2006 жылға арналған республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын бекіту туралы (Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 1235 Қаулысы (үзінді)
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі Бюджет  кодексіне  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналардың:
10-қосымшаға сәйкес Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың;
2. Осы қаулы 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1235 қаулысына
10-ҚОСЫМША
106 - Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2006 жылға арналған
"Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің қызметін қамтамасыз ету"
деген 001 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 30324 мың теңге (отыз миллион үш жүз жиырма төрт мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі  Заңы ; Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүйесін одан әрі оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" 1999 жылғы 22 қаңтардағы N 29  Жарлығы ; Қазақстан Республикасы Президентінің "Адам құқықтары жөніндегі уәкіл қызметін белгілеу туралы" 2002 жылғы 19 қыркүйектегі N 947  Жарлығы ; "Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 992  Жарлығы ; "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 16 мамырдағы N 1094  Жарлығы ; "Қызмет телефондары мен мемлекеттік органдардың аппаратын орналастыруға арналған нормалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 3 қазандағы 1996 жылғы N 1217  қаулысы ; "Мемлекеттік бюджеттің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Парламент депутаттарының Қазақстан Республикасы шегіндегі қызметтік іссапарлары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 22 қыркүйектегі 2000 жылғы N 1428  қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :  республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қорғау жүйесін жетілдіру, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының сақталуын қадағалауды, адамның және азаматтың бұзылған құқықтары мен бостандықтарын қалпына келтіру жөніндегі шаралар қабылдауды жүзеге асыру.

Об утверждении паспортов республиканских бюджетных программ на 2006 год (Национальный центр по правам человека)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2005 года N 1235 (выписка)
В соответствии с  Бюджетным  кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить паспорта республиканских бюджетных программ на 2006 год:
Национального центра по правам человека согласно приложению 10;
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2006 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 10
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N№1235
106 - Национальный центр по правам человека
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
001 "Обеспечение деятельности Уполномоченного
по правам человека" на 2006 год
1. Стоимость:  30324 тысячи тенге (тридцать миллионов триста двадцать четыре тысячи тенге).
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы:   Закон  Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе";  Указ  Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года N 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан";  Указ  Президента Республики Казахстан от 19 сентября 2002 года N 947 "Об учреждении должности Уполномоченного по правам человека";  Указ  Президента Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 992 "O создании Национального центра по правам человека";  Указ  Президента Республики Казахстан от 16 мая 2003 года№N 1094 "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 3 октября 1996 года N 1217 "О служебных телефонах и нормах площадей для размещения аппарата государственных органов";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года N 1428 "Об утверждении Правил о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан".
3. Источники финансирования бюджетной программы:  средства республиканского бюджета.
4. Цель бюджетной программы:  совершенствование системы защиты конституционных прав и свобод граждан, осуществление наблюдения за соблюдением прав и свобод человека и гражданина, принятия мер по восстановлению нарушенных прав и свобод человека и гражданина.

5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : адам құқықтары жөніндегі уәкілдің қызметін қамтамасыз ету және оған адамның және Қазақстан Республикасы азаматтарының конституциялық құқықтары мен бостандықтарының қорғалуын бақылауды жүзеге асыруда, Қазақстан Республикасының құқықтар мен бостандықтар және халықты құқықтық ағарту саласындағы заңдарын жетілдіруде, жан-жақты жәрдемдесу. Лауазымдық міндеттерін тиімді орындау және кәсіптік шеберлігін жетілдіру үшін қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес кәсіптік қызмет саласында білім беру бағдарламалары бойынша теориялық және практикалық білімді, дағдылар мен машықтарды жаңарту.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N
п/п
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші бағ-
дар-
лама
коды
Кіші бағдар-
ламалар-
дың
атауы
Бағдарламаны
іске асыру
жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орын-
даушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
001
Адам
құқықтары
жөніндегі уәкілдің
қызметін
қамтама-
сыз ету
2
001
Орталық
органның
аппараты
Бекітілген штат саны
лимитінің шегінде
Адам құқықтары
жөніндегі уәкіл мен
оның аппаратын ұстау.
Мониторингті жүзеге
асыру, ақпаратты
қорту, жүйелеу және
талдау. Адам
құқықтары мен
бостандықтары
саласындағы заңнаманы жетілдіру
мәселелері жөніндегі
қорытындылардың
жобаларын даярлау. Құқық қорғау
іс-шараларын өткізу. Қызметтік
автокөлікті жалдау, ұйымдастыру
техникасын ұстау, байланыс қызметте-
рін, полиграфия
қызметтерін
сатып алу, бланк өнімдерін сатып алу,
құқық қорғау іс-ша-
раларын өткізу
үшін баннер сатып
алу.
Жыл
бойы
Адам
құқық-
тары
жөнін-
дегі
ұлттық
орталық
3
007
Мемле-
кеттік
қызметші-
лердің
білікті-
лігін
арттыру
Мемлекеттік
қызметшілердің
адамның құқықтарын,
бостандықтарын
қорғау саласындағы
біліктілігін арттыру
жөніндегі қызметтер-
ді сатып алу.
Мемлекеттік тілді
оқыту.
1-3
тоқсан
Адам құқық-
тары жөнін-
дегі
ұлттық
орталық
4
009
Мемлекет-
тік орган-
дарды
материал-
дық-тех-
никалық
жарақ-
тандыру
Арнаулы мекемелерге бару кезінде олардың
жұмысын құжаттау,
инспекциялау үшін
бейнекамера сатып
алу. Файлдарға
арналған шкафтар,
қағаздарға арналған
шкафтар, диктофон-
дар, бейнемагнито-
фон, мобилді
тумбалар сатып алу.
сәуір-
мамыр
айлары
Адам құқық-
тары жөнін-
дегі
ұлттық
орталық
5
017
Ақпарат-
тық жүйелер-
дің жұмыс
істеуін
қамтама-
сыз ету және
мемлекет-
тік орган-
дарды
ақпарат-
тық-тех-
никалық
қамтама-
сыз ету
Шығыс материалдарын сатып алу.
Есептеу техникасы құралдарына
жүйелік-техникалық қызмет көрсету.
Интернет желісіне қол жеткізу
қызметтері және электрондық пошта.
Ақпараттық жүйелер мен жергілікті
міндеттерді сүйемелдеу.
Жыл
бойы
Адам құқық-
тары жөнін-
дегі
ұлттық
орталық
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер:  Тікелей нәтиже:
- Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің қызметін қамтамасыз ету және Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық лимитіне сай саны 15 бірлік аппараты ұстау;
- Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдік азаматтардың және азаматтығы жоқ адамдардың лауазымды адамдар мен ұйымдардың олардың Қазақстан Республикасының Конституциясымен және халықаралық шарттармен кепілдік берілген құқықтарын және бостандықтарын бұзатын іс-әрекеттері мен шешімдеріне шағымдарын қарауы;
- Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің есебін қазақ және орыс тілдерінде 500 данадан шығару және Қазақстан Республикасы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің қызметі туралы хабардар ету үшін Президентке, Парламентке, Үкіметке, Жоғарғы сотқа, Бас прокуратура мен басқа да орталық және жергілікті мемлекеттік органдарға жіберу, Қазақстан Республикасының елшіліктері мен халықаралық ұйымдарына жіберу;

5. Задачи бюджетной программы:  обеспечение деятельности и всемерное содействие Уполномоченному по правам человека в осуществлении контроля за соблюдением прав свобод человека и гражданина Республики Казахстан, в совершенствовании законодательства Республики Казахстан в области прав и свобод и правового просвещения населения. Обновление теоретических и практических знаний, умения и навыков по образовательным программам в сфере профессиональной деятельности в соответствии с предъявляемыми квалификационными требованиями для эффективного выполнения своих должностных обязанностей и совершенствования профессионального мастерства.
6. План мероприятий по реализация бюджетной программы:
N
п/п
Код
про- гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрограммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки реали-
зации
Ответствен-
ные испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
001
Обеспечение
деятельности
Уполномочен-
ного по пра-
вам человека
2
001
Аппарат центрального органа
Содержание
Уполномочен-
ного по правам
человека и его
аппарата в
пределах ут-
вержденного
лимита штатной
численности.
Осуществление
мониторинга,
обобщение,
систематизация
и анализ ин-
формации.
Подготовка
проектов зак-
лючений по
вопросам со-
вершенствова-
ния законода-
тельства в
области прав и
свобод чело-
века.
Проведение
правозащитных
мероприятий.
Аренда слу-
жебного авто-
транспорта,
содержание
организацион-
ной техники,
приобретение
услуг связи,
полиграфичес-
ких услуг,
приобретение
бланочной
продукции,
приобретение
баннера для
проведения
правозащитных
мероприятий.
В тече-
ние года
Национальный
центр по
правам
человека
3
007
Повышение
квалификации
государствен-
ных служащих
Приобретение
услуг по повы-
шению квалифи-
кации государ-
ственных слу-
жащих в облас-
ти защиты
прав, свобод
человека.
Обучение го-
сударственному
языку.
1-3
квартал
Национальный
центр по
правам
человека
4
009
Материально-
техническое
оснащение
государствен-
ных органов
Приобретение
видеокамеры
для документи-
рования, инс-
пектирования
работы специа-
льных учрежде-
ний при их
посещении.
Приобретение
шкафов под
файлы, шкафов
для бумаги,
диктофонов,
видеомагнито-
фона, тумб
мобильных.
Апрель-
май
Национальный
центр по
правам
человека
017
Обеспечение
функциониро-
вания инфор-
мационных систем и информаци-
онно-техни-
ческое
обеспечение
государствен-
ных органов
Приобретение
расходных
материалов.
Системно-
техническое
обслуживание
средств вычис-
лительной тех-
ники. Услуги
доступа к
сети Интернет
и электронная почта.
Сопровождение
информационных
систем и лока-
льных задач.
В тече-
ние года
Национальный
центр по
правам
человека
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:  Прямой результат.
- обеспечение деятельности Уполномоченного по правам человека и содержание аппарата согласно лимиту Национального центра по правам человека в количестве 15 единиц;
- рассмотрение Уполномоченным по правам человека обращений граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства на действия и решения должностных лиц и организации, нарушающих их права и свободы, гарантированные Конституцией и международными договорами Республики Казахстан;
- издание отчета Уполномоченного по правам человека тиражом по 500 экземпляров на государственном и русском языках и направление Президенту, Парламенту, Правительству, Верховному суду, Генеральной прокуратуре и другим центральным и местным государственным органам, направление посольствам Республики Казахстан и международным организациям для информирования о деятельности Уполномоченного по правам человека Республики Казахстан;

- саны 4 адамның кәсіби деңгейін арттыру, саны 15 адамға мемлекеттік тілді оқыту;
- Адам құқықтары жөніндегі уәкіл жүргізген тексерулердің нәтижелері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау үшін ресми хабарлар дайындау;
- іс-әрекеттері адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын бұзуға әкеп соққан адамдарды заңда белгіленген жауапкершілікке тарту туралы тиісті мемлекеттік органдарға Адам құқықтары жөніндегі уәкіл енгізетін ұсынымдар дайындау;
- мемлекеттік қызметшілерге мемлекеттік тілді оқытумен 100% қамтамасыз ету;
- жиһазбен 100% қамтамасыз ету.
Түпкі нәтиже:
- адам мен азаматтың, шетелдік азаматтардың және азаматтығы жоқ адамдардың бұзылған, Конституциямен және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен кепілдік берілген құқықтары мен бостандықтарын қалпына келтіру;
- мемлекеттік қызметшілердің кәсіптік деңгейін 26,6 пайызға арттырудағы қажеттілікті қамтамасыз ету.
Қаржы-экономикалық нәтиже:
- адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың бір мемлекеттік қызметшісін ұстауға жұмсалатын шығындар - 1984,3 мың теңге;
- Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың бір штаттан тыс қызметкерін ұстауға жұмсалатын шығындар - 150,0 мың теңге;
- бір мемлекеттік қызметшінің кәсіптік біліктілігін арттыруға жұмсалатын орташа шығындары - 22,0 мың теңге;
- Ұлттық орталықтың бір мемлекеттік қызметшісіне мемлекеттік тілді оқытуға жұмсалатын орташа шығындары - 11,5 мың теңге.
Уақтылығы:
- азаматтардың шағымдарын заңнамада белгіленген мерзімде қарау;
- орталықтың жоспарына сәйкес жоспарланған іс-шараларды орындау;
- жасатылатын шарттарға сәйкес жыл бойы оқыту.
Сапасы:
- қарауға қабылданған азаматтардың шағымдарын қанағаттандыру және олар бойынша шағын иелеріне жауаптар жіберу;
- кәсіптік мемлекеттік қызмет талаптарына сай, қазіргі заманғы экономикалық жағдайларға сәйкес мемлекеттік қызметшілердің кәсіптік деңгейін арттыру; мемлекеттік тілді оқыту курстарынан өткеннен кейін іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізуге көшкен мемлекеттік қызметшілердің 40 пайыз үлесі, біліктілігін арттыру курстарынан өткеннен кейін жоғарғы тұрған лауазымдарға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің 6,6 пайыз үлесі.

- повышение профессионального уровня в количестве 4 человека, обучение государственному языку в количестве 15 человек;
- по результатам проведенных Уполномоченным по правам человека проверок подготовка официальных сообщений для опубликования в средствах массовой информации;
- подготовка рекомендаций, вносимых Уполномоченным по правам человека в соответствующие государственные органы, о привлечении к установленной законом ответственности лиц, действия которых повлекли нарушения прав и свобод человека и гражданина;
- обеспечение обучения государственному языку государственных служащих на 100 %;
- обеспечение мебелью на 100 %.
Конечный результат:
- восстановление нарушенных прав и свобод человека и гражданина, иностранных граждан и лиц без гражданства гарантированных Конституцией и международными договорами Республики Казахстан;
- обеспечение потребности в повышении профессионального уровня государственных служащих на 26,6 процентов.
Финансово-экономический результат:
- затраты на содержание одного государственного служащего Национального центра по правам человека - 1984,3 тыс. тенге;
- затраты на содержание одного внештатного работника Национального центра по правам человека - 150,0 тыс. тенге;
- средние затраты на повышение квалификации одного государственного служащего - 22,0 тыс. тенге;
- средние затраты на обучение государственному языку одного государственного служащего Национального Центра - 11,5 тыс. тенге.
Своевременность:
- рассмотрение обращения граждан в установленный законодательством срок;
- исполнение запланированных мероприятий в соответствии с планами работы Центра;
- обучение в течение года в соответствии с заключаемыми договорами.
Качество:
- удовлетворение обращения граждан, принятых к рассмотрению, и направление по ним ответов заявителям;
- повышение профессионального уровня государственных служащих согласно требованиям профессиональной государственной службы, в соответствии с современными экономическими условиями; доля государственных служащих, которые перешли на делопроизводство по государственному языку после прохождения курсов обучения государственному языку 40 процентов; доля государственных служащих, которые назначены на вышестоящие должности после прохождения курсов повышения квалификации 6,6 процентов.