Мемлекеттік кірістер органының құпия ақпараттарды Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігіне ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 2020 жылғы 22 қаңтардағы № 32 және Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 12 ақпандағы № 21-НҚ бірлескен бұйрығы.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 01.06.2021 № 306 және ҚР Сауда және интеграция министрінің 01.06.2021 № 387-НҚ бірлескен бұйрығымен.
1. Мемлекеттік кірістер органының құпия ақпаратты Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігіне ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің және Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 01.06.2021 № 306 және ҚР Сауда және интеграция министрінің 01.06.2021 № 387-НҚ бірлескен бұйрығымен.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция вице-министріне және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық оған мемлекеттік орган басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап күшіне енеді және 2020 жылғы 12 ақпаннан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 13.07.2023 № 292 және ҚР Сауда және интеграция бірінші вице-министрінің 11.07.2023 № 270-НҚ бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Мемлекеттік кірістер комитетінің
төрағасы
М. Сұлтанғазиев ____________
Қазақстан РеспубликасыСауда және интеграцияминистріБ. Сұлтанов_________________
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Мемлекеттік кірістер
комитеті төрағасының
2020 жылғы 22 қаңтардағы
№ 32 және
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрінің
2020 жылғы 12 ақпандағы
№ 21-НҚ
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік кірістер органының Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігіне құпия ақпарат беру қағидалары

Об утверждении Правил представления органом государственных доходов конфиденциальной информации Министерству торговли и интеграции Республики Казахстан
Совместный Приказ Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 2020 года № 32 и Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 12 февраля 2020 года № 21-ОД.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 01.06.2021 № 306 и Министра торговли и интеграции РК от 01.06.2021 № 387-ОД.
1. Утвердить Правила представления органом государственных доходов конфиденциальной информации Министерству торговли и интеграции Республики Казахстан.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и Министерству торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсах Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции cовместного приказа Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 01.06.2021 № 306 и Министра торговли и интеграции РК от 01.06.2021 № 387-ОД.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан и заместителя председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вступает в силу со дня его подписания последним из руководителей государственного органа и распространяется на правоотношения, возникшие с 12 февраля 2020 года.
Сноска. Пункт 4 - в редакции cовместного приказа Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 13.07.2023 № 292 и Первого вице-министра торговли и интеграции РК от 11.07.2023 № 270-ОД.
Председатель Комитета
государственных доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан
_______________М. Султангазиев
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
__________________ Б. Султанов
Утверждены
совместным приказом
Председателя Комитета
государственных доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 22 января 2020 года № 32 и
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 12 февраля 2020 года № 21-НҚ
Правила представления органом государственных доходов конфиденциальной информации Министерству торговли и интеграции Республики Казахстан

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 01.06.2021 № 306 және ҚР Сауда және интеграция министрінің 01.06.2021 № 387-НҚ бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органының Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігіне құпия ақпарат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сыртқы сауда қызметін дамыту және реттеу, ішкі сауданы дамыту және реттеу, электрондық және биржалық сауданы дамыту және ілгерілету, шикізаттық емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің экспортын дамыту және ілгерілету саласындағы Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) функциялары мен міндеттерін іске асыру мақсатында мемлекеттік кірістер органының Министрлікке құпия ақпарат беру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Мәліметтерді ұсыну тәртібі
3. Мемлекеттік кірістер органы Министрлікке Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік субъектілері жүргізген экспорттық-импорттық операциялар туралы ақпаратты, салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді, сондай-ақ бастамашылық жасалған және:
Еуразиялық экономикалық комиссияның үшінші елдерден шығарылатын тауарларға қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы тергеулерін (оның ішінде қайталама) жүргізуі;
үшінші елдің (одақтың) уәкілетті органы Қазақстан Республикасынан шығатын тауарға және (немесе) қазақстандық кәсіпорынға қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы тергеулерін (оның ішінде қайталама);
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің құзыретті органы (немесе Еуразиялық экономикалық комиссия) Қазақстан Республикасынан шығарылатын тауарларға қатысты өтемдік тергеп-тексеруді және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден шығарылатын және Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін тауарларға қатысты сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган жүргізетін өтемдік тергеп-тексеру жүргізілетін жағдайда ақпаратты ұсынады.
4. Ақпарат Excel және Xml форматында "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар ілеспе хатты ресімдей отырып, электрондық тәсілмен ұсынылады.

Сноска. Правила - в редакции cовместного приказа Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 01.06.2021 № 306 и Министра торговли и интеграции РК от 01.06.2021 № 387-ОД.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления органом государственных доходов конфиденциальной информации Министерству торговли и интеграции Республики Казахстан, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс).
2. Правила определяют порядок представления органом государственных доходов Министерству торговли и интеграции Республики Казахстан (далее – Министерство) конфиденциальной информации в целях реализации Министерством функций и задач в сфере развития и регулирования внешнеторговой деятельности, развития и регулирования внутренней торговли, развития и продвижения электронной и биржевой торговли, развития и продвижения экспорта несырьевых товаров и услуг, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок представления сведений
3. Орган государственных доходов представляет в Министерство информацию об экспортно-импортных операциях, произведенных субъектами предпринимательства Республики Казахстан, сведения о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента), а также информацию в случае инициированных и проводимых:
Евразийской экономической комиссией специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных расследований (в том числе повторных) в отношении товаров, происходящих из третьих стран;
уполномоченным органом третьей страны (союза) специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных расследований (в том числе повторных) в отношении товара, происходящего из Республики Казахстан, и (или) казахстанского предприятия;
компетентным органом государства-члена Евразийского экономического союза (или Евразийской экономической комиссией) компенсирующего расследования в отношении товаров, происходящих из Республики Казахстан и компенсирующего расследования, проводимого уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, в отношении товаров, происходящих из государств-членов Евразийского экономического союза и ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан.
4. Информация представляется электронны с оформлением сопроводительного письма с пометкой "Для служебного пользования" в формате Excel.

5. Министрлік мемлекеттік кірістер органына осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Құпия ақпарат тізбесін ұсыну туралы сұрау салу жолдайды.
Мемлекеттік кірістер органы Министрлік көрсеткен кезең үшін ақпаратты сұрау салуды алған кезден бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады.
Министрліктің уәжделген сұрау салуы бойынша ақпарат сұрау салуда белгіленген мерзімдерде, бірақ мемлекеттік кірістер органы сұрау салуды алғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен бастап есептелетін 10 (он) жұмыс күнінен кем емес мерзімде ұсынылады.
6. Мемлекеттік кірістер органы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті жағында sftp серверін құру жолымен мемлекеттік органдардың Бірыңғай көліктік ортасы арқылы:
1) апта сайынғы негізде осы Қағидаларға 2-қосымшаның 1
2) ай сайынғы негізде осы Қағидаларға 2-қосымшаның 2;
3) Министрліктің сұрау салуы бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаның 3, 4, 5-тармақтарында көрсетілген салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсынады.
Мемлекеттік кірістер органы Министрлік көрсеткен кезең үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы бойынша ақпаратты, сұрау салуды алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кеш емес мерзімде береді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 03.05.2022 № 283 және ҚР Сауда және интеграция бірінші вице-министрінің 06.05.2022 № 218-НҚ бірлескен бұйрығымен.
7. Министрлік осы бірлескен бұйрық шеңберінде алынған құпия ақпаратты өзіне жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау үшін ғана пайдаланады.
8. Министрлік осы бірлескен бұйрыққа сәйкес алынған құпия ақпаратты заңсыз таратудан қорғау жөніндегі барлық шараларды қабылдайды және алынған ақпаратқа қолжетімділігі бар адамдар шеңберін шектеуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны қорғауды қамтамасыз етеді.
Осы мақсатта Министрлікте осы бірлескен бұйрық шеңберінде алынған құпия ақпаратқа рұқсаты бар адамдардың тізбесі бекітіледі.
9. Министрліктің осы бірлескен бұйрық шеңберінде алынған құпия ақпаратты жұмыста пайдаланатын лауазымды адамдары мұндай ақпаратты өз міндеттерін орындау кезеңінде де, оларды орындау аяқталғаннан кейін де Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес таратуға құқылы емес.
10. Мақсаттарға қол жеткізгеннен және практикалық қажеттілік жойылғаннан кейін алынған құпия ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Министрлікте жойылуға жатады.

5. Министерство направляет в орган государственных доходов запрос о предоставлении Перечня конфиденциальной информации согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Орган государственных доходов представляет информацию за указанный Министерством период в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней с момента получения запроса.
По мотивированному запросу Министерства, информация представляется в установленные в запросе сроки, но не менее 10 (десяти) рабочих дней, которые исчисляются со следующего рабочего дня после получения запроса органом государственных доходов.
6. Орган государственных доходов посредством Единой транспортной среды государственных органов, путем создания sftp сервера на стороне Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан представляет сведения о налогоплательщике (налоговом агенте), указанные в пунктах:
1) 1 приложения 2 к настоящим Правилам на ежемесячной основе;
2) 2 приложения 2 к настоящим Правилам на еженедельной основе;
3) 3, 4, и 5 приложения 2 к настоящим Правилам по запросу Министерства.
Орган государственных доходов представляет информацию, по подпункту 2) части первой настоящего пункта, за указанный Министерством период в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней с момента получения запроса.
Сноска. Пункт 6 - в редакции cовместного приказа Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 03.05.2022 № 283 и Первого вице-министра торговли и интеграции РК от 06.05.2022 № 218-ОД.
7. Министерство использует полученную в рамках настоящего совместного приказа конфиденциальную информацию исключительно для выполнения возложенных на него задач и функций.
8. Министерство принимает все меры по защите от неправомерного распространения конфиденциальной информации, полученной в соответствии с настоящим совместным приказом, и обеспечивает ограничение круга лиц, имеющих доступ к полученной информации, а также ее защиту в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В этих целях в Министерстве утверждается перечень лиц, имеющих доступ к конфиденциальной информации, полученной в рамках настоящего совместного приказа.
9. Должностные лица Министерства, использующие в работе конфиденциальную информацию, полученную в рамках настоящего совместного приказа, не вправе распространять такую информацию как в период исполнения ими своих обязанностей, так и после завершения их выполнения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. После достижения целей и утраты практической необходимости полученная конфиденциальная информация подлежит уничтожению в Министерстве в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

11. Салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтер электрондық сауда саласында алынатын кірістерге корпоративтік табыс салығын төлеуден босату жөніндегі норманың тиімділігіне талдау жүргізу, сондай-ақ әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағаларына мониторинг жүргізу мақсатында ғана пайдаланылады және осындай мәліметтерге қол жеткізе алатын тұлғалардың өз міндеттерін орындау кезеңінде де, оларды орындау аяқталғаннан кейін де жария етуіне жатпайды.
Мемлекеттік кірістер органының
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрлігіне құпия
ақпарат беру қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдары Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігіне ұсынатын құпия ақпараттың тізбесі
Құпия ақпараттың атауы
Құпия ақпарат қамтылған ТД бағанының атауы
ТД тіркеу нөмірі
А бағаны
Кедендік рәсімдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес мәлімделген рәсімнің өткізу бағыты (импорт және (немесе) экспорт) және екі таңбалы коды
"Декларация" деген 1-бағанның 1 және 2-кіші бөлімдері
Жөнелтушінің атауы, оның орналасқан жері; экспорттау кезінде – қосымша ТШН (БСН, ЖСН))
2-баған "Жөнелтуші/экспорттаушы"
Алушының атауы, оның орналасқан жері, ТШН (БСН, ЖСН))
8-баған "Алушы"
Шарт жасасқан (немесе оның атынан немесе тапсырмасы бойынша жасалған) тұлға немесе тауарларға билік етуге құқығы бар тұлға немесе декларацияланатын тауарлардың меншік иесі болып табылатын тұлға немесе декларацияланатын тауарларға мүліктік құқықтарды сатып алған (сатып алатын) тұлға туралы мәліметтер: ТШН (БСН, ЖСН))
9-баған "Қаржылық реттеуге жауапты тұлға"
Әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес сауда жасаушы елдің альфа-2 екі таңбалы әріптік коды
11-баған "Сауда жасайтын ел"
Өлшемшарттардың түрлері бойынша ақпарат
13-баған "Өлшемшарттардың түрі"
Декларанттың атауы және оның орналасқан жері, ТШН (БСН, ЖСН), сондай-ақ ұйымның атынан оның оқшауланған бөлімшесі әрекет еткен жағдайда – осындай оқшауланған бөлімшенің атауы, оның орналасқан жері, ТШН (БСН, ЖСН))
14-баған "Декларант"
Әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес тауарларды жөнелтуші елдің қысқаша атауы
15-баған "Жөнелту елі"
Әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес жөнелтуші елдің альфа-2 екі таңбалы әріптік коды
15-баған (a,b) "Жөнелтуші елдің коды"
Әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес тауарлардың шығарылған елінің қысқаша атауы
16-баған "Шығарылған елі"
Әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес тауарлардың межелі елінің қысқаша атауы
17-баған "Межелі ел"
Әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес межелі елдің альфа-2 екі таңбалы әріптік коды
17-бағаны (A,b) "Межелі елдің коды"
Жеткізілім шарттарының жіктеуішіне және географиялық орналасу атауына сәйкес жеткізу шарттарының коды
20-баған "Жеткізілім шарттары"
Валюта жіктеуішіне сәйкес валютаныңәріптік код
22-баған "Шот бойынша валюта және жалпы сома"
ТД кеден органына берілетін, ЕАЭО мүше мемлекетінің валютасына, коды ТД 22-бағанында көрсетілген шетел валютасының бағамы
23-баған "Валюта бағамы"
мәліметтер ТД 21-бағанында көрсетілген, көлік түрлері мен жүктерді тасымалдау жіктеуіштеріне сәйкес көлік құралдары түрінің коды
25-баған "Шекарадағы көлік түрі"
мәліметтер ТД 18-бағанында көрсетілген көлік түрлері мен жүктерді тасымалдау жіктеуіштеріне сәйкес көлік құралдары түрінің коды
26-баған "Ел ішіндегі көлік түрі"
Жүк орындар және тауарларды сипттау туралы ақпарат

11. Сведения о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющие налоговую тайну, используются только в целях проведения анализа эффективности нормы по освобождению от уплаты корпоративного подоходного налога на доходы, получаемые в сфере электронной торговли, а также мониторинга цен на социально-значимые продовольственные товары и не подлежат разглашению лицами, имеющими доступ к таким сведениям, как в период исполнения ими обязанностей, так и после завершения их исполнения.
Приложение 1
к Правилам представления
органом государственных
доходов конфиденциальной
информации Министерству
торговли и интеграции
Республики Казахстан
Перечень конфиденциальной информации, представляемой органами государственных доходов Министерству торговли и интеграции Республики Казахстан
Наименование конфиденциальной информации
Наименование графы ДТ, где содержится конфиденциальная информация
Регистрационный номер ДТ
Графа А
Направление перемещения (импорт и (или) экспорт) и двузначный код заявленной процедуры в соответствии с классификатором видов таможенных процедур
Подразделы 1 и 2 Графы 1 "Декларация"
Наименование отправителя, место его нахождения; при экспорте – дополнительно УНП (БИН, ИИН)
Графа 2 "Отправитель/экспортер"
Наименование получателя, место его нахождения, УНП (БИН, ИИН)
Графа 8 "Получатель"
Сведения о лице, заключившем (или от имени или по поручению которого заключен) договор, или лице, имеющее право распоряжаться товарами, или лице, являющемся собственником декларируемых товаров, или лице, приобретшем (приобретающим) имущественные права на декларируемые товары: УНП (БИН, ИИН)
Графа 9 "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
Двузначный буквенный код альфа-2 торгующей страны в соответствии с классификатором стран мира
Графа 11 "Торгующая страна"
Информация, по видам ставок
Графа 13 "Вид ставки"
Наименование декларанта и место его нахождения, УНП (БИН, ИИН), а также в случае, если от имени организации выступает его обособленное подразделение – наименование такого обособленного подразделения, место его нахождения, УНП (БИН, ИИН)
Графа 14 "Декларант"
Краткое название страны отправления товаров в соответствии с классификатором стран мира
Графа 15 "Страна отправления"
Двузначный буквенный код альфа-2 страны отправления в соответствии с классификатором стран мира
Графа 15 (a,b) "Код страны отправления"
Краткое наименование страны происхождения товаров в соответствии с классификатором стран мира
Графа 16 "Страна происхождения"
Краткое наименование страны назначения товаров в соответствии с классификатором стран мира
Графа 17 "Страна назначения"
Двузначный буквенный код альфа-2 страны назначения в соответствии с классификатором стран мира
Графа 17 (a,b) "Код страны назначения"
Код условий поставки в соответствии с классификатором условий поставки и название географического пункта
Графа 20 "Условия поставки"
Буквенный код валюты в соответствии с классификатором валют
Графа 22 "Валюта и общая сумма по счету"
Курс иностранной валюты, код которой указан в графе 22 ДТ, к валюте государства-члена ЕАЭС, таможенному органу которого подается ДТ
Графа 23 "Курс валюты"
Код вида транспортного средства, сведения о котором указываются в графе 21 ДТ, в соответствии с классификатором видов транспорта и транспортировки товаров
Графа 25 "Вид транспорта на границе"
Код вида транспортного средства, сведения о котором указываются в графе 18 ДТ, в соответствии с классификатором видов транспорта и транспортировки товаров
Графа 26 "Вид транспорта внутри страны"
Информация о грузовых местах и описание товаров

31-бағанның "Жүк орындар және тауарларды сипаттау" 1, 2, 2.1, 3, 5- реттік нөмірлері. Таңбалау және мөлшері – контейнерлердің нөмірі – Мөлшері және айрықша белгілері" (артқы жағындағы мәліметтерді қоса), ТД негізгі және қосымша парақтарының қосымша парақтары мен артқы жағы
Тауардың реттік саны
32-баған "Тауар"
Тауардың коды туралы ақпарат
33-баған "Тауардың коды"
Әлем елдерінің жіктеуіштеріне сәйкес шығарылған елдің екі таңбалы альфа-2 әріптік коды
34-бағанының "Шығарылған елінің коды" "а" кіші бөлімі
Тауардың "брутто" салмағы
35-баған "Брутто салмағы (кг)"
1-элемент – кедендік алымдар бойынша, 2-элемент – кедендік баждар бойынша кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктер жіктеуішіне сәйкес тиісті коды
36-баған "Преференция"
тауарларды өткізу ерекшеліктеріне сәйкес тауарларды өткізу ерекшеліктерінің құрамды коды және үш таңбалы коды
37-бағанның "Рәсімдер" 1 және 2 кіші бөлімдері
Тауарлардың таза салмағы. Оралған түрінде тасымалданатын тауарлар үшін, тек бастапқы орамы ескерілген тауардың салмағы
38-баған "Таза салмағы (кг)"
Қосымша өлшем бірлігіндегі тауарлардың мөлшері, өлшем бірліктерінің жіктеуішіне сәйкес қосымша өлшем бірлігінің шартты таңбасы мен коды
41-баған "Қосымша бірліктер"
Тауардың бағасы
42-баған "Тауар бағасы"
Кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын құжаттар түрлерінің жіктеуішіне сәйкес 04021, 04022, 04023, 04031, 04032, 04041, 04042 кодтар бойынша көрсетілген құжаттар туралы ақпарат
44-баған "Қосымша мәлімет/ұсынылған құжаттар"
ЕАЭО мүше мемлекетінің валютасымен декларацияланған тауардың кедендік құны
45-баған "Кедендік құн"
АҚШ долларындағы тауардың статистикалық құны
46-баған "Статистикалық құны"
Өндіріп алу кеден органдарына жүктелген кедендік төлемдерді, өзге де төлемдерді есептеу туралы ақпарат (төлемнің әр түрі бойынша ТД толтыру жөніндегі нұсқаулықта қарастырылған бағандар бөлігінде)
47-баған "Төлемдерді есептеу"
2 нөмірімен берілген ақпарат – тауарларды шығару күні
С-бағаны
Кедендік құн
47-баған Кодтар бойынша төлемдер және тауарлар бойынша әдістер
Тауарларға төленген баж
Баждан босатылған тауарлар
Баж
ҚҚС
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
ТД - тауарларға арналған декларация
ТШН (БСН, ЖСН) - төлеушінің шот нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
АҚШ – Америка Құрамы Штаттары
ҚҚС – қосылған құн салығы
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ
Мемлекеттік кірістер органының
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция
министрлігіне құпия ақпарат
беру қағидаларына
2-қосымша
Салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтер

порядковые номера 1, 2, 2.1, 3, 5 Графы 31 "Грузовые места и описание товаров. Маркировка и количество – Номера контейнеров – Количество и отличительные особенности" (включая сведения на оборотной стороне), добавочные листы и обороты основного и добавочных листов ДТ
Порядковый номер товара
Графа 32 "Товар"
Информация о коде товара
Графа 33 "Код товара"
Двузначный буквенный код альфа-2 страны происхождения в соответствии с классификатором стран мира
Подраздел "а" Графы 34 "Код страны происхождения"
Масса "брутто" товара
Графа 35 "Вес брутто (кг)"
Элемент 1 – по таможенным сборам, элемент 2 – по таможенной пошлине соответствующий код в соответствии с классификатором льгот по уплате таможенных платежей
Графа 36 "Преференция"
составной код и трехзначный код особенности перемещения товаров в соответствии с классификатором особенностей перемещения товаров
Подразделы 1 и 2 Графы 37 "Процедура"
Масса нетто товара. Для товара, перемещаемого в упакованном виде, масса товара с учетом только первичной упаковки
Графа 38 "Вес нетто (кг)"
Количество товара в дополнительной единице измерения, условное обозначение и код дополнительной единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения
Графа 41 "Дополнительные единицы"
Цена товара
Графа 42 "Цена товара"
Информация о документах, указанная под кодами 04021, 04022, 04023, 04031, 04032, 04041, 04042 в соответствии с классификатором видов документов, используемых при таможенном декларировании
Графа 44 "Дополнительные сведения/Представленные документы"
Таможенная стоимость декларируемого товара в валюте государства-члена ЕАЭС
Графа 45 "Таможенная стоимость"
Статистическая стоимость товара в долларах
Графа 46 "Статистическая стоимость"
Информация об исчислении таможенных платежей, иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы (по каждому виду платежа в разрезе колонок, предусмотренных инструкцией по заполнению ДТ)
Графа 47 "Исчисление платежей"
Информация, приведенная под номером 2 - дата выпуска товаров
Графа С
Таможенная стоимость
Графа 47 Платежи по кодам и методам в разрезе товаров
Оплаченная пошлина за товар
Освобожденный товар от пошлины
Пошлина
НДС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ДТ – декларация на товары;
УНП (БИН, ИИН) – учетный номер плательщика
(бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер);
США – Соединенные Штаты Америки;
НДС – налог на добавленную стоимость;
ЕАЭС – Евразийский экономический союз.
Приложение 2
к Правилам представления
органом государственных
доходов конфиденциальной
информации Министерству
торговли и интеграции
Республики Казахстан
Сведения о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента)

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 13.07.2023 № 292 және ҚР Сауда және интеграция бірінші вице-министрінің 11.07.2023 № 270-НҚ бірлескен бұйрығымен.
Деректердің атауы
1
Деректері бар электрондық шот-фактуралар, оның ішінде:
өнім берушінің деректемелері;
алушының деректемелері;
жүк жөнелтушінің және жүк алушының деректемелері;
тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша деректер, оның ішінде:
атауы;
тауардың шығу белгісі;
тауар коды (ЕАЭО СЭҚ ТН);
өлшем бірлігі;
саны;
бағасы;
құны;
акциз;
ҚҚС;
кедендік декларацияға сілтеме (импорт кезінде);
айналым жасалған күн.
2
Бақылау-касса машинасы чегінің құрамы:
салық төлеушінің атауы;
салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі;
тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету күні мен уақыты;
бірлік үшін тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бағасы;
тауардың, жұмыстың, қызметтің атауы;
сатып алынатын тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің саны, олардың өлшем бірлігі;
тауарды, жұмысты, қызметті сатудың жалпы сомасы;
егер салық төлеуші қосылған құн салығын төлеуші болып табылған жағдайда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың қосылған құн салығы салынатын айналымдары бойынша мөлшерлемені көрсете отырып, қосылған құн салығының сомасы;
бақылау-касса машинасын пайдалану орнының мекенжайы;
чек бойынша төлем түрі (қолма-қол ақша және (немесе) банк төлем картасы).
3
Электрондық сауда субъектілері бойынша мәліметтер:
әрбір тіркелген электрондық сауда субъектісінің жылдық жиынтық табысы, млн. теңге.
4
Салық төлемдерінің жекелеген түрлері бойынша ақпарат (салық есептілігі нысандарының жолдарына сәйкес)
1) 300-нысан – ҚҚС бойынша Декларация – барлық ашық жолдар толығымен xml форматында.
2) 328-нысан – Тауарларды әкелу туралы өтініш – барлық ашық жолдар толығымен.
3) 100-нысан – КТС бойынша Декларация:
салық төлеушінің БСН;
салық кезеңі;
резиденттік белгісі;
сатудан түсетін табыс;
жылдық жиынтық табыс;
түзетулерді ескере отырып жылдық жиынтық табыс;
көшірілген шығындар ескерілген салық салынатын табыс;
КТС мөлшерлемесі;
салық салынатын табыстан КТС;
барлығы КТС.
4) 910-нысан – Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация:
салық төлеушінің ЖСН (БСН);
салық кезеңі;
YИЖ болуы;
резиденттік белгісі;
алынған табыс, оның ішінде қолма-қол ақшасыз және қолма-қол ақша жолымен;
есептелген салық сомасы;
бюджетке төленуге жататын есептелген ЖТС (КТС);
бюджетке төленуге жататын ЖТС (КТС) сомасы.
5) Тауарларға ілеспе жүкқұжат.
5
Дара кәсіпкерлер туралы мәліметтер:
ДК атауы;
ЖСН (БСН);
тегі;
аты;
әкесінің аты (болған кезде);
әрекетсіз деп танылған күні;
ДК-ны әрекетсіз СТ тізбесінен алып тастаған күн.
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақ сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
КТС – корпоративтік табыс салығы;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН– жеке сәйкестендіру нөмірі;
ҮИЖ – үш құрамдасты интеграцияланған жүйе;
ЖТС – жеке табыс салығы;
ДК – дара кәсіпкер;
СТ – салық төлеуші.

Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным совместным приказом Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 13.07.2023 № 292 и Первого вице-министра торговли и интеграции РК от 11.07.2023 № 270-ОД.
Наименование данных
1
Электронные счета-фактуры с данными, в том числе:
реквизиты поставщика;
реквизиты получателя;
реквизиты грузоотправителя и грузополучателя;
данные по товарам, работам, услугам, в том числе:
наименование;
признак происхождения товара;
код товара (ТН ВЭД ЕАЭС);
единица измерения;
количество;
цена;
стоимость;
акциз;
НДС;
ссылка на таможенную декларацию (при импорте);
дата совершения оборота.
2
Состав чека контрольно-кассовой машины:
наименование налогоплательщика;
идентификационный номер налогоплательщика;
дата и время совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг;
ценатовара, работы, услуги за единицу;
наименование товара, работы, услуги;
количество приобретаемого товара, работ, услуг, единицу их измерения;
общая сумма продажи товара, работы, услуги;
сумма налога на добавленную стоимость с указанием ставки по облагаемым налогом на добавленную стоимость оборотам по реализации товаров, работ, услуг в случае, если налогоплательщик является плательщиком налога на добавленную стоимость;
адрес места использования контрольно-кассовой машины;
вид оплаты по чеку (наличность и (или) платежная банковская карта).
3
Сведения по субъектам электронной торговли:
совокупный годовой доход каждого зарегистрированного субъекта электронной торговли, млн. тенге.
4
Информация по отдельным видам налоговых платежей (в соответствии с полями форм налоговой отчетности):
1) форма 300 – Декларация по НДС – все поля полностью в формате xml.
2) форма 328 – Заявление о ввозе товаров - все поля полностью.
3) форма 100 – Декларация по КПН:
БИН налогоплательщика;
налоговый период;
признак резидентства;
доход от реализации;
совокупный годовой доход;
совокупный годовой доход с учетом корректировок;
налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков;
ставка КПН;
КПН с налогооблагаемого дохода;
всего КПН.
4) форма 910 – Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса:
ИИН (БИН) налогоплательщика;
налоговый период;
наличие ТИС;
признак резидентства;
доход полученный, в том числе безналичным и наличным путем;
сумма исчисленного налога;
исчисленный ИПН (КПН), подлежащий уплате в бюджет;
сумма подлежащего уплате в бюджет ИПН (КПН).
5) Сопроводительные накладные на товары.
5
Сведения об индивидуальных предпринимателях:
наименование ИП;
ИИН (БИН);
фамилия;
имя;
отчество (при наличии);
дата признания бездействующим;
дата исключения ИП из перечня бездействующих НП.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
НДС – налог на добавленную стоимость;
КПН – корпоративный подоходный налог;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ТИС – трехкомпонентная интегрированная система;
ИПН – индивидуальный подоходный налог;
ИП – индивидуальный предприниматель;
НП – налогоплательщик.