Біліктілігі:

3W07220601 - Заготовщик резиновых изделий и деталей
3W07220602 - Вальцовщик резиновых смесей
3W07220603 - Машинист каландра
3W07220604 - Машинист резиносмесителя
3W07220605 - Машинист агрегата по изготовлению навивочных рукавов
4S07220606 -Техник-технолог
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

3W07220601 - Резеңке өңімдері мен бөлшектерін дайындаушы
3W07220602 - Резеңке қоспасын үгітуші
3W07220603 - Каландр машинисі
3W07220604 - Резеңке араластырғыш машинисі
3W07220605 - Орамалы шлангаларды дайындау агрегатының машинисі
4S07220606 -Техник-технолог
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер саны
негізгі орта білім беру базасында
негізгі орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер"1 модулі

РО 3.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07220601 - Заготовщик резиновых изделий и деталей"
ПК 1. Готовить сырье и материалы к технологическому процессу
ПМ 1. Подготовка сырья и материалов к технологическому процессу
РО 1.1. Выбирать сырье и материалы в соответствии с технологической картой.
РО 1.2. Подготавливать сырье и материалы к переработке.
ПК 2. Выполнять работы по изготовлению заготовок резиновых изделий и деталей
ПМ 2. Изготовление заготовок резиновых изделий и деталей
РО 2.1. Выполнять технологический процесс заготовки резиновых изделий и деталей.
РО 2.2. Выполнять техническое обслуживание и мелкий ремонт технологического оборудования и оснастки.
ПК 3. Контролировать качество заготовок резиновых изделий и деталей
ПМ 3. Контроль качества заготовок резиновых изделий и деталей
РО 3.1. Соблюдать технологические требования при обработке и комплектации деталей и изделий.
РО 3.2. Определять дефекты продукции и выбирать методы их устранения.
Квалификация "3W07220602 - Вальцовщик резиновых смесей"
ПК 1. Подготавливать сырье, материалы и оборудование к вальцеванию
ПМ 1. Выполнение подготовки оборудования и материалов к вальцеванию
РО 1.1. Готовить оборудование, инструменты и приспособления к процессу вальцевания.
РО 1.2. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству ингредиентов резиновых смесей и комплектации навесок.
ПК 2. Выполнять вальцевание
ПМ 2. Вальцевание резиновых смесей
РО 2.1. Регулировать процесс вальцевания по показаниям контрольно-измерительных приборов и средств автоматизации.
РО 2.2.Соблюдать последовательность операций технологического процесса вальцевания.

ОН 3.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 3.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07220601 - Резеңке өңімдері мен бөлшектерін дайындаушы" біліктілігі
КҚ 1. Шикізат пен материалдарды технологиялық процеске дайындау
КМ 1. Шикізат пен материалдарды технологиялық процеске дайындау
ОН 1.1. Технологиялық картаға сәйкес шикізат пен материалдарды таңдау.
ОН 1.2. Шикізат пен материалдарды өңдеуге дайындау.
КҚ 2. Резеңке бұйымдар мен бөлшектердің дайындамаларын жасау жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 2. Резеңке бұйымдар мен бөлшектердің дайындамаларын жасау
ОН 2.1. Резеңке бұйымдар мен бөлшектерді дайындаудың технологиялық процесін орындау.
ОН 2.2. Технологиялық жабдықтар мен жарақтарға техникалық қызмет көрсетуді және ұсақ жөндеуді орындау.
КҚ 3. Резеңке бұйымдар мен бөлшектердің сапасын бақылау
КМ 3. Резеңке бұйымдар мен бөлшектер дайындамаларының сапасын бақылау
ОН 3.1. Бөлшектер мен бұйымдарды өңдеу және жинақтау кезінде технологиялық талаптарды сақтау.
ОН 3.2. Өнім ақауларын анықтау және оларды жою әдістерін таңдау.
"3W07220602 - Резеңке қоспасын үгітуші"
КҚ 1. Шикізатты, материалдар мен жабдықты біліктеп қақтауға дайындау
КМ 1. Жабдықтар мен материалдарды біліктеп қақтауға дайындауды орындау
ОН 1.1. Жабдықты, құрал-саймандар мен құрылғыларды біліктеу процесіне дайындау.
ОН 1.2. Резеңке қоспалар ингредиенттерінің сапасына және аспаларды жинақтауға қойылатын талаптарды сақтау.
КҚ 2. Біліктеуді орындау
КМ 2. Резеңке қоспаларды біліктеу
ОН 2.1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыру құралдарының көрсеткіштері бойынша біліктеу процесін реттеу.
ОН 2.2. Біліктеудің технологиялық процесі операцияларының кезектілігін сақтау.

РО 2.3. Соблюдать правила техники безопасности при работе на вальцах.
ПК 3. Контролировать качество вальцованной резиновой смеси
ПМ 3. Контроль качества вальцованной резиновой смеси
РО 3.1. Выполнять визуальный контроль качества полученных листов резиновой смеси.
РО 3.2. Определять основные дефекты продукции и выбирать методы их устранения.
РО 3.3. Применять требования нормативно-технической документацию при вальцевании смесей.
ПК 4. Выполнять техническое обслуживание оборудования
ПМ 4. Техническое обслуживание оборудования
РО 4.1. Применять кинематические и электрические схемы вальцов разных конструкций.
РО 4.2. Соблюдать правила технического обслуживания вальцов различной конструкции.
РО 4.3. Выполнять слесарные работы при несложном ремонте оборудования.
Квалификация "3W07220603 - Машинист каландра"
ПК 1. Готовить материалы и оборудование к каландрованию
ПМ 1. Подготовка материалов и оборудования к каландрованию
РО 1.1. Настраивать каландры и вспомогательное оборудование к работе.
РО 1.2. Контролировать качество используемых материалов для каландрованной продукции.
ПК 2. Выполнять каландрование
ПМ 2. Выполнение каландрования
РО 2.1. Выполнять технологический процесс каландрования по показаниям контрольно-измерительных приборов и средств автоматизации.
РО 2.2. Устранять причины отклонений от норм технологического режима.
РО 2.3. Соблюдать технику безопасности процесса каландрования.
ПК 3. Контролировать качество каландрованной продукции
ПМ 3. Контроль качества каландрованной продукции
РО 3.1. Выполнять визуальный контроль качества каландрованной продукции.
РО 3.2. Выявлять основные дефекты каландрования и выбирать методы их устранения.
РО 3.3.Применять требования нормативно-технической документации для контроля качества каландрованной продукции.
ПК 4. Выполнять техническое обслуживание оборудования
ПМ 4. Техническое обслуживание оборудования
РО 4.1. Устранять возможные неисправности каландра и вспомогательного оборудования.
РО 4.2. Выполнять слесарные работы при техническом обслуживании каландров различной конструкции.
Квалификация "3W07220604 - Машинист резиносмесителя"
ПК 1. Готовить сырье, материалы и оборудование к резиносмешению
ПМ 1. Подготовка сырья, материалов и оборудования к смешению
РО 1.1. Выполнять операции подготовки сырья и материалов согласно технологической документации.
РО 1.2. Проводить подготовку оборудования и агрегатов поточной линии к процессу смешения.
ПК 2. Выполнять технологический процесс изготовления резиновых смесей
ПМ 2. Изготовление резиновых смесей
РО 2.1. Регулировать процесс смешениям по показаниям контрольно-измерительных приборов и средств автоматизации.

ОН 2.3. Біліктерде жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
КҚ 3. Біліктелген резеңке қоспасының сапасын бақылау
КМ 3. Біліктелген резеңке қоспасының сапасын бақылау
ОН 3.1. Резеңке қоспаның алынған табақтарының сапасын визуалды түрде бақылау.
ОН 3.2. Өнімнің негізгі ақауларын анықтау және оларды жою әдістерін таңдау.
ОН 3.3. Қоспаларды біліктеу кезінде нормативтік-техникалық құжаттама талаптарын қолдану.
КҚ 4. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 4. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету
ОН 4.1. Әртүрлі конструкциялы біліктерінің кинематикалық және электр схемаларын қолдану.
ОН 4.2. Әртүрлі конструкциялы біліктерге техникалық қызмет көрсету ережелерін сақтау.
ОН 4.3. Жабдықты күрделі емес жөндеу кезінде слесарлық жұмыстарды орындау.
"3W07220603 – Каландр машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Материалдар мен жабдықтарды каландрлауға дайындау
КМ 1. Материалдар мен жабдықтарды каландрлауға дайындау
ОН 1.1. Каландрлар мен қосалқы жабдықтарды жұмысқа баптау.
ОН 1.2. Каландрланған өнім үшін пайдаланылатын материалдардың сапасын бақылау.
КҚ 2. Каландрлауды орындау
КМ 2. Каландрлауды орындау
ОН 2.1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыру құралдарының көрсеткіштері бойынша каландрлаудың технологиялық процесін орындау.
ОН 2.2. Технологиялық режим нормаларынан ауытқу себептерін жою.
ОН 2.3. Каландрлау процесінің қауіпсіздік техникасын сақтау.
КҚ 3. Каландрланған өнімнің сапасын бақылау
КМ 3. Каландрланған өнімнің сапасын бақылау
ОН 3.1. Каландрланған өнімнің сапасын визуалды бақылауды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Каландрлаудың негізгі ақауларын анықтаңыз және оларды жою әдістерін таңдаңыз.
ОН 3.3. Каландрланған өнімнің сапасын бақылау үшін нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын қолдану.
КҚ 4. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 4. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету
ОН 4.1. Каландрдың және қосалқы жабдықтың мүмкін болатын ақаулықтарын жою.
ОН 4.2. Әртүрлі құрылымдағы каландрларға техникалық қызмет көрсету кезінде слесарлық жұмыстарды орындау.
"3W07220604 - Резеңке араластырғыш машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Шикізатты, материалдар мен жабдықты резеңке араластыруға дайындау
КМ 1. Шикізатты, материалдар мен жабдықтарды араластыруға дайындау
ОН 1.1. Технологиялық құжаттамаға сәйкес шикізат пен материалдарды дайындау операцияларын орындау.
ОН 1.2. Ағынды желінің жабдықтары мен агрегаттарын араластыру процесіне дайындауды жүргізу.
КҚ 2. Резеңке қоспаларды дайындаудың технологиялық процесін орындау
КМ 2. Резеңке қоспаларды дайындау
ОН 2.1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыру құралдарының көрсеткіштері бойынша араластыру процесін реттеу.

РО 2.2. Выполнять основные и вспомогательные операции в соответствии с требованиями технологической документации.
РО 2.3. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии при работе на резиносмесителе.
ПК 3. Контролировать качество резиновой смеси
ПМ 3. Контроль качества резиновой смеси
РО 3.1. Применять нормативно-техническую документацию на резиновую смесь.
РО 3.2. Определять дефекты резиновой смеси и выбирать методы их устранения в процессе смешения.
ПК 4. Осуществлять техническое обслуживание смесительного оборудования
ПМ 4. Техническое обслуживание смесительного оборудования
РО 4.1. Определять эксплуатационные характеристики резиносмесителя.
РО 4.2. Проводить техническое обслуживание резиносмесителя, используя кинематические и электрические схемы.
РО 4.3. Соблюдать технику безопасности при выполнении технического обслуживания оборудования.
Квалификация "3W07220605 - Машинист агрегата по изготовлению навивочных рукавов"
ПК 1. Подготавливать к работе материалы, оснастку и оборудование по изготовлению навивочных рукавов
ПМ 1. Выполнение подготовительных работ производства навивочных рукавов
РО 1.1. Выполнять технологические операции по подготовке основных, вспомогательных материалов и оснастки.
РО 1.2. Проводить настройку оборудования на заданные параметры по показаниям контрольно-измерительных приборов.
РО 1.3. Выполнять требования техники безопасности подготовительных работ производства навивочных рукавов.
ПК 2. Изготавливать рукава навивочной конструкции
ПМ 2. Изготовление рукавов навивочной конструкции
РО 2.1. Выполнять технологический процесс изготовления рукавов навивочной конструкции.
РО 2.2 Соблюдать технику безопасности при выполнении работ на агрегате.
ПК 3. Контролировать качество рукавов навивочной конструкции
ПМ 3. Контроль качества рукавов навивочной конструкции
РО 3.1.Выполнять требования технической документации, предъявляемые к качеству продукции.
РО 3.2. Осуществлять предупреждение и устранение дефектов полуфабрикатов и продукции в процессе производства.
РО 3.3. Использовать контрольно-измерительные приборы и средства автоматизации.
ПК 3. Выполнять техническое обслуживание оборудования
ПМ 3. Техническое обслуживание оборудования
РО 4.1. Выполнять техническое обслуживание и мелкий ремонт оборудования.
РО 4.2. Определять эксплуатационные характеристики агрегатированного оборудования.
РО 4.3. Осуществлять работы по перемещению грузов согласно установленных правил.
РО 4.4. Выполнять правила подналадки оборудования для изготовления рукавов навивочной конструкции.

ОН 2.2. Технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес негізгі және қосалқы операцияларды орындау.
ОН 2.3. Резеңке араластырғышта жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын сақтау.
КҚ 3. Резеңке қоспасының сапасын бақылау
КМ 3. Резеңке қоспасының сапасын бақылау
ОН 3.1. Резеңке қоспасына нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану.
ОН 3.2. Резеңке қоспасының ақауларын анықтау және араластыру процесінде оларды жою әдістерін таңдау.
КҚ 4. Осуществлять техническое обслуживание смесительного оборудования
КМ 4. Техническое обслуживание смесительного оборудования
ОН 4.1. Резеңке араластырғыштың пайдалану сипаттамаларын анықтау.
ОН 4.2. Кинематикалық және электр тізбектерін қолдана отырып, резеңке араластырғышқа техникалық қызмет көрсету.
ОН 4.3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
"3W07220605 - Орамалы шлангаларды дайындау агрегатының машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Орамалы шлангаларды дайындау бойынша материалдарды, жабдықтарды және жабдықтарды жұмысқа дайындау
КМ 1. Орамалы шлангаларды өндірісінің дайындық жұмыстарын орындау
ОН 1.1. Негізгі, қосалқы материалдар мен жабдықтарды дайындау бойынша технологиялық операцияларды орындау.
ОН 1.2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша жабдықты берілген параметрлерге баптауды жүргізу.
ОН 1.3. Орамалы шлангалар өндірісінің дайындық жұмыстарының қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау.
КҚ 2. Орау конструкциясының шлангаларын дайындау
КМ 2. Орау конструкциясының шлангаларын жасау
ОН 2.1. Орамалы шлангалардың жеңдерін дайындаудың технологиялық процесін орындау.
ОН 2.2 Агрегатта жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
КҚ 3. Орау конструкциясының шлангаларының сапасын бақылау
КМ 3. Орау конструкциясының шлангаларының сапасын бақылау
ОН 3.1. Өнімнің сапасына қойылатын техникалық құжаттаманың талаптарын орындау.
ОН 3.2. Өндіріс процесінде жартылай фабрикаттар мен өнімдер ақауларының алдын алуды және жоюды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Бақылау-өлшеу құралдары мен автоматтандыру құралдарын пайдалану.
КҚ 3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету
ОН 4.1. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 4.2. Агрегатталған жабдықтың пайдалану сипаттамаларын анықтау.
ОН 4.3. Белгіленген ережелерге сәйкес жүктерді тасымалдау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
ОН 4.4. Орау конструкциясының шлангаларын дайындауға арналған жабдықты баптау ережелерін орындау.

Квалификация "4S07220606 -Техник-технолог"
ПК 1.
Планировать технологический процесс резинотехнического производства
ПМ 1. Технологическое сопровождение производственного процесса
РО 1.1. Выполнять разработку технологических процессов и инструкций, оформлять технологическую и эксплуатационную документацию.
РО 1.2. Выполнять технико-экономические и технологические расчеты.
РО 1.3. Планировать потребность в материальных технологических ресурсах и определять расходы по управлению и обслуживанию производства.
РО 1.4. Осуществлять анализ и обобщение научно-технической информации в области технологии резины для улучшения качества и снижения себестоимости продукции.
РО 1.5. Участвовать в проведении экспериментальных и исследовательских работ.
РО 1.6. Разрабатывать предложения по интенсификации действующего технологического процесса.
ПК 2. Обеспечивать бесперебойную работу оборудования
ПМ 2. Обеспечение бесперебойной работы оборудования
РО 2.1. Контролировать техническое обслуживание оборудования и своевременность его ремонта.
РО 2.2. Повышать производительность труда, снижать трудоемкость продукции на основе оптимального использования трудовых ресурсов и технических возможностей оборудования.
РО 2.3. Участвовать в составлении технических заданий на проектирование приспособлений, оснастки и специального инструмента, предусмотренных разработанной технологией
РО 2.4. Регулировать параметры технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов с использованием средств автоматизации.
ПК 3. Выполнять требования, предъявляемые к качеству готовой продукции
ПМ 3. Управление качеством продукции
РО 3.1. Анализировать результаты физико-механических испытаний и принимать своевременные меры по предупреждению и устранению их отклонений от нормы.
РО 3.2. Контролировать качество резинотехнической продукции в соответствии с нормативно-технической документацией.
РО 3.3. Контролировать выполнение персоналом производственной и трудовой дисциплины.
ПК 4. Выполнять требования промышленной и экологической безопасности, охраны труда
ПМ 4. Выполнение требований промышленной экологии и охраны труда
РО 4.1. Контролировать соблюдение норм производственной санитарии и правил пожарной безопасности на производстве.
РО 4.2. Разрабатывать мероприятия рационального использования природных ресурсов, материалов и энергии в производственном процессе.
РО 4.3. Применять меры защиты атмосферы, почвы и воды от промышленных загрязнений.
Приложение 277 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07220700 - Технология полимерного производства"

"4S07220606 -Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1.
Резеңке өндірісінің технологиялық процесін жоспарлау
КМ 1. Өндірістік процесті технологиялық сүйемелдеу
ОН 1.1. Технологиялық процестер мен нұсқаулықтарды әзірлеуді орындау, технологиялық және пайдалану құжаттамасын ресімдеу.
ОН 1.2. Техникалық-экономикалық және технологиялық есептеулерді орындау.
ОН 1.3. Материалдық технологиялық ресурстарға қажеттілікті жоспарлау және өндірісті басқару және қызмет көрсету жөніндегі шығындарды айқындау.
ОН 1.4. Өнімнің сапасын жақсарту және өзіндік құнын төмендету үшін резеңке технологиясы саласындағы ғылыми-техникалық ақпаратты талдауды және қорытуды жүзеге асыру.
ОН 1.5. Эксперименттік және зерттеу жұмыстарын жүргізуге қатысу.
ОН 1.6. Қолданыстағы технологиялық процесті қарқындату жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
КҚ 2. Жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
КМ 2. Жабдықтың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
ОН 2.1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді және оны уақтылы жөндеуді бақылау.
ОН 2.2. Еңбек өнімділігін арттыру, еңбек ресурстарын және жабдықтың техникалық мүмкіндіктерін оңтайлы пайдалану негізінде өнімнің еңбек сыйымдылығын төмендету.
ОН 2.3. Әзірленген технологиямен қарастырылған құрылғыларды, жабдықтарды және арнайы құралдарды жобалауға техникалық тапсырмаларды дайындауға қатысу
ОН 2.4. Автоматтандыру құралдарын пайдалана отырып, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процестердің параметрлерін реттеу.
КҚ 3. Дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды орындау
КМ 3. Өнім сапасын басқару
ОН 3.1. Физикалық-механикалық сынақтардың нәтижелерін талдау және олардың нормадан ауытқуының алдын алу және жою бойынша уақтылы шаралар қабылдау.
ОН 3.2. Нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес резеңке техникалық өнімдердің сапасын бақылау.
ОН 3.3. Қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін орындауын бақылау.
КҚ 4. Өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік, еңбекті қорғау талаптарын орындау
КМ 4. Өнеркәсіптік экология және еңбекті қорғау талаптарын орындау
ОН 4.1. Өндірістік санитария нормаларының және өндірістегі өрт қауіпсіздігі қағидаларының сақталуын бақылау.
ОН 4.2. Өндірістік процесте табиғи ресурстарды, материалдар мен энергияны ұтымды пайдалану шараларын әзірлеу.
ОН 4.3. Атмосфераны, топырақ пен суды өнеркәсіптік ластанудан қорғау шараларын қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
277 -қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07220700- Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07220701 - Литейщик пластмасс"
ПК 1. Подготавливать к работе обслуживаемое оборудование, литьевые материалы, пресс-формы, инструмент
ПМ 1. Подготовка к работе обслуживаемого оборудования, литьевых материалов, пресс-форм и инструмента
РО 1.1. Подготавливать пресс-формы, дозирующие устройства, приспособления и инструмент к началу работы.
РО 1.2. Готовить литьевые материалы к технологическому процессу.
РО 1.3. Подготавливать основное и вспомогательное оборудование к работе.
ПК 2. Вести технологические процессы литья термопластов и реактопластов на литьевых машинах в автоматическом, полуавтоматическом и ручном режимах
ПМ 2. Прессование термопластов и реактопластов на литьевых машинах в автоматическом, полуавтоматическом и ручном режимах
РО 2.1. Выполнять загрузку литьевых материалов.
РО 2.2. Прессовать полимерные материалы методами литья под давлением и без давления.
РО 2.3. Осуществлять первичную обработку отлитых деталей и изделий.
ПК 3. Контролировать параметры технологических процессов литья
ПМ 3. Контроль процессов литья
РО 3.1. Использовать контрольно-измерительные приборы и средства автоматизации в соответствии с их назначением.
РО 3.2. Регулировать технологические режимы процесса литья согласно требованию технологической (маршрутной) карты процесса.
ПК 4. Контролировать качество литьевых изделий из пластмасс
ПМ 4. Контроль качества литьевых изделий из пластмасс
РО 4.1. Соблюдать требования нормативно-технической документации для определения качества исходных материалов и готовых изделий.
РО 4.2. Выполнять разбраковку и упаковку изделий (деталей).
ПК 5. Выполнять эксплуатацию, техническое обслуживание литьевого оборудования и его несложный ремонт
ПМ 5. Техническое обслуживание и эксплуатация оборудования процессов литья пластмасс

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Толеранттылық пен белсенді жеке позицияны қалыптастыратын моральдық құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07220701 - Пластмассалар құюшы" біліктілігі
КҚ 1. Қызмет көрсетілетін жабдықты, құю материалдарын, пресс-қалыптарды, құрал-саймандарды жұмысқа дайындау
КМ 1. Қызмет көрсетілетін жабдықты, құю материалдарын, пресс-қалыптар мен құралдарды жұмысқа дайындау
ОН 1.1. Пресс-қалыптарды, мөлшерлегіш құрылғыларды, айлабұйымдар мен құрал-саймандарды жұмыстың басталуына дайындау.
ОН 1.2. Құю материалдарын технологиялық процеске дайындау.
ОН 1.3. Негізгі және қосалқы жабдықтарды жұмысқа дайындау.
ОН 1.4. Дайындық жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау.
КҚ 2. Автоматты, жартылай автоматты және қол режимдерінде құю машиналарында термопласттар мен реактопласттарды құюдың технологиялық процестерін жүргізу
КМ 2. Термопласттар мен реактопласттарды құю машиналарында автоматты, жартылай автоматты және қол режимдерінде престеу
ОН 2.1. Құю материалдарын жүктеуді орындау.
ОН 2.2. Полимерлі материалдарды қысыммен және қысымсыз құю әдістерімен сығу.
ОН 2.3. Құйылған бөлшектер мен бұйымдарды бастапқы өңдеуді жүзеге асыру.
ОН 2.4. Пластмассаларды құю әдісімен өңдеу кезінде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
КҚ 3. Құюдың технологиялық процестерінің параметрлерін бақылау
КМ 3. Құю процестерін бақылау
ОН 3.1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыру құралдарын олардың мақсатына сәйкес пайдалану.
ОН 3.2. Процестің технологиялық (маршруттық) картасының талаптарына сәйкес құю процесінің технологиялық режимдерін реттеу.
КҚ 4. Пластмассадан жасалған құю өнімдерінің сапасын бақылау
КМ 4. Пластмассадан жасалған құю бұйымдарының сапасын бақылау
ОН 4.1. Бастапқы материалдар мен дайын бұйымдардың сапасын анықтау үшін нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын сақтау.
ОН 4.2. Бұйымдардың (бөлшектердің) ақауын тексеруді және қаптауды орындау.
КҚ 5. Құю жабдығын пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді және қарапайым жөндеуді орындау
КМ 5. Пластмассаны құю процестерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және пайдалану

РО 5.1. Определять эксплуатационные характеристики литьевых машин.
РО 5.2. Выполнять техническое обслуживание литьевого оборудования в ходе эксплуатации.
РО 5.3. Выполнять несложный ремонт технологического оборудования.
Квалификация "3W07220702 - Сборщик изделий из пластмасс"
ПК 1. Проводить подготовительные работы к процессу сборки изделий из пластмасс
ПМ 1. Подготовка исходных материалов, деталей, инструмента и оборудования к процессу сборки
РО 1.1. Проверять наличие и комплектность исходных материалов, деталей и инструмента для сборки изделий из пластмасс.
РО 1.2. Проверять комплектующие детали на соответствие требованиям технологической (маршрутной) карты сборки изделия.
РО 1.3. Проверять исправность сборочного оборудования.
ПК 2. Осуществлять технологические операции сборки изделий из пластмасс различными способами
ПМ 2. Выполнение технологического процесса сборки изделий различными способами
РО 2.1. Выполнять технологические операции подготовки деталей к сборке согласно требованию технологической (маршрутной) карты изделия.
РО 2.2. Собирать сложные бытовые и технические изделия из пластмасс согласно требованию технологической (маршрутной) карты.
РО 2.3. Соблюдать требования техники безопасности и охраны труда при сборке изделий из пластмасс.
ПК 3. Контролировать качество готовых изделий
ПМ 3. Контроль качества готовых изделий
РО 3.1. Контролировать качество сборки изделий из пластмасс.
РО 3.2. Выполнять разбраковку и упаковку готовых изделий.
ПК 4. Выполнять техническое обслуживание оборудования
ПМ 4. Техническое обслуживание оборудования.
РО 4.1. Выполнять техническое обслуживание оборудования для сборки изделий.
РО 4.2. Устранять мелкие неисправности оборудования.
Квалификация "3W07220703 - Оператор линий полимерного производства"
ПК 1. Подготавливать к работе оборудование производственных линий
ПМ 1. Подготовка к работе оборудования производственных линий
РО 1.1. Проверять работоспособность основного и вспомогательного оборудования линии и средств автоматизации.
РО 1.2. Подготавливать к работе технологическую оснастку, инструмент и упаковочную тару.
РО 1.3. Настраивать оборудование линии в соответствии с установленными режимами переработки пластических масс в изделия.
ПК 2. Изготавливать изделия из пластмасс на линиях различного типа
ПМ 2. Изготовление изделий из пластмасс на линиях различного типа
РО 2.1. Готовить сырье и материалы для изготовления изделий из пластмасс.

ОН 5.1. Құю машиналарының пайдалану сипаттамаларын анықтау.
ОН 5.2. Пайдалану барысында құю жабдығына техникалық қызмет көрсетуді орындау
ОН 5.3. Қарапайым технологиялық жабдықты жөндеуді орындау.
"3W07220702 - Пластмассалардан жасалған заттарды құрастырушы" біліктілігі
КҚ 1. Пластмассадан жасалған бұйымдарды құрастыру процесіне дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Бастапқы материалдарды, бөлшектерді, құрал-саймандар мен жабдықтарды құрастыру процесіне дайындау
ОН 1.1. Пластмассадан жасалған бұйымдарды құрастыруға арналған бастапқы материалдардың, бөлшектер мен құралдардың бар болуын және жиынтықтылығын тексеру.
ОН 1.2. Жинақтаушы бөлшектердің бұйымды құрастырудың технологиялық (маршруттық) карталарының талаптарына сәйкестігін тексеру.
ОН 1.3. Құрастыру жабдықтарының жарамдылығын тексеру.
ОН 1.4. Жұмыс орнын дайындау кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
КҚ 2. Пластмассадан жасалған бұйымдарды әртүрлі тәсілдермен құрастырудың технологиялық операцияларын жүзеге асыру
КМ 2. Бұйымдарды әртүрлі тәсілдермен құрастырудың технологиялық процесін орындау
ОН 2.1. Бұйымның технологиялық (маршруттық) картасының талаптарына сәйкес бөлшектерді құрастыруға дайындаудың технологиялық операцияларын орындау.
ОН 2.2. Технологиялық (маршруттық) картаның талаптарына сәйкес пластмассадан жасалған күрделі тұрмыстық және техникалық бұйымдарды жинау.
ОН 2.3. Пластмассадан жасалған бұйымдарды жинау кезінде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
КҚ 3. Дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 3. Дайын өнімнің сапасын бақылау
ОН 3.1. Пластмассадан жасалған бұйымдардың құрастыру сапасын бақылау.
ОН 3.2. Дайын бұйымдардың ақауын тексеруді және қаптауды орындау.
КҚ 4. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 4. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету.
ОН 4.1. Бұйымдарды жинауға арналған жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 4.2. Жабдықтың ұсақ ақауларын жою.
"3W07220703 - Полимерлік өндіріс желісінің операторы" біліктілігі
КҚ 1. Өндірістік желілердің жабдықтарын жұмысқа дайындау
КМ 1. Өндірістік желі жабдықтарын жұмысқа дайындау
ОН 1.1. Желінің негізгі және қосалқы жабдықтарының және автоматтандыру құралдарының жұмысқа қабілеттілігін тексеру.
ОН 1.2. Технологиялық жабдықтарды, құрал-саймандарды және қаптама ыдыстарын жұмысқа дайындау.
ОН 1.3. Желі жабдығын бұйымдарға пластикалық массаларды өңдеудің белгіленген режимдеріне сәйкес баптау.
КҚ 2. Пластмассадан жасалған бұйымдарды әртүрлі типтегі желілерде дайындау
КМ 2. Әртүрлі үлгідегі желілерде пластмассадан бұйымдар жасау
ОН 2.1. Пластмассадан бұйымдар жасау үшін шикізат пен материалдар дайындау.

РО 2.2. Осуществлять технологические процессы изготовления изделий различного назначения согласно параметрам технологической карты.
РО 2.3. Регулировать технологические процессы по показаниям контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
РО 2.4. Соблюдать правила безопасности труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
ПК 3. Контролировать качество готовой продукции
ПМ 3. Контроль качества готовой продукции
РО 3.1. Соблюдать требования стандартов, технических условий, конструкторско-технологической документации при оценке качества сырья и готового изделия.
РО 3.2. Выполнять органолептический анализ.
ПК 4. Осуществлять техническое обслуживание оборудования линий
ПМ 4. Выполнение технического обслуживания оборудования линий
РО 4.1. Осуществлять техническое обслуживание основного и вспомогательного оборудования линий.
РО 4.2. Устранять мелкие неисправности оборудования линий.
Квалификация "3W07220704 – Машинист экструдера"
ПК 1. Подготавливать сырьҰ, оснастку и оборудование к процессу экструзии пластмасс
ПМ 1. Подготовка сырья, оснастки и оборудования к процессу экструзии
РО 1.1. Готовить сырьҰ и материалы согласно требованию технологической карты процесса производства изделий из пластмасс.
РО 1.2. Подготавливать к работе экструдер и вспомогательное оборудование, инструмент и технологическую оснастку.
РО 1.3. Производить наладку экструдера и сопрягаемого оборудования под различные технологические режимы.
ПК 2. Изготавливать изделия из пластических масс методом экструзии
ПМ 2. Переработка пластмасс методом экструзии
РО 2.1. Владеть теоретическими основами процессов экструзии.
РО 2.2. Осуществлять технологический процесс изготовления изделий на экструдерах и экструзионных линиях.
РО 2.3. Выполнять заключительные и вспомогательные операции технологического процесса.
ПК 3. Осуществлять эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования процессов экструзии изделий из пластмасс
ПМ 3. Эксплуатация и техническое обслуживание оборудования процессов экструзии пластмасс
РО 3.1. Определять эксплуатационные свойства оборудования процессов экструзии.
РО 3.2. Выполнять техническое обслуживание и мелкий ремонт экструдера.
ПК 4. Контролировать технологический процесс по показаниям приборов
ПМ 4. Контроль процесса экструзии
с использованием приборов и средств автоматики
РО 4.1. Применять стандартные методы контроля параметров процессов экструзии.
РО 4.2. Снимать показания приборов в контрольных точках технологического процесса.
РО 4.3. Регулировать технологические параметры процессов экструзии изделий согласно требованию технологической карты процесса.
ПК 5. Контролировать качество изделий из пластических масс
ПМ 5.Контроль качества экструзионных изделий из пластических масс

ОН 2.2. Технологиялық карта параметрлеріне сәйкес әртүрлі мақсаттағы бұйымдарды дайындаудың технологиялық процестерін жүзеге асыру.
ОН 2.3. Технологиялық процестерді бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының көрсеткіштері бойынша реттеу.
ОН 2.4. Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
КҚ 3. Дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 3. Дайын өнімнің сапасын бақылау
ОН 3.1. Шикізат пен дайын өнімнің сапасын бағалау кезінде стандарттардың, техникалық шарттардың, конструкторлық-технологиялық құжаттаманың талаптарын сақтау.
ОН 3.2. Органолептикалық талдау жасау.
КҚ 4. Желі жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 4. Желі жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау
ОН 4.1. Желілердің негізгі және қосалқы жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 4.2. Желі жабдықтарының ұсақ ақауларын жою.
"3W07220704 – Экструдер машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Шикізатты, жарақты және жабдықты пластмассаны экструзиялау процесіне дайындау
КМ 1. Шикізатты, жарақты және жабдықты пластмассаны экструзия процесіне дайындау
ОН 1.1. Шикізат пен материалдарды пластмассадан жасалған бұйымдарды өндіру процесінің технологиялық картасының талаптарына сәйкес дайындау.
ОН 1.2. Экструдер мен қосалқы жабдықтарды, құрал-саймандар мен технологиялық жарақтарды жұмысқа дайындау.
ОН 1.3. Экструдер мен түйісетін жабдықты әртүрлі технологиялық режимдерге баптауды жүргізу.
КҚ 2. Экструзия әдісімен пластикалық массалардан бұйымдар жасау
КМ 2. Экструзия әдісімен пластмассаны қайта өңдеу
ОН 2.1. Экструзия процестерінің теориялық негіздерін меңгеру.
ОН 2.2. Экструдер мен экструзиялық желілерде бұйымдарды өндірудің технологиялық процесін жүзеге асыру.
ОН 2.3. Технологиялық процестің соңғы және қосалқы операцияларын орындау.
КҚ 3. Пластмассадан жасалған бұйымдарды экструзиялау процестерінің жабдықтарын пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 3. Пластмасса экструзиясы ппроцестерінің жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету
ОН 3.1. Экструзия процестері жабдықтарының пайдалану қасиеттерін анықтау.
ОН 3.2. Экструдерге техникалық қызмет көрсету және ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 4. Технологиялық процесті аспаптардың көрсеткіштері бойынша бақылау
КМ 4. Автоматика аспаптары мен құралдарын пайдалана отырып экструзия процесін бақылау
ОН 4.1. Экструзия процестерінің параметрлерін бақылаудың стандартты әдістерін қолдану.
ОН 4.2. Технологиялық процестің бақылау нүктелерінде аспаптардың көрсеткіштерін түсіру.
ОН 4.3. Технологиялық процесс картасының талаптарына сәйкес өнімді экструзиялау процестерінің технологиялық параметрлерін реттеу.
КҚ 5. Пластикалық массадан жасалған бұйымдардың сапасын бақылау
КМ 5. Пластикалық массалардан жасалған экструзиялық бұйымдардың сапасын бақылау

РО 5.1.Использовать нормативно-техническую документацию при оценке качества продукции.
РО 5.2. Выполнять органолептический анализ.
Квалификация "4S07220705 - Техник-технолог"
ПК 1. Применять в работе знания современной технологии переработки пластмасс и методов интенсификации производства
ПМ 1. Использование современных методов переработки пластмасс
РО 1.1. Осуществлять поиск и обработку информации по современным технологиям переработки пластических масс и методам интенсификации производства.
РО 1.2. Применять в производстве перспективные марки полимеров.
РО 1.3. Составлять схему технологического процесса переработки полимерных материалов.
РО 1.4. Выполнять технологические расчҰты для организации технологического процесса.
ПК 2. Обеспечивать бесперебойную работу и техническое обслуживание оборудования и технологической оснастки
ПМ 2. Обслуживание и эксплуатация технологического оборудования и оснастки
РО 2.1. Определять эксплуатационные свойства оборудования и технологической оснастки.
РО 2.2. Контролировать обеспечение бесперебойной работы основного и вспомогательного технологического оборудования.
РО 2.3. Контролировать техническое обслуживание оборудования и своевременность его ремонта.
РО 2.4. Контролировать соблюдение персоналом правил эксплуатации технологической оснастки, своевременность ее ремонта и замены.
ПК 3. Регулировать параметры технологических процессов
ПМ 3. Управление технологическим процессом
РО 3.1. Контролировать соответствие текущего состояния технологического процесса требованиям нормативной документации.
РО 3.2. Выполнять корректировку параметров процесса с использованием средств автоматизации.
ПК 4. Контролировать качество готовой продукции
ПМ 4. Контроль качества готовой продукции
РО 4.1. Выбирать, обосновывать и применять различные методы оценки качества выпускаемой продукции.
РО 4.2. Контролировать качество сырья и готовой продукции на потоке.
РО 4.3. Проводить испытания сырья и материалов, готовой полимерной продукции по отдельным показателям.
РО 4.4. Выполнять статистическую обработку результатов испытаний.
ПК 5. Планировать деятельность подразделения и организацию работы исполнителей
ПМ 5. Планирование и организация работы подразделения

ОН 5.1. Өнімнің сапасын бағалау кезінде нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану.
ОН 5.2. Органолептикалық талдауды орындау.
КҚ 6. Экструзия әдісімен пластикалық массалардан бұйымдар дайындау кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін сақтау
КМ 6. Пластмассаларды экструдерде қайта өңдеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау
ОН 6.1. Жұмыстың басында жұмыс орнының қауіпсіздігін тексеру.
ОН 6.2. Технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
ОН 6.3. Авариялық жағдайларда қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану.
"4S07220705 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Жұмыста пластмассаны өңдеудің заманауи технологиясы және өндірісті қарқындату әдістері туралы білімді қолдану
КМ 1. Пластмассаны өңдеудің заманауи әдістерін қолдану
ОН 1.1. Пластикалық массаларды өңдеудің заманауи технологиялары және өндірісті қарқындату әдістері туралы ақпаратты іздеу және өңдеу.
ОН 1.2. Өндірісте полимерлердің перспективті маркаларын қолдану.
ОН 1.3. Полимерлі материалдарды өңдеудің технологиялық процесінің сызбасын құру.
ОН 1.4. Технологиялық процесті ұйымдастыру үшін технологиялық есептеулерді орындау.
КҚ 2. Жабдықтар мен технологиялық жарақтардың үздіксіз жұмысын және техникалық қызмет көрсетуін қамтамасыз ету
КМ 2. Технологиялық жабдықтар мен жарақтарға қызмет көрсету және пайдалану
ОН 2.1. Жабдықтар мен технологиялық жарақтардың пайдалану қасиеттерін анықтау.
ОН 2.2. Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз етуді бақылау.
ОН 2.3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді және оны уақтылы жөндеуді бақылау.
ОН 2.4. Персоналдың технологиялық жарақты пайдалану ережелерін сақтауын, оны жөндеу мен ауыстырудың уақтылығын бақылау.
КҚ 3. Технологиялық процестердің параметрлерін реттеу
КМ 3. Технологиялық процесті басқару
ОН 3.1. Технологиялық процестің ағымдағы жай-күйінің нормативтік құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау.
ОН 3.2. Автоматтандыру құралдарын пайдалана отырып, процесс параметрлерін түзетуді орындау.
ОН 3.3. Технологиялық процесті басқару.
КҚ 4. Дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 4. Дайын өнімнің сапасын бақылау
ОН 4.1. Өнімнің сапасын бағалаудың әртүрлі әдістерін таңдау, негіздеу және қолдану.
ОН 4.2. Шикізат пен дайын өнімнің сапасын ағында бақылау.
ОН 4.3. Шикізат пен материалдарға, дайын полимер өнімдеріне жекелеген көрсеткіштер бойынша сынақтар жүргізу.
ОН 4.4. Сынақ нәтижелеріне статистикалық өңдеуді орындау.
КҚ 5. Бөлімшенің қызметін және орындаушылардың жұмысын ұйымдастыруды жоспарлау
КМ 5. Бөлімшенің жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру

РО 5.1. Организовывать работу подразделения, используя современный менеджмент и принципы делового общения.
РО 5.2. Контролировать выполнение персоналом производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего распорядка.
РО 5.3. Выполнять анализ экономической эффективности технологических процессов.
РО 5.4. Применять нормативные документы, регламентирующие производственную деятельность.
ПК 6. Проводить работы по совершенствованию технологического процесса, участвовать в проведении исследовательских работ
ПМ 6. Проведение экспериментальных и исследовательских работ
РО 6.1. Осуществлять сбор, анализ и обобщение научно-технической информации о современных направлениях технологии полимерных материалов.
РО 6.2. Проектировать технологические параметры и элементы действующего технологического процесса, выполнять расчеты.
РО 6.3. Разрабатывать технологическую оснастку для производства несложных изделий на основании технического задания.
РО 6.4. Участвовать в проведении экспериментальных работ по изготовлению опытных образцов изделий.
РО 6.5. Разрабатывать технологическую и техническую документацию.
ПК 7. Выполнять требования промышленной и экологической безопасности, охраны труда
ПМ 7. Выполнение требований промышленной экологии и охраны труда
РО 7.1. Контролировать соблюдение персоналом правил безопасности труда при выполнении технологических операций.
РО 7.2. Контролировать соблюдение норм производственной санитарии и правил пожарной безопасности на производстве.
РО 7.3. Контролировать выполнение требований технологического регламента по мерам защиты атмосферы, почвы и воды от промышленных загрязнений.
РО 7.4. Предлагать новые способы переработки отходов производства и их использование в применяемой технологии.
Приложение 279 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07220800 – Кабельное производство"
Сноска. Приказ дополнен приложением 248-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 18.01.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0722 Производство материалов (стекло, бумага, пластик и дерево)
Специальность:
07220800 – Кабельное производство
Квалификация:

ОН 5.1. Заманауи менеджмент пен іскерлік қарым-қатынас принциптерін қолдана отырып, бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 5.2. Қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі тәртіп ережелерін орындауын бақылау.
ОН 5.3. Технологиялық процестердің экономикалық тиімділігіне талдау жасау.
ОН 5.4. Өндірістік қызметті реттейтін нормативтік құжаттарды қолдану.
КҚ 6. Технологиялық процесті жетілдіру бойынша жұмыстар жүргізу, зерттеу жұмыстарын жүргізуге қатысу
КМ 6. Эксперименттік және зерттеу жұмыстарын жүргізу
ОН 6.1. Полимерлік материалдар технологиясының қазіргі бағыттары туралы ғылыми-техникалық ақпаратты жинауды, талдауды және қорытуды жүзеге асыру.
ОН 6.2. Қолданыстағы технологиялық процестің технологиялық параметрлері мен элементтерін жобалау, есептеулерді орындау.
ОН 6.3. Техникалық тапсырма негізінде қарапайым бұйымдарды өндіру үшін технологиялық жабдықтарды әзірлеу.
ОН 6.4. Бұйымдардың тәжірибелік үлгілерін дайындау бойынша эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысу.
ОН 6.5. Технологиялық және техникалық құжаттаманы әзірлеу.
КҚ 7. Өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік, еңбекті қорғау талаптарын орындау
КМ 7. Өнеркәсіптік экология және еңбекті қорғау талаптарын орындау
ОН 7.1. Технологиялық операцияларды орындау кезінде қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтауын бақылау.
ОН 7.2. Өндірістік санитария нормаларының және өндірістегі өрт қауіпсіздігі қағидаларының сақталуын бақылау.
ОН 7.3. Атмосфераны, топырақты және суды өнеркәсіптік ластанудан қорғау шаралары бойынша технологиялық регламент талаптарының орындалуын бақылау.
ОН 7.4. Өндіріс қалдықтарын өңдеудің жаңа тәсілдерін және оларды қолданылатын технологияда қолдануды ұсыну.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
279 -қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07220800 - Кабель өндірісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарлары 248-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.01.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0722 Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик және ағаш)
Мамандығы:
07220800 – Кабель өндірісі
Біліктілігі:

РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07220801 – Оператор линий кабельного производства"
ПК 1. Выполнять подготовительные и вспомогательные работы
ПМ 1. Подготовка материалов и оборудования к различным операциям, выполняемых на линиях по производству кабеля и проводов
РО 1.1. Готовить основные и вспомогательные материалы, инструменты и оснастку для выполнения различных операций на линиях в соответствии с требованиями технической документации.
РО 1.2. Осуществлять настройку и регулировку оборудования к процессу производства кабеля и проводов, используя кинематические схемы и чертежи.
РО 1.3 Выполнять промежуточные и вспомогательные работы по настройке линии с учетом конструкции выпускаемого кабеля.
РО 1.4. Оформлять конструкторско-технологическую документацию по производству кабеля и проводов.
РО 1.5. Выполнять подготовку и настройку процесса производства кабеля в соответствии с требованиями правил охраны труда, промышленной безопасности и производственной санитарии.
ПК 2. Выполнять операции, предусмотренные технологическим процессом по выпуску кабеля и проводов
ПМ 2. Выполнение основных операций технологического процесса производства кабеля и проводов
РО 2.1. Выполнять технологический процесс производства кабеля с учетом требований нормативно-технической документации.
РО 2.2. Выполнять работы по техническому обслуживанию и эксплуатации оборудования.
РО 2.3. Осуществлять контроль геометрических параметров проводов и кабеля на линии с использованием контрольно-измерительных инструментов.
РО 2.4. Выполнять регулирование параметров технологического процесса на всех этапах производства с использованием контрольно- измерительных приборов
РО 2.5. Принимать участие в подналадке и несложном ремонте используемого оборудования
ПК 3. Выполнять заключительные операции и проводить контроль качества кабеля и проводов
ПМ 3. Выполнение заключительных операций и контроль качества после каждой проводимой операции на линиях по выпуску кабеля и проводов

ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07220801 – Кабель өндірісі желісінің операторы
КҚ 1. Дайындық және қосалқы жұмыстарды орындау
КМ 1. Кабель мен сымдарды өндіру желілерінде орындалатын түрлі операцияларға материалдар мен жабдықтарды дайындау
ОН 1.1. Техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес желілерде түрлі операцияларды орындау үшін негізгі және қосалқы материалдарды, құралдар мен жарақтарды дайындау.
ОН 1.2. Кинематикалық схемалар мен сызбаларды қолдана отырып, кабель мен сымдарды өндіру процесіне жабдықты баптау және реттеу.
ОН 1.3 Шығарылатын кабельдің дизайнын ескере отырып, желіні орнату бойынша аралық және қосалқы жұмыстарды орындау.
ОН 1.4 Кабель мен сымдарды өндіру бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы рәсімдеу.
ОН 1.5. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және өндірістік санитария ережелерінің талаптарына сәйкес кабельді өндіру процесін дайындау және баптау.
КҚ 2. Кабель мен сымдарды шығарудың технологиялық процесінде қарастырылған операцияларды орындау
КМ 2. Кабель мен сымдарды өндірудің технологиялық процесінің негізгі операцияларын орындау
ОН 2.1. Нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын ескере отырып, кабель өндірісінің технологиялық процесін орындау.
ОН 2.2. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және пайдалану жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 2.3. Бақылау-өлшеу құралдарын пайдалана отырып, желідегі сымдар мен кабельдердің геометриялық параметрлерін бақылауды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, өндірістің барлық кезеңдерінде технологиялық процестің параметрлерін реттеуді орындау
ОН 2.5. Пайдаланылатын жабдықты күрделі емес жөндеуге және жөндеуге қатысу
КҚ 3. Соңғы операцияларды орындау және кабель мен сымдардың сапасын бақылау
КМ 3. Қорытынды операцияларды орындау және кабель мен сымдарды шығару бойынша әрбір жүргізілген операциядан кейін сапаны бақылау

РО 3.1. Определять визуально дефекты кабеля в соответствии с нормативно-технической документацией.
РО 3.2. Выполнять разделку кабеля для проведения испытаний.
РО 3.3. Выполнять контроль качества выпускаемой продукции с учетом требований технологической документации.
Квалификация "4S07220802 - Техник-технолог"
ПК 1. Разрабатывать и внедрять прогрессивные технологические процессы и оптимальные режимы производства
ПМ 1. Разработка технологических процессов и инструкций по производству кабельной продукции
РО 1.1. Составлять технологические инструкции, карты и другую необходимую документацию для производства кабельной продукции.
Р.О.1.2. Применять новые материалы в производстве кабельной продукции.
РО 1.3. Определять потребности в материальных технологических ресурсах.
РО 1.4. Выполнять необходимые расчеты, связанные с проектированием технологических процессов и конструированием кабельных изделий.
РО 1.5. Составлять схемы автоматизации технологического процесса производства кабельной продукции.
РО 1.6. Устанавливать пооперационный маршрут обработки деталей и сборки изделий в процессе их изготовления и применять контроль всех операций технологического процесса.
ПК 2. Обеспечивать бесперебойную работу оборудования и производственных линий
ПМ 2. Технологическое сопровождение процесса производства кабельной продукции
РО 2.1. Регулировать технологический процесс производства кабельной продукции на основе показаний контрольно-измерительных приборов.
РО 2.2. Выполнять расчҰты основного и вспомогательного оборудования, их производительности и мощности.
РО 2.3. Контролировать готовность технологического оборудования, инструмента и оснастки к производственному процессу.
РО 2.4. Устранять причины возможных отклонений от норм технологического процесса производства кабельной продукции.
РО 2.5. Контролировать выполнение правил техники безопасности, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего распорядка кабельного производства.
ПК 3 Осуществлять контроль за соблюдением технологической дисциплины процесса производства кабельной продукции
ПМ. 3 Контроль соблюдения технологической дисциплины в процессе производства кабельной продукции
РО 3.1. Выполнять органолептический анализ сырья, материалов и готовой кабельной продукции.
РО 3.2. Проводить контроль физико-механических свойств, проводов и кабеля в соответствии с нормативно-технической документацией кабельного производства.
РО 3.3. Выявлять возможные причины возникновения дефектов и брака продукции с указанием способа их устранения.
ПК 4. Организовывать деятельность персонала производственного подразделения
ПМ 4. Организация деятельности персонала производственного подразделения

ОН 3.1. Нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес кабельдің ақауларын визуалды анықтау.
ОН 3.2. Сынақ жүргізу үшін кабельді кесуді орындау.
ОН 3.3. Технологиялық құжаттаманың талаптарын ескере отырып, шығарылатын өнімнің сапасын бақылауды орындау.
"4S07220802 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Прогрессивті технологиялық процестерді және өндірістің оңтайлы режимдерін әзірлеу және енгізу
КМ 1. Кабель өнімдерін өндіру бойынша технологиялық процестер мен нұсқаулықтарды әзірлеу
РО 1.1. Кабель өнімдерін өндіру үшін технологиялық нұсқаулықтарды, карталарды және басқа да қажетті құжаттарды жасау.
ОН 1.2. Кабель өнімдерін өндіруде жаңа материалдарды қолдану.
ОН 1.3. Материалдық технологиялық ресурстарға қажеттілікті анықтау.
ОН 1.4. Технологиялық процестерді жобалауға және кабельдік өнімдерді жобалауға байланысты қажетті есептеулерді орындаңыз.
ОН 1.5. Кабель өнімдерін өндірудің технологиялық процесін автоматтандыру схемаларын құру.
ОН 1.6. Бөлшектерді өңдеудің және бұйымдарды құрастырудың операциялық бағытын оларды дайындау процесінде белгілеу және технологиялық процестің барлық операцияларын бақылауды қолдану.
КҚ 2. Жабдықтар мен өндірістік желілердің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
КМ 2. Кабель өнімдерін өндіру процесін технологиялық сүйемелдеу
ОН 2.1 Кабель өнімдерін өндірудің технологиялық процесін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері негізінде реттеу.
ОН 2.2. Негізгі және қосалқы жабдықтарды, олардың өнімділігі мен қуатын есептеуді жүзеге асыру.
ОН 2.3. Технологиялық жабдықтың, құрал-сайманның және жарақтың өндірістік процеске дайындығын бақылау.
ОН 2.4. Кабель өнімдерін өндірудің технологиялық процесінің нормаларынан мүмкін болатын ауытқулардың себептерін жою.
ОН 2.5. Қауіпсіздік ережелерін, өндірістік және еңбек тәртібін, кабельдік өндірістің ішкі ережелерін орындауды бақылау.
КҚ 3 Кабель өнімдерін өндіру процесінің технологиялық тәртібінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру
КМ. 3 Кабель өнімдерін өндірудің технологиялық процесінің сақталуын бақылау
ОН 3.1. Шикізатқа, материалдарға және дайын кабельдік өнімдерге органолептикалық талдау жасаңыз.
ОН 3.2. Кабель өндірісінің нормативтік-техникалық құжаттамасына сәйкес сымдардың және кабельдің физикалық-механикалық қасиеттерін бақылауды жүргізу.
ОН 3.3. Оларды жою әдісін көрсете отырып, өнімнің ақаулары мен ақауларының ықтимал себептерін анықтау.
КҚ 4. Өндірістік бөлімше персоналының қызметін ұйымдастыру
КМ 4. Өндірістік бөлімше персоналының қызметін ұйымдастыру

РО 4.1. Применять нормативные документы системы менеджмента качества, включая государственные стандарты и документы, действующие на производстве.
РО 4.2. Анализировать экономическую эффективность технологических процессов производства кабельной продукции
РО 4.3. Контролировать процесс производственной деятельности персонала участка и анализировать его результаты
РО 4.4. Оценивать экологичность производства и его возможное негативное воздействие на окружающую среду.
Приложение 281 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07220900 - Керамическое производство"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0722 Производство материалов (стекло, бумага, пластик и дерево)
Специальность:
07220900 - Керамическое производство
Квалификация:

ОН 4.1. Сапа менеджменті жүйесінің нормативтік құжаттарын, соның ішінде мемлекеттік стандарттар мен өндірісте қолданылатын құжаттарды қолдану.
ОН 4.2. Кабель өнімдерін өндірудің технологиялық процестерінің экономикалық тиімділігін талдау
ОН 4.3. Аймақ персоналының өндірістік қызмет процесін бақылау және оның нәтижелерін талдау
ОН 4.4. Өндірістің экологиялық қауіпсіздігін және оның қоршаған ортаға ықтимал теріс әсерін бағалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
281-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07220900 – Керамикалық өндіріс" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0722 Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик және ағаш)
Мамандығы:
07220900 - Керамикалық өндіріс
Біліктілігі:

РО 3.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07220901 – Гончар"
ПК 1. Подготавливать оборудование и материалы рабочего места гончара
ПМ 1. Подготовка оборудования и материалов рабочего места гончара
РО 1.1. Проверять состояние рабочего места на соответствие требованиям техники безопасности.
РО 1.2. Определять исправность гончарного оборудования, оснастки, инструментов.
РО 1.3. Подготавливать керамические массы к технологическому процессу формования.
РО 1.4. Устанавливать по внешнему виду пригодность керамической массы для формовки.
ПК 2. Формовать простые по форме керамические изделия
ПМ 2. Формование простых по форме керамических изделий
РО 2.1. Соблюдать правила безопасности труда, производственной санитарии, промышленной безопасности на рабочем месте.
РО 2.2. Формовать простые по форме гончарные изделия вручную, на гончарных станках.
РО 2.3. Выполнять операции разборки и сборки форм, заполнения пресс-форм формуемой массой.
РО 2.4.Формовать и прессовать изделия строительной керамики из пластических и порошковых масс на прессах, полуавтоматах.
РО 2.5.Производить регулировку полуавтоматов, прессов и приспособлений.
РО 2.6. Проводить профилактические работы при ремонте прессового и формовочного оборудования.
ПК3. Выполнять оправку и сушку формованных изделий
ПМ 3. Оправка и сушка формованных изделий
nullРО 3.1. Производить сушку и обработку формованных изделий с доводкой размеров.
РО 3.2. Выполнять оправку керамических изделий и передачу их на последующие технологические переделы.
РО 3.3. Загружать гончарные изделия в печь.
РО 3.4. Отбраковывать готовые керамические изделия в соответствии с техническими условиями и стандартами.

ОН 3.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру
ОН 3.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау
ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру
Кәсіптік модульдер
"3W07220901 - Қышшы" біліктілігі
КҚ 1. Қышшының жұмыс орнының жабдықтары мен материалдарын дайындау
КМ 1. Қышшының жұмыс орнының жабдықтары мен материалдарын дайындау
ОН 1.1. Жұмыс орнының жағдайын қауіпсіздік техникасы талаптарына сәйкестігін тексеру.
ОН 1.2. Қыш жабдығының, керек-жарақтың, аспаптардың жарамдылығын анықтау.
ОН 1.3. Керамикалық массаларды қалыптаудың технологиялық процесіне дайындау.
ОН 1.4. Керамикалық массаның қалыптау үшін жарамдылығын сыртқы түріне қарай орнату.
КҚ 2. Қарапайым пішінді керамикалық бұйымдарды қалыптау
КМ 2. Қарапайым пішінді керамикалық бұйымдарды қалыптау
ОН 2.1. Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелерін сақтау.
ОН 2.2. Қарапайым пішінді қыш бұйымдарды қолмен, қыш станоктарында қалыптау.
ОН 2.3. Қалыптарды бөлшектеу және жинау, қалыптарды қалыпталған массамен толтыру операцияларын орындау.
ОН 2.4. Құрылыс керамикасының бұйымдарын престерде, жартылай автоматтарда пластикалық және ұнтақ массаларынан қалыптау және престеу.
ОН 2.5. Жартылай автоматтарды, престерді және құрылғыларды реттеуді жүзеге асыру.
ОН 2.6. Престеу және қалыптау жабдықтарына профилактикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3. Қалыпталған бұйымдарды түзету және кептіру
КМ 3. Қалыпталған бұйымдарды түзету және кептіру
ОН 3.1. Қалыпталған бұйымдарды өлшемдерін жетілдіре отырып кептіруді және өңдеуді жүргізу.
ОН 3.2. Керамикалық бұйымдарды түзету және оларды кейінгі технологиялық қайта өңдеуге беру.
ОН 3.3. Қыш бұйымдарды пешке салу.
ОН 3.4. Техникалық шарттар мен стандарттарға сәйкес дайын қыш бұйымдарды жарамсыз деп тану.

Квалификация "3W07220902 - Наладчик оборудования керамического производства"
ПК 1. Вести подготовительные работы по наладке станков, прессов, полуавтоматов и автоматов
ПМ1. Ведение Подготовительных работ по наладке станков, прессов, полуавтоматов и автоматов
РО 1.1. Проверять состояние рабочего места на соответствие правилам охраны труда, техники безопасности, технологической инструкции.
РО 1.2. Проверять комплектность и техническое состояние оборудования, оснастки, инструментов, контрольно-измерительных приборов, средств сигнализации.
РО 1.3. Выполнять смену оснастки, приспособлений, пресс-форм и смазывание трущихся частей оборудования.
РО 1.4. Устранять перед началом работы обнаруженные неисправности.
РО 1.5. Соблюдать правила охраны труда, промышленной и экологической безопасности при выполнении работ.
РО 1.6. Вести отчетно-техническую документацию.
ПК 2. Вести регулировку и наладку обслуживаемого оборудования керамического производства
ПМ 2. Регулирование и наладка обслуживаемого оборудования керамического производства
РО 2.1. Устанавливать и контролировать режимы работы оборудования участков керамического производства.
РО 2.2. Выполнять операции пуска и останова оборудования.
РО 2.3. Регулировать параметры прессования.
РО 2.4. Проверять соответствие размеров изделий чертежам.
РО 2.5. Проводить наладку отдельных узлов и механизмов станков, прессов, полуавтоматов и автоматов в процессе работы оборудования.
РО 2.6. Выполнять простейшие расчеты, связанные с наладкой автоматизированных линий производства керамических изделий.
РО 2.7. Соблюдать технические требования и допуски, предъявляемые к наладке и сборке механизмов и оборудования.
ПК 3. Проводить ремонт и испытание оборудования
ПМ 3. Проведение ремонта и испытания оборудования
РО 3.1. Вести профилактический осмотр оборудования, определять степень его износа.
РО 3.2. Производить смену изношенных частей и узлов механизмов.
РО 3.3. Регулировать работу узлов оборудования после сборки.
РО 3.4. Участвовать в приемке, подготовке к эксплуатации нового и экспериментального оборудования.
Квалификация "3W07220903 - Изготовитель изделий строительной керамики"
ПК1. Подготавливать оборудование и сырье к прессованию
ПМ1. Подготовка оборудования и сырья к прессованию
РО 1.1. Проверять состояние рабочего места на соответствие требованиям охраны труда, техники безопасности.
РО 1.2. Подготавливать к работе пресс, питательный бункер, резательный автомат и вспомогательное оборудование.
РО 1.3. Подготавливать к прессованию формовочные смеси и пластическую формовочную массу.

"3W07220902 – Керамикалық өндіріс жабдықтарын реттеуші" біліктілігі
КҚ 1. Станоктарды, престерді, жартылай автоматтар мен автоматтарды баптау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Станоктарды, престерді, жартылай автоматтар мен автоматтарды баптау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Жұмыс орнының жағдайын еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы ережелеріне, технологиялық нұсқаулыққа сәйкестігін тексеру.
ОН 1.2. Жабдықтардың, құралдардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, сигнализация құралдарының жинақтылығы мен техникалық жағдайын тексеру.
ОН 1.3. Жабдықтарды, құрылғыларды, пресс-қалыптарды ауыстыруды және жабдықтың үйкелетін бөліктерін майлауды орындау.
ОН 1.4. Жұмыс басталар алдында анықталған ақауларды жою.
ОН 1.5. Жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік ережелерін сақтау.
ОН 1.6. Есептік-техникалық құжаттаманы жүргізу.
КҚ 2. Керамикалық өндірістің қызмет көрсетілетін жабдықтарын реттеу және баптауды жүргізу
КМ 2. Керамикалық өндірістің қызмет көрсетілетін жабдықтарын реттеу және баптау
ОН 2.1. Керамикалық өндіріс орындарындағы жабдықтардың жұмыс режимдерін орнату және бақылау.
ОН 2.2. Жабдықты іске қосу және тоқтату операцияларын орындау.
ОН 2.3. Престеу параметрлерін реттеу.
ОН 2.4. Бұйымдардың өлшемдерінің сызбаларға сәйкестігін тексеру.
ОН 2.5. Жабдықтың жұмыс процесінде станоктардың, престердің, жартылай автоматтар мен автоматтардың жекелеген тораптары мен механизмдерін баптау.
ОН 2.6. Керамикалық бұйымдарды өндірудің автоматтандырылған желілерін орнатумен байланысты қарапайым есептеулерді орындау.
ОН 2.7. Механизмдер мен жабдықтарды баптау мен құрастыруға қойылатын техникалық талаптар мен шектерді сақтау.
КҚ 3. Жабдықты жөндеу және сынақтан өткізу
КМ 3. Жабдықты жөндеу және сынақтан өткізу
ОН 3.1. Жабдықты профилактикалық тексеруді жүргізу, оның тозу дәрежесін анықтау.
ОН 3.2. Механизмдердің тозған бөліктері мен тораптарын ауыстыруды жүргізу.
ОН 3.3. Құрастырудан кейін жабдық тораптарының жұмысын реттеу.
ОН 3.4. Жаңа және эксперименттік жабдықтарды қабылдауға, пайдалануға дайындауға қатысу.
"3W07220903 - Құрылыс керамикасы бұйымдарын жасаушы" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықтар мен шикізатты престеуге дайындау
КМ1. Жабдықтар мен шикізатты престеуге дайындау
ОН 1.1. Жұмыс орнының жағдайын еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы талаптарына сәйкестігін тексеру.
ОН 1.2. Престі, қоректендіргіш бункерді, кесу автоматын және қосалқы жабдықты жұмысқа дайындау.
ОН 1.3. Қалыптау қоспаларын және пластикалық қалыптау массасын престеуге дайындау.

РО 1.4. Проверять влажность и качество массы, загружаемой в пресс.
ПМ2.Прессовать керамические изделия
ПМ2. Прессование керамических изделий
РО 2.1. Выбирать режимы прессования в зависимости от типоразмера и нормативных показателей керамических изделий.
РО 2.2. Подготавливать заготовки к прессованию.
РО 2.3. Вести процесс прессования керамических изделий из порошковых масс на различных типах прессов.
РО 2.4. Корректировать режимы и параметры прессования.
РО 2.5. Регулировать прессовую оснастку для соблюдения точности размеров и плотности прессуемых изделий.
РО 2.6. Производить съем, чистку и отбраковку отпрессованных изделий.
ПК3.Формовать керамические изделия
ПМ3. Формование керамических изделий
РО 3.1. Подготавливать формовочные станки, прессы и формы к работе.
РО 3.2. Контролировать влажность и качество формовочной массы и шликера.
РО 3.3. Формовать керамические изделия методами пластического формования, шликерного литья.
РО 3.4. Проверять сформованные изделия по размерам и профилю.
РО 3.5. Контролировать технологические параметры формования работу оборудования.
РО 3.6. Выполнять механическую обработку прессованных необожженных керамических изделий.
РО 3.7. Наблюдать за процессом сушки керамических изделий.
РО 3.8. Определять и устранять виды брака при формовке, сушке и обжиге изделий.
ПК 4. Производить обслуживание и профилактический ремонт оборудования
ПМ 4. Обслуживание и профилактический ремонт оборудования
РО 4.1. Очищать технологическое оборудование от налипшей формовочной массы.
РО 4.2. Производить очистку и промывку пресс-форм.
РО 4.3. Выполнять слесарные работы при устранении неполадок рабочего оборудования.
Квалификация "4S07220904 – Техник-технолог"
ПК 1. Осуществлять технологическую подготовку производства
ПМ 1. Осуществление технологической подготовки производства
РО 1.1. Эффективно использовать основное и вспомогательное технологическое оборудование, сырье и материалы.
РО 1.2. Проверять функциональность оборудования на разных технологических режимах.
РО 1.3. Контролировать качество и наличие сырьевых материалов.
РО 1.4. Выполнять работы по запуску и останову производства.
РО 1.5. Выбирать технологию, методы обработки технологических процессов производства керамических изделий.
РО 1.6. Выполнять мероприятия по созданию безопасных условий труда, охраны окружающей среды.
РО 1.7. Вносить изменения в технологические схемы установок и межцеховых коммуникаций.
ПК 2. Контролировать технологический процесс производства керамических изделий
ПМ 2. Контроль технологического процесса производства керамических изделий

ОН 1.4. Престеуге жүктелетін массаның ылғалдылығы мен сапасын тексеру.
КҚ 2. Керамикалық бұйымдарды престеу
КМ 2. Керамикалық бұйымдарды престеу
ОН 2.1. Керамикалық бұйымдардың мөлшері мен нормативтік көрсеткіштеріне байланысты престеу режимдерін таңдау.
ОН 2.2. Дайындамаларды престеуге дайындау.
ОН 2.3. Әр түрлі престерде ұнтақ массаларынан жасалған керамикалық бұйымдарды престеу процесін жүргізу.
ОН 2.4. Престеу режимдері мен параметрлерін түзету.
ОН 2.5. Престелетін бұйымдардың өлшемдері мен тығыздығының дәлдігін сақтау үшін престеу жабдықтарын реттеу.
ОН 2.6. Престелген бұйымдарды алу, тазалау және жарамсыздыққа шығару.
КҚ 3. Керамикалық бұйымдарды қалыптау
КМ 3. Керамикалық бұйымдарды қалыптау
ОН 3.1. Қалыптау станоктарын, престер мен қалыптарды жұмысқа дайындау.
ОН 3.2. Қалыптау массасы мен шликердің ылғалдылығы мен сапасын бақылау.
ОН 3.3. Керамикалық бұйымдарды пластикалық қалыптау, шликерлі құю әдістерімен қалыптау.
ОН 3.4. Көлемі мен бейіні бойынша жасалған бұйымдарды тексеру.
ОН 3.5. Жабдықтың жұмысын қалыптаудың технологиялық параметрлерін бақылау.
ОН 3.6. Престелген күйдірілмеген керамикалық бұйымдарды механикалық өңдеуді орындау.
ОН 3.7. Керамикалық бұйымдарды кептіру процесін бақылау.
ОН 3.8. Бұйымдарды қалыптау, кептіру және күйдіру кезінде ақау түрлерін анықтау және жою.
КҚ 4. Жабдыққа қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу жүргізу
КМ 4. Жабдықтарға қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу
ОН 4.1. Технологиялық жабдықты жабысқан қалыптау массасынан тазарту.
ОН 4.2. Пресс-қалыптарды тазалау және жуу.
ОН 4.3. Жұмыс жабдығының ақауларын жою кезінде слесарлық жұмыстарды орындау.
"4S07220904 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Өндірісті технологиялық дайындауды жүзеге асыру
КМ 1. Өндірісті технологиялық дайындауды жүзеге асыру
ОН 1.1. Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықты, шикізат пен материалдарды тиімді пайдалану.
ОН 1.2. Әр түрлі технологиялық режимдерде жабдықтың функционалдығын тексеру.
ОН 1.3. Шикізат материалдарының сапасы мен болуын бақылау.
ОН 1.4. Өндірісті іске қосу және тоқтату бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.5. Керамикалық бұйымдар өндірісінің технологиялық процестерін өңдеу технологиясын, әдістерін таңдау.
ОН 1.6. Қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды орындау.
ОН 1.7. Қондырғылар мен цехаралық коммуникациялардың технологиялық схемаларына өзгерістер енгізу.
КҚ 2. Керамикалық бұйымдар өндірісінің технологиялық процесін бақылау
КМ 2. Керамикалық бұйымдар өндірісінің технологиялық процесін бақылау

РО 2.1. Применять типовые методы контроля качества технологических процессов производства керамических изделий.
РО 2.2. Проводить лабораторные испытания исходных материалов и керамических изделий.
РО 2.3. Определять нормы расхода сырья, материалов, энергоносителей для производства.
РО 2.4. Разрабатывать мероприятия по предупреждению брака и ликвидации причин брака.
РО 2.5. Контролировать соблюдение требований охраны труда, противопожарной и экологической безопасности.
ПК 3. Проектировать технологические процессы
ПМ 3.Проектирование технологических процессов
РО 3.1. Применять стандарты, технические условия, нормативные, методические и иные руководящие материалы по проектированию, разработке и оформлению технологической документации.
РО 3.2. Выполнять основные технологические расчеты и чертежи по проекту производства керамических изделий.
РО3.3.Проводить предварительные технико-экономические обоснования проектных решений.
РО 3.4. Использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
РО 3.5. Участвовать в экспериментальных работах по освоению новых технологических процессов.
РО 3.6. Соблюдать основные требования организации труда, промышленной и экологической безопасности при проектировании технологических процессов и оборудования.
ПК 4. Обеспечивать оперативное руководство производственным подразделением
ПМ 4. Обеспечение оперативного руководства производственным подразделением
РО 4.1. Организовывать работу коллектива и поддерживать профессиональные отношения со смежными подразделениями.
РО 4.2. Проводить инструктаж работников подразделения по требованиям охраны труда и технике безопасности.
РО 4.3.Применять экономически обоснованные приемы технологии и организации труда на производстве изделий строительной керамики.
Приложение 283 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07221000 – Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0722 Производство материалов (стекло, бумага, пластик и дерево)
Специальность:
07221000 – Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий
Квалификации:

ОН 2.1. Керамикалық бұйымдар өндірісінің технологиялық процестерінің сапасын бақылаудың үлгілік әдістерін қолдану.
ОН 2.2. Бастапқы материалдар мен керамикалық бұйымдарға зертханалық сынақтар жүргізу.
ОН 2.3. Өндіріс үшін шикізат, материалдар, энергия тасымалдағыштар шығынының нормаларын анықтау.
ОН 2.4. Ақаудың алдын алу және ақау себептерін жою бойынша іс-шаралар әзірлеу.
ОН 2.5. Еңбекті қорғау, өртке қарсы және экологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау.
КҚ 3. Технологиялық процестерді жобалау
КМ 3.Технологиялық процестерді жобалау
ОН 3.1. Стандарттарды, техникалық шарттарды, нормативтік, әдістемелік және өзге де басқару материалдарын жобалау, әзірлеу және ресімдеу құжаттарын қолдану.
ОН 3.2. Керамикалық бұйымдарды өндіру жобасы бойынша негізгі технологиялық есептеулер мен сызбаларды орындау.
ОН 3.3. Жобалық шешімдердің алдын ала техникалық-экономикалық негіздемелерін жүргізу.
ОН 3.4. Жобалық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалану.
ОН 3.5. Жаңа технологиялық процестерді игеру бойынша эксперименттік жұмыстарға қатысу.
ОН 3.6. Технологиялық процестер мен жабдықтарды жобалау кезінде еңбекті ұйымдастырудың, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздіктің негізгі талаптарын сақтау.
КҚ 4. Өндірістік бөлімшеге жедел басшылықты қамтамасыз ету
КМ 4. Өндірістік бөлімшеге жедел басшылықты қамтамасыз ету
ОН 4.1. Ұжымның жұмысын ұйымдастыру және байланысты бөлімдермен кәсіби қарым-қатынасты сақтау.
ОН 4.2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары бойынша бөлімше қызметкерлеріне нұсқаулық жүргізу.
ОН 4.3. Құрылыс керамикасы бұйымдарын өндіруде еңбекті ұйымдастыру және технологияның экономикалық негізделген тәсілдерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
283-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің 07221000 "Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0722 Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик және ағаш)
Мамандығы:
07221000 – Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау
Біліктілігі:

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и в трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07221001 – Формовщик фарфоровых и фаянсовых изделий"
ПК 1. Подготавливать формующую и профилирующую оснастку, оборудование и формовочные массы к процессу формования
ПМ 1. Подготовка формующей и профилирующей оснастки, оборудования и формовочных масс к формованию изделий
РО 1.1. Подготавливать основное и вспомогательное оборудование, формы и инструменты к началу работы.
РО 1.2. Готовить формовочные массы и смазку для форм согласно требованию технологической (маршрутной) карты.
ПК 2. Формовать фарфоровые, фаянсовые, керамические и электрокерамические изделия
ПМ 2. Формование фарфоровых, фаянсовых, керамических и электрокерамических изделий
РО 2.1. Выполнять операции формования изделий согласно требованиям технологической карты процесса.
РО 2.2. Регулировать технологические режимы изготовления изделий на формовочных станках различного типа, полуавтомате, или формовочно-сушильном агрегате.
ПК 3. Контролировать качество сырьевых материалов и отформованных изделий
ПМ 3. Контроль качества сырьевых материалов и отформованных изделий
РО 3.1. Соблюдать требования стандартов, конструкторско-технологической документации при оценке качества сырья и отформованных изделий.
РО 3.2. Контролировать качество пластичных керамических масс и полуфабрикатов.
ПК 4. Выполнять требования по эксплуатации, техническому обслуживанию и несложному ремонту оборудования и форм
ПМ 4. Эксплуатация, техническое обслуживание и несложный ремонт формовочного оборудования и форм
РО 4.1. Определять эксплуатационные характеристики формовочного оборудования и сушил.
РО 4.2. Соблюдать правила эксплуатации формовочного оборудования и форм, газовых сушил, транспортных механизмов.
РО 4.3. Выполнять техническое обслуживание и несложный ремонт оборудования и форм.
Квалификация "3W07221002 – Обжигальщик керамических, фарфоровых и фаянсовых изделий"
ПК 1. Выполнять подготовительные работы перед обжигом изделий
ПМ 1. Выполнение подготовительных работ перед обжигом изделий

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07221001 – Фарфор және фаянс бұйымдарын қалыптаушы" біліктілігі
КҚ 1.
Қалыптау процесіне қалыптау және кескіндеу жарақтарын, жабдықтар мен қалыптау массаларын дайындау
КМ 1. Қалыптау процесіне қалыптау және кескіндеу жарақтарын, жабдықтар мен қалыптау массаларын дайындау
ОН 1.1. Жұмыстың басталуына негізгі және қосалқы жабдықтарды, қалыптар мен құралдарды дайындау.
ОН 1.2. Технологиялық (маршруттық) картаның талаптарына сәйкес қалыптар үшін қалыптау массалары мен майлауды дайындау.
КҚ 2. Фарфор, фаянс, қыш және электро қыш бұйымдарын қалыптау
КМ 2. Фарфор, фаянс, қыш және электро қыш бұйымдарын қалыптау
ОН 2.1. Процестің технологиялық картасының талаптарына сәйкес бұйымдарды қалыптау операцияларын орындау.
ОН Әртүрлі үлгідегі қалыптау станоктарында, жартылай автоматта немесе қалыптау-кептіру агрегатында бұйымдарды дайындаудың технологиялық режимдерін реттеу.
КҚ 3. Шикізат материалдары мен қалыпталған бұйымдардың сапасын бақылау
КМ 3. Шикізат материалдары мен қалыпталған бұйымдардың сапасын бақылау
ОН 3.1. Шикізат пен қалыпталған бұйымдардың сапасын бағалау кезінде стандарттардың, конструкторлық-технологиялық құжаттаманың талаптарын сақтау.
ОН 3.2. Пластикалық керамикалық массалар мен жартылай фабрикаттардың сапасын бақылау.
КҚ 4. Жабдықтар мен қалыптарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және қарапайым жөндеу жөніндегі талаптарды орындау
КМ 4. Қалыптау жабдықтары мен қалыптарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және қарапайым жөндеу
ОН 4.1. Қалыптау жабдықтары мен кептіргіштердің пайдалану сипаттамаларын анықтау.
ОН 4.2. Қалыптау жабдықтары мен қалыптарын, газ кептіргіштерін, көлік механизмдерін пайдалану ережелерін сақтау.
ОН 4.3. Жабдықтар мен қалыптарға техникалық қызмет көрсетуді және қарапайым жөндеуді орындау.
"3W07221002 – Қыш, фарфор және фаянс бұйымдарын күйдіруші" біліктілігі
КҚ 1. Бұйымдарды күйдірер алдында дайындық жұмыстарын орындау
КМ 1. Бұйымдарды күйдіру алдында дайындық жұмыстарын орындау

РО 1.1. Проверять комплектность и исправность инструмента и приспособлений.
РО 1.2. Проверять пригодность вагонеток к обжигу.
РО 1.3. Соблюдать правила рассортировки отформованных заготовок изделий.
РО 1.4. Проверять состояние печей, вспомогательного оборудования и подготавливать их к обжигу изделий.
ПК 2. Осуществлять процесс обжига керамических, фарфоровых и фаянсовых изделий
ПМ 2. Выполнение обжига керамических, фарфоровых и фаянсовых изделий
РО 2.1. Выполнять технологические операции обжига изделий в печах периодического и непрерывного действия по установленным режимам.
РО 2.2. Регулировать технологические режимы обжига изделий.
ПК 3. Контролировать качество готовой продукции
ПМ 3. Контроль качества готовой продукции
РО 3.1. Контролировать качество изделий перед обжигом.
РО 3.2. Выполнять контроль качества изделий после обжига.
ПК 4. Эксплуатировать и обслуживать печи различного типа для обжига изделий
ПМ 4. Эксплуатация и обслуживание печей различного типа для обжига изделий
РО 4.1. Выполнять обслуживание оборудования для обжига изделий.
РО 4.2. Соблюдать правила техники безопасности и эксплуатации теплоизмерительных приборов.
РО 4.3. Устранять мелкие неполадки в работе печи.
Квалификация "4S07221003 - Техник-технолог"
ПК 1. Обеспечивать обслуживание и эксплуатацию технологического оборудования производства фарфоровых, фаянсовых и керамических изделий
ПМ 1. Контроль соблюдения технологической дисциплины в производственных подразделениях предприятия и правил эксплуатации технологического оборудования
РО 1.1. Контролировать готовность к работе технологического оборудования, инструмента и приспособлений.
РО 1.2. Обеспечивать бесперебойную работу технологического оборудования и линий.
РО 1.3. Выявлять наличие неисправностей в работе оборудования.
ПК 2. Организовывать ведение технологических процессов изготовления фарфоровых, фаянсовых и керамических изделий различного назначения
ПМ 2. Организация технологического процесса изготовления фарфоровых, фаянсовых и керамических изделий различного назначения
РО 2.1. Обеспечивать технологические процессы картой садки изделий и заполнения печного объҰма, маршрутной картой изделия, картой заготовок.
РО 2.2. Выполнять расчҰты керамических масс по рациональным составам компонентов.
РО 2.3. Контролировать качество подготовки материалов и составов для черепка, глазури и декорирования, полуфабрикатов изделий.
РО 2.4. Обеспечивать комплектность и качество форм и капселей, приспособлений для ведения технологических процессов.
РО 2.5. Регулировать параметры технологических процессов для получения изделий различными методами с определенными характеристиками.

ОН 1.1. Құрал-саймандар мен құрылғылардың жиынтықтылығын және жарамдылығын тексеру.
ОН 1.2. Вагоншалардың күйдіруге жарамдылығын тексеру.
ОН 1.3. Қалыпталған бұйым дайындамаларының сұрыптау ережелерін сақтау.
ОН 1.4. Пештердің, қосалқы жабдықтардың жай-күйін тексеру және оларды бұйымдарды күйдіруге дайындау.
КҚ 2. Қыш, фарфор және фаянс бұйымдарын күйдіру процесін жүзеге асыру
КМ 2. Қыш, Фарфор және фаянс бұйымдарын күйдіруді орындау
ОН 2.1. Белгіленген режимдер бойынша кезеңдік және үздіксіз жұмыс істейтін пештерде бұйымдарды күйдірудің технологиялық операцияларын орындау.
ОН 2.2. Бұйымдарды күйдірудің технологиялық режимдерін реттеу.
КҚ 3. Дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 3. Дайын өнімнің сапасын бақылау
ОН 3.1. Күйдіру алдында өнімнің сапасын бақылау.
ОН 3.2. Күйдіруден кейін өнімнің сапасын бақылау.
КҚ 4. Эксплуатировать и обслуживать печи различного типа для обжига изделий
КМ 4. Эксплуатация и обслуживание печей различного типа для обжига изделий
ОН 4.1. Бұйымдарды күйдіруге арналған жабдыққа қызмет көрсетуді орындау.
ОН 4.2. Жылу өлшеу аспаптарының қауіпсіздік техникасы мен пайдалану ережелерін сақтау.
ОН 4.3. Пештің жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
"4S07221003 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Фарфор, фаянс және қыш бұйымдары өндірісінің технологиялық жабдығына қызмет көрсетуді және пайдалануды қамтамасыз ету
КМ 1. Кәсіпорынның өндірістік бөлімшелерінде технологиялық тәртіптің сақталуын және технологиялық жабдықты пайдалану қағидаларын бақылау
ОН 1.1. Технологиялық жабдықтардың, құрал-саймандар мен құрылғылардың жұмысқа дайындығын бақылау.
ОН 1.2. Технологиялық жабдықтар мен желілердің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 1.3. Жабдықтың жұмысында ақаулардың болуын анықтау.
КҚ 2. Түрлі мақсаттағы фарфор, фаянс және қыш бұйымдарын дайындаудың технологиялық процестерін жүргізуді ұйымдастыру
КМ 2. Түрлі мақсаттағы фарфор, фаянс және қыш бұйымдарын дайындаудың технологиялық процесін ұйымдастыру
ОН 2.1. Технологиялық процестерді бұйым салындысының картасымен және пеш көлемін толтырумен, бұйымның маршруттық картасымен, дайындама картасымен қамтамасыз ету.
ОН 2.2. Компоненттердің ұтымды құрамы бойынша керамикалық массаларды есептеуді орындау.
ОН 2.3. Қалқа, глазурь және декорациялау, жартылай фабрикаттар үшін материалдар мен құрамдарды дайындау сапасын бақылау.
ОН 2.4. Технологиялық процестерді жүргізуге арналған құралдар мен капсельдердің жинақтылығы мен сапасын қамтамасыз ету.
ОН 2.5. Белгілі бір сипаттамалары бар әртүрлі әдістермен өнімді алу үшін технологиялық процестердің параметрлерін реттеу.

РО 2.6. Контролировать расход основных видов сырья, энергоресурсов, топлива.
ПК 3. Обеспечивать качество сырьевых материалов, полуфабрикатов и готовых изделий
ПМ 3. Контроль качества сырьевых материалов, полуфабрикатов и готовых изделий
РО 3.1. Применять нормативно-техническую документацию при оценке качества сырьевых материалов, полуфабрикатов и готовой продукции.
РО 3.2. Определять основные свойства пластичных керамических масс и глазурей.
РО 3.3. Анализировать причины брака, разрабатывать меры по его предупреждению.
РО 3.4. Владеть основами комплексной системы управления качеством продукции.
ПК4. Планировать и организовывать работу подразделения производства
ПМ 4.Организация и планирование работы подразделения производства
РО 4.1. Организовывать работу подразделения, используя современный менеджмент и принципы делового общения.
РО 4.2. Анализировать эффективность работы персонала подразделения производства.
ПК 5. Планировать внедрение перспективной технологии изготовления изделий из фарфора и фаянса
ПМ 5. Внедрение перспективной технологии изготовления изделий из фарфора и фаянса
РО 5.1. Осуществлять сбор и обработку научно-технической информации по современным видам сырьевых материалов и новым составам унифицированных формовочных масс, технике декорирования изделий и закрепления красок.
РО 5.2. Разрабатывать технологические параметры действующего процесса обжига изделий.
РО 5.3. Выполнять расчҰты новых составов пластичных керамических масс и глазури для производства изделий.
РО 5.4. Выполнять расчҰты экономической эффективности внедрения нового изделия и технологии согласно техническому заданию.
РО 5.5. Применять системы автоматизированного проектирования и разработки эскизов и чертежей форм, технологической оснастки, изделий и их художественно-декоративного оформления.
РО 5.6. Разрабатывать технологические инструкции и технологические карты процесса изготовления новых изделий.
Приложение 285 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07221100 - Технология тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0722 Производство материалов (стекло, бумага, пластик и дерево)
Специальность:
07221100 - Технология тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий
Квалификация:

ОН 2.6. Шикізаттың, энергия ресурстарының, отынның негізгі түрлерінің шығынын бақылау.
КҚ 3. Шикізат материалдарының, жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдардың сапасын қамтамасыз ету
КМ 3. Шикізат материалдарының, жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдардың сапасын бақылау
ОН 3.1. Шикізат материалдарының, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасын бағалау кезінде нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану.
ОН 3.2. Пластикалық қыш массалары мен глазурьдің негізгі қасиеттерін анықтаңыз.
ОН 3.3. Ақаулардың себептерін талдау, оның алдын алу шараларын әзірлеу.
ОН 3.4. Өнім сапасын басқарудың кешенді жүйесінің негіздерін меңгеру.
КҚ 4. Өндіріс бөлімшесінің жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 4. Өндіріс бөлімшесінің жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау
ОН 4.1. Заманауи менеджмент пен іскерлік қарым-қатынас принциптерін қолдана отырып, бөлім жұмысын ұйымдастыру.
ОН 4.2. Өндіріс бөлімшесі персоналының жұмыс тиімділігін талдау.
КҚ 5. Фарфор мен фаянстан бұйымдар жасаудың перспективті технологиясын енгізуді жоспарлау
КМ 5. Фарфор мен фаянстан бұйымдар жасаудың перспективалық технологиясын енгізу
ОН 5.1. Шикізаттың заманауи түрлері және бірыңғай қалыптау массаларының жаңа құрамы, бұйымдарды безендіру және бояуларды бекіту техникасы бойынша ғылыми-техникалық ақпаратты жинау және өңдеуді жүзеге асыру.
ОН 5.2. Бұйымдарды күйдірудің қолданыстағы процесінің технологиялық параметрлерін әзірлеу.
ОН 5.3. Бұйымдарды өндіру үшін пластикалық қыш массалары мен глазурьдің жаңа құрамдарын есептеуді жүзеге асыру.
ОН 5.4. Техникалық тапсырмаға сәйкес жаңа өнім мен технологияны енгізудің экономикалық тиімділігінің есептерін орындау.
ОН 5.5. Нысандардың эскиздері мен сызбаларын, технологиялық жабдықтарды, бұйымдарды және олардың көркем және сәндік дизайнын автоматтандырылған жобалау және әзірлеу жүйелерін қолдану.
ОН 5.6. Жаңа бұйымдарды дайындау процесінің технологиялық нұсқаулықтары мен технологиялық карталарын әзірлеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
285-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07221100 - Қиын балқитын бейметалл және силикатты материалдар мен бұйымдардың технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0722 Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик және ағаш)
Мамандығы:
07221100 - Қиын балқитын бейметалл және силикатты материалдар мен бұйымдардың технологиясы
Біліктілігі: